PDA

View Full Version : Ashwagandha - čudesna biljka

stranice : [1] 2

bigfear
23.05.2012., 10:56
Pozdrav svima.

Imam potrebu u kratko opisat svoje iskustvo u nadi da će nekome pomoći...

Po prirodi sam jako optimistična i vesela osoba, ali sve se promjenilo unazad 10 godina (imam 30) iz nepoznatog razloga. U određenim situacijama sam počeo crvenit, izgubio sam sigurnost u sebe, počeo sam se jače znojit (inače sam sportske građe i u kondiciji...trčanje i teretana), javljao se osjećaj anksioznosti. Mislio sam da je ovo normalno i smatrao sam da sam meteoropat.

Problemi su postali jači kad sam počeo radit. Sve je bilo u granicama normale do prije godinu dana kad su se svi navedeni simptomi pojačali do mjere da nisam mogao normalno mislit ni govorit. Javili su se napadaji panike u određenim situacijama (prezentacije, sastanci...), teškoće u govoru, užasno znojenje, pospanost, kronični umor, nesanica, crvenjenje, osjećaj ko da ću se rasplakat. Znalo se desit da me netko na sastanku nešto pita, a ja neznam odgovor, totalna blokada, srce mi je lupalo kao ludo, napad panike, nemogućnost govora, kao da ću plakat... U par navrata sam odglumio da mi nije dobro i izašao sa sastanka. Užas. Doma je sve bilo normalnije, ali i dalje osjećaj anksioznosti i prejako lupanje srca. Noćima sam se stalno budio. Počeo sam izbjegavat kontakt s ljudima jer mi je bilo teško komunicirat. Svako pitanje upučeno meni bilo je kao da mi netko prijeti pištoljem. Jedino me žena razumjela i bila uz mene. Znalo je bit perioda kad sam skroz dobro i tada sam sam sebe uvjeravao da sam bolje i zato nisam odlazio doktoru, ali nikad nije bilo savršeno.

Da bi stvar bila gora, mama mi ima bipolarni poremečaj. Sad je dobro, ali imala je groznih faza. Znao sam da sam genetski loše prošao...

Mrzim ić doktoru i nikako se nisam mogao nagovorit da posjetim psihijatra ili psihologa... Odlučio sam probat pomoć sam sebi jer sam oduvijek vjerovao u ljekovite biljke.

Unazad više od 6 mjeseci probao sam sve i svašta. Uspio sam nabavit lexaurin kojeg sam znao popit jako rijetko u situacijama koje su mi izazivale tešku anksioznost i panične napade (sastanci, prezentacije). Ali čak ni to nije pomoglo. Srce je i dalje nabijalo, anksioznost se osjećala i ovo nije nešto što sam mogao uzimati duže vrijeme. Probao sam i propranolol koji mi je smirio rad srca, ali strah je i dalje bio prisutan (ni ovo nije rješenje na duži period zbog previše nuspojava).

Probao sam valerian kapi i bio sam bolje, ali samo tjedan dana. I dalje sam se znojio, u stresnim situacijama anksioznost se i dalje primjetila pa sam prestao.

Počeo sam pit jake multivitamine, razne biljke (Rhodiola Rosea, Bacopa Monnieri) koje navodno pomažu da se tijelo lakše bori sa stresom i bilo mi je bolje. Kavu sam prestao pit, tako da mi je biljka Bacopa pomogla da mi mozak bolje funkcionira. Rhodiola radi na isti način, ali zna izazvat još veču anksioznost i ne preporuča se bipolrnim osobama...) Sve sam živo pročitao o navedenim biljkama i bilo mi je bolje nego prije. Simptomi su se ublažili, ali nisu nestali. I dalje je sve bilo prisutno i imao sam i dalje faza jake anksioznosti.

Napokon sam odlučio prekinuti korištenje navedenih biljaka i naručio preko ebaya biljku Ashwagandha (naziva se još i Winter Cherry). Radi se o najcjenjenijoj adaptogenoj biljcii iz Indije koja ima niz pozitivnih učinaka na organizam. Jedna od najvažijih osobina je smanjenje stresa, osječaj smirenosti ali u isto vrijeme motivira i daje više energije. Ja sam kupio ekstrakt u kapsulama po 250 mg. Prema preporuci proizvođača uzima se dva puta dnevno. Ja već mjesec dana uzimam 3 puta dnevno (ujutro, popodne i prije spavanja).

Vjerujte mi, svi, ali baš svi negativni simptomi su nestali od prvog dana korištenja! Ne radi se o placebo efektu jer sam probao sve živo do sad. Osjećam se bolje nego ikad. Nema više anksioznosti za mene, panični napadi ne postoje (imao već dva sastanka na kojim sam bez problema vodio glavnu riječ, nisam mogao vjerovat), ne znojim se ništa. Dođem doma s posla, košulja skroz suha, spavam ko beba, zaspim odma i probudim se odmoran ujutro, komunikacijske vještine su mi se skroz poboljšale (prije mi se znao zapletat jezik, gutao sam riječi i ostajao bez daha), nema više kroničnog umora (kavu ne pijem), totalno sam skoncentriran, nemam glavobolje (prije sam u tjedan dana pio po 3 kafetina).... Osječam se kao dok sam bio gimnazijalac (pun optimizma i siurnosti).

Zapitao sam se što to biljka ashwagandha radi mom organizmu, u čemu je moj problem? Neznam hrvatske termine ali prema ovom članku ashwagandha aktivira proizvodnju tzv. GABA u mozgu (nekakava aminokiselina):

http://inhumanexperiment.blogspot.co...xperiment.html

Prema ovome članku (a pročitao sam hrpu takvih), osobe kod kojih se GABA ne proizvodi u normalnoj razini budu anksiozne, panične i imaju još hrpu negativnih simptoma:

http://www.denvernaturopathic.com/news/GABA.html

I ovdje ima dosta toga vezano za GABA:
http://www.integrativepsychiatry.net/natural_gaba.html

S obzirom da mi niša nije pomagalo, a ashwagandha aktivira GABA receptore u mozgu, očito je da je sve to u meni izazivalo nenormalno stanje. Bez pravilnog lučenja GABA u mozgu nema ni pravilnog rada hipotalamusa.

Neznam detalje, nisam doktor. Ovo sam sve shvatio na temelju internet istraživanja. Našao sam i članak gdje osoba navodi slična iskustva (zato sam i ja odlučio probati ashwagandhu). Piše da je probao sve moguće, od Xanaxa na dalje i da ništa nije pomoglo. Sad pije ashwagandhu i već godinama nema nikakvih simptoma. Slično kao i ja, samo što se ja nisam dao psihijatru u strahu da će me nakljokat s prejakim tabletama uz hrpu nuspojava.

Eto, to je moje iskustvo. Nije svako tijelo isto, ne reagramo svi na isti način, ali vrijedi pokušati. Nadam se da će nekome ovo pomoći i da ćete si olakšati život kao i ja. Za informaciju, na ebayu kupim 5 kutija po 60 kapsula (300 kapsula) za manje od 120 kn. Ako se uzima dva put dnevno ovo je doza za 5 mjeseci. Jako jeftino mora se priznati, a učinak je jednostavno nevjerojatno. Teško mi je opisat kako se dobro osjećam i s kojim guštom odlazim na posao. Moram priznat da sam već razmišljao i o otkazu, jer se nisam mogao nosit sa stresom na poslu. Telefonski pozivi su bili pakao za mene, naročito na engleskom jeziku. Sad je sve to prošlost. Svi oko mene su primjetili da sam drugačiji, najviše žena. Veli da sam sad onakav u kakvog se zaljubila prije 12 godina

Tolko sam oduševljen ovom biljkom da sam naručio i sjemenke za posadit Samo da gledam kako raste...

Probajte si pomoći kao i ja, možda imate isti problem.

Pozdrav svima!

tincyy
23.05.2012., 11:18
Pozdrav, a dli je ta biljka testirana? ima li kakvih nuspojava? u Hrvatskoj se ne može naći? probala sam dosta tih biljnih- perse, wuling, bonisan...ali sve kao bomboni :)

bigfear
23.05.2012., 11:52
Pozdrav, a dli je ta biljka testirana? ima li kakvih nuspojava? u Hrvatskoj se ne može naći? probala sam dosta tih biljnih- perse, wuling, bonisan...ali sve kao bomboni :)

Vjeruj mi da djeluje. I ja sam probao sve, od matičnjaka nadalje i ništa nije uništlo moje tegobe već samo lagano smanjilo. Od kad sam na ovoj biljčici sve je nestalo, ali moram se držat dnevne rutine (3× dnevno po 250 mg).

Radi se o najpoznatijoj biljci u indijskoj medicini. Proizvode je največi svjetski proizvođaći (googlaj malo pa ćeš vidjet), Jarrow's, NOW foods, Swanson, Nature's way, Solgar... Nuspojava gotovo da niti nema, al mogući su želučani problemi. Imam užasno osjetljiv želudac, ali nikad mi nije bilo od ovog loše.

Osobno uzimam indijski proizvod firme Himalaya Herbal. Mislim da su oni broj 1 u indiji i poznati su po odličnim proizvodima koji uistinu djeluju.

Malo više o njima...
http://www.youtube.com/watch?v=twEzCKC94V4

Uzimam preko ebaya pošto je jako jeftino za naše prilike. Drugi proizvođači su skuplji (Jarrow's, NOW...), tako da mi je ovo super, a djeluje. Nisam niti tražio u RH pošto stalno nešto kupujem preko ebaya.

Baš sam jučer naručio dozu od 5 pakiranja:
http://www.ebay.co.uk/itm/5-x-Himalaya-Ashvagandha-300Caps-Ashwagandha-Withania-somnifera-Stress-Relief-/180875819828?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a1d09fb34

bigfear
23.05.2012., 12:05
Tu je lijepo objašnjeno djelovanje na hrvatskom jeziku:

http://indigo-svijet.hr/clanci/drevna-znanja-moderna-saznanja/ashwaganda-237/

Vidim da i oni spominju Himalaya kao brend, al vjerojatno preskupo to prodaju. Ebay je zakon za ovo. Iz indije roba dođe kroz dva tjedna.

Venuss
24.05.2012., 15:40
Ovako, nakon kratkog istraživanja naiđoh gdje se kod nas može naručiti

3 kutije u svakoj je 60 kapsula sa po 450 mg praha - 200 kn

dostava je na adresu i gratis ako je u Zg

Beljki
24.05.2012., 16:28
opet prodavaanje pod univerzali lijek, dajte ljudi, to je marketing.

Niti ahwagandu ayurveda ne preporuca svima za sve, normalna stvar...

najvise odgovara vatta konstituciji, dobra je za regeneraciju tkiva, dobra je za sportase nakon vjezbanja (uprav je nedavno izasao suplement na bazi aktivnog sastojka ashwagande za sportase), kod drugih koji nisu previse aktivni moze dovesti do debljanja, povecavanja ame ( "toksini" ) ...

bigfear
25.05.2012., 08:06
Ovako, nakon kratkog istraživanja naiđoh gdje se kod nas može naručiti

3 kutije u svakoj je 60 kapsula sa po 450 mg praha - 200 kn

dostava je na adresu i gratis ako je u Zg

Ovo nema smisla. Preskupo je. Ne ebayu se za 200 kn dobije 300 kapsula sa 250 mg ekstrakta. Ovo je čisto dovoljno i ne treba veča doza.

bigfear
25.05.2012., 08:12

najvise odgovara vatta konstituciji, dobra je za regeneraciju tkiva, dobra je za sportase nakon vjezbanja (uprav je nedavno izasao suplement na bazi aktivnog sastojka ashwagande za sportase), kod drugih koji nisu previse aktivni moze dovesti do debljanja, povecavanja ame ( "toksini" ) ...

Gle, ja sam naveo svoje pozitivno iskustvo. S obzirom da se radi o jeftinom suplementu sa nizom prednosti svakako vrijedi probati. I nisam je preporučio za sve, već kao pomoć kod anksioznosti, tjeskobe i općenito kao anti stress dodatak prehrani. Svakako povečava razinu energije tijekom dana, a navečer prije spavanja izaziva dubok san. Isprobano!

Smiješno, ljudi koji nisu aktivni mogu se zdebljat pili oni aswhagandhu ili ne. Znam da je bogata aminokiselinama (arginin i ornithin, poznato onima koji vježbaju i paze na prehranu). Isto tako dokazano je da smanjuje kortizol (koji smanjuje mišičnu masu i izaziva debljanje, a može utjecati na ispadanje kose). Prema ovome ashwagandha može povečati samo mišičnu masu. Kolko sam ja čitao ashwagandha pomaže u otklanjanju toksina iz tijela, a ne kako si ti naveo.

Beljki
25.05.2012., 15:20
Ovo nema smisla. Preskupo je. Ne ebayu se za 200 kn dobije 300 kapsula sa 250 mg ekstrakta. Ovo je čisto dovoljno i ne treba veča doza.

njena kolicina je veca za istu cijenu, kako je onda preskupo?

( 3 x 60 x 450 = 81000; 300 x 250 = 75000; 81000>75000 )

Gle, ja sam naveo svoje pozitivno iskustvo. S obzirom da se radi o jeftinom suplementu sa nizom prednosti svakako vrijedi probati. I nisam je preporučio za sve, već kao pomoć kod anksioznosti, tjeskobe i općenito kao anti stress dodatak prehrani. Svakako povečava razinu energije tijekom dana, a navečer prije spavanja izaziva dubok san. Isprobano!

Smiješno, ljudi koji nisu aktivni mogu se zdebljat pili oni aswhagandhu ili ne. Znam da je bogata aminokiselinama (arginin i ornithin, poznato onima koji vježbaju i paze na prehranu). Isto tako dokazano je da smanjuje kortizol (koji smanjuje mišičnu masu i izaziva debljanje, a može utjecati na ispadanje kose). Prema ovome ashwagandha može povečati samo mišičnu masu. Kolko sam ja čitao ashwagandha pomaže u otklanjanju toksina iz tijela, a ne kako si ti naveo.
ne sumnjam u pozitivno iskustvo. Pojedinacna iskustva medjutim nisu mjerilo. Malo dramaticna usporedba ali netko sa karcinomom ima pozitivno iskustvo sa citostaticima, ne znaci da ih ja trebam pit.

A cuj, sam si rekao da je jedan od vaznijih lijekova o ayurved pa ti navedoh ayurvedsko tumacenje njenog djelovanja. Nisam lijecnik, farmaceut, kemicar niti ayurvedski lijecin da bih mogao ici u detalje niti nesto dokazati ili opovrgnuti u tom smislu :) U principu smatraju ju vatta smirujucom (i u nekoj mjeri kapha). dakle pogdna za osobe sa pojacanom vattom koja je najcesce povezana sa anksioznoscu panikom isl, medjutim covjek je kompleksniji od toga, ayurveda nije bazirana na simptomatskom pristupu i veliki dio rada sa pacijentima je naci terapiju koja ce postici zeljeni ucinak uz minimalno negativno djelovanje na ostatak sistema. Covjek moze imati problema sa viskom necega, a manjkom neceg drugog, da banaliziram, a da odredjeni lijek smanjuje taj visak, ali i onaj manjak i u konacnici bude na neki nacin i stetan. Vrlo je malo supstanci koje se smatraju univerzalno korisnima, pa to nije niti ashwaganda. Ovako odokativno cini mi se prilicno nepreporuciljivom nekome tko ima previse pitte (govoreci o ayu sistematizaciji, naravno... ne ulazeci koliko je ona smislena ili ne..).

http://www.toddcaldecott.com/index.php/herbs/learning-herbs/395-ashwagandha

Ashwagandha is traditionally avoided in lymphatic congestion, during colds and flu, or symptoms of ama

http://www.ayurveda-herbs.com/ayurveda_herbs_blog/ayurvedic-herbs-and-ingredients/ashwagandha-root/

Ashwagandha may increase Ama and congestion if taken in excess

ama="toksini"

s druge strane mislim da si sa debljanjem u pravu, ne znam odakle to ali potrazio sam na netu i nema naznaka da bi se od nje moglo debljat :misli:

Pitanje cistog zdravog razuma je da ne postoji univerzalni lijek ni za sto, pa niti anksioznost isl. Niti kod psihijatra kad odes nece uvijek pogoditi ispravnu kombinaciju lijekova za odredjenu situaciu bez isporabavanja vise toga, niti kad si vrhunski sportas nece tim koji te prati propisati sablonizirani rezim prehrane neovisno o svim drugim okolnostima, ne moze se tako gledati :ne zna:

evo par stranica:
http://www.livestrong.com/article/115298-side-effects-ashwagandha/
http://www.livestrong.com/article/392474-who-should-not-take-ashwagandha/

bigfear
25.05.2012., 20:45
njena kolicina je veca za istu cijenu, kako je onda preskupo?

( 3 x 60 x 450 = 81000; 300 x 250 = 75000; 81000>75000 )...

A cuj, sam si rekao da je jedan od vaznijih lijekova o ayurved pa ti navedoh ayurvedsko tumacenje njenog djelovanja. Nisam lijecnik, farmaceut, kemicar niti ayurvedski lijecin da bih mogao ici u detalje niti nesto dokazati ili opovrgnuti u tom smislu :) U principu smatraju ju vatta smirujucom (i u nekoj mjeri kapha). dakle pogdna za osobe sa pojacanom vattom koja je najcesce povezana sa anksioznoscu panikom isl

U pravu si ovo sa količinom. Nisam ni skužio da se radilo o 3 kutije. Bitno je da se radi o extraktu, a ne o mljevenom korijenu kojio je puno slabiji.

Što se tiče ayurvede, radio sam onaj test da se vidi u koji tip spadam, pa je ispalo da sam vata tip osobe. Najčešći poremečaj kod vata osoba je upravo anxioznost i nervoza. Nevjerojatno, sve što piše je točno. Sjećam se da sam negdje čitao da se ashwagandha preporuča kod 'disbalansa' vata osoba, pa eto, možda se meni baš potrefilo. :)

Kao da su mene opisali, zanimljivo...
http://www.holistic-online.com/ayurveda/ayv-vata-characterisitics.htm

Beljki
25.05.2012., 21:08
pa je, po onom sto i opisao (vatta, sport) prilicno odgovara :misli:

samo sad me zbunjuje ovo sa debljanjem, nazvao covjeka da provjeri i u literaturi za ayu faks stoji da moze prouzrocit debljanje, a sve sto nadjoh na netu tvrdi drugacije :ne zna:

ovo od Himalayana je ekstrakt? Obicno imaju mljevene biljke :misli. bar mi se cini :misli:

bigfear
25.05.2012., 22:06
ovo od Himalayana je ekstrakt? Obicno imaju mljevene biljke :misli. bar mi se cini :misli:

Je, ektrakt je. Znam da se prah prah uzima u dozi od 4-6 grama dnevno, a preporuka Himalaye je 500 mg ekstrakta dnevno (meni pomaže doza od 750 mg). Sad će negdje i sjemenke stić pa ću na jesen imat i vlastitog praha :)

tincyy
25.05.2012., 22:52
Je, ektrakt je. Znam da se prah prah uzima u dozi od 4-6 grama dnevno, a preporuka Himalaye je 500 mg ekstrakta dnevno (meni pomaže doza od 750 mg). Sad će negdje i sjemenke stić pa ću na jesen imat i vlastitog praha :)

aha...a jesi li prije imao problema s nesanicom na psihi, tj da očekuješ nespavanje pa automatski budeš napet? neznam baš dali biljka može utjecat na promjenu mišljenja u glavi, što je kod mene problem... a i napetost , strah..itd..

Beljki
25.05.2012., 23:01

bude rasla kod nas?

Soilent
25.05.2012., 23:29
Meni je ta biljka kul, kad spavam nekih 2 sata, ujutro uzmem jednu kapsulu i totalno me razbudi i razbistri.
Drugacija je nego drugi stimulansi jer uspori rad srca.
Jedino sto navodno moze izazvati hipotireozu pa savjetuju da se ne uzima redovito nego bolje dva, tri puta na tjedan. Pa cisto da malo pripazite i provjeravate stanje s time. Mada, ovi sto su pisali po netu da im se zeznula stitnjaca, napisali su da im je proslo nakon dva, tri tjedan sto su prestalii uzimat. :confused: valjda neka privremena

Beljki
26.05.2012., 00:00
ashwagandha i nije stimulans u stvari :misli:

zar se ne tvrdi da moze "pojacati rad" stitnjace, onda bi veci problem bila hiper nego hipot? :misli: makar ne mogu naci niskakve sigurne podatke o tome ....

Inace zbog moguceg uticaja na amu preporucaju se klasicno u ayurvedi nekakve procedure prije pocetka uzimanja iste, odredjeni djetni rezimi itd sto bi popularno nazvali "ciscenjem" :zubo:

Merlina
26.05.2012., 09:30
Što se tiče debljanja mišljenja sam da svatko može pratiti da li mu se pojačao apetiti kao posljedica uzimanja "nečega", u ovom slučaju ašvagande.
Treba samo moći biti malo sa sobom tokom dana. Baš ako se i pojača apetit opet se može pojačanom fizičkom aktivnošću i manje kaloričnom (zdravijom) hranom zadržati balans.

Recimo ja reagiram pojačanim apetitom na kompleks b vitamina.

Siki 6
26.05.2012., 11:10
Jako mi se sviđa iskustvo koje si opisao, a vrlo slično tvome meni se isto počelo događati unazad 2 godine, kad mi je godina počela nizanjem stresa na stres. A onda se sve prelomilo i počeli su ti panični napadaji. Općenito ne konzumiram gotovo nikakve ljekove, bolesna nisam skoro nikad (osim unazad dvije godine, povezano uz pad imuniteta), tablete za glavu uopće ne konzumiram, a izuzetno rijetko ako sam jako anksiozna uzmem pola normabela od 2mg :D
Također nisam bila otvorena za psihoterapiju, jer jednostavno mi ne odgovara i ne vjerujem u nju, tako da u tome i nema puno smisla da hodočastim 15 min mjesečno negdje :ne zna: . Ja se s anksiožnošču borim na shemu koja je jača, neke dane mi neda disat, ali onda si opet kažem pa padni više u nesvjest ako se toga toliko bojiš, naravno nikad se ništa nije dogodilo u te 2 godine. A da sam shvatila ranije mogla sam si uštedjeti sate i sate na posjete doktorima jer sam bila uvjerena da nešto s mojim tijelom nije dobro.

O ayurvedi ponešto znam, čak me interesirala do te mjere da sam upisala tečaj i dobila certifikat za ayurvedsku masazu. Po tipu doše ja sam vata sa neznatnom primjesom pitte. Voljna sam eksperimentirati sa raznim prirodnim pripravcima, pogotovo ako se pokaže pozitivan rezultat kao u vašem slučaju. No mene nešto drugo zanima, koliko se dugo preporuča piti te tablete (do poboljšanja, par mjeseci, par godina ?) i što kada se prestanu konzumirati ?

A druga stvar, ja sam puno radila na autoanalizi, i osjećam da je anksioznost kod mene prisutna zbog brojnim emocionalnih blokada. Doduše ne znam kako njih otvoriti i riješiti, ali mislim da u tom leži zec problema s anksioznosti, jedna ogromna energija zatočena u nama koju strahom još potisnemo umijesto da naučimo kako da ona prođe kroz nas.

bigfear
27.05.2012., 18:39
bude rasla kod nas?
A probat ću. Raste u Americi, raste u Indiji... Kad proklijaju sjemenke posadit ću negdje vani gdje ima sunca pa da vidimo. Valjda neće ugrozit domaću floru i faunu :)

ashwagandha i nije stimulans u stvari :misli:
zar se ne tvrdi da moze "pojacati rad" stitnjace, onda bi veci problem bila hiper nego hipot? :misli: makar ne mogu naci niskakve sigurne podatke o tome ....Inace zbog moguceg uticaja na amu preporucaju se klasicno u ayurvedi nekakve procedure prije pocetka uzimanja iste, odredjeni djetni rezimi itd sto bi popularno nazvali "ciscenjem" :zubo:

Kolko je meni poznato na temelju istraživanja ashwgandha regulira rad štitnjače tj. ako se radi o hipertireozi onda će smirit rad, a ako se radi o hipotireozi onda će poboljšati. Nigdje ne piše da pojačava rad, već samo da regulira tj. normalizira rad štitnjače.

J.. No mene nešto drugo zanima, koliko se dugo preporuča piti te tablete (do poboljšanja, par mjeseci, par godina ?) i što kada se prestanu konzumirati ?...

Navodno se može uzimati kolko god želiš, nema nekog određenog perioda. Preporuka je, kao i sa svim biljkama, raditi pauzu nakon nekog vremena. Kontaktirao sam sljedeće proizvođače: Himalaya (India), Jarrow's (USA), NOW foods (USA) i svi su mi naveli da kod ashwagandhe nije potrebno raditi pauzu. Swanson (USA) i Gaya Herbs (USA) su mi rekli da se ashwagandha može uzimati na duži period ali da je preporuka pauza po sljedećem principu (možete birati kako vam paše):

a) nakon 3 mjeseca korištenja 1 mjesec pauze (užas, nebi mogo izdržat)
ili
b) nakon mjesec dana korištenja tjedan dana pauze (ovo je bolje)
ili
c) nakon 5 dana korištenje, 2 dana ne (pon-pet, vikend bez). Ovako ja radim i ovo mi je najbezbolnije.

Čitao sam da mnogi indijci, u svrhu općeg zdravlja organizma, piju ashw. svakodnevno, bez prestanka i tako godinama. Ne mislim je prestat pit sve dok osjećam korist. Nemam ni jedne nuspojave, a već duže vrijeme pijem, Navodno proizvodi od Himalaye prolaze rigorozna testiranja kako bi se dokazala čistoća i djelovanje, pa vjerujem da nema štetnih tvari u tim tabletama.

Pauzu radim ne zato što se bojim nekih nuspojava, već želim osigurati da preko tjedna djeluje kako treba, a ne da se organizam navikne (kao kod kave ako se duže pije). Neki lik na stranom forumu mi je rekao da već 5 godina neprekidno uzima ashw. i da se osjeća super dok je uzima. Nije godinama radio pauzu i nije izgubila djelovanje. Unazad par mjeseci radi pauzu jednom tjedno, za svaki slučaj. Probao je ne pit mjesec dana i veli da je bio koma. Kad počne pit stanje mu se opet normalizira tako da ne misli nikad prestat.

Što se spavanja tiče, godinama sam spavao ko zec, budio se više puta tijekom noći i budio na svaki šum. Užasno teško sam zaspao i znao sam se probudit usred noću (u 2 ili 3) i nisam više mogao zaspati. Znao sam odlazit spavat u drugu sobu, samo da nešto promijenim i pokušam zaspat. Od kad pijem ovo čudo spavam savršeno. Zaspim kroz par minuta, imam dubok sam, lijepe snove i budim se odmoran.

bigfear
27.05.2012., 18:49
aha...a jesi li prije imao problema s nesanicom na psihi, tj da očekuješ nespavanje pa automatski budeš napet? neznam baš dali biljka može utjecat na promjenu mišljenja u glavi, što je kod mene problem... a i napetost , strah..itd..

Da, nisam bio ni svjestan kako loše spavam. Sad kad ovako dobro spavam znam da je ono bilo mučenje, a ne spavanje. Redovito sam se budio sa glavoboljama, a sad već mjesecima nisam imao ni jednu glavobolju. Imao sam barem jednom mjesečno tešku migrenu. Ni ovog više nema. Kad ujutro popijem biljku osjećam se puno bolje, napetost lagano nestane. Kad popijem sljedeću oko 1, osjetim totalno olakšanje i nema više ni malo straha u meni. Totalna relaksacija. Zanimljivo je da sam totalno smiren, ali mozak radi savršeno i nema umora. Smiren si, a opet pun energije i zainteresiran za posao. Zanimljivo je i to što me preko dana aktivira, a prije spavanja umiri (??). Odlična stvar.

Siki 6
05.07.2012., 10:03
narucila sam ovu biljku preko ebaya sa istog linka kao i bigfear i danas mi je dosla obavjest sa carine da je uvoz takvih proizvoda strogo zabranjen i da se moja posiljka vraca nazad :504:
Mislim nije mi jasno, zar nije da se ona i ovdje kod nas prodaje? :503:

Beljki
05.07.2012., 10:14
Vjerojatno samo kompanije koje sluzbeno uvoze i koje su preparate dale na testiranje ili nesto :misli:

Siki 6
05.07.2012., 10:28
Ma probavam dobiti carinu od ranog jutra da vidim u cemu je stvar, al me saltaju s jednog saltera do drugog, to tog zadnjeg magicnog koji se naravno ne javlja. :rolleyes:
No vrlo zanimljivo je da mi je vec par djelatnika napomenulo kako se to mozda i moze rijesiti ovisno o mojim pregovarackim sposobnostima, sto god to znacilo :rofl:.

A citajuci o tom Himalaya brendu, cini mi se dosta pouzdan cak i svjetski :ne zna: , kod nas sam jedino vidjela da po nekim sedmim alternativnim stranicama pisu o nekoj narudbi iste sa sramezljivo napisanim brojem mobitela u bocama koje izgledaju kao da je dijete rukom ispisalo ashwagandha, to mi se isto ne cini kao pametna ideja :confused:, i s tim da ne spominjem razliku u cijeni, gdje tu za cijenu jedne bocice dobijem njih 3 ili 4.

Beljki
05.07.2012., 11:14
Himalaya je najpoznatiji brend i solidna firma. U stvari onoliko je dobro koliko industrijski proizvod moze biti, a klasa za sebe su "domaci" iako oni pak nisu standardizirani pa jako variraju. No recimo da se u postupku spravljanja odredjenog lijeka dozvoljava ponoviti odredjenu proceduru sa odredjenim biljkama iznova izmedju 100 i 10.000 puta, sto vise to se smatra kvalitetnijim. Industrijski ce ti biti oko minimuma, za maksimum cesto treba ogromno puno vremena, cijene su paprene itd. Takodjer se "domaci" cesto zasnivaju na kvalitetnijim biljkama (ili kojem vec sastojku) koje se beru na boljim lokacijama u manjim kolicinama itd. Takodjer ima sastojaka koji spadaju pod ugrozene vrste pa industrijski nisu moguci dok ispod tezge ima svega, al nije da podrzavam :zubo:

No od industrijskog Himalaya je ok.

Sto se zakona tice ne mozes sama niti tlakomjer kupit iz vana iako se prodaje po ducanima. Sa lijekovima je dodatni problem (posebno ako je kao lijek i deklarirano, a ne dodatak prehrani). Ima tu i potrebne regulative, ali i lobiranja (sa obije strane, EU i Indijska vlada...) i svaceg neceg, a mi malo svoje zakone, malo uskladjivanja sa EU-om... na kraju kao i obicno nitko previse sigurno ne zna sto i kako. Ka ne smije se, a opet nadjes kako neki uvezu :D

No kod nas sam vidio da himalayan uvozi samo jedan veci diler lijekovima, moja pretpostavka je da su platili istrazivanja i dobili dozvole, vjerojatno kao dodatak prehrani, ali ne znam zasto bi im to dalo ekskluzivu ako je proizvod isti (ali uostalom ako se to radi i kod tlakomjera i ostale medicinske opreme... vjerojatno vise interesi nego ista drugo, kontrola nije buduci te u apoteci kod nas nitko nista ne pita kad kupujes...)

A to sto je rukom pisano i jeftinije moze i ne mora nista znaciti. Npr Maharishiyev chyavanprash je daleko skuplji i ima "fensijskiji" brend od Dabura koji je najmasovniji u indiji, a meni Dabur bolji. Naravno moze biti i smece. Treba se raspitat odakle je nabavljeno.

lobor995
05.07.2012., 23:05
....Sto se zakona tice ne mozes sama niti tlakomjer kupit iz vana iako se prodaje po ducanima. Sa lijekovima je dodatni problem (posebno ako je kao lijek i deklarirano, a ne dodatak prehrani). Ima tu i potrebne regulative, ali i lobiranja (sa obije strane, EU i Indijska vlada...) i svaceg neceg, a mi malo svoje zakone, malo uskladjivanja sa EU-om... na kraju kao i obicno nitko previse sigurno ne zna sto i kako. Ka ne smije se, a opet nadjes kako neki uvezu :D....

uvezao 2 tlakomjera iz londona. medicinska pomagala su oslobođena carine i mo'š uvozit' . kupio neku mast iz usa i došla bez problema . neke tablete iz usa za mrenu , bez problema. trake za šećer redovito kupujem vani i dođu bez problema. znači ono kaj je za zdravlje je oslobođeno carine. čisti magnezijev klorid 2 kg ...ma ima toga... kaj ti treba, ako nije gnječa, sve ti dođe iz vana...tlakomjer sam kupio 2 za cijenu jednoga ovdje, a još je potpuno zadnji model, koji se tu još nije pojavio u apotekama.
možda im je to bilo sumnjivo s druge strane, pa zato tlače. žive životinje i biljke nemreš samo tak uvesti. eto samo da ne širite paniku bez potrebe.

Beljki
05.07.2012., 23:07
uvezao 2 tlakomjera iz londona. medicinska pomagala su oslobođena carine i mo'š uvozit' . kupio neku mast iz usa i došla bez problema . neke tablete iz usa za mrenu , bez problema. trake za šećer redovito kupujem vani i dođu bez problema. znači ono kaj je za zdravlje je oslobođeno carine. čisti magnezijev klorid 2 kg ...ma ima toga... kaj ti treba, ako nije gnječa, sve ti dođe iz vana...tlakomjer sam kupio 2 za cijenu jednoga ovdje, a još je potpuno zadnji model, koji se tu još nije pojavio u apotekama.
možda im je to bilo sumnjivo s druge strane, pa zato tlače. žive životinje i biljke nemreš samo tak uvesti. eto samo da ne širite paniku bez potrebe.

Ja narucio pa sa carine vratili tlakomjer, a nasao sam i na netu da je to u skladu sa zakonom. Ne znam za lijekove koji su i inace dobavljivi kod nas, ali sa ayurvedskim sigurno ima problema :mig:

Siki 6
06.07.2012., 11:25
Ma kontaktirala sam sellera odmah, rekao mi je da je poslao vise od 100 posiljki za hrvatsku da mu je ovo prvi glas o vracanju. No refundirao mi je novac u cijelosti, a ja cu probat ponovno naruciti samo manju kolicinu. Ja sam svasta znala narucivati, ovo je 2 put da su mi nesto carinili, to ovisi o sreci valjda i 1. puta da se radilo o nekakvim ljekovima. Gospoda se jos nisu izjasnila zasto je to tako zurno poslano nazad,no sad je i svejedno kad je novac vracen.
No najbanalnije je da sam prvo morala platiti carinu a onda dobiti potvrdu da je vec poslana nazad. :503: A i dostava u Hrvatsku je navodno za 30 dana a ja sam narucila u cetvrtak u srijedu je vec bilo tu na carini, pa mi nije jasno kaj nasa posta zadrzava posiljke 2-3 tjedna prije nego ih salju dalje ? :confused:

Beljki
06.07.2012., 12:54
a valjda ovisi o carni, no meni nikad nis nije proslo "ispod tezge" i uvijek su bila natezanja sa carinom cak i kad je sve ok :D

Siki 6
26.07.2012., 11:15
Evo narucila sam manju kolicinu, vec je stiglo. Nisam jos krenula pit, jer sam prehladena pa vec ionako unosim dosta raznih vitamina u sebe. Zanima me ako se ta ashwagandha uzima konstantno, kako utjece npr konzumacija alkohola na nju, znaci ako se za vikend popije 2 case vina :D, jel to ok ili da se taj dan ne uzima ?

E i najvaznije jel ima neka kontraindikacija za gastritis, trazim danas cijeli dan, al nista narucito ne pise o nuspojavama. :503:

bigfear
27.07.2012., 12:34
Ma budi bez brige. Ja imam osjetljiv želudac al ovo mi nikad nije smetalo. Samo navali bez straha. :confused: Kolko si ti toga naručila da su zabranili uvoz na carini??? Ja max 5 bočica po pošiljci i nikad nije bilo problema. Mislim da nema problema u RH sa uvozom suplemenata. Ako se uvoze lijekovi onda je to druga priča. Znam da njemačka ne dozvoljava unos himalaya proizvoda jer ih tretiraju kao lijekove, al mislim da za rh nema problema.

Siki 6
30.07.2012., 10:03
Narucila sam 10x to su vratili, 5x je proslo bez problema, doslo je oko cca 10 dana, iako na stranici pise da se jako dugo ceka cak do mj dana pa sam se pripremila ali me iznenadilo. Uglavnom pocela sam ju piti u subotu ujutro i mozda je placebo i neko samonavodenje (:D) ali ja osjecam razliku, ako nista drugo tokom dana imam vise energije a opet sam smirena, savrsena kombinacija :), pijem ju 2x dnevno jednu ujutro jednu navecer i raditi cu pauze preko vikenda kako si nebi preopteretila organizam. U svakom slucaju dobro je krenulo, iako pise da se treba piti 3 mj za 1. rezultate evo ja ih stvarno osjecam, pa i da je placebo neka je :).

dami16
31.07.2012., 00:04
Ja sam isto naručila 5 komada i došlo je bez problema.Međutim ja imam drugi problem, svaki put kad je popijem dobijem užasan proljev sa grčevima.Može li se to kako izbjeći?

bigfear
31.07.2012., 15:34
Ja sam isto naručila 5 komada i došlo je bez problema.Međutim ja imam drugi problem, svaki put kad je popijem dobijem užasan proljev sa grčevima.Može li se to kako izbjeći?

Čudno :confused: Najčešće pijem na prazan želudac i nikad ništa, a već sam popio brdo bočica. Jel isto himalaya brend?

bigfear
31.07.2012., 15:36
... pijem ju 2x dnevno jednu ujutro jednu navecer...

Tako sam i ja prvo vrijeme pio. Ako ćeš imat teži dan ili potrebu slobondo ubaci još jednu odma iza podne, da vidiš razliku :) Ako je sve OK, drži se 2 dnevno. Prije spavanja definitivno pridonosi boljem snu (jesi primjetila?)

Beljki
31.07.2012., 17:37

Nista nije univerzalno, dobro za sve itd.

To je marketing. Jucer bio neem, danas ashvaganda... ljudi zele prodavat pa izbacuju proizvode koje reklamiraju kao univerzalne i bezopasne, no to nije tocno.

AKo zelis ajurvedski preparat odi ajurvedskom lijecniku na konzultacije. Ne postoji niti jedan koji se koristi uvijek i za sve i koji u nekm slucajevima i za neke osobe ne bi bio stetan. Nadalje cak i kad je koristan cesto postoje precedure prije nego ga se pocne koristiti ili dodatni preparati potrebni uz njega itd. Ne postoje univerzalni recepti i univerzali programi, posebno ne u ayurvedi pa da se na taj nacin koriste njihovi lijekovi.

Mnoge bazne konstitucije (posebno sa dominantnom pittom) u startu ne bi trebale koristiti aswagandu, a cak i one koje ju koriste nekad trebaju predhodne terapije i dijete posto ashwaganda zaista nije bas najlaksa po probavu.

Jedino sto mozes sa ayurvedom napraviti je naci kvalitetnog lijecnika i otici na konzultacije. To sto je nesto popularno ne znaci nista. Ima puno biljaka u ajurvedi koje postizu iste razultate, a nekima mogu puno bolje odgovarati, nacin na koji se uzima nije za sve isti, uzroci nekog problema nisu uvijek isti, to navaljivanje na neki proizvod jer se malo izreklamirao nema nikakvog smisla.

dami16
31.07.2012., 22:03
Zahvaljujem na odgovoru.Ja sam eto htjela ići kraćim putem ali nemam sreće.Baš sam žalosna radi toga

Beljki
31.07.2012., 23:01
de, pa nije neki problem niti otic na konzultacije (bar ako si u Zg ili Ri). Osim mozda financijski :zubo:

al i tu ti mogu nes dogovoriti u Ri (iako nije dr lik je kvalitetan i sto se tice prehrane i ovakvih stvari te masaza dobit ces vjerojatno bolje nego u Zg di puno manje vremena potrose na klijenta) kod poznatih, u Zg (imas barem dva Ayu lijecnika) ne znam nikog osobno :o

Barem jednom otic na konzultaciju da se naprave testiranja, porazgovara o prehrani i ostalom je uvijek zgodno :o

Monoke
01.08.2012., 20:03
Pozdrav!
Uzela sam danas oko podne 1 caps. ashwagande od himalaya i osjećam još uvijek pospanost, iako sam nakon dolaska s posla odspavala. Na uputstvu piše 1-2 dnevno. Da li to znači da je meni 1 dovoljna? Iskustva?

bigfear
02.08.2012., 12:20
Pozdrav!
Uzela sam danas oko podne 1 caps. ashwagande od himalaya i osjećam još uvijek pospanost, iako sam nakon dolaska s posla odspavala. Na uputstvu piše 1-2 dnevno. Da li to znači da je meni 1 dovoljna? Iskustva?

I meni se u početku jače spavalo. Slobodno uzmeš još jednu prije spavanja kako bi održavala potrebnu dnevnu dozu. Ta pospanost bi trebala nestati s vremenim (moraš se malo naviknut). Probaj jednu ujutro na prazni želudac, a drugu prije spavanja. Ako će ti se nakon tjedan dana i dalje jako spavat, probaj uzimat samo prije spavanja (1-2 kapsule). Čitao sam malo po stranim forumima i upravo je ovo preporuka za one kojima se jako spava. Siguran sam da će ta pospanost nestati. Evo ja već mjesecima ne pijem kavu (prije sam pio ili kavu, ili puno zelenog čaja, kapsule guarane ili red bull/burn). Sad niš od toga ne pijem jer mi ne treba. Cijeli dan sam normalne volje (optimističan), nisam više eksplozivan i živčan ko prije (primjetili prijatelji i obitelj), aktivniji sam i iste sam volje cijeli dan. Ja sam malo smanjio dozu.... Uzimam jednu do dvije dnevno. Trenutno mi više ne treba. Slušam organizam i ovisno kako mi je dan tako si doziram.. Nekad je sve OK, pa uzmem samo prije spavanja. Nekad uzme dvije odjednom (ako je neka kriza). Nekad napravim pauzu (od tjedan dana). Probaj, ekperimentiraj i uzimaj kako tebi najbolje odgovara.

Beljki
02.08.2012., 13:35
pa majkumu petstomiljontiti put :503:

ashwaganda nije univerzalni lijek, ona je pomalo smirujuca i odgovara prvenstveno vatta konstituciji, drugima moze biti omamljujuca i ne bas preporucljiva. Naime "zbunjenost" vatete dolazi iz nervoze pa je umirivanje korisno i moze cak dati dojam "bistrije glave" dok je kod nekih drugih obratno, skloniji su inerciji i njima treba nesto sto potice, a ne umiruje.

A i to cisto ilustrativno banaliziram, u praksi dve osobe na papiru slicnih konstitucija mogu imati dosta razlicite preporucene programe prehrane, suplemenata, lijekova i sto vec, cak niti vatta konstituciji nije univerzalno preporucljivo po sebi i/ili samostalno, svatko je prica za sebe :ne zna:.

Ako koristite ajurvedske lijekove stavite ih u kontekst, nista nije panacea da se navali na nju ko vlaj na pecenje :503: :frustriranodpricanjazidovima: :zubo:

:503: :503: :503:

idem se napit il nest :rofl:

Beljki
02.08.2012., 15:05
naime i ayurvedski lijek je lijek. To sto je u prahu, a ne kapsuli (iako za moderno trziste cesto i u kapsule guraju sto tardicionalno nije preporuceno), sto se iz prakticnih razloga deklarira kao dodatak prehrani i sto je biljni (kao da gomila alopatskih lijekova nije biljnog porjekla) ne mjenja stvari.

Vrlo je malo lijekova koji nemaju potencijalne nuspojave, osim ako nemaju niti "pojave", a covjek je malo kompleksniji sistem od jednog simptoma, posebno u ayurvedskoj medicini koja je nesto manje simtomatska (odnosno vise paznje obraca na odnos odredjenog simptoma sa svim ostalim karakteristikama).

Reci to ti je lijek za to i gurat svima od reda je kao dati svima aparat za automatsko povecavanje glasnoce na televiziji i reci svima da je to dobro i da ce bolje cut. Nece. nekima treba pojacat, nekima treba smanjit, nekad je na TV-u nesto bucnije, nekad tise, nekad gledas po noci kada se jace cuje, nekad usred bucne okoline, nekad ti ukucani spavaju... STo treba raditi sa jednim parametrom u nekom sistemu (pa tako i ljudskom) ovisi i o pocetnom stanju samog tog parametra, ali i o svim ostalima sa kojima se nalazi u suodnosu.

Isto tako ashwaganda nije lijek za ..ne znam... nesanicu i nervozu sama po sebi. To je preparat koji utice na neke stvari u organizmu i koji u tom smislu moze pomoc kod nekih uzroka navedenih problema kod odredjenih tipova ljudi, ako ne postoje kontraindikacije, u kombinaciji sa drugim stvarima koje ce uticati na neke druge parametre (poput probave za koju rekosmo ashwaganda nije najlaksa) i tako dalje.

Uzimanje lijekova na slijepo nikad nije najidealnije, radilo se o ashwagandi ili antibiotiku :ne zna:

Sto je najbolje ciljano trziste za takve preparate je cesto upravo ono koje negativno gleda na farmaciju, a kupuje za njih dizajniranu pricu i marketing nerjetko od istih izvora, odnosno distributera, koje ionako zanima prodaja i malo toga drugog.

Monoke
02.08.2012., 18:48
I meni se u početku jače spavalo. Slobodno uzmeš još jednu prije spavanja kako bi održavala potrebnu dnevnu dozu. Ta pospanost bi trebala nestati s vremenim (moraš se malo naviknut). Probaj jednu ujutro na prazni želudac, a drugu prije spavanja. Ako će ti se nakon tjedan dana i dalje jako spavat, probaj uzimat samo prije spavanja (1-2 kapsule). Čitao sam malo po stranim forumima i upravo je ovo preporuka za one kojima se jako spava. Siguran sam da će ta pospanost nestati. Evo ja već mjesecima ne pijem kavu (prije sam pio ili kavu, ili puno zelenog čaja, kapsule guarane ili red bull/burn). Sad niš od toga ne pijem jer mi ne treba. Cijeli dan sam normalne volje (optimističan), nisam više eksplozivan i živčan ko prije (primjetili prijatelji i obitelj), aktivniji sam i iste sam volje cijeli dan. Ja sam malo smanjio dozu.... Uzimam jednu do dvije dnevno. Trenutno mi više ne treba. Slušam organizam i ovisno kako mi je dan tako si doziram.. Nekad je sve OK, pa uzmem samo prije spavanja. Nekad uzme dvije odjednom (ako je neka kriza). Nekad napravim pauzu (od tjedan dana). Probaj, ekperimentiraj i uzimaj kako tebi najbolje odgovara.

Hvala puno na odgovoru. I sama sam na takav način razmišljala, pa sam jučer navečer ipak uzela drugu caps. prije spavanja. Moram priznati da sam se ipak budila u 4.15 ujutro (nisam imala noć u komadu), ali sam brzo usnila.
Imaš dobar pristup, jer treba u ubzir uzeti fazu prilagodbe, kao prilagodbu svakom ponaosob. Nadam se, od srca, da će kod mene isto funkcionirati, kao kod tebe. Još jednom hvala ti na tvojim postovima-iskustvima, iz prve ruke, ja sam se našla. Već duže vrijeme istražujem ovu tematiku. Mislila sam početi sa rhodiolom, ali evo, nakon tvog posta, uzela sam ashwagandu, pa ću vidjeti.

Također, za razumijevanje preporučujem 2 knjige, ako nisi čitao, mene su dojmile:
1. Potrošeni, dr. Frank Lipman i
2. Clean - program za detoksikaciju, dr. Alejandro Junger
Knjige se mogu dići u knjižnici, ako ste iz Zg.

Lijep pozdrav!

bigfear
03.08.2012., 10:01
...Mislila sam početi sa rhodiolom, ali evo, nakon tvog posta, uzela sam ashwagandu...

Ja sam trenutno na Rhodioli i Ashwagandhi. Mislim da je ovo savršena kombinacija (barem meni). U svojem prvom postu sam naveo jako negativna iskustva sa Rhodiolom (pojačana anksioznost, lupanje srca, nesanica). U više navrata sam pokušavao s Rhodiolom, ali nikako nije bilo dobro. Sve do prije 2 tjedna :D

Čitao sam iskustva ljudi sa Rhodiolom i uglavnom su pozitivna (manje anksioznosti, više energije, budnost, koncentracija, pozitivno razmišljanje). Smanjuje hormnon stresa i pojačava lučenje serotonina (hormona sreće). Glavni problem je u doziranju i tu treba jako pazit jer kod rhodiole vrijedi - manje je više. Nabavio sam preko ebaya NOW foods, Rhodiola 500 mg (3% rosavin). Piše da se pije do dvije kapsule dnevno što iznosi 1000 mg (!!) Ovo je bolesno puno i pronašao sam puno komentara na netu gdje navode da ovo izaziva totalno suprotni efekt od željenog. Prvo sam uzimao 500 mg, nakon par dana koma, sve krenulo na gore pa sam odustao, ali i dalje me nešto vuklo da probam opet (pošto sam jako puno čitao o pozitivnim svojstvima ove biljke). Ona sam podijelio sadržaj kapsule i uzimao 250 mg. Bilo je bolje, ali samo par dana.

Onda sam pronašao ovo: http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=UGAxiR8jX6g

Recommended dosage for Rhodiola:
100-170 mg./day for 3,6% rosavin extract
180-300 mg./day 2% rosavin extract
360-600 mg./day 1% rosavin extract

S obzirom da moje kapsule sadrže 3% rosavina, kapsulu sam počeo dijelit na 3 djela (što je super, jer mi doza od 60 tableta traje 180 dana) tako da već dva tjedan uzimam cca 166 mg dnevno (samo ujutro). Ashvagandhu uzimam kasnije, oko 5 sati ili prije spavanja. Rhodiola u ovoj malo dozi nevjerojatno dobro djeluje na organizam. Totalno me podigne, ali ne kao kofein. Nema te euforije, već samo mirnoća, sigurnost, fokus, budnost. Tam nedje oko 4 sata osjetim lagano popuštanje i zna mi se tu i tamo javit ta moja anksioznost, ali lagana. Onda uzme ashwagandhu i sve dođe na svoje. Navodno se ashwagandha i rhodiola super slažu u kombinaciji, al mislim da je bolje uzimat odvojeno, a ne jednu odma iza druge. Evo za primjer... Jučer ujutro popio rhodiolu, oko 5 ashwagandhu, i još oko 23:00 ashwagandhu (htio sam se dobro naspavat). Probudim se danas, na prazni želudac rhodiolu i sve je super na poslu :) Nisam euforićan, ali definitivno sam u boljem raspoloženju i nema toga što mi na poslu predstavlja problem. Imam posla više nego ikad, al sve rješavam bez problema, bez opterećenja ili straha da neću uspjet. Uzimat ću rhodiolu 3 tjedna, a onda pazuza od tjedan dana. Tako je navodno najbolje i ne može se desit da se organizam navikne (tj. prestane reagirat)

Rhodiolu vrijedi probati, stvarno je super. Ashwagandha lagano omami. Rhodiola sasvim suprotno, ali napominjem da se nesmije pretjerivat sa dozom. Mislim da su ove biljke odlična kombinacija. Kod rhodiola treba pazit, nije za svakoga. Kod bipolarnih osoba navodno može izazvat maniju, valjda zbog toga što se serotonin jače luči. Al čitao sam na stranim forumimam iskustva ljudi koji su bipolarni, ali je ipak uzimaju (manja doza) i nemaju problema.

Monoke
03.08.2012., 19:47
Daješ doista korisne informacije, naročito što se tiče gramaže unosa, jer većinom ljudi odustanu (bar ja) misleći da za njih predviđena opcija ne radi ili radi pogrešno, a stvar je u količini. Zato vrijedi isprobati.
Sa pojmom adoptogeni (u koje spadaju rhodiola, ashwaganda i dr.), sam se susrela u knjizi "Potrošeni". Adaptogeni u osnovi pomažu tijelu da se prilagodi na stres i odupre umoru i poznate su već tisućama godina. U ovoj knjizi je opisano stanje "potrošenosti", odnosno pacijenti koji pate od nesanice, potištenosti, napadaja panike, probavnih tegoba, alergija, umora, bolova u mišićima i zglobobvima, češće se razboljevaju i teže oporavljaju, a nalazi su uredni.

Ovdje je ponuđeno na pristupačan i kogički način rješenje u vidu 6-tjednog programa, koji otklanja postojeće tegobe, u vidu recepata za ukusna jela, vježbi joge, naputke za kvalitetniji san, te plan uzimanja dodataka prehrani u koje su uključeni i adaptogeni.
Jako jednostavni pristup, jer se dobiva cjelovitija slika problema koje je dr. Lipman osjetio i sam kao pacijent.

Ovdje igra ulogu rad nadbubrežnih žlijezda, koji se ispoljava kroz potrošenost tijela kao posljedicu, u vidu opisivanja samog sindroma i plana njegova liječenja.

Eto, mene je prosvijetlila, a dopunila i dr. knjiga "Clean" koju sam navela u popisu.

Bigfear da li radiš jogu ili meditaciju?

Lilly blue
05.08.2012., 00:57
molim gdje se to može nabaviti u hr? hvala!

bigfear
05.08.2012., 07:55
molim gdje se to može nabaviti u hr? hvala!

Pojma nemam, googlaj malo. probaj na njuskalo, sjecam se da je tam bilo i rhodiole i ashwagandhe ali je duplo skuplje nego na ebayu (ashwagandhu kupuju za 20, prodaju za 80).

bigfear
05.08.2012., 08:16
Bigfear da li radiš jogu ili meditaciju?

Ne radim ni jogu niti meditiram, ali vjezbam i trcim. Nekad se opustim uz neku laganu new age glazbu, al po prirodi sam nemirnog uma pa mislim da meditacija nebi isla :)

Da, dobro si napisala, adaptogeni su cudo.
Znam samo da su meni jako pomogli i totalno normalizirali zivot. Mnogi ljudi nisu ni svjesni da takve biljke postoje. Meni je to rutina kao nekome kava. Umjesto jutarnje kave ja pijem rhodiolu, umjesto popodnevne ashwagandhu. I ne ocekujte cudo preko noci, treba malo vremena da organizam 'upije' dovoljno aktivnih sastojaka (rhodiola cca 5 dana), al kod aswagandhe je ucinak gotovo trenutan (smanji anksioznost, nervozu, paniku, nesanicu).

Lilly blue
05.08.2012., 14:14
Pojma nemam, googlaj malo. probaj na njuskalo, sjecam se da je tam bilo i rhodiole i ashwagandhe ali je duplo skuplje nego na ebayu (ashwagandhu kupuju za 20, prodaju za 80).

ne bi htjela kupovati nešto neprovjereno...
probat ću preko e-bay

Monoke
05.08.2012., 16:29
Ne radim ni jogu niti meditiram, ali vjezbam i trcim. Nekad se opustim uz neku laganu new age glazbu, al po prirodi sam nemirnog uma pa mislim da meditacija nebi isla :)
Meni jako paše, kao i meditacija na dah, ali najvažnije je redovitost.

Da, dobro si napisala, adaptogeni su cudo.
Znam samo da su meni jako pomogli i totalno normalizirali zivot. Mnogi ljudi nisu ni svjesni da takve biljke postoje. Meni je to rutina kao nekome kava. Umjesto jutarnje kave ja pijem rhodiolu, umjesto popodnevne ashwagandhu. I ne ocekujte cudo preko noci, treba malo vremena da organizam 'upije' dovoljno aktivnih sastojaka (rhodiola cca 5 dana), al kod aswagandhe je ucinak gotovo trenutan (smanji anksioznost, nervozu, paniku, nesanicu).

“Sve adaptogene možete uzimati zasebno. Ako želite izabrati samo
jedan, preporučio bih rhodiolu. Međutim, ustanovio sam da
adaptogeni najbolje djeluju ako se uzimaju zajedno. Adaptogene formule
iznimno su djelotvorne. Izaberite onu koja sadrži najmanje tri spomenute
biljke, i svakako rhodiolu.”...iz knjige Potrošeni dr.Lipman

Više o spomenutim kombinacijama adaptogena na: www.spentmd.com

Ne znam da li od Himalaya ima rhodiola, kod nas ima kupiti pod imenom rhodiolin.

:W

Merlina
08.08.2012., 09:44
Više od mjesec dana uzimam dnevno jednu tabletu Ashwagandhe, ne spava mi se, podiže energiju, no malo teže pada na želudac (pomognem si tako da popijem malo razmućenog đumbira).

Uzmem li dvije ne mogu zaspati ...

Uz to pijem i jednom dnevno brahmi. Takva kombinacija pokazala mi se izvrsnom :).

Sve sam navedeno kupila kod nas, dostavljeno mi je na kućnu adresu a cijena je, za 90 tableta 200 kn, što je i više nego pristojno.

Lilly blue
08.08.2012., 20:25
Više od mjesec dana uzimam dnevno jednu tabletu Ashwagandhe, ne spava mi se, podiže energiju, no malo teže pada na želudac (pomognem si tako da popijem malo razmućenog đumbira).

Uz to pijem i jednom dnevno brahmi. Takva kombinacija pokazala mi se izvrsnom :).

Sve sam navedeno kupila kod nas, dostavljeno mi je na kućnu adresu a cijena je, za 90 tableta 200 kn, što je i više nego pristojno.

ja patim od nesanice i zato sam i naručila. auuuuuuuuuu:(

Monoke
09.08.2012., 07:51

A meni se spava tijekom dana, a i po noći se budim. Jučer nisam uzela cijeli dan i spavala sam noć u kompletu. U koje doba dana uzimaš jednu caps.?
Ja sam čak mislila uzimati svaki 2-gi dan.

Brahmi je balans ashwagandi ili ?!?

Ja isto ali 3x60 caps. ashwagande za 200kn i to na adresu:D

nimfa79
09.08.2012., 07:57
evo pridruzujem se klubu,i ja sam narucila, esad koliko sam citala,kaze da je najbolje da se uzima nakon jela sa milijekom?

Merlina
09.08.2012., 11:23
Brahmi pijem umjesto ginka, kojeg sam prije pila i pokazao mi se izvrstan. Čak sam i smršavila 2,3 kg od kada ga uzimam a nikada nisam jela više.

Brahmi popijem ujutro poslije prvog jela, ashwagandu negdje do 14 h, poslije me diže tj. ne mogu zaspati. No, ja sam takav tip ne pijem niti kavu poslije 14 h.

Sve su te kombinacije i količine individualne, nekoga smiruje i spava mu se, nekoga ne. Naravno da bi bilo najbolje individualno savjetovanje no eto ja volim eksperimentirati sama a i dobro se poznajem te mogu pratiti efekte...

Nesanicu od koje sam godinama patila riješila sam dugoročno matičnjakom i radom na sebi.

E sad me zanima da li je netko pio šatavari?

TheLudaMaca
11.08.2012., 17:59
Meni kapsule nisu pomogle, ama bas ni malo! :S

Dear Prudence
11.08.2012., 19:19
meni nije jasno kako ekipa zna što kupuje u tim kapsulama?

Kak autor teme zna da u kapsulama nema...recimo ... ascitaloprama? :kava:

Beljki
12.08.2012., 11:17
Sve su te kombinacije i količine individualne, nekoga smiruje i spava mu se, nekoga ne. Naravno da bi bilo najbolje individualno savjetovanje no eto ja volim eksperimentirati sama a i dobro se poznajem te mogu pratiti efekte...

ne najbolje nego jedino sto ima smisla ako se osoba prije uzimanja ne misli ozbiljnije pozabaviti ayurvedom :ne zna:

pa zar ne vidite kolke su to marketinske navlakuse? Pogledajte samo zadnjih nekoliko godina, svakih par mjeseci izadje neki "fenomenalni novi prirodni lijek", svi se raspomame i onda nestane. Sjetite se recimo Noni soka, pa recimo prije ashvagande ovdje se samo o neemu pricalo (a on cak i osta nezgodne nuspojave moze imat, sto naravno nigdje nitko ne govori), pa ashvaganda, sad ce shatavari (ok, to je vjerojatno najbenignije od svega i vjerojatno zaista vecina moze slobodno)...

Nema to veze sa stvarnim kvalitetama. Te biljke i preparati postoje i koriste se ogroman broj godina ali uz pravu gomilu drugih u okviru odredjenog tradicionalnog medicinskog susava, a za potrebe trzista se povremeno nesto izvuce, prenapuse i izreklamira, par mjeseci se svi raspomame, onda dodje nesto novo. To je bacanje para i naivno padanje na navlakuse :ne zna:

Otprilike kao da dodjes negdje u africko pleme koje se nikad nije susrelo sa medicinom, imas u djepu paketic nekog antibiotika i pocnes im ga prodavat kao lijek za sve svaku put kad neko kihne. Antibiotik svakako jest jedna od korisnijih stvari u medicini, ali se ne daje odokativno, a isto je i sa ayu lijekovima.

Al sta sad, nisu marketinski strucnjaci blesavi, znaju sta ce ljude navuc, na koje zelje i potrebe igrat, badava se bost sa vjetrenjacama :ne zna:

adri k
15.08.2012., 12:41
de, pa nije neki problem niti otic na konzultacije (bar ako si u Zg ili Ri). Osim mozda financijski :zubo:

al i tu ti mogu nes dogovoriti u Ri (iako nije dr lik je kvalitetan i sto se tice prehrane i ovakvih stvari te masaza dobit ces vjerojatno bolje nego u Zg di puno manje vremena potrose na klijenta) kod poznatih, u Zg (imas barem dva Ayu lijecnika) ne znam nikog osobno :o

Barem jednom otic na konzultaciju da se naprave testiranja, porazgovara o prehrani i ostalom je uvijek zgodno :o

@Beljki, molim te, GDJE se to u Rijeci može otići na konzultacije, savjetovanje?
Ja ništa nisam mogla naći.
Sigurno zanima i druge, ali ako ne možeš tu, napiši mi u PP.
Hvala:W

Beljki
15.08.2012., 20:58
napisem na pp jer tamo radi samo povremeno, a ja ne znam tocno kad pa ces lakse direktno dogovorit.

Merlina
17.08.2012., 11:17
ne najbolje nego jedino sto ima smisla ako se osoba prije uzimanja ne misli ozbiljnije pozabaviti ayurvedom :ne zna:

pa zar ne vidite kolke su to marketinske navlakuse? Pogledajte samo zadnjih nekoliko godina, svakih par mjeseci izadje neki "fenomenalni novi prirodni lijek", svi se raspomame i onda nestane. Sjetite se recimo Noni soka, pa recimo prije ashvagande ovdje se samo o neemu pricalo (a on cak i osta nezgodne nuspojave moze imat, sto naravno nigdje nitko ne govori), pa ashvaganda, sad ce shatavari (ok, to je vjerojatno najbenignije od svega i vjerojatno zaista vecina moze slobodno)...

Nema to veze sa stvarnim kvalitetama. Te biljke i preparati postoje i koriste se ogroman broj godina ali uz pravu gomilu drugih u okviru odredjenog tradicionalnog medicinskog susava, a za potrebe trzista se povremeno nesto izvuce, prenapuse i izreklamira, par mjeseci se svi raspomame, onda dodje nesto novo. To je bacanje para i naivno padanje na navlakuse :ne zna:

Otprilike kao da dodjes negdje u africko pleme koje se nikad nije susrelo sa medicinom, imas u djepu paketic nekog antibiotika i pocnes im ga prodavat kao lijek za sve svaku put kad neko kihne. Antibiotik svakako jest jedna od korisnijih stvari u medicini, ali se ne daje odokativno, a isto je i sa ayu lijekovima.

Al sta sad, nisu marketinski strucnjaci blesavi, znaju sta ce ljude navuc, na koje zelje i potrebe igrat, badava se bost sa vjetrenjacama :ne zna:

E, sad ovako bila sam prije par godina na individualnom ajurvedskom savjetovanju i iskreno nije mi to ostavilo bog zna kakav dojam :ne zna:.

Kod liječnika nisam bila, pa tako 20.tak godina, budući se i sama bavim biljkama sklona sam sliječiti se sama ali isto tako mogu dobro pratiti što mi odgovara a što ne.

Za one koji nisu sigurni u sebe svakako kvalitetno savjetovanje je dobro došlo. Pitanje je samo tko stvarno zna znanje....

Beljki
17.08.2012., 11:44
I to stoji, trenutno u nas samo bih na dva mjesta isao na to :misli:

Lilly blue
18.08.2012., 13:25
Ja isto ali 3x60 caps. ashwagande za 200kn i to na adresu:D

hej jesi počela piti? kakva su iskustva?

Merlina
18.08.2012., 20:17
Beljki nadam se da ne misliš na ono gdje ti za dobar dan naplate 300, 400 kn i kažu ti da si kupiš đumbir u konzumu ili biljnoj apoteci :D te predlože tretmane za 10-tak tisuća kn.

Beljki
18.08.2012., 22:37
Ovisi, u Ganeshi je vjerojatno tako posto Maharishijevci sve dosta naplacuju, a s obzirom da dr dolazi rijetko nagura se i premalo vremena posveti klijentu.

Kod ovog u Ri ces za tu cijenu dobit vremena koliko oces, bolje razradjene programe i vise fleksibilnosti, ali ne bas i lijekove tako lako (uvijek kod nas problem sa uvozom).

sto se 10.000 kuna tice to nije skupo, ovisno o tretmanu i kako se radi.
Uzmi za prmjer jedan kraci tretan masazama.
Ulje (nabavna cijena) 1.000 eura (radi se o medicinskim uljima sa ljekovitim travama, neka su vrlo skupa)
3 masera + 7 masaza, recimo neka bude 250 kn po masaze za masera - 5.250

to ti je 12.500 cistih troskova bez zarade.

E sad pitanje je sa uljima sto rade, kolko kvalitetnih koriste. Po velnesima uglavnom koriste smece iako je ono bit cijele price i njihova "ajurvedska masaza" je to samo po nazivu. Na zalost sumnjam da se to radi i kod terapijske ayurvede. Ali ako se koriste kvalitetni sastojici ocito da cijene ne mogu bit niske. Skupo i dugotrajno, nije jeftina terapija za mase na zalost i tu je alopatija uvijek puno prakticnija. Medjutm konzultacije oko prehrane i suplemenata nisu problem i tu u mom iskustvu ajurvedci imaju najvecu prednost. Niti alopatija, ali niti druge alternativne/tradicionalne medicine nemaju tako razradjen sistem i ne poklanjaju tome paznje koliko oni.

nimfa79
29.08.2012., 07:59
meni je stiglo 5 bocica,narucila od istog sellera kao pokretac teme,pa eto,jos nisam pocela piti,danas cu navecer prvu,pa cu vidjeti...valjda necu otegnut papke do jutra :)

iwanamilinkovic
08.09.2012., 16:43
Pozdrav svima :-)
Bolujem od socijalne fobije vec 4 godine a imam 18 godina
Zanima me dali se ashwagandha moze koristiti sa antidepresivima ?
I kako se uzima ? Narucila sam ju prije 5 minuta citajuci ovaj forum :-)
I zanima me dali ima neke nuspojave?
Hvala unaprijed :-))))

Ana Ivanovna
12.09.2012., 09:22
Ja ne znam da li se smije piti s antidepresivima, to je, po mom mišljenju, najbolje pitat stručnu osobu.

Tražila sam internet stranicu od ayurveda centra na Voloskom, pa ne mogu naći. Ako slučajno netko ima njihov kontakt, bila bi zahvalna na toj informaciji : )

Beljki
12.09.2012., 14:39
Tražila sam internet stranicu od ayurveda centra na Voloskom, pa ne mogu naći. Ako slučajno netko ima njihov kontakt, bila bi zahvalna na toj informaciji : )

nema ga vise.

U hr imas dva dr ayu koliko mi je poznato - u Ganesh centru (indijac, bolji izbor iako premalo vremena posvecenog klijentu) i Somalati (Petrusic, pomalo kontroverzno i svasta mjesa u ayu, osobno nisam ljubitelj). Sve u Zg.

U Ri imas jos jedino jednog ayu terapeuta, dosta je dobar po mojoj procjeni, no buduci neko vec vrijeme suradjujem sa njim to moze biti i subjektivno pa uzmi sa zrnom soli. Najveca prednost je sto ce posvetiti puno vise vremena klijentu i izradi programa nego u Ganeshi te sto bolje poznaje nasu situaciju kao i modernije pristupe ayu, bolje ce i podrobnije objasniti stvari, sastaviti bolje rezime prehrane isl. Losiji je medjutim u stvarima poput pulsne dijagnostike koje traze veliko iskustvo na velikom broju klijenata (sto je prednost toga da indijci cesto rade "na traci" bez puno posvecivanja vremena klijentu) i budici radi sam ogranicen u terapijama koje zahtjevaju vise ljudi i opreme.

Moj bi izbor u ovom trenutku ovisno o potrebi bio izmedju njih dvoje, sa time da nekog osobnog iskustva ili vise informacija imam osim navedenog trojca (Ganesha, Somalata, ovaj u Ri) samo jos o Bio-rami (lose iskustvo) i ovom u voloskom kojeg vise nema. Drugi koji eventualno postoje u HR mi nisu poznati pa mozda ima i kvalitetnijih opcija za koje nisam cuo :o

antik
14.09.2012., 12:54
ashwagandha je fantastična, i ja ju koristim.

http://www.alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/ashwagandha/

ja sam ju kupio tu http://www.facebook.com/prirodni.preparati

semirb
17.09.2012., 00:39
ja sam ju kupio tu http://www.facebook.com/prirodni.preparati

poslao sam im mail..nadam se da salju i za BiH :rolleyes:
ako mi ovo pomogne, sve vas castim :D

antik
17.09.2012., 07:24
može, burek i čevapi, jel može?

Merlina
18.09.2012., 17:07
Postoji i jedna liječnica u Zg koja fušari ayurvedu, ja sam bila kod nje na pregledu prije par godina. Vrlo draga i simpatična, pregled je bio više nego pristojne cijene.

antik
19.09.2012., 12:54
LOL

afrata
06.11.2012., 22:46
Ako koga zanima može se nabaviti ašvaganda ovdje:

http://www.njuskalo.hr/hrana-pice-ostalo/withania-somnifera-ashwgandha-asvaganda-organic-250g-oglas-6283651

Vrlo povoljno!

panicarka
28.12.2012., 15:00
pozz svima! i sama već nekih 7-8 godina patim od paničnog poremećaja, nadobudno pratim sve moguće forume, naše i strane, u nadi da ću pronaći koliko-toliko prirodno rješenje. isprobavala sam valerijanu, matičnjak, persen, belmiran, mješavine svega i svačega, nula bodova...smiri me jedino normabel ili xanax, koje nastojim izbjegavati, ali u zadnje vrijeme nisam baš uspješna u tome... i tako, nedavno sam naišla na ovu temu i sva presretna, inspirirana početnim postom, neki dan nabavila ashwagandhu, također od himalaye... još je nisam počela piti, odlučih još malo istražiti na netu nuspojave, iskustva isl... i naiđem na ovo:

http://www.longecity.org/forum/topic/56409-ashwagandha-a-miracle-herb/

kad ono, sve mi nešto zvuči veoma poznato...procijenite sami... pa se pitam, bigfear, čemu ovo? ako stvarno želiš savjetom pomoći ljudima, zašto tuđe iskustvo, uz male preinake, prikazati kao svoje??? meni su iskreno nada i oduševljenje nakon ovoga splasnuli, ko da mi je netko pljusku opalio...vjerojatno će neki od vas komentirati kako mi je ovo prvi post, što iz nekog razlog uvijek starim članovima vuče na nešto sumnjivo, no ne radi se o nikakvoj sabotaži il šta ja znam čemu, jednostavno me ovo toliko ubilo u pojam i nanerviralo da sam morala prokomentirati...

Beljki
28.12.2012., 15:45
Na zalost se je postalo industrija.

Tako se i ajurvedski lijekovi prodaju sakom i kapom iako ih to automatski prestaje cinit ajurvedskim lijekom. Naime nije aju lijek to sto je egzoticnog imena, mozes korstiti egzoticna indijska imena jednako kao i mnoge lokalne biljke, bit je u tome koliko se strucno koristi.

Mogu samo ponoviti savjet da se ode na konzultacije i uzima terapija u suradnji sa dr.aju od kojih je kod nas najpouzdaniji onaj u Ganeshi po mom misljenju (posebno ako si u Zg i okolici).

Nista nije carobno, a sve moze pomoc pa je uvijek lako em izmisliti em izvlaciti specificna dobra iskustva iz marketinskog razloga za koja ne znamo u kakvom su postotku, koliko je do terapije, a koliko do placeba i slicno.
No to niti daje niti oduzima ajurvedi ili ashvagandi, cim se nesto prodaje uvijek ce se traziti svaka metoda da se u sto boljem svjetl prezentira, jednostavno treba sve to ignorirati i iskopati sto objektivnije i kvalitetnije informacije.

Asvaganda je koristan pripravak. To ne znaci da je uvijek i za svakoga jednako koristan niti da nema boljih za istu situaciju za koju se on reklamira ili da nije potrebno jos toga da bi se ucinak pospjesio ili umanjile nuspojave (koje su moguce ali nisu kod nje bas dramaticne, nije medju opasnijim tvarima koje se koriste u aju).

Ljudi si trebaju izbaciti iz glave par stvari:

- biljni lijek nije samim time sto je biljni losiji, bolji, opasniji ili bezopasniji od "kemijskog" (koji je i sam cesto ekstrakt biljnog porjekla)

- ne postoji ajurvedski lijek. Postoji ajurvedska medicina koja u svom sistemu koristi odredjene lijekove, moze cak i alopatske u tom holistickom kontekstu koristit, tvar koja se koristi sama po sebi nije ajurvedska, alopatska ili bilo kakva vec

- ne postoji carobni recept, carobni lijek koji lijeci sve zivo ili koji lijeci samo jednu stvar jednako kod svih ljudi. Ljudi su kompleksniji mehanizam i za isti simptom nece biti ista terapija sa aju pozicije niti ce se svima jednako moci pomoci bez obzira na terapiju kakva god bila

- proizvodjaci, distributeri i prodavaci pripravaka imaju previse veliki financijski interes, nista sto oni govore o proizvodu se ne moze koristiti kao primarni izvor informacija. Vrijedi za svaki proizvod u bilo kojem sektoru, pa tako i tradicionalnoj medicini. Iskustva korisnika su nesto bolja, ali i sa njima treba oprezno kao sto pokazuje tvoj primjer. S jedne strane prodavaci izmisljaju iskustva ili selektivno koriste ona koja im idu u prilog i plasiraju kao neovisna svjedocanstva u medije. S druge strane cak i kad su iskrena subjektivna iskustva treba uzeti sa dozom opreza. Ja recimo imamo od suplemenata najbolje iskustvo sa magnezijem kao i kolega. Medjutim koliko je to utjecalo na odredjene promjene uz sve moguce druge stvari koje se dese unutar par mjeseci nitko ne moze na osnovu subjektivne procjene sa potpunom sigurnoscu tvrditi.

Nema precice i carobnog stapica, ali ipak nije niti sve prevara. Treba istrazivati, sam na sebi ispitivati i konzulturati kvalitetan izvor informacija, a za ajurvedske pripravke i tretmane su to jos uvijek ajurvedski lijecnici. No opet i tu treba biti oprezan zbog problema sa standardizacijom i korupcijom u Indiji, nije svaki aju faks jednako dobra, nije svatko tko ga je zavrsio jednako dobar, a nije nemoguce niti kupiti diplomu (sve zivo se dole moze kupiti). Dakle kriticki i sa uobicajenom dozom zdravog razuma pristupiti stvarima pa nema problema, nije u asvagandi svakako problem kao takvoj :)

tiziana
01.01.2013., 07:56
Sretno Novo leto!

Potpisujem sve sto je napisao Beljki, mada je razumljiva potreba za carobnim lijekom (carobnom ribicom)!

Panicarko, ne vidi zasto Bigfear ne bi bio Andrey from Croatia.

Ja napade panike ne bih sama rjesavala.

007_ri
01.01.2013., 19:45
pozz svima! i sama već nekih 7-8 godina patim od paničnog poremećaja, nadobudno pratim sve moguće forume, naše i strane, u nadi da ću pronaći koliko-toliko prirodno rješenje. isprobavala sam valerijanu, matičnjak, persen, belmiran, mješavine svega i svačega, nula bodova...smiri me jedino normabel ili xanax, koje nastojim izbjegavati, ali u zadnje vrijeme nisam baš uspješna u tome... i tako, nedavno sam naišla na ovu temu i sva presretna, inspirirana početnim postom, neki dan nabavila ashwagandhu, također od himalaye... još je nisam počela piti, odlučih još malo istražiti na netu nuspojave, iskustva isl... i naiđem na ovo:

kad ono, sve mi nešto zvuči veoma poznato...procijenite sami... pa se pitam, bigfear, čemu ovo? ako stvarno želiš savjetom pomoći ljudima, zašto tuđe iskustvo, uz male preinake, prikazati kao svoje??? meni su iskreno nada i oduševljenje nakon ovoga splasnuli, ko da mi je netko pljusku opalio...vjerojatno će neki od vas komentirati kako mi je ovo prvi post, što iz nekog razlog uvijek starim članovima vuče na nešto sumnjivo, no ne radi se o nikakvoj sabotaži il šta ja znam čemu, jednostavno me ovo toliko ubilo u pojam i nanerviralo da sam morala prokomentirati...

Pozdrav eto i ja se dosta dugo borim sa anksioznoscu sa svakojakim simptomima problemi sa disanjem vrtoglavicom nesanicom tahikardijama itd... Koristio normabele i cersone sve dok nisam saznao za ashwagandu koju uzimam po potrebi kad zagusti i bome pomaze, upotpunosti uklanja ankcioznost i daje energiju za normalne dnevne aktivnosti i sport, ne umrtvi psihu ko ostale tablete sa kojim nisi za nis takodjer povecava imunitet organizma i proizvodnju testosterona koji je odlican za libido i povecanje seksualne energije pogotovo kod muskaraca, uglavnom spas i preporuka

Estelle
05.01.2013., 03:00
panicarka,

ja mislim da si se jednostavno uspanicila i prebrzo donijela zakljucak.. Pogledaj tko je pisao taj komentar tamo na tom forumu longecity..i vidjeces da je to napisao netko iz croatia i zove se andrej(y).. Ni u tom tamo postu ni ovom ovdje nema nikakve marketinske manipulacije , bar ja ih evo ne vidim a veliki sam skeptik :))

Citam sve ovo o cemu bigfear je napisao i ne mogu povjerovat kako ima slicnosti sa onim sto ja zivim trenutno i posebno elementi kao hipotalamus,kortizol GAMA , djeluje mi da su resenje ove enigme (simptomi koje je bigfear opisao)

DA jos nesto kazem,..naravno da ovo nije univerzalni lijek.. Medjutim ne treba se ignorirati da je potencijalna solucija za mnoge osobe.. recimo ni Prozac i sl nisu univerzalni lijek pa opet ih lijecnici pripisuju svakome ko se zali na depru i stres i to bez ikakvih testiranja i pokusaja saznati,sto to nije u redu.

ashwagandha moze pomoci nekima kod kojih koji imaju te i te simptome.. naravno, mnogi mogu se identificirati u tom opisu iako je krajnje pogresno. Recimo prije 8god. da sam u periodu kad sam imala neki poseban stres,anxiety, slaba energija, los san itd itd. i uzela ovaj lijek sigurno mi ne bi pomogao. A tada bila bih sigurna oko toga kakvi su simptomi i kojeg su inteziteta. Medjutim, SADA ovo kroz koje prolazim je tornado naspram toga prije 8god koje tada sam dozivela isto kao tornado i bila uvjerena da gore ne moze bit . ? :)) dakle, komplikovano je i naravno da ce mnogu uzeti ashwagandha a mozda sa te njihove simptome bolje je uzeti ekstrat nevena, magnezijum i slicno :))

bigfear
10.01.2013., 19:42

Tek sam sad vidio ovo... I da, na ovom forumu sam bigfear, a na onom Andrey. Longecity.org je forum na kojem sam registriran već duže vrijem pošto se tamo mogu pronaći svi mogući sumplementi, od biljnih nadalje. Pratim ga i sudjelujem u forumu već duže vrijem. Tamo sam saznao za Rhodiolui i Schizandru. Sve sam ih redom isprobao. Ako te zanima pogledaj na Longecitiy koje sam sve teme otvorio i bit će ti sve jasno. Zadnje što sam probao je Phenibut... O tome ću isto pisati, al ako nekog interesira kompletan post je ovdje:
http://www.longecity.org/forum/topic/58997-phenibut-for-situational-panic-attack-yes-or-no/page__st__30

bigfear
10.01.2013., 20:43
Da napišem mali update s obzirom da već više od 10 mjeseci uzimam Ashwagandhu bez znatnih pauza i mogu reć da mi je promjenila život. Naravno, nije sve savršeno, ali je primjetan ogroman pomak. Ima dana kad mi je teško, al mislim da svatko 'normalan' ima težak dan, pa si mislim da ne može uvijek biti savršeno.

Od simptoma koje sam prije imao u potpunostu su nestali sljedeći: crvenilo, tzv. brain fog, nesigurnost na javnim mjestima, navale vručine (flekovi po licu), nesanica (već 10 mjeseci spavam svake noći vez ikakvog problema). U 10 mjeseci sam se par puta posvađao sa ženom, prije gotovo svaki drugi dan. Uvijek sam bio živčan i nervozan. Nezaiteresiran za ić negdje. Nezainteresiran za druženja. Ovo se sve promjenilo i sam ne mogu vjerovat da je to istina.

Od početka uzimanja sam se bojao da se neću naviknut na biljku tj. da će prestat djelovat, ali upravo suprotno. Djeluje jednako dobro kao i prvog dana i ne radim nikakve znatne pauze. Nema potrebe. Tu i tamo smanjim dozu na 250 mg (jedna kapsula) i uzmes samo ga osjetim potrebu. Ponekad napravim pauzu od dan-dva. Probao sam i duže al imam osjećaj da sam sebe mučim.

Uz ashw. ponekad uzimam Rhodiolu, ali ona mi je više za energiju tijekom cjelog dana. Super je biljka, ali nemojte pretjerat sa dozom. Max 150 mg na dan. Neki dan sam otkrio i Schizandru, također adaptogena biljka. Super se slaže sa ashwagandhom i trebala mi je bit zamjena za Rhodiolu (dok radim pauzu, jer se inaće tijelo navikne i slabije djeluje). Umjesto energije otkrio sam da me totalno smiri. Super osjećaj. Uzimao sam je tjedan dana ujutro umjesto ashwagandhe, bilo je super ali ipak sam u podne morao uzet ashwagandhu. Tek onda sam bio svoj.

Od svega što sam probao ništa ne djeluje tako specifično i tako dobro kao ashwagandha. Evo par primjera... Odlučio sam napravit pauzu od par dana. Slavila se Nova godina i spremio sam se da odem na zabavu gdje je bilo cca 300 ljudi. Kad ono uhvati me nervoza i neka nesigurnost. Velim ženi da sam nešto nesiguran, da imam onaj stari osjećaj. Kao da se ne osjećam dobro u vlastitom tjelu niti sam zadovoljan sam sa sobom. Rekoh, ne mogu takav na zabavu, hebeš pauzu, otvorim kapsulu i isipam si ashw. na jezik. Nije prošlo ni dvije minute i ja sam bio nova osoba. Veseo i pun samopouzdanja. Plesamo sam cijelu noć i bilo mi je super. Eto, nevjerojatno je da ovo čudo od biljke djeluje za 2 minute.

Od svih simptoma nestali su svi, ali ima jedan koji mi tu i tamo zadaje velike probleme. Ima panične napade u određenim situacijama (sastanci, przentacije). U tim situacijama za svaki slučaj (da se ne zbrukam) uz ashw. uzmem i 5 mg prorpanolola. Nije da mi treba, ali je nekako lakše. Ashw. mi smiri misli, dobijem tu sigurnost i kao da imam neki zaštitni štit oko sebe. Pitanja upućena meni ne predstavljaju problem. Proranolol uzmem da smirim rad srca tj. da spriječim navalu adrenalina. I pomaže. Od tad su mi svi sastanci savršeno prošli, ali oper je ashw. ta koja pomaže. Probao sam samo propranolol, ali nije bilo ni približno isto i osjetio sam paniku i nervozu.

Pošto ću za 2 mjeseca imat važnu prezentaciju, koja mi predstavlja veliki stres i bojim se da ashw neće biti dovoljna, pronašao sam nešto što se zove Phenibut. Neznam sve detalje, ali znam da se radi o nekoj ruskoj kemiji koje i ruski astronauti imaju u svojoj opremi. Rusi su htjeli napraviti nešto što astronauti mogu koristiti u stresnim situacijama, da se totalno opuste ali i da ostanu pribrani i koncentrirani. U rusiji se može dobiti samo na recept, a u americi se prodaje kao suplement i dostupan je svima. Na ebayu sam kupio ovo: http://www.primaforce.com/products/phenibut.htm

Više o Phenibut ovdje:
http://www.phenibutforanxiety.com/phenibutforpanicattacks.php

Uglavno, da ne duljim... ovo čudo izaziva ovisnost kao ni jedan drugi suplement i nesmije se uzimati više od 3 dana zaredom (mnogi ga uzimaju pa kasnije imaju probleme). Preporuka je jednom tjedno ili ako je moguće jednom mjesečno. S obzirom da unaprijed znam kad imam neku stresnu situaciju (službeni put, sastanci...), odlučio sam probati. Moram priznati sa sam imao bočicu doma više od 3 mjeseca prije nego sam se odvažio. Nekako sam se bojao pošto sam pročitao puno loših iskustava (uglavnom zbog mješanja s alkoholom ili uzimanja bolesno velikih doza). S druge strane mnogi su se kleli da takvo iskustvo nisu probali i da bi se phenibut trebao svrstati pod drogu. Kao, navalite i kupujte dok je još legalan.

Na internetu se spominju doze od 2-3 grama, ja sam uzeo samo 750 mg na prazan želudac pošto sam osjetljiv na sve što uzmem. Mislio sam da to neću ni osjetit. Potrebno je 3 sata da se osjeti djelovanje. Mene je udarilo za sat vremena. Popio sam tablete u 5:30 i osjetio djelovanje u 6:30. Vozio sam se prema poslu s osmjehom na licu, totalno skuliran, a opet fokusiran. Nešto kao da sam na lexaurinu, a opet nisam tako ošamućen. Totalno ludilo. Iz sata u sat osjetio sam da ovo djeluje sve jače. Bio sam totalno pun samopouzdanja, pričao sa svima. Nisam se oznojio ni najmanje (inače znam). Odradio sam sve savršeno na poslu uz jedan sastanak koji je prošao u najboljem redu. Tijekom cijelog dana osjetio sam lagani pritisak u glavi. U 6 navečer su se stvari malo okrenule. Postao sam hiperaktivan, pun energije i jako pričljiv. Došao sam doma i samo sam htio nešto radit, nešto umno kako bi potrošio energiju.

U 23:00 me uhvatio umor i zaspao sam. Ono što je koh phenibuta super je da drugi dan budete još bolje. I tako je i bilo. Spavao sam ko nikad. Probudio se totalno odmoran uz laganu glavobolju koja je odmah prestala. Spremio se na posao i osjetio mirnoću kakvu nisam nikad u svom životu. Mislim si, a tako je to kad si savršeno zdrav. U 12:00 sam imao jedan sastanak. Oko 11:30 sam osjetio sa phenibut lagano popušta pa sam 10 minuta prije sastanka odlučio uzet dobru staru ashwagandhu, baš da vidim kako se slaže s ovim.

I slaže se čudesno... U prvih 5 minuta sam osjetio navalu vručine u lice, pa sam si mislio što mi je doštlo da sam uzeo ovaj mix...da bi se za 10 minuta stvari izokrenule na bolje. NIKAD u životu nisam osjetio takvu mirnoću i sigurnost u sebe. Sastanak je prošao savršeno. Nakon toga sam odradio svoj posao s time da sam bio izrazito komunikativan sa svim kolegama. I sad pišem ovo i osjećam se ko nikad u životu. Nevjerojatno je kako taj phenibut djeluje (uz ashwagandhu) i uopće je nevjerojatno da sam uzeo minimalnu dozu koju osjećam nakon 40 sati.

Napominjem da ovo ne namjeravam koristit svaki dan, već samo za određene slučajeve, jednom na 3-6 mjeseci kad stvarno zagusti tj. kad imam neku situaciju koja me uistinu plaši. I dalje je ashwagandha moj broj 1.

*Queen*
08.02.2013., 22:43
Jel se to može uzimat i ako se uzimaju drugi ljekovi? Npr. ljekovi za štitnjaču?

Beljki
08.02.2013., 22:50
konzultiraj ayurvedskog lijecnika

neka iskustva u SAD-u oko tretiranja stitnjace sa ajurvedom su pokazala da rezultate pokazuje samo samostalno, odnosno da su lijekovi za stitnjacu u interakciji.

E sad kako je sa ashvagandom ne znam. Nije siigurno niti da ce dr. ayu nuzno znati, ali prije nego li forum.

*Queen*
08.02.2013., 22:54
konzultiraj ayurvedskog lijecnika

neka iskustva u SAD-u oko tretiranja stitnjace sa ajurvedom su pokazala da rezultate pokazuje samo samostalno, odnosno da su lijekovi za stitnjacu u interakciji.

E sad kako je sa ashvagandom ne znam. Nije siigurno niti da ce dr. ayu nuzno znati, ali prije nego li forum.

Imaš li od kojeg kontakt kakav?

Beljki
09.02.2013., 09:31
Imaš li od kojeg kontakt kakav?

Nemam osobno njegov ali kontaktiraj ganesh ayurvedu u Zg, dolazi im mjesecno jedan lijecnik. Znam i lika u Ri koji bi mogao pomoc, njega obicno pitam za forumske savjete al mi se u zadnje vrijeme poceo zalit da ga previse natezem da besplatno okolo djeli pa se vise ne usudim :lol:

utvrda
15.02.2013., 11:22

Pozdrav svima.

Imam potrebu u kratko opisat svoje iskustvo u nadi da će nekome pomoći...

Po prirodi sam jako optimistična i vesela osoba, ali sve se promjenilo unazad 10 godina (imam 30) iz nepoznatog razloga. U određenim situacijama sam počeo crvenit, izgubio sam sigurnost u sebe, počeo sam se jače znojit (inače sam sportske građe i u kondiciji...trčanje i teretana), javljao se osjećaj anksioznosti. Mislio sam da je ovo normalno i smatrao sam da sam meteoropat.

Problemi su postali jači kad sam počeo radit. Sve je bilo u granicama normale do prije godinu dana kad su se svi navedeni simptomi pojačali do mjere da nisam mogao normalno mislit ni govorit. Javili su se napadaji panike u određenim situacijama (prezentacije, sastanci...), teškoće u govoru, užasno znojenje, pospanost, kronični umor, nesanica, crvenjenje, osjećaj ko da ću se rasplakat. Znalo se desit da me netko na sastanku nešto pita, a ja neznam odgovor, totalna blokada, srce mi je lupalo kao ludo, napad panike, nemogućnost govora, kao da ću plakat... U par navrata sam odglumio da mi nije dobro i izašao sa sastanka. Užas. Doma je sve bilo normalnije, ali i dalje osjećaj anksioznosti i prejako lupanje srca. Noćima sam se stalno budio. Počeo sam izbjegavat kontakt s ljudima jer mi je bilo teško komunicirat. Svako pitanje upučeno meni bilo je kao da mi netko prijeti pištoljem. Jedino me žena razumjela i bila uz mene. Znalo je bit perioda kad sam skroz dobro i tada sam sam sebe uvjeravao da sam bolje i zato nisam odlazio doktoru, ali nikad nije bilo savršeno.

Da bi stvar bila gora, mama mi ima bipolarni poremečaj. Sad je dobro, ali imala je groznih faza. Znao sam da sam genetski loše prošao...

Mrzim ić doktoru i nikako se nisam mogao nagovorit da posjetim psihijatra ili psihologa... Odlučio sam probat pomoć sam sebi jer sam oduvijek vjerovao u ljekovite biljke.

Unazad više od 6 mjeseci probao sam sve i svašta. Uspio sam nabavit lexaurin kojeg sam znao popit jako rijetko u situacijama koje su mi izazivale tešku anksioznost i panične napade (sastanci, prezentacije). Ali čak ni to nije pomoglo. Srce je i dalje nabijalo, anksioznost se osjećala i ovo nije nešto što sam mogao uzimati duže vrijeme. Probao sam i propranolol koji mi je smirio rad srca, ali strah je i dalje bio prisutan (ni ovo nije rješenje na duži period zbog previše nuspojava).

Probao sam valerian kapi i bio sam bolje, ali samo tjedan dana. I dalje sam se znojio, u stresnim situacijama anksioznost se i dalje primjetila pa sam prestao.

Počeo sam pit jake multivitamine, razne biljke (Rhodiola Rosea, Bacopa Monnieri) koje navodno pomažu da se tijelo lakše bori sa stresom i bilo mi je bolje. Kavu sam prestao pit, tako da mi je biljka Bacopa pomogla da mi mozak bolje funkcionira. Rhodiola radi na isti način, ali zna izazvat još veču anksioznost i ne preporuča se bipolrnim osobama...) Sve sam živo pročitao o navedenim biljkama i bilo mi je bolje nego prije. Simptomi su se ublažili, ali nisu nestali. I dalje je sve bilo prisutno i imao sam i dalje faza jake anksioznosti.

Napokon sam odlučio prekinuti korištenje navedenih biljaka i naručio preko ebaya biljku Ashwagandha (naziva se još i Winter Cherry). Radi se o najcjenjenijoj adaptogenoj biljcii iz Indije koja ima niz pozitivnih učinaka na organizam. Jedna od najvažijih osobina je smanjenje stresa, osječaj smirenosti ali u isto vrijeme motivira i daje više energije. Ja sam kupio ekstrakt u kapsulama po 250 mg. Prema preporuci proizvođača uzima se dva puta dnevno. Ja već mjesec dana uzimam 3 puta dnevno (ujutro, popodne i prije spavanja).

Vjerujte mi, svi, ali baš svi negativni simptomi su nestali od prvog dana korištenja! Ne radi se o placebo efektu jer sam probao sve živo do sad. Osjećam se bolje nego ikad. Nema više anksioznosti za mene, panični napadi ne postoje (imao već dva sastanka na kojim sam bez problema vodio glavnu riječ, nisam mogao vjerovat), ne znojim se ništa. Dođem doma s posla, košulja skroz suha, spavam ko beba, zaspim odma i probudim se odmoran ujutro, komunikacijske vještine su mi se skroz poboljšale (prije mi se znao zapletat jezik, gutao sam riječi i ostajao bez daha), nema više kroničnog umora (kavu ne pijem), totalno sam skoncentriran, nemam glavobolje (prije sam u tjedan dana pio po 3 kafetina).... Osječam se kao dok sam bio gimnazijalac (pun optimizma i siurnosti).

Zapitao sam se što to biljka ashwagandha radi mom organizmu, u čemu je moj problem? Neznam hrvatske termine ali prema ovom članku ashwagandha aktivira proizvodnju tzv. GABA u mozgu (nekakava aminokiselina):

http://inhumanexperiment.blogspot.co...xperiment.html

Prema ovome članku (a pročitao sam hrpu takvih), osobe kod kojih se GABA ne proizvodi u normalnoj razini budu anksiozne, panične i imaju još hrpu negativnih simptoma:

http://www.denvernaturopathic.com/news/GABA.html

I ovdje ima dosta toga vezano za GABA:
http://www.integrativepsychiatry.net/natural_gaba.html

S obzirom da mi niša nije pomagalo, a ashwagandha aktivira GABA receptore u mozgu, očito je da je sve to u meni izazivalo nenormalno stanje. Bez pravilnog lučenja GABA u mozgu nema ni pravilnog rada hipotalamusa.

Neznam detalje, nisam doktor. Ovo sam sve shvatio na temelju internet istraživanja. Našao sam i članak gdje osoba navodi slična iskustva (zato sam i ja odlučio probati ashwagandhu). Piše da je probao sve moguće, od Xanaxa na dalje i da ništa nije pomoglo. Sad pije ashwagandhu i već godinama nema nikakvih simptoma. Slično kao i ja, samo što se ja nisam dao psihijatru u strahu da će me nakljokat s prejakim tabletama uz hrpu nuspojava.

Eto, to je moje iskustvo. Nije svako tijelo isto, ne reagramo svi na isti način, ali vrijedi pokušati. Nadam se da će nekome ovo pomoći i da ćete si olakšati život kao i ja. Za informaciju, na ebayu kupim 5 kutija po 60 kapsula (300 kapsula) za manje od 120 kn. Ako se uzima dva put dnevno ovo je doza za 5 mjeseci. Jako jeftino mora se priznati, a učinak je jednostavno nevjerojatno. Teško mi je opisat kako se dobro osjećam i s kojim guštom odlazim na posao. Moram priznat da sam već razmišljao i o otkazu, jer se nisam mogao nosit sa stresom na poslu. Telefonski pozivi su bili pakao za mene, naročito na engleskom jeziku. Sad je sve to prošlost. Svi oko mene su primjetili da sam drugačiji, najviše žena. Veli da sam sad onakav u kakvog se zaljubila prije 12 godina

Tolko sam oduševljen ovom biljkom da sam naručio i sjemenke za posadit Samo da gledam kako raste...

Probajte si pomoći kao i ja, možda imate isti problem.

Pozdrav svima!

Da li još koristiš aswangandu? Gdje ja to mogu naručiti, a da budem sigurna da je original? Bolujem od teške socijalne fobije i paničnih napada, 25 godina, pijem tablete, xanax i antidepresive, vidim da si ti pio, kako ti je pomoglo, možeš li mi nešto reći o tome? Hvala puno unaprijed.

stacy
15.02.2013., 19:10
Da li još koristiš aswangandu? Gdje ja to mogu naručiti, a da budem sigurna da je original? Bolujem od teške socijalne fobije i paničnih napada, 25 godina, pijem tablete, xanax i antidepresive, vidim da si ti pio, kako ti je pomoglo, možeš li mi nešto reći o tome? Hvala puno unaprijed.

imaš na e-bayu ili ovdje http://www.alternativa-za-vas.com/index.php/clanak/article/ashwagandha

amiee
08.03.2013., 17:04
ima i u bio i bio http://www.biobio.hr/ashwagandha-prah-300g-20974

bigfear
08.05.2013., 13:44
Mala napomena... na internet stranici www.iherb.com (http://www.iherb.com/) je kupnja svih mogućih preparata biljnog podrijetla daleko najjeftinija, a isporuka iz USA se naplaćuje samo 4$ neovisno o količini koju kupujete.

Kod prve registracije dobio sam kod kojeg sljedeći kupac koji se registrira može koristiti za ostvarnje liepog popusta: NNT354

Automatski se dobije popust od max 10$, ovisno o kupnji što uistinu smanji cijenu prve kupnje.

Na taj način vi dobijete jeftiniju cijen, a ja sitne bodove koji umanjuju moju sljedeću kupnju.

Uglavnom, sve savršeno funkcionira, roba dođe brzo i fino zapakirana, cijena svega daaaaleko manja nego na ebayu, a izbor stvarno SAVRŠEN! Nikakve probleme sa carinom nisam imao.

U mjesec dana sam se stvarno opskrbio...od ashwagandhe, rhodiola, schizandre, panax ginsenga.... Cijena? Prava sitnica :)

Od kad sam otkrio ovu stranicu užasno sam smanjio trošak nabavke biljnih preparata bez kojih normalno ne funkcioniram (ashwagandha...). Ranije sam sve nabaljao preko ebaya, ali ispadne da je to bilo bacanje novca naspram ovog.

Evo za primjer:
1. Panax Ginseng...od firme NOW food koja je poznata po izrazito kvalitetnim, a jeftinim proizvodima košta 20$, sa transportom 24$ što iznosi cca 150 kn za 250 tableta!!! Gdje to možete kupiti???

http://www.iherb.com/Now-Foods-Panax-Ginseng-500-mg-250-Capsules/717

2. Kvalitetna rhodiola rosea (now foods) od snažnih 500 mg iznosi nešto iznad 10$, sa transportom 14$ što iznosi 85 kn. Radi se o 60 kapsula koje možete dijelit na dva dijela kao što radim ja i ostane mi 120 doza za 4 mjeseca! Gdje kod nas možete kupiti tako jeftinu (i kvalitetnu) rhodiolu???

3. Ashwagandha:
http://www.iherb.com/Now-Foods-Ashwagandha-450-mg-90-Vcaps/310
http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Ashwagandha-120-Veggie-Caps/3302
http://www.iherb.com/Himalaya-Herbal-Healthcare-Ashwagandha-60-Caplets/3691

4. Schizandra, kvalitetna a izrazito jeftina:
http://www.iherb.com/Nature-s-Way-Schizandra-Fruit-580-mg-100-Capsules/2067

Ako pogledate iste proizvode na ebayu cijena se diže u nebesa, a troškovi transporta su ogromni. Kod nas da ne govorim....teško je sve ovo nabavit, a i ono što ima nije bog zna kako kvalitetno, a cijenovno se ne može uspoređivat.

Preporuka svima!!!

Nixon86
08.05.2013., 21:04
super post i nadam se da će pomoći bar nekome, imam sve simptome kao šta si naveo u postu samo što trošim lijekove od kojih ima malo napretka.

e sad mene zanima dali se ona smije uzimati u kombinaciji sa lijekovima za liječenje depresije i anksioznosti...znam da je teško odogovoriti na to pitanje a sumnjam već šta će mi reći specijalist ili ljekar...ali evo

Beljki
08.05.2013., 21:42
pitaj aju lijecnika (zato sto je malo vjerojatno da tvoj poznaje te lijekove). Forum nije najbolji za to buduci u cijeloj zemlji ima dva covjeka koja bih uopce takve stvari imao povjerenja pitati. Vecina alternativaca se previse olako povodi za 'zelenim marketingom' i ne poznaje dovoljno sto dila, a polovicna informacija je gora od nikakve.

Posebno ne treba upadat u zamke ideja kako je sve 'zeleno' zdravo, bez nuspojava i kontraindikacija. Postoji citav niz stvari kod kojih se aju i alopatski tretmani nikako ne slazu i ne mogu provoditi istovremeno. A puno toga se jos i ne zna i tek istrazuje posto su te kombinacije postale problem tek od nedavno sa sirenjem popularnosti ajurvede na zapadu i u samoj indiji jacanjem ekonomske moci i time dostupnosti i izbora.

Mi nismo nit zapadni nit aju lijecnici, ne znamo tvoju situaciju, opce stanje, koje lijekove pijes i koliko je moguce i sigurno skidanje sa njih ukoliko je potrebno. Davanje takvih savjeta bi bilo neodgovorno, a nikoga tko nesto vise zna o aju online nisam kod nas sreo.

bigfear
08.05.2013., 21:47
super post i nadam se da će pomoći bar nekome, imam sve simptome kao šta si naveo u postu samo što trošim lijekove od kojih ima malo napretka.

e sad mene zanima dali se ona smije uzimati u kombinaciji sa lijekovima za liječenje depresije i anksioznosti...znam da je teško odogovoriti na to pitanje a sumnjam već šta će mi reći specijalist ili ljekar...ali evo

Pozdrav. Koliko sam čitao, navodno nije dobro kombinirati sa antidepresivima i određenim lijekovima iz razloga što može pojačati/oslabiti učinak drugih lijekova.

Možeš sam malo istraživati, pa sam donesi zaključak.

http://www.rxlist.com/ashwagandha/supplements.htm
http://www.indiadivine.org/audarya/ayurveda-health-wellbeing/902907-ashwagandha-interactions-other-herbs-medications.html

Beljki
08.05.2013., 21:53
takodjer je ovo u kapsulama daleko ispod terapijskih doza. Razuman potez sto financijski sto radi sigurnosti u takvoj odokativnoj prodaji u obliku suplementa. Tradicionalno se kapsule ne koriste naravno vec direktno prah i kolicine mogu biti i 10x vece od navedenih na ovakvim proizvodima (na stsanu neke druge prednosti takve upotrebe kod pojedinih preparata koje je bolje otopit u ustima).

bigfear
08.05.2013., 21:54
...A puno toga se jos i ne zna i tek istrazuje posto su te kombinacije postale problem tek od nedavno sa sirenjem popularnosti ajurvede na zapadu i u samoj indiji jacanjem ekonomske moci i time dostupnosti i izbora.

Oprosti, jasno mi je da je ashwagandha jedna od najvažnijih biljaka u ajurvedskoj medicini i da je mnogi indijci koriste svakodnevno kao neka vrsta tonika, ali poznata je i na zapadu, raste u americi i već godinama se koristi. Dovoljno je samo pročitat hrpu pozitivnih komentara korisnika i već je sve jasno (ne samo na iherb već i šire):
http://www.iherb.com/product-reviews/Now-Foods-Ashwagandha-450-mg-90-Vcaps/310/?p=1
http://www.iherb.com/product-reviews/Jarrow-Formulas-Ashwagandha-120-Veggie-Caps/3302/?p=1
http://www.iherb.com/product-reviews/Himalaya-Herbal-Healthcare-Ashwagandha-60-Caplets/3691/?p=1

Ovim želim reći da ne se nemoram voditi ajurvedskom medicinom niti odlaziti ajurvedskom doktoru da bi mogao slobodno i bez straha koristiti ashwagandhu koja je izrazito sigurna biljka. Prema tome, ispalo bi da moram ić kineskom doktoru namjeravam li koristiti ginseng.

bigfear
08.05.2013., 21:57
takodjer je ovo u kapsulama daleko ispod terapijskih doza. Razuman potez sto financijski sto radi sigurnosti u takvoj odokativnoj prodaji u obliku suplementa. Tradicionalno se kapsule ne koriste naravno vec direktno prah i kolicine mogu biti i 10x vece od navedenih na ovakvim proizvodima (na stsanu neke druge prednosti takve upotrebe kod pojedinih preparata koje je bolje otopit u ustima).

Jasno je da postoji mljeveni korijen, ali u tom slučaju se koristi puno veća količina. Ovdje se radi o ekstraktu i zato su doze manje, korištenje je jednostavnjije, a učinak je sigurno potpun pošto je extrakt daleko jači nego prah tako da nije točno da se ne radi o terapijskim dozama.
Evo komentara jednog korisnika NOW Foods ashwagandhe: Be careful with this one. It is standardized to 4,5% withanolides per capsule which is equal to ~10 grams of the whole herb - already over the common recommended daily dosage.

Značli da jedna kapsula extrakta odgovara 10 g same biljke s tim da ovaj ektraks sadrži veliku količinu aktivnih tvati ( 4,5% withanolides), a to se upravo i traži.

Nixon86
09.05.2013., 08:01
pitaj aju lijecnika (zato sto je malo vjerojatno da tvoj poznaje te lijekove). Forum nije najbolji za to buduci u cijeloj zemlji ima dva covjeka koja bih uopce takve stvari imao povjerenja pitati. Vecina alternativaca se previse olako povodi za 'zelenim marketingom' i ne poznaje dovoljno sto dila, a polovicna informacija je gora od nikakve.

Posebno ne treba upadat u zamke ideja kako je sve 'zeleno' zdravo, bez nuspojava i kontraindikacija. Postoji citav niz stvari kod kojih se aju i alopatski tretmani nikako ne slazu i ne mogu provoditi istovremeno. A puno toga se jos i ne zna i tek istrazuje posto su te kombinacije postale problem tek od nedavno sa sirenjem popularnosti ajurvede na zapadu i u samoj indiji jacanjem ekonomske moci i time dostupnosti i izbora.

Mi nismo nit zapadni nit aju lijecnici, ne znamo tvoju situaciju, opce stanje, koje lijekove pijes i koliko je moguce i sigurno skidanje sa njih ukoliko je potrebno. Davanje takvih savjeta bi bilo neodgovorno, a nikoga tko nesto vise zna o aju online nisam kod nas sreo.

hmm...da, neki pišu da bi bilo dobro da se kombinira sa SSRI i benzodiazepinima jer bi se međusubno upotpunjavali, neki da se ne uzima zajedno...

takav odgovor sam i očekivao

Beljki
09.05.2013., 12:25
Oprosti, jasno mi je da je ashwagandha jedna od najvažnijih biljaka u ajurvedskoj medicini i da je mnogi indijci koriste svakodnevno kao neka vrsta tonika, ali poznata je i na zapadu, raste u americi i već godinama se koristi. Dovoljno je samo pročitat hrpu pozitivnih komentara korisnika i već je sve jasno (ne samo na iherb već i šire):
http://www.iherb.com/product-reviews/Now-Foods-Ashwagandha-450-mg-90-Vcaps/310/?p=1
http://www.iherb.com/product-reviews/Jarrow-Formulas-Ashwagandha-120-Veggie-Caps/3302/?p=1
http://www.iherb.com/product-reviews/Himalaya-Herbal-Healthcare-Ashwagandha-60-Caplets/3691/?p=1

Ovim želim reći da ne se nemoram voditi ajurvedskom medicinom niti odlaziti ajurvedskom doktoru da bi mogao slobodno i bez straha koristiti ashwagandhu koja je izrazito sigurna biljka. Prema tome, ispalo bi da moram ić kineskom doktoru namjeravam li koristiti ginseng.
Naravno. Pa cak niti uovako u slobodnoj prodaji nije ajurveda u stvari jer je samo takvo simptomatsko lijecenje bez uzimanje cijele zdravstvene slike u obzir suprotno osnovnim principima prakse.

No tema se zove ashwaganda (ne domaci ili latinski naziv) i vjerojatno povodom toga sto se pocelo prodavati u vecoj mjeri upravo kao ajurvedski lijek.

Pozitivnih komentara na netu nadjes o svemu, cak i o dokazanim prevarama. No ovdje je pitanje prvenstveno interakcija sa drugim lijekovima, ne toga djeluje li ili ne.

Beljki
09.05.2013., 12:30
Jasno je da postoji mljeveni korijen, ali u tom slučaju se koristi puno veća količina. Ovdje se radi o ekstraktu i zato su doze manje, korištenje je jednostavnjije, a učinak je sigurno potpun pošto je extrakt daleko jači nego prah tako da nije točno da se ne radi o terapijskim dozama.
Evo komentara jednog korisnika NOW Foods ashwagandhe: Be careful with this one. It is standardized to 4,5% withanolides per capsule which is equal to ~10 grams of the whole herb - already over the common recommended daily dosage.

Značli da jedna kapsula extrakta odgovara 10 g same biljke s tim da ovaj ektraks sadrži veliku količinu aktivnih tvati ( 4,5% withanolides), a to se upravo i traži.
OK, nisam vidio da je ekstrakt (iako to, ako cemo o ajurvedi, nije uvijek, pa i najcesce bas nuzno smatrano dobrim, naprotiv). Raspitat cu se malo bas kod ajuevaca :o

Nixon86
09.05.2013., 12:51
dakle na onoj stranici Iherb napraviš account, platiš i to je to;vidim da ima 3 načina dostave, koji da koristim? Koja je najbolja firma? Čuo sam od bioterapeuta da je Himalaya dobra

hvala

Beljki
09.05.2013., 12:55
dakle na onoj stranici Iherb napraviš account, platiš i to je to;vidim da ima 3 načina dostave, koji da koristim? Koja je najbolja firma? Čuo sam od bioterapeuta da je Himalaya dobra

hvala
Organic India je vjerojatno bolji od himajaye (ima bio certifikat koju u SAD nesto jos i znaci, indijci su prilicno slampavi i ne mozes vjerovati tvrdnjama i certifikatima, iako je Himalaya solidna)

Nixon86
09.05.2013., 13:04
Organic India je vjerojatno bolji od himajaye (ima bio certifikat koju u SAD nesto jos i znaci, indijci su prilicno slampavi i ne mozes vjerovati tvrdnjama i certifikatima, iako je Himalaya solidna)

jeste naručivali možda, kakva su iskustva?

bigfear
09.05.2013., 13:06

hvala

Za dostavu koristi onu najjeftiniju (dhl) za 4$, nisi lud da placas vise.
Himalaya je ok, to ja koristim, al svakako vrijedi probati jarrows ili now. Ne mozes pogrijesit sa nijednom, uzmi najisplativiji (manja cijena, vise tableta). I nemoj zaboravit onaj moj kod za dodatni popust :) mislim da si time smanjis cijenu za 6$!

Gingerina
09.05.2013., 13:08
Jako zanimljiva tema. Bigfear, a da ti tvoji problemi ne proizlaze iz toga što ti je posao koji radiš zapravo gadan? Mislim, otkad radiš taj posao?

Nixon86
09.05.2013., 13:11
Za dostavu koristi onu najjeftiniju (dhl) za 4$, nisi lud da placas vise.
Himalaya je ok, to ja koristim, al svakako vrijedi probati jarrows ili now. Ne mozes pogrijesit sa nijednom, uzmi najisplativiji (manja cijena, vise tableta). I nemoj zaboravit onaj moj kod za dodatni popust :) mislim da si time smanjis cijenu za 6$!

tek sam dodao u cart, dakle onda moram otvoriti neki račun (kreditna ili) i jel moraju bit EUR-i?

dođe na kućnu adresu?

napiši par stvari jer nisam još kupovao ništa online :)

bigfear
09.05.2013., 13:40
tek sam dodao u cart, dakle onda moram otvoriti neki račun (kreditna ili) i jel moraju bit EUR-i?

dođe na kućnu adresu?

napiši par stvari jer nisam još kupovao ništa online :)

Dakle prvo sve što želiš dodaš u cart... zatim na view cart & checkout da završiš kupnju. Pretpostavljam da će te u ovom trenutnu pitat za osnovne podatke (create account).

Kasnije te sve sam vodi... upisuješ osobne podatke, adresa isporuke... u jednom dijelu će te pitati onaj kod za popust pa upišeš NNT354 (gift code ili reference kode). Ovakak sličan broj ćeš i ti dobiti kod prve kupnje pa možeš dijelit prijateljima da i oni dobiju popust kod prve kupnje. Zatim uneseš podatke od kartice (ja unio amex, al mislim da sve primaju). Budi bez brige, imaju sve moguće certifikate za zaštitu podataka (hacker proof...)

Kad dođeš na mjesto gdje treba potvrdit kupnju moraš odabrati zemju isporuke da ti izračuna i ponudi cijenu transporta. Ti odaberi croatia i zatim najjeftiniju isporuku, DHL 4$.

I nisu euri već dolari. 1 $ je oko 5,75 kn.

I to je to

Roba brzo stigne, max 2 tjedna, fino zapakirana Drito na adresu. Ako te nema doma poštar odnese paket u nadležnu poštu i ostavi ti papir s kojim u roku od 5 dana moraš podić robu. Nikakvih problema sa carinom niti dodatnih plaćanja, a već uzeo brdo toga u više navrata. Nekad se isplati uzet više jer je transport uvijek 4$.

Nixon86
09.05.2013., 13:44
Dakle prvo sve što želiš dodaš u cart... zatim na view cart & checkout da završiš kupnju. Pretpostavljam da će te u ovom trenutnu pitat za osnovne podatke (create account).

Kasnije te sve sam vodi... upisuješ osobne podatke, adresa isporuke... u jednom dijelu će te pitati onaj kod za popust pa upišeš NNT354 (gift code ili reference kode). Ovakak sličan broj ćeš i ti dobiti kod prve kupnje pa možeš dijelit prijateljima da i oni dobiju popust kod prve kupnje. Zatim uneseš podatke od kartice (ja unio amex, al mislim da sve primaju). Budi bez brige, imaju sve moguće certifikate za zaštitu podataka (hacker proof...)

Kad dođeš na mjesto gdje treba potvrdit kupnju moraš odabrati zemju isporuke da ti izračuna i ponudi cijenu transporta. Ti odaberi croatia i zatim najjeftiniju isporuku, DHL 4$.

I nisu euri već dolari. 1 $ je oko 5,75 kn.

I to je to

Roba brzo stigne, max 2 tjedna, fino zapakirana Drito na adresu. Ako te nema doma poštar odnese paket u nadležnu poštu i ostavi ti papir s kojim u roku od 5 dana moraš podić robu. Nikakvih problema sa carinom niti dodatnih plaćanja, a već uzeo brdo toga u više navrata. Nekad se isplati uzet više jer je transport uvijek 4$.

ok tnx na iscrpnim odgovorima :) ...probat ću uzeti ovaj Organic India - ima clip na youtube-u di čovjek objašnjava da ima više i manje kvalitetnih pa je spomenuo tu firmu.

btw, jel onda na kreditnoj moraju biti dolari ili kak?imam revolving master...valjda ne jel

Beljki
09.05.2013., 13:44
jeste naručivali možda, kakva su iskustva?

Jok, koristio sam samo u Indiji izvorne spravljene u kucnoj radinosti od aju lijecnika (ako je kvalitetno radjeno u pravilu je industrijsko bitno losije). Prenosim samo preporuku koju cuh od osobe koja se profesionalno bavi ajurvedom (kod nas pa nema puno izbora van industrijskih prozvoda).

bigfear
09.05.2013., 13:45
Jako zanimljiva tema. Bigfear, a da ti tvoji problemi ne proizlaze iz toga što ti je posao koji radiš zapravo gadan? Mislim, otkad radiš taj posao?

Ma ne.. naprotiv. Posao je zanimljiv, kreativan i uvijek se nešto događa. Ovo je super za nekog tko je samouvjeren i bez straha, ali meni je od samog početka bio dosta šokantan... organizacija svega, telefoniranje, preuzimanje velikih odgovornosti, rad sa strancima, putovanja, sastanci... Problem je što su se meni javili ti sastanci i obični telefonski razgovor je izazivao negativnu reakciju praćenu jakim stresom i strahom. Sad je sve bolje :)

Dakle nije problem u poslu već u meni. Ono, svi me gledaju kao veliki potencijal (mislim da bi dogurao do direktora da nisam imao ovih problema :) ... a u meni se javljao taj neobjašnjivi strah, kroničan umor, svakodnevna nesanica, preznojavanje... Katastrofa.

Danas sam druga osoba, ali i danas sam popio 2 ashwagandhe jer točno osjetim da se počnem mijenjat ako doza nije dovoljna. Nakon samo par minuta sam stabiliziran. Uglavnom uzimam 2 dnevno, al desi se (jako rijetko) da moram uzet i 3, ovisi o danu. Te dvije tablete me održavaju normalnim tijekom cijelog dana i nema nikakvih promjena raspoloženja a misli su smirene i osjećam neko olakšanje i sigurnost u sebe. Uistinu zanimljim osjećaj. Probao sam sve i svašta (i lexaurin), al ovo je definitivno najbolje što sam ikao probao.

Gingerina
09.05.2013., 19:33
A to ziher ne izaziva ovisnost? Ja se osjećam umorno, rezignirano i dekoncentrirano i bez energije. Pitam se jel bi i meni pomoglo?

bigfear
09.05.2013., 20:13
A to ziher ne izaziva ovisnost? Ja se osjećam umorno, rezignirano i dekoncentrirano i bez energije. Pitam se jel bi i meni pomoglo?

Ne izaziva ovisnost i nema nikakvih tegoba ako se naglo prestane. Radio sam i veće pauze bez problema, ali nakon nekog vremena apstiniranja od ovog javlja mi se onaj stari osjećaj nesigurnosti, znojenja, umora... tako da nisam htio dugo sam sebe mučiti i to je glavni razlog zašto više ne radim duge pauze. Sa biljkama vrijedi pravilo da treba radit pauze kako se s vremenom tijelo nebi naviklo i time izgubio efekt (primjer je kava... u početku je efekt wooow, ali što se više pije gubi se onaj prvi efekt i ona jaka euforija). Evo ja već godinu dana pijem i efekt je isti i nisam morao ić na povečanje doze što je najčešći slučaj kad biljka prestane djelovat. I dalje sam na minimalnim dozama. Čitao sam da ova biljka ne gubi efekt nakon dugog korištenja tj. tijelo neće izgraditi toleranciju. Ali pauze su ivijek poželjne... recimo ne pit preko vikenda ili mjesec dana se pije 1 tjedan ne. Ili, 3 mjeseca se pije, jedan mjesec ne. Ovo je za mene neizdrživo, tako da rijetko napravim pauzu od dva dana (preko vikenda).

Googlaj malo i pogledaj 'adaptogens', adaptogenic herbs... U najbolje spadaju ashwagandha, rhodiola rosea, schizandra i ginseng. Ono što je super kod ashwagandhe je to što se super slaže sa ostalim adaptogenim biljkama tako da uvijek možeš dalje eksperimentirat dok ne nađeš ono što tebi najbolje odgovara. Meni je OK kombinacija rhodiole i ashwagandhe. Rhodiola me razbudi ali može i pojačat kod nekih anksioznost. Ako se to desi tu je uvijek ashwagandha da vrati sve na normalu :) Nisam jedino nikad probao panax ginseng i svaki dan bi mi trebao stić (jedva čekam jer navodno podiže energiju, fokus, koncentraciju, a kod nekih ljudi znatno pojačava otpornost na stres na način da te ništa ne dira u živac i nema one emotivne nestabilnosti. Nadam se da će i kod mene imat isti efekt i da će to bit odlična sinergija sa ostatkom biljčica :)

Beljki
09.05.2013., 20:28

nije problem u ovisnosti, eventualno da nam postane zamjena za psiholijek bez da napravimo stvaran pomak u rjesavanju problema, a i to je ovisnost svoje vrste. No dok je potrebno uzimat prilicno je sigurna. Par eventualnih kontraindikacija, potreba za drugim suportivnim terapijama ili moguce bolje alternative u nekim slucajevima ju ne cine posebno rizicnom iako ne zagovaram bas odokativno uzimanje iceg. No u osnovi je to u rangu cimeta ili gingera sto se nekih 'rizika tice', nije usporedivo sa psiholijekovima.

bigfear
09.05.2013., 21:52
ok tnx na iscrpnim odgovorima :) ...probat ću uzeti ovaj Organic India - ima clip na youtube-u di čovjek objašnjava da ima više i manje kvalitetnih pa je spomenuo tu firmu.

btw, jel onda na kreditnoj moraju biti dolari ili kak?imam revolving master...valjda ne jel

Nisam ziher koje sve kartice možeš koristit... probaj se regfistrirat pa ćeš doć do tog dijela. Znači svaki mjesec dobivam račun od amexa i na tom računu će biti vidljivo da sam platio nešto npr. 20$ i uz taj iznos će biti iznos koji moram platiti u kunama. Dakle ti normalno platiš svojom karticom bilo koju cifru u $, a kartica će ti biti terećena za protuvrijednost u kunama. Nemaš straha niti moraš imat kakve dolare na računu.

E da... ja nebi taj organic india iz razloga što se radi o mljevenom korijenu biljke, a ne o extraktu. Samim time moraš pit više tableta dnevno (4) jer korijen u prahu sigurno nije jak kao extrakt. Može se desti da neće imat željeni efekt i da ćeš brzo potrošit sadržaj bočice. Bolje ić na neki extrakt ili mix ektrakta i korijena (kao što proizvodi himalaya)

Gingerina
10.05.2013., 01:07
Thanx na uputama, morat ću ovo malo proučiti.

Nego, naišla sad na ovu temu, o zloglasnim benzodiazepinima

http://www.forum.hr/showthread.php?p=44871417#post44871417

Sinkronicitet:

"ima ih puno, a ono što rade jest da pojačavaju GABA-ergičku
aktivnost.
Mehanizam djelovanja svih benzodiazepina,
koji se nalaze u širokoj primjeni, jest jednak i
razlike među njima potječu samo od razlike u
njihovoj farmakokinetici."

Beljki
10.05.2013., 06:19
klijenti spomenutog poznanika imali mahom bolje efekte od oqganika nego Himalaye, ne slovi bez razloga kvalitetnijom (i skupljom em u startu em zbog vecih doza), nije sve u deklaracijama nit ekstraktima. Dio ih uopce nije reagirao na H, ali jest na OI.

bigfear
11.05.2013., 12:04
I dalje smatram da je ovo best buy:
http://iherb.com/p/3691?rcode=nnt354

sa popustom za prvu kupnju i transportom ispadne 7,65 $ (manje od 45 kn!)

ili eventualno ovo:
http://iherb.com/p/310?rcode=nnt354

sa popustom za prvu kupnju i transportom ispadne 9,82 $ (oko 55 kn!)

Beljki
11.05.2013., 13:39
A sto znaci best baj?

Ako je nekolicina ljudi i to bas onih pedantnih koji daju i inace dobar feedback (dakle drze se disciplinirano programa terapija, dobro prate situaciju i nisu toliko podlozni placebu) kaze da nisu imali zeljeni efekt sa Himalajom, a jesu sa Organikom mozda bi logika: nisam dovoljno bogat da kupujem jeftino isto trebala biti uzeta u obzir.

Doduse govorim samo iz tudjeg iskustva, nisam koristio niti jedne niti druge niti ima nekog objektivnog istrazivanja.

bigfear
11.05.2013., 15:08
Navodim iz vlastitog iskustva. Himalayu koristim unazad godinu dana sa super rezultatima, a sa NOW proizvoda imam super iskustva što se tiče drugih suplemenata kao što je Rhodiola Rosea. Javio mi se na PM jedan korisnik ashwagandhe iz srbije, ali on je uspio nabaviti suhi korijen kojeg je mljevenog sipao u vruču vodu ili čaj. Nije imao pretjeranih koristi, vjerojatno je bilo sve skupa preslabo, a i samo korištenje nije bilo baš praktično. Zato smatram da je najbolje koristiti ekstrakt.

Beljki
11.05.2013., 16:17
odakle mu ideja da radi caj? Uzima se suhi prah (cesto sa muskatnim orascicem razmuceno u mlijeku) Za supersmart imam isto dobre recenzije ali nemam sto vise o himalaji vs ogranic rec osi ma se na organic jos nisu zalili dok iza slucajeva gdje se H nije pokazala jelotvornom, a O jest. No nista od tog nije neko ozbiljno istrazivanje pa po volji.

anirama1511
11.05.2013., 17:27
Pozdrav ekipa! Samo me zanimaju neke informacije vezane uz rhodiolu roseu. Prije 2 tjedna sam krenula s ashwagandhom-izuzetno pozitvno iskustvo! Kombiniram ju s brahmi biljkom koja povecava koncentraciju. Nakon jednog dana sam primjetila razliku. Zadnja 2 mj sam imala problema s nesanicom, a unazad godinu dana s anksioznoscu, sto je postepeno dovelo do iscrpljenoscu! Ali ne vjerujem u nikakve antidepresive, smatram da nasa priroda ima lijek za sve sto nas muci! A prije tjedan dana sam krenula s Rhodiolom, pila sam ju ujutro samo, 500 mg ima jedna kapsula, bilo je ok prva 3,4 dana, no zadnja 3 dana nikako ne spavam, bas me uhvatila tzv insomnia. Mislim da je to jer mi je ts doza rhodiole prevelika i jer sam ju popila poslijepodne prethodna 4 dana!! I pretpostavljam da je zbog nje to jer ona moze imati suprotno djelovanje. No zanima me samo, jucer ju uopce nisam popila, a ipak nisam spavala uopce i bila sam sva nervozna. Ali nije to bila ista nesanica kao prije nego sto sam pocela piti ista, nego ono, umorna ko pas, al nikako zaspat! Zanima me kad ce se te nuspojave od rhodiole povuc???a procitala sam tu post unazad par mjeseci od bigfira da u biti treba 1 kapsulu razdjeliti na 2/3 djela, no kako da ju razdjelim kad je to plasticna kapsula u kojoj je prah hehe

bigfear
11.05.2013., 19:03
Pozdrav ekipa! Samo me zanimaju neke informacije vezane uz rhodiolu roseu. Prije 2 tjedna sam krenula s ashwagandhom-izuzetno pozitvno iskustvo! Kombiniram ju s brahmi biljkom koja povecava koncentraciju. Nakon jednog dana sam primjetila razliku. Zadnja 2 mj sam imala problema s nesanicom, a unazad godinu dana s anksioznoscu, sto je postepeno dovelo do iscrpljenoscu! Ali ne vjerujem u nikakve antidepresive, smatram da nasa priroda ima lijek za sve sto nas muci! A prije tjedan dana sam krenula s Rhodiolom, pila sam ju ujutro samo, 500 mg ima jedna kapsula, bilo je ok prva 3,4 dana, no zadnja 3 dana nikako ne spavam, bas me uhvatila tzv insomnia. Mislim da je to jer mi je ts doza rhodiole prevelika i jer sam ju popila poslijepodne prethodna 4 dana!! I pretpostavljam da je zbog nje to jer ona moze imati suprotno djelovanje. No zanima me samo, jucer ju uopce nisam popila, a ipak nisam spavala uopce i bila sam sva nervozna. Ali nije to bila ista nesanica kao prije nego sto sam pocela piti ista, nego ono, umorna ko pas, al nikako zaspat! Zanima me kad ce se te nuspojave od rhodiole povuc???a procitala sam tu post unazad par mjeseci od bigfira da u biti treba 1 kapsulu razdjeliti na 2/3 djela, no kako da ju razdjelim kad je to plasticna kapsula u kojoj je prah hehe

Poslao sam ti privatnu poruku....
Da, meni je 500 mg bilo užas! Nekad i uzmem 500 mg preko dana, ali to je max i mora bit podjeljeno na više doza. Samo otvorim kapsulu i isipam dio u sok ili drito u usta, dozu odredim onako po prilici. Ostatak zatvorim za kasnije.

Nixon86
12.05.2013., 09:38
Našao sam je kod nas na netu http://www.njuskalo.hr/hrana-pice-ostalo/ashwagandha-withania-somnifera-indijski-ginseng-himalaya-oglas-6181295

jel zna tko šta o ovoj firmi?

bigfear
12.05.2013., 10:02
Našao sam je kod nas na netu http://www.njuskalo.hr/hrana-pice-ostalo/ashwagandha-withania-somnifera-indijski-ginseng-himalaya-oglas-6181295

jel zna tko šta o ovoj firmi?

Imaš na you tube:
http://www.youtube.com/watch?v=R6hvEMWT8VM

Ovaj mi je zanimljiv filmić o firmi himalaya:
http://www.youtube.com/watch?v=twEzCKC94V4

I još malo o ashwagandhi.
http://www.youtube.com/watch?v=x-rnjPopcNs

Ovo što si našao preko njuškala i ja koristim, ali sam kupio preko ebaya po duplo manjoj cijeni. Sam si odluči.

Kolko sam čitao, himalaya spada u jedne od najkvalitetnijih indijskih proizvođača ovakvih suplemenata i jedni su od onih kojima kupci najviše vjeruju. Prolaze rigorozne provjere kvalitete i onečišćenja, a to je bitno jer biljke u svom rastu mogu navuć hrpu štetnih metala.

Lonelyta
15.05.2013., 09:38
Nisam pročitala cijelu temu pa ne znam jel netko već imao problema s tim - nedavno sam iz Indije preko e-baya naručila Himalayin Brahmi, ali sam umjesto pošiljke dobila pismo od carinika da je "uvoz lijekova, homeopatskih preparata i medicinskih proizvoda izričito zabranjen sukladno Zakonu o lijekovima te se takve pošiljke vraćaju pošiljatelju". Ispod su nadopisali da Himalaya spada u Ayurvedske lijekove :rolleyes:
I sad bih kao trebala iskeširat 130 kn u Somalati za bočicu koju na ebayu mogu platit 4$ :mad:

Beljki
15.05.2013., 10:39
znam da su ljudi bez problema narucivali. Ovisi o carini, deklaraciji (kao lijek ili suplement).. tko zna :misli:

Jedan poznanik je imao slican problem pa je osobno na carini rjesio razgovorom :misli:

Lonelyta
16.05.2013., 01:21
A peh valjda... Bas cu narucit ponovno, ako se ponovi isto, otici cu takodjer osobno tamo i probat im nacrtat razliku izmedju lijekova i dodataka prehrani, previse je za ocekivat da oni to sami znaju.

bigfear
16.05.2013., 08:44
Nisam pročitala cijelu temu pa ne znam jel netko već imao problema s tim - nedavno sam iz Indije preko e-baya naručila Himalayin Brahmi, ali sam umjesto pošiljke dobila pismo od carinika da je "uvoz lijekova, homeopatskih preparata i medicinskih proizvoda izričito zabranjen sukladno Zakonu o lijekovima te se takve pošiljke vraćaju pošiljatelju". Ispod su nadopisali da Himalaya spada u Ayurvedske lijekove :rolleyes:
I sad bih kao trebala iskeširat 130 kn u Somalati za bočicu koju na ebayu mogu platit 4$ :mad:

Nisam imao nikad problema s ovim, a naručio već brdo. Uvijek uzimam po 3 komada. Možda je problem ako se uzme više (5), pa veliki paket zapne za oko. Znam samo da više ne mogu naručiti od nekih prodavača jer su mi se žalili da naša carina blokira pošiljku i poslali mi skenirano pismo od carine. Mislim da se radilo o carini u Varaždinu. Možda zato bolje uzimat preko iherba, na paketu stoji 'suplement for personal use' i sve prolazi bez problema.

Lonelyta
18.05.2013., 01:46
Zamalo da narucim pakiranje od 5 komada, jer je bilo vrlo povoljno, no obzirom da nemam iskustva s proizvodom, uzela sam samo jednu bocicu za pocetak. Dakle, nista sto bi ovim mentolima na carini izgledalo sumnjivo. Narucila sam opet, preko ebaya, bas me zanima hoce li ponovit isto...

Danas sam kupila Ashwagandhu u Bio&Bio, nije mi se dalo experimentirat s online narudzbama, radje sam igrala na sigurno. Oko 85kn za 150g praha, i nije tako strasno kako je moglo biti..

Yamas
18.05.2013., 15:10
Zamalo da narucim pakiranje od 5 komada, jer je bilo vrlo povoljno, no obzirom da nemam iskustva s proizvodom, uzela sam samo jednu bocicu za pocetak. Dakle, nista sto bi ovim mentolima na carini izgledalo sumnjivo. Narucila sam opet, preko ebaya, bas me zanima hoce li ponovit isto...

Danas sam kupila Ashwagandhu u Bio&Bio, nije mi se dalo experimentirat s online narudzbama, radje sam igrala na sigurno. Oko 85kn za 150g praha, i nije tako strasno kako je moglo biti..

Ja sam baš jučer dobila 3 bočice Himalayine Ashwagandhe koju sam naručila preko ebaya iz Indije prije 2 tjedna. Stiglo je redovnom poštom i nitko mi nije radio probleme. Ne znam kako to nekome stigne, a nekome ne. Valjda kako puhne ovima na carini.

Ja ću je koristit jer imam PCOS (sindrom policističnih jajnika), a čitala sam ovdje (http://www.soulcysters.net/showthread.php/325124-what-s-your-herbal-cocktail-please-help) da je nekim ženama jako pomogla s tim.:)

Popila sam i jedno pakovanje tog praha iz Bio&bio i nisam baš primjetila neku razliku ni što se PCOS-a ni respoloženja tiče. Mislim da je taj prah možda preblag, a ovaj Himalayin proizvod je ekstrakt, pa je time valjda puno jači.

Uglavnom, javit ću rezultate.

Lonelyta
19.05.2013., 02:26
Ja ću je koristit jer imam PCOS (sindrom policističnih jajnika), a čitala sam ovdje (http://www.soulcysters.net/showthread.php/325124-what-s-your-herbal-cocktail-please-help) da je nekim ženama jako pomogla s tim.:)

Nisam to znala.. Imam i ja PCOS, o (ne)raspoloženju da i ne govorim..
Ajd pliz kad 'odradiš' Himalayu javi kakvo je stanje, baš me zanima.
Mislim da je također netko već spomenuo da prah, odnosno mljeveni korijen, nije toliko efikasan kao ovaj ekstrakt u kapsulama.. Na vrećici praha inače piše da se uzima jedna čajna žlica dnevno, te da se preporučene doze ne smiju prekoračivati. Ja ću ipak uzimati 2 žlice, valjda se neće ništa strašno desit.. :)

Yamas
19.05.2013., 20:00
Javit ću.:)

Što se količine ove bio&bio ashwagandhe tiče, najprije sam pila jednu čajnu žličicu dnevno, pa povećala na 2 čajne žličice, pa sam onda jednu cijelu žlicu, ali nikakvih promjena nije bilo.

Gingerina
20.05.2013., 18:36
Ovo što si našao preko njuškala i ja koristim, ali sam kupio preko ebaya po duplo manjoj cijeni. Sam si odluči.

Pliz reci, ova doza za 70 kn je dovoljna za koliko dana? Puno bi mi bilo zgodnije to preko njuškala nego se daviti s e-bayem i čekati dugo. Osim toga, i poštarina iz inozemstva košta više, ne?

Lola8
23.05.2013., 14:13
Imam jedno pitanje, tj. ako je netko imao slicno iskustvo s prahom aswagnadhe. Naime, kad sam procitala cijelu temu, odlucila sam naruciti kapsule, ali sam bila nestrpljiva i odmah kupila prah dok cekam da mi dodju kapsule.
Danas mi je treci dan, uzmem ujutro nataste pomijesan s mlijekom i nekako sam omamljena i usporena. Ne znam da li je to normalno pogotovo jer sam procitala da bas prah ne djeluje previse. ili je stvar u ovom vremenu :ne zna:

Beljki
23.05.2013., 22:11
Moze biti do ashvagande, nista ne djeluje jednako na svakog i ne prepisuje se (u ajurvedi) nuzno asvaganda svima za isti problem. Ima nekih drugih stvari koje pomazu kod anksioznosti isl, a nemaju omamljujuci ucinak, tvari koje se mogu uzimati uz ashwagandu, terapije koje se mogu raditi prije nje itditd, da ne ponavljam stalno isto :)

veneraxy
24.05.2013., 11:50
Imam jedno pitanje, tj. ako je netko imao slicno iskustvo s prahom aswagnadhe. Naime, kad sam procitala cijelu temu, odlucila sam naruciti kapsule, ali sam bila nestrpljiva i odmah kupila prah dok cekam da mi dodju kapsule.
Danas mi je treci dan, uzmem ujutro nataste pomijesan s mlijekom i nekako sam omamljena i usporena. Ne znam da li je to normalno pogotovo jer sam procitala da bas prah ne djeluje previse. ili je stvar u ovom vremenu :ne zna:

Na mene prah isto tako djeluje, jako umirujuće, da ne kažem uspavljujuće i zato ga uzimam navečer iza 19 sati i od kako tako radim jako lijepo spavam u jednom komadu. Čitala sam da uzimanje awagandhe s mlijekom i malo meda pojačava njezin sedativni učinak, pa se zato preporučuje uzeti prije spavanja. Ne znam je li to točno, ali na mene tako djeluje. Inače sam čisti vata tip.

bema
25.05.2013., 18:09
Ja imam žešći vata poremećaj pa mi ayu liječnik nije da se pumpam ashwagandhom... ima je pomalo u nekim lijekovima koje uzimam (uz brdo drugih biljaka), no pristup je s tim biljčicama skroz individualan... ja sam mješovit tip (kao i svi mi) i patim od različitih poremećaja (vata i pitta) i jest bitno na jedno djelovati tako da se ono drugo ne pogorša... hoću reći, za liječenje bilo kakvog poremećaja treba se ipak konzultirati s osobom koja zna uputiti na prave omjere pravih biljaka, uključujući prehranu i ostalo, nije to tako jednostavno (samo zato što su biljke u pitanju).
Super ako netko osjeća da mu paše, ima neki jedan izražen problem itd. (samo ne znam što bi bilo da iskrsne neki drugi i drugog tipa a nastavi se ovo konzumirati), ali za kompliciranije boljke (tipa PCOS) - bolje je konzultirati se sa stručnjakom prethodno.
Drugo, ja ću ovo svoje naručivati iz druge države jer sam imala problem s carinom i paketom ranije, da sam bila tu kada mi je pismo stiglo, možda bih ga i uspjela riješiti :ne zna:
Iz Indije preparati mogu stići i za 5-7 dana, ovisno o tome odakle se naručuje.

Ja sam našla što mi treba na ovim mjestima:
http://www.indiaabundance.com/ (šalju DHL-om)
http://www.ayurvedabay.com/ (šalju EMS-om)
Provjerite s DHL i EMS službama prethodno kako stvari stoje s isporukama preparata koji vam trebaju.

I da, za poboljšanja ovakvim pristupom (biljke, ayurveda) - treba malo vremena i strpljenja, što god da se manifestiralo kao bolest, dugo se kuhalo u organizmu i trebalo je vremena da uneravnoteženost kulminira vidljivim problemom - tako da nikakve logike nema očekivati da će se bilo što takvo riješiti za ultra-kratko vrijeme i organizam "posložiti" i iscijeliti na svim razinama (jer sve one "pate", i mentalna, i fizička, i duševna) tek tako. Bitno je pokrenuti mehanizam iscjeljenja i onda sustavno napredovati, to znači angažman na svim poljima koja utječu na zdravlje, od prehrane, preko režima spavanja, režima aktivnosti, uzimanja pravilnih preparata itd. I stanje se mijenja s vremenom, a tome se prilagođava terapija... uglavnom, tu je brdo suptilnosti...

Beljki
26.05.2013., 05:05
Ja imam žešći vata poremećaj pa mi ayu liječnik nije da se pumpam ashwagandhom... ima je pomalo u nekim lijekovima koje uzimam (uz brdo drugih biljaka), no pristup je s tim biljčicama skroz individualan... ja sam mješovit tip (kao i svi mi) i patim od različitih poremećaja (vata i pitta) i jest bitno na jedno djelovati tako da se ono drugo ne pogorša... hoću reći, za liječenje bilo kakvog poremećaja treba se ipak konzultirati s osobom koja zna uputiti na prave omjere pravih biljaka, uključujući prehranu i ostalo, nije to tako jednostavno (samo zato što su biljke u pitanju).
Super ako netko osjeća da mu paše, ima neki jedan izražen problem itd. (samo ne znam što bi bilo da iskrsne neki drugi i drugog tipa a nastavi se ovo konzumirati), ali za kompliciranije boljke (tipa PCOS) - bolje je konzultirati se sa stručnjakom prethodno.
Drugo, ja ću ovo svoje naručivati iz druge države jer sam imala problem s carinom i paketom ranije, da sam bila tu kada mi je pismo stiglo, možda bih ga i uspjela riješiti :ne zna:
Iz Indije preparati mogu stići i za 5-7 dana, ovisno o tome odakle se naručuje.

Ja sam našla što mi treba na ovim mjestima:
http://www.indiaabundance.com/ (šalju DHL-om)
http://www.ayurvedabay.com/ (šalju EMS-om)
Provjerite s DHL i EMS službama prethodno kako stvari stoje s isporukama preparata koji vam trebaju.

I da, za poboljšanja ovakvim pristupom (biljke, ayurveda) - treba malo vremena i strpljenja, što god da se manifestiralo kao bolest, dugo se kuhalo u organizmu i trebalo je vremena da uneravnoteženost kulminira vidljivim problemom - tako da nikakve logike nema očekivati da će se bilo što takvo riješiti za ultra-kratko vrijeme i organizam "posložiti" i iscijeliti na svim razinama (jer sve one "pate", i mentalna, i fizička, i duševna) tek tako. Bitno je pokrenuti mehanizam iscjeljenja i onda sustavno napredovati, to znači angažman na svim poljima koja utječu na zdravlje, od prehrane, preko režima spavanja, režima aktivnosti, uzimanja pravilnih preparata itd. I stanje se mijenja s vremenom, a tome se prilagođava terapija... uglavnom, tu je brdo suptilnosti...
:five:

bema :cerek:

Alternativa u jednoj stvari nije alternativna - marketingu. A marketing uvijek trazi caroban proizvod i sablonski, a ne individualni pristup te puno lazne sigurnosti u svijetu u stvari sastavljenom od mozda-tnosti, kontekstualnosti, relativnosti... Ajurvedac koji sadi vlastite i bere sumsko bilje te ga sam spravlja u kompliciranim postupcima da bi terapije prepisivao individualno klijentima koje duze vrijeme prati i pozna dobro zdravstvenu ( i drustvenu i svu ostalu) situaciju (da ne govorimo o osnovama konstitucije isl) ne moze nikada napraviti industrijski trzisni proboj kao sto moze farmaceutska industrija promovirajuci marketinski neki specifican proizvod na sipmtomatskim temeljima. Moramo biti svjesni da je to stvar marketinga i zarade u ime kojih se puno toga zrtvuje.

bigfear
28.05.2013., 15:04
Da pokušam malo smirit nastale tenzije... Kao što sam napisao u početnom i uvodnom postu... problem je postojao i dalje postoji. Jednostavno sam takav. Nisam se htio kljokat tabletama i vjerovao sam u moć i ljekovito svojstvo biljaka. Stvar je bila tako ozbiljna da sam zamalo otišao kod psihijatra i psihologa i već sam tražio najboljeg (ne velim da ne treba ić, ali smatram da kod nekih oblika psihičkih poremećaja i biljčice mogu pomoći). Ne kužim se u ayurvedu, znam samo da postoji više tipova ljudi (vatta...), al briga me za ayurvedu. Iz vlastitog iskustva mogu potvrditi da gotovo sve adaptogene biljke znatno olakšavaju moj život i iz dana u dan ja sam normalnija osoba i problemi su 80% nestali. Ne velim 100% jer postoje dani kad mi je onako teže, osjetim neku tjeskobu i nemir (pogotovo kod promjene vremene i kod velikih sparina) ali ništa što dodatna tabletica ashwagandhe ne može eliminirati. Nevjerojatno je kako dobro funkcioniram. Na poslu mi se desio totalni preokret. Imam sve više posla sa konstatnim komunikacijama, a obavljam ga lakše nego ikad. Spavam bolje nego ikad. Imam energije više nego ikad. Ovako se nisam osjećao sa 18 godina kako se osjećam sa 30 i nešto. Žena ne može vjerovat. U našoj kući se više ne priča o mojim problemima. Ormarić je pun biljnih preparata i to je postalo skroz normalno da sam svaki dan 'nakljokan' biljčicama. Briga me za ayurvedu, marketing i ostala sranja. Zdrave su i ja sam super.

Unazad više tjedan dana sam počeo koristit i panax ginseng (1000 mg svakog jutra). Neznam što da velim, možda je još pre rano, ali bitno da nema nuspojava.

I dalje tvrdim da se uzimanje mojih 'preparata' sigurno može smanjiti samo na uzimanje ashwagandhe. Ni jedna biljka koju uzimam sama nema učinka. Mogu imat više energije, mogu bolje spavat, al jedino je ashwagandha ta koja napravi to čudo i koja u par minuta promjeni moju osobnost i nestane sav sram, nelagoda, crvenilo, panika.... U zadnje vrijeme sam primjetio da nakon jake kave (samo ujutro) djeluje još jače. Kava me razbudi a ashwagandha napravi svoje. Čudo. Ono što je najbitnije, već više od punih godinu dana konstantno uzimam ashw. Više ni ne radim pauze, niti jedan dan. I djeluje kao i prije godinu dana. Nemam smanjenja učinka i djeluje kroz 2 minute (nevjerojatno ali istinito, isipam prah u usta i za par minuta osjetim u glavi osjetim neki pritisak koji nije nelagoda, a svi loš simptomi nestaju). Učinak traje i do 6 sati, kako kad.

Zlu ne trebalo uzimam još i schizandru prije spavanja, panax ginseng i rhodiolu ujutro (prije kave), ashwagandhu nakon kave, popodne još jedna ashwagandha. I to je to. Ponekad navečer još jedna ashwagandha ali samo ako osjetim da mi treba.

Sve navedeno su najbolje adaptogene biljke i sve redom se koriste protiv anksioznosti i pomažu da se organizam lakše bori protiv stresa (uz nis ostalih pozitivnih učinaka. Nemam ni jedne jednine nuspojave. Nikakve osipe, nesanice, probavne smetnje, otpadanje kose...ništa).

Svega ovog bi se mogao ostavit, ali ashwagandhe nikako. I dalje tvrdim da ne postoji bolja adaptogena biljka.

Ono što sam do sad probao (ništa se ne može mjeriti sa učinkom ashwagandhe):
- valerijan (kapi, tablete) - bilo ok prva 3 dana, kasnije izgubilo djelovanje
- lexaurin - poremeti mi motoriku, anksioznost i panika i dalje prisutna
- propranolol - smiri rad srca, nestanu fizički znakovi anksioznosi i panike, ali ostaju psihički
- gosipna trava (tablete) - ne djeluje
- matičnjak - nikakve promjene
- riblje ulje - užas, znatno pojačana anksioznost
- brahmi (bacopa monieri) - pojača anksioznost do te mjere da ne mogu govorit
- phenibut - ima potencijala, odlična stvar ali brzo izaziva ovisnost pa ne treba često uzimat
- l-theanin - totalno me usporilo, panika i anskioznost i dalje prisutna. Dobio glavobolju.
- noopept - odlična stvar, mozak bolje fukcionira (super za učenje i za periode kad se radi na velikim projektima).

Nemam sad vremena pisat kako je navedeno djelovalo na mene, ali jedino phenibut i noopept (ruski izumi) imaju potencijala i to povremeno znam uzet (phenibut jaaaako rijetko). Propranolol je isto OK, sitna doza totalno smiri rad srca (ok za one kojima srce u nekim situacijama oće iskočit). Ne sjećam se kad sam zadnji put uzeo propranolol ili phenibut... Više mi ne treba. Ovo ne volim uzimat jer nje biljni preparat.

bigfear
28.05.2013., 20:13
Pratim i strane forume... korisnici tvrde da od praha nemaju ni približno isti efekt kao kod extrakta. Najjači extrakt je od NOW Foods kojeg nisam probao ali mislim da budem, samo da budem siguran dal da se i dalje držim himalaye.

Lonelyta
28.05.2013., 21:06
Nije mi drago čut to što si napisao za Brahmi. Imam slične probleme kao i ti, nadam se da i reakcija neće biti takva. Upravo Brahmi mi je prepisao ayu liječnik nakon pregleda, protiv anksioznosti, dekoncentracije itd, valjda čovjek zna... :ne zna:

I da, gdje si bio nabavio taj noopept? Ne vidim da se spominje ni na jednoj hr stranici i ljekarni, a čisto sumnjam da bi mogao preživjet našu brutalnu carinu kod naručivanja iz vana... :confused:

bema
28.05.2013., 23:25
:five:

bema :cerek:

Alternativa u jednoj stvari nije alternativna - marketingu. A marketing uvijek trazi caroban proizvod i sablonski, a ne individualni pristup te puno lazne sigurnosti u svijetu u stvari sastavljenom od mozda-tnosti, kontekstualnosti, relativnosti... Ajurvedac koji sadi vlastite i bere sumsko bilje te ga sam spravlja u kompliciranim postupcima da bi terapije prepisivao individualno klijentima koje duze vrijeme prati i pozna dobro zdravstvenu ( i drustvenu i svu ostalu) situaciju (da ne govorimo o osnovama konstitucije isl) ne moze nikada napraviti industrijski trzisni proboj kao sto moze farmaceutska industrija promovirajuci marketinski neki specifican proizvod na sipmtomatskim temeljima. Moramo biti svjesni da je to stvar marketinga i zarade u ime kojih se puno toga zrtvuje.

Beljki :cerek: :kiss:

Slažem se... što je sve usklađeno s ljudskim očekivanjima i psihološkim potrebama...

Da pokušam malo smirit nastale tenzije... ...

Ma nema tenzija, razgovaramo ;) Meni je baš drago mi je da si uspio naći ono što ti odgovara, i sam kažeš da si dugo tragao za time i isprobavao puno toga, eto, uspjelo je uroditi plodom, bez posljedica, super... OK je reći i nešto o tome da nekom ne mora ta biljka koristiti za sličan problem, kao što tebi nije puno toga odgovaralo, uključujući brahmi, a nekom hoće... i o tome da ljudi koji imaju ozbiljnijih problema ozbiljnije sagledaju i načine pristupa njima, time ne želim reći da je tvoj neozbiljan, daleko od toga, iskusila sam, hvala Bogu, i takva stanja, samo da - koliko je lijepo podijeliti dobro iskustvo, toliko je OK dopustiti raspravu koja će sagledati stvar iz nekog drugog ugla - zato je tema i tu, zar ne?
Druga stvar je što ti uspješno saniraš problem, nakon silne potrage (i svaka ti čast na njoj) ali je on tu, kako sam kažeš, i dalje? Poanta je kod liječenja, ako ne izliječiti do kraja, onda sustavno napredovati kroz težnju da se iskorijeni problem (djelovanjem na uzrok), što se nadam da ćeš postići, samo je OK skrenuti pažnu na to da - preporoditi se jer si našao dobru pomoć kod hendlanja stresa i liječiti se - nije jedno te isto. Tebe je "briga za ajurvedu", ali je nekome bitna, kao npr. curi koja se uplašila da će joj brahmi naškoditi... ;)

bigfear
29.05.2013., 14:55
Tebe je "briga za ajurvedu", ali je nekome bitna, kao npr. curi koja se uplašila da će joj brahmi naškoditi... ;)

Jasno je zašto sam to napisao... neki non stop tvrde da ashwagandha nije za svakog jer prema ayurvedi postoji više tipova bla bla bla... Prema ovome ispadne da nije dobro probat ovu biljku ako prije toga ne odem ayurvedskom liječniku koji će me skenirat i reć da - uzmi. Zar da odem kineskom liječniku ako mislim uzet ginseng? Neznam baš. Probam pa vidim kako mi je. Ako mi odgovara nastavim dalje, ako ne ostavim se toga. Tu i tamo pauza i sve savršeno funkcionira.

Za brahmi sam čitao sve pozitivno i neki se kunu da je to jedna od najboljih biljaka koje možete koristiti. Ali samo navodim svoja iskustva. U prvih tjedan-dva mi je bilo OK, ali onda je krenulo nizbrdo. Nisam se u životu tako grozno osjećao kako u periodu dužeg uzimanja brahmi-a (isto himalaya). Mješao sam ga za ashwagandhom (sa kojom se kakti super slaže) i sa rhodiolom. Neznam što se tu desilo, al nije bilo dobro i ne želim više s ovim eksperimentirat. Do te mjere sam imao tjeskobu da sam jedva progovarao. 100 ljudi 100 čudi. Smatram da je riječ o jako kvalitetnoj i potencijalnoj biljci o kojoj se mogu čitat samo pozitivne stvari, al eto, meni je izazvalo kontra efekt. Ovo NE znači da ne treba probat i koristit.

bigfear
29.05.2013., 15:14
Nije mi drago čut to što si napisao za Brahmi. Imam slične probleme kao i ti, nadam se da i reakcija neće biti takva. Upravo Brahmi mi je prepisao ayu liječnik nakon pregleda, protiv anksioznosti, dekoncentracije itd, valjda čovjek zna... :ne zna:

I da, gdje si bio nabavio taj noopept? Ne vidim da se spominje ni na jednoj hr stranici i ljekarni, a čisto sumnjam da bi mogao preživjet našu brutalnu carinu kod naručivanja iz vana... :confused:

Samo ti nastavi sa brahmi, nadam se da pomaže. Meni je bilo jako žao kad sam shvatio da mi loše djeluje baš zbog niza pozitivnih efektata koje sam očekivao da ću imati.

Noopept sam nabavio na ebayu. Najbolji je oriđiđi ruski, ali je užasno skup, pa sam kupio neki iz UK, a radi se vjerojatno o kineskoj kopiji. Prodavač je provjeren i prodaje kvalitetne proizvode. Super stvar koju tu i tamo uzmem. Noopept je jedan od najjačih i najboljih od tzv. 'nootropic' suplemenata. Googlaj malo nootropics. To su lijekovi koji poboljšavaju kognitivne sposobnosti i legalno su dostupni.

Mnogi od njih se koriste protiv anksioznosti (noopept, piracetam, aniracetam...). Ja sam samo isprobao noopept koji je sličan piracetamu ali puno jači. Htio bi isprobati aniracetam koji je navodno osličan za javne nastupe i super kod socijalne fobije (navodno osoba dobije dar govora tj. pojačaju se govorne sposobnosti, mozak radi 100 na sat, pojačan fokus, koncentacija i sigurnost u sebe). Moram napomenut da uvijek ima slučajeva da izazove kontra efekt kod nekih ljudi i da pojača anksioznost. Vrijedi probati jer ne šteti organizmu i ne izaziva ovisnost. Naprotiv, svi nootropic suplementi se navode kao 'hrana' za mozak i pomažu da mozak ostane duže u formi i štite od bolesti tipa alzhaimer....

Dok mi biljke pomažu ne eksperimentiram previše s ovim, al evo.. za one koji se žele malo više interesirati..

Beljki
29.05.2013., 15:44
Jasno je zašto sam to napisao... neki non stop tvrde da ashwagandha nije za svakog jer prema ayurvedi postoji više tipova bla bla bla... Prema ovome ispadne da nije dobro probat ovu biljku ako prije toga ne odem ayurvedskom liječniku koji će me skenirat i reć da - uzmi. Zar da odem kineskom liječniku ako mislim uzet ginseng? Neznam baš. Probam pa vidim kako mi je. Ako mi odgovara nastavim dalje, ako ne ostavim se toga. Tu i tamo pauza i sve savršeno funkcionira.

Nema savrsenog rjesenja. S jedne strane covjek moze biti nesvjestan opcija, a sa druge lijecnik lako pogrijesi, osobito kad se slijepo seli medicinski sistem drugog podneblja i vremena (biljke se dosta kroz stoljeca znaju promjeniti, kao i ljudske potrebe).

Naravno da sam vidis da li ti steti. ALi sam vjerojatno takodjer ne znas kako mozda naci manje poznatu alternativu slicnog djelovanja, ali za tebe manjih nuspojava, kako prepoznati neke nuspojave koje nisu tako ocite ili nastupaju tek dugorocno ili pak neke koje su jake, ali u pravilu prolazne i ne moraju biti prepreka, kako ih ako postoje ukloniti drugim terapijama ili biljkama u kombinaciji, ili cak samo kroz prilagodbu prehrane (npr neki zacini pospjesuju ili usporavaju absorpciju tvari koje uzimamo) i tome slicno.

Ako nesto zelim koristiti upotrebiti cu sve dostupne informacije, a vjerojatno ajurvedci najbolje poznaju mogucnosti i djelovanja asvagande.

noiz
29.05.2013., 19:19
ja ću ove dane naručit ova dva proizvoda da me malo smiri jer imam također stresan posao a i tip osobe sam koja se zamara sa svime i svačime pa i nakraju dana sa svim umorom ne mogu zaspat
Inaće pijem i 5 htp od natrona od 100mg, jednu dnevno što mi popravi raspoloženje malo a sad mislim uzimat za energiju i mirnoćuvujutro jednu Rhodiola Ashwagandha Ginseng Complex sa jednom tabletom Himalaya Herbal Healthcare Ashwagandha čisto da pojačam dozu Ashwagandhe jer ovaj prvi proizvod ima 9 biljaka koje se najbolje bore sa stresom i mislim da je odličan proizvod a posebno ću uzet Ashwagandhu jer mislim da je najbolja biljka od tih 9 al je ima malo pa ovako da pojačam unos
Uglavnom ujutro jednu od svakog proizvoda i poslijepodne mislim isto po jednu od svake

http://www.ebay.com/itm/2-Rhodiola-Ashwagandha-Ginseng-Complex-w-6-other-Stress-Fighters-120-Caps-/281106790817?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item41734539a1

Šta kažete, jel ok ovo i dali doze nisu prevelike ako pijem ovako kako sam napisao?

bigfear
29.05.2013., 22:10
ja ću ove dane naručit ova dva proizvoda da me malo smiri jer imam također stresan posao a i tip osobe sam koja se zamara sa svime i svačime pa i nakraju dana sa svim umorom ne mogu zaspat
Inaće pijem i 5 htp od natrona od 100mg, jednu dnevno što mi popravi raspoloženje malo a sad mislim uzimat za energiju i mirnoćuvujutro jednu Rhodiola Ashwagandha Ginseng Complex sa jednom tabletom Himalaya Herbal Healthcare Ashwagandha čisto da pojačam dozu Ashwagandhe jer ovaj prvi proizvod ima 9 biljaka koje se najbolje bore sa stresom i mislim da je odličan proizvod a posebno ću uzet Ashwagandhu jer mislim da je najbolja biljka od tih 9 al je ima malo pa ovako da pojačam unos
Uglavnom ujutro jednu od svakog proizvoda i poslijepodne mislim isto po jednu od svake

http://www.ebay.com/itm/2-Rhodiola-Ashwagandha-Ginseng-Complex-w-6-other-Stress-Fighters-120-Caps-/281106790817?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item41734539a1

Šta kažete, jel ok ovo i dali doze nisu prevelike ako pijem ovako kako sam napisao?

Mislim da je bolje da uzmeš par biljaka (adaptogenih) nego da uzmeš neki mix. Ako već uzimaš mix onda definitivno nešto ovako. Radi se o jednom od najkvalitetnijih proizvođača (swedish herbal institute):

http://www.iherb.com/swedish-herbal-institute-adapt-232-herbal-adaptogen-formula-40-capsules/36209?rcode=nnt354

Možda bolje da uzmeš više proizvoda pa uzimaš kako ti odgovara i sam sebi odrediš dozu onako kako tvoj organizam najbolje reagira. Nešto od ovog (niža cijena, vrhunska kvaliteta, puno tableta u pakiranju pa sve skupa dugo traje):

http://www.iherb.com/now-foods-panax-ginseng-500-mg-250-capsules/717?rcode=nnt354

http://www.iherb.com/nature-s-way-schizandra-fruit-580-mg-100-capsules/2067?rcode=nnt354

http://www.iherb.com/now-foods-ashwagandha-450-mg-90-vcaps/310?rcode=nnt354

http://www.iherb.com/now-foods-rhodiola-500-mg-60-vcaps/335?rcode=nnt354

Ovo je daleko najkvalitetnija rhodiola:
http://www.iherb.com/swedish-herbal-institute-original-arctic-root-rhodiola-rosea-shr-5-40-capsules/36210?rcode=nnt354

noiz
29.05.2013., 22:23
sad ne znam više šta bih hee, al od Now neću uzimat jer možda je i ovo ok al bio sam jednom naručio Passionflower i bilo je jako loše kvalitete odnosno 4 tablete bi ti trebalo da išta osjetiš a npr. Puritan Pride je puno bolje, al već kad to razglabam onda predlažem ako ikad iko uzme da ipak uzme naš Belmiran Dan i to po pola tablete odjednom jer su jake al tako te umire da je to milina, jako zadovoljan al su dosta skupe
Šta kažeš da umem od Himalaye ovu Aswhagandhu i posebo Rhodiolu znači, možda i ovu Schizandra al to mi je previše odjednom, mogo bi ove dvi iskombinirat za početak

Yamas
29.05.2013., 22:35
Pijem ashwagandhu od Himalaye nekih 10 dana (jedna kapsula ujutro natašte). Nisam baš primjetila neke promjene što se raspoloženja tiče, možda jesam mrvicu veselija i optimističnija, ali to nije bio razlog što sam je počela uzimati, već PCOS.

Ali moram još nešto dodati. Jednu noć nisam mogla zaspati, vrtila se po krevetu i sjetila se ashwagandhe i popila jednu. Ljudi moji, kak je to mene lupilo.:D Nakon 10 minuta osjećala sam se kao da me netko lagano nadrogirao, al onak u pozitivnom smislu. Osjećala sam se tako dobro i naravno ubrzo zaspala i spavala 8 sati u komadu, od 1 do 9. Tako dugo nisam odavno spavala. Bilo me strah da me ne razbudi još više, ali na mene je imala definitivno sedativni učinak. Sad definitivno znam što ću popit ako ne budem mogla spavati.

I, da, skužila sam da sam dominantni vatta tip prema ayurvedi, i po konstituciji i karakterno.:)

bigfear
30.05.2013., 08:24
Pijem ashwagandhu od Himalaye nekih 10 dana (jedna kapsula ujutro natašte). Nisam baš primjetila neke promjene što se raspoloženja tiče, možda jesam mrvicu veselija i optimističnija, ali to nije bio razlog što sam je počela uzimati, već PCOS.

Ali moram još nešto dodati. Jednu noć nisam mogla zaspati, vrtila se po krevetu i sjetila se ashwagandhe i popila jednu. Ljudi moji, kak je to mene lupilo.:D Nakon 10 minuta osjećala sam se kao da me netko lagano nadrogirao, al onak u pozitivnom smislu. Osjećala sam se tako dobro i naravno ubrzo zaspala i spavala 8 sati u komadu, od 1 do 9. Tako dugo nisam odavno spavala. Bilo me strah da me ne razbudi još više, ali na mene je imala definitivno sedativni učinak. Sad definitivno znam što ću popit ako ne budem mogla spavati.

I, da, skužila sam da sam dominantni vatta tip prema ayurvedi, i po konstituciji i karakterno.:)

Jedna tableta ujuto je malo. Probaj uzet jos jednu iza podne da bi mogla sa sigurnoscu znat kako na tebe djeluje.

noiz
30.05.2013., 21:25
I odlučio sam pošto imam blagu averziju prema Now proizvodima a možda i nisam upravu al sam izabrao ovaj proizvod za Rhodiolu

http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Rhodiola-Rosea-500-500-mg-60-Capsules/287

a za Ashwagandhu ću poslušat preporuku i uzet od Himalaye

Mislim Rhodiol onda uzet odmah ujutro sa jednom Ashwagandhe a popodne samo jednu Ashwagandhu pa ćemo vidit kako će djelovat

bigfear
31.05.2013., 08:29
I odlučio sam pošto imam blagu averziju prema Now proizvodima a možda i nisam upravu al sam izabrao ovaj proizvod za Rhodiolu

http://www.iherb.com/Jarrow-Formulas-Rhodiola-Rosea-500-500-mg-60-Capsules/287

a za Ashwagandhu ću poslušat preporuku i uzet od Himalaye

Mislim Rhodiol onda uzet odmah ujutro sa jednom Ashwagandhe a popodne samo jednu Ashwagandhu pa ćemo vidit kako će djelovat

Bez brige budi, odličan izbor. Jarrow je odličan brand i njihova rdohiola je jedna od najjačih na tržištu, samo pazi sa doziranjem pošto previše rhodiole može imat kontra efekt (pojačana anksioznost, nemir...). Ja nikako ne smijem uzet 500 mg odjednom već podijelim sadržaj kapsule na 2-3 dijela i uzmem jedan dio ujutro na prazan želudac, a drugi dio kasnije tijekom dana (ako osjetim umor).

Himalaya Ashwagadha je provjereno dobra i sadrži mix extrakta (više) i praha (manje).

bigfear
31.05.2013., 08:52
Za info.. radio sam pauzu od rhodiole od 2 tjedna i u tom periodu sam počeo koristiti panax ginseng (uz ashwagandhu i schizandru). Bilo je OK, ali od kad sam prije par dana opet ubacio rhodiolu osjećaj je daleko bolji, ali ima jedna nuspojava - agresivnost. Navodno ove biljčice pojačavaju razinu testosterona (ashwagandha, rhodiola, ginseng), ali tek kad sam krenuo sa panax ginsengom u kombinaciji sa rhodiolom stvari su se drastično promjenile. E sad kolko je to dobro ili loše...ne znam... ali meni se sviđa :D

Stvar je u tome da sam postao direktan u razgovoru, možda i pre direktan tako da na poslu svakome bez oklijevanje velim što mislim, budem i malo bezobrazan. Nemam straha pred nikim tako da i direktoru velim što mi je na jeziku (neki dan sam mu rekao da mi posao ide na onu stvar). Prije nisam bio takav, a sad što na umu to na drumu. Javilo se neko neobično samopouzdanje. Čitao sam da ginseng može izazvati 'boli me briga' osjećaj.

Pošto sam prije stalno patio od toga 'što drugi misle' sad mi je ovako super i odlično se osjećam u svojoj koži.

I dalje je ashwagandha broj 1 i bez nje nije taj osjećaj potpun. Ona me totalno stabilizira i dovede u red.

Do sad najbolji mix (uz malo pojačanu agresivnost) koji slijedim je:
- 7:00 - 150 do 200 mg rhodiola (NOW) + 1000 mg panax ginseng (NOW)
- 7:30 - ekspreso (s mlijekom) + ashwagandha (250 mg, Himalaya)
- 13:00 (ili kasnije oko 15:00, ovisi jel osjetim da mi treba) - 250 mg ashwagandha
- 17:00 (po potrebi, uglavnom ne) 150-200 mg rhodiola
- prije spavanja - 1160 mg schizandra (Nature's way) - spavam ko mrtav

Ovo je za sad najbolji mogući isprobani mix. Nakon 2 mjeseca ću napravit kratku pauzu od ginsenga. Svaki mjesec napravim tjedan dana pauzu od rhodiole, a od schizandre i ashwagandhe ne mislim nikad radit pauzu jer vidim da ne treba.

Ashwagandhu pijem već 15 mjeseci, s time da već 5 mjeseci ne radim nikakve pauze (čak niti za vikend) i djeluje isto kao i prije 15 mjeseci, dakle pauza nije potrebna.

noiz
31.05.2013., 09:24
Hvala na podršci jer ovo za sada mi izgleda dobar izbor pa ćemo vidit dalje, pogotovo za ovu schizandra ako ti pomaže za spavanje jer i tu imam problema
Znači kažeš 4 dolara je još za poštarinu fiksno?

bigfear
31.05.2013., 10:04
Hvala na podršci jer ovo za sada mi izgleda dobar izbor pa ćemo vidit dalje, pogotovo za ovu schizandra ako ti pomaže za spavanje jer i tu imam problema
Znači kažeš 4 dolara je još za poštarinu fiksno?

Da, 4$ je fiksno, bez obzira koliko uzmeš. Zato je bolje odma uzet više da imaš samo 4$ poštarinu. Schizandra na mene djeluje neočekivano. Očekivao sam učinak sličan kofeinu, al ispalo totalno obrnuto. I od ashwagandhe super spavaš, ali sam primjetio da nakon dužeg vremena uzimanja počnem teže spavat ako je uzmem prije spavanja. Sad je više nikad ne uzimam prije spavanja, već samo tu schizandru.

Schizandra je jedna od najcjenjenijih biljaka u kineskoj medicini i osim što ima pozitivne učinke kod anksioznosti super je za problematičnu kožu, čisti organizam, poboljšava rad bubrega i štiti jetru. Ono, čudo ob biljke, a što je najbolje od nje spavam kao nikad prije. Možda će na tebe imat kontra efekt, ne znam. Znam samo da je treba uzimat neko vrijeme prije punog efekta (1-3) mjeseca. Od samog početka uzimanja sam osjetio lagano smirenje i zato sam je počeo uzimat samo prije spavanja. I od tad - paf. Nisam mogao vjerovat da tako dobro mogu spavat i od tad je nezaobilazni suplement kojeg pazim da ne ponestane i kojeg ću uzimat cijeli život. Fala bogu nije skupo i doza dugo traje.

bigfear
31.05.2013., 10:22
E da... ashwagandha se super slaže sa alkoholom. Mislim da je i to bitno za naglasit, tako da nema straha da je uzmete prije nego što idete na pivo sa prijateljima ili prije neke zabave i druženja :D

noiz
31.05.2013., 11:33
O pa ovo je super informacija, jer pio sam i st. johns wort (gospina trava) sad samo 5 htp a od njih kad bi jednu pivu popio to bi te ošamutilo ko da si gajbu popio, tako da sam mislio da te biljčice koje djeluju na raspoloženje sve isto djeluju odnosno da ne idu nikako sa alkoholom a znači Ashwaganha se ipak odlično slaže, super
Naručit ću ja 3 Himalaya Ashwagandha i 1 Jarrow Rhodiola pošto ću jednu na dan uzimat pa će mi trajać 2 mjeseca a naknadno ću naručit i ovu Schizandra za spavanje uvečer, kolko sam razumio ti dvije uzmeš prije spavanja znači

bigfear
31.05.2013., 12:44
...naknadno ću naručit i ovu Schizandra za spavanje uvečer, kolko sam razumio ti dvije uzmeš prije spavanja znači

Da, 2 prije spavanja. Na pakiranju piše da se uzima 2× dnevno po 2 tablete (radi se o mljevenoj biljci, a ne o extraktu). Ja uzimam samo 2 prije spavanja.

noiz
01.06.2013., 23:21
al tek sad mi je nešto sinulo, pa ovo nije ko ebay da svaki proizvod kupujem od jednog prodavača posebno nego je to naruđba neovisno kolko proizvoda ide u isti paket?
Znači ja naručim 3 stvari i to mi dođe u istom paketu i to sve za 4 dolara, jesam dobro razumio?
Buni me to jer inaće sam samo na ebayu kupovao pa sam mislio da je isti princim al vidim da tu nema opcije Contact The Saller, jedino šta nije dobro je npr kad ti dođe više proizvoda u jednom paketu da će me carina opalit, jer će paket vrijedit više od 160kn, ja sam mislio oko 250kn potrošit

iva1505
02.06.2013., 07:03
al tek sad mi je nešto sinulo, pa ovo nije ko ebay da svaki proizvod kupujem od jednog prodavača posebno nego je to naruđba neovisno kolko proizvoda ide u isti paket?
Znači ja naručim 3 stvari i to mi dođe u istom paketu i to sve za 4 dolara, jesam dobro razumio?
Buni me to jer inaće sam samo na ebayu kupovao pa sam mislio da je isti princim al vidim da tu nema opcije Contact The Saller, jedino šta nije dobro je npr kad ti dođe više proizvoda u jednom paketu da će me carina opalit, jer će paket vrijedit više od 160kn, ja sam mislio oko 250kn potrošit

evo ti kod za 10$ popusta ako ti je prva kupovina: GGT665 ! i onda mozes narucit do 250kn jer ti se uracunava i taj popust, a na paketu ce ti pisati vrijednost bez popusta i bez postarine, tj. oko 28$!

bigfear
02.06.2013., 19:25

Pretpostavljam da ti nije prva kupnja. Linkovi koje sam gore postavio već sadrže kod za popust i nemoraš se s tim zamarat, sve ide automatski. Budi bez brige, neće bit problema sa carinom. Uzimao već više puta preko 200 kn i sve prošlo bez problema.

noiz
02.06.2013., 21:10
Prva kupnja preko iHerba je al općenito nije jer sam dosta toga kupovao preko ebaya, više stvarčice satovi i tako to
Hvala puno oba dvojici na Kodove i popuste, ja to mislim za nekih tjedan dana naručit, čekam plaću he

CottonEyeJoe
04.06.2013., 06:24
Da li se ashwagandha od Himalaye smije kombinirati sa guaranom?

Trenutno trošim na dan 2x 600mg gurane od Enciana, i to mi je ono li-la, nekad me dobro trgne nekad manje...

Također pijem 1-2 puta čaj od ginsega+limun.

Sad sam naručio guaranu tablete od 1200mg direktno iz Amerike, i ashwu od himalaye direktno iz Indije.

Muči me kronični umor, kao da sam nenaspavan godinama, a ako legnem 10min i odspavam - kao da sam spavao 10 sati, odmah sam kao nov.
Sve to povezano sa stresom i psiho bazom.
Prije 3 tjedna sam prekinuo uzimanje gospine trave, koristio sam ju 5 mjeseci i dosta mi pomogla.

bigfear
04.06.2013., 18:26
Da li se ashwagandha od Himalaye smije kombinirati sa guaranom?

Trenutno trošim na dan 2x 600mg gurane od Enciana, i to mi je ono li-la, nekad me dobro trgne nekad manje...

Također pijem 1-2 puta čaj od ginsega+limun.

Sad sam naručio guaranu tablete od 1200mg direktno iz Amerike, i ashwu od himalaye direktno iz Indije.

Muči me kronični umor, kao da sam nenaspavan godinama, a ako legnem 10min i odspavam - kao da sam spavao 10 sati, odmah sam kao nov.
Sve to povezano sa stresom i psiho bazom.
Prije 3 tjedna sam prekinuo uzimanje gospine trave, koristio sam ju 5 mjeseci i dosta mi pomogla.

Ja sam ti bivši ovisnik o guarani :D... kako sam je duže uzimao lagano sam postao imun. Guaranu sam u to vrijeme gutao svaki radni dan prije posla i još nakon ručka i to je bio jedini dodatak prehrani koji sam uzimao. Razlog je bio kronični umor i lakše sam se borio protiv stresa jer sam osjetio sam laganu euforiju, ali to je trajalo max 2 tjedna i kasnije sve nizbrdo. Ono što je gadno kod kofeina je to da te digne, a onda te skrši. Tad su počeli i prvi znakovi teške anksioznosti, prvih paničnih napada i svakodnevne nesanice. Prvo čega sam se ostavio bila je kava i gurana jer sam si zabrijao da možda previše kofeina izaziva te moje psiho probleme. Gurana sigurno nije nešto što možeš duže pit i biti siguran da će te riješi kroničnog umora. Sigurno je bolja rhodiola i panax ginseng. Guaranu možeš uzet tu i tamo.

S vremenom sam opet počeo pit kavu, al sve se svelo na 5 kava tjedno, jedna prije posla radnim danom. Uz ove biljke koje uzimam to jer skroz dovoljno, a mogu i bez kave cijeli dan bit pun energije.

Ako si pod stresom guarana definitivno nije rješenje pogotovo iz razloga što možeš očekivat nesanicu.

CottonEyeJoe
05.06.2013., 08:27
Jučer sam popodne čitao o tom kroničnom umoru, malo sam razmišljao - i konačno zaključio da je sve to moj neki placebo efekt u mozgu, radi stresa, brzog života, hrpetine poslova, problema i ako si zamislim umor - onda sam gotov.

Inače kavu rijetko pijem.

Jutros sam popio guaranu oko 06h, ali neću drugu piti. Jer od jučer mi kliker drugačije radi, napunio sam si mozak pozitivnim mišljenjima i evo danas još umora nema i neću ga dopustiti. A drugu tabletu guarane neću piti. Ostat ću na toj jednoj na dan.

Nesanicu znam imati jedino u period od nedjelje na ponedjeljak, i to na način da se probudim u 04 ujutro i nemrem spat...znači stvarno je sve sa stresom i stresnim poslom povezano.

A guaranu ću sad korisitit isključivo kad ću imati manje od 06h sna u noći, dakle nočne smjene (ali ne povezano sa poslom, nego sa Zoricom:D) ili slično.

Vidiš - ja po iskustvu drugih za guaranu sam pronašao jedino loše upravo to za nesanicu, da ju možeš imati ako puno koristiš guaranu. E sad da li je ova naša guarana stvarno prava guarana, ili ti samo zatupi placebo efekt u glavu - nemam pojma.

Sve više vjerujem da najbolji ljek čovjeku je placebo efekt i njegova psiha:)

Naručio sam indijski ginseng i guaranu iz amerike, 1200mg jedna kapsula.

Ašvu budem svaki dan koristio uz čaj od azijskog ginsenga i limuna, a guaranu kako sam i naveo.

bigfear
05.06.2013., 10:02
Jučer sam popodne čitao o tom kroničnom umoru, malo sam razmišljao - i konačno zaključio da je sve to moj neki placebo efekt u mozgu, radi stresa, brzog života, hrpetine poslova, problema i ako si zamislim umor - onda sam gotov.

Mislim da ćeš se iznenadit kako ashwagandha dobro djeluje na probleme koje navodiš. Ništa drugo ti neće trebat već samo jedna tableta ujutro i jedna prije spavanja. Spavat ćeš ko top, a preko dana ćeš imat pozitvne misli i sve će se činit lakše. Zanimljivo da ashw. preko dana djeluje kao energetik, a prije spavanja smiri, tako na mene djeluje. S obzirom da je pijem iza kava (ujutro) sa pozitivnim efektom, ne vidim razloga da je ne uzmeš u kombinaciji sa guaranom (koju baš i ne volim).

Istraži malo i djelovanje rhodiole koja je sigurno jedna od boljih biljčica al ne pretjeruj sa dozom jer bi mogao imati kontra efekt (nemir, nesanica...).

CottonEyeJoe
05.06.2013., 11:07
Ma za početak ću početi sa ashw., i vidjeti što bude, jedva čekam da mi stigne, naručio sam je iz Indije jer je više nego duplo jeftinija nego u RH.

A guaranu ću smanjiti što ću više moči, kad ću imati dovoljno sna, neću je koristiti, koristit ću ju samo kad ću biti umoran....

Nixon86
05.06.2013., 20:35
Pozz ekipa,nedavno naručio ashwagandhu pa evo ako netko treba gift code za Iherb: WBN165

sretno! :)

CottonEyeJoe
20.06.2013., 08:52
Evo nakon 12 dana stigla ashwa iz Indije...popio već dvije, vidjet ćemo dalje.

Jel dovoljno uzeti jednu na dan ili da trošim dvije?

Nije vrag da je počelo već nakon 2 dijelovat....hehe:D

tongaa
20.06.2013., 21:14
Dobro vece, novi sam ovdje , narucio sam preko iherba , posiljka stize 27, da vidimob kako to radi:)

CottonEyeJoe
26.06.2013., 08:42
bigfear, vidim da imaš puno iskustva sa svim tim biljkama..

Ashwu pijem već nekih 5 dana, ujutro jednu i tamo predvečer.

Ovak, kad popijem ujutro, malo me razbudi i nešto se sitno osječam sretnije, a kad navečer popije - uspava me:D

Mene inače ne muče snovi, ja koliko god da sam pod kroničnim umorom, stresom i depresijom, uvijek mogu spavati i zaspim ko beba.

Samo bih htio u tom svom životu maknuti taj kronični umor i riješiti se tog stresa jer me svaka sitnica i problem ubija u pojam, ma grozno.
Još k tome i stresan posao.

Jutro sam uzeo guaranu nakon dužeg vremena jer je bio naporan vikend, pa da nebudem baš danas za gnjurac:D.

Guaranu ovu imam:

http://www.ebay.com/itm/370782456436?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Ashwa je ova:

http://www.ebay.com/itm/300914504742?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Ajmo ovak, kronični umor sam počeo pobjeđivati i to više svojom psihom i nekim postupcima, a kad je baš teško - uzmem guaranu.

Sa snom nemam problema.

Samo bih htio taj stres i depresiju eliminirati što više mogu da mogu bolje funkcionirati u životu, jer imam trenutno dosta težak period privikavanja na novi život (rastava braka, skrbnik dijeteta itd).

Da li da radije ovu drugu tabletu ashwe uzmem oko podneva, a ne navečer ili da naručim još panax ginseg ili nekaj drugo?

SweetHeart
28.06.2013., 10:07
Naručila dvije kutije s ebaya (http://www.ebay.com/itm/110922952453?var=410127001034&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649), došlo za tjedan dana, na paketu pisalo ''Himalaya Herbal Supplement''. Nisam dakle imala nikakvih problema...

tongaa
28.06.2013., 20:20
Dobro vece, novi sam ovdje , narucio sam preko iherba , posiljka stize 27, da vidimob kako to radi:)

stigla ashwa, od himalaye I now-a, isto tako schizandra a bome I rhodiola, odakle poceti? neki savjet..

CottonEyeJoe
01.07.2013., 06:48
Naručila dvije kutije s ebaya (http://www.ebay.com/itm/110922952453?var=410127001034&ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649), došlo za tjedan dana, na paketu pisalo ''Himalaya Herbal Supplement''. Nisam dakle imala nikakvih problema...

iste sam i ja naručio (aswha), isto nikakvih problema...prije 3 dana sam naručio još jednu kutiju da imam na zalihi..

također naručio panax ginseg čaj iz Sj. Koreje :D

Vidjet ćemo jer muljaža ili ima kaj.

Gingerina
01.07.2013., 22:23
Bigfear, eto ja naručila konačnu onu ashwagandhu s njuškala. Cijena, glava boli, s dostavom 90 kn. No eto - za probu, a poslije, ako funkcionira, kak si ti dao upute.

Nego, sad me zanima, kako počesto šljoknem rivotril, jel moram sad s tim prestati skroz kad dođe ashwa?

tongaa
02.07.2013., 10:03
Trenutno sam na klasicnim antibioticima, moze li se istovremeno uzimati I ashwagandha?

Aiko22
03.07.2013., 08:23
meni ashwagandha nikako ne odgovara (ni fizički nakon što je uzmem niti kineziološki testovi pokazuju da je dobra za mene) tako da sam odlučila proslijediti je dalje. imam još 49 tabletica u kutiji, himalaya je marka. tko želi neka se javi na privatnu poruku, šaljem sljedeći pon ili uto kada se vratim u rijeku. pozz

Gingerina
03.07.2013., 10:53
Evo meni upravo stigla Himalayina ashwa. Još ne znam jel mi odgovara, jer nisam bočicu ni otvorila.

Naime čvaknula jučer navečer rivotril, a bome i danas ujutro i ne znam jel smijem.

Uh, kakve sam sreće možda ni meni ne bude odgovarala kao ni tebi :(

Kakve pojave ti izaziva?

CottonEyeJoe
03.07.2013., 13:55
meni ashwa super djeluje...Iako je počela tek nakon par dana.

Pio sam od 01. - 05. mjeseca gospinu travu, i ona mi je dosta pomogla protiv stresa, umirila me.

Ali ova ashwa djeluje na čudni način, jednostavno ne smetaju me više stvari od kojih mi se prije kosa dizala, potpuno sam tolerantan itd itd.

Drugi čovjek postajem.

Prije kad mi nešto nije išlo (recimo kad sam doma radio), obavezno je bilo 1-2 minute psovanja, udaranja, i nakon toga još 15 minuta sam kurio u mozgu.

Sad toga više nema, ako ista stvar ne ide, znam opsovat i dalje:D, ali jedna psovka i to je to. Nema više ni onog kuvanja mozga od 15 minuta.

I sad jedva čekam panax ginseg čaj, iz Sj. Koreje, i još jednu biljkicu za podizanje testosterona.

Hoću od sebe napraviti normalnog čovjeka, pa postepeno odbacivati sve te biljkice.

Gingerina
03.07.2013., 14:19
Ja sam stalno anksiozna i umorna. Loše spavam, svašta sanjam, umorna se i prestravljena probudim. Pa ajde čvak rivotril.

Da hoće ashwa pomoći protiv toga pa da se maknem od ove kuge rivotrila, divno bi bilo.

Nego eto, ne znam jel je smijem uzeti navečer ako sam rivotril čvaknula ujutro?

Aiko22
03.07.2013., 14:21
meni djeluje totalno čudno, lagano mi se počne vrtiti u glavi i osjetim neko pulsiranje u grlu, mentalno me ful uspori, prvih par dana sam mislila da sam si to umislila, ali nakon 10 dana sam skužila da mi ne odgovara pa sam ju prestala uzimati.

Gingerina
03.07.2013., 17:08
Šteta što nema Bigfeara. :(

Tko će ga znati, jel ti možda bilo potrebno vrijeme prilagodbe? :confused:

Beljki je napisao da ashwa nije niš opasnija od cimeta ili gingera. :misli:

tongaa
03.07.2013., 20:45
pa eto ne znam smije li se uzimati s antibioticom..zna li netko nesto o tome..

Beljki
03.07.2013., 20:55
sto ne znaci da cimet ili ginger nisu nimalo moguce opasni (u terapijskim dozama), utjecu na "gustocu" krvi, npr i mogu uzrokovat probleme.

semirb
03.07.2013., 21:46
ja sam narucio 21.06. preko iherba i jos cekam da mi dodju...jedva cekam, ulazem velike nade

Lola8
03.07.2013., 23:01
meni djeluje totalno čudno, lagano mi se počne vrtiti u glavi i osjetim neko pulsiranje u grlu, mentalno me ful uspori, prvih par dana sam mislila da sam si to umislila, ali nakon 10 dana sam skužila da mi ne odgovara pa sam ju prestala uzimati.

ja sam se tako osjecala kad sam je uzimala u prahu (kupila sam kod nas dok mi ne stigne ona narucena sa iHerba), ali tablete su mi ok, sasvim druga prica.

Gingerina
04.07.2013., 00:00
sto ne znaci da cimet ili ginger nisu nimalo moguce opasni (u terapijskim dozama), utjecu na "gustocu" krvi, npr i mogu uzrokovat probleme.

Kaj da radim Beljki?

Moram sutra na sud što mi je 100% stress.

Predamnom su rivotrili i ashwa.

Umorna sam, ali mi se ne da spavati jer je to tek specijalni horror.

Znam što si upozorio prije. Ja svoje probleme mogu riješiti tek kroz x života, ali kaj da radim za sutra?

tongaa
04.07.2013., 06:53
Pa dobro zna li netko smije li se uzimati ashwa I antibiotic?

marinho25
04.07.2013., 07:17

normalno da smije..pa i usrane antidepresive mozes pit s antibioticima zasto nebi i jednu biljcicu kao sto je ashwagandha.. cak sam procitao negdje da ashwagandha jacajuci imuno sustav pomaze da bakterije sporije postanu rezistentne na antibiotik.. mrzim te antibiotike zato cu ti rec pij ih samo ako je ono bas potrebno.. mene su unistili.. ili bar pij probiotik ( neki bolji) uz njih

Beljki
04.07.2013., 09:56
Ocito je da nitko ne zna, zajebi nagadjanja.

Kaj da radim Beljki?

Moram sutra na sud što mi je 100% stress.

Predamnom su rivotrili i ashwa.

Umorna sam, ali mi se ne da spavati jer je to tek specijalni horror.

Znam što si upozorio prije. Ja svoje probleme mogu riješiti tek kroz x života, ali kaj da radim za sutra?
Ne znam bas koliko je ashwaganda kokain da ju uzmes jednokratno prije necega pa te "pukne" samo tako. Doduse sta ja znam, probaj :D

CottonEyeJoe
04.07.2013., 12:31
pročitajte si temu o Phenibutu, antistresni dozvoljeni ljek, ali jako ovisan.

Ne kužim kak vam aswha smeta, ljepo piše da nije samo za trudnice i one visokog tlaka koliko se sječam.

Dajte si detaljnije proučite, i kupujte samo provjere proizvođače kako Himalaya Herbs itd.

Aiko22
04.07.2013., 13:28
pa budući da je svaki organizam različit i budući da se prije uzimanja himalayine ashwagandhe nisam posavjetovala sa ayu doktorom me ne čudi što mi škodi. to što sam si sama dijagnosticirala pojačanu vattu na temelju testova sa interneta ništa ne znači niti je mjerilo ičega. nadala sam se da će mi ashwa pomoći kod napadaja klaustrofobije kada se vozim na stražnjem sjedalu auta, ali ništa od toga, jedini provjereni lijek kod mene osobno za napadaj panike jest disanje ujjayi dahom određenim tempom :ne zna:

Beljki
04.07.2013., 13:38
pa budući da je svaki organizam različit i budući da se prije uzimanja himalayine ashwagandhe nisam posavjetovala sa ayu doktorom me ne čudi što mi škodi. to što sam si sama dijagnosticirala pojačanu vattu na temelju testova sa interneta ništa ne znači niti je mjerilo ičega. nadala sam se da će mi ashwa pomoći kod napadaja klaustrofobije kada se vozim na stražnjem sjedalu auta, ali ništa od toga, jedini provjereni lijek kod mene osobno za napadaj panike jest disanje ujjayi dahom određenim tempom :ne zna:
Nije receno niti da nije povecana vata. Nija bas sustav tako jednostavan da se svede na par parametara koliko je moguce u online testovima zanemarujuci sve ostalo. Ashwa ima i neke stvari koje ponekad bas vattama ne pasu pa se uzima u kombinaciji sa nekim drugim tvarima ili se uzimaju neke alternative. Ali je to sve u pravilu dugorocna terapija, nijje nesto sto ces uzeti prije sjedanja u auto da te ne uhvati tada panika isto kao sto te nece "spasiti" jedno uzimanje nekog vitamina ili minerala isl. Opet sada i ja malo generaliziram no, sto se drugo moze na forumu :o

CottonEyeJoe
04.07.2013., 14:14
meni ashwa prvih 5-7 dana uopće nije djelovala...nešto jaaako sitno....i onda je krenulo, tako da ovisi o organizmu koliko treba.

Danas sam prvi put ujutro natašte popio dvije tabelete jer u uputama piše da treba popiti ili dvije odjednom, ili jednu ujutri i jednu oko ručka.

I puno mi bolje godi kad popijem odmah dvije tablete ujutro, tj. ima bolje djelovanje jer je moj organizam dosta jak i zaheban.

Navečer prije spavanje ne pijem jer sa spavanjem nemam problema.

Netko će reći - to ti je placebo efekt. Ma neka je, ja od kad pijem ashwu, puno toga se promjenilo.

Za koji dan mi stiže i panax ginseg, ali čaj, ne kapsule. 50kom oko 55kn, nije baš đabe. Skuplje nego kapsule, ali ima u čaju više grama.

I još mi mora stiči tribulus terrestris kapsule od himalaje, za podizanje razine testosterona (vježbam, jedem dosta proteina, korisno za mišiće).

Plan mi je u narednih par mjeseci skroz se izlječiti od stresa i depresije, pa postepeno odbacivati sve te biljke.

Gingerina
04.07.2013., 15:58
Ocito je da nitko ne zna, zajebi nagadjanja.

Ne znam bas koliko je ashwaganda kokain da ju uzmes jednokratno prije necega pa te "pukne" samo tako. Doduse sta ja znam, probaj :D

Uzela sam rivotril.

Kad smijem tu ashwu?

Jel ju ne smijem s nečim? Na bočici niš ne piše. :ne zna:

Beljki
04.07.2013., 16:25
ne znam za knokretan proizvod (rivotril) ali cesto ima problema sa psihoaktivnim lijekovima i ne preporuca se pa bi bilo dobro provjeriti prvo.

Gingerina
04.07.2013., 16:33
Beljki hvala!

Rivotril je klonazepam iz obitelji benzodiazepina. Jedini koji mi nije uspio napraviti ovisnost u roku keks.

Bum ja sad ashwu čvaknula pa ako preživim, javim.

Beljki
04.07.2013., 17:32
znam staje ali ne znam kako djeluje ako se istovremeno uzima. A ne mogu vise tolko aju lijecnika gnjavit, poceo mu vec ic na jetra (ionako na kraju nitko ne sljivi, jebga, ako ne potrosis pol place na savjet i ispred tebe nije osobno lik u mantilu ne uzmes ozbiljno :D )

Tako da ti ne mogu konkretno za lijek reci, ali znam da su mi rekli kako najcesce nije uputno koristiti asvagandu istovremeno sa terapijama koje se cesto uzimaju za iste probleme (antidepresivi, anksiolitici, sto vec..). Nije sad da ces implodirat zbog toga :zubo: al u najmanju ruku ces bacat lovu na nesto sto nece funkcionirati u tom uvjetima (a mozda i hoce, ne znam reko :zubo: ).

Inace je klasican sindrom da se biljne lijekove dozivljava kao nesto toliko odvojena da ne mogu biti kontraindicirani ili imati nuspojave, kao da se radi o dva sasvim odvojena svijeta sto je besmislica. Unosis tvari u isti organizam i osim ako je placebo uvijek ima mogucnost utjecaja na neku drugu tvar koju unosis, sasvim svejedno kojeg je porjekla.

Mislim da bi ti najbolje bilo eksperimentirati prvo samo sa jednom vrstom lijecenja ukoliko je situacija takva da ti je to moguce, odnosno ako bi mogla i inace biti neko vrijeme bez lijekova. Opet kazem ne mogu nista tvrditi o konkretnoj situaciji, ali zasto srljat bez potrebe i muckati ako nisi sigurna sto radis :)

Gingerina
04.07.2013., 18:45
Popila sam jednu kapsulu pa nek bude što bude :ne zna:

Beljki
04.07.2013., 19:23
ma nece bit nis :D

Gingerina
04.07.2013., 22:07
Djeluje, koliko mi se čini, dobro.

Sve je nekako poravnala.

Jel bih mogla poduplati dozu, da stalno bude vako? Osobito nakon što se probudim, uvijek prestravljena. Pa onak, da se probudim, a meni sve cool i ja odmorena. To bi bilo ostvarenje snova.

RayBan
05.07.2013., 07:57
Kupio sam jucer prah Ashwagadhe, popio pola velike zlice sa vodom i pospremilo me u krevet :D . Imam pitanje za one sa iskustvom uzimanja...koliko cesto je uzimate (svaki dan?) i dali organizam stjece naviku uzimanja tj. dali s vremenom povecavate doze. Hvlala. :kava:

CottonEyeJoe
06.07.2013., 15:11
Djeluje, koliko mi se čini, dobro.

Sve je nekako poravnala.

Jel bih mogla poduplati dozu, da stalno bude vako? Osobito nakon što se probudim, uvijek prestravljena. Pa onak, da se probudim, a meni sve cool i ja odmorena. To bi bilo ostvarenje snova.

Popi si još koji dan po jednu tabletu ujutro NATEŠTE, barem 15 min prije doručka.

Ako vidiš da ti ništa ne šteti, onda slobodno popij ujutro 2 komada natašte.
I treću ako baš hočeš prije spavanja da bolje spavaš.

Ja sam isto pio ujutro jednu, i tek nakon nekoliko dana počelo djelovati (vidi gore post).
Sad pijem 2 ujutro i to je to - djeluje odlično, drži konstantno i puno pomaže. Nemogu reći da se i dalje ne naživciram, ali sve je to drugačije nego prije.

CottonEyeJoe
06.07.2013., 15:12
Kupio sam jucer prah Ashwagadhe, popio pola velike zlice sa vodom i pospremilo me u krevet :D . Imam pitanje za one sa iskustvom uzimanja...koliko cesto je uzimate (svaki dan?) i dali organizam stjece naviku uzimanja tj. dali s vremenom povecavate doze. Hvlala. :kava:

a znam da su pričali da je pametno napraviti pauzu...evo ja još ne radim pauze jer tek oko 2 tjedna uzimam, ali planiram za mjesec dana krenuti da za vikende ne uzimam. I to je to.

hellaa
09.07.2013., 09:21
ja trazila u bio bio prah ashwagandha i trenutno nemaju ..da li je netko probao taj prah?

RayBan
09.07.2013., 11:23
ja trazila u bio bio prah ashwagandha i trenutno nemaju ..da li je netko probao taj prah?

Probao prah, nije lose, a danas mi stigle tablete, pa cu vidjet usporedbu.
Moze li mi netko reci, razliku doze 450mg u tableti i zlicice praha? Cini mi se da u zlicici ima više?

CottonEyeJoe
09.07.2013., 20:40
ne kužim te, pa mislim da je isti vrag jer u kapsuli (nije tableta nego kapsula) se gleda težina onoga kaj je unutra, bez same kapsule...tak mi se čini da sam pročitao..

ja sam danas prvi put rastvorio kapsulu i direktno na jezik stavio ashwu...djeluje puno brže, jedino je odvratan okus...

RayBan
09.07.2013., 21:02
ne kužim te, pa mislim da je isti vrag jer u kapsuli (nije tableta nego kapsula) se gleda težina onoga kaj je unutra, bez same kapsule...tak mi se čini da sam pročitao..

ja sam danas prvi put rastvorio kapsulu i direktno na jezik stavio ashwu...djeluje puno brže, jedino je odvratan okus...

U kapsuli je ekstrakt, pa bi trebala bit jaca od praha...tako sam skontao

tongaa
09.07.2013., 21:52
veceras sam uzeo ashwu prvi put, nije u kapsulama nego tablete (caplets) valjda je to tablet, smedja, lako se lomi, dvije ure je proslo I nista se ne dogadja..hm

tongaa
10.07.2013., 13:05
Oko 11 I pol me uspavala, probudio se oko 2i pol potpuno naspavan I odmoran, bez potrebe za nastavkom spavanja ali sa jakom erekcijom..pa je li I vama ostalima bilo tako ili se o tome ne pise ovdje..

CottonEyeJoe
10.07.2013., 13:22
Oko 11 I pol me uspavala, probudio se oko 2i pol potpuno naspavan I odmoran, bez potrebe za nastavkom spavanja ali sa jakom erekcijom..pa je li I vama ostalima bilo tako ili se o tome ne pise ovdje..

ja kad i popijem prije spavanja ili ne popijem - spavam cijelu noć bez problema, tako da kod mene na spavanje ne djeluje..

A ovo za erekciju, to ti je nusprodukt ginsega:D

Inače stigao mi je prije 3 dana panax ginseng čaj (korejski ginseg, jedan od najjačih), iako ne kužim koliko točno grama ginsega ima unutra. Piše 3g, ali nešto poslje piše 8% itd, a 3grama sigurno nije u jednom čaju.

Sa tim ginsegom sam dobio na poklon još 2 neke ginseg energy bombone i čokoladni snack sa ginsegom.

Išao sam probati tu bombonu jer čaj nisam htio odmah. E koji je to šok bio za tijelo, počeli su me mišići trgati, vruče mi bilo, gorio sam. Oko 23h sve gori u meni, mišići, sve - a meni se ne spava. Jedva sam zaspao...Nemam pojma čemu to služi.

A čaj evo pijem danas drugi dan, jedino kaj te u trenu razbudi - no pričekat ću još par dana da vidim jel djeluje kaj i dok skužim kad mi paše najbolje.

RayBan
10.07.2013., 15:03
Ne znam koliko imate godina, al ja bi pripazio sa Ginsengom, naime opasan je za tlak.

Mene samo uspavala prvi put kad sam je uzeo.Inace ostalih dana, djelovala je smirujuce al nije me omamila kao prvi dan...

Gingerina
10.07.2013., 18:46
Za sada mi se čini da baš i ne djeluje, baš sam specijalno u k.

Anksiozna i očajna sve u 16, spavanje grozota kao i uvijek.

Ali može biti zato jer nemam više rivotrila (koje bolje da izbjegavam, a baš se bijah s njima zaigrala) pa su možda na djelu neki apstinencijski simptomi. :ne zna:

tongaa
10.07.2013., 22:05
Mene samo uspavala prvi put kad sam je uzeo.Inace ostalih dana, djelovala je smirujuce al nije me omamila kao prvi dan...

uzeo sam je opet veceras oko 8 uvece pa cemo vidit..uzimam je samo uvece, kako vi uzimate, I odakle ginseng u ashwagandi..

CottonEyeJoe
11.07.2013., 07:09
Ne znam koliko imate godina, al ja bi pripazio sa Ginsengom, naime opasan je za tlak.

25, nemam problema sa tlakom, uzimam ga u normalnim količinama.

Dustflower
04.08.2013., 18:22
Pozdrav svima!

Evo moje iskustvo s ashwagandhom. U zadnje vrijeme sam se pocela malo brinuti oko zdravlja svoje stitnjace. Naime, imam genetsku predispoziciju za hipotireozu i tsh mi je jos uvijek u normalnim granicama, ali je jako blizu gornje granice. Raspitivala sam se o prirodnim lijekovima prije nego se odlucim na dozivotnu terapiju, pa mi je homeopatkinja preporucila ashwagandhu.
Uzimam zlicicu dnevnu praha iz biobio, nekad po danu, nekad pred spavanje ako zaboravim tijekom dana.

Moram reci da sam jako pozitivno iznenadjena ucinkom kad uzmem prah pred spavanje. Inace imam dosta zivopisne snove (nekad i lucidne), a od ashwagadhe mi se sve to pojacalo. Sanjam bas u jakim bojama, i imam jako ugodne i zanimljive snove.

Sve je ovo jos vise cudno jer trenutno prolazim kroz strahovito stresno razdoblje, ali se budim bez one anksioznosti u zelucu kakvu sam prije prozivljavala u slicnim situacijama. Zapravo sam bas smirena. Sad ne znam ima li bas 100% veze s ovom biljkom, al cini mi se da nije slucajnost.

Kad zavrsim ovo pakiranje, otici cu ponovo na analizu hormona. Bas me zanima hoce li mi se vrijednosti promijeniti. U svakom slucaju javim ovdje. Mozda nekome pomogne.

Aiko22
06.08.2013., 19:20
ja podsjećam da poklanjam načetu bočicu himalaya ashwagande.

pokrajc
12.08.2013., 13:44
Ashwagandu treba uzimati kao ekstrakt, tako se zna koliko aktivne tvari ima u sebi, što se kod običnog praha ne zna.. i trba uzimat kontinuirano nekoliko mjeseci, a ne očekivat djelovanje preko noći. Ima ljudi u hrvatskoj koji sve o njoj znaju, mislim da je cak i sami sade..
Imam broj i mail, ali broj ne znam dali bi se oni ljutili da pišem tu , pa evo PM.

RayBan
12.08.2013., 14:17
Ashwagandu treba uzimati kao ekstrakt, tako se zna koliko aktivne tvari ima u sebi, što se kod običnog praha ne zna.. i trba uzimat kontinuirano nekoliko mjeseci, a ne očekivat djelovanje preko noći. Ima ljudi u hrvatskoj koji sve o njoj znaju, mislim da je cak i sami sade..
Imam broj i mail, ali broj ne znam dali bi se oni ljutili da pišem tu , pa evo PM.

jel nam mozes preporucit tu neki extrakt, ja sam nabavio od Now Foodsa pise da je extrakt al malo sam sumnjicav, jer mi cesto obican prah kupljen u nas bolje djeluje nego americki ekstrakt.

Beljki
13.08.2013., 08:18
Je samo nije uvijek pitanje jednog aktivnog sastojka i terapija (opet iz ayu perspektive) cesto trazi i dodatne suportivne tvari uz sam prah, umjesto sasvim suprotnog konzumiranja ciste ekstrahiran aktivne supstance. Ovisi naravno o osobi, situaciji itd...

colja
18.08.2013., 15:56
Cao svima,pratim ovu temu od pocetka. Evo i neko moje iskustvo..asw uzimam zadnjih mesec dana sa Bramijem i osecam se odlicno,normalno spavam,ne nerviram se vise i ono sto je najbitnije ,a zbog cega sam i pocela da je uzimam,je da nema anksioznosti. Ono sto me zbunjuje je sledece..svi asw uzimate kao prah ili kapsule,dok ja uzimam ULJE i asw i Bramija.Zaj je moguce da niko od vas nije dosao do ulja,ili ja nesto radim pogresno. Kupljena je ovde u Srbiji od izuzetno priznate firme koja se bavi aju preparatima. Sad sam porucila i Moringu (prah).Hvala

Beljki
18.08.2013., 16:58
Trebalo bi vidjeti o cemu se tocno radi. Moguce je napraviti ekstrakt u obliku ulja, no u pravilu (tradicionalno) asvaganda ulje nije predvidjeno za oralnu upotrebu nego za abhyangu (masazu). Sto nije nuzno losije, u nekim se aju tradicijama dosta lijekova preferira davati na taj nacin i preferira absorbcija putem koze (naravno sve ovisi o cemu se radi i za koje potrebe) i najvaznija karakteristika abhjange nije u tehnici (ne posebno razlicitoj od svedske masaze iako ima nekih oblika sa polu kiropraktickim zahvatima) nego upravo u medicinskim uljima.

Takodjer ta ulja najcesce nisu biljni ekstrakti poput etericnih ulja nego nastala tretiranjem (termickom obradom, "mariniranjem" isl) biljaka u baznom ulju (kod ashwe najcesce vati preporuceno sezamovo) i raznim drugim postupcima. No to govorim generalno, ne znam za konkretne slucajeve niti kako se ovo dobija.
Mozes pogledati uputstva, pise li nesto detaljnije? Koristis li oralno ili za masazu i sto pise o koristenju u uputstvima? Radi li se o ekstraktu koji se razmucuje u vodi isl i pije ili je za masazu?

colja
18.08.2013., 19:38
Pise da je 100% cisto ulje Ashwagande (vithania somnifera)za oralnu upotrebu,kao i kod brahmia..Proizvodi ga Aos product limited..Kad kupis od firme u Srbiji (koja je uvoznik) dobijes detaljna uputstva.Napominjem da je uvoznik cenjen u krugovima alternativaca.Pored asw uvoze i brami ,divlji origano,divlju sargarepu, kostice kajsije (sve ulja) i moringu koja je prah.Cene su skroz ok,a meni ih je preporucio ayu lekar u kojeg imam poverenja.Citajuci vase utiske i videci da niko ne konzumira ulje skroz sam se zbunila :(. Inace uzimam 5kapi asw+5kapi Bramija sa vodom ujutru i pred spavanje.Ok je ukus i dejstvo je odmah vidljivo.Pomagajte narode,dal da batalim ulje i narucim caps ili da nastavim?

Beljki
18.08.2013., 22:04
Pise da je 100% cisto ulje Ashwagande (vithania somnifera)za oralnu upotrebu,kao i kod brahmia..Proizvodi ga Aos product limited..Kad kupis od firme u Srbiji (koja je uvoznik) dobijes detaljna uputstva.Napominjem da je uvoznik cenjen u krugovima alternativaca.Pored asw uvoze i brami ,divlji origano,divlju sargarepu, kostice kajsije (sve ulja) i moringu koja je prah.Cene su skroz ok,a meni ih je preporucio ayu lekar u kojeg imam poverenja.Citajuci vase utiske i videci da niko ne konzumira ulje skroz sam se zbunila :(. Inace uzimam 5kapi asw+5kapi Bramija sa vodom ujutru i pred spavanje.Ok je ukus i dejstvo je odmah vidljivo.Pomagajte narode,dal da batalim ulje i narucim caps ili da nastavim?

Takva konzumacija je prilicno rjetka. Cisto ulje asvagande? Bas me zanima kako dobivaju i sto to tocno znaci (ne osporavam, da se krivo ne shvati, samo znatizeljan :o) :misli:

nasmijani
21.08.2013., 21:52
pozdrav svima, novi sam tu, procitao sam cijelu temu pa evo da vas pitam sta mi preporucujete jer ni sam ne znam kak bi i sta :)

Nasao sam neki test online i ispalo mi je da sam Vata/pitta/Kapha gdje prevladavaju vatta i kapha... dijagnoza mi je anskiozni poremecaj sa depresijom (mada smatram da nisam depresivan) jer sam isao kod psihijatra, od lijekova nista ne uzimam jer mi nije preporucio osim Misara za smirenje po potrebi kojeg sam uzeo samo par puta :)

Inace se oke osjecam, ima teskih dana ali i super dana, osjecam veci umor, nakon 8-10 sati sna jos bi mogao :) dosta brzo se umaram i htjeo bi to rjesiti, ostale simptome anskioznosti imam kao i vecina na ovom topicu, i fobije u blagoj mjeri :) osim mozda fobije da mi se nesto ne desi i u svakoj bolesti se nadem mada sam do prije par mjeseci bio takav optimista i vedar momak da je to bilo cudo :) nikada hipohondar

pa evo sta bi mi preporucili da narucim :) hvala :)

RayBan
21.08.2013., 22:09
pa eto Nasmijani kupi si prah Ashwagandhe pa probaj, nije lose, iako je u mene doslo do zasicenja vrlo brzo, tako da je uzimam 1 -2 puta tjedno....ti vidi, nije skupo, oko 90 kn vrecica....Mada sumnjam da ce ti to moc zamjenit Misar.

nasmijani
22.08.2013., 00:53
pa eto Nasmijani kupi si prah Ashwagandhe pa probaj, nije lose, iako je u mene doslo do zasicenja vrlo brzo, tako da je uzimam 1 -2 puta tjedno....ti vidi, nije skupo, oko 90 kn vrecica....Mada sumnjam da ce ti to moc zamjenit Misar.

okej, hvala na savjetu budem probao pa vidio... ma bio mi je prepisan od 0,25mg i to po potrebi a ja sam par puta samo uzeo 1/4 toga tako da je to vise bio placebo ucinak a i nisam ga uzimao jako dugo, nekak se sam izborim sa tjeskobom :)

CottonEyeJoe
23.08.2013., 08:54
nakon 1,5 mjeseca korištenja ashwe, moram malo prestati...

Inače sam pauzu znao imati za vikend jedan dan, a tjedno sam ujutro uzimao 500mg i još poslje 250-500mg...Djelovalo fantastično..

I sad odjednom sam počeo biti neki agresivac, jebote svima povisujem ton, ali me ne živcira:D
Počeli se ljudi plašiti mene, onako opušten a agresivac.

Ne uzimam ju sad 3 dana, i nekak je bolje.

Jedino panax ginseng nekad uzmem, ali on nema takvo djelovanje.

No i dalje uzimam gokshuru u prahu (radi vježbanja i mišića) i shilajit.
Ovo nema nikakvo djelovanje na stres, jedino kaj mišići nekak "gore" i ne umaram se toliko nakon fizičkog rada.

Dustflower
25.08.2013., 07:06
ja bih prijavila da nakon mjesec dana ashwe imam iskustvo da je izvrsna protiv anskioznosti i daje energiju. ako bih prah pila uvecer, imala bih cesto bas duboke snove kojih bi se ujutro sjecala i opcenito sam se super osjecala. jos jedan rezultat je odlican nalaz hormona stitnjace.

s obzirom da imam subklinicku hipotireozu (nalaz uredan, tsh se od zadnjeg testa snizio s 3, ali simptomi prisutni makar u blazoj formi nego prije ashwe), endokrinolog zeli da mjesec dana probam klasicnu terapiju da vidi hoce li biti veceg pomaka, pa necu piti ashwagandhu cisto da vidimo kako reagiram na sinteticki hormon.

kasnije mislim svakako nastaviti s ashwagandhom.

Beljki
25.08.2013., 12:06
lijekovi za stitnjacu po nekima umanjuju djelovanje as.

CottonEyeJoe
26.08.2013., 13:17
da li je ovaj prah iste jačine kao ekstrakt u kapsulama?

psywhatdo
10.09.2013., 17:19
da li je ovaj prah iste jačine kao ekstrakt u kapsulama?

Prah je slabiji, 1 žličica praha je kao 1 kapsula ili tako nekako, već se pisalo o tome na temi. S tim da je autor teme spomenuo da na stranim forumima ljudi pišu da su kapsule kao bolje.

Ja također imam pitanje...odnedavno sam počeo piti Ashwagandhu i pomaže mi poprilično, s tim da obično uzmem jednu žličicu (preko vrha) ujutro u 8h i jednu oko 13, 14h...što je dosta više od "dozvoljenih" 3-6 g po danu.
Zanima me može li mi se što dogoditi, a posebno s obzirom na to da sam namjeravao i pojačati malo dozu da vidim hoće li učinak biti još bolji, ali zasad se ne usudim.

bigfear
11.09.2013., 13:48
Prah je slabiji, 1 žličica praha je kao 1 kapsula ili tako nekako, već se pisalo o tome na temi. S tim da je autor teme spomenuo da na stranim forumima ljudi pišu da su kapsule kao bolje.

Ja također imam pitanje...odnedavno sam počeo piti Ashwagandhu i pomaže mi poprilično, s tim da obično uzmem jednu žličicu (preko vrha) ujutro u 8h i jednu oko 13, 14h...što je dosta više od "dozvoljenih" 3-6 g po danu.
Zanima me može li mi se što dogoditi, a posebno s obzirom na to da sam namjeravao i pojačati malo dozu da vidim hoće li učinak biti još bolji, ali zasad se ne usudim.

Aktivan sam i po stranim forumima i svi redom tvrde da imaju bolja iskustva sa extraktom. Sa prahom nemam iskustva, ali mi je jedan korisnik pisao da je uspio kupiti korijen koji se samelje i pije u čaju ili sa mlijekom. Nije primjetio nikakve koristi. Pretpostavljam da je prah OK za one koji žele doprinjet zdravlju i nemaju nekih očitih problema, dok je extrakt za one kojima treba pomoć u kratkom roku jer je sigurno jači. Za neke ekstrakte sam čuo da ju jednostavno prejaki i da već jedna tableta prelazi dnevnu potrebnu dozu tako da je po meni najbolje uzeti slabiji ekstrakt, pa se lakše po potrebi dozira. Uvijek se može uzeti tableta više da bi se pojačao učinak, makar osobno držim da nema potrebe jer i u manim dozama savršeno djeluje.

Ono što me uvijek plašilo je to da ću se s vremenom naviknut na ashw. i da ću morat radit veliku pauzu ili počet sa jačim dozama. E to se nikad nije desilo i već spadam u grupu kroničnih korisnika ashw. Doza mi je i dalje 500 mg, max 750 (ako se pojavi potreba, jednostavno osjetim). 250 mg ujutro nakion kave i 250 mg nakon ručka oko 1 ili 2, kako kad.

Radio sam par pauza od dan-dva, ali to ne računam kao pauzu tako da sam konstantno pod ovom biljkom. Ne mislim prestat jer u ovako malim dozama ne može biti štetna. Ovo su sve premale doze da bi uopće bilo govora o kakvoj štetnosti. Isto tako radi se o slabijem ekstraktu tako da nije isto uzeti 500 mg ekstrakta od firme Himalaya ili 450 mg ekstrakta od firme NOW foods. NOW je puuuno jači, barem kako korisnici na stranim forumima navode. Jarrow je također jači ekstrakt i sadrži jedan od najkvalitetnijih ektrakta (sensoril). Na vagi sam da probam, samo da vidim koliko to može biti dobro ili loše u odnosu na ovo što koristim. S druge strane zašto mijenjat nešto što je dobro i nešto što tako dugo djeluje?

Ako je netko voljan eksperimentirati šaljem linkove:

Himalaya (http://www.iherb.com/himalaya-herbal-healthcare-ashwagandha-60-caplets/3691?rcode=nnt354)

NOW foods (http://www.iherb.com/now-foods-ashwagandha-450-mg-90-veg-caps/310?rcode=nnt354)

Jarrow (http://www.iherb.com/jarrow-formulas-ashwagandha-120-veggie-caps/3302?rcode=nnt354)

Imate i na ebayu drito iz indije, nešto jeftinija kupnja al postoji mogućnost da vam na carini blokiraju pošiljku. Meni se to samo jednom desilo.

Sa iherb nemam nikad problema i tam sam se nakupovao svega i svašta i oni su moj izbor broj 1.

CottonEyeJoe
11.09.2013., 14:17
od svih tih stvari kaj sam pio i prije nekoliko tjedana tu napisao, ostat ću dalje samo na ashwi i panax ginsegu.

Trenutno sam imao pauzu od ashwe, sad sam opet počeo.

Uzimam ujutro 250mg ashwe i 500mg panax, i istu dozu oko 17h i to je to.

Kombinacija je ono, ok - nikaj specijalno, malo me opusti više i to je to.
Probat ću ipak samokontrolom lječiti stres, mislim da je ljudska psiha najjače oružje protiv bilo čega. (meditacija, yoga itd još bolje pomaže).

bigfear
11.09.2013., 14:49
od svih tih stvari kaj sam pio i prije nekoliko tjedana tu napisao, ostat ću dalje samo na ashwi i panax ginsegu.

Jesi probao Rhodiolu?
Odlična je u kombinaciji sa ashw., al ne pretjerivat s dozom jer može bit više štete nego koristi. Na nekim bočicama stoji da nije za anksiozne i bipolarne osobe, a opet je jedna od boljih anti stress biljaka.

Snovolovka41
14.09.2013., 14:46
Pozdrav svima,

Imam anksioznost s napadima panike skoro 20 god. i htjela bih probati Ashwagandu. E sad...imam problema s gutanjem tableta i kapsula. Tablete smrvim a kapsule rastvorim pa popijem.
Zanima me smiju li se ove kapsule Ashw. tako uzimati tj. da istresem sadržaj na kašiku i popijem s vodom?

I još nešto...trebam se poroditi do kraja ovog mjeseca i pročitala sam na prethodnim stranicama da za trudnice i visokotlakaše nije preporučljiva...a šta je s dojenjem?
Planiram dojiti bar pola godine pa ako ne može, onda je ne bih sad naručivala.

Hvala :-)

hellaa
14.09.2013., 15:06
Pozdrav svima,

Imam anksioznost s napadima panike skoro 20 god. i htjela bih probati Ashwagandu. E sad...imam problema s gutanjem tableta i kapsula. Tablete smrvim a kapsule rastvorim pa popijem.
Zanima me smiju li se ove kapsule Ashw. tako uzimati tj. da istresem sadržaj na kašiku i popijem s vodom?

Hvala :-)

Inace postoji bas prah ashwagande koji ja imam i pijem ga tako direktno u vodi ...samo meni to izgleda ne pase ...mene cini anksioznom :D

car_je_gol
14.09.2013., 15:35
Za anksioznost bi prije bili adaptogeni npr. jiaogulan, rhodiola etc:

http://en.wikipedia.org/wiki/Adaptogen

Snovolovka41
14.09.2013., 15:55
Inace postoji bas prah ashwagande koji ja imam i pijem ga tako direktno u vodi ...samo meni to izgleda ne pase ...mene cini anksioznom :D

Znam da ima prah, al pročitala sam da je bolji i jači ekstrakt koji je u kapsulama, pa zato pitam za njih.

Beljki
14.09.2013., 17:54

I ashwu ubrajaju u adaptogene. Ali nista ne odgovara svima jednako :)

Snovolovka41
14.09.2013., 20:52
Beljki,
Znaš li ti odgovor na moja pitanja?

Beljki
14.09.2013., 22:12
Nemam. Jedino za prah, odnosno tradicionalni oblik mogu sa sigurnoscu reci da nije problem bez kapsule. Ayu lijekovi se u pravilu tako i piju (na zlicicu i najcesce u vecim kolicinama od onih kod nas gdje je teze dostupno i bitno skuplje), Klasicni lijecnik koji ih sam izradjuje ce ti lijekove davati u vrecema sa prahom.

Za ekstrakt ne znam, kao niti da dojenje, da imam takva pitanja konzultirao bih ayu lijecnika.

Snovolovka41
15.09.2013., 00:43
Nemam. Jedino za prah, odnosno tradicionalni oblik mogu sa sigurnoscu reci da nije problem bez kapsule. Ayu lijekovi se u pravilu tako i piju (na zlicicu i najcesce u vecim kolicinama od onih kod nas gdje je teze dostupno i bitno skuplje), Klasicni lijecnik koji ih sam izradjuje ce ti lijekove davati u vrecema sa prahom.

Za ekstrakt ne znam, kao niti da dojenje, da imam takva pitanja konzultirao bih ayu lijecnika.

Hvala ti u svakom slučaju:rolleyes:

Pročitala sam temu od početka i pokretač teme spominje da je otvarao kapsule i pio ih kao prah, pa ako njemu nije ništa bilo, valjda neće ni meni:ne zna:

Što se ayu liječnika tiče, ja sam iz BiH i nisam čula ni za jednog kod nas. Malo ću sutra proguglati i pokušati naći info o dojenju.

Gingerina
15.09.2013., 01:06

Iskreno, više mi pomaže C vitamin nego aswagandha, totalni mućak :(

Beljki
15.09.2013., 01:14
Hvala ti u svakom slučaju:rolleyes:

Pročitala sam temu od početka i pokretač teme spominje da je otvarao kapsule i pio ih kao prah, pa ako njemu nije ništa bilo, valjda neće ni meni:ne zna:

Što se ayu liječnika tiče, ja sam iz BiH i nisam čula ni za jednog kod nas. Malo ću sutra proguglati i pokušati naći info o dojenju.

Jebga, sorry. Googlaj.

Prije sam znao nesto vise pisat jer bih pitao covjeka koji nesto vise zna o ayurvedi. No kako se on poceo zalit sto stalno ispitujem, a sa druge strane nisam primjetio da je neki preveliki interes ovdje za to (izgleda fakat da se treba dobro platit i doc pred nekog u kuti da postane relevantno) vise ga ne davim pa nemam od kuda izvlaciti te info :)

Snovolovka41
15.09.2013., 06:21
Iskreno, više mi pomaže C vitamin nego aswagandha, totalni mućak :(

Ja sam probala svašta nešto (vitamine, vježbanje, lijekove) i ništa nije trajno pomoglo. Vjeruj mi, probala bih i govno da znam da će pomoći :eek:

Naručila sam jednu bočicu za probu i platila oko 8$... ako pomogne, super...ako ne, idemo dalje :rolleyes:

Gingerina
15.09.2013., 12:12
I ja isto :(

No sad od silne sekiracije (sa sudovima uglavnom) tlak mi je povišen pa se opet vratila na rivotril 5 mg :(

Frend mi je pričao da odlično protiv depre, a jel i protiv anksioznosti nisam ziher, pomaže Niacin (B3) u konjskim dozama. Pravu stvar je imao Twin lab, no kako smo ušli u EU toga više kod nas nema, trebalo bi pribavljati iz Srbije ili Bosne.

Gingerina
15.09.2013., 12:37

Eh da, bez brige, znala sam i ja otvoriti kapsulu aswagandhe i suknut samo prah, jer kapsule mi općenito teško padaju na želudac, tak da nije to frka.

E vidi kaj sam našla:
http://foodmatters.tv/articles-1/how-to-take-niacin-vitamin-b3-for-depression-and-anxiety

Kako si iz Bosne, mogla bi tamo nabaviti taj Twin labov Niacin, kojega više u nas nema. Isključivo uzimati Twin labov jer drugi izazivaju užasno žarenje po cijelom tijelu u takvim dozama, a ovaj ima "burn control" ili kak se već zove.

CottonEyeJoe
16.09.2013., 06:36
ako otvoriš kapsulu, znači da ti odmah djeluje pošto treba kapsuli da se razgradi - ostalo sve isto..

E što ovaj prah ima odvratan okus, ni toplo mlijeko ne pomaže, pa ga malo smiješam sa kraš expresom:D

Vidio sam da ide oko 10mg/kg mase praha, znači meni bi trebalo oko 7.8g praha po dozi...

Od jučer navečer sam krenuo sa prahom jer kapsula nemam i čekam da dođu one jače od NOW-a sa iherba. Popio sam navečer oko 6g, jebote kak me lupio nemir, ali mi je pomogao jer sam pao u neku jadnu depru...Danas sam isto ujutro uzeo oko 4g, sve ok za sada..

Plus 1g panax ginsega (2 kapsule).

CottonEyeJoe
16.09.2013., 10:08
bigfear, ti se više razumiješ:

Kapsule uzimam onako kak piše (ovisi o ekstraktu), recimo himalaja je 250mg i kažu do 2 na dan?

A prah eto - najviše sam pronašao da piše 10mg po kili težine...Ali ima svakavih cifri, od 3g jednom, do 10g dvaput na dan...

I čak sam pronašao info da najčešći omjer kod ekstrakta je 10:1 - znači 500mg ekstrakta (kapsula) je jednako 5g praha.

bigfear
16.09.2013., 13:59
Idem nekim redom :)

Kako prvo ne preporučujem prah jer s njim nemam nikakva iskustva ali prenosim iskustva ostalih korisnika koji navode da je bolje uzeti extrakt jer se kod praha nikad nezna koliki je udio aktivnih sastojaka. Kod extrakta je to nekako standardizirano i svaki proizvođač navodi % aktivnih tvari. Znam da je taj postotak kod Himalaye manji nego recimo NOW foods (kad netko proba molim da navede iskustvo) ili Jarrow. Za sad ne mijenjam ono što djeluje (evo baš prije 5 minuta drmnuo jednu :)

Postoje kvalitetni proizvođači kao recimo Organic India, ali oni prodaju prah što nije loše, ali mislim da ne djeluje tako intenzivno i jako kao ekstrakt. Opet navodim ono što sam čitao od drugih.

Kad sam otvorio temu napisao sam da vrijedi probati jer ne košta puno, a uistinu djeluje, ali i to da nemamo svi iste simptome i zato ne očekujte čuda. Možda se nekome dese, al sigurno ne svima. I zato nekome više odgovara C vitamin. Ja sam probao sve i svašta i eto jedino je ovo od biljne medicine pomoglo. Mnogi korisnici sa stranih (a i ovih) foruma imaju ista iskustva tako da biljka sigurno pomaže kod određenih simptoma anksioznosti i nekako normalizira tjelesne reakcije.

Jedina nuspojava na koju se žali većina korisnika je glavobolja. Ja je ne osjećam, ali prije je znalo bit. Ni kod veće doze do 1.000 mg ne osjetim glavobolju (btw. držim se doze od 500-750 mg s time da mi je uobičajena doza 500 mg (2×250).

Za trudnice i dojilje nisam siguran koliko je pametno koristiti. Mislim da na svim preparatima uključujući i one biljne piše da je potrebna konzultacija s liječnikom. Zanimljivo...malo sam guglao pa pronašao da može povečati nutritivnu kvalitetu milijeka kod dojilja, a na drugom mjestu da zbog sedativng djelovanja nije za dojilje (nekako mi je ovo drugo uvjerljivije), tako da je bolje ne riskirati, ipak je dijete u pitanju.

SayWhatAgain
16.09.2013., 18:02
Kako si iz Bosne, mogla bi tamo nabaviti taj Twin labov Niacin, kojega više u nas nema. Isključivo uzimati Twin labov jer drugi izazivaju užasno žarenje po cijelom tijelu u takvim dozama, a ovaj ima "burn control" ili kak se već zove.

Niacin obično izaziva crvenjenje i žarenje, ali niacinamide (drugi oblik b3) ne. Da nije to bio taj Twinlabov? Ako da, naruči si preko iherba, jeftino, a vjerojatno ce proci carinu.

A sto se tice vitamina C, on se (ili bi se trebao) jako dobro nadopunjava s ashwagandom jer rade na istoj stvari. Nadbubrezne zljezde ga prakticki najvise i koriste tako da ga nije lose uzimati.