PDA

View Full Version : Tikve, tikvice, buče, bundeve ...

stranice : [1] 2 3

Billi
11.03.2003., 10:03
... sam kupila, ali bas i ne znam sto s njima. A ne zelim ih pohati u ulju, nego pripremiti neko lakse jelo. Molim prijedloge.
btw, imam doma i mozzarele pa mozda......

verica
11.03.2003., 10:06
Već sam jednom nekome na forumu napisala recept za rižoto od tikvica pa mi je taj/ta odgovorio da ne voli rižu :(

Znači - ako voliš rižu, možeš napraviti rižoto

magic
11.03.2003., 10:08
Narezhi ih na tanko onim chudom za ljushtenje krumpira, ofuri ili kratko prepeci na nekoj neljepljujucoj tavi i zachini na salatu ili samo masl. ulje i zachinsko bilje + cheshnjak ako volish.

penelopa
11.03.2003., 10:13
Ja ih volim punjene

Odrezi im krajeve i izdubi sredinu. Pomijesaj mljeveno meso ( recimo za 4 tikvice oko 10-15 dkg), rezanu sunku, malo kosanog persina, sjeckanog cesnjaka, jaje, malo soli, papra i time puni tikvice.Na malo ulja ( ja stavim maslinovo) prodinstaj jos malo persina i cesnjaka, dodaj tikvice i ostavi da se malo prodinstaju.
Propasiraj konzervu pelata i prelij preko tikvica, posoli i popapri i lagano kuhaj oko sat vremena. Prebaci sve u vatrostalnu zdjelu poslozi preko toga mozzarelu i jos kratko zapeci dok se sir ne rastopi.

Rizot od tikvica
na maslinovom ulju prodinstaj luk, cesnjak, persin, tikvice izrezane na kockice i podlij bijelim vinom, posoli popapri i dodaj konzervu pelata ( propasiranu) u to dodaj rizu i lagano kuhaj dolijevajuci vodu dok se riza ne skuha.

Billi
11.03.2003., 10:16
hm, hm, znaci ima nade za mene. Thnx svima :)

emili
11.03.2003., 10:45
naribaš tikvice, blago posoliš, kad odstoje ocjediš
pomješaš ih sa sirom i umješaš u gušću smjesu ko za palačinke
na ugrijanom ulju pečeš popečke!

Billi
11.03.2003., 12:39
emili kaže:

Emili, upravo sam maloprije bobila slican recept, koja slucajnost. ideja mi se jaaako svidja.:s

emili
12.03.2003., 10:10
penelopa kaže:
Na malo ulja ( ja stavim maslinovo) prodinstaj jos malo persina i cesnjaka, dodaj tikvice i ostavi da se malo prodinstaju.
Propasiraj konzervu pelata i prelij preko tikvica, posoli i popapri i lagano kuhaj oko sat vremena. Prebaci sve u vatrostalnu zdjelu poslozi preko toga mozzarelu i jos kratko zapeci dok se sir ne rastopi.

može objašnjenje!
dinstaš izdubeni dio tikvice ili.....
:cool:

penelopa
12.03.2003., 12:40
Ne, izdubeni dio bacis ( ili ga mozes upotrijebiti u gore navedenim palacinkama;) )

magic
12.03.2003., 12:41
penelopa kaže:
Ne, izdubeni dio bacis ( ili ga mozes upotrijebiti u gore navedenim palacinkama;) )

Ma obichno taj izdubljeni dio ima prevec sjemenki pa ga ja bacam chak i za te polpete od tikvica - tikvicu prerezhem na pola i zhlichicom izvadim sredinu. Manje i vode pushtaju kad se to uchini.

Samantha
12.03.2003., 16:43
S tikvicama mozes spremit i spagete,al zahtjevaju tikvice one uske dugacke zelene,talijanske zucchine.Ove bas i nisu za to.

Namche
12.03.2003., 22:37
Najvise volim punjene mmm:p
A, dobre su mi i pohane.

Vera Pavladoljska
13.03.2003., 19:48
emili kaže:

Ili...ljeti ih izrezhesh na ploshke,ogulish koru, maknesh kospice, kao male shnicle i lijepo pohash na malo ulja s bijelim lukom.I salata uz to,i malo sira skripafca i divan lagani obrok.:)

A mozesh i samo naribati, dodati malo parmezana, cheshnjaka i raditi ih kao varivo, s dodartkom rajchice, paprike i tak.
Fino, lagano.:)

meni je to ljeti najfinije......

chiquita
13.03.2003., 19:56
zašto mi u ovo mrklo zimsko i hladno doba spominjete tikvice koje se nigdje ne mogu kupiti, odnosno mogu al su skupe ko sam vrag i niš ne valjaju i spominjete tako dobre recepte da ću se zagutit u svojoj slini?????

Vera Pavladoljska
13.03.2003., 20:09
:D :D :D

Billi
17.03.2003., 07:56
Ovak, jedan dan sam napravila pitu od tikvica. Recept sam dosta izmijenila jer sam radila samo za sebe: brasno od oka, margo light umjesto maslaca, jogurt umjesto slatkog vrhnja, mocarela umjesto jaceg sira (to je ono sto sam imala doma a nije mi se dalo ici u ducan). I ispalo je super.
Drugi dan sam prokuhala narezane tikvice, stavila ih u vatrostalnu, gore naribala mocarele i zapekla. Bilo je super.

Shoki
10.05.2004., 15:17
pozdrav

Dobio sam hrpu tikvica. I sad ih moram nekako upotrijebiti. Volmi tikvice, i htio bih ih puniti nečime.
Pa zato: što god imate s tikvicama, pucajte!!!:Snajper::D

xxGaladrielxx
10.05.2004., 18:14
mozes ih pohat (cak mozes brasno izostavit: daklem, samo jaje i prezle), pa ih mozes dinstat s ostalim povrcem i koristit za umake.

Jako volim skuhat palentu, pa pretrest u namazan maslacem plitki tanjur (ili vise tanjura). Pustit pola sata da se hladi, a nakon toga izvadit ju, izrezat na ploske i pec na maslinovom ulju dok ne dobije zlatno-crvenu boju.
Za umak koristim na kockice izrezane tikvice, patlidjane i shi-take koje dinstam s pelatom, vinom, zacinima....

I jos jedno omiljeno jelo mi je slozenac od povrca. Jednostavno u vatrostalnu zdjelu poslazes npr. mladi krumpir (skuhas ga al ne bas do kraja i izrezes na ploske), pa red na ploske izrezanih tikvica, pa moze red nekog drugog povrca. Pece se cca pola sata, pa izbavis i poslazes red shi-take (obozavam ih), mozzarelu, cvjetove brokule i pokrijes listovima nekog sira. moze i jaje na vrh. I peces jos 10-tak minuta (naravski, vatrostalnu namazem maslacem, a sve zalijem maslinovim uljem i zacinima; shi-take i brokule drzim umocene u salici s maslinovim uljem i preostalim zacinima prije no kaj ih stavim na kraju) :zvrko:

magic
10.05.2004., 18:19
'polpete' od tikvica - naribash tikvice, malo posolish, istisnesh vishak vode.

Dodaj cheshnjaka, pershina, parmezana, jedno jaje, krushnih mrvica, zachina po zhelji.

Oblikujesh polpete i frigash u ulju, pobrashnjene ili pak uvaljane u mrvice.

traxdata
10.05.2004., 18:40
joj, tikvice obozavam...ja ih najcesce izrezem na kockice, pa hitim u tavu 15 minuta, zacinim svim mogucim zacinima, cak stavim i muskatni orascic..uz to najcesce rizu ili tijesto...
a i super su za zgrilati, narezu se po duzini i bace na resetku..

magic
10.05.2004., 19:18
...i onda tako zgrilane pokapash maslinovim uljem, pospesh nasjeckanim cheshnjakom, pershinom, solju i paprom...par kapi aceta balsamica.

Rashladiti. :klopa:

Samantha
10.05.2004., 19:31
punjene tikvice...prepolovis ih na pola,izdubis...pa izdinstas to na mas.ulje,kapule,sitno sjeckano bijelo pilece meso,rizu,zacine po zelji,luk,persin....napunis tikvice,slozis u dublju vatrostalnu posudu na budu okrenute prema gore...stavis kockice sira mozzarele il nekog topljivog kojeg imas,polijes besamelom i zapeces u rernu.

Shoki
10.05.2004., 19:32
e, hvala hvala!
Nego, one se mogu puniti mljevenim mesom. Jeo sam to jednom, al ne znam kak se radi. Zna netko???

Eh, dajte molim vas navedite koje začine upotrebljavate.

Ja ih inače pržim ili ubacim u neki umak.

Samantha
10.05.2004., 19:34
pa umjesto piletine stavi mljeveno meso

traxdata
10.05.2004., 19:37
magic kaže:
...i onda tako zgrilane pokapash maslinovim uljem, pospesh nasjeckanim cheshnjakom, pershinom, solju i paprom...par kapi aceta balsamica.

Rashladiti. :klopa:

mljac...meni se ne bi bome stigle rashladiti...ajme, sline mi cure..

xxGaladrielxx
10.05.2004., 22:02
e da, cesto ih jedem sirove na salatu. Izrezem na kockice, pojmesam s ostalim povrcem po zelji, volim dodati slanutak ii kuhani kuruz i napravim preljev od jogurta i zacina (narafski, maslinovi ulje i limunov sok umjesto octa). E da, obavezno il kozju fetu dodam ili prsut na kockice :)

klio
10.05.2004., 22:27
Ja ih punim bez mesa.
Izdubim ih i napravim rižoto od toga: izdinstam ih na mas ulju i luku, dodam rižu, malo vrhnja, sol, papar, curry.
Napunim ih, posložim u tacu, pospem sosom od pomidora i na vrh naribam sir. Zapečem to par minuta.
U rižoto možeš ubacit i malo šunke ako želiš.

Istu stvar radim i sa patlidžanima i gljivama.

Shoki
10.05.2004., 23:47
ma to klio car(ic)e!!!
Sad mi je lako u to ukomponirat neko mljeveno meso...
Uh sutra za ručak...solo sam doma... :klopa:

iggix
10.05.2004., 23:59
Samantha kaže:
punjene tikvice...prepolovis ih na pola,izdubis...

U posudi izmjeshash vrhinje, shpinat, komadice gorgonzole i/ili sireva koje volish, crvene i zelene papriku isjeckati na kockice ili narendati, zacine po ukusu, napuniti tikvice, ubaciti u vec zagrijanu pecnicu i :klopa:
Ide dobro uz piletinu. a moze i uz racice. ;) :)

zlocestoca
11.05.2004., 19:09
neoguljene tikvice narezes na kolutice (tanke) i poprzis sa cesnjakom na maslacu ili ulju. zacinis - sol, papar...kad se tikvice "opuste" prelijes preko vrucih sirokih rezanaca i posipas naribanim parmezenom (ili bilo kojim sirom) mljac!:klopa:
sve to mozes jos i zapeci u rolu nekih 15-ak minuta na 220

Magor
12.05.2004., 09:18
Dajem recept za tikvice, što je možda neobičan za hrvatsku kuhinju. Evo:

Varivo od tikvica na mađarski način:

Sastojci: (za 4-6 osoba)
2 kg tikvice
5 dag crvenog luka
3 dl vrhnja (pavlake)
7 dag (svinjskog) masti /ili ulja/
8 dag brašna
kopar
ocat
sol
šećer (samo malo ili ništa)

Priprema:
Tikvice dobro operite, izvaditi sjemenke. Ribati s rezačem na tanke pruge (5cm x 5mm x 1mm). Posoliti, dodavati 1 žličica ocat i čekati dok voda izlazi iz tikvica. ½ sat i isceđivati vodu iz tikvica.
Gotoviti „svijetli zapržak” od masti i brašna (7 dag masti i 8 dag brašna). Suština je da pržiti brašno na masti samo kratkovremeno! Dodavati na masti 5 dag crveni luk (sitno isjeckano) i polovinu kopra (sitno isjeckano) i tikvica. Na laganoj vatri (ponekad promešati) samo pariti. Slučajno dodavati malo vodu.
Ako tikvice su omekšane, tada umešati vrhnje (pavlaku) u jelo. Posoliti, možda ošećeriti, dodavati ocat i drugu polovinu kopra.
Dobro ide k tome: faširano meso, gulaš, prženo meso, jaje na oko itd.

Shoki
12.05.2004., 17:36
zlocestoca kaže:
neoguljene tikvice narezes na kolutice (tanke) i poprzis sa cesnjakom na maslacu ili ulju. zacinis - sol, papar...kad se tikvice "opuste" prelijes preko vrucih sirokih rezanaca i posipas naribanim parmezenom (ili bilo kojim sirom) mljac!:klopa:
sve to mozes jos i zapeci u rolu nekih 15-ak minuta na 220
PERFEKCIJA!!!!!:klopa::kiss:

Roko
13.05.2004., 07:36
meni su dobre i lesho pa prelivene M uljem i cesnjaka po njima i onda pustiti da se ohlade i odstoje tako. Popijem i onu vodu na kraju.

Magor
13.05.2004., 08:38
Roko kaže: "Popijem i onu vodu na kraju."

Imaš pravo. Uz vino i pivo i ja slično naknadim mineralne soli. :D

Shoki
13.05.2004., 11:39
Roko kaže:
meni su dobre i lesho pa prelivene M uljem i cesnjaka po njima i onda pustiti da se ohlade i odstoje tako.

Kako tikvice na lešo??? :confused:

magic
13.05.2004., 11:43
izvrsne su.

Ja ih narezhem na tanketanke fete i samo dvije minute prokuham u slanoj vodi, tako da ostanu hrskave.

I onda zachinim.

Probaj :)

ljutika
13.05.2004., 11:48
Tikvice se mogu spremati i na slatko.
Možete ih zamijeniti u bilo kojem receptu sa jabukama. Npr. savijača sa tikvicama je odlična, dodaš u nju i cimeta, kao u onu od jabuka. Razlika u okusu je veoma mala.

Magor
13.05.2004., 12:19
ljutika kaže: "Tikvice se mogu spremati i na slatko."

Tako je. Npr. u Mađarskoj jedan nadev savijače se sastoje od tikvica i mljevenog maka.

AFRODITA69
30.08.2004., 16:26
mislim,ne kuzim,da nema bas nitko na ovom forumu da zna o cemu pricam!
naime,tu gde zivim,rulja ima po dvoristima buce,neki jednu,neki 5,uglavnom buce su.one iste iz kojih je moja baka radila bucnicu.zelene(kora slicna lubenici)oblika krastavca,zuccina samo duze i sire,unutra svjetle zelenkaste boje,kad je naribas izgleda ko repa(e sad kolko vas zna kaj je repa!?)uglavnom,ne squash(tikvica)ne zuccini,ne ona narancasta koja se koristi za halloween i za prehranu pajcekih...trazim bucu za bucnicu praviti i kak se to zove????????????
za mene je oduvjek bila buca,ali niko nema pojma o cemu govorim.jel iko od vas ikad jel bucnicu?
zagorci upomoc!vi valda znate o cemu pricam.
e sad,moje pitanje je(uz naziv tog povrca)i gdje se prodaje vani-kao recimo u usa.posebice ny.ako ko zivi u tom djelu,dajte mi recite jel ste to gdje vidli za kupiti i kak je zgledalo!
puno fala.

Shoki
31.08.2004., 19:20
buča, bundeva. Inače, zelena bundeva (za bučnicu) kad dozrije, postane narančasta (za pajceke). Eh sad, tako objasni svojim groceries dealerima: its like orange one, for halloween, but before it gets orange!

Rita
01.09.2004., 04:04
Ma nije to ista buca. Ova za bicnicu je onak duguljasta i zelena a kad dozrije postane tvrda,koliko se ja sjecam. Mislim da su to razlicite vrste.

emili
01.09.2004., 07:28
buča, bundeva, tikva, tikvica ima puno vrsta i oblika, a to niš nije razlog da bilo koja od njih nemože ili nije dobra za bučnicu, ali dok je mlada, odnosno dok joj kora ne otvrdne skroz, neogubavi ili promjeni boju...

Ipanema
01.09.2004., 07:37
Bucnicaaaaaaa :klopa: :klopa:
Znam o cem se prica ovdje, davim se u tome :D

Iva
10.09.2004., 00:03
emili kaže:
buča, bundeva, tikva, tikvica ima puno vrsta i oblika, a to niš nije razlog da bilo koja od njih nemože ili nije dobra za bučnicu, ali dok je mlada, odnosno dok joj kora ne otvrdne skroz, neogubavi ili promjeni boju...

je, mislim da to kaj ona traži tu zovemo tikvica :) buča ili bundeva su one narančase prije. nego, kaj je to bučnica? :) vjerojatno znam, ali ne pod tim nazivom

smjeskica
10.09.2004., 01:13
I ja mislim da je to tikvica,zeleno,duguljasto unutra bijelo.
Moja mama to reze na kolutove,oguli,izdubi i filuje smjesom kao za sogan-dolmu,istom smjesom nafiluje paprike,list vinove loze i naravno luk i sve zajedno kuha,to mi zovemo sarena dolma.
I mene zanima sta je to bucnica-je li to pita od tikve,tikvenica?

Prvi Vozač
10.09.2004., 07:09
Jest pita - bundevara. Ludnica. Buča se nariba na trake kojih dva-tri milimetra debljine, i od toga se slaže pita, od kora. Na sličan način na koji se slažu pite od npr. sira. Totalna ludnica, al treba znat napravit

xxGaladrielxx
10.09.2004., 07:49
tikva, buca, bundeva, sve je to isto i pripada porodici Cucurbitaceae, kao i tikvica.
Jedino kaj tikvu ili vam bundevu jedete mladu. Kad se pusti da dozrije imate ono kaj zovete bundevama (pumpkin) za Halloween.
Amerikancima je puno jednostavnije. Lijepo sve zovu pumpkin i nema zabune :D
tu imate malo o njima (http://www.coolinarika.com/u_kuhinji/druzenje/dogadaji/i_halloween_/i_bundevu_obozava_i_na_stolu/bundeve_osvajaju_svijet/?&print=true)

xxGaladrielxx
10.09.2004., 07:51
smjeskica kaže:
I mene zanima sta je to bucnica-je li to pita od tikve,tikvenica?
za bucnicu se ne koriste one tikve koje mi nazivamo tikvicama vec buce (tikve, bundeve) ali mlade

Durica
10.09.2004., 08:24
xxGaladrielxx kaže:
za bucnicu se ne koriste one tikve koje mi nazivamo tikvicama vec buce (tikve, bundeve) ali mlade
Mi u nedostatku ovih drugih za bućnicu koristimo i tikvice. I fino je.

smjeskica
10.09.2004., 10:06
Prvi Vozač kaže:
Jest pita - bundevara. Ludnica. Buča se nariba na trake kojih dva-tri milimetra debljine, i od toga se slaže pita, od kora. Na sličan način na koji se slažu pite od npr. sira. Totalna ludnica, al treba znat napravit
A-ha,to onda nije pita od tikve za koju ja znam.
Ovdje u Bosni se pravi sa jufkama(kao i za druge pite) i tikvom izrezanom na kockice i to se smota u rolnu(kao i druge pite),peceno se prelije pavlakom,kajmakom,mlijekom,puterom.
A tikva od koje se pravi se zove "stambolka",velika,okrugla,kora je tamnozelena i prosarana bijelim.
Ja je ne volim ali se moji dave u tome.

mrkenangelo
10.09.2004., 10:09
Ipanema kaže:
Bucnicaaaaaaa :klopa: :klopa:
Znam o cem se prica ovdje, davim se u tome :D
UH, PRIDRUŽUJEM SE, RADO!

Mort
10.09.2004., 10:10
Buca? A ja mislio da je to debela djevojčica.

mrkenangelo
10.09.2004., 10:11
ma buča je jednostavno buča. zelena, duguljasta (al nije tikvica, jebo vas pas blesavi - puno je veća) izriba se, ocijedi, pomiješa sa sirom i zamota u kore za štrudlu. ne znam kak se to drugačije zove.

x-type
10.09.2004., 22:44
šta vi komplicirate!!!! moja baba bučnicu radi od halloween bundeva (mi ih zovemo tikve), ali kad još nisu žute. Mama pak radi od ovih duguljastih zelenih. Samo - meni se čini da nitko od vas nema vrt pa vas moram uputit u jednu stvar: tikvice ili zucchinni kad ih pustiš da rastu, onda ti narastu u ove "zelene velike dugačke". :rolleyes:

cuca
12.09.2004., 00:51
..a ko mi molim lijepo moze napisat recept za strudlu od buce sa makom ??? hvala u naprijed !!!:s

Ruda
12.09.2004., 05:56
x-type kaže:
šta vi komplicirate!!!! moja baba bučnicu radi od halloween bundeva (mi ih zovemo tikve), ali kad još nisu žute. Mama pak radi od ovih duguljastih zelenih. Samo - meni se čini da nitko od vas nema vrt pa vas moram uputit u jednu stvar: tikvice ili zucchinni kad ih pustiš da rastu, onda ti narastu u ove "zelene velike dugačke". :rolleyes:
Nije istina

xxGaladrielxx
12.09.2004., 10:15
Ruda kaže:
Nije istina :lol:
daj Ruda taman je doslo do raspleta :D

njasa
12.09.2004., 20:06
ruda je u pravu- nije istina. zuchinni su tikvice.

x-type
12.09.2004., 21:20
Tikvice su jer se beru čim ocvatu, vani se prodaju još sa cvijetom, dakle ful mlade! Ak ih pustiš da rastu narast će ti do nekih 40tak cm, moguće i malo više!!!

cuca
13.09.2004., 00:54
mrkenangelo kaže:
UH, PRIDRUŽUJEM SE, RADO!

...a i ja bi se da znam kako se pece! Mozes ti molim te napisat recept za bucnicu sa ili bez maka ???Nisam vec jedno 34 godina jela !!!Hvala ti !:s

UnExpected
13.09.2004., 09:51
Moja baka je radila super bučnicu. Al se meni kad sam bila klinka to gadilo, oni rezanci kaj su virili iz sira.
Zato je baka radila pola s bučom (bučnica) a drugu polovicu tepsije bez buče (štrukli - iako neki tvrde da to nisu štrukli, nego ono od krumpirovog tijesta, al meni su to i dandans štrukli).
Danas volim bučnicu al bake više nema.

cuca
25.09.2004., 03:38
gospa Noris kaže:
Moja baka je radila super bučnicu. Al se meni kad sam bila klinka to gadilo, oni rezanci kaj su virili iz sira.
Zato je baka radila pola s bučom (bučnica) a drugu polovicu tepsije bez buče (štrukli - iako neki tvrde da to nisu štrukli, nego ono od krumpirovog tijesta, al meni su to i dandans štrukli).
Danas volim bučnicu al bake više nema.
draga moja,..kao sto ja znam..strukle su zagorsko jelo i isto spremljene kao strudla od sira ali ne peceno nego polako kuhano u slanoj vodi jedno 15-20 min. onda se mogu jesti slani samo sa pecenim mrvicama u putru ili slatki isto sa pecennim mrvicama i posipani sa secerom i cimtom !!!
Tjesto od krumpira se uzima za knedle od sljiva,marelica ili sira ! Strukle ok krumpirnog tjesta, koje se izmedju dlanova prave su isto zagorske strukle koje se jedu k kiselom zelju ili kao prilog jelu sa umakom: gulas, pecenje i.t.d.
aj bok i kuhajte kak treba, posaljite mi, prosim, recept za strudlu od bundeve sa makom !! hvala unaprijed !!:s

x-type
25.09.2004., 15:08
cuca kaže:
aj bok i kuhajte kak treba, posaljite mi, prosim, recept za strudlu od bundeve sa makom !! hvala unaprijed !!:s
isto ko i s jabukama, samo staviš pomiješano naribanu bundevu s makom, možda malo više pošećeriti nego jabuke. Začini tipa cimet nisu potrebni. Umjesto tikve možeš naribati i repu, moja baka nekad i to napravi, fino je

Bocca della Verita
15.08.2005., 14:04
ajmo vamo, sve recepte koje znate sa tikvama, bucama...
ja se bas ne razumim u vrste, na placu sam vidila da bakice prodaju ribane, bijele, u plasticnim vrecicama.
djeluje mi socno al nemam poima sto da s tim radim.
i one narancaste, sto se sa njima sve moze raditi?
ne znam nista, sve mi recite!
:klopa:

polly
15.08.2005., 17:56
Bocca della Verita kaže:
ajmo vamo, sve recepte koje znate sa tikvama, bucama...
ja se bas ne razumim u vrste, na placu sam vidila da bakice prodaju ribane, bijele, u plasticnim vrecicama.
djeluje mi socno al nemam poima sto da s tim radim.
i one narancaste, sto se sa njima sve moze raditi?
ne znam nista, sve mi recite!
:klopa:

U zadnjih mjesec dana otvoreno je par tema sa bučkami i tivicama pa malo potraži.

Ove ribane volim s paradajzom s grančicom kopra + pire krumpir s vrhnjem i/ili putrom.
Poprži se malo sitno sjeckanog luka, zalije se sa malo vode, ubace ribane buče i zalije sa ukuhanim paradajzom. Mora biti gusto, ne smiješ uliti previše tekučine. Začini (sol, malo češnjaka), stavi grančica kopra (ne mora) i kuha. Pred kraj ulije se brašno koje razmutiš u malo vode.

p.s. večeras kuham musaku s tikvicama za sutra :klopa: veselim se umaprijed

Bocca della Verita
15.08.2005., 21:37
:( pretrazila sam i nista zanimljivo nisam nasla.
a ne volim ni pomidore.
svejedno hvala:)
mislila sam nesto u stilu bureka, savijace, pite, sa sirom npr.
jel ima nekakva takva kombinacija?

polly
15.08.2005., 21:56
Ima, bučnica.
Ali to bu ti netko drugi napisao kak se dela.

Bocca della Verita
15.08.2005., 22:03
polly kaže:
Ima, bučnica.
Ali to bu ti netko drugi napisao kak se dela.

daj, molim te, da te jos malo udavim:
nasla sam recept za bucnicu.
od buce, jel. :zubo:
e sad, jel buca ono veliko narancasto ili ovo sto na placu sad ima, bijelo i naribano, ko repa?

dolinajabuka
16.08.2005., 02:17
vruča bučnica :top: :s :D :s :top: :) :D :

polly
16.08.2005., 10:32
Bocca della Verita kaže:
e sad, jel buca ono veliko narancasto ili ovo sto na placu sad ima, bijelo i naribano, ko repa?

Bijelo ribano k'o repa.

Ako ne voliš paradajz:
Možeš tikvice (duguljasto tamno ili svijetlo zeleno) prerezati, izdupsi, napuniti smjesom raznog sira (svježi, feta, neki ribani masni tipa gauda) i jaja, zaliti vrhnjem za kuhanje u kojem razmutiš jaje i zapeč u rolu.
Na posudu prvo stavi al foliju pa kad je skoro gotovo makni foliju nek se zapeče.
Začini po volji i ukusu.

Bocca della Verita
16.08.2005., 10:40
polly kaže:
Bijelo ribano k'o repa.

Ako ne voliš paradajz:
Možeš tikvice (duguljasto tamno ili svijetlo zeleno) prerezati, izdupsi, napuniti smjesom raznog sira (svježi, feta, neki ribani masni tipa gauda) i jaja, zaliti vrhnjem za kuhanje u kojem razmutiš jaje i zapeč u rolu.
Na posudu prvo stavi al foliju pa kad je skoro gotovo makni foliju nek se zapeče.
Začini po volji i ukusu.

ok, hvala.
tikvice poznam, njih pecem, poham, kuham...jesnom sam ih i punila.;)

ove velike su mi nepoznanica:)

michi
25.08.2005., 21:37
evo da i ja kažem u čemu se DAVIM cijelu jesen.
najjednostavniji recept na svijetu a tako finiiiiiii

bundevu (onu veliku izvana je zelena unutra žuta ko za pajceke)
prerežeš i izdubiš koštice
onda je narežeš onak na trokute manje
i i i i i
zapečeš u rolu
i i i i
gotovo!!

mmm kako mi je to fino i još sa smeđim šećerom kad posipam.
kad ju imam doma (i hladna je fina) jedva čekam da dođem s posla pa se napucam...uh...jedva čekam da narastu

enigma
25.08.2005., 22:02
Ja obozavam pitu od tikve i tijesto s ribanom tikvom pa onda to u tavu prepec, to mi je super.

Germa
25.08.2005., 22:50
bučnica...:s :s :s

varivo od buče...:s :s :s :s :s ...jedno od najboljih jela uopće...

Germa
25.08.2005., 22:52
Bocca della Verita kaže:

možeš raditi i s jednim i s drugim...meni je bolja s bijelom bučom...

Bocca della Verita
26.08.2005., 22:47
napravila sam bucnicu!
uf, udavili smo se u njoj!
:s

luigi19
27.08.2005., 00:01
joj stara sutra radi bucnicu. posto je susjeda danas donjela hrpu palacinki stara odustala, ali zato tijesto odmara u frizideru i ceka sutrasnji dan da ga se razvlaci i navlaci preko svih strana stola, a buce mirno spavaju na balkonu i cekaju guljenje i ribanje. :gladanvuk auuuu:
ja sam danas usputno maznuo jedan komad bucnice u pekari.
offtopic: to mi je jos nekako najbolje od svih onih lisnatih gluposti s hrenovkama, šoderom od sira i pizza skoljki, ruznih debelih buhtli. e kad smo kod buhtli ona rekara Dinara na britancu(odnosno ilici) ima super buhtle, prave domace, male okrugle posipane secerom. joj kad sam bio u civilki na britancu, al sam se davio u tome

michi
27.08.2005., 08:19
slatka ili slana?
koja je bolja?

Zavelim
27.08.2005., 09:19
Kad mi je doma tikva na repertoaru odma padam u tešku depresiju. :visi:

michi
27.08.2005., 09:23
šteta. ne znaš šta propuštaš.
probaj speć samu tikvu u rerni pa da vidiš kak je to fino.

Bocca della Verita
27.08.2005., 12:30
michi kaže:
slatka ili slana?
koja je bolja?

slana:o

sve sa sirom radje pripremam slano.
osim zapecenih palacinki punjenih sirom, njih nekad napravim i slatke.
zadnji put kad sam ih radila, u tijesto od palacinku sam umjesto mlijeka stavila slatko vrnje.
uf, bile su dobre, bile su jaaaako dobre

bubica
04.10.2005., 19:23
Ima neko neki isprobani recept za varivo (bez pomidora i krompira)? Ili rižoto?

bigblue2010
10.10.2005., 13:57
Nemam za rižoto, ali imam 2 fina recepta za narančastu bundevu. Ja najviše volim hokaido (to su one izvana sive, iznutra narančaste), a fine u i one oker izvana, kruškolikog oblika.

Juha od bundeve:

Bundeva se nareže na kocke, zažuti se malo luka na mješavini maslaca i maslinovog ulja, baci se bundeva na to, doda vode. Po želji se može staviti i malo mrkve i celera, ali nije nužno.
Kad je skuhana izmiksa se (ja ju miksam štapnim mikserom, direktno u loncu u kojem se kuhala), doda se malo vrhnja za kuhanje (ne treba puno jer je bundeva gusta i bogata sama po sebi) i začini solju i paprom. Tko voli, može dodati i currya. Zgodno je servirati očišćenje bučine sjemenke pa si svatko može posuti po juhi, a ja još pospem i svježim nasjeckanim peršinom.

Bundeva s prosom

Bundeva narezana na kocke se stavi kuhati s prosenom kašom. Posoli se odmah na početku. Na jednu šalicu prosa ide 2 šalice vode, ali treba pripaziti pod kraj da ne zagori, eventualno će trebati doliti malo vode. Kuha se oko pola sata.
Jedostavno, ali meni fenomenalan okus.
Često to napravim navečer i ponesem na posao za gablec, dobro je podgrijano u mikrovalnoj :D .

Varivo od one naribane bijele tikve kakva se prodaje na placu se radi više- manje isto kao krastavci. Ja ju podinstam na luku da pusti sok, podlijem vodom ako treba, dodam malo koncentrata , soli, papra, na kraju kopar i kiselo vrhnje. Neko valjda doda i brašna da se zgusne, ja ne. Radije dodam malo manje vode, pa to bude prilično gusto.

starosjedilac
17.03.2006., 09:46
Priznajem da je moje poznavanje upotrebe tikvica u kulinarstvu prilično skromno, pa me zanimaju vaša iskustva.
Osobno sam ih upotrebljavao samo za jedno jelo - izdubljene polovice mladih (zelenih) tikvica (cca 20 cm dužine), punjene faširanim (mljevenim) mesom, pečene u pećnici oko 45 minuta. Na kraju se doda kiselo vrhnje i naribani sir, te se zapeče. Naravno, ovdje ne navodim sve začine i detalje u pripremi, pretpostavljajući da je to prilično poznat način pripreme.
Prije stanovitog vremena kušao sam preljev za špagete, načinjem od komadića pilećeg bijelog mesa, tikvica i pelata rajčice. Bilo je vrlo ukusno.
Ima li netko još koju ideju? :cool: :klopa:

Cats
17.03.2006., 09:51
Carpaccio?

Narežeš mlade tikvice na tanke fete nožem za gulit krumipr, složiš na tanjur, pokapaš limunom, maslinovim uljem, pospeš grubo naribanim parmezanom i na vrhu pospeš malo poprženim pinjolima?

starosjedilac
17.03.2006., 09:57
Carpaccio?

Narežeš mlade tikvice na tanke fete nožem za gulit krumipr, složiš na tanjur, pokapaš limunom, maslinovim uljem, pospeš grubo naribanim parmezanom i na vrhu pospeš malo poprženim pinjolima?

Interesantno. Još nisam probao sirove tikvice, hm ... jel to lako probavljivo? ;)
A gdje da kupim pinjol? :cool:

Cats
17.03.2006., 10:00
Interesantno. Još nisam probao sirove tikvice, hm ... jel to lako probavljivo? ;)
A gdje da kupim pinjol? :cool:
Hm, za Zagreb ne znam, pretpostavljam tamo gdje prodaju razne oraščiće. Mercator možda?
Ja kupim na placu na jednom takvom štandu, ono, orasi, bajami, fažol, svakakvo suho voće i to. Ili ih skupim kad sam na moru. ;)

starosjedilac
17.03.2006., 10:04
Hm, za Zagreb ne znam, pretpostavljam tamo gdje prodaju razne oraščiće. Mercator možda?
Ja kupim na placu na jednom takvom štandu, ono, orasi, bajami, fažol, svakakvo suho voće i to. Ili ih skupim kad sam na moru. ;)

Ma vjerojatno ima svugdje gdje prodaju sjemenke, samo ja nisam obraćao pažnju. Pinjol sam uglavnom konzumirao u prirodi, kao i ti, dolje na moru. :cool:

Cats
17.03.2006., 10:09
E, u onaj recept gore dođe još sol i papar, zaboravila sam. ;)

A možeš i čušpajz napravit. :D

starosjedilac
17.03.2006., 10:16
E, u onaj recept gore dođe još sol i papar, zaboravila sam. ;)

A možeš i čušpajz napravit. :D

Eh da...:bonk: ... varivo sam zaboravio spomenuti. To mi je jedno od najfinijih variva. :top:

atlantis
17.03.2006., 10:17
na malo ulja zazuti luk, na to dodaj na krupno naribanu mrkvu, papriku, pa tikvice i piletinu na kockice (moze i bez mesa)sol, papar, vlasac...

nakon toga biraj:

1. dodaj vrhnje kiselo pa skuhaj tijesto

ili

2. dodaj rajcice pa umjesaj u kuhanu rizu

___

u vrecicu za pecenje stavi meso po izboru i k mesu umjesaj tikvice, papriku, luk, rajcicu, poulji i dodaj ruzmarin, sol, pa prvo peci u vrecici a zatim otvori vrecicu i zapeci

tek :)

atlantis
17.03.2006., 10:22
Osobno sam ih upotrebljavao samo za jedno jelo - izdubljene polovice mladih (zelenih) tikvica (cca 20 cm dužine), punjene faširanim (mljevenim) mesom, pečene u pećnici oko 45 minuta. Na kraju se doda kiselo vrhnje i naribani sir, te se zapeče. Naravno, ovdje ne navodim sve začine i detalje u pripremi, pretpostavljajući da je to prilično poznat način pripreme.
:cool: :klopa:

nekome nije, stoga :ceka:

violent_femmes9
17.03.2006., 10:23
:rofl: kad sam vidjela naslov "tikvice" na gastro, pomislila sam na spremanje hrane u Erlenmeyerovim tikvicama npr. (ovo je za kemik)

da bar radim u labosu

inace, obozavam tikvice, najbolje su mi kad ih izrezem na ploske uzduzno i ispecem na el. ili nekom drugom rostilju

zaciniti s malo cesnjaka (prije posoliti ofkors)

fine su mi i punjene mljevenim mesom pa kuhane i prelivene paradajz-umakom, odnosno pecene u pecnici

sad mi se jedu tikvice i umirem od gladi.

starosjedilac
17.03.2006., 10:23
na malo ulja zazuti luk, na to dodaj na krupno naribanu mrkvu, papriku, pa tikvice i piletinu na kockice (moze i bez mesa)sol, papar, vlasac...

nakon toga biraj:

1. dodaj vrhnje kiselo pa skuhaj tijesto

ili

2. dodaj rajcice pa umjesaj u kuhanu rizu

___

u vrecicu za pecenje stavi meso po izboru i k mesu umjesaj tikvice, papriku, luk, rajcicu, poulji i dodaj ruzmarin, sol, pa prvo peci u vrecici a zatim otvori vrecicu i zapeci

tek :)

Ne zvuči loše. :top:
Probat ću. Ovo drugo mi se čini vrlo interesantnim. :top:

Cats
17.03.2006., 10:24
Ja tikvice često i poham, po ljeti. Ili klasično, brašno-jaje-prezle, ili na pariški a koji put se zalomi i u pivskom tijestu. ;)

enigma
17.03.2006., 10:45
Ja ih volim ovako:

izrendam ih, posolim, pobiberim i umijesam sa brasnom, vodom i jajima. Zlicom vadim i pecem u tavi. vrlo jednostavno ali ukusno.

starosjedilac
17.03.2006., 10:45
nekome nije, stoga :ceka:

Od mljevenog mesa napravi se smjesa slično kao za pljeskavice, dakle u meso dodam sol, sitno nasjeckani češnjak, list peršina, celera, zeleni i bijeli papar, malo origana, malo chillija ili neke druge mljevene paprike, zatim dodam sitno nasjeckani crveni luk i malo sitno nasjeckane svježe paprike, dobro izmješam i time punim izdubljene polovice tikvica. Peku se u pećnici oko 45 minuta, u posudi kojoj je dno prethodno namazano uljem ili maslacem. Negdje pred kraj pečenja punjene tikvice se premažu kiselim vrnjem i na njih se nariba sir (bilo koji, samo da se topi) i to se još malo zapeče. :cool: :njam: :njam: :cerek:

enigma
17.03.2006., 10:46

ovako ih moja mama pravi, jedno od mojih najdrazih jela :klopa:

starosjedilac
17.03.2006., 10:47
:rofl: kad sam vidjela naslov "tikvice" na gastro, pomislila sam na spremanje hrane u Erlenmeyerovim tikvicama npr. (ovo je za kemik)

da bar radim u labosu

inace, obozavam tikvice, najbolje su mi kad ih izrezem na ploske uzduzno i ispecem na el. ili nekom drugom rostilju

zaciniti s malo cesnjaka (prije posoliti ofkors)

fine su mi i punjene mljevenim mesom pa kuhane i prelivene paradajz-umakom, odnosno pecene u pecnici

sad mi se jedu tikvice i umirem od gladi.

Hvala, bilježim i roštilj. :top:

atlantis
17.03.2006., 10:47
fala :top:

starosjedilac
17.03.2006., 10:53
Ja ih volim ovako:

izrendam ih, posolim, pobiberim i umijesam sa brasnom, vodom i jajima. Zlicom vadim i pecem u tavi. vrlo jednostavno ali ukusno.

I ovo bilježim. Hvala. :top:

zlocestoca
17.03.2006., 11:06
narezi tikvice na tanje ploske, poprzi ih sa cesnjakom. Kad su gotove prelij preko skuhane tjestenine (tople) i posipaj naribanim sirom.
Mozes posipati parmezanom (ili nekim slicnim sirom) pa jesti odmah ili posipati nekim masnijim sirom pa zapeci u pecnici.
mislim da je recept s coolinarike (htjela sam staviti link, ali ga nisam uspjela naci)

starosjedilac
17.03.2006., 11:20
narezi tikvice na tanje ploske, poprzi ih sa cesnjakom. Kad su gotove prelij preko skuhane tjestenine (tople) i posipaj naribanim sirom.
Mozes posipati parmezanom (ili nekim slicnim sirom) pa jesti odmah ili posipati nekim masnijim sirom pa zapeci u pecnici.
mislim da je recept s coolinarike (htjela sam staviti link, ali ga nisam uspjela naci)

Ni ovo nije loše. Samo, hm .. hoći li i ja, nakon što kušam to, postati zločest? ;)

Khan
17.03.2006., 12:09
ja sam nasjeckane na kockice dodavao u bolognese. isto sam radio i s patlidžanima.:top:

starosjedilac
17.03.2006., 12:47
ja sam nasjeckane na kockice dodavao u bolognese. isto sam radio i s patlidžanima.:top:

Tikvice u umaku za špagete smo već spomenuli, ali interesantna je ideja s patlidžanima. Bilježim. :top:

crtica
17.03.2006., 13:01
Ma vjerojatno ima svugdje gdje prodaju sjemenke, samo ja nisam obraćao pažnju. Pinjol sam uglavnom konzumirao u prirodi, kao i ti, dolje na moru. :cool:

Dolac, trbuh di imaš svu silu štandova sa začinima...mislim da ih tamo ima :)

Tikvice možete dinstati i sa rajčicama...ono nasjeckati bijeli luk, dinstati na maslinovom, dodati naribane tikvice, nakon nekog vremena dodati i rajčicu (frišku, samo blanširanu i oguljene kože, nasjeckanu na komadiće), te sve tako lagano kuhati, dok voda ne iskuha. Dodati po volji, soli, papra, a tko voli, i neko začinsko bilje dok se jelo kuha (lovor, ružmarin, peršin). Može se i patlidžan na kockice narezan staviti. Najfinije mi to s rižom poslužiti.

polly
17.03.2006., 14:16
imali smo u ljeto veeeeeliki topic o tikvicama i bučkama
ne stignem sad tražiti (zbog poznatih razloga :zubo:)
ima podosta recepata

polly
17.03.2006., 14:19
e, i ovo

MUFFINI OD TIKVICA
- 25 dkg mladih, zelenih tikvica, očišćenih i sitno naribanih
- 10 dkg ribanog sira (gaude, ementalera,..)
- 3 žlice ulja
- 1 dl mlijeka
- 10 dkg svježeg sira (može i onaj sa nasjeckanim travama)
- 2 jaja
- 20 dkg brašna
- ½ praška za pecivo
- sjeckan list peršina
Tikvice ostavite 15-tak minuta na cjedilu i ožmičite. Sve zajedno brzo umiješajte.
Stavite u kalupe na 2/3 visine. Pecite na 180 stupnjeva.

a super mi je i musaka uobičajena i musaka sa gljivama
i kad se napune sa sirmo pa zapeku
ma čuda se mogu radit od tikvica

polly
17.03.2006., 14:25
ipak, evo
http://www.forum.hr/showthread.php?t=107687

sretnodijete
22.03.2006., 15:50
Evo baš sam ih ugurala u pećnicu u obliku nekog složenca s krumpirom.
Red kuhanog krumpira na ploškice u vatrostalku,pa ponekad narezuckam jaje pa preko tog izribam tikvice,pa malo bešamela polijem(nekad razmutim jaje u beš.),pa malo sira naribam,pa opet malo krumpira na ploškice,pa tikvice,bešamel,sir,pa opet krumpir,sir,bešamel(bla,bla) i pospem origanom...peckam oko pol sata do 40-ak min,ne prejako ,da se "uhrskavi"površina.......
A juhica od ribanog krumpira i tikvica je mljacccccccc......

naranđica
22.03.2006., 21:33
ovo je moj nabrzaka recept:
staviti kuhati rižu, kad počne kuhati dodati narezane tikvice (kockice, ploškice, ovisno o veličini) mogu se kuhati posebno ali zašto mazati suđe, kad je gotovo dodati kukuruz, peršin i naribani sir koji se malo rastopi od tople riže i gotovo

Dora K
23.03.2006., 08:22
Ja sam jednom davno kuhala rižot s tikvicama po Vegetinom receptu, rižica, tikvice, bijelo vino, kopar, maslinovo ulje sol, papar....
Sve je bilo fino dok nisam došla do jedne žlice Vegete, reko' ajde, valjda znaju kaj rade.... :D Više nije bilo jestivo, pa sam sve hitila.
Ali ovaj osnovni recept bez Vegete možete isprobat ;)

maglica0624
23.03.2006., 20:49
One na roštilju su odlične.

Ja ih poslije začinim sa paprom, češnj., perš., malo trava (origano i provansalsko), masl. uljem i accettom balsamicom.

Tako začinjeno treba odstajati 1-2-sata da se okusi sljube. Prste lizati.

maglica0624
23.03.2006., 20:54
U roru:

na listiće izribati tikvice i sve ih pobrašniti.

Redati ih u namašćen protvan i svaki red malo posoliti.

Na maslin. ulju i maslacu prepržiti mrvice i presuti preko tikvica.

Peći tako suho u pećnici 30 - 40 min.

Pečeno pustiti 10-15 min da se malo ohladi, pa preliti kiselim vrhnjem u kojem se toćao češnjak bar toliko dugo koliko je trajalo pečenje.

Izvrsno je i toplo i hladno.

Vodenna
19.10.2009., 11:02
Ostala sam malkice zbunjena raznovrsnošću buča tj, bundeva, tako da me zanima koje su vrste najbolje za jesti, kuhati, recepti za jela, kolači, rakija od buča i sve što se može raditi od njih.....i sličke molim.
Hvala svima

x-type
19.10.2009., 17:12
u principu, za slatka jela i juhe sve one koje su iznutra žute/narančaste/crvenkaste, a za slana jela one koje su bijele iznutra. opet, nije pravilo jer se rižoto radi od žutih.

extreme
19.10.2009., 17:26
sviđa mi se tema, i mene zanima više o bundevama...

tikva puterica..
http://i38.tinypic.com/of0u9t.jpg

nju narežem na kockice i ispečem u pećnici- nabacim malo maslaca na nju.... jako je ukusna, slatkasta.. jedem ju samu, al mislim da bi bila super prilog uz neko meso..

i to je uglavnom sav moj izlet među tikve..

zanimaju me one male- bijele/zelene/narančaste/...

također- jednom sam negdje jela neku pohanu buču, bila je intenzivno narančasta., vrlo mekana i slatka.. al ne znam točno koja je to vrsta bila.. :ne zna:

tough_cookie
19.10.2009., 22:03
a evo i teme na bezmesnoj kuhinji:

http://www.forum.hr/showthread.php?t=384141

Kladi
05.07.2010., 08:29
tema je prastara, ali aktualna.....sezona je tikvica, jučer sam ih dobila pa valjda jedno 3-4 kg, svježe ubranih! :):)

malo sam tražila novih ideja kako ih potrošiti, al mislim da ću se držati ipak svojih uobičajenih načina na koje spremam tikvicu.
obično to bude juha od tikvica, varivo s vrhnjem, pohane, na roštilju, rižoto, pogačice i dinstane..... e sad što od toga, vidjet ću, imam još par sati odluke....

ovdje sam vidjela neke stvarno zanimljive ideje...samo da izdvojim punjene tikvice kuhane u jogurtu....libanonska kuhinja http://www.coolinarika.com/tag/tikvice/sadrzaj/recept?page=1

Dlapek
05.07.2010., 08:53
Od tikvica je dobar i džem.

Kladi
05.07.2010., 10:02
ti ga radiš? miješaš li tikvice s čim, nekim voćem ili same?

Dlapek
05.07.2010., 10:15
ti ga radiš? miješaš li tikvice s čim, nekim voćem ili same?

Ako ih stavljam same,onda dodajem limun i radim s želinom.
Omjer je 1kg očišćenih tikvica i 3/4 kg šećera za želiranje.
Tikvice kuhati sokom jednog limuna i nekoliko oguljenih kolutova limuna.Dobro ocijediti, spasirati,dodati kuhani limun i želirani šećer.
U doba višanja,radim s običnim šećerom i miješam višnje i tikvice.

eleuthera
05.07.2010., 10:21
Slatke tikvice :horor:

Pohane tikvice su zakon. Ali najdraže su ipak one na gradele. :cerek: :cerek:

Dobre su kao zamjena za papriku, tako da nije punjena paprika već punjene tikvice. :D Svi ostali sastojci su isti.

Dlapek
05.07.2010., 10:23
Slatke tikvice :horor:

Pohane tikvice su zakon. Ali najdraže su ipak one na gradele. :cerek: :cerek:

Dobre su kao zamjena za papriku, tako da nije punjena paprika već punjene tikvice. :D Svi ostali sastojci su isti.

zakaj ta jeza?
pa to je voćni džem kao svaki drugi.

blalla
05.07.2010., 10:23
ja ih naribam i posolim, ocjedim i izmješam s svježim sirom i fetom i onda radim trokutice svučenim tjestom, onim za baklave!

Dlapek
05.07.2010., 10:26
ja ih naribam i posolim, ocjedim i izmješam s svježim sirom i fetom i onda radim trokutice svučenim tjestom, onim za baklave!

moji doma baš nisu ludi za tikvama.
ja ih uglavnom radim kao složenac ili na lešo s mladim krumpirom.
Najviše ih nastrada kroz punjene ili pečene cvjetove.

ifigenija
05.07.2010., 14:33
a može i ovako, brzinski: češnjak i peršin na maslinovom ulju samo malo zažutit. unutra dodat naribane tikvice-s korom, kad malo ispari voda od tikvica dodat 5-6 trokutića maznog sira, npr. dimsi i vrhnje za kuhanje, soli i papra. Preliti preko neke tjestenine, uz to zelena salata!

ili

Zlevka od tikvica: umutiti smjesu od ribanih tikvica, kukuruznog brasna, par jaja, kiselog vrhnja i svježeg sira, posoliti po potrebi, malo papra i peći u plitkom plehu na 220 stupnjeva nekih 20-tak min, dok ne porumeni. izvrsno i za rucak i veceru, s jogurtom ili salatom od paradajza.

BD-zg
05.07.2010., 18:25
Baci ih na roštilj kad su pečene malo češnjaka i maslinovog ulja i to je to niš komplicirano prilog uz pravi roštilj:mig:

extreme
05.07.2010., 19:45
a može i ovako, brzinski: češnjak i peršin na maslinovom ulju samo malo zažutit. unutra dodat naribane tikvice-s korom, kad malo ispari voda od tikvica dodat 5-6 trokutića maznog sira, npr. dimsi i vrhnje za kuhanje, soli i papra. Preliti preko neke tjestenine, uz to zelena salata!

e ovo ja pravim.. al umjesto ovog sira- kod mene ide parmezan..
kalorično, al fiiiinoooo :s:s

extreme
05.07.2010., 19:47

tijesto za baklavu, jesu to one klasične kore- kao za štrudle? :ne zna:
baš imam jedan paket i ne znam šta da napravim s njim...:misli:

Elich San
05.07.2010., 20:40
ja ih najčešće sa korom narežem na kolutove i poham, ili ih na roštilju pečem(ili na ražnjićima sa mesom), a kada želim klince zavarat da jedu obične pogačice, onda ih ogulim i izribam pa u gustu smjesu za palačinke i pečem kao pogačice:D

eh, da , znala sam ih i po dužini prerezat pa izdubit sredinu , napunit sa izdinstanim mljevenim mesom( i mesom tikvice, tj .sredinom koju sam izvadila)na to malo sira ili kiselog vrhnja i zapeč u pečnici

eleuthera
05.07.2010., 21:03
zakaj ta jeza?
pa to je voćni džem kao svaki drugi.

Zato jer je sam okus tikvica namijenjen za jedno jedino. Slano. :D

Kakav džem, kakve savijače. :mama:

Sanja :o)
05.07.2010., 21:14
Ili ih pržim narezane na kolutove ili na tanko uzdužno. Super je kad se sprže, preliju maslinovim, češnjakom i peršinom, dobro ohlade i prije posluživanja pospu krupno naribanim sirom.

A napravim od njih (kad su onak velike) nešto kao bučnicu - naribam, poosolim, ocijedim i pomiješam sa smjesom svježeg sira, jaja i vrhnja i time premažem kore. Mljac!

Mama radi punjene sa mljevenim. I to volim. U biti tikvice volim u svim varijantama.

Kladi
05.07.2010., 21:40

je, a kak bi radila bučnicu?:rolleyes:

danas sam naribala puuuno tikvica, prodinstala na malo masti i češnjaka, malo poštaubala i dodala malo vrhnja i dobrih začina (ja stavim kim ili kopar).

Dlapek
06.07.2010., 07:46
Zato jer je sam okus tikvica namijenjen za jedno jedino. Slano. :D

Nikako se ne bih složila već radi ovoga:

http://jedozovniduo.blogspot.com/2009/07/cokoladni-kolac-s-tikvicama.html
a i puno,puno toga ostalog.

dianna
06.07.2010., 12:37
Kako ispohat tikvice a da ne budu masne?? ja pravim da uvaljam u brašno ,jaja , mrvice ali nemogu nikako baš malo ulja stavit jer sve izgori :brukica: , i stavim ih u papir da upiju masnoću ali svejedno je to meni premasno, i koliko otprilike cal imaju tako pohane???

jel ima kakva zdravija verzija pohanja? :misli:

Dlapek
06.07.2010., 13:24
Kako ispohat tikvice a da ne budu masne?? ja pravim da uvaljam u brašno ,jaja , mrvice ali nemogu nikako baš malo ulja stavit jer sve izgori :brukica: , i stavim ih u papir da upiju masnoću ali svejedno je to meni premasno, i koliko otprilike cal imaju tako pohane???

jel ima kakva zdravija verzija pohanja? :misli:

Moja teta radi tzv.tempura tijesto.
Snijeg od dva bjelanjka,ledeno hladna voda,brašno i malo pecilnog praška.
Brašna toliko da se dobije tijesto malo gušće nego za palačinke.

ifigenija
06.07.2010., 13:31
Moja teta radi tzv.tempura tijesto.
Snijeg od dva bjelanjka,ledeno hladna voda,brašno i malo pecilnog praška.
Brašna toliko da se dobije tijesto malo gušće nego za palačinke.

a može se i u pivskom tijestu, to sigurno upije manje masnoće nego prezle.
(250 g brašna, 2 dl piva, 2 jaja, 2 bjelanjka-snijeg, sol)

Digitalna
08.07.2010., 07:58
ja nekad poham meso tako da ga stavim u vruće ulje samo da dobije koricu a završim u protvanu u pećnici ...naslažem na masni papir i samo okrenem koji put. pretpostavljam da bi to štimalo i sa tikvicama.znam neke koji "pohaju" tako da odmah stave u protvan i u pećnicu i samo naprskaju uljem.:ne zna:.

Laura Scott
08.07.2010., 09:26
Poham ih tako da ih premazem lagano senfom s jedne i druge strane i onda uvaljam u brasno (koristim integralno), jaja i sezam. Ne znam je li ovo laganije ili ne, ali meni je ukusnije nego bez senfa i u prezlu :cerek:

Leona81
08.07.2010., 09:35
često ih radim i obožavam u verziji da ih narežem na ploške, u grill tavu stavim malo maslinovog i prepečem lagano i uz to obavezno K-plus ili neki drugi zrnati sir..pa kad se sok od tikvica i maslinovog pomiješa sa sirom milina :s

kad ih punim izdinstam mljeveno sa šampinjoninma..u biti smjesa kao za bolonjez, pa ih punim s tom smjesom i gore naribam sira pa zašečem :cerek:

blalla
26.07.2010., 22:12
malo da dignem temu!!!
mamin vrt pun hokaido tikva, ja radim samo juhu,:ne zna:
imate li kakav isproban recept??

coco zoe
27.07.2010., 00:47
malo da dignem temu!!!

Probaj njoke. Pečenu (ili eventualno kuhanu) bundevu zgnječi, dodaj jaje, soli, brašna, oblikuj njoke, skuhaj i jedi uz saft po želji. Ne znam jesam li ih ja radila baš od hokaida, al od te neke naranđaste tikve jesam... Od pečene bundeve su mi baš aromatični

I ja bi još neku ideju za bundeve. Ne moram ni govoriti da mi se sad jede juha..s prženim kruščićima :Slin:

blalla
27.07.2010., 12:03
hvala coco ,ali inače ne jedem njoke

jpnsankaijuku
27.07.2010., 14:06
ja volim tikvice pohane

dianna
27.07.2010., 14:13
ja volim tikvice pohane

ja ih obožavam :klopa: ali kako ih napraviti da nebudu tolko masne ?? stavim ih ja i na papir da upije masnoću ali opet su mi premasne ...ima ko savjet?

marcipanka
27.07.2010., 15:12
malo da dignem temu!!!

vidim da imaš plusić u potpisu:cerek:

očisti ih, nareži na kockice i zamrzni. tikve su ti idealne za početak dohrane kod beba! pune su vitamina, imaju fini slatkasti okus koji je babama poznat i drag. moj mali je lud za muškatnom i hokaido. :s

patientia
27.07.2010., 15:16
ja ih obožavam :klopa: ali kako ih napraviti da nebudu tolko masne ?? stavim ih ja i na papir da upije masnoću ali opet su mi premasne ...ima ko savjet?

Ispohaj ih u pecnici, recimo ovako:
http://epicureanvegan.com/2010/01/21/baked-zucchini-fries-and-other-stuff/

Zacine stavi koji ti pasu.

(nisam jos probala, ali mogla bih danas, imam tikvica)

blalla
27.07.2010., 17:27
vidim da imaš plusić u potpisu:cerek:

očisti ih, nareži na kockice i zamrzni. tikve su ti idealne za početak dohrane kod beba! pune su vitamina, imaju fini slatkasti okus koji je babama poznat i drag. moj mali je lud za muškatnom i hokaido. :s

hvala draga:top:

joebi
27.07.2010., 17:56
Tikvice punjene mljevenim mesom.Pravi uzitak.

panorama
27.07.2010., 18:22
Naribati tikvu za bućnicu,( ili kupiti već naribanu kod kumice na placu ) osoliti i ocijediti vodu stiskanjem, napraviti mješavinu za palačinke, baciti tikvice na malo ulja u tavicu, rasporediti u ravnomjerni sloj te zalijati smjesom i popržiti s obje strane. Servirati s : kiselim vrhnjem ili posipati parmezanom. Kome je prelagano može prije dodavanja tikvica popržiti malo slanine ili faširanog.

saharasaharović
28.07.2010., 08:54
ja također obožavam tikvice...nekad ih poham,a nekad ih znam puniti s malo pršuta,sira i vrhnja i malo zapećem u pećnici...

Dlapek
28.07.2010., 09:54
ja također obožavam tikvice...nekad ih poham,a nekad ih znam puniti s malo pršuta,sira i vrhnja i malo zapećem u pećnici...

ja volim dinstane:mlade tikvice na četvrtine,posoliti,dinstati na maslacu,pred kraj svježe mljeveni papar,češnjak.Ne dodavati vodu i dovoljno je svega 15tak minuta.
Kopar super paše.

crótach
25.08.2010., 21:11
Bok ljudi,

ima li tko kakav dobar recept s tikvicama? Moze bilo sto, varivo, juhe, pohanje itd itd.

Tikvice mi rastu ko lude u vrtu i ponestaje mi ideja sto bi s njima. Zapeko sam ih sa sirom i spekom, sto je cist dobro ispalo, ali fali mi ideja sto bi jos mogo napravit s njima :)

Fala!

tinchylo
25.08.2010., 21:17
krem juha od tikvica...
mlade tikvice oprat i narezati,staviti u posudu ,doliti vode toliko da prekrije tikvice ,može se stavit i jedan krumpir,i kada se skuha ,štapnim mikserom usitniti skroz. vratiti nazad na vatru dodati soli ,papra i jednu goveđukocku (po želji) vrhnja za kuhanje koliko želite ,ostavit da prokuha min-dvije i dobar tek :)

ili pohane-malko veće oprat,ogulit,izvadit koščice posoliti da malko odstoji,naparviti smjesu od jaja i brašna uvaljati tikvice i pržiti :)

umak od tikvica....ma svašta

rižoto s tikvicam a,paprikom i paradajzom....

grogo bolger
25.08.2010., 21:21
napravi gušće tjesto za paćalinke pa naribaju unj tikvica, pa žlicon meći u vrilo ulje. zgodna promjena :mig:

Sagitta
25.08.2010., 21:22
juhica:)

2 manje tikvice
1 krumpir
sol,papar
malo temeljca (može i bez)
tikvice naribati, krumpir narezati na kocke, začinti, kad se skuha izmiksati štapnim, može se dodati malo vrhnja ili kao laganija verzija mlijeka
( ja četo osim krumpira i tikvica stavim i malo cvijetače)

meseko:mig:
piletina umaku od tikvica i paprike

na ulju kratko popržiti luk, dodati tikvice i papriku (sviježu zelenu), pola žličice brašna, podliti vodom, začiniti i malo prodinstati...na kraju dodati vrhnje
meso izrezati na kocke ili šnicle, začini i kratko popržitit...staviti na 5-10 min u umak

desert:D
napraviti malo gušću smijesu za palačinke i dodati malo praška za pecivo, naribati jednu tikvicu...vaditi žlicom i pržiti na ulju

DOBAT TEK!

kemik
25.08.2010., 21:22
http://www.coolinarika.com/recept/muffins-od-tikvica-i-parmezana-s-punjenjem-od-mozzarelle-i-sunke

radila prošli tjedan, jako fino - i meni i drugima koji su probali :)

Pellaprat
25.08.2010., 22:41
Bok ljudi,

ima li tko kakav dobar recept s tikvicama? Moze bilo sto, varivo, juhe, pohanje itd itd.

Tikvice mi rastu ko lude u vrtu i ponestaje mi ideja sto bi s njima. Zapeko sam ih sa sirom i spekom, sto je cist dobro ispalo, ali fali mi ideja sto bi jos mogo napravit s njima :)

Fala!

Probaj ovo. Ja ovo najčešče radim s Hokkaidom, ali može se bez problema s bučom ili tikvicama. Samo tikvice važi nakon cijeđenja.
http://robi666.blogspot.com/search/label/Tikve%20i%20bu%C4%8De

ursula1000
26.08.2010., 04:57
Probaj ovo. Ja ovo najčešče radim s Hokkaidom, ali može se bez problema s bučom ili tikvicama. Samo tikvice važi nakon cijeđenja.

ufff, zlevka s tikvicama! Može, pravim obavezno što prije..Hvala na receptu ;)

mauna
26.08.2010., 08:57
Musaka s tikvicama.
Sve isto kao i obična musaka, jedino se umjesto krumppira stave tikvice. Čak ih ne treba ni kuhati prije slaganja.

crótach
26.08.2010., 09:05
Njam, njam, fala!! :)

Pješčani sat
26.08.2010., 09:19
izreži tikvice uzdužno na dvije polovice, izdubi sredinu.
zdinstaj faširamo meso, dodaj izdubljenu sredinu, dodaj začine, stavi nazad u tikvice, u protvan, upećnicu, možeš povrh vrhnja ili rajčicu :top:

Zoey
26.08.2010., 10:37
tikvice na maslinovom ulju? super prilog raznoraznim jelima.

kolutici, maslinovo ulje, teflonska tava, cesnjak. :top:

Elektra
26.08.2010., 10:57
Krem juha od tikvica (http://www.coolinarika.com/recept/724244) - radila u nedjelju, jako fina ispala! :top: :cerek:

LimunLimun
26.08.2010., 11:02
Au! Bijeli umak od tikvica!

Oguliš tikvice, naribaš i baciš na maslinovo ulje dok ne omekšaju, dodaš vrhnja za kuhanje, začine i imaš super umak od tikvica. Ide odlično uz pire i brzo je gotovo.

:)

miss xy
26.08.2010., 11:47
na maslinovu ulju popržiš kapulu i malo pancete ili pršuta sitno nasjeckano, na to izgratanu tikvicu i zaliješ vrhnjem za kuhanje ! uz tjesteninu za prste polizati

ja tikvice dodajem u sva variva koja radim

Dragonfly
26.08.2010., 11:52
Meni je rižoto s tikvicama uvijek za prste polizat i mogu ga u neograničenim količinama pojest! :top: :D :cerek:

kodo
26.08.2010., 12:01
u kipućoj vodi ostavim cijele tikvice oko 5 min da malo omekane,zatim ih na pola prerežem po dužini i lagano po sredini izdubim,napunim s vrhnjem,malo pršuta i žutog sira...zatim ih u pećnicu stavim da se malo ispeku...

Kladi
26.08.2010., 15:51

Oguliš tikvice, naribaš i baciš na maslinovo ulje dok ne omekšaju, dodaš vrhnja za kuhanje, začine i imaš super umak od tikvica. Ide odlično uz pire i brzo je gotovo.

isto tako radim, al ljetos sam bila u jednoj situaciji gdje nije bilo ribeža, al tikvica je pa sam sve to isto napravila s tikvicama na kockice.....isto zgodno i fino!

što staviš od začina? ja kumin ili bosiljak, kopar:top:

saharasaharović
26.08.2010., 18:23
čula sam da su na roštilju odlične

ninjanippon
26.08.2010., 18:54
najbolje su pohane...tjesto se za palačinke napravi i mogu se tikvice zrezat po dužini il na kolute

surlica
26.08.2010., 19:11
izreži tikvice uzdužno na dvije polovice, izdubi sredinu.
zdinstaj faširamo meso, dodaj izdubljenu sredinu, dodaj začine, stavi nazad u tikvice, u protvan, upećnicu, možeš povrh vrhnja ili rajčicu :top:

potpisujem ovaj recept s tima da u smjesu za punjenje ja stavim i malo parmezana a kad napunim tikvice naribam sir i mozzarellu poslažem... mmmmmmmm

a još jedan meni drag recept je: oprane mlade tikvice (onako male, ne prevelike) stavit u kipuću vodu i kuhati nekih 5 minuta, ne duže... izvaditi iz vode, narezati na kolutove, preliti maslinovim uljem, posipati peršinom i češnjakom i svejže mljevenim paprom ali šarenim :klopa: uz roštilj i neko pečeno meso, idealno!!

LimunLimun
26.08.2010., 20:00
isto tako radim, al ljetos sam bila u jednoj situaciji gdje nije bilo ribeža, al tikvica je pa sam sve to isto napravila s tikvicama na kockice.....isto zgodno i fino!

što staviš od začina? ja kumin ili bosiljak, kopar:top:

Kako kada, ako mi se jede tjestenina s curryjem, stavim i curryja bez problema! Fino paše, također. ALi najčešće bosiljka, ružmarina ili eventualno origana, sve mi nekako paše.

A tikvica kao tikvica, može se raditi na sto i jedan način. :)

Kladi
26.08.2010., 21:38
čula sam da su na roštilju odlične

o, da! jesu:top:

jpnsankaijuku
27.08.2010., 08:37
meni su pohane odlične

extreme
27.08.2010., 08:50

ovo radim na paštu, i obavezno naribam malo muškatnog oraščića :klopa:

extreme
27.08.2010., 08:52
tikvice s limunom...

tikvice narežeš na duže rezance, limunovu koricu (količina po želji) oguliš, i narežeš isto na tanke kratke trakice..

sve skupa dinstati na maslinovom ulju dok tikvice nisu gotove.
začini po želji..

odlično kao prilog uz meso, iako ja to jedem samo s kruhom :zvrko:

ursula1000
08.09.2010., 16:18

moram podići topic da prijavim da je ova zlevka vrh, upravo ju papam, a i dečko se isto davil maloprije, super mu je :rofl: :s
Ovo će mi sad biti svako malo na meniju..Hvala Pella na odličnom receptu!

Silvery
08.09.2010., 16:42
1001 jelo od tikvica - zakon su :s

Rižot od tikvica:
-o guliti tikvice i isjeckati ih na male kockice. Nasjeckati luk (kapulu) na sitno, prodinstati na maslinovom ulju dok ne pozlatni, dodati tikvice, posoliti, staviti začina po želji (može i samo papar), ja dodam i bosiljak kasnije. Zaliti vodom, neka malo kuha. Dodati rižu, zatim češnjak, na kraju vrhnje i peršin. Probati jeli dovoljno slano/papreno/začinjeno po ukusu i to je to.

Rižot od tikvica na crveno:
- isto sve, samo bez vrhnja, a na početku se uz tikvice dodaju svježe nasjeckane rajčice, a mogu uz to i balancane i paprike. Začini se bosiljkom, peršinom, češnjakom i polijeva se nekim temeljcem od povrća.

Juha od tikvica:
-tikvice, luk, krumpir, koja mrkvica i sve zajedno skuhati i propasirati (ovo je laganija varijanta) s maslinovim uljem.

Juhaod tikvica 2:
- tikvice, luk, krumpir, mala mrkvice sve zajedno malo prodinstati i onda skuhati polako s vodom i malo mlijeka. Štapnim mikserom izmiksati dok ne postane kremasto. Uz to prepržiti kockice kruha na maslinovom ulju. Začiniti peršinom i dalje po želji.

Tikvice na gradele:
- posolite tikvice, neka malo odstoje i onda na gradele. Friško staviti maslinovo ulje i friško mljeveni papar obavezno. Ne ih pretanko rezati i ne guliti koru.

Tikvice pečene sa sirom (mozzarella):
- ispeći ih i pred kraj staviti sir na njih, mogu se rezati na malo deblje kolutove. Prethodno posoliti i popapriti i dodati malo maslinovog ulja. Može i drugi sir ili ih poslužiti s feta sirom.

Umak od tikvica:
- isto kao gore rižot kad se spema: dinstati na luku i češnjaku malo podliti vodom dok se ne skuha i dok se malo ne zgusne. Začiniti po želji, ali bolje malo pikantnije. Izmiksati sa štapnim i preliti po tjestenini. Može se pomiješati tek s malo vrhnja.

Polpete od tikvica na tri načina:
- Izribati tikvice, posoliti i pustiti da se ocjede od suvišnog soka. Umiješati jaja (ovisno o količini, npr 1 ili 2), brašno, posoliti, popapriti, može se staviti peršin i dobro izmiješati u lijepu laganu smjesu da se žlicom može stavljati u ulju kao malo pršuratice ili plitke polpetice.

Druga varijanta, meni puno puno draža:
- sve isto, ali još obavezno izribam kapule (luka) i nekad čak dodam koju manju izribanu mrkvicu. Stavim peršin. Postupak je isti. Bitno je samo da ne prevladava tijesto, već povrće, da se baš osjeti :top:

Treća varijanta:
- sa sirom, stavim i parmezana i gaude uz tikvice i/ili luk i/ili mrkvu i možda koja kapljicu mlijeka. Sve izribano po istom postupku i na ulje. :klopa:

Pohane tikvice:
- klasika, tijesto za palačinke, malčice gušće i unutra umočiti kolutove (ili neke druge oblike) tikvica, pa na ulje.

Punjene tikvice:
- s mljevenim mesom i sirom, kao mali brodovi.

Ima toliko toga na mali milijun načina da ti se pamet zavrti :zvrko:

Silvery
08.09.2010., 23:38
Još jedan dodatak onim polpeticama, moće i ovako:

Isti postupak, samo uz tikvice izribati i krumpir i po želji dodati sir. Jaja, brašno i se ostalo, pa na ulje. :klopa:

ursula1000
09.09.2010., 04:17
Silvery, sve fini recepti :top:

Neg, imam pitanje. Dal bi se moglo te polpete (inače ih obožavam) umjesto da ih se stavlja na ulje, za promjenu napravit možda nešto gušću smjesu, pa na masni papir i u pećnicu s njima? :o

Bi imalo to kakvog smisla? :ne zna:

Dlapek
09.09.2010., 08:32
Silvery, sve fini recepti :top:

Neg, imam pitanje. Dal bi se moglo te polpete (inače ih obožavam) umjesto da ih se stavlja na ulje, za promjenu napravit možda nešto gušću smjesu, pa na masni papir i u pećnicu s njima? :o

Pekla Đipsa.
Odi na Rekreaciju pa pogledaj tam na receptima.

ursula1000
09.09.2010., 10:53
Pekla Đipsa.
Odi na Rekreaciju pa pogledaj tam na receptima.

Hvala :) . Svakak budem potražila

palj
09.09.2010., 10:58
Što se rižota od tikvice tiče, ja uz tikvicu dodam i mrkvu narezanu na kockice...i malo pomidora.

TincH
09.09.2010., 15:08

:)Za ovo ja prvo zdinstam luk na maslinovom, pa stavim tikvice, i zalijem jogurtom, te na kraju pospem koprom. Super osvježavajuće, za one koji vole kiselije :klopa:

Silvery
09.09.2010., 15:44
Što se rižota od tikvice tiče, ja uz tikvicu dodam i mrkvu narezanu na kockice...i malo pomidora.
:top: Znala sa, da sam nešto izostavila. Bravo, mrkva mi odlično ide uz to :)

Vrlo vjerojatno da, ali moram priznat da nisam nikad probala. Mogla bih to ovih dana, pa svakako javim kako je ispalo :top:

Gipsyqueen
09.09.2010., 17:40
Hvala :) . Svakak budem potražila

Slobodno formiraj polpete na papiru za pečenje i stavi u pećnicu.:D Ja sam tako pekla i ispalo je dobro.:D

Danas pečem Pellapratovu zljevanku s tikvicama i čini mi se da će biti super.:lux:

Silvery
09.09.2010., 23:27
Jeli pospeš sira pred kraj?
Joj, meni je to jelo tako super, mogla bih ga jesti dok se ne pretvorim u tikvicu :p

dianna
10.09.2010., 07:01
Joj, meni je to jelo tako super, mogla bih ga jesti dok se ne pretvorim u tikvicu :p

evo još jedne takve :D:D:D

Nego jel ima ikakav način pohanja u tavi ali da ne budu toliko masne, kako ih ispohat???
stavim ih ja na papir da upiju višak masnoće ali nije to to.. postoji li uopće neki niskokaloričniji način ?? :misli:

bluebox
10.09.2010., 07:46
Nego jel ima ikakav način pohanja u tavi ali da ne budu toliko masne, kako ih ispohat???
stavim ih ja na papir da upiju višak masnoće ali nije to to.. postoji li uopće neki niskokaloričniji način ?? :misli:
Na masni papir, pa u pećnicu :)
Prednosti - jela ne ispadaju masna, gurneš u pećnicu i zaboraviš na neko vrijeme (doduše, ne toliko dugo koliko se meni zna dogoditi :zubo:) nema stajanja uz šporet, poslije je dovoljno samo malo proprati tepsiju, umjesto ribanja masne, nauljene, zagorene tave.
Ma tko je smislio masni papir treba dobiti nagradu :s

Osim kajgane, ništa više ne pržim u tavi :cerek:

dianna
10.09.2010., 07:54
znam znam za u pećnicu ali pitam za pohanje u tavi, sigurno nisu tak ukusne iz pećnice ko iz tave :zubo:

ursula1000
10.09.2010., 09:16
Slobodno formiraj polpete na papiru za pečenje i stavi u pećnicu.:D Ja sam tako pekla i ispalo je dobro.:D

Danas pečem Pellapratovu zljevanku s tikvicama i čini mi se da će biti super.:lux:

Može, može, onda prvom prilikom radim polpetiće u pećnici :cerek:

Kak je ispala Pellapratova? :)

doriana gray
11.09.2010., 13:54
ovo je moj omiljeni

-tikvice
-malo maslinovog
-1 režanj češnjaka
-1 žličica crvene paprike
-začini po želji
-krušne mrvice

dakle, narezati tikvice na ploške, posoliti i ostaviti da odstoje i puste vodu. posložiti u tepsiju na papir za pečenje i zaliti marinadom od maslinjaka, crvene paprike, soli, papra, mažurana, svega što vam padne na pamet i jednog nasjeckanog režnja češnjaka. ja obično stavim prst i pol ulja na dvije tikvice, u čaši od 2 deci (čisto da dobijete osjećaj koliko ulja treba). kad zalijete marinadom pospite mrvicama i pecite na 180 stupnjeva nekih 20ak minuta.

moj omiljeni, a tako ih jede i moj dragi koji tikvice ne može smisliti :zubo:

Gipsyqueen
11.09.2010., 14:16
Kad pazim što jedem, ne posipam sirom, ali inače i ja to volim.:D

znam znam za u pećnicu ali pitam za pohanje u tavi, sigurno nisu tak ukusne iz pećnice ko iz tave :zubo:
Nema takvog načina.:D Ako ih pečeš na teflonu, bez masnoće, ispadnu kao na papiru za pečenje u pećnici.
Onaj "efekt pohanja" ne možeš baš postići bez pravog pohanja. Ja volim tanje polpete, pa kad se u pećnici ispeku s opcijom ventilator ispadnu hrskavije, ali to nije to.:D

Može, može, onda prvom prilikom radim polpetiće u pećnici :cerek:

Kak je ispala Pellapratova? :)

Super, samo ću idući put isprobati baš s Hokkaido tikvom.:lux:

Silvery
13.09.2010., 11:13
Evo jučer radila tikvice punjene tunjevinom i sirom.
Trebao je ići kravlji sir, ali ja sam stavila mješavinu mozzarelle i gaude (zaželila se :D).

Uglavnom tikvice se uzduž prerežu i izdube se tako da izgledaju kao male barke. Posole se i puste da odstoje i puste višak vode.
Ostatak tikvica se na sitno isjecka i dinsta na luku, češnjaku i maslinovom ulju, te se pomiješa sa tunjevinom i dodaju se žačini po želji (peršin, papar, sol, ostalo).
Time puniti tikvice. Staviti ih u vatrostalnu posudu (jer ipak puste malo vode pa mi papir ne odgovara) ili može u neku drugu i peći dok ne porumene.

Na pola pečenja prekriti folijom. Na kraju posuti s još malo sira (ovo važi ako je u smjenu stavljen kravlji). Njam njam.

Laura Scott
13.09.2010., 11:23
Evo jučer radila tikvice punjene tunjevinom i sirom.
Trebao je ići kravlji sir, ali ja sam stavila mješavinu mozzarelle i gaude (zaželila se :D).

Uglavnom tikvice se uzduž prerežu i izdube se tako da izgledaju kao male barke. Posole se i puste da odstoje i puste višak vode.
Ostatak tikvica se na sitno isjecka i dinsta na luku, češnjaku i maslinovom ulju, te se pomiješa sa tunjevinom i dodaju se žačini po želji (peršin, papar, sol, ostalo).
Time puniti tikvice. Staviti ih u vatrostalnu posudu (jer ipak puste malo vode pa mi papir ne odgovara) ili može u neku drugu i peći dok ne porumene.

Na pola pečenja prekriti folijom. Na kraju posuti s još malo sira (ovo važi ako je u smjenu stavljen kravlji). Njam njam.

Bravo za ovaj recept, ovo cu bas isprobati :top: Inace, radim tikvice-brodice na gotovo identican nacin :mig: Jedina razlika jest sto u svoje stavljam presanu sunku i bilo koji mekani sir :) A kako smanjujem konzumaciju mesnih preradjevina, tuna mi se cini odlican nadomjestak :mig: Hvala ti :s

Dory-
13.09.2010., 21:08
ovo je moj omiljeni

-tikvice
-malo maslinovog
-1 režanj češnjaka
-1 žličica crvene paprike
-začini po želji
-krušne mrvice

dakle, narezati tikvice na ploške, posoliti i ostaviti da odstoje i puste vodu. posložiti u tepsiju na papir za pečenje i zaliti marinadom od maslinjaka, crvene paprike, soli, papra, mažurana, svega što vam padne na pamet i jednog nasjeckanog režnja češnjaka. ja obično stavim prst i pol ulja na dvije tikvice, u čaši od 2 deci (čisto da dobijete osjećaj koliko ulja treba). kad zalijete marinadom pospite mrvicama i pecite na 180 stupnjeva nekih 20ak minuta.

moj omiljeni, a tako ih jede i moj dragi koji tikvice ne može smisliti :zubo:

Ovo cu sigurno probati :top:

Ja ih inace ili punim sa mesom pa u pecnicu (vec su drugi pisali) ili nekakav rizoto...samo kaj ja vise volim tikvice na bijelo nego sa paradajiz sosom i super mi ide ruzmarin i vlasac sa tikvicama :D

odeta
13.09.2010., 21:38
Na masni papir, pa u pećnicu :)
Prednosti - jela ne ispadaju masna, gurneš u pećnicu i zaboraviš na neko vrijeme (doduše, ne toliko dugo koliko se meni zna dogoditi :zubo:) nema stajanja uz šporet, poslije je dovoljno samo malo proprati tepsiju, umjesto ribanja masne, nauljene, zagorene tave.
Ma tko je smislio masni papir treba dobiti nagradu :s

Osim kajgane, ništa više ne pržim u tavi :cerek:
i ja radim tako.najlakse je

Silvery
13.09.2010., 22:14
Bravo za ovaj recept, ovo cu bas isprobati :top: Inace, radim tikvice-brodice na gotovo identican nacin :mig: Jedina razlika jest sto u svoje stavljam presanu sunku i bilo koji mekani sir :) A kako smanjujem konzumaciju mesnih preradjevina, tuna mi se cini odlican nadomjestak :mig: Hvala ti :s

Ma nema na čemu :kiss:, sa ovim tikvicama se stvarno može svašta, pa čak i tunjevina koja je stvarno super spoj :top:

Laura Scott
15.09.2010., 09:01
Ma nema na čemu :kiss:, sa ovim tikvicama se stvarno može svašta, pa čak i tunjevina koja je stvarno super spoj :top:

Radila sam ih jucer za rucak, upravo s tunjevinom. Sto reci-opce odusevljenje! Bile su zaista bogato punjene jer sam stavila cijelu konzervu tunjevine na samo dvije tikvice :D U smjesu sam jos dodala i malo prezle jer mi se cinila prevodenasta, a kao sir sam koristila gaudu (jedino nju sam imala u kuci). Uz rizu i malo salate, zaista rucak za prste lizati :cerek:

tihana22
19.09.2010., 17:23
kupila sam ovo cudo ( izgledalo mi primamljivo :cerek: ) dobro, znam da je neka tikva, al ne znam sta s njom :confused:

http://img837.imageshack.us/img837/4725/slika1568.jpg (http://img837.imageshack.us/i/slika1568.jpg/)

navikla sam na obicne, zelene, mekane tikvice koje su gotove za pr minuta, a ovo je tvrdje od kamena :rolleyes:

ugl, molim neku ideju za spremanje, treba li se sta gulit, mozda danima namakat da omeksa :zubo: i slicno

btw, na slici izgleda ogromno, al u biti ima ravno 1 kilo

patientia
19.09.2010., 17:25
Butternut je to, samo malo deformirana. Operi, prepolovi, izvadi sjemenke, ispeci, oguli i pojedi.

tihana22
19.09.2010., 17:34
Butternut je to, samo malo deformirana. Operi, prepolovi, izvadi sjemenke, ispeci, oguli i pojedi.

moja prva zuta tikva, a velis da je deformirana? :eek: :o

koliko se dugo treba peci? jel fina barem, vec kad je deformirana? :D

patientia
19.09.2010., 17:41
Ma nije nista strasno, samo je uobicajeno da je kod peteljke tanja nego na dnu. Normalna je, jestiva.

Koliko treba peci ovisi o velicini. Ja ostavim pola sata na 180 stupnjeva i onda svakih 5 minuta pikam raznjicem da vidim kad je mekana. Pecem u vrecici za pecenje, ali moze i bez.

tihana22
19.09.2010., 17:52
hvala, isprobat cu, sta mi drugo preostaje :cerek:

patientia
19.09.2010., 17:57
Naravno, od pecene tikve mozes napraviti i juhu. Zdinstas na zlici ulja 2 luka, dodas pol kile pecene tikve (bez kore), sol i vodu i prokuhas dok luk ne bude mekan, onda izmiksas stapnim mikserom, dodas vode ako zelis rjedje. Mozes i mrkve, celera, persina dodati ako ti pase.

surlica
19.09.2010., 18:31
kupila sam ovo cudo ( izgledalo mi primamljivo :cerek: ) dobro, znam da je neka tikva, al ne znam sta s njom :confused:

http://img837.imageshack.us/img837/4725/slika1568.jpg (http://img837.imageshack.us/i/slika1568.jpg/)

navikla sam na obicne, zelene, mekane tikvice koje su gotove za pr minuta, a ovo je tvrdje od kamena :rolleyes:

ugl, molim neku ideju za spremanje, treba li se sta gulit, mozda danima namakat da omeksa :zubo: i slicno

mmmmmmmmmmm rižoto s muškatnom tikvom... njama
radiš kao klasični rižoto samo dodaš ovu kuhani i smiksanu tikvu... na kraju limunova soka i maslaca :klopa:

extreme
20.09.2010., 11:08

moja omiljena...:D

oguli, nareži na kockice, posoli, popapri i ispeci u pećnici dok ne postane fino mekana i slatkasta :klopa:

atlantis
20.09.2010., 13:39
Tikvice
1.
Umak od luka, mrkve, paprike, tikvica, (piletine), vrhnja ili paradajza

2.
Pohane - narezane na ploške uvaljane u mrvice/brašno, jaja, mrvice/brašno

3.
Na grill tavi - posoljene, prebrisane, na tavu bačene

4.
Palačinke od tikvica - gusta smjesa za palačinke, unutra ubačene naribane, posoljene, oscijeđene tikvice. Na tavu s ulje, svježi sir i vrhnje uz to

5.
Punjene mljevenim mesom

6.
Popečci - naribati, posoliti, ocijediti tikvice. U toj količini umiješati svježeg sira, jedno jaje, brašna (u toj količini) i krušnih mrvica toliko da se daju oblikovati popečci

7.
Popečci - naribati, posoliti, ocijediti tikvice. Tikvice, naribanu mrkvu, grašak, kukuruz, paprika, poriluk (povrće iz frižidera :D), jedno jaje, sol, brašno i oblikujte popečke.

Pellaprat
06.10.2010., 00:20
Bliži se 17.10. pa da malo oživim ovaj topic s nekoliko svježih informacija za sve nas tikvoljupce.

Tikve je nepotrebno zamrzavati jer ih većina izvrsno podnosi dugo odležavanje u negrijanoj prostoriji i samo će dobiti na kvaliteti. Neke tikve mogu stajati i više od godine dana. Npr. futsu, zapalito, argenta, acorn (žir), provansalska, buterica, kesten tikva, bademica i još mnoge druge pravilnim odležavanjem znatno pojačavaju aromu i dobivaju kvalitetniju teksturu. U ovo vrijeme kupljena hokkaidica, najkvalitetnija će biti negdje u ožujku-travnju sljedeće godine. Jedino je važno da pri kupnji tikvi pripazite da nema oštećenja na površini (već suhe ogrebotine nisu važne) i najvažnije; svaka tikva mora imati par centimetara peteljke. Tikva kojoj je peteljka potpuno odlomljena ili je prekratko odrezana, ne može se održati. Kada kupite tikvu koju mislite ostaviti duže vrijeme, obrišite ju mokrom krpom, odstranite vidljive nečistoće, pustite da se osuši i položite ju na tvrdu potpuno suhu podlogu u prostoriju u kojoj je zimi temperatura od +1 do +18, zaštićenu od direktnog sunca (ako je jako sunčana prostorija, možete ju prekriti laganim prozračnim platnom). Prvih desetak dana, svaki drugi dan opipajte svoje tikve i ako neka od njih postane na nekom dijelu mekša ispecite ju i pojedite. Sve koje u destak dana ne pokažu promjene, neće se pokvariti barem do sljedeće jeseni.
Zamijetio sam da se u nas još sva jela previše vrte samo oko "klasične buče", buterice i negdje ponešto hokkaidice, što je šteta jer ako ih volite morate probati i ove gore boldane kao i neke nove recepte i ideje poput „Đavolje kose“ ljutog jela koje se radi od špageti tikve, varijacija na temu ajvara gdje patliđane zamjenjujete pečenom futsu tikvom, pekmeza od kestena i muškatice s kardamomom, kreme od zapalito tikve i zelenog papra, pirea od kesten tikve s šlagom, savijaču od vrganja i argente, pečene pastrve u umaku od bademice, pikantne teleće koljenice s trubačama pirjane u muškatnoj provansalki i još desetke drugih divota (recepti će kroz par dana biti dopunjeni na mojem blogu).

Za pravo upoznavanje ovakvih specijaiteta i ljepotica jeseni, dođite u Ivanić-Grad 17.10. na Bučijadu, vikend kada Ivanić postaje pravi Pumpkintown. Za sve vas koji ćete pritom razne bučnice i druge divote zaliti kojom čašom, iz Zagreba vozi Bučko express u 9,30 a povratak je oko 16,10.

http://www.idemvan.hr/dogadaj/6-bucijada-u-ivanic-gradu-2010/5596/

ta.ja
07.10.2010., 11:35
Evo prigodne zabave za ovaj vikend Bundevijada - Vrbovsko (http://www.tz-vrbovsko.hr/bundevijada.html)

Npr. futsu, zapalito, argenta, acorn (žir), provansalska, buterica, kesten tikva, bademica i još mnoge druge ....

Zamijetio sam da se u nas još sva jela previše vrte samo oko "klasične buče", buterice i negdje ponešto hokkaidice, što je šteta jer ako ih volite morate probati i ove gore boldane kao i neke nove recepte i ideje

Očekivala sam da ćeš na blogu imati recepte od boldanih vrsta, ali izgleda da spremaš samo hokkaido tikvu

Pellaprat
07.10.2010., 15:59
Evo prigodne zabave za ovaj vikend Bundevijada - Vrbovsko (http://www.tz-vrbovsko.hr/bundevijada.html)

Očekivala sam da ćeš na blogu imati recepte od boldanih vrsta, ali izgleda da spremaš samo hokkaido tikvu

Evo kopipejstam i boldam svoju rečenicu u zagradi (recepti će kroz par dana biti dopunjeni na mojem blogu).
Čekao sam da navedene tikve potpuno sazriju i da završim tečaj iz fotografije da više ne plašim ljude svojim uratcima.:D

Evo, da li je ova fotka futsu ljepotica već dovoljno dobra za sv.Kulku ili da ipak ostanem još ovdje ? :ne zna:

. http://img833.imageshack.us/img833/3569/picture238l.jpg (http://img833.imageshack.us/i/picture238l.jpg/)

ta.ja
07.10.2010., 17:02
Znam da sam off, ali nije mi jasno što si se toliko zalijepio za tu stranicu, odnosno što toliko imaš protiv nje :confused: Recepti kao i svugdje :ne zna: To što se nekima kosa na glavi diže kad vide njezin link je drugi par rukava. Smatram da će dobar recept uvijek biti dobar recept, neovisno o tome gdje je objavljen :mudri:

Donata
07.10.2010., 19:31
Smatram da će dobar recept uvijek biti dobar recept, neovisno o tome gdje je objavljen :mudri:

U to ime recept (http://www.coolinarika.com/recept/kiflice-od-bundeve) za kiflice od bundeve.

Rado pravim njoke od bundeve, juhu, a apsolutni favorit mi je rižoto od bundeve s gorgonzolom.

MalaMulica
16.07.2012., 13:16
Ljudi moji, ja ne znam kako jedan gastro pdf može opstat bez ovakve teme! :D
u to ime otvaram temu o jedinstvenoj i veličanstvenoj - tikvici! :s

http://www.coolinarika.com/repository/images/_variations/5/b/5bad8bcd3732c4bbe8837ead93e0e873_header.jpg
(nije moja slika, al je dobra)

obzirom da im je sad sezona u punom jeku, a jako su zdrave i mogu se pripremit na milijardu i jedan način, evo nam mjesto gdje ćemo razmjenjivat recepte, sličice i oduševljenje tom namirnicom! :cerek:
ne bi tila izgubit sve te recepte u bespućima drugih tema. jer kad u zimu uvati kriza, ko će tražit recepte po pdf-u :rofl:

danas za ručak spremam nešto s tikvicama, ako me oduševi, zakeljim slike tu.
do tad vi možete keljit svoje slike i recepte. :cerek:

morem li zamolit moda da prebaci neke postove s tikvicama tu? bilo je dobrih recepata, pa da se ne zagube na 'slikama i receptima' :o

želim vam puno tikvica i tikvičastih recepata ovo ljeto! i želim vam puno zamrznutih tikvica u zamrzivaču, da imate za zimu! :s

:headbang:

edit: slike pod obavezno keljite! :s

TincH
16.07.2012., 17:25
Dakle. Imam doma 3 ovakve. Domaće. http://s15.postimage.org/abpq8jlqj/tikva.jpg

Kaj s njima, osim pohanja? Pohano ne volim. Znam da se s tim rade savijace al to mi je za zimu i prekomplicirano.

U obzir dolaze juhe, kombinacije s mesom, jajima, sirom, jecmom, kvinojom, rizom, moze tjesteninom. Ili samo. I da je brzo gotovo. Hvala puno :)

Gipsyqueen
16.07.2012., 17:49

Kaj s njima, osim pohanja? Pohano ne volim. Znam da se s tim rade savijace al to mi je za zimu i prekomplicirano.

U obzir dolaze juhe, kombinacije s mesom, jajima, sirom, jecmom, kvinojom, rizom, moze tjesteninom. Ili samo. I da je brzo gotovo. Hvala puno :)

Meni ta tikva paše u svašta.:D

Možeš je prodinstati na luku, dodati joj razne žitarice (rižoto, pir i sl.); napraviti varivo; naribati je u neki povrtni čušpajz; napraviti juhu s drugim povrćem (i/ili mesom); običnu ili kukuruznu zljevanku (s posnim :D); napraviti je zapečenu u pećnici kao prilog ili samostalno jelo,..

TincH
16.07.2012., 18:04
Tnx :)

Ako imas neki dobar recept za juhicu, lijepo bi molila.

Taman kako sam postala pitanje, vidjela gore reply od atlantis. Tako da sam bas naribala malo te tikve u smjesu za zobene palacinke. Bas se ispeklo i uopce ne zgleda lose. :s

Gipsyqueen
16.07.2012., 18:33
Na ovoj temi ima baš dobrih ideja. Ja sam isprobala puno toga s tikvama i tikvicama - od polpeta i čušpajza do zljevanki i kolača. Npr.pekla sam po Pellapratovom receptu za zljevanku i oduševila se.:s
Inače mi je super samo zdinstati tikvu na malo luka, dodati muškatni oraščić, poslužiti uz meso.:s

Napišem ti još neke stvari, s kompa.:mig:

Pellaprat
16.07.2012., 20:02

Koliko su one velike - teške ? Prema slici ne mogu procijeniti.

MalaMulica
17.07.2012., 12:30
dobro, dakle, vidim da će tema živjet, pa evo nekih recepata i slika od zadnjih dana! :D

pita s tikvicama:

http://i49.tinypic.com/28a6pmr.jpg

http://i47.tinypic.com/23jopr6.jpg

recept:
jako je jednostavno:
- 2 jaja
- 1 dcl mlijeka
- 1 dcl ulja (suncokretovo)
- 1 i po veća tikvica (naribana i ocijeđena)
- 3-4 žlice brašna (ja sam stavila pola kukuruzno, pola glatko...al može sve glatko)
- sol, bosiljak

jaja, mliko i ulje dobro promiješaš, dodaš ocijeđene tikvice i na kraju brašno! smjesa još uvik mora bit tekuća, ne smije bit onako tvrda ko da praviš polpetice. začini sa solju, a ja sam dodala i bosiljka.

uliješ u nauljenu tepsiju (promjer 30cm) i pečeš na 180-200C, oko 20-25min. posluži se uz hladno kiselo vrhnje.

inače, recept je od moje strine, ona dodaje i parmezan u ovo, ja ga ovaj put nisam dodala, al može se dodat naribani parmezan ili neki drugi sir po guštu. isto bude fino

ovo sam kopirala sa slika i recepata, neki su radili varijacije i rekli da se ulje može puuuuno smanjit, ili zamijenit s vrhnjem, može se dodat sir, ribani krumpir, mrkva...itd!
jednostavno je za napravit i fino je! :s

polpete s tikvicama, pečene u pećnici:

http://i49.tinypic.com/286wn89.jpg

http://i47.tinypic.com/dy4uac.jpg

recept:
:choco cat mode on:
pa i nema baš nekog posebnog recepta, detaljnog...sve je odokativno
dakle, jedna tikvica, jedna manja mrkva, pola kapule - sve se nariba i pusti da se procijedi. nariba se malo sira (ja imam neki tvrđi pa sam njega stavila), 2 režnja češnjaka i umiješa u to. dodaju se 2 jaja i začini (sol, papar, bosiljak, peršin, slatka crvena paprika). sve dobro promiješaš i dodaš mrvica toliko da možeš pravit polpetice među rukama.
malo ih spljoštiš među dlanovima, uvaljaš u kukuruznu krupicu pomiješanu s malo sezama i stavljaš na papir za pečenje i na rešetku u pećnicu. peče se na 190-200, ne znam koliko, imam problema s pećnicom.

enivej, obzirom da nema nimalo ulja u njima i da se ne prže na ulju, malo su suhi pa sam ja pravila ovaj 'dip' uz njih! jogurt, sol, režanj češnjaka i vlasac. ohladit ui umakat u to.

ako ne želiš umak, onda stavi 1-2 žlice ulja u polpete da ne budu suhe.

:choco cat mode off:
da još jednom napomenem, obzirom da u njima nema ulja, niti ikakve masnoće, a i peku se u pećnici bez ulja, budu dosta suhe! zato sam ja uz njih pravila umak. mogu se peć i na ulju, al onda budu masnije, ili se može u jih umiješat vrhnja, sira i sl pa se isto peć u pećnici, onda ne bi trebale bit suhe.
i da, ne tribaju se valjat u kukuruznu krupicu,mogu i u mrvice, a ne moraju u ništa. :D

MalaMulica
17.07.2012., 12:48
Mulice...bog te blagoslovil rajskim vrtom u kojem obitavaju samo tikve svih vrsta :)

iz tvojih usta u božje uši :Pop: :rofl:

jučer su bile domaće tagliatelle s umakom od tikvica i mozzarelle, s malo kadulje:

http://i46.tinypic.com/300dt84.jpg

http://i46.tinypic.com/30clqur.jpg

ovo nam se isto jako svidilo,a nije potebno nikakvo vrhnje, umak je kremast od mozzarelle:

- 1 srednja tikvica se nariba i ocijedi, a onda se izdinsta na malo maslinovog ulja, sa češnjakom, peršinom i bosiljkom
- tagliatelle se skuhaju u vreloj posoljenoj vodi
umak:
- 2 režnja češnjaka, sitno se nasjeckaju i dinstaju par sekundi na mrvicu maslinovog ulja (jako kratko, ne smiju se pržit puno)
- 2 lista sušene kadulje
- 125 g mozzarelle
- sok i korica jednog limuna (ja sam stavila manje, jer je limun bio jako velik)

to se sve stavi u blender i smiksa u kremastu smjesu. probati okus pa prilagodit, eventualno dodat limuna.
u tavu s tikvicama se ubace tagliatelle (ne cijede se, hvataljkom se izvade), an to ide umak...sve se dobro izmiješa. umak se od vruće tjestenine zgrije i rastopi i sve se fino poveže. začiniti još sa soli i paprom ili što vam već paše, poslužiti sa naribanim sirom. ako želite da bude kremastije, može se dodat malo tekućine od kuhanja tjestenine i mala kockica masla.

tagliatelle sam zamišala od 300g glatkog brašna i 3 jaja + malo soli. ostavila u zatvorenoj posudi da odmori pola sata, na sobnoj temp. razvaljala tanko i rezala rezance.

ovo je količina za 3 gladne osobe, a malo ostane za večeru :o :D

TincH
17.07.2012., 14:53
Koliko su one velike - teške ? Prema slici ne mogu procijeniti.A šta ja znam, ogromne su. Ko boca od litru i pol :D

Evo, jedna je već gotova. Jučer su bili popečci od zobenih i tikvica, a danas sam na netu našla neku juhu.

Tikvice, 1 krumpir, luk, češnjak, sve zdinstati, kuhati, propasirati, malo vrhnja + kopar i majčina dušica. Baš jedem :klopa:

Shvatila sam da su potpuno iste kao zelene male tikvice. A ja tuka mislila da se radi o nečem posebnom :bonk:

Dlapek
18.07.2012., 07:38
A šta ja znam, ogromne su. Ko boca od litru i pol :D

Evo, jedna je već gotova. Jučer su bili popečci od zobenih i tikvica, a danas sam na netu našla neku juhu.

Tikvice, 1 krumpir, luk, češnjak, sve zdinstati, kuhati, propasirati, malo vrhnja + kopar i majčina dušica. Baš jedem :klopa:

Shvatila sam da su potpuno iste kao zelene male tikvice. A ja tuka mislila da se radi o nečem posebnom :bonk:

Evo i mog recepta za juhu.
Dalle,oguliš ,očistiš i narežeš na kocke,baciš na maslinovo,posoliš i dinstaš.
Malo popapriš i kad je mekano stučeš gnječilicom za krumpir(ja volim komadiće),naliješ temeljkcem ili mješavinom mlijeka i slatkog vrhnja.U ovu juhu sjajno paše kopar.
Možeš naliti i stepkom.

ZovemSeCrvena
19.07.2012., 09:33
http://img861.imageshack.us/img861/3953/polpete.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/861/polpete.jpg/)

pečene polpete po muličinu receptu. bile su mi ok, samo sam ih presolila... neznam šta su moji rekli al nije me ni briga, oni uvijek nešto čudinjaju hahahahaha
stavila sam jednu tikvicu i punu šaku sira, tako da mi nisu bile suhe...

atlantis
19.07.2012., 09:38

Umak od tikvica, paprike, paradajza s rižom
Juhe
Složenci
Ono nešto s jajima od Mulice (jaja, brašno, malo masnoće i naribane tikvice)
Varivo od tikvica (luk, meso, tikvice, začini, vrhnje)
Savijače
Polpete razne

Pellaprat
19.07.2012., 09:39

Kada su tako velike zar nije to sorta za bučnicu ? :ne zna:
Po fotki mi sliči na one buče koje kumice ribaju.:ne zna:

*jezebel*
19.07.2012., 14:36
ja tu bijelu tikvu najvise volim ili pohanu ili kao jednostavno varivo na mlijeku, ne treba mi nikakav luk, a od zacina mi tu najvise pase kim. sa sezamom je ne kombiniram, iako sezam dosta koristim u kombinaciji s nekim drugim tikvama.

Pellaprat
19.07.2012., 14:42
ja tu bijelu tikvu najvise volim ili pohanu ili kao jednostavno varivo na mlijeku, ne treba mi nikakav luk, a od zacina mi tu najvise pase kim. sa sezamom je ne kombiniram, iako sezam dosta koristim u kombinaciji s nekim drugim tikvama.

Na mlijeku je izvrsna i za varivo i juhu i umak. S tom bijelom radim i kruh, a ona mi izmiksana, uz druge dodatke i mlijeko služi kao tekućina u kojoj otopim kvasac i s čim dižem tijesto. No da li je to tikva - buča koja se kao odrasla riba za bučnicu ?

Zla patka
19.07.2012., 14:51
kak radite to varivo na mlijeku?
ja dinstam luk, pa dodam cesnjak i naribanu tikvicu, prodinstam i razrijedim s mlijekom do zeljene gustoce. dodam kopra na kraju.
ponekad umjesto mlijeka stavim par zlica kiselog vrhnja (akoimam domace s placa).

s kimom radim varivo od buce s paradajzom

meni je sve dok je malo tikvica, a kad je veliko postaje buca :zubo:

Dlapek
19.07.2012., 14:53
kak radite to varivo na mlijeku?
ja dinstam luk, pa dodam cesnjak i naribanu tikvicu, prodinstam i razrijedim s mlijekom do zeljene gustoce. dodam kopra na kraju.
ponekad umjesto mlijeka stavim par zlica kiselog vrhnja (akoimam domace s placa).

s kimom radim varivo od buce s paradajzom

meni su tikvajni preprazni nekak...
Više volim buče.
Dio naribam,dio na kocke,pa na maslac,ili maslinovo,sol,papar,češnjak nekad da ili ako ide kopar onda ne mećem.Dinstam i dodam malo mlijeka na kraju.
Ima slička tam na Slijkama.

Pellaprat
19.07.2012., 14:59

Ja još razlikujem tvrdokorke kao futsu i sl. Njih zovem tikve. Ostalo su ili tikve ili tikvice, ali muči me buča za bučnicu. :zubo:

spic
19.07.2012., 15:06
kolko ja znam :D kod nas se velika bijela tikva koristi za bučnicu :)
mislim tak bake rade, ali masa ljudi radi od bilo kakvih, no ona prava je od bijele

Gipsyqueen
19.07.2012., 15:13
Ja sam jučer dobila brdo tikvi pa i tikvu poput ove TincHine, ali je moja ogromna. Morat ću se pofotkat' s tim čudom.:rofl:

Pečem Hokkaido razljevaču.:lux:

*jezebel*
19.07.2012., 16:17
Na mlijeku je izvrsna i za varivo i juhu i umak. S tom bijelom radim i kruh, a ona mi izmiksana, uz druge dodatke i mlijeko služi kao tekućina u kojoj otopim kvasac i s čim dižem tijesto. No da li je to tikva - buča koja se kao odrasla riba za bučnicu ?

mislim da sam neku babu na placu nedavno vidjela da riba upravo to na sto mislim (za sto je riba, ne znam). a mislim na duguljastu debelu bijelu mrcinu, vecu od zucchinija. ja ju zovem bijela tikva, a doma smo ju prije zvali jednostavno - bundeva. :zubo: nekad naidjem na cistu bijelu, nekad na lagano zelenkasto prosaranu, pretpostavljam da je rijec o istoj sorti, podsorti ili koji su tu vec vragovi u pitanju... :rofl:
ne mislim na ovo: http://www.njuskalo.hr/sjeme-sadnice/domaca-buca-bucnicu-oglas-3747754. vise lici na ovo: http://www.plant-world-seeds.com/store/view_seed_item/1666?actionName=view_squashes_pumpkins&itemname=LEBANESE+WHITE+BUSH+MARROW&page=2 (znaju biti i vece). frustriraju me te vrazje tikve, mislim da sam vec davno postavljala pitanje u vezi s tom mojom bijelom jer sam htjela znati kak' se zapravo zove.

MalaMulica
19.07.2012., 17:40
tvoje su nekako rustikalne :cerek:
drago mi je da ti se sviđaju, drugi put ću i ja uvalit sir ili vrhnje u njih da ne budu suhe! :o

nije me 3 dana bilo u kuhinji, tikvice nisam ni vidila ni okusila i jedva čekam sutra spremit nešto s tikvicama :rofl:

Gipsyqueen
19.07.2012., 22:27
ja sam jučer našla još jedan paket u škrinji :facepalm:

Kod mene to ne preživi dugo.:zubo:

Danas je "legla" Hokkaidica, a sutra će bijela. Iako, morat ću dio zamrznuti jer je preogromna.:rofl:

Kupio itko onu knjižicu uz Jutarnji, S placa na lice? Ima neloših savjeta i recepata pa tako i piling s košticama bundeve.:cerek: Isprobat ću.

Šefica prstena
20.07.2012., 07:26
Gledala jučer Rudija. Ona neka teta što zna gostovat kod njega pravila salatu sa bulgurom i tikvicama. Nisam baš najbolje povatala jer sam zakasnila na početak. Neko možda gledao? Kaže ona da može i sa kuskusom. Itko?

Deedy
20.07.2012., 09:46
Dajte mi pliz vi koji imate negdje to pospremljeno sa srčekom ispred :D linknite link na recept solarovog kruha s tikvicama i sezamom... U dvatri dana bih ga mogao složiti, najzad malo imam vremena od ponedjeljka. :s

crvenkapica33
20.07.2012., 09:52
izvoli :cerek:

sunčekov kruh s tikvicama
400 g graham brašna, prašak za pecivo i malo soli promiješati u posudi, dodati dvije žlice sezama i dvije naribane tikvice (ovaj put oko 350 g).
u drugoj posudi izmutiti 2 jaja, 1/2 dcl mlijeka, 1,5 dcl ulja (pomiješao sam suncokretovo i maslinovo) i 30 g parmezana - sve to dodati u brašno s tikvicama.
malo promijesiti i istresti u namašćen kalup, posipati sezamom i parmezanom.
peče se 45 minuta na 180 stupnjeva.

Dlapek
20.07.2012., 09:58
izvoli :cerek:

sunčekov kruh s tikvicama
400 g graham brašna, prašak za pecivo i malo soli promiješati u posudi, dodati dvije žlice sezama i dvije naribane tikvice (ovaj put oko 350 g).
u drugoj posudi izmutiti 2 jaja, 1/2 dcl mlijeka, 1,5 dcl ulja (pomiješao sam suncokretovo i maslinovo) i 30 g parmezana - sve to dodati u brašno s tikvicama.
malo promijesiti i istresti u namašćen kalup, posipati sezamom i parmezanom.
peče se 45 minuta na 180 stupnjeva.

Je li ovo verzija sa smanjenom količinom ulja ili originalna pobjednica.
Čini mi se da je Đibz i još nekoliko gastronomičara smanivalo količinu ulja.

crvenkapica33
20.07.2012., 09:59
ovo je originalno njegovo, to imam zapisano, ali ja uglavnom svugdje smanjim masnoću.

cilla
20.07.2012., 10:02
ovo je original recept

u kruhu se zaista ne osjeti toliko ulje, ali meni je to dosta velika količina ulja s obzirom koliko ga ineče koristim u kuhanju
ja sam probala i po đipsinom sa dosta manje ulja i jogurtom, i taj mi je isto fini

najbolje je probati oba :zubo: pa se odlučiti
oba su zaista fina i vrijedi ih isprobati

Dlapek
20.07.2012., 10:05
ovo je original recept

u kruhu se zaista ne osjeti toliko ulje, ali meni je to dosta velika količina ulja s obzirom koliko ga ineče koristim u kuhanju
ja sam probala i po đipsinom sa dosta manje ulja i jogurtom, i taj mi je isto fini

najbolje je probati oba :zubo: pa se odlučiti
oba su zaista fina i vrijedi ih isprobati

moji doma ne vole tikvice,a ni ja nisam neki fan.
Kruh sam pekla kad se pojavio na natječaju,ali mislim da sam stavila samo nekoliko žlica ulja.
Gostima se svidio.
Ja sam cijelog narezala i složila kao neke tapasiće sa svježim sirom,pršutom,povrćem...

Deedy
20.07.2012., 10:05
thnx svima :five:
Probam original onda- a ovo s jogurtom, posnim, redukcijama, indukcijama i ostalim može za drugi put (da mi ne bi pol kruha ostalo na kalupu pri vađenju- zato bi to valjda i bila fitness verzija, jer pol ne pojedeš, hhhh) :D

MalaMulica
20.07.2012., 10:48
lady, hvala :cerek:

Doma nemam ni jednu tikvicu :tuzni:.
ja sam imala jednu oooogromnu, koju ću tek danas dokrajčit. već sam 2 ručka od nje sklepala :rofl:

Gledala jučer Rudija. Ona neka teta što zna gostovat kod njega pravila salatu sa bulgurom i tikvicama. Nisam baš najbolje povatala jer sam zakasnila na početak. Neko možda gledao? Kaže ona da može i sa kuskusom. Itko?
ja nemam 24 kitchen :(
al sam baš sad išla guglat 'bulgur zucchini salad' i našla ovo http://www.realmencancook.co.za/index.php/2012/03/tuna-zucchini-and-bulgur-wheat-salad/ :cerek:
nije sirovo :s sačuvala sam, ovo ću spremit s kuskusom :cerek:

Sheeva
20.07.2012., 11:55
Možeš slobodno dio ulja zamijeniti mlijekom, najnormalnije se ispeče a manje je mastan. Ja stavim par žlica ulja, ostalo mlijeko.

Talo
20.07.2012., 13:16
Gallete s tikvicama i sirom (http://www.coolinarika.com/recept/galette-s-tikvicama-i-sirom/)

http://www.pohrani.com/f/13/qv/AOVLYRG/1.jpg

http://www.pohrani.com/f/3t/2b/2m9ZBbQT/2.jpg

Radila sam s integralnim pirovim brašnom, stavila više sira u nadjev, a mozzarellu nisam imala tako da sam nju preskočila kao i parmezan koji ne volim :D

L3go
20.07.2012., 13:28
kako ovo dobro izgleda :s bravo Talo :top: