PDA

View Full Version : Dinarska rasa

stranice : [1] 2

Oxidize
06.07.2012., 17:28
80-85 % ljudi na području bivše jugoslavije su dinarci. Oni nisu slaveni, ali su prihvatili slavenski jezik od srba i hrvata donili sa sobon. Radi se o potomcima Ilira.

koje su karakteristike? kako je nastala dinarska rasa? raspravljajte ovde
Jesu li neke rase naprednije od ostalih? Objektivno, gledajući činjenice.

Gluskab
07.07.2012., 09:05
80-85 % ljudi na području bivše jugoslavije su dinarci. Oni nisu slaveni, ali su prihvatili slavenski jezik od srba i hrvata donili sa sobon. Radi se o potomcima Ilira.

1.Slaveni i jesu samo lingvistička odrednica,a ljudi dinarskog tipa ima i kod naroda van područja ex-yu,pa i kod drugih Slavena(Ukrajinci,Slovaci).
2.Dinarski tip je nastao prije i neovisno od Ilira(opet lingvističke skupine,kao i Slaveni,dakle ne rase).Među Ilirima je također sigurno bilo i ljudi drugih rasnih tipova osim dinarskog,a imaš i dinarski tip u krajevima gdje nikad nije bilo Ilira.
3.Tema je teška glupost i nema smisla ništa o tome objašnjavati jer većina forumaša koji bi na nju došli nema dovoljno predznanja(a ni intelektualnih sposobnosti)za pravilno shvatiti bilo koji tekst koji bi se o tome napisao.Objektivno,gledajući činjenice.

Kyle Reese
07.07.2012., 11:31

Statistički nemoguće.

Malo se pretjeruje s brojme stanovnika Dalmatinske Zaogre, Zapadne Bosne i Hercegovine, one nikada nisu imale više stanovnika samo od Slavonije,a kamoli da čine većinu stanovništva.

Osim toga, Iliri su maltene izumrli prije dolaska Hrvata, osptali su samo u Splitu, drugim utvrđenim gradovima i na otocima.

Stanovništvo Like, Zapadne Bosne,Hercegovine i dalmatinskog zaleđa su 100% bili slaveni-Hrvati, doseljeni iz južne Poljske između 7. i 9. stoljeća.

Ime Hrvat nije iransko ili avarsko, nego zapadnoslavensko- HRBAT-brđanin, naspram Poljaka čovjeka iz nizine.

Nakon invazije Turaka, Hrvati bježe u Panoniju,Istru i obalnu Dalmaciju,a nestaju u mnogim dijelovima BiH...

Na njihovo područje se doseljavaju vlasi iz Makedonije, koji će kansije postati Srbi,ali će se neki asimilirati i u Hrvate.

Nikakvi Iliri ni ovdje nisu u kominaciji,a broj Vlaha je manji nego se misli

Sigmund
07.07.2012., 21:53
Stanovništvo Like, Zapadne Bosne,Hercegovine i dalmatinskog zaleđa su 100% bili slaveni-Hrvati, doseljeni iz južne Poljske između 7. i 9. stoljeća.
Ime Hrvat nije iransko ili avarsko, nego zapadnoslavensko- HRBAT-brđanin, naspram Poljaka čovjeka iz nizine.

Dosta si to apodiktički ovdje izrekao, a to uopće nije tako jasno. Postoje dosta uvjerljive indicije da je ime Hrvat iranskog porijekla (što naravno ne znači da su i Hrvati iranskog porijekla). Postoji teorija da je ime u vezi s imenom boga Horsa.

Kyle Reese
07.07.2012., 22:52
Dosta si to apodiktički ovdje izrekao, a to uopće nije tako jasno. Postoje dosta uvjerljive indicije da je ime Hrvat iranskog porijekla (što naravno ne znači da su i Hrvati iranskog porijekla). Postoji teorija da je ime u vezi s imenom boga Horsa.

Ponekad je najjednostavnije riješenje,ujedno i najtočnije :mig:

Imaš onog slovačkog ili ćeškog tenisača Hrbaty-a, dakle riječ je definitivno slavenska

Kyle Reese
07.07.2012., 22:54
postoji i vrlo vjerojatna teorija sa kojom se slaže večina povijesničara a po kojoj su plemena Hrvata koji su obitavali na brdovitom ozemlju Karpata u Bijeloj Hrvatskoj između Krakova u Poljskoj i Lavova u Ukrajini bili nazvani Hrbati ili Hrvati od strane slavenskih plemena u močvarnim nizinama po riječi "hrbat" koja u staroslavenskom znači vrhovi brijega

izvor
http://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvati

Oxidize
08.07.2012., 01:45
izvor
http://hr.wikipedia.org/wiki/Hrvati

dokazano je da su hrvati i srbi istog porikla, sarmatskog. Sarmati su bili ratnici, perzijsko pleme... Posli su zavladali slavenima i uzeli slavenski jezik.

Gluskab
08.07.2012., 03:02
dokazano je da su hrvati i srbi istog porikla, sarmatskog. Sarmati su bili ratnici, perzijsko pleme... Posli su zavladali slavenima i uzeli slavenski jezik.
Tko je dokazao,kad,na koji način...:rolleyes:kristalna kugla.

Oxidize
08.07.2012., 10:19
Tko je dokazao,kad,na koji način...:rolleyes:kristalna kugla.

pa srbi se spominju ka jedno od sarmatskih plemena oko obala crnog mora već tamo oko 2. st. naše ere... a Hrvat je ime dokazano iranskog porikla. tome ide u prilog šahovnica, pleter...

joe enter
08.07.2012., 10:39
Statistički nemoguće.

Malo se pretjeruje s brojme stanovnika Dalmatinske Zaogre, Zapadne Bosne i Hercegovine, one nikada nisu imale više stanovnika samo od Slavonije,a kamoli da čine većinu stanovništva.

Osim toga, Iliri su maltene izumrli prije dolaska Hrvata, osptali su samo u Splitu, drugim utvrđenim gradovima i na otocima.

Nakon invazije Turaka, Hrvati bježe u Panoniju,Istru i obalnu Dalmaciju,a nestaju u mnogim dijelovima BiH...

Na njihovo područje se doseljavaju vlasi iz Makedonije, koji će kansije postati Srbi,ali će se neki asimilirati i u Hrvate.

Nikakvi Iliri ni ovdje nisu u kominaciji,a broj Vlaha je manji nego se misli

Opet ustaške teorije o ljudima i njihovom poreklu , i što je najjadnije sve je čista laž i pripada upravo onom vremenu kad su živele ustaše.

Ove priče o vlasima bi trebalo moderacija da konačno uzme u obzir kao uvredu za svako ljudsko biće , pa makar to bili i Srbi,Makedonci,...

Kyle Reese
08.07.2012., 10:49

a čime je to molim te dokazano? :kava:

joe enter
08.07.2012., 10:49
1.Slaveni i jesu samo lingvistička odrednica,a ljudi dinarskog tipa ima i kod naroda van područja ex-yu,pa i kod drugih Slavena(Ukrajinci,Slovaci).
2.Dinarski tip je nastao prije i neovisno od Ilira(opet lingvističke skupine,kao i Slaveni,dakle ne rase).Među Ilirima je također sigurno bilo i ljudi drugih rasnih tipova osim dinarskog,a imaš i dinarski tip u krajevima gdje nikad nije bilo Ilira.
3.Tema je teška glupost i nema smisla ništa o tome objašnjavati jer većina forumaša koji bi na nju došli nema dovoljno predznanja(a ni intelektualnih sposobnosti)za pravilno shvatiti bilo koji tekst koji bi se o tome napisao.Objektivno,gledajući činjenice.

Tačno Gluskab , tema je imbecilna iz čistog razloga što ljudi ne poznaju osnovne stvari.

Samo i ti si zaboravio da ne postoji nikakav genetski dinarski tip , jer Dinarac je sličan pojam kao i Sloven , on je pre svega kulturno-mentalitetska odrednica koju je formiralo podneblje , u ovom slučaju zapadni Balkan.

Da je začetnik teme i još neki(Reese) ikad pročitali išta osim svojih postova i par blesavih mitomanskih članaka znali bi da pojam dinarac je smislio i obradio Jovan Cvijić.

Dinarci žive od Šumadije do Dinare , i njih povezuje sličan način života i mentalitet koji je iz toga proistikao.

Kyle Reese
08.07.2012., 12:45
Koji vrag Joe, čemu vrijeđanje?

Što ti znaš što sma ja i koliko čitao?

To što mene zanima povijest a ne gusle i mitovi, to je druga stvar, ali ovo ti je nisko i nisam očekivao...

tty
08.07.2012., 12:46
Pozivaš se na hrvatsku wikipediju kao izvor. Toliko o tome.

joe enter
08.07.2012., 12:51
Koji vrag Joe, čemu vrijeđanje?

Što ti znaš što sma ja i koliko čitao?

To što mene zanima povijest a ne gusle i mitovi, to je druga stvar, ali ovo ti je nisko i nisam očekivao...

Kakvi crni vlasi i kakvi Makedonci?! , jesi li ti pri sebi kad tako nešto izjaljuješ bez dokaza?! , i još kažeš da je neko posrbljen?!

Ja nisam očekivao ovakve izjave , a naročito ne bez ikakvih dokaza , već samo odvališ takvu jadnu stvar za jedan narod.

thatfeel
08.07.2012., 13:05
Dinarska rasa ne postoji, kao što ne postoji niti nordijska rasa, mediteranska rasa, itd. Postoji dinarski izgled. Dva čista dinarca mogu imati dijete koje izgleda kao pravi Šveđanin ili dva Šveđana dijete koje izgleda kao dinarac.

Uglavnom, nema šanse da 85% ljudi na prostorima ex-YU izgledaju kao dinarci, a pogotovo ne u Hrvatskoj. Slovenci nemaju veze sa dinarcima, Hrvati su jedna velika mješavina tako da ovdje Dinarci postoje, ali nisu ništa više zastupljeni nego ostali, a ostatak ex-YU meni osobno izgleda više mediteranski. Jedino je Crna Gora dinarska.

Bezveze tema, kao da je došla ravno sa stormfronta. :D

Kyle Reese
08.07.2012., 13:51
Kakvi crni vlasi i kakvi Makedonci?! , jesi li ti pri sebi kad tako nešto izjaljuješ bez dokaza?! , i još kažeš da je neko posrbljen?!

Ja nisam očekivao ovakve izjave , a naročito ne bez ikakvih dokaza , već samo odvališ takvu jadnu stvar za jedan narod.

Nije li Dušanov zakonik branio ženidbu Srba i Vlaha?

I Srbi su doseljavani u Hrvatsku, ali više u Slavoniju, mislim da su u Knin doseljavani više Vlasi

joe enter
08.07.2012., 14:03
Nije li Dušanov zakonik branio ženidbu Srba i Vlaha?

I Srbi su doseljavani u Hrvatsku, ali više u Slavoniju, mislim da su u Knin doseljavani više Vlasi

Sad si počeo da skrećeš i da opasno kenjaš , jer si govorio o vlasima iz Makedonije koji su posrbljeni a sad o jebenom Dušanu i ženidbi sa vlasima.:rolleyes:

Da čujem ko su pravi vlasi a ko pravi Srbi u Hrvatskoj i BiH?! , a ja zaista ne znam niti vidim razliku , a ako ti znaš daj reci ili ućuti.

Gluskab
08.07.2012., 14:34
Samo i ti si zaboravio da ne postoji nikakav genetski dinarski tip , jer Dinarac je sličan pojam kao i Sloven , on je pre svega kulturno-mentalitetska odrednica koju je formiralo podneblje , u ovom slučaju zapadni Balkan.
Nije ni kulturno-metalitetska ni genetska(u klasičnom smislu) kategorija nego isključivo fizionomijska i nije ograničena na Balkan.

Gluskab
08.07.2012., 14:37
dva Šveđana dijete koje izgleda kao dinarac.Mogu,samo onda jedan od tih dvoje Šveđana nije biološki roditelj.

hidro
08.07.2012., 14:44
U prijedorskim i sanskim selima se najnormalnije radjaju plavokosi i ridjokosi Dinarci. :rofl:

Gluskab
08.07.2012., 14:45
Da je začetnik teme i još neki(Reese) ikad pročitali išta osim svojih postova i par blesavih mitomanskih članaka znali bi da pojam dinarac je smislio i obradio Jovan Cvijić.
Pojam dinarskog fizičkog tipa(ili rase,kako hoćeš)smislio je antropolog Joseph Deniker,a Cvijićeva priča je klasična pizdarija s temom psiho-rasne teoretike koja je tada bila u modi,kao kod Dvornikovića,Borisa Škerja,Maleša i sličnih likova kopirača tadašnje, uglavnom francuske i njemačke škole socio-rasizma.

joe enter
08.07.2012., 14:46
Nije ni kulturno-metalitetska ni genetska(u klasičnom smislu) kategorija nego isključivo fizionomijska i nije ograničena na Balkan.

Gluskab , nemoj zezati već uzmi pa čitaj Cvijića(ima sve na netu) , on je smislio naziv "Dinarski tip" i možda samo usput pominje fizionomiju , ali sve se svodi na mentalitet i nasleđe.

Uostalom evo ti pa bar ovlaš pređi.

http://www.bastabalkana.com/?s=dinarski

Gluskab
08.07.2012., 14:47
Uglavnom, nema šanse da 85% ljudi na prostorima ex-YU izgledaju kao dinarci, a pogotovo ne u Hrvatskoj. Slovenci nemaju veze sa dinarcima, Hrvati su jedna velika mješavina tako da ovdje Dinarci postoje, ali nisu ništa više zastupljeni nego ostali, a ostatak ex-YU meni osobno izgleda više mediteranski. Jedino je Crna Gora dinarska.
Kad čovjek o nečemu nema pojma,kao ti o ovoj temi,onda mu je pametnije da šuti i ode nešto korisno uraditi po kući.

Gluskab
08.07.2012., 14:51
Gluskab , nemoj zezati već uzmi pa čitaj Cvijića(ima sve na netu) , on je smislio naziv "Dinarski tip" i možda samo usput pominje fizionomiju , ali sve se svodi na mentalitet i nasleđe.
U Srba se ta diskusija svodi na to,ali u Denikera(izumitelja tog pojma) nema nikakve diskusije o mentalitetu i nasljeđu.

joe enter
08.07.2012., 14:52
Pojam dinarskog fizičkog tipa(ili rase,kako hoćeš)smislio je antropolog Joseph Deniker,a Cvijićeva priča je klasična pizdarija s temom psiho-rasne teoretike koja je tada bila u modi,kao kod Dvornikovića,Borisa Škerja,Maleša i sličnih likova kopirača tadašnje, uglavnom francuske i njemačke škole socio-rasizma.

Ma koji Joseph Deniker?! , ništa rasno nema kod Cvijića sem što pljuje Bugare.

Ja nisam ni rekao da je Cvijić nešto izuzetno , on je za današnje vreme totalno zastareo.

Ali ljudi eto uzimaju njegove pojmove da bi nešto dokazali iz njima znanih razloga.

Gluskab
08.07.2012., 14:54
Ali ljudi eto uzimaju njegove pojmove da bi nešto dokazali iz njima znanih razloga.
Ljudi na brdovitom balkanu i užoj okolici,nigdje drugo.

Gluskab
08.07.2012., 14:56
Ma koji Joseph Deniker?!

Ovaj.http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=joseph+deniker&source=web&cd=1&ved=0CE4QFjAA&url=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FJoseph_ Deniker&ei=F5H5T6vNMKTf4QS3j7XsBg&usg=AFQjCNEm4ofcKB978kNlq1mXZNXJiFztEQ&cad=rja Izumitelj podjele europljana u 10 rasnih tipova,uključujući i dinarce(on ih prvi spominje,kao fizičku tj. fizionomijsku kategoriju).

joe enter
08.07.2012., 14:57
Ljudi na brdovitom balkanu i užoj okolici,nigdje drugo.

Kad čujem pojmove Ilir i Dinarac odmah mi se kenja jer znam da je neko nešto načuo pa brže bolje se uhvatio toga da neki milokliz dokaže naravno u promicanju svoje nacije u odnose na druge.

joe enter
08.07.2012., 15:02
Ovaj.http://www.google.hr/url?sa=t&rct=j&q=joseph+deniker&source=web&cd=1&ved=0CE4QFjAA&url=http%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FJoseph_ Deniker&ei=F5H5T6vNMKTf4QS3j7XsBg&usg=AFQjCNEm4ofcKB978kNlq1mXZNXJiFztEQ&cad=rja Izumitelj podjele europljana u 10 rasnih tipova,uključujući i dinarce(on ih prvi spominje,kao fizičku tj. fizionomijsku kategoriju).

Ma znam za njega , ali hteo sam reći da on nema veze sa Cvijićem i šta Dinarci predstavljaju kad se pomenu na ovim prostorima.
Jer ako je motiv Dinarac kao rasna osnova onda je tek besmisao ogroman ako se uhvate priče dotična tri naroda koji su Dinarci.

Cvijić je čovek svoga vremena i njega samo budala može shvatati kao neki model za objašnjena naroda.
Ali on u svojim delima ima dobre opise mentaliteta i nasleđa , i to je to.

Gluskab
08.07.2012., 15:18
Ma znam za njega , ali hteo sam reći da on nema veze sa Cvijićem i šta Dinarci predstavljaju kad se pomenu na ovim prostorima.

Znam da nema i to sam i rekao,ali i na ovim prostorima pojam Dinarci ne znači svakome isto,to je stvar subkulture pojedinca.Ja sam ovo znanja što o toj temi imam stekao čitanjem strane literature o fizičkoj antropologiji,a netko drugi je (posebno generacije ispod 25 godine)stekao informacije(ili kvazi-informacije, još vjerojatnije)čitajući balkansku "rasnu teoretiku" od Srba i Bošnjaka (isto u ranim dvadesetim ili tinejdžera)po tko zna kakvim stranicama i taj će lik vjerojatno biti bliže cvijićizmu.

joe enter
08.07.2012., 15:29
Kombinirao je opise socioloških,kulturalnih osobina za fizionomijskog,rasnom kategorijom što klasična rasistička ili polu-rasistička diskusija onog vremena.Isto kao što su pojedini tadašnji istraživači upisivali u rasne karakteristike mršavost ili debljinu,preplanulu kožu i bore oko očiju kao tobože oznake rase,a radilo se zapravo o posljedicama čemernog života na lica tih ljudi.

Da , između ostalog Cvijić je na tim linijama "polurasističkim" , ali gde boja kože i izgled nije bitan već kulturne i mentalitetske osobine svog naroda stavlja ispred drugih , u njegovom slučaju naspram Bugara koje ne može očima videti.

Inače sam Cvijić je pravi dinarac rođen kao Ero u Lozinici(Drina) a poreklom sa Durmitora i Pive.

Te dinarce on u većem delu naziva Srbohrvatima(odavno izumro pojam) kao narod kao što je i činio Dvorniković.

Zaista je otužno gledati kako su još uvek žive rasne priče iz 18 i 19.veka koje su profurali Švabe i Nordijci na ovim prostorima.
A uporedo sa time je i išla i jezička teorija(indoevropska-čitaj pangermnska) koje se i danas svi drže kao pijani plota ali je modifikovana da se ne bi ko uvredio.

Oxidize
08.07.2012., 15:43
Dinarska rasa ne postoji, kao što ne postoji niti nordijska rasa, mediteranska rasa, itd. Postoji dinarski izgled. Dva čista dinarca mogu imati dijete koje izgleda kao pravi Šveđanin ili dva Šveđana dijete koje izgleda kao dinarac.

Bezveze tema, kao da je došla ravno sa stormfronta. :D

pogledaj malo na eupediu, DNA haplogrupe pa ćeš vidit koja grupa je najuzastupljenija u hr i ex-yu, haplogrupa I2, tj. dinarski rasni tip...
dinarci nisu hrvati, oni su vlasi... samo su preuzeli taj jezik, srpsko-hrvatski

Gluskab
08.07.2012., 15:50
dinarci nisu hrvati, oni su vlasi... samo su preuzeli taj jezik, srpsko-hrvatski
Dinarac može biti Hrvat,Srbin,Francuz,Crnogorac,Slovenac,Nijemac,Vla h,Talijan,Bugarin...može biti plavih očiju,može smeđih,može biti gay,može hetero, sa zubima ili bez zubi,ravne ili valovite kose itd.

joe enter
08.07.2012., 15:52

Ajd malo da ti pojasnim jer vidim da si zbunjen.

Svi narodi ovde su izmešani , i nema nijedne čiste nacije niti ih je ikad i bilo.

Ne postoje slovenski geni , kao što ne postoje ni dinarski geni , već postoje neki Sloveni(Hrvati i Srbi) koji su pre 1400 godina doblejali na Balkan sa pitaj boga kojim genima u sebi , i pitaj boga koga su zatekli i ko je još sa njima došao ovde , a da ne govorim da naseljavanje nije bilo u par dana već je trajalo jako dugo.

Logično je da smo svi izmešani jer da nismo sad bi imali 4 ruke i kurac bi nam na čelu rastao zbog parenja međ' rodbinom.

Među ovdašnjim narodima na Balkanu je već gotovo usađeno da ako je nešto slovensko onda to mora biti plave kose i očiju kao što su Rusi i Poljaci i da govore što mekše.

Međutim nešto slovensko je samo i isključivo jezičko-kulturna kategorija.

Mi ne možemo znati kako su Srbi i Hrvati izgledali kad su došli u 7.veku , možda su bili kosooki,mali garavi ali sa slovenskim jezikom koji su prihvatili i onda se pomešali sa plavim starosedeocima.
I taj scenario je vrlo moguć.

Zato su te priče o rasi nepotrebne i nenormalne i samo još uvek mogu štetiti ovim neukim dinarcima da nekog kurca konačno shvate.

Ivo andrić-pisac i dinarac je odlično napisao o njima , ali nema tu rasa i čuda već samo mentalitet.

U prirodi je naseg coveka, narocito onog dinarskog tipa,
da ne ostaje ni kod jedne zamisli, ni kod jednog dela istrajno
i dosledno, i da ih ne prati u njihovom prirodnom razvitku,
da bi uticao na njih. Naprotiv, posle prvog zanosa, on napusta
delo, vraca se do njegovog izvora, muti ga mislju i pogledom,
zatim silovito prelece ceo buduci, neostvareni i tek zamiljeni
tok dela, anticipira ga, pa se onda opet vraca na tacku na
kojoj se delo nalazi u tom trenutku svog prirodnog razvoja.
Tako se stvari razvijaju vise uz njegovo ucesce nego pod
njegovim uticajem; jer on nije u njima, nego iznad i pored
njih. Zato on u vecini slucajeva i ne stvara dela i ne
upravlja dogadjajima, nego reaguje na njih, polazuci mnogo
vise na to da bude zacetnik, sudija, borac i gledalac, nego
stvaralac, radnik i cuvar. U njega je vidna sklonost da ne ceka
razvitak stvari i ne ucestvuje u njemu radom i strpljenjem.

Kad pročitaš ovo onda će ti biti jasno koliko su ove priče kao što je tema upravo deo takvog mentaliteta i da je ovo pravi prikaz svih tih blebetanja o Dinarcima,Ilirima,...jer sagledava sliku na pravi način , a to je neozbiljnost i bavljenje trivijalnim stvarima ovdašnjih naroda(Dinaraca) da bi se objasnile velike nacionalne priče.

Kyle Reese
08.07.2012., 15:58
Sad si počeo da skrećeš i da opasno kenjaš , jer si govorio o vlasima iz Makedonije koji su posrbljeni a sad o jebenom Dušanu i ženidbi sa vlasima.:rolleyes:

Da čujem ko su pravi vlasi a ko pravi Srbi u Hrvatskoj i BiH?! , a ja zaista ne znam niti vidim razliku , a ako ti znaš daj reci ili ućuti.

Ja odlučujem kada ću šutjeti...
Prošla su jarane vremena kada su Hrvati morali šutjeti... :mig:

OK,šalim se, :D

ali rekao bih ovi u Dalmaciji su više Vlasi, ovi u Slaovniji su više Srbi, naravno to je sve bilo prije 500 godina

joe enter
08.07.2012., 16:03
Ja odlučujem kada ću šutjeti...
Prošla su jarane vremena kada su Hrvati morali šutjeti... :mig:

OK,šalim se, :D

ali rekao bih ovi u Dalmaciji su više Vlasi, ovi u Slaovniji su više Srbi, naravno to je sve bilo prije 500 godina

Aj ućuti bar rad' svekolikog hrvatstva jer vidim da me zajebavaš.

Pa NA OSNOVU ČEGA su ovi iz Slavonije više Srbi a ovi iz Dalmacije Vlasi??

Šta je u pitanju?! , jel jezik?! , jel izgled?! , jel običaji neki I nasleđe?! , ŠTAAAAA????

Gluskab
08.07.2012., 16:07
Vjerojatno samo ekavce smatra za Srbe,što je teška budalaština.

joe enter
08.07.2012., 16:22
Vjerojatno samo ekavce smatra za Srbe,što je teška budalaština.

Ma pitaj boga na čega on misli čim već dva puta kaže da postoji razlika između hrvatskih Srba i hrvatskih Vlaha a ne govori zašto i šta je u pitanju.

Ekavaca ima samo u Vukovaru i oko Osjeka i nešto malo zapadnije , a ostali su svi ijekavci.
Nekad je bilo i Hrvata štokavskih ekavaca ali su nestali vremenom.

Oxidize
08.07.2012., 16:29
Slaven, german su isto rasne odrednice a ne samo jezične samo tako da znaš...

joe enter
08.07.2012., 16:43
Nego Gluskab kad ovaj Reese već pomenu famozne vlahe misleći da su oni neki drugi narod u odnosu na Srbe i Hrvate , evo jednog detalja iz povelje manastiru Žiči srpskog kralja Prvovenčanog iz 1219 godine gde daje spisak VLAHA koje poklanja manastiru.

A ovo su Vlasi koje smo dali ovoj crkvi - ovo su imena: Grd knez s decom, Radota, Vlkoslav, Tihomir, Stanimir, Vojihna, Dragšan, Njegoslav,(6) Zlina, Miroš, Brajen, Njeguš,(7) Njegota,(8) Sina, Radomir, Dragan, Bratin, Vojilo, Držihna, Pačemil, Batina, Bratmir, Draguš, Tihomir, Brateš, Grdoš, Gostilo, Pop, Pačen, Bun, Stan, Dragoman, Stan, Desislav, Kupljen, Dajša, Berilo, Njeg,(9) Bunilo, Dragomir, Braten, Stanimir, Bratonjeg, Njegota(10), s decom, Draguš, Bratilo, Radoslav, Tudor, Lucan, Dobromir, Dragoslav, Mužilo, Tihoč, Dragomir, Draguš, Kuman, Milobrat, Draguš, Dragoslav, Brapa, Predilo, Draga, Prvoslav, Draguš, Poligrad, Radiš, Tihomir, s taštom i decom, Zlata, Stan, Dragan, Pop, Mik, Dobriša, Berilo sa decom, Gostimir, Rad, Gostimirova mati, Čuč, Kuman, Bratoslav, Buta, Njeg,(11) Vasil, Brateš, Bratoslav, Dobrc, Ljev,(12) Dragomir, Sraštan, Tudor, Tihomir, Bunilo, Braja, Gostilo, Vojmir, Božaja, Turjak, Predimir, Buč, Krasimir, Bratilo, Budislav, Tihoslav, Mrgela, Raduš, Kupljen, Bratan, Bun, Prodan, Vojihna, Bratohna, Gostiša, Ilija, Bukor, Rad, Bratina, Bala, Sracin, Hrelja, Milac, Dobromir, Sina, Vlad, Desilo, Dobroslav, Tešimir, Budin, Božica, Kuman, Bukor, Rad, Vlad, Stan, Ponjeg,(13) Rug, Grdoš, Zlata, Stan, Dragut, Vlksan, Bogdan, Bratoslav, Begota(14) s decom, Tolak, Dragun, Lubota, Kulin, Velimir, Brzej, Tudor, Bukor, Nanota, Sina, Njeg,(15), Brateša, Berislav, Prvoslav Buckat, Crnomuž, Grdan, Nikola, Dragoš, Dragoslav, Vojin, Gugota, Vusin, Skoromir, Pružin, Vojislav, Doda, Radota, Velimir, Povržen, Vojislav, Berilo, Miroš, Veljen,(16) Sracin, Andrija, Begota,(17) Gostilo, Čvrnjega,(18) Grgur, Bukor, Bogdan, Stan, Desimir, Bežan,(19) Pljen,(20) Vratiša, Dedol,(21) udovica Dragušla i Tus s majkom, Gripon, Črnota, Stan, Šarban, Vojnjeg,(22) Belota,(23) Vojila, Miroš, Slavko, Gostilo, Njež(24) Prodan, Bun, Đed(25) Draguš, Gunja, Bratimir, Vokosav, Gostimir, Hodiša, Predihna, Bukor, Trusen,(26) Nerad, Singur, Draguš.

http://www.rastko.rs/knjizevnost/liturgicka/stefan-sabrana/stefan-sabrana_05.html#i_7

E sad , gledajući ovaj spisak zaista se vidi da ima i vanslovenskih imena , ali velikom većinom su slovenska ili bar poslovenjena.
Međutim sva ta imena postoje i u hrvatskim raznim spisima , na stećcima , u bosanskim i humskim poveljama , ......

Ali takođe u svim prezimenima Hrvata,Srba i Bošnjaka.

Eno ima Kulin koji je vlah i on je jedini koji se sa tim imenom pominje osim bosanskog bana Kulina.
Sad bi Bošnjaci umrli od muke jer im je prvi vladar Bosen bio vlašče.:D
Onda ima Tus sa majkom(hrvatsko prezime-general) , onda Tudor(igrač onaj) , ma još vagon samo im treba dodavati "ić" i eno ih u imenicima.

Meni je zapelo jako čudno "neslovensko ime" iz ovog spiska Gripon , i ajd' malo ja googlo i evo šta nađoh:http://www.blog.hr/print/id/1625552391/gripon-u-rebra.html:rofl:

Znači Gripon je kamen koji je odličan svojim oblikom za nekog odvaliti u rebra , tako bar kaže stara dalmatinska izreka "Gripon u rebra".:D

Šabović Adis
08.07.2012., 16:58

Naslov teme je Dinarska rasa, a ja bih da mi se objasni čega!

Šabović Adis
08.07.2012., 18:58
Meni je zapelo jako čudno "neslovensko ime" iz ovog spiska Gripon , i ajd' malo ja googlo i evo šta nađoh:http://www.blog.hr/print/id/1625552391/gripon-u-rebra.html:rofl:

Znači Gripon je kamen koji je odličan svojim oblikom za nekog odvaliti u rebra , tako bar kaže stara dalmatinska izreka "Gripon u rebra".:D

:lol:

Podsjeti me na jednog mog jarana...iz Donje Moštre, kod Visokog...
Almić reče:
"...pa ka'sam ga spuc'o hripom u glavu...", a ja "Ščim?", "Ma hripom ba!".

Valjda kamenčuga neka...:ne zna::D

Gluskab
09.07.2012., 01:00
Slaven, german su isto rasne odrednice a ne samo jezične samo tako da znaš...
Otkad to...Kakvoj to ''istoj rasnoj odrednici'' pripadaju Šveđanin i Bavarac (koji se od Šveđanina fizički razlikuje koliko i Francuz),a obojica su Germani.

Gluskab
09.07.2012., 01:35
Nego Gluskab kad ovaj Reese već pomenu famozne vlahe misleći da su oni neki drugi narod u odnosu na Srbe i Hrvate , evo jednog detalja iz povelje manastiru Žiči srpskog kralja Prvovenčanog iz 1219 godine gde daje spisak VLAHA koje poklanja manastiru.

A ovo su Vlasi koje smo dali ovoj crkvi - ovo su imena: Grd knez s decom, Radota, Vlkoslav, Tihomir, Stanimir, Vojihna, Dragšan, Njegoslav,(6) Zlina, Miroš, Brajen, Njeguš,(7) Njegota,(8) Sina, Radomir, Dragan, Bratin, Vojilo, Držihna, Pačemil, Batina, Bratmir, Draguš, Tihomir, Brateš, Grdoš, Gostilo, Pop, Pačen, Bun, Stan, Dragoman, Stan, Desislav, Kupljen, Dajša, Berilo, Njeg,(9) Bunilo, Dragomir, Braten, Stanimir, Bratonjeg, Njegota(10), s decom, Draguš, Bratilo, Radoslav, Tudor, Lucan, Dobromir, Dragoslav, Mužilo, Tihoč, Dragomir, Draguš, Kuman, Milobrat, Draguš, Dragoslav, Brapa, Predilo, Draga, Prvoslav, Draguš, Poligrad, Radiš, Tihomir, s taštom i decom, Zlata, Stan, Dragan, Pop, Mik, Dobriša, Berilo sa decom, Gostimir, Rad, Gostimirova mati, Čuč, Kuman, Bratoslav, Buta, Njeg,(11) Vasil, Brateš, Bratoslav, Dobrc, Ljev,(12) Dragomir, Sraštan, Tudor, Tihomir, Bunilo, Braja, Gostilo, Vojmir, Božaja, Turjak, Predimir, Buč, Krasimir, Bratilo, Budislav, Tihoslav, Mrgela, Raduš, Kupljen, Bratan, Bun, Prodan, Vojihna, Bratohna, Gostiša, Ilija, Bukor, Rad, Bratina, Bala, Sracin, Hrelja, Milac, Dobromir, Sina, Vlad, Desilo, Dobroslav, Tešimir, Budin, Božica, Kuman, Bukor, Rad, Vlad, Stan, Ponjeg,(13) Rug, Grdoš, Zlata, Stan, Dragut, Vlksan, Bogdan, Bratoslav, Begota(14) s decom, Tolak, Dragun, Lubota, Kulin, Velimir, Brzej, Tudor, Bukor, Nanota, Sina, Njeg,(15), Brateša, Berislav, Prvoslav Buckat, Crnomuž, Grdan, Nikola, Dragoš, Dragoslav, Vojin, Gugota, Vusin, Skoromir, Pružin, Vojislav, Doda, Radota, Velimir, Povržen, Vojislav, Berilo, Miroš, Veljen,(16) Sracin, Andrija, Begota,(17) Gostilo, Čvrnjega,(18) Grgur, Bukor, Bogdan, Stan, Desimir, Bežan,(19) Pljen,(20) Vratiša, Dedol,(21) udovica Dragušla i Tus s majkom, Gripon, Črnota, Stan, Šarban, Vojnjeg,(22) Belota,(23) Vojila, Miroš, Slavko, Gostilo, Njež(24) Prodan, Bun, Đed(25) Draguš, Gunja, Bratimir, Vokosav, Gostimir, Hodiša, Predihna, Bukor, Trusen,(26) Nerad, Singur, Draguš.

http://www.rastko.rs/knjizevnost/liturgicka/stefan-sabrana/stefan-sabrana_05.html#i_7

E sad , gledajući ovaj spisak zaista se vidi da ima i vanslovenskih imena , ali velikom većinom su slovenska ili bar poslovenjena.
Međutim sva ta imena postoje i u hrvatskim raznim spisima , na stećcima , u bosanskim i humskim poveljama , ......
Vlasi jesu drugi narod u odnosu na Srbe i Hrvate,ali ima ljudi koji nazivaju Vlasima sve i svašta, iz samo njima jasnih razloga.:zvrko:To ime izvorno označava romanske govornike po Balkanu i okolici u odnosu na Slavene,ali danas Vlasi nekome znače Srbe prečane,nekome rumunjske Rome(pa pod Vlah odmah zamišljaju garava čovjeka),Bošnjacima je to pravoslavac,najčešće pogrdno,ponekim umobolnim lokal-patriotima(rasističkih tendencija) u Zagorju svaki štokavac(ovaj zadnji primjer je povijesno noviji izum mladih internet rasista,kojih ima i po ovom forumu). Tu ne valja žuriti za zaključcima o prirodi ljudi koje neko negdje naziva Vlasima,tj. o njihovoj narodnosti i jeziku kojim govore.Imena su većinom slavenska,ali to isto nije pouzdan kriterij za odgovor na pitanje jesu li oni Vlasi(romanofoni)ili nisu,jer imena su lako preuzimaju,a u to vrijeme postoji suživot između njih i Slavena već stoljećima.
Dio imena su obični nadimci(Pop,Buta,Đed i sl.),ovo Vlad i Rad zvuči kao da je prilagođeno rumunjskom jeziku(kao Vlad Tepeš),većina je slavenska. Za definirati što su oni,više bi pomoglo kad bi postojao zapis o jeziku,recimo neki njihov tekst na ne-slavenskom jeziku nego ova imena i nadimci(mislim kako većina Vlaha danas,koji govore svoj jezik,također ima slavenska imena),ali ono što sigurno znamo(a vezano je Reese-ove izjave o Vlasima)je to da Srbi u kninskom kraju nikad nisu govorili neki romanski jezik pa nema nikakve logike da su to Vlasi.

Gluskab
09.07.2012., 01:47
Grip se zove,ne gripon.

Liburn
09.07.2012., 06:46
gripa / gripela; hripa / hripela - na dalmato-romanskom = kamena ulica; popločana kamenom na način da se pločasti kamen zabija u zemlju "na kant", prvo idu 3 uzdužne linije, jedna po sredini povišenija, 2 bočno niže, onda se od ove srednje zabijaju ukoso kao na riblju kost i u padu prema vani, a iza bočnih se ostavljaju niži kanali za odvod vode s ulice. Gripa je obično omeđena gomilama (mocirama, suhozidima). Riječ vjerojatno potiče od domaćih antičkih naroda, Ilira.

Gluskab
09.07.2012., 06:51
Riječ vjerojatno potiče od domaćih antičkih naroda, Ilira.Zašto ne iz latinskog,što je mnogo vjerojatnije...

Liburn
09.07.2012., 07:02
Koliko znam, u latinskom je nema. Jedino dalmatinski vulgaro-latinski koji se izrodio u dalmato-romanski. :ne zna:

Zašto bi latinski bio vjerojatniji? Latinski je ionako najveći jezik-lopov u Europi.

Liburn
09.07.2012., 07:07
"gripon u rebra" - očito se misli pločastim kamenom u rebra, kao frisbyem, ozljeda je veća nego okruglastim kamenom. Nećeš bit natučen, nego "otvoren" pa se hebi... :zubo:

mozak_free
09.07.2012., 14:39
Uf. Opet Vlasi.

Vlasi su naziv koji je u različita vremena i na različitim geografskim lokacijama imao različito značenje i ne može se svesti pod zajednički nazivnik. Vlasi se spominju od Karpata, preko Vlaške doline (Rumunjska), pa preko naših Dinarskih planina, Albanije, Makedonije do Grčke (Vlasi Arvaniti). Negdje su oni imali oznake naroda (npr. Dušanov zakonik), negdje označavali stočare s ovcama, a i dan danas se Vlaji kaže za stanovnike Dalmatinske Zagore, raznih vjeroispovjesti i narodnosnih pripadnosti, te se kao pojam NE može generalizirati.

Dinarska rasa ne postoji i to je fikcija. Ipak u prostorima Dinarida raste natprosječan broj visokih, crnokosih ljudi, ali je to daleko od neke rase. U taj tip bi trebali spadati i Škegro i Jurčić i Bandić, ali oni baš i ne djeluju kao neki Dinarci kao npr. Franjo Arapović ili Vranković ili neki drugi košarkaši.
Tako da :flop:

Gluskab
09.07.2012., 14:48
Dinarska rasa ne postoji i to je fikcija. Ipak u prostorima Dinarida raste natprosječan broj visokih, crnokosih ljudi, ali je to daleko od neke rase. U taj tip bi trebali spadati i Škegro i Jurčić i Bandić, ali oni baš i ne djeluju kao neki Dinarci kao npr. Franjo Arapović ili Vranković ili neki drugi košarkaši.
Postoji kao fizionomijski tip,ali kao psihološki je fikcija.A ovo o košarkašima je tolika nebuloza da je ne vrijedi uopće komentirati.Sve europske zemlje imaju košarkaške reprezentacije i u svakoj košarkaškoj reprezentaciji su visoki ljudi, kojeg god rase bili.

joe enter
09.07.2012., 14:55
Vlasi jesu drugi narod u odnosu na Srbe i Hrvate,ali ima ljudi koji nazivaju Vlasima sve i svašta, iz samo njima jasnih razloga.:zvrko:To ime izvorno označava romanske govornike po Balkanu i okolici u odnosu na Slavene,ali danas Vlasi nekome znače Srbe prečane,nekome rumunjske Rome(pa pod Vlah odmah zamišljaju garava čovjeka),Bošnjacima je to pravoslavac,najčešće pogrdno,ponekim umobolnim lokal-patriotima(rasističkih tendencija) u Zagorju svaki štokavac(ovaj zadnji primjer je povijesno noviji izum mladih internet rasista,kojih ima i po ovom forumu). Tu ne valja žuriti za zaključcima o prirodi ljudi koje neko negdje naziva Vlasima,tj. o njihovoj narodnosti i jeziku kojim govore.Imena su većinom slavenska,ali to isto nije pouzdan kriterij za odgovor na pitanje jesu li oni Vlasi(romanofoni)ili nisu,jer imena su lako preuzimaju,a u to vrijeme postoji suživot između njih i Slavena već stoljećima.
Dio imena su obični nadimci(Pop,Buta,Đed i sl.),ovo Vlad i Rad zvuči kao da je prilagođeno rumunjskom jeziku(kao Vlad Tepeš),većina je slavenska. Za definirati što su oni,više bi pomoglo kad bi postojao zapis o jeziku,recimo neki njihov tekst na ne-slavenskom jeziku nego ova imena i nadimci(mislim kako većina Vlaha danas,koji govore svoj jezik,također ima slavenska imena),ali ono što sigurno znamo(a vezano je Reese-ove izjave o Vlasima)je to da Srbi u kninskom kraju nikad nisu govorili neki romanski jezik pa nema nikakve logike da su to Vlasi.

Nema niti iedan zapis na romanskom jeziku u unutrašnjosti zapadnog Balkana , bar što se tiče srednjeg veka i vladara koji su imali jedini mogućnost nešto zapisati.

Ovaj spisak imena je iz davne 1219 godine pa ako su nekad postojali neki Vlasi onda bi ih trebalo biti u to vreme bar , ali eto i tad su već bili pretoljeni u Slovene ostaviviši nešto imena,toponima koje i danas imamo.

joe enter
09.07.2012., 14:57
Uf. Opet Vlasi.

Vlasi su naziv koji je u različita vremena i na različitim geografskim lokacijama imao različito značenje i ne može se svesti pod zajednički nazivnik. Vlasi se spominju od Karpata, preko Vlaške doline (Rumunjska), pa preko naših Dinarskih planina, Albanije, Makedonije do Grčke (Vlasi Arvaniti). Negdje su oni imali oznake naroda (npr. Dušanov zakonik), negdje označavali stočare s ovcama, a i dan danas se Vlaji kaže za stanovnike Dalmatinske Zagore, raznih vjeroispovjesti i narodnosnih pripadnosti, te se kao pojam NE može generalizirati.

Ne lupetaj .

joe enter
09.07.2012., 15:03
Postoji kao fizionomijski tip,ali kao psihološki je fikcija.A ovo o košarkašima je tolika nebuloza da je ne vrijedi uopće komentirati.Sve europske zemlje imaju košarkaške reprezentacije i u svakoj košarkaškoj reprezentaciji su visoki ljudi, kojeg god rase bili.

Postoji kao fizionomijski ali i kao psihološki , mada polako nestaje.

Postojanje psihološkog tipa nije naravno pravilo i niti nešto utemeljeno ali je očito da povezuje ljude , a to je prvo zbog nasličnijeg jezika i njegovog izričaja , a i zbog one floskule da u svakom stereotipu ima zrnce istine , eto ako ni zbogčeg onda zbog toga.

Cvijić je opisao sasvim dobro hajdučki mentalitet i tu gorštačku nazovi ponositost i gordost , a ona zaista postoji od dinare do Šumadije.

Gluskab
09.07.2012., 15:23
Cvijić je opisao sasvim dobro hajdučki mentalitet i tu gorštačku nazovi ponositost i gordost , a ona zaista postoji od dinare do Šumadije.
Po toj logici možeš i Apače ubaciti u tu kategoriju.:rofl:

mozak_free
09.07.2012., 15:25
Ne lupetaj .

Uči malo sprsku istoriju, pa se onda javi.

http://www.paundurlic.com/forum.vlasi.srbije/index.php?topic=58.0;wap2

ili moram malo pojačavati argumentaciju?

Šabović Adis
09.07.2012., 15:34
O Dinarskoj rasi čega je riječ? Jel' pasa?
Jel' isto tako postoji i neka Dolarska rasa nečega?
Možda će ipak ostat' na još jednom pokušaju podvale rasizma pod nauku...

joe enter
09.07.2012., 15:34
Uči malo sprsku istoriju, pa se onda javi.

http://www.paundurlic.com/forum.vlasi.srbije/index.php?topic=58.0;wap2

ili moram malo pojačavati argumentaciju?

Pa šta sa ovim tekstom?! , gde su tu Vlasi kao narod?! , i iz Banjske povelje se još jače vidi da su u pitanju staleži a ne nikakvi nacionalni zakoni koji šatro brane brak između dve nacionalne skupine.
Takvo šta ne postoji u srednjem veku.

A sad pojačaj argumentaciju molim te.

mozak_free
09.07.2012., 15:41
Pa šta sa ovim tekstom?! , gde su tu Vlasi kao narod?! , i iz Banjske povelje se još jače vidi da su u pitanju staleži a ne nikakvi nacionalni zakoni koji šatro brane brak između dve nacionalne skupine.

A sad pojačaj argumentaciju molim te.

Evo ti malo neutralnih. Pa se uči o Vlasima i vlasima.

http://www.mlahanas.de/Greece/History/Vlachs.html

joe enter
09.07.2012., 15:43

Izvini ali na ovaj način ja neću polemisati sa nikim a sigurno ne sa tobom , jer ako nemaš ti šta da kažeš i nemaš svoj stav i mišljenje o tome nemoj se razbacivati linkovima džabe.

Gluskab
09.07.2012., 16:06
Možda se radi i o staležnoj i narodnosnoj skupini,ne bi bilo prvi put.
Samo,što god bilo u pitanju,sa Srbima u Hrvatskoj veze nema.

Gluskab
09.07.2012., 16:08

Vlasi su narodi(romanofoni po Balkanu),a vlasi su fikcija.

mozak_free
09.07.2012., 16:20
Izvini ali na ovaj način ja neću polemisati sa nikim a sigurno ne sa tobom , jer ako nemaš ti šta da kažeš i nemaš svoj stav i mišljenje o tome nemoj se razbacivati linkovima džabe.

Hm. Moj stav je tu vrlo jednostavan. Ako su Vlasi narod iliti narodnosna skupina u 12. stoljeću raširen od Ukrajine do Grčke koji imaju svoj jezik, kulturu, itd. onda mi je malo čudno da samo kad su blizu Srba postaju najednom staleška skupina Srba po tvom tumačenju. A i srednjevjekovni Srbi, ali i ne samo oni, su dobro razaznavali Arbanase, Vlahe i Srbe, tada, ali i kasnije.
Kao što je čovjek lijepo napisao imena naroda se pišu velikim slovima od 19.stoljeća.

Šta ti tu nije jasno?

Čitaj malo o tome Asen i Petar (http://en.wikipedia.org/wiki/Uprising_of_Asen_and_Peter). Ne bi ti škodilo.

joe enter
09.07.2012., 16:27

U poveljama i Dušanovom zakoniku to nisu narodnosne skupine , mada Arbanasi jesu narodnosna skupina ali kontekst zakonika uopšte na aludira na to već da su Arbanasi(osvojena zemlja) takođe stočari kao i vlasi.

U banjskoj povelji se kaže ako Srbljin oženi vlahinju mora je prevesti u meropse(stalež) ili sam da pređe u vlahe.
Ovde mnogi misle da ovo Srbljin je nacionalna odrednica , mislim ona jeste i to , ali u tadašnjem smislu znači vlastelina malog ili većeg(nebitno) , kao što i Dobro Bošnjani u poveljama nisu narod već bosanska vlastela.

Vlasi se pominju i u mnogim hrvatskim(primorskim) poveljama , i uvek su samo stalež a ne nikakva narodnosna skupina.

Primer iz Poljičkog statuta.

http://img40.imageshack.us/img40/8740/poljikistatutmartolozi.jpg

Ja verujem da se Poljičani(ne narod već vlastela) nisu ženili sa vlasima , ali ko zna možda neko sad i Poljičane proglasi za nacionalnu skupinu.:rolleyes:

mozak_free
09.07.2012., 16:35
U poveljama i Dušanovom zakoniku to nisu narodnosne skupine , mada Arbanasi jesu narodnosna skupina ali kontekst zakonika uopšte na aludira na to već da su Arbanasi(osvojena zemlja) takođe stočari kao i vlasi.

Dušanov zakonik:

77. (76) O POTKI

Potka među selima 50 perpera, a Vlasima i Arbanasima 100 perpera. I od te potke caru polovina, a polovina gospodaru čije bude selo.

82. (82) O VLASIMA

U selu gde se zaustavi Vlah ili Arbanas, u tome selu da se ne zaustavi drugi koji za njim ide. Ako se zadrži na silu, da plati potku i što je ispasao.

Ovdje su Vlasi i Arbanasi stavljeni u potpuno isti kontekst. Po tebi jedni su narodnosna skupina, a drugi nisu. Kako to? Objasni.

mozak_free
09.07.2012., 16:41

A naročito nema veze s "Dinarskom rasom".

joe enter
09.07.2012., 16:42
Hm. Moj stav je tu vrlo jednostavan. Ako su Vlasi narod iliti narodnosna skupina u 12. stoljeću raširen od Ukrajine do Grčke koji imaju svoj jezik, kulturu, itd. onda mi je malo čudno da samo kad su blizu Srba postaju najednom staleška skupina Srba po tvom tumačenju. A i srednjevjekovni Srbi, ali i ne samo oni, su dobro razaznavali Arbanase, Vlahe i Srbe, tada, ali i kasnije.
Kao što je čovjek lijepo napisao imena naroda se pišu velikim slovima od 19.stoljeća.

Šta ti tu nije jasno?

Čitaj malo o tome Asen i Petar (http://en.wikipedia.org/wiki/Uprising_of_Asen_and_Peter). Ne bi ti škodilo.

Momče slušaj , bar 90% stanovništva su činili vlasi u srpskoj državi s'obzirom da su stočari jer vlastele mora biti jako malo , oni koji obrađuju njive i vinograde je takođe malo , znači da su današnji Srbi svi zapravo Vlasi koji su iz nekih razloga podlegli asimilaciji od jedne manjine Srba koji su bili vlastela.
E onda se pitamo kako je to moguće s'obzirom da tada nije bilo fakulteta,pošti,stanica milicija i interneta.

Drugo , ako su vlasi narodna skupina onda to moraju biti i Meropsi , jer niko ne zna šta znači taj naziv ali se zna da je niski stalež(niži od vlaha) , jer se kaže u banjskoj povelji ako Srbljin oženi vlahinju mora je prevesti u merophe ili sam da ode među vlahe.

I šta znači sad sve ti prelasci i čuda?! , pa znači da nemaš pojma i hvataš se nečega da bi dokazao da Srbi nisu ono što oni misle već neki pogrdni Vlasi , a sasvim se lepo vidi da su oni stalež , a i stavio sam spisak imena vlaha iz 1219 koji jasno govori da su to Sloveni sa istim imenima kao u BiH i Dalmaciji , i sva ta imena se nalaze u prezimenia sva tri naroda i sva ta imena postoje na stećcima.

joe enter
09.07.2012., 16:47
Dušanov zakonik:

Ovdje su Vlasi i Arbanasi stavljeni u potpuno isti kontekst. Po tebi jedni su narodnosna skupina, a drugi nisu. Kako to? Objasni.

Pa i Srbljin je narodnosna skupina ali tad to nije značilo to , već vlastelu.

Drugo , Albanija je osvojena zemlja gde su živeli samo stočari , i eto Dule ih je zvao Arbanasima i imali su ista prava tj.isto su bili niski stalež kao i vlasi iz središta njegove zemlje Raške.

Molim te daj se u pamet i konačno shvati šta je srednji vek.

mozak_free
09.07.2012., 16:52
Ahaaa. :503:

Šetali se dva Nijemca i dva stočara...., pa ako se nađu u selu...., Makedonac i prosjak ili Turčin i seljak,....ma daj...:504:

Gle, narod Vlaha, odnosno starih Romana je postojao svuda na Balkanu u to doba i to su potomci antičkih Tračana, Dačana i Ilira i govorili su nekim svojim "vulgarnim latinskim", kako najednom nestanu, ne govore svoj jezik i odmah poslavene kad ih uoče Srbi....u 12. stoljeću? :504:

joe enter
09.07.2012., 17:04
Ahaaa. :503:

Šetali se dva Nijemca i dva stočara...., pa ako se nađu u selu...., Makedonac i prosjak ili Turčin i seljak,....ma daj...:504:

Gle, narod Vlaha, odnosno starih Romana je postojao svuda na Balkanu u to doba i to su potomci antičkih Tračana, Dačana i Ilira i govorili su nekim svojim "vulgarnim latinskim", kako najednom nestanu, ne govore svoj jezik i odmah poslavene kad ih uoče Srbi....u 12. stoljeću? :504:

Ti mene zajebavaš očigledno?!

Lepo sam dao spisak vlaha , pa eno ti pa se razgovori , ako su oni romanofoni onda sam ja pravi Vlah.

Dao sam i Poljički Statut pa se nisi referisao , jesu li i ti vlasi tamo narod ili stalež?! , jesu li Poljičani narod jer i oni sigurno se nisu smeli ženiti sa vlasima?

Nego koja je poenta tovje priče i dokazivanja da je srpska feudalna država bila jedina nacionalno osveštena pa branila brakove između različitih naroda?!
Šta hoćeš reći da su Srbi svi zapravo Vlasi? , a da to nije slučaj u narodu iz kojeg ti dolaziš?

Još jednom te pitam koja je svrha ove tvoje papazjanije?!

mozak_free
09.07.2012., 17:07
Momče slušaj , bar 90% stanovništva su činili vlasi u srpskoj državi s'obzirom da su stočari jer vlastele mora biti jako malo , oni koji obrađuju njive i vinograde je takođe malo , znači da su današnji Srbi svi zapravo Vlasi koji su iz nekih razloga podlegli asimilaciji od jedne manjine Srba koji su bili vlastela.
E onda se pitamo kako je to moguće s'obzirom da tada nije bilo fakulteta,pošti,stanica milicija i interneta.

Drugo , ako su vlasi narodna skupina onda to moraju biti i Meropsi , jer niko ne zna šta znači taj naziv ali se zna da je niski stalež(niži od vlaha) , jer se kaže u banjskoj povelji ako Srbljin oženi vlahinju mora je prevesti u merophe ili sam da ode među vlahe.

I šta znači sad sve ti prelasci i čuda?! , pa znači da nemaš pojma i hvataš se nečega da bi dokazao da Srbi nisu ono što oni misle već neki pogrdni Vlasi , a sasvim se lepo vidi da su oni stalež , a i stavio sam spisak imena vlaha iz 1219 koji jasno govori da su to Sloveni sa istim imenima kao u BiH i Dalmaciji , i sva ta imena se nalaze u prezimenia sva tri naroda i sva ta imena postoje na stećcima.

Neki Vlasi se posrbiše, a neki bogami i ne? Je li to što si htio reći?

A reci kako su Vlasi sačuvali svoj identitet kao narodnosna skupina i u Albaniji i u Makedoniji i u Grčkoj i u Bugarskoj i u Vlaškoj (pardon Rumunjskoj) i dalje u Besarabiji, ako su oni SAMO STALEŽ SLAVENSKIH SRBALJA koji je naseljavao Rašku u 12. stoljeću (po tebi) i Dalmaciju i Bosnu.
Daj ti to malom neukom momčetu objasni.

Srbi su stalež? Nisu narod? Pa pojest će te papa Deretić.

Ili su to možda Hrvati koje zovu i Srbi (kako je napisao onaj Arap na proputovanju).

mozak_free
09.07.2012., 17:24
Ti mene zajebavaš očigledno?!

Lepo sam dao spisak vlaha , pa eno ti pa se razgovori , ako su oni romanofoni onda sam ja pravi Vlah.

Dao sam i Poljički Statut pa se nisi referisao , jesu li i ti vlasi tamo narod ili stalež?! , jesu li Poljičani narod jer i oni sigurno se nisu smeli ženiti sa vlasima?

Nego koja je poenta tovje priče i dokazivanja da je srpska feudalna država bila jedina nacionalno osveštena pa branila brakove između različitih naroda?!
Šta hoćeš reći da su Srbi svi zapravo Vlasi? , a da to nije slučaj u narodu iz kojeg ti dolaziš?

Još jednom te pitam koja je svrha ove tvoje papazjanije?!

Miješaš 12. i 13 stoljeće, koje argumentiraš 16.stoljećem na drugim geografskim koordinatama. Nekaj tu ne štima. Ti si ovdje onaj koji nešto dokazuje. vlasi = slaveni u Raškoj i okolici. Argumenti ti ne drže vodu. I to je to. :p
Sve to nema nikakve veze s "Dinarskim tipom". :rolleyes:

Popis imena ništa ne znači. Odi u Litvu, tamo će odmah PREVESTI tvoje prezime i dodati mu svoje nastavke kao da tvoje originalno prezime nije nikad postojalo, recimo ENTERAUSKAS . To se radi danas, a radilo se i u razdoblju o kojem govoriš. Šuplji argumenti.

joe enter
09.07.2012., 17:24
Neki Vlasi se posrbiše, a neki bogami i ne? Je li to što si htio reći?

A reci kako su Vlasi sačuvali svoj identitet kao narodnosna skupina i u Albaniji i u Makedoniji i u Grčkoj i u Bugarskoj i u Vlaškoj (pardon Rumunjskoj) i dalje u Besarabiji, ako su oni SAMO STALEŽ SLAVENSKIH SRBALJA koji je naseljavao Rašku u 12. stoljeću (po tebi) i Dalmaciju i Bosnu.
Daj ti to malom neukom momčetu objasni.

Srbi su stalež? Nisu narod? Pa pojest će te papa Deretić.

Ili su to možda Hrvati koje zovu i Srbi (kako je napisao onaj Arap na proputovanju).

Ti si jedna trolčina koja ne ferma ničije upise već samo vesla svoje.

Nisi se referisao ni na ijedan post i dokaze koje navodim u vezi vlaha i ko su oni bili u srednjovekvnoj srpskoj državi.
Ja sve vreme se vodim onim što si sam postavio(link) o ženidbi vlaha , a tebe zabole jer ne samo da nisi čitao moje postove već nisi ni tekst koji si sam postavio gde se govori upravo o staležima.

Možda ne znaš ćirilicu , ali imaš konverter na netu pa molim te prevedi i onda reci nešto.

Pitao sam te već koja je poenta ove tvoje priče o vlasima , šta ti kao Hrvat ili Bošnjak hoćeš ovime dokazati?! , koji su ti ciljevi.

I više mi se obraćaj ako se ne referišeš direktno na ono što sam napisao u postovima i to isto dokazima opovrgni , a tvoje pamflete nekom drugom sreviraj.

joe enter
09.07.2012., 17:33
Miješaš 12. i 13 stoljeće, koje argumentiraš 16.stoljećem na drugim geografskim koordinatama. Nekaj tu ne štima. Ti si ovdje onaj koji nešto dokazuje. vlasi = slaveni u Raškoj i okolici. Argumenti ti ne drže vodu. I to je to. :p
Sve to nema nikakve veze s "Dinarskim tipom". :rolleyes:

Ti si zamislio da je kod Srba tako a vamo je potpuno drugačije zbog kordinata?!:rolleyes:

Opet ponavljam stavio sam imena vlaha iz 13.veka , ako su oni tamo neki posebni romanofoni narod ja ću svoj vlaški milikliz odmah na panj staviti , a nisu romanofoni narod sudeći po imenima(jer to je jedno što imamo kaso dokaz) onda ti stavi svoj milokliščić na trupac gde vlah sedi čuvajući ovce.

A sad evo ti pa čitaj ono što si sam postavio , jer vidim da ga nisi ni pročitao jer bi onda video da iz svih zapisa pa i onog Dušanovog gde pominje Arbanase tu radi isljučivo o staležima.

U vremenu od dvаdesetаk godinа, između 1318. i otprilike 1336, triput je, što se znа, objаvljenа jednа tаkvа zаhonskа nаredbа kojа se posredno tiče i vlаhа.
Svetostefаnskа poveljа sаdrži i odredbu: »Srbin dа se ne ženi u vlаseh. Ako li se oženi u nevest igumnovu dа se ogrаbi i sveže i on vlаh ot kogа se bude ženil i dа se vrаti bez volje nа otčino mesto а koji budu stаrinnici i ne vzmogu se povrаtiti ni jedn dа ne vojnik n vsi ćelаtori«18). Krаlj Dečаnski nаređuje zа ljude nа teritoriji njegove velike zаdužbine: »Srbin dа se ne ženi u vlаhа. Ako se oženi. dа je vodi u merophe«19). Potvrđujući tu povelju svog ocа, oko 1336. krаlj Dušаn rаdikаlno menjа tu odredbu: аko se Srbin oženi od vlаhа, dа je ćelаtor.20) Nаši istoričаri videli su u tim odredbаmа sаmo meru dа se spreči odlаženje težаkа u pаstire ili vlаhe,21) što je onа stvаrno i bilа, аli te odredbe bаcаju mnogo svetlosti nа tаdаšnji život iа selu.
Bаnjskа poveljа govori o »Srbimа« koji su se oženili od vlаhа, postаli među njimа stаrinici, te više ne mogu dа se vrаte, pа ih ostаvljа među vlаsimа s tim dа ne mogu biti vojnici nego sаmo ćelаtori. To znаči dа je već mnogo pre togа bilo čestih ženidbenih vezа između »Srbа« i vlаhа i dа su nа tаj nаčin mnogi iz redа Srbа postаli vlаsi, pа i vojnici među njimа. Reči »bez znаnjа igumаnovа« kаo dа govore dа je podаnicimа feudаlаcа ipаk trebаlo neko odobrenje od feudаlnih gospodаrа prilikom stupаnjа u brаk i dа se »Srbin« mogаo oženiti od vlаhа i preći u njihov red po odobrenju igumаnа, odnosno feudаlnog gospodаrа. Dečаnski je sаsvim krаtаk: Srbin dа se ne ženi u vlаhа, а аko se oženi, dа ženu vodi u merophe, tj. može se oženiti od vlаhа, аli ne dа prelаzi dа živi među vlаsimа i stupа u njihov red. Sаmo koju godinu posle togа, krаlj Dušаn iz osnovа menjа te odredbe i sаnkcioniše stvаrno stаnje: аko se Srbin oženi od vlаhа, on postаje ćelаtor, tj. slobodno mu je ženiti se od vlаhа i preći među vlаhe. Ovo i sа svoje strаne potvrđuje dа kаtuni nisu bili rodovske zаjednice, а ujedno dа je prelаženje mlаdićа u nаselje iz kog je bilа nevestа bilo tаdа dobro poznаtа i dopuštenа pojаvа, iаko, svаkаko, ne veomа čestа. Nаjzаd, te odredbe pokаzuju dа između Srbа i vlаhа i nije bilo drugih rаzlikа sem rаzlikа u njihovim obаvezаmа premа vlаdаru i feudаlnom gospodаru i dа su »zemаljski ljudi« težili zа tim dа pređu u vlаhe, jer su vlаške obаveze bile snošljivije.

mozak_free
09.07.2012., 18:12
Ti si jedna trolčina koja ne ferma ničije upise već samo vesla svoje.

Nisi se referisao ni na ijedan post i dokaze koje navodim u vezi vlaha i ko su oni bili u srednjovekvnoj srpskoj državi.
Ja sve vreme se vodim onim što si sam postavio(link) o ženidbi vlaha , a tebe zabole jer ne samo da nisi čitao moje postove već nisi ni tekst koji si sam postavio gde se govori upravo o staležima.

Možda ne znaš ćirilicu , ali imaš konverter na netu pa molim te prevedi i onda reci nešto.

Pitao sam te već koja je poenta ove tvoje priče o vlasima , šta ti kao Hrvat ili Bošnjak hoćeš ovime dokazati?! , koji su ti ciljevi.

I više mi se obraćaj ako se ne referišeš direktno na ono što sam napisao u postovima i to isto dokazima opovrgni , a tvoje pamflete nekom drugom sreviraj.

1. Ti nešto dokazuješ, a ne ja. Po tebi su vlasi slavenogovoreći stalež u srednjevjekovnoj Raškoj. A ja ti lijepo pokazujem da su Vlasi narodnosna skupina u to doba svugdje okolo Raške. Po čemu bi Raška bila iznimka? Nisi odgovorio na pitanje. 0 bodova.
2. Lijepo sam ti napisao da Vlah iliti vlah u raznim razdobljima i na širokom geografskom prostoru ima RAZLIČITO značenje. A ti se pozivaš na argumente za 12., 13. stoljeća (popis i povelje) stoljeće s nekim zapisima iz 16. stoljeća (Poljički statut). Pa to je kao da zbivanja u vrijeme Luja 17 u Francuskoj argumentiraš s primanjem Hrvatske u Europsku Uniju u 21.stoljeću. 0 bodova.
3. Svoju tezu "dokazuješ" popisom imena. Tko je pisao taj popis, u čijoj je radakciji napravljen?
Ja imam neko čudno vlastito ime, ne baš uobičajeno u ovim krajevima (dali mi ga roditelji) i svako malo mi ga preimenuju razno razni službenici (ako mi je od porezne ili od MUP-a, onda mogu ne dići poštu, jer nije ono što piše na mojoj osobnoj) i to jako dobro znam. A ti bi određivao neke nacije i staleže ili tko je sve kojim jezikom govorio prije 8.-9. stoljeća. Pa to ne vrijedi ništa. Nula bodova.
4. Ne referiram se ja na ono "ne ženi se u Vlaha", nego na neke druge odredbe. Čitaj šta piše, a ne ono što bi htio da piše.

5. A šta si ti htio u stvari s popisom iz kajjavišeznam stoljeća dokazati u vezi s Dinarskim tipom? Čemu?

joe enter
09.07.2012., 18:52
1. Ti nešto dokazuješ, a ne ja. Po tebi su vlasi slavenogovoreći stalež u srednjevjekovnoj Raškoj. A ja ti lijepo pokazujem da su Vlasi narodnosna skupina u to doba svugdje okolo Raške. Po čemu bi Raška bila iznimka? Nisi odgovorio na pitanje. 0 bodova.
2. Lijepo sam ti napisao da Vlah iliti vlah u raznim razdobljima i na širokom geografskom prostoru ima RAZLIČITO značenje. A ti se pozivaš na argumente za 12., 13. stoljeća (popis i povelje) stoljeće s nekim zapisima iz 16. stoljeća (Poljički statut). Pa to je kao da zbivanja u vrijeme Luja 17 u Francuskoj argumentiraš s primanjem Hrvatske u Europsku Uniju u 21.stoljeću. 0 bodova.
3. Svoju tezu "dokazuješ" popisom imena. Tko je pisao taj popis, u čijoj je radakciji napravljen?
Ja imam neko čudno vlastito ime, ne baš uobičajeno u ovim krajevima (dali mi ga roditelji) i svako malo mi ga preimenuju razno razni službenici (ako mi je od porezne ili od MUP-a, onda mogu ne dići poštu, jer nije ono što piše na mojoj osobnoj) i to jako dobro znam. A ti bi određivao neke nacije i staleže ili tko je sve kojim jezikom govorio prije 8.-9. stoljeća. Pa to ne vrijedi ništa. Nula bodova.
4. Ne referiram se ja na ono "ne ženi se u Vlaha", nego na neke druge odredbe. Čitaj šta piše, a ne ono što bi htio da piše.

5. A šta si ti htio u stvari s popisom iz kajjavišeznam stoljeća dokazati u vezi s Dinarskim tipom? Čemu?

1.Oni jesu slavenogovoreći narod što i imena dokazuju jer ih je zapisao sam kralj Raške.
Kažeš okolo Raške svuda žive Vlasi u to vreme , samo to moraš dokazati , a jedini dokazi mogu biti u formi pisanog jezika i i ličnih imena koji su romanskog porekla.
Znači 0 bodova jer nisi nijednom dokazao postojanje Vlaha pored Raške a tvrdiš da ih ima , Rumunija me ne zanima , a ni Bugarska.

2.Ti si u svom prvom postu pomenuo Dušana i njegov zakonski paragraf o vlasima , a ne ja , ja sam se samo referisao na to.
Paralela sa Pojilčanima se sasvim u redu jer se vlasi pominju u sve do kraja srednjovekvne srpske države koja je trajala do polovine 15.veka , a tada je već postajala Poljička kneževina.
Onda sam statut je srednjovekvonog tipa , i ne razumem zašto bi kod Srba vlasi bili narod a kod poljičana stalež?!
Međutim znam zašto , jer tebi to tako paše.

3.Pa ako imamo samo imena i još par paragrafa zakonskih koji govori o vlasima , šta po tebi onda određeuje vlahe kao vlahe pošto si siguran da postoje kao narodna skupina u Raškoj???!!
Znači govoriš da postoje ali nemaš dokaza niti si ga naveo , tj.jesi onaj kvazidokaz iz Dušanovog zakonika gde pominje vlahe i arbanase.
Ako nisu lična imena dokaz , i ako nisu pominjanja vlaha u poveljama isključivo kao stalež takođe dokaz njihovog slovenskog narodnosnog obeležja?! , onda mi moraš navesti šta je dokaz njihovog romanskog tj.romanofonog obeležja na kojem ti insistiraš?!
Navedi!!!!!

4.Pa hteo sam reći začetniku teme da lupeta jer je rekao da su tzv.dinarci nisu Sloveni nego neki vlasi ili pitaj boga već šta.
Navođenjem imena , i nemanje niti ijednog latinskog zapisa od domaćih vladara iz unutrašnjosti govori da je geneza između Slovena i starosedeoca već bila gotova s'obzirom da su Sloveni na Balkanu već živeli 500 godina pre spiska onih imena.

Tvoja ignorisanje tog spiska imena i još vučenje paralalele sa tovim ličnim imenom govori koliko je to jak dokaz , jer ako od tamo navedenih blizu 100 imena većina su slovenskog porekla ne govori ništa onda je kod tebe u pitanju ili glupost ili zla namera da ti jednom narodu spakuješ nešto što oni nisu tako što 'ladno ignorišeš čiste dokaze.

Liburn
10.07.2012., 07:42

Naslov je profulan, jer dinarska rasa stvarno ne postoji. Trebalo bi govoriti o dinarskom antropološkom tipu. A to nije visoki crni, nego visoki svijetle kose i svijetlih očiju, barahiocefalne lubanje. I kao takvi odgovaraju pretpostavkama o izgledu starijih paleo-Europljana. Često se uz izgled pra-Europljana vežu svijetla kosa ili crvenkasta, svijetle oči i brahio lubanja. I veća visina. Tom opisu odgovaraju npr. jedni Baski. Rimljani Delmate opisuju kao snažne, visoke i svijetlokose. To je to.
Crna kosa i oči dolaze sa neolitskim stanovništvom, a to će biti mediteranski antropo tip, nižeg rasta i tamnije kože.

Postoji kao fizionomijski ali i kao psihološki , mada polako nestaje.

Postojanje psihološkog tipa nije naravno pravilo i niti nešto utemeljeno ali je očito da povezuje ljude , a to je prvo zbog nasličnijeg jezika i njegovog izričaja , a i zbog one floskule da u svakom stereotipu ima zrnce istine , eto ako ni zbogčeg onda zbog toga.

Ma koji psihološki tip? To u glavama forumaša u zadnjih 10 god.? Od kad su se svi razvezali o Dinarcima?

U Šumadiji ima najmanje dinarskog antropo tipa. Ima ga u C. Gori, ali u Srbiji puno manje. Vlasi stvarno jesu romanofoni ostaci u vrijeme njihovog nestajanja a nastajanja Slavena. Naziv Vlah će poslije dobiti drugo značenje - profesija, način života, ali u originalu je naziv za romanofone i ćao.

A izbjeglice koje iz istočnih Dinarida dolaze pred Turcima u Hrvatsku i poslije na račun svog pravoslavlja postaju Srbi Prečani (koji Srbije ni srpskih korijena nisu vidili) vrlo često imaju tamnu kožu i ustvari više odgovaraju mediteranskom tipu. Mi u Dalmaciji kad kažemo da neko izgleda vlaški i pri tom ciljamo na istočno porijeklo a ne domaće morlačko, onda mislimo na tamnu kožu i kosu a to nema veze sa karakteristikama dinarskog antropo tipa. Srbijom vladaju neolitske Y kr. haplo grupe E i J iako nijedna grupa tamo ne prelazi 25%, ali je genetska mješavina stanovništva uspostavljena neolitskom doseobom ratara početkom Neolita i time se još tada bitno smanjio udio paleo-Europljana (usporedba sa I2a2) dok su u zapadnim Dinaridima, di nema većih rijeka i plodnog tla zanimljivih prvim poljoprivrednicima iz zap. Azije, ne samo brojniji nego i apsolutno dominatni (Hercegovina, Dalmacija). Već u C. Gori treba očekivati pad dinarskog antropo tipa taman u onom omjeru kako rastu tamnokosi u odnosu na svijetlokose.

Dinarski antropo tip sa Vlasima nema nikakve veze.

Još jedna bitna stvar. Kad se u 20. st. razvila antroploška disciplina, vrlo brzo je doživila velik pritisak od ostatka znanstvene zajednice i bila optužena za "rasizam". Nije se poklapala sa težnjama prema nacionalnim (nadrasnim) težnjama prema homogenizaciji nacija. Kritike su išle na način da se tvrdilo kako prirodne karakteristike okoliša, klima, ishrana itd. utječu na antropologiju kao i mješanje gena kod reprodukcije pa da ti antropo tipovi nisu referentni da bi uopće definirali nešto kao prepoznatljivu skupinu baziranu na genetici.

Onda se počela naglo razvijati genetika prije 20-ak godina i kritičari antropolgije su očekivali da će već poprilično negiranoj antropologiji konačno doći kraj. Ali desilo se ustvari suprotno s tim da se efekti još ne vide kako treba. Uglavnom, genetičari su potvrdili postojanje stabilnih antropo tipova, odn. potvrdili su poklapanje određenih genetskih haplo grupa sa već definiranim antropo tipovima. Radi se o nizu istraživanja genetičara koja su se odnosila na određeno područje (neka regija ili država) kod čega se desilo da se određene haplo grupe prostorno raspoređuju u skladu sa već detektiranom prostornom distribucijom antropo tipova na istom području i to u vrlo visokom postotku, tako da se može uspostavit veza i mogu se povlačit zaključci.

U našem slučaju dinarski tip se poklapa sa I2a2, a mediteranski sa E i J y-kromosomskim haplo grupama. Dakle ako ćemo o Srbima oni su najmanje Dinarci na ovim prostorima, u rangu su sa Slovencima, Bugarima, Makedoncima. Najveći postotak dinaraca imaju Hrvati zatim Bošnjaci i Crnogorci.

joe enter
10.07.2012., 08:19
Naslov je profulan, jer dinarska rasa stvarno ne postoji. Trebalo bi govoriti o dinarskom antropološkom tipu. A to nije visoki crni, nego visoki svijetle kose i svijetlih očiju, barahiocefalne lubanje. I kao takvi odgovaraju pretpostavkama o izgledu starijih paleo-Europljana. Često se uz izgled pra-Europljana vežu svijetla kosa ili crvenkasta, svijetle oči i brahio lubanja. I veća visina. Tom opisu odgovaraju npr. jedni Baski. Rimljani Delmate opisuju kao snažne, visoke i svijetlokose. To je to.
Crna kosa i oči dolaze sa neolitskim stanovništvom, a to će biti mediteranski antropo tip, nižeg rasta i tamnije kože.

Ma koji psihološki tip? To u glavama forumaša u zadnjih 10 god.? Od kad su se svi razvezali o Dinarcima?

U Šumadiji ima najmanje dinarskog antropo tipa. Ima ga u C. Gori, ali u Srbiji puno manje. Vlasi stvarno jesu romanofoni ostaci u vrijeme njihovog nestajanja a nastajanja Slavena. Naziv Vlah će poslije dobiti drugo značenje - profesija, način života, ali u originalu je naziv za romanofone i ćao.

A izbjeglice koje iz istočnih Dinarida dolaze pred Turcima u Hrvatsku i poslije na račun svog pravoslavlja postaju Srbi Prečani (koji Srbije ni srpskih korijena nisu vidili) vrlo često imaju tamnu kožu i ustvari više odgovaraju mediteranskom tipu. Mi u Dalmaciji kad kažemo da neko izgleda vlaški i pri tom ciljamo na istočno porijeklo a ne domaće morlačko, onda mislimo na tamnu kožu i kosu a to nema veze sa karakteristikama dinarskog antropo tipa. Srbijom vladaju neolitske Y kr. haplo grupe E i J iako nijedna grupa tamo ne prelazi 25%, ali je genetska mješavina stanovništva uspostavljena neolitskom doseobom ratara početkom Neolita i time se još tada bitno smanjio udio paleo-Europljana (usporedba sa I2a2) dok su u zapadnim Dinaridima, di nema većih rijeka i plodnog tla zanimljivih prvim poljoprivrednicima iz zap. Azije, ne samo brojniji nego i apsolutno dominatni (Hercegovina, Dalmacija). Već u C. Gori treba očekivati pad dinarskog antropo tipa taman u onom omjeru kako rastu tamnokosi u odnosu na svijetlokose.

Dinarski antropo tip sa Vlasima nema nikakve veze.

Još jedna bitna stvar. Kad se u 20. st. razvila antroploška disciplina, vrlo brzo je doživila velik pritisak od ostatka znanstvene zajednice i bila optužena za "rasizam". Nije se poklapala sa težnjama prema nacionalnim (nadrasnim) težnjama prema homogenizaciji nacija. Kritike su išle na način da se tvrdilo kako prirodne karakteristike okoliša, klima, ishrana itd. utječu na antropologiju kao i mješanje gena kod reprodukcije pa da ti antropo tipovi nisu referentni da bi uopće definirali nešto kao prepoznatljivu skupinu baziranu na genetici.

Onda se počela naglo razvijati genetika prije 20-ak godina i kritičari antropolgije su očekivali da će već poprilično negiranoj antropologiji konačno doći kraj. Ali desilo se ustvari suprotno s tim da se efekti još ne vide kako treba. Uglavnom, genetičari su potvrdili postojanje stabilnih antropo tipova, odn. potvrdili su poklapanje određenih genetskih haplo grupa sa već definiranim antropo tipovima. Radi se o nizu istraživanja genetičara koja su se odnosila na određeno područje (neka regija ili država) kod čega se desilo da se određene haplo grupe prostorno raspoređuju u skladu sa već detektiranom prostornom distribucijom antropo tipova na istom području i to u vrlo visokom postotku, tako da se može uspostavit veza i mogu se povlačit zaključci.

U našem slučaju dinarski tip se poklapa sa I2a2, a mediteranski sa E i J y-kromosomskim haplo grupama. Dakle ako ćemo o Srbima oni su najmanje Dinarci na ovim prostorima, u rangu su sa Slovencima, Bugarima, Makedoncima. Najveći postotak dinaraca imaju Hrvati zatim Bošnjaci i Crnogorci.

Tebe sam već odavno provalio kao jednog fašistu sa rasističkom bolešću koja se ogleda o palamuđenju o genetici.

Ne obraćaj mi se , od takvih kao ti su stradali mnogi u zadnjih 100 godina , jer ti koji prepoznaješ ljude u komšiluku po koži nisi za ljude već za muzej da se vidi kakav skotluk živi na ovom svetu.

Mrš!!

Michelagnola
10.07.2012., 08:43
....

Mrš!!

Ovakav diskurs upotrijebi tamo odakle si stigao ...

nesigurni i agresivni nastup zadrzi za sebe...
ovdje zaista ima ljudi koji su itekako nacitani i od kojih se puno moze nauciti. ako to nisi u stanju, iskljuci se

Liburn
10.07.2012., 09:19
Tebe sam već odavno provalio kao jednog fašistu sa rasističkom bolešću koja se ogleda o palamuđenju o genetici.

Ne obraćaj mi se , od takvih kao ti su stradali mnogi u zadnjih 100 godina , jer ti koji prepoznaješ ljude u komšiluku po koži nisi za ljude već za muzej da se vidi kakav skotluk živi na ovom svetu.

Mrš!!

Ljubav nam je obostrana. Uvik volim čitati tvoje postove jer smatram da je pametno bit informiran o dosezima mitomanije kojom se pokriva jedna arhaično koncipirana genocidna politika koja je od Načertanije preko Memoranduma proizvela velika stradanja na ovim prostorima.

Gluskab
10.07.2012., 09:31

U Šumadiji ima najmanje dinarskog antropo tipa. Ima ga u C. Gori, ali u Srbiji puno manje.

1.Ljudi dinarskog tipa mogu imati bilo kakvu boju kose,od crvene(s pjegicama) do crne(svijetle i tamne puti,kako u koga).Većina je smeđokosa,tj. od čisto smeđe do tamnosmeđe kose.Oči isto mogu imati bilo koju boju(svijetle nisu rijetkost,ni blizu,ali nisu sad nenormalno brojne,kao recimo u Britaniji ili Njemačkoj.)Stariji paleo-europljani(Kromanjonac,Orinjak i sl.) veze nemaju s dinarskim tipom,koji je mlađi i metrički bitno drugačiji.U paleo-europljana su brahikefalne lubanje u manjini,dok su kod dinarskog tipa svi brahikefalni.
2.Crvena kosa je(u svim rasama koje je imaju) u manjini i to vrlo maloj manjini.Nema na svijetu ljudske populaciji u kojoj su crvenokosi masovna pojava. Kad se kaže npr. da su Irci crvenokosi(u većem postotku nego itko drugi), to ne znači da su crvenokosi među njima polovica populacije, nego znači da imaju 5% crvenokosih dok drugi narodi imaju 1% ili 0.8%.
3.Baski se opće ne ističu visinom i nisu crvenokosi.
4.Mediteranski tipovi koji dolaze s Neolitikom su različiti,kako u kojem kraju.
Imaš niske i visoke pod-tipove mediteraca.Kosa i oči su im u pravilu tamni,ali svi mediteranski pod-tipovi imaju(po istraživanjima fizičkih antropologa),lijep postotak zelenih,plavih i maslinastih očiju,20-25% kao svoju normalnu varijaciju.A nisu ni svi tamnije kože(u dobrom postotku jesu,ali to varira regionalno i ljudi svijetlije puti nisu nikakvo čudo među mediterancima).
U oni koji jesu tamnije puti,obično se radi o normalnom pigmentu,onako boje bijele kave(ljeti je dosta tamnija,ali se zimi većini vrati na staro),a ne sad kao Romi,kako bi neki mogli pomisliti(posebno ona jedva punoljetna on-line bagra rasnih teoretičara iz zemlje i ''regiona'')kad čuju to ''tamnije kože''.Treba još dodati da je mediteranski pod-tip visokog rasta (u kasnom Neolitiku i nakon njega)sudjelovao u formiranju dinarskog tipa,mješanjem s jednim pod-tipom, kako ti kažeš ''paleo-europljana''.Dinarci imaju mješana obilježja jednih i drugih.
5.Jesu li Šumadinci većinski dinarskog tipa ili nisu,tvoja proizvoljna tvrdnja.
Isto tako i za Srbe u cjelini.To što pišeš se ne bazira na radu nikakvih antropologa.

Oxidize
10.07.2012., 09:34
Liburn, dinarski tip ima smeđu ili crnu dakle tamnu kosu. Visok je, najviši zapravo rasni tip u europi. To su ustanovili svi antropolozi, domaći i strani. Neznam odakle ti takve ideje da su oni svitlokosi. Donosiš zaključke na temelju čega?
Ti si bodul, boduli su zapravo pravi Hrvati, čakavica su sa sobon donili ovde u 7. st. Tvoj rasni tip je vjerojatno slavenski ili možda imaš iranske krvi pošto je poznato da je Hrvat ime iranskog porikla te da su originalni hrvati bili sarmatsko pleme. Nisan siguran jesu li tvoji preci samo uzeli njihovo ime ka svoje, ali vjerojatno se radilo o tome da su Hrvati zavladali nekim slavenskim plemenima i uzeli njihov jezik ka svoj. Oni su bili ratnički ustrojen narod(hrvati). Samo želin istaknit neke činjenice.
Ja san vlaj, čistokrvni dinarac, moji preci su bili obični stočari potomci Ilira koji su se slavenizirali sa dolaskom srba i hrvata.

Gluskab
10.07.2012., 09:41
A izbjeglice koje iz istočnih Dinarida dolaze pred Turcima u Hrvatsku i poslije na račun svog pravoslavlja postaju Srbi Prečani (koji Srbije ni srpskih korijena nisu vidili) vrlo često imaju tamnu kožu i ustvari više odgovaraju mediteranskom tipu. Mi u Dalmaciji kad kažemo da neko izgleda vlaški i pri tom ciljamo na istočno porijeklo a ne domaće morlačko, onda mislimo na tamnu kožu i kosu a to nema veze sa karakteristikama dinarskog antropo tipa.
Koliko to tamnu kožu,molim te:kava:Ti kao da nikad nisi vidio Srbina koji nije garav:rofl:Po čemu odgovaraju više mediteranskom tipu,zar po pukoj nijansi boje kože...Stariji ljudi kažu da neko izgleda vlaški kad je tamnoput jer Vlahe u istočnoj Srbiji kao govornike rumunjskog,poistovjećuju s Ciganima(jer o nas je Rumunj jednako Cigan,po defaultu,čim je rumunjske narodnosti),pa se taj stereotip onda prenosi na sve Vlahe(romanofone po Balkanu),što nema veze s mozgom.

Gluskab
10.07.2012., 09:46
Već u C. Gori treba očekivati pad dinarskog antropo tipa taman u onom omjeru kako rastu tamnokosi u odnosu na svijetlokose.
U Crnoj Gori je stanje po tom pitanju potpuno isto kao u Dalmaciji.
Znam iz prve ruke,imam dolje prijateljicu i ljudi tamo izgledaju isto kao mi, ni bjelji ni crnji.

joe enter
10.07.2012., 09:47
Liburn, dinarski tip ima smeđu ili crnu dakle tamnu kosu. Visok je, najviši zapravo rasni tip u europi. To su ustanovili svi antropolozi, domaći i strani. Neznam odakle ti takve ideje da su oni svitlokosi. Donosiš zaključke na temelju čega?
Ti si bodul, boduli su zapravo pravi Hrvati, čakavica su sa sobon donili ovde u 7. st. Tvoj rasni tip je vjerojatno slavenski ili možda imaš iranske krvi pošto je poznato da je Hrvat ime iranskog porikla te da su originalni hrvati bili sarmatsko pleme. Nisan siguran jesu li tvoji preci samo uzeli njihovo ime ka svoje, ali vjerojatno se radilo o tome da su Hrvati zavladali nekim slavenskim plemenima i uzeli njihov jezik ka svoj. Oni su bili ratnički ustrojen narod(hrvati). Samo želin istaknit neke činjenice.
Ja san vlaj, čistokrvni dinarac, moji preci su bili obični stočari potomci Ilira koji su se slavenizirali sa dolaskom srba i hrvata.

Evo ga ponovo.:rolleyes:

Šta je to slavenski rasni tip?! , takvo šta ne postoji.

Nije tačno da je ime Hrvat iranskog porekla , niti su sarmatsko pleme , to je laž i mitomanija.
Srbi čak imaju više "dokaza" govoriti o svom iranskom i sarmatskom poreklu ali i ti zagovorači te teorije takođe lupataju kao i ti.

Ti si Hrvat koji govori slovenskim jezikom i ima slovensku kulturu upravo zbog jezika i ništa više , a Ilire i ostale nebuloze možeš ostaviti za dobar džoint i dosta piva jer tada proradi mašta i čovek se može lepo osećati zobg toga.

Liburn
10.07.2012., 09:53
1.Ljudi dinarskog tipa mogu imati bilo kakvu boju kose,od crvene(s pjegicama) do crne(svijetle i tamne puti,kako u koga).Većina je smeđokosa,tj. od čisto smeđe do tamnosmeđe kose.Oči isto mogu imati bilo koju boju(svijetle nisu rijetkost,ni blizu,ali nisu sad nenormalno brojne,kao recimo u Britaniji ili Njemačkoj.)Stariji paleo-europljani(Kromanjonac,Orinjak i sl.) veze nemaju s dinarskim tipom,koji je mlađi i metrički bitno drugačiji.U paleo-europljana su brahikefalne lubanje u manjini,dok su kod dinarskog tipa svi brahikefalni.
2.Crvena kosa je(u svim rasama koje je imaju) u manjini i to vrlo maloj manjini.Nema na svijetu ljudske populaciji u kojoj su crvenokosi masovna pojava. Kad se kaže npr. da su Irci crvenokosi(u većem postotku nego itko drugi), to ne znači da su crvenokosi među njima polovica populacije, nego znači da imaju 5% crvenokosih dok drugi narodi imaju 1% ili 0.8%.
3.Baski se opće ne ističu visinom i nisu crvenokosi.
4.Mediteranski tipovi koji dolaze s Neolitikom su različiti,kako u kojem kraju.
Imaš niske i visoke pod-tipove mediteraca.Kosa i oči su im u pravilu tamni,ali svi mediteranski pod-tipovi imaju(po istraživanjima fizičkih antropologa),lijep postotak zelenih,plavih i maslinastih očiju,20-25% kao svoju normalnu varijaciju.A nisu ni svi tamnije kože(u dobrom postotku jesu,ali to varira regionalno i ljudi svijetlije puti nisu nikakvo čudo među mediterancima).
U oni koji jesu tamnije puti,obično se radi o normalnom pigmentu,onako boje bijele kave(ljeti je dosta tamnija,ali se zimi većini vrati na staro),a ne sad kao Romi,kako bi neki mogli pomisliti(posebno ona jedva punoljetna on-line bagra rasnih teoretičara iz zemlje i ''regiona'')kad čuju to ''tamnije kože''.Treba još dodati da je mediteranski pod-tip visokog rasta (u kasnom Neolitiku i nakon njega)sudjelovao u formiranju dinarskog tipa,mješanjem s jednim pod-tipom, kako ti kažeš ''paleo-europljana''.Dinarci imaju mješana obilježja jednih i drugih.
5.Jesu li Šumadinci većinski dinarskog tipa ili nisu,tvoja proizvoljna tvrdnja.
Isto tako i za Srbe u cjelini.To što pišeš se ne bazira na radu nikakvih antropologa.

1. Pod svijetlijom kosom nisam mislio na plavu, nego smeđkastu, sivo-smeđu ili svijetlo-smeđu kakve kod nas imaš na bacanje. Kao protuteža mediteransko crnoj.
2. Kakvu boju kose će netko nazvati crvenom je upitno. S obzirom odakle dolazi.
3. Nisam mislio na današnje Baske, nego na stare Baske koji su negdje ne sićam se više di, opisani kao crvenokosi. Tamo je preslojavanje stanovništva bilo golemo kao i drugdje, na kraju krajeva.
4. Ali ipak prednjače tamnokosi i tamnooki. I sam to kažeš. Zanimljivo je ovo što kažeš o nastanku Dinarskog tipa.
5. Istina. Ali sam povukao paralelu sa genetikom, koliko se to već može, a izgleda da može u dosta visokom omjeru, niz genetskih studija to tvrdi. S tim da treba uzet u obzir da ako uspoređujem Y-kr. HG sa antropo tipom - to se odnosi na pola genetske slike jednog muškarca koji ima i majčin X kromosom pa tako i fizičke karakteristike nasljeđene od majke.

Ustvari mi ide na živce to razvlačenje "Dinaraca" uzduž i poprijeko za neke potrebe nacije, etničke skupine ili politike, kako radi Džo Enter i njemu slični. Prvo proglašava Vlahe nekim srpskim pod-etnikom a onda još izjednačava Vlahe sa Dinarcima pa smo svi valjda Srbi na kraju. Prebolesno.

Liburn
10.07.2012., 09:57
Znam iz prve ruke,imam dolje prijateljicu i ljudi tamo izgledaju isto kao mi, ni bjelji ni crnji.

Imaš više tamnijih prema Albaniji. Kao što i u Albaniji ima više svijetlijih na sjeveru.

A da su slični Dalmatincima, jesu.

Gluskab
10.07.2012., 09:58
Imaš više tamnijih prema Albaniji. Kao što i u Albaniji ima više svijetlijih na sjeveru.
Uz granicu s Albanijom većinom žive Albanci i Bošnjaci,a ne Crnogorci.

joe enter
10.07.2012., 10:01

Ja sam poreklom "čistokrvni" staroherecegovac iliti zapadni.Crnogorac , imam blizu dva metra,smeđu kosu i šućmuraste oči , veliku glavu(kao vaš teniser Ljubičić) ali pravilan nos.
Očeva strana je "zekasta" tj.svetlih očiju i kose dok majčina je tamna.

Ko sam ja zapravo?! , šta da radim?!:D

Evo ga jedan izdanak iranskih Srba-dinaraca pomešanim sa Crvenim Hrvatima uf pardon Crvenim Irancima.

http://ntv.rs/sites/default/files/VESTI/DRAGAN-DJILAS.jpg

Pošto su se pomešali tamni Srbi sa Crvenim Hrvatima logičnio je da gradonačelnik Beograda ima plavu kosu.

Liburn
10.07.2012., 10:03
Koliko to tamnu kožu,molim te:kava:Ti kao da nikad nisi vidio Srbina koji nije garav:rofl:Po čemu odgovaraju više mediteranskom tipu,zar po pukoj nijansi boje kože...Stariji ljudi kažu da neko izgleda vlaški kad je tamnoput jer Vlahe u istočnoj Srbiji kao govornike rumunjskog,poistovjećuju s Ciganima(jer o nas je Rumunj jednako Cigan,po defaultu,čim je rumunjske narodnosti),pa se taj stereotip onda prenosi na sve Vlahe(romanofone po Balkanu),što nema veze s mozgom.

U Ravnim Kotarima je visok postotak ljudi koji su došli u zadnjih 400 god. iz istočnih Dinarida. Među njima je zamjetan velik broj tamnoputih i niti približno ne idu svi u visinu. Dapače. Koliko crni? Oš šifru boje? :zubo:

Gluskab
10.07.2012., 10:05
Koliko crni? Oš šifru boje? :zubo:
Naravno,von luschan skalu. Inače ostaje na rekla-kazala.:D

joe enter
10.07.2012., 10:07
Evo tipičnih mediokriteta i mitomana.

Oni su ČULI da su Baski crvenokosi , oni su ČULI da se Iliri opisuju kao viski i smeđi , ......:rolleyes:

Kao to je neki zapis koje još niko nije citirao na forumu kao pravi dokaz i sad se od toga gradi čitava priča.:504:

I da zaista postiji takav zapis opet on kurca ne vredi jer takvo šta je suludo i danas reći kad možeš sagledati bar malo jedan narod u celosti a kamoli tada kad komunikacije nije bilo.

Fašisti uvek hronično boluju od nedostatka mozga , e to ja nisam ČUO već vidim pacijente svojim očima.

Liburn
10.07.2012., 10:08

Teško će bilo tko od nas moći tvrditi takve stvari, da zna svoje porijeklo tako daleko u prošlost.
Također, uz Hercegovinu (72%) najviši postotak genetski starijeg stanovništva (I2a2) je zabilježen na dalmatinskim otocima (do 75%). Možda su sjeverni manje dinaroidni, koliko ne znamo, jer nema ispitivanja sa sjevernih dalmatinskih otoka.

Liburn
10.07.2012., 10:12
Naravno,von luschan skalu. Inače ostaje na rekla-kazala.:D

Nek onda bude nijansa ranga rekla-kazala. :zubo:

BTW o mješanju karakteristika i pod-tipovima. Imam frenda koji je vlajo porijeklom, došli njegovi iz Crne Gore pred Turcima, ćaća mu je oriđiđi dinarac po opisu (to nije crna kosa, nego svijetlo smeđa, volim izraz sivo-smeđa), ali mater mu je bila crna ka noć. On je po svemu dinarac osim po puti; visok, brahio glavurda, čak plavokos, ali put mu je crna kao u majke.

Gluskab
10.07.2012., 10:13
dinaroidni
Ne kaže se dinaroidni.

Gluskab
10.07.2012., 10:15
http://ntv.rs/sites/default/files/VESTI/DRAGAN-DJILAS.jpg

Pošto su se pomešali tamni Srbi sa Crvenim Hrvatima logičnio je da gradonačelnik Beograda ima plavu kosu.
Izgleda kao plavi masni Slavonac.

joe enter
10.07.2012., 10:25
Izgleda kao plavi masni Slavonac.

E pa nije , nego pravi dinaroidni iranac iz Nikšića.:)

Svi Slavonci i Srbi Vojvođani su poreklom iz kamenitih krajeva CG,Hercegovine i Dalmacije , i nekim čudom kad ih vidiš slabo liče na svoje rođake koje su tamo ostali.
Izgledaju bucmasti,rumeni u obrazima.
Kako je to moguće?! , pa moguće je jer podneblje kreira izgled više nego što se misli.
Srbin ili Hrvat kad izrodi decu u Americi oni se svi pretvore u Miča Bjukenona iz Baywatcha.:)

Kad gledam HRT i vidim neki prilog iz Slavonije prepoznajem face iz mog komšiluka tj.prave Bačvane , imaju onu paorsku crvenu fleku na bucmastim obrazima.:)

Gluskab
10.07.2012., 10:31
Svi Slavonci i Srbi Vojvođani su poreklom iz kamenitih krajeva CG,Hercegovine i Dalmacije , i nekim čudom kad ih vidiš slabo liče na svoje rođake koje su tamo ostali.
Izgledaju bucmasti,rumeni u obrazima.
Kako je to moguće?! , pa moguće je jer podneblje kreira izgled više nego što se misli.
Ne mora značiti da slabo liče na svoje rođake.Na prosjek populacije ne liče,ali u rodbini sigurno imaju nekog sličnog sebi.Sumnjam da u njegovih nema još neko ovako žut.A bucmasti obrazi i rumenilo jesu stvar podneblja,valjda tamo u Vojvodini jedu kulene i sl. i tuče ih košava preko zime.

Gluskab
10.07.2012., 10:33
Srbin ili Hrvat kad izrodi decu u Americi oni se svi pretvore u Miča Bjukenona iz Baywatcha.:)
Na Miča podsjećaju ljudi u pojedinim panonskim mjestima i bez života u Americi, tj. kao i on,plivaju u alkoholu.

joe enter
10.07.2012., 10:36
http://www.agropress.org.rs/files/bojan_pajtic.jpg

Bojan Pajtić predsednik vlade Vojvodine tj.glavni čovek u njoj.

Rođen u Senti , pravi Bačvanin.

Ovakvih faca kao on sam video jako puno na HRT kad prikazuju Slavoniju

itreius
10.07.2012., 10:39
Što duže ovakva diskusija potraje to više ona sliči tipičnoj temi na Stormfrontu.

Gluskab
10.07.2012., 10:51
Što duže ovakva diskusija potraje to više ona sliči tipičnoj temi na Stormfrontu.
A čemu će drugo ličiti:ne zna:Nema ti ovdje baš intelektualaca.

mozak_free
10.07.2012., 11:06
1.Oni jesu slavenogovoreći narod što i imena dokazuju jer ih je zapisao sam kralj Raške.
Kažeš okolo Raške svuda žive Vlasi u to vreme , samo to moraš dokazati , a jedini dokazi mogu biti u formi pisanog jezika i i ličnih imena koji su romanskog porekla.
Znači 0 bodova jer nisi nijednom dokazao postojanje Vlaha pored Raške a tvrdiš da ih ima , Rumunija me ne zanima , a ni Bugarska.

Ma ja ću staviti jedan malo kraći popis i nije iz 13. stoljeća, nego malo kasnije, sve sami pripadnici srpskog staleža pastira s planine:

Jovan Sterija Popović
Nikola Pašić
Taško Načić
Branislav Nušić

Gluskab
10.07.2012., 11:10
Ma ja ću staviti jedan malo kraći popis i nije iz 13. stoljeća, nego malo kasnije, sve sami pripadnici srpskog staleža pastira s planine:

Jovan Sterija Popović
Nikola Pašić
Taško Načić
Branislav Nušić
To su Cincari,ne pastiri sa planine.

joe enter
10.07.2012., 11:40

Jovan Sterija Popović
Nikola Pašić
Taško Načić
Branislav Nušić

Jadan si zaista.

Ne odgovaraš na moj post i na moje tvrdnje , baviš se jeftinim i glupim stvarima i još nemaš pojma o onome šta navodiš.

Ako hoćeš možeš normalno odgovriti i opovrgnuti moje tvrdnje , ili se brate okani rasprave pa matraj sebi u bradu šta si naumio niko te ne može sprečiti.

mozak_free
10.07.2012., 11:50
To su Cincari,ne pastiri sa planine.

Bravo! 5 ! cinci! :rofl:

In the Slavic countries, such as Serbia and Bulgaria, the nickname used to refer to the Aromanians is tsintsar (also spelled tzintzar, cincar or similar), which is derived from the way the Aromanians pronounce the word meaning five, tsintsi.
Albanians use also their own nickname to refer to the aromanian as chobans, Albanian Çobenj; derived from Turkish Çoban meaning shepherd.

mozak_free
10.07.2012., 14:04
Jadan si zaista.

Ne odgovaraš na moj post i na moje tvrdnje , baviš se jeftinim i glupim stvarima i još nemaš pojma o onome šta navodiš.

Ako hoćeš možeš normalno odgovriti i opovrgnuti moje tvrdnje , ili se brate okani rasprave pa matraj sebi u bradu šta si naumio niko te ne može sprečiti.

Teško je to shvatiti, ali ipak....:504:

Vlahe spominje Bizantski pisac Kakaumenos u Strategikonu u 11.stoljeću. I to nije nikakav slavenski stalež čobana koji natjeravaju ovce, nego narod koji (za Slavene) čudno govori brojku 5 :mig:, i ima ga od Tesalije, pa u Albaniji, pa malo u Makedoniji gdje se začudo zovu Vlasi...
Uglavnom su poznatiji kao Aromuni.
http://www.paundurlic.com/forum.vlasi.srbije/index.php?topic=1060.0

i knjiga (http://www.banaterra.eu/srpski_nou/files/nomadi.pdf)

Euphrasie
10.07.2012., 14:18
Kako izgleda Vlah - ja mislim kao Tatjana Jurić i Ivano Balić, dok je Ceca recimo Vlahinja s ciganskim pigmentom. Onda Jelena Rozga je primjer vlaške plavuše.

Euphrasie
10.07.2012., 14:36
evo link pa da vidite kako izgledaju Slavonke. 1. slika -kraljica Elizabeta, 2. slika - Francuskinja iz Strasbourga???
http://www.croatia.org/crown/articles/9137/1/Ethno-hairstyles-of-Croatia/Blanka-akula-Etno-frizure-Hrvatske.html

Euphrasie
10.07.2012., 14:42
http://i49.tinypic.com/2r7ukk8.jpg izvor www.gatalinka.hr

Šabović Adis
10.07.2012., 15:13
O Dinarskom tipu čega je riječ? Jel' krečnjaka? Stijenja?
Shvatio sam da nije riječ o Dinarskoj rasi nego tipu, al' nije jasno čega.
Mediteranski...ono kao Medium-Tera, Middle-Earth, Srednja Zemlja iz Gospodara Prstenova?
Da nije Sredozemlje u pitanju?

Gluskab
10.07.2012., 16:06
Kako izgleda Vlah - ja mislim kao Tatjana Jurić i Ivano Balić, dok je Ceca recimo Vlahinja s ciganskim pigmentom. Onda Jelena Rozga je primjer vlaške plavuše.
Ne izgleda svaki isto.Glupo je uspoređivati fizički s Vlasima ljude koji to nisu.
Ceca je nakvarcana do degutantnost,ciganski pigment na ovom kontinentu(među domaćim populacijima,dakle ne francuski crnci)nema nitko tko nije Rom.

Oxidize
10.07.2012., 18:59
Teško će bilo tko od nas moći tvrditi takve stvari, da zna svoje porijeklo tako daleko u prošlost.
Također, uz Hercegovinu (72%) najviši postotak genetski starijeg stanovništva (I2a2) je zabilježen na dalmatinskim otocima (do 75%). Možda su sjeverni manje dinaroidni, koliko ne znamo, jer nema ispitivanja sa sjevernih dalmatinskih otoka.

pa kako ne bi zna, svi moji su došli sa sela... jednostavno. Proučavajući običaje i izgled svojih predaka doša san do zaključka da se vlasi nisu opće mišali sa pravin srbima i hrvatima, tako da su oni I2a2 stoposto. Nemaju šta drugo bit, pošto na ovin prostorima prije dolaska srba i hrvata nije bilo nikoga osim ilira, a rimljani su bili uz more, nekad i u panoniji ali nije bilo mišanja sa običnin stočarima ilirima... Albanci dolaze oko 11. stoljeća na ove prostore, sa Kavkaza. Oni vole tvrdit da su Iliri, dinarci, a izgled im je čisto armenski.

Divljak414
10.07.2012., 23:43
pa kako ne bi zna, svi moji su došli sa sela... jednostavno. Proučavajući običaje i izgled svojih predaka doša san do zaključka da se vlasi nisu opće mišali sa pravin srbima i hrvatima, tako da su oni I2a2 stoposto. Nemaju šta drugo bit, pošto na ovin prostorima prije dolaska srba i hrvata nije bilo nikoga osim ilira, a rimljani su bili uz more, nekad i u panoniji ali nije bilo mišanja sa običnin stočarima ilirima... Albanci dolaze oko 11. stoljeća na ove prostore, sa Kavkaza. Oni vole tvrdit da su Iliri, dinarci, a izgled im je čisto armenski.

znaš da su arumuni testirani, i da uopće nisu parentalno čisti, ima u njih svega i svačega.

Kod vlaha(arumunja) taj I-M170 je 15-20%, ovisi o uzorku studije, a najveća koncetracija osim u nas je oko Krakova, ili ti ga područije Bijele Hrvatske.

:rolleyes:

Oxidize
10.07.2012., 23:52
znaš da su arumuni testirani, i da uopće nisu parentalno čisti, ima u njih svega i svačega.

Kod vlaha(arumunja) taj I-M170 je 15-20%, ovisi o uzorku studije, a najveća koncetracija osim u nas je oko Krakova, ili ti ga područije Bijele Hrvatske.

:rolleyes:

šta oćeš reć? hrvati i srbi su tu živili u današnjoj poljskoj... Poznato je da su i Hrvati i Srbi bili sarmatska plemena. Moguće je da su ta plemena bila dinarskog rasnog tipa i da su zavladali slavenima i preuzeli njihov jezik... Svaćaš šta oću reć?

Divljak414
10.07.2012., 23:52
Dinarci su zapravo dosta rijetki u Hrvata, ima ih više u Albanaca, Rumunja, i Srba

Recimo Karadžić, ili Limeni (http://www.youtube.com/watch?v=XB-pwhcFL0Q)

Mislom da je povezan sa Bliskoistočnim admixom na Balkanu

Oxidize
10.07.2012., 23:53
Dinarci su zapravo dosta rijetki u Hrvatskoj,

Recimo Karadžić, ili Limeni (http://www.youtube.com/watch?v=XB-pwhcFL0Q)

Mislom da je povezan sa Bliskoistočnim admixom na Balkanu

LOL, svi najveći antropolozi domaći i strani kažu da su dinarci daleko najdominantniji rasni tip na području ex-yu...

Divljak414
10.07.2012., 23:59

hmm, odakle ti to vadiš?

Reci mi, znači u Slavoniji(Panoni???) nije bilo predslavenske populacije?

Divljak414
11.07.2012., 00:00
LOL, svi najveći antropolozi domaći i strani kažu da su dinarci daleko najdominantniji rasni tip na području ex-yu...

neznam, takve face ja ritko vidim ako i uopće, možda u pekari koju drže Albanci :D

Divljak414
11.07.2012., 00:22
šta oćeš reć? hrvati i srbi su tu živili u današnjoj poljskoj... Poznato je da su i Hrvati i Srbi bili sarmatska plemena. Moguće je da su ta plemena bila dinarskog rasnog tipa i da su zavladali slavenima i preuzeli njihov jezik... Svaćaš šta oću reć?

-Želim reći da su Hrvati vjerojatno živili u Bijeloj Hrvatskoj a ne Srbi, to je valjda logično.

-Dinarska rasa je naučestalija u Albanaca, pa onda u Srba i Rumunja.

-Sarmati nemaju veze s nama, a pogotovo sa Srbima, oni su pretežito bili R1a, i to subklade koja ovdje gotovo nepostoji.
R1a1a nađen kod nas je R1a tipičan za panonsku nizinu, i stariji je od bilo kakvih seoba. Smatra se da je stigao tu prvim valom indo-europljana. Testirani ostaci Skita i Sarmata su uglavnom R1a, i njihova subklada ima najviše pogodaka po Rusiji

Dinarska rasa po mom mišljenju je nastala mišanjem neolitskih farmera sa bliskog istoka, sa paleolitskim i mezolitskim europljanima.

2 haplogrupe koje su došle vamo za vrime neolitika su E i J, a njihovi nosioci vjerojatno miješanjem izazvali tkz. Dinarski rasu.

http://3.bp.blogspot.com/--SgfQ_zyYv4/Td42Z9WIaUI/AAAAAAAAGq4/R46gxf-Fs7Q/s1600/Haplogroup-J2+Map.jpg
http://britam.org/Haplogroup-E1b1b.jpg

Oxidize
11.07.2012., 00:28
neznam, takve face ja ritko vidim ako i uopće, možda u pekari koju drže Albanci :D

albanci su došli sa Kavkaza oko 11. stoljeća i imaju Armenske face, niski su i tamniji nego dinarci.

Divljak414
11.07.2012., 00:34
albanci su došli sa Kavkaza oko 11. stoljeća i imaju Armenske face, niski su i tamniji nego dinarci.

možda su niži jer in fali paleolitskog admixa nađenog u recimo Crnogoraca, al po faci su tipični Dinarci, i nisu nešto niži od recimo Srba iz Srbije, di se često može nać isto tako ta Dinarska faca.

Albanici nisu sa kavkaza, zapravo su dosta slični Grcima, Srbima i Bugarima, zapravo negdi između Grka i Srba/Bugara

http://img6.imagebanana.com/img/1kbacf6b/EuropeanautosomaladmixturesDodecadv3.png

Oxidize
11.07.2012., 00:43
-Želim reći da su Hrvati vjerojatno živili u Bijeloj Hrvatskoj a ne Srbi, to je valjda logično.

-Dinarska rasa je naučestalija u Albanaca, pa onda u Srba i Rumunja.

-Sarmati nemaju veze s nama, a pogotovo sa Srbima, oni su pretežito bili R1a, i to subklade koja ovdje gotovo nepostoji.
R1a1a nađen kod nas je R1a tipičan za panonsku nizinu, i stariji je od bilo kakvih seoba. Smatra se da je stigao tu prvim valom indo-europljana. Testirani ostaci Skita i Sarmata su uglavnom R1a, i njihova subklada ima najviše pogodaka po Rusiji

Dakle, Albanci nisu dinarci, to je valjda jasno, objasnija san već. Zašto su oni došli ovde sa kavkaza, tj. ko ih je doveja? Pa priča ide ovako, kad su Arapi zavladali Armenskim plemenima sa Kavkaza (među kojima su bili i Albanci) oni su islamizirali Albance. Zatim Arapi te iste albance dovode na Siciliju koja je tada bila u njihovom posjedu i naseljavaju ih tu da bi proširili islam. Nakon šta su kršćani ponovi istrali Arape sa Sicilije Albanci ostaju tu i pokrštavaju se. Malo kasnije oko 11-12. stoljeća, jedan Bizantski vojskovođa ih brodovima dovodi u današnju albaniju (zato albanci imaju dvoglavog orla na svojoj zastavi, upravo radi odanosti Bizantu). Kad turci dolaze na balkan u 14. st. albanci ponovo prilaze na islam. Jesi primjetija kako su današnji Sicilijancii njihovi američki potomci niski, tamni i face su in drugačije od Talijana sa sjevera? e pa sad znaš zašto je to tako. Ozbiljan san, pogledaj na Wikipediji mapu Kavkaske Albanije.
Dinarska rasa je najučestalija u Hrvata(priko 50%, u Dalmaciji priko 70%)
pa tek onda u BiH i Srbiji.
R1a je slavenska haplogrupa(nalazimo ih najviše u Poljskoj i Rusiji). Sarmati NISU bili slaveni nego perzijsko pleme. Srbi i Hrvati su oboje Sarmatska plemena koja su dosta vrimena živili zajedno, u današnjoj Poljskoj i na obalama crnog mora prije toga. Na obalama Crnog Mora se spominju i jedni i drugi, iman dokaze. A u Poljskoj žive lužićki Srbi.
Moji preci se Hrvatima počinju zvat tek u 20. stoljeću a prije toga su jednostavno bili Vlaji.

Sad bi ti ja tija pokazat malo slike albanaca da ih usporediš sa turcima pa ćeš uočit ogromnu sličnost, i slike dinaraca pa da vidiš da nema sličnosti osim tamne kose...

Divljak414
11.07.2012., 00:59
Dakle, Albanci nisu dinarci, to je valjda jasno, objasnija san već. Zašto su oni došli ovde sa kavkaza, tj. ko ih je doveja? Pa priča ide ovako, kad su Arapi zavladali Armenskim plemenima sa Kavkaza (među kojima su bili i Albanci) oni su islamizirali Albance. Zatim Arapi te iste albance dovode na Siciliju koja je tada bila u njihovom posjedu i naseljavaju ih tu da bi proširili islam. Nakon šta su kršćani ponovi istrali Arape sa Sicilije Albanci ostaju tu i pokrštavaju se. Malo kasnije oko 11-12. stoljeća, jedan Bizantski vojskovođa ih brodovima dovodi u današnju albaniju (zato albanci imaju dvoglavog orla na svojoj zastavi, upravo radi odanosti Bizantu). Kad turci dolaze na balkan u 14. st. albanci ponovo prilaze na islam. Jesi primjetija kako su današnji Sicilijancii njihovi američki potomci niski, tamni i face su in drugačije od Talijana sa sjevera? e pa sad znaš zašto je to tako. Ozbiljan san, pogledaj na Wikipediji mapu Kavkaske Albanije.
Dinarska rasa je najučestalija u Hrvata(priko 50%, u Dalmaciji priko 70%)
pa tek onda u BiH i Srbiji.
R1a je slavenska haplogrupa(nalazimo ih najviše u Poljskoj i Rusiji). Sarmati NISU bili slaveni nego perzijsko pleme. Srbi i Hrvati su oboje Sarmatska plemena koja su dosta vrimena živili zajedno, u današnjoj Poljskoj i na obalama crnog mora prije toga. Na obalama Crnog Mora se spominju i jedni i drugi, iman dokaze. A u Poljskoj žive lužićki Srbi.
Moji preci se Hrvatima počinju zvat tek u 20. stoljeću a prije toga su jednostavno bili Vlaji.

Sad bi ti ja tija pokazat malo slike albanaca da ih usporediš sa turcima pa ćeš uočit ogromnu sličnost, i slike dinaraca pa da vidiš da nema sličnosti osim tamne kose...

Evo ovako, Albanci i Srbi se genetički nerazlikuju puno.

Lužički Srbi, i Srbi genetički nemaju veze, a za to postoji razlog

Sima Milutinović Sarajlija, 1826 je otiša kod Lužićana, i napumpa in glavu epskim stihovima "Srbijanka". Oni se dotad nikad nisu zvali Srbima, već Vendima.

Znači Srbin Sima in je napunija glavu stihovima, pa se oni počeli poistiovjećivat sa Srbima radi romantizma.

To je mala etnićka grupa u njemačkoj, koji su genetički indentični Poljacima, a njihova genetička udaljenst sa Srbima je oprilike ista kao sa Albancima.

Oxidize
11.07.2012., 01:09

Evo ovako, Albanci i Srbi se genetički nerazlikuju puno.

Lužički Srbi, i Srbi genetički nemaju veze, a za to postoji razlog

Sima Milutinović Sarajlija, 1826 je otiša kod Lužićana, i napumpa in glavu epskim stihovima "Srbijanka". Oni se dotad nikad nisu zvali Srbima, već Vendima.

Znači Srbin Sima in je napunija glavu stihovima, pa se oni počeli poistiovjećivat sa Srbima radi romantizma.

To je mala etnićka grupa u njemačkoj, koji su genetički indentični Poljacima, a njihova genetička udaljenst sa Srbima je oprilike ista kao sa Albancima.

OK, moguće, ali svejedno... u 3. st. jedan rimski povjesničar govori o Srbima ka o sarmatskom plemenu na obalama crnog mora. Poznato je da se u ukrajini, našlo kameni spomenik sa imenom Chorbatos koji potječe iz tog razdoblja...
Albanci i Srbi se razlikuju jer je u Srba dominantna dinarska rasa a u albanaca turska, tj. armenska...

Divljak414
11.07.2012., 01:19
OK, moguće, ali svejedno... u 3. st. jedan rimski povjesničar govori o Srbima ka o sarmatskom plemenu na obalama crnog mora. Poznato je da se u ukrajini, našlo kameni spomenik sa imenom Chorbatos koji potječe iz tog razdoblja...

ako je riječ slična, neznaći da ima isto značenje

http://en.wikipedia.org/wiki/Saint_Serf

Saint Serf or Serbán (Servanus)

Valjda znaš šta znači serf?

Oxidize
11.07.2012., 01:41
ako je riječ slična, neznaći da ima isto značenje

http://en.wikipedia.org/wiki/Saint_Serf

Valjda znaš šta znači serf?

ne, ta rič je presložena i jedinstvena da bi se radilo o slučajnosti i osim toga, zar ti niječeš iransko poriklo hrvata? iako je to dokazano stoputa već...samo ime Hrvat, šahovnica, pleter i još neke stvari kojih se sad nemogu sitit... Hrvati su bili perzijsko pleme, Sarmati dakle...a vjerojatno i Srbi
Jesi zna da rič serve na engleski dolazi od riči servare na latinski koja dolazi od naziva Srb, koji su tada bili sluge bizantskog cara?

Divljak414
11.07.2012., 01:46
ne, ta rič je presložena i jedinstvena da bi se radilo o slučajnosti i osim toga, zar ti niječeš iransko poriklo hrvata? iako je to dokazano stoputa već...samo ime Hrvat, šahovnica, pleter i još neke stvari kojih se sad nemogu sitit... Hrvati su bili perzijsko pleme, Sarmati dakle...a vjerojatno i Srbi
Jesi zna da rič serve na engleski dolazi od riči servare na latinski koja dolazi od naziva Srb, koji su tada bili sluge bizantskog cara?

čuo sam to, ali to dolazi od riječi Serbul, a prije su Srbi nazivani Serbalj.

Serbalj je po mom mišljenju klasna oznaka, a ne etnička.

Koja rič je presložena?

Pleter je tipičan za ovo područija, ima dosta sličnih pletera u okolici, a šahovnica je zapravo Šarenica, i bila je dosta popularna u plemstvu svih naroda Europe.

Kod nas se zadržala kao simbol na nacijonalnom grbu, dok recimo Srbi imaju malo izmjenjeni Bizatnski križ i Bizantskog orla, a to neznači da su Srbi Romeji

http://matrixworldhr.files.wordpress.com/2011/12/1bizanstski-orao.png?w=500
http://desmond.imageshack.us/Himg339/scaled.php?server=339&filename=bizantzastava7ha.jpg&res=landing

Oxidize
11.07.2012., 01:51
čuo sam to, ali to dolazi od riječi Serbul, a prije su Srbi nazivani Serbalj.

Serbalj je po mom mišljenju klasna oznaka, a ne etnička.

Koja rič je presložena?

Pleter je tipičan za ovo područija, ima dosta sličnih pletera u okolici, a šahovnica je zapravo Šarenica, i bila je dosta popularna u plemstvu svih naroda Europe.

Kod nas se zadržala kao simbol na nacijonalnom grbu, recimo Srbi imaju malo izmjenjeni Bizatnski križ i Bizantskog orla

http://matrixworldhr.files.wordpress.com/2011/12/1bizanstski-orao.png?w=500
http://desmond.imageshack.us/Himg339/scaled.php?server=339&filename=bizantzastava7ha.jpg&res=landing

chorbatos, hrvat, mislin da ima dovoljno dokaza za zaključit da je Hrvat perzijska rič i da su hrvati bili sarmatsko(perzijsko) pleme. Mislin ako pogledamo di su Hrvati prije obitavali(crno more) i koliko su se razlikovali od recimo slovenaca koji nisu imali svoje plemstvo nego su bili obični ratari. Hrvati su nasuprot bili ratničko pleme... a slaveni su tipični vendi... Hrvati su zavladali slavenima i uzeli njihov jezik.

Divljak414
11.07.2012., 01:55
chorbatos, hrvat, mislin da ima dovoljno dokaza za zaključit da je Hrvat perzijska rič i da su hrvati bili sarmatsko(perzijsko) pleme

Jesmo li mi Chorbatosi, ili Hrvati, dali pričamo Perzijski ili Hrvatski?

Hrbat(di je B prešlo u V)- planinski lanac, rič se danas manje koristi, al recimo za primjer, pravilno rekao bi Dinarski hrbat, za Dinarske Alpe(Alpe po definiciji su isto hrbat)

Hrvanje- koristi se i za borbu, pogotovo u povijesti, danas se više veže za sport.

Znači na Hrvatskom jeziku iamamo 2 mogučnosti odakle je nastala, nešto slično Brđanima ili Gorancima, ili nešto ala ratnici, oni koji se Hrvaju.

Meni više smisla ima Hrbat, ljudi sa Hrbata, ljudi sa planinskog lanca, Hrv(b)ati.

Oxidize
11.07.2012., 02:01
Jesmo li mi Chorbatosi, ili Hrvati, dali pričamo Perzijski ili Hrvatski?

Hrbat(di je B prešlo u V)- planinski lanac, rič se danas manje koristi, al recimo za primjer, pravilno rekao bi Dinarski hrbat, za Dinarske Alpe(Alpe po definiciji su isto hrbat)

Hrvanje- koristi se i za borbu, pogotovo u povijesti, danas se više veže za sport.

Znači na Hrvatskom jeziku iamamo 2 mogučnosti odakle je nastala, nešto slično Brđanima ili Gorancima, ili nešto ala ratnici, oni koji se Hrvaju.

Meni više smisla ima Hrbat.

Ta ideja nije loša, mislin, na prvi pogled, ali mnogo je stručnjaka dokazalo da se radi o perzijskoj riči. Da san ti i ostale dokaze ka naprimjer da su bili ratnički ustrojen narod šta je totalno netipično za sve ostale slavene... Onda šahovnica koja je isključivo perzijski simbol jer je tamo nasta šah... pa prezimena koja svoj oblik vuku iz perzijskog...

Divljak414
11.07.2012., 02:06
Ta ideja nije loša, mislin, na prvi pogled, ali mnogo je stručnjaka dokazalo da se radi o perzijskoj riči. Da san ti i ostale dokaze ka naprimjer da su bili ratnički ustrojen narod šta je totalno netipično za sve ostale slavene... Onda šahovnica koja je isključivo perzijski simbol jer je tamo nasta šah... pa prezimena koja svoj oblik vuku iz perzijskog...

nije niko to dokaza, našli su sličnu rič koja je bila nečije osobno ime.

Šarenica je popularna u plemstvu od starog vijeka, nema veze sa šahom niti perzijom.
Šahovnica je nastala ko sprdačina od strane Srba jer ih je podsječala na šahovsku ploču. Meni ne smeta naziv, al treba bit korektan, i znat šta je i odakle je kad se već pametuje.

Potraži malo grbove raznoraznih plemstava po Euorpi, pa ćeš vidit koliko ih je perzijanaca :lol:

Oxidize
11.07.2012., 02:11
nije niko to dokaza, našli su sličnu rič koja je bila nečije osobno ime.

Šarenica je popularna u plemstvu od starog vijeka, nema veze sa šahom niti perzijom.
Šahovnica je nastala ko sprdačina od strane Srba jer ih je podsječala na šahovsku ploču. Meni ne smeta naziv, al treba bit korektan, i znat šta je i odakle je kad se već pametuje.

Potraži malo grbove raznoraznih plemstva po Euorpi, pa ćeš vidit koliko ih je perzijanaca :lol:

ljudi koji znaju puno više od tebe o povisti su to dokazali i to je opće prihvaćeno. Nisan ja to izmislija. govorin o iranskon poriklu Hrvata...

Divljak414
11.07.2012., 02:15
ljudi koji znaju puno više od tebe o povisti su to dokazali i to je opće prihvaćeno. Nisan ja to izmislija. govorin o iranskon poriklu Hrvata...

To uopće nije opće prihvaćeno niti dokazano, nego je nečija teorija koja je postala popularna.
Zato se uvik naglasi Iranska teorija o podrijetlu Hrvata.

Kao sol na ranu toj teoriji ide činjenica da mi nemamo genetičke veze sa Irancima, ništa, lol

Evo ja tako na primjer mogu postavit Rimsku teoriju o podrijetlu Hrvata, koja bi bila jednako "podkovana" dokazima kao Iranska.
Sličnost imena.

http://en.wikipedia.org/wiki/Horatii
http://en.wikipedia.org/wiki/Horatia_(gens)

Oxidize
11.07.2012., 02:24
To uopće nije opće prihvaćeno niti dokazano, nego je nečija teorija koja je postala popularna.
Zato se uvik naglasi Iranska teorija o podrijetlu Hrvata.

Kao sol na ranu toj teoriji ide činjenica da mi nemamo genetičke veze sa Irancima, ništa, lol

Evo ja tako na primjer mogu postavit Rimsku teoriju o podrijetlu Hrvata, koja bi bila jednako "podkovana" dokazima kao Iranska.
Sličnost imena.

http://en.wikipedia.org/wiki/Horatii
http://en.wikipedia.org/wiki/Horatia_(gens)

kad govoriš o nama, jel uzimaš u obzir da su pravi hrvati možda 5 posto od ukupnog broja stanovništva, boduli i njihovi potomci? ostalo su slaveni, germani, i najviše od svega dinarci... tako da ne znan koja bi sličnost tribala bit...

Divljak414
11.07.2012., 02:31
kad govoriš o nama, jel uzimaš u obzir da su pravi hrvati možda 5 posto od ukupnog broja stanovništva, boduli i njihovi potomci? ostalo su slaveni, germani, i najviše od svega dinarci... tako da ne znan koja bi sličnost tribala bit...

Šta večina izgledamo ko Albanci kad nas zoveš večinski dinarcima? :D

Hrvati su dosta genetički homogeni, za razliku od svih naših susjeda, ne vidim kako smo mišani, zapravo smo najmanje mišan narod u okolici.

Oxidize
11.07.2012., 02:35
Šta večina izgledamo ko Albanci kad nas zoveš večinski dinarcima? :D

Hrvati su dosta genetički homogeni, za razliku od svih naših susjeda, ne vidim kako smo mišani, zapravo najmanje smo mišani u okolici.

reka san ti da albanci nemaju veze sa dinarcima a ti opet svoje... ne razumin te, pogledaj malo slike hrvata pa ih usporedi sa slikama albanaca pa ćeš vidit.

Divljak414
11.07.2012., 02:39
reka san ti da albanci nemaju veze sa dinarcima a ti opet svoje... ne razumin te, pogledaj malo slike hrvata pa ih usporedi sa slikama albanaca pa ćeš vidit.

Pa ja nevidim sličnosti baš, zato i kažem da nismo dinarci, tj da ih nemamo puno, Albanci imaju stvarno puno dinaraca.

Srbin, primjer Dinarca
http://www.theapricity.com/snpa/bilder/troe391.jpg

Primjeri u Albanaca
http://www.theapricity.com/snpa/bilder/troe392.jpg
http://www.theapricity.com/snpa/bilder/troe393.jpg
http://www.theapricity.com/snpa/bilder/troe394.jpg
http://www.theapricity.com/snpa/bilder/troe395.jpg

Oxidize
11.07.2012., 02:56
evo sad gledaj, pogledaj još i Đokovića, Anu Iivanović i ostale sportaše... nemaju sličnosti sa albancima koji su armenski rasni tip a ne dinarski

http://i.imgur.com/zZYa6.jpg
albanac

http://i.imgur.com/Xsms4.jpg
srbin

Divljak414
11.07.2012., 03:23
taj albanac iako atipičan, je sličniji predlošcima dinarske rase, nego taj srbin.

Zašto misliš da je taj srbin dinarac?

Primjeri dinaraca

2 albanca
http://img217.imageshack.us/img217/7494/dinaricy.jpg

Srbin
http://stat.scandal.rs/wp-content/uploads/2011/05/vlade-divac.jpg

Albanac
http://desmond.imageshack.us/Himg577/scaled.php?server=577&filename=b90d39e406bc3e76bc20fbl.jpg&res=landing

Podtip adriatid, Srbin
http://i653.photobucket.com/albums/uu253/Tyranos/adriatic2.jpg

Talijan
http://i653.photobucket.com/albums/uu253/Tyranos/padanian2.jpg

Podtip Noric, Hrvat
http://i653.photobucket.com/albums/uu253/Tyranos/noric2.jpg

Oxidize
11.07.2012., 03:53
ovo opće nisu dinarci, teško da ćeš nać albanca koji je dinarac. već san ti objasnija odakle su oni došli. zašto me ne slušaš? zapravo postoje jer su se izmišali ali tipični albanac nema ništa zajedničko sa dinarskim rasnim tipom osim možda boju kose nekad...
dinarac je svitlije puti, viši, drugačijeg oblika glave...
albanci nemaju veze sa ilirima ni sa dinarskom rason. over and out

mozak_free
11.07.2012., 07:31
za Joe entera i Glusku:

http://www.scd-lunjina.org/drugi_o_nama/dalmacija.html

Ako mogu slike može ton. Je li ovaj Dinarska rasa:

http://www.youtube.com/watch?v=13Ks4UIxM7M

Gluskab
11.07.2012., 08:38
možda su niži jer in fali paleolitskog admixa nađenog u recimo Crnogoraca, al po faci su tipični Dinarci, i nisu nešto niži od recimo Srba iz Srbije, di se često može nać isto tako ta Dinarska faca.

Albanici nisu sa kavkaza, zapravo su dosta slični Grcima, Srbima i Bugarima, zapravo negdi između Grka i Srba/Bugara

1.Niži su jer je i životni standard u Albaniji dugo bio niži nego u zemljama ex-yu:mig:,u mlađim generacijama nisu nešto niski.Face su im potpuno dinarske u velike većine,zapravo glavni razlog zašto većina ljudi vidi Albance kao ljude neke specifične fizionomije(drugačije od naše)je u činjenici da su oni stoljećima bili skloni brakovima unutar malog kruga ljudi(tj. s relativnom bliskim rođacima)pa imaju fizički defekt čest kod ljudi koji generacijama žene rođake, onu krivu(izbočenu)donju čeljust,koja ti onda dosta mjenja facu.Posebno Albanci s Kosova potječu od malog broja ljudi u bliskom srodstvu,a većina ljudi u nas nije nikad srela druge Albance osim njih pa se stereotip lako ostali.
2.Genetski jesu(po haplogrupama), kako ti kažeš,negdi između Grka i Srba/Bugara,ali fizionomijom su manje različiti od Srba nego od Grka i Bugara.

Oxidize
Jesi li ti ikad vidio Armenca,majmune

ne, nikad

Kyle Reese
ovo opće nisu dinarci, teško da ćeš nać albanca koji je dinarac. već san ti objasnija odakle su oni došli. zašto me ne slušaš? zapravo postoje jer su se izmišali ali tipični albanac nema ništa zajedničko sa dinarskim rasnim tipom osim možda boju kose nekad...
dinarac je svitlije puti, viši, drugačijeg oblika glave...
albanci nemaju veze sa ilirima ni sa dinarskom rason. over and out

Ja ne znam zašto to nekoga boli,ali ALbanci su Iliri...
To im ne daje politčko pravo na išta,ako se toga bojite, ali oni su Iliri

Oxidize
11.07.2012., 08:42
Pa šta kakiš onda

ma zajebajen tebe konju... ne znan odakle van to da albanci imaju išta ilirsko u sebi? da van to nisu oni napunili glavu možda?
normalno da znan kako izgledaju armenci...

Gluskab
11.07.2012., 08:50
ne znan odakle van to da albanci imaju išta ilirsko u sebi? To o Ilirima kao precima je albanska priča,ne moja.Oni to forsiraju,nije nitko drugi niti ikoga to zanima.

Gluskab
11.07.2012., 08:55
I Turci imaju dinarski format glave i lica(jednako brahikefalni),a to što možda neki Albanac na njih liči,na znači baš ništa.Imaš više Talijana sličnih Turcima nego Albanaca i to puno više.

Gluskab
11.07.2012., 09:14
Pa ja nevidim sličnosti baš, zato i kažem da nismo dinarci, tj da ih nemamo puno, Albanci imaju stvarno puno dinaraca.

Srbin, primjer Dinarca
http://www.theapricity.com/snpa/bilder/troe391.jpg

Primjeri u Albanaca
http://www.theapricity.com/snpa/bilder/troe392.jpg
http://www.theapricity.com/snpa/bilder/troe393.jpg
http://www.theapricity.com/snpa/bilder/troe394.jpg
http://www.theapricity.com/snpa/bilder/troe395.jpg
Dinarci su prosjek u nas i to u skoro svim regijama,što se tiče fizionomije.
Na tim fotografijama zdravstveno stanje(mršavi obrazi) i moda(guslarske brčine,koje isto ometaju detaljan pregled forme lica) iz tih vremena(1930 i neka)utječe na zaključke o rasnom tipu kod današnjih gledalaca tih slika, posebno onih neukijih po pitanju ove teme.

Oxidize
11.07.2012., 09:24
Dinarci su prosjek u nas i to u skoro svim regijama,što se tiče fizionomije.
Na tim fotografijama zdravstveno stanje(mršavi obrazi) i moda(guslarske brčine,koje isto ometaju detaljan pregled forme lica) iz tih vremena(1930 i neka)utječe na zaključke o rasnom tipu kod današnjih gledalaca tih slika, posebno onih neukijih po pitanju ove teme.

albanci su došli sa kavkaza odakle i turci prema tome, jasno je da se radi o armenskom rasnom tipu...

Gluskab
11.07.2012., 09:30
albanci su došli sa kavkaza odakle i turci prema tome, jasno je da se radi o armenskom rasnom tipu...
Nisu došli s Kavkaza,a sve i da jesu,ne žive na Kavkazu samo Armenci.
Ti očito nemaš ni najmanjeg pojma kako Armenci izgledaju,nego si to o navodno armenskim facama u Albanaca pročitao on-line od neke budale(mogao bi se okladiti na život da je u pitanju Srbin) i sad to matraš kao papiga.

Gluskab
11.07.2012., 09:58
evo sad gledaj, pogledaj još i Đokovića, Anu Iivanović i ostale sportaše... nemaju sličnosti sa albancima koji su armenski rasni tip a ne dinarskiBaš Đoković ima,mogao bi proći za Albanca.
Ne baš s Kosova,ali iz Albanije ili iz Ulcinja bez ikakvog problema.

Gluskab
11.07.2012., 10:06
taj albanac iako atipičan, je sličniji predlošcima dinarske rase, nego taj srbin.

Zašto misliš da je taj srbin dinarac?

Primjeri dinaraca

2 albanca
http://img217.imageshack.us/img217/7494/dinaricy.jpg

Srbin
http://stat.scandal.rs/wp-content/uploads/2011/05/vlade-divac.jpg
Ova dva Albanca imaju sliku iz profila,što se kod antropoloških radova nužno traži.Divac je fotografiran direktno u lice,što otežava donošenje zaključka o važnim detaljima u fizionomiji,tj. takva fotografija je informativno bezvrijedna.

Gluskab
11.07.2012., 13:03
Gluposti i to ne male.Nikad Lužičani nisu sami sebe nazivali Vendima nego su ih tako(kao i druge Slavene tih krajeva i Slovence) nazivali Nijemci.

Gluskab
11.07.2012., 13:06
za Joe entera i Glusku:

http://www.scd-lunjina.org/drugi_o_nama/dalmacija.html

Ako mogu slike može ton. Je li ovaj Dinarska rasa:

http://www.youtube.com/watch?v=13Ks4UIxM7M
Ma on je(svaka mu čast inače kao čovjeku i pokoj duši)jedva muško.

Oxidize
11.07.2012., 13:22
Gluposti i to ne male.Nikad Lužičani nisu sami sebe nazivali Vendima nego su ih tako(kao i druge Slavene tih krajeva i Slovence) nazivali Nijemci.

dobro, krivo san se izrazija...

Gluskab
11.07.2012., 13:25
dobro, krivo san se izrazija...
Mislim da to nije tvoj tekst nego Divljakov.

Gluskab
11.07.2012., 13:29
pa prezimena koja svoj oblik vuku iz perzijskog...Koja to,ako nisu noviji turcizmi

Oxidize
11.07.2012., 19:04
Koja to,ako nisu noviji turcizmi

ne, govorin o prezimenima od prije Turaka, Uglavnom onima koja završavaju na -ić.

Divljak414
11.07.2012., 19:33
Ova dva Albanca imaju sliku iz profila,što se kod antropoloških radova nužno traži.Divac je fotografiran direktno u lice,što otežava donošenje zaključka o važnim detaljima u fizionomiji,tj. takva fotografija je informativno bezvrijedna.

Valjda znaš da je riječ o Vladi Divcu?

Još jedan primjer bi bija Goran Bare

http://regionalexpress.hr/images/uploads/DSC08883.JPG
http://www.tip.ba/wp-content/uploads/2011/02/goran-bare.jpg

Oxidize
11.07.2012., 19:36
bare je narkoman, stavi bar neku stariju sliku da možemo kvalitetno usporedit...

hidro
11.07.2012., 19:46
Ove teme o rasama su mi super.:cerek:

Šabović Adis
11.07.2012., 19:50
Meni su bez veze. Garant će se životinje uvrijedit'. :ne zna:

Chang Shlang
11.07.2012., 20:49

Meni su još jače ove finte gdje crte lica, boja očiju, veličina nosa i sl. tobože razotkrivaju nečiju etničku pripadnost. Pravi Stormfront kutak.

Euphrasie
11.07.2012., 21:16
hmm, odakle ti to vadiš?

Reci mi, znači u Slavoniji(Panoni???) nije bilo predslavenske populacije?

Dinarci su tipovi ljudi koji bi trebali biti i u HR I BIH I SRBiji pa sam ja po viđenju po medijima povezala određeni izgled, takvi ljudi kao Tatjana Juric, Ceca, Ivano Balić, Ava Karabatić postoje u sve 3 države. A vidim da ovdje neki Radovana Karadzica smatraju dinarcem .
Moras uzeti u obzir da Hercegovci imaju najveći postotak toga I2A2 haplogurpa, najstarijeg u Europi. Stanovnici Stolca su 100-postotni nositelji toga I2A2 haplogrupa. Poznati Hercegovci - Anica Martinovic, Robert i Niko Kovač, Gordan Kožulj, Ivan Herceg, Milan Bandic, Ornela Vistica itd...

Euphrasie
11.07.2012., 21:22
ne, nikad

A jel znaš tko je Kim Kardashian?E pa Albanci baš njima sliče:)

Euphrasie
11.07.2012., 21:30

Šta misliš o ovome što sam rekla za J.Rozgu, Cecu, I.Balica i ostale, u koju bi ih grupu stavio?

Gluskab
11.07.2012., 22:30
A osobito uz ovaj celebrity zoo čije slike prilažu:rofl:

Gluskab
11.07.2012., 22:37
Dinarci su tipovi ljudi koji bi trebali biti i u HR I BIH I SRBiji pa sam ja po viđenju po medijima povezala određeni izgled, takvi ljudi kao Tatjana Juric, Ceca, Ivano Balić, Ava Karabatić postoje u sve 3 države. Tko god Avu Karabatić spominje u ikakvoj diskusiji,kao primjerak ičega,na istom je nivou kao Ava.:kava:

Gluskab
11.07.2012., 22:39
Šta misliš o ovome što sam rekla za J.Rozgu, Cecu, I.Balica i ostale, u koju bi ih grupu stavio?
Rozgu bi do relativno nedavno stavio u grupu Magazin.

Oxidize
11.07.2012., 22:42

dinarsku, bez dvojbe...

Šabović Adis
11.07.2012., 23:13
Rozgu bi do relativno nedavno stavio u grupu Magazin.

Ovi..ne bendaju...čini mi se. K'o zombiji...:rofl:

Oxidize
11.07.2012., 23:20
Ovi..ne bendaju...čini mi se. K'o zombiji...:rofl:

šta je smišno? daj reci pa da se svi smijemo

Šabović Adis
11.07.2012., 23:36
šta je smišno? daj reci pa da se svi smijemo

Možda ću baš ja ispast' smiješan, no pod utiskom sam da se 'rase' nekako odnosi na ljude, pa zato...:ne zna:

Oxidize
11.07.2012., 23:47
Možda ću baš ja ispast' smiješan, no pod utiskom sam da se 'rase' nekako odnosi na ljude, pa zato...:ne zna:

molin? ne razumin kako misliš....

Šabović Adis
11.07.2012., 23:51
molin? ne razumin kako misliš....

Ma to, kao, rasa se odnosi na ljude, pa mi smiješno. :)
Ne mislim nikog vrijeđat', naravno.

Divljak414
12.07.2012., 05:05

nisu dinarci, dinarci su plosnatog potiljka, široka lubanja, visoko čelo, usko lice, kukast i velik nos... nijedna od tih osoba koju si nabrojala nema te karakteristike.

Čini mi se da pričaš bez znanja o subjektu?

Divljak414
12.07.2012., 05:10
Dinarci su tipovi ljudi koji bi trebali biti i u HR I BIH I SRBiji pa sam ja po viđenju po medijima povezala određeni izgled, takvi ljudi kao Tatjana Juric, Ceca, Ivano Balić, Ava Karabatić postoje u sve 3 države. A vidim da ovdje neki Radovana Karadzica smatraju dinarcem .
Moras uzeti u obzir da Hercegovci imaju najveći postotak toga I2A2 haplogurpa, najstarijeg u Europi. Stanovnici Stolca su 100-postotni nositelji toga I2A2 haplogrupa. Poznati Hercegovci - Anica Martinovic, Robert i Niko Kovač, Gordan Kožulj, Ivan Herceg, Milan Bandic, Ornela Vistica itd...

Povezuješ određenu haplogrupu sa fenotipom, što je samo po sebi smišno... mada ako bi bila vezana uz šta, onda bi I2a2 trebala bit više vezana uz kromagnoidni izgled(robustnost)

Dinarska rasa ima određene fizičke karakteristike, nisi upučen/na pa lupaš bezveze, i bez ikakvog smisla.
Uglavnom ih lakše prepoznaš po velikom, tanjem i kukastom nosu, visokog i širokog su su čela, užeg i dugog lica(trokutasti oblik glave) i imaju plosnatiji potiljak.

Da san ti čak i primjere, al izgleda da to ne pomaže u tvom slučaju, pa si čak navea/la ekipu koja nema sličan izgled :rofl:

Od tih tvojih, jedino Tatjana Jurić, i Milan Bandić.

Još jedan naš primjer bi bija Ivanišević, pa usporedi njegov izgled sa danim opisom, i sve bi ti trebalo bit jasno
http://www.goranonline.com/picgallery/034.jpg
http://sportski.net.hr/2011/12/01/0251007.48.jpg
http://www.24sata.hr/image/ivanisevic-jako-volim-gledati-milosa-podsjeca-me-na-mene-504x335-20120208-20120222150007-44504c157a955975aa5e2ff4ff12a290.jpg
http://www.novilist.hr/var/novilist/storage/images/sport/ostali-sportovi/tenis/ivanisevic-nece-volontirati-mogu-ih-jedino-volonterski-odvesti-na-sushi/1058957-1-cro-HR/Ivanisevic-nece-volontirati-Mogu-ih-jedino-volonterski-odvesti-na-sushi_ca_large.jpg

...............

Isto tako Dinarska rasa je bila dosta prisutna kod antičkih Rimljana.

Primjera radi

http://www.romanemperors.com/images/claudius/emperor-claudius.jpg
http://www.laits.utexas.edu/moore/sites/laits.utexas.edu.moore/files/images/0105170105_1024.preview.jpg
http://24.media.tumblr.com/tumblr_lqsi4qrBok1qmthh6o1_250.jpg

Divljak414
12.07.2012., 05:58
I da, samo da nadodam za sve brižnike oko problema rase.

Dinarci nisu rasa u zasebnom smislu, nego podrasa bijele(europske) rase, kojih ima dosta.
Time se bavi antropologija, i svaka ta podrasa je zapravo kraniometrijski objašnjava, tj veže se uz određeni oblik lubanje, i karakteristike lica, pa čak i građe tijela, te proprcije(i lica i tijela).

Gledajte to kao pasmine unutar određene grupe pasa, npr. ako bi bijela rasa bila paralela sa recimo psima ovčarima, onda je dinarska rasa paralela sa jednom ovčarskom pasminom.

godzi
12.07.2012., 06:32
nisu dinarci, dinarci su plosnatog potiljka, široka lubanja, visoko čelo, usko lice, kukast i velik nos... nijedna od tih osoba koju si nabrojala nema te karakteristike.

Čini mi se da pričaš bez znanja o subjektu?

Plosnati potiljak vise nema nitko, danas mame paze na to!!!!

Divljak414
12.07.2012., 06:43
Plosnati potiljak vise nema nitko, danas mame paze na to!!!!

pa ne mora striktno bit plosnat, može bit zaobljena al nesmi imat onu naglašenu izbočinu(kvrgu) odzada, i lubanja mora bit široka, tj brahicepalični oblik glave.

Divljak414
12.07.2012., 07:08
Prema Denikeru, dinarci su stavljeni na mapi kao izgled cigla, i tu se govori o pretežitoj zastupljenosti određenih podrasa

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9b/Deniker%27s_Races_de_l%27Europe_%281899%29.jpg

Gluskab
12.07.2012., 12:08
pa ne mora striktno bit plosnat, može bit zaobljena al nesmi imat onu naglašenu izbočinu(kvrgu) odzada, i lubanja mora bit široka, tj brahicepalični oblik glave.
Brahikefalna lubanja znači da se ne radi o dugoj glavi,ne nužno da je široka.

Gluskab
12.07.2012., 12:14
dinarci su plosnatog potiljka, široka lubanja, visoko čelo, usko lice, kukast i velik nos... nijedna od tih osoba koju si nabrojala nema te karakteristike.Zaobljena potiljka,ne nužno baš plosnatog (plosnati potiljak je u manjini),lubanja nije široka nego najnormalnije širine, čelo normalno(ništa naročito visoko ni nisko)lice nije usko,nos je najčešće normalne (prosječne za naše krajeve)veličine,češće samo blago savijen nego kukast,a nađe se i dosta ljudi kojima nije savijen uopće.

Gluskab
12.07.2012., 12:19
Isto tako Dinarska rasa je bila dosta prisutna kod antičkih Rimljana.

Primjera radi

http://www.romanemperors.com/images/claudius/emperor-claudius.jpg
http://www.laits.utexas.edu/moore/sites/laits.utexas.edu.moore/files/images/0105170105_1024.preview.jpg
http://24.media.tumblr.com/tumblr_lqsi4qrBok1qmthh6o1_250.jpg
Kip nije živ čovjek niti je lubanja koju možeš metrički analizirati,prema tome pozivanje na kipove kao reprezente rase je nebuloza.Argument ravan onim likovima što su svojedobno zbog usta i nozdrva na kipovima mislili da su prvu civilizaciju u Meksiku osnovali crnci.

Oxidize
12.07.2012., 12:24
1.Nema razloga za vezanjem robusnog izgleda s haplogrupom I2a2,jer kao prvo, na izgled utječe kombinacija gena oba roditelja(znači,i mtDNK od majke)
a kao drugo,nisu baš svi paleo-europljani bili robusni.
2.Imati "određene fizičke karakteristike" ne znači biti karikatura.Tvoj opis po kojem "možeš prepoznati dinarce" izgleda(bože mi prosti)kao kombinacija riječi iz nekog antisemitskog zapisa("prepoznaš ih po velikom,tanjem i kukastom nosu")i izjava baba na selu kad kupuju prase("da je široka čela" i klempavih ušiju,s tim da si ti izostavio uši:rofl:).
3.Tatjana Jurić i Milan Bandić imaju mediteransku,a ne dinarsku fionomiju.

Ti očito nikad nisi vidija mediteranca, oni su tamniji i niži, a lice im je isto drugačije. Bandić i Tatjana Jurić su čisti dinarci... predlažem da se ubuduće informiraš prije nego šta se priključiš raspravi...
i osim toga u hrvatskoj nema mediteranaca.

Euphrasie
12.07.2012., 12:33
IDinarci nisu rasa u zasebnom smislu, nego podrasa bijele(europske) rase, kojih ima dosta.
Time se bavi antropologija,
.

Ma znam ja to. Samo pokušavam skužiti koji bi to ljudi bili kod nas koji su I2A2.
Svi se ovdje bave najtipičnijim ljudima, možda bi trebalo početi s najnetipičnijim

Euphrasie
12.07.2012., 12:39
Robustan je Rambo Amadeus

Gluskab
12.07.2012., 13:02
Bandić i Tatjana Jurić su čisti dinarci... predlažem da se ubuduće informiraš prije nego šta se priključiš raspravi...
A ja tebi predlažem odlazak okulistu.

Euphrasie
12.07.2012., 13:04
uočite sličnost ne samo u obliku glave nego i tijela http://i47.tinypic.com/4kqap.jpg http://i47.tinypic.com/1035tmb.jpg http://i50.tinypic.com/3u0ev.jpg http://i46.tinypic.com/2iujrb.jpg

kao da su sestre

.

Gluskab
12.07.2012., 13:05
osim toga u hrvatskoj nema mediteranaca.
Hrvatska bez mediteranaca i u Albaniji žive Armenci:rolleyes:

Gluskab
12.07.2012., 13:08
uočite sličnost ne samo u obliku glave nego i tijela
kao da su sestre

Razlika u konturi donjeg dijela lica prema gornjem,u korjenu i formi nosa, obliku čela,više je nego očita svakome tko ima ikakvog znanja o fizičkoj antropologiji.

Oxidize
12.07.2012., 13:12
Hrvatska bez mediteranaca i u Albaniji žive Armenci:rolleyes:

informiraj se sinko... npr. o tome odakle su Albanci došli ovde pa ćeš vidit onda... nisan reka da su Albanci Armenci nego da su armenski rasni tip... velika razlika...
nemaš pojma

Gluskab
12.07.2012., 13:16
nisan reka da su Albanci Armenci nego da su armenski rasni tip...
Manje čitaj srpska on-line sranja,bit će ti bolje.

Oxidize
12.07.2012., 13:16
Sinko,ako bi se odlučivalo po tome koliko tko o ovome ima pojma,ti bi zbog nekih svojih izjava, koje si ovdje napisao, bio u onoj košulji iz koje ne možeš izvući ruke.

kao npr?

mediteranean:
http://i.imgur.com/lhWvq.jpg

dinaric:
http://i.imgur.com/kS1FH.jpg

Gluskab
12.07.2012., 13:18
kao npr?

mediteranean:
http://i.imgur.com/lhWvq.jpg

dinaric:
http://i.imgur.com/kS1FH.jpg
Može li bez celebrity zoo-a:kava:

balkanski pastuh
12.07.2012., 13:18

Ovo je točno.

Oxidize
12.07.2012., 13:20
ja stvarno ne znam odakle ti to da u Hrvatskoj živi Mediteranski rasni tip u bilo kakvom značajnijem broju, valjda zato šta je Hrvatska na mediteranu, LOL. svaka čast

Gluskab
12.07.2012., 13:20
kao npr?

Kao naprimjer sve što si napisao o dinarcima,o armenskom tipu i o Bandiću kao tipičnom dinarcu.Sve su to izjave za ''košulju'' i ''school bus''.

Euphrasie
12.07.2012., 13:22
Razlika u konturi donjeg dijela lica prema gornjem,u korjenu i formi nosa, obliku čela,više je nego očita svakome tko ima ikakvog znanja o fizičkoj antropologiji.

da, ali oblik tijela i lubanje je isti. vjerojatno ni ove dvije nisu klonovi od svojih roditelja. kao što sam gore već napisala, Ceca je T.Juric sa ciganskim pigmentom, a pri tome mislim na boju kože i boju očiju, s time da je Ceca još i naslijedila i taj veliki nos od predaka.

balkanski pastuh
12.07.2012., 13:24
ja stvarno ne znam odakle ti to da u Hrvatskoj živi Mediteranski rasni tip u bilo kakvom značajnijem broju, valjda zato šta je Hrvatska na mediteranu, LOL. svaka čast

I mediteranski rasni tip je žešća glupost.

Točno razlikujem Grka, Talijana i Španjolca, a o Francuzima s juga Francuske da niti ne govorim.

Isto tako postoje jasno vidljive fizičke razlike između Srba, Bosanaca, Hercegovaca i populacije koja živi uz obalu od Istre pa do Albanije.

Gluskab
12.07.2012., 13:26
da, ali oblik tijela i lubanje je isti. vjerojatno ni ove dvije nisu klonovi od svojih roditelja. kao što sam gore već napisala, Ceca je T.Juric sa ciganskim pigmentom, a pri tome mislim na boju kože i boju očiju, s time da je Ceca još i naslijedila i taj veliki nos od predaka.
Ti im nisi mjerila glavu da možeš tako nešto tvrditi.Kod Cece nije ciganski pigment, nego je prekvarcana,spaljena u solariju,kao uostalom, većina cajkulja.

Gluskab
12.07.2012., 13:32
I mediteranski rasni tip je žešća glupost.

Točno razlikujem Grka, Talijana i Španjolca, a o Francuzima s juga Francuske da niti ne govorim.

1.Mediteranski rasni tip nije isto što i cjelokupne ljudske populacije u mediteranskim zemljama,niti je ograničen samo na Mediteran.
2.Ima više mediteranskih pod-tipova,visokih i niskih,s razlikama u detaljima fizionomije lica,nosu,građi tijela.Tu su razlike sasvim pristojno vidljive.
3.Kod svih navedenih naroda(Grci,Talijani,Španjolci,Francuzi s juga) postoji i ljudi drugih tipova osim mediteranaca.

Oxidize
12.07.2012., 14:00
1.Mediteranski rasni tip nije isto što i cjelokupne ljudske populacije u mediteranskim zemljama,niti je ograničen samo na Mediteran.
2.Ima više mediteranskih pod-tipova,visokih i niskih,s razlikama u detaljima fizionomije lica,nosu,građi tijela.Tu su razlike sasvim pristojno vidljive.
3.Kod svih navedenih naroda(Grci,Talijani,Španjolci,Francuzi s juga) postoji i ljudi drugih tipova osim mediteranaca.

dobro, a reci mi samo još ovo odakle mediteranci u Hrvatskoj? ili misliš da su oni tu autohtono stanovništvo?

Gluskab
12.07.2012., 14:02
dobro, a reci mi samo još ovo odakle mediteranci u Hrvatskoj? ili misliš da su oni tu autohtono stanovništvo?
Odakle i u bilo kojoj drugoj zemlji gdje ih ima.Neolitsko stanovništvo,ono koje je uvelo zemljoradnju i stočarstvo u ove krajeve(kao i u druge zemlje)i mješanjem s jednim pod-tipom paleo-europljana formiralo dinarski tip,bilo je takve rase.

Euphrasie
12.07.2012., 14:02
http://i50.tinypic.com/rrp0f4.jpg http://i50.tinypic.com/5n7l2f.jpg

uočite sličnost

Gluskab
12.07.2012., 14:04
misliš da su oni tu autohtono stanovništvo?
Tu su zadnjih nekoliko tisuća godina,moglo bi se reći da su autohtoni.

Euphrasie
12.07.2012., 14:11
Tu su zadnjih nekoliko tisuća godina,moglo bi se reći da su autohtoni.

to su Tonči Huljić i Cecin tata

Gluskab
12.07.2012., 14:22
to su Tonči Huljić i Cecin tata
Tonči Huljić nije mediteranskog tipa nikako.Brahikefalan,s onim polu-prćastim nosom,svijetle kose,očiju i puti,izgleda više "klasično slavenski",ako se tako može reći(onako narodno,po nekakvom stereotipu).Baš ništa mediteransko.

Gluskab
12.07.2012., 14:24
Cecin tata
Osušeni starac i bez slike iz profila,na taj način zaključivati o nečijem "rasnom tipu" i fizionimiji je glupost i to ne mala.

Divljak414
12.07.2012., 18:18
Ma znam ja to. Samo pokušavam skužiti koji bi to ljudi bili kod nas koji su I2A2.
Svi se ovdje bave najtipičnijim ljudima, možda bi trebalo početi s najnetipičnijim

Ne možeš vezat haplgrupu uz izgled, jer je haplogrupa samo mali djelić genoma.

Tatjana Jurić i ona druga, nemaju veze jedna s drugom

Divljak414
12.07.2012., 18:24
Odakle i u bilo kojoj drugoj zemlji gdje ih ima.Neolitsko stanovništvo,ono koje je uvelo zemljoradnju i stočarstvo u ove krajeve(kao i u druge zemlje)i mješanjem s jednim pod-tipom paleo-europljana formiralo dinarski tip,bilo je takve rase.

mislim da su paleolitski europljani bili Kromagnidni, a miješanjem istih sa mediterancima došlo je do dinarske rase

Kako bi klasificira Imočanina Zvonu Bobana?

http://www.fashion.hr/img/repository/2012/06/web_image/zvonimir_boban.jpeg
http://www.dalmacijanews.com/Portals/0/images/2009-09/bobanKRAJ.jpg
http://dalje.com/slike/slike_3/r1/g2008/m12/y190749189715537.jpg
http://image.dnevnik.hr/media/images/480x320/May2011/60453096.jpg
http://dalje.com/slike/slike_3/r1/g2010/m07/y240614481676387.jpg

Divljak414
12.07.2012., 18:38
Damir Urban isto tipični dinarac

http://www.story.hr/wp-content/uploads/2010/04/20090610-Urban-MS-2.jpg
http://www.zvijezde.info/starrpictures/Urban.jpeg
http://novine.novilist.hr/images/clanci/2003/10/76462.jpg
http://www.ezadar.hr/repository/image_raw/41658/xxl/
http://www.brija.com/wp-content/uploads/2012/05/damir-urban.jpg
http://www.muzika.hr/images/Rubrika_19/20040604_urban26.JPG

Isto tako, prema slici, mada nije baš realno, Kralj Dmitar Zvonimir bi se moga klasificrat kao dinarac.

Visoko ukorijenjen istaknuti nos , duža faca, istaknutija brada, i visoki stas...

http://svjetskiratovi.files.wordpress.com/2011/12/kralj_zvonimir_640.jpg

Gluskab
12.07.2012., 18:54
mislim da su paleolitski europljani bili Kromagnidni, a miješanjem istih sa mediterancima došlo je do dinarske rase

Kako bi klasificira Imočanina Zvonu Bobana?

http://www.fashion.hr/img/repository/2012/06/web_image/zvonimir_boban.jpeg
http://www.dalmacijanews.com/Portals/0/images/2009-09/bobanKRAJ.jpg
http://dalje.com/slike/slike_3/r1/g2008/m12/y190749189715537.jpg
http://image.dnevnik.hr/media/images/480x320/May2011/60453096.jpg
http://dalje.com/slike/slike_3/r1/g2010/m07/y240614481676387.jpg
1.Kromanjon je samo jedan od nekoliko tipova paleolitskih europljana,a razlike među njima su bile približno jednako izražene kao u današnjih rasa u Europi.
2.Zvone Boban ima stereotipnu slavensku fizionomiju.Antiteza dinarcu.

Divljak414
12.07.2012., 18:57
Hrvatica iz Australije, bivša miss Australije, Laura Dundović

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/06/Laura_Dundovic.jpg/373px-Laura_Dundovic.jpg
http://resources0.news.com.au/images/2011/01/05/1225982/200872-laura-dundovic.jpg
http://www.girl.com.au/img/tbn_laura.jpg
http://www1.pictures.gi.zimbio.com/Australian+National+Costume+Unveiled+Miss+XNi8N7kb ZG-l.jpg

Odbojkašica Senna Ušić

http://www.jutarnji.hr/multimedia/archive/00346/senna_usic_odbojka_346548S0.jpg
http://i4.ytimg.com/vi/GS9aZ51rKuc/mqdefault.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=bztxvXKJ8MU

Gluskab
12.07.2012., 18:59
Isto tako, prema slici, mada nije baš realno, Kralj Dmitar Zvonimir bi se moga klasificrat kao dinarac.

Visoko ukorijenjen istaknuti nos , duža faca, istaknutija brada, i visoki stas...

http://svjetskiratovi.files.wordpress.com/2011/12/kralj_zvonimir_640.jpg
Kralj Dmitar Zvonimir je tu prikazan po uobičajenom umjetničkom predlošku koji se koristi od Antike.Te paralelne linije lica,visok(direktno iz čela)nos, istaknuta brada su kiparski stereotip koji veze nema s ničijom stvarnom fizionomijom a pogotovo kipar nije imao u glavi nikakvu određenu rasu.

Gluskab
12.07.2012., 19:03
Hrvatica iz Australije, bivša miss Australije, Laura Dundović

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/06/Laura_Dundovic.jpg/373px-Laura_Dundovic.jpg
http://resources0.news.com.au/images/2011/01/05/1225982/200872-laura-dundovic.jpg
http://www.girl.com.au/img/tbn_laura.jpg
http://www1.pictures.gi.zimbio.com/Australian+National+Costume+Unveiled+Miss+XNi8N7kb ZG-l.jpg
Mediteranski pod-tip,onaj višeg rasta.Vidi se odmah,zato što je stala u pravi položaj kod fotografiranja pa je dobro uhvatilo profil lica i nosa.

Divljak414
12.07.2012., 19:06
1.Kromanjon je samo jedan od nekoliko tipova paleolitskih europljana,a razlike među njima su bile približno jednako izražene kao u današnjih rasa u Europi.
2.Zvone Boban ima stereotipnu slavensku fizionomiju.Antiteza dinarcu.

Zvone mi je kromagnoidan, i ne izgleda mi tipično Poljak ili Rus... neznam odakle si izvadija da izgleda tipično Slavenski koji su po mom mišljenju generalno baltidne rase

Mislin da je on lokalnog kromagnoidnog tipa koji su miješanjem sa mediterancima, rezultirali Dinarcima.

Divljak414
12.07.2012., 19:10
Mediteranski pod-tip,onaj višeg rasta.Vidi se odmah,zato što je stala u pravi položaj kod fotografiranja pa je dobro uhvatilo profil lica i nosa.

Možda mješavina dinarca i mediteranca, ne izgleda mi tipično mediteranski.

Euphrasie
12.07.2012., 19:12
u prošlosti su svi vladari sebe prikazivali veoma visokima, pravili su velike kamene statue sebe kako bi, kad netko ugleda taj kip pomislio kako je moćan i opasan. Velika večina "cezara" ni približno tako nije izgledala u stvarnosti kao što su sebe izprezentirali na kipovima, moguće je i da su bili niži nego što bi ih potlačeni ljudi/štovatelji zamišljali. to je isto kao i kod današnjih političara kad prave kampanje kad se kandidiraju, njihovi "menađeri" prave velike blješteće plakate, oglase, služe se medijskim trikovima kako bi naciju uvjerili kako su oni politički podobni zbog svoje moći i veličine i da njih treba slijediti i štovati
http://i45.tinypic.com/2w2k7zc.jpg http://i48.tinypic.com/vxk7xl.jpg
ovakve slike se s razlogom stavljaju u javnost kod izbora za predsjednika i ostalih izbora jer one poručuju -pridružite se nama, mi smo ti koji smo pravi, njegova moć govori za sebe i da je logično da je on pravi, obama je savršeni moćni amerikanac itd

Divljak414
12.07.2012., 19:20
....

kakve to veze ima s ičim, Obama nije dinarac.

Dmitar Zvonimir je idealiziran od strane umjetnika(vjerojatno kao i ostali kipovi koje san stavija), istina, al je idealizirani dinarac.

Isto tako naprimjer na platnu ispod, Nikola Šubić Zrinski, i vojnici oko njega su vjerojatno idealizirani, al opet po izgledu koliko se da vidit pripadaju dinarskoj rasi

http://occidentallibertas.files.wordpress.com/2011/08/413px-oton_ivekovic_nikola_subic_zrinski.jpg

Gluskab
12.07.2012., 19:28
Zvone mi je kromagnoidan, i ne izgleda mi tipično Poljak ili Rus...
Baš izgleda.

joe enter
12.07.2012., 19:30
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/0/09/Car_Dušan,_Manastir_Lesnovo,_XIV_vek.jpg

Car Dušan(freska 14.vek) , to je onaj prokleti Slaven koji je maltretirao Vlahe po svojoj državi po staroj dobroj srpskoj tradiciji.:D

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ5XELde5EY-NzYD5B2KO_j1xr4CKw5oFV5yN2SvPmbjWJXKo9H8wuqnrB2

Kip Dušana od Meštrovića , jako liči na Dnitra Zvonimira po faci , ali je Dule bio Slaven a Zvone dinarac.mediteranac , i obojica su proganjali Vlahe(verovatno).:D

Gluskab
12.07.2012., 19:30
neznam odakle si izvadija da izgleda tipično Slavenski koji su po mom mišljenju generalno baltidne rase
Slaveni nisu Baltidne rase nigdje osim kod on-line rasnih teoretičara sa Stormfronta i sličnih stranica.Baltidi postoje kao rasa,ali većinom među ne-slavenima.

Gluskab
12.07.2012., 19:32
Možda mješavina dinarca i mediteranca, ne izgleda mi tipično mediteranski.
Meni izgleda,a znam vrlo dobro što govorim,tj. pišem.

Divljak414
12.07.2012., 19:33
Slaveni nisu Baltidne rase nigdje osim kod on-line rasnih teoretičara sa Stormfronta i sličnih stranica.Baltidi postoje kao rasa,ali većinom među ne-slavenima.

možda...

Mada recimo ja ne vidim da Hrvati generalno izgledaju identični Rusima

Euphrasie
12.07.2012., 19:34
car DUšan sliči na Slavoljuba Penkalu

Šabović Adis
12.07.2012., 19:36
Mali doprinos rješenju rasnog pitanja s moje strane. :)

Predstavnik bijelačke rase-bijelac

Typus blancus mod. dinaricus (http://i48.tinypic.com/ra9kch.jpg)

Gluskab
12.07.2012., 19:36
možda...

Mada recimo ja ne vidim da Hrvati generalno izgledaju identični Rusima
Naravno da nisu identični Rusima.

Gluskab
12.07.2012., 19:37

Je li to Lipicanac,koji pije lipički studenac.

Divljak414
12.07.2012., 19:37
car DUšan sliči na Slavoljuba Penkalu

Penkala je alpinac

http://www.zivotopis.hr/slike/biografija/211-Slavoljub-Penkala.jpg

Primjer tipičnog alpinca

http://wiki-images.enotes.com/thumb/4/49/Alpinerace.JPG/200px-Alpinerace.JPG

Oni su obično zdepasti(kraćih udova), nižeg rasta, imaju četvrtastu glavu, isto brahicepalični, imaju pomalo mesnati nos... itd

Gluskab
12.07.2012., 19:39
Penkala je alpinac
Alpidi ili kako ti kažeš alpinci,su ona varijanta paleo-europljana koja je mješanjem s visokim mediteranskim pod-tipom stvorila dinarce.

Divljak414
12.07.2012., 19:40
Alpidi ili kako ti kažeš alpinci,su ona varijanta paleo-europljana koja je mješanjem s visokim mediteranskim pod-tipom stvorila dinarce.

to je po Coonovoj teoriji?

Meni ima više smisla da su recimo borebiji mišani sa mediterancima stvorli dinarce, jer su robustniji.

Mada borebi je nešto ala viša i robustnija verzija Alpinca

joe enter
12.07.2012., 19:41

Bravo Adise to je to.

Inače stari naziv za nekoga ko ima plavu kosu je da je on "zeljast,zekast" , a zovu ga Zeljo ili Zeko.
A konja bele boje zovu Zekan.

Znaš onu staru seriju iz SFRJ kad hvataju ustaše pa onaj viknu "Ijaa zekane" i zekan skoči i ošine kopitama ustašu , e sad ne sećam se jel ustaša bio dinarske rase i baltoid.:D

Šabović Adis
12.07.2012., 19:44
Je li to Lipicanac,koji pije lipički studenac.

Jok! Pravi bijelac. Nema drugog :D

joe enter
12.07.2012., 19:44
http://pancic.bio.bg.ac.rs/images/okvir1_2.gif

Josif Pančić rođen kod Bribira i prvi predsednik SANU ili srpske akademije nauka i umetnosti.

Šta li je on po obliku vugle da mi je znati?!

Gluskab
12.07.2012., 19:45
Primjer tipičnog alpinca

Oni su obično zdepasti, nižeg rasta, imaju četvrtastu glavu, isto brahicepalični, imaju pomalo mesnati nos... itd
Bullshit.Srednjeg su rasta,uglavnom nisu zdepasti,nemaju četvrtastu glavu nego normalnu brahikefalnu glavu kao dinarci,samo s nešto kraćim licem,a nos je ravan,malo je širi od dinarskog,ali obično nije mesnatniji od noseva drugih rasa niti je širina nešto pretjerana(teško ćeš naći nekog da mu je nos širok kao Zvone Bobana ili Halida Bešlića,koji obojica nisu alpidi).Usput,znaš li ti izgled ijedne rase opisati a da to ne bude neka nakaradna karikatura od opisa...

Gluskab
12.07.2012., 19:46
http://pancic.bio.bg.ac.rs/images/okvir1_2.gif

Josif Pančić rođen kod Bribira i prvi predsednik SANU ili srpske akademije nauka i umetnosti.

Šta li je on po obliku vugle da mi je znati?!
Dinarac je,po svemu.Dobro se vidi.

Šabović Adis
12.07.2012., 19:47
Bravo Adise to je to.

Inače stari naziv za nekoga ko ima plavu kosu je da je on "zeljast,zekast" , a zovu ga Zeljo ili Zeko.
A konja bele boje zovu Zekan.

Znaš onu staru seriju iz SFRJ kad hvataju ustaše pa onaj viknu "Ijaa zekane" i zekan skoči i ošine kopitama ustašu , e sad ne sećam se jel ustaša bio dinarske rase i baltoid.:D

Druže, ja bih volio kad ni ustaše nebismo pominjali (ja ih preskačem kol'ko mugu:D)...Valjda me kontaš. :top:

Divljak414
12.07.2012., 19:48
Bullshit.Srednjeg su rasta,uglavnom nisu zdepasti,nemaju četvrtastu glavu nego normalnu brahikefalnu glavu kao dinarci,samo s nešto kraćim licem,a nos je ravan,malo je širi od dinarskog,ali obično nije mesnatniji od noseva drugih rasa niti je širina nešto pretjerana(teško ćeš naći nekog da mu je nos širok kao Zvone Bobana ili Halida Bešlića,koji obojica nisu alpidi).Usput,znaš li ti izgled ijedne rase opisati a da to ne bude neka nakaradna karikatura od opisa...

nije zabavno :D

ma da, ja kod opisa malo karikaturama ističem stereotipe, al čisto da istaknem neke osobine.

Kad bi opisiva sve u nekim prosjecima, nebi se mogle istaknit određene osobine.

Ti si naprimjer svojim opisom ukaza na prosječne osobine, i zapravo nisi ništa reka...

joe enter
12.07.2012., 19:49
Dinarac je,po svemu.Dobro se vidi.

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ2a5aadDku9MEnewif9w_Ctizu44pUD OqgCzA-L2nZp34P0JUw1JoHjihj

OK

A ovaj?!

Divljak414
12.07.2012., 19:51
http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ2a5aadDku9MEnewif9w_Ctizu44pUD OqgCzA-L2nZp34P0JUw1JoHjihj

OK

A ovaj?!

Alpinid

Divljak414
12.07.2012., 19:52
U tom slučaju nebi samo bosance zvalo glavatima.Teorija ti nema baš nikakvog smisla.

a tvoja ima?

joe enter
12.07.2012., 19:52
Njemu se ne vidi toliko dobro.Tko je taj na slici?

Jovan Cvijić

Možda je ova malo bolja slika pa možeš odrediti.

http://www.karstdata.cn/uploads/Users/english%20version%20pictures/Jovan_Cvijic.jpg

Euphrasie
12.07.2012., 19:53
hrvati izgledaju slično ukrajincima

Gluskab
12.07.2012., 19:54
Jovan Cvijić

Možda je ova malo bolja slika pa možeš odrediti.

http://www.karstdata.cn/uploads/Users/english%20version%20pictures/Jovan_Cvijic.jpg
On je Alpid,jedna od 2 rase čijim su mješanjem nastali dinarci.Ona koju je maloprije divljak prilično nakardno opisao.

Divljak414
12.07.2012., 19:54
Fizička antropologija,ako nije hitlerova,navodi prosječne osobine,a ne karikature.

pa svaka karikatura ističe određene posebnosti na nečijem izgledu, kad opisivaš nečiji izgled, realno je karikatirati... inače bi mogli reć, da Alpinci, onako sve neki prosjek, livo-desno...

joe enter
12.07.2012., 19:56
On je Alpid,jedna od 2 rase čijim su mješanjem nastali dinarci.Ona koju je maloprije divljak prilično nakardno opisao.

A ko su najtipičniji Alpidi , čisto da znam o čemu govoriš.

Gluskab
12.07.2012., 19:57
pa svaka karikatura ističe određene posebnosti na nečijem izgledu, kad opisivaš nečiji izgled, realno je karikatirati... inače bi mogli reć, da Alpinci, onako sve neki prosjek, livo-desno...
Ono što si ti napisao za Alpide(zdepasti,mesnata nosa)je preseravanje.