PDA

View Full Version : Previše sam dobar?

svrbljuga
27.07.2012., 05:43
Je li to moguće? Ne mislim reći da sam baš tako jako dobar, dajem sve za siromašne, pomažem bakicama prijeći preko ceste, odričem se svega za druge. Imam sebične ciljeve koje želim ostvariti. Jedino ih ne nastojim ostvariti nauštrb drugih (tako da drugi ima štetu) ili na neki ružan način i volim pomoći drugima da se osjećaju bolje i da ostvare svoje ciljeve, obično kad se to poklapa s nekim mojim ciljevima, ali ponekad i kad se uopće ne poklapa, iz dobre volje. Vidim da me neki ljudi zato doživljavaju kao budalu i manje vrijednu osobu, a cijene one koji pokazuju zube i opaki su. Ima i onih koji cijene mene, ali bojim se da su u manjini. Također ima puno ljudi koji se rugaju onima koji žele pomoći ili to vide kao nekakvo patroniziranje, dizanje svojeg ega i slično, a ne kao običnu želju da drugome bude lakše i bolje. Takvim ljudima se sviđa narugati drugome u životnim teškoćama, gurnuti ga u jarak kada traži da mu se pruži ruka, i to smatraju ispravnim. U teoriji, ljude se tako čini jačima, čeliči ih se i slično, jer "zašto nekome davati podršku kad nije invalid", no meni se čini da je to samo opravdavanje vlastite tuposti i sebičnosti ili želja za iživljavanjem na drugome, frustracija, neka bolest, poremećaj koji je dosta tipičan u primitivnoj sredini, želja za svojih "pet minuta moći", vrag će ga znati. Uglavnom, u situaciji da nekome nešto ovisi o tebi većina će biti nezainteresirana, jedan značajan broj ljudi će drugom napraviti zlo ako mu se pruži prilika da liječi svoje frustracije, ili će tražiti neki mito (protuuslugu) a vrlo mali broj ljudi će napraviti dobro ne tražeći zauzvrat ništa. U nordijskim zemljama je sasvim normalno da svaki čovjek ima svoju autonomiju i ne traži pomoć "kao invalid", ali je isto tako normalno da postoji solidarnost i suradnja među ljudima, tako da je potreba za nesebičnim ponašanjem pojedinca tamo manja, jer se sustav brine o tome. Kod nas nije takav slučaj i po mojem mišljenju ima puno ljudi koji trpe nepravdu i kojima bi to trebalo nadoknaditi. Također želim reći i da sam vrlo zahvalna osoba i kad mi netko napravi nešto dobro obično mu se trostruko više odužim, dok sam primijetio da drugi tako ne čine, čak ti i napakoste ili naprave neku psinu ako si im napravio uslugu ili dobro. Rekao bih da je to zato što u našem sustavu postoje "ljudi koji čine usluge" i to je povezano s određenim društvenim statusom i moći, a kad običan čovjek čini uslugu ispada da se puva da je nešto bolje valjda, pa ga treba "spustiti na zemlju". To je neki moj pokušaj objašnjavanja pojave da ti netko napakosti ako mu učiniš uslugu (što mi se dosta često događa). Što mislite o tome?

svrbljuga
27.07.2012., 06:30
Mislim da bih trebao korigirati svoje ponašanje u smislu da budem zločestiji. Jer kaže se "ne bacaj biserje pred svinje" i "pomozi sirotu na svoju sramotu". To bi značilo otprilike ovo - ljude koji nepotrebno zajebavaju mislim potpuno ignorirati, ono da se utapa prošao bi pokraj njega kao pokraj turskog groblja. One koji ne žele surađivati mislim jednostavno pustiti kao govno niz vodu, svatko čiči kad tad i trebat će mu nešto, što će biti prilika da ga lijepo otpilim kao staru granu na drvetu. S ovima koji se rugaju je još lakše - obično su to neki patuljci rastom, grbavi, piskutavog glasa, ružni, nerealizirani, malih kuraca, nedojebani, bejbifejs jebači, jadnici bez ijedne stvarno bliske osobe, bez kučka i mačka, frustriranci koji se puvaju jer im je netko dao pet minuta slave po novinama znajući da će ih bez po muke odjebat nakon par mjeseci - nije im teško usput napomenuti neku od tih stvari.

leo mesija
27.07.2012., 06:33
Je li to moguće? Ne mislim reći da sam baš tako jako dobar, dajem sve za siromašne, pomažem bakicama prijeći preko ceste, odričem se svega za druge. Imam sebične ciljeve koje želim ostvariti. Jedino ih ne nastojim ostvariti nauštrb drugih (tako da drugi ima štetu) ili na neki ružan način i volim pomoći drugima da se osjećaju bolje i da ostvare svoje ciljeve, obično kad se to poklapa s nekim mojim ciljevima, ali ponekad i kad se uopće ne poklapa, iz dobre volje. Vidim da me neki ljudi zato doživljavaju kao budalu i manje vrijednu osobu, a cijene one koji pokazuju zube i opaki su. Ima i onih koji cijene mene, ali bojim se da su u manjini. Također ima puno ljudi koji se rugaju onima koji žele pomoći ili to vide kao nekakvo patroniziranje, dizanje svojeg ega i slično, a ne kao običnu želju da drugome bude lakše i bolje. Takvim ljudima se sviđa narugati drugome u životnim teškoćama, gurnuti ga u jarak kada traži da mu se pruži ruka, i to smatraju ispravnim. U teoriji, ljude se tako čini jačima, čeliči ih se i slično, jer "zašto nekome davati podršku kad nije invalid", no meni se čini da je to samo opravdavanje vlastite tuposti i sebičnosti ili želja za iživljavanjem na drugome, frustracija, neka bolest, poremećaj koji je dosta tipičan u primitivnoj sredini, želja za svojih "pet minuta moći", vrag će ga znati. Uglavnom, u situaciji da nekome nešto ovisi o tebi većina će biti nezainteresirana, jedan značajan broj ljudi će drugom napraviti zlo ako mu se pruži prilika da liječi svoje frustracije, ili će tražiti neki mito (protuuslugu) a vrlo mali broj ljudi će napraviti dobro ne tražeći zauzvrat ništa. U nordijskim zemljama je sasvim normalno da svaki čovjek ima svoju autonomiju i ne traži pomoć "kao invalid", ali je isto tako normalno da postoji solidarnost i suradnja među ljudima, tako da je potreba za nesebičnim ponašanjem pojedinca tamo manja, jer se sustav brine o tome. Kod nas nije takav slučaj i po mojem mišljenju ima puno ljudi koji trpe nepravdu i kojima bi to trebalo nadoknaditi. Također želim reći i da sam vrlo zahvalna osoba i kad mi netko napravi nešto dobro obično mu se trostruko više odužim, dok sam primijetio da drugi tako ne čine, čak ti i napakoste ili naprave neku psinu ako si im napravio uslugu ili dobro. Rekao bih da je to zato što u našem sustavu postoje "ljudi koji čine usluge" i to je povezano s određenim društvenim statusom i moći, a kad običan čovjek čini uslugu ispada da se puva da je nešto bolje valjda, pa ga treba "spustiti na zemlju". To je neki moj pokušaj objašnjavanja pojave da ti netko napakosti ako mu učiniš uslugu (što mi se dosta često događa). Što mislite o tome?

Očigledno imaš dobro mišljenje o sebi, čak predobro, e sad je li realno?? Znam da tako svako misli o sebi, niko za sebe ne misli da je loš, a drugi dobri.:kava:

svrbljuga
27.07.2012., 06:43
Očigledno imaš dobro mišljenje o sebi, čak predobro, e sad je li realno?? Znam da tako svako misli o sebi, niko za sebe ne misli da je loš, a drugi dobri.:kava:

misliš da bi onda bilo dobro da o sebi mislim da sam pokvaren, a da i dalje ljudima kad god mogu dajem novac, posao, s njima pričam satima kada imaju problema, dajem besplatne savjete, trčim okolo po gradu ili naručujem izvana o svom trošku kad nekome nešto treba, itd.? ja se slažem s tobom, čovjek bi trebao o sebi misliti na temelju mišljenja drugih, a ne (samo) na temelju vlastitog o sebi. možda je to sve premalo i ljudi su nezadovoljni jer im treba puno više ili smatraju da zaslužuju puno više. mislio bih tako da nema i suprotnih primjera, znači onih koji su skromni i zahvalni. tako da zapravo jednim dijelom mislim o sebi da sam dobar jer su mi to rekli ti ljudi, a da sam pokvaren mislim jer su mi to rekli ovi drugi, no i jednima i drugima sam dao sve što sam mogao i najbolje znao, a opet ovih drugih ima više.

svrbljuga
27.07.2012., 06:54
vjerojatno se čovjek ne bi trebao obazirati tko što misli i tjerati dalje, ali zanima me taj fenomen. je li realno istina da manji broj ljudi objektivno cijeni moj trud, a veći ne cijeni, ili sam manji broj ljudi uspio zajebati da nešto radim za njih, a veći broj ljudi to prepoznaje, pa misli da sam pokvaren?

teško je znati, jer su prema bibliji i isusa razapeli, koji je samo činio dobro, liječio ljude, uskrsnuo lazara od mrtvih, itd. zašto su ga? pa jer se pravio da je bog, a to je nekima smetalo, jer su imali monopol na boga. mislim naglasiti da meni nije cilj da ispadam dobar ili da to ljudi misle o meni, ali ne želim da me razapinju ili maltretiraju jer sam nekome pomogao ili jer im se ne sviđa moje ponašanje. ako negdje griješim, možda to trebam korigirati.

Mantis Religiosa
27.07.2012., 07:10
:rolleyes:

svo o sebi misle da su ne znam kako dobri
ovo sto si ti naveo o sebi radi vecina, po tome svi ispadaju da su jako dobri :D

svrbljuga
27.07.2012., 07:11
moguće je problem u nekim drugim stvarima, da ljude opterećujem, imam tešku narav. tako da ono dobro što napravim poništim s time i na kraju sam na nuli ili u minusu. ali ima puno ljudi koji imaju divnu narav, smješkaju se, ne bi nikad nikoga uzrujali, ali isto tako ne bi ni prstom makli za drugoga, ono totalne lignje, jegulje, šta ja znam. primijetio sam da takvi bolje prolaze kod ljudi. oni ne govore puno o sebi, ne daju mišljenja o politici i društvu, imaju neutralne ili blago optimistične stavove, kontroliranu mimiku lica i u ništa se previše ne upuštaju, ni s previše žara ni previše ulaganja. znači, možeš ti za ljude ne znam što napraviti, ali jednom napraviš neku pizdariju tipa da pričaš da te prisluškuju ili tako nešto i odmah ćeš ostati paranoik za tu osobu i izbjegavat će te do smrti, jer ima možda kompleks paranoidnog oca pa projicira takvo što na tebe ili iz tko zna kojih licemjernih razloga.

svrbljuga
27.07.2012., 07:12
:rolleyes:

svo o sebi misle da su ne znam kako dobri
ovo sto si ti naveo o sebi radi vecina, po tome svi ispadaju da su jako dobri :D

ne znam, možda radi većina tih koje ti poznaješ, ali svakako da bi trebali. no, tu većinu nitko ne napada. što ja radim krivo? trudim se. velim, ne želim se odvajati od te većine ili da me netko smatra izuzetno dobrom osobom, ali zašto bi me napadali kao neko čudovište?

svrbljuga
27.07.2012., 07:26
ne moramo samo o meni. jedan drugi primjer - don ivan grubišić je uzeo ženu s kolodvora sebi doma na šest mjeseci, da ima krov nad glavom, a ona ga poslije tužila da joj nije isplaćivao plaću. jer je malo počistila po kući valjda, itd. pa tko je tu lud? i don grubišić kaže da treba svejedno činiti dobro, bez obzira da li ti se dobrim vrati. ali ja nisam svećenik, čak ni vjernik, pa kako onda da se ja postavim prema takvim pojavama?

dakle, smatram da je postupak don grubišića ispravan, iako ništa ludo i "to svi rade" i ja bih to učinio, samo što način na koji mu je uzvratila nije ono što bi svi trebali raditi, a ipak rade. zanimljivo da se to dogodilo njemu, a ne bi se dogodilo npr. josipoviću koji ima nekoliko stanova, ali ne bi nikoga primio u neki od tih svojih stanova i drugih nekretnina. samo što se grubišić "kači" sa svojima, daje otvoreno mišljenje, dok josipović svoje uvijek uvija u trostruki celofan.

Mantis Religiosa
27.07.2012., 07:40
ne moramo samo o meni. jedan drugi primjer - don ivan grubišić je uzeo ženu s kolodvora sebi doma na šest mjeseci, da ima krov nad glavom, a ona ga poslije tužila da joj nije isplaćivao plaću. jer je malo počistila po kući valjda, itd. pa tko je tu lud? i don grubišić kaže da treba svejedno činiti dobro, bez obzira da li ti se dobrim vrati. ali ja nisam svećenik, čak ni vjernik, pa kako onda da se ja postavim prema takvim pojavama?

to je uzasno bilo kome da se desi neovisno o kome se to radi, imas pravo

svrbljuga
27.07.2012., 07:44
no, za grubišića većina misli ipak da je dobar, a za mene ne. evo i zašto. da je meni to ta žena napravila, zgazio bih je kao crva. tužio bih je za sve što ima dok je ne bi uništio, ne bi me se nikad riješila. nije da ne mogu oprostiti, nego jednostavno je ovo društvo takvo, ako hoćeš preživjeti moraš vratiti peterostruko onome tko ti napakosti, jer će te inače stalno gaziti dok te ne zgaze. znači, u ovom društvu, ako te nagaze, moraš ih zgaziti natrag sve dok im nije dosta. nisam, zapravo, niti toliko osvetoljubiv niti zlopamtilo, ovo više radim iz principa.

svrbljuga
27.07.2012., 08:13
don grubišić kaže da su njemu partizani pobili obitelj, ali je oprostio. to su ljudi koji se na neki način ističu i na njima se prelama opća mržnja ili podilaženje. svaki od njih na neki način društvu radi dobro, kroz svoje javno djelovanje, i izazivaju mržnju i stvarno opako ruganje (osobito ovaj drugi, jer sam vidio npr. da slavku goldsteinu na stormfront portalu sina nazivaju 'mladunče', da ne govorimo o izravnom vrijeđanju tipa 'svinja', itd., prozivaju ga jer nema dovoljno obrazovanja - srednja škola - itd.) znači, ti su ljudi na sebe mržnju nekako navukli, svojim djelovanjem i izjavama, bez obzira jesu li inače ljudima i zemlji napravili što dobro ili nisu. oni su na neki način način i pobjednici, iako nisu u vrhu vlasti, i nitko im ne može reći "a što ti ovdje radiš". što rade? pale svjetlo tamo gdje bi netko više htio da bude mrak. je li više vrijedno to ili sto usranih koncerata nekog muzičara? (koji ne bi ni mogao imati koncert u takvom mraku ili bi ga imao pred nekim hitlerom, dok bi u pozadini šištale plinske komore)

osim što činim nešto dobro ljudima, što i svi čine kako kaže mantis, imam i načelni stav prema tome što čini dobro društvu. i to je isto način da se čini dobro. zapravo, ni isusa ne bi dirali da je samo nekome vratio vid, on je smaknut kad je postao politički problem, kad je previše ljudi pošlo za njim i ugrozilo vlast. znači, ti možeš činiti dobro i neće ti se obiti o glavu dok ne ugroziš vlast. pomoći nekome tko se sukobio s bilo kakvom vlašću (npr. čak i s profesorom na fakultetu koji traži da studentice daju pičke za ispit) znači navući na sebe nekakvu mržnju, za ono dobro koje si učinio. da ne govorimo o nekim jačim vlastima od takve, ili administratora na ovom forumu. al' dobro, načelno, ja sam isto za to da se oprosti ili da se sa smećem nema posla, osim kad baš traže kavgu.

Death-of-Art
27.07.2012., 09:04
Ne radi se o tome da si previše dobar nego si nesiguran u sebe i pretjerano sklon moraliziranju i osuđivanju drugih.

Ja se osobno trudim promišljati o tome što je dobro, a što je loše. Što je korektno, a što nije.
Ali mi nije potrebna potvrda drugih o tome niti to da se mjerim s drugima.

Prvo prestani ljude dijeliti na dobre i zle i shvati da svi griješe u nekom trenutku. Sve je to dio ciklusa.

Ako netko iskorištava tvoju dobru volju onda ne budi žrtva u toj priči nego shvati ponašanje te osobe. On to čini zbog toga i toga i nemaš se ti što opterećivati po tom pitanju. Nemoj dati da te iskorištava i bok.

Sve dok ćeš raditi dramu oko tuđih pogrešaka nećeš biti slobodan.

Nije ista stvar biti korektan i biti nesiguran. A ti si više ovo drugo nego ovo prvo.

Preuzmi kontrolu nad svojim životom.

Death-of-Art
27.07.2012., 09:08
don grubišić kaže da su njemu partizani pobili obitelj, ali je oprostio. to su ljudi koji se na neki način ističu i na njima se prelama opća mržnja ili podilaženje. svaki od njih na neki način društvu radi dobro, kroz svoje javno djelovanje, i izazivaju mržnju i stvarno opako ruganje (osobito ovaj drugi, jer sam vidio npr. da slavku goldsteinu na stormfront portalu sina nazivaju 'mladunče', da ne govorimo o izravnom vrijeđanju tipa 'svinja', itd., prozivaju ga jer nema dovoljno obrazovanja - srednja škola - itd.) znači, ti su ljudi na sebe mržnju nekako navukli, svojim djelovanjem i izjavama, bez obzira jesu li inače ljudima i zemlji napravili što dobro ili nisu. oni su na neki način način i pobjednici, iako nisu u vrhu vlasti, i nitko im ne može reći "a što ti ovdje radiš". što rade? pale svjetlo tamo gdje bi netko više htio da bude mrak. je li više vrijedno to ili sto usranih koncerata nekog muzičara? (koji ne bi ni mogao imati koncert u takvom mraku ili bi ga imao pred nekim hitlerom, dok bi u pozadini šištale plinske komore)<br />
<br />
osim što činim nešto dobro ljudima, što i svi čine kako kaže mantis, imam i načelni stav prema tome što čini dobro društvu. i to je isto način da se čini dobro. zapravo, ni isusa ne bi dirali da je samo nekome vratio vid, on je smaknut kad je postao politički problem, kad je previše ljudi pošlo za njim i ugrozilo vlast. znači, ti možeš činiti dobro i neće ti se obiti o glavu dok ne ugroziš vlast. pomoći nekome tko se sukobio s bilo kakvom vlašću (npr. čak i s profesorom na fakultetu koji traži da studentice daju pičke za ispit) znači navući na sebe nekakvu mržnju, za ono dobro koje si učinio. da ne govorimo o nekim jačim vlastima od takve, ili administratora na ovom forumu. al' dobro, načelno, ja sam isto za to da se oprosti ili da se sa smećem nema posla, osim kad baš traže kavgu.

Kao da si ovisan o tuđim greškama i kao da veću potvrdu za svoju takozvanu dobrotu dobivaš od njih nego od samog sebe. Postoji li šansa da promatraš svoje ponašanje bez obzira na tuđe?

Taroth
27.07.2012., 09:11
pokusavas pridobiti naklonost drugih tako da ju pokusavas zasluziti?

svrbljuga
27.07.2012., 09:28
Ne radi se o tome da si previše dobar nego si nesiguran u sebe i pretjerano sklon moraliziranju i osuđivanju drugih.

Ja se osobno trudim promišljati o tome što je dobro, a što je loše. Što je korektno, a što nije.
Ali mi nije potrebna potvrda drugih o tome niti to da se mjerim s drugima.

Prvo prestani ljude dijeliti na dobre i zle i shvati da svi griješe u nekom trenutku. Sve je to dio ciklusa.

Ako netko iskorištava tvoju dobru volju onda ne budi žrtva u toj priči nego shvati ponašanje te osobe. On to čini zbog toga i toga i nemaš se ti što opterećivati po tom pitanju. Nemoj dati da te iskorištava i bok.

Sve dok ćeš raditi dramu oko tuđih pogrešaka nećeš biti slobodan.

Nije ista stvar biti korektan i biti nesiguran. A ti si više ovo drugo nego ovo prvo.

Preuzmi kontrolu nad svojim životom.

svi griješe, ali samo neki plaćaju za pogreške?
nije stvar moraliziranja, nego konkretne štete. kad je horvatinčić ubio one ljude gliserom, svi su se zgražali.
kad se studentica pokuša ubiti radi profesora koji je maltretira i ucjenjuje, a to znači da je ruši 20 puta bez veze, zadržava po 5-6 sati navečer u kabinetu i pere joj mozak sa svojim sranjima, proboni izvan fakulteta, to se zataška i nemoguće je dokazati jer je bilo "u četiri oka" i nitko se ne želi miješati.

može biti i drugih posljedica
- ako ne završiš faks radi kretena, radit ćeš teži i slabo plaćen posao
- uništeni živci, razne ovisnosti i drugi psihički problemi
- izgubljeno vrijeme i energija

za izgubljeni novac, karijeru, zdravlje ne treba ništa platiti? takvu osobu ne treba onemogciti "jer je bio u nekim svojim previranjima", itd. znači, takvo što ja ne radim, naprotiv, pomažem drugima da dobiju posao, ostvare karijeru, da budu zdraviji, raspoloženi, optimisti, sretni. znači da zlo i dobro su na neki način objektivne kategorije, bez ikakvog moraliziranja. uništiti nekog radi svojega kurca ili jer si poremećen je zlo. pomoći u takvoj situaciji je dobro. samo to. ja sam u to siguram sada, kao i prije 20 godina, a to znači da nisam baš nesiguran.

Death-of-Art
27.07.2012., 09:36
svi griješe, ali samo neki plaćaju za pogreške?
nije stvar moraliziranja, nego konkretne štete. kad je horvatinčić ubio one ljude gliserom, svi su se zgražali.
kad se studentica pokuša ubiti radi profesora koji je maltretira i ucjenjuje, a to znači da je ruši 20 puta bez veze, zadržava po 5-6 sati navečer u kabinetu i pere joj mozak sa svojim sranjima, proboni izvan fakulteta, to se zataška i nemoguće je dokazati jer je bilo "u četiri oka" i nitko se ne želi miješati.

može biti i drugih posljedica
- ako ne završiš faks radi kretena, radit ćeš teži i slabo plaćen posao
- uništeni živci, razne ovisnosti i drugi psihički problemi
- izgubljeno vrijeme i energija

za izgubljeni novac, karijeru, zdravlje ne treba ništa platiti? takvu osobu ne treba onemogciti "jer je bio u nekim svojim previranjima", itd. znači, takvo što ja ne radim, naprotiv, pomažem drugima da dobiju posao, ostvare karijeru, da budu zdraviji, raspoloženi, optimisti, sretni. znači da zlo i dobro su na neki način objektivne kategorije, bez ikakvog moraliziranja. uništiti nekog radi svojega kurca ili jer si poremećen je zlo. pomoći u takvoj situaciji je dobro. samo to. ja sam u to siguram sada, kao i prije 20 godina, a to znači da nisam baš nesiguran.

Odveć se postavljaš u ulogu žrtve umjesto da izvučeš ono pozitivno iz svega.

svrbljuga
27.07.2012., 09:38
Kao da si ovisan o tuđim greškama i kao da veću potvrdu za svoju takozvanu dobrotu dobivaš od njih nego od samog sebe. Postoji li šansa da promatraš svoje ponašanje bez obzira na tuđe?

mogu. moje ponašanje je primjereno, osim kad me netko uporno provocira.

pokusavas pridobiti naklonost drugih tako da ju pokusavas zasluziti?

ne. kad mi je netko drag, to me prirodno ponese, kao i kad mu treba pomoć.

Mantis Religiosa
27.07.2012., 09:54
misliš da bi onda bilo dobro da o sebi mislim da sam pokvaren, a da i dalje ljudima kad god mogu dajem novac, posao, s njima pričam satima kada imaju problema, dajem besplatne savjete, trčim okolo po gradu ili naručujem izvana o svom trošku kad nekome nešto treba, itd.? ja se slažem s tobom, čovjek bi trebao o sebi misliti na temelju mišljenja drugih, a ne (samo) na temelju vlastitog o sebi. možda je to sve premalo i ljudi su nezadovoljni jer im treba puno više ili smatraju da zaslužuju puno više. mislio bih tako da nema i suprotnih primjera, znači onih koji su skromni i zahvalni. tako da zapravo jednim dijelom mislim o sebi da sam dobar jer su mi to rekli ti ljudi, a da sam pokvaren mislim jer su mi to rekli ovi drugi, no i jednima i drugima sam dao sve što sam mogao i najbolje znao, a opet ovih drugih ima više.

ovo nitko ne radi osim ako ne misli nekoga ne nekakav nacin potkupiti
razlika je izmedju biti dobar i davati, pomagati nekome jer mozes zelis i ne ocekujes nikakav povrat. I davati zato da te netko proglasi dobrim :)
I da misljenje o sebi bi trebalo biti konstantno, neovisno o tome da li te drugi proglase " dobrim" ili ne.

svrbljuga
27.07.2012., 11:31
ovo nitko ne radi osim ako ne misli nekoga ne nekakav nacin potkupiti
razlika je izmedju biti dobar i davati, pomagati nekome jer mozes zelis i ne ocekujes nikakav povrat. I davati zato da te netko proglasi dobrim :)
I da misljenje o sebi bi trebalo biti konstantno, neovisno o tome da li te drugi proglase " dobrim" ili ne.

shvaćam. znači ljudi misle da ih hoću potkupiti ili da očekujem veći povrat.
ok, to sam i ja mislio. valjda izgledam kao da očekujem, onako djelujem obvezujuće, šta li, ljudi se uplaše da koga vraga hoću. zapravo ne, ja sam više emotivac u takvim situacijama, ali me uvijek iznenadi kad me neki ljudi 'operu' ko mladog majmuna, a kad vratim film ne mogu se sjetiti da sam im išta bitno loše napravio.

samo da velim, nije to bogzna šta, možda sad imaš u glavi sliku tipa koji poklanja zlatne lance, satove, skupe aute. to bi bilo neko kupovanje naklonosti, kod mene je to više znak pažnje, ništa ekstremno skupo.

u biti nije mi cilj da me netko proglasi dobrim, to je slično kao i da me proglasio budalom (dobar i bedak su braća), ali mi jest cilj da okolina ima pristojno mišljenje o meni, da me ne smatraju smećem, luđakom, nastranim tipom i slično. znači da vjerojatno pretjerujem u nečem, morao bih biti umjereniji, vidjeti koliko drugi daju pa se uskladiti s time, a u nekim drugim stvarima ne dajem dosta. nekako sam introvertiran i ne mogu odmah izbaciti sve jasno iz sebe i ono 'što na umu to na drumu', a ljudi očekuju da budeš više otvoren, bar mi se tako čini.

kako ti stvaraš mišljenje o sebi? samo na temelju vlastite procjene ili pitaš i druge? evo gore me ovaj leo 'oprao' da svatko o sebi misli dobro, a o drugima loše, što zapravo nije točno - ima ljudi niskog samopoštovanja koji o sebi misle loše. sad, ja jesam se jedne strane narcisoidan u pogledu nekih stvari, ali u cjelini mislim da sam kao mlađi imao dosta dugo prenisko samopoštovanje i bio nesiguran, kako kaže DOA, a s jedne strane sam to nastojao kompenzirati tako da napravim nešto značajno, da uvjerim sebe da nisam sasvim bezvezan tip. sad mi se čini da sam to nadrastao i da sam objektivniji u vezi sebe i drugih. cijenim kod sebe ono što mi se čini da su objektivno dobre karakteristike i nastojim popraviti ono što mi se čini da su nedostaci. znači što je objektivno dobro: vrlo sam strpljiv, uporan, inteligentan, imam razumijevanja. loše je to što nekad ne znam odrediti prioritete i što se petljam tamo gdje ne bi trebalo, nedostaje mi malo socijalne vještine što bi se reklo.

svrbljuga
27.07.2012., 11:57

nastojim. ne znam što misliš o greškama, ja gledam štetu koju neki ljudi rade drugima, a i meni, cijelom društvu. nastojim to popraviti, premda ne znam da li bi drugi odobrili način na koji ja to želim. kroz civilno društvo i humanitarne udruge, recimo, ali taj način ima svoje prednosti i nedostatke, a postoje i ljudi koji mrze udruge jer ih smatraju bliskim određenim političkim opcijama ili jer podržavaju prava homoseksualaca ili bijesni muževi koji misle da im udruge huškaju žene na njih i slično. znajući iz bliza neke nedostatke tog pristupa, ne mislim da sam dobar, samo mislim da pokušavam nešto popraviti, umjesto da se pravim kilav ili radim štetu. svoju štetu nastojim uvijek popraviti. nisam vjernik u smislu da mislim da je dovoljno izmoliti krunicu i očenaš da bi se pokajao i nema više štete. više sam kao židovi koji smatraju da sve moraš popraviti što si usrao. to je najbolji način da ne usereš ništa.

onaj tip iz gornje priče, profesor, on se isto busa da je nekakav židov, ali ne razmišlja uopće tako. radi štetu i boli ga karina. čak je i za vrijeme rata sebi tovario humanitarnu pomoć iz caritasa na auto i vozio, kao i karum. mislim da mene boli šteta, kao clarice u "kad jaganjci utihnu", a opet nema načina da se sva šteta ispravi.

svrbljuga
27.07.2012., 12:30
a valjda je to duh vremena

nekad su djecu odgajali na pričama kao što je "družba pere kvržice"; "vlak u snijegu", itd. danas bi peri kvržici seljani razbili mlin a njega bi strpali u popravni dom, jer su već podijelili kredit od hypo banke da sjebu mlin, a osim tog tamo imaju ilegalni kupleraj i dobro zarađuju, a vlak u snijegu bi pustili da tam zahrđa da mogu jeftinije prodat HŽ strancima, srušit cijenu uz dobru proviziju, a pero kladarac glasuje sam za sebe dva puta, jednom u RH, i jednom iz BiH i dobije uvijek izbore.

mato lovrak, počivao u (ne)miru :D

Doll Fetish
27.07.2012., 13:13
Kog god sam upoznala da je za sebe (ničim izazvan/a) tvrdio/tvrdila da je dobra osoba, i to svima nabijala na nos, obično bi se ta osoba sa vremenom pokazala kao asshole.

Lyte-as-a-rock
27.07.2012., 13:21
Čitajući upise na ovoj temi jedino što se čovjek može zapitat je: "Brate mili,kakve ti droge žvačeš?"
Brijači na dobrotu,Majka Tereza sheme i slično :facepalm:
:rofl: :rofl:
U današnje vrijeme većina ljudi nema te riječi ni u rječniku :dobrota,biti dobar itd...
Pa bokte ko se uopće tim pojmovima stigne bavit (?) osim možda jedino pacijentoze koje ne znaju kako bi se na drugi način mogle izdići iz svoje kože (izuzevši) glumatajući moralne veličine ili pak dangube koje ne znaju što će od slobodnog vremena.

svrbljuga
27.07.2012., 13:44
pa nisam tvrdio da sam dobar, nego predobar, u smislu premekan.
kak da onda nazovem temu? "dopuštam da razni ljudi rade vola od mene jer mi je previše stalo do njih?"

Lola 27
27.07.2012., 13:55
Ja imam isti problem.:ne zna:Meni je moja prabaka rekla ti si predobra nečeš dobro živjet a niti završit.I znate šta?Imala je pravo.Svaki put neko me naguzi i kažem nikad više i onda se uredno naguzim ponovno.Dobra ,naivna a po meni i glupa.:kava:Kad bi bila manje dobra imala bi više uspjeha u poslu,u vezi je ok,ali inače...:504:KataFukigstrofa.I pokušavam biti manje dobra,zločestija ali onda se ne osjećam dobro.:rolleyes:

Almost Rosey
27.07.2012., 14:08
Asertivnost, kičma, zauzimanje za sebe i postavljanje granica obično nemaju nikakve veze s dobrotom. Zanimljivo je kako tek u kontekstu odnosa roditelj-dijete (i ni u kojem drugom) čujemo famozno "ne mora me voljet ali me mora poštovat". Kako to da vama "dobrima" nikad nije palo na pamet da vas doista ne moraju svi voljet, ali da bi vrlo dobro po vas bilo da vas poštuju?

svrbljuga
27.07.2012., 14:10
Ja imam isti problem.:ne zna:Meni je moja prabaka rekla ti si predobra nečeš dobro živjet a niti završit.I znate šta?Imala je pravo.Svaki put neko me naguzi i kažem nikad više i onda se uredno naguzim ponovno.Dobra ,naivna a po meni i glupa.:kava:Kad bi bila manje dobra imala bi više uspjeha u poslu,u vezi je ok,ali inače...:504:KataFukigstrofa.I pokušavam biti manje dobra,zločestija ali onda se ne osjećam dobro.:rolleyes:

e, baš to.

mislim da bih trebao otvrdnuti. ne znam jel' tko čitao orvelovu 1984.; glavni lik winston smith se zaljubi u juliu i pobuni, ali na kraju on otkuca nju, ona njega, i oboje smaknu (s time da prvo moraju 'zavoljeti' i velikog brata). rat je mir, sloboda je ropstvo, neznanje je moć. najjače je ministarstvo ljubavi koje ljudima usađuje ljubav i odanost velikom bratu preko mržnje i straha. i soba 101. "u kojoj je najstrašnija stvar na svijetu".

što bi se dogodilo čovjeku koji bi zavolio velikog brata? bi li se veliki brat htio poseksati s njim? kakva bi to bila ljubav?
ljudi mrze i ljudi se boje. što ljudi vole? na što briju? na kokice i kikiriki, štapiće, zanimaciju...? na tomicu karamarka koji gleda ukriž? na milanovićeve prepone? naravno da riječi "dobar" nema u riječniku, osim u smislu 'dobar komad', 'dobra pečenka', dobra žuja, dobra kuja... ili kao dio pozdrava "dobar dan", što znači u prijevodu s novogovora "opet isto sranje", to jest dvomisao. dobro = sranje. što je onda zlo? to je ono što se opire sranju, znači smeta sranju da neometano teče, razvija se i buja, radi lokvice, vodoskoke, slapove sranja... i tome se odlučno mora stati na kraj. :D

svrbljuga
27.07.2012., 14:14
almost, bilo bi dobro da nas poštuju, ali nas ne poštuju jer smo dobri. kako da ne budemo?
kao što rekoh, treba otvrdnuti, a ima i sistema da ljude odmah nagaziš u startu, pokažeš zube i onda te nadalje poštuju.
čim im dopustiš da ti se poseru na glavu, radit će to stalno.
ja sam uvijek spreman oprostiti, poseru mi se jednom, dvaput, petput... većini bi jednom bilo dosta, ali ne i meni, ja tjeram dalje i dalje, dok nisam u sranju do grla. onda mi tek dođe iz dupeta u glavu da nešto smrdi.

i ovi neki koji kao traže pomoć, oni često glume ili žele izvući nešto, a onda okrenu oštricu kad im više ne trebaš, ili iz zajebancije, čisto da te napucaju još par puta kao kantu iz gušta.

svrbljuga
27.07.2012., 14:30
šta je već dotle došlo da moraš žvakat da bi bio dobar?
ne, to mi je prirodno. :zubo:

a gle, život je borba. čovjek je čovjeku vuk i gleda kako da te nategne. zamisli dva boksača i sad recimo jedan se toplo nasmiješi i pruži ti ruku, a ti recimo spustiš gard i misliš "pa neće valjda" i žvajzne te po sred njuške svom snagom. ili te onako zanese na jednu stranu, ti odeš tamo, a on te s druge strane pukne. ili misliš da je netko pametan pa se neće spuštati na taj nivo da radi sranja, recimo kao da pit bulu veliš 'ti si pametan dečko, nećeš ti valjda ugrist', pa te oguli do kosti. :D

Mantis Religiosa
27.07.2012., 14:33
samo da velim, nije to bogzna šta, možda sad imaš u glavi sliku tipa koji poklanja zlatne lance, satove, skupe aute. to bi bilo neko kupovanje naklonosti, kod mene je to više znak pažnje, ništa ekstremno skupo.
to bi trebao raditi samo ljudima do kojih ti je stalo i ako je njima stalo do tebe
to bi trebalo biti rezervirano za "special people" , onda je manja sansa da ce te netko iskoristavati i da ces otvarati ovakve topice o dobroti.

u biti nije mi cilj da me netko proglasi dobrim, to je slično kao i da me proglasio budalom (dobar i bedak su braća), ali mi jest cilj da okolina ima pristojno mišljenje o meni, da me ne smatraju smećem, luđakom, nastranim tipom i slično.

a, zasto bi te uopce brninulo sto okolina misli o tebi ?? Moze ona misliti sta hoce, ne mozes misljenje okoline o sebi "potkupiti" mislim mozes kratkorocno, no dugorocno bas i ne. I tko zeli bas da ga svi vole :(

znači da vjerojatno pretjerujem u nečem, morao bih biti umjereniji, vidjeti koliko drugi daju pa se uskladiti s time, a u nekim drugim stvarima ne dajem dosta. nekako sam introvertiran i ne mogu odmah izbaciti sve jasno iz sebe i ono 'što na umu to na drumu', a ljudi očekuju da budeš više otvoren, bar mi se tako čini.
drugi ljudi ne potkupljuju okolinu davanjima, nego poklanjaju kada im se poklanja nekome do koga im je stalo, ne svima.

kako ti stvaraš mišljenje o sebi? samo na temelju vlastite procjene ili pitaš i druge?
a, sta meni znaci osobno misljenje koje netko (okolina) ima o meni ? Samopouzdanje se gradi u sebi a, ne o misljenju okoline.

što zapravo nije točno - ima ljudi niskog samopoštovanja koji o sebi misle loše. sad, ja jesam se jedne strane narcisoidan u pogledu nekih stvari, ali u cjelini mislim da sam kao mlađi imao dosta dugo prenisko samopoštovanje i bio nesiguran, kako kaže DOA, a s jedne strane sam to nastojao kompenzirati tako da napravim nešto značajno, da uvjerim sebe da nisam sasvim bezvezan tip. sad mi se čini da sam to nadrastao i da sam objektivniji u vezi sebe i drugih. cijenim kod sebe ono što mi se čini da su objektivno dobre karakteristike i nastojim popraviti ono što mi se čini da su nedostaci. znači što je objektivno dobro: vrlo sam strpljiv, uporan, inteligentan, imam razumijevanja. loše je to što nekad ne znam odrediti prioritete i što se petljam tamo gdje ne bi trebalo, nedostaje mi malo socijalne vještine što bi se reklo.

ta nesigurnost je karakteristika jako maldih ljudi, mladi ljudi su vecinom nesigurni. No, ne znam koliko je pozeljno odrzati takvo stanje duze vrijeme.
Nisi bezveze tip, nitko nije, samo je bezveze se truditi da te svi ili velika vecina volei na to rasipati energiju sto je jednostavno nemoguce.
A zasto bi cinio ista znacajno ? Meni bas znacajno nije kupovati neciju paznju :ne zna:

Pringles
27.07.2012., 14:33
almost, bilo bi dobro da nas poštuju, ali nas ne poštuju jer smo dobri. kako da ne budemo?
kao što rekoh, treba otvrdnuti, a ima i sistema da ljude odmah nagaziš u startu, pokažeš zube i onda te nadalje poštuju.

Ali ti konstantno izjednačavaš ono što bi ljudi nazvali 'dobrota' i nemogućnost zauzimanja za sebe i branjenja sebe. Ljudi ti pokušavaju objasniti da to nisu sinonimi. Pročitaj pažljivo još jednom post od Rosey.

Poštivanje se ne stvara time da se ljude nagazi u startu. Gaženje ljudi povlači za sobom strah, prezir i nepoštivanje. Sasvim razumljivo. Prirodna ljudska reakcija je maknuti se iz agresivne okoline, ako je moguće.

slafko
27.07.2012., 14:41
šta je već dotle došlo da moraš žvakat da bi bio dobar?
ne, to mi je prirodno. :zubo:

U tom slučaju nisi dobar, već nesuvisao. :D

svrbljuga
27.07.2012., 14:59
to bi trebao raditi samo ljudima do kojih ti je stalo i ako je njima stalo do tebe
to bi trebalo biti rezervirano za "special people" , onda je manja sansa da ce te netko iskoristavati i da ces otvarati ovakve topice o dobroti.

kako da znam je li nekome stalo do mene ili se samo pretvara da bi me iskoristio ili iz zlobe? uzmimo da mi neka osoba kaže "stalo mi je do tebe, važna si mi osoba", a poslije se ispostavi da je lagala, nebitno zašto. kako bi se postavila u toj situaciji? recimo da vidiš osobu u situaciji kao što je bila ona žena na kolodvoru koju je uzeo don grubišić (bez krova nad glavom) ili da vidiš da je netko vrijeđa, tuče, itd. i poželiš joj pomoći, no ne znaš s kim imaš posla. moguće je da ta osoba misli "gle budale, taj se sam nudi bez potrebe i pitanja, idemo se praviti da mi je jako stalo da vidimo kakav je to idiot". znači ne možeš nikog novog upoznati ili ti treba dosta upoznavanja prije nego što možeš nekome pružiti pomoć?

hajde zamisli da ti ja sad kažem da sam u dugovima, natjerava me sto kamatara, mogao bih umrijeti... naravno, ne bi mi pomogla ili bi mislila da serem, ne? ali pravi igrač ne bi odmah krenuo s time, nego bi prvo pokušao igrati na neku drugu kartu, pa bi onda išao na to, itd. na sreću, ne nasjedam na takve finte, jer bih već odavno propao, ali nasjedam na "dame u nevolji", koje uopće nisu u nevolji i vjerojatno bolje žive od mene. jer sam džentlmen, i one to dobro koriste.

a, zasto bi te uopce brninulo sto okolina misli o tebi ?? Moze ona misliti sta hoce, ne mozes misljenje okoline o sebi "potkupiti" mislim mozes kratkorocno, no dugorocno bas i ne. I tko zeli bas da ga svi vole :(

mislim na situaciju da netko od grupe u hotelu baš dođe i trača "gledajte, ja ne bih htio s ovim u istu sobu, izgleda mi kao serijski ubojica, itd." kako to izbjeći? a vjerojatno se radilo o tome da je lik htio spavati s nekim komadom i izbjeći da se ja s njom upoznam. s druge strane, njena neka 'polufrendica' mi je usput nabacila da je dugotrajnoj vezi. i tako se mi nismo godinama družili zbog takvog sranja. mislim da to ljudi izbjegavaju tako da su stalno u nekom svom "društvu", "klanu", i onda imaju nekoga tko za njih garantira ili priča "ej, čuj, on ti je baš ok", itd. znači to je bilo mišljenje nepoznate okoline na prvi dojam, nije bilo mogućnosti da netko od moje škvadre upadne i kaže "hej, on ti je baš ok", pa ne znam kako izbrusiti taj prvi dojam, da se kasnije ne bi sve zasralo na duži rok bez potrebe.

drugi ljudi ne potkupljuju okolinu davanjima, nego poklanjaju kada im se poklanja nekome do koga im je stalo, ne svima.

pa ni ja ne poklanjam svakome. ali nebitno, nije stvar u tome da bi netko bio "potkupljen" time, ali očigledno to ljudi s kojima nisi dovoljno blizak doživljavaju kao potkupljivanje i treba biti oprezan s time. kako bi ti odredila kada se dovoljno s nekim blizak da mu možeš nešto dati?

a, sta meni znaci osobno misljenje koje netko (okolina) ima o meni ? Samopouzdanje se gradi u sebi a, ne o misljenju okoline.

kao što rekoh, mišljenje okoline može se negativno odraziti na posao, upoznavanje ljudi, itd. ima jedan tip za kojeg većina na njegovom poslu misli da je čudak, nitko se ne želi s njim voziti, izoliraju ga, šefovi ga zato više nagaze...

ta nesigurnost je karakteristika jako maldih ljudi, mladi ljudi su vecinom nesigurni. No, ne znam koliko je pozeljno odrzati takvo stanje duze vrijeme.
Nisi bezveze tip, nitko nije, samo je bezveze se truditi da te svi ili velika vecina volei na to rasipati energiju sto je jednostavno nemoguce.
A zasto bi cinio ista znacajno ? Meni bas znacajno nije kupovati neciju paznju :ne zna:

jasno, nisam bio precizan valjda - znači, ne bih ja da me svi vole, dovoljno mi je par tih, nego da budu korektni, kako je rekla DOA. možda nemaju svi isto mjerilo korektnosti, kad te netko pljune, hračne, to vjerojatno nije korektno.

svrbljuga
27.07.2012., 15:04
Ali ti konstantno izjednačavaš ono što bi ljudi nazvali 'dobrota' i nemogućnost zauzimanja za sebe i branjenja sebe. Ljudi ti pokušavaju objasniti da to nisu sinonimi. Pročitaj pažljivo još jednom post od Rosey.

Poštivanje se ne stvara time da se ljude nagazi u startu. Gaženje ljudi povlači za sobom strah, prezir i nepoštivanje. Sasvim razumljivo. Prirodna ljudska reakcija je maknuti se iz agresivne okoline, ako je moguće.

zauzimam se za sebe, samo što - kako sam već napomenuo - ja nisam uopće baš tako dobar i ljudi se zajebu. naime, misle da sam dobrica jer se ja tako postavim da uspostavim što prije neki prisan kontakt i onda misle da me mogu vozati, veslati, vući za nos, pa dobiju paljbu natrag i to puno goru nego što su očekivali. znači takvu da bi skoro svatko pobjegao od užasa ili možda tražio policijsku zaštitu. :cerek: uopće nisam draga i dobra osoba prema onima koji me zajebu. možda bi pomoglo da ih unaprijed na to upozorim, da im ne padne na pamet? mislim da ne izgledam dovoljno opasno, kao neki mafijaš, možda da se počnem tako odijevati, pustiti zulufe i nositi tamne naočale, natmuriti se malo, možda bi shvatili poruku? a ne znam, kao što je ova mantis gore napisala, vjerojatno te većina ljudi ne voli ili su indiferentni, treba to prihvatiti i smanjiti očekivanja, zadržati se na razini korektnosti i učtivosti, ne pokušavati ništa više od toga dok ne proteče dosta vode... stvar je u tome što meni fali ljudi, htio bih imati više bliskih osoba s kojima mogu otvoreno pričati, imam i dosta godina, a ništa ne ide na brzinu.

znao sam jednog tipa, stranca, on je bio neki diplomat, tako nešto. isto je imao problem da je morao upoznavati ovdje nove ljude, jer je došao u novu zemlju. bio je vrlo draga osoba, svima je bio simpatičan, ali su ga isto tako zajebali ljudi s kojima se družio. možda je ostao u kontaktu s najviše dva čovjeka nakon odlaska iz hrvatske. i on je isto imao taj sistem - jednom me zajebeš i nikad više. jedna se cura čak rasplakala koliko je bio grub kad ju je odjebao.

LukeShapiro
27.07.2012., 15:06
Prema dobrima dobar,prema šupcima-onako kako i zaslužuju.

Mantis Religiosa
27.07.2012., 15:59
kako da znam je li nekome stalo do mene ili se samo pretvara da bi me iskoristio ili iz zlobe? uzmimo da mi neka osoba kaže "stalo mi je do tebe, važna si mi osoba", a poslije se ispostavi da je lagala,

svaki puta kada udjemo u nekakvu interakciju s nekime, nebitno s kime, zenom u trgovini, riskiramo da nas netko ne sjebe i nesto nam ne ucini. No posto su ljudi opcenito drustvena bica i ne mogu zivjeti van drustva, moras vjerovati. Nema nekakvog pravila niti nekakve garancije, no ides dalje. I zavisi sada kako bas definiras to "da me ne iskoristi". Uzmimo da je vecina ljudi cisto normalna i mene osobno uvijek iznenadi postenje nepoznatih ljudi. :D

nebitno zašto. kako bi se postavila u toj situaciji? recimo da vidiš osobu u situaciji kao što je bila ona žena na kolodvoru koju je uzeo don grubišić (bez krova nad glavom) ili da vidiš da je netko vrijeđa, tuče, itd. i poželiš joj pomoći, no ne znaš s kim imaš posla. moguće je da ta osoba misli "gle budale, taj se sam nudi bez potrebe i pitanja, idemo se praviti da mi je jako stalo da vidimo kakav je to idiot". znači ne možeš nikog novog upoznati ili ti treba dosta upoznavanja prije nego što možeš nekome pružiti pomoć?
dobro, to s njime je bilo pomalo naivno. U takvim slucajevima se ipak treba obratiti institucijama, sklonistu za beskucnike, lijecnicima, socijalnim radnicima....

hajde zamisli da ti ja sad kažem da sam u dugovima, natjerava me sto kamatara, mogao bih umrijeti... naravno, ne bi mi pomogla ili bi mislila da serem, ne?
valjda svatko zna koliko se smije zaduziti i za sta. :confused:

ali pravi igrač ne bi odmah krenuo s time, nego bi prvo pokušao igrati na neku drugu kartu, pa bi onda išao na to, itd. na sreću, ne nasjedam na takve finte, jer bih već odavno propao, ali nasjedam na "dame u nevolji", koje uopće nisu u nevolji i vjerojatno bolje žive od mene. jer sam džentlmen, i one to dobro koriste.
koje finte
kakvi igraci ?? Znas i sam da ne mozes ocekivati nekakvu vecu pomoc od totalnoga neznanca.
A ako zena moze izvuci iz tebe nekakvu korist( kakvu) sam si si kriv. No ljudi imaju nekako potrebu dok su s nekim u vezi ciniti neke stvari, a kada prekinu onda to sve nabijati na nos i vratiti s kamatama. Pitanje je koliko u takvom odnosu netko nas iskoristava. Uvijek svi za sebe misle da su jako dobri, ispravni, pravedni i da ih drugi iskoristavaju. :D

znači to je bilo mišljenje nepoznate okoline na prvi dojam, nije bilo mogućnosti da netko od moje škvadre upadne i kaže "hej, on ti je baš ok", pa ne znam kako izbrusiti taj prvi dojam, da se kasnije ne bi sve zasralo na duži rok bez potrebe.
normalni ljudi neke svoje zakljucke o drugim ljudima donose sami. Netko tko je meni osobno ok, ne mora biti nuzno i tebi, kao prvo. I nece te nitko proglasiti on je ok,ukoliko se sam na pocetku ne postavis ok prema nepoznatim ljudima.

pa ni ja ne poklanjam svakome. ali nebitno, nije stvar u tome da bi netko bio "potkupljen" time, ali očigledno to ljudi s kojima nisi dovoljno blizak doživljavaju kao potkupljivanje i treba biti oprezan s time. kako bi ti odredila kada se dovoljno s nekim blizak da mu možeš nešto dati?
pa darujes ljudima s kojim se druzis, za rodjendane, blagdane, imendane. :ne zna:

kao što rekoh, mišljenje okoline može se negativno odraziti na posao, upoznavanje ljudi, itd. ima jedan tip za kojeg većina na njegovom poslu misli da je čudak, nitko se ne želi s njim voziti, izoliraju ga, šefovi ga zato više nagaze...
pa ok mozda je lik zbilja cudan :ne zna:

jasno, nisam bio precizan valjda - znači, ne bih ja da me svi vole, dovoljno mi je par tih, nego da budu korektni, kako je rekla DOA. možda nemaju svi isto mjerilo korektnosti, kad te netko pljune, hračne, to vjerojatno nije korektno.
pa vecina ljudi su korektni

zauzimam se za sebe, samo što - kako sam već napomenuo - ja nisam uopće baš tako dobar i ljudi se zajebu. naime, misle da sam dobrica jer se ja tako postavim da uspostavim što prije neki prisan kontakt i onda misle da me mogu vozati, veslati, vući za nos, pa dobiju paljbu natrag i to puno goru nego što su očekivali. znači takvu da bi skoro svatko pobjegao od užasa ili možda tražio policijsku zaštitu. :cerek: uopće nisam draga i dobra osoba prema onima koji me zajebu. možda bi pomoglo da ih unaprijed na to upozorim, da im ne padne na pamet? mislim da ne izgledam dovoljno opasno, kao neki mafijaš, možda da se počnem tako odijevati, pustiti zulufe i nositi tamne naočale, natmuriti se malo, možda bi shvatili poruku? a ne znam, kao što je ova mantis gore napisala, vjerojatno te većina ljudi ne voli ili su indiferentni, treba to prihvatiti i smanjiti očekivanja, zadržati se na razini korektnosti i učtivosti, ne pokušavati ništa više od toga dok ne proteče dosta vode... stvar je u tome što meni fali ljudi, htio bih imati više bliskih osoba s kojima mogu otvoreno pričati, imam i dosta godina, a ništa ne ide na brzinu.

a, na koji nacin te to tocno ljudi zajebu, ne kuzim ?

znao sam jednog tipa, stranca, on je bio neki diplomat, tako nešto. isto je imao problem da je morao upoznavati ovdje nove ljude, jer je došao u novu zemlju. bio je vrlo draga osoba, svima je bio simpatičan, ali su ga isto tako zajebali ljudi s kojima se družio. možda je ostao u kontaktu s najviše dva čovjeka nakon odlaska iz hrvatske. i on je isto imao taj sistem - jednom me zajebeš i nikad više. jedna se cura čak rasplakala koliko je bio grub kad ju je odjebao.

ja tu uopce ne vidim problema, covjek je ostao dobar sa cak dvije osobe, sta ce mu vise. :ne zna:
ah, pravi muskarac koji rasplace cure :rofl:

Almost Rosey
27.07.2012., 16:20
ja sam uvijek spreman oprostiti, poseru mi se jednom, dvaput, petput... većini bi jednom bilo dosta, ali ne i meni, ja tjeram dalje i dalje, dok nisam u sranju do grla. onda mi tek dođe iz dupeta u glavu da nešto smrdi.

To te ne čini dobrom osobom.

zelj
27.07.2012., 16:33
dok jednog dana ne "pukneš" i sve odjebeš oko sebe

svrbljuga
27.07.2012., 17:05
svaki puta kada udjemo u nekakvu interakciju s nekime, nebitno s kime, zenom u trgovini, riskiramo da nas netko ne sjebe i nesto nam ne ucini. No posto su ljudi opcenito drustvena bica i ne mogu zivjeti van drustva, moras vjerovati. Nema nekakvog pravila niti nekakve garancije, no ides dalje. I zavisi sada kako bas definiras to "da me ne iskoristi". Uzmimo da je vecina ljudi cisto normalna i mene osobno uvijek iznenadi postenje nepoznatih ljudi.

da, jasno, u takvim površnim kontaktima i nema nekih problema. stvar je kad hoćeš s nekim biti malo otvoreniji, bliži, da ne kažem intimniji, a da se opet to krivo ne shvati i da ta osoba ne iskoristi bliskost s tobom da ti smjesti.

dobro, to s njime je bilo pomalo naivno. U takvim slucajevima se ipak treba obratiti institucijama, sklonistu za beskucnike, lijecnicima, socijalnim radnicima....

pa i ja sam naivan, a gade mi se ti radnici, uopće im nije do pomaganja ljudima, obavljaju to kao da kastriraju svinje, ako nisu čak i korumpirani.

valjda svatko zna koliko se smije zaduziti i za sta.

e, pa ne zna... :504:
da si ljudi malo više pomažu oko toga, vjerojatno više ne bi ni bilo tih kamatara. al' svi ih se valjda boje ili misle "sam si si kriv" itd.

koje finte
kakvi igraci ?? Znas i sam da ne mozes ocekivati nekakvu vecu pomoc od totalnoga neznanca.
A ako zena moze izvuci iz tebe nekakvu korist( kakvu) sam si si kriv. No ljudi imaju nekako potrebu dok su s nekim u vezi ciniti neke stvari, a kada prekinu onda to sve nabijati na nos i vratiti s kamatama. Pitanje je koliko u takvom odnosu netko nas iskoristava. Uvijek svi za sebe misle da su jako dobri, ispravni, pravedni i da ih drugi iskoristavaju. :D

pa ima tih prevaranata, lijep k'o slika, uvjeri žensku da je voli do neba, ali proganjaju ga gangsteri i mora se sakriti, no oženit će je kad se vrati, samo ako bi mu mogla posuditi par tisuća eura da se izvuče... itd.

a u odnosu svatko si je sam kriv, slažem se. osobno mi nije nikad palo na pamet nešto tražiti natrag, ali su mi dobre one priče o dikanu i vlatki, kad joj je uzeo gaćice i tražio da vrati neki nakit od bebe lončar, itd. :zubo:
kao dell boy trotter, u jednoj epizodi kad se hoće oženiti, ali baš kad kupi prsten i hoće ga pokloniti odabranici na večeri, ona mu prizna da joj se javio bivši muž i da je hoće natrag, a on njoj "znaš, ovaj prsten se još uvijek može vratiti i dobiti povrat novca, pa onda..." :rofl:

normalni ljudi neke svoje zakljucke o drugim ljudima donose sami. Netko tko je meni osobno ok, ne mora biti nuzno i tebi, kao prvo. I nece te nitko proglasiti on je ok,ukoliko se sam na pocetku ne postavis ok prema nepoznatim ljudima.

kako da se postavim ok? neki ljudi samorazumljivo misle da su nešto bolje, osobito ako imaju para, rade u "dobrim" firmama ili tak samo iz ega. ne da mi se uvlačiti u guzu takvima, a iskreno, baš i ne znam kako bi.

pa darujes ljudima s kojim se druzis, za rodjendane, blagdane, imendane. :ne zna:

no, pa da. ja im obično darujem nešto što ne mogu ovdje kupiti, iz štosa, ili nešto što znam da vole.

pa ok mozda je lik zbilja cudan :ne zna:

pa je. :rofl:

pa vecina ljudi su korektni
a, na koji nacin te to tocno ljudi zajebu, ne kuzim

aha, pa ljudi ovdje imaju enorman ego, misle da im se moraš klanjati do poda jer su te obasjali svojim zrakama, kao sunce ili mana s neba, a recimo ja imam dosta posla ili obaveza i slično, i ne mogu se uvijek prilagođavati. onda počnu srati tako da se dogovore, ali nakon par minuta im zvoni telefon ili vele "joj, baš mi je nešto iskrslo, moram nešto obaviti", itd. slično je bilo s ovim diplomatom, i njega su proglasili "umišljenim tipom", a zapravo je čovjek ipak obavljao odgovoran posao i nije se mogao sam tako zajebavati. kao drugo, ovdje ljude zbližavanje s nekim nepoznatim zanima najviše zato da bi doznali neku prljavštinu ili pikanteriju iz intimnog života, da bi imali o čemu tračati. ili zato da nešto useru, ili iz neke koristi, da ih upoznaš s nekim, neću sad ići u prevelike detalje. i kad im veliš da to ne možeš napraviti, onda se raspizde i počnu srati i slično.

a tu uopce ne vidim problema, covjek je ostao dobar sa cak dvije osobe, sta ce mu vise. :ne zna:
ah, pravi muskarac koji rasplace cure :rofl:[

a još je bio i deklarirani gej :zubo:

ali one su ipak nešto pokušavale, čini mi se, no kažu da su homići ženama privlačni baš jer su nedostupni

Mantis Religiosa
27.07.2012., 17:44
da, jasno, u takvim površnim kontaktima i nema nekih problema. stvar je kad hoćeš s nekim biti malo otvoreniji, bliži, da ne kažem intimniji, a da se opet to krivo ne shvati i da ta osoba ne iskoristi bliskost s tobom da ti smjesti.
do, bliskosti s nekim treba proteci odredjeno vrijeme, ne:misli:
Valjda si je za to neko vrijeme kroz upoznavanje i upoznao ? Smjesti ti sto tocno :misli:
A mislim, da vecinom ljudi imaju i previse posla sami sa sobom od nekog osvecivanja i smjestavanja. Barem se nadam :zubo:

pa i ja sam naivan, a gade mi se ti radnici, uopće im nije do pomaganja ljudima, obavljaju to kao da kastriraju svinje, ako nisu čak i korumpirani.
to im je u opisu posla, ipak tu struka ima prva rijec :D
Tako vecina moze pljuvati i po lijecnicima i svima " ma sta oni znaju bla. bla" Inace se to znanje pokupi na ulici, dobro je poznato. :D

e, pa ne zna...
da si ljudi malo više pomažu oko toga, vjerojatno više ne bi ni bilo tih kamatara. al' svi ih se valjda boje ili misle "sam si si kriv" itd.
pa imas valjda rodbinu, i neke frendove koji bi ti mogli pozajmiti lovu. Mislim da velika vecina ljudi ionako novce posudjuje samo od rodbine, roditelja, eventualno najblizih frendova.

pa ima tih prevaranata, lijep k'o slika, uvjeri žensku da je voli do neba, ali proganjaju ga gangsteri i mora se sakriti, no oženit će je kad se vrati, samo ako bi mu mogla posuditi par tisuća eura da se izvuče... itd.
onda si je zenka opet sama kriva, ne. Treba uvijek mislit glavom, ne vaginom :D

kako da se postavim ok? neki ljudi samorazumljivo misle da su nešto bolje, osobito ako imaju para, rade u "dobrim" firmama ili tak samo iz ega. ne da mi se uvlačiti u guzu takvima, a iskreno, baš i ne znam kako bi.
ne misle nuzno da su bolji, samo ti se cini. I ako ti necije ponasanje smeta, nemoj se druziti s takvim i sve pet :ne zna:

no, pa da. ja im obično darujem nešto što ne mogu ovdje kupiti, iz štosa, ili nešto što znam da vole.
pa eto lijepo, nebih uopce rekla da imas problema.

aha, pa ljudi ovdje imaju enorman ego, misle da im se moraš klanjati do poda jer su te obasjali svojim zrakama, kao sunce ili mana s neba, a recimo ja imam dosta posla ili obaveza i slično, i ne mogu se uvijek prilagođavati. onda počnu srati tako da se dogovore, ali nakon par minuta im zvoni telefon ili vele "joj, baš mi je nešto iskrslo, moram nešto obaviti", itd. slično je bilo s ovim diplomatom, i njega su proglasili "umišljenim tipom", a zapravo je čovjek ipak obavljao odgovoran posao i nije se mogao sam tako zajebavati. kao drugo, ovdje ljude zbližavanje s nekim nepoznatim zanima najviše zato da bi doznali neku prljavštinu ili pikanteriju iz intimnog života, da bi imali o čemu tračati. ili zato da nešto useru, ili iz neke koristi, da ih upoznaš s nekim, neću sad ići u prevelike detalje. i kad im veliš da to ne možeš napraviti, onda se raspizde i počnu srati i slično.
nadjes si ljude koji ne tracaju i vola..... :ne zna:

a još je bio i deklarirani gej :zubo:

ali one su ipak nešto pokušavale, čini mi se, no kažu da su homići ženama privlačni baš jer su nedostupni

ne znam,
ne druzim se s gejevima ne bih ti znala reci.
Ni ja ne kuzim to s nedostupnim muskarcima :ne zna:

svrbljuga
31.07.2012., 10:05
ne znam,
ne druzim se s gejevima ne bih ti znala reci.
Ni ja ne kuzim to s nedostupnim muskarcima :ne zna:

ja znam
ni ja se baš ne družim s njima, ali sam nekima bio privlačan tako da sam saznao što me zanimalo
hetero sam, a muški homoerotizam mi ne odgovara čak više psihički nego što bi mi to fizički bilo tako odvratno. gejevi su sjebani na jedan drugi način, oni s jedne strane misle da su jako slobodni jer nisu hetero, a s druge je kod njih puno izraženija posesevnost i ljubomora ako se stvarno vežu, ono "moj si"; "moje", "ne dam", praktički te zavežu za kolac kao kuju, što je tipično muška stvar, ali kod gejeva još više izražena. žene su živčane i nadrkane "kad imaju menzis" ili se to tako kaže, ali daju više prostora, ne guše toliko, a tu onda ima više šanse za ljubav.

svrbljuga
31.07.2012., 15:47
meni ovaj video izuzetno pomaže preboliti nesretnu ljubav

http://www.kedzior-friedman.org/#!__accueil/the-secret

the secret, with lipstick

možda to može reći nešto o tome što je moj problem?

Carica Hrdalo
31.07.2012., 16:08
no, za grubišića većina misli ipak da je dobar, a za mene ne. evo i zašto. da je meni to ta žena napravila, zgazio bih je kao crva. tužio bih je za sve što ima dok je ne bi uništio, ne bi me se nikad riješila. nije da ne mogu oprostiti, nego jednostavno je ovo društvo takvo, ako hoćeš preživjeti moraš vratiti peterostruko onome tko ti napakosti, jer će te inače stalno gaziti dok te ne zgaze. znači, u ovom društvu, ako te nagaze, moraš ih zgaziti natrag sve dok im nije dosta. nisam, zapravo, niti toliko osvetoljubiv niti zlopamtilo, ovo više radim iz principa.

:eek:wow ....

princip je odlika slabog karaktera... ne postoji predobar čovjek...

svrbljuga
31.07.2012., 16:16
:eek:wow ....

princip je odlika slabog karaktera... ne postoji predobar čovjek...

uoči upitnik na kraju naslova teme

onda sam principijelan čovjek slabog karaktera?
to bi značilo da imam principa, ali ih se slabo držim?
uvijek sam mislio da se karakter jača držanjem principa umjesto da se povijaš kako puše vjetar

kakav sam?

Carica Hrdalo
31.07.2012., 16:32
da je meni to ta žena napravila, zgazio bih je kao crva. tužio bih je za sve što ima dok je ne bi uništio, ne bi me se nikad riješila. nije da ne mogu oprostiti, nego jednostavno je ovo društvo takvo, ako hoćeš preživjeti moraš vratiti peterostruko onome tko ti napakosti, jer će te inače stalno gaziti dok te ne zgaze. znači, u ovom društvu, ako te nagaze, moraš ih zgaziti natrag sve dok im nije dosta. nisam, zapravo, niti toliko osvetoljubiv niti zlopamtilo, ovo više radim iz principa.

niti iz osvete; već iz principa... kome se dokazuješ?

svrbljuga
31.07.2012., 16:37
da je meni to ta žena napravila, zgazio bih je kao crva. tužio bih je za sve što ima dok je ne bi uništio, ne bi me se nikad riješila. nije da ne mogu oprostiti, nego jednostavno je ovo društvo takvo, ako hoćeš preživjeti moraš vratiti peterostruko onome tko ti napakosti, jer će te inače stalno gaziti dok te ne zgaze. znači, u ovom društvu, ako te nagaze, moraš ih zgaziti natrag sve dok im nije dosta. nisam, zapravo, niti toliko osvetoljubiv niti zlopamtilo, ovo više radim iz principa.

niti iz osvete; već iz principa... kome se dokazuješ?

nikome, nastojim preživjeti

bilo je prije više dobrih ljudi, ali su svi umrli, uglavnom dosta mladi, neki i prije 40-e. isto su tako bili dobri, pušili tuđe fore, držali se svojih principa, npr. nisu htjeli izlagati u svojoj galeriji što im se nije sviđalo iako je tako htjela politika ili koji već k... i umrli od raka ili čega već. jer se čovjek poždere od toga, pa se i razboli ili ga lupi srce ili nešto treće. bolje lupit onoga tko ti to radi po njušci i ostat živ.

Aries13
31.07.2012., 16:38
Mislim da bih trebao korigirati svoje ponašanje u smislu da budem zločestiji. Jer kaže se "ne bacaj biserje pred svinje" i "pomozi sirotu na svoju sramotu". To bi značilo otprilike ovo - ljude koji nepotrebno zajebavaju mislim potpuno ignorirati, ono da se utapa prošao bi pokraj njega kao pokraj turskog groblja. One koji ne žele surađivati mislim jednostavno pustiti kao govno niz vodu, svatko čiči kad tad i trebat će mu nešto, što će biti prilika da ga lijepo otpilim kao staru granu na drvetu. S ovima koji se rugaju je još lakše - obično su to neki patuljci rastom, grbavi, piskutavog glasa, ružni, nerealizirani, malih kuraca, nedojebani, bejbifejs jebači, jadnici bez ijedne stvarno bliske osobe, bez kučka i mačka, frustriranci koji se puvaju jer im je netko dao pet minuta slave po novinama znajući da će ih bez po muke odjebat nakon par mjeseci - nije im teško usput napomenuti neku od tih stvari.

Svrbljuga :D ...... ovaj drugi (zapravo svi drugi) i onaj post koji si napisao kao uvodni ka da nije pisala ista osoba. Predstaviš se kao tako dobra i humana osoba, taman rečem sebi, vidi evo među hrpom ljudi još jedan ČOVJEK, a onda provali iz tebe nešto tako zločesto kao što je - da se utapa ne bi mu pomogao i ostale uvrede na ljudski rod koji nije tako zlatnog srca kao ti.

Ako pomogneš nekome ne kalkuliraj. Pomozi i šuti. Ne analiziraj jesi li blesav, jesi li trebao, je li to onaj kojem si pomogao zaslužio. To te pretvara u trgovca.

Majka Tereza je rekla: ljudi su nezahvalni, nema veze pomozi im. I onda baci kamen preko ramena. Sta hoce reci, zaboravi da si pomogao. Pomaži iz svog obilja (obilje je u ovom slučaju ljudskost, humanost, empatičnost, suosjecanje), pomaži zato jer si takav čovjek, pomaži zato jer ti je takvo srce. Inače ne pomaži ako ces računati, zbrajati, oduzimati i procjenjivati i na kraju kad napraviš završni račun biti ovako ljut na sebe i cijeli svjet jer ne nailaziš na zahvalnost, pljesak i odobravanje od okoline.

svrbljuga
31.07.2012., 16:46
Svrbljuga :D ...... ovaj drugi (zapravo svi drugi) i onaj post koji si napisao kao uvodni ka da nije pisala ista osoba. Predstaviš se kao tako dobra i humana osoba, taman rečem sebi, vidi evo među hrpom ljudi još jedan ČOVJEK, a onda provali iz tebe nešto tako zločesto kao što je - da se utapa ne bi mu pomogao i ostale uvrede na ljudski rod koji nije tako zlatnog srca kao ti.

Ako pomogneš nekome ne kalkuliraj. Pomozi i šuti. Ne analiziraj jesi li blesav, jesi li trebao, je li to onaj kojem si pomogao zaslužio. To te pretvara u trgovca.

Majka Tereza je rekla: ljudi su nezahvalni, nema veze pomozi im. I onda baci kamen preko ramena. Sta hoce reci, zaboravi da si pomogao. Pomaži iz svog obilja (obilje je u ovom slučaju ljudskost, humanost, empatičnost, suosjecanje), pomaži zato jer si takav čovjek, pomaži zato jer ti je takvo srce. Inače ne pomaži ako ces računati, zbrajati, oduzimati i procjenjivati i na kraju kad napraviš završni račun biti ovako ljut na sebe i cijeli svjet jer ne nailaziš na zahvalnost, pljesak i odobravanje od okoline.

pa to kaže i don grubišić, kao i majka tereza
ali ja nisam majka tereza, jer sam zločest kao kuga kad mi netko stane na žulj

majka tereza je svoju snagu crpila iz vjere, njoj se fućkalo što je ljudi pljuju ili su nezahvalni, jer je već sebi rezervirala mjesto na nebesima u hotelu A kategorije uz proglašenje blaženikom/svecem kao bonus. misliš da je to njoj bilo nebitno? osim toga je bila slavna i faca. ja nisam.

ali ako me netko gazi zar ga ne treba puknut natrag?
okretanje drugog obraza ima svoje granice.

svrbljuga
31.07.2012., 16:48
al možda pretjerujem, jer ja tako obično ne reagiram u samoobrani, nego kad gaze druge koje smatram više ugroženima od sebe. u samoobrani sam korektniji i ne idem preko granica dopuštene samoobrane, civilizirano.

zanima me samo da li trebam biti zločestiji, ali vjerojatno ipak ne. ako hoćeš biti fin i džentlmen, to ima svoju cijenu, tko ne može ili nije dovoljno jak, mora odustati od takvog principa.

ja pričam o realnosti. fini ljudi su prevareni ili gube. ja puknem natrag, i stvar riješena. možda nije fino, ali je efikasno.

Carica Hrdalo
31.07.2012., 16:49
nikome, nastojim preživjeti

bilo je prije više dobrih ljudi, ali su svi umrli, uglavnom dosta mladi, neki i prije 40-e. isto su tako bili dobri, pušili tuđe fore, držali se svojih principa, npr. nisu htjeli izlagati u svojoj galeriji što im se nije sviđalo iako je tako htjela politika ili koji već k... i umrli od raka ili čega već. jer se čovjek poždere od toga, pa se i razboli ili ga lupi srce ili nešto treće. bolje lupit onoga tko ti to radi po njušci i ostat živ.

hmmm... ako tražiš dijagnozu, ja ti je ne namjeravam postavljati, no bilo bi dobro da preispitaš sebe, koliko te to vraćanje tim i takvima i onakvima i to još peterostrukom mjerom poistovječuje s istima... to nepoželjno ponašanje, koje uznemirava, upropaštava, ozlijeđuje, ranjava, ubija svjesno ili nesvjesno, je rak koji izjeda sve i svakoga i treba ga iskorijenjiti prvo u sebi ....

just food for thoughts...

svrbljuga
31.07.2012., 16:59
hmmm... ako tražiš dijagnozu, ja ti je ne namjeravam postavljati, no bilo bi dobro da preispitaš sebe, koliko te to vraćanje tim i takvima i onakvima i to još peterostrukom mjerom poistovječuje s istima... to nepoželjno ponašanje, koje uznemirava, upropaštava, ozlijeđuje, ranjava, ubija svjesno ili nesvjesno, je rak koji izjeda sve i svakoga i treba ga iskorijenjiti prvo u sebi ....

just food for thoughts...

ovo je divlji zapad
je li isti čovjek koji ubije liberty valancea i dovede pravdu u grad i sam liberty?
jasno, nisu uvijek stvari tako crno bijele, ali tko se još ovdje pouzdaje u sustav?
fini ljudi vjeruju da će im sustav pomoći i najebu.
kad ja reagiram, svi se zgražaju i misle da sam necivilizirano čudovište, ali mi se čini da u sebi misle "hvala bogu da je netko ipak nešto napravio". i nakon nekog vremena zgražanja ipak popuste i prihvate da sam ponekad 'divlji' i rješavam stvari tako.

stvar je u pravoj mjeri, da to radim stalno, završio bih u zatvoru ili bi me netko prebio k'o mačku. ali ne radim to stalno, nego samo kad stvarno voda dođe do grla, a nema rješenja 'iz sustava', a niti ikakvog drugog.

to naravno ne znači da se zalažem da samozvani viđijantiji dijele pravdu po ulicama, ali što napraviti ako sustav ne funkcionira i može te svako zajebavati kako hoće? na siciliji nekad nije bilo suda ako je netko obeščastio ženu. znalo se kako se to rješava. i danas ti mogu svašta napraviti, a ne možeš ih tužiti (preskupo, predugo, nema tog zakona), a šteta je tu. onda im vratiš na neki drugi način, ne mora također biti niti nasilno niti utuživo, ali da dobiju lekciju.

don corleone je rekao "I refused to be a fool" :D

Aries13
31.07.2012., 17:40
pa to kaže i don grubišić, kao i majka tereza
ali ja nisam majka tereza, jer sam zločest kao kuga kad mi netko stane na žulj

Oukej, budi što god hoćeš ali vodi računa da .....

majka tereza je svoju snagu crpila iz vjere,

kako ovdje vidimo ni ne znaš da smatraš dobrotu SNAGOM. Ergo zloća je slabost duha.

njoj se fućkalo što je ljudi pljuju ili su nezahvalni, jer je već sebi rezervirala mjesto na nebesima u hotelu A kategorije uz proglašenje blaženikom/svecem kao bonus. misliš da je to njoj bilo nebitno? osim toga je bila slavna i faca. ja nisam.

to ti pretpostavljaš. Nekad ni mi sami ne znamo sve o nama samima, često ne razumijemo naše motive, pokretače, okidače i driving force, bezveze je da komentiramo slavne ljude s kojima nikad nismo bili bliski.

ali ako me netko gazi zar ga ne treba puknut natrag?
okretanje drugog obraza ima svoje granice.

pukni nazad, ali nešto se previše nerviraš, žestok si. Naime upotrebljavaš teške ljute riječi. Grize te nepravda? Htio bi da su ljudi bolji? Da je svijet bolje mjesto? Po meni ne bi trebao pridonositi zloći svijeta, dapače kulturu treba širiti i u tom duhu početi with a man in a mirror. :)

svrbljuga
31.07.2012., 19:27
Oukej, budi što god hoćeš ali vodi računa da .....

kako ovdje vidimo ni ne znaš da smatraš dobrotu SNAGOM. Ergo zloća je slabost duha.

to ti pretpostavljaš. Nekad ni mi sami ne znamo sve o nama samima, često ne razumijemo naše motive, pokretače, okidače i driving force, bezveze je da komentiramo slavne ljude s kojima nikad nismo bili bliski.

pukni nazad, ali nešto se previše nerviraš, žestok si. Naime upotrebljavaš teške ljute riječi. Grize te nepravda? Htio bi da su ljudi bolji? Da je svijet bolje mjesto? Po meni ne bi trebao pridonositi zloći svijeta, dapače kulturu treba širiti i u tom duhu početi with a man in a mirror. :)

u cjelini ovaj odgovor mi se čini do sada najpametnijim.

dobrota je snaga duha, ali zloća je snaga TIJELA, premda slabost duha. što će mi jaki duh, ako sam mrtav? naravno, mogu služiti kao moralna vertikala ljudima koji će me nadživjeti, kao što su nadživjeli i vladu gotovca, ali stvarnu moć imaju neki drugi ljudi.

ali mislim da je to ograničeno poimanje dobra i zla, što je jedno puno dublje filozofsko pitanje, dok se ja ovdje bavim samo svojim mizernim problemom činjenice da me dosta ljudi zajebe i navuče na tanak led, jer sam previše popustljiv i meka srca. mogao bih to okrenuti na šalu, istina, ali dokle?

uzmimo da je čovjek mrtav i više se ne da oživjeti. da li to može biti predmet šale i sprdnje? teško. zapravo, u psihijatriji se to zove "neadekvatan emocionalni response" ili nešto takvo, za što te mogu prisilno hospitalizirati u nekim slučajevima. to ne znači da ne može nešto biti predmet šale, ali to su osjetljiva pitanja. na primjer, ako glorificiramo mrca koji to uopće ne zaslužuje, antu pavelića, služimo misu za njega, to bi moglo biti predmetom sprdnje iako sama činjenica da je netko umro nije nikako za sprdnju.

ako bih došao na tu misu pa se sprdao, vjerojatno bih (s pravom) dobio batina, ali mogu zato demonstrirati protiv toga. to je OZBILJNA stvar. ako bi me za to napali i tukli, oni bi kršili moja prava, a ne ja njihova na "pijetet" zločinca. bez obzira što mu zločini nisu dokazani na sudu, jer je sve jasno. eto, tako otprilike gledam na to.

dakle, demonstrirajući protiv mise za pavelića, smatram da ne pridonosim zloći svijeta, nego nastojim smanjiti zloću. o zločincima i masovnim ubojicama treba pričati u tišini, a ne usmjeravati reflektore na njih kao nekakav pozitivan primjer. iako su i oni bili ljudi i nisu radili samo zlo, nego i nešto dobra, što se isto mora priznati.

nastojim biti ne samo "dobar", to jest "ne bih se štel mešat" ako netko radi takvu pizdariju, nego moram i reagirati na nju, makar i na neki zločest način, jer klin se klinom izbija i ne možeš dobrotom spriječiti ljude koji bi promovirali pavelića. monthy python "holy grail" bi to rekli "what are you going to do? bleed on me" (što ćeš sad? krvarit ćeš po meni? - drugi vitez o crnom vitezu kojem je mačem otfikario dvije ruke i nogu).

Aries13
31.07.2012., 20:58
u cjelini ovaj odgovor mi se čini do sada najpametnijim.

dobrota je snaga duha, ali zloća je snaga TIJELA, premda slabost duha. što će mi jaki duh, ako sam mrtav? naravno, mogu služiti kao moralna vertikala ljudima koji će me nadživjeti, kao što su nadživjeli i vladu gotovca, ali stvarnu moć imaju neki drugi ljudi.

Dobro Zorro osvetniče :D, bori se protiv nepravde. Ti bi se vjerojatno složio sa Mae West koja je rekla: When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

Ali pazi, kaže naš narod - tko se za mač hvata, od mača i nastrada.

Dobro je da hrabro dižeš svoj glas i boriš se protiv nepravde i zloce. Nije dobro da to radiš sa šakama ili psovanjem, vrijeđanjem i proklinjanjem. S time se srozavaš na nivo kojeg prezireš.

You are good. But it is not enough just to be good. You must be good for something. You must contribute good to the world. The world must be a better place for your presence. And the good that is in you must be spread to others… In this world so filled with problems, so constantly threatened by dark and evil challenges, you can and must rise above mediocrity, above indifference. You can become involved and speak with a strong voice for that which is right.

svrbljuga
31.07.2012., 21:09
više bih volio biti batman.
ima dobar auto, a ja ne znam jahati (konje).

ali kad pravo razmislim, ne volim ni gumena odijela, nekako stišću a ja imam neurodermitičnu kožu i asociraju me na submisivnost.

to je za ronioce.

zorro ima mač i žene ga vole, a odijelo mu je dovoljno landravo da može raditi što hoće. imaš ti pravo.

svrbljuga
31.07.2012., 21:47
nakon ovog autoironičnog odmaka od vlastite pozicije, da nastavim
(čuje se škripa od lijeganja na kauč psihijatrijske ordinacije)

dragi doktore,
čini mi se da moj problem potječe od neke traume iz djetinjstva
u prvom razredu osnovne ja sam već znao dosta dobro čitati
i bio sam ponešto napredniji od ostale djece.
za prvomajsku svečanost primanja u pionire (jer tada smo živjeli u Jugoslaviji)
bilo je predviđeno da djeca izvedu neki kako se to tada govorilo, glazbeno-scenski program, igrokaz, predstavu... i svima je učiteljica (AKA drugarica!) podijelila neka zaduženja. no, ispostavilo se da ostala djeca nisu bila kadra ništa pripremiti, a kamoli naučiti napamet, osim par stihova neke idiotske pjesmice "kolo", pa je stoga meni zapalo da moram naučiti sve stihove koje druga djeca nisu mogla, a također sam morao i svaku točku najavljivati. bilo je tu svega, majskih ruža, marama kao krv crvenih, i sve sam to lijepo preko noći nabubao napamet uz pomoć očajnih ukućana koji su se plašili da ne dobiju neku stigmu klerofašista, šta ja znam, ako to ne bih dobro obavio.

i tako sam od najranije dobi stekao osjećaj da sam nekako drukčiji od ostalih, da me je zapala posebno teška karma, a i da stalno moram druge vaditi iz dreka i podmetati leđa za druge.

kasnije sam također i u nekim drugim aktivnostima bio dosta napredniji od ostale djece, što ih je poticalo da me pomalo mlate za vrijeme školskih odmora... te sam tako počeo razvijati borilačke vještine od najranije dobi, ali sam stoga postao i pomalo asocijalno dijete, družeći se pretežno s najsiromašnijim i odbačenim članovima naše male zajednice. tako sam stekao osjećaj za nepravdu i brigu za siromašne i potlačene.

i tako... dobro, nastavit ću kasnije. you get the picture. :503:

Aries13
31.07.2012., 23:53
(čuje se škripa od lijeganja na kauč psihijatrijske ordinacije)

dragi doktore,
čini mi se da moj problem potječe od neke traume iz djetinjstva
.......
kasnije sam također i u nekim drugim aktivnostima bio dosta napredniji od ostale djece, što ih je poticalo da me pomalo mlate za vrijeme školskih odmora... te sam tako počeo razvijati borilačke vještine od najranije dobi, ali sam stoga postao i pomalo asocijalno dijete, družeći se pretežno s najsiromašnijim i odbačenim članovima naše male zajednice. tako sam stekao osjećaj za nepravdu i brigu za siromašne i potlačene.

i tako... dobro, nastavit ću kasnije. you get the picture. :503:

doktorica ugodno zavaljena u svoju fotelju piše u blokić:

Djetinjstvo: pametno nadareno dijete koje želi prihvatiti odgovornost.
Primarna trauma: žrtva bulinga.
Response: fight

:)

svrbljuga
01.08.2012., 00:52
hvala na podršci, Aries.

za početak moja riječ mora biti posljednja.
tipičan kraj epizode bulinga je kad te ostave nasred ceste posranog i popišanog.
i šutiš.

a zapravo im trebaš reći da odu dovraga. ili da dođu po još batina ako hoće.
nasilnici se boje kad im se usudiš odvratiti. ne toliko ni kad im daš batine, nego baš odgovora u facu, onakvog kakvog i zaslužuju.

tko hoće svađu ili misli da je uvijek u pravu i najvažniji može dobiti svađu. to je konstruktivnije nego ostaviti kretena u uvjerenju da je u pravu, samo zato da bi bio popustljiv i dobar, za opće dobro, mir i slogu među narodima.

budala treba dobiti natrag u facu da je budala, kad fakat pretjera. :D
pa onda na život i smrt, do posljednjega. a svi nasilnici su prije svega kukavice.

slafko
01.08.2012., 07:10
Što je buling i o čemu ti, zapravo, pričaš? :confused:

svrbljuga
01.08.2012., 07:55
Što je buling i o čemu ti, zapravo, pričaš? :confused:

pa informiraj se malo
to je kad te netko sustavno maltretira, emocionalno i fizički, jer je jači ili jer može (ako mu daš)

zlostavljanje bi bio hrvatski termin za to, ali mi volimo preuzimati strane riječi

na tvojem primjeru: ono što modovi ovog foruma rade tebi, iako si jedan od prvih forumaša i najautentičnijih ikad (ovo ikad je opet jedna tuđica, iz engleskog, ali se uvukla kao poštapalica, isto kao 'ajmo reć, 'ajmo reć...)

svrbljuga
01.08.2012., 07:59
slafko ti isto postupaš po načelu "tko tebe kamenom, ti njega kruhom"
samo zato jer su ti digli permabanove i dali ti da pišeš ovdje

a tvoje je suvereno i neotuđivo pravo da ovdje pišeš bez obzira na permabanove, glede prava na slobodno izražavanje mišljenja i zasluge za razvoj foruma općenito, uloženi trud, energiju i vrijeme.

da se razumijemo.

slafko
01.08.2012., 08:26
Aha, bullying. :D

Ovo o permabanu nisam baš pohvatal, ali nema veze. Bitno da se mi kužimo. I da, pisanje po ovom forumu nije pravo, već privilegija. :zubo:

Almost Rosey
01.08.2012., 12:48
Molim vas da ne komentirate moderiranje :mig:

slafko
01.08.2012., 13:05
Nadam se da se to nije odnosilo na moj post. :eek:

nervos breakdow
03.08.2012., 21:25
nisam pročitao sve ali kužim začetnika teme ,svojedobno sam i sam započeo slicnu i vidim da če te večina ljudi ubjeđivat
da nisi dobar i da su svi dobri.no radi se o tome da si osjetljiviji od drugih a ovaj svjet mora imat ovoliku dozu
zla da bi funkcionirao,valjda...

svrbljuga
04.08.2012., 13:14
nisam pročitao sve ali kužim začetnika teme ,svojedobno sam i sam započeo slicnu i vidim da če te večina ljudi ubjeđivat
da nisi dobar i da su svi dobri.no radi se o tome da si osjetljiviji od drugih a ovaj svjet mora imat ovoliku dozu
zla da bi funkcionirao,valjda...

sama osjetljivost ne povlači dobrotu. stvar je u djelima i volji da se žrtvuje da bi se učinilo nešto dobro. još jedna osoba na forumu promiče te ideje, koje su zapravo kršćanske i nailazi na veliko nerazumijevanje drugih, jer ti drugi smatraju da svatko sebi mora biti prvi, voliti prvo sebe da bi volio druge, ostvariti svoje ciljeve, preuzeti kontrolu nad svojim životom...

ja govoriim o načinu djelovanja koji ne polazi iz egoizma. na primjer, mogao sam iz egoizma otvoriti temu na koju će mi doći puno zlobnika koji će se rugati i puno slabih ljudi kojima bih se mogao i ja zajedno s njima narugati. takve trolerske teme su najčitanije ovdje. na primjer "volim ga i dalje iako ima druge sa strane što i ne skriva, dajem mu pola plaće" i slično, ljudi vole kad netko od sebe radi kretena na taj način, onda toj osobi objašnjavaju da tako ne treba, da se sabere, onda je malo peru da je trol, a ustvari si misle "gle, koja budala, hajde da se malo nasmijem, ovakvog kretena moraš svijećom tražiti, hvala bogu ipak nisam ovakav".

do sada samo ste ti i lola27 pokazali razumijevanje i komentirali da imate sličan problem, ali ne duže od jednog posta. ovi drugi su pisali cijele plahte. zašto? zar je ljudima tako teško priznati da su od sebe napravili majmune jer im je do nekoga bilo stalo, pa im se i taj na kraju narugao kako ih je dobro zajebao? ljudi ne vole pričati o tome.

svrbljuga
04.08.2012., 13:36
osim toga, jedna reakcija je bila u stilu "tko je još tako lud da ozbiljno priča o dobru".
ljudi nemaju kapacitet da bi uopće rasuđivali što je dobro, što je zlo i da bi se postavljali u skladu s time.
samo puštaju da ih bujica nosi. kad bi sutra zavladao nekakav putin ili još gore diktatorsko govno, oni bi se samo prilagodili i rekli "ah, pa svijetu je potrebno toliko zla da bi mogao funkcionirati":

zar ne određujemo mi svi zajedno razinu zla koju hoćemo trpjeti? zašto nam je ova baš taman, a ne manje ili više? mislimo da imamo više šansi tako?
na ovoj razini zla stvarno šansu ima 1% bogatih i par posto njihovih slugana i žbira. ostali su svi bez šanse da nešto postignu u svojim životima.
zašto vam paše? jer je razina manipulacije takva da nemate mentalni kapacitet procjenjivati što je tko stvarno napravio, pa ispada da su svi isti.

e, pa nisu.

Opato
10.08.2012., 11:37
osjetila sam potrebu da nešto napišem jer idem kod psihijatra zbog ovakvih sranja.
prije sam uvijek stavljala tuđe potrebe ispred svojih, nešto tipa: netko me okrade, a ja si mislim pa neka, jadan on kad mu je novac toliko bitan u životu bolje da ne inzistiram da mi ga vrati. mislim da je to povezano nekako s preuzimanjem uloge roditelja kad se sami roditelji ponašaju kao djeca (brinemo se o roditeljima koje volimo ali su sjebani pa mislimo da o nama ovisi njihova sreća), ne znam najbolje ali je uglavnom bolesno.
ljudi me doživljavaju kao naivnu, lakovjernu... tek sam u zadnjih par godina nekako počela progledavati i shvaćati kako ljudi mogu biti zli (i ja također!) i kako treba poduzeti sve što se može da se samu sebe zaštiti jer svatko je odgovoran sam za sebe. naravno i u toj obrani treba imati granice tj. treba voljeti ljude i pomagati im zbog njihovih dobrih strana i to poticati, a u situacijama kada je netko zao prema nama treba reagirati - kako zavisi od situacije do situacije, koliko je ta osoba nama važna i jada jada, bitan je osjećaj koji imamo pri tom - asertivan.

Asterion369
10.08.2012., 12:40
Zašto ljudi lažete sami sebe? Nitko nije toliko dobar da bi tuđe potrebe stavio ispred svojih i kad dođete u takve situacije onda će te to i sami spoznati. Ovo što ste pretpostavljam nabrojili su obične isprazne geste i male stvari. Dakle, niste vi toliko dobri, eventualno ste manje loši. Ili ste slabići bez stava, ili izbjegavate odgovornost, ili se bojite isticati....

Opato
10.08.2012., 13:01
Zašto ljudi lažete sami sebe? Nitko nije toliko dobar da bi tuđe potrebe stavio ispred svojih i kad dođete u takve situacije onda će te to i sami spoznati. Ovo što ste pretpostavljam nabrojili su obične isprazne geste i male stvari. Dakle, niste vi toliko dobri, eventualno ste manje loši. Ili ste slabići bez stava, ili izbjegavate odgovornost, ili se bojite isticati....

nikad ništa nije jednostavno, zapravo odgovori trebaju biti jednostavno kompleksni
što kad imaš potrebu da nekome pomogneš? kad ideš na godišnji družiti se tjedan dana sa starom bakom umjesto na more ležati na plaži i kupati se. kad te ovo prvo više ispunjava i čini sretnim?

druga stvar je kad nemaš opcije da biraš kako ćeš se ponašati kad moraš biti dobar, bilo to religijski ili odgojem uvjetovano - onda se ljudi zavaravaju i mažu si oči

ali ljepota života, smisao i sreća je u ovom drugom, bar za mene i ne može me nitko uvjeriti da sam deep down sebična osoba kao i svi na svijetu - mislim da je to devijacija

anonimni autor
10.08.2012., 13:06
osim toga, jedna reakcija je bila u stilu "tko je još tako lud da ozbiljno priča o dobru".
ljudi nemaju kapacitet da bi uopće rasuđivali što je dobro, što je zlo i da bi se postavljali u skladu s time.
samo puštaju da ih bujica nosi. kad bi sutra zavladao nekakav putin ili još gore diktatorsko govno, oni bi se samo prilagodili i rekli "ah, pa svijetu je potrebno toliko zla da bi mogao funkcionirati":

da, mnogi ljudi isto tvrde "tko je lud učiti ako ne moraš", smatrajući da završetkom škole treba knjige baciti u smeće a mozak na pašu.. Pa nakon nekog vremena zatupiš toliko da ne znaš osnovne stvari..

Neki ljudi tvrde: " ko je lud da bude pošten? Ako imaš priliku da ukradeš, kradi!, ako ti se ukaže prilika da prevariš, varaj; ...

Ali rezultat takvih je situacija u vremenu u kojem živimo. Debilizam je na pomolu, egoizam je uveliko raširen, na kraju ćemo završiti kao "idiokrati" (ako nisi gledao taj film, toplo ti preporučujem :))

zar ne određujemo mi svi zajedno razinu zla koju hoćemo trpjeti? zašto nam je ova baš taman, a ne manje ili više? mislimo da imamo više šansi tako?
na ovoj razini zla stvarno šansu ima 1% bogatih i par posto njihovih slugana i žbira. ostali su svi bez šanse da nešto postignu u svojim životima.
zašto vam paše? jer je razina manipulacije takva da nemate mentalni kapacitet procjenjivati što je tko stvarno napravio, pa ispada da su svi isti.

e, pa nisu.

OH pazi, takva pitanja ne idu uz cajke, silikone i ronaldo frizure :D A takvu masu ne zanima pitanje ko su,šta su, kamo idu, šta je dobro šta je loše... Eventualno bi mogao dobiti odgovor na pitanje "ko je koga prevario?" ili "da li Lady Gaga prohodala danas u štiklama " , pa ti gledaj ko je lud a ko zbunjen :ne zna:

anonimni autor
10.08.2012., 13:24

Hmm..

Ima tu nešto.. Trebalo bi defnisati ZLO... Svaka je duša sklona zlu, čovjek je svejstan posljedica zla pa se trudi da je što više kontroliše..

A isto kad je u pitanju dobrota, potrebo jer definisati dobrotu.

Svaki čovjek može izvući iz sebe ono što je dobro..

Nije samo dobrota ako pomažeš baki da pređe ulicu.. i poneseš joj kese..

Ima ljudi kojima je teško biti dobar na taj način... Hoću reći, malo je lijen na tome... Ali će zato prvi uskočiti kada treba dati neku svotu novca za nekoga..
Neko možda nije ni od jednog ni od drugog, ali je u stanju fizički odbraniti nekoga ako je u potrebi..

Svi smo različiti, neko je darežljiv, neko hrabar, neko nudi lijepu riječ i osmjeh, neko brine o rodbini, neko o komšijama, neko je gostoprimljiv....

Dakle: Nikad ne možemo biti savršeni i imati ovo sve, autoru možda bolje ide pažljivo ophođenje sa drugima i sl. , ali možda nije npr. darežljiv ili gostoprimljiv, a tebi npr. ide bolje darežljivost, bez tegobe nudiš novčanu pomoć, ali nekako ti ne ide i lijen si da ugošćavaš goste...

Poanta je da svako iz sebe izvuče ono dobro.

Asterion369
10.08.2012., 13:30
nikad ništa nije jednostavno, zapravo odgovori trebaju biti jednostavno kompleksni
što kad imaš potrebu da nekome pomogneš? kad ideš na godišnji družiti se tjedan dana sa starom bakom umjesto na more ležati na plaži i kupati se. kad te ovo prvo više ispunjava i čini sretnim?

druga stvar je kad nemaš opcije da biraš kako ćeš se ponašati kad moraš biti dobar, bilo to religijski ili odgojem uvjetovano - onda se ljudi zavaravaju i mažu si oči

ali ljepota života, smisao i sreća je u ovom drugom, bar za mene i ne može me nitko uvjeriti da sam deep down sebična osoba kao i svi na svijetu - mislim da je to devijacija

Opato, kao što rekoh-postoje ljudi koji posjeduju više empatije od drugih. Sebično je i oholo automatski se zbog toga smatrati dobrom osobom. Možda ovi drugi nikad nisu imali dovoljno roditeljske ljubavi u djetinjstvu pa nisu nikad bili u stanju niti razviti je, možemo li ih zato tako olako osuđivati a sebe uzdizati na pijedestal?
OK, odlučio si se za baku umjesto za komociju. Oprosti, ali to te po meni samo čini čovjekom. Da si odlazak na more odlučio žrtvovati nauštrb brige za nekog starog čangrizavog starca sa zadahom čiji stan vonja po mokraći i lijekovima i koji ti još nije u rodu! On to ne bi cijenio, a ti ne bi imao potrebu da se nekome pohvališ svojim dobročinstvom!? E vidiš, u tom slučaju bi bio dobra osoba. Ali znaš što? Takva osoba ne postoji! Ti sebe smatraš dobrim samo zato jer još nisi zapao u dovoljno veliko iskušenje koje bi te razotkrilo. Do tad se ipak smatraj samo manje lošim.
Pozdrav

Opato
10.08.2012., 13:41
Opato, kao što rekoh-postoje ljudi koji posjeduju više empatije od drugih. Sebično je i oholo automatski se zbog toga smatrati dobrom osobom. Možda ovi drugi nikad nisu imali dovoljno roditeljske ljubavi u djetinjstvu pa nisu nikad bili u stanju niti razviti je, možemo li ih zato tako olako osuđivati a sebe uzdizati na pijedestal?
OK, odlučio si se za baku umjesto za komociju. Oprosti, ali to te po meni samo čini čovjekom. Da si odlazak na more odlučio žrtvovati nauštrb brige za nekog starog čangrizavog starca sa zadahom čiji stan vonja po mokraći i lijekovima i koji ti još nije u rodu! On to ne bi cijenio, a ti ne bi imao potrebu da se nekome pohvališ svojim dobročinstvom!? E vidiš, u tom slučaju bi bio dobra osoba. Ali znaš što? Takva osoba ne postoji! Ti sebe smatraš dobrim samo zato jer još nisi zapao u dovoljno veliko iskušenje koje bi te razotkrilo. Do tad se ipak smatraj samo manje lošim.
Pozdrav

sve mi je jasno i slažem se i hvala ti na zanimljivom odgovoru koji će mi pomoći da se dalje razvijam.

Opato
10.08.2012., 16:51
isto tako mi nije bila namjera istaknuti kako sam dobra osoba premda si mi ukazao na nešto što je istinito a nisam si priznavala i sada se osjećam lakše!,

nego ono što me čini sretnom kao čovjekom, a to je nešto pozitivno među ljudima - nešto konstruktivno. tako da imam i ja more svojih loših karakteristika, ali one me ne čine sretnom nego me tjeraju da idem psihijatru...

svrbljuga
10.08.2012., 17:06
Pozdrav

kako ne postoji?

ima puno ljudi koji se brinu za stare i nemoćne, preko raznih udruga i na druge načine, a da im to nije posao - kao medicinskim sestrama - ili iz računice. a branitelji dragovoljci koji su išli sami braniti zemlju s nekom puškicom i spašavali ljude od koljača, riskirajući i svoj život? zar bi ti staru i nemoćnu osobu ostavio da je zakolju četnici samo zato da ne bi sebe ugrozio? istina, nije to većina ljudi, ali ih ima i bilo je.

Asterion369
10.08.2012., 17:07
Ma ja ti imam prilično mračno gledište na sve pa me nemoj preozbiljno shvaćati. Uvjeravam se da je to čista racionalnost a najčešće s time nema veze. Sve se svodi na onu polu-praznu/punu čašu i kako gledamo na istu. Propale ambicije i snovi, životna razočaranja...tko zna što nas je sve dovelo do takvog gledišta. Jasno da ima dobrih ljudi i jasno da ima onih koji u svemu mogu pronaći neku zamjerku-ameri takve nazivaju "negative nancy" i treba ih izbjegavati pod svaku cijenu

P.S. Oprosti što sam ti se obraćao u muškom licu, tek naknadno sam vidio tvoj raniji upis

svrbljuga
10.08.2012., 17:22
izgleda da je problem što su društvene vrijednosti poljuljane. nema više imperativa da se bude dobar član zajednice i svatko za sebe određuje što znači "biti dobar" i kome želi pomagati. u kapitalizmu egoizam je gotovo vrlina, ne samo da se tolerira. moramo se na to naučiti ako želimo živjeti u takvom društvu. također si kao pojedinac zaštićen više nego kod nas, ali i više si odgovoran ako pogriješiš - nema povlastica za privilegirane u načelu; i paris hilton i lindsey lohan mogu u zatvor ili biti kažnjene na drugi način, društveno korisnim radom na primjer.

dakle, zakon je propisao jasne granice egoizmu, gdje on postaje kriminalan, a sve ostalo je dopušteno.

iskorištavanje ljudi je u kapitalizmu dopušteno - ako si predobar i ne znaš zaštititi svoje interese, sam si sebi kriv. ili ako si premekan, preslab, prenaivan... ako si amy winehouse koju iskoriste pohlepni menadžeri a ona sebe samu sredi. moraš o svemu biti informiran; ako nisi, nađi odvjetnika i plati. u kapitalizmu nema milosti; evo baš čitam nedavno kako su izvršili smrtnu kaznu u texasu nad tipom koji ima IQ 61, ali nije mu pomoglo da se izvlači na mentalnu zaostalost - kazna je izvršena.

Opato
10.08.2012., 18:21
da, ali i u toj dobroti treba biti neki balans da ne završimo kao u jednom filmu kak je cura bila altruistična prema životinjama i nije imala mjeru pa je živila s čoporom pasa u neljudskim uvjetima. to pomanjkanje dobrote neke onda odvede u drugu krajnost, tako da treba zadovoljavati i svoje potrebe kakve god one bile dok god nekoga drugoga ne ugrožavamo.

meni se ova pjesma nekako uklapa:

http://www.youtube.com/watch?v=nkvLq0TYiwI

Opato
10.08.2012., 18:32
Ma ja ti imam prilično mračno gledište na sve pa me nemoj preozbiljno shvaćati. Uvjeravam se da je to čista racionalnost a najčešće s time nema veze. Sve se svodi na onu polu-praznu/punu čašu i kako gledamo na istu. Propale ambicije i snovi, životna razočaranja...tko zna što nas je sve dovelo do takvog gledišta. Jasno da ima dobrih ljudi i jasno da ima onih koji u svemu mogu pronaći neku zamjerku-ameri takve nazivaju "negative nancy" i treba ih izbjegavati pod svaku cijenu

P.S. Oprosti što sam ti se obraćao u muškom licu, tek naknadno sam vidio tvoj raniji upis

uvijek treba ostaviti i kojeg crvića da nagriza savršenu jabuku

i nema beda, to mi onda još i imponira pošto vi muški cure doživljavate samo kao objekte :D

Opato
11.08.2012., 09:02
dodala bih samo da je to anonimni autor jako dobro opisao par postova prije, psihoterapijom se gradim isponova, zapravo očvršćujem karakter... ali ne tako da bih znala kako što bolje opstati u svijetu gdje svatko gleda svoj interes, nego baterije punim ljudskom dobrotom, ovo me drugo boli i svjesna sam koliko je svijet u banani i nosim se s tim, a s druge strane ostanem u čudu koliko ljudi mogu biti dobri i to mi je prekrasno.
ljubav tj. dobrota mog doktora prema meni je u par godina od drvene Marije napravila da sada prvi put u životu diskutiram na forumu.