PDA

View Full Version : EPSO - zadaci, vježbe i sl. (obavezno pogledati prvi komentar)

stranice : [1] 2 3

journey
15.09.2012., 02:53
Evo ja ću početi. Što se tiče Num. zadataka, meni se čini da je u prosjeku druga polovica zadataka u knjizi je puno lakša od prve polovice.....mnogo zadataka pita za jednostavnije postotke. Jel to još netko primijetio?

Zadatak broj 2 mi je ubojit. Zanimalo bih me koliko ovisite o pisanju na papir tijekom ovih num. zadataka? Meni nekad treba pola ispisane A4 stranice da dođem do riješenja (ok, rukopis mi je velik, ali ima tu i brojeva i jednadžbi!).

Kako se računa potencija na 15.? Nisam još pronašla taj zadatak :O

Verbalni zadatci su prva liga, stvarno zanimljivi. Osim oni o fizici, uraniju, etc. u kojima se i dalje redovito gubim.

Kako vam se čini Verbal broj 91? Mađar kaže da je točan odgovor A. Po tome zaključujem da bi fraze "his fourth election victory in a row" i "his fourth bid for election as president" trebale biti identične, no meni "victory" i "bid" nisu iste stvari. Zar nije lingvistički moguće da on "bida" recimo 6 puta, ali da "pobijedi" samo 4 puta za redom? Ili sam nešto predvidjela?

MODERATORSKA OBAVIJEST

Sukladno zahtjevima korisnika, otvorena je ova tema kao prikladnije mjesto za rasprave o zadacima i vježbama, a za tehnička pitanja i rasprave molim da koristite staru temu (EPSO - posao za Europsku Uniju - opća rasprava (http://www.forum.hr/showthread.php?t=423512)). Hvala na razumijevanju.

tina-valentina
15.09.2012., 11:47
Evo ja ću početi. Što se tiče Num. zadataka, meni se čini da je u prosjeku druga polovica zadataka u knjizi je puno lakša od prve polovice.....mnogo zadataka pita za jednostavnije postotke. Jel to još netko primijetio?

Zadatak broj 2 mi je ubojit. Zanimalo bih me koliko ovisite o pisanju na papir tijekom ovih num. zadataka? Meni nekad treba pola ispisane A4 stranice da dođem do riješenja (ok, rukopis mi je velik, ali ima tu i brojeva i jednadžbi!).

Verbalni zadatci su prva liga, stvarno zanimljivi. Osim oni o fizici, uraniju, etc. u kojima se i dalje redovito gubim.

Kako vam se čini Verbal broj 91? Mađar kaže da je točan odgovor A. Po tome zaključujem da bi fraze "his fourth election victory in a row" i "his fourth bid for election as president" trebale biti identične, no meni "victory" i "bid" nisu iste stvari. Zar nije lingvistički moguće da on "bida" recimo 6 puta, ali da "pobijedi" samo 4 puta za redom? Ili sam nešto predvidjela?

Nisam ni ja naišla još taj zadatak potencija na 15.-tu, a prošla sam skoro sve num. To obično bude kad se neki postotak povečava uzastopno nekoliko godina, recimo od 2005.-2010.

Od VR ja bih izdvojila 78 kao meni posebno interesantan:lol: ...nije mi jasno kako ga netko može iz prve pročitati-skužiti o čemu se radi-popamtiti sve male slatke informacijice-i točno odgovoriti?? I to sve u 1.60 min:ne zna:

tina-valentina
15.09.2012., 12:03
:)
Kako vam se čini Verbal broj 91? Mađar kaže da je točan odgovor A. Po tome zaključujem da bi fraze "his fourth election victory in a row" i "his fourth bid for election as president" trebale biti identične, no meni "victory" i "bid" nisu iste stvari. Zar nije lingvistički moguće da on "bida" recimo 6 puta, ali da "pobijedi" samo 4 puta za redom? Ili sam nešto predvidjela?[/QUOTE]

Mislim da se tu ne radi o tome da li je on pobjedio 4 puta ili se natjecao 4 puta :p; U odgovoru A ti stoji da je u Lukashenkovom četvrtom natjecanju za predsjednika bilo najmanje sedam opposition kandidata; što je točno. Mislim da je mene na prvu više zbunilo ovo "at least" seven opposition presidental candidates- tu bi se sigurno vračala na tekst i gledala.

Neznam jel ovo točno što ti govorim,ja msilim da je tako, nek me neko slobodno ispravi i ja učim :)

dangerz0ne
15.09.2012., 13:51

Numericki zadaci u knjizi od Banetha doista pocinju s razinom Hard, ali ne cini li ti se da se mozda ipak radi o tome da se nakon nekog vremena privikavas na zadatke pa ti je zbog toga lakse?

Razlike u razinama teskoce zadataka (Easy/Medium/Hard) su mozda zasluzne da cemo za Easy odmah skuziti koji je odgovor a za Hard ce nam trebati bar 4 operacije prije nego dodjemo do odgovora. Oni koji idu za lingvisticke (Int i LL) mogu ocekivati sve Hard zadatke i pokoji Medium dok ce drugima za AD5 biti uglavnom Medium te pokoji Easy i Hard. I svi su ti zadaci rjesivi samo je pitanje vremena, volio bih vidjeti te koji rjesavaju s 88% uspjeha zadatke na hard razini koliko je prosjek onih koji se uspiju zaposliti u institucijama EU. I to u manje od dvije minute. Stvarno bih volio.

Doticni 91. zadatak je jedan od onih Hard zadataka kad su svi dogovori tocni ali za preostala tri osim A nema dosta informacija u samom tekstu. Nije bitno je li Lukashenko pobijedio nego cinjenica da je policija uhitila bar 7 od njegovih oponenata. Samim time je cinjenica da je to bio 4. put da se Lukashenko natjece za predsjednika i da je bilo najmanje 7 osoba koje su se natjecale za polozaj predsjednika uz njega. Medjutim, taj zadatak nema gresku a ima ih nekoliko drugih koji imaju gresku, ne toliko u Verbalnima koliko u Num i Abs. U Verb sam naisao na samo dvije greske dok ih u numerickim ima cak 5 pogresnih zadataka i u abstraktnima 4. Sto je dosta dobro kao prosjek, u Orseu abstraktnima ima cak 9 gresaka u 180 zadataka, skoro dvostruko vise.

Jel netko mozda rjesavao zadatke od careergym.com da nam kaze kakvi su zadaci kod doticnih..?

http://www.careergym.com/online_test_packages

Nisam ni ja naišla još taj zadatak potencija na 15.-tu, a prošla sam skoro sve num. To obično bude kad se neki postotak povečava uzastopno nekoliko godina, recimo od 2005.-2010.

Od VR ja bih izdvojila 78 kao meni posebno interesantan:lol: ...nije mi jasno kako ga netko može iz prve pročitati-skužiti o čemu se radi-popamtiti sve male slatke informacijice-i točno odgovoriti?? I to sve u 1.60 min:ne zna:

Je, moguce je da se radi o postotku koji se provlaci kroz 15 godina, ako se dobro sjecam bio je neki takav zadatak o porastu profita ili necega od 2.5% godisnje kroz razdoblje od 1993. do 2007. ili tako nes. Bilo bi dobro odmah po dolasku na mjesto ispitivanja vidjeti da li ce kalkulator koji nam daju za ispit imati funkciju umnazanja postotka samim pritiskom na tipku jednakosti.

Taj 78. zadatak je isto jedan od onih Hard, treba se oduprijeti znanju iz vanjskog svijeta i drzati se samo teksta u clanku koji daju. Taj je zadatak jos u redu kakvih ima, stvarno je 105 sekundi malo za rjesavanje vecine Hard pitanja.

Kako drugi stoje s vremenom rjesavanja Hard zadataka, ono, neki prosjek..?

journey
15.09.2012., 18:38
Doticni 91. zadatak je jedan od onih Hard zadataka kad su svi dogovori tocni ali za preostala tri osim A nema dosta informacija u samom tekstu. Nije bitno je li Lukashenko pobijedio nego cinjenica da je policija uhitila bar 7 od njegovih oponenata. Samim time je cinjenica da je to bio 4. put da se Lukashenko natjece za predsjednika i da je bilo najmanje 7 osoba koje su se natjecale za polozaj predsjednika uz njega. Medjutim, taj zadatak nema gresku a ima ih nekoliko drugih koji imaju gresku, ne toliko u Verbalnima koliko u Num i Abs. U Verb sam naisao na samo dvije greske dok ih u numerickim ima cak 5 pogresnih zadataka i u abstraktnima 4. Sto je dosta dobro kao prosjek, u Orseu abstraktnima ima cak 9 gresaka u 180 zadataka, skoro dvostruko vise.

Možeš li navesti koji su to zadaci krivi tako da si ne razbijam glavu :504: :504:

Zadatak 91 - da, poanta je u tim uhićenim oponentima, ali ne bih rekla da ta Lukashenkova pojeda/natječaj nije bitan. Ako u odgovoru A stoji da je on u svom četvrtom natjecanju za predsjednika bilo najmanje 7 oponenata, a nama u tekstu nigdje ne piše koliko se puta natjecao za predsjednika (mogao se on natjecati 10 puta, a pobjeti samo posljednja 4 puta), onda bi po meni i odgovor A isto spao pod Insufficient Information (zvog prvog dijela rečenice).

tina-valentina
15.09.2012., 20:23
Možeš li navesti koji su to zadaci krivi tako da si ne razbijam glavu :504: :504:

Zadatak 91 - da, poanta je u tim uhićenim oponentima, ali ne bih rekla da ta Lukashenkova pojeda/natječaj nije bitan. Ako u odgovoru A stoji da je on u svom četvrtom natjecanju za predsjednika bilo najmanje 7 oponenata, a nama u tekstu nigdje ne piše koliko se puta natjecao za predsjednika (mogao se on natjecati 10 puta, a pobjeti samo posljednja 4 puta), onda bi po meni i odgovor A isto spao pod Insufficient Information (zvog prvog dijela rečenice).

Nemam pojma, možda radi ovog djela na početku "It had hardly been announced...." kao, još nije pravo ni pobijedio a ovih 10000 su več izašli na ulice......kao sve se dešava uoči izbora...
A grozno pitanje. Kad ti tako dođe onda eliminiraj one za koje si sigurnija da su netočni :) ...

dangerz0ne
15.09.2012., 21:46

Pise u tekstu 'it was his fourth election victory' iz cega mozemo zakljuciti da je bar na 4 izbora izisao a iz ostatka teksta da je bar 7 oponenta uhiceno.

Nisam sarao po knjizi nego sam rezultate upisivao u biljeznicu i sad mi se ne da prolaziti kroz svoje skrabotine ali tako i tako ces i ti uociti doticne greske. Neke su sitnice tipa tipfelera a neke su malo ozbiljnije. Medjutim, nema ih puno tako da je Banethova knjiga jako dobra za pripreme.

Jel itko uzeo nes od zadataka od careergym mozda..?

tina-valentina
16.09.2012., 11:51
Pise u tekstu 'it was his fourth election victory' iz cega mozemo zakljuciti da je bar na 4 izbora izisao a iz ostatka teksta da je bar 7 oponenta uhiceno.

Nisam sarao po knjizi nego sam rezultate upisivao u biljeznicu i sad mi se ne da prolaziti kroz svoje skrabotine ali tako i tako ces i ti uociti doticne greske. Neke su sitnice tipa tipfelera a neke su malo ozbiljnije. Medjutim, nema ih puno tako da je Banethova knjiga jako dobra za pripreme.

Jel itko uzeo nes od zadataka od careergym mozda..?

Ja sam mislila uzeti, ali tek kada prođem sve na Arboreousu (ako uspijem uopče sve proći)....Neznam jesi li probao demo verziju na careergym, nije isto kao na Arboreousu da izabereš jedan točan odgovor. Ali prilično je jeftino pa ču sigurno uzeti neki paketić verbalnih!

dangerz0ne
16.09.2012., 14:23
Ja sam mislila uzeti, ali tek kada prođem sve na Arboreousu (ako uspijem uopče sve proći)....Neznam jesi li probao demo verziju na careergym, nije isto kao na Arboreousu da izabereš jedan točan odgovor. Ali prilično je jeftino pa ču sigurno uzeti neki paketić verbalnih!

To mislis na True, False, Cannot Say vrste odgovora i komparativne tablice..?

U demo verzijama ima identicne zadatke poput Arboreusa jedino umjesto za Dell i HP pita za postotak od Acer i Compaq u 3. kvartalu prijasnje godine, cak su i cifre iste jer su preuzete iz stvarnosti. Po tome su npr identicni, samo se Careergym cine malo jeftiniji. Makar, ne sjecam se da je bilo takvih pitanja 2009.g. pa je to mozda nepotrebno za pripreme, osim ako se netko ne javi da je 2009 ili sad nedavno na nekom testiranju imao upravo takve zadatke...

chicofelipe
16.09.2012., 14:33
Zadatak 92. na numerickom dijelu je totalno zbrkan. Prema njihovom izracunu ispada da je tocan odgovor 8,000 kucanstava, a to je ustvari broj automobila (a ne kucanstava!) koji bi trebalo onda podijeliti sa 4 da se dobije broj kucanstava koja posjeduju tocno 4 automobila. Dakle, odgovor bi bio 2,000 ali niti to opet ne bi bilo tocno jer kada se zbroji sveukupan broj kucanstava iznosio bi upravo za tih 2,000 vise nego sto je totalni broj kucanstava (4,041,000 > 4,039,000).

Da je eventualno u prvom stupcu pisalo 31 umjesto 33 (tisuce) onda bi sve stimalo ali bi rezultat bio odmah preocit, ovako se jednostavnim zbrojem kucanstava po stupcima vidi da je 33+2,027+1,892+87=4,039 sto je i totalni broj kucanstava. Dakle, ovako kako je postavljen zadatak odmah se vidi da je broj kucanstava sa 4 automobila jednak nula.

Tu se vidi da je zadatak krivo postavljen. Ocito su same sebe zeznuli dok su smisljali kako ce nas zeznut.

frks
16.09.2012., 14:33

koji si paket kupila na Arboreusu?

dangerz0ne
16.09.2012., 16:22
Zadatak 92. na numerickom dijelu je totalno zbrkan. Prema njihovom izracunu ispada da je tocan odgovor 8,000 kucanstava, a to je ustvari broj automobila (a ne kucanstava!) koji bi trebalo onda podijeliti sa 4 da se dobije broj kucanstava koja posjeduju tocno 4 automobila. Dakle, odgovor bi bio 2,000 ali niti to opet ne bi bilo tocno jer kada se zbroji sveukupan broj kucanstava iznosio bi upravo za tih 2,000 vise nego sto je totalni broj kucanstava (4,041,000 > 4,039,000).

Da je eventualno u prvom stupcu pisalo 31 umjesto 33 (tisuce) onda bi sve stimalo ali bi rezultat bio odmah preocit, ovako se jednostavnim zbrojem kucanstava po stupcima vidi da je 33+2,027+1,892+87=4,039 sto je i totalni broj kucanstava. Dakle, ovako kako je postavljen zadatak odmah se vidi da je broj kucanstava sa 4 automobila jednak nula.

Tu se vidi da je zadatak krivo postavljen. Ocito su same sebe zeznuli dok su smisljali kako ce nas zeznut.

Je, ako se dobro sjecam to je bila jedna od greski, u biti se radilo o 8000 automobila pa kad se taj broj podijeli na kucanstva onda je to 2000 kucanstava koja imaju 4 automobila. Ima jos jedna slicna greska na numerickim a ostalo su tipfeleri, npr umjesto 1204 oni uvrscuju 1203 i takve sitnice. Ali nije problem, to se skuzi lako.

journey
16.09.2012., 20:44
Ja vježbala neke druge Abstract zadatke i naletila na ovu zbunjolu. Da li itko razumije logiku?
http://24.media.tumblr.com/tumblr_magjfkHNll1qcgd50o1_1280.jpg

Vi koji vježbate preko Arboreusa, da li se zadatci ikako poklapaju s kojima u knjizi, ili su to totalno originalna pitanja? Je li pristup zadacima zauvijek ili imaju rok trajanja??

Ovaj CareerGym usitinu je jeftin; pokušat ću free demo pa ću vidjeti.

barbaraXS
16.09.2012., 20:47

slažem se da je druga polovica zadataka u mađarevoj knjizi puno lakša od prve polovice! ono pred kraj je za bebe.

pisanje na papir: e, toga neće bit na testu. nego ćemo dobit plastičnu pločicu i pisaljku... ko ćate neki, hahahahhaha
al da treba nekad puno pisat, istina je. bar ako ste lingvist, a ne matematičar po struci :-)

zadatak s računanjem na 15.-u potenciju: e, tu sam se ja sad malo pobrinula za konfuziju, excuse-moi. naime, zadatak je s online arboreusa, a ne iz banethove knjige. nema smisla navodit koji br. zadatka i sl. jer to vam sistem izbaci tek kad odaberete vrstu testa, pa time i količinu zadataka. (kod mene je npr. Bronze package, test br. 47, zadatak 6. :D)
pa evo ga (moram sve prepisat jer se arboreus očito dobro zaštitio od kopiranja - navest ću samo relevantne podatke ekstrahirane iz tabele):

Using the data in the table, if Poland's population has been growing steadily by 0.1% per year since 1990, how many more people are connected to the water mains in 2005 than in 1990?

Poland:
population in 2005 (thousands): 38198
people connected (%):
1990: 72
2005: 86.1

rješenje je: 5.8 m

frks
16.09.2012., 21:30
Ja vježbala neke druge Abstract zadatke i naletila na ovu zbunjolu. Da li itko razumije logiku?
http://24.media.tumblr.com/tumblr_magjfkHNll1qcgd50o1_1280.jpg

slika se okreće u smjeru kazaljke na satu, uz istovremeno smanjivanje/povećavanje nasuprotnih polovica.

journey
16.09.2012., 21:39
slika se okreće u smjeru kazaljke na satu, uz istovremeno smanjivanje/povećavanje nasuprotnih polovica.

Odlično! THANKS

dangerz0ne
17.09.2012., 12:27
slažem se da je druga polovica zadataka u mađarevoj knjizi puno lakša od prve polovice! ono pred kraj je za bebe.

pisanje na papir: e, toga neće bit na testu. nego ćemo dobit plastičnu pločicu i pisaljku... ko ćate neki, hahahahhaha
al da treba nekad puno pisat, istina je. bar ako ste lingvist, a ne matematičar po struci :-)

zadatak s računanjem na 15.-u potenciju: e, tu sam se ja sad malo pobrinula za konfuziju, excuse-moi. naime, zadatak je s online arboreusa, a ne iz banethove knjige. nema smisla navodit koji br. zadatka i sl. jer to vam sistem izbaci tek kad odaberete vrstu testa, pa time i količinu zadataka. (kod mene je npr. Bronze package, test br. 47, zadatak 6. :D)
pa evo ga (moram sve prepisat jer se arboreus očito dobro zaštitio od kopiranja - navest ću samo relevantne podatke ekstrahirane iz tabele):

Using the data in the table, if Poland's population has been growing steadily by 0.1% per year since 1990, how many more people are connected to the water mains in 2005 than in 1990?

Poland:
population in 2005 (thousands): 38198
people connected (%):
1990: 72
2005: 86.1

rješenje je: 5.8 m

Primjeti u knjizi od Banetha a i mnogih drugih da daju dobar savjet da se izracuni rade aproksimativno zbog nedostatka vremena.

Drugim rjecima, ako tih 0.1% pomnozis s 15 dobit ces 1.5% i odstupanej ce biti zanemarivo.

U izracunu tada imas 2005. 32888 spojenih minus 27096 spojenih ispada razlika od 5.792M dok ako racunas tocno ispasti ce 5.794M. Kako je vec 38198 tisuca aproksimacija vidljivo je da to nebitno utjece na rezultat, stvar zdrave logike. Jer kad se zaokruzi na prvu decimalu ispasti ce ti i jedan i drugi rezultat 5.8 milijuna.

Ocito se od lingvista trazi da bude prakticar, ne matematicar. ;)

barbaraXS
17.09.2012., 13:35
Primjeti u knjizi od Banetha a i mnogih drugih da daju dobar savjet da se izracuni rade aproksimativno zbog nedostatka vremena.

Drugim rjecima, ako tih 0.1% pomnozis s 15 dobit ces 1.5% i odstupanej ce biti zanemarivo.

U izracunu tada imas 2005. 32888 spojenih minus 27096 spojenih ispada razlika od 5.792M dok ako racunas tocno ispasti ce 5.794M. Kako je vec 38198 tisuca aproksimacija vidljivo je da to nebitno utjece na rezultat, stvar zdrave logike. Jer kad se zaokruzi na prvu decimalu ispasti ce ti i jedan i drugi rezultat 5.8 milijuna.

dobar savjet! svaka čast. naravno, treba ići prečacem.
zavelo me što se u rješenju navodi broj na 15.-u, i to ovako:
1.001^15
naravno da nije bitno, razlike su vrlo sitne.
kvalitetan i relevantan savjet, to te ja pitam. :)
thx!!!!

bottleofpills
18.09.2012., 12:50

Da, ali to je onda riješen zadatak na potpuno krivi način. Osim toga, otkud ti znaš na prvu, dakle nakon što pročitaš zadatak, da je 0,1% pomnoženo s 15 isto što i 0,1% na 15-tu? To možeš znati jedino kad izračunaš i jedno i drugo i vidiš da je, sasvim slučajno, rezultat sličan. Potpuno druga situacija bi bila već u slučaju da su ponudili 0,2% umjesto 0,1%, da ne govorim o nekom višem postotku.

Jedini točan način izrčunavanja ovog zadatka je da se 0,1% potencira na 15-tu, a to što 0,1% pomnoženo s 15 daje sličan rezultat stvar je čiste slučajnosti.

bianchini
18.09.2012., 14:24
Da, ali to je onda riješen zadatak na potpuno krivi način. Osim toga, otkud ti znaš na prvu, dakle nakon što pročitaš zadatak, da je 0,1% pomnoženo s 15 isto što i 0,1% na 15-tu? To možeš znati jedino kad izračunaš i jedno i drugo i vidiš da je, sasvim slučajno, rezultat sličan. Potpuno druga situacija bi bila već u slučaju da su ponudili 0,2% umjesto 0,1%, da ne govorim o nekom višem postotku.

Jedini točan način izrčunavanja ovog zadatka je da se 0,1% potencira na 15-tu, a to što 0,1% pomnoženo s 15 daje sličan rezultat stvar je čiste slučajnosti.

To sam i ja mislila, a pogotovo što se obično radi o povećanju broja iz godine u godinu, pa mi je jedino logicno da početni broj množim sa tim određenim postotkom (odnosno ako je povećanje 0,1%, onda množim sa 1,001, ako je npr. 50, onda sa 1,5), pa onda taj broj koji dobijem množim ponovo sa tim istim postotkom. Iskreno, ne znam kraći put, ali se nadam da će na testu biti maksimalno 4-5 uzastopnih godina. Mislim da Mađar pretjeruje u nekim zadacima s ciljem da nas natjera da izvježbamo i teže zadatke, kako bi nam samo računanje postalo rutina, a onda imamo više vremena da razmišljamo o zadatku na samom testiranju, odnosno o tome što ustvari treba izračunati.

Osim toga, zadaci koje je EPSO stavio na sajt kao sample tests su puno lakši za računanje kad se odgonetne što se točno traži. Brojevi su nekako "okrugliji".

Još nečim se tješim. Prevoditeljima je dovoljno da tačno odgovore na 4 pitanja za 20 minuta, a taj rezultat se onda ne zbraja sa ostalim postignutim bodovima. Dakle, ako se neki zadatak bude činio previše zapetljan, možda ne treba na njega gubiti vrijeme.

bottleofpills
18.09.2012., 16:22
To sam i ja mislila, a pogotovo što se obično radi o povećanju broja iz godine u godinu, pa mi je jedino logicno da početni broj množim sa tim određenim postotkom (odnosno ako je povećanje 0,1%, onda množim sa 1,001, ako je npr. 50, onda sa 1,5), pa onda taj broj koji dobijem množim ponovo sa tim istim postotkom. Iskreno, ne znam kraći put, ali se nadam da će na testu biti maksimalno 4-5 uzastopnih godina. Mislim da Mađar pretjeruje u nekim zadacima s ciljem da nas natjera da izvježbamo i teže zadatke, kako bi nam samo računanje postalo rutina, a onda imamo više vremena da razmišljamo o zadatku na samom testiranju, odnosno o tome što ustvari treba izračunati.

Osim toga, zadaci koje je EPSO stavio na sajt kao sample tests su puno lakši za računanje kad se odgonetne što se točno traži. Brojevi su nekako "okrugliji".

Još nečim se tješim. Prevoditeljima je dovoljno da tačno odgovore na 4 pitanja za 20 minuta, a taj rezultat se onda ne zbraja sa ostalim postignutim bodovima. Dakle, ako se neki zadatak bude činio previše zapetljan, možda ne treba na njega gubiti vrijeme.

Bianchini, dobro si i mislila, to je jedini i pravi način rješavanja ovog zadatka, a ne nagađanje s kojim brojem pomnožiti 0.1% da bi se dobio približno točan rezultat. A što se Mađara tiče u pravu si, sigurno zadaje teže zadatke da bismo se dobro istrenirali za ove koji će nam doći.

frks
18.09.2012., 21:37
ljudi, od kuda ćete vježbati situational judgment zadatke?

definitivno najteži dio predselekcijskog testiranja.
prolaznost 24/40 mi se čini brutalno!
pogotovo jer za svako točno pitanje trebaju oba odgovora biti točna. :503:

tiret
18.09.2012., 23:15

to sam taman htjela pitati, iako sam na netu našla neki drugi sustav bodovanja..a SJT se gleda ko 50% testa a VR AR i NR ostalih 50%.

otkud ti ova prolaznost 24 40?

PolarBear
19.09.2012., 08:02

jel imaš kakav quote za tu tvrdnju? ne čini mi se točnim, nema šanse da sve riješiš točno /takav je test/ bilo bi sumnjivo da imaš 40/40.

Kao i sve drugo, što ih više riješiš, točniji si :mig:

lakonoga13
19.09.2012., 08:41
jel imaš kakav quote za tu tvrdnju? ne čini mi se točnim, nema šanse da sve riješiš točno /takav je test/ bilo bi sumnjivo da imaš 40/40.

Negdje piše na stranicama od EPSO-a, ne sjećam se točno gdje, da se rješenja boduju - dakle za odgovor možeš dobiti 1, 2 ili 0 bodova. Tako da nije točno da oba rješenja moraju biti točna da bi se dobili bodovi.

frks
19.09.2012., 14:15

U tekstu Natječaja na str. A/7 piše koliko je bodova, tj. zadataka potrebno za prolaz. Za SJT stoji 24 od 40.

Nigdje se ne spominje bodovanje od 0 do 2.
No, to bi moglo biti točno. NADAM SE da je tako!
Jer onda bi "This test will be marked out of 40. Pass mark: 24" značilo da u SJT ima 20 zadataka, gdje je ukupno moguće 40 bodova, a prolaz je 24. U svakom slučaju više od 50%. Dok je kod drugih testova samo 50%.

neutroroberts1
19.09.2012., 14:15
dobar dan i od mene, evo i ja malo "strebam"... no pa krenimo in medias res....
evo jedno pitanje s arboretusa (vjezbam in na hrvatskom, ono, jer se ne zna tocno kakav ce bit onaj "linguistic test" na HR, a izgleda kao da ce bit nesto u stilu ovog standardnog VR)
no, evo pitanja, aj, recite vi meni sta bi vi izabrali:

Brenta je izvorno mletačka kapacitetna i transportna mjera za tekućine (vino, ulje). To je ujedno i naziv posude kojom se u berbi grožđe prenosilo na leđima iz vinograda do bačve na zaprežnim kolima, a služila je i za rad u vinskome podrumu. Brenta je u Istri imala različite volumene, pa je tako volumen vinske brente obično bio manji u unutrašnjosti, a veći na obalnome području, jer je zbog brežuljkastosti srednje Istre teret morao biti manji. Volumen vinske brente najčešće je bio 14 do 16 litara, a brente za ulje u nekim mjestima iznosio je i više od 40 litara. U priobalnim mjestima brente za ulje i vino često su imale isti volumen. Tako je npr. bilo na umaškome području, gdje je njezin volumen u nekim mjestima dosezao 28 litara. Ponegdje je bila i mjera za vapno. (Izvor: istrapedia.hr) – Koja je od sljedećih tvrdnji točna?

1 ) U priobalnoj Istri volumen brente za ulje bio je jednak volumenu brente za vapno.
2 ) Zbog razlike u terenu brenta je u unutrašnjosti Istre bila veća od brente u priobalju.
3 ) Brente za vino i ulje u priobalnom području uglavnom su bile različitog volumena.
4 ) Brenta, izvorno istarska mjera varijabilne veličine, koristila se za ulje, vapno i vino.

Cordell
19.09.2012., 14:43
1 ) U priobalnoj Istri volumen brente za ulje bio je jednak volumenu brente za vapno. .
po meni je to točan odgovor, ostala tri odgovora sadrže netočne tvrdnje.
2. brenta je veća bila u priobalju, a ne u unutrašnjosti, zbog brežuljkastog terena
3. priobalnom su bile uglavnom ISTOG volumena
4. izvorno je mletačka, a ne istarska.

ne znam, meni se nekako verbal čini lagan, za sada mi je potrebno oko 30min (+- 1min) za 20 pitanja, što je u okvirima. al da se to još bolje. točnost nije nikad bila ispod 17/20

numerički dio- tu moram poradit malo još, nije problem riješiti zadatke, ali mi treba puno više od 1,5 minutu po pitanju tako da trebam na brzini poraditi.

ugl ljudi, nemojte se obeshrabriti, mjesec dana je sasvim dovoljno vremena da to izvježbate!

neutroroberts1
19.09.2012., 15:06
2. brenta je veća bila u priobalju, a ne u unutrašnjosti, zbog brežuljkastog terena

ne znam, meni se nekako verbal čini lagan, za sada mi je potrebno oko 30min (+- 1min) za 20 pitanja, što je u okvirima. al da se to još bolje. točnost nije nikad bila ispod 17/20

numerički dio- tu moram poradit malo još, nije problem riješiti zadatke, ali mi treba puno više od 1,5 minutu po pitanju tako da trebam na brzini poraditi.

ugl ljudi, nemojte se obeshrabriti, mjesec dana je sasvim dovoljno vremena da to izvježbate!

e to sam i ja izabrala...ali po njihovom je 2. tocan... e sad da li sam ja luda ili corava? ili sam zaboravila citat?? :ne zna:
ovaj je bio kao "hard"... mah...danas sam napravila "testic" od 10 hard verbalnih i bio je 100%...ovisi...zna se dogodit da fino kiksam...zna se dogodit da sve rjesim...ovisi o koncentraciji, "susuru" okolice... moram reci da iako mi matematika nije bila najdrazi predmet, zacudjujuce mi dobro ide... cak muz inzenjer gleda i cudi se...a pola mu nije jasno...on u 20 minuta 2 zadatka rjesi, sve nesto skraba, skraba, pa nikako rjesit....hahahaah:lol:

bottleofpills
19.09.2012., 15:35
Vjerovatno je pogreška u tekstu odgovora, trebalo je pisati pod 2) da je brenta u unutrašnjosti MANJA od brente u priobalju i to bi onda bilo to. Jer da budem iskren meni odgovor pod 1) niti malo ne drži vodu. Jer u tekstu se vapno navodi u smislu da je brenta (kao jedinica mjere, a ne kao posuda) bila ponegdje i MJERA za vapno. Dakle, o brenti kao posudi za vapno niti riječi. Prema tome, odakle mi iz teksta možemo zaključiti da je u priobalnoj Istri volumen brente za ulje bio jednak volumenu brente za vapno kada se brenta za vapno (u smislu posude) nigdje niti ne spominje?!

neutroroberts1
19.09.2012., 16:21
Vjerovatno je pogreška u tekstu odgovora, trebalo je pisati pod 2) da je brenta u unutrašnjosti MANJA od brente u priobalju i to bi onda bilo to. Jer da budem iskren meni odgovor pod 1) niti malo ne drži vodu. Jer u tekstu se vapno navodi u smislu da je brenta (kao jedinica mjere, a ne kao posuda) bila ponegdje i MJERA za vapno. Dakle, o brenti kao posudi za vapno niti riječi. Prema tome, odakle mi iz teksta možemo zaključiti da je u priobalnoj Istri volumen brente za ulje bio jednak volumenu brente za vapno kada se brenta za vapno (u smislu posude) nigdje niti ne spominje?!

e da, slazem se, jer br. 1. stvarno nije bas tocan, i isto tako mislim da im je bio "typo" ako to mozemo tako nazvati...e ali...platit debelu lovu za te testove, i onda takvi lapsusi....i jos mudrijas ko filozof jer mislis da si ti falija i sumnjas u svoju pamet i samopouzdanje...e to mi bas ne ide...pogotovo zbog placenih euricha.....

dangerz0ne
19.09.2012., 16:25
dobar dan i od mene, evo i ja malo "strebam"... no pa krenimo in medias res....
evo jedno pitanje s arboretusa (vjezbam in na hrvatskom, ono, jer se ne zna tocno kakav ce bit onaj "linguistic test" na HR, a izgleda kao da ce bit nesto u stilu ovog standardnog VR)
no, evo pitanja, aj, recite vi meni sta bi vi izabrali:

Brenta je izvorno mletačka kapacitetna i transportna mjera za tekućine (vino, ulje). To je ujedno i naziv posude kojom se u berbi grožđe prenosilo na leđima iz vinograda do bačve na zaprežnim kolima, a služila je i za rad u vinskome podrumu. Brenta je u Istri imala različite volumene, pa je tako volumen vinske brente obično bio manji u unutrašnjosti, a veći na obalnome području, jer je zbog brežuljkastosti srednje Istre teret morao biti manji. Volumen vinske brente najčešće je bio 14 do 16 litara, a brente za ulje u nekim mjestima iznosio je i više od 40 litara. U priobalnim mjestima brente za ulje i vino često su imale isti volumen. Tako je npr. bilo na umaškome području, gdje je njezin volumen u nekim mjestima dosezao 28 litara. Ponegdje je bila i mjera za vapno. (Izvor: istrapedia.hr) – Koja je od sljedećih tvrdnji točna?

1 ) U priobalnoj Istri volumen brente za ulje bio je jednak volumenu brente za vapno.
2 ) Zbog razlike u terenu brenta je u unutrašnjosti Istre bila veća od brente u priobalju.
3 ) Brente za vino i ulje u priobalnom području uglavnom su bile različitog volumena.
4 ) Brenta, izvorno istarska mjera varijabilne veličine, koristila se za ulje, vapno i vino.

1. Nije, jer je PONEGDJE bila mjera za vapno, znaci ne svugdje u Istri.
2. Nije, jer je brenta u unutrasnjosti Istre bila MANJA buduci da je tezak teren.
3. Nije, u priobalnim mjestima su CESTO imale brente isti volumen.
4. Nije, brenta je po tekstu izvorno meltacka jedinica.

Zadatak ima gresku.

dangerz0ne
19.09.2012., 16:53

A koji verbal radis i na kojoj razini, Easy, Medium, Hard..?

Robierre
19.09.2012., 17:19

s koliko sati dnevno cca? :):kava:

srceko25
19.09.2012., 17:59
A kako ste napisali onaj compulsory self-assessment test prije prijave? Vidim da to nitko nije komentirao.
Mene je dosta otrijeznilo, onaj tajmer sa strane me je skroz dekoncentrirao.... Mislila sam da će mi numerical biti najgori, a verbal najbolji, a ispalo potpuno suprotno!

barbaraXS
19.09.2012., 19:27
1. Nije, jer je PONEGDJE bila mjera za vapno, znaci ne svugdje u Istri.
2. Nije, jer je brenta u unutrasnjosti Istre bila MANJA buduci da je tezak teren.
3. Nije, u priobalnim mjestima su CESTO imale brente isti volumen.
4. Nije, brenta je po tekstu izvorno meltacka jedinica.

Zadatak ima gresku.

ako ima greška, ili mislite da ima, treba je prijavit. (na: Report error u gornjem desnom kutu)
na korist svima :-)

barbaraXS
19.09.2012., 19:30
A kako ste napisali onaj compulsory self-assessment test prije prijave? Vidim da to nitko nije komentirao.
Mene je dosta otrijeznilo, onaj tajmer sa strane me je skroz dekoncentrirao.... Mislila sam da će mi numerical biti najgori, a verbal najbolji, a ispalo potpuno suprotno!

jesmo, to smo već komentirali prije, da to nije pravo mjerilo znanja jer su rezultati za neke bili poražavajući, bez obzira na vrijeme provedeno vježbajući. a našli smo i greške u odgovorima koje je ponudio EPSO.
jedino nismo skužili di reklamirat.. ali možda bolje da ne talasamo u ovoj fazi, hahahhaha

neutroroberts1
19.09.2012., 19:53
ako ima greška, ili mislite da ima, treba je prijavit. (na: Report error u gornjem desnom kutu)

jesam jesam, prijavila sam of course. (samo an error report pise da mogu odgovorit u roku od 7 dana...) kako rece moj muz "ja sam im dobru lovu da, neka oni meni i kvalitetan proizvod"....

inace, pardon, nisam znala da se na ovom pdf-u ne govori (nije dio teme/zabranjeno) o epso test pitanjima u detaljima, citajuci unatrag vidjela sam da se u zadnje vrijeme o tome cesto razgovara, i da su se pojavljivali neki primjeri...ako se o tome na ovom pdf-u ne moze, jako mi je zao, necu vise.:)

dangerz0ne
19.09.2012., 20:02

Vec jesam prijavljivao i dobio sam za svaki prijavljeni zadatak drugi za rjesiti. Glede toga su korektni, medjutim... Pitam se koliko su ti zadaci koje oni imaju slicni s onima na pravom EPSO testu? Madjar ima jednu vrstu pitanja, Orseu ima drugu, Careergym trecu a Arboreus cetvrtu. A na EPSO testu koji smo rjesavali 2009. godine su bili drugaciji zadaci.

bianchini
19.09.2012., 20:17
Vec jesam prijavljivao i dobio sam za svaki prijavljeni zadatak drugi za rjesiti. Glede toga su korektni, medjutim... Pitam se koliko su ti zadaci koje oni imaju slicni s onima na pravom EPSO testu? Madjar ima jednu vrstu pitanja, Orseu ima drugu, Careergym trecu a Arboreus cetvrtu. A na EPSO testu koji smo rjesavali 2009. godine su bili drugaciji zadaci.

Ovo je sasvim sigurno tema za razmisljanje. Čovjek se navikne na jedan stil zadataka, pa se nakon izvjesnog vremena čini da mu ide odlično, ali to ne mora baš biti u potpunosti upotrebljivo na pravom testu. Npr, kako bih dobila na vremenu kod Arboreus VER zadataka, obično eliminiram odgovore koji sadrže u sebi riječi tipa ONLY, EXCLUSVELY i sl, jer je to jedna od zamki koje se redovno pojavljuju.

Čini mi se da su VER zadaci na onom besplatnom sajtu http://epsotraining.eu puno bliži onome što EPSO daje kao primjere (uključujući i self-assessment), ali nažalost sajt jako loše radi i ima vrlo ograničen broj pitanja. Ne znam točno koliko sam uradila pitanja, ali već neko vrijeme kad želim "create new test", nudi mi uvijek ista pitanja.

dangerz0ne
19.09.2012., 20:26
Ovo je sasvim sigurno tema za razmisljanje. Čovjek se navikne na jedan stil zadataka, pa se nakon izvjesnog vremena čini da mu ide odlično, ali to ne mora baš biti u potpunosti upotrebljivo na pravom testu. Npr, kako bih dobila na vremenu kod Arboreus VER zadataka, obično eliminiram odgovore koji sadrže u sebi riječi tipa ONLY, EXCLUSVELY i sl, jer je to jedna od zamki koje se redovno pojavljuju.

Čini mi se da su VER zadaci na onom besplatnom sajtu http://epsotraining.eu puno bliži onome što EPSO daje kao primjere (uključujući i self-assessment), ali nažalost sajt jako loše radi i ima vrlo ograničen broj pitanja. Ne znam točno koliko sam uradila pitanja, ali već neko vrijeme kad želim "create new test", nudi mi uvijek ista pitanja.

A koliko ti je prolazno vrijeme na Arboreusu na Hardu za 20 Verbala i jesi li uspjela s tehnikom da prvo citas odgovore a onda pitanja..?

bianchini
19.09.2012., 20:37
A koliko ti je prolazno vrijeme na Arboreusu na Hardu za 20 Verbala i jesi li uspjela s tehnikom da prvo citas odgovore a onda pitanja..?

Stignem uraditi 20 za 35 minuta, ali jedva ako se zalome neki duži tekstovi. Točnost mi je pri tom jurcanju oko 70%.

Ako je tekst duži od pitanja (uglavnom je tako), onda prvo čitam pitanja, a ako ne onda the other way round. U početku sam se opirala toj Mađarovoj sugestiji, ali sam vremenom nekako uvježbala mozak da se ne udubljuje u nepotrebne dijelove teksta. Npr. dešava se u nekim pitanjima da ima dosta brojeva ili imena koja se ne pominju u odgovorima i onda je korisno ne opterećivati mozak njima.

Međutim, čini mi se da već tjedan dana stagniram. Faza ili ne mogu bolje?!

neutroroberts1
19.09.2012., 20:43
Stignem uraditi 20 za 35 minuta, ali jedva ako se zalome neki duži tekstovi. Točnost mi je pri tom jurcanju oko 70%.

Ako je tekst duži od pitanja (uglavnom je tako), onda prvo čitam pitanja, a ako ne onda the other way round. U početku sam se opirala toj Mađarovoj sugestiji, ali sam vremenom nekako uvježbala mozak da se ne udubljuje u nepotrebne dijelove teksta. Npr. dešava se u nekim pitanjima da ima dosta brojeva ili imena koja se ne pominju u odgovorima i onda je korisno ne opterećivati mozak njima.

jp, i ja isto, u pocetku sam citala tekst pa onda pitanja, ali je, ima madjar pravo.

bianchini - to je samo faza, moras se opustit, dva dana ne mislit na test, gledat koji film, ic rano spavat, i onda opet "veselo na posao"! (i ja sam to imala prije par dana, onda sam isla citat miki mouse stripove, malo "odmorila mozak" i danas se rezultati vide... 100% :) )

bianchini
19.09.2012., 20:56
jp, i ja isto, u pocetku sam citala tekst pa onda pitanja, ali je, ima madjar pravo.

bianchini - to je samo faza, moras se opustit, dva dana ne mislit na test, gledat koji film, ic rano spavat, i onda opet "veselo na posao"! (i ja sam to imala prije par dana, onda sam isla citat miki mouse stripove, malo "odmorila mozak" i danas se rezultati vide... 100% :) )

Svaka čast! I hvala na ohrabrenju.

journey
19.09.2012., 22:12
jesam jesam, prijavila sam of course. (samo an error report pise da mogu odgovorit u roku od 7 dana...) kako rece moj muz "ja sam im dobru lovu da, neka oni meni i kvalitetan proizvod"....

inace, pardon, nisam znala da se na ovom pdf-u ne govori (nije dio teme/zabranjeno) o epso test pitanjima u detaljima, citajuci unatrag vidjela sam da se u zadnje vrijeme o tome cesto razgovara, i da su se pojavljivali neki primjeri...ako se o tome na ovom pdf-u ne moze, jako mi je zao, necu vise.:)

Ma smije se pričati o konkretnim zadacima, bar dok se ne otvori novi topic samo za zadatke. No frks :kava:

I slažem se za odmaranje mozga! Ja jedan dan slučajno nisam stigla vježbati ništa i iako me to zasmetalo, već sljedeći dan sam imala više poleta :)

dangerz0ne
19.09.2012., 23:33

Valjda je to faza, evo meni dodje zasicenje pa se to odrazi na rezultate... Nakon odmora dan dva bude bolje.

Ali rezultat ti je jako dobar ako je to na Hard-u, svaka cast, nemoj zanemarit da je za lingviste norma Hard razina pitanja i da je prosjek kojih malo ispod 60% dok je za administratore gdje su Medium pitanja negdje iznad 80%...

PolarBear
20.09.2012., 07:25
U tekstu Natječaja na str. A/7 piše koliko je bodova, tj. zadataka potrebno za prolaz. Za SJT stoji 24 od 40.

Nigdje se ne spominje bodovanje od 0 do 2.
No, to bi moglo biti točno. NADAM SE da je tako!
Jer onda bi "This test will be marked out of 40. Pass mark: 24" značilo da u SJT ima 20 zadataka, gdje je ukupno moguće 40 bodova, a prolaz je 24. U svakom slučaju više od 50%. Dok je kod drugih testova samo 50%.

odmah rezerva: ovo je sa jedne stranice koja nudi testove /dakle nije službeno/
meni to ima logike, posebno za 24 od 40 jer za 20 bodova po ovom sustavu možeš imat sve polukrive. Dakle, moraš imati i neke točne. Jer u pravilu moraš birat između dvije efikasne i dvije neefikasne opcije.

What is the scoring system of SJT in EPSO
There are several scoring systems for SJT. EPSO is using a scoring system in which the Most/Least effective answers have 1 point, and the intermediate answers have 0.5 point. The advantage of this scoring system is to consider the degree of effectiveness of each possible answer. The scoring range is between 0 and 2 points (0, 0.5, 1, 1.5 and 2).

But you have to pay attention. The average scores with this scoring system provide high percentage (75%-85%). To succeed SJT, you need to reach at least 90%-95%!

neutroroberts1
20.09.2012., 08:29
meni to ima logike, posebno za 24 od 40 jer za 20 bodova po ovom sustavu možeš imat sve polukrive. Dakle, moraš imati i neke točne. Jer u pravilu moraš birat između dvije efikasne i dvije neefikasne opcije.

There are several scoring systems for SJT. EPSO is using a scoring system in which the Most/Least effective answers have 1 point, and the intermediate answers have 0.5 point. The advantage of this scoring system is to consider the degree of effectiveness of each possible answer. The scoring range is between 0 and 2 points (0, 0.5, 1, 1.5 and 2).

But you have to pay attention. The average scores with this scoring system provide high percentage (75%-85%). To succeed SJT, you need to reach at least 90%-95%!

jp, evo ga tu pise http://europa.eu/epso/doc/example.pdf

PolarBear
20.09.2012., 08:42
jp, evo ga tu pise http://europa.eu/epso/doc/example.pdf

LOL
kad sam prvi put rješavao bilo je da sam uspio jedva 18q riješit a "uspio" sam na 2 pitanja dobiti zero/nada/nula :)
ono, quoama:eek: pa kak? da uspijem ispast takav hlebinac (sry svim iz H.a)
Sad je bolje!

frks
20.09.2012., 08:48

ovo je super, ako je stvarno tako.
:top:

frks
20.09.2012., 08:55
LOL
kad sam prvi put rješavao bilo je da sam uspio jedva 18q riješit a "uspio" sam na 2 pitanja dobiti zero/nada/nula :)
ono, quoama:eek: pa kak? da uspijem ispast takav hlebinac (sry svim iz H.a)
Sad je bolje!

ej, polar, za razumijevanje tvog posta trebalo mi je 1:45, uz 75% prolaznosti.

:D

barbaraXS
20.09.2012., 08:57

sad sam ljubomorna... ja stalno nešto prijavljujem i picajzlim, pa mi nijednom još nisu ponudili gratis zadatak. a ukazala sam im već na masu grešaka. :503:
jel nam možeš okvirno navest razliku u odnosu na test iz 2009.? jesu li zadaci bili teži, opširniji, vrijeme rješavanja kraće...? ili baš suprotno?

PolarBear
20.09.2012., 09:05
ej, polar, za razumijevanje tvog posta trebalo mi je 1:45, uz 75% prolaznosti.

pa nisi loš! za HARD VERB to je dosta dobro :mig:

dangerz0ne
20.09.2012., 09:43
sad sam ljubomorna... ja stalno nešto prijavljujem i picajzlim, pa mi nijednom još nisu ponudili gratis zadatak. a ukazala sam im već na masu grešaka. :503:
jel nam možeš okvirno navest razliku u odnosu na test iz 2009.? jesu li zadaci bili teži, opširniji, vrijeme rješavanja kraće...? ili baš suprotno?

Razmisljao sam da li da koristim desnu tipku gore na kojoj pise 'Report' ili posaljem mail pa kako sam pretpostavio da se s 'reportom' bavi racunalo a mailom ziva osoba odlucio se za ovo potonje, ucinkovitije je (real life SJT :D moglo bi se reci).

Moje subjektivno misljenje je da je 2009. bilo lakse, iz nekoliko razloga. Prvo, tamo su bili samo verbalni i numericki te poznavanje institucija i ustrojstva EU. Ovaj zadnji se dao nastrebat, doslovno, kolegica kojoj sam dao knjigu da uci po njoj je imala rezultat oko kojih 98/99% dok sam ja puno slabije napravio doticni test ali sam bio bolji na verb/num. Verbalni i numericki su bili laksi zato jer sam na CAST isao za administratora a to je skupina Medium pitanja. Tekstovi su bili do 200 rijeci dok ovi danasnji koliko vidim imaju i preko 250, neki cak idu i tako daleko da su odgovori kobasice od recenica. Ako uzmemo u obzir da visokoobrazovana osoba cita s razumijevanjem 200 do 230 rijeci u 60 sekundi (minuti) a imamo 105 sekundi za procitat tekst, pitanje, odgovore i zakljuciti onda je ocito da ne ide vise metoda citanja pa rjesavanja odgovora. I tu sam recimo sad ja zapeo, nikako da se naviknem na madjarevu tehniku obrnutog slijeda, cim pogledam na sat pada mi koncentracija i vracam se 'na staro'. A zadaci su evoluirali, tada 2009 je bio jedan tocan odogovor i tri netocna dok su u 2012 verziji moguca (i cesta) pitanja s 4 tocna odogovora od kojih su 3 'insufficient information' odgovori. Jos je za lingviste standard 'Hard' pa ce definitivno biti teze. Ako netko ima dobre savjete kako se skoncentrirati da predjem na madjarevu tehniku obrnutog slijda bit cu joj/mu zahvalan.

Prije tri godine nije bilo abstraktnog testa, u stvari je to test inteligencije. Ta novos mi se cini dobra jer kompenzira ako se netko zadubi previse u Numericke testove a oni su na Hard teski. Vec u Madjarevoj knjizi pocinju numericki s laganim Hard pitanjima dok Abstraktni pocinju s Easy. Ko kaze da mu je dosta 120 sekundi u prosjeku za rjesiti numericke je doslovno lumen. Meni baca za lingviste na Arboreusu Hard za Verbalne a Medium za num/abs dok je za Administratore obrnuto. A tako je negdje i pisalo da ce to upravo takva razina zadataka biti za odredjene polozaje. I konacno, zadaci su evoluirali, dok je 2009 bilo num zadataka s okruglim postocima tipa 70%, 80%, dvaput, petput, sad su to sve ozbiljni primjeri iz statistike stvarnog zivota. Nekad su bile u primjerima zemlje poput Pandoria i Balkania s porastom stanovnistva od 20% ili 10% na 4 ili 5 milijuna stanovnika a danas su to pravi primjeri iz stvarnosti poput Francuske i porasta od 2.5% na godinu kroz tri godine na stanovnistvo od 61.063 milijuna stanovnika. Ocito je da ce 2012 biti puno teze i bez kalkulatora bi se texsko moglo.

Znaci, svi zadaci su tezi. Vrijeme je isto kao i prije tako da su se kriteriji definitivno podigli, nekad je uspjesni kandidat imao oko 80% rjeseno pozitivno u prosjeku a sad tri godine nakon toga uspjesni su oni s 88% na tezim zadacima. Drugim rjecima, natjecaj za lingviste ce biti opak. A ja jos muku mucim s madjaervom tehnikom obrnutog slijeda...

Eto, ako kome ovo pomaze a dobro mu ide obrnuta tehnika verbalnih nek slobodno natipka koji pametan savjet na pp, bit cu svakom zahvalan.

Cordell
20.09.2012., 09:50
e da, slazem se, jer br. 1. stvarno nije bas tocan, i isto tako mislim da im je bio "typo" ako to mozemo tako nazvati...e ali...platit debelu lovu za te testove, i onda takvi lapsusi....i jos mudrijas ko filozof jer mislis da si ti falija i sumnjas u svoju pamet i samopouzdanje...e to mi bas ne ide...pogotovo zbog placenih euricha.....
da, i meni se učinilo da je greška. zašto sam ja stavio da je 1. točno iako nisam mogao to baš potkrijepiti u tekstu? u pripremnoj literaturi za GMAT koji također sadrži verbal reasoning (samo se drugačije zove), svi savjetuju da ako ne znaš odgovor, pokušaš eliminirati one za koje si siguran da su krivi (to je super metoda jer smo u stisci s vremenom na ispitu). za 2.,3. i 4. odgovor se lako u tekstu nađu tvrdnje koje ih pobijaju, pa sam izabrao 1. kao jedino preostalo.

s koliko sati dnevno cca? :):kava:
a gle, ja radim kako stigem, nekad ne stignem zbog posla ništa, a nekad radim po 3 sata... olakotna okolnost mi je što sam položio GMAT gdje su pitanja dosta slična pa mi je princip rješavanja već poznat.

A koji verbal radis i na kojoj razini, Easy, Medium, Hard..?
prošao sam sve zadatke iz mađareve knjige ikažem, radim u komadu 20 pitanja s ciljem da pokušam ispod 30min riješiti i nijednom nisam imao manje od 17 točnih. sada krećem sa arboreusovim pitanjima pa ćemo vidjeti...

dangerz0ne
20.09.2012., 10:02
prošao sam sve zadatke iz mađareve knjige ikažem, radim u komadu 20 pitanja s ciljem da pokušam ispod 30min riješiti i nijednom nisam imao manje od 17 točnih. sada krećem sa arboreusovim pitanjima pa ćemo vidjeti...

Je, tako je i meni bilo s madjarevom knjigom ali vrijeme mi je bilo malo iznad 40 minuta, a sad Arboreus. Hard zadaci su tezi na Arboreusu od madjarevih zadataka, javi kako ti ide i ako uspijes neku dobru tehniku smislit.

Cordell
20.09.2012., 10:15
javim kad prođem prvih par tura zadataka.
a sad jedno glupo pitanje. koliko točno imamo vremena za svaki pojedini dio testa? i možemo li recimo ako na verbalu uštedimo nešto vremena, to prenijeti na numerical?

dangerz0ne
20.09.2012., 10:48
javim kad prođem prvih par tura zadataka.
a sad jedno glupo pitanje. koliko točno imamo vremena za svaki pojedini dio testa? i možemo li recimo ako na verbalu uštedimo nešto vremena, to prenijeti na numerical?

Imas 35 minuta za 20 Verbal pitanja, 20 min za 10 Numerical te po 10 minuta za svaki Abs i SJT. Za drugi jezik ako ga imas 10 pitanja treba odgovoriti u 18 minuta. Vrijeme nije prenosivo.

Cordell
20.09.2012., 13:32
hvala ti na odgovoru!:top:

journey
20.09.2012., 16:37
Ja brijala sebi da sam dosta dobro izvježbala matematiku, tj. ono, može proći, i stavila ja sebi 10 zadataka HARD (slučajno) na Arboreusu, pa sam se grčila na SVAKOM pitanju, i jedva četiri riješila točno, s tim da je prošlo više od 20min vjerojatno.

Uistinu mi se čini malo nemogućim dobiti "dobru" ocjenu na HARD num s tolikim zbrajanjem i dijeljenjem. HARD :504::504::504:

bianchini
20.09.2012., 18:11
Ja brijala sebi da sam dosta dobro izvježbala matematiku, tj. ono, može proći, i stavila ja sebi 10 zadataka HARD (slučajno) na Arboreusu, pa sam se grčila na SVAKOM pitanju, i jedva četiri riješila točno, s tim da je prošlo više od 20min vjerojatno.

Uistinu mi se čini malo nemogućim dobiti "dobru" ocjenu na HARD num s tolikim zbrajanjem i dijeljenjem. HARD :504::504::504:

Ta podjela na EASY, MEDIUM i HARD na Arboreusu uopće ne mora značiti da su EPSO-vi HARD zadaci na istom tom nivou odnosno da su na isti način teški. Arboreus je podjelu radio isključivo na osnovu postotaka uspješnosti rješavanja ljudi koji su kupili pakete. Osobno mislim da EPSO neće postavljati zadatke koji se sto godina računaju, nego da će nas pokušati hvatati na neke druge stvari, tipa jedna kolona brojeva je u tisućama, a druga nije, pa mi to ne uočimo i sl.

Ima onaj zadatak u assesment testu koji je baš dobar primjer, predstavljen je grafikon, a pitanje glasi "If each of the companies increased their 'Other' market segment revenue by €1 billion in the next year, what percentage of the overall 'Other' market segment revenues would Mobil account for?". Brojevi na grafikonu su dati u 100m, pri čemu je onda 10 na grafikonu 1 billion, itd. Sve u svemu računica je krajnje jednostavna, ali se isto tako lako zapetljati.

dangerz0ne
20.09.2012., 18:29
hvala ti na odgovoru!:top:

Jos par sitnica koje bi nekome mogle biti znacajne...

Znaci, na practice test-ovima Arboresua se vrijeme moze prenosti dok se na EPSo testu strogo vrijeme odvaja. Medjutim, svaki polozaj ima razlicite termine testiranja, vrijem trajanja u smislu raspodjele i stanki koje kandidat moze uzeti izmejdu dva seta pitanja i vrijeme pocetka testiranja.

Tako npr testiranje za Interpretere pocinje u npr 11:00 dok je za Translatore pocetak u 11:30, Interpreteri npr imaju Verb Num Abs + drugi jezik dok Administratori imaju Verb Num Abs i SJT. Najbolje je svakom kandidatu da si pogleda u opisu natjecaja na koji se javio tocno njegov raspored i koje testove ima jer znaju biti velike razlike vec medju prevoditeljima. Npr Int i LL ce imati Verbal pitanja na Hard a Administratori na Medium, razlika je po meni kao nebo i zemlja zato i pitam uporno sve ove koji rjesavaju tako brzo zadatke jel se to odnisi na Hard razinu ili na ove obicne, Medium zadatke.

Netko je ovdje posavio link na epsotraining ili tako nekako stranicu. Od svega dosad vidjenog od zadataka, a rjesavao sam dosad Madjara, Arboreus, Orseu i Careergym te spomenuti epsotrening ili kako se vec zove, samo ovaj potonji doitsa izgleda kao zadaci koje smo imali 2009.g. na CAST. To naravno ne znaci da ce i ove godine biti tako ali mozda nekome ipak nesto govori. CAST je naravno bio na razini Medium pa ni ne cudi jako velika prolaznost kandidata dotcine godine. Bilo bi lijepo da oni prvi koji idu na testiranje kroz par dana u Ilicu 242 daju svoj osvrt cisto da znamo kakva ce situacija biti ove godine...

dangerz0ne
20.09.2012., 18:42
Ta podjela na EASY, MEDIUM i HARD na Arboreusu uopće ne mora značiti da su EPSO-vi HARD zadaci na istom tom nivou odnosno da su na isti način teški. Arboreus je podjelu radio isključivo na osnovu postotaka uspješnosti rješavanja ljudi koji su kupili pakete. Osobno mislim da EPSO neće postavljati zadatke koji se sto godina računaju, nego da će nas pokušati hvatati na neke druge stvari, tipa jedna kolona brojeva je u tisućama, a druga nije, pa mi to ne uočimo i sl.

Ima onaj zadatak u assesment testu koji je baš dobar primjer, predstavljen je grafikon, a pitanje glasi "If each of the companies increased their 'Other' market segment revenue by €1 billion in the next year, what percentage of the overall 'Other' market segment revenues would Mobil account for?". Brojevi na grafikonu su dati u 100m, pri čemu je onda 10 na grafikonu 1 billion, itd. Sve u svemu računica je krajnje jednostavna, ali se isto tako lako zapetljati.

Da, to je dobro opazanje. Cak ni sam EPSO test ne mora biti takav kakve je na Arboreusu, Careergym (ta dva su zapanjujuce slicna ko jaje jajetu samo je CG jeftiniji) Orseu ili nekom sasvim petom. Medjutim, duboko im vjerujem da ce za Lingviste biti Hard pitanja na Verbalnom i to se vidi po prolaznosti na tim testiranjima. Isto tako da ce za Administratore Numericki biti Hard pitanja, toga se sjecam iz 2009 da knjige po kojima smo se pripremali su imale samo Easy i Medium zadatke dok su nas opalili sa bar jedno 4 Hard zadataka koje vecina nije uspjela rjesiti. Tu su recimo zato ta online racunanja korisna i drago mi je da je Madjar od pocetka stavio teze zadatke u njegovoj knjizi.

Mozda bi ti pomoglo da prvo radis dost medium zadataka a onda krenes na Hard s punim vremenom i kasnije kad rjesis na svoj nacin pogledas rjesenje Arboreusa..? Vidit ces kroz vrijeme da se ponavljaju iste 'fore' u zadacima ali i da ima par onih najtezih (s 4 + operacija prije rezultata) koje je dobro znati rjesiti cisto ako se bas takvi zalome u testu. A sigurno hoce, ako ne sad na lingvistickom testiranju onda ce biti kasnije na administratorskom.

barbaraXS
20.09.2012., 21:36
Cak ni sam EPSO test ne mora biti takav kakve je na Arboreusu, Careergym (ta dva su zapanjujuce slicna ko jaje jajetu samo je CG jeftiniji) Orseu ili nekom sasvim petom.

i mene je zapanjilo koliko su slični Arboreus i Careergym. braća mađari to rade zajedno. Gábor Mikes i András Baneth skupa vode Arb., a Mikesa možeš naći i na Careergymu. čak je i istu svoju slikicu stavio na oba sajta :rofl:
a ako se ne varam, Baneth je vodio uživo onaj webinar za hrvate, a Mikes je negdje u pozadini suflirao. sjeća li se netko toga? :lol:

journey
20.09.2012., 22:34
i mene je zapanjilo koliko su slični Arboreus i Careergym. braća mađari to rade zajedno. Gábor Mikes i András Baneth skupa vode Arb., a Mikesa možeš naći i na Careergymu. čak je i istu svoju slikicu stavio na oba sajta :rofl:
a ako se ne varam, Baneth je vodio uživo onaj webinar za hrvate, a Mikes je negdje u pozadini suflirao. sjeća li se netko toga? :lol:

OMG, a Mađari briju da nisu Balkanci :p A možda su to naučili od nas :rofl:

neutroroberts1
21.09.2012., 07:53

jutro...evo mene...najprije su mi odgovorili da je, da imam pravo, da je tu greska, i kao aj bog. onda sam im odgovorila da sam im dobru lovu dala za dobre zadatke, aj ekipa dajte mi novi zadatak....i stvarno, sad sam dobila odgovor da su mi stavili jedan novi verbal u kosaricu.... eh, to ono po principu mog bivseg sefa - ako ne pitas necu ti ni dat.....

PolarBear
21.09.2012., 08:03
Jos par sitnica koje bi nekome mogle biti znacajne...

kao zadaci koje smo imali 2009.g. na CAST. To naravno ne znaci da ce i ove godine biti tako ali mozda nekome ipak nesto govori. CAST je naravno bio na razini Medium pa ni ne cudi jako velika prolaznost kandidata dotcine godine.

čoh-čoh??? velika uspješnost? nisam bio na CASTU2009 al čini mi se da je od cca 3000 prošlo manje od pola.
Dakle niti pola ljudi nije napisalo test za 50%? pa to i nije baš neki postotak...
Još ak se uzme da succesfful candidate mora imati 85%...
Osim toga i struktura je promijenjena testiranja.

Nitko nije postavio pitanje čemu služe EASY pitanja /osim zagrijavanja :D/ no ta će pitanja ići tajnicama i pomoćnom osoblju npr za AST3 CRO 2012 koji kreću 11. i 25. listopada.
Logika mi govori (...) da će CBTovi biti različiti Lingvisti HARD verbal i MED Num a "obični" admini neku kombinaciju.

dangerz0ne
21.09.2012., 08:12

Mikes je definitivno vodio webinar za Hrvate ali se ne sjecam Banetha u pozadini. Careergym je od onog Engleza koji je radio psihometrijske testove, ako se ne varam, a Orseu je od Francuza. Meni je rukovodioc Arboreusa u korespondenciji izricito tvrdio da Arboreus i pitanja u njemu nemaju veze s Banethom i njegovim pitanjima, i doista pitanja nisu slicna. Tako da bi se svima cinilo kao da je jedina poveznica Mikesa i Banetha da su Madjari ali logicke sanse da ne piju kavu skupa i rade zajedno su identicne dobitku na lutriji. :D Da uplatim listic? :D

Ma neka su se i urotili zajedno svi skupa, samo da nam daju kvalitetna pitanja i pripremu za testiranje. A zasad mi se cini da su njihove pripreme ok za AST i AD5 polozaje odnosno Easy i Medium pitanja ali za Hard pitanja koja cekaju lingviste bas i ne briljiraju.

barbaraXS
21.09.2012., 08:18
Nitko nije postavio pitanje čemu služe EASY pitanja /osim zagrijavanja :D/ no ta će pitanja ići tajnicama i pomoćnom osoblju npr za AST3 CRO 2012 koji kreću 11. i 25. listopada.
Logika mi govori (...) da će CBTovi biti različiti Lingvisti HARD verbal i MED Num a "obični" admini neku kombinaciju.

iz iskustva, easy pitanja odlična su za "paljenje motora" kad tek počneš s vježbama.
a što je s ABS, da li netko zna? koju razinu tu možemo očekivat za lingviste i admine?

dangerz0ne
21.09.2012., 08:29
čoh-čoh??? velika uspješnost? nisam bio na CASTU2009 al čini mi se da je od cca 3000 prošlo manje od pola.
Dakle niti pola ljudi nije napisalo test za 50%? pa to i nije baš neki postotak...
Još ak se uzme da succesfful candidate mora imati 85%...
Osim toga i struktura je promijenjena testiranja.

Da, to da je proslo pola je dobar rezultat. I to zato jer su pitanja uglavnom bila Easy za asistentske polozaje a Medium za administratorske. Kod polozaja di su Hard pitanja je prolaznost manja od 50%, vidio sam na jednom natjecaju da Englezi kojima je engleski materinji jezik popadaju na Hard verbalu s 20%tnom prolaznoscu. Zato im se i dogadja da na asistenstkim polozajima rade neki s visokim kvalifikacijama (ili netko s elementarnim visokim kvalifikacijama na AD5 polozajima za razliku od onih superkvalificiranih) buduci da je tesko proci na Hardu. A taj predselekcijski test je upravo to, cista selekcija.

Takva logika je doista racionalna, meni isto kad na Arboreusu selektiram program za lingviste baca automatski na Hard verbale a Nume i Abs na Medium dok za administratore stavlja verbale i abs na medium, num na hard, a za AST stavlja sve na Easy. Kako tebi ide na Hardu?

tiret
21.09.2012., 08:40
vidim da ste se ful raspisali o tim zadacima s Arboreusa, dakle mislite da se isplati kupiti paket?

ja sam rješavala kao sve na hard i žestoko se razočarala jer mi je prolaznost bila oko 60% dok ove druge zadatke rješavam
manje-više dobro (80-100%). onda sam se pak zapitala jel i 80% dobro jer možda svi drugi non-stop imaju sve točno?

noaccount
21.09.2012., 08:45
ako u NR pise da je nesto increased 0,5% over 6 years onda se racuna potencija. u excellu je to 6^0,5. u obicnom digitronu se to ne moze izracunati pa nije za pretpostavljati da ce biti takvih zadataka iako ih u knjizi ima

znaci svakako obratiti paznju da li je rast over 6 yeras ili in 6 years.

noaccount
21.09.2012., 08:53
http://europa.eu/epso/apply/today/doc/sa-en002t_en.pdf

imate li jos ovakvih testova?

dangerz0ne
21.09.2012., 08:53
ako u NR pise da je nesto increased 0,5% over 6 years onda se racuna potencija. u excellu je to 6^0,5. u obicnom digitronu se to ne moze izracunati pa nije za pretpostavljati da ce biti takvih zadataka iako ih u knjizi ima

Na obicnim kalukulatorima mozes mnoziti s 1.005 i tako 5 puta pa dobijes rezultat kroz 6 godina. Ako je u 6 godina onda zbrajas.

dangerz0ne
21.09.2012., 08:57
vidim da ste se ful raspisali o tim zadacima s Arboreusa, dakle mislite da se isplati kupiti paket?

ja sam rješavala kao sve na hard i žestoko se razočarala jer mi je prolaznost bila oko 60% dok ove druge zadatke rješavam
manje-više dobro (80-100%). onda sam se pak zapitala jel i 80% dobro jer možda svi drugi non-stop imaju sve točno?

Nisam zadovoljan s Arboreus paketom za lingviste. Ali to je samo moje skromno misljenje, za AST i AD5 razinu se cini kao dobar paket.

Zavisi na kojoj razini imaju SVE tocno..? Jesi li sigurna da je to na Hardu?

Tvoj rezultat od 60% na Hardu je vise nego dobar, cak iznadprosjecan.

barbaraXS
21.09.2012., 08:59

bojim se da nam u ovome neće ić na ruku...
kalkulatori koje ćemo dobit, koliko ja čujem imaju samo najosnovnije funkcije "iz kamenog doba". +, -, / i *.
gumbića za potencije naravno nema.
prema tome, lako je moguće da će bit zadataka s potencijama i da ih moramo znati izračunati bez upotrebe naprednih funkcija na kalkulatoru. svi online NUm izvori, a i mađareva knjiga, naprosto vrve takvim zadacima.
kao što piše gore, jednostavno treba množit broj s 1,005 i to je još najjednostavniji način.

noaccount
21.09.2012., 09:17
zasto sa 1,005? 5% je 1,05

ako cemo imati bazicne kalkulatore onda ne bi smjelo biti potencija. ja sve radim u excellu.

dangerz0ne
21.09.2012., 09:25
zasto sa 1,005? 5% je 1,05

ako cemo imati bazicne kalkulatore onda ne bi smjelo biti potencija. ja sve radim u excellu.

Ako ne trollas onda primjeti da si natipkao 0.5% odnosno 0,5%. Znaci, mnozenje s 1.005 i tako pet puta da se dobije kroz 6 godina. Pustimo sad Excell jer njega nema na testiranju, dovoljan je bazicni kalkulator za tako nes izracunati.

Naravno, ako je tako nes nuzno. Jer, Madjari dobro kazu da je nekad dovoljno pogledati odgovore i napraviti aproksimaciju, to pomaze za dobivanje vremena na Hardu. Ali dobro, zadnji put kad sam to nekome ovdje spomenuo osobe su se pocele vrijedjati da to nece biti tocno tako da nek svako radi onako kako im ogovara, svako ionako rjesava za sebe...

noaccount
21.09.2012., 09:31
100*1,05=105

a u 6 godina to je 100*1,05^6

ili sam ja totalno zbrckana ili nekaj ne valja

dangerz0ne
21.09.2012., 09:34
100*1,05=105

Postavi ovdje konkretan zadatak kako su i drugi prije tebe i sigurno ce se naci dobro rjesenje.

tiret
21.09.2012., 09:35
Nisam zadovoljan s Arboreus paketom za lingviste. Ali to je samo moje skromno misljenje, za AST i AD5 razinu se cini kao dobar paket.

Zavisi na kojoj razini imaju SVE tocno..? Jesi li sigurna da je to na Hardu?

Tvoj rezultat od 60% na Hardu je vise nego dobar, cak iznadprosjecan.

a ne znam, zato pitam kako drugima ide.
ja sam ti najviše vježbala knjigu i one besplatne testove koji vrijeme ograničavaju al kažem, sad mi se čine prelaki nakon što sam ovu "hard" verziju iskusila..a onda i mislim da svi drugi ih 100% rješavaju. jer na kraju krajeva nije samo dovoljno ostvariti prag nego upast u taj mali postotak najboljih

i naravno me malo frka uhvatila da se moram pobrzat iako kažeš da je to ok prolaznost al nisam baš sigurna..možda kupim taj paket za asistente jer kud sva lova tud i to..iako sve to skupa nije baš ni jeftino. idem i za prevoditelje i administratore pa se nadam da će mi, ako ništa, ovo prvo iskustvo sa prevoditeljskih CBT-a bar malo koristiti za dalje

PolarBear
21.09.2012., 09:53
Da, to da je proslo pola je dobar rezultat.
Kako tebi ide na Hardu?

Pa sad, lome me promjene strategije.
Najviše to što je testiranje za moj kanal 235/12 /englezi/ defacto odgođen za 2013-01. A tamo nema SJT-a (čekam potvrdu, ali nigdje se ne spominje u dokumentaciji...vidi mi potpis dolje :p--ako čitam i čitam a ne piše drugačije...).
S druge strane, AD5 bez dobrog SJTa nemožeš proć (50% bodova--treba ga riješiti barem 35/40). Tako da me NUM ne tangiraju previše: negdje sam načuo/pročitao da će biti 5M i 5H pitanja. Medium mogu a Hard će biti Spray&Pray! Osim toga NUM ide u agregatu sa ABS (a taj mi ide odlično :p) tako da tu imam prolaz/nemam eliminaciju.

BTW, nije tema za pripremu, al se meni čini da nije dobra prolaznost bila >50% 2009. To znači da se većina ljudi nije pripremala (dovoljno). A sad je i pitanje od onih koji nisu eliminirani---koliko ih se približilo 80-85%? Al to fakat važno više nije---nego da se procjeni broj padobranaca vs motiviranih kandidata.:kava:

bianchini
21.09.2012., 09:53
100*1,05=105

Ovo je dobra računica.

povecanje od 50% bi se racunalo x 1,5
povecanje od 5% bi bilo x 1,05 (kao pet stotinki iliti 5%)
dok bi povecanje od 0,5 bilo x 1,005

Isto tako, ako se radi o smanjenju (odnosno povecanju o odnosu na prethodnu godinu) dijelimo broj.

Jos jedna napomena koja bi mogla nekoga zanimati.

Prosjecan broj rijeci po zadatku iz EPSO assessment testa (ukljucujući i pitanja) je oko 176. Arboreus često nudi tekstove i pitanja koja prelaze 300 riječi, sto je ipak previse.

bianchini
21.09.2012., 10:00
a ne znam, zato pitam kako drugima ide.
ja sam ti najviše vježbala knjigu i one besplatne testove koji vrijeme ograničavaju al kažem, sad mi se čine prelaki nakon što sam ovu "hard" verziju iskusila..a onda i mislim da svi drugi ih 100% rješavaju. jer na kraju krajeva nije samo dovoljno ostvariti prag nego upast u taj mali postotak najboljih

i naravno me malo frka uhvatila da se moram pobrzat iako kažeš da je to ok prolaznost al nisam baš sigurna..možda kupim taj paket za asistente jer kud sva lova tud i to..iako sve to skupa nije baš ni jeftino. idem i za prevoditelje i administratore pa se nadam da će mi, ako ništa, ovo prvo iskustvo sa prevoditeljskih CBT-a bar malo koristiti za dalje

Nema potrebe da kupujes paket samo za asistente. Imas opciju create a package, pa uzmes koliko hoces pitanja. Npr, ja sam uzela 250 VER ENG, 250 VER SPANISH, 250 NUM i 250 ABS. Kad hoces raditi novi test, odredis sama koju tezinu hoces. Po meni, gotovi paketi za lingviste nude previse NUM, a premalo VER zadataka. Eto, to je samo sugestija.

dangerz0ne
21.09.2012., 10:17
Pa sad, lome me promjene strategije.
Najviše to što je testiranje za moj kanal 235/12 /englezi/ defacto odgođen za 2013-01. A tamo nema SJT-a (čekam potvrdu, ali nigdje se ne spominje u dokumentaciji...vidi mi potpis dolje :p--ako čitam i čitam a ne piše drugačije...).
S druge strane, AD5 bez dobrog SJTa nemožeš proć (50% bodova--treba ga riješiti barem 35/40). Tako da me NUM ne tangiraju previše: negdje sam načuo/pročitao da će biti 5M i 5H pitanja. Medium mogu a Hard će biti Spray&Pray! Osim toga NUM ide u agregatu sa ABS (a taj mi ide odlično :p) tako da tu imam prolaz/nemam eliminaciju.

BTW, nije tema za pripremu, al se meni čini da nije dobra prolaznost bila >50% 2009. To znači da se većina ljudi nije pripremala (dovoljno). A sad je i pitanje od onih koji nisu eliminirani---koliko ih se približilo 80-85%? Al to fakat važno više nije---nego da se procjeni broj padobranaca vs motiviranih kandidata.:kava:

Je, to sam i ja pretpostavio da ce biti da LL zovu kasnije kao i zadnji put kad nikoga od LL nisu zvali. Kolegica je imala prolaznost iznad 90ak posto tocnog na poznavanju institucija EU dok je za Verb/num imala 70ak posto, kao i ja. Na Medium razini, a pitanja su u nem doslovno bila 50% Hard a 50% Medium. Srecom, da je bilo tada Num na hrad kako ce biti ove godine (pretpostavljam) prolaznost bi (takodjer pretpostavljam) bila manja. Najveci problem kod ljudi je 2009.g. bio nedostatak vremena, premalo je to vremena za rijesiti sve zadatke, tu su vecinom ljudi 'padali' jer nisu sve zadatke rjesili. A ako uzmes u obzir da velikom bhroju ljudi za hard zadatak treba bar 3 minute onda ti je jasno kako to ide. I sad tih 80-85%, ajme, bio bih presretan da toliko mogu rjesiti na Hardu, pre-sre-tan. Ali gledam duljinu teksta vec samih verbalnih na Hardu, neki prelaze 400 rijeci, odgovori prelaze 50ak rijeci. Zavrsio sam tecaj brzog citanja pa svejedno ne mogu postici takvu brzinu da na Hardu toliko rjesim. A Medium i Easy rjesim bez prolema s 90% do 100% tocnosti tako da jos desetak minuta mogu zijevat na zadatke. Ne kuzim, ko je tu lud?

Jos jedna napomena koja bi mogla nekoga zanimati.

Prosjecan broj rijeci po zadatku iz EPSO assessment testa (ukljucujući i pitanja) je oko 176. Arboreus često nudi tekstove i pitanja koja prelaze 300 riječi, sto je ipak previse.

Je, moguce da ce to biti ta drasticna razlika izmedju Hard i ostalih zadataka na TESTU. Onda prije tri godine bilo je pravilo da tekst verbalnih ne moze biti dulji od 200 rijeci zbog brzine citanja ljudi. Isao sam na francuski test umjesto na engleski i doslovno su dulji bili tekstovi za citanje jer je jezik takav. Ove godine mi ne pada na pamet da idem na francuski, radije cu engleski jer je kraci pa i tu ustedim kojih 10ak posto vremena. Neki Verbalni na Hard na francuskom imaju preko 400 rijeci, oidgovori preko 50 rijeci. Vrijeme citanja s punim razumijevanjem je 2:40 minute odnosno 160 sekundi svog teksta nekoga ko brzo cita. Pomnozi to s brojem od 105 sekundi koliko imamo prosjecno za odgovoriti za svako pitanje i jasno je gdje moze biti tezina. Na taj nacin je Arboreus s kvantitetom isao kompnzirat kvalitetu, i zato meni kao lingvistu tako nesto nece odgovarati ako ce pravi test biti do 200 ili 250 rijeci. Medjutim, ko moze znati kakav ce pravi test za lingviste biti ove godine..? Samo oni koji krenu na nejga, oni koji prvi odu za AD7 natjecaje. Ako nis drugo, kad vidimo kako ce biti sad na ovom krugu biti ce nam lakse za druga testiranja...

frks
21.09.2012., 10:31
dangerz0ne...

PolarBear...

zašto stalno spominjete ovih 80-85% kao nekakav prag prolaznosti dalje?
čije je to procjena?

tiret
21.09.2012., 10:32
tnx bianchini i dangerzone!

uglavnom, htjela sam sad jedan apstraktni stavit al ga neće i neće iako je ispod 9 kb, ne kužim..to tako često bude problema sa stavljanjem slikica ili..?

dangerz0ne
21.09.2012., 10:58
čije je to procjena?

To je prosjek uspjesnih kandidata, onih koji su prosli u drugi krug znaci na Ass Center. Izvor informacija su nam forumi EPSOa i Arboreusa u zadnjih tri godine odkako postoji novi nacin testiranja a AR i SJT. Za administratore je na zadnjem testiranju bio prosjek oko 88,1% a uzorak je bio puno veci od naseg hrvatskog buduci da su vani brojnije zemlje i veci je broj kandidata pa je srazmjerno tome postotak egzaktniji ako se drzimo statisticke aproksimacije. Zato se toliko trudimo uciti, rjesavati zadatke, citati tudja iskustva s neta, zato jer zelimo uci u drugi krug. ;)

PolarBear
21.09.2012., 11:00
čije je to procjena?

Nažlost svih! (EPSO posebno):503: Vidi njihov profil uspješnog kandidata.

50% je eliminacijski prag.
85% je neki prosjek uspješnih kandidata
/tu sad oprez: SuccCand je onaj koji je prošao i AssCentar./
Neći ti oni sve s prolazom zvati u AssC nego 2,5* 125 dakle ajmo zakružit 320 ljudi (toliko ih je samo do danas verificiralo prijave).
E sad i u AssC imaš prag prolaznosti, pa ispada da će oni za popunu 125 mjesta formirati rezer(voa)rnu bazu od recimo 200 ljudi.

Dakle, <50% ti znači da nisi izbačen, ali nisi, jeli, niti blizu:ne zna: Ni približno blizu...

frks
21.09.2012., 11:03
To je prosjek uspjesnih kandidata, onih koji su prosli u drugi krug znaci na Ass Center. Izvor informacija su nam forumi EPSOa i Arboreusa u zadnjih tri godine odkako postoji novi nacin testiranja a AR i SJT. Za administratore je na zadnjem testiranju bio prosjek oko 88,1% a uzorak je bio puno veci od naseg hrvatskog buduci da su vani brojnije zemlje i veci je broj kandidata pa je srazmjerno tome postotak egzaktniji ako se drzimo statisticke aproksimacije. Zato se toliko trudimo uciti, rjesavati zadatke, citati tudja iskustva s neta, zato jer zelimo uci u drugi krug. ;)

i ja skupa s vama. ;)

čisto da razjasnimo neupućenima a koji posjećuju ove stranice, ovih 88% ne mora ništa značiti. teoretski i netko sa 65% može proći u drugi krug, ako uđe u onih 124*2,5 (konkretno za AD).

dangerz0ne
21.09.2012., 11:13
i ja skupa s vama. ;)

čisto da razjasnimo neupućenima a koji posjećuju ove stranice, ovih 88% ne mora ništa značiti. teoretski i netko sa 65% može proći u drugi krug, ako uđe u onih 124*2,5 (konkretno za AD).

Odkud ti je taj podatak? Jer EPSO kaze da je uspjeh na predselekcijskom uvjet za drugi krug i AC.

frks
21.09.2012., 11:21
Odkud ti je taj podatak? Jer EPSO kaze da je uspjeh na predselekcijskom uvjet za drugi krug i AC.

pa naravno da je uspjeh na predselekcijskom uvjet za drugi krug.
ali nije postavljen nikakav prag koji bi značio uspjeh, nego će najbolje rangiranih 300-i-koliko biti pozvano u Assessment Center.

ove brojke vrijede samo za AD natječaj, a podatak je naveden u tekstu Natječaja.

PolarBear
21.09.2012., 11:58
pa naravno da je uspjeh na predselekcijskom uvjet za drugi krug.
ali nije postavljen nikakav prag koji bi značio uspjeh, nego će najbolje rangiranih 300-i-koliko biti pozvano u Assessment Center.

ove brojke vrijede samo za AD natječaj, a podatak je naveden u tekstu Natječaja.

Ha Opasny1, pa to i je "ljepota" ovog natječaja, u kojem nema Talent Scannera niti raznih kanala.
Dakle možeš biti /nemoj neki DIFovac da se vrijeđa!/, daklen, možeš biti dipl. DIFovac koji govori samo njemački, a rasturaš testove. I sad, iako nema šanse da te neka institucija uzme, ti ideš u II krug ako si u 320 najboljih (od valjda 5,000 koliko ih se možda prijavi/.

Zato meni sve to izgleda nerealno i nije mi baš smisleno.:confused: /konretno: ovaj natječaj AD5 od 13.09----ovi za lingviste su bili smisleni/

BTW: The number of candidates invited to the assessment centre will be approximately 2,5 times the number of successful candidates indicated in the competition notice and it will be published on EPSO's website (www.eu-careers.eu).

frks
21.09.2012., 12:15
Ha Opasny1, pa to i je "ljepota" ovog natječaja, u kojem nema Talent Scannera niti raznih kanala.
Dakle možeš biti /nemoj neki DIFovac da se vrijeđa!/, daklen, možeš biti dipl. DIFovac koji govori samo njemački, a rasturaš testove. I sad, iako nema šanse da te neka institucija uzme, ti ideš u II krug ako si u 320 najboljih (od valjda 5,000 koliko ih se možda prijavi/.

Zato meni sve to izgleda nerealno i nije mi baš smisleno.:confused: /konretno: ovaj natječaj AD5 od 13.09----ovi za lingviste su bili smisleni/

BTW: The number of candidates invited to the assessment centre will be approximately 2,5 times the number of successful candidates indicated in the competition notice and it will be published on EPSO's website (www.eu-careers.eu).

Pa u tome i jest poanta poziva u Assessment Center - da se od najupornijih i najodlučnijih ljudi (a upornost i odlučnost najvažniji su za uspjeh na predselekcijskom testu) odaberu najkvalificiraniji kandidati za posao.

btw, Opasny1, WTF?

dangerz0ne
21.09.2012., 12:23

Da, malo su cudni kriteriji kojima ce se neki kandidat ciniti uspjesan...

Ako je tako i ako num/abs budu na Hard onda ce o tome ovisiti rezultat 'uspjesnosti' nekog kandidata. Ne bi li time bilo logicno da oni koji rasturaju matematiku i testove inteligencije mogu proci u AC s elementarnim znanjem jezika..?

Drugim rjecima, difovac koji rastura njemacki jer je zivio u svabiji i ferovac koji natuca engleski a oboje ne rade nego zive doma s stracima i imaju vremena za pripreme se mogu pokazati bolji kandidati od nekoga ko radi kao administrator tri godine u struci, zna tri europska jezika i ima nekoliko strucnih usavrsavanja ukljucujuci i magisterij iz nekih europskih znanosti na nekom europskom sveucilistu?

Bit ce zanimljivo za administratore, bas me zanima koliko ce se tisuca ljudi prijaviti... ;)

frks
21.09.2012., 12:41
Da, malo su cudni kriteriji kojima ce se neki kandidat ciniti uspjesan...

Ako je tako i ako num/abs budu na Hard onda ce o tome ovisiti rezultat 'uspjesnosti' nekog kandidata. Ne bi li time bilo logicno da oni koji rasturaju matematiku i testove inteligencije mogu proci u AC s elementarnim znanjem jezika..?

Drugim rjecima, difovac koji rastura njemacki jer je zivio u svabiji i ferovac koji natuca engleski a oboje ne rade nego zive doma s stracima i imaju vremena za pripreme se mogu pokazati bolji kandidati od nekoga ko radi kao administrator tri godine u struci, zna tri europska jezika i ima nekoliko strucnih usavrsavanja ukljucujuci i magisterij iz nekih europskih znanosti na nekom europskom sveucilistu?

Bit ce zanimljivo za administratore, bas me zanima koliko ce se tisuca ljudi prijaviti... ;)

procjene u medijima išle su do 10.000. :eek:

tiret
21.09.2012., 12:46
za natječaj se zna već mjesecima tak da su svi stigli vježbati, bez obzira na posao i te neke stvari..

mene najviše zanima koji će postotak prolaznosti biti ovih odabranih za drugi krug, ionak idu prvo prevoditelji pa administratori pa bude već nekih iskustava..

i opet, nisam vidjela da je netko odgovorio - otkud se vježba SJT?

frks
21.09.2012., 12:58
za natječaj se zna već mjesecima tak da su svi stigli vježbati, bez obzira na posao i te neke stvari..

mene najviše zanima koji će postotak prolaznosti biti ovih odabranih za drugi krug, ionak idu prvo prevoditelji pa administratori pa bude već nekih iskustava..

nije ti promaknulo, ne brini. ;)
i ja sam pitao, pa nitko ništa...

ja imam samo ono što je u Banethovoj knjizi... :ne zna:

PolarBear
21.09.2012., 13:01
procjene u medijima išle su do 10.000. :eek:

procjene-šmocjene!:rofl:

glede AssC-a, i tamo moraš biti vraški dobar, tamo se još više bodova dijeli:
80 za kompetencije i 10 za naški jezik.
dakle 80 (CBT) i 90 na ASSC je max. Kako će ovi koji će ulazit u AssC biti svi oko cca 70 bodova (85%), onda znači da će prava bitka biti tamo!

Jedino...kažu da u prag ulaze svi s istim brojem bodova. Ako bude hrpa ljudi s npr 66,5 bodva koji dijele 310to mijesto, svi ulaze. A s obzirom na veliki broj kandidata... (Where a number of candidates tie for the last available place, they will all be invited to the assessment centre.)

bianchini
21.09.2012., 13:08

Ja ne idem na testiranje za administratore, ali vidjela sam da na Arboreusu ima za kupiti SJT. Cijena ovisi o tome koliko paketa uzmes, tako da jedan paket od 20 pitanja kosta 35 EUR, a 5 paketa po 20 pitanja (ukupno 100) kostaju 75 EUR.

dangerz0ne
21.09.2012., 13:09

Kad sam bio u Brislu prije par mjeseci uzeo sam knjigu od Orseu. Ali to je cisto prakticno poslovanje, ako imas iskutsva u radu s ljudima biti ce ti lako. Ako nemeas, tesko ce ti biti to 'nauciti'.

SJT se ne ocjenjuje. Navodno. Šatro, rekli bi mi u Zagrebu.

frks
21.09.2012., 13:14
Kad sam bio u Brislu prije par mjeseci uzeo sam knjigu od Orseu. Ali to je cisto prakticno poslovanje, ako imas iskutsva u radu s ljudima biti ce ti lako. Ako nemeas, tesko ce ti biti to 'nauciti'.

ha?

tiret
21.09.2012., 13:22

Kako to misliš ne ocjenjuje se? Koliko sam ja pročitala 50% bodovanja testa ti upravo nosi SJT dok AR VR i NR za administratore donose drugu polovicu.

Ma ono, znam da je SJT više kao zdravorazumski al opet je dobro vidit malo u koje te budu situacije sve stavljali da ono, pokupiš bod po odgovoru a ne pola boda..

ne znam tko mi je odgovrio sad..tnx na info o ovim kupovnim paketima, vidjela sam to ali nekak sam više za free verzije, nema se love ovo-ono.. al tko zna, možda se i odlučim..

Parlamentarium
21.09.2012., 14:36
Jedno pitanje za one koji su kupili neki od paketa s Arboreusa.. Pogotovo ako je rijec o administratorima.. Kakva vam je prolaznost sveukupna? Ili po kategorijama?

dangerz0ne
21.09.2012., 15:02
Kako to misliš ne ocjenjuje se? Koliko sam ja pročitala 50% bodovanja testa ti upravo nosi SJT dok AR VR i NR za administratore donose drugu polovicu.

Ma ono, znam da je SJT više kao zdravorazumski al opet je dobro vidit malo u koje te budu situacije sve stavljali da ono, pokupiš bod po odgovoru a ne pola boda..

ne znam tko mi je odgovrio sad..tnx na info o ovim kupovnim paketima, vidjela sam to ali nekak sam više za free verzije, nema se love ovo-ono.. al tko zna, možda se i odlučim..

Sarkazam.

Prvo su bili govorili da se SJT nece ocjenjivati nego da ce biti okviran osvrt na radne sposobnosti kandidata. Nakon toga su rekli da ce se SJT ocjenjivati samo za neke polozaje u okviru procjene iskustva i medjuljudskih odnosa. Napokon su izjavili kako ce SJT imati svi osim lingvista jer bi lingvistima to onda bilo previse u odnosu na druge. U konacnici, i nas lingviste ceka nes slicno u AC tako da je definitivno SJT bitna stvar. Iako lingvisti NEMAJU SJT u predsekciji kupio sam tu knjigu jer bolje je nes znati a ne trebati nego nes trebati a ne znati.

Šatro = kao kad das izjavnu recenicu u engleskom i na kraju nakon pol sekudne do sekundu stanke kazes - "Not!" Lingvisti bi to npr trebali znati i to je dobro za postaviti kao pitanje strancima koji ce aplicirati za poslove gdje se trazi dobro poznavanje hrvatskog jezika.

tiret
21.09.2012., 15:22
znam ja dobro što šatro znači iako iskreno mislim da to nije neki neophodan izraz za lingviste u EU al dobro..

ja sam taj tvoj šatro shvatila više u smislu kao rekli su da nebude bilo bitno al će sigurno biti, sigurno će i to gledati i imat će utjecaja a ne u smislu da si svjesan činjenice da ti SJT donosi čak 50% ispita kod administratora dakle kao VR, NR, i AR zajedno

SJT u Briselu u drugom krugu je detaljno opisan na epso stranicama tak da se, dok ne vidim da sam prošla cbt, time ni ne zamaram.no, budući da idem i za administratore i da znam koliko je važan rezultat na SJT sam pitala otkud to ljudi vježbaju

journey
21.09.2012., 15:23
Da li ima Orsea knjiga SAMO SJT, ili je to kao Banethova da na kraju ima i par SJT pitanja?

Mene isto iznenađuje da se toliko puno boduje SJT s obzirom da ga uopće nema u onom assessmentu prilikom aplikacije. A uglavnom će i na SJT-u biti bitna brzina!! Dakle, sve je to razumski odgovor ali opet se treba brzo čitati.

A što se tiče "DIFovaca" koji bi se mogli prijaviti......pa ima masu ljudi koji su studirali jednu stvar a na kraju rade neku stotu. S druge strane, DIFovac može raditi odlično u departmentu koji se bavi zdravljem i tjelovježbom. Ok, nema tih mjesta previše, ali isto tako neće ni svi DIFovci ni FERovci hrliti prema ovim ispitima. FERovci bi mogli biti odlični u sektorima za energiju, transport, etc.

Da se razumijemo, ja nemam niti diplomu DIFa niti FERa niti sam veterinar niti doktor, nego imam "društvenu" diplomu, ali mislim da Europi samo može pomoći imati kadar s raznoraznim kvalifikacijama a ne da se sve svodi na tri vrste faksa gdje sve misle isto i rade isto. Smatram da je puno pametnije da u Animal Nutritionu radi bar jedan veterinar, nego deset pravnika.

tiret - i ja sam se na početku opirala kupnji Arboreus pitanja, ali otkad sam ih kupila se osjećam sigurnije iako ne osjećam da nešto ekstra napredujem. Mislim da je sami osjećaj sigurnosti isto nešto znači. Još nisam kupila SJT, ali mislim da hoću....kad-tad.

tiret
21.09.2012., 15:28
tnx journey, slažem se s tobom..dost je taj osjećaj sigurnosti bitan..vidla sam na netu da ima knjiga samo sa SJT i košta 22 eura + valjda poštarina a mogli bi i zašerat nas par ili ako se dobra duša nadje koja je već ima.. :)

dangerz0ne
21.09.2012., 16:52
Da li ima Orsea knjiga SAMO SJT, ili je to kao Banethova da na kraju ima i par SJT pitanja?

Mene isto iznenađuje da se toliko puno boduje SJT s obzirom da ga uopće nema u onom assessmentu prilikom aplikacije. A uglavnom će i na SJT-u biti bitna brzina!! Dakle, sve je to razumski odgovor ali opet se treba brzo čitati.

A što se tiče "DIFovaca" koji bi se mogli prijaviti......pa ima masu ljudi koji su studirali jednu stvar a na kraju rade neku stotu. S druge strane, DIFovac može raditi odlično u departmentu koji se bavi zdravljem i tjelovježbom. Ok, nema tih mjesta previše, ali isto tako neće ni svi DIFovci ni FERovci hrliti prema ovim ispitima. FERovci bi mogli biti odlični u sektorima za energiju, transport, etc.

Da se razumijemo, ja nemam niti diplomu DIFa niti FERa niti sam veterinar niti doktor, nego imam "društvenu" diplomu, ali mislim da Europi samo može pomoći imati kadar s raznoraznim kvalifikacijama a ne da se sve svodi na tri vrste faksa gdje sve misle isto i rade isto. Smatram da je puno pametnije da u Animal Nutritionu radi bar jedan veterinar, nego deset pravnika.

Da. Ima knjiga samo s SJT. Dobre duse se mogu dogovorit preko poruka u vezi knjige.

Glede kvalifikacija niti PolarBear niti ja ne dajemo kritiku fakulteta nasih buducih kolega nego se cudimo na koji nacin ce biti selekcija najkvalitetnijih kandidata od strane EPSO ako se prijavi velik broj kandidata. A racionalno je anticipirati da ce se to dogoditi.

Buduci da SJT nema razine (Hard, Medium, Easy) onda je izvjesno da ce najjaca selekcija biti na verbalu i numericalu. Ili ima netko logicniju prepostavku?

journey
21.09.2012., 20:39
Tko zna kako riješiti ovaj numerički zadatak?

http://postimage.org/image/r6giofjb5/

bottleofpills
21.09.2012., 21:44

Pa u grafu imaš sve veličine. Stopa nezaposlenosti u Njemačkoj (DE) je 7,6%, iz tog dobiješ broj od 6 232 000 nezaposlenih u Njemačkoj. Onda jednostavno izračunaš koji postotak je 6 232 000 od ukupnog broja ljudi u EU27, dakle od 500 000 000. Znači, 100 pomonoženo sa 6 232 000 i sve to podijeljeno sa 500000000 daje 1,2464%. To bi trebalo biti to.

Da, znam koji dio zbunjuje, zadatak aludira na traženje postotka nezaposlenih u Njemačkoj u odnosu na broj nezaposlenih u EU27. Ne znam, moguće i da sam ga ja skužio krivo.:ne zna:

z_k
21.09.2012., 22:13

15.02% je točno.

Pa u grafu imaš sve veličine. Stopa nezaposlenosti u Njemačkoj (DE) je 7,6%, iz tog dobiješ broj od 6 232 000 nezaposlenih u Njemačkoj. Onda jednostavno izračunaš koji postotak je 6 232 000 od ukupnog broja ljudi u EU27, dakle od 500 000 000. Znači, 100 pomonoženo sa 6 232 000 i sve to podijeljeno sa 500000000 daje 1,2464%. To bi trebalo biti to.

Da, znam koji dio zbunjuje, zadatak aludira na traženje postotka nezaposlenih u Njemačkoj u odnosu na broj nezaposlenih u EU27. Ne znam, moguće i da sam ga ja skužio krivo.:ne zna:

Točno, 6.3 mil nezaposlenih u Njemačkoj, ALI 41.5 mil nezaposlenih ukupno u EU27 (8.3% od pola milijarde)... -> nezaposleni u EU27 koji su k tome i Nijemci su 6.3/41.5 ~ 15.02%.

Btw. zašto kompliciraš s postotcima npr. 0.1502 je 15% - čemu gubit vrijeme i množit sa 100 :ne zna:

bottleofpills
21.09.2012., 22:44
Btw. zašto kompliciraš s postotcima npr. 0.1502 je 15% - čemu gubit vrijeme i množit sa 100 :ne zna:

Kada računam to ne činim nego ovako kad opisujem pišem kako to ide školski.:)

z_k
21.09.2012., 22:50
http://europa.eu/epso/apply/today/doc/sa-en002t_en.pdf

imate li jos ovakvih testova?

Inače, koliko je dopušteno vremena za ovako nešto? Probao sam i uspio 8/12, ali sam žurio...

dangerz0ne
21.09.2012., 23:40

82M x 0.076 = 6.232M
500M x 0.083 = 41.5M
6.232/41.5 = 0.150168
Odgovor: B) 15.02%

Vrijeme citanja zadatka: 30s
Vrijeme racunanja: 30s
Broj operacija: 2
Razina: Easy

Savjet: kad takve zadatke racunas bolje je prvo izracunati broj nezaposlenosti u EU27 jer ces na taj nacin drugi broj imati 6.232 kojeg onda odmah kasnije iz kalkulatora dijelis s prethodno izracunatih 41.5 i time ustedis tri do pet sekudni vremena.

dangerz0ne
21.09.2012., 23:45
Inače, koliko je dopušteno vremena za ovako nešto? Probao sam i uspio 8/12, ali sam žurio...

Ako je 10 numerickih zadataka u 20 minuta onda je u prosjeku 120 sekundi maksimalno po zadatku.

z_k
22.09.2012., 01:45
Ako je 10 numerickih zadataka u 20 minuta onda je u prosjeku 120 sekundi maksimalno po zadatku.

Jesi li pogledao link? Ne radi se o numeričkom zadatku, već o razumijevanju teksta...

dangerz0ne
22.09.2012., 09:07
Jesi li pogledao link? Ne radi se o numeričkom zadatku, već o razumijevanju teksta...

Nisam link otvarao, osvrt je bio na numericke zadatke o kojima smo prethodno pricali.

Nije mi poznato koliko ce vremena biti za test s doticnog linka.

tiret
22.09.2012., 09:39

koliko sam shvatila to na linku je language test za prevoditelje koji će prevoditelji imati na hrvatskom i na jeziku koji su prijavili kao drugi strani (oni to zovu 3. jezik)

na uputstvima za booking termina ispita ima link koji daje objašnjenje o cijelom testu

dakle, piše da je za test d (hrvatski jezik) za 12 pitanja dano 20 minuta a za test e (strani jezik) 25 minuta za 12 pitanja.

tina-valentina
22.09.2012., 11:21
OK, 140.-ti num zadatak iz knjige (2012 Edition) i njemu slični (ti s jednadžbama). Da li vi uspjevate iz prve postaviti takve zadatake ispravno???Pogotovo taj 140.-ti...ubila sam se dok sam ga rješila (nisam htjela gledati u rezultate-računam već sam prošla cijelu knjigu pa bih trebala znati). Mislila sam da su najteži oni gdje ima 4 ili više mat operacija, ali sad su mi ti peace of cake naspram ovih......

chicofelipe
22.09.2012., 14:55
Moze li mi netko objasniti zasto je rjesenje 94. zadatka (numericki dio) iz madjarove knjige (2012 izdanje) 3 to 1?

z_k
22.09.2012., 20:51
Napišite zadatak (može i screenshot ak je predugačko)... Nemamo svi dotičnu literaturu...

dangerz0ne
23.09.2012., 11:38
OK, 140.-ti num zadatak iz knjige (2012 Edition) i njemu slični (ti s jednadžbama). Da li vi uspjevate iz prve postaviti takve zadatake ispravno???Pogotovo taj 140.-ti...ubila sam se dok sam ga rješila (nisam htjela gledati u rezultate-računam već sam prošla cijelu knjigu pa bih trebala znati). Mislila sam da su najteži oni gdje ima 4 ili više mat operacija, ali sad su mi ti peace of cake naspram ovih......

Iako je medium level tu bi trebalo primjetiti da se populacija povecava a to se vidi i iz odgovora di su svi veci brojevi od broja iz 2005.g. Tako da je u pitanju 'change' u stvari 'increase' pa se to odnosi na jednadzbu hoce li se zbrajati ili oduzimati 296-x za 2004.g. i 296 +2x za 2007.g. Meni je taj isto bio tezak, pol sata sam proveo mozgajuci dok nisam dosao do rezultata. Mikes kaze da takvih zadataka ima rijetko ali sumnjam u to, s Arboreus foruma neki kandidati koji su radili AD5 testove ove godine kazu da su vecina numerickih zadataka bila poput Hard u knjizi; ili s 4 operacije za racunanje ili s ovako skrivenim metodama pronicanja rezultata. Ako jos za verbale i abstrakte kazu da ih ima tezih od najtezih Hard na Arboreusu doista mozemo svasta ocekivati na testu. A nakon veceg broja rjesenih pitanja ponestaje lagano Hard pitanja. Baza podataka im je slaba glede tih zadataka pa pocinje server 'sarat' i ubacivat Medium i Easy zadatke iako je odabrana Hard razina.

dangerz0ne
23.09.2012., 11:48
Moze li mi netko objasniti zasto je rjesenje 94. zadatka (numericki dio) iz madjarove knjige (2012 izdanje) 3 to 1?

Zato jer je 30.2+31.6+13.8 naprema 18.1+6.3 odnosno 75.6%:24.4% omjer od 3:1.

dangerz0ne
23.09.2012., 16:02
Pitanje za frankofone...

http://s17.postimage.org/56i86cevz/image.jpg

Po meni nijedan odgovor nije tocan. Arboreusu tvrdi da je A iako mi ne mozemo znati hoce li doista nastaviti pregovore ukoliko bi Hrvatska suradjivala. Cak naprotiv, to se i dogodilo jer pregovori nisu nastavljeni ali ne zbog Ante Gotovine nego zbog Slovenije koja je ulozila veto zbog granicnih pitanja.

Jel jos netko primjetio da su francuski verbalni znatno losiji od engleskih na Arboreusu..? I dulji su, bilo je par zadataka na Hard od preko 400 rijeci.

chicofelipe
23.09.2012., 20:32
Zato jer je 30.2+31.6+13.8 naprema 18.1+6.3 odnosno 75.6%:24.4% omjer od 3:1.

Pa zar nije onda rjesenje trebalo biti 1:3. Ako mozes molim te pojasni rijecima. Thanks!

Evo i cijelog pitanja:
If you selected a person entirely at random in Albania, what are the odds that they drink less than 10 units of alcohol per week?

Iz tablice se moze vidjeti slijedece:
Weekly alcohol consumption
Population consuming units of alcohol (%)
| 0 - 5 | 5 -10 | 10 - 20 | 20 - 40 | 40+ | <----- Units
| 18.1 | 6.3 | 30.2 | 31.6 | 13.8 | <----- (%)

journey
23.09.2012., 22:22
Jel mi može netko objasniti ovaj? :504:

http://i46.tinypic.com/2dbjya9.jpg

journey
23.09.2012., 22:43
Pitanje za frankofone...

http://s17.postimage.org/56i86cevz/image.jpg

Po meni nijedan odgovor nije tocan. Arboreusu tvrdi da je A iako mi ne mozemo znati hoce li doista nastaviti pregovore ukoliko bi Hrvatska suradjivala. Cak naprotiv, to se i dogodilo jer pregovori nisu nastavljeni ali ne zbog Ante Gotovine nego zbog Slovenije koja je ulozila veto zbog granicnih pitanja.

Jel jos netko primjetio da su francuski verbalni znatno losiji od engleskih na Arboreusu..? I dulji su, bilo je par zadataka na Hard od preko 400 rijeci.

Ne mogu se baš pohvaliti da sam neki frankofon, ali mislim da je ovo opet "aproksimativno" pitanje, tj. izaberi "najtočniji" odgovor od ponuđenih. Mislim da mi možemo pretpostaviti da će se pregovori nastaviti. Ali to što će se nastaviti ne znači da se opet ne mogu zaustaviti.

Ista stvar je bila s verbalnim na English za koji sam ja pitala o onom Lukashenku i izborima. Mi nismo nikako mogli znati da su to bili njegovi 4. izbori. Samo znamo da se najmanje 4 puta natjecao budući da je 4 puta i pobijedio. A mogao se kandidirati za izbore 50 puta pa opet pobjediti samo 4 puta.

Budući da su neka pitanja kriva i na samom self-assessmentu (npr onaj s čimpanzama!), pitanje je da li možemo očekivati 100%-nu točnost od EPSOa. I možemo se samo nadati da kad nam daju 4 kriva odgovora, da su 3 dovoljno kriva da ima samo jedan koji je najbliže točan :503: A šta da kažem, u nadi je spas :D:D

bottleofpills
24.09.2012., 08:09

Jeli možda C točan odgovor?

barbaraXS
24.09.2012., 08:39
Pa zar nije onda rjesenje trebalo biti 1:3. Ako mozes molim te pojasni rijecima. Thanks!

Evo i cijelog pitanja:
If you selected a person entirely at random in Albania, what are the odds that they drink less than 10 units of alcohol per week?

i meni je to malo "škripalo" kad je tak bilo objašnjeno u rješenju, ali eto...
mislim da je stvar u tome kako se postavi. predložena rješenja su sva X:1, prema tome biraš ono najbliže - 3 to 1.
odnosno, nigdje nije pisalo 1 to X, pa to tak treba i prihvatit.
ili treba ići smjerom većine pa reći: 3x je više ljudi koji piju više od 10 jedinica alkohola, odnosno ca. 75% naprama ca. 25%, što pokazuje i izračun.

barbaraXS
24.09.2012., 08:46
A nakon veceg broja rjesenih pitanja ponestaje lagano Hard pitanja. Baza podataka im je slaba glede tih zadataka pa pocinje server 'sarat' i ubacivat Medium i Easy zadatke iako je odabrana Hard razina.

ili to, ili smo se toliko uvježbali da nam se Hard počeo činiti prelagan ;-)
(bar određen tip zadataka... imaš Hard i, ono... really Hard :durica

bottleofpills
24.09.2012., 08:50
mislim da je stvar u tome kako se postavi. predložena rješenja su sva X:1, prema tome biraš ono najbliže - 3 to 1.
ili treba ići smjerom većine pa reći: 3x je više ljudi koji piju više od 10 jedinica alkohola, odnosno ca. 75% naprama ca. 25%, što pokazuje i izračun.

Ima li među rješenjima ponuđeno 4:1?

barbaraXS
24.09.2012., 08:55
Ima li među rješenjima ponuđeno 4:1?

ima. za zadatak 94. ponuđena su rješenja:
A. Evens
B. 2 to 1
C. 3 to 1
D. 4 to 1
E. 5 to 1

a evo što piše u rješenju: The percentage of drinkers who drink 0-5 or 5-10 units is (18.1 + 6.3)= 24.4 which is just about 1 quarter which means there are 3 times as many people who drink more than 10 units.
točan odgovor: C

Mya
24.09.2012., 09:02

I ja isto mislim da je C moguć točan odgovor. Ako gledaš samo srednji stupac onda imaš sljedeći niz: strelice gledaju lijevo pa gore pa gore pa desno pa dolje. I onda bi mi se logično činilo da opet gledaju dolje. Onda su mogući odgovori C i D. E sad, ovaj dalje dio je više-manje pogađanje. Gledam ostala dva stupca u sličicama. U onima gdje je srednji stupac strelica okrenut gore ili dolje, većina ostalih strelica je okrenuta u obrnutom smjeru. Ako je srednji stupac okrenut lijevo ili desno, onda je pola strelica okrenuto u suprotnom smjeru, a pola nemam pojma koju logiku slijede :D Ali sve u svemu, nekako mi više vuče da je odgovor C točan jer u odgovoru D sve su strelice okrenute suprotno od srednjeg niza, a to se nije pojavilo nigdje u cijelom zadanom nizu. Ajde nam sad reci koji je odgovor točan i jel moja logika ima imalo logike :mig:

chicofelipe
24.09.2012., 09:10
ima. za zadatak 94. ponuđena su rješenja:
A. Evens
B. 2 to 1
C. 3 to 1
D. 4 to 1
E. 5 to 1

a evo što piše u rješenju: The percentage of drinkers who drink 0-5 or 5-10 units is (18.1 + 6.3)= 24.4 which is just about 1 quarter which means there are 3 times as many people who drink more than 10 units.
točan odgovor: C

Upravo zato me i bune njihovi odgovori jer pitanje kaze "If you selected a person entirely at random in Albania, what are the odds that they drink less than 10 units of alcohol per week?". Dakle, koje su sanse da ta osoba pije MANJE od 10 jedinica alkohola...

Po mojoj logici od npr. 4 osobe, 1 pije manje a 3 piju vise od 10 jedinica. Dakle, odgovor bi trebao biti 1 na prema 3.

Ako napisemo 3 na prema jedan onda to ne moze biti tocno. Jedino da je u pitanju pisalo "more" umjesto "less".

dangerz0ne
24.09.2012., 09:38
Ne mogu se baš pohvaliti da sam neki frankofon, ali mislim da je ovo opet "aproksimativno" pitanje, tj. izaberi "najtočniji" odgovor od ponuđenih. Mislim da mi možemo pretpostaviti da će se pregovori nastaviti. Ali to što će se nastaviti ne znači da se opet ne mogu zaustaviti.

Ista stvar je bila s verbalnim na English za koji sam ja pitala o onom Lukashenku i izborima. Mi nismo nikako mogli znati da su to bili njegovi 4. izbori. Samo znamo da se najmanje 4 puta natjecao budući da je 4 puta i pobijedio. A mogao se kandidirati za izbore 50 puta pa opet pobjediti samo 4 puta.

Budući da su neka pitanja kriva i na samom self-assessmentu (npr onaj s čimpanzama!), pitanje je da li možemo očekivati 100%-nu točnost od EPSOa. I možemo se samo nadati da kad nam daju 4 kriva odgovora, da su 3 dovoljno kriva da ima samo jedan koji je najbliže točan :503: A šta da kažem, u nadi je spas :D:D

Na forumu od Arboreusa je postavio pitanje jedan od kandidata kako je to moguce da je dobio 11.17 tocnih zadaqtaka od 20 na verbalnom buduci da se zadaci boduju cijeli kao bod. Odgovor je bio od strane EPSO da se jedan kandidat BUNIO da jedan odgovor moze imati DVA rjesenja. Ali to drugo rjesenje nije bilo ono koje je doticni s dobitkom od 0.17 boda zaokruzio. Proracunom je ustvrdjeno da kandidati koji nisu tocno rjesili nijedno od dva moguca rjsenja dobiju statisticki prosjek sveukupnog broja tocno pogodjenih odgovora na to pitanje podijeljeno s brojem kandidata (jer kao, nisu imali sanse dobro odgovoriti) dok oni koji su odgovorili na bilo jedno ili drugo tocno rjesenje dobijaju puni bod. Zato obicno i treba cekati kojih mjesec dana na rezultate, tako da ako bude koja greska da bude ispravljena.

Barbie, zar se ne bi mi trebali ravnati po pitanju?

Ako je pitanje 'what are the odds?' to znaci koliko onih 'pijanaca' dolazi na 'trezvenjake' i u tom slucaju ako je 75% pijanaca i 25% trezvenjaka onda dolazi njih tri na jednog trezvenjaka. To je omjer od 3 naprema jedan, ne jedan naprema tri.

bottleofpills
24.09.2012., 09:42
Ako napisemo 3 na prema jedan onda to ne moze biti tocno. Jedino da je u pitanju pisalo "more" umjesto "less".

Definitivno si u pravu, tu je greška. Jer gore je dangerzone dobro izračunao izglede za ove što piju manje od 10 i dobio je 1:3. Ali pod točnim rješenjem imamo 3 to 1, ne 1 to 3. Ja sam u porukama koje sam izbrisao dobro izračunao VJEROVATNOST (probability), ali traže se izgledi (odds).

Prema tome, po rješenju bi se reklo da oni zapravo traže ove što piju više od 10, a ne ove što piju manje.

bottleofpills
24.09.2012., 09:46
Inače, malo su mi neozbiljni svi ti autori koji imaju i jednu jedinu grešku što se teksta ili rješenja tiče. Jako zbunjuju ljude, ovakve knjige ne bi trebale imati grešku niti u zarezu.

myrra
24.09.2012., 09:48

Po meni je također C, a ključ se sastoji u promatranju zadnjeg lika u gornjem nizu ("gornji" E). Dakle, tzv. "gornji E" je najsličniji "gornjem B" samo s obrnutim stranama strelica. Gledamo nastavak niza, iz kojeg proizlazi da je rješenje "obrnuto gornje C".
Nadam se da sam uspjela pojasniti svoju logiku:bonk:

barbaraXS
24.09.2012., 09:52
Barbie, zar se ne bi mi trebali ravnati po pitanju?

Ako je pitanje 'what are the odds?' to znaci koliko onih 'pijanaca' dolazi na 'trezvenjake' i u tom slucaju ako je 75% pijanaca i 25% trezvenjaka onda dolazi njih tri na jednog trezvenjaka. To je omjer od 3 naprema jedan, ne jedan naprema tri.

svakako bi se trebalo ravnati po pitanju, ali...
mislim da je podložno diskusiji.
a ako se složimo da postoji greška, trebalo bi je prijaviti da ne uđe u sljedeće tiskano izdanje.
poslat mail mađaru?

bottleofpills
24.09.2012., 10:05

Evo i cijelog pitanja:

Evo, ovako bi se ovaj zadatak rješavao školski: već odokativno vidimo da ovih što piju manje od 10 ima (zaokruženo) 25%, a ovih što piju više od 10 75%. VJEROVATNOST (probability) da ćemo naići na nekog tko pije manje od 10 je 25% podijeljeno sa 100%, dakle 1/4, a ovih drugih je 75% podijeljeno sa 100%, dakle 3/4.

Oni nas u zadatku pitaju za IZGLEDE (odds). Izgledi se iz vjerovatnosti dobijaju na sljedeći način: brojnik UVIJEK ostaje isti, a nazivnik dobijamo tako što od nazivnika vjerovatnosti oduzmemo brojnik. Znači, izgledi za ove što piju manje od 10 bi se računali ovako: njihova vjerovatnost je 1/4, već znamo da će brojnik biti 1 jer se on nikad ne mijenja. Za izračunati nazivnik trebamo od nazivnika vjerovatnosti oduzeti brojnik, a to je 4-1, znači 3. Znači, izgledi za ove što piju manje od 10 su 1/3.

Istom metodom dolazimo do izgleda za ove što piju više od 10. Brojnik će biti 3, a nazivnik je 4 - 3 = 1. Dakle, ovdje su izgledi 3/1.

Prema tome, u rješenju imamo 3 to 1, što upućuje na grešku u tekstu zadatka jer se trebalo tražiti "more", a ne "less".

Ovako napisano možda i izgleda komplicirano, međutim sve ovo se napamet rješava vrlo brzo.

Inače, malo o vjerovatnosti i izgledima:

http://www.math-magic.com/probability/prob_to_odds.htm

chicofelipe
24.09.2012., 10:47
@bottleofpills

Lijepo si ovo objasnio i potvrdio da mi je logika jos uvijek ispravna :-)

Inace zadatak je sam po sebi lagan, ali osim sto su ponudjeni odgovori pogresni i njihovo objasnjenje je pogresno sto unosi dodatnu zbrku. Znaci radi se o jos jednoj gresci u knjizi. E moj madjare!

bottleofpills
24.09.2012., 11:02
@bottleofpills

Lijepo si ovo objasnio i potvrdio da mi je logika jos uvijek ispravna :-)

Inace zadatak je sam po sebi lagan, ali osim sto su ponudjeni odgovori pogresni i njihovo objasnjenje je pogresno sto unosi dodatnu zbrku. Znaci radi se o jos jednoj gresci u knjizi. E moj madjare!

Bilo bi dobro da ljudi stavljaju što više "zbunjujućih" zadataka jer je to vježba svima nama.

A glede grešaka, već sam napisao par postova prije - prava je sramota što se to događa i vrlo neprofesionalno. Mislim, ljudi za takve knjige davaju novce, a i kada napišeš takav tip knjige, baš moraš jako paziti da nema niti jedne greške.

dangerz0ne
24.09.2012., 11:52
ili to, ili smo se toliko uvježbali da nam se Hard počeo činiti prelagan ;-)
(bar određen tip zadataka... imaš Hard i, ono... really Hard :durica

Ma ja sam u banani glede toga, mogu ja sve hard zadatke rijesiti samo je pitanje vremena, nema sanse da napravim u predvidjeno vrijeme. Kako ce biti na EPSO testu nemam pojma, jos mi Num i Abs idu ali verbal mi je od Arboreusa predugacak za uopce procitat do kraja u 105 sekundi. Kako tebi uspijeva, odaj tajnu ak imas koji novi trik... ;)

svakako bi se trebalo ravnati po pitanju, ali...
mislim da je podložno diskusiji.
a ako se složimo da postoji greška, trebalo bi je prijaviti da ne uđe u sljedeće tiskano izdanje.
poslat mail mađaru?

Je, mozda bi bilo ucinka ako bi Madjar davao nes zauzvrat poput Arboreusa koji ti daje novo pitanje ako im se obratis izravno. Ako samo ispunis Report onda ne dobijes nis. Znaci nesto za nesto a ne nes za nis. Quid pro quo, zar ne..? Jer naispunjavao sam se tih reporta ali jedino sam na izravni mail dobio novi zadatak. Gresaka ima dosta, Madjar ih jos ima najmanje. :)

I ja isto mislim da je C moguć točan odgovor. Ako gledaš samo srednji stupac onda imaš sljedeći niz: strelice gledaju lijevo pa gore pa gore pa desno pa dolje. I onda bi mi se logično činilo da opet gledaju dolje. Onda su mogući odgovori C i D. E sad, ovaj dalje dio je više-manje pogađanje. Gledam ostala dva stupca u sličicama. U onima gdje je srednji stupac strelica okrenut gore ili dolje, većina ostalih strelica je okrenuta u obrnutom smjeru. Ako je srednji stupac okrenut lijevo ili desno, onda je pola strelica okrenuto u suprotnom smjeru, a pola nemam pojma koju logiku slijede :D Ali sve u svemu, nekako mi više vuče da je odgovor C točan jer u odgovoru D sve su strelice okrenute suprotno od srednjeg niza, a to se nije pojavilo nigdje u cijelom zadanom nizu. Ajde nam sad reci koji je odgovor točan i jel moja logika ima imalo logike :mig:

Primjetite dva pravila:
1. U gornjem redu prva dva znaka rotiraju za 90 stupnjeva u smjeru sata zatim zadnji isto za 90 te nakon toga svi rotiraju za 90. Nakon toga se slijed ponavlja.
2. U donjem redu prvo svi znakovi rotiraju za 90, zatim samo prvi, zatim druga dva pa opet svi.
Shodno tome, iduci u nizu ce imati izgled poput C.

Jedini je problem da je ovaj Medium zadatak (samo dva pravila + uparivanje) dosta vremenski ogranicen, meni je trebalo sad kojih skoro 4 minute da ga rjesim. Nadam se da nece tako bedasti zadaci biti na testu.

Bilo bi dobro da ljudi stavljaju što više "zbunjujućih" zadataka jer je to vježba svima nama.

A glede grešaka, već sam napisao par postova prije - prava je sramota što se to događa i vrlo neprofesionalno. Mislim, ljudi za takve knjige davaju novce, a i kada napišeš takav tip knjige, baš moraš jako paziti da nema niti jedne greške.

Mislis da bi imalo ucinka da im nas par ovdje kategoricki natipkamo mail s "I want my money back!", pa da vidimo kakvu ce imat reakciju..? :D

dangerz0ne
24.09.2012., 12:16
A ovakvi zadaci su vrhunac neukusa na Hardu kad se trazi od kandidata da poznaju sve igre svijeta koje postoje...

http://s10.postimage.org/rftzgiup5/image.jpg

Bio je i neki zadatak koji trazi poznavanje igre 'Simon Says'. Nekako mi se cini da takvih bedastoca nece biti na EPSO-u.

bottleofpills
24.09.2012., 12:31
Mislis da bi imalo ucinka da im nas par ovdje kategoricki natipkamo mail s "I want my money back!", pa da vidimo kakvu ce imat reakciju..? :D

Vraga će oni vratiti i centa, ali jebemu, ako već praviš knjigu sa zadacima, trebaš znati da ne smiješ nigdje pogriješiti. Ok, grešaka nema previše, ali opet ih ima sasvim dovoljno da ih se proglasi neozbiljnima.

Osim toga, jako mi ide na onu stvar to što se baš sve pretvara u biznis. Zar EPSO nije mogao imati jednu podstranicu sa stotinama, pa ako treba i tisućama zadataka da ljudi mogu BESPLATNO vježbati? Njih bi to koštalo zanemarivo malo, a mi bi uštedili i imali iz čega vježbati.

dangerz0ne
24.09.2012., 12:54
Vraga će oni vratiti i centa, ali jebemu, ako već praviš knjigu sa zadacima, trebaš znati da ne smiješ nigdje pogriješiti. Ok, grešaka nema previše, ali opet ih ima sasvim dovoljno da ih se proglasi neozbiljnima.

Osim toga, jako mi ide na onu stvar to što se baš sve pretvara u biznis. Zar EPSO nije mogao imati jednu podstranicu sa stotinama, pa ako treba i tisućama zadataka da ljudi mogu BESPLATNO vježbati? Njih bi to koštalo zanemarivo malo, a mi bi uštedili i imali iz čega vježbati.

Besplatno? Mora da se salis, nema nes poput besplatnog rucka. Sve se u zivotu placa i sve se u zivotu vraca. Tako je meni rekao jedan pametan covjek dok sam bio klinac i moram priznati da ima nes u tome... Ja to gledam kao ulaganje u sebe, sva ta pitanja koja sam kupio. a sve ti na ovom svijetu mogu uzeti ali znanje ne. Tako da, platis i imas, a sad kakve je kvalitete to je vec druga stvar. ;)

Glede kvalitete, pogledajte slobodno ovaj apstraktni ovdje.

http://s11.postimage.org/dp6ias2df/A2a.jpg

Znaci, uocio sam 4 pravila:
1. Strelica uvijek pokazuje stupac u kojem se nalazi zatamnjeni simbol.
2. Oblik simbola koji je zatamnjen zatamnjuje i sve iste simbole u tablici, npr ako je srce zatamnjeno u tom stupcu sva su srca zatamnjena.
3. Strelica rotira za 90 stupnjeva u smjeru kazaljke na satu.
4. Strelica putuje u donja dva stupca gore dolje zatim se seli za jedan stupac nadesno pa ponavlja postupak.

I zaokruzih B.

A ovo je odgovor koji oni pruzaju, dvije to tih stvari su njima 'random' ili bez 'discernible logical pattern'. :D

http://s16.postimage.org/79iyfhw5x/A2b.jpg

Da covjek ne povjeruje. I aj ti onda prijavljuj kad na Hardu ima dost takvih gresaka...

Ma nema veze. Nego, jel ima itko informaciju kakvu novu od prijatelja/kolega/znanaca koji su bili danas na testiranju kakvi su zadaci..?

Mannuel9
24.09.2012., 13:11
pozdrav ljudi,

nisam bio u toku jer sam skoro dosao iz inozemstva. Mozete li mi samo reci vezano za pripreme, kako se pripremate tj koje knjige koristite?
Dosta se prica o nekim radionicama koje Vas obucavaju i tako, jedna od njih je i Eureka koja naplacuje skoro 2000 kn za 10 sati obuke. malo mi je to previse novca kao i vecini pa ne znam, sta mislite posto nisam u toku dali da odem na to ili je dovoljno samo uzeti knjige, online testove i raditi i raditi.

hvala na odgovoru unapred.

barbaraXS
24.09.2012., 14:22
Ma ja sam u banani glede toga, mogu ja sve hard zadatke rijesiti samo je pitanje vremena, nema sanse da napravim u predvidjeno vrijeme. Kako ce biti na EPSO testu nemam pojma, jos mi Num i Abs idu ali verbal mi je od Arboreusa predugacak za uopce procitat do kraja u 105 sekundi. Kako tebi uspijeva, odaj tajnu ak imas koji novi trik... ;)

naravno da je nemoguće predvidjeti kakvi će VERB zadaci biti na testiranju, ali ja si nekako mislim da neće svih 20 pitanja bit po 400 riječi, kao što nam servira arboreus.
drugim riječima, taktika bi bila pokušati dobiti na vremenu na kraćim zadacima, odnosno na zadacima gdje je lakše doći do rješenja bez prečitavanja cijelog zadatka. to treba kompenzirati i u preostalom bonus vremenu posvetiti se zahtjevnijim, odnosno "kobasičastijim" rečenicama.
ukratko, pokušati što manje vremena ulupati na čitanje teksta, a više na traženje pravih informacija.

tak ću bar ja probat, evo čeka me test idući tjedan. javim kak je bilo, ak preživim :rofl:

dangerz0ne
24.09.2012., 17:55
naravno da je nemoguće predvidjeti kakvi će VERB zadaci biti na testiranju, ali ja si nekako mislim da neće svih 20 pitanja bit po 400 riječi, kao što nam servira arboreus.
drugim riječima, taktika bi bila pokušati dobiti na vremenu na kraćim zadacima, odnosno na zadacima gdje je lakše doći do rješenja bez prečitavanja cijelog zadatka. to treba kompenzirati i u preostalom bonus vremenu posvetiti se zahtjevnijim, odnosno "kobasičastijim" rečenicama.
ukratko, pokušati što manje vremena ulupati na čitanje teksta, a više na traženje pravih informacija.

tak ću bar ja probat, evo čeka me test idući tjedan. javim kak je bilo, ak preživim :rofl:

Je, takvu sam i ja strategiju razradio, prvo laksi pa tezi pa kako stignem. Sretno, nadam se da cemo jednog dana biti kolege. Cini se da bi se to moglo dogoditi buduci da vecina nas koja je ovdje vec mjesecima/godinama tipkala ima realne ambicije i volju za radom. Mozda cemo svi proci, prije ili kasnije, ko to moze znati, nema nas bas puno..? Zato i tebi i drugima isto zelim srecu ovih dana... :)

dangerz0ne
24.09.2012., 18:09
pozdrav ljudi,

nisam bio u toku jer sam skoro dosao iz inozemstva. Mozete li mi samo reci vezano za pripreme, kako se pripremate tj koje knjige koristite?
Dosta se prica o nekim radionicama koje Vas obucavaju i tako, jedna od njih je i Eureka koja naplacuje skoro 2000 kn za 10 sati obuke. malo mi je to previse novca kao i vecini pa ne znam, sta mislite posto nisam u toku dali da odem na to ili je dovoljno samo uzeti knjige, online testove i raditi i raditi.

hvala na odgovoru unapred.

Prouci malo starije postove pa ces vidjeti kakve su sve mogucnosti kao i to da su mnogi odustali od takvih 'radionica' jer su skupe za ono kakve informacije pruzaju.

nadaumirezadnja
24.09.2012., 22:34
:504:Je, tako je i meni bilo s madjarevom knjigom ali vrijeme mi je bilo malo iznad 40 minuta, a sad Arboreus. Hard zadaci su tezi na Arboreusu od madjarevih zadataka, javi kako ti ide i ako uspijes neku dobru tehniku smislit.

Može li mi netko dati podatke o madjarevoj knjizi i gdje je naći. HELP!

dangerz0ne
25.09.2012., 00:05
:504:

Može li mi netko dati podatke o madjarevoj knjizi i gdje je naći. HELP!

Probaj utipkati 'ultimate eu test book' u neku trazilicu i vidi gdje je ima za kupiti.

Mannuel9
25.09.2012., 07:09
[jel dovoljno ucit samo po Banethovoj knjizi? vidim da je cijena oko 350 kn, pa jel da uzimam sta mislite ili preporucujete nesto drugo?

barbaraXS
25.09.2012., 08:12
Sretno, nadam se da cemo jednog dana biti kolege. Cini se da bi se to moglo dogoditi buduci da vecina nas koja je ovdje vec mjesecima/godinama tipkala ima realne ambicije i volju za radom. Mozda cemo svi proci, prije ili kasnije, ko to moze znati, nema nas bas puno..? Zato i tebi i drugima isto zelim srecu ovih dana... :)

hvala, također! i zbilja se nadam istom!
sretno svima, nadam se da ćemo uskoro moći podijeliti neka realna iskustva s prvog pravog concoursa za 'rvate :-)

tiret
25.09.2012., 18:07
Zar EPSO nije mogao imati jednu podstranicu sa stotinama, pa ako treba i tisućama zadataka da ljudi mogu BESPLATNO vježbati? Njih bi to koštalo zanemarivo malo, a mi bi uštedili i imali iz čega vježbati.

Ček, zar vi ne vježbate i besplatne epso zadatke na epsotraining.eu

Sam si generiraš nove po potrebi al nakon nekog vremena se počnu ponavljati i lakši su od harda..al ok je svakako proći ih i super je što mjeri vrijeme ko na testu.

Mya
25.09.2012., 19:26

Sam si generiraš nove po potrebi al nakon nekog vremena se počnu ponavljati i lakši su od harda..al ok je svakako proći ih i super je što mjeri vrijeme ko na testu.

Ja se već danima pokušavam ulogirati na stranicu i ne ide :( Uspjela sam zadnji put u subotu, odradila 3 testa i ne ide više od tad. Kad se ti uspijevaš logirati? Usred noći? :D

drot13
26.09.2012., 15:51
Premjestio sam neke komentare na glavnu EPSO… (http://www.forum.hr/showthread.php?t=423512&page=168) temu (dupliće sam pobrisao) i molim da o tijeku natječaja, pojedinostima i sl. raspravljate tamo, obzirom da je to glavna tema, a da na ovoj temi raspravljate o konkretnim zadacima koji budu sporni. Hvala na razumijevanju.

dangerz0ne
26.09.2012., 16:51

Po meni ti zadaci izgledaju kao AST razina, prelagani su za lingviste.

bianchini
26.09.2012., 16:58

Jesu laksi nego hard na Arboreusu, ali sličniji su onome kako EPSO postavlja zadatke (govorim na osnovu assessment testa i primjera sa EPSO sajta, druga iskustva nemam), te ih nije loše izvježbati. Inace mislim da je bolje vjezbati iz vise izvora, jer svaki autor ima neku svoju logiku.

dangerz0ne
26.09.2012., 17:37
Jesu laksi nego hard na Arboreusu, ali sličniji su onome kako EPSO postavlja zadatke (govorim na osnovu assessment testa i primjera sa EPSO sajta, druga iskustva nemam), te ih nije loše izvježbati. Inace mislim da je bolje vjezbati iz vise izvora, jer svaki autor ima neku svoju logiku.

Je, to si dobro uocio/la, ovi s doticnog sjata su identicni obliku odnosno formi zadataka kakve smo imali 2009.g.

Kakva su ti iskustva s drugim sajtovima? Ima li neze blize stvarnim testovima a da je tezine harda na Arboreusu?

bianchini
26.09.2012., 18:46
Je, to si dobro uocio/la, ovi s doticnog sjata su identicni obliku odnosno formi zadataka kakve smo imali 2009.g.

Kakva su ti iskustva s drugim sajtovima? Ima li neze blize stvarnim testovima a da je tezine harda na Arboreusu?

Pa nisam nigdje vise placala, ali sam rjesavala sto god sam nasla na netu besplatno, kao sample. Narocito sam trazila ABS zadatke, jer mi se ne svidjaju Arboreusovi. Smisle jedan zadatak, pa nam onda daju jos 50 takvih slicnih. Ovo je jedan od sajtova (mozda si na njega vec naisao), ima 45 besplatnih verbal pitanja: www.epsotrainingonline.com. Ni ABS im nisu losi, samo sto nemaju objasnjenja.

barbaraXS
26.09.2012., 21:32
Pa nisam nigdje vise placala, ali sam rjesavala sto god sam nasla na netu besplatno, kao sample. Narocito sam trazila ABS zadatke, jer mi se ne svidjaju Arboreusovi. Smisle jedan zadatak, pa nam onda daju jos 50 takvih slicnih. Ovo je jedan od sajtova (mozda si na njega vec naisao), ima 45 besplatnih verbal pitanja: www.epsotrainingonline.com. Ni ABS im nisu losi, samo sto nemaju objasnjenja.

isprobala sam www.epsotrainingonline.com
za vježbu su sasvim OK.
ima dosta tematskih EU tekstova, što je plus;
interface im nije bogzna što. potrebno je dosta skrolanja dok ne pročitaš cijeli, malo duži tekst;
neki zadaci su dozlaboga šlampavo sročeni, grafike odokativne, što iritira ako se npr. traži točan postotak na temelju iste;
redoslijed ponuđenih odgovora proizvoljan, katkad posve zbunjujuć. npr. ponuđen odgovor 1, za njim slijedi 2 "none of the above", pa 3, 4 i 5... mislim, tko je tu lud. valjda je logično da "none of the above" slijedi na kraju niza od nekoliko ponuđenih odgovora - e sad, ja i inače volim picajzlit ali neka me isprave ako griješim;
ABS su blaga katastrofa. crteži kao iz vrtića, sve zbrda-zdola. pored toga, jednom označeno rješenje ne možeš više opozvati.
mislim da se mađar u online verziji ipak više potrudio.

bianchini
26.09.2012., 22:19
isprobala sam www.epsotrainingonline.com
za vježbu su sasvim OK.
ima dosta tematskih EU tekstova, što je plus;
interface im nije bogzna što. potrebno je dosta skrolanja dok ne pročitaš cijeli, malo duži tekst;
neki zadaci su dozlaboga šlampavo sročeni, grafike odokativne, što iritira ako se npr. traži točan postotak na temelju iste;
redoslijed ponuđenih odgovora proizvoljan, katkad posve zbunjujuć. npr. ponuđen odgovor 1, za njim slijedi 2 "none of the above", pa 3, 4 i 5... mislim, tko je tu lud. valjda je logično da "none of the above" slijedi na kraju niza od nekoliko ponuđenih odgovora - e sad, ja i inače volim picajzlit ali neka me isprave ako griješim;
ABS su blaga katastrofa. crteži kao iz vrtića, sve zbrda-zdola. pored toga, jednom označeno rješenje ne možeš više opozvati.
mislim da se mađar u online verziji ipak više potrudio.

Uf, napisala sam duzi odgovor i sve mi se izgubilo. Ukratko, istina je da je Madjar organiziran, da sajt radi odlicno, te sam zato samo njemu i dala pare.

Medjutim, probala sam i gomilu nekih drugih sajtova sa besplatnim primjerima. Ovaj mi se cinio zgodan za vjezbu, a ABS mi je bio dobar u tu svrhu, jer se dosta razlikovao od Arboreusa. A cini mi se da nije dobro pratiti samo jednu vrstu logike. Sto raznovrsnije, to bolje.

Anyway, jos nisam otkrila kako se maksimalno skoncentrirati na testu. To me sad trenutno muci.

barbaraXS
26.09.2012., 22:43
Uf, napisala sam duzi odgovor i sve mi se izgubilo. Ukratko, istina je da je Madjar organiziran, da sajt radi odlicno, te sam zato samo njemu i dala pare.

Medjutim, probala sam i gomilu nekih drugih sajtova sa besplatnim primjerima. Ovaj mi se cinio zgodan za vjezbu, a ABS mi je bio dobar u tu svrhu, jer se dosta razlikovao od Arboreusa. A cini mi se da nije dobro pratiti samo jednu vrstu logike. Sto raznovrsnije, to bolje.

Anyway, jos nisam otkrila kako se maksimalno skoncentrirati na testu. To me sad trenutno muci.

ma sve ok :top:
treba isprobati što više u svrhu bildanja mozga. učinih, vidjeh.

muči me ista stvar u pogledu koncentracije. i kako ne paničariti na samom ispitu. navodno da fizičko vježbanje pomaže smirivanju.
za koncentraciju mislim da je bitno i da se ne pretjeruje s dnevnom dozom učenja/revidiranja. inače je efekt suprotan.

bianchini
26.09.2012., 22:57

muči me ista stvar u pogledu koncentracije. i kako ne paničariti na samom ispitu. navodno da fizičko vježbanje pomaže smirivanju.
za koncentraciju mislim da je bitno i da se ne pretjeruje s dnevnom dozom učenja/revidiranja. inače je efekt suprotan.

Najgore mi je za tih 20 verbal pitanja. To treba odraditi u jednom dahu, ne osvrtati se na prethodna pitanja, a to bas nije jednostavno. Ali ajde, vidjet cemo. Ja sam 9. 10. na testu. Dve dana prije toga namjeravam prestati sa svim vjezbanjima da odmorim mozak. U pravu si da previse vjezbe ima kontra efekat. Obicno mi bolje ide ono sto uradim prvo u danu.

tiret
27.09.2012., 07:29

Je da, stvarno su laki al je glupo onda da imaju za birat hoćeš li AD zadatke ili AST level :ne zna:

baš me zanima koja je stvarno težina zadataka, bilo bi super da netko ko je bi na testu javi :)

dangerz0ne
27.09.2012., 10:33

Danas cu vidit taj jesam li ga ili nisam...

I mene je to mucilo pa sam skuzio da mi trening pomaze i to dosta. Nakon treniranja kasnije sam tako dobro umoran i smiren da mi rjesavanje ide puno brze i skoncentriranije nego inace. Ne moram triput citat nego odmah sve sjedne 'iz prve'. Jesi razmisljala da si odradis mali lagani treningic ujutro, par cucnjeva, iskoraka, raskoraka i raznoski, cisto da potaknes cirkulaciju?

Bome, pretekla si me, svaka ti cast. ;) Je, bildanje mozga meni ide paralelno s bildanjem po stanu. A jel moram spominjati da je korisno za zdravlje i figuru..? :D

Ako previse radim na zadacima koncentracija mi opada i pocnem biti povrsan, tak da mi je jednom do dvaput dnevno cijeli 'krug' odradit vise nego dosta. Znaci nekih 20 verb 10 num, stanka, 10 abs pa 10 verb2jezik. Ako forsam sve mi se raspada, pocinjem razmisljati o obvezama umjesto o smislu zadatka pa onda sebe ulovim kako citam triput istu recenicu i na taj nacin gubim vrijeme.

Zato ne treba pretjerivati, definitivno.

sadevi
28.09.2012., 10:00
pozdrav odličnoj ekipi!
evo i mene s jednim pitanjem...dogodi li vam se da pri rješavanju testova na arboreusu označite odgovor koji smatrate točnim, a onda vam sustav taj odgovor promijeni u neki drugi kad izbaci rezultat testa?

Oću neki nick
28.09.2012., 10:11
koncentraciju si vježbaj dok još vježbaš i zadatke :)

svaki put kad ti odlutaju misli, reci si: budi tu. ili vrati se. ili tako nešto.

sretno.

bottleofpills
28.09.2012., 11:47
http://i46.tinypic.com/v5ak93.jpg

Kako biste ovo riješili?

Edit - sjetio sam se u međuvremenu. Bože, kako debilan zadatak...

frks
28.09.2012., 12:01

Kako biste ovo riješili?

cannot say.

dangerz0ne
28.09.2012., 18:22

Kako biste ovo riješili?

Edit - sjetio sam se u međuvremenu. Bože, kako debilan zadatak...

U biti je ovo dobar zadatak, zaguljen je jer se u pocetku uopce ne kuzi konkretno koji tocno detalj treba izracunati...

D) 7.6%

chicofelipe
28.09.2012., 19:00
Yup. Odgovor je D) 7.6%.

Ustvari je laganica, ali zbunjuje ovo "four nights trips". Rjesenje se moze dobiti za 15 sekundi: 38+62=100 i to je 20%. Dakle, 100% bi bilo 500. I sada treba izracunati koliko je 38 od tih 500. Dobije se 7.6%. Simple as that.

bottleofpills
28.09.2012., 19:40
Yup. Odgovor je D) 7.6%.

Ustvari je laganica, ali zbunjuje ovo "four nights trips". Rjesenje se moze dobiti za 15 sekundi: 38+62=100 i to je 20%. Dakle, 100% bi bilo 500. I sada treba izracunati koliko je 38 od tih 500. Dobije se 7.6%. Simple as that.

Točno, ili još jednostavnije, 38 podijeliti sa 5.

Mary00
30.09.2012., 12:29
Ako se neki broj(x) smanji za 5%, na koji od ova dva načina ćemo izračunati novi iznos:

a) x * (100%-5%)
x* 95%
x*0.95

ili

b) x/1.95

Kužim kako se dođe do formule u a) primjeru i tog načina se uglavnom držim kad vježbam. No, u zadacima nailazim dosta često i na b) opcije rješavanja, ali mi se rezultati ova dva načina ne poklapaju uvijek.

:ne zna:

dangerz0ne
30.09.2012., 12:55
Ako se neki broj(x) smanji za 5%, na koji od ova dva načina ćemo izračunati novi iznos:

a) x * (100%-5%)
x* 95%
x*0.95

ili

b) x/1.95

Kužim kako se dođe do formule u a) primjeru i tog načina se uglavnom držim kad vježbam. No, u zadacima nailazim dosta često i na b) opcije rješavanja, ali mi se rezultati ova dva načina ne poklapaju uvijek.

NA koji konkretno zadatak mislis?

a) bi bilo ispravno ako se smanjilo za 5%.

tina-valentina
30.09.2012., 13:55

A bi bilo ispravno ako se smanjilo za 5%.

To i mene uvijek buni.

sadevi
30.09.2012., 14:33

a) x * (100%-5%)
x* 95%
x*0.95

ili

b) x/1.95

zavisi sto ti je zadano...broj koji tek treba izgubiti 5% (x*0.95) ili broj koji je vec izgubio 5% a treba ti vrijednost koja je bila prije (/1,95)

rabiosa
30.09.2012., 15:30
zavisi sto ti je zadano...broj koji tek treba izgubiti 5% (x*0.95) ili broj koji je vec izgubio 5% a treba ti vrijednost koja je bila prije (/1,95)

:s:

dangerz0ne
30.09.2012., 16:45

Hmmm, buduci da me to vec kolegica pitala na pp onda ajmo jos jednom proci kroz postotke. Njen primjer je bio s 100, ako se taj iznos smanjio za 5% onda ce to biti 100 * 0.95 = 95 jer 1.00 - 0.05 = 0.95

Ukoliko zelimo znati S KOLIKO je nes naraslo za 5% i postalo 100 onda to djelimo s 1.05 a ne s 1.95 pa dobijamo 95.238. Ukoliko bi djelili s 1.95 rezultat ne bi odgovarao porastu od 5% do rezultata od 100. Ako se kojim slucajem nes smanjilo za 5% i postalo 100 onda je to 100 : 0.95 = 105.263 i to su vecinom operacije koje se koriste u racunanju Arboreusovih zadataka. Ne nuzno i EPSO, nerijetko je logika zdataka takva da se na EPSO zadacima nesto da skratiti ili smisleno doci do pravog rezultata umjesto egzaktnog racunanja.

I naravno, svi znaju da ako se nes uvecalo za 5% to mnozimo s 1.05 da dobijemo rezultat.

sadevi
30.09.2012., 17:37
Hmmm, buduci da me to vec kolegica pitala na pp onda ajmo jos jednom proci kroz postotke. Njen primjer je bio s 100, ako se taj iznos smanjio za 5% onda ce to biti 100 * 0.95 = 95 jer 1.00 - 0.05 = 0.95

Ukoliko zelimo znati S KOLIKO je nes naraslo za 5% i postalo 100 onda to djelimo s 1.05 a ne s 1.95 pa dobijamo 95.238. Ukoliko bi djelili s 1.95 rezultat ne bi odgovarao porastu od 5% do rezultata od 100. Ako se kojim slucajem nes smanjilo za 5% i postalo 100 onda je to 100 : 0.95 = 105.263 i to su vecinom operacije koje se koriste u racunanju Arboreusovih zadataka. Ne nuzno i EPSO, nerijetko je logika zdataka takva da se na EPSO zadacima nesto da skratiti ili smisleno doci do pravog rezultata umjesto egzaktnog racunanja.

I naravno, svi znaju da ako se nes uvecalo za 5% to mnozimo s 1.05 da dobijemo rezultat.

txs, dangerzone, krivo sam utipkala /1.95 :(

dangerz0ne
30.09.2012., 17:54
txs, dangerzone, krivo sam utipkala /1.95 :(

Tu smo da pomazemo jedni drugima, bar sam ja tako shvatio ovaj dio foruma gdje je EPSO u pitanju. Slobodno neka netko drugi postavi bolji nacin ako postoji, uvijek svi mozemo nes novo nauciti. ;)

Jos jedna sitnica, ako se npr trazi dvopostotni godisnji porast od 2003. do 2007. g. onda se pomnozi broj x s 1.02 te stisne jedanput za 2004.g, zatim se samim pritiskom na tipku jednakosti stisne jos jednom za 2005.g. te nakon jos dvaput dobijamo rezultat za 2007.g. To moze ustediti vrijeme racunanja postotaka.

Ako se trazi porast od dva posto godisnje onda je to 8% kroz doticne 4 godine. Time se moze ustediti par sekundi ako se pomnozi s 1.08.

Mary00
30.09.2012., 18:42
Puno hvala dangerz0ne i sadevi. Sad mi je napokon jasna razlika!

Ne usudi se puno ljudi pomagati konkurenciji. :D Ali sa mnom nemate brige. :rofl: Ja idem informativno, da vidim kako to sve izgleda. Rezultati mojih probnih testova nisu ohrabrujući.

Bilo je više primjera, ali zadnji koji me zbunio bio je 16. zadatak na ovom testu http://www.assessmentday.co.uk/numerical/Free/NumericalTest2/Numerical-Reasoning-Test2-Solutions.pdf

tiret
30.09.2012., 18:43
Ako se trazi porast od dva posto godisnje onda je to 8% kroz doticne 4 godine. Time se moze ustediti par sekundi ako se pomnozi s 1.08.

zar nije da ako se traži porast od 2% godišnje rješenje isto kao i ovaj prvi zadatak koji si rekao, za svaku godinu novi rezultat pomnožimo s 1.02.
tipa kroz 4 godine jer svaku godinu novu vrijednost uvećaš za 2%

tiret
30.09.2012., 18:47

najbitnije je shvatiti imamo li ili tražimo početnu vrijednost. meni je super na ovom forumu kako si svi pomažu i nadam se da ćemo svi proć - to i nije nemoguće jer nas ovdje nema tak puno :)

dangerz0ne
30.09.2012., 19:34
zar nije da ako se traži porast od 2% godišnje rješenje isto kao i ovaj prvi zadatak koji si rekao, za svaku godinu novi rezultat pomnožimo s 1.02.
tipa kroz 4 godine jer svaku godinu novu vrijednost uvećaš za 2%

Hmm, vec sam ovdje vodio s nekim razgovor u vezi slicnih postotaka pa treba malo obratiti paznju na detalje, to je upravo ona sitnica na koju i Baneth i ostali upozoravaju.

Razlikujemo dvije stvari, uvecanje od 2% godisnje i godisnje uvecanje za 2%. U prvom slucaju se nakon prve godine glavnica uvecala za tih 2% i ponovno na taj iznos ide opet 2% dok u drugom slucaju je to zbrajanje odnosno kroz taj niz od 4 godine svake godine ce biti istih 2% vise. 100 kroz 4 godine ce u drugom slucaju biti 108 necega ((1.02*4)*100) dok ce u prvom slucaju to biti 108.24 (100*(1.02(1.02(1.02(1.02))))). Uzeo sam takav primjer kao i kolegica da bude jasnija predodzba.

Kad su postoci od 1% i manje godisnje to ce kod rezultata najcesce biti zanemarivo pa mozemo pogledati odstupanja u rezultatima i najcesce ne moramo racunati precizno. Ali ako je postotak od npr 5% navise (probajte samo za vlastitu vjezbu izracunati 5% godisnje na 7 godina) onda se taj broj zna dobrano povecati kroz godine. Cini mi se da su EPSO zadaci tako postavljeni da traze logiku racionalnog zakljucivanja i od osobe da moze zdravim umom anticipirati kakv ce biti rezultat. Drugim rjecima, koliko je tko 'bistar' kako se to kaze u narodu.

Zato i je preporuka da se dobro procita tocno rezultat koji se trazi, da se analizira cilj i kako najlakse doci do njega. Ako to znaci raditi aproksimativno i izgubiti na tocnosti a da nije bitna tocnost u rezultatu, neka. Nadam se da je to objasnjenje zadovoljavajuce...

tiret
30.09.2012., 20:04
tnx na objašnjenju iako, iskreno, meni uvećanje od 2% godišnje i godišnje uvećanje za 2% isto zvuči jer mi se čini da se svaki put odnosi na novodobivenu vrijednost. ne znam, možda sam zbunjena..slažem se da su razlike većinom zanemarive

inače, koje sve još preporučujete osim Banetha. Arboreus, Orseu, još kaj?

Anida
30.09.2012., 20:49

Ma kada stižete sve to proći? :ne zna:

Bijah na ondašnjem CAST-u i sada otvorih famoznog Banetha za AD-ove.
Pobogu, što se desilo u međuvremenu? :zubo:
Onda sam gađala po 90% numerical a sad 30%? Od prvih 10 numericala sam dobila glavobolju.
Nemoguće da će takvi zadaci biti; to ni bog ne riješi za dvije minute.

tiret
30.09.2012., 21:30
a iskreno ne znam, ali ako bude nekoliko tisuća prijavljenih onda trebaju biti teži zadaci jer što ako tipa 500 ljudi ima 100% riješeno
i slično..mislim, neka eliminacija mora biti.

ja pitam za dodatne zadatke jer evo završit ću uskoro Banetha i idem prvo za prevoditelje a onda mi treba još nešto za vježbat do testiranja za administratore

dangerz0ne
01.10.2012., 00:54

Ne usudi se puno ljudi pomagati konkurenciji. :D Ali sa mnom nemate brige. :rofl: Ja idem informativno, da vidim kako to sve izgleda. Rezultati mojih probnih testova nisu ohrabrujući.

Bilo je više primjera, ali zadnji koji me zbunio bio je 16. zadatak na ovom testu http://www.assessmentday.co.uk/numerical/Free/NumericalTest2/Numerical-Reasoning-Test2-Solutions.pdf

Mali osvrt na temu 'konkurencije'... Probaj razmisljati van uobicajenih okvira, jer nacin da vidis svoje kolege kao konkurenciju ce te samo kociti u napredku. Naime, mi si NISMO konkurencija iz sljedecih razloga: svatko od nas ima neke svoje vjestine i umijeca, znanja i sposobnosti po kojima je specifican. Evo ti prve razlike, ti ces mozda prevoditi njemacki i talijanski a ja prevodim engleski i francuski. Zatim, ti ces mozda imat magisterij iz jedne materije a ja iz druge. Ti ces imati jednu vrstu radnog iksustva a ja drugu. To su velike razlike a EPSO i institucije traze kompetentne osobe. Drugim rjecima, ti ces biti kompetentna na jednom podrucju gdje ti ja niti mogu niti zelim konkurirati a ja na drugom. I pri odabiru odnosno selekciji oni koji biraju sigurno ce odabrati onu najprikladniju osobu za neki zadatak ili posao. Danas sutra radit cemo mozda nes zajedno, pomagati jedno drugoga da se lakse, bolje i ucinkovitije dodje do cilja. Ovo su predselekcijski testovi a pravi testovi nas tek cekaju u AC. A tamo izabiru po tome koja im je osoba najkompetentnija za neki posao, to svi prije ili kasnije i sami uvide.

Doticni zadatak je lagan jer imas sve podatke servirane i tu dobro vidis primjer o djeljenju kako bi se dobio rezultat postotka. Naime, ako je 373.92 bio broj Faulty Hardware koji je s necega narastao na taj iznos onda je taj broj dovoljno podijeliti s 1.15 i dobijemo 325.15. Pogledaj malo prethodni post u kojem smo pricali "Ukoliko zelimo znati S KOLIKO je nes naraslo za 5% i postalo 100 onda to djelimo s 1.05." i vidit ces da je to taj slucaj.

tnx na objašnjenju iako, iskreno, meni uvećanje od 2% godišnje i godišnje uvećanje za 2% isto zvuči jer mi se čini da se svaki put odnosi na novodobivenu vrijednost. ne znam, možda sam zbunjena..slažem se da su razlike većinom zanemarive

Imas Banetha? Tamo je negdje na pocetku numerickih dobro objasnjena razlika percentage increase i percentage points increase.

To troje su uglavnom ono po cemu neki uce dok onaj careergym.com i slicni bas i nisu mozda primjereni EPSOu nego necem drugom. Medjutim, mnogi su ovdje ucili samo iz knjige i koliko primjecujemo postigli odlican prolazak.

Onda sam gađala po 90% numerical a sad 30%? Od prvih 10 numericala sam dobila glavobolju.

Kriteriji su se ocito malo pojacali ako usporedis zadatake od CASTa i Concours-a. A i ono su bili za FG polozaje a ovo su za AD, zatim tu je i preustroj nacina testiranja uvodjenjem AR i SJT, za predpostaviti je da ce na ovogodisnjem biti teza pitanja.

Kad stignemo? Vecinu ljeta sam umjesto na kupanju u moru proveo za knjigom, tek predkraj ljeta se par puta bucnuo i malo bojicu uhvatio. Ocito je nama nekima ovdje zelja jaka za uspjehom, nadam se da ce nam se to isplatiti...

...

Netko je dobro primjetio da nas nema puno ovdje. Mozda kojih tridesetak ozbiljno zainteresiranih. To se lako vidi od prvih postova od prije tri godine (jos od CASTa) do danas, ko stvarno zeli raditi u institucijama EU a ko je turista. Pogotovo kad vidim da nekto pita jel moze birati di hoce raditi jer mu se Brisl "...bas i ne svidja, tmuran i depresivan je grad..." Kako kaze Facer ili Polar, ne sjecam se vise, 'neki doista nisu za taj posao'. :D

tina-valentina
01.10.2012., 07:00
Puno hvala dangerz0ne. Pravi si kolega. Bilo bi stvarno super, ako se ikad dokopam Brisela, raditi s ljudima kao što si ti. Sretno svima koji u naredna 2 tjedna polažu!!!!! In bocca al lupo :-)

Anida
01.10.2012., 07:49
Kriteriji su se ocito malo pojacali ako usporedis zadatake od CASTa i Concours-a. A i ono su bili za FG polozaje a ovo su za AD, zatim tu je i preustroj nacina testiranja uvodjenjem AR i SJT, za predpostaviti je da ce na ovogodisnjem biti teza pitanja.
Malo pojacali? :D
Sasvim je ocekivano da su se pojacali, ali cini mi se da je Baneth malo pretjerao. Verbal mu (barem ovo s pocetka) nije verbal jer bi se tekst trebao odnositi na zakljucivanje a ne na hrpu nepoznatih rijeci (recimo ono o galaksijama) koje skupa izgledaju kao da je jezik za koji covjek nikad nije cuo.
Numerical takodjer: previse brojeva, previse podataka i previse racunskih operacija da bi se i teoretski moglo rijesiti u 2 minute.
Doduse, bolje je naravno uciti na tezem pa na testu imati lakse nego obratno.

Kad stignemo? Vecinu ljeta sam umjesto na kupanju u moru proveo za knjigom, tek predkraj ljeta se par puta bucnuo i malo bojicu uhvatio. Ocito je nama nekima ovdje zelja jaka za uspjehom, nadam se da ce nam se to isplatiti...
Bravo. :)

Netko je dobro primjetio da nas nema puno ovdje. Mozda kojih tridesetak ozbiljno zainteresiranih. To se lako vidi od prvih postova od prije tri godine (jos od CASTa) do danas, ko stvarno zeli raditi u institucijama EU a ko je turista. Pogotovo kad vidim da nekto pita jel moze birati di hoce raditi jer mu se Brisl "...bas i ne svidja, tmuran i depresivan je grad..." Kako kaze Facer ili Polar, ne sjecam se vise, 'neki doista nisu za taj posao'. :D
Nema puno ljudi ovdje, ali to bas i ne znaci nesto, buduci da velika vecina i ne sudjeluje na Forumu. Pogledaj koliko se ljudi zaposlilo preko CAST-a a koliko ih je bilo na Forumu.
Za "padobrance" se slazem. Ako netko u ovoj fazi uleti s pitanjem koju knjigu da kupi i hoce li mu ona biti dovoljna, sigurno ga nece biti u drugoj fazi.

PS Ja sam isto bila "birac grada" - Lux nije dolazio u obzir. :D

barbaraXS
01.10.2012., 09:10

pomaže ako si npr. kao ja zaposlen/-a u najvećoj HR tvrtci: onoj od 300.000 i kusur "djelatnika" :D
kao štićenica Zavoda, imadoh proteklih mjeseci dovoljno vremena i volje da se posvetim zadačićima svih vrsta...
ma, može se sve, samo treba malo vremena i dišpeta, najčešće samom sebi... može se, stvarno!
PS. u međuvremenu sam stigla naći i posao. :eek:

marta1982
01.10.2012., 14:41
Pozdrav svima,
šizzziiiimmmmmm :) pa se eto prijavljujem i na forum. :)
Pripremam se od lipnja, svaki dan, uz ajde iznimku od tri tjedna godišnjeg... Rješavam Orseu Numerical i Verbal u jednoj knjizi, pa Orseu samo Verbal, pa Orseu Abstract, Orseu Numerical, Baneth 2010, Baneth 2012, Orseu SJT, Arboreus paket.
Test za prevoditelja mi je idući tjedan. A u fazi sam prijavljivanja i za AD.
Pitala bih vas, bili ili ne bili konkurencija.. Kako rješavate problem brzine? Ja sam se odlučila za sličnu varijantu koja je već spomenuta... Ukoliko u prvih 60 sekundi ne prepoznam kako riješiti numerički zadatak, flagirati ću ga i ostaviti za kraj (a pritom kliknuti na nešto što mi se od oka čini kao da bi moglo biti točno), za verbalni si puštam minutu i pol traženja odgovora pa klikčem bilo što što mi se čini da bi moglo biti i flagiram.. Abstraktno puštam minutu do kombinacije. Vidjela sam u dva iskustva koje su kolegice podijelile na drugom EPSO topic-u da ispočetka počnu teži zadaci pa kasnije ide prema lakšim. Pokazalo se i u numeričkim i verbalnim jednako, pa si mislim da bi uz flagiranje moja metoda trebala biti ok. No tijekom vježbe nekad mi ni ta racionalizacija ne pomaže i ne uspijevam sve u zadano vrijeme...
Savjeti, preporuke, iskustva?

tiret
01.10.2012., 15:58
dangerzone, čitala sam taj uvod al ne čini mi se da se to odnosi na ovo o čemu smo pričali al dobro, nema sad veze, idu mi dost dobro ti numerički zadaci za sada pa valjda na nekom levelu kužim kaj se traži

barabara čestitam na poslu, nadam se da će ti sljedeći biti u Briselu :) ili Lux, štogod već želiš..

meni je sad malo žao da si nisam ranije bukirala test, sad će me ovih deset dana još kaj imam izludit..

suntze
01.10.2012., 18:15
Ja sam se kupao cijelo ljeto, pa necu se valjda kupati u Bris ili Lux. Isto tako necu valjda raditi za €5000 da bi se mogao kupati kad to mogu sada. A i bilo je i +35 pa i vise pa bi mi mozak prokuhao da se nisam kupao, i nije me hladilo more i maestral pa opet ne bi mogao uciti.

Ako i ne dobijem posao ja cu se i dalje kupati.

Pa sto ste vi radili dok ste studirali zivili u katakombama i haremu? Ja brzo ucim ali ne mogu dugo pa stignem sve ostalo.

Normalno da je dobro izmjenjivati iskustva a i konkurencija je dobra jer tjera na bolji rad samo nemojte zaboraviti disati. Uvijek se nekome moze slomiti ruka ili noga ako dodje do ozbiljne konkurencije. Ili ako razmislim i ruka i noga, da ne moze doci do testnog centra i ne moze se koristiti racunalom. Hmm,:cerek: mozda obadvije ruke?

tina-valentina
01.10.2012., 20:35
Meni još uvijek ovo nije jasno, kad dođe u zadatku. Evo recimo, sad sam opet počela knjigu ispočetka i ima primjer odmah u 2. zadatku gdje mi je jano "per year" da množim sa 1.002 i tako do 2010. godine, a "over 5 years" da samo jednom pomnožim sa 1.032.

E sad u 5. zadatku kad treba smanjiti populaciju Irske ja sam naravno množila sa 0.998 umjesto djelila sa 1.002. To smanjenje me uvijek smota.....

bianchini
01.10.2012., 21:33
Meni još uvijek ovo nije jasno, kad dođe u zadatku. Evo recimo, sad sam opet počela knjigu ispočetka i ima primjer odmah u 2. zadatku gdje mi je jano "per year" da množim sa 1.002 i tako do 2010. godine, a "over 5 years" da samo jednom pomnožim sa 1.032.

E sad u 5. zadatku kad treba smanjiti populaciju Irske ja sam naravno množila sa 0.998 umjesto djelila sa 1.002. To smanjenje me uvijek smota.....

Jasno mi je što te muči, jer je i meni trebalo vremena da skuzim. Pokušat ću objasniti sto jednostavnije.

Imaš dva slučaja kad znaš sadašnji broj, a treba ti onaj iz prethodnog perioda:

a) Broj x se povećao za odredjeni postotak.

Npr. broj x se povećao za 25% i sada iznosi 400.

x = 400 / 1,25 = 320

b) Broj x se smanjio za odredjeni postotak.

Npr. broj x se smanjio za 25% i sada iznosi 300.

x = 300 / 0,75 = 400

geom
02.10.2012., 19:42
Za one koji su danas bili na testu: kako ste odgovorili na 1. pitanje iz hrvatskog? Ja sam se dvoumila između 1. i 4. odgovora.

sadevi
02.10.2012., 21:04
Za one koji su danas bili na testu: kako ste odgovorili na 1. pitanje iz hrvatskog? Ja sam se dvoumila između 1. i 4. odgovora.

Svatko od nas ima svoj tekst s pitanjima, u svim skupinama.

saintmozzer
08.10.2012., 23:00
Jel u Banethovoj knjizi u 66. zadatku numeričkog reasoninga neka pogreška?
Meni ispada porast za 2,20%.

Tnx

barbaraXS
10.10.2012., 12:09

Tnx

rezultat bi bio točan kad bi se tražio postotak. no, ovdje se traži čista razlika između dva broja.
znači, 12,5 na 100.000 ljudi (592,5 - 580 = 12,5).

sadevi
10.10.2012., 12:12

Tnx

nije greska...i porast ti je dobro ispao, samo je to pogresno rjesenje...
naime, u pitanju traze change in the combined NUMBER of doctors and nurses per 100.000 population in Italy from 2005 ti 2010 odnostno promjenu broja a ne postotnu promjenu (ni odgovori nisu u postocima)
tako da imas...
broj na 100000 2005 580
broj na 100000 2010 592.5
592.5-580=12.5
i to porast od 12.5
izracunavanje postotaka je sljedeci korak, ali to ti ne treba za ovaj zadatak
eto...nadam se da je pomoglo

saintmozzer
11.10.2012., 18:33
Nisam pažljivo čitao. Tnx sadevi i Barbara

mandarina
14.10.2012., 16:46
Dragi svi.. što se numeričkih zadataka tiče mene je pripremala jedna cura profa i za 4 sata sam bila spremna za ispit. Ok ja sam jako puno radila sama poslije, no stvar je u tome da sam došla sa doslovno znanjem osnovne škole(nisam imala pojma postotke, omjere , razlomke, jednadžbe ma ništa- mislim završila sam faks da ne mislite sada nešto ) i skroz mi bilo neugodno, no super brzo objašnjava i vrlo brzo sam pokopčala. Stvar je u tome da kad shvatiš princip treba malo vježbati sam i onda to ide. Bila sam na numeričkom dijelu ispita i stvarno je bio ok ( level medium je bio).
Možeš vježbati i sam, no ako netko ima level znanja kao ja, to će trajati jako dugo i neke stvari jednostavno ne možeš pokopčati sam i užasno se frustriraš. ( ja barem)
Bilo kako bilo, prošla ili ne meni je drago da sam naučila te stvari jer je to stvarno dio opće kulture uvijek sam malo imala kompleks od toga.
Dakle tko je zainteresiran neka mi se javi na pm i dobit će sve podatke.
Sretno svima!

mandarina
14.10.2012., 16:48
eh da i ne dobivam proviziju da ne mislite:D.. samo znam koliko sam se ja živcirala oko tog pa eto da pomognem; sretno vam svima ( a i meni ) :mig:

Rozakoza
14.10.2012., 18:55
Ljudi jel vi spremate taj SJT? Meni se to cini podosta konfuzno. Na jednom mjestu je dobro ako u odgovoru prezimas inicijativu u hoces preuzeti vise posla, a na drugom mjestu je odgovor u tom smislu netocan jer ispada da ne vodis racuna o work-life balance...
Moj problem je u tome da sam se ja u svom poslu navikla da ne mogu koristiti work-life balance argument za nista, vec da moram vuci ko magare, pa mi ovi odgovori dodju kao sok za organizam :kava:
Tu ulaze i ona pitanja o tome kako dan prije roka morate analizirati neke podatke...bla,bla. Ja bi ih pod normalno analizirala pola noci, pa cak i pod cijenu nespavanja. Ali ispada da to nije dobar pristup po njihovim uputama. Onda ja odgovaram da bi napravila posao tako da ukljucim nesto od novih podataka, a onda mi report na kraju kaze da mi je focus on delivery moderate :503:

barbaraXS
15.10.2012., 14:22
Ljudi jel vi spremate taj SJT? Meni se to cini podosta konfuzno. Na jednom mjestu je dobro ako u odgovoru prezimas inicijativu u hoces preuzeti vise posla, a na drugom mjestu je odgovor u tom smislu netocan jer ispada da ne vodis racuna o work-life balance...

SJT i meni dođe kao "minsko polje": nikad ne znaš na što ćeš nagazit. najteže je prozrijeti kakvu reakciju epso najviše preferira. u većini slučajeva, ponuđeni odgovori su preslični da bi ih bilo moguće jasno razlučiti. nijedan ne može biti pogrešan, osim primjera notorno neprofesionalnog ponašanja i sl.
imam dojam da ne vole ekstremne situacije, nego sve nešto uskladi-odradi-veni-vidi-vici i ostale fore, nešto ni vrit-ni mimo.
ja čitam pomalo iz banetha i ono nešto malo na epso siteu, i to je to. ali vrag pomalo odnosi šalu i mislim da ću morat nabavit nešto dodatno, nešto što traži ojriće zauzvrat :mad:

sadevi
18.10.2012., 08:26
SJT i meni dođe kao "minsko polje": nikad ne znaš na što ćeš nagazit. najteže je prozrijeti kakvu reakciju epso najviše preferira. u većini slučajeva, ponuđeni odgovori su preslični da bi ih bilo moguće jasno razlučiti. nijedan ne može biti pogrešan, osim primjera notorno neprofesionalnog ponašanja i sl.
imam dojam da ne vole ekstremne situacije, nego sve nešto uskladi-odradi-veni-vidi-vici i ostale fore, nešto ni vrit-ni mimo.
ja čitam pomalo iz banetha i ono nešto malo na epso siteu, i to je to. ali vrag pomalo odnosi šalu i mislim da ću morat nabavit nešto dodatno, nešto što traži ojriće zauzvrat :mad:

i mene muci sjt...imam osjecaj kao da se ni oni sami nisu dogovorili sto zele...jednom je tocan odgovor poraditi malo vise i deliver results, drugi put ne jer previse work load nije dobro jer bismo se previse umorili...
ili...ask your supervisor to do it, it's his job vs u sljedecem pitanju do it, show some initiative and get the job done
ili...u jednom bude receno da se nikad ne treba traziti produzenje deadline-a, a onda par pitanja dalje...doesn't seem urgent, trazite produzenje roka :504:
kako se onda pripremiti?!?!?! :503:

barbaraXS
18.10.2012., 14:56
i mene muci sjt...imam osjecaj kao da se ni oni sami nisu dogovorili sto zele...jednom je tocan odgovor poraditi malo vise i deliver results, drugi put ne jer previse work load nije dobro jer bismo se previse umorili...
ili...ask your supervisor to do it, it's his job vs u sljedecem pitanju do it, show some initiative and get the job done
ili...u jednom bude receno da se nikad ne treba traziti produzenje deadline-a, a onda par pitanja dalje...doesn't seem urgent, trazite produzenje roka :504:
kako se onda pripremiti?!?!?! :503:

fuzzy logic :ne zna:
dva su pravila ključna:
1. izaberi konkretno rješenje
2. poštuj proceduru i hijerahiju

sadevi
19.10.2012., 10:06
fuzzy logic :ne zna:
dva su pravila ključna:
1. izaberi konkretno rješenje
2. poštuj proceduru i hijerahiju

da, teoretski mi je jasno...
nazalost, kad ima vise konkretnih rjesenja, a slicni su... :503:
cak mi je teze naci least effective nego most

lakonoga13
19.10.2012., 15:21
Iz kojih vi materijala spremate SJT s obzirom da se Baneth nije baš proslavio količinom pitanja? :ne zna:

Rozakoza
19.10.2012., 19:54
Iz kojih vi materijala spremate SJT s obzirom da se Baneth nije baš proslavio količinom pitanja? :ne zna:

iz arboreus online testova, koji su dakako naplatni...

barbaraXS
19.10.2012., 21:16
iz arboreus online testova, koji su dakako naplatni...

ljudi, nije ni ovo tako loše, iako nije EPSO:
http://www.assessmentday.co.uk/situational-judgement-test.htm

dobar je radi čistog upoznavanja s teorijom, a ima i podosta zgodnih zadačića koji mjere iste kompetencije kao i EPSO. pa iako treba neke zadatke zanemariti, zbog toga jer se odnose na drukčiju korporativnu kulturu, ima ih nekoliko koji su sasvim na mjestu.
a kako potvrđuje moj pouzdani izvor, jedan je od ovih zadataka nedavno bio predstavljen na jednom live treningu za EPSO-SJT.

Rozakoza
19.10.2012., 22:12
ljudi, nije ni ovo tako loše, iako nije EPSO:
http://www.assessmentday.co.uk/situational-judgement-test.htm

dobar je radi čistog upoznavanja s teorijom, a ima i podosta zgodnih zadačića koji mjere iste kompetencije kao i EPSO. pa iako treba neke zadatke zanemariti, zbog toga jer se odnose na drukčiju korporativnu kulturu, ima ih nekoliko koji su sasvim na mjestu.
a kako potvrđuje moj pouzdani izvor, jedan je od ovih zadataka nedavno bio predstavljen na jednom live treningu za EPSO-SJT.

hvala ti :)

meni ide tak, tak. nikako da se pomaknem s mrtve tocke od 30, osim kad zadatke rjesavam ponovo pa vec znam tocan odgovor
a bit ce da mi je to domet. lose, lose... ne znam gdje sam procitala, na forumu ili drugdje, da je tu bitno imati preko 90%
i nekako mi vrijeme brzo iscuri...

amarkulin
20.10.2012., 12:35
Eto, ja sam danas krenuo na pripreme za SJT, prvo po Banethu. Rezultati slijede:
1 a- b+ | c+ d- | 1,0 bod
2 c- d+ | d+ c- | 2,0 bod
3 d+ b- | a+ d- | 0,5 bod
4 d- b+ | b+ d- | 2,0 bod
5 d- c+ | c+ d- | 2,0 bod
6 a+ d- | b+ c- | 1,0 bod
7 b- c+ | a+ d- | 1,0 bod
8 b- d+ | d+ b- | 2,0 bod
ukupno............|11,5 bod
u postocima......|71,9 %

Nisam ni nezadovoljan ovim "nultim" testom. Sad treba nabaviti malo žešće testove, i pročitati malo literature za kompetencije koje mi nisu legle...

amarkulin
21.10.2012., 11:21
Evo jedan zgodan zadačić (nisam primijetio je li netko već dao link):
http://situationaljudgement.blogspot.be/2012/09/sample-question-situational-judgement.html
Ovdje je odgovor i objašnjenje:
http://situationaljudgement.blogspot.be/2012/09/sample-answer-for-situational-judgement.html

lakonoga13
22.10.2012., 09:09
Ja sam mislila naručiti Orseu Situational Judgement Test Book. Čini mi se ok, i bolji mi je omjer cijene i broja SJT pitanja nego na Arboreusu.. Je li netko imao iskustva s njom?

amarkulin
22.10.2012., 14:47
Ja sam mislila naručiti Orseu Situational Judgement Test Book. Čini mi se ok, i bolji mi je omjer cijene i broja SJT pitanja nego na Arboreusu.. Je li netko imao iskustva s njom?
Ja nemam, ali možemo podijeliti troškove. :)

balegar
22.10.2012., 17:05
jel zna netko postupak zadatka vezan o omjeru auta u njemačkoj i španjolskoj koji je bio na testu prije popunjavanja aplikacije?

chicofelipe
22.10.2012., 20:10
jel zna netko postupak zadatka vezan o omjeru auta u njemačkoj i španjolskoj koji je bio na testu prije popunjavanja aplikacije?

U tablici si izmedju ostalih podataka imao slijedece:
Germany: Population 81189360. Number of cars (per 1000 inhabitants) 562.
Spain: Population 39753194. Number of cars (per 1000 inhabitants) 459.

Pitanje je glasilo: What is the ratio of the number of cars in Germany to the number of cars in Spain?

Ponudjeni odgovori su bili:
2:1
3:1
3:2
5:1
5:2

S obzirom da se broj automobila odnosi na broj/1000 stanovnika potrebno je podjeliti populaciju Njemacke sa 1000, te dobiveni broj pomnoziti sa brojem automobila na 1000 stanovnika. Dakle, 81189360:1000*562=45628420.

Isto to napravis i za Spanjolsku: 39753194:1000*459=18246716.

Sada podjelis ta dva broja da dobijes omjer (ratio). Dakle, 45628420:18246716=2.5.

Dakle tocan odgovor je 5:2 sto je gore izracunatih 2.5.

Ovo gore je bila duza verzija. Kraca verzija je da odmah uvidis da se broj automobila odnosi na 1000 stanovnika pa ne trebas tipkati sve te brojke u digitron vec odmah uzmi zaokruzeno:

Za Njemacku: 81100*562=45578200 (ali u glavi samo pamti 45.5 miliona)
Za Spanjolsku: 39700*459=18222300 (ali u glavi samo pamti 18.2 miliona)

Sada podjelis 45.5:18.2=2.5.

Dakle, opet dobijes da je odgovor 5:2.

Vjerojatno ima i jos laskih nacina za rjesavanje ali ovaj drugi nacin je sasvim dovoljan da bi se rijesio u 2 minute vremena koliko ces imati na ispitu po svakom numerickom zadatku.

Prvi nacin rjesavanja malo je duzi i tocno tipkanje svih brojeva oduzima vrijeme, remeti koncentraciju i moze dovesti do pogreske sto EPSO i zeli.

Inace, svi su zadaci lagani samo je vremena malo ako se krene pogresnim putem! Koncentracija je najvaznija.

tina-valentina
22.10.2012., 22:52
Evo ekipa, ako mi netko zna objasniti u 40.-tom zadatku u knjizi (mislim po stoti put ovo prolazim)...što da se populacija povečala za 0,2% od 2004.-2005.???? Jel isti postupak, samo obratno ili nije? I da li ta pravila vrijede samo kada tražimo broj prije povećanja/smanjenja???

Evo ako neko nema knjigu:

Population 2005 (thousands) 43060
Births (thousands) 2004-537 2005-542

If the population decreased by 0,2% from 2004-2005, what was change in per capita birth rate over the same period??

Thanxxxx

tina-valentina
22.10.2012., 23:06
Evo SKUŽILA SAM! Hvala Bogu na postovima sa stranice br. 10.

balegar
22.10.2012., 23:19
U tablici si izmedju ostalih podataka imao slijedece:
Germany: Population 81189360. Number of cars (per 1000 inhabitants) 562.
Spain: Population 39753194. Number of cars (per 1000 inhabitants) 459.

Pitanje je glasilo: What is the ratio of the number of cars in Germany to the number of cars in Spain?

Ponudjeni odgovori su bili:
2:1
3:1
3:2
5:1
5:2

S obzirom da se broj automobila odnosi na broj/1000 stanovnika potrebno je podjeliti populaciju Njemacke sa 1000, te dobiveni broj pomnoziti sa brojem automobila na 1000 stanovnika. Dakle, 81189360:1000*562=45628420.

Isto to napravis i za Spanjolsku: 39753194:1000*459=18246716.

Sada podjelis ta dva broja da dobijes omjer (ratio). Dakle, 45628420:18246716=2.5.

Dakle tocan odgovor je 5:2 sto je gore izracunatih 2.5.

Ovo gore je bila duza verzija. Kraca verzija je da odmah uvidis da se broj automobila odnosi na 1000 stanovnika pa ne trebas tipkati sve te brojke u digitron vec odmah uzmi zaokruzeno:

Za Njemacku: 81100*562=45578200 (ali u glavi samo pamti 45.5 miliona)
Za Spanjolsku: 39700*459=18222300 (ali u glavi samo pamti 18.2 miliona)

Sada podjelis 45.5:18.2=2.5.

Dakle, opet dobijes da je odgovor 5:2.

Vjerojatno ima i jos laskih nacina za rjesavanje ali ovaj drugi nacin je sasvim dovoljan da bi se rijesio u 2 minute vremena koliko ces imati na ispitu po svakom numerickom zadatku.

Prvi nacin rjesavanja malo je duzi i tocno tipkanje svih brojeva oduzima vrijeme, remeti koncentraciju i moze dovesti do pogreske sto EPSO i zeli.

Inace, svi su zadaci lagani samo je vremena malo ako se krene pogresnim putem! Koncentracija je najvaznija.

hvala,

balegar
22.10.2012., 23:26
Evo SKUŽILA SAM! Hvala Bogu na postovima sa stranice br. 10.

de napiši kak si riješila :D

tina-valentina
23.10.2012., 16:45
de napiši kak si riješila :D

Znači imaš populaciju za 2005. (43060) i znaš da je pala za 0,2% od 2004-2005; u tom slučaju tu populaciju 43060 djeliš sa 1-0,002 (0,998)= 43164 ( populacija za 2004.)
U slučaju da je pop. porasla za 0,02% od 2004-2005 onda 43060 djeliš sa 1.002=42974.

Mene taj dio uvijek zbuni.

frks
23.10.2012., 17:41
u Banetha, abstraktni zadak br. 54?
molim objašnjenje :ne zna:

tina-valentina
23.10.2012., 18:58

Šta ne bi trebalo biti ovo D...samo sa jednom granom?

amarkulin
23.10.2012., 19:11
1. Tamo gdje je plus, u idućem krugu nestaje latica - otpadaju A, B, D.
2. Na drugoj slici donja desno latica se okrenula, i onda se okreće sljedeća u smjeru kazaljke na satu. Dakle, na zadnjoj se mora okrenuti desna latica - a to je na C.

frks
23.10.2012., 20:48
1. Tamo gdje je plus, u idućem krugu nestaje latica - otpadaju A, B, D.
2. Na drugoj slici donja desno latica se okrenula, i onda se okreće sljedeća u smjeru kazaljke na satu. Dakle, na zadnjoj se mora okrenuti desna latica - a to je na C.

ali uopće ne vidim dosljednost u okretanju latica :ne zna:

edit: ok, vidim sad. samo se jedna okreće. ja sam skužio u njihovom objašnjenju da se sve okreću, tj. cijeli cvijet..

tina-valentina
23.10.2012., 20:51
ali uopće ne vidim dosljednost u okretanju latica :ne zna:

edit: ok, vidim sad. samo se jedna okreće. ja sam skužio u njihovom objašnjenju da se sve okreću, tj. cijeli cvijet..

ja sam gledala onaj sa pitarima :rofl: :lol:

frks
23.10.2012., 21:18
kolike su šanse da ćemo na testu za AD5 dobit barem jedan abstract zadatak s jednim pravilom?

balegar
24.10.2012., 00:04
Znači imaš populaciju za 2005. (43060) i znaš da je pala za 0,2% od 2004-2005; u tom slučaju tu populaciju 43060 djeliš sa 1-0,002 (0,998)= 43164 ( populacija za 2004.)
U slučaju da je pop. porasla za 0,02% od 2004-2005 onda 43060 djeliš sa 1.002=42974.

Mene taj dio uvijek zbuni.

aha, ok. Ma ja sam mislio da se dijeli s 0.98 :D, tu treba paziti, a jel to riješenje ili se tražilo nešto sa brojem rođenih?

barbaraXS
24.10.2012., 12:13
aha, ok. Ma ja sam mislio da se dijeli s 0.98 :D, tu treba paziti, a jel to riješenje ili se tražilo nešto sa brojem rođenih?

Baneth 40. u biti je vrlo jednostavan zadatak.
rješenje je A: per capita birth rate raste za 1,13%.

amarkulin
24.10.2012., 14:44
Evo jednog zadatka iz knjige o kojoj sam pisao na drugoj temi. Uzeo sam prvi po redu, da ne ispadne da sam birao...

Your supervisor has given you an important project to plan for the unit before the end of the month. It is different from anything you have done since coming to work for the organization. You have now learned that the supervisor has been assigned temporarily to run another unit also, and will be frequently unavailable.
Response Alternatives
A) Press ahead with the project on your own to show your determination
B) Consider who you may be able to ask for help in the supervisor’s absence
C) Go to the supervisor and explain where you think you will need help
D) Ask the supervisor for a schedule of her availability
E) Go to the supervisor and ask her to walk you through the project

Malo sam se pomučio, ali sam ga dobro riješio otprve. :)

barbaraXS
24.10.2012., 15:10
Evo jednog zadatka iz knjige o kojoj sam pisao na drugoj temi. Uzeo sam prvi po redu, da ne ispadne da sam birao...

Your supervisor has given you an important project to plan for the unit before the end of the month. It is different from anything you have done since coming to work for the organization. You have now learned that the supervisor has been assigned temporarily to run another unit also, and will be frequently unavailable.
Response Alternatives
A) Press ahead with the project on your own to show your determination
B) Consider who you may be able to ask for help in the supervisor’s absence
C) Go to the supervisor and explain where you think you will need help
D) Ask the supervisor for a schedule of her availability
E) Go to the supervisor and ask her to walk you through the project

Malo sam se pomučio, ali sam ga dobro riješio otprve. :)

ok, mislim da imam rješenje.
al bolje da ga ti kažeš. :mig:

Anida
24.10.2012., 16:08
:misli:

Erm... en-ten-tini: C? :zubo:

A: svojom tvrdoglavoscu mozes zahebat nesto, a lijepo kaze da je "important"
B: Ne bi smio daviti svoje kolege koji imaju svoj posao (iako bi vjerojatno tako nesto napravio u stvarnosti)
D: A sta kad je unavailable
E: E to je u suprotnosti sa A, tu pak nisi dovoljno poduzetan.

frks
24.10.2012., 16:39
Most effective: D (alternativno E)
Least effective: A

bianchini
24.10.2012., 16:43
Most effective: C
Least effective: E

barbaraXS
24.10.2012., 17:08
most effective: C
least effective: A

amarkulin
24.10.2012., 18:26
Eto, BarbaraXS, jel vrijedila knjiga? :)

tiret
24.10.2012., 18:35
juhuhuhu :) i ja pogodila bez učenja prije al ipak s malo mozganja..a sad vrijedno za knjigicu :)

amarkulin
24.10.2012., 19:51
Dobro vama ovo ide. :)
Na zahtjev gospođe Rozakoze evo sljedeći zadačić iz kanadske šindre:

You and a group of colleagues are working on a national campaign for your organization. One member of the group informs everyone at a meeting that he has yet to begin his part of the work because of serious personal problems. You learn that he has acted this way on previous projects.
Response Alternatives
A) Go to your supervisor to request that the person be replaced in your group
B) Go to your supervisor to get her to re-assign the person’s workload to you and others in the group
C) Attempt to help the person with his problems to enable him to function better on the job
D) Meet the person privately and explain that you know about his previous behaviour, and that you expect he will perform better this time
E) Meet with your colleagues without the individual present, and decide how to handle the situation

EDIT: Ovdje sam osvojio bod i pol. Cijena knjige je sad pala na 98 kuna. :)

barbaraXS
24.10.2012., 20:35
Eto, BarbaraXS, jel vrijedila knjiga? :)

naravno... prvo sam riješila a onda išla gledat rješenje...
a dodatno me tješi i to šta, ak me ne primi EU, mogu s ovim znanjem odma prebjeć kanađanima i zatražit državljanstvo :lol:

Anida
24.10.2012., 20:43
Most: D
Least: C

frks
24.10.2012., 21:37
Least: B

fora kako je supervisor uvijek žena. :D

tina-valentina
24.10.2012., 22:45
Least: E

amarkulin
24.10.2012., 22:55
Fora kak ste svi za najbolje rješenje uzeli varijantu koja kaže otprilike ovako:
"Nađi se s osobom u četiri oka i objasni joj da dobro pazi što ubuduće radi." :)

tina-valentina
24.10.2012., 23:04
Fora kak ste svi za najbolje rješenje uzeli varijantu koja kaže otprilike ovako:
"Nađi se s osobom u četiri oka i objasni joj da dobro pazi što ubuduće radi." :)

A šta, da odma idemo tužiti šefu?:ne zna: ......ustvari šefici :-) :-)