PDA

View Full Version : Zimske gume - zajednička tema

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 [18] 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

supervox
04.09.2012., 20:06
Ne vjerujem da sam samo ja čuo da su napravljene izmjene i dopune Zakona o SPC u članku koji regulira uvođenje obavezne zimske opreme od-do datuma kroz godinu, odnosno sve 4 zimske gume u određenom periodu godine (zimskom režimu)...??? :confused:

Dobro se sjećam da sam to čuo da starta ove godine, ...neko usklađivanje sa EU zakonodavstvom ili štatijaznam, ...evo nisam 100% siguran, ali 99% jesam :D ...naime radim tamo gdje se donose Zakoni, pa mi je valjda ostalo negdje u uhu samo se nemrem sjetiti datuma početka i kraja primjene tog zimskog režima, ...'ajde budem se sutra raspitao na poslu, pa javim...!!! :mig:

law_os
04.09.2012., 22:38
Ne vjerujem da sam samo ja čuo da su napravljene izmjene i dopune Zakona o SPC u članku koji regulira uvođenje obavezne zimske opreme od-do datuma kroz godinu, odnosno sve 4 zimske gume u određenom periodu godine (zimskom režimu)...??? :confused:

Dobro se sjećam da sam to čuo da starta ove godine, ...neko usklađivanje sa EU zakonodavstvom ili štatijaznam, ...evo nisam 100% siguran, ali 99% jesam :D ...naime radim tamo gdje se donose Zakoni, pa mi je valjda ostalo negdje u uhu samo se nemrem sjetiti datuma početka i kraja primjene tog zimskog režima, ...'ajde budem se sutra raspitao na poslu, pa javim...!!! :mig:

Posljednja izmjena i dopuna ZSPC-a bila je 1.7.2011., i od tada se nije mijenjao. Može biti eventualno da je u proceduri neka izmjena ili dopuna zakona koja regulira te uvjete, ali za sada sve ostaje prema posljednjoj izmjeni.

supervox
05.09.2012., 09:41
Posljednja izmjena i dopuna ZSPC-a bila je 1.7.2011., i od tada se nije mijenjao. Može biti eventualno da je u proceduri neka izmjena ili dopuna zakona koja regulira te uvjete, ali za sada sve ostaje prema posljednjoj izmjeni.

Yap, ...u pravu si, provjerio sam, samo ima jedan ali...!!!

Prvo da stavim copy/paste objašnjenje MUP-a koje je bitno vezano za ovu problematiku i trenutno važeći ZSPC:

Sukladno Zakonu o sigurnosti prometa na cestama (NN br. 67/08, 48/10 -Odluka UsRH i 74/11), članku 193. stavku 1., odnosno članku 94. Pravilnika o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cestama (NN br. 51/10, 84/10 i 145/11), pod zimskom opremom motornih vozila čija najveća dopuštena masa nije veća od 3,5 tona, podrazumijevaju se zimske gume (M+S) na svim kotačima ili ljetne gume s najmanjom dubinom profila od 4 mm i s lancima za snijeg pripravnim za postavljanje na pogonske kotače.

Također, člankom 63. Pravilnika o tehničkim uvjetima vozila u prometu na cestama propisano je da gume na vozilu moraju odgovarati dimenzijama što ih je odobrio proizvođač, ovisno o najvećoj dopuštenoj brzini kretanja vozila i najvećem dopuštenom opterećenju osovina na kojima su gume postavljene. Gume na istoj osovini vozila moraju biti jednake po dimenzijama, nosivosti, brzinskoj karakteristici, vrsti (ljetne, zimske), konstrukciji (radijalne, dijagonalne itd.) i po tipu (proizvođaču).
Pod zimskom opremom autobusa podrazumijevaju se lanci na pogonskim kotačima ili zimske gume ( M+S) postavljene na pogonske kotače, a autobusi i teretna vozila koja zbog tehničkih razloga ne mogu postaviti lance na pogonske kotače, moraju imati zimske gume (M+S) na pogonskim kotačima.

No, imam neke informacije da se na jesenskom zasjedanju H. sabora sprema izmjena i dopuna navedenih članaka ZSPC-a gdje će se uvesti datumi od-do za primjenu ovih odredbi, ...dakle neće vrijediti samo ako pada snijeg, već od-do i točka, ...neko usklađivanje sa EU zakonodavstvo štatijaznam, ...no, ...dok se to ne dogodi, vrijedi ovako kao i do sada...!!!

Dakle, recimo za Božić sija sunce, sve suho, ali ako nemaš sve 4 zimske ili ispravne i odgovarajuće lance u prtljažniku uz onih famoznih 4 mm ripni na ljetnim gumama, ...kazna, ...kao u Sloveniji otprilike...!!! :mig:

yedwy
07.09.2012., 13:06
Pusti ti prijedloge zakona, kad bude izglasan i proglašen onda ćemo o tome, do tad bolje nemoj...

akoj
08.09.2012., 20:20
Nadam se da pitam na dobrom mjestu. Koliko mogu dobiti za dvije gume Sava Eskimo S3+ 185/65 R15 88H sa običnim čeličnim felgama? Gume su korištene jednu zimu, cca. 6 tisuća km.

Sledgehammer
09.09.2012., 11:53
Dakle, recimo za Božić sija sunce, sve suho, ali ako nemaš sve 4 zimske ili ispravne i odgovarajuće lance u prtljažniku uz onih famoznih 4 mm ripni na ljetnim gumama, ...kazna, ...kao u Sloveniji otprilike...!!! :mig:

Tako i treba biti... možda je suho, možda sije sunce - no temperatura je zimska, kolnika pogotovo, a prijanjanje (grip) tih ljetnih gumica je nula bodova, i sve da i imaju propisanu dubinu profila - koma su na kolniku i u vožnji...

Treba shvaćati da takva guma nikako nije podobna za to vrijeme i temperature, bez obzira na eventualnu zakonsku zadovoljštinu, no efektivno si u banani sa istima... ljetne gume - unatoč dubini profila - nikada nisu adekvatne gume za bilo kakvu upotrebu na zimskim temperaturama... kada se spičiš u nekoga jer su ljetne gume poprimile karakteristike zaleđenog kurtona, a moć prijanjanja im je niti 10% od onoga što inače imaju preko ljeta, i nikakva vještina vožnje ti tu ne pomaže previše kada gume ne drže - kakve onda priče prodavati?? Plaćati velike štete i sebi i drugima jer si želio uštedjeti 200 eura jednom u 5 godina za kvalitetan set zimskih guma??

Hoće li onda biti teško shvatiti da je investicija u dobre i vremenski adekvatne gume jedna od najvažnijih investicija i potreba za svakog vozača, i da je štedjeti na njima jedno od najglupljih stvari koje čovjek može (ne)napraviti??

yedwy
09.09.2012., 12:32
Iskreno sumnjam da za neki danas prosječan auto možeš za 200€ kupit set zimskih guma koji će držat 5 sezona, sve i da opće i nađeš takve gume koje će zaista držat 5 sezona (a da imaju vozne karakteristike po zimi koje su dostojne imena zimska guma) takvu ćeš platiti po komadu bar 150-200€...

Mislim apsolutno se slažem da treba imat zimske gume po zimi al netreba iči u demagogiju, set kvalitetnih zimulja košta (kod nas) bar 3000 kn, a vrhunskih i 5000 kn i to za poprilično normalna vozila znači standardne dimenzije...

VinkoCF
09.09.2012., 14:03
Iskreno sumnjam da za neki danas prosječan auto možeš za 200€ kupit set zimskih guma koji će držat 5 sezona, sve i da opće i nađeš takve gume koje će zaista držat 5 sezona (a da imaju vozne karakteristike po zimi koje su dostojne imena zimska guma) takvu ćeš platiti po komadu bar 150-200€...

Mislim apsolutno se slažem da treba imat zimske gume po zimi al netreba iči u demagogiju, set kvalitetnih zimulja košta (kod nas) bar 3000 kn, a vrhunskih i 5000 kn i to za poprilično normalna vozila znači standardne dimenzije...

Treba svrstat gume na dobre, srednje dobre i smeće. Sad da se za 200eura nemogu kupiti vrhunske gume, to ovisi o vozilu. Ja sam za svoje vozilo kupio vrhunske gume u toj dimenziji za cca 200 eura i zimske i ljetne (u sloveniji) dimenzija 175 65 14. A što današnji proizvođači auta izmišljaju dimenzije guma to stvarno nije normalno. Za mene dimenzije normalnih cijena su 175 65 14, 195 65 15, 205 55 16, a drugo je sve izdrkavanje i preseravanje sa novim dimenzijama koje dok nedostignu određenu tiražu godišnje koštaju kao da imaju zlatne karkase.

yedwy
09.09.2012., 14:26
Evo ja baš gledam za svoj auto 195/65 R15 i to dobre a nikako ne vrhunske gume i koštaju od 600-900 kn KOMAD (npr Goodyear ultragrip 7+ ili 8 ili pirelli winter) u našim trgovinama, s tim da su to dakle još uvjek prošlogodišnje tj. mahom su na akcijama i sniženjima, prihvatljive gume možeš kupit za 200-ak € da (bf goodrich npr), al čak i dobre teško, a vrhunske nikako...

Sad se svodi na to što je nekome dobra tj vrhunska guma i po kojim kriterijima, ja znam koji su meni kriteriji - da po zimi po suhom, kiši i bljuzgi moraš moć vozit praktički jednako kao usred ljeta sa ljetnom po kiši ili suhom, a da na snjegu i ledu moraju držat pravac omogućit kočenje i zaustavljanje na normalan način, znači da nemoraš vozit ko po jajima 10 km/h da se ne izvrtiš, ujedno da se ne oplastiče za jednu sezonu i čim temperatura pređe 15 °C u jednom danu znači da mogu bit na kotačima od negdje 10-15.10 do negdje 10-15.4 kolko ja svoje držim uglavnom na kotačima, kod nas nema baš smisla ić na zimulje već u 9 mjesecu jer su temperature još previsoke al ih zato ima itekako smisla nabavit ranije da se izbjegne gužve...

Josip09
09.09.2012., 16:11
Evo ja baš gledam za svoj auto 195/65 R15 i to dobre a nikako ne vrhunske gume i koštaju od 600-900 kn KOMAD (npr Goodyear ultragrip 7+ ili 8 ili pirelli winter) u našim trgovinama, s tim da su to dakle još uvjek prošlogodišnje tj. mahom su na akcijama i sniženjima, prihvatljive gume možeš kupit za 200-ak € da (bf goodrich npr), al čak i dobre teško, a vrhunske nikako...

Sad se svodi na to što je nekome dobra tj vrhunska guma i po kojim kriterijima, ja znam koji su meni kriteriji - da po zimi po suhom, kiši i bljuzgi moraš moć vozit praktički jednako kao usred ljeta sa ljetnom po kiši ili suhom, a da na snjegu i ledu moraju držat pravac omogućit kočenje i zaustavljanje na normalan način, znači da nemoraš vozit ko po jajima 10 km/h da se ne izvrtiš, ujedno da se ne oplastiče za jednu sezonu i čim temperatura pređe 15 °C u jednom danu znači da mogu bit na kotačima od negdje 10-15.10 do negdje 10-15.4 kolko ja svoje držim uglavnom na kotačima, kod nas nema baš smisla ić na zimulje već u 9 mjesecu jer su temperature još previsoke al ih zato ima itekako smisla nabavit ranije da se izbjegne gužve...

195x65 r15, ne bi smijele biti skuplje od 550kn, ni Alpin A4, ni UG8, di DU 4D a bogami ni Pirelli. Michelin je prošle godine bio 510, UG8 tu isto, ugl. ove navedene u toj dim su bile do 520kn, a vjerujem da preko 550 nisu ni ove godine.

Sledgehammer
09.09.2012., 17:33
Ja ne znam gdje kupujete gume, no meni je Slovenija blizu, i uskoro idem po 4x Goodyear UltraGrip8 u veličini 205/60-15 kod Lašića, bit će cca 90 eura po komadu.

No govoreći o nekoj normalnijoj, manjoj veličini, prva manja je 195/65-15, i ta košta malo iznad 50 eura ( http://www.vulkanizerstvo-lasic.si/izdelek/000015965337/goodyear-gy-ultra-grip-8-msbr-195-65-r15-91t ) po povratu poreza, tako da moja tvrdnja da se za 200-tinjak eura može dobiti vrhunske gume - STOJI!!

Naravno, ako sa sobom povedete članove obitelji - dovoljno je suprugu - i napiše se dva računa, na svakom po dvije gume, i to je za carinu u redu (trošak do cca 1000 kuna po osobi) i potpuno zakonski legalno. Sreo sam Crnogorce sa kamionima koji su potezali iz Crne Gore do Brežica po kamionske gume - usput su priznali da jasno uzmu po 4, 5 i više setova ali im se i sa tom kilometražom debelo isplati!...

Iako se i kod nas već pronalazi pojedinih diskont-gumi dućana koje predaju po cijenama koje su normalne (znači, svojom visinom su maltene kao i u inozemstvu, iliti trgovac-serviser nema politiku "prodam dva seta guma i mogu živjeti cijelu godinu od toga", već im je marža prilagođena količinskoj prodaji i time bliska kupcima - tu je MotoBox sa svojom internet-prodajom najbliži preporuci na http://www.autogumeshop.com/shop/page/1/t/G/g_f/10204%2C10254%2C10304%2C10354/g_t/osebne/g_sirina/195/g_visina/65/g_premer/R15/zimske/on/ ).

Naravno, STOJI i tvrdnja da gume lako traju 5 godina (iako mnogi preporučuju najviše tri!), jer ako imate dva seta guma, i zimske koristite samo po zimi (dok su po ljeti pravilno skladištene - najjeftinije je za zimu uzeti jeftine čelične felge i nekakve ratkape, a još jeftinije prošvrljati Njuškalom i drugim oglasnicima), nema razloga da gume neće biti u formi 5 zima za redom, a i potrošenost guma nakon 5 godina će biti puno manja negoli ljetnih setova. Zato sam i rekao da nije istina da netko ne može dati 200-tinjak eura jednom u pet godina da se vozi normalno - iako mi nije normalno da se nekoga na to uopće mora nagovarati, kvalitetna guma je prvi i najveći faktor sigurnosti i stabilnosti auta.

Štednja na gumama će se uvijek ponajprije obiti o glavu takvim "štedljivcima" - jer postoje stvari na kojima se ipak ne treba štedjeti, kao što postoje i stvari koje nećete nikada kupiti rabljene (intimni veš), ili radovi koje nećete i koje se ne isplati raditi sami ako niste profi (plinska instalacija, struja, voda...)... Auto-gume su na autu te gaće i ta plinska cijev... koliko držite do sebe, takve ćete i gume stavljati na auto - isto kao što koliko držite do sebe, takvu ćete opremu imati na motociklu...

E30
09.09.2012., 19:33
Tako i treba biti... možda je suho, možda sije sunce - no temperatura je zimska, kolnika pogotovo, a prijanjanje (grip) tih ljetnih gumica je nula bodova, i sve da i imaju propisanu dubinu profila - koma su na kolniku i u vožnji...
yeah koji ti je danas čega si se nakljuka bolje bi bilo da se suzdržiš od prosipanja dok te ne prođe :D

catus69
10.09.2012., 11:05
Ljudi, savjet ću vas zamoliti:

Imam Octaviu karavan 1.9 TDI iz 2003., ljetne Michellin gume 195 65 15. Winter is coming, ide se u Brežice po set novih zimskih guma. Molio bih prijedloge za best buy gume (vjerojatno ću ići kod Furlana), dakle uravnotežen odnos cijene / kvalitete. Uzet ću odmah i 4 čelične felge.

Je li pametnije uzeti užu dimenziju?

Čitao sam da su ove http://goo.gl/IGe4V skroz dobre? Inače, živim u Sesvetama, vjerojatno ću za Božić do Bosne; mislim da kod njih ima ozbiljnijeg snijega nego kod nas.

Navalite!

Josip09
10.09.2012., 11:47
Ljudi, savjet ću vas zamoliti:

Imam Octaviu karavan 1.9 TDI iz 2003., ljetne Michellin gume 195 65 15. Winter is coming, ide se u Brežice po set novih zimskih guma. Molio bih prijedloge za best buy gume (vjerojatno ću ići kod Furlana), dakle uravnotežen odnos cijene / kvalitete. Uzet ću odmah i 4 čelične felge.

Čitao sam da su ove http://goo.gl/IGe4V skroz dobre? Inače, živim u Sesvetama, vjerojatno ću za Božić do Bosne; mislim da kod njih ima ozbiljnijeg snijega nego kod nas.

Navalite!

Za taj auto i motor, 195x65 r15 rođena za zimu.

U toj dim. od Dunlopa, Contija, GY, Michelin je zanimljivo, najjeftiniji. Pirelli i Fulda, koji su 15-20kn po gumi jeftiniji, nisu zanimljivi. U tom slučaju po meni, ako tražiš odličnu zimsku gumu, koja još prema Furlan cjeniku nije najskuplja, Michelin Alpin A4, neće ti biti žao.

mrachni hajduk!
10.09.2012., 12:19
GY UG8, Alpin A4

catus69
10.09.2012., 12:21
Za taj auto i motor, 195x65 r15 rođena za zimu.

U toj dim. od Dunlopa, Contija, GY, Michelin je zanimljivo, najjeftiniji. Pirelli i Fulda, koji su 15-20kn po gumi jeftiniji, nisu zanimljivi. U tom slučaju po meni, ako tražiš odličnu zimsku gumu, koja još prema Furlan cjeniku nije najskuplja, Michelin Alpin A4, neće ti biti žao.

Usporedba Alpin A4 i Continental TS850?
Razlika je u 20ak kn, dakle nebitno.

Josip09
10.09.2012., 12:55
Usporedba Alpin A4 i Continental TS850?
Razlika je u 20ak kn, dakle nebitno.

Rekoh prije... guma izlgeda OK, recimo da se dizajnom približila Alpin A4, no Michelin je davno krenuo sa GreenX krilaticom, kroz serije guma, sa pojednim nedostacima, današnje, zadnje serije u velikom su pomaku performansi i postaju sve kvalitetnije gume bez obzira na zelenu stranu pneumatika.

Sad se 850 hvali sa nižim otporom kotrljanja i dužim vjekom trajanja. Vidjet ćemo kroz zimu-dvije kako će se pokazati.

Alpin A4 je bio pravo iznenađenje i nije podbacio, iz tog razloga, iako opet kažem, ne sumnjam u Conti, ali provjreno je ipak provjereno.

Naravno, to je moje mišljenje, odluka je tvoja.

Sledgehammer
10.09.2012., 13:24
yeah koji ti je danas čega si se nakljuka bolje bi bilo da se suzdržiš od prosipanja dok te ne prođe :D

Pametan čovjek bi dao argumente za tako bezobrazan stav, a ne lupetanja bez pokrića.

I najbolja ljetna guma na temperaturama ispod 8 stupnjeva nema niti 20% svojih sposobnosti prijanjanja koliko ima na toplom ljetnom asfaltu.

Naravno, da to znaš, nebi letio pred rudo i pametovao... :503:

Sledgehammer
10.09.2012., 13:29

Nije... ali preporučam Goodyear (UltraGrip 8), sa njima nikada do sada nemam nikakvih negativnih iskustava, dok sam prošle zime na bivšem Passatu imao Dunlop, i rekoh - nikad više! Guma koja tako brzo dolazi do svojih granica mi ne treba...

BTW, kad već ideš do Furlana, produži cca 2,5 kilometara po glavnoj cesti do Lašića, gume su jeftinije.. Furlan drži cijenujer mu je radnja kod željezničke stanice, pa mnogi dolaze po gume bez auta, a usporedi cjenike pa vidi...

www.vulkanizerstvo-furlan.si

www.vulkanizerstvo-lasic.si

Josip09
10.09.2012., 13:38
Nije... ali preporučam Goodyear (UltraGrip 8), sa njima nikada do sada nemam nikakvih negativnih iskustava, dok sam prošle zime na bivšem Passatu imao Dunlop, i rekoh - nikad više! Guma koja tako brzo dolazi do svojih granica mi ne treba...

BTW, kad već ideš do Furlana, produži cca 2,5 kilometara po glavnoj cesti do Lašića, gume su jeftinije.. Furlan drži cijenujer mu je radnja kod željezničke stanice, pa mnogi dolaze po gume bez auta, a usporedi cjenike pa vidi...

Koji Dunlop?

A jesi pobjegao daleko od Dunlopa, čak do GY-a

Sledgehammer
10.09.2012., 14:29
Pa mogu reći da je razlika u vožnji, rezervi gripa i osjećaju vrlo izražena, tako da mislim da sve da su to i ista firma gume (a nisu), meni svejedno... I Michelin je vlasnik i save i Debice i još nekih, pa ne bih stavio Debicu umjesto Michelina, iako je vlasnički to ista firma. No u onome bitnom vozaču - to je nebo i zemlja.

P.S. Kad već pitaš - Dunlop Wintersport 4D... rijetko loša, a nimalo jeftina guma, sva sreća da sam ju dobio sa autom kao dodatni set kotača...

Kruno M
10.09.2012., 14:59

Zašto nije bolje uzeti užu gumu. Ja ove zime biram između 185/65/15 i 195/65/15. Konkretno me zanimaju prednosti i mane što se tiće dimenzije. Zar nebi trebalo biti da uža bolje ide kroz snijeg? A šira bi trebala biti bolja što se tiće kad nema snijega, balavo itd?

Josip09
10.09.2012., 16:16
Pa mogu reći da je razlika u vožnji, rezervi gripa i osjećaju vrlo izražena, tako da mislim da sve da su to i ista firma gume (a nisu), meni svejedno... I Michelin je vlasnik i save i Debice i još nekih, pa ne bih stavio Debicu umjesto Michelina, iako je vlasnički to ista firma. No u onome bitnom vozaču - to je nebo i zemlja.

P.S. Kad već pitaš - Dunlop Wintersport 4D... rijetko loša, a nimalo jeftina guma, sva sreća da sam ju dobio sa autom kao dodatni set kotača...

Možda još nekih je, ali nekih i nije, no nebitno sad.

Hvala na prenesom iskustvu sa 4D.

Spameripo
10.09.2012., 17:41

Bislim da su obje firme u vlasništvu GY-a.

Sledgehammer
10.09.2012., 18:12
Ma nebitno je tko je kome vlasnik po dionicama ili nečem desetom, znam iz osobnog iskustva da su mnogi modeli različiti do neba, i pritom me vlasnička struktura ne zanima... razočaran sam i u Uniroyal (kupio je bio pred desetak godina kao novu), kojeg oduvijek reklamiraju kao kišnu gumu, no doživjeh da se to vjerojatno odnosi na to da se po kiši kližete kao na nekom klizalištu, grip na mokrome je smiješan nekome tko gleda sa strane, a nimalo smiješan onome tko zna što pojam obodne brzine na mokrom kolniku znači... otada shvaćam onaj njihov kišobran kao zajebanciju.

Goodyear Aquatred, guma koja se na žalost više ne proizvodi, i koja je držala na mokrome kao da je auto zalijepljen na cestu, začela je moju ljubav prema Goodyearu, a nastavio sam ju sa zimskim setom UltraGripa 4 - danas je već 8 na redu, uskoro i 9... i čim sam ja u potrebi kupovine guma, biram samo Goodyear, dok sam mnoštvo drugih guma isprobavao na službenim autima i pri promjeni auta - jer sam uvijek dobio druge gume na autu i na drugom setu kotača, pa sam ih se naprobavao... Bridgestone, Michelin (koji je nekada bio pojam, danas tek osrednja guma), Dunlop, Sava (koja čak i nije tako loša!)...

Sada na Passatu imam Bridgestone koje sam dobio pri kupnji auta - recimo da je sve OK na suhome, no na mokrome svako imalo grublje otpuštanje kuplunga rezultira cviljenjem guma i vrtnjom u prazno, iako krećem nimalo sportski i sa minimalnim gasom za kretanje... ni ne sumnjam da bi ista bila na svojim granicama vrlo brzo po pitanaju kutne brzine i držanja u zavoju na mokrome...

Josip09
10.09.2012., 18:19
I ja sam se zaljubio u GY nakon korišenja Hydragrip guma koje su bile mišje ljepilo na kiši, nikad više takve kišne gume, ali, ali, to je stvaralo takvu buku da me bilo sram nekog povest, a 500m od kuće, ljudi na dvorištu su znali tko dolazi, stravično.

Nakon toga Duragrip, pa Efficientgrip, sve jad i bijeda.

yedwy
11.09.2012., 14:04
Meni je npr buka kotrljanja posve nebitna stavka ako zauzvrat guma drži kak treba, posebno za zimsku...

Kruno M
11.09.2012., 14:13
Da li ima tko komentar, da li je bolje uzeti 195/65/15 ili 185/65/15, šta bi mi bili plusevi šta minusi, osim cijene.

yedwy
11.09.2012., 14:15
Treba uzet onu dimenziju koju je propisao proizvođač za dani auto, ako su propisane obje (što iskreno rečeno čisto sumnjam naime da su upravo te dvije propisane) onda uzmeš jeftiniju...

Kruno M
11.09.2012., 14:26
185/65/15 - 195/65/15 - 205/55/16 su mi propisane, a jeftinija je 195ica, za nešto sitno. Tak da mislim da će biti ona. Makar je udobnija guma ak ništa drugo.

yedwy
11.09.2012., 14:32
Onda uzmi 195 inače to za uže gume na snjegu ima eventualno nekog smisla između opcije 185 i npr 235 širine, ali između 185 i 195 - zaboravi...

Btw to passat?

Kruno M
11.09.2012., 14:41
Hyundai i30

Sledgehammer
11.09.2012., 21:23
Uža guma ima smisla ukoliko se krećeš po neočišćenu snijegu - a mislim da je to u urbanim područjima jako rijetko, tako da je upitna njezina korist. No tih deset milimetara te neće napraviti supermenom u snijegu, no tih deset milimetara je puno u smislu gripa i kontaktno-kočione površine.

Kruno M
11.09.2012., 21:27
Uža guma ima smisla ukoliko se krećeš po neočišćenu snijegu - a mislim da je to u urbanim područjima jako rijetko, tako da je upitna njezina korist. No tih deset milimetara te neće napraviti supermenom u snijegu, no tih deset milimetara je puno u smislu gripa i kontaktno-kočione površine.

Da ima smisla. Bit će 195ica. Em je jeftinija za 50tak kn po komadu, ispadne mi montaža gratis. Hvala na savijetu.

CDRW
11.09.2012., 23:14

Op, op, op .... uža guma ima smisla i kod aquaplaninga - a na jesen/zimu/proljeće možeš očekivat ogromne lokve vode duboke i 10cm na svim prometnicama (čestitam onima koji su ih radili) uključujući i AC. Zna onaj mali Drago Gabrić nešto o tome. Kao i Renata F1 Dvopek.

homosapiens
12.09.2012., 08:02
. Zna onaj mali Drago Gabrić nešto o tome. Kao i Renata F1 Dvopek.

On je imao one valjke od guma uz sve poznate điđe miđe elktronske u autu koji nisu pomogli, pa ga lokva odnijela u grabu...

terza
12.09.2012., 08:42
I najbolja ljetna guma na temperaturama ispod 8 stupnjeva nema niti 20% svojih sposobnosti prijanjanja koliko ima na toplom ljetnom asfaltu.

Naravno, da to znaš, nebi letio pred rudo i pametovao... :503:

Daklem... Izraziti sam pobornik stava da se za ljeto moraju imati dobre ljetne gume, a za zimu dobre zimske gume pa se shodno tome i ponašam.

Međutim, ove godine sam imao jedno zanimljivo iskustvo. U travnju sam naletio na temperaturu od -6 °C i suhu i praznu cestu. Radi se o 10 km zavojite ceste sa tri trake (kad se ide iz Mostara prema Sarajevu, Ivan planina - tko je prolazio, sigurno je zapamtio taj dio). Pošto je bilo oko 23.30 i praktično nikakvog prometa, kažem sam sebi - ajde, baš idem probati kako se ponašaju UHP gume na RWD autu pri tako niskoj temperaturi. I malo pomalo, kako sam se uvjeravao da je količina gripa zadovoljavajuća, shvatio sam da nema osjetnog pada performansi guma, unatoč tako niskoj temperaturi.

Opet ponavljam, svake godine kupujem i nove zimske i nove ljetne gume i smiješni su mi ljudi koji tvrde da zimi ne treba kupovati zimske gume, ali prema osobnom iskustvu, ako je cesta suha, pri niskim temperaturama i ljetne gume imaju sasvim dovoljno gripa.

rocket86
12.09.2012., 09:06
Na stranu to što se radi o tome da ljetna najbolje performanse ima ljeti, a zimska zimi, ne znam što si očekivao na suhoj cesti:ne zna: Mislim, ok, put kočenja će biti dulji, ako kočnicu zabiješ u pod, inače nema razloga da se razlikuje znatno NA SUHOM. Druga stvar je snijeg gdje ljetna može koliko toliko ubrzavati kad već imaš brzinu, ali kad krećeš, onda je skoro nepokretna:zubo: Mokro, hmm, navodno su i tu većinom u prednosti ljetne, a oko leda i poledice mišljenja su podjeljena(neki tvrde da je zimska u prednosti, drugi da je led svima led, u smislu 0 trenja).

CDRW
12.09.2012., 09:21
Daklem... Izraziti sam pobornik stava da se za ljeto moraju imati dobre ljetne gume, a za zimu dobre zimske gume pa se shodno tome i ponašam.

Međutim, ove godine sam imao jedno zanimljivo iskustvo. U travnju sam naletio na temperaturu od -6 °C i suhu i praznu cestu. Radi se o 10 km zavojite ceste sa tri trake (kad se ide iz Mostara prema Sarajevu, Ivan planina - tko je prolazio, sigurno je zapamtio taj dio). Pošto je bilo oko 23.30 i praktično nikakvog prometa, kažem sam sebi - ajde, baš idem probati kako se ponašaju UHP gume na RWD autu pri tako niskoj temperaturi. I malo pomalo, kako sam se uvjeravao da je količina gripa zadovoljavajuća, shvatio sam da nema osjetnog pada performansi guma, unatoč tako niskoj temperaturi.

Opet ponavljam, svake godine kupujem i nove zimske i nove ljetne gume i smiješni su mi ljudi koji tvrde da zimi ne treba kupovati zimske gume, ali prema osobnom iskustvu, ako je cesta suha, pri niskim temperaturama i ljetne gume imaju sasvim dovoljno gripa.

Nikad nije problem na suhom - guma se ugrije. Ali na MOKROM, kad ju stalno zaljeva ledena voda i zrak koji struji oko nje - nema šanse da se ugrije i grip je u podrumu.

P.S. - znam dionicu na koju misliš :mig:

terza
12.09.2012., 09:36
Na stranu to što se radi o tome da ljetna najbolje performanse ima ljeti, a zimska zimi, ne znam što si očekivao na suhoj cesti:ne zna: Mislim, ok, put kočenja će biti dulji, ako kočnicu zabiješ u pod, inače nema razloga da se razlikuje znatno NA SUHOM. Druga stvar je snijeg gdje ljetna može koliko toliko ubrzavati kad već imaš brzinu, ali kad krećeš, onda je skoro nepokretna:zubo: Mokro, hmm, navodno su i tu većinom u prednosti ljetne, a oko leda i poledice mišljenja su podjeljena(neki tvrde da je zimska u prednosti, drugi da je led svima led, u smislu 0 trenja).

Nisam ništa pretjerano drugačije očekivao, ali korisnik Sledgehammer jest, stoga sam i quotao njegov post. Iz njegovog posta se stječe utisak da čim temperatura padne ispod 8 °C ljetne postaju neupotrebljive - slažem se ako se radi o snijegu i bljuzgi, ali ako je cesta suha, ljetne gume i dalje rade svoj posao.

P.S. - znam dionicu na koju misliš :mig:

Fina dionica, ali se u biti sve svodi na snagu ispod haube... :D

Josip09
12.09.2012., 10:20
On je imao one valjke od guma uz sve poznate điđe miđe elktronske u autu koji nisu pomogli, pa ga lokva odnijela u grabu...

Dunlop valjke ako se dobro sjećam...

rocket86
12.09.2012., 11:08
Jel to riječ o onome x6? Znam da se pričalo o istrošenim gumama vanserijskih dimenzija, ne znam koliko je istine u tome. Druga stvar je da sva elektronika više ne pomaže kada nema dovoljno trenja :)

terza
12.09.2012., 11:43
Jel to riječ o onome x6? Znam da se pričalo o istrošenim gumama vanserijskih dimenzija, ne znam koliko je istine u tome. Druga stvar je da sva elektronika više ne pomaže kada nema dovoljno trenja :)

Brisat će nas Stinđer... :)

Nije bila vanserijska dimenzija... Gume su bile 285/35 R21 naprijed i 325/30 R21 straga.

CDRW
12.09.2012., 12:54
Brisat će nas Stinđer... :)

Nije bila vanserijska dimenzija... Gume su bile 285/35 R21 naprijed i 325/30 R21 straga.

Ne znam zašto bi brisao - razgovara se o prednostima uže gume. Ja (a i ostali koliko vidim) samo podsjećaju da uža guma ima prednost kako na neugaženom snijegu tako i na kiši, pogotovo ako su lokve na cesti.

Ako je opet ripna plića od 3-4 mm guma je skoro pa neupotrebljiva po pitanju aquaplaninga. Zakonski minimum od 1,6 mm je zapravo smiješan, ja NIKAD nebih sišao ispod 3 mm ak se mislimo vozit brže od 60 km/h po kiši.

ivanf1
15.09.2012., 19:50
http://www.njuskalo.hr/gume/gume-goodyear-195-65-15-excellence-91h-oglas-2580333

Čovjek ima dobre cijene,ima dobar izbor proizvođača,mislim da se više neče morat u SLO..

body halleck
15.09.2012., 21:22
http://www.njuskalo.hr/gume/gume-goodyear-195-65-15-excellence-91h-oglas-2580333

Čovjek ima dobre cijene,ima dobar izbor proizvođača,mislim da se više neče morat u SLO..

Još ako daš i kakav forumski popust, bit ćemo ti mušterije...

ivanf1
16.09.2012., 09:22
Hehe dao bi ja da su moje,nego sebi trazim gume i vidim da ima iste cijene kao i furlan,pa mi je interesantan.

body halleck
16.09.2012., 09:33
Fino,fino... Nego,ako budeš kupovao, podijeli iskustva :mig:

pasko123456
16.09.2012., 09:58
Hehe dao bi ja da su moje,nego sebi trazim gume i vidim da ima iste cijene kao i furlan,pa mi je interesantan.

Cijena koju ti izbacuje Furlan je sa DDVom. Razlika između njega i Furlana je 130 kn po gumi. Znači ako odeš sam u Slo i vratiš si DDV prođeš 500 tinjak kn povoljnije od tog njuškalo oglasa.

Mairon
16.09.2012., 10:12
Tko ima vremena i volje neka ide u sloveniju. Ali razlika nije ekstremna. Nekad sam znao naći ponude da je u cijeni i ugradnja besplatna pa je to već bolje. Slovenija će uvijek biti nešto jeftinija, no kome se neda zezati može i kod nas.

pasko123456
16.09.2012., 10:22
Tko ima vremena i volje neka ide u sloveniju. Ali razlika nije ekstremna. Nekad sam znao naći ponude da je u cijeni i ugradnja besplatna pa je to već bolje. Slovenija će uvijek biti nešto jeftinija, no kome se neda zezati može i kod nas.

Apsolutno. Pogledaš cijenu kod nas, pogledaš kod Slo i odlučiš.
Ja ću sljedeći vikend po jedne Alpin A4 baš u dimenziji 205/55 R16. Pa za primjer:
Lašić: 83 eura cca 620 kn
Taj Njuškalo oglas: 750 kn
Molydon: 940 kn

rass
16.09.2012., 11:19
ne znam jel bilo vec ili nije...Michelin ili Kleber ?...razlika cca. 300 kunica po gumi...mogu iskesirat za Michelinke ,ali ako je to sve ista guma zasto ne kupit Kleber :ne zna:

body halleck
16.09.2012., 11:32
ne znam jel bilo vec ili nije...Michelin ili Kleber ?...razlika cca. 300 kunica po gumi...mogu iskesirat za Michelinke ,ali ako je to sve ista guma zasto ne kupit Kleber :ne zna:

Nije ista guma. Premda nisi naveo model&dimenziju ni auto ni stil vožnje i planiranu kilometražu,ako ti nisu financije problem, Michelin :top:

rass
16.09.2012., 11:39
Nije ista guma. Premda nisi naveo model&dimenziju ni auto ni stil vožnje i planiranu kilometražu,ako ti nisu financije problem, Michelin :top:

o.k...i prijasnja zimska garnitura je bila Michelin Alpin...made in England....dobre su se pokazale...ali ono citam sad nesto za Kleber...o.k...vidit cu...hvala :top:

yedwy
16.09.2012., 12:12
Ja ću UG 7+ ili 8-ice uzet 99% sam na njih napikirao, one koje sam imao prije 2-3g su bile odlične i nemam razliku sumnjat u njih dok sa starim alpinama a2 nisam nikako bio sretan ni najmanje...

Josip09
16.09.2012., 14:58
Nemam osobno, ali imam vrlo blisko iskustvo sa Alpin A2, u 14", gume su iz 1999god, i na svojim felgama, dakle ne razmontiravaju se svake godine. Ovo im bude 14ta zima, imaju 4mm ripne i nešto preko 60.000km. Nikad problema, a gazda se ne može odvojiti od njih. S tim da je poslje njih glavna zimska guma A4, Michelin i samo Michelin, a i ja ga, sve više razumijem.

Auto je 150ak ks, vožnja prosjek do sport, dakle nije čisti sport, ali kotira blizu.

tihand
16.09.2012., 17:53
Ispricavam se ukoliko je ovo raspravljano u prethodnim postovima. Krajem veljace kupio sam novi auto i sada sam po prvi puta kupio zimske gume zajedno s 4 alu naplatka koje su trenutno uskladistene kod prodavaca. Na autu sam dobio Michelin Energy gume dimenzije 205/55 R16. Za zimu sam kupio 4 alu naplatka i zimske gume Michelin Alpin A4 u istoj dimenziji 205/55 R16. I sada mi jedan poznanik kaze da sam bacio novce kupujuci i set alu felgi te da sam trebao kupiti samo zimske gume. Zanima me iskustvo ljudi s foruma odnosno da li mijenjate samo gume ili mijenjate kompletan kotac (gumu + naplatak)?

Josip09
16.09.2012., 18:00
Ispricavam se ukoliko je ovo raspravljano u prethodnim postovima. Krajem veljace kupio sam novi auto i sada sam po prvi puta kupio zimske gume zajedno s 4 alu naplatka koje su trenutno uskladistene kod prodavaca. Na autu sam dobio Michelin Energy gume dimenzije 205/55 R16. Za zimu sam kupio 4 alu naplatka i zimske gume Michelin Alpin A4 u istoj dimenziji 205/55 R16. I sada mi jedan poznanik kaze da sam bacio novce kupujuci i set alu felgi te da sam trebao kupiti samo zimske gume. Zanima me iskustvo ljudi s foruma odnosno da li mijenjate samo gume ili mijenjate kompletan kotac (gumu + naplatak)?

Mogel si kupiti čelične felge za zimske gume, jeftinije. Alu felge ne vole sol, lance, kamen.. no ako tebi nije žao i svjestan si rizika, ili ti, da postoji mogučnost da se kroz godine vizualno oštete aluminijske felge, sve OK. Ukoliko si radi izgleda vozila inzistirao imati i zimi alu felge, opet OK.

Dakle, ako si šta mogao zeznut, onda je to smo da si skuplje platio alu felge nego čelične, a šta drugo.

I, ajde da kad se deli šakom i kapom, da si kupil prave gume. Još da napišeš koju rijeć o zemlji porijekla (volim to znati), de bi ti bio kraj.

:top:

Josip09
16.09.2012., 18:03
Apsolutno. Pogledaš cijenu kod nas, pogledaš kod Slo i odlučiš.
Ja ću sljedeći vikend po jedne Alpin A4 baš u dimenziji 205/55 R16. Pa za primjer:
Lašić: 83 eura cca 620 kn
Taj Njuškalo oglas: 750 kn
Molydon: 940 kn

I ti si dozrel, ovaj, došel na svoje. To su gume, a Michelin more biti miran idučih 5godina, da konkurencija prismrdi:D, a po pitanju trajnosi i 7god, jel šteta bacati dobre gume, a poderati se nemru samo tak :mig:

body halleck
17.09.2012., 00:27
Ja ću UG 7+ ili 8-ice uzet 99% sam na njih napikirao, one koje sam imao prije 2-3g su bile odlične i nemam razliku sumnjat u njih dok sa starim alpinama a2 nisam nikako bio sretan ni najmanje...

Alpin2 vjerojatno najgore "zimske" gume na kojima sam vozio 2 zime, no, bar sam ušparao na benzinu, jer sam cijelu zimu vozio po brzinskim propisima-gora plastika je bila tek EnergySaver u klasi ljetnih, preporodio sam se sa SavaEskimo (mislim da je tad bila aktualna S2)... Sa UG7+ sigurno nećeš pogriješiti,a UG8 su vjerojatno i bolje.

body halleck
17.09.2012., 00:33

Uvijek na "većim" autima mijenjam kotače sa ljetnim/zimskim namontiranim gumama. Na "manjim" autima mijenjam sezonski gume na felgama, nisam smatrao potrebnim i za njih kupovat ekstra felge. Već 12god.cijelu godinu vozim alu-felge na Clio2 i nisam zamijetio apsolutno nikakva oštećenja zbog snijega,soli,hladnoće, kao što mi nikad guma nije otišla kvragu zbog 1xgodišnje izmjene...

Spameripo
17.09.2012., 13:05
Uvijek na "većim" autima mijenjam kotače sa ljetnim/zimskim namontiranim gumama. Na "manjim" autima mijenjam sezonski gume na felgama, nisam smatrao potrebnim i za njih kupovat ekstra felge. Već 12god.cijelu godinu vozim alu-felge na Clio2 i nisam zamijetio apsolutno nikakva oštećenja zbog snijega,soli,hladnoće, kao što mi nikad guma nije otišla kvragu zbog 1xgodišnje izmjene...

A znaš koliko si felga mogao kupiti za cijenu montiranja svake godine 12 godina?
:504:

body halleck
17.09.2012., 14:08
A znaš koliko si felga mogao kupiti za cijenu montiranja svake godine 12 godina?

Hvala što brineš, ali nemoj razbijat glavu s tim koliko sam mogao kupiti felgi u 12 godina, odmakni se od tog zida, ozlijedit ćeš se, pa ću ja biti kriv za tvoje tjelesne i duševne boli :mig: Vrlo konkretno, za taj klio sam na montiranje guma potrošio možda stotinjak kuna-ako i toliko- i za taj iznos sam mogao kupiti 0(nula) felgi. A balansiranje je ionako po defaultu i pri izmjeni kotača, a često se i ventili promijene.
OnTopic: Poanta mog prethodnog posta upućenog tihandu je, kako su mi alu-felge 12 god. bez godišnjeg odmora na autu i apsolutno ništa im se nije ružno dogodilo od soli,snijega,zime,kamena (sipine)... A nisu nikakva respektabilna marka, najobičnije renoove koje su isporučene s prometalom 2000.g.

yedwy
17.09.2012., 14:36

1 felgu godišnje - ako...

Z4_M
17.09.2012., 15:12
Prvi put ću moći isprobati Continentalke na autu, i baš se velim novim snijegovima na Sljemenu. :D

Za one koje zanima, Made in France.

Što se alu felgi tiče, također im zima ne nanosi nikakvu štetu, a stare su oko 10 godina. Istina je i to da ih se rabljene kupuje za 100 € pa se isplaćuju već za cca 4 premontaže/balansa.

http://i45.tinypic.com/kawwn.jpg

CDRW
17.09.2012., 22:07

Frend ti je budala (nije jedini na žalost), stavi na papir koliko košta 8 montaža i balansiranja godišnje pa ćeš vidjet da li je ili ne pametno imat dva seta guma. Za alu ti je Joža rekao, ja osobno ga NIKAD ne stavljam po zimi.
I još jedna sitnica - uz naše poznate vulkiće koji ni gumu ne znaju balansirat vjerojatnost da će ti sjebat dosjed gume i/ili felge tak da počne propuštat zrak nakon par skidanja i metanja je ogromna. A da ne pričam kak je guma sretna da joj se dvaput godišnje čelična sajla rasteže prek ruba felge. Sretna je ko nova godina.

Dakle da rezimiram - ušteda je sve samo ne ušteda. Al naš narod voli kad mu ga meću 100x po malo nego da se isprsi jednom za sva vremena.

moril
18.09.2012., 08:47

Nije ista guma, vjeruj mi.

Lani sam uzeo dvije nove Kleberice i požalio sam nakon nekoliko tjedana kaj nisam dal malo više para za neku bolju gumu.

Inače, Kleber je prema mojim iskustvima u rangu Save Eskimo, s time da je tvrđi (neudobniji) i lošiji na snijegu, a zericu bolji na mokrom. Dakle, ništa posebno, tj. koliko para-toliko muzike.

Ako već hoćeš jeftinu gumu, radije uzmi Barumke, one su se pokazale nešto boljima od Save i Klebera, a podjednake su cijene.

CDRW
18.09.2012., 10:07
Klebar je jeftina marka Michelina, dakle guma ni u snu nije ista.

tigo95
18.09.2012., 10:22
A i zaboravljate da uvijek taj drugi setup možete i prodati nakon nekog vremena. Dakle,isplati se. Imam po dva setupa za oba auta i sam ih sezonski mijenjam.
Sad trebam kupiti nove zimulje u dimenziji 175/65/14. Savine su nakon 5 godina i male kilometraže još kao nove, no na cesti to nije više to. Mislim da će A4 zasjati ove zime na cliu. Ili nešto bolje za sličnu cijenu? Ide se u Sloveniju po njih.

freelancer
18.09.2012., 10:24
Dečki imamo prvi test zimskih 2012. Ide li nova tema???
AutoZeintung broj 20/12 za 205/55/16:
http://www.reifentrends.de/winterreifentest-2012-auto-zeitung.html

A potom sam našao odmah i drugi za SUViće 215/65/16:
http://www.ace-online.de/der-club/news/ace-winterreifen-test-sieben-fabrikate-fuer-kompakte-suv-im-vergleich.html?cHash=6ac8eafab98167c5d58a5dfab653f e6c

F.M
18.09.2012., 10:34

http://www.ace-online.de/der-club/news/ace-winterreifen-test-sieben-fabrikate-fuer-kompakte-suv-im-vergleich.html?cHash=6ac8eafab98167c5d58a5dfab653f e6c

Po ovome mi opet pada izbor na Conti, iako meni vise zanima mokro i suho a snijeg je kod mene rijetka pojava ali Conti je dobar i po snijegu, jedina mana mu je paprena cijena.:(

rocket86
18.09.2012., 10:36
Klebar je jeftina marka Michelina, dakle guma ni u snu nije ista.

A gle, što očekivati od ljudi kada vulkići tvrde da je Sava Michelin, i zato je lošija od Tigra koji je GY:facepalm: A i spike koje oni prodaju, ne znam je li stvar u tome da većina ljudi možda i je neupućeno kad kupuje, al fkt sam mislio kada sam kupovao gume da znam više od njih :504:

Ako se dobro sjećam, pričalo se za gume od yuga(trayal, tigar) da toliko loše drže da na kiši ne smiješ zalupit vratima, jer auto odskliže. Ok, to se moglo promjeniti u 20ak godina, ali promjenili su se i ostali, vjerovatno i više :D

CDRW
18.09.2012., 10:49

Samo mi nije jasno u onom 205/55 testu kak je Nokian na drugom mjestu sa uvjerljivo najgorim rezultatom na mokrom između prvih 5 guma .... opet netko radi pizdarije i zbraja bodove bez težinskog udjela.

A isto mi nije jasno kak 122+114+115 daje 370

freelancer
18.09.2012., 11:01
A isto mi nije jasno kak 122+114+115 daje 370
:lol:

flint
18.09.2012., 12:30
Što se alu felgi tiče, također im zima ne nanosi nikakvu štetu, a stare su oko 10 godina. Istina je i to da ih se rabljene kupuje za 100 € pa se isplaćuju već za cca 4 premontaže/balansa.

Mda. Tak sma i ja gledao dok mi nisu trebale druge felge, sad ne mogu nac rabljene u mojoj dimenziji (makar celicne) nigdje.

Anyway, ako netko zna nekog da prodaje 15" felge 4x100 60 rupa et 45, molim javite. :)

homosapiens
18.09.2012., 14:20
Anyway, ako netko zna nekog da prodaje 15" felge 4x100 60 rupa et 45, molim javite. :)

u auto kreši sam nove čelićne platio cca 350kn/kom u toj mjeri prije par mjeseci...

pošalji im upit uglavnom u ovlaštenom servisu su bile oko 620kn/kom

homosapiens
18.09.2012., 14:22
Dakle da rezimiram - ušteda je sve samo ne ušteda. Al naš narod voli kad mu ga meću 100x po malo nego da se isprsi jednom za sva vremena.

:rofl: dobar i potpuno se slažem

F.M
18.09.2012., 14:33
u auto kreši sam nove čelićne platio cca 350kn/kom u toj mjeri prije par mjeseci...

pošalji im upit uglavnom u ovlaštenom servisu su bile oko 620kn/kom

Gdje jos ima kupit celicnih felgi,a da nije ovlasteni?
Zahvaljujem.

rocket86
18.09.2012., 14:35
A lijepo piše auto krešo:facepalm: Osim toga njuškalo:top:

CDRW
18.09.2012., 14:39
Zahvaljujem.

Vulkal. Čak imaju dobre cijene. Kupio 17" za Oplo i bile su tu negdje sa Janezima. Inače OEM koji se stavlja i na Opela (provjerio sa rezervnom)

moril
18.09.2012., 19:19
Zahvaljujem.

Takve stvari kupuju se preko njuškala. Nikada ne bih dao 320 kn po čeličnoj felgi od 15" (osim ako se kupaš u lovi).

Preko oglasnika tako nešto nabaviš za cca 500 kn komplet, a za 1.000 kn već biraš alu felge od 15".

F.M
18.09.2012., 19:48
Vulkal. Čak imaju dobre cijene. Kupio 17" za Oplo i bile su tu negdje sa Janezima. Inače OEM koji se stavlja i na Opela (provjerio sa rezervnom)

Treba i meni za opel i to sa 4 rupe tako da na njuskalu nema,
vulkal ima kod mene, puno hvala.

homosapiens
19.09.2012., 07:02
Takve stvari kupuju se preko njuškala. Nikada ne bih dao 320 kn po čeličnoj felgi od 15" (osim ako se kupaš u lovi).

Preko oglasnika tako nešto nabaviš za cca 500 kn komplet, a za 1.000 kn već biraš alu felge od 15".

Diskutabilno.
Kad sam tražio od 15" ET45 nisam našao niti jedne na njuškalu osim jednog seta drugačijeg ET broja koje su bile 200kn/kom i to rabljene.

Tako da mi je bila bolja opcija dati 150kn više po felgi za nove u dućanu.

Ne treba ciganiti na takvim stvarima jer može ispasti na kraju skuplja pita nego tepsija, a ako daš preko 100kkn za auto ne bi trebalo biti problem dati još 1500kn za nove felge + nove gume jer vidim da neki vole kupiti i rabljene gume :rolleyes:

moril
19.09.2012., 07:55
Ja sam do sada kupio nekoliko kompleta rabljenih alu. felgi i sve su redom bile najmanje 50% jeftinije nego nove. Zadnje alu felge koje sam prodao prodao sam za samo 1200 kn, a bile su original Renault 16". Za takve stvari treba imati nos i strpljenje. Šteta dati 1500 kn za čelične felge, kad se u Sloveniji za možda koju kunu više mogu kupiti 15" alu felge.

No, svatko ima svoje principe. Netko, poput recimo tebe, ne želi se zajebavati sa rabljenim, pa će platiti više da kupi novo i da je miran.

homosapiens
19.09.2012., 08:19
Ne žive ovdje svi forumaši uz deželu, pa da mogu potegnuti kad se sjete po felge.

flint
19.09.2012., 08:39
felge u mojoj dimenziji (čelične) su u sloveniji (furlan) točno 10 kuna jeftinije nego u vulkalu - 322 kn/kom, i to je zasad najjeftinije sto sam nasao, a trazim od sedmog mjeseca, tak da se slovenija za to ne isplati.

mozda netko i ima zivaca i vremena to traziti dulje, ali uz 10 satno radno vrijeme pon-petak ne stignem se da prostis ni posrat doma a kamoli traziti jos malo da mozda prođem jeftinije. jbga.

dormouse1
19.09.2012., 21:19
Trilema u dimenziji 185/65/14

Prednost držanje na mokrom i snijegu.
Buka, trošnje, potrošnja goriva zanemarivi. Cijena je tu negdje pa mi isto nije odlučujući faktor.

Conti Wintercontact TS800
Michelin Alpin A3
GY Ultragrip 8

Iskustva iz prve ruke? Hvala.

Vwovac
19.09.2012., 21:47
Trilema u dimenziji 185/65/14

Prednost držanje na mokrom i snijegu.
Buka, trošnje, potrošnja goriva zanemarivi. Cijena je tu negdje pa mi isto nije odlučujući faktor.

Conti Wintercontact TS800
Michelin Alpin A3
GY Ultragrip 8

Iskustva iz prve ruke? Hvala.

Imam 8-icu od prošle zime,dimenzija 185/60/14.Ugodna guma,tiha je u odnosu na dotadašnji 4 godine stari dunlop wintersport m3,lijepi po suhom i po mokrom.Nisam nigdje proklizao-otklizao ni po bljuzgi ni po snijegu...Pokazala mi se bolja po bljuzgi-mokrom od save s3 185/65/14 na mazdi koja kao nova nije mogla držati cestu kao gy8..Uglavnom glas za gy8..Ovi drugi modeli su stariji..

CDRW
19.09.2012., 21:48
1 ili 3

Ja osobno bi 1. Sa 800 serijom imam dvostruko iskustvo, jedno upravo u tvojoj dimenziji. Jako zadovoljan.

Riz
20.09.2012., 14:29
Malo o gumama, a nešto i o felgama. Imao sam jutros nešto vremena, a lijep dan, pa skočio malo do Slovenije (iz Rijeke) vidjeti kako se kreću cijene i što imaju. Na autu su mi sad 205x55x16 na alu felgama, koja glupa dimenzija, jer samo "broj" manje gume 195x65x15 su izmedju 300 i 400 kuna jeftinije. Na starom autu, koji je već zašao u svoju 12-u godinu su stalno iste alu felge i stalno sam mijenjao ljetne - zimske. Felge su ok nakon svog ovog vremena, mada auto i nema nešto strašno puno km, a recimo da sam tim isvojim izmjenama 2x godišnje podrzavao tu svog lokalnog vulkanizera i hrvatsku ekonomiju. Na žalost mog lokalnog vulkanizera više nema, hrvatska ekonomija je odavno otišla u **** (da ne kažem gdje), a i meni se zmija uvukla u novčanik. I tako sam počeo raditi kombinacije s manjom dimenzijom guma za zimu, a za što mi naravno treba i manja felga. Čelične sam našao u Vulkalu za 300 kuna (Slovenci ovi tu na našoj riječkoj strani su isto oko te cijene više manje, a našao na internetu i za 250 kuna, http://firma.hr/celicne-felge/prodaja/celicna-felga-6x15-et33, ali nekako sam ipak malo skeptičan tako naručiti). No kako ne bi pustio samo čelične na autu, već bi stavljao još i ratkape, a to je onda bar još 200 kn gore, malo sam istražio po Sloveniji kombinaciju alu felgi i zimskih guma.

Ubacit ću malo cijene guma 195x65x15 i alu felgi 15" 4x108, možda nekome pomogne ili ga zanima:

Kalister Avto, Jelšane - gume cijene ok, više manje iste ko i drugi dolje navedeni, no za alu felge mi nisu baš punudili neke povoljne cijene, više manje sve preko 100 € s pdv-om

Avtoshop, Ilirska Bistrica - Good Year UG 8 62 € (bez pdv-a) i za isto toliko Rial felge, mislim da su bile Milano, no nisam 100% siguran

T&P Cars, Materija - Continental TS 850 65 €, Michelin Alpin 4 60 € i nekoliko felgi koje su na akciji za po 70 € (Momo Win 2, Momo Win Pro Silver, Momo Win Pro Black, Tomason TN3 i Reds Dark Blade S)

Rojc-BHS, Obrov - Continental TS 850 63 € i istih ovih 5 felgi na akciji kao u T&P za 70 €, s tim da ima i neke u dućanu Tekno (mislim da su TK1) koji bi dao u kombinaciji s ovim skupljim gumama (jer svi oni imaju i dosta jeftinije, Eskimo S3 je 50-tak €, Uniroyal, Bridgestone i Nokian do 60€) mozda i za 50 €

Avto Centar Hrušica - za gume se ne sjećam točno, trebao sam sve pisat, a felga opet šema s onih 5 na akciji s tim da je on tražio za njih 63 ili 65 eura. Možda sam zaboravio cijene guma, jer mi je on dao i katalog s aluminijskim felgama i cijenama za 2012, što nije trebao, jer sad gledam i malo skuplje felge (Momo Quantum i Revenge su mi zapeli za oko, cijena pretpostavljam oko 75 € po komadu kad se vrati slovenski pdv). Inače felge se trebaju naručiti i dolaze za 2 do 3 dana, tako su mi svi rekli. Jedno malo zapažanje, svi do jednog jako ljubazni i iako je bilo "prijatelja" s kojima se ćakulalo čim sam ušao u dućan prestalo se i obratilo pažnju na mene kao potencijalnog kupca. Kod nas ipak nije baš tako.

CDRW
20.09.2012., 15:07
Sve si lijepo napisao osim jedne sitnice - što fali 205/55R16 dimenziji? To je najčešća i najjeftinija guma u tom razredu. Pitaj one jadnike koji imaju 205/60R16 kolika je razlika (Tiguan, Kaškaj i slično).

imandaric
20.09.2012., 15:21
Sve si lijepo napisao osim jedne sitnice - što fali 205/55R16 dimenziji? To je najčešća i najjeftinija guma u tom razredu. Pitaj one jadnike koji imaju 205/60R16 kolika je razlika (Tiguan, Kaškaj i slično).

Je, sranje je sa cijenom; 30-40 % skuplja a skoro ista guma (SX4)

flint
20.09.2012., 15:21
fali joj naprimjer to kaj je razlika u cijeni značajna za moje dimenzije upisane u prometnoj:

- Fulda Montero 3 Furlan 205/55/16 78,13 Eur,
- ista guma Furlan 195/65/15 46 Eur.

Riz
20.09.2012., 16:18

Ma ne fali joj ništa, osim razlike u cijeni koja je prevelika:

195x65x15 550 kn http://robni-centar.hr/195-65r15-t91-ug8-m-s-good-year.html
205x55x16 934 kn http://robni-centar.hr/205-55r16-t91-ug8-m-s-good-year.html

Ipak je to skoro 400 kn (Vulkal je dlaku jeftiniji za veću dimenziju 914 kn, ne sjećam se koliko je za manju točno, ali je 500 i nešto). Da je razlika 100 kn ne bi ništa rekao, 200 kn, ajde još nekako, ali 300 i nešto kuna po gumi je ipak previše. Zato sva ova priča i o felgama i manjoj dimenziji.

body halleck
20.09.2012., 16:24
Ma ne fali joj ništa, osim razlike u cijeni koja je prevelika:

195x65x15 550 kn http://robni-centar.hr/195-65r15-t91-ug8-m-s-good-year.html
205x55x16 934 kn http://robni-centar.hr/205-55r16-t91-ug8-m-s-good-year.html

Ipak je to skoro 400 kn (Vulkal je dlaku jeftiniji za veću dimenziju 914 kn, ne sjećam se koliko je za manju točno, ali je 500 i nešto). Da je razlika 100 kn ne bi ništa rekao, 200 kn, ajde još nekako, ali 300 i nešto kuna po gumi je ipak previše. Zato sva ova priča i o felgama i manjoj dimenziji.

Razlika je prevelika za "samo" 1cm širu i "nešto malo nižeg profila" gumu, pretpostavljam, da je onda i konstrukcija znatno kompliciranija za 205x55R16, ili je i to tek nekakva "slobodno tržište/marketing" umoTVORina...

Riz
20.09.2012., 17:02
Baš i mene zanima zašto je tolika razlika u cijeni. Pazio sam kad sam usporedjivao tako da sam uvijek gledao gume istog brzinskog indeksa. Jasno mi je da one koje mogu podnijeti veće brzine moraju bit i skuplje, ali za tako "malu" razliku u dimenziji da je tolika razlika za istu gumu to mi i nije baš jasno. I u Sloveniji je razlika u tim dimenzijama po 30 i više €, tako da ne vjerujem da je to samo posljedica "slobodno tržište/marketing/marža".

Spameripo
20.09.2012., 17:57
195/65 R15 je puno prodavanija i češča dimenzija, pa i to ima utjecaja na cjenu.

CDRW
20.09.2012., 18:04
A i na vagi je lakša.

vili23
20.09.2012., 18:56
što mislite o ovim gumama

http://www.molydon.hr/guma/26/185/60%20R14%20WINTER%20G-FORCE%20GO%2082T%20BFGOODRICH-AKCIJA

Spameripo
20.09.2012., 19:04
što mislite o ovim gumama

http://www.molydon.hr/guma/26/185/60%20R14%20WINTER%20G-FORCE%20GO%2082T%20BFGOODRICH-AKCIJA

Mislim ovo (http://www.vulkanizerstvo-furlan.si/hr/auto-gume/seznam/0-005-185-60-14), možeš dobiti za tu cijenu Michelin, GY, pa skoro i Conti.

EDIT: Zaboravio sam te prvo pitati odakle si :D ako si iz ZG i okolice ovo vrijedi za tebe.

vili23
20.09.2012., 19:34
a kakva je ova sava?
http://www.vulkanizerstvo-furlan.si/hr/auto-gume/seznam/artikel/14860153
je, zg je u pitanju

Spameripo
20.09.2012., 19:45
a kakva je ova sava?
je, zg je u pitanju

Ovdje će te svako odgovoriti od Save, ali meni je na suhom, snijegu, bljuzgi dobra, a na kiši malo lošija i nakon 20000-25000 osječa se pad performansi u svim segmentima. Na zimskoj savi sam vozio godinama i bio zadovoljan, a sad vozim Nokian i zimske i ljetne, i još sam zadovoljniji.

Riz
20.09.2012., 20:24
a kakva je ova sava?
je, zg je u pitanju

Meni je Sava Eskimo na snijegu bila jako dobra, ali na kiši/mokrom katastrofa. I jako su mi se brzo potrošile.

casualRi
20.09.2012., 20:39
U prilici sam za dobru lovu dobit zimske gume TOYO dimenzije 195/60 r15. Jel valja sta? Inace, kostale bi me ukupno 100€ manje od Uniroyalki.

Dirk Pitt
20.09.2012., 22:16
Pozdrav društvo.
Kakva su mišljenja o Bridgestone BR LM30 MS u dimenziji 195/65 R15 91T, koliko su to dobre gume?

Koliko sam uspio iskopati po netu i nisu nešto naročito...vaša iskustva molim.

Hvala!

CDRW
20.09.2012., 22:50
LM-25 = teže govno od gume. Općenito je zimski Bridgestone .... loš.

homosapiens
21.09.2012., 07:33
U prilici sam za dobru lovu dobit zimske gume TOYO dimenzije 195/60 r15. Jel valja sta? Inace, kostale bi me ukupno 100€ manje od Uniroyalki.

koji model?

Ja sam imao S952 i nisu ništa posebno...

Fenixzealot
21.09.2012., 10:01
preporuka za solidne zimske ili cijelogodišnje gume a da nisu preskupe, dimenzije 205/60?
jel ja mogu stavit širinu 195 umjesto 205?

trenutno je gore Bridgestone Turanza ER300, dobra ljetna guma al po ledu/snjegu sam ko na sanjkama :|

freelancer
21.09.2012., 11:31
LM-25 = teže govno od gume. Općenito je zimski Bridgestone .... loš.

Jako, ali jako loš.

Dirk Pitt
21.09.2012., 12:14
Nije lm25, na ovima stoji lm30 i imaju drugačiju ''šaru'' od ovih lm 25...ali su vjerojatno isto zlo...po vašim komentarima?

CDRW
21.09.2012., 12:43
A što misliš - da su odjednom napravili kvantni skok i počeli radit super-duper zimske gume? Teško. Ako već gladaš premium segment (što Bridgestone jest) uzmi provjerena rješenja.

homosapiens
21.09.2012., 16:00
A što misliš - da su odjednom napravili kvantni skok i počeli radit super-duper zimske gume? .

Zašto to ne bi bilo moguće, pa pogle Opela

:D

CDRW
21.09.2012., 17:13
Zašto to ne bi bilo moguće, pa pogle Opela

Aaaaaa, udarac ispod pojasa, pamti pa vrati kažem ja ....

casualRi
22.09.2012., 01:50
Na kraju su gore Kleber zimske, proslu zimu su dobro orale po snijegu na drugom autu (na mokrom su nesto slabije, ali snijeg se topi pod njima) pa reko da ne filozofiram :) Nadam se da me nece iznevjerit, a s obzirom da sam ih vec upoznao, nema frke.

Josip09
22.09.2012., 08:17
Na kraju su gore Kleber zimske, proslu zimu su dobro orale po snijegu na drugom autu (na mokrom su nesto slabije, ali snijeg se topi pod njima) pa reko da ne filozofiram :) Nadam se da me nece iznevjerit, a s obzirom da sam ih vec upoznao, nema frke.

Kleber Kristal HP2?

Desi mi se da, mi se neki proizvod, proizvođać.. zamjeri i onda bježim na široko od toga, sve dok mi se od toliko bježanja opet ne stvori pred očima.

Nakon Viaxera, Kleber nisam mogao vidjeti. No s vremenom, kad sam naišao u trgovini na taj HP2, dobro sam ga pogledao, izokretao, prelomio ripne, probao jel škripi betonu... Da je bio još malo jeftiniji od Alpin A4, možda bi čak uzeo taj Kleber, ali za tadašnjih ni cijelih 40kn razlike po gumi, pregrizao sam, i uzeo Alpin A4.

Zašto taj kleber? Protektor (gazeći sloj) mi izgleda mnogo bolje nego kod večine "jeftinijih" guma, krenuvši, ma od svake... osim ovih iz "samog vrha".

Ono čega me bilo strah je, mokra cesta, a upravo sam gumu za te uvjete tražio + trajnost.

Inače, da sam primoran kupiti nešto jeftinije, bila bi među prve 3, HP2, Nokian i ne znam... još neka.

casualRi
22.09.2012., 11:51
Da, taj model. Ukupno 4 komada 2100kn (nešto sitno preko).

Najbolja guma (izuzev ovih najskupljih) mi je bila Nokian, ali eto sad ga više nisam u prilici uzimat pa sam se morao prebacit na nešto drugo.
Nisam ja neki dobar primjer što se tiče guma jer ih nikad ne testiram do granica mogućnosti, po mokrom vozim pomalo pa bi mi vjerojatno i ona najgora guma bila dovoljna. Već na snijegu nije svaka ista, a pošto se dosta vozikam po zimi po Gorskom Kotaru i ostalim brdašcima, uzeo sam Kleber koji stvarno dobro leži na snijegu.

CDRW
22.09.2012., 13:57
Vidiš kako je to zapravo tužno, Kleber je bio "mali" neovisni proizvođač, slično kao i Uniroyal i imao je on i dobrih guma. Recimo Krisalp3 je bio vrhunska zimska guma, najbolja zimska guma početkom tisućljeća, osobno sam je vozio na Imprezi i nije imala mane ... izdržala je mislim 5 sezona, 40 tkm i tek pred kraj se počela plastificirati, C701 je bila isto super guma u malim dimenzijama. A onda je došao Michelin ... i ostalo je povijest.

Josip09
22.09.2012., 14:28
Vidiš kako je to zapravo tužno, Kleber je bio "mali" neovisni proizvođač, slično kao i Uniroyal i imao je on i dobrih guma. Recimo Krisalp3 je bio vrhunska zimska guma, najbolja zimska guma početkom tisućljeća, osobno sam je vozio na Imprezi i nije imala mane ... izdržala je mislim 5 sezona, 40 tkm i tek pred kraj se počela plastificirati, C701 je bila isto super guma u malim dimenzijama. A onda je došao Michelin ... i ostalo je povijest.

A zašto je došao Michelin? Vjerojatno je malom Kleberu došao kraj, nije mogao opstati, kao i mnogi drugi, pa se moralo ići ka grupiranju...

Nekad je Sava Rapidex bila mekana guma koja je na ljutim Opelima i VW-ima ležala ko budali šamar, a dansa Perfecta i Intesa, nužno zlo. Ili.. a onda je došao GY:D

CDRW
22.09.2012., 15:12
Pa da, to ti i kažem, nekad su ti mali, nezavisni, proizvođači (u doba mog starog padaju mi na pamet Gislaved i Avon) imali super proizvode, ponekad za specifičnu primjenu ali su ih imali. Onda su došli veliki koncerni, pokupovali "male ribe" i od njih napravili entery level proizvođače. Proizvođače šrota ako mene pitaš. Tek u najnovije vrijeme neki od tih proizvođača, ex "malih" su gurnuti u mid-level, kao Uniroyal sa svojim gumama za manja vozila.

yedwy
23.09.2012., 06:29
Nema to veze sa tim jel u pitanju glavni brand ili podmarka, "bean counteri" su na snazi koji po svaku cjenu moraju iscjediti još koju nulu na kraju godine, makar bio poslje njih potop, nema veze, oni su "profesionalni manageri" i žive od bonusa koje dobivaju "racionalizacijom" i posve im je svejedno dal proizvode kurtone ili granate tak da o kvaliteti pogotovo dugotrajnoj netreba ni trošiti slova...

el oso
24.09.2012., 16:32
Gledam malo te gume i zanimamaju me
Kormoran KO SNOWPRO B2 MS 205 / 55 R16 94H

Jesu li te gume čemu?

U istri sam pa snijega i slična veselja nema previše.

Također, nisam nešto pri lovi, a ove gume nisu skupe.

nisam neki raceboy, pa...

Josip09
24.09.2012., 16:37

Jesu li te gume čemu?

Bome... 10e jeftinije od najjeftinijih.. mislim, Kleber, Sava...

A šta misliš, zašto je to tako? Jbg, nebuš se puno pomogel, a nebuš ni najgori, mislim, budeš ako izuzmemo one koji voze na ljetnima.

terza
24.09.2012., 17:27
Ima itko osobnih iskustava sa Dunlop Wintersport 4D vs. Conti 830P?

Inače, 830P sam vozio zadnje dvije sezone i prezadovoljan sam, ali eto, uvijek mislim da možda ima nešto bolje... :)

Bajica 1
24.09.2012., 18:20
ja imam wintersport 4d i ja sam s njim vrlo zadovoljan,ugodno su me iznenadile gume...
A za conti ti nemogu ništa reč pošto ga nisam probo.
Za renault clio III wintersport 4d izvrsna guma a sad čekaj druge forumaše sa svojim iskustvom... :)

pis0j
24.09.2012., 18:45
Pozdrav svima

Trebam pomoć oko kupnje zimskih guma u Sloveniji i savjet od kojeg proizvođača gumu kupiti i dimenzije.
Auto kojeg vozim je chevrolet aveo 1.2, dimenzije ljetnih guma su :185/60/r14.
Auto koristim za posao i dosta vremena provedem vožnjom zagrebačkim ulicama.
Auto je od cure , a to pišem jer sam saznao ( mislim ovdje čitajući vaše komentare) da prilikom kupnje guma u Sloveniji vlasnik vozila mora imati isto prebivalište kao i suputnici u istom vozilu. Cura živi kod mene, ali nije promjenila prebivalište.
Da li će mi to predstavljati problem prilikom kupnje guma ili ne?

body halleck
24.09.2012., 19:03
Pozdrav svima

Trebam pomoć oko kupnje zimskih guma u Sloveniji i savjet od kojeg proizvođača gumu kupiti i dimenzije.
Auto kojeg vozim je chevrolet aveo 1.2, dimenzije ljetnih guma su :185/60/r14.
Auto koristim za posao i dosta vremena provedem vožnjom zagrebačkim ulicama.
Auto je od cure , a to pišem jer sam saznao ( mislim ovdje čitajući vaše komentare) da prilikom kupnje guma u Sloveniji vlasnik vozila mora imati isto prebivalište kao i suputnici u istom vozilu. Cura živi kod mene, ali nije promjenila prebivalište.
Da li će mi to predstavljati problem prilikom kupnje guma ili ne?

Odete ti i cura zajedno u Janezland, tražite 2 računa i ako kupite jednu od najboljih, GoodYear UG8 koja je cca 55eura/komad kod Lašiča, unutar ste dopuštenog limita za neplaćanje carine. Montaža+balans+ventili su ionako jeftiniji kod nas, a uskoro će ti početi i oglašavanje po kojekakvim kolektivama pa će taj zahvat bit bagatela. A, koliko si planirao dati za gume? Ovisno o stilu vožnje, ako se voziš uglavnom po Zg, mogu ti bit dobre i FuldaKristalMontero 3, SavaEskimoS3+ (lošije po kiši od konkurencije, ali solidne po snijegu i suhom u manjim dimenzijama) od jeftinijih... Skuplje (i vjerojatno bolje) su ti još Conti,Michelin,Dunlop...

pis0j
24.09.2012., 19:50
Odete ti i cura zajedno u Janezland, tražite 2 računa i ako kupite jednu od najboljih, GoodYear UG8 koja je cca 55eura/komad kod Lašiča, unutar ste dopuštenog limita za neplaćanje carine. Montaža+balans+ventili su ionako jeftiniji kod nas, a uskoro će ti početi i oglašavanje po kojekakvim kolektivama pa će taj zahvat bit bagatela. A, koliko si planirao dati za gume? Ovisno o stilu vožnje, ako se voziš uglavnom po Zg, mogu ti bit dobre i FuldaKristalMontero 3, SavaEskimoS3+ (lošije po kiši od konkurencije, ali solidne po snijegu i suhom u manjim dimenzijama) od jeftinijih... Skuplje (i vjerojatno bolje) su ti još Conti,Michelin,Dunlop...

Uglavnom se vozim po Zg, ali od cure starci žive u blizini Knina tako da namjeravamo kupiti kvalitetniju gumu da možemo svratiti i kod njih u zimskom razdoblju.

Planirali smo do 1600 kn potrošiti na gume.

Sada me zanimaju dimenzije. Iste su ko i kod ljetnih ili drugačije ?

body halleck
24.09.2012., 20:03
Tak će i ispast, oko 1600kn u skupljoj varijanti sve zajedno, akcije za montažu+balans (http://www.kolektiva.hr/zagreb/sezonska-zamjena-guma-tds-auto.html?v=S29sZWt0aXZhIGdyb3Vwb24gc2l0ZSB8IEtvbG VrdGl2YSBncm91cG9uIHNpdGUgfCBLb2xla3RpdmEgZ3JvdXBv biBzaXRlIHwgS29sZWt0aXZhIGdyb3Vwb24gc2l0ZQ==&m_aid=2klik&c_bid=eb1c3f24&m_mid=3plik&e_mid=2blik&a_aid=1klik&a_bid=eb1c3f24) su obično oko 100kn... Nema objektivne potrebe za manjom dimenzijom od 185x60R14 za Avea za zimsku gumu... Btw, nisu ti ovi jedini koji će davati akciju za promjenu guma, bit će toga još

hasnfefer
24.09.2012., 20:14
Baš sam danas skočio do Lašiča i uzeo sam dvije (kriza :rolleyes:) Continentalove zimske gume, i odmah in namontirali. One stare (Sava Eskimo S3) su se počele čudno ponašati, a auto je sada preporođen :D

matko_gsi
24.09.2012., 22:12
Ja imam svoje od preklani BFGoodrich Winter,dobre su još ;)

hasnfefer
25.09.2012., 07:36
Ma mogu one odguliti više sezona, samo ako ih se redovito zamjeni ljetnim gumama. Ako ostanu stlno na autu odu relativno brzo, ili izgube svojstva. Ove save što sam imao su se počele ljuštiti (pogonski kotači), tako da sam jedva čekao da ih se riješim.

Spameripo
25.09.2012., 08:55
Ma mogu one odguliti više sezona, samo ako ih se redovito zamjeni ljetnim gumama. Ako ostanu stlno na autu odu relativno brzo, ili izgube svojstva. Ove save što sam imao su se počele ljuštiti (pogonski kotači), tako da sam jedva čekao da ih se riješim.

Vozio si ih po ljeti ili? Jer znam da se to dogašđa zimskim gumama u ljetnim mjesecima i ne samo Savi, nego i recimo GY koji sam osobno kuhao :D

klinsider
25.09.2012., 15:20

Jesu li te gume čemu?

Ja sam ih imao u dimenziji 185 65 14..... , na suhome su sve gume ok,cak se po toplome ni ne trose previse, po snijegu je bila ok ali katastrofa po kisi. I jos se vulkanizer jako namucio da ih izbalansira. Uzmi samo ak stvarno trebas jeftine zimske gume zbog policije i pazi na mokrome.

5000
25.09.2012., 15:44
Možda je malo rano za ovu temu, al kad se sjetim one gužve od prošle godine kad sam morao mjenjati ljetne u zimske gume poludio sam!! :503:
Ove godine sam odlučio to riješit ranije pa me zanima vaše mišljenje o tome? Kada, di?
:confused:

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Izgleda da već počinje nova zimska sezona pa eto i nova tema.

Link na staru temu - Zimske gume, sezona 2011/2012 (http://www.forum.hr/showthread.php?t=678363)

matko_gsi
25.09.2012., 15:51
zna se točan datum kad je obavezno,mislim da je 15.11 ali nisam siguran,mada većina mjenja tek kad padne prvi snijeg,možeš odma,gume su ti jeftinije nego kad je gužva...ja ih mjenjam sam,samo ih iz podruma iznesem :D

ove godine si ti začetnik teme :mig:

5000
25.09.2012., 16:00
još uvijek je zakon da tek kad padne snijeg onda je obvezno imat zimske gume! sam mjenjaš? ja sam prije dvije godine kupio nove zimske gume, 195/55 15 Goodyear... mislio sam ih još ovu godinu iskoristit pa ću sljedeće nove uzet...
pa da, i ja sam mjenjao tek kad padne snijeg pa sam prošle godine rekao nikad više :nono: ...one gužve...užas.

matko_gsi
25.09.2012., 16:23
stari gle,krivo misliš,zimske gume nemoraju imat veze sa snijegom i ledom,napisan je točan datum kada je zimska oprema obavezna

ovisi više o vanjskoj temperaturi,jer ispod 7 stupnjeva C ljetna guma gubi svojstva gume,bude više kao plastika a ne guma,tako da gubi trenje i grip na podlozi...

evo ti šta piše na hakovoj stanici

http://www.hak.hr/info/korisne-informacije/zimska-oprema

zapravo upravu si,ali nije mi logično zašto tek kad snijeg padne...nemoj se ravnat po zakonu nego po sebi,mjenjaj gume prije hladnih dana

EDIT: da sam mjenjam,jer su sa felgama,pola sata posla i to je to

5000
25.09.2012., 16:33
Da, imas pravo! a gle nisam bas bio previše upućen u to, a čini mi se koliko sam vidio da večina isto nije!
ove godine ću drugačije, zato me i zanimalo kad drugi stavljaju itd.... :mig:

homosapiens
25.09.2012., 19:18
1.12 stavljam sam u garaži(jer su na felgama)

Josip09
25.09.2012., 19:23
Možda je malo rano za ovu temu, al kad se sjetim one gužve od prošle godine kad sam morao mjenjati ljetne u zimske gume poludio sam!! :503:
Ove godine sam odlučio to riješit ranije pa me zanima vaše mišljenje o tome? Kada, di?

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Link na staru temu - Zimske gume, sezona 2011/2012 (http://www.forum.hr/showthread.php?t=678363)

Al ga kefaš.

A šta da ti velim, datum iz tarota, kad da odeš zamjenit gume, a da poslje toga ne budu visoke temp, neg da odma padne snijeg, a da ne platiš kaznu policiji, te da te pri zamjeni ne zatekne gužva?

I još da ti napišem preporuku, na temelju magične kugle, jel lokaciju su napisao, NE.

Nisi uopće napisao koju uslugu trebaš, dali samo skinuti felge sa ljetima i prišarafiti felge sa zimskim gumama, ili skidaš ljetne gume sa felgi, pa montiraš zimske na iste felge.

Dali u prvom slučaju trebaš balansirati, ili ipak to ne bi, ili ali.

Ali samo nek se melje....

E30
25.09.2012., 20:05
stari gle,krivo misliš,zimske gume nemoraju imat veze sa snijegom i ledom,napisan je točan datum kada je zimska oprema obavezna

ovisi više o vanjskoj temperaturi,jer ispod 7 stupnjeva C ljetna guma gubi svojstva gume,bude više kao plastika a ne guma,tako da gubi trenje i grip na podlozi...

evo ti šta piše na hakovoj stanici

http://www.hak.hr/info/korisne-informacije/zimska-oprema

zapravo upravu si,ali nije mi logično zašto tek kad snijeg padne...nemoj se ravnat po zakonu nego po sebi,mjenjaj gume prije hladnih dana

EDIT: da sam mjenjam,jer su sa felgama,pola sata posla i to je to

:facepalm:

matko_gsi
25.09.2012., 20:20
:facepalm:

šta sam krivo rekao?

usput ja imam BFGoodrich,ovo im je treća sezona...

Lazimir
25.09.2012., 21:23

_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _

Ne možeš se u tome ravnati po drugima,kak će ti sad neko reći,e promijeni ih
25.10.
To moraš odlučit sam,pa makar bilo sutra.
Ne znam od kuda si,ako si blizu granice sa deželom tamo je daleko najjeftinije zbog povrata poreza.

homosapiens
26.09.2012., 08:00
usput ja imam BFGoodrich,ovo im je treća sezona...

imao sam i ja dvije sezone bfgoodrich g-force winter u dimenziji 205/55 R16 i čist ok gume za tu lovu, a imao sam i puno skupljih koje su me najblaže rečeno razočarale

I wonder
26.09.2012., 08:07
šta sam krivo rekao?

...a još si stavil link na objašnjenja...

NE POSTOJI fiksni datum za zimske gume kod nas.
možeš se cijelu zimu, cijelu godinu voziti na ljetnim gumama, i to onima sa samo 3 mm šarom.

samo u slučaju da nastupe zimski uvjeti (snijeg, poledica), tek onda si obavezan imati zimsku opremu. a ta zimska oprema može biti zimske gume ILI 4 ljetne sa šarom min 4 mm i lanci.

u sloveniji je drugačije, ali nije tema.

imandaric
26.09.2012., 08:25
Ma čim dođe zimsko računanje vremena, zadnji vikend u listopadu, zimske kotače izvaditi iz spremišta pregledati tlak i opče stanje.
Zatim, čekati, čekati i dočekati da sjedne plača u studenom i tada, brzo kod vulkanizera na promjenu seta ljeto/zima uz OBAVEZNO BALANSIRANJE, a i na optiku treba "bacit oko" ako su gume relativno nove i dobrom stanju.
Na kraju svega; jedno mjesec dana apstinirati od duvana i par rundi sa dečkima, hebiga, vulkić izbio 170 kn za setup i 170 kn za optiku.
:kava:

body halleck
26.09.2012., 09:44
Ma čim dođe zimsko računanje vremena, zadnji vikend u listopadu, zimske kotače izvaditi iz spremišta pregledati tlak i opče stanje.
Zatim, čekati, čekati i dočekati da sjedne plača u studenom i tada, brzo kod vulkanizera na promjenu seta ljeto/zima uz OBAVEZNO BALANSIRANJE, a i na optiku treba "bacit oko" ako su gume relativno nove i dobrom stanju.
Na kraju svega; jedno mjesec dana apstinirati od duvana i par rundi sa dečkima, hebiga, vulkić izbio 170 kn za setup i 170 kn za optiku.
:kava:

Treba pratit stranice sa grupnim popustima (kupime.hr,kolektiva,dajsve...) pa ćeš i promjenu+balans+optiku platiti 170kn (tak sam ja napravio ove godine) :mig: Već sad je cijena (http://www.kupime.hr/ponuda/izmjenu-guma-donosi-eurorent-servisni-centar/2939)promjene+balansa ispod 100kn (http://www.kolektiva.hr/zagreb/sezonska-zamjena-guma-tds-auto.html?v=S29sZWt0aXZhIGdyb3Vwb24gc2l0ZSB8IEtvbG VrdGl2YSBncm91cG9uIHNpdGUgfCBLb2xla3RpdmEgZ3JvdXBv biBzaXRlIHwgS29sZWt0aXZhIGdyb3Vwb24gc2l0ZQ==&m_aid=2klik&c_bid=eb1c3f24&m_mid=3plik&e_mid=2blik&a_aid=1klik&a_bid=eb1c3f24) Druga priča, ako uvijek ideš nekom svom vulkiću :ne zna:

rocket86
26.09.2012., 13:00
Ja samo kad se približe zimski uvjeti, moram prebaciti prekidač na W na svojim 4S gumama, i spustiti tlak na 2,0:zubo:

matko_gsi
26.09.2012., 13:41
imao sam i ja dvije sezone bfgoodrich g-force winter u dimenziji 205/55 R16 i čist ok gume za tu lovu, a imao sam i puno skupljih koje su me najblaže rečeno razočarale

ee te su i kod mene,samo zboravio kako se točno zovu,meni su 175/70 R13...300 i nešto kuna po gumi bilo,ugodno su me iznenadile i na snijegu i na kiši i na suhom,stvarno gume dobro leže,ono dok škripaju na mokrom znak je da su dobre ;)

subaru13
27.09.2012., 09:14
http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/default.aspx Najnoviji test zima 2012/2013, 14 i 16 cola.

radenk
27.09.2012., 09:38
Molim za savjet onih koji imaju iskustva. Dvouim se da krajem 10. mjeseca postavim zimske gume 17 promjer za Qashqai. Rijec je o srednjoj kategoriji guma - Barum Polaris 3, Hankook W310 ili General Snow Grabber. U principu razlika u cijeni iuzmedju ove tri nije velika (ali su sve znatno jeftinije od 4 premijum marke - (Cont,GY,Dunlop,Michelin). Ubjedjuju me prodavci da je Snow Grabber najbolja kupovina, jer je to prva ugradnja za americke dzipove itd... Ima li iko iskustva sa ovim gumama?

5000
27.09.2012., 09:46
ubjeduju te jer na toj gumi ima najvecu zaradi i zatoje ta guma najbolja za njega.isto je bilo i sa savom , dodes kod svakog vulkanizera i za njega je sava sve na svijetu i to tebi prenese i nakraju ju kupis..a dobra mu je samo zato jer je na savi imao vise zarade (30%) vise od tipa sto moze imati od michelina :)

imandaric
27.09.2012., 10:16
Treba pratit stranice sa grupnim popustima (kupime.hr,kolektiva,dajsve...) pa ćeš i promjenu+balans+optiku platiti 170kn (tak sam ja napravio ove godine) :mig: Već sad je cijena (http://www.kupime.hr/ponuda/izmjenu-guma-donosi-eurorent-servisni-centar/2939)promjene+balansa ispod 100kn (http://www.kolektiva.hr/zagreb/sezonska-zamjena-guma-tds-auto.html?v=S29sZWt0aXZhIGdyb3Vwb24gc2l0ZSB8IEtvbG VrdGl2YSBncm91cG9uIHNpdGUgfCBLb2xla3RpdmEgZ3JvdXBv biBzaXRlIHwgS29sZWt0aXZhIGdyb3Vwb24gc2l0ZQ==&m_aid=2klik&c_bid=eb1c3f24&m_mid=3plik&e_mid=2blik&a_aid=1klik&a_bid=eb1c3f24) Druga priča, ako uvijek ideš nekom svom vulkiću :ne zna:

To:top:

LateBraking
27.09.2012., 11:33
Planiram kupiti set zimskih guma 205 55 R16 (na čelične felge).
Ponašanje na mokrom mi je najbitnije.
Proguglao sam neke testove i većina hvali Semperit Speed Grip 2, Continental Wintercontact TS 830 i Goodyear Ultragrip 8.
Nemam iskustva sa nijednom, pa pomozite.

body halleck
27.09.2012., 12:15
Proguglao sam neke testove i većina hvali Semperit Speed Grip 2, Continental Wintercontact TS 830 i Goodyear Ultragrip 8.

S ove zadnje dvije ne možeš fulat. Conti TS830 sam vozio, jedna od najboljih guma u klasi, sad ti je aktualan TS850, a teško mi je vjerovat, da će bit lošiji od prethodnika. Još uvijek vozim GY UG7+, vrhunska guma u toj dimenziji, UG8 sam vozio samo par km, no jako hvaljena guma prošle zime od više poznanika...

Josip09
27.09.2012., 13:49

Michelin Alpin A4, nije najskuplji, a nije ništa lošiji od novog TS850 koji je, skuplji 40tak kn/kom, dakle za cjenu montaže.

Nebuš se zazeznul, vjeruj.

P.S. sad vidim da je PUG 308 u pitanju, što je još jedan argumenat za kupnju Michelin A4 guma.

Josip09
27.09.2012., 14:13
http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/default.aspx Najnoviji test zima 2012/2013, 14 i 16 cola.

Hvala na linku.

Moj osvrt? Pa manje više, očekivano, naravno ako gledamo poredak među nekolicinom premium modela.

167x70 r14

GY UG8 je pokazao da se ne snalazi u manjim dimenzijama. Michelin je model A4 lansirao u >15" prve godine, a razvoj protektora i same konstrukcije je za manje dimenzije ostavio za godinu poslje. Pokazalo se dobitno, briljirao je kako u većim, tako i u manjim dimezijama, a to je pokazao i ovaj puta.

Kad je GY sa modelom UG8 podbacio u manjim dim. prošle godine, bio sam uvjeren kako će to popraviti dogodine, no nažalost, konkurencija je ipak bolja. Da se razumijemo, guma nikako nije loša, ali kažem, po meni nije slučajnost da u manjim dim. nosi postolje koje nosi.

Napokon je i DU Winterresponse dobio šta zaslužuje. Po meni, tu gumu treba zabraniti zakonom, i jeba li me sve šta mi ju je doneslo na felge. No ok, sreća da se topi ko sladoled ljeti, pa je neću dugo gledat. FUJ!

Sava više manje OK. Guma koja je podjelila mnoge i povela puno rasprava. Jedno je sigurno, nija najbolja, ali ima ljudi koji se niz godina njome koriste i služi svrsi.

I na kraju, Michelin A4 kao najtrajnija guma opet je pokazao kako se može spojiti trajnost i perfomanse u jednu gumu koja je vrijeda poštovanja kad sve sve zbroji i oduzme.

205x55 r16

Novi Conti je zasjeo na tron. Svaka čast, nisam ni sumnjao. Vjerujem da je guma dobra, a to sam izjavio i prije testa, uspoređujući je sa A4.

Michelin Alpin A4, tradicionalno je pokazao da je guma Bogovska. Ukoliko uzmemo u obzir, koliko recimo Conti ima modela u ponudi, i kako je svaki ciljan za određenu dimenziju, Michelinu treba skinuti kapu do poda. Guma je prve klase 14-17", a za one zahtjevnije postoji Pilot Alpin 4.

DU i GY su kratkovidni. Treba narpaviti gumu, poput A4, koja nakon 3 godine zasjeda u prve redove i opravdava svoju poredak, a ne slučajna dostignuća kao neki. Za mene su UG8 i 4D štreberske gume (bez zamjerki, namjerno sam to napisao:D).

Fulda tradicionalno ništa, Semperit tak-tak, nemam pojma kak je u cijeni sa Savom S3, ali ako je skuplja, nema je smisla kupovati.

Šta više reći, ja sam svoje rekao, ko je poslušao, nije pogriješio, ni prije, a neće ni sada.

I na kraju, prije bombardiranja, da se razumijemo. Sve gore spomenute i kritizirane gume, nisu smeće. Da je takvih kud sreće. Da su loše, ja ih nebi ni spomenuo, kao što nisam niz ostalih sa testa (izuzev Nokian-a koji ima moju podršku), ali ipak volim od 5vrhunskih guma izdovjiti jednu koja je po nećem posebna, što sam i učinio.

homosapiens
27.09.2012., 15:27
Ti radiš u Michelinu?

zetec
27.09.2012., 17:27
Ti radiš u Michelinu?

I meni se tako čini :D

Josip09
27.09.2012., 17:44
Ti radiš u Michelinu?

Da, zato na traktoru vozim turski Petlas, kineski Starmaxx, Nokian i DU Winterresponse na jednom, DU FasterSponse na drugom govnetu, i fala Bogu i zdravom razumu u vrijeme kupnje, A4 na istom autu na kojem i FasterSponse.

Oćeš da na prikolicama pišem i slikam šta imam? Vidjet ćeš da nažalost najmanje ima Michelina, ali trudim se da to popravim.

A ono šta pišem, to je realnost a ne reklama. Pa ja barem jasno definiram šta podržavam šta ne. A izgleda da slabo pratite forum, tj. Joža09, kad me tako zapošljavate na neviđeno :D

Z4_M
27.09.2012., 18:13
FasterSponse ... FasterSponse

Toliko si se okomio na tu sasvim solidnu gumu, a još uvijek joj ni ime ne znaš napisati. :D

Spameripo
27.09.2012., 19:07
Da, zato na traktoru vozim turski Petlas, kineski Starmaxx, Nokian i DU Winterresponse na jednom, DU FasterSponse na drugom govnetu, i fala Bogu i zdravom razumu u vrijeme kupnje, A4 na istom autu na kojem i FasterSponse.

Oćeš da na prikolicama pišem i slikam šta imam? Vidjet ćeš da nažalost najmanje ima Michelina, ali trudim se da to popravim.

A ono šta pišem, to je realnost a ne reklama. Pa ja barem jasno definiram šta podržavam šta ne. A izgleda da slabo pratite forum, tj. Joža09, kad me tako zapošljavate na neviđeno :D

A nema više Energy Savera? :D

@ Z4_M: Možda mu nije ni važno kako se zove kad ju ne voli :D

Josip09
27.09.2012., 19:53
Toliko si se okomio na tu sasvim solidnu gumu, a još uvijek joj ni ime ne znaš napisati. :D

Te DU defektne nazive nije vrijedno pamtiti. Ako si čitao stotine prijašnjih postova mogao si primjatiti da sam čak i na veliko slovo pazio, a sad uvijek pomislim napisat DrekstResponse, pa nije ni čudo da fulam. Tak je i sa Winterresponse, da pazim na dupla slova, preklapanja i tepanja, sve im to đaba. Ček, da se sjetim još jednom, tehnologije preciznog reagiranja :lol: al šta možeš, papir trpi sve, stvarnost je drugačija

O ne ne, ta guma nije ni približno solidna. Ta guma je ostarila u najboljim mogućim uvjetima koje sam joj pružio, cvili u zavojima, na temp manjoj od +15 ne drži nikako, a preko +30 još gore, postane kao žvakaća guma. Kliže kod kočenja, kod kretanja, sad se i počela javljati buka, ono tunjanje slično kao kog Hydragrip-a, ali ipak osjetno tiše, on je ipak bio rekorder. Neprecizna na volanu, ma katastrofa.

I ne smije se deklarirati pod solidnu, na je u to vrijeme, bila uz Conti PC2 guma koja je izbjegavala bilo kakve veze sa ekologijom, sa trajnošću, to je guma koja se deklarirala kao sport, koliko sport može biti u toj dimenziji. Ta guma je za sport isto šta i Sava Effecta.

Prošle godine sam bio primoran kupiti Winterresponse. Ono šta sam mogao na prvi pogled zaključiti, guma izgleda ok, ripne ima dosta, također širih kanala za odvođenje bljuzge, na testovima među prvih 5, reko, nemam šta drugo, da je, gori pod petama. Suho, cvili, premekana, daje osjećaj gumice za brisanje, ne drži u zavoju, popušta linearno. Na mokrom katastrofalis, bljuzgu baca OK, snijeg, ono suho perje je bavila, a kak bude u mokrom snijegu možda vidimo ove godine, iduću neče sigurno izdržat. Prošle zime se u 10.000km potrošila do 6mm ripne, još 2mm ove godine i pa-pa, to je to sa GY grupacijom pod mojom kapom. Nokian WR G2 je Michelin za taj Winterresponse.

A nisam bio nekorektan, imao sa Hydragrip, imao sam Save, hvalio sam Hydragrip, i sad kažem da nema bolje kišne gume i više nego dobre za suho, a za buku sam uvijek govorio kako je svijet za sebe i tolerirao sam to zbog držanja na mokrom. Kasnije, EfficientGrip, pa Excellence, sve gore od goreg. Na Dunlopa sam se dva opekao, i to skuplja i previkanija Dunlopa, ne onaj SP30 i ostale igračke, nego Dunlop koji je slovio kao nositelj klase.

Josip09
27.09.2012., 19:56
A nema više Energy Savera? :D

@ Z4_M: Možda mu nije ni važno kako se zove kad ju ne voli :D

Je evo i sad je na autu, zadnju godinu. Kad dođe zima onda na njega idu WR G2 i Winterresponse, a na proljeće neke nove ljetne. Mislio sam ES mjenjat ovo proljeće, ali je još prošao ovo ljeto, možda bude bolje ponuda na proljeće. Ili ide opet novi ES, ili možda nešto od Contija, EC3 recimo, traje OK, a nije loš na cesti.

CDRW
27.09.2012., 23:09
Ja osobno se neću složit sa Jožom - u SVIM dimenzijama za mene je najbolja guma GY UG8. Jerbo JA prvo gledam ponašanje na mokrom. No to je MOJ izbor, ne mora se slagat sa nečijom tuđom tablicom vrijednosti.

Ono što me apsolutno šokiralo su dvije gume - Pirelli Snowcontrol u većim dimenzijama (zašto nije uzet Sottozero?!?), očajna guma već nekoliko godina, i izgleda da će takva bit dok se isti ne izvuče iz F1 cirkusa, i Sava u dimenziji 215 - pa majku mu više ni na snijegu ne valja?!?. A na mokrom je klasično loša.

Josip09
28.09.2012., 07:35
Ja osobno se neću složit sa Jožom - u SVIM dimenzijama za mene je najbolja guma GY UG8. Jerbo JA prvo gledam ponašanje na mokrom. No to je MOJ izbor, ne mora se slagat sa nečijom tuđom tablicom vrijednosti.

Ono što me apsolutno šokiralo su dvije gume - Pirelli Snowcontrol u većim dimenzijama (zašto nije uzet Sottozero?!?), očajna guma već nekoliko godina, i izgleda da će takva bit dok se isti ne izvuče iz F1 cirkusa, i Sava u dimenziji 215 - pa majku mu više ni na snijegu ne valja?!?. A na mokrom je klasično loša.

Nismo ovdje, da tepamo i kad treba i kad ne treba, nego da sudjelujemo u raspravi. Dobro, priznaj da te podbolo "štreberske" :Slin: (šala).

Da, na mokrom UG8 nosi zastavu, no u 16", koliko je bolja na mokrom, toliko je lošija (recimo od A4) na suhom, na snijegu, na ledu, i na kraju osjetno više se troši. E sad, sve je kompromis, i davno si rekao da poredak testa je čisto radi preglednosti, a ti, mi, on, ona.. si radimo poredak prema onom što možemo i želimo priuštit. Tu nema rasprave.

Tako i u 14", na mokrom bolja koliko je lošija na suhom, a u snijegu ja pala na koljenja.

Velim, kako je novije lansirana guma od mnogih sa popisa, ja i dalje imam u glavi, da se nije snašla.

Dalje... Ako malo bolje pogledamo test u 16", pa usporedimo detalje oko A4 i UG8, što se tiće kiše, vidimo da je UG8 bolji u aquaplaningu, a lošiji u upravljanju i u krugu. Na kočenju je za 0.1 bolji od A4 što pitanje koliko to ubiti je, ali minimalno je.

Kažem, po meni, male su te prednosti na kiši kad se uzmu sve ostale činjenice u obzir.

Možda je nekulturno, i nije mi cilj zakočiti tvoje mišljenje, koje uvažavam, no uvijek me nešto tjera na tipkanje :top:

homosapiens
28.09.2012., 08:09

ne se srdit nisam ništa loše mislio :mig:

već mi upalo u oko da je netko toliko oduševljen michelinom

imam ih i ja pripremljene za ovu zimu i jedva čekam dva-tri mjeseca da odvozim na njima, pa da napišem koju

P.S zbog tvojih postova sam se i ja navukao i kupio ih da vidim to čudo

SCHNITZER
28.09.2012., 08:33
@Josip09;
Obavezno isprintaj svoje postove odavde, i ako pri sljedečoj kupovini Michelinki ne dobiješ barem 30% popusta ima da ih javno popljuješ!
Ovakav marketing im malo tko radi.:D

Henry Miller
28.09.2012., 10:27
Ja da sam uvoznik Michelina za RH, Joži bih istog trena poklonio po jedan set ljetnih i zimskih, čisto kao jedan mali znak pažnje.. Baš razmišljam da li bi bila dobra ideja poslati toj ekipi link na ovu temu, možda se Joža zaista ponovi s novim šlapicama za svoj autek.. ;)

subaru13
28.09.2012., 10:35
Ja imam A4, na citroenu C4, koja kombinacija, i mogu reči da su to ok gume , dobre na suhom, mokrom, bljuzgi i samo solidne po snijegu, ne troše se ništa samo je pitanje kolko budu otvrdnule s vremenom, dobil sam ih za par kuna inače sumnjam da bi ih kupoval. Isto tak imam na 307 GY UG 7+, koje su mi bolje po kiši i bljuzgi, ali po snijegu su jad i bijeda. Ove godine sam imal kombinaciju za jako jeftine D.W response, ali bum na kraju uzel u slo. nove ts 850 pa da vidim kaj je to, jer me svake godine zaje. kad napada puno snijega pa po ovom svojem brdu nemogu nikam. Inače stari ima GY UG 8, koje sam malo probal i čine mi se ok, jedino veli da su po 10-15 cm snijega jako loše znači govno ko i UG7.

Z4_M
28.09.2012., 11:54
Ja da sam uvoznik Michelina za RH, Joži bih istog trena poklonio po jedan set ljetnih i zimskih, čisto kao jedan mali znak pažnje.. Baš razmišljam da li bi bila dobra ideja poslati toj ekipi link na ovu temu, možda se Joža zaista ponovi s novim šlapicama za svoj autek.. ;)

Moguće, pa da ovo gotovo neukusno hvaljenje Michelina i rezultira nečim produktivnim za njega. :D

cerveza
30.09.2012., 19:26
Molim pomoć...zanima me da li je ok/dopušteno staviti zimske gume za broj manje širine od originalne(upisane) zbog policije ili priznavanja kaska u slučaju nezgode?

hvala

CDRW
30.09.2012., 21:24
Ako je dimenzija homologirana - dozvoljeno je. I ja imam ljetne 245/45R18 i zimske 225/55R17, ali su obje dimenzije homologirane za taj auto i navedene u uputama.

Josip09
01.10.2012., 11:11
Ako je dimenzija homologirana - dozvoljeno je. I ja imam ljetne 245/45R18 i zimske 225/55R17, ali su obje dimenzije homologirane za taj auto i navedene u uputama.

Počel sam zaboravaljati, to na INSG, 4D ili je neki novi set u pitanju...

CDRW
01.10.2012., 12:16
Insignia ljetni Conti SC3 - zimski Conti 830
Na Golfu i Imprezi je 3D zimska guma (smajli sa srčekima)

homosapiens
01.10.2012., 16:21
Ima li netko iskustva sa Michelin Alpin A4 u dimenziji 205/55 R16?

fangs
01.10.2012., 18:23
Ima li koji test zimskih u 195/65 R15?

Trebao bih izabrati izmedju
- conti TS850
- dunlop wintersport 4D
- goodyear ultragrip 8

po bitnosti mi je: morko, snijeg, suho, trajanje

za sad imam odlicna iskustva sa wintersport 3D (istina u vecoj dimenziji), UG 7+ imam u manjoj dimenziji i nisu me toliko odusevile, tako da nekako osobno naginjem ili za conti ili za dunlop....kazu da je conti popravio trajnost gume a opet UG8 je po testovima vrhunska na kisi...sto odlucit? :503:

Josip09
01.10.2012., 20:16
Ima li koji test zimskih u 195/65 R15?

Trebao bih izabrati izmedju
- conti TS850
- dunlop wintersport 4D
- goodyear ultragrip 8

po bitnosti mi je: morko, snijeg, suho, trajanje

za sad imam odlicna iskustva sa wintersport 3D (istina u vecoj dimenziji), UG 7+ imam u manjoj dimenziji i nisu me toliko odusevile, tako da nekako osobno naginjem ili za conti ili za dunlop....kazu da je conti popravio trajnost gume a opet UG8 je po testovima vrhunska na kisi...sto odlucit? :503:

I cijena i izgled, ma sve odjednom :D

Svi bi mi to savršenstvo, no nejde. Ako tražiš nešto najbliže savršenstvu u toj dimenziji onda Michelin Alpin A4, nebu ti žal. Pazi na DOT, i ja volim da je zemlja porijekla... Germany, France, Spain, United Kingdom. S time da imam prvo iskustvo sa Germany (prva liga) i sa Spain (također bez zamjerki) kad je u pitanju Alpin A4, a ove ostale zemlje su provjereno bez greške.

fangs
01.10.2012., 20:24
I cijena i izgled, ma sve odjednom :D

Svi bi mi to savršenstvo, no nejde. Ako tražiš nešto najbliže savršenstvu u toj dimenziji onda Michelin Alpin A4, nebu ti žal. Pazi na DOT, i ja volim da je zemlja porijekla... Germany, France, Spain, United Kingdom. S time da imam prvo iskustvo sa Germany (prva liga) i sa Spain (također bez zamjerki) kad je u pitanju Alpin A4, a ove ostale zemlje su provjereno bez greške.

Ocito nisi razumio.....znaci najvaznije su mi ocjene na mokrome, zatim snijeg pa suho i trajnost na kraju....normalno da jedna guma ne moze imat najbolje ocjene na svim podrucjima..takav test bi bacio u smece odmah... :rolleyes:

A michelin ne hvala.

Josip09
01.10.2012., 20:25
Ima li netko iskustva sa Michelin Alpin A4 u dimenziji 205/55 R16?

Imat ćeš ti za koji tjedan, Bogu fala da si se na pravu stranu okrenul, vele babe :D

CDRW
01.10.2012., 20:29
Ocito nisi razumio.....znaci najvaznije su mi ocjene na mokrome, zatim snijeg pa suho i trajnost na kraju....normalno da jedna guma ne moze imat najbolje ocjene na svim podrucjima..takav test bi bacio u smece odmah... :rolleyes:

A michelin ne hvala.

Pa imaš ADAC-ov test baš u toj dimenziji. Sve tri koje si naveo su premium gume, teško da možeš kardinalno promašit sa bilo kojom (pa i s A4) ... pogledaj test i sam odluči (tako ćeš ti sam bit kriv :cerek:).

body halleck
01.10.2012., 20:33

A michelin ne hvala.

GY UG8 caruje po mokrom, a ContiTS850 je vjerojatno najbolja u cjelini u tvojoj dimenzija trenutno... Conti se kune, kako su riješili pitanje trošenja gume, i sad su navodno znatno bolji od GY po tom pitanju, no to će se znati kroz koju sezonu preciznije. Nećeš fulat ni sa jednom. Sa Dunlopom imam više iskustva u ljetnoj varijanti...

Josip09
01.10.2012., 20:37

A michelin ne hvala.

Onda kupi neku drugu, samo gledaj da na akciji uz set guma bude lopata, rukavice, lanci a može i dekica.

Ti pitaš, ja velim, ti po svoje, šta drugo da radim.

Možeš jedino poslušat CD-a ali poslušaj i ovaj moj savjet gore :)

Josip09
01.10.2012., 20:42
GY UG8 caruje po mokrom, a ContiTS850 je vjerojatno najbolja u cjelini u tvojoj dimenzija trenutno... Conti se kune, kako su riješili pitanje trošenja gume, i sad su navodno znatno bolji od GY po tom pitanju, no to će se znati kroz koju sezonu preciznije. Nećeš fulat ni sa jednom. Sa Dunlopom imam više iskustva u ljetnoj varijanti...

Ma caruje... da.

6mj ili 5000km, poslije toga jao si ga na.

Nevezano za to, danas sam videl UG8, sa 7mm ripne, ali raspadnute. Gume nemaju niti 10.000km, lamelice se otrgavaju, a guma po gaznoj površini izgleda ko napola očupan pilić, onak, malo glatko malo nazubljeno.

Istina, frajer je gumu teral po ljetu i kako velim, ripna se raspala. Ne bi bio problem da ne znam A4 koji je vožen cijelo ljeto, nešto manje od 10.000km (digla mi se kosa na glavi, vikal na gazdu no on ne doživljava), ripna kompaktna.

Za ovo boldano, imam razumijevanja i žalim te najiskrenije.

body halleck
01.10.2012., 20:55
Ma caruje... da.

6mj ili 5000km, poslije toga jao si ga na.

Nevezano za to, danas sam videl UG8, sa 7mm ripne, ali raspadnute. Gume nemaju niti 10.000km, lamelice se otrgavaju, a guma po gaznoj površini izgleda ko napola očupan pilić, onak, ali glatko malo nazubljeno.

Istina, frajer je gumu teral po ljetu i kako velim, ripna se raspala. Ne bi bio problem da ne znam A4 koji je vožen cijelo ljeto, nešto manje od 10.000km (digla mi se kosa na glavi, vikal na gazdu no on ne doživljava), ripna kompaktna.

Za ovo boldano, imam razumijevanja i žalim te najiskrenije.

Gle,budimo realni-svaka imalo kvalitetnija zimska guma ima pravo (zlobnici će reći i dužnost) raspasti se ak ju pržiš po našim cestama, a posebno ovog ljeta. Ili plastika, ili raspad. Ne znam koja dobra zimska guma ima, a da ju možeš vozit cijelo ovakvo pakleno&dugo ljeto poput prethodnog, a da zadrži preko 50% svojih zimskih svojstava. Za Dunlopice: nije bio moj auto,i bile su preporod nakon barumki, pretežno autoput i otvorena cesta, jedna sezona. Svojedobno sam i ja iz objektivnih razloga vozio na jednom autu AlpinA2 i bila mi je draža ljeti nego zimi...

CDRW
01.10.2012., 21:11
Dobro si rekao - DUŽNOST.

Josip09
01.10.2012., 21:24
Raspada se Debica, Sava,Fulda i to nisam zamjerao. Raspadale su se mnoge jeftine gume, zato su bile to sto jesu. GYu zamjeram sta se raspada, to je znak nekvalitete i nista vise. Govorim u slucaju raspadanja nove gume, a da se stara trula guma rasadne, tu nemam primjedbi, sve ima rok trajanja.

Duk_007
02.10.2012., 07:43
Molim preporuku što uzeti u dimenziji 195/65 R15 od Continentala : Wintercontact TS850 ili TS830 - dilema se pojavila jer je TS850 u Sloveniji oko 10% jeftiniji od TS830?

body halleck
02.10.2012., 09:40
Molim preporuku što uzeti u dimenziji 195/65 R15 od Continentala : Wintercontact TS850 ili TS830 - dilema se pojavila jer je TS850 u Sloveniji oko 10% jeftiniji od TS830?

TS830 je provjereno izvrsna zimska guma, a TS850 njena nasljednica koja bi trebala biti još i bolja... A,nije ti lako :mig: Ja bi iz puke znatiželje uzeo noviju, ali ti ćeš vozit, pa biraj...

cerveza
02.10.2012., 15:16

Evo info ako će nekome trebati...
Kada kupite i namontirate nove gume drugačije dimenzije od serijske,odete na tehnički pregled i tamo se u prometnu knjižicu mora dopisati napomena sa dodatnom dimenzijom guma i plati se 90,00 kn i taj podatak oni dostave i policiji da se provede...tak jedino prolazi mjenjanje dimenzija guma ukoliko nije odmah pri registriranju vozila dodana još jedna dimenzija guma. I jedino tako ste sigurni da vas policija nemože zezati...

cerveza
02.10.2012., 15:19
Još me zanima, kojeg proizvođača preporučate za vozila težine oko 1600 kg.?

Josip09
02.10.2012., 15:23
Još me zanima, kojeg proizvođača preporučate za vozila težine oko 1600 kg.?

O kojem vozilu se radi? Dim. pneumatika? Uvjeti primjene?

SCHNITZER
02.10.2012., 15:41
Kada kupite i namontirate nove gume drugačije dimenzije od serijske,odete na tehnički pregled i tamo se u prometnu knjižicu mora dopisati napomena sa dodatnom dimenzijom guma i plati se 90,00 kn i taj podatak oni dostave i policiji da se provede...tak jedino prolazi mjenjanje dimenzija guma ukoliko nije odmah pri registriranju vozila dodana još jedna dimenzija guma. I jedino tako ste sigurni da vas policija nemože zezati...

Da, ali to samo u slučaju da je dimenzija guma homologirana za tvoj tip vozila. Ukoliko nije ništa od toga, provjeravaju u tablicama.:mig:

fangs
02.10.2012., 15:42

meni su na proslom, redovnom, godisnjem tehnickom pregledu usput upisali dodatnu dimenziju guma i euro kuku bez ikakve naknade...

akoj
02.10.2012., 16:54
Imam dvije Sava Eskimo S3+ :rolleyes: (vožene jako jako malo) pa me zanima da li da uzmem još dvije takve ili nešto drugo? Radi se o 185/65/R15/88H

Josip09
02.10.2012., 17:02
Imam dvije Sava Eskimo S3+ :rolleyes: (vožene jako jako malo) pa me zanima da li da uzmem još dvije takve ili nešto drugo? Radi se o 185/65/R15/88H

Ja bil zel još 2 takve i mir. Imam na jedom autu rasparene, i to mi se ne sviđa. Mislim, drugačije nije moglo i nemam zamjerki, osim, šta sam picajzla i ne volim kad nije... onak kak bi ja štel, pa makar to bilo i samo do vizualnog izgleda.

cerveza
02.10.2012., 17:06
O kojem vozilu se radi? Dim. pneumatika? Uvjeti primjene?

PUG 5008,sada su na njemu ljetne 215/55 R16,a stavio bih zimske
205/55 ili 60 R 16. Isključivo gradska vožnja,eventualno jedan odlazak do ZG(autoput).Mjesečno ne prijeđem ni 1000 km.

Da, ali to samo u slučaju da je dimenzija guma homologirana za tvoj tip vozila. Ukoliko nije ništa od toga, provjeravaju u tablicama.:mig:

Da,to su mi rekli u Peugeot salonu...

cerveza
02.10.2012., 17:09
meni su na proslom, redovnom, godisnjem tehnickom pregledu usput upisali dodatnu dimenziju guma i euro kuku bez ikakve naknade...

Kada se to radi prilikom redovnog tehničkog prilikom registracije onda ne košta ništa,ali vanredno košta...

akoj
02.10.2012., 17:10
Ja bil zel još 2 takve i mir. Imam na jedom autu rasparene, i to mi se ne sviđa. Mislim, drugačije nije moglo i nemam zamjerki, osim, šta sam picajzla i ne volim kad nije... onak kak bi ja štel, pa makar to bilo i samo do vizualnog izgleda.

Ma mislio sam uzeti neke bolje pa staviti naprijed.

Josip09
02.10.2012., 18:26
Ma mislio sam uzeti neke bolje pa staviti naprijed.

Može, ali stavi ih iza.

akoj
02.10.2012., 18:32
Zašto iza? Gume na prednjoj osovini su mi se prije istrošile.

Josip09
02.10.2012., 18:41
PUG 5008,sada su na njemu ljetne 215/55 R16,a stavio bih zimske
205/55 ili 60 R 16. Isključivo gradska vožnja,eventualno jedan odlazak do ZG(autoput).Mjesečno ne prijeđem ni 1000 km.

Dakle, zima... max 5000km...

U SLO i nije neka značajna razlika u cijeni, između 205/55 i 205/60, ali kod nas je 205/55 jeftiniji i do 200kn/kom.

A gle.. Michelin Alpin A4 je jeftiniji i od DU 4D i od UG8, a sigurno s njim nečeš pogriješiti. Ima ga i u 215/55 r16 sa indexom nosivosti 93 i 97

Ne znam na šta ciljaš, kupiti gumu top klase, ili nešto da nije toliko skupo, a bavi zimu u tvojoj situaciji.

Spameripo
02.10.2012., 18:47

Stavi gdje hoćeš, osobno su kod mene uvijek bolje gume naprijed ;)

Josip09
02.10.2012., 18:48

Zbog stabilnosti vozila ili ti u svrhu aktivne sigurosti.

akoj
02.10.2012., 18:52
Vidjet ću još, ali najvjerojatnije će nazad biti Sava, a naprijed Dunlop SP WS 3D.

cerveza
02.10.2012., 19:34
Dakle, zima... max 5000km...

U SLO i nije neka značajna razlika u cijeni, između 205/55 i 205/60, ali kod nas je 205/55 jeftiniji i do 200kn/kom.

A gle.. Michelin Alpin A4 je jeftiniji i od DU 4D i od UG8, a sigurno s njim nečeš pogriješiti. Ima ga i u 215/55 r16 sa indexom nosivosti 93 i 97

Ne znam na šta ciljaš, kupiti gumu top klase, ili nešto da nije toliko skupo, a bavi zimu u tvojoj situaciji.

Ma nebi bljuvao novce bespotrebno,zadovoljio bih se sa nekom prosječnom srednjom kvalitetom,ajde može i Michelin A4 iako su one već malo ozbiljnija firma,možda bi radije Kleber i slično...kakve su kvalitete BFGoodrich,Hankook i Federal,da li one spadaju u te osrednje ili šrot...gledam da naručim iz molydonova web shopa...

Josip09
02.10.2012., 19:44
Ma nebi bljuvao novce bespotrebno,zadovoljio bih se sa nekom prosječnom srednjom kvalitetom,ajde može i Michelin A4 iako su one već malo ozbiljnija firma,možda bi radije Kleber i slično...kakve su kvalitete BFGoodrich,Hankook i Federal,da li one spadaju u te osrednje ili šrot...gledam da naručim iz molydonova web shopa...

Nije bespotrebno, no recimo da nisi obavezan biti svaki dan na cesti u najtežim zimskim uvjetima pa možeš malo ležernije pristupiti kupnji.

Moj savjet.. imaš i jeftinijh guma, od lokacije koju spominješ, koje su također lako dostupne i unutar HR su.

Prvo se odluči za dimenziju, vidi koja je homologirana od strane proivođača, i obavezno pripazi na index nosivosti.

cerveza
02.10.2012., 20:04
Nije bespotrebno, no recimo da nisi obavezan biti svaki dan na cesti u najtežim zimskim uvjetima pa možeš malo ležernije pristupiti kupnji.

Moj savjet.. imaš i jeftinijh guma, od lokacije koju spominješ, koje su također lako dostupne i unutar HR su.

Prvo se odluči za dimenziju, vidi koja je homologirana od strane proivođača, i obavezno pripazi na index nosivosti.

Upravo tako,nisam svaki dan na cesti,odnosno moja supruga najčešće vozi taj auto,pa se izbjegnu vožnje po najtežim zimskim uvjetima...
Ako nije problem možeš li navesti ili na pm. gdje još mogu pogledati jeftinijih guma,...gledao sam u AutoHrvatskoj,ali tamo imaju Continental(skupo),Toyo(skupo) i Barum(koje nisu za kilažu mog auta)...

CDRW
02.10.2012., 20:52
Vidjet ću još, ali najvjerojatnije će nazad biti Sava, a naprijed Dunlop SP WS 3D.

Odlično, upravi si otkrio recept za razbit se.
Uzmi 4 ISTE gume i ne kemijaj.

ovidu001
02.10.2012., 21:09
svi pričaju o svojstvima, a zna li netko gdje su najjeftinije zimske gume u ZG, 205/55/16, slovenija ne dolazi u obzir

akoj
02.10.2012., 21:11
Odlično, upravi si otkrio recept za razbit se.
Uzmi 4 ISTE gume i ne kemijaj.

U redu uzet ću ipak sve iste, pitao sam i druge. Za ljetne bi kažu prošlo bez većih problema no sa zimskima ne treba eksperimentirati.

Marko01
03.10.2012., 06:53
Da li na ove dvije gume s balansiranjem(5e po gumi) i ventilima(1.25e po gumi) mogu ostvarit povrat DDV-a.
http://www.vulkanizerstvo-furlan.si/hr/auto-gume/seznam/artikel/15965870
Kako se gleda na onih 1000kn,bez njihovog DDV-a ili sa. :ne zna:

CDRW
03.10.2012., 08:14
Povrat možeš ostvariti ako je račun 50€ ili više.
1000 kn je BEZ poreza (DDV-a)
Na usluge (monzaža, balans) nema povrata poreza, povrat dobiješ samo na robu.

Moj savjet ti je da montiraš gume kod nas - manje ćeš čekat kod Janeza a ako nešto ne valja sa montažom ne moraš nazad u Janezland na reklamaciju.

igor999
03.10.2012., 09:16
Pošto nisam neki poznavatelj guma, koju gumu u dimenziji 205/55/16 da gledam (odnos cijene i kvalitete). Inace do sad sam koristio Savu, a auto ja Passat

Marko01
03.10.2012., 10:13
Prosli put kad sam uzimao gume,napravio sam montazu i balans kod njih.
Bilo je sve ok.Mislim da su korektni,a i problem mi ih je malo nosit ih iz dobove do splita.Posto sam vec u tim krajevima gore usparam taman za gorivo. :)

Fr33r1d3r
03.10.2012., 12:41
Danas kupio u HR Sava Eskimo HP XL 215/60/16 za 828,00 kn komad. Zanima me dali je neko vozio iste i kakva su iskustva?
Na gumama piše Made in Germany :).

U Vulkanu u Osijeku akcija -25% za keš još nekih 10-tak dana.....preporuka...nabavite si ventile i napomenite da želite svoje a ne njihove po 25,00 kn komad ;)

akoj
03.10.2012., 15:36
Danas kupio u HR Sava Eskimo HP XL 215/60/16 za 828,00 kn komad. Zanima me dali je neko vozio iste i kakva su iskustva?

U Vulkanu u Osijeku akcija -25% za keš još nekih 10-tak dana.....preporuka...nabavite si ventile i napomenite da želite svoje a ne njihove po 25,00 kn komad ;)

Je li akcija na sve gume ili?

CDRW
03.10.2012., 23:09

Nije li to guma za koju se ne zadnjem testu ispostavilo da je epsko govno? Čak i na snijegu gdje je Sava bila još i dobra?

homosapiens
04.10.2012., 07:16
To je High Perfomance izvedba Save Eskimo za velike i teške limuzine kojoj nije na prvom mjestu vožnja po snijegu...

Fr33r1d3r
04.10.2012., 11:39
Nije li to guma za koju se ne zadnjem testu ispostavilo da je epsko govno? Čak i na snijegu gdje je Sava bila još i dobra?

Bio bi zahvalan da mi pošaljete stranicu s tim testom.
Hvala unaprijed,

CDRW
04.10.2012., 12:34
A što te sad briga? Kupio si, i SAD se sjetiš pitat ... prošla baba s kolačima.
Hint - ADAC

Fr33r1d3r
04.10.2012., 12:43
A što te sad briga? Kupio si, i SAD se sjetiš pitat ... prošla baba s kolačima.
Hint - ADAC

Budući da sam pregledao skoro sve testove, a naročito ADAC nigdje nisam našao to o čemu ti govoriš. Da, loše rezultate je polučila guma Sava Eskimo SUV , ali ko je nju uopće spominjao?
Tražio sam mišljenje ljudi koji su koristili te gume, a ne nečije lupatenje bez ikakvih argumenata tek toliko da se ispadne "pametan" i nabije još koji post.

imandaric
04.10.2012., 13:17
Ma dobra je Sava zimska guma kad se nema para za UG, A4 i ostalu top klasu.
Vozio sam je na Fabiji 185/60R14 tri zime i bolja je od najbolje ljetnje gume usred zime.

CDRW
04.10.2012., 14:52
Budući da sam pregledao skoro sve testove, a naročito ADAC nigdje nisam našao to o čemu ti govoriš. Da, loše rezultate je polučila guma Sava Eskimo SUV , ali ko je nju uopće spominjao?
Tražio sam mišljenje ljudi koji su koristili te gume, a ne nečije lupatenje bez ikakvih argumenata tek toliko da se ispadne "pametan" i nabije još koji post.

Ajme jadan, ubio se tražeći. U 10 sekundi sam našao:
AMS (DE) 2011 - 205/55 R16

1) Goodyear UltraGrip 8 ***
2) Continental WinterContact TS830 ***
3) Michelin Alpin A4 ***
4) Nokian WR D3 ***
5) Dunlop SP Winter Sport 4D ***
6) Vredestein Snowtrac 3 **
7) Pirelli Winter Snowcontrol 3 **
8) Toyo Snowprox S953 **
9) Sava Eskimo HP **
10) Fulda Kristall Control HP **
11) Bridgestone Blizzak LM-32 **
12) Apollo Acelere Winter *
13) Falken Eurowinter HS439 *
14) GT-Radial Champiro Winterpro *

AutoZeitung (DE) 2011 - 205/55 R16

1) Goodyear UltraGrip 8
2) Semperit Speed Grip 2
3) Nokian WR D3
4) Dunlop SP Winter Sport 4D
5) Continental WinterContact TS830
5) Pirelli Winter Snowcontrol 3
7) Michelin Alpin A4
8) Vredestein Snowtrac 3
9) Sava Eskimo HP
10) Bridgestone Blizzak LM-32
11) Fulda Kristall Control HP
12) Firestone Winterhawk 2 EVO
13) Apollo Acelere Winter
14) GT Radial Champiro Winterpro

I gle čuda - u obje pri dnu poretka. Općenito ideja kupovine HiPerformance gume od low-cost proizvođača je .... upitna. No dobro valjda ima i takvih, nebi gume postojale da nema takvih.

S druge strane ovogodišnji novitet, Eskimo SUV (koji meni po ripni jako liči na stare GoodYear-e) prođe još gore na testu - dakle novija guma a lošiji rezultat. I sve to tebi nije dosta nego ti lijepo kupiš. Ajd dobro, tvoja lova, tvoj problem.
No onda dolazimo do osnovnog paradoksa - kad si već KUPIO, koji klinac SAD tražiš mišljenje? Čemu? Zašto? Trebaš potvrdu svog (ne)djela? Ako misliš da sam ja ili testovi zakurac, lijepo stani iza svoje odluke, ne treba ti nečija potvrda (ili demantij) da si napravio dobro. Ali kod tebe slijedi vrhunac gluposti - kad dobiješ mišljenje, koje nije u skladu sa tvojom briljantnom idejom, onda nađeš kokodakat.
Ponovo te pitam - zašto pitaš za savjet: a)kad je kupovina već obavljena i b) kad ne možeš podnjeti kritiku?

Fr33r1d3r
04.10.2012., 17:49
nema smisla nastavljati polemiku.........uglavnom za tu lovu u toj dimenzije je to meni prihvatljivo. Nisam imao namjeru davati više od 1000 kn za gumu. Nažalost nemam Lašića i Furlana u blizini....

CDRW
04.10.2012., 18:35
Eto, to je već ispravan stav ...

Corvin
04.10.2012., 18:54
nema smisla nastavljati polemiku.........uglavnom za tu lovu u toj dimenzije je to meni prihvatljivo. Nisam imao namjeru davati više od 1000 kn za gumu. Nažalost nemam Lašića i Furlana u blizini....

E sad je kasno.
Put iz Osijeka od Dobove cca 700Kn.
Alpin A4 u toj dimenziji 100€, GY UG8 105€.
S jedne strane govno od gume a sa druge put + vrhunska guma dođe skuplje samo 400-tinjak Kn.
Mogu samo komentirati :504::504:

Fr33r1d3r
04.10.2012., 19:42
gdje je tu carina.........gdje je ostavljanje guma pa vraćanje po povrat....?
103 eur pa mi na to pukne 25%

515 eur + 100 eur put bez da se jede obilato :)......4650 kn + neplaćeni dan na poslu....200,00 kn

A ja za 5000 kupio gume i čelične felge....pa nek su i sranje.

Vozio sam Eskimo s3 5 godina ( samo zimi i bio zadovoljan ), nikad nigdje ostao na putu. Ako me i ove tako posluže ja zadovoljan.

E Još da imam stare gume na autu pa da ih tamo bacim još nekako, ali auto je prešao 3700 km.

Na autu imam alu felge sa 17" gumama 225/50-17........e sad kada imate sve podatke napravite kalkulaciju.

Samo gume bez čeličnih u 17" ili gume sa čeličnim 16".

dalmatina1
04.10.2012., 20:47
momci pomagajte!
moram kupiti zimske gume a nemam pojma o njima...što je najbolja opcija u omjeru cijena-kvaliteta?možda Sava?
Za novog Pola su , dimenzije 185/60 R15
zahvaljujem unaprijed!
i možda napomena , Polo se najviše voza po Zadru ...al i u Zadru svake godine zapadne!, ne zelim si opet priuštiti prošlogodišnje klizanje...

body halleck
04.10.2012., 21:01
Pošto nisam neki poznavatelj guma, koju gumu u dimenziji 205/55/16 da gledam (odnos cijene i kvalitete). Inace do sad sam koristio Savu, a auto ja Passat

Ako financije nisu problem, nećeš fulat ni sa Contijem, ni sa GY-erom, ni sa Michelinom... A,ako si bio zadovoljan sa Eskimo S3+ , cijenom su povoljnije od top-gumara-čemu to mijenjati? Znaš da moraš vozit polako kad je vodurina na cesti, po snijegu su izvrsne-nemaš nekih nepoznanica po pitanju Save. Ovo su ti smjernice (http://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/winterreifen/2012_winterreifen_Test_205_55_R16.aspx?ComponentId =147067&SourcePageId=31821), pa vidi koje su ti performanse najbitnije...

Josip09
04.10.2012., 21:09
momci pomagajte!
moram kupiti zimske gume a nemam pojma o njima...što je najbolja opcija u omjeru cijena-kvaliteta?možda Sava?
Za novog Pola su , dimenzije 185/60 R15
zahvaljujem unaprijed!
i možda napomena , Polo se najviše voza po Zadru ...al i u Zadru svake godine zapadne!, ne zelim si opet priuštiti prošlogodišnje klizanje...

Zemi Michelin Alpin A4, to bu jedino pristojno trajalo po zimi u Zadru. A da nije mozda 185/60 r14?

SCHNITZER
04.10.2012., 22:07
gdje je tu carina.........gdje je ostavljanje guma pa vraćanje po povrat....?
103 eur pa mi na to pukne 25%

515 eur + 100 eur put bez da se jede obilato :)......4650 kn + neplaćeni dan na poslu....200,00 kn

A ja za 5000 kupio gume i čelične felge....pa nek su i sranje.

Vozio sam Eskimo s3 5 godina ( samo zimi i bio zadovoljan ), nikad nigdje ostao na putu. Ako me i ove tako posluže ja zadovoljan.

E Još da imam stare gume na autu pa da ih tamo bacim još nekako, ali auto je prešao 3700 km.

Na autu imam alu felge sa 17" gumama 225/50-17........e sad kada imate sve podatke napravite kalkulaciju.

Samo gume bez čeličnih u 17" ili gume sa čeličnim 16".

Michelin Alpin A4 + 4 čelične felge + put do Lašića = cca 4900 kn. Pa nek je i 5000.
Nikakvih dodatnih 25% i slične gluposti koje neki lokal-patrioti ovdje na forumu spominju. Sve je već x puta isprobano, objašnjeno..., funkcionira bez greške. Ali to je za one koji se hoće malo potrudit.
E sad, da li se isplati malo potrudit jednom u 5-6 godina neka svatko sam procjeni.:mig:

subaru13
05.10.2012., 07:33
Jučer sam uzel conti 850, u Slo. cijena oko 64 eur, mjera 195/65 15, made in france. Izgledaju opasno, sad samo čekam snijeg da vidim kaj je to. Zanimljiva stvar je da iako na testovima ima vrhunske ocijene, naljepnica na njoj joj daje oznaku C za mokro i za potrošnju goriva, naravno A je najbolje.

Corvin
05.10.2012., 08:15
Ne kužim.
Zar nije cijena

Continental CO TS-850 MS
195 / 65 R15 91Tosebne zimske pnevmatike - gume
Cena z DDV: 68,80 €
Za gotovino (vklj. 10% popust): 61,92 €
Neto cena (za nerezidente EU): 51,60 €

subaru13
05.10.2012., 08:53
Ne kužim.
Zar nije cijena

Continental CO TS-850 MS
195 / 65 R15 91Tosebne zimske pnevmatike - gume
Cena z DDV: 68,80 €
Za gotovino (vklj. 10% popust): 61,92 €
Neto cena (za nerezidente EU): 51,60 €

A sad si se primil par eura, točna cijena je ona kaj piše na stranici a to je točno 63,73 eura za keš.

CDRW
05.10.2012., 09:18
Jučer sam uzel conti 850, u Slo. cijena oko 64 eur, mjera 195/65 15, made in france. Izgledaju opasno, sad samo čekam snijeg da vidim kaj je to. Zanimljiva stvar je da iako na testovima ima vrhunske ocijene, naljepnica na njoj joj daje oznaku C za mokro i za potrošnju goriva, naravno A je najbolje.

Koliko puta smo do sad rekli "JEBO NALJEPNICU, NIJE TO FRIŽIDER"?

cerveza
05.10.2012., 09:26
ajd mi recite za index nosivosti...auto je težak oko 1600 kg,na njemu su ljetne index 93V...a sve ponuđene gume koje sam gledao su 91T,94H ili 96H...pa više neznam koje bi bile ok za moj monovolumen?

rocket86
05.10.2012., 09:54
Indeksi nosivosti guma (http://www.autokreso.hr/gumeinaplatci/tehnicki_prirucnik_index_nosivosti.php)

Corvin
05.10.2012., 10:48
A sad si se primil par eura, točna cijena je ona kaj piše na stranici a to je točno 63,73 eura za keš.

Kod Lašića je skoro 2 € jeftinije.
Zar ti ne dobivaš DDV nazad?
Ako da, onda je cijena 52-3 € po gumi, a to je osjetno jeftinije nego si napisao.

subaru13
05.10.2012., 11:04
Kod Lašića je skoro 2 € jeftinije.
Zar ti ne dobivaš DDV nazad?
Ako da, onda je cijena 52-3 € po gumi, a to je osjetno jeftinije nego si napisao.

Kod furlana sam već kupil šleper guma, jako su korektni i zato kupujem kod njih, Lašić mi se jednom zamjeril i nejdem kod njega da je neznam kolko jeftiniji. Sad se lovite za par eura, i da dobivam porez natrag al kakve to ima veze, ja ti govorim kolko sam novaca tam izbrojil i tolko guma košta. Nemrem reči košta 52-3 eura pa npr. ti odeš gore sa 52-3 eura u džepu a frajer ti veli 62-3 i kaj sad?

f555
05.10.2012., 20:17
Evo da se pohvalim , danas sam kupio 4 komada alpin a4 175/65 14 kod furlana . nisam ih tamo
montirao ,prevezao sam ih u gepeku i nije bilo nikakvih problema na granici.gume su made in spain i siguran sam da če biti bolje od klebera
kojeg sam imao do sad .malo sam dvojio između contija i mishelina ali tu su postovi od josipa09 odigrali ulogu.

sipe
05.10.2012., 21:37
Znači za keš 2 ljudi mogu 4 gume kupiti? I legalno uvest naravno :) lijepo u gepek i račun na granici :)

Duk_007
05.10.2012., 22:10
Koliko puta smo do sad rekli "JEBO NALJEPNICU, NIJE TO FRIŽIDER"?
Mala digresija: od 01.11.2012 u EU se neće prodavati gume bez naljepnice a i frižideri ostaju po starom ( s naljepnicom) ... :)

europe2seoul
06.10.2012., 05:08
Sto bi uzeli:

Goodyear Vector 4Seasons

ili

Nokian All Weather+

i razlog.

tigo95
06.10.2012., 08:51
Evo da se pohvalim , danas sam kupio 4 komada alpin a4 175/65 14 kod furlana . nisam ih tamo
montirao ,prevezao sam ih u gepeku i nije bilo nikakvih problema na granici.gume su made in spain i siguran sam da če biti bolje od klebera
kojeg sam imao do sad .malo sam dvojio između contija i mishelina ali tu su postovi od josipa09 odigrali ulogu.

Jesu li to prošlogodišnje zalihe ili ovogodišnje? Koji je DOT?

f555
06.10.2012., 09:23
Jesu li to prošlogodišnje zalihe ili ovogodišnje? Koji je DOT?

DOT je 0812

homosapiens
06.10.2012., 10:13
malo sam dvojio između contija i mishelina ali tu su postovi od josipa09 odigrali ulogu.

Ako on ne dobije kakvu proviziju od Michelina za ovu godinu bojkotirat ću ubuduće njihove gume :D

f555
06.10.2012., 10:35
Ako on ne dobije kakvu proviziju od Michelina za ovu godinu bojkotirat ću ubuduće njihove gume :D

:rofl: slažem se s tobom a ako ne dobije proviziju neka mu ponude mjesto u
njihovom marketingu - reference su tu na forumu. na prolječe ču ipak uzeti continental ljetne ma koliko josip hvalio michelin:)

Josip09
06.10.2012., 13:56
ajd mi recite za index nosivosti...auto je težak oko 1600 kg,na njemu su ljetne index 93V...a sve ponuđene gume koje sam gledao su 91T,94H ili 96H...pa više neznam koje bi bile ok za moj monovolumen?

Najbliže, a da nije manje je index 94.

Kad već nisi za 215/55 r16 gdje postoji index 93, ostaje ti 94 i 96... e sad, prednosti i nedostaci. Ako baš moraš, budiš što bliži originalu, dakle 94.

Gledao si 205/55 r16 i 205/60 r16?

Ako je tako, onda nekako najljepše zvuči 205/55 r16 94H

cerveza
07.10.2012., 11:08
Najbliže, a da nije manje je index 94.

Kad već nisi za 215/55 r16 gdje postoji index 93, ostaje ti 94 i 96... e sad, prednosti i nedostaci. Ako baš moraš, budiš što bliži originalu, dakle 94.

Gledao si 205/55 r16 i 205/60 r16?

Ako je tako, onda nekako najljepše zvuči 205/55 r16 94H

Da gledao sam boldano.
Puno hvala na pomoći...