PDA

View Full Version : Gljive

stranice : 1 [2] 3

Andjelcic
18.09.2007., 13:04
kakvo vam je varivo od grmovaca?

reader
18.09.2007., 13:27
Lagana krem juha od lisičarki - mljac!

Jordan_
18.09.2007., 20:16
Madam recepat zvuči fenomenalno morat ću ga isprobat!
Hvala

zeva_uk
21.09.2007., 10:58
Upravo sam dobio hrpu sunčanica. Determinirano 100%!!! I sada ne znam što s njima. Nemam nekog iskustva s tom vrstom gljiva, sem što znam da stabljika nije pretjerano jestiva, iako neki tvrde da je od njih dobra juha!!! U stvari trebao bih neki savjet oko spremanja, zamrzavanja....:)

emili
21.09.2007., 11:49
pohane sunčanice :zvrko: :klopa: :top:

sunčanice razrežeš u četvrtine jer su velike pa da lakše barataš njima
posoliš razmučena jaja, možeši malo donju stranu sunčanice
uvaljaš prvo u brašno, pa zatim u jaja i na kraju u same prezle i u zagrijano ulje
uživaj

go2
21.09.2007., 12:01
Upravo sam dobio hrpu sunčanica. Determinirano 100%!!! I sada ne znam što s njima. Nemam nekog iskustva s tom vrstom gljiva, sem što znam da stabljika nije pretjerano jestiva, iako neki tvrde da je od njih dobra juha!!! U stvari trebao bih neki savjet oko spremanja, zamrzavanja....:)

ja ih stavim u Zepter tavu peći bez ulja, prije smo na ploči šparheta, ali sad više ne ložimo na drva
Samo malo soli
ako ima veća količina onda na roštilju
Pohane su mi premasne i prezasitne, upiju previše ulja

emili
21.09.2007., 13:05
eto, netko ne voli pohano, ja obožavam :) , na isti način poham i kupovne bukovače :)

zeva_uk
21.09.2007., 14:26
@emili: hvala na korisnom receptu !!! bukovače poham na malo drugačiji način!!! Pivsko tijesto!!!:)
@go2: naravno da ću isprobati i taj način !!! Imam ih dovoljno da uživam u njima barem tjedan dana!!!:)

A što ću sa ostatkom???? Mislio sam ih zamrznuti, ali ne znam kako!!! Totalno sirove ili pofurene, ili????:confused:

d@d@
21.09.2007., 19:37
@emili: hvala na korisnom receptu !!! bukovače poham na malo drugačiji način!!! Pivsko tijesto!!!:)
@go2: naravno da ću isprobati i taj način !!! Imam ih dovoljno da uživam u njima barem tjedan dana!!!:)

A što ću sa ostatkom???? Mislio sam ih zamrznuti, ali ne znam kako!!! Totalno sirove ili pofurene, ili????:confused:

Nisu one za smrzavanje, možeš probat pofurit na pari (kroz cjedilo) pa ih spremit tako da između klobuka stavljaš foliju, ali zgorčaju se u škrinji, možeš ih posušit i samljet u mlinčeku za kavu, pa koristit u zafrigu (mjenja 1/3 brašna) ili još bolje podijeli, pozovi prijatelje na večeru... - to je gljiva koja se jede svježa.

Jordan_
22.09.2007., 19:21
Danas sam opet bila u šumi i nabrala gljiva.
Evo svim gljivoljupcima recept za umak oda gljiva.
Izdinstati nekoliko glavica sitno narezanog luka. Kada luk postakli dodati gljive.Ja sam konkretno danas stavila sunčanice narezane na široke rezance, vrganje i lisičice. Malo podliti vodom, ali mislim da bi bilo super i vinom. Dodati sol papar i majčinu dušicu. Na kraju staviti kiselo vrhnje i pustiti da prokipi.
Fenomenalno je. Uz to sam imala kuhani krumpir sa maslacem i pileca prsa pecena na naglo. Salata...nešto zeleno.

emili
22.09.2007., 20:51
[QUOTE=zeva_uk;10368187A što ću sa ostatkom???? Mislio sam ih zamrznuti, ali ne znam kako!!! Totalno sirove ili pofurene, ili????:confused:[/QUOTE]

sunčanice se zamrzavaju već panirane, odnosno pripremljene za pohanje i kada želiš samo ravno iz zamrzivača paniranu na vruče ulje ;)

ja i bash ja
23.09.2007., 13:58
Danas sam opet bila u šumi i nabrala gljiva.
Evo svim gljivoljupcima recept za umak oda gljiva.
Izdinstati nekoliko glavica sitno narezanog luka. Kada luk postakli dodati gljive.Ja sam konkretno danas stavila sunčanice narezane na široke rezance, vrganje i lisičice. Malo podliti vodom, ali mislim da bi bilo super i vinom. Dodati sol papar i majčinu dušicu. Na kraju staviti kiselo vrhnje i pustiti da prokipi.
Fenomenalno je. Uz to sam imala kuhani krumpir sa maslacem i pileca prsa pecena na naglo. Salata...nešto zeleno.

pitanje jedno, možda off topic, a možda i ne ...

a zašto bereš više nego možeš potrošiti ili si voljna podijeliti ili počastiti ? :confused: priroda isto ima svoje potrebe i zakone - naberi kolko ti treba a ostalo pokloni majci prirodi da se dogodine može obnoviti :s

Jordan_
23.09.2007., 16:44
Berem koliko mi je potrebno,a usto moji svi vole gljive. Prema tome ništa se ne baci, a i višak podijelim rodbini i susjedima.
Mislim da ne ugrožavam prirodu i nikada ne pokupim sve gljive. pitala sam da li se mogu sunčanice smrznuti jedino s toga što bih ih nekada jeli i zimi, ali očito je da to neide, pa ih jedemo dok ih ima, dok im je sezona.
Inače ne kupujem šampinjone jer mi nemaju teka, a bukovače mi nisu nešto posebno, shi take su mi malo preskupe...eto sve ostaje na sezoni.
Nekada je šuma puna gljiva (kao ove godine), a nekada ih nema, a to ne ovisi o mom branju nego o tome kakva je godina.

reader
26.09.2007., 13:14
Kako ih ukiselite?

Jordan_
27.09.2007., 08:24
Gljive se ociste i operu.biraju se one manje, pogotovo ako se radi o sampinjonima, lisicicama i vrganjima. Ukuham 1/3 octa + 2/3 vode, dodam soli i papar u zrnu. Gljive koje su složene u super ciste teglice zalijem vrucom otopinom i odmah zatvaram celofanom. Složim na cistu krpu i umotam stoljnakom i ostavim ih da se ohlade.
Možda netko ima bolji recept!

reader
27.09.2007., 08:30
Gljive se ociste i operu.biraju se one manje, pogotovo ako se radi o sampinjonima, lisicicama i vrganjima. Ukuham 1/3 octa + 2/3 vode, dodam soli i papar u zrnu. Gljive koje su složene u super ciste teglice zalijem vrucom otopinom i odmah zatvaram celofanom. Složim na cistu krpu i umotam stoljnakom i ostavim ih da se ohlade.
Možda netko ima bolji recept!

Ja imam neki gdje se gljive prvo prokuhaju 2 min u slanoj vodi, isperu hladnom vodom, slože u teglice i preliju vrućim zaljevom, vrlo sličnim tvojemu. Lani sam tako radila i nisam baš zadovoljna jer su mi gljive bile nekako sluzave, pa mislim da im je dvije minute bilo previše kuhanja! Ja volim kad budu više žilave...Zato mi je interesantan tvoj recept jer se ne prokuhavaju!
Još netko ima iskustva sa ukiseljavanjem, konkretno vrganja?:)

zumbull
27.09.2007., 10:38
ja sam jucer mazal pohane suncanice...

emili
27.09.2007., 11:09
pa šta se hvališ ;) , ja sam pohane sunčanice jela prekjučer, a jučer vrganje s jajima :p

zumbull
27.09.2007., 11:25
al gle kak je bila lijepa...

http://img361.imageshack.us/img361/3839/dsc00117xz9.jpg

emili
27.09.2007., 12:25
stvarno je prekrasna ..sline mi cure, sad je zamišljam kak ju žvakam onak sočnu i mirisnu :( , a ja ih više nemam:cry:

Chome
29.09.2007., 11:05
Na koje sve načine spremate vrganje i kako su vam najfiniji?
Možete cijele recepte napisati.:top:
Može i za neke druge vrste gljiva.

HappyGirl
29.09.2007., 11:10
nama su opet danas doneli sunčanice a nebi ih više jeli pohane, pa me zanima na koje načine se još mogu pripremiti. možda neki umak?:rolleyes:

Rick Lee
01.10.2007., 12:32
ajd da se i ja pridružim veselim gastrogljivarima. Ovaj sam vikend oba dana bio u šumi i nabrao: sunčanice, turčine, ljubičasto-zelene krasnice, biserke, smrekine mliječnice, mrke trubače i nešto sitno drugih vrganja i jednu jedinu lisičku:o

sunčanice sam dva dana rješavao s društvom pohane. vrganje i ostale gljive sam zdinstao i sad ću raditi gulaše, umake i juhe od njih. mrke trubače stavio sušiti i smrvit ću ih u prah pa dodavat juhama i umacima. bit će ovo divna jesen:cerek:

Bandog
01.10.2007., 13:37
e u mom kraju su to purani a ne sunčanice , mislim ako nekon zanima a inace su mi purani i bukovače naj....mljac .......pičim
ručat!

d@d@
01.10.2007., 21:26
Trubače su odlične i kisele bilo same ili u mješavini s prosenjacima.

emili
02.10.2007., 07:43
jel ko gledo u nedjelju Poljoprivrednu emisiju onu u podne, bio je prilog s karlovačke tržnice gdje jedna gospođa prodaje vrganje, a vrganja cijele hrpe, ne zna se koji ljepši od kojeg - skoro mi oči pocurile

reader
02.10.2007., 13:20
Pohani vrganji - fantastično nešto!
Odvojiti klobuk od stabljike, brašno-jaja-mrvice, pohati kao meso!
Stabljike možete isto, prerezane na 2-3 dijela uzduž ako su debele, ali ja ih spremim u kištru za juhicu ili gulaš!

extreme
02.10.2007., 13:49
dobila sam oko kg vrganja. bilu su još malo zamrznuti kad sam ih dobila.
danas ih idem pripremati-i dinstam ih na luku, sve divno krasno-međutim one ljigave. sluzave... odvratno..
probala ih.a ono ko da jedem sirovi bjelanjak... u čemu je stvar????

iako sam vidjela da su oprane i čiste-još jednom sam ih oprala i narezala na rezance-a ono..odvratno.. sluzave...ma nikakve ..
bacila ih....nakon 30 min dinstanja..:cry:

u čemu je bio problem??

ostale su mi još stapke jer sam umak mislila raditi samo od klobuka. jel se može šta pmetnije napraviti da mi stapke ne budu isto takve ljigave? ili da ih bacim??

d@d@
02.10.2007., 20:13
To su proljetni vrganji, zbog blanširanja su se napili tekućine. Dinstaj ih na široj tavi u tanjem sloju, sluz je u stvari voda koja će tako lakše isparit, ali u umaku ne smeta.

Znaš da od tih namoćenih (pokislih) gljiva obično radim ekstrakt - narežem ih na veće kockice i kuhamo sa sasvim malo vode, onda tu tekućinu procijedim i zamrznem u kockice leda - to onda dodaš kao kocku u umake od uzgojnih gljiva, da doda aromu ili u juhu od suhih gljiva i krumpira... (kao podravka kocka samo je manje intenzivnog okusa).

extreme
03.10.2007., 04:49
Znaš da od tih namoćenih (pokislih) gljiva obično radim ekstrakt - narežem ih na veće kockice i kuhamo sa sasvim malo vode, onda tu tekućinu procijedim i zamrznem u kockice leda - to onda dodaš kao kocku u umake od uzgojnih gljiva, da doda aromu ili u juhu od suhih gljiva i krumpira... (kao podravka kocka samo je manje intenzivnog okusa).

ovo nije loša ideja...hvala.!:)

reader
03.10.2007., 11:58
iako sam vidjela da su oprane i čiste-još jednom sam ih oprala i narezala na rezance-a ono..odvratno.. sluzave...ma nikakve ..
bacila ih....nakon 30 min dinstanja..:cry:

Ja nikada ne odmrzavam smrznute gljive, a kamoli da ih perem! Tako smrznute stavljam na dinstani luk.
Evo jučer sam nabrala sepet vrganja, očistila, izrezala i spremila u kištru (ne blanširam ih, samo lisičarke). I kad budem radila, tako smrznute stavljam u jelo koje radim. Nikada nisu sluzavi!

Perfect mistake
09.10.2007., 02:24
da malo dignem temu sa jednim pitanjcem za gljivoljupce:
sutra kuham večeru kod roditelja, na raspolaganju imam mrke trubače, sunčanice, vrganje, par dedeka i puhare. imate kakav prijedlog?

Madame Hooch
09.10.2007., 17:45
da malo dignem temu sa jednim pitanjcem za gljivoljupce:
sutra kuham večeru kod roditelja, na raspolaganju imam mrke trubače, sunčanice, vrganje, par dedeka i puhare. imate kakav prijedlog?

previše gljiva za jedan obrok nije dobro (ma kako delikatesne bile) jer teško sjeda na želudac

zato ;
sunčanice i puhare spohaj
od jednog vrganja i dedekov napravi pretepenu juhu s hajdinskom kašom

mrke trubače i preostale vrganje stavi sušiti :top:

la-di-da
14.10.2007., 14:02
:D

elem mrki trubači...dobih skarnicl celi...dio se suši, al brate, sta će mi ih toliko posušenih? Za stavljati u razno razne saftove?ok,...ali dade li se nesto s njima dok su jos zivi? prosim savjet....fala...

:)

ja i bash ja
14.10.2007., 14:20

elem mrki trubači...dobih skarnicl celi...dio se suši, al brate, sta će mi ih toliko posušenih? Za stavljati u razno razne saftove?ok,...ali dade li se nesto s njima dok su jos zivi? prosim savjet....fala...

:)

možeš ih staviti kiseliti (ko i svaku drugu zimnicu) i poslije koristiti za salate

sama po sebi mrka, plava (zaštičena !!!) ili žuta trubača : jako su vlaknaste, a slabe su nutritivne vrijednosti dočim visoke aromatičnosti - tako da , zaista, mogu jedino služiti kao dodatak jelima a ne i obrok

kao i svaka duga gljiva -> instument su stabilnosti ekosustava, pa je najbolji savijet (u tvom slućaju - PREKASNO ! ) ne brati ih u velikim količinama :top:

*** isto važi i za otrovne gljive - nemojte ih niti brati, ali ni rušiti, gaziti ili uništavati - svaka je gljiva na mjestu na kojem raste s nekim opravdanim razlogom

reader
15.10.2007., 09:13
Juče sam nabrala crnih trubača pola vrećice...budem ih posušila i samljela...izvrstan su dodatak gulašima i slično!

duffy5
30.10.2008., 21:12
mmmmmm gljive

- ev da malo dignem staru temu-

uf volim gljive - za sad pretežno šampinjone jedem.

evo jedva cekam da nabavim vrganje pa da probam njih onako pohovati - to još nisam probao ...

... gdje se nabavljaju vrganji iima ih po cijeloj godini? (malo u zadnje vrijeme jedino jedem šampinjone (plemenitu pečurku :D)

e i dali perete gljive kada uzmete npr u trgovackom lancu pakovanje - cuo sam da ne valja ih prati?

Razlivena Tinta
29.08.2009., 17:54
Ajme, obožavam gljive. :cerek:
Mogla bi ih jesti svaki dan. :zubo:

Volim svakakve juhe i umake od gljiva... čak sam i sama isprobala neke kombinacije s gljivama. Njami. :klopa:

šumska vila
29.08.2009., 23:08
i ja :)

nego - gdje kupiti vrganje u ovo doba.....ima li ih?!:confused:

Zavelim
30.08.2009., 09:20
ima, suhih i smrznutih

u trgovinama, metro recimo, kilo smrznutih sto kuna

duffy5
31.08.2009., 12:46
ima, suhih i smrznutih

u trgovinama, metro recimo, kilo smrznutih sto kuna

malo previse ipak se ja drzim šampinjona ...

Lola
30.08.2010., 22:51
molim prijedloge za jela s vrganjima. obično radim kajganu, umak za tjesteninu, eventualno bruskete, tata juhu.
neke lazanje ili nesto fino:confused: ako tko zna neka obavezno rekne. danke.

Bear
31.08.2010., 07:22
rižoto s vrganjima ti je super, imaš po netu dosta recepata pa pogledaj

Bear
31.08.2010., 07:24
ako imaš puno vrganja koje ne možeš odmah potrošiti, umjesto zamrzavanja bolje ti ih je osušit (mogu se na suncu ili u otvorenoj pećnici s uključenim ventilatorom), jer tako zadrže puno više arome nego kad ih izvadiš iz leda

Fleurdefeu
02.09.2010., 19:52
Ja sam nedavno probala faširance od vrganja. Ista smjesa kao i za obične faširance samo umjesto mesa nasjeckani vrganji. Uz to prilog tartar. Mljac, za prste polizati.
A inače ih volim i na bijelo, onaj "omiljeni" umak od vrhnja.

Kamena
15.09.2010., 17:41
Pozdrav, kupila sam nedavno smrznutu mješavinu gljiva pa bih vas molila da mi predložite neki recept u koji bi to mogla uklopiti, možda u nekoj kombinaciji s piletinom ? :ne zna:

drazen-gt
20.09.2010., 11:19
Ako treba netko vrganja u većim količinama neka se javi

Madame Hooch
20.09.2010., 15:20
strašno su bezobrazni ti gljivari ...danas na putu od VŽ do ZG na 12 mjesta prodaju vrganje u velikim količinama (inaće je maksimum 4 sa po tanjur-2-3) i nimalo ne spuštaju cijenu = 50 kn za plehnati tanjur sa hrpicom vrganja, 30 kn za lisičice :mad:

patientia
20.09.2010., 15:30
Koliko je to za kilu?

Posto su kod nas u ducanima suseni vrganji?

Madame Hooch
20.09.2010., 15:33
Koliko je to za kilu?
ovisi o probranosti - ali od 100-120 kn/kg (ako govorimo o vrganjima)
Posto su kod nas u ducanima suseni vrganji?

ne znam, ali ovi nit su sušeni, nit ih smiješ tamo na licu mjesta prerezati da vidiš jel su s mesom ili vegeterijanski, nit ti itko garantira da nisu pokisli ili držani u hladnjaku 2-3 dana

patientia
20.09.2010., 15:39
Cek, oni prodaju vec pripremljena jela?

Trebam 25g susenih vrganja za jedno jelo, zanima me koliko ce me to kostati...

Madame Hooch
20.09.2010., 15:49
Cek, oni prodaju vec pripremljena jela?

Trebam 25g susenih vrganja za jedno jelo, zanima me koliko ce me to kostati...

o čemu ti ? :eek:

daj odi do nekog supermarketa ili na Dolac pa pitaj ...a u međuvremenu, na forumu, čitaj s razumijevanjem :kava:

.....B@bY.....
20.09.2010., 15:53
pardon sta prekidam prodaju u tijeku... ali zanima me jedna sitnica...
mama je bila brat gljive i ubrala "nesto":ne zna:... knjiga i net kazu da je to Zečarka ali meni to bas tako ne izgleda pa odlucila slikat i raspitat se =/... ako ko zna... molim vas pomozite razrijesit dilemu :)
Hvala unaprijed :D

http://i476.photobucket.com/albums/rr123/thcG1409/DSC02225.jpg

http://i476.photobucket.com/albums/rr123/thcG1409/DSC02224.jpg

patientia
20.09.2010., 15:57
o čemu ti ? :eek:

daj odi do nekog supermarketa ili na Dolac pa pitaj ...a u međuvremenu, na forumu, čitaj s razumijevanjem :kava:

O tome da ne smijes prerezati gljive da vidis jesu li s mesom ili vegetarijanske. Na sto si tocno mislila pod mesom?

Ne ide mi se ni do placa ni do supermarketa samo da provjerim cijenu susenih vrganja. Ako netko zna cijenu, nek javi, jer je poprilicna vjerojatno da ih, kad ju saznam, necu kupiti u Hrvatskoj.

Madame Hooch
20.09.2010., 16:00
O tome da ne smijes prerezati gljive da vidis jesu li s mesom ili vegetarijanske. Na sto si tocno mislila pod mesom? . crve, koka, crve !

Ne ide mi se ni do placa ni do supermarketa samo da provjerim cijenu susenih vrganja. Ako netko zna cijenu, nek javi, jer je poprilicna vjerojatno da ih, kad ju saznam, necu kupiti u Hrvatskoj.

krivo si shvatila forum - forum , bar ovaj pdf, nije osobni servis za ljenčine, nego mjesto za raspravu izmjenjivanje znanja i iskustava :angel:

patientia
20.09.2010., 16:07
Da ne pises u parabolama mozda bismo citali s razumijevanjem.

Dakle, ako netko ima znanja o cijenama susenih vrganja u hr, nek javi. Zanima me samo ima li negdje jeftinije od 470 kn za kilu. Nasla sam ovo, cijena je prebolesna:
http://online.konzum.hr/categories/60000704/products/50000230

Madame Hooch
20.09.2010., 16:09
pardon sta prekidam prodaju u tijeku... ali zanima me jedna sitnica...
mama je bila brat gljive i ubrala "nesto":ne zna:... knjiga i net kazu da je to Zečarka ali meni to bas tako ne izgleda pa odlucila slikat i raspitat se =/... ako ko zna... molim vas pomozite razrijesit dilemu :)
Hvala unaprijed :D

to ti nikako nije zečarka, one imaju listaste a ne mesnate klobuke; iako je slikana off site , pa se ne vidi jel' je rasla iz zemlje ili sa debla (panja) prije će biti neka od guba ... vrlo vjerojatno Merulius tremellosus

kako god bilo da bilo - gljivu koju ne poznaješ nemoj jesti !

Madame Hooch
20.09.2010., 16:10

Dakle, ako netko ima znanja o cijenama susenih vrganja u hr, nek javi. Zanima me samo ima li negdje jeftinije od 470 kn za kilu. Nasla sam ovo, cijena je prebolesna:

čak i po toj cijeni, 25g je 12 Kn

.....B@bY.....
20.09.2010., 16:12
to ti nikako nije zečarka, one imaju listaste a ne mesnate klobuke; iako je slikana off site , pa se ne vidi jel' je rasla iz zemlje ili sa debla (panja) prije će biti neka od guba ... vrlo vjerojatno Merulius tremellosus

kako god bilo da bilo - gljivu koju ne poznaješ nemoj jesti !

ne brini... nisam ju ni mislila jest... nego cista znatizelja i razvijanje znanja o gljivama :) hvala puno

patientia
20.09.2010., 16:13
čak i po toj cijeni, 25g je 12 Kn

Da, samo treba uracunati cijenu puta u Sloveniju.

Madame Hooch
20.09.2010., 16:32
Da, samo treba uracunati cijenu puta u Sloveniju.

ja fakat ne kužim šta tebe muči :ne zna:
navodiš u tekstu cijenu od 470kn/kg , a na linku daješ konzumov paketić po 86kn/50g ...
ako je prvo - jeftino je
ako je drugo, vrati se u 3. osnovne i podijeli 50g sa 25g = 2 , pa sa 2 podijeli 86kn i eto ti cjene za 25g

a ako si hoćeš sama napraviti 25g sušenih vrganja (koji su zapravo, vansezonski subsitut za "pravu stvar") , uzmi u obzir da je gljiva 95% vode + 4,8% vlakana + 0,2% aromatičnih tvari i soli -> slobodno si kupi 1/2 kila friških vrganja (puta 100-120kn), dodaj rad na čišćenju, rezanju i adekvatne uvjete sušnice, vrijeme i činjenicu da ih moraš prije kuhanja rehidrirati ...pa vidi šta si dobila

patientia
20.09.2010., 16:46
Pitala sam ima li negdje u hr susenih vrganja jeftinijih od 470 kn/kg. Ti si mi izracunala cijenu 25g susenih vrganja ako je kila 470 kn/kg, na sto sam odgovorila da treba jos uracunati cijenu puta u Sloveniju, naime, cijena od oko 470 kn tj. oko 65 eura za kilu susenih vrganja je u Sloveniji, a ne u Hrvatskoj. No dobro, nikad se u Sloveniju ne ide samo po jedan proizvod (ako on sam ne kosta koliko je limit po osobi).

Uglavnom, ako u hr nema susenih vrganja jeftinijih od 470 kn/kg, necu ih ni kupiti u hr. Ako netko prodaje susene vrganje po manjoj cijeni, ili zna gdje ih ima za kupiti po manjoj cijeni, nek javi.

Madame Hooch
20.09.2010., 17:01
Pitala sam ima li negdje u hr susenih vrganja jeftinijih od 470 kn/kg. Ti si mi izracunala cijenu 25g susenih vrganja ako je kila 470 kn/kg, na sto sam odgovorila da treba jos uracunati cijenu puta u Sloveniju, naime, cijena od oko 470 kn tj. oko 65 eura za kilu susenih vrganja je u Sloveniji, a ne u Hrvatskoj. No dobro, nikad se u Sloveniju ne ide samo po jedan proizvod (ako on sam ne kosta koliko je limit po osobi).

Uglavnom, ako u hr nema susenih vrganja jeftinijih od 470 kn/kg, necu ih ni kupiti u hr. Ako netko prodaje susene vrganje po manjoj cijeni, ili zna gdje ih ima za kupiti po manjoj cijeni, nek javi.

a ja ti velim da : ako u sljedećih 1-2 tjedna hoćeš napraviti recept u koji ide 25g sušenih vrganja i još tonu ostalih namirnica - onda odi i kupi 1/2 kg friških i guštaj dok je sezona, a o tome kako ćeš potrošiti sušene ako ih ikad kupiš misli za Božić :top:

blalla
20.09.2010., 17:03
strašno su bezobrazni ti gljivari ...danas na putu od VŽ do ZG na 12 mjesta prodaju vrganje u velikim količinama (inaće je maksimum 4 sa po tanjur-2-3) i nimalo ne spuštaju cijenu = 50 kn za plehnati tanjur sa hrpicom vrganja, 30 kn za lisičice :mad:

draga, kod mene na tržnici lisičke 80kn/kg

ursula1000
20.09.2010., 17:08
Baš budem se malo raspitala za sušene vrganje. Znam jednog gljivara ovdje u Vž, možda zna gdje bi se moglo nešto povoljnije nabavit

Al cijene su fakat užasne, bolesno velike..a svakak te puno dođe da ih i sam ideš sušiti jer za kg suhih treba cca 10 kg svježih :flop:

Pročitala sam na nekom forumu, u Srbiji se nađu za 700-1000 dinara ilitiga 55-80 kn za kilu..
Vidim neko domaće gospodarstvo u Srbiji, imaju sajt, prodaju ih po 1600 dinara/kg..Šteta kaj nemaju onlajn dućan :D

Madame Hooch
20.09.2010., 17:08
draga, kod mene na tržnici lisičke 80kn/kg

je, OK, slažem se ...ali, ovo je na cesti uz šumu gdi je ubrano, nema placarine, nema PDV-a i prijave tržnoj inspekciji, a tanjurček od 16cm promjera pokriven lisičkama vagne oko 25 dag (bez tanjurčeka :rofl:)

Madame Hooch
20.09.2010., 17:13
Baš budem se malo raspitala za sušene vrganje. Znam jednog gljivara ovdje u Vž, možda zna gdje bi se moglo nešto povoljnije nabavit

Al cijene su fakat užasne, bolesno velike..a svakak te puno dođe da ih i sam ideš sušiti jer za kg suhih treba cca 10 kg svježih :flop:

Pročitala sam na nekom forumu, u Srbiji se nađu za 700-1000 dinara ilitiga 55-80 kn za kilu..
Vidim neko domaće gospodarstvo u Srbiji, imaju sajt, prodaju ih po 1600 dinara/kg..Šteta kaj nemaju onlajn dućan :D

ma gle, moja glavna kritika se osnivala na tome da su ti isti kupčeki koštali isto novaca krajem lipnja i u srpnju, kad je bakutanerica prodala sve kaj je pobrala već u 10 sati ujutro, kad su klimatološki uvijeti davali bolju gljivu nego je ova sad a količinski je gljiva bilo manje ...bilo bi logično (tržišno logično) da vrganj danas u 13h, uz 4-struko veću ponudu a 2-struko lošiju kvalitetu, ima i adekvatno nižu cijenu ....zar ne :ne zna:

patientia
20.09.2010., 17:14
Iskreno, pojma nemam gdje bi ih se moglo naci svjeze. Ima jedan stand uz sam granicni prijelaz Bregana-Slovenska vas, ali nikad nikoga na njemu :ne zna:

Madame Hooch
20.09.2010., 17:15
Iskreno, pojma nemam gdje bi ih se moglo naci svjeze.

u šumi :lol::lol::lol:

pa daj se skuliraj - sezona je vrganja - odi na PLAC :mad:

patientia
20.09.2010., 17:20
O ne, bojala sam se tog odgovora :horor:

Ne idem na plac jer se ne znam dobro nositi s bezobraznim ljudima. A na placu:
- nemaju kontrolnu vagu
- ne daju da sama biram
- ne izdaju racun
- trpaju vise nego sto sam rekla da hocu kupiti
- obracaju mi se i kad samo prolazim kraj njihovog standa i to se deru "goooooospooooooodjooooooo"

Nis izgleda dok ih supermarketi ne pocnu prodavati.

ursula1000
20.09.2010., 17:21
ma gle, moja glavna kritika se osnivala na tome da su ti isti kupčeki koštali isto novaca krajem lipnja i u srpnju, kad je bakutanerica prodala sve kaj je pobrala već u 10 sati ujutro, kad su klimatološki uvijeti davali bolju gljivu nego je ova sad a količinski je gljiva bilo manje ...bilo bi logično (tržišno logično) da vrganj danas u 13h, uz 4-struko veću ponudu a 2-struko lošiju kvalitetu, ima i adekvatno nižu cijenu ....zar ne :ne zna:

To je istina, u pravu si i po ovoj logici trebali bi imat znatno nižu cijenu..al deru ga po tim štandovima, baka čami i misli su svi ludi da će davat tolke pare. Jako skupo, od lisičica do vrganja. A obožavam ih oboje.

Niš, pravac - il nek nam neko iz susjedne Srbije doveze vreću sušenih ili idem u šumu!
Hebemu :o samo, uz moju sreću, ja bi definitivno naletela jedino na na kup zelenih pupavki :D

patientia
20.09.2010., 17:24
Lisicke su bile po 4.5 eura za pola kile prije nekih mjesec dana u Hoferu u Sloveniji (i Austriji).

Madame Hooch
20.09.2010., 17:27
Lisicke su bile po 4.5 eura za pola kile prije nekih mjesec dana u Hoferu u Sloveniji (i Austriji).

daj prestani trollati !

em ti lisičke nisu u receptu, kaj ne ?

em je 4,5€ za 1/2 kg = 70 kn/kg

em je to bilo sredinom kolovoza kad je za lisičke full season !

patientia
20.09.2010., 17:30
A ti precjenjujes eure ko neki gljive :rolleyes:

Madame Hooch
20.09.2010., 17:30

- nemaju kontrolnu vagu
- ne daju da sama biram
- ne izdaju racun
- obracaju mi se i kad samo prolazim kraj njihovog standa i to se deru "goooooospooooooodjooooooo"

gle, zamisli si (koncentriraj se, duboko udahni i zamisli prizor) da je ovaj forum plac, da smo svi mi ovdje bezobrazne babe koje te hoće zakinuti na vagi, da sve imamo rupce i krezube smo i pred sobom imamo čađave kotlove u kojima kuhamo šišmiše i žabe ... i nemoj nas više posjećivati :cerek:

***i ne, nitko, ali nitko od nas te NIKAD, ali NIKAD, neće zazivati kao gospodju :headbang:

Dustflower
20.09.2010., 17:32
imali su krasne lisicke i crne trube na tresnjevackom placu proslu subotu. cijena je bila 10 kn za mjericu lisicki (oko 450g) i 30 kuna za crne trube.

patientia
20.09.2010., 17:32
gle, zamisli si (koncentriraj se, duboko udahni i zamisli prizor) da je ovaj forum plac, da smo svi mi ovdje bezobrazne babe koje te hoće zakinuti na vagi, da sve imamo rupce i krezube smo i pred sobom imamo čađave kotlove u kojima kuhamo šišmiše i žabe ... i nemoj nas više posjećivati :cerek:

***i ne, nitko, ali nitko od nas te NIKAD, ali NIKAD, neće zazovati kao gospodju :headbang:

Ja ovdje vidim samo jednu bezobraznu babu :kava: Ostali su uglavnom pristojni.

Lola
20.09.2010., 20:47

mislila sam da su jesenske gljive bolje:confused:
patientia, imam ja na poslu letak od gljivara koji prodaje susene vrganje, pogledat cu ti sutra. a svjeze mozes, osim kupiti na placu, ubrati i u sumarku (pa kao ja skupiti i hrpu zgodnih krpelja), narezes ih na ploskice i posusis u pecnici na 50C. 85 kn za ziganteovih 5 deka je fakin ludost. vrganj nigdje u normalnom svijetu ne kosta toliko.

patientia
20.09.2010., 20:52
Super, pliz posalji mi podatke na PM :moli:

Nisam jos isla u gljive, frendovi su isli, pa su rekli da su drugi prije njih sve opustosili, i gljive i bobice (vjerojatno ce tako i s kestenima biti).

Pellaprat
20.09.2010., 20:55
mislila sam da su jesenske gljive bolje:confused:
patientia, imam ja na poslu letak od gljivara koji prodaje susene vrganje, pogledat cu ti sutra. a svjeze mozes, osim kupiti na placu, ubrati i u sumarku (pa kao ja skupiti i hrpu zgodnih krpelja), narezes ih na ploskice i posusis u pecnici na 50C. 85 kn za ziganteovih 5 deka je fakin ludost. vrganj nigdje u normalnom svijetu ne kosta toliko.

Dobro si mislila. Prvenstveno što se tiče vrganja. Od kvalitete i tvrđe teksture "mesa", do jačeg mirisa.
Drugo, hajdinski, crni vrganj raste samo u jesen, a on je među vrganjima car.
Treće, najbolje među gljivama, blagve, crne trubače etc, rastu samo u jesen.

Lola
20.09.2010., 20:57
prilikom druzenja s krpeljima, nabrala sam gomilu suncanica. bile su predivne pohane, a neke od njih i dinstane s lukom i vrganjima u fritajici. mljac gljive.

Deedy
20.09.2010., 22:45

Šta će ti sušeni, uzmi fino friške i opali po receptu. ;)
100 kn/ kg, uzmeš kolko već trebaš i bok. Ti suhi su mi pretanki. Deblje narezati, to je moj izbor. :)
I da, ove friške s Dolca, uglavnom uz lisičke, prodaje frajer, pristojan, u 30tima, čist i susretljiv. Nije vikao kad sam prolazio, nije navaljivao. Dao mi točno 20 daga, koliko sam i tražio.

Pellaprat
20.09.2010., 22:52
Dao mi točno 20 daga, koliko sam i tražio.

A jel imao kontrolnu vagu ?:rofl:

Deedy
20.09.2010., 22:56
A jel imao kontrolnu vagu ?:rofl:

Šta to znači? Kontrolna?
Kao, drugo mišljenje?

Nije trebalo, znam prepoznati razliku između 10 i 20 dag- a. :)

Pellaprat
20.09.2010., 23:05
Šta to znači? Kontrolna?
Kao, drugo mišljenje?

Nije trebalo, znam prepoznati razliku između 10 i 20 dag- a. :)

Ali za 25 g suhih trebaš 25 dag svježih i tu nastaje problem ako nemaš second opinion.:cerek:

patientia
20.09.2010., 23:09
Da da, jos bi najbolje bilo da kontrolne vage provajda onaj tko te zakida na vagi.

Kontrolne vage provajda sam plac:

http://img830.imageshack.us/img830/6934/20071012103515809522943.jpg

No ajde, nema problema, mogu ponijeti svoju vagu, pa provjeriti da nije slucajno 198 umjesto 200 grama :zubo:

Deedy
20.09.2010., 23:12
Lijepo uzmeš tašku, u nju vagicu- pa kad natovari 20 do 30 dag, kolko već trebaš za recept... lijepo izvadiš iz taške vagicu.
Pa da vidimo. :zmaj:
I neku letvu ponesi.

patientia
20.09.2010., 23:12
Ali za 25 g suhih trebaš 25 dag svježih i tu nastaje problem ako nemaš second opinion.:cerek:

Pih! Onda ti svjezi ispadaju duplo skuplji od najjeftinijih suhih koje mogu kupiti.

patientia
20.09.2010., 23:13
Lijepo uzmeš tašku, u nju vagicu- pa kad natovari 20 do 30 dag, kolko već trebaš za recept... lijepo izvadiš iz taške vagicu.
Pa da vidimo. :zmaj:
I neku letvu ponesi.

Reci cu da sam iz Drzavnog zavoda za mjeriteljstvo i da sam dosla provjeriti njegovu vagu :azdaja: Pa da vidis besplatnih vrganja :zubo:

Deedy
20.09.2010., 23:13
Pih! Onda ti svjezi ispadaju duplo skuplji od najjeftinijih suhih koje mogu kupiti.

Kolko trebaš suhih?
:ne zna:

Mislim, 20 deka friških ti je 20 kuna. Ono, ne možeš raditi jelo s vrganjima za 5 kuna. Bar mislim da ne možeš.

Deedy
20.09.2010., 23:14
Reci cu da sam iz Drzavnog zavoda za mjeriteljstvo i da sam dosla provjeriti njegovu vagu :azdaja: Pa da vidis besplatnih vrganja :zubo:

Ne mogu reći da mi i to nije palo na pamet, dok sam pisao post. :five:

patientia
20.09.2010., 23:17
Kolko trebaš suhih?
:ne zna:

Mislim, 20 deka friških ti je 20 kuna. Ono, ne možeš raditi jelo s vrganjima za 5 kuna. Bar mislim da ne možeš.

Treba mi 25g suhih, sto je, rekose ljudi, ekvivalent 250g svjezih (cijena vode za rehidraciju je stvarno zanemariva), dakle 25 kn. U Sloveniji su pakiranja suhih od 50g oko 3.25 ojra. Za istu cijenu duplo vise.

patientia
20.09.2010., 23:18
Ne mogu reći da mi i to nije palo na pamet, dok sam pisao post. :five:

:five:

Zasto mislim da ce sad netko prije mene prodati tu foru :rofl:

Deedy
20.09.2010., 23:22
Treba mi 25g suhih, sto je, rekose ljudi, ekvivalent 250g svjezih (cijena vode za rehidraciju je stvarno zanemariva), dakle 25 kn. U Sloveniji su pakiranja suhih od 50g oko 3.25 ojra. Za istu cijenu duplo vise.
Pusti Sloveniju,
samo ti napravi taj recepis. :)

:five:

Zasto mislim da ce sad netko prije mene prodati tu foru :rofl:

Zašto misliš? Pa zato što to neki i rade: već godinama nosim preciznu vagu po tržnicama, zatim sam bio policajac u civilu :rolleyes:, security, konobar, doktor... ne možeš vjerovati šta se sve može s malo odjeće (od bijele košulje i crnih hlača nadalje). :D

patientia
20.09.2010., 23:37
Dobro, ajde, povjerovala bih da si konobar ;)

A recept ce pricekati. Ima drugih recepata.

Pellaprat
20.09.2010., 23:58
Odakle vam ta cijena vrganja? U petak je na Kvatriću bilo toliko vrganja da su najskuplji bili 70 kn , a veliki za sušenje 50 kn. Ako ne bude kiše do vikenda, cijena će pasti barem još za 10 kn.

Deedy
21.09.2010., 07:50
Dobro, ajde, povjerovala bih da si konobar ;)

A recept ce pricekati. Ima drugih recepata.
Povjerovala bi ti sve što ti ja odglumim. ;)

Odakle vam ta cijena vrganja? U petak je na Kvatriću bilo toliko vrganja da su najskuplji bili 70 kn , a veliki za sušenje 50 kn. Ako ne bude kiše do vikenda, cijena će pasti barem još za 10 kn.

O, pa odakle! S Dolca (govorim o svježima). Ako ti kažeš da na Kvatriću tvom svagdašnjem ima jeftinije, eto prigode za Strpljivu da to odradi.
Sad, pitanje je kakav je prodavač/ prodavačica tih tvojih kvatrićkih gljiva. :eek:

Dlapek
21.09.2010., 07:57
Najbolje suhe vrganje kupila sam u Umbriji.
Oni se inače ponose svojim šumama i glavni su im specijalitetei veprovina na sve načinu,uključujući i pršut i sve vrste kobasica i salama.
Dakle,ti vrganji su bili doista suhi,a natapanjem u mlaku vodu širili su tako krasan ,gust ,bogar miris da nisi mogao dočekati da se pripreme.
A vode od namakanja je bilo dovoljno samo nekoliko žlica pa umak,juha ili varivo poprimi "vrganjast" okus.

nick78
21.09.2010., 09:01
Jučer nabrao košaru turčina i vrganja, vrećicu trubača i malo lisičarki!

Danas razne tjestentine i rižota, mljac!

extreme
21.09.2010., 10:16
dobila sam vrganja, al nisam sigurna kako se čiste, spremaju, koliko im treba da se zdinstaju..itd..

htjela sam ih izdinstati/ispržiti na tavi, pa sve to skupa možda na paštu baciti :ne zna:.. imate neki recept..??

tihaluka
21.09.2010., 11:47
dobila sam vrganja, al nisam sigurna kako se čiste, spremaju, koliko im treba da se zdinstaju..itd..

htjela sam ih izdinstati/ispržiti na tavi, pa sve to skupa možda na paštu baciti :ne zna:.. imate neki recept..??

jučer mi je prijateljica dala savjet o (pred)pripremi vrganja jer ih ja nikad nisam radila, s stalno se pripremam i odgađam:mig:
Uglavnom, prije pripreme ih treba kuhati, a kuhaju se toliko dugo dok se voda u kojoj se kuhaju pjeni, a ta se pjena cijelo vrijeme obire. Kaže da je to način da iz njih izadju sve nečistoće (crvići) :)
Nakon što se tako skuhaju, mogu se pripremati na razne načina

extreme
21.09.2010., 11:59
jučer mi je prijateljica dala savjet o (pred)pripremi vrganja jer ih ja nikad nisam radila, s stalno se pripremam i odgađam:mig:
Uglavnom, prije pripreme ih treba kuhati, a kuhaju se toliko dugo dok se voda u kojoj se kuhaju pjeni, a ta se pjena cijelo vrijeme obire. Kaže da je to način da iz njih izadju sve nečistoće (crvići) :)

jel se nakon toga mogu i dinstati :ne zna:

tihaluka
21.09.2010., 12:59
jel se nakon toga mogu i dinstati :ne zna:

mogu se pripremati na bilo koji način, znači i dinstati

Dlapek
21.09.2010., 13:05

Zašto ih prije pripreme treba kuhati???

Dovoljno je ili pažljivo čišćenje ili kratko blanširanje.

drazen-gt
21.09.2010., 13:22

- nemaju kontrolnu vagu
- ne daju da sama biram
- ne izdaju racun

Javi i dobiješ fine friske i šta te briga za babe na pijacu

tihaluka
21.09.2010., 14:20
Zašto ih prije pripreme treba kuhati???

Dovoljno je ili pažljivo čišćenje ili kratko blanširanje.

nemam iskustva s vrganjima, pa sam pisala o načinu na koji to radi moja prijateljica koja ima dugogodišnje iskustvo s branjem, pripremom i konzumiranjem vrganja.
Ukoliko neko zna nešto bolje, bilo bi dobro da napiše, jer subota se bliži, sa njom i striček koji na mom placu prodaje vrganje, a čvrsto sam odlučila popuniti rupe u svom kulinarskom opusu i to baš vrganjima:)

Pellaprat
21.09.2010., 15:47
nemam iskustva s vrganjima, pa sam pisala o načinu na koji to radi moja prijateljica koja ima dugogodišnje iskustvo s branjem, pripremom i konzumiranjem vrganja.
Ukoliko neko zna nešto bolje, bilo bi dobro da napiše, jer subota se bliži, sa njom i striček koji na mom placu prodaje vrganje, a čvrsto sam odlučila popuniti rupe u svom kulinarskom opusu i to baš vrganjima:)

Tihaluka, pozdravi prijateljicu, ali ju nemoj nipošto poslušati jer nakon njezinog načina pripreme vrganje možeš baciti. Vrganjima treba samo nožićem postrugati zemlju s dna stapke, a ostatak gljive ako je uprljana zemljom lagano obrisati vlažnom krpom. Potom ih narežeš, i pirjaš na masnoći najviše 10-tak min., dodaš vrhnje i posoliš i gotovo. Ovo je najčešći način pripreme ali postoji i puno bolji. Očišćene vrganje namastiš uljem, protvan također, pečnicu ugriješ na 250 C i vrganje staviš peči najviše 10 min, tek da se onesvijeste. Pustiti će dosta svog soka. Dok se peku, zakuhaš bešamel, i vrele vrganje zajedno sa saftom ubaciš u vreli bešamel, dobro izmješaš i gotovo. Ovako pripremljeni vrganji zadržavaju najveću moguću količinu svoje arome i okusa. Za 2kg sirovih vrganja, dovoljno je 7 dcl bešamela. Ovako pripremljene u bešamelu možeš i zamrznuti na 3 mj., a da neće promijeniti okus.
Vrganji i blagve traže što kraću termičku obradu, a mogu se jesti i sirovi, na salatu. Tanko narezane, posoliš, nakapaš limunom, ostaviš 20-tak min. i pouljiš, popapriš i popapaš.

Pellaprat
21.09.2010., 16:02
Povjerovala bi ti sve što ti ja odglumim. ;)

O, pa odakle! S Dolca (govorim o svježima). Ako ti kažeš da na Kvatriću tvom svagdašnjem ima jeftinije, eto prigode za Strpljivu da to odradi.
Sad, pitanje je kakav je prodavač/ prodavačica tih tvojih kvatrićkih gljiva. :eek:

Boldano: Ja možda i bih, osim da si prekjučer jeo kečigu.:lol:

Prodavači gljiva na mom Kvatriću su dobri i korektni, doduše nema kontrolne vage i ne izdaju R1, nekada ti se obrate kad samo prolaziš kraj njihovog štanda, ali garantiram da uz sebe ne drže osobnu deriščad.:rofl:

schmetterlinge
21.09.2010., 16:49
nikada nisam kuhala vrganje prije upotrebe, dovoljno je očistiti ih i obrisati vlažnom krpicom. ja ih uvijek izrežem na ploške, tako da odmah vidim ima li još dijelova za baciti, što često bude slučaj, iako izvana izgleda savršen.

Pellaprat, ovaj recept pripreme u pećnici se odnosi na cijele, neizrezane? uvijek me zanimalo kakav bi im tek okus bio da ih ne režem na ploške, ali kad znam kakvi mogu biti iznutra, gubim tek :ne zna:

coolmad666
21.09.2010., 19:49
ako tko hoće kupiti suhih vrganja nek se javi na pp
cijena za kilogram 500kn

Dlapek
21.09.2010., 20:01
ako tko hoće kupiti suhih vrganja nek se javi na pp
cijena za kilogram 500kn

Sad računam: 150g za 8 eura.Toliko plaćam one iz Umbrije.
Reći će ondak da za kilu i pol treba 80 eura.

Skupo je 500 kuna za kilu.

Fleurdefeu
21.09.2010., 20:03
Tihaluka, pozdravi prijateljicu, ali ju nemoj nipošto poslušati jer nakon njezinog načina pripreme vrganje možeš baciti. Vrganjima treba samo nožićem postrugati zemlju s dna stapke, a ostatak gljive ako je uprljana zemljom lagano obrisati vlažnom krpom. Potom ih narežeš, i pirjaš na masnoći najviše 10-tak min., dodaš vrhnje i posoliš i gotovo. Ovo je najčešći način pripreme ali postoji i puno bolji. Očišćene vrganje namastiš uljem, protvan također, pečnicu ugriješ na 250 C i vrganje staviš peči najviše 10 min, tek da se onesvijeste. Pustiti će dosta svog soka. Dok se peku, zakuhaš bešamel, i vrele vrganje zajedno sa saftom ubaciš u vreli bešamel, dobro izmješaš i gotovo. Ovako pripremljeni vrganji zadržavaju najveću moguću količinu svoje arome i okusa. Za 2kg sirovih vrganja, dovoljno je 7 dcl bešamela. Ovako pripremljene u bešamelu možeš i zamrznuti na 3 mj., a da neće promijeniti okus.
Vrganji i blagve traže što kraću termičku obradu, a mogu se jesti i sirovi, na salatu. Tanko narezane, posoliš, nakapaš limunom, ostaviš 20-tak min. i pouljiš, popapriš i popapaš.

Hm, ovo s bešamelom bi moglo biti jako ukusno, morat ću probati.
Kako pripremate sušene? Ja imam jako puno sušenih pa eto da nešto probam, obožavam ih.

ptica_rugalica
21.09.2010., 20:03
[QUOTE=naranđica;215674]Ne volim gljive. Odvratne su mi i smrdljive. I koliko god se trudila nikako mi ne pašu. A koji je to hendikep. Dođeš u fini restoran a 75% jela sadrži gljive... i zato sam osuđena vani jesti gluposti tipa bečki šnicl.
Ne znam zaš ovo postam.[/Q

u jelo a gljivaama npr. rizoto s gljivama mora ici med! OBAVEZNO! da ukloni gorčinu iz gljiva a usput podigne okus

coolmad666
21.09.2010., 20:05
Da ali ti tvoji su sve treća klasa, a ja sušim isključivo prvu klasu.

I u trgovinama što kupuješ sve je treća klasa

Dlapek
21.09.2010., 20:15
Da ali ti tvoji su sve treća klasa, a ja sušim isključivo prvu klasu.

I u trgovinama što kupuješ sve je treća klasa

Ne kupujem ih u našim trgovinama,loši su i preskupi.

Nikad nisam kupila treću klasu.Mislim da ih tamo otkud ih naručujem niti nemaju.
Jako dobro znam što kupujem i koliko plaćam.
Hvala.

coolmad666
21.09.2010., 20:21
koliki je promjer klobuka kod tvojih vrganja

Dlapek
21.09.2010., 22:06
koliki je promjer klobuka kod tvojih vrganja

jooooj ček malo.
Idem sad rasprđekat škanicline,nać ravnalo,izmjerit...
Ajme ,ili ih treba mjerit "in situ"?
Kaj bumo sad?

nick78
21.09.2010., 22:15
Ne mora ići med ... ne znam od kud ta informacija da su gljive gorke? Upravo obrnuto, jako puno gljiva je slatkasto.

Evo večeras rižoto od turčina i trubača bez meda :)
Ali u rižoto je išlo malo nasjeckane rajčice, komadić svježeg kozjeg sira, i pola sitno narezane jabuke!

Dlapek
21.09.2010., 22:19
[QUOTE=naranđica;215674]
u jelo a gljivaama npr. rizoto s gljivama mora ici med! OBAVEZNO! da ukloni gorčinu iz gljiva a usput podigne okus

ne.
Većina gljiva su čak slatkaste:mlječike,vrganji,lisičice,livadski šampinjoni...
Med možda u trubače,ali u doista mikro količinama.

Pellaprat
21.09.2010., 22:20
nikada nisam kuhala vrganje prije upotrebe, dovoljno je očistiti ih i obrisati vlažnom krpicom. ja ih uvijek izrežem na ploške, tako da odmah vidim ima li još dijelova za baciti, što često bude slučaj, iako izvana izgleda savršen.

Pellaprat, ovaj recept pripreme u pećnici se odnosi na cijele, neizrezane? uvijek me zanimalo kakav bi im tek okus bio da ih ne režem na ploške, ali kad znam kakvi mogu biti iznutra, gubim tek :ne zna:

Vrganje narežeš na komade veličine kutije šibica, pa pritom odstraniš eventualno smeđkaste dijelove, ali sada kada ih se može birati gdje god hoćeš, treba ih pregledati kod kupovine. Pogledaj klobuk s unutarnje strane da nije rupičast, a stapku pošlataj da li je tvrda i čvrsta. Ako je spužvasta, ne kupuj. Ne kupuj premale vrganje, makar su atraktivni. Oni imaju slabiju aromu. Idealni su veličine stisnute šake. Biraj ih, ovaj vikend će ih biti na bacanje.

nick78
21.09.2010., 22:27
Mladi zdravi vrganji najbolji su krupno narezani i bačeni na dobar maslac, samo 5 minuta da ostanu hrskavi. Posoliti ih tek kad su gotovi, jer inače puste vodu.

Po želji dodati samo žličicu finog kiselog vrhnja ili jogurta i malo bijelog papra.

Kad su stariji, onda narezati i staviti na jako vruće maslinovo ulje, isto bez soli, da se zapeku a ne puste vodu. Onda dodati sitno narezanog češnjaka i dalje po želji, npr. vrhnje ili neki sir, ili pak malo pancete ili tako nešto. Tek na kraju soliti.

Blanširanje vrganja ubije svježinu u mladim vrganjima, a stari blanširani vrganji dobiju teški okus, pa nekim ljudima to ne paše. Ako želite navući ljude na vrganje, onda pripremati mlade gljive i nikako blanširati, pogotovo ne kuhati!

Inače od starijih vrganja odlična je pašteta, sa malo kuhanih jaja, malo svježeg kravljeg sira i jako malo začina po želji. Bitno je samo da se vrganji za paštetu ne dinstaju, već peku na naglo na malo ulja bez soli. I nikako ne koristiti luk, jer će okus biti pretežak. Eventualno na kraju umiksati malo češnjaka, ali jako malo.

Pellaprat
21.09.2010., 22:28
[QUOTE=naranđica;215674]Ne volim gljive. Odvratne su mi i smrdljive. I koliko god se trudila nikako mi ne pašu. A koji je to hendikep. Dođeš u fini restoran a 75% jela sadrži gljive... i zato sam osuđena vani jesti gluposti tipa bečki šnicl.
Ne znam zaš ovo postam.[/Q

Bogami ni ja.

nick78
21.09.2010., 22:32
Oni koji ne vole gljive, očito su probali loše napravljene ili prestare gljive.

Ne vjerujem da nekome može biti loš lagani rižoto od mladih vrganja ili još bolje turčina ili pak lisičarki. Bitno je samo da se ne koriste jaki začini i radi rižoto bez luka.

Dinstanje luka i onda bacanje gljiva na luk jednostavno daje jaki i karakterističan okus, to kužim da nekome može smetati.

Pellaprat
21.09.2010., 22:35
Hm, ovo s bešamelom bi moglo biti jako ukusno, morat ću probati.
Kako pripremate sušene? Ja imam jako puno sušenih pa eto da nešto probam, obožavam ih.

Najčešće ovako.
http://www.forum.hr/showpost.php?p=29054824&postcount=344

Ponekad i sa srnetinom, različite umake, ali samo za crvena mesa, za bijela i teletinu isključivo svježe.

schmetterlinge
21.09.2010., 22:54
Vrganje narežeš na komade veličine kutije šibica, pa pritom odstraniš eventualno smeđkaste dijelove, ali sada kada ih se može birati gdje god hoćeš, treba ih pregledati kod kupovine. Pogledaj klobuk s unutarnje strane da nije rupičast, a stapku pošlataj da li je tvrda i čvrsta. Ako je spužvasta, ne kupuj. Ne kupuj premale vrganje, makar su atraktivni. Oni imaju slabiju aromu. Idealni su veličine stisnute šake. Biraj ih, ovaj vikend će ih biti na bacanje.

hvala ti, znam kako trebaju izgledati, no ne kupujem ih, skupljam ih u šumi, al nisam "profi" da ih pronađem toliko najbolje klase, za to ipak treba iskustva, poznavanja staništa, a i vremena :D

probat ću tako s ovim idealnima, a ove "lošije" uvijek mogu izrezati (to mi je najsigurnije da mi neće promaknuti ni jedan crvić :mad:) i posušiti :mig:

ursula1000
22.09.2010., 08:06
@ Nick, hvala na ovim receptićima, nisam znala za to kad su stari- mlađi :o, pa ih je bolje ovako ili onako pripremat!

Ovaj Pellapratov sa bešamelom je za ubit se u njima, iskreno se nadam sama sebi da ću probat jednom tak napravit :)
No, prije svega treba nabavit vrganje koje trenutno nemam :D

ursula1000
22.09.2010., 08:17

Obavezno? Ovo mi je prvi glas, med. Možda vrijedi probat i vjerojatno negdje paše, al sad baš da sva rižota i sve s gljivama upropastim s medom kako bi ubila okus gljiva - ne bi išlo. Pa kaj nije bit da osjetiš taj pravi okus gljiva?! Zato se vrganji i kratko spremaju, neću ih sad prekuhavat da bi mi kaša s okusom gljiva ispala od nečeg kaj košta 100 kn/kg..Ne znam, meni nikad nisu gorke.

Otkud ti to uopće?

Lola
22.09.2010., 10:35
pellaprat, a kaj radis s tim besameliziranim vrganjima? s pastom, mesom, u lazanje, daj malo pomozi:D

Dlapek
22.09.2010., 10:38
pellaprat, a kaj radis s tim besameliziranim vrganjima? s pastom, mesom, u lazanje, daj malo pomozi:D

To je bila preporuka kako ih najbolje zamrznuti.
Kad se odmrznu možeš ih koristiti za sve što si spomenula.

Andjelcic
22.09.2010., 14:55
s obzirom da je moja mama luda gljivarica, raznorazne gljive jedem odmalena. :D
vrganji su mi ok, ali vrh vrhova - varivo od grmovaca, lisicke u svim oblicima i mljevene crne trubace kao zacin u sve i svasta :cerek:
smrznute mi bas i nisu nesto, ali suseni vrganji sasvim pristojno podnose protok vremena :top:

Madame Hooch
22.09.2010., 15:08
s obzirom da je moja mama luda gljivarica, raznorazne gljive jedem odmalena. :D
vrganji su mi ok, ali vrh vrhova - varivo od grmovaca, lisicke u svim oblicima i mljevene crne trubace kao zacin u sve i svasta :cerek:
smrznute mi bas i nisu nesto, ali suseni vrganji sasvim pristojno podnose protok vremena :top:

vidiš, meni pak su mile tzv. brašnaste gljive , kao na primjer prosenjak i ovčje vime - velikim dijelom i zato jer moj lokalni seljak te gljive ne poznaje, pa pobrsti sve vrganje i lisičke, pa i trubače do vremena kad ja krenem u ophode :D

a sa panjevčicama tipična kumica koja to nosi na plac isto ima problema, jer ne razlikuje vrstu drveta na kojoj gljiva raste - pa se zna dogoditi da poberu panjevčice sa bagrema koje su odurnog mirisa i okusa ...onda ih rađe i ne beru , a u tipičnoj mješanoj listopadnoj šumi ; panjevčice sa bukve i graba su neutranog okusa, dok su one sa kestena ili divlje trešnje posebna delikatesa :top:

Fleurdefeu
22.09.2010., 16:54
Najčešće ovako.

Ponekad i sa srnetinom, različite umake, ali samo za crvena mesa, za bijela i teletinu isključivo svježe.

Hvala na preporuci.:top:

ta.ja
22.09.2010., 16:56
Rado bih i ja čavrljala o gljivama, ali nažalost znam samo čakavske nazive, zato što ih beremo (a ne kupujemo). Jedini književno hrvatski nazivi koje znam su vrganji ( i naravno šampinjoni) :D
Imamo sreću što živimo na samo par kilometara udaljenosti od šuma koja obiluju raznim vrstama gljiva pa slobodno vrijeme provodimo u potrazi

Andjelcic
22.09.2010., 19:31
vidiš, meni pak su mile tzv. brašnaste gljive , kao na primjer prosenjak i ovčje vime - velikim dijelom i zato jer moj lokalni seljak te gljive ne poznaje, pa pobrsti sve vrganje i lisičke, pa i trubače do vremena kad ja krenem u ophode :D

prosenjake i puhare sam uvijek voljela naci, jer su tak neobicnog oblika :D
inace, mljevene puhare isto znam dodati u razna mesna jela kao zacin i dosta su dobre. :top:

ta.ja
22.09.2010., 20:11
Najčešće ovako.

A šta ih i ti kupuješ u Umbriji :lol:

Pellaprat
22.09.2010., 21:14
A šta ih i ti kupuješ u Umbriji :lol:

Samo kada mi je usput, dok se zaletim u Perugiu po Nutellu.:lol::lol::lol:

ta.ja
23.09.2010., 07:57
Samo kada mi je usput, dok se zaletim u Perugiu po Nutellu.:lol::lol::lol:

A niste ih probali tražiti dok berete motar? :lol: :lol:

Bubi Trubi
23.09.2010., 18:21
Ljudi HITNO trebam savjet.

Dobila sam predivne vrganje i pozvala prijatelje na ručak, ali klinac zakuhao i sve odgodih, a gosti bili skoro pred vratima, no imaju bebu i nisu htjeli riskirat. Već sam naravno bila sve pripremila. :tuzni:
Samo je još trebalo torteline skuhati.
Uglavnom, na putru sam podinstala vrganje i šunku,....i na kraju vrhnje.
Kako je kombinacija s gostima propala, a ja imam brdo šuga i nemam pojma šta s njim. mm i ja smo to ručali, ali ma još puno. Bar za 4-5 gladnih usta.
Što s tim? Jel se da što učiniti? Možda zalediti? Help!Nadam se da im ima spasa ješ mi šteta bacit...
Jel se vi držite toga da se gljive ne podgrijavaju?
Svakako mi ih se ne jede i sutra jer sam prejela....

Madame Hooch
23.09.2010., 18:32

Dobila sam predivne vrganje i pozvala prijatelje na ručak, ali klinac zakuhao i sve odgodih, a gosti bili skoro pred vratima, no imaju bebu i nisu htjeli riskirat. Već sam naravno bila sve pripremila. :tuzni:
Kako je kombinacija s gostima propala, a ja imam brdo šuga i nemam pojma šta s njim. mm i ja smo to ručali, ali ma još puno. Bar za 4-5 gladnih usta.
Što s tim? Jel se da što učiniti? Možda zalediti? Help!Nadam se da im ima spasa ješ mi šteta bacit...

reci gdi si - ja dotrčim s tupperwareom po jednu porciju - ja sam ti trenutno na burzi :cerek:

...ma , svakako da možeš zamrznuti, a i u običnom frižideru na +4°C će ti stajati 3-4 dana :top:

Bubi Trubi
23.09.2010., 20:14
reci gdi si - ja dotrčim s tupperwareom po jednu porciju - ja sam ti trenutno na burzi :cerek:

...ma , svakako da možeš zamrznuti, a i u običnom frižideru na +4°C će ti stajati 3-4 dana :top:

Hvala na odgovoru, još sam skeptim, čekam više mišljena...idem i na čet stavit...

Pellaprat
23.09.2010., 21:12
A niste ih probali tražiti dok berete motar? :lol: :lol:

Zasada još nismo, ali kada se odlučimo raditi clafoutis s paradajzom ja ću inzistirati da dodamo i vrganje s motarom.:lol::lol::lol:

Pellaprat
23.09.2010., 21:36

Pirjani, u umaku na bazi vrhnja, kao smrznuti neće niti promijeniti okus 3 mjeseca.

Ne boj se, ovo radim godinama, od najmanje 10-ak kg vrganja, blagvi, lisičarki i drugih.
http://www.forum.hr/showpost.php?p=29064097&postcount=357

Bubi Trubi
23.09.2010., 22:03
Pirjani, u umaku na bazi vrhnja, kao smrznuti neće niti promijeniti okus 3 mjeseca.

Ne boj se, ovo radim godinama, od najmanje 10-ak kg vrganja, blagvi, lisičarki i drugih.
http://www.forum.hr/showpost.php?p=29064097&postcount=357

Hvala mlada komunjaro, sad mi je lakše! :five:
:kiss:

ta.ja
24.09.2010., 06:50
clafoutis s paradajzom

Sad si me stvarno razočarao

NOT :rofl:

Laura Scott
24.09.2010., 07:17
Ja sam totalni tudum za gljive :facepalm: Osim sampinjona, bukovace i lisicarki, nista drugo ne raspoznajem :ne zna: Eventualno suseni Mu-Err :(. A i navedene prepoznam tek u supermarketu ili na trznici :brukica: Prije 3 godine sam odselila u sumoviti krajolik-Njemacka. Gljiva na sve strane, svih oblika i boja: crnih, crvenih, zelenim, zutih, manjih, vecih,... Meni se sve cine giftig (otrovne) i ne usudjujem se niti jednu ni dodirnuti :eek: Sto je najgore, dragi mi je ovdje rodjen i odgojen pa ni on nema pojma :brukica: Ima koja dobra knjiga o gljivama (s puno slika i mic po mic opisa, tipa Mushrooms for Dummies :lol:) da se malo educiramo?! :ne zna:
PS Nemojte me lincovati, ipak sam ja dite s mora i od kamena, u ribu se dobro kuzin :D

ta.ja
24.09.2010., 07:24
Imala sam priliku prolistati par gljivarskih knjiga i svaka je dobra. A sad, da li postoji Mushrooms for dummies :ne zna:
Pogledala sam u Sveučilišnoj knjižnici za priručnike o gljivama (http://crolist.svkri.hr/cgi-bin/unilib.cgi?form=610000000199990&id=0250214126), ali mislim da ti može biti korisna svaka knjiga o gljivama koja ima slike i opise

Laura Scott
24.09.2010., 07:35
Imala sam priliku prolistati par gljivarskih knjiga i svaka je dobra. A sad, da li postoji Mushrooms for dummies :ne zna:
Pogledala sam u Sveučilišnoj knjižnici za priručnike o gljivama (http://crolist.svkri.hr/cgi-bin/unilib.cgi?form=610000000199990&id=0250214126), ali mislim da ti može biti korisna svaka knjiga o gljivama koja ima slike i opise

Hvala ti ta.ja :D "Prepoznavanje gljiva", monografija 2004. bi moglo biti dobro, potrazim kada dodjem u HR :top: Najbolje bi bilo kada bih imala nekog znalca koji bi isao sa mnom/s nama u potragu, dragi i ja sami smo preopasna kombinacija, za zdravlje i okolis. Samo kada googlam vrganj, Google izbaci slike svih mogucih oblika i velicina. Cak ni klobuk nije svima smedji :eek:

Dlapek
24.09.2010., 08:55
Ja sam totalni tudum za gljive :facepalm: Osim sampinjona, bukovace i lisicarki, nista drugo ne raspoznajem :ne zna: Eventualno suseni Mu-Err :(. A i navedene prepoznam tek u supermarketu ili na trznici :brukica: Prije 3 godine sam odselila u sumoviti krajolik-Njemacka. Gljiva na sve strane, svih oblika i boja: crnih, crvenih, zelenim, zutih, manjih, vecih,... Meni se sve cine giftig (otrovne) i ne usudjujem se niti jednu ni dodirnuti :eek: Sto je najgore, dragi mi je ovdje rodjen i odgojen pa ni on nema pojma :brukica: Ima koja dobra knjiga o gljivama (s puno slika i mic po mic opisa, tipa Mushrooms for Dummies :lol:) da se malo educiramo?! :ne zna:
PS Nemojte me lincovati, ipak sam ja dite s mora i od kamena, u ribu se dobro kuzin :D

Provjereno najbolje i najcjenjenije knjige i priručnike o gljivama piše Romano Božac.
Ima ih desetak,lako ih možeš nabaviti.,

absoluta
24.09.2010., 09:09
nabrali brdo sunčanica - danas dinstam :klopa:

Andjelcic
24.09.2010., 09:30
romano božac je "the man" :top:

Laura Scott
24.09.2010., 11:38

Zapisano. Narucim knjigu kao dar za... Hm, Bozic je najblizi :D
Inace, pohane bukovace mi je najdraze jelo od gljiva :cerek:
A lisicarke sam ovdje otkrila, zastupljenije su od sampinjona :D

Madame Hooch
24.09.2010., 16:32

imaš recimo :
Džepni gljivarski vodič
by Edmund Garnweidner : GLJIVE
domaće izdanje na hrvatskom od Andromeda d.o.o. 2006.g.
a prodaje se i na kioscima Tiska

nadam se da se to neće smatrati reklamom ... nemam ništa od nikog od navedenih, samo prepisujem sa korica knjižice :o

x-type
24.09.2010., 18:33
ja bih u svakom slučaju preporučio priručnike koji opisuju gljive po područjima. dakle, prilikom traženja gljiva po Hrvatskoj ne bih se nikako oslanjao na knjigu napisanu na temelju bauljanja po francuskim šumama

Dlapek
24.09.2010., 18:36
ja bih u svakom slučaju preporučio priručnike koji opisuju gljive po područjima. dakle, prilikom traženja gljiva po Hrvatskoj ne bih se nikako oslanjao na knjigu napisanu na temelju bauljanja po francuskim šumama

slažem se u potpunosti.
Priručnik o gljivama mora biti od autora s područja gdje kanite gljivariti.

Willy-Willy
25.09.2010., 18:46
Pozdrav! Svim beračima početnicima, i onima koji bi to htjeli postati, savjetujem da ako žele naučiti raspoznavati bar osnovne vrste gljiva, najprije izdvoje jedan dan, ili bar jednu polovicu dana. (dopodne, popodne) Zatim povedite nekoga koga poznajete, a da se isti vrlo dobro kuži u gljive i da ima živaca podučavat i objašnjavat. I onda prvi dan tražite sve gljive, i neka vam povedena osoba opiše svaku nađenu gljivu. (Koliko je jestiva, gdje je možete pronaći, tj. sve što zna o njoj) Drugi put ste već spremni sami ići u potragu za onim najpoznatijim-jestivim gljivama. I da, ako volite sunčanice (purane, srndače, srnadice, bijele pečurke-->neki ih i tako zovu) nemojte se plašiti da će te ju zamjeniti s najotrovnijom svjetskom gljivom (čijeg sadržaja ako pojede 5 g možete si tražiti grobno mjesto :eek:) jer po meni nisu ni slične baš, jedino dok su obadvije JAKO mlade. ( evo i slike pupavke http://vslokar.files.wordpress.com/2009/07/amanita-phalloides3.jpg?w=500&h=454 , a evo i sunčanice http://vijesti.gorila.hr/var/mojportal/storage/images/moj_portal/zabava_i_lifestyle/razno/suncanice/903648-1-cro-HR/suncanice_tabfull.jpg )
I muhare su također jajaste dok su male, no one su crvene s bijelim točkicama. :mig:
Svim beračima želim puno sreće u traženju gljiva, ja sam zadnjih tjedan dana kući dovukao ukupno cca 25kg sunčanica i nešto varganja.

Eto to su bili moji mali savjeti, i nadam se da će vam, uz vašu dobru volju, pomoći bar malo. :)

nick78
25.09.2010., 21:20
Pozdrav! Svim beračima početnicima, i onima koji bi to htjeli postati, savjetujem da ako žele naučiti raspoznavati bar osnovne vrste gljiva, najprije izdvoje jedan dan, ili bar jednu polovicu dana. (dopodne, popodne) Zatim povedite nekoga koga poznajete, a da se isti vrlo dobro kuži u gljive i da ima živaca podučavat i objašnjavat. I onda prvi dan tražite sve gljive, i neka vam povedena osoba opiše svaku nađenu gljivu. (Koliko je jestiva, gdje je možete pronaći, tj. sve što zna o njoj) Drugi put ste već spremni sami ići u potragu za onim najpoznatijim-jestivim gljivama. I da, ako volite sunčanice (purane, srndače, srnadice, bijele pečurke-->neki ih i tako zovu) nemojte se plašiti da će te ju zamjeniti s najotrovnijom svjetskom gljivom (čijeg sadržaja ako pojede 5 g možete si tražiti grobno mjesto :eek:) jer po meni nisu ni slične baš, jedino dok su obadvije JAKO mlade. ( evo i slike pupavke http://vslokar.files.wordpress.com/2009/07/amanita-phalloides3.jpg?w=500&h=454 , a evo i sunčanice http://vijesti.gorila.hr/var/mojportal/storage/images/moj_portal/zabava_i_lifestyle/razno/suncanice/903648-1-cro-HR/suncanice_tabfull.jpg )
I muhare su također jajaste dok su male, no one su crvene s bijelim točkicama. :mig:
Svim beračima želim puno sreće u traženju gljiva, ja sam zadnjih tjedan dana kući dovukao ukupno cca 25kg sunčanica i nešto varganja.

Eto to su bili moji mali savjeti, i nadam se da će vam, uz vašu dobru volju, pomoći bar malo. :)

Da li imaš slike i detaljno objašnjenje razlike između kuštrave sunčanice i pilatove sunčanice? Nisam našao ništa pametno osim toga da pilatova raste puno veća od kuštrave.

Willy-Willy
26.09.2010., 11:34
Pa najosnovnija razlika je ta što je pilatova sunčanica - OTROVNA!!! I nikako ju nemoj brati. Mislim da imam u knjizi zapisano koje su razlike, pa kad pogledam javim ti. Do tada oprez.

ta.ja
26.09.2010., 14:15
Prije pola sata se vratili iz šume - u 17 kg gljiva 80% gubica (vrganji), 20% modrijanki i žutića (nemam pojma kako se službeno zovu) i 4 sunčenice za tatu. Srećom, krenuli smo još dok je padala kiša, a navala berača je krenula kad je kiša stala, a mi se već vraćali :D

Bubi Trubi
26.09.2010., 20:54
Prije pola sata se vratili iz šume - u 17 kg gljiva 80% gubica (vrganji), 20% modrijanki i žutića (nemam pojma kako se službeno zovu) i 4 sunčenice za tatu. Srećom, krenuli smo još dok je padala kiša, a navala berača je krenula kad je kiša stala, a mi se već vraćali :D

:top:
Bravo! Ter nisi od cukra da se rastopiš! :mig:
Šta pripremaš? Opčenito? Zanimaju me samo vrganji...:D

nick78
26.09.2010., 21:58
Pa najosnovnija razlika je ta što je pilatova sunčanica - OTROVNA!!! I nikako ju nemoj brati. Mislim da imam u knjizi zapisano koje su razlike, pa kad pogledam javim ti. Do tada oprez.

Nije baš otrovna, već izaziva probavne smetnje kod nekih ljudi.
Vjerojatno ju je puno ljudi već jelo zamijenivši je sa kuštravom sunčanicom, a nisu ni znali.

patientia
26.09.2010., 22:01
Kad smo kod probavnih smetnji uzrokovanih gljivama, izgleda da imam netoleranciju trehaloze. A volim gljive. Steta sto nema trehalaze u tabletama kao sto ima laktaze za one koji ne podnose laktozu. O netoleranciji trehaloze se ne govori dovoljno :(

ta.ja
27.09.2010., 08:03
Bravo! Ter nisi od cukra da se rastopiš! :mig:
Šta pripremaš? Opčenito? Zanimaju me samo vrganji...:D

Za pripremu bilo čega od gljiva, od ovih vrsta koje sam nabrojala, izbacim jedino sunčenice (jer njih samo kratko prepržimo u komadu). Za sva ostala jela koristim mix vrganja, modrijanki i žutića. Btw, saznala sam da su žutici zapravo lisičarke, a modrijanke su i dalje neidentificirane :rofl: (i koga god pitam, nitko ne zna drugi naziv).

Dakle, na prvom mjestu nam je gulaš (baš smo ga jučer jeli :s ), zatim razni umaci od gljiva za uz meso ili paštu, fritaja s gljivama, ravioli/tortelini punjenu gljivama i to je to. Mislim da imam spremljene neke recepte za lazanje s gljivama, ali to nisam probala

Lola
27.09.2010., 10:33
daj taja recept za lazanje s gljivama:moli:

Coco_Nut
27.09.2010., 11:26
Čitam ovdje da se gljive ne smiju podgrijavati? Zašto?
Sve ili samo neke?

Preživio sam podgrijavanje šampinjona, bukovača, vrganja i sunčanica bez meni znanih posljedica.

patientia
27.09.2010., 12:50
Ma smije ih se podgrijavati.

ta.ja
27.09.2010., 13:20

Mislila sam da imam taj recept u velikoj kuharici o tjestenini, ali nije tamo. Moram pretražiti i ostatak recepata koje imam :rolleyes:

Pellaprat
27.09.2010., 15:42
a modrijanke su i dalje neidentificirane :rofl: (i koga god pitam, nitko ne zna drugi naziv).

Da li su ovo modrijanke ?
http://img26.imageshack.us/img26/8992/642pxlepistanuda.jpg (http://img26.imageshack.us/i/642pxlepistanuda.jpg/) http://img441.imageshack.us/img441/9463/lepistanuda.jpg (http://img441.imageshack.us/i/lepistanuda.jpg/)
Ovo je modrikača, Lepista nuda, sigurno jedna od najkvalitetnijih naših gljiva, u razini blagve, nažalost prilično rijetka, poznata staništa su šume između Klane, Kastva i Kneževog dola.

Lazanje s vrganjima i teletinom na moj način

12 listova lazanja Barilla ili neke druge koje se prethodno ne kuhaju
40 dag mljevene teletine od vrata ili plećke
50 dag vrganja
2 dag suhih trubača ili vrganja
10 dag mozzarele
1 struk poriluka, sitno kosanog
10 dag naribanog parmezana
8 dcl bešamela
0,24 g šafrana (2 vrećice org. Kotanyi)
1 čen češnjaka
Peršun, mažuran, sol, papar,muškatni oraščić

Teletinu pirješ oko 20 min na kosanom poriluku i maslacu, pa ju pred kraj podliješ s 1 dcl bijelog vina i posipaš s malo muškatnog oraščića.i svježe mljevenim paprom. Odložiš na toplo i na maslinovom ulju naglo popržiš posoljene vrganje narezane na listiće. Čim se opuste dodaš peršun, mažuran i češnjak, pirjaš još 1-2 min i dodaš prethodno pirjanu teletinu i sve objediniš.
U vruči bešamel dodaš šafran i u prah zdrobljene suhe trubače ili vrganje i ostaviš 10-min da se gljive natope.
Dno protvana premažeš maslacem i dodaš par žlica bešamela te slažeš red lazanja, red smjese. Na svaki red dodaš mozzarelu i pospeš parmezanom te poliješ dijelom bešamela, završiš s lazanjama koje zaliješ ostatkom bešamela.
Pečeš oko 25-30 min na 180-200 C dok ne porumeni

ta.ja
27.09.2010., 17:21
Da li su ovo modrijanke ?
http://img26.imageshack.us/img26/8992/642pxlepistanuda.jpg (http://img26.imageshack.us/i/642pxlepistanuda.jpg/) http://img441.imageshack.us/img441/9463/lepistanuda.jpg (http://img441.imageshack.us/i/lepistanuda.jpg/)
Ovo je modrikača, Lepista nuda, sigurno jedna od najkvalitetnijih naših gljiva, u razini blagve, nažalost prilično rijetka, poznata staništa su šume između Klane, Kastva i Kneževog dola.

Aha - na čakavskom se zovu modrijanke ili modruši, ovisno o selu. Potvrđujem da boldana šuma obiluje modrijankama, ali ih je dosta nezdravo ili požnjopano od puževa, tako da beremo samo lijepe primjerke.

nick78
27.09.2010., 22:22
Neki ljudi pišu da je modrikača uvjetno jestiva, da treba obavezno prokuhati u vodi i vodu baciti prije pripreme.

Nemam slike pri ruci, ali sam vidio ljubičaste koprenke koje su dosta slične modrikači, a nisu jestive. Može netko poslati sliku ako ima?

Pellaprat
27.09.2010., 23:32
Neki ljudi pišu da je modrikača uvjetno jestiva, da treba obavezno prokuhati u vodi i vodu baciti prije pripreme.

Nemam slike pri ruci, ali sam vidio ljubičaste koprenke koje su dosta slične modrikači, a nisu jestive. Može netko poslati sliku ako ima?

Ni jedno ni drugo niije točno. Modrikaču bi prokuhavanjem uništio, a ljubičasta koprenka-Cortinarius violaceus je toliko rijetka da se ne trbaš brinuti. Potpuno je jestiva, ima specifičan miris po cedru i određenu gorčinu. Za razliku od modrikače ne spada u kvalitetne gljive.
Ovo je predivna fotografija mlade koprenke s našeg foruma.

http://forum.hr/showpost.php?p=29053074&postcount=332

a ovo je odrasli oblik iste.
http://img651.imageshack.us/img651/4867/ljubi.jpg (http://img651.imageshack.us/i/ljubi.jpg/)

nick78
28.09.2010., 07:47
Ni jedno ni drugo niije točno. Modrikaču bi prokuhavanjem uništio, a ljubičasta koprenka-Cortinarius violaceus je toliko rijetka da se ne trbaš brinuti. Potpuno je jestiva, ima specifičan miris po cedru i određenu gorčinu. Za razliku od modrikače ne spada u kvalitetne gljive.
Ovo je predivna fotografija mlade koprenke s našeg foruma.

http://forum.hr/showpost.php?p=29053074&postcount=332

a ovo je odrasli oblik iste.
http://img651.imageshack.us/img651/4867/ljubi.jpg (http://img651.imageshack.us/i/ljubi.jpg/)

Očito ljudi svašta pišu. Inače vidio sam ljubičaste koprenke u nekoliko šuma prošli tjedan i to oko Zagreba.

ptica_rugalica
28.09.2010., 14:32
[QUOTE=ptica_rugalica;29068641]

ne.
Većina gljiva su čak slatkaste:mlječike,vrganji,lisičice,livadski šampinjoni...
Med možda u trubače,ali u doista mikro količinama.

kada rižu kuhaš u umaku a ne odvojeno, gljive ispuste svoju sluzavost i gorčinu. a kada radiš posebno umak, a posebno dinstaš rižu, tada se drugacije radi, premda je rižot lipši kada se riža kuva u umaku. ne stavlja se kil meda nego jedna mala žličica, čak i manje. u 6-oj minuti kuhanja. a med uklonu gorčinu koju gljive puste. probajte. dala bi vam original recept od šefa kuhinje iz el bullia za najbolji kremasti rižoto, pa čak i od gljiva, ali volim svoju glavu :D ....

ta.ja
28.09.2010., 14:41
dala bi vam original recept od šefa kuhinje iz el bullia za najbolji kremasti rižoto, pa čak i od gljiva, ali volim svoju glavu :D ....

Pa mogla si ga dati bez da si napisala od koga je :rofl:

ptica_rugalica
28.09.2010., 15:57
Pa mogla si ga dati bez da si napisala od koga je :rofl:

zbilja te recepte ne smijem nikome davati jer radim u restoranu u kojem je taj tip sastavija menu i imali smo već okršaj s jednim kuharom prepisa je recepte i otiša ća....
ali eto barem sam vam za gljive i med otkrila tajnu :D

Alekseevitch
28.09.2010., 16:37
Molim za informaciju gdje u Zagrebu mogu odnjeti gljive na pregled? Npr ubral sam ih, mislim da su jestive ali da mi to netko bas pogleda?

ta.ja
28.09.2010., 16:48
zbilja te recepte ne smijem nikome davati jer radim u restoranu u kojem je taj tip sastavija menu i imali smo već okršaj s jednim kuharom prepisa je recepte i otiša ća....
ali eto barem sam vam za gljive i med otkrila tajnu :D

Ako je to ovo (http://www.elbulli.info/), baš će netko znati da si nam nešto prišapnula :zubo:

@Alekseevitch - možda postoji kakva udruga gljivara :ne zna: S obzirom da se s gljivama nije za zajeb..... moralo bi nešto postojati

nick78
29.09.2010., 08:40
Da li je ovaj tjedan negdje u Zagrebu izložba gljiva?

Dlapek
29.09.2010., 09:36
[QUOTE=dlap1307;29071926]

kada rižu kuhaš u umaku a ne odvojeno, gljive ispuste svoju sluzavost i gorčinu. a kada radiš posebno umak, a posebno dinstaš rižu, tada se drugacije radi, premda je rižot lipši kada se riža kuva u umaku. ne stavlja se kil meda nego jedna mala žličica, čak i manje. u 6-oj minuti kuhanja. a med uklonu gorčinu koju gljive puste. probajte. dala bi vam original recept od šefa kuhinje iz el bullia za najbolji kremasti rižoto, pa čak i od gljiva, ali volim svoju glavu :D ....

kakvu gorčinu?
ne razumijem koje gljive koristi taj majstor,ali gorke gljive su doista rijetke.
Za rižota uvijek kuham rižu u umaku.
U većini restorana se radi drugačije- dodaje se polukuhana riža u umak.

ptica_rugalica
29.09.2010., 10:53
ja radim u restoranu i rižu kuham direktno u umak. koristim scotti rižu a rižotu triba točno 12 min od onog trenutka kada stavim rižu i podlijen temeljcom.... prije toga slijedi 10ak min pripreme. gost za jelo po narudžbi treba čekati max 35 min.....
u sezoni je malo teže jer je sve alacart ali gosti su hvala bogu strpljivi ako zele kvalitetan rizot.
ne znam kako da vam objasnin, nije to neka velika gorčina i očito je da ne spremamo na isti princip tj. niti priblizno ali kada budete kuhali rizoto s gljivama, probajte staviti samo malu zlicicu meda...

ptica_rugalica
29.09.2010., 10:54
nisam ja rekla da su gljive gorke već da puste taj sok gorčiji. kakva vam je pizza s gljivama? osjeti se nešto gorkasto zar ne?

Dlapek
29.09.2010., 11:08
ja radim u restoranu i rižu kuham direktno u umak. koristim scotti rižu a rižotu triba točno 12 min od onog trenutka kada stavim rižu i podlijen temeljcom.... prije toga slijedi 10ak min pripreme. gost za jelo po narudžbi treba čekati max 35 min.....
u sezoni je malo teže jer je sve alacart ali gosti su hvala bogu strpljivi ako zele kvalitetan rizot.
ne znam kako da vam objasnin, nije to neka velika gorčina i očito je da ne spremamo na isti princip tj. niti priblizno ali kada budete kuhali rizoto s gljivama, probajte staviti samo malu zlicicu meda...

Aj baš ću probat.
Ak moji ne budu htjeli jesti poslat ću ih tebi u restoran.
hhehehehe

mokry
29.09.2010., 11:39
kakva vam je pizza s gljivama? osjeti se nešto gorkasto zar ne?

Ne. :ne zna:

srnica
01.10.2010., 15:31
Imam jedno pitanje za poznavatelje gljiva. Mogu li se sunčanice malo prokuhati i staviti u škrinju za daljnju upotrebu? Ili nije baš poželjno?
Imam puno sunčanica, ne stignemo ih pojesti pa smo razmišljali o tom načinu...

Lapulapu
01.10.2010., 19:14
Mi sunčanice sirove smrzavamo.

nick78
01.10.2010., 21:29
Evo jedan jednostavan recept za rižoto od gljiva:
- rižu na vrućoj tavi malo prepržiti (samo mrvicu da dobije blagu žutu boju)
- dodati maslinovo ulje ili maslac, kako tko voli
- dodati narezane vrganje i turčine
- lagano dolijevati vodu povremeno, nikako da pliva u vodi
- dodati cijele trubače
- lagano posoliti
- dodati svježi kravlji ili kozji sir, na veliku tavu 2 žlice
- dodati sitno narezane kisele jabuke
- dinstati još par minuta dok riža ne bude gotova
- dodati papar po želji

I na kraju poslužiti sa dobrim parmezanom!

ptica_rugalica
02.10.2010., 22:53
Evo jedan jednostavan recept za rižoto od gljiva:
- rižu na vrućoj tavi malo prepržiti (samo mrvicu da dobije blagu žutu boju)
- dodati maslinovo ulje ili maslac, kako tko voli
- dodati narezane vrganje i turčine
- lagano dolijevati vodu povremeno, nikako da pliva u vodi
- dodati cijele trubače
- lagano posoliti
- dodati svježi kravlji ili kozji sir, na veliku tavu 2 žlice
- dodati sitno narezane kisele jabuke
- dinstati još par minuta dok riža ne bude gotova
- dodati papar po želji

I na kraju poslužiti sa dobrim parmezanom!

mmm zvuči fino :)

felis23
04.10.2010., 12:02
helllou,

moje poznavanje gljiva je ravno nuli, našla sam neke primjerke u dvorištu i čisto me zanima što bi to moglo biti :)

evo slija:
http://i56.tinypic.com/2cgdn50.jpg

http://i52.tinypic.com/ddl121.jpg

http://i55.tinypic.com/208z6yx.jpg

dakle, bile okruglijeg izgleda, izravnale se,
slikano u dvorištu, zelena trava oko njih - nema šume, stablo jedno :D

sorry još jednom za big sieze

felis23
04.10.2010., 12:03
holly shit sorry for the size of pisc, next time i'll be careful

Madame Hooch
04.10.2010., 12:05
smanjit slikeeeeee :horor:

ali, izgleda ko šumska pečurka

štemajzl
04.10.2010., 12:30
holly shit sorry for the size of pisc, next time i'll be careful

Nemoj 'next time' nego ih odmah izbriši i stavi manje.

felis23
04.10.2010., 12:57
Nemoj 'next time' nego ih odmah izbriši i stavi manje.

jesam, bila bih odma al sam morala odstupit s kompa, pardon još jednom!

Pellaprat
04.10.2010., 13:02
helllou,

moje poznavanje gljiva je ravno nuli, našla sam neke primjerke u dvorištu i čisto me zanima što bi to moglo biti :)

Vrlo vjerojatno livadska pečurka, Agaricus campestris, nikako ju nemoj jesti dok ti to stručnjak ne potvrdi "u živo" zbog moguće zamjene s bijelom pupavkom.
O kojem se području radi ?

nick78
04.10.2010., 13:06
Nema to veze s pupavkom, ali svejedno nemoj jesti jer su gljive na slici prestare.
Vjerojatno neka vrsta pečurke, ali jako, jako stara.

felis23
04.10.2010., 13:07
ma neću jesti ionako, nego čisto iz znatiželje koja je. Imam još jednu, drugačiju, no moram poslikat pa stavit.

područje srednje dalmacije, sjeverni jadran, priobalno mjesto.

u krugu nekih metar kvadratni ih ima 3-4 možda.

hvala svima za info

felis23
04.10.2010., 13:08
Nema to veze s pupavkom, ali svejedno nemoj jesti jer su gljive na slici prestare.
Vjerojatno neka vrsta pečurke, ali jako, jako stara.

noot thru, izrasle su u zadnjih tjedan dana, no nešto ih jede-

on slika gdjke su dvije su se pojavile ima tri dana

Deedy
04.10.2010., 13:08
I meni se čini livadkom pečurkom. Jučer sam ih brao. Ima ih većih s ravnijim klobukom, te manjih s nešto zatvorenijim (prema kugli) klobukom.

nick78
04.10.2010., 14:21
noot thru, izrasle su u zadnjih tjedan dana, no nešto ih jede-

on slika gdjke su dvije su se pojavile ima tri dana

Sorry, ali na slici su stare gljive, nije problem da ih nešto jede, već su stare.

twisted.x.siste
04.10.2010., 15:14

Provjereno najbolje i najcjenjenije knjige i priručnike o gljivama piše Romano Božac.
Ima ih desetak,lako ih možeš nabaviti.,

osim kaj su knjige odurno skupe

aston villa
04.10.2010., 15:47
Molim...informaciju...za OTKUP GLJIVA! tko otkupljuje gljive? Hvala!

nick78
04.10.2010., 15:51
osim kaj su knjige odurno skupe

A kaj bi čovjek svoje životno djelo trebao poklanjati na Internetu u obliku PDF-a?

Pellaprat
04.10.2010., 16:04
Molim...informaciju...za OTKUP GLJIVA! tko otkupljuje gljive? Hvala!

Na kojem području ?

twisted.x.siste
04.10.2010., 16:24
A kaj bi čovjek svoje životno djelo trebao poklanjati na Internetu u obliku PDF-a?

Jesam li to rekla? Ili insinuirala?
Ne kenjaj pliz!

Osim kaj sam stavila :top: da je tata mata, sam napisala opasku da su knjige odurno skupe. Što je činjenica. Enciklopedija 1 je 450 kuna ,a enciklopedija 2 je 650 kuna. Nisam rekla da ne vrijedi nego da je to puno novca.

Je li elaborat dovoljno jasan?:rolleyes:

nick78
04.10.2010., 16:32
Slažem se da je 650 kn puno novca, ali nije puno novca kad se radi o takvoj knjizi. Pa ne može čovjek prodavati takve knjige po 100 kn.

Za većinu gljiva ti je dovoljna ova knjiga, ispod 200 kn:
http://www.kupiknjigu.com/knjige/enciklopedije_-_leksikoni_-_prirucnici/id,405/gljive-_morfologija_sistematika_toksikologija.html

twisted.x.siste
04.10.2010., 16:45
Slažem se da je 650 kn puno novca, ali nije puno novca kad se radi o takvoj knjizi. Pa ne može čovjek prodavati takve knjige po 100 kn.

Za većinu gljiva ti je dovoljna ova knjiga, ispod 200 kn:
http://www.kupiknjigu.com/knjige/enciklopedije_-_leksikoni_-_prirucnici/id,405/gljive-_morfologija_sistematika_toksikologija.html

Kolega,

Ne budi nasilan :mig:.

1100 kn za 2 enciklopedije gljiva je trećina plaće prosječnog hrvata.
Kako god okreneš puno je. Ali da su knjige divne, da je u njih uloženo krvavo rada i truda, jest. To nije nitko osporio. Ja imam njegovu knjigu iz '84 i sasvim sam zadovoljna :raspa:.

nick78
04.10.2010., 17:01
Kolega,

Ne budi nasilan :mig:.

1100 kn za 2 enciklopedije gljiva je trećina plaće prosječnog hrvata.
Kako god okreneš puno je. Ali da su knjige divne, da je u njih uloženo krvavo rada i truda, jest. To nije nitko osporio. Ja imam njegovu knjigu iz '84 i sasvim sam zadovoljna :raspa:.

To što je 1100 kn trećina prosječne plaće, ne znači da bi knjige trebale biti jeftinije.

twisted.x.siste
04.10.2010., 17:03
To što je 1100 kn trećina prosječne plaće, ne znači da bi knjige trebale biti jeftinije.

:lol:

edit:

ima li netko neki poseban recept npr za grmačice?
Radim ih uglavnom na gulaš, i onako dinstane s jajima.
Ima li još koji receptić da je ok?

Pellaprat
04.10.2010., 17:19
Kako si ti naporan. Ja imam te encikopedije , obje. Pa što ti treba reći da one nisu skupe već nedostupne prosječnom Hrvatu, gljivoljupcu.

ima li netko neki poseban recept npr za grmačice?

Grmačice redovito kiselim, radim ih kao na bolonjez gdje meso zamjenjujem grmačicama, pa onda u lasagne. Moj najdraži recept: napravi bučnicu u kojoj 50% buče zamijeniš prethodno malo pirjanim grmačicama, ostalo isto kao bučnica.:top:

twisted.x.siste
04.10.2010., 17:21
Kako si ti naporan. Ja imam te encikopedije , obje. Pa što ti treba reći da one nisu skupe već nedostupne prosječnom Hrvatu, gljivoljupcu.

Grmačice redovito kiselim, radim ih kao na bolonjez gdje meso zamjenjujem grmačicama, pa onda u lasagne. Moj najdraži recept: napravi bučnicu u kojoj 50% buče zamijeniš prethodno malo pirjanim grmačicama, ostalo isto kao bučnica.:top:

ajme sjajno.
odlične ideje.
sa kiseljenjem sam zakasnila jer su već zamrznute, ali pirjane za bučnicu i bolonjez svakako. prekosutra za ručak bolonjez s grmačicama.

hvala

extreme
05.10.2010., 14:29
jel se kod vrganja jedu samo klobuci ili sve?

još da pitam..
vrganje koji sam dobila- neki su manji i tvrđi, a neki dosta veliki i klobuk im je već postao "spužvast".. nije onako tvrd kao kod ovih manjih..
jel to u redu za jesti?
nema drugih znakova kvarenja-smrad, plijesan, crvi..itd

aston villa
05.10.2010., 15:35
Na kojem području ?

Zagrebačka i Karlovačka županija! OTKUP GLJIVA?

Pellaprat
05.10.2010., 19:30
Zagrebačka i Karlovačka županija! OTKUP GLJIVA?

http://www.vendrija.hr/

ta.ja
06.10.2010., 08:08
jel se kod vrganja jedu samo klobuci ili sve?

još da pitam..
vrganje koji sam dobila- neki su manji i tvrđi, a neki dosta veliki i klobuk im je već postao "spužvast".. nije onako tvrd kao kod ovih manjih..
jel to u redu za jesti?
nema drugih znakova kvarenja-smrad, plijesan, crvi..itd

Jede se sve što je zdravo. Manji su posebno cijenjeni, jer na njima nema škarta. Velikima moraš sa klobuka odstraniti taj spužvasti dio

mandriloMan
10.10.2010., 20:54
Odstraniti se mogu cjevčice, a mislim da je ona mislila na meso klobuka kad je rekla spužvasto. Jesti ili ne? Svakako cjevčice odstraniti čim su već maslinasto zelene (mada nije baš uvijek tako). Ako je meso baš spužvasto jako, onda mislim da nema smisla jesti. Tesko je objasniti granicu. Ako ti se baš gnjeca, onda nemoj jest.

agricola
11.10.2010., 11:55
Pozdrav ekipi s gljivarskog pdf-a?

Trebam pomoć.
Da li su ovo vrganji i ako nisu što je onda?

http://img843.imageshack.us/img843/5112/gljive001mala.jpg Shot at 2010-10-11

http://img843.imageshack.us/img843/4408/gljive002mala.jpg Shot at 2010-10-11

Ako jesu vrganji onda kako ih je najbolje očistiti? Da li ih treba oprati? Recepte sam već našao :)))
Hvala na odgovorima.

Madame Hooch
11.10.2010., 12:04
to NISU vrganji !!! vrganji pod klobukom imaju rupičastu spužvicu a ne resice !

za ubuduće, jer sad je šteta već učinjena - gljive reži nožićem u dnu stapke, a nikako ih nemoj čupati iz tla :nono:

Madame Hooch
11.10.2010., 13:43
inaće, teško mi je ovako procijeniti ...ali, za kostanjevčicu je predebela noga a ostalo je slično ;

gledajući ove mlade neotvorene : ima gljiva koja se zove Debelonoška Cortinarius praestans, spada u obitelj Koprenki : Stanište: bjelogorične šume na vapnenačkoj podlozi, raste u skupinama u vilinskim krugovima - rijetka gljiva - brati samo ako ih ima zaista puno ; inaće vrlo ukusna

agricola
11.10.2010., 19:33
Hvala na odgovorima.

x-type
11.10.2010., 22:00
meni ove lijevo liče na Suillus luteus

lostcase
11.10.2010., 22:36

Ma svaka tebi cast ali ja znam za slucaj iz Gorice, zena je ubrala zelenu pupavku mjesto suncanice i sad je u bolnici.

nick78
11.10.2010., 22:52
Ma svaka tebi cast ali ja znam za slucaj iz Gorice, zena je ubrala zelenu pupavku mjesto suncanice i sad je u bolnici.

Nevjerojatno koliko ljudi bere te zelene pupavke, a gljive nemaju apsolutno nikakve sličnosti sa sunčanicama. To je samo dokaz totalne ignorancije kad se ide brati gljive. Nedavno smo sreli lika u šumi koji je nabrao veliku košaru punu raznih gljiva (većina nejestivih) i pitao nas da li su to jestive gljive????

patientia
11.10.2010., 23:37

I, jesu joj uspjeli kupiti novu jetru?

lostcase
12.10.2010., 00:04
I, jesu joj uspjeli kupiti novu jetru?

Da.

twisted.x.siste
12.10.2010., 07:55
to NISU vrganji !!! vrganji pod klobukom imaju rupičastu spužvicu a ne resice !

za ubuduće, jer sad je šteta već učinjena - gljive reži nožićem u dnu stapke, a nikako ih nemoj čupati iz tla :nono:

Evo vidiš, sad sam opet u dilemi.

Ja sam čula da se gljive režu pri dnu stapke kako ti kažeš.
Nakon toga mi je jedan iskusni gljivar rekao da je to glupost,
jer kada se tako gljiva reže onda dio stapke koji ostane potpuno
unište crvići i ostale bube. Da se gljiva čupa, jer uvijek u zemlji ostane micelij
bla bla.

Sad ti budi pametan:ne zna:.
Ja nisam iskusna u gljivarstvu, pa hajde da pitam što vi mislite

Pellaprat
12.10.2010., 08:46
Evo vidiš, sad sam opet u dilemi.

Ja sam čula da se gljive režu pri dnu stapke kako ti kažeš.
Nakon toga mi je jedan iskusni gljivar rekao da je to glupost,
jer kada se tako gljiva reže onda dio stapke koji ostane potpuno
unište crvići i ostale bube. Da se gljiva čupa, jer uvijek u zemlji ostane micelij
bla bla.

Sad ti budi pametan:ne zna:.
Ja nisam iskusna u gljivarstvu, pa hajde da pitam što vi mislite

Ovo boldano je apsolutno točno. Jedino ispravno branje je gljivu pri dnu stapke, do tla, zarotirati. Tako će micelij ostati u zemlji, a neće doći do truljenja. I najvažnije, nemojte biti lakomi, na staništu ostavite gljive koje su premale ili su prestare za jesti.

Dlapek
12.10.2010., 09:25
nakon vinske hodnje po raznim lokacijama oko Neusiedlersee,završili u Joisu na večeri.
Između ostalog jeli i "bejbi svinjske medaljone" u umaku od lisičica i kima.
Bilo je jako dobro,neočekivan spoj s kimom i savršena svinjetina.
Probat ćemo doma nekaj slično složiti.

Madame Hooch
12.10.2010., 11:34
Ovo boldano je apsolutno točno. Jedino ispravno branje je gljivu pri dnu stapke, do tla, zarotirati. Tako će micelij ostati u zemlji, a neće doći do truljenja. I najvažnije, nemojte biti lakomi, na staništu ostavite gljive koje su premale ili su prestare za jesti.

crvići su dio prirodnog prehrambenog lanca i procesa regeneracije - šta misliš da bi se desilo da gljivu NITKO ne ubere ? došo bi medo i isčupao ih iz korijena :rolleyes:
gljive su saprofiti i kao takve prerađuju sav otpadni organski materijal u njihovom staništu

Pellaprat
12.10.2010., 12:41
crvići su dio prirodnog prehrambenog lanca i procesa regeneracije - šta misliš da bi se desilo da gljivu NITKO ne ubere ? došo bi medo i isčupao ih iz korijena :rolleyes:
gljive su saprofiti i kao takve prerađuju sav otpadni organski materijal u njihovom staništu

Madame, pravilo da se gljiva zarotira, a mjesto s kojeg je ubrana prekrije zemljom ili lišćem je stav šumara i agronoma, a među njima i dr R.Božca, meni sasvim dovoljnog autoriteta na tom polju.
Plod se gljive pažljivo uhvati prstima., lagano zakrene i otrgne, kako bi micelij ostao neoštećen u zemlji, a nastalu rupicu zatrpamo okolnom zemljom ili lišćem.(citat)
http://www.avia.croadria.com/sij/gljivarenje.htm

patientia
12.10.2010., 12:59
Zar su gljive plodovi?

EDIT: Nevermind, pretpostavljam da su plodovi u smislu u kojem su citave zivotinje plodovi.

Madame Hooch
12.10.2010., 13:51
Madame, pravilo da se gljiva zarotira, a mjesto s kojeg je ubrana prekrije zemljom ili lišćem je stav šumara i agronoma, a među njima i dr R.Božca, meni sasvim dovoljnog autoriteta na tom polju.
Plod se gljive pažljivo uhvati prstima., lagano zakrene i otrgne, kako bi micelij ostao neoštećen u zemlji, a nastalu rupicu zatrpamo okolnom zemljom ili lišćem.(citat)
http://www.avia.croadria.com/sij/gljivarenje.htm

Prof. dr. sc. Romano Božac
sa svinjogojskog odjela na agronomskom fakultetu, je jedan hvale vrijedan stariji gospodin kojeg je nesmiljeni kotač vremena pregazio - jednako ko što je on ispregazio čitav micelij dok je tockao okolo i zatrpavao rupicu okolnom zemljom :bicedobro:

Madame Hooch
12.10.2010., 13:54
Zar su gljive plodovi?

EDIT: Nevermind, pretpostavljam da su plodovi u smislu u kojem su citave zivotinje plodovi.

gljive su cvijet/plodište (jer kod saprofita nema oplođenja i zriobe, kao kod sjemenjača) iz kojeg se odašilju spore bilo nošene vjetrom, vlagom ili nižim organizmima (puževi, gliste, crvi muha, kornjaši ...)
glavno tkivo je micelij koji se prostire pod zemljom

nick78
12.10.2010., 22:37
Prof. dr. sc. Romano Božac
sa svinjogojskog odjela na agronomskom fakultetu, je jedan hvale vrijedan stariji gospodin kojeg je nesmiljeni kotač vremena pregazio - jednako ko što je on ispregazio čitav micelij dok je tockao okolo i zatrpavao rupicu okolnom zemljom :bicedobro:

Ma da, a ti si neki stručnjak za gljive?

mandriloMan
13.10.2010., 11:36
gljive su cvijet/plodište (jer kod saprofita nema oplođenja i zriobe, kao kod sjemenjača) iz kojeg se odašilju spore bilo nošene vjetrom, vlagom ili nižim organizmima (puževi, gliste, crvi muha, kornjaši ...)
glavno tkivo je micelij koji se prostire pod zemljom

Jes, ali rezanjem radiš slično kao i kad sebe porežeš. Lakše u organizam prodiru bolesti, bakterije i sl. Zato se gljivi lagano otkinu veze sa micelijem i onda se taj dio zatrpa zemljom. Neki puta je teško otkinuti veze s micelijem, pa je ipak bolje prerezati a ne čupati da se guli dio micelija. Obično, ako je plod dovoljno zreo, veza lako puca. Gljivu očistiš od ostatka zemlje i micelija, koji vratiš u rupu i ostatak rupe zatrpaš.

Madame Hooch
13.10.2010., 12:03
Jes, ali rezanjem radiš slično kao i kad sebe porežeš. Lakše u organizam prodiru bolesti, bakterije i sl. Zato se gljivi lagano otkinu veze sa micelijem i onda se taj dio zatrpa zemljom. Neki puta je teško otkinuti veze s micelijem, pa je ipak bolje prerezati a ne čupati da se guli dio micelija. Obično, ako je plod dovoljno zreo, veza lako puca. Gljivu očistiš od ostatka zemlje i micelija, koji vratiš u rupu i ostatak rupe zatrpaš.

ne znam šta tebi znači "micelij" , ali to osnovno tkivo organizma gljive kod nekih se vrsta prostire pod zemljom u radijusu i po 2m okolo plodnice (nadzemne gljive koju mi beremo)

mandriloMan
13.10.2010., 14:14
Odgovorio bi ti na pitanje, tj konstataciju, ali si već u nekoliko postova toliko bahata i ne daš se dokazati da te odlučujem ostaviti u neznanju pa makar čupala gljive uokolo. :flop:

ddarkok.
13.10.2010., 16:31
danas naiđoh na veliku koloniju ovih gljiva,nisam gljivar,ne bavim se tim ali me zainteresiralo i ufotkah ih. jesu li jestive ako jesu konzumira li se samo klobuk ili i stabljika,ima ih od malih oko 7 cm promjera do otprilike 20 cm, kako se zovu,kako se beru i kako se mogu spremati,neki racept ili sl.
eto puno pitanja i molio bih ako netko sigurno zna da mi pomogne i ujutro odoh po njih :top: naravno ako nisu otrovne... fotkano iz više kuteva ali sve ista gljiva.....hvala

http://img545.imageshack.us/img545/5445/kolonija.jpg (http://img545.imageshack.us/i/kolonija.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

http://img545.imageshack.us/img545/7462/jestiva.jpg (http://img545.imageshack.us/i/jestiva.jpg/)

http://img820.imageshack.us/img820/5302/hmmmi.jpg (http://img820.imageshack.us/i/hmmmi.jpg/)

revelator
14.10.2010., 13:52
može jedno početničko pitanje...

htio bih napraviti juhu od vrganja, a vrganje bih kupio na placu. zanima me na što treba paziti kod kupnje vrganja! kako da znam da nisu prestari ili loše skladišteni ili da se nije neka druga, slična vrsta umetnula među njih?

Madame Hooch
14.10.2010., 15:02
može jedno početničko pitanje...

htio bih napraviti juhu od vrganja, a vrganje bih kupio na placu. zanima me na što treba paziti kod kupnje vrganja! kako da znam da nisu prestari ili loše skladišteni ili da se nije neka druga, slična vrsta umetnula među njih?

možda :misli: Prof. dr. sc. Romano Božac zna ?

nick78
14.10.2010., 17:05

Jer tebe on rušio puno puta na nekom ispitu ili? :D

lady marija
14.10.2010., 18:10
http://img233.imageshack.us/img233/5038/img1658z.jpg OVAKO IZGLEDAJU SVJEŽE UBRANI
ako zanemariš onoj jednog

Pellaprat
14.10.2010., 20:09

Omalovažavati i pljuvati po znanstveniku koji je o gljivama izdao 17 knjiga, 70 znanstvenih i par stotina stručnih radova može samo osoba koja u Zagrebu ispod Dolca vidi muslimanske mesnice, tvrdi da se mlijeko ne može sterilizirati jer bi se prekuhalo, a vrijednosti i gastronomske navike ljudi procjenjuje prema stranama svijeta gdje žive.

http://www.forum.hr/showpost.php?p=6023729&postcount=37
http://www.forum.hr/showpost.php?p=27707196&postcount=76
http://www.forum.hr/showpost.php?p=28828932&postcount=57

:flop::flop::flop:

Dora K
14.10.2010., 22:02
Za pripremu bilo čega od gljiva, od ovih vrsta koje sam nabrojala, izbacim jedino sunčenice (jer njih samo kratko prepržimo u komadu). Za sva ostala jela koristim mix vrganja, modrijanki i žutića. Btw, saznala sam da su žutici zapravo lisičarke, a modrijanke su i dalje neidentificirane :rofl: (i koga god pitam, nitko ne zna drugi naziv).

Dakle, na prvom mjestu nam je gulaš (baš smo ga jučer jeli :s ), zatim razni umaci od gljiva za uz meso ili paštu, fritaja s gljivama, ravioli/tortelini punjenu gljivama i to je to. Mislim da imam spremljene neke recepte za lazanje s gljivama, ali to nisam probala

Blavijenke po istarski :rofl: nemam pojma kak se to na hrvatskom knjizevnom zove. Jaaaaako fine gljive.

Curi iz Njemacke bih preporucila da svakako kupi knjigu o gljivama iz podneblja di se nalazi. Moji starci su (bili) pasionirani gljivari i gljivarila sam otkad sam prohodala do.... :misli:
Ja ove gljive u Njemackoj uopce ne poznajem. Nikad vidjela. Ima ih na tone. Ah da. I daj se ti u Njemackoj raspitaj da li su skinuli zabranu gljivarenja u Njemackoj koju su stavili jos u doba Cernobila.
Bila sam skepticna kada sam prvi put cula, ali obzirom da su mi oba roditelja oboljela od vrste raka koju uzrokuje zracenje i samo zracenje sada mi vise nije bas tako ravno.
Obzirom da sam se najela gljiva i gljiva i u neposrednom postcernobilskom razdoblju ostaje mi da cekam.... :ceka:

Lola
15.10.2010., 00:18
http://img233.imageshack.us/img233/5038/img1658z.jpg OVAKO IZGLEDAJU SVJEŽE UBRANI
ako zanemariš onoj jednog

jel ova gore desno sa zutim spuzvastim dijelom ispod klobuka i tanjom stapkom dedek? stalno te nalazim, a nisam sigurna, iz bozceve knjige nam je iscupano 15-ak stranica na kojima se nadam da je ta gljiva:D

nick78
15.10.2010., 09:27
jel ova gore desno sa zutim spuzvastim dijelom ispod klobuka i tanjom stapkom dedek? stalno te nalazim, a nisam sigurna, iz bozceve knjige nam je iscupano 15-ak stranica na kojima se nadam da je ta gljiva:D

Nije dedek, isto je vrganj.

ta.ja
15.10.2010., 11:59

Ne znam što je dedek, ali ovaj za koji pitaš je vrganj. Taj spužvastio dio se odstrani, a ostalo je za :klopa:

kudkojimilimoji
16.10.2010., 08:19
imam ih na zemlji rastu ispod breze:
http://img837.imageshack.us/img837/9927/gljivadruga1.jpg
http://img524.imageshack.us/img524/4223/gljivaprva2.jpg
http://img163.imageshack.us/img163/9291/gljivaprva1.jpg
hvala

barulek
17.03.2011., 14:50
Zanima me jel netko zna koliko se na tržištu kod nas kreće cijena sušenih smrčaka???:)

agricola
22.09.2011., 11:03
Vrganji s jajima, klasika ali vrhunska:

http://img694.imageshack.us/img694/1236/vrganjisjajima.th.jpg (http://img694.imageshack.us/i/vrganjisjajima.jpg/)

shopgirl
22.09.2011., 11:25
vrganji sa jajima ja dodam vrhnje i kapule,malo vegete ,za mene vrhunac lijepog jela.uz to fefearone

Pellaprat
13.10.2011., 15:42
Dlapek

Coflek:klopa:

Pellaprat,kaj da velim nego da definitivno vodiš:top:
Dobro je frendica prrimjetila nešto u stilu:"On ti bude opet neke perverzije kuhao!":rofl:,to je naravno u dobrom smislu perverzno:rofl:

Inače sam trubače obično stavljala u juhu ili u slanu štrudlu zajedno s krumpirom.Kada ih se dokopam sljedeći put idu u vanjkuše:lux:

Ako imaš kakav dobar recept za maglen gljivu slobodno podjeliš sa mnom:D

I da sad sam gladna ko cucak!!!:D

Hvala gven.

Prebacio sam tvoje pitanje da ne gnjavimo Polku. Dosta joj je ćetanja.:cerek:
(A i ovaj mi je topic posebno drag. Tu sam izgubio nevinost s prvim kartonom. :zubo: )

Jel misliš na ovo ?

http://img812.imageshack.us/img812/8978/nove003.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/812/nove003.jpg/)

gven_s
13.10.2011., 21:48
Ma nisam ni mislila da ćeš recept pisati na komentarima,ne želim da dobiješ karton,a ni ja ga ne želim:D

Ne bih rekla da su gljive na tvojoj fotki ove na koje ja mislim,ono što je meni poznato kao maglena ima nešto svijetliji klobuk.Pojavljuju se na rubovima šuma nakon prvih magli,bar tako ide narodna predaju,od tuda im i naziv.
Evo linkhttp://www.google.hr/url?sa=t&source=web&cd=4&sqi=2&ved=0CDIQFjAD&url=http%3A%2F%2Fmorchella.com.ba%2Fpolyporus_pes-caprae.htm&ei=OEyXTpeZA8vFtAb8jKmTBA&usg=AFQjCNFgP8UGoo9n0xwI6dnWbVfvrGUdpw

Nisam ja baš neki jako veliki stručnajk,po tom pitanju,ali ova gljivica spada u domenu meni ponatih i jako uskusnih gljiva,pa uvijek tražim nove načine pripreme.