PDA

View Full Version : Hrvatski grb

metak
07.12.2004., 22:24
Imam jedno pitanje. Trebaju li polja na grbu biti bijela ili srebrna ili je to ekvivalentno. Ne kosi li se sa zakonima heraldike da se na grbu nalazi grb (npr grbovi u kruni). Unaprijed hvala.:)

Xerex
09.12.2004., 18:09
metak kaže:
Imam jedno pitanje. Trebaju li polja na grbu biti bijela ili srebrna ili je to ekvivalentno. Ne kosi li se sa zakonima heraldike da se na grbu nalazi grb (npr grbovi u kruni). Unaprijed hvala.:)

Nema na čemu :D

go2slep
09.12.2004., 19:06
metak kaže:
bila ti već takva tema tu i svi su već odgovorili, potraži malo

Perun
10.12.2004., 16:36
metak kaže:
Imam jedno pitanje. Trebaju li polja na grbu biti bijela ili srebrna ili je to ekvivalentno.
Mislim da bi trebala biti bijela (1526. - Cetingrad, itd.).:top:

gabal
10.12.2004., 22:54
Sam grb potječe iz pretheraldičkog razdoblja ali najstariji sačuvani (ima ih i prije Cetingrada) ima prvo polje bijelo. Prva kocka bijela se u zadnjih pedeset godina veže uz ustaštvo pa se forsirala prva kocka crvena što je postalo i službenim grbom Republike Hrvatske.

Uopće se ne kosi što ima više grbova u grbu, postoji puno takvih grbova (osobito vladarskih).

gotuslip
10.12.2004., 23:08
http://zeljko-heimer-fame.from.hr/hsn/hsn1.html

temeljno grboslovno pravilo ti je da se boja ne upotrebljava na boji, ili kovina na kovini

gabal
11.12.2004., 12:15
E da, opet sam (i ja) zaboravio na jednu važnu stvar.

Ne može se govoriti o kockama u heraldici. Heraldika je plošna umjetnost i kod hrvatskog grba nema govora o kockama nego o kvadratima.

go2slep je dobro rekao, ne postoji bijela boja u heraldici - samo srebrna.

demosten
11.12.2004., 13:27
Ovo sam ja čuo, potvrdite dali je tako.
Grbovi su se radili neovisno o tome dali je prva kocka bijela odnosno crvena.
Ali, ako je zemlja bila u ratu, na prvo mjesto se stavljala crvena boja, a ako je bila u miru onda se stavljala bijela.

go2slep
11.12.2004., 15:55
demosten kaže:
Ali, ako je zemlja bila u ratu, na prvo mjesto se stavljala crvena boja, a ako je bila u miru onda se stavljala bijela.

ne, po pravilima heraldike boja ne može biti nigdje u doticaju s bojom, nego s kovinom
a bijela boja zamjenjuje kovinu
što ti je logičnije, da je štit od boje ili kovine
ali ako štit stoji na kovini (bijelo u zastavi )

ima još i treće heraldičko polje, a to je krzno
nije baš tako jednostavno zamjeniti polja u grbu da sve štima

shef Sale
12.12.2004., 21:43
gabal kaže:
Uopće se ne kosi što ima više grbova u grbu, postoji puno takvih grbova (osobito vladarskih).

To je točno.
To se ne kosi, ali kosi se ono što je kolega pitao na početku posta - ovakav oblik grba RH kakav imamo. :zubo:

Taj se kosi, a rezultat je uplitanja politike u heraldiku, i donošenja odluke o tome kakav će biti grb RH samo par dana pred donošenje Božićnog ustava, a prema stručnjacima upućenim u odluku o definitivnom izgledu grba, o njemu je presudio pater patriae :zubo:

No, možda više od same činjenice da je grb RH a priori neheraldički oblikovan, čudnija je činjenica da unatrag ovih (još 10 dana pa) 14 godina, skoro da i uopće nije bilo (ni manjih a kamoli većih) inicijativa za promjenom grba RH i dovođenjem istog u kakvo-takvo heraldički normalno stanje, već je (što i nije mala stvar...uzmimo za primjer samo susjedne države - Bih, Sloveniju, pa i Srbiju...Crnu Goru da ne spominjem :D) prihvaćen od gotovo svih, prije svega hrvatskih političara.

Rick23
13.12.2004., 09:34
Meni se nas grb cini pun zidovskih i muslimanskih simbola :D

Moze mi to neko objasniti (mislim ozbiljno) ?

shef Sale
13.12.2004., 10:32
Ha...pojedinačna objašnjenja su lagana, jedino je ukupna cjelina za "boli glava" :zubo:

- šahovnica je tradicionalni hrvatski grb.

- šesterokraka zvijezda s polumjesecom u plavom polju je, po Zakonu, "najstariji poznati grb Hrvatske", iako se sad baš ne mogu sjetiti na što bi se to referiralo.
No, činjenica je da je to "Ilirski grb", tj. da su ga koristili Ilirci u 19. stoljeću.

- crvene grede na plavom polju je grb Dubrovačke republike

- 3 leopardove glave na plavom polju tradicionalni je dalmatinski grb

- koza je istarski grb (jedino se boje od izvora do izvora znaju razlikovat...zelena/plava pozadina, crveni papci i rogovi...)

- zadnje je slavonski grb iz kraja 15. stoljeća prema darovnici (ako se ne varam) Vladislava Jagelovića

go2slep
13.12.2004., 12:30
shef Sale kaže:

- šesterokraka zvijezda s polumjesecom u plavom polju je, po Zakonu, "najstariji poznati grb Hrvatske", iako se sad baš ne mogu sjetiti na što bi se to referiralo.

uguglaj Aleksandar Benažić

Rick23
13.12.2004., 13:14
Interesantno je, da polumjesec lezi, kao da ga vidis sa ekvatora. Na zastavama onih zemalja, koje imaju mjesec u njoj on stoji tako, kako ga iz te zemlje vidis.

U Turskoj vertikalno:

http://www.fortunecity.com/victorian/crayon/1098/turkey.gif

U Pakistanskoj oko 40 stupnja skriven:

http://www.fortunecity.com/victorian/crayon/1098/pakistan.gif

a u mauretanskoj lezi kao u nasem grbu.

http://www.fortunecity.com/victorian/crayon/1098/flags/mauritania.gif

Ljudi, zaboravite iransku, tursku ili slavensku teoriju, mi smo dosli negdje sa ekvatora :D

vjerojatno Sahara...

gabal
13.12.2004., 13:44
Polumjesec sa zvijezdom (najvjerojatnije Danicom) je predheraldički simbol koji se prvi put javlja (ako se ne varam) na nekom novčiću koji je nađen u blizini Osijeka ali pretpostavlja se da je postojao i ranije.

go2slep
13.12.2004., 16:37
gabal kaže:
Polumjesec sa zvijezdom (najvjerojatnije Danicom) je predheraldički simbol koji se prvi put javlja (ako se ne varam) na nekom novčiću koji je nađen u blizini Osijeka ali pretpostavlja se da je postojao i ranije.
na svakom banovcu, a oni su se počeli kovati oko 1260 u Pakracu, prvih nekoliko godina, a od onda stalno u Zagrebu
(zvijezda šesterokraka ili osmerokraka)
najstariji hrvatski grb je iz 1330
upotrebljavali ga knezovi krčki
štit gore crven šesterokrakom zvijezdom zlatnom, donje polje zlatno

drugi je grb kraljevine Dalmacije / modar štit s tri zlatne leopardove glave (u starijoj literaturi risove, ali tako kao ti su se samo leopardi prikazivali u heraldici, tako da ako su risovi jedinstven prikaz risa) s crvenim jezicima taj je iz 1406

o simbolu polumjeseca je pisao Aleksandar Benažić, ima negdje na netu članak je jedno dvadesetak stranica pisanih

gabal
13.12.2004., 16:55
Iskoristit ću temu da napomenem nešto o grbu Dalmacije. Dakle, prilikom blazoniranja (opisivanja grba) po pravilima ako se lavovi nalaze ''en face'' onda se nazivaju leopardima a ako su naslikani iz profila onda se nazivaju lavovima.

Dakle, na grbu su zoološki lavovi ali heraldički leopardi...

Magor
13.12.2004., 17:15
gabal kaže:
...Dakle, prilikom blazoniranja (opisivanja grba) po pravilima ako se lavovi nalaze ''en face'' onda se nazivaju leopardima a ako su naslikani iz profila onda se nazivaju lavovima.

U mađarskim izvorima jednoznačno leopardi.

go2slep
13.12.2004., 18:37
gabal kaže:
a samo zbog zanimljivosti teme spominjem da je u NDH službeni stav je bio da su to risovi i svud se govori o risovima (V. A. Dujšin)

gabal
14.12.2004., 00:12
Mislim da je to jedna od teorija pošto se originalna grbovnica nije sačuvala a kuća Luksemburg koje je podijelila grb Dalmaciji ima risa u svom obiteljskom grbu.

Da imam skener postavio bi par slika sačuvanih dalmatinskih grbova pa bi vidjeli u čemu je problem sa određivanjem beštije koja je u grbu.

Magor
14.12.2004., 10:10
Ja sam malo pogledao naše heraldičke stranice i mogu reći da te stranice potvrđuju riječi Gabala.
I još:
Tigra može nacrtati samo s ogledalom. Panter uvijek ima roga i riga vatru. Noj drži u kljunu potkovu. Ždral uvijek drži u jednoj nozi kamen itd…

BootBoy
14.12.2004., 12:51
nama je profesor isto tako rekao da je ono jarac, a ne koza... jer zenski lik na grbu znaci nesrecu!

...a vukovarski grb ima jednu ogromnu topless djevu:D

gotuslip
14.12.2004., 13:04
gabal kaže:
Mislim da je to jedna od teorija pošto se originalna grbovnica nije sačuvala a kuća Luksemburg koje je podijelila grb Dalmaciji ima risa u svom obiteljskom grbu.

Da imam skener postavio bi par slika sačuvanih dalmatinskih grbova pa bi vidjeli u čemu je problem sa određivanjem beštije koja je u grbu.
još je jedan problem, srednjovjekovni umjetnici nikad nisu vidjeli živog lava, leoparda, najbolje se to vidi na slikama i tapiserijama, gdje su te životinje sličnije psima i medvjedima nego same sebi

ivan_maks
03.01.2005., 02:08
ne ne, sluzbeno je srebrna boja

:top:

zmayo
18.01.2009., 05:47
ne ne, sluzbeno je srebrna boja

:top:

Pročitaj zakon o Hrvatskoj zastavi i grbu.

Inače, kroz povijest su se mjenjala polja srebrno ili crveno ovisno o vladaru i njihovim ukazima tj proglasima o obilježju Hrvatske za vrijeme njihova vladanja. Najstariji prikaz današnjeg oblika grba (daklem šahovnice) je grb obitelji Perović iz 1491.g i nalazi se u Senjskoj katedrali.
http://i241.photobucket.com/albums/ff258/zdizajn/Senjskakatedralast.jpg
Grb obitelji Perović na Senjskoj katedrali
Prva službena upotreba šahovnice (4x4) se pojavljuje 1509.g na portretu Fridrika 3. Habsburškog (za kojeg stručnjaci vjeruju da se i ranije koristio ali nema vjerodostojnih dokaza).
http://www.croatianhistory.net/gif/grbjur.jpg
Crkva Sv. Lucije u Jurandvoru
Na crkvi Sv. Lucije u Jurandvoru se vidi grb sa 8x8 polja i potječe iz oko 1494.g (također se pretpostavlja da je i stariji). Taj isti oblik šahovnice kao grb će Ferdinand Habsburški koristiti kao pečat na povelji koja je nastala u Cetingradu (1. sijećanj 1527).

U heraldici postoji podjela štita na šahovnicu - nije definirana podjela te heraldičke šahovnice na određen broj polja pa su sve podjele štita u šahovnicu - heraldički ispravne. Jedno osnovno i glavno pravilo heraldike glasi "grb mora biti jedinstven te se mora razlikovati makar u detalju", tako su neki koristili razne oblike šahovnica npr:4x4, 5x5,4x,8x8, i dr. Neki sa prvim poljem crvene boje a neki sa srebrnom (bijelom). Pa su s toga razni pojedinci, obitelji i države koristile različite podjele štita kako ne bi kršili ta pravila koja su se u ovo vrijeme (a i danas) jako jako pridržavala. Kako su ti nosioci takvih grbova vladali tako je i ta podjela štita bila službeni grb. Što odgovara na pitanje teme. Od 1848.g šahovnica sa 5x5 polja je proglašena temeljnim grbom hrvatske i do danas se koristi - samo u drugačijim prikazima (od štita i prvog polja) koji se mjenjao nekoliko puta do današnjeg izgleda. (štitovi, početna polja i sl).
Tako je Miroslav Šutej uzeo šahovnicu koja je proglašena 1848. kao temeljni grb. Možda sam i u krivu, ali je moje mišljenje,da je za prvo polje tj kvadrat uzeo crvenu boju pošto je politika 90'ih bila protiv politike u vrijeme NDH gdje je prvi kvadrat bio srebrne boje. Pa da ne bi asociralo na to razdoblje, stavio je prvo crveno polje. Iako je napravio dosta heraldičkih pogrešaka u stavranju identiteta samostalne Hrvatske. No, kao što je već netko spomenuo negdje - do sada se nije u ovih 18.g. reagiralo i izmjenile tj popravile načinjene pogreške. Po meni bi trebao biti grb trojednice - grb Hrvatske, Dalmacije i Slavonije pošto se pod tim grbom iz 1868. (iako se prvi put spominje sjedinjena tri grba na taliru Matije Habsburškog iz 1616.g) imenom nazivalo i prikazivala Hrvatska kao jedna država.Taj se grb može vidjeti na i zgradi hrvatskog sabora
http://i241.photobucket.com/albums/ff258/zdizajn/450px-Coat_Croatian_Parliament.jpg
Grb na zgradi hrvatskog sabora
Naišao sam i na jednu izvedbu tj prikaz hrvatskog grba, moram još vidjeti o čemu se točno radi, da li je to slikarska sloboda ili je stvarno imalo neko značenje. Naime radi se o hrvatskom grbu sali sa plavim i srebrnim kvadratima. Pokušavao sam do sad doznati o čemu se radi ali za sada ništa.Pa vam ne mogu pojasniti zašto plava ali evo vam i slike.
http://i241.photobucket.com/albums/ff258/zdizajn/Dubrovnik.jpg
Ako netko nešto zna o ovome, molim da mi pošalje to što zna na PM. Unaprijed Hvala.
Mogao sam još dosta toga napisati ali toliko od mene za sada..

native
18.01.2009., 12:31
bijelo i crveno polje po iranskoj tradiciji (od kuda se sumnja da je preuzet ovaj grb, još iz doba "Kaspijskih stepa") predstavljaju strane svijeta. bijela- sjever, crvena- jug od tuda onda i podjela na Bijelu i Crvenu Hrvatsku. jedna od teorija, meni se osobno čini najrealnija.

žalac_1
18.01.2009., 13:48
kad je već dignut topic o grbu, imam pitanje, a nije striktno vezano uz povijest (ako smeta moderatorima, nek maknu, premjeste gdje odgovara, štogod)

koliko je zakonski utemeljeno da se oduzimaju zastave s početnim bijelim grbom, ne poznam dovoljno zakon u vezi toga, ali čini mi se da je "šupalj" i da se može tumačiti na više načina.

Ako se policija kao provoditelj zakona poziva na stavke o zabrani fašističke i nacističke ikonografije, napominjem da na tim zastavama nema nikakvih oznaka koje označuju da se radi o ustaškoj zastavi NDH, u ovom slučaju ključnog simbola- tropleta s slovom U u uglu, stoga se ne mogu ni predstavljati kao zastave NDH. A poistovjećivati grb s bijelim poljem s NDH i nacizmom mi je u najmanju ruku neozbiljno
A znamo da bi zakon trebao biti jasno definiran bez onoga tumačenja kako komu odgovara, kako u svemu tako i u dokazivanju totalitarističko-fašističke simbolike.

Ima li netko više podataka o tome, bez rasprave o ustašama i partizanima, čisto zato da vidim jel to na djelu proizvoljno tumačenje zakona od strane sile naspram pojedinca, jer imam dojam da je tu dosta nedostataka.
U američkom sustavu čovjek kojem je policija na utakmici uzela zastavu bi uz dobrog odvjetnika mogao izvući dobre novce uz duševne boli, diskriminaciju, izaći u medije i posramiti sustav, kako to već ide kod njih kad naiđu na rupe u sustavu.

nije povijesna tema,pa ni ne očekujem rasprave u vezi ovoga,samo odgovor, da ne bi ispalo da idem s provokacijama i zagađivanjem topica.

zmayo
19.01.2009., 02:38
Ukaz o proglašenju Zakona o grbu, zastavi i himni Republike Hrvatske te zastavi i lenti predsjednika Republike Hrvatske (http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/253505.html)
Na ovom linku je zakon o zastavi i grbu. Pred kraj imaš kaznene odredbe pa ih malo pročitaj. Možda ti bude jasnije i donekle odgovoreno ta voje pitane.

Tuli_Kupferberg
20.01.2009., 18:26
Sve to stoji, ali ta kazna od više desetaka tisuća dinara je usitinu nesrazmjerna ozbiljnosti delikta. Hehhe.

Joaquin_Sanchez
20.01.2009., 20:24
[QUOTE=demosten;2502337]Ovo sam ja čuo, potvrdite dali je tako.
Ali, ako je zemlja bila u ratu, na prvo mjesto se stavljala crvena boja, a ako je bila u miru onda se stavljala bijela.QUOTE]

Ne, obrnuto je, zato je grb NDH imao početno polje bijelo.

Davy Crockett
20.01.2009., 20:38
Iz fojnickog grbovnika.

http://i43.tinypic.com/2cmrxnd.jpg

zmayo
20.01.2009., 23:08
Kako je ovo tema o hrvatskom grbu - ima jedna zanimljivost.Jeste li znali da i dan danas koristi prvi hrbatski grb? Da, onaj tzv Ilirski. A znate gdje ? Taj grb koristi grad Sv. Ivan Zelina. Na crvenom štiu, dolje srebrni mladi mjesec a iznad njega zvijezda Danica.
Još nitko njie ništa iskopao o plavoj šahovnici (http://i43.tinypic.com/30t2r94.jpg)?

žalac_1
20.01.2009., 23:48
Kako je ovo tema o hrvatskom grbu - ima jedna zanimljivost.Jeste li znali da i dan danas koristi prvi hrbatski grb? Da, onaj tzv Ilirski. A znate gdje ? Taj grb koristi grad Sv. Ivan Zelina. Na crvenom štiu, dolje srebrni mladi mjesec a iznad njega zvijezda Danica.
Još nitko njie ništa iskopao o plavoj šahovnici (http://i43.tinypic.com/30t2r94.jpg)?

Ovako na prvu izgleda da se radi o Trojednoj kraljevini, što si vjerojatno i sam pretpostavio, s obzirom da je tu grb Dalmacije a ovaj drugi bi valjda bio slavonski.
ali bilo bi dobro nekako doći do cijele slike jer vidim da je ovo isječak i da ova tri grba zajedno drže nečije ruke

zašto je plava, pojma nemam, jedine plave šahovnice za koje znam postoje kod Nijemaca ali one nemaju s ovim nikakve veze.

banderas
20.01.2009., 23:58
Kod Bavaraca ;)

zmayo
21.01.2009., 00:04
Ovako na prvu izgleda da se radi o Trojednoj kraljevini, što si vjerojatno i sam pretpostavio, s obzirom da je tu grb Dalmacije a ovaj drugi bi valjda bio slavonski.
ali bilo bi dobro nekako doći do cijele slike jer vidim da je ovo isječak i da ova tri grba zajedno drže nečije ruke

zašto je plava, pojma nemam, jedine plave šahovnice za koje znam postoje kod Nijemaca ali one nemaju s ovim nikakve veze.

Ovu sliku sam dobio od frenda koji je bio u Muzeju grada Zagreba i kaže da tamo visi slika na kojoj su prikazani grbovi.
Maloprije sam doznao da se radio o slici s kraja 17st. Naziv slike je "Poklonstvo hrvatskih velikaša pred kraljem Sv. Ladislavom i Zvonimirovom udovicom Jelenom Lijepom". Uposredio sam sliku sa numizmatika.antikviteti.net. (http://numizmatika.antikviteti.net/imekuna/kuna79.html) Baš ću otić u muzej da vidim tu sliku. I ako prije ne pronađem zašto plava šahovnica-pitat ću tamo ljude u muzejz - možda oni znaju.

Ymir
21.01.2009., 00:18
To je crveno, a ne plavo, a zašto ovisi o boji koja je korištena tj. materijalu itd.

native
21.01.2009., 00:44
Kako je ovo tema o hrvatskom grbu - ima jedna zanimljivost.Jeste li znali da i dan danas koristi prvi hrbatski grb? Da, onaj tzv Ilirski. A znate gdje ? Taj grb koristi grad Sv. Ivan Zelina.
pa i grb grada Zagreba je, između ostalog, na tu temu
http://www.taxi-robert.hr/Zagreb%20grb.gif

zmayo
21.01.2009., 01:20
Gle, grb grada Zgareba nije isti tj identičan grbu Iliraca. Zašto? Jer kao što rekoh (sad već 3 put) heraldičko glavno pravilo glasi: grb mora biti jedinstven i mora se razlikovati od drugih makar po detalju". Dakle, Ilirski grb je "na crvenom dolje mladi srebrni (bijeli) mjesec okrenut gore a iznad zlatna Danica" isti opis nosi i grb Sv. Ivana Zeline - što znači da su identični i ne razlikuju se u detalju dok grb grada Zagreba ima mladi jesec na lijevoj strani a Danicu na desnoj na plavom štitu.

Dodatak - native po tvom načinu gledanja i razmišljanja - ne bi smjelo niti 70-80 % grbova jer ih toliko koristi iste simbole - ali na drugačiji način.

zmayo
21.01.2009., 01:23
To je crveno, a ne plavo, a zašto ovisi o boji koja je korištena tj. materijalu itd.
Vidim da nisi čitao moje prijašnje postove - ali ajde -da ti pokažem i sliku u boji pošto si vidio crno bijelu koju sam dao što sam gledao za usporedbu koju je to sliku frend slikao i poslao mi.
http://i43.tinypic.com/30t2r94.jpg
Sad reci da to nije plava boja

native
21.01.2009., 01:30
Dodatak - native po tvom načinu gledanja i razmišljanja - ne bi smjelo niti 70-80 % grbova jer ih toliko koristi iste simbole - ali na drugačiji način.
nisam ja ništa aludirao bi li se smjelo ili ne, samo sam odgovarao jer mi se učinilo da želiš reći kako je grb Sv. Ivana Zeline jedini inspiriran tim tzv. ilirskim grbom.

zmayo
21.01.2009., 01:34
nisam ja ništa aludirao bi li se smjelo ili ne, samo sam odgovarao jer mi se učinilo da želiš reći kako je grb Sv. Ivana Zeline jedini inspiriran tim tzv. ilirskim grbom.

Ne nisam, krivo si razumio što sam htio reći. Ima hrpa grbova za koje se mogu reć da su inspirirani ilirskim grbom. Grb grada SV. Ivana Zeline je identičan onom koji se koristio kao prvi u 12 st i poznatje kao najstariji grb hrvatske, da je to krađa identiteta pošto su grbovi identiteti pojedinca, obitelji, vlasti, crkve i raznih službi te se ne bi smjelo prisvajati kao svoj.

Ymir
21.01.2009., 12:06
Vidim da nisi čitao moje prijašnje postove - ali ajde -da ti pokažem i sliku u boji pošto si vidio crno bijelu koju sam dao što sam gledao za usporedbu koju je to sliku frend slikao i poslao mi.
http://i43.tinypic.com/30t2r94.jpg
Sad reci da to nije plava boja

Isuse Bože, kako vi ljudi neke stvari uzimate zdravo za gotovo da je to strašno. Na slici jest plava ali je u stvarnosti crvena koja je zbog nekih razloga poplavila. Iz ove loše slike koju si dao vidi se da je riječ o nečemu što je jako izblijedilo. Što je to točno? Je li to slika i ako je kojima bojama je slikano na kojoj podlozi, koliko je vremna prošlo, koji su uvjeti itd. I grb Dubrvnika npr. nisu plavo-crvene grede već bijelo-crvene koje su kroz stoljeća prikazivanja i šrafiranja postale plave. Tako je danas na hrvatskom grbu grb Republike prikazan plavo-crveno iako to NIJE TOČNO, već je grb bijelo-crven.

Ymir
21.01.2009., 12:10
Gle, grb grada Zgareba nije isti tj identičan grbu Iliraca. Zašto? Jer kao što rekoh (sad već 3 put) heraldičko glavno pravilo glasi: grb mora biti jedinstven i mora se razlikovati od drugih makar po detalju". Dakle, Ilirski grb je "na crvenom dolje mladi srebrni (bijeli) mjesec okrenut gore a iznad zlatna Danica" isti opis nosi i grb Sv. Ivana Zeline - što znači da su identični i ne razlikuju se u detalju dok grb grada Zagreba ima mladi jesec na lijevoj strani a Danicu na desnoj na plavom štitu.

http://www.samostan.ba/photos/logo.php?picturename=albums/wpw-20060630/normal_13_fojni%E8ki_grbovnik__bosnae.jpg :kava:

Ymir
21.01.2009., 12:17
Također zvijezde i polumjesec su jedni od najučestalijih simbola srednjovjekvnih nadgrobnih spomenika ovih prostora tj. današnje Bosne i Hercegovine i južne Hrvatske.

Ymir
21.01.2009., 12:21
http://www.hrvatski-vojnik.hr/hrvatski-vojnik/0152005/bpictures/nlirski%20grb.jpg

T1950
21.01.2009., 13:16
u vezi grba grada zagreba - negdje sam citao da je ona zvijezda zapravo sunce (donekle ima i logike, jer jedini drugi prikaz sunca koji mi pada na pamet je ono djecje sa smiley-em :D ) i da citav grb zapravo govori - i po danu (sunce) i po noci (mjesec) su vam otvorena vrata utvrdjenog grada zagreba. sad, koliko ima istine u tome, ne znam..
cuo sam i drugu teoriju po kojoj mjesec i zvijezda simboliziraju neka staroslavenska bozanstva.. e ta prica mi je vec nekako realnija, pogotovo kad se uzme u obzir da su i stari hrvati imali taj grb..

zmayo
21.01.2009., 16:10
Isuse Bože, kako vi ljudi neke stvari uzimate zdravo za gotovo da je to strašno. Na slici jest plava ali je u stvarnosti crvena koja je zbog nekih razloga poplavila. Iz ove loše slike koju si dao vidi se da je riječ o nečemu što je jako izblijedilo. Što je to točno? Je li to slika i ako je kojima bojama je slikano na kojoj podlozi, koliko je vremna prošlo, koji su uvjeti itd. I grb Dubrvnika npr. nisu plavo-crvene grede već bijelo-crvene koje su kroz stoljeća prikazivanja i šrafiranja postale plave. Tako je danas na hrvatskom grbu grb Republike prikazan plavo-crveno iako to NIJE TOČNO, već je grb bijelo-crven.
Ti si strašan. Gle, da si pročitao nekoliko mojih prijašnjih postova znao bi što sam htio reći sa tim grbom. Fino sam objasnio prilikom prvog prikazivanja tog plavog grba u ovoj temi što me zanima i što znam. Znam ja koje su boje grba Dubrovnika (nekadašnje dubrovačke republike)- i znam zašto je u sadašnjem grbu ovakav kakav je. Nravano - krivi (u što se zajedno slažemo) - ne samo zbog boje, nego i tog što grb dubrovačke republike i grada Dubrovnika ima četiri grede a ne dvije. Greška je učinjena i na prvom grbu u kruništu-najstarjiem grbu hrvatske. Tako što je prikazan u plavoj boji a ne crvenoj.A sve zahvaljujući g. Šuteju koji je dijzanirao sadašnji grb.
http://www.samostan.ba/photos/logo.php?picturename=albums/wpw-20060630/normal_13_fojni%E8ki_grbovnik__bosnae.jpg :kava:
Što si htio reć ovim grbom? Vjerojatnoi si ga postavio zbog Leljive unutar starog bosanskog grba prikazanog u Fojničkom grbovniku. Pretpostavljam da je to vezano sa mojim izlaganjem kako grb Sv. Ivana Zeline (u daljnjem tekstu Zelina) koristi najstariji hrvatski grb kao svoj - gdje sam rekao da je to krađa identiteta. Pošto je grb definiran kao vizualni identitet nosioca (pojedinac, obitelj, loza, uprave, vladari i ini). Pa si ga tu stavio kako i ovaj grb nosi Leljivu. No, da si pravilno pročitao moje postove gdje sam već nekoliko puta rekao (i opet ću:mad:) zašto smatram da je to krađa identiteta.. Heraldika ima svoja pravila koja se pridržavaju od samog pojavljivanja pojma heraldike. Prvo i osnovno pravilo svakog grba je sljedeće: Svaki grb mora biti jedinstven i ne smije biti isti - mora se razlikovati barem u detalju. E, što bi značilo, da je u grbu grada Zeline osmerokraka zvijezda a ne šetokraka (zvana Danica) sa istim bojama i prikazom rasporeda simbola - već bi bio drugačiji jer ne bi bio identičan ovome kojeg sad koristi. Mnoge su obitelji i vladari imali gotovo iste grbove - ali su ih razlikovali vrlo mali detalji. Npr, boja jednog simbola je bila drugačija ali je raspored simbola i sami izgled grba isti. Grb Zeline je identičan jer se po ničemu ne razlikuje od najstarijeg grba - Leljive. Što se ove tvoje slike tiče - nema baš nikakve veze s ovom temom o hrvatskom grbu osim tog što je u bosanskom grbu koji si ti izložio Lelljiva dio grba. Leljiva je bila vidljiva u većini grbova koji su bili u Iliriji. To je ujdeno i odgovor na tvoj citat niže. Tko su bili Iliri -koje je područje bilo pod njihovom upravom možete vidjeti ovdje (http://hr.wikipedia.org/wiki/Iliri)

Također zvijezde i polumjesec su jedni od najučestalijih simbola srednjovjekvnih nadgrobnih spomenika ovih prostora tj. današnje Bosne i Hercegovine i južne Hrvatske.

http://www.hrvatski-vojnik.hr/hrvatski-vojnik/0152005/bpictures/nlirski%20grb.jpg
Ovo je grb sa putne torbe Ljudevita Gaja koji je bio vođa Ilirskog pokreta (1836.-1843.g).
u vezi grba grada zagreba - negdje sam citao da je ona zvijezda zapravo sunce (donekle ima i logike, jer jedini drugi prikaz sunca koji mi pada na pamet je ono djecje sa smiley-em :D ) i da citav grb zapravo govori - i po danu (sunce) i po noci (mjesec) su vam otvorena vrata utvrdjenog grada zagreba. sad, koliko ima istine u tome, ne znam..
cuo sam i drugu teoriju po kojoj mjesec i zvijezda simboliziraju neka staroslavenska bozanstva.. e ta prica mi je vec nekako realnija, pogotovo kad se uzme u obzir da su i stari hrvati imali taj grb..
Druga priča je ta da zvijezda Danica označava sreću a mladi mjesec narod. Što bi po tome bilo - sretan narod. Iako poznavajući našu povijest i ne bi baš rekao da smo bili sretan narod.

žalac_1
21.01.2009., 16:47
Zašto su u grbu Dubrovnika (na kruni iz grba RH ) bijele trake zamjenjene plavima. Čitam na wikipediji članak o hrvatskim grbovima, i piše da je to napravljeno iz estetskih razloga, a zar to mjenjanje boja radi uklapanja u dizajn po pravilima heraldike ispada kao svojevrsno krivotvorenje grba i da to onda po navedenom Prvom pravilu uopće nije taj isti grb.

Meni to izgleda da je dubrovački grb izmjenjen najviše iz povijesno-političkih razloga, s obzirom da sadrži boje zastave ugarskih Arapadovića, a zna se kakve konotacije za sobom vuče isticanje zastave Arapdovića u današnje vrijeme.

Ymir
21.01.2009., 17:05
Ti si strašan. Gle, da si pročitao nekoliko mojih prijašnjih postova znao bi što sam htio reći sa tim grbom. Fino sam objasnio prilikom prvog prikazivanja tog plavog grba u ovoj temi što me zanima i što znam. Znam ja koje su boje grba Dubrovnika (nekadašnje dubrovačke republike)- i znam zašto je u sadašnjem grbu ovakav kakav je. Nravano - krivi (u što se zajedno slažemo) - ne samo zbog boje, nego i tog što grb dubrovačke republike i grada Dubrovnika ima četiri grede a ne dvije. Greška je učinjena i na prvom grbu u kruništu-najstarjiem grbu hrvatske. Tako što je prikazan u plavoj boji a ne crvenoj.A sve zahvaljujući g. Šuteju koji je dijzanirao sadašnji grb.

Ti se čudiš zašto je plavi, a ja kažem da nije plavi već je crveni, a plavu boju je mogao poprimiti iz navedenih razloga. Koja je tvoja teorija? Nemaš je, i zato ne vidim po čemu sam to "strašan".

Što si htio reć ovim grbom? Vjerojatnoi si ga postavio zbog Leljive unutar starog bosanskog grba prikazanog u Fojničkom grbovniku. Pretpostavljam da je to vezano sa mojim izlaganjem kako grb Sv. Ivana Zeline (u daljnjem tekstu Zelina) koristi najstariji hrvatski grb kao svoj - gdje sam rekao da je to krađa identiteta. Pošto je grb definiran kao vizualni identitet nosioca (pojedinac, obitelj, loza, uprave, vladari i ini). Pa si ga tu stavio kako i ovaj grb nosi Leljivu. No, da si pravilno pročitao moje postove gdje sam već nekoliko puta rekao (i opet ću) zašto smatram da je to krađa identiteta.. Heraldika ima svoja pravila koja se pridržavaju od samog pojavljivanja pojma heraldike. Prvo i osnovno pravilo svakog grba je sljedeće: Svaki grb mora biti jedinstven i ne smije biti isti - mora se razlikovati barem u detalju. E, što bi značilo, da je u grbu grada Zeline osmerokraka zvijezda a ne šetokraka (zvana Danica) sa istim bojama i prikazom rasporeda simbola - već bi bio drugačiji jer ne bi bio identičan ovome kojeg sad koristi. Mnoge su obitelji i vladari imali gotovo iste grbove - ali su ih razlikovali vrlo mali detalji. Npr, boja jednog simbola je bila drugačija ali je raspored simbola i sami izgled grba isti. Grb Zeline je identičan jer se po ničemu ne razlikuje od najstarijeg grba - Leljive. Što se ove tvoje slike tiče - nema baš nikakve veze s ovom temom o hrvatskom grbu osim tog što je u bosanskom grbu koji si ti izložio Lelljiva dio grba. Leljiva je bila vidljiva u većini grbova koji su bili u Iliriji. To je ujdeno i odgovor na tvoj citat niže. Tko su bili Iliri -koje je područje bilo pod njihovom upravom možete vidjeti ovdje

Oprosti, a što znači najstariji hrvatski grb? Službeni grb "Hrvatske"? Neslužbeni grb "Hrvatske"? Što je točno "Hrvatska" u tom kontekstu? Najstariji grb s područja ondašnje Hrvatske? Najstariji grb s područja današnje Hrvatske? Grbovi ne moraju biti različiti ako pod tim uopće ne uzimaš kontekst. Što ako je taj tvoj famozni najstariji hrvatski grb preuzet od grada Zeline? Tko ga je preuzeo i opet te pitam, grb koje to Hrvatske? Grb Sabora, predsjednika, poglavnika, kralja, kneza, bana, cara, nekog plemića ili grada? Koga? Nisi dao nikakav konetkst i ulazio u genezu samog grba već sam vizualno uspoređivao grbove ignorirajući povijest i kontekst grba. Ako nedaš odgovore na ta pitanja ne možeš ni donositi zaključke tko je od koga pokrao.

Oprosti, ali kakve veze imaju antički Iliri s navedenim grbom i što ti je to Ilirija? Zemlja antičkih Ilira ili Kraljevine Ilirije?

http://www.ngw.nl/int/oos/ooshong/images/illyria.jpg

Ili možda govorimo o famoznoj panslavističkoj Iliriji jer mi više ništa nije jasno čim govoriš o Ilirima. Iliri ili ilirci? O čemu je riječ? I ne vidim kakve to veze ima s mojom citatom jer govorim o srednjovjekvinm spomenicima, a ne o antičkim Ilirima s kojima navedeni simboli nemaju nikakve veze ili ti ponudi argument da imaju. Možda nekog arheološko nalazište ili rimski zapisi o zvijezdi i polumjesecu u Ilira. ako ima postoji ili ikakave veze sa srednjovjekvim spomenicima? Jesu li u srednjem vijeku pokapani Iliri ili Hrvati? To neka bude školska zadaća.

Ymir
21.01.2009., 17:15

Kod Tome Ahiđakona se spominje da su Hrvati plesali za vrijeme mladog Mjeseca lupajući u predmete da bi otjerali demone koje proždiru Mjesec pa bi u tome kontekstu to simboliziralo uskrsnuće, a slično je i sa zvijezdom, osobtio Danicom, koja u mnogih naroda simbolizirala božicu plodnosti. Kao što rekoh, uz križ ti simboli se nalaze najčešće na nadgrobnim spomnicima pa bi u tom kontekstu simbolizirali uskrnuće i novi život pokojnika, a na nekim spomenicima, naime govorim o tzv. stećcima ili kamicima, se javljaju uz Isusov lik što još više pojačava simboliku jer Isus je simbol uskrsnuća i novog života.

Ymir
21.01.2009., 17:29
Zašto su u grbu Dubrovnika (na kruni iz grba RH ) bijele trake zamjenjene plavima. Čitam na wikipediji članak o hrvatskim grbovima, i piše da je to napravljeno iz estetskih razloga, a zar to mjenjanje boja radi uklapanja u dizajn po pravilima heraldike ispada kao svojevrsno krivotvorenje grba i da to onda po navedenom Prvom pravilu uopće nije taj isti grb.

Meni to izgleda da je dubrovački grb izmjenjen najviše iz povijesno-političkih razloga, s obzirom da sadrži boje zastave ugarskih Arapadovića, a zna se kakve konotacije za sobom vuče isticanje zastave Arapdovića u današnje vrijeme.

Moguće je da zbog takvih političkih konotacija nije stavljen orginalni dubrovački grb. Pa slično je i s damskim poljem koje bi, također po heraldičkim pravilima, trebalo početi s bijelim poljem, ali kao što vidiš crveno je iako je bilo prvo bijelo, ali je promijenjeno iz političkih razloga. Uzmi samo ovaj forum kao primjer. Kada vidiš koliko ima ignoranata određene političke orijentacije koji takav grb proglase ustaškim onda možeš misliti što će reći jedan Srbin za takvu "ustašku šahovnicu".

Ferdibrand
22.01.2009., 01:03
Moguće je da zbog takvih političkih konotacija nije stavljen orginalni dubrovački grb. Pa slično je i s damskim poljem koje bi, također po heraldičkim pravilima, trebalo početi s bijelim poljem, ali kao što vidiš crveno je iako je bilo prvo bijelo, ali je promijenjeno iz političkih razloga. Uzmi samo ovaj forum kao primjer. Kada vidiš koliko ima ignoranata određene političke orijentacije koji takav grb proglase ustaškim onda možeš misliti što će reći jedan Srbin za takvu "ustašku šahovnicu".

netočno, heraldika nema strogi stav oko toga.. iz čisto estetskih razloga se navodi da je prvo crveno polje bolji izbor jer su time vidljiviji i jasniji obrisi grba..

Ymir
22.01.2009., 08:39
netočno, heraldika nema strogi stav oko toga.. iz čisto estetskih razloga se navodi da je prvo crveno polje bolji izbor jer su time vidljiviji i jasniji obrisi grba..

Crveni rub, crveni štit iz čega slijedi metal na boju, boja na metal.

Aryan
23.01.2009., 14:37
Crveni rub, crveni štit iz čega slijedi metal na boju, boja na metal.

Bijelo polje je uvijek bilo prvo povijesno gledano. No ako misliš na pozadinu zastava nije nikad prije iliraca imala te panslavenske boje u ovoj kombinaciji. To je bilo u službi panslavizma, koje je prvo crveno polje završilo. Zar nije Račan rekao, da će SDPartija uvijek tražit povratak petokrake na zastavu, a Milanović nastavio tim putem?

Ymir
24.01.2009., 15:08
Bijelo polje je uvijek bilo prvo povijesno gledano. No ako misliš na pozadinu zastava nije nikad prije iliraca imala te panslavenske boje u ovoj kombinaciji. To je bilo u službi panslavizma, koje je prvo crveno polje završilo. Zar nije Račan rekao, da će SDPartija uvijek tražit povratak petokrake na zastavu, a Milanović nastavio tim putem?

Nemam pojma o čemu pričaš.

TomislavM
25.01.2009., 14:11
bijelo i crveno polje po iranskoj tradiciji (od kuda se sumnja da je preuzet ovaj grb, još iz doba "Kaspijskih stepa") predstavljaju strane svijeta. bijela- sjever, crvena- jug od tuda onda i podjela na Bijelu i Crvenu Hrvatsku. jedna od teorija, meni se osobno čini najrealnija.

Malo čudno, jer sam ja čitao da je grb sa prvim crvenim poljem bio zastupljeniji kod Hrvata na području današnje RH a grb sa prvim bijelim poljem kod Hrvata sa prostora današnje BiH. Što bi značilo da se crvena više koristila na sjeveru a bijela na jugu.

Road_Warrior
25.01.2009., 15:19
o simbolu polumjeseca je pisao Aleksandar Benažić, ima negdje na netu članak je jedno dvadesetak stranica pisanih

Pričajte vi što hoćete ali ja ostajem pri svome... taj nam polumjesec nije trebao na grbu i bode mu oči kad god pogledam zastavu... iskreno vise se nemogu ni nadat promjeni, sad je sve gotovo... patimo gledajući u polumjesec kao 85% katolička zemlja... bez obzira sto taj polumjesec na grbu nema veze sa Islamom, ali koga to briga? Izgleda kao islamski...

Uostalom, da to mozda šušak i tuđman nisu mislili prepojit herceg bosnu hrvatskoj pa da odma uvale bosanski polumjesec pa se zajebali?

horus
25.01.2009., 15:36
Pričajte vi što hoćete ali ja ostajem pri svome... taj nam polumjesec nije trebao na grbu i bode mu oči kad god pogledam zastavu... iskreno vise se nemogu ni nadat promjeni, sad je sve gotovo... patimo gledajući u polumjesec kao 85% katolička zemlja... bez obzira sto taj polumjesec na grbu nema veze sa Islamom, ali koga to briga? Izgleda kao islamski...

Uostalom, da to mozda šušak i tuđman nisu mislili prepojit herceg bosnu hrvatskoj pa da odma uvale bosanski polumjesec pa se zajebali?

koja argumentacija...:rofl:

odakle crpis takve umotvorine?:lol:

Road_Warrior
25.01.2009., 15:48
koja argumentacija...:rofl:

odakle crpis takve umotvorine?:lol:

A brate tako ja gledam na ovaj PROBLEM ! hehe

TomislavM
26.01.2009., 17:56

A šta bi ti htio; da grboslovi iz srednjeg vijeka misle da li će se 600 godina kasnije tebi neki grb sviđati ili ne? Grb sa polumjesecom je takav i neće se mjenjati. Eventualno se može napraviti da ne bude krune na zastavi, ali grb sa polumjesecom je takav kakav je; i točka.

Road_Warrior
26.01.2009., 19:33
A šta bi ti htio; da grboslovi iz srednjeg vijeka misle da li će se 600 godina kasnije tebi neki grb sviđati ili ne? Grb sa polumjesecom je takav i neće se mjenjati. Eventualno se može napraviti da ne bude krune na zastavi, ali grb sa polumjesecom je takav kakav je; i točka.

Najsretniji bi bija kad bi nam grb bio kao taj tvoj na Avataru i to je to :rolleyes:

Aryan
29.01.2009., 10:33
Daj ak tko zna zakaj je Dubrovački grb na grbu! Kaj je toliko napredniji od ostalih djelova Hrvatske, samo zato jer je nekad bio Republika, lako rti je imat republiku nad jednim gradom i dva sela kad se svi znate, a vjerijatno ste u rodu. A to trgovačka elita i te bljuzgarije, bogat je bio samo zato jer je na dobrom položaju. Al da je sad vredniji od ostalih dijelova ?

balkanski pastuh
17.02.2009., 22:57
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/59/Pistoia-Stemma.png

http://en.wikipedia.org/wiki/Pistoia

jel netko upućen odakle im "šahovnica" u grbu?

Michael Collins
18.02.2009., 00:04
Meni se nas grb cini pun zidovskih i muslimanskih simbola :D

Moze mi to neko objasniti (mislim ozbiljno) ?

Polumjesec nije jedino muslimanski...

I kakvi Židovi? :ne zna:

Tulkas
18.02.2009., 12:36
Imas i u Brabantu (provincija u Nizozemskoj) sahovnicu na zastavi

http://nl.wikipedia.org/wiki/Vlag_van_Noord-Brabant
http://hr.wikipedia.org/wiki/Zastava_Sjevernog_Brabanta

bamu
18.02.2009., 21:56
jel se zna kakvi su još bili prijedlozi za grb prije nego što je ovaj današnji izabran?
i tko ga je uopće napravio i kada?

Ferdibrand
19.02.2009., 00:11
jel se zna kakvi su još bili prijedlozi za grb prije nego što je ovaj današnji izabran?

http://miyeonjan.tripod.com/hr-g-prop-sm-1990a.gif
autor: Stijepo Martinović

http://miyeonjan.tripod.com/hr-prop-dt-1990a.gif
autor: Davor Tukrović

http://miyeonjan.tripod.com/hr-prop-vbs-1990a.gif
autor: Vlado Buzolić-Stegu

http://miyeonjan.tripod.com/hr-prop-dk1-1990b.gif
autor: Denis Kuljiš (:rofl:)

http://miyeonjan.tripod.com/hr-prop-pr-1990.gif
autor: Predrag Raos

http://miyeonjan.tripod.com/hr-prop-mj-1990a.gif
autor: Marijan Jevšovar

i tko ga je uopće napravio i kada?

Miroslav Šutej, grb prihvaćen 21. prosinca 1990. ..

bamu
27.02.2009., 09:39
http://miyeonjan.tripod.com/hr-g-prop-sm-1990a.gif
autor: Stijepo Martinović

http://miyeonjan.tripod.com/hr-prop-dt-1990a.gif
autor: Davor Tukrović

http://miyeonjan.tripod.com/hr-prop-vbs-1990a.gif
autor: Vlado Buzolić-Stegu

http://miyeonjan.tripod.com/hr-prop-dk1-1990b.gif
autor: Denis Kuljiš (:rofl:)

http://miyeonjan.tripod.com/hr-prop-pr-1990.gif
autor: Predrag Raos

http://miyeonjan.tripod.com/hr-prop-mj-1990a.gif
autor: Marijan Jevšovar

Miroslav Šutej, grb prihvaćen 21. prosinca 1990. ..

ne valjaju slike. jel možeš ponovno?

Ferdibrand
27.02.2009., 12:20
ne valjaju slike. jel možeš ponovno?

link (http://miyeonjan.tripod.com/croatia_flags_c14.html)

gUj
10.03.2009., 07:22
U svakom slučaju treba skinuti zoo vrt sa šahovnice,jer nikada i nije bio na njoj.Plus toga na toj kruni se ne nalaze zastupljene sve Hrvatske regije.
Hrvatski grb mora imati prvo polje bijelo iz povijesnih razloga,ma koliko oni nekoga smetali.To što sada nije samo pokazuje služanjsku politiku koju vode polovni političari već 18 god

WeM
10.03.2009., 07:33
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/59/Pistoia-Stemma.png

http://en.wikipedia.org/wiki/Pistoia?

:s:s genijalno:top::top:

jel netko upućen odakle im "šahovnica" u grbu

recimo od Etruscana. sala, al zvuci bogovski!

Spitamo Zarathusztra
10.03.2009., 10:54
A može i bez plave boje , dovoljno je bilo cvenu dvobojnicu s grbom u sridi .
Bila i crvena hrvacka , razumiš !? :D

Cobra_hehe
30.03.2009., 04:49
A neznam jeli je ovo prava tema za postavljanje ovakvog pitanja ,posto je ovdje bilo postavljeno pitanje oko povjesnog izgleda Hrvatskog grba ali mene zanima dali postoji tu na forum.hr-u neka tema gdje se nalaze sve moguce slike Hrvatskog grba , stare , razne izvedenice hrvatskog grba itd itd Nesta tipa wallpaper slika....

Znam da nije zapravo tema za to i ne bih htio spamat pa neka admin uputi PP ako postoji tema i neka pobrise ovaj moj post pa cu ja skoknut tamo i pogledat neke slike jer ima sjajnih slika (novijih) naseg grba koje izgledaju onak , kao da je od kristala napravljen grb . Presjajno mi to izgleda pa bih htio da to skinem na komp :)

Npr. nesta slicno kao ovaj moj avatar :)

Hvala :)

zmayo
19.11.2009., 20:13
U Fojničkom grbovniku na grbu kralja i cara uroša koji je vladao srbijom 1331-1355. vidi se i Hrvatski grb.
http://i241.photobucket.com/albums/ff258/zdizajn/GrbcaraStefanaUroaIVSilnogufojnikom.jpg
Ako je ovo točno, onda smo pobili tezu kako je najstariji prikaz današnjeg oblika grba (daklem šahovnice) grb obitelji Perović iz 1491.g koji se nalazi u Senjskoj katedrali.
Onda je ovo trenutno najstariji prikaz hrvatkog gba kao šahovnica - ako se ne varam. Tko zna, možda se i još ranije koristila šahovnica kao predstavljanje hrvatske. Što vi mislite?

fiat lux
20.11.2009., 14:18
Ovdje je jako puno slika i svega pomalo. (http://www.croatianhistory.net/etf/coat5.html)

Shain
14.12.2009., 09:34
Prva službena upotreba šahovnice (4x4) pojavljuje se 1509. g. na portretu Fridrika 3. Habsburškog.

Hrvatski je grb prvi puta na pravnom dokumentu službeno upotrijebljen 1527. pečatom Kraljevine Hrvatske koji se vidi na povelji o izboru Ferdinanda I. za hrvatskoga kralja. To je pečat sa šahovnicom (8x8) s natpisom Sigillum Regni (= pečat kraljevine). :)

zmayo
14.12.2009., 12:26
To je prvi sluzbeni dokument na kojem je upotrebljena sahovnica.no nije prrvo sluzbeno prikazivanje i upotreba sahovnice za predstavljanje hrvatske jer postoji puno ranije.pa cak i prije ove slike iz 1509.tako da nije vise to prvo mjesto kao prvi sluzbeni prikaz sahovnice za hrvatsku.ali stoji za dokument koji si ti naveo jer je prvi dokument sa sahovnicom koji predstavlja hrvatsku

dinamofan
05.01.2010., 13:20
U Fojničkom grbovniku na grbu kralja i cara uroša koji je vladao srbijom 1331-1355. vidi se i Hrvatski grb.
http://i241.photobucket.com/albums/ff258/zdizajn/GrbcaraStefanaUroaIVSilnogufojnikom.jpg
Ako je ovo točno, onda smo pobili tezu kako je najstariji prikaz današnjeg oblika grba (daklem šahovnice) grb obitelji Perović iz 1491.g koji se nalazi u Senjskoj katedrali.
Onda je ovo trenutno najstariji prikaz hrvatkog gba kao šahovnica - ako se ne varam. Tko zna, možda se i još ranije koristila šahovnica kao predstavljanje hrvatske. Što vi mislite?

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%A0%D0%B0%D0%B7%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%BE%D1%80:% D0%A1%D1%82%D0%B5%D1%84%D0%B0%D0%BD_%D0%94%D1%83%D 1%88%D0%B0%D0%BD

zmayo
05.01.2010., 21:01
Još da je na latinici - ćirilica mi je skroz zahrđala. Tak da ne kužim o čemu se piše...

dinamofan
08.01.2010., 04:08
Latinica:

Nema autenticnosti zbog sledeceg:

1. 4 Ocila se kao grb Srbije (treci odozdo desno(nase)) pojavljuje tek za vlade despota Stefana Hrebljanovica(teorijski) odnosno pola veka posle Dusana.

2. Zlatni Lav u hodu (a treba u stoju ili kako god) na crvenom (najgore levo) kao grb Makedonije je izmisljotina.

3. Tri ovencana lava na plavom (treci odozdo levo) kao grb Dalmacije (opet izmisljotina ali koriscena jos u kraljevini Madjarskoj) nemaju poentu, jer je Dusana Stefan II potisnuo iz Dalmacije(sta god da pod tim podrazumevali)

4. Srebrnocrvena sahovnica kao simbol banovine Hrvatske opet nema poentu jer je nju od Dusana delila banovina Bosna.

5. Ruka sa sabljom(na dnu) kao grb Vukcica/Hrvatinica je nastao tek sredinom XV veka(ceo vek posle Dusana) opet nema poente, jer bi mogao simolizovati eventualno zapadnu Bosnu, koja opet nema veze sa Dusanom.

Ostali grbovi mi nisu poznati, bar ne u ovom obliku, ali verovatno imaju neku svoju podlogu u nekim grbovnicima, koji su, da ponovim to jos jednom, sve osim autenticni(vecinom) sa istorijskog stanovista. Ovo bi moglo daprodje kao grb nekakve kraljevine Jugoslavije ili tako necega.

Clogad
02.03.2010., 12:48
Slučajno naletih na ovu temu pa da se nadovežem...
U vezi boja Dubrovačkog grba, istina je da se i crveno-plava kombinacija koristila u nekim slučajevima(sa jednakim brojem crta) al sve u svemu puno rjeđe i puno kraće od crveno-bijele. No to i nije neki problem u uspordbi sa smanjenjem broja crta a pogotovo u slučaju estetskog razloga. Jeb o ja onoga koji mijenja "povijest" iz estetskih razloga...

Nadalje me zanima, ona slika o kojoj ste govorili na kojoj se nalaze grb Dalmacije, grb Hrvatske s "plavim" kvadratima i grb s neke tri živine, zna li netko gdje se nalazi i kada je izrađena? Po mojim saznanjima nalazi se u Jezuitima u Dubrovniku al zna li netko sa sigurnošću?
Hvala

Poslovno-comp
16.03.2010., 14:40
Interesantno je, da polumjesec lezi, kao da ga vidis sa ekvatora. Na zastavama onih zemalja, koje imaju mjesec u njoj on stoji tako, kako ga iz te zemlje vidis.

U Turskoj vertikalno:

http://www.fortunecity.com/victorian/crayon/1098/turkey.gif

U Pakistanskoj oko 40 stupnja skriven:

http://www.fortunecity.com/victorian/crayon/1098/pakistan.gif

a u mauretanskoj lezi kao u nasem grbu.

http://www.fortunecity.com/victorian/crayon/1098/flags/mauritania.gif

Ljudi, zaboravite iransku, tursku ili slavensku teoriju, mi smo dosli negdje sa ekvatora :D

vjerojatno Sahara...

Vidim da odgovaram šest godina nakon ovog posta ali nema veze...

Ne bi vjerovao, ali baš neki dan sam našao poveznicu između imena jedne sestre iz legende o dolasku Hrvata imenom Tuga i marokanskog berberskog klana M`Tuga. Berberi su po mnogim prvim pisanim pričama o njima bili plavooki i plavokosi i nosili su naslijeđe koje seže sa područja Irana, Iraka, odnosno Perzije, Mezopotamije sa glavnim gradovima Sumerom i Babilonom. Oni su navodno i donjeli tu kulturu u Egipat koja onda postaje dominatna. Tu se još spominju i Feničani te Hetiti ili Khati kako su sebe nazivali. Bilo kako bilo, to uopće ne poništava vrijednost "Iranske teorije" No da ne duljim, dvije poveznice sa berberskim plemenima za sada postoje. Mladi mjesec postavljen vodoravno i ime sestre Tuge odnosno ime berberskog klana M`Tuga.:top:

vratanijac
16.03.2010., 15:12
Innsbruck , podrum u Herzog Friedrichstrasse 35, 1495/96

http://www4.slikomat.com/09/0704/2wa-zelhhp.jpg

http://www.croatianhistory.net/etf/coat1.html
http://i40.tinypic.com/28bea21.jpg

Michael Collins
16.03.2010., 20:37
Bila je neki dan u novinama slika iz Mađarskog ministrastva obrazovanja,lijep Hravstki,Slavosnki i Dalmatinski grb na zidu...

Daniel.N
17.03.2010., 12:26
Ne bi vjerovao, ali baš neki dan sam našao poveznicu između imena jedne sestre iz legende o dolasku Hrvata imenom Tuga i marokanskog berberskog klana M`Tuga. Berberi su po mnogim prvim pisanim pričama o njima bili plavooki i plavokosi i nosili su naslijeđe koje seže sa područja Irana, Iraka, odnosno Perzije, Mezopotamije sa glavnim gradovima Sumerom i Babilonom. Oni su navodno i donjeli tu kulturu u Egipat koja onda postaje dominatna. Tu se još spominju i Feničani te Hetiti ili Khati kako su sebe nazivali. Bilo kako bilo, to uopće ne poništava vrijednost "Iranske teorije" No da ne duljim, dvije poveznice sa berberskim plemenima za sada postoje. Mladi mjesec postavljen vodoravno i ime sestre Tuge odnosno ime berberskog klana M`Tuga.:top:

Vrijednost iranske teorije je mala, a berberske još manja.

Recimo, mene ono Buga asocira na rijeku Bug i Bugare, itd.

martinb
17.03.2010., 23:45
link (http://miyeonjan.tripod.com/croatia_flags_c14.html)

Ajme, još smo dobro i prošli!

Adriat1c
27.08.2011., 22:18
Vidim da odgovaram šest godina nakon ovog posta ali nema veze...

takodjer moderni portugalci sebe neknjizevno nazivaju "tuga" da li to znaci da su oni potomci Tuge??? [SARKAZAM NARAVNO]

Hekatonhir
29.08.2011., 11:08

Ma to je mit; otkako postoji, hrvatski povijesni grb počinje bijelim poljem. Ali gledajući heraldički, dakle zdesna. Jer heraldika ima pravila tumačenja simbola, i nije tako jednostavna kako se misli. U heraldici kod šahiranih štitova nije bitno koliko polja štit ima niti kojom bojom počinje. Jedno od heraldičkih pravila određuje da boja ne smije ići uz boju, a metal (srebrno ili zlatno) uz metal. To znači da u raznim kombinacijama s drugim grbovima u prošlosti ovisilo o boji ili metalu drugoga grba koje će biti prvo polje hrvatskoga. Isto tako, boju prvoga polja kroz povijest su mogli odlučivati i estetski čimbenici. Hrvatski je grb kroz povijest prikazivan u brojnim kombinacijama polja, katkad s prvim crvenim, katkad s prvim srebrnim poljem. Također su i neke plemićke obitelji uključivale hrvatski grb u svoj obiteljski. Crveno i srebrno prvo polje bilo je podjednako zastupljeno. Tek će zakonom donesenim u NDH prvi put biti određeno koje boje mora biti prvo polje, kao i raspored polja od pet puta pet (ukupno 25).

Na dokumentu kojim Sabor Hrvatske i Dalmacije 1. siječnja 1527. godine potvrđuje izbor Ferdinanda Habsburškog za hrvatskoga kralja (tzv. Cetinski sabor) nalazi se šahovsko polje s osam puta osam polja unutar kružnoga pečata uz čije rubove polukružno piše Regni Sigillum (lat. pečat Kraljevstva). Heraldički gledajući (dakle zdesna), prvo je polje bijelo. I to je prvi sačuvani grb (http://hr.wikipedia.org/wiki/Datoteka:Croatian_coa_1527.png) u službenoj uporabi.

hexenkind
29.08.2011., 19:01
negdje sam pronašao da ta crveno-bijela polja simboliziraju hrvatska plemena...13 bijelih + 12 crvenih, što onda daje 25 polja s početnim bijelim...no, nemam izvor za ovo, a nemamo niti povijesne dokaze...činjenica je da se šahovnica koristila u najrazličitijim varijantama, i također je činjenica da je najčešće bijelo polje prvo...zanimljiva je i sličnost s grbom Moravske, crveno bijeli orao raširenih krila....
...za najstariji predložak hrvatske šahovnice se danas sve češće uzimaju štitovi dva orla s čuvenog pentagrama s krstionice sv. Ivana koja se čuva u Jupiterovom hramu u Splitu, a datira se u 11 stoljeće...
...što se tiče leljiva, to je najstariji poznati hrvatski grb, a sastoji se od bijelog (srebrnog) polumjeseca i žute (zlatne) šesterokrake zvijezde na plavoj podlozi...interesantno je i samo ime, koje ukazuje na predkršćansko, vrlo drevno porijeklo tih simbola, s obzirom da se staroslavenski bog ljubavi zvao upravo Ljelj...

zmayo
29.08.2011., 19:06
nadam se da ste pročitali i prijašnje postove :)

Dragon007
07.09.2011., 21:34

Gle ljudi, ja stvarno ne bi htio da ovo krivo shvatite na ovaj ili onaj način, možda cak i jest taj polumjesec i sesterokraka zvijezda prvi hrvatski grb, ja to sve postujem ovo ono... ali mene zanima, koja to jos neislamska zemlja ima polumjesec na grbu, jel mi moze netko navesti neki primjer bilo koje zemlje?

Ja znam da ovaj polumjesec na hrvatskom grbu nema veze sa Islamom, uostalom, skoro pa identican ovakav grb imamo kao simbol grada Konstantinopola prije nego je pao u Turske ruke, kao sto je i činjenica da su Turci taj polumjesec i preuzeli upravo od Bizantinaca kad su ih pokorili, kao sto je (koliko je meni poznato) cinjenica da je poslije taj polumjesec postao simbolom ne samo Turske već Islama i islamskih zemalja generalno.

E sad, isto tako činjenica ostaje, da 80% svijetskog stanovnistva kad pogleda hrvatsku zastavu, vjerojatno pomisli da taj polumjesec asocira neku vezu hrvatske sa islamom ili "ne daj boze" da smo islamska zemlja, jer prosjecnom pojedincu u svijetu se stvarno ne da googlat po netu da provjeri da je to "najstariji" hrv simbol pa je on eto zato tamo, a naravno i ne cudim se tim pojedincima...Jer zna se cega je polumjesec danas simbol a to je Islama kao sto je i svastika nacizma iako svastika originalno nema veze nacizmom, ne usporedjivam nacizam i islam nego valjda shvaćate poantu, tako da sigurno neko neće nabiti svastiku na grb pa makar da je izravni potomak nekog naroda od prije tisuća godina koji su koristili svastiku, isto kao sto islamska zemlja nece križ nabiti na zastavu, ali eto zato mi hrvati "znamo bolje".

Onima kojima se ja cudim, jesu oni koji su stavljali taj simbol na naš grb, i uopce me ne zanima činjenica (ako je cinjenica) da je to nas najstariji grb, kojeg vraga onda njega nismo napičili kao glavni grb a ne isli sa nasim jedinim pravim tradicionalnim grbom koji predstavlja hrvate i hrvatsku i sve naše osjecaje - šahovnicu...

Ne samo da nam je bio nepotreban taj polumjesec na grbu vec i oni ostali grbovi hrv regija u kruni kao i sama kruna. Ali ponavljam, jos ni dan danas meni nije jasno i ne mogu doci k sebi glede ovog polumjeseca u kruni, da mi je to meni ili mojima netko rekao prije 1990 da cemo to imat na grbu, rekli bi: "Jesi ti lud"? Vjerojatno 99% hrvata bi reklo isto.

Ar-Pharanzor
07.09.2011., 23:39
kažete najstariji prikaz hrvatskog grba? pa evo ga, vjerojatno znate za to

http://i41.tinypic.com/1avtd.jpg

žalac_1
08.09.2011., 02:48

odakle je ovo
i kako znamo da predstavlja hrvatski simbol, i da ima ikakve veze s hrvatskim identitetom

i kad smo kod prikaza grba, koja je razlika između toga detalja i crveno-bijelih kockica na čarapama škotskih gajdaša, ili stolnjaka u francuskim caffeima s kockičastim uzorkom.
I oni mogu biti dokaz hrvatstva Škota i Provanse :D

Dabamaiden
08.09.2011., 07:12
http://hr.wikipedia.org/wiki/Grb_%C4%8Ce%C5%A1ke

evo ovdje nase sahovnice? Ima li itko ikakvo objasnjenje?

Ar-Pharanzor
08.09.2011., 09:26
odakle je ovo
i kako znamo da predstavlja hrvatski simbol, i da ima ikakve veze s hrvatskim identitetom

i kad smo kod prikaza grba, koja je razlika između toga detalja i crveno-bijelih kockica na čarapama škotskih gajdaša, ili stolnjaka u francuskim caffeima s kockičastim uzorkom.
I oni mogu biti dokaz hrvatstva Škota i Provanse :D

ovo su kockice, linije iznad jasno dokazuju da se može datirati u period 9-11 stoljeća, a s obzirom da kasnije pa sve do danas imamo šahovnicu kao grb, logično je zaključiti da je onda bila i tada, a ova ploča dokazuje postojanje iste

a tvoje bulažnjenje o Škotima ću ignorirati, po istoj logici bi ti mogao tvrditi da polumjesec i zvijezdna ne mogu biti hrvatski simboli, jer se nalaze i među arapski, turskim i ranijim balkanskim narodima, što je moronizam ovdje često viđene razine, kockice nisu samo Hrvati koristili, baš kao ni polumjesec

PS nalaz je iz crkve Sv. Petra i Mojsija u Solinu

Avinox
08.09.2011., 09:29
Teško da je šahovnica bila simbol Hrvata, jer tada još nije bilo heraldike.

Ar-Pharanzor
08.09.2011., 09:45
to što nije bilo razvijene "znanosti" heraldike ne znači da nije bilo grbova

041
08.09.2011., 13:47
E sad, isto tako činjenica ostaje, da 80% svijetskog stanovnistva kad pogleda hrvatsku zastavu, vjerojatno pomisli da taj polumjesec asocira neku vezu hrvatske sa islamom ili "ne daj boze" da smo islamska zemlja, jer prosjecnom pojedincu u svijetu se stvarno ne da googlat po netu da provjeri da je to "najstariji" hrv simbol pa je on eto zato tamo, a naravno i ne cudim se tim pojedincima...

milion i pol hrvata je muslimanske vijere. imamo itekako veze sa islamom

Ar-Pharanzor
08.09.2011., 14:07
da, Turci došli ovdje i pokazali svima koji su se spremni lako odreci svoga naroda i poturčiti, tako da imamo kontakt s islamom, ništa više
uostalom čak i ako su bili Hrvati, više nisu, sad su zaseban narod, istu krizu identiteta koju vidimo kod muslimana Srba i Hrvata, vidimo i kod islamskih Grka i Bugara, jedini narod na Balkanu koji je duoreligiozan su Albanci.

041
08.09.2011., 14:24
da, Turci došli ovdje i pokazali svima koji su se spremni lako odreci svoga naroda i poturčiti, tako da imamo kontakt s islamom, ništa više
uostalom čak i ako su bili Hrvati, više nisu, sad su zaseban narod, istu krizu identiteta koju vidimo kod muslimana Srba i Hrvata, vidimo i kod islamskih Grka i Bugara, jedini narod na Balkanu koji je duoreligiozan su Albanci.

to ti je sve politička kuhinja. nekome je odgovaralo da to nebudu hrvati i godinama ih pretvarao u tzv. bošnjake. Ok nek oni budu Bošnjaci, oni su Bošnjaci Hrvati. Kao što su i Ličani Hrvati i Zagorci Hrvati, tako su i Bošnjaci Hrvati. Hrvati su po nacionalnosti a Bošnjaci su po regiji koju obitavaju. A po vjeroispovjesti su muslimani. Kada bi to prihvatili svima bi bilo bolje a najviše njima i Hrvatima katoličke vjeroispovjesti u BIH. Dok su ovako razjedinjeni nije dobro. A nitko od političara po tom pitanju ništa ne radi. Žalosno.

Ar-Pharanzor
08.09.2011., 14:26
po regiji su Bosanci, svi stanovnici Bosne su Bosanci a dijele se u Srbe, Hrvate i Muslimane odnedavno znane još i kao Bošnjake ( od 1993. )

divizija
08.09.2011., 14:47

samo zato što su muslimani većina.
da je obnuto, da su većina albanaca ostali krščani, muslimanska manjina bi se također izdvojila, kao što je slučaj kod srba, hrvata, bugara, makedonaca, grka (dobro njih su istjerali u tursku)

Michael Collins
08.09.2011., 15:23

imao sam ovo neko vrijeme kao privjesak za ključeve,kupio u Pragu,ali raspao se.

ljudi, svaki Hrvatski grb je šahovnica,ali nije svaka šahovnica Hrvatski grb :mig:

zmayo
08.09.2011., 17:51

To što je orao u crveno-bijeloj(srebrnoj) boji ne znači automatski da je hrvatsko :) hrvatski grb je čista šahovnica.nikakvi predmeti i bilo kakvi simboli šahirani unutar grba nisu hrvatski i ne znače hrvatsko.

žalac_1
08.09.2011., 20:15
zna li tko stari naziv za ono što mi danas zovemo šahovnica

drugim riječima, kako su stare generacije nazivale grb (a sigurno nisu upotrebljavale pojam šahovnica, što je opće poznato).

Michael Collins
08.09.2011., 21:24

drugim riječima, kako su stare generacije nazivale grb (a sigurno nisu upotrebljavale pojam šahovnica, što je opće poznato).

vidiš u pravu si,ali zbilja ne znam :ne zna:

Daft Bart
08.09.2011., 21:29

Ovo je ludilo samo takvo u pozitivnom smislu. :eek:

Od kad je to uopče aktualno, tj. kad je pronađeno?

Hekatonhir
08.09.2011., 21:38

Neutralan bi naziv bio hrvatski povijesni grb. Šahovnica je razgovorno, dakle ne pripada standardnom jeziku.

Dilecto Filio
08.09.2011., 22:02

vidiš, ovo je zanimljivo pitanje :D

napravio sam mali eksperiment na google books (jerbo ima gomila hrvatskih knjiga iz 19. stoljeća i tako dalje) i upisao riječ "šahovnica".
- ovo su rezultati za 19. stoljeće (http://www.google.com/search?hl=hr&tbo=p&tbm=bks&q=%C5%A1ahovnica&tbs=,cdr:1,cd_min:1.%201.%201800.,cd_max:31.%2012. %201900.&num=10) (4 rezultata)
- 1900-1950. (http://www.google.com/search?hl=hr&tbo=p&tbm=bks&q=%C5%A1ahovnica&tbs=,cdr:1,cd_min:1.%201.%201900.,cd_max:31.%2012. %201950.&num=10) (8 rezultata)
- 1950-1990 (http://www.google.com/search?hl=hr&tbo=p&tbm=bks&q=%C5%A1ahovnica&tbs=,cdr:1,cd_min:1.%201.%201950.,cd_max:31.%2012. %201990.&num=10). (tek ovdje ima nešto više rezultata, 108)
- 1991-1995 (http://www.google.com/search?hl=hr&tbo=p&tbm=bks&q=%C5%A1ahovnica&tbs=,cdr:1,cd_min:1.%201.%201991.,cd_max:31.%2012. %201995.&num=10) (cca. 140 rezultata)

bilo bi super kad bi za hrvatski jezik mogao izraditi grafikon učestalosti pojave riječi neke od 1800. do 2000. (http://ngrams.googlelabs.com/graph?content=croatia&year_start=1800&year_end=2000&corpus=0&smoothing=3) (ovdje na primjeru riječi "croatia" u engleskom). k tome, google books uglavnom ne pretražuje novine. stoga sam pokuša vidjeti što kaže hrvatska jezična riznica (http://riznica.ihjj.hr/).

no ono što me poprilično iznenadilo je slaba, skoro pa nikakva prisutnost riječi šahovnica u hrvatskoj jezičnoj riznici. s druge strane, riječ hrvatska se pojavljuje 75022 puta.

ostaje dojam da se riječ šahovnica nije previše koristila do 90-tih. ipak, to je iznimno površna analiza - no u svakom slučaju, zanimljivi podaci.

Ar-Pharanzor
08.09.2011., 23:19
Ovo je ludilo samo takvo u pozitivnom smislu. :eek:

Od kad je to uopče aktualno, tj. kad je pronađeno?

iskreno pojma nemam, ja znam za to nekih godinu dana, ukazao mi je na to naš bivši forumaš, sad baniran Zagorski križar

Hekatonhir
08.09.2011., 23:50
ostaje dojam da se riječ šahovnica nije previše koristila do 90-tih. ipak, to je iznimno površna analiza - no u svakom slučaju, zanimljivi podaci.

Pa nije baš da su postojale političke okolnosti za takvo što. Ali velim, oni koji su ga vratili u upotrebu - govorim sad o povjesničarima i jezičarima iz vladajuće stranke, sve odreda akademicima - uvijek bi se obrecnuli na "šahovnicu". Njima je taj naziv bio pejorativan, plebejski.

žalac_1
09.09.2011., 00:48
Dilecto filio, pronašao sam, probaj sa šarenica

to je stari "narodni" naziv za današnju šahovnicu (a šahovnica je kažu pogrdni naziv koji je nastao u velikosrpskim krugovima)

Liburn
09.09.2011., 08:33

imao sam ovo neko vrijeme kao privjesak za ključeve,kupio u Pragu,ali raspao se.

ljudi, svaki Hrvatski grb je šahovnica,ali nije svaka šahovnica Hrvatski grb :mig:

To što je orao u crveno-bijeloj(srebrnoj) boji ne znači automatski da je hrvatsko :) hrvatski grb je čista šahovnica.nikakvi predmeti i bilo kakvi simboli šahirani unutar grba nisu hrvatski i ne znače hrvatsko.

To je grb Moravske uključen u grb Češke. I izgleda da je postojala nekakva ranija veza Moravljana i Hrvata. Bio je neki forumaš tu nedavno, ne znam više na kojoj temi i pdf-u, kao pripadnik etničke manjine Moravljana, čiji broj se danas jako smanjio, žele ih asimilirati, to bi recimo bilo kao situacija Bunjevaca u Vojvodini. Pa je i naglašavao da Moravljani smatraju Hrvate sebi bliskima, naveo hrvatske glagoljaše koji su išli u Moravsku itd. Inače kad se pogleda di je nađena glagoljica (Ukrajina, Makedonija, Moravska, Hrvatska) vidi se da jedino Makedonija koliko toliko ispada iz đira po pitanju prostora koji je zabilježio hrvatsku etničku prisutnost, uz uvjet da su Moravljani etnički bili bliži Hrvatima nego što su to danas. Upravo to mi i pada na pamet, da se Moravljane možda u nekom ranijem vremenu možda može povezati sa ukrajinskim ili poljskim Hrvatima. Pa bi to grb sasvim lijepo oslikao. A orlovi i drugačiji predmeti su nebitni, veća je šansa da su to simboli uže skupine oslikani na simbolu šire. Meni je taj moravski grb ustvari vrlo čvrst dokaz ili jaka indicija neke starije povezanosti.

Michael Collins
09.09.2011., 11:47
Prijatelju,Hrvati šahovnicu primaju davno poslije Tomislava ili Zvonimira

Liburn
09.09.2011., 11:53
Prijatelju,Hrvati šahovnicu primaju davno poslije Tomislava ili Zvonimira

Takvo nešto ne možemo znati. Možemo reći da je kod nas prva šahovnica zabilježena tad i tad, jer je sačuvana. Da nije bila sačuvana ne bi bila ni zabilježena, zar ne? Misliš da je prva u upotrebi odmah i ta koja je zabilježena?
Pokaži mi oznake, simbole i grbove hrvatskih klanova i seoskih poglavara iz ranog srednjeg vijeka u Dalmaciji. Ili srednjeg vijeka. I nemoj mi govorit da ih nisu imali. I nemoj se vadit da su propali jer su bili izrezbareni u drvu ili išarani na koži ili tkanini. Ajde. Čekam... :ceka:

hexenkind
09.09.2011., 12:14
To je grb Moravske uključen u grb Češke. I izgleda da je postojala nekakva ranija veza Moravljana i Hrvata. Bio je neki forumaš tu nedavno, ne znam više na kojoj temi i pdf-u, kao pripadnik etničke manjine Moravljana, čiji broj se danas jako smanjio, žele ih asimilirati, to bi recimo bilo kao situacija Bunjevaca u Vojvodini. Pa je i naglašavao da Moravljani smatraju Hrvate sebi bliskima, naveo hrvatske glagoljaše koji su išli u Moravsku itd. Inače kad se pogleda di je nađena glagoljica (Ukrajina, Makedonija, Moravska, Hrvatska) vidi se da jedino Makedonija koliko toliko ispada iz đira po pitanju prostora koji je zabilježio hrvatsku etničku prisutnost, uz uvjet da su Moravljani etnički bili bliži Hrvatima nego što su to danas. Upravo to mi i pada na pamet, da se Moravljane možda u nekom ranijem vremenu možda može povezati sa ukrajinskim ili poljskim Hrvatima. Pa bi to grb sasvim lijepo oslikao. A orlovi i drugačiji predmeti su nebitni, veća je šansa da su to simboli uže skupine oslikani na simbolu šire. Meni je taj moravski grb ustvari vrlo čvrst dokaz ili jaka indicija neke starije povezanosti.

...Morava (Moravska) je regija u današnjoj Češkoj Republici, a nalazi se sa zapadne strane rijeke Morave, uz granicu sa Slovačkom...na popisu stanovništva 1991. godine preko milijun i tristo tisuća ih se deklariralo kao poseban narod, Moravci, dok je već 2001. godine taj broj pao na nešto manje od 400 tisuća...Moravci zapravo nisu zasebna etnička skupina, već češka regionalna oznaka, poput naših Istrijana npr...veza Hrvata s Moravskom svakako postoji, a ona je pokazana i u sličnosti grbova...
...a da budemo najtočniji, najstarija šahovnica na području Hrvatske je pronađena u Vučerdolu...

Dragon007
09.09.2011., 15:33
milion i pol hrvata je muslimanske vijere. imamo itekako veze sa islamom

Jesi ti možda pao s Marsa ili? :ne zna: To nisu Hrvati nego Bošnjaci a sa tom svojom očajnom rečenicom (bolje da ne upotrijebim neki gori izraz) vrijeđaš i nas Hrvate i njih Bošnjake. Bošnjaci imaju svako pravo na nacionalnu opredjeljenost i identitet, oni nisu ni hrvati ni bosanci već 300-350 godina, a znamo da danas neke nacije nisu starije od 200, primjerice američka a mahom i sve južno američke, prema tome pokusaj u sebi suzbiti čobanski mentalitet pa ces mozda malo trezvenije i racionalnije razmisljat. :kava:

Da se mene pita dobio bi ban za to Ustašovanje bez obzira što je i Starčević "solio pamet" sa tim "muslimanskim cvijećem" ali samo da se okoristi njima u politicke svrhe. vidim da si dobio crveni karton, to ti je za sada dosta. A ja sa Bošnjacima niti želim biti ista nacija niti djeliti sa njima državu, kao vjerojatno ni oni s menom, vec samo uzajamno postovanje dviju nacija i drzava.

A što se tiče naseg polumjeseca za sesterokrakom zvijedom na grbu, on naravno nema nikakve veze s Islamom, vec sa grbom koji je postojao davno prije nego su Turci ikad odlucili stupiti nogom u Konstantinopol, od kojeg su i uzeli grb polumjeseca nakon sto su osvojili Carigrad.

Dilecto Filio
09.09.2011., 22:40

zanimljivo. a zašto se onda taj grb idući put javlja tek krajem 15. stoljeća?

tom logikom, prilažem dokaz da se solin u 11. stoljeću bio dio "crvene hrvatske" (ove današnje, naravno) ili u šapama sotonista

https://www.soa.hr/UserFiles/Image/galerija/motiv_pentagrama.jpg

hexenkind
10.09.2011., 07:45

tom logikom, prilažem dokaz da se solin u 11. stoljeću bio dio "crvene hrvatske" (ove današnje, naravno) ili u šapama sotonista

https://www.soa.hr/UserFiles/Image/galerija/motiv_pentagrama.jpg

ovaj pentagram je iz iste crkve, Svetog Petra i Mojsija u Solinu...ona danas više ne postoji, ostale samo ruževine...pentagram sam već spomenuo, a danas se nalazi na krstionici sv. Ivana Krstitelja u Jupiterovom hramu u Splitu...
...pentagram je uz simbol ribe (vesica pisces) najstariji simbol korišten u kršćanstvu, križ je uzet znatno kasnije...sam pentagram je zapravo simbol planeta Venere, s obzirom da Venerino kretanje kroz godinu ocrtava pravilan pentagram....to je stari predkršćanski simbol i nema apsolutno nikakve veze sa sotonizmom

Daft Bart
10.09.2011., 09:43

Čudno pitanje, ono, ne znaš kako odgovoriti...Dali se baš mora javit? Možda će se javit, možda se neće javit, možda dokazi nisu još pronađeni, možda se nikad neće pronaći, dali se baš uvijek pronađu dokazi? Dali ovo, dali ono. :ne zna:

Hekatonhir
10.09.2011., 10:49
Jadan slikar kraj tebe, previše ga siluješ. :kava:

Znanost je egzaktna, sve dok nema dokaza - fenomen ne postoji. Mogu postojati pretpostavke, ali one se ne uzimaju u obzir. Tek kad se pretpostavke potvrde, nastaje teorija - sada u drugom smislu, kao najviši stupanj usustavljivanja znanja.

Ar-Pharanzor
10.09.2011., 11:25
ali dokaz postoji, najstariji prikaz hrvatske šahovnice je datiran u 9-11. stoljeće. To što nema takvih nalaza sve do 15. stoljeća jest čudno, no opet mnogo je uništeno od strane Turaka, a i na razne druge načine npr. gledao sam emisiju jučer da su Solinjani ugrađivali kamen iz Salone pa imaju npr prikaze Rimljana na zidovima mlina...

prema tome dokaz postoji, jer istom logikom bi se neki Nijemac mogao voditi i tvrditi da Hrvatska nije prije postojala jer od 1102. je nema na političkoj mapi, nedostatak dokaza da nešto postoji kroz nekoliko stoljeća, a što jest postojalo ranije a i kasnije nije samo po sebi dokaz da to tad nije postojalo

Hekatonhir
10.09.2011., 11:32
Occamova britva kaže kako je u tom slučaju jednostavnije pretpostaviti da dokazi iz 11. stoljeća nisu dokazi "šahovnice" nego da su se u međuvremenu spustili svemirci antihrvati i uništili sve tragove hrvatske opstojnosti. ;)

Jure Grando
10.09.2011., 12:57
ali dokaz postoji, najstariji prikaz hrvatske šahovnice je datiran u 9-11. stoljeće. To što nema takvih nalaza sve do 15. stoljeća jest čudno, no opet mnogo je uništeno od strane Turaka, a i na razne druge načine npr. gledao sam emisiju jučer da su Solinjani ugrađivali kamen iz Salone pa imaju npr prikaze Rimljana na zidovima mlina...

prema tome dokaz postoji, jer istom logikom bi se neki Nijemac mogao voditi i tvrditi da Hrvatska nije prije postojala jer od 1102. je nema na političkoj mapi, nedostatak dokaza da nešto postoji kroz nekoliko stoljeća, a što jest postojalo ranije a i kasnije nije samo po sebi dokaz da to tad nije postojalo

Po čemu je to "hrvatska šahovnica". Jel piše možda Hrvatska ili Hrvati (u bilo kojem obliku)? Kako znamo da to nije samo fragment nečega što je između ostalog sadržavalo i "šahovnicu"? Ako je i bila simbol nekoga ili nečega, kako znamo da je to nešto baš hrvatska država a ne simbol nike plemićke obitelji ili nečeg desetog?

nedostatak dokaza da nešto postoji kroz nekoliko stoljeća, a što jest postojalo ranije a i kasnije nije samo po sebi dokaz da to tad nije postojalo

Ne, ali nije niti dokaz suprotnog. Jednostavno je nedostatak dokaza. Uostalom, ne dokazuje se da nešto ne postoji, već upravo suprotno. Dokaze mora ponuditi onaj ki iznosi tvrdnju. U ovom slučaju, da je "šahovnica" hrvatski simbol već u 9-11 st. Dokaz je već spomenuti fragment nekakvog reljefa koji prikazuje šahovnicu. Koji je dokaz da je to baš hrvatski simbol? Gdje je dokaz da je taj reljef uopće nečiji simbol a ne dekoracija? Što uopće znamo o tom reljefu? Kakov je kontekst u kojem je pronađen? Puno pitanja malo odgovora. A i to što hrvatska ni bila na političkoj mapi je irelevantno jer ju se, za razliku od njezinih simbola, više puta spominje, tako da nikakva nagađanja kao u slučaju "šahovnice" nisu potrebna.

U najboljem slučaju more ga se uzeti kao naznaku, indiciju, da je "šahovnica" kao simbol nečega ili nikega postojala u već spomenutom razdoblju, ali nikako kao dokaz da već tada bila simbol Hrvatske.

gledao sam emisiju jučer da su Solinjani ugrađivali kamen iz Salone pa imaju npr prikaze Rimljana na zidovima mlina...

Interesantno, međutim, dok se nešto slično ne pronađe i za hrvatske državne simbole ...

Ar-Pharanzor
10.09.2011., 13:20
dakle kad bi u Češkoj ili Slovačkoj našli pticu s kockicama, datiran u 9-10 st. ti bi tvrdio da to jednostavno može biti dekoracija, i da ništa ne dokazuje da taj simbol moravski simbol, tj simbol Moravske

po toj tvojoj logici ti možeš svaku teoriju pobiti osim ako uz svaki arheološki nalaz nismo našli i knjigu napisanu u istom razdoblju u kojoj bi se izričito potvrdilo da je taj nalaz to i to...

Znanost je egzaktna, sve dok nema dokaza - fenomen ne postoji. Mogu postojati pretpostavke, ali one se ne uzimaju u obzir. Tek kad se pretpostavke potvrde, nastaje teorija - sada u drugom smislu, kao najviši stupanj usustavljivanja znanja.

povijest je drukčija vrsta znanosti, hrpa teorija povezane u jednu veliku teoriju, ničega drugoga osim teorija u povijesti ni nema

kao što je Napoleon rekao : History is version of past events people have agreed upon.

NIKOTIN789
10.09.2011., 14:08
Po čemu je to "hrvatska šahovnica". Jel piše možda Hrvatska ili Hrvati (u bilo kojem obliku)? Kako znamo da to nije samo fragment nečega što je između ostalog sadržavalo i "šahovnicu"? Ako je i bila simbol nekoga ili nečega, kako znamo da je to nešto baš hrvatska država a ne simbol nike plemićke obitelji ili nečeg desetog?

Fragment je iz krunidbene crkve kralja Zvonimira...

Nije da to puno govori, ali ipak.

Inace, slazem se da se radi samo o dekoraciji, nije to grb, ali je vjerojatno povezano u odredjenom smislu.

Jure Grando
10.09.2011., 14:33
dakle kad bi u Češkoj ili Slovačkoj našli pticu s kockicama, datiran u 9-10 st. ti bi tvrdio da to jednostavno može biti dekoracija, i da ništa ne dokazuje da taj simbol moravski simbol, tj simbol Moravske

po toj tvojoj logici ti možeš svaku teoriju pobiti osim ako uz svaki arheološki nalaz nismo našli i knjigu napisanu u istom razdoblju u kojoj bi se izričito potvrdilo da je taj nalaz to i to...

Usporedba ti ni na mistu. Ispravna usporedba bila bi pronalazak fragmenta reljefa iz 9.-10. st. koji sadrži nešto što liči na vrh livog krila nike ptice, a koji je uz to kocakast, (a bez ikakvog natpisa ili neke druge naznake konteksta u kojemu je taj reljef nastao a koja bi nam rekla sto bi to tribalo predstavljati njegovu tvorcu) te iz toga zaključiti da je to ista ona ptica od par stoljeća kašnije i da obje sigurno predstavljaju jedno te istu stvar tj. Moravsku.

Jednako je sa hrvatskim simbolom. Postojanje te "šahovnice" je snažna naznaka o starosti "šahovnice", međutim, bez dodatnih tragova mi ne moremo zaključiti je li tvorcu tog reljefa ona predstavljala upravo hrvatski državni simbol, a kamo li kako je čitav reljef izgledao.

Dragon007
11.09.2011., 16:42
Jel ima neko bas službeni navod iz vremena nastanka ovog danas hrvatskog grba na zastavi da objasni zbog cega je uopce stavljana ova kruna sa grbovima na šahovnicu? Dal je razlog taj da nam netko ne bi "prikačio" ustašovanje zbog slicnosti sa NDH zastavom ili što? Ako je to razlog onda je jako žalostan, jer hrvatska nacionalna zastava ne bi nikog trebala podsjecat na NDH a ako nekoga i podsjeca onda to definitivno nije naš problem...

Uostalom Srbe iz Knina 1991 je i ova danasnja verzija zastave podsjecala na "ustašovanje", vjerojatno da bi ih podsjecalo na "ustašovanje" bilo kakva verzija grba gdje ima šahovnica, samo pišem primjera radi. Dal je uopce ovaj grb prosao odobrenje hrvatskog puka te godine, nisam strucnjak za to, ali zar se ne bi i obican puk trebalo pitati za odobrenje?

Ako se onu krunu već islo raditi iz razloga da poveže naše hrvatske regije onda smatram da se to moglo i bolje izvesti, mogli su umjesto onog polumjeseca sa šesterokrakom zvijezdom staviti neki simbol Like ili Međimurja, pa čak i Varaždina obzirom da je nekad bio glavni grad, a ne neki grb za koji 99% hrvata prije 1990 nije imalo blage veze da je to "hrvatski prvi grb", sto je isto diskutabilno samo po sebi, bolje bi pristajalo da je tu i neki križ stavljen obzirom da su hrvati i danas 85-90% katolici, pa ako nista drugo onda cisto radi nekog kršćanskog nasljeđa nasih predaka, pa makar da i jednom hrvatu ateistu danas, vjerujem da nekom srbinu ateistu ne smeta križ na srpskom grbu.

Mišljenja sam da se sa kreiranjem danasnjeg grba Hrvatske krenulo doslovno "grlom u jagode", a oni koji su radili na njemu imam dojam da su to napravili u jednom jutru nakon neprospavane noći da eto što prije iznesu službeni hrvatski grb. Bila su to nemirna vremena tada sa puno nacionalnog naboja i velikom opasnosti od veliko-srpske agresije (koja se poslije i desila), da bi netko uopce tijekom rata pa i neposredno prije i vodio računa o heraldici hrvatskog grba ili samog izgleda tog istog hrvatskog grba i sto se nalazi na njemu.

Danas je prekasno za bilo kakve promjene, cak i da se odlucimo na neke promjene mislim da ne bi bilo fer obzirom na sve ljude koji su poginuli pod ovim grbom od 1991-95, kao ni fer prema svim sportskim i drugim uspjesima hrvatskih ljudi pod ovim grbom, a i svijet bi nam se čudio sto to radimo odjednom i zasto. Ja postujem ovaj grb jer je grb moje drzave, ali nikad se necu oteti dojmu da je loše napravljen i da je sve to moglo biti puno puno bolje, ljepse za oko i ljepse za domoljublje hrvatskog čovjeka, ali sto je tu je :kava:

Svima vam je valjda jasno da ja stvarno imam nesto protiv onog polumjeseca u kruni i imam, ne krijem to... Nije to zbog nikakve asocijacije na islamski polumjesec, jer grb polumjeseca je davno krasio kršćanska carstva (Bizant) te kraljevstva prije ikakvog islamskog uzimanja tog istog simbola. Ali bez obzira na to, ne ide mi u glavu ni dan danas da "to" stoji na grbu, pa zasto pobogu?

Valjda kad radis zastavu i grb onda zelis napraviti grb tako da se s njim mogu poistovjetiti svi njegovi građani nacionalnosti te drzave kojoj taj grb pripada, recite mi samo jednu drzavu Europe gdje to nije slucaj sa njihovom zastavom? A ja stvarno, evo iskreno ne znam, s cime se ja pa i ostali hrvati imaju poistovjecivat sa ovim prvom grbom na kruni?

Sjecam se tamo prije pocetka rata, bio sam dijete, da mi je otac u čudu gledao ovu zastavu zbog toga grba na pocetku krune, majke mi nikome nije bilo jasno o cemu se tu radi, a jos kao djeca kad smo isli u osnovnu tijekom 90-ih, ja mislim da od 40 učenika u razredu od 1-8og razreda nije bilo tocno jasno kakvi je to grb i cemu, pa bi se onda pitalo uvijek nastavnicu povijesti da objasni što je razumljivo ali donekle i žalosno samo po sebi.

Evo danas da napravite anketu po hrvatskoj i da pitate prosjecne građane po ulici cega je to grb, smatram da bi vise od 30-40% samo nagađalo o kakvom se grbu radi, a ostatak od 70% bi rekao da je to "najstariji hrvatski grb" ali onim tonom da definitivno nisu sigurni u to.

Dilecto Filio
11.09.2011., 18:19
1. zakon o grbu, zastavi i himni republike hrvatske te zastavi i lenti predsjednika republike hrvatske (http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/253505.html)
2. podatke o drugim "službenim navodima" možeš pronaći ovdje (http://miyeonjan.tripod.com/croatia_flags_e15.html).
3. ako ti toliko smetaju zvijezda i polumjesec, onda ti smetaju simboli pod kojima se forimirala svijest o hrvatskoj naciji u 19. stoljeću. upiši "leljiva" u google, pa vidi o čemu pričam.

Zagorski Križar
12.09.2011., 16:18

Da se nadovežem na mog numenorskog prijatelja - ono jest šahovnica, ali nema dokaza da je korištena kao državni simbol.Heraldika se javlja mnogo kasnije, pa s njome i službeni državni simboli.Što se tiče zastave, tu ipak nešto znamo.Naime, kod krunjenja Dmitra Zvonimira, papinski legat, opat Gebizon je Zvonimiru, uz krunu i mač, predao i zastavu sv. Petra.Bez sumnje je pod tom zastavom, kao papinski vazal, Zvonimir ratovao, odnosno njegova se vojska pod tom zastavom borila.Problem je identificirati zastavu, odnosno kako je ona izgledala - moj osobni zaključak jest da je simbol na zastavi Petrov križ.

Zaključak - prvi hrvatski državni simbol je križ sv. Petra (onaj "sotonistički" :D).

P.S. Sad se trebam udobno smjestiti i pričekati da me Rvatine razvale.

nedafeus
12.09.2011., 16:29
Zna li itko koje boje (crvene ili bijele) službeno treba biti ona površina između krune i šahovnice (stvarno ne znam kako da to nazovem. :D)?

zmayo
12.09.2011., 22:20
inače, to je praznina između krune i šahovnice. U pravilu se ta praznina nalazi u crvenom dijelu zastave.. no nije na svim zastavama takav raspored tj negdje je grb manji i onda se ta praznina nalazi u bijelom polju.Imaš jednu izvrsnu knjigu o hrvatskom grbu u kojoj je definirano koliko je u kojem omjeru i definirano u detalje - Grb i zastava Republike Hrvatske (http://www.profil.hr/index.php?cmd=show_proizvod&proizvod_id=8096) od Željka Heimera. Čak i na wikipediji koriste njegove definicije za omjer i boje u zastavi i grbu.Odlična knjiga za sve one koji žele malo više tehnički biti potkovani o grbu i zastavi Republike Hrvatske :)

banderas
13.09.2011., 00:19
Valjda kad radis zastavu i grb onda zelis napraviti grb tako da se s njim mogu poistovjetiti svi njegovi građani nacionalnosti te drzave kojoj taj grb pripada, recite mi samo jednu drzavu Europe gdje to nije slucaj sa njihovom zastavom? A ja stvarno, evo iskreno ne znam, s cime se ja pa i ostali hrvati imaju poistovjecivat sa ovim prvom grbom na kruni?

Sjecam se tamo prije pocetka rata, bio sam dijete, da mi je otac u čudu gledao ovu zastavu zbog toga grba na pocetku krune, majke mi nikome nije bilo jasno o cemu se tu radi, a jos kao djeca kad smo isli u osnovnu tijekom 90-ih, ja mislim da od 40 učenika u razredu od 1-8og razreda nije bilo tocno jasno kakvi je to grb i cemu, pa bi se onda pitalo uvijek nastavnicu povijesti da objasni što je razumljivo ali donekle i žalosno samo po sebi.

Evo danas da napravite anketu po hrvatskoj i da pitate prosjecne građane po ulici cega je to grb, smatram da bi vise od 30-40% samo nagađalo o kakvom se grbu radi, a ostatak od 70% bi rekao da je to "najstariji hrvatski grb" ali onim tonom da definitivno nisu sigurni u to.

Pa, npr. mogli bi se poistovjetiti s glavnim gradom Hrvatske, koji već preko 500 godina ima upravo taj polumjesec i zvijezdu na svom grbu.
http://hr.wikipedia.org/wiki/Grb_Zagreba

Neznanje 30-40% ljudi nije opravdanje ni za šta.

Dilecto Filio
03.10.2011., 23:02
dakle, evo ga... grb ludovika anžuvinca sa tri leopardove glave koje predstavljaju kraljevstvo dalmacije i hrvatske. objavljeno u večernjem listu ovog vikenda pod naslov "otkrili sto godina stariji hrvatski grb".

http://img827.imageshack.us/img827/253/03102011107.jpg

doduše, da stariji hrvatski povjesničari bolje govore mađarski, mogli smo ga otkriti i prije jer je na mađarskoj vikipediji vidljiv dosta dugo (http://hu.wikipedia.org/wiki/Gelre) (ili bar engleski (http://en.wikipedia.org/wiki/Louis_I_of_Hungary)). meni je ipak zanimljivija šahovnica u manjim grbovima koja će vjerojatno potaknuti neke špekulacije (iako smatram da se s obzirom na pratečeg crnog orla radi o grbu šlezije i moravske).