PDA

View Full Version : Slabosti današnjih motora i kako sve znati o motoru bez da ga probaš

stranice : 1 [2]

supervox
28.10.2012., 21:28
Taman za biturbo :ne zna:

Misliš twin-turbo...??? :kava:

hasnfefer
28.10.2012., 21:32
Kad si prije vidio :rolleyes: Ali može i bi varijanta.

CDRW
28.10.2012., 21:54
Mene zanima, ako može netko reći, gdje je greška u mojim informacijama, navodno(negdje sam čitao) da dizel motor ne može funkcionirati sa cilindrima ispod 400 ccm, pa onda imamo smarta i razne 1.3-1,5 4-cilindraše :misli:

Ne, ne, ne, možeš ti napravit dizlo sa 50 ccm po cilindru jedino je takav dizlo jako neučinkovit. Smatra sa da je optimum između snage i efikasnosti na 400-500 ccm po cilindru.

Neno2
28.10.2012., 21:59
1.2 tdi(lupo 3l, a i nova verzija u polu)
0.8cdi(smart) i koliko ima vw 1l, 350ccm?:zubo: doduše, on nije bio turbodizel, i nije serijski

Mene zanima, ako može netko reći, gdje je greška u mojim informacijama, navodno(negdje sam čitao) da dizel motor ne može funkcionirati sa cilindrima ispod 400 ccm, pa onda imamo smarta i razne 1.3-1,5 4-cilindraše :misli:

To s 400 ccm ti je informacija iz vremena predkomornih dizela iako je i tada bilo pokusaja tipa Uno 1,3 i AX 1,4 , a to su bili baš pokušaji

m.k
29.10.2012., 07:14
Koji...??? :confused:

Možda sam napisal krivu oznaku, ...mislio sam na onaj Fiatov 1.3 turbodizelaš multi jet ili tako nešto, ...a isti ide i u Opele 1.3 CDTi valjda je ta oznaka...???

OK, manje litražni turbodizel smo ustanovili da ima KIA , taj 1.1 turbodizelčić, ...jel ima još šta sa manje kubika, ali samo novo i aktualno (de se nebi netko slučajno sjetil onih starih Daihatsu 1.0 tri cilinder td-a)...??? :ne zna:

Ma ima i smart manji dizel - 0,9 ili tako nešto! Ne postoji fiat/opelov, to je fiatov motor!

supervox
29.10.2012., 09:31
Ma ima i smart manji dizel - 0,9 ili tako nešto! Ne postoji fiat/opelov, to je fiatov motor!

Da, znam za taj Smartov, tri cilindra turbodizelčić, ...mislim da je rad Mercedesovih stručnjaka, ali nisam siguran, ...a ovaj 1.3 multi jet turbo dizel je Fiatov, to znam, ...ali sam htio reći da se ugrađuje i u neke Opele, samo pod drugom oznakom...!!! :mig:

gogo111
29.10.2012., 09:44
fora je da "veličina" volumena mora biti takva da se toplina "centra" komore ne prenosi u značajnoj mjera na stjenke cilindra, glavu i klip. Taj efekt je najuočljiviji na činjenici da veliki motori (kamionski) ne trebaju gijače za paljenje zimi jer je kubikaža tolika da je centar komore dovoljno daleko od stjenik da visoka temperatura koja se kompresijom stvori u "centru" komore, ne uspjeva ohladiti.

manje kubikaže imaju centar bliše, tj stjenke su bliže centru, pa se kompresijom ugirjani zrak pre brzo ohladi. Pa eto potrbe za grijačima.

Poveznica tome, je propagacija valova izgaranja smjese, gubitak topline itd itd, pa kako CDRW veli, optimum je između 400 i 500 ccm po cilindru.

Veće zapremine pak imaju problem homogenosti smjese u cilindru, te mehaniku rada, ne podnose visoke rpm...

ZgSash
29.10.2012., 09:53
tako je
zato sam ja i bio zadovoljan s elasticnoscu 1.6 motora
:)

m.k
29.10.2012., 09:58
Da, znam za taj Smartov, tri cilindra turbodizelčić, ...mislim da je rad Mercedesovih stručnjaka, ali nisam siguran, ...a ovaj 1.3 multi jet turbo dizel je Fiatov, to znam, ...ali sam htio reći da se ugrađuje i u neke Opele, samo pod drugom oznakom...!!! :mig:

Ugrađuje se isim i Fiat grupu i GM modele i u Ka, Swift, Aveo, neka indijska prometala...

Mislim da si up pravu da je ovaj smartov razvio Mercedes.

rocket86
29.10.2012., 10:00
Ne, ne, ne, možeš ti napravit dizlo sa 50 ccm po cilindru jedino je takav dizlo jako neučinkovit. Smatra sa da je optimum između snage i efikasnosti na 400-500 ccm po cilindru.

Aha. Ok, sad je jasnije. Ali opet, ako uzmemo u obzir da je meni prije 10-15 godina vrh literature bio auto klub/blic, koji, iako su imali kvalitetnije info nego ovi sada, i dalje su bili šarlatanski, lako moguće da je njihova greška, jer su naveli izričito da ne može funkcionirati..

To mi je poznato da je optimum za SUI motore od 300-500 ccm/cil. Ispod toga idu rijetki(vw 999ccm/4cil se mogu sjetiti), iznad malo češće(japanski terenci sa 2.5-3.2 4 cil, viper i mnogi ameri, hyundai 2.4, itd)

I wonder
29.10.2012., 14:24
nema ti tu limita osim novčanog.
radi se ono što je isplativo, a mali dizel motor mora biti masivan pa mu je razlika cijene naspram benzinca velika.

pogledaj teškaše. motor od 16 000 ccm sa 6 cilindara.
ili druga krajnost, F1 sa 2400 ccm u 10 cilindara.

hasnfefer
29.10.2012., 14:56
nema ti tu limita osim novčanog.
radi se ono što je isplativo, a mali dizel motor mora biti masivan pa mu je razlika cijene naspram benzinca velika.

pogledaj teškaše. motor od 16 000 ccm sa 6 cilindara.
ili druga krajnost, F1 sa 2400 ccm u 10 cilindara.

8

I wonder
29.10.2012., 15:01
bilo je i 10.

rocket86
29.10.2012., 15:59
bilo je i v12 sa 1500ccm... samo ne znam broji li se to pod f1(ferrari nešto-125)

hasnfefer
29.10.2012., 16:22
Aha, ma mislio sam da misliš na sadašnje motore.

Lesli Eldridž
29.10.2012., 18:06
Onda sam ja vjerovatno pogrešno zapamtio, ili je negdje krivo zapisano(ako sam čitao, čitao sam davno u domaćim časopisima)To ti je za benzince optimalno 300-400 ccm odnosno 350 ccm. Bilo davno u autoblicu još tamo neke 1996 u septembru, kada su pisali o Mitsubishiju i onim njihovim GDI govnima...

MaliZeleni10
29.10.2012., 18:55
bilo je i 10.

Da, ali ne u kubikazi koju si naveo, bar ne u zadnjih 30 godina, da ne idem predaleko u proslost.

V10 su bili 3.5 litre 1989-1994 godine

V10 su bili 3.0 litre 1995-2005 godine

od 2006 godine se voze V8 2.4 litre

2014 dolaze opet novi motori, 1.6 litre V6 turbo.

I wonder
29.10.2012., 19:54
OK, može. krivo sam napisal.
i sa V8 konfiguracijom na 2400 ccm ispada zapremnina 300 ccm po cilindru.
glavno je da nema nekog strogo limita, osim isplativosti.

pinkskin
29.10.2012., 21:53
Možda bi bilo bolje da na male mlince stavljaju kompresore, bolji moment i odaziv na gas na malim okretajima motora.

body halleck
29.10.2012., 22:05
Možda bi bilo bolje da na male mlince stavljaju kompresore, bolji moment i odaziv na gas na malim okretajima motora.

Kompresor zna i skinut dosta snage... Možda ipak bolje "mala" turbina na mlinac za kavu...

CDRW
30.10.2012., 07:01

Misliš kao na onom 1.2 od Nissana koji ide u Micru?

http://www.nissan-global.com/EN/TECHNOLOGY/OVERVIEW/hr12ddr.html

supervox
30.10.2012., 09:44
Kompresor zna i skinut dosta snage... Možda ipak bolje "mala" turbina na mlinac za kavu...

Tako je, kompresor koristi dio momenta (čitaj: nešto konja) jer se pokreće mehanički snagom motora, pa je pogodan samo za snažnije benzince, ...koliko ja znam Mercedes i Jaguar to primjenjuju u više modela...!!! :mig:

CDRW
30.10.2012., 11:13
Nije bolja turbina - na malim motorima je bolji kompresor. Turbina će penalizirat taj mali moto ili na niskim (zašto ju onda mećeš) ili na visokim (ovo je manje zlo), izuzetno je teško ugodit turbinu na mali motor a da radi u cijelom području brojeva okretaja.

Problem kompresora je zanemariv - mali kompresori (M25 od Eatona recimo) na punom protoku gutaju par kW a to čak ni tako malom motoru nije neki teret. Druga su stvar veliki kompresori koji traže par desetaka kW na punom protoku pa je tako motor opterećen svojom nominalnom snagom + 25...35kW za pogon kompresora (te kW motor mora dati ali se ne vide na radilici jer ih prije proguta pogon superchargera). U tom slučaju je turbo bolja opcija.

body halleck
30.10.2012., 12:45
Nije bolja turbina - na malim motorima je bolji kompresor. Turbina će penalizirat taj mali moto ili na niskim (zašto ju onda mećeš) ili na visokim (ovo je manje zlo), izuzetno je teško ugodit turbinu na mali motor a da radi u cijelom području brojeva okretaja.

Problem kompresora je zanemariv - mali kompresori (M25 od Eatona recimo) na punom protoku gutaju par kW a to čak ni tako malom motoru nije neki teret. Druga su stvar veliki kompresori koji traže par desetaka kW na punom protoku pa je tako motor opterećen svojom nominalnom snagom + 25...35kW za pogon kompresora (te kW motor mora dati ali se ne vide na radilici jer ih prije proguta pogon superchargera). U tom slučaju je turbo bolja opcija.

Znam kako Jaguar i Mercedes&Co. koriste kompresore (ne znam koje još osim Eatona i Rootsa koriste) u pravilu na motorima većih kubikaža, a zadnjih godina trend je montirati "malu" turbinu na motore manje kubikaže(1.2 TCe Renault,1.2 TSi VW, 1.2 VTi Pug i to sa 3 cilindra ak se ne varam isto ima turbinu). Zbog čega onda i razvoj ne ide u obrnutom smjeru-cijena, kompleksnost izvedbe, trajnost, dionice u tvornicama koje proizvode klasične turbine, a ne kompresore, nešto sedmo, deseto?

CDRW
30.10.2012., 13:23
Kak ne ide u smjeru jeftinijeg? Pa turbo (mali) je puno jeftinije stavit nego kompresor. Pogledaj samo petljanciju sa remenjem, treba snagu sa radilice nekako dovest, pa onda elektromagnetsku sklopku (il će kompresor stalno drljat) .... a di je još step-up dio za povećanje broja okretaja kompresora u odnosu na radilicu, sva ona skalamerija unutra, vanjski by-pass ventil ....

Za turbo trebamo modifikaciju usisne grane (iako su danas plastične i na turbacima) i intercooler. Gotovo. Sve ostalo (wastegate i blow-by) su danas integrirani unutar kućišta samog turba.

body halleck
30.10.2012., 13:28
Kak ne ide u smjeru jeftinijeg? Pa turbo (mali) je puno jeftinije stavit nego kompresor. Pogledaj samo petljanciju sa remenjem, treba snagu sa radilice nekako dovest, pa onda elektromagnetsku sklopku (il će kompresor stalno drljat) .... a di je još step-up dio za povećanje broja okretaja kompresora u odnosu na radilicu, sva ona skalamerija unutra, vanjski by-pass ventil ....

Za turbo trebamo modifikaciju usisne grane (iako su danas plastične i na turbacima) i intercooler. Gotovo. Sve ostalo (wastegate i blow-by) su danas integrirani unutar kućišta samog turba.

To sam i pretpostavljao, dakle cijena+jednostavnost izvedbe
Krivo sam posložio rečenicu, umjesto upitnika crtica...

ZgSash
30.10.2012., 14:47
a elektricni kompresor i elektronska kontrola puhanja?
uz recimo 24v instalaciju?

CDRW
30.10.2012., 15:28
42V, to bi trebao biti idući standard za "velike" potrošače. Ne znam, treba vidjeti prve komercijalne aplikacije turba sa elektromotorom koji bi trebao poništiti turbo rupu ....

JKD01
30.10.2012., 15:33
Subaru razvija električni turbo

http://www.automotoportal.hr/2012/05/04/novi-subaru-wrx-dobiva-elektricni-turbo/

CDRW
30.10.2012., 15:49
Sumnjam da ga ON razvija - on razvija aplikaciju, turbo je vjerojatno IHI

tommyn
03.11.2012., 19:00
Prijatelji ispratio sam temu od pocetka, ako sam mozda nesto propustio izvinite...

Zasto dizati galamu oko down sizing-a, koliko se ja razumem u tehniku, kvalitet i dugotrajnost proizvoda zavisi od kvaliteta materijala, konstrukcije i izrade a ne velicine, velicina je bitna negde drugde, ali necemo sad o tome... :) Setite se velikih i nekvalitetnih ruskih proizvoda i uporedite sa malim japanskim...

Koliko znam, snagu daje gorivo i odgovarajuca kolicina vazduha za sagorevanje, goriva modernim pumpama ubacimo koliko hocemo, vazduha koliko mozemo a ako treba vise, pa cime nego turbinom. Motor 1.000 ccm moze u cetiri takta usisati bas toliko vazduha, stavimo turbinu sa pritiskom nadpunjenja 1.0 bar i dobijemo motor koji usisa 2.000 ccm vazduha, istina sa nuspojavom, a to je vreme potrebno da se turbina zaleti, opste poznata kao turbo rupa.

Ostaje nam da resimo problem sa trajnoscu takvog motora, prvo ulja su sve kvalitetnija (zabluda - gusce ulje je bolje), filter ulja, konstrukcija, dimenzionisanje lezajeva i same radilice, itd itd...

Poceli smo od KIA/Hyndai dizel motora od 1.6 l. Menjac je cudo, secam se probam svojevremo Tipo 1.6 nista narocito, probam 1.1 ?!?! Ide bolje ?!?! Dobra izolacija, kratke brzine i rezultat drugaciji. Skoro sam Stila 1.2 6b zamenio za 1.6 5b, bio zadovoljniji prvim, jeste da ga treba poterati ali motor tisi, bez hidraulicnih podizaca, ne cuje se a vrti samo tako... Na 1.6, brzine duze, nije za grad sa uzanim ulicama, nema gde da se rastrci... Mozda vam je probna voznja bas tako izgledala... Dobar primer je voznja motora u grupi, ne odgovara svakoj masini svaka brzina, jednoj lezi pravac, drugoj krivine, trecoj uzbrdica...

Sada vozim auto sa Peugeot 1.6 90ks motorom, oseti se rupa, navikne se covek, kazne za prekoracenje brzine su velike, vise volim veci obrtni moment nego vise KS...

Protivnik sam chip tuning-a, neko rece gore, dobijes nesto malo okretnog na ustrb ekologije a vise ks retko iskoristis a trajnost motora, hm... Mislim da na sav napredak tehnologije, ne mogu ici svi proizvedeni motori iz jedne fabrike u prvu klasu pa mislim zato da slabiji primerci i imaju naprimer 90 ks, sledeci 110 a oni crveni 130... Nasvirati onaj 90 na 130, hm... Naravno uvek postoji neka mala granica koja se moze dobiti, kao na primer u over clock-u procesora...

cc18
03.11.2012., 21:14
A gdje je profit ako imamo 1000 ccm motor a ne 2000, ako je potrošnja ista, cijena ista ako ne i veća, i puno više dijelova koji se kvare? Samo da će u testovima pisat kako je dobar ta 1,0 turbak jer je praktićno isti za vozit ko 1,6 ili 1,8, pa zašto ne onda stari dobri 1,6 koji sigurno može napravit 500,000 u svakom smeću. Downsizing je dobar, ali za 200-400 ccm, a ne na pola ccm.

hasnfefer
03.11.2012., 21:39
A gdje je profit ako imamo 1000 ccm motor a ne 2000, ako je potrošnja ista, cijena ista ako ne i veća, i puno više dijelova koji se kvare? Samo da će u testovima pisat kako je dobar ta 1,0 turbak jer je praktićno isti za vozit ko 1,6 ili 1,8, pa zašto ne onda stari dobri 1,6 koji sigurno može napravit 500,000 u svakom smeću. Downsizing je dobar, ali za 200-400 ccm, a ne na pola ccm.

Vlasnik kompanije ima profit. Kvaka je u tome da se motori tako podese, skupa sa garantnim rokovima, da moraš dolaziti u ovlašteni servis na održavanje. Profit ima proizvođač, ti imaš troškove. To je kod svakog proizvoda, ali kod automobila je više izraženo, samo što se u ovom slučaju na listi dijelova dodaje još turbina, nešto cijevi, malo više ulja, skupog dakako, i sijaset raznih senzora lambda prva, druga, maf, map, fap :D itd.

tommyn
03.11.2012., 23:08
Ja mislim da su svojevremeno motori imali projektovani vek na 240.000 km... Da li ste ispratili novi motor Reault-a, koliko, 800.000 km ili ?

nasumfan
04.11.2012., 01:04
downsizing je najobičnije oružje u borbi za naš novac.
više ga nećemo davati benzinskim pumpama nego servisima, ali cifra je ista.
obećaju ti manji trošak na gorivu, a poslije naprave sačekušu na servisu.
kako god okreneš, dupe je pozadi.

da je meni imat npr. vw pola tdi od 105 konja. to je zelenije od svih ovih maglovitih teorija koje nam prodaju.

supervox
04.11.2012., 09:32
downsizing je najobičnije oružje u borbi za naš novac.
više ga nećemo davati benzinskim pumpama nego servisima, ali cifra je ista.
obećaju ti manji trošak na gorivu, a poslije naprave sačekušu na servisu.
kako god okreneš, dupe je pozadi.

Tako je...!!!

Bravo, ...konačno jedan hrabar (ili hrabra) da to ovdje javno kaže, gdje sve vrvi od raznih auto-brend endorsera, trgovaca automobila i auto-novinarskih plaćenika koji lažu ovaj napaćeni narod...!!! :D

Zna se koji su konstrukcijski najbolji omjeri za motore, ...kubni od 500 ccm po cilindru, odnosno za 4 cilindra 2.0, ...za 6 cilindara 3.0 i za V8 4.0, ...ovo sve drugo je bez veze...!!! :mig:

luka_2910
04.11.2012., 09:40
Ja bi samo naveo jednu cinjenicu.
Nije da se hvalim, ali Honda Accord 1991god. 2.0 atmosferan 81kw, einspritz.

Auto ima 450 000km, nikad problema, samo servis, ulje, gorivo...
Nepoderiv motor. Jedan od najboljih kojih sam ikad vozio.

Takoder imam doma i novi Accord 2009god, ali sumnjam da ce izdrazat ko stari...

hasnfefer
04.11.2012., 10:04
Da, ali 2.0 a samo 110 ks. Nije ni čudo.

Gazda
04.11.2012., 10:34
Tako je...!!!

Bravo, ...konačno jedan hrabar (ili hrabra) da to ovdje javno kaže, gdje sve vrvi od raznih auto-brend endorsera, trgovaca automobila i auto-novinarskih plaćenika koji lažu ovaj napaćeni narod...!!! :D

Zna se koji su konstrukcijski najbolji omjeri za motore, ...kubni od 500 ccm po cilindru, odnosno za 4 cilindra 2.0, ...za 6 cilindara 3.0 i za V8 4.0, ...ovo sve drugo je bez veze...!!! :mig:

Pa da, jasno se zna. Ovo što se sad radi je obična masonska urota. Predlažem da pokreneš vlastitu tvornicu automobila, bez sumnje će se tvoji automobili koji će trajati 500.000 km dobro prodavati.

supervox
04.11.2012., 12:27
Da, ali 2.0 a samo 110 ks. Nije ni čudo.

Ma nego kaj, nije sve u konjima, ...ionak te deru na osiguranju i onom retardiranom porezu na CMV prema snazi motora...!!! :kava:

Bolje manje konja, ...mislim birokracija nas tjera na to nažalost, :rolleyes: ...'ko ne bi guštao u V8 benzincu ili rednom šestaku, ...ali to smo si mogli mi 40+ priuštiti u prošlom stoljeću, ...jadni naši klinci, samo budu zujali 'ko u holivudskim filmovima budućnosti u nekim uniformiranim zujalicama od točke A do točke B, ...a ne k'o mi "stare kante" koji kao ja malo prije u nedjelju prije ručka iz čistog gušta đir do benzinske samo da prekontroliram tlak u gumama :cerek: ...!!!

Beco
04.11.2012., 19:09
Tako je...!!!

Daj ohladi se malo.
Pričaš da bi kupio Škodu 1.6 TDI a sereš po downzisingu.
A zna se da je dizel motor dobar samo ako ima 3000 kubika i 60 konja.
Kao nekad jel....
Još se sjećam debila koji su se trgali da seru po dizelima manjim od 2000 kubika, kao to će se raspadat za 30000 km.
Sad kad je skoro industrijski standard 1.6 i 1.4 dizel za kompaktne aute nitko ne kenja da je taj downsizing loš nego to smatraju pod normalno.

Isti ti danas kenjaju po downsizingu benzinskih motora bez ijednog razloga i što je najvažnije bez da su uopće vozili takav motor.

supervox
04.11.2012., 19:47
Daj ohladi se malo.

Pa kad nemaš kaj pametnije novo kupit' u tom cijenovnom rangu, a da ima sve opcije koje bih ja htio i do koje love bih eventualno mogao ići, ...kužiš...???

Gledam si polako slijedeći "best buy" za sebe, ...daleko od toga da imam para onda bih išao na ono što srce želi, makar plaćao i enormne eko namete itd., ...samo se o tome radi, ...ja i dalje mislim isto o dizelima sa eur5 normama i downsizingu, ...ali šta kupit novo...??? :rolleyes: :ne zna:

Sve je u lovi, nažalost...!!! :(

cc18
04.11.2012., 20:09
Daj ohladi se malo.
A zna se da je dizel motor dobar samo ako ima 3000 kubika i 60 konja.
Kao nekad jel....
Još se sjećam debila koji su se trgali da seru po dizelima manjim od 2000 kubika, kao to će se raspadat za 30000 km.
Sad kad je skoro industrijski standard 1.6 i 1.4 dizel za kompaktne aute nitko ne kenja da je taj downsizing loš nego to smatraju pod normalno.

Isti ti danas kenjaju po downsizingu benzinskih motora bez ijednog razloga i što je najvažnije bez da su uopće vozili takav motor.

Da, ali koliko realno potroši manje 1,4 dizel od 2,0? Ako bi bio 2,0 bez turbine, kao je kod benzinca, nitko nebi htio 1,4.

moril
04.11.2012., 20:14
1.4 dizel daleko lakše ispunjava rigorozne eko norme i u tome je cijela poanta.

Mislim da je i inžinjerima muka kad moraju napraviti motor koji če poletno pokretati limuzinu srednje klase, a ograničeni su eko normama

El Mariachi
04.11.2012., 20:24
Jedna od dobrih stvari u vezi toga ako se preselim u USA, bice to sto cu napokon staviti ruke na nekog dobrog sestaka :D

Vec vidim siri izbor: Charger, Challenger , Mustang i Camaro .... :D

cc18
04.11.2012., 20:52
1.4 dizel daleko lakše ispunjava rigorozne eko norme i u tome je cijela poanta.

Mislim da je i inžinjerima muka kad moraju napraviti motor koji če poletno pokretati limuzinu srednje klase, a ograničeni su eko normama

Da, ali samo kada oni ovo testiraju. U stvarnosti troši isto i isto zagađuje. I start/stop sustav smanji normnu potrošnjo za 2 dcl, ali šta to meni znaći ako se ne vozim po gradu, isto mi troši, ali platim više ili manje poreza ako imam ovo ili nemam. Sve je to glupo.

body halleck
04.11.2012., 21:29
Da, ali samo kada oni ovo testiraju. U stvarnosti troši isto i isto zagađuje. I start/stop sustav smanji normnu potrošnjo za 2 dcl, ali šta to meni znaći ako se ne vozim po gradu, isto mi troši, ali platim više ili manje poreza ako imam ovo ili nemam. Sve je to glupo.

Čitam neki dan AutoMotorSport nekakav test astre 1.7 CDTI- start-stop sustav se isplaćuje za tričavih cca 45tkm. A koliko vozila sa start-stop sustavom je prešlo +300tkm kako bi se mogla upratit kakva statistika o potencijalnim kvarovima i troškovima održavanja navedenog sustava...

Valentino-
04.11.2012., 22:32
al to više nema granice, sad jaguar izbacuje u serijsku proizvodnju auto sa 1.6 benzincem i 500 konja.
Pa kod tog motora neće bit redovnih servisa nego samo redovnih generalki najkasnije na 10 000km.

rocket86
04.11.2012., 22:50
Možeš ti to elaborirati malo? Jer moj info je da je najjači serijski auto sa specifičnom snagom od 256 ks/l, ovo o čemu ti govoriš je iznad 300. Da nije KOMBINACIJA pogona snage 500ks? Koji auto uopće?

Valentino-
04.11.2012., 22:56
jaguar c-x75 507 konja točnije.

rocket86
04.11.2012., 23:16
http://www.jaguar-cx75.com/jaguar-cx75-specifications

Ili mi ne mislimo na isti auto, ili debelo nisi u pravu... 4 elektromotora snage 145 kw(dakle, 580kW, odnosno 789ks(ks sam računao, a ne prepisao, zato razlika), i dva range extendera(plinske turbine) od po 70kw:misli:

frANZi50
05.11.2012., 00:07

U stvarnosti neki 1.4 motor u odnosu na 2.0 troši i 2l manje.

yedwy
05.11.2012., 05:23

Ili mi ne mislimo na isti auto, ili debelo nisi u pravu... 4 elektromotora snage 145 kw(dakle, 580kW, odnosno 789ks(ks sam računao, a ne prepisao, zato razlika), i dva range extendera(plinske turbine) od po 70kw:misli:

Ma to je jaguar na njihove koncepte se nerteba niti obazirati...

cc18
05.11.2012., 06:12
U stvarnosti neki 1.4 motor u odnosu na 2.0 troši i 2l manje.

A koji to? 2,0 od nekih 110 konja može u passatu trošit manje od 6 u prosjeku, a sad mi ti pokaži jedan 1,4 od bar 100 konja koji može micat passata i da troši 4 litre?
A i ako uzmemo sdi od 75,85 ili koliko već konja, koji 1,4 troši litru ili dvije manje u golf klasi?

Spameripo
05.11.2012., 08:58

http://www.dnevno.hr/automoto/novosti/jaguar_cx75_uz_mali_16litreni_motor_razvijati_ce_p reko_500_ks/876744.html

rocket86
05.11.2012., 10:48
Meni ovaj tekst zvuči kao da je pisan izvorno na engleskom, te da ga je prevodio netko tko se inače bavi botanikom ili zidarstvom.

Motor razvija 507 ks pomoću turbine, kompresora i elektromotora.

Elektromotori se nalaze na prednjoj i zadnjoj osovini, ali benzinski motor omogućuje Vmax od 322km/h. E sad se postavlja pitanje, služi li elektromotor tu za ukras, te na koji način elektromotor povećava snagu benz. motoru? Također, nije navedeno je li benzinac pogonski motor, ili range extender.

Pitanje je više možda za topic:"ima li pitanja", ali kad već pričamo o tome, nekoliko pitanja. Ako sam dobro shvatio, kod auta pogonjenih elektromotorom, a koji koriste benzinski motor isključivo za povećanje autonomije(range extender), smatraju se elektroautima? Da li taj motor mora zadovoljiti neke norme? Jer u većini slučajeva, ako se ne varam, test ciklus se može izvesti da se ne javi potreba za pokretanjem tog motora, pa si mislim, koja je svrha:zubo:

hasnfefer
05.11.2012., 18:06
Meni ovaj tekst zvuči kao da je pisan izvorno na engleskom, te da ga je prevodio netko tko se inače bavi botanikom ili zidarstvom.

Googleov translator :D

:ne zna: Skupa igračka.

rocket86
05.11.2012., 19:34
Pa ja sam pomoću G.T. prevodio pola materijala za diplomski, al sam znao o čemu pišem, i nije bilo ovakvih problema :D

hasnfefer
05.11.2012., 20:28
U tome i je kvaka, ti si znao o čemu pišeš, ali onaj očto nije imao blage veze :ne zna:

hkolar
11.11.2012., 11:41
Evo čitam u novom broju AUTOREVIJE, dr.Marušića, o motoru 1.2 TCe-115 ks Energy (turbo benzinac) u Meganu.kažu da troši (dokazano) 25 % manje benzina od permomansama usporedivog 1.6 16V-110ks. Novi motor je skuplji za 1200 EUR-a od tog benzinca. Dojmljivo je da je okretni moment na 190 Nm pri 2000 ok/min,a max snaga na 4500 i puno elastičniji. Gledam 1.6 GDI od KIJE-135ks, na visokih 4750 ok/min okretni moment, a iznosi 154 Nm. Zar je moguće da je toliki utjecaj TURBA na smanjivanje okretnog momenta,a samim time i snižene potrošnje.Inače u KIJI je nadoplata za GDI motor 8000 kn.
da li će prema tome obični -atmosferski benzinci nestati?

El Mariachi
11.11.2012., 11:50
Mogli bi nestati u nizim klasama, ali u visokoj klasi i nekim luksuznim vozilima ce sigurno ostati par atmosferaca u ponudi. Njima svakako niza potrosnja ne igra ogromnu ulogu, a smatram da je ipak veliki broj kupaca koji ne bi prihvatili turbo prije recimo, klasicnog atmosferca v6 ili v8 ispod haube.

hkolar
11.11.2012., 12:02
Mogli bi nestati u nizim klasama, ali u visokoj klasi i nekim luksuznim vozilima ce sigurno ostati par atmosferaca u ponudi. Njima svakako niza potrosnja ne igra ogromnu ulogu, a smatram da je ipak veliki broj kupaca koji ne bi prihvatili turbo prije recimo, klasicnog atmosferca v6 ili v8 ispod haube.

Ima smisla!
jel mi može netko potvrditi da li je CEED 1.6 GDI tehnički zastario motor jer nema turba i nema perfomanse-niski okretni moment kao novi TSI/TCE motori? zanima me to jer mi je 1.6 CRDI-110 ks preskup, pa razmišljam o tom "hvaljenom" 1.6 GDI.

El Mariachi
11.11.2012., 12:59
Za ovaj GDI kod Kie nisam siguran kakav je....ne bih bash rekao da su turbobenzinci toliko napredniji (mozda jer ih bash i ne volim iako imam jednog) . Uglavnom ako me sjecanje dobro sluzi Mitsubishijevi GDI motori su bili jako hvaljeni i dosta se govorilo o njima prije nekih 10 godina sto jeste davno proslo vrijeme za takvu vrstu industrije ali s druge strane cini mi se da su se ti motori pokazali ako jako pouzdani i trajni a uz to i potrosnja je bila nekih 20% niza nego kod ostalih motora tog perioda.

Konkretno se sjecam hard testa Mitsubishi Space Star mini monovolumena ciji se motor pokazao bez mana, pruzao je dobre performanse a potrosnja je u praksi bila 2 litra niza nego kod konkurnecije.
GDI je inace oznaka za direktno ubrizgavanje goriva, i ako se ne varam ekvivalent je recimo FSI motorima (koji su ipak rastrosni?)

Uglavnom GDI iz Ceeda bi sigurno trebao da trosi manje goriva nego dosadasnji motor, i pruzi malo bolje performanse, e sada zavisno od ocekivanja kupca, taj motor moze biti i dobar i los izbor.

I wonder
11.11.2012., 14:06
Evo čitam u novom broju AUTOREVIJE, dr.Marušića, o motoru 1.2 TCe-115 ks Energy (turbo benzinac) u Meganu.kažu da troši (dokazano) 25 % manje benzina od permomansama usporedivog 1.6 16V-110ks. Novi motor je skuplji za 1200 EUR-a od tog benzinca. Dojmljivo je da je okretni moment na 190 Nm pri 2000 ok/min,a max snaga na 4500 i puno elastičniji. Gledam 1.6 GDI od KIJE-135ks, na visokih 4750 ok/min okretni moment, a iznosi 154 Nm. Zar je moguće da je toliki utjecaj TURBA na smanjivanje okretnog momenta,a samim time i snižene potrošnje.Inače u KIJI je nadoplata za GDI motor 8000 kn.
da li će prema tome obični -atmosferski benzinci nestati?
pa moment je ono što ti treba i što osjećaš.
eno ti zadnji atmo dizel, vw-ov 2,0 SDI koji sad ima 72 KS. naspram njega, stari 1,9 TDI od samo 18 KS više se osjeća kao da leti.

i u renaultu su mogli staviti veću turbinu na taj 1,2 TCE pa bi max moment bio u višim okretajima i snaga bi bila veća.
GDI od kije ne nudi u vožnji nikave osjetne prednosti za prosječnog vozača.
Za ovaj GDI kod Kie nisam siguran kakav je....ne bih bash rekao da su turbobenzinci toliko napredniji (mozda jer ih bash i ne volim iako imam jednog) . Uglavnom ako me sjecanje dobro sluzi Mitsubishijevi GDI motori su bili jako hvaljeni i dosta se govorilo o njima prije nekih 10 godina sto jeste davno proslo vrijeme za takvu vrstu industrije ali s druge strane cini mi se da su se ti motori pokazali ako jako pouzdani i trajni a uz to i potrosnja je bila nekih 20% niza nego kod ostalih motora tog perioda.

Konkretno se sjecam hard testa Mitsubishi Space Star mini monovolumena ciji se motor pokazao bez mana, pruzao je dobre performanse a potrosnja je u praksi bila 2 litra niza nego kod konkurnecije.
GDI je inace oznaka za direktno ubrizgavanje goriva, i ako se ne varam ekvivalent je recimo FSI motorima (koji su ipak rastrosni?)

Uglavnom GDI iz Ceeda bi sigurno trebao da trosi manje goriva nego dosadasnji motor, i pruzi malo bolje performanse, e sada zavisno od ocekivanja kupca, taj motor moze biti i dobar i los izbor.
to je možda bilo dok su bili novi.
sa godinama korištenja su mitsuovi motori počeli pokazivati nedostatke, toliko da su odustali od tih motora u ponudi. sad ih više nema, ne mogu se naručiti, jel tako?
sigurno ne zato jer su bili jaki, štedljivi i pouzdani.

El Mariachi
11.11.2012., 14:29
Pa vrijeme ih je pregazilo kao i vecinu ostalih tehnologija iz tog perioda....

Ja se samo sjecam velike buke oko GDI motora u pozitivnom smislu, ali kao sto si i rekao, to je bilo dok su motori jos uvijek bili novi na trzistu, sta je poslije bilo :ne zna:

Vjerovatno se u praksi, nakon duze vremena i nisu bash pokazali, kao sto i sam kazes.

Nije sad da sirim negativnu energiju, ali ne bih previshe vjere ulagao niti u ove nove, male turbobenzince. Ocekujem mnogo vecu potrosnju od deklarirane, a i kraci vijek trajanja ili skupe popravke nakon garancije (pa i u okviru garancije ali koga briga). Ne kazem da nece valjati u potpunosti, ali su na neki nacin marketinski trik, jer svako racuna da ce moci uzivati u 115 ks a trositi 5-6 litara (1.2 tce). Ja iz iskustva znam da turbak moze trositi umjereno uz laganu voznju, ali cim se malo forsira potrosnja raste nevjerovatno brzo, i tacno pokriva razliku od ustede. Tako da u osnovi, turbaci ce pruziti bolje performanse uz nula ustede na gorivu, barem za one koji kombinuju laganu i zestoko voznju sa vremena na vrijeme. Za gradske puzeve-situacija je ipak pozitivna:kava:

Usput pitanje za I wonder, posto se ipak dosta razumijes u automobile...

Koliko je u praksi efikasan sistem sa gasenjem cilindara kada govorimo o potrosnji? Zanima me recimo na Dodge Challengeru (moguca skora kupovina), koji dolazi sa 3.6 v6 motorim i 5.7 v8 (vise naginjem ovom drugom ako finansije dopuste). Na v6 gasi 2 a na v8 4 cilindra ako sam dobro shvatio, i taj ''eko'' mod se pali od laganog krstarenja gradom ili otvorenom cestom. Moze donijeti znacajnu ustedu ili samo reklamni trik?

MaliZeleni10
11.11.2012., 14:44
I Mercedes je imao tu opciju gasenja 4 (od 8) cilindara na nekom motoru ali mislim da su od toga odustali (ne sjecam se tocno) tako da vjerojatno nije donijela ocekivane rezultate.

Ako kupis Dodgea, ugradi mu plin i ne treba ti iskljucivanje cilindara.

I obavezno V8, kakav crni V6.

El Mariachi
11.11.2012., 14:57
I Mercedes je imao tu opciju gasenja 4 (od 8) cilindara na nekom motoru ali mislim da su od toga odustali (ne sjecam se tocno) tako da vjerojatno nije donijela ocekivane rezultate.

Ako kupis Dodgea, ugradi mu plin i ne treba ti iskljucivanje cilindara.

I obavezno V8, kakav crni V6.

Ma ne bih bash plin, jer ne znam ni da li ga koriste u USA, a i opet je u odnosu na platu gorivo tamo pristupacnije. Ne bih svakako ni da imam onaj stiker da idem na plin, sramota bi me bila u takvom automobilu...:rofl:

Ah dvoumim se izmedju Mustanga ili Challengera, ali kako vidim Challengeru se blizi kraj proizvodnje 2014 (vjerovatno) tako da bih prije njega. Uglavnom nisam jos niti otisao u USA tako da ne znam sta da ocekujem od tih automobila, narocito jer nikada nisam vozio zadnji pogon u kombinaciji sa minimalno 305 ks koliko ima 3.6 v6. Mada i ja mislim da bi pravi izbor bio 5.7 v8 sa rucnim mjenjacem, jedino jos nisam siguran koliko koristi imam od te tehnologije gasnjea cilindara u praksi....

I wonder
11.11.2012., 14:58
Pa vrijeme ih je pregazilo kao i vecinu ostalih tehnologija iz tog perioda....

Ja se samo sjecam velike buke oko GDI motora u pozitivnom smislu, ali kao sto si i rekao, to je bilo dok su motori jos uvijek bili novi na trzistu, sta je poslije bilo :ne zna:

Vjerovatno se u praksi, nakon duze vremena i nisu bash pokazali, kao sto i sam kazes.

Nije sad da sirim negativnu energiju, ali ne bih previshe vjere ulagao niti u ove nove, male turbobenzince. Ocekujem mnogo vecu potrosnju od deklarirane, a i kraci vijek trajanja ili skupe popravke nakon garancije (pa i u okviru garancije ali koga briga). Ne kazem da nece valjati u potpunosti, ali su na neki nacin marketinski trik, jer svako racuna da ce moci uzivati u 115 ks a trositi 5-6 litara (1.2 tce). Ja iz iskustva znam da turbak moze trositi umjereno uz laganu voznju, ali cim se malo forsira potrosnja raste nevjerovatno brzo, i tacno pokriva razliku od ustede. Tako da u osnovi, turbaci ce pruziti bolje performanse uz nula ustede na gorivu, barem za one koji kombinuju laganu i zestoko voznju sa vremena na vrijeme. Za gradske puzeve-situacija je ipak pozitivna:kava:

unazad 5 godina skoro da nije bilo benzinca sa direktnim ubrizgavanjem.
onda su počeli, ali to su nove tehnologije i materijali. od onih starih su skoro svi odustali.
Usput pitanje za I wonder, posto se ipak dosta razumijes u automobile...

Koliko je u praksi efikasan sistem sa gasenjem cilindara kada govorimo o potrosnji? Zanima me recimo na Dodge Challengeru (moguca skora kupovina), koji dolazi sa 3.6 v6 motorim i 5.7 v8 (vise naginjem ovom drugom ako finansije dopuste). Na v6 gasi 2 a na v8 4 cilindra ako sam dobro shvatio, i taj ''eko'' mod se pali od laganog krstarenja gradom ili otvorenom cestom. Moze donijeti znacajnu ustedu ili samo reklamni trik?
nisam nikad vozil takav auto, mogu samo reći da nisam čuo žalopojke zbog te tehnologije.
svi današnji motori bez problema isključuju ubrizgavanje u kočenju motorom, ne vidim zašto bi ista stvar bila loša u drugim uvjetima.

čak je northstar V8 motor reklamiran da može bez problema voziti do bilo kojeg servisa (smanjenim brzinama) a bez kapi antifriza u sebi. isto bi se isključila 4 cilindra i protok zraka kroz njih je dovoljan da drži motor ispod kritične temperature.
i budući da se koristi samo u kruzanju, nećeš ni osjetiti da je sistem aktivan, možda samo mali zaostatak kod naglog dodavanja gasa.

WXW
11.11.2012., 15:15
Neki auti su već 2003-2004 imali direktno ubrizgavanje benzina. :mig:
Tek pred nekoliko godina su počeli skoro svi to raditi.

I wonder
11.11.2012., 15:19
ma još tamo polovicomm90-tih je mitsubishi prvi izbacio moderno direktno ubrizgavanje.
ostali su slijedili, a kod nas je bilo za kupiti renaulte sa IDE motorima, svi zajedno su umrli za par godina. ništa od obećanog nisu davali.

hkolar
11.11.2012., 16:11
ma još tamo polovicomm90-tih je mitsubishi prvi izbacio moderno direktno ubrizgavanje.
ostali su slijedili, a kod nas je bilo za kupiti renaulte sa IDE motorima, svi zajedno su umrli za par godina. ništa od obećanog nisu davali.

Što je onda s ovim "novim" KIJIM/Hyundaijevim motorom 1.6 GDI-135ks? Pišu da je novije razvijen, a ugrađuje se i u ix35, sportage, ceeda ,i30 . Negdje sam pročitao da je među 10 najboljih motora u SAD,jel to točno? prema specifikacijama, troši samo 0,8 litara manje od običnog 1.4 . Da li će u taj motor ugrađivati turbo,pa da bude moment na nižim okretajima?

Ili je to samo marketinški trik, da bude "kao sportski motor" u ponudi?

I wonder
11.11.2012., 16:18
neznam za njega.
znam da GDI bez turba- isti kurac kao i atmo benzinac. meni je ta koncepcija motora najbolja opcija ali kad ima više kubika. barem 2 litre, i to je onda motor.
ove sve kerefeke zaboravi. probaj voziti i vjerujem da nema šanse da osjetiš razliku između njega i običnog 1,6, samo možda GDI u nekim uvjetima manje troši.

naravno da će ga gurat u sve modele koje imaju jer su ga proizveli, pa ga i nastoje prodati.
o tome da li je među 10 najboljih, neznam.
turbo na njega? sumnjam. da su htjeli, već bi ga ugradili jer bi bio projektiran da primi turbo (DOBAR turbo motor se dosta razlikuje od jednakog atmo mootra).

rocket86
11.11.2012., 17:15

GDI/IDE(za JTS ne znam) su bili DI prve generacije, koji su radili na principu lokalno pravilne do bogate smjese, a periferno siromašne. Mane su bile što u praksi nije nudio skoro ništa od obećanog, niti ekonomski, niti u performansama. Konkurirao je turbodizelima samo u cijeni :D

FSI i druga generacija(pa i treća) rade na principu pravilne smjese, ali fino raspršene, kako bi se što bolje ohladio zrak u cilindru i što bolje rasporedila smjesa u cilindru. Da nekog ne buni, prvi se pojavio u 1.6 verziji sa 110 ks u golfu IV i audiju a2.

hasnfefer
11.11.2012., 18:32
Ima smisla!
jel mi može netko potvrditi da li je CEED 1.6 GDI tehnički zastario motor jer nema turba i nema perfomanse-niski okretni moment kao novi TSI/TCE motori? zanima me to jer mi je 1.6 CRDI-110 ks preskup, pa razmišljam o tom "hvaljenom" 1.6 GDI.

OK, cijelo vrijeme krivo govoriš. GDI ima niži okretni moment, a i to momenta što ima je smješteno na visokim okretajima, dok ovi novi turbo benzinci imaju visoki okretni moment na niskim okretajima.

rocket86
11.11.2012., 18:48
Ma krivo se izrazio, jasno je što misli. Trebalo je napisat da je okretni moment nisko, a ne nizak :D

FED
11.11.2012., 18:59
GDI/IDE(za JTS ne znam) su bili DI prve generacije, koji su radili na principu lokalno pravilne do bogate smjese, a periferno siromašne. Mane su bile što u praksi nije nudio skoro ništa od obećanog, niti ekonomski, niti u performansama. Konkurirao je turbodizelima samo u cijeni :D

FSI i druga generacija(pa i treća) rade na principu pravilne smjese, ali fino raspršene, kako bi se što bolje ohladio zrak u cilindru i što bolje rasporedila smjesa u cilindru. Da nekog ne buni, prvi se pojavio u 1.6 verziji sa 110 ks u golfu IV i audiju a2.
Odustao sam prije par godina proučavati sve tipove direkt ubrizg, pa me zanima samo još jednom da ne kopam da li je VW-ov (T)FSi, dakle, uistinu koncipiran na homogenoj stehiometrijskoj smjesi?
Sjećam se Alfe, Mitshu-a i sl. sa ikebanama smjesa sa 40:1 i 25:1 i sl, pa kao neko garantirano vrtloženje koje će u zoni svjećice dati optimalnu smjesu za zapaljenje, prema rubovima ide sve rijeđa smjesa itd. To mi se činilo kao naučna fantastika, puno truda, sumnjivi efekti i sl...

WXW
11.11.2012., 19:06
U cilindar se povuče samo zrak, prilikom stvaranja kompresije se ubrizgava benzin i onda sviječica pali. Radi na principu dizela, jedina razlika je što je kod dizela zrak več komprimiran kada se ubrizgava dizel i onda se samo zapali.
Kod benzinca sviječica pali komprimiranu smjesu.
Ipak, benzin više troši jer dizel radi sa viškom zraka, benzinac ne. Svejedno benzinci na odnosu pred 10 god. dosta manje troše, upravo zbog direktnog ubrizgavanja goriva.

Omjer smjese je teško reči, ovisi o motoru, koliko daješ gas i na koliko okretaja voziš.
Uglavnom, procesor izračunava točnu količinu goriva i prema tome otvara dizne i pomakuje vrijeme paljenja.

CDRW
12.11.2012., 01:36
Odustao sam prije par godina proučavati sve tipove direkt ubrizg, pa me zanima samo još jednom da ne kopam da li je VW-ov (T)FSi, dakle, uistinu koncipiran na homogenoj stehiometrijskoj smjesi?
Sjećam se Alfe, Mitshu-a i sl. sa ikebanama smjesa sa 40:1 i 25:1 i sl, pa kao neko garantirano vrtloženje koje će u zoni svjećice dati optimalnu smjesu za zapaljenje, prema rubovima ide sve rijeđa smjesa itd. To mi se činilo kao naučna fantastika, puno truda, sumnjivi efekti i sl...

Nije. Čak niti JTS kod kojejeg ovo slovo S znači Stehiometric nije u SVIM režimima Stehio. Na leru SVI GDI/IDE/JTS/TFSI rade sa siromašnom smjesom koja je samo oko svječice bogata - dokaz? SVI imaju žljeb na klipu koji usmjerava mlaz goriva prema svječici - kad rade u stehio režimu taj utor ne znači apsolutno ništa jer ubrizgavanje počinje čim se4 otvori usisni ventil a tada klip ide prema DOLE.

Konkretno TFSI radi u tri režima. Siromašni, siromašni sa parcijalnim ubrizgavanjem i stehio. U siromašnom modu gorivo se ubrizga kad je klip jako blizu GMT. Prazni hod i jako mali tereti
Siromašni sa parc. ubrizgavanjem - jedan dio goriva se ubrizga u normalnom taktu usisa (on hladi smjesu) a ostatak kad je klip kod GMT-a, tako da imaš bogatu smjesu oko svječice koja se SIGURNO pali. Srednja opterećenja
Stehio - kad hoćeš snagu - ubrizgavanje je kao kod narmalnog motora - tijekom cijelog takta usisa. Smjesa je homogena.

Novi 1.8 TFSI kombinira DI i II, ima dva seta injektora - jedni "pljuju" u cilindar a drugi u usisni kanal. Da tek tu vidiš modova rada.
Na istom principu radi i 2.0 iz BRZ/GT86 (blok je Subaru a glava i ubrizgavanje Toyota)

Ako netko pita čemu 2 seta injektora DI/II .... pa ubrizgavanje u usisnu granu ima i prednosti ... jedna je jako dobro mješanje smjese. Daleko bolje nego kod DI jer smjesa mora proći pored usisnog ventila - a tu je vrtloženje najbolje. Pa je i mješanje/isparavanje goriva najbolje.

Neno2
12.11.2012., 08:26
I onda uliješ gorivo na INI i za K im svi njihovi proračuni :503:

Motor se pogubi od mjenjanja mapa ne bi li kompenzirao gorivo :D

FED
12.11.2012., 08:33
Na brzinu sam našao nešto materijala... SSP (http://www.volkspage.net/technik/ssp/ssp/SSP_279.pdf).
Na str. 22 je prikaz rada, a prije toga i opisi. Ono što me inženjerski trajno fascinira je kako, pobogu, uspiju u slojevitom režimu postići garanciju paljenja smjese sa tim forama vrtloženja oko svjećice. Naime, za paljenje i izgaranje je nužna cca. stehio smjesa. Sve što odstupa je problem, bilo da nema dovoljno kisika, bilo da je kod siromašne mjese razmak molekula goriva u okružju zraka predalek. Dakle, ne samo i paljenje, nego i cjelovito izgaranje sa viškom zraka u priči...
Tako da percepcija klasičnog homogenog stehio rada još ide u glavu, ali ovo me uistinu intrigira.
Kao drugo je ova zona rada sa lambda=1,5, a kaže da je u homogenom režimu rada. WTF je to?

CDRW
12.11.2012., 09:12
Rad uz lambda 1,5 je ono što sam ti gore opisao kao siromašni mod rada sa parcijalnim ubrizgavanjem - dakle u taktu usisa se ubrizga malo goriva, daleko manje nego što je potrebno za lambda = 1. Da bi se osiguralo sigurno paljenje smjese ubrizgava se dodatno gorivo kad je klip blizu GMT, to gorivo se kanalom u čelu klipa (vidi stranu 7, sliku 279_010) vodi RAVNO NA SVIJEČICU. Tak oda je oko nje čak bogata smjesa.
A sam znaš da je benzin takav da će se bez problema zapalit ako ga ima viška u odnosu na kisik, dok ako ga ima premalo - pali se daleko teže. Zato i imaš "čok" na autima kad se u cilindre ubacuje daleko previše goriva.

Princip rada je takav da će se bogata smjesa oko svječice vrlo lagano zapalit a onda taj veliki izvor energije (daleko veći od iskre na svječici) pali ostatak smjese koji je na lambda = 1,5 ili čak više.

Taj "parcijalni" mod rada se koristi do srednjih režima vrtnje i srednjeg opterećenja motora (cca do polovice "gasa").

FED
12.11.2012., 09:27
U svakom slučaju inženjerski vrlo zanimljivo. Kasnije ih sustižu sve one silne limitacije za slojevit modus rada, pa mora preći u klasični stehio sa ubrizgavanjem u fazi otvorenosti usisnog ventila, ali ovaj slojeviti dio je kao izmišljen za gradsku vožnju, i lagano kruzanje.

CDRW
12.11.2012., 09:38
On mora u stehio (vraga stehio - bogatu) svako toliko da regenerira svoj DeNOX katalizator. Taj sprema NOx-e i onda kad se napuni onda ih "sprži" viškom HC-a .. pretvori ih u N2, O2 i CO2.
Slično kao DPF ali su ciklusi puno kraći (red veličine par minuta).

hkolar
12.11.2012., 12:18
OK, cijelo vrijeme krivo govoriš. GDI ima niži okretni moment, a i to momenta što ima je smješteno na visokim okretajima, dok ovi novi turbo benzinci imaju visoki okretni moment na niskim okretajima.

Napisao sam da GDI u ceed-u ima niži okretni moment od 1.2 TCE u meganu, a i da je on na visokim okretajima-4750 ! Eto, isto mislimo, zar ne?

Problem jel on što donosi bolje u odnosu na 1.4/100 ks običan benzinac, i da li vrijedi doplate 8000 kn + skuplja registracija???

CDRW
12.11.2012., 13:44
Donosi manju potrošnju. I 35 ks više. I 200 ccm više. Tak da baš nemreš uspoređivat 1.4/100 i 1.6/135

Osim samog momenta (iznosa) trebalo bi vidjet i oblik krivulje - tad bi se nešto više znalo. Evo ti primjer 1.2 16V FIRE - kaže da je maksimalni moment na 4000 o/min .... malo visoko jelte, no onda pogledaš krivulju i imaš što za vidit - na 2500 o/min je 110Nm momenta. A maksimalni je 114 Nm. E to je već druga slika ...

hkolar
12.11.2012., 17:12
Donosi manju potrošnju. I 35 ks više. I 200 ccm više. Tak da baš nemreš uspoređivat 1.4/100 i 1.6/135

Osim samog momenta (iznosa) trebalo bi vidjet i oblik krivulje - tad bi se nešto više znalo. Evo ti primjer 1.2 16V FIRE - kaže da je maksimalni moment na 4000 o/min .... malo visoko jelte, no onda pogledaš krivulju i imaš što za vidit - na 2500 o/min je 110Nm momenta. A maksimalni je 114 Nm. E to je već druga slika ...

Prijatelju,
Ajde nejgde mi iskopaj usporedbe jer mi se čini previše 165 Nm na visokih 4750 o/min. Jel po tebi vrijedi doplata za njega, a ne još više za dizel 1.6/110ks??

I wonder
12.11.2012., 20:08
kak misliš previše?
nemre biti previše momenta nikad, osim ako počneš lomiti zupce u mjenjaču:D

renaultov obični 1,6 benzinac 16V razvija 148 Nm pri 4250 okretaja.
a toyotin dobar stroj 1,6 vvti 160 Nm pri 4400 okretaja, oba bez direktnog ubrizgavanja.
kiinih 164 Nm neće vući skoro ništa bolje od toyotinog 1,6. samo će vući na različitim okretajima, a ako nema podešavanje otvaranja ventila, toyotin motor će biti bolji i pri 3 000 okretaja, i pri 2 000.....skoro svugdje.

zato bi za pravu usporedbu trebalo gledati krivulje momenta kroz okretaje.
mogli su staviti 164 Nm i na 6500 okretaja ali onda bi motor bio baš za trke a u gradu muka kristova za voziti.

hkolar
13.11.2012., 05:09
kak misliš previše?
nemre biti previše momenta nikad, osim ako počneš lomiti zupce u mjenjaču:D

renaultov obični 1,6 benzinac 16V razvija 148 Nm pri 4250 okretaja.
a toyotin dobar stroj 1,6 vvti 160 Nm pri 4400 okretaja, oba bez direktnog ubrizgavanja.
kiinih 164 Nm neće vući skoro ništa bolje od toyotinog 1,6. samo će vući na različitim okretajima, a ako nema podešavanje otvaranja ventila, toyotin motor će biti bolji i pri 3 000 okretaja, i pri 2 000.....skoro svugdje.

zato bi za pravu usporedbu trebalo gledati krivulje momenta kroz okretaje.
mogli su staviti 164 Nm i na 6500 okretaja ali onda bi motor bio baš za trke a u gradu muka kristova za voziti.

Zato i kažem "da je previše", a mislio sam na visok broj okretaja- 4750,a ne na 164 Nm okr.momenta,koji je dosta manji od "pravih" turbo benzinaca!

hasnfefer
13.11.2012., 11:42
Opelov 1.6 16v 148 Nm na 3500 rpm

I wonder
13.11.2012., 12:57
honda HR-V 1600 ccm benzinac, 135 Nm/3400 okretaja i 105 KS.
honda civic VTi 1600 ccm, 153 Nm/7 000 okretaja i 160 KS.

motor se slaže prema zahtjevima. 150 Nm uvijek jednako vuče, bez obzira da li motor razvijal 120 ili 160 KS. samo je razlika pri kojim okretajima vuče najbolje.

CDRW
13.11.2012., 15:35
Prijatelju,
Ajde nejgde mi iskopaj usporedbe jer mi se čini previše 165 Nm na visokih 4750 o/min. Jel po tebi vrijedi doplata za njega, a ne još više za dizel 1.6/110ks??

Evo ti usporedbe (bogme se nisu potrudili javno objavit podatke).

Minuta 1:30, isporedba 140 ps i 124 ps motora:

http://www.youtube.com/watch?v=6NDddEZnpOQ

Prema viđenom - nije baš nešto. Low-range baš i nisu digli, kao da su više radili na high-end momentu (koji ti zapravo i ne treba za SVAKODNEVNU vožnju).

gogo111
11.03.2013., 13:05
Evo da podignem malo temu.

rekoh negdje prije, da ću pisati kakvi su GDI motori koji su stavljeni u CEED ove i hyundaije, zapravo, kakva je cijela GAMMA serija...

dakle, nakon trganja i čupanja podataka od ko-zna-kud-sve-ne, uspio sam izvući neke podatke.

Dakle, gamma serija je 1.4 1.6 i 1.6 gdi (sa i bez turba).

svi ovi motori imaju kompletno aluminijski blok, bez košuljca, niti Nikasila niti alusila.

Imaju plazmom nanešenu mikro košuljicu, debljice cca 0.8 mm, i to, naj vjerojatnije tungsten karbid. (materijal od kojeg se rade naj jači rezni alati za obradu čelika...)

Postupak je pokrenuo FORD, prije nekoliko godina, te je proces danas jeftiniji čak i od umetanja čeličnih košuljica.

http://jalopnik.com/5467038/the-ford-engine-technology-good-enough-for-the-nissan-gt+r

Dakle, debljina ostavlja prostora za ponovno honanje po nekoj "kvazi generalki, te otpornost na sumpor itd).

ono što ostaje jest: deformacija alu cilindara kao posljedica starenja i termičkog stresa: Hyundai veli da ih obrađuje T5 obradom (umjetno starenje, koje smanjuje stres):

http://www.substech.com/dokuwiki/doku.php?id=temper_designation_of_aluminum_alloys

ovdje se vidi tehnologija na velikom theta bratu, nakon laboratorijski testiranih 300 sati rada (approx 100 - 120 tisuća milja), pre sjajno za alusil, pre mat za nikasil, pre tanko za košuljicu, na rubu se taman vidi tih 0.8 mm...

http://www.autoblog.com/photos/hyundai-2-4l-theta-ii-gdi/full/#15#photo-2471019

tanki, mali klipovi, s još tanjim karikama, vidi se trošenje protutarnog sloja:
obratiti pažnju na monolitne uljne karike!!!

http://www.autoblog.com/photos/hyundai-2-4l-theta-ii-gdi/full/#15#photo-2471018
obratiti pažnju na bore warping, (odsjaj svjetla unutar cilindra nije ravna crta, nego krivudava crta, što indicira nejednolik oblik cilindara...

No, kako već postoji podosta 1.4 primjeraka sa 200 + tisuća km, (mahom službenih), vjerujem da svi ovi gamma motori, nebi trebali imati dizajnerskih grešaka, koje bi pradile probleme privuh 150 000 km, baš koliko i daju garanciju.

Jedini problem kod GDI-ja bi bil prljanje usisa, no vele da su to riješili, samo ne vele kako.....

alfa146
11.03.2013., 13:40
vjerujem da svi ovi gamma motori, nebi trebali imati dizajnerskih grešaka, koje bi pradile probleme privuh 150 000 km, baš koliko i daju garanciju.

.....

Paaaa,ovi što su prošli toliko tvrde da je sve o.k.
Niti puno dime,niti miješaju vodu i ulje,sad koliko su potrošeni,trebalo bi rastaviti pa viditi.
Vrijeme će pokazati.

gogo111
11.03.2013., 13:59
Paaaa,ovi što su prošli toliko tvrde da je sve o.k.
Niti puno dime,niti miješaju vodu i ulje,sad koliko su potrošeni,trebalo bi rastaviti pa viditi.
Vrijeme će pokazati.

pa da, fora je što još nema "onih koji su prošli 200 000 sa GDI-om".

Ono kaj je mene mučilo jest problem da hyund nigdje nije naveo tehnologiju blokova.

Jer, ako je čelična košuljica, onda nema brige, i nema dizajnerskih falinga.

ako je nikasil, onda su sje... jer je tehnologija napuštena od svih...

Ako je alusil, onda je lutrija, jer jedan zarez po stjenki, i cijeli blok u smeće.

Ako je nešto četvrto... što je to, i kolike su šanse da se pokvari ikoliko će to koštati???

izgleda da je ipak obećavajuće, no, ostaje ono "izgleda"...

jer ono što me kopka jest zašto još uvjek u neke motore (theta 1.2) ubacuju čeličnu košuljicu (ok valjda zbog ofseta radilice), zašto još uvjek za američko tržište (Nu 1.8) forsiraju čelične košuljice, a za ove guraju naparivanje...

mrachni hajduk!
12.03.2013., 09:04
Jedini problem kod GDI-ja bi bil prljanje usisa, no vele da su to riješili, samo ne vele kako.....

Pa dobro, je li to itko od proizvodjaca do kraja rijesio na benzincima s izravnim ubrizgavanjem?

Znam da je isti problem na mazdi MPS, VW-u...

Zbog cadjenja usisa sam i dan danas skeptican prema benzincima s izravnim ubrizgavanjem, bez obzira na proizvodjaca.

decimation
12.03.2013., 09:25
Ako je nešto četvrto... što je to, i kolike su šanse da se pokvari ikoliko će to koštati???

izgleda da je ipak obećavajuće, no, ostaje ono "izgleda"...

Ja idem onom svojom logikom općenitih iskustava s koreancima..s njima sam imao i neke suradnje, kupujem proizvode cijeli život.

znači, oni su veći hitleri od japanaca i njemaca što se tiče kontrole kvalitete.
odgojeni su tako i drilani su cijeli život tako + imaju taj kompleks manjine naspram spomenutih.

mislim da je puuno vjerojatnije da je motor dobar nego da je zajeb.
vrijeme će pokazati..ali kažem, dosta možeš o nekoj tehnologiji skužiti ako samo uzmeš u obzir proizvođača..

inače, odličan review:top:
ako još što nađeš, samo daj!

gogo111
12.03.2013., 12:35
Pa dobro, je li to itko od proizvodjaca do kraja rijesio na benzincima s izravnim ubrizgavanjem?

Znam da je isti problem na mazdi MPS, VW-u...

Zbog cadjenja usisa sam i dan danas skeptican prema benzincima s izravnim ubrizgavanjem, bez obzira na proizvodjaca.

Pa i jest i nije...

na primjer, VW dan danas muku muči sa TSI motorima, di im PCV sustav pojede i pol litre ulja na 1000 km. U prljanju usisa tolikom količinom ne treba puno...

Dakle kralj je i dalje gol, to jest i dalje preko ventilacije bloka te recirkulacije ispuha, usis dobiva notorno velike količine čađi i uljnog smeća, što MPI riješava našpricavanjem goriva iz injektora, pa se sustav sam čisti.

GDI ima injektore unutar cilindara, pa usisni ventili ostaju bez čišćenja. Ventilacija (PCV) i recirkulacija (EGR) ostaju tu i dalje, da seru prljavštinu po usisu.

E sad, kako i koliko dobro oba sustava uspiju "pročistiti" plilnove od nečistoća prije nego stignu u usis, toliko dobro i dugo motor nema problema.

Pogotovo šti su GDI hyundai / KIA motori usrali s korištenjem predpotopne (revolucionarno nove) tehnologije, valjda preuzete sa stojadina, MLA ili mehanički podizači ventila sa pločicama za štelanje... da da dobro sam napisao...

elem, kad se pojavi VSR (propadanje ventila), to nebu dobro.....

Ja idem onom svojom logikom općenitih iskustava s koreancima..s njima sam imao i neke suradnje, kupujem proizvode cijeli život.

znači, oni su veći hitleri od japanaca i njemaca što se tiče kontrole kvalitete.
odgojeni su tako i drilani su cijeli život tako + imaju taj kompleks manjine naspram spomenutih.

mislim da je puuno vjerojatnije da je motor dobar nego da je zajeb.
vrijeme će pokazati..ali kažem, dosta možeš o nekoj tehnologiji skužiti ako samo uzmeš u obzir proizvođača..

inače, odličan review:top:
ako još što nađeš, samo daj!

Ma pusti ti hitlere i japance.

već ptice na grani pjevaju kako niti japanci nisu bezgriješni niti korejci, i nije sve tako kako se čini...

Imala je i toyota i mazda i hyund i kia svojih bisera, o itekako ih je imala.

I nije problem u kontroli kvalitete, nego u dizajnu, a to je ono što danas, na žalost ne testiraju tvornice, nego kupci...

jeb'ga to je realnost.

-----

Nemaš kaj tu, motor je poznat, kako sam rekao, ima MLA liftere ventila, koji su "diamont like carbon" coated, to jest presvučeni slojem otpornim na habanje i smanjenje trenja.

Osobno, čisto nepotrebno.

Skidal sam pločice sa čašica ventila klasičnih cementiranih, (bez tih diamond like điđa miđa), nakon 300 000 km, i niti jednom nisam vidio tragove trošenja... Je, golf 2, dizlo ih je znal imat nakon 500 000 km...

Mislim da bi hidro podizači bili puno bolji izbor. Nema štelanja, nema brige.

Blok je wet ili opened type, (nije puna površina)

wet:
http://image.turbomagazine.com/f/9325912/0609turp_21z+honda_f20c_stroker_build+engine_block .jpg

closed:
http://image.circletrack.com/f/27883219/ctrp_1004_08_o+ford_351_engine_block+201_pounds.jp g
e sad, opened blokovi imaju veću tendenciju propišavanja brtvi, ali velim, ima 1.4 i30 primjeraka sa preko 200 000km, pali-vozi, pa mislim da nije kritično...

Iskreno, bilo bi super kad bi netko znal nekog mehu u hyund servisu, da bubne iz svog iskustva...

bisi
12.03.2013., 13:00
Znači,po tebi bi najbolji bili mpi turbaci(kao1.2tce100ks) ili nešto kao onaj 1.8tsi sa 8 dizni(ili 5 nisam skužio) o kojem je CRDW pričao.Ako možeš molim te da mi objasniš kako ventilacija kartera(blowby plinova,ulja i ostalo) stvara naslage na usisnim ventilima.Na svim slikama usisa se vide karbonske naslage tj. ostaci gareži,ali kako dolazi do nastanka gareži,dali dolazi do izbijanja kompresije u radnom taktu pa posljedično tome i zapaljenje smjese ulja ili nešto drugo(sad sam se sjetio možda ERG)?

progresive
12.03.2013., 13:48
@gogo111

Molio bih vase misljenje o novim Mazdinim benzincima u CX5 koji rade sa omjerima kompresije 14:1 i osvrt na puzdanost tog motora obzirom da su to najvise kompresije kod benzinaca. Hvala.

wifi
12.03.2013., 14:02
Pogotovo šti su GDI hyundai / KIA motori usrali s korištenjem predpotopne (revolucionarno nove) tehnologije, valjda preuzete sa stojadina, MLA ili mehanički podizači ventila sa pločicama za štelanje... da da dobro sam napisao...

elem, kad se pojavi VSR (propadanje ventila), to nebu dobro.....

Mislim da bi hidro podizači bili puno bolji izbor. Nema štelanja, nema brige.

hyundai je koliko mi je poznato vec od beta2 motora pocea opet s rucnim stelanjem ventila, sad u kojoj varijanti nisam siguran, ali s ovim plocicama (bas ka na stojci), sam procita par negativnih iskustava, ponajvise ukoliko je u pricu ukljucen i plin. Samo podesavanje bi bilo trivijalno i u redu je da se naplati, ali jedan dobar dio servisa naplacuje i same PLOCICE!
Inace je mislim podesavanje predvidjeno svakih 90tkm, a na plinu to ide svakih 30tkm sto onda u nedostatku "postenog" servisa ubije svu ustedu ostvarenu voznjom na plin.

hyundai motori dobro podnose plin, dapace, mislim da je u nekim zemljama (indija i sl.) moguce kupit tvornicki ugradjen plin s tvornickim garancijama. ipak, ovo s berlavim podesavanjem umjesto hidropodizaca je nesto zbog cega se treba zamislit, ponajvise zbog samog servisa, ne zbog izvedbe...

gogo111
12.03.2013., 14:34
Znači,po tebi bi najbolji bili mpi turbaci(kao1.2tce100ks) ili nešto kao onaj 1.8tsi sa 8 dizni(ili 5 nisam skužio) o kojem je CRDW pričao.Ako možeš molim te da mi objasniš kako ventilacija kartera(blowby plinova,ulja i ostalo) stvara naslage na usisnim ventilima.Na svim slikama usisa se vide karbonske naslage tj. ostaci gareži,ali kako dolazi do nastanka gareži,dali dolazi do izbijanja kompresije u radnom taktu pa posljedično tome i zapaljenje smjese ulja ili nešto drugo(sad sam se sjetio možda ERG)?
Ne zagovaram Turbo benzince, ja sam više ljubitelj klasike... atmosferac pa i više kubika...

A ventilacija kartera, pa jednostavno:

Pogledaj na što liče kuhinjske nape domačica koje svakodnevno nešto kuhaju, peku, prže... Jednostavno, prljavo da ti se smuči...

Ventilacija kartera nije ništ drugo nego sva uljna isparenja, sva vlaga i svo gorivo koje se nakuplja u ulju, koje kuha u radu motora, biva vakumom usisne grane izvučeno iz kartera, i usisano u usis, te izgoreno u radu motora.
Sva ta "govna" prolaze usisnim ventilima i prljaju ih.

Isto tako, EGR ili povrat ispušnih plinova (u nekom postotku) se vraćaju natrag na usis, jer se time smanjuje emisija NOx spojeva (kisele kiše...)...

Znači dio one gareži s auspuha odlaze ponovno u usisnu granu...

E kod MPI mašina, svaki usisni takt, injektor ušprica gorivo na ventil i time ga čisti, dok kog GDI mašina toga nema... pa imaš tri sranja:

1. garež se taloži i smanjuje promjer usisa
2. Garež se odlomi pa napravi rusvaj u motoru
3. garež se poćne nakupljati na samom dosjedu ventila, pa ovaj ne dihta, fronta izgaranja prolazi kroz ventil, i ovaj izgori.

da ne spominjem da je prava umjetnost napravit sustav koji bu izvlačil (poput kuhinjske nape) svo smeće iz kartera, a da ne povlači ujedno i ulje iz kartera u usisnu granu -dobar dan VW TSI motori !!!), pa onda motor u startu troši litru ulja na 1000 km, prlja sve i katalizator i lambdu, pa i to pre rano ode....

Ono što je naj gore, to se ne dešava odjednom, na 30 000 km, niti na 80 000 km, niti u prve tri godine... nego se akumulira...

To se počne eskalirati i raditi sranja BAŠ kada garancija istekne, i baš onda kada će popravak koštati ko sama vrijednost auta...

@gogo111

Molio bih vase misljenje o novim Mazdinim benzincima u CX5 koji rade sa omjerima kompresije 14:1 i osvrt na puzdanost tog motora obzirom da su to najvise kompresije kod benzinaca. Hvala.

Skyactive?

Ja i mazda se ne volimo... osobno ju vozim, staaari model, zbog kojeg sam žestoko proučil mazdu ko proizvođača, i baš zato, da bi kupil novu, ne.
Dakle, po meni, pre velika kompresija, i još ponešto. opet, motor bu trajal 100 000km, a nakon toga??? ko zna...

da velim kako mazda ne zna radit nove motore, popljuvalo bi me pola foruma... pa to neću reći. Po meni, pričekati BAR godinu dvije, pa obići par servisa, prošnjofati svjetskim mazda forumima, pitati za probleme, tek onda može čovjek biti pametniji...

ko hoće davat pare da bude pokusni kunić novim tehnologijama, ili da vozi auto dok mu traje garancija pa ga poslije proda, njegova odluka... :ne zna:

hyundai je koliko mi je poznato vec od beta2 motora pocea opet s rucnim stelanjem ventila, sad u kojoj varijanti nisam siguran, ali s ovim plocicama (bas ka na stojci), sam procita par negativnih iskustava, ponajvise ukoliko je u pricu ukljucen i plin. Samo podesavanje bi bilo trivijalno i u redu je da se naplati, ali jedan dobar dio servisa naplacuje i same PLOCICE!
Inace je mislim podesavanje predvidjeno svakih 90tkm, a na plinu to ide svakih 30tkm sto onda u nedostatku "postenog" servisa ubije svu ustedu ostvarenu voznjom na plin.

hyundai motori dobro podnose plin, dapace, mislim da je u nekim zemljama (indija i sl.) moguce kupit tvornicki ugradjen plin s tvornickim garancijama. ipak, ovo s berlavim podesavanjem umjesto hidropodizaca je nesto zbog cega se treba zamislit, ponajvise zbog samog servisa, ne zbog izvedbe...

Da, danas u 21 stoljeću pominjati štelanje ventila svakih 30 000 km, je u naj manju ruku, smješno, ali velim, hyund ih koristi... i mazda, i još poneki......

Podložne pločice SVI naplaćuju i u tome je i sranje. Nazovi Jurkovića, pitaj koliko košta JEDNA pločica za pra pra prastaru 1.8 323, a ima ih ofkors 16, ali prije toga sjedni... nemoj stajati...

što pobogu nije valjalo s hebenim hidro podizačima, majku im njihovu?

što ne valja s klackalicama, koje i dijete u garaži samo poštela?

velike inertne mase?

pa honda ih dan danas koristi, bez frke.

Velim, sve je to super za kupit auto i vozit ga u garantnom roku, a poslije....
sjedi i plači...

Danas se auti rade da bi podišlil ekologiji, i ekonomiji.

onaj tamo neki inžinjer, - zadnja rupa na svirali...

54321012345
12.03.2013., 15:09
Vozim i30 sa 1.4 16 v iz 2007. godine, korejski model. Auto ima ugrađen plin i trenutno na brojčaniku je 160 tkm.. Motor radi savršeno! Ima te pločite koje su tehnologija još iz "stojadina", a ventile je prema upitama proizvođača potrebno štelati na 95 tkm.. Ja sam ih štelao na 115 tkm i to na motoru koji ima ugrađen plin.. To da se treba štelati svakih 30 tisuća km je bulshit! Mene kao kupca uopće ne zanima da li taj motor ima pločice ili hidropodizače, mene zanim da sve radi uredno i neproblematično. A ovaj motor je baš to, bez ijednog i najmanjeg kvara u ovih 5.5 godina i 160 tkm, i bez obzira što će neki sad reći, ovaj motor je najbolji 1.4 atmosferac benzinac kojeg sam u životu vozio ili imao, a vozio sam ih puno.. Uz to je vrlo miran u radu, tih i ne troši uopće previše u autu teškom 1300 kg! Za kraj ventile sam štelao u Hyundai Birt, Dugo Selo i platio sam to masnih 300,00 kuna.. :) Naravno moj motor je vožen uredno i redovno održavan, a iako su neki imali problema sa ventilim(pa se vade na plin) ja im samo mogu reći da je najlakše uništiti, to svatko može! Motor je najbolji dio tog auta:mig: potrošnja ulja - pola litre na 20 tisa km! Pozdrav VW

gogo111
12.03.2013., 16:15
Vozim i30 sa 1.4 16 v iz 2007. godine, korejski model. Auto ima ugrađen plin i trenutno na brojčaniku je 160 tkm.. Motor radi savršeno! Ima te pločite koje su tehnologija još iz "stojadina", a ventile je prema upitama proizvođača potrebno štelati na 95 tkm.. Ja sam ih štelao na 115 tkm i to na motoru koji ima ugrađen plin.. To da se treba štelati svakih 30 tisuća km je bulshit! Mene kao kupca uopće ne zanima da li taj motor ima pločice ili hidropodizače, mene zanim da sve radi uredno i neproblematično. A ovaj motor je baš to, bez ijednog i najmanjeg kvara u ovih 5.5 godina i 160 tkm, i bez obzira što će neki sad reći, ovaj motor je najbolji 1.4 atmosferac benzinac kojeg sam u životu vozio ili imao, a vozio sam ih puno.. Uz to je vrlo miran u radu, tih i ne troši uopće previše u autu teškom 1300 kg! Za kraj ventile sam štelao u Hyundai Birt, Dugo Selo i platio sam to masnih 300,00 kuna.. :) Naravno moj motor je vožen uredno i redovno održavan, a iako su neki imali problema sa ventilim(pa se vade na plin) ja im samo mogu reći da je najlakše uništiti, to svatko može! Motor je najbolji dio tog auta:mig: potrošnja ulja - pola litre na 20 tisa km! Pozdrav VW

ajde super!

wifi
12.03.2013., 19:19
To da se treba štelati svakih 30 tisuća km je bulshit!
Za kraj ventile sam štelao u Hyundai Birt, Dugo Selo i platio sam to masnih 300,00 kuna.. :)

vidi, preporuka je ventile na plinu stelovat (bolji izraz bi bia pregledavati) u kracim vremenskim intervalima nego kada je auto na benzinu.
Birt cuda radi s hyundai autima, svakako servis za preporuku, a kako sam i clan hyundai foruma, onda znas da njegov servis nema apsolutno nikakve veze s ostatkom! Nazovi HAZ pa pitaj koliko traze za stelovanje ventila!!! Mislim da je pskaro s foruma isto pita u Kastelima, ali racunaj da on od samog pocetka ima probleme s plinom, na istom tom autu. Usput pitaj koliko HAZ naplacuje za promjenu gumica ventila na alpha motorima! Skidaju glavu da bi ih prominili, dok Birt to radi bez otvaranja motora i za fer cijenu. Zato kad njega spominjes, onda mu eto s pravom reklama, ali isto tako ljudi trebaju znat da ih takvo sto ne ceka u svakom servisu...
Pretpostavljam da ti je Birt i plin ugradjiva, i time je krug zatvoren! Imas dobru osnovu s motorom (sam tip podesavanja je nebitan), imas odlican servis i odlicno podesen plin! Cinjenica je da nemaju svi takvu mogucnost, pa je i konacni rezultat razlicit.
Btw, na stranim hyundai forumima takodjer ima ljudi koji se zale na preuranjenu cujnost ventila, pa se ispostavi da ventili zahtjevaju podesavanje i prije navedenog intervala.
Da me ne shvatis krivo, trenutno vozim dva hyundaia, a treci je "pokojni" zbog VW-ovog kombija koji je oduzea prednost. Sva tri su bila/jesu na plin, ali osim pokojnog s klackalicama, ova dva aktivna su s hidropodizacima.
Hyundai radi jako kvalitetne masine, motori su im predvidjeni za rad na plin i u nekim zemljama su to po defaultu, ali ipak postoje granice, i treba bit realan.

hasnfefer
12.03.2013., 20:21
Hyundai ne proizvodi motore od jučer, imaju i tešku industriju i njihovi motori su odradili silne sate u raznim uvjetima, tako da nema potrebe sumnjati u njihovo iskustvo. :ne zna:

pinkskin
12.03.2013., 20:24
Novi 1.8 TSi ima i direktno i indirektno ubrizgavanje, dali to može riješiti probleme gore navedene koji se pojavljuju kod direktnog ubrizgavanja?

54321012345
12.03.2013., 20:55
vidi, preporuka je ventile na plinu stelovat (bolji izraz bi bia pregledavati) u kracim vremenskim intervalima nego kada je auto na benzinu.
Birt cuda radi s hyundai autima, svakako servis za preporuku, a kako sam i clan hyundai foruma, onda znas da njegov servis nema apsolutno nikakve veze s ostatkom! Nazovi HAZ pa pitaj koliko traze za stelovanje ventila!!! Mislim da je pskaro s foruma isto pita u Kastelima, ali racunaj da on od samog pocetka ima probleme s plinom, na istom tom autu. Usput pitaj koliko HAZ naplacuje za promjenu gumica ventila na alpha motorima! Skidaju glavu da bi ih prominili, dok Birt to radi bez otvaranja motora i za fer cijenu. Zato kad njega spominjes, onda mu eto s pravom reklama, ali isto tako ljudi trebaju znat da ih takvo sto ne ceka u svakom servisu...
Pretpostavljam da ti je Birt i plin ugradjiva, i time je krug zatvoren! Imas dobru osnovu s motorom (sam tip podesavanja je nebitan), imas odlican servis i odlicno podesen plin! Cinjenica je da nemaju svi takvu mogucnost, pa je i konacni rezultat razlicit.
Btw, na stranim hyundai forumima takodjer ima ljudi koji se zale na preuranjenu cujnost ventila, pa se ispostavi da ventili zahtjevaju podesavanje i prije navedenog intervala.
Da me ne shvatis krivo, trenutno vozim dva hyundaia, a treci je "pokojni" zbog VW-ovog kombija koji je oduzea prednost. Sva tri su bila/jesu na plin, ali osim pokojnog s klackalicama, ova dva aktivna su s hidropodizacima.
Hyundai radi jako kvalitetne masine, motori su im predvidjeni za rad na plin i u nekim zemljama su to po defaultu, ali ipak postoje granice, i treba bit realan.

Istina, Birt je daleko najkvalitetnij servis u HR, a doktor Damir je stvarno dobar dečko.. Inače istina je to što si napisao za cijene drugih servisa.. I ja vozim dva hyundaija (i30 i getz- 1.3 također sa plinom). Getz ima hidropodizače, ali motor u i30 je bolji barem meni..

Hyundai ima odlične motore, međutim znam čovjeka kojem je imao problema sa ventilima na 50 tkm (1.4 i30). Međutim način korištenja tog auta je autocesta 180 km/h stalno.. naravno da je skurio ventile.. Ja i dalje tvrdim da je taj motor odličan, ustvari siguram sam u to:)

BTW - i ja sam član HHF:)

gogo111
13.03.2013., 07:20
Istina, Birt je daleko najkvalitetnij servis u HR, a doktor Damir je stvarno dobar dečko.. Inače istina je to što si napisao za cijene drugih servisa.. I ja vozim dva hyundaija (i30 i getz- 1.3 također sa plinom). Getz ima hidropodizače, ali motor u i30 je bolji barem meni..

Hyundai ima odlične motore, međutim znam čovjeka kojem je imao problema sa ventilima na 50 tkm (1.4 i30). Međutim način korištenja tog auta je autocesta 180 km/h stalno.. naravno da je skurio ventile.. Ja i dalje tvrdim da je taj motor odličan, ustvari siguram sam u to:)

BTW - i ja sam član HHF:)

Nitko tu ne priča o tome da li je to dobar motor ili loš motor. Pokazao se kao jedan od boljih, bez nekih dizajnerskih falinga.

Ono što je pitanje , zašto je odlučeno ići na MLA? Jer je MLA jako osjetljiv na "ne štelanje" i jako skup za štelanje. Nije isto samo provjeriti zazore (tvojih "masnih" 300 kn), ili stvarno mjenjati 16 pločica - ako ih svih 16 treba mjenjati...

A vožnja 180 na sat ne troši ventile, da pače, fino ih čisti. (fora je da tek s laganom vožnjom, motor natracka hrpu smeća na ventile, što usis što ispuh, pa ovi počnu lošije brtviti, bla bla...)

gogo111
13.03.2013., 07:26
Hyundai ne proizvodi motore od jučer, imaju i tešku industriju i njihovi motori su odradili silne sate u raznim uvjetima, tako da nema potrebe sumnjati u njihovo iskustvo. :ne zna:

Iskustvo ti ne znači ništa....

iz godine u godinu se mjenjaju zahtrjevi, što ekološki, što tržišni, što marketinški.

moraš uvoditi novotarije. Iskustvo tu pada u vodu...

Baš čitam, opel, firma sa 100 godišnjom tradicijom i iskustvom, je dizajnerski zajebala cijelu gamu (ne seriju, nego sve modele godišta) korsi, i nekih astri, od 2005 do DANAS, di su dizajnom stavili pre tanke i krte bregaste.

I bregaste pucaju na (u pravilu 20 - 35 000 km).

I sve 5. Da li su to ispravili? Ne. Dobiš novu, ISTOG tipa, i vozi...

http://www.google.hr/#hl=hr&sclient=psy-ab&q=opel+corsa+broken+camshaft&oq=opel+corsa+broken+camshaft&gs_l=hp.3..33i21.240994.244783.2.244879.21.16.0.2. 2.3.1596.4021.5j3j1j1j0j2j8-1.13.0...0.0...1c.1.5.psy-ab.jU6L2rb221w&pbx=1&bav=on.2,or.r_qf.&bvm=bv.43287494,d.ZWU&fp=83506bb36ba2dcd2&biw=1680&bih=917

gogo111
13.03.2013., 09:37
Ne znam ,jeste primjetili trend zadnjih 10, 12 godina, vezano za sustav paljenja (svječke, jelte) na autima.

dakle, prvo su bili bobina i frtajler sa elektonskim paljenjem.

pa su odlučili maknut frtajler, i prebacili se na DIS, sa dvije bobine, i waisted spark sustavom, di je jedna bobina kresnula iskru na dvije svječke - u seriji, jedna je opalila kaj treba, druga u ćorak na kraju ispuha.

Onda su rekli kako su kabeli od svječica sranje, jer em rade smetnje, em guše iskru, em stare pa rade sranje, probijaju, pa su stavili bobine direkt nad svječice.

Onda su išli korak dalje, pa su svakoj svječki dali svoju bobinu, i to doslvno nad svječicu, u glavu motora.

-------

gledam TSI motor. Opet jedan paket bobina i 4 kabela na svječice ko u hyundai ponyju iz 91...

kaj bu slijedeće? Frtajler kapa?? :rofl:

8 ventila, jedna bregasta...

Jebemu, pa di taj svijet ide??

eeeea
13.03.2013., 11:04
Ja i mazda se ne volimo... osobno ju vozim, staaari model, zbog kojeg sam žestoko proučil mazdu ko proizvođača

Budući da si je (mazdu) doktorirao jedno pitanje:
Da li mazdin motor 1.5 65KW, Z 5 iz ba serije, ima hidraulične podizače, podložne pločice ili klackalice...?!?

Dodatno pojašnjenje, to je starija verzija Z 5 motora koji ima samo jednu remenicu na bregastoj (zupčasti ima 125 zubi) i sa drugom bregastom je povezan lancem, novija verzija Z 5 ima dvije remenice na bregastima (zupčasti ima 123 zuba).

gogo111
13.03.2013., 11:20
Budući da si je (mazdu) doktorirao jedno pitanje:
Da li mazdin motor 1.5 65KW, Z 5 iz ba serije, ima hidraulične podizače, podložne pločice ili klackalice...?!?

Dodatno pojašnjenje, to je starija verzija Z 5 motora koji ima samo jednu remenicu na bregastoj (zupčasti ima 125 zubi) i sa drugom bregastom je povezan lancem, novija verzija Z 5 ima dvije remenice na bregastima (zupčasti ima 123 zuba).

Nisam mazdu doktoriral, neg sam proučil kak dilaju s motorima... Naprave mašinu da ju tenk nemre uništit, ali stave klipove i karike koje traju kraće of fićinih...

Stvarno nisam ziher... :ne zna: Mislim da su hidro...

EDIT: nope, upravo bacih oko na service manual, vele jdm i non jdm-> klasične pločice...

eeeea
13.03.2013., 11:34
Tako sam si i mislio, ali nisam bio siguran, znači da je i njima cijena štelanja poprilična, kao i kod ovih novih hyundića.

gogo111
13.03.2013., 11:58
Tako sam si i mislio, ali nisam bio siguran, znači da je i njima cijena štelanja poprilična, kao i kod ovih novih hyundića.

Ma fora je kaj ventili ne odlaze, tj ako se voziš na bengu, i nakon 100 000 km, ventili ostaju u toleranciji, pa ne treba mjenjati niti jednu pločicu.

Ja sam moral raskapat motor, pa sam moral i šlajfat glavu, pa je to nosilo zamjenu svih 16 pločica... E onda da vidiš psovanja Mazde i njihovih "kvalitetnih" motora i njihovih "prepametnih" inženjera.

Dakle, pitanje za razonodu, tko mora biti toliki idiot, toliki retard, i toliki imbecil da na benzinski motor ide ugraditi klipove BEZ povratnih drainback kanala ulja??!!!

viđe slike: http://imageshack.us/photo/my-images/148/77097193.jpg/ nema upica, nigdje ni za lijek...

a viđe kako bi trebalo bit...

http://i6.photobucket.com/albums/y208/bobski3333/pistonOilDrainHoles_8909.jpg

Samo najveći kreten svih kretena!!! (uf, opet mi se diže tlak...) i da su to skužili na jednoj seriji, ne, to su vukli i do novih 6ica i 3 ca... od davnje 1983 godine!!!

i kaj, ulje nema gdje otjecat u karter, zadržava se i zapeče, i karike izgube funkciju.

Rezultat: ulje točim, gorivo kontroliram, -> generalka na 100 000 km.

Toyota je sjebala dvije serije motora, al je bar priznala i napravila recall...

MA, čuda trista!

eeeea
13.03.2013., 12:08
sa prstenovima i klipovima su slabi, to znam...kad dimi bijeli dim, ne iz vatikana, već iz auspuha.

Svojedobno sam doslovno uništavao par godina jednu 323f, 1.8 bg serija iz 91´ sa već čudo prijeđenih kilometara, i nisam je uspio uništiti, nekako mi se čini da što ih više gaziš (mazde) da motori bolje rade, tj prstenovi se manje lijepe.

gogo111
13.03.2013., 12:11
sa prstenovima i klipovima su slabi, to znam...kad dimi bijeli dim, ne iz vatikana, već iz auspuha.

Svojedobno sam doslovno uništavao par godina jednu 323f, 1.8 bg serija iz 91´ sa već čudo prijeđenih kilometara, i nisam je uspio uništiti, nekako mi se čini da što ih više gaziš (mazde) da motori bolje rade, tj prstenovi se manje lijepe.

ha ha , da, jas sam izabirao novog papu SVAKO jutro na parkingu, sa nevjoerojatnoh 88000 km na brojčaniku...

a ovo da ih nemreš "zaklat" te fakt, zato i kažem, da ih rade da ih tenk nemre uništiti.

No žalosno da i nove 3ce ni 6 ice nisu imune...Skyactive, to bumo tek vidjeli...

mrachni hajduk!
13.03.2013., 14:00
Ah, slavni mazdin 1.8 sa besplatnim fičrom dimne zavjese :D

xamaxy
13.03.2013., 14:20
@gogo111
S obzirom da sada vozim dizela reko novi auto mi nikad nebu više dizel kak su krenuli sa DPF masakrom motora i 2 EGRa i sa ultra uber eko kretenarijama umjesto da jednostavno stave pluto kravama znamo već gdje.
Odluka je bila GDI ko rođen, sad ovo kaj si napisao za GDI pa i TSI varijante pitanje je, kaj ostaje za korisnika koji sada kupuje auto??? :ne zna:

Znam da je sve to potencijalno i da nije ziher da bu baš sve rikavela na 40.000km i milijarda troškova, ali riječima kako si opisao to potencijalno mi se opako približava ziheru:eek:

gogo111
13.03.2013., 14:30
@gogo111
S obzirom da sada vozim dizela reko novi auto mi nikad nebu više dizel kak su krenuli sa DPF masakrom motora i 2 EGRa i sa ultra uber eko kretenarijama umjesto da jednostavno stave pluto kravama znamo već gdje.
Odluka je bila GDI ko rođen, sad ovo kaj si napisao za GDI pa i TSI varijante pitanje je, kaj ostaje za korisnika koji sada kupuje auto??? :ne zna:

Znam da je sve to potencijalno i da nije ziher da bu baš sve rikavela na 40.000km i milijarda troškova, ali riječima kako si opisao to potencijalno mi se opako približava ziheru:eek:

Ma ne brinite brigu. nije to baš tak crno kak zvuči iz mojih postova...:o

Ima motora koji imaju više problema, ima onih koji imaju manje.

većina novih GDI jeva pokušava riješiti te probleme, neki uspješnije, neki manje.

Nema pravila i nekog savjeta...

Ja bi lovil auto koji ima što dužu garaciju, i tehnologiju drivetraina (mmotor + mjenjač) koja ili vuče korjene od provjerenih tehnologija, ili je bar dve tri godine na tržištu......

Naravno atmosferca...

m.k
13.03.2013., 14:34
Gogo, sve pohvale na tvoje "recenzije" motora, al to nosi obavezu - hoću(emo) još...

gogo111
13.03.2013., 14:41
Gogo, sve pohvale na tvoje "recenzije" motora, al to nosi obavezu - hoću(emo) još...

Što još? nema dalje, ne znam... :ne zna:

gogo111
14.03.2013., 11:24
Evo jedan "kralj je gol" teskt, iz bližih nam krajeva, paradoksalan, zapravo. Čisto edukativne prirode...
http://automotosvijet.com/index.php/auto-tehnika/5255-motor-godine-1-4-tsi-problem-lanac-volkswagen-motor

a i ovo mi je dosta paradoksalno, skoro 50% vlasnika imaju isti problem...

http://www.skoda-klub-srbija.com/t1410-problem-masovnog-otkaza-turbina-na-12-tsi-motorima

Henry Miller
14.03.2013., 11:58
Zajebana stvar, sve je to posljedica traženja najpovoljnijeg dobavljača, samo se gleda čim veći profit, a jebe im se za kvalitetu. Lanac je najvjerojatnije izvorno njihov proizvod i tu su nešto opasno fulali, ali turbine im isporučuje netko od stalnih dobavljača tipa KKK, Garrett... S druge strane, zašto ne otkazuju turbine tih proizvođača na drugim markama automobila, tj. otkazuju i tamo, ali ni približno u tolikom broju!?

Neno2
14.03.2013., 12:10
http://automotosvijet.com/index.php/auto-tehnika/5255-motor-godine-1-4-tsi-problem-lanac-volkswagen-motor

Ovaj je uber kreten :504:

Lanac se rastegne na svim novim igračkama koje imaju jednoredni lanac, oćeš VW 1,2 , Opel 1,2, Fiat 1,3 JTD, Smart 0,6 0,7 0,8 ...

I onda za finale kreten nađe glorificirati Toyotu koja ima isti problem na 1,0 VVT-i-u i Kiom koja ima isto sranje na 1,5 CRDi-u.

Problem je u jednordnom lancu, ovi s malo više kilometara se sječaju Mercedesa s početka osamdesetih i M102 motora koji su u početku imali jednoredne lance i naravno ovi su se rastezali ili čak pucali.

Mercedesovi su inžinjeri ipak imali i svjetli trenutak pri konstrukciji tog motora kad su ostavili u deklu dovoljno mjesta za dvoredni lanac i pripadajuče lančanike pa je nakon konverzije ova mašina prolazila pola miliona ko ništa.

Ovi novi šta crtaju u CAD-u nisu bili ni toliko bistri, a očito i neznaju povijest.

Li Nalas
14.03.2013., 12:46
Dakle, pitanje za razonodu, tko mora biti toliki idiot, toliki retard, i toliki imbecil da na benzinski motor ide ugraditi klipove BEZ povratnih drainback kanala ulja??!!!

viđe slike: http://imageshack.us/photo/my-images/148/77097193.jpg/ nema upica, nigdje ni za lijek...

a viđe kako bi trebalo bit...

http://i6.photobucket.com/albums/y208/bobski3333/pistonOilDrainHoles_8909.jpg

Samo najveći kreten svih kretena!!! (uf, opet mi se diže tlak...) i da su to skužili na jednoj seriji, ne, to su vukli i do novih 6ica i 3 ca... od davnje 1983 godine!!!

i kaj, ulje nema gdje otjecat u karter, zadržava se i zapeče, i karike izgube funkciju.

Znači te benzinske Mazde od 1983. pa do prije koju godinu su išle na generalku svakih 100.000 km :confused:? Oni u tih skoro 30 godina nisu shvatili da su samo trebali izbušiti te tri rupe i da bi im motori izdržali više od 100.000 km? Pa to su stvarno debili. Nisam znao da su im ti motori tako loši. Možda čitaju ovo pa te zovnu da im riješiš i druge probleme :D.

frANZi50
14.03.2013., 12:57
@gogo111

TCE, T-jet, multiair, TDI, DCI, HDI, JTD... ti motori nemaju izraženih problema, ajde ove najnovije generacije se moraju još dokazati (novi 2.0tdi 150, 1.6dci energy), što se dizela tiče mora se samo malo pripaziti na dpf filter, tj. bar tu i tamo odraditi vožnju bar 20min u komadu.

alfa146
14.03.2013., 13:05
Ja bi lovil auto koji ima što dužu garaciju, i tehnologiju drivetraina (mmotor + mjenjač) koja ili vuče korjene od provjerenih tehnologija, ili je bar dve tri godine na tržištu......

Naravno atmosferca...

I ja.
Ali koji bi to bio?
Kupim gammu i dobijem 7 godina.
Kupim Accorda i K24 troši skoro 3 litre ulja između servisnih intervala.Promijene karike (jamstvo:p) i on nastavi trošiti.
Naći novi W124???

Astral07
14.03.2013., 13:28
jel zna neko nesta o CD20 motoru koji je isao u Nissan P11, P11-144 (2.0 TD)? (a mozda i u druge aute, ne znam...)

jel to Nissanov motor ili? koje su mu mane? sta se moze ocekivat na vecim kilometrazama?

priblizavam se sa P11 200tkm i zanima me sta me ocekuje ako ima kakvih informacija...

do sad nije bilo problema sa motorom

gogo111
14.03.2013., 14:27
Znači te benzinske Mazde od 1983. pa do prije koju godinu su išle na generalku svakih 100.000 km :confused:? Oni u tih skoro 30 godina nisu shvatili da su samo trebali izbušiti te tri rupe i da bi im motori izdržali više od 100.000 km? Pa to su stvarno debili. Nisam znao da su im ti motori tako loši. Možda čitaju ovo pa te zovnu da im riješiš i druge probleme :D.

Zanimljivo, ne svi benzinski motori.
1.3 i 1.5 mašine su bile notorne po potrošnji ulja, ali su bile imune na dimljenje ko parnjače.... jer im je spoj klipnjaća - radilica bil drugačije konstruiran.

TCE, T-jet, multiair, TDI, DCI, HDI, JTD... ti motori nemaju izraženih problema, ajde ove najnovije generacije se moraju još dokazati (novi 2.0tdi 150, 1.6dci energy), što se dizela tiče mora se samo malo pripaziti na dpf filter, tj. bar tu i tamo odraditi vožnju bar 20min u komadu.

da ali što znači pripaziti na DPF filter? znači iskeširati za auto 150 000 kn, i vozit djecu u vrtić ujutro, pa kad zasvjetli, ko jebe vrtić i posel , ajmo na autoput, 20 kilometara...

Ili znači bit 2 km od doma, na povratku s posla, pa kad zasvjetli ajmmo trošit gorivo, i glumit gljivu na cesti tih 20 min... i to malo jače vožnje, 20 min po gradu stani kreni samo pogorša stvar...

I pazit na ulje da se ne razrijedi preveć od neuspjelih regeneracija??

Pa jebemu miša, jesam ja rob autu ili one meni???

I ja.
Ali koji bi to bio?
Kupim gammu i dobijem 7 godina.
Kupim Accorda i K24 troši skoro 3 litre ulja između servisnih intervala.Promijene karike (jamstvo:p) i on nastavi trošiti.
Naći novi W124???

Kaj honde torše ulje?

Iskreno, nisam čul da je on (K24) problematičan....:ne zna:

mrachni hajduk!
14.03.2013., 14:48

Nisu nuzno svi prodimili nakon 80k km, neki bez problema izdrze i vise od 170k km bez otvaranja motora.
A problem se rijesava izmjenom klipova i(li) novim karikama. Ostatak motora je neunistiv.

Ako se samo radi o zapeklim uljnim karikama jedini simptom je dimna zavjesa u hladnim jutrima. Auto ne trosi puno ulje i moze tako voziti jos puno bez posljedica.

gogo111
14.03.2013., 15:14
Nisu nuzno svi prodimili nakon 80k km, neki bez problema izdrze i vise od 170k km bez otvaranja motora.
A problem se rijesava izmjenom klipova i(li) novim karikama. Ostatak motora je neunistiv.

Ako se samo radi o zapeklim uljnim karikama jedini simptom je dimna zavjesa u hladnim jutrima. Auto ne trosi puno ulje i moze tako voziti jos puno bez posljedica.

Osim kaj ti sjebe kat i lambdu pa tehnicki rijesavas mitologijom. Lol

Interesantno da dime ko parnjace al ne trose toliko ulja dok ove manje 1.3 i 1.5 trose ulje ko da rade na mjesavinu, al ne dime nista.

mrachni hajduk!
14.03.2013., 15:25
Osim kaj ti sjebe kat i lambdu pa tehnicki rijesavas mitologijom. Lol

Interesantno da dime ko parnjace al ne trose toliko ulja dok ove manje 1.3 i 1.5 trose ulje ko da rade na mjesavinu, al ne dime nista.

Istina :).

Ja imam B3 1.3 u 323 i trosi oko 3 dl/1000km. Dim nula bodova.

frANZi50
14.03.2013., 15:26
da ali što znači pripaziti na DPF filter? znači iskeširati za auto 150 000 kn, i vozit djecu u vrtić ujutro, pa kad zasvjetli, ko jebe vrtić i posel , ajmo na autoput, 20 kilometara...

Ili znači bit 2 km od doma, na povratku s posla, pa kad zasvjetli ajmmo trošit gorivo, i glumit gljivu na cesti tih 20 min... i to malo jače vožnje, 20 min po gradu stani kreni samo pogorša stvar...

I pazit na ulje da se ne razrijedi preveć od neuspjelih regeneracija??

Pa jebemu miša, jesam ja rob autu ili one meni???

Djelomično se slažem, ali isto to možeš reći i za mijenjanje ulja - zašto bi mijenjao ulje, kupio sam auto da ga vozim a ne da pregledavam ulje, zašto ga ne bi gazio čim ga upalim, zašto bi mijenjao filtere i ostale potrošne dijelove itd. Zašto bi nakon što ga gazim morao ostaviti auto da se malo ohladi (iz prespektive korisnika izgleda kao totalna glupost).

Tako isto i za DPF, kupnjom auta pristaješ na uvjete servisiranja i uvjete korištenja, a u manualu piše par riječi i o DPF filteru. Inače nije potrebno ići na dužu vožnju isti trenutak kad se upali lampica, eventualno ako je neko smeće od dpf filtera.

Evo šta kaže Audi: https://www.youtube.com/watch?v=zwjamZ98Ebk

FED
14.03.2013., 15:34
Zanimljivo, ne svi benzinski motori.
1.3 i 1.5 mašine su bile notorne po potrošnji ulja, ali su bile imune na dimljenje ko parnjače.... jer im je spoj klipnjaća - radilica bil drugačije konstruiran.
Tehnički gledano, na koji način taj spoj ima utjecaj na potrošnju ulja? Rekao bi čovje, sve ostaje u bloku (+karteru) i nema razloga za veću potrošnju.

gogo111
14.03.2013., 17:45
Tehnički gledano, na koji način taj spoj ima utjecaj na potrošnju ulja? Rekao bi čovje, sve ostaje u bloku (+karteru) i nema razloga za veću potrošnju.

Sad si dotaknul pitanje za milijun dolara, iliti pitanje na kojem lome zube "iskusni" ja-sam-popravljal-aute-dok-si-ti-bil-u-pelenama mehaničari, jer ne znaju odgovor...

Dakle, iama za ubit 20 min, pa da se raspišem:

Podmazivanje cilindar - klip/karike:

Da bi sklop cilindar-klip ispravno radio, potrebno ga je podmazivati. koliko je za to potrebno ulja???

Velik broj ljudi nebi vjerovao, ali ekstremno malo. (tu ne spominjem leteće ležajeve, već samo sklop cilindar-klip).

Koliko malo:

Uzmi kap ulja, razmaži na papirnatu maramicu, i takvom maramicom premaži stjenku cilindra, i motor ti bude radil bez problema i do minute. Problem je da ulje sa stjenke polako izgori, pa karika počme grebati...

Dokaz: 2t motori, koji podmazuju stjenke sa smo 2% mješavine tekućeg ulja u tekućem gorivu, a vrte se 15 000 okretaja i rade bez prijekorno.

-----------------

E sad, kako na 4 t motoru podmazati stjenku cilindra???

Brizgaljkama ulja? NE! One hlade dno klipa ali ne dospjevaju na stjenku...
i kaj je s onima koji nemaju brizgaljke???
Pa kako dovraga onda?

Pa na način da ulje koje pobjegne izmežu letećeg klipnjače i radilice biva što pritiskom uljne pumpe, što centrifugalnom silom radilice, rašpricano po bloku i dijelom po stjenki cilindra i klipa od ispod.

E sad, viđe ove dvije klipnjače, i uoči bitnu razliku na glavnom (donjem) ležaju klipnjače:

http://image.highperformancepontiac.com/f/35346922/hppp-1201-07-o-+connecting-rods-pontiac-v8s+esp-rod.jpg

http://i01.i.aliimg.com/photo/v0/340470411/MAZDA_Connecting_Rod.jpg

vidiš li, na donjoj slici, onaj zarez točno iznad slova "e" riječi en??

čemu on služi?

Pa on služi da bi se to ulj ekoje iscuri usmjerila baš kroz taj procjep prema gore na cilindar i klip...

dakle, gornja klipnjača puno manje ulja baca na cilindar nego donja.

Pa ako znaš da cilindar NE treba tonu ulja da bi lijepo radio, onda znaš da ako bacaš hrpu ulja, i imaš još karike koje nisu baš neka, neće moći svo to ulje sastrugati, već će dio otići iznad karika, i izgoriti. I ETO POTROŠNJE ULJA!!!

osim toga, daješ još jednom dreku pljusku, jer zaljevaš cilindar tonom ulja, koje zaglađuje površinu cilindra i polira ga uljnim lakom, tzv glazira cilindar, iako je sasvim dobar i još ima dobro honanje na sebi...

http://www.ronma.nl/photogallery/cylinders.jpg

I eto belaja...

E sad, zašto postaji takav dizajn klipnjača:

pa blokovi se dijele u pravilu u oversquared, squared, i undersquared. ZApravo je to omjer promjera i hoda klipa. PA postoji "visoki" blokovi, kojima je vrh cilindra visoko pa je ulju teško doći do gore, tada se koriste klipnjače sa zarezom, i ima plitkih blokova, di je druga priča...

već sam negdje pisal, ovo je malen dio vrsta karika.

http://www.grantpistonrings.com/images/pistonStyles_ring_types.png

kada koji tip koristit???? pitanje za milju dolara....

Dizajn motora je poezija, tralaalalalala

al sad već trkeljam...

FED
15.03.2013., 08:17
Hvala. Sad je jasna ta korelacija.

gogo111
15.03.2013., 08:43
Djelomično se slažem, ali isto to možeš reći i za mijenjanje ulja - zašto bi mijenjao ulje, kupio sam auto da ga vozim a ne da pregledavam ulje, zašto ga ne bi gazio čim ga upalim, zašto bi mijenjao filtere i ostale potrošne dijelove itd. Zašto bi nakon što ga gazim morao ostaviti auto da se malo ohladi (iz prespektive korisnika izgleda kao totalna glupost).

Tako isto i za DPF, kupnjom auta pristaješ na uvjete servisiranja i uvjete korištenja, a u manualu piše par riječi i o DPF filteru. Inače nije potrebno ići na dužu vožnju isti trenutak kad se upali lampica, eventualno ako je neko smeće od dpf filtera.

Evo šta kaže Audi: https://www.youtube.com/watch?v=zwjamZ98Ebk

Ajde, Fran, ti si bar razuman...

ovo što pišeš su kruške i jabuke...

ulje i filter bum jenjal ili danas, ili sutra, ili za 3 tjedna, a provjeriti ulje danas, sutra ili za 5 dana je sasvim u redu, i za to mi treba punih 30 sekundi, bez utrošenih 0 kn, 0 km, 0 metara ceste.

Da se za DPF mora u servis svaka 2 mjeseca, da ga tam čiste i regeneriraju, onda je to ista kategorija, ali ov su kruške i jabuke...
Sorry, ali jednostavno je tako.
Znači svako paljnje lampice (koje nema pravila niti perioda), ja moram hop na autoput i vozit 20 min, da se ovaj regenerira...

20 min pri 90 ili 100 km/h je 30 km... Pa te ja pitam...

mrachni hajduk!
15.03.2013., 08:44
Gogo, svaka cast :)

gogo111
15.03.2013., 08:56
Gogo, svaka cast :)

Za kaj?:confused:

Pa taj DPF je naj veča idiotarija koju je industrija mogla znmislit!!!
Istina je da je to sada JEDINO riješenje ak dizli oće ostat živjet...

Da ne velim koji backpressure rade, i kaj to turbinama radi, kad joj taj natlak gura ulje kroz semeringe, bez obzira što ljudi pričali o tome...

gogo111
15.03.2013., 09:09
Digresija na post 385, evo na što liče (eto bašMazdini), klipovi kad ih se zaljeva ko prasca na ražnju od ispod, zarezi na klipnjači se mogu vijseti, jedva ali se vide,...

http://www.clubprotege.com/forum/attachment.php?attachmentid=41050&stc=1&d=1266484818

a na što liče karike (nissanove mašine), kad nemaju pravilne rupe za povrat ulja, klipnjača nema zareza, pa obratite pažnju na čistoću klipova i klipnjača ispod novia karika...

http://media.impactblue.org/imagepost/swap/r_pistons_side.jpg

mrachni hajduk!
15.03.2013., 09:25
Za kaj?:confused:

Pa taj DPF je naj veča idiotarija koju je industrija mogla znmislit!!!
Istina je da je to sada JEDINO riješenje ak dizli oće ostat živjet...

Da ne velim koji backpressure rade, i kaj to turbinama radi, kad joj taj natlak gura ulje kroz semeringe, bez obzira što ljudi pričali o tome...

Ma za onaj post od ranije o podmazivanju cilindra.

DPF je, slazem se, nuzni zlo. Ali je i relativno novi problem za koji se polako nalaze kompromisi (vidi nove VW-ove diesele sa PDF-om til uz motor) koji bi trebali raditi uz odredjene uvjete.

InfiX
15.03.2013., 10:43
Evo primjer kak je rjeseno podmazivanje cilindra na motociklima i vjerojatno vecinu sportskih auta sa klipom koji ima rupice za ulje

http://cosworthperformance.com/store/pc/catalog/kawasaki20018618web_702_general.jpg

imandaric
15.03.2013., 11:24
Loša kvaliteta ulja, izgaranje (oksidacija) paketa aditiva u ulju, prelazak na niže viskoznosti (5w40 --> 5w30, 0w20) premala protočnost, premali zazori i eto belaja.

eeeea
15.03.2013., 12:14
@gogo111
Pretpostavljam da si bio prvi vlasnik svoje mazde, koji si ti ulje stavljao u motor do remonta, 5w40 HC, polusintetika 10w40 ili si kombinirao?

gogo111
15.03.2013., 16:32
@gogo111
Pretpostavljam da si bio prvi vlasnik svoje mazde, koji si ti ulje stavljao u motor do remonta, 5w40 HC, polusintetika 10w40 ili si kombinirao?

Ne, što je naj gore, bio sam drugi vlsnik, pa sam sve to u početku pripisao prijašnjem vlasniku, i lošem održavanju.

Tek sam kanije, prvo od ovlaštenih, pa od kolega koji us bili prvi vlasnici,pa kasnije preko ostalih servisera, pa preko "internet mehaničara", foruma, i na kraju googleta, shvaio da to nema veze niti s vrstom ulja, niti sa učestalošću održavna, nego je ednoavno kriv loš dizajn.

jedino u cijeloj priči što produljuje simptome je vožnja na plin, ili vožnja otvorenom cestom...

bilo da točiš 5w30 ili 10w40, isti vrag...

Ima ludih amera koji su ulje mjenjali svakih 3000 milja, cca 5000 km, pa opet isto....

Evo reprezentativnoh primjera:

prvo počne ovako:

http://www.youtube.com/watch?v=805nzZ36elg

onda nakon par mejseci ovako
http://www.youtube.com/watch?v=bV447Hu7tG0
http://www.youtube.com/watch?v=YySlFFQRffI

da bi na kraju, nakon nekoliko mjeseci to izgledalo ovako, (ko moj, svako jutro)

http://www.youtube.com/watch?v=Lda04-C89rA

dakle, ovo j blijeliji dim jer je ulje hladno, NIJE VODA, PARA i sl...

Primjećujete razne modele i razne zemlje...

O, da, evo i novijih godišta, da ne mislite da su samo krame:

http://www.youtube.com/watch?v=DU2BF_g1y-Y
http://www.youtube.com/watch?v=rxLr2XYoX1A
http://www.youtube.com/watch?v=aB4fUXYNMtk

http://www.youtube.com/watch?v=rThNKUYyc54
http://www.youtube.com/watch?v=-j-gJMgNjFA

I tako to....

pa sad vi meni recite o je tu lud?

hrpa ljudi ne mjenja ulje na vrijeme? il mazda ne priznaje da im rade čimpanze u projektnim uredima???

Lesli Eldridž
15.03.2013., 16:54
Ne, što je naj gore, bio sam drugi vlsnik, pa sam sve to u početku pripisao prijašnjem vlasniku, i lošem održavanju.

Tek sam kanije, prvo od ovlaštenih, pa od kolega koji us bili prvi vlasnici,pa kasnije preko ostalih servisera, pa preko "internet mehaničara", foruma, i na kraju googleta, shvaio da to nema veze niti s vrstom ulja, niti sa učestalošću održavna, nego je ednoavno kriv loš dizajn.

jedino u cijeloj priči što produljuje simptome je vožnja na plin, ili vožnja otvorenom cestom...

bilo da točiš 5w30 ili 10w40, isti vrag...

Ima ludih amera koji su ulje mjenjali svakih 3000 milja, cca 5000 km, pa opet isto....

Evo reprezentativnoh primjera:

prvo počne ovako:

http://www.youtube.com/watch?v=805nzZ36elg

onda nakon par mejseci ovako
http://www.youtube.com/watch?v=bV447Hu7tG0

da bi na kraju, nakon nekoliko mjeseci to izgledalo ovako, (ko moj, svako jutro)

O, da, evo i novijih godišta, da ne mislite da su samo krame:

http://www.youtube.com/watch?v=DU2BF_g1y-Y
http://www.youtube.com/watch?v=rxLr2XYoX1A
http://www.youtube.com/watch?v=aB4fUXYNMtk

http://www.youtube.com/watch?v=rThNKUYyc54
http://www.youtube.com/watch?v=-j-gJMgNjFA

I tako to....

pa sad vi meni recite o je tu lud?

hrpa ljudi ne mjenja ulje na vrijeme? il mazda ne priznaje da im rade čimpanze u projektnim uredima???Ako je ovo sve tačno što navodiš, (a izgleda da jeste) onda bi zaista trebalo izbjegavati te mazdine motore i Mazdu kao proizvođača. Nije mi jasno kako je moguće da se inžinjeri tako zajebu i to traje iz generacije u generaciju...

gogo111
15.03.2013., 17:02
Ako je ovo sve tačno što navodiš, (a izgleda da jeste) onda bi zaista trebalo izbjegavati te mazdine motore i Mazdu kao proizvođača. Nije mi jasno kako je moguće da se inžinjeri tako zajebu i to traje iz generacije u generaciju...

Upravo zato dajem slike, filmove amatera iz cijelog sijeta, svoja iskustva, iskustva ljudi s hrv mazda foruma, mojih kolega...

Objašnjavam detaljnije rad motora, što je bitno, što treba gledati...

Neću ništa govoriti, zaključke donesite sami...

Ja sam velim, Mazdu u svoje dvorište više nikada.....
no nije MAzda jedina, imala je ona i dobrih motora s pola milje kilometara bez greške...

I ostali imaju putra na glavi, A POGOTOVO JAPANCI!!!!

evo domaćeg....

http://www2.autoportal.hr/200912267263/Doktore-pomozite/Vi-pitate-mi-odgovaramo/menu-id-73.html

http://hr.rec.automobili.narkive.com/l9YUfZ3P/mazda-3-i-potrosnja-ulja

Evo jednog recalla toyote:

http://www.rav4world.com/tsb/2011/T-SB-0094-11.pdf

radim u industriji, i znam kako stvari funkcioniraju), i zato mi se kosa na glavi diže kad neko spomene da imaju te i te firme inžinjere koji sigurno znaju napraviti auto, a ne mi tu, balavci i internet mehaničari...

"Davnih dana je jedan čovjek rekao: Proizvođač automobila (neću navest koji), ne radi automobile iz ljubavi i strasti, već iz profita. Da mu se više isplati, radio bi vešmašine..."

rocket86
15.03.2013., 17:05
Mene sad zanima nešto drugo, cdrw-a nema previše tu, ali znam da je on praktički 90% motora na tržištu nazivao "abortusima".

Dakle, koji bi bio top 10 motora koji su se ugrađivali do razine srednje klase(dakle, ograničimo se na 4, 5 i male 6cilindraše, eventualno 3cil u gradskoj klasi, ali mislim da se od takvih nijedan nije iskazao) u zadnjih 10-15 godina, ako se uzmu u obzir trajnost, makar osrednja potrošnja i karakteristike(performanse), ili ajde, uz trajnost, da ima makar jednu od ove dvije :D Još bi bilo bolje kada bi se povezalo s "nepoderivim" modelom u koji su ugrađivani, ali ne bih pretjerivao :D

gogo111
15.03.2013., 17:16
Mene sad zanima nešto drugo, cdrw-a nema previše tu, ali znam da je on praktički 90% motora na tržištu nazivao "abortusima".

Dakle, koji bi bio top 10 motora koji su se ugrađivali do razine srednje klase(dakle, ograničimo se na 4, 5 i male 6cilindraše, eventualno 3cil u gradskoj klasi, ali mislim da se od takvih nijedan nije iskazao) u zadnjih 10-15 godina, ako se uzmu u obzir trajnost, makar osrednja potrošnja i karakteristike(performanse), ili ajde, uz trajnost, da ima makar jednu od ove dvije :D Još bi bilo bolje kada bi se povezalo s "nepoderivim" modelom u koji su ugrađivani, ali ne bih pretjerivao :D

baš kako i sam kažeš:
što ti znači top 10% motora?

po trajnosti, performansama, potrošnji?

Nema i ovce i novce... LOL

Evo TSI od VW, brilijantić tehnologije, sve 5, ali za mene (kažem mene), to će bit motor vrijedan glasa i spomena kada se dokaže u korištenju, da je POUZDAN 200 000 km...

Ne znam, ne bih imal favorite, ali paradoksalno je ovo:

Franceki, toliko omrženi, imaju naj manje dizajnerskih problema s motorima (pričm o mehanici, ne o elektrici).

Osim nekih PSA di su imali seriu loših brtvi glave, sve je ok. Renaulta možeš pitat za trošenje ulja tek nakon 200 000 km, i to ako si ga klao.

VW je pun kontrasta, isto ko i opel. Ima mašina koje idu pola milje kilometara bez grča na licu, a ima motora koji su na 100 00 zreli za generalku.

MB je početkom 2000ih srao s nikasilom, pa je mjenjal sv blokove u recallima...

Talijani su još za sada konfekcija, tj traju 150 200 hiljki, i onda su skroz za furdu. Nema pravila.

Japanci su totalno zastranili, počeli su raditi notorne konstrukcijske greške, od pucanja lanaca, glava...
No bitno je da proivođač prepozna falingu/feler/grešku, napravi opoziv te onda u drugoj seriji/generaciji tog problema više nema...

Kod nekih to nije slučaj...

Lesli Eldridž
15.03.2013., 17:21
baš kako i sam kažeš:

Evo TSI od VW, brilijantić tehnologije, sve 5, ali za mene (kažem mene), to će bit motor vrijedan glasa i spomena kada se dokaže u korištenju, da je POUZDAN 200 000 km...

Ne znam, ne bih imal favorite, ali paradoksalno je ovo:

Franceki, toliko omrženi, imaju naj manje dizajnerskih problema s motorima (pričm o mehanici, ne o elektrici).

Osim nekih PSA di su imali seriu loših brtvi glave, sve je ok. Renaulta možeš pitat za trošenje ulja tek nakon 200 000 km, i to ako si ga klao.

VW je pun kontrasta, isto ko i opel. Ima mašina koje idu pola milje kilometara bez grča na licu, a ima motora koji su na 100 00 zreli za generalku.

MB je početkom 2000ih srao s nikasilom, pa je mjenjal sv blokove u recallima...

Talijani su još za sada konfekcija, tj traju 150 200 hiljki, i onda su skroz za furdu. Nema pravila.

Japanci su totalno zastranili, počeli su raditi notorne konstrukcijske greške, od pucanja lanaca, glava...
No bitno je da proivođač prepozna falingu/feler/grešku, napravi opoziv te onda u drugoj seriji/generaciji tog problema više nema...

Kod nekih to nije slučaj...Nema do fiata i FIRE motora benzinaca, odnosno JTD/MJT... dizelaša. Ups i Torque serija od fiata je nenadjebiva...

rocket86
15.03.2013., 17:58
baš kako i sam kažeš:

Ok, to mi je jasno. 10, ne 10% :D

Mislio sam trajan+ jedno od ovo dvoje :D Fiatov 1.6 16v je dobar primjer, trajan, a ide(iako troši:durica). U odnosu na njega VW-ov 1.6 8v, isto traje, troši, ali ne ide(navodno)

Ok, definitivno mislim da te hi-tech mašine ne igraju kod prosječnog korisnika(tsi).

Što se tiče francuskih benzinaca, nisam čuo puno, ni dobroga, ni lošega, nitko ne priča da vrte neke bijesne kilometraže

Kod nekih to nije slučaj...
Dakle, sve to ispada isti shit, samo su neki malo veći :D

Ma ja znam ono što sam čitao, npr vw 1.6 se stvarno spominje kao vječan motor, i da mu je to jedina prednost. Fiatov 1.6, pa nissanovi benzinci iz doba prve almere i primere od '96-7, kad li je izašla druga generacija, mazdin "mali" v6
Nema do fiata i FIRE motora benzinaca, odnosno JTD/MJT... dizelaša. Ups i Torque serija od fiata je nenadjebiva...

FIRE je trajan,samo moraš redovito i na vrijeme mjenjat brtvu glave(i sam sam mjenjao) :D Za torque nisam čuo ništa.

Pitanje postavljam u kontekstu trajnosti za krajnjeg korisnika, jer danas sutra ako budem mjenjao auto, to će vjerovatno biti 10-12 godina stari benzinac sa +150tkm, jako kratkoročno, to bi bio vjerovatno neki 1.6 fiat sa plinom. Naravno, prvo treba naći posao :o

Lesli Eldridž
15.03.2013., 18:22
FIRE je trajan,samo moraš redovito i na vrijeme mjenjat brtvu glave(i sam sam mjenjao) :D Za torque nisam čuo ništa.

Pitanje postavljam u kontekstu trajnosti za krajnjeg korisnika, jer danas sutra ako budem mjenjao auto, to će vjerovatno biti 10-12 godina stari benzinac sa +150tkm, jako kratkoročno, to bi bio vjerovatno neki 1.6 fiat sa plinom. Naravno, prvo treba naći posao :oDihtung glave nije baš stvar koja se redovno mijenja, a izgori zbog pregrijavanja motora... A to što tražiš je Torque motor, tako da ipak vidim da znaš šta valja... :D

FED
15.03.2013., 19:58

Od kuda taj pak bijeli dim, još toliko žestok?? Ako nije antifriz...

delta11
15.03.2013., 22:17
Hondina K20 serija??
Bilo koja verzija. Sto je s njima?

alfa146
16.03.2013., 00:12
Hondina K20 serija??
Bilo koja verzija. Sto je s njima?

Ništa.
Toči,sjedi vozi.
K24 je malo drukčija priča.

gogo111
16.03.2013., 06:57
Od kuda taj pak bijeli dim, još toliko žestok?? Ako nije antifriz...

pa ulje koje visoki vakum hladnog omotora pod "cokom" navuce u cilindre pored uljnih karika koje ne dihtaju ni malo.

kompresione rade, ali one ne mogu drzatij ulje jer nisu tako dizajnirane.
zato je servisere i zbunjivalo, mjerili kompresiju, ona ok, a auto dimi ko parnjaca...

bijeli je (zapravo je sivi) zato sto je ulje i motor hladni pa ne izgore kak treba.

pandan tome ti je kad upalis hladnog dizla kojem su grijaci losi, iza isto tako sukne bijeli dim, al od neizgorenog dizla....
jer dizlo je zapravo ulje...
vidi tude, oko 1:40, dizel glumi ulje...

http://m.youtube.com/#/watch?v=4xs4TBHWq9k&desktop_uri=%2Fwatch%3Fv%3D4xs4TBHWq9k

tek kad se ulje zagrije, prelazi u plavi dim... ali se onda i karike zagriju i rasire pa pocmu dihtati i vise nema dima...

do slijedeceg jutra, hahahahahaaaa

RockstoneD
16.03.2013., 18:38
I onda za finale kreten nađe glorificirati Toyotu koja ima isti problem na 1,0 VVT-i-u i Kiom koja ima isto sranje na 1,5 CRDi-u.

Shvati da "glorificira" garanciju, ne same motore.

I ostali imaju putra na glavi, A POGOTOVO JAPANCI!!!!

Otkud izvlačiš ovako krupan zaključak?

Ne treba mu ni 200 000 km da bi se pokazalo da je problematičan po pitanju lanaca, potrošnje ulja, turbina pa i kompresora.

Opet: otkud je podatak?

Renault 1.6 16v (mislim da je oznaka K4M), problem je remenica varijabilnog razvoda.
1.5 dCi (K9K) je osim problema sa visokotlačnom pumpom imao problema sa bregastim osovinama.

Da ne nabrajam dalje: moram zaključiti da olako zaključuješ.

Nema do fiata i FIRE motora benzinaca, odnosno JTD/MJT... dizelaša. Ups i Torque serija od fiata je nenadjebiva...

FIAT fanboy?

gogo111
16.03.2013., 19:42
Shvati da "glorificira" garanciju, ne same motore.

Otkud izvlačiš ovako krupan zaključak?

Ne treba mu ni 200 000 km da bi se pokazalo da je problematičan po pitanju lanaca, potrošnje ulja, turbina pa i kompresora.

Opet: otkud je podatak?

Renault 1.6 16v (mislim da je oznaka K4M), problem je remenica varijabilnog razvoda.
1.5 dCi (K9K) je osim problema sa visokotlačnom pumpom imao problema sa bregastim osovinama.

Da ne nabrajam dalje: moram zaključiti da olako zaključuješ.

FIAT fanboy?

O. Rocky, pa samo sam čeao da dođeš sa svojim kontrama... :rolleyes:

Otkud izvlačim krupan zaključak da japanci imaju putra na glavi? Pa ako do sada nisi iz ovish svih postova oje su ljudi tu pisali zaključio da imaju gadnih problema s motorima, sa opozivima, i da nisu ništa drugačiji od drugih, onda nemam kaj rugo pisati.

Inače, renaultov 1.6 16 v je imao dvije, tj tri generacije, dvije su bile bez varijatora faze, a treća je bila s varijatorom. Koji ako je i odlazio, osim klopotanja prvih 5 sekundi, štete motoru nije nanosio, a i cijena je koliko se sjećam, 670 kn, plus ruke, koje u većini slučajeva ne zahtjevaju niti potpuno skidanje zupčastog remenja. Hmmm, da, to je troškom i ozbiljnošću kvar jednak otkazivanju turbine, ili recimo preranom trošenju karika.

A 1.5 dci, je imal 4 serije lucas, delphi :ne zna: (ne znam na pamet kodne brojeve) pumpi di je osovina excenra bila loše cementirana, pa se oljuštila, i sje i pupu i dizne. To je serijska greška, i to su nakon 2004 riješili.... Slažem se da je to ljaga, no sreća u nesreći je da je većina tog kvara nastala unutar garantnog roka (osim mom susjedu) koji je pehist i onako...:rofl: pa mu jekrepala nakon 4 godine... ALI, mu je servis izaao u susret s besplatnim rukama i periferijom...

svejedno, a se dobro sjećam, 9 000 kn...

Mikahr
16.03.2013., 20:05
A 1.5 dci, je imal 4 serije lucas, delphi :ne zna: (ne znam na pamet kodne brojeve) pumpi di je osovina excenra bila loše cementirana, pa se oljuštila, i sje i pupu i dizne. To je serijska greška, i to su nakon 2004 riješili.... Slažem se da je to ljaga, no sreća u nesreći je da je većina tog kvara nastala unutar garantnog roka (osim mom susjedu) koji je pehist i onako...:rofl: pa mu jekrepala nakon 4 godine... ALI, mu je servis izaao u susret s besplatnim rukama i periferijom...

svejedno, a se dobro sjećam, 9 000 kn...
Nisu riješili u potpunosti ili je za naše(exYu) tržište ostavljena koja stara pumpa,poznam jednoga osobno kojem se oljuštila (2006.godište-priznali pola troška) i još 2 sa Renault foruma slično godište ili mlađe.
Cijena popravka oko 11 000 kn.

gogo111
16.03.2013., 20:24
Nisu riješili u potpunosti ili je za naše(exYu) tržište ostavljena koja stara pumpa,poznam jednoga osobno kojem se oljuštila (2006.godište-priznali pola troška) i još 2 sa Renault foruma slično godište ili mlađe.
Cijena popravka oko 11 000 kn.

Viš, može biti izolirani slučaj (svaki proizvođač tu i tam ugradi pumpu koja se raspadne, uglavnom u garanstnom roku), a može stvarno biti neka loša serija pumpi...

CDRW
16.03.2013., 21:12

Ne, krivo misliš - 10% motora su abortusi. Ostali su manje-više OK.

A nego znaš li kako se dolazi do abortus motora? To je nešto što Gogo kao inženjer ne želi prihvatit (njemu, kao i većini inženjera to jednostavno ne ide u glavu). Dolazi tako da RAČUNOVOĐE počnu određivat što će se i kako ugrađivat.

Famozne rupe na klipovima - da sam ja na Gogovom mjestu - ja bi proborao jebeni klip. Napravio sam to na kućištima semeringa na LR-u (nemojte reć novom vlasniku) - i gle čuda - više ne sline.
Napravio sam to na kućištu ležaja na vešmašini - i gle čuda, lageri više ne stradavaju (jer voda koja prođe semering ima kako otići, ne "kupa" ležaj dok isti ne korodira i satre se).

A u čemu je problem - e pa ta jedna operacija CNC-jke više KOŠTA (a i obrada se mora radit na složenijem stroju). I onda pametni računovođa kaže da je UŠTEDIO firmi strašnu lovu izbacujući tu operaciju. Što će kasnije vlasnici istom jebat bližu i daljnju rodbinu - njega nije briga, on je svoj bonus opravdao.

Čitao sam prije neki dan interview sa "Đemperom" koji tvrdi da Marketing i Računovodstvo više nemaju odlučujuću ulogu u auto industriji .... da se Design i Inženjering vraćaju na velika vrata .... živi bili pa vidjeli.

Na temu Đempera - 1.4 12V od Fiata SIGURNO nije umotvorina Imženjeringa (EU blok i Brazilska glava ... bilo im preskupo stavit FIRE u entery level model).

RockstoneD
16.03.2013., 21:20
Dolazi tako da RAČUNOVOĐE počnu određivat što će se i kako ugrađivat.

Kakve veze ima računovođa sa naprimjer krivo unešenim vrijednostima momenata zatezanja vijaka (u manje-više automatiziranoj proizvodnoj liniji)?

Greške nastaju iz različitih razloga, od konstrukcijskih previda preko grešaka (inače renomiranih) dobavljača i slabije kontrole kvalitete nadalje.

CDRW
16.03.2013., 21:47
De mi primjer toga o čemu pokušavaš raspravljat.

mrachni hajduk!
16.03.2013., 23:58
Mislim da misli na one famozne Nexie kojima je glavčina kotača bila pretegnuta pa je pucala.

A na konto toga da racunovodje sjebu proizvod: pa to je istina i to zapravo zna vecina inzinjera. Da je po onome kako kazu inzenjeri bila bi ukinuta vremenska i troskovna dimenzija u razvoju i proizvodnji i imali bi savrsen proizvod.

hasnfefer
17.03.2013., 09:40
Mislim da misli na one famozne Nexie kojima je glavčina kotača bila pretegnuta pa je pucala.

A na konto toga da racunovodje sjebu proizvod: pa to je istina i to zapravo zna vecina inzinjera. Da je po onome kako kazu inzenjeri bila bi ukinuta vremenska i troskovna dimenzija u razvoju i proizvodnji i imali bi savrsen proizvod.

Naravno da je istina. Ako neki računovođa otkrije da se dizajnom identičan komad nečega može naći za 9€ a ne za npr 9.5€ uzeti će onaj za 9, jer na 5 do 6 milijuna komada onih pola € postanu do 3 milijuna €. U krajnjoj liniji, već sam rekao, i opet kažem, njima je jeftiniji dio isplativiji, jer ako je izdržao garanciju postaje im čisti novac.

RockstoneD
17.03.2013., 10:38

Dobar primjer, a postoji još niz takvih (među zadnjima su opoziv radi mehanizma poklopca motora kod Mercedesa CLS ili radi premalog moment pritezanja vijaka upravljačkog sistema kod Peugeota 308).

To su besmislice.
Savršen proizvod ionako ne postoji, a to što je dio jeftiniji ne znači da je manje kvalitetan, odnosno da nije dovoljno dobar.

Itekako je moguće napraviti vrlo kvalitetan proizvod i pritom minimizirati troškove. Postoje programi upravljanja kvalitetom i tako dalje (recimo Toyota je to jako dobro usavršila).

mrachni hajduk!
17.03.2013., 10:50
To su besmislice.
Savršen proizvod ionako ne postoji, a to što je dio jeftiniji ne znači da je manje kvalitetan, odnosno da nije dovoljno dobar.

Itekako je moguće napraviti vrlo kvalitetan proizvod i pritom minimizirati troškove. Postoje programi upravljanja kvalitetom i tako dalje (recimo Toyota je to jako dobro usavršila).

A sad bi ti filozofirao.
Naravno da savrsen proizvod ne postoji. Ali postoji proizvod koji je napravljen tako da su mu otklonjenje sve očite mane. Dizajniranje proizvoda u industriji (bilo kojoj) se ionako svodi na to kako napraviti što bolju stvar za što manje love u što kraće vremena. Kad se pretjera u ograničenju vremena i lovi dobiješ neke očite i blesave falinge kao što su te mazdine uljne karike. Kad zanemariš to dvoje dobijes zastarijeli proizvod koji previše košta.

gogo111
18.03.2013., 13:32
...

Rockstone, ajd pusti sad odmjeravanje čiji je duži, nego, da te priupitam nešto za ozbiljno, a faking vezano za temu:

daklem:

Imaš alu blok, ali sa 4 mm debelim željeznim košuljicama (sivi ljev).

Imaš alu blok, ali sa čeličnim, nitritanim košuljicama, isto 4 mm.

Imaš alu blok, ali sa tankom 0.8 mm željeznom prevlakom.

Imaš alu blok koji ima na aluminiju 0.1 mm naparene željezne slitine.

Imaš alu blok , komplet alusil, silicijev mineral.

Svi blokovi su za atmosferce 1.4 do 1.8 zapremne, benzinci.

Koji je od njih bolji u smislu dugotrajnosti, krivljenja košuljica itd...?

Ne trebaš vadit citate niti texstove, jer ih ni nema, tražim ih već duže vrijeme, i svi ih skrivaju... pitam samo mišljenje...

alfa146
18.03.2013., 14:42
Imaš alu blok, ali sa 4 mm debelim željeznim košuljicama (sivi ljev).

Imaš alu blok, ali sa čeličnim, nitritanim košuljicama, isto 4 mm.

Imaš alu blok, ali sa tankom 0.8 mm željeznom prevlakom.

Imaš alu blok koji ima na aluminiju 0.1 mm naparene željezne slitine.

Imaš alu blok , komplet alusil, silicijev mineral.
Svi blokovi su za atmosferce 1.4 do 1.8 zapremne, benzinci.

...

Meni ovaj boldani.Mislim da je bolje kad je sve od jednog materijala,glede termičkih naprezanja.

Neno2
18.03.2013., 14:51
Meni ovaj boldani.Mislim da je bolje kad je sve od jednog materijala,glede termičkih naprezanja.

Teoretski da, u praksi kada ode mineralizirani sloj, sto problema!

A s našim gorivom i neizgorenim produktima koji zaostanu nije pitanje AKO već KAD?

CDRW
18.03.2013., 16:29
Teoretski da, u praksi kada ode mineralizirani sloj, sto problema!

A s našim gorivom i neizgorenim produktima koji zaostanu nije pitanje AKO već KAD?

Nemre otići ako je CIJELI BLOK alusil. Muka je jedino obrađivati blok koji je cijeli alusil tvrd je ko dijamant (skoro).
Imao je BMW takvih blokova ali su napušteni radi cijene obrade.

RockstoneD
18.03.2013., 16:53

Onaj kod kojeg je i ostatak motora (hlađenje, podmazivanje) dobro projektiran i koji je na kraju dovoljno precizno izveden (izliven, izhonan).

Teoretski da, u praksi

Odlično da si primijetio.
Obavezno treba razlikovati teoriju od prakse.

alfa146
19.03.2013., 00:45
Nemre otići ako je CIJELI BLOK alusil. Muka je jedino obrađivati blok koji je cijeli alusil tvrd je ko dijamant (skoro).

Sve znaš.svaka čast.
Iako je alusil i dalje moj favorit.
Ne ide on preko noći,odrade i karike svoje.

Neno2
19.03.2013., 07:13

Da taj nemože, ali kao što kažeš večina ih odustala od cijelih blokova i koriste samo površinsku zaštitu od Alusila ili nikasila.

To je k"o na mom mobitelu površina aluminija je spržena laserom i pretvorena u neku vrst keramike i trebalo bi bit nevjerovatno otporno na grebanje, ali hebi ga ljušti se :504:

gogo111
19.03.2013., 07:20
Da taj nemože, ali kao što kažeš večina ih odustala od cijelih blokova i koriste samo površinsku zaštitu od Alusila ili nikasila.

To je k"o na mom mobitelu površina aluminija je spržena laserom i pretvorena u neku vrst keramike i trebalo bi bit nevjerovatno otporno na grebanje, ali hebi ga ljušti se :504:

danas rijetki koriste nikasil (većinom je zadržan u malim motorima strojeva, poput kosilica i sl..., i nisam ziher da i porsche još koristi nikasil).

Alusil je i danas skup proces, pa ga koriste samo premium brandovi, i to ne za sva tržišta. BMW recimo za USA tržište ga ne koristi.

Ostalo su sve košuljice raznih debljina...

CDRW
19.03.2013., 08:02
Čuj ... najnovija generacija Ferrarijevih V12 koristi što? Košuljice. Blok je aluminijski ali su unutra uprešane košuljice od čelika. Nemoj me hvatat za riječ ali mislim da su zadnji V10 od Ferrari formule imali isto košuljice - no tamo ima jedna druga prednost - lagano se izmjeni omjer provrt/hod

Pomo
19.03.2013., 09:23
Što se tiče francuskih benzinaca, nisam čuo puno, ni dobroga, ni lošega, nitko ne priča da vrte neke bijesne kilometraže

Znam ja jednog C4 na plinu sa 500 000.
Neznam točno koji motor, ali u kilometražu sam siguran.
Doduše, išli su novi ventili s dosjedima na pola puta otprilike.

Gazda radi 80 000+ godišnje.

Auto prije toga, Xsara, oko 600 000.
Također plin.

Zli Čarteraš
19.03.2013., 09:46

Alusil je krasan materijal za blokove. Trajan, toplinski provodljiv , lagan a čvrst - imam ga u svom 523. Ali ima jednu manu : ako budete trebali skidat glavu , npr. zbog brtve glave etc. jao i naopako. Postoji velika šansa da navoj vijka glave u alusilu provrti, onda treba piksovati cijeli blok, a to košta.

CDRW
19.03.2013., 10:13
Alusil je krasan materijal za blokove. Trajan, toplinski provodljiv , lagan a čvrst - imam ga u svom 523. Ali ima jednu manu : ako budete trebali skidat glavu , npr. zbog brtve glave etc. jao i naopako. Postoji velika šansa da navoj vijka glave u alusilu provrti, onda treba piksovati cijeli blok, a to košta.

Pa da, sve su to poznate mane Alu-Silicij slitina za ljevanje. Obrada i krtost (što zapravo ide jedno s drugim jer zato što je tvrd i krt teško se obrađuje).

Ali blok ko blok je bombenfest ko stari gusnati blokovi. Nema te sile i/ili kemije koja ga može ozbiljno ugrozit.

Nicasil (patent MAHLE iz '60 godina) je sasvim druga priča - kao i svi nekim elektro procesom naneseni slojevi osjetljiv je na podlogu, pripremu, kiseline (zato u SAD i nije šire u upotrebi - njihovi benzini su BILI daleko lošiji od naših) i sto drugih stvari. A kad ode treba reparirat blok ... slikaj se. Nemože.

Neno2
19.03.2013., 10:59
ima vrhunskih strojnih obrada u D, koje rade i takve stvari.

Evo nedavno sam slao famozne balansere od 2,0 TDI da elektroerozijom prodube ležište osovine na modificirani tip od 100 mm, umjesto da zveknem VW-u 10 000 Kn za nove balansere.

Wespen
19.03.2013., 11:51
Ajde kad vec pisete... moze malo o Volvo D5 motoru.
Vec je dosta godina u "upotrebi" i prosao je dosta iteracija.
Kako vam se cine posljednje dvije generacije (180 KS i ova nova bi-turbo od 215KS)