PDA

View Full Version : Fiskalizacija u HR

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7

splitoman
09.11.2012., 18:26
Evo gledam trenutno na hrt 1, ravnateljica porezne uprave je gost i priča o uvođenju fiskalnih blagajni.
Radi se o tome da će svi koji rade sa cashom morat imat fiskalne blagajne, koje su internetom vezane sa poreznom upravom i svaki račun je odmah proknjižen.
Nisu baš svi obuhvaćeni zakonom, pa tako neki neće morat imat te blagajne, npr. babe na tržnicama koje prodaju vlastitu hranu i proizvode. One babe koje preprodaju sa veletržnice će morat imat.

Sve zemlje u regiji to imaju, osim slovenije. Bosna, srbija, makedonija, bugarska... Svi su to uveli.

Razlog uvođenja ovoga je priličan broj kafića i trgovina koje prijave dnevni promet od 75 kn :rolleyes: Čudan je malo taj promet i ovo će spriječit takve malverzacije.

Inače, cijena uvođenja fiskalne blagajne je 2200kn + 60kn godišnje certifikat. I naravno, cijena interneta. Jer oni koji nemaju internet, sad će ga morat imat zbog blagajne.

Meni je ovaj zakon super i nadam se da će se napokon stat na kraj sivoj ekonomiji bar u tom segmentu, poslovanja sa kešom i neprijavljivanju prometa.
Vidim da se već neki bune, jer će kao propast zbog tog troška i zbog toga jer će morat sve prijavit. Dobro je rekla ravnateljica, to je potpuno naopaka logika. On će propast ako bude plaćao porez, pa je onda bolje da mi svi plaćamo umjesto njega?? Krasna logika :kava:

Šta vi mislite o ovome?

Lucius C
09.11.2012., 18:36
Ja se samo nadam da "tehnička" strana neće biti izvedena kao što je bila izvedena ona famozna E-matica. :D

Sekula Pilat
09.11.2012., 18:40
U redu je to.
Ali ako je krčma negdje u vukojebini oko Lapca,i nema internet mreže,kako onda?

I što znači fiskalna politika?Što uopće znači fiskalna,i otkud dolazi?

Inox 18/10
09.11.2012., 18:42
Sada će Linić povećat stanje na svom računu. Mene zanima što će on s viškom novaca u sustavu ? Može li mi tko odgovorit na ovo pitanje.:kava:

Bezveze se radovati fiskalizaciji kada smo na ostalim poljima u stagnaciji. Da je fiskalizacija išla u paketu s poreznim olakšicama prvi bih je podržao.

šmokljanica
09.11.2012., 18:47
Šta vi mislite o ovome?
da bi država trebala besplatno posudit uređaje, jer ovo NIJE rješenje za njihovu nesposobnost hvatanja onih koji varaju, i mo'š mislit kako će pohvatat sve te silne "prevarante" ovime sada.
nadalje, koja firma/e će se obogatit na ovome?
softverska i hardverska?
glede interneta, kaj fali dial upu za izdavanje računa, kakve su to gluposti da će trebat dsl? dakle, natjerat će ljude sad i da dsl bezveze plaćaju? kaj buju sad frizeraji, specijalno zbog nekog, koji nema pametnijeg posla neg gluposti zmišljavati, zbog par šišanja dnevno morali uvodit dsl?
:rolleyes:

splitoman
09.11.2012., 18:50
eto i sad vas par recite da ste vi za promjene i strukturne reforme :D
pa iz ovoga se vidi da vam odgovara nered i kaos, jer u sivoj ekonomiji najbolje plivate. vi ste razlog zbog čeka nam je svima loše :) u to sam 100% siguran.

koka36
09.11.2012., 18:54
pa iz ovoga se vidi da vam odgovara nered i kaos, jer u sivoj ekonomiji najbolje plivate. vi ste razlog zbog čeka nam je svima loše :) u to sam 100% siguran.

Nemoj zezati pa vidiš da jadne flizerke moraju uvoditi internet (100-150 kn mjesečno) za dvije tri flizure. Samo šišanje je nekih 150-200 kn i molio bi adresu flizerskog salona gdje se ne treba unaprijed dogovoriti termin...

Inox 18/10
09.11.2012., 18:56

Ja sam za onu opciju koja će sve reforme početi provoditi u isto vrijeme.

Glupo mi je da ljudi sad plaćaju više poreza, dok npr. neki uhljebljeni činovnik u HEP-u gladi jajca jer mu je opseg posla minimalan a plaća sigurna.

splitoman
09.11.2012., 18:58
Nemoj zezati pa vidiš da jadne flizerke moraju uvoditi internet (100-150 kn mjesečno) za dvije tri flizure. Samo šišanje je nekih 150-200 kn i molio bi adresu flizerskog salona gdje se ne treba unaprijed dogovoriti termin...

zamisli ti koji je to moćan frizerski salon kad uspije mjesečno ošišat 3 čovjeka :D zanima me kako takav uopće plati struju, vodu, pustu kozmetiku, radnice... :D

inače, odgovor forumašu koji je pitao za mjesta koja nemaju internet mrežu. Oni ne moraju imat to, moraju izdavat račune kao i do sada. Isto je i sa brodovima npr. Neće se sad trajekt spajat na satelitski net zbog toga. Al mora izdat račun, kao i do sada. Kad nešto iz tehničkih razloga ne ide, onda ne ide.
Al i to će bit sve opisano u zakonu, da ne bi bilo cirkusa.

splitoman
09.11.2012., 19:00
Ja sam za onu opciju koja će sve reforme početi provoditi u isto vrijeme.

Glupo mi je da ljudi sad plaćaju više poreza, dok npr. neki uhljebljeni činovnik u HEP-u gladi jajca jer mu je opseg posla minimalan a plaća sigurna.

ta opcija ne postoji. sve reforme su dugotrajan proces. i uvodit će se postupno godinama. ne može nikakva vlada na svijetu ispravit u par mjeseci ili godina, 20 godina pljačke i uništavanja.

Lucius C
09.11.2012., 19:00

To je nekakvo opako šišanje. Ja obično plaćam 30kn. :)

Nek ljudima daju besplatan pristup internetu za tu svrhu i to je to.

splitoman
09.11.2012., 19:03

zašto da privatna firma, T-com, da nešto besplatno :confused: Imaju i oni ogromne troškove opreme i centrala i svega.

Inox 18/10
09.11.2012., 19:08
ta opcija ne postoji. sve reforme su dugotrajan proces. i uvodit će se postupno godinama. ne može nikakva vlada na svijetu ispravit u par mjeseci ili godina, 20 godina pljačke i uništavanja.

Jako je teško nacipelarit par tisuća ljudi iz gubitaškog HŽ-a, za to nam trebaju stoljeća provedbe fiskalizacije. Nama treba netko s mudima u politici, dosta mi je ovih bljedunjavih političara, treba nam New Deal!!

koka36
09.11.2012., 19:13

ne pričamo o bricama nego o flizerkama, pitaj ženu kolko ju košta šišanje ili ti nesmije priznati (ukoliko imaš ženu naravno)...
Uglavno pita ženski dio familije kolko im košta šišanje..

koka36
09.11.2012., 19:17
Jako je teško nacipelarit par tisuća ljudi iz gubitaškog HŽ-a, za to nam trebaju stoljeća provedbe fiskalizacije. Nama treba netko s mudima u politici, dosta mi je ovih bljedunjavih političara, treba nam New Deal!!

A otpremine buš isplatio iz ?????

šmokljanica
09.11.2012., 19:21
većina (ako ne i svi) imaju telefonske priključke, samim time automatski imaju i pristup netu (dial up) i tih par lipa za par komada računa nikome ne bi predstavljalo ikakav problem, ali uvoditi bezveze dsl zbog nekakve blagajne... :rolleyes: pogotovo tamo gdje nema puno prometa... :rolleyes:
(a) o tome da bi država osigurala besplatan net svima za tu svrhu, nažalost, možemo samo sanjat (a izvedivo je).

Inox 18/10
09.11.2012., 19:27
A otpremine buš isplatio iz ?????

Prodajom državnih obveznica hrvatskim građanima. Kad biš im lijepo objasnio kako će se taj novac utrošit za kresanje i racionalizaciju poslovanja - vrlo rado bi dizali novce iz banke i uložili u njih.

Ili jednostavnim zaduživanjem vani, kao što smo radili do sada. :kava:

koka36
09.11.2012., 19:45
Prodajom državnih obveznica hrvatskim građanima. Kad biš im lijepo objasnio kako će se taj novac utrošit za kresanje i racionalizaciju poslovanja - vrlo rado bi dizali novce iz banke i uložili u njih.

Ili jednostavnim zaduživanjem vani, kao što smo radili do sada. :kava:

A kredit bu vratili kinezi ili ?

Vojky
09.11.2012., 20:00

Nitko tebe ne sprječava da platiš internetski pristup nekolicini kafića kojima želiš, zaista ti tu ne treba posrednik u obliku države...

IuliusCaesar
09.11.2012., 20:55
U redu je to.
Ali ako je krčma negdje u vukojebini oko Lapca,i nema internet mreže,kako onda?

I što znači fiskalna politika?Što uopće znači fiskalna,i otkud dolazi?

Fiscus je bila blagajna rimskih careva, odnosno državna blagajna, a pojam je eto više-manje zadržan i danas.
Upravljanje državnom blagajnom, prihodima i rashodima.

fiser
10.11.2012., 07:41
Sada će Linić povećat stanje na svom računu. Mene zanima što će on s viškom novaca u sustavu ? Može li mi tko odgovorit na ovo pitanje.:kava:

Bezveze se radovati fiskalizaciji kada smo na ostalim poljima u stagnaciji. Da je fiskalizacija išla u paketu s poreznim olakšicama prvi bih je podržao.
Ili da je recimo u isto vrijeme krenulo rezanje svih onih udruga i agencija za istraživanje ruda i kopanje nosa koja su na državnim jaslama,pa kresanje i dođenje u red državnih,javnih institucija/firmi itd a ne da si novi šef kupuje automobil za 50keura a milione u gubitku.Eto to ja mislim.
Istina je da gazde seru da nemaju za opremu ali više je to iz nekog revolta jer eto sad će se njih malo stisnut a sa druge strane se ništa ne događa sa onim drugima koji su:u vojnoj penziji a rat vidli na dnevniku,2xfarbali tunel,u invalidskoj penziji zahvaljujući dr.Rubalici,razni službenici po opčinama koji bez mitologije neće izvršiti svoju dužnost,doktori koji za magnetsku rezonanciju u javnoj bolnici traže 100eura,premijeri i ministri koji mlate ovom državom ko tuđim kurcem po plotu....
Pa ako će nas ovo spasiti onda predlažem porušiti i zadnju proizvodnju,radionu i halu i umjesto njih napraviti birtije.
:facepalm:

Slažem se da reda mora biti.Ali ovo nije uopće uvođenje reda,ovo je samo ajmo nabrzaka pokupit lovu.
Da podsjetim samo sa stupom srama i provjera imovine dali je u skladu sa primanjima.Jesu li provjerili Bebića?Ili Bandića(kojemu je brat dao za pola stana a sam živi u Njemačkoj u nekoj deruini) ili Jakovčića.
Dajte nemojte biti smiješni.
Osim toga koja EUROPSKA zemlja to ima?(kad se već pozivamo toliko na njih)

riche
10.11.2012., 08:15

Kojim viškom? I sa smanjenim proračunom ove godine od 4 milijardi u odnosu na prošlu još uvijek smo u deficitu za 10 milijardi i za to se trebamo zadužiti.
S fiskalizacijom je projekcija da ću u prvoj godini naplatiti 500 milijuna kuna više poreza, to nije dovoljno da se pokrije deficit, samo da se malo smanji.
Što se tiče same fiskalizacije, nije loša stvar ako se dobro provede i sustav bude funkcionirao.

desetdekaBečke
10.11.2012., 08:16
Fiskalizacija je u osnovi dobra stvar, ali samo ako se ne bude primjenjivala selektivno.

zac1608
10.11.2012., 08:46
Fiskalizacija je u osnovi dobra stvar, ali samo ako se ne bude primjenjivala selektivno.

Da, onaj tko je muljao, muljat ce i dalje. Problem je razlog koji Linic navodi a ne sama fiskalizacija po sebi: Imate ugostitelja koji prijavljuju 100Kn dnevnog prometa. Pa kad Linic zna da ima takvih, onda zna i tko su ti ugostitelji zar ne ?
Sto rade silni inspektori u poreznoj upravi ? Zasto ne zasjednu u lokal takvom ugostitelju 10-tak dana i rasciste stvar ?
Cemu fiskalizacija ako takav ugostitelj bude imao paralelnu blagajnu ili ako uopce ne izda racun (kako rade talijani) ?

felixx
10.11.2012., 08:48
Evo gledam trenutno na hrt 1, ravnateljica porezne uprave je gost i priča o uvođenju fiskalnih blagajni.
Razlog uvođenja ovoga je priličan broj kafića i trgovina koje prijave dnevni promet od 75 kn :rolleyes: Čudan je malo taj promet i ovo će spriječit takve malverzacije.
Šta vi mislite o ovome?
Što ja mislim?
Ja bih eto pitao tu ravnateljicu porezne uprave gdje je bila zadnjih, recimo, 5 godina? Ona i njeni suradnici. Sve ovo vrijeme razni likovi podnose godišnje prijave da posluju s gubitkom i prave budale od poreznika - koliko puta im je poslala inspekcije? Ono, da malo pročešljaju knjige. Jesu li ti inspektori tako nesposobni, ili njihova šefica?

Vidim da se već neki bune, jer će kao propast zbog tog troška i zbog toga jer će morat sve prijavit. Dobro je rekla ravnateljica, to je potpuno naopaka logika. On će propast ako bude plaćao porez, pa je onda bolje da mi svi plaćamo umjesto njega?? Krasna logika :kava:

Ok.
Vidjet ćemo kada 15000 obrta zatvori poslovanje i 30000 novih nezaposlenih dođe na burzu.
Jer kolikogod to blesavo zvučalo, mnogi od tih utajivača jednostavno nemaju drugi način da posluju uz plaćanje pregolemih poreza i parafiskalnih nameta.
U vrijeme kada se stimulira novo zapošljavanje, otvaranje poslova na način da se oslobađa plaćanja dijela poreza i doprinosa, treba biti jako oprezan da se ne nagazi one koji stvarno posluju na rubu egzistencije. Jednom kad ih nagaziš, zatvorit će, i imaš novu socijalu.
Ovako ipak neki klinac rade.

I nemojte mi tu sad da opravdavam neplaćanje poreza,- jednostavno treba sagledati i drugu stranu.

splitoman
10.11.2012., 09:08
Da, onaj tko je muljao, muljat ce i dalje. Problem je razlog koji Linic navodi a ne sama fiskalizacija po sebi: Imate ugostitelja koji prijavljuju 100Kn dnevnog prometa. Pa kad Linic zna da ima takvih, onda zna i tko su ti ugostitelji zar ne ?
Sto rade silni inspektori u poreznoj upravi ? Zasto ne zasjednu u lokal takvom ugostitelju 10-tak dana i rasciste stvar ?
Cemu fiskalizacija ako takav ugostitelj bude imao paralelnu blagajnu ili ako uopce ne izda racun (kako rade talijani) ?

a šta ako uvedu sustav da će svaki gost kojem je izdan račun, a nije proknjižen kroz fiskalnu blagajnu, moć jednostavnim smsom provjerit jel mu račun proknjižen i automatski slat prijavu? :kokice:

Što ja mislim?
Ja bih eto pitao tu ravnateljicu porezne uprave gdje je bila zadnjih, recimo, 5 godina? Ona i njeni suradnici. Sve ovo vrijeme razni likovi podnose godišnje prijave da posluju s gubitkom i prave budale od poreznika - koliko puta im je poslala inspekcije? Ono, da malo pročešljaju knjige. Jesu li ti inspektori tako nesposobni, ili njihova šefica?

Ok.
Vidjet ćemo kada 15000 obrta zatvori poslovanje i 30000 novih nezaposlenih dođe na burzu.
Jer kolikogod to blesavo zvučalo, mnogi od tih utajivača jednostavno nemaju drugi način da posluju uz plaćanje pregolemih poreza i parafiskalnih nameta.
U vrijeme kada se stimulira novo zapošljavanje, otvaranje poslova na način da se oslobađa plaćanja dijela poreza i doprinosa, treba biti jako oprezan da se ne nagazi one koji stvarno posluju na rubu egzistencije. Jednom kad ih nagaziš, zatvorit će, i imaš novu socijalu.
Ovako ipak neki klinac rade.

I nemojte mi tu sad da opravdavam neplaćanje poreza,- jednostavno treba sagledati i drugu stranu.

a zašto ti zadnjih 5 godina nisi slao inspekcije?
jer ona, kao ni ti, niste bili ravnatelji porezne.

i ovo drugo je takva sramota da je to za plakat. Znači on ne mora plaćat porez i može varat državu, jer će inače propast, a ja moram plaćat porez i u svoje i u njegovo ime, i ko me jebe?
ajde reci, koliko ti zamračiš na porezu? meni je jasno da dobrom dijelu naroda ne odgovaraju kontrole i red. Jer sami pljačkaju i podkradaju ovu državu, pa onda još imaju obraza pričat o nekim reformama. Treba vas sve po novčaniku, pa onda kukajte ;)

peropopero
10.11.2012., 09:46
Meni stalno nije jasno zašto ljudi (većina) misli da je cijeli svijet njihov kvart u Zg iz kojeg cijeli život nisu izašli ili bi se izgubili u kvartu pored? Koliko ima "selskih" birtija u mjestima gdje se u cijelom selu ne može dobiti ADSL. Odite prema Kašini i skrenite lijevo ili desno pa da vidite kako je tamo. Ili prema Botincu malo lijevo ili desno. Ili prema Čiču pa malo skrenite s glavne ceste. ILI, Vlaška ulica (centar Zagreba) gdje još uvijek nema mogućnosti ADSLa jer nemaju mjesta po centralama. Da se ti ljudi prikopčaju na modem pa da čekaju dok modem otpjeva svoje kako bi iz izdali račun? Ili da budu 0-24 spojeni na net preko modema što je preeeejeftino? Modem košta par lipa po računu? Divota jedna.

Šta sa programima? To će platiti sveti Petar? Instalirati će ih Linić? Koliko sranja je bilo sa promjenom PDVa što je samo jedan običan broj u programu?

Do sada sam čak uzimao račune ali od sada ću svima reći da si uzmu račun i daju ga nekom drugom da mogu varati smrdljivu državu ili ću ih tražiti da mi ga uopće ne izdaju. Pederi će dokrajčiti sve koji su imalo radili.

splitoman
10.11.2012., 09:54
Meni stalno nije jasno zašto ljudi (većina) misli da je cijeli svijet njihov kvart u Zg iz kojeg cijeli život nisu izašli ili bi se izgubili u kvartu pored? Koliko ima "selskih" birtija u mjestima gdje se u cijelom selu ne može dobiti ADSL. Odite prema Kašini i skrenite lijevo ili desno pa da vidite kako je tamo. Ili prema Botincu malo lijevo ili desno. Ili prema Čiču pa malo skrenite s glavne ceste. ILI, Vlaška ulica (centar Zagreba) gdje još uvijek nema mogućnosti ADSLa jer nemaju mjesta po centralama. Da se ti ljudi prikopčaju na modem pa da čekaju dok modem otpjeva svoje kako bi iz izdali račun? Ili da budu 0-24 spojeni na net preko modema što je preeeejeftino? Modem košta par lipa po računu? Divota jedna.

Šta sa programima? To će platiti sveti Petar? Instalirati će ih Linić? Koliko sranja je bilo sa promjenom PDVa što je samo jedan običan broj u programu?

Do sada sam čak uzimao račune ali od sada ću svima reći da si uzmu račun i daju ga nekom drugom da mogu varati smrdljivu državu ili ću ih tražiti da mi ga uopće ne izdaju. Pederi će dokrajčiti sve koji su imalo radili.

ima toga svega i po bosni i po srbiji i po makedoniji i rumunjskoj i bugarskoj. ČAk sam uvjeren i više nego kod nas.
Pa se zakon provodi i nitko ne pizdi. Sve se može kad se hoće ;)

peropopero
10.11.2012., 09:59
I ja sam siguran da nitko ne pizdi :rolleyes:

Ja ću im svima pomoći da zajebu državu. Ako nikako drugačije, reći ću im da mi ne izdaju račun.

Inox 18/10
10.11.2012., 10:01
Kojim viškom? I sa smanjenim proračunom ove godine od 4 milijardi u odnosu na prošlu još uvijek smo u deficitu za 10 milijardi i za to se trebamo zadužiti.
S fiskalizacijom je projekcija da ću u prvoj godini naplatiti 500 milijuna kuna više poreza, to nije dovoljno da se pokrije deficit, samo da se malo smanji.
Što se tiče same fiskalizacije, nije loša stvar ako se dobro provede i sustav bude funkcionirao.

Samo 500 milijuna ?!! To je samo 5 % ovogodišnjeg deficita.

Ja sam mislio da se zamrači par milijardi. :facepalm:

felixx
10.11.2012., 10:06
a zašto ti zadnjih 5 godina nisi slao inspekcije?
Kad ne znaš što bi , ti odmah ad hominem...

jer ona, kao ni ti, niste bili ravnatelji porezne.
Ona je poreznik cijeli život. Samo je bila nepune 4 godine u Saboru, i pripremala se da preuzme ovu funkciju. Dakle, zna za taj problem.
Već je mjesecima na ovoj funkciji.
Dakle, što je poduzela?

i ovo drugo je takva sramota da je to za plakat. Znači on ne mora plaćat porez i može varat državu, jer će inače propast, a ja moram plaćat porez i u svoje i u njegovo ime, i ko me jebe?
Da, stvarno je stramota da netko ne plati porez na npr. račun koji nije naplatio. I sve te parafiskalne namete. Pa za kafić - ugradi ventilaciju, pa zabrani pušenje, pa za građevinu daj licence, pa više ni tvoja knjigovotkinja se više ne snalazi kako se zakoni brzo mijenjaju.
Ma, ja svima koji rade na rubu rentabilnosti ili već sada sa gubitcima savjetujem neka zatvore, neka se ne uvaljuju u govna.
Pa neka se gospoda češu.

ajde reci, koliko ti zamračiš na porezu?
Ne zamračujem. Plaćam. U stvari, porez za najam sam donedavno plaćao čak i nešto više, zbog procjene porezne. Sada sam ih odjebo, i dobio rješenje na stvarnu cifru.
Da, gledam gdje god mogu kakav porez izbjeći, ali - poštujući zakon. Jer nisam budala.

peropopero
10.11.2012., 10:29
Baš si nešto mislim kako će ih vlasnici zajebati i rješenje za lokalne birtije je jednostavno. Klijentela im ionako ne uzima račune pa im niti neće izdavati račune što će reći da nikakve koristi od Linića i fiskalizacije :lol:

riche
10.11.2012., 10:29
Samo 500 milijuna ?!! To je samo 5 % ovogodišnjeg deficita.

Ja sam mislio da se zamrači par milijardi. :facepalm:

Uvodi se u fazama, neće odmah biti svuda uvedena tako da je projekcija u prvoj godini oko 500 milijuna, a u drugoj preko milijardu kuna.

Osim toga fiskalizacija može pomoći samo kod jednog načina varanja na porezu, kod onih koji izdaju račune ali na kraju dana namještavaju blagajnu na manje iznose. Ako netko, na primjer, uopće ne izda račun za nešto onda tu fiskalizacija neće pomoći.

splitoman
10.11.2012., 11:55
I ja sam siguran da nitko ne pizdi :rolleyes:

Ja ću im svima pomoći da zajebu državu. Ako nikako drugačije, reći ću im da mi ne izdaju račun.

a ja ću pomoć državi da vas oboje uhvati i procesuira prema zakonima.

Ona je poreznik cijeli život. Samo je bila nepune 4 godine u Saboru, i pripremala se da preuzme ovu funkciju. Dakle, zna za taj problem.
Već je mjesecima na ovoj funkciji.
Dakle, što je poduzela?

šta je poduzela? Objava lista dužnika? Veći prihodi od poreza? Uvođenje fiskalne blagajne? Šta ti još oćeš? Pušenje? :ne zna:

Da, stvarno je stramota da netko ne plati porez na npr. račun koji nije naplatio. I sve te parafiskalne namete. Pa za kafić - ugradi ventilaciju, pa zabrani pušenje, pa za građevinu daj licence, pa više ni tvoja knjigovotkinja se više ne snalazi kako se zakoni brzo mijenjaju.
Ma, ja svima koji rade na rubu rentabilnosti ili već sada sa gubitcima savjetujem neka zatvore, neka se ne uvaljuju u govna.
Pa neka se gospoda češu.

ko to u r2 sustavu plati porez na neplačani račun? :D ne znaš ništa, ha? :D

Ne zamračujem. Plaćam. U stvari, porez za najam sam donedavno plaćao čak i nešto više, zbog procjene porezne. Sada sam ih odjebo, i dobio rješenje na stvarnu cifru.
Da, gledam gdje god mogu kakav porez izbjeći, ali - poštujući zakon. Jer nisam budala.

ne izdavanje računa nije poštovanje zakona. a ti to zagovaraš. dogovori se sam sobom koji ti je stav :kava:

lostcase
10.11.2012., 12:31

Kolko si ih do sad prijavio? :rofl:

peropopero
10.11.2012., 13:28

Izvoli. :kava:

šta je poduzela? Objava lista dužnika? Veći prihodi od poreza? Uvođenje fiskalne blagajne? Šta ti još oćeš? Pušenje? :ne zna:

Jebeno je puno postigla. Objavila listu dužnika. I šta sada? Iseljavaju uz pomoć policije one iz Zadra zbog duga od 40 000 kuna koji je narastao na nekoliko puta više jer ONI nisu radili što su trebali i kada su trebali. A oni su, ne znam, 89i po redu na listi u županiji po dugu a prvi na redu za naplatu. Kako to? Tvoja pravda? Jebeno si pravedan. :lol: To ti se zove kozmetika jer farbaš fasadu na kući koja se ruši i ne rješavaš ono (one) koji su tome krivi (uzroke) nego posljedice.

ne izdavanje računa nije poštovanje zakona. a ti to zagovaraš. dogovori se sam sobom koji ti je stav :kava:

Naravno da ne poštivam kada te netko guzi da bi mogao (opet) farbati tunele, zgrade, škole, bolnice pod krinkom energetske učinkovitosti.
Koliko novih auta se kupuje jer se oni ne mogu voziti u starijem od 2 godine a ljudima hoće uzeti plaće?
Ono, građanski neposluh :mig:

Ako je netko do sada s praksom neprijavljivanja računa zarađivao nešto a sada će gotovo ništa, šta će napraviti? Zatvoriti. A onda opet na teret države. Rezultat? 1:0. Lopta u svojoj mreži :504:

promatrac
10.11.2012., 15:21
Ugostitelji pa ugostitelji,mala se tu lova vrti da bi spasila proracun.Utaje ima kao i u svakom drugom poslu ali su daleko manje nego u drugim djelatnostima.Pa svaki svatovski svirac mjesecno utaji poreza vise nego uhodani kafic koji placa PDV,porez na potrosnju,ZAMP,kom.naknadu,porez na tvrtku,porez za koristenje javnih povrsina,spomenicku rentu,zdr.i mir.doprinose.Pa koliko vas uopce pozna rashodovnu stranu poslovanja bilo cega.Hebali vas kafici,u jugi su inspektori snimili promete,odrezali porez i prica je bila zavrsena.No,u svakom slucaju treba pomoci teleoperaterima da uvecaju broj pretplatnika za 100000.

moloko*
10.11.2012., 16:32
zašto da privatna firma, T-com, da nešto besplatno :confused: Imaju i oni ogromne troškove opreme i centrala i svega.

Zato sta je ta privatna firma prije nego se privatizirala bila drzavna i mi smo uredno platili prikljucak za telefon . :mig:

moloko*
10.11.2012., 16:42
Kolko si ih do sad prijavio? :rofl:

Gospodin "splitoman" bi trebao sebe za pocetak prijavit, sigurno ima zanimljivih pricica i anegdota na koje je sve nacine on zaobisao zakon i i zmuljao drzavu nebi li se negdje ogrebao kao svaki "posteni" hrvat.:lol:

A i da nam isprica na koje je sve nacine u ovih 20 godina spasavao hrvatsku od lopova i kradljivaca ili se tek sad probudio iz zimskog sna :lol:

felixx
10.11.2012., 19:41
Pa svaki svatovski svirac mjesecno utaji poreza vise nego uhodani kafic koji placa PDV,porez na potrosnju,ZAMP,kom.naknadu,porez na tvrtku,porez za koristenje javnih povrsina,spomenicku rentu,zdr.i mir.doprinose.
I kad se taj kafić zatvori , to će plaćati splitoman?

felixx
10.11.2012., 20:04
šta je poduzela? Objava lista dužnika?
Da. Bravo. Dobro da me podsjetiš.
U normalnoj državi bi zbog bisera iskazanih u toj listi netko u poreznoj zaradio kaznene prijave, a ne samo momentalne otkaze.
I btw, koliko su ono naplatili od tog 'duga'?
Veći prihodi od poreza? Uvođenje fiskalne blagajne?
Veći porezni prihodi? Terorom poreznih inspekcija plaše one koji nisu platili porez jer nisu naplatili potraživanja. Neki od takvih su odlučili pogrebati po dnu kase i to platiti, bolje nego se objašnjavati sa budalama. Ali to ne može potrajati.

Šta ti još oćeš? Pušenje?
Kaj i to nude?
Nisam to vidio u onom Planu 21?
:lol:

ko to u r2 sustavu plati porez na neplačani račun?
Hajde ne podmeći gluposti koje nisam napisao.
Ako ne želiš ozbiljno raspravljati, obrati se nekom drugom.

sivkić
11.11.2012., 07:44
Osim toga koja EUROPSKA zemlja to ima?(kad se već pozivamo toliko na njih)
Italija nekoliko desetljeća.Nisu povezane netom ali na svakoj tržnici svi imaju kase a financijska policija zaustavlja aute i provjerava sve kupljeno i naravno račun.I nitko ne pjeni.Zna se što je red i zakon.

clouseau
11.11.2012., 07:51
Fiskalne kase su OK. Velik dio Hrvata nije uopće svjestan što znači riječ "porez" pa je vrijeme da se nauče. Samo tako imamo šansu da napokon jedan ozbiljan broj ljudi i zatraži smanjenje poreznog opterećenja.

sivkić
11.11.2012., 07:57
To su pametni mogli uvesti i početkom ovog stoljeća pa bi pdv bio kulturniji.Ali išli su logikom i politikom bivše yu "oderi onoga koji plaća".

#kocar#
11.11.2012., 08:41
Fiskalne kase su OK. Velik dio Hrvata nije uopće svjestan što znači riječ "porez" pa je vrijeme da se nauče. Samo tako imamo šansu da napokon jedan ozbiljan broj ljudi i zatraži smanjenje poreznog opterećenja.

Bilo bi vrijeme da ozbiljnamdržava nauči kojim redom to mora iči jer ona određuje visinu poreza i način njegovog ubiranja

Drži sukno i škare a građanin nema izbora nego mora nosit odijelo koje mu skroje a ništa ga se ne pita.

"Ozbiljna država" je zaboravila i na referendum

Bez obzira na svu halabuku o teroru manjine, nenarodnoj vlasti koja na siromašne Hrvate udara agresorskim porezima, dječicu uči o vaginama i transseksualcima, a zametke osuđuje na smrt: oko priče o referendumu je zavladala gromoglasna tišina

i onemogučila građaninu da bilo šta kaže ili učini , pa i zatraži to smanjenje poreznog terećenja.
I koliki treba biti broj tih ozbiljnih građana da država prihvati njihovo mišljenje , miljun -dva -tri :ne zna::mig:

sivkić
11.11.2012., 09:08
..i onemogučila građaninu da bilo šta kaže ili učini , pa i zatraži to smanjenje poreznog terećenja.
I koliki treba biti broj tih ozbiljnih građana da država prihvati njihovo mišljenje , miljun -dva -tri :ne zna::mig:
Ako tražiš porezno rasterećenje manjak moraš odnegdje nadoknadit.
Krediti-tko će vraćat?Ukidanje zdravstvene skrbi svima iznad 18 koji ne uplaćuju zdravstveno-pobuna?Ukidanje porezne olakšice-pobuna?Ukidanje paušalnog poreza-premalo novca?
Odgovor je...:ne zna:

nek vlada ode
11.11.2012., 10:05
Ako tražiš porezno rasterećenje manjak moraš odnegdje nadoknadit.
Krediti-tko će vraćat?Ukidanje zdravstvene skrbi svima iznad 18 koji ne uplaćuju zdravstveno-pobuna?Ukidanje porezne olakšice-pobuna?Ukidanje paušalnog poreza-premalo novca?
Odgovor je...:ne zna:

istina je to sta govoris,ali nije ni rjesenje dizanje poreza jer je sve vise firmi koje to ne mogu pratit i zatvaraju svoja vrata a ljude salju na biro rada od kojeg se opet ubire novcana naknada...sto kad dodje do 500 000 nezaposlenih? ko ce onda punit proracun?

sivkić
11.11.2012., 10:12
E onda će državna i lokalna administracija na minimalac a umirovljenici na minimalnu mirovinu.trećeg kod ovih nema.

felixx
11.11.2012., 10:28
E onda će državna i lokalna administracija na minimalac a umirovljenici na minimalnu mirovinu.trećeg kod ovih nema.

To će se dogoditi ovako ili onako.
Bolje da se reže odmah i dade šansa gospodarstvu da za pet do deset godina popravi stanje. Nastavimo li razbacivati, za dvije -tri godine uopće nećemo imati gospodarstvo koje bi hranilo gorespomenute.

Ali mi i ovdje imamo temu Sever i kolektivni ugovori na kojoj i dalje orkestar svira dok Titanik tone.

nek vlada ode
11.11.2012., 10:45

sta se do sad ceka s minimalcem u drzavnoj i lokalnoj administraciji? s tim se kasni barem 4 godine...

sivkić
11.11.2012., 10:46
Jedan iz orkestra je jutros dobio dobar odgovor pa pobjegao u maticu.

nek vlada ode
11.11.2012., 10:52
nisam te razumija,kakve ja imam veze s maticom?

GemsBond
11.11.2012., 10:53
sta se do sad ceka s minimalcem u drzavnoj i lokalnoj administraciji? s tim se kasni barem 4 godine...

To ti je tako kad nam državu vode indolentni mužeki tipa Jaca Kosor.

sivkić
11.11.2012., 10:54
nisam te razumija,kakve ja imam veze s maticom?

Nikakve, odgovor je to na post iznad tvoga.

moloko*
11.11.2012., 11:59

A tvoja logika je takva da se sad nakon 20 godina pljacke i izbjegavanja svih mogucih propisa, danas kad je na birou preko 350 000 ljudi and counting..kad se zatvorilo 2/3 obrta i firmi, da ces sad na ntakav nacin poducit ljude? Koje ljude, kako?

Ljude se ne uci batinama i kaznama nego ih se educira, sad , problem koji vecina ne vidi je taj da sad fiskalne kase nece spasit nikoga, nego ce zatvorit jos neki mali broj obrta i firmi koji jos drze glavu iznad vode, ovo su potezi ocajnika.

A i fascinantno mi je vidjeti na nekoliko tema na forumu kako ljudi odjednom zdusno zagovaraju i pozdravljaju nove poreze jer "tako to rade u europi":lol:

Gdje su ti isti bili u proteklih 20 godina i sta su radili?

Super, jer valjda ne razmisljaju dalje od svog nosa.Pa onda nek placaju i dalje poreze na raznorazne stvari ako ih to veseli, mene ne veseli placat poreze i raznorazne namete a da na kraju dana neznam gdje je taj novac otisao.

Vi uplacujte dobrovoljno ako imate viska novca, iako bi bilo bolje da ga investirate u neke edukacijske centre npr.

Nevjerojatno mi je kako prosjecni ljudi ovdje na forumu treniraju strogocu na slicnima sebi, mislec da se to njih nece dotaknuti.:confused:

Mozda da se za promjenu pocne malo razmisljat 2,3 koraka ili generacije unarpijed a ne gustat u tome kako ce njihov susjed konacno nadrapat jer je popravio auto u fusu.

Bas je smijesno sve ovo...di je nestala ona tema jucer o hrvatima kao sluganskom narodu,. trebalo ju je malo ostavit da procitamo malo kako nas drugi vide, nije ni to nekad lose.

clouseau
11.11.2012., 12:31
Ne, ja uopće ne mislim da je visina poreznog opterećenja u Hrvatskoj OK. Da čitaš moje postove znala bi da se ja njemu izuzetno protivim i da smatram se u Hrvatskoj porezi moraju znatno sniziti. Naravno to znači i smanjenje državnih rashoda, koje ja svesrdno podržavam. Ali neki ne podržavaju. Zašto? Zato jer ili sami zarađuju od tih državnih rashoda, ili nisu svjesni koliko su oni enormni. Pa eto, vrijeme je da se osvjeste pa će onda možda tražiti niže poreze, umjesto da šute kao što sad čine.

I da, Hrvatima itekako treba batina da bi naučili, iz dana u dan dokazuju da za druge oblike učenja 90% stanovništva nije sposobna.

no_surrender
11.11.2012., 12:59
ima toga svega i po bosni i po srbiji i po makedoniji i rumunjskoj i bugarskoj. ČAk sam uvjeren i više nego kod nas.

A jel ti znaš kakvi su bili rezultati uvođenja fiskalnih blagajni u Bosni?
Nisu uprihodovali ni marku više, ali su zato propale tisuće obrtnika.
Isti scenarij ponovit će se i kod nas.

nek vlada ode
11.11.2012., 13:04

u srbiji je rezultiralo tako da se zanatlijama ukida fiskalizacija :kava:

moloko*
11.11.2012., 13:18
Ne, ja uopće ne mislim da je visina poreznog opterećenja u Hrvatskoj OK. Da čitaš moje postove znala bi da se ja njemu izuzetno protivim i da smatram se u Hrvatskoj porezi moraju znatno sniziti.

Nisam citala tovje postove, uhvatila sam se ovog zadnjeg jer mi se ne svidja takav nacin razmisljanja, ali mi je drago da netko razmislja malo dalje od svog nosa i dzepa tj dugorocnije.

Naravno to znači i smanjenje državnih rashoda, koje ja svesrdno podržavam. Ali neki ne podržavaju. Zašto? Zato jer ili sami zarađuju od tih državnih rashoda, ili nisu svjesni koliko su oni enormni. Pa eto, vrijeme je da se osvjeste pa će onda možda tražiti niže poreze, umjesto da šute kao što sad čine.

Oni koji su utoliko izbjegavali porez do sad ce vjeruj mi naci nacina da ga izbjegavaju i na dalje, samo meni opet nije jasno po kakvim se to mjestima krecu nase inspekcije i koga to zapravo kaznjavaju jer te koji utaje malo vece cifre niko ne dira se meni cini.
Njima fiskalne kase nece nista promjenit a unistit ce jos ovo malo ljudi koji rade i zaposljavaju.

Trenutak za uvodjenje toga je potpuno promasen.

I da, Hrvatima itekako treba batina da bi naučili, iz dana u dan dokazuju da za druge oblike učenja 90% stanovništva nije sposobna.

Neznam, mozda je to tocno, ali zasto se nije probalo sa edukacijom?*
Sredstva koja su nam se nudila iz EU su mogla bit utrosena na edukaciju ljudi i da ih se nauci kako poslovati, koje su pozitivne strane placanja poreza i gdje ce ti novci u konacnici zavrsit, ali kako riba smrdi od glave i kako se na tim visim nivoima nalaze izuzetno needucirani i korumpirani ljudi, to se nije moglo desit.

Ja mislim da se nas sustavno i smisljeno unistava i da ce bit jos gore.

Nadam se da se varam.:rolleyes:

nek vlada ode
11.11.2012., 13:27
Nisam citala tovje postove, uhvatila sam se ovog zadnjeg jer mi se ne svidja takav nacin razmisljanja, ali mi je drago da netko razmislja malo dalje od svog nosa i dzepa tj dugorocnije.

Oni koji su utoliko izbjegavali porez do sad ce vjeruj mi naci nacina da ga izbjegavaju i na dalje, samo meni opet nije jasno po kakvim se to mjestima krecu nase inspekcije i koga to zapravo kaznjavaju jer te koji utaje malo vece cifre niko ne dira se meni cini.
Njima fiskalne kase nece nista promjenit a unistit ce jos ovo malo ljudi koji rade i zaposljavaju.

Sredstva koja su nam se nudila iz EU su mogla bit utrosena na edukaciju ljudi i da ih se nauci kako poslovati, koje su pozitivne strane placanja poreza i gdje ce ti novci u konacnici zavrsit, ali kako riba smrdi od glave i kako se na tim visim nivoima nalaze izuzetno needucirani i korumpirani ljudi, to se nije moglo desit.

ne varas se...uzmimo primjer poreza na luksuz,uveden cca 2000 g.u stopi od 30%,sto je totalno unistilo proizvodnju luksuznih proizvoda,da bi 13 godina poslin ministar prizna da to i nije bas dalo rezultat u punjenju proracuna te istu i ukida,ali za koga? za nas koji smo tu industriju izgubili ili za stranca?

clouseau
11.11.2012., 13:48

Malo si u kontradikciji sama sa sobom. Ako podržavaš provođenje zakona i jednakost svih pred zakonom onda te fiskalne kase kao takve ne bi smjele smetati. Mogao bi te smetati jedino inicijalni trošak od par tisuća kuna koliko košta uvođenje fiskalne blagajne. Međutim ti ne podržavaš takav sistem nego podržavaš sistem u kojem jedna grupa poduzetnika zbog specifičnosti u poslovanju može lako i neprimjetno zamračivati velike količine poreza, dočim druga nema tu "privilegiju", pa se njoj onda gule tri kože da plati sve troškove koje ima ova rasipnička država. Tipično hadezeovski način vođenja države koji nas je i doveo tu gdje jesmo. I onda ćeš na drugoj temi se vjerojatno pitati tko nas to pretvara u naciju konobara.

Građanin prosječne inteligencije se o državnoj potrošnji može sasvim dobro educirati i iz podataka koje svakodnevno čita u novinama, sluša na televiziji, ... ali on to odbija. Evo nedavno načujem jednog obrtnika kako u razgovoru komentira "... to što si je on sredio penziju, to je njegova stvar ... ", dakle očito je da tom obrtniku ništa nije jasno, jer misli da marsovci plaćaju penziju ovima što su "si sredili". Da nije to možda u nekoj korelaciji sa time što je i taj obrtnik također u poslu u kojem može lako prikazivati bitno niži promet od onog što stvarno ima? Ja mislim da je, i zato baš takvima treba fiskalna kasa da ih motivira na razmišljanje o tome čemu služe porezi, kamo idu i čiji je problem kad si netko sredi penziju.

nek vlada ode
11.11.2012., 13:57
Malo si u kontradikciji sama sa sobom. Ako podržavaš provođenje zakona i jednakost svih pred zakonom onda te fiskalne kase kao takve ne bi smjele smetati. Mogao bi te smetati jedino inicijalni trošak od par tisuća kuna koliko košta uvođenje fiskalne blagajne. Međutim ti ne podržavaš takav sistem nego podržavaš sistem u kojem jedna grupa poduzetnika zbog specifičnosti u poslovanju može lako i neprimjetno zamračivati velike količine poreza, dočim druga nema tu "privilegiju", pa se njoj onda gule tri kože da plati sve troškove koje ima ova rasipnička država. Tipično hadezeovski način vođenja države koji nas je i doveo tu gdje jesmo. I onda ćeš na drugoj temi se vjerojatno pitati tko nas to pretvara u naciju konobara.

Građanin prosječne inteligencije se o državnoj potrošnji može sasvim dobro educirati i iz podataka koje svakodnevno čita u novinama, sluša na televiziji, ... ali on to odbija. Evo nedavno načujem jednog obrtnika kako u razgovoru komentira "... to što si je on sredio penziju, to je njegova stvar ... ", dakle očito je da tom obrtniku ništa nije jasno, jer misli da marsovci plaćaju penziju ovima što su "si sredili". Da nije to možda u nekoj korelaciji sa time što je i taj obrtnik također u poslu u kojem može lako prikazivati bitno niži promet od onog što stvarno ima? Ja mislim da je, i zato baš takvima treba fiskalna kasa da ih motivira na razmišljanje o tome čemu služe porezi, kamo idu i čiji je problem kad si netko sredi penziju.

obrtnik danas ima problem i ako radi na crno a troke ako prijavi promet...pa zna se da od 100 kn drzava uzme 70,a u ovih 30 stoje radnici,nabava,najamnina...kako to moze opstat?

clouseau
11.11.2012., 13:59
Lijepo. Ja još dosad nisam čuo da netko prosvjeduje radi porezne presije. Prosvjedovali su isključivo oni što dobivaju novce od proračuna, a oni koji rade pošteno i po zakonu da daju ne samo kaput, nego i vestu i košulju a još malo pa i kožu da sve to plate. Vrijeme je da se to promijeni.

nek vlada ode
11.11.2012., 14:06
Lijepo. Ja još dosad nisam čuo da netko prosvjeduje radi porezne presije. Prosvjedovali su isključivo oni što dobivaju novce od proračuna, a oni koji rade pošteno i po zakonu da daju ne samo kaput, nego i vestu i košulju a još malo pa i kožu da sve to plate. Vrijeme je da se to promijeni.

sta imaju prosvjedi veze ako imas rast nezaposlenih ka rezultat porezne presije? osim sto smo mekan narod koji je odgajan da trpi nemoguce,sta je istina a o to opet ne umanjuje istinu o visokim porezima :kava:

clouseau
11.11.2012., 14:14
Imaju veze jer bi označili promjenu u mentalnom sklopu ljudi. Mentalnom sklopu koji je doveo Hrvatsku do mjesta gdje ona je. Nezaposlenost je tu puno manji faktor. Ona će rasti kako god okreneš.

nek vlada ode
11.11.2012., 14:15
Imaju veze jer bi označili promjenu u mentalnom sklopu ljudi. Mentalnom sklopu koji je doveo Hrvatsku do mjesta gdje ona je. Nezaposlenost je tu puno manji faktor. Ona će rasti kako god okreneš.

zasto bi rasla nezapoalenost kako god okrenija?

clouseau
11.11.2012., 14:27
zasto bi rasla nezapoalenost kako god okrenija?

Zato jer pada BDP, a BDP pada zato jer je hrvatski ekonomski model razvoja na neodrživo visokoj potrošnji stanovništva i države i sam, naravno, neodrživ.

nek vlada ode
11.11.2012., 14:51
Zato jer pada BDP, a BDP pada zato jer je hrvatski ekonomski model razvoja na neodrživo visokoj potrošnji stanovništva i države i sam, naravno, neodrživ.

bdp je bruto domaci PROIZVOD. ako prominis sustav oporezivanja malim obrtnicima (malim proizvodjacima) onda dajes potporu njihovom proizvodu na trzistu,pa ako proizvodnja raste a na istom nivou ostane potrosnja gradjana onda se ta razlika smanjuje te pada nezaposlenost.

clouseau
11.11.2012., 15:04
Gle. Porezi se ne mogu smanjiti ako se ne smanji državna potrošnja, jel tako? A ljudi ne žele da se smanji državna potrošnja i to će biti tako dok ne shvate da državnu potrošnju financiraju iz vlastitog džepa. Pa im treba pomoći da to shvate. Fiskalne kase su tu jako dobre.

nek vlada ode
11.11.2012., 15:10
ocito je da se necemo nac s misljenjima,vrime ce pokazat da je uvodjenje fiskalizacija put u propast,prekodrinski susidi nam to govore ukidanjem fiskalizacije zanatlijama...

clouseau
11.11.2012., 15:12
Nećemo se naći kad je tebi ok da među poduzetnicima postoje jednaki i jednakiji umjesto da za sve vladaju isti uvjeti.

#kocar#
11.11.2012., 15:20
Gle. Porezi se ne mogu smanjiti ako se ne smanji državna potrošnja, jel tako? A ljudi ne žele da se smanji državna potrošnja i to će biti tako dok ne shvate da državnu potrošnju financiraju iz vlastitog džepa. Pa im treba pomoći da to shvate. Fiskalne kase su tu jako dobre.

Porezi se mogu smanjiti i ako se poveća broj poreznih obveznika u odnosu na broj korisnika državnog proračuna.

Fiskalne kase sigurno neće pridonijeti tom povećanju a ni smajniti broj korisnika.

Vrlo upitan poduhvat min. financija sa upitnim rezultatom , jer po nekim podacima u BiH je zatvoreno oko 75000 obrta i firmi i što bi obzirom na broj obrtnika i firmi kod nas moglo biti još i više.

Za uvesti poreznu disciplinu ima niz drugih načina koji su učinkovitiji ali se kod nisu provodili.

Svi kafići imaju kase, pa zar je teško poreznom inspektoru sjesti u kafič . kontrolirati uz kavu izdavanje računa i na kraju dana uzeti podatak iz kase.

Obrtnike koji obavljaju razne djealtnosti bit će na ovaj način i dalje teško kontrolirati jer su i do saad davali opciju plaćanja bez računa i PDV-a ili je iznos bio uz izdani račun daleko veći (za PDV-e i moguću dobit)

Kao i uvijek sve će u konačnici platiti korisnik/kupac jer ni jedan onaj koji će izdavati račun sa finacijskom kasom neće i nemože raditi sa gubitkom.

clouseau
11.11.2012., 15:29
Hvala svima što potvrđujete moje tvrdnje. Da, mnogi će osjetiti fiskalne kase, da, neki će propasti radi poreza a ne radi fiskalne kase koja samo osigurava provođenje zakona, i da, vjerujem da je to jedini način da neki shvate što je to porez i zašto on ne može biti proizvoljno visok.

Ja ne znam samo što ste se uzemirili, pa inače se svi ko fol zalažu za pravnu državu, da svi poštuju zakon, ...

Vojky
11.11.2012., 15:49
Hvala svima što potvrđujete moje tvrdnje. Da, mnogi će osjetiti fiskalne kase, da, neki će propasti radi poreza a ne radi fiskalne kase koja samo osigurava provođenje zakona, i da, vjerujem da je to jedini način da neki shvate što je to porez i zašto on ne može biti proizvoljno visok.

I jadni birtijaši, više neće moći muvat s porezom, zamisli kako je to okrutno, biti će im jednako kao onima što npr. prodaju žarulje ili softver... :D

Inače, osim poreza, fiskalizacija ima još jedan pozitivan učinak - vidi se koliko objekt radi i to je jako dobro u borbi protiv rada na crno i neplaćenog prekovremenog rada. Inspektori rada će vjerujem imati dostup podacima fiskalizacije, pa će se lako vidjeti da birtija ne može raditi 18 sati dnevno 7 dana u tjednu s tri zaposlena. Gotovo sam siguran da je kršenje radničkih prava (radno vrijeme, prijave, obvezan dnevni, tjedni i godišnji odmor) najveće upravo u ugostiteljstvu.

šmokljanica
11.11.2012., 15:51
fiskalne kase koja samo osigurava provođenje zakona
zakon se provodil i do sad i bez tih kasa, točnije, mogel se provodit, a zakaj inspektori nisu delali svoj posel, to je druga priča.
ono kaj ja vidim je da se ovdje namješta posel:
a) ispima - jer će ljudi zakonski biti prisiljeni uzimat dsl priključke, a nigdje ne vidim da će bit besplatni;
b) najmanje jednoj softverskoj tvrtci - koja je izradila programsko rješenje - nigdje ne vidim da je besplatno i još će se godišnje morat plaćat za "certifikat";
c) najmanje jednoj hardverskoj trvtci - koja će prodavat uređaje - nigdje ne vidim da su besplatni.
daklem, ljudima će se nabit dodatni troškovi prisilnom kupnjom uređaja i dsl pristupa, netko će obrnut hrpu love, a oni koji su do sad varali će prestat varat jednako kao kaj bum ja postala predsjednica države.

Vojky
11.11.2012., 15:54
zakon se provodil i do sad i bez tih kasa, točnije, mogel se provodit, a zakaj inspektori nisu delali svoj posel, to je druga priča.

Ovako će se provoditi daleko brže i jednostavnije. :) A to znači više novca za učitelje, bolnice, hrvatsku vojsku, socijalu, trudinice, umirovljenike i ostale koji od proračuna primaju. I moguće sutra smanjivanje stope poreza, koje će pomoći cijeloj privredi. I nekima koji su za naciju možda i korisniji od birtijaša.

Dodatno, ulazak u EU, gdje su trošarine na alkohol i cigarete u pravilu jako visoke, još bi više povećao muvanje oko poreza. A porez plaćamo državi koju volimo. :) I što više se poreza plati, to se više Hrvatskoj pomoglo.

ono kaj ja vidim je da se ovdje namješta posel:

Prijavi DORH-u ako vidiš neka namještanja... I nemoj reći da ne reagiraju, jer pola najviših dužnosnika prošle Vlade je pod postupkom... Softver će se napraviti samo jednom (državno vlasništvo), hardver se može koristiti i postojeći i bilo koji, a valjda Internet danas i nije neki veliki trošak. Još i mogu omogućiti gostima besplatan pristup, to se danas cijeni. :)

šmokljanica
11.11.2012., 15:57
Prijavi DORH-u ako vidiš neka namještanja...
ne znam je l :504: il :( il :lol: il :rolleyes: jednom rječju: stra'ota. :eek: :confused:

Vojky
11.11.2012., 16:00
ne znam je l :504: il :( il :lol: il :rolleyes: jednom rječju: stra'ota. :eek: :confused:

Neprijavljivanje težeg kaznenog djela je također kazneno djelo, pa ako imaš informacije...

moloko*
11.11.2012., 16:13
Malo si u kontradikciji sama sa sobom. Ako podržavaš provođenje zakona i jednakost svih pred zakonom onda te fiskalne kase kao takve ne bi smjele smetati.

Da, jesam za provodjenje zakona a ne treniranje strogoce i sutanje mrtvog konja.

Mogao bi te smetati jedino inicijalni trošak od par tisuća kuna koliko košta uvođenje fiskalne blagajne. Međutim ti ne podržavaš takav sistem nego podržavaš sistem u kojem jedna grupa poduzetnika zbog specifičnosti u poslovanju može lako i neprimjetno zamračivati velike količine poreza, dočim druga nema tu "privilegiju", pa se njoj onda gule tri kože da plati sve troškove koje ima ova rasipnička država. Tipično hadezeovski način vođenja države koji nas je i doveo tu gdje jesmo. I onda ćeš na drugoj temi se vjerojatno pitati tko nas to pretvara u naciju konobara.

Gdje sam ja to podrzala zamracivanje?
Molim te da me ne optuzujes lazno i ne govoris da sam rekla ili da podrzavam nesto sta nisam podrzala.
Ako nisam za fiskalne kase ne znaci automatski da sam za kradju, jel mozes ti to sebi u glavi nekako predtsavit?

Ako nisam za sdp ne znaci da sam za hdz, ako volim crnu boju ne znaci da sam sotonist, nastavi niz...

Previse pojednostavljujes stvari ovdje ili iz nekog intzeresa guras odredjenu tezu bez da si sagledao vecu sliku.

Građanin prosječne inteligencije se o državnoj potrošnji može sasvim dobro educirati i iz podataka koje svakodnevno čita u novinama, sluša na televiziji, ... ali on to odbija.

Kao prvo, nemoj vrijedjati ljude jer nema smisla, to sta neko nema iq 150 ne znaci da je poslovno nesposoban i obrnuto a sta se tice informiranja preko tv-a i novina..ti se salis jel tako?:confused:

Smatras da se ljudi trebaju educirati iz novinskih clanaka i tv-a?:confused:

Evo nedavno načujem jednog obrtnika kako u razgovoru komentira "... to što si je on sredio penziju, to je njegova stvar ... ", dakle očito je da tom obrtniku ništa nije jasno, jer misli da marsovci plaćaju penziju ovima što su "si sredili". Da nije to možda u nekoj korelaciji sa time što je i taj obrtnik također u poslu u kojem može lako prikazivati bitno niži promet od onog što stvarno ima? Ja mislim da je, i zato baš takvima treba fiskalna kasa da ih motivira na razmišljanje o tome čemu služe porezi, kamo idu i čiji je problem kad si netko sredi penziju.

Ne, takvima ne treba fiskalna kasa, nego na kratki tecaj poslovanja ,zakona RH i opce kulture.
A imamo i inspektora brdo koje isto tako placa taj poduzetnik pa sta su oni radili tih 20 godina? Mozda su se educirali tako da bi jeli i pili na racun subjekata koje su trebali kontrolirat, kako ce se njih pratit, gps i kamera oko vrata?:rofl:

Nezaposlenost ce rasti, tu se slazemo oboje i koji je tvoj plan za rjesenje tog problema osim fiskalnih kasa, ili ne vidis problem u tome jer isto mislis kao i taj obrtnik kojeg si spomenuo malo iznad pa mislis da ces ti svoju djecu nekako strpat negdje a drugi nek se je**?

Ko kaze da ljudi ne zele da se smanji drzavna potrosnja, gdje to pise , ko je to rekao?
Sistem je toliko supalj, lova curi nasve strane i ti mislis da ce jos ovih 38 ljudi spasit stvar, ma sjajno.:)

I onda cemo zivjeti sretno do kraja zivota :cerek:

Ja ne znam samo što ste se uzemirili, pa inače se svi ko fol zalažu za pravnu državu, da svi poštuju zakon, ...

Razbacujes se floskulama na sve strane.."pravna drzava" "pravna drzava" "pravna drzava"..suplje rijeci.

#kocar#
11.11.2012., 16:26

Naravno da se slažem sa tvojim stajalištem o smanjenju porezne presije

Primjedbe dolaze zbog iskustva da su takva terećenja uvijek i u pravilu išla samo u jednom smjeru.

Govorilo se da će uz uvođenje fiskalnih kasa ići i smanjenje PDV-a na ugostiteljske usluge osima žestokih pića.

No u posljednje vrijeme to se izgleda zaboravilo a opteretit će to i ostale djelatnosti koje nisu i neće biti obuhvaćene tim smanjem a vezane su uz ugostiteljstvo.

No porezno terećenje (već sam napisao) može se smanjiti i povećanjem broja poreznih obveznika čime bi se stabilizirao i proračun. Naravno uz smanjenej državne administracije i svega ostalog po čemu je na ovom forumu napisano dosta riječi.

Ovo sada liči na panično punjenje proračubske rupe u cilju izvršavanja nužnih obveza i zadržavanje kreditnog rejtinga zbog lakšeg daljnjeg zaduživanja.

moloko*
11.11.2012., 16:26
I jadni birtijaši, više neće moći muvat s porezom, zamisli kako je to okrutno, biti će im jednako kao onima što npr. prodaju žarulje ili softver... :D

.

Mislim da si ti imalo uspjesan u svom poslu i da si okupiran njime nebi imao vremena niti volje a nit bi te svrbio tamo neki birtijas koji "zamracuje" lovu.:mig:

Mozda da pocens nesto stvarati sam pa bi ti se razmisljanje malo promjenilo i prosirio bi horizonte, razmisljanje ti je narazini nekog cinovnika iza saltera, tako necemo napredovat. :top:

Lastan
11.11.2012., 16:37
Mislim da si ti imalo uspjesan u svom poslu i da si okupiran njime nebi imao vremena niti volje a nit bi te svrbio tamo neki birtijas koji "zamracuje" lovu.:mig:

Mozda da pocens nesto stvarati sam pa bi ti se razmisljanje malo promjenilo i prosirio bi horizonte, razmisljanje ti je narazini nekog cinovnika iza saltera, tako necemo napredovat. :top:
Ovo, čisto da te informiram, govoriš visokoškolskom predavaču, kvalitetnom autoru i pravniku koji isključivo radi u privatnom sektoru.

I, što je još bolje, čovjek je u pravu.
Što se vidi i bez gledanja u tvoj ad hominem post koji ne bi morao biti takav da imaš pravih argumenata protiv nečega što je rekao.

clouseau
11.11.2012., 16:39
Da, jesam za provodjenje zakona...

Gle, neda mi se pisati odgovor na dio po dio tvog podugačkog posta jer nema smisla. Ako smatraš da svi više manje uredno plaćaju porez onda mi nije jasno što ti smetaju fiskalne kase. Pa nije valjda da će tih par tisuća kuna troška uvođenja, što je novčano ekvivalent štete koju može bilo koji obrt pretrpjeti u bilo kojem trenutku iz bilo kojeg razloga (npr pokvari se aparat za kavu ili pećnica u restoranu) potopiti hrvatsko ugostiteljstvo.

Ali se porez naravno ne plaća uredno nego je javna tajna da ugostitelji prikazuju samo djelić prometa, a podatak da je prosječni prihod po konobaru u Hrvatskoj po danu 100 kn samo to formalno potvrđuje. Pa od tog iznosa ne može se konobaru isplatiti niti zakonski minimalac, a kamoli pokriti drugi troškovi. I kakvog sad ima smisla i logike da ugostitelj uredno vara na porezu i svi zatvaraju oči pred time, a onaj tko npr prodaje televizore ili ne daj Bože proizvodi nešto u ovoj bijednoj državi jedva krpa kraj s krajem jer ne može disati od poreza, a ne može niti varati s njima jer njegovim kupcima ne pada na pamet uzeti proizvod bez računa (jer ona nemaju garanciju, ili ne mogu sebi odbiti pretporez itd).

Sada će lijepo svi obrtnici koji posluju s gotovinom biti opaljeni po džepu od strane države, pa se možda desi da im dođu iz guzice u glavu neke stvari a ne da "je njegova privatna stvar ako si je sredio penziju".

nek vlada ode
11.11.2012., 16:54
Nećemo se naći kad je tebi ok da među poduzetnicima postoje jednaki i jednakiji umjesto da za sve vladaju isti uvjeti.

nemoj mi stavljat rici u usta koje nisam reka. kome ja to po tebi pogodujem a kome odmogujem? ja sam reka i to ponavljam jos jednom,ova fiskalizacija ce unistit do kraja ovo jada od gospodarstva.

nek vlada ode
11.11.2012., 17:01

Inače, osim poreza, fiskalizacija ima još jedan pozitivan učinak - vidi se koliko objekt radi i to je jako dobro u borbi protiv rada na crno i neplaćenog prekovremenog rada. Inspektori rada će vjerujem imati dostup podacima fiskalizacije, pa će se lako vidjeti da birtija ne može raditi 18 sati dnevno 7 dana u tjednu s tri zaposlena. Gotovo sam siguran da je kršenje radničkih prava (radno vrijeme, prijave, obvezan dnevni, tjedni i godišnji odmor) najveće upravo u ugostiteljstvu.

iz ovog posta te mogu pitat dvi stvari.

birtijasi su sjebali ovu drzavu?

kako ce to pomoc onim radnicima koji ce dobit otkaz uvodjenjem fiskalizacije jer ce se zatvorit masu firmi i obrta?

Vojky
11.11.2012., 17:22

Onaj tko zamračuje porez, posebno u velikim iznosima (a netko tko prijavi 100 kuna dnevnog prometa upravo tu ulazi) je problem svih, jer onda drugi moraju plaćati za njega. Pokušaj u USA ne platiti porez, karijera, pa i poslovna, ne samo politička ti je gotova. Zašto? Jer time udaraš izravno na Ameriku. Doslovno.

Da, smatrao bih krađu od trudnica, teta u vrtiću i hrvatskih vojnika nečim pozitivnim? Takvo "proširenje horizonata" mogu dobiti jedino uz psihoaktivne supstance.

Vojky
11.11.2012., 17:26
iz ovog posta te mogu pitat dvi stvari.

birtijasi su sjebali ovu drzavu?

Svatko tko ne plaća poreze je u svom postoku sjebao ovu državu, jer onda drugi moraju plaćati više, jednostavno. A reda se tu mora uvesti. Izvlače se doslovno milijarde bez plaćanja poreza, jer nekako ne prolazi da birtijaš i frizerska žive od 100-200 kuna prometa dnevno.

kako ce to pomoc onim radnicima koji ce dobit otkaz uvodjenjem fiskalizacije jer ce se zatvorit masu firmi i obrta?

Obratno je. Upravo neplaćanje poreza uništava one koji pošteno plaćaju jer im stvara nelojalnu konkurenciju. Ako netko ne može raditi uz plaćanje svojih obveza i treba zatvoriti. Naći će se netko novi. Neće Hrvati prestati ići u birtije, ne brini.

Ali naravno, nitko te ne sprječava negdje napisati znanstveni članak kako je neplaćanje poreza pogodno za državu i gospodarstvo i dokazati da si u pravu i da država treba omogućiti što više poreznog neplaćanja kako bi dobro napredovala.

lasangel
11.11.2012., 17:33
moj skromni glas je za fiskalizaciju isključivo ako se stopa pdv smanji za određeni postotni poen.

bojim se da će napraviti istu grešku kao i 1998.m kad tadašnji veliki stručnjak i ministar BŠ nije uvidio da je krenuo s prevelikom stopom PDV koju nije smanjio već iskoristio za državnu rastrošnost.

"Prihodi od PDV su rebalansom povećani sa 15 039 na 20 102 milijuna kuna, što čini 67,8% ukupnog povećanja prihoda. Ostvarenje proračuna u 1998. godini pokazuje da se PDV-om prikupilo čak i iznad rebalansom predviđenih sredstava."
str. 36
   http://www.mfin.hr/adminmax/docs/Godisnjak1998.pdf

clouseau
11.11.2012., 17:37
nemoj mi stavljat rici u usta koje nisam reka. kome ja to po tebi pogodujem a kome odmogujem?

Pa evo sam to kažeš u nastavku posta:

fiskalizacija ce unistit do kraja ovo jada od gospodarstva.

Zašto će fiskalizacija uništiti ostatak gospodarstva? Evo elaboriraj to pa će ti biti jasno i kome pogoduješ a kome odmažeš.

nek vlada ode
11.11.2012., 17:37
Svatko tko ne plaća poreze je u svom postoku sjebao ovu državu, jer onda drugi moraju plaćati više, jednostavno. A reda se tu mora uvesti. Izvlače se doslovno milijarde bez plaćanja poreza, jer nekako ne prolazi da birtijaš i frizerska žive od 100-200 kuna prometa dnevno.

Obratno je. Upravo neplaćanje poreza uništava one koji pošteno plaćaju jer im stvara nelojalnu konkurenciju. Ako netko ne može raditi uz plaćanje svojih obveza i treba zatvoriti. Naći će se netko novi. Neće Hrvati prestati ići u birtije, ne brini.

Ali naravno, nitko te ne sprječava negdje napisati znanstveni članak kako je neplaćanje poreza pogodno za državu i gospodarstvo i dokazati da si u pravu i da država treba omogućiti što više poreznog neplaćanja kako bi dobro napredovala.

di sam ja reka da se ne triba placat porez? ja sam reka da se porez mora smanjit i tim pomoc gospodatstvu,a onda uvedi fiskalizaciju i totalno zamjeni papirnati novac za plastiku.

mislim da mi ne triba znanstveni rad za porucit pogubnost uvodjenja fiskalizacije,vec bacit oko priko drine di se zanatlijama ukida fiskalizacija i bosnu u kojoj je 12 000 obrta zatvorilo svoja vrata i za ni marku podigla razinu drzavnog proracuna.

a inace,ako ce dat nekakv rezultat (samo ne znam koji ako ne negativan) stvaranje novonezaposlenih nek politicari "rade" pro bono...

clouseau
11.11.2012., 17:39
"Prihodi od PDV su rebalansom povećani sa 15 039 na 20 102 milijuna kuna, što čini 67,8% ukupnog povećanja prihoda. Ostvarenje proračuna u 1998. godini pokazuje da se PDV-om prikupilo čak i iznad rebalansom predviđenih sredstava."

Točno i to je inicijalni zajeb. Kad se već porez od pdva pokazao tako izdašnim trebalo se to iskoristiti za sniženje drugih poreza. Ali nije nego se umjesto toga išlo u povećanje državne potrošnje, što su naravno hrvati, navikli da im država rješava probleme i da se brine za njih, prihvatili objeručke ne razmišljajući tko to plaća. Vrijeme je da se to promijeni.

#kocar#
11.11.2012., 17:43
Onaj tko zamračuje porez, posebno u velikim iznosima (a netko tko prijavi 100 kuna dnevnog prometa upravo tu ulazi) je problem svih, jer onda drugi moraju plaćati za njega. Pokušaj u USA ne platiti porez, karijera, pa i poslovna, ne samo politička ti je gotova. Zašto? Jer time udaraš izravno na Ameriku. Doslovno.
.

Tog koji zamračuje porez i prijavljuje 100 prometa porezna uprava zna imenom i prezimenom
Umjesto da se iskontroliraju i sankcioniraju taklvi pojedinci ide se uranilovkom prema svima , pa i onima koji imaju promet sličan tome.
Tovari im se dodatno terečenje bez da se uđe u njegovo poslovanje.

Ta uranilovka je kod nas uobičajena te se zbog recidivista i nekoliko prekršitelja mijenja zakon i podižu kaznene sankcije linearno za sve, kao što je to slućaj i sa Zakonom o sigurnosti prometa. Podižu se kazne a najviše one za nevezanje pojasa, parkiranje, neispravnu sijalicu usputno sa kaznama za preveliku brzinu ili vožnju suprotnim smjerom.
I začudo najviše kazni naplati se za pogrešno parkiranje, nevezanje pojasom ili neukjučivanje svjetala za vrijeme računanja po zimskom vremenu.
Da ne nastavljam o drugim nelogičnostima i kaznama kojima je jedini cilj punjenje proračuna.
Tom činjenicom su se poslužili i policajci kod nedavnog protesta i prozivali Vladu da im da barem ono što su "dali" u proračun.

Samo u toj Americi vodi se rovovska bitka za svaki cent poreznog terećenja dok to kod nas radi svaka Vlada , samo se porezno terećenje različito nazove, harač , fiskalizacija , porez na nekretnine umjesto komunalne naknade i sl.
Nije problem u kasama , daleko veći je problem u visini ukupnih poreznih terećenja uz činjenicu da mnogi u nedostatku radnih mjesta i pokušaju rješevanja egzistencije često rade na rubu isplativosti.

Teško da se ovdje može govoriti o udaru na RH(kao u slućaju Amerike) prije je to udar na nesposobnu administraciju i njezine nezjažljive apetite a naročito ako uzmemo u obzir činjenicu da smo zemlja sa največim poreznim terećenjima u svijetu (ili pri samom vrhu)

Vojky
11.11.2012., 17:44
di sam ja reka da se ne triba placat porez? ja sam reka da se porez mora smanjit i tim pomoc gospodatstvu,a onda uvedi fiskalizaciju i totalno zamjeni papirnati novac za plastiku.

Fiskalizacija se uvodi u područjima gdje ima najviše muteža - u recimo proizvodnji softvera ili servisiranju fotokopiraca istog, barem na ovaj način, nema, jer kupci traže račun.

Ako netko ne može poslovati uz uredno plaćanje poreza - nema što poslovati. Ostalo se svodi na podržavanje sustava u kojemu je mutež i varanje države nešto "razumljivo". A onda do farbanja tunela za 200 kuna po metru kvadratnom jedan korak.

clouseau
11.11.2012., 17:45
Samo u toj Americi vodi se rovovska bitka za svaki cent poreznog terećenja

:s a zašto je tako u Americi? Jer prosječan čovjek, čak i onaj "Joe sixpack" jako dobro zna koliki porez plaća i jako dobro zna da se razni državni programi financiraju iz poreza, što se za prosječnog Hrvata baš i ne može reći, pa će sad naučiti na teži način jer kako godine prakse pokazuju na lakši način u RH ne ide.

Vojky
11.11.2012., 17:46
Tog koji zamračuje porez i prijavljuje 100 prometa porezna uprava zna imenom i prezimenom
Umjesto da se iskontroliraju i sankcioniraju taklvi pojedinci ide se uranilovkom prema svima , pa i onima koji imaju promet sličan tome.
Tovari im se dodatno terečenje bez da se uđe u njegovo poslovanje.

Upravo će fiskalne blagajne omogućiti da ne bude nikakve uravnilovke - platiš poreza koliko si imao prometa, a ne sada da su sumnjivi oni koji su zaista imali malo prometa.

A trošak uvođenja i korištenja je zaista zanemariv. Jedan, bilo kakav PC i Internet, koji dođe manje od jednog računa za mobitel.

nek vlada ode
11.11.2012., 17:47
Pa evo sam to kažeš u nastavku posta:

fiskalizacija ce unistit do kraja ovo jada od gospodarstva.

Zašto će fiskalizacija uništiti ostatak gospodarstva? Evo elaboriraj to pa će ti biti jasno i kome pogoduješ a kome odmažeš.

evo realnog scenarija...1.1. se uvede to cudo,10 000 obrta koji su duzni ne mogu kupit softver i direktno se gase,nek imaju samo 2 zaposlena,to je 20 000 ljudi vise na burzi,sad direkno ide na burzu koji jos vise opterecuje proracun,za jos malo poena se dizu porezi ovima koji su opstali prvi tren,smanjiva se kupovna moc,te proporcijalno tomu sve vise i vise firmi zatvara svoja vrata. e sad pitanje,kako je to pomoglo ovom gospodarstvu?

Vojky
evo realnog scenarija...1.1. se uvede to cudo,10 000 obrta koji su duzni ne mogu kupit softver i direktno se gase,nek imaju samo 2 zaposlena,to je 20 000 ljudi vise na burzi,sad direkno ide na burzu koji jos vise opterecuje proracun,za jos malo poena se dizu porezi ovima koji su opstali prvi tren,smanjiva se kupovna moc,te proporcijalno tomu sve vise i vise firmi zatvara svoja vrata. e sad pitanje,kako je to pomoglo ovom gospodarstvu?

Da, veliki novci 3000 kuna... Sigurno nešto što mnoge odvjetnike i vlasnike restorana drži iznad vode.

Možda da im otvorimo i žiro-račun za pomoć?

clouseau

Neće pomoć i upravo to i je poanta, da ljudi konačno shvate da porezi odmažu gospodarstvu a bez gospodarstva nema tko ni plaćati poreze. Dobro kaj ja pričam kineski?

lasangel
11.11.2012., 17:48
e sad pitanje,kako je to pomoglo ovom gospodarstvu?

pa to je i cilj svega....nije li SL rekao: tko nema love nek ide na socijalu...

lasangel
11.11.2012., 17:49
A onda do farbanja tunela za 200 kuna po metru kvadratnom jedan korak.

ne vidim neku povezanost između fiskalizacije i onih koji farbaju tunele...
lako je izdati račun s maržom od 1000 %..i platiti porez..

nek vlada ode
11.11.2012., 17:52
Da, veliki novci 3000 kuna... Sigurno nešto što mnoge odvjetnike i vlasnike restorana drži iznad vode.

Možda da im otvorimo i žiro-račun za pomoć?

sta s onima koji su u minusu od 50 000 kn? njega fiskalizacija ne kosta 3 000 nego 53 000 kn. a ko oce nek postavi pitanje poreznoj koliko je obrta duzno,70 ili 80%?

šmokljanica
11.11.2012., 17:53
ne prolazi da... frizerska žive od 100-200 kuna prometa dnevno.
:lol: s kojeg si ti planeta opal ili da preformuliram, di ti živiš?
aj kad ti bude dosadno, kampiraj iza nekog grma i špijuniraj jedan dan muški frizerski salon.
dobro ćeš se iznenadit kolko malo mušterija dolazi...
igrom slučaja poznajem frizerku koja radi samo muški frizeraj, ako ima sreće, dođe joj 5-6 mušterija dnevno, i to subotom, preko tjedna je sretna ak joj dođu dva, tri po danu, jedva krpa kraj s krajem, uz šišanje koje košta samo 30 kuna, jer ljudi NE MOGU platit više, i moš mislit kak je sretna bila kad je čula da će uz, sve namete koje sad plaća, morat još i "nekakvu prokletu kasu kupit", plaćat "certifikat" i dsl i sve to za to kaj joj na kraju meseca, nakon kaj poplati sve namete i režije, ostane 1000, makimalno 2000 kuna.
kaj "volim" ovakve poput tebe kaj klepećete bedastoće i nebuloze, a pojma nemate kak zapraf ljudi rade i žive.

Vojky
11.11.2012., 17:53
ne vidim neku povezanost između fiskalizacije i onih koji farbaju tunele...
lako je izdati račun s maržom od 1000 %..i platiti porez..

U pitanju je potpuno ista stvar - netko potkrade proračun tako da pretplati bojanje tunela, netko potkrade proračun tako da je promet kafića smanjio 70%. Samo je stvar da je ovaj drugi količinski nešto manje uspio zamutit, jer nije dovoljno visoko na "ljestvici".

Jednostavno, to su stvari kojima država mora stati na kraj.

A druga tema je smanjivanje poreza, općenito. No, poreze, kakvi jesu, moraju plaćati svi koji su obveznici istih.

PCM
11.11.2012., 17:54
U potpunosti podržavam uvođenje fiskalnih kasa, posebno u ugostiteljstvu gdje se zamračuju enormne količine novaca storniranjem ili neizdavanjem računa ...
Sve te novce koje ugostitelji i ini ne uplate, uplaćujemo svi mi ostali ...

Zato naprijed Slavisha, uvedi ih čim prije ... ;)

PCM
11.11.2012., 17:54
U pitanju je potpuno ista stvar - netko potkrade proračun tako da pretplati bojanje tunela, netko potkrade proračun tako da je promet kafića smanjio 70%. Samo je stvar da je ovaj drugi količinski nešto manje uspio zamutit, jer nije dovoljno visoko na "ljestvici".

Jednostavno, to su stvari kojima država mora stati na kraj.

A druga tema je smanjivanje poreza, općenito. No, poreze, kakvi jesu, moraju plaćati svi koji su obveznici istih.

Prometi mnogih kafića se smanjuju i do nekoliko puta nažalost a kamoli 70% ...
U biti prijavljuje se samo nužni minimum nekada niti to ...

Vojky
11.11.2012., 17:56
aj kad ti bude dosadno, kampiraj iza nekog grma i špijuniraj jedan dan muški frizerski salon.

Većina frizerskih salona su ženski, gdje nema ulaska ispod 300-400 kuna. Dakle, prijave manje nego da je u obje smjene došla jedna jedina mušterija.

kaj "volim" ovakve poput tebe kaj klepećete bedastoće i nebuloze, a pojma nemate kak zapraf ljudi rade i žive.

Pa, to će fiskalne kase pokazati, stoga je svima u interesu da ih imamo. :) Onome tko stvarno ima malo prometa neće inspektori više tupiti da zamračuje isti. Lijepo odradiš, naplatiš, uplatiš...

m4rko
11.11.2012., 17:57
U potpunosti podržavam uvođenje fiskalnih kasa, posebno u ugostiteljstvu gdje se zamračuju enormne količine novaca storniranjem ili neizdavanjem računa ...
Sve te novce koje ugostitelji i ini ne uplate, uplaćujemo svi mi ostali ...

Zato naprijed Slavisha, uvedi ih čim prije ... ;)
U potpunosti se slažem.

PCM
11.11.2012., 17:57
igrom slučaja poznajem frizerku koja radi samo muški frizeraj, ako ima sreće, dođe joj 5-6 mušterija dnevno, i to subotom, preko tjedna je sretna ak joj dođu dva, tri po danu, jedva krpa kraj s krajem, uz šišanje koje košta samo 30 kuna, jer ljudi NE MOGU platit više, i moš mislit kak je sretna bila kad je čula da će uz, sve namete koje sad plaća, morat još i "nekakvu prokletu kasu kupit", plaćat "certifikat" i dsl i sve to za to kaj joj na kraju meseca, nakon kaj poplati sve namete i režije, ostane 1000, makimalno 2000 kuna.

Frizerski salon koji ima 2-3 mušterije dnevno se i treba zatvoriti jer je evidentno nerentabilan u svakom slučaju. Sad zašto je nerentabilan je drugi par rukava, možda zato jer ne radi dobro ?!

Moj frizerski salon u kom se šišam je uvijek pun ... Mali kvartovski salon, u njemu je kada god dodjem bar 2 ljudi unutra ... 2 puta tjedno sam tamo 30 kn mi je šišanje. Dobijem ručno ispisan račun koji oni poslije vjerovatno bace u kantu pa prijave potrebni minimum...

Vojky
11.11.2012., 17:58
Prometi mnogih kafića se smanjuju i do nekoliko puta nažalost a kamoli 70% ...
U biti prijavljuje se samo nužni minimum nekada niti to ...

A koliko tek ima rada na crno i neplaćenih prekovremenih, što će usputno i ove kase uredno moći dokazati? Dva konobara a radilo se 18 sati i nema isplate prekovremenih sati? Tu se također osim samih konobara oštećuje i država, tj. umirovljenici i zdravstvo.

PCM
11.11.2012., 17:59
Nerentabilna poslovanja inače u svijetu propadaju i to nije nikakva novost. Šta sad zbog toga što će ih 5% propasti mi trebamo dopustiti da ih 100% zamračuje poreze koje onda mi ostali moramo platiti - ma vidi vraga ...

Vojky
11.11.2012., 18:01
Moj frizerski salon u kom se šišam je uvijek pun ... Mali kvartovski salon, u njemu je kada god dodjem bar 2 ljudi unutra ... 2 puta tjedno sam tamo 30 kn mi je šišanje. Dobijem ručno ispisan račun koji oni poslije vjerovatno bace u kantu pa prijave potrebni minimum...

Da, zanimljivo je kako frizeri baš tako vole paragon blokove, indigo i ručno ispisivanje računa? Retro style ili? :confused:

PCM
11.11.2012., 18:02
A koliko tek ima rada na crno i neplaćenih prekovremenih, što će usputno i ove kase uredno moći dokazati? Dva konobara a radilo se 18 sati i nema isplate prekovremenih sati? Tu se također osim samih konobara oštećuje i država, tj. umirovljenici i zdravstvo.

Imam dobrog prijatelja koji drži jedan kvartovski kafić, bolje da ne pričam "kako se radi" ...

Vojky
11.11.2012., 18:02
Nerentabilna poslovanja inače u svijetu propadaju i to nije nikakva novost. Šta sad zbog toga što će ih 5% propasti mi trebamo dopustiti da ih 100% zamračuje poreze koje onda mi ostali moramo platiti - ma vidi vraga ...

Usput, zanimljivo je, koliko je inače bilo povike na to da odvjetnici ne izdaju račune (i oni će sada biti obveznici fiskalnih blagajni).

Ovdje što god tko učini - ljudi uvijek nezadovoljni...

nek vlada ode
11.11.2012., 18:03

jeli tebi cilj da rentabilno postane nerentabilno ili da nerentabilno postane rentabilno?

#kocar#
11.11.2012., 18:03
Upravo će fiskalne blagajne omogućiti da ne bude nikakve uravnilovke - platiš poreza koliko si imao prometa, a ne sada da su sumnjivi oni koji su zaista imali malo prometa.

A trošak uvođenja i korištenja je zaista zanemariv. Jedan, bilo kakav PC i Internet, koji dođe manje od jednog računa za mobitel.

Za kasu nemožeš upotrijebiti bilo kakv PC jer ti od toga zavisi poslovanje a o sigurnosti i funcioniranju našeg interneta mogle bi se ispresti bajke(prekjučer u jednom od najnapučenijih naselja u Rijeci nije radio 10-ak sati)

I nije problem u fiskalnim kasama nego poreznim terećenjima koje ostavljaju minimum prostora za poslovanje, naročito ako ti promet niej velik, jer su neke stavke , poput davanja za mirovinsko , zdrastvo i niz drugih zadane.
Ti koji su imali mali promet najvjerovatnije će biti prisiljeni zatvoriti jer su da bi opstali morali zamračiti dio prometa.

No i to zamračivanje nije potpuno , jer legalno nabavljenu robu moraš prikazati u prometu(osim ako nisi totalni idiot) a na nabavljenu na drugi način platiš PDV kod nabave(kad ugostitelj kupuje u marketu)

No Vlada bi trebala sagledati sveukupne učinke a ne samo brinuti o svojim interesima , punjenju proračuna i distribucijiistog prema interesnim skupinam koje im pomažu dolazak i opstanak na vlasti.
Mislim da će šteta biti veća od koristi , birtijaši ni frizeri neće spasiti proračun, kao što ga nisu spasili ni konobari i kuhari a ovi koji zbog toga završe na birou dodatno će ga opteretiti.

No naše bezidejne Vlade rade prema uhodanim šablonama ili dižu poreze ili smanjuju radnička prava
http://www.novilist.hr/Vijesti/Hrvatska/Proracun-spasava-samo-usteda-na-radnickim-pravima

Kao što je vidljivo i iz najnovije "ideje"o spašavanju proračuna:rolleyes:

PCM
11.11.2012., 18:04
Da, zanimljivo je kako frizeri baš tako vole paragon blokove, indigo i ručno ispisivanje računa? Retro style ili? :confused:

Retro vjerovatno :rofl:

Uglavnom taj salon ne znam koliko prijavi prometa FINI i sl, uglavnom sad me ovo ponukalo pa ću dohvatiti FINA izvješće živo me zanima ... Al dam desnu ruku da će biti 3-4 puta manje od realnoga ...

Znači pun stalno manje više , mali prostor nekoliko uposlenih vjerovatno na minimalcu znači minimalni troškovi i šta ti ja sve znam ... Gazdarica vjerovatno godišnje povuče 2-3 realne godišnje dobiti kada bi sve plaćala po ps-u ...

E to nije mali već popriličan financijski problem koji je i prije mogao biti riješen, al better late then ever.

Naprijed Slavisha :D

PCM
11.11.2012., 18:06
jeli tebi cilj da rentabilno postane nerentabilno ili da nerentabilno postane rentabilno?

Meni je cilj da se poštuje zakon koji mora biti jednak za sve obrtnike/poduzetnike i građane. Ukoliko poštovanje tog zakona znači da će neki od tih obrtnika i poduzetnika i službeno priznati minus i nerentabilnost - neka propadnu jer i trebaju propasti.

Vojky
11.11.2012., 18:09
I nije problem u fiskalnim kasama nego poreznim terećenjima koje ostavljaju minimum prostora za poslovanje, naročito ako ti promet niej velik, jer su neke stavke , poput davanja za mirovinsko , zdrastvo i niz drugih zadane.
Ti koji su imali mali promet najvjerovatnije će biti prisiljeni zatvoriti jer su da bi opstali morali zamračiti dio prometa.

Da. vidim da su vlasnici kafića, restorana i ugledni odvjetnici općenito financijski na dnu u odnosu na one koji plate 100% poreza, recimo radnici kojima se uredno odbije od bruto plaće.

Porezno rasterećenje je druga priča. A i da bi do njega došlo ili moramo smanjiti socijalnu državu ili uvesti da se porez bolje plaća - a ovo je put prema drugom rješenju.

šmokljanica
11.11.2012., 18:12
neka propadnu jer i trebaju propasti.
ovi koji su do sad jedva krpali kraj s krajem buju i propali nakon ovog.
kak tebi nije jasno da malim obrtnicima s malim prometom SVAKA kuna nekaj znači, ako sad mora svaki mjesec plaćat 100 kuna više za nekakav internet zbog slanja par računa dnevno poreznoj, pa mora ulupat 2000 i nekaj kuna na nekakvu kasu itd. da je to malom obrtniku puno i preveč?
u biti, i ja bedastoće pitam, po tebi i ovak i onak moraju propast.

nek vlada ode
11.11.2012., 18:12
Meni je cilj da se poštuje zakon koji mora biti jednak za sve obrtnike/poduzetnike i građane. Ukoliko poštovanje tog zakona znači da će neki od tih obrtnika i poduzetnika i službeno priznati minus i nerentabilnost - neka propadnu jer i trebaju propasti.

upravo sam ranije objasnija da ce ovaj zakon upropastit ovo gospodarstvo. daklem,ovo je moj apel za smanjenje poreznog opterecenja pa tek onda uvodjenja fiskalizacije. zakon je pisa idiot koji bi se u revoluciji mora skrivat do kraja zivota.

PCM
11.11.2012., 18:13
Evo recimo kako kafići rade:

Kafić kupi 1000 boca coca-cole po cijeni npr 8 kn.
Proda svih 1000. Prodajna cijena je 16 kn npr.

8.000 kn nabava robe
16.000 prodaja
Razlika 8.000. 25% poreza (PDV) na 16.000 kn je 4.000 kn.
Znači zaradio je 4.000 kn da je sve po ps-u. Na tih 4.000 kad mu se odbiju troškovi poslovanja će platiti i porez na dobit.

Al nije po ps-u kod nas, pa kafić proda 16.000 kn a prijavi 2.000 kn. i plati 500 kn umjesto 4.000 kn PDV-a. Porez na dobit uopće ne plati jer izbalansira nulu na godišnjem računu knjigovodstveno.

Stanje na lageru pokrije tako da kao privatna osoba povuče razliku prodanih kola od veletrgovca i gurne ne lager u kafić čime je stanje odgovarajuće.

Ovo je plastični primjer kako storniranjem računa ili neizdavanjem "podzetnici i obrtnici specijalnih sposobnosti" prave debile od države i nas ostalih koji moramo njihove neplaćene minuse i poreze pokriti...

nek vlada ode
11.11.2012., 18:13
kak tebi nije jasno da malim obrtnicima s malim prometom SVAKA kuna nekaj znači, ako sad mora svaki mjesec plaćat 100 kuna više za nekakav internet zbog slanja par računa dnevno poreznoj, pa mora ulupat 2000 i nekaj kuna na nekakvu kasu itd. da je to malom obrtniku puno i preveč?

on ne razumi da je svaki novopridosli clan u zajednicu nezaposlenih vece opterecenje ovih koji rade.

PCM
11.11.2012., 18:14

Neka propadnu oni koji ne mogu poslovati prema tržišnim uvjetima.

#kocar#
11.11.2012., 18:16
Da. vidim da su vlasnici kafića, restorana i ugledni odvjetnici općenito financijski na dnu u odnosu na one koji plate 100% poreza, recimo radnici kojima se uredno odbije od bruto plaće.

Porezno rasterećenje je druga priča. A i da bi do njega došlo ili moramo smanjiti socijalnu državu ili uvesti da se porez bolje plaća - a ovo je put prema drugom rješenju.

Lijepo sam već napisao da ima načina da se te pojedince može riješiti i na niz drugih načina (neke i naveo) a ne poreznom presijom koja sigurno neće potspješiti i ohrabriti potencijalne obrtnike da otvore obrt .pa makar ia za 100 kn.

Stvari obično imaju lice i naličje a ovdje (po mom skromnom mišljenju) naličje je ružnije od lica.

Zašto onda ne krećemo i tim drugim putem nego uvijek istim iako do sada nije dao neki rezultat.
Zar treba najprije upropastiti a onda spašavati propalo

A porez će se bolje plaćati samo ako se poboljšaju uvjeti poslovanja i terećenja svedu u prihvatljive okvire.

PCM
11.11.2012., 18:17
Usput, zanimljivo je, koliko je inače bilo povike na to da odvjetnici ne izdaju račune (i oni će sada biti obveznici fiskalnih blagajni).

Ovdje što god tko učini - ljudi uvijek nezadovoljni...

Jasno.

I ovdje se ne radi o kumicama s placa ili klincima koji prodaju školjke turistima na rivi ...
Radi se o popriličnom financijskom kolaču koji državu debelo košta a plaćamo ga mi ostali ...

nek vlada ode
11.11.2012., 18:17
Neka propadnu oni koji ne mogu poslovati prema tržišnim uvjetima.

aj molija bi te da ne solis po nesritnim sudbinam ljudi koje bi ti posla na burzu rada,vec pusti one koji bi popravili ovo stanje.

PCM
11.11.2012., 18:19
on ne razumi da je svaki novopridosli clan u zajednicu nezaposlenih vece opterecenje ovih koji rade.

Godišnja naknada za nezaposlenoga je sigurno manja ili barem al-pari poreznoj rupi koju na godišnjoj razini taj trenutno zaposleni a sutra potencijalno nezaposleni ostvaruje muljajući i varajući državu.

Dakle ne gubimo ništa, dapače.

šmokljanica
11.11.2012., 18:19
:lol: lupit će njega realnost kad i on završi na burzi, a kako je krenulo, i bude, prije ili kasnije.
uz ovoliko umirovljenika, nezaposlenih i ostalih uzdržavanih osoba, te onih na grbači poreznih obveznika, kako će se punit burza novima te kako će stariji ljudi bježat u prijevremenu, jer bolje i crkavica od mirovine nego deložacije zbog dugova, više neće imat tko radit za sve uzdržavane...

Vojky
11.11.2012., 18:21
Lijepo sam već napisao da ima načina da se te pojedince može riješiti i na niz drugih načina (neke i naveo) a ne poreznom presijom koja sigurno neće potspješiti i ohrabriti potencijalne obrtnike da otvore obrt .pa makar ia za 100 kn.

A zašto bi fiskalna blagajna ikoga obeshrabrila da otvori obrt? Štoviše, kako se poslovanje jasno vidi - to je interes samog obrtnika, kazne oko poreza su velike, Porezna uprava zna biti arbitrarna, a žalba ne odgađa izvršenje.

Dakle, svakome tko pošteno radi, posebno obrtniku koji odgovara svom svojom imovinom je u interesu da mu poslovanje štima 100% i da uopće nema sumnji da je mutio.

Osim toga, u većini djelatnosti porezna blagajna ni ne treba, jer se plaća putem računa. Netko tko održava klime firmama ni sada nije mogao mutiti, jer firme uredno za to traže račun. Ne smeta ni izvoznike, jer na crno ionako nisu mogli izvoziti. Ne smeta ne proizvođače, jer nitko neće kupiti stroj bez papira i tako dalje.

Smeta one koji su muvali s porezom, najviše ugostitelje. Možda i ponekog odvjetnika.

PCM
11.11.2012., 18:22
:lol: lupit će njega realnost kad i on završi na burzi, a kako je krenulo, i bude, prije ili kasnije.
uz ovoliko umirovljenika, nezaposlenih i ostalih uzdržavanih osoba, te onih na grbači poreznih obveznika, kako će se punit burza novima te kako će stariji ljudi bježat u prijevremenu, jer bolje i crkavica od mirovine nego deložacije zbog dugova, više neće imat tko radit za sve uzdržavane...

Porezni obveznici bar imaju nekog na grbači, porezni prevaranti nemaju.
To se mora promijeniti. Znači ili će dobiti grbaču kao drugi ili "neka propadnu".
Go Slavisha go :kava:

nek vlada ode
11.11.2012., 18:23
Godišnja naknada za nezaposlenoga je sigurno manja ili barem al-pari poreznoj rupi koju na godišnjoj razini taj trenutno zaposleni a sutra potencijalno nezaposleni ostvaruje muljajući i varajući državu.

Dakle ne gubimo ništa, dapače.

onda mi lipo objasni kako to u bosni fiskalizacija nije ni za jedan feler vise napunila proracun,a srbiji se ukida zanatlijama jer ih vodi u propast. veselim se tvom objasnjenju.

#kocar#
11.11.2012., 18:24
Evo recimo kako kafići rade:

Kafić kupi 1000 boca coca-cole po cijeni npr 8 kn.
Proda svih 1000. Prodajna cijena je 16 kn npr.

8.000 kn nabava robe
16.000 prodaja
Razlika 8.000. 25% poreza (PDV) na 16.000 kn je 4.000 kn.
Znači zaradio je 4.000 kn da je sve po ps-u. Na tih 4.000 kad mu se odbiju troškovi poslovanja će platiti i porez na dobit.

Al nije po ps-u kod nas, pa kafić proda 16.000 kn a prijavi 2.000 kn. i plati 500 kn umjesto 4.000 kn PDV-a. Porez na dobit uopće ne plati jer izbalansira nulu na godišnjem računu knjigovodstveno.

Stanje na lageru pokrije tako da kao privatna osoba povuče razliku prodanih kola od veletrgovca i gurne ne lager u kafić čime je stanje odgovarajuće.

Ovo je plastični primjer kako storniranjem računa ili neizdavanjem "podzetnici i obrtnici specijalnih sposobnosti" prave debile od države i nas ostalih koji moramo njihove neplaćene minuse i poreze pokriti...

Barem u tom "plastičnom primjeru" navedi u koliko vremena jedan prosječni kafić proda 1000 boćica koka kole i koliko mu treba da bi pokrio sve režije i izdatke od kojkih su mnogi određeni i mora ih platiti

Ove djećje računice ne prolaze ni kod bakica sa place jer i one znaju što i koliko mjesećno moraju platiti da bi mogle prodavati salatu i mrkvicu iz vlastite proizvodnje

I mi se okomili na birtijaše gdje je još i tehnički moguće uvesti te fiskalne kase.

Zanima mnje kako će se to riješiti na otvorenim štandovima, raznim ljetnim kioscima, uslugama na plažama i niz drugih mjesta

Morat ćemo uvest iz Kine poprilično svjetlovodnih kabela a u cijelom poslu će izgleda najbolje proći tele operateri:cerek:

Vojky
11.11.2012., 18:25

A zašto bi itko trebao plakati za onima koji su izvlačili milijune ne plaćajući državi i ne plaćajući radnike?

Ili zaista vjeruješ da 100 kn dnevno zaradi kafić? Umjesto ovih koji propadnu, doći će drugi i zaposliti ljude i uredno ih plaćati, jer drugačije neće moći. Pa neće Hrvati odustati od odlaska u kafiće.

Vojky
11.11.2012., 18:26

Uvijek očajničko zazivanje da i drugima bude loše, a? Kao, sva tri posla koja radim će se ugasiti u roku odmah?

Vidiš, ja sam u djelatnostima gdje neplaćanje poreza nije moguće jer se sve radi preko računa. I kada netko kupuje Mercedese i gradi vile jer vodi restoran koji prijavi 200 kuna dnevno, to znači da ja dobijem za platiti više poreza, jer tete u vrtićima i medicinske sestre, a i vojnici traže svoju plaću i opremu za rad.

Vojky
11.11.2012., 18:27
onda mi lipo objasni kako to u bosni fiskalizacija nije ni za jedan feler vise napunila proracun,a srbiji se ukida zanatlijama jer ih vodi u propast. veselim se tvom objasnjenju.

Bosna i Srbija sigurno nisu države u koje se želimo ugledati. Fiskalne blagajne ima jedna Italija već valjda decenijama. I toliki je strah od "finance" da ti račun uredno zaklamaju za vrečicu, da ga ne izgubiš dok izlaska iz trgovine.

PCM
11.11.2012., 18:29
aj molija bi te da ne solis po nesritnim sudbinam ljudi koje bi ti posla na burzu rada,vec pusti one koji bi popravili ovo stanje.

Kako bi popravili stanje:

Neplaćanjem poreznih obveza koje ste navikli zbog vlastitih nezdravih firmi ili zbog keša kojeg izvlačite a dobar vam je toliko da vam se naravno ne sviđa činjenica prema kojoj se morate određi 20ak % tog istog "crnog keša"...

Znači vaš model popravljanja stanja je:
1.Prihode proračuna SMANJI - poreze smanji,a porezna muljanja ne suzbij.
2.Rashode proračuna - OSTAVI nek stoje kakvi jesu.

Loš model koji vodi u još veću dubiozu.

šmokljanica
11.11.2012., 18:29
Porezni obveznici bar imaju nekog na grbači, porezni prevaranti nemaju
:lol: ne znam je l se smijat na ovo il plakat. :rofl:
kak ti nije jasno da buju ovime veće troškove (i) opet imali samo oni koji su i inače pošteni, prevaranti buju varali i dalje.
ugostitelji varaju s računima od vajkada, ja sam f servisu računala počela delat 1998., kad sam se prvi put srela s "računalnim blagajnama", koje su k nama dolazile na popravak (hardverski, ne softverski, da nebi bilo zabune) kad bi geckrt, i već onda su ugostitelji "oduvijek" varali "ispravljanjem" računa, to je bila javna tajna i to su SVI znali, poreznoj je trebalo samo 14+ godina da "nakaj poduzme glede toga".
da nije tragično, bilo bi smiješno.

PCM
11.11.2012., 18:32
:lol: ne znam je l se smijat na ovo il plakat. :rofl:
kak ti nije jasno da buju ovime veće troškove (i) opet imali samo oni koji su i inače pošteni, prevaranti buju varali i dalje.
ugostitelji varaju s računima od vajkada, ja sam f servisu računala počela delat 1998., kad sam se prvi put srela s "računalnim blagajnama", koje su k nama dolazile na popravak (hardverski, ne softverski, da nebi bilo zabune) kad bi geckrt, i već onda su ugostitelji "oduvijek" varali "ispravljanjem" računa, to je bila javna tajna i to su SVI znali, poreznoj je trebalo samo 14+ godina da "nakaj poduzme glede toga".

Bolje ikad nego nikad.

Znači ako su varali 20 godina trebamo pustiti da varaju narednih 120.

To što su dosada varali je propust svake vlasti dosada i HDZ-a i SDP-a.
Drago mi je da Slavisha te stvari napokon riješava.

PCM
11.11.2012., 18:32

BiH i Srbija su uistinu pravi uzor i svjetionik u poslovanju, ekonomiji, te državi uopće ...

šmokljanica
11.11.2012., 18:34
ja sam u djelatnostima gdje neplaćanje poreza nije moguće jer se sve radi preko računa
da, i? i ja sam. i sad bi zbog toga trebala reć, ma gonite se svi vi koji poslujete gotovinom, krepajte i pozatvarajte poslove jer 'ko vas fućka? :rolleyes:

PCM
11.11.2012., 18:35
Barem u tom "plastičnom primjeru" navedi u koliko vremena jedan prosječni kafić proda 1000 boćica koka kole i koliko mu treba da bi pokrio sve režije i izdatke od kojkih su mnogi određeni i mora ih platiti

Ove djećje računice ne prolaze ni kod bakica sa place jer i one znaju što i koliko mjesećno moraju platiti da bi mogle prodavati salatu i mrkvicu iz vlastite proizvodnje

I mi se okomili na birtijaše gdje je još i tehnički moguće uvesti te fiskalne kase.

Zanima mnje kako će se to riješiti na otvorenim štandovima, raznim ljetnim kioscima, uslugama na plažama i niz drugih mjesta

Morat ćemo uvest iz Kine poprilično svjetlovodnih kabela a u cijelom poslu će izgleda najbolje proći tele operateri:cerek:

Ovo nisu dječje računice već realne, a bojim se da je pravo stanje stvari još puno gore. Iz primjera koje ja znam - siguran sam da je tako.

Otvoreni štandovi i ljetni kiosci - nikakav argument ... Bitan je njihov udjel u ukupnom "ugostiteljskom kanalu" ako je 0,05% onda je to smiješan argument.
Kafići, frizeraji, restorani i ini obrti tu čini puno respektabilnije postotke ... To je potrebno riješiti.

Vojky
11.11.2012., 18:35

I u čemu je problem što su napokon krenuli? Dobiveno je neko "stečeno pravo" varanja na porezu u međuvremenu?

PCM
11.11.2012., 18:39
I u čemu je problem što su napokon krenuli? Dobiveno je neko "stečeno pravo" varanja na porezu u međuvremenu?

To ti je tradicija.
Hrvati i grade brodove od stoljeća 7.
Moraju i dalje bez obzira što je i to izgleda nerentabilno u ovom obliku.

A ako netko pokuša to regulirati na bilo koji način on je mason, zločinac, sluga stranog kapitala i želi smrt hrvatskom radniku i još 1.000.000 nezaposlenih.

To je logika samo onih koji imaju koristi od dosadašnjeg poreznog muljanja.

m4rko
11.11.2012., 18:40
Vidim da vi ovdje pokušavate opravdati utaju poreza neprofitabilnošću legalnog poslovanja. Znači meni ako ne ide posao imam slobodne ruke da varam državu, a time direktno varam i one sugrađane koji ga uredno plaćaju. "Lijepo" ste vi to zamislili.

šmokljanica
11.11.2012., 18:41
Znači ako su varali 20 godina trebamo pustiti da varaju narednih 120.
sačuvaj bože.
al ne vidim zakaj kaznit one koji niš nisu krivi.
tima koji su krali i prije i koji kradu i danas neće predstavljat niš kupit kaj treba i plaćat dsl itd., onima poštenima koji jedva krpaju kraj s krajem će ovo biti dodatan teret s kojim će se morat bakćat, al badava ti objašnajvam, nemreš ti to shvatit, u tvojoj glavi postoji samo - nek propadnu.

nek vlada ode
11.11.2012., 18:41
A zašto bi itko trebao plakati za onima koji su izvlačili milijune ne plaćajući državi i ne plaćajući radnike?

Ili zaista vjeruješ da 100 kn dnevno zaradi kafić? Umjesto ovih koji propadnu, doći će drugi i zaposliti ljude i uredno ih plaćati, jer drugačije neće moći. Pa neće Hrvati odustati od odlaska u kafiće.

ja ne govorim o o ima sto su izvukli miljune nego o 350 000 nezaposlenosti koji baj d vej jos raste,a s fiskalizacijom ce otic do pola milje. oborit cemo svijetski rekord po glavi stanovnika.

moj kafic je 17.1 prije par godina napravija 7 kn prometa,nakon toga sam ga zatvorija i otpustija 2 konobara. ima takvih ducana koliko oces danas.

moloko*
11.11.2012., 18:42
Ali se porez naravno ne plaća uredno nego je javna tajna da ugostitelji prikazuju samo djelić prometa, a podatak da je prosječni prihod po konobaru u Hrvatskoj po danu 100 kn samo to formalno potvrđuje. Pa od tog iznosa ne može se konobaru isplatiti niti zakonski minimalac, a kamoli pokriti drugi troškovi.

Kako se moze dogoditi da u pravnoj drzavi posluje osoba koja prijavljuje 100 kn dnevno u centru Zagreba?

Gdje je inspekcija i sta su radili do sad? Inspektorima najprije treba dati otkaz i onda od toga subvencionirati fiskalne kase, tu bi se vec dogodila velika usteda.

Sta s kaficima(kad ste s euhvatili kafica ko pijan plota:rofl:) koji rade na mjestima gdje sezona traje 2 mj ili koji se nalaze negdje bogu iza nogu?

Sada će lijepo svi obrtnici koji posluju s gotovinom biti opaljeni po džepu od strane države, pa se možda desi da im dođu iz guzice u glavu neke stvari a ne da "je njegova privatna stvar ako si je sredio penziju".

Da, reci ti njima.:rofl:

I rest my case :Pop:

koka36
11.11.2012., 18:43
da, i? i ja sam. i sad bi zbog toga trebala reć, ma gonite se svi vi koji poslujete gotovinom, krepajte i pozatvarajte poslove jer 'ko vas fućka? :rolleyes:

A razlog propasti je ???
Kupovina PC-a kojeg vjerovatno ima doma.
Plačanje interneta kojeg več ima u kafiču jer se sad utakmice gledaju na maxTV u istim..
Ili što bu napokon zakonito radili što mi zvuči malo nevjerovatno....

Vojky
11.11.2012., 18:44
Vidim da vi ovdje pokušavate opravdati utaju poreza neprofitabilnošću legalnog poslovanja. Znači meni ako ne ide posao imam slobodne ruke da varam državu, a time direktno varam i one sugrađane koji ga uredno plaćaju. "Lijepo" ste vi to zamislili.

Što bih ja trebao reći? Meni na ugovore o djelu za predavanja država uzima ni manje ni više nego - pola. Otprilike 50%. Da li mogu dobiti neku "dozvolu za mutež" jer smatram da je to puno? :)

nek vlada ode
11.11.2012., 18:45
Bosna i Srbija sigurno nisu države u koje se želimo ugledati. Fiskalne blagajne ima jedna Italija već valjda decenijama. I toliki je strah od "finance" da ti račun uredno zaklamaju za vrečicu, da ga ne izgubiš dok izlaska iz trgovine.

opet 2 pitanja.

mi smo ideolosko blizi italiji ili balkanu?

kad sam prosli misec u vicenzi kupova stroj za moju profi djelatnost me prodavac pita na koji nacin ocu,crno ili bilo. i njih jebu visoki porezi.

m4rko
11.11.2012., 18:46
Što bih ja trebao reći? Meni na ugovore o djelu za predavanja država uzima ni manje ni više nego - pola. Otprilike 50%. Da li mogu dobiti neku "dozvolu za mutež" jer smatram da je to puno? :)

Ma ima ovdje kolega forumaša kojima se jednostavno ne može objasniti prednost ovoga ili će i sami biti pogođeni ovime pa su zabrinuti.

PCM
11.11.2012., 18:49
sačuvaj bože.
al ne vidim zakaj kaznit one koji niš nisu krivi.
tima koji su krali i prije i koji kradu i danas neće predstavljat niš kupit kaj treba i plaćat dsl itd., onima poštenima koji jedva krpaju kraj s krajem će ovo biti dodatan teret s kojim će se morat bakćat, al badava ti objašnajvam, nemreš ti to shvatit, u tvojoj glavi postoji samo - nek propadnu.

Pa ti nemožeš shvatiti jednostavnu matematiku:
Ako uvođenjem fiskalnih kasa dobijemo godišnje npr. 500.000.000 kn naplaćenog poreza dodatno, a zbog nerentabilnog poslovanja ode 4000 obrta u gašenje te 10.000 ljudi na burzi, što smo dobili ?

Godišnji trošak nezaposlenoga na burzi je hipotetski 25.000 kn.

25.000 X 10.000 = 250.000.000 na izdacima
500.000.000 je prihod od "fiskalizacije".

U plusu smo dakle 250.000.000 kn. U dodatnom plusu smo jasno jer se i poštuje zakon i nema "zaštićenih krava"...

Ovo je neki okvirni izračun, s tim da jasno potencijalni plus može biti puno veći u nekom best case scenariju...

PCM
11.11.2012., 18:50
Ma ima ovdje kolega forumaša kojima se jednostavno ne može objasniti prednost ovoga ili će i sami biti pogođeni ovime pa su zabrinuti.

Da bit će pogođeni jer će morati platiti davanja državi koja zasada mi plaćamo umjesto njih...

Ma zamisli kako smo grozni molim te :eek::eek:

I još ih trebam žaliti jer imaju "legalno nerentabilno poslovanje" pa onda "primorani su varati državu". Load of crap ... A šta s onima koji su zbog nerentabilnog poslovanja primorani ugasiti obrt/firmu i baviti se nečim drugim - njih ko j***

Mentalita Balkan.

felixx
11.11.2012., 18:51
Interesantno kako su se svi 'napiknuli' na birtaše.
A puno veće muljaže u odnosu na ukupan obrtaj novca ima kod odvjetnika, arhitekata, geodeta (općenito u cijeloj građevini kada su u pitanju individualni investitori) , i općenito sva 'slobodna' zanimanja...

A ni ti birtaši i drugi obrtnici nisu svi isti. Stvarno postoji jako puno raznih malih birtija , frizeraja i drugih uslužnih obrta koji egzistiraju na rubu rentabilnosti. Ljudi muljaju jer je to modus preživljavanja - nameti ih ubijaju. Ako se Vlada ozbiljno ne pozabavi smanjenjem nameta, ti će masovno zatvarati. Kome treba 25-40000 novih nezaposlenih?

Koliko god je porezna disciplina važna, netko se mora zapitati - ti ljudi ipak nešto rade, plaćaju sebi i zaposlenima nekakvu plaćicu, plaćaju te sve moguće namete ... ako zatvore, samo će pasti na teret društva.
Mnogi već i sada govore - bolje da idem krasti - manja je kazna nego da radim i dio utajim da bi preživio - manje su sankcije za krađu.

Potrebno je i jedno i drugo. Ne toliko rezanje same socijale koliko je potrebno raščistiti tko je stvarno socijala. A treba se netko i zapitati kada čuje - 'ma ne isplati mi se ići raditi, bolje da sam na burzi'. I još kad to kaže kakav mladi mamlaz u naponu snage!

#kocar#
11.11.2012., 18:51
Ovo nisu dječje računice već realne, a bojim se da je pravo stanje stvari još puno gore. Iz primjera koje ja znam - siguran sam da je tako.

Otvoreni štandovi i ljetni kiosci - nikakav argument ... Bitan je njihov udjel u ukupnom "ugostiteljskom kanalu" ako je 0,05% onda je to smiješan argument.
Kafići, frizeraji, restorani i ini obrti tu čini puno respektabilnije postotke ... To je potrebno riješiti.

Odgovori na postavljeno pitanje i odmah će biti jasno o kakvim se račinicama radi

Ponavljam
Koliko je vremena potrebno prosjećnom kafiću da proda 1000 boćica Koka kole (uobičajena cijena je 12 kn a ne 16, pa već tu računica baš ne izgleda ništa nego djećja)
i koliko iznose njegove mjesećne obveze koje su zadane

Ispravnu računicu možeš dobiti samo ako u formulu izračuna unosiš istinite provjerljive podatke a ne proizvod mašte

Kafićima se kase uvode od 1.1. 2013 a ostalima u dva slijedeća navrata , tako da se ne radi samo o kafićima , frizerajima i restoranima.
Efekti uvođenja tog sustava već su vidljivi u zemlama koje suih uvela a sad od njih odustaju,
Izgleda da mi ništa od drugih nemožemo naučiti nego na svojim sranjima:504:

Inox 18/10
11.11.2012., 18:52

Ja jedva čekam da vidim kako će se kapitalizirat prednosti fiskalizacije. Možda se napokon počnu sređivat fasade na državnim institucijama. :rofl:

Vojky
11.11.2012., 18:52
opet 2 pitanja.

mi smo ideolosko blizi italiji ili balkanu?

kad sam prosli misec u vicenzi kupova stroj za moju profi djelatnost me prodavac pita na koji nacin ocu,crno ili bilo. i njih jebu visoki porezi.

Naš cilj je EU, a ne Balkan.

A EU je među ostalim i - red. Uključivo i u plaćanju poreza.

#kocar#
11.11.2012., 18:53
Interesantno kako su se svi 'napiknuli' na birtaše.
A puno veće muljaže u odnosu na ukupan obrtaj novca ima kod odvjetnika, arhitekata, geodeta (općenito u cijeloj građevini kada su u pitanju individualni investitori) , i općenito sva 'slobodna' zanimanja...

A ni ti birtaši i drugi obrtnici nisu svi isti. Stvarno postoji jako puno raznih malih birtija , frizeraja i drugih uslužnih obrta koji egzistiraju na rubu rentabilnosti. Ljudi muljaju jer je to modus preživljavanja - nameti ih ubijaju. Ako se Vlada ozbiljno ne pozabavi smanjenjem nameta, ti će masovno zatvarati. Kome treba 25-40000 novih nezaposlenih?

Koliko god je porezna disciplina važna, netko se mora zapitati - ti ljudi ipak nešto rade, plaćaju sebi i zaposlenima nekakvu plaćicu, plaćaju te sve moguće namete ... ako zatvore, samo će pasti na teret društva.
Mnogi već i sada govore - bolje da idem krasti - manja je kazna nego da radim i dio utajim da bi preživio - manje su sankcije za krađu.

Potrebno je i jedno i drugo. Ne toliko rezanje same socijale koliko je potrebno raščistiti tko je stvarno socijala. A treba se netko i zapitati kada čuje - 'ma ne isplati mi se ići raditi, bolje da sam na burzi'. I još kad to kaže kakav mladi mamlaz u naponu snage!

U ovom te u potpunosti podržavam iako se rijetko složimo:cerek:

#kocar#
11.11.2012., 18:55

A u kojim zemljama EU imaš fiskalne kase i koliki su rezultat polučile u plaćanju poreza i financijskoj disciplini

Ne trolam nego nemam saznanja a ne gugla mi se jer ti sigurno imaš podatak kad spominješ EU kao primjer

Znam samo za ove uvedene na tom Balkanu , Srbija i BiH :mig:

mirjam
11.11.2012., 18:57

Da je EU red, onda bi i Italija bila uredna država. A kao što znamo i oni imaju velikih problema s poreznom evazijom. I mnoge druge države koje su članice.

PCM
11.11.2012., 18:58
Odgovori na postavljeno pitanje i odmah će biti jasno o kakvim se račinicama radi

Ponavljam
Koliko je vremena potrebno prosjećnom kafiću da proda 1000 boćica Koka kole (uobičajena cijena je 12 kn a ne 16, pa već tu računica baš ne izgleda ništa nego djećja)
i koliko iznose njegove mjesećne obveze koje su zadane

Ispravnu računicu možeš dobiti samo ako u formulu izračuna unosiš istinite provjerljive podatke a ne proizvod mašte

Kafićima se kase uvode od 1.1. 2013 a ostalima u dva slijedeća navrata , tako da se ne radi samo o kafićima , frizerajima i restoranima.
Efekti uvođenja tog sustava već su vidljivi u zemlama koje suih uvela a sad od njih odustaju,
Izgleda da mi ništa od drugih nemožemo naučiti nego na svojim sranjima:504:

Negdje je uobičajena cijena 12 kn negdje 20 kn ... U kafiću ispod moje zgrade cola je 16 kn. Kvartovski kafić ... Ne bavim se ugostiteljstvom da bi mogao znati koliko prosječnom kafiću treba da izbaci 1000 cola ... Mogu nagađati 15 dana , 30 dana ?

To bi mi znao reći možda netko iz nekakve udruge ugostitelja i sl, al opet poprilično je pitanje kakva je njihova službena statistika s obzirom na neprijavljivanja prometa. Najbolji info bi imao netko iz Coca-cole odnosno veletrgovaca koji znaju konkretan mjesečni podatak u ugostiteljskom kanalu ...
Oni te podatke sigurno imaju mi možemo samo nagađati...

#kocar#
11.11.2012., 19:00
Negdje je uobičajena cijena 12 kn negdje 20 kn ... U kafiću ispod moje zgrade cola je 16 kn. Kvartovski kafić ... Ne bavim se ugostiteljstvom da bi mogao znati koliko prosječnom kafiću treba da izbaci 1000 cola ... Mogu nagađati 15 dana , 30 dana ?

To bi mi znao reći možda netko iz nekakve udruge ugostitelja i sl, al opet poprilično je pitanje kakva je njihova službena statistika s obzirom na neprijavljivanja prometa. Najbolji info bi imao netko iz Coca-cole odnosno veletrgovaca koji znaju konkretan mjesečni podatak u ugostiteljskom kanalu ...
Oni te podatke sigurno imaju mi možemo samo nagađati...
Ne baviš se ugostiteljstvom, nemaš podatke , možeš samo nagađati.:rolleyes:
A šta je to onda nego djećja matematika bazirana na nagađanju, kao što sam i rekao:mig::504:

PCM
11.11.2012., 19:00
Nisam dugo vidio u jednoj raspravi toliko puta pozivanja na Srbiju ili BIH u pozitivnom kontekstu.
Pitam se kako to odjednom ?!

PCM
11.11.2012., 19:02
Ne baviš se ugostiteljstvom, nemaš podatke , možeš samo nagađati.:rolleyes:
A šta je to onda nego djećja matematika bazirana na nagađanju, kao što sam i rekao:mig::504:

Ovo je već obično trolanje.
Nisi dao nikakav konkretan podatak niti kontraargument, samo si se uhvatio mog izračuna za kojeg sam i ja napisao da je okvirni... Smiješno ... :rolleyes:

Dječja a ne djećja.

#kocar#
11.11.2012., 19:15
Ovo je već obično trolanje.
Nisi dao nikakav konkretan podatak niti kontraargument, samo si se uhvatio mog izračuna za kojeg sam i ja napisao da je okvirni... Smiješno ... :rolleyes:

Dječja a ne djećja.

Kakvo trolanje:504:

Postavio sam ti pitanje za tvoj račun i podatke koje si upotrijebio kod izračuna

Sasvim uobičajeno na ovom forumu

dok se tvrdnje i računi bez argumenata i podataka smatraju trolanjem i neozbiljnoma raspravom bez argumenta.

Možda bi trebao šponovo pročitati pravila ponašanja na forumu:mig:

PCM
11.11.2012., 19:28
Kakvo trolanje:504:

Postavio sam ti pitanje za tvoj račun i podatke koje si upotrijebio kod izračuna

Sasvim uobičajeno na ovom forumu

dok se tvrdnje i računi bez argumenata i podataka smatraju trolanjem i neozbiljnoma raspravom bez argumenta.

Možda bi trebao šponovo pročitati pravila ponašanja na forumu:mig:

Možda bi trebao ponovno pročitati moj upis jer je u njemu sasvim konkretno objašnjeno kako potencijalni ugostitelj prevari državu na 1000 boca coca cole za cca 4000 kn. Javna je tajna da se to događa stalno odnosno da je to opći obrazac ponašanja kod dobrog dijela konkretno kafića ...

Hvataš se gluposti jer nikakve kontra argumente nisi ni dao ... Ako imaš podatke od proizvođača koliko se boca proda mjesečno u ugostiteljskom kanalu slobodno javi pa ću napraviti novi i relevantniji izračun.

Bilo kako bilo, uhvatio si se ko pijan plota mog izračuna, a potpuno ti je irelevatno to što podupireš muljanja i neplaćanja poreza dok svi mi ostali koji nismo "privilegirani" potkradanjem države i obveza prema istoj, nas ko j***.

I ne samo to, mi umjesto vas moramo plaćati i krpati te porezne rupe, jer zamisli eto "legalno poslovanje vam nije rentabilno" a onima kojima jeste eto zamisli neće biti dovoljan novi Passat kojeg će moći kupiti umjesto dosadašnjeg BMW-a. Stvarno tužna priča. :rolleyes:

A šta sa obrtnicima i poduzetnicima koji nisu imali privilegij muljanja države pa su ove godine propali. To nije bitno jer nisu odabrani "arhitekti, ugostitelji, advokati, ili šta već" da bi im se oprostilo ... Sjajno ... :rolleyes:

#kocar#
11.11.2012., 19:53
Možda bi trebao ponovno pročitati moj upis jer je u njemu sasvim konkretno objašnjeno kako potencijalni ugostitelj prevari državu na 1000 boca coca cole za cca 4000 kn. Javna je tajna da se to događa stalno odnosno da je to opći obrazac ponašanja kod dobrog dijela konkretno kafića ...

Hvataš se gluposti jer nikakve kontra argumente nisi ni dao ... Ako imaš podatke od proizvođača koliko se boca proda mjesečno u ugostiteljskom kanalu slobodno javi pa ću napraviti novi i relevantniji izračun.

Bilo kako bilo, uhvatio si se ko pijan plota mog izračuna, a potpuno ti je irelevatno to što podupireš muljanja i neplaćanja poreza dok svi mi ostali koji nismo "privilegirani" potkradanjem države i obveza prema istoj, nas ko j***.

I ne samo to, mi umjesto vas moramo plaćati i krpati te porezne rupe, jer zamisli eto "legalno poslovanje vam nije rentabilno" a onima kojima jeste eto zamisli neće biti dovoljan novi Passat kojeg će moći kupiti umjesto dosadašnjeg BMW-a. Stvarno tužna priča. :rolleyes:

A šta sa obrtnicima i poduzetnicima koji nisu imali privilegij muljanja države pa su ove godine propali. To nije bitno jer nisu odabrani "arhitekti, ugostitelji, advokati, ili šta već" da bi im se oprostilo ... Sjajno ... :rolleyes:

Nije ni potrebno da iznosim neke argumente jer sam ti postavio konkretno pitanje na koje još nema odgovora

Ti sad lupetaš o svem i svačem samo ne odgovaraš jer si i rekaop da nisi upućen.

Dat ču ti samo jedan argument koji će pokazati da ti račun uopće ne drži vodu i nije ni blizu realan

PDV-e se plaća i kod nabave robe a obrtnik/firma ga odbija kod prijave PDV-a

Kad bi i bila takva situacija a san snova je da prosjećan kafić proda dnevno 33,3 boce koka kole i to po cijeni od 16 kn

PDV-e na nabavnu cijenu je veće plaćen i u tom tvojem hipotetskom slućaju moguće je državu zakinuti samo za dodanu vrijednost od po tvom izraćunu 8000 kn, što iznosi 2000 kn a ne 4000 kn kako ti tvrdiš

Mislim da to dovoljno govori koliko je neozbilajn tvoj račun a i niz drugih tvrdnji koje iznosiš bez ikakvih argumenata.
No iamš pravo na svoje mišljenje pa makar ono bilo i pogrešno, što je ovdje slućaj

Ja sam iznosio niz negativnosti koje će se pojaviti kod ovog sustava, što su potvrdile već neke zemlje koje su ga uvele a i mišljenja struke su na tragu mojih tvrdnji

evo samo jednog
http://danas.net.hr/hrvatska/cekaju-li-nas-nepregledni-redovi-u-ducanima

postaješ zamoran ovom neargumentiranom raspravom i teško da ću je nastaviti ako ne izneseš neko konkretnu argumentaciju osim papagajskog ponavljanja onog što nam servira Vlada koja je tu zainteresirana strana i pere mozak javnosti da opravda još jedan pokušaj punjenja proračuna, jer dosadašnji očito nisu polučili rezultat i proračunska rupa je i dalje 2 milijarde kuna i slijedi rebalans
http://hr.seebiz.eu/kolumne-i-komentari/proracun-probijen-rejting-vjerojatno-pada-investicija-niotkud/ar-49966/

nek vlada ode
11.11.2012., 20:01

ma ima ovdi kolega forumasa kojima ne'mos objasnit pogubnost uvodjenja fiskalizacije nesvacajuci da ce sami u jamu upast.

nek vlada ode
11.11.2012., 20:06
Nisam dugo vidio u jednoj raspravi toliko puta pozivanja na Srbiju ili BIH u pozitivnom kontekstu.
Pitam se kako to odjednom ?!

zasto se sramis priznat da samo budala uci na vlastitim greskama?

PCM
11.11.2012., 20:12
Nije ni potrebno da iznosim neke argumente jer sam ti postavio konkretno pitanje na koje još nema odgovora

Ti sad lupetaš o svem i svačem samo ne odgovaraš jer si i rekaop da nisi upućen.

Dat ču ti samo jedan argument koji će pokazati da ti račun uopće ne drži vodu i nije ni blizu realan

PDV-e se plaća i kod nabave robe a obrtnik/firma ga odbija kod prijave PDV-a

Kad bi i bila takva situacija a san snova je da prosjećan kafić proda dnevno 33,3 boce koka kole i to po cijeni od 16 kn

PDV-e na nabavnu cijenu je veće plaćen i u tom tvojem hipotetskom slućaju moguće je državu zakinuti samo za dodanu vrijednost od po tvom izraćunu 8000 kn, što iznosi 2000 kn a ne 4000 kn kako ti tvrdiš

Mislim da to dovoljno govori koliko je neozbilajn tvoj račun a i niz drugih tvrdnji koje iznosiš bez ikakvih argumenata.
No iamš pravo na svoje mišljenje pa makar ono bilo i pogrešno, što je ovdje slućaj

Ja sam iznosio niz negativnosti koje će se pojaviti kod ovog sustava, što su potvrdile već neke zemlje koje su ga uvele a i mišljenja struke su na tragu mojih tvrdnji

evo samo jednog
http://danas.net.hr/hrvatska/cekaju-li-nas-nepregledni-redovi-u-ducanima

postaješ zamoran ovom neargumentiranom raspravom i teško da ću je nastaviti ako ne izneseš neko konkretnu argumentaciju osim papagajskog ponavljanja onog što nam servira Vlada koja je tu zainteresirana strana i pere mozak javnosti da opravda još jedan pokušaj punjenja proračuna, jer dosadašnji očito nisu polučili rezultat i proračunska rupa je i dalje 2 milijarde kuna i slijedi rebalans
http://hr.seebiz.eu/kolumne-i-komentari/proracun-probijen-rejting-vjerojatno-pada-investicija-niotkud/ar-49966/

Od tebe smo dobili samo papagajsko ponavljanje da je potkradanje države zapravo super. Pa bilo ono 2000 ili 4000 kuna. A ostali koji uredno plaćaju svoje obveze - ko im kriv, nisu kao ugostitelji i slični "privilegirani" neplaćanjem poreza.

Ovo je postalo predosadno i prenaporno, argumenti su izloženi, ljudi će sami pročitati raspravu i procijeniti tko je u pravu i tko zagovara ispravan stav , a tko zagovara muljaže jer nekomu te iste muljaže odgovaraju...

I zamisli molim te iz članaka koje si stavio najjači kontraargument je da će netko eventualno morati čekati 20ak sekundi kad se serveri malo zaguše i da će bit tu i tamo problema prilikom implementacije kase jer dio objekata nema uvjete. Znači gdje god postoji ikakav problem ništa se ne treba uraditi...
U zdravstvenom sustavu u ljekarnama i kod liječnika je uveden e-recept isto su tako bile priče kako je to katastrofa bespotrebno kako će serveri padati kako je to loše kako ovo kako ono ... A sve štima bez većih problema.

Aphex
11.11.2012., 20:16
E jebiga sad, jel bolje raditi po zakonu i propasti ili preživljavati u sivoj zoni. Najebali smo kako god okrenemo..

Ali ajd, možda se nešto promijeni kada se zatvori 50% preostalih firmi..

#kocar#
11.11.2012., 20:20

kad budala shvati da je budala i da uči na vlastitim greškama, nije više budala

Budala ostaje tek kad ponavlja istu grešku jer je pametan svhati grešku i ne ponavlja je

nek vlada ode
11.11.2012., 20:21
E jebiga sad, jel bolje raditi po zakonu i propasti ili preživljavati u sivoj zoni. Najebali smo kako god okrenemo..

tada sigurno dolaze promine,zatvaraju se aeredromi,pocinje lov na vistice,ovaj politicare...

PCM
11.11.2012., 20:26

Baš 50% :rolleyes:
Fiskalizacija će dakle biti "zadnji čavao u lijes hrvatske ekonomije" ... Ni manje ni više :rolleyes:

Mislim da je bolje raditi po zakonu. A ako ne možeš rentabilno poslovati po zakonu, mijenjaj posao/poslovanje...

Stvar je u tome da su oni koji izvlače lovu na navedene načine i tako "preživljavaju" privilegirani u odnosu na one koji to ne rade. Bez obzira jel rade rentabilno ili ne ... A to nikako nije u redu i nema argumenta koji to opravdava.

koka36
11.11.2012., 20:27

Još nisam dobio odgovor šta je uzrok zatvaranja tih 50% preostalih firmi..
Nabavka PC koji treba imati hard i mrežnu karticu ((grafička i ostali bakrači nepotrebni) cjena 1000 kn ako..
Pristup internetu od 100 kn

Evo nek mi neko objasni kako bu propao preprodavač povrča s Gajničke tržnice koji drži sigurno 60% klupa na istoj...
Nabavlja robu na zelenoj ko i onaj s Dolca, tu robu prodaje po 30-40% večoj cjeni nego je ona na Dolcu a placarina mu je ista ili vjerovatno manja nego onom s Dolca....
Dakle on bu propao zbog
1.
2.
3.

PCM
11.11.2012., 20:27

Srbija i BIH su stvarno relevantne zemlje za nas kad su u pitanju ekonomija i gospodarstvo. A poznavajući i BIH osobno, dam desnu ruku da se to tamo nije ni provelo kako spada ili da je ekspresno zaobiđeno ...

nek vlada ode
11.11.2012., 20:29
Fiskalizacija će dakle biti "zadnji čavao u lijes hrvatske ekonomije" ... Ni manje ni više :rolleyes:

Mislim da je bolje raditi po zakonu. A ako ne možeš rentabilno poslovati po zakonu, mijenjaj posao/poslovanje...

Stvar je u tome da su oni koji izvlače lovu na navedene načine i tako "preživljavaju" privilegirani u odnosu na one koji to ne rade. Bez obzira jel rade rentabilno ili ne ... A to nikako nije u redu i nema argumenta koji to opravdava.

da,fiskalizacija je zadnji cavao na lijesu naseg gospodatstva.

zakoni su losi i to triba minjat,a prije zakona triba povatat protunarodne politicare.

sb323ar
11.11.2012., 20:34
Fiskalizacija je prije 5-6 godina uvedena u Srbiji, prije 2-3 godine i u BiH. Imam nekakve kontakte sa ljudima u tim državama te smo razgovarali i o tom pitanju. Svi tvrde da je to samo pogodovanje određenim hardverskim i softverskim kućama koje imaju monopol u prodaji/održavanju uređaja/fiskalnih kasa.

Taj uređaj ima GSM/SIM karticu. Znači, mora se sklopiti ugovor i sa davateljem usluge (i plaćati naknada).

Varanje na računima i dalje postoji. Jednostavno se ne izda račun. Porezna vidi račun koji se izda, onaj koji se ne izda i ne vidi se.

nek vlada ode
11.11.2012., 20:35
Nabavka PC koji treba imati hard i mrežnu karticu ((grafička i ostali bakrači nepotrebni) cjena 1000 kn ako..

Evo nek mi neko objasni kako bu propao preprodavač povrča s Gajničke tržnice koji drži sigurno 60% klupa na istoj...
Nabavlja robu na zelenoj ko i onaj s Dolca, tu robu prodaje po 30-40% večoj cjeni nego je ona na Dolcu a placarina mu je ista ili vjerovatno manja nego onom s Dolca....
Dakle on bu propao zbog
1.
2.
3.

evo ti ovdi objasnjenje odprije par strani

www.forum.hr/showpost.php?p=42169734&postcount=96

PCM
11.11.2012., 20:37
Fiskalizacija je prije 5-6 godina uvedena u Srbiji, prije 2-3 godine i u BiH. Imam nekakve kontakte sa ljudima u tim državama te smo razgovarali i o tom pitanju. Svi tvrde da je to samo pogodovanje određenim hardverskim i softverskim kućama koje imaju monopol u prodaji/održavanju uređaja/fiskalnih kasa.

Taj uređaj ima GSM/SIM karticu. Znači, mora se sklopiti ugovor i sa davateljem usluge (i plaćati naknada).

Varanje na računima i dalje postoji. Jednostavno se ne izda račun. Porezna vidi račun koji se izda, onaj koji se ne izda i ne vidi se.

U raspravi je prije netko upisao podatak koji govori o velikom broju ugostiteljskih objekata koji imaju dnevni promet cca 100 kn.
To ukoliko se ne radi o nekoj zabiti di stvarno nema ljudi pa ni posla, je praktički nemoguće i praktički znači da se računi ne izdavaju. Zar porezna nema mogućnost preko inspekcija kažnjavati takve već sada , pa tako i kad se uvedu fiskalne kase ?

nek vlada ode
11.11.2012., 20:43
Srbija i BIH su stvarno relevantne zemlje za nas kad su u pitanju ekonomija i gospodarstvo. A poznavajući i BIH osobno, dam desnu ruku da se to tamo nije ni provelo kako spada ili da je ekspresno zaobiđeno ...

hrvatsko je gospodarstvo stvarno toliko bolje od ovih da je u ovih 9 miseci privuklo cak 130 miljuna eura,a bodanci malo manje a srbi malo vise. puno smo bolji od njih :kava:

a da ne govorim o vanjskom dugu...

sb323ar
11.11.2012., 20:46
U raspravi je prije netko upisao podatak koji govori o velikom broju ugostiteljskih objekata koji imaju dnevni promet cca 100 kn.
To ukoliko se ne radi o nekoj zabiti di stvarno nema ljudi pa ni posla, je praktički nemoguće i praktički znači da se računi ne izdavaju. Zar porezna nema mogućnost preko inspekcija kažnjavati takve već sada , pa tako i kad se uvedu fiskalne kase ?

To se zove nerad poreznih inspektora. Ako su im bili sumnjivi nekakvi prometi, to su mogli odraditi i ranije - ali nisu. I sada će morati izlaziti na teren ako im je nešto sumnjivo. Znači isti klinac, uz dodatni trošak.

U BiH je cijena fiskalne kase/uređaja sa certifikatima i instalacijom bila između 1300-1500 KM (konveribilnih maraka, tečaj 1KM=4Kn). Sad izračunajte koliko će pojedinci love obrnuti.

koka36
11.11.2012., 20:50
evo ti ovdi objasnjenje odprije par strani

Ne to nije objašnjenje. To je lupetanje bezveze...

odurni_gad
11.11.2012., 20:53
kažem ja, ne mrzite vi Sanadera jer je krao, mrzite ga jer vi niste bili na njegovoj platnoj listi pa zagrabili malo iz "crnog fonda".

tome
11.11.2012., 20:56
Informacije od zamjenice ravnateljice PU:

1. Udio gotovinskog prometa u RH, prema prijavama poreznih obveznika, a koji uključuje i promet ostvaren preko kreditnih i debitnih kartica, iznosi 15 %, u što ne vjeruje niti PU, niti Svjetska banka, niti MMF.

2. Prosječni restoran u RH, prema prijavama poreznih obveznika, zapošljava 1.5, a prosječni kafić 0.7 zaposlenika.

To su razlozi za uvođenje fiskalizacije, a više su elaborirani u dokumentu prijedloga zakona.

Cijena:

Naša PU se je odlučila za isključivo softversko rješenje, koje se temelji na nadogradnji postojećih programskih rješenja. Veliki je broj softverskih firmi koje ugovaraju paušalno održavanje s obvezom praćenja zakonskih promjena, pa će oni koji imaju takve aranžmane fiskalizirani softver dobiti čak i bez dodatnih troškova. Ne koriste se posebni hardverski uređaji (kase/pisači) kao što je slučaj u drugim državama. Velika poduzeća i ugostitelji koji kreću s 1. 1. već imaju riješene blagajne i trebaju od svojih dobavljača tek nadogradnju programa, koje ionako stalno obnavljaju, kako se zakoni mijenjaju.

Oni koji nemaju ništa, morat će nabaviti min. jedno računalo, normalnu, najnormalniju vezu na internet i nekakav POS-program. Ta će se lova makar u dijelu koji se odnosi na softver zavrtiti u državi, tj. neće ići na uvoz, što je dobra odluka. Plan je da se tamo gdje nema interneta obveznici što prije žale PU, uz navođenje točne adrese, pa će se ići prema telco operatorima ili će ministar donositi shodne odluke da se ta područja isključuju iz obveze fiskaliziranja preko interneta.

Efekt:

Predsjednik udruge restoratera je vijest o fiskalizaciji popratio izjavom da će pola restorana propasti, što znači da - doslovno - pola restorana gotovo pa i ne prikazuje prihode, niti plaćaju porez. To što se usudio tako nešto javno i izreći, pa čak i protestirati kao da se fiskalizacijom ukidaju neka ljudska prava, je simptomatično za općenarodnu kulturu utaje prihoda, kakva je i Grčku bacila na koljena - već negdje 5 puta u povijesti.

Fiskalizacija će se provoditi u realnom vremenu - ne na način kao u drugim državama gdje fiskalizaciju izdavanja računa izvodi sama blagajna, već na način da će izdavanje fiskalizirati server PU. Izvođač tog rješenja ima iskustva sa sličnim sustavom, jer se transakcije kladionica već dulje vrijeme na sličan način u realnom vremenu podnose u PU (zbog čega, recimo, kladionice neće biti obveznici fiskalizacije).

PU možda stvarno bude organizirala "uhvati lopova" nagradnu igru, jer će se fiskaliziranost računa moći provjeriti odmah - putem SMS-a ili preko weba. Istovremeno, postoji pouzdana tehnička metoda zaštite od krivotvorenja računa kao nefiskaliziranog od strane zlonamjernog kupca.

PU će, navode, u svakom slučaju uspoređivati porezne prijave obveznika s podacima koje će dobivati kroz fiskalizaciju. Također će podatke dobivene kroz fiskalizaciju uspoređivati s ranijim poreznim prijavama koje su obveznici podnosili (prije fiskalizacije).

Također se u PU prilikom fiskalizacije šalje i OIB djelatnika koji radi na blagajni, tj. izdaje račun, što će se koristiti da se vidi da li kod obveznika rade neprijavljeni djelatnici (jer će takav obveznik koristiti isti OIB i u više smjena, ili činiti vrlo ozbiljno kazneno djelo zloupotrebe osobnih podataka ili krivotvorenja službene isprave ili računalnog kriminaliteta).

PCM
11.11.2012., 20:58
To se zove nerad poreznih inspektora. Ako su im bili sumnjivi nekakvi prometi, to su mogli odraditi i ranije - ali nisu. I sada će morati izlaziti na teren ako im je nešto sumnjivo. Znači isti klinac, uz dodatni trošak.

U BiH je cijena fiskalne kase/uređaja sa certifikatima i instalacijom bila između 1300-1500 KM (konveribilnih maraka, tečaj 1KM=4Kn). Sad izračunajte koliko će pojedinci love obrnuti.

To je dosta skupo ... No da ne duljim, mislim da će uvođenje fiskalnih kasa biti dobar potez ukoliko jasno bude postojao i puno ozbiljniji porezni nadzor od dosadašnjeg ... Nejasno mi je skroz da radiš kao porezni inspektor i da ti je normalno da nekakav kafić ili frizeraj ima mizeran prijavljen promet a znaš da bi to moralo biti puno puno više, da se "ne pale lampice" na takve očigledne muljaže ...

PCM
11.11.2012., 20:59
Informacije od zamjenice ravnateljice PU:

1. Udio gotovinskog prometa u RH, prema prijavama poreznih obveznika, a koji uključuje i promet ostvaren preko kreditnih i debitnih kartica, iznosi 15 %, u što ne vjeruje niti PU, niti Svjetska banka, niti MMF.

2. Prosječni restoran u RH, prema prijavama poreznih obveznika, zapošljava 1.5, a prosječni kafić 0.7 zaposlenika.

To su razlozi za uvođenje fiskalizacije, a više su elaborirani u dokumentu prijedloga zakona.

Naša PU se je odlučila za isključivo softversko rješenje, koje se temelji na nadogradnji postojećih programskih rješenja. Veliki je broj softverskih firmi koje ugovaraju paušalno održavanje s obvezom praćenja zakonskih promjena, pa će oni koji imaju takve aranžmane fiskalizirani softver dobiti čak i bez dodatnih troškova.

Predsjednik udruge restoratera je vijest o fiskalizaciji popratio izjavom da će pola restorana propasti, što znači da - doslovno - pola restorana gotovo pa i ne prikazuje prihode, niti plaćaju porez. Što je identičan sindrom koji je i Grčku bacio na koljena.

Fiskalizacija će se provoditi u realnom vremenu - ne na način kao u drugim državama gdje fiskalizaciju izdavanja računa izvodi sama blagajna, već na način da će izdavanje fiskalizirati server PU. Izvođač tog rješenja ima iskustva sa sličnim sustavom, jer se transakcije kladionica već dulje vrijeme na sličan način u realnom vremenu podnose u PU (zbog čega, recimo, kladionice neće biti obveznici fiskalizacije).

Ovo je poprilično dobro obrazloženo, samo naprijed :Pivo:

bublica
11.11.2012., 21:00
pa nakon svih ovih komentara,mislin da je receno da cemo pojist govno nakon kradezeja i da ce iduca vlada imat problema to provest kad vide razmjere stete koju su nam napravili,a vidin da se njih pomalo zaboravlja(kradeze)
mislim da se od nekud treba pocet provodit zakon i uredno placanje poreza jer je sadasnje stanje neodrzivo i treba ga mjenjat makar i uz kolatelarne zrtve,jer ako i dosta firmi i obrta mora propast da bi se uveja red,mislin da ce to dugorocno stvorit zdraviju klimu za funkcioniranje ove drzave,disciplinirat ljude da shvate malo kako drzava uopce funkcionira.
isto se slazem da treba podhitno smanjit porezna davanja,ali mislim da zbog raznih pobuna i nemogucnosti,velikim djelom zbog tih pobuna da se drzavna potrosnja smanji,za sad moremo plakat ili se jos zaduzivat.
mislim da slinic dobro radi i da vlada unatoc brojnim gafovima vodi sve nas prema izlazu,nista se ne rjesava preko noci,trebace godine i da saznamo ,ako ikad koliku stetu nam je kradeze napravija,ali najvise me strah da ovi pocnu sa pozitivnim promjenama i onda ih opet ovce zbace i dovedu nazad kradeze,onda je bar za moga zivota nemoguce rec da cu zivit u drzavi koja ce bar bit na putu da ozdravi,ali tako mi je ionako cili zivot,samo moje skromno misljenje

nek vlada ode
11.11.2012., 21:01
Ne to nije objašnjenje. To je lupetanje bezveze...

kako je lupetanje da je 50,60% obrta u blokadi kad su to cinjenice,a kad si u blokadi ne mozes kupit program za fiskalizaciju.
vec sam prije reka da ako je obrt duzan 30 000 kn,njega fiskalizacija kosta 33 000 kn. i jos te jednom pitam,di je tu lupetanje?

Inox 18/10
11.11.2012., 21:03
A kumica na placu će račune printat iz zraka ? Čisto da demistificiramo, ona će od porezne dobit blok ? Koji su to mali obveznici fiskalizacije ?

nek vlada ode
11.11.2012., 21:08
pa nakon svih ovih komentara,mislin da je receno da cemo pojist govno nakon kradezeja i da ce iduca vlada imat problema to provest kad vide razmjere stete koju su nam napravili,a vidin da se njih pomalo zaboravlja(kradeze)
mislim da se od nekud treba pocet provodit zakon i uredno placanje poreza jer je sadasnje stanje neodrzivo i treba ga mjenjat makar i uz kolatelarne zrtve,jer ako i dosta firmi i obrta mora propast da bi se uveja red,mislin da ce to dugorocno stvorit zdraviju klimu za funkcioniranje ove drzave,disciplinirat ljude da shvate malo kako drzava uopce funkcionira.
isto se slazem da treba podhitno smanjit porezna davanja,ali mislim da zbog raznih pobuna i nemogucnosti,velikim djelom zbog tih pobuna da se drzavna potrosnja smanji,za sad moremo plakat ili se jos zaduzivat.
mislim da slinic dobro radi i da vlada unatoc brojnim gafovima vodi sve nas prema izlazu,nista se ne rjesava preko noci,trebace godine i da saznamo ,ako ikad koliku stetu nam je kradeze napravija,ali najvise me strah da ovi pocnu sa pozitivnim promjenama i onda ih opet ovce zbace i dovedu nazad kradeze,onda je bar za moga zivota nemoguce rec da cu zivit u drzavi koja ce bar bit na putu da ozdravi,ali tako mi je ionako cili zivot,samo moje skromno misljenje

ko je reka da se porez ne triba placat? rekli smo da se ista smanje i na taj nacin olaksa gospodarstvo pa tek unda uvest fix.

odurni_gad
11.11.2012., 21:09
kako je lupetanje da je 50,60% obrta u blokadi kad su to cinjenice,a kad si u blokadi ne mozes kupit program za fiskalizaciju.
vec sam prije reka da ako je obrt duzan 30 000 kn,njega fiskalizacija kosta 33 000 kn. i jos te jednom pitam,di je tu lupetanje?

a što će oni dalje? zasto su došli u blokadu?

nek vlada ode
11.11.2012., 21:11
a što će oni dalje? zasto su došli u blokadu?

oni ce zatvorit butigu,i na ulicu poslat 50 000 vise. usli su u blokadu jer je linic naredija da se mora uc u blokadu ako ne platis porez pa makar i tako velik,sta je ocito.

bublica
11.11.2012., 21:12
obrti su duzni jer nisu uredno placali davanja pa in je iznos skocija sa kamatama,najvise jer su krivo informirani da ce dug nakon cini mi se 5 godina ic u zastaru

nek vlada ode
11.11.2012., 21:15
obrti su duzni jer nisu uredno placali davanja pa in je iznos skocija sa kamatama,najvise jer su krivo informirani da ce dug nakon cini mi se 5 godina ic u zastaru

jedan mali dio nije placa jer su imali kumove u politici,a veliki dio nije placa jer im prihodi to nisu omogucavali.

koka36
11.11.2012., 21:19

A ko kaže da su u blokadi baš ti na koje se odnosi fiskalizacija???????
Prije je da su u blokadi oni koji su uredno prijavljivali.
Kako je preprodavač s tržnice upao u blokadu kad ionako 99% prometa ima u gotovini i tu gotovinu niko nikada ne vidi. Promet preko računa radi jedino da može platiti doprinose ako jer ako ne plača porez bio bi lud da plača doprinose, pa propao bu. Taman kupi 3 apartman a sad bi oni da porez plati, lopoviiiiii...

odurni_gad
11.11.2012., 21:20
oni ce zatvorit butigu,i na ulicu poslat 50 000 vise. usli su u blokadu jer je linic naredija da se mora uc u blokadu ako ne platis porez pa makar i tako velik,sta je ocito.

i gdje je tu problem? ako nemaš za platiti porez, pa žao mi je, loše su ti kalkulacije ili na tržištu za tebe nema mjesta. nećeš biti sam svoj gazda nego ćeš raditi za drugog gazdu :ne zna:

bublica
11.11.2012., 21:20
pa ako neko radi i ne more placat od svoga rada 1800kn davanja misecno,a zna da ce mu drzava na to jos udrit kamate,zasto ne skuzi da je falija zanimanje zatvori obrt,ne pomaze ni sebi ni drzavi,oboje tonu

odurni_gad
11.11.2012., 21:25
jedan mali dio nije placa jer su imali kumove u politici,a veliki dio nije placa jer im prihodi to nisu omogucavali.

čudno, jer ako kupiš za 100,a prodaš za 80 onda nisi niti lipe dužan niti PDVa niti poreza na dobit. trebalo bi pronjuškati imovinske kartice tih koji rade "s minusom" i njihovih obitelji naravno pa da vidimo jel se prvo trošilo na sebe pa kolko ostane državi ili se prvo dalo državi njeno,a koliko ostane potrošit na sebe

nek vlada ode
11.11.2012., 21:25
A ko kaže da su u blokadi baš ti na koje se odnosi fiskalizacija???????
Prije je da su u blokadi oni koji su uredno prijavljivali.
Kako je preprodavač s tržnice upao u blokadu kad ionako 99% prometa ima u gotovini i tu gotovinu niko nikada ne vidi. Promet preko računa radi jedino da može platiti doprinose ako jer ako ne plača porez bio bi lud da plača doprinose, pa propao bu. Taman kupi 3 apartman a sad bi oni da porez plati, lopoviiiiii...

fiskalizacija se u 3 perioda od 01.01.-01.07. odnosi na 99% obrta. i nemoj se vatat preprodavaca s trznice,to nije ni 0,2% platnog prometa u rh...

Vojky
11.11.2012., 21:28
Također se u PU prilikom fiskalizacije šalje i OIB djelatnika koji radi na blagajni, tj. izdaje račun, što će se koristiti da se vidi da li kod obveznika rade neprijavljeni djelatnici (jer će takav obveznik koristiti isti OIB i u više smjena, ili činiti vrlo ozbiljno kazneno djelo zloupotrebe osobnih podataka ili krivotvorenja službene isprave ili računalnog kriminaliteta).

Ovo je jako dobro!

Vidjeti će se da netko izdavao račune 10 sati dnevno i onda će se lako usporediti s obračunom plaće - da li mu se tih 2 sata "viška" obračunava ili ne obračunava kao prekovremeni rad!

tome
11.11.2012., 21:31
A kumica na placu će račune printat iz zraka ? Čisto da demistificiramo, ona će od porezne dobit blok ? Koji su to mali obveznici fiskalizacije ?Konkretno, kumice na placu nisu obveznici fiskalizacije.

Ali istina je, postoje neki situacije gdje će stvar trebati rješavati mobilnim internetom, npr. u slučaju veterinara. Isto tako i taksista - na čemu ovi već rade.

Problem je, naravno, kod slabo obrazovanih i slabostojećih zanimanja, kao što su kumice na placu, od kojih se ne može očekivati upućenost pri izboru kvalitetnog rješenja, ali... treba dati konkretne primjere. Kumice na placu su, kao konkretan primjer, oslobođene fiskalizacije.

Međutim, nemojmo niti podcjenjivati stanje - kažu da naš prosječan seljak ima 50 godina, moderni traktor, dva mobitela i account na Facebooku. :) A kako ovi današnji mobiteli mogu i na Facebook, moći će i na PU. :)

Šalim se, ali u zakonu si je PU ostavila odškrinuta vrata da ministar može specijalne slučajeve rješavati posebnim aktima.

Mali obveznici fiskalizacije su su obveznici poreza na dohodak koji porez plaćaju paušalno. Oni znaju koji su to, ja ne bih sada mogao navesti primjer - na pamet mi padaju ovi što iznajmljuju apartmane uz paušalni porez obračunat po krevetu, ali nisam siguran je li to stoji. Oni će koristiti posebnu od strane PU ovjerenu knjižicu iz koje će kidati svoje račune.

nek vlada ode
11.11.2012., 21:32
i gdje je tu problem? ako nemaš za platiti porez, pa žao mi je, loše su ti kalkulacije ili na tržištu za tebe nema mjesta. nećeš biti sam svoj gazda nego ćeš raditi za drugog gazdu :ne zna:

vec sam ranije objasnija

nek vlada ode
11.11.2012., 21:35
čudno, jer ako kupiš za 100,a prodaš za 80 onda nisi niti lipe dužan niti PDVa niti poreza na dobit. trebalo bi pronjuškati imovinske kartice tih koji rade "s minusom" i njihovih obitelji naravno pa da vidimo jel se prvo trošilo na sebe pa kolko ostane državi ili se prvo dalo državi njeno,a koliko ostane potrošit na sebe

ti govoris o veleprodaji a ja o malim ducanima sarolikom robom a 90% je takovih.

koka36
11.11.2012., 21:41
fiskalizacija se u 3 perioda od 01.01.-01.07. odnosi na 99% obrta. i nemoj se vatat preprodavaca s trznice,to nije ni 0,2% platnog prometa u rh...

Pa 80% tih več odavno prijavljuju svoje promete preko pos blagajna..
A ti preprodavači, advokati, restorani i kafići i slični koji 90% ako ne i više rade samo s gotovinom su glavni utajivači. Ostalima je sve isto osim drugčijeg programa u kasi. Prema tome poslovanje se mjenja samo tom preprodavaču. Onda zašto bu se zatvorilo 50% ?

odurni_gad
11.11.2012., 21:45
vec sam ranije objasnija

koliko drug Toda smije zamračiti, on je mnogima poslodavac? ups, pa on već ucjenjuje državu. vidis kuda to vodi?

odurni_gad
11.11.2012., 21:51
ti govoris o veleprodaji a ja o malim ducanima sarolikom robom a 90% je takovih.

koja je razlika, niti mali dućan ne plaća pdv ni porez na dobit ako je u gubitku. ako je u gubitku onda nije lud da i dalje radi. ako je u pozitivi od 2-3000 kn onda je isto lud jer previše ima na kocki za tako mizeran profit, za 3000 kn može raditi u skladištu Konzuma i boli ga kurac. znači, lažu kad pričaju da će ih ubiti godišnji izdatak od 4-5000 kn za fiskalne blagajne.

nek vlada ode
11.11.2012., 21:58
Pa 80% tih več odavno prijavljuju svoje promete preko pos blagajna..
A ti preprodavači, advokati, restorani i kafići i slični koji 90% ako ne i više rade samo s gotovinom su glavni utajivači. Ostalima je sve isto osim drugčijeg programa u kasi. Prema tome poslovanje se mjenja samo tom preprodavaču. Onda zašto bu se zatvorilo 50% ?

priko pos blagajni prodje po hnbu oko 15% platnog prometa,sve ostalo je kes. sad je kasno pa cu sutra pokusat malo bolje objadnit zasto o o nije dobro. laka vam noc...

tome
11.11.2012., 22:18
priko pos blagajni prodje po hnbu oko 15% platnog prometa,sve ostalo je kes. sad je kasno pa cu sutra pokusat malo bolje objadnit zasto o o nije dobro. laka vam noc...

vec sam ranije objasnija

Puno je ljudi koji mogu pojasniti zašto je to dobro utajivati porez. Ali to ne trebaš pojašnjavati -- već postoji općenarodni konsenzus oko toga.

Naravno da od fikalizacije neće biti ništa dok će se naš gost i kupac, prosječni obični, solidarizirati s onim tvojim "dužnim" i "kruha gladnim" obrtnikom, trgovcem i ugostiteljem i odmahnuti rukom da mu ne treba račun.

Dok taj isti obrtnik, trgovac i ugostitelj vozi merdžu i ne prijavljuje svog konobara, kojem i nije neki bed jer svaku drugu kavu i kolu ionako radi iz svog skladišta. Važno da im ja svima danas uplaćujem mirovinsko i zdravstveno, da bi oni sutra imali koju kunu i odatle.

Igraš istu igru koju su igrale i prethodne vlade - na emocije građana. Svaku instituciju društva su pretvorili u inverznu sliku socijalne službe. Igrajući na emocije građana, PU nije nikome živome naplaćivala porezna dugovanja i dugovanja za doprinose da "ljudi ne bi ostali bez posla".

Time je PU pretvorena u nakaradni inverz socijalne službe, jer umjesto na burzi gdje bi dobili nešto kroz proračun, ljudi su bez plaće držani u nekakvom (ne)zaposlenom stanju, s konačnim planom da se njihova potraživanja isplate naknadno, u stečajnom procesu prodaje vrijednih nekretnina poduzeća budzašto članovima udruge "Naša stvar".

Nije to neviđeno, pa slično se dešavalo i po bivšem DDR-u.

A ti, zapravo, pecaš na istu izvrnutu logiku - logiku održavanja neodrživog. Jer naravno da neki obrt koji je u dugu ne može isplaćivati niti plaću, niti porez, niti davanja. A bogme, nema se niti love za nabavku repromaterijala.

Pa kako onda da taj obrt još uvijek posluje? Od čega žive ta dvojica u tom tvom obrtu? Zna se: radi na crno i van sustava, čime konkurira i ruši cijene onom drugom obrtniku koji bi ovog što radi na crno mogao zaposliti.

No, postoji jedan još slikovitiji primjer koji pokazuje da ti zapravo pričaš priče.

Kada je Vlada J. Kosor ukinula povrat od poreza po osnovi računa za zdravstvene usluge, pa su građani prestali tražiti i sakupljati te račune, obuhvaćeni porezni obveznici, sada više bez pritiska od kupaca da izdaju račune, su toliko brzo i toliko efikasno prešli na rad na crno, da su se dovodili u situaciju na u knjigama nemaju prikazano niti toliko novaca da bi mogli knjigovodstveno isplatiti plaće.

Jednostavno - koliko je od tih tvojih siromašnih obrtnika u dugu stvarno "jadnih, sirotih", a koliko su - makar mentalno, a nvj. i glasački, zapravo članovi udruge "Naša stvar"? ;)

Aphex
11.11.2012., 22:31

Dakle on bu propao zbog
1.
2.
3.
Nisu bitne marže.

Ako obrt ili firma ne može pokriti troškove, ide pod ključ.
Ne zbog toga što postoji fiskalna blagajna, nego zato što su porezi i davanja previsoki u odnosu na prihode.
Sad kad bude teže varati na porezu, jebiga, nema tu puno mudrosti.

m4rko
11.11.2012., 22:48
Vidim da mnogi pričaju o nekakvim PCima koji će koštati ne znam koliko, a zapravo PCa u ovoj priči nema. Fiskalna blagajna je POS uređaj, nešto tipa ovo http://image.ec21.com/image/fiscat/OF0009134700_1/Sell_fiscal_cash_register_SUPER.jpg.

tome
11.11.2012., 23:00
Vidim da mnogi pričaju o nekakvim PCima koji će koštati ne znam koliko, a zapravo PCa u ovoj priči nema.Dakle, taksonomski, ti si u pravu - fiskalna blagajna je stvarno nekakav uređaj.

Ali, ako se držimo te definicije, onda se kod nas neće koristiti fiskalne blagajne. Kužiš?

Znači, naša PU se odlučuje na čisto softversko rješenje - običan, najobičniji program koji preko obične, najobičnije internetske veze šalje podatke o računu na server Porezne uprave.

To ljudi u našem slučaju samo kolokvijalno zovu fiskalna blagajna. No, stvarno se ne koriste fiskalne blagajne u tom smislu.

U stvarnosti, radi se o programu na običnom PC-u. Većina ugostitelja i trgovaca već ima POS rješenja upravo u obliku neke stare kante s nekim programom. Domaći proizvođači tih programa su dobro u toku sa cijelom stvari i mnogi su već pri kraju - a neki su već i testirali svoju podršku za fiskalizaciju.

Tehničke specifikacije su odavno dostupne i zapravo - tko god želi i zna - može sam isprogramirati program za fiskaliziranje računa. PU neće čak niti voditi ikakav registar tih programa. Rješenje je posve otvoreno.

Koga zanima, ovdje:

- http://www.porezna-uprava.hr/fiskalizacija/fiskalizacija.asp

Tko hoće programirati, evo ovdje:

- http://blog.fiskalizacija-dev.com.hr/

m4rko
11.11.2012., 23:04
Moja isprika, ja sam mislio da će se uvesti baš ovi uređaji.

nek vlada ode
12.11.2012., 07:52
Puno je ljudi koji mogu pojasniti zašto je to dobro utajivati porez. Ali to ne trebaš pojašnjavati -- već postoji općenarodni konsenzus oko toga.

Naravno da od fikalizacije neće biti ništa dok će se naš gost i kupac, prosječni obični, solidarizirati s onim tvojim "dužnim" i "kruha gladnim" obrtnikom, trgovcem i ugostiteljem i odmahnuti rukom da mu ne treba račun.

Dok taj isti obrtnik, trgovac i ugostitelj vozi merdžu i ne prijavljuje svog konobara, kojem i nije neki bed jer svaku drugu kavu i kolu ionako radi iz svog skladišta. Važno da im ja svima danas uplaćujem mirovinsko i zdravstveno, da bi oni sutra imali koju kunu i odatle.

Igraš istu igru koju su igrale i prethodne vlade - na emocije građana. Svaku instituciju društva su pretvorili u inverznu sliku socijalne službe. Igrajući na emocije građana, PU nije nikome živome naplaćivala porezna dugovanja i dugovanja za doprinose da "ljudi ne bi ostali bez posla".

Time je PU pretvorena u nakaradni inverz socijalne službe, jer umjesto na burzi gdje bi dobili nešto kroz proračun, ljudi su bez plaće držani u nekakvom (ne)zaposlenom stanju, s konačnim planom da se njihova potraživanja isplate naknadno, u stečajnom procesu prodaje vrijednih nekretnina poduzeća budzašto članovima udruge "Naša stvar".

Nije to neviđeno, pa slično se dešavalo i po bivšem DDR-u.

A ti, zapravo, pecaš na istu izvrnutu logiku - logiku održavanja neodrživog. Jer naravno da neki obrt koji je u dugu ne može isplaćivati niti plaću, niti porez, niti davanja. A bogme, nema se niti love za nabavku repromaterijala.

Pa kako onda da taj obrt još uvijek posluje? Od čega žive ta dvojica u tom tvom obrtu? Zna se: radi na crno i van sustava, čime konkurira i ruši cijene onom drugom obrtniku koji bi ovog što radi na crno mogao zaposliti.

No, postoji jedan još slikovitiji primjer koji pokazuje da ti zapravo pričaš priče.

Kada je Vlada J. Kosor ukinula povrat od poreza po osnovi računa za zdravstvene usluge, pa su građani prestali tražiti i sakupljati te račune, obuhvaćeni porezni obveznici, sada više bez pritiska od kupaca da izdaju račune, su toliko brzo i toliko efikasno prešli na rad na crno, da su se dovodili u situaciju na u knjigama nemaju prikazano niti toliko novaca da bi mogli knjigovodstveno isplatiti plaće.

Jednostavno - koliko je od tih tvojih siromašnih obrtnika u dugu stvarno "jadnih, sirotih", a koliko su - makar mentalno, a nvj. i glasački, zapravo članovi udruge "Naša stvar"? ;)

daklem,ti tvrdis da su obrtnici zapravo najbogatiji sloj drustva u ovoj drzavi,unda ti ja mogu rec da nemas pojma ili to plasiras iz zloce. cinjenica stoji da je gotovo svako drugi obrt u blokadi i da ce morat zatvorit svoja vrata,a sada barem prezivljavaju sivom ekonomijom sta gazda nije prijavija pravi promet i tom razlikom daje placu radnicima.

no,da ne ispadne da govorim bez osnova,u zadnjih 30 dana je novoprijavljenih na birou rada- 22 000 ljudi,za koje se mora placat naknada za nezaposlene,sto jos vise tereti proracun. sto ukazuje na trend propadanja iz jednostavnog razloga-visokih poreza koje ti obrtnici ne mogu pratiti.
ja ne zagovaram neplacanje poreza vec njeno smanjenje,a kad smanjis poreze a neke naknade i uskratis tek onda uvedi fiskalizaciju,a one koji i onda varaju osudi zatvorom.
da su nam porezi visoki svi znamo,ali linic je tek neki dan svatija nesto...prije 12 godina sam mati crkvencu osobno pisa pismo da je trosarina na luksuz put u propast za 25 000 ljudi te industrije (to je i moje radno podrucje),a on mi je odgovorio da moja obitelj nije financijski ugrozena,koji stereotip....da bi ja par godina kasnije otiso osobno do zaliboze ministra sukera a koji mi je reka: ostavili smo vam prostor za sivu ekonomiju...da bi linic prije neki dan prizna da uvodjenje te trosarine nikom nije donilo dobra pa je sada i ukida. e tu je problem,kako smo imali 12,13 godina praznog hoda toliko imamo zastarjelu tehnologiju,sutra ulazimo u eu,te ja pitam za koga se zapravo prominija zakon,za nas koji smo tu tehnologiju i proizvodnju izgubili ili za strance?

isto tako sad pitam,na koji nacin se s gubitkom radnih mista radi dobro nasem gospodarstvu? ocu li dobit vise taj odgovor? zelite li spanjolsku ili mozda grcku na nasim ulicama? malo je onih obitelji vukic?

nek vlada ode
12.11.2012., 08:03
koja je razlika, niti mali dućan ne plaća pdv ni porez na dobit ako je u gubitku. ako je u gubitku onda nije lud da i dalje radi. ako je u pozitivi od 2-3000 kn onda je isto lud jer previše ima na kocki za tako mizeran profit, za 3000 kn može raditi u skladištu Konzuma i boli ga kurac. znači, lažu kad pričaju da će ih ubiti godišnji izdatak od 4-5000 kn za fiskalne blagajne.

je u pravu si,ti mali ducan koji ima 2-3000 misecne dobiti je bolje zatvorit,a takovih je svako drugi obrt u ovoj drzavi,i unda nek odu kod todorica i zaposlese,ni manje ni vise nego njih 100 000. doduse evo gledam na moj posal i ne vidim bas toliku potraznju u konzuma. a da pokusas nesto bolje?

ponavljam po ko zna koji put,fiskalizacija kosta 3,4000 kn onog ko nije u blokadi,a onog ko je kosta plus za koji ima minus na bilanci. nije tesko svatit?

katra46
12.11.2012., 08:39
isto tako sad pitam,na koji nacin se s gubitkom radnih mista radi dobro nasem gospodarstvu? ocu li dobit vise taj odgovor? zelite li spanjolsku ili mozda grcku na nasim ulicama? malo je onih obitelji vukic?

Obitelj Vukic i scene iz Grcke su buducnost Hrvatske. Pogotovo ako se uvede porez na stambene nekretnine kako je to smislio drug Slavko. Imas kucu od djeda, plati porez 2%. Imas milion Kuna u banci i na njih dobijes 5% kamate, nema poreza. Taj tip kao da radi porez po kom on osobno nece nista platiti.

Fiskalne blagajne ce se lako varati tako da ljudi nece traziti racun. Ides uvijek kod istog frizera? Kazes "ne trebam racun". Bolje nego da ostavis vise love za trinkgeld. Jer koja meni korist od racuna? Ta da ce frizer platiti porez? Pa ja od poreza nemam nista. Ima Ivica Todoric, ali ja definitivno ne.

Patriotizam? Mogu kao time financirati sluzbe od kojih imam enormne koristi: carinu, prometnu policiju koja sjedi po birtijama i povremeno naplacuje placovinu gdje brza voznja nije opasna, a kad ih trebas nikad ih nema, policiju sa kacigama, stitovima i suzavcem (tzv. stit naroda), sticene kolone, subvencije vlasnicima poljoprivrednog zemljista i mljekarima koji zatvaraju promet bas kad ljudi idu doma (a koje ovi sa stitovima nece pipnut ko da su svete krave), arena centre, ljencine po raznim institutima za istrazivanje ruda i gubljenje vremena, poreznu "radimo po svome i tko nam sta moze" upravu, horde beskorisnih birokrata i NGO ekipice koja dobrocini na drzavni trosak, HZZO birokraciju koja radi uzasno los posao.

Meni je ideja fiskalnih blagajni neprihvatljiva ako nije spojena sa smanjenjem poreza. No mozete li zamisliti smanjenje? Ikako? Da neki Linic, Suker ili tko god kaze: "uveli smo kontrolu, naplata je visa, sad cemo smanjiti stopu". :rofl:

Ta ce ekipa zadrzati stopu i jamrati da im nikada nije dosta, a eventualni visak love nece iskoristiti ni da vrate dugove, nego ce se razbacivati na gluposti.

Ne bi se bunio kad bi bilo jasno da se s lovom koju drzava skupi radi nesto drustveno korisno. Ali eto, prosjecni nezaposleni KOJI uopce dobije pomoc dobije 1600kn, a velika vecina ne dobije nista osim placenog zdravstvenog za "whishful thinking by HZZO" sistem bolnice na kraju grada. Ako drzava ne ispunjava svoje socijalne zadace, zasto bi gradjani placali nametnute i neumjerene poreze?

RayBan
12.11.2012., 09:02
Da neki Linic, Suker ili tko god kaze: "uveli smo kontrolu, naplata je visa, sad cemo smanjiti stopu". :rofl:

Da kontrola, red....to je najlakse uvesti, to su i Svabe uveli u Ausvicu, bilo je i reda i kontrole.

sivkić
12.11.2012., 09:05
Svi kafići imaju kase, pa zar je teško poreznom inspektoru sjesti u kafič . kontrolirati uz kavu izdavanje računa i na kraju dana uzeti podatak iz kase.
A da izađeš malo iz yu?To su onda radili i nisu ništa napravili.

Gotovo sam siguran da je kršenje radničkih prava (radno vrijeme, prijave, obvezan dnevni, tjedni i godišnji odmor) najveće upravo u ugostiteljstvu.
Nije protiv toga onaj koji plaća jer plaća pošteno ni onaj kopji radi nego onaj koji
naplaćuje a nije navikao plaćat porez.
Kad jedan zatvori drugi ima pojačan promet pa si na istom.Baš me zanimaju promili onih koji će zatvorit.

freelancer
12.11.2012., 09:08
Ja ću samo ponoviti što sam već napisao:
Veliki, veliki :top: za druga Slavka, jebat ga' i on je dio ove Vlade, ali stari prokaljeni komunistički-markstistički drug Slavko mi se čini najjačom karikom u ovoj klimavoj Vladi. Napokon netko con cohones kojemu je dosta crne i sive ekonomije i podkradanja vlasite države.

:top: Fiskalizacija!!! :top:

Neće meni više majstor Đuro doći popraviti radijator, ili tete iz kemijske čistionice da mi očiste i speglaju 3 košlje i obavljati djelatnost bez računa :nono: ili ono od čega mi se kosa diže na glavi, u Dalmaciji od Zadra do Duborvnika u 7 dana ljetovanja 7 računa nisam dobio. :horor:
A onda i fiškalima konačno dolazi kraj... fina gospoda u kašmir kaputima i gospođe u viskim štiklicama i s fendi torbicama ... i vama je odzvonilo. :lol:
Triba i tim sitnim i krupnim lopužama stati na kraj.
A i fiskalana kasica ide u dućane i supermarkate ... neka konačno vidimo koliko i drug Toda inkasira.
Se bum ih tužil i ... bum igral nagradu igricu za 500 kn.

Jedino me jebe jedno pitanje (pa ako neke tete iz Porezne ovo čitaju neka odreagiraju) kako će mi seljak-poljoprivrednik izdati račun (i njega i njega treba staviti pod nadzor, apsolutno) ako bum prišal kupiti enega pajceka i slično. Ili ribari ... kada dođu zorun, a ja lipo pridnjih po dva friška šanpjera i lastavice (i njega apsolutno pod nadzor)???

U biti lipa nesmije prloletiti iz moga novčanika u tuđi, a da ne dobijem lipo račun.
Treba kuno-kradljivce staviti pod nadzor. Čim prije.
Druže Slavko! Moj nakon. :s

KRIN1
12.11.2012., 09:18
U biti lipa nesmije prloletiti iz moga novčanika u tuđi, a da ne dobijem lipo račun.
Treba kuno-kradljivce staviti pod nadzor. Čim prije.
Druže Slavko! Moj nakon. :s

drug slavko bu dobil tvoje divljenje,
sirotinja bu ižmikana,
a glavnim kuno-kradljivcima - ni dlaka s glave.
nije stvar u sredstvima, već vladajućima :D

bigboom
12.11.2012., 09:53
U stvarnosti, radi se o programu na običnom PC-u. Većina ugostitelja i trgovaca već ima POS rješenja upravo u obliku neke stare kante s nekim programom. Domaći proizvođači tih programa su dobro u toku sa cijelom stvari i mnogi su već pri kraju - a neki su već i testirali svoju podršku za fiskalizaciju.

Tehničke specifikacije su odavno dostupne i zapravo - tko god želi i zna - može sam isprogramirati program za fiskaliziranje računa. PU neće čak niti voditi ikakav registar tih programa. Rješenje je posve otvoreno.

Koga zanima, ovdje:

- http://www.porezna-uprava.hr/fiskalizacija/fiskalizacija.asp

Tko hoće programirati, evo ovdje:

- http://blog.fiskalizacija-dev.com.hr/

to je zapravo najbolja stvar ovog rjesenja sta se sad uvodi. rjesenje nije nametnuto i mnoge firme su se bacile na proizvodnju softwera, međusobno ce se natjecat i nema korupcije koje bi bilo da je PU izabrala jednu vrstu kasi ili jedan program.
a ovi sta tupe o tome kako ce fiskalizacija unistit male obrte nek se poklope usima. znači ko placa poreze budala a ko ne placa- ne diraj ga on je socijalni slucaj propast če XD XD XD :rofl::rofl::rofl:

Lastan
12.11.2012., 10:24
Fiskalne blagajne ce se lako varati tako da ljudi nece traziti racun. Ides uvijek kod istog frizera? Kazes "ne trebam racun". Bolje nego da ostavis vise love za trinkgeld. Jer koja meni korist od racuna? Ta da ce frizer platiti porez? Pa ja od poreza nemam nista. Ima Ivica Todoric, ali ja definitivno ne.
Tako je. Ti nemaš ništa od poreza.
Nemaš zdravstvo. Nemaš školstvo. Nemaš policiju. Nemaš sve one državne institucije i projekte koji se financiraju iz poreza, ma koliko neefikasni bili.

Nemaš ništa. Ti si jad i bijeda koja samo plaća porez, a od njega ništa nema.

Daj me nemoj jebati.
Patriotizam? Mogu kao time financirati sluzbe od kojih imam enormne koristi: carinu, prometnu policiju koja sjedi po birtijama i povremeno naplacuje placovinu gdje brza voznja nije opasna, a kad ih trebas nikad ih nema, policiju sa kacigama, stitovima i suzavcem (tzv. stit naroda), sticene kolone, subvencije vlasnicima poljoprivrednog zemljista i mljekarima koji zatvaraju promet bas kad ljudi idu doma (a koje ovi sa stitovima nece pipnut ko da su svete krave), arena centre, ljencine po raznim institutima za istrazivanje ruda i gubljenje vremena, poreznu "radimo po svome i tko nam sta moze" upravu, horde beskorisnih birokrata i NGO ekipice koja dobrocini na drzavni trosak, HZZO birokraciju koja radi uzasno los posao.
Tko plaća porez, ima i pravo na kritiku svega navedenog.
A ja još uvijek ne vidim zašto bi ti plaćao porez i financirao sve to, a tvoj frizer ili gazda kafića u kojemu piješ kavu – ne bi. Jesi li ti veća budala od njih?
Meni je ideja fiskalnih blagajni neprihvatljiva ako nije spojena sa smanjenjem poreza. No mozete li zamisliti smanjenje? Ikako? Da neki Linic, Suker ili tko god kaze: "uveli smo kontrolu, naplata je visa, sad cemo smanjiti stopu". :rofl:
Mogu. Jednom kad država prestane biti gubitaš.
Ta ce ekipa zadrzati stopu i jamrati da im nikada nije dosta, a eventualni visak love nece iskoristiti ni da vrate dugove, nego ce se razbacivati na gluposti.
Ako se to dogodi, sjebat će se na izborima.
Ne bi se bunio kad bi bilo jasno da se s lovom koju drzava skupi radi nesto drustveno korisno. Ali eto, prosjecni nezaposleni KOJI uopce dobije pomoc dobije 1600kn, a velika vecina ne dobije nista osim placenog zdravstvenog za "whishful thinking by HZZO" sistem bolnice na kraju grada. Ako drzava ne ispunjava svoje socijalne zadace, zasto bi gradjani placali nametnute i neumjerene poreze?
Ako država ne ispunjava svoju stranu društvenog ugovora, građani imaju pravo mijenjati državno vodstvo i ustroj.

Isti su građani, doduše, sustavno birali vlast koja je ovu državu opljačkala, razjebala do daske i prilagodila kriminalcima i neplatišama.
Malo je kasno sada plakati.

baobab
12.11.2012., 10:29
Da ova Vlada ništa ne napravi do kraja mandata dobili bi moj glas radi fiskalizacije.

Radio sam u više kafića i znam koliki se promet prijavljuje odnosno koliko krade, a isto vrijedi za razne obrtnike i trgovine.

Kad se budu vidjeli učinci ovog poteza mnogi će se iznenaditi kolika je to siva zona.

Inox 18/10
12.11.2012., 10:41
Da ova Vlada ništa ne napravi do kraja mandata dobili bi moj glas radi fiskalizacije.

Radio sam u više kafića i znam koliki se promet prijavljuje odnosno koliko krade, a isto vrijedi za razne obrtnike i trgovine.

Kad se budu vidjeli učinci ovog poteza mnogi će se iznenaditi kolika je to siva zona.

Rezultati će bit ludnica, BiH i Srbija su nakon fiskalizacije podigle standard na razinu Njemačke. Dajte me nemojte klat, sama fiskalizacija riješava 10% problema u ovoj državi, a što je s ostalih 90% ?

Smotani2
12.11.2012., 10:56

Zanimljivo.

I koga si prijavio?

Nikoga?

promatrac
12.11.2012., 11:00

Bas zgodno,tu je onda bilo prostora i za tebe kao konobara.Koliko si love uspio maznuti vlasnicima kad si radio u vise kafica ?

nek vlada ode
12.11.2012., 11:05
Kad jedan zatvori drugi ima pojačan promet pa si na istom.Baš me zanimaju promili onih koji će zatvorit.

i dalje pobornici fiskalizacije me jebu u zdrav mozak...pa koji vam je kuki?

a tebi sivkic,zanima te koliko ce promila firmi zatvorit svoja vrata? a zar se blokirane firme mjere u promilima ili pak u tisucama koje zaposljavaju desetke tisuca radnika? i nikako se nece povecat promet onima koji opstaju jer se smanjiva kupovna moc,a taj krug iz dana u dan raste,evo u zadnjih misec dana novih 22 000 nezaposlenih,i to je nekom diglo promet? pogledaj primjer spanjolske i grcke.

šmokljanica
12.11.2012., 11:27
Bas zgodno,tu je onda bilo prostora i za tebe kao konobara.Koliko si love uspio maznuti vlasnicima kad si radio u vise kafica ?
:lol: je pa vlasnik birtije ne smije varat na računima :rofl: al konobar smije uzimat napojnice i naravno nit ih prijavljivat nit plaćat porez na njih. :lol:
da ne bi bilo zabune, kao što već n puta rekoh, svi imaju plaćat sve, al :lol: evo ti primjera kak hrvat razmišlja :rofl: ja smijem drugi ne :lol: ak ovaj čovjek prizna da nikad nije zel napojnicu dok je rintal kak konobar, svaka mu čast i divim mu se do kraja života, al ak je uredno uzimal napojnice, na koje garant porez platil nije, onda samo može bit KUŠ.

clouseau
12.11.2012., 11:40
i dalje pobornici fiskalizacije me jebu u zdrav mozak...pa koji vam je kuki?

Pazi ovo "me jebu", šta se vaše visočanstvo ne smije uznemiravati? :D

To kaj nas sve druge država jebe u mozak sa porezima, prirezima, i ostalim nema veze... mi smo zapravo sretni što dajemo pola onog što zaradimo državi. Sad će i ugostitelji i obrtnici iskusiti malo te sreće pa možda uključe mozak i založe se za smanjenje poreza ZA SVE.

:lol: je pa vlasnik birtije ne smije varat na računima :rofl: al konobar smije uzimat napojnice i naravno nit ih prijavljivat nit plaćat porez na njih. :lol:
da ne bi bilo zabune, kao što već n puta rekoh, svi imaju plaćat sve, al :lol: evo ti primjera kak hrvat razmišlja :rofl: ja smijem drugi ne :lol: ak ovaj čovjek prizna da nikad nije zel napojnicu dok je rintal kak konobar, svaka mu čast i divim mu se do kraja života, al ak je uredno uzimal napojnice, na koje garant porez platil nije, onda samo može bit KUŠ.

Darovi manje materijalne vrijednosti (do 50k kn ako se ne varam) su ionako isključeni iz plaćanja poreza, dakle...

nek vlada ode
12.11.2012., 12:27
Pazi ovo "me jebu", šta se vaše visočanstvo ne smije uznemiravati? :D

To kaj nas sve druge država jebe u mozak sa porezima, prirezima, i ostalim nema veze... mi smo zapravo sretni što dajemo pola onog što zaradimo državi. Sad će i ugostitelji i obrtnici iskusiti malo te sreće pa možda uključe mozak i založe se za smanjenje poreza ZA SVE.

Darovi manje materijalne vrijednosti (do 50k kn ako se ne varam) su ionako isključeni iz plaćanja poreza, dakle...

ti govoris ko da poduzetnici ne sudjeluju u punjenju proracuna...e za tvoju informaciju,sudjeluju jer od svih drugih poduzetnika na cilom planetu isti imaju najvece poreze na istom tom planetu.

clouseau
12.11.2012., 12:28
ti govoris ko da poduzetnici ne sudjeluju u punjenju proracuna...e za tvoju informaciju,sudjeluju jer od svih drugih poduzetnika na cilom planetu isti imaju najvece poreze na istom tom planetu.

O čemu ti? Šta imaš neki repozitorij postova pa onda nasumično biraš kojeg ćeš staviti kao odgovor?

nek vlada ode
12.11.2012., 12:47
O čemu ti? Šta imaš neki repozitorij postova pa onda nasumično biraš kojeg ćeš staviti kao odgovor?

covice sta ti je? jesi li reka da je vrime da i poduzetnici osjete teret krize jer kao svima drugima se uzima 50%? jesi. e na to ti odgovaram da poduzetnici itekako osjecaju teret krize sto se vidi svakim misecom porascom nezaposlenosti.

Marina Fiume
12.11.2012., 12:56
Ne znam kakva je situacija u drugim dijelovima države, ali ja se ne sjećam kad u kafiću nisam dobila račun. Uvijek mi daju račun.

Obitelj Vukic i scene iz Grcke su buducnost Hrvatske. Pogotovo ako se uvede porez na stambene nekretnine kako je to smislio drug Slavko. Imas kucu od djeda, plati porez 2%. Imas milion Kuna u banci i na njih dobijes 5% kamate, nema poreza. Taj tip kao da radi porez po kom on osobno nece nista platiti.

Slavko ima vikendicu u Kraljevici i valjda će morati plaćati za nju, ako ništa drugo.

Ne bi se bunio kad bi bilo jasno da se s lovom koju drzava skupi radi nesto drustveno korisno.

Evo da ih pohvalim, u Rijeci su ovog ljeta radili nešto korisno. Postavljali su plinovode, cjevovode i asfaltirali sve u šesnaest. Skoro da nije bilo ceste koju nisu preorali. Vozači su im psovali mater jer je pola cesta bilo zatvoreno zbog radova, ali ajde, bar su nešto korisno radili.

Inače me silno nervira njihov pristup po kome obični građani povećanim porezima moraju ispravljati nečije tuđe krive drine.

clouseau
12.11.2012., 12:58
covice sta ti je? jesi li reka da je vrime da i poduzetnici osjete teret krize jer kao svima drugima se uzima 50%? jesi. e na to ti odgovaram da poduzetnici itekako osjecaju teret krize sto se vidi svakim misecom porascom nezaposlenosti.

Ne. Jel ti uopće čitaš šta ja pišem? Ja sam rekao da je vrijeme da svi osjete teret i to ne krize nego poreznog opterećenja kojem su izvrgnuti a ne da se dio provlači i ne plaća porez pošto mu je tip poslovanja takav da može prikrivati većinu prihoda. I onda se pitamo zašto Hrvati dozvoljavaju da im se udaraju takvi porezi? Pa jasno, kad ih velik dio te poreze ne plaća.

clouseau
12.11.2012., 12:59
Ne znam kakva je situacija u drugim dijelovima države, ali ja se ne sjećam kad u kafiću nisam dobila račun. Uvijek mi daju račun.

Daju račun ali račune koje gosti nisu pobrali sa sobom kasnije ispravljaju pa onda umjesto na 50 kn oni glase na 6 kn :) .

Lastan
12.11.2012., 13:01
A ako odeš ne uzevši račun, nakon zatvaranja će gazda svaki skupljeni račun pretvoriti u kavu ili mineralnu ili već nešto superjeftino.
Mnogi programi za vođenje blagajne imaju dodatke koji omogućavaju naknadno uređivanje računa – i sve štima dok imaš broj računa.

Fiskalizacija će onemogućiti takvo varanje jer će Porezna imati kopiju računa prije nego što on uopće bude ispisan i izdan gostu.

Marina Fiume
12.11.2012., 13:06
A, znači to rade, lukavci (da ne kažem nešto gore). Odsad ću uzimati račun sa sobom pri izlasku iz kafića.

nek vlada ode
12.11.2012., 13:06
Ne. Jel ti uopće čitaš šta ja pišem? Ja sam rekao da je vrijeme da svi osjete teret i to ne krize nego poreznog opterećenja kojem su izvrgnuti a ne da se dio provlači i ne plaća porez pošto mu je tip poslovanja takav da može prikrivati većinu prihoda. I onda se pitamo zašto Hrvati dozvoljavaju da im se udaraju takvi porezi? Pa jasno, kad ih velik dio te poreze ne plaća.

bilo kako bilo,fiskalizacija nece spasit ovu drzavu. amen.

clouseau
12.11.2012., 13:09

Neće ali je korak u pravome smjeru.

Lastan
12.11.2012., 13:11
Ništa neće spasiti ovu državu.

Nema jedne jedine mjere koja može spasiti ovu hrpu govana.

Ali fiskalizacija je jedna od mjera koje mogu pomoći da se ova država spasi.

nek vlada ode
12.11.2012., 13:16
ne. ovo je korak blize gladnima poput afrike,bosne i srbije,jer kako vidimo,njima je to jako puno pomoglo. postale su velesile.:kava:

nek vlada ode
12.11.2012., 13:18
Ništa neće spasiti ovu državu.

Nema jedne jedine mjere koja može spasiti ovu hrpu govana.

Ali fiskalizacija je jedna od mjera koje mogu pomoći da se ova država spasi.

konacno bi volija vidit na koji nacin fiskalizacija spasava ovu drzavu. nestrpljiv sam...

Lastan
12.11.2012., 13:58
konacno bi volija vidit na koji nacin fiskalizacija spasava ovu drzavu. nestrpljiv sam...
Nauči se strpljivosti. Baš kao što će se strpljivosti morati naučiti i svi koji su dosad zamračivali veći dio svog prometa eda bi na tuđi račun dobro živjeli.

nek vlada ode
12.11.2012., 14:09
Nauči se strpljivosti. Baš kao što će se strpljivosti morati naučiti i svi koji su dosad zamračivali veći dio svog prometa eda bi na tuđi račun dobro živjeli.

molim argumente a ne floskule.

Aphex
12.11.2012., 14:15
Pitanje je koliko ih je živjelo dobro na račun zamračivanja, a koliko ih je jedva uspijevalo preživjeti.
Znam da bi najmanje tri moja poslodavca od zadnjih par godina okačilo kopačke o klin da nisu mogli utajiti štogod od porezne.
Kratkoročno, fiskalizacija će dovesti do propasti takvih, što - kratkoročno - znači i više nezaposlenih.

Dugoročno, moglo bi navesti vladu na smanjenje poreza. Nadam se.

Lastan
12.11.2012., 14:39
molim argumente a ne floskule.
… reče forumaš koji tuđu argumentaciju olako odbacuje, a sâm ne argumentira ništa već je od nadimka naniže jedna velika floskuletina. :kava:
Pitanje je koliko ih je živjelo dobro na račun zamračivanja, a koliko ih je jedva uspijevalo preživjeti.
Znam da bi najmanje tri moja poslodavca od zadnjih par godina okačilo kopačke o klin da nisu mogli utajiti štogod od porezne.
Kratkoročno, fiskalizacija će dovesti do propasti takvih, što - kratkoročno - znači i više nezaposlenih.
I neka dovede.
Dugoročno, moglo bi navesti vladu na smanjenje poreza. Nadam se.
Bitniji su možda parafiskalni nameti. Ali da, jednom kad se uspostave mehanizmi pravedne naplate poreza, stvorit će se uvjeti i za smanjenje poreznog opterećenja jer više neće čitav teret nositi samo jedan dio populacije – onaj preglup da se bavi nečime gdje se porez ne može zamračiti.

nek vlada ode
12.11.2012., 15:14
… reče forumaš koji tuđu argumentaciju olako odbacuje, a sâm ne argumentira ništa već je od nadimka naniže jedna velika floskuletina. :kava:

I neka dovede.

Bitniji su možda parafiskalni nameti. Ali da, jednom kad se uspostave mehanizmi pravedne naplate poreza, stvorit će se uvjeti i za smanjenje poreznog opterećenja jer više neće čitav teret nositi samo jedan dio populacije – onaj preglup da se bavi nečime gdje se porez ne može zamračiti.

da si cita s razumivanjem moje komentare na ovoj temi,unda bi zna da sam argumentira-sve.

Lastan
12.11.2012., 15:17
da si cita s razumivanjem moje komentare na ovoj temi,unda bi zna da sam argumentira-sve.
I ja to mogu odgovoriti tebi. I gdje smo onda? Na početku.
Dakle, budi drug i prestani s nekonstruktivnim postovima.

sivkić
12.11.2012., 15:59
.a tebi sivkic,zanima te koliko ce promila firmi zatvorit svoja vrata? a zar se blokirane firme mjere u promilima ili pak u tisucama koje zaposljavaju desetke tisuca radnika? i nikako se nece povecat promet onima koji opstaju jer se smanjiva kupovna moc,a taj krug iz dana u dan raste,evo u zadnjih misec dana novih 22 000 nezaposlenih,i to je nekom diglo promet?
Imaš 5 prsti na ruci.Imaš, jesu prsti ali su i različiti i po tome ne mješaj puno sličnih stvari s ovime.Blokirane i zatvorene firme nemaju ništa sa fiskalizacijom.
Plaćanjem recimo kave u kafiću platio sam uračunatu zaradu ugostitelja,radnika,poreza na dobit i pdv-a i molim neka se tako i raspodjeli.
Da, što se tiče same fiskalizacije zatvaranje će bit u promilima.

nek vlada ode
12.11.2012., 16:22
Imaš 5 prsti na ruci.Imaš, jesu prsti ali su i različiti i po tome ne mješaj puno sličnih stvari s ovime.Blokirane i zatvorene firme nemaju ništa sa fiskalizacijom.
Plaćanjem recimo kave u kafiću platio sam uračunatu zaradu ugostitelja,radnika,poreza na dobit i pdv-a i molim neka se tako i raspodjeli.
Da, što se tiče same fiskalizacije zatvaranje će bit u promilima.

oj,pa nisam ja protiv placanja poreza,i ja kad sidnem u kafic ocekujem da ce ono sta platim otic u prave ruke,tamo di se ocekuje,ali isto tako ocekujem smanjenje poreza pa tek onda uvodjenje fiskalizacije. daklem,smanji poreze pa uvedi fiskalizaciju. suprotan redosljed od mog ce rezultirat moj ranije predvidjeni crni scenarij iz grcke,spanjolske,italije...slobodno nastavite niz...