PDA

View Full Version : Jela na Badnjak i Božić

fragola
09.12.2002., 12:01
Htjela bi čuti što ćete kuhati na Badnjak i Božić pa da pripremim dragom nešto zbilja posebno...

Shtefitza
09.12.2002., 16:23
Blago tvom dragom! :)

Mi smo prosli Badnjak radili bakalar u pecnici (ono ploskica, ploskica, persin, cesnjak, ulje) i neku odledjenu tortu od cokoladnog moussa. Za Bozic pecenka kod prijatelja.

Ardo
09.12.2002., 17:30
Meni je bolja polovica prije dva ljeta spremio na Badnjak punjene lignje ali ne na standardni način. Osim krakova, maslinovog ulja, češnjaka, peršina i krušnih mrvica u smjesi za punjenje bile su rozine. Trebaju biti malo veće lignje. Napuniš, zatvoriš čačkalicom i ispečeš na ulju na laganoj vatri ali na kraju da imaju finu rumenu boju. Pustiš da se malo ohladi i narežeš na kriške. Lijepo za vidjeti a i jako ukusno (kada ih se još sjećam). Mmmm...

Kiki
09.12.2002., 21:15
Ja cu tradicionalnu englesku Bozic veceru. Punjena purica, peceni krumpir i parsnips, brokulice s kestenjem, bread sauce, cranberry sauce i za desert trifle.

magic
09.12.2002., 21:41
Molim prijevod za:

- parsnips
- bread sauce
- trufle

Hvala :)

alemka
09.12.2002., 22:09
badnjak:
-salata od mušula,luka,pomadora
-crni rizot
-punjeni lignji
-bakalar na bijelo
-nekakvog povrća lešo s maslinovim uljem i česnom
-prikle

božić:
-pršut,sir iz ulja,hladna slana pita od sira i špinata
-juhica domaća
-sarma+pire
-pečenje (teletina+neko pernato stvorenje)
-naravno pečene patate
-salata
-orahnjača,makovnjača,sitni kolačići,čokoladna torta

....i puno dragih ljudi oko tebe

T.C.
10.12.2002., 00:17
Parsnip je pastrnak. Bas sam ga jucer stavila u govedju juhu. Mljac! Za badnjak jos ne znam sto cu, tj. ne znam koju ribu i na koji nacin. Mozda lososa sa saltsom od papaye i manga...

Kiki
10.12.2002., 04:20
bread sauce je nekakav bijeli sos od mlijeka.
a trifle je vrsta deserta

Shtefitza
10.12.2002., 06:44
T.C. Sad sam se totalno iznenadila! Parsnip je pasternak!?! Hihi, mi smo doma koristili listove pasternaka, a ovdje koristim korijen. (nisam vidjela da ima listova za kupiti...)

. .

polly
10.12.2002., 07:58
Na Badnjak sam si pozvala bakutanere (moji mama i tata, njegova mama) na ručak i jelovnik je sljedeči:
- bakalar sa krumpirima, peršunom i češnjakom u pečnici
- punjene lignje (lukec, krakovi, peršin, češnjak, prezle i pršut)
- rižoto ili salata sa nečim iz mora, zavisi od inspiracije i ponude na placu
- orada kom 1 cca 20-25 dkg po glavi ili velka riba za sve (zavisi od ponude)
- blitva s krumpirima
- salata zelena
- baklava (imam super recept, treba kome?)
- kremšnite (isto super recept, veli moja mama da takve nema niti jedna zagrebačka slastičarna)
- gibanice i novogodišnje kolačiće bu mamica napravila i donjela

Za Božić bum nas uvalila mami na prehranu.

Kiki
10.12.2002., 09:33
Evo jedan fini i brzi recept za Bozicne muffins

:)

(napomena: od ove smjese ja dobijem samo oko 6 muffina, dakle ako hocete vise, poduplajte mjere)

potrebno je:
150g bijelog brasna (prosijanog)
40g secera
50g pecan nuts
25g susenih brusnica (cranberry)
malo soli (onak prstohvat)
2 zlicice praska za pecivo
1 zlicica Xmas zacina (to kod nas ima gotovo za kupit, al je u principu mjesavina cimeta, muskatnog orascica i gingera (djumbir???) tako da mozete sami pomijesat
50g maslaca (rastopljenog)
1 jaje (istuceno)
100ml mlijeka

1)podgrijte pec na 200C (400F)
2) stavite papirnate muffin uloske u muffin tepsiju
3)u jednoj posudi pomijesajte secer, brasno, pecan nuts, brusnice, sol, prasak za pecivo i Xmas zacin, a u drugoj maslac, jaje i mlijeko.
4) Dodajte mjesavinu maslaca,mlijeka i jajeta suhim sastojcima i dobro promijesajte.
5) Podijelite mjesavinu u muffin cases i pecite oko 20-25 minuta.
6) pospite secerom u prahu i uzivajte.

magic
10.12.2002., 09:40
pecan nuts :confused:

Kiki
10.12.2002., 09:43
Ne znam kao se kaze pecan nuts na nasem jer ih nkad kod nas ni vidila nisam.
Umjesto pecan nuts mozes stavit orahe (i to ne skroz samljevene, nego onak u grubo narezanim komadicima).

marvin
10.12.2002., 10:15
Malo tradicije ne bi škodilo u planovima za jelovnik Badnjaka.
Na sjeveru je tradicija posne juhe ( bilo koja juha od povrća) bez ikakvog mesa. Kaj se ribe tiče tradicija govori o slatkovodnoj ribi, šaran, štuka, som itd... Recepti su jednostavni jer se na Badnjak posti.
Kolači se gotovo i ne spominu, osim savijača od sira npr., ali onda je to i jedino jelo.
U Samoboru se pije na Badnjak bermet.
Kaj se Božića tiče riječ je o ili purici s mlincima ili pečenici ( veća je od standardnog odojka). Zašto? Jer je Božić trajao 8 dana i tada se ne radi, čak niti ne kuhal, pa se zato speklo veći komad mesa (pura šopana ili pajcek) da bi kroz sve dane bilo dosta mesa.
Kaj se kolača tiče idu svi kolači u kojima nema jaja ( po zimi kokoši nekad nisu nesle jaja, pa ih nije ni bilo za kolače) dakle orehnjače, makovnjače, suhi kolači itd...
Toliko o pravoj tradiciji... bar kaj se sjevera Hrvatske tiče...

penelopa
10.12.2002., 10:50
Marvine tradicija je dobra sve dok mi ne zadire u kolace:D
Onda je ne sisam.
Ja sam dalmatinka i na badnjak se kod nas sprema bakalar na bianco ili brujet i peku se fritule. Te se tradicije drzim ko´pijan plota:D Za Bozic se pece tuka ali me to ne dira 2% jer je ne volim pa ja ispecem teletinu ili napravim pasticadu s njokima.
Kolace pecem raznorazne od orahnjace/makovnjace pa do tiramisua ( njega ne pecem:D )

Shtefitza
10.12.2002., 17:03
MArvin, hvala!!! :) :)

FannyB
11.12.2002., 00:46
iliti Božična grana po naški. Istina da je onak puno tu prčakanja, ali ispadne fino (pazi mene skromnu!:D ). Inaće, to je francuski tradicionalni kolač (OK znam da otkrivam toplu vodu) i može se naći svakakve verzije istog, ali meni je ova najfinija.

La bûche de Noël (Božićna grana)

za biskvit: 4 jaja, 7.5 dag šećera (digresija: ja koristim fruktozu pa pošto je ona slađa od običnog šećera, stavljam uvijek oko 60% od ovdje navedene količine), 1 vanilin-šećer, malo soli, 7.5 dag brašna
za kremu: 1 jaje, 40-50 dag zamrznutog kesten-pirea (onaj Ledo je jako fini), 2 žlice ruma, 1 žlica kakaa (po mogučnosti onog gorkog), 1 vanilin-šećer, šećera u prahu prema potrebi tj. ukusu (meni je ovaj kupovni kesten pire sam po sebi dovoljno sladak), 15 dag putra
za premazivanje: 30 dag čokolade u prahu, 10 dag putra, šećer u prahu za posipanje, ukrasi svakakvi

Za tijesto se dobro izmiješaju žutanjki s obje vrste šećera. Od malo posoljenih bjelanjaka se istuče čvrsti snijeg. Smijesi žutanjaka se istovremeno dodaje brašno i snijeg, i sve se onak na rahlo sa žlicom pomiješa. Namasti se i pobrašna onaj masni papir za pečenje kolača i smjesti na širi protvanj. Na to se ulije smjesa i razmaže tako da bude u tankom sloju. To se peče 10-12 min u pečnici na cca 200 C. Ispečeni biskvit se stavi na navlaženu kuhinjsku krpu i odstrani se masni papir. Saviti oprezno biskvit skupa s krpom (onak ko roladu) i sve zajedno staviti na 1 sat u frižider. U međuvremenu za kremu mikserom se izmiješa jaje sa vanilin-šećerom i šečerom u prahu (ak vam sve skupa nije dovoljno slatko). Posebno kuhačom miješati kesten-pire s otopljenim putrom, kakaom i rumom da se poveže. Sve to umiješati u smjesu žutanjaka i šećera. Oprezno odmotati biskvit (onaj koji je u bio u frižideru, skupa s krpom - krpu sad u veš baciti:D ) i namazati s kremom. Sve skupa opet zarolati i staviti natrag u frižider (bez krpe:D ) na nekih 3 sata. Ako ta 3 frei sata ne umijete pametnije provesti, možete od marcipana slagati razne listiće , cvjetiće i one male gljivice koji će poslužiti kao ukras grani kad je konačno gotova. Za premazivanje grane se na pari istuče čokolada u prahu s putom, dok se sve ne poveže. Dobivenu smjesu hladiti dok ne postane mlaka. Izvaditi roladu iz frižidera i ukoso odrezati oba kraja, te ih uz pomoć čokoladne kreme slijepite sa strane da sve izgleda ko izgleda neko deblo. Sve skupa premazati na debelo sa čokoladnom kremom te vilicom našarati "koru". Opet malo metnuti u frižider da se sve dobro stvrdne. Prije posluživanja ukrasiti sa onim marcipan ukrasima (koje ste kakti napravili, ili ak ste pametniji od mene, kupili) te posipali s šećerom u prahu (on glumi snijeg na grani).

E da, još jedan važan detalj, srediti sebe i nabaciti smiješak (mislim, psmtr i kolač ak je kuharica ostala sva u brašnu do lakta i pada s nogu;) ).
Tak! :)
Sve skupa bi trebalo otprilike ovako (http://www.truffesfinefoods.com/seasonal/images/cakes/buche_denoel_01.jpg) izgledati.

Shtefitza
11.12.2002., 01:32
FannyB, hvala za recept!

Mogu samo staviti jednu pricicu?

Buche Noel se hrvatski zove badanj. Trupac debla koji se nekada donosio u kucu vecer prije Bozica, dok se ocekivala ponoc i Bozic. Taj badanj bi stavili na vatru i on bi dugo gorio, grijao i svijetlio. Tako smo dobili rijec badnjak. Prije komercijalizacije Bozica, vecina evropljana nije kitila jelku. Cekao se Bozic i dosta naroda je imalo tu tradiciju unosenja velikog drvenog trupca. Tako se i ovaj kolac radi u obliku drveta. :)

el_mariachi
11.12.2002., 01:45
Nekad se upitam da li Bozic postoji zbog hrane, ili hrana zbog Bozica ili je pak nesto trece po srijedi.:confused:

Shtefitza
11.12.2002., 02:10
Originally posted by el_mariachi
Nekad se upitam da li Bozic postoji zbog hrane, ili hrana zbog Bozica ili je pak nesto trece po srijedi.:confused:

Hehe, kazu da je 50% godisnje maloprodaje u americi ucinjeno tijekom prosinca, u bozicnom kupovanju... pa se onda pitamo o cemu se radi, zasto slavimo Bozic?

Pale Blue Eyes
11.12.2002., 04:42
Originally posted by magic
pecan nuts :confused:

Pecan nuts nema kod nas tako da ni ja to ne bih znala prevesti... no slicnog je okusa kao orah... samo malkice finiji :))))

Kiki
11.12.2002., 10:58
Evo jos jedan recept za keksice s onim Xmas zacinom od gore.
Ovi keksici su super fini...American-style pa budu mekani i chewy.
Kad sam ih zadnji put radila, flatmate i ja smo ih slistili sve u roku od sat vremena.
Kasnije smo samo sjedili ispred televizije s otkopcanim slicevima jer su nam trbusi bili preveliki da stanu u zakopcane hlace. :rolleyes: :eek: :eek:

Keksici s brusnicama

Potrebno je:

125g maslaca
250g smedjeg mekanog secera (ako nema smedji, moze i bijeli)
2 jajeta (uzbacena)
40g grozdjica
40g susenih brusnica
50g oraha (nasjeckanog na komadice)
350g mekanog brasna
1 zlica xmas zacina (mjesavina cimeta, gingera (djumbir) i muskatnog orascica)
1 zlicica sode bikarbone
prstohvat soli

1) Ugrijte pec na 190c (375F)
2) Izmiksajte maslac i secer dok ne bude onak svijetlo, zatim postepeno dodajte jajca, nakon jajaca lagano umijesite i ostale sastojke
3) oblikujte u kuglice velicine...oraha na primjer i stavite na malo zamascenu tepsiju (pazite da postoji dovoljan razmak izmedju kuglica jer ce se dignut i narast u toku pecenja)
4) Tako stavljene kuglice malo izravnajte sa zlicom (da budu u obliku okruglog keksa)
5) Pecite jedno 10-15 minuta.
(ak se peku duze bit ce hrskaviji, ak se peku malo manje bit ce chewy)

magic
11.12.2002., 11:02
Originally posted by Kiki
2 jajeta (uzbacena)

UZBACENA???

Sad si prevazishla samu sebe :D

magic
11.12.2002., 11:08
Vecheras pechem ove keksice. Nemam brusnica, ali stavit cu shtogod drugo, ako ne nadjem, skupit cu neke bobe u parku ;) :p :D

Pishem rezultate ako prezhivim :cool:

Kiki
11.12.2002., 11:11
:D :D
Tako moja mama kaze, a ona je iz Dalmacije, a ne mogu se sjetit kako se kaze metoda kada viljuskom uzbatis jajca onak brzim pokretima. :D :D
A ti se smiji koliko god hoces (iako i ja sad sjedim za kompjuterom i okidam od smijeha :D )
Kolaci su ziher dobri, prezivit ces (osim ak ne uberes otrovne bobe u parku :D )
Javi kako je proslo (ak prezivis, naravno).;)

Kiki
11.12.2002., 11:12
Umjesto brusnica stavi neke druge osusene bobe,a ako nemas, onda nadomjesti s grozdjicama. Mislim da bi to moglo bit cist OK.

magic
11.12.2002., 11:19
Pa na otrovne bobe sam i mislila - ako prezhivim ;)

Jer receptic mi zvuchi jako jednostavan ok i njam !

A iz iskustva znam da taj smedji shecer daje posebnu vlazhnost i aromu kolachima :)

Kiki
11.12.2002., 11:23
Je, dobar je i jednostavan. Ucas posla.
Imam ja jos pokoji recepr za keksice ako hoces, al nisu bas Bozicni.

Kiki
11.12.2002., 11:24
I nisi mi rekla kako se kaze UZBACEN na normalnom hrvatskom?

magic
11.12.2002., 11:35
Je, dobar je i jednostavan. Ucas posla.
Imam ja jos pokoji recepr za keksice ako hoces, al nisu bas Bozicni.

Ne moraju bit Bozhicni, samo neka budu jednostavni, brzi i ukusni :)

Hvala :)

Kiki
11.12.2002., 11:49
Hvala mariachi...:D

Evo jos jedan za keksice. Ovi su isto jako fini i brzi za spremit, also American style pa su fino chewy.
I ne znam kako se kaze hazelnut, al mislim da je ljesnjak i ako nije, ubijte me.
Oslobod Boze i svi sveci, zaboravljam vlastiti jezik....:rolleyes:

Keksici od marcipana i hazelnut (ljesnjak??

Potrebno je:
175g maslaca (na sobnoj temperaturi..onak malo gnjecav al ne skroz rastopljen)
175g secera obicnog
pola zlicice ekstrakta od vanilije (kod nas je to tekuce, a ako nema u Hrv onda mozda da se stavi vanilin secer ili nesto)
75g nasjeckanih ljesnjaka (hazelnuts)
100g bijelog brasna
100g samodizuceg brasna
75g marcipana (nasjeckanog...ne bas na skroz male komadice)
75g cokolade za kuhanje

1) Pec zagrijati na 190C
2) Izmiksati maslac, secer i vanilijin ekstrakt dok mjesavina ne bude svijetle boje
3) Dodati brasno i nakon toga lagano umijesiti marcipan, cokoladu i ljesnjake (hazelnuts)
4) oblikovati smjesu u loptice velicine oraha i staviti na lagano namascenu tepsiju (opet ostavite mjesta izmedju jer ce se keksici dignut i rasirit)
5) lagano ih poravnati sa zlicom odozgo (da im oblik bude ko keks, a ne ko kugla)
6) Pecite jedno 10-15 minuta

Ovi keksi kod mene nikad ne prezive vise od sat, dva i fini su dok su jos topli.
Ako netko nije takav prozdrljivac ko ja, moze kekse spremit u airtight posudicu i tako se odrze jos par dana, a budu friski.

Kiki
11.12.2002., 11:51
Zaboravila sam rec da cokolada isto mora bit nasjeckana na komadice u gornjem receptu.

magic
11.12.2002., 17:50
Evo jos jedan recept za keksice s onim Xmas zacinom od gore.
Ovi keksici su super fini...American-style pa budu mekani i chewy.
Kad sam ih zadnji put radila, flatmate i ja smo ih slistili sve u roku od sat vremena.

2) Izmiksajte maslac i secer dok ne bude onak svijetlo, zatim postepeno dodajte jajca, nakon jajaca lagano umijesite i ostale sastojke

Evo, isprobala :)

Sve kako pishe osim brusnica. Odlichni! Oni iz Hrvatske znat ce na shto mislim kad napishem Speculaas.

Jedino shto nema shanse da ovo ispadne svijetlo zbog smedjeg shecera :confused:

Jedino ako je u GB smedji shecer svijetliji nego u domaji ;) :rolleyes:

Shtefitza
11.12.2002., 18:33
Koje otrovne bobe si stavila? :confused: :D

Mare
11.12.2002., 19:58
Sto je samodizuce brasno?

Za Badnjak se kod nas jela posna manestra,pasutice na bijelo i bakalar,a isti je jelovnik vrijedio za Veliki petak.Za Bozic lanjski prsut,kobasice ovogodisnje ili neko drugo meso,ne nuzno purica.Od kolaca povetica,fijoki ili fritule.

Ardo
11.12.2002., 20:31
Evo jedne super (bar meni) salate.

Oko 1/2 kg špinata, lijepih i ne prežilavih listova.

Maslinovo ulje

prženi (lagano) pinjoli

Češnjak (ovo je najvažnije od svega) razdijeljen na češene i pečen u pećnici u ljuskama dok ne porumeni (2-3 glavice)

sok limuna

soli i bibera prema želji.

Mene je oduševila!

Namche
12.12.2002., 00:05
Samo nek je sarme i francuske nista mi drugo ne treba! :p

Kiki
12.12.2002., 05:35
Oni iz Hrvatske znat ce na shto mislim kad napishem Speculaas.

Sta je ovo???? Jel me to gadis bez da ja razumijem? ;)
Inace, mi imamo par vrsta smedjeg secera i onaj koji ja koristim za taj recept je svijetlo smedj i mekan.

Kiki
12.12.2002., 05:37
Samodizuce brasno je ono koje se samo od sebe digne bez da stavis kvasac, prasak za pecivo i slicne karafeke.

Shtefitza
12.12.2002., 06:35
Originally posted by Mare
posna manestra,

pasutice na bijelo

povetica

fijoki

Molim prijevod! :)

Mare
12.12.2002., 07:47
Posna manestra je bez mesa.
Pasutice je tjestenina,kvadratnog oblika.
Fijok znaci masna,przeni kolaci.
Povetica je kolac u obliku puza,punjen jabukama i orasima.

Ima li kod nas tog samodizuceg brasna?
Ja ga nisam usnimila.

Shtefitza
12.12.2002., 07:54
Hvala!

Posna manestra, bez mesa, ali sa paradajz saftom?

Cini mi se da ima samodizuceg brasna u Hrvatskoj, nisam bas sto posto sigurna.

magic
12.12.2002., 07:56
U HR ima tog brashna, vidjela ja u Bilama, Tushevima, Getroima, Konzumima i inima...ali ne dizhe se samo :rolleyes:

Bar meni ne :D

Shtefitza
12.12.2002., 07:58
Mozda ga ne obradjujes dovoljno revno...

Moderator, daj me obrisi!! Molim te! ;) :cool:

Kiki
12.12.2002., 09:08
Nema kajanja poslije je....
...ovaj, pardon. ;) :D

GothicA
12.12.2002., 16:40
Ajoooj ljudovi, ne kuham ja, al grem kod bake na bakalar. Joj, onaj fini sušeni s krumpirom..yummmiiii...daj kad će badnjak već jednom! :)

magic
12.12.2002., 19:06
Originally posted by GothicA
Ajoooj ljudovi, ne kuham ja, al grem kod bake na bakalar.

A izgleda da ti ni mama ne kuha...:rolleyes:

;) :D ;) :D

Winona2
14.12.2002., 20:47
prosle godine smo radili "azijski" fondue , sve po teoriji da idemo poslije cagati pa da nam nesto tesko ne padne na zeludac...dakle meso se kuha u juhi ( doda se sampinjona po zelji ) i piletina, umake radili od ananasa, rajcica i cesnjaka ( tri umaka ) ostalo pridonjeli gosti( umake )...ove godine je na redu dobri, stari, isprobani, klasicni fondue, ulje, svinjetina i klasicni umaci, salata, tona kolaca, posebno kuhano vino sa zacinima za Badnjak za Bozic punjena guska sa kestenima i jabukama i crvenim zeljem za izmedju radim jedno iznenadjenje.

Desert Bratapfel sladoled( vrsta jabuke ) sa likerom i mrvicama....uglavnom :rolleyes: ( kalorijski )

Za dan iza Bozica radim lososa u kräuter kremi i lisnatom tijestu , ako mi uspije oblikovati cu tijesto u male ribice :rolleyes:

Na slici super izgleda a kak bu meni uspjelo :confused:

magic
14.12.2002., 20:51
Originally posted by Winona
prosle godine smo radili "azijski" fondue , sve po teoriji da idemo poslije cagati pa da nam nesto tesko ne padne na zeludac...dakle meso se kuha u juhi ( doda se sampinjona po zelji ) i piletina, umake radili od ananasa, rajcica i cesnjaka ( tri umaka ) ostalo pridonjeli gosti( umake )...

To za Badnjak :confused:

Winona2
14.12.2002., 21:18
tortice od rakova i mozzarelle

Za tijesto: 750 g brasna
375 g maslaca
3 jaja
4-5 zlice vode
sol

Za nadjev:

9 zlica ulja
1 srednji luk, sitno narezan
1 rezanj cesnjaka
400 g poriluka
450 g crvene i zute paprike , narezane na trakice
120 g kockica zukinija
12 racica
sol
svjeze mljeveni bijeli papar
750 g Mozzarelle
375 ml slatkog vrhnja
6 jaja
3 zlice narezanog zacinskog bilja ( persin, vlasac, majoran i sl. )

Tijesto zamjesiti, zamotati u foliju i ostaviti sat vremena u frizideru.
Za nadjev ugrijati ulje, luk i cesnjak proprziti, nasjeckano povrce, poprziti malo ( da ostane al dente ), dodati rakove i kratko poprziti, dodati sol i papar.
Pustiti da se ohladi.
Male forme za pecenje ( promjer 12 cm ) jos bolje ako im je rub valovit, kad je peceno izgleda bolje ) namastiti. Utisnuti tijesto u formu, na to foliju ili backpapier i ja na to stavim graska smrznutog.
Moze se staviti bilo sto samo da stisne tijesto na dolje da se pri pecenju ne digne.
Mozzarelu narezati na ploske, povrce i rakove rasporediti po pecenim formicama, mozzarellu gore na to.
Vrhnje sa jajima i zacinskim biljem pomjesati i preliti preko povrca.
Ponovno zapeci u pecnici.
Tijesto se pece na prethodno ugrijanoj pecnici na 200 stupnjeva oko 10 minuta a na Heißluft na 180 stupnjeva i ne mora biti prethodno zagrijano.
Kad se na kraju stavi da se zapece ista temperatura samo 15-20 minuta

To je moje bozicno iznenadjenje za familiju

Winona2
14.12.2002., 21:21
To za Badnjak :confused:

koji dio te zbunjuje magic ?
caganje ili izbor jela ?

Ovdje naime 90% ljudi za Bozic radi fondue ( ili Badnjak ) ovisi od familije do familije a mnogi nakon ponoci odu van jos se malo proveseliti ili kod prijatelja ili u neki club

No , kad sam tek stigla iz Hrvatske i mene je sve cudilo, sad sam se navikla da svatko slavi kako hoce tako dugo dok je njemu dobro :)

magic
14.12.2002., 21:26
"caganje" me nema shto chuditi, toliko znam o rimokatolichkoj vjeri po kojoj je Badnjak veseli praznik, ishchekivanje rodjenja Spasitelja. Stoga nije chudno veselje, za razliku od Velikog petka...

Iznenadjuje me MESO na Badnjak.

Kod nas nitko na Badnjak ne jede meso. To je stvar obichaja, ne religije. A i dobar motiv za druzhenja - mi recimo svi iz odjela idemo u konobu na girice :) A valjda je u Njemachkoj drugachije.

Winona2
14.12.2002., 21:30
je, ovdje je to uobicajno.
Tipicno tradicionalno bi bilo kobasice i salata od krumpira .
Inace , mi za petak pred uskrs imamo ribu ali za badnjak je bilo uvijek mesa, jelo se zapravo nakon povratka s ponocke pa je to vec bio 25.12....koliko familija toliko obicaja;)

magic
14.12.2002., 21:34
... jelo se zapravo nakon povratka s ponocke pa je to vec bio 25.12....koliko familija toliko obicaja;)

Hocesh reci da nish niste jeli cijeli dan prije toga :confused:

magic
14.12.2002., 21:37
je, ovdje je to uobicajno.
Tipicno tradicionalno bi bilo kobasice i salata od krumpira .

Na Badnjak :confused: Ne mogu vjerovati!

Shtefitza
14.12.2002., 21:46
Ni Ameri ne poste na badnjak niti na Veliki Petak. Odnosno, poste samo katolici - irci i talijani i mi poneki u manjini...

Uopce se nista posebno ne radi na Badnjak. Jedino navecer, kad djeca odu spavati, roditelji stave darove pod bor i ujutro na Bozic je darivanje.

magic
14.12.2002., 21:49
Ni kod nas nitko ne posti, pa ni katolici...samo se ne jede meso. Ali gotovo nitko! Bez obzira na vjeroispovjest. I obichno ljudi idu na zajednichke marende , radi se krace i tako...bash mi je to lijepo :)

Kiki
14.12.2002., 21:58
Englezi isto ne poste niti imaju ista tradicionalno za Badnjak.

bigblue2010
14.12.2002., 23:26
Da, kao sto kaze Stefi, ovdje, osim katolicima, Badnjak nije nista posebno. A ja, u stvari, volim Badnjak mozda i vise od Bozica, kada se popodne okiti bor, navecer skupi familija, jede se bakalar na 2-3 nacina, slusaju bozicne pjesme (u mojoj familiji nitko ne zna pjevati) nakon toga mozda ode na polnocku. Po povratku s polnocke se otvaraju pokloni, jer tko bi cekao do sutra? Meni je to prekrasno i na svu srecu ovdje imamo hrvatskih prijatelja s kojima mozemo nastaviti tu tradiciju.
Nisam vjernica, ali ne pada mi na pamet na Veliki petak ili Badnjak jesti meso, to je za mene jednostavno stvar lijepe tradicije.

Winona2
15.12.2002., 11:12
Na Badnjak :confused: Ne mogu vjerovati!

Zasto ne?

Ili polazis od pretpostavke da sve drzave i kulture slave Badnjak bas na NAS HRVATSKI nacin ili jos bolje ( jer i u Hrvatskoj se Badnjak razlikuje od regije do regije ) na nacin bas nasega malog sela ? ;)

Navikni se na raznolikost...jer je prekrasna :)
Sto se tice posta o ne jedenju cijeli dan, tak je bedasto da nije cak ni za komentiranje

GothicA
15.12.2002., 11:54
A izgleda da ti ni mama ne kuha...:rolleyes:

;) :D ;) :D

Pa nekad je i tako :rolleyes: U našoj familiji je tradicija ići na badnjak kod bake i najest se bakalara. Al stara je par put radila oslića na taj način, i bilo je božanstveno

magic
15.12.2002., 12:02
Zasto ne?

Ili polazis od pretpostavke da sve drzave i kulture slave Badnjak bas na NAS HRVATSKI nacin ili jos bolje ( jer i u Hrvatskoj se Badnjak razlikuje od regije do regije ) na nacin bas nasega malog sela ? ;)

Draga, nemoj suditi po svome porijeklu ;)

zucchera
15.12.2002., 12:17
I u Svedsku se jede meso na badnjak, glavno jelo je shunka.

Posto mama pravi hranu za bozic ja poneke stvari napravim da joj kao olaksan malo. Napravin neku Svedsku stvar sa ribu i krumpir i tortu sa mousse od cokolade i narandje :)

allegra
15.12.2002., 13:57
Jedna od stvari koje su mi prekrasne u Hrvatskoj, su upravo tradicijski rituali za Badnjak i Božić. Kod mene doma se to uvijek njegovalo, cijela obitelj se okupljala i s mamine i s tatine strane i ja sam bila presretna. Ja nisam vjernik (moji doma jesu) ali jako drzim do tih obicaja i jako me veseli sto sam to uspjela prenijeti i na Potomka :)

Mi doma na Badnjak (a i na Veliki Petak) pripremamo bakalar - mama na brodet, a ja na mornarski. Ne mogu reci da je to neki post, jer bakalar je zasitan, a mi se utapamo u njemu. Ovdje u Zagreb, obicaj jedenja bakalara na Badnjak su donijeli Dalmatinci (hvala im na tome ;) ).

Kolace pocinjem peci 2-3 dana prije Badnjaka (nekad zbog posla ne stignem, ali onda opet uskoce mama i svekrva) ... uglavnom to budu sitni kolaci s kojekakvim mirodijama i obavezno kuglof. Tortu radim tek za staru godinu.

Na Badnjak se kod nas okupe moji i muzevljevi roditelji (do prije 2 godine i moja baka), svi zajedno pomazemo Potomku kititi bor, slusamo i pjevamo bozicne pjesme. Ranije smo odlazili na polnocku, a zadnjih godina sve rijedje jer nas smetaju petarde i pucnjava. Te dane slavimo u prvom redu kao obiteljski blagdan, uzivamo zajedno i ne izlazimo van :)

mirta
15.12.2002., 18:17
Kod mene doma, kao i kod allegre, se njeguje tradicija Badnjaka i Božića. Meso se ne jede na Badnjak od dalmatinaca se preuzelo spremanje bakalara na bijelo, zadrzalo se hercegovačko pečenje domaćeg ukrašenog kruha.

Na Božić se obavezno kuha kiseli kupus sa suhim mesom, a još jedno jelo je po izboru. Kolači se počinju peći par dana prije i to isto sitni kolačići i obavezna orahnjača.

I kod nas je Božić obiteljski blagdan, provodimo ga zajedno cijela obitelj i ne izlazi se vani osim na polnoćku. Na Badnjak se kiti bor i ukrašava kuća, sjećam se kad smo bili djeca i živjeli na selu kuća se ukrašavala bršljanom a ispod bora se stavljala slama u koju su mama djeci ostavljali slatkiše.

Winona2
16.12.2002., 21:45
Draga, nemoj suditi po svome porijeklu ;)

ja sam na svoje porijeklo ponosna :)

Ali ne znam kakve ono veze ima s temom ?

Naucili su me da cijenim drugacije i kak sam preko 20 godina slavila hrvatskim obicajima super mi je da sam imala prilike upoznati i obicaje domovine koja me primila i kojoj moj muz pripada.

Takvo sto moze samo obogatiti. :)

zucchera daj napisi recept za tortu koju spominjes, pliz ?

I ovdje se na Bozic ( netko je vec spomenuo ) jedu kiselo zelje i kobasice, nije bas moj stil ali starija generacija si ne moze zamislit bozicne blagdane bez pravih kobasica kao glavnog jela.

Mare
17.12.2002., 20:08
Nisam vidjela to samodizuce brasno,moram pogledati.Hvala na informaciji.

A sto se tice kobasica,demokracije i Badnjaka,zasto ne nauciti nasim obicajima ljude u novoj domovini?Pricate o katolicima ili protestantima?Zar nije najbolje slaviti sve praznike zajednicki?Iako su se komercijalizirali?

Winona2
17.12.2002., 20:17
Mare je napisao:
Nisam vidjela to samodizuce brasno,moram pogledati.Hvala na informaciji.

A sto se tice kobasica,demokracije i Badnjaka,zasto ne nauciti nasim obicajima ljude u novoj domovini?Pricate o katolicima ili protestantima?Zar nije najbolje slaviti sve praznike zajednicki?Iako su se komercijalizirali?

Hessen gdje sam ja je uglavnom protestantski.
Bayern je katolicki ( pozdrav Agentici ;) )

Trudim se prenjeti dio obicaja u moj novi dom, domace klope i sl. ali ne sve. Iz svake kulture uzeti najbolje i sloziti vlastitu shemu :)

Inace veci sam ljubitelj mesa nego ribe ( nema tice do prasice );) pa mi ovaj obicaj nije bilo mrsko usvojiti

crvena.naranča
16.12.2009., 18:16
Malo tradicije ne bi škodilo u planovima za jelovnik Badnjaka.
Na sjeveru je tradicija posne juhe ( bilo koja juha od povrća) bez ikakvog mesa. Kaj se ribe tiče tradicija govori o slatkovodnoj ribi, šaran, štuka, som itd... Recepti su jednostavni jer se na Badnjak posti.
Kolači se gotovo i ne spominu, osim savijača od sira npr., ali onda je to i jedino jelo.
U Samoboru se pije na Badnjak bermet.
Kaj se Božića tiče riječ je o ili purici s mlincima ili pečenici ( veća je od standardnog odojka). Zašto? Jer je Božić trajao 8 dana i tada se ne radi, čak niti ne kuhal, pa se zato speklo veći komad mesa (pura šopana ili pajcek) da bi kroz sve dane bilo dosta mesa.
Kaj se kolača tiče idu svi kolači u kojima nema jaja ( po zimi kokoši nekad nisu nesle jaja, pa ih nije ni bilo za kolače) dakle orehnjače, makovnjače, suhi kolači itd...
Toliko o pravoj tradiciji... bar kaj se sjevera Hrvatske tiče...

:top::top::top:
svaka čast na ovome, makar budem ja ipak ispekla hrpu finih kolača :cerek:

extreme
16.12.2009., 19:34
kod nas doma na badnjak nema mesa, jaja- pa čak mislim ni mliječnih prozvoda, nisam sigurna..
mi mlađi se tog nekad držimo, nekad ne :o, moja mama pak strogo pazi na to..

na badnjak na večer klinci kite bor- a što se tiče klope: gotovo svake godine mama radi paprike punjene krumpirom i "pijanog" šarana u bijelom vinu, a kao prilog riža i razne salate, deserta nema.
poslije se zajedno ide na polnoćku... :cerek:

na božić se obično radi prasetina, ali zadnjih godina ju mama izbacila jer nam se svima lagano popela na vrh glave pa nam obično spremi teletinu ili junetinu u nekom finom umaku..

x-type
16.12.2009., 19:41
ovo je up nad upovima! ova tema je mlađa nepunih mjesec dana od foruma :s:s

extreme
16.12.2009., 19:53
ovo je up nad upovima! ova tema je mlađa nepunih mjesec dana od foruma :s:s

:rofl:
vid stvarno..:D
ja uopće nisam obraćala pažnju na datume..

a jel to tak bitno?? :misli:

x-type
16.12.2009., 19:56
:ne zna: pa meni nije

Eyecandy
17.12.2009., 20:02
Badnjak: Radit ću riblju juhu ( grdobina, škarpina, ugor).

Odreske lososa prema Ani Ugarković ( u pećnici zapečene).

Desert: nabujak od riže ( nikad do sada provala:ne zna:).
Sitni kolačići se podrazumijevaju.:cerek:

Tražim neki prefini umak za lososa; od kopra ii neš'?

A na Božić kuha mama.

rokolina
17.12.2009., 20:59
Ja isto zivim u UK gdje se Badnjak takoreci ni ne primjecuje osim kao dan kad se ranije zatvaraju ducani zbog sutrasnjeg Bozica.

Posto mi je muz Church of England (iako se on sam deklarira kao ateist), ja sam kao dobra Katolkinja (:mig:) uvela obicaj badnjackog "posta" kojeg se mi vec godinama slijepo pridrzavamo. Taj "post" ima samo jedno pravilo a to je da se ne jede meso, a dozvoljeni su riba i svi plodovi mora tako da smo mi to pretvorili u svojevrsne bakanalije za nas dvoje.:cerek:

Fakat uvijek sam voljela Badnjak, prije zbog bakalara i darova nakon ponoci (posto smo na sam Bozic ak se sjecate morali u skolu / na posao) :visi: ) pa i sad tako iako sam bakalar radila samo jednom i to me ubi, tak da sad konzumiramo druge delicije.

Na Bozic uvijek idemo kod najboljih frendova (neposrednoj familiji se odlazi drugom prilikom zbog udaljenosti) koji spremaju tradicionalni engleski bozicni rucak, gotovo identicno onom sto je Kiki opisala.

Za desert se jede tzv. Christmas pudding, to je nesto vrlo tradicionalno sto mnogi mrze (i nema nikakve veze s onim sto mi zovemo pudingom). Dakle radi se o vrsti kolaca s uzasno velikom koncentracijom suhih bobica, oraha, voca, zacina i aroma svake vrste koji se mora prije serviranja kuhati na pari ili u mikrovalnoj, onda se moze politi s nekom zesticom i zapaliti prije serviranja. Uglavnom se kupuje u ducanima, rijetko tko ga jos uvijek sam doma radi.

Onda su tu i mince pies, male pite od prhkog tijesta punjene jako aromatiziranom koncentracijom suhog voca i zacina (opet!).

Uglavnom, sto se deserta tice, dala bih mali prst lijeve ruke za orehnjacu, makovnjacu, kiflice i slicno!:s

Inace, dame, posto vidim da se i u Hr mogu naci parsnips (pasternak), od srca vam svima preporucujem da isti narezete na komade srednje velicine, posolite i pouljite po vlastitom ukusu (ja stavim maslinovog i malo ruzmarina) i pecete u pecnici kao sto biste krumpir, dok ne omeksa iznutra a da je malo zarumenjen izvana. To je naime fantasticno i uopce mi nije jasno zasto mi to u Hr nikada nismo jeli!

ps. Kiki nemrem vjerovat da nisi sigurna sto je hazelnut na hrvatskom :eek::eek:

receptisvijeta
21.12.2009., 11:56
Na Badnjak obavezno bakalar na bianco, a za Božić nisam još odlučila, uglavnom puno mesa. Kolače suhe već pripremila...još ću lagano jednu totricu, da ima se šta kremasto....

paspa
21.12.2009., 12:50
...za badnjak se jutrom kafeniše,uz već pripremljenje kolačiće...
za ručak riblja juha...orade i brancini pečeni u pečnici...salata od hobotnice...blitva...za večeru će biti samo pašteta od tune,koju ću popodne friško napraviti...:klopa:
...a za božić je malo kasniji ručak....ja ga radim tradicionalno onak kak su nekada baka i mama...juhica...pečena purica,malo dodam i rebrica,mlinci,koji krumpirić,matovilac salata...za poslije ručka mama uvijek donese tortu

Dragonfly
21.12.2009., 13:27
Kod mene je Badnjak moj dan :cerek:

Naime, jedina ja u familiji znam dobro spremit ribu i sve morsko.

U proteklih nekoliko godina izredalo se na stolu:
- bakalar zapečen u pećnici i paradajz umaku
- rižoto od mačke i psa s crnim maslinama
- rep od grdobine u pećnici s krumpirom
- hobotnica ispod peke

Prošle godine sam imala lososa i crni rižoto, a ove godine razmišljam ponovo o grdobini.

Ako ima netko neku drugu ideju, slobodno. :)

Na Božić se ide mojim starcima.
A tam je obično purica s mlincima i slične varijante.

ta.ja
21.12.2009., 18:55
Viliju Božju (Badnjak) započinjemo paštetom od tune i friško pečenim kruhom za doručak. Za ručak će najvjerojatnije biti škarpina u pećnici. Nismo baš neki ljubitelji bakalara suprug i ja, tako da tati kupim bakalar in bianco. Oko 5 sati se rade fritule, a nakon toga se kruni maj (kiti bor)

Stara tradicija kaže da se na Božić jede perad (da stara godina čim prije prođe), a za Novu godinu svinjetina (jer se svinja valja u blatu pa neka bude nova godina puna obilja). Osim neizostavnih kolača (orehnjača, panettone i nešto suhih kolačića) i peradi za ručak (uz pečeni krompir i par vrsta povrća te salatu), radi se još i juha.

Kladi
21.12.2009., 19:06
Viliju Božju (Badnjak) započinjemo paštetom od tune i friško pečenim kruhom za doručak. Za ručak će najvjerojatnije biti škarpina u pećnici. Nismo baš neki ljubitelji bakalara suprug i ja, tako da tati kupim bakalar in bianco. Oko 5 sati se rade fritule, a nakon toga se kruni maj (kiti bor)

Stara tradicija kaže da se na Božić jede perad (da stara godina čim prije prođe), a za Novu godinu svinjetina (jer se svinja valja u blatu pa neka bude nova godina puna obilja). Osim neizostavnih kolača (orehnjača, panettone i nešto suhih kolačića) i peradi za ručak (uz pečeni krompir i par vrsta povrća te salatu), radi se još i juha.

Vilija Božja .....Badnjak? tako kažu u tvom kraju, al moram priznat da prvi puta to čujem tako..:)

znaš kako se ovdje kaže za perad....ona se jede u staroj godini jer nogama "brca" u nazad, a svinja, odojak se jedu na Novu godinu jer svinja ruje gubicom prema naprijed - napredak. a ovo s blatom je isto zgodno tumačenje...mi tu i inače kažemo kad netko uživa da "uživa ko pajcek u blatu".

jako volim slušat o svim običajima iz raznih krajeva i toj jezičnoj šarolikosti.:)

što se jelovnika tiče - vrlo, vrlo slično našem ovdje...izuzev fritula.

blalla
21.12.2009., 20:44
mi inače idem na Badnjak kod mame, ona radi bakalar na bijelo s posuticama i kelj na teču,nađe se tu i kolača.
Ovaj Božić ručak je kod nas, predjelo pita od poriluka,ako nađem taj slavni recept od Ane:D:D,planirala sam napraviti pureću roladu i fuže u umaku od tartufa, a druga verzija bila je svinjsko pečenje,krompir,grašak i mrkvice. sad se nećkam kad sam pročitala da se svinjetina ne jede.:ne zna:
Već sam napekla nešto suhih kolača, napraviti ću još kocke od naranče a kao glavni desert zamislila sam rožatu:cerek::cerek:, dobila sam one super zdjelice i brener :cerek:pa da to isprobam.
ako netko ima iskušan recept za rožatu,nek se javi!:confused:
e da i juhu,nisam sigurna,nismo baš ljubitelji, al ako da onda,gusta juha od slanutka!!

ta.ja
22.12.2009., 06:56
Vilija Božja .....Badnjak? tako kažu u tvom kraju, al moram priznat da prvi puta to čujem tako..:)

aha, kod nas se tako kaže :D

Lapulapu
22.12.2009., 07:24
U našim krajevima to potječe od tal. Vigilia di Natale, dan prije Božića, odnosno Veglia notturna što bi reć noćno bdijenje :)

Dlapek
22.12.2009., 07:56
Na badnji dan se okupimo na kasnom ručku.
Jelovnik je tradicija: bakalar na portugalski,salata od hobotnice,masline,usoljena riba ( kako koje godine)
domaća pogača,suhi kolačići i vino.

ta.ja
22.12.2009., 08:16
Jelovnik je tradicija: bakalar na portugalski,salata od hobotnice,masline,usoljena riba ( kako koje godine)

A ti si iz Portugala :rofl:

Dlapek
22.12.2009., 08:29
A ti si iz Portugala :rofl:

Ne,nisam iz Portugala.
Ali je u mojoj famililiji tradicija da na badnji dan jedemo tako pripremljen bakalar.Još od moje bake koja je taj recept dobila od svog strica pomorca.
A Portugal je poznata "bakalarska" zemlja.Najkvalitetniji balkalar na svijetu,tako kažu, lovio se pred obalama Portugala.
Tamo ga poslužuju pripremljenog na tisuće načina.Svaka gostiona ima svoj "bacalao".
Ovaj "naš" je samo jedan od njih.

German
22.12.2009., 11:07
Ne,nisam iz Portugala.
Ali je u mojoj famililiji tradicija da na badnji dan jedemo tako pripremljen bakalar.Još od moje bake koja je taj recept dobila od svog strica pomorca.
A Portugal je poznata "bakalarska" zemlja.Najkvalitetniji balkalar na svijetu,tako kažu, lovio se pred obalama Portugala.
Tamo ga poslužuju pripremljenog na tisuće načina.Svaka gostiona ima svoj "bacalao".

Jel može recept, malo sam bez inspiracije ove godine u svezi bakalara.. :rolleyes:

Dlapek
22.12.2009., 11:34
Jel može recept, malo sam bez inspiracije ove godine u svezi bakalara.. :rolleyes:

imaš pp

polly
22.12.2009., 11:43
imaš pp

molim i meni pp :)

Dlapek
22.12.2009., 12:44

ajd kad tak fino moliš...

Ona007
22.12.2009., 12:46
Ja cu tradicionalnu englesku Bozic veceru. Punjena purica, peceni krumpir i parsnips, brokulice s kestenjem, bread sauce, cranberry sauce i za desert trifle.

Tako i ja isto mada idem u posjetu rodbini a oni ce bas ovo pravit osim truffle

Dragonfly
22.12.2009., 12:56

Jel' to onaj bakalar s bešamelom i krumpirom?

Omaha
22.12.2009., 13:52
Tu se priča o silnim receptima, posebno za Badnjak.
Zaboravili ste da se na Badnjak POSTI.
U mom kraju se cijeli dan živjelo na POPARI. To je suhi kruh udrobljen u slanu vodu, ako netko ne zna.
A tek sutra, na Božić, poslije mise se iznašaju razna jela i pića.

ta.ja
22.12.2009., 14:07

Na žalost, većina ljudi misli da post znači ne jesti meso. Samo rijetki razlikuju post i nemrs

ta.ja
22.12.2009., 14:09

Da je nešto drugo u pitanju (ovo me ne zanima), pitala bih te da mi proslijediš pp.

Vjerojatno je poanta pisanja recepta na pp (a ne direktno na temi) izazivanje znatiželje kod ostalih koji su zakinuti ne dobivanjem pp-a :zubo:

Dlapek
22.12.2009., 14:21
U mom kraju se cijeli dan živjelo na POPARI. To je suhi kruh udrobljen u slanu vodu, ako netko ne zna.

Zapravo se posti puno duži period.
Različiti su običaji kod posta,ali u našem se podneblju ustalilo da post podrazumijeva uzdržavanje od mesne hrane i općenito pretjerivanja.U nekim krajevima se ne jede nikakva hrana životinjskog porijekla,ali riblji menu na badnji dan je jako stara tradicija.

ta.ja
22.12.2009., 14:25
Zapravo se posti puno duži period.
Različiti su običaji kod posta,ali u našem se podneblju ustalilo da post podrazumijeva uzdržavanje od mesne hrane i općenito pretjerivanja.U nekim krajevima se ne jede nikakva hrana životinjskog porijekla,ali riblji menu na badnji dan je jako stara tradicija.

Crkva striktno propisuje post i nemrs - zna se kada i zna se na koga se što odnosi i koga post isključuje. A Badnjak i Božić su prvenstveno vjerski praznici.

Ljudi iz neznanja ili pomodarstva (moderni vjernici) vjeruju da post znači jesti ribu.

Nije naodmet staviti link (http://www.katolici.org/nauk.php?action=c_vidi&id=889)

Dragonfly
22.12.2009., 15:25
Joooj, ovo je gastronomija, a ne Religija. :D

I stoga se tu razmjenjuju tradicionalni recepti i jelovnici na Badnjak i Božić, a ne raspravlja se o tome što je to post i njegove religijske dimenzije.

Drugim riječima, ovdje se ljudi upoznaju s tradicijom i to onom kulinarskom vezanom uz određene blagdane, a ne religijom, a ta dva pojma nisu nužno istoznačna iako mogu biti.

Nego, jedna mala anegdota. Kako jako volim crni rižoto, gotovo svaki put se namučim kaj bedak dok istisnem iz sipa ono crnilo. I neki dan naletim na frenda i veli on meni: "A jesi trknuta..pa imaš za kupit tog crnila u vrećicama!" :rofl:

Eto..:D Čovjek uvijek nekaj nauči :)

ta.ja
22.12.2009., 16:49
Ako ćeš gledati tradiciju, gastronomiju i Božić, onda ti su ti vjerski propisi u toj priči sastavni dio

A za crnilo :rofl:

blalla
22.12.2009., 18:05
baš ste se fino zabavile, krenule i na religiju,a ja radim!!!!

atlantis
22.12.2009., 18:18
na badnjak nam dolaze buraz i njegova cura na večeru -
radim
baquetti s mozzarelom i rajčicom
puretinu punjenu pršutom, batata
desert

a na božić dolaze (moji i njegovi) starci na ručak pa će biti
bruskete s mozzarelom i rajčicom
krem juha od tikvica
teletina u umaku/kroketi
kolači

i jedva čekam :)

Plavooka Sanja
22.12.2009., 18:45
kod nas doma je običaj, od mog rođenja, jel :D, da se na Badnjak ujutro doručkuje neka ribica, i nema ništa između do negdje 18, 19h kad se jede bakalar bianco i to je to do BOžića ujutro!
Nema nikakvih predjela, kolačića, mlijeka, išta bijeloga (baka je uvijek govorila za post da se uzimamo od svega, pa i od bijelog (bilo što mliječno).
znači kava bez mlijeka se popije i to je to.

na stolu bi uvijek stajale suhe smokve i orasi, te rakija, ako tko dođe da se ponudi.

ovo je običaj iz Dalmatinske zagore, prenesen u Zg, trenutno u St :D

Na Božić - pršut i sir, francuska ujutro, a za ručak juha, lešo meso, pečena teletina/janjetina s krumpirima i povrćem ili povrćem na maslacu, zelena salata s radičem, kolači.

KAELA
22.12.2009., 19:07
i Badnjak i Božić sam kod mame na ručku :-)
Za Badnjak radi bakalar s krumpirom zapečen u rolu i škampe na buzaru, a za božić puricu s mlincima.. Badnjak mi je draži..

Kikica1111
22.12.2009., 19:28
Kod nas se na Badnje vecer jedu crni rizi, a ja sam jos friska od operacije zapletaja crijeva pa ne smijem. A obozavam ih.:cry::cry:

polly
22.12.2009., 20:33
Ako ćeš gledati tradiciju, gastronomiju i Božić, onda ti su ti vjerski propisi u toj priči sastavni dio

ja sam nevjernik pa se mogu veselo prepustit raznim porocima :D

ta.ja
22.12.2009., 20:35

Ma možeš i inače. Ima kod nas jedna izreka koja kaže "ni greh ča gre v usta, nego ono ča gre van z njih" :mig:

Dlapek
22.12.2009., 20:45

veselo se pridružujem nevjerničkoj rulji...hehehehe

Split
23.12.2009., 02:15
Ma možeš i inače. Ima kod nas jedna izreka koja kaže "ni greh ča gre v usta, nego ono ča gre van z njih" :mig:

:top: Pametna izreka.

riminare
23.12.2009., 06:19
Kod nas tradicionalno Badnjak Bakalar na bilo i jedva čekamo. :cerek:
Na Božić umjesto pečenke Pašticada i to jedva čekamo. :s

*najTanja*
23.12.2009., 09:06
Inače sam kod svojih za blagdane pa mama kuha, a ovaj puta smo on i ja solo, pa sam nam ovo odlučila napravit.
Badnjak: pašteta od tune, salata s mariniranim inćunima i rikolom, salata od hobotnice, brancin s krumpirom u pećnici, desert tiramisu od ananasa u čaši. Bakalara nema jer ga on ne voli, pa mi se ne da ga spremat samo za sebe.
Božić: naresci i francuska za predjelo (to je isto po njegovoj želji), glavno: teletina pečena u pečnici, malo krumpira i kiseli kupus dinstani..desert od Badnjaka.

Dlapek
23.12.2009., 09:54
Inače sam kod svojih za blagdane pa mama kuha, a ovaj puta smo on i ja solo, pa sam nam ovo odlučila napravit.
Badnjak: pašteta od tune, salata s mariniranim inćunima i rikolom, salata od hobotnice, brancin s krumpirom u pećnici, desert tiramisu od ananasa u čaši. Bakalara nema jer ga on ne voli, pa mi se ne da ga spremat samo za sebe.
Božić: naresci i francuska za predjelo (to je isto po njegovoj želji), glavno: teletina pečena u pečnici, malo krumpira i kiseli kupus dinstani..desert od Badnjaka.

Ima l' štogod da je po tvojoj želji?

žalfija
23.12.2009., 20:22
Badnjak! Badnjak!:lux:

Smokvice, rakijice, tralalalala...mi ne postimo jer najmlađi član naše familije ima rođendan na Badnjak!:trio:

Sutra znači bakalar na gulaš i na bijelo, kako tko voli, tortičine i još koješta kod roditelja. :klopa:

Za Božić sam kupila jedan dobar komad svinjetine, ne znam još, malo ću ga marinirati, možda pošpikati pancetom pa speći, prilog smislim putem...:ne zna:

Za Novu, francuske salate u ogromnim količinama i pohana piletina.

Za slatko još isto nisam sigurna, možda Anin kolač od banane, možda moj omiljeni od mrkve i ananasa ili ću biti lijena prasica i ubaciti u pekač pa nek radi panettone...:D

polly
23.12.2009., 20:36
....... moj omiljeni od mrkve i ananasa ...:D

može receptek?
fala :)

blalla
23.12.2009., 21:16
razmišljam dal je vrijeme da izvadim komad mesa koji mi je u škrinji a planiram ga za Božićni ručak!!!!
2kg!!

atlantis
23.12.2009., 21:42
razmišljam dal je vrijeme da izvadim komad mesa koji mi je u škrinji a planiram ga za Božićni ručak!!!!
2kg!!

koliko vas je na ručku? :D

moj komad mesa je svježe kupljen danas :zubo:

blalla
23.12.2009., 22:07
ja sam kupila još u petak!! bit će nas 6,7 ,ja volim da ima više, nek se nađe... tako ćemo drug idan jesti ostatke

atlantis
23.12.2009., 22:10
okej i nas je 7 :D + dva psa :zubo:

bit će dosta uz dva predjela :cerek:

slipirogat
23.12.2009., 23:06

:rolleyes:zaboravi si ulje od ulike.... dobar tek toli i ugodan Vam Bozic...

slipirogat
23.12.2009., 23:19
Ne,nisam iz Portugala.

Samo reda radi bacalao portuguese je slani suseni bakalar a najbolji dolazi iz norveske i falklanda, ovi ki se kod nas prodaje je neslan tj norvedjin koji proizvode njbolji bakalar, ja cu kalandraku sa bakalarom:top:

Dlapek
23.12.2009., 23:31
Samo reda radi bacalao portuguese je slani suseni bakalar a najbolji dolazi iz norveske i falklanda, ovi ki se kod nas prodaje je neslan tj norvedjin koji proizvode njbolji bakalar, ja cu kalandraku sa bakalarom:top:

Uopće nije riječ o sušenom bakalaru.
Radi se o načinu pripreme svježe ribe.Naprosto ime jela.

*najTanja*
25.12.2009., 10:29
Ima l' štogod da je po tvojoj želji?

sva ostala jela su po mome..u stvari, da njega pitaš, uvijek je sve po mome, moš misli :rofl:

luka lik
25.12.2009., 14:47
Nije baš luksuzno i prepuno stranjskih naziva kao kod nekih ali ...
Badnjak,ništa specijalno,bakalr na bijelo,sticajem okolnosti nismo imali ručak nego smo onako jeli na tekuć.
Božić
-juha od mesa
-Špikovana svinjetina
-Purica
-Pašta ( ne obična kao vijci ili neš, nego oni široki rezanci ,preliveni sokovima od pečenja)
-Krumpir (Krele koji ovo tipka zaboravio kupiti mlince unatoč tome što je jučer jedno pet puta bio u dućanu)
-Zelena slata,salata od mrkve i karfiola,brokula
i kolači.
Ne trebam spominjati da smo se naprasili:rofl:

DeeJay Dee
29.12.2009., 02:48
Badnjak-klasika:
- bakalar na bijelo (istarski) tj. "pašteta" od bakalara i krompira
- bakalar na crveno
- ponekad i školjke Sv. Jakova (Jakobove kapice) ili rižoto od liganja

Božić-klasika:
- purica (rjeđe raca ili guska) s mlincima (domaćim kad se mami jako da radit i peć ;-), uglavnom budu ipak jedino donekle dobri i da nisu "blato" kupovni-Pan Pekovi pa zaliveni saftom od pečenja)
- šalata kak kaj naleti

Oba dana a i nadalje hrpa maminih Božićnih kolača (obično 7-8 vrsta=indijaneri, rum-kuglice, ledene kocke, štanglice, Marijine korpice, kokos-kiflice, šape itd., uglavnom vidlo margarina i raznih jeftinjara "pjenica" i biskvit-patišpanja nije, sami puter, jaja, orasi, lješnjaci, bademi, marcipan i sl., kalorijske bombe, al fino do boli....) i ženina vrhunska Scwartzwaldica...mljac!

Sveskup - MLJAAC!!! :-)

NitkoPoseban
31.12.2009., 10:48

ta.ja, aj mene za ljubav pitaj mamu/tatu (ili ako imaš nonu/nonota) ča se je nekada pul vas jilo za Viliju Božju.

OOOOOOO
31.12.2009., 21:36
za badnjak klasika:bakalar na brodet,palenta...mrkac na salatu ko voli...
a za bozic:purica ili piletina ,mlinci,domaca juhica...kolaci razni,panetton...

litlledolly
21.12.2010., 12:13
ekipa što se kuha za božić ? da li ostajete pri tradicionalnim receptima ili ove godine radite nešto novo?

Dlapek
21.12.2010., 14:44
Badnjak
pašteta od svježe tune s limunom i timijanom
hobotnica na brujet
palenta
salata od radiča

Božić
klasika kod sveki
juha,pečenje,sarma...

nety
21.12.2010., 16:43
ja bi ribicu neku da nema puno kostiju a da nije bas suha kad se ispece Mislim masta mi je na nuli:ne zna: svake godine jedemo skarpinu pa da malo promijenimo

Pellaprat
21.12.2010., 17:49
ja bi ribicu neku da nema puno kostiju a da nije bas suha kad se ispece Mislim masta mi je na nuli:ne zna: svake godine jedemo skarpinu pa da malo promijenimo

Probaj file grgeča. Imaš ga svježeg u svakoj ribarnici, ali pazi da ti ne podvale pangasiusa.
File grgeča možeš raditi na sve načine, a nema kostiju.

surlica
22.12.2010., 10:26
badnjak: bakalar
božić kod sveki na ručku a kod mame na večeri (vjerujem klasika i kod jednih i kod drugih)
štefanje (doma) :s purica, mlinci, quiche s raznim gljivama, brokula salata, ukiseljene gljive, pečena paprika salata, domaći kruščići sa sjemenkama, povrće iz woka, kolači razni (išleri, mini orahnjača, oraščići, sacher kocke...)

Doria
23.12.2010., 15:49
Na badnjak ce biti pohani oslic i krumpir salata. Za Bozic ove godine purica i mlinci i kojekakve domace ukiseljene salate :klopa: i sarma :zubo:

Kolacice necu ni nabrajat :D

saharasaharović
23.12.2010., 16:24
za sutra bude fiš koji moji vole,a ja ću omastit brkove prženim lignjama naručenim..a božić čista klasika-pura s mlincima...

kodo
23.12.2010., 19:54
na badnjak salata od hobotnice,a na božić patka i mlinci

solar
23.12.2010., 21:17
badnjak - bakalar na crveno s krumpirom, božić - juha, raca s mlincima, salate..

Kladi
23.12.2010., 21:26
badnjak - pastrva s krumpirom lešo, salata
božić - juha, purica s mlincima, cikla, zelena salata

DorianGrey
24.12.2010., 00:10
badnjak,oslić ili neka pečena riba,Božić,purica s mlincima i sve po redu...do kolača obično stignem tek naveče ili sutradan:lol:

nepta
24.12.2010., 07:46
badnjak
paradajz juha od mog domaćeg paradajza
jednu flašicu u juhu a drugu popijem dok kuham :top:
najmužić želi lignje pa će biti klasika pečene sa pomfrijem i tartarom

božić
picek (gore navedeni ne voli purice)
mlinci sam napekla za cijelu godinu
salata zelena, zimnica, od pečene paprike
međuobroci kolači, kolači, kolači

zdravlja radi badnjak bi trebao biti nakon božića

Elich San
24.12.2010., 07:56
Badnjak- punjene lignje, pržene lignje, pommes,zelena salata, tartar umak, oslić filet sa krumpirom, vrhnjem, češnjakom u ''gondoli''
Božić- sarma(ne za mene), svinjska vratina(pacana tri dana), mlinci, zelena salata, francuska salata, i brdo kolača

PesAdicted
24.12.2010., 18:26
Na badnjak navečer uvijek jedemo odojak s ražnja, francusku salatu, grah salatu, kolači nakon toga i Božićna piva, a razno razne ptice nejedemo preko blagdana to jedem inače tokom godine.

jpnsankaijuku
24.12.2010., 19:09
nakon današnjeg osliča i krumpira,sutra puretina s mlincima i kolači...

ninjanippon
24.12.2010., 19:23
danas pastrva i krumpir,sutra pile i mlinci

Andjelcic
24.12.2010., 19:44
badnjak: bakalar u pecnici s krumpirom i drugim povrcem

bozic: juha, losos na tostu s maslacem, prsut i paski sir, punjena patka :klopa:, svinjsko pecenje, mlinci, salata od pecene paprike, zelena salata, francuska salata, cheesecake i ostali sitni kolaci (meni najbezvezniji dio blagdanskog paketa, mogu li se ti sitni kolaci zabraniti zakonom? mrzim ih i spremati i jesti!)

pizdekalo
27.12.2010., 08:49
jel bi netko bio dobar i rekao mi (kad mi već ne mogu odgovoriti ovi s religije), zašto se za badnjak jede riba a post je?
i kao, riba se smije jesti, a kolači ne jer je post :rolleyes:

Lapulapu
27.12.2010., 08:59
Nije post nego nemrs. Dakle, jede se uobičajeni broj obroka ali ne meso. Cijenit će Bog ako se odrekneš i više od toga, al nije zapovijeđeno.

pizdekalo
27.12.2010., 09:08
pa da, ali riba je meso....i jede se...
a kolači nije da su napravljeni od faširanog mesa pa se nesmiju jesti, tj imaju kao jaja koja su životinjskog podrijetla...
nejasno mi je to sve i nije mi logično.

Šeik_90
27.12.2010., 13:50
ja sam za badnjak,lignje,a za božić pečeni odojak s ražnja.....

Kladi
27.12.2010., 18:35
pa da, ali riba je meso....i jede se...
a kolači nije da su napravljeni od faširanog mesa pa se nesmiju jesti, tj imaju kao jaja koja su životinjskog podrijetla...
nejasno mi je to sve i nije mi logično.

valjda je razlika između ribe i mesa......toplokrvne i hladnokrvne životinje:mig:

kolači se ne jedu jer sadrže: maslac, mlijeko, jaja

na Badnjak nije obavezan post!:mig:

pizdekalo
27.12.2010., 21:35
valjda je razlika između ribe i mesa......toplokrvne i hladnokrvne životinje:mig:

kolači se ne jedu jer sadrže: maslac, mlijeko, jaja

na Badnjak nije obavezan post!:mig:

ček ček..jel ti to umanjuješ ''mesnost'' ribe zato što je hladnokrvna životinja? :eek: :D
ja ne vjerujem...ajme bolje da se ne zamaram s tim i jedem kaj hoću i kad hoću...

Kladi
27.12.2010., 21:58
ček ček..jel ti to umanjuješ ''mesnost'' ribe zato što je hladnokrvna životinja? :eek: :D
ja ne vjerujem...ajme bolje da se ne zamaram s tim i jedem kaj hoću i kad hoću...

ja ne, al valjda Biblija, RKC, tradicija i običaji

jedi, stvarno, što se zamaraš?:ne zna:

pizdekalo
27.12.2010., 22:33
ma istina da, jest ću kaj hoću :D
sad sam malo proučila, izgleda da crkva zabranjuje samo meso toplokrvnih životinja...nije fer :(

ugl, ja sam za badnjak jela riblju juhu, pečenu ribu s prilogom od blitve i krumpira, bakalar na bijelo i zelenu salatu.
kolača mi nisu dali. :mad:
a za božić pečeni odojak, francuska salata, pečeni krupir, i još neke salate...

German
28.11.2012., 14:35
Dakle, da malo oživimo podforum novom temom, uskoro nam se bliže Božični blagdani. Jeste počeli raditi planove šta kuhati, pikirali recepte, ili ste već zakaparili purice/guske/svinje?! :)

Meni je već dva tjedna purica i frizeru (nije tam doletila zbog Božića) ali se još dvoumim. Imam i dvoje mladih patkica, ali nisam nikada pekao mlade patke, a nakon fijaska s mladom guskom nisam baš sklon eksperimentiranju na sam Božić.. :rolleyes: Ako netko ima sugestije, pretvorio sam se u uvo.. :)

Treba i voditi računa o tome da Badnjak pada na ponedeljak, tako da nebude kaosa u zadnji tren..

Što vi planirate, bakalar/purica/odojak/sarma-klasiku ili ipak malo nešto "egzotičnije" (koliko je to uopće moguće)?

PS: Moderatori, nemojte ovo spojiti s dvije godine starom temom gdje se samo nabrajalo šta se jelo, neka ovdje malo izmijenimo savjete i recepte.. :mig:

PPS: Kolačoljupci begajte na drugi topic.. :cerek: :)

spic
28.11.2012., 17:00
za božić planiram patke, još ne znam kakve i na koji način ali imam vremena da razmislim o tome :D

o badnjaku još nisam razmišljal :misli:

Pellaprat
28.11.2012., 19:07
Saturnalije bi meni i mom društvu ove godine trebale početi u petak 21.12. jer to nam je zadnji radni dan. Nadam se zadnji ove godine, a ne stvarno zadnji ako me Nibiru ne demantira. :zubo: Uostalom meni bu moj Nibiru i tak došao 7. siječnja kad stanem na vagu. :504:

Pačje-guščji pokolj sam obavio i curice su u dubokoj hibernaciji. :E
Dvije domaće crne zagorske purice još veselo jedu i povremeno trpe šopanje ječmom, kestenima, i orasima. Curice imaju pedigre "Purica zagorskih brega" i vode ozbiljne filozofske rasprave na temu "Postoji li život nakon 25.12. ?" :cerek:

Obzirom na pretoplu vremensku situaciju (i posljednji nalaz kolesterola):rofl: jednog crnog slavonskog Prasca, kojeg ove godine od milja zovem Dino, još samo mjerkam, a on sigurnim koracima ide ka svom jubilarnom 200-tom kilogramu. :D

Dan prije proslave Sol Invictus pripada bakalaru i to isključivo po Diki M.Radici (http://www.forum.hr/showpost.php?p=41963707&postcount=119). Jedino što s strahom isčekujem je da li će Toda Veliki i ove godine uvesti one najbolje, velike, vakumirane, Lofotenske bakalare.

I kako šećer koji dolazi na kraju a nije sladak.:cerek: Jedno od mojih najdražih jela novogodišnje trpeze, jelo za koje su me neki frendovi već pitali hoću li ga raditi i ove godine, apsolutno savršene, "Pljeskavice iz Smirne" (http://jedozovniduo.blogspot.com/2010/10/pljeskavice-iz-smirne.html). Vrhunsko jelo, a ujedno i vrlo praktično. Bar znam koga krivim bar za jednu kilu.:mig:

Kristina19
28.11.2012., 20:18
Kod nas tradicionalno - purica i patka (ima nas :D) pečena u rolu u peći na drva. Uvijek nam ima poseban šmek, ili mi jednostavno volimo pretjerivat. :o
Mama radi mesnu štrucu za djecu koja ne vole puru/patku ili peče pljeskavice od govedina+svinjetina (isto pretežno za djecu ali i za odrasle). Naravno, francuska, matovilac, mlinci, kisela cikla i paprika pa ko kaj voli i to je to. Domaći kruh je ove godine u mojim rukama. :D

polly
28.11.2012., 20:42
.... najbolje, velike, vakumirane, Lofotenske bakalare.
....
toliko o tome da tamo nema ništa fino :zubo:

klasika
bakalar, sarme, perad, francuska, pajcek, škafovi salate i odgovarajući prilozi, ubi me maštovitost :visi:
utekla mi kulinarska muza

pošto su ti crni z pedigreom?

Pellaprat
28.11.2012., 21:18
toliko o tome da tamo nema ništa fino :zubo:

klasika
bakalar, sarme, perad, francuska, pajcek, škafovi salate i odgovarajući prilozi, ubi me maštovitost :visi:
utekla mi kulinarska muza

pošto su ti crni z pedigreom?

Živi 200 kn komad od cca 4 kg, curka, dečec je nešto veći za istu lovu.

Pokojni i očišćeni za će za dva-tri tjedna biti 75 kn/kg.

Upravo saznao: očišćeni na tržište dolaze u četvrtak 20.12.

L3go
29.11.2012., 01:50
Teme su ipak spojene, potpuno je nepotrebno imati dvije identične teme, no slobodno nastavite u dosadašnjem tonu, razmjenjujte recepte, ideje, savjete i slično :mig:

sophiella
30.11.2012., 08:48
Saturnalije bi meni i mom društvu ove godine trebale početi u petak 21.12. jer to nam je zadnji radni dan. Nadam se zadnji ove godine, a ne stvarno zadnji ako me Nibiru ne demantira. :zubo: Uostalom meni bu moj Nibiru i tak došao 7. siječnja kad stanem na vagu. :504:

Pačje-guščji pokolj sam obavio i curice su u dubokoj hibernaciji. :E
Dvije domaće crne zagorske purice još veselo jedu i povremeno trpe šopanje ječmom, kestenima, i orasima. Curice imaju pedigre "Purica zagorskih brega" i vode ozbiljne filozofske rasprave na temu "Postoji li život nakon 25.12. ?" :cerek:

Obzirom na pretoplu vremensku situaciju (i posljednji nalaz kolesterola):rofl: jednog crnog slavonskog Prasca, kojeg ove godine od milja zovem Dino, još samo mjerkam, a on sigurnim koracima ide ka svom jubilarnom 200-tom kilogramu. :D

Dan prije proslave Sol Invictus pripada bakalaru i to isključivo po Diki M.Radici (http://www.forum.hr/showpost.php?p=41963707&postcount=119). Jedino što s strahom isčekujem je da li će Toda Veliki i ove godine uvesti one najbolje, velike, vakumirane, Lofotenske bakalare.

I kako šećer koji dolazi na kraju a nije sladak.:cerek: Jedno od mojih najdražih jela novogodišnje trpeze, jelo za koje su me neki frendovi već pitali hoću li ga raditi i ove godine, apsolutno savršene, "Pljeskavice iz Smirne" (http://jedozovniduo.blogspot.com/2010/10/pljeskavice-iz-smirne.html). Vrhunsko jelo, a ujedno i vrlo praktično. Bar znam koga krivim bar za jednu kilu.:mig:

Ove Pljeskavice iz Smirne mi se čine jako fine..planiram ih raditi uskoro, e sad trebam pomoć, di da kupim meso divlje svinje i to mljeveno?isto vrijedi i za janjetinu, ok, kupujem ja janjetinu na Trešnjevačkom placu u jednoj mesnici, uzimala sam i par puta mljevenu, ali nemaju je uvijek i iskreno nisam baš najzadovoljnija s njom, ako netko ima dobru preporuku, cijenila bih:)

ili, jel može s janjetinom neko drugo meso?

Dlapek
30.11.2012., 09:01
Ove Pljeskavice iz Smirne mi se čine jako fine..planiram ih raditi uskoro, e sad trebam pomoć, di da kupim meso divlje svinje i to mljeveno?isto vrijedi i za janjetinu, ok, kupujem ja janjetinu na Trešnjevačkom placu u jednoj mesnici, uzimala sam i par puta mljevenu, ali nemaju je uvijek i iskreno nisam baš najzadovoljnija s njom, ako netko ima dobru preporuku, cijenila bih:)

Mesa divlje svinje ima po većim marketima zamrznutog.A sfaširaš sama.
Janjetine bi trebalo biti pod redovno u većini mesnica na tržnicama.
Naravno da može i neko drugo meso,ali to su onda obične pljeskavice.

Pellaprat
30.11.2012., 09:03

Može s janjetinom svašta ali ako nije Obelixov veprić onda definitivno to nije to. Mora biti divlje svinjče. Divlje svinjetine imaš najpovoljnije u Metro-u, onda u velikim Konzumima, pa na kraju u Mercatoru. Ako trošiš veće količine divlje svinje isplati ti se otići u Gradec u klaonicu Kalinski gdje prodaju meso divljači po znatno nižim cijenama. Primjera radi, samo meso veprića b.k. i masnoća od plećke i vrata, u Metrou je oko 70 kn/kg, a kod Kalinskog 40. Veprov butić b.k. je 50 kn. Jedino, meso ćeš morati samljeti sama ili nekog zamoliti.

Janjetinu kupi u mesnici Žumberak kod tete Rade. Izabereš jedan butić, kažeš joj da ti na njega doda 30 dag janjećeg flama sve odkosti i samelje na trojku. Još joj reci da ti je recept dao Pelle pa ćeš dobiti i preko reda.:cerek:

sophiella
30.11.2012., 10:18
Hvala vam!

Nažalost, janjetine nama u većini mesnica na Trešnjevačkom placu:ne zna:..ja kupujem kod Kudeljića, često par dana ranije ih moram zamoliti da mi ostave butić i sl.

Najradije bi kupila kod tete Rade, e sad di se nalazi teta Rada?

Ok, onda u Metro po divlje svinjče, hvala.

Pellaprat
30.11.2012., 10:34
Hvala vam!

Nažalost, janjetine nama u većini mesnica na Trešnjevačkom placu:ne zna:..ja kupujem kod Kudeljića, često par dana ranije ih moram zamoliti da mi ostave butić i sl.

Najradije bi kupila kod tete Rade, e sad di se nalazi teta Rada?

Ok, onda u Metro po divlje svinjče, hvala.

Teta Rada je u zadnjoj mesnici na Kvatriću (Žumberak) desno. Evo i slikice (http://robi666.blogspot.com/2010/07/kvatric.html) :cerek: (skroz na dnu posta, drži napacane ramsteke :zubo: )

sophiella
30.11.2012., 10:45
Teta Rada je u zadnjoj mesnici na Kvatriću (Žumberak) desno. Evo i slikice (http://robi666.blogspot.com/2010/07/kvatric.html) :cerek: (skroz na dnu posta, drži napacane ramsteke :zubo: )

Ajme, moram da pohvalim ovako krasan post na blogu i recenziju:)

Ja živim na samom Trešnjevačkom placu ali tamo ponuda mesa nije jaka, velim da je janjeći but već SF dobiti:rolleyes:

Definitivo ću otići tamo po mljevenu janjetinu i kotlete:cerek:

Gipsyqueen
30.11.2012., 10:50
Sophiella, otiđi na Kvatrić, nećeš požaliti. Meni je prije bio jako blizu pa sam išla redovito, ali i sad odem povremeno.:cerek:

Moram vidjeti koliko i čega doma imamo od divljačine, ali i meni će biti korisna ova Pelletova informacija za divlju svinju itd. Mislim da ću ove godine uglavnom ja sve nakuhavati i peći, ali još nisam odlučila što ću sve kuhati.:D
Janjetine imam k'o u priči pa me bar to ne muči.:rofl:

sophiella
30.11.2012., 10:57
Sophiella, otiđi na Kvatrić, nećeš požaliti. Meni je prije bio jako blizu pa sam išla redovito, ali i sad odem povremeno.:cerek:

Moram vidjeti koliko i čega doma imamo od divljačine, ali i meni će biti korisna ova Pelletova informacija za divlju svinju itd. Mislim da ću ove godine uglavnom ja sve nakuhavati i peći, ali još nisam odlučila što ću sve kuhati.:D

Nećeš vjerovati, nikad nisam bila na Kvatriću:rofl:
Ali Trešnjevački mi nije nešto, posebno zbog izbora mesa, katastrofa.i skup je.
definitivno idem na Kvatrić!

imaš janjetine? baš ti zavidim:(

Ja inače imam sreću s mesom, alis janjetinom ne..teletine imam puno, svekar mi je redovno donosi iz Viteza, s Vlašića, mlada i prefina, nesuporediva s ikakvom koju sam kupovala:cerek:..svekrva mi uzgaja koke,purane i patke, a svinjetina također dolazi iz Bosne i Moslavine, sutra szižu čvarci i svinjska mast iz Posavine, a u nedjelju idem na kolinje u Kutinu..:cerek:

Još moram naći neku vezu za janjetinu..i divlje svinjče:rofl::D

Gipsyqueen
30.11.2012., 11:04
Nećeš vjerovati, nikad nisam bila na Kvatriću: rofl:

imaš janjetine? baš ti zavidim:-(

Ja inače imam sreću s mesom, alis janjetinom ne..teletine imam puno, svekar mi je redovno donosi iz Viteza, s Vlašića, mlada i prefina, nesuporediva s ikakvom koju sam kupovala:cerek:..svekrva mi uzgaja koke,purane i patke, a svinjetina također dolazi iz Bosne i Moslavine, sutra szižu čvarci i svinjska mast iz Bosne, a u nedjelju idem na kolinje u Kutinu..:cerek:

Neš' ćemo skemijati. ;) :D

Čvarci :mama: To me podsjetilo da ih nisam uzela kad sam bila kod mojih.:zubo:

Većinu toga već imam pa se ne opterećujem previše.. Samo trebam početi kuhati i peći.:rofl:
Mislim da ću mlince sama napraviti, ako stignem. Nezamislivo mi je da ne jedem mlince u blagdansko vrijeme.:cerek:

Dlapek
30.11.2012., 11:09
Nećeš vjerovati, nikad nisam bila na Kvatriću:rofl:

imaš janjetine? baš ti zavidim:(

Ja inače imam sreću s mesom, alis janjetinom ne..teletine imam puno, svekar mi je redovno donosi iz Viteza, s Vlašića, mlada i prefina, nesuporediva s ikakvom koju sam kupovala:cerek:..svekrva mi uzgaja koke,purane i patke, a svinjetina također dolazi iz Bosne i Moslavine, sutra szižu čvarci i svinjska mast iz Posavine, a u nedjelju idem na kolinje u Kutinu..:cerek:

Ja sam kod Cerovskog u nekoliko navrata kupila korektnu janjetinu.

Pellaprat
30.11.2012., 11:19

Cerovski i na Kvatriću ima vrlo korektno meso, a klaonica u Dragonožcu mu je da možeš jesti s poda.

sophiella
30.11.2012., 12:00
Neš' ćemo skemijati.

Čvarci To me podsjetilo da ih nisam uzela kad sam bila kod mojih.
Većinu toga već imam pa se ne opterećujem previše.. Samo trebam početi kuhati i peći.:rofl:
Mislim da ću mlince sama napraviti, ako stignem. Nezamislivo mi je da ne jedem mlince u blagdansko vrijeme.:cerek:
Hvala ti:), ali skočim ja do Kvatrića čim prije, da mi ne dolaze gosti i sutra bi otišla.
Patka i mlinci, nezamisliv Božić bez toga...:cerek: ja nikad sama nisam radila mlince, strah me :zubo:

To mi je bila najdraža mesnica kad sam se doselila, al moj problem je druge prirode:D

Naime, jedan njihov mladi mesar me progoni:rofl: tj progonio me mjesecima, ali to besramno i degutantno udvaranje me ne pali:rofl:,to je radio i kad samo prođem kraj njih, pa ih već više od godinu dana i zaobilazim:D

da je kad poklonio kakav dobar komad, možda bi mu i upalilo:rofl:

Gipsyqueen
30.11.2012., 12:03
:lol:

Hoćeš da ti ja odem po meso? :rofl: Mene se svi trgovci boje.:rofl:

sophiella
30.11.2012., 12:07
:lol:

Hoćeš da ti ja odem po meso? :rofl: Mene se svi trgovci boje.:rofl:

:rofl:

Mene se nitko ne boji, jutros zamolim da mi provjere račun u Billi, nešto mi se nije činilo ok, a bilo je, i na kraju se trgovkinja istrese na mene da sljedeći put pažljivije gledam da ne bih radila ovakav red iza sebe kao sad..
mislim, je tih 40sec je zaista napravilo zastoj..mogla si me staviti s strane, neću ti ja govoriti kako da radiš svoj posao:rolleyes:

naravno, ovo sam govorila u sebi dok sam pognute glave izlazila iz dućana:(:rofl:

Dlapek
30.11.2012., 12:22
Hvala ti:), ali skočim ja do Kvatrića čim prije, da mi ne dolaze gosti i sutra bi otišla.
Patka i mlinci, nezamisliv Božić bez toga...:cerek: ja nikad sama nisam radila mlince, strah me :zubo:

To mi je bila najdraža mesnica kad sam se doselila, al moj problem je druge prirode:D

Naime, jedan njihov mladi mesar me progoni:rofl: tj progonio me mjesecima, ali to besramno i degutantno udvaranje me ne pali:rofl:,to je radio i kad samo prođem kraj njih, pa ih već više od godinu dana i zaobilazim:D

jaooooo...
Hofira joj mesar a njoj neugodno.
Pa to se iskoristi, a ne se beži.

Pellaprat
30.11.2012., 12:23

Ček, mesar te htio zbariti bez barem jedne teleće ruže ? :eek:

Idiot ! :rolleyes:

Dlapek
30.11.2012., 12:46
Ček, mesar te htio zbariti bez barem jedne teleće ruže ? :eek:

Idiot ! :rolleyes:

A čuj tko zna kaj bi bilo da nije utekla.
Morti bi se i janjčeki furali po kvartu.
ot:
zbilja im je meso ok.Kod njih kupuje i Aco iz Korkire.

Pellaprat
30.11.2012., 12:50
A čuj tko zna kaj bi bilo da nije utekla.
Morti bi se i janjčeki furali po kvartu.

Ak je mali Janjevac možda bi se i volovi okretali, kao nekad. :rolleyes:

crvenkapica33
30.11.2012., 18:40

:klopa:

hihihihihi

znam gdje stanuješ :driver:

Cats
30.11.2012., 18:54

:rofl: :rofl: :rofl:

Neće te utješit, ali - ja sam se od mame odselila pred trideset godina pa me mesar iz njenog susjedstva još uvijek pozdravlja po mami :D Što se tiče koristi isto nula, još mu je mama i rekla da bi mogao pozdrave čime i popratit, pa ništa :rofl:

Bubi Trubi
13.12.2012., 09:41
Ove godine prvi put ja pripremam ručak za Božić na kojem će biti nas troje, moj tata, brat s obitelji. Ukupno 8 i nemam pojma što da spremim. :confused: Uvijek je mama spremala ručak, ali nje više nema :( , a ona bi uvijek pretjerala u količini i izboru. Uvijek bi radila kokicu s mlincima (ne puricu jer nismo neki ljubitelji cijele pure), dinstani kupus, svinsko pečenje s krumpirom, pa teletina (osobuko), pa riža, pa još kao da nije dosta i pohano + pire (Kao za klince). Sve u svemu ubila bi se od suđa i kuhanja, a onda bi oni (tata i mama) jeli to što ostane još tjedan dana. Ja tako ne želim. Mislila sam možda dvije vrste jela + juha s griz knedlicama + torta ili samo sitni kolačići. Ali uopče ne znam što bih za glavno jelo. Baš mi fali ideje.

I za Novu godinu je isto mala feštica kod nas doma cca 3-4 obitelji s djecom. Znam da za Novu ljudi podjele posao da svima bude lakše, ali ja uvijek volim sve sama. I isto još nisam načisto što da radim. Htjela bih da bude fora i da bude svima fino, a opet da se ne ubijem od posla (a znam da hoću) :D

rabiosa
13.12.2012., 10:05
Ove godine prvi put ja pripremam ručak za Božić... Uvijek je mama spremala ručak, ali nje više nema :( , a ona bi uvijek pretjerala u količini i izboru.

Identična stvar i kod mene, prvi Božić bez mame. Uz sve emocionalne turbulencije koje blagdani nose, još moram osmisliti nekakav meni. :(

Srećom pa moji ukućani zbilja nisu zahtjevni, par vrsta mesine, francuska, dobro vinčeko, s time nemam problema, ali kolači:eek:

Ne mogu im poslužiti mousse u čaši/žele/mafin za Božić, pobogu. Sad malo gledam po forumima i tak se inspiriram. Drži se, Bubi. :)

Dlapek
13.12.2012., 10:08
Ove godine prvi put ja pripremam ručak za Božić na kojem će biti nas troje, moj tata, brat s obitelji. Ukupno 8 i nemam pojma što da spremim. :confused: Uvijek je mama spremala ručak, ali nje više nema :( , a ona bi uvijek pretjerala u količini i izboru. Uvijek bi radila kokicu s mlincima (ne puricu jer nismo neki ljubitelji cijele pure), dinstani kupus, svinsko pečenje s krumpirom, pa teletina (osobuko), pa riža, pa još kao da nije dosta i pohano + pire (Kao za klince). Sve u svemu ubila bi se od suđa i kuhanja, a onda bi oni (tata i mama) jeli to što ostane još tjedan dana. Ja tako ne želim. Mislila sam možda dvije vrste jela + juha s griz knedlicama + torta ili samo sitni kolačići. Ali uopče ne znam što bih za glavno jelo. Baš mi fali ideje.

I za Novu godinu je isto mala feštica kod nas doma cca 3-4 obitelji s djecom. Znam da za Novu ljudi podjele posao da svima bude lakše, ali ja uvijek volim sve sama. I isto još nisam načisto što da radim. Htjela bih da bude fora i da bude svima fino, a opet da se ne ubijem od posla (a znam da hoću) :D

Zaboravioh ti reći - drago mi je da opet pišeš.
Predlažem ti ovo jer se može ranije pripremiti.Fino je i podgrijano i hladno i dva dana može stajati bez posljedica u hladnjaku.
Tko je god probao,svidjelo mu se.
Ima još puno prijedloga,ali nisi rekla kakvo meso misliš pripremiti.

http://jedozovniduo.blogspot.com/2011/12/pork-fillet-eu-papillote-with-dijon.html

maredoo
13.12.2012., 10:44
jabukovača? :misli:

kak to izgleda u dućanu?

Dlapek
13.12.2012., 11:21
jabukovača? :misli:

kak to izgleda u dućanu?

boja konjaka,boca tam di je žestica.Može i neka druga voćna rakija - marelice,breskve.Za jači okus prolazi konjak,a ja sam radila i s JD i bilo fino.

Bubi Trubi
13.12.2012., 12:18
Identična stvar i kod mene, prvi Božić bez mame. Uz sve emocionalne turbulencije koje blagdani nose, još moram osmisliti nekakav meni. :(

Srećom pa moji ukućani zbilja nisu zahtjevni, par vrsta mesine, francuska, dobro vinčeko, s time nemam problema, ali kolači:eek:

Ne mogu im poslužiti mousse u čaši/žele/mafin za Božić, pobogu. Sad malo gledam po forumima i tak se inspiriram. Drži se, Bubi. :)

Oh kako te razumijem. :grli: :( Prvenstveno emotivno.
Nisu ni moji zahtjevni, nego sam ja. :zubo: Sve savršeno mora biti. Ah!
Za kolače meni lakše iako je previše toga u užem izboru...previše receptića imam. :D puuuno knjiga i papira....

Zaboravioh ti reći - drago mi je da opet pišeš.
Predlažem ti ovo jer se može ranije pripremiti.Fino je i podgrijano i hladno i dva dana može stajati bez posljedica u hladnjaku.
Tko je god probao,svidjelo mu se.
Ima još puno prijedloga,ali nisi rekla kakvo meso misliš pripremiti.

http://jedozovniduo.blogspot.com/2011/12/pork-fillet-eu-papillote-with-dijon.html
Da vidiš, opet pišem...drago mi da ti drago. ;) Malo sam se zaželila.
Ma škicnula bih ja tu i tamo i kad ne bih pisala. Ali malo.

Lungić se čini zanimljiv i fin. To se može puniti i vrganjima, jelda? Vidim ih kod tebe sa strane, ali sigurno je fino i unutra. :rofl:

Nemam pojma koje meso pripremati.... čak sam mislila biti jako praktična, a to bi značilo teleći škink (osobuko) na putru peći (ta tavi). Možda mlince skuhati pa zamuljati u taj saft.
Ne znam kako se mlinci rade! Sramim se! :brukica: ????
Ali opet ne znam koliko mesa trebam, a još bih nešto, a nemam pojma što!

Dlapek
13.12.2012., 12:51
Oh kako te razumijem. :grli: :( Prvenstveno emotivno.
Nisu ni moji zahtjevni, nego sam ja. :zubo: Sve savršeno mora biti. Ah!
Za kolače meni lakše iako je previše toga u užem izboru...previše receptića imam. :D puuuno knjiga i papira....

Da vidiš, opet pišem...drago mi da ti drago. ;) Malo sam se zaželila.
Ma škicnula bih ja tu i tamo i kad ne bih pisala. Ali malo.

Lungić se čini zanimljiv i fin. To se može puniti i vrganjima, jelda? Vidim ih kod tebe sa strane, ali sigurno je fino i unutra. :rofl:

Nemam pojma koje meso pripremati.... čak sam mislila biti jako praktična, a to bi značilo teleći škink (osobuko) na putru peći (ta tavi). Možda mlince skuhati pa zamuljati u taj saft.
Ne znam kako se mlinci rade! Sramim se! :brukica: ????
Ali opet ne znam koliko mesa trebam, a još bih nešto, a nemam pojma što!

Ovo su lungići koje nije teško nabaviti,a nisu ni skupi.Jedan računaj za tri osobe.
Jako su fora kad se narežu pa poslažu na tanjur.Napraviš ranije pa se zadnje sate možeš posvetiti detaljima.Ja ne volim viriti u pećnicu dok mi gosti sjede za stolom.Volim sjediti s njima.
Ovdje za prilog možeš i njoke i nudleke i pire krumpir i pečeni...
Punjenje po želji samo da bude kompaktno da te ne zeza kad režeš.

Pellaprat
13.12.2012., 13:27
Dlapek, pod jabukovačom misliš na Calvados ili nešto drugo ? :ne zna: Poznavajući te, jedino sam ziher da ne misliš na Somersby. :rofl:

Dlapek
13.12.2012., 13:41
Dlapek, pod jabukovačom misliš na Calvados ili nešto drugo ? :ne zna: Poznavajući te, jedino sam ziher da ne misliš na Somersby. :rofl:

Calvados je Calvados.
Ja baš mislila na običnu jabukovaču - rakiju od jabuka. Ima jedna onak žućkasta u boci od pol litre,nemrem se sjetiti čija je.
More i calvados kome nije žao.
Meni jest hehehehe

weltothejun
15.12.2012., 09:11
kuharice i kuhari :)
svaki badnjak i Božić imam goste, cca 8 ljudi koji mogu pojest poštene porcije i dosad sam uspješno sve to hendlala. nekoliko vrsta jela, sami popisi i naštimani alarmi u stanu (kad šta ide u peku, kad šta u pećnicu, kad mi je gotovo šta na štednjaku, šta mi je ranije spremljeno u frižideru pa da ne zaboravim itd itd)

uglavnom, pošto nisam neka vrhunska kuharica ni kandidat za masterchefa ni za gastronatječaj, imam osjećaj da sam sve već ispucala (od jela). a ove godine mi je bitno da BRILJIRAM :)

ne znam uopće jesam li na dobroj temi, al trebam hrpu recepata (slanih jela) ribljih i neribljih...al najbitnije trebam neko mesno jelo da se ljudi ubiju od hrane i padnu u nesvijest kak je dobro. jel mi možete nešto predložit?
puno hvala :)

panorama
16.12.2012., 17:35
kuharice i kuhari :)
svaki badnjak i Božić imam goste, cca 8 ljudi koji mogu pojest poštene porcije i dosad sam uspješno sve to hendlala. nekoliko vrsta jela, sami popisi i naštimani alarmi u stanu (kad šta ide u peku, kad šta u pećnicu, kad mi je gotovo šta na štednjaku, šta mi je ranije spremljeno u frižideru pa da ne zaboravim itd itd)

uglavnom, pošto nisam neka vrhunska kuharica ni kandidat za masterchefa ni za gastronatječaj, imam osjećaj da sam sve već ispucala (od jela). a ove godine mi je bitno da BRILJIRAM :)

ne znam uopće jesam li na dobroj temi, al trebam hrpu recepata (slanih jela) ribljih i neribljih...al najbitnije trebam neko mesno jelo da se ljudi ubiju od hrane i padnu u nesvijest kak je dobro. jel mi možete nešto predložit?
puno hvala :)

Za riblju varijantu predlažem palamidu ( može i lokarda ) na pašticadu.
Palamidu od kile narežeš na šnicle, u velikoj tavici zažutiš na maslinovom dvije velike glavice luka, na vrhu noža sode bikarbone da se luk ljepše raziđe i zarumeni.
Jednu oguljenu jabuku narežeš na cm kockice, 3 režnja češnjaka usitniš i dodaš zajedno s jabukama i par klinčeka i listom lovora na luk. Kad se sve fino pretvori u gustu kašicu posoli po želji ubaci šnicle palamide, podlij s deci prošeka ili 2 deci polusuhog vina i bez miješanja na laganoj vatrici petnaestak minuta.
Prilog njoki, palenta ili pire krumpir.

Svinjska verzija: Podvarak my way

kilu kiselog zelja lagano zamasti s masnoćom po želji, umiješaj sitno kosanu glavicu luka i dva režnja češnjaka i 1 kavenu žličicu kimla.
Rasporedi po velikom plehu za pečnicu.
Sv. vratinu ( 1,5 kg ) narezanu na šnicle 1,5 cm nasoli i popapri s obje strane ( idealno je kad to napraviš dan, dva ranije i da odstoji u hladnjaku) i pokrij zelje.
Peci podliveno s dva deci vina u pećnici na 180 c otprilike sat vremena. Kad se vratina s gornje strane lagano zarumeni izvadi pleh i okreni vratinu na drugu stranu. Ponovo po potrebi svaih 15 minuta a zelje bi se kad je meso pečeno trebalo i samo lagano zasmeđiti.
Prilog: restani krumpir na luku.

Perad varijanta :

Iskošti onoliko pilećih ( zelinskih) bataka koliko ima ljudstva i paniraj uobičajeno, a zadnji korak napravi u mješavini prezli i mljevenih kikirikija 50:50.
Prilog: 2 glavice luka dinstati dok ne postane tamnije smeđe, ubaci 1/2 kg sitno rezanih pileća jetrica, prodinstaj dok nisu gotova, posoli, biberi, podlij s 3 dl vode,dodaj 2 lista lovora, na vrhu noža mljevenih klinčeka, prokuhaj kratko i na tome onda napravi kukuruzne žgance željene gustoće.

Juneća verzija :

Veći komad juneće lopatice od 1-2 kg skuhaj zajedno s dvije tri kosti i grincajgom dok ne postane mekano. Izvadi kosti i meso, kostima izvadi srž i vrati u juhu.
Ostavi meso na hladno da se stegne, nareži na deblje šnite. Posoli po potrebi.
Meso pažjivo prebaci na zamšćeni pleh i zapeci s obje strane da posmeđi ( karamelizira). Podlij po potrebi pa na tom umaku poslije zavrtiš kuhanu domaću tjesteninu npr. krpice.

weltothejun
16.12.2012., 18:23
ooooo, Panorama, puno ti hvala!

sve to mogu izvest (nije ništa komplicrano, a sve zvuči fino).

odlično, odlično, odlično! puno ti hvala!

panorama
16.12.2012., 18:42
ooooo, Panorama, puno ti hvala!

sve to mogu izvest (nije ništa komplicrano, a sve zvuči fino).

odlično, odlično, odlično! puno ti hvala!

Drago mi je da sam ti pomogao a ti javi kak' je prošlo. Dobar tek !

barsana
19.12.2012., 17:36
Planiram po prvi puta za Badnjak raditi punjene lignje (želja mm), a kako ih ja ne jedem, nikad se nisam interesirala kako se rade. Dobre duše, udijelite provjereni recept za punjene lignje. :) Hvala!

Dlapek
20.12.2012., 07:49
Planiram po prvi puta za Badnjak raditi punjene lignje (želja mm), a kako ih ja ne jedem, nikad se nisam interesirala kako se rade. Dobre duše, udijelite provjereni recept za punjene lignje. :) Hvala!

Najsigurnije:

odreži im krakove sitno nareži dodaj češnjaka,jako sitno narezane pancete ili pršuta,peršina i malo ulja i žlicu vina,papar,sol.Ako je smjesa rijetka dodaj žlicu mrvica.
Time napuni lignje,zatvori čačkalicom,poredaj u nauljeni tavu debljeg dna.Prepeci sa svih strana,nemoj bosti lignje prelij s 2 dl vina i neka se krčka 30 minuta.
To je sve.Ako je jelo za badnjak izostavi pancetu i stavi kuhano jaje narezano na kockice.

barsana
20.12.2012., 09:25
Hvala! :)

German
21.12.2012., 10:28
Odlučih se za hobotnicu za Badnjak. Trudna žena negdje pročitala da ne smije jesti bakalar (nemoš trudnici objasniti :zubo:). 2 hobotnice (lijepe po 2,5 kg), jedna ide na brudet, druga na salatu. Purica iz Zagorja je isto spremljena. Još moram nabaviti sastojke za hladetinu.. :klopa:

Sandra October
21.12.2012., 12:38
badnjak ne može bez bakalara bianco i na brodet :cerek: i naravno fritule - ja priznam samo verziju sa jabukama i jogurtom :cerek:

božić- radila sam razne pašticade u zadnjih mjesec dana, baš se naredale neke pašticadaste večere pa nam već na vrh glave pa će biti azijski biftek u sojinom sosu i sezamu sa cilantro rižom a za mene nemesojeda losos pečen u lisnatom tijestu

kolači se produciraju ovaj tjedan, sve sitni, mi ne volimo kremaste :ne zna: