PDA

View Full Version : Sapuni

stranice : [1] 2

dora
12.12.2004., 16:48
Vjerujem da nitko nece imat pojma :zubo: al cu svejedno pitat (jer tko pita ne skita ;)).

Uglavnom, u zadnje vrijeme kupujem dosta tih 'prirodnih' rucno izradenih sapuna, pa me u biti zanima, jel moguce sapun napraviti doma? Koji su osnovni sastojci? Jel to uopce isplatljivo? Jel to uopce netko probao raditi?

aola
12.12.2004., 17:09
dora kaže:
Vjerujem da nitko nece imat pojma :zubo: al cu svejedno pitat (jer tko pita ne skita ;)).

Uglavnom, u zadnje vrijeme kupujem dosta tih 'prirodnih' rucno izradenih sapuna, pa me u biti zanima, jel moguce sapun napraviti doma? Koji su osnovni sastojci? Jel to uopce isplatljivo? Jel to uopce netko probao raditi?

kliknes ovdje (http://www.tportal.hr/teen/modaljepota/page/2003/09/22/0406006.html) i naucis!
:cool:

Lali Puna
12.12.2004., 18:06
naravno da se može, pa proces saponifikacije se uči na kemiji u sedmom razredu osnovne škole!
prosurfaj malo
nije to uopće teško
iskreno - ja sam lijena guzica i nemama nit volje nit vremena za gnjavit se s tako nečim

Dunj@
12.12.2004., 18:14
Naravno da se može. Nekad je svaka kuća u selu radila sama sapun i bez znanja kemije. :)

aola
12.12.2004., 18:22
i da, na sluzbenoj stranici od Chemaco-a (http://www.hobbyart-chemaco.hr/), takodjer mozes naci jos rednu radionicu (http://www.hobbyart-chemaco.hr/default.asp?IDCat=28&IDArt=52) za izradu sapuna.

Inace, tak Chemaco-a (http://www.hobbyart-chemaco.hr/) ti je u Vukovarskoj i imaju sve kaj ti treba da se bavis bilo kakvim kreativnim "izradi sam" hobijem. :top:

FridaS
12.12.2004., 22:12
Sad sam se sva raznježila - ne zbog domaćeg sapuna koji je katastrofalno smrdio, već zbog bake koja ga je napravila.

Dakle, slijedi sjetna priča o domaćem bakinom sapunu:
Osnovni sastojci su bili kanta svinjske masti (ostala od svinjokolje godinu dana ranije, jer je negdje u procesu bila zagorila, i smrdila je) i posudica laufštajna (vjerujem da je ovo pogrešan naziv, ali sam tako zapamtila) kojeg se tada moglo kupiti u Bojama i lakovima. Kuhala ga je na dvorištu, na otvorenoj vatri, između dva stupića od cigle, na koje je stavila široku rajniku u kojoj se inače kuhalo pekmez i ajvar, i koja je stradala u tom pothvatu (emajl se dignuo, kad se sapun hladio i skrutnjavao).

Bože moj, koji je to smrad bio...

Zašto je ovo sjetna priča - zato jer je baka (ispravno) predosjećala da započinje treći rat u njenom životu (kraj 80-ih... a mi smo je uvjeravali da priča gluposti :( ), i sjetila se čega joj je falilo u prethodna dva - hrane i sapuna :cry:

Ja sad redovno hodočastim u Aromaticu i kupujem prekrasni mirisni sapun s lavandom, kojeg oni zovu "Bakin sapun"... A naš bakin sapun je još godinama služio za pranje veša, i povlačio se po kutijama u špajzi, i smrdiooooooooo.....:tuzni:

Sorry ako je ovo zvučalo patetično, ali dok ovo tipkam slušam koncert Zvonka Špišića na TV-u, pa ne mogu drugačije :)

dora
12.12.2004., 22:29
goldberry kaže:
proces saponifikacije se uči na kemiji u sedmom razredu osnovne škole!
I na Sudskoj medicini :D

Nego, naravno ljudi moji da ja znam da su naaasi staaari radili sapune doma, jer nije ih bilo za kupit. Pa nisam S Marsa opala, ali mi konkretno trebaju neke smjernice. Npr. konstruktivne recimo. Kakvu mi je dala aola. :D

aola nego deder ti men' rec' :zubo: jesi ti se ti bacala u izradu kucnih sapunceka i jel to necemu lici kad se napravi :)? Da ne bi bilo odem tam, jedva nadem Vukovarsku 226, miksam to sve doma... a onda :bonk:
Znam da je to valjda stvar spretnosti... al nekakvo - ohrabrenje.

Btw. link je fakat zgodan. Ima cak i stavrcica da sam mozes napraviti svjecice :cerek: pa cak i kalupice :cerek:

Oticicu tam... al se po Vukovarskoj snalazim... :rolleyes: treba nac taj 226 broj.

FridaS, prica o baki i sapunu je :cerek: :)

aola
12.12.2004., 23:14
dora kaže:
aola nego deder ti men' rec' :zubo: jesi ti se ti bacala u izradu kucnih sapunceka i jel to necemu lici kad se napravi :)? Da ne bi bilo odem tam, jedva nadem Vukovarsku 226, miksam to sve doma... a onda :bonk:
Znam da je to valjda stvar spretnosti... al nekakvo - ohrabrenje.

Btw. link je fakat zgodan. Ima cak i stavrcica da sam mozes napraviti svjecice :cerek: pa cak i kalupice :cerek:

Oticicu tam... al se po Vukovarskoj snalazim... :rolleyes: treba nac taj 226 broj.

nisam sapune. mozda budem ak nadjem "recept" za one iz Lusha, :mig: .. Radila sam nakit, slikanje na tkanini i mogu reci da sve uspjelo.
Vukovarska 226 ti je poslije Kruga a prije Držićeve. Nemres fulat, s desne strane (ak ides od Savske prema Drzicevoj) u jednoj velikoj zgradi. Na staklu pise ogronmo - HOBBY ART.

Tigrica
13.12.2004., 12:40
ja sam probala i to nedavno, i nije mi nista uspjelo, posto mi nije Chemaco blizu, nema sanse da nabavim sav pribor,... tako da sam ja radila po nekim uputstvima sa interneta, sve je lijepo objasnjeno, ali ne mos ti otopiti sapun da si zuna, pretvrd je, a krutog glicerina nema za kupiti NIGDJE!, samo onaj tekuci, to nist ne valja.
Pripremila ja sve zacine koje cu staviti u sapuncice, kalupice, ali na kraju nista od toga!!!! sat vremena sam visila nad stednjakom, mjesajuci, i na kraju nista! :(

uzasno mi je zao, a tako sam htjela da mi to uspije i ne samo zbog sebe, nego da i drugima napravim pokloncice od sapuna.... :cry: :cry:
kad ni Lusha nema u mom gradu....

i pisala sam ovima u Chemaco da posalju taj pribor, ali nist, ma nemam srece... :tuzni:

dora
13.12.2004., 21:51
Tigrica kaže:
ja sam probala i to nedavno, i nije mi nista uspjelo, posto mi nije Chemaco blizu, nema sanse da nabavim sav pribor,... tako da sam ja radila po nekim uputstvima sa interneta, sve je lijepo objasnjeno, ali ne mos ti otopiti sapun da si zuna, pretvrd je, a krutog glicerina nema za kupiti NIGDJE!, samo onaj tekuci, to nist ne valja.
Pripremila ja sve zacine koje cu staviti u sapuncice, kalupice, ali na kraju nista od toga!!!! sat vremena sam visila nad stednjakom, mjesajuci, i na kraju nista! :(

uzasno mi je zao, a tako sam htjela da mi to uspije i ne samo zbog sebe, nego da i drugima napravim pokloncice od sapuna.... :cry: :cry:
kad ni Lusha nema u mom gradu....

i pisala sam ovima u Chemaco da posalju taj pribor, ali nist, ma nemam srece... :tuzni:
Ajd ti meni reci, kolko si love hitila? :confused: Misim zaima me, da se ne zajebem i potrosim vise para i vremena neg kaj je sve to skup vrijedno. A ovak mogu otic u Lush i kupit sapun. Misim kaj sad.

dora
13.12.2004., 21:52
aola kaže:
nisam sapune. mozda budem ak nadjem "recept" za one iz Lusha, :mig: .. Radila sam nakit, slikanje na tkanini i mogu reci da sve uspjelo.
Vukovarska 226 ti je poslije Kruga a prije Držićeve. Nemres fulat, s desne strane (ak ides od Savske prema Drzicevoj) u jednoj velikoj zgradi. Na staklu pise ogronmo - HOBBY ART.

Je da, nakit, tkanina... cak mislim da bi i ja (mozda) bila uspjesna u tome, doduse sumnjam, al nada umire zadnja, ti si ipak vise 'umjetnicki' tip :)

Cuj, ak se odlucis na spune... daj pliz javi... :tuzni: mene se frka zapocinjat s tim... kao sto napisat u prethodnom postu... da se ne zeznem :tuzni:

Tigrica
14.12.2004., 10:25
dora kaže:
Ajd ti meni reci, kolko si love hitila? :confused: Misim zaima me, da se ne zajebem i potrosim vise para i vremena neg kaj je sve to skup vrijedno. A ovak mogu otic u Lush i kupit sapun. Misim kaj sad.

2 kn 2,50 kn!

- za sapun najobicniji,...... drugo nisam nista kupovala, kod kuce od prije imam sve zacine, kao i kalupe....i mozda koju kunu sam potrosila za plin :D ;)

tako da ti to nije nista skupo, samo jednostavno se ne moze s obicnim sapunom kao sto pise u uputama, nego najbolje kupi u Chemacu pribor, probaj, pa mi javi, a onda cu ih ja opet probati dobiti da mi posalju! vazi?

dora
14.12.2004., 15:38
Tigrica kaže:

tako da ti to nije nista skupo, samo jednostavno se ne moze s obicnim sapunom kao sto pise u uputama, nego najbolje kupi u Chemacu pribor, probaj, pa mi javi, a onda cu ih ja opet probati dobiti da mi posalju! vazi?

Hocu. Evo, bas sam trazila na netu, jel netko negdje prodaje ili ima u cjeniku "kruti glicerin"... štani. :flop:
Doduse, nasla sam nekoliko recepata (:D) za sapune, ali svi u sebi ukljucuju "kruti glicerin" :misli:

Kupicu tu smjesu u Chemacu, pa cu s tim probat iako do njihovog cjenika na onoj staranici... nemrem doc :tuzni: a jos manje mogu doci do sastava te "smjese za sapune". :confused:

Billi
14.12.2004., 16:01
moja poznata kemicarka radi sapune od cistog maslinovog ulja . dodaje samo onaj hidro...podsjetite me. opasna stvarcica za nas laike.
susi ih tjednima lagano u spajzi, sapun je tak sivaksto-zelenkast, bez nekog mirisa, ne pjeni se. pravi najpraviji.

nazalost, zemska vise ne zivi u hr pa ne znam kak bi dosla do "recepta" ali imam jos jednu u backupu pa cu je pitat.

Lali Puna
14.12.2004., 17:02
kak sad - sapun, a ne pjeni se?
pa, kol'ko mene sjećanje na kemiju u sedmom osnovne služi, sapun se mora pjeniti?

ili :misli: ...ispravite me ako sam u krivu

lucija
14.12.2004., 19:38
Ja sam sklona izradi svega i svačega kod kuće (i onog što znam i što ne znam; onog što mogu i ne mogu napraviti doma :lol: ) al ovo ubijte me ne kužim - znači netko ti proda neki sapun (bojim se pitati kakav mu je sastav :( ), bojila, parfeme :( i kalupe i sad ti to pretapaš i topiš i liješ u te kalupe - pa u čemu je poanta - nit imaš kvalitetniji, bolji, zdraviji sapun, nit imaš prirodan proizvod, nit si u biti išta sama napravila - nit je originalan, nit kreativan...

Nek mi oproste ovi koji se time bave, al nemate dojam da je to rađeno za dresirane majmune?

SaraTroroga
14.12.2004., 19:43
Jesu sapuni kod vas toliko skupi da morate praviti same,ili imate visak vremena pa ne znate kako da ga utucete,ne razumem:misli:

aola
14.12.2004., 19:55
SaraTroroga kaže:
Jesu sapuni kod vas toliko skupi da morate praviti same

:lol:

lucija
14.12.2004., 19:55
SaraTroroga kaže:
Jesu sapuni kod vas toliko skupi da morate praviti same,ili imate visak vremena pa ne znate kako da ga utucete,ne razumem:misli:

Ma ostane od kolinja viška masti pa da se ne baci :lol:

dora
15.12.2004., 00:31
lucija kaže:
ovo ubijte me ne kužim - znači netko ti proda neki sapun (bojim se pitati kakav mu je sastav :( ), bojila, parfeme :( i kalupe i sad ti to pretapaš i topiš i liješ u te kalupe - pa u čemu je poanta - nit imaš kvalitetniji, bolji, zdraviji sapun, nit imaš prirodan proizvod, nit si u biti išta sama napravila - nit je originalan, nit kreativan...

I mene brine ovaj dio, jer poanta bi trebala biti neki prirodni sapun, no predmnijevam da je ta 'baza sapuna' zapravo - glicerin u krutom stanju. Ako ja tako, problema nema jer isti je baza svih tih 'prirodnih' koje i onako kupujem.

Boje, kalupe i ostalo mozes, ali i ne moras kupiti. To je opcionalno.
Ne namjeravam poduzeti ovu 'akciju' da bi moj zivot odisao kreativnoscu, nego cisto da probam, pa mozda cak i usparam koju kunu.

dora
15.12.2004., 00:35
SaraTroroga kaže:

Negativan odgovor i na prvo, a i na drugo pitanje. Pravog odgovora nema. U biti ima. Ako bi imala sastojke htjela bi si napraviti sapun bas po mom gustu i sa satojcima koji meni u datom trenutku pasu i trebaju, te kao sto navedoh, mozda i usparati koju kunu.

Ne zato jer prosim po cesti i neam kaj za jest, nego jednostavno zato sto i uz postojanje Lush (gdje mi se svidaju 2 vrste sapuna i jedan Bozicni, al njega ima sam za Zicbo) i ostalaih proizvodaca koji rade te 'prirodne' sapune nema ono sto ja hocu/trebam. Odnosno ima, ali ja misim da bi mogla uz malo truda (ne previse) napraviti bas ono kaj ja hocu.

Evo.

Billi
15.12.2004., 07:42
goldberry kaže:
kak sad - sapun, a ne pjeni se?
pa, kol'ko mene sjećanje na kemiju u sedmom osnovne služi, sapun se mora pjeniti?

ili :misli: ...ispravite me ako sam u krivu

ne pjeni se i ne mirisi, u njemu nema bas nista osim najosnovnijeg.
ja sam uz to jos i dobila i takve sapoune iz grcke. ista stvar.

Tigrica
15.12.2004., 11:34
Ne kuzim ni ja tebe, sto si mislila?

lucija kaže:
ne kužim - znači netko ti proda neki sapun (bojim se pitati kakav mu je sastav :( ), bojila, parfeme :( i kalupe i sad ti to pretapaš i topiš i liješ u te kalupe

ne proda ti sapun, nego masu za izradu sapuna, glicerin

lucija kaže:
pa u čemu je poanta - nit imaš kvalitetniji, bolji, zdraviji sapun, nit imaš prirodan proizvod, nit si u biti išta sama napravila - nit je originalan, nit kreativan...

kako nije originalan?? pa to mi je i bila svrha da ga lijepo ofarbam u boju koju hocu, napravim oblik koji hocu, namirisem ga kak hocu i tako,... mislim ima takvih lijepih sapuna za kupiti, samo su puuunoooo skuplji i nema ih u svakom gradu, dakle mislim na Lush, Ulola itd.... toga ti nema kod mene.... :( /dakle nije mi svrha da je "zdraviji, prirodniji"/

mislim, tako bi i ja mogla reci za izradu, ne znam nakita, pa nije bas originalan ako ga sama napravis :confused: , mislim...

lucija
15.12.2004., 12:33
Da, očito stvar kriterija i očekivanja. Ljepota i izgled sapuna ili bilo kojeg drugog proizvoda mi je na pedsetom mjestu - prvo idu kvaliteta i sastojci (po mogućnosti prirodni) i zato kad nešto radim radim to s ciljem da nadzirem kvalitetu i sastav.

Tigrica
15.12.2004., 13:05
lucija kaže:
Da, očito stvar kriterija i očekivanja. Ljepota i izgled sapuna ili bilo kojeg drugog proizvoda mi je na pedsetom mjestu - prvo idu kvaliteta i sastojci (po mogućnosti prirodni) i zato kad nešto radim radim to s ciljem da nadzirem kvalitetu i sastav.

ali ne mozes reci da nije originalan, zar ne?

koliko bi to po sastavu bilo kvalitetno, ne znam, nemam pojma koliko prirodne/neprirodne sastojke ima glicerin, ...no mozda (vrlo vjerojatno!) bi i to bilo puno prirodnije od obicnog sapuna (palmolive, fa...),
a kao sto sam rekla ne mogu si priustiti Lush sapune, pa se moram snalaziti, pa mi djeluje malo ponizavajuce ovo sto si rekla. Super ako si ih ti mozes kupiti u svom gradu, ja ne.

Iako mi je mastovitost sapuna ipak na 1.mj. bila cilj i takodjer sto sam zaboravila napisati; ne bi ih vjerojatno sve koristila za pranje, nego za UKRAS u kupaonici, a za to mi nije bitna kvaliteta.

SaraTroroga
15.12.2004., 14:34
Nemam ni ja Lush u mom gradu,al mi ne pada na pamet da sad sama izradjujem sapune(doduse nemam ni vremena),da bi ih posle drzala kao ukras u kupatilu:rolleyes:
Al sto ljudi,sto cudi,znam i da postoje ljudi koji kupuju knjige na metar da bi ih onda drzali u stalazama,jer im pase uz namestaj:cool:

lucija
15.12.2004., 14:40
Tigrica kaže:

koliko bi to po sastavu bilo kvalitetno, ne znam, nemam pojma koliko prirodne/neprirodne sastojke ima glicerin, ...no mozda (vrlo vjerojatno!) bi i to bilo puno prirodnije od obicnog sapuna (palmolive, fa...),
a kao sto sam rekla ne mogu si priustiti Lush sapune, pa se moram snalaziti, pa mi djeluje malo ponizavajuce ovo sto si rekla. Super ako si ih ti mozes kupiti u svom gradu, ja ne.

Iako mi je mastovitost sapuna ipak na 1.mj. bila cilj i takodjer sto sam zaboravila napisati; ne bi ih vjerojatno sve koristila za pranje, nego za UKRAS u kupaonici, a za to mi nije bitna kvaliteta.

Niti ja ne kupujem lush sapune ;)
Ukrasi su jedno; prirodno izrađeni proizvodi za njegu koje radiš sama doma su nešto drugo. SRetno :)

Trillian
15.12.2004., 16:23
dora kaže:
I mene brine ovaj dio, jer poanta bi trebala biti neki prirodni sapun, no predmnijevam da je ta 'baza sapuna' zapravo - glicerin u krutom stanju. Ako ja tako, problema nema jer isti je baza svih tih 'prirodnih' koje i onako kupujem.

Boje, kalupe i ostalo mozes, ali i ne moras kupiti. To je opcionalno.
Ne namjeravam poduzeti ovu 'akciju' da bi moj zivot odisao kreativnoscu, nego cisto da probam, pa mozda cak i usparam koju kunu.

Teško da ćeš ušparat... :(

Ja sam došla na istu ideju, da ušparam nešto za Božić, a i poklonim nešto originalno, mojih ruku djelo...dvoumih se između svijeća i sapuna, pa mi se ovo potonje učinilo jednostavnijim, te odoh u Chemaco gdje sam našla 1 komad tog glicerina, koji je za moj pojam došao puuno previše (ubi me sad ako se sjećam koliko), a plastični kalupi za sapun dođu između 30 i 70 kuna, i to oni najobičniji u obliku kocke, tako da sam momentalno odustala od nauma.

Gledala sam i pribor za izradu gel svijeća, ali piksica prozirnog gela od 400 g (što baš i nije za neki ogroman broj svijeća) je došla 60 kuna, a svaka boja u prahu (koje ima možda 2 grama) je došla oko 25 kuna. Tu još treba dodat i posudicu u koju ćeš sve to staviti...

Ne znam, taj Chemaco mi se čini bolesno skup, bar što se tiče ovih stvari koje se nigdje drugdje ne mogu nabaviti...:flop:

dora
15.12.2004., 19:12
Trillian kaže:
, te odoh u Chemaco gdje sam našla 1 komad tog glicerina, koji je za moj pojam došao puuno previše (ubi me sad ako se sjećam koliko), a plastični kalupi za sapun dođu između 30 i 70 kuna, i to oni najobičniji u obliku kocke, tako da sam momentalno odustala od nauma.

Cuj, ja ni ne zivim u uvjerenju da ce me to doc dzabe :D ali ako je komad glicerina do 100 pa cak i 150 kuna, mogla bi pristojno usparat :D sto jest jest. Naravno, pod uvjetom da ispadne dobro :mig:
Klupi mi ni ne trebaju, nije mi bitan oblik.

alexxx
15.12.2004., 19:28
Trillian kaže:

Ne znam, taj Chemaco mi se čini bolesno skup, bar što se tiče ovih stvari koje se nigdje drugdje ne mogu nabaviti...:flop: perle koje u rijeci u hobbyartu dođu 15ak kuna sam u pragu kupila za dvije. znam jednu tetu koja se bavi slikanjem na svili i sve kupuje u ljubljani, jer je ovdje preskupo. znam lika koji dila (ili dilao?) fimo po 1o kuna paketić, ne znam gdje nabavlja. da, skupi su, ko vrag su skupi.

aola
15.12.2004., 20:49
dora kaže:
Cuj, ja ni ne zivim u uvjerenju da ce me to doc dzabe :D ali ako je komad glicerina do 100 pa cak i 150 kuna, mogla bi pristojno usparat :D sto jest jest. Naravno, pod uvjetom da ispadne dobro :mig:
Klupi mi ni ne trebaju, nije mi bitan oblik.
zaboravi maloprodajnu cijenu i kupi na veliko. I to od svercera. Baci se u izradu sapuna. Prodaj preko interneta. Kad zaradis lovu otkupi prostor, tik do Lusha, pa da vidimo onda kome bolje ide!
..
:mig:

SaraTroroga
15.12.2004., 21:00
aola kaže:
zaboravi maloprodajnu cijenu i kupi na veliko. I to od svercera. Baci se u izradu sapuna. Prodaj preko interneta. Kad zaradis lovu otkupi prostor, tik do Lusha, pa da vidimo onda kome bolje ide!
..

:lol: :lol: :lol:

dora
15.12.2004., 21:23
Ma brijete bezveze... :D

aola
15.12.2004., 23:12
dora kaže:
Ma brijete bezveze... :D

:angeleye:
...
ali krenula ti i biznis ili ne, svejedno sam ti iskopala ti neke linkove. Iskreno, pojma nisam imala kak se sapuni rade a njihov sam obozavatelj :cerek: Bome nije jednostavno, pogledajte si dolel linkove o izradi... :eek:
Nasla sam neke recepte, mada sam prvenstveno trazila (naivna ja) onih sapuna iz Lush-a. :bonk:
Oni u Chemacu imaju i organizirane radionice (100 kuna po osobi, :rolleyes: ) al meni osobno je veci gust nauciti sama.

recepti 1 (http://www.geocities.com/soapbubbles54/recipepage.html)

recepti 2 (http://www.soapnuts.com/indexnook.html)

recepti 3 (http://www.halderman.net/cgi-bin/showrecipe.pl?cp)

izrada 1 (http://www.meltandpour.com/howtomakesoap.htm)

izrada 2 (http://lovenaonline.com/soapmaking/OHPswirl1.html)

izrada 3 (http://lovenaonline.com/soapmaking/OHPs_l.html)

dobra stranica za izradu preparative kozmetike kod kuce (http://www.makeyourcosmetics.com/)

dora
15.12.2004., 23:34
Ovo je fantasticno, aola!!! :s:s:s

Famozne stranice! Sejvala sam ih pa cu proucit sutra.

Jedino sto me brine (a i ja sam stalno zabrinuta nekaj :rolleyes: ) je...

Prvotno sam imala ideju. Kao ono, bilooo bi mozda zgodno, pa ne znam, pa mooozda, pa bum vidla.
Onda sam si mislila, ako cu igdje naci neku informaciju to ce biti defintivno - net.

Na Googlu sam nasla par receptica, 3 tocinije, ali nisam znala kud dalje s tim, pa sam postavila temu ovdje.
Sad uz prvotni entuzijazam, imam i poprilicnu kolicinu recepata, zahvaljujuci aoli, te nacin izrade.

Ali... dolazim do problema. Nikako zanemarivog. A to je - gdje u Zgb-u naci sastojke za ovakvo nest? Ha? Jel imas aola ideju? :confused:

aola
16.12.2004., 14:51
jedino kaj mi pada na pamet je ljekarna.
Mozda cak biljna ljekarna..
trebali ni tamo imati sve sastojke.. ;)

alexxx
18.12.2004., 16:09
ulja imaš tamo di prodaju stvarčice za aromaterapiju.

kem
18.12.2004., 18:56
dora kaže:

Ali... dolazim do problema. Nikako zanemarivog. A to je - gdje u Zgb-u naci sastojke za ovakvo nest? Ha? Jel imas aola ideju? :confused:

Ako znaš nekoga u Njemačkoj, u alnaturi imaš ulja od a do z, a u tzv. hobbyladen sastojke za sve i svašta. Vrlo vjerojatno i u Austriji ili Sloveniji. :misli: A možda i u zg...

SaraTroroga
22.12.2004., 21:15
I...napravi li ga:confused:

dora
23.12.2004., 12:42
Ma vraziju mater sam ga napravila :D

Jebiga, da imam najbolju namjeru morala bi obici bar 10 mjesta da nadem neke od sastojaka, a sve mogu nac sam u snovima :D

Taaak da... nist od sapuna :D

No, hvala svom opcinstvu na svesrdnim i velikodusnim savjetima :cerek:

aola
23.12.2004., 18:10
ja mislila kak ce pisati da si patentirala novi prirodni sapun koji pomladjuje, uklanja pristice akne bore, daje sjaj i zavodljivost...
:D

Tigrica
08.01.2005., 18:30
dora kaže:
[B]Ali... dolazim do problema. Nikako zanemarivog. A to je - gdje u Zgb-u naci sastojke za ovakvo nest? Ha? Jel imas aola ideju? :confused:

Draga dora, evo kupila sam jedan zanimljiv casopis ovih dana i u njemu su dali poduzi postupak izrade sapuna, pa ti ga mogu ako si (jos uvijek) zainteresirana za izdradu napisati ili poslati na pm.

Cini se da se svi sastojci mogu nabaviti :misli: kod nas, valjda...
Postupak je malo "opasan" jer se radi s kemikalijama,hm. I traje dugo, moras oko 3 tjedna ga susiti...

Hoces recept? :D

Noemi
09.01.2005., 20:47
Daj pa da vidimo:) :misli:

dora
09.01.2005., 23:05
Tigrica kaže:
Draga dora, evo kupila sam jedan zanimljiv casopis ovih dana i u njemu su dali poduzi postupak izrade sapuna, pa ti ga mogu ako si (jos uvijek) zainteresirana za izdradu napisati ili poslati na pm.

Cini se da se svi sastojci mogu nabaviti :misli: kod nas, valjda...
Postupak je malo "opasan" jer se radi s kemikalijama,hm. I traje dugo, moras oko 3 tjedna ga susiti...

Hoces recept? :D

Hmmm :misli: pa ak trebam rabit kemikalije... (kombiniram :D)... onda ne dobijem 'prirodni' sapun. Ne?!

U tom slucaju bolje mi je da se malo preperem sa solnom :zubo: bar sam ziher da sam cista :zubo:

U biti napisi :) kaj pitas :). Pa bas da vidim kaj preporucaju staviti u sapun :) Hvala unaprijed.

Tigrica
14.01.2005., 23:32
dora kaže:
Hmmm :misli: pa ak trebam rabit kemikalije... (kombiniram :D)... onda ne dobijem 'prirodni' sapun. Ne?!

tu pise da je BILJNI sapu, pa ti vidi...

dora kaže:
U biti napisi :) kaj pitas :). Pa bas da vidim kaj preporucaju staviti u sapun :) Hvala unaprijed.

oprostite sto nisam ranije napisala,..evo konacno da napisem, ali posto toga ima dosta, onda cu samo zapoceti sto treba za sastojke, ako vam se ucini prekomplicirano, necu dalje, ima dosta za pisati...a nisam bas brza....

Za izradu BILJNOG SAPUNA treba:
1. plasticna folija da bismo s njom prekrili mjesto (pod)
2. gumene rukavice
3. naočale za zastitu
4. plasticna posuda velicine 23x23 cm za odljev
5. 2 rucnika
6. kalup
7. veci metalni lonac
8. veca drvena kuhaca
9. posuda za mjerenje
10. metalna metlica
11. metalni kuhinjski termometar
12. vaga
13. kartonska kutija koju mozemo presjeci horizontalno na pla
14. fen za kosu
Napomena: lonac, kuhacu i ostale stvari ne vracajte natrag u kuhinju.
SASTOJCI:
1. 180 g luzine
2. 480 g kisnice
3. 360 g kokosovog ulja
4. 570 g biljne masnoce
5. 300 g maslinovog ulja
6. 30 g jojoba ulja (tropsko voce)
7. 30 g avokado ulja
8. ½ salice svjezeg bilja (kamilica, ehinacea, bazga, lavanda, menta, limun, zob, ruzmarin, timijan)
9. 30 g esencijalnog ulja (kombinacije ulja;
1.limun: 15 g mandarininog ulja, 15 g narancinog ulja i ½ salice limunovih listova samljevenih u prasak.
2. lavanda: 30 g lavandinog ulja i ½ salice samljevene lavande
3. cimet/zob: 15 g ulja cimeta, ¼ salice praha zobi i ¼ salice cijelog zrna zobi
4 osvjezavajuca ulja: avokado, jojoba, maslinovo i bademovo ulje.

eena_
15.01.2005., 09:24
ovo je copy/paste s iskona:

Med i mlijeko?

Što bi za vas bio veliki užitak? Nakon napornog dana, uroniti u toplu kupku i poslije toga počastiti svoju kožu kakvim mlijekom za tijelo...

Topla kupka će omekšati kožu i raširiti pore, opustiti mišiće, a klor iz vodovoda dobrano je išokirati, jeftini gel za tuširanje će je isušiti i vaša će koža plakati za poštenim mlijekom za tijelo, kao što mali medvjedići plaču za mlijekom mame medvjedice....

Razmišljate.... što sad... on dolazi... a on je pravo muško i voli djevojčice kojima miriše koža... i koja je fina na dodir.... ništa, odlučujete ipak obaviti ritual koji je neizbježan i namackati kožu nekakvim mlijekom za tijelo...

Pa, da vidimo, što je to uopće, mlijeko za tijelo

Riječ mlijeko asocira na nešto jako, jako, fino, lijepo, hranljivo. Zapravo, mlijeko za tijelo jest krema za tijelo, ali takve konzistencije da izgleda kao gusto mlijeko.

S obzirom da svaki dio kože ima svoje prohtjeve, dizajnirane su kreme za razna područja kože – krema za lice, oko očiju, mlijeko za tijelo, ruke itd. A krema je krema i koži daje ono što joj nedostaje. Isušivanje, znoj, Sunčeve zrake, utječu na kožu čineći je grubljom. Stoga je neophodno počastiti kožu finim mlijekom, vratiti joj vlagu, zaštititi je od mnogih ataka gradskog zraka punog smoga.

Mlijeko za tijelo je ipak krema koja je, kao što rekoh, puno manje viskozna i tako podobna za razmazivanje u većim količinama na cijelom tijelu. Svaka krema sadrži tri osnovna sastojka: vodu, masne tvari, i humektans koji služi za održavanje vlažnosti kože i obično je to nekakav polialkohol poput glicerola, propilenglikola ili butilenglikola. Četvrti sastojak po važnosti je emulgator, koji će dobro izmiksati vodu i masnu tvar, pa ćemo dobiti neprozirnu polukrutu masu zvanu emulzija. Kakve će konzistencije biti ta krema – više tekuća ili više kruta – ovisi ponajviše o naravi i udjelu masnih tvari te vrsti emulgatora.
Mlijeko za tijelo je jedna više tekuća krema koja je po konzistenciji nešto između losiona i obične kreme.

A što ulazi u sastav dva slučajno odabrana uzorka koje možete kupiti na našem tržištu:

Jeftinija varijanta - pola litre, oko 15 kn

voda – po starom dobrom običaju, nema kreme bez vode

izopropil palmitat – ester izopropila i palmitinske kiseline, služi za zgušnjavanje i kao emulgator. S obzirom da je po koločini odmah iza vode, dakle ima ga puno, postoji opasnost da zatvori pore.

etilheksil-stearat – još jedan ester, ali kod ovog sastojka dominira stearinska kiselina, masna kiselina koja se prirodno nalazi u tijelu. U ovoj formulaciji ona pomaže zgušnjavanje mlijeka za tijelo, dobar je emolijent, i stvara na koži zaštitni sloj masnoće. Zbog te je tvari mlijeko za tijelo poput mlijeka – bijelo i neprozirno.

glicin iz soje – klasična aminokiselina, jedna od najvažnijih sastojaka kolagena koji čini vašu kožu elastičnom i mladolikom. Također, glicin je dobar humektans. Ako je glicin iz soje dobiven iz GM-soje, ne paničarite, u pitanju je ipak biloški indiferentan glicin jer se dobiva hidrolizom sojinih proteina, a nakon hidrolize nema više proteina koji bi, ako su GMO mogli izazvati nekakkvu, ne daj Bože, alergiju.

glicerol – najbolji, prirodni humektans. Sastojak svake čestite kreme, vrlo često se zamjenjuje propilenglikolom ili buteilen glikol, što baš i nije najsretnija opcija s obzirom na njihovu potencijalnu toksičnost za jetru i bubrege. Dakako, u mijeku za tijelo se koristi samo glicerin, a ne sintetski surogati jer se mlijeko za tijelo primjenjuje na većoj površini kože, što uzrokuje veću apsorpciju svih tvari sadržanih u mlijeku. Ali glicerin ima vrlo, vrlo blagotvorni i zaštitni učinak na kožu tako da ne morate brinuti. Štetiti vam ne može, a koža će vam biti zahvalna što se je natopili s glicerolom.

poligliceril-3-poliricinoleat – višestruki ester glicerola i ricinolne kiseline. Služi kao emulgator da smiksa ulja i vodu.

sorbitan oleat – još jedan emulgator, stabilizator mlijeka, kako bi mlijeko ostalo mlijeko, a ne da se jednog dana neugodno iznenadite i na vrhu mlijeka za tijelo ugledate vrhnje... ali ne za tijelo, to je onda za baciti.

tokoferil-acetat – derivat tokoferola, vitamina E, čuva mlijeko da ne bi užeglo, dobar je antioksidant, pa ujedno štiti vašu kožu od slobodnih radikala.

natrijev laktat – rekli bi kemičari još i natrijeva sol mliječne kiseline. E sad, kakvo bi to mlijeko bilo bez mliječne kiseline? Jogurt? Jogurt za tijelo? Ma ne.... ta natrijeva sol mliječne kiseline održava kiselost mlijeka za tijelo na 5,5 kako bi pomoglo povratku normalne kiselosti kože.

magnezijev sulfat – stari apotekari (tj. moje štovane kolege) još nazivaju gorka sol, a u mlijeku za tijelo služi kao zgušnjivač za sve kreme, pa i za mlijeka za tijelo.

cinkov stearat – cink je koristan za kožu koja je problematična, tj. štiti od akni.

limunska kiselina – u kombinaciji s natrijevim laktatom drži kiselost mlijeka za tijelo na 5,5.

parfem – razumije se, pomirisati... (opaska autora: ima ga uglavnom malo, ali neka nam oni ipak napišu što je po kemijskom sastavu...)

benzil alkohol, fenoksietanol, kalijev sorbat – sve su ovo konzervansi kako ne biste jednom umjesto mlijeka za tijelo na svoju kožu nanijeli jogurt za tijelo.

Skuplja varijanta - 200 ml, oko 37 kn

voda – uvijek voda.

heksil-dekanol – masna tvar, umjetni vosak, stvara na koži zaštitni film koji čuva kožu od isušivanja i štetnih utjecaja, a također zgušnjava mlijeko za tijelo.

heksildecil-laurat – kvalitetni emulgator koji će smiksati masnu fazu i vodenu fazu mlijeka za tijelo, a ujedno je i dobar za njegu kože.

gliceril-stearat – ista priča o etilheksil-stearatu iz gornje, jeftine verzije važi i za ovaj sastojak koji je puno prirodniji nego onaj iz jeftine varijante.

glicerin – vidi gornju varijantu

pantenol – provitamin B5. Moram vam reći, drage cure, da ipak je to marketinški trik. Vele reklame "provitamin B5 hrani vašu kožu"... ma je l'... nije nego.... ima jako malo ozbiljnih znanstvenih istraživanja koja doista potvrđuju blagotvorni utjecaj pantenola na kožu ako se primjeni u obliku kreme. Takva krema koja sadržava pantenol može pomoći vašoj koži, ali ne očekujte čuda.

vazelin – vazelin je smjesa polukrutih ugljikovodika i dobiva se preradom nafte u rafinerijama. Sad ste se ustrtarile... je l' da.... nafta... zagađenje... rafinarija... Ma ne brinite. Činjenice kažu da je čistoća kozmetičko-farmaceutskog vazelina tolika da se ne trebate bojati eventualnih kancerogenih sadržaja. Vazelin štiti kožu, čak djeluje i ljekovito. Sad opaska za majke: znate li što je glavni sastojak klasične kreme za dječju guzu, u narodu poznate kao "Pavlovićke"? Ta krema je 50% čisti vazelin!

Simmondsia chinensis - u pitanju je latinsko ime za jojobu, a u ovom slučaju to se odnosi na jojobino ulje. To ulje je vrlo kvalitetan prirodni ovlažujući faktor, koji vrlo blagotvorno djeluje na kožu čineći je mekom i finom.

Butyrospermum parkii – iza ovog latinskog naziva krije se latinski naziv biljke iz koje se dobiva shea butter, ulje vrlo kvalitetnih svojstava koje poboljšava kvalitetu kože.

Ceteareth-20 i Ceteareth-12 – u pitanju su dva masna alkohola koja se dobivaju hidrogenacijom masnih kiselina. Voskasti su, pa ih možemo nazvati još i umjetni voskovi. U mlijeku za tijelo služe kao zgušćivači i emulgatori. Također, stabiliziravaju mlijeko, pa da se ne bi odvojilo na "vrhnje" i rijetku tekućinu.

cetostearil alkohol – kada bismo kokosovo ulje saponificirali i zatim tako dobiveni sapun zakiselili, oslobodili bismo cetostearilnu kiselinu, čijom bismo hidrogenacijom dobili kokosov masni alkohol, iliti cetostearil alkohol. U kremama služi kao zgišćivač, emulgator i emolijent. Stvara zaštitni sloj na površini kože, a za razliku od običnih prirodnih voskova teško da će oksidirati i užeći. Ali mikroorganizmi ga mogu lako koristiti kao klopu, pa je podložan kvarenju.

cetil-palmitat – sintetski vosak, ima sličnu funkciju kao i gore navedeni sastojak.

natrijev karbomer – karbomeri su umjetni polimeri koji u vodi nabubre i stvaraju viskoznu gelastu tekućinu. U kremama služi kao emulgator i stabilizator. Pošto bubrenjem prima jako, jako, jako puno vode, kozmetički pripravci koji ga sadrže daju osjećaj hidratantnosti i vrlo su ugodni.

natrijev citrat – kao kod jeftinije varijante, vidi gore

parfem – fin je, vidi gornju verziju....

fenoksietanol i benzilalkohol – čuvaju mlijeko za tijelo od bakterija.

A kako se ove kreme ponašaju na koži?

Prva varijanta je puno masnija, gušća, po konzistenciji sliči domaćem vrhnju (jao, toliko sam puta spomenuo vrhnje da sam ogladnio...) i teže se razmazuje.

Druga varijanta je puno hidratantnija, mekša, vodenija i lako se razmazuje. Osim toga, zbog sadržaja prirodnih ulja (npr. jojobino ulje) moje simpatije su na strani druge varijante.

Dakako, obje su dobra opcija za vašu kožu, a koja bi bila idealna za vašu kožu – trebate sami istražiti. Eksperimentiranje je uvijek dobro, valja ispitivati sve testere na koje možete naletiti, jer nikad ne znate koji će vam najbolje odgovarati.

Pavle Močilac, urednik portala farmakologija.com

Prethodni članak:

Kozmetička pravda

IskonInternet
13.01.2005.

Tigrica
17.01.2005., 12:22
i onda dora kak ti se cini, da tipkam dalje ili nis?:confused:

Tigrica
31.01.2005., 10:41
ej, jeste za nastavak sage o soap?

dora
31.01.2005., 13:20
Tigrica kaže:
ej, jeste za nastavak sage o soap?

Da :cerek:
Sejvala sam si cijelu stranicu :)

Neeego :misli: jel na toj stranici gdje pisu receptici imaju mozda naputak gdje se sastojci mogu nabaviti u 'Rvata :D

Tigrica
31.01.2005., 13:22
ok, kad dodjem kuci, nastavicu.

ne pise gdje se mogu nabaviti sastojci, al ih se mozda moze kontaktirati...

Tigrica
01.02.2005., 09:06
Prije nego pocnete , cijeli radni prostor prekrijte plasticnom folijom. Posebno pripazite da se ne opecete i nikad ne rukujte vrucom smjesom bez zastitnih naocala i rukavica. Bilo bi pozeljno obuci neku deblju majicu ili upotrijebiti pregacu. Bilje koje budete koristili trebate samljeti u prasak. Zatim pomijesajte sve sastojke i neka vam budu blizu pri ruci.

1. LUZINA I VODA
Kada stavljate luzinu cinite to negdje vani, zastitite lice i nemojte udisati luzinu u sebe. Luzinu ulijte u kisnicu. To polako mijesajte sve dok bijele granule ne nestanu. Upotrijebite samo hladnu vodu. Kada se luzina i hladna voda pomijesaju, one ce postati vruce i kipuce. Stoga nikada ne koristite vrucu vodu, nego samo hladnu. Kada ste sve obavili, ostavite smjesu negdje na sigurno da se hladi.
2. MASTI I ULJA
Ulijte biljnu mast i kokosovo ulje u veci lonac. Stavite to na pec, na laganu vatru. Mijesajte lagano sve dok se ulja ne istope i izmjesaju. Kada su potpuno istopljena, skinite lonac s vatre i pomijesajte s maslinovim, jojoba i avokado uljima. Ostavite lonac na sigurnom da se smjesa ohladi.
3. ...

dora, ak ti je komplicirano, necu dalje, jer kao sto vidis (citas) malo lici na baba vracarine pokuse ;)

dora
01.02.2005., 13:07
Tigrica kaže:
dora, ak ti je komplicirano, necu dalje, jer kao sto vidis (citas) malo lici na baba vracarine pokuse ;)
Je :( ili mi zvuci prekomplicirano ili mi zvuci relativno provedivo, ali sastojeke nemam. :(
A ziher ih nema na jednom mjestu u gradu, tak da ih i ima negdje, morala bi potrositi vise vremena i zivaca dok bi nasla sastojke, a onda to sve i napravila (pod uvjetom da bi uopce ispalo dobro - sto dakle nije zagarantirano), tak da mi se opcija kupnje u ducanu - cini boljom opcijom. :)

Iako hvala na trudu :cerek:

Tigrica
01.02.2005., 14:03
dora kaže:
Je :( ili mi zvuci prekomplicirano ili mi zvuci relativno provedivo, ali sastojeke nemam. :(
A ziher ih nema na jednom mjestu u gradu, tak da ih i ima negdje, morala bi potrositi vise vremena i zivaca dok bi nasla sastojke, a onda to sve i napravila (pod uvjetom da bi uopce ispalo dobro - sto dakle nije zagarantirano), tak da mi se opcija kupnje u ducanu - cini boljom opcijom. :)

Iako hvala na trudu :cerek:

da tak i meni, bila sam odusevljena s detaljnim opisom, a onda opet gdje nabaviti, sta, kako?itd

pozdrav
:W

SaraTroroga
01.02.2005., 17:25
Ja sam samo svratila da navijam:klap: :klap: :lux: :lux:
:top:

jimmy jazz
03.06.2006., 16:42
Da li upotrebljavate prirodne sapune?

razmisljal sam o Lushu, ali oni imaju gomilu sintetickih tensida, alkhola itd..

pa sam odlucil koristiti cisto prirodne sapune, bez sintetickih konzervansa, s prirodnim, bioloski razgradivim tensidima, bez sastojaka na bazi nafte..a sve s totalno prirodnim sastojcima, raznim etericnim uljima..i nashel sem.
cul sam da ima i v Zagrebu za kupiti, ali gdi?
ja nabavljam ovdi (http://www.allesseife.at/produkte_orangenblueten.htm) stranica na njemackom, aali..ljepe fotke..
imaju i deo, totalno bez alkohola.

Martinka
03.06.2006., 20:01
Probala sam lush, i odustala od prirodne kozmetike. Bolja mi je obična kozmetika.

wardancer
03.06.2006., 21:03
imaš ovdje: weleda i urtekram su totalka natural (http://www.biovega.hr/Default.aspx?tabid=38)
moš pogledat i ovdje: aromatica (http://www.aromatica.hr/hrv/page.asp?id=proizvodi&sub=sap1#1) i ulola (http://www.ulola.com/flash.htm), ali za njih nisam 100% sigurna u prirodnost...uživaj:)

jimmy jazz
04.06.2006., 16:01
imaš ovdje: weleda i urtekram su totalka natural (http://www.biovega.hr/Default.aspx?tabid=38)
moš pogledat i ovdje: aromatica (http://www.aromatica.hr/hrv/page.asp?id=proizvodi&sub=sap1#1) i ulola (http://www.ulola.com/flash.htm), ali za njih nisam 100% sigurna u prirodnost...uživaj:)

wow - ovo je fino sapuni u Vlaskoj (http://www.aromatica.hr/hrv/page.asp?id=proizvodi&sub=sap1#1)

ja sam zel sapun (http://www.allesseife.at/images/prod_teebaum.jpg)od ulja tea-tree i eukalyptusa koji imaju ljekovita svojstva..zmeshano josh maslivnovo ulje, kokosovo i palmino. koji dodir prirode :S

wardancer
04.06.2006., 16:32
Je, volim šnjofat po Aromatici, ali pazi ako želiš proizvod bez sintetickih konzervansa. Npr. koristim njihov šampon i super mi je, ali me do bola živcira to što su me uvjerili da ne sadrži umjetne konzervanse, (to piše i na webu), a u sastavu gomila parabena. Isto tako me prodavačica uvjeravala da karite melem sadrži i ulja, voskove itd. no sadrži samo čisti karite maslac (usput, neusporedivo je bolji Primaverin:top: )...lagano neprofesionalno od njih. Svejedno imaju dobar izbor baznih i eteričnih ulja, sapuna, čajeva, začina itd. i pakiranja su im većinom ekološka. Tamo npr. kupujem buhač za biljke, psa i kuću- sve sredim s tim :D

strangelove
04.06.2006., 19:57
@jimmy jazz
1. sapun 6 eura! sta je od zlata?!?!
ma jok.... zaboli me za sapune.

wardancer
04.06.2006., 21:40
nije sve tako strašno, i u biljnoj kozmetici ima jeftinijih i skupljih, ja kupujem urtekramove koji su 10-20 kn

jimmy jazz
05.06.2006., 11:41
@jimmy jazz
1. sapun 6 eura! sta je od zlata?!?!
ma jok.... zaboli me za sapune.

5.25€ je moj kostal, molim ljepo, 100 g.
pazi sapun je puno tvrdji od sintetickih, ali se lakshe "sapuna" i pjeni, tak da mislim da bu dosta duzhe trajal - manje se troshi.

nije od zlata al od neceg puno boljeg - uz etericna ulja eukaliptusa i tea-tree iz Australije (koja su ljekovita za kozhu), sastoji se josh od ulja kokosa, maslinovog ulja i josh par drugih biljnih ulja, i dodatka prirodne cvrste mase. mislim ima razlicitih, mirisa i okusa, ja sam si zel taj, jer lagano deodorira, a ima onakav sportsko-frishki miris. ulje eukaliptusa i tjera komarce.

meni je vazno da je sve prirodno, feeling na kozi je nevjerojatan poslije, i ne zagadjuje prirodu. u umjetnim sapunima i samponima imas umjetne tenside ko u deterdzentima, umjetne konzervanse i sastojke na bazi nafte, a to ti sve ne treba kozi, a niti prirodi.

jimmy jazz
05.06.2006., 11:49
Je, volim šnjofat po Aromatici, ali pazi ako želiš proizvod bez sintetickih konzervansa. Npr. koristim njihov šampon i super mi je, ali me do bola živcira to što su me uvjerili da ne sadrži umjetne konzervanse, (to piše i na webu), a u sastavu gomila parabena. Isto tako me prodavačica uvjeravala da karite melem sadrži i ulja, voskove itd. no sadrži samo čisti karite maslac (usput, neusporedivo je bolji Primaverin:top: )...lagano neprofesionalno od njih. Svejedno imaju dobar izbor baznih i eteričnih ulja, sapuna, čajeva, začina itd. i pakiranja su im većinom ekološka. Tamo npr. kupujem buhač za biljke, psa i kuću- sve sredim s tim :D

stvarno? parabene? :flop: a lazhu da nema umjetne konzervanse? nemrem vjerovati. znaci da im nije dober sapun.
parabeni su inace sinteticki dodatki koji se koriste za odredjivanje kiselosti sapuna i tak ga konzerviraju. ovi sapuni gore su svi lagano bazicni tak da im konzervansi ne trebaju, jer sami sebe cuvaju.

jimmy jazz
05.06.2006., 12:01
Urtekram dobro zvuci..mislim, po proizvodima, ime im je grdo :D nekva krama

bliss
05.06.2006., 12:21
Koristim uloline sapune i super su mi, ali imam jednu zamjerku. Kao da ne pomiješaju sastojke uvijek u istoj količini, pa je nekad divno kremast a nekad se jednostavno neće topit. Evo, kutijica koju sam otvorila neki dan ima sapun kojem su fakat pogodili omjer a za prijašnju mi je došlo da ju bacim u smeće. Nisam se nikako mogla nasapunat.

Lali Puna
05.06.2006., 16:35
Koristim uloline sapune i super su mi, ali imam jednu zamjerku. Kao da ne pomiješaju sastojke uvijek u istoj količini, pa je nekad divno kremast a nekad se jednostavno neće topit.

tak ti je sa svim ručno rađenim stvarima, nikad ne mogu biti potpuno ista dva komada. ja koristim lush, imaju nešto parabena, ali zadovoljna sam. ponekad i aromaticu, ali ona mi nikak nije usput pa zaboravim da postoji.

istina je da su svi ovi neprirodni sapuni i gelovi za tuširanje i šamponi krcati umjetnim kemikalijama koje ne trebaju ni koži ni prirodi, ali stvaraju neke umjetne dojmove (recimo, neprirodno glatka kosa od silikona u šamponima) pa svi imaju šok kad se pokušavaju prebaciti i automatski misle da je ovo prirodno lošije i daje lošije rezultate. ja sam nedavno bila prisiljena staviti 'umjetni' regenerator na kosu i bilo mi je odvratno. fuj, koliko je to krcato silikonima, imala sam dojam da ga ne mogu uopće isprati kako spada,a i cijela mi je kosa bila ljigava od njega umjesto da bude lijepo prirodno čista.

a ovi gelovi za tuširanje prepuni umjetnih boja i mirisa mi se gade. doslovce mi se bljuje od njih. ako nemam lusha onda uzmem alverde gel za tuširanje ili obično baleino ulje bez umjetnih dodataka, boja i mirisa.

creative
05.06.2006., 16:48
nego reci, Lush nije sasvim "cisti", ne? na bazi prirodnih tvari, al mi se cini da ima dosta...onog losheg! ti upotrebljavash Lush il idesh u Vlasku?

lush.
u vlaškoj nisam našla niš što bi me privuklo; većinom su tamo ulja i čajevi.

jimmy jazz
05.06.2006., 16:54
pa rekla je wardancer da tam imaju i sapune. :confused: urtekram i to.

creative
05.06.2006., 16:58
pa rekla je wardancer da tam imaju i sapune. :confused: urtekram i to.

u vlaškoj je aromatica. sam si dao link na nju.
wardancer je dala link na biovegu odn. njihove dućane bio&bio. to su dućani zdrave hrane, kozmetike i sve kaj pod to spada. znam da je jedan u jurišićevoj (tam već blizu draškovićeve).

jimmy jazz
05.06.2006., 17:00
ne ja sam citiral wardancer. rekla je da tam izmedju ostalog imaju i urtekram.

creative
05.06.2006., 17:03

u aromatici nemaju sigurno. oni drže samo svoje proizvode (između ostaloga, svoje sapune).

creative
05.06.2006., 17:04
znači, imaju sapune...ali kad uđeš u dućan -dominantno je hrpa ulja i čajeva.

creative
05.06.2006., 17:04
no svi proizvodi su njihovi.

creative
05.06.2006., 17:06

ovo je post od wardancer. ;)

jimmy jazz
05.06.2006., 17:25
ovo je post od wardancer. ;)

a..ja sem mislil da je biovega u vlaskoj!

wannabenot
05.06.2006., 21:50

urtekram imaš u bio&bio.

Bootylicious
05.06.2006., 23:43
http://www.bracfinisapuni.com/

Meni su oni najbolji.

Koristin Urtekram šampon-kupku i regenerator. Na dezodorans i kaladont se još ne mogu priviknit. :)

wardancer
05.06.2006., 23:51
eh da, a gdje ih ima, mutno se sjećam da sam ih vidjela negdje dok sam kupovala medicu...koja je pridonijela mućenju:zubo:

Bamby
08.06.2006., 23:13
nego reci, Lush nije sasvim "cisti", ne? na bazi prirodnih tvari, al mi se cini da ima dosta...onog losheg! ti upotrebljavash Lush il idesh u Vlasku?

Ja koristim lush i jako sam zadovoljna, btw. oni uz svaki svoj proizvod imaju napisane sastojke pa mozes birati.

buca_ljuca
19.05.2007., 10:16
http://www.youtube.com/watch?v=-6E19OUBNhM

jos samo da ima ovaj narkotest kod nas kupit negdje....

patientia
19.05.2007., 11:23
Ne shvacam sto bi "potpuno prirodan" trebalo znaciti kod sapuna. Sam sapun je sintetiziran od masti i luzina saponifikacijom i nije nista prirodniji od drugih deterdzenata...

extreme
19.05.2007., 13:01
Ne shvacam sto bi "potpuno prirodan" trebalo znaciti kod sapuna. Sam sapun je sintetiziran od masti i luzina saponifikacijom i nije nista prirodniji od drugih deterdzenata...

ajd kas smo kod sapuna...de mi malo pojasni ove dove sapune i ono njihovo 1/4 hidratantne kreme??
i recimo alverdeov sapun od kokosovog ulja??
recimo trenutno imam ta dva....od dove sapuna me nikad ne zateže koža, a ovaj alverde mi se čini da ima manje "kemije" al mi nakon njega koža škripi...onako ko staklo...
ne kužim.......:confused:

patientia
19.05.2007., 13:06
Nasla sam sajt nekog tipa koji je mjerio pH sapuna, jedino Dove je imao pH 7 (vjerojatno zbog dodatka neke kiseline), ostali izmedju 9 i 12. pH koze je 5.5. Ta hidratantna krema je marketinski trik jer i mnogi drugi sapuni imaju hidratantne sastojke, pa se svejedno sve ispere s koze. Manje isusuje jer je manje luznat u odnosu na kozu. Htjela sam mjeriti pH raznih proizvoda, ali ne znam gdje nabaviti indikatore. U poljoprivrednim apotekama ih nemaju :(

extreme
19.05.2007., 13:10
Nasla sam sajt nekog tipa koji je mjerio pH sapuna, jedino Dove je imao pH 7 (vjerojatno zbog dodatka neke kiseline), ostali izmedju 9 i 12. pH koze je 5.5. Ta hidratantna krema je marketinski trik jer i mnogi drugi sapuni imaju hidratantne sastojke, pa se svejedno sve ispere s koze. Manje isusuje jer je manje luznat u odnosu na kozu. Htjela sam mjeriti pH raznih proizvoda, ali ne znam gdje nabaviti indikatore. U poljoprivrednim apotekama ih nemaju :(

nisam kemičarka..al ako dove ima ph 7, svi ostali više, a ph kože je 5.5....pnda fakat ispada da je dove bolji od drugih sapuna?? jer ja s njim skidam šminku već godinama pa si sad mislim??
kupila ja i taj alverde..kao prirodan je (ili bar prirodniji) al od njega koža škripi...
i šta sad..s kojim je bolje da se umivam...alverde unatoč škripanju-(ak kužiš na kakvo škripanje mislim) ili dove???? šta je bolje?? (napominjem da prije umivanja skinem šminku oko očiju sa bademovim uljem...pa se onda umivam+tonik+opet bademovo na vlažnu kožu)

metix
19.05.2007., 13:10
Što je sad tu preporučljivo???:rolleyes:

finky
19.05.2007., 13:21
Što je sad tu preporučljivo???:rolleyes:

preporučljivo je ne umivati se sapunima...

patientia
19.05.2007., 13:26
Slazem se s Finky, ako zelite neki kruti proizvod za umivanje, probajte sindet, recimo Balea Med. Imala sam ga davno za pranje ruku i nije isusivao poput sapuna.

finky
19.05.2007., 13:43
najviše volim kad Pat potvrdi nešto što sam napisala... :cerek:

patientia
19.05.2007., 13:52
:kiss:

extreme
19.05.2007., 14:00
Slazem se s Finky, ako zelite neki kruti proizvod za umivanje, probajte sindet, recimo Balea Med. Imala sam ga davno za pranje ruku i nije isusivao poput sapuna.

sad sam sva u komi... a ja dove trošim već godinama..:bang: ..kad ne volim ove klasične pjene i gelove za umivanje...nikad mi to ništa ne skine...

patientia
19.05.2007., 14:08
Ako ti koza nije suha niti osjetljiva, mozda to nije toliki problem.

Tremulant
19.05.2007., 14:10
ali ne znam gdje nabaviti indikatore. U poljoprivrednim apotekama ih nemaju :(

Noooo, dovraga! Nabrijavam se vec nekoliko tjedana otić u Hospitaliju po njih. Zar ih više ne drže? :(

extreme
19.05.2007., 14:10
Ako ti koza nije suha niti osjetljiva, mozda to nije toliki problem.

a mješovita je...
a jedino mi dove ne daje onaj osjećaj škripanja i zategnutosti. čak i alverde koji bi trebao biti prirodniji me zateže...
za čeg se onda uopće prave sapuni?? samo za pranje ruku ili...? jel postoji sapun baš za lice? kakvi su ovi novi niveini?

patientia
19.05.2007., 14:25
Sapuni su bili puuuno prije drugih deterdzenata i neki ljudi ih stvarno vole (zbog osjecaja skripanja koji smatraju osjecajem cistoce). Jedna moja frendica ne voli gelove za tusiranje nego samo sapune, moja baka ne moze smisliti gelove za tusiranje, kaze da su ljigavi. Prije par godina sam procitala u Doktoru u kuci da su u Europi sapuni jos uvijek popularniji od gelova za tusiranje. I ja imam dosta Lushovih (i par L'Occitaneovih) sapuna (nisam mogla odoljeti), ali ih koristim samo za tijelo i ne cesto (jednom u par tjedana). Mnogi ljubitelji "prirodne" kozmetike smatraju sapune prirodnima jer se mogu napraviti od prirodnih sirovina (luzina se napravi opetovanim mijesanjem pepela s vodom i filtriranjem), pa se u tome kuha zivotinjska mast, no cinjenica je da to nije nista prirodnije od drugih deterdzenata, a vise isusuje.

patientia
19.05.2007., 14:27
Noooo, dovraga! Nabrijavam se vec nekoliko tjedana otić u Hospitaliju po njih. Zar ih više ne drže? :(

Mozda ima Hospitalija, ja sam pitala u poljoprivrednoj apoteci kod Dolca. Budem i ja potrazila u Hospitaliji.

Lela
20.05.2007., 12:07
Htjela sam mjeriti pH raznih proizvoda, ali ne znam gdje nabaviti indikatore. U poljoprivrednim apotekama ih nemaju :(

Čini mi se da se mogu kupiti u onim hospitalijama. Ima ih i u trgovinama za kućne ljubimce za mjerenje pH vrijednosti akvarijske vode :)

patientia
20.05.2007., 12:12
Thx, potrazit cu u takvim ducanima. Usput mogu kupiti i indikatore tvrdoce vode.

mala cHrna
20.05.2007., 13:58
a mješovita je...
a jedino mi dove ne daje onaj osjećaj škripanja i zategnutosti. čak i alverde koji bi trebao biti prirodniji me zateže...
za čeg se onda uopće prave sapuni?? samo za pranje ruku ili...? jel postoji sapun baš za lice? kakvi su ovi novi niveini?

ja koristim od lusha coalface, isto imam mješovitu kožu i mogu ti reć da mi je coalface ne isušuje.. to ti je isto sapunčić. i jako fino skine šminku. košta nekih 50 kn a trošim ga već 3 mjeseca i imam još bar za 2. zaljubila sam se u njega, fino mi je očistio lice :cerek:

extreme
22.05.2007., 13:57
ja koristim od lusha coalface, isto imam mješovitu kožu i mogu ti reć da mi je coalface ne isušuje.. to ti je isto sapunčić. i jako fino skine šminku. košta nekih 50 kn a trošim ga već 3 mjeseca i imam još bar za 2. zaljubila sam se u njega, fino mi je očistio lice :cerek:

e probat ću ga majke mi. idem sad na njihovu stranicu da vidim šta taj sapun ima (a dove nema:zubo: ).
tnx

patientia
22.05.2007., 13:59
Imala sam ga u vrijeme kad mi se koza dosta mastila, za masne dijelove je bio dobar, suhe je isusivao. Ipak je to sapun. Ima puno shimmera i neke kao cestice za peeling. Zabavan je jer je crne boje.

extreme
22.05.2007., 14:02
Imala sam ga u vrijeme kad mi se koza dosta mastila, za masne dijelove je bio dobar, suhe je isusivao. Ipak je to sapun. Ima puno shimmera i neke kao cestice za peeling. Zabavan je jer je crne boje.

baš sam ga sad tražila na lushovoj stranici al ga ne vidim......

gospodjica
05.09.2007., 21:53
2. MASTI I ULJA
Ulijte biljnu mast i kokosovo ulje u veci lonac. Stavite to na pec, na laganu vatru. Mijesajte lagano sve dok se ulja ne istope i izmjesaju. Kada su potpuno istopljena, skinite lonac s vatre i pomijesajte s maslinovim, jojoba i avokado uljima. Ostavite lonac na sigurnom da se smjesa ohladi.
3. ...

Hajde nastavi Tigrice meni nije komplicirano :)

Tigrica
06.09.2007., 22:34
puno se toga promjenilo u ove 2-3 godine. :eek: :zubo:

ko ce to iskopati sada...

wardancer
07.09.2007., 07:00
Nije uopće komplicirano. Za gospodjicu članak iz vjesnika :)

1 (http://www.vjesnik.hr/pdf/2007%5C08%5C24%5C36A36.PDF)
2 (http://www.vjesnik.hr/pdf/2007%5C08%5C24%5C37A37.PDF)

hellie
19.09.2007., 18:38
lužina se može kupiti u poljoprivrednim apotekama (bar se prije mogla). osnovni sastojci za svaki sapun su vam lužina i mast. ako mislite praviti kruti sapun onda vam treba natrijeva lužina (hidroksid) ili kako se još zove po domaći kaustična soda. za tekući sapun, nešto više kao detergent za suđe upotrijebite kalijevu lužinu ako igdje uspijete naći. da bi imao neki miris dodaju se eterična ulja i to je to. moja je baka znala kuhati domaći sapun i u njega bi stavila staru mast, slaninu koja nije bila prošarana mesom, znači ona sapunjara, skroz bijela, naravno bez kožure i strare komadiće sapuna i to bi sve fino kuhala i na kraju bi dobila pravi sapun koji bi se nakon hlađenja stvrdnuo i bio je to najbolji sapun za sve. oprao bi svaku mrlju bolje od bilo kojeg praška.
naravno moram naglasiti da prilikom baratanja s lužinom obavezno nosite zaštitnu odjeću i rukavice. u blizini obavezno držite limunovog soka ili razrijeđenog octa. jer ako dođe do nekakvog prolijevanja po koži time se lužina može neutralizirati da ne bi uzrokovala veća oštećenja. nakon toga dobro isprati hladnom vodom i posjetiti liječnika. još moram naglasiti da je natrijev hidroksid jako higroskopan što znači da jako navlači vodu, upija vlagu iz zraka (što se može lako vidjeti kao vlažna mrlja na papiru koji stavite na vagu na kojoj važete pa an njega stavljate lužinu), tako da ako negdje kupite lužinu i ostane vam viška konzultirajte se s prodavačem kako najbolje čuvati taj ostatak.

SunnySky
16.10.2007., 16:55
Odlični sapuni mogu se napraviti od sapunske baze tensianola, kojega ima u Kemigu

Špičasta*
23.12.2007., 16:28
Odlični sapuni mogu se napraviti od sapunske baze tensianola, kojega ima u Kemigu

Kako? Koji su sastojci? U kojem je obliku ta baza (tekuća, kruta), kaj se unutra mora ili može dodati? Postoji li neki proizvod (npr. od dr. Džanića) koji je dovoljno nježan za kožu da bi se mogao preporučiti? Možda bi to bilo jednostavnije rješenje od izrade sapuna. Naime, htjela bih nesto sto ne isušuje kožu, ali mi ne pada na pamet da sama varim sapune.:eek: To mi je ipak too much. :misli:

SunnySky
24.12.2007., 13:17
Kako? Koji su sastojci? U kojem je obliku ta baza (tekuća, kruta), kaj se unutra mora ili može dodati?

Tensianol je kruta baza, rastopi se u vodenoj kupelji i dodaju joj se drugi sastojci po želji. Ja stavljam glinu raznih boja, eterična ulja i razne dodatke za piling (zrnca za piling, rooibos čaj, zrnca maka...). Mješavina se mora brzo staviti u kalup jer se brzo stvrdne.
Sapun je vrlo, vrlo blag za kožu i nisam primijetila da me isušuje :top:

Špičasta*
24.12.2007., 14:11
Tensianol je kruta baza, rastopi se u vodenoj kupelji i dodaju joj se drugi sastojci po želji. Ja stavljam glinu raznih boja, eterična ulja i razne dodatke za piling (zrnca za piling, rooibos čaj, zrnca maka...). Mješavina se mora brzo staviti u kalup jer se brzo stvrdne.
Sapun je vrlo, vrlo blag za kožu i nisam primijetila da me isušuje :top:

Hvala ti puno! :top: Mozda ipak isprobam doma, ne zvuči mi tak
prezahtjevno.:D Pretpostavljam da je bez mirisa? :confused: Da li se pjeni?
Kolko otprilike dođe taj Tensianol?

patientia
28.12.2007., 18:48
Tensianol nije prirodan.
http://www.tensachem.com/products.htm

Špičasta*
28.12.2007., 19:21
Tensianol nije prirodan.

A kaj je?:confused: A da nije PH 12?

patientia
28.12.2007., 19:35
Saponini?

Pa cuj, bolje tensianol nego sapun (vjerojatno, nisam nasla sto je zapravo tensianol).

Špičasta*
28.12.2007., 20:43
Da ne spada možda u sindete? Oni navodno manje isušuju kožu. Možda bi se u kozmetici namijenjenoj djeci mogao naći neki gel ili kupka koja bi bila prihvatljiva?

patientia
28.12.2007., 21:05
Kraj svakog tensianola na toj stranici pise da je sindet. E sad, ima i sintetskih deterdzenata koji su gadni...

SunnySky
29.12.2007., 18:25
Tensianol nije prirodan.

:confused: Tko je rekao da jest prirodan? :confused:

patientia
29.12.2007., 19:14
Nitko eksplicitno, ali kako smo u podforumu o prirodnoj kozmetici, mislila sam da pricamo o prirodnoj kozmetici. U svakom slucaju, tensianol nije sapun.

Vespers
03.02.2008., 19:57
Dala sam se i ja u eksperimentiranje, i koliko god surfala i tražila, gadno sam se namučila. Uglavnom, najbolji je ispao jedan od obične svinjske masti (domaće ne one kupovne s aditivima) i NaOH, s dodatkom cimeta, klinčića... Super je mirisao. Dat ću se ja ponovno na posao, kupila sam kilu NaOH, moram to nekako potrošit!
Nego, imam problema s razmjenom iskustava. Muči me dio procesa kad se nakon miješanja ulja i lužine stvara tzv. trag, odnosno, ne kužim kad sam u "gel fazi". da li je itko od vas radio doma sapun?
Pritom mislim, s lužinom i mastima, a ne uzet onaj glicerinski pa ga otopit i dodat mu boju, miris, peeling i to.
Ako jeste, podijelite iskustva!

chilimama
03.02.2008., 23:12
Dala sam se i ja u eksperimentiranje, i koliko god surfala i tražila, gadno sam se namučila. Uglavnom, najbolji je ispao jedan od obične svinjske masti (domaće ne one kupovne s aditivima) i NaOH, s dodatkom cimeta, klinčića... Super je mirisao. Dat ću se ja ponovno na posao, kupila sam kilu NaOH, moram to nekako potrošit!
Nego, imam problema s razmjenom iskustava. Muči me dio procesa kad se nakon miješanja ulja i lužine stvara tzv. trag, odnosno, ne kužim kad sam u "gel fazi". da li je itko od vas radio doma sapun?
Pritom mislim, s lužinom i mastima, a ne uzet onaj glicerinski pa ga otopit i dodat mu boju, miris, peeling i to.
Ako jeste, podijelite iskustva!
bravo za tebe! a što si točno radila ? ja se kanim već pola godine učinit prirodni domaći sapun, ali se ne usudim....jel možeš reći točno proceduru...ja stalno guglam, ali nisam baš sigurna da bi dobila fini mirisni sapunić za njegu tijela...naime meni svaki sapun isušuje kožu tijela, pa i tekući...bila bih ti neizmjerno zahvalna...:)

patientia
04.02.2008., 06:49
Bas to, ne postoji sapun za njegu tijela.

chilimama
04.02.2008., 11:45
Bas to, ne postoji sapun za njegu tijela.
ok, a što sad? ne mora bit za njegu tijela, ali bar da ne šteti toliko...

patientia
04.02.2008., 12:07
Dok god ga radis od masnoca i natrijeve ili kalijeve luzine, stetit ce kozi. Mozes jedino probati dodati dosta kiseline da smanjis pH.

Vespers
04.02.2008., 15:13
Sapun nisam išla radit da si napravim sredstvo za njegu kože, nego jer sam ja ipak kemičar u duši i to je bilo jače od mene. To je dijelom i zato jer se nisam uspjela zaposlit u labosu, ali doć će i taj dan. a do tada čiribu čiriba.
Na drugom kompu su mi web adrese siteova gdje sam skinula kuharice. Obavezan je on line lye calculator, tako da točno znate koliko lužine ide s kojim uljima i tako.
Nego, muči me sam taj procs.
Jednom sam gledala na TV-u kako oni ljudi u Ulola sapunima rade home-made sapun, jednostavno su sve smiksali, izgledalo je prejednostavno, no mislim da nije tako.
Treba dobro uštimat temperature, koncentraciju lužine itd. Zato ako je tu netko kemičar ili farmaceut, svaka je informacija o saponifikaciji korisna!
Konkretno zanima me ta vrajža "gel faza".

zigica
12.02.2008., 17:11
kao farmaceutski tehničar, proveo sam dosta vremena u srednjoj pripremajući sapune...nije baš od neke iznimne važnosti niti temperatura, niti koncentracija lužine, ( ipak, ne treba ni pretjerivati ). Važno je samo da se postigne potpuna saponifikacija, tj. da svi dijelovi masnoće prijeđu u sapun jer može doći do toga da se jednostavno odijele faze i dobije se malo sapuna a jako puno glicerola i smjese estera koji nam ne služe ničemu. Važno je ukloniti iz sapuna višak lužine, a to ćete napraviti tako da pri kraju pripreme ( kad je sapun praktički gotov ) u tu smjesu dodate koncentriranu otopinu NaCl ( obična kuhinjska sol ) . To će dodatno odijeliti faze, tako da ćete moći jednostavno sakupiti sav nastali sapun jer će isplivati na površinu.

ivonaMa
12.02.2008., 17:58
moja obitelj odnosno moj muž već treću godinu za redom pravi sapune na bazi maslinovog ulja i lavande,bez ikakvih dodataka,glicerina i slično,samo naše maslinovo ulje,lavandino ulje,soda i voda.ph-10.provjereno fenolftaleinom.pokazali su se kao vrlo uspješan proizvod.također pravimo prirodnu aromatiziranu sol,aromatiziranu biljem a ne uljima i bojilima.pogodno za korištenje u aromaterapiji.:top:

*Mirela*
15.02.2008., 12:16

Ima u Bauerovoj 5, podloga za izradu sapuna, potrebno je samo podlogu otopiti i dodati eterična ulja, biljna ulja , granulice za piling ili nešto drugo.Izliti u kalup i pričekati da se stvrdne!!:)

chilimama
15.02.2008., 13:51
moja obitelj odnosno moj muž već treću godinu za redom pravi sapune na bazi maslinovog ulja i lavande,bez ikakvih dodataka,glicerina i slično,samo naše maslinovo ulje,lavandino ulje,soda i voda.ph-10.provjereno fenolftaleinom.pokazali su se kao vrlo uspješan proizvod.također pravimo prirodnu aromatiziranu sol,aromatiziranu biljem a ne uljima i bojilima.pogodno za korištenje u aromaterapiji.:top:
http://www.cosgan.de/images/smilie/konfus/p075.gif
http://www.cosgan.de/images/smilie/konfus/s045.gif e, da, ja o tome želim nešto čuti, ako nije neka poslovna tajna...naime, ja imam domaće maslinovo ulje koje bih rado pretvorila u lijepi sapun ali ne znam koji su dodaci...naime i ja sam ljubitelj ljekovitog bilja i blagodati istog ali nikako da me netko prosvijetli...ima li ikakve nade da ćeš s nama podijelit obiteljski recept?? http://www.cosgan.de/images/more/schilder/133.gif sigurna sam de bi ih bilo još zadovoljnih... http://www.cosgan.de/images/smilie/liebe/a010.gif

Vespers
20.02.2008., 17:24

kao prvo: NE ŽELIM TI KRAST RECEPTURU, ali molila bi te samo ovo:

1. koliko lužine (NaOH) otopiš u koliko vode odnosno koju koncentraciju lužine upotrijebiš za saponifikaciju oko 50g maslinovog ulja?

2. koliko dugo miksaš? Da li paziš na onaj "trag" ili jednostavno sve pomiješaš i izliješ u kalup?

3. radiš li na hladno ili na toplo? Tj kolika ti je temp. sirovina pri zamjesu?

4. koliko ti sapun stoji u kalupu prije vađenja?

HVALA!

Vespers
20.02.2008., 17:26
Ja sam ozbiljno htjela probat radit te sapune, pri je ispao super ali samo od svinjske masti, htjela bi probat i s drugim masnoćama....

Kad sam radila s maslinovim ispalo je katastrofalno, bio je prelužnat.
:(

croatish7
17.11.2008., 10:34
Da li upotrebljavate prirodne sapune?

razmisljal sam o Lushu, ali oni imaju gomilu sintetickih tensida, alkhola itd..

pa sam odlucil koristiti cisto prirodne sapune, bez sintetickih konzervansa, s prirodnim, bioloski razgradivim tensidima, bez sastojaka na bazi nafte..a sve s totalno prirodnim sastojcima, raznim etericnim uljima..i nashel sem.
cul sam da ima i v Zagrebu za kupiti, ali gdi?
ja nabavljam ovdi (http://www.allesseife.at/produkte_orangenblueten.htm) stranica na njemackom, aali..ljepe fotke..
imaju i deo, totalno bez alkohola.

Lush ima predivne mirise i sam način prodaje je za covjeka neobičan....
kupila sam si 100 grama novom "electrica" i savršen je....
sad.....moze li si netko priustiti 100 grama sapuna za 41 kn...
i to je vrlo diskutabillo....
prirodno ce uvijek biti skuplje

phyto
17.11.2008., 12:41
prirodno ce uvijek biti skuplje
Točno, samo što se Lush ni u snu ne može nazivati prirodnim...

zelena sara
18.11.2008., 11:02
Lushovi sapuni su zbilja jako i isušuju i prepuni tipičnih NaOH + ulje nekoje kombinacija, i prepuni umjetnih boja.
no ono kaj me oduvijek zanimalo su njihove konzistencije, tipa masažne pločice. sad ćemo to raditi u aromaterri i baš super.
meni moje masažne koje sam iz uvoda u prirodnu uzela recept nisu bile naj jer su se prebrzo topile.

Natural83
22.11.2008., 10:43
Danči jel sam radiš bazu za sapun ili koristiš kupovnu pa joj dodaješ eterična ulja , med i biljna ulja .
Od čega ti je baza osim ta biljna ulja ?
Moraš imat neku lužinu ili ?
Ako moš reć , ako ne ok .
Vidila sam na tv kako rade takve prirodne sapune s mlikom , čokoladom itd.
Ja bi tila dobit samo bazu pa da ja sama dodajem dodatke .
Da li radiš koji sapun samo s maslinovim uljem ?
To kokosovo i palmino su mi sumnjivi da mogu biti rarinirani , a ne koristim rafinirana ulja . Za maslinovo sam sigurna jer ovo je dalmacija i ima djevičanskog i ekstra ...
Ja bi ti kupila sapun ako ćes mi prodat samo bazu bez eteričnih ulja kao i bez kokosovog i palminog pa bi ja sama dodavala dodatke .
Prvo bi ga rastalila ...
Sta misliš ?
Nebi s čokoladom i mlikom .
Ja imam kući biljnih i eteričnih ulja od Pranorma i Oshadishija i tila bi njih stavit kužiš .
I propolis bi stavilaumisto meda ... Tj tila bi sama .
Aj malo napiši jeli koristiš lužinu .
Nebi tila niti mliko u sapunu niti med.

Astrice
22.11.2008., 16:24
Bila sam u "Kaptol centru" tam je on u dućanu Izvorno.hr do 18 sati,znači ne još dugo. Mislim da je spominjo maslinovo ulje u vezi sa sapunom.Barem sam ja tako čula.I kokosovo ulje koristi,ali kao bazno. A ostalo stavlja eterična. Malo sam pošnjofala sapune i jedan je sa lavandom dok druga dva su neki ne sviđaju mi se baš mirisi.Ali definitivno u njima nema ni mlijeka ni čokolade.Kokosovo ulje kupuje u "Kemiga" ne znam kolko su ti oni sumnjivi.Dakle sapun nije mekan ko klasičnjaci,al bome ni tvrd.E sad ja se nadam da sam dobro čula . Ako nisam on će onda točnije odgovorit.

Natural83
22.11.2008., 17:10
Bila sam sad na njihovoj stranici .Sadrže mliko . A meni kokosovo ulje ne triba jer imam masnu kožu .A pravo kokosovo ulje je u obliku maslaca a sva koja su tekuća su rafinirana .Ima ga od Oshadishija i dode više od 100 kn za 250 g .Koristi se i u šamponima al opet meni netriba jer imam masnu kosu . I mislim da ono više lipo miriše nego šta je ljekovito tako da mi nije neophodno . A maslinovo je dosta ljekovito za kožu i kosu i vidila sam na internetu kako neki rade sapun od samog maslinovog ulja i natrijeve lužine (eko sapun tekst) .
Probat ću sama napravit sapun . Ima u Kemiga NaOH .Umisto kokosa stavit ću shea maslac .To mi je puno ljekovitije .
On ima protuupalno djelovanje , a sta ima kokos , samo miris

torrey
24.11.2008., 08:15
je li itko probao urtekram, alverde ili logona tekuće sapune?:)

mad max 04
24.11.2008., 13:40
je li itko probao urtekram, alverde ili logona tekuće sapune?:)

alverde aqua/aloe vera tekući sapun :top:

Natural83
27.11.2008., 19:51
Evo receptura za sapun čvrsti za lice i tijelo .
80 ml baznog ulja (bademovo,jojobino,marelice)
20 ml destilirane vode ili hidrolata (hamamelis)
10 g natrijeve lužine (natrij hidroksida)
Dodaci :
2 g shea maslaca
2 g red alga gela
2.5 g glicerola
0.5 % tinkture propolisa(10 kapi)
Ovo je po Hauschinoj recepturi
Uglavnom ona prva tri sastojka (voda ,lužina i ulje su bitni omjeri 20 : 10 : 80 )za oko 100 g sapun

kemik_zg
15.04.2009., 14:59
Da :cerek:
Sejvala sam si cijelu stranicu :)

Neeego :misli: jel na toj stranici gdje pisu receptici imaju mozda naputak gdje se sastojci mogu nabaviti u 'Rvata :D

Natrijevu luzinu mozes dobiti tako da zaris sodu bikarbonu i onda dobiveni prah otapaš u vodi. ostale supstance ti je najbolje kupovati u biljnim ljekarnama, jedna ti je gore u avenue mallu. :)

PlantPlus
07.06.2009., 09:44
Pozdrav svima,

Prirodni sapuni i njihova izrada su moj veliki hobi. Njihov kvalitet je neuporedivo bolji od industrijskih koji se slobodno sada vec mogu zvati deterdzenti u obliku sapuna a ne pravi sapuni.
Stojim na raspolaganju svima koje interesuju prirodni sapuni.

pic
07.06.2009., 10:01
sviđa mi se jednostavan izgled sajta:)
jos samo cekam walkthrough izrade sapuna i razne ecepte :p
no mene bi zanimali samo tekući prirodni sapuni..
nego kolko je uopce 150dinara?

PlantPlus
07.06.2009., 10:09
Cena je zaista minimalna jer zelim da samo pokrijem troskove i sapuni su za sada samo lep hobi a na srecu imam redovan posao od koga zivim. Jedan Euro je trenutno oko 94 dinara, tako da mozes videti koliko je 150 dinara.

Merlina
07.06.2009., 10:15
Stranica je :cerek::cerek::cerek: Sapuni isto tako :), ono što me zanima je da li u izradi koristitite hladno prešana nerafinirana biljna ulja te da li su vam esencijalna ulja samo radi mirisa ili su isto tako odgovarajuće kvalitete pa imaju i terapijsko djelovanje?

PlantPlus
07.06.2009., 10:52
Hladno cedjenja biljna ulja su nekada sa veoma jakim mirisom koji je tesko pokriti u sapunima. Koristimo biljna ulja prehrambenog i kozmetickog kvaliteta i za izradu prirodnih sapuna su odlicna. Treba razlikovati pojmove prirodna i organska kozmetika. Od organskih ulja koristimo samo kokosvo ulje koje je inace vrlo tesko naci u Srbiji. Nasao sam ga u Beogradu u prodavnici zdrave hrane i to po ceni od skoro 3 Eura za 200g ulja.
Etarska ulja koja koristimo su odlicnog kvaliteta i sluze pre svega da sapuni lepo mirisu, a sigurno da imaju i pozitivno terapeutsko delovanje. Trenutno imamo etarska ulja Eukaliptusa, Mente, Ruzmarina, Zalfije, Limuna, Narandze.
Kao primer koliko “verujemo” nasim sapunima navescu vam podatak da naseg dvomesecnog sina kupamo sapunom dobijenim od 90% maslinovog ulja i 10 % kokosovog ulja bez ikakve dodate boje ili mirisa.
Izrada sapuna je nas hobi i pre svega moja porodica i moji prijatelji ih koriste. Ono sto ostane od izrade sapuna nudimo za prodaju, ali stvarno nemamo velikih ambicija da to preraste u neku veliku proizvodnju. Svaki sapun je prosao kroz nase ruke kako bi bio oblikovan i to zadovoljstvo se ne moze uporediti sa masovnom proizvodnjom.

Pru
08.06.2009., 07:27
Jedno pitanjce za stručnjake za izradu sapuna: čitala sam da se ulje mora zagrijati na određenu toplinu prije nego se pomiješa s NaOH pa se pitam ne gubi li onda ulje i eterično ulje svoje terapeutsko djelovanje?
Mislim da se to posebno odnosi na sapune koji se izrađuju iz baze jer se baza topi na dosta visokoj temperaturi.
Možete podijeliti Vaša mišljenja? HVala!!!

ekonomski
28.08.2009., 14:27
@natural:
sapuni se nikad ne rade u tako malim količinama, jer bi pogreške u mjerenju, koje su lako moguće i imaju puno veći učinak u tako maloj količini, bile katastrofalnih posljedica za kožu! od ova tri ulja ne bi uzela jojoba, jer samo nikako nije dobro.. dalo bi ti bezvezan sapunčić koji niti hrani, njeguje, pjeni, ma ništa.. puno bolje ti je uzet maslinovo nego jojobu.

štreberica
01.09.2009., 21:07
Pitanjce znalcima...
Kupila sam prirodni sapun sa sastavom koji mi odgovara (glicerinska baza), ali ima bljak miris. Bih li ga mogla u vodenoj kupelji otopiti, dodati par kapi (koliko na 100g?) eteričnog ulja i u kalupu opet očvrsnuti.:D

TheEmpress
17.09.2009., 14:14
Dakle... Našla sam na netu, sasvim slučajno, recept kako napraviti sapun ali koristeći najobičniji sapun, recimo ostatke sapuna za pranje ruke i sl... I tak, meni se to svidjelo i reko da probam... Uglavnom, u receptu kaže da se sapuni narežu na male komadiće ili naribaju i otope na pari...

E sad, di je problem... Problem je u tome kaj se sapun nije htio otopiti. Neće i neće i neće i neće... Dajte mi recite jesam ja radila kaj krivo ili sam jednostavno pokušavala nemoguće ili kaj? :ne zna: Jer sad sama sebi glupo izgledam dok tipkam ovo... :zubo:

anell
17.09.2009., 14:41
Dakle... Našla sam na netu, sasvim slučajno, recept kako napraviti sapun ali koristeći najobičniji sapun, recimo ostatke sapuna za pranje ruke i sl... I tak, meni se to svidjelo i reko da probam... Uglavnom, u receptu kaže da se sapuni narežu na male komadiće ili naribaju i otope na pari...

E sad, di je problem... Problem je u tome kaj se sapun nije htio otopiti. Neće i neće i neće i neće... Dajte mi recite jesam ja radila kaj krivo ili sam jednostavno pokušavala nemoguće ili kaj? :ne zna: Jer sad sama sebi glupo izgledam dok tipkam ovo... :zubo:

i ja sam pokušavala na taj način sama napravit neki sapunčić i isto se nije otopio:ne zna:

Dugmence
22.09.2009., 14:20
Pogledajte što sam pronašla, detaljno je opisana izrada sapuna
http://www.herbateka.eu/diskusije/index.php/topic,4469.0.html

profesionalac
01.10.2009., 14:23
kao prvo: NE ŽELIM TI KRAST RECEPTURU, ali molila bi te samo ovo:

1. koliko lužine (NaOH) otopiš u koliko vode odnosno koju koncentraciju lužine upotrijebiš za saponifikaciju oko 50g maslinovog ulja?

2. koliko dugo miksaš? Da li paziš na onaj "trag" ili jednostavno sve pomiješaš i izliješ u kalup?

3. radiš li na hladno ili na toplo? Tj kolika ti je temp. sirovina pri zamjesu?

4. koliko ti sapun stoji u kalupu prije vađenja?

HVALA!

1. Za saponifikaciju 50 g maslinovog ulja treba ti 35 g 30% vodene otopine NaOH (da nju priremis, treba ti odmjerna tikvica od 100 mL u koju ubacis 30 g krutig NaOH i otopis u vodi. Oprez, nastaje vrlo jaka luzina).

2. Na parnoj kupelji treba zagrijati maslinovo ulje i vodenu otopinu NaOH na 70 C, te tek kad su iste temperature pomijesati ih zajedno i nastaviti grijati slijedecih 30 minuta na 70 C.

3. Nakon toga dodati 10 g koncentriranog etanola uz mijesanje, smjesa se zgusne te nastaviti grijati dok se ne dobije masa koja je potpuno topljiva u vrucoj vodi u omjeru 1:10 (tako znas da je saponifikacija gotova).

4. Pripremi otopinu NaCl (12,5 g u 250 mL vode) i ubaciti u mjesavinu sapuna, grijati uz mijesanje slijedecih 5 minuta, te ostaviti da se ohladi. Sapun ce se izluciti na povrsini.

5. Odvojiti maticnicu od sapuna, isplahnuti s 2-3 mL hladne vode, 3 puta, te prebaciti u gazu i dobro iscijediti...

6. Dobivenu sapunsku masu susiti na 50-60 C cca 10 sati, a nakon toga pulverizirati i prosijati.

To je tek sapunska osnova, koja se moze kombinirati s ostalim sastojcima, a prije toga ju je potrebno rastaliti na 55-60 C.

Ako se zeli dobiti tekuci sapun, umjesto NaOH se uzme KOH, i preskoci se postupak isoljavanja (koraci 4, 5 i 6).

profesionalac
01.10.2009., 14:27
najbolji i najlaksi nacin izrade je do glicerina,, ako trebate biljni glicerin, koji se samo otopi dodate mirise i gotovo za 20 min i sve drugo vezano uz taj nacin izrade sapuna posaljite privatnu poruku:top:

Sapun je natrijeva ili kalijeva sol vise masne kiseline. Kak se on dobije od glicerina (koji je usput budi receno nusprodukt proizvodnje sapuna iz masti i ulja metodom hidrolize i pravilno se zove glicerol) :ne zna:

nera076
27.11.2009., 12:22
Mislila sam probat napravit piling sapun, kupila bi tensianol u kemigu ali neznam dali ce postat opet krut ako u njega stavim neko bazno ulje (neznam omjer mozda 50:50) i onda bi dodala malo etericnog i piling zrnca da mi sluzi umjesto piling gela, a i bio bi za poklone.

Acute Chronic
27.11.2009., 23:57
Da nije baš lako složiti dobar sapunčić :ne zna:

jelena2105
27.01.2010., 19:08
Curke evo ja mislim da vam mogu pomoći jer radim sapuniće doma ih hobija pa ih poklanjam prijama i mami :D

uglavnom ja vam nebi preporučila korištenje tih kemikalija profesionalno jer može biti jako opasno, a ovaj moj način zapravo ima isti efekt.

kupite dva baby sapuna u dm. mora biti ili bezbojan ili bijel ,i bezmirisan kakvi su najčešće baby sapuni. to vam je baza za sapun. naribajte ga sitno sa gratakažom (ribež mislim da se tako kaže).
uzmite jednu teču i u drugu stavite taj sapun da se topi na pari. sam sapun je nemoguće istopiti samog pa ja stavim 2 dl tekućine ali postepeno ,prvo malo pa miješam pa opet malo vode i tako do kraja. svakom će se taj sapun fino istopiti ali stvarno treba imati strpljenja....ja mješam onom mješalicom za palačinke sigurno pola sata. možda vam se nije tija sapun topiti jer mu je falilo tekučine...nemojte se bojati stavljati tekučinu jer nikako je nemože biti previše pošto se sapun kuha pa se opet zgusne....ta tekučina može biti neki čaj npr. od lavande ako je sapun od lavande...dodajete samo žličiću eteričnog ulja npr. lavande i može 3 žlice cvjetova od lavande. to se sve umiješa kad je otopljena baza pa nije potrebno više kuhati. po mirisu će te vidjeti dali vam nešto još treba... također ako želite da vam sapun bude u boji onda dodajte boju za domačinstvo. u kalup obavezno staviti onu prozirnu foliju i tek onda ulijeti sapun. staviti u frižider 24 sata da se stvrdne a onda sušiti vani na zraku par dana da izgubi onu mast po sebi i spreman je za uporabu.

ja još volim u bazu staviti i žlicu glicerina tekučeg koji ima blago djelovanje na kožu i kažu da ima vitamina E.

možete bojati sapun i onim što nađete u kuhinji, kakaom stvorite smeđu boju, slatkom paprikom crvenu itd. za piling efekt u završenu bazu umiješajte mekinje ili kukuruznu krupicu.....ima jako puno ideja samo budite kreativni.

također ako vam se sviđaju šareni sapuniči onda npr. napravite bijeli ulijte u kalup i stavite par kapi neke druge boje npr. plave i lagano prstom pomiješajte dok te dobijete one male kružiće.
stvarno je jednostavno, ako nekom treba još pomoći slobodno na pp.:top:

pure evil
03.02.2010., 15:35
jelena,hvala na receptu,ja ću po tvojem radit jer se bojim tih kemikalija :cerek:
nikad ih još nisam radila a baš me zanima da li će mi uspjet :D

pronašla sam ovo pa sam se zainteresirala:

http://zena.hr/clanak/koza_i_tijelo/mirisni_sareni_sapuni_koje_mozete_napraviti_i_sami/1717.aspx

pravimputem
05.02.2010., 10:30
Dragi ljubitelji prirodnog,

imam jedno pitanje, zanima me vaše mišljenje.
Prirodni sapun se radi od NAOH ili KOH, vode i biljnih/životinjskih ulja jel' tako?

I sad mene zanima, jel ovaj sapun

http://www.chromos-svjetlost.hr/hr/zastita-unutarnjih-zidova/kalijev-sapun/index.html

prirodniji/zdraviji od ovih punih kemikalija kupljenih u dućanu??

nina83
10.02.2010., 12:11
Mene zanima da li se moraju staviti hladno cedjena ulja da bi sapun bio kvalitetan i koliko kosta proizvodnja jednog takvog sapuna? Ja bih se mozda i bavila time, tj. pokusala prodavati, kao dopuna sadasnjem poslu, ali mi se cini da ne izadju jeftino bas ti sapuncici pa ne znam bas kako bi to islo. Pretpostavljam da sapuni od zivotinjske masti nisu bas zdravi cim ne spominjete?!

maun
16.02.2010., 10:42
Izradom sapuna bavim se cca 15ak godina.

Radim sapune za svoju obitelj i prijatelje i u fazi sam pokretanja posla.

Koristim i hladno prešana i rafinirana ulja. Jednom sam čak koristila svinjsku mast...užas, nikad više.
Konačna cijena ovisi o sastavu sapuna. Može ti se kretati od 2-3 kune - pa do 20-30 kuna i više. Ja za miris koristim isključivo 100% čista eterična ulja, a to može biti jako skupo. Uz to neka bazna ulja su jako skupa. Znala sam stavljati hladno prešano ulje pšeničnih klica čija cijena je cca 300 kn/litri. Doduše stavljala sam ga u omjeru 20ak posto, ali je drastično povisilo cijenu pojedinačnog sapuna.

Ja koristim metodu CP (cold process). Kad je sapun gotov ga narežem i sušim na rešetkama mjesec do dva, a neke čak tri mjeseca (recimo sapun od 100% čistog maslinovog ulja). Jedino s vremenom eterična ulja hlape i sapun polako gubi intenzitet mirisa. Ali taj problem nemaš ako koristiš sintetične mirise.

Ako imaš pitanja...

nina83
16.02.2010., 16:35
Maun, hvala ti na odgovoru. Pitala bih te hos po nesto-interesuje me gde nabavljate kokosovo ulje i plasi me malo ta luzina, ne znam koju posudu da uzmem, ne bih bas serpu iz kuhinje, a stare, ostecene se ne smeju koristiti. Ima da se kupe posude od debele plastike, ali ne pise koju temperaturu mogu da izdrze. Staklo nemam, a nije ni jeftino kupiti, mozda ima u onim prodavnicama 'sve za $', ali opet da li je to dovoljno jako?! Imas li neki predlog? Drugo, svi koriste stapni mikser, pretpostavljam da taj isti ne koriste posle i za namirnice, da li bi trebala kupiti jedan stapni posebno za tu namenu?

luce m@ra
16.02.2010., 16:56
jel se može negdje kupit baza za sapune (kombinacija maslinovog, kokosovog, palminog ulja...)?

maun
16.02.2010., 20:56
@nina83
-Kokosovo ulje nabavljam u veleprodaji jer ga uvijek kupim 5+ kg.
-U svezi lužine to je malo delikatno ako nemaš iskustva. Meni to nije problem jer mi je to struka ali isto tako i ja to radim u potpunom miru kada znam da mi nitko neće smetati. Nepažnja može biti jako opasna.
-Ja za sapune koristim poseban set inox lonaca, staklo mi je laboratorijsko, a par komada od plastike koje koristim su atestirani na +120°C. Ali time se bavim već dugo tako da sam s vremenom poprilično investirala u opremu. Također imam dva štapna miksera samo za tu namjenu...

@luce m@ra
koliko znam, kod nas se može kupiti samo glicerinska baza. Par ljudi me već pitalo za tu bazu tako da planiram i proizvodnju toga. Klasična baza se puno teže topi od glicerinske. Kada napravim bazu i ona se mora sušiti min mjesec do dva. Poslije topljenja i dodavanja dodataka mora se stvrdnuti i opet sapune sušiti min 2 tjedna. Puno je kompliciranije nego s glicerinskom s kojom si gotov za par sati. Ali po meni, neusporediva kvaliteta sapuna...

hyperactive_anki
16.02.2010., 21:02
znate li gdje nabaviti frakcionirano kokosovo ulje?

luce m@ra
17.02.2010., 17:04
@nina83
-U svezi lužine to je malo delikatno ako nemaš iskustva. Meni to nije problem jer mi je to struka ali isto tako i ja to radim u potpunom miru kada znam da mi nitko neće smetati. Nepažnja može biti jako opasna.
-Ja za sapune koristim poseban set inox lonaca, staklo mi je laboratorijsko, a par komada od plastike koje koristim su atestirani na +120°C. Ali time se bavim već dugo tako da sam s vremenom poprilično investirala u opremu. Također imam dva štapna miksera samo za tu namjenu...

@luce m@ra
koliko znam, kod nas se može kupiti samo glicerinska baza. Par ljudi me već pitalo za tu bazu tako da planiram i proizvodnju toga. Klasična baza se puno teže topi od glicerinske. Kada napravim bazu i ona se mora sušiti min mjesec do dva. Poslije topljenja i dodavanja dodataka mora se stvrdnuti i opet sapune sušiti min 2 tjedna. Puno je kompliciranije nego s glicerinskom s kojom si gotov za par sati. Ali po meni, neusporediva kvaliteta sapuna...

bilo bi dobro kad bi počela i s proizvodnjom baza, ja sam prva zainteresirana :)
htjela bi radit sapune, ali želim preskočit onaj dio s lužinom, a opet zelim da ta baza bude prirodna, pa mi se nekak kupnja obicnog sapuna ne čini i dobar potez :mig:

maun
19.02.2010., 00:18
Svakako planiram i baze.

Upravo se suši jedna, 85% maslinovo u.-15% kokosovo u., a biti će gotova oko 1.4. Kad napravim pH test (ako bude sve ok) možemo se čuti. Mogu ti je pokloniti za sapun ili dva da vidiš kako to izgleda. Javi mi se na pm.

hyperactive_anki
19.02.2010., 11:28
Što smo zaključili? Da li postoji ili ne postoji za kupiti sapunsku osnovu/bazu?

torrey
19.02.2010., 11:45
http://minishop.t-com.hr/bbnaturavera/Categories.asp?cid=24

:)

Amita31
22.02.2010., 16:32
Bok svima...

Imam jedno pitanje za vas koji se već bavite izradom sapuna...Za pokretanje posla sa proizvodnjom istih...koje dozvole treba zadovoljiti da bi se proizvod plasirao na tržište??? Hvala

aiky
26.02.2010., 11:26
..ja mješam onom mješalicom za palačinke sigurno pola sata. možda vam se nije tija sapun topiti jer mu je falilo tekučine...nemojte se bojati stavljati tekučinu jer nikako je nemože biti previše pošto se sapun kuha pa se opet zgusne....:

Pokušala sam an taj način i relativno je uspjelo. Sada me zanima koliko otopljen treba biti, tj koliko tekući. Ono kao smjesa za plačinke, puding i tako ... jer ne mogu zaključiti kada je dosta.

I još samo :) koliko dugo ga sušiš jer moj se suši nekih 5 dana i još mi je masan jel se on osuši ikada potpuno da ne bude više masam ili ?

Pliz pomozi!

mario1965
04.03.2010., 15:34
Hladno cedjenja biljna ulja su nekada sa veoma jakim mirisom koji je tesko pokriti u sapunima. Koristimo biljna ulja prehrambenog i kozmetickog kvaliteta i za izradu prirodnih sapuna su odlicna. Treba razlikovati pojmove prirodna i organska kozmetika. Od organskih ulja koristimo samo kokosvo ulje koje je inace vrlo tesko naci u Srbiji. Nasao sam ga u Beogradu u prodavnici zdrave hrane i to po ceni od skoro 3 Eura za 200g ulja.
Etarska ulja koja koristimo su odlicnog kvaliteta i sluze pre svega da sapuni lepo mirisu, a sigurno da imaju i pozitivno terapeutsko delovanje. Trenutno imamo etarska ulja Eukaliptusa, Mente, Ruzmarina, Zalfije, Limuna, Narandze.
Kao primer koliko “verujemo” nasim sapunima navescu vam podatak da naseg dvomesecnog sina kupamo sapunom dobijenim od 90% maslinovog ulja i 10 % kokosovog ulja bez ikakve dodate boje ili mirisa.
Izrada sapuna je nas hobi i pre svega moja porodica i moji prijatelji ih koriste. Ono sto ostane od izrade sapuna nudimo za prodaju, ali stvarno nemamo velikih ambicija da to preraste u neku veliku proizvodnju. Svaki sapun je prosao kroz nase ruke kako bi bio oblikovan i to zadovoljstvo se ne moze uporediti sa masovnom proizvodnjom.

pozdrav svima na ovoj temi ! plant možeš li napiati adresu trgovine u BG. gdje se može kupiti kokosovo ulje (da li je cijena ista ?) a i ostala ulja ,sa cijenama ? zahvaljujem

PlantPlus
08.03.2010., 13:59
mario1965, odgovorio sam ti na pp.
Vezano za etarska ulja mozes videti i ponudu etarskih ulja ove firme na internetu http://www.herbaoils.com/

Sto se tice PlantPlus sapuna malo smo se uspavali zbog nekih drugih poslovnih obaveza ali uskoro mozete videti nasu potpuno novu kolekciju sapuna na nasem web site-u.
Ja se nadam da cu imati i malo vise vremena za sva pitanja ovde na forumu i za sve ljude koji su kao i ja opcinjeni prirodnim sapunima.

pozdrav svima

nina83
12.03.2010., 16:58
Da li neko zna koja su najjeftinija hladno cedjena ulja pogodna za izradu sapuna i da li se strogo mora drzati recepta ili je bitno samo obratiti paznju na kolicinu ulja koja je potrebna? Da li se moze koristiti obican mikser ili bas mora stapni? Thanks!

WonderfulLife
04.08.2010., 08:50
Što se tiče prirodnih sapuna, glicerinskih i onih drugih, tu tog ima http://www.nanoteh.info/index.php Koristim ih i super su.

buba_bara
29.08.2010., 17:35
Da ne otvaram novu temu, pitat ću ovdje, valjda smijem..
Kako znate da su svi ti proizvodi potpuno, sto posto prirodni??? Ja sam nedavno dobila "prirodni" sapun. Po sastavu bi rekla da nije baš sto posto prirodan jer sadrži sodium, ali za razliku od običnih sapuna, mislim da ima puno manje kemije.
Ali zanima me koliko je taj sapun uopće prirodan???
SASTAV:
Olea Europea, Palm Oil, Cocos Nucifera, Aqua, Sodium Hydroxide, Glycine Soja, Citrus Limonum, Rosmarinus Officinalis, Cera Alba, Kaolin, Trisodium Ethylenediamine Disuccinate.

jelena2105
23.09.2010., 12:58
Pokušala sam an taj način i relativno je uspjelo. Sada me zanima koliko otopljen treba biti, tj koliko tekući. Ono kao smjesa za plačinke, puding i tako ... jer ne mogu zaključiti kada je dosta.

I još samo :) koliko dugo ga sušiš jer moj se suši nekih 5 dana i još mi je masan jel se on osuši ikada potpuno da ne bude više masam ili ?

Pliz pomozi!

kako koji mi se suši. ja to volim sušiti vani na buri ovdi u dalmaciji pa postupak ide malo brže, al neki se znaju osušiti za 10 dana a nekima triba i misec ipo dana. to sušenje je jedino malo naporno.

imate cure kupiti odličnu bazu za sapun kod bb natura vera...možete online naručiti (tako sam ja) s njihove stranice i tamo imate i video kako raditi sapuniće. 100 kn kila baze. čini se skupo al meni nije jer ja radim one male kako hotelske sapuniće tako da ih imam dosta različitog mirisa i oblika naravno :cerek:

vidim da neke spominju svinjsku mast za sapun. e pa takvih sapuna imam sigurno doma 10, radila ih je moja baka pa kasnije moja mama. ti sapuni nisu za humanu klasičnu uporabu al su odlični za pranje jako masnih mrlja s odjeće. imaju karakterističan miris al mislim da ih svaka žena treba imati doma.

jelena2105
23.09.2010., 12:59
šta se tiče gustoće bude ti kao smjesa za palačinke, ono osjetiš pod rukom kako je gušće i teže mjuešati. al nakon 5 minuti od pojave mjehurića moš izgasiti vatru.

torrey
24.11.2010., 16:41
probao tko sapune od centra cedrus?

hyperactive_anki
24.11.2010., 18:03
Ja sam probala neke koji oni prodaju (mislim da ih ne rade).
Najveća mana mi je što se nekako rastope na držaču sapuna... doslovno ih više koristi držač sapuna nego ja :(

izvormoći
03.12.2010., 12:29
@nina83

@luce m@ra

Čitam malo Vaša pisma, i imam pitanje za sve.... imam hrpu sapunića - onih iz hotela itd, pa me zanima šta da radim s njima (a da ih ne pobacam u smeće) jer ne želim ih koristiti jer ne znam sastav, a žao mi je baciti a zauzimaju mi mjesta u kupaonici... da li mogu "otopiti" dodati kakav miris i koristiti kao neki novi "Glade" ....

Kalliste
22.03.2011., 16:06
Evo ovako... Nerazumin se mnogo u prirodnu kozmetiku, al sam koristila Ulolin sapun od gline i čajevca koji mi je super... On je sad pri kraju, a nigdje ih više nema za kupiti... Jel znate možda šta bi mi dobro došlo kao dostojna zamjena ili možda još bolje da li ipak postoji neko skladište, trgovine tih sapuna koji samo na mene čekaju:D...

u...prolazu
23.03.2011., 04:17
Meni je dobar sympatico sapun.
Imaš ga čak u dm u, ne moraš lutati okolo.
Imaju i super piling ali to se ne prodaje u dm u.

Nevičica
13.06.2011., 08:34
Ja sam probala neke koji oni prodaju (mislim da ih ne rade).
Najveća mana mi je što se nekako rastope na držaču sapuna... doslovno ih više koristi držač sapuna nego ja :(

pogledajte Sapunomaniju...

flower_girl
13.06.2011., 10:19
Bi li mi mogao netko od znalaca :D proučiti ovu kozmetiku tj sastav i reći je li to čemu odn isplati li se kupiti?
Thx :mig:

http://www.florrai.com.hr/

Danas je na popustu na jednoj od stranica grupne prodaje pa treba iskoristit priliku :kava:

Starleta
13.06.2011., 17:56
Čini se ok :)

flower_girl
13.06.2011., 19:22
Čini se ok :)

Baš ti hvala! :top:

Na tu ponudu sam naišla na grupnjak.hr, pa ako nekog zanima (valjda to smijem napisati).
Ne znam kako se inače kreću cijene, ali meni se čini prilično skupo.
Opet, malo znam o tome pa ne znam je li to zapravo value for money.

Starleta
15.06.2011., 21:19
Pa nisam gledala kolike su cijene preko grupnjaka, al cijene navedena na njihovim stranicama su sasvim ok,
ako su im proizvodi stvarno prirodni i ako koriste kemotipizirana eterična i hladno prešana biljna ulja.

vino&gitare
06.07.2011., 18:03
ja sam kupovala prirodne sapune za pranje kože-odlični
kreme anticelulitne 100% prirodne-predobre glatka koža,zategnuta,otapa masnoće
kupovala i tonike,maske sve živo
cijene smiješne male,a proizvodi mirišu na prirodu. Sapun nikada probala raditi,ali je moja frendica. rezultat bio super ali je rekla previše vremena i živaca :-)

meow_bi
01.09.2011., 14:19
Nedavno sam na forumu udruge crome (http://cromalternativemoney.org/index.php/en/forum?func=view&catid=81&id=953) naletila na fantastičan tutorijal za izradu domaćih sapuna uključujući i izradu baznog sapuna kojeg je napisala Teuta.

Nažalost sajt je već neko vrijeme van funkcije, a meni je sapuna ponestalo. Kako sam uzimala sajt zdravo za gotovo :(, i nisam prepisala recepturu, htjela bih pitati da li je netko slučajno prepisao koji omjere lužine i raznih ulja i ako je, da ih posta ovde.
Sapuni su mi ispadali predobro, i jednostavno ne želim kupovati više ništa u dućanu.

meow_bi
01.09.2011., 20:51
Ja sam iz Rijeke. Kupila sam je u privatnoj ljekarni na križanju Verdijeve i Rive Boduli. Nisu je imali odmah, ali su je naručili, i stigla mi je za 2 radna dana. Kilogram je bio oko 50 kn.

Ma krivo mi je jer sam napravila sapune od stvari iz kuhinje. Ništa fensi nisam stavljala unutra, a ne samo da odlično peru, nego mi tako fino njeguju kožu da ne osjećam niti neku preveliku potrebu za kremama.

ovchica
01.09.2011., 22:31
Ja sam iz Rijeke. Kupila sam je u privatnoj ljekarni na križanju Verdijeve i Rive Boduli. Nisu je imali odmah, ali su je naručili, i stigla mi je za 2 radna dana. Kilogram je bio oko 50 kn.

Ma krivo mi je jer sam napravila sapune od stvari iz kuhinje. Ništa fensi nisam stavljala unutra, a ne samo da odlično peru, nego mi tako fino njeguju kožu da ne osjećam niti neku preveliku potrebu za kremama.

Hvala na informaciji, valjda će se u Zg naći.
Ja sam razmišljala da si radim sapun al ne znam kolko vremena to oduzima i da li mi se opće isplati. :ne zna:

Papaver
02.09.2011., 00:15
Nedavno sam na forumu udruge crome (http://cromalternativemoney.org/index.php/en/forum?func=view&catid=81&id=953) naletila na fantastičan tutorijal za izradu domaćih sapuna uključujući i izradu baznog sapuna kojeg je napisala Teuta.

Nažalost sajt je već neko vrijeme van funkcije, a meni je sapuna ponestalo. Kako sam uzimala sajt zdravo za gotovo :(, i nisam prepisala recepturu, htjela bih pitati da li je netko slučajno prepisao koji omjere lužine i raznih ulja i ako je, da ih posta ovde.
Sapuni su mi ispadali predobro, i jednostavno ne želim kupovati više ništa u dućanu.

Možda je to ovaj recept (?):

OSNOVNI RECEPT ZA SAPUN
OSNOVNI SASTOJCI GRAMA POSTOTAK
Kokosovo ulje 270 gr. 30%
Maslinovo ulje 360 gr. 40%
Palmino ulje 270 gr. 30%
Destilirana voda 326.07 gr.
Lužina 125.63 gr.

meow_bi
02.09.2011., 14:11

OSNOVNI RECEPT ZA SAPUN
Palmino ulje 270 gr. 30%
Lužina 125.63 gr.

Nisam na to mislila, iako mi dobro zvuči, nego na koeficijente pomoću kojih računamo koliko lužine moramo staviti za koju vrstu masnoće.
Znam da formula ide :

m(masnoća) x koeficijent=m(NaOH)
m(NaOH):0,3=m(NaOHaq)
i na kraju: m(NaOHaq)-m(NaOH)=m(H2O)

Ti koeficijenti mi trebaju, jer su različiti za različite vrste masnoća. Kad to imam, lako si sama iskombiniram ostalo.

meow_bi
02.09.2011., 15:39
Hvala na informaciji, valjda će se u Zg naći.
Ja sam razmišljala da si radim sapun al ne znam kolko vremena to oduzima i da li mi se opće isplati. :ne zna:

Ma isplati se. Ima ovdje fenomenalnih recepata s raznim egzotičnim uljima, ali kako sam se tek počela učiti, nisam htjela eksperimentirati s ničim skupim dok ne "savladam zanat".
Ja sam napravila bazni sapun od palminog ulja ( ono ulje za prženje), i maslinovog (3:2 omjer , s redukcijom od 10%- stavila sam 10% manje lužine kako bi ostalo u sapunu i aktivnog maslinovog ulja). Od 500gr ulja ukupno dobijem pola kile baznog sapuna ( malo više, iskreno rečeno nisam vagala).
Taj bazni sapun sam otopila i dodala u njega 1 dl jakog čaja od kamilice, kadulje i kore 1 naranče, 2 žlice soka đumbira i 1 žlicu soka od limuna. To su sve stvari koje sam pograbila po kuhinji. Od te količine ispalo mi je 5 sapuna koje koristim za sve. Čak i kosu operem s njima. Sapun doduše nema neki miris već se osjeti blaga aroma maslinovog ulja koja kasnije ne ostaje na koži.
Ono šta mi se sviđa kod njega je ne samo da odlično čisti, nego nemam više problema s suhom kožom na laktovima ( od kompa), koža mi je glatka, mekana a ne koristim ništa drugo. Istuširam se i to je to.
Takođe sam radila kombinacije za piling ( med, mlijeko, zobene pahuljice), i "sapun za fejslifting" kako ga moja mama zove ( krastavci, metvica, bosiljak, đumbir).

Kad sam zbrojila cijenu sastojaka, jedan sapun me dođe oko 5 kn. Također ono za šta mi se isplati je šta napravim i sapun za prat robu koji NE ISUŠUJE RUKE. Te sapune nisam godinama koristila upravo zato jer su mi ruke u katastrofalnom stanju nakon 5 minuta korištenja.
Sada ih radim sama od ostataka ulja od prženja, uz dodatak nekog od jeftinih ulja za osvježivanje prostora, i super sam zadovoljna, osobito sada preko ljeta kada većinu robe ne treba temeljito ribati.

Šta se tiče vremena, ne treba puno. Za pola sata sve priredim, napravim bazni sapun, i počistim kuhinju nakon mog "copranja". Kada ga idem prerađivati, malo više, jer je potrebno nešto vremena da se bazni sapun otopi.
Sve u svemu nema puno posla, izdaci nisu preveliki,a rezultati su odlični.

P.S. Preradila sam do sada nekih 5 l ulja, šta za sapune za lice, šta za sapune za robu, i potrošila sam tek pola kile lužine.

Papaver
03.09.2011., 00:26
Nisam na to mislila, iako mi dobro zvuči, nego na koeficijente pomoću kojih računamo koliko lužine moramo staviti za koju vrstu masnoće.
Znam da formula ide :

m(masnoća) x koeficijent=m(NaOH)
m(NaOH):0,3=m(NaOHaq)
i na kraju: m(NaOHaq)-m(NaOH)=m(H2O)

Ti koeficijenti mi trebaju, jer su različiti za različite vrste masnoća. Kad to imam, lako si sama iskombiniram ostalo.

E, onda bi to moglo biti ovo:

KAKO KREIRATI SVOJ SAPUN by Teuta
Nekada se kuhao pepeo da bi se dobila lužina koja se miješala s masnoćom za izradu sapuna. Ti sapuni su bili ili previše oštri pa su iritirali kožu ili su bili neupotrebljivi zbog nedovoljne saponifikacije. Danas imamo specifikaciju sastava svih ulja te je lako otkriti točnu količinu lužine potrebnu za potpunu saponifikaciju masnoće. Iznos potrebne lužine u miligramima kako bi potpuno saponificirali gram određene masnoće zove se saponifikacijska vrijednost. Vijednosti u prilogu su promijenjene u koeficijent primjenjiv na bilo koju količinu
određenog ulja:

NAZIV SAP VRIJEDNOST
KOKOSOVO ULJE 0.1910
PALMINO ULJE 0.1420
MASLINOVO ULJE 0.1353
RICINUSOVO ULJE 0.1286
ULJE AVOKADA 0.1337
KIKIRIKI ULJE 0.1367
SVINJSKA MAST 0.1399
SUNCOKRETOVO ULJE 0.1358

PRIMJER: Za izradu sapuna od 900 gr maslinovog ulja jednostavno pomnožimo 900 x 0.1353 i dobijemo da je potrebno 121,77 gr natrijevog hidroksida. Slijedeće, za izračun točne količine vode potrebno je količinu natrijevog hidroksida podijeliti sa 0.3 (121,77 : 0.3 = 405,90). Rezultat 405,90 gr je ukupna težina vode i lužine potrebne za saponifikaciju 900 gr maslinovog ulja, da bismo dobili koliko je potrebno samo vode trebamo 405,90 umanjiti za 121,77 odnosno težinu granula natrijevog hidroksida i dobili smo rezultat od 284,13 gr vode.
Saponifiacijska vrijednost iskazana gore je vrijednost za 100% pokrivanje ulja lužinom. Ukoliko želimo da nam dio ulja ostane nepokriven u sapunu tada količinu lužine umanjimo za određeni postotak. Preporučeni postoci su 3 – 15 %, iznad tih postotaka popusta sapun će biti previše „mastan“. Za izradu sapuna bez popusta ipak moramo umanjiti količinu lužine za 1% te u trag dodati žlicu ulja na 500 gr ulja iz baze sapuna.
Evo, sad se možemo zabavljati. Sretno:).

meow_bi
03.09.2011., 09:37
:cerek::cerek::cerek::cerek::cerek::cerek::cerek:

E, to je to!
Hvala ti puno!

A za one koji bi volili koristiti i malo egzotičnija ulja savjet:
Odite na e-bay.:kava: Tamo se može naći i jeftinih egzotičnih ulja i EU. Ono šta bi vas moglo koštati više nego samo ulje je dostava, pošto je američka pošta dosta skupa, a većina prodavača je iz USA.

Da bi te to izbjegli, pronađite dućan koji ima sve šta vam je potrebno, i prije nego nešto kupite, pitajte trgovca ako bi vam spojio više narudžbi u jednu dostavu. Ako želi, onda bi vas moglo doći puno jeftinije nego da kupujete kod nas. Ja sam naletila na jednog trgovca koji bi mi tako poslao nekoliko litara ulja i desetak EU, sve za cijenu od 500kn. To bi kod nas platila oko 1000. Jedini je problem šta još nisam skupila novce za tu investiciju, tako da vam ne mogu reći kako će naša carina reagirati na takvu pošiljku.

Ako ima netko tko je već to radio, bilo bi lijepo da napiše kako naša carina reagira na takve pakete. :mig:

maxiana
06.09.2011., 07:50
Pozdrav, i ja sam pravila sapun po recepturi sa foruma udruge crome (by Teuta) i odlično su mi ispali. Tamo je bilo stvarno puno korisnih informacija, ali ja sam na žalost samo prepisala osnovni recept. Zanimam me da li netko zna gdje se mogu nabaviti povoljnije eterična ulja, na tom sajtu je netko napisao gdje ima i čak sam gledala tu stranicu sa velikim izborom et.ulja i pigmenata i svega potrebnog za sapune, ali na žalost nisam si zapisala.
Za sada radim samo sapun od lavande, jer jedino za njega mogu povoljno nabaviti sve sastojke, htjela bih napraviti neke nove sapune ali u svaki ide po nekoliko eteričnih ulja, i to dosta, tako da sam za sada odustala.

maxiana
07.09.2011., 21:05
[QUOTE=maun;25099931]@nina83

Pozdrav, ja se isto po malo bavim izradom prirodnih sapuna iz hobija, pa me zanima info. da li netko zna gdje se u HR može nabaviti velika količina kokosovog ulja (veleprodaja), jer mi je to najveći problem, ili ga uopće nema ili su samo mala i jako skupa pakiranja. To bi mi puuuno snizilo cjenu izrade sapunčića, jer kad uzmem u obzir da su i eterična ulja jako skupa i u malim pakiranjima, stvarno nije jednostavno napraviti prirodni sapun :(

e-uphoria
10.09.2011., 20:47
Pozdrav,
kupila sa bazu za sapune, napravila sapun, izlila u kalupe...moje pitanje je koliko to treba odstajati?
kada izvaditi iz kalupa i da li oni još moraju odstajati?

Pošto prvi put radim sapun (ikakav) uopće neznam dal je dobro ispao. Skupila sa par s neta receptića ako netko ima neki dobar i provjeren recept (koji ziher uspjeva :D i volio bi ga podjeliti ) molila bi da mi netko napiše u PP :)
Hvala :cerek:

e-uphoria
11.09.2011., 11:28
Isprobala sapun, pa se baš ne pjeni, nisam očekivala previše pjene, ali bar nešto jesam. Neznam gdje sam fulala :ne zna:

ako netko ima objašnjenje i savjete...
Baš mi je žao jer dobro izgledaju :(

Bunny Slippers
26.10.2011., 13:14
Pozdrav!
Molila bih ako netko zna recept za izradu tekućeg sapuna za ruke, a da za bazu ne koristi nešto kupovno (kupljene gotove baze).

Imam bočicu glicerina (biljnog) i pokušavam smisliti i/ili naći neki recept, ali mi baš i ne ide od ruke.

isprike ako thread već postoji.

Hvala

ćelavapjevačica
28.10.2011., 09:34
Evo ja sam isto baš u potrazi. Googlam. Napravila sam sapun tvrdi za ruke, a sad mislim da je dobro za sljedeći korak napraviti tekući :D
kad nađem recept (neki dobar :504:) javim:o

Pozdrav!
Molila bih ako netko zna recept za izradu tekućeg sapuna za ruke, a da za bazu ne koristi nešto kupovno (kupljene gotove baze).

Imam bočicu glicerina (biljnog) i pokušavam smisliti i/ili naći neki recept, ali mi baš i ne ide od ruke.

isprike ako thread već postoji.

Hvala

ćelavapjevačica
28.10.2011., 23:29
Svašta nešto piše na internetu... :)

Za izradu tekućeg sapuna (kolko sam ja skužila :rolleyes:) trbaju:
1. lužina-kalijev hidroksid (KOH)
2.destilirana voda
3. bazno ulje nerafinirano (maslinovo, suncokretovo, jojobino, ricinusovo...bilo koje, može ić i kakao maslac ili kokosov...)

ne znam može li se staviti med (zagrijen da bude tekuć) i mlijeko u prahu kao u tvrde sapune
predpostavljam da se eterična ulja isto mogu stavljati i ...to je valjda to :cerek:

Hoćeš li raditi?
Postoji i tablica gdje to možeš sve ispisati (iako nije potrebno) pa ti kao preračuna, a zapravo rezimira.

Ja bih pokušala iako znam da će moji poludjet...
al ove tvrde sapune ljudi (barem moji doma) nisu baš naučili koristit :rolleyes: nekak je brža pumpica, tak da bi im htjela podvalit moj,prirodni, fini, mirišljavi i zdravi sapun :cerek:

u zadnje vrijeme mi niš ne uspijeva :tuzni:

ćelavapjevačica
01.11.2011., 18:51
destilirane vode ide 33 do 38% količine baznog ulja ...npr. na litru maslinovog oko 370 ml destilirane vode

Merlina
19.11.2011., 09:20
Ako ima kakav proizvođač kvalitetnih baza za sapune neka se javi .....

Prirodni sapuni
14.01.2012., 23:28

OSNOVNI RECEPT ZA SAPUN
Palmino ulje 270 gr. 30%
Lužina 125.63 gr.

I uvijek je dobro staviti u recept 5% ricinusovog ulja jer se sapun fino pjeni :D

INsajder702
29.01.2012., 19:59
Pozdrav!
Jedno kratko pitanje....
S obzirom da se za izradu domaćih sapuna može koristiti biljna mast,zanima me kakva je to biljna mast, tj. da li je to ona koju možemo kupiti u Konzumu (recimo Zvijezdina) ili opet postoji neka "posebna biljna mast" koja se može koristiti u te svrhe...
Hvala!
I da... u slučaju te posebne biljne masti, koja je razlika između nje i Zvjezdine recimo.
Aha, još nešto...kada bih koristila recimo tu Zvjezdinu biljnu mast, u slučaju da se može koristiti u izradi sapuna, upotrijebila bih i neka već ranije spomenuta ulja kao jojobino, kokosovo,shea maslac i sl. Dakle, ne bih radila sapun samo i isključivo koristeći Zvjezdinu biljnu mast.
Hvala na odgovorima!

Žabakreketuša
23.02.2012., 19:49
Poz svima .
Pitanje za nekoga tko je koristio Peru balzam u proizvodnji sapuna-
kako ga otopiti u ulju i kako ga pomiješati sa et. uljem?
Meni to ne uspijeva- ne otapa se .
I još jedno - kako očistiti posudu u koju sam ga stavila :504:?

beznicka
01.04.2012., 15:56
Evo i mog prvog sapuna

https://lh5.googleusercontent.com/-Vt-a93ciDJU/T3hq-NmUlrI/AAAAAAAAAa8/bOQhh-SKIKI/s720/IMG_9566.JPG

70% svinjske masti
4% ricinusovog ulja
26% maslinovog ulja

Gornji sloj obojan sa mljevenom kavom (a takav je otprilike i miris).
Za pocetak sam isao na nesto jednostavno a ak se pokaze dobrim onda cu ulozit malo vise novca i vremena. Sad je najtezi dio cekat 6 tjedana da sazrije...

beznicka
12.04.2012., 18:04
Za svoj drugi batch sapuna sam odabrao cisti Castile tj 100% maslinovo ulje

https://lh5.googleusercontent.com/-IG-RdOG0-j8/T4cI1fpk71I/AAAAAAAAAcA/67LMeYhkELc/s800/IMG_9752.JPG

Postotak vode sam smanjio na 30% i prvi utisci o tvrdoci su vrlo dobri. Koristio sam i novi kalup te sam za probu napravio i dva mini sapuna sa dodanim ruzmarinom te mentom.
Sapuni su poprimili nesto boje od drveta ali to je samo povrsinsko, lako se opere/zguli. Za rezanje sapuna sam koristio gradjevinsku spahtlu (vidi se na desnom rubu fotke).

I sad ide na susenje

https://lh5.googleusercontent.com/-qH-vvA1DHxw/T4cLjKXpPfI/AAAAAAAAAcI/VsGPNktEKWQ/s800/IMG_9753.JPG

malaprinceza
13.04.2012., 09:55
ne kužim kak je to tebi odmah tak tvrdo?

zar nije tekuće kada sve to pomiješaš?

nakon kolko vremena ti se stvrdne?

beznicka
13.04.2012., 10:06
ne kužim kak je to tebi odmah tak tvrdo?

zar nije tekuće kada sve to pomiješaš?

nakon kolko vremena ti se stvrdne?

Tekuce je kad pomijesas, ali vec nakon cca 10 minuta laganog mijesanja imas gustocu kao recimo obicni tekuci sapun. Tada izlijem u kalup a gornji sapun sam vadio iz kalupa nakon cca 24 sata i da je neka hitnja vec sad bi mogao ici u uporabu.

ćelavapjevačica
13.04.2012., 21:48
jel moj osnovni recept dobar?

kakav je u odnosu prema tvojem?

na 1000gr ulja
naoh 136 g
i destilirane vode 375 g

kaj kažeš?

što znači manje vode?

gdje je u cijeloj priči mast?

i još: koristiš li rafinirano ulje?
čula sam da nema smisla stavljat skupocjena ulja jer se ionako saponificiraju, nego da naknadno (ne znam kad naknadno?!) još staviš malo nekog čistog ulja pa da se on sačuva? kako?

hvala ti!

beznicka
13.04.2012., 22:37
jel moj osnovni recept dobar?

kakav je u odnosu prema tvojem?

na 1000gr ulja
naoh 136 g
i destilirane vode 375 g

kaj kažeš?

Pricamo o maslinovom ulju?

Za sve kalkulacije sam koristio

http://www.soapcalc.net/calc/SoapCalcWP.asp

i u ova dva recepta mi se pokazao kao dobar tj. to sto sam planirao sam i dobio pa probaj vrtiti recepture kroz njega da vidis sta ces dobiti. Sa ovom recepturom mislim da ces dobiti mekani sapun (mozda cak i premekan), ako ga takvog zelis onda ok. I dobra je ideja smanjiti batch na 500g, tako da ako nesto zeznes manja je steta

što znači manje vode?

U onom soapcalc pod tockom 3 mozes vidjeti da upisujes

Water as % of Oils

I tu se mozes igrati sa vrijednosti da dobijes mekani ili tvrdi sapun. Prvi sapun sa svinjskom masti sam imao taj postotak 35% a za castile sapun sam ga spustio na 30% tj maslinovo ulje stvara mekani sapun pa sam htio to kompezirati sa manje vode. Neka etericna ulja ubrzavaju saponifikaciju pa se za pocetnike preporuca visi postotak (38%) da imaju vise vremena za reakciju.

gdje je u cijeloj priči mast?

U kojem smislu?

i još: koristiš li rafinirano ulje?
čula sam da nema smisla stavljat skupocjena ulja jer se ionako saponificiraju, nego da naknadno (ne znam kad naknadno?!) još staviš malo nekog čistog ulja pa da se on sačuva? kako?

Jos nisam poceo kemijati sa etericnim i mirisnim uljima ali bas sad gledam da si narucim koje pa da probam. Iz onoga sto sam procitao, etericna i mirisna ulja se dodaju nakon sto je proces saponifikacije vec odmakao tj nesto prije lijevanja u kalup.

Sto se tice cuvanja esencijalnih ulja u sapunu:

Cold process soap making can be a harsh environment for essential oils and the curing period can sometimes leave the scent wanting. The use of a fixative can help to remedy this problem.

Fixatives are ingredients that are used in soap making to hold or "fix" a scent to the soap. They are quite useful when you want to make oils like sweet orange or other fleeting top notes last longer.

Benzoin powder or e/o (e/o = essential oil), orris root powder, frankincense e/o, patchouli e/o, oakmoss e/o, cedarwood e/o, myrrh e/o, ylang ylang e/o, vetiver e/o, copaiba balsam e/o and kaolin clay are all examples of fixatives that can be used in soapmaking.

beznicka
14.04.2012., 07:01
Evo i kako izgleda sapuncek

https://lh4.googleusercontent.com/-vuQR8KDpzgA/T4kShwx339I/AAAAAAAAAcg/ShYgCuVOrpY/s720/IMG_9755.JPG

beznicka
15.04.2012., 21:08
Inace, za one koji preferiraju tekuce sapune u odnosu na krute, moguce je rastopiti kruti i dobiti tekuci. Evo bas sad sam se istusirao koristeci mix prvog i drugog batcha. Jednostavno naribate sapun i kuhate u destiliranoj vodi dok se ne otopi. Prvi put sam radio s kupovnim sapunom i ispalo mi je pregusto, sad sam malo na rijedju stranu pa ga je bilo svugdje ;). Probao sam i kuhinjski sudoper ocisitit s njim i fino se ocistio.
Na slijedecim batchevima cu poraditi vise na mirisima, ovaj mi blago mirisi na mast. Nista neugodno, gotovo neutralan miris, a i nakon ispiranja nestane ali bilo bi fino mirisati kao sto to izvode kupovni sapuni.

Acid_2
20.04.2012., 10:03
beznicka, divno ti izgledaju sapuni i svaka čast na volji :cerek:

jel itko probao Sapunotekine sapune na bazi masl.ulja? ja sam probala već 4 komada i oduševljena sam :cerek::cerek: moram ih skupiti sve!

ako itko zna još kakve Made in Croatia dobre marke prirodnih sapuna nek javi (može i linkovi).

torrey
20.04.2012., 11:47
Imaš Mad in China..Pogledaj malo na fejsu..

Da nije Elektre ne bi znala ni za jedne ni za druge! :)

Acid_2
20.04.2012., 18:31
jao, čula sam za mad in china prije al sam totalno zaboravila, thnx!

na sapunoteku sam naletila dok sam šetala gradom, u Gundulićevoj 11 imaju dućkas koji miriše na kilometar :)

beznicka
21.04.2012., 10:16
Moje novo remek nedjelo

90% svinjska mast
10% ricinusovo ulje
esencijalno ulje bibera
obojano aktivnim ugljenom

https://lh5.googleusercontent.com/-Z8T9stsUXN0/T5J6dnFgIiI/AAAAAAAAAdU/8ItTPQrmwxE/s800/IMG_9766.JPG

Malo sam se zafrkavao i sa kalupom za kolace pa sam rezuckao stare sapune

https://lh5.googleusercontent.com/-eLJ8gmC-bWE/T5J8a_EDlFI/AAAAAAAAAdc/1Fr-Y9zydS8/s800/IMG_9768.JPG

beznicka
24.04.2012., 17:01
Danas sam zmikasao jos jedan castile sa esencijalnim uljem Ruzinog drveta. Ubacio sam i jednu spuzvicu za pranje koja bi trebala sluzavu pjenu koju stvaraju takvi sapuni pretvoriti u nesto normalnije. Budemo vidjeli na sto ce to ispast.

http://lh4.googleusercontent.com/-80Uvyben0L4/T5bKUh0HVGI/AAAAAAAAAeA/87yncrYfoaM/s800/IMG_9776.JPG

Neki dan sam i razrezao prosli batch

https://lh3.googleusercontent.com/-frK4zU7B-SY/T5K7nDAIJgI/AAAAAAAAAdo/s657b8uKleA/s800/IMG_9770.JPG

beznicka
29.04.2012., 07:51
https://lh5.googleusercontent.com/-QZvwShgr3DY/T5zf7S97xZI/AAAAAAAAAfg/b9HgzGlgTdM/s800/IMG_9864.JPG

beznicka
01.05.2012., 08:46
Ako jos netko proizvodi sapune, nek mi se javi poradi razmjene uzoraka da probamo malo i druge recepture.

valkira10
04.05.2012., 23:17
Inace, za one koji preferiraju tekuce sapune u odnosu na krute, moguce je rastopiti kruti i dobiti tekuci. Evo bas sad sam se istusirao koristeci mix prvog i drugog batcha. Jednostavno naribate sapun i kuhate u destiliranoj vodi dok se ne otopi. Prvi put sam radio s kupovnim sapunom i ispalo mi je pregusto, sad sam malo na rijedju stranu pa ga je bilo svugdje ;). Probao sam i kuhinjski sudoper ocisitit s njim i fino se ocistio.
Na slijedecim batchevima cu poraditi vise na mirisima, ovaj mi blago mirisi na mast. Nista neugodno, gotovo neutralan miris, a i nakon ispiranja nestane ali bilo bi fino mirisati kao sto to izvode kupovni sapuni.

Sorry, ali ovo što opisuješ nije tekući sapun, to je samo rastopljeni kruti.
Pravi tekući sapun se radi saponifikacijom sa KOH i to tzv. toplim postupkom.

beznicka
05.05.2012., 06:09
Sorry, ali ovo što opisuješ nije tekući sapun, to je samo rastopljeni kruti.
Pravi tekući sapun se radi saponifikacijom sa KOH i to tzv. toplim postupkom.

Rastopljeno=tekuce. Gdje sam pogrijesio u terminologiji? Za topli postupak znam i sam

valkira10
06.05.2012., 02:44
Nema greške u terminologiji, razlika je u kemijskom procesu i u izračunu saponifikacijskog koeficijenta.

Tekući sapun se radi sa KOH, molekule KOH su veće od molekula NaOH i upravo zbog toga tekući sapun ostaje u tekućem stanju.
A kombiniranjem KOH i NaOH dobivamo krem sapun (uz još par dodataka).

beznicka
06.05.2012., 08:29
Nema greške u terminologiji, razlika je u kemijskom procesu i u izračunu saponifikacijskog koeficijenta.

Tekući sapun se radi sa KOH, molekule KOH su veće od molekula NaOH i upravo zbog toga tekući sapun ostaje u tekućem stanju.

Vidim da se kuzis u materiju, da li mozda znas da li je ovakvom rastopljenom sapunu potreban konzervans?
Inace, ovakav sapun ima svoji minusa u odnosu na pravi KOH HP sapun ali za privatnu upotrebu mi se cini cisto ok

ćelavapjevačica
06.05.2012., 13:23

gdje se može kupiti KOH? I po kojoj cijeni? hvala!

beznicka
06.05.2012., 15:10
gdje se može kupiti KOH? I po kojoj cijeni? hvala!

Imas u Nanoteh-u po 44 kn ili njuskalu po 60kn

beznicka
08.05.2012., 17:11
Evo novog sapuncica

https://lh5.googleusercontent.com/-hMfVMaByl90/T6lFfw3A1JI/AAAAAAAAAhQ/iyO94Cguo4g/s720/524345_3415788027658_1058802119_33165818_168534181 2_n.jpg?gl=HR

malaprinceza
08.05.2012., 22:22
Imas u Nanoteh-u po 44 kn ili njuskalu po 60kn

pozdrav!

ja sam prije pol godine bila tam i tražila i gospon je rekel da to ne prodaju al da bi meni možda prodao kada bi znao da ja s tim znam radit, a da ne zapalim sebe i cijeli stan

beznicka
08.05.2012., 23:13
pozdrav!

ja sam prije pol godine bila tam i tražila i gospon je rekel da to ne prodaju al da bi meni možda prodao kada bi znao da ja s tim znam radit, a da ne zapalim sebe i cijeli stan

Hm, probaj ponovo , vidim da to imaju u ponudi

http://www.nanotehnologija.info/web-shop.html?page=shop.browse&category_id=45

malaprinceza
23.05.2012., 23:23
zna li tko kako se radi prirodni prozirni bezbojni sapun?

beznicka
24.05.2012., 15:50
zna li tko kako se radi prirodni prozirni bezbojni sapun?

Imas recimo ovaj tutorial

http://www.bearchele.com/soap/Tutorial.html

Cini mi se kao HP proces sa dodavanjem glicerina, alkohola i secerne otopine

Nikita Durango
31.05.2012., 22:14
Sta mislite o ovom sapunu?
http://www.ebay.co.uk/itm/GREEK-TRADITIONAL-PURE-GREEN-OLIVE-OIL-SOAP-2-Pcs-PAPOUTSANIS-SAVON-ORGANIC-/320878504675?pt=UK_HeathBeauty_BathShowCons_RL&hash=item4ab5d96ae3#ht_2247wt_932
Nekako mi je sumnjivo jer je tako jeftino :ne zna: Treba mi za praviti sampon i gel za tusiranje.

beznicka
31.05.2012., 22:48
Grci su veliki proizvodjaci maslinovog ulja a sad je cijena i jos niza tako da nije cudo sto je jeftin. Na amazonu ima PAPOUTSANISa i isto je jeftin tako da slobodno kupi, za te pare ne mozes pogrijesiti. Mozda si i ja uzmem da ga usporedim sa svojim Castile sapunom.

beznicka
15.06.2012., 12:11
Buraz me zicao da mu napisem jedan text za njegov guide o izradi stranica pa sam napisao nesto o izradi sapuna. Evo texta, mozda nekome bude koristan

http://evandjeljepoluki.blogspot.com/2012/06/izrada-sapuna-hladnim-procesom.html

TheProvense
16.06.2012., 11:06
moram i ovdje napisati..oduševljena sam silver sapunom..
ne spadam u ful problematičan ten ali zna mi gamad izaći..od kada ga koristim, nema ničeg na vidiku :tulum: :lux: :raspa:

evo malo o njemu, mali copy paste:
"Srebro je prirodni antibiotik , vjerojatno najstariji i jedini koji ne izaziva štetne nuspojave.

Koža na Silverex sapun reagira prijateljsk i s povjerenjem! Revolucionarna tehnologija implementacije srebrnih čestica 99,99 postotne čistoće u bazu sapuna omogućuje postizanje iznimnih zdravstvenih i estetskih dobrobiti. Iako je namijenjen svim tipovima, prije svega blagotvorno djeluje na suhu i osjetljivu kožu. Osim što koži daje nježnost, sapun ju čisti od svih vrsta bakterija i nečistoća te pruža dugotrajnu elastičnost.

Način proizvodnje i visokovrijedni prirodni sastojci ono su što Silverex sapun čine tako neodoljivim i daje mu prednost pred drugim sličnim proizvodima. Kokosovo i maslinovo ulje te blagotvorna zelena glina (podrijetlom iz Francuske) čine bazu sapuna u koju su dodani brojni biljni ekstrakti, alge, kamilica, vitamin E i naravno, srebro 99,99 postotne čistoće."

cijena: 50kn u ljekarni..
preporučam svima od srca..

Nikita Durango
19.06.2012., 08:43
moram i ovdje napisati..oduševljena sam silver sapunom..
ne spadam u ful problematičan ten ali zna mi gamad izaći..od kada ga koristim, nema ničeg na vidiku :tulum: :lux: :raspa:

evo malo o njemu, mali copy paste:
"Srebro je prirodni antibiotik , vjerojatno najstariji i jedini koji ne izaziva štetne nuspojave.

Koža na Silverex sapun reagira prijateljsk i s povjerenjem! Revolucionarna tehnologija implementacije srebrnih čestica 99,99 postotne čistoće u bazu sapuna omogućuje postizanje iznimnih zdravstvenih i estetskih dobrobiti. Iako je namijenjen svim tipovima, prije svega blagotvorno djeluje na suhu i osjetljivu kožu. Osim što koži daje nježnost, sapun ju čisti od svih vrsta bakterija i nečistoća te pruža dugotrajnu elastičnost.

Način proizvodnje i visokovrijedni prirodni sastojci ono su što Silverex sapun čine tako neodoljivim i daje mu prednost pred drugim sličnim proizvodima. Kokosovo i maslinovo ulje te blagotvorna zelena glina (podrijetlom iz Francuske) čine bazu sapuna u koju su dodani brojni biljni ekstrakti, alge, kamilica, vitamin E i naravno, srebro 99,99 postotne čistoće."

cijena: 50kn u ljekarni..
preporučam svima od srca..
Znaci to je 100% prirodan sapun?
Ima li ga u ljekarnama u ZG?Vidim da garanciju daju na proizvod kupljen u Rijeci ili narucen online.

ivala
03.07.2012., 09:46
E ni meni baš nije jasna razlika između KOH tekućeg sapuna i NAOH rastopljenog u destiliranoj vodi. Naime, radim sapun od maslinovog ulja hladnim procesom i dio uvijek ostavim za tekući sapun (nakon otpr 6 tjedana, jasno). Zagrijem destiliranu vodu, kad proključa stavim nasjeckani sapun, kad se otopina ohladi dodam još naribanog sapuna da odstoji dan-dva dok ne dobijem željenu konzistenciju, dodam eu lavande, žlicu glicerina (na otpr 3l tekućeg sapuna) i eu čajevca (moguće da nema nikakav efekt, stavim ga čisto radi osjećaja da će bar donekle zaštititi od kvarenja) i malo bademovog ulja. Ispadne mi super - ugodan i blag i za ruke i za tijelo.
Radi li se o tome da možda pravi postupak sa KOH daje kvalitetniji sapun? Radim li nešto krivo?

beznicka
04.07.2012., 16:07
Radi li se o tome da možda pravi postupak sa KOH daje kvalitetniji sapun? Radim li nešto krivo?

Nisam radio KOH sapun no sigurno je kvalitetniji. Stabilniji je i gusci te koncentriraniji. Rastopljeni sapun se mora raditi u malim kolicinama, rijedak je i tekstura mu zna biti "smrkljava". OK je, ali nakon par proba mi je bolji tvrdi sapun.

TheProvense
04.07.2012., 20:57
Znaci to je 100% prirodan sapun?
Ima li ga u ljekarnama u ZG?Vidim da garanciju daju na proizvod kupljen u Rijeci ili narucen online.

joj, oprosti što tek sada odgovaram..
ima ga..uzela sam ga u ljekarni iu aveniji..mislim da je farmacija..

mringo
14.07.2012., 10:39
evo i ja sam počela sa pravljenjem sapuna. prvi od lavande se suši
breznicka vidim da si ti radio sapun castile od čistog maslinovog ulja :cerek:
vidla sam da si napisao da si % vode u odnosu na ulje smanjio na 30%. ja si isto računam preko soap calculatora pa me zanima dal to znači da će biti manje vode a to odmah povlači i manju količinu NaOH?
ili sam ja to jako krivo skužila. kolki ti je popust za taj sapun?
sori na pitanjima ali baš bi ga htjela napravit ali me strah da ne zeznem šta.
čitala sam da castiel sapun mora zreti 3 mjeseca :eek:
e jel ti testiraš sapune sa pH listićima?

3točkedouvijek
14.07.2012., 17:42
vidla sam da si napisao da si % vode u odnosu na ulje smanjio na 30%. ja si isto računam preko soap calculatora pa me zanima dal to znači da će biti manje vode a to odmah povlači i manju količinu NaOH?

maringo, inbox ti je pun...

a trebala bih te u vezi sapunčeka...

beznicka
14.07.2012., 18:13

Da, ako se malo igras sa soapcalc, vidjet ces da sa smanjenjem postotka vode pada kolicina vode a sa smanjenjem popusta raste kolicina NaOH. Manja kolicina vode ne znaci automatski i manje NaOH.

Uobicajeni popust mi je 5% ali evo nedavno sam napravio jedan castile i sa 0%, to je za slucajeve kad treba oprati neku vecu prljavstinu.

Ne moras napraviti 5 kila sapuna, napravi pola kile, to mi je minimalna mjera. Ak i nesto zeznes , trosak ce ti biti 30-tak kuna, nije neka katastrofa a i takav zbrljani sapun se da iskoristiti.
Sto se tice dozrijevanja, kazu sto duze to bolje . Moj prvi castile batch je sad negdje 3 mjeseca star.

Ne, jer su obicni jeftini listici nepouzdani i ne daju dobre rezultate. Tako da koristim jezik za testiranje dok ne nabavim dobre listice ili Phenolphthalein, to je reagens koja mijenja boju zavisno od luznatosti/kiselosti sapuna i koristi se za te stvari

mringo
15.07.2012., 17:51
maringo, inbox ti je pun...

a trebala bih te u vezi sapunčeka...

ispraznila sam inbox.
breznicka hvala na odgovorima. ma meni je maximalna količina 500g baznog ulja, strah me još raditi sa više.
ajde okušat ću se onda u castile sapunu, makar je meni uobičajeni popust 8% ali sad ću za castile stavit 5%. manji popust ne bih stavljala da mi sapun ne bude prejak jer ga koristim isključivo za pranje tijela.
čekam sad seku koja živi u Zg-u da mi iz Kemiga dofura sirovine, teško je dok ne živiš u Zg-u nabavljat stvari.

mringo
18.07.2012., 12:36
breznicka vidim da si koristio svinjsku mast za izradu sapuna. jel to ona mast koja se kupi u dučanu ili si nabavio negdje posebno domaću?
ja bi napravil sapun od 100% svinjske masti sa 0% popusta za pranje veša i suđa.
molim te ako bi mi mogao reći kako ti se pjeni ovaj castille sapun i dali ti je dobar za pranje tijela?
moja lavanda se suši ali sam sad primjetila da na par sapunčića imam točkice od neotopljene pigmentne boje. koristila sam ultramarine pigment ljubičasti i pomiješala ga sa malo ulja i dodala u trag ali očito se nije sve dobro otopilo.
šta sad s tim? jel to samo estetski problem ili?

beznicka
18.07.2012., 17:58
breznicka vidim da si koristio svinjsku mast za izradu sapuna. jel to ona mast koja se kupi u dučanu ili si nabavio negdje posebno domaću?

Ovo sto sam ja imao je domaca svinjska mast ali moze biti i kupovna , nije vazno. Vazno je da je cista, da nema cudnih mirisa i da nema preprzenih ostataka mesa i masti (to obicno padne na dno).

ja bi napravil sapun od 100% svinjske masti sa 0% popusta za pranje veša i suđa.
molim te ako bi mi mogao reći kako ti se pjeni ovaj castille sapun i dali ti je dobar za pranje tijela?

Tek sam danas prvi put isprobao tromjesecni castile sapun, nakon tvog upita, i ponasa se odlicno. Nisam prao tijelo s njim nego ruke, pjeni se lagano i stvara finu kremu, ni traga "smrkljama" o cemu ljudi znaju pisati kad je u pitanju castille. Potpuno sam zadovoljan. Castile se inace koristi za kupanje beba zato sto je njezan prema kozi tako da sigurno dobar i za tijelo.

moja lavanda se suši ali sam sad primjetila da na par sapunčića imam točkice od neotopljene pigmentne boje. koristila sam ultramarine pigment ljubičasti i pomiješala ga sa malo ulja i dodala u trag ali očito se nije sve dobro otopilo.
šta sad s tim? jel to samo estetski problem ili?

Nisam radio sa pigmentima ali to je samo estetski problem, za koristenje nije problem. Pigmenti su malo problematicni jer se grudaju pa probaj slijedeci put malo duze promjesati sa stapnim mikserom ili boju pomijesati u malo ulja pa to ulje pomijesati sa ostatkom, ali prije mijesanja sa luzinom, tako da imas vremena dobro promjesati obojano ulje. Kasnije kada dodas luzinu, onda si ogranicena s vremenom koliko mozes mijesati.

mringo
18.07.2012., 19:25
puno hvala na odgovorima i sori ako te davim s pitanjima.
dobro da je samo estetski problem već sam mislila da će moj prvi sapun završit u rebatchingu :rolleyes:
danas napravila drugi i to castile sapun. znam da je odličan za bebe i hvala što si ga probao za mene jer čitam puno da ljudi pričaju baš za taj sluzavi osjećaj. napravila ga za svoju drugu bebicu koja se treba rodit za Božić. taman za 5 mjeseci će biti savršen :cerek:
super za svinjsku mast, onda ću ovaj tjedan napravit još taj za veš.
meni malo problem sad sa sapunima jer sam trudna pa mi muž miješa NaOH u vodu zbog para pa sam ovisna o njegovom slobodnom vremenu.
a znači pigmenti mogu u ulje prije dodavanja lužine. onda je problem riješen! ja mislila da može samo u trag. hmmmm ali je ipak problem ako hoćeš napravit dvobojne ili višebojne sapune. onda obavezno mora u trag

beznicka
18.07.2012., 20:05
puno hvala na odgovorima i sori ako te davim s pitanjima.

U redu je, pomognem sto znam.

a znači pigmenti mogu u ulje prije dodavanja lužine. onda je problem riješen! ja mislila da može samo u trag. hmmmm ali je ipak problem ako hoćeš napravit dvobojne ili višebojne sapune. onda obavezno mora u trag

In cold process and hot process soap, the colorant can be added in several different ways, depending on your preference. If you have used a particular pigment before and know exactly how much you wish to use, the easiest method is to add it to the melted oils before the lye solution is added. A whisk can be used, but the fastest and most effective way to incorporate it is to use a stick blender in short bursts. Since the lye solution has not yet been added, there is no concern about speeding up trace with the stick blender, so it can be used as long as necessary to ensure that the colorant is completely and evenly dispersed in the oil.

Kao sto rekoh, nisam radio s pigmentima, ja vise volim experimentirati sa prirodnim bojama. Probaj ovo gore ili mozda upotrijebi onaj mini stapni mixer za stvaranje pjene u mlijeku da promjesas dobro pigmente sa uljem.

Butra Butrich
29.08.2012., 08:51
koliko je komplicirano napraviti biznis od toga odn. općenito prirodne kozmetike? pritom mislim na dozvole itd.:confused:

hasrett
18.12.2012., 18:22
je li zna itko ima li za kupiti saoun bez glicerina?