PDA

View Full Version : INTERNO ODVAJANJE PRIKLJUČKA STRUJE

anđeli
24.12.2012., 13:06
imam par pitanja u vezi odvajanje priključka struje...ovako...radi se o kući sa 2 odvojena stanovanja i svaki ima svoje priključke za struju koje smo interno razdvojili na način da se kod nas nalazi glavni priključak struje gdje se "vrti" struja od oba stana, a gore je interno brojilo koje pokazuje potrošnju samo gornjeg stana..ono što mene zanima je dali je moguće da se kod nas "vrti" nešto što mi ne potrošimo, npr..kad u gornjem stanu nije bilo nikog kod kuće 2 tjedna naša dnevna potrošnja je u prosjeku bila 3-4 kWh, a noćna 2-3 kWh, a kad su oni doma naša dnevna potrošnja je 7-9 kWh, a noćna 4-5 kWh, bez da se u potrošnji bilo što promijenilo...molim vas ako ima koga da mi malo pojasni

d2267
24.12.2012., 14:00
ako je kod "nas" glavno brojilo,a "gore kod njih" interno kontrolno sve je u redu.kad njih nije bilo kod kuće trošilo se manje ,a sad kad su doma troši se više,dakle uvećano za njihovu potrošnju.kod plaćanja se obračun vrši na naćin da se očita potrošnja na brojilu kod "nas" te se od nje oduzme stanje na brojilu kod "njih".ostatak je potrošnja kod "nas".

sfar
24.12.2012., 15:49
mislim da HEP ovo ne dozvoljava jer bi se to moglo okarakterizirat kao prodaja struje tjst kao preprodaja .

kerbi
24.12.2012., 15:58
Ali bogme ni ne kontrolira, kao što baš i nema nekakvog načina za to. Ista situacija je i kod mene i staroga. I tako već koje desetljeće i pola.

anđeli
24.12.2012., 16:15
ako je kod "nas" glavno brojilo,a "gore kod njih" interno kontrolno sve je u redu.kad njih nije bilo kod kuće trošilo se manje ,a sad kad su doma troši se više,dakle uvećano za njihovu potrošnju.kod plaćanja se obračun vrši na naćin da se očita potrošnja na brojilu kod "nas" te se od nje oduzme stanje na brojilu kod "njih".ostatak je potrošnja kod "nas".

znam kako se vrši obračun na kraju mjeseca i tako i radimo..da od ukupne potrošnje na "našem" brojilu oduzmemo "njihovu" potrošnju, ali ne radi se o tome..kad se izračunalo na kraju mjeseca tj. prvo kad njih nije bilo kod kuće 2 tjedna...u ta 2 tjedna "naša dnevna potrošnja" je bila 3-4kWh, a kad smo svi u cijeloj kući, "naša dnevne" potrošnja se jako poveća tj. duplo...taj dio meni nije jasno..kako mogu duplo više struje trošiti ako sve radim isto...

kerbi
24.12.2012., 16:29
Tako da niste sve razdvojili gore i dolje, očito.

koka36
24.12.2012., 16:46
imam par pitanja u vezi odvajanje priključka struje...ovako...radi se o kući sa 2 odvojena stanovanja i svaki ima svoje priključke za struju koje smo interno razdvojili na način da se kod nas nalazi glavni priključak struje gdje se "vrti" struja od oba stana, a gore je interno brojilo koje pokazuje potrošnju samo gornjeg stana..ono što mene zanima je dali je moguće da se kod nas "vrti" nešto što mi ne potrošimo, npr..kad u gornjem stanu nije bilo nikog kod kuće 2 tjedna naša dnevna potrošnja je u prosjeku bila 3-4 kWh, a noćna 2-3 kWh, a kad su oni doma naša dnevna potrošnja je 7-9 kWh, a noćna 4-5 kWh, bez da se u potrošnji bilo što promijenilo...molim vas ako ima koga da mi malo pojasni

Priključak jednofazni-trofazni???
Kontrolno brojilo jednofazno -trofazno???

morrak
24.12.2012., 16:48
Neki veći potrošać ili cijela soba je povučena iz vašeg strujnog kruga (tj. ne ide preko kontrolnog brojila).

Pogasi sve njihove potrošaće i dok neko gleda njihovo kontrolno brojilo (koje tada stoji) pali jedan po jedan njihov potrošać. Za svaki se kontrolno brojilo treba pokrenuti - u suprotnom ne ide preko njega. (naravno, kad se za taj potrošać provjeri ga se gasi prije paljenja idućeg)

kerbi
24.12.2012., 16:52
Ako imaju zasebnu fidovku, isključite ju i gledajte dali sat stoji i dali neka od utičnica ili spojenih uređaja još rade.

sfar
24.12.2012., 17:15
pa kad njih nema onda samo radi vaše brojilo tjst oni ne troše jer nema nikog doma ,kad oni dođu vama se poveća potrošnja zato što i njihova potrošnja ide kroz vaše brojilo a njihovo je samo kontrolno ,
da im vi možete naplatiti njihovu potrošnju.

d2267
24.12.2012., 18:12
teško mi je zamisliti gluplje pitanje od ovog :s:s
pa tu je sve jasno ko pekmez :kava:
naši i vaši imaju jedan priključak i kontrolno brojilo
normalno je da se potrošnja naših poveća kad su vaši kod kuće :D
to je zato što naši imaju glavno a vaši kontrolno brojilo

kerbi
24.12.2012., 18:44
Koliko sam ja skužio dodatno objašnjenje njima ne štima potrošnja kad odbiju njihov dio od svoga.

d2267
24.12.2012., 19:12
Koliko sam ja skužio dodatno objašnjenje njima ne štima potrošnja kad odbiju njihov dio od svoga.

pogledaj si naziv teme iz njega je sve jasno,samo je začetnik kasnije toliko brljo da je sve zbrljo :rolleyes:
najme autor i ne može utvrditi svoju potrošnju na drugi naćin osim matematički.zbog toga ga i zbunjuje što je
dok sustanara nije bilo mogao direktno očitavati.

Edgar
24.12.2012., 21:03
..ili imaju i neke zajedničke prostorije tipa kotlovnica, garaža spremište, ili vanjsku rasvjetu koja je proštekana na glavno brojilo...

anđeli
25.12.2012., 08:23
tako je ..nama ne štima kad se oduzme njihova potrošnja na kraju mjeseca...kad samo mi trošimo struju, na kraju mjeseca je potrošnja 3-4 dnevna, a kad troše 2 kućanstva, i kad oduzmem njihovu potrošnju od ukupne da dobijem svoju, onda je naša potrošnja 7-9 dnevna...zato pitam kako je to moguće...hvala vam svima na odgovorima, mislim da nema potrebe da budete grubi tipa "gluplje pitanje od ovog"..nismo svi majstori za struju pa da znamo u čemu je problem..zato i postoje razni forumi da se potraži pomoć...hvala vam... i da priključak je trofazni, i opet ne znam dali je to "glupo" ili nije, kod priključka se nalazi i trofazni limitator...

kerbi
25.12.2012., 08:48
A onda su ti dva uzroka moguća. Zajedničke prostorije su spojene preko vas ili nešto nije odvojeno do kraja.

d2267
25.12.2012., 09:06
ako je tako,pozdravi onog ko je odvajanje napravio :kava:
za početak skidaj jedan po jedan osigurač iz svog razvodnog ormarića i
pratite da li kod njih nestaje struje u pojedinim prostorijama

anđeli
28.12.2012., 15:15
hvala vam.. dali mi možete reći dali postoji kakav način da sama probam izračunati svoju potrošnju po svojim potrošačima...znači..u cjeloj kući su šparne žarulje, imam lcd koji je isključen iz štekera kad se ne gleda, isto kao i laptop, frižider stalno radi, imamo 2 mala protočna bojlera od 5 l koji griju vodu u kupaoni i za pranje suđa, pećnica se pali 2x tjedno po cca 2 sata, veš mašina 2x tjedno (po noći) po cca 2 sata, i suđerica cca 4x mjesečno po 1,5 sat (noćna tafira) , usisivač 1xtjedno cca 1 sat, fen za kosu 1x tjedno cca 30 min....

oktogon
28.12.2012., 16:23
hvala vam.. dali mi možete reći dali postoji kakav način da sama probam izračunati svoju potrošnju po svojim potrošačima...znači..u cjeloj kući su šparne žarulje, imam lcd koji je isključen iz štekera kad se ne gleda, isto kao i laptop, frižider stalno radi, imamo 2 mala protočna bojlera od 5 l koji griju vodu u kupaoni i za pranje suđa, pećnica se pali 2x tjedno po cca 2 sata, veš mašina 2x tjedno (po noći) po cca 2 sata, i suđerica cca 4x mjesečno po 1,5 sat (noćna tafira) , usisivač 1xtjedno cca 1 sat, fen za kosu 1x tjedno cca 30 min....

Teško je precizno izračunati to jer uzmimo npr frižider...iako je stalno uključen, on troši kada "dohlađuje" (da ne budemo cjepidlake pa pričamo da troši u mikronima radi održavanja sustava i kad ne radi) ...e sada, koliko se često tijekom dana pali...i koliko dugo radi...stvarna potrošnja bi se mogla izračunati tako da se vidi kolika je snaga frižidera i da se kraj njega sjedi sa štopericom i mjeri vrijeme.
Slično i kod veš mašine: iako stalno radi,ne troši uvijek istu količinu struje,nije ista potrošnja recimo po minuti kada uvlači vodu,kada zagrijava i kada centrifgira...
Na svim tim adapratima stoji njihova snaga i ona je različita.
Npr ja imam fen koji mi više troši nego mali bojler jer je bojler 1,5 kw (1500 wata) a fen je 2,00 kw (2000 wata).
Ono što mi je jedna od većih gluposti kada misle da će uštedjeti nešto obitno čekajući da peru već kad je jeftina tarifa (valjda poslije 22 ili 23h) a po jednom pranju uštede 1,00-1,50 kn.

Imam slučaj gdje ljudi imaju kuću koju iznajmljuju ; dvije su etaže...zajedničnoko brojilo za stuju i plin. Struju lako riješim,ugradim im kontrolno brojilo i zdravo ali za plin navodno Gradska plinara ne dozvoljva ugrađivati kontrolno brojilo bez njih (a oni oderu za to za nevjerovati).
U stvari tražio sam tu jel tko ugrađivao kontrolno plinsko brojilo pa vidjeh ove dileme... Btw, može se vrlo kvalitetno i brzo kontrolirati jer Vas neko drugi potkrada, posebice ako se to kotroliranje obavlja u njeovu suglasnost/prisustvo. To bi svaki električar trebao znati

hcerinski
28.12.2012., 20:02
nisam siguran i nisam upućen za plin no mislim da je poslije brojila tvoja instalacija i sukladno tome ako ti na tu instalaciju dodaš kontrolno brojilo onda je to tvoje... za njega plinara ne treba niti znati

oktogon
28.12.2012., 20:30
nisam siguran i nisam upućen za plin no mislim da je poslije brojila tvoja instalacija i sukladno tome ako ti na tu instalaciju dodaš kontrolno brojilo onda je to tvoje... za njega plinara ne treba niti znati

Po logici stvari,trebalo bi biti tako. Ali ipak sam im posao mail da mi odgovore da poslije ne bude pizdarija. Oni traže mislim 3000,00 kn a plinomjer i sitni materijal ne koštaju više od 900,00 kn....

AKAjet
28.12.2012., 22:28
Ja sam imao takav problem. Kod mene je bio interni sat, a kod brata glavni. Ja sam skužio da nešto ne štima, jer mi je osim potrošnje bitno da se zbog struje ne svadim s bratom.
Kupio sam u Brica ili nekog Bau(max/haus) interno brojilo koje radi precizno sa malim potrošačima (žarulja, tv, fen, punjači, mali ručni alati) SAMO onda ako ga je iz mirovanja pokrenuo neki veći potrošač. Kupio sam još jedno interno brojilo i dobio smeće koje jednako radi. Na kraju smo nabavili neko brojilo koje i HEP ugrađuje.

Dakle kod 'njih' sve pogasiti i palite žarulju po žarulju. Ako nakon što upalite prvu žarulju kolo brojača ne krene mjenjajte brojilo!

d2267
29.12.2012., 06:31

neće moći ove noći.preinake plinske instalacije moraju se prijaviti lokalnom distributeru plina.nove instalacije rade se isključivo po projektu.jednom u 10 godina obavezna je kontrola instalacije na nepropusnost i zamjena plinomjera.iz navedenog je jasno da plinara zna i mora znati za kontrolno brojilo,a njega može postaviti samo licencirani plinoinstalater iste te plinare.dali smije ili ne smije treba pitati lokalnog distributera plina.

anđeli
29.12.2012., 09:07
dali je moguće da se dnevno potroši 7-9 kwH a od potrošača radi; frižider, 2x 5l bojlera za vodu i telefon (rade 24h), LCD cca 5h dnevno, laptop cca 2h dnevno.....a na noć 4 kWh a uključen je frižider, 2 bojlera i telefon, te LCD cca 4 h??? može mi netko objasniti što bi to sve moralo raditi da se stalno dnevno troši minimalno 7 kWh i noćno 4 kWh? nije mi stvarno jasno...npr..u noći se kod njih prao veš negdje 2 sata (po meni je to otprilike 2-3 KWh) i ujutro se vidi da je za cijelu kuću noćna potrošnja 6,6 kWh??? pa zar je njihovo onda samo 2 kWh a moje 4,6 kWh a ništa nije radilo???? tak ispada na kraju mjeseca

kerbi
29.12.2012., 09:23
Gle, ako toliko sumnjaš da plaćaš njihovu struju zovi električara da pregleda instalaciju i bok. A ako te ni to ne zadovolji ostaje ti samo razdvajanje priključka. Ovako preko foruma nećeš ništa postići. Dakle ili majstor ili elektra. Sve košta ali to ti je jedini izbor.

Edgar
29.12.2012., 09:44
dali je moguće da se dnevno potroši 7-9 kwH a od potrošača radi; frižider, 2x 5l bojlera za vodu i telefon (rade 24h), LCD cca 5h dnevno, laptop cca 2h dnevno.....a na noć 4 kWh a uključen je frižider, 2 bojlera i telefon, te LCD cca 4 h??? može mi netko objasniti što bi to sve moralo raditi da se stalno dnevno troši minimalno 7 kWh i noćno 4 kWh? nije mi stvarno jasno...npr..u noći se kod njih prao veš negdje 2 sata (po meni je to otprilike 2-3 KWh) i ujutro se vidi da je za cijelu kuću noćna potrošnja 6,6 kWh??? pa zar je njihovo onda samo 2 kWh a moje 4,6 kWh a ništa nije radilo???? tak ispada na kraju mjeseca

da, moguće je. Ja živim u skući od cca 225m2, katnica. Sad po zimi, prosjek dnevne potrošnje je cca 6,5 kwh po skupoj tarifi, i jedno 4 kwh po jeftinijoj tarifi.

ovi bojleri ti znaju dosta potrošiti jer stalno dogrijavaju vodu, lcd za 5h troši valjda preko 0,5 kwh (moj je nekih 130W, znači za 5h 0,650 kwh), laptop ti troši sigurno jedno 200-300W......

s nečime i nekako se griješ. i to troši struju, plamenik (ulje/plin) radi na struju, pumpa koja vrti vodu troši struju (moja i do 50W, pa nek radi 10h eto ti 0,5 kwh), pa rasvjeta pa nek perilica suđa nešto odradi itd itd...nakupi se to za taj čas.....pa neki radio, pa max tv, pa ovo pa ono...

tih 7kwh/kwh nije nešto za konja ubiti, ak ti je skupo, smanji potrošnju....

anđeli
30.12.2012., 08:13
znam da nije nešto tih 7kWh, ali kao što sam i napomenula, naša potrošnja je na pola manja kada smo sami u kući pa mi zato nije jasno....grijemo na drva tako da tu ne trošimo struju, rasvjeta je tek navečer i to su sve šparne žarulje, suđericu namjerno sad nisam uključivala baš da vidim dali će išta smanjiti noćnu potrošnju, a te bojlere čak ima i gornji stan kao i mi, pa mi opet ne ide u glavu ta potrošnja...max tv nemamo, kuhamo na plin i ok ak se tu malo potroši (ne kuhamo cijeli dan), ali ipak...ne znam...i kako da smanjim potrošnju kad ne znam što mi to poveća potrošnju za 50%?

d2267
30.12.2012., 08:24
znam da nije nešto tih 7kWh, ali kao što sam i napomenula, naša potrošnja je na pola manja kada smo sami u kući pa mi zato nije jasno....grijemo na drva tako da tu ne trošimo struju, rasvjeta je tek navečer i to su sve šparne žarulje, suđericu namjerno sad nisam uključivala baš da vidim dali će išta smanjiti noćnu potrošnju, a te bojlere čak ima i gornji stan kao i mi, pa mi opet ne ide u glavu ta potrošnja...max tv nemamo, kuhamo na plin i ok ak se tu malo potroši (ne kuhamo cijeli dan), ali ipak...ne znam...i kako da smanjim potrošnju kad ne znam što mi to poveća potrošnju za 50%?

lijepo sam ti napisao vadi jedan po jedan svoj osigurač i ako/kad se sustanari pobune da nemaju struje znati ćeš da troše tvoju struju :kava:
još bolja i brža opcija je da kad su oni u kući izvadiš sve svoje osigurače i odmah će sve biti jasno :zubo:

Edgar
30.12.2012., 12:24

bez obzira što griješ na drva, ak imaš neku kotao i neku pumpu i oni troše struju

bojler i frižider troše puno, još ak imaš neki zamrzivač.....

d2267
30.12.2012., 13:51
bez obzira što griješ na drva, ak imaš neku kotao i neku pumpu i oni troše struju

bojler i frižider troše puno, još ak imaš neki zamrzivač.....

mislim da ima sobne peći na drva,a one ne trebaju struju ;)

anđeli
30.12.2012., 16:54
kaminska peć na drva, znači nema struje..nema kotla, kotlovnice, pumpe i sl. nešto što troši struju...ni zamrzivač..klasičan frižider sa donje dvije ladice ledenice:-)

koka36
30.12.2012., 19:08
kaminska peć na drva, znači nema struje..nema kotla, kotlovnice, pumpe i sl. nešto što troši struju...ni zamrzivač..klasičan frižider sa donje dvije ladice ledenice:-)

Još vi raspravljate, dal imate trofaznu struju i dal je kontrolno brojilo jednofazno ili trofazno ???

anđeli
31.12.2012., 07:03
trofaznu struju, trofazni limitator, a mislim da je i kontrolno brojilo u drugom stanu trofazno

koka36
31.12.2012., 13:04
trofaznu struju, trofazni limitator, a mislim da je i kontrolno brojilo u drugom stanu trofazno

Ja se kladim da je jednofazno i tu je sav nesporazum!!!!!

anđeli
31.12.2012., 16:14
Ja se kladim da je jednofazno i tu je sav nesporazum!!!!!

zašto? može objašnjenje?

kerbi
31.12.2012., 17:00
Iz dva moguća razloga , bar koliko se ja razumije. Prvi mogući razlog je nejednoliko opterećenje faza. što po nekim električarima (pričao mi profić) zna uzrokovati ovakve efekte povećanja potrošnje, a druga mogućnost je da je netko pametan ugradio jednofazno brojilo kod razdvajanja i jednostavno su mu "izmaknule" druge dvije faze. Sad ne znam što koka misli da je.

koka36
31.12.2012., 19:24
zašto? može objašnjenje?

Pa kod njega se mjeri samo jedna faza a koristi dvije ili čak sve tri i naravno da se onda mjerenje na glavnoj vuri ne poklapa s kontrolnom vurom ...
Ili jednostavnije kontrolna vura mjeri samo 1/3 prave potrošnje, ako je ravnomjerno opterečenje na fazama a nije sigurno...