PDA

View Full Version : Udruge - Pitanja i Odgovori

stranice : [1] 2

NewForce
16.12.2004., 10:11
Ako je bilo ispricavam se i molim za link.

Koje su prednosti i nedostaci otvaranja udruge naspram otvaranja obrta tj poduzeća?

Zahvaljujem

banderas
16.12.2004., 15:12
Nema vlasnika, tj. nema nitko tko će preuzimat dobit, bar ne službeno.

NewForce
20.12.2004., 23:27
Ima li još koja razlika, dajte me malo prosvijetlite.

no_frx
14.02.2006., 18:14
Ne znam pripada li ova tema ovdje,ali evo zanima me,pa...
Dakle kada se udruga osnuje ona moze raditi kao prava firma,s tim da zaradjeni novac mora ic u korist udruge,tj. iskoristiti se za poboljsanje rada iste....A gdje idu stecevine kada se udruga izgasi,zatvori ,tj. prestane sa radom?
Dijele se medju osnivacima,idu drzavi,ili???
Hvala unaprijed...

presvetli
14.02.2006., 20:01
Dijele se između članova udruge.

co-x-co
15.02.2006., 09:34
Zavisi sta ti pise u Statutu. Npr. mozete sve ostaviti nekoj humanitarnoj organizaciji ili tako nesto , zavisi od same udruge.

presvetli
15.02.2006., 12:00
Je, imaš pravo. Statutom možeš odlučiti i drugačije.

no_frx
15.02.2006., 17:16
A udruga moze raditi kao i prava firma?Postoji li neki ograniceni iznos novca koji udruga moze primiti,odnosno zaradjivati i placaju li udruge porez?

Lali
15.02.2006., 18:06
Djelatnost udruge

Članak 5.

(1) Udruga može od osnutka obavljati djelatnosti kojima se ostvaruju njeni ciljevi utvrđeni statutom.

(2) Uz djelatnosti iz stavka 1. ovoga članka, udruga može obavljati djelatnost kojom se stječe prihod, sukladno zakonu.

(3) Udruga je samostalna u ostvarivanju svojih ciljeva utvrđenih statutom.

(4) Djelatnosti iz stavka 1. i 2. ovoga članka udruga ne smije obavljati radi stjecanja dobiti za svoje članove ili treće osobe. Ako u obavljanju djelatnosti udruga ostvari dobit, ona se mora sukladno statutu udruge koristiti isključivo za obavljanje i unapređenje djelatnosti udruge, kojima se ostvaruju njeni ciljevi utvrđeni statutom.

Drugim rijecima, smijes ti zaradjivati, ali ta lova ne bi smjela ici tebi. (A kakve ti onda koristi od toga...) Sad jel postoji limit ne znam. Ali znam da su neke udruge koje su puno zaradjivale bile provjeravane.

http://www.java.hr/odvjetnik/demo/zakoni/ZOU-2002-011.html#Gl08

BitiBolji
16.02.2006., 10:13
Udrugu mogu osnovati najmanje tri osnivača , poslovno sposobna fizička ili pravna osoba .
Na osnivačkoj skupštini udruge donosi se statut, biraju članovi tijela upravljanja te donosi odluka o davanju ovlaštenja za zastupanje.
Kako je upis u registar udruga dobrovoljan i obavlja se na zahtjev osnivača, osnivači trebaju donijeti posebnu odluku o pokretanju postupka za upis u registar udruga.
Registar udruga vode uredi državne uprave u jedinicama područne (regionalne) samouprave.
Zahtjevu za upis u registar udruga prilažu se: zapisnik o radu i odlukama osnivačke skupštine, odluka o pokretanju postupka za upis u registar udruga, statut, popis osnivača, osobna imena osoba ovlaštenih za zastupanje, izvod iz sudskog ili drugog registra za pravnu osobu – osnivača udruge, suglasnost ili odobrenje nadležnog tijela državne uprave za obavljanje određene djelatnosti, kada je to propisano posebnim zakonom kao uvjet za upis udruge, te preslika osobne iskaznice osnivača i osoba ovlaštenih za zastupanje.
Inače, udruga je svaki oblik slobodnog i dobrovoljnog udruživanja više fizičkih, odnosno pravnih osoba, koje se, radi zaštite njihovih probitaka ili zauzimanja za zaštitu ljudskih prava i sloboda, te ekološka, humanitarna, informacijska, kulturna, nacionalna, pronatalitetna, prosvjetna, socijalna, strukovna, športska, tehnička, zdravstvena, znanstvena ili druga uvjerenja i ciljeve, a bez namjere stjecanja dobiti, podvrgavaju pravilima koja uređuju ustroj i djelovanje toga oblika udruživanja.

no_frx
17.02.2006., 19:17
A sto recimo kada udrugu osnuju 3 osnivaca i 2 izidju iz udruge.Recimo da se stavi da se placa godisnja clanarina,a dvojica clanova ne plate clanarinu i nisu vise clanovi.Moze li tada udruga raditi sa samo jednim covjekom?

VAUTRIN
20.05.2006., 22:15
Znate li možda tko financira nevladine i razne ostale udruge i gdje se može vidjeti količina novca koja se dodjeljuje svakoj udruzi?

Osnova bi i ja jednu udrugu ako se može šta zaradit:) primjerice: Udruga za promicanje prava opušaka! Danas ljudi grozote čine sa opušcima:mad:
Ukoliko je već bija sličan post, uputite me

-haf-
21.05.2006., 14:51
Gle, stvar ti funkcionira otprilike ovak.
Osnuješ udrugu i uvjeravaš one koji imaju pare (država, lakalna zajednica, strane konzulate, međunarodne organizacije, tvrtke) da se bavite nečim plemenitim i od velike koristi za zajednicu. Oni odluče na temelju tvojih argumenata da li će ti dati pare.

Zašto si toliko jalan na civilni sektor?

VAUTRIN
21.05.2006., 16:04
Nisam jalan, nego eno... A znaš možda di se na netu može nać popis udruga i koliko je svaka dobila love od države? Valjda je to javna stvar...

-haf-
21.05.2006., 22:22
Popis udruga imaš ovdje:
http://www.uprava.hr/RegistarUdruga/

E sad koliko je ko dobio to baš nemožeš jednim klikom saznati. Naravno da su takvi podaci javni ali je problem doći do njih budući da nepostoji jedinstveni registar financiranja.
Možeš nazivati pojedina ministarstva RH pa ih pitati da ti daju koliko su sredstava isplatili udrugama u 2005.

mastakilla
11.07.2006., 17:25
da li itko ima pojma kako, ako ikako drzava ili grad pomazu udruge? prostor? fond?

boraborabo
12.07.2006., 15:53
Pomažu na osnovu programa udruge.Pred kraj svake godine se treba javiti na natječaj ministarstva sa adekvatnim programom i ako odobre dobiju se nekakva sredstva.Inače to ministarstvo financira iz igara na sreću.A svaki grad isto tako .Sve zavisi koje je osnovna djelatnost udruge.Recimo ,postoji u Rijeci Udruga ljubitelja tripica i oni su se javljali na subvenciju ali nisu prošli.Da li je profitna,neprofitna ,humanitarnog karaktera.
Prostor je jako teško dobiti(mora biti na dobrobit svih građana) a financirati se može i iz članarine isponzora

damari
05.01.2007., 18:24
trebam malu pomoc,nadam se da sam na pravom mjestu,
stvari stoje ovako,otvaram udrugu i galeriju ,u galeriji bi prodavala stvari preko udruge,ja sam clan udruge i prodavala bih svoje stvari i stvari drugih clanova(na ciju bi cijenu stavila marzu),znaci zelim zaraditi,ali kako ako su udruge neprofitabilne,znam da postoji caka pa sad ako mi neko moze objasniti?sta me jos buni?pa ako je udruga neprofitabilna a ja kao clan zaradjujem preko udruge???? statutu sam stavila tocku da mogu prodavati svoje stvari i stvari drugih clanova,
hvala

mali febo
05.01.2007., 18:48
pitaj ove iz nevladinih udruga

damari
05.01.2007., 18:58
pitaj ove iz nevladinih udruga
ok,a gdje se oni nalaze:misli: :misli:

mali febo
05.01.2007., 19:13
ok,a gdje se oni nalaze:misli: :misli:
imaš ih kolko hočeš i nigdje posebno
kad osjete škude postavljaju se tako da ih se ne može zaobići :zubo:

damari
05.01.2007., 19:15
imaš ih kolko hočeš i nigdje posebno
kad osjete škude postavljaju se tako da ih se ne može zaobići :zubo:
pa bas i nisi od pomoci :tuzni:

mali febo
05.01.2007., 19:22
pa bas i nisi od pomoci :tuzni:
oprosti ali meni se toliko gade da zaista ne znam nijednog
ali znam da su meštri za izmust lovu i živit od nerada:mad:
sad zaozbiljno,imaš forume i news grupe koje se bave tematikom koja te zanima
ovdje dolaze ljudi kad malo prošvikaju
doduše imaš i stalnu postavu,stanoviti feniks na primjer :zubo:

damari
05.01.2007., 19:25
oprosti ali meni se toliko gade da zaista ne znam nijednog
ali znam da su meštri za izmust lovu i živit od nerada:mad:
sad zaozbiljno,imaš forume i news grupe koje se bave tematikom koja te zanima
ovdje dolaze ljudi kad malo prošvikaju
doduše imaš i stalnu postavu,stanoviti feniks na primjer :zubo:
ok hvala ,:)

Cats
05.01.2007., 19:27
Preseljeno iz Lude kuće na primjerenije mjesto. ;)

damari
05.01.2007., 19:50
stvari stoje ovako,otvaram udrugu i galeriju ,u galeriji bi prodavala stvari preko udruge,ja sam clan udruge i prodavala bih svoje stvari i stvari drugih clanova(na ciju bi cijenu stavila marzu),znaci zelim zaraditi,ali kako ako su udruge neprofitabilne,znam da postoji caka pa sad ako mi neko moze objasniti?sta me jos buni?pa ako je udruga neprofitabilna a ja kao clan zaradjujem preko udruge???? statutu sam stavila tocku da mogu prodavati svoje stvari i stvari drugih clanova,
hvala

johnnyBlack
06.01.2007., 13:29
Jesi li već registrirala udrugu?

Dakle, stvari stoje ovako:
udruga može bez problema ostvarivati prihode obavljajući svoje djelatnosti (uz naravno neka ograničenja - http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2001/1496.htm ). Upravo u ovom trenutku pojavljuje se bitna razlika između udruge i poduzeća - poduzeće sa svojim novčanim sredstvima normalno raspolaže, a udruga sav prihod koji je nastao od obavljanja djelatnosti mora potrošiti za realizaciju svojih ciljeva. Znači, ne možeš prodati, u tvom slučaju slike, i onda novce jednostavno raspodjeliti s kime već želiš djeliti. Ovo je vrlo pojednostavljen odgovor i stvari su dosta kompliciranije. U linku koji sam ti gore dao je Zakon o udrugama i tu sve piše.

Moj ti je savjet da otvoriš obrt, udruge su imale smisla tokom devedesetih kad su masovno služile za pranje novca. Naravno i danas je moguće normalno zarađivati kroz udrugu no to traži puno znanja i kreativnosti. Poslovanje udruga je vrlo uska niša i malo se ljudi bavi tim područjem i upravo ćeš zato vrlo teško dobiti besplatne savjete.

damari
06.01.2007., 13:57
predala sam papire i u statut sam stavila da se preko udruge mogu prodavati i poklanjati umjetnine clanova udruge,ali ja bih otvorila galeriju(pa i ulupuh je udruga i prodaju vrsi preko galerija) i prodavala stvari preko galerije ali preko udruge da idu papiri isto kao sto to radi ulupud ili likum ????
samo ne kuzim kako i gdje je caka

triax
06.01.2007., 17:57
hvala
Dakle, kako je već rečeno, zaista trebaš proučiti zakon o udrugama a i zakon o porezu na dobit.
Udruge ne smije obavljati djelatnosti za stjecanje dobiti za svoje članove ili za sebe, osim toga ako udruga obavlja gospodarsku djelatnost i od te djelatnosti u toku godine ostvari prihod veći od 85 000 kuna, prelazi u sustav obaveznika plaćanja poreza na dobit.
Prodavala bi svoje slike i slike ostalih autora te na to stavljala maržu; to se naravno može ali udruga mora otkupiti djelo i platiti autora bilo na način da autor izda račun ili da mu se plati autorski ugovor (te obračunaju porez i prirez).
Budući spominješ maržu (odnosno zaradu), bojim se da bi porezna uprava takve prihode smatrala "gospodarskom djelatnošću" te da biste u tom dijelu bili obveznik poreza na dobit.

Putnik92
06.01.2007., 18:05
Kako misliš - prodati nešto udruzi da bi to ona preprodala dalje? Onda zarada udruge ostaje udruzi a tvoja zarada je opet podložna porezu.

johnnyBlack
06.01.2007., 18:48
Kako misliš - prodati nešto udruzi da bi to ona preprodala dalje? Onda zarada udruge ostaje udruzi a tvoja zarada je opet podložna porezu.

Ti kao autor (u ovom slučaju - slikar ) prodaš sliku udruzi (ugovor o autorskom djelu), udruga tu sliku kasnije proda trećim osobama. Udruga plaća sve što bi i poduzeće platilo kad angažira nekoga ugovorom o autorskom djelu (porez i ostalo).

johnnyBlack
06.01.2007., 18:56
predala sam papire i u statut sam stavila da se preko udruge mogu prodavati i poklanjati umjetnine clanova udruge,ali ja bih otvorila galeriju(pa i ulupuh je udruga i prodaju vrsi preko galerija) i prodavala stvari preko galerije ali preko udruge da idu papiri isto kao sto to radi ulupud ili likum ????
samo ne kuzim kako i gdje je caka

Nema tu nikakve cake, nitko nije rekao da ti ne možeš tako poslovati jedino ti kažemo da onda zarađenu lovu ne možeš sama sebi isplatiti. Udruga kao neprofitna organizacija nije instrument kojim će osnivači stjecati dobit za sebe. Naravno da postoje mogućnosti da se to napravi, no pitanje je legalnosti tih mogućnosti. Dakle ukoliko ipak misliš poslovati preko udruge angažiraj vrlo dobrog računovođu.

johnnyBlack
06.01.2007., 19:51
Zapravo, o kojim svotama mi uopće pričamo? Ukoliko se radi o nekoj sitnoj lovi nađi nekog studenta (brat, sestra, frendica...) i isplati njemu preko studentskog ugovora pare. Ti to vodi kao troškove za održavanje informatičkog sustava, čišćenje i sl. To ti je najlakši način da izvučeš pare.

facasplaca
02.05.2007., 20:46
Ovako,
skupila se neka ekipa i otvorili bi udrugu odredjenih profesionalaca, pitanje je di naci informacije o otvaranju udruge?
Moze biti i neprofitna organizacija, jer bi se udruzivali za razmjene misljenja, iskustava i znanja....

Svaka pomoc dobrodosla!

neno1966
02.05.2007., 21:33
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2001/1496.htm

-haf-
02.05.2007., 21:35
U ovoj knjižici se nalaze sve potrebne informaciji potrebne za registraciju udruge.... kako registrirati udrugu u republici hrvatskoj (http://www.zamirnet.hr/icnl/pdf/Kako%20registrirati%20udrugu%20u%20RH.pdf)

facasplaca
02.05.2007., 22:43
Svaka cast obojici na brzini! Idem prouciti...

avos
08.05.2007., 17:15
molio bih vas za pomoc. zelim osnovati neprofitabilnu udrugu za promicanje kulture mladih. gdje i kako mogu doci do statuta za neprofitabilnu udrugu? ako neko vec ima udrugu molio bih da mi ga posalje ili da mi objasni kako to ide. hvala..!

banderas
09.05.2007., 11:14
http://www.zamirnet.hr/icnl/pdf/Kako%20registrirati%20udrugu%20u%20RH.pdf

vinc
10.05.2007., 00:32
korisno je proučiti i zakon o udrugama

zakon o udrugama (http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/2001/1496.htm)

primjere statuta možeš naći na stranicam nekih udruga, evo par linkova za početak
http://www.youth.hr/
http://www.jedinstvo.info/partneri/

statuti su uglavnom dosta slični, jer veći dio statuta definira neke formalne, pravne i sl. stvari, tak da se s tim djelom nije potrebno zamarati..
najbitniji dio statuta jesu ciljevi i djelatnosti udruge, i nijih svaka udruga sastavlja prema svojoj viziji udruge..
mi smo evo nedavno predali zahtjev za registraciju i uneseni smo u državni registar udruga tak da mi je ta problematika poznata pa ak te još kaj zanima pitaj

kvakica
10.05.2007., 09:11
Pozdrav!
Imam slični problem. Naime nas nekolicina također planira otvoriti neprofitnu udrugu koja će se uz pomoć nekih profesora bavit terapijama mladih uz radionice gline .
Tek se upoznajem s tim pa me najviše zanima vođenje administracije. Malo sam guglala po netu i shvatila da sve te udruge imaju knjigovodstvo. Zar se stvarno mora vodit dvojno knjigovodstvo?
Statut ćemo lako napisati al brine me knjigovodstvo.
Ako netko nešto zna iz iskustva voljela bih odgovor ili bar link.
Hvala

neno1966
10.05.2007., 11:08
Pozdrav!
Imam slični problem. Naime nas nekolicina također planira otvoriti neprofitnu udrugu koja će se uz pomoć nekih profesora bavit terapijama mladih uz radionice gline .
Tek se upoznajem s tim pa me najviše zanima vođenje administracije. Malo sam guglala po netu i shvatila da sve te udruge imaju knjigovodstvo. Zar se stvarno mora vodit dvojno knjigovodstvo?
Statut ćemo lako napisati al brine me knjigovodstvo.
Ako netko nešto zna iz iskustva voljela bih odgovor ili bar link.
Hvala

Ovisi o godišnjim prihodima. Ako se ne varam, granica je na 20 000 kn, nakon toga moraš voditi knjigovodstvo.

Gustavo
10.07.2007., 09:29
Osnovao bi udrugu da mogu raditi web stranice i portale tj. da imam žiro račun pa me zanima što kaže zakon i jel ima neko iskustva s time.

castanea
11.07.2007., 16:18
Osnovao bi udrugu da mogu raditi web stranice i portale tj. da imam žiro račun pa me zanima što kaže zakon i jel ima neko iskustva s time.

daj konkretno pitanje....
šta kaže zakon na šta? zanima te procedura osnivanja udruge? ili šta?

facasplaca
11.07.2007., 18:48
Sta ce ti udruga? Za rad web stranice?

ledena19
12.07.2007., 08:41
N možeš sa udrugom obavljati gospodarsku djelatnost. Odnosno, da pojasnim: možeš, ali to je udruga, neprofitna organizacija, pretpostavlja najmanje tri člana koji su udruženi. svaki profit koji ostvare svojim radom se mora uložiti u promicanje načela i ciljeva udruge. Naravno, treba ti žiro račun za to, ali...
Akomisliš obavljati gospodarsku djelatnost, onda treba otvoriti d.o.o., obrt ili zadrugu.
D.o.o. zahtjeva minimalni početni kapital od 20.000, 00 kuna, plus troškovi registracije, cca oko 4500 - 5000 kuna. Možeš raditi što hoćeš. Prednost je što d.o.o. nema nikakve posebne uvjete za obavljanje djelatnosti, dakle, ne trebaš imati položene majstorske ispite ili imati određenu kvalifikaciju za to. Također, d.o.o. u slučaju bilo kakvog novčanog spora odgovara svojom imovinom, ne imovinom vlasnika.
S druge strane, osnivanje obrta je puno jeftinije, ali - moraš imati određenu kvalifikaciju za otvaranje obrta određene vrste. Najbolje je da se raspitaš u HITRO.HR, ako to postoji kod tebe, ili u Uredu državne upravu, Služba za gospodarstvo, oni vode obrtni registar i registraciju obrta, po županijama.
Ako otvaraš zadrugu, potrebno ti je za početak barem sedam zadrugara, čiji je minimalni ulog 100 kuna, oko 4500 kuna za registraciju, hrpa dokumenata, od pravilnika o funkcioniranju zadruge i još....Prednost je što Ministarstvo gospodarstva djelomično refundira troškove osnivanja zadruge, te ima puno kvalitetnih programa za bespovratno financiranje kvalitetnih programa, samo treba proči na natječaju. Ako je kvaliteta u pitanju, novci se dobivaju. Ne veliki, ali bitni.
Toliko, ako imaš pitanja, samo naprijed.

Ibiza
15.07.2007., 03:55
Koja vrsta od ove 3 ima najmanje troškova dok ne radi ništa, već samo stoji otvorena na papiru?
(i ako znaš otprilike kolike?)

ledena19
19.07.2007., 09:52
Nisam u potpunosti sigurna.
Za obrte znam da čim si obrtnik moraš plaćati mirovinsko i zdravstveno.
Ako je u pitanju d.o.o., ne moraš imati nikoga zaposlenog. Prije par godina je postojala nakana da svaki d.o.o. mora imati zaposlenu barem jednu osobu, međutim ustavni sud je ukinuo tu odredbu Zakona o trgovačkim društvima.
Što se tiče zadruge, ona mora imati upravitelja, koji ne mora biti u radnom odnosu. No, sam oblik zadruge je malo kompliciraniji od d.o.o. Za d.o.o. je potrebna i dovoljna samo jedna osoba, koja će po pravnim aktima biti sve - od člana uprave, osnivača i direktora. Kod zadruge se mora pisati Pravilnik o radu zadruge, mora postojati skupština, predsjednik skupštine....Malo je kompliciranije. Ali, ako se odlučiš u to upuštati, treba proučiti stranice Ministarstva gospodarstva, imaju doista puno poticajnih programa za zadruge, da ne kažem da ima sredstava koja se dijele bespovratno. Ne bez kriterija, naravno, mora postojati elaborat, ali je sredstva definitivno moguće dobiti.
Još jedna stvar: ako je zadruga na području od posebne države skrbi, povlastice su još i veće.

Gustavo
20.07.2007., 22:50
Sta ce ti udruga? Za rad web stranice?

udruga mi treba da imam žiro račun i vučem lovu od raznih sponzora,znam da ima jedna vrsta udruga jer preko njih rade ovi tarot i slični:zubo:

blaloleo
27.07.2007., 06:03
udruga mi treba da imam žiro račun i vučem lovu od raznih sponzora,znam da ima jedna vrsta udruga jer preko njih rade ovi tarot i slični:zubo:

Nisam siguran da je ovo točno. Iako, može postojati neprofitna udruga koja će morati potrošiti dobiveni novac, i na kraju godine biti na nuli. A ovo potrošiti može biti na razne načine :top:

Nego, što ti zapravo tražiš? Imaš posao i tražim samo legalan način da izvučeš novac (udruga, d.o.o.,..) ili...?

roberto007
03.11.2007., 09:26
Naime imam jedan maleni web portal koji se bavi foto i video dogadanjima iz Rijeke i okolice.
Imam dosta zainteresiranih sponzora koji bi se htjeli oglasavati kod mene.

Napravio sam neki mali business i marketing plan rada. Po mojim procjenama prvih godinu dana ocekujem najvise do 3000 kuna mjesecno od sponzora.

Znaci ako prijavim firmu gubim na osnovnim davanjma (knjigovoda, mir. socij.) oko 2500 kuna mjesecno
AKo otvorim obrt negdje oko 2000 kuna gubim.

Koja je opcija sa otvaranjem udruga barem za pocetak da se smanje troskovi.
Znam da je pretezak problem kako izvlaciti i pokrivati izvuceni novac iz udruge posto po statutu predsjednik; upravni odbor ili skupstina nemaju pravo na taj novac tj. ne smiju ga koristiti u privatne svrhe ili slicno.

Znam postoje cake ono organiziranje banketa, putni troskovi ali ne mozes bas toliko forsirati svaki mjesec.

AKo netko zna malo vise o udrugama i kako to radi.

roberto007
04.11.2007., 17:02
pa zar nema nikoga tko ima udrugu ili zna nesto o udrugama.

z€lja
21.11.2007., 13:34
Poštovani !

Imam jedno pitanje vezano uz rad i poslovanje jednog gradskog portala. Naime, ideja je otvoriti udrugu za promicanje kulture mladih XX. Pitanje: Na računu udruge imamo XX svotu novca. Dali se isplata može normalno raditi za rad na portalu XX studentu preko studenskog servisa ? Također i naplata od prodaje reklama, može se normalno izdati račun za isto ?

Također dali netko ima iskustva s funkcioniranjem udruge (knjigovodstvo, inspekcija i sl.) ?!

Žena vrag
21.11.2007., 16:37
Mislim da nema nikakve prepreke da isplatis studenta za rad na portalu. Isto tako niti da naplacujes za reklamu na portalu. Za to bi naravno trebao izdati račun. Nisam sigurna za PDV, jer mislim da bi to spadalo u sferu poduzetničke djelatnosti, a ne "općeg dobra" za koje je usluga osnovana. Naravno ako je prihod od reklame manji od 85tis kuna, pa čak i da je poduzetnička djelatnost usluge udruga ne bi trebala uci u sustav PDVa

A malo više o udrugama imas:

http://www.uzuvrh.hr/stranica.aspx?pageID=49

alabrale
11.12.2007., 17:32
udruge nisu u pdv bez obzira na promet.... zamisli koliko bi love stiglo od pdv za eduarda i čorluku

banderas
13.12.2007., 12:33
Eto, tražim stari topic, pa naletio slučajno na ovo.
Zakonski i po PSu: Udruge ne služe za to što ti navodiš i ne smiju se za to koristiti.

Nezakonski: Zakon o udrugama se zloupotrebljava na gomilu načina, nogometni klub Dinamo je udruga, pa ti vidi jel se izvlači lova i je li itko unutar njega zarađuje privatni novac, ili se svi novci reinvestiraju za promicanje ciljeva udruge :D

neno1966
13.12.2007., 14:01
Firma ne mora imati nikog zaposlenog (mora imati direktora koji ne mora biti zaposlen u istoj ali mora imati riješeno zdravstveno i mirovinsko) a knjigovodstvo možeš i sam raditi...:mig:

banderas
13.12.2007., 14:03
Ista stvar je s udrugom, nije o tome topic.

neno1966
13.12.2007., 14:27
Koliko se sjećam kada sam bio aktivan u udruzi prije par godina, ako su prihodi prelazili ako se ne varam 20 000 kn godišnje bilo je potrebno voditi knjigovodstvo. Ako je to ostalo isto onda ništa nećeš uštediti u odnosu na firmu po tom pitanju. Ima i drugih gnjavaža sa udrugom- skupštine, plan rada, statistika...
Da sam ja na tvojem mjestu to bih direktno prebio sa klijentima, neka ti toče gorivo, plačaju mobitel...

banderas
13.12.2007., 14:52
Ma, jednostavnije je dosta za udrugu. Kao, prvo nisi u sustavu poreza na dobit, u većini slučajeva nisi ni u sustavu PDVa, nema poreza na firmu...

"Problem" kod udruga je što ćeš kod osnivanja (za to ideš u gradsko poglavarstvo) morati objasniti da su ciljevi promicanje nečega od čega nitko neće imati osobne koristi. A web portal o dešavanjima sa sponzorima je nekako na rubu, po meni, to bi trebala biti firma a ne udruga. No, taj zakon o udrugama je toliko nenormalno rastezljiv da ćeš možda moći i registrirati kao udrugu, u svakom slučaju, moraš otići u gradsko poglavarstvo i tražiti razgovor sa zaposlenicima koji su zaduženi za udruge jer se i tako kod njih vrši registracija i kod njih se potvrđuje statut.

rubirubic
05.03.2008., 11:25
Bok.

Ima li kakva udruga/ustanova koja potiče poduzetnike (početnike i one starije) i omogućuje im besplatnu/povoljnu edukaciju iz područja kao što su osnove računovodstva, vođenje timova, tehnike prodaje, prezentacijske vještine i sl.
U komunikaciji s prijateljima koji imaju firme (uglavnom vrlo mladi poduzetnici) svi se žale na slabu ponudu takvih edukacija, a one koje postoje i koje su dobre, uglavnom su vrlo skupe.

Naime, razmišljam o osnivanju udruge koja bi bila svojevrsni servis poduzetnicima (početnicima, ali i starijima), a koja bi organizirala predavanja o temama koje poduzetnici sami izaberu da su im potrebne. Također bi lobirali kod pojedinih firmi da daju posebne popuste članovima udruge (osobito poduzetnicima-početnicima), jer im je u početku jako važno sniziti troškove.
Mogle bi se organizirati redovite radionice gdje bi se poduzetnici sličnih profila/djelatnosti družili i u izravnom kontaktu razmjenjivali iskustva.

Molim vaša razmišljanja o ovoj ideji.

THE_BEATLES
05.03.2008., 11:49
ima nešto u HGK - hrv.gosp.komora

alabrale
06.03.2008., 09:10
imas to vec po gradovima...

split, zabreb osijek imaju nekoliko centara

Martinn
29.04.2008., 12:48
Gdje se predaju papiri, tj. zahtjev za registracijom udruge u Zagrebu? Pokušaj zvanja broja telefona u Vukovarskoj u državnom uredu je propao, ili se nitko ne javlja ili nemaju pojma gdje se predaju papiri :(

Tompa-lompa
29.04.2008., 13:18
Vukovarska 72, 6. kat, soba 61

6345 297, trazi odjel za udruge

hrvac
15.08.2008., 22:04
Bok.

Ima li kakva udruga/ustanova koja potiče poduzetnike (početnike i one starije) i omogućuje im besplatnu/povoljnu edukaciju iz područja kao što su osnove računovodstva, vođenje timova, tehnike prodaje, prezentacijske vještine i sl.
U komunikaciji s prijateljima koji imaju firme (uglavnom vrlo mladi poduzetnici) svi se žale na slabu ponudu takvih edukacija, a one koje postoje i koje su dobre, uglavnom su vrlo skupe.

I jesi šta pokrenuo:confused:

Ovo je istina razne firme nude raznorazne seminare i usavršavanja koja masno naplaćuju.Obično traju jedan ili dva dana a cijene su od 1000 do 3000kn:flop:
Zaboravih da je ručak i kava uključena:rofl:

Rado bi otišao ponekad na nekakvu dodatnu edkuaciju,ali ne da me oderu.
Jelč zna netko kakve povoljne seminare iz poduzetništva:s

hrvac
28.12.2008., 04:23
Da citiram sam sebe:D

Jel zna netko kakve povoljne seminare iz poduzetništva:s

Jednostavna
29.12.2008., 15:15
možda da probaš vidjeti malo programe od akademije petar zrinski u ZG
oni su te imali neke seminare sa nekakvom kotizacijom od 250 kn valjda kao uz potporu ministarstva gospodarstva

inače slažem se da su danas ti seminari vrlo skupi kod nas
neki dan sam se odjavila sa newslettera čini mi se da se zovu poslovna izvrsnost il tak nešto
za tamo neki seminarčić o nekoj prodaji 8000 kn
my ass će oni vidjeti i mene i te pare

ak imaš vremena čitaj in free time knjige o poduzetništvu
imaš ih u knjižnicama dosta
poveži se on line sa ljudima iz struke
i njuši malo seminare, dok nema jeftinih probaj naći one s mogućnošću plaćanja na rate

al oprezno u odabiru seminara
većina njih je prodavanje magle
idi ciljano

hrvac
30.12.2008., 21:19
možda da probaš vidjeti malo programe od akademije petar zrinski u ZG
oni su te imali neke seminare sa nekakvom kotizacijom od 250 kn valjda kao uz potporu ministarstva gospodarstva

Bio sam na niihovom seminaru o izradi poslovnog plana. Nije bilo loše, 2 dana za 150kn,samo kaj te potpore nema više:(

Hvala ti na ostalim informacijama:top:

BundyBoy
19.01.2009., 15:52
Bok,

zanima me, dali udruga može kupovati po
veleprodajnim cijenama naravno kod takvih dućana ?
kao i firme... što mogu....

Hvala

Dubravka20
20.01.2009., 13:22
Bok,

zanima me, dali udruga može kupovati po
veleprodajnim cijenama naravno kod takvih dućana ?
kao i firme... što mogu....

Hvala

Zašto ne,pa normalno da ćeš ići tamo gdje su povoljnije cijene,npr na stranici Getroa lijepo piše tko može kupovati kod njih po veleprodajnim cijenama(obično su to povoljnije cijene) i što treba daa bi se ishodila njihova kartica za veleprodaju.Među njima su i udruge.
u biti što te konkretno muči?

BundyBoy
20.01.2009., 15:23
Zašto ne,pa normalno da ćeš ići tamo gdje su povoljnije cijene,npr na stranici Getroa lijepo piše tko može kupovati kod njih po veleprodajnim cijenama(obično su to povoljnije cijene) i što treba daa bi se ishodila njihova kartica za veleprodaju.Među njima su i udruge.
u biti što te konkretno muči?

da to znam.. da se može u metrou kupiti po veleprodajnoj cijeni...
zanima me zapravo... dali bi preko udruge mogli npr...
otići u dućan koji je glavni uvoznik neke x robe... pa kod njih
odmah po veleprodajnoj cijeni kupovati... a ne čekati povrat poreza .

hvala

BundyBoy
22.01.2009., 11:01
zar nitko ?

lasangel
22.01.2009., 11:40
zar nitko ?

misliš kupovati po vpc bez pdv-a?

pa zakondavac više ne razlikuje veleprodaju od maloprodaje.... razlikuje R-1 i maloprodajni računi isključivo zbog odbitka pretporeza.....

Gilda.
22.01.2009., 12:11
Malo proguglaj i nađi zakon o udrugama. Ukoliko ste udruga koja nije obveznik vođenja knjigovodstva (a to ovisi o prihodima, mislim da je granica negdje oko 16000 kn godišnje) onda niste niti u sustavu PDV-a, a to znači da onda niti ne možete koristiti pravo na odbitak pretporeza.

wash
22.07.2009., 20:10
Zanima me ako se otvori ne profitabilna udruga,dali je moguće isplačivati plaću osnivaču udruge ?

I.G.
23.07.2009., 00:08
Zanima me ako se otvori ne profitabilna udruga,dali je moguće isplačivati plaću osnivaču udruge ?

Mozes, samo na kraju moras biti neprofitabilan - čitaj:dobit=0

wash
23.07.2009., 12:52
Mozes, samo na kraju moras biti neprofitabilan - čitaj:dobit=0

hvala

Commodus
30.07.2009., 11:50
Udruga je poput poduzeća, obrta, dd-a i zadruge...

Samo još jedan oblik pravnog subjekta!

Najnormalnije si isplaćuješ plaću ako radiš profesionalno u njoj... ako ne radiš, onda si najnormalnije isplaćuješ honorar uz neku plaću na nakom drugom mjestu. Na honorar plaćaš sve poreze i dopirnose kao i na plaću.

Ljudi često krivo shvaćaju onaj izraz "neprofitna udruga"...

Neprofitna ne znači da ne smiješ imati profit! Znači da profit ne smiješ dijeliti među osnivačima udruge!

DAkle, osnuješ udrugu "Profit" neprofitna udruga za razvoj obrazovanja, recimo.

Dobivaš donacije, ili tiskaš knjige koje prodaješ, ili prodaješ seminare za učenike o nečemu, svejedno.
Isplaćuješ si plaću, honorar, koristiš službeni maybah :)
A kraju poslovne godine ipak ostane milijun kuna recimo!

Što radiš?

Ništa! Prijaviš da imaš milijun kuna profita i kažeš da ga namjenjuješ za troškove sljedeće godine poslovanja, u kojoj ćeš kupiti službeni zrakoplov neprofitne udruge u kojem će osnivači ići na "edukativni izlet" na Havaje :D

fukodlak
30.07.2009., 11:54
tako je, pa ti budi budala i doniraj. :)

jinks22
01.08.2009., 10:30
Evo naletjeh na ovu temu koja me zainteresirala.

Mi upravo završavamo zadnje detalje nakon kojih slijedi registracija udruge u vremenskom periodu od 30-45 dana.

S obzirom na djelatnost udruge:

Crom monetarni sistem služi ljudima i svrsi, baziran je na matematičkoj činjenici da čovjek, i naučnik i ekološki radnik, živi 730 sati mjesečno.
S toga svaki član registriran kao čovjek, svakog mjeseca od udruge prima 730 croma.

Crom je ekonometrijski simbol, u legalnom pogledu nema i ne predstavlja apsolutno nikakvu vrijednost, iza njega ne stoje nikakve rezerve i nikakva podloga, njegov opticaj nije nametnut i prisilan.
Fizičke i pravne osobe koje su na dobrovoljnoj bazi postale članovima udruge ga isto tako prihvaćaju isključivo na dobrovoljnoj bazi, kao simbol za aktivnosti opredmećene u vremenskoj jedinici od jednog sata.

više me nego zanimaju vaše prognoze o registraciji udruge Crom Alternativna Razmjena (http://cromalternativemoney.org) .

Unaprijed hvala.

banderas
01.08.2009., 10:56
Udruga je poput poduzeća, obrta, dd-a i zadruge...

Samo još jedan oblik pravnog subjekta!

Najnormalnije si isplaćuješ plaću ako radiš profesionalno u njoj... ako ne radiš, onda si najnormalnije isplaćuješ honorar uz neku plaću na nakom drugom mjestu. Na honorar plaćaš sve poreze i dopirnose kao i na plaću.

Ljudi često krivo shvaćaju onaj izraz "neprofitna udruga"...

Neprofitna ne znači da ne smiješ imati profit! Znači da profit ne smiješ dijeliti među osnivačima udruge!

DAkle, osnuješ udrugu "Profit" neprofitna udruga za razvoj obrazovanja, recimo.

Dobivaš donacije, ili tiskaš knjige koje prodaješ, ili prodaješ seminare za učenike o nečemu, svejedno.
Isplaćuješ si plaću, honorar, koristiš službeni maybah :)
A kraju poslovne godine ipak ostane milijun kuna recimo!

Što radiš?

Ništa! Prijaviš da imaš milijun kuna profita i kažeš da ga namjenjuješ za troškove sljedeće godine poslovanja, u kojoj ćeš kupiti službeni zrakoplov neprofitne udruge u kojem će osnivači ići na "edukativni izlet" na Havaje :D

Sve točno, nažalost.
Primjer neprofitne udruge - NK Dinamo. Lijepo ga možete naći u registru udruga.

jinks22
11.08.2009., 18:26
Evo ljudi, od danas je statut online.

Možete ga pogledati ovdje:

Statut Udruge Crom Alternativna Razmjena (http://cromalternativemoney.org/index.php/hr/dokumenti/105?task=view)

Pozdrav svima :)

52X32X52
17.08.2009., 11:26
moze li se neprofitna udruga (uz sve ostale aktivnosti) baviti i ekoloskom poljoprivrednom proizvodnjom? :confused:

nikakve velike investicije, do max 2 ha cisto da na taj nacin isfinancira svoje poslovanje

clanovi udruge su fizicke osobe

nusazvrk
19.08.2009., 16:50
Ja bi bila clan iste?? Ako moze?
Mi imamo 100m2 vrta (da znam, to je malicko) + vocnjak, no svake godine nesto pretjera. Prosle godine to su bile jabuke, koje smo dijelili okolo ko manijaci (diljelili, ne mislim nosili samo prijateljima vec mosili kasete jabuka i krusaka u restorane i molili da uzmu (poklanjali) samo da ne propadne), ove godine tresnje (hrust), su abnormalno rodile.. Poanta je da sve vrlo brzo gnjije jer nista s nicim nije spricano, osim onim sto kisa donese. Ne gnojimo nicim osim travom i liscem (iako nam uskoro stize 5 kokica pa cemo poceti gnojiti :-)) )

fra Miki
27.08.2009., 19:09
Udrugu možeš registrirati za sve djelatnosti kao i obrt....Samo kod registracije treba malo zakamuflirati...
Npr,proizvodnja starih vrsta voća...I onda na prvom sastanku udruge Vas tri ili ako vas je više,dakle svi donesete uredbu da proizvodite što god već,ovjerite žigom udruge i to je to....
A eko certifikate tražiš kao i obrt odnosno d.o.o,bitno je samo da ti uzmu novce....
I dokle god ste neprofitni,to je to...

antonia1974
09.09.2009., 12:40
A zasto se onda moraju odrediti ciljevi zbog kojih se udruga osniva?I oni, koliko sam skuzila ,moraju jasno pokazivati da je udruga neprofitna?

Commodus
09.09.2009., 19:58
pa i jest neprofitna!

upišeš da ćeš se baviti radionicama za razvoj dječje kreativnosti, na primjer...

skupljat ćeš novac za rad tih radionica...

ali nitko te ne može ograničiti koliko! mislim, kako se ograničiti? ZAŠTO!? ... pa naravno da ćeš prve godine skupiti 10 000 kuna priloga i projekata... ali druge godine 40 tisuća... a tko ti kaže da za 10 godina kad budeš popularna udruga nećeš dobivati po 3-4 milijuna od INA-e, Agrokora, Plive...

I to je 20 milijuna, recimo...

a nemaš toliko djece? :) a i da imaš, napravit ćeš zgradu za održavanje radionica...pa autobus za prijevoz djece...

ništa tu nije profit, JER GA NE DIJELIŠ!

to je dobit koju reinvestiraš...

ali daj, pa kad budeš imala 20 miljona nečega, nećeš mi reći da ćeš se i dalje ti voziti tramvajem? :)

pa i po svetačkim pravilima, ti si ZASLUŽILA dobiti službeni auto... avion? ;)

i na kraju, najbolja stvar:
kad odlučiš da više ne možeš, imaš 60 godina i ne da ti se, a nitko te ne želi zamijeniti, onda upotrijebiš posljednje oružje
ugasiš udrugu, dakako

i zakonski preuzmeš kao osnivačica imovinu udruge, sve zgrade, aute, avione... :cerek:

sve bez profita ;)

antonia1974
15.09.2009., 20:20
strasan si puno ti hvala :cerek:

Oću neki nick
16.10.2009., 10:15
hoću početi raditi u svojoj struci, a u ovom gradu nema baš previše posla pa razmišljam o osnivanju udruge.

zanima me što smijem s udrugom? smijem li se reklamirati? smijem naplaćivati to što ću raditi? ili smijem naplaćivati samo članarinu.

recimo da želim osnovati udrugu za pomoć obiteljima alkoholičara i alkoholičarima, raditi radionice i predavanja (nije to, ali da shvatite).
dakle, nešto je što je društveno korisno.
smijem li od grada tražiti pomoć za prostor, nabavku inventara i potom naplaćivati korisnicima radionice kako bih si isplatila plaću ili to onda ne smijem?
jel moraju svi biti članovi moje udruge ili ne?
jel moram imati svoj prostor ili smijem unajmiti ili posuditi prostor druge udruge? ili se to ne smije?

jel moram uvijek ići na natječaje ili se smijem isplaćivati iz te (pomozbože) zarade od radionica, savjetovanja i slično?

eto, ako netko zna.

neno1966
16.10.2009., 13:21
Udruga nije "vlastita prćija" i po defaultu je neprofitna organizacija.
Udruga može zaposliti radnika ali o tome ne možeš odlučivati ti nego članovi...

orchis
21.10.2009., 01:30
može li namjena odnosno cilj udruge biti i promicanje nekog hobija?

neno1966
21.10.2009., 08:21
Naravno pa to i jest namjena većine udruga :mig:

orchis
21.10.2009., 13:55
pa mislila sam da mora biti nešto društveno korisno, nekakvo pomaganje ljudima/životinjama/prirodi...
evo, mene konkretno zanima može li cilj udruge biti promoviranje uzgajanja jedne određene skupine biljaka?..to nekako nema neku direktnu društvenu korist pa...

neno1966
21.10.2009., 15:08
Naravno da može, ali ako se radi nešto društveno korisno lakše je dobiti sredstva od grada, županije...ovako se sami morate boriti za sredstva.

Mislila si promoviranje uzgajanja biljaka u komercijalne svrhe ili?

shempio
21.10.2009., 18:13
evo, mene konkretno zanima može li cilj udruge biti promoviranje uzgajanja jedne određene skupine biljaka?..

da ti ne misliš na "one" biljke :zvrko:

orchis
22.10.2009., 02:24
Naravno da može, ali ako se radi nešto društveno korisno lakše je dobiti sredstva od grada, županije...ovako se sami morate boriti za sredstva.

Mislila si promoviranje uzgajanja biljaka u komercijalne svrhe ili?

a ne znam, mozda i to...uglavnom po struci sam biolog, ali to s biljkama mi je samo hobi...zeljela bi da to postane nesto ozbiljnije, kroz posao nece moci pa bi zeljela to prosiriti nekako...prvo, pronaci ljude koji se isto tim bave ili bi se zeljeli baviti, zainteresirati druge ljude za to i u to sve nekako uklopiti moje znanje kroz nekakve edukacije i istrazivanja...i prosiriti biljke i prostor...i dobiti financije za sve to..u biti ja bi zeljela da mi to postane posao, ali ne samo u smislu prodavanja biljaka jer nisam trgovac i ne zelim biti..sad, pitanje je kakve to veze ima s udrugom :ne zna:

orchis
22.10.2009., 02:25
da ti ne misliš na "one" biljke :zvrko:

neee :rofl:

neno1966
22.10.2009., 14:16
a ne znam, mozda i to...uglavnom po struci sam biolog, ali to s biljkama mi je samo hobi...zeljela bi da to postane nesto ozbiljnije, kroz posao nece moci pa bi zeljela to prosiriti nekako...prvo, pronaci ljude koji se isto tim bave ili bi se zeljeli baviti, zainteresirati druge ljude za to i u to sve nekako uklopiti moje znanje kroz nekakve edukacije i istrazivanja...i prosiriti biljke i prostor...i dobiti financije za sve to..u biti ja bi zeljela da mi to postane posao, ali ne samo u smislu prodavanja biljaka jer nisam trgovac i ne zelim biti..sad, pitanje je kakve to veze ima s udrugom :ne zna:
Nije smisao udruge da ti to postane posao. Isto tako ako nemaš riješeno financiranje bolje je i ne otvarati udrugu jer ima troškove i "hladnog pogona".

orchis
23.10.2009., 01:21
daj objasni mi ovo "jer ima troškove i "hladnog pogona"" :confused:

neno1966
23.10.2009., 08:53
Mislio sam na vođenje žiro-računa, režijske troškove prostora ako ih ima...te stavke nisu velike ali ako nemaš izvor financiranja moraš plačati iz svog džepa-članarina

lea.marijela
18.06.2010., 21:13
Radi se o udruzi koja vodi dvojno knjigovodstvo i imamo mali problemčić.Nikako na netu nemogu nači malo detaljnije kako se vodi blagajna i pravilnik o tome ili nešto.
Naime sporno je slijedeće, na dnevnoj bazi imamo svega parsto kuna uplate u blagajnu preko uplatnica, a ima dana i kad nema ništa.Predsjedništvo je donjelo odluku o blagajničkom maksimumu od 5000 kn i sad problem: da li dnevne uplate moram na dnevnoj bazi nositi uplatit na žiro račun ili nije potrebno pitam zbog knjiženja a ne zbog financija. Jel ako imam uplatnicu sa današnjim datumom a novce na žiro položim kroz par dana da li sam u prekršaju i može li se to knjigovodstveno provesti.
Unaprijed se zahvaljujem i posebno bi bila sretna ako mi netko može poslati kakav link sa propisom, pravilnikom ili zakonom gdje se o tome da malo detaljnije pročitati

lasangel
19.06.2010., 08:58
http://www.uzuvrh.hr/stranica.aspx?pageID=49

lea.marijela
20.06.2010., 22:27
Hvala link je super

florijan1
15.07.2010., 22:46
vačer...

da li netko zna koliki se plaća porez na dobit ili dohodak za zadruge?

da li osoba u radnom odnosu može osnovati zadrugu (s još par njih)?

hvala

davor07
25.08.2010., 12:41
Pozdrav!

Za realizaciju velikih planova zena i ja planiramo otvoriti doo/obrt/zadrugu ili sl kako bi te planove mogli i realizirati! O doo i obrtu imam osnovna znanja, ali o zadruzi (zadrugi, kako se deklinira??) bas i ne...

Imam par pocetnickih pitanja, molim i nadam se pomoci

1) da li postoje ogranicenja u djelatnosti?
2) da li moze uvoziti/izvoziti robu i usluge?
3) da li muz i zena mogu biti osnivaci jedini zadruge?
4) sve ukupni troškovi osnivanja? da li ima nesto kao temeljni kapital? mogući troškvi javnog bilježnika, takse, obrasci...? Ako netko ima listu svega s očekivanim iznosima, molim da pošalje.
5) na koji način se dobit isplaćuje osnivačima?(da li zadruga "smije" imati dobit)?
5a) prilikom osnivanja, gdje se sve mora ici? koliko cijela procedura traje?
6) da li mora biti u sustavu pdv?
7) da li mora imati prostor za obavljanje, tj. da li mora placati najamninu (doo navodno mora). Sjediste nase zadruge bilo bi u kuci od moje mame (tamo i zivimo)
8) da li zadruga ima kakve "mane" npr. otezano je poslovanje, ima vise papirologije u svakodnevnom poslovanju, skuplje...
9) ako netko ima kakav savjet ili upozorenje molim da napise
10) da li ima nekih drugih mana?
11) oboje, zena i ja zaposleni smo i za sada nemamo u planu "zaposliti" su u nasem doo/obrtu/zadruzi. Da li zadruga moze imati zaposlenika kojem placa doprinose i ostalo?
12) da li maloljetna osoba (nasa djeca) mogu biti suosnivaci zadruge?

Pitam za zadrugu jer sam cuo da su troskovi poslovanja preko nje manji nego u doo, a i osnivanje je jeftinije. Obrt bih volio izbjeci jer imam vise planova (razlicitih djelatnosti)...

HVALA SVIMA NA VELIKOJ POMOCI!
Pozz
Davor

telepathy
25.08.2010., 13:18
evo tu imas puno informacija
http://www.zadruge.hr/
ako trebas jos dodatnu pomoc javi na pm

Dejozg
28.09.2010., 21:05
Dakle trebam pomoc po pitanju : Imam mjesto kafic,s nogometnim terenima vani, unutra bi stavio da bude nocni klub al da radi pod nekom udrugom ili klubom...

Npr jedan decko ima pikado klub a radi kao kafic i smije radit do kad oce itd...

Dakle zanima me kako malo prevarit drzavu...?

Da ne vodim pod obrt ili d.o.o. nego udruga ili sportski centar itd...

Hvala

Majab29
22.10.2010., 12:15
Bok
Ne mogu naći nigdje kako se tretiraju kotizacije.
Ako uduruga organizira neki tečaj, kotizacija za tečaj dođe recimo sto kn. Udruga mora izdati račun za tih sto kn i to ide pod prihodi za pružanje usluga?
Jesam li u pravu? :ne zna:

wash
26.10.2010., 23:02
Bok Svima!
mene zanima dali se agencija može otvoriti preko udruge? Pa da se zaobiđe tečaj za voditelja poslovnice.Hvala

mina_jasmina
27.10.2010., 16:55
Bok
Ne mogu naći nigdje kako se tretiraju kotizacije.
Ako uduruga organizira neki tečaj, kotizacija za tečaj dođe recimo sto kn. Udruga mora izdati račun za tih sto kn i to ide pod prihodi za pružanje usluga?
Jesam li u pravu? :ne zna:

da. to ide pod prihod od vlastite djelatnosti.

mina_jasmina
27.10.2010., 16:57
Bok Svima!
mene zanima dali se agencija može otvoriti preko udruge? Pa da se zaobiđe tečaj za voditelja poslovnice.Hvala

kakva agencija? turistička?
-Sportski klubovi, sindikati, kulturno-umjetnička društva, udruge umirovljenika, strukovne udruge i sl. (dakle, sve udruge) mogu organizirati turistički paket aranžman isključivo za svoje članove u trajanju do dva dana, uključujući najviše jedno noćenje. U pravilu se radi o izletima koji su besplatni, ili članovi plaćaju određeni iznos kotizacije koji pokriva stvarni trošak organizacije izleta.
Turistički paket aranžman udruge mogu organizirati povremeno i bez svrhe stjecanja
dobiti.

i još: udruga je pravna osoba sama za sebe, s tim da udruga kao takva može biti osnivač npr. d.o.o., jedan od osnivača zadruge itd. ali ti novoosnovani subjekti posluju prema onim zakonima i pravilnicima prema kojima su i osnovani.

mina_jasmina
27.10.2010., 17:01
Dakle trebam pomoc po pitanju : Imam mjesto kafic,s nogometnim terenima vani, unutra bi stavio da bude nocni klub al da radi pod nekom udrugom ili klubom...

Npr jedan decko ima pikado klub a radi kao kafic i smije radit do kad oce itd...

Dakle zanima me kako malo prevarit drzavu...?

Da ne vodim pod obrt ili d.o.o. nego udruga ili sportski centar itd...

Hvala

Na primjer, sportska udruga može, ako je tako navedeno u njezinim osnivačkim aktima, obavljati djelatnost prodaje pića i toplih napitaka na sportskim priredbama, iako ta djelatnost nije povezana s osnovnom djelatnošću sportske udruge, već ima isključivi komercijalni cilj - pribaviti novčana sredstva za financiranje djelovanja sportske organizacije.

Kad neprofitna organizacija obavlja neku gospodarsku djelatnost obvezna je, kao i svaki drugi poslovni subjekt, pridržavati se posebnih propisa koji uređuju predmetnu djelatnost. Tako npr. neprofitnu udrugu koja izdaje časopis obvezuju propisi o izdavačkoj djelatnosti, sportsku udrugu koja ima ugostiteljske objekte obvezuju propisi koji uređuju uvjete pod kojima se može obavljati ugostiteljska djelatnost, itd

wash
28.10.2010., 11:32
kakva agencija? turistička?
-Sportski klubovi, sindikati, kulturno-umjetnička društva, udruge umirovljenika, strukovne udruge i sl. (dakle, sve udruge) mogu organizirati turistički paket aranžman isključivo za svoje članove u trajanju do dva dana, uključujući najviše jedno noćenje. U pravilu se radi o izletima koji su besplatni, ili članovi plaćaju određeni iznos kotizacije koji pokriva stvarni trošak organizacije izleta.
Turistički paket aranžman udruge mogu organizirati povremeno i bez svrhe stjecanja
dobiti.

i još: udruga je pravna osoba sama za sebe, s tim da udruga kao takva može biti osnivač npr. d.o.o., jedan od osnivača zadruge itd. ali ti novoosnovani subjekti posluju prema onim zakonima i pravilnicima prema kojima su i osnovani.

prićam o turističkoj agenciji..Thanx na infu..

Mav
08.11.2010., 07:20
Jedno teško pitanje , al se nadam da bi neko mogao odgovoriti pozitivno.

Da li je moguće osnovati udrugu recimo zdrav život ili bilo koju drugu i posjedovati profitabilne tarot , sex i sl. govorne automate 060 666 666 gdje bi sav iznos zarade sa tih automata sjedao na žiro račun od udruge , i onda bi udruga taj novac koristila za recimo kupnju kompjutera koji je potreban za rad udruge ?
Što bi trebalo staviti u statut udruge da bi se mogla time baviti ?

mina_jasmina
10.12.2010., 10:05
Jedno teško pitanje , al se nadam da bi neko mogao odgovoriti pozitivno.

Da li je moguće osnovati udrugu recimo zdrav život ili bilo koju drugu i posjedovati profitabilne tarot , sex i sl. govorne automate 060 666 666 gdje bi sav iznos zarade sa tih automata sjedao na žiro račun od udruge , i onda bi udruga taj novac koristila za recimo kupnju kompjutera koji je potreban za rad udruge ?
Što bi trebalo staviti u statut udruge da bi se mogla time baviti ?

udruga se može baviti svim djelatnostima koje su zakonom dopuštene, znači, ako bi se udruga bavila promicanjem zdravih stilova života - odlično. ima sličnih udruga, slobodno prepiši njihov statut, prilagodi ga svom članstvu. okej, svi koraci su urađeni, udruga je sada registrirana, imate rješenje i sve ostalo. djelatnosti udruge su opet one koje sami sebi odredite, dijelom piše i u statutu (npr. organizacija seminara, radionica itd.).

udruga može po zakonu da se bavi dohodovnom djelatnošću, s tim da izdaje račune bez pdv-a. kada premaši prihod (znači ukupan zbroj izdanih računa u jednoj kalendarskoj godini) od 85,000kn prelazi u sustav pdv-a.

udruga može znači uspostaviti 060 broj, evo upravo to radi autonomna ženska kuća zagreb - prikuplja donacije za rad skloništa. e sada, druga je stvar da se putem tog telefona vrše usluge komercijalnog tipa - to zaista ne znam kako bi se gledalo. pogotovo neki hotline i sl. mislim da ne može, jel nema baš veze sa civilnim društvom. uvijek postoji opasnost da te prijavi neka komercijalna hotline zbog nelojalne konkurencije. usluge tarota itd. - ne znam kako je regulirano zakonom. no ako to ne bi bila tarot/hotline itd. linija, nego linija savjetovanja za bolji/zdraviji život ili nešto, mislim da je okej (ali ne drži me za riječ). naplatu i financijsku regulaciju usluga savjetovanja o zdravim stilovima života treba provjeriti sa knjigovođom kako to ide (znači, knjiženje dobiti ostvarene iz 060 brojeva itd., da li udruga izdaje račun kompaniji preko koje je zakupila 060 broj itd.).

recimo, ostvarite prihod od -lupam- 50,000kn u jednoj godini. taj prihod ne može ići osnivačima/članovima udruge, nego se iskorištava za unaprijeđenje rada udruge. recimo - za nabavku PC-a, plaćanje telefonskih računa i hladnog pogona, ali može i za plaće/honorare zaposlenika/stručnjaka. znači, ako si ti zaposlen na poziciji recimo voditelja projekta savjetovanja o mršavljenju, regularno si možeš isplaćivati plaću.

međutim, to je sada sve manje-više siva zona, pogotovo ako udruga neće imati prihode od donatora i ostalih dobročinitelja, nego će ova 060 djelatnost biti primarna. tu se mogu pojaviti problemi sa poreznom upravom ili nekim drugim firmama koje će vas prijaviti kao nelojalnu konkurenciju - jer zapravo radite profitabilnu djelatnost pod krinkom udruge.

ako imaš koje pitanje, slobodno. sorry što kasnim, kažem, nisam ni gledala inbox.

pozz

mina_jasmina
10.12.2010., 10:12
dobila sam u pp i ovo pitanje, pa ga stavljam u forum za one koji imaju istu ideju ... možda pomogne.

PITANJE: Ak nije problem što misliš o ovoj shemi. Kupim fast food kiosk , zatvorenog tipa gdje se može ući unutra i sjesti i pojest čevapi, ali ne otvaram obrt za to već udruga " masni život " , u statutu udruge stavim da udruga ostvaruje prihod od prodaje hrane i pića svojim članovima, a na ulazu u lokal stavim natpis " prostorija udruge masan život - ulaskom i konzumiranjem hrane i pića postajete automatski članovi udruge ",
što misliš jel to izvedivo , tj. jel bi moglo proći

evo ovako, to sa hranom odmah zaboravi. znači, nema šanse iz razloga što ti za spravljanje hrane trebaju razne dozvole, dolaze inspekcije i sl. ... ako si pratio u medijima čak se u vrtićima i igraonicama više ne smije služiti hrana koja nije original zapakirana. znači, dijete ima rođendan i želi počastiti ostale iz vrtića - mama ne smije donijeti tortu od kuće! ako želi počastiti mora donijeti kupovnu original zapakiranu.

ovo sa automatskim postajanjem člana isto ne može, jer da bi postao član udruge u statutu piše koja je procedura, a onda je uglavnom takva da onaj tko želi postati članom udruge ispuni pristupnicu i preda odgovornoj osobi, pa kada je sjednica npr. upravnog odbora oni donose odluku o prijemu u članstvo. član potom plaća članarinu koja se uplaćuje u na žiro račun udruge, a članu se izdaje priznanica i članska karta. to je uobičajena procedura. statuti gdje se automatski postaje članom u uredima opće uprave (koji su zaduženi za registraciju udruga) ne bi prošli.

šta se može raditi (i što postoji na terenu) jeste npr. da udruga ima internet klub, pa oni koji dolaze u taj klub plate po satu korištenje PC-a, interneta, printanje i sl. ... to su korisnici koji ne moraju biti članovi, a naplati im se po satu korištenja recimo - 2kn ili nešto tako. međutim, i taj uprihodovani novac treba knjigovodstveno iskazati na način da se prvo provede blagajnički, potom uplati na žiro račun, a ovima koji su platili uslugu se izda račun (bez pdv-a). pored toga, ta aktivnost nikako ne može biti i jedina aktivnost te udruge, jer vraćam se na početak - to je profitabilni biznis pod krinkom udruge.

nadam se da je malo jasnije.

znači, bilo koja prodaja hrane - zaboravi. jedino šta možete u udruzi jeste organizirati skup gdje svatko donese od svoje kuće nešto za klopat pa se fino družite. :)

mina_jasmina
19.01.2011., 10:26
kako često dobijem pitanja u vezi udruga u inbox, evo neka FAQ stavljam i tu.

Pitanje je bilo: Imam jedno pitanje, ako mi možeš odgovoriti, molim te.
Zanima me, ako Udruga branitelja organizira sportski događaj (unapređenje zdravlja kroz sport joj je jedna od djelatnosti), a sudionici uplaćuju kotizacije za isti, kako ih se knjiži? Treba li Udruga izdati račun za svaku kotizaciju? Može li to biti paragon? Također, zanima me kako knjižiti prihod od ulaznica? Što treba od dokumenata priložiti (pretpostavaljam drugi dio ulaznice)?

Moj odgovor je bio:
Uopće nije bitno da li ste braniteljska ili bilo koja druga neprofitna organizacija, poslujete prema računovodstvu za neprofitne organizacije.

Ako naplaćujete kotizaciju od sudionika događaja (sportski događaj, neka edukativna radionica, konferencija, nije bitno) svakako morate izdati valjan račun. Znači, izdate osobi imena "XY" račun, koji mora sadržati sve elemente računa. Potom ta osoba kotizaciju uplati općom uplatnicom direkt na vaš žiro račun.

Znači ako je kotizacija 100kn, osoba XY ispuni opću uplatnicu sa vašim podacima sa računa koji ste mu izdali, ode na poštu ili FINA-u i izvrši plaćanje. Kopiju odreska donese vama u udrugu, kako bi znali da je transakcija izvršena.

U knjigovodstvenom smislu će se to knjižiti kao prihod iz vlastite djelatnosti (naplatni tečajevi, kotizacije i s.). Ako idete varijantom da netko dođe u udrugu, vi izdate račun i on plati direkt blagajniku, onda mu izdate uplatnicu. Sav prihod koji je ostvaren u blagajni se mora u što kraćem roku uplatiti na žiro račun udruge (ovisi o vašoj knjigovodstvenoj politici, da li odmah idući dan, ili za 2-3 dana). Blagajnik mora ispisati opću uplatnicu na recimo 1,000kn, pa će kao svrhu pisati "10 kotizacija za seminar pod nazivom "XY". Samo je to komplikacija raditi preko blagajne, jel radiš uplate u blagajnu, uplate iz blagajne na žiro račun itd. Najčistije je da korisnik sam ode u poštu i direkt uplati (tako rade svi - ako platiš neki tečaj ili bilo što, traže te da platiš na pošti ili FINA-i i pošalješ kopiju uplatnice).

Svaka uplaćena kotizacija znači poseban račun - znači, osoba Petar Petrović dobije račun, Marko Marković dobije račun itd.

maya3
10.02.2011., 12:13
Pozdrav! imam jedno pitanje. radim u jednoj neprofitnoj udruzi i problem je ovaj krajem prošle godine smo dobili donaciju iz županijskog proračuna za jednu osobu. to je knjiženo pod donacije a sad me ja mu moram proslijediti novac pa me zanima dali plaćamo porez na donaciju? i kako da to knjižim? unaprijed hvala na odgovoru

vitas
13.02.2011., 14:39
Pozdrav! imam jedno pitanje. radim u jednoj neprofitnoj udruzi i problem je ovaj krajem prošle godine smo dobili donaciju iz županijskog proračuna za jednu osobu. to je knjiženo pod donacije a sad me ja mu moram proslijediti novac pa me zanima dali plaćamo porez na donaciju? i kako da to knjižim? unaprijed hvala na odgovoru

"Jesu li pokloni i donacije oporezivi prihod neprofitne organizacije?
Nisu. Pokloni i donacije za koje neprofitna organizacija ne pruža nikakvu protuuslugu davateljima tih donacija, nisu oporezivi. Neprofitna organizacija može primati donacije u novcu, stvarima, uslugama i drugim oblicima materijalne imovine koja imaju tržišnu vrijednost, a na primljene donacije ne plaća porez."

vitas
13.02.2011., 14:44
Ideja jedne moje prijateljice je da oformi web portal za pomoć djeci sa posebnim potrebama..Ona je to mislila napraviti tako da osnuje firmu i da sve radi preko firme..zanima me zar joj ne bi bilo isplativije i lakše za početak da taj portal radi kao Udruga za pomoć djeci sa posebnim potrebama..na njemu bi se nalazili ustvari oglasi za sve ono što bi bilo vezano za tu temo. Udruga ili firma ovisno što bi pokrenula zarađivala bi ustvari na prodaji oglasnog prostora svima onima koji bi se htjeli malo komercijalnije oglašavati..da li bi to bilo ok raditi tako da osnuje udrugu?

aoleon
16.02.2011., 15:06
Pozdrav svima po prvi puta. Odmah se ispričavam što ne znam baš previše o računovodstvu budući da sam tek krenula tim putem. Trenutno sam član jedne neprofirne org. pa imam problem sa računima. Naime ako je nešto vezano uz djelovanje organizacije plačeno karticom i pritom nije zatražen R1 račun, postoji li mogućnost da se taj R2 račun nekako pretvori na legalan način u R1 i potom proknjiži u knjige org.?

lili p.
16.02.2011., 15:44
R1 i R2 su isto "važeći" računi u smislu troškova. R2 je oznaka da je račun izdao obrtnik. Da ne duljim s objašnjenjima.
Jedini problem ti je ako nisi zatražila R račun, a to naknadno teško da će ti prodavatelj moći ispostaviti, ali nije problem pitati :mig:

Zamzung
16.02.2011., 22:40
Kao prvo, hvala svima koji su odgovorili u ovom threadu jer ima zaista jako puno korisnik informacija...
No, imam jedno pitanje na koje nisam pronašao odgovor u ovom postu, a to je: ako sam ja npr predsjednik udruge koja se bavi nečim, bilo čim, i zbog nekog posla sklopim ugovor s firmom u kojoj sam direktor, npr za usluge web dizajna s čim se moja frima bavi... firma obavi taj posao, udruga joj plati, i stvar rješena...

Postavlja se pitanje sukoba interesa, odnosno da li se takvo nešto može nazvati sukobom interesa, da li to netko od državnih službi provjerava i da li će postaviti pitanje oko toga?

OK, možemo reći da skupština može odlučivati o tome tko će i kada raditi neki posao, ali dobro znamo da je u skupštini od troje ljudi (koliko je potrebno za udrugu) moguće dogovarati sve i svašta - za pretpostavit je da će to biti troje ljudi koji se poznaju, ne?

S jedne strane i meni se samom čini da se radi o sukobu interesa, ali opet, udruga ima potrebu, firma radi ono što udruga treba, ugovor se napravi uredno, plaćanje uredno, svi porezi plaćeni... da li je moguće da kod takvog posla bude problema?

pruske
28.03.2011., 09:21
zanima me da li se udruga može upisati u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava i tako ostvariti pravo na poticaje. Isto me interesira koliko iznose poticaji za lavandu. Lani su bili 14000 kn/ha obrađene površine

mina_jasmina
01.04.2011., 09:46
Ideja jedne moje prijateljice je da oformi web portal za pomoć djeci sa posebnim potrebama..Ona je to mislila napraviti tako da osnuje firmu i da sve radi preko firme.. ......da li bi to bilo ok raditi tako da osnuje udrugu?firma (obrt, do.o.o. itd.) se osniva zarad stjecanja profita iz obavljanja registrirane djelatnosti, a udruga se osniva zarad ostvarivanja nekih općih ciljeva koji su neprofitnog karaktera (zaštita i promocija npr. djece sa posebnim potrebama). znači, udruga nije firma preko koje se može raditi kao da je firma, a osnovala bi se udruga jer je to jeftinije, brže i nema obveznih davanja državi. to se zove nelojalna konkurencija, a pored toga to nije po zakonima. dalje, udruga može obavljati gospodarsku djelatnost do visine 84,000kn izdanih računa u jednog fiskalnoj godini, ali to ne može biti jedini i osnovni prihod udruge. najveći postotak prihoda mora doći iz donacija i projekata (EU, ministarstva, županija, grad, općina, fizičke osobe, pravne osobe itd.), a tek manji dio iz vlastite djelatnosti za koju izdajete račune.

... ako sam ja npr predsjednik ... zbog nekog posla sklopim ugovor s firmom u kojoj sam direktor, npr za usluge web dizajna s čim se moja frima bavi... firma obavi taj posao, udruga joj plati, i stvar rješena...

Postavlja se pitanje sukoba interesa, odnosno da li se takvo nešto može nazvati sukobom interesa, da li to netko od državnih službi provjerava i da li će postaviti pitanje oko toga?

OK, možemo reći da skupština može odlučivati o tome tko će i kada raditi neki posao...

... da li je moguće da kod takvog posla bude problema?ovako, recimo tvoja udruga LEPTIR, gdje si ti predsjednik, sklopi posao o izradi web stranice u vrijednosti 10,000kn sa firmom DIZAJN, gdje si ti direktor. DIZAJN udruzi LEPTIR uredno izda račun, LEPTIR uplati novce na račun DIZAJNA, svaka pravna osoba to knjiži u svom knjigovodstvu i stvar je riješena. sve je zakonski pravilno urađeno, tu ne vidim problema.

e sad, postavlja se drugo pitanje. naime, da li je to sukob interesa? u neku ruku jeste, jer ispada da si sam sebi namjestio posao. dalje, postavlja se pitanje odakle ti novac za izradu web stranice, tj., od koga je LEPTIR dobio novac da izradi web stranicu? recimo da je LEPTIR napisao projekt i zatražio novac od grada, pa je grad donirao tih 10,000kn. u slučaju opisanog scenarija LEPTIR-->DIZJAN bi nakon što podnesete financijsko izvješće gradu, odgovorna osoba iz grada mogla postaviti neugodna pitanja. skupština ne odlučuje o takvim stvarima, nego osoba za zastupanje i predstavljanje udruge (ovdje je to predsjednik LEPTIRA), pa čak i da skupština donese odluku o angažmanu DIZAJNA, situacija je malo triki.

najčistije bi bilo da se pismeno obratite donatoru sredstava, u mom primjeru grad, i obrazložite da želite angažirati firmu DIZAJN za izradu web portala, ali da ste u dilemi jer je i u LEPTIRU i u DIZAJNU odgovorna osoba ista. objasnite zašto želite angažirati firmu DIZAJN. recimo: "s obzirom da je tržišna vrijednost izrade web stranice prosječno 15,000kn što smo saznali prikupivši 3 različite ponude, a mi smo dobili donaciju od 10,000kn, firma DIZAJN je pristala posao odraditi za taj manji iznos, a iznos od 5,000kn donira kroz volonterski rad zaposlenika firme DIZAJN." nakon što dobijete pismeno mišljenje/očitovanje donatora, pa ako on kaže okej, nema frke.

da se razumijemo, možeš to sve uraditi bez da pitate ikoga, ali ostaje ona primisao o sukobu interesa, koja jednog dana može da se potegne od strane donatora (ili nekog trećeg).

zanima me da li se udruga može upisati u Upisnik poljoprivrednih gospodarstava i tako ostvariti pravo na poticaje. Isto me interesira koliko iznose poticaji za lavandu. Lani su bili 14000 kn/ha obrađene površineudruga nije OPG jer je osnovana je prema zakonu o udrugama i ne može se upisati u spomenuti upisnik, niti ostvarivati poticaje. udruga se može javljati na natječaje ministarstava, grada, županije, može ostvarivati poticaje preko ministarstva turizma, ministarstva gospodarstva i preko zavoda za zapošljavanje (javni radovi).

:::
ako imate dodatnih pitanja, pošaljite mi PP.
:D

Simba-OS
07.05.2011., 16:43
Uvod:

Nedavno osnovana udruga - neprofitna organizacija. Prema zadnjim izmjenama i dopunama zakona/uredbe...blablabla....dužni smo voditi dvojno ili dvostavno knjigovodstvo.

E sad, za plaćati knjigovodstveni servis - nemamo para. Jer smo jebena NEPROFITNA organizacija i financiramo se gotovo isključivo iz članarina. Za zaposliti knjigovođu - ista stvar. A svi se u udruzi razumijemo u knjigovodstvo koliko i u atomsku fiziku.

Dakle, što nam je činiti? Kako? Ja bih to vodio kad bih znao kako. Ali nemam pojma o knjigovodstvu. Nešto sam malo naučio googlajući i čitajući, no i dalje ne kužim što je to dvostavno knjihovodstvo i po čemu se razlikuje od jednostavnog, te što bih i kako trebao raditi. Dakle, pomagajte za Boga miloga.

lili p.
07.05.2011., 17:59
Žao mi je što ću ti ovo reči ali zaista trebate knjigovođu i to ne bilo kojeg knjigovođu, nego nekoga tko ima iskustva u vođenju udruga :(

Simba-OS
07.05.2011., 21:28
Žao mi je što ću ti ovo reči ali zaista trebate knjigovođu i to ne bilo kojeg knjigovođu, nego nekoga tko ima iskustva u vođenju udruga :(
Znam, ali gdje ga naći. Ne možemo od nekoga tražiti da nam radi besplatno. Po običaju, zakonodavac nije razmišljao o posljedicama onoga što propisuje, ali što je tu je. Jel postoji kakav tutorijal, uvod u knjigovodstvo ili slično negdje na netu? Barem osnove, za početak. Bitno mi je da skontam logiku i princip knjiženja. Reče mi jedan da jednom kad skužiš - dalje je pjesma. Jer sva daljnja knjiženja radiš uvijek iznova na isti način, ništa nije drugačije. Uvijek isto.
Kako funkcionira blagajna sam skužio, to je najmanji problem. Ono što još ne znam je od čega se sastoji glavna knjiga i na koji se način vodi. Ne vjerujem da je nešto posebno komplicirano, jer mi kao udruga zapravo nemamo ništa osim prihoda i rashoda. Prihodi po osnovi članarine, te donacije, a rashodi trenutno se svode na troškove sitnog inventara, izrada zastave udruge i nekoliko vijenaca u cvijećarnici. Jedan žiro račun i jedna blagajna. Koliko komplicirano može biti?

I još jedno pitanje: može li mi itko reći na koji se broj konta knjiži podizanje gotovine s računa (uplata u blagajnu), a na koji broj konta se knjiži uplata na račun (isplata iz blagajne)? Evo gledam kontni plan i ne mogu naći. Ili sam ćorav ili sam glup ili nešto treće...:(

Simba-OS
08.05.2011., 16:34
Ako je netko koristio npr. vlastiti mobitel ili privatno vozilo, a za potrebe obavljanja djelatnosti udruge, da li mu se može refuntirati takav trošak i može li se to tako i knjižiti?

mina_jasmina
09.05.2011., 09:17
Uvod: Nedavno osnovana udruga - neprofitna organizacija. Prema zadnjim izmjenama i dopunama zakona/uredbe...blablabla....dužni smo voditi dvojno ili dvostavno knjigovodstvo. E sad, za plaćati knjigovodstveni servis - nemamo para. Jer smo jebena NEPROFITNA organizacija i financiramo se gotovo isključivo iz članarina. Za zaposliti knjigovođu - ista stvar. A svi se u udruzi razumijemo u knjigovodstvo koliko i u atomsku fiziku. Dakle, što nam je činiti? Kako? Ja bih to vodio kad bih znao kako. Ali nemam pojma o knjigovodstvu. Nešto sam malo naučio googlajući i čitajući, no i dalje ne kužim što je to dvostavno knjihovodstvo i po čemu se razlikuje od jednostavnog, te što bih i kako trebao raditi. Dakle, pomagajte za Boga miloga.hajde javi mi se na PP.

putni troškovi - osobni automobil u službene svrhe se može refundirati (uz putni nalog i ostale papire koji trebaju biti uredno popunjeni), max. 2kn po kilometru.
mobitel - ako kupujete recimo simpa kartice u dućanu, R1 račun mora glasiti na ime udruge kako bi moglo biti refundirano. ako je mobitel na pretplatu, a račun glasi na fizičku osobu, ništa.

načelno, ako ne znate voditi knjigovodstvo - morate to dati nekom knjigovođi. imate li možda nekog u članstvu tko to zna, pa da odradi volonterski?

:::::::::::::::::::::::::::::::
Uputama Ministarstva financija od 1. travnja 2009. godine (klasa: 400-06/09-01/100; Urbroj: 513-05-02/09-1) te dodatnim uputama na web stranici Ministarstva, udruge koje su:
- osnovane u 2006. godini i ranijim godinama, a prihodi i imovina su u 2006., 2007. te u 2008. godini manji od 100.000,00 kn nemaju obvezu vođenja dvojnog knjigovodstva te sastavljanja i predavanja financijskih izvještaja za 2009. godinu,
- osnovane u 2007. godini, a prihodi i imovina su u 2007. i u 2008. godini manji od 100.000,00 kn nemaju obvezu vođenja dvojnog knjigovodstva te sastavljanja i predavanja financijskih izvještaja za 2009. godinu,
- osnovane u 2008 godini, a prihodi i imovina su u 2008. godini bili manji od 100.000,00 kn nemaju obvezu vođenja dvojnog knjigovodstva te sastavljanja i predavanja financijskih izvještaja za 2009. godinu,
- osnovane u 2009. godini dužne su voditi dvojno knjigovodstvo te sastavljati i predavati financijske izvještaje slijedeće tri godine neovisno o visini prihoda i imovine.

.......................................

OBVEZNICI IZRADE I PREDAJE POLUGODIŠNJEG FINANCIJSKOG IZVJEŠTAJA
Sukladno čl. 2. st. 1. Uredbe o računovodstvu neprofitnih organizacija (Narodne novine, br. 10/08 i 7/09) obveznici izrade i predaje financijskih izvještaja jesu:
• udruge i njihovi savezi,
• strane udruge,
• zaklade,
• fondacije,
• ustanove,
• političke stranke,
• komore,
• sindikate,
• vjerske i druge zajednice,
sve druge pravne osobe kojima temeljni cilj osnivanja i djelovanja nije stjecanje dobiti/profita, i za koje iz posebnih propisa proizlazi da su neprofitne organizacije i koje su upisane u Registru neprofitnih organizacija. Sindikati, političke stranke i druge neprofitne organizacije s organizacijskim dijelovima (podružnicama) koji nemaju pravnu osobnost (svoj matični broj) podnose jedan financijski izvještaj na razini pravne osobe. Poslovanje podružnica bez pravne osobnosti i matice mora biti obuhvaćeno jednim financijskim izvještajem, stoga organizacijski dijelovi (podružnice) bez pravne osobnosti ne podnose polugodišnji financijski izvještaj FINA-i.

Prema članku 71. Uredbe Obrazac: PR-RAS-NPF nisu obvezne sastavljati niti predavati neprofitne organizacije:
• čija je vrijednost imovine uzastopno u prethodne tri godine manja od 100.000,00 kuna na razini godine i
• godišnji prihod uzastopno u prethodne tri godine manji od 100.000,00 kuna na razini godine.

Detaljne Upute o primjeni članka 71. Uredbe nalaze se na web stranicama Ministarstva financija (www.mfin.hr Državna riznica Računovodstvo Neprofitno računovodstvo - Uputa o primjeni članka 71. Uredbe o računovodstvu neprofitnih organizacija).

Napomena: Neprofitne organizacije osnovane nakon 1. siječnja 2009.g. (dakle i one koje su osnovane u 2010.g.) dužne su voditi dvojno knjigovodstvo i sastavljati te predavati financijske izvještaje sljedeće tri godine neovisno o visini prihoda i imovine.

Simba-OS
09.05.2011., 19:25
mina_jasmina, hvala na odgovoru. Za financijska izvješća znam, na našu žalost. Evo ja se učim, čitam, pitam, pa probam, pa opet čitam i pitam....nemamo trenutno drugu mogućnost.

Imam još jedno pitanjce. Što je to prijelazni račun i za što služi? Imam iz kontnog plana slijedeće:

Novac u banci i blagajni
Novac u banci
1111 Novac na računu kod tuzemnih poslovnih banaka
1112 Novac na računu kod inozemnih poslovnih banaka
1113 Prijelazni račun
Izdvojena novčana sredstva
1121 Izdvojena novčana sredstva
Novac u blagajni
1131 Glavna blagajna

E sad, imam podizanje gotovine sa žiro računa, a to se automatski knjiži i kao prihod blagajne. Da li to na uplatnici pišem u korist konta 1131?
U slučaju uplate sredstava iz blagajne na žiro račun pišem isplatnicu u korist konta 1111 ili 1113?

mina_jasmina
12.05.2011., 14:55
simba, ovo oko knjiženja ja ne znam, nije bio moj posao. radila sam deset godina u nvo sektoru, imali smo i po 12 zaposlenih, tako da je to radio knjigovodstveni servis. u ofisu smo imali administratoricu koja je radila i blagajnu, putne troškove blabla, dok je knjiženja, obračun plaće, bilance itd. radio servis. znam da na uplatnice/isplatnice nismo pisali koji je broj konta. to je servis knjižio kako je mislio. vjerojatno imam negdje skenirano kontne planove i bilance, ako hoćeš mogu pogledati. znači, sve što te zanima u vezi financijskog i administrativnog poslovanja tu mogu dati odgovor, ovo stručno kako se knjiži ovo-ili-ono, ne bih se upuštala. postavi pitanje na drugoj temi, di su knjigovodje. e da, mi smo prijelazni račun imali kada smo dobijali donacije iz inozemstva, recimo u eur. to je leglo na taj prijelazni, pretvorena lova u kn bi legla na redovni žiro račun. možda je to u pitanju? kažem, s tim se nisam zamarala, bili su plaćeni ljudi iz servisa da to rade. :D

Simba-OS
12.05.2011., 21:52
Ok, hvala ti na odgovoru. Idem tražiti kakvog knjigovođu negdje. :D

kemik
20.06.2011., 13:48
Simba, strašno mi je drago vidjeti te ovdje :)

Ontopik, stvarno bi trebalo sve velike ekonomiste koji su pozavršavali po Remetincima natjerat da pro bono vode knjige za udruge... kako bi se brzo onda zakoni mijenjali i pojednostavljivale obveze :rolleyes:

leeloo27
21.06.2011., 10:27
Hay, imam jedno pitanjce. Da li udruge moraju knjigovodstvo voditi preko knjigovodstvenih servisa ili im to može raditi i neka fizička osoba koja unutar udruge obavlja recimo administrativne poslove i koja se razumije u knjigovodstvo?
Čula sam od jedne cure da mora ići preko knjig. servisa pa me zanima da li je to točno.

IPS SERVIS
21.06.2011., 22:22
Hay, imam jedno pitanjce. Da li udruge moraju knjigovodstvo voditi preko knjigovodstvenih servisa ili im to može raditi i neka fizička osoba koja unutar udruge obavlja recimo administrativne poslove i koja se razumije u knjigovodstvo?
Čula sam od jedne cure da mora ići preko knjig. servisa pa me zanima da li je to točno.

Ne vidim razloga da to MORA biti knjigovodstveni servis, važno je da osoba koja vodi papire zna koje obrasce treba predati, a tko predaje to nema veze, papitre potpisuje predsjednik udruge.
Jedino može biti da ukoliko stavite stavku knjigovodstvo u proračun za donatora da donator očekuje račun od knjigovodstvenog servisa kao dokaz utrošenih sredstava.

IPS SERVIS
21.06.2011., 22:24
mina_jasmina, hvala na odgovoru. Za financijska izvješća znam, na našu žalost. Evo ja se učim, čitam, pitam, pa probam, pa opet čitam i pitam....nemamo trenutno drugu mogućnost.

Imam još jedno pitanjce. Što je to prijelazni račun i za što služi? Imam iz kontnog plana slijedeće:

Novac u banci i blagajni
Novac u banci
1111 Novac na računu kod tuzemnih poslovnih banaka
1112 Novac na računu kod inozemnih poslovnih banaka
1113 Prijelazni račun
Izdvojena novčana sredstva
1121 Izdvojena novčana sredstva
Novac u blagajni
1131 Glavna blagajna

E sad, imam podizanje gotovine sa žiro računa, a to se automatski knjiži i kao prihod blagajne. Da li to na uplatnici pišem u korist konta 1131?
U slučaju uplate sredstava iz blagajne na žiro račun pišem isplatnicu u korist konta 1111 ili 1113?

prijelazni račun vam koristi kao spona - veza između izvoda i blagajne.

Podizanje gotovine sa žiro računa knjiži se na 1113 / 1111

Dok se uplatnica u blagajnu knjiži kao 1131 / 1113

na kraju godine prijelazni računi MORAJU biti na nuli !!!

leeloo27
22.06.2011., 11:09
Ne vidim razloga da to MORA biti knjigovodstveni servis, važno je da osoba koja vodi papire zna koje obrasce treba predati, a tko predaje to nema veze, papitre potpisuje predsjednik udruge.
Jedino može biti da ukoliko stavite stavku knjigovodstvo u proračun za donatora da donator očekuje račun od knjigovodstvenog servisa kao dokaz utrošenih sredstava.

Hvala ti puno na odgovoru. :)

sunta
26.06.2011., 19:33

Poštovana,

Ovlaštena osoba udruge (predsjednik udruge ili Skupština udruge) donosi pismenu odluku o tome tko će voditi računovodstvo za udrugu. Dio te odluke je i računovodstvena politika udruge u kojoj se odlučuje o načinu kako će udruga voditi računovodstvo i još drugi važni detalji.

Knjigovodstvo za Vašu udrugu može voditi knjigovodstveni ured (firma ili obrt), ili fizička osoba (član udruge, vanjski suradnik i slično).

Ako ste se odlučili za knjigovodstvenu firmu ili obrtnika, savjetujem Vam da sa njima sklopite ugovor o računovodstvenim uslugama u kojem će te ugovoriti međusobna prava i obaveze. Naravno, knjigovodstveni servis će Vam za izvršenu uslugu ispostaviti račun R-1 ili R-2. Taj račun se evidentira kao trošak Vaše udruge.

Ako ste odlučili da knjigovodstvo Vaše udruge vodi fizička osoba na temelju ugovora o djelu, morate znati da ste u prekršaju. Zašto ? Zato jer je vođenje knjigovodstva kontinuirani posao, koji se obavlja redovito i u jednakim vremenskim intervalima (mjesečno ili kvartalno). Takav posao se treba regulirati ugovorom o radu na određeno ili neodređeno vrijeme (može i na dva sata dnevno).
Ako Vam nadležna inspekcija pronađe da ste sklopili ugovor o djelu za vođenje knjigovodstvenih usluga, mogli bi Vas novčano kazniti.

IPS SERVIS
26.06.2011., 22:44
Slažem se sa odgovorom pod uvjetom da se i isplaćuje naknada za vođenje knjiga, evo ja sam npr. članica dviju udruga i ja im volontiram i bez naknade vodim poslovne knjige.

leeloo27
02.07.2011., 18:27
Hvala vam puno svima na odgovorima. :)

vit usluge
11.07.2011., 20:05
Dvije kolegice i ja imamo mali knjigovodstveni servis. Sve tri smo po struci ekonomistice (SSS) i imamo završen tečaj samostalnog računovođe, i uz to već godinama radimo cijelokupno knjigovodstvo za firme i obrte..samostalno tek godinu i pol..svaka od nas ima po nekoliko klijenata te njima zarađujemo dovoljno da pokrijemo osnovne troškove i da si svaka zaradi neku solidnu plaću..Obzirom na stručnu spremu nijedna od nas ne može polagati ispit za Ovlaštenog računovođu.. imamo upit od jedne udruge za vođenje knjigovodstva, dobro smo sve proučili i ne bi nam bio problem vođenje jedino nas muči da li mi to smijemo obzirom da nemamo status Ovlaštenog servisa? Da li je ovo što imamo dovoljno?

vit usluge
12.07.2011., 06:10
Dvije kolegice i ja imamo mali knjigovodstveni servis. Sve tri smo po struci ekonomistice (SSS) i imamo završen tečaj samostalnog računovođe, i uz to već godinama radimo cijelokupno knjigovodstvo za firme i obrte..samostalno tek godinu i pol..svaka od nas ima po nekoliko klijenata te njima zarađujemo dovoljno da pokrijemo osnovne troškove i da si svaka zaradi neku solidnu plaću..Obzirom na stručnu spremu nijedna od nas ne može polagati ispit za Ovlaštenog računovođu.. imamo upit od jedne udruge za vođenje knjigovodstva, dobro smo sve proučili i ne bi nam bio problem vođenje jedino nas muči da li mi to smijemo obzirom da nemamo status Ovlaštenog servisa? Da li je ovo što imamo dovoljno?

Molim nekoga HITNO za odgovor...

lili p.
12.07.2011., 07:02
Dovoljno je :)

vit usluge
15.07.2011., 18:29
1. Da li udruga za donaciju idaje račun?
2. Ako udruga organizira neku radionicu i primi novac u tu svrhu, i na svom letku navede ime firme koja je uplatila novac, da li se taj primitak može smatrati kao donacija ili se ime firme na letku smatra kao reklama pa je to sponzorstvo?
3. Ako udruga na ime sponzorstava primi više od 85.000,00 kn godišnje da li na osnovi tog prometa (od sponzorstava) ulazi u sustav PDV-a?

vit usluge
19.07.2011., 19:26
2. Ako udruga organizira neku radionicu i primi novac u tu svrhu, i na svom letku navede ime firme koja je uplatila novac, da li se taj primitak može smatrati kao donacija ili se ime firme na letku smatra kao reklama pa je to sponzorstvo?
3. Ako udruga na ime sponzorstava primi više od 85.000,00 kn godišnje da li na osnovi tog prometa (od sponzorstava) ulazi u sustav PDV-a?

Halo, halo, netko molim????? Jel nitko ne zna ili vam se ne da??:durica

frugalitas
21.07.2011., 22:25

1. ne, ako je potrebno drugoj strani napravite potvrdu da je donacija zaprimljena za tu i tu svrhu na taj i taj žiro račun.
2. pa nije baš donacija budući da ste ju vi izreklamirali na letku, o kakvim radionicama je riječ? pitanje je tko prisustvuje radionicama i za koju cijenu? da li su radionice besplatne i odnose se na članove udruge?
3. a o kakvim točno sponzorstvima je riječ? neka firma je sponzor za što?
u udrugama treba uvijek gledati da li je nešto tržišnog karaktera..

vit usluge
22.07.2011., 07:13

Saznala pa evo ako nekome treba:

1. Za donaciju se ne izdaje račun , eventualno potvrda ili se može napraviti ugovor na zahtjev davatelja donacije..
2. Ako udruga navede na letku samo ime firme od koje je primila novac bez ostalih podataka o toj firmi, kao adresa, djelatnost nešto o proizvodima i uslugama te firme takvo se navođenje firme na letku ne mora nužno smatrati reklamom i može biti tretirano kao donacija.
3. Ako udruga na ime sponzorstava primi više od 85000 godišnje to znači da je za ta sponzorstva ujedno trebala izdati račun a ako je izdala račun znači da je nešto za protuuslugu napravila, u ovom slučaju reklamu i to znači da se prihod od navedenih sponzorstava ubraja u tih 85000 kn i ako se taj iznos prijeđe u toku godine da udruga ulazi u sustav pdv-a.

vit usluge
22.07.2011., 07:17
1. ne, ako je potrebno drugoj strani napravite potvrdu da je donacija zaprimljena za tu i tu svrhu na taj i taj žiro račun.
2. pa nije baš donacija budući da ste ju vi izreklamirali na letku, o kakvim radionicama je riječ? pitanje je tko prisustvuje radionicama i za koju cijenu? da li su radionice besplatne i odnose se na članove udruge?
3. a o kakvim točno sponzorstvima je riječ? neka firma je sponzor za što?
u udrugama treba uvijek gledati da li je nešto tržišnog karaktera..

Odgovorila sam što sam saznala ali vezat ću se i na ovaj post..
1. Tako je
2. Nije tipična reklama i ne mora se smatrati reklamom jer je u pitanju samo naziv firme (provjereno)..Radionice su organizirane za članove udruge..ne naplaćuju se..a organizirane su u svrhu edukacije članova u skopu djelatnosti kojom se članovi i udruga bavi..(u pitanju je zdravstvo)
3. Da se radi o sponzorstvima bila bi reklama u zamjenu za novac i ako je tako za prijeđeni iznos od 85000 se ulazi u sustav pdv-a a ukoliko porezna uprava procijeni da su primici od sponzorstava trajni i redoviti tada se to smatra gospodarskom djelatnošću i porezna uprava može na temelju procjene donijeti rješenje da udruga na osnovu te djelatnosti postane ček i obveznik poreza na dobit..

U svakom slučaju frugalitas, hvala..

kakodane
08.08.2011., 10:11
Ovako...s obzirom da se prvi put susrećem sa Udrugama, konkretno Djelatnost sportskih klubova, zanima me slijedeće:

-po izvodu imam samo dvije stavke..jedna je primljena novčana pomoć oko 5000kn, i druga stavka je plaćen račun dobavljaču( sportske majce i sl)

Udruga je osnovana ove godine u 4 mj.
1.Da li i kada moramo ući u sustav PDV-a?
2.Da li mora postojati Ugovor o knjigovodstvu?
3.Molila bi malu pomoć oko izrade PR_RAS-NPF...gdje trebam upisati gore navedenu novčanu pomoć i plaćen račun?
4. Vidim da je žig napravljen, žiro račun otvoren, ali nigdje u papirima nisam našla obrazac RNO-P...znači i to smo još obavezni predati?
Zahvaljujem unaprijed ako će netko imati želje za pomoć ;)

vitas
08.08.2011., 13:16
Ovako...s obzirom da se prvi put susrećem sa Udrugama, konkretno Djelatnost sportskih klubova, zanima me slijedeće:

-po izvodu imam samo dvije stavke..jedna je primljena novčana pomoć oko 5000kn, i druga stavka je plaćen račun dobavljaču( sportske majce i sl)

Udruga je osnovana ove godine u 4 mj.
1.Da li i kada moramo ući u sustav PDV-a?
2.Da li mora postojati Ugovor o knjigovodstvu?
3.Molila bi malu pomoć oko izrade PR_RAS-NPF...gdje trebam upisati gore navedenu novčanu pomoć i plaćen račun?
4. Vidim da je žig napravljen, žiro račun otvoren, ali nigdje u papirima nisam našla obrazac RNO-P...znači i to smo još obavezni predati?
Zahvaljujem unaprijed ako će netko imati želje za pomoć ;)

Ovdje ti je link u kojem ima objašnjeno gotovo sve vezano za udruge http://www.uzuvrh.hr/stranica.aspx?pageID=10.. Ono što je po zakonu mijenjano budeš skužila, vrijedi isto kao i za firme..
Nadalje ako do 31.07.2011. nisi predala PR-RAS-NPF više ga niti ne možeš predati jer fina ne prima nakon roka..kakve su kazne..ne znam..
RNO-P se predaje ako ima nekih promjena a na početku djelovanje obrazac RNO http://www.mfin.hr/hr/neprofitno-racunovodstvo, evo opet super link sa uputama..

zbunj9
01.10.2011., 07:54
Poštovanje.

Nisam pronašao nigdje temu o računovodstvu udruga pa sam se usudio otvoriti novu temu. Nadam se da admini neće pobrisati.

Naime, imam slijedeći problem: ja kao osoba A sam obavio neku uslugu za jedan festival, dogovor je u početku išao kao ugovor o djelu no na kraju smo dogovorili da bi mi bilo bolje da se sredstva prebace na neprofitnu udrugu koju imam.

Ta udruga godišnje ima prometa par tisuća kuna, izvan smo sustava PDV-a i sad me interesira koje su u toj priči moje obveze da bi se izvršilo to plaćanje?

Ja dakle ispostavljam račun kao udruga tom festivalu, račun je kao svaki drugi samo bez PDV-a u stavkama. I što sad dalje?

Po plaćanju računa jel mene kači porez ili neko drugo davanje? Radi se o iznosu nekih 5.000 kn.

Do sad se nisam susreo s tim u udruzi (izdavanje računa), uglavnom smo sva sredstva primali preko donacija

Hvala.

mata000
12.10.2011., 15:30
je li moguće pretvaranje udruge u doo? ili je potrebno prvo likvidirati udrugu pa pokrenuti doo? može li se to pokretanje (onih 20000 kn) napraviti s novcem udruge?

louis.im
12.10.2011., 16:11
ne možeš od udruge napraviti d.o.o. ali udruga može biti vlasnik d.o.o-a te samim time možeš položiti kapital udruge. no postoje razne zavrzlame. moraš paziti da je tako nešto utvrđeno statutom udruge, da nije za tvoju korist nego za korist udruge itd. obično udruge sudjeluju u tzv. društvenom poduzetništvu. to je d.o.o ili obrt ili zadruga koji radi u "hladnom pogonu", odnosno, stečenu dobit ulažu u proširenje firme zbog novih zapošljavanja ili ulažu u udrugu koja dalje raspolaže novcem za dobrobit društvene zajednice. dobra stvar je što se mogu dobiti nekakvi poticaji iz europskih fondova.

kakodane
17.10.2011., 09:50
Trebam malu pomoć: znači imamo Udrugu-športska djelatnost, nismo u sustavu pdv-a...zanima me 3 slijedeća primjera na koji konto se knjiži ( s obzirom da se prvi put susrećem sa knjiženjem udruga-neprofitne)

1. na izvodu nam banke skidaju mjesečno one naknade za vođenje računa- gdje knjižit?
2. imamo fakturu za sportske majce i plaćeno preko izvoda?-gdje knjižiti?
3. primljena novčana pomoć 1000 kn bez protučinidbe?-gdje knjižiti?

hvala!

gita-xy
20.10.2011., 21:51
Udruge imaju propisani kontni plan:
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2009_01_7_172.html

naknadu knjižiš kao i u firmi duguje 4 potražuje ž-r, novčana pomoć ti je donacija i knjižiš ž-r duguje- potražuju prihodi od donacija razred 3.
Imaš u rif-u i rrif-u pristojne knjige o računovodstvu udruga za stotinjak kn.

mina_jasmina
27.10.2011., 11:23
Ja dakle ispostavljam račun kao udruga tom festivalu, račun je kao svaki drugi samo bez PDV-a u stavkama. I što sad dalje? da, ispostavio si račun, dolje samo navedi zašto nisi zaračunao PDV, tj. moraš staviti klauzulu: “Porez na dodanu vrijednost nije zaračunan na temelju čl. 22. Zakona o PDV-u”

Po plaćanju računa jel mene kači porez ili neko drugo davanje? Radi se o iznosu nekih 5.000 kn.kada novac legne na račun udrugu ne kače nikakva davanja. druga stvar je ako ti SEBI želiš isplatiti tih 5,000kn. to možeš kao ugovor o djelu, ili, ako si zaposelnika udruge, taj iznos ti može ući u obračuna plaće za idući mjesec.

je li moguće pretvaranje udruge u doo? ili je potrebno prvo likvidirati udrugu pa pokrenuti doo? može li se to pokretanje (onih 20000 kn) napraviti s novcem udruge?udruge se osnivanju po zakonu o udrugama, tako da je udruga pravna osoba za sebe. ne postoji mogućnost "pretvaranja" udruge u obrt ili d.o.o., znači nije moguće. netko je to već odgovorio. također je rečeno da postoji mogućnost da udruga postane vlasnik i osnivač d.o.o., to je točno. samo je pitanje da li je to tvoj cilj? npr. udruga koja se bavi ženskim pravima i vodi sos telefon i sklonište želi korisnice osamostaliti za život, što znači da postanu ekonomski neovisne. ta udruga preko EU fondova dobije novac za osnivanje profitablinog oblika (d.o.o., zadruga), za edukaciju korisnica itd. bilo je primjera gdje su se educirale u izradi svijeća i suvenira (zlatovez itd.). nakon toga se udruga osnuje profitabilni oblik, znači osnivač i vlasnik je, te se bavi prodajom ručno rađenih suvenira (svijeće itd.). sav profit koji taj profitabilni oblik ostvari ide na podmirivanje poslovanja (troškovi), a ostvarena netto dobit se prebacuje na račun UDRUGE i tamo se koristi za provedbu misije udruge. to može biti npr. organizacija besplatne radionice na temu neverbalne komunikacije, ili na plaćanje hladnog pogona udruge (telefon, režije itd.). ako ti planiraš raditi za sebe i svoj džep, onda ovo nije opcija (da udruga bude vlasnik i osnivač npr. d.o.o.).

kakodane
02.11.2011., 09:12
Da li fizička osoba može napraviti POSUDBU Udruzi-neprofitna org.? Ako posudba iznosi više od 85.000,00 da li to ima veze sa ulaskom u sustav PDV-a?

mina_jasmina
02.11.2011., 11:27
Da li fizička osoba može napraviti POSUDBU Udruzi-neprofitna org.? Ako posudba iznosi više od 85.000,00 da li to ima veze sa ulaskom u sustav PDV-a? - nisam to još čula, da je netko posudio novac udruzi a da se radi o cifri većoj od 85,000 kuna!!! obično se radi o slučajevima da netko npr. plati svoje troškove, pa mu se kasnije refundira. recimo, moraš otić negdje službeno za udrugu, platiš iz svog džepa (tipa prijevoz, hotel, hrana itd.), ali uzmeš R1 račune koji glase na udrugu, udruga kada ima lovu ona će ti refundirati. osobno, ja se nikada ne bih upuštala u takve rabote, radila sam deset godina u tom sektoru i znam koliko je to neizvjesno. ne znam zbog čega vam fali love? nemate za platit račune, ali imate ugovoren projekt čija prva uplata još nije legla? ili? ako možeš malo objasniti. mnogima se događalo da recimo ugovore EU projekt, ali da prva uplata kasni i po tri mjeseca, a ti moraš krenuti sa projektom onda kada piše u ugovoru (npr. u ugovoru piše 01.01., a lova će stići tek 01.04.). tu su naravno veliki problemi, nastaje prazan prostor - ako nemate love na računu. udruge se financiraju od projekta do projekta, i teško da imaju velika slobodna sredstva na računu, pa onda pribjegnu različitim metodama: pozajme od banke, odu u dopušteni minus, ili (najčešće) ako imaju i drugih projekata čije uplate su legle na račun (50% ili 100%), jednostavno troše tu lovu sve dok ova prva lova ne sjedne na račun. kemijanje je normalna stvar.

- tehnički sigurno može, na isti način na koji se to radi i u privatnom sektoru. pročitaj ovaj članak i uradi kako je napisano, ne bi trebalo biti problema. bitno je da imaš ugovor i da onaj tko pozajmljuje udruzi lovu ne uzima kamate, jer kasnije to mora prijaviti kao prihod. http://www.imamnovac.com/172.aspx

- posduba nije prihod, pa nema ni veze sa PDV, jer udruga na tih 85,000 ili više kuna nije izdala račune. (ako griješim, neka me ispravi neki knjigovođa) ... udruga u sustav PDV-a ulazi po vlastitom izboru (sama se prijavi) ili ako tijekom 1 fiskalne godine ostvari prihode veće od 85,000kn po izdanim računima. prihodi nisu članarine, donacije i sl.

kakodane
02.11.2011., 11:47
puno ti hvala na odgovoru!

Znači ovako, mi imamo friško otvorenu Udrugu-koja će se baviti športskim djelatnostima. Trenutno nemamo nikakvih prihoda, niti članarina niti ništa...što ne znači da neće biti, kao i sponzora...Postoji jedan natječaj na koji bi se javili, i mi bi išli preko te naše sirote Udruge, ali za taj natječaj mi moramo uplatit određenu svotu jamčevine.
S obzirom da je meni sve ovo friško, rad sa neprofitnima, svaka pomoć mi je dobrodošla!!

Ovako si je moj direktor to zamislio..(ako je to moguće)...njegova žena bi uplatila na ime te Udruge cca 100.000,00 sa privatnog računa, a malo po malo kad će nama dolaziti sponzori, donacije,članarine bi se njoj vračala ta pozajmica?!

Znači koliko sam shvatila to nama ne mijenja status obveznika PDV-a?...i dalje ne moramo biti u sustavu PDV-a?

Da li ovo sa pozajmicom može proći, da li neke cake postoje i kako bi se na kraju krajeva to knjižili?

Još jednom Jasmina hvala na pomoći!

mina_jasmina
02.11.2011., 12:10
puno ti hvala na odgovoru! nema na čemu.

Znači ovako, mi imamo friško otvorenu Udrugu-koja će se baviti športskim djelatnostima. Trenutno nemamo nikakvih prihoda, niti članarina niti ništa...što ne znači da neće biti, kao i sponzora...znači tek ste osnovani? razumijem da nemate sredstava, niste stigli aplicirati nigdje itd., ali članarine morate imati. naime, u statutu ste sigurno stavili da članovi plaćaju članarinu, a na osnivačkoj skupštini donijeli odluku o visini članarine (npr. 10 kuna za 1 godinu), to ste trebali prikupiti i onda uplatiti na žiro račun udruge. jedino ako niste u statutu stavili da nema članarine.

Postoji jedan natječaj na koji bi se javili, i mi bi išli preko te naše sirote Udruge, ali za taj natječaj mi moramo uplatit određenu svotu jamčevine.
S obzirom da je meni sve ovo friško, rad sa neprofitnima, svaka pomoć mi je dobrodošla!!ajmeee, još nisam čula za takve natječaje, daj molim te javi mi na pp o čemu se radi. koji je to natječaj koji traži jamčevinu??? ponavljam, radila sam deset godina na poslovima namicanja sredstava (sada radim kao konzultantica) i fakat nema donatora sa kojim nisam radila (HR ili inozemstvo) i nikada nisam čula za jamčevinu!

Ovako si je moj direktor to zamislio..(ako je to moguće)...njegova žena bi uplatila na ime te Udruge cca 100.000,00 sa privatnog računa, a malo po malo kad će nama dolaziti sponzori, donacije,članarine bi se njoj vračala ta pozajmica?!lijepo je to zamišljeno, ali tko garantira tebi ili nekome da će vaša udruga imati donacija i priliv love? nitko.

isto tako, ako tebi netko pozajmi lovu, tih 100,000kuna, ta love legne na račun i vi lagano grickate tu lovu, pa recimo:

- u 2./3. mjesecu aplicirate projekt na sredstva npr. ministarstava obitelji, objava rezultata obično negdje krajem 5. ili u 6. mjesecu.
- do kraja 6. mjeseca potrošite 50% posuđene love na opremu, najam, režije, honorare itd., jave vam da je projekt prošao i da ste dobili npr. 50,000 kn.
- to ne znači da ti sada možeš uzeti tih 50,000kn od ministarstva i vratiti osobi koja je udruzi uradila posudbu.
- to ne znači da ti možeš prikazati troškove koje si napravio do datuma potpisivanja ugovora i pravdati ih na tom konkretnom projektu. retrogradnog prihvaćanja troškova i računa nema.
- projekt znači da u njemu imaš točno navedene aktivnosti koje ćeš uraditi, pa su ti donatori zbog toga dali lovu. naveo si npr. da ćete organizirati radionice za djecu o zdravim stilovima života, organizirati neko dječje takmičenje u XY sportovima i na kraju imati konferenciju. to košta 50,000kn i aktivnosti traju npr. od 01.07.-31.12. drugim riječima, ti trošiš lovu samo na navedene aktivnosti i samo u navedenom periodu! to što si ti recimo 10 lopti kupio ranije od one posuđene love nikoga ne zanima, baš kao ni troškovi režija, telefona ili putnih troškova koji su nastali ranije.

Znači koliko sam shvatila to nama ne mijenja status obveznika PDV-a?...i dalje ne moramo biti u sustavu PDV-a?ne morate.

Da li ovo sa pozajmicom može proći, da li neke cake postoje i kako bi se na kraju krajeva to knjižili?oko knjiženja pitaj knjigovođu, to nije moj domen. pozajmica može proć, ali ja to ne bih nikako preporučivala, osim ako su to jako bogati ljudi kojima nije stalo do 100,000kn, u smislu, ako ih nikada ne dobiju nazad nije ih briga.

Još jednom Jasmina hvala na pomoći!:)

kakodane
02.11.2011., 12:57
Udruga je osnovana ove godine i da, piše u statutu da su članovi dužni uplačivati članarinu ( ne piše iznos ), znači to još moraju napraviti.
Direktor i direktorova žena su osnivači + 2 ljudi.

Što se tiće donacija i članarina, niko nam ne garantira, ali imamo već neke u planu tako da mogu reči da ćemo imati 98% uplata sa njihove strane.
A za natječaj ću poslati na pp. i objašnjenje oko naše Udruge. ;)

mina_jasmina
03.11.2011., 11:41
ok, imaš PP pa vidi ..

kakodane
03.11.2011., 13:15
ok, imaš PP pa vidi ..

mina_jasmina :top: :s pročitala sam sve, malo ću to proučiti, javiti se ako budem imala još koje pitanje i imaš kavu!!!!:mig:

Afrofeet
03.11.2011., 16:38
Pozdrav, imam jedno pitanje. Dakle sportski klub i sindikalna podružnica - promet do 100 000 kn. Koje knjige su potrebne? Knjiga primitaka i izdataka i knjiga blagajne? Imam jednu udrugu koja uopće nije vodila knjigu primitaka i izdatak, kako početi? Priložiti sve račune i izvode iz banke? molim malo pomoći, hvala

mina_jasmina
06.11.2011., 15:33
Pozdrav, imam jedno pitanje. Dakle sportski klub i sindikalna podružnica - promet do 100 000 kn. Koje knjige su potrebne? Knjiga primitaka i izdataka i knjiga blagajne? Imam jednu udrugu koja uopće nije vodila knjigu primitaka i izdatak, kako početi? Priložiti sve račune i izvode iz banke? molim malo pomoći, hvala

---> udruge svoje knjige itd. vode sukladno uredbi o računovodstvu neprofitnih organizacija, tu je točno sve pobrojano pa prouči: http://www.mfin.hr/adminmax/docs/procisceni%20tekst.pdf

---> obavezne su sljedeće poslovne knjige:

-dnevnik- (poslovne promjene slijedom vremenskog nastanka),

-glavna knjiga- (poslovne promjene nastale na imovini, obvezama, vlastitim izvorima te prihodima i rashodima),

-pomoćne knjige- (poslovni događaji koji su u glavnoj knjizi iskazani sintetički i druge pomoćne evidencije o stanju i promjenama imovine i obveza za potrebe nadzora i praćenja poslovanja). obvezno se vode knjige: dugotrajne nefinancijske imovine, kratkotrajne nefinancijske imovine (zaliha materijala, proizvoda i robe), financijske imovine i obveza, zatim knjigu (dnevnik) blagajni, evidenciju danih i primljenih jamstava i garancija, evidenciju putnih naloga i korištenja službenih vozila, knjigu izlaznih računa, knjigu ulaznih računa te ostale pomoćne evidencije prema posebnim propisima i svojim potrebama. posebne pomoćne knjige i analitičke evidencije ne moraju se voditi ako neprofitna organizacija izravnim raščlanjivanjem stavki glavne knjige osigurava potrebne podatke.

---> Uputama Ministarstva financija od 1. travnja 2009. godine (klasa: 400-06/09-01/100; Urbroj: 513-05-02/09-1) te dodatnim uputama na web stranici Ministarstva, udruge koje su:
- osnovane u 2006. godini i ranijim godinama, a prihodi i imovina su u 2006., 2007. te u 2008. godini manji od 100.000,00 kn nemaju obvezu vođenja dvojnog knjigovodstva te sastavljanja i predavanja financijskih izvještaja za 2009. godinu,
- osnovane u 2007. godini, a prihodi i imovina su u 2007. i u 2008. godini manji od 100.000,00 kn nemaju obvezu vođenja dvojnog knjigovodstva te sastavljanja i predavanja financijskih izvještaja za 2009. godinu,
- osnovane u 2008 godini, a prihodi i imovina su u 2008. godini bili manji od 100.000,00 kn nemaju obvezu vođenja dvojnog knjigovodstva te sastavljanja i predavanja financijskih izvještaja za 2009. godinu,
- osnovane u 2009. godini dužne su voditi dvojno knjigovodstvo te sastavljati i predavati financijske izvještaje slijedeće tri godine neovisno o visini prihoda i imovine.

Sukladno čl. 2. st. 1. Uredbe o računovodstvu neprofitnih organizacija (Narodne novine, br. 10/08 i 7/09) obveznici izrade i predaje financijskih izvještaja jesu:
• strane udruge,
• zaklade,
• fondacije,
• ustanove,
• političke stranke,
• komore,
• sindikate,
sve druge pravne osobe kojima temeljni cilj osnivanja i djelovanja nije stjecanje dobiti/profita, i za koje iz posebnih propisa proizlazi da su neprofitne organizacije i koje su upisane u Registru neprofitnih organizacija. Sindikati, političke stranke i druge neprofitne organizacije s organizacijskim dijelovima (podružnicama) koji nemaju pravnu osobnost (svoj matični broj) podnose jedan financijski izvještaj na razini pravne osobe. Poslovanje podružnica bez pravne osobnosti i matice mora biti obuhvaćeno jednim financijskim izvještajem, stoga organizacijski dijelovi (podružnice) bez pravne osobnosti ne podnose polugodišnji financijski izvještaj FINA-i.

Prema članku 71. Uredbe Obrazac: PR-RAS-NPF nisu obvezne sastavljati niti predavati neprofitne organizacije:
• čija je vrijednost imovine uzastopno u prethodne tri godine manja od 100.000,00 kuna na razini godine i
• godišnji prihod uzastopno u prethodne tri godine manji od 100.000,00 kuna na razini godine.

Detaljne Upute o primjeni članka 71. Uredbe nalaze se na web stranicama Ministarstva financija (www.mfin.hr Državna riznica Računovodstvo Neprofitno računovodstvo - Uputa o primjeni članka 71. Uredbe o računovodstvu neprofitnih organizacija).

Napomena: Neprofitne organizacije osnovane nakon 1. siječnja 2009.g. (dakle i one koje su osnovane u 2010.g.) dužne su voditi dvojno knjigovodstvo i sastavljati te predavati financijske izvještaje sljedeće tri godine neovisno o visini prihoda i imovine.

------------------
------------------

da li sam ja dobro skužila da je problem što udruga uopće nije vodila knjige, nego bi to sada kao trebalo retrogradno, ili? da odmah kažem, to će biti teško ...

Afrofeet
07.11.2011., 08:43
---> udruge svoje knjige itd. vode sukladno uredbi o računovodstvu neprofitnih organizacija, tu je točno sve pobrojano pa prouči: http://www.mfin.hr/adminmax/docs/procisceni%20tekst.pdf

-glavna knjiga- (poslovne promjene nastale na imovini, obvezama, vlastitim izvorima te prihodima i rashodima),

-pomoćne knjige- (poslovni događaji koji su u glavnoj knjizi iskazani sintetički i druge pomoćne evidencije o stanju i promjenama imovine i obveza za potrebe nadzora i praćenja poslovanja). obvezno se vode knjige: dugotrajne nefinancijske imovine, kratkotrajne nefinancijske imovine (zaliha materijala, proizvoda i robe), financijske imovine i obveza, zatim knjigu (dnevnik) blagajni, evidenciju danih i primljenih jamstava i garancija, evidenciju putnih naloga i korištenja službenih vozila, knjigu izlaznih računa, knjigu ulaznih računa te ostale pomoćne evidencije prema posebnim propisima i svojim potrebama. posebne pomoćne knjige i analitičke evidencije ne moraju se voditi ako neprofitna organizacija izravnim raščlanjivanjem stavki glavne knjige osigurava potrebne podatke.

---> Uputama Ministarstva financija od 1. travnja 2009. godine (klasa: 400-06/09-01/100; Urbroj: 513-05-02/09-1) te dodatnim uputama na web stranici Ministarstva, udruge koje su:

• strane udruge,
• zaklade,
• fondacije,
• ustanove,
• političke stranke,
• komore,
• sindikate,

------------------
------------------

da li sam ja dobro skužila da je problem što udruga uopće nije vodila knjige, nego bi to sada kao trebalo retrogradno, ili? da odmah kažem, to će biti teško ...

pa nije skoro ništa vođeno, nekakva knjiga blagajne kao, i to je zadnje vođeno do polovine 2008. Imam samo praktički izvode i par računa, ostalo ništa nema.

mina_jasmina
07.11.2011., 09:43
pa nije skoro ništa vođeno, nekakva knjiga blagajne kao, i to je zadnje vođeno do polovine 2008. Imam samo praktički izvode i par računa, ostalo ništa nema.:504::503:

ajmeee, pa vi ste onda u debelom prekršaju! :eek: za financijsko poslovanje je obično prema statutu odgovoran predsjednik udruge, znači ta osoba mora osigurati uvjete/sredstva/ljude kako bi se uredno vodile knjige. pored toga, ako postoji neki upravni odbor (a trebalo bi), oni su bili dužni barem se sastati krajem godine i razmotriti narativni i financijski izvještaj koji podnosi predsjednik udruge. ti izvještaji se obično proslijede skupštini na usvajanje. ako statutom nije određeno da se skupština održava svake godine, nego recimo svake druge, onda se pred skupštinu daju na usvajanje sve odluke i dokumenti koji su nastali od zadnje skupštine. drugim riječima, kod vas je zakazalo nekoliko razina - predsjednik, upravni odbor (ili kako god se kod vas zove), ako u statutu imate blagajnika ili neku takvu funkciju, pa u krajnjoj instanci i skupština.

druga stvar je što ja znam da najmanji broj udruga na terenu uredno vodi papire (kako financijske, tako i sve ostale podakte koje treba imati jedna udruga), da uredno saziva sastanke svojih odbora, da se skupštine održavaju sporadično/nikako i da se inače prema svemu tome ljudi odnose kao "lako ćemo". problemi nastaju kada netko traži npr. bilancu od prošle godine sa potvrdom FINA-e, ili kada neki donator pokuca na vrata ...

stvarno ne znam šta da kažem. najbolje bi bilo da odete nekom knjigovođi i pokažete papire koje imate i vidite šta i kako dalje. najbolje bi bilo ako poznaješ neku takvu osobu, pa da ona dođe jedan dan u udrugu i malo pročešlja papire. da li se retrogradno mogu predati neki dokumenti tipa bilance itd., ne bih znala reći, mada mi se čini da to ne drži vodu. kažem, ne znam, treba pitati nekoga tko je odgovoran za to. od državnih tijela je to u županiji ured državne uprave - služba za opću upravu - registar udruga.

vitas
08.11.2011., 06:55
:504::503:
Da li se retrogradno mogu predati neki dokumenti tipa bilance itd., ne bih znala reći, mada mi se čini da to ne drži vodu. kažem, ne znam, treba pitati nekoga tko je odgovoran za to. od državnih tijela je to u županiji ured državne uprave - služba za opću upravu - registar udruga.

Izvještaji se za Neprofintne ne mogu predati nakon roka..ja sam zvala finu za jednu udrugu koja je davnih dana trebala početi voditi knjige i predavatai izvještaje ali ništa..Teta u fini veli da oni nemau nikakvu mogućnost izvještaj primiti nakon roka jer ga sustavno ne mogu unesti..Za neprofitne..a koje su sankcije nije mi znala reći..To nisam nigdje uspjela saznati

kakodane
17.11.2011., 10:56
Udruga nije u sustavu PDV-a, da li ulazne račune knjižim samo u bruto iznosu, ne knjižim PDV bez obzira šta su to R-1 računi?

mina_jasmina
18.11.2011., 11:52
Udruga nije u sustavu PDV-a, da li ulazne račune knjižim samo u bruto iznosu, ne knjižim PDV bez obzira šta su to R-1 računi? ulazni račun od npr. T-COMa za telefonske usluge za mjesec studeni, ukupan iznos je 100 kn + 23 kn PDV = 123kn. Znači, 123kn je relevantan iznos koji se knjiži. Ukoliko bi udruga ušla u sustav PDV, onda bi išlo drugačije.

kakodane
18.11.2011., 12:26
Hvala! Samo još jedno pitanje, gdje knjižiti slijedeće račune:
1. Račun za sportske majce, kape i sl. sa otisnutim našim logom u svrhu reklame naše udruge tj poklanjat će se okolo ljudima
2. Račun za dresove koji će biti namjenjeni budućim igračima našeg kluba, znači kad se dogovore neke utakmice oni će imati naše ime udruge i naše dresove?

mina_jasmina
21.11.2011., 09:40
Hvala! Samo još jedno pitanje, gdje knjižiti slijedeće račune:
1. Račun za sportske majce, kape i sl. sa otisnutim našim logom u svrhu reklame naše udruge tj poklanjat će se okolo ljudima
2. Račun za dresove koji će biti namjenjeni budućim igračima našeg kluba, znači kad se dogovore neke utakmice oni će imati naše ime udruge i naše dresove?misliš koji konto? pitaj na topicu kod knjigovođa (mislim da je tema "računovodstvo"), oni će ti reći. da li je to promidžba ili o čemu se radi, ne bih znala reći. za takve stvari smo imali servis koji je vodio knjige.

kontni plan http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2009_01_7_172.html

uraira
15.12.2011., 07:57
na koju (čiju) adresu se udruga registrira? obavlja djelatnost u nekom prostoru, dakle čijem? može li biti u najmu u stanu (ili poslovnom prostoru) kod predsjednika udruge i za to mu isplaćivati naknadu? i priznaje li se najam u troškove jednako kao i režije, te smije li se financirati iz donacija?
?? zadruga?? udruga?? kakva je razlika?

Ruralna
19.12.2011., 22:33
Tko u nas kontrolira rad udruga?
Zadnje vrijeme sam se susrela s nekoliko udruga koje su tu samo kao način poslovanja za ljude koji su bili prelijeni otvarati tvrtke ili obrte.

mina_jasmina
28.12.2011., 09:05
na koju (čiju) adresu se udruga registrira? obavlja djelatnost u nekom prostoru, dakle čijem? može li biti u najmu u stanu (ili poslovnom prostoru) kod predsjednika udruge i za to mu isplaćivati naknadu? i priznaje li se najam u troškove jednako kao i režije, te smije li se financirati iz donacija?
?? zadruga?? udruga?? kakva je razlika?
- udruga se može registrirati na bilo koju adresu. ako ima iznajmljen poslovni prostor, može na tu adresu. recimo da si ti predsjednica, može i na tvoju privatnu adresu iz osobne iskaznice. znam dosta udruga koje se registriraju na adresu npr. mjesne zajednice (prethodno moraju ishoditi suglasnost općine, MZ), jer su tamo ionako društvene prostorije, pa nakače sandučić i to je to. mada to u biti nije toliko važno, jer se adrese uvijek mogu mijenjati ukoliko se udruga seli na dr. lokacije, bitno je samo prijaviti promjene u registru. (u statutu piše sjedište, ne mora čak ni pisati adresa)
- udruga odlukom upravnog odbora ili tijela koje je nadležno za takvu odluku može sklopiti ugovor o najmu poslovnog prostora sa bilo kojom fizičkom ili pravnom osobom, te naravno plaćati naknadu. znači može biti i u prostorijama predsjednika udruge ili nekog drugog člana udruge, a taj može primiti novce za to.
- najam prostorija je priznati rashod, baš kao i režije, telefonski troškovi itd.
- udruge se financiraju iz donacija, a manjim dijelom iz gospodarske djelatnosti (ako imaju kapaciteta za to, tj. ako imaju proizvod ili uslugu koji su traženi na tržištu). druga stvar je da li će donator novca uvjetovati trošenje tog novca. ukoliko donator kaže da ne plaća npr. troškove grijanja, udruga ih ne može trošiti iz tih novaca, jer to donator neće priznati. to je inače princip rada - udruga pošalje projekt sa prijedlogom proračuna, a donator i ako odobri može skresati taj proračun ili reći plaćam samo određene troškove iz proračuna. rijetko kada će neki donator platiti sve u 100% iznosu, naročito hladni pogon.
- udruga je neprofitna organizacija koja se osniva po zakonu o udrugama sa ciljem zadovoljavanja neke općedruštvene koristi, tipa promoviranja ljudskih prava, borbe protiv korupcije, unaprijeđenja zaštite zdravlja kod žena itd. kod udruge ne postoji princip podjele dobiti osnivačima, nego udruga živi od projekata i tako se financira. udruga se jednim dijelom može baviti i gospodarskom djelatnošću, recimo da prodaje nekakve ručne radove, ali profit koji ostvari iz te prodaje uplaćuje na račun udruge i investira u ostvarivanje clijeva i svrhe udruge kako piše u statutu. znači ne može samo uzeti tu lovu i podijeliti osnivačima. s druge strane to ne znači da ljudi koji u udruzi rade ne mogu primati plaću za svoj rad, oni naravno mogu primati plaću preko ug. o radu, Ug. o djelu (za povremene poslove), ali to sve mora biti regulirano unutarnjim aktima udruge i naravno mora postojati projekt i novac za tako nešto.
- zadruga je pravna osoba koja se osniva radi stjecanja dobiti/profita i nema nikakve veze sa ostvarivanjem općedruštvenih ciljeva. znači 6-7 osoba osniva zadrugu jer žele zaraditi novce.

Tko u nas kontrolira rad udruga?
Zadnje vrijeme sam se susrela s nekoliko udruga koje su tu samo kao način poslovanja za ljude koji su bili prelijeni otvarati tvrtke ili obrte.
- kao prvo bi rad udruge trebali kontrolirati sami članovi udruge, znači skupština, pa upravni odbor itd. to je prvo mjesto gdje se provodi kontrola. samo jasno mi je da ukoliko je to zapravo leglo nekih nelegalnih aktivnosti, od toga nema ništa. svaki član udruge može skupštini udruge podnijeti upozorenje na nepravilnosti, ako se to u 30 dana ne istraži, član ima pravo podnijeti tužbu županijskom sudu nadležnom prema sjedištu udruge.
- upravni nadzor nad provedbom zakona o udrugama provodi ministarstvo uprave. inspekcijski nadzor nad radom udruge obavlja ured državne uprave odnosno, gradski ured za opću upravu, zapravo tamo gdje je udruga registrirana.
- pored toga naravno netko uvijek anonimno može podnijeti prijavu npr. poreznoj upravi i sl. ako misli da se u udruzi krše zakoni iz tog područja.
- da, veliki je problem što ljudi misle da je udruga privatna firma pa se tako ponašaju i tako rade. u praksi se udruge maltene ne kontroliraju, jer tko će kontrolirati preko 40,000 udruga?

uraira
11.01.2012., 07:42
mina, hvala na opsežnom odgovoru. sve jasno. ti vodiš knjigovodstvo neke udruge?

mina_jasmina
11.01.2012., 08:33
mina, hvala na opsežnom odgovoru. sve jasno. ti vodiš knjigovodstvo neke udruge?nema na čemu :) ne, nego sam 10tak godina bila direktorica jedne udruge koja je u nekim momentima imala i 12 zaposlenih itd. u opisu posla mi je bilo pratiti sve te stvari. sada imam vlastitu konzultantsku firmu, nisam više u udruzi.

Pelargonija
22.01.2012., 20:39
Da li je udruga koja je osnovana 2009. godine te nije u sustavu PDV-a mogla ući u sustav PDV-a do 15.siječnja 2012. godine iako u 2011. godini nije prešla 85000 kuna primitaka od redovnih i trajnih izvora.
Udruga namjerava nabaviti određena sredstva u 2012. godini pa želi ući u sustav radi pretporeza.
Udruga planira u 2012. godini imati više od 85000 primitaka.

Hvala na odgovoru :)

mina_jasmina
22.01.2012., 22:19
Da li je udruga koja je osnovana 2009. godine te nije u sustavu PDV-a mogla ući u sustav PDV-a do 15.siječnja 2012. godine iako u 2011. godini nije prešla 85000 kuna primitaka od redovnih i trajnih izvora.
Udruga namjerava nabaviti određena sredstva u 2012. godini pa želi ući u sustav radi pretporeza.
Udruga planira u 2012. godini imati više od 85000 primitaka.

udruga ulazi u sustav PDV-a ako u jednoj fiskalnoj godini premaši 85.000kn PRIHODA iz gospodarske djelatnosti, znači na osnovu izdanih računa (prodaja proizovda, usluga itd.). može se i samostalno prijaviti u sustav PDV-a u poreznoj upravi kojoj pripada (odgovorna osoba mora otić osobno tamo i raspitati se o postupku, pazite na rokove). u tih 85.000kn se NE ubrajaju uplate iz donacija i članarina. ne znam šta vama znače "redovni i trajni izvori"?! ugl. granica od 85.000kn je samo za izdane račune. vodite računa da ako se sami prijavite u sustav PDV morate ostati odredjeno vrijeme (ne sjećam se točno koliko, 3 ili 5 godina). PDV odbijate samo za one stvari koje se odnose na gospodarsku djelatnost, ne na redovnu djelatnost. znači iz gospodarske djelatnosti se bavite npr. izradom suvenira pa vam treba sirovina za izradu, prilikom kupnje sirovine odbijete pretporez. recimo da kupujete PC koji vam ne treba za izradu suvenira, na njega ne možete odbiti pretporez. zato knjigovodstvo mora biti odvojeno za gospodarsku djelatnost i za redovnu (neprofitnu).

Pelargonija
23.01.2012., 09:35

kakodane
24.01.2012., 11:20
Imam isti problem sa ulaskom u sutav PDV-a.
Naime, otvorili smo špotrsku udrugu u 9 mj/2011..nije bilo prihoda nikakvog.
Sad mene moj direktor traži da provjerim sa poreznom kako da uđemo u sustav PDV-a s obzirom da on misli kupovati svašta nešto ( u pitanju su veliki računi tipa 500.000,00 kn) i kao kak će si on vratiti pdv natrag...
Onih 85.000,00 se odnosi na prihode, a koliko ja znam mi prihode i nećemo neke velike imati, možda uspijemo iznajmiti dio dvorane ili tako nešto.
Dobivat ćemo donacije, sponzorstva i članarine ali kolko znam to ne podliježe porezu...
Da li i na koji način mi možemo dobivati povrat poreza, da li da ulazimo u sustav pdv-a...?!?! Zbunio me totalno :/(
Znači mi ćemo imati velike troškove, od velikog najma, do velikih računa ulaganja, a prihod možda i uspijemo nabiti preko 85.000,00 kn.
Da li možemo dobrovoljno ući u sutav?
Isprika na malo zbrkanom postu, ali trenutno mi zbrka u glavi

mina_jasmina
26.01.2012., 13:36
ajmo još jednom o PDV-u:

- kako postupa neprofitna organizacija koja u nekom trenutku tijekom kalendarske godine ispuni kriterij prometa od 85.000 kn kao uvjet za ulazak u sustav obveznika PDV-a?

obveza za ulazak u sustav obveznika PDV-a uvijek se određuje u odnosu na veličinu prometa u prethodnoj godini, istekom te godine. čak i u slučaju kad se tijekom godine ispuni kriterij od 85.000 oporezivog prometa (npr. u rujnu se konstatira da je promet dostigao svotu od 85.000 kn), poreznim obveznikom se postaje tek od 1. siječnja sljedeće godine, a ne u trenutku dostizanja kvote prometa od 85.000 kn.

- moraju li i one neprofitne organizacije koje su zbog veličine ostvarenog prometa postale porezni obveznici PDV-a po sili zakona, također ostati u sustavu poreznih obveznika najmanje 5 godina?

ne moraju. rok od 5 godina propisan je kao obvezan minimum samo za one organizacije koje su po vlastitoj želji postale obveznici PDV-a. sve druge organizacije koje su postale porezni obveznici po sili zakona – rješenjem porezne uprave, mogu izaći iz kruga poreznih obveznika od 1. siječnja godine koja se nastavlja na godinu u kojoj je ostvaren oporezivi promet manji od 85.000 kn. pretpostavimo da je neprofitna organizacija tijekom 2010.g. imala oporezivi promet veći od 85.000 kn i po tom je osnovu od 1. siječnja 2011.g. postala porezni obveznik PDV-a. no, zbog smanjene aktivnosti tijekom 2011.g. promet je znatno manji od prethodne godine i tijekom 2011.g. pada ispod 85.000 kn. ova neprofitna organizacija može nastavno od 1. siječnja 2012.g., dakle u godini koja se nastavlja na godinu u kojoj je oporezivi promet manji od 85.000 kn izaći iz sustava obveznika PDV-a, uz obvezu da o tome do 15. siječnja 2012.g. obavijesti poreznu upravu.

- što se ubraja u kriterij od 85.000 kn oporezivog prometa kao granica za obvezan ulazak u krug obveznika poreza na dodanu vrijednost? ulaze li u tu veličinu prihodi od donacija i članarina?

kriterij od 85.000 kn godišnjeg prometa određuje se od prometa oporezivog porezom na dodanu vrijednost. riječ je o isporukama dobara i usluga, obavljenim uz plaćanje naknade. primitak novca bez izravno protučinidbe, ne podliježe oporezivanju PDV-om. to znači da se na primljene donacije ne zaračunava porez na dodanu vrijednost, pa se one i ne uključuju u kriterij za određivanje oporezivog prometa. članarine koje su naplaćene od članova neprofitne organizacije sukladno statutu i drugim aktima, određene po istom kriteriju za sve članove (što ne mora nužno značiti i u istom apsolutnom iznosu, npr. nezaposleni mogu plaćati 50kn, zaposleni 100kn itd.), također ne ulaze u kriterij oporezivog prometa od 85.000 kn godišnje. ako je razdoblje poslovanja u prethodnoj kalendarskoj godini kraće od godinu dana, kriterij za obvezan ulazak u sustav PDV-a određuje se razmjerno razdoblju poslovanja.

- koja je u poreznom smislu razlika između neprofitnih organizacija koje jesu i onih koje nisu obveznici PDV-a?

.... neprofitne organizacije koje su obveznici PDV-a dužne su na sve svoje isporuke (dakle, na sva dobra i usluge ) koje prodaju kupcima, zaračunavati PDV. u RH se većina isporučenih dobara i usluga oporezuje stopom PDV-a od 23%. porezna obveza koju uplaćuju u državni proračun utvrđuje se kao razlika između PDV-a koji zaračunavaju kupcima (znači prilikom izdavanja računa nekome, npr. račun od 1.000kn za prostor koji su iznajmili drugoj organizaciji + 230kn PDV = 1.230kn) i pretporeza koji su kao ulazni porez odbili s računa svojih dobavljača (tzv. kreditna metoda ubiranja PDV-a). naime, organizacije obveznici PDV-a imaju pravo sa ulaznih računa za kupnju proizvoda i usluga odbiti PDV koji su im zaračunali dobavljači i time umanjiti uplatu porezne obveze u državni proračun.

---> u sustavu PDV-a: izdaješ račune SA PDV-om, kupuješ BEZ PDV-a. razliku između te dvije stavke uplaćuje u državni proračun.

... neprofitne organizacije koje nisu porezni obveznici PDV-a snose taj porez kao krajnji potrošači. one ne zaračunavaju PDV svojim kupcima (znači izdaju račune bez PDV uz napomenu da ne temeljem zakona ne podiježu porezu na dodanu vrijednost), pa su za krajnjeg korisnika njihove isporuke u pravilu jeftinije. no, te organizacije nemaju ni pravo odbiti pretporez s ulaznih računa za kupljene nabavke, već snose zaračunani PDV kao sastavni dio cijene kupljenih artikala ili usluga (npr. kao dio cijene kancelarijskog materijala, nabavljene dugotrajne imovine i dr.). stoga njihove isporuke ne mogu biti jeftinije za ukupnih 23% u odnosu na iste organizacije koje jesu obveznici PDV, jer su im rashodi poslovanja veći upravo za PDV sadržan u ulaznim računima.

---> nije u sustavu PDV-a: izdaje račune BEZ PDV-a, kupuje SA PDV-om. nema nikakvih uplata u državni proračun.

- koja su prava i obveze neprofitnih organizacija koje su obveznici PDV-a?

neprofitne organizacije koje su obveznici PDV-a imaju prava i obveze propisane zakonom i pravilnikom o PDV-u:
... dužne su na sve svoje isporuke, osim onih koje ne podliježu oporezivanju i onih koje su oslobođene, zaračunavati PDV po stopi od 23%, odnosno po sniženoj stopi od 10% ili 0% (npr. knjige itd.);
... dužne su izdavati račune propisanog sadržaja;
... imaju pravo odbiti pretporez (PDV) s ulaznih računa za svoje nabavke, uz uvjet da ulazni račun formalno zadovoljava propisan sadržaj;
... dužne su voditi propisane evidencije ulaznih i izlaznih računa radi utvrđivanja porezne obveze i prava na pretporez (PDV);
... dužne su u propisanim rokovima (mjesečno ili tromjesečno) poreznoj upravi doznačiti iznos zaračunatog PDV-a umanjenog za ulazni pretporez (PDV);
... dužne su poreznu vlast izvještavati o zaračunatoj poreznoj obvezi i iskorištenom pretporezu, na propisanim obrascima.

- je li propisan obvezni sadržaj računa koje izdaju neprofitne organizacije koje nisu porezni obveznici PDV-a?

neprofitne organizacije koje nisu porezni obveznici PDV-a dužne su na svojim računima navesti klauzulu iz koje proizlazi da PDV nije zaračunan i navesti članak zakona o porezu na dodanu vrijednost na kojem se temelji takvo određenje. tako će npr. neprofitna organizacija koja zbog malog godišnjeg prometa nije postala obveznik PDV-a na svojim izlaznim računima navoditi klauzulu sljedećeg sadržaja “Porez na dodanu vrijednost nije zaračunan na temelju čl. 22. Zakona o PDV-u”. neprofitna organizacija koja obavlja oslobođene promete će se u klauzuli pozvati na čl. 11. Zakona, a neprofitna organizacija organizirana kao sindikat ili komora, na čl. 6. Zakona.

Senco
28.01.2012., 08:27
U poreznoj su mi rekli da mogu voditi "jednostavno knjigovodstvo" ali mi nisu znali reci kakve su knjige u tom pitanju.

[QUOTE=mina_jasmina;36572758]---> udruge svoje knjige itd. vode sukladno uredbi o računovodstvu neprofitnih organizacija, tu je točno sve pobrojano pa prouči: http://www.mfin.hr/adminmax/docs/procisceni%20tekst.pdf

Senco
28.01.2012., 08:30
Gdje se mogu naci za kupiti ove tri knjige ili ako se moze voditi sa racunalom pa isprintati kako trebaju izgledati?

Zahvaljujem na odgovoru :)

mina_jasmina
28.01.2012., 13:20
Gdje se mogu naci za kupiti ove tri knjige ili ako se moze voditi sa racunalom pa isprintati kako trebaju izgledati?

Zahvaljujem na odgovoru :)

za kupiti imaš blagajnički izvještaj / dnevnik blagajne, uplatnice, isplatnice, blok sa računima, knjigu putnih naloga, putne naloge/izještaje ... imaš u METRO, NARODNE NOVINE itd. ... ostalo se knjiži putem računala, zapravo i sve gore nevedeno možeš putem računala. postoji gomila računalnih programa za vodjenje knjigovodstva. proguglaj. dok sam ja bila u udruzi vodjenje knjigovodstva smo povjerili servisu, u udruzi se samo radila administracija i blagajna. dvojno knjigovodstvo je obavezno za udruge osnovane od 2009. čini mi se. prolistaj 2-3 stranice nazad pa ćeš vidjeti.

Senco
28.01.2012., 14:12

Ima neka preporuka za nekog knjigovodu mozda?

mina_jasmina
28.01.2012., 20:58

Ima neka preporuka za nekog knjigovodu mozda?

javi mi se u pp otkuda si. :)

kakodane
28.02.2012., 13:03
Koja je adresa za slanje godišnjeg izvješataj za udrugu? Znači gdje točno šaljem izvještaj-Državni ured za reviziju...........?!?!

mina_jasmina
29.02.2012., 23:32
Koja je adresa za slanje godišnjeg izvješataj za udrugu? Znači gdje točno šaljem izvještaj-Državni ured za reviziju...........?!?!

evo pročitaj ovdje: http://www.programstep.info/Česta-pitanja/Pravna-i-racunovodstvena-pitanja/Kako-izraditi-i-predati-financijski-izvjestaj.html

kakodane
29.03.2012., 11:00
Poludit ću sa Udrugom :D

Trebala bi malo pojašnjenje oko podjele pretporeza. Konkretno, imamo malonogometni klub, još nemamo nikakve prihode, ali imam svakakve ulazne račune.
Ni sama nisam sigurna da li na neke račune koristim 100% ili ne.

Ali najviše me buni slijedeći račun : Tražili smo kredit od banke kako bi mogli opremiti dvoranu, i kad nam se kredit odobri, sve te račune ćemo financirat kroz kredit. Prije traženja kredita trebali smo dati kao jamstvo neke nekretnine, i dali smo, na što su oni (banka) nama ispostavili fakturu cca 2000,00 kn za izradu elaborata procjene nekretnine...sa PDV-om... i šta sad s tim računom, koristim 100% pretporeza , ili neki postotak ili uopće ne koristim ?

mina_jasmina
29.03.2012., 11:08
udruga nije u sustavu PDV i plaća PDV kao krajnji potrošač. znači npr. rč od telefona je 100 kn + 25% PDV= 125kn - udruga plaća 125kn. to se odnosi na sve račune. kada udruga izdaje račune ne obračunava PDV nego piše klauzulu da nije u sustavu.

... naravno, postoji mogućnost da se udruga samoinicijativno prijavi u sustav PDV-a. ... molim pogledati moje prethodne postove, da se ne ponavljam.

kakodane
29.03.2012., 11:45
udruga nije u sustavu PDV i plaća PDV kao krajnji potrošač. znači npr. rč od telefona je 100 kn + 25% PDV= 125kn - udruga plaća 125kn. to se odnosi na sve račune. kada udruga izdaje račune ne obračunava PDV nego piše klauzulu da nije u sustavu.

... naravno, postoji mogućnost da se udruga samoinicijativno prijavi u sustav PDV-a. ... molim pogledati moje prethodne postove, da se ne ponavljam.

-Udruga JE u sustavu PDV-a od ove godine, ipak smo ušli samoinicijativno, zato i pitam..
-I još me zanima, ako mi kao klub kupujemo sportsku opremu (lopte, dresovi, trenirke i sl), jel to knjižim kao opremu na 0 ili sitni inventar..? ( iznosi su svi manji od 2000,00 kn)

mina_jasmina
29.03.2012., 11:49
najbolje da to pitanje postaviš u sekciji "računovodstvo - knjigovodstvo".

zg-kreativka
30.03.2012., 16:48
Imam nekoliko pitanja. Novoosnovana smo udruga (prije cca mjesec dana) koja se bavi (ukratko) okupljanjem ljudi koji se bave izradom predmeta od stakla... e sad, Udruga bi se financirala iz članarina, donacija, i slično...i članovi bi preko udruge prodavali svoje radove. Kako mi prve tri godine moramo voditi dvostavno knjigovodstvo a nemamo nikakve prihode, pokušali bi sami. Zanima me ako mi netko može nabrojat koje knjige moramo voditi (imam onu uredbu o računovodstvu ali tamo piše koliko sam skužila općenito koje knjige sve postoje), a mene zanima crno na bijelo što sve moramo bilježiti. I koji se obrasci moraju nabaviti da bi to mogli voditi ? Obrazac za predaju kvartalnog financijskog izvještaja imam, i ne čini mi se neki problem za popuniti. Ima li netko na forumu da sam obavlja dvostavno knjigovodstvo ua Udrugu pa da se s njim posavjetujem kada nabavim obrasce ? I da li ima svih obrazaca za nabavit u NN ? I ako bi nam neki knjigovođa uskoćio (teta mi je knjigovođa ali ona nema veze sa udrugama), da li je dovoljno njemu samo dat te obrasce koji nama trebaju pa da mi objasni kako se popunjavaju, i eventualno mi nešto izračuna, ili baš postoji neka posebna procedura oko Udruga ? Nadam se da sam jasno postavila pitanje :) Unaprijed hvala

Ruralna
01.04.2012., 14:48
dok sam ja bila u udruzi vodjenje knjigovodstva smo povjerili servisu, u udruzi se samo radila administracija i blagajna.
Trebala bi obavljati neke administratorske sitnice za jednu udrugu. Cijelo knjigovodstvo im vodi servis, dakle taj dio nije u mom poslu. Ono što me zanima je gdje bi se mogla informirati o vođenju udrugw, kako bi znala na koji način i koje podatke proslijeđivati u servis.

Chr0n05
02.04.2012., 15:52
Nema vlasnika, tj. nema nitko tko će preuzimat dobit, bar ne službeno.

Preuzima grad.
A udruga smije imati izvor vlastitog prihoda koji ne smije prelaziti zakonom odredjenu granicu te za financiranje moraju pisati projekte gradu koji ih financira iz svog proracuna za ostvarivanje potencijalno korisnih programa koje udruga promovirati zeli.

Ustroj je demokratski, znaci ne moze postojat obrt sa manje od 3 osobe.

zg-kreativka
02.04.2012., 23:53
........Imam nekoliko pitanja. Novoosnovana smo udruga (prije cca mjesec dana) koja se bavi (ukratko) okupljanjem ljudi koji se bave izradom predmeta od stakla... e sad, Udruga bi se financirala iz članarina, donacija, i slično...i članovi bi preko udruge prodavali svoje radove. Kako mi prve tri godine moramo voditi dvostavno knjigovodstvo a nemamo nikakve prihode, pokušali bi sami. Zanima me ako mi netko može nabrojat koje knjige moramo voditi (imam onu uredbu o računovodstvu ali tamo piše koliko sam skužila općenito koje knjige sve postoje), a mene zanima crno na bijelo što sve moramo bilježiti. I koji se obrasci moraju nabaviti da bi to mogli voditi ? Obrazac za predaju kvartalnog financijskog izvještaja imam, i ne čini mi se neki problem za popuniti. Ima li netko na forumu da sam obavlja dvostavno knjigovodstvo ua Udrugu pa da se s njim posavjetujem kada nabavim obrasce ? I da li ima svih obrazaca za nabavit u NN ? I ako bi nam neki knjigovođa uskoćio (teta mi je knjigovođa ali ona nema veze sa udrugama), da li je dovoljno njemu samo dat te obrasce koji nama trebaju pa da mi objasni kako se popunjavaju, i eventualno mi nešto izračuna, ili baš postoji neka posebna procedura oko Udruga ? Nadam se da sam jasno postavila pitanje :) Unaprijed hvala

railban
09.04.2012., 14:28
Imam nekoliko pitanja. Novoosnovana smo udruga (prije cca mjesec dana) koja se bavi (ukratko) okupljanjem ljudi koji se bave izradom predmeta od stakla... e sad, Udruga bi se financirala iz članarina, donacija, i slično...i članovi bi preko udruge prodavali svoje radove. Kako mi prve tri godine moramo voditi dvostavno knjigovodstvo a nemamo nikakve prihode, pokušali bi sami. Zanima me ako mi netko može nabrojat koje knjige moramo voditi (imam onu uredbu o računovodstvu ali tamo piše koliko sam skužila općenito koje knjige sve postoje), a mene zanima crno na bijelo što sve moramo bilježiti. I koji se obrasci moraju nabaviti da bi to mogli voditi ? Obrazac za predaju kvartalnog financijskog izvještaja imam, i ne čini mi se neki problem za popuniti. Ima li netko na forumu da sam obavlja dvostavno knjigovodstvo ua Udrugu pa da se s njim posavjetujem kada nabavim obrasce ? I da li ima svih obrazaca za nabavit u NN ? I ako bi nam neki knjigovođa uskoćio (teta mi je knjigovođa ali ona nema veze sa udrugama), da li je dovoljno njemu samo dat te obrasce koji nama trebaju pa da mi objasni kako se popunjavaju, i eventualno mi nešto izračuna, ili baš postoji neka posebna procedura oko Udruga ? Nadam se da sam jasno postavila pitanje :) Unaprijed hvala

da i mene zanima kako sam voditi dvojno knjigovodstvo veoma jednostavne udruge bez puno računa?

što je sve potrebno?

hvala puno!

Beljki
10.05.2012., 20:18
mogu li clanovi i/ili osnivaci udruge raditi ili pruzati usluge u profitabilnim djelatnostima udruge volonterski? Dakle da se njima ne isplacuje nista niti placaju doprinosi niti su vezani zaposlenjem ili ugovorom o djelu, a sva zarada ide direktno udruzi za promociju deklariranih ciljeva (gospodarska djelatnost je takodjer u okvirima osnovne djelatnosti/interesa udruge).

Npr zamislimo da se udruga bavi promicanjem xyz sorte maslina. Osnovale su ju 3 fizicke osobe, ima ukupno 20 registriranih clanova. Odluce se kupit zemljiste, sadnice i uljaru (nebitno sad kako, kojim sredstvima i u kakvim vlasnickim odnosima, to je samo radi ilustracije, a zanima me samo kako je reguliran rad) i napravit svoj maslinik i ulje za prodaju, a cime ce se financirati ciljevi udruge. Mogu li to clanovi udruge raditi cisto volonterski bez ikakvih financijskih dobitaka i davanja iako sama udruga ima financijske koristi? Ako mogu kako je to regulirano? Postoje li nekakvi ugovori ili je omoguceno samim clanstvom u ugovoru ili definirano u statutu?

kakodane
24.05.2012., 10:20
Jedno glupavo pitanje imam. Ispostavljam prvu fakturu, u sustavu smo PDV-a, da li fakturu normalno radim kao i kod d.o.o., sa oznakom R-1?

kanj
25.05.2012., 07:38
Tako je, treba biti oznaka R-1. Čim je udruga u sustavu PDV-a znači i da je obveznik poreza na dobit, za onaj dio u kojem obavlja gospodarsku djelatnost.

Ante1994
01.06.2012., 18:56
Pozdrav , evo registrirao sam se prije 30 minuta i citao sam 7 stranica od udrugama i svemu I dosta sam toga razumio zahvaljujuci vama. Ali nisam naisao na pitanje koje bi ja zelio postaviti. Zelim osnovati online gamersku udrugu. Znaci electronic sports, tj. doslovno preneseno elektronicki sport. Znaci udruga bi se bazirala na online turnirima iz raznorazih igara. Zanima me dali bi nas prihvatilo kao udrugu i dali bi dobili koje kakve poticaje od grada ili drzave? Zato sto mislim da bi bili mozda jedini koji se bavimo ovime u hrvatskoj. Skuzio sam da smijemo primati novac i trositi ga za sredstva udruge samo da na kraju godine bude profit=0. Nadam se odgovoru hvala.

mata000
01.06.2012., 22:17
ma možeš ti imati 100 milijardi kuna profita na kraju godine, ali taj profit si ne možete (članovi) isplatit. mislim, možete na neke načine, ali ne putem dividendi kao recimo u nekim drugim oblicima trg. društva :D

bitno je da taj potencijalni profit u idućoj godini iskoristite za poboljšanje rada udruge, mir u svijetu, bla bla bla... možete kao udruga s tim raditi što vas volja, samo ta lova mora ostati u udruzi, a ne završiti u vašim džepovima... za vrhunske instrukcije u vođenju udruge građana, javiti se na adresu maksimirska 128, 10 000 zagreb

Ante1994
02.06.2012., 11:59
Da znam to sam procitao dalje kada sam ciato. Zanima me dali bi mi mogli dobiti nekakve poticaje od grada ili drzave jer bi mi bili jedini u drzavi koji bi radili ovako i promovirali esports , koji u nasoj drzavi nije zastupljen toliko kao u drugima.

mina_jasmina
03.06.2012., 00:01
ante, dobro ti je odgovoreno, a ako pažljivo pročitaš topic ja sam barem 2-3 puta odgovarala na slična pitanja. potpore možete dobiti od bilo koga tko dijeli novce i ima raspisan natječaj, pod uvjetom da imaš kvalitetan projekt i ispunjavaš sve uvjete natječaja. to što ste jedini u HR može biti prednost, ali ne krucijalno za dobijanje sredstava. vaša udruga nije sad iz neke oblasti koja je od iznimnog interesa RH. tipa, da vaša udruga jedina ima licencu da provodi edukacije o nekoj novoj metodi liječenja ili tako nešto...

Ante1994
03.06.2012., 00:24
Uredu , hvala.

Ante1994
03.06.2012., 12:47
Jos nesto , dali maloljetnici mogu biti u udruzi , te dali mogu obnasati kakve funkcije , kao sto su podpresednik ili nesto tako?

mina_jasmina
03.06.2012., 22:22
mogu biti članovi, ali mislim da ništa ne mogu obnašati od funkcija jer predsjednik recimo potpisuje bankovne naloge, financijska izvješća, ugovore itd.

Beljki
25.06.2012., 14:58
mogu li stranci biti osnivaci udruge?

mina_jasmina
25.06.2012., 21:17
osnivači moraju priložiti osobne iskaznice, a po novom možda čak i OIB. pitanje je da li stranci imaju te podatke/isprave.

Beljki
25.06.2012., 23:11
stranci mogu dobiti OIB, ako je to dovoljno.

mina_jasmina
26.06.2012., 12:16
u zakonu o udrugama ne piše ništa konkretno, samo da osnivači mogu biti "najmanje 3 fizičke ili pravne osobe", a oni moraju priložiti preslike osobnih iskaznica (fizičke osobe) ili preslike rješenja o registraciji (pravne osobe). najbolje da prošetaš do tvog županijskog ureda koji je zadužen za registraciju/promjene i ostale stvari oko udruga. ako stranac može imati osobnu iskaznicu, po ovome može biti osnivač. ako pak ne može imati osobnu, onda ništa. tako ja tumačim.

Beljki
26.06.2012., 14:30
thnx :)
A oni ce se setat ako im treba :o

radioklubst
28.06.2012., 22:33
Večer svima,

Nova sam na forumu. Otvorili smo udrugu i treba mi vaša pomoć. Naime radi se o udruzi radio klub, neprofitnoj, otvorenoj sa namjenom druženja istomišljenika. Uglavnom ljudi tehničkog znanja vezanog uz radio stanice, odašiljače, antene i općenito električne komunikacije.

Raspitivajući se okolo shvatili smo da moramo voditi knjigovodstvo, a s obzirom da ne planiramo imati nikakvih prihoda zanima me kako položiti u udrugu novac s kojim ćemo plaćati mjesečne troškove ( trenutno imamo samo trošak banke za vođenje računa)?
Novac koji ćemo mjesečno primiti će biti jedino od članarina koje su po 30 kn,a za sada skupljamo tek članove.

Zar je uistinu tako komplicirano vođenje knjiga neprofitnih udruga kao što je već napisano na forumu???

Thnx...

kakodane
29.06.2012., 13:08
Trebam pomoć, imali smo uvoz u neprofitnoj udruzi, i sad kod knjiženja ( program synesis) u parametre trebam ukucat KONTO OBRAČUNA NABAVE ROBE IZ UVOZA?

Nisam sigurna gdje knjižim tj koji konto otvoriti...help help :)

mina_jasmina
29.06.2012., 13:46
radioklubst, na žalost mnogi misle da je udruga oslobodjena svih tih papira oko knjigovodstva, ali tome nije tako. najbolje rješenje je da u okviru udruge imate člana koji je knjigovodja ili se razumije u taj dio i koji će to raditi volonterski. mlade udruge ugl. nemaju sredstva za knjigovodstveni servis (cca. 500kn mjesečno).

kakodane postavi pitanje kod računovodja/knjigovodja OVDJE (http://www.forum.hr/showthread.php?t=333793&page=309), a to može učiniti i dečko iz radiokluba.

... takodjer preporučam da pročitate sve što piše OVDJE (http://www.mfin.hr/hr/neprofitno-racunovodstvo).

Milkynway
30.06.2012., 15:23
bok!
evo ovako. zajedno s prijateljicama sam prije koju godinu osnovala udrugu međutim praktički prije nego se sve završilo jedna se naglo odselila na drugi dio države a druga je i živila u drugom gradu tako kad smo dobili rješenje entuzijazam vezan za udrugu nam je već splasnuo.na kraju nismo ni otvorile nikakav račun i to je sve stalo tako kako je, bez ikakvih godišnjih skupština i sl. e sad mene zanima jesmo mi u ikakvom prekršaju zbog toga i da li se sad može ponovno cijela udruga pokrenuti s obzirom da ima drugih zainteresiranih ljudi koji bi samnom to radili.ono neman pojma jel prolem što je udruga cilo vrime do sad bila neaktivna.

Đuro Japaric
30.06.2012., 15:48
bok!
evo ovako. zajedno s prijateljicama sam prije koju godinu osnovala udrugu međutim praktički prije nego se sve završilo jedna se naglo odselila na drugi dio države a druga je i živila u drugom gradu tako kad smo dobili rješenje entuzijazam vezan za udrugu nam je već splasnuo.na kraju nismo ni otvorile nikakav račun i to je sve stalo tako kako je, bez ikakvih godišnjih skupština i sl. e sad mene zanima jesmo mi u ikakvom prekršaju zbog toga i da li se sad može ponovno cijela udruga pokrenuti s obzirom da ima drugih zainteresiranih ljudi koji bi samnom to radili.ono neman pojma jel prolem što je udruga cilo vrime do sad bila neaktivna.

1.jedno je osnovati udrugu , a drugo registrirati udrugu !

2. Ako imate rješenje o registraciji , onda možete otvoriti račun ako imate očekivanja za neka novčana primanja !
3. Banka uzima svaki mjesec za troškove računa !
4. ako očekujete donacije ili želite ići za natječaje donatora traže račun !
5. bio sam predsjednik udruge , pisao projekte , izveli smo i organizirali radove u dijelu prirode vrijedne više milijuna kuna . U našoj organizaciji građani su besplatno radili preko 10 000 radnih dana !

- Nije problem što ste bili neaktivni , ako imate rješenje o registraciji i niste brisani iz registra udruga ! Ako ste registrirani , održite godišnju skupštinu i poduzmite daljnje zakonske aktivnosti !

Milkynway
30.06.2012., 16:00
puno hvala na odgovoru.
registrirani smo smo od 2009 i još smo u registru ali eto spletom okolnosti ispalo je tako da nismo niš više od toga poduzeli.
još jednom hvala

Beljki
03.07.2012., 07:05
da li nabava opreme/sredstava za rad isl funkcionira kao i kod d.o.o. - a (glede pdv-a)?

mina_jasmina
03.07.2012., 07:11
udruge sve nabavljaju i plaćaju kao krajnji potrošači jer nisu u sustavu PDVa. znači ako je račun 100kn + 25kn PDVa = plaćate 125kn. u sustav PDVa možete ući svojom voljom tj. ako se sami prijavite u poreznoj. knjigovodstvo udruge i d.o.o. je mnogome identično.

Beljki
03.07.2012., 10:05
thnx :)

SPLIĆO1
03.07.2012., 22:56
Poštovanje,
molim pomoć

dakle,planiram otvoriti pikado klub,odnosno udrugu,sad me interesira da li smijem istodobno prodavati pića,alkoholna bezalkoholna,te da li izdajem račun,te da li plačam kao udruga pdv,porez i ostalo.
Molim odgovor

mina_jasmina
04.07.2012., 09:26
splićo, bilo je vć nekoliko upita te vrste na ovim stranicama pa malo prelistaj unazad (pošto tema ima samo 12str. nije strašno). služiti piće/hranu se može samo članovima kluba koji su uredno platili članarinu i imaju člansku iskaznicu. znači zatvorenog tipa.

Beljki
08.07.2012., 14:26
jos dve stvari mi pale na pamet:

1)
pise da je u slucaju da udruga tri godine ne prelazi odredjeni iznos imovine i prihoda moguce voditi jednostavno (ne dvojno) knjigovodstvo. Da li to znaci da se od pocetka i najmanje tri godine svakako mora dvojno, bez obzira na promet?

2)
negdje mi se po sjecanju mota da sam procitao kako registrirana udruga mora imati isti temeljni kapital (20000) kao i d.o.o., dok ona koja to nije ne mora, ali odgovara osobnom imovinom clanova i/ili osnivaca.
Ovdje se medjutimim nista takvo ne navodi:

http://www.uzuvrh.hr/stranica.aspx?pageID=173

cak u tocki 20. izricito kaze kako nema nikakvih takvih zahtjeva (iako govori o osnivanju, a ne registiranju, kasnije spominje uplatu kod registracije)

a ne mogu pronaci gdje sam procitao ovo o temeljnom kapitalu :misli:

mina_jasmina
08.07.2012., 14:53
udruge osnovane od 01. siječnja 2009. pa dalje, moraju barem 3 godine voditi dvojno knjigovodstvo bez obzira na imovinu itd. pretpostavljam da se nakon te tri godine gleda da li će se nastaviti dvojnim knjigovodstvom ili jednostavnim.

kod udruga ne postoji temeljni kapital i sl.

Beljki
08.07.2012., 15:10
a bemu odakle mi to onda :misli:

fala opet :kiss:

Beljki
23.07.2012., 21:52
kakve knjigovodstvene obaveze imaju neformalne udruge (de facto ortakluk)?

biscotto
30.07.2012., 12:22
Nova sam u ovom području računovodstva pa trebam pomoć.Dosada sam radila samo u doo.

Pitanja vezana uz TROŠKOVE :

1.trošak knjigovodstvenih usluga ili usluga javnog bilježnika se knjiže kao intelektualne usluge?
2.sve one sitnice koje članovi kupe da bi izradile nešto za Udrugu (konkretno štand) knjiži se kao trošak materijala?
3.trošak biljega knjiži se na....?
4.Članovi Udruge bili su u razgledavanju jednog sajma.Troškove goriva i autoputa (nešto je plaćeno gotovinom nešto karticom udruge) gdje knjižiti?

VELIKO HVALA!!!

mina_jasmina
30.07.2012., 15:17
beljki - nikakve, jer nisu registrirane.

biscotto - u vezi računovodstva pitaj na toj temi jer tamo su računovodje.

Beljki
31.07.2012., 17:50
bez obzira sto imaju svoj racun i vrse iste djelatnosti koje ukljucuju neki platni promet? Pa onda je to isplativije ako se ne natjecu za neka drzavna ili EU sredstva isl.

Doduse mana je sto se odgovara osobnom imovinom.

Znas li mozda da li u tom slucaju osobnom imovinom odgovara samo osoba koja je direktno odgovorna za nesto ili svi osnivaci ili to ovisi iskljucivo o medjusobmnim ugovorima?

mina_jasmina
31.07.2012., 20:03
a joj, vi ste išli i to čudovište oko ortakluka? onda prouči pripadajući zakon.

21. Mora li se udruga registrirati ili može djelovati i bez pravne osobnosti kao neformalna udruga?

Udruga može djelovati i ako nije registrirana, odnosno ako nema svojstvo pravne osobe. Treba imati u vidu da su i kod osnivanja neformalne udruge potrebna barem tri osnivača udruge. Da bi neformalna udruga sudjelovala u pravnom prometu potrebno je da osnivači međusobno sklope ugovor koji se sastavlja prema zakonskoj formi ortaštva. Taj ugovor, ovjeren kod javnog bilježnika, poslužit će i kao osnova za otvaranje žiro računa neformalne udruge. Ugovor, njegove učinke, prava i obveze kao i završne odredbe, mogu se sastaviti prateći zakonski tekst (Zakon o obveznim odnosima (NN 035/2005 članci 637. do 660.). Međutim, registracijom udruga stječe neka prava koja neformalne udruge nemaju (npr. za dodjelu sredstava projektima i programima udruga iz javnih proračuna mogu se natjecati samo udruge upisane u Registar udruga i Registar neprofitnih organizacija i sl.). Udruge koje nemaju status pravne osobe, ali im je prema važećim propisima dopušteno poduzimanje određenih pravnih radnji, u carinskom sustavu se smatraju osobama, sukladno članku 4. stavku 1. točki 1. Carinskog zakona. Neformalne udruge mogu se pojaviti u carinskom postupku, odnosno uvoziti/izvoziti robu, ali samo ako je to u okviru obavljanja djelatnosti određene udruge.

Beljki
31.07.2012., 23:30
ma nismo mi isli ni u sta, a vjerojatno cemo registriranu udrugu, a mozda kasnije i d.o.o. (ako se pretvori u profitabilnijuu djelatnost jednom), samo sam znatizeljan :o

procitao zakon o udrugama al sve jedno mi nije jasno sto pitah :o Pretpostavljam da je tu buduci se ne radi o pravnoj osobi svatko sa svoje djelovanje osobno odgovoran vlastitom imovinom ako nije drugacije ugovorom odredjeno, al reko logika i pravo ne moraju imat veze :o :zubo:

Carla B.
23.08.2012., 12:44
Osnivanje udruge
Radi se o tome da bih pokrenula udrugu ponukana iskustvom, a i patnjom kroz koju prolazim, a to je legalna gradnja.
Naime otvorila bih udrugu legalnih graditelja RH da se ispravi nepravda prema nama u odnosu na ilegalne graditelje.
Svaka pomoć je dobrodošla i zahvaljujem unaprijed!

Carla B.
23.08.2012., 14:57
Samo da nadodam:

trebaju mi savjeti kako otvoriti udrugu i ne mislim zarađivati na tome, samo se želim izboriti za prava sebe i sličnih meni.
Nalazimo se daleko u nepovoljnijem položaju od onih koji su to radili ilegalno!
Hvala!

mina_jasmina
23.08.2012., 21:35
carla, prouči ove linkove:

- http://www.uzuvrh.hr/stranica.aspx?pageID=173

- http://www.dijalog.hr/vodic-za-osnivanje-udruge/46-vodic-za-osnivanje-udruge.html

- http://www.forumudruga.org/savjetnik/pravni-savjetnik/269-osnivanje-i-registracija-udruga.html

Beljki
30.08.2012., 23:11
opet pitanja :o

moze li se u statutu uz zastitni znak definirati jos jedan za specifican projekt unutar udruge?

U zakonu stoji da se trebaju postovati demokratske procedure. Znaci li to da svaki clan (radno sposoban i punoljetan) mora imati oravo glasa ili mogu postojati razlicite razine clanstva od kojih neki imaju ogranicena prava sudjelovanja u radu udruge?

Beljki
31.08.2012., 01:02
ako sam dobro shvatio za razliku od vecine ostalih (d.o.o., obrt itd) udruga nema neka pravila oko pecata van onih koja sama odredi u statutu? Znaci niti mjesto nije neophodno?

mina_jasmina
31.08.2012., 11:29
tko ima pravo glasa odredjujete statutom. npr. samo punoljetni, ili samo članovi koji su redovni članovi već tri godine, ili samo redoviti članovi dok podržavajući itd. ne mogu itd. itd. itd.

pečat je onakav kakvim ga opišeš u statutu.

Beljki
31.08.2012., 12:33
:kiss:

Frigg
16.09.2012., 19:10
Pozdrav,

zanimalo bi me par stvari vezanih za obavljanje gospodarskih djelatnosti udruge. Namjeravam osnovati udrugu koja bi se bavila poviješću jednog određenog razdoblja, a članovi bi držali radionice, predavanja i seminare te izrađivali i izlagali rukotvorine vezane za to razoblje na sajmovima.

Zanima me kako prikazati prihode od prodaje na sajmovima? Ideja je da bi dio od prodaje išao autoru, a dio udruzi, je li to moguće legalno izvesti? Ili je nužno da čitav prihod od prodaje ide udruzi?

Hvala.

GricGric
17.09.2012., 14:13
Sve ovisi o statutu.... umjetnička udruga koje sam ja član uzima samo 5 % provizije od prodaje sebi, ostalo isplaćuje autoru umjetničkog djela...

Slično je i sa prodajom na sajmovima... Od ukupnog prihoda 5 % (ili već prema dogovoru) ide udruzi...

mina_jasmina
17.09.2012., 16:40
da, ovisi o statutu ili internom aktu udruge. neke udruge uzimaju proviziju, neke ne. recimo, gore spomenuta umjetnička udruga može odrediti da od prodaje stvari koje izrade članovi udruge udruzi ostane X % a ostatak se isplaćuj autoru. drugim riječima, udruga naplaćuje recimo 10% provizije, predmet košta 100kn. znači 10kn ostaje udruzi, a 90kn pripadne autoru (naravno legalno isplaćeno putem autorskog honorara ili ugovora o djelu). kod mnogih udruga tako nešto i nije bilo definirano posebnim aktom, nego je ovisilo od sajma do sajma (ako se stvari plasiraju putem sajmova na primjer). izračunaju se okvirni troškovi prijave na sajam, putnog troška, trošak osoblja na štandu, pa se od članova udruge koji će prodavat tim putem uzimala kotizacija ili isto postotak od prodaje. sve se sastavi pismeno (neka vrsta sporazuma), potpiše i to je to. sve ovisi kako se dogovorite unutar udruge.

što se knjigovodstvenog dijela tiče, za ono što prodate na sajmu uredno izdajete račune. iznos koji uprihodite uplatite u blagajnu i položite na žiro račun. nakon toga obračunate ug. o djelu/autorskom honoraru i autoru netto uplatite na žiro račun.

u praksi je medjutim tako da se na sajmu ne izdaju računi (mislim da ni zakonski sajamska prodaja ne zahtijeva izdavanje računa), pa se ono što se uprihodi podijeli kako je prethodno dogovoreno, takoreći na crno, jel.

Beljki
18.09.2012., 17:46
da li zastitni znak moze biti samo u jednoj verziji boja (graficki isti), u odredjenom broju verzija (recimo zenina firma ima dvije, ne znam je li zakonski ili interno odredjeno) ili neograniceno? Da l trebaju sve verzije biti prilozene i opisane ili se moze opisati samo oblik, a navesti da boje variraju?

Znak mora biti na zgradi sjedista, ali da li se moze stavljati i na drugim mjestima gdje eventualno drustvo obavlja neke aktivnosti?

Da li se osobi koja obavlja djelatnosti za udugu u nekom mjestu (ne znam jos jel dobrovoljno, za naknadu i u kojem obliku - u.o djelu, zaposlenje) u kojemu ne zivi udruga moze placati najam porostora, po mogucnosti takvog da tamo moze i boraviti i obavljati i djelatost?

Koje su mogucnosti placanja naknada ili naplacivanja djelatnosti? Ugovor o djelu i zaposlenju, autorski honorari, ima li jos nesto? Sve isto kao d.o.o.?
Koje su mogucnosti da ti ljudi naplate?
Ako se volontira, dakle onaj koji vrsi uslugu ne prima nikakve naknade da li se moze primiti kao donacija iskljucivo za potrebe same udruge?

mina_jasmina
18.09.2012., 19:13
da li zastitni znak moze biti samo u jednoj verziji boja (graficki isti), u odredjenom broju verzija (recimo zenina firma ima dvije, ne znam je li zakonski ili interno odredjeno) ili neograniceno? Da l trebaju sve verzije biti prilozene i opisane ili se moze opisati samo oblik, a navesti da boje variraju? znak koji opišeš u statutu je onaj koji kasnije koristiš. ako kažeš da je na pečatu "zelena kocka dimenzija 15mmx15mm sa crnim leptirom u sredini" onda to tako mora biti i nikako drugačije. ako statutom nije uredjen znak, može kasnije internim aktom (pravilnikom, odlukom i sl.). može se navesti npr. u crno-bijeloj verziji i u boji (npr. zelena).

Znak mora biti na zgradi sjedista, ali da li se moze stavljati i na drugim mjestima gdje eventualno drustvo obavlja neke aktivnosti? nije propisano gdje ćeš staviti tablu sa znakom, da li ćeš uopće igdje stavljat. OSIM ako statutom/nekim drugim aktom nije izričito navedeno.

Da li se osobi koja obavlja djelatnosti za udugu u nekom mjestu (ne znam jos jel dobrovoljno, za naknadu i u kojem obliku - u.o djelu, zaposlenje) u kojemu ne zivi udruga moze placati najam porostora, po mogucnosti takvog da tamo moze i boraviti i obavljati i djelatost? da li će udruga najmiti 1 poslovni prostor, 150 poslovnih prostora ili niti jedan jedini poslovni prostor ovisi samo i isključivo o financijama same udruge. udruga može imati članove u ZG, RI, OS, ST i da svakom gradu ima podružnicu koja je npr. u stanu nekog od članova, nekom mjesnom uredu itd. ako imate love za platit najam ureda ok, ako nemate a nadjete soluciju za dž - još bolje!

Koje su mogucnosti placanja naknada ili naplacivanja djelatnosti? Ugovor o djelu i zaposlenju, autorski honorari, ima li jos nesto? Sve isto kao d.o.o.?udruga osobama koje za udrugu obavljaju neke poslove naknade isplaćuje regularno putem ugovora o djelu, autorskom honoraru ili putem ugovora o radu. sve ovisi sa kojom lovom raspolaže udruga. ako udruga obavi neku djelatnost (npr. održi seminar koji naplaćuje) uredno izdaje račun. sve kao d.o.o., nema nikakve razlike.

Koje su mogucnosti da ti ljudi naplate?
Ako se volontira, dakle onaj koji vrsi uslugu ne prima nikakve naknade da li se moze primiti kao donacija iskljucivo za potrebe same udruge?ovo uopće ne razumijem. ako netko volonterski nešto obavi za udrugu on je VOLONTER i radi GRATIS zato što mu se hoće. ima samo pravo na naknadu putnih troškova i dnevnice (ako recimo mora otputovati u grad X kako bi volontirao na prodajnom štandu udruge na nekom sajmu, isplaćuje mu se putni trošak i dnevnica za prehranu).

... beljki, gomila tvojih pitanja, ako ne sva, ali 99% je odgovoreno ovdje (baš sam ja pisala barem 10x o isplatama naknada i sl.) pa molim te prelistaj temu i zabilježi si ono što ti treba. nema potrebe da se neke stvari ponavljaju svako malo, a meni se više ne da pisati jedno te isto. :w

vitas
23.11.2012., 07:12
Jesam li dobro shvatila da je svaka novoosnovana udruga obvezna voditi dvojno računodvodstvo minimalno prve tri godine poslovanja?

"Neprofitne organizacije čija je vrijednost imovine uzastopno u prethodne tri godine manja od 100.000,00 kuna na razini godine i godišnji prihod uzastopno u prethodne tri godine manji od 100.000,00 kuna na razini godine, nije u obvezi vođenja dvojnog knjigovodstva i sastavljanja te predaje financijskih izvještaja za slijedeću godinu (članak 71. Uredbe).
Takva neprofitna organizacija dužna je voditi najmanje:
- knjigu prihoda i rashoda i
- knjigu blagajne
primjenom jednostavnog knjigovodstva i novčanog računovodstvenog načela."

Tek nakon tri godine može preći na jednostavno knjigovodstvo ako im vrijednost imovine ni jednu govinu ne pređe 100.000,00 kn?

kanj
23.11.2012., 21:23
U pravu ste, novoosnovane udruge u obvezi su vođenja dvojnog knjigovodstva i predaje financijskih izvještaja za prve tri godine, bez obzira za veličinu godišnjeg prihoda i imovine.
Tek nakon tri godine u kojima su im godišnji prihod i imovina bili manji od 100.000,00 kn donose odluku da će za predstojeću godinu voditi jednostavno knjigovodstvu. Uz obrazac RPO-P prilažu i ovu odluku, te dostavljaju Ministarstvu financija za upis promjene u Registar neprofitnih organizacija.

Pimpinell@
24.11.2012., 21:10
a joj, vi ste išli i to čudovište oko ortakluka? onda prouči pripadajući zakon.

21. Mora li se udruga registrirati ili može djelovati i bez pravne osobnosti kao neformalna udruga?

Udruga može djelovati i ako nije registrirana, odnosno ako nema svojstvo pravne osobe. Treba imati u vidu da su i kod osnivanja neformalne udruge potrebna barem tri osnivača udruge. Da bi neformalna udruga sudjelovala u pravnom prometu potrebno je da osnivači međusobno sklope ugovor koji se sastavlja prema zakonskoj formi ortaštva. Taj ugovor, ovjeren kod javnog bilježnika, poslužit će i kao osnova za otvaranje žiro računa neformalne udruge. Ugovor, njegove učinke, prava i obveze kao i završne odredbe, mogu se sastaviti prateći zakonski tekst (Zakon o obveznim odnosima (NN 035/2005 članci 637. do 660.). Međutim, registracijom udruga stječe neka prava koja neformalne udruge nemaju (npr. za dodjelu sredstava projektima i programima udruga iz javnih proračuna mogu se natjecati samo udruge upisane u Registar udruga i Registar neprofitnih organizacija i sl.). Udruge koje nemaju status pravne osobe, ali im je prema važećim propisima dopušteno poduzimanje određenih pravnih radnji, u carinskom sustavu se smatraju osobama, sukladno članku 4. stavku 1. točki 1. Carinskog zakona. Neformalne udruge mogu se pojaviti u carinskom postupku, odnosno uvoziti/izvoziti robu, ali samo ako je to u okviru obavljanja djelatnosti određene udruge.

pozzz
dižem malo stariju temu ali imam prilično hitno pitanje
naime...iz određenih razloga grupa građana volontera išla bi na osnivanje neformalne udruge, dakle po principu ortaštva i ok, tu je manje više sve jasno
ono što niej jasno je:

kako takva neformalna udruga dobiva žiro račun, budući da banke traže OIB za otvaranje žiro računa..a ako neformalna uduga nema OIB kako će poslovati barem u onom minimalnom segmentu u kojem treba poslovati??

tnx enivej
nadam se da će netko naletjeti na ovo pa odgovoriti :)