PDA

View Full Version : Islam: "Bog se nikada ne obraća čovjeku direktno jer je to nedostojno Njega." Je li ovo točno?

Rade Kumitkata
31.12.2012., 15:52
Islam tvrdi da je nemoguća opcija da se Bog nekada direktno obrati ili nekako ukaže čovjeku, jer je tako nešto nedostojno Boga. Unižavanje Boga bi bilo da se Bog obrati jednom tako malom, u odnosu na Njega, biću. Zato Bog nije sam govorio Muhamedu, već je poslao anđela Džibrila (Gabrijela) da mu prenese Božju objavu, vijest.

Međutim, postavlja se pitanje: ako je za Boga nedostojno da se obrati tako malom biću kao što je čovjek, zar onda nije nedostojno da se obrati i anđelu???

Anonimni xy
31.12.2012., 15:55
Islam tvrdi ....

Đe ?

naftali
31.12.2012., 16:06
Već sama objava Boga kroz riječ koja je upućena čovjeka je "snižavanje" Boga na znak.............
Bog želi spasenje svakog stvorenja.Ništa mu nije nemoguće.

musa
31.12.2012., 16:45
...
Međutim, postavlja se pitanje: ako je za Boga nedostojno da se obrati tako malom biću kao što je čovjek, zar onda nije nedostojno da se obrati i anđelu???

ima tu vise segmenata, jedan od bitnijih je i to sto covjek ne moze podnijeti i izdrzati direktno obracanje Boga. ima primjer Ibrahima a.s. koji je zelio vidjeti Boga, pa mu je Bog pokazao sta se dogodi brdu kad mu se ukaze Bog. meleki/andjeli su 100% duhovna bica bez emocija i oni mogu prihvatiti od Boga sto covjek ne moze svojom kreacijom nije predvidjen za to.

naftali
31.12.2012., 17:52
ima tu vise segmenata, jedan od bitnijih je i to sto covjek ne moze podnijeti i izdrzati direktno obracanje Boga. ima primjer Ibrahima a.s. koji je zelio vidjeti Boga, pa mu je Bog pokazao sta se dogodi brdu kad mu se ukaze Bog. meleki/andjeli su 100% duhovna bica bez emocija i oni mogu prihvatiti od Boga sto covjek ne moze svojom kreacijom nije predvidjen za to.

anđeli nemaju emocije?

Bostan
31.12.2012., 18:05
Posto je Njegov govor Kun(Budi) sve se pojavljuje, manifestira tim govorom.
Ako su rijeci forma, udjes u znacenje, znacenje je skriveno.
Zemlja, Sunce, Mjesec .... i najbitnije Covjek je sam ajet Njegov, Njegov govor.
Ako bi se zastori makeli vidjeo bi se, culo, mirisalo..al uvjet je da te nema...da umres.

Kalbbija
31.12.2012., 18:19
anđeli nemaju emocije?

..a neee, samo ovi musini..:D

Svakako da imaju, al' drugacije od ljudskih shvacanja! :)

Bostan
31.12.2012., 18:28
anđeli nemaju emocije?

Hehe Kalbbija sto me nasmija.

musa
31.12.2012., 18:52
anđeli nemaju emocije?

nemaju emocije koje ljudi imaju osim mozda jedne emocije: strah od svoga Gospodara:

boje se Gospodara svoga, koji vlada njima, i čine ono što im se naredi. (16:50)

...
Svakako da imaju, al' drugacije od ljudskih shvacanja! :)

koje npr. i cime to dokazujes?

Pravi Život
31.12.2012., 19:25
Islam tvrdi da je nemoguća opcija da se Bog nekada direktno obrati ili nekako ukaže čovjeku, jer je tako nešto nedostojno Boga. Unižavanje Boga bi bilo da se Bog obrati jednom tako malom, u odnosu na Njega, biću. Zato Bog nije sam govorio Muhamedu, već je poslao anđela Džibrila (Gabrijela) da mu prenese Božju objavu, vijest.

a što se ti baviš Islamom?
mislim, zar nemaš svoje prioritete? :kava:

i Biblija poučava da se Bog direktno ne obraća ljudima, uvijek al uvijek je imao anđela kao posrednika, još tamo u Edenu, kasnije se vremenskim tokom obraćao preko ljudi (nazvani prorocima) al treba znati da se nit tim odabranim ljudima nije obraćao drugačije osim preko istog tog anđela

razumiš ovo il bi sad radije prebacio strijelu na kontra religiju, jer ima nekih muslimana koji ti se zamjeriše?

ajd Rade, s tim nebulozama, daj se dozovi svijesti

Wild_East_
31.12.2012., 20:06
a što se ti baviš Islamom?
mislim, zar nemaš svoje prioritete? :kava:

i Biblija poučava da se Bog direktno ne obraća ljudima, uvijek al uvijek je imao anđela kao posrednika, još tamo u Edenu, kasnije se vremenskim tokom obraćao preko ljudi (nazvani prorocima) al treba znati da se nit tim odabranim ljudima nije obraćao drugačije osim preko istog tog anđela

razumiš ovo il bi sad radije prebacio strijelu na kontra religiju, jer ima nekih muslimana koji ti se zamjeriše?

ajd Rade, s tim nebulozama, daj se dozovi svijesti

A zašto nebi čovjek pitao, što je krivo napisao?

Ovo je jako važno i mene isto zanima odgovor muslimana i što oni kažu na to, ali direktan i konkretan odgovor.

i Biblija poučava da se Bog direktno ne obraća ljudima, uvijek al uvijek je imao anđela kao posrednika

Nije istina. Biblija nije samo Stari zavjet nego i NZ i baš to je jedna od glavnih stvari koja se mijenja dolaskom Isusa Krista.. ali to nije tema ovdje, samo sam se osvrnio da nebi ostalo ovako krivo napisano i neispravljeno.

dux pessimus
31.12.2012., 20:47
Već je Alčak objasnio na ovoj temi (http://www.forum.hr/showpost.php?p=42890721&postcount=49), čemu sad dizanje nove?

Pravi Život
31.12.2012., 21:00
A zašto nebi čovjek pitao, što je krivo napisao?

zna on što i zašto, zato ga i pitah

il more bit pravoslavni teolog prelazi na islam?
ak se to zbude...

nema veze, ionak je najbolje da mi nit ne odgovara, samo će potegnut sto biblijskih citata na koje neće bit nit 'enog odgovora...

Shady
31.12.2012., 23:17
i da pređe i da ne pređe - Rade je naš brat, kako god..

Zapravo.. ne prelaze ljudi u islam, nego ih Milostivi ka islamu vodi tako što im oraspoloži srce za islam... A neke i ne dovede nego im stegne grudi i učini umornim, kao da čine napor da levitiraju.. pa ostanu bespomoćni. ..

@ Kabijja,
ti si zlo :rofl:

Kalbbija
31.12.2012., 23:34
Pa ima Istine kod tvojih rijeci..zapravo,poznajem zlo..pa se mozda nekada to znanje refleksira na okolinu..terazija koja razdvaja dobro od zla...ima dva tasa..! ;)

Pravi Život
31.12.2012., 23:34

Zapravo.. ne prelaze ljudi u islam, nego ih Milostivi ka islamu vodi tako što im oraspoloži srce za islam... A neke i ne dovede nego im stegne grudi i učini umornim, kao da čine napor da levitiraju.. pa ostanu bespomoćni. ..

@ Kabijja,

dobro, zašto mene uvijek vuku za jezik pa onda, i neznajući, progovorim staroIndijanskim :D

svi smo braća, štima, al reci, zašto onda Bog ljude unaprijed dijeli (zapisano u Knjizi) na ovce i jarce, i zašto su ovce te kojima je zagarantiran vječni život

vidi koliko su podjela učinili ljudi (milion na kubnu pa nit to još nije dovoljno)
a Stvoritelj... On je podijelio samo na dvije strane

zanimljivo

Shady
01.01.2013., 04:26
dobro, zašto mene uvijek vuku za jezik pa onda, i neznajući, progovorim staroIndijanskim :D

svi smo braća, štima, al reci, zašto onda Bog ljude unaprijed dijeli (zapisano u Knjizi) na ovce i jarce, i zašto su ovce te kojima je zagarantiran vječni život

vidi koliko su podjela učinili ljudi (milion na kubnu pa nit to još nije dovoljno)
a Stvoritelj... On je podijelio samo na dvije strane

zanimljivo

Pitanje je došlo iz Pravog Života. :) A mislim da znam odgovor.

To što pitaš zavisi i od nas i od Njega. Od nas zavisi da li kucamo... a Njegovo je da žurno otvori kad netko kuca. Isus lijepi je, Božijom voljom, to objasnio u dvije riječi. "Kucajte i otvorit će vam se"

Kako bismo mi to mogli logički objasniti, pa da svatko od nas može shvatiti.. Evo jedan primjer.. jedan je moj rođak ponekad govorio: "Da Bog hoće ja bih vjerovao; al izgleda da On to neće".. (ovako se vadio na Boga). A nije zapažao, ili nije znao (a ja mu tad to nisam umeo objasniti) da u nama ima nešto udahnuto (isto Ono što je u Adama bilo udahnuto). Taj Božanski dašak je u nama ćutimo srcem. OniMA koji vole grijeh ogrubi srca pa to ne osjećaju, a moj je rođak često volio opijati se...

To Božije, što je u nas udahnuto sluša naše želje jer poštuje našu slobodnu volju. A to znači ovo:

1) ako npr. ti hoćeš da vjeruješ (ako kucaš) time i ono Njegovo što je u tebe udahnuto - hoće!
A to znači i da Bog tada hoće da hoćeš.

2) A ako ti svjesno nećeš da vjeruješ, nego ti je npr. draži grijeh ili besposlica,
onda i On hoće da ti ne vjeruješ (tj. Ono Njegovo što je u tebi udahnuto hoće).

Ovo je čist dokaz naše slobode izbora koju Bog poštuje. On nikog ne prisiljava na vjerovanje nego čeka da pokucamo, jer mu je drag taj interaktivni odnos... i čim Mu netko pokuca, eto Njega brzinom munje - i otvara srce, pa ovaj što je zakucao ima lakoću vjere. (sjeti se svog prvog iskustva s Bogom i vidjet ćeš da je baš tako bilo... tako je i kod mene i kod svih ljudi na svijetu..). Znači obostrano je - i do nas (da kucamo) a i do Njega je (da nas podrži i ojača u vjeri). On upućuje one koji iskreno pokucaju i nikoga bez podrške ne ostavi.

To "kucanje" najčešće dolazi s pokajanjem, ma da ne nužno. Nekad sa opasnošću oko nas, pa mu u strahu zavapimo a On se smiluje. A nekada dođe kada neka duša ljubopitljivo traži smisao postojanja, i pita se: "Zašto postoji svijet... čovjek... Tko je naučio pauka da plete mrežu..." i Milostivi mu se smiluje....., ovaj Dah postoji u svemu što živi. I sve živo hvali Milostivog na svoj način, na primjer ptice (samo što mi ne razumiemo njihovo hvaljenje..) Na zemlji, jedino je čovjeku data sposobnost da ima slobodu izbora hoće li hvaliti Mulostivog ili neće. To je zato jer nas je Bog odabrao za Sebe. Muhammed nam je prenio Njegovu poruku: "Čovječe, sve oko tebe što vidiš da Sam sam stvorio, stvorio sam za tebe. A tebe stvorih za Sebe" (hadis). Znači, samo treba da mu se odazovemo, a ostalo je Njegovo. Tada više ne treba da brinemo.

Eto nadam se da pojasnih ovo pitanje. Išao sam u širinu zbog drugih,
(vjerovatno još nekog zanima) a ti si sve ovo sve i ranije znala. Pozdrav (http://www.youtube.com/watch?v=ILBadiWSYZ4)
...

Anonimni xy
01.01.2013., 07:21
i

Zapravo.. ne prelaze ljudi u islam, nego ih Milostivi ka islamu vodi tako što im oraspoloži srce za islam...

...isto kao što im otvrdnjuje srce za islam...rekao sam ja da smo mi lutkica na njegovim koncima....

ipak "Milostivi" više voli ovjekovječeni pakao kao mjesto svojih zabava jer je on izgradio "široka vrata" koja tamo vode a "uska" za raj

Shady
01.01.2013., 07:39
točno Slap,
nekima i otvrdnjuje... oholima, sklonima laži... posebno bludnicima...
A najviše od svih, podrugljivcima i tlačiteljima koji nemaju samilosti za tuđi život.

Ali kada prepolovite moju rečenicu na pola, iz te prve polovice svašta je moguće - pa i lutkarsko pozorište. :mig:

...

Anonimni xy
01.01.2013., 09:27
točno Slap,
nekima i otvrdnjuje... oholima, sklonima laži... posebno bludnicima...
A najviše od svih, podrugljivcima i tlačiteljima koji nemaju samilosti za tuđi život.

Ali kada prepolovite moju rečenicu na pola, iz te prve polovice svašta je moguće - pa i lutkarsko pozorište. :mig:

...

dobar je Milostivi :mig:

http://www.youtube.com/watch?v=6RziKBXgI-w

MukaFFa
01.01.2013., 13:52

rade, ovo nije tačno...
primjeri poslanika ti to dokazuju...
posebno primjer Musa a.s. koji nosi ime Kelimullah- Allahov sagovornik.

Također Muhammed a.s. je na Miradžu, tu se slažu svi islamski teolozi, razgovarao sa Allahom.

isuviše kršćanski je interpetirano ovo.
sama formulacija da je neko nedostojan nečega je u osnovi rasistička... jer implicira da je neko uprljan s nečim što ga čini nižim ili višim:ne zna:
Allah je onaj sa kojim se niko i ništa ne mogu upoređivati.
reći da je čovjek nedostojan Allaha je poređenje sa Njim i samim time pogrešno.

nur-xxl
01.01.2013., 21:39
rade, ovo nije tačno...

Također Muhammed a.s. je na Miradžu, tu se slažu svi islamski teolozi, razgovarao sa Allahom.

sama formulacija da je neko nedostojan nečega je u osnovi rasistička... jer implicira da je neko uprljan s nečim što ga čini nižim ili višim:ne zna:
reći da je čovjek nedostojan Allaha je poređenje sa Njim i samim time pogrešno.

Lijepo rečeno,,. Aferim

krena
01.01.2013., 21:56

@ Kabijja,

Takvi ljudi obično prilaze bradatome Maharishiju i njegovom TMu , a ne islamu.
http://themeditationblog.com/wp-content/uploads/2011/03/yogic_flying0021-300x205.jpg

Ovi izgleda nisu bespomoćni.

maher18
01.01.2013., 22:06
Takvi ljudi obično prilaze bradatome Maharishiju i njegovom TMu , a ne islamu.
http://themeditationblog.com/wp-content/uploads/2011/03/yogic_flying0021-300x205.jpg

Ovi izgleda nisu bespomoćni.

mmmmda, oni mirno ushićeno levitiraju, a kravate i kosa im laprdaju naokolo. valjda u slobodnom padu :lol::lol::lol:

krena
01.01.2013., 22:08
mmmmda, oni mirno ushićeno levitiraju, a kravate i kosa im laprdaju naokolo. valjda u slobodnom padu :lol::lol::lol:

Momci se trude :D

biftek
01.01.2013., 22:12
Taj grah :tuctuc:

maher18
01.01.2013., 22:15
Taj grah :tuctuc:

:lol::lol::rofl: bit će da je to neki posebni duhovno-plinsko-raketni pogon.

krena
01.01.2013., 22:20
:lol::lol::rofl: bit će da je to neki posebni duhovno-plinsko-raketni pogon.

To je jedna od sekti pastafarijanizma http://www.forum.hr/showpost.php?p=35007373&postcount=270
:D

A sada malo ozbiljnijeg:
Što nije zapisano:

Čitanje Prve knjige o Samuelu

U one dane: Samuel je spavao u svetištu Gospodnjem, ondje gdje je bio Kovčeg Božji. Tada Gospodin zovnu Samuela. On odgovori: »Evo me!« I otrča k Eliju i reče: »Evo me! Ti si me zvao!« A Eli reče: »Ja te nisam zvao. Vrati se i spavaj!« On ode i leže. I Gospodin opet zovnu Samuela. Samuel usta, ode k Eliju i reče: »Evo me! Zvao si me!« A Eli odgovori: »Ja te nisam zvao, sine moj! Vrati se i spavaj!« Samuel još nije poznavao Gospodina, još mu ne bijaše objavljena riječ Gospodnja. I Gospodin zovnu Samuela treći put. On usta, ode k Eliju i reče: »Evo me! Zvao si me!« Sada Eli razumje da je Gospodin zvao dječaka. Zato reče Samuelu: »Idi i lezi; ako te zovne, ti reci: 'Govori, Gospodine, sluga tvoj sluša.'« Samuel ode i leže na svoje mjesto. I dođe Gospodin i stade i zovnu kao prije: »Samuele! Samuele!« A Samuel odgovori: »Govori, sluga tvoj sluša.« Samuel je rastao, a Gospodin je bio s njim i nije pustio da ijedna od njegovih riječi padne na zemlju.

Ovdje se ne spominje anđeo, nego Bog direktno !

Kalbbija
01.01.2013., 22:59
Let je moguc, u bestezinskom stanju..samo vam je potrebna komora..il' da vas neko ispali na gore ;)

Rade Kumitkata1
02.01.2013., 00:07
Već je Alčak objasnio na ovoj temi (http://www.forum.hr/showpost.php?p=42890721&postcount=49), čemu sad dizanje nove?

Samo površno. Nema ničeg konkretnog u ovom navedenom odgovoru.

Rade Kumitkata1
02.01.2013., 00:16
rade, ovo nije tačno...

Također Muhammed a.s. je na Miradžu, tu se slažu svi islamski teolozi, razgovarao sa Allahom.Mojsija kao islamski argument ne mogu prihvatiti, no ovo što si spomenuo o Miradžu volio bih da mi malo argumentiraš i daš neki konkretni citat.

reći da je čovjek nedostojan Allaha je poređenje sa Njim i samim time pogrešno.Kršćanstvo nema ničeg rasističkog u sebi, naprotiv. To su opće mjesta.

Sa druge strane, prihvatam da sam se nezgodno izrazio i ispričavam se. Htio sam reći upravo to što si rekao: u islamu Allah (Bog) se shvaća kao onaj sa kim se nitko ne može uspoređivati, nezamislivo uzvišeniji od bilo čega. Te otuda i stav da se Bog ne obraća čovjeku, jer je On neshvativo uzvišeniji od čovjeka da bi se "unizio" do čovjeka i obratio mu se. Ja tako shvaćam to, ispravi me ako griješim.

Rade Kumitkata1
02.01.2013., 00:17
To je jedna od sekti pastafarijanizma [url]h
Što nije zapisano:

Čitanje Prve knjige o Samuelu

U one dane: Samuel je spavao u svetištu Gospodnjem, ondje gdje je bio Kovčeg Božji. Tada Gospodin zovnu Samuela. On odgovori: »Evo me!« I otrča k Eliju i reče: »Evo me! Ti si me zvao!« A Eli reče: »Ja te nisam zvao. Vrati se i spavaj!« On ode i leže. I Gospodin opet zovnu Samuela. Samuel usta, ode k Eliju i reče: »Evo me! Zvao si me!« A Eli odgovori: »Ja te nisam zvao, sine moj! Vrati se i spavaj!« Samuel još nije poznavao Gospodina, još mu ne bijaše objavljena riječ Gospodnja. I Gospodin zovnu Samuela treći put. On usta, ode k Eliju i reče: »Evo me! Zvao si me!« Sada Eli razumje da je Gospodin zvao dječaka. Zato reče Samuelu: »Idi i lezi; ako te zovne, ti reci: 'Govori, Gospodine, sluga tvoj sluša.'« Samuel ode i leže na svoje mjesto. I dođe Gospodin i stade i zovnu kao prije: »Samuele! Samuele!« A Samuel odgovori: »Govori, sluga tvoj sluša.« Samuel je rastao, a Gospodin je bio s njim i nije pustio da ijedna od njegovih riječi padne na zemlju.

Ovdje se ne spominje anđeo, nego Bog direktno !Dakako! :top:

krena
02.01.2013., 09:00
Dakako! :top:

Znači da je kod Boga svašta moguće što se tiče komunikacije: direktno , indirektno preko anđela, u snu sa ili bez anđela, u nekom transu , bez transa.........itd....
Nekome se objavljuje Bog osobno, nekome Krist osobno, nekome djevica Marija.

centurionix
02.01.2013., 10:19
Znači da je kod Boga svašta moguće što se tiče komunikacije: direktno , indirektno preko anđela, u snu sa ili bez anđela, u nekom transu , bez transa.........itd....

Dakako!
Rekao bi brat Rade...

Uostalom,nije Bog ograničen mogućnostima,kao mi ljudi.

Rade Kumitkata1
02.01.2013., 10:21

Da, ali u slučaju Djevice Marije radi se o posredniku, a ne osobnom susretu sa Bogom.

dux pessimus
02.01.2013., 12:28
Samo površno. Nema ničeg konkretnog u ovom navedenom odgovoru.

Ok, najkonkretnije: Bog se objavljuje Poslaniku i direktno i preko anđela Gabrijela. :)

Kitim
02.01.2013., 12:37

Nema ništa loše u tome da netko tako doživljava da nije počelo se druge tabore nazivati lažnjacima ili lažnim prorocima ili pak lažnim ukazanjima.

Rade Kumitkata1
02.01.2013., 13:08
Ok, najkonkretnije: Bog se objavljuje Poslaniku i direktno i preko anđela Gabrijela. :)

Primjer direktnog obraćanja?

Kitim
02.01.2013., 13:27

Ja nisam vidio nigdje direktnije,dapače ima ih par još u lancu kod nekih...

Inače Gabrijel je autoritet i u starom zavjetu on pojašnjava Danielu viđenja da ih bolje razumije a i Mariji što će da se zdesi itd

Dakle jedan Gabrijel je zalog onako ne loše po mome mišljenju ima referenci ...

Bostan
02.01.2013., 13:27

Bismilahi Rahmani Rahim.
Kome se to Allah obraca? Koga to i sa cim velica? Sam sebe sebi, posredstvom tebe,tebi, i radi tebe.

Ili u salatu(muslimanskoj molitvi, pet puta dnevno) na stajanju...
semi Allahu limen hamidah...Čuo je Allah onoga ko Ga hvali!
To sam Allah govori preko jezika svoga roba

Pravi Život
02.01.2013., 13:29
Pitanje je došlo iz Pravog Života. :) A mislim da znam odgovor.

To što pitaš zavisi i od nas i od Njega. Od nas zavisi da li kucamo... a Njegovo je da žurno otvori kad netko kuca. Isus lijepi je, Božijom voljom, to objasnio u dvije riječi. "Kucajte i otvorit će vam se"

Kako bismo mi to mogli logički objasniti, pa da svatko od nas može shvatiti.. Evo jedan primjer.. jedan je moj rođak ponekad govorio: "Da Bog hoće ja bih vjerovao; al izgleda da On to neće".. (ovako se vadio na Boga). A nije zapažao, ili nije znao (a ja mu tad to nisam umeo objasniti) da u nama ima nešto udahnuto (isto Ono što je u Adama bilo udahnuto). Taj Božanski dašak je u nama ćutimo srcem. OniMA koji vole grijeh ogrubi srca pa to ne osjećaju, a moj je rođak često volio opijati se...

To Božije, što je u nas udahnuto sluša naše želje jer poštuje našu slobodnu volju. A to znači ovo:

1) ako npr. ti hoćeš da vjeruješ (ako kucaš) time i ono Njegovo što je u tebe udahnuto - hoće!
A to znači i da Bog tada hoće da hoćeš.

2) A ako ti svjesno nećeš da vjeruješ, nego ti je npr. draži grijeh ili besposlica,
onda i On hoće da ti ne vjeruješ (tj. Ono Njegovo što je u tebi udahnuto hoće).

Ovo je čist dokaz naše slobode izbora koju Bog poštuje. On nikog ne prisiljava na vjerovanje nego čeka da pokucamo, jer mu je drag taj interaktivni odnos... i čim Mu netko pokuca, eto Njega brzinom munje - i otvara srce, pa ovaj što je zakucao ima lakoću vjere. (sjeti se svog prvog iskustva s Bogom i vidjet ćeš da je baš tako bilo... tako je i kod mene i kod svih ljudi na svijetu..). Znači obostrano je - i do nas (da kucamo) a i do Njega je (da nas podrži i ojača u vjeri). On upućuje one koji iskreno pokucaju i nikoga bez podrške ne ostavi.

To "kucanje" najčešće dolazi s pokajanjem, ma da ne nužno. Nekad sa opasnošću oko nas, pa mu u strahu zavapimo a On se smiluje. A nekada dođe kada neka duša ljubopitljivo traži smisao postojanja, i pita se: "Zašto postoji svijet... čovjek... Tko je naučio pauka da plete mrežu..." i Milostivi mu se smiluje....., ovaj Dah postoji u svemu što živi. I sve živo hvali Milostivog na svoj način, na primjer ptice (samo što mi ne razumiemo njihovo hvaljenje..) Na zemlji, jedino je čovjeku data sposobnost da ima slobodu izbora hoće li hvaliti Mulostivog ili neće. To je zato jer nas je Bog odabrao za Sebe. Muhammed nam je prenio Njegovu poruku: "Čovječe, sve oko tebe što vidiš da Sam sam stvorio, stvorio sam za tebe. A tebe stvorih za Sebe" (hadis). Znači, samo treba da mu se odazovemo, a ostalo je Njegovo. Tada više ne treba da brinemo.

Eto nadam se da pojasnih ovo pitanje. Išao sam u širinu zbog drugih,
(vjerovatno još nekog zanima) a ti si sve ovo sve i ranije znala. Pozdrav (http://www.youtube.com/watch?v=ILBadiWSYZ4)
...

pozitiva je sastavni dio tebe, to je bespredmetno
no ne znači da nije i dio mene, samo s izuzetkom što se ja osobno, za razliku od vas drugih, često pozivam na Otkrivenje, a to je knjiga do koje islam ne drži a ne drži nit tzv. kršćanstvo (dapače bježi od nje)

zašto ljudi izbjegavaju nju, osim što u njoj pročitaju pa sve što zapamte je kataklizma užasa i terora
a vidiš, ta Knjiga je zapisana za sve ljude, bili vjernici ili ne, i bili vjernici ne znam koje religije
i što piše - to piše, i uzmaka nema

kad bi neki skinuli koprenu s očiju, i mirne duše sjeli i shvatili o čemu govori,
tada bi znali da je jedna od knjiga oslobođenja, pozitiva pozitive, jer kako joj sam kraj govori, nada za čovječanstvo je zagarantirana i sve će na kraju završiti po Božjoj volji i bit će, i savršeno i idealno po ljude (ovce, naravno, jer nada za jarce ne postoji)

badava ljudima filozofirati stotinama knjiga, samo potroše život i poslije lupnu glavom o zid... il se posipaju prašinom

Bostan
02.01.2013., 14:01
A sto se tice Ruha, Duha...

Nećeš naći ljude koji vjeruju u Allaha i Dan posljednji, a da vole onog ko se suprotstavlja Allahu i Poslaniku Njegovom, makar bili očevi njihovi ili sinovi njihovi ili braća njihova ili rod njihov. Takvima je upisao u srca njihova iman(vjerovanje) i ojačao ih Duhom od Sebe, a uvešće ih u bašče ispod kojih teku rijeke, vječno će biti u njima. Zadovoljan je Allah njima i zadovoljni Njime. Takvi su stranka Allahova! Besumnje! Uistinu! stranka Allahova oni su oni koji će uspjeti!(Kur'an 58:22)

Sto se tice 'miljenika' , mimo ostalog svijeta.

I govore jevreji i kršćani: “Mi smo sinovi Allahovi i miljenici Njegovi.” Reci: “Pa zašto vas kažnjava zbog grijeha vaših?” Naprotiv, vi ste smrtnici od onog koga je stvorio. Oprašta kome hoće, a kažnjava koga hoće. A Allahova je vlast nebesa i Zemlje i onog između njih, a Njemu je povratište!(5:18)

Pravi Život
02.01.2013., 14:39
A sto se tice Ruha, Duha...

Nećeš naći ljude koji vjeruju u Allaha i Dan posljednji, a da vole onog ko se suprotstavlja Allahu i Poslaniku Njegovom, makar bili očevi njihovi ili sinovi njihovi ili braća njihova ili rod njihov. Takvima je upisao u srca njihova iman(vjerovanje) i ojačao ih Duhom od Sebe, a uvešće ih u bašče ispod kojih teku rijeke, vječno će biti u njima. Zadovoljan je Allah njima i zadovoljni Njime. Takvi su stranka Allahova! Besumnje! Uistinu! stranka Allahova oni su oni koji će uspjeti!(Kur'an 58:22)

Sto se tice 'miljenika' , mimo ostalog svijeta.

I govore jevreji i kršćani: “Mi smo sinovi Allahovi i miljenici Njegovi.” Reci: “Pa zašto vas kažnjava zbog grijeha vaših?” Naprotiv, vi ste smrtnici od onog koga je stvorio. Oprašta kome hoće, a kažnjava koga hoće. A Allahova je vlast nebesa i Zemlje i onog između njih, a Njemu je povratište!(5:18)

lijepo
samo što, ne znam kako kod vas ide to 'kažnjavanje', jer eto kršćanima se objašnjava da su ta vremena prošlost i nema više kažnjavanja ljudi sve do Harmagedona a onda zatim krajnja vaga Sudnjeg dana na 1000 godina, da svima bude fer nakon uskrsnuća a mimo ljudskih vladavina koje neće postojati
da 'svojim pravilima' kvare

zato nije dobrodošlo kad ljudi danas, kad im krene loše, a onda svaljuju krivicu na Boga stilom 'kaznio me On'
jer ispada da ljudi nisu nit žele bit svjesni, vlastite krivice i odgovornosti, pa dežurnog krivca potraže na nebesima

to je ono što spada u kategoriju praznovjerstva, i vezano za sve religije redom

zapravo, u tom slučaju jedino ateista neće reći da ga je kaznio Bog, odnosno bogovi (u višestranačkim religijama)

nije nam temelj isti, al dobro, ne udi

Bostan
02.01.2013., 15:07
lijepo
samo što, ne znam kako kod vas ide to 'kažnjavanje', jer eto kršćanima se objašnjava da su ta vremena prošlost i nema više kažnjavanja ljudi sve do Harmagedona a onda zatim krajnja vaga Sudnjeg dana na 1000 godina, da svima bude fer nakon uskrsnuća a mimo ljudskih vladavina koje neće postojati
da 'svojim pravilima' kvare

zato nije dobrodošlo kad ljudi danas, kad im krene loše, a onda svaljuju krivicu na Boga stilom 'kaznio me On'
jer ispada da ljudi nisu nit žele bit svjesni, vlastite krivice i odgovornosti, pa dežurnog krivca potraže na nebesima

to je ono što spada u kategoriju praznovjerstva, i vezano za sve religije redom

zapravo, u tom slučaju jedino ateista neće reći da ga je kaznio Bog, odnosno bogovi (u višestranačkim religijama)

nije nam temelj isti, al dobro, ne udi

Mi ne krivimo Boga, ni drugoga, za svoje greske i grijehe. Sto nam se desi ako je dobro od Boga je, ako je lose od nas je samih, dobili sto smo zasluzili.
No vrata pokajanja su otvorena sirom, uvjek sve dok sunce sa Zapada ne izadje( predznak Sudnjeg Dana, onda ce biti kasno)

Pravi Život
02.01.2013., 15:57
Mi ne krivimo Boga, ni drugoga, za svoje greske i grijehe. Sto nam se desi ako je dobro od Boga je, ako je lose od nas je samih, dobili sto smo zasluzili.
No vrata pokajanja su otvorena sirom, uvjek sve dok sunce sa Zapada ne izadje( predznak Sudnjeg Dana, onda ce biti kasno)

štima, razlika je u Sudnjem danu

vidiš, u kršćanstvu (ovdje prosim bez kojekakvih crkvenjačkih teorija)...
Sudnji dan nije nešto čega se ljudi trebaju bojati, dapače, jer nije to Harmagedon kad Bog dolazi jednom zauvijek napravit red na planeti zemlji

no dobro, da ne rastežem pa opet ispadne van kontexta teme...

i dalje smatramo da se Bog direktno ne obraća čovjeku, nego za tako nešto uvijek ima posrednika... a posrednik mora imati savršenu osobnost
što pak znači, obzirom da su ljudi nesavršeni već po rođenju (dobili su taj gen zahvaljujući Adamu), a onda, neće se Savršenstvo samo tako obraćati nesavršenstvu

premda, mi ljudi volimo reći 'obratio nam se sam Bog'
al jedno su naše težnje a drugo stvarnost postavke stvari

baš je dobra spoznaja, što više nje, to čovjeku sve lakše shvatiti Nebesko prostranstvo :)

Bostan
02.01.2013., 17:54
štima, razlika je u Sudnjem danu

vidiš, u kršćanstvu (ovdje prosim bez kojekakvih crkvenjačkih teorija)...
Sudnji dan nije nešto čega se ljudi trebaju bojati, dapače, jer nije to Harmagedon kad Bog dolazi jednom zauvijek napravit red na planeti zemlji

no dobro, da ne rastežem pa opet ispadne van kontexta teme...

i dalje smatramo da se Bog direktno ne obraća čovjeku, nego za tako nešto uvijek ima posrednika... a posrednik mora imati savršenu osobnost
što pak znači, obzirom da su ljudi nesavršeni već po rođenju (dobili su taj gen zahvaljujući Adamu), a onda, neće se Savršenstvo samo tako obraćati nesavršenstvu

premda, mi ljudi volimo reći 'obratio nam se sam Bog'
al jedno su naše težnje a drugo stvarnost postavke stvari

baš je dobra spoznaja, što više nje, to čovjeku sve lakše shvatiti Nebesko prostranstvo :)

Kod nas sve ovisi o stupnju na kojem se covjek nalazi kod Boga. No, zbog snage Bozije, u izravnoj vezi i obracanju kao sto je Mojsije imao, sve drugo biva unisteno(jer ne moze podnijeti tu snagu, pa se planina strovalila i Mojsije je pao u nesvjest). Iz ovog razloga Bog se obraca ljudima saljuci Poslanike, ili iza zastora (sto moze biti i goruci grm iz kog je Bog Musi progovorio, a moze biti bilo sto drugo cak i dijete) ili nadahnucem.
Kod nas u salatu (propisanoj molitvi) svih tih stupnjeva ima, ali su se teolozi potrudili da Boga odalje od covjeka i da ga, covjeka strase bez potrebe.

Pravi Život
02.01.2013., 18:35
Kod nas sve ovisi o stupnju na kojem se covjek nalazi kod Boga. No, zbog snage Bozije, u izravnoj vezi i obracanju kao sto je Mojsije imao, sve drugo biva unisteno(jer ne moze podnijeti tu snagu, pa se planina strovalila i Mojsije je pao u nesvjest). Iz ovog razloga Bog se obraca ljudima saljuci Poslanike, ili iza zastora (sto moze biti i goruci grm iz kog je Bog Musi progovorio, a moze biti bilo sto drugo cak i dijete) ili nadahnucem.
Kod nas u salatu (propisanoj molitvi) svih tih stupnjeva ima, ali su se teolozi potrudili da Boga odalje od covjeka i da ga, covjeka strase bez potrebe.

vječito ti neki teolozi, na koju god stranu okreneš, nema čovjek nigdje mira od njih i njihovog naukovanja kojim razdijeliše, podijeliše, i sad nek si ljudi misle što i kud i kako...
i nisu zapravo udaljili Boga, nego su ljude udaljili, udaljili i jedne od drugih a i od Stvoritelja
(ipak, nije im do kraja uspio naum)

Mojsije je bio i ostao Hebrej, svjedočanstva o njemu su davnija kroz Bibliju, pa stoga, neobično je kad se jave neki pa ustvrde da je on u biti bio preteća muslimana
Hebrej kako i njegovi stari prije njega, da im sad ne nabrajamo imena

no dobro, da sad i tu na površinu ne ispliva sto teza, jer kod mene ne prolazi nijedna osim rodoslovlje zapisano u SZ

situacija kod gorućeg grma, sama po sebi ostavlja dojam da se stvarno direktno obratio Stvoritelj
ali kad se usporedi s drugim citatima, koji pojašnjavaju detalje 'posredništva', u tom slučaju se čovjek malo zapita...
i nikad nije objašnjeno sve odma u startu, jer tada bi već bilo u Postanku, zar ne, sve bi bilo rečeno i ne bi bilo potrebe nikad više nit za jednom knjigom

prosto je nevjerojatno genijalno na koje je sve načine Bog posložio svoja Pisma čovječanstvu... ko maloj djeci im ih otkrivao malo po malo... pa je primjerice tek koju tisućutu posle početka, objasnio da je zemlja zapravo okrugla i slična savršenstva stvaranja, koja u detalje nisu bila objašnjena u Postanku
... a što je sve tek iza i iza postepeno otkrivao...

Sveto pismo je stvarno knjiga za cijeli život, i vara se onaj ko misli da čitanjem il dva, može samo tako u svojoj glavi posložiti
ni 5 čitanja nije dovoljno da čovjek poklopi sve al sve... možda bi bilo dovoljno deset? :ne zna: :)

što je sveti duh a što proroci?

Kitim
02.01.2013., 18:43
vječito ti neki teolozi, na koju god stranu okreneš, nema čovjek nigdje mira od njih i njihovog naukovanja kojim razdijeliše, podijeliše, i sad nek si ljudi misle što i kud i kako...
i nisu zapravo udaljili Boga, nego su ljude udaljili, udaljili i jedne od drugih a i od Stvoritelja
(ipak, nije im do kraja uspio naum)

Mojsije je bio i ostao Hebrej, svjedočanstva o njemu su davnija kroz Bibliju, pa stoga, neobično je kad se jave neki pa ustvrde da je on u biti bio preteća muslimana
Hebrej kako i njegovi stari prije njega, da im sad ne nabrajamo imena

no dobro, da sad i tu na površinu ne ispliva sto teza, jer kod mene ne prolazi nijedna osim rodoslovlje zapisano u SZ

situacija kod gorućeg grma, sama po sebi ostavlja dojam da se stvarno direktno obratio Stvoritelj
ali kad se usporedi s drugim citatima, koji pojašnjavaju detalje 'posredništva', u tom slučaju se čovjek malo zapita...
i nikad nije objašnjeno sve odma u startu, jer tada bi već bilo u Postanku, zar ne, sve bi bilo rečeno i ne bi bilo potrebe nikad više nit za jednom knjigom

prosto je nevjerojatno genijalno na koje je sve načine Bog posložio svoja Pisma čovječanstvu... ko maloj djeci im ih otkrivao malo po malo... pa je primjerice tek koju tisućutu posle početka, objasnio da je zemlja zapravo okrugla i slična savršenstva stvaranja, koja u detalje nisu bila objašnjena u Postanku
... a što je sve tek iza i iza postepeno otkrivao...

Sveto pismo je stvarno knjiga za cijeli život, i vara se onaj ko misli da čitanjem il dva, može samo tako u svojoj glavi posložiti
ni 5 čitanja nije dovoljno da čovjek poklopi sve al sve... možda bi bilo dovoljno deset? :ne zna: :)

što je sveti duh a što proroci?

Zašto onda ti prodaješ teologiju?Jako loše ti ide,neupućena si podosta.
I nisi li neki dan rekla da stari zavjet ne važi za kršćane?
Što onda uzimaš nešto što nije za tebe važeće?

Bostan
02.01.2013., 18:47
Nesporazum je sto mi muslimanom smatramo ono sto ta rijec znaci, a moze i nemora imati veze sa deklaracijom covjeka.
Dakle prosto ko pasulj, musliman je onaj koji se Bogu predao.
No teolozi su se potrudili od toga napraviti famu.

Pravi Život
02.01.2013., 18:51
Zašto onda ti prodaješ teologiju?Jako loše ti ide,neupućena si podosta.
I nisi li neki dan rekla da stari zavjet ne važi za kršćane?
Što onda uzimaš nešto što nije za tebe važeće?

badava ti skakat mi u usta i trzat na što ne moreš shvatit, jer razlika između i povezanosti, SZ i NZ, je objašnjena davno prije
a svaka razlika, kao npr. ova za koju bi se rado zahaklao sad ti, je ta da više nema smisla ljudima pojašnjavat u kojem slučaju da, a u kojem ne, SZ
i zašto je zakon za sve al i neki njegovi detalji više ne

i ostale centrifuge za koje nam te žao iscentrifugirat, jerbo da nam na zrak ne iziđeš sav sažvakan :D
nemoj se trudit pratit me, to je za starije od tebe :mig:

pozdravi teologa :kava:

Kitim
02.01.2013., 19:00
badava ti skakat mi u usta i trzat na što ne moreš shvatit, jer razlika između i povezanosti, SZ i NZ, je objašnjena davno prije
a svaka razlika, kao npr. ova za koju bi se rado zahaklao sad ti, je ta da više nema smisla ljudima pojašnjavat u kojem slučaju da, a u kojem ne, SZ

i ostale centrifuge za koje nam te žao iscentrifugirat, jerbo da nam na zrak ne iziđeš sav sažvakan :D

Ma nemam ja ništa protiv teologije tvoje koja bi malo piškila malo kakila ili jedan dan jedno pa jedan drugo no zašto prozivaš teologe ili filozofe danima kad si ti teolog par exalance ovde i još uz to jako neupućena u tuđe spise poput stara zavjeta.
Bar se drži onog djela teologije koje poznaješ.

musa
02.01.2013., 21:54
...

Nesporazum je sto mi muslimanom smatramo ono sto ta rijec znaci, a moze i nemora imati veze sa deklaracijom covjeka.
Dakle prosto ko pasulj, musliman je onaj koji se Bogu predao.
No teolozi su se potrudili od toga napraviti famu.

budi malo konkretniji. nemoj bjezati od definicije, ali kad definises nemoj da tebi i Shadyu bude krivo sto po takvim vasim definicijama i orgijanje bude cool. :cerek:

dakleM, musliman je svako ko (misli da) se bogu predao? :misli:

Bostan
02.01.2013., 23:04
budi malo konkretniji. nemoj bjezati od definicije, ali kad definises nemoj da tebi i Shadyu bude krivo sto po takvim vasim definicijama i orgijanje bude cool. :cerek:

dakleM, musliman je svako ko (misli da) se bogu predao? :misli:

Zasto misli, nema sta mislit :)
Jednostavno,musliman sama rijec znaci onaj koji se Bogu predao.Imas Musa nesto protiv te definicije?

musa
02.01.2013., 23:35
Zasto misli, nema sta mislit :)
Jednostavno,musliman sama rijec znaci onaj koji se Bogu predao.Imas Musa nesto protiv te definicije?

sama rijec musliman znaci onaj koji se predao; koji se pokorio; koji se potcinio. ovako je jezicki. e sad, da li se predao i pokorio Bogu ili bogu, to je sad drugi par opanaka.

dakle, definicija ti je nepotpuna, obuhvata i one koji smatraju da su se predali Bogu a rade stvari koje nisu od islama. ostaje da se definise kojim djelima se musliman predaje Bogu? ko i kako definise ta djela? neki bi tu uveli rastegljive pojmove koji dobacuju i do case vina, a opet se kao "opiru" svinger partijima...

Bostan
02.01.2013., 23:39
sama rijec musliman znaci onaj koji se predao; koji se pokorio; koji se potcinio. ovako je jezicki. e sad, da li se predao i pokorio Bogu ili bogu, to je sad drugi par opanaka.

dakle, definicija ti je nepotpuna, obuhvata i one koji smatraju da su se predali Bogu a rade stvari koje nisu od islama. ostaje da se definise kojim djelima se musliman predaje Bogu? ko i kako definise ta djela? neki bi tu uveli rastegljive pojmove koji dobacuju i do case vina, a opet se kao "opiru" svinger partijima...
Musa, zar po Imamu Hanifi iman(vjerovanje) nit se povacava nit smanjuje?

musa
03.01.2013., 00:02
Musa, zar po Imamu Hanifi iman(vjerovanje) nit se povacava nit smanjuje?

nije ovdje rijec (samo) o vjerovanju vec o djelima, tj. kojim djelima se predaje i pokorava musliman Bogu? (opet razvodnjavas upit... :facepalm:)

inace po Ebu Hanifi iman jaca i slabi :mig:

ps

predlazem da po ovom pitanju otvorimo temu i da moderator ovaj nas mali off prebaci tamo

Bostan
03.01.2013., 00:08
nije ovdje rijec (samo) o vjerovanju vec o djelima, tj. kojim djelima se predaje i pokorava musliman Bogu? (opet razvodnjavas upit... :facepalm:)

inace po Ebu Hanifi iman jaca i slabi :mig:

ps

predlazem da po ovom pitanju otvorimo temu i da moderator ovaj nas mali off prebaci tamo

Prema henefijama, tj maturidijama, iman ne raste nit se smanjuje, tj djela ne ulaze u iman.
Stoga musliman moze biti pokoran ili ne pokoran, tj moze biti gresnik ali se zbog djela grijeha ne izbacuje iz islama.
Ovo sam spomenuo jer si poceo pricati o djelima, a to je drugi par rukava.

Kalbbija
03.01.2013., 00:16

Daj ba muso..dodji si sebi..pa takav govor odista ti ne pristaje..hem hodza i to potkovan,a vidi mu rijeci..kocijaski..sad ti ko mjerodavan ko je Allahu blizi..ma idi se...:kava:

Kalbbija
03.01.2013., 00:18

Ma to ti je skro jednostavno, kad sve bacis u vodu,nadjes isto al oprano niz vodu..eto..vis!:D

Shady
03.01.2013., 00:44

evo čistog primjera (http://www.kuran.hamajlija.com/Kuran/Al-Muddattir.html). :)

Tu se jasno vidi da se Netko "odozgo" obraća Muhammedu.
Mi mu vjerujemo i znamo da nije lažac, a sve je stvar povjerenja.

On je jasno objasnio put spasenja (http://www.kuran.hamajlija.com/Kuran/Al-'Asr.html): vjera uz dobra djela, iskrenost i strpljenje. Ovo podrazumjeva da čuvamo sebe od grijeha koji neprestano postoji kao opcija i nudi nam se u vidu raznih izazovnih oblika.., i da se stalno preispitujemo sebe. I ono najvažnije: nikakva idolatrij! Čak niti tamo gdje joj nešto sliči. Naravno, još mnogo toga (npr. poštivanje i briga za roditelje i obitelj, prijateljstvo prema ljudima, pomaganje onima kojima pomoć treba... etc.) Ja ne mogu ovdje sve to napisati, ali ima u Kur'anu (http://www.kuran.hamajlija.com/sadrzaj.html). Tko ga je čitao, bio musliman ili nemusliman, a iskren je u svom srcu, vidjet će to sasvim jasnim vidom, i bez ikakva ustezanja. I pod uvjetom da ga čita sa abdestom. Naravno, vječito važi ono - kucati. To sam objasnio ovdje (http://www.forum.hr/showpost.php?p=42901461&postcount=17). Pozdrav
...

musa
03.01.2013., 00:47
Prema henefijama, tj maturidijama, iman ne raste nit se smanjuje, tj djela ne ulaze u iman.
Stoga musliman moze biti pokoran ili ne pokoran, tj moze biti gresnik ali se zbog djela grijeha ne izbacuje iz islama.
Ovo sam spomenuo jer si poceo pricati o djelima, a to je drugi par rukava.

opet brkas pojmove grijeha (ne)djela i grijeha (ne)vjerovanja.

onaj ko smatra da svaki musliman mora klanjati a ne klanja je musliman grijesnik i ne izlazi iz islama

onaj koji smatra da musliman ne mora klanjati, ne mora postiti, smije piti vino i slicno taj je napravio grijeh u vjerovanju i takav izlazi iz islama pa makar klanjao i postio i sustezao se od alkohola.

ovdje cijelo vrijeme nagonis vodu na pricu da je bitno predati se Bogu pa kako bilo - to vise nije grijeh djela vec grijeh vjerovanja, povedi racuna... :facepalm:

Daj ba muso..dodji si sebi..pa takav govor odista ti ne pristaje..hem hodza i to potkovan,a vidi mu rijeci..kocijaski..sad ti ko mjerodavan ko je Allahu blizi..ma idi se...:kava:

kalbo, po ko zna koji put ponavljam: ja i ti se ne poznajemo, nisam se predstavio koje mi je zanimanje i prestani vise da insinuiras moje zanimanje to bi trebalo biti forumski prijestup
osim toga pogledaj malo sta pises, sad kazes da sam potkovan sad kazes da nisam mjerodavan, de odluci se sta hoces reci :ne zna:

Kalbbija
03.01.2013., 00:57
Nakon Hafizovog preseljenja na vjecni svijet…
Doslo je do sukoba, izmedzu pristalica I ortodoksne uleme
Koja se protivila tom, da se on sahrani kao musliman!

To je u Shirazu stvorilo veoma napetu atmosveru
Da bi razrijesili sukob. Odlucili su pitat samog Hafiza
Otvarajuci njegov Divan…

Razdvojili su gazele na pojedinacne bejtove
I izabrali jednog djecaka da na sumice izvuce, jedan sa gomile bejtova
Dogovor je bio da taj bejt, presudi u njihovom sporu!
Izvucen je sedmi bejt iz sedamdeset devetog gazela
Kao pravi I potpuni odgovor Hafiza ortodoksnoj ulemi…

"Ne zalite
Hafizu na dzenazu dodzite
Mada bese grijesnik okorjeli
On u Dzennet ode"

Rade Kumitkata1
03.01.2013., 00:58
evo čistog primjera (http://www.kuran.hamajlija.com/Kuran/Al-Muddattir.html). :)

Tu se jasno vidi da se Netko "odozgo" obraća Muhammedu.
Mi mu vjerujemo i znamo da nije lažac, a sve je stvar povjerenja.

On je jasno objasnio put spasenja (http://www.kuran.hamajlija.com/Kuran/Al-'Asr.html): vjera uz dobra djela, iskrenost i strpljenje. Ovo podrazumjeva da čuvamo sebe od grijeha koji neprestano postoji kao opcija i nudi nam se u vidu raznih izazovnih oblika.., i da se stalno preispitujemo sebe. I ono najvažnije: nikakva idolatrij! Čak niti tamo gdje joj nešto sliči. Naravno, još mnogo toga (npr. poštivanje i briga za roditelje i obitelj, prijateljstvo prema ljudima, pomaganje onima kojima pomoć treba... etc.) Ja ne mogu ovdje sve to napisati, ali ima u Kur'anu (http://www.kuran.hamajlija.com/sadrzaj.html). Tko ga je čitao, bio musliman ili nemusliman, a iskren je u svom srcu, vidjet će to sasvim jasnim vidom, i bez ikakva ustezanja. I pod uvjetom da ga čita sa abdestom. Naravno, vječito važi ono - kucati. To sam objasnio ovdje (http://www.forum.hr/showpost.php?p=42901461&postcount=17). Pozdrav
...

Dugo ti je trebalo da ih nađeš.

Te stihove mu je izdiktirao Bog ili Džibril?

Kalbbija
03.01.2013., 00:59
Sta me briga muso..sta ti mislis o kome, ovdje na forumu..

Uzmi pouku iz ovoga ,postanog ;)

Bostan
03.01.2013., 01:07

onaj ko smatra da svaki musliman mora klanjati a ne klanja je musliman grijesnik i ne izlazi iz islama

onaj koji smatra da musliman ne mora klanjati, ne mora postiti, smije piti vino i slicno taj je napravio grijeh u vjerovanju i takav izlazi iz islama pa makar klanjao i postio i sustezao se od alkohola.

ovdje cijelo vrijeme nagonis vodu na pricu da je bitno predati se Bogu pa kako bilo - to vise nije grijeh djela vec grijeh vjerovanja, povedi racuna...

A ko je Musa ovdje od nas muslimana na forumu zanegirao bilo sta od onoga sto je propisano ?
I nemoj prejudicirati.
Buni te vino, to vino nema veze sa nasim vinom, to je opijenost Aškom(zaljubljenosti) u Voljenog

musa
03.01.2013., 01:15
A ko je Musa ovdje od nas muslimana na forumu zanegirao bilo sta od onoga sto je propisano ?
I nemoj prejudicirati.
Buni te vino, to vino nema veze sa nasim vinom, to je opijenost Aškom(zaljubljenosti) u Voljenog

ma hajde, ovdje neki muslimani negiraju komplet knjige u kojima se govori o onome sto je propisano, a ti pitas ko je zanegirao?
a ta prenesena znacenja ostavi za poezije a za dijaloga je konkretno znacenje...

Kalbbija
03.01.2013., 01:22
Konkretno..deci_dno..znacenje...cega?

Onoga sto su drugi napisali a ti prenosis?

Onoga sto su drugi radili a ti radis?

Onoga sto drugi nisu razumjeli a ti ko razumijes?

ey vala'

Bostan
03.01.2013., 01:58
ma hajde, ovdje neki muslimani negiraju komplet knjige u kojima se govori o onome sto je propisano, a ti pitas ko je zanegirao?
a ta prenesena znacenja ostavi za poezije a za dijaloga je konkretno znacenje...

Shady nikad nije doveo u pitanje niti jedno od imanskih shartova, niti islamskih.
To sto je kritizirao hadise, sa njim se ne slazem, ali opet cu aBd popit kafu nekad sa njim, a i sa tobom ak budes raspolozen.

Bostan
03.01.2013., 02:00
Nego selam alejkum, ode spit.

Kalbbija
03.01.2013., 02:08
Nego selam alejkum, ode spit.

Ako derviša sretneš od njega bježi,
čudno ti nešto u Njegovim grudima leži.

Bez vjere svoje možeš ostati,
pijanac i luda namah ćeš postati.

Računat neznaju,niti da broje,
kažu jedan i Jedan su Jedan,
a more bit i dvoje.

Pamet tvoju uzet će ti,
kažu pamet tvoja tebi šteti.

Kad tužan je veli, to radost mu je,
Kad radostan je kaže,
Da on to boluje.

Ama sebična to su bića,
kazu imaju Mejhanu,
gdje ispijaju pića.

Kazu da su sebični jer sve od sebe daju,
vele ti da je zbog Ljubavi Hajju,

Sve daju jer Sve sebi žele,
sve daju, jer Sve ne zele da djele.

Pa Hajj ti sad shvati,
od kake to boljke,
taj siromah pati.

Za sve ti imaju naku čudnu mjeru,
samo eto Kibla im je u istome smjeru.

Čudne nake zakone kroje,
jos kazu da derviši, na svjetu ne postoje.

eve ti za lahku noc...

ve Alejkum selam ve rahmetullahi ve berekatu huuu :mig:

Shady
03.01.2013., 04:04
Dugo ti je trebalo da ih nađeš.
Te stihove mu je izdiktirao Bog ili Džibril?
Pa bili ste pitali Duxa a ja sam prvo sačekao da vidim da li će vam on odgovoriti pošto on bolje objašnjava od mene i umije ljepše da se izrazi. A i objektivniji je od mene zato što je netko tko samo istražuje islam.

Dakle, Bog ili arhanđel Gavrilo. Svakako je po Božijem emeru i volji, čak i ako je Gavrilo. Doduše, Iz stavaka koje sam postao možda se može oboje zaključiti, međutim iz nekih drugih stavaka je već očitije da se tu izravno Milostivi obraća. Kao na primjer što su ovi stavci, koji siguran sam da bi vam se mogli svidjeti:

"Oprostit ću samo onima koji se pokaju i poprave i to javno ispolje.
Ja primam pokajanje i Ja sam milostiv". (Kur'an, 2:160)

"A kada te sluge Moje upitaju za Mene - Ja sam sigurno blizu njih!
Odazivam se molbi molitelja kad Me zamoli.
Zato neka oni pozivu Mome udovolje i neka vjeruju u Mene da bi bili na putu pravome" (K 2:186)

"Kaži slugama Mojim da govore samo lijepe riječi!
Jer, satana bi mogao posijati neprijateljstvo među njima.
Satana je doista čovjekov otvoreni neprijatelj". (K 17:53)

"O sluge Moje, koji vjerujete, Zemlja je Moja prostrana!
Zato se samo Meni klanjajte!" (K 26:29:56)

Ovdje samo da dam nekoliko pojašnjenja: "Zemlja je moja prostrana" ima smisao: "Ako vas netko hoće progoniti što vjerujete u Mene, zemlja je prostrana a vi ne gubite vjeru i samo se Meni klanjajte". (i taj ajet je objavljen kada je došlo do nekih progona muslimana od strane mekkanskih mnogobožaca, jer su ih progonili zbog "izdajstva" vjere otaca). Riječ sluga u ovim ajetima (stavcima) se može napisati i kao rob. Rob je netko tko je u cijelosti u nečijem drugom vlasništvu. Kao kd se kupi na pijaci rob pa je u tuđem vlasništvu. Ili kao kad čovjek kupi jagnje i onda je to jagnje njegovo. A svi judi su u Božijem vlasništvu u potpunosti, i to svaki njihov atom, jer ih je On stvorio i sve o njima zna. Čak i misli njihove. Zato se u 50:16 i kaže da nam je Bog bliži čak i od našeg vlastitog tijela (to sam pokušao pojasniti u ovom (http://www.forum.hr/showpost.php?p=42901461&postcount=17) postu). Satana (treći stih) je otvoreni neprijetelj zato što je pao; a pao je jer je pokazao ljubomoru kada je Bog postavio na zemlji čovjeka kao namjesnika (zastupnika, da vlada na zemlji po Božijoj volji). A prvocitirani stih kazuje da je pokajanje prvi korak, onda javno očitovanje kroz popravljanje tj. činjenje dobročinstava. Slično kao i kod vas.

Iz data četiri stavka se vidi da se nekada izravno obraća Milostivi Gospodar, nadahnućem Duha Svojega. Muhammed nije govorio sam od sebe, niti po svom nahođenju (hiru, željama), nego onako kako čuje i to je prenosio:

2. vaš drug nije s pravog puta skrenuo i nije zalutao!
3. On ne govori po hiru svome –
4. to je samo Objava koja mu se obznanjuje. (Kur'an, pog. 53) Na kraju samo da pojasnim dam kada kažem "ono šta čuje" ne mislim na čuvstvo ušima, očima ili drugim osjetilom. Milostivi je poslaniku stavljao retke Kur'ana izravno na srce. Iz srca to išlo je u Muhammedov um gdje bi on to najprije umom shvaćao, a onda prenosio svojim ashabima putem [i]Riječi[/B] (ashab znači drug, slično kao apostol mada ne isto).

"Gospodar tvoj je, zaista, Silan i Milostiv.
I Kur’an je sigurno objava Gospodara svjetova;
donosi ga povjerljivi Džibrili
na srce tvoje. Da opominješ!" (K, 191-194) Tako je bilo kod poslanika: srce, um pa vani. A kod svih drugih ljudi je obrnut slučaj! Oni bi slušali riječi poslanika, zatim bi umom obrađivali ono šta od njega čuju. Pa bi onda nekima to silazilo iz uma na srce i to su pravi vjernici - gdje je krug objave poklopljen (zaokrugljen). I oni tad imaju jekin (uvjerenje, osvjedočenje). A nekim ljudima, pak, dođe u um ono šta čuju od Objave ali ne siđe i u njihovo srce.. i onda kola po njihovom umu dugo, no ne silazi i dalje u srce, i onda kasnije postanu munafici. Munafici, to znači licemjeri u vjeri, a to su najgora stvorenja (puno gori od mušrika, kafira i zalima). Pozdrav
...

Shady
03.01.2013., 07:21
lijepo
samo što, ne znam kako kod vas ide to 'kažnjavanje'
Postavila si veoma oštroumno pitanje! :) Zaslužuje širi odgovor jer je bitno za svakoga ma koje vjere bio. I kod nas ide to kažnjavanje... Kad bih ti naveo par stvari koje se muslimanima danas događaju, nebi mogla spavati par dana. Ako kao što Bostan reče, mi smatramo da je to zbog naših propusta.
Smisao tog stavka ("zašto vas onda On kažnjava ako ste miljenici Božiji") jeste u samom kontekstu okolnih riječi: da nitko nema prava reći: "samo smo mi miljenici Božiji", ili: "djeca Božija" i sl. jer Bog je jedan za sve. Evo konteksta:
Židovi i kršćani kažu: “Mi smo djeca Božija! Miljenici Njegovi.” Reci im: “Pa zašto vas onda On kažnjava zbog grijehova vaših?” A nije tako! Vi ste kao i ostali ljudi koje On stvara: kome hoće On će oprostiti, a koga hoće, On će kazniti. Božija je vlast na nebesima i na Zemlji i na onome što je između njih, i Njemu će se svi vratiti. (K 5:15)
Znači, svi smo mi ljudi i nitko nema pravo svojatati Boga i baš ti koji misle da su specijalni "miljenici" doživljavaju povremene nedaće nedaće kao plod vlastitih propusta, nebi li se popravili. To je očito, ali to samo rijetki vide.

A evo na sljedećem primjeru, kako nas Milostii uči: Pripadnici jedne Knjige misle: "Bog je suditi samo po ovom kako mi vjerujemo i mislimo"... onda neki drugi kažu: "Ne! Sudit Bog će po našemu mišljenju a ne po vašem"... a onda im treći kaže: "Oba griješite, zapravo će se suditi po ovom kako mi vjerujemo"... Opći krljanac pred rajskim vratima. :D A Kur'an onda, upravo poručuje (ne samo nama muslimanima nego i svima koji vjeruju):
To neće biti ni po vašim željama, a ni po željama sljedbenika Biblije; Već onaj tko radi zlo biće kažnjen za to što je radio i neće naći, mimo Boga, ni zaštitnika niti pomagača; a onaj tko čini dobro, bio muškarac ili žena - a vjernik je -
ući će u raj! Neće se nikome učiniti nepravde niti koliko trun jedan. (K, 4:123-124)
Ja se nadam da tebi ovakav koncept može biti razumljiv. Ma koliko bilo vjera, Bog je Taj Koji će svima po Svojoj pravdi sve rastabiriti. Slažeš li se? Upravo se zato kaže u Kur'anu da će u raju biti i kršćana i židova i muslimana i sabejaca... ma tko bio u pitanju, ukoliko vjeruje da je Bog jedan i u proživljenje - i ako uz takvo vjerovanje čini dobra djela - biti će spašen. Znači, nema onog agresivnog crkvenog: "nitko se neće spasiti osim po Kristu", ili "osim po Budi", "osim po Zaratustri", ovom, onom...
"Oni koji su vjerovali, pa i oni koji su bili Židovi, i Sabijci, i kršćani –
oni koji su u Boga i u onaj svijet vjerovali - i uz to dobra djela činili, -
ničega se oni neće bojati i ni za čime neće tugovati!" (K 5:69)
Nije li ovo univerzalnije od onog: spasit ćete se samo po Kristu, Budi, Muhammedu, Svamiju... zar nije pravičnije da Bog svima presudi po Svome? Da li je sad malo jasnije ono: "Zašto vas on kažnjava zbog grijeha vaših"? Kada se netko uzoholi i misli da je čistunac (kao što neki tvrde da su već sada, u ovom životu, čisti od grijeha) Bog ga spusti da se nebi oholio. Pozdrav (http://www.youtube.com/watch?v=f-1ozlCEp_Y) :)
...

biftek
03.01.2013., 08:26
"Nijednom covjeku nije dato da mu se Allah obraca, osim na jednom od tri nacina: nadahnucem, ili iza zastora, ili da posalje izaslanika koji, Njegovom voljom, objavljuje ono sto zeli."

Kalbbija
03.01.2013., 08:45
"Nijednom covjeku nije dato da mu se Allah obraca, osim na jednom od tri nacina: nadahnucem, ili iza zastora, ili da posalje izaslanika koji, Njegovom voljom, objavljuje ono sto zeli."

Izaslanici su bili Poslanici a.s.:mig:

To nije diskutabilno!

biftek
03.01.2013., 09:04
Izaslanici su bili Poslanici a.s.:mig:

To nije diskutabilno! Tko su bili Poslanici a.s što su Sodomu i Gomoru stavnili ?

Bostan
03.01.2013., 09:35
Wahj- prevedeno u gornjem ajetu kao nadahnuce je ,dakle, poseban vid obračanja Allaha, dž.š., nebesima , Zemlji, melekima, ljudima ili životinjama.
Iz različitih situacija u Kur'anu i načina na koji je upotrebljena riječ wahj vidimo da oba riječ ima više značenja i oblika.Oblik wahja kada se Allah, dž.š. obrača pčeli , majci Musaa a.s. , melekima, sljedbenicima (učenicima) Isaa a.s. , nebesima, Zemlji , poslanicima. Očigledno je da su ovi nabrojani oblici wahja različiti i da je ova riječ upotrebljavana u različitim kontekstima, uglavnom zadržavajući svoje osnovno značenje koje bi se moglo svesti na sljedeće:

- Brz simboličan i poseban znak
- Tajni govor među dvojicom

...
Zastor npr. je bio goruci grm preko kojeg se Allah obratio Musi.Zastora ima mnogo, zastori svjetla i tame.

Obracanje preko Poslanika a.s. odnosi se na samu Objavu, a Poslanici mogu biti i meleki i ljudi( tj Poslanici Boziji iz ljudskog roda)
......
Dakle komunikacija sa Allahom dz.š nije iskljucena ovim nacinima komuniciranja.
Razlog zasto nije moguc direktan razgovor( suceljavanje) je sto niko ziv ne ostaje kad se On pojavi. ( Musa a.s. kad je trazio da Ga vidi, brdo se zdrobilo a Musa a.s. na zemlju pao onesvjesten)

biftek
03.01.2013., 10:02
Izlazak 3 : 2 - Anđeo mu se Jahvin ukaže u rasplamtjeloj vatri iz jednog grma.Kakav je to zastor ?.

Bostan
03.01.2013., 10:08
Izlazak 3 : 2 - Anđeo mu se Jahvin ukaže u rasplamtjeloj vatri iz jednog grma.

Kad je Jahve vidio kako prilazi da razmotri, iz grma ga Bog zovne: "Mojsije! Mojsije!" "Evo me!" - javi se. 5"Ne prilazi ovamo!" - reče. "Izuj obuću s nogu! Jer mjesto na kojem stojiš sveto je tlo.

http://www.katolici.org/biblija.php?s=Izl%203,1-15;%20Ps%20103;%201%20Kor%2010%201-12;%20Lk%2013,1-9

biftek
03.01.2013., 10:14
Tko je vidio i zvao Anđeo ili Jahve ?

Bostan
03.01.2013., 10:28
Tko je vidio i zvao Anđeo ili Jahve ?

Ne znam kakva je interpretacija krscana. Malo sam pogledao, ima i jednih i drugih misljenja.Ne bih da ulazim u tu polemiku, nadam se da ce se krscani naci da daju stav.

Medjutim u Kur'anu takodje veli Allah

Korkut: A kad do nje dođe, neko ga zovnu; "O Musa,
Mlivo: Pa pošto joj stiže, bi pozvan: “O Musa!

Korkut: Ja sam, uistinu, Gospodar tvoj! Izuj, zato, obuću svoju, ti si, doista, u blagoslovljenoj dolini Tuva.
Mlivo: Uistinu! Ja, Ja sam Gospodar tvoj! Zato izuj obuću svoju. Uistinu si ti u svetoj dolini Tuwa,
....
Dakle Allah se Musi, prema nasem stavu obratio iz plamteceg grma, sto je obracanje iza zastora.

biftek
03.01.2013., 10:39
Ne znam kakva je interpretacija krscana. Malo sam pogledao, ima i jednih i drugih misljenja.Ne bih da ulazim u tu polemiku, nadam se da ce se krscani naci da daju stav.

Medjutim u Kur'anu takodje veli Allah

Korkut: A kad do nje dođe, neko ga zovnu; "O Musa,
Mlivo: Pa pošto joj stiže, bi pozvan: “O Musa!

Korkut: Ja sam, uistinu, Gospodar tvoj! Izuj, zato, obuću svoju, ti si, doista, u blagoslovljenoj dolini Tuva.
Mlivo: Uistinu! Ja, Ja sam Gospodar tvoj! Zato izuj obuću svoju. Uistinu si ti u svetoj dolini Tuwa,
....
Dakle Allah se Musi, prema nasem stavu obratio iz plamteceg grma, sto je obracanje iza zastora. A gdje je to Mojsije pao onesviješten ?

Pravi Život
03.01.2013., 10:43
Ma nemam ja ništa protiv teologije tvoje koja bi malo piškila malo kakila ili jedan dan jedno pa jedan drugo no zašto prozivaš teologe ili filozofe danima kad si ti teolog par exalance ovde i još uz to jako neupućena u tuđe spise poput stara zavjeta.
Bar se drži onog djela teologije koje poznaješ.

rekoh, nit sam teolog a nit me teologija zanima, nikad ne brkam ljudsku taštinu teološke naravi nasuprot spoznaje o istini

a u što sam il ne, upućena, to ne moreš znat jer nit ne dajem od sebe
ne sipam onima za koje znam da već i sami znaju, a još manje onima kojima do znanja nit nije
i nije mi poanta naukovat druge nego ih tek podsjetiti... podsjetnik sam

stoga, koju bi to još provokaciju mogo ispalit, a da me njome potakneš na ništa od ničeg što sam nudiš?
jer vidim da ne nudiš ništa osim prokator-specifikacije

bolje ti je brijat s teolozima, s njima moreš beskonačno u krug a da iz kruga nikad ne iziđeš van :kava:

Bostan
03.01.2013., 10:45
A gdje je to Mojsije pao onesviješten ?

Mlivo: I pošto dođe Musa sastajalištu Našem i (pošto) je govorio s njim Gospodar njegov, reče: “Gospodaru moj! Pokaži mi da Te vidim.” Reče: “Nećeš Me vidjeti, međutim, pogledaj ka brdu: pa ako ono ostane na svom mjestu, vidjećeš Me.” Pa pošto se Gospodar njegov otkri brdu učini ga zdrobljenim, a Musa pade onesviješten. Pa pošto se pribra, reče: “Slava neka je Tebi! Kajem Ti se i ja sam prvi od vjernika.”
7:143

Pravi Život
03.01.2013., 10:57
Ma to ti je skro jednostavno, kad sve bacis u vodu,nadjes isto al oprano niz vodu..eto..vis!:D

niz vodu... veliš ti, a ja sad mislim 'će da nam ljudi padaju nizvodno' :misli: :mig:

gdje je rijeka od onog starozavjetnog bunara, na koji su dolazili ljudi?
jel bio koji čovjek da je u bunar opao, pa se kroz tunel prispojio do rijeke, pao preko njenoj slapa... i oprao se zauvijek?

ovakav postupak duhovnosti, za neke bi bio previše, a opet... :ne zna:

biftek
03.01.2013., 12:47
Mlivo: I pošto dođe Musa sastajalištu Našem i (pošto) je govorio s njim Gospodar njegov, reče: “Gospodaru moj! Pokaži mi da Te vidim.” Reče: “Nećeš Me vidjeti, međutim, pogledaj ka brdu: pa ako ono ostane na svom mjestu, vidjećeš Me.” Pa pošto se Gospodar njegov otkri brdu učini ga zdrobljenim, a Musa pade onesviješten. Pa pošto se pribra, reče: “Slava neka je Tebi! Kajem Ti se i ja sam prvi od vjernika.”
7:143'Mi smo slušali Knjigu koja se poslije Musaa objavljuje, koja potvrđuje da su istinite i one prije nje, i koja ka Istini na Pravi put upućuje.'Dakle tek s objavom Kurana Mojsije se onesvijestio,prije toga nije imao problema s niskim tlakom kod sljedbenika Knjige.

dominik01
03.01.2013., 15:02

Hm?? Ako je čovjek za direktno obraćanje Boga nedostojan, kako Bog to nedostojno biće izaziva da, bolju knjigu od Kurana napiše? Zar to nije samoponiženje Boga kad nedostojna, ili nesposobna za direktan razgovor izazvati na takvo što može???

Kalbbija
03.01.2013., 15:07
Hm?? Ako je čovjek za direktno obraćanje Boga nedostojan, kako Bog to nedostojno biće izaziva da, bolju knjigu od Kurana napiše? Zar to nije samoponiženje Boga kad nedostojna, ili nesposobna za direktan razgovor izazvati na takvo što može???

Ma nee,to je upuceno onima koji su u negaciji spram Objave ,Zakona Bozijeg!

Nedostojan je svaki onaj koji sebi zeli zlo,a to radi tako sto je otvoreni neprijatelj vjernicima,kako rijecima i djelom tako i srcem,zaprljanim.:kava:

MukaFFa
03.01.2013., 21:05
Rade, ispravljam te jer griješiš...

proziran si kao jamenija jer želiš ukazati na neki "očiti" paradox jer ako muslimani misle da je nemoguća komunikacija sa Bogom otkud onda objave?

Komunikacija između Boga i čovjeka je tradicija Islama od prvog čovjeka Adema pa preko Nuha, Muse Ibrahima Isa sve do Muhammeda- neka je Allahova Milost i Blagoslov na njih.
a citat- tebi citat ne može koristiti- preporučujem ti da prvo naučiš kako se Božić kaže na crkvenoslavenskom pa ćemo onda nastaviti

Rade Kumitkata1
04.01.2013., 11:11
Rade, ispravljam te jer griješiš...

proziran si kao jamenija jer želiš ukazati na neki "očiti" paradox jer ako muslimani misle da je nemoguća komunikacija sa Bogom otkud onda objave?

Komunikacija između Boga i čovjeka je tradicija Islama od prvog čovjeka Adema pa preko Nuha, Muse Ibrahima Isa sve do Muhammeda- neka je Allahova Milost i Blagoslov na njih.
a citat- tebi citat ne može koristiti- preporučujem ti da prvo naučiš kako se Božić kaže na crkvenoslavenskom pa ćemo onda nastaviti

Nuha, Musa, Ibrahim dijel su judeo - kršćanske tradicije odnosa sa Bogom, a ne islamske. Islam tvrdi da je nemogućno komunicirati sa Bogom tako da se Bog obrati čovjeku, osim možda u slučaju Muhameda, no to još nismo dokazali.

Kao što sam ti već rekao, ti povezuješ crkvenoslavenski jezik sa makedonskim nazivom za Božić, što nema veze sa vezom. No, hajde, da ti odgovorim na to pitanje. Kaže se "Roždestvo Hristovo" (Rođenje Hristovo), isto kao i u ruskom jeziku.

Rade Kumitkata1
04.01.2013., 11:35
[QUOTE=Shady;42925950]Pa bili ste pitali Duxa a ja sam prvo sačekao da vidim da li će vam on odgovoriti pošto on bolje objašnjava od mene i umije ljepše da se izrazi. A i objektivniji je od mene zato što je netko tko samo istražuje islam.

Dakle, Bog ili arhanđel Gavrilo. Svakako je po Božijem emeru i volji, čak i ako je Gavrilo. Nije isto je li Gavrilo ili osobno Bog. To je ključno pitanje o kojem ovdje raspravljamo.

Doduše, Iz stavaka koje sam postao možda se može oboje zaključiti, međutim iz nekih drugih stavaka je već očitije da se tu izravno Milostivi obraća. Kao na primjer što su ovi stavci, koji siguran sam da bi vam se mogli svidjeti:

"Oprostit ću samo onima koji se pokaju i poprave i to javno ispolje.
Ja primam pokajanje i Ja sam milostiv". (Kur'an, 2:160)

"A kada te sluge Moje upitaju za Mene - Ja sam sigurno blizu njih!
Odazivam se molbi molitelja kad Me zamoli.
Zato neka oni pozivu Mome udovolje i neka vjeruju u Mene da bi bili na putu pravome" (K 2:186)

"Kaži slugama Mojim da govore samo lijepe riječi!
Jer, satana bi mogao posijati neprijateljstvo među njima.
Satana je doista čovjekov otvoreni neprijatelj". (K 17:53)

"O sluge Moje, koji vjerujete, Zemlja je Moja prostrana!
Zato se samo Meni klanjajte!" (K 26:29:56)

Ovdje samo da dam nekoliko pojašnjenja...
Iz data četiri stavka se vidi da se nekada izravno obraća Milostivi Gospodar, nadahnućem Duha Svojega. Muhammed nije govorio sam od sebe, niti po svom nahođenju (hiru, željama), nego onako kako čuje i to je prenosio:

2. vaš drug nije s pravog puta skrenuo i nije zalutao!
3. On ne govori po hiru svome –
4. to je samo Objava koja mu se obznanjuje. (Kur'an, pog. 53) Na kraju samo da pojasnim dam kada kažem "ono šta čuje" ne mislim na čuvstvo ušima, očima ili drugim osjetilom. Milostivi je poslaniku stavljao retke Kur'ana izravno na srce. Iz srca to išlo je u Muhammedov um gdje bi on to najprije umom shvaćao, a onda prenosio svojim ashabima putem [i]Riječi[/B] (ashab znači drug, slično kao apostol mada ne isto).Ovo je zvaničan stav islama, da se Bog obraćao Muhamedu direktno, mimo Džibrila?

Tako je bilo kod poslanika: srce, um pa vani. A kod svih drugih ljudi je obrnut slučaj! Oni bi slušali riječi poslanika, zatim bi umom obrađivali ono šta od njega čuju. Pa bi onda nekima to silazilo iz uma na srce i to su pravi vjernici - gdje je krug objave poklopljen (zaokrugljen). I oni tad imaju jekin (uvjerenje, osvjedočenje). A nekim ljudima, pak, dođe u um ono šta čuju od Objave ali ne siđe i u njihovo srce.. i onda kola po njihovom umu dugo, no ne silazi i dalje u srce, i onda kasnije postanu munafici. Munafici, to znači licemjeri u vjeri, a to su najgora stvorenja (puno gori od mušrika, kafira i zalima). Pozdrav
[COLOR="White"]...Znači, nakon Muhameda nema više direktnog obraćanje Boga muslimanima? Ovo shvaćam iz tvoga izlaganja.

Bostan
04.01.2013., 14:05
'Mi smo slušali Knjigu koja se poslije Musaa objavljuje, koja potvrđuje da su istinite i one prije nje, i koja ka Istini na Pravi put upućuje.'Dakle tek s objavom Kurana Mojsije se onesvijestio,prije toga nije imao problema s niskim tlakom kod sljedbenika Knjige.

Ovdje ti je sve receno
http://www.forum.hr/showpost.php?p=42938368&postcount=161

biftek
04.01.2013., 22:26
Ovdje ti je sve receno
http://www.forum.hr/showpost.php?p=42938368&postcount=161 Ima toga i ovdje rečenog: " Neki od sljedbenika Knjige čitaju je onako kako je objavljena; oni u nju vjeruju. A nastradaće sigurno oni koji u nju ne vjeruju".Po tome nastradat će oni koji vjeruju da je Mojsije pao u nesvijest.:durica

sjena.
04.01.2013., 23:30
čovjek ne zna tko će "nastradati"

EOD

biftek
04.01.2013., 23:44
Ima nekih sudova gdje su svi prosvijetljeni znanjem da još danas nečije glave stradavaju.

sjena.
04.01.2013., 23:47
glava više-manje
gledaj da ti duša u miru živi i poživi

Bostan
05.01.2013., 00:09
Ima toga i ovdje rečenog: " Neki od sljedbenika Knjige čitaju je onako kako je objavljena; oni u nju vjeruju. A nastradaće sigurno oni koji u nju ne vjeruju".Po tome nastradat će oni koji vjeruju da je Mojsije pao u nesvijest.:durica

Gle Allahovu potpunu pojavu niko ne moze podnijeti. Sve drugo se ponistava, biva razbijeno. Ono sto je Musa a.s. trazio je bilo nemoguce, no Allah se obznanio (tedzali)Dzelal (Uzvisnim)imenima. Musa a.s. se usljed toga onesvjestio, i kad je dosao sebi pokajao se.
I u Bibliji(SZ) stoji da nitko Boga u punini ne moze 'vidjeti' a da ostane ziv pri tome.

Shady
05.01.2013., 06:14
Nije isto je li Gavrilo ili osobno Bog. To je ključno pitanje o kojem ovdje raspravljamo.

Zapravo sam vam rekao da je to pitanje maltene nebitno. To što vi tražite isto je kao da pitate: "Dokažite mi kako Bog mrtve oživljuje". Mene ni to ne zanima. Kako to radi - Njegova stvar. :ne zna: Ja želimo da budem i ostanem muslimani. Da vjerujem u jednog Tvorca i da Njemu nikoga i ništa ne prirodajem kao familiju, asistenta, suvladara, ... i da vjerujem da ću biti proživljen radi polaganja računa za djela svoja. I želim da činim što više dobrih djela a da se klonim hrđavih... i da život lijepo i čestito provedem, da odgojim djecu kao ljude i kao muslimane.. i tako dalje.. (sve ovo i vama iskreno želim, kao i sestri naftali) A doista me osobno me ne interesira kako se Bog obraćao poslaniku i preko kakvih medija, ni kako oživljuje mrtve, ni kako je stvorio materiju... To nije za naše spasenje! Mene znači ne interesira kako se Bog objavljuje Muhammedu. Već želim da vidim ŠTA mu je objavio... dal je to bio Gavrilo, ili Bog izravno... skroz nebitno!

A ja znam zašto je to pitanje (o Muhammedu) vama bitno. Pokušavate osporiti da je Muhammed Poslan od Boga. Vjerovatno smatrate i da ga je satana nadahnuo.. Tu je najbolje analizirati Objavu. A u njoj se jasno vidi tko ju objavljuje. Zato činite jalov posao, umjesto da šta korisno naučite od nas. O takvim pokušajima najbolje je rekao Milostivi (a vi primite pouku iz ovih riječi; istinite su): "Dokazi onih koji raspravljaju o Božijoj vjeri, ništavni su kod njihovog Gospodara, jer su joj se već mnogi odazvali; na njih će pasti gnjev i čeka ih teška patnja" (Kur'an 42:16)

Ovo je zvaničan stav islama, da se Bog obraćao Muhamedu direktno, mimo Džibrila?
Pa tko u navodna 4 stavka govori? Gavrilo ili Tvorac? (ili sotona? :D) Čija je to poruka?
Za muslimane, zvanično i nezvanično, to jest Božija poruka. I to je ono što je bitno. Pozdrav :)
...

Shady
05.01.2013., 06:35
Znači, nakon Muhameda nema više direktnog obraćanje Boga muslimanima? Ovo shvaćam iz tvoga izlaganja.

Nije baš tako, ali odlično zaključujete. Moram pohvaliti, ovo prvi put da vidim da diskutirate sa potpunom ozbiljnošću. Pa ću vam radosno i objasniti. Ovo gore znači da Nema više objava kakav je Kur'an. A Bog se neprestano svaki dan obraća ljudima putem nadahnuća, samo što darove koje ljudi dobijaju nisu u tom rangu riječi koje je dobijao Muhammed. Jer je za Kur'an bilo rečeno da je bio ponuđen nebesima i zemlji oni bi odbili da nose taj emanet (obavezu). A čovjek ju je jedini prihvatio. I tada je Iblis najviše i pao u očaj i ljubomoru zbog toga što će čovjek biti halifa (vladar, namjesnik) na zemlji i što će još u berzehu bilo obećano da će Kur'an biti objavljen kada Milostivi odluči. Zamislite, nebesa se ustegla, a čovjek prihvatio. :) Onda, kakve su to riječi u Kur'anu, pa su se nebesa ustegla? Evo da i to pokušam objasniti.

Kada bi časnom poslaniku stizao novi ajet (rečenica, stavak) on je izgledao kao da se na njega navaljuje tona.. prema svjedocima i očevidcima, krupne graške znoja su padale sa njegova čela i imao je sklopljene oči. Alija Ebu Turab svjedoči da je jednom zgodom Muhammed bio naslonjen na njega kad mu je počela stizati nova objava i bio je toliko težak, da je ovaj mislio da će mu popucati kosti. Ako je bio na kamili, kamila bi stenjala a kopita bi joj uranjala u pijesak (ima mnogo svjedoka ovomu). Ovaki opisi Muhammedova stanja često su služili zapadnim orijentalistima da na naružbu nekih crkvenih krugova "dokazuju" kako je Muhammed bio epilepričar. Te laži je lako osporiti. U glavnom, radilo se o tome da je na Muhammeda silazila sila koja kao da ga je lomila. A to je zbog težine riječi koje stižu. Jer to nisu obične riječi. Ako želite shvatiti tu težinu, nema vam druge nego tim riječima prići iskrenim srcem. Znači, sa čistim nijjetom (nakanom) i čistim interesovanjem, sa poštenim pristupom.. a ne da samo tražite sotonske tragove u onome šta je Sveti Božiji Duh objavio. Nije problem da vi bilo šta kritizirate ili propitujete, sve dok se koristite jasnim jezikom, dok ste iskreni.. dok se ne služite mahinacijama. Sama kritika nije strašna, čak je i poželjna kada je iskrena. Ali je bitno da ste iskreni u srcu i pošteni u nakanama. Evo, pokušajte sagledati scem ovaj jedan stavak, pa ćete možda nazreti djelić te težine. Čitajte polako i smireno:

Bog je – nema boga osim Njega - Živ i Vječan! Ne obuzima Ga ni pospanost ni san! Pripada Mu sve što je na nebesima i sve na Zemji! Tko bi se pred Njim mogao zauzimati za nekog bez dopuštenja Njegova? On zna što je bilo prije i šta će biti poslije njih. A od onog što On zna drugi znaju samo toliko koliko On hoće. Njegova moć obuhvaća i nebesa i Zemlju i Njemu ne dojadi održavanje njihovo. On je Svevišnji, Veličanstveni! (Kur'an, 2:255)

Rade, bratski vam kažem, kao čovjek čovjeku. Samo taj jedan stavak (od 6236 koliko ih je ukupno u časnom Kur'anu) dovoljan je da pobije sve ono čemu su vas učili u crkvi (tipa trojičnost, "bogorodica", čovjekobog i sl.) Vjerujte brate, da vas mi bolje učimo. A vi nas ne slušate. Zašto kad imamo isti izvor? Nemojte smetnuti sa uma - snaga Isusovih moralnih naputaka i ljepota njegovih riječi o tome kako da volimo ljude - ovdje nije upitna. Prekrasan je taj dio vaše vjere. I to je ono što nas spaja i zbog čega je u Kur'anu rečeno da ste vi najbliži vjernicima. Ali egzibicije o "trojičnosti" i sličnomu - nisu dio Objave već plod srkve, shvatite to. A sve to je zanegirano citiranim stavkom! I to je ono što je bolje za vas. Jedan je Gospodar naš, zaista vam kažem. On nije rodio niti je rođen. Vječan je. I ništa mu nije ravno. A Njemu se sve utiče.

Sad ovdje želim stati kako biste razmislili o ajetu kojeg vam citirah. Izbacite ga na papir štampačem, okačite u ćeliji u kojoj boravite i čitajte ga jutrom i navečer. Razmišljajte o njemu. On je Istina koja dokida zablude ljudske. Pozdrav
...

biftek
05.01.2013., 08:59
Gle Allahovu potpunu pojavu niko ne moze podnijeti. Sve drugo se ponistava, biva razbijeno. Ono sto je Musa a.s. trazio je bilo nemoguce, no Allah se obznanio (tedzali)Dzelal (Uzvisnim)imenima. Musa a.s. se usljed toga onesvjestio, i kad je dosao sebi pokajao se.
I u Bibliji(SZ) stoji da nitko Boga u punini ne moze 'vidjeti' a da ostane ziv pri tome. Kako je onda Abraham pred Njim kleknuo i ostao živ ?. Jahve mu se ukaza kod hrasta Mamre dok je on sjedio na ulazu u šator za dnevne žege. 2 Podigavši oči, opazi tri čovjeka gdje stoje nedaleko od njega. Čim ih spazi, potrča s ulaza šatora njima u susret. Pade ničice na zemlju 3 pa reče: "Gospodine moj, ako sam stekao milost u tvojim očima, nemoj mimoići svoga sluge!

biftek
05.01.2013., 09:32
Kako je onda Abraham pred Njim kleknuo i ostao živ ?. Jahve mu se ukaza kod hrasta Mamre dok je on sjedio na ulazu u šator za dnevne žege. 2 Podigavši oči, opazi tri čovjeka gdje stoje nedaleko od njega. Čim ih spazi, potrča s ulaza šatora njima u susret. Pade ničice na zemlju 3 pa reče: "Gospodine moj, ako sam stekao milost u tvojim očima, nemoj mimoići svoga sluge!:confused:.Kad se "Anđeo Jahvin" predstavio Mojsiju je li spomenuo negdje anđela ?.

Pravi Život
05.01.2013., 10:38
:confused:.Kad se "Anđeo Jahvin" predstavio Mojsiju je li spomenuo negdje anđela ?.

ne piše
ali, iščitavanjem sveobuhvatnog SZ, nameće se zaključak da se Jahve zapravo uvijek obraća preko anđela, osobito preko jednog čije se postojanje kroz SZ spominje u nekoliko oblika imena, a u stvari se radi o jednom istom, kasnije znanom i kao "posrednik" između Boga i ljudi

pa tim i više, obzirom da je poznato da na Nebu postoji bilijardu anđela, a onda, što da mislimo, da nemaju nikakvu ulogu osim slaviti Jahvu?
mora bit da je poanta puno dublja

biftek
05.01.2013., 11:56
ne piše
ali, iščitavanjem sveobuhvatnog SZ, nameće se zaključak da se Jahve zapravo uvijek obraća preko anđela, osobito preko jednog čije se postojanje kroz SZ spominje u nekoliko oblika imena, a u stvari se radi o jednom istom, kasnije znanom i kao "posrednik" između Boga i ljudi

pa tim i više,obzirom da je poznato da na Nebu postoji bilijardu anđela, a onda, što da mislimo, da nemaju nikakvu ulogu osim slaviti Jahvu?
mora bit da je poanta puno dubljaDobro rečeno nameće se zaključak da se Jahve obraća preko anđela i da se radi o jednom te istom posredniku iako u Kuranu tako ne stoji,tamo se Allah sakrio iza plamtećeg grma a kad je iskočio iz grma i pokazao brdu koliki je Mojsije se onesvijestio.

Pravi Život
05.01.2013., 14:29
Dobro rečeno nameće se zaključak da se Jahve obraća preko anđela i da se radi o jednom te istom posredniku iako u Kuranu tako ne stoji,tamo se Allah sakrio iza plamtećeg grma a kad je iskočio iz grma i pokazao brdu koliki je Mojsije se onesvijestio.

u zapisu ( Mojsijeva) ne stoje baš svi detalji detalja, al lako nam je iščitati da je bio u šoku još kako
pa mislim, tko i ne bi bio da je doživio tako nešto

mislim da sama činjenica, to što se sa Sinaja spustio dolje sijed, posijedio, govori sama za sebe
često puta ljudi zaborave, da bi bolje shvatili, doživjeli, poimali, neku biblijsku priču, a tada im ne preostaje ništa drugo osim da sami sebe, u mislima, stave u sličnu situaciju, pa da iziđe na vidjelo taj osjećaj koji ljudima uglavnom uvijek manjka dok tek čitaju
kako se ono kaže 'stavi se u tuđu kožu pa procijeni bolje'

što tvrdi Kuran u odnosu na Bibliju, tu ne mogu dalje osim zaključiti da,
Muslimanima je temelj SZ jednako kako i Židovima, pa i Kršćanima

i baš je interesantnost u tome :)

biftek
05.01.2013., 17:16
u zapisu ( Mojsijeva) ne stoje baš svi detalji detalja, al lako nam je iščitati da je bio u šoku još kako

mislim da sama činjenica, to što se sa Sinaja spustio dolje sijed, posijedio, govori sama za sebe
često puta ljudi zaborave, da bi bolje shvatili, doživjeli, poimali, neku biblijsku priču, a tada im ne preostaje ništa drugo osim da sami sebe, u mislima, stave u sličnu situaciju, pa da iziđe na vidjelo taj osjećaj koji ljudima uglavnom uvijek manjka dok tek čitaju

i baš je interesantnost u tome :) Da je muslimanima temelj SZ oni bi bili židovi.Dakle nisu židovi ni kršćani već muslimani i nije Mojsije nego Musa a.s..Mojsije nije u cvijetu mladosti otišao u brda a nije ni živio lagodnim životom da ne bi imao sijedih na glavi ,evo moj susjed nema ni 25 navršenih godina i nije išao u brda niti su ga egipćani progonili pa je sijed ko starac :D.Osim toga tko se ne bi šokirao kad su od onolikog pustog zlata tele izlili :eek:

Kalbbija
05.01.2013., 17:17

i baš je interesantnost u tome :)

Kur'anu je temelj, POslanik s.a.v.s.,On sazima sve ono sto je bilo prije njega i daje zavrsnu rijec..ili vam stav o tome, u pravom ne izmjenjenom obliku-dogadjanja!:kava:

Allah u Njemu spominje ranija desavanja i kroz to upucuje ljudski rod u njegove mane i greske..znaci opominje kako su grijesili i grijese i dan danas..svakako odredjeni ljudi..i kroz to upozorava na njih..i td.

Kitim
05.01.2013., 18:07
Dobro rečeno nameće se zaključak da se Jahve obraća preko anđela i da se radi o jednom te istom posredniku iako u Kuranu tako ne stoji,tamo se Allah sakrio iza plamtećeg grma a kad je iskočio iz grma i pokazao brdu koliki je Mojsije se onesvijestio.

Koliko je ta priča iz tvoga pera djetinjasto postavljena..

biftek
05.01.2013., 18:39
Koliko je ta priča iz tvoga pera djetinjasto postavljena..Ne možeš ni očekivati ozbiljnost kad se priče međusobno razlikuju a navodno su sve istinite i od Boga.Još samo fali da netko kaže da se koza umiješala u SZ :D.

Pravi Život
05.01.2013., 19:14
Kur'anu je temelj, POslanik s.a.v.s.,On sazima sve ono sto je bilo prije njega i daje zavrsnu rijec..ili vam stav o tome, u pravom ne izmjenjenom obliku-dogadjanja!:kava:

Allah u Njemu spominje ranija desavanja i kroz to upucuje ljudski rod u njegove mane i greske..znaci opominje kako su grijesili i grijese i dan danas..svakako odredjeni ljudi..i kroz to upozorava na njih..i td.

Kuran je temelj?
Ma gle, ljepoto, to nikako ne može biti.
Temelj svima nama je SZ, a ko kaže drugačije, taj laže, iliti još nit sam nije shvatio dubine dubina spoznaje dane ljudima.

reci, što piše u Kuranu, koja je godina prvog zapisa ikada?

u Bibliji stoji da je Mojsije (njegova prva knjiga a Postanak) završio pismo 1513.pr.n.e.

i samo nemoj reći da su već u to isto vrijeme postojali zapisi Islama
ako ćemo ići SZ pratiti vremenskim slijedom, tada ćemo sve više i više, godinama (prema n.e.) shvatiti koje je rodoslovlje u igri (a to je detalj detalja)

možemo, ako želiš, al velim ti unaprijed, bit će turbo matematike a nju niko ne voli (ah ta matematika :mig: )

i dalje stojim iza svoje riječi: SZ je temelj svima, pa što god mislili.

maher18
05.01.2013., 19:27
a što je temelj sz? gomila u razna doba zabilježenih legendi, priča, događaja uljepšanih patinom generacija, usmene predaje, listina raznih autora, povijesnih zabilješki garniranih nacifranim događajima prema sjećanju, ili zanesenih staraca i mladaca koji su svoje osobne poteze tumačili božjim nadahnućem, ne mogavši naći boljeg razloga. praktički, sz je kompletiran otprilike u današnjoj formi oko 4. st. ne. i bilo bi najlogičnije da ga smatramo najpreciznijim preuzevši ga direktno iz židovske religije. da je to zaista učinjeno, ne bi imali prijepora zašto je npr. henohova knjiga izbačena.:ne zna:

MukaFFa
08.01.2013., 20:21
Kuran je temelj?
nije to kalbija ni rekao...

Ma gle, ljepoto, to nikako ne može biti.
Temelj svima nama je SZ, a ko kaže drugačije, taj laže, iliti još nit sam nije shvatio dubine dubina spoznaje dane ljudima.

Temelj SZ je Govor Božiji. Allahovo Obraćanje Musau i Davudu...
Međutim, "problem" je što je Kur'an po stilu i formi zaista nanaravan- tj. on je Govor Božiji.

reci, što piše u Kuranu, koja je godina prvog zapisa ikada?

Allah, dž.š, je rekao: 'a ovo je Kur’an veličanstveni, na ploci pomno čuvanoj (levhi-mahfuz).”, 21(El-Burudž -22) A Poslanik, s.a.v.s, kaže: “Allah, dž.š, stvorio je Levhi mahfuz od bijelog bisera, njene stranice su od crvenog rubina, kalem od nura i nurom se ispisuje. Allah, dž.š, u njoj svakog dana ima 360 djela: stvara i opskrbljuje, umrtvljuje i oživljava, uzdiže i ponižava i radi ono što On hoće.”Hadis prenosi Taberani.

Moguce je da Levhi Mahfuz predstavlja sam Arš,2 ili da je spojen uz njega, jer Poslanik, s.a.v.s, je rekao: “Ne postoji ni jedno stvorenje a da se njegova slika ne nalazi ispod Arša.”
Levhi Mahfuz pomno je cuvana knjiga u kojoj je Allah, dž.š, zapisao sve što ce se Njegovim stvorenjima desiti. Ibn Umer, r.a, prenosi da je Poslanik, s.a.v.s, rekao: “Allah, dž.š, odredio je sve što ce se Njegovim stvorenjima desiti prije nego što je stvorio Nebesa i Zemlju na 50 000 godina, a Njegov Arš bio je na vodi.” 4 Ovaj hadis dokaz je da je zapisivanje sudbine bilo nakon stvaranja Arša...

u Bibliji stoji da je Mojsije (njegova prva knjiga a Postanak) završio pismo 1513.pr.n.e.

Lvhi-mahfuz je od prije vremena :)

i samo nemoj reći da su već u to isto vrijeme postojali zapisi Islama
ako ćemo ići SZ pratiti vremenskim slijedom, tada ćemo sve više i više, godinama (prema n.e.) shvatiti koje je rodoslovlje u igri (a to je detalj detalja)

možemo, ako želiš, al velim ti unaprijed, bit će turbo matematike a nju niko ne voli (ah ta matematika :mig: )

i dalje stojim iza svoje riječi: SZ je temelj svima, pa što god mislili.

znaš to ti je slično kao sa windowsima.
Windows 3.0 je prvi ali ova zadnja inačica je neuporedivo bolja...
mislim primjer nije baš najbolji jer prije windowsa je bio dos a tu je još i linux

Kalbbija
08.01.2013., 21:33
Ma dobro,malo je prenaglila..mora da je naletjela na Istinu (dusa to zna) al' pamet je u negaciji!

Zato se kod nas ide,da se pamet pokori..tj. islamizira..ovo nije nista u negativnom smislu (da se ko ne prepadne):D

Razumijem,svatko bi svoga konja da hvali..al' nas Buraq ima krila:cerek:

Shady
09.01.2013., 00:57
Muslimanima je temelj SZ jednako kako i Židovima, pa i Kršćanima.. i baš je interesantnost u tome :)

Fino rezoniraš, samo da još to upotpuniš. :)

Naime, vi kršćani (i židovi) imate objave samo od Tore na ovamo. Stari Zavjet je objavljen od Mojsija na ovamo i zaočeo je sa objavljivanjem Tore. Ali, i prije objavljivanja Starog Zavjeta (i prije Mojsija) je bilo Objava. Na primjer, Abraham je kao objavu dobio Suhufe. (Suhufi su objavljeni prije Petoknjižja). Neki dijelovi Abrahamovih Suhufa sačuvani su samo u Kur'anu. Ne postoje nigdje drugdje.. ni u jednom muzeju, biblioteci.. jednostavno su zagubljeni. Ima ih samo u zadnjoj Objavi. I Noe je, prije Abrahama, također imao objavu. I dijelovi njegove objave su također sačuvani u Kur'anu... (to je sve objavljeno prije Tore)

A najveće što je objavljeno - i to ima samo u Kur'anu i nigdje više - toga nema u ranijim objavama - jeste Vijest o točnom razlogu zašto se Sotona pobunio. :) Prije Muhammeda, vjernici su pretpostavljali da se sotona pobunio jer je htio biti bog, ili veći. Međutim, oni to ne mogu znati jer je puna istina o tome ostavljena tek za zadnju objavu (Kur'an). I tek u Kur'anu objašnjen razlog sotonine pobune. A to je: ljubomora što Bog čovjeku daje namjesništvo vlast na zemlji!. Pa su neki anđeli rekli: "Zašto čovjek da ima vlast kad će na zemlji krv prolivati i nered stvarati?".

Naime, Bog je naredio svim anđelima da služe čovjeku jer će biti vladar na zemlji. A jedino je Iblis odbio da služi čovjeku i nije se pokorio. Neposluhom, anđeo Iblis postaje Satana (prokletnik, lažac). Jer on je tvrdio: Čovjeku ne treba da bude data vlast na zemlji.. I tvrdio je.. Mi anđeli smo bolji od Čovjeka.. AS nisu Bolji. Čovjek je kruna. Sotona nije želio da kruna bude halifa (vladar) na zemlji (pokazao je ljubomoru što je čovjeku dato namjesništvo) i odbio se pokoriti. Sve nakon toga je povijest.

I zato je Iblis (sad sotona) naš jedini i otvoreni neprijatelj. Bog je dao da vladamo zemljom i traži od nas da stvorimo savršenu zajednicu u ljubavi i miru (za nju to se vi kršćani molite u svakom Očenašu "Neka i na zemlji bude volja tvoja, kako je na nebu") I mi ćemo to stvoriti, s Božijom pomoći. Kršćani i židovi su pozvani da nam pomognu u tome.

Znači, povijest nije bitka između Boga i Sotone, kako se krivo mislilo (prije islama). Već je to povijest naše bitke sa sotonom, gdje je Bog na našoj strani. To je ono što kršćani ne shvaćaju, pa nas zato i ne razumiju uvijek. Ova najveća istina je nama objavljena i zato mi bolje razumijemo druge nego drugi nas. Ovo je inače jako duga priča, ali sve to imaš u Kur'anu. Možda i otvorim novu temu jer je zanimljivo. Ovo je centralna točka povijesti, najdublji smisao ljudskog postojanja i centar vjere. Tko ovo shvati uglavnom mu je jasno gdje je u prostoru i vremenu. Pozdrav (http://www.youtube.com/watch?v=hvNmRWjUhUM)
...

Shady
09.01.2013., 01:12
@ Pravi Život,
u vezi mog prethodnog posta, samo da se dopunim.. nije nam temelj SZ ali jeste jako bitan (brat Biftek je to fino objasnio gore) Isto nam nije temelj ni novi zavjet a isto je jako bitan.. Treba štovati sve objave, sve poslanike.. Svi su oni od jednog Boga. Muslimani štuju i neke nebiblijske poslanike i objave. Znači, islam zahvata mnogo širi krug nego što je judeokršćanski krug. I Buda je bio poslan narodu svome da ih uči samodisciplini.. I poslanik Luqman. I poslanik Salih. I poslanik Hud. To su neki banbiblijski proroci.. Eto. Mi smo ti nešto ka rastegnut kišobran :) Pozdrav (http://www.youtube.com/watch?v=QaI53oHd3dI)

centurionix
09.01.2013., 06:20
Fino rezoniraš, samo da još to upotpuniš. :)

Naime, vi kršćani (i židovi) imate objave samo od Tore na ovamo. Stari Zavjet je objavljen od Mojsija na ovamo i zaočeo je sa objavljivanjem Tore. Ali, i prije objavljivanja Starog Zavjeta (i prije Mojsija) je bilo Objava. Na primjer, Abraham je kao objavu dobio Suhufe. (Suhufi su objavljeni prije Petoknjižja). Neki dijelovi Abrahamovih Suhufa sačuvani su samo u Kur'anu. Ne postoje nigdje drugdje.. ni u jednom muzeju, biblioteci.. jednostavno su zagubljeni. Ima ih samo u zadnjoj Objavi. I Noe je, prije Abrahama, također imao objavu. I dijelovi njegove objave su također sačuvani u Kur'anu... (to je sve objavljeno prije Tore)

Objava nije diktat zapisan u knjigu.Objava je Božja Riječ određenom čovjeku,a koja je kasnije predajom prenašana iz generaciju u generaciju,a pod vodstvom Duha Svetoga i zapisana.

Židovi i Kršćani imaju arheološke nalaze raznih fragmenata Pisma od prije Krista,a i poslije kao u Qumranu i cijele knjižnice.Rekli bi ljudi crno na bijelo.

Imaju li muslimani ikakve materijalne dokaze o tim objavama ili je sve to na majke mi.

Interesantno je da se nalaze svakakvi zapisi o svemu i svačemu kroz povijest,a nikad,baš nikad u vezi navodno originalnog i neizmjenjenog Tora i Evanđelja i tko zna čega svega ne.

Svi dokazi o Kuranu vode ka tome da su prerađeni tekstovi Biblije,sa navođenim tokom ka jačanju arapske nacionalne svijesti...Čisto političke manipulacije Muhameda...

U tom pogledu je Muhamed bio genijalac.
Genijalni manipulator.

Shady
09.01.2013., 06:31
Muhammed nije bio manipulator. Tako govore oni koji mrze istinu, i oni koji takvima vjeruju.
A dobri ljudi znaju istinu. Evo da saznaš neke osnovne info o Muhammedu (http://www.youtube.com/watch?v=PYS6DDqNnF4), svidjet će ti se.. :)

I izgleda da nisi shvatio moj post. Reci mi ti, koja je najstarija Knjiga Biblije?
Kada je odprilike objavljena ta najstarija Knjiga, i po kojem proroku (poslaniku). Pa ćemo nastaviti o tome. Pozdrav
...

centurionix
09.01.2013., 07:20
Kumran je prava riznica i pokazatelj razvoja i kontinuiteta Biblijskih tekstova.

Najveći značaj ovih kumranskih dokumenata koji su nastali oko 100 godine prije Krista je u tome što su pružila mogućnost da se sa njima porede Mazoretski hebrejski tekstovi koji su nastali 900 godine i da se na osnovu toga utvrdi njihova valjanost. Na osnovu tog proučavanja, ako bi se našle, u tekstovima koji se mogu porediti, male ili nikakve razlike, moglo bi se pretpostaviti da su Mazoretski pisari bili isto tako vjerni u prepisivanju i ostalih Biblijskih tekstova koji se u ovom istraživanju nisu mogli porediti sa kumranskim dokumentima.

Šta se iz toga zaključilo? Poređenje kumranskih rukopisa Knjige proroka Izaije sa Mazoretskim tekstom pokazala je se izuzetno poklapanje:

"Poređenje Knjige proroka Izaije glave 53 pokazalo je odstupanje u samo 17 slova od Mazoretskog teksta. Od toga 10 slova predstavljaju samo različito zapisivanje jedne iste reči, tako da ne menjaju značenje reči. Četiri slova predstavljaju jako male razlike koje imaju više stilistički nego sadržinski značaj, kao što je na primer prisustvo veznika. Preostala 3 slova po kojima se rukopisi razlikuju su slova za označavanje hebrejske reči "svetlost". Ova reč je pridodata tekstu nakon "oni će videti" u jedanaestom stihu. Od 166 reči koje su sadržane u ovom poglavlju samo se ova jedna reč može dovesti u pitanje a ni ona uopšte ne menja značenje odeljka."

A imamo i ovaj još stariji nalaz...

U jednoj grobnici na obronku iznad doline Hinom u Jeruzalemu pronašli su dvije srebrne pločice smotane u svitak na kojima je bio urezan biblijski tekst. Svici potječu iz vremena prije 607. pr. n. e., kada su Babilonci razorili Jeruzalem. Na svicima su citirani blagoslovi zapisani u Br 6,24-26.Smatra ih se ”najstarijim poznatim artefaktima iz drevnog svijeta na kojima se nalazi tekst hebrejske Biblije“.

dux pessimus
09.01.2013., 08:33
Gdje se to u Kur'anu kaže da je Iblis bio anđeo(melek) i gdje je to on rekao ''Mi anđeli smo bolji od Čovjeka'' ?

Hajde što ne poznaješ osnove kršćanstva i Biblije,nego očito ne poznaješ ni vlastitu vjersku Knjigu!?

P.S. A davno ti je to lijepo dokazano od mnogih forumaša a i od mene da Iblis nikada nije bio melek nego upravo jedan od džinna,ali ti i dalje tvrdoglavo i arogantno tupiš neistine.

Nisam ekspert na tom polju ali, koji god sam izvor našao, u njemu je pisalo da je Iblis džin. Dapače, islamsko viđenje meleka se od kršćanskog i razlikuje po tom što meleci nemaju slobodnu volju, niti se mogu buniti protiv Boga. Pa shodno tome nije mogao ni Iblis.

maher18
09.01.2013., 10:34
Kumran je prava riznica i pokazatelj razvoja i kontinuiteta Biblijskih tekstova.

..........Smatra ih se ”najstarijim poznatim artefaktima iz drevnog svijeta na kojima se nalazi tekst hebrejske Biblije“.

ono o čemu govoriš su tekstovi, kodeksi i svici nađeni krajem 19. i polovinom 20. st., a još dan-danas se pronalaze po raznim lokacijama! komparacijom je ustanovljeno da neki podaci odgovaraju onima koji su priznati kao sveti tekstovi i kod židova i kod kršćana. ne zaboravi ir azllike: u židovstvu se nalaze i neki tekstovi koji su formiranjem oficijelnog kršćnstva odbačeni (!) kao "neautentični", a pogotovo se to odnosi na nove nalaze, od kojih se priznaju samo podaci koji se već nalaze odabrani u bibliji od 3-4 st. a svi ostali, koji bi imalo mogli utjecati na službeni stav crkve su odbačeni kao "neautentični", nevažni, čak lažni. iako se radi o istom datiranju i izvoru. a koliko toga još nije objelodanjeno, koiko se skriva pred samim znanstvenicima, o tome patuljci pojma nemaju. uostalom, trebalo bi onda u bibliju uvrstiti sve ono, baš sve, što se nalazi zapisano u okviru židovstva, sve do godine 33., zar ne. međutim, to crkva nije dopustila, nego samovoljno komisijski izabrala ono što joj konvenira.:rofl:

centurionix
09.01.2013., 10:47
ono o čemu govoriš su tekstovi, kodeksi i svici nađeni krajem 19. i polovinom 20. st., a još dan-danas se pronalaze po raznim lokacijama! komparacijom je ustanovljeno da neki podaci odgovaraju onima koji su priznati kao sveti tekstovi i kod židova i kod kršćana. ne zaboravi ir azllike: u židovstvu se nalaze i neki tekstovi koji su formiranjem oficijelnog kršćnstva odbačeni (!) kao "neautentični", a pogotovo se to odnosi na nove nalaze, od kojih se priznaju samo podaci koji se već nalaze odabrani u bibliji od 3-4 st. a svi ostali, koji bi imalo mogli utjecati na službeni stav crkve su odbačeni kao "neautentični", nevažni, čak lažni. iako se radi o istom datiranju i izvoru. a koliko toga još nije objelodanjeno, koiko se skriva pred samim znanstvenicima, o tome patuljci pojma nemaju. uostalom, trebalo bi onda u bibliju uvrstiti sve ono, baš sve, što se nalazi zapisano u okviru židovstva, sve do godine 33., zar ne. međutim, to crkva nije dopustila, nego samovoljno komisijski izabrala ono što joj konvenira.:rofl:

Ja sam samo htio istaknuti da oni tekstovi koji su ušli u kanon Biblije nisu mijenjani u odnosu na te iste starije tekstove...

Isto tako ne znači da one knjige koje nisu u Bibliji su automatski kontra sadašnje nauke.....

maher18
09.01.2013., 11:08
Ja sam samo htio istaknuti da oni tekstovi koji su ušli u kanon Biblije nisu mijenjani u odnosu na te iste starije tekstove...

Isto tako ne znači da one knjige koje nisu u Bibliji su automatski kontra sadašnje nauke.....

ne, nisu automatski, nego je neobično da se baš ni jedan od tih ne nalazi za shodno ozbiljno uzeti u obzir i dodati već postojećem uobličenom tekstu. jer, očito da oni koji su odabirali što je prikladno, a što nije, nisu uzeli u obzir čak ni one dijelove tekstova kojji su istovjetni. gotovo istovjetna su i oficijelna evanđelja, pa se opet sva spominju u cijelosti, isto tako se u poslanicama spominje iste stvari. to bi značilo: ili da tadašnjim crkvenjacima nisu bili dostupni, ioli su te tekstove namjerno zanemarili. uostalom, neki od novopronađenih se toliko razlikuju da bitno mijenjaju cijelu koncepciju. dakle, koji su istiniti? oni koje je odabrala nekolicina i to daleko kasnije od samih događanja ilioni koji su pisani u doba događanja ili neko kraće vrijeme prije ili poslije? zbog čega henohova knjiga nije uvrštena u sz, a govori eksplicite o važnim detaljima? zašto nije ukljupčeno i evanđelje po mariji magdaleni, cjelokupni Q spis, judino evanđelje, tomino, barnabino? pa to su spisi pisani daleko prije odlučivanja o uvrštavanju u bibliju, a govore o istim događajima kao i odabrana četiri?

Almond
09.01.2013., 12:00
Nisam ekspert na tom polju ali, koji god sam izvor našao, u njemu je pisalo da je Iblis džin. Dapače, islamsko viđenje meleka se od kršćanskog i razlikuje po tom što meleci nemaju slobodnu volju, niti se mogu buniti protiv Boga. Pa shodno tome nije mogao ni Iblis.

Časni Kur'an kazuje o tome ko je Iblis u poglavlju Pećina,50 rečenica:
A kad smo rekli melekima(anđelima):Poklonite se Ademu(Adamu)!Svi su se poklonili osim Iblisa(Lucifera),on je bio jedan od džinnova i zato se ogriješio o zapovijed Gospodara svoga.Pa zar ćete njega i porod njegov,pored Mene,kao prijatelje prihvatiti,kad su vam oni neprijatelji?Kako je šejtan(zli džinn) loša zamjena nevjernicima!

Po islamskom shvatanju džinna,oni su smrtna bića koja su sačinjena od biti vatre,kao što je čovjek sačinjen od biti zemlje.Džinni obitavaju u drugoj prostornoj dimenziji i poput ljudi imaju slobodu izbora između dobra i zla,između vjerovanja i nevjerovanja u Boga i budući vječni život.I oni će poput ljudi na Sudnjem danu biti pozvani na odgovornost za svoja počinjena djela.

Jedan od najistaknutijih džinnova bio je Lucifer koji je predanom pobožnosti dospio u sfere bezgriješnih anđela.
Njegov pad i svjesno odbijanje pokajanja Bogu i nade u Njegovu milost i oprost je uslijedio nakon odbijanja iskazanja poštovanja Božijoj kreaciji...čovjeku.
Odbijajući da se pokloni našem praocu Adamu,on je Bogu rekao: JA sam bolji od njega...

U ovome je pouka nama koji tražimo Istinu i Ljubav.
Bdijmo i odgajajmo naše duše...što je naš ego manji i neprimjetniji,više nalikujemo zemlji koja daje bujne plodove i bliži smo anđelima i Bogu.Što je naš ego napuhaniji,umišljeniji,zlobniji,iskvareniji bliži smo vatri koja razara sve oko sebe.Time nalikujemo na Lucifera.

centurionix
09.01.2013., 12:17
ne, nisu automatski, nego je neobično da se baš ni jedan od tih ne nalazi za shodno ozbiljno uzeti u obzir i dodati već postojećem uobličenom tekstu. jer, očito da oni koji su odabirali što je prikladno, a što nije, nisu uzeli u obzir čak ni one dijelove tekstova kojji su istovjetni. gotovo istovjetna su i oficijelna evanđelja, pa se opet sva spominju u cijelosti, isto tako se u poslanicama spominje iste stvari. to bi značilo: ili da tadašnjim crkvenjacima nisu bili dostupni, ioli su te tekstove namjerno zanemarili. uostalom, neki od novopronađenih se toliko razlikuju da bitno mijenjaju cijelu koncepciju. dakle, koji su istiniti? oni koje je odabrala nekolicina i to daleko kasnije od samih događanja ilioni koji su pisani u doba događanja ili neko kraće vrijeme prije ili poslije? zbog čega henohova knjiga nije uvrštena u sz, a govori eksplicite o važnim detaljima? zašto nije ukljupčeno i evanđelje po mariji magdaleni, cjelokupni Q spis, judino evanđelje, tomino, barnabino? pa to su spisi pisani daleko prije odlučivanja o uvrštavanju u bibliju, a govore o istim događajima kao i odabrana četiri?

Mislim da je ovo već off topic za ovu temu.

Uglavnom u svim starijim spisima se vrte više manje postojeća četiri Evanđelja.U jednoj Crkvi jedno u drugoj drugo,ali jedino su ta četiri u skladu i najstarija...
Sva ostala su nastala kasnije.
Što se tiče Q spis,nema dokaza da su postojali kao nekakva logična cjelina,više kao skup Isusovih izreka.Tomino evanđelje je tu dobar primjer.

Barnabino evanđelje je muslimanska muljaža i nastalo je za vrijeme Islama....

Ostalo su čisto gnostički spisi( Judino i Marije Magdalene),a to nema veze ni sa Judaizmom,ni Kršćanstvom...To je mix svih religija i filozofija tog vremena.

maher18
09.01.2013., 12:32
Mislim da je ovo već off topic za ovu temu.

Uglavnom u svim starijim spisima se vrte više manje postojeća četiri Evanđelja.U jednoj Crkvi jedno u drugoj drugo,ali jedino su ta četiri u skladu i najstarija...
Sva ostala su nastala kasnije.
Što se tiče Q spis,nema dokaza da su postojali kao nekakva logična cjelina,više kao skup Isusovih izreka.Tomino evanđelje je tu dobar primjer.

Barnabino evanđelje je muslimanska muljaža i nastalo je za vrijeme Islama....

Ostalo su čisto gnostički spisi( Judino i Marije Magdalene),a to nema veze ni sa Judaizmom,ni Kršćanstvom...To je mix svih religija i filozofija tog vremena.

sve je to točno, ali je pokazatelj činjeničnog stanja, pa zašto onda nije uklopljeno, kad je sve ostalo uklopljeno? u evanđeljima se ponavaljaju isti događaji, samo drugim riječima, pa zašto se onda nije priklopilo i ostale. istovrijedne, uglavnom pisane u istom razdoblju, govore o istim stvarima, samo drugačijim rečenicama? i ne radi se tu o tumačenju nečega, nego o neglegentnom ili vehementno proračunatom skrivanju tih činjenica. koje bi očito poremetile ideologiju koju su si zamislili sakupljači i odabiratelji biblije. nije to samo ponavljanje iste tematike, nego i doslovno prenošenje događaja, detaljnije nego u evanđeljima. tumačenja su ionako svo vrijeme toliko različita, dokaz tome su razni raskoli, zabranjivanje ogranaka, sekti, progon onih koji drugačije misle. i to od ljudi koji nisu sami prisustvovali događajima nego se služili prijeppisom prijepisovog prijepisa, a oni koji su pisali i bili tamo, njihova se svjedočanstva olako odbacuju, i nepišto se naknadno ne uvrštaju u cjelinu. no, reci, zašto henohova knjiga nije u bibliji, a jest u židovskim spisima? znaš li da je herod i inače radio krvološtva na cijelom terenu kojim mu je dopušteno vladati? kako se onda krasno pokolj dječice upotrebljava, i to spominje u jednom jedinom evanđelju. a radilo se o nekoliko seoskih koliba, betlehem nije bio gradić, nego seoce, s premalos tanovništa da bi se to zvalo masovnim pokoljem. jest, bio je za one majke tamo. no isto tako se to dešavalo po cijelom teritoriju. a onda koristiti taj podatak kao značajni biografski element je falsificiranje i podmetanje neke činjenice koja nema bitnu važnost u cijeloj priči. no, to nije spominjano nigdje drugdje u nz.

Perunika 70
09.01.2013., 14:42
[COLOR="DarkGreen"]

ovdje cijelo vrijeme nagonis vodu na pricu da je bitno predati se Bogu pa kako bilo - to vise nije grijeh djela vec grijeh vjerovanja, povedi racuna... :facepalm:

Vjera je važna ali "vjera bez djela je mrtva".Recimo dođe neka gladna i promrzla žena kod prvog muslimana on vjeruje da je treba nahraniti i dat joj toplu odjeću ali ne napravi to,dođe kod drugog on ne vjeruje da joj treba pomoći ali joj dadne hrane i odjeće i pomogne joj.Kome će žena biti zahvalna ili tko je od njih dvojica postupio ispravno?

Shady
09.01.2013., 15:00
Vjera je važna ali "vjera bez djela je mrtva".Recimo dođe neka gladna i promrzla žena kod prvog muslimana on vjeruje da je treba nahraniti i dat joj toplu odjeću ali ne napravi to,dođe kod drugog on ne vjeruje da joj treba pomoći ali joj dadne hrane i odjeće i pomogne joj. Kome će žena biti zahvalna ili tko je od njih dvojica postupio ispravno?

Biti će zahvalna Bogu. A drugi je bolje postupio i Milostivi će ga nagraditi za to.
Ovaj prvi je škrtac i licemjer i misli da će mu blago koje gomila vječito trajati.

Ispričavam se na upadu, pitanje je bilo za musu ali poželjeh da i ja odgovorim.
Doista je vjera bez djela kao napuderisani leš. Pozdrav

Shady
09.01.2013., 15:08

Najveći značaj ovih kumranskih dokumenata koji su nastali oko 100 godine prije Krista je u tome što su pružila mogućnost da se sa njima porede Mazoretski hebrejski tekstovi koji su nastali 900 godine i da se na osnovu toga utvrdi njihova valjanost. Na osnovu tog proučavanja, ako bi se našle, u tekstovima koji se mogu porediti, male ili nikakve razlike, moglo bi se pretpostaviti da su Mazoretski pisari bili isto tako vjerni u prepisivanju i ostalih Biblijskih tekstova koji se u ovom istraživanju nisu mogli porediti sa kumranskim dokumentima.

Šta se iz toga zaključilo? Poređenje kumranskih rukopisa Knjige proroka Izaije sa Mazoretskim tekstom pokazala je se izuzetno poklapanje

Ok, kumranom sam se bavio pričično mnogo i Izaijina knjiga jeste dobro sačuvana, to nitko ne spori. I jako je bitna (barem meni). Ali, ti mi nisi odgovorio na pitanje koje ti postavih - koja je najstarija knjiga Biblije, kada je odprilike objavljena ta Knjiga i po kojem proroku (poslaniku). Poslije ću tiobjasniti zašto te to pitam... pa ako ti nije teško, odgovori. Pozdrav
...

centurionix
09.01.2013., 21:39
Ok, kumranom sam se bavio pričično mnogo i Izaijina knjiga jeste dobro sačuvana, to nitko ne spori. I jako je bitna (barem meni). Ali, ti mi nisi odgovorio na pitanje koje ti postavih - koja je najstarija knjiga Biblije, kada je odprilike objavljena ta Knjiga i po kojem proroku (poslaniku). Poslije ću tiobjasniti zašto te to pitam... pa ako ti nije teško, odgovori. Pozdrav
...

Uopće mi nisi jasan.
O najstarijim nađenim tekstovima sam ti pisao,ako pitaš koja je knjiga u Bibliji najprije napisana,onda je to Tora,pa tako dalje...

Naravno,da je samo Petoknjižje na čudesan način sastavljeno od četiri do možda šest tradicija u jednu knjigu.Tako da često vidimo dupliranje istih događaja,kao dva postanka čovjeka itd. Kao kad bi sva četiri evanđelja stopili u jedno....

Same teme iz postanka nisu originalne priče,već su kompilacija priča starijih naroda...ali im je svojstveno da su prikazane kroz prizmu vjerovanja u jednog Boga.

Ono što je najčudesnije je nastanak ovakve Biblije kakvu imamo sada. Kao da se cijela povijest spiralno spušta od bezvremenskog praiskona i stvaranja zemlje kroz Stari Zavjet prema Kristovu utjelovljenju,a zatim njegovim uskrnućem opet spiralno uzdize preko raznih poslanica Novog Zavjeta ka Apokalipsi u novo Nebo i Novu zemlju.

Cijela Biblija je kao da tornado prođe kroz zadarsko smetlište i od toga nastane novi funkcionalan DC-10....

Duh Sveti je po meni ključ Biblije kao cjeline.

Znam da te odgovor neće zadovoljiti,ali što je tu je.Ako želiš reci svoju misao reci je,ali nemoj postavljati kviz pitanja.

Tragac istine
09.01.2013., 23:29
:cerek: ovo bi bilo jako zanimljivo sve pročitati, na žalost, mnogo toga nije dostupno na hrvatskom. ne bih se usudila uzimati engleske priejvode, radi se o ipak specifičnom štivu gdje često i najmanja zamjenariječi može mijenjati smisao. hvala, za neke od ovih nisam znala :cerek:

Knjiga Henokova je kanonizirana samo u Etiopiji zasto je tako to neznam. A da su je dobro poznavali i citali tadasnji Zidovi to znamo iz poslanice po Jude gde Juda u svoju poslanicu 3-14 citira Henoka Henok sedmi od Adama kaze: Evo Bog ide sa svojim deset tisuca svetih andjela da sudi svima,i da osudi sve bezboznike za svih njihovih bezboznih dela koji su ih ucinili na bezbozni nacin i za svih pogani reci koji su bezboznici izgovorili protiv njega.:)

BigJason
10.01.2013., 02:48
Baš tako Dux,pogodio si samu suštinu-Iblis je imao slobodnu volju a kako znamo meleci je nemaju,tako da on nije bio (bar u tom trenutku) melek.

Pisao sam o tome (upravo sa Shadyem prije koju godinu o tome,zapazi kako smo tada lijepo komunicirali za razliku od danas :cerek: ) ovdje u nekoliko postova : Link (http://www.forum.hr/showthread.php?t=215444&highlight=venera&page=9) )

Tako da ne širimo ovdje temu o tome jer je off,samo ću još reći i ovo.Tačno je da postoje određene predaje o tome da je Iblis bio jedan od meleka ,ali to su israilijatske predaje i one su na osnovu brojnih drugih a na koncu i samog Kur'ana (koji jasno definiše prirodno svojstvo Iblisa kao džinna u 18:50 ) slabe i odbačene od večine islamskih učenjaka.Zato je po meni neshvatljivo da netko nakon ovakvih dokaza i dalje tvrdi takvo što-da je Iblis bio melek/anđeo!?Ali šta se može!?:ne zna:

Pozdrav.

Shady
10.01.2013., 08:16

anđeo - džinn - sotona (http://www.forum.hr/showthread.php?p=43041332#post43041332) :mig: ...................... selam! :)

...

Shady
10.01.2013., 08:31
Ok, kumranom sam se bavio pričično mnogo i Izaijina knjiga jeste dobro sačuvana, to nitko ne spori. I jako je bitna (barem meni). Ali, ti mi nisi odgovorio na pitanje koje ti postavih - koja je najstarija knjiga Biblije, kada je odprilike objavljena ta Knjiga i po kojem proroku (poslaniku). Poslije ću tiobjasniti zašto te to pitam... pa ako ti nije teško, odgovori.ako pitaš koja je knjiga u Bibliji najprije napisana, onda je to Tora, pa tako dalje... E, pa tako reci. Znači, to je najstariji dio SZ. Tora. A ja gore rekoh da su u Kur'anu sačuvani fragmenti iz pisama kojih uopće nema u Bibliji, koji su objavljeni stoljećima prije Tore. Na primjer, imamo dijelove Abrahamovih suhufa.

Naravno,da je samo Petoknjižje na čudesan način sastavljeno od četiri do možda šest tradicija u jednu knjigu.Tako da često vidimo dupliranje istih događaja, kao dva postanka čovjeka itd. Kao kad bi sva četiri evanđelja stopili u jedno....
Znaš li kad? Tek u vrijeme Ezre, oko 500 g. p.n.e. :) Znači, ni govora o tome da je Toru pisao Moše.
Evo o tome nešto jako ozbiljno, naravno ukoliko te interesira: Karen Armstrong, Biblija - Biografija (www.interliber.com/catlistdetail.asp?ISBN=9788652103713&ml=b)

I zanima me kako objašnjavaš pojavljivanje istih događaja i preklapanje.. Preko "J" i "E" verzije Tore, ili...? Pozdrav!

...

maher18
10.01.2013., 10:21
:cerek: krasna autorica, pročitala od nje "povijest islama", preporučam tu knjigu svima.

centurionix
10.01.2013., 10:52
E, pa tako reci. Znači, to je najstariji dio SZ. Tora. A ja gore rekoh da su u Kur'anu sačuvani fragmenti iz pisama kojih uopće nema u Bibliji, koji su objavljeni stoljećima prije Tore. Na primjer, imamo dijelove Abrahamovih suhufa.

Možeš li navesti materijalne dokaze Abrahamovih suhufa starijih od Kurana?

Znaš li kad? Tek u vrijeme Ezre, oko 500 g. p.n.e. :) Znači, ni govora o tome da je Toru pisao Moše.
Evo o tome nešto jako ozbiljno, naravno ukoliko te interesira: Karen Armstrong, Biblija - Biografija (www.interliber.com/catlistdetail.asp?ISBN=9788652103713&ml=b)

I zanima me kako objašnjavaš pojavljivanje istih događaja i preklapanje.. Preko "J" i "E" verzije Tore, ili...? Pozdrav!

...

Toru jest napisao Mojsije.
Jedno od tih preklapanja je Mojsijev original.Od Mojsija,pa do Krista je prošlo kojih 1500 godina lutanja,progonstava,ratova...ali na neki čudesan način Pismo uvijek ponovno izlazi na svjetli dana.

To je ono smetlište o kojem sam ti prije govorio,ali povjesno iz kojeg uvijek iznova ono izgubljeno dođe na svjetlo.
Ono što je bitno jest da se Bog objavljuje cijelu povijest,direktno u svoje vrijeme,a Biblija kao zapisano svjedočanstvo mnogih očevidaca uvijek iznova tu objavu posadašnjuje...
A Duh Sveti koji je u Kršćanima tu Riječ prosvjetljuje preko Crkve.

Duh Sveti je taj koji daje mudrost da se prepozna ta nit istinskog vjerovanja.

Rade Kumitkata1
10.01.2013., 12:30

???

Nemaju (meleci iliti anđeli) slobodnu volju??? Znači oni su nešto poput životinjke? :lol:

dux pessimus
10.01.2013., 17:50
@Shady i Big Jason

anđeo - džinn - sotona (http://www.forum.hr/showthread.php?p=43041332#post43041332) :mig: ...................... selam! :)

...

Nema problema, ustvari me više od toga je li Iblis džin, anđeo ili oboje rastužuje sukob tebe i Big Jasona, evo ovako iskreno. Pa nek svak ima svoje mišljenje i - bujrum! :cerek: Meni je izuzetno nezgodno postavljati se između "dvije vatre", niti mi je to cilj. Tako da oprosti ako je zvučalo grubo. :mig:

A sad na temu: Kur'an direktno kaže da je Iblis džin, ali ne kaže direktno da je i anđeo, iako (istina) onih par ajeta "vuku" na taj zaključak. Sad, ne znam može li to uopće biti da je netko istodobno i anđeo i džin (priznajem, nije mi baš najlogičnije), ali neovisno o tome: Iblis u svakom slučaju pokazuje karakteristiku koju drugi anđeli nemaju, a to je mogućnost slobodnog odabira. Plus, mislim da bi ovdje trebao neki ekspert da i s jezičnog stanovišta objasni one ajete gdje se Iblis indirektno "uvukao" među anđele. A možda je i to njegova varka, predstavljati se kao anđeo? Možda se tu time aludira na to? (Čisto moje laičko razmišljanje.)

dux pessimus
10.01.2013., 17:55
???

Nemaju (meleci iliti anđeli) slobodnu volju??? Znači oni su nešto poput životinjke? :lol:

Evo više o tome:

http://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_view_of_angels

I ne znam što je tu toliko smiješno.

Rade Kumitkata1
10.01.2013., 18:04
Evo više o tome:

http://en.wikipedia.org/wiki/Islamic_view_of_angels

I ne znam što je tu toliko smiješno.

To je kontradiktorno. Ne možeš imati i svijest i nemati slobodnu volju kada to ide jedno s drugim! Ako nemaju slobodnu volju, onda su anđeli u islamu poput nešto poput životinja, na jako niskoj razini svijesti.

Čak i ako je to točno, pa je Bog zaželio takva bića da mu služe, tada se karakter Božji odlučno pokazuje kao robovlasnički i roboljubivi. Njemu trebaju robovi! A ako mu trebaju robovi, teško da ćeš mi dokazati da je tvoj Bog - Bog ljubavi. To jednostavno ne ide tako.

sjena.
10.01.2013., 18:22
To je kontradiktorno. Ne možeš imati i svijest i nemati slobodnu volju kada to ide jedno s drugim! Ako nemaju slobodnu volju, onda su anđeli u islamu poput nešto poput životinja, na jako niskoj razini svijesti.

Čak i ako je to točno, pa je Bog zaželio takva bića da mu služe, tada se karakter Božji odlučno pokazuje kao robovlasnički i roboljubivi. Njemu trebaju robovi! A ako mu trebaju robovi, teško da ćeš mi dokazati da je tvoj Bog - Bog ljubavi. To jednostavno ne ide tako.

Znaš li zašto kažemo za čovjeka da je iskreni Božji rob?

dux pessimus
10.01.2013., 19:28
Sva bića su Božji robovi, jer su u svim smislma te riječi ovisna o Njemu. Jedina je razlika u shvaćanju toga, jesu li oni sami toga svjesni ili ne. A anđeli su toga upravo svjesni, a ne nesvjesni.

sjena.
10.01.2013., 20:05
Sva bića su Božji robovi, jer su u svim smislma te riječi ovisna o Njemu. Jedina je razlika u shvaćanju toga, jesu li oni sami toga svjesni ili ne. A anđeli su toga upravo svjesni, a ne nesvjesni.

svjesnost je prvi korak
onda dalje ide..... pa 'predaj sve'

tu upada kudsi hadis

...a kada ga zavolim, Ja postajem njegov sluh kojim sluša, i njegov vid kojim gleda, i njegova ruka kojom dohvaća i njegova noga kojom hodi....

ježi ga, kad ljudi vole radije čuti 'rob' onako kako oni hoće da jest :ne zna:

dux pessimus
10.01.2013., 20:23
Časni Kur'an kazuje o tome ko je Iblis u poglavlju Pećina,50 rečenica:
A kad smo rekli melekima(anđelima):Poklonite se Ademu(Adamu)!Svi su se poklonili osim Iblisa(Lucifera),on je bio jedan od džinnova i zato se ogriješio o zapovijed Gospodara svoga.Pa zar ćete njega i porod njegov,pored Mene,kao prijatelje prihvatiti,kad su vam oni neprijatelji?Kako je šejtan(zli džinn) loša zamjena nevjernicima!

Po islamskom shvatanju džinna,oni su smrtna bića koja su sačinjena od biti vatre,kao što je čovjek sačinjen od biti zemlje.Džinni obitavaju u drugoj prostornoj dimenziji i poput ljudi imaju slobodu izbora između dobra i zla,između vjerovanja i nevjerovanja u Boga i budući vječni život.I oni će poput ljudi na Sudnjem danu biti pozvani na odgovornost za svoja počinjena djela.

Jedan od najistaknutijih džinnova bio je Lucifer koji je predanom pobožnosti dospio u sfere bezgriješnih anđela.
Njegov pad i svjesno odbijanje pokajanja Bogu i nade u Njegovu milost i oprost je uslijedio nakon odbijanja iskazanja poštovanja Božijoj kreaciji...čovjeku.
Odbijajući da se pokloni našem praocu Adamu,on je Bogu rekao: JA sam bolji od njega...

U ovome je pouka nama koji tražimo Istinu i Ljubav.
Bdijmo i odgajajmo naše duše...što je naš ego manji i neprimjetniji,više nalikujemo zemlji koja daje bujne plodove i bliži smo anđelima i Bogu.Što je naš ego napuhaniji,umišljeniji,zlobniji,iskvareniji bliži smo vatri koja razara sve oko sebe.Time nalikujemo na Lucifera.

Evo, super objašnjenje. :D Da, prvi grijeh je upravo oholost, "majka" svih drugih grijeha...

SalahHudin
10.01.2013., 20:25
Prvi korak je reći NE diktatoru Alahu Jahvi i sličnim vukovima estrade..
Jednostavno izignorirati ih da se samounište, jer žive od vas sviju od vaši misli kojima se hrane ti entiteti.

Drugi korak će sam od sebe.

sjena.
10.01.2013., 20:29
Jednostavno izignorirati ih da se samounište, jer žive od vas sviju od vaši misli kojima se hrane ti entiteti.

pa đe si Salahudine

dux pessimus
10.01.2013., 20:40

:top:
Najprije se kaže "nema boga...", tek onda "osim Boga..." :mig:

SalahHudin
10.01.2013., 20:45

Jedan od načina proždiranja je KLIŠEIZACIJA duha čovjeka

Svezati ga za određeni obrazac da ne mrda..

MukaFFa
10.01.2013., 22:34
@Shady i Big Jason

Nema problema, ustvari me više od toga je li Iblis džin, anđeo ili oboje rastužuje sukob tebe i Big Jasona, evo ovako iskreno. Pa nek svak ima svoje mišljenje i - bujrum! :cerek: Meni je izuzetno nezgodno postavljati se između "dvije vatre", niti mi je to cilj. Tako da oprosti ako je zvučalo grubo. :mig:

A sad na temu: Kur'an direktno kaže da je Iblis džin, ali ne kaže direktno da je i anđeo, iako (istina) onih par ajeta "vuku" na taj zaključak. Sad, ne znam može li to uopće biti da je netko istodobno i anđeo i džin (priznajem, nije mi baš najlogičnije), ali neovisno o tome: Iblis u svakom slučaju pokazuje karakteristiku koju drugi anđeli nemaju, a to je mogućnost slobodnog odabira. Plus, mislim da bi ovdje trebao neki ekspert da i s jezičnog stanovišta objasni one ajete gdje se Iblis indirektno "uvukao" među anđele. A možda je i to njegova varka, predstavljati se kao anđeo? Možda se tu time aludira na to? (Čisto moje laičko razmišljanje.)

jednom sam od jednog uposlenika medrese slušao o tome otkud iblis u društvu meleka. čak mi je dao udžbenik u kojem se nalazi hadis koji govori o tome...
uglavnom džinni su stvoreni prije čovjeka i počeli su činiti veliki nered po zemlji.
Allah šalje vojsku meleka sa kojom ih je protjerao citiram, "na daleke otoke".
tom prilikom iblisa su prema jednoj verziji poveli sa sobom jer je bio izuzetno pobožan a po drugoj da je odveden u melekske sfete kao neka vrsta zarobljenika...

Rade Kumitkata1
10.01.2013., 22:39
Znaš li zašto kažemo za čovjeka da je iskreni Božji rob?

Zato što se osjećate kao robovi Božji.

Kalbbija
10.01.2013., 22:45
Dzinni,se djele na vjernike i one koji to nisu..znaci da izmedju njih samih ima nesuglasica..

Meleki su ima li zadacu kod Sedzde Ademu a.s., kada su vidjeli kako Allah kaznjava jednog od njih...zbog neposluha..

Zato je Allah naveo da ce Adem a.s. imat znanje koje i oni nece znati..i zato su se pokorili..Allah Mudri :)

i-s-l-a-m-i-c
10.01.2013., 23:33

Ma nisi ti normalan... :cerek: - ovo, vjeruj, u najpozitivnijem smislu koji mi moze pasti na pamet :)

Zato što se osjećate kao robovi Božji.

Jedan od kur'anskih ajeta koji me totalno razoruzao i pokazao smjer, onako jasno kao prst koji pokaze gdje trebas ici, u najbistrijoj slici - "Inne salati ve nusuki ve mahjaje ve memati lillahi rabbil alemin, la šerike leh, ve bi zalike umirtu ve ene evvelul muslimin" - "Zaista, moja molitva, moji obredi, moj zivot i moja smrt Allaha Gospodara svjetova su - nema mu para ("partnera" - to mi je naredjeno i prvi musliman sam ja"

To je smjer - Njemu sve pripada pa i ono sto je "moje"... Zanimljivo, arapi nemaju u svom jeziku direktnu rijec "moje", "tvoje" nego se to značenje postize konstrukcijama poput npr "knjiga plus ja = moja knjiga", "knjiga plus ti = tvoja knjiga" itd... Ili drugi tip je konstrukcija "kod mene je knjiga" itd itd... Uglavnom, oni ne znaju reci "Moja knjiga" :) Jer, u osnovi, sve pripada Allahu - onako kako to gornji ajet definira.

Pravi Život
10.01.2013., 23:58
Ma dobro,malo je prenaglila..mora da je naletjela na Istinu (dusa to zna) al' pamet je u negaciji

krivi gol zabijaš kad meni veliš 'malo je prenaglila'
nije to u igri neg sam opet korak prije vas drugih a vi me, ko po običaju, ne znate pratit a nit mi misli uhvatit, aj jaj s vama, kak ćemo opće i pričat kad stalno kaskate :rolleyes:

i što vam je tolko teško priznati da je SZ zakon i da su bili Židovi kojima se utemeljilo sve?
pa ne mislite valjda stvarno da se utemeljilo prvo Muslimanima?!

helou, dajte se uozbiljite i bolje pregledajte sve knjige redom koje imate doma
a onda pitajte nas druge koji znamo (a vi nam se smijete, sram vas bilo) :kava:

Rade Kumitkata1
11.01.2013., 00:05
Jedan od kur'anskih ajeta koji me totalno razoruzao i pokazao smjer, onako jasno kao prst koji pokaze gdje trebas ici, u najbistrijoj slici - "Inne salati ve nusuki ve mahjaje ve memati lillahi rabbil alemin, la šerike leh, ve bi zalike umirtu ve ene evvelul muslimin" - "Zaista, moja molitva, moji obredi, moj zivot i moja smrt Allaha Gospodara svjetova su - nema mu para ("partnera" - to mi je naredjeno i prvi musliman sam ja"

To je smjer - Njemu sve pripada pa i ono sto je "moje"... Zanimljivo, arapi nemaju u svom jeziku direktnu rijec "moje", "tvoje" nego se to značenje postize konstrukcijama poput npr "knjiga plus ja = moja knjiga", "knjiga plus ti = tvoja knjiga" itd... Ili drugi tip je konstrukcija "kod mene je knjiga" itd itd... Uglavnom, oni ne znaju reci "Moja knjiga" :) Jer, u osnovi, sve pripada Allahu - onako kako to gornji ajet definira.

Baš poradi toga što ima i posjeduje sve, On pokazuje svoju silu i moć tako što daje ljudima. Tako je kršćanima dao slobodu i pravo da Njega nazivaju svojim Ocem a sebe da ne smatraju više nikakvim Njegovim robovima, jer naš je Bog - Bog ljubavi, a ne sile!

Kalbbija
11.01.2013., 00:07
Lijepo je imati svoga privatnog Boga..da pitamo i ostale...jel i oni imaju kojega???

Pravi Život
11.01.2013., 00:09
@ Pravi Život,
u vezi mog prethodnog posta, samo da se dopunim.. nije nam temelj SZ ali jeste jako bitan (brat Biftek je to fino objasnio gore) Isto nam nije temelj ni novi zavjet a isto je jako bitan.. Treba štovati sve objave, sve poslanike.. Svi su oni od jednog Boga. Muslimani štuju i neke nebiblijske poslanike i objave. Znači, islam zahvata mnogo širi krug nego što je judeokršćanski krug. I Buda je bio poslan narodu svome da ih uči samodisciplini.. I poslanik Luqman. I poslanik Salih. I poslanik Hud. To su neki banbiblijski proroci.. Eto. Mi smo ti nešto ka rastegnut kišobran :) Pozdrav (http://www.youtube.com/watch?v=QaI53oHd3dI)

badava ti se nadopunjavat kad ti je teorija kriva u startu

temelj je isti, samo je vremenom izmijenjen, pa kaj ne kužiš o čem pričam?
i vi ste ga izmijenili kako vama paše, ne, još bolje, još uvijek ga mijenjate

kruna nije čovjek, i tu ti je kriva postavka

a ostalo, ne znam, ne da mi se sve redom nabrajat jer sve je krivo krivo
... znaš kako se kaže "gdje je tanko tu se kida"

Kalbbija
11.01.2013., 00:11
krivi gol zabijaš kad meni veliš 'malo je prenaglila'
nije to u igri neg sam opet korak prije vas drugih a vi me, ko po običaju, ne znate pratit a nit mi misli uhvatit, aj jaj s vama, kak ćemo opće i pričat kad stalno kaskate :rolleyes:

i što vam je tolko teško priznati da je SZ zakon i da su bili Židovi kojima se utemeljilo sve?
pa ne mislite valjda stvarno da se utemeljilo prvo Muslimanima?!

helou, dajte se uozbiljite i bolje pregledajte sve knjige redom koje imate doma
a onda pitajte nas druge koji znamo (a vi nam se smijete, sram vas bilo) :kava:

Opet u negaciji ,dobijam dojam da je to vezano sa senzibilitetom :D

Kad stignes u tom laganini koracanju,javi nam da izadjemo pred tebe ..:D

Pravi Život
11.01.2013., 00:15
Opet u negaciji ,dobijam dojam da je to vezano sa senzibilitetom :D

Kad stignes u tom laganini koracanju,javi nam da izadjemo pred tebe ..:D

negacija vas znači... što točno?
ah da, vi biste da je sve posloženo pred vaše noge?

e sori, ne idu te stvari tako :kava:

Kalbbija
11.01.2013., 00:25
negacija vas znači... što točno?
ah da, vi biste da je sve posloženo pred vaše noge?

e sori, ne idu te stvari tako :kava:

Hm,kako da sada ovo tumacim?:ne zna:

Mozda, da volis sama piti kavicu :D

Da ne bih fasovali ukor i kartonazu..da te pitam?

Da li se Bog obraca u direktnoj konverzaciji ka covjeku ili je to sve nebuloza..'ajde ti prva !

Pravi Život
11.01.2013., 00:28
Hm,kako da sada ovo tumacim?:ne zna:

Mozda, da volis sama piti kavicu :D

Da ne bih fasovali ukor i kartonazu..da te pitam?

Da li se Bog obraca u direktnoj konverzaciji ka covjeku ili je to sve nebuloza..'ajde ti prva !

protumači kao da nešto ozbiljno ne štima, tu gdje stojiš ovog trena :kava:

Kalbbija
11.01.2013., 00:34
protumači kao da nešto ozbiljno ne štima, tu gdje stojiš ovog trena :kava:

Steta,ipak sama pijes kafu..:mig:

Shady
11.01.2013., 00:37
badava ti se nadopunjavat kad ti je teorija kriva u startu

temelj je isti, samo je vremenom izmijenjen, pa kaj ne kužiš o čem pričam?
i vi ste ga izmijenili kako vama paše, ne, još bolje, još uvijek ga mijenjate

kruna nije čovjek, i tu ti je kriva postavka

a ostalo, ne znam, ne da mi se sve redom nabrajat jer sve je krivo krivo
... znaš kako se kaže "gdje je tanko tu se kida"

Mi smatramo da islam nije krivi put, smatramo da je Kur'an nadahnuta Knjiga (od Boga a ne od sotone) i smatramo da je Muhammed Posljednji Božiji poslanik.

Štujemo Isusa, Mariju ,Abrahama, Mojsija.... bili bismo srećni da se naše štuje 10% toliko. :)

A čovjek jeste kruna Božijeg stvaranja. Naravno ne bilo koji pojedinac, nego čovjek kao takvo biće., kojemu je Bog dao da bude namjesnik (vladar) na zemlji, sa zadaćom da na zemlji vlada pravično i da živi u ljubavi prema Bogu i prema brližnjemu. To je ono što je zajedničko našim vjerama. Pozdrav

Pravi Život
11.01.2013., 00:51
Steta,ipak sama pijes kafu..:mig:

slobodan novinar je dovoljno pametan da zna da kavu uvijek pije sam,
pa mislim ono, bar je to jasno, čak i onda kad se drugima 'pričini' da je sjeo za njihov stol i popio s njima

il što, zar se vama drugima učinilo da bi se BIBILIJSKA NAUKA ostavila samo tako?
eh onda ste stvarno sanjali snove, što drugo reći

i da, i dalje stoji: Stvoritelj se nikada ne obraća direktno osim preko posrednika.
a posrednik je Isus, jedan jedini posrednik i svi su drugi naspram njega ništa

kom ne paše, nek se zgotovi sa dark vederom :kava:

Kalbbija
11.01.2013., 00:58
Tjah, ta nemoj te kazti !

Tko je trazio od vase malenkosti takav cin,ta drznik je pravi..dami ga je sam vidjeti..:P

Interesantnih nas profila ima ovdje..ovo me podsjeca na malo dijete..kada se zatrci do drage osobe ,poljubi je i opet pobjegne od nje ;)

Pravi Život
11.01.2013., 01:00
Štujemo Isusa, Mariju ,Abrahama, Mojsija.... bili bismo srećni da se naše štuje 10% toliko.

Je, štujete na način da obrćete kak vama paše

Zato, nemoj o nikakvom štovanju jer ćeš štovat kako treba tek kad se podroniš pod vodu i postaneš kršćaninom
do tada, o čem ćemo dalje pričat!

see ya

Kalbbija
11.01.2013., 01:08
Shady..jel ti znas plivati? ;)

Meni je lakse bilo nauciti roniti,ziva istina..a kada sam sjeo u auto..prvo sam u rikverc vozio...jer nisam morao saltati brzine. ;)

Pravi Život
11.01.2013., 02:20
Shady..jel ti znas plivati? ;)

Meni je lakse bilo nauciti roniti,ziva istina..a kada sam sjeo u auto..prvo sam u rikverc vozio...jer nisam morao saltati brzine. ;)

ti si živi dokaz da se Bog nikad ne obraća izravno čovjeku :kava:

Shady
11.01.2013., 04:51
il što, zar se vama drugima učinilo da bi se BIBILIJSKA NAUKA ostavila samo tako? eh onda ste stvarno sanjali snove, što drugo reći
Ako postoji bolji nauk, što da ne, sestro? Priznajem.. ja jesam taj sam sanjao za one koje zavolim i koji mi postanu dragi. Koje zavolim zbog njihove ljepote duha.. Ali, zašto sam sanjao taj san? Je li zato što nekog ne volim? Ne!

A o tebi sam sanjao san, jer u Bibliji piše da je Isus bog. Pa mi bilo žao. :(
I Biblija aludira na trojstvo na mnogo mjesta...
Ti možeš govoriti da ne piše.. ali piše! Jasnim riječima! Kako se nosiš sa time? :rolleyes:

Je, štujete na način da obrćete kak vama paše. Zato, nemoj o nikakvom štovanju jer ćeš štovat kako treba tek kad se podroniš pod vodu i postaneš kršćaninom.. do tada, o čem ćemo dalje pričat! see ya
Pa ja sestro znam da li štujem Isusa. A ako ti misliš da ne štujem ok.

A ovo ostalo.. ako bih posto kršćanin ja moram odbacit Muhammeda.
A bolje je da vjerujem u sve poslanike koje je Svevišnji poslao. Muhammed je Božiji poslanik!.
Zar nije tako bolje za sve nas, da vjerujemo u sve koje Milostivi šalje?! :)

A skužio sam te.. napokon, u ovom šta si zadnje napisala.... ti niti nisi ljuta na nikog od nas. Već stvaraš zid jer misliš da je ovamo zabluda. Samo, to nije bio najbolji način. Ne možeš znati što je u kutiji dok ju ne otvoriš. Shvatit ćeš to kasnije.

Shady..jel ti znas plivati? ;) Meni je lakse bilo nauciti roniti, ziva istina..
a kada sam sjeo u auto.. prvo sam u rikverc vozio... jer nisam morao saltati brzine. ;)
Prikoči ti, pa malo u rikverc kreni.. :) pogledaj inbox, poslao sam ti jedan pm.

A ona će meni uvijek biti draga.. Može mi hiljadu puta reći tešku riječ, nema veze..
hiljadu i prvi put znaće da je volim.
Tako da... jedino ako mi napiše da joj se uopće ne obraćam.. inače je neću pustiti na miru (http://www.youtube.com/watch?v=jgpeOWJz-TM)
...

Shady
11.01.2013., 05:20
i da, i dalje stoji: Stvoritelj se nikada ne obraća direktno osim preko posrednika. a posrednik je Isus, jedan jedini posrednik i svi su drugi naspram njega ništa kom ne paše, nek se zgotovi sa dark vederom :kava:
A tko je bio posrednik između Jehove i Abrahama? he? :kukuc:
A između Mojsija i Abrahama? :kukuc:
A između Muhammeda i Abrahama?

Ustalom, tko je bio posrednik između Jehove i Isusa? :kava:

Abrahamov, Mosjijev, Isusov, Muhammedov... je jedini pravi! Put bez posrednika. Čim imamo posrednika između nas i Boga taj posrednik nam je idol. Ali zalutala crkva je Isusa proglasila prvo vječitim, pa mu dali osobine tipa: sveznanje, svemoć, onda ga naravila Božijim sinom, i na kraju samim Bogom... A sve to crpe iz iste Biblije koju i ti čitaš... :ne zna:

Po našoj vjeri - nema posrednika između ljudske duše i Gospodara njezinog. Vladara svemira veličanstvenog. Dovoljno da mu kažemo: "Hvala ti Bože, za ovaj dan"... i nema nikakvih posrednika. A On je objavio da je samo to pravi put. Hajde srcem i dušom razmisli: Vidiš li ovdje ikakvog posrednika:

Onda Bog izgovori sve ove riječi:
20,2 "Ja sam Jahve, Bog tvoj, koji sam te izveo iz zemlje egipatske, iz kuće ropstva.
20,3 Nemoj imati drugih bogova uz mene. (Izlazak 20:1)

"Voli Gospoda! svim srcem svojim, svom dušom svojom,
svom snagom svojom, svim umom svojim;
i svoga bližnjega voli, kao sebe samoga!" (Luka 10:25)

Nigdje posrednika. :ne zna: ......... Pozdrav (http://www.youtube.com/watch?v=HlI4kk-RksQ)

...

biftek
11.01.2013., 07:36
Ima posrednika to je jedan ogromne moći Snažni, koji se pojavio u liku svome.

Anonimni xy
11.01.2013., 07:53
Nigdje posrednika. :ne zna:

Naravno da ne znaš.

Ne zamjeri Pravom Životu...ne zna ona sve...

Evo posrednika:

Ovo je Sin moj, Ljubljeni! U njemu mi sva milina! Slušajte ga!
Upravo zbog te "sve miline" niko ne ide ka Ocu mimo Sina.

i-s-l-a-m-i-c
11.01.2013., 12:19
Baš poradi toga što ima i posjeduje sve, On pokazuje svoju silu i moć tako što daje ljudima. Tako je kršćanima dao slobodu i pravo da Njega nazivaju svojim Ocem a sebe da ne smatraju više nikakvim Njegovim robovima, jer naš je Bog - Bog ljubavi, a ne sile!

Tko spominje silu? :ne zna: On ima, posjeduje sve, pokazuje svoju silu i moc tako sto daje ljudima...dakle, ti spominjes silu... A da li se stvari cine iz straha, zbog sile, zbog koristi, zbog ljubavi itd - to ovisi o dosegu putovanja te osobe... Osobno, Boga ne vidim kao Boga sile :ne zna: Takve me stvari ne zanimaju, iz istog razloga iz kojeg me ne zanima kakva je kazna za dilanje droge ili npr. za posjedovanje marihuane... Jednostavno, sto ja imam s tim? :)

dux pessimus
11.01.2013., 12:47

U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog... :)

dux pessimus
11.01.2013., 12:53
Ma nisi ti normalan... :cerek: - ovo, vjeruj, u najpozitivnijem smislu koji mi moze pasti na pamet :)
Hehe. :mig:
A istina je - dok god je "Bog" samo društveno nametnuti obrazac, pa zvao se on i "Allah", to nije Bog nego kumir, "kip" u srcu. Jer, to je u tom slučaju samo prazna riječ, jednako kao što je i kip samo komad drveta ili kamena. A kao što je Poslanik povadio kipove iz Kabe, i mi moramo povaditi kumire tj. lažne bogove iz srca... Vjera se u srcu mora nastaniti, dok je samo u umu, nije ništa drugo doli naša misaona konstrukcija kojoj se klanjamo.

i-s-l-a-m-i-c
11.01.2013., 12:57
Hehe. :mig:
A istina je - dok god je "Bog" samo društveno nametnuti obrazac, pa zvao se on i "Allah", to nije Bog nego kumir, "kip" u srcu. A kao što je Poslanik povadio kipove iz Kabe, i mi moramo povaditi kumire tj. lažne bogove iz srca... Vjera se u srcu mora nastaniti, dok je samo u umu, nije ništa drugo doli naša misaona konstrukcija kojoj se klanjamo.

Na ovom linku (http://nasevijesti.com/islamski-sadrzaj/11470-tajna-namaza.html) ima dio koji kaze: "Onaj koji kada ustane na namaz isto tako uradi (upotpuni u izvanjskom smislu ispravnosti), ali pored toga uzme svoje srce i stavi ga pred Uzvišenim Gospodarom, u Kojeg gleda srcem koje posjeduje potpunu svijest o Njegovom nadzoru, i koje je ispunjeno ljubavlju prema Njemu i Njegovim veličanjem kao da Ga vidi i posmatra. Sve vesvese i prohtjevi duše nestali su, a zastori između njega i njegovog Gospodara podignuti su. Između ovog čovjeka i drugih ljudi razlika u vrijednosti namaza je veća nego razdaljina između neba i Zemlje. On je u svom namazu zauzet svojim Uzvišenim Gospodarom Koji je njegova istinska radost."

Ovo je nastanjivanje vjere u srcu...

dux pessimus
11.01.2013., 13:15
Jedan od načina proždiranja je KLIŠEIZACIJA duha čovjeka

Svezati ga za određeni obrazac da ne mrda..

Totalitarnost u vjeri ne valja, jasno... ali ne valja ni anarhizam. Vidio sam u životu oba polariteta, i jasna stvar, nijedan nije dobar... Jedni su kao roboti, lancima jednoumlja svezani, a drugi lete od svega do svega, no u ničem se ne nalaze, izgubljeni...
Stoga: balans i umjerenost. :mig:

dux pessimus
11.01.2013., 13:17
Na ovom linku (http://nasevijesti.com/islamski-sadrzaj/11470-tajna-namaza.html) ima dio koji kaze: "Onaj koji kada ustane na namaz isto tako uradi (upotpuni u izvanjskom smislu ispravnosti), ali pored toga uzme svoje srce i stavi ga pred Uzvišenim Gospodarom, u Kojeg gleda srcem koje posjeduje potpunu svijest o Njegovom nadzoru, i koje je ispunjeno ljubavlju prema Njemu i Njegovim veličanjem kao da Ga vidi i posmatra. Sve vesvese i prohtjevi duše nestali su, a zastori između njega i njegovog Gospodara podignuti su. Između ovog čovjeka i drugih ljudi razlika u vrijednosti namaza je veća nego razdaljina između neba i Zemlje. On je u svom namazu zauzet svojim Uzvišenim Gospodarom Koji je njegova istinska radost."

Ovo je nastanjivanje vjere u srcu...

Nemam ni na link ni na post što dodati osim - tako je! :D

Rade Kumitkata1
11.01.2013., 14:38
Tko spominje silu? :ne zna: On ima, posjeduje sve, pokazuje svoju silu i moc tako sto daje ljudima...dakle, ti spominjes silu... A da li se stvari cine iz straha, zbog sile, zbog koristi, zbog ljubavi itd - to ovisi o dosegu putovanja te osobe... Osobno, Boga ne vidim kao Boga sile :ne zna: Takve me stvari ne zanimaju, iz istog razloga iz kojeg me ne zanima kakva je kazna za dilanje droge ili npr. za posjedovanje marihuane... Jednostavno, sto ja imam s tim? :)

Ja sam spomenuo silu, jer ti si mi objašnjavao da je islamski stav o tome da je čovjek Božji rob ispravan, jer Bog posjeduje sve. U tom kontekstu, ja sam to osporavao argumentom da se Božje posjedovanje svega (koje dokazuje kolika je Božja sila) ne potvrđuje time što će se ljudi smatrati Božjim robovima, već upravo time dokazuje da je apsolutista i mrzitelj čovjekove slobode!

Nasuprot tome, Bog se pokazuje kao biće ljubavi time što kršćanima nalaže da Ga smatraju ne svojim "Gospodarem" već svojim Ocem i prijateljem.

Rade Kumitkata1
11.01.2013., 14:41
U ime Allaha, Milostivog, Samilosnog... :)

Ovo je, dragi brate, molitva roba svome gospodaru. Kršćanstvo čovjeku daje mnogo veću čast. Molitva kršćanina glasi ovako:

Oče naš, koji si na nebesima...

Sabur
11.01.2013., 14:59
Ovo je, dragi brate, molitva roba svome gospodaru. Kršćanstvo čovjeku daje mnogo veću čast. Molitva kršćanina glasi ovako:

Krscanstvo daje mnogo vecu cast covjeku , ali zato ne daje Bogu. Vi spustate Boga na nivo covjeka.Islam daje mnogo vecu cast Bogu nego Krscanstvo.

i-s-l-a-m-i-c
11.01.2013., 15:07
Ja sam spomenuo silu, jer ti si mi objašnjavao da je islamski stav o tome da je čovjek Božji rob ispravan, jer Bog posjeduje sve. U tom kontekstu, ja sam to osporavao argumentom da se Božje posjedovanje svega (koje dokazuje kolika je Božja sila) ne potvrđuje time što će se ljudi smatrati Božjim robovima, već upravo time dokazuje da je apsolutista i mrzitelj čovjekove slobode!

Nasuprot tome, Bog se pokazuje kao biće ljubavi time što kršćanima nalaže da Ga smatraju ne svojim "Gospodarem" već svojim Ocem i prijateljem.

Ali zasto smatras da Bozje posjedovanje svega ukazuje samo i iskljucivo na Bozju silu? :ne zna: Zar te toliko plasi Njegova moc? Zar Njegova svemoc nije nesto lijepo? Islam naucava da je On lijep i voli ljepotu. Uporno se vrtis oko samo jednog problema> ne mozes shvatiti da termin "rob" ne dolazi u toliko losem kontekstu kojeg ti impliciras... On ima puno siri kontekst od onog na sto ga ti svodis. To su ti objasnjavali i Dux, i sjena i ostali / nemoj to samo tako ignorirati.

Rade Kumitkata1
11.01.2013., 15:43
Krscanstvo daje mnogo vecu cast covjeku , ali zato ne daje Bogu. Vi spustate Boga na nivo covjeka.Islam daje mnogo vecu cast Bogu nego Krscanstvo.

Naprotiv, nije kršćanstvo, već sam Bog dao čovjeku veću čast od one koju mu dajete vi. Mi znamo da je Bog postao čovjek kako bi nam dao mogućnost da mi postanemo Božja djeca.

Vi kažete da je tim konceptom Bog omalovažen i da Mu je vrijednost umanjena. Međutim, time je Bog samo potvrdio svoju vrijednost i svoju silu, silu svoje ljubavi, jer je Sam pokazao da je sposoban iz ljubavi prema čovjeku učiniti i nešto tako neobično - da postane čovjek poput nas, kako bi nas uzdigao na pijedestal koji čovjeku pripada.

Poradi svega toga, naš je Bog - Bog ljubavi ne samo na riječima, već i na djelu, Bog koji se ne "stidi" (kao kod vas) da učini bilo šta iz ljubavi prema svome ljubljenom biću - ćovjeku, pa čak i da postane i sam čovjek poput nas.

Kalbbija
11.01.2013., 15:52

Hm,a tko je onda na zemlji..znaci, nema ga ovdje..sad neke stvari pocinjem da shvatam?! :D

Kalbbija
11.01.2013., 15:59

Dati se malo pojasni..

Jeste, pravo stanje je robovanje Uzvisenom Allahu..

Zasto je to tako,zato sto na taj nacin prihvatamo bez pogovora sve ono sto nam se nalozilo i sto je u biti dobro za nas,pa je stim i On zadovoljan!

Na taj nacin ucenjem od Njega shvatamo sta nam se nalaze i razlucujemo dobro od zla..zbog opet,nas samih..Njemu od toga nis nije potrebno!

Kaze Allah..covjek je stvoren..da bi me spoznao i kroz tu spoznaju ,zahvalan Mi bio!

dux pessimus
11.01.2013., 16:03

Ne govorim o tome. Spominjao si ljubav i silu, a ima li veće ljubavi od milosti?

Rade Kumitkata1
11.01.2013., 16:47
Hm,a tko je onda na zemlji..znaci, nema ga ovdje..sad neke stvari pocinjem da shvatam?! :D

"Nebesa" su ovdje nevidljivi svijet raja u kojem vlada Božja harmonija, volja i u kojem su svi koji oni koji su Božji, dok je zemlja izgubila tu harmoniju grijehom i prisustvom đavla u njemu koji pokušava čovjeka odvratiti od Boga. Zato se u drugom i trećem stihu ove molitve priziva Bog da dođe i uspostavi potpuno svoju volju na zemlji.

Kalbbija
11.01.2013., 16:53
"Nebesa" su ovdje nevidljivi svijet raja u kojem vlada Božja harmonija, volja i u kojem su svi koji oni koji su Božji, dok je zemlja izgubila tu harmoniju grijehom i prisustvom đavla u njemu koji pokušava čovjeka odvratiti od Boga. Zato se u drugom i trećem stihu ove molitve priziva Bog da dođe i uspostavi potpuno svoju volju na zemlji.

Da,imamo i mi to..vjerujemo u Gajb..ali nije nam to prioritet..treba zivjeti kao ljudsko bice..opravdati sebe sami..kad spomenu djavola..nemocan je taj u zagovoru,ako si se okrenuo Svevisnjem..onaj kojega zavede..sam je kriv za svoje stanje.Allah nije nepravedan prema svojim stvorenjima...ta i mrav ima svoju nafaku!

Rade Kumitkata1
11.01.2013., 17:12
Ne govorim o tome. Spominjao si ljubav i silu, a ima li veće ljubavi od milosti?

A što je veća milost: biti rob nečiji ili da te gospodar proglasi za svoga sina?

Rade Kumitkata1
11.01.2013., 17:15
Da,imamo i mi to..vjerujemo u Gajb..ali nije nam to prioritet..treba zivjeti kao ljudsko bice..opravdati sebe sami..kad spomenu djavola..nemocan je taj u zagovoru,ako si se okrenuo Svevisnjem..onaj kojega zavede..sam je kriv za svoje stanje.Allah nije nepravedan prema svojim stvorenjima...ta i mrav ima svoju nafaku!

Ja i nisam kritizirao stav islama po kojem treba živjeti kao ljudsko biće, već stav islama da smo mi robovi Božji.

Kršćanstvo nama daje tu slobodu i tu svoju ljubav, da nas postavlja za svoju djecu, a ne za robove. Za islam pak, to je nepojmljivo.

sjena.
11.01.2013., 17:16
A što je veća milost: biti rob nečiji ili da te gospodar proglasi za svoga sina?

biti POTPUNO predan Njemu = biti Njegov ROB

Kalbbija
11.01.2013., 17:22
Ma, svi smo mi necija djeca..ali samo treba Njemu robovati..i to robovanje se svodi na licni odabir ..iz ljubavi spram Njega..to je sustina.

Ta i kod vas ima slicno..ono kod kaludjera..ali opet,ne u krajnjost ici..jer put je istinit i ovaj na zemlji..zapravo preko njega se i dolazi pred vrata Istine.

Razluci jednom da pojam *rob Uzvisenog..nije isto sto i robovlasnistvo ljudskoga roda!

Njegov rob je bio i Isa.a.s. i Muhammed a.s.to je pocast biti!

Da nastavim..sam nauk Poslanika a.s. nam govori sta je to robovanje Uzvisenom..davanje sebe drugima za rad Njegove ljubavi..kao sto rece sestra sjena.."dati sebe u potpunosti"..a On je taj koji ne opterecuje iznad nase mogucnosti...opet i uvijek tu da se nadje u pomoci!

dux pessimus
11.01.2013., 17:56

Nije "biti rob" tretman, nego egzistencijalni odnos Bog-čovjek. To je pravilno postavljanje stvari čovjeka u odnosu na Boga i svemir. A ti si Bogu drag kako god ti Njega ili On tebe zvao, nebitno. :)

No u svakom slučaju, njegova milost, a to mu je pvi atribut, pokazatelj je prvenstveno Njegove ljubavi.

Rade Kumitkata1
11.01.2013., 20:38
biti POTPUNO predan Njemu = biti Njegov ROB

Dux pessimus kaže: Nije "biti rob" tretman, nego egzistencijalni odnos Bog-čovjek. To je pravilno postavljanje stvari čovjeka u odnosu na Boga i svemir. A ti si Bogu drag kako god ti Njega ili On tebe zvao, nebitno.

Ne shvaćaš da je to kontradikcija. Biti potpuno predan nečemu je akt čovjekove volje, a rob nema svoje volje. Čovjek koji želi biti predan netkome je sluga, a ne rob.

Misliš li da netko tko realno osjeća Božju ljubav može sebe nazvati robom? No way!

Dux pessimus: No u svakom slučaju, njegova milost, a to mu je pvi atribut, pokazatelj je prvenstveno Njegove ljubavi.

Kako ja da vjerujem da je Bog milost kada je samac? Kako da vjerujem u Boga da je milost kada je za Njega, po islamu, nedostojno, da postane čovjek kako bi mene spasao? Kako da vjerujem da je Bog milost kada On od mene, po islamu, želi da budem Njegov rob, a ne sin?

Za mene tu nema realnog dokaza da je Bog milost. To su samo riječi bez konkretnog dokaza.

sjena.
11.01.2013., 20:54
Ne shvaćaš da je to kontradikcija. Biti potpuno predan nečemu je akt čovjekove volje, a rob nema svoje volje. Čovjek koji želi biti predan netkome je sluga, a ne rob.

Nije Rade kontradikcija, a upravo si rekao nešto bitno, ali da dopunim:

Željeti biti potpuno predan Njemu je akt čovjekove volje, a ROB NEMA SVOJE VOLJE. To si dobro rekao.

i dobro si rekao da čovjek koji želi biti predan nekome je sluga... Allah nije tamo netko.... ali onaj koji je predan Njemu je rob :)

i ponovno iz kudsi hadisa

A kad ga ja zavolim, onda postanem sluh njegov kojim sluša; vid njegov kojim vidi; ruka njegova kojom radi i hod njegov kojim ide.

Kalbbija
11.01.2013., 20:55
Cuj rob nema volje..e svasta..

Dakako da ima,al' ju je podredio visemu cilju..Onom ko je i dao postojanje iste!

"culi smo,i pokoravamo se"!

Ti mislis da mi odvajamo ono za sto se vi vezete,ne daleko od toga..al' sam cilj je nesto drugo..ne moze se Stvoritelj ogranicit na predmet postojanja..jer On je i u nepostojanju..sad sam ga zakuho :)

Rade Kumitkata1
11.01.2013., 21:04
Nije Rade kontradikcija, a upravo si rekao nešto bitno, ali da dopunim:

Željeti biti potpuno predan Njemu je akt čovjekove volje, a ROB NEMA SVOJE VOLJE. To si dobro rekao.

i dobro si rekao da čovjek koji želi biti predan nekome je sluga... Allah nije tamo netko.... ali onaj koji je predan Njemu je rob :)

i ponovno iz kudsi hadisa

A kad ga ja zavolim, onda postanem sluh njegov kojim sluša; vid njegov kojim vidi; ruka njegova kojom radi i hod njegov kojim ide.

Tako je. Rob nema svoje volje i nije je nikada ni imao. Nitko ga nije pitao želi li biti nečiji rob, već je jednostavno prinuđen to biti!

Sluga i rob nisu isto. Sluga je onaj koji je sam odlučio biti nekome poslušan, a rob je netko tko nije odlučio da želi biti poslušan, već su ga stavili, bez njegove volje, u takvu situaciju.

Uostalom, čovjek koji je živo osjetio Božju ljubav osjeća silnu slobodu, tako da sebe nikako ne može definirati kao roba.

sjena.
11.01.2013., 21:06
Rade, ne razumijemo se :) možemo ovako do jutra.

Pozdrav ti

Rade Kumitkata1
11.01.2013., 21:09
Rade, ne razumijemo se :) možemo ovako do jutra.

Pozdrav ti

Pozdrav Sjena.

dominik01
11.01.2013., 21:35
Cuj rob nema volje..e svasta..

Dakako da ima,al' ju je podredio visemu cilju..Onom ko je i dao postojanje iste!

"culi smo,i pokoravamo se"!

Ti mislis da mi odvajamo ono za sto se vi vezete,ne daleko od toga..al' sam cilj je nesto drugo..ne moze se Stvoritelj ogranicit na predmet postojanja..jer On je i u nepostojanju..sad sam ga zakuho :)

ne podređuje rob svoju volju "višem cilju", nego "vc" svoju volju kroz roba provodi....eto tako ja

musa
11.01.2013., 22:14
to da je bolje biti sin nego rob kada je u pitanju odnos prema Bogu je manipulativno poredjenje, najprije zbog toga sto odnosi medju ljudima nisu uvjetno istog rezultata kao odnosi ljudi prema Bogu (ili obratno).

osim toga nije uvijek rob totalno obespravljen (u islamskim propisima rob se moze sam otkupiti) - kao sto je prije bilo prilicno rasireno da se djeca tretiraju kao robovi...

izraz rob u islamu je itekako pravican jer je Bog ljudima postavio uvjete kojih se ljudi nikako ne mogu "osloboditi" i u kojima nemaju nikakvu volju, poput potreba za vodom, hranom, sklonistem, starenje i smrt i slicno... osim toga izraz rob ima za cilj da minimizira ljudsku oholost koja je izvor grijeha i losih djela.

s druge strane, kada se ideoloski umisli da je neko sin Boziji ili dijete, onda se pristupa nedjelima i losim postupcima previse opusteno i ponasa se "razmazeno" jer smatra ce Bog svako nanovo ponavljanje grijeha prastati samo opet treba od "oca" traziti oprost...

dominik01
11.01.2013., 22:47
to da je bolje biti sin nego rob kada je u pitanju odnos prema Bogu je manipulativno poredjenje, najprije zbog toga sto odnosi medju ljudima nisu uvjetno istog rezultata kao odnosi ljudi prema Bogu (ili obratno).

osim toga nije uvijek rob totalno obespravljen (u islamskim propisima rob se moze sam otkupiti) - kao sto je prije bilo prilicno rasireno da se djeca tretiraju kao robovi...

izraz rob u islamu je itekako pravican jer je Bog ljudima postavio uvjete kojih se ljudi nikako ne mogu "osloboditi" i u kojima nemaju nikakvu volju, poput potreba za vodom, hranom, sklonistem, starenje i smrt i slicno... osim toga izraz rob ima za cilj da minimizira ljudsku oholost koja je izvor grijeha i losih djela.

s druge strane, kada se ideoloski umisli da je neko sin Boziji ili dijete, onda se pristupa nedjelima i losim postupcima previse opusteno i ponasa se "razmazeno" jer smatra ce Bog svako nanovo ponavljanje grijeha prastati samo opet treba od "oca" traziti oprost...

može li se, shodnno samootkupljenju u Islamu, rob odkupiti od robovanja Bogu i uvjeta koje Gospodar čovjeku nameće i u kojim čovjek nema nikakvu volju.

musa
12.01.2013., 00:11
može li se, shodnno samootkupljenju u Islamu, rob odkupiti od robovanja Bogu i uvjeta koje Gospodar čovjeku nameće i u kojim čovjek nema nikakvu volju.

opet brkas relacije civjeka prema covjeku sa covjekom prema Bogu :rolleyes:

ps

moze jedino u dzennetu/raju :mig:

Shady
12.01.2013., 04:37
Uvijek čovjek (http://www.youtube.com/watch?feature=endscreen&NR=1&v=ewq60sIvr5E) nekome robuje htio - ne htio!
Ako ne robuje Gospodaru svega stvorenoga, robuje poslodavcu, ženi, novcu, sebi.. prohtjevima svojim!
A Gospodaru svega postojećeg, robuje sve! I ne postoji ništa stvoreno a da Mu ne robuje!

Zemlja (http://www.youtube.com/watch?v=YNF6zvaJpns) se poslušno okreće..... poput derviša (http://www.youtube.com/watch?v=UjSig4DxU_M).. :s
A ptice (http://www.youtube.com/watch?v=I5GbFgk-EPw) Mu se zahvaljuju širenjem krila svojih...... :s
rojevi zvijezda (http://www.youtube.com/watch?v=xfz0DybT5u4) kruže, poslušno Mu sedždu čineći! (http://www.youtube.com/watch?v=smR7mfGvGeY)!..... :s
Kao te galaksije i elektroni (http://www.youtube.com/watch?v=joYGrJylJoo), a i hadžije (http://www.youtube.com/watch?v=PaNqcNLPpbk), veličaju samo Njega :s

Njega veličaju sedmera nebesa, i Zemlja, i svi oni koji su na njima.
I ne postoji ništa što Ga ne veliča, hvaleći Ga!
No, vi ne razumijete veličanje njihovo – On je doista blag i mnogo prašta. (Kur'an, 17:44)

Ima li tko da bi se okrećo ovako... ka zvijezde i galaksije.... i derviši?! http://www.rumski.com/forum/images/smilies/smile.gif Slobodno nek' se javi, nećemo mu ništa! :cerek:

...

dominik01
12.01.2013., 05:46
opet brkas relacije civjeka prema covjeku sa covjekom prema Bogu :rolleyes:

ps

moze jedino u dzennetu/raju :mig:

ne mješam. I ne opet, nego sam pitao da li je moguće to poistovjetiti jer su pojmovi identični...inače, duša je rob ljudskom tijelu i sretna kad će ga napustiti...samo umjeranje je pravo olakšanje. Predivan osjećaj oslobađanja, lakoća,....kako Kuran opisuje umjeranje?

maher18
12.01.2013., 10:05
ne mješam. I ne opet, nego sam pitao da li je moguće to poistovjetiti jer su pojmovi identični...inače, duša je rob ljudskom tijelu i sretna kad će ga napustiti...samo umjeranje je pravo olakšanje. Predivan osjećaj oslobađanja, lakoća,....kako Kuran opisuje umjeranje?

do tog stupnja duševne smirenosti i pomirenja s neminovnim dolazi samo kod vrlo zrelih i mudrih ljudi, ili onih kojima bi smrt bila olakšanje. takvo željno opraštanje sa životom događa se samo vrlo starim ljudima i onima koji smrću žele okončati tešku patnju. čak ni onaj koji svoj život žrtvoje za dobrobit drugih, ne priziva samu smrt, nego umire sretan što je spasio nekoga. nemojmo živjeti u iluzijama. izuzetno su rijetki oni koji bez dubokog promišljanja dolaze do žudnje za smrću. nemojmo pri tom brkati sposobnost mirnog prihvaćanja neminovnog, kao rezultata misaone i duhovne zrelosti.

dominik01
12.01.2013., 11:52
do tog stupnja duševne smirenosti i pomirenja s neminovnim dolazi samo kod vrlo zrelih i mudrih ljudi, ili onih kojima bi smrt bila olakšanje. takvo željno opraštanje sa životom događa se samo vrlo starim ljudima i onima koji smrću žele okončati tešku patnju. čak ni onaj koji svoj život žrtvoje za dobrobit drugih, ne priziva samu smrt, nego umire sretan što je spasio nekoga. nemojmo živjeti u iluzijama. izuzetno su rijetki oni koji bez dubokog promišljanja dolaze do žudnje za smrću. nemojmo pri tom brkati sposobnost mirnog prihvaćanja neminovnog, kao rezultata misaone i duhovne zrelosti.

ne mislim na promišljanje o smrti nego o trenutku umjeranja.svjedoče ljudi koji su doživjeli kliničku smrt...negdje sam pročitao kako je smrt strašna kao da "kožu s leđa deru" ...nije točno!pozdrav maheru! pravi si maher :-)

Rade Kumitkata1
12.01.2013., 15:16

Otkup roba ne znači i bolji položaj roba, već samo prelazak od jednog gazde u ruke drugoga.

Što se tiče druge tvrdnje, nitko "ideološki" ne misli da je Božje dijete, već ima takav realni opit uslijed kojeg čovjek to osjeća kao de facto istinu. Što se tiče tvrdnje o razmaženosti, mogu samo reći da imaš jako loše mišljenje o roditeljima, čim misliš da da oni tek tako dopuštaju svojoj djeci da postanu razmažena ;)

dux pessimus
12.01.2013., 20:51
Tako je. Rob nema svoje volje i nije je nikada ni imao. Nitko ga nije pitao želi li biti nečiji rob, već je jednostavno prinuđen to biti!
A jesi li ti prinuđen biti stvoreni uzdržavan od Boga? Jesi, nemaš izbora. Pa nisi zato ni bez volje ni bez svijesti. :)

maher18
13.01.2013., 15:09
ne mislim na promišljanje o smrti nego o trenutku umjeranja.svjedoče ljudi koji su doživjeli kliničku smrt...negdje sam pročitao kako je smrt strašna kao da "kožu s leđa deru" ...nije točno!pozdrav maheru! pravi si maher :-)

kažu da nje sama smrt, koju, bajdvej, je teško definirati kao određenu točku. jer radi se o vremenskom periodu gašenja funkcija. nego onaj dio dok svijest još djelomično toliko radi da znamo da umiremo. ako se uz to javlja i bol (npr kod infarkta) ili fizička nemogućnost samopomoći i obrambenih reakcija (npr. smrt guešenjem, za koju kažu da je najgora), taj kratki perod od detekcije stanja do gubljenja uvida u stvarnost i okolinu, kod ljudi izaziva jezivi strah i pobuđuje najstrašnije emocionalne doživljaje. to stresno stanje dovodi organizam do maksimalnih reakcija, i tad mozak obrambeno počinje naglo i masovno izlučivati antistresne hormone i neurootransmitere, koji se nakupljaju u tolikoj mjeri da izazivaju halucinantne osjete koji se spominju i u znanstvenoj literaturi, i prema izjavama onih koji su to doživjeli, iz bilo kojeg razloga. ja sam bila u takvom stanju, znam o čemu govorim, i tek puno kasnije sam naiššla na svjedočanstva koja su se poklapala s mojim iskustvom. uglavnom svi isto opisuju, jedino im se razlikuju neki detalji, koji evidentno ovise o stupnju znanja, osobnim iskustvima, načinu života, vjeroispovijesti, psihičkoj konstituciji, i dotad doživljenim ili već registriranim detaljima. neke su priče zaista neobjašnjive, no za većinu se znanstvenici slažu odakle potječu i zašto nastaju upravo takve senzacije.

dominik01
13.01.2013., 15:32
kažu da nje sama smrt, koju, bajdvej, je teško definirati kao određenu točku. jer radi se o vremenskom periodu gašenja funkcija. nego onaj dio dok svijest još djelomično toliko radi da znamo da umiremo. ako se uz to javlja i bol (npr kod infarkta) ili fizička nemogućnost samopomoći i obrambenih reakcija (npr. smrt guešenjem, za koju kažu da je najgora), taj kratki perod od detekcije stanja do gubljenja uvida u stvarnost i okolinu, kod ljudi izaziva jezivi strah i pobuđuje najstrašnije emocionalne doživljaje. to stresno stanje dovodi organizam do maksimalnih reakcija, i tad mozak obrambeno počinje naglo i masovno izlučivati antistresne hormone i neurootransmitere, koji se nakupljaju u tolikoj mjeri da izazivaju halucinantne osjete koji se spominju i u znanstvenoj literaturi, i prema izjavama onih koji su to doživjeli, iz bilo kojeg razloga. ja sam bila u takvom stanju, znam o čemu govorim, i tek puno kasnije sam naiššla na svjedočanstva koja su se poklapala s mojim iskustvom. uglavnom svi isto opisuju, jedino im se razlikuju neki detalji, koji evidentno ovise o stupnju znanja, osobnim iskustvima, načinu života, vjeroispovijesti, psihičkoj konstituciji, i dotad doživljenim ili već registriranim detaljima. neke su priče zaista neobjašnjive, no za većinu se znanstvenici slažu odakle potječu i zašto nastaju upravo takve senzacije.

i ja sam se iznenada našao u stanju kratkotrajne duboke kome. Nisam bio svjestan prijetnje tako da nisam imao traumu suočavanja sa smrću. Takvu lakoću sam osjećao da sam bio ljut zbog reanimacije...nisam u tom trenutku shvaćao što mi se desilo... Uvjerljivo i zanimljivo svjedočenje imam od prijatelja iz sela, za vrijeme rata...bio je i na HTV pre par godina...

Shady
14.01.2013., 03:49
Rob nema svoje volje i nije je nikada ni imao. Nitko ga nije pitao želi li biti nečiji rob, već je jednostavno prinuđen to biti!A jesi li ti prinuđen biti stvoren i uzdržavan od Boga? Jesi, nemaš izbora. Pa nisi zato ni bez volje ni bez svijesti. :)
Pa da... odgovor! Mora se živit! I još nam je, po katehizisu, grijeh ubiti se.... jel' tako Rade brate? :)

Samo, dux, moram sve vas po malo (blago, prijateljski) ukoriti.. tebe. sjenu, kalbbiju, MuKaFFu.... islamica (i on mi neki moderator?! :mig:).... Niste umeli da fino objasnite Radi. Nekako je neuvjerljivo to vaše... mnogo mu filozofirate.. :cerek: Prekoplicirano, reko bih! Moram ja da probam da mu to objasnim, možda će mene poslušati... samo mi treba malo vremena..

(sad ću se brzo javit'.. samo da nađem jedan stih iz Biblije.. ne mogu da se sjetiti gdje sam ga točno vidio;
treba da listam u Biblije. Al podvuko sam ga, znam sigurno da ga ima!) Pozdrav. http://www.rumski.com/forum/images/smilies/icon_smile_approve.gif

saću ja... brzo... http://www.whoissugar.com/wp-content/uploads/2012/01/reading_smiley.gif

...

Shady
14.01.2013., 03:50
jedva... http://www.rumski.com/forum/images/smilies/icon_smile_approve.gif

Sluga i rob nisu isto. Sluga je onaj koji je sam odlučio biti nekome poslušan.
A rob je netko tko nije odlučio da želi biti poslušan, već su ga stavili u takvu situaciju , bez njegove volje.

Evo Rade... ovako se veli u Bibliju (ovu što ja imam) :

Jer koji je pozvan u Gospodinu kao rob, slobodnjak je Gospodnji;
tako i koji je pozvan kao slobodnjak, rob je Kristov. (Prva Pos. Korinćanima 7,22)

Da li sad malo bolje razumijete sjenu, duxa, Kalbbiju, Muhafu, islamica... moju griješnu malenkost... o, Rade? http://www.cikloberza.com/forum/images/smilies/2qibcy8.gif

...

Anonimni xy
14.01.2013., 07:39
To je pravilno postavljanje stvari čovjeka u odnosu na Boga i svemir. A ti si Bogu drag kako god ti Njega ili On tebe zvao, nebitno. :)

Rob i sin su različite situacije u zemaljskim okvirima. Rob nema pravo reći gospodaru "zbogom,odlazim" ukoliko ga gazda nije oslobodio robovskog položaja, dok sin punoljetni u Isusovoj priči napušta oca i ide u svijet. Dakle,ovdje je pitanje slobode.

Što Alah poduzima ako neka duša ne želi njega služiti,može li na zemlji ili u raju duša reći ne želim slaviti Allaha...?

Anonimni xy
14.01.2013., 07:56
[INDENT]Jer koji je pozvan u Gospodinu kao rob, slobodnjak je Gospodnji;
tako i koji je pozvan kao slobodnjak, rob je Kristov. (Prva Pos. Korinćanima 7,22)

To je osuđujuće ili krivotvorenje . Duhovni zakon ne priznaje robovanje čovjeka čovjeku. Sloboda.

Istinski sljedbenici zakona, eseni i nazireji bili su protiv ropstva. No pojam "rob božiji" ne mora biti strašan jer "breme Kristov je lako" kaže Isus. :mig:
No ovo nije tema ovdje.... a u biti ovo je najjača duhovna tema na kojoj Allah od mene gubi ....

Kalbbija
14.01.2013., 10:23
To je osuđujuće ili krivotvorenje . Duhovni zakon ne priznaje robovanje čovjeka čovjeku. Sloboda.

Istinski sljedbenici zakona, eseni i nazireji bili su protiv ropstva. No pojam "rob božiji" ne mora biti strašan jer "breme Kristov je lako" kaže Isus. :mig:
No ovo nije tema ovdje.... a u biti ovo je najjača duhovna tema na kojoj Allah od mene gubi ....

Klasicni oblik kompeticije :D

Odluci se za sto si za osudu robovanja covjeka ili pojam.."breme Kristovo je lako!"

To su dva razlicita definisanja..:kava:

Rade Kumitkata1
14.01.2013., 10:44
jedva... http://www.rumski.com/forum/images/smilies/icon_smile_approve.gif

Evo Rade... ovako se veli u Bibliju (ovu što ja imam) :

Da li sad malo bolje razumijete sjenu, duxa, Kalbbiju, Muhafu, islamica... moju griješnu malenkost... o, Rade? http://www.cikloberza.com/forum/images/smilies/2qibcy8.gif

...

O Shady, ne hvataj se za metaforu kao dokaz. A da je ovo metaforično rečeno možeš provjeriti u Pismu. Nigdje Apostoli sebe nisu nazivali robovi Božji, već sluge Božje.

"1. Pavle sluga Božji i apostol Isusa Krista po vjeri izabranih Božjih i poznanju istine pobožnosti..." (Poslanica Titu 1; 1)

"1. Pavle, sluga Isusa Krista, pozvani apostol, izabran za jevanđelje Božje..." (Prva Rimljanima 1; 1)

"1. Šimun Petar, sluga i apostol Isusa Krista, onima što su primili sa nama jednako dragocjenu vjeru u pravdi Boga našega i Spasa Isusa Krista..." (II. Sab. Poslanica Petrova 1; 1)

Anonimni xy
14.01.2013., 12:03
A koja je razlika između sluge i roba ?

dux pessimus
14.01.2013., 12:44
Rob i sin su različite situacije u zemaljskim okvirima. Rob nema pravo reći gospodaru "zbogom,odlazim" ukoliko ga gazda nije oslobodio robovskog položaja, dok sin punoljetni u Isusovoj priči napušta oca i ide u svijet. Dakle,ovdje je pitanje slobode.

Što Alah poduzima ako neka duša ne želi njega služiti,može li na zemlji ili u raju duša reći ne želim slaviti Allaha...?

A možeš li ti išta učiniti bez Božje dozvole? Ne. Točno takvim kakvim te Bog učinio, takav i jesi. Ne možeš mijenjati boju kao kameleon, niti letjeti kao ptica. A da ti nije dao mogućnost odabira, ne bi ni to mogao. Ali jest, pa je zato moguće da netko kaže i da ne vjeruje. pušta tebe Bog jednako kao i mene, ali i jedan i drugi, ti i ja, imamo ograničenja: fizička, psihička, umska...

Kao što rekoh i prije, izraz "rob" ne odražava Božji tretman prema nama, nego činjenično stanje naše egzistencije, a to je da smo u svakom slučaju ovisni o Bogu.

dux pessimus
14.01.2013., 12:49

Jest, no ima priča i svoj "nastavak". npr., neki ljudi opisuju iskustvo "izlaženja iz tijela", pri čemu su vidjeli stvari koje u komi ili čak kliničkoj smrti nisu nikako mogli vidjeti - npr. što radi medicinska sestra u tom trenutku na drugom odjelu bolnice...

Preporučam štivo: "Život nakon života" od Reymond Moody-a, liječnika i profesora, koji je onako neutralno, ne želeći nikome "držati stranu", iznio neke od doživljaja svojih pacijenata. :)

Rade Kumitkata1
14.01.2013., 12:53
A koja je razlika između sluge i roba ?

Razlikuje se u tome što sluga dobrovoljno bira služenje, a rob je prinuđen služiti - robovati.

biftek
14.01.2013., 13:12
Život ovisi o Božjoj volji u svakom slučaju ,tu nema izbora.

Kalbbija
14.01.2013., 14:16
O Shady, ne hvataj se za metaforu kao dokaz. A da je ovo metaforično rečeno možeš provjeriti u Pismu. Nigdje Apostoli sebe nisu nazivali robovi Božji, već sluge Božje.

"1. Pavle sluga Božji i apostol Isusa Krista po vjeri izabranih Božjih i poznanju istine pobožnosti..." (Poslanica Titu 1; 1)

"1. Pavle, sluga Isusa Krista, pozvani apostol, izabran za jevanđelje Božje..." (Prva Rimljanima 1; 1)

"1. Šimun Petar, sluga i apostol Isusa Krista, onima što su primili sa nama jednako dragocjenu vjeru u pravdi Boga našega i Spasa Isusa Krista..." (II. Sab. Poslanica Petrova 1; 1)

Oni koji sluze Bogu..i oni koji robuju Bogu..su dva veoma slicna pojma..naime radi se o Bogu Gospodaru..i covjeku slugi ili ti robu (nemoj da brkas robovlasnistvo ljudsko,nije isto,cak skoro da nema nista sa robovanjem prema Bogu)!!

Kalbbija
14.01.2013., 14:18
Razlikuje se u tome što sluga dobrovoljno bira služenje, a rob je prinuđen služiti - robovati.

Nemoj tako,Boziji rob je na dobrovoljnoj osnovi...kao recimo i sluga zato su ta dva pojma ista...Evo mi smo robovi a ti si sluga..oboje smo u sluzbi Boga..jednostavno brate :mig:

maher18
14.01.2013., 14:24
Jest, no ima priča i svoj "nastavak". npr., neki ljudi opisuju iskustvo "izlaženja iz tijela", pri čemu su vidjeli stvari koje u komi ili čak kliničkoj smrti nisu nikako mogli vidjeti - npr. što radi medicinska sestra u tom trenutku na drugom odjelu bolnice...

Preporučam štivo: "Život nakon života" od Reymond Moody-a, liječnika i profesora, koji je onako neutralno, ne želeći nikome "držati stranu", iznio neke od doživljaja svojih pacijenata. :)

mislim da smo poprilično off, no čitala sam i tu i još neke knjige, uz to proučavala i neurobiokemiju, anesteziologiju i reanimaciju i psihijatriju. i osobno doživjela upravo spomenuti fenomen izlaska iz vlastitog tijela, gledanje drugih ljudi ispod sebe, prolazak kroz tunel do svjetlosti i povratak. spominju se neke definitivno neobjašnjive stvari, no većina se uklapa u model onoga što govori o navali neurotransmitera.

Kalbbija
14.01.2013., 14:33
O mein Gott, jel to godisnjica Nikoli Tesli..pa razgovaramo o elektro silnicama i oscilacijama magnetnih valova,majke nam zemlje ? ;)

Interesnatno da se takozvani izlazak iz tijela uvijek spominje u pticijoj perspektivi...pa cak i u filmovima..ko ono duh lagan pa leluja vis glava..:)...Alelujaaa

dux pessimus
14.01.2013., 14:34
mislim da smo poprilično off, no čitala sam i tu i još neke knjige, uz to proučavala i neurobiokemiju, anesteziologiju i reanimaciju i psihijatriju. i osobno doživjela upravo spomenuti fenomen izlaska iz vlastitog tijela, gledanje drugih ljudi ispod sebe, prolazak kroz tunel do svjetlosti i povratak. spominju se neke definitivno neobjašnjive stvari, no većina se uklapa u model onoga što govori o navali neurotransmitera.
Je, u debelom smo ofsajdu pa ću i ja kratko:
To uopće nije sporno, samo je li navala neurotransmitera jedino to se događa, i što uzrokuje što: odnosno uzrokuje li to spomenute vizije ili je obrnuto -da te slike potiču navalu neurotrasmitera, ili je (pak) sve to dio nečeg mnogo složenijeg? :)

maher18
14.01.2013., 14:40
Je, u debelom smo ofsajdu pa ću i ja kratko:
To uopće nije sporno, samo je li navala neurotransmitera jedino to se događa, i što uzrokuje što: odnosno uzrokuje li to spomenute vizije ili je obrnuto -da te slike potiču navalu neurotrasmitera, ili je (pak) sve to dio nečeg mnogo složenijeg? :)

te slike moraju biti stvorene u mozgu, izvan toga ih nije moguće percipirati. a mozak nije u stanju složiti tako nešto ukoliko nema komuniikacije neurona preko neurotransmitera. bez toga je mozak mrtav mozak. ne dešava se ništa. nema vizija, nema osjetaa, nema mišljenja i doživljaja. mogu se npr. isprovocirati izvana, to da. ali, opet da ih nema što provodit po mozgu po svim onim silnim centrima, opet pišikućipropalo.:ne zna:

dux pessimus
14.01.2013., 15:19
te slike moraju biti stvorene u mozgu, izvan toga ih nije moguće percipirati. a mozak nije u stanju složiti tako nešto ukoliko nema komuniikacije neurona preko neurotransmitera. bez toga je mozak mrtav mozak. ne dešava se ništa. nema vizija, nema osjetaa, nema mišljenja i doživljaja. mogu se npr. isprovocirati izvana, to da. ali, opet da ih nema što provodit po mozgu po svim onim silnim centrima, opet pišikućipropalo.:ne zna:
Upravo na to i ciljam, jesu li to samo "slike u mozgu", ako osoba u tom stanju vidi koju boju gumice za kosu ima sestra na drugom odjelu, ili koliko je automobila parkiranih na obližnjem parkiralištu i kojih su boja - a kasnije se ispostavi da je to točno. :)

Bostan
14.01.2013., 15:52
Bili jedan covjek i Azrail(andjeo smrti) prijatelji, no potajno se ovaj covjek bojao Azraila, stash . I jednom oni sjede kraj rijeke i dolazi emr(naredba) da se uzme dusa tom covjeku. I ustanu oni a onaj covjek, cek da se vratim nesto sam zaboravio kad tamo ubijen covjek. Veli ovaj, vidi ubise covjeka, a Azrail rece de de malo bolje pogledaj da to nisi ti. Boga mi ja sam rece onaj, a veli mu Azrail, pa de vrati se. Veli ovaj , jok necu...Nista strasno i dalje se ostali prijatelji.

musa
14.01.2013., 16:50
Otkup roba ne znači i bolji položaj roba, već samo prelazak od jednog gazde u ruke drugoga.

e, vidis, u islamu je predvidjeno da rob moze sebe otkupiti da postane slobodan, vjerovao ili ne...

Što se tiče druge tvrdnje, nitko "ideološki" ne misli da je Božje dijete,

opa, pa niko ni u islamu ne smatra da je covjek Bogu rob "ideoloski" iliti po sistemu ljudskog robovlasnistva (gdje npr. sto vise robovlasnik eksploatise roba time vise ostvaruje bogtatstva - docim Bogu je svejedno da li mu ljudi robovali ili ne)

već ima takav realni opit uslijed kojeg čovjek to osjeća kao de facto istinu.

pa zar nije de facto istina da u kljucnim stvarima svi ljudi ROBUJU Bogu: hrana, pice, zrak, zdravlje... i masu drugih stvari koje ne biramo vec su nam nametnute...

Što se tiče tvrdnje o razmaženosti, mogu samo reći da imaš jako loše mišljenje o roditeljima, čim misliš da da oni tek tako dopuštaju svojoj djeci da postanu razmažena ;)

a kakvo misljenje bi trebalo imati o roditeljima generacije Petar Pan (http://www.novi-svjetski-poredak.com/2012/12/21/petar-pan-generacija-postoji-nesto-ozbiljno-krivo-sa-mladima-u-americi-i-svijetu/)?
danasnji roditelji i ne znaju dobro ni kako im fizicki izgledaju djeca (kamoli psihicki), nemaju vremena za njih...

Shady
14.01.2013., 18:21
tako i koji je pozvan kao slobodnjak, rob je Kristov. (Prva Pos. Korinćanima 7,22)[/INDENT][/INDENT]
... O Shady, ne hvataj se za metaforu kao dokaz. A da je ovo metaforično rečeno možeš provjeriti u Pismu.
Rade, imate poroblem sa iskrenošću. Imajte u vidu da su sa ove strane odrasli ljudi koji jako dobro (vjerujte, nepogrešivo!) znaju šta mislite. A i Bog vas vidi. Morate biti skreni, Njega radi i, kada dobijete dokaz, trebate ga prihvatiti.

Tvrdili ste gore da rob i sluga nije isto. Pa ste dobili riječi izravno od apostola Pavla. A nakon toga pokušavate sa akrobacijama. Zašto tako radite? Pa normalno da ni Bog musalimana ne okiva u lance robove svoje.

Ne možete ni Boga ni one koji vjeruju, mi smo vaša braća! Biti rob Božiji - jedina je istinska sloboda. Sve drugo je ropstvo novcu, zemlji, svom tijelu, svom nefsu (nutrini).. a robovati Njemu je jedini smisao. Jedinom Apsolutu. Mi se trudimo da vam to rastumačimo, i ne tražimo od vas nagradu niti pohvalu, niti se takmičimo s vama, mi smo svi braća. Trebate Istinu voljeti više nego vlastiti organizam, više nego crkvu, katehizis.. jer Istina je iznad svega. Mi muslimani robujemo Apsolutu. Kada bi vi to znali poštovali bi nas više, kao što mi poštujemo vas, ili više. Ne treba niske strasti da se isprečuju između vjernika.

Nigdje Apostoli sebe nisu nazivali robovi Božji, već sluge Božje. a kako nisu kad vam gore jasno piše da jesu? http://mhvn.zippygamer.com/images/smilies/smiley_face_sad.gif ROB! Piše rob! Budire iskreni.

sluga, rob.. isto je! Hvarajte sa suštinu a ne da cjepidlačite o značenju tih pojmova. Malo hreabrosti tu nije na odmet. Normalno da je robovanje/služenje dragvoljno! Tko neće da robuje Njemu, robpvat će zemji.. idolima. Budite iskreni prema Bogu, prema sebi. A i prema nama... pa pošaljite svima osmjeh (bez straha) biti će dovoljno. Evo kao ja vama. :)
...

Rade Kumitkata1
14.01.2013., 22:01
Rade, imate poroblem sa iskrenošću. Imajte u vidu da su sa ove strane odrasli ljudi koji jako dobro (vjerujte, nepogrešivo!) znaju šta mislite. A i Bog vas vidi. Morate biti skreni, Njega radi i, kada dobijete dokaz, trebate ga prihvatiti. A, budi siguran da taj tko tvrdi da zna ono što mislim ili laže samog sebe ili je pod demonskim utjecajem đavla koji mu našaptava laži kako bi ga uvjerio da može da zna ljudske misli i osjećaje.

Rekao sam ti već ranije. Sa druge strane imaš čovjeka koji ne pravi kompromise u pitanjima istine i ne dozvoljava sebi takve glupave samoobmane.

Opet ti kažem: varaš se.
Tvrdili ste gore da rob i sluga nije isto. Pa ste dobili riječi izravno od apostola Pavla. A nakon toga pokušavate sa akrobacijama. Zašto tako radite? Pa normalno da ni Bog musalimana ne okiva u lance robove svoje. Jasno je da si izvukao riječi apostola iz konteksta, koji jasno izbija iz cijelog pasusa iz kojeg si naveo rečenicu. Aposto, govori ljudima koji su robovi netkome i tješi ih riječima da ne brinu, jer na takav način služe Kristu, a da bi to opisao koristi metaforu "robovi ste Kristovi!", no dakako da ne misli u onom smislu u kojem koristite vi tu riječ. To je potpuno jasno, jer Apostol nikada više ne koristi taj izraz, već ga je upotrebio samo na tom mjestu, obraćajući se robovima.

Ne možete ni Boga ni one koji vjeruju, mi smo vaša braća! Biti rob Božiji - jedina je istinska sloboda. Sve drugo je ropstvo novcu, zemlji, svom tijelu, svom nefsu (nutrini).. a robovati Njemu je jedini smisao. Jedinom Apsolutu. Mi se trudimo da vam to rastumačimo, i ne tražimo od vas nagradu niti pohvalu, niti se takmičimo s vama, mi smo svi braća. Trebate Istinu voljeti više nego vlastiti organizam, više nego crkvu, katehizis.. jer Istina je iznad svega. Mi muslimani robujemo Apsolutu. Kada bi vi to znali poštovali bi nas više, kao što mi poštujemo vas, ili više. Ne treba niske strasti da se isprečuju između vjernika.

Kakav crni rob čovječe Božji? Bog nam je došao donijeti slobodu, a ti ovdje veličaš ropstvo? Shvaćaš li da je jedno i drugo nespojivo? Odnos koji imaju Bog i čovjek i koji imaju čovjek i grijeh je dijametalno suprotan! Ono što čini grijeh i đavao čovjeku je ropstvo, jer mu oduzimaju potpuno slobodu i čine ga svojim robom, a Bog ga od toga oslobađa! Kako možeš poistovjetiti odnos koji ljudi imaju prema grijehu sa onim koji imaju prema Bogu??? Ne možeš reći da je odnos koji trebao imati prema Bogu ropstvo, jer to je pogrešna riječ! Bog ne oduzima čovjeku slobodnu volju! Kako onda možeš biti Njegov rob? Nikako! Možeš biti sluga, dobrovoljno se opredijeliti da Mu služiš, ali ne možeš biti rob.

a kako nisu kad vam gore jasno piše da jesu? http://mhvn.zippygamer.com/images/smilies/smiley_face_sad.gif ROB! Piše rob! Budire iskreni. Apsolutno sam iskren i kao takav ponovit ću ti još jednom riječi koje sam ti gore već napisao:

Jasno je da si izvukao riječi apostola iz konteksta, koji jasno izbija iz cijelog pasusa iz kojeg si naveo rečenicu. Aposto, govori ljudima koji su robovi netkome i tješi ih riječima da ne brinu, jer na takav način služe Kristu, a da bi to opisao koristi metaforu "robovi ste Kristovi!", no dakako da ne misli u onom smislu u kojem koristite vi tu riječ. To je potpuno jasno, jer Apostol nikada više ne koristi taj izraz, već ga je upotrebio samo na tom mjestu, obraćajući se robovima.

sluga, rob.. isto je! Hvarajte sa suštinu a ne da cjepidlačite o značenju tih pojmova. Malo hreabrosti tu nije na odmet. Normalno da je robovanje/služenje dragvoljno! Tko neće da robuje Njemu, robpvat će zemji.. idolima. Budite iskreni prema Bogu, prema sebi. A i prema nama... pa pošaljite svima osmjeh (bez straha) biti će dovoljno. Evo kao ja vama. :)
[COLOR="White"]...

Ama kako je isto bre čovječe Božji? Ne radi se o leksičkim fionesama, već o suštinskim stvarima. Ne možeš opisivati relaciju sa Bogom riječju "ropstvo", jer ropstvo je posljedica grijeha, a ne Boga! Ova riječ govori o suštini tvoga odnosa sa Bogom. Ti se ne osjećaš slobodnim, zato tu riječ i ne upotrebljavaš, jer da se osjećaš i da to u tebi živi kao realna istina, ti bi rekao za sebe da si slobodan pred Allahom. To su normalne stvari. Kao što kaže Pismo "Čovjek govori ono čime mu je preispunjeno srce". Da ti osjećaš slobodu u tvojoj religiji, da je osjećaš silno, ti bi rekao da si slobodan pred Allahom (da ti Allah daje slobodu), a ne bi to opisao riječima "ja sam rob Allahov". Ropstvo je posljedica grijeha, i ne može opisivati odnos koji imamo sa Bogom. Ropstvo je posljedica grijeha, sama bit, kvintesencija, grijeha. Ako je to doista Bog. I zapamti: čovjek uvijek govori ono čime mu je srce puno. Upravo sam pitao još neku moju braću kršćane da li bi ikada za sebe rekli da su robovi Božji. Odgovor je bio: NE! Pitao sam zašto. odgovor je bio: Zato što se ne osjećam robom. Ovaj osjećaj djelim i sam.

Shady
14.01.2013., 23:13
A, budi siguran da taj tko tvrdi da zna ono što mislim ili laže samog sebe ili je pod demonskim utjecajem đavla koji mu našaptava laži kako bi ga uvjerio da može da zna ljudske misli i osjećaje. Nisam rekao da znam sve šta tko misli, nego da znam šta vi mislite u vezi stavka 1Kor (7:22). Dobili ste dokaz jasni - i to direktno iz Biblije! - a sad pokušavate izvrnuti tumačenje kao da Pavao nije mislio na ropstvo. A jeste, i tako se i izrazio.

Jasno je da si izvukao riječi apostola iz konteksta. Ništa nisam izvukao iz konteksta, samo sam naveo stavak 1.Kor. 7:22 i nisam ga tumačio. Šta se ima tumačit kad jasno piše? A zapravo ste vi taj koji pokušava izvrtanjem osporiti da je Pavao mislio na ropstvo. A mislio je, i tako je i napisao.

Kakav crni rob čovječe Božji? Bog nam je došao donijeti slobodu, Naša se sloboda ne kosi sa ropstvom Apsolutu. Naprotiv! Već su vam to objasnili drugi muslimani i muslimanke, ali niste iskreni u razgovoru. A kakav rob - još jednom ću vas uputiti da pogledate u 1.Kor.7:22. :ne zna: i neću to više ponavljati, mislim da je svima u temi jasno, čak i vama, a što se mene tiče možemo završiti raspravu o ropstvu/služenju.

a ti ovdje veličaš ropstvo? Da! Dragovoljno robovanje Apsolutu. Samo tako je i moguće!
Ne treba robovati ničemu drugom, Osim Njemu, Jednome. Nema dva apsoluta. :)
...

Bostan
14.01.2013., 23:17
" Tko se ponizi uzvisit ce se, a tko se uzvisi ponizit ce se."

dux pessimus
15.01.2013., 08:49
Ropstvo je posljedica grijeha, i ne može opisivati odnos koji imamo sa Bogom. Ropstvo je posljedica grijeha, sama bit, kvintesencija, grijeha. Jest, ako smo navezani za nešto relativno, onda robujemo toj stvari. dakle, robujemo iako ne moramo robovati, jer ta stvar kojoj robujemo nema nikakvu stvarnu vlast nad nama, nego je stvar naše krive percepcije. No nije grijeh priznati da smo u potpunosti ovisni o Bogu, jer On, za razliku od bilo koje druge stvari, IMA stvarnu vlast nad nama. Stoga ovdje termin "robovanje" ima potpuno drukčije značenje, ono izražava uzdržavateljski odnos Boga prema nama. No, to ne znači da nas Bog i tretira kao robove, to je nešto sasvim drugo. Tu je prvenstveno Milostiv i Samilostan. :cerek:

dux pessimus
15.01.2013., 08:51
" Tko se ponizi uzvisit ce se, a tko se uzvisi ponizit ce se."

Matej, 19:30
"...mnogi prvi bit će posljednji, i posljednji prvi."

Shady
15.01.2013., 10:57
" Tko se ponizi uzvisit ce se, a tko se uzvisi ponizit ce se." Matej, 19:30 "...mnogi prvi bit će posljednji, i posljednji prvi." Obojica imate pravo, pretjerao sam sa navaljivanjem na Radeta, ispričavam se!
Svi imamo svoje, svi pred Boga nosimo šta budemo pripremili. Pozdrav :)
...

Kalbbija
15.01.2013., 11:21
Opet ti kažem: varaš se.

Kakav crni rob čovječe Božji?

Ropstvo je posljedica grijeha, sama bit, kvintesencija, grijeha.
To ropstvo koje ti navodis,daleko je od grijeha...vec je cin kolonijalizma i izrabljivanja drugih za svoju dobit.. recimo imas to vidjeti kod starih rimljana...da ne navodim blizu tj. danasnju stvarnost gdje se isto desava pod krinkom demokracije..u zapadnoj Europi!

I ovo si dobro postao,nesvjesno..al' istinito,gdje kazes;

Kakav crni rob čovječe Božji?

Da,ne smetnem s uma...Islam vas je oslobodio tog cina..Poslanik s.a.v.s. Muhammed je oslobodio ropstva tadasnje robove i dao im slobodu..robovanja Allahu Uzvisenom!
Bio je "crni rob" zvao se Bilal...prvi mujezin..onaj koji poziva na namaz!
:D

piramida4
03.04.2013., 23:02

Rimljanima 10,20
Izaija pak hrabro veli:
Nađoše me koji me ne tražahu,
objavih se onima koji me ne pitahu.

Pravi Život
04.04.2013., 15:57
Rimljanima 10,20
Izaija pak hrabro veli:
Nađoše me koji me ne tražahu,
objavih se onima koji me ne pitahu.

Je, al to ti ne potvrđuje misao da se Bog ljudima obraća direktnom linijom.
Biblija pojašnjava da je anđeo uvijek posrednik između ljudi i Boga, čak i kod onih odabranih u SZ.

dominik01
04.04.2013., 16:01
Biblija pojašnjava da je anđeo uvijek posrednik između ljudi i Boga, čak i kod onih odabranih u SZ.

Bog se može direktno obratiti

piramida4
08.04.2013., 08:59

Dokaži stihovima - Samo Anđeo!
------------------------------------
Kad daš stihove - SAMO - onda ću ti povjerovati.
--------------------------------------------------------
A do tada - objasni mi ovaj stih:
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Jeremija 36,1 Četvrte godine Jojakima, sina Jošijina, kralja judejskoga, uputi Jahve Jeremiji ovu riječ:
Jeremija 36,2 "Uzmi svitak i zapiši na nj sve riječi koje ti kazah o Jeruzalemu, Judeji i svim narodima, od dana kad ti počeh govoriti, od dana Jošijinih do dana današnjega.
--------------------------------
Gdje je Gore - SAMO - ANĐEO?

---------------------------------

A o posredništvu -
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
1. Timoteju 2,5
Jer jedan je Bog,
jedan je i posrednik između Boga i ljudi,
čovjek - Krist Isus,

----------------------------
Znači - po tvojoj Teoriji (pošto nije i dokazivo stihovima)
Isus je u gornjem stihu - Posrednik -
a po tebi je Jedini Posrednik - ANĐEO,
pa se izvlači zaključak - Isus = Anđeo!

Jel to tvoj nauk?

piramida4
08.04.2013., 09:02
Bog se može direktno obratiti

Onaj koji je pročitao Bibliju,
uvidio je na masu mjesta da se Bog Imenom Jahve,
obraćao direkt ljudima.

Samo treba razdvojiti!
Nitko nije vidio LIKA Boga Jahve.

Ali - glas Jahvin su čuli.

centurionix
08.04.2013., 16:06
Dokaži stihovima - Samo Anđeo!
------------------------------------
Kad daš stihove - SAMO - onda ću ti povjerovati.
--------------------------------------------------------
A do tada - objasni mi ovaj stih:
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
Jeremija 36,1 Četvrte godine Jojakima, sina Jošijina, kralja judejskoga, uputi Jahve Jeremiji ovu riječ:
Jeremija 36,2 "Uzmi svitak i zapiši na nj sve riječi koje ti kazah o Jeruzalemu, Judeji i svim narodima, od dana kad ti počeh govoriti, od dana Jošijinih do dana današnjega.
--------------------------------
Gdje je Gore - SAMO - ANĐEO?

---------------------------------

A o posredništvu -
,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,
1. Timoteju 2,5
Jer jedan je Bog,
jedan je i posrednik između Boga i ljudi,
čovjek - Krist Isus,

----------------------------
Znači - po tvojoj Teoriji (pošto nije i dokazivo stihovima)
Isus je u gornjem stihu - Posrednik -
a po tebi je Jedini Posrednik - ANĐEO,
pa se izvlači zaključak - Isus = Anđeo!

Jel to tvoj nauk?

Pravi život je JS,a oni uče da je Isus ustvari ni čovjek,ni Bog,već anđeo.

piramida4
08.04.2013., 20:34
Pravi život je JS,a oni uče da je Isus ustvari ni čovjek,ni Bog,već anđeo.
Tako nekako.
JS misle da Isus nije Bog,
ali da je arkanđeo Mihael.

A slično misle i Adventisti -
ali oni vjeruju u TTT,
ali - i u to da je Isus = arkanđeo Mihael = Bog.

Po Adventistima - Bog ima 3 imena!
Jahve = Isus = Mihael.

-------------------