PDA

View Full Version : Čekati do braka, ili ne - zašto?

stranice : [1] 2

House`s Mistres
04.01.2013., 14:03
Čitam neke tekstove na jednom portalu, i vidim da masa ljudi u komentarima podržava apstinenciju do braka. Uglavnom su to kršćani i uglavnom su razlozi isto takvi. Vjerojatno je takva tema već bila, ali pretražila sam dosta stranica i ne mogu je naći, a iskreno - uz dužnu ispriku modovima - ne da mi se pretraživati više od 100 strana. :D
Iskopirat ću jedan citat, izvučen iz knjige zbog koje sam postavila temu:

O predbračnom seksu:
"Davanjem ovoga obećanja (vjenčanih zavjeta, op.a.) pred Bogom kao da se i u njihovim životima nešto mijenja. Bog ne pohranjuje samo njihova obećanja u “dokument vjenčanja” u nebeskom katalogu podataka. Brak je svet sakrament. Tim sakramentom On zapravo mijenja te dvije osobe. On ih duhovno povezuje spajajući njihove duše tako da “dvoje” doista postaje “jedno”.

Nakon vjenčanja te dvije osobe najčešće odlaze na skupocjeno putovanje u neko egzotično mjesto – to putovanje je poznato pod nazivom “medeni mjesec”. Na medenom mjesecu oni čine nešto vrlo važno za sebe i svoj brak. Oni vode ljubav. Oni se jedno drugome predaju u spolnom smislu. Pritom oni svojim tijelima iskazuju obećanja izrečena na oltaru. Oni su na oltaru jedno drugome predali svoje živote. Spolnim sjedinjavanjem oni čine taj dar stvarnim i osjetnim, predajući svoja tijela jedno drugome. Predavanjem tijela oni predaju sami sebe i svoje živote.

Spolnost govori jezikom, jezikom predanja samoga sebe drugoj osobi. Sveti otac Ivan Pavao II. kaže da spolni odnos govori “jezikom samopredanja”. To je jezik koji mu je Bog namijenio, a to je jezik koji i srce čuje. To je jezik istinske ljubavi, a ne “ljubavi prema pizzi”. To je jezik trajne ljubavi i predanosti, “i u dobru i u zlu”.

Dakle, kako se stvara novi život? On se stvara ljubavnim činom. U bračnom spolnom sjedinjavanju muškarca i žene i Bog je, na stvaran način, prisutan i spreman ostvariti svoj najdraži i najveći stvaralački čin: stvaranje potpuno novoga ljudskog bića na svoju sliku i priliku. Spolnim sjedinjavanjem i jezikom ljubavi i predanosti na svijet dolazi novi život. Ljubav stvara ljude!"

Ostali članci (da sad ne kopiram sve, nema smisla) govore o predbračnom seksu kao grijehu a o apstinenciji kao "čistoći". U globalu, ako se predamo nekom prije braka, gubimo istinski dojam o spolnom odnosu kao činu sjedinjenja na svim razinama - tjelesnoj, duhovnoj, emotivnoj, energetskoj, ljubavnoj. To je dar koji bismo trebali čuvati isključivo za osobu s kojom smo toliko vezani i koju volimo do te mjere da bismo ušli s njom u brak. U protivnom, činimo od seksa jeftinu sirovinu, kartu za trenutni užitak, ne živimo ga u potpunosti.

Zanimaju me stavovi ljudi koji nisu kršćani i ne žive po kršćanskim dogmama. Ima li za vas u tim svjetonazorima ikakve istine i vrijednosti, osim onih isključivo vezanih za Boga?
Biste li vi, iz bilo kojeg razloga osim kršćanskog, čekali do braka, i zašto?
Smatrate li da vrijednost seksa gubi na jačini ako ga previše "rasipamo"?
Može li apstinencija u svrhu ljubavi zaista učiniti od spolnog odnosa vrlo snažnu vezu i predanje?

House`s Mistres
04.01.2013., 14:07
Zaboravila sam napisati...
Ja nisam čekala do braka, zapravo brak me tek čeka za koji mjesec, možda je to i razlog zbog kojeg preletavam po takvim temama.
Premda, sad je malo kasno.
Nisam kršćanka, zamaraju me i ljute gluposti koje Crkva zapovijeda, a pogotovo se ne slažem s njezinim dogmama i indoktrinacijom.
Zato na seks ne gledam istim očima kao Crkva, ali ipak se pitam - nisu li te vrijednosti vezane za spolni odnos nadišle same sebe i propovijed Crkve, nisu li one na nivou Univerzuma i svakog čovjeka ponaosob? Iz nekog razloga, počinjem smatrati da čekanje do braka nije najgora stvar na svijetu....

Depeche E.
04.01.2013., 14:17
Uopće nije neka usporedba :D, ali palo mi je na pamet da je to slično čekanju da prvo ispečeš sve palačinke pa tek onda jedeš. Moraš pojesti bar jednu :misli: :D

Smatram da je seks jedan od bitnijih faktora koji utječu na uspješnost veze.
Samim time što se prakticira, omogućuje povezanost osoba na nekom višem nivou.
Zbližava i daje novu dimenziju odnosu dviju osoba.

Ne vidim ništa loše u seksu prije braka :raspa:

bliss
04.01.2013., 14:25

Ne. I ne bih bila s osobom koja misli čekati do braka. Ne vidim nijedan dobar razlog za čekanje do braka. Seks je važan dio veze i ne smatram ga išta manje važnim i ispunjujućim od seksa u braku.

Rasipanje seksa? :misli:

Može li apstinencija u svrhu ljubavi zaista učiniti od spolnog odnosa vrlo snažnu vezu i predanje?

Ne vjerujem u apstinenciju u svrhu ljubavi. Ako sam zaljubljena i volim, onda želim voljeti i iskusiti i svaki dio tijela te osobe, a ne samo njegovu osobnost.

Yuna
04.01.2013., 14:31
Vjernik sam, ali nisam čekala do braka. Ne živim po krščanskim pravilima jer neka od njih smatram glupim i primitivnim. Seks prije braka ne smatram grijehom, ali ga uvijek ispovijedam. Mislim da su Bogu neke druge stvari puno bitnije nego apstiniranje do braka.

Ajfel
04.01.2013., 14:40
Zanimaju me stavovi ljudi koji nisu kršćani i ne žive po kršćanskim dogmama. Ima li za vas u tim svjetonazorima ikakve istine i vrijednosti, osim onih isključivo vezanih za Boga?

Bilo kakvo suzbijanje vlastite seksualnosti i ne prakticiranja iste radi bilo kakvih drustvenih uvjerenja i normi protivi se ljuskoj psihofizickoj prirodi. I tocka.
To nije moje misljenje, to nije svjetonazor, to nije za raspravu. To je empirijski dokazana znanstvena cinjenica!

Moram priznati da i mene izuzetno zanima racionalno objasnjenje ljudi koji ce na ovo pitanje dati potvrdan odgovor...

Hmmmm, ovo je i tocno i netocno.
Naime, prakticiranje istog pridonjet ce vecem poznavanju partnera i sebe, o njihovim preferencijama...ucit ce jedno o drugome i s vremenom razvijati sve vecu kvalitetu i razumijevanje.
S druge pak strane, nerijetko se dogodi da seksualni odnos ude u svojevrsnu kolotecinu i rutinsku stvar. To se dogodi kada par ima svoj vlastiti prostor i seksaju se svakodnevno. U tom slucaju je dobro koji puta malo stati sa kvantitetom samog seksa te pojacati razgovor i insinuacije o istom kao i iscekivanje samog cina...

Itekako!
Jedna rijec: tantra

No, ta teza stoji kada su partneri u potpunom dodiru sa vlastitom seksualnoscu, kao i sa partnerovom (+razumijevanje, povjerenje i vrlo veliki rad na sebi i sa partnerom )!
A teza: ja nemam pojma o seksu i tabu mi je tema, tebi takoder...idemo se suzdrzavati do braka i graditi odnos pa ce nam onda seks biti super - je jedan veliki FAIL!

Eeeeeee, da sam isao za seksologa... :rofl::lol:

Addictions
04.01.2013., 14:49
iskreno muškarac sam ali ako moja cura ne zeli seks prije braka ja ču je podržati
pa sta sad nije smak svijeta ak se neču seksat;P

siddharta
04.01.2013., 14:56
Seks prije braka ne smatram grijehom, ali ga uvijek ispovijedam.

Ako je tako, zašto? Provociraš svećenika?

House`s Mistres
04.01.2013., 14:56
Vjernik sam, ali nisam čekala do braka. Ne živim po krščanskim pravilima jer neka od njih smatram glupim i primitivnim. Seks prije braka ne smatram grijehom, ali ga uvijek ispovijedam. Mislim da su Bogu neke druge stvari puno bitnije nego apstiniranje do braka.

Ja sam također vjernik, ali nisam kršćanin. Ni musliman ni hindu ni jehovin svjedok.
Da jesam dio neke instucionalizirane religije, slijedila bih njena pravila.
Zato ne vidim poantu u konstantnom "griješenju", a zatim ispovijedanju.
Zašto ispovijedaš ako to ne smatraš grijehom?
Ili, zašto to činiš, zašto se seksaš prije braka, ako si svjesna da je to grijeh i da ćeš kasnije morati ispovijediti?
Nije li to kretanje u beznadnom krugu, u kojem se osjećaš krivom za nešto i tražiš oprost, ili tražiš oprost jer vjera tako propisuje a znaš da nisi kriva.
Oprosti ako sam nerazumljiva :) ali takvo ponašanje vjernika mi nikad nije bilo jasno.

4fun
04.01.2013., 14:59
ovo je mucka provokacija. :rofl:

ako misli cekati do braka, neka se javi kada se uda. :p :raspa:

pirata
04.01.2013., 15:06
Bilo kakvo suzbijanje vlastite seksualnosti i ne prakticiranja iste radi bilo kakvih drustvenih uvjerenja i normi protivi se ljuskoj psihofizickoj prirodi. I tocka.
To nije moje misljenje, to nije svjetonazor, to nije za raspravu. To je empirijski dokazana znanstvena cinjenica!

Mnogo se toga protivi našim nagonima, pa se toga suzdržavamo. To nije dobar argument!

House`s Mistres
04.01.2013., 15:10
ovo je mucka provokacija. :rofl:

ako misli cekati do braka, neka se javi kada se uda. :p :raspa:

Imam par frendica koje žive u uvjerenju da je čekanje do braka velika kušnja ali i veliki uspjeh. Jedna je "posrnula" par puta, druga je "posrnula" jednom, treća nijednom.
Ova zadnja je sama sa sobom sigurno zadovoljna, udala se, jako brzo dobila dijete (jer je kontracepcija grijeh), a prve dve će ili zaboraviti, ili će im netko prije ili poslije nabiti na nos ili ih podsjetiti na to a onda bu bile jadne i tužne.
Poanta - zašto nametati samome sebi nešto što je maltene nemoguće izvršiti, a u slučaju pogreške ne gine ti kajanje i osjećaj manje vrijednosti?
I je li taj osjećaj zadovoljstva i ponosa samim sobom zaista vrijedan toga da propustiš uživanje u svojem i tuđem tijelu, učenje, saznavanje i bliskost koju je moguće postići, I`m sure, i prije braka?

4fun
04.01.2013., 15:17
Imam par frendica koje žive u uvjerenju da je čekanje do braka velika kušnja ali i veliki uspjeh. Jedna je "posrnula" par puta, druga je "posrnula" jednom, treća nijednom.
Ova zadnja je sama sa sobom sigurno zadovoljna, udala se, jako brzo dobila dijete (jer je kontracepcija grijeh), a prve dve će ili zaboraviti, ili će im netko prije ili poslije nabiti na nos ili ih podsjetiti na to a onda bu bile jadne i tužne.
Poanta - zašto nametati samome sebi nešto što je maltene nemoguće izvršiti, a u slučaju pogreške ne gine ti kajanje i osjećaj manje vrijednosti?
I je li taj osjećaj zadovoljstva i ponosa samim sobom zaista vrijedan toga da propustiš uživanje u svojem i tuđem tijelu, učenje, saznavanje i bliskost koju je moguće postići, I`m sure, i prije braka?

nemam pojma, ja iskreno mislim da je to za vrlo drugacije ljude od mene i ocito imaju totalno sjeban (no offence :p) mindset i pogled na zivot/sexualnost iz moje perspektive. :ne zna:

penzl
04.01.2013., 15:28
Ne volim niti podrzavam kad mi netko pokusava nametnuti kad se moram ili nesmijem sexati.o vjeri imam svoje misljenje koji nije za ovaj pdf.i ne,nisam cekao brak da bih se posexao.

Sent from my GT-S6500D

angellll
04.01.2013., 15:29
Evo moje misljenje. Ja nisam ni katolik niti pravoslavac. zivim u Bosni gdje je sex prije braka za vecinu nečasno djelo (i drustvo bi takve osobe likvidiralo ) medjutim..sve to je stvar tradicije, stvat toga koga imas za partnera ,akosi momku sa kojim planiras brak to rekla ,i on zna da u brak ulazis kao takva..nevidim gdje je problem
Ja licno smatram da je sex prije braka ipak korisna stvar iz prostog razloga..da imas osobe koje se fizicki privlace, vole ,ali u krevetu jedno od njih KILAVO DO BOLA :hekla: ili imaju drugacije potrebe i time imaju nesklad TE VRLO BRZO CE SE PARTNERI OHLADITI ZBOG SEXUALNOG NESLAGANJA i ili ce cijelog zivota spavati sa nekim preko volje ili ce doci do prevare , u cilju ispunjenja svojih potreba..
i sad po meni lijepo bi bilo kad bi covjek mogao znati da ce mu sexualni zivot sa partnerom 100% štimati..ali kako to mozes skuziti tek poslije sklapanja braka..po meni sex prije braka je nista abnormalno ..i koja svrha "cuvanja" (a na kraju ko za nas muske garantuje da smo nevini..daj plizz )

venera_veritas
04.01.2013., 15:32
tko ima slab libido, uvijek nađe razlog za nejebicu:mig:

MillionMan
04.01.2013., 15:53
ja takve jos nisam upoznao u hrvatskoj. upoznao sam one sto mi ne zelu dati. ali ne vjerujem da one tamo dalje nista ne rade.

upoznao sam muslimanke koje su takve

i americke kriscanke, koje vec. ove su mi jedine koje su to odma u glavu rekle. i dok pricas s njima one uvjek aduliraju po tom. iskreno zvuce kao da im je netko usadio znanje u glavu. kao da su navijene

ali u sve u svemu su normalne. i ako se tu nesto zalomi, dode do braka i to je to. ja na ovo nikad neni isao jer sam samostalana osoba i lagao bi zesnskoj kad bi joj rekao sad cu do kraja zivota biti s tobom. a nisam netko tko bi iskoristio. ali od sad ocu sve iskoristit. sve manje i mnaje vjerujem u vjeru i dobrotu i sve vise i vise zelim ic obrnutim smjerom jer nigdje ne vidim da ti se otvaraju vrata nit da je koga briga za tebe. mislim da je najbolja filozofija razbijanje vrata i ostvaranje ciljeva

just curious
04.01.2013., 15:58
tko ima slab libido, uvijek nađe razlog za nejebicu:mig:

Dobro receno :top:

Alyna
04.01.2013., 15:58
Crkva vam kaže da seks prije braka ne valja jer ako to napravite Bog vas više neće volit, jer je to grijeh! Jel mi imamo slobodnu volju ili ne? Kakva je to slobodna volja ako je grijeh? Crkva servira svakakve gluposti da vam utjera strah u kosti od Boga. Ja živim onako kako ja želim i mislim da bi trebala, a ne onako kako mi crkva kaže. I ne radim nikome nikakvo zlo pritom, niti sam promiskuitetna niti išta slično. Ako će me Bog zamrzit zbog mog načina života, što da kažem, zaboli me..:ne zna: Ja ne plešem onako kako drugi sviraju. Niti će mi crkva utjerat strah u kosti od Boga, jer Bog nije onakav kakvim ga oni predstavljaju.

4fun
04.01.2013., 16:01
Crkva vam kaže da seks prije braka ne valja jer ako to napravite Bog vas više neće volit, jer je to grijeh! Jel mi imamo slobodnu volju ili ne? Kakva je to slobodna volja ako je grijeh? Crkva servira svakakve gluposti da vam utjera strah u kosti od Boga. Ja živim onako kako ja želim i mislim da bi trebala, a ne onako kako mi crkva kaže. I ne radim nikome nikakvo zlo pritom, niti sam promiskuitetna niti išta slično. Ako će me Bog zamrzit zbog mog načina života, što da kažem, zaboli me..:ne zna: Ja ne plešem onako kako drugi sviraju. Niti će mi crkva utjerat strah u kosti od Boga, jer Bog nije onakav kakvim ga oni predstavljaju.

ili slijedis pravila religije ili nisi pripadnik iste. ili tocnije, te odredene.

just saying.

mIšIca:P
04.01.2013., 16:03
Evo moje misljenje. Ja nisam ni katolik niti pravoslavac. zivim u Bosni gdje je sex prije braka za vecinu nečasno djelo (i drustvo bi takve osobe likvidiralo ) medjutim..sve to je stvar tradicije, stvat toga koga imas za partnera ,akosi momku sa kojim planiras brak to rekla ,i on zna da u brak ulazis kao takva..nevidim gdje je problem
Ja licno smatram da je sex prije braka ipak korisna stvar iz prostog razloga..da imas osobe koje se fizicki privlace, vole ,ali u krevetu jedno od njih KILAVO DO BOLA :hekla: ili imaju drugacije potrebe i time imaju nesklad TE VRLO BRZO CE SE PARTNERI OHLADITI ZBOG SEXUALNOG NESLAGANJA i ili ce cijelog zivota spavati sa nekim preko volje ili ce doci do prevare , u cilju ispunjenja svojih potreba..
i sad po meni lijepo bi bilo kad bi covjek mogao znati da ce mu sexualni zivot sa partnerom 100% štimati..ali kako to mozes skuziti tek poslije sklapanja braka..po meni sex prije braka je nista abnormalno ..i koja svrha "cuvanja" (a na kraju ko za nas muske garantuje da smo nevini..daj plizz )

:confused::confused::confused: Ovako nešto još postoji!??
aj nemoj jebat:o

House`s Mistres
04.01.2013., 16:06

Eto, pa ima Crkva i na to odgovor.
Slaganje ili neslaganje s partnerom u krevetu je pitanje koje se rješava poslije vjenčanja. Crkva to objašnjava ovako:
Seksualni sklad bračnih parova koji su u brak ušli kao nevini, počet će se graditi od nule. Nema mogućnosti usporedbe s drugim partnerima budući da ih nije ni bilo, te tako osobe koje u braku vode ljubav prvi put stvaraju zajedničko seksualno iskustvo, učeći jedno od drugoga. Stavljanje fizičkog užitka ispred duhovnog i emocionalnog spektra spolnog odnosa može dovesti do toga da su partneri nezadovoljni u krevetu... Seks treba shvatiti kao sjedinjenje dvoje ljudi u ljubavi, kao Božji dar, sveti čin, i tada se ne može dogoditi da seks nije dobar.

(prenosim stav Crkve, ne svoj osobni...da ne bi bilo streljanja. :p )

Alyna
04.01.2013., 16:06
ili slijedis pravila religije ili nisi pripadnik iste. ili tocnije, te odredene.

just saying.

Znam i ja sam odabrala da ne budem pripadnik iste. Navela sam svoje razloge. Samo sam pokušala predočit kako smješno zvuče ta pravila koja nam crkva servira. Mislim da svatko ima slobodnu volju i treba živjeti onako kako sam želi, a ne onako kako drugi misle da treba.

4fun
04.01.2013., 16:07
Znam i ja sam odabrala da ne budem pripadnik iste. Navela sam svoje razloge. Samo sam pokušala predočit kako smješno zvuče ta pravila koja nam crkva servira. Mislim da svatko ima slobodnu volju i treba živjeti onako kako sam želi, a ne onako kako drugi misle da treba.

ja se u potpunosti slazem sa tobom. ali moram priznati, malo mi je cudno vidjeti tolike deklarirane licemjere.... pardon katolike po nasim prostorima. :rofl:

Alyna
04.01.2013., 16:11
ja se u potpunosti slazem sa tobom. ali moram priznati, malo mi je cudno vidjeti tolike deklarirane licemjere.... pardon katolike po nasim prostorima. :rofl:

Ja sam se možda rodila kao katolik, jer su mi roditelji katolici, međutim danas, kad sam odrasla osoba i imam svoje osobno mišljenje, a ne mišljenje koje mi je netko drugi usadio, ne smatram se više katliko niti ikakvim "sljedbenikom" religije.

Leonida
04.01.2013., 16:26
Ne cekam brak niti bih mogao biti u vezi sa osobom koja za seks ceka brak. No nisam "liberalni fasist" da drugima na silu u glavu guram svoje ideje pa tako pustam svakoga da ima vlastiti stav vezano uz tu temu.

Kao sto trazim od drugih da postuju moje misljenje i stav, tako postujem tudje, kao sto postujem i tudja vjerska i politicka uvjerenja dok mi god to ne izbija novce iz dzepa. U protivnom razgovaramo drugacije.

Stoga da zakljucim, ne smeta me ako zena ceka do braka samo ce morati cekati s nekim drugim jer ja ne cekam.

Sretna nova godina!

Yuna
04.01.2013., 17:33
Zašto ispovijedaš ako to ne smatraš grijehom?
Ili, zašto to činiš, zašto se seksaš prije braka, ako si svjesna da je to grijeh i da ćeš kasnije morati ispovijediti?
Nije li to kretanje u beznadnom krugu, u kojem se osjećaš krivom za nešto i tražiš oprost, ili tražiš oprost jer vjera tako propisuje a znaš da nisi kriva.
Oprosti ako sam nerazumljiva :) ali takvo ponašanje vjernika mi nikad nije bilo jasno.

Drugim ljudima je to malo teže za shvatit. Vjerujem u Boga, molim se svaki dan i poštujem ga, kao i ostale svece, ali ne vjerujem u Crkvu kao zajednicu iako ponekad volim otići na misu. Pa tako ne živim po krščanskim pravilima jer su to ustvari pravila koja nam nadmeće Crkva, a ne Bog. Ispovijedam se jer želim primit tijelo Kristovo, iako neke grijehe ne smatram grijesima, ali ih svejedno ispovijedam jer Crkva kaže da su to grijesi. Pa si razmišljam, ako me već ispovijeda svećenik koji je član Crkve, onda bi bilo u redu da se ispovijedam po njihovim pravilima, a ne mojima. Nikad nebi primila ni jedan sakrament ni hostiju kršeći pravila Crkve.
Onda je odgovor u tvojoj rečenici da tražim oprost jer vjera tako propisuje, a znam da nisam kriva :)

gemk
04.01.2013., 17:39
čekat do braka, naravno.

Teta2U
04.01.2013., 17:52
Samo lijepo molim da ne ulazite u razglabanja i rasprave o vjeri jer tome nije mjesto na ovome podforumu.
Nešto usputno spomenuti u objašnjenju svojih stavova je u redu, samo bez rasprava o vjeri.

mrafica
04.01.2013., 18:04
Jedini oblik čekanja prije braka mi je pao na pamet kad mi je jedna prijateljica, od koje bi to najmanje očekivala :D , ispričala svoje iskustvo, koje mi nije zvučalo uopće loše.

Naime nije apstinirala do braka :rofl: nego se dogovorila sa zaručnikom da određeni period prije svatova (mjesec dana je, čini mi se, bilo u pitanju) apstiniraju. Kaže da im je tada prva bračna noć dobila neko slično značenje kao što je prije značilo ljudima koji su skroz apstinirali :zubo:
Ono, nije bio seks kao onaj isti od jučer i prekjučer, nego su ga se poželjeli (abnormalno! sjećam je se u tom periodu :lol: ) i bio je po nečem poseban.
Meni osobno to ne zvuči loše, razmislit ću o tome kad dođe vrijeme :rofl:

House`s Mistres
04.01.2013., 18:12
Jedini oblik čekanja prije braka mi je pao na pamet kad mi je jedna prijateljica, od koje bi to najmanje očekivala :D , ispričala svoje iskustvo, koje mi nije zvučalo uopće loše.

Naime nije apstinirala do braka :rofl: nego se dogovorila sa zaručnikom da određeni period prije svatova (mjesec dana je, čini mi se, bilo u pitanju) apstiniraju. Kaže da im je tada prva bračna noć dobila neko slično značenje kao što je prije značilo ljudima koji su skroz apstinirali :zubo:
Ono, nije bio seks kao onaj isti od jučer i prekjučer, nego su ga se poželjeli (abnormalno! sjećam je se u tom periodu :lol: ) i bio je po nečem poseban.

To smo se i mi dogovorili. :)

ana.bestijica
04.01.2013., 18:13
To nema seksa prije braka je najveca glupost koju je neka budala izmislila

Recimo nadu se cura i deco, i tako oni skupa cekaju brak. Prode koja godina dvije oni se ozane i prvu bracnu noc shvate da nemaju pojima sta rade. Prvo misle vjezbom do savrsenstva, kad ono sex ni naprijed ni natrag. I tako brak bez sexa, vise nemogu podnest jedan drugog jer pomirbeni sex ne funkcionira, oboje pate i djeca skupa s njima (ako su ih imali).

Pouka price: prije nego napravite fatalnu pogresku jebite se ljudi pa se onda zenite

Teta2U
04.01.2013., 18:13
Samo lijepo molim da ne ulazite u razglabanja i rasprave o vjeri jer tome nije mjesto na ovome podforumu.
Nešto usputno spomenuti u objašnjenju svojih stavova je u redu, samo bez rasprava o vjeri.

S obzirom da ste nastavili točno ono što je zamoljeno da ne radite, jer tome NIJE mjesto na ovome pdf-u, dopuna - kartoni za ignoriranje mod upozorenja za postove o vjeri. Do sada brisano, jer autorica nije vidjela upozorenje koje napisano dok ona pisala post, a ovo poslije tek reda radi da ne nastavite, no nastavite li, kartoni idu.

phiber
04.01.2013., 18:14
1. Ima li za vas u tim svjetonazorima ikakve istine i vrijednosti, osim onih isključivo vezanih za Boga?
2. Biste li vi, iz bilo kojeg razloga osim kršćanskog, čekali do braka, i zašto?
3. Smatrate li da vrijednost seksa gubi na jačini ako ga previše "rasipamo"?
4. Može li apstinencija u svrhu ljubavi zaista učiniti od spolnog odnosa vrlo snažnu vezu i predanje?

1. Apsolutno nikakvih svjetozanora osim onih vezanih za religiju, boga i sto vec ne.
2. Ne bih cekao niti bi bio sa onom koja ceka.
3. Sto je to rasipanje sexa?
4. Ne. Moze samo uciniti da ce jedna strana biti isfrustrirana i nadrkana.

saša iz voza
04.01.2013., 18:21
Uopće nije neka usporedba :D, ali palo mi je na pamet da je to slično čekanju da prvo ispečeš sve palačinke pa tek onda jedeš. Moraš pojesti bar jednu :misli: :D

Smatram da je seks jedan od bitnijih faktora koji utječu na uspješnost veze.
Samim time što se prakticira, omogućuje povezanost osoba na nekom višem nivou.
Zbližava i daje novu dimenziju odnosu dviju osoba.

Ne vidim ništa loše u seksu prije braka :raspa:

to i jest najveci problem
ljudi se zblize seksom, a ne majndsetom
kad tad seks prestane biti jako velik faktor pa zatražiš razvod :mudri:

dimenziju cega? stvarno mislim da je odnos između dvije osobe jadan ako im je seks prijeko potreban da ih poveže na višem nivou

Chocolate_M
04.01.2013., 18:22
Iako sam katoličke vjere, moj moralni kodeks i život uopće nikada nisu bili vođeni pogledima katoličke crkve. Oduvijek nastojim živjeti, baš kao i moji roditelji, vođena kodeksom ponašanja koji mi omogućuje da uživam u životu kako želim i da radim što hoću, a da pritom poštujem i ne vrijeđam druge.

Dakle, može se reći da vjerujem da nešto više (tko, što - ne znam) postoji, te
smatram da će taj Netko/Nešto gore, ako zbilja postoji, biti uz mene što god odlučim, as simple as that. :D

Ne, ne bih mogla čekati do braka, i nisam čekala do braka.. isto tako ne bih mogla ni biti s osobom koja želi čekati do braka, (bilo zbog religijskih, bilo zbog drugih razloga) jer već to govori da smo u potpunosti dvije različite osobe koje dijele različite poglede na život. Poštujem ljude koji žele čekati do braka, ali da li ih ujedno i razumijem? Ne.

Za mene je seks čin koji još više povezuje dvije osobe i bitan aspekt veze jer ako nema kemije u krevetu.. jbm, na taj način mogu biti i u vezi/braku s frendom prema kojem ne osjećam ništa.. uostalom, što učiniti kada se shvati da u krevetu stvari jednostavno ne funkcioniraju i supružnici postanu isfrustrirane i nezadovoljne osobe te se stvara okolina koja je potpuno drugačija od krščanskih svjetonazora i pravila? Dolazi se do razvod, ne? I eto, nastao je još jedan grijeh prema mišljenju Crkve.. i nikako ne valja, kako god okreneš. :D

House`s Mistres
04.01.2013., 18:37
Rasipanje seksa, s "rasipanjem" pod navodnicima :) , značilo bi polako i svojevremeno gubljenje tog dara, ako osoba seks smatra darom...
U smislu.... Ma ne znam, jela sam kolačić dok sam to pisala i nisam baš razmišljala. :)
Tko shvati, shvatit će.

Saša iz voza je napisao baš dobru primjedbu...

Povezuje li nas seks na nekom višem nivou, ili se prvenstveno kod para trebaju poklopiti i razviti neke druge stvari da bi uopće došlo do seksa?
Jeste li ikad bili u situaciji da pomislite kako ste trebali možda još malo pričekati sa seksom, iz bilo kojeg razloga?

Chocolate_M
04.01.2013., 18:40
Povezuje li nas seks na nekom višem nivou, ili se prvenstveno kod para trebaju poklopiti i razviti neke druge stvari da bi uopće došlo do seksa?
Jeste li ikad bili u situaciji da pomislite kako ste trebali možda još malo pričekati sa seksom, iz bilo kojeg razloga?

Pa nije da se seksam sa svakim dečkom s kojim odem na kavu/dejt.. jer me lik treba osvojiti svojim mišljenjem, a ako se kasnije, nakon nekog vremena, nakon prvog seksa i u krevetu sve poklopi, kud ćeš bolje?

Ovime se potencira kao da svi mi, koji prakticiramo seks prije braka u vezama, ispadamo iznimno površne osobe koje žele samo seks i ništa više.

phiber
04.01.2013., 18:44

Ne ulazim u krevet s bilo kime tako da mi se dosta stvari treba poklopiti.

Ukoliko kemije ima, oboje smo zainteresirani, ne vidim potrebe 'malo pricekati'.

House`s Mistres
04.01.2013., 18:46
Ovime se potencira kao da svi mi, koji prakticiramo seks prije braka u vezama, ispadamo iznimno površne osobe koje žele samo seks i ništa više.

Ne, pa nisam to mislila. Samo pitam. Ja sam onda isto jedna od "površnih". :D

Baarbaa
04.01.2013., 18:47
ako bi mi djevojka bila nevena i to bi joj znacilo :) , cekao bih je koliko da treba.

nisam bio u poziciji da dogovaram oko braka tako da u principu ne znam.ali ako bi me emocionalno i intelektualno ispunjavala:cerek:, sigurno da je ne bih silio na seks il ibilo sto uopce joj ne odgovara.

mada smatram da je seksualna komponenta jako bitna, za pravi ljubavni odnos je tek posljedica svih drugih povezanosti. koje se otrkiju vremenom:)

zašto i kako
04.01.2013., 19:56
Ostali članci (da sad ne kopiram sve, nema smisla) govore o predbračnom seksu kao grijehu a o apstinenciji kao "čistoći". U globalu, ako se predamo nekom prije braka, gubimo istinski dojam o spolnom odnosu kao činu sjedinjenja na svim razinama - tjelesnoj, duhovnoj, emotivnoj, energetskoj, ljubavnoj. To je dar koji bismo trebali čuvati isključivo za osobu s kojom smo toliko vezani i koju volimo do te mjere da bismo ušli s njom u brak. U protivnom, činimo od seksa jeftinu sirovinu, kartu za trenutni užitak, ne živimo ga u potpunosti.

Prakticirajući seks prije braka se isto možeš sjediniti sa partnerom na svim razinama.
Mislim, nije to karta za lunapark sa ograničenim brojem vožnji. Banaliziram, ali tako to Crkva predstavlja.

Ja ne pojedem, nego čekam, makar mi krulilo u želucu :D

Osobe koje su ponosne što su čekale, ne gledaju na seks prije braka kao na propuštanje užitka. Ako su oni ponosni i zadovoljni, onda se, gledajući iz njihove perspektive, itekako isplati.

Seks treba shvatiti kao sjedinjenje dvoje ljudi u ljubavi, kao Božji dar, sveti čin, i tada se ne može dogoditi da seks nije dobar.

I seks bez ljubavi može biti dobar. Za seks nije potrebna ljubav. I svejedno može biti dobar. To što neki ne žele seks bez ljubavi je druga stvar. I zato je meni pogrešna ta poruka koju Crkva šalje mladima.

SportsGirl
04.01.2013., 20:15
Čitam neke tekstove na jednom portalu, i vidim da masa ljudi u komentarima podržava apstinenciju do braka. Uglavnom su to kršćani i uglavnom su razlozi isto takvi. Vjerojatno je takva tema već bila, ali pretražila sam dosta stranica i ne mogu je naći, a iskreno - uz dužnu ispriku modovima - ne da mi se pretraživati više od 100 strana. :D

Ne slažem se u potpunosti sa crkvenim stavovima ali par teza koje si rekla u ovoj temi ima smisla.

Ljudi koji se redovno seksaju bez emocija često izgube ono nešto u sebi, seks im postane uglavnom fizički užitak i zadovoljenje, i ne mogu više doživljavati seks kao netko tko ga upražnjava samo kada ima i emocija i zaljubljenosti i privrženosti, pripadnosti, ljubavi, kao čin sjedinjenja, povezivanja, svega na više razina..

Ali se ne slažem s crkvom s time da za to treba brak, jer ljudi mogu biti zaljubljeni i voljeti i bez braka, i ne bi brak trebao nešto određivati.

Padme Amidala
04.01.2013., 20:19

Evo, ja sam katolik na papiru, ali ne odlazim u crkvu i ne živim po dogmama.
Nisam i ne bih čekala do braka.
Seks je za mene način na koji pokazujem da nekoga iskreno želim
i da mu dovoljno vjerujem da sam mu se voljna predati.

Nadam se da Alčak prati temu. Zanima me njegov komentar na ovo. :D

House`s Mistres
04.01.2013., 20:20
Drago mi je što vidim da ljudi imaju neke normalne, zdravorazumske stavove vezane za ovu temu.

Lastan
04.01.2013., 20:40
Baš danas na Ženskom kutku imaš raspravu koja se povela oko posta jedne djevojke koja tvrdi da želi čekati do braka iako nije vjernica. Puno, puno predrasuda navela je kao razloge; zato se i razvila rasprava. :D

Što se mene tiče, u takvim stavovima u pravilu nema nikakve vrijednosti i još nisam čuo neko kvalitetno obrazloženje. Dakle, neko koje ne bi bilo puno besmislica.
Ne.

Takve su odredbe možda imale smisla u vrijeme kad se za (pouzdanu) kontracepciju nije znalo, a u brak se stupalo u ranim tinejdžerskim godinama. Danas? Zaboravi.
Ni kurac ni pička nisu od sapuna da se potroše.

Sad kad smo riješili klišej, da obrazložim.
Nasuprot onome što vidimo u romantičnim komedijama, romantičnim dramama i inim romantičnim proserima iz Hollywooda (o drugima da ne govorim), nije prvi seks koji je posebno bajno i mistično iskustvo.
Prvi korak u životu nije najbolji korak koji ćeš ikad napraviti.
Prvi zalogaj pizze nije najbolji zalogaj pizze koji ćeš u životu okusiti. (A vjerojatno nije ni prvi zalogaj pice, ali dobro sad.)
Prvi put na plesnom podiju definitivno neće izvući najbolje iz tebe.
Prvi put za volanom nikako neće biti tvoja najbolja vožnja.
Prvo povlačenje gudala po violini bit će u najboljem slučaju mačja derača, a ne najbolje što ćeš u životu odsvirati.

Neće se potrošiti ni hod ni ples ni vožnja ni svirka. Pizza hoće, ali možeš kupiti ili napraviti novu. I ako napraviš novu pizzu, neće prva koju napraviš biti najbolja. Ikad. :D
Jednako se tako neće potrošiti ni seks.
Uz praksu će, kao i sve druge aktivnosti, postati bolji.
U teoriji, može.
Čitava naša civilizacija počiva na uzdržavanju od kojekakvih nagona i ritualiziranju onih koje upražnjavamo.
Ali postoji i pretjerivanje. Recimo, kad u brak ulaziš u trenutku kad si spolno zrela jedinka polovicu svog života, to je pretjerivanje. :D
A to može (i hoće), umjesto snažne veze i predanja, uzrokovati žešće frustracije.

Zdravo uzdržavanje od nagona uključuje, recimo, čekanje s jelom dok svi ne sjednu za stol. Brojenje do deset umjesto da pregrizeš grkljan idiotu pred sobom. Sjedenje u tramvaju a da ne staviš noge na nasuprotno sjedalo. Sve neke stvari koje traju neko kraće vrijeme.

Da sad maknem svoje desetljeće i kusur seksualne aktivnosti (jerbo oženjen nisam), mislim da bi se moja slika mogla staviti uz rječničke definicije nadrkanosti i nedojebanosti. :D

Solna
04.01.2013., 21:00
ja smatram da je veoma bitno da je cura nevina i da se suzdržava od seksa priije braka, za muškarce to i nije bitno, oni se mogu seksati koliko hoće. Jer ipak, djevičanstvo cure određuje njenu tržišnu vrijednost te karakter i moralne principe

House`s Mistres
04.01.2013., 21:08
ja smatram da je veoma bitno da je cura nevina i da se suzdržava od seksa priije braka, za muškarce to i nije bitno, oni se mogu seksati koliko hoće. Jer ipak, djevičanstvo cure određuje njenu tržišnu vrijednost te karakter i moralne principe

Zašto za muškarce nije bitno?
Imaju i oni tržišnu vrijednost, znaš. :D
Ma ovo je šala, jel tako.

mentalny
04.01.2013., 21:13

:rofl::rofl: dobra dobra!!

smedjišećer
04.01.2013., 21:20

Ni najmanje ne može odrediti nečije moralne principe, bilo dečkiju, bilo djevojaka. Nego vrlo jednostavno, kao što je netko gore napisao, otkriva slab
libido.

Solna
04.01.2013., 21:23
Imaju i oni tržišnu vrijednost, znaš.

naravno, ali ona nije vezana za nevinost prije braka, već za financije i imovinu(plaća, stan, auto, vikendica), uostalom, sama raširenost poliginije govori puno u prilog toj činjenici.

House`s Mistres
04.01.2013., 21:36
naravno, ali ona nije vezana za nevinost prije braka, već za financije i imovinu(plaća, stan, auto, vikendica), uostalom, sama raširenost poliginije govori puno u prilog toj činjenici.

Ja sam se šalila.:kava:
Niti jednu osobu ne procjenjujem metodom tržišta i vrijednosti, niti smatram da smo svojevrsna roba koja se kupuje i plaća.
Nekada davno kupovalo se djevice i kćer/sestra vrijedila je tim više što je mlađa i što se bolje izreklamira njeno djevičanstvo. Iskreno se nadam da smo iz tog doba iskoračili prema naprijed.
Isto tako, nismo na Bliskom Istoku i mislim da današnjoj modernoj ženi ili muškarcu nevinost slabo vrijedi, a pitanje plaće, vikendice i auta spada pod neke druge sfere.

A ovo da je ženina nevinost bitna dok se od muškarca očekuje i podrazumijeva da ima više spolnih odnosa iza sebe je čiti šovinizam, bez ikakvog temelja u modernom društvu.

Apsinth
04.01.2013., 22:14

O predbračnom seksu:
"Davanjem ovoga obećanja (vjenčanih zavjeta, op.a.) pred Bogom kao da se i u njihovim životima nešto mijenja. Bog ne pohranjuje samo njihova obećanja u “dokument vjenčanja” u nebeskom katalogu podataka. Brak je svet sakrament. Tim sakramentom On zapravo mijenja te dvije osobe. On ih duhovno povezuje spajajući njihove duše tako da “dvoje” doista postaje “jedno”.

Nakon vjenčanja te dvije osobe najčešće odlaze na skupocjeno putovanje u neko egzotično mjesto – to putovanje je poznato pod nazivom “medeni mjesec”. Na medenom mjesecu oni čine nešto vrlo važno za sebe i svoj brak. Oni vode ljubav. Oni se jedno drugome predaju u spolnom smislu. Pritom oni svojim tijelima iskazuju obećanja izrečena na oltaru. Oni su na oltaru jedno drugome predali svoje živote. Spolnim sjedinjavanjem oni čine taj dar stvarnim i osjetnim, predajući svoja tijela jedno drugome. Predavanjem tijela oni predaju sami sebe i svoje živote.

Spolnost govori jezikom, jezikom predanja samoga sebe drugoj osobi. Sveti otac Ivan Pavao II. kaže da spolni odnos govori “jezikom samopredanja”. To je jezik koji mu je Bog namijenio, a to je jezik koji i srce čuje. To je jezik istinske ljubavi, a ne “ljubavi prema pizzi”. To je jezik trajne ljubavi i predanosti, “i u dobru i u zlu”.

Dakle, kako se stvara novi život? On se stvara ljubavnim činom. U bračnom spolnom sjedinjavanju muškarca i žene i Bog je, na stvaran način, prisutan i spreman ostvariti svoj najdraži i najveći stvaralački čin: stvaranje potpuno novoga ljudskog bića na svoju sliku i priliku. Spolnim sjedinjavanjem i jezikom ljubavi i predanosti na svijet dolazi novi život. Ljubav stvara ljude!"

I opet ja ne čitam! komentare.. ali te svejedno pitam!
Šta nakon svih bajkovitih opcija/snova, ostvarenih ideala.. tvoj dragi te zguzi na medenom mjesecu?

Samo da ponovim, ne to nema ama baš nikakve veze sa prokreacijom, ali može imati sa ljubavlju!

Ostvari se po njegovoj želji (jer ga ti kao eto voliš!) a medeni mjesec je ionako stvoren, samo da se snovi ostvare!
A eto ON, kakav je, malo si pobrk`o rupice u biljaru!
Šta ti misliš o takvom braku?

House`s Mistres
04.01.2013., 22:34
I opet ja ne čitam! komentare.. ali te svejedno pitam!
Šta nakon svih bajkovitih opcija/snova, ostvarenih ideala.. tvoj dragi te zguzi na medenom mjesecu?

Samo da ponovim, ne to nema ama baš nikakve veze sa prokreacijom, ali može imati sa ljubavlju!

Ostvari se po njegovoj želji (jer ga ti kao eto voliš!) a medeni mjesec je ionako stvoren, samo da se snovi ostvare!
A eto ON, kakav je, malo si pobrk`o rupice u biljaru!
Šta ti misliš o takvom braku?

Sve najbolje. :kava: :D
Pročitaj komentare.

Lucija222
05.01.2013., 01:28
Imate na Religiji temu Vjernici i predbračni seks pa malo pogledajte ako vas zanima :D.
Mislim da veza u kojoj nema seksa nije loša veza, a poznajem i jednu vezu u kojoj su se poljubili tek nakon vjenčanja...
Svatko u tim stvarima ima pravo na svoje mišljenje i svoja iskustva. Samo me živcira svođenje ljudske osobnosti i stvarnosti na +/- relaciju, ili jesi ili nisi polarizaciju. Mislim da je sve to skupa ipak malo kompliciranije.
Za one koji čekaju - to se isplati jer oni imaju takav sustav vrijednosti u kojemu to ima smisla, dok za druge takav način jednostavno ne funkcionira.
Sve u svemu, mislim da bi manje trebalo analizirati druge, a više se baviti onime što mi osjećamo i što nam naša savjest govori. :hekla:

alohae
05.01.2013., 02:14
Ni kurac ni pička nisu od sapuna da se potroše.

Klišej si riješio drugim klišejem. Svršava kurac ili pička.
Svršava se u glavi. Svršiti ili uzeti bilo koju tešku drogu, nažalost ista je stvar.
Pa ako "organizam" ili bolje reći mozak stvara otpornost na drogu, stvara i na seks.
Da nije tako vjerovatno se nikad nebi makli od mastrubacije.

Brak je ništa drugo nego preko 20 propisa zaljepljenih u jedan.
Crkva sere o onom od čega ima koristi, tako je bilo oduvijek i ostati će.
A brak je jedna od stvari na kojima temelje svoju prihode, ako ništa drugo.

A što seks uzima od pojedinica to je na njemu.
Postati seksulano aktivana osoba sa 15 ili 25 sigurno nije ista stvar.
Mislim ne prasnuti se jedamput ili par puta već baš seksualno aktivna osoba.
Pa čak i je razlika u konzumiranju seksa, ovima sa manje iskustva tri dana po 8h zaredom drpati se kad stignu u neke zrele godine nije neki problem.
Ovoj koja je to radila sa 16g. ne vidi neki interes u tome?
Ili se varam?:)

Ispijač Mozga
05.01.2013., 02:18
Meni je jako fascinantno da je RH prepuna predanih katolika koji su prakticki spremni spaliti se na Markovom trgu jer se u nadolazecem zdravstvenom odgoju spominju vec odavno dokazane znanstvene i socijalne cinjenice kao npr. da su spol i rod zapravo odvojene stvari na koje utjece genetika i da homoseksualni ljudi nemaju izbor po tom pitanju jednako kao ni heteroseksualni ili da je gay okay. Citao sam neki dan temu na religiji ili na duhovnosti, ne sjecam se vise upravo o tome i malo mi je falilo da se ne ispovracam kada sam procitao sa kakvim sam ljudima okruzen i dijelim rodni kraj. Znate onu "proud to be croat" izreku... to se duboko zakopalo u meni. A onda s druge strane citam ovdje i na jos puno tema, a bogami i razgovaram sa frendovima i frendicama i puno je njih kao "vjernici", izjasnjavaju se tako, ide se i u Crkvu povremeno, posti se, ali npr. neumjerenost u jelu i picu ne spada pod njihove obveze. Ili seksualna apstinencija ili ljubi bliznjega svoga i jos sto drugih stvari. Lako je tako slijediti religiju, odaberes si set pravila koji ti odgovaraju, ostalo ignoriras. Za mene to nisu vjernici vec licemjeri. Ako se u potpunosti ne slazes s dogmom koja se pred tebe stavlja onda se nemoj ni deklarirati kao pripadnik te religije. Onda si agnostik, mistik ili si potrazi neku pripadajucu sektu ili "podreligiju" koja se temelji na tim pravilima koja tebi odgovaraju i tocka.

Seks prije braka je nesto sasvim normalno i u ljudskoj prirodi i koliko vidim jos uvijek se nije zapalio ni jedan pravoslavni svecenik kojima je dopusteno imati zenu, a ako se ne varam tako je i kod protestanata. Crkva moze svoja pravila zapakirati koliko god lijepo zeli no iz njima poznatih razloga na seks su uvijek gledali s gadjenjem i dan danas pokusavaju progurati svoje misljenje da je seks nesto prljavo, nesto neljudsko.
S druge strane svoje pedofile vjesto izvlaci iz ruku zakona.
Osobno apstinenciju smatram nevjerojatno glupom i besmislenom te katastrofalno losom za buducnost braka ili veze. Donosi previse frustracija, to je zastarijelica iz starih vremena kada nije postojao siguran oblik kontracepcije i kada je takvo pravilo bilo korisno za plemicke loze kako bi se znalo da je buduce dijete doista zaceto od oca plemicke loze. A cak ni u ta tamna vremena apstinencija nije bila nesto sto su svi slijepo slijedili. Traziti apstinenciju u dansnje vrijeme jednako je tome da Crkva i dalje tvrdi da je Zemlja ravna ploca. Isto vrijedi i za njihove stavove o homoseksualnosti.
Ja volim grublji seks, uzivam u tome i znao sam to i prije nego li sam stupio u spolne odnose. Nisam gradio svoje seksualno iskustvo iz nule kao sto je netko kopirao stav Crkve o tome. Znao sam i prije toga sto me privlaci i sto volim. I sad ja lijepo se spetljam s curom, volimo se mi, zblizimo se kao osobe, drzimo se za rukice, sve ok i ozenimo se, trebamo stupit i u tjelesne odnose, a ona sramezljiva, lezi ko daska, ne smije ju se otkriti i smije se seksati samo u mraku u misionarskom polozaju. A ja bi ju bacao po krevetu i drapao odjecu s nje... Pa sad neka mi netko kaze kako bi taj brak dalje funkcionirao. Inace osoba gore cije sam preference naveo nije netko izmisljen vec doista jedna moja poznanica koja se jedino na taj nacin seksa. Dakle mora biti potpuni mrak, moraju oboje biti pokriveni, ona mora biti svjeze izdepilirana i nema eksperimentiranja. I sto je jos zanimljivije u cijeloj toj prici cak ni ona nije cekala do braka za prvi seks, ali joj je toliko mozak "ostecen" sa religijskim ispiranjem od strane Crkve i roditelja da su joj nabili milijun i jedan kompleks oko seksa i cura vjerojatno ne moze ni uzivati jer gleda na to kao na nesto skriveno, tajno i prljavo.

S druge strane ovo sam sada iznio na forumu, u zivo ne napadam osobe koje imaju takav pogled na svijet i cak postujem vise ljude koji se ukoliko su katolici pridrzavaju tih pravila nego onih koji si odaberu pravila koja samo njima odgovaraju. Dakle to mi je u potpunosti prihvatljivo ako njih to usrecuje i ako im to isto tako nije nametnuto u ranoj dobi pa ih zapravo razum i instinkti vuku na jednu stranu, a kompleksi i strah na drugu. Ono sto mene zivcira sto osobe koje se na tako nesto odluce obicno sebe smatraju boljima od drugih, sto taj svoj izbor obicno razglase na sva zvona, malo fali da ne objave to i u Plavom Oglasniku i sto onda sa tom svojom "grandioznom" odlukom ne rade na tome da ispune sebe kao osobu vec da na druge gledaju s visoka.

Ispijač Mozga
05.01.2013., 02:23
Klišej si riješio drugim klišej. Svršava kurac ili pička.
Svršava se u glavi. Svršiti ili uzeti bilo koju tešku drogu, nažalost ista je stvar.
Pa ako "organizam" ili bolje reći mozak stvara otpornost na drogu, stvara i na seks.
Da nije tako vjerovatno se nikad nebi makli od mastrubacije.

Brak je ništa drugo nego preko 20 propisa zaljepljenih u jedan.
Crkva sere o onom od čega ima koristi, tako je bilo oduvijek i ostati će.
A brak je jedna od stvari na kojima temelje svoju prihode, ako ništa drugo.

A što seks uzima od pojedinica to je na njemu.
Postati seksulano aktivana osoba sa 15 ili 25 sigurno nije ista stvar.
Mislim ne prasnuti se jedamput ili par puta već baš seksualno aktivna osoba.
Pa čak i je razlika u konzumiranju seksa, ovima sa manje iskustva tri dana po 8h zaredom drpati se kad stignu u neke zrele godine nije neki problem.
Ovoj koja je to radila sa 16g. ne vidi neki interes u tome?
Ili se varam?:)

Ovo naprosto nije istina. Samo malo treba ukljuciti mozak. Po tvom iskazu to bi znacilo da bi svi mi nakon odredjenog broja seksualnih odnosta prestali uzivati u seksu. Uzeti umjetno drogu razlicito je od onoga sto organizam sam proizvede. Znaci da bi sve sto nam pruza uzitak nako nekog vremena stvorilo otpornost i vrlo brzo nam vise nista ne bi bilo zabavno. Jer mozak izlucuje set jednih te istih kemikalija za sve u cemu uzivamo. Ali to ne funkcionira na taj nacin. S druge strane u seksu ne uzivas samo u trenutku orgazma kada ti se mozak poplavi kemikalijama vec, barem bi trebao, uzivas u cijelom cinu, od predigre, teasanja, ljubljenja, penetracije, eksperimentiranja pa na kraju do orgazma i mazenja i cigarete kasnije ili kako kod koga vec ide u kojem trenutku.

Ego
05.01.2013., 02:26
Svršiti ili uzeti tešku drogu je isto :s

alohae
05.01.2013., 02:33
Ovo naprosto nije istina. Samo malo treba ukljuciti mozak. Po tvom iskazu to bi znacilo da bi svi mi nakon odredjenog broja seksualnih odnosta prestali uzivati u seksu. Uzeti umjetno drogu razlicito je od onoga sto organizam sam proizvede. Znaci da bi sve sto nam pruza uzitak nako nekog vremena stvorilo otpornost i vrlo brzo nam vise nista ne bi bilo zabavno. Jer mozak izlucuje set jednih te istih kemikalija za sve u cemu uzivamo. Ali to ne funkcionira na taj nacin. S druge strane u seksu ne uzivas samo u trenutku orgazma kada ti se mozak poplavi kemikalijama vec, barem bi trebao, uzivas u cijelom cinu, od predigre, teasanja, ljubljenja, penetracije, eksperimentiranja pa na kraju do orgazma i mazenja i cigarete kasnije ili kako kod koga vec ide u kojem trenutku.

A nikad organizam u ničem ne stječe potpunu otpornost, iako je ovo sve ostalo ljepo što si napisao.
Kad bi uzeli to kao temelj onda ljudi nebi postali nikad ovisni o ničem jer bi im se ovisnost "potrošila".
Za primjer nema ovisnosti o alkoholu jer si ovisnost potrošio. Što ćeš piti alkohol kad nema koristi od njega.
Pa promjeniš komada, nova poza, što ja znam, malo nekakvih pomagala.
Imaš na izbor.
Ti koji su emocionalno dostatni jednom drugome njima valjda netreba niti seks da bi bili zadovoljeni. A takvih parova mislim da nema previše.

alohae
05.01.2013., 02:42
Seks prije braka je nesto sasvim normalno i u ljudskoj prirodi i koliko vidim jos uvijek se nije zapalio ni jedan pravoslavni svecenik kojima je dopusteno imati zenu, a ako se ne varam tako je i kod protestanata.

Neznam zašto bi brak bio nešto sveto, sa građanske strane to je samo skup propisa. Isto kao i registracija automobila.
Na desetke propisa strpani u jedan.

Crkva moze svoja pravila zapakirati koliko god lijepo zeli no iz njima poznatih razloga na seks su uvijek gledali s gadjenjem i dan danas pokusavaju progurati svoje misljenje da je seks nesto prljavo, nesto neljudsko.
Crkva ipak propagira određeni stil život. A seks je samo dio toga.
Tako da treba gledati širu sliku a ne samo konkretan čin.
Jer ako uzmeš njihovi sto pravila kako treba živjeti onda dobivaš određeni profil osoba ili bolje reći parova, sa određnim stilom života.
I većina tih ljudi je sretna, i sretna su što imaju djecu odgojenu po tim pravilima.

Twinkle T
05.01.2013., 03:52
Spolnost govori jezikom, jezikom predanja samoga sebe drugoj osobi. Sveti otac Ivan Pavao II. kaže da spolni odnos govori “jezikom samopredanja”.

Ne bih zaista nikog da vrijedjam niti da idem u religijske spike,ali reci cu da smatram da Sveti Otac nikako ne moze biti mjerodavan da prica o seksu. Mislim da bi krscani koji su ga konzumirali(bilo prije ili poslije braka),bili daleko mjerodavniji da ukazu na greske i propuste ili prednosti istog.
Nadalje,svjedoci smo ''nastajanja zivota'' i u situacijama u kojima nema ljubavi,poput one night stand,prijatelja sa povlasticama ili jos gore-silovanja.
Toliko o religijskim nazorima i tome koliko ja vjerujem u njih.

Seksualnost je urodjena. Moral i religija su pak steceni. Da li cekati,zavisi samo i iskljucivo od pojedinca. Sasvim je normalno da se svijet izmijenjio puno u proteklih 2000 godina. Ono sto je konstanta,to je seksualnost. Kao treptanje ocima-nesto s cim smo se rodili,nesto sto je tjerano nagonima i refleksima,nesto sto mozemo da zabranimo ili da prestanemo raditi,ali cemo sigurno imati problema zbog toga.
Pa dalje,prije parsto,pardvjesto,parx godina i stoljeca sumnjam da su ljudi ulazili u brak samo i iskljucivo iz ljubavi. Ugovoreni brakovi,brakovi i sa srodnicima radi ostajanja imetka u obitelji,poligamija,robovlasnistvo itd. Cak i u godine nakon Krista. Danas je to drugacije. Takodjer,postojase vremena u kojima nisu postojale opcine koje te vjencaju niti crkvena(religijska) vjencanja kakve ih danas poznajemo(citaj slovo na papiru sa pecatom i potpisom kao danas). To ne znaci da ljudi koji su se doista obecali jedno drugom,iz ovog ili onog razloga,moraju biti gresnici. A sama ekonomska situacija ili pak moderno drustvo ide drugim tokom danas. Niko od nas,ili barem vecina tu na forumu,ne mora da se zeni i udaje pod ugovoreno. Mnogi od nas nemaju rijeseno stambeno,finansijsko,ino stanje,pa se odlucimo za neku dugu vezu dok se ne osposobimo za buducnost. Internet,milion tv kanala,nacina da se zaviri u drugaciji svijet. Kao sto je nekad crkva i religija nametala svoje i petljala se u tudji krevet,rekla bih da danas to cine mediji,samo u totalno drugom pravcu. Istina je negdje izmedju,kao i uvijek.
Nisam prakticirajuci vjernik,nisam kriscanin ni po rodjenju ni po ubjedjenju. Niti sam niti bih ''cekala do braka''. Zivim u vanbracnoj zajednici,cak mi i drzava garantuje prava bracnog druga nakon tri godine,imala papir ili ne. Lijepo nam je i ovako,ako nekome smeta i smatra me nemoralnom,moze slobodno da me smatra i dalje. Da li bih trebala da berem cvijece sa partnerom umjesto nekih stvari svo ovo vrijeme? :lol:
Uglavnom,hocu reci ako je zaista grijeh,ima ko da mi sudi na onom svijetu. Mislim da ima puno gorih stvari od seksa prije braka sa osobom koju volis(ili ne volis,nego vam se eto htjelo,ljudi ste,imate nagone,hormone,emocije) u ova luda doba.
Apstinenciju apsolutno zagovaram onda kada dodje do monotonije u tom segmentu veze. Radije kvalitet,nego kvantitet. Ali ne smatram da bi mi cekanje i apstinencija sve ove godine nuzno znacila i svemirski prvi seks kad se napokon udam. Stovise,prvi seks je skoro pa uvijek lose iskustvo,ne znam kakva da je ljubav. Da ne kazem da je ''ako znas samo jednog,onda ti je zato i najbolji'' samo obicni zaglupljivacki mit.

volim čokoladu
05.01.2013., 05:13
@ twinkle - svaka čast :mig:
većinu si rekla u svom postu

i još da na dodam.

zanima me što se dobija apstinencijom prije braka ili što se gubi ako ne čekamo do braka???
ako nekoga volim i želim sex s njim, što je tu loše? zar će ta ljubav biti lošija ili manje vrijedna ako ako je konzumiramo prije braka???

ne zagovaram promiskuitet, one night stand i slično, osobno nisam za to, ali ako nekome paše, go for it :mig:

općenito se ne slažem s većinom onog što crkva kaže jer mi većina sliči na zaglupnjivanje, kao i ova borba protiv seksualnog (zdravstvenog) odgoja u školama.

alohae
05.01.2013., 05:44
@ twinkle - svaka čast :mig:
većinu si rekla u svom postu

i još da na dodam.

zanima me što se dobija apstinencijom prije braka ili što se gubi ako ne čekamo do braka???
ako nekoga volim i želim sex s njim, što je tu loše? zar će ta ljubav biti lošija ili manje vrijedna ako ako je konzumiramo prije braka???

Pa kao što netko ranije napisao ako ne vjeruješ u taj stil života koji je definiran i nekim drugim stvarima onda tvoje pitanje nema nikakvog smisla.
Možeš živjeti u izvanbračnoj zajednici par godina i "oženjeni" ste po sili zakona.
Zašto si onda ne postavljaš pitanje jel u redu jesti svinjetinu?:)

siddharta
05.01.2013., 07:14
... a ona sramezljiva, lezi ko daska, ne smije ju se otkriti i smije se seksati samo u mraku u misionarskom polozaju. ... Dakle mora biti potpuni mrak, moraju oboje biti pokriveni, ona mora biti svjeze izdepilirana i nema eksperimentiranja. I sto je jos zanimljivije u cijeloj toj prici cak ni ona nije cekala do braka za prvi seks, ali joj je toliko mozak "ostecen" sa religijskim ispiranjem od strane Crkve i roditelja da su joj nabili milijun i jedan kompleks oko seksa i cura vjerojatno ne moze ni uzivati jer gleda na to kao na nesto skriveno, tajno i prljavo.

...iako neke grijehe ne smatram grijesima, ali ih svejedno ispovijedam jer Crkva kaže da su to grijesi.

...tražim oprost jer vjera tako propisuje, a znam da nisam kriva :)

Ilustracija gore rečenog. Urođena seksualnost protiv nametnutog morala. Koliko nepotrebne štete...

4fun
05.01.2013., 07:16
Stovise,prvi seks je skoro pa uvijek lose iskustvo,ne znam kakva da je ljubav.

moze neko objasnjenje? jer ovo nikako ne drzi vodu :zubo:

Twinkle T
05.01.2013., 08:02
moze neko objasnjenje? jer ovo nikako ne drzi vodu :zubo:

Vjerovatno ne bi postavio takvo pitanje da si zensko :D
Ali eto mogu se kladiti da ti je seks danas puno bolji(govorimo o kvalitetu) nego prvi. Mada je bio sladak :P
No to nije tema :cerek:

4fun
05.01.2013., 08:09
Vjerovatno ne bi postavio takvo pitanje da si zensko :D
Ali eto mogu se kladiti da ti je seks danas puno bolji(govorimo o kvalitetu) nego prvi. Mada je bio sladak :P
No to nije tema :cerek:

kvaliteta (prvog ikada) je bila objektivno gledano jako manjkava, iako to nikako ne bih nazvao.... losim iskustvom. :rofl:

Twinkle T
05.01.2013., 08:33

Zavisno iz kog kuta gledas. Religija kaze da je bludnicenje smrtni grijeh. Znaci gubis mjesto u raju,sto li,ako ides tom logikom. Susjedi(sto ove,sto one,sto nikakve vjeroispovjesti) kazu da je zena nemoralna ako to radi :rofl: Ok,ne uvijek i svugdje,ali se takve stvari i danas desavaju sigurno.
Rekla bih da ''cuvanje za brak'' nije iskljucivo stvar religije. Jeste tvorevina religije,ali se negdje usput uplela i u tradiciju. Svjedoci smo zajednica u kojima danas mnogi ne prakticiraju religiju niti idu u bogomolje,smatrali se pripadnicima neke vjeroispovjesti ili ne. Ali majke jednako tako uce djecu,narocito zensku,da seks treba biti iz ljubavi,a najbolji nacin da se iskaze ljubav je da se okruni brakom,pa onda dalje je li :D Moral je ljudska tvorevina,skup prihvatljivih drustvenih normi. Ali sto je tebi moralno,meni apsolutno ne mora da bude. Moral? Ne mora :rofl:
U ovo doba kad nas bombarduju seksom i tjelesnim,jako je tesko nametnuti takve stavove,sto religijom,sto tradicijom,sto odgojem. I moral,kao i sve ostalo,je relativna stvar. Religija ove stavove nije nametala iz zlobe,nego iz opravdanih razloga. Ali fakat je da su se i svijet i drustvo jako puno promijenili od kad su prve Svete knjige dosle u nase ruke.

Danas ipak prevladava misljenje da komad papira ne znaci nuzno i ostati s nekim do kraja zivota. A razvoda i razilazenja je bilo uvijek. Cak i tamo gdje su se ljudi ''cuvali za brak''. Razvod nije izum 21. stoljeca. Mada mi se cini da se u zadnje vrijem ''zloupotrebljava'' opasno.
Religija polazi sa stanovista da kad se ljudi jednom pred Bogom vjencaju(uzmimo da je to zaista iz ljubavi,a ne ugovoreni brak kojeg i dan danas ima),onda je to zauvijek. Sve je med i mlijeko. Ono sto ne stima,popravi se,pa tako i seks. Djeca se prave i radjaju iskljucivo iz ljubavi. Dajes se nekome bezuvjetno u svakom pogledu i nikad prije toga i poslije toga to neces uciniti ni za koga. Razvod nije opcija(barem u krscanstvu).
Svijet,kakav danas poznajemo,vec odavno ne zivi po tim pravilima.
Ljubav i suzivot zavisi od niza stvari koje cinimo. Da li ce ti veza biti bolja ili losija,to samo vrijeme moze pokazati :)
Vele da su Grkinje nasle lijek za ovu boljku-prije braka samo analac :rofl: A nakon svadbe plahte uredno na uvid ostalima,i svi zadovoljni. Doduse,mozda su samo glasine,ne znam :D
Salu na stranu,ko zeli da ceka,neka ceka-ima svoje razloge i ima pravo na to. Ko ne zeli da ceka,neka ne ostavlja za sutra :cerek:

kvaliteta (prvog ikada) je bila objektivno gledano jako manjkava, iako to nikako ne bih nazvao.... losim iskustvom. :rofl:
Zato ti i rekoh da je malo drugacije ovamo s ove strane :D I mogu ti reci da 9 od 10 zena s kojima sam pricala,kazu istu stvar. No,nista sto redovna praksa i upornost ne moze da popravi,jelte :lol:

4fun
05.01.2013., 08:37
Zato ti i rekoh da je malo drugacije ovamo s ove strane :D I mogu ti reci da 9 od 10 zena s kojima sam pricala,kazu istu stvar. No,nista sto redovna praksa i upornost ne moze da popravi,jelte :lol:

ne znam, ja mislim da sam bio sretan sto se te prve price tice. :raspa: dobra atmosfera, jako voljna i opustena partnerica, puno vremena i dosta prostora. :rofl:

a sad sto se drugih "prvih" sexova tice. tu zbilja nije bilo nikakvih problema. vatromet and company. :raspa: mozda zbog dobrog podsvjesnog i svjesnog filtriranja :rofl:

Twinkle T
05.01.2013., 08:40
ne znam, ja mislim da sam bio sretan sto se te prve price tice. :raspa: dobra atmosfera, jako voljna i opustena partnerica, puno vremena i dosta prostora. :rofl:

a sad sto se drugih "prvih" sexova tice. tu zbilja nije bilo nikakvih problema. vatromet and company. :raspa: mozda zbog dobrog podsvjesnog i svjesnog filtriranja :rofl:

Jesi li mozda razmisljao o karijeri defloratora? :rofl:

4fun
05.01.2013., 08:41
Jesi li mozda razmisljao o karijeri defloratora? :rofl:

jedina djevica sa kojom sam spavao sam ja sam. :rofl: ako ne racunamo horoskopske. :rofl::rofl::rofl::rofl:

Twinkle T
05.01.2013., 08:49
jedina djevica sa kojom sam spavao sam ja sam. :rofl: ako ne racunamo horoskopske. :rofl::rofl::rofl::rofl:

Nemam iskustva s djevicama... horoskopskim naravno :P
Sad ce da nas potjeraju na chat topic :azdaja::brukica::rofl:

House`s Mistres
05.01.2013., 08:51
Imate na Religiji temu Vjernici i predbračni seks pa malo pogledajte ako vas zanima :D.
Mislim da veza u kojoj nema seksa nije loša veza, a poznajem i jednu vezu u kojoj su se poljubili tek nakon vjenčanja...
Svatko u tim stvarima ima pravo na svoje mišljenje i svoja iskustva. Samo me živcira svođenje ljudske osobnosti i stvarnosti na +/- relaciju, ili jesi ili nisi polarizaciju. Mislim da je sve to skupa ipak malo kompliciranije.
Za one koji čekaju - to se isplati jer oni imaju takav sustav vrijednosti u kojemu to ima smisla, dok za druge takav način jednostavno ne funkcionira.
Sve u svemu, mislim da bi manje trebalo analizirati druge, a više se baviti onime što mi osjećamo i što nam naša savjest govori. :hekla:

Znam da ima na Religiji ali baš ZATO sam postavila ovdje da vidim kako razmišljaju ljudi koji nisu praktični vjernici ili ne gledaju ovu temu kroz prizmu religije ili vjere. :D

S ostalim se slažem. O kvaliteti veze u kojoj ima ili nema seksa mogu odlučiti samo oni koji su njome izravno dotaknuti, dakle sam par. Za nekoga je veza bez seksa prvenstveno duhovna i potrebna je da bi se izgradio odnos, za nekoga apsolutno ne funkcionira.
Tko je i zašto u pravu nije tema ove teme :D

Pitanje je može li se da svojevoljno odgađanje seksa prije braka gledati sa bilo kojeg drugog stajališta osim vjerskog, s nekim objašnjenima zašto i zbog čega.
Zanima me postoje li u takvoj apstinenciji neke druge vrijednosti koje nisu spominjane u kršćanskom jeziku.

Seksualnost se, dapače, spominje i u drugim religijama, kršćanstvo nema nad njome monopol. Što mislite o filozofiji tantričkog seksa?
Ovdje je dobar članak o osnovnim stajalištima nekih religija o seksualnosti, budući da ova nije vjerski topik, kopirat ću link pa koga zanima neka pročita.

http://www.magicus.info/hr/magicus/tekst.php?id=12918

4fun
05.01.2013., 08:51
Nemam iskustva s djevicama... horoskopskim naravno :P
Sad ce da nas potjeraju na chat topic :azdaja::brukica::rofl:

pa raspravljamo o ... necekanju do braka. :rofl:

GnothiSeauton
05.01.2013., 08:56

just saying.

You're saying it wrong. Zapravo, mislim da misliš krivo. Bujuk toga šta Crkva naukuje o životu, odnosima itd. ne predstavlja suštinu katoličke vjere. Suštinu katoličke vjere predstavlja Carigradsko-Nicejsko Vjerovanje (sa egzegetskom interpretacijom tih "kodiranih" tvrdnji) i unutrašnji dijalog s baš takvim Bogom (Trojedinim itd.) kakvog propovjeda katoličanstvo.

Odnos u trokutu vjere (ili ako hoćeš Boga), vjerniká i Rimokatoličke Crkve u smislu svjetovne organizacije, naspram Crkve-kao-mističnog-tijela-Kristova koja se može i ne mora podudarati s Crkvom-kao-organizacijom je kompleksna tema i nisam sigurna da je primjerena za LjES.

Ali ove pojednostavljena papazjanija koja ne silazi s usta "modernista" i "humanističkih liberalnih ateista" po Hrvatskoj (za čitav svijet ne znam) da "ako ne živiš [umetni proizvoljno pravilo Crkve-kao-organizacije], onda nisi vjernik" je jako štetna za dijalog vjerniká i nevjerniká, i zapravo je na neki način IRL trolanje i, kao takvo, pozivnica na flejmanje kojeg smo svakodnevno svjedoci.

Središnja figura u katoličkoj vjeri je Isus Krist, a ne Benedikt XVI, ili nedajbože, Josip Bozanić.

4fun
05.01.2013., 09:01
You're saying it wrong. Zapravo, mislim da misliš krivo. Bujuk toga šta Crkva naukuje o životu, odnosima itd. ne predstavlja suštinu katoličke vjere. Suštinu katoličke vjere predstavlja Carigradsko-Nicejsko Vjerovanje (sa egzegetskom interpretacijom tih "kodiranih" tvrdnji) i unutrašnji dijalog s baš takvim Bogom (Trojedinim itd.) kakvog propovjeda katoličanstvo.

Odnos u trokutu vjere (ili ako hoćeš Boga), vjerniká i Rimokatoličke Crkve u smislu svjetovne organizacije, naspram Crkve-kao-mističnog-tijela-Kristova koja se može i ne mora podudarati s Crkvom-kao-organizacijom je kompleksna tema i nisam sigurna da je primjerena za LjES.

Ali ove pojednostavljena papazjanija koja ne silazi s usta "modernista" i "humanističkih liberalnih ateista" po Hrvatskoj (za čitav svijet ne znam) da "ako ne živiš [umetni proizvoljno pravilo Crkve-kao-organizacije], onda nisi vjernik" je jako štetna za dijalog vjerniká i nevjerniká, i zapravo je na neki način IRL trolanje i, kao takvo, pozivnica na flejmanje kojeg smo svakodnevno svjedoci.

Središnja figura u katoličkoj vjeri je Isus Krist, a ne Benedikt XVI, ili nedajbože, Josip Bozanić.

da li si katolik ako ne slijedis pravila katolicke crkve? ili ih svjesno i licemjerno opetovano krsis na svakom uglu? pitanjce jednostavnije ne moze biti. :rofl:

mozda mozes reci da vjerujes u boga.(nekog svojeg, verziju zamisljenu kroz svoje vidjenje stvari) ali da se deklariras kao katolik... jok. kao sto je netko rekao... ne pise deset smjernica u onoj knjizurini. radi se o zapovijedima.

a i ta sredisnja figura je kakti postavila neku stijenu u onoj pricici ako se ne varam. :mig:

House`s Mistres
05.01.2013., 09:04
Nemojte da mi temu zatvore zbog prevelikih ulaženja u vjerske istine, pliz.
Ili nedajbože, prebace na Religiju. :D

GnothiSeauton
05.01.2013., 09:13

ne zagovaram promiskuitet, one night stand i slično, osobno nisam za to, ali ako nekome paše, go for it :mig:

U principu, suština crkvenog govora o seksualnosti je protiv seksualnosti-kao-konzumerizma, protiv onog štetnog u konzumiranju pornografije npr. (kojeg ima, isto kao što ima i onog pozitivnog, i jedno i drugo je znanstveno analizirano i utemeljeno), onog štetnog, po moral, zadovoljstvo i sreću osobe u hiperseksualiziranosti kao borbi protiv unutrašnje ispraznosti, kompleksâ ili egzistencijalističkih, ili kakvih drugih strahova, ili trauma, koje osoba nosi unutar sebe. Protiv seksualnosti kao "trošenja" gdje se na partnera (istospolnog, raznospolnog, nebitno) gleda kao na sredstvo za sebično udovoljenje nekih potreba, a koje udovoljenje nas ne čini vrijednijim kao ljudima, nego trenutno "zadovoljenima" i zapravo tek svedenima na neko "nulto" stanje, kod kojeg se i dalje nismo pozabavili možda nekim svojim ozbiljnim nutarnjim problemima, nego smo iživili neku frustraciju, ili se "ispraznili".

Cijeli govor Crkve o fenomenu seksualnosti proizlazi iz tog temeljnog poziva, da propovjeda protiv ovog što sam naveo. Ona to često čini anakrono, ispunjeno logičkim pogreškama, u neskladu s modernom znanstvenom spoznajom, katkada i nekonzistentno samoj sebi, ali ovo je izvorna motivacija radi koje Crkva uopće išta govori o seksualnosti.

Tko to ne razumije, ne razumije kontekst unutar kojeg Crkva progovara u seksualnosti, a iz nerazumjevanja konteksta, ne daje sebi, ni svojoj "strani" nikakvu priliku na dijalog s tom i takvom Crkvom (koja, kažem, isto jaše na svom visokom konju zvanom Tendencioznost i Dociranje).

općenito se ne slažem s većinom onog što crkva kaže jer mi većina sliči na zaglupnjivanje...

Jako opasna formulacija da se netko ne slaže "s većinom onog što Crkva kaže..." zato što se često ispostavi da taj tko to izvali nema pojma šta zapravo Crkva većinom kaže. Često to podsjeća na nekog tko kenja protiv neke kompanije zbog dres-koda ili zato što ga izuzetno iritira što su čaše u onim dispenzerima uz stupiće s bocama vode ali baš uvijek plave boje, a nema niti uvid u bilancu, niti u poslovnu strategiju, niti u memorandume Upravnog vijeća. Hoću reći -- većina onog što, pogotovo kod nas mediji kažu da "Crkva kaže" je 1% i to onaj manje bitan, toga što Crkva zapravo kazuje, i onoga zbog čeg Crkva jest na svijetu da kaže.

Sumnjam da će se itko normalan, sociotropan i filantropičan ozbiljno sukobiti sa osnovnim postavkama npr. kršćanskog morala ("Voli svoga bližnjega kao samoga sebe", "Ne ubij", "Ne ukradi", "Ne reci laži"), barem što se tiče praxisa koji iz takvih postavki slijedi. Mislim, možda se netko bude sukobio na filozofskoj razini, odričući da takva ili slična moralna pravila slijede iz Boga (a ne, recimo, iz teorije prirodnog morala ili humanizma ili nečeg trećeg), ali sumnjam da bi ovdje imali temu od 200 stranica na kojima bi ljudi tulili o tome kak "im idu na živce ljudi koji ne ubijaju, lažu, kradu". To su mnogo bitnije odrednice Crkvenog govora tj. dijaloga s Društvom, a ne ove papazjanije o seksualnom odgoju ili štatijaznam čemu.

Kritizirati katoličku doktrinu na osnovi ove zaglušujuće i isprazne buke zadnjih mjeseci u Hrvatskoj je kao kritizirati Republikanizam kao važnu i korisnu političku teoriju na osnovi Tea Party pokreta ili Mikea Huckabeeja.

Njezna
05.01.2013., 09:13

Ako nemas namjeru to promjeniti i prestati s tim isto nemoras to ispovjedati jer ne vazi izpovjed necega cega se ne kajes i ne mislis se truditi da to vise ne radis. A zasto bi ako ti odgovara i ako ne vidis grijeh u tome.

Meni je u bracnoj noci jedinu sta sam trazila od muza da mi skine one spangice iz kose i ta je htio ista vise poslala bi ga tko zna gdje.
Sorry ali danas imas toliko obaveza oko tih pireva da si vec danima prija umorna a na sami dan se dignes u 7 ujutra a u isto to vrime sutra dan stignes u krevet. Skes mi tada nije uopce pozeljan! :cerek:

Ne bih zaista nikog da vrijedjam niti da idem u religijske spike,ali reci cu da smatram da Sveti Otac nikako ne moze biti mjerodavan da prica o seksu. Mislim da bi krscani koji su ga konzumirali(bilo prije ili poslije braka),bili daleko mjerodavniji da ukazu na greske i propuste ili prednosti istog.

Svaka cast to bi nace isto bilo da te netko uci voziti auto ko nikada nije sjeo u jedno!

Mislim da je cekanje nesto sta danas vise nije suvremenon jer su se i brakovi i sve promili.

Mislim dobro ako je netko to sebi zacrtao nebi nikoga zbog toga osudila, neka svak izvoli kako zeli, ali evo prija su se ljudi vjencali i vazilo je to u dobru i zlu vise nego danas. I tada se to dobro i zlo odnosilo mozda i na zajednicki seks. A tko je znao kakav je kada veliki dio nije imao ni uspordebu! Ali ipak se i rada gledalo dali mladozenja ima snage za raditi na polju a mlada dali zna kuhati i spremati.

U danasnje doba nam je seks toliko dio zivota postao, u medijama i evo i u prici s drugima itd. da se po mom misljenju treba i taj seks prija braka provati i viditi kakav je. Smatran da je u redu cekati ozbiljnu vezu ali evo prija zaruke bi se ipak trebalo viditi kakva je tu kompatibilnost itd. nece danas vise cura kao nekada vise naci momka samo zato zasto je "naceta"!

GnothiSeauton
05.01.2013., 09:19
da li si katolik ako ne slijedis pravila katolicke crkve? ili ih svjesno i licemjerno opetovano krsis na svakom uglu? pitanjce jednostavnije ne moze biti. :rofl:

Prvo -- prestani se kesit retardirano.

Drugo, jesam. Zato što ja mislim (a ti mi dokaži drugačije ako nije istina) da "pravila katoličke crkve" na koja ti misliš su stvari tipa da "trebaš dati crkveni milodar" ili se "bar jedamput o Uskrsu ispovjediti" ili da "treba o početku godine blagosloviti kuću".

mozda mozes reci da vjerujes u boga.(nekog svojeg, verziju zamisljenu kroz svoje vidjenje stvari) ali da se deklariras kao katolik... jok. kao sto je netko rekao... ne pise deset smjernica u onoj knjizurini. radi se o zapovijedima.

Mješaš kruške i jabuke. Da, Deset Zapovjedi je Deset Zapovjedi. Unutar kojih, iznenađujuće prikladno nema ničega niti o predbračnom suzdržavanju, niti o lemozini (milodaru), niti o nezabludivosti Pape, niti o tome da svećeniku treba dati 200 ili 500 kuna da ti blagoslovi kuću.

Ako je Bog koji vjeruješ Bog iz Carigradsko-Nicejskog Vjerovanja (a ne neki općeniti Deistički princip, ili Čudovište od špageta), i ako živiš tu svoju vjeru (dakle sudjeluješ u sakramentima), onda si katolik, što tu nije jasno?

BTW, Bog iz Carigradsko-Nicejskog Vjerovanja je sasvim specifično i vrlo precizno, "tehničkim" jezikom određen, i radi tih tehničkih detalja (npr. pitanja čovjekoboštva-bogočovještva ili homeousis debate, ili debate o tome proizlazi li Duh Sveti samo iz Oca ili i iz Sina) su se dešavala bitna crkvena previranja. Na osnovi baš tih previranja se ova naša civilizacija velikim dijelom formirala u ovakvu kakva danas jeste -- npr. pravoslavna i katolička crkva razišle su se i zbog bitno drugačije interpretacije pojma proizlaženja Duha Svetoga, a to je rezultiralo ovakvom slikom svijeta kakvu imamo danas, pogotovo an ovim prostorima.

a i ta sredisnja figura je kakti postavila neku stijenu u onoj pricici ako se ne varam. :mig:

Koja figura? Koja stijena? Misliš na Isusa i Golgotu ili Petra "Stijenu" (koji nije "postavljen" na nikakvu "stijenu" osim metaforičke "Ti si Šimun, Stijena na kojoj ću izgraditi Crkvu svoju")? Vidim da se razumiješ u Bibliju ko Marica u krivi kurac.

Toliko si me iziritirao sa ovim svojim "lighthearted" a nelogičnim, retardiranim upisom da ti skoro nisam ništa odgovorio jer bi te najrađe stjerao u pizdu materinu kad ne čitaš s razumjevanjem ono što pišem oko tema koje su mi bitne nego stavljaš te svoje maloumne rofliće.

4fun
05.01.2013., 09:24
Prvo -- prestani se kesit retardirano.

Drugo, jesam. Zato što ja mislim (a ti mi dokaži drugačije ako nije istina) da "pravila katoličke crkve" na koja ti misliš su stvari tipa da "trebaš dati crkveni milodar" ili se "bar jedamput o Uskrsu ispovjediti" ili da "treba o početku godine blagosloviti kuću".

Mješaš kruške i jabuke. Da, Deset Zapovjedi je Deset Zapovjedi. Unutar kojih, iznenađujuće prikladno nema ničega niti o predbračnom suzdržavanju, niti o lemozini (milodaru), niti o nezabludivosti Pape, niti o tome da svećeniku treba dati 200 ili 500 kuna da ti blagoslovi kuću.

Ako je Bog koji vjeruješ Bog iz Carigradsko-Nicejskog Vjerovanja (a ne neki općeniti Deistički princip, ili Čudovište od špageta), i ako živiš tu svoju vjeru (dakle sudjeluješ u sakramentima), onda si katolik, što tu nije jasno?

BTW, Bog iz Carigradsko-Nicjeskog Vjerovanja je sasvim specifično i vrlo precizno, "tehničkim" jezikom određen, i radi tih tehničkih detalja (npr. pitanja čovjekoboštva-bogočovještva ili homeousis debate, ili debate o tome proizlazi li Duh Sveti samo iz Oca ili i iz Sina su se dešavala bitna crkvena previranja, na osnovi kojih se ova naša civilizacija velikim dijelom formirala u ovakvu kakva danas jeste -- npr. pravoslavna i katolička crkva razišle su se i zbog bitno drugačije interpretacije pojma proizlaženja Duha Svetoga, a to je rezultiralo ovakvom slikom svijeta kakvu imamo danas, pogotovo an ovim prostorima).

Koja figura? Koja stijena? Misliš na Isusa i Golgotu ili Petra "Stijenu" (koji nije "postavljen" na nikakvu "stijenu" osim metaforičke "Ti si Šimun, Stijena na kojoj ću izgraditi Crkvu svoju")? Vidim da se razumiješ u Bibliju ko Marica u krivi kurac.

Toliko si me iziritirao sa ovim svojim "lighthearted" a nelogičnim, retardiranim upisom da ti skoro nisam ništa odgovorio jer bi te najrađe stjerao u pizdu materinu kad ne čitaš s razumjevanjem ono što pišem oko tema koje su mi bitne nego stavljaš te svoje maloumne rofliće.

touchy subject. kuzim. necem vise. mea culpa, mea maxima culpa. ja sam samo jedna nepovratno izgubljena ovcica. :ne zna:

GnothiSeauton
05.01.2013., 09:26
Pa sad bi baš mogao i odgovoriti kad sam se ja potrudio da nešto i napišem ... :ne zna: Ovak si i dalje perfidan i trolajuć.

4fun
05.01.2013., 09:32
Pa sad bi baš mogao i odgovoriti kad sam se ja potrudio da nešto i napišem ... :ne zna: Ovak si i dalje perfidan i trolajuć.

iskreno, nije mi to jako bitna tema u zivotu, ali ipak moram ponovno primjetiti da ako ne slijedis pravila neke organizacije, da bas i nisi uistinu u pravom znacenju pripadnik iste.

znamo da svugdje imamo penale za neigranje po pravilima.

u ovoj odredenoj igri mi se ne svidja to sto si od pocetka osudjen na penale. jer drugacije niti ne mozes igrati. tko kaze drugacije(i vjeruje u to), laze i bojim ga se.

i opet cu ponoviti. moze netko vjerovati u boga. s time nemam problema. ali nositi krizic na celu i svaki dan raditi pun kufer stvari koje su suprotne tome istom krizicu - smatram licemjerjem.

Twinkle T
05.01.2013., 09:52
PKoja figura? Koja stijena? Misliš na Isusa i Golgotu ili Petra "Stijenu" (koji nije "postavljen" na nikakvu "stijenu" osim metaforičke "Ti si Šimun, Stijena na kojoj ću izgraditi Crkvu svoju")? Vidim da se razumiješ u Bibliju ko Marica u krivi kurac.

Jel' tebi ovo boldano ne bode oci,majke ti? Eto,meni kao nekrscaninu bode.

I upadas k'o padrobanac sa temama o kojim niko nista nije pitao. Koga zanima Bog iz Carigradsko-Nicejskog Vjerovanja ili raskol Crkve,otici ce na Religiju ili zgooglati.

Lijepo vas je autorica zamolila da ne pretvarate temu u religijsku debatu. Konkretna pitanja na uvodnom postu ;)

Ahisma
05.01.2013., 09:58
mada smatram da je seksualna komponenta jako bitna, za pravi ljubavni odnos je tek posljedica svih drugih povezanosti. koje se otrkiju vremenom:)

Odnos seksa i drugih povezanosti nije pravocrtan, nego kružan. Čekanje je gubitak vremena.

GnothiSeauton
05.01.2013., 10:04
iskreno, nije mi to jako bitna tema u zivotu, ali ipak moram ponovno primjetiti da ako ne slijedis pravila neke organizacije, da bas i nisi uistinu u pravom znacenju pripadnik iste.

Katoličanstvo nije pripadnost organizaciji :facepalm:

znamo da svugdje imamo penale za neigranje po pravilima.

Griješenje nije "neigranje po pravilima". Pogledaj na wikipediju pojam "grijeh". Grijeh je nešto što osjećaš kao duševni teret, traumu, i nešto čime si prije svega samog sebe razočarao "jer si mislio da si bolji" :facepalm:

u ovoj odredenoj igri mi se ne svidja to sto si od pocetka osudjen na penale. jer drugacije niti ne mozes igrati.

Misliš -- na početku si "osuđen" na grijeh? Pa nije te nitko "osudio" na grijeh, to je jednostavno ljudska priroda. Ako ti vjeruješ da je moguće proći kroz život bez ijedne jedine stvari koju ćeš prije svega samom sebi zamjeriti, koja će odskakati od norme ponašanja koju si samom sebi zadao kao ideal kojeg bi htio što bolje i bliže emulirati u životu, onda svaka čast. Navodno je bio jedan takav, tamo negdje za vladavine cara Augusta, dok je Plinije vladao Sirijom.

tko kaze drugacije(i vjeruje u to), laze i bojim ga se.

Da, i ja bih bio izrazito sumnjičav prema nekom tko kaže da je sposoban bezgrešno živjeti... ako sam dobro razumio?

...ali nositi krizic na celu i svaki dan raditi pun kufer stvari koje su suprotne tome istom krizicu - smatram licemjerjem.

Ti i ja polazimo od dvaju potpuno nepomirenih (a možda i nepomirljivih?) razlika u viđenju Crkve i njezine uloge. Moje viđenje je da je Crkva ugrubo kao npr. "Trekkie fandom" -- grassroots fenomen, Mistično Tijelo Kristovo koji se sastoji od onih koji vjeruju u Krista. Ono što ti smatraš Crkvom (Rimska Kurija) ja onda vidim kao nešto slično, u danoj analogiji, kao neku Star Trek udrugu građana, dakle jedan servis koji pomaže Mističnom Tijelu da se bolje artikulira, da bude "potentniji" u djelovanju, dijalogu sa širim društvom, u slučaju Crkve također da bude zaštićen od progona, da karitativno djeluje, i da održava sakramente.

Ti vidiš Rimsku Kuriju kao organizaciju kojoj se pripada ili ne pripada po tome obdržavaš li neki komplicirani i često nekonzistentan skup pravila. Nemaš u vidu da su ta "pravila" (ta koja su meni velikim djelom -- većinom onim koji kod ljudi i uzrokuje najveću količinu poluđenja, tipa milodari, blagoslivljanje kuća, moltiva Očenaša na svadbi, manje bitna, neću reći posve nebitna) rezultat 2000 godina različitih političkih, kulturnih, civilizacijskih, filozofskih načela, uvjeta i okruženjâ. Pobogu, pa i u SADu ima državnih legislatura u kojima još uvijek vrijede neki od onih "Jeste li znali" zakona kojima se svi zaroflamo kad ih pročitamo, ali zar stvarno smatraš da je bitno za nekoga da bi se smatrao Amerikancem (i bitnije od toga -- da bi stvarno i bio Amerikanac, dakle posjedovao putovnicu) da se drži, ne znam, nekog pravila da u Louisijani subotom ne smije voziti automobil?

Cheerleader
05.01.2013., 10:05
Ovakvu temu sam tražila.

Samo da provjerim jesam li ja luda, ili svi oko mene.

Naime, moja poznanica ima cca 31 godinu. Žestoki vjernik, katolkinja rodom, odgojem i ponašanjem. Imala je nekoliko veza prije, u kojima je bilo seksa. S jednim čak i poprilično nastranog i kinky. Usput, taj tip je bio lokalni mafijaš koji trenuačno sjedi u ćuzi, znači nitko s kim bi "fina" cura trebala imati posla.

E sad, našla ona tipa za koje se želi udat. I njemu ne da :ne zna:
Naravno, od upoznavanja do bukiranja sale je prošlo otprilike mjesec dana. Neki dan smo to komentirali u društu, i ja sam imala stajalište kako mi je jadno da ju je lokalni mafioza i još poneki mogao trpat kad i kako je htio, a ovaj očito nije dovoljno dobar da mi njemu raširila noge, nego se prvo valjda mora dokazat da je vrijedan njene pičke :ne zna:
I to ni više ni manje nego prstenom

Na što su svi ostali rekli da ja to ne razumijem i da je tu u pitanju prava ljubav i da se njih dvoje zaista vole :confused:

U što ne sumnjam, ali bih usput i dodala da je ona žestoka i proračunata igračica a on papak, ali to sam samo ja.

I općenito mi taj stav nije jasan: "on mi se zaista sviđa pa mu neću dat odmah" WTF?!
Ili kad žene onako šokirano komentiraju "ajme, pa s njim želiš nešto više, nemreš se odmah poševit"

Valjda imam kratak fitilj na licemjerje. Nema mi ništa otužnije od žene koja se svim silama pokušava prodati pod nešto što nije.

GnothiSeauton
05.01.2013., 10:11
Jel' tebi ovo boldano ne bode oci,majke ti? Eto,meni kao nekrscaninu bode.

Kad me iziritirao (a znao je da to radi). Šta, tvoj dojam je da su svi kršćani neki meketavi seksualno represirani samci od 45 godina koji su onako pomalo počeli gubiti kosu na vrhu glave pa se začešljavaju na "haubu", još uvijek žive s mamom i na zornice dolaze u divnom džemperu na irvase, koji im je ta ista mama isplela kad su završili za inženjera? Nikad ne psuju? Nikad ne govore glasnije od 35 decibela?

I upadas k'o padrobanac sa temama o kojim niko nista nije pitao. Koga zanima Bog iz Carigradsko-Nicejskog Vjerovanja ili raskol Crkve,otici ce na Religiju ili zgooglati.

Ne, nego povilenim kad ljudi barataju implicitnim krivim pojmovima. Nije problem biti u krivu, problem je kad je to do te mjere internalizirano, svedeno na implicitan, samo-podrazumjevajući aksiom, da nitko ni ne vidi potrebu da se to u raspravi osvijesti. Evo, krivi pojmovi oko prirode bivanja katolikom, kršćaninom, štogod, već su toliko ugrađeni u našu "javnu svijest" da -- netko (tipa ti, i vjerojatno moderatori, prije ili kasnije :zubo: ) ni ne misli da čitava ova tema ima veze s time što stvarno znači "biti kršćanin", a opet se to pitanje poteglo u nekoliko postova ovdje, i onda su svi "mudro kimnuli glavom" na mentalne umotvorine kao "Gle, ako se jebeš prije braka nisi kršćanin, tak da [neki nepovezani i nebitan zaključak]".

gareton
05.01.2013., 10:13
Ja sam za čekanje:mig:

Toga se trebaju držati svi pravi vjernici i hardcore fanovi Sumrak sage :kava:

House`s Mistres
05.01.2013., 10:19
Na što su svi ostali rekli da ja to ne razumijem i da je tu u pitanju prava ljubav i da se njih dvoje zaista vole :confused:
U što ne sumnjam, ali bih usput i dodala da je ona žestoka i proračunata igračica a on papak, ali to sam samo ja.
I općenito mi taj stav nije jasan: "on mi se zaista sviđa pa mu neću dat odmah" WTF?!
Ili kad žene onako šokirano komentiraju "ajme, pa s njim želiš nešto više, nemreš se odmah poševit"

Valjda imam kratak fitilj na licemjerje. Nema mi ništa otužnije od žene koja se svim silama pokušava prodati pod nešto što nije.

4fun & GnothiS....whatever, ispljuskat ću vas obojicu po guzi u svom odjelcu francuske sobarice. :D
Obojica imate dobar point, ali molim vas da ovo ne preraste u križarske ratove, džihade :usama: i štajaznam... Ima topic o tome, sigurna sam da će vam se tamo pridružiti puno više ljudi koje to interesira. Ne želim da ovo brišu ili premjeste na Religiju jer tamo će me oderati i poslati u pakao, a pakao mi se ne sviđa.
Hvala vam! :rock:

Čirlider, nemoj ni pokušavati shvatiti frendicu - takvi različiti stavovi teško si pašu. To je ionako njezin život i ona će napraviti kako želi bez obzira na tvoje živciranje. Ako se želi prodati pod jeftino to je njen izbor i pravo. Licemjerje je apsolutno svuda oko nas, ali i istina, kažu Dosje X.
Njen izbor donijet će posljedice i toga mora biti svjesna. Isto kao i tvoj i moj.... Kakve će te posljedice biti, ovisni isključivo o njoj.
Što se tiče čekanja, čuj....
Ljudi vjerojatno smatraju da skakanje s nekim u krevet na prvu znači da ne želiš vezu i ljubav u tom trenutku ali ti je do ševe.
Čekanje sa seksom do nekog određenog trenutka valjda imaju potrebu oni koji ne žele da se ta veza bazira na tjelesnom, žele nešto više.
Uostalom, seks je čarolija. Zašto je u startu razotkriti? :mig:

siddharta
05.01.2013., 10:22
Vele da su Grkinje nasle lijek za ovu boljku-prije braka samo analac :rofl: A nakon svadbe plahte uredno na uvid ostalima...

Toga imaš svugdje gdje se traže krvave plahte pa i u našim krajevima.

Firelord
05.01.2013., 10:24
Sex je super i netreba bježati od njega.

Ja osobno nebih mogao biti s ženom koja ne želi sex prije braka.

Ako se dvoje ljudi dogovori da je njima to OK, super, ja nemam ništa protiv toga, svatko za sebe bira i odabire ono što misli da je najbolje.

4fun
05.01.2013., 10:25
onda su svi "mudro kimnuli glavom" na mentalne umotvorine kao "Gle, ako se jebeš prije braka nisi kršćanin, tak da [neki nepovezani i nebitan zaključak]".

ja nisam mislio samo na predbracni sex. :zubo::mig:

House`s Mistres
05.01.2013., 10:27
Ja sam za čekanje:mig:

Toga se trebaju držati svi pravi vjernici i hardcore fanovi Sumrak sage :kava:

Vidiš, u svakom pravilu nađe se iznimka.
Ja sam twihard, a nisam čekala i na zaručnika sam skočila dok je još bio u vezi s bivšom (sram me bilo). :tuctuc:
Time sam posrala i svoje riječi u prethodnom postu da čaroliju ne treba odmah razotkriti. Znam, ne stojim sad iza svojih riječi ali bilo bi mi draže da sam ovoga puta malo i ja pričekala. Sad je kasno, nije mi žao i ne plačem nad prolivenim mlijekom ali čisto radi te neke ....pa, baš čarolije. Bili smo jako zaljubljeni i nije mi čekanje padalo napamet. Niti njemu. :)

Seks ima onoliko značenje koliko mu sami damo.
Isto tako, sami ga definiramo - je li to sredstvo za fizički užitak? Tjelesni iskaz ljubavi? Sveti čin? Rezervirano za jednog/jednu posebnu, ili dostupno svima?
Sami mu dajemo moć i zato je toliko važan.
I toliko diskutabilan.

4fun
05.01.2013., 10:29
Ljudi vjerojatno smatraju da skakanje s nekim u krevet na prvu znači da ne želiš vezu i ljubav u tom trenutku ali ti je do ševe.
Čekanje sa seksom do nekog određenog trenutka valjda imaju potrebu oni koji ne žele da se ta veza bazira na tjelesnom, žele nešto više.
Uostalom, seks je čarolija. Zašto je u startu razotkriti? :mig:

sex je takodjer upoznavanje osobe. ne vidim zasto bi si to svjesno isao uskratiti. niti zasto bi htio biti sa nekim tko to zeli. :ne zna:

sto se intimnosti cina kao sexa tice. to varira... nekad je intiman, nekad uopce nije. kao sto niti svako drzanje za ruku ne znaci nekome nesto. bitan je trenutak i osoba.

House`s Mistres
05.01.2013., 10:40
sex je takodjer upoznavanje osobe. ne vidim zasto bi si to svjesno isao uskratiti. niti zasto bi htio biti sa nekim tko to zeli. :ne zna:

sto se intimnosti cina kao sexa tice. to varira... nekad je intiman, nekad uopce nije. kao sto niti svako drzanje za ruku ne znaci nekome nesto. bitan je trenutak i osoba.

Seks je upoznavanje osobe, da. A to je ono što sam rekla - sami mu dajemo značenje i definiciju. Nekome će biti dovoljno da u počecima veze s osobom radi neke druge stvari (ne mislim spolne), a netko neće izdržati bez seksa. I to treba poštovati.
Intimnost seksa je isto diskutabilna. Crkva ima tezu (po meni blesavu) da žena seks doživljava kao nešto intimni i emocionalno i da se pri spolnom odnosu veže za muškarca, dok muškarac ne mora nužno doživjeti seks na isti način. Mislim da u današnje vrijeme ta tvrdnja više ne stoji, ako ikad i je.
Bitan je trenutak i osoba, u tome se slažem...

Osobno, seks koji nije intiman i nije povezan s emocijama nisam doživjela kao dobar. Ne zato što imam predrasude prema njemu, nije mi se sviđao tip, nije bilo dobro osvjetljenje i nije pjevao Marvin Gaye....
Jednostavno, nije bio dobar. Barem u usporedbi sa seksom sada, dok živimo skupa, dok planiramo svadbu, dijete...dijelimo život, a ne samo usputne kave i filmove. Možda sam to samo ja, ali ima nečega i u emotivnom seksu što ga čini različitim, boljim i ako netko želi - svetijim.

4fun
05.01.2013., 10:44
Osobno, seks koji nije intiman i nije povezan s emocijama nisam doživjela kao dobar. Ne zato što imam predrasude prema njemu, nije mi se sviđao tip, nije bilo dobro osvjetljenje i nije pjevao Marvin Gaye....
Jednostavno, nije bio dobar. Barem u usporedbi sa seksom sada, dok živimo skupa, dok planiramo svadbu, dijete...dijelimo život, a ne samo usputne kave i filmove. Možda sam to samo ja, ali ima nečega i u emotivnom seksu što ga čini različitim, boljim i ako netko želi - svetijim.

svatko ima pravo na svoje vidjenje stvari.
ali i sex bez dubljih emocija itekako moze biti i vise nego svemirski.

House`s Mistres
05.01.2013., 10:46

Naravno da može.
Ja samo uspoređujem sada i prije...u svom slučaju.
Svatko ima svoja iskustva i prema njima sudi i zaključuje.

just curious
05.01.2013., 10:49

Ja osobno ne bih nikad cekao do braka sa seksom, jer ne postoji nikakva garancija da cu se nekad ubraciti, i po tome teoretki mogu umrjeti kao djevac, a ta bi mi opcija utjerala strah u kosti :rofl:

Twinkle T
05.01.2013., 10:49
Kad me iziritirao (a znao je da to radi). Šta, tvoj dojam je da su svi kršćani neki meketavi seksualno represirani samci od 45 godina koji su onako pomalo počeli gubiti kosu na vrhu glave pa se začešljavaju na "haubu", još uvijek žive s mamom i na zornice dolaze u divnom džemperu na irvase, koji im je ta ista mama isplela kad su završili za inženjera? Nikad ne psuju? Nikad ne govore glasnije od 35 decibela?

Moj dojam o krscanima je sasvim ok. O tebi...to je vec druga stvar,ali vjerujem da tebe to i ne zanima previse.
Ja nisam niti cu reci ko jeste,a ko nije krscanin,musliman,jevrej ili pripadnik crkve Elvisa Presleya. Sto jesi-sebi si. I taj krivi u istoj recenici sa Biblijom se nije omakao nikome drugom osim tebi. Pitanje autorice je bilo jasno-kako nekrscani gledaju na seks prije braka te ima li vjerovanje da treba cekati do braka uporiste negdje drugdje osim u religiji.

Toga imaš svugdje gdje se traže krvave plahte pa i u našim krajevima.

Znam da ima. Kao sto ima i ugovorenih brakova gdje se ljudi jos nisu vidjeli pa cak i izmedju maloljetnika. To je stvar tradicije nekog drustva,zajednice,a ne religije. Jer religija seks smatra cinom izmedju dvoje ljude,a ne izmedju bracnog para i susjeda kojima treba na uvid da li je mlada bila nevina :D

just curious
05.01.2013., 10:50

Bravo roflasti, ovo je vise nego tacno :top:

Lastan
05.01.2013., 10:51
Seksualnost je urodjena. Moral i religija su pak steceni. Da li cekati,zavisi samo i iskljucivo od pojedinca. Sasvim je normalno da se svijet izmijenjio puno u proteklih 2000 godina. Ono sto je konstanta,to je seksualnost. Kao treptanje ocima-nesto s cim smo se rodili,nesto sto je tjerano nagonima i refleksima,nesto sto mozemo da zabranimo ili da prestanemo raditi,ali cemo sigurno imati problema zbog toga.
Seksualnost jest urođena, ali urođena je i moralnost.
Samo je konkretna verzija morala (npr. katolička) naučena. No urođena nam moralnost omogućava, među inim, da revidiramo naučena pravila.
Pa dalje,prije parsto,pardvjesto,parx godina i stoljeca sumnjam da su ljudi ulazili u brak samo i iskljucivo iz ljubavi. Ugovoreni brakovi,brakovi i sa srodnicima radi ostajanja imetka u obitelji,poligamija,robovlasnistvo itd. Cak i u godine nakon Krista. Danas je to drugacije.
Štoviše, brak iz ljubavi romantičarska je izmišljotina. Brak je dotad bio primarno oblik trgovine.
Da ne kazem da je ''ako znas samo jednog,onda ti je zato i najbolji'' samo obicni zaglupljivacki mit.
Tehnički, to je istina. Ali je svejedno glupost. :D

siddharta
05.01.2013., 10:58
Ovakvu temu sam tražila.

Samo da provjerim jesam li ja luda, ili svi oko mene.

Naime, moja poznanica ima cca 31 godinu. Žestoki vjernik, katolkinja rodom, odgojem i ponašanjem. Imala je nekoliko veza prije, u kojima je bilo seksa. S jednim čak i poprilično nastranog i kinky. Usput, taj tip je bio lokalni mafijaš koji trenuačno sjedi u ćuzi, znači nitko s kim bi "fina" cura trebala imati posla.

E sad, našla ona tipa za koje se želi udat. I njemu ne da :ne zna:
Naravno, od upoznavanja do bukiranja sale je prošlo otprilike mjesec dana. Neki dan smo to komentirali u društu, i ja sam imala stajalište kako mi je jadno da ju je lokalni mafioza i još poneki mogao trpat kad i kako je htio, a ovaj očito nije dovoljno dobar da mi njemu raširila noge, nego se prvo valjda mora dokazat da je vrijedan njene pičke :ne zna:
I to ni više ni manje nego prstenom

Ovakvu forumašicu sam tražio :mig:. Ne nisi luda. I srećom, nisi jedina. Npr. ja sam se sa svojom ženom kresnuo mahom po upoznavanju tj. kad sam ju prvi put pozvao na sudar tj. date (u sretnom smo i dugom braku). Imao sam sreću pa sam i prethodno nekoliko puta nalazio cure s kojim sam se kresnuo odmah, a i prva mi je bila takva. Time u mojim očima uopće nisu ispale drolje niti išta slično tome (iako je bilo i takvih, ali ne trpam ih u ovaj koš) već bih rekao upravo suprotno obzirom da sam imao priliku upoznavati i ovakve kuje kao iz tvoje priče. Uostalom, željele su isto što i ja. Čemu sputavanje?

Lastan
05.01.2013., 10:59
Cijeli govor Crkve o fenomenu seksualnosti proizlazi iz tog temeljnog poziva, da propovjeda protiv ovog što sam naveo. Ona to često čini anakrono, ispunjeno logičkim pogreškama, u neskladu s modernom znanstvenom spoznajom, katkada i nekonzistentno samoj sebi, ali ovo je izvorna motivacija radi koje Crkva uopće išta govori o seksualnosti.

Tko to ne razumije, ne razumije kontekst unutar kojeg Crkva progovara u seksualnosti, a iz nerazumjevanja konteksta, ne daje sebi, ni svojoj "strani" nikakvu priliku na dijalog s tom i takvom Crkvom (koja, kažem, isto jaše na svom visokom konju zvanom Tendencioznost i Dociranje).
S obzirom na to kako Crkva progovara o temama, je li čudo da je nitko normalan ne razumije? :kokice:

Ja, recimo, mogu prihvatiti da ti misliš da je riječ o pogrešnom shvaćanju konteksta i bla truć kenj ser. Mogu.
Ali neću to prihvatiti kao poziciju iz koje ću ja dalje raspravljati. Jer me boli kurac za to što netko misli ili želi reći. Ja čujem ono što govori i kako govori.

Hoću reći: nije da sam ja taj koji jednostrano odbija dijalog. Crkva je ta koja odbija dijalog jer nastupa monološki, a svaki eventualni dijalog uvjetuje mojim prihvaćanjem nečega što nije moguće ni argumentirati ni dokazati.
Tako se vi katolici doma među sobom razgovarajte. :kava: U svoja četiri zida. :zubo:

siddharta
05.01.2013., 11:02
...a svaki eventualni dijalog uvjetuje mojim prihvaćanjem nečega što nije moguće ni argumentirati ni dokazati.

Pa to ti je crkvena dogma. Moraš prihvatiti tako kako je, bespogovorno :D.

Twinkle T
05.01.2013., 11:08
Seksualnost jest urođena, ali urođena je i moralnost.
Samo je konkretna verzija morala (npr. katolička) naučena. No urođena nam moralnost omogućava, među inim, da revidiramo naučena pravila.

Moral nije urodjena karakteristika. Moral je drustvena svijest,skup normi prihvacen u drustvu. Samim time je jasno odakle ga i dobijamo-iz drustva. Ne radjamo se sa drustvom(osim ako majke ne nosi blizance,trojke,cetvorke :D ). Ucimo ga od roditelja,u skoli,u okruzenju,drustvu,zajednici u kojoj smo...kao sto ucimo i govor i strah i ine stvari. Za revidiranje pravila mozemo zahvaliti inteligenciji i zakljucivanju :)
S druge strane seksualnost podrazumjeva seksualni nagon,nesto sa cime se radjamo i za sto imamo genetske predispozicije.
To sto se seksualnost i moral preplicu tokom zivota je druga stvar. Ali da ne idemo dalje u te rasprave... :cerek:

House`s Mistres
05.01.2013., 11:12
Nitko nije odgovorio na pitanje o drugim religijama i njihovom shvaćanju seksualnosti.
Mislite li da su objašnjenja spolnosti kod čovjeka u drugim religijama prihvatljivija i razumnija od kršćanskih?
Da imaju više uporišta u "stvarnom", svjetovnom životu, antropološkim i psihološkim elementima čovjeka nego u vjerskom?

Budizam ima relativno slična shvaćanja seksualnosti kao kršćanstvo, ponešto izmijenjena. (“čovjek ne bi trebao slijediti svoje porive k putenim užicima, koji su niski, vulgarni, prosti, sramotni i beskorisni.” U istom spisu Buddha također uči da su putena zadovoljstva ‘nečista’ i da ih treba izbjegavati. Strogo opominje one koji smatraju da prakticiranje seksa nije prepreka prosvjetljenju, budući da puteni užici u konačnici donose ‘mnogo patnje’.")
U hinduizmu nailazimo na slična mišljenja, kao svojevrsni vodič ka uspješnom životu, međutim njihova shvaćanja seksualnosti dosta se razlikuju od ostalih religija.
Kama Sutra objašnjava postojanje svemirske ženske energije (Shakti) oja se nalazi i u čovjeku (kundalini energija) - zapravo govori kako iskoristiti tu božansku energiju, sveobuhvatnu i univerzalnu, kroz seksualni čin.

Slično kršćanskom shvaćanju seksa kao božanski čin ljubavi između supružnika - stvaranje novog života dolazi samo kroz taj čin, dakle stvaranje nove univerzalne energije.

Tu su još židovska, muslimanska i ina "pravila" o seksualnom ponašanju čovjeka, neću o tome pisati sada, koga zanima nek potraži.
Kojoj ste od tih religijskih objašnjenja skloniji vjerovati, ili ih prihvatiti?

Lastan
05.01.2013., 11:21
Moral nije urodjena karakteristika. Moral je drustvena svijest,skup normi prihvacen u drustvu. Samim time je jasno odakle ga i dobijamo-iz drustva.
Konkretnu verziju morala učimo. No moralnost je urođena.
To pokazuju i istraživanja na bebama i istraživanja na životinjama.

Twinkle T
05.01.2013., 11:23
Nitko nije odgovorio na pitanje o drugim religijama i njihovom shvaćanju seksualnosti.
Mislite li da su objašnjenja spolnosti kod čovjeka u drugim religijama prihvatljivija i razumnija od kršćanskih?
Da imaju više uporišta u "stvarnom", svjetovnom životu, antropološkim i psihološkim elementima čovjeka nego u vjerskom?

Budizam ima relativno slična shvaćanja seksualnosti kao kršćanstvo, ponešto izmijenjena. (“čovjek ne bi trebao slijediti svoje porive k putenim užicima, koji su niski, vulgarni, prosti, sramotni i beskorisni.” U istom spisu Buddha također uči da su putena zadovoljstva ‘nečista’ i da ih treba izbjegavati. Strogo opominje one koji smatraju da prakticiranje seksa nije prepreka prosvjetljenju, budući da puteni užici u konačnici donose ‘mnogo patnje’.")
U hinduizmu nailazimo na slična mišljenja, kao svojevrsni vodič ka uspješnom životu, međutim njihova shvaćanja seksualnosti dosta se razlikuju od ostalih religija.
Kama Sutra objašnjava postojanje svemirske ženske energije (Shakti) oja se nalazi i u čovjeku (kundalini energija) - zapravo govori kako iskoristiti tu božansku energiju, sveobuhvatnu i univerzalnu, kroz seksualni čin.

Slično kršćanskom shvaćanju seksa kao božanski čin ljubavi između supružnika - stvaranje novog života dolazi samo kroz taj čin, dakle stvaranje nove univerzalne energije.

Tu su još židovska, muslimanska i ina "pravila" o seksualnom ponašanju čovjeka, neću o tome pisati sada, koga zanima nek potraži.
Kojoj ste od tih religijskih objašnjenja skloniji vjerovati, ili ih prihvatiti?

Svojima,kao sto vec rekoh :rofl: Moja seksualnost-moja stvar.
Ali smatram da nijedna religija nije nametnula pravila po tom pitanju iz ciste zlobe i pakosti,nego s razlogom. To sto su ta pravila danas manje primjenjiva ili prihvacena je druga stvar.

saša iz voza
05.01.2013., 11:34
ne definira seks vezu, nego uzajamni osjećaji
kvalitetno se seksati mogu sa bilo kojom djevojkom, voljeti neku, mnogo rijeđe

zar nikada niste osjetili povezanost sa nekime, zar vas nikada nitko nije toliko impresionirao svojom osobnošću da ste osjetili kako vam srce ubrzano lupa, bez ikakvih seksualnih primisli, samo od sklopova osobnosti te osobe i načina na koji razmišlja? u takvome odnosu, seks nije nužnost, nego tek jedan od načina za izraziti snažnu naklonost svojem partneru. kod takve povezanosti, ne mora biti seksa da bi bilo veze.

seks možeš imati sa bilo kime. vezu ne možeš. i kako je onda, jebemu logiku, seks neophodan i sastavan dio veze? normalno da ga želiš imati sa osobom do koje ti je stalo. ali i da ga nema imao bi vezu. poštovanje, osjećaje, ljubav. :)

uglavnom, seks prije braka? da.
jer seks sa brakom nema skoro NIKAKVE veze.
pa kakva je onda razlika imali ga prije, poslije, za vrijeme ili stalno? :ne zna:

4fun
05.01.2013., 11:36
ali i da ga nema imao bi vezu. poštovanje, osjećaje, ljubav. :)

da, to ja zovem prijateljima. :rofl:

House`s Mistres
05.01.2013., 11:42
Mislim da Saša misli na drugačiju vrstu ljubavi. :)
Ljubav prema prijateljima je sasvim druga stvar, nećemo sad o prijateljima, roditeljima, djeci...
Slažem se da veza nije veza ako nema svega što je Saša nabrojao. Ako to nije veza, onda je seks samo seks.... Spajanje genitalnih organa i nadanje užitku. :)
Seks u vezi sa svim pripadajućim stvarima, gore nabrojanim, postaje nešto više, izdiže se nad samim sobom i dobiva neko drugo značenje osim spajanja genitalnih organa, jel. Barem meni. :)

saša iz voza
05.01.2013., 12:02
da, to ja zovem prijateljima. :rofl:

znači prema djevojci koju voliš osjećaš sve apsolutno isto kao prema prijateljima, ništa više
uz razliku seksa

:rofl: :D

4fun
05.01.2013., 12:05
znači prema djevojci koju voliš osjećaš sve apsolutno isto kao prema prijateljima, ništa više
uz razliku seksa

koju od te dvije grupacije zelis i seviti? :zubo:

konjokradica
05.01.2013., 12:09

Možeš li objasniti ovo boldano? :misli:

konjokradica
05.01.2013., 12:10
uz razliku seksa

S prijateljima se ne maziš. :mig:
Ali muškome je i to dovoljno da mu se digne i kao predigra za seks. :zubo:

konjokradica
05.01.2013., 12:12
Konkretnu verziju morala učimo. No moralnost je urođena.
To pokazuju i istraživanja na bebama i istraživanja na životinjama.

Koja moralnost je urođena? :)

saša iz voza
05.01.2013., 12:21
koju od te dvije grupacije zelis i seviti? :zubo:

objektivno, mogu i želim ševit sve žene koje su mi napete, nekad se zalomi i neka koja nije

ali ako prema ženi osjećaš ono što osjećaš prema krizmenom kumu zlatku/zlatici, uz razliku što nju ŽELIŠ ševit, ljubit i "mazit", a njega ne - onda to baš i nije neka ljubav
govorim o ljubavi jer je to nekakva predispozicija za brak, valjda

na kraju, čak i da govorim gluposti, trnoružica i princ su se vjenčali, a da se prethodno nisu konzumirali, tak da ono, odjebi :D

Lastan
05.01.2013., 12:22
Koja moralnost je urođena? :)
Reciprocitet i osjećaj za pravdu, za početak.
A reciprocitet je ono famozno zlatno pravilo koje možeš pronaći praktički u svakoj kodifikaciji morala: čini drugome kako želiš da drugi čine tebi (a i obratno).

Lastan
05.01.2013., 12:24
na kraju, čak i da govorim gluposti, trnoružica i princ su se vjenčali, a da se prethodno nisu konzumirali, tak da ono, odjebi :D
E, sad govoriš gluposti.

Naime, nije Walt Disney izmislio Trnoružicu. A u originalnoj priči, kako da to kažem, princ zabije svoj trn u princezinu ružicu i ona se tada probudi. A budući da je djelovala prilično mrtvo, u izvornoj priči ima i natruha nekrofilije.

Stare su verzije bajki puno zanimljivije. :raspa:

4fun
05.01.2013., 12:27
objektivno, mogu i želim ševit sve žene koje su mi napete, nekad se zalomi i neka koja nije

ali ako prema ženi osjećaš ono što osjećaš prema krizmenom kumu zlatku/zlatici, uz razliku što nju ŽELIŠ ševit, ljubit i "mazit", a njega ne - onda to baš i nije neka ljubav
govorim o ljubavi jer je to nekakva predispozicija za brak, valjda

mozda sam ja zakinut, ali nema te ljubavi da bi se odrekao sexa pored zive i sposobne osobe koju palim i koja me pali. no way. :D

Urbanna
05.01.2013., 12:44
A reciprocitet je ono famozno zlatno pravilo koje možeš pronaći praktički u svakoj kodifikaciji morala: čini drugome kako želiš da drugi čine tebi (a i obratno).

Mene također ovo zanima.
Mogu dobiti neki link u vezi tih istraživanja?

Kako moralnost može biti urođena, tj. osjećaj za pravdu, kad su djeca valjda najveći egoisti ikad dok neke stvari ne nauče. Ili ja fulam poantu. :ne zna:

konjokradica
05.01.2013., 12:45

Zar to više ne bi trebao biti životinjski instinkt za preživljavanjem? Refleksno ne napadam člana svog čopora jer si time umanjujem šansu za preživljavanjem u okrutnom okolišu. :misli: :ne zna:
Ona Isusova: "Ljubite svoje neprijatelje" nadilazi taj (socijal)darvinizam. :cerek:
Ali njega su, kao i sve "sanjare", krknuli. :tuzni:

https://lh5.googleusercontent.com/-khZ9996l5rY/UBB9rnIC9QI/AAAAAAAAJ0Y/E_NTjKR1LZI/w497-h373/WARMHONEY333-georgecarlin.jpg

SeaPrincess
05.01.2013., 12:52
?

Kupiti auto bez testne vožnje?

Nipošto.

Inače, kršćanin sam. Ali nekako mi je bitnije ono pravilo "dok nas smrt ne rastavi" nego ovo. Pred Bogom nema reklamacije vozila ako ne štima.

House`s Mistres
05.01.2013., 13:04
Nemojte o razvojnoj psihologiji, stečenim i naučenim refleksima, filozofiji odgoja i obrazovanja.... Tema je seks, a ne moral. Valjda znate da oni nemaju apsolutno ništa zajedničko. :D
Ono što su me učili na faksu, s obzirom da sam struke koja se bavi djecom, jest da je moral naučena stečevina društva u kojem dijete odrasta. Ukoliko ono odrasta samo u šumi poput Tarzana, neće naučiti naše moralne zakone (neće biti "moralan" po ljudskom sudu), ali će naučiti moralne zakone džungle i majmuna koji su ga odgajali.
Ako odraste potpuno samo, što je u principu nemoguće, neće apsolutno biti moralna osoba. Ni po kojem civilizacijskom i kulturalnom sudu.
Ono s čim se rađamo jesu urođeni refleksi (refleks sisanja, hvatanja, jačanja vrata i vratne kralježnice, Moorov refleks,....). Stečene reflekse stječemo dužim korištenjem tako što ulaze u naviku.
Nagoni su također dio psihofizičke strukture s kojom se rađamo, pa tako imamo nagon za hranom i pićem, za obavljanjem nužde, ombrambene nagone (adrenalin; nagon za preživljavanjem, spašavanjem).
Moral nije urođen niti stečen.
Ne spada pod obavezno, nije refleks, nije nagon. Moral je navika određenog ponašanja dobivena odgojem u nekom društvu.

Urbanna je u pravu, djeca su do određene dobi egoisti. Traže ono što žele dok to ne dobiju. Mamu dok su jako mali ne "vole" nego trebaju njezinu toplinu, poznati miris kože, glas, hranu. Kasnije u razvoju opet dolaze do faze egoizma - moja igračka, ja sam najljepši, mama mene najviše voli, ja ja ja.
U toj fazi usađujemo mu "moralne društvene principe" - dijeljenje igračaka, dijeljenje brata/sestre s roditeljima, pristojnost u ponašanju, bonton kod stola, u gostima,.... Tu počinje učenje o moralu.

Osjećaj za pravdu, za ispravno i neispravno i sl. su vrlo osjetljivi jer spadaju pod moralno pitanje ali nisu urođeni u naš genetski kod/psihu. Također, i tu ovisimo o društvu koje nam tek treba pokazati što je ispravno a što nije, što je pravedno a što ne (osuditi silovatelja na smrt/smrtna kazna - pravda ili nepravda?)
Tu su i kulturološke razlike, pa je meni moralno nešto što muškarcu u Saudijskoj Arabiji nije....
U svakom slučaju, moral nam kao ljudskim bićima nije urođen.

A sad se možemo vratiti na temu. :štrika:

Padme Amidala
05.01.2013., 13:14
Još nešto: sasvim je normalno da ljudi upražnjavaju seks
prije braka jer seks je osnovna fiziološka potreba.
U seksu se uživa i partneri si ne bi trebali međusobno uskraćivati to zadovoljstvo. :kava:

phiber
05.01.2013., 13:28
seks možeš imati sa bilo kime. vezu ne možeš. i kako je onda, jebemu logiku, seks neophodan i sastavan dio veze? normalno da ga želiš imati sa osobom do koje ti je stalo. ali i da ga nema imao bi vezu. poštovanje, osjećaje, ljubav. :)

Poprilicna rupa u logici. Ne mogu imati seks sa bilo kime, ti ocigledno mozes. Apsurdno je da zbog vlastitog misljenja svoju premisu predstavljas kao logicnu. Ukoliko seksa nemam u vezi, to mi nije djevojka, to je cimerica.

Natsuko
05.01.2013., 13:32

Civilno vjenčanje nema nikakvu filozofiju vezanu uz predbračni seks i svetost odnosa. Ne znam zašto bi netko tko nije vjernik (ne nužno kršćanin) osjećao potrebnim da mu iz lokalnog matičnog ureda daju zeleno svjetlo za seks. Čak i ako vjeruju u jednu pravu ljubav, ne vidim kako njihov odnos može postati intimniji zbog tog pečata.

mrafica
05.01.2013., 13:57
. Ukoliko seksa nemam u vezi, to mi nije djevojka, to je cimerica.

Ne slažem se baš ni s njegovom logikom, ali mi nije njajjasnija ni ova logika gdje se djevojka i cimerica razlikuju samo po tome što jednu jebeš? :misli:

4fun
05.01.2013., 13:59
Ne slažem se baš ni s njegovom logikom, ali mi nije njajjasnija ni ova logika gdje se djevojka i cimerica razlikuju samo po tome što jednu jebeš? :misli:

e sad, nemoj skakati sa pretpostavkama. mozda samo ima visoke standarde za cimerice. :raspa:

mrafica
05.01.2013., 15:11
e sad, nemoj skakati sa pretpostavkama. mozda samo ima visoke standarde za cimerice. :raspa:

Možeš ti imati standarde do neba, ali ako identične emocije ispoljavaš prema cimerici i djevojci uz razliku seksa, onda sam ja negdje miljama daleko od tvog poimanja :D

Mislim, ne znam za druge, ali meni dečko nije prijatelj+seks i da ga od prijatelja razlikuje samo činjenica što se seksamo. Nikako.

adeila
05.01.2013., 15:12
Sex je normalna fizioloska potreba. Poznajem dosta cura koje se uzasavaju sexa prije braka io toga mi se:bljak: .... Mislim da je sasvim normalo da se ljudi posexaju ako se privlace.. sto se tice religije,vjernik sam, ali ne vidim razlog za cuvanje za braka..nikome zlo ne nanosim ako se posexam... Dakle totalno su mi bezveze djevice iznad 20 godina:eek:,posebo su mi "zanimljive" one koje ne zele sex zbog okoline u smislu da ce biti oznacena kao kurva :eek: Definitivno se uzasavam tako glupih i zatucanih frikusa .. Kad bi se svi prepustili carima sexa UZIVALI i ne bi gledali na to kao na neku tabu temu ili prljavu temu bilo bi nam svima ljepse:)

alohae
05.01.2013., 15:13
Pitanje je može li se da svojevoljno odgađanje seksa prije braka gledati sa bilo kojeg drugog stajališta osim vjerskog, s nekim objašnjenima zašto i zbog čega.
Zanima me postoje li u takvoj apstinenciji neke druge vrijednosti koje nisu spominjane u kršćanskom jeziku.

Mislim da je to igra simbola, prvi seks i brak.
To su neki simobili u društvu, barem našem i to je ništa drugo nego igra sa simbolima.

"Moj dečko se napio jednom u životu dali da ženim alkoholičara?", to tako ispada.

Mislim postoje neke stvari koje mogu utjecati na životnu zajednicu a da ovise o seksu ali baš da prvo iskustvo ima ikakve veze sa time, nebi rekao.

jabadabadu
05.01.2013., 15:23
Brak je izmišljen. To nam priroda (Ili Bog?!) nije nametnula, a seks jest. Čekati sa odnosima do nekakve ceremonije po meni je besmisleno. Koliko ljudi živi zajedno, a nisu u braku, jer im to ne treba? Neko me ne treba taj čin da se zavjetuje pred bogom, državom ili kime god i tako pokaže nekom da ga voli. Po meni taj smisao čekanja ima smisla dok ne vidiš jel ti ta osoba po nekim aspektima odgovara ili ne. Preuranjeni seks često puta nam zamagli percepciju, pa ne rasuđujemo kako treba. Možda kenjam i nisam u pravu, ali mislim da je to tako. A i cijeli taj sistem se vuče iz povijesti kad su brakovi bili dogovarani, nisu ljudi bili u vezama pa se nakon dve, tri kolko već godina vjenčali, nego se cijela ta procedura brže odvijala. Danas to tako ne ide, pa onda nema ni smisla čekati. Zamisli da si u vezi 5 godina bez seksa. Pa to je frustracija od koje poludiš. Nije nam u prirodi

Teta2U
05.01.2013., 15:42
. Ukoliko seksa nemam u vezi, to mi nije djevojka, to je cimerica.
Ako se ne varam, kolega je htio reći da je njemu seks sastavni dio veze, a nije naveo takvu kvazi usporedbu radi neke stvarnosti, više djeluje da je išao mišlju - ako živim sa djevojkom, a naša veza je bez seksa, to mi nije djevojka već sustanarka, iliti cimerica... I think :misli:
:D

mrafica
05.01.2013., 15:49
Ako se ne varam, kolega je htio reći da je njemu seks sastavni dio veze, a nije naveo takvu kvazi usporedbu radi neke stvarnosti, više djeluje da je išao mišlju - ako živim sa djevojkom, a naša veza je bez seksa, to mi nije djevojka već sustanarka, iliti cimerica... I think :misli:

Obzirom da se i na drugim temama ljudima koji su u vezi s malo ili vrlo malo seksa (ili čak bez), sugeriralo da to nije veza, shvaćanja sam da neki ljudi vezu izjednačavaju sa seksom. NARAVNO da je bitan i NARAVNO da je jedna od glavnih sastavnica veze seks. Ali da bez seksa ljudi ne mogu imati vezu, nego su tada eto prijatelji ili cimeri, meni to ne stoji. Puno stvari čini vezu, seks je tek jedna od njih.
Da iz svoje veze sad izuzmem seks (ne daj Bože :D ) i dalje bi mi to bila veza (ne kvalitetna i ne onakva kakvu želim, ali ne bi prestala biti vezom samo zato što nema seksa). Jer veza je po meni puno više stvari, ne nestanu sve ako nema seksa.

Moraxella
05.01.2013., 15:50
Nemojte o razvojnoj psihologiji, stečenim i naučenim refleksima, filozofiji odgoja i obrazovanja.... Tema je seks, a ne moral. Valjda znate da oni nemaju apsolutno ništa zajedničko. :D
Ono što su me učili na faksu, s obzirom da sam struke koja se bavi djecom, jest da je moral naučena stečevina društva u kojem dijete odrasta. Ukoliko ono odrasta samo u šumi poput Tarzana, neće naučiti naše moralne zakone (neće biti "moralan" po ljudskom sudu), ali će naučiti moralne zakone džungle i majmuna koji su ga odgajali.
Ako odraste potpuno samo, što je u principu nemoguće, neće apsolutno biti moralna osoba. Ni po kojem civilizacijskom i kulturalnom sudu.
Ono s čim se rađamo jesu urođeni refleksi (refleks sisanja, hvatanja, jačanja vrata i vratne kralježnice, Moorov refleks,....). Stečene reflekse stječemo dužim korištenjem tako što ulaze u naviku.
Nagoni su također dio psihofizičke strukture s kojom se rađamo, pa tako imamo nagon za hranom i pićem, za obavljanjem nužde, ombrambene nagone (adrenalin; nagon za preživljavanjem, spašavanjem).
Moral nije urođen niti stečen.
Ne spada pod obavezno, nije refleks, nije nagon. Moral je navika određenog ponašanja dobivena odgojem u nekom društvu.

Urbanna je u pravu, djeca su do određene dobi egoisti. Traže ono što žele dok to ne dobiju. Mamu dok su jako mali ne "vole" nego trebaju njezinu toplinu, poznati miris kože, glas, hranu. Kasnije u razvoju opet dolaze do faze egoizma - moja igračka, ja sam najljepši, mama mene najviše voli, ja ja ja.
U toj fazi usađujemo mu "moralne društvene principe" - dijeljenje igračaka, dijeljenje brata/sestre s roditeljima, pristojnost u ponašanju, bonton kod stola, u gostima,.... Tu počinje učenje o moralu.

Osjećaj za pravdu, za ispravno i neispravno i sl. su vrlo osjetljivi jer spadaju pod moralno pitanje ali nisu urođeni u naš genetski kod/psihu. Također, i tu ovisimo o društvu koje nam tek treba pokazati što je ispravno a što nije, što je pravedno a što ne (osuditi silovatelja na smrt/smrtna kazna - pravda ili nepravda?)
Tu su i kulturološke razlike, pa je meni moralno nešto što muškarcu u Saudijskoj Arabiji nije....
U svakom slučaju, moral nam kao ljudskim bićima nije urođen.

A sad se možemo vratiti na temu. :štrika:

Moral je urođen na dva načina, tj shvaćanje morala, jedan način je empatija čiji razvoj ovisi više o genima nego okolini, drugo je što ljudi koriste pretvaranje da bi ispali empatični ali mogućnost empatije je velikim dijelom urođena iako se i to može utjecati do neke 5.g, drugi mehanizam "urođenog" morala je individualni i genski predodređen razvoj frontalnog korteksa i uže specificiranih regija vezanih uz procesuiranje posljedica vlastitih djela, tuđih, planiranje, i opet empatiju. Sve to navedeno utječe na pojedinačno shvaćanje i provođenje morala.

just curious
05.01.2013., 15:56
Obzirom da se i na drugim temama ljudima koji su u vezi s malo ili vrlo malo seksa (ili čak bez), sugeriralo da to nije veza, shvaćanja sam da neki ljudi vezu izjednačavaju sa seksom. NARAVNO da je bitan i NARAVNO da je jedna od glavnih sastavnica veze seks. Ali da bez seksa ljudi ne mogu imati vezu, nego su tada eto prijatelji ili cimeri, meni to ne stoji. Puno stvari čini vezu, seks je tek jedna od njih.
Da iz svoje veze sad izuzmem seks (ne daj Bože :D ) i dalje bi mi to bila veza (ne kvalitetna i ne onakva kakvu želim, ali ne bi prestala biti vezom samo zato što nema seksa). Jer veza je po meni puno više stvari, ne nestanu sve ako nema seksa.

Sve je super receno osim ovog boldanog :D
Ja bih to okrenuo da veza koja je zaceta bez seksa ne prestaje samo zbog toga sto ga jos nema, medjutim kad vec jednom krene sa seksom i nekim slucajem prestane, cini mi se da toj vezi vise nema spasa!

mrafica
05.01.2013., 15:59
Sve je super receno osim ovog boldanog :D
Ja bih to okrenuo da veza koja je zaceta bez seksa ne prestaje samo zbog toga sto ga jos nema, medjutim kad vec jednom krene sa seksom i nekim slucajem prestane, cini mi se da toj vezi vise nema spasa!

Naravno da je to loša vaza ddddddd :rolleyes: :D (ali i loša veza je veza, dok ne pukne :rofl: )
Ali ako ti vezu pričinja samo seks (u odnosu na cimerstvo), ne želim ni zamisliti koliko će ti teško past situacija kad dođe do prisilne apstinencije. Da imam takvog partnera, bilo bi me strah u periodima kad nema seksa iz nekog opravdanog razloga :misli:
Jer ono, ako ti vezu čini seks, nema veze zašto ga nema, nećeš biti sretan dok ga nema. Ne? Dakle mora postojati nešto mimo seksa da bi veza bila veza (koja te ispunjava i kad istog nema) :mig:

ZVIZ OP CUP
05.01.2013., 15:59
ne ,neki se zene i sa 30 po prvi put,zivot je kratak i zasto zivit tolke godine bez sexa,, nekontam takve:ne zna:

just curious
05.01.2013., 16:05
Naravno da je to loša vaza ddddddd :rolleyes: :D (ali i loša veza je veza, dok ne pukne :rofl: )
Ali ako ti vezu pričinja samo seks (u odnosu na cimerstvo), ne želim ni zamisliti koliko će ti teško past situacija kad dođe do prisilne apstinencije. Da imam takvog partnera, bilo bi me strah u periodima kad nema seksa iz nekog opravdanog razloga :misli:
Jer ono, ako ti vezu čini seks, nema veze zašto ga nema, nećeš biti sretan dok ga nema. Ne? Dakle mora postojati nešto mimo seksa da bi veza bila veza (koja te ispunjava i kad istog nema) :mig:

Za pocetak da konstatujem da se ne slazem sa Phiberom i njegovim cimerskim postom :D

Naravno da je veza puno vise od samog seksa, al moras se sloziti i da onog trenutka kad seks dodje na repertoar bez njega se vise ne moze jer postaje sastavni dio veze!
Ukoliko do apstinencije dodje radi nekih zdravstvenih komplikacija ili neceg sto nije emotivno povezano za partnera onda stoji ovo o cemu ti pises, nikako drugacije :mig:

Teta2U
05.01.2013., 16:05

Konkretno, ovako napamet, doslovno nagađajući, ne mogu reći kako bih doživljavala neku svoju vezu, u kojoj je seks odjednom nestao. Samo znam da bi mi to bio veliki znak da posve očito, u samoj vezi, neki kuki ne valja. Tu ima malo puno previše caka i opcija za pogledati i odgonetnuti... ali bi značilo da nešto ne štima, da li kod osobe radi koje je seks stao, ili u samom kompletnom odnosu dvoje u toj vezi, ipak ostaje za vidjeti njima samima.

mrafica
05.01.2013., 16:07
Za pocetak da konstatujem da se ne slazem sa Phiberom i njegovim cimerskim postom :D

Naravno da je veza puno vise od samog seksa, al moras se sloziti i da onog trenutka kad seks dodje na repertoar bez njega se vise ne moze jer postaje sastavni dio veze!
Ukoliko do apstinencije dodje radi nekih zdravstvenih komplikacija ili neceg sto nije emotivno povezano za partnera onda stoji ovo o cemu ti pises, nikako drugacije :mig:

Pa samo na to i ciljam :)
Ukoliko u vezi nema nečeg većeg od samog seksa, osoba će bit nezadovoljna čak i kad ga opravdano ne bude bilo. A izjednačiti vezu bez seksa s cimerstvom mi je upravo to. Čekamo phibera da pojasni :D

House`s Mistres
05.01.2013., 16:46
Moral je urođen na dva načina, tj shvaćanje morala, jedan način je empatija čiji razvoj ovisi više o genima nego okolini, drugo je što ljudi koriste pretvaranje da bi ispali empatični ali mogućnost empatije je velikim dijelom urođena iako se i to može utjecati do neke 5.g, drugi mehanizam "urođenog" morala je individualni i genski predodređen razvoj frontalnog korteksa i uže specificiranih regija vezanih uz procesuiranje posljedica vlastitih djela, tuđih, planiranje, i opet empatiju. Sve to navedeno utječe na pojedinačno shvaćanje i provođenje morala.

Moral je jedan od oblika društvene svijesti, u principu skup nepisanih pravila/normi, "zakona" ako želiš koji se društveno prihvaćaju. On određuje kakvo ponašanje pojedinca treba biti (ne kakvo je urođeno), te je sam po sebi podložan promjenama i razvitku. Prekršajem tih pravila ne javljaju se kaznene sankcije (novčana kazna, zatvor, uvjetna, prekršajna ili kaznena prijava), ali se javljaju naučeni principi samokažnjavanja - grižnja savjesti, samoprijekor, pad samopouzdanja, prkos, bla bla, ili društvene "kazne" - bojkotiranje, isključivanje, ignoriranje, bla bla.
Znanstveno je dokazano postojanje gena odgovornih za sklonost nasilnom ponašanju, kroničnom pijanstvu i slično. Tu se može postaviti pitanje moralnog društva. Netko će prema takvom čovjeku osjećati empatiju. Netko će ga unaprijed osuditi. Netko će ga svrstati u dobro, netko u zlo. Jesmo li sve to učinili zbog društva koje nas je odgojilo i usadilo nam neke moralne principe/stavove prema kojima kasnije djelujemo, ili iz nas progovara urođena sposobnost dijeljenja dobra i zla?

Također, čovjek niti ne može imati nekakav "unutarnji osjećaj" ili urođen moralan stav prema dobru i zlu, jer apsolutno dobro i apsolutno zlo ne postoje - to su relativni pojmovi koji ovise o hrpi parametara (nekada je ubojstvo crnca bilo dobro, danas nije). Dakle, što je zlo a što dobro, uči nas društvo. Ni u jednoj kulturi ne postoje isti moralni/etički principi što je dokaz utjecaja društva na moralni razvoj pojedinca.
Empatija ili suosjećanje je druga stvar, ali ona nije usko vezana za moralne zakone.
Empatija kao takva urođena je ljudskom rodu kao evolucijsko-biološka tvorevina - mi smo socijalna bića koja su kroz razvoj i evoluciju naučila da se isplati biti kooperativan (netko je napisao: nećeš pojesti ili napasti člana svog krda, čopora, što već...)
To je misaono-emotivan pojam koji čovjeku omogućuje suradnju i harmoniju s drugim živim bićem, nešto što je neophodno za evoluciju i napredak. I životinje se drže skupa, brinu jedne za druge, putuju zajedno, donose hranu, odgajaju mlade...jesu li one empatične ili je to isključivo biološki nagon za opstankom?
A ipak, ne možeš reći za njih da su "moralne" - ne slijede ni jedan društveni zakon po ljudskim parametrima, osim hijerarhije vlastitog čopora/krda.
To su onda dva različita pojma.

Nije ni riječ o "prisilnoj" apstinenciji.... Ne možete za kršćane reći da oni to rade prisilno...osim ako tvrdite da ih Crkva prisiljava, što bi bilo netočno jer svaki pojedinac ima slobodan izbor, uz prihvaćanje sankcija koje slijede nepoštivanjem vjerskih pravila.
Nitko tko želi ostati, jelte, "čist" :D do braka, neće ulaziti u seksualnu vezu pa izlaziti iz nje, prisilno apstinirati ili samovoljno imati spolne odnose.

mrafica
05.01.2013., 16:54
Nije ni riječ o "prisilnoj" apstinenciji.... Ne možete za kršćane reći da oni to rade prisilno...osim ako tvrdite da ih Crkva prisiljava, što bi bilo netočno jer svaki pojedinac ima slobodan izbor, uz prihvaćanje sankcija koje slijede nepoštivanjem vjerskih pravila.
Nitko tko želi ostati, jelte, "čist" :D do braka, neće ulaziti u seksualnu vezu pa izlaziti iz nje, prisilno apstinirati ili samovoljno imati spolne odnose.

Ja sam u mojoj priči najmanje mislila na "crkvenu apstinenciju" :zubo:
Više na onu kod npr. čuvanja rizične trudnoće, dulje udaljenosti partnera, operacije/bolesti partnera, loš period života partnera kad mu je to zadnje na pameti i sl...

Pa sam rekla da, ukoliko je nekome samo seks ono što definira vezu, će taj i u tim nametnutim okolnostima bez seksa biti nesretan s partnerom. Nisam ciljala na slučajeve kad seks izostane zbog smanjene želje partnera i loše veze. To je razumljivo.

Jer ako gledamo sličnu banalnu priču. Mom tati svatovi nisu svatovi ako nema sarme. I nije ga briga jel sarme nije bilo zato što su mladenci tako odabrali, zato što se sva sarma prije posluživanja prosipala po podu kuhinje i nisu je mogli poslužiti ili zato što se razbolio glavni kuhar koji priprema sarmu. Nebitno. On će svima reći kako su svatovi bili loši jer nije bilo sarme, taman da je sve drugo bilo super (ovo je izbanalizirano zbog primjera).

Zato pitam, ako netko tvrdi da je seks ono što vezu čini vezom, što će se dogoditi kad prisilno nema seksa? (mogući uzroci nabrojani gore)

House`s Mistres
05.01.2013., 16:59
Više na onu kod npr. čuvanja rizične trudnoće, dulje udaljenosti partnera, operacije/bolesti partnera, loš period života partnera kad mu je to zadnje na pameti i sl...

Pa sam rekla da, ukoliko je nekome samo seks ono što definira vezu, će taj i u tim nametnutim okolnostima bez seksa biti nesretan s partnerom. Nisam ciljala na slučajeve kad seks izostane zbog smanjene želje partnera i loše veze. To je razumljivo.

Jer ako gledamo sličnu banalnu priču. Mom tati svatovi nisu svatovi ako nema sarme. I nije ga briga jel sarme nije bilo zato što su mladenci tako odabrali, zato što se sva sarma prije posluživanja prosipala po podu kuhinje i nisu je mogli poslužiti ili zato što se razbolio glavni kuhar koji priprema sarmu. Nebitno. On će svima reći kako su svatovi bili loši jer nije bilo sarme, taman da je sve drugo bilo super.

Zato pitam, ako netko tvrdi da je seks ono što vezu čini vezom, što će se dogoditi kad prisilno nema seksa? (mogući uzroci nabrojani gore)

Znam da nisi mislila ali bilo mi je na vrhu jezička pa sam morala napisati. :cerek:
Nakon tvog posta meni se najviše jede sarma.

A ostalo.... Ukoliko seks definira vezu, mislim da će taj netko biti brutalno isfrustriran i jadan ako dođe period bez seksa. Iskreno, da sam ja bolesna i nemrem se seksati, a moj dečko pada u depresije jer mu je "seks jako bitan", dvaput bih razmislila o nastavki veze. Triput, zapravo.

phiber
05.01.2013., 17:13

Meni je nezamislivo da cekam do braka, ukoliko bi zivio s takvom osobom - to bi mi bilo kao da imam cimericu koja je eto, u stanu, oke smo si, pricamo, kuhamo skupa, gledamo telke al eto, nema dodira, nema nicega. Seks mi je bitan dio veze, da ga odjednom nestane (bez da je neki oke razlog), otisao bih. Ljubav mi ne moze pokrpati hladan krevet.

Na srecu, do tako necega ne moze niti doci jer eto, osoba koja bi cekala do braka, jednostavno meni ne moze ponuditi dovoljno dobar razlog koji bi meni bio uredu.

Ovo gore su meni savrseno oke razlozi, cekanje do braka, zbog religije il eto, zato sto se nekome ceka - nije.

mrafica
05.01.2013., 17:17
Meni je nezamislivo da cekam do braka, ukoliko bi zivio s takvom osobom - to bi mi bilo kao da imam cimericu koja je eto, u stanu, oke smo si, pricamo, kuhamo skupa, gledamo telke al eto, nema dodira, nema nicega. Seks mi je bitan dio veze, da ga odjednom nestane (bez da je neki oke razlog), otisao bih. Ljubav mi ne moze pokrpati hladan krevet.

Na srecu, do tako necega ne moze niti doci jer eto, osoba koja bi cekala do braka, jednostavno meni ne moze ponuditi dovoljno dobar razlog koji bi meni bio uredu.

Ovo gore su meni savrseno oke razlozi, cekanje do braka, zbog religije il eto, zato sto se nekome ceka - nije.

Ma sve ja to razumijem i razmišljam isto o čekanju do braka. Ali druga stvar je reći da ti partnerica koja ima princip čekanja do braka ne bi sjela mentalno ni nikako i ne bi ju uopće promatrao kao partnericu, a drugo je reći da ti je djevojka cimerica ukoliko nema seksa. Pa valjda djevojku čini tvojom djevojkom još štošta osim tog seksa :misli:

(kontam da pričamo o istom samo što se ta tvoja izjava mogla krivo protumačit što očito i jesam)

phiber
05.01.2013., 17:20
Ma sve ja to razumijem i razmišljam isto o čekanju do braka. Ali druga stvar je reći da ti partnerica koja ima princip čekanja do braka ne bi sjela mentalno ni nikako i ne bi ju uopće promatrao kao partnericu, a drugo je reći da ti je djevojka cimerica ukoliko nema seksa. Pa valjda djevojku čini tvojom djevojkom još štošta osim tog seksa :misli:

(kontam da pričamo o istom samo što se ta tvoja izjava mogla krivu protumačit što očito i jesam)

Naravno da mi nije cimerica ali da seksa nestane, postepeno bi nestalo strasti i to bi bilo to. Mogu razumjeti da se neki ne bi ohladili, ja bih.

Ovo gore sa cimericom je vise bila ilustracija da ne vidim smisla cekati jer to ne moze opstati.

House`s Mistres
05.01.2013., 17:24
Ali druga stvar je reći da ti partnerica koja ima princip čekanja do braka ne bi sjela mentalno ni nikako i ne bi ju uopće promatrao kao partnericu, a drugo je reći da ti je djevojka cimerica ukoliko nema seksa. Pa valjda djevojku čini tvojom djevojkom još štošta osim tog seksa :misli:

S ovim se potpuno slažem.
Vezu čini niz elemenata, ali oni su različito važni različitim osobama.
Meni osobno vrlo je bitan duhovni element. Ako se ne poklopimo duhovno, ne dolazi u obzir veza a kamoli seks.

Nekome je seks najbitniji. Nekome emotivni, sposobnost kompromisa, podrška.
Nekome financije i sigurnost. Različiti smo i to treba poštovati.
Osobno, mogla bih biti u vezi gdje se sa seksom čeka neko određeno vrijeme (celibat mi nije na popisu zanimljivosti, dakle mora biti neko vrijeme koje čekamo, kao i razlog zbog kojeg čekamo, inače to nema smisla.)
Ali ne bih mogla biti u seksualnoj vezi bez duhovnog aspekta... Onda mi to nije veza nego povremeni fuk, prijateljstvo s povlasticama ili nešto treće.
Ali ne veza i definitivno ne materijal za brak.

mrafica
05.01.2013., 17:30
S ovim se potpuno slažem.
Vezu čini niz elemenata, ali oni su različito važni različitim osobama.
Meni osobno vrlo je bitan duhovni element. Ako se ne poklopimo duhovno, ne dolazi u obzir veza a kamoli seks.

Nekome je seks najbitniji. Nekome emotivni, sposobnost kompromisa, podrška.
Nekome financije i sigurnost. Različiti smo i to treba poštovati.
Osobno, mogla bih biti u vezi gdje se sa seksom čeka neko određeno vrijeme (celibat mi nije na popisu zanimljivosti, dakle mora biti neko vrijeme koje čekamo, kao i razlog zbog kojeg čekamo, inače to nema smisla.)
Ali ne bih mogla biti u seksualnoj vezi bez duhovnog aspekta... Onda mi to nije veza nego povremeni fuk, prijateljstvo s povlasticama ili nešto treće.
Ali ne veza i definitivno ne materijal za brak.

To je na tragu i mojih shvaćanja :)
Ne baš doslovno, ali poanta da.

I da, naravno da svatko ima svoje kriterije i shvaćanje, bitno je naići na onoga tko ima najsličnije tvojima i to je to :five:

pabloPi
05.01.2013., 18:38
E, sad govoriš gluposti.

Naime, nije Walt Disney izmislio Trnoružicu. A u originalnoj priči, kako da to kažem, princ zabije svoj trn u princezinu ružicu i ona se tada probudi. A budući da je djelovala prilično mrtvo, u izvornoj priči ima i natruha nekrofilije.

Stare su verzije bajki puno zanimljivije. :raspa:

Što ti znači "...zabije trn u princezinu ružicu"?

House`s Mistres
05.01.2013., 18:44
Što ti znači "...zabije trn u princezinu ružicu"?

Znači da s gospođicom princezom uplovi u koitus, spolni čin, interkors, you name it. :kava:
Ma znao si to već, jel tak? :)

pabloPi
05.01.2013., 19:05
Znači da s gospođicom princezom uplovi u koitus, spolni čin, interkors, you name it. :kava:
Ma znao si to već, jel tak? :)

kako može uploviti u koitus kad je koitus već uplovljavanje?

nisam znao, zanimalo me što je lastan mislio pod tim. ;)

padme0
05.01.2013., 19:06
Nikad nisam shvaćala ljude koji čekaju do braka, dok nisam upoznala sada mi dragu prijateljicu. Na stranu to što je vjernica, razlozi njezine apstinencije su puno dublji.
Njoj seks predstavlja nešto najsnažnije, najuzvišenije, i najsavršenije; vrhunac odnosa s osobom koju voliš. Dok ne upozna osobu s kojom je sigurna da je to "to", ostati će djevica.
Cura nije neka svetica, ima 25 godina, izlazi, druži se, ima "normalne" hobije, i radi sve što i njene vršnjakinje. Upoznaje muškarce, izlazi s njima, i iza sebe ima 3 ozbiljne veze. Ima potrebe, kao i svi mi, ali ono duhovno stavlja ispred svega.
Rekla je da si ne bi mogla oprostiti da odluči spavati s nekime i preda mu se u potpunosti, a da se s tom osobom jednom raziđe. Prema tome, u cijelom svom životu spavati će sa samo jednim muškarcem.

Meni je to predivno. Totalno me opčarao taj njen svijet, stanje njene svijesti. I zavidim joj na tome.
S druge strane znam da ja nisam takva, i nikada ne bih mogla biti. Razlikujem seks od vođenja ljubavi, i u tome je razlika.
Želim uživati u seksu kao u izoliranom činu, a ne samo kao produbljivanju ljubavi.

House`s Mistres
05.01.2013., 19:11
Nikad nisam shvaćala ljude koji čekaju do braka, dok nisam upoznala sada mi dragu prijateljicu. Na stranu to što je vjernica, razlozi njezine apstinencije su puno dublji.
Njoj seks predstavlja nešto najsnažnije, najuzvišenije, i najsavršenije; vrhunac odnosa s osobom koju voliš. Dok ne upozna osobu s kojom je sigurna da je to "to", ostati će djevica.
Cura nije neka svetica, ima 25 godina, izlazi, druži se, ima "normalne" hobije, i radi sve što i njene vršnjakinje. Upoznaje muškarce, izlazi s njima, i iza sebe ima 3 ozbiljne veze. Ima potrebe, kao i svi mi, ali ono duhovno stavlja ispred svega.
Rekla je da si ne bi mogla oprostiti da odluči spavati s nekime i preda mu se u potpunosti, a da se s tom osobom jednom raziđe. Prema tome, u cijelom svom životu spavati će sa samo jednim muškarcem.

Meni je to predivno. Totalno me opčarao taj njen svijet, stanje njene svijesti. I zavidim joj na tome.
S druge strane znam da ja nisam takva, i nikada ne bih mogla biti. Razlikujem seks od vođenja ljubavi, i u tome je razlika.
Želim uživati u seksu kao u izoliranom činu, a ne samo kao produbljivanju ljubavi.

To je ono što sam tražila. Hvala ti. :cerek:
Razlozi apstinencije koji nisu nužno vjerski,ili nisu isključivo iz vjerskih razloga.
Mogu shvatiti i razumjeti odluku tvoje frendice...kao i ti, divim joj se jer stoji iza svoje riječi ima dovoljno čvrstine i upornosti da izvrši to što će obećala (barem zasada), koliko god se nama njezin izbor činio nemogućim i neobičnim.

No, budući da je vjernica, katolkinja pretpostavljam, može zaključiti zašto seks smatra takvim kakvog si opisala, budući da katolički nauk govori isto.

padme0
05.01.2013., 19:19
To je ono što sam tražila. Hvala ti. :cerek:
Razlozi apstinencije koji nisu nužno vjerski,ili nisu isključivo iz vjerskih razloga.
Mogu shvatiti i razumjeti odluku tvoje frendice...kao i ti, divim joj se jer stoji iza svoje riječi ima dovoljno čvrstine i upornosti da izvrši to što će obećala (barem zasada), koliko god se nama njezin izbor činio nemogućim i neobičnim.

No, budući da je vjernica, katolkinja pretpostavljam, može zaključiti zašto seks smatra takvim kakvog si opisala, budući da katolički nauk govori isto.

Katolkinja je, ali mislim da se ovdje samo radi o olakotnom podudaranju stavova. Mislim da to ne radi jer joj tako nalaže vjera, nego njena svijest. Naravno, lakše je kad negdje naiđeš na uporište svojih stavova, i na osobe slične sebi.
:)

House`s Mistres
05.01.2013., 19:36
jer joj tako nalaže vjera, nego njena svijest.

Tim bolje! :cerek:

alohae
05.01.2013., 20:19
Pa takve i nikad nisu svetice, barem ne u glavi:)
Još kad počnu igrati igre i na razini kreveta.

Twinkle T
05.01.2013., 22:21

Upravo tako. Jos jedan od razloga apstinencije-prinudna apstinencija,iz zdravstvenih ili nekih drugih slicnih razloga.
Znaci,pored religije i tradicionalistickog gledanja(koje ne mora nuzno biti i religijsko,to vec spomenuh u jednom od ranijih postova),ljudi se mogu na apstinenciju odluciti i zbog odgoja(recimo da to moze spadati i pod tradiciju),pa i iz prinude-cuvanje trudnoce,bolest partnera,utjecaj lijekova,neraspolozenost,udaljenost partnera,svadja medju partnerima,nemanje partnera koji zadovoljava kriterije potrebne za seksualni odnos,sto bi bila licna uvjerenja itd.

Zelenogorac
05.01.2013., 22:58

Evo, ja nisam kršćanin. Ali ne vidim u tome neki veliki bauk. Ako je to stvar dogovora dvoje ljudi, zašto ne.

Glupost! I sebičnost je dio psihofizičke prirode pa se učimo ne biti sebični.

Kontrola nagona dio je ljudske civilizacije i kulture. Dapače, to jest civilizacija i kultura.

Mnogo se toga protivi našim nagonima, pa se toga suzdržavamo. To nije dobar argument!

Upravo tako.

phiber
06.01.2013., 02:05
Katolkinja je, ali mislim da se ovdje samo radi o olakotnom podudaranju stavova. Mislim da to ne radi jer joj tako nalaže vjera, nego njena svijest. Naravno, lakše je kad negdje naiđeš na uporište svojih stavova, i na osobe slične sebi.

Itekako mislim da je tu veliku ulogu odigralo to sto je katolkinja. Ovo podudaranje stavova zvuci kao krasan sareni papir.

Usput, kad je tako dobro poznas, sto je bilo s te 3 ozbiljne veze koje je imala do 25 godine? Koliko su trajale, dal su zivili skupa? :kokice:

alohae
06.01.2013., 04:56
Glupost! I sebičnost je dio psihofizičke prirode pa se učimo ne biti sebični.

Kontrola nagona dio je ljudske civilizacije i kulture. Dapače, to jest civilizacija i kultura.

Da tu si totalno u pravu, jer čovjek je po sebi nasilno biće, predator, a opet takvo ponašanje niti je civilizacijski niti kulturno prihvaćeno.
Isto kao i što svi oblici seksualnosti nisu kulturno prihvaćeni.

sojoza10
06.01.2013., 11:42
Svako ima svoje, ako želi apstinenciju, neka, ako smatra da je to ispravno...ima ona neka zajednica mladih koji su čisti do braka i znam ih nekoliko. Imaju potrebu i želju, kad ih napadnu bježe jedno od drugog. :D
Ja sam kršćanka i ni najmanje se ne kajem zbog seksa prije braka. S 21 sam prvi put spavala s dečkom, sadašnjim, jer sam osjetila i još uvijek osjećam da je to to i voljela bi da bude tako, ali tko zna šta nam sutra donosi i hoće se ploča okrenuti. To se može dogoditi i toj curi iz postova koja ima 25 i gleda na seks kao nešto uzvišeno i želi ga s jednom osobom cijeli život.
Nekako potvrda toga da je on taj je bila ovaj tjedan kad sam imala zdravstvenih problema i nismo se seksali, a provodili vrijeme savršeno, pričali, smijali se, ja plakala uz film, a inače filmove nismo mogli pogledati cijele, osim u kinu. Sad opet jedva čekam, jer sigurno da je seks vrlo bitan i ako ga nestane kroz vrijeme, bez nekog prisilnog razloga, naravno da bi se zapitala u čemu je problem, a s druge strane sam se uvjerila da možemo bez njega ako moramo i ispunjavamo vrijeme na drugi način. :)

McGrubi
06.01.2013., 16:50
i cipele probam prije nego što ih kupim

ulaziti u brak (ozbiljan Ugovor) sa osobom za koju ne znaš da li će ti biti kompatibilna u sexu je riskatno
ja držim da je sex vrlo bitan dio braka i da se ta kompatibilnost mora ispitati , kao i sve ostale , prije potpisivanja Ugovora

Libertango
06.01.2013., 17:05
U globalu, ako se predamo nekom prije braka, gubimo istinski dojam o spolnom odnosu kao činu sjedinjenja na svim razinama - tjelesnoj, duhovnoj, emotivnoj, energetskoj, ljubavnoj. To je dar koji bismo trebali čuvati isključivo za osobu s kojom smo toliko vezani i koju volimo do te mjere da bismo ušli s njom u brak. U protivnom, činimo od seksa jeftinu sirovinu, kartu za trenutni užitak, ne živimo ga u potpunosti.

Ne bih čekala do braka. Taj vlak je već prošao. :w Ali počela sam se slagati (ili barem razmišljati van "svoje" matrice :ne zna:) s nekim postavkama-kad sam s nekim s kim se mislim samo seksati onda sam opuštena jer jbg ako ga nikad više i ne vidim-koga briga.

Zaštita je tu da se koristi (iako...:misli: znala sam se ponašati totalno kretenski po tom pitanju).

Ako mi je do nekog stalo (ili bi mi moglo postati stalo) onda mi duže treba da se opustim jer mi više nije svejedno hoću li ga više vidjeti ili ne.

A da bih se do kraja opustila treba povjerenje, koje ne dolazi nakon prvog, drugog ili trećeg spoja. Ne kod mene.

Iz nekog razloga, počinjem smatrati da čekanje do braka nije najgora stvar na svijetu....

Naravno da nije. :ne zna:

Mislim da ljudi koji su vjernici (oni koji prakticiraju i taj dio o čekanju a ne oni koji si iz nauka uzmu ono što mogu konzumirati a ono ostalo što im je prevelika tlaka zaobiđu ili odbace) nemaju nikakvog problema sa tim.

Da.

provincijalka_
07.01.2013., 14:55
Ovo pitanje je u današnje vrijeme na neki način besmisleno, osim u slučaju vjerskih i sličnih razloga. Prije 10-20 godina vjerovatno je puno više procenata ljudi čekalo na taj čin do braka.. Ali prije 10-20 godina institucije braka su puno ranije bivale formirane nego što su danas. Tako su, pogotovu žene, jako mlade stupale u brak, tako da je to čekanje i bilo nekako, pa, logično. No danas, jedna prosječna djevojka, koja ima namjeru da završi fakultet, zaposli se, i tek onda odluči na brak, treba da čeka do svoje 26+ (u prosjeku) da izgubi nevinost? Do tada će vjerovatno imati više veza, i dugih i kratkih, i sasvim logično je zadovoljiti svoje ljudske urođene potrebe, a ne povoditi se nekim predrasudama kako bi trebalo čekati do braka, i ograničiti se na jednu osobu, bez obzira da li su kompatiblni u tom seksualnom smislu, koji je itekako bitan. Činjenica je da pucaju veze zbog nedovoljnog slaganja u tom pogledu. A bolje je da pucaju veze, nego brakovi :)

Kanoxen
09.01.2013., 02:11
mislim ono to je meni glupost poševit samo jednu ženu u cijelom životu samo zato što crkva tako nalaže :504::504::504::504:,mislim da ću radije ševiti kao charlie harper :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

House`s Mistres
09.01.2013., 17:46
mislim ono to je meni glupost poševit samo jednu ženu u cijelom životu samo zato što crkva tako nalaže :504::504::504::504:,mislim da ću radije ševiti kao charlie harper :lol::lol:

Ali on ti je non-stop na odvikavanju. Malo od ovog, malo od onog...
Pa ne želiš valjda biti kao Čarli? :D

Kanoxen
09.01.2013., 20:57
Ali on ti je non-stop na odvikavanju. Malo od ovog, malo od onog...
Pa ne želiš valjda biti kao Čarli? :D

što se tog tiče ja ne pijem,ne pušim ni ništa niti ću počinjati,dobro se držim već 20 godina :rofl::rofl:

ja sam mislio samo curu nalit pa povalit i da razvaljujem kao on :lol::lol::lol::lol:

Fru - Fru
09.01.2013., 21:18
što se tog tiče ja ne pijem,ne pušim ni ništa niti ću počinjati,dobro se držim već 20 godina :rofl::rofl:

ja sam mislio samo curu nalit pa povalit i da razvaljujem kao on :lol::lol::lol::lol:

Ako je trebaš prvo napit' da bi je mogao povalit' i razvalit', onda to i nije baš za pohvalu. Eh taj Čarli.

Kanoxen
09.01.2013., 22:50
Ako je trebaš prvo napit' da bi je mogao povalit' i razvalit', onda to i nije baš za pohvalu. Eh taj Čarli.

ma nije problem zbarit neku trebu,al ovako skratim vrijeme ako naletim na neku pijanu mačku :rofl::rofl::rofl:

alohae
09.01.2013., 23:20
Ovo pitanje je u današnje vrijeme na neki način besmisleno, osim u slučaju vjerskih i sličnih razloga. Prije 10-20 godina vjerovatno je puno više procenata ljudi čekalo na taj čin do braka.. Ali prije 10-20 godina institucije braka su puno ranije bivale formirane nego što su danas. Tako su, pogotovu žene, jako mlade stupale u brak, tako da je to čekanje i bilo nekako, pa, logično. No danas, jedna prosječna djevojka, koja ima namjeru da završi fakultet, zaposli se, i tek onda odluči na brak, treba da čeka do svoje 26+ (u prosjeku) da izgubi nevinost? Do tada će vjerovatno imati više veza, i dugih i kratkih, i sasvim logično je zadovoljiti svoje ljudske urođene potrebe, a ne povoditi se nekim predrasudama kako bi trebalo čekati do braka, i ograničiti se na jednu osobu, bez obzira da li su kompatiblni u tom seksualnom smislu, koji je itekako bitan. Činjenica je da pucaju veze zbog nedovoljnog slaganja u tom pogledu. A bolje je da pucaju veze, nego brakovi :)

Pa da ali se i događa druga krajnost da cure izlaze sa fakulteta nevine.
Neke se povuku u knjige i ne vide svijeta dok ne završe faks.
Iako neznam što bi nevinost sama po sebi trebala predstavljati.
Mislim da je ipak veći problem u koliko odnosa se bilo i kakvi su ti odnosi bili.
A neznam kako ove djevojke koje tako kasno krenu u akciju nastave poslje toga, no mislio bih da one koje su postale spolno aktivne u 20-im (ili kasnijim 20-ima) u sljedećim godinama mnogo lakše stupaju u odnose.
Nemaju ožiljaka iz prošlosti, nisu u braku i nemaju djece i žele nadoknaditi propušteno i seks ih poprilično drži.
Dok ovim sa 14 godina staža to je rutina. Veća zabava im izaći van popiti ili pošmrkati nešto kvalitetno ako već nisu u braku ili nemaju djece.
No znao sam samo dvije takve koje su završile fakultete a da su bile povučene, odmah ugrabile prave poslove i u koji dvije godine se udale, i djeca.

UrbanSlick
09.01.2013., 23:24
kako kažu nije sve u sexu ima nešto i u spolnom odnosu :D

SlatkaV
31.03.2013., 20:53

Potpisujem...

higher
31.03.2013., 21:18
Ja imam 19 godina i čekam do braka.

anđeo čuvar
31.03.2013., 21:20
Ja imam 19 godina i čekam do braka.

to je u redu ak se slijedeće subote udaješ....:kava:

anđeo čuvar
31.03.2013., 21:23
Ovo pitanje je u današnje vrijeme na neki način besmisleno, osim u slučaju vjerskih i sličnih razloga. Prije 10-20 godina vjerovatno je puno više procenata ljudi čekalo na taj čin do braka.. Ali prije 10-20 godina institucije braka su puno ranije bivale formirane nego što su danas. :)

prije 10 godina??? 2002 godine??? :rofl::rofl::rofl::rofl:

i prije 10 godina curice od 13-14 su se jebale sve u 16!!!

no da si rekla prije 40 - 50 godina onda je to druga priča - da bi tip u subotu navečer samo osjetio sisu ispod pulovera, bluze i grudnjaka to bi bio revolucionaran domet i o tome bi se pričalo narednih tjedan dana u školi!!! dok danas curice se pojebu poslije škole negdje u parku ili autu i vrate kući do 10 sve uredno počešljane i spremne za krevet...

srebrni1
01.04.2013., 07:55
Mislim da ljudi koji zele čekati do braka malo previse uzvišuju seks. Ne kažem da se treba jebavat gdje se stigne, ali ako nekog volis zasto cekat do braka? Nece nista bit bolje ako se toliko ceka, jedino se ljudi mogu razočarati jedno u drugo. I u seks, tj sve te divne, uzvisene ideje koje imaju o tome.

bandit12
14.04.2013., 23:55
Pozdrav susreo sam se s novim problemom u zvotu a to je da moja djevojka je iako smo se seksali dosada u vezi odlucila da ceka do braka radi vjere . U vezi smo jako dugo i volim je ali brak nije ni blizu pa neznam sta da radi pa da cujem vasa misljenja ... ali bez pametovanja i vrjedanja te djevojke jer ipak mi puno znaci . Zahvaljujem vam svima unaprijed:mig:

Enter Sandwoman
14.04.2013., 23:59
Ne kužim. Već ste se poprašili, i sad bi se ona odjednom čuvala do braka?!
Ne mo'š se čuvati za brak pojeban.
Ma ne, očito sam krivo skužila.

bandit12
15.04.2013., 00:00
a moze se dobiti oprost u crkvi pa ako ne nastavis onda ti je oprosteno to su bile rjeci svecenika

bandit12
15.04.2013., 00:01
dobro si skuzio

Enter Sandwoman
15.04.2013., 00:04
Koliko ste u vezi, vaše godine?
Gle, ako je to zaista tako kako pričaš, a tebi je seks baš toliko bitan u životu, man' se ćorava posla.
Nikad čula za to da ti svećenik može dati oprost, štogodveć, no ne zamjeri, crkva me nikad u životu nije vidjela.

bandit12
15.04.2013., 00:04
oprosti dobro si skžila:)

4fun
15.04.2013., 00:05
a moze se dobiti oprost u crkvi pa ako ne nastavis onda ti je oprosteno to su bile rjeci svecenika

Pazi da i u braku ne umocis samo kad svecenik amenuje :rofl:

bandit12
15.04.2013., 00:08
a gle i ja sam vjernik ko ona pa kad se ispovjedis dobis oprost ali problem je što je ona u zadnje vrijeme postala baš prava vjernica i drži se svega pisanog i rečenog ... i je bitan mi je jako ne samo seks kao seks nego tu je sve ostalo sto dolazi uz njega jer ja više nemrem niti lžeti pored nje nti ništa jednostavno postanem ljut na nju a "problem" je što je sve ostalo super u vezi i osječo bi se ko đubre d ju ostavim .... neznam

Depeche E.
15.04.2013., 00:09
Možda je našla drugog, a bed joj je prekinuti jer ste dugo u vezi pa čeka da je ti ostaviš? :misli:

Inače, glupa odluka :D

bandit12
15.04.2013., 00:09
u vezi smo 4 godine imamo po 22 godine

bandit12
15.04.2013., 00:11
ma nije našla drugog u to sam milijon posto siguran jer vecinom je doma i na poslu

Manimani
15.04.2013., 00:14

a tko će njima oprostit,pornjavu i pedofiliju hm,malo off topic,ali morala sma prokomentirat..

iskreno mutavo mi je to,sexali ste se cijelo vrijeme,i sad je odjednom ona postala svetica,,dobro da sad glumi sveticu,a ne dok ste se vjenčali hm,ko zna šta te tada čeka :rolleyes:

chocolatecookie
15.04.2013., 00:15
Pozdrav susreo sam se s novim problemom u zvotu a to je da moja djevojka je iako smo se seksali dosada u vezi odlucila da ceka do braka radi vjere . U vezi smo jako dugo i volim je ali brak nije ni blizu pa neznam sta da radi pa da cujem vasa misljenja ... ali bez pametovanja i vrjedanja te djevojke jer ipak mi puno znaci . Zahvaljujem vam svima unaprijed:mig:
Pa, ili čekaj do braka, ili prekini s curom. :ne zna:

mrafica
15.04.2013., 00:15
A ništa, zaprosi ju :zubo:

Na tebi je da odlučiš možeš li/želiš nju pratiti u novoj odluci.

bandit12
15.04.2013., 00:17
a neznam jel bolje biti u vezi i nesretan ili solo i nesretan jer otkad je to krenulo ja sam 80% vremena ljut kad sam s njom i kad se cujem s njom a opet me zna raazveseliti mozda zvucim ko neki papucar ali jbg kad mi je stalo do nje

bandit12
15.04.2013., 00:18
A ništa, zaprosi ju :zubo:

Na tebi je da odlučiš možeš li/želiš nju pratiti u novoj odluci.
ma nebi ju zaprosio zbog tog to mi je nikakav razlog za zenidbu a i financijski nemoguce u danasnje vrijeme

mrafica
15.04.2013., 00:18
a neznam jel bolje biti u vezi i nesretan ili solo i nesretan jer otkad je to krenulo ja sam 80% vremena ljut kad sam s njom i kad se cujem s njom a opet me zna raazveseliti mozda zvucim ko neki papucar ali jbg kad mi je stalo do nje

Jesi ti njoj rekao kako se osjećaš zbog njene odluke?

(šalila sam se naravno oko prošnje :D )

bandit12
15.04.2013., 00:21
a zna kak se osjecam ali ovaj tjedan kanim joj bas reci sve sta mislim u vezi toga jer zelim prvo sve razmisliti pa joj sve reci kako je i sta je

chocolatecookie
15.04.2013., 00:22
a neznam jel bolje biti u vezi i nesretan ili solo i nesretan jer otkad je to krenulo ja sam 80% vremena ljut kad sam s njom i kad se cujem s njom a opet me zna raazveseliti mozda zvucim ko neki papucar ali jbg kad mi je stalo do njeKad si solo i nesretan, bar možeš jebat. :o

Možeš li idućih nekoliko godina bit u vezi bez seksa?

bandit12
15.04.2013., 00:23
Kad si solo i nesretan, bar možeš jebat. :o

Možeš li idućih nekoliko godina bit u vezi bez seksa?

u tom i je problem ja nevjerujem da to mogu

chocolatecookie
15.04.2013., 00:24
u tom i je problem ja nevjerujem da to mogu

Je li ti prihvatljivo da je do vjenčanja varaš? Ili siluješ?

CROBRA
15.04.2013., 00:25
pa na poslu se najlakse i nade drugi/ga ako za nista drugo ,za povremeno druzenje u 4 oka:kava:

bandit12
15.04.2013., 00:26
Je li ti prihvatljivo da je do vjenčanja varaš? Ili siluješ?
nisam tip za varanje nikad nisam ni nebi tak da otpada

bandit12
15.04.2013., 00:27
pa na poslu se najlakse i nade drugi/ga ako za nista drugo ,za povremeno druzenje u 4 oka:kava:
ma gle ako sam u neš siguran onda je to da se stvarno ne vida niti necuje s nekim niti niš to stvarno znam jednostavno je razlog vjera

chocolatecookie
15.04.2013., 00:27
nisam tip za varanje nikad nisam ni nebi tak da otpada
Okej, koje ti još rješenje pada na pamet?

bandit12
15.04.2013., 00:29
a neznam ja sam mislio čekati kolko mogu jer sve je to meni čak i k ali za prijašnja vremena da ja znam da cu se ženiti iduče godine čak bi i čekao ali ja nemam nikakvu financijsku situaciju niti ne živimo zajedno niti ništa tako da neznam kad bi uopce bio taj brak po mojim nekim pretpostavkama bi bio za minimalno 3 godine ako bi okolnosti bile uopce moguče ... pa sam mislio bar probati cekat kolko mogu

chocolatecookie
15.04.2013., 00:31
Ona se ne želi seksat s tobom. Da, nakon pet godina nepostojanja želje da se seksate sigurno će ti se nasadit na kitu i svršit odmah.

Al dobro, uvijek možeš čekat da vidiš jesam li ja cinična i u krivu.

bandit12
15.04.2013., 00:31
ali sve mi to neide na dobro

bandit12
15.04.2013., 00:32
Ona se ne želi seksat s tobom. Da, nakon pet godina nepostojanja želje da se seksate sigurno će ti se nasadit na kitu i svršit odmah.

Al dobro, uvijek možeš čekat da vidiš jesam li ja cinična i u krivu.
ovo nisam baš skuzio aj objasni sory

chocolatecookie
15.04.2013., 00:37
ovo nisam baš skuzio aj objasni sory
Ona. Se. Ne. Želi. Seksat. S. Tobom.

Šanse da se nakon pet godina neželjenja seksa s tobom poželi seksat s tobom dosta su malene, rekla bih.

Ali možeš čekat i saznat. :D

(Btw, ovo je vjerojatno politički nekorektno, ali nisam još čula ni za koga tko je naprasno otkrio boga i hardkor zabrijao na slijeđenje njegovih uputa za nabavljanje ulaznice za raj, a da nema ozbiljne išjuze iz kategorije kontrolfrikstva.)

bandit12
15.04.2013., 00:40

Šanse da se nakon pet godina neželjenja seksa s tobom poželi seksat s tobom dosta su malene, rekla bih.

(Btw, ovo je vjerojatno politički nekorektno, ali nisam još čula ni za koga tko je naprasno otkrio boga i hardkor zabrijao na slijeđenje njegovih uputa za nabavljanje ulaznice za raj, a da nema ozbiljne išjuze iz kategorije kontrolfrikstva.)

a eto sad si čula to je stvarno istina i prije smo išli u crkvu ali sve je bilo ok i odjednom je sve počelo ... za sve postoji prvi put tako da i cujes za nes ovako

chocolatecookie
15.04.2013., 00:42
A kakav vam je bio seks prije?

bandit12
15.04.2013., 00:42

kontrolfrikstva.)
o tome sam isto razmišljao ne razumijem kako se uopce moze biti s osobom i da se ograničavaš od nečega što želiš... i ovo što si napisala ne zeli se seksat moguce ali ne vidim razlog jer sto se tice njenog orgazma i svega ostalog to je sve stvarno bilo uvijek i super i neznam cemu sve ovo

bandit12
15.04.2013., 00:43
A kakav vam je bio seks prije?
ona bi uvijek dozivila orgazam tak da nije bio probelm u tom meni je bio ok htio sam uvjek nes novo isprobat ona bi uvijek bila malo negativna sto se tice novih svari

chocolatecookie
15.04.2013., 00:53
ona bi uvijek dozivila orgazam tak da nije bio probelm u tom meni je bio ok htio sam uvjek nes novo isprobat ona bi uvijek bila malo negativna sto se tice novih svari
To što je svršavala ne znači baš da je silno uživala u vašem seksualnom životu i u tebi i u sebi i u vama dvoma u kombinaciji. Znači da je dobila dovoljno klitoralne stimulacije da svrši.

I sad više ne želi. Mene bi zbilja iznenadilo da nakon tri ili pet godina počne htjet.

Al ako je tebi prihvatljivo da si u vezi s osobom koja seks, koji je divna stvar za radit s voljenom osobom, doživljava kao nešto loše, i koja ga s tobom ne želi, a i dok je htjela je bila inhibirana, i kojoj je važnije da učini dragog boga sretnim uzgajanjem himena i radije će da dragi bog bude sretan nego vas dvoje, svakako probaj čekat. :ne zna: Šta drugo. :ne zna:

bandit12
15.04.2013., 00:58
To što je svršavala ne znači baš da je silno uživala u vašem seksualnom životu i u tebi i u sebi i u vama dvoma u kombinaciji. Znači da je dobila dovoljno klitoralne stimulacije da svrši.

I sad više ne želi. Mene bi zbilja iznenadilo da nakon tri ili pet godina počne htjet.

Al ako je tebi prihvatljivo da si u vezi s osobom koja seks, koji je divna stvar za radit s voljenom osobom, doživljava kao nešto loše, i koja ga s tobom ne želi, a i dok je htjela je bila inhibirana, i kojoj je važnije da učini dragog boga sretnim uzgajanjem himena i radije će da dragi bog bude sretan nego vas dvoje, svakako probaj čekat. :ne zna: Šta drugo. :ne zna:

Hvala ti puno na savjetu slazem se s tbom jer meni je to nesto predivno sto djelim samo s njom i neznam probat cu i vidit ali jednostavno se bojim da to nebude dobro jer za mene vec sad nije dobro niti mogu spavati niti normalno razmisljati niti nista

chocolatecookie
15.04.2013., 01:01
Hvala ti puno na savjetu slazem se s tbom jer meni je to nesto predivno sto djelim samo s njom i neznam probat cu i vidit ali jednostavno se bojim da to nebude dobro jer za mene vec sad nije dobro niti mogu spavati niti normalno razmisljati niti nista

Kad tad ćeš prestat htjet jebat je, a onda možete imat krasan brak u kojem vaša seksualna nekompatibilnost neće bit problem. :ne zna:

bandit12
15.04.2013., 01:05
Kad tad ćeš prestat htjet jebat je, a onda možete imat krasan brak u kojem vaša seksualna nekompatibilnost neće bit problem. :ne zna:

Znaš šta boli ali je istina sve tvoje rjeci sve je to istina a ne zelim si to dokazati

chocolatecookie
15.04.2013., 01:06
Znaš šta boli ali je istina sve tvoje rjeci sve je to istina a ne zelim si to dokazati

Ne gori nigdje, možeš prekinut i za pola godine. :D

bandit12
15.04.2013., 01:09
Ne gori nigdje, možeš prekinut i za pola godine. :D
GORI u tome i je problem:)

chocolatecookie
15.04.2013., 01:10
To ti je vjerojatno prva cura, cijeli svoj "odrasli" život si s njom, normalno je da ti je teško, i da će ti bit teško još neko vrijeme, i onda ćete vjerojatno prekinut, i onda će ti opet bit teško. I onda ti nekad više neće bit.

I onda ćeš možda upoznat curu s kojom se slažeš u seksu i u životu.

chocolatecookie
15.04.2013., 01:12
GORI u tome i je problem:)
Moram priznat da se ni ja ne bih htjela jebat s tipom koji gura kurac u mene jer ga šoraju hormoni i pojebao bi muhu u letu, ali meni lakše nađe pičku nego musi. Nekako preferiram seks u kojem čovjek s kojim se seksam želi mene, a ne izdrkat u nešto toplo. :D

A koliko vidim, ne muči te što ne jebeš nju, nego to što ne jebeš.

bandit12
15.04.2013., 01:17
Moram priznat da se ni ja ne bih htjela jebat s tipom koji gura kurac u mene jer ga šoraju hormoni i pojebao bi muhu u letu, ali meni lakše nađe pičku nego musi. Nekako preferiram seks u kojem čovjek s kojim se seksam želi mene, a ne izdrkat u nešto toplo. :D

Upravu si sto se tice toga da mi je prva prava veza ali i prva s kojom sam spavo tak da nije istina da bi pojebo sve sto hoda niti uopce imam ikakvu zelju za nekom drugom to mi nije palo niti na pamet niti kad bi prekinuo nebi mi bas brzo palo na pamet tak da jbg nisi u pravu ne zelim seks nego zelim s njom jer nasa veza nije vise ista otkad toga nema:)

Ego
15.04.2013., 01:20

Budimo realni, nakon toliko godina apstinencije, teško je očekivati neku romantiku baš :)

chocolatecookie
15.04.2013., 01:20
Krivo sam shvatila ono da gori, sori.

Žao mi je što ti je veza tričetvrtpropala.

chocolatecookie
15.04.2013., 01:21
Budimo realni, nakon toliko godina apstinencije, teško je očekivati neku romantiku baš :)

Nakon koliko godina apstinencije? Do nedavno su se jebali.

bandit12
15.04.2013., 01:23
Krivo sam shvatila ono da gori, sori.

Žao mi je što ti je veza tričetvrtpropala.

il je dobro ili nije dobro sto jos vjerujem u tu vezu

Ego
15.04.2013., 01:23
Nakon koliko godina apstinencije? Do nedavno su se jebali.

Ups, previdio sam taj detalj. :kava:

chocolatecookie
15.04.2013., 01:25

Kao što rekoh, nigdje ne gori. :D

Ego
15.04.2013., 01:25

Čuj... ako ti je cura sad zabrijala na apstinenciju prije braka, jesi razmišljao što će onda tek biti u braku? Želiš li biti u braku u kojem je recimo jedina metoda kontracepcije koja je dopuštena popularno nazvana vatikanski rulet? :)

bandit12
15.04.2013., 01:28
Čuj... ako ti je cura sad zabrijala na apstinenciju prije braka, jesi razmišljao što će onda tek biti u braku? Želiš li biti u braku u kojem je recimo jedina metoda kontracepcije koja je dopuštena popularno nazvana vatikanski rulet? :)

a i o tome sam razmisljo jbg kad bar nebi bilo tako ok je meni sto je ona vjernica to mi se stvarno svida ali neke stvari su mi previse

chocolatecookie
15.04.2013., 01:29
Oprosti što nisam optimistična, ne mogu se zamislit da vjerujem u vezu s nekime tko misli da bi jebanjem sa mnom sagriješio. Seks je lijep. Seks s voljenom osobom je lijep. Netko tko bi mislio da jebuć me griješi protiv boga nekako mi ne bi bio partner jer mi je prebolesna ideja da me netko voli i misli da me ne smije voljet fizički :patetika: jer je to loše.

A i voljela bih se živahno jebat u ritmu škripanja umjetnih kukova, a ne znam kako se jebat u starosti s nekime tko mi s 20 nije seksualno kompatibilan.

Ali čitala sam o ljudima koji nakon 30 godina braka počnu vrlo uživat u zajedničkom seksu, koji je do tad bio loš. Stvarno. :D Ali meni se ne bi dalo čekat toliko, instant generacija. :zubo:

Ti možda funkcioniraš posve različito od mene i veza vam možda uspije, pa čak i seks. A možda i ne.

bandit12
15.04.2013., 01:32
Oprosti što nisam optimistična, ne mogu se zamislit da vjerujem u vezu s nekime tko misli da bi jebanjem sa mnom sagriješio. Seks je lijep. Seks s voljenom osobom je lijep. Netko tko bi mislio da jebuć me griješi protiv boga nekako mi ne bi bio partner jer mi je prebolesna ideja da me netko voli i misli da me ne smije voljet fizički :patetika: jer je to loše.

A i voljela bih se živahno jebat u ritmu škripanja umjetnih kukova, a ne znam kako se jebat u starosti s nekime tko mi s 20 nije seksualno kompatibilan.

Ali čitala sam o ljudima koji nakon 30 godina braka počnu vrlo uživat u zajedničkom seksu, koji je do tad bio loš. Stvarno. :D Ali meni se ne bi dalo čekat toliko, instant generacija. :zubo:

Ti možda funkcioniraš posve različito od mene i veza vam možda uspije, pa čak i seks. A možda i ne.

U svemu se potpuno slazem s tobom nije mi pojmljivo kak moze biti u vei i ne zeliti me jer ja nju svaki dan zelim
:(

lorena-ny
15.04.2013., 01:44
a sto s onima koji se ne zele ubraciti? da zive bez sexa?

bandit12
15.04.2013., 01:45

ma zelim se ja ozeniti jednog dana ali ne jos

chocolatecookie
15.04.2013., 01:46

Ako misle da je brak jedin prihvatljiv uvjet za seks, i da će gorjet u paklu, onda.. da?

miki1988
15.04.2013., 02:12
Frajeru, tvoja ženska je gadno nekaj zabrijala kad se sad odjednom želi čuvati do braka. Mislim, koliko ona godina ima? Ovakvo razmišljanje bi možda imali klinci u osnovnoj školi, a ne neka zrela cura. :ne zna:
Jbt, ženska ti je postavila ultimatum da nema seksa do daljnjega, a dobit ćeš ga tek kad budete bili u braku. Pošto vidim da tebi do toga nije barem još neko vrijeme, onda je vrijeme da vas dvoje ozbiljno o tome porazgovarate i da nađete rješenje. Bilo bi glupo radi te jedne stvari prekidati sve, no da odjednom traži apstinenciju premda ste se prethodno već seksali, to mi ne u glavu.

bandit12
15.04.2013., 02:20
Frajeru, tvoja ženska je gadno nekaj zabrijala kad se sad odjednom želi čuvati do braka. Mislim, koliko ona godina ima? Ovakvo razmišljanje bi možda imali klinci u osnovnoj školi, a ne neka zrela cura. :ne zna:
Jbt, ženska ti je postavila ultimatum da nema seksa do daljnjega, a dobit ćeš ga tek kad budete bili u braku. Pošto vidim da tebi do toga nije barem još neko vrijeme, onda je vrijeme da vas dvoje ozbiljno o tome porazgovarate i da nađete rješenje. Bilo bi glupo radi te jedne stvari prekidati sve, no da odjednom traži apstinenciju premda ste se prethodno već seksali, to mi ne u glavu.

a je zabrijala je jako ima 22 sad ce 23 godine bilo bi super di bi obje strane bile sretne ali nema tog rjesenja kako god da izaberemo bit ce jedan od nas dvoje nesretan na moju zalostt to sam ja

bandit12
15.04.2013., 02:26
ili mozda imaš neko treče rješenje :)

miki1988
15.04.2013., 02:41
a je zabrijala je jako ima 22 sad ce 23 godine bilo bi super di bi obje strane bile sretne ali nema tog rjesenja kako god da izaberemo bit ce jedan od nas dvoje nesretan na moju zalostt to sam ja
Jesi joj rekao da bi ti to smetalo i da ne vidiš nikakav razlog da sad odjednom apstinira? Ako nisi, onda joj to reci, a ako bude izmišljala razloge zbog kojih to radi, morat ćeš se propitati što ćeš dalje raditi u vezi s njome. Hoće li ipak na kraju biti da ćeš se odreći toga i trpjeti i gdje postoji mogućnost da te odjebe zbog nekog drugog, a ti si svo ovo vrijeme bio na suhom kod nje ili ćeš reći što misli i nek poduzme neke korake da se to riješi. Ima dovoljno godina da može razmišljati svojom glavom, no da meni cura takvo nešto stavi kao ultimatum, to si ne bih dopustio. Nijedna cura nije vrijedna čekanja da bi se odrekao seksa, niti jedna.

lorena-ny
15.04.2013., 02:48

vidjela sam prvi post pa mi nije bilo jasno iz kog si ti filma.vidim da je neka zesca komedija u pitanju. apstinencija nakon sexa,uz oprost svecenika. jen dva :lol:

batali. cisto jer ne vjerujem u taj sklop do jucer mi je bilo ok,danas vise nije,a u crkvu je isla i jucer isto ko i danas.
plus,obzirom da si i ti polovica te veze,valjda bi se i tebe trebalo nesto pitati,ipak nije da se odrekla kuhanja prije braka.

Ako misle da je brak jedin prihvatljiv uvjet za seks, i da će gorjet u paklu, onda.. da?

treba zakonom zabranit razvod u tim slucajevima.

bandit12
15.04.2013., 14:11
A gle niti sam ne razumijem ko ti

bandit12
15.04.2013., 14:15
Jesi joj rekao da bi ti to smetalo i da ne vidiš nikakav razlog da sad odjednom apstinira? Ako nisi, onda joj to reci, a ako bude izmišljala razloge zbog kojih to radi, morat ćeš se propitati što ćeš dalje raditi u vezi s njome. Hoće li ipak na kraju biti da ćeš se odreći toga i trpjeti i gdje postoji mogućnost da te odjebe zbog nekog drugog, a ti si svo ovo vrijeme bio na suhom kod nje ili ćeš reći što misli i nek poduzme neke korake da se to riješi. Ima dovoljno godina da može razmišljati svojom glavom, no da meni cura takvo nešto stavi kao ultimatum, to si ne bih dopustio. Nijedna cura nije vrijedna čekanja da bi se odrekao seksa, niti jedna.

Ne vidim noti ja razloga za to sve i znam to sve sto kazes razumijem ja tebe ali eto tako je pocela razmisljat i jbg nema trece opcije u tome i je problem

miki1988
15.04.2013., 14:47
Ne vidim noti ja razloga za to sve i znam to sve sto kazes razumijem ja tebe ali eto tako je pocela razmisljat i jbg nema trece opcije u tome i je problem
Iskreno, mislim da te čeka jedno vrijeme gdje će ona sve moći raditi s tim nekim ultimatumima koje sada odjednom postavlja. Ti sad možeš od silne ljubavi čekati do braka, na kraju i dobiti malo seksa, ona zatrudni i onda ponovo stavi ultimatum da dok je ona trudna nema izlazaka, da nema maženja i sexa u bilokakvom obliku, pa makar bio i oralac, pa onda kad rodi dijete opet te može ucjenjivati na razne načine. Ako je ona sad spoznala nekaj više sa svojom vjerom, da se približila Bogu i sl. stvari, ti zaboravi na redoviti seks, jer ako će postati fanatična kršćanka, ti ćeš seks imati samo kad ona bude htjela dijete i naravno, kondomi će joj biti jedna grešna stvar jer tako je rekao papa. Treće opcije kako si i sam napisao jednostavno nema ili joj se pridruži u takvom načinu života ili traži neku drugu. :ne zna:

bandit12
15.04.2013., 22:20
Iskreno, mislim da te čeka jedno vrijeme gdje će ona sve moći raditi s tim nekim ultimatumima koje sada odjednom postavlja. Ti sad možeš od silne ljubavi čekati do braka, na kraju i dobiti malo seksa, ona zatrudni i onda ponovo stavi ultimatum da dok je ona trudna nema izlazaka, da nema maženja i sexa u bilokakvom obliku, pa makar bio i oralac, pa onda kad rodi dijete opet te može ucjenjivati na razne načine. Ako je ona sad spoznala nekaj više sa svojom vjerom, da se približila Bogu i sl. stvari, ti zaboravi na redoviti seks, jer ako će postati fanatična kršćanka, ti ćeš seks imati samo kad ona bude htjela dijete i naravno, kondomi će joj biti jedna grešna stvar jer tako je rekao papa. Treće opcije kako si i sam napisao jednostavno nema ili joj se pridruži u takvom načinu života ili traži neku drugu. :ne zna:

hvala na savjetu sve ja to razumijem i ja se toga svega bojim ali eto neznam sta je to u meni sto mi neda da odem jer u vezi je sve ostalo super da kazem :confused:

chocolatecookie
15.04.2013., 22:22
hvala na savjetu sve ja to razumijem i ja se toga svega bojim ali eto neznam sta je to u meni sto mi neda da odem jer u vezi je sve ostalo super da kazem :confused:

Jako mi je teško povjerovati u ovo. :ne zna:

Enter Sandwoman
15.04.2013., 22:25
No dobro, smatraš li ti da ćeš izdržati bez seksa s njom svo to vrijeme, dok se ne vjenčate, jelte? Možete se vi voljeti i može tebi biti žao nje i njenih osjećaja, ali kad te nakon dvije-tri godine zabole ruke od maženja tvog lijepog Dorana, ode ti sve to u vodu. Pa vidi da li ti se isplati.

Nego, jel' pristaje makar na oralac il' drkanje? :zubo:

bandit12
15.04.2013., 22:34
No dobro, smatraš li ti da ćeš izdržati bez seksa s njom svo to vrijeme, dok se ne vjenčate, jelte? Možete se vi voljeti i može tebi biti žao nje i njenih osjećaja, ali kad te nakon dvije-tri godine zabole ruke od maženja tvog lijepog Dorana, ode ti sve to u vodu. Pa vidi da li ti se isplati.

Nego, jel' pristaje makar na oralac il' drkanje? :zubo:
niceg nema:( i problem je sto ja nemogu toliko izdrzati i za post iznad da je stvarno je sve ok mislim ostalo osim toga

chocolatecookie
15.04.2013., 23:09
Dakle, u vezi u kojoj te tvoja cura ne želi, i radije bi prekinula s tobom nego se seksala s tobom, sve valja?

A pa sjajno, onda istrpi.

bandit12
15.04.2013., 23:13
Dakle, u vezi u kojoj te tvoja cura ne želi, i radije bi prekinula s tobom nego se seksala s tobom, sve valja?

A pa sjajno, onda istrpi.

ne zeli ona prekinut samnom ali koja mi korist od seksa kad druga strana to ne zeli to je meni ravno silovanju ... kad sam reko da sve valja mislio sam ona kao osoba mi odgovara i to sve ostalo jedino je to bio problem u nasoj vezi