PDA

View Full Version : Obrazac JOPPD i oko njega

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8

apis16268
25.01.2013., 18:40
PITANJA I ODGVORI

Ispravke JOPPD-a, odnosno naknadne isplate dnevnica iz prošlih mjeseci

Odgovor
Treba staviti i datum izvješća koji je bio prilikom predaje obračuna.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------

1. Da li se mora kroz JOPPD iskazivati isplata naknade studentima koji rade kod poslodavca preko studenstkog servisa?

2. Da li se kroz JOPPD mora prikazivati isplata naknade poslodavca poslovnom partneru preko ugovora o djelu koji izvodi glazbeni koncert? I kako? P.S. Izvođači su iz Srbije !

Odgovor
1. ne, jer se naknada isplaćuje Sveučilištu, a ne studenticama
2. mora, kao i svaki drugi ugovor o djelu

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dali se podnosi jopac ako je plaćen pokaz za radnika direktno na žiro poduzeća za prijevoz (pomorski), znači radnik nije primio uplatu
pokaz se odnosi na putovanje radnika na mjesto rada

Odgovor
Ove godine se ne podnosi, nego od 2015. godine, ako ne bude promjena.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Radnika koji je prijavljen na nepuno radno vrijeme 4 sata , da li mu u STRANICU B upisujem pod 9. šifru 2-prijavljen na nepuno radno vrijeme ILI šifru 3-za osobe koje rade s polovicom punog radnog vremena

Odgovor
2 nepuno radno vrijeme...

3 ti je za žene koje za vrijeme roditeljskog dopusta koriste pravo na rad s polovicom punom radnog vremena naprimjer..

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

filiptg
25.01.2013., 21:20
Ajde, jedan obrazac umjesto puno njih ne zvuči loše, ali rok za podnošenje obrasca je stvarno zanimljiv - isti dan sa isplatom, a najkasnije idući dan ;-)

vlado3
25.01.2013., 23:49
Yuhu, evo novog posla = prihoda za programere. Bogme ovo mi izgleda dosta zahtjevno, trebati će sve "module" pospajati da bi se to odradilo u paketu, ili slati pojedinačno (da budem iskren samo sam gledao obrasce, nisam čitao pravilnik)

apis16268
26.01.2013., 00:16
Kojom ćemo ih brzinom trebati fabricirati, samo im fali JIR i ZKI.:rofl:

ceha
11.02.2013., 08:57
Koliko sam shvatio obrazac ide preko e-porezne (valjda će u njemu biti omogućeno i unošenje kao i za pdv i id do sad) pa možda ipak neće trebati dodatnih egzibicija osim za plaće (da se pokupi u e-poreznu), a onda se i ostale stvari mogu preko plaća (mislim na ove neoporezive isplate). Izemti morat ću povećat broj obračuna plaća u jednom mjesecu sa 12 na 31 :zubo:

A koliko znamo od nove godine svi moraju imati e-poreznu. :rofl:

apis16268
19.02.2013., 08:11
Shvatila sam da IP i ID-1 treba predati do 15.04., međutim ovaj IP da li ostaje i dalje, samo se više ne predaje, ili se ukida?

Darsey
19.02.2013., 11:57
Na seminaru nam je rečeno da JOPPD mjenja sve postojeće obrasce, ID, RSM.... blabla....
IP kartica koja se do sada slala i u Poreznu upravu od slijedeće godine se ne šalje. Samo se jedan primjerak da radniku.
Ajd bar nešto.

Mi imamo dosta terenskog rada i putovanja, pa su česte isplate dnevnica. Mislim da ću mjesečno imati barem 10-tak tih obrazaca za slat u poreznu :503:

Pero-zg
19.02.2013., 14:03
[QUOTE=Darsey;43705761]Na seminaru nam je rečeno da JOPPD mjenja sve postojeće obrasce, ID, RSM.... blabla....
QUOTE]

Jesul rekli od kad se primjenjuje? Izmjene pravilnika još nisu objavljene u Narodnim novinama? ili griješim???
Pozdrav!!!!

Darsey
19.02.2013., 16:31
Primjenjuje se od 01.07. za sve isplate od tog datuma, bez obzira na koje razdoblje se isplate odnose.

Pravilnik bi, navodno, trebao biti usvojen u slijedećih mjesec dana.

apis16268
19.02.2013., 17:47
Gdje si našao 01.07.? Piše u prijedlogu 01.04. (čl.33).
Ili ima nešto novo? Dobro zvuči! :) Podebljaj malo! :):)

Darsey
19.02.2013., 18:10
Gdje si našao 01.07.? Piše u prijedlogu 01.04. (čl.33).
Ili ima nešto novo? Dobro zvuči! :) Podebljaj malo! :):)

našla :)
Rečeno nam je na seminaru kao friška informacija.

apis16268
19.02.2013., 18:48

Oprosti! :o (asocijacija na Darcy).
Usputna informacija ili baš seminar o tome?

Darsey
19.02.2013., 18:56
Seminar je bio o poreznim prijavama i fiskalizaciji. Pa je nekako u kontekstu poreza na dohodak i to došlo na dnevni red.

Putnik92
25.02.2013., 17:19
A koliko znamo od nove godine svi moraju imati e-poreznu. :rofl:

Može informacija za mene koji ne znam - odakle to, neki zakon, pravilnik...?

Darsey
26.02.2013., 06:30
Može informacija za mene koji ne znam - odakle to, neki zakon, pravilnik...?

Čl. 63 Općeg poreznog zakona

Pregračan
11.03.2013., 18:17

Super!!!
Nisu stigli pripremiti strukturu baze podataka i programčić za import xml-a.
Imamo dosta vremena da prilagodimo aplikacije obračuna. :)
Već nas bilo frka, ipak su dva dodatna atributa, vrste isplate i neoporezive naknade dodane. Linić misli izgleda prikupiti SVE MOGUĆE primitke fizičke osobe, pa slidi korekcija socijale, djećjeg dodatka...
Kad kupiš bemburu, evo ti pozivnice za likove u crnom :504:

chestnut
11.03.2013., 18:35
Napokon nešto na vrijeme, a ne unazad, unazad i unazad...

djura19
18.03.2013., 11:00
ako se krece sa 1.4. znaci li to da ide vec sa isplatom place za ozujak? nama bi placa trebala ici odma prvi radni dan u travnju, onda bi trebala predati i obrazac? jer isto tako pise da se stari obrasci zaprimaju do 15.4. a primjer u ripup-u ima placu za travanj - isplata u svibnju.

Darsey
18.03.2013., 13:31
Ne ide s 01.04. nego s 01.07. za sve isplate od tog datuma bez obzira na razdoblje za koje se odnose.

Mislim da su tokom javne rasprave usvojeni i neki prijedlozi izmjena što se roka predaje tiče.
Kod isplate plaće i dalje ostaje da se predaje isti, a najkasnije slijedeći dan, al kod isplate naknada mislim da je prihvaćeno da se šalje obrazac na kraju mjeseca za taj mjesec.

Al ne treba ništa vjerovat dok oni to ne objave crno na bijelo. Dok se ne izglasa - kao da ga nema. :D

FilomenaPl
19.03.2013., 10:20
Ja sam im napisala primjedbu oko načina numeriranja JOPPD obrazca - da bude kao RS a ne da jedan poslodavac mora skupljati obrazce po svim izvorima (plaće, ugovori, blagajna, ostale isplate) pa predati sve na jednom obrazcu koji nosi redni broj nekog dana u godini kad je bila isplata.
Potičem i ostale programere da daju takvu primjedbu jer predloženo rješenje poduzetnicima jako otežava način rada a poreznoj je svejedno da li će za mjesec sumirati 30 obrazaca ili 50, zar ne?

nina.zf
19.03.2013., 10:35
Ja sam im napisala primjedbu oko načina numeriranja JOPPD obrazca - da bude kao RS a ne da jedan poslodavac mora skupljati obrazce po svim izvorima (plaće, ugovori, blagajna, ostale isplate) pa predati sve na jednom obrazcu koji nosi redni broj nekog dana u godini kad je bila isplata.
Potičem i ostale programere da daju takvu primjedbu jer predloženo rješenje poduzetnicima jako otežava način rada a poreznoj je svejedno da li će za mjesec sumirati 30 obrazaca ili 50, zar ne?

Pročitah ovo više puta i još uvijek mi nije jasno zašto je numeriranje (iliti oznaka izvješća na a strani) kao na RSm (proizvoljna praktički) bolje i jednostavnije od upisivanja predloženih oznaka godine i dana u godini?

Darsey
19.03.2013., 10:51
I meni se predloženi način numeriranja isto čini OK. Neće mi ništa posebno komplicirati u praksi, osim što neću imati uobičajeni slijed 13001,13002,13003 nego malo razbacani redosljed al nije to problem.
Imam na svakome obrascu datum i to mi je dovoljno.
A znam da će i informatičari to izvest kako treba jer su i do sada sve uspjeli napraviti. Doduše bilo je frke i gužve, al na kraju su ipak sve odradili. :cerek:

djura19
19.03.2013., 13:12
Ne ide s 01.04. nego s 01.07. za sve isplate od tog datuma bez obzira na razdoblje za koje se odnose.

Mislim da su tokom javne rasprave usvojeni i neki prijedlozi izmjena što se roka predaje tiče.
Kod isplate plaće i dalje ostaje da se predaje isti, a najkasnije slijedeći dan, al kod isplate naknada mislim da je prihvaćeno da se šalje obrazac na kraju mjeseca za taj mjesec.

Al ne treba ništa vjerovat dok oni to ne objave crno na bijelo. Dok se ne izglasa - kao da ga nema. :D

divno :cerek: ali to nije nista sluzbeno, bit ce super kad sljedeci tjedan objave da ide sa 01.04 :503:

apis16268
19.03.2013., 17:55
Stil numeriranja obrasca je po meni nešto najružnije što sam dosad vidjela da je ikad itko napravio sa bilo kojim obrascem. :(

nina.zf
20.03.2013., 08:45
Stil numeriranja obrasca je po meni nešto najružnije što sam dosad vidjela da je ikad itko napravio sa bilo kojim obrascem. :(

Iskreno, još nisam vidjela lijep obrazac :p
A kako smo se navikli na sve dosada, naviknuti ćemo se i na ovaj.
Nije tako loš kao što se na prvi pogled čini. Istina, treba uza se imati sve one priloge i odredbe Pravilnika o p.na doh. u dijelu koji se odnosi na JOPPD......
Mene u mnogome podsjeća na RSm, mada je opet dosta različit.....
I da, ima stvari koje niti nakon x čitanja baš ne kužim (str.B pod 8. Oznaka prvog/zadnjeg mjeseca u osig.po istoj osnovi - one oznake od 0 do 5, pa recimo na str A pod IV.2 Broj redaka na pop.pojed.obračuna sa stranice - misli se baš na retke ili redne brojeve.....), no valjda ćemo do 01.07. riješiti sve nedoumice :503: ......

Darsey
20.03.2013., 08:52
I
I da, ima stvari koje niti nakon x čitanja baš ne kužim (str.B pod 8. Oznaka prvog/zadnjeg mjeseca u osig.po istoj osnovi - one oznake od 0 do 5, pa recimo na str A pod IV.2 Broj redaka na pop.pojed.obračuna sa stranice - misli se baš na retke ili redne brojeve.....), no valjda ćemo do 01.07. riješiti sve nedoumice :503: ......
Što se redaka tiče to su nam objašnjavali na seminaru.
Valjda se ništa neće promjeniti :D

Uglavnom, redak je zapravo nešto u stilu 1 vrsta isplate = 1 redak ..... tj. ako imaš recimo isplatu plaće za 1 radnika onda je broj radnika 1 i br. redaka 1, ali ako za tog radnika isplaćuješ uz plaću još i npr. dnevnice onda imaš broj radnika 1 i br. redaka 2.

nina.zf
20.03.2013., 09:30
Da, da...ovo za retke sam tako i mislila, mada tako nije navedeno u pravilniku....
Ustvari je logično da ide po vrstama isplata (tu podsjeća na RSm ;)
A ovo za osnovu osiguranja ćemo valjda morati doći do autora obrasca i njihove misli vodilje ;p

zeljkaxx
22.03.2013., 12:00
Je li itko poceo sa izmjenama aplikacija?

captiva
22.03.2013., 18:47
bilo bi suludo upuštati se u izmjene dok se ne usvoji prijedlog Pravilnika i dok ne bude službeno objavljen.

zeljkaxx
24.03.2013., 16:32
Slazem se, naravno. Samo da nam ne bude da stupa na snagu od 01.04.

ceha
27.03.2013., 11:47
eh sad je i službeno (pravilnik je na potpisu kod ministra) upravo dobio dopis od knjigovođe s kojim surađujem

odgoda za sad na 01.07.2013 a vjerojatno do 01.01.2014 (zbog problema s javnim poduzećima :zubo:, a vjerojatno ni APIS nije napravio svoje jer još nisu objavili način predavanja u elektronskom obliku koji bi zapravo trebao biti glavni način predavanja)

djura19
27.03.2013., 12:34
eh sad je i službeno (pravilnik je na potpisu kod ministra) upravo dobio dopis od knjigovođe s kojim surađujem

odgoda za sad na 01.07.2013 a vjerojatno do 01.01.2014 (zbog problema s javnim poduzećima :zubo:, a vjerojatno ni APIS nije napravio svoje jer još nisu objavili način predavanja u elektronskom obliku koji bi zapravo trebao biti glavni način predavanja)

:trio::rock::cheer::tulum:
postoji jos neki smajlic za moje trenutno raspolozenje? :D

vejanka
27.03.2013., 12:34
ima ovaj :jumping:

Darsey
27.03.2013., 18:07
Znala sam da neće prije 01.07. al ovo za 01.01.2014. mi je novost.
Ne znam jel da se veselim il ne :ne zna:
Kad bi mogle sve novosti i promjene od jednog datuma, a ne svakih par mjeseci po nešto.
Ovako svako malo promjena, svako malo novi seminar ( i trošak naravno), svako malo izmjene u programima.
:zvrko:
A uz sve to nas čeka još i novi ZOR. :503:

vejanka
27.03.2013., 21:04
novi ZOR? kada ga očekujemo? :tuzni:

Darsey
28.03.2013., 06:15
Pregovori o novom ZOR-u traju. Usvajanje se očekuje do ljeta, a nebi me čudilo i da se i to odgodi. Kako pregovaraju neće se niš tako skoro dogovoriti.

apis16268
28.03.2013., 23:33
Znala sam da neće prije 01.07. al ovo za 01.01.2014. mi je novost.
Ne znam jel da se veselim il ne :ne zna:
Kad bi mogle sve novosti i promjene od jednog datuma, a ne svakih par mjeseci po nešto.
Ovako svako malo promjena, svako malo novi seminar ( i trošak naravno), svako malo izmjene u programima.
:zvrko:
A uz sve to nas čeka još i novi ZOR. :503:

Toliko je promjena da bih voljela da ga stave na 01.01.2014.
Ovaj PDV je sam po sebi dovoljno pun novina, potpuno druga vizura, pa još kad se doda glavni val fiskalizacije, rušenje granica i intrastat pa navikavanje na zajedničko tržište bez granica, nove koncepcije uvoza i izvoza, previše....

Krivo sam napisala 01.01.2014., bilo bi mi drago da potpuno odustanu od koncepcije JOPPD-a.

Pero-zg
29.03.2013., 13:39
Krivo sam napisala 01.01.2014., bilo bi mi drago da potpuno odustanu od koncepcije JOPPD-a.

Potpisujem!!!!!

apis16268
29.03.2013., 18:15
Iskreno, još nisam vidjela lijep obrazac :p
A kako smo se navikli na sve dosada, naviknuti ćemo se i na ovaj.
Nije tako loš kao što se na prvi pogled čini. ......

Ne mogu reći da nije bilo lijepih obrazaca, naspram ovog nakaradnog, formalno prezahtjevnog i totalno alijeniranog od osobe koja će ga izrađivati.

Naime, kada mi se ispreplete jedno trideset obrazaca, a trebam na brzu ruku odrediti kojeg točno trebam (datum isplate može i ne mora pomoći), udri prvo mozgati koji je to npr. 214 dan u godini? Otužno!

odgoda .......... (zbog problema s javnim poduzećima :zubo:, a vjerojatno ni APIS nije napravio svoje jer još nisu objavili način predavanja u elektronskom obliku koji bi zapravo trebao biti glavni način predavanja)

Čini mi se da nisu problemi s javnim poduzećima niti s APIS-om, već je obrazac sam po sebi prezahtjevan. Ovlastilo se grupu ljudi da rasture organizacijske tekovine stvarane destljećima (regos se ustabilio, daje puno bolje rezultate nego ona hrpa ljudi zatrpana registratorima koju smo imali prilike godinama viđati u mirovinskom fondu koja je učestalo gubila i zaturala sve one M4 obrasce s prilozima, na vrijeme predane.
I PU se uhodala prateći doprinose, poreze, i druga javna davanja.
Taman je sve to na nešto počelo ličiti, .... ne mislim da je idealno, ali ..... ovo će biti još gore.

Jet_man
29.03.2013., 20:58
Ne mogu reći da nije bilo lijepih obrazaca, naspram ovog nakaradnog, formalno prezahtjevnog i totalno alijeniranog od osobe koja će ga izrađivati.

Naime, kada mi se ispreplete jedno trideset obrazaca, a trebam na brzu ruku odrediti kojeg točno trebam (datum isplate može i ne mora pomoći), udri prvo mozgati koji je to npr. 214 dan u godini? Otužno!

Čini mi se da nisu problemi s javnim poduzećima niti s APIS-om, već je obrazac sam po sebi prezahtjevan. Ovlastilo se grupu ljudi da rasture organizacijske tekovine stvarane destljećima (regos se ustabilio, daje puno bolje rezultate nego ona hrpa ljudi zatrpana registratorima koju smo imali prilike godinama viđati u mirovinskom fondu koja je učestalo gubila i zaturala sve one M4 obrasce s prilozima, na vrijeme predane.
I PU se uhodala prateći doprinose, poreze, i druga javna davanja.
Taman je sve to na nešto počelo ličiti, .... ne mislim da je idealno, ali ..... ovo će biti još gore.

Slažem se sa ovime za mirovinsko.
Radili su mi kontrolu doprinosa i ispalo je da još nemaju evidentiranu 2011 i 2012. godinu iako su svi RSm obrasci predani. Obrazloženje je u smislu da regosov sustav još nije povezao podatke (valjda uplate i zaduženja) ?!

Što se tiče JOPPD moje je mišljenje da je bolje da ostave kako je i prije bilo
nego da nas udave sa ovom nakaradom.

Pero-zg
30.04.2013., 21:27
Čuo sam da će se JOPPD moći slati testno do 01.09.2013., a da za stvarno ide od 01.01.2014.
Nadam se da je to točno :)

apis16268
30.04.2013., 22:47
Bilo bi to divno! :)

Upravo čitam odličan članak, pun kvalitetnog promišljanja Marije Zuber o obrascu, u petici RIF-a.

Članak nema konkretnih primjera, ali daje toliko korisnih detalja i uputa.
Možda je autorica procijenila da je prerano za konkretnosti ????:tulum::tulum::tulum::tulum:

Da li si mislio napisati: testno od 01.09.?

Pero-zg
30.04.2013., 22:54
:) Tako je od. Super imat ćemo dovoljno vremena za sve probe...

Darsey
01.05.2013., 09:17
Ja sve ne mogu vjerovat da ćemo imat vremena nešto i isprobati.
Sad sam u šoku :rofl:

Posl3k
08.05.2013., 13:05
Ja sve ne mogu vjerovat da ćemo imat vremena nešto i isprobati.
Sad sam u šoku :rofl:
evo počelo i sa seminarima, moglo bi onda ipak i 1.7?
http://teb.hr/seminari-i-treninzi/sastavljanje-izvjesca-joppd.aspx

MDamir
13.05.2013., 10:01
RIF

IZVJEŠTAVANJE NA OBRASCU JOPPD, ISPLATE U GOTOVINI I NOVI NEOPOREZIVI PRIMICI

Prema prijedlogu izmjena Pravilnika o porezu na dohodak od 1. siječnja 2014. uvodi se obveza izvještavanja
o primicima, porezu i doprinosima na obrascu JOPPD

:tulum:

apis16268
13.05.2013., 22:05
:Pivo: :gitara::trio::rock::cheer:

Laknulo mi! :D
Mislim da su PDV i JOPPD u isto vrijeme, blago rečeno, previše. Ovako, postoji šansa svladati ih, nekako.

darmarmax
23.05.2013., 08:13
Doista se radi o dobrim argumentima, kad se kaže da na postojećim obrascima nije bilo moguće kontrolirati oporezivo i neoporezivo. No, ovaj obrazac nije dobro kreiran.
Očito su to smišljali ljudi bez puno radnog i životnog iskustva ( za informatiku nisu specijalno talentirani ).
Osnovna stvar koju će se tražiti da obrazac nastaje potpuno automatski jer ovo, doista nitko ne želi , a siguran sam , niti neće popunjavati kroz nekakav Excell ili tome slično.

Jedna od novosti je uvođenje statusa osobe ( ovo je obuhvaćeno prilogom 2 ). Osim toga postoji i indikator oporezivih primitaka ( prilog 3 ), indikator neoporezivih primitaka ( prilog 4 ), te indikator isplate ( prilog 5 ).

Iskreno, razumio bih donekle, indikator osobe, kad bi isti bio doista vezan uz osobu. Međutim, ovaj indikator se zapravo mijenja po primitku. Tako da je pogrešno npr. staviti ga unutar evidencije osoba. Jedan je indikator recimo za plaću, dok je drugi indikator za plaću ako je ona iznad predviđene mjesečne osnovice. Time indikator postaje obračunska veličina, a ne više stvar unosa unutar evidencije osoba.
Ili uzmimo za primjer bolovanja na teret HZZO. Da biste ga opisali morate koristit 3 vrste šifara ( ne jednu npr. kao u Regosu ). Trebate prvo promjeniti status osobe u 5xxxx, zatim reći iz drugog priloga da se radi o neoporezivim primicima ,tu je šifra gle čuda "0000". Te onda iz priloga 4 reći da se radi o šifri 12. Autori npr. šifre "0000" ne smatraju valjanim tj. iste nisu unutar odgovarajućeg šifarnika. Tj. nisu čuli što je to referencijalni integritet.

To se dalje proteže i kod priloga 2. Tj. za neoporezivo šifra stjecatelja je "00000". Opet je nema u šifarniku?

Po meni je prilog 2 totalno suvišan. Tome u prilog ide da se šifre u prilogu 2 i 3 u većoj mjeri potpuno preklapaju.
Ima tu i drugih bisera. Šifre općina se sad pojavljuju sa 5 znakova. Od kuda je to došlo, doista ne znam. No, radi se o državnoj upravi koja kroz svoje različite službe traži šifre općine jednom sa 3 znaka, jednom sa 4 a evo sad i sa 5 znakova.
Dalje, na stranici B, oznaka 7.2. indikator obveznika posebnog doprinosa za zapošljavanje osoba s invaliditetom. Nije jasno ako je to konstanta tvrtke zašto se pojavljuje kod svakog djelatnika.

Moglo bi se navoditi još puno ovakovih bisera, no samo ću zaključiti oko označavanja obrasca.
Uvođenje rednog broja dana u godini za indikator je bez veze. Naime, indikator obrasca je u formi zadnje dvije znamenke godine + redni broj dana. Tj. ukupno 5 znakova. Argument da će se taj indikator morati staviti na virmane, ne znači puno. Jer da se stavio indikator mmdd umjesto rednog broja dana u godini, dobilo bi se to isto, istina sa jednim znakom više ali puno jednostavnije.

Da bi se dosjetili jadu, kroz Excell se može u polje A1 upisati npr. =DATE(2013;12;31), dobit ćemo datum 31.12.2013. u polje A2 upisati ovaj izraz
=CONCATENATE(RIGHT(TEXT(YEAR(A1);"0000");2);TEXT(A1-DATE(YEAR(A1)-1;12;31);"000"))
i dobit ćemo rezultat 13365. Dakle, za test je dovoljno u polje A1 upisivati željeni datum.

Pozdrav

ceha
27.05.2013., 14:23
@darmanax ovo s nulama možda im se omaklo kad su pisali pa upisali jednu nulu previše za mjesta (inače su tri znaka za šifru općine a 4 znamenka je kontrolna, ali kako su kod nas krenuli s općinama možda im neće biti dosta ni 5 znamenki :cerek:)

da ne otvaram novu temu jeste li vidjeli nove formate za virmane kad su u pitanju plaće (danas se pojavilo na ZABI-nim stranicama)

ima jedno zanimljivo dodatno polje koje je direktno vezano uz JOPPD (ali opet drugačije nego u JOPPD-u)

Šifra Vrste osobnih primanja
100 Osobno primanje isplaćeno u cijelosti
110 Isplata dijela osobnog primanja
120 Osobno primanje umanjeno za zaštićeni dio
130 Ugovor o djelu
140 Rad za vrijeme školovanja
150 Isplata dividende
160 Naknada članova Upravnog vijeća, Skupština, Nadzornih odbora
170 Primanja od iznajmljivanja turističkih kapaciteta
180 Najam
190 Prijevoz
200 Službeni put
210 Terenski dodatak
220 Naknada za odvojeni život
230 Naknada za bolovanje
240 Naknada za korištenje privatnog automobila u službene svrhe
250 Naknada za prekovremeni rad, bonusi, stimulacije, ostale nagrade
260 Regres
270 Božićnica, uskrsnica
280 Dječji dar
290 Stipendije, pomoć studentima/učenicima za opremu, knjige i ostalo
300 Pomoć u slučaju stupanja u brak, smrti zaposlenika/člana obitelji zaposlenika
310 Pomoć u slučaju rođenja djeteta
320 Otpremnina
399 Ostala osobna primanja

Meni je najzanimljivije ovo pod 250 (znači sad mora ići posebni virman za prekovremene sate, stimulacije, bonuse itd.) :cerek:

Ova države stvarno ide u krajnost i naravno da su to objavili danas, a primjenjuje se od 1.6.
Ma odite znate kuda.

btw. ovo nije polje Namjena na virmanina koji se primjenjuju od 1.1. ovo je dodatno polje. Hoće li mjenjati i virmane ili više neće biti virmana na papiru za ovo. :cerek:

apis16268
27.05.2013., 15:35
@ceha nije im se omaklo. Ide 5 mjesta.

apis16268
27.05.2013., 20:15
da ne otvaram novu temu jeste li vidjeli nove formate za virmane kad su u pitanju plaće (danas se pojavilo na ZABI-nim stranicama)

ima jedno zanimljivo dodatno polje koje je direktno vezano uz JOPPD (ali opet drugačije nego u JOPPD-u)
btw. ovo nije polje Namjena na virmanina koji se primjenjuju od 1.1. ovo je dodatno polje. Hoće li mjenjati i virmane ili više neće biti virmana na papiru za ovo. :cerek:

Pretrazila sam stranice Hrvatske udruge banaka da vidim da li su se mijenjali virmani i nema promjena. Sad mi nije jasno o cemu se radi, buduci da je Hrv.udruga banaka virmane zastitila.

darmarmax
28.05.2013., 07:51
Radi se o tome da su za isplatu plaće banke koristile razne formate datoteka.
Datoteke su se predavale kao specifikacije, te se čekala uplata za pokriće ove specifikacije.
Bilo je onoliko formata koliko i banaka.
S ovime se unificira format za isplatu plaće, na oblik hub3. Tj. slično kao što se koristi i za
platni promet. Uvedena je vrsta naloga 4 ( do sadaje postojalo od 1 do 3 ). Vrsta naloga 4
može se izvršiti na dva načina. Kao specifikacija ( 1 ) ili zbrojni nalog ( 2 ).
Specifikacija bi odgovarala dosadašnjem načinu rada, samo je format datoteke novi, unificiran.
Ovaj drugi način rada tj. zbrojni nalog, može biti malo zbunjujući. Dobrobit je za isplatitelja
što na svome izvatku tako može vidi ne samo da je odobrena plaća, nego stavku po stavku, kome je i koliko odobreno.
Ovo dalje ne bih komentirao jer je priča za sebe-

Šifra vrste primanja koja je specificirana prilogom se ne pojavljuje na virmanima nego na specifikaciji.
Tj.na slogu 309 u prikazu po ljudima. I to isključivo za vrstu naloga 4. Način izvršenja 1 i 2.
Za isplatu kompletne plaće ili akontacije ne treba se "razdbijati" isplata prema priloženom šifarniku,
nego je dovoljno upisati 100 odnosno 110. U protivnom kad bi netko doista tražio da se za
svaku vrstu primitka prema priloženom šifarniku formira novi slog, trebalo bi značajno mijenjati
normalizaciju jer na to nije nitko računao. Tj. ovakav vid normalizacije ne treba nigdje.

Zaključno, ovo je korak naprijed prema boljoj Hrvatskoj, osim...
Osim što 2/3 banaka od njih ukupno 19 koje tvore udrugu nisu još pripremljene za novi format.
One koje su pripremljene kao ZABA,PBZ, Karlovačka itd, tumače ovaj format na više načina koji se,
nažalost, međusobno isključuju...

ceha
28.05.2013., 08:53
ma skužio sam ja da je to njihovo maslo samo kad pogledamo specifikaciju koju traže izgleda da žele da firme rade za njih (i da time imaju troškove naravno :cerek:) i na temelju toga određivati kreditnu sposobnost klijenata :cerek:

big brother na sceni na račun tvrtki

a da se konačno uvede da tvrtke isplaćuju bruto, bez ikakvih ostalih izračuna, u krajnu ruku zašto bi knjigovodstvo neke tvrtke imalo ikakvog posla sa stvarima koje se samo tiču radnika, recimo razne ovrhe, sindikat, i ostale članarine, da ne govorim da su onda i odgovorne ako je nešto krivo napravljeno, recimo isplate alimentacija i slično na kraju mogu završiti na sudu be ikakve potrebe
u to naravno spada i HZZO, i HZZ i HZMO a i porezi (zapravo bi se i pojednostavile stvari s time)

Jet_man
03.09.2013., 09:37
Nema test verzije JOPPDa !?

Pitao sam ePoreznu što je sa testnom verzijom JOPPDa na što su mi odgovorili:

"Poštovani,
Ne možemo Vam pružiti traženu informaciju kako se još uvijek ne zna točan datum kada će JOPPD stupiti na snagu te biti dostupan u aplikaciji ePorezna.
Sve će biti na vrijeme objavljeno na stranicama Porezne uprave.
Srdačan pozdrav,

Administrator sustava ePorezna"

Neće valjda kao i sa PDVom čekati zadnji tren i onda panika :503:

konto12345
03.09.2013., 10:39
Nema test verzije JOPPDa !?

Pitao sam ePoreznu što je sa testnom verzijom JOPPDa na što su mi odgovorili:

"Poštovani,
Ne možemo Vam pružiti traženu informaciju kako se još uvijek ne zna točan datum kada će JOPPD stupiti na snagu te biti dostupan u aplikaciji ePorezna.
Sve će biti na vrijeme objavljeno na stranicama Porezne uprave.
Srdačan pozdrav,

Administrator sustava ePorezna"

Neće valjda kao i sa PDVom čekati zadnji tren i onda panika :503:

Hehe,standardno. Toliko su pilili s tim JOPPD-om i uvjeravali da će od 01.09. biti dostupno za probu kako bismo se u miru prilagodili,a sad više ne znaju kada će uopće obrazac stupiti na snagu. Naravno, 5 do 12 će ga pustiti kao i sve do sada,pa će biti veselja. Blaženi naš uređeni sustav. :tulum:

Pata123
04.09.2013., 16:52
Kolege, vidim da i vi dobivate pokoju sijedu zbog tog joppd obrasca... Vjerujem da se ni drugi ne bi žalili kada bismo samo mogli isprobati neku testnu verziju, samo da vidimo kako to zapravo funkcionira

apis16268
04.09.2013., 21:46
He-he, polako podižemo temu i do konca godine će ključati jače nego express lonac. :)

@darmarmax, nadam se da ćeš se opet priključiti. Postovi su ti bili odlični, ali si bio malo ispred vremena nas većine pa te nismo mogli pratiti. :)

djura19
05.09.2013., 08:53
prije dva dana sam predala idd obrazac u papirnatom obliku. iskoristila sam zadnji i idem kupiti da imam do kraja godine, kad ono nema ni u jednoj knjizari, a u narodnim novinama nema i nece ni dobivati jer vise nisu u upotrebi. tko je tu lud? :503: ima netko viska za prodati? btw. za ovaj dio nemam program pa moram rucno ispunjavati

zvekica
05.09.2013., 09:21
Imam ja,koliko trebate?

vlovrec
05.09.2013., 18:43
prije dva dana sam predala idd obrazac u papirnatom obliku. iskoristila sam zadnji i idem kupiti da imam do kraja godine, kad ono nema ni u jednoj knjizari, a u narodnim novinama nema i nece ni dobivati jer vise nisu u upotrebi. tko je tu lud? :503: ima netko viska za prodati? btw. za ovaj dio nemam program pa moram rucno ispunjavati

Nađi negdje na internetu obrazac isprintaj ga i ispuni rukom.
Ili ako je u wordu ili excelu ispuni ga direktno.

knjiza
05.09.2013., 19:50

idd (http://www.porezna-uprava.hr/HR_obrasci/Documents/POREZ%20NA%20DOHODAK/IDD.pdf)

tweetee
11.10.2013., 08:34
Zna li se kad će biti poznata elektronska forma obrasca JOPPD?

konto12345
11.10.2013., 18:32
Ne zna se,oni nemaju pojma ni kad stupa na snagu,a kamoli kad će biti dostupna elektronski. Vjerojatno sa 30. na 31.12. Ne bi me čudilo.

ceha
14.10.2013., 10:25
Ma koji su to da ne kažem što...

Nedavno sam ponovno čitao (po tko zna koji put) ove izmjene pravilnika vezane uz JOPPD i naletim na jednu glupost, u jednom članku i u samom izgledu stranice B kažu da moraš staviti broj stranice/broju ukupno stranica na papirnatom obliku izvješća, a u drugom kažu da tvrtke koje imaju više od tri djelatnika (ili tri reda u obrascu za taj dan više nisam siguran) moraju predavat preko e-porezne. Pa jeb... ako je tako kog će im onda u papirnatom obliku i broj stranice i ukupni broj stranica kad ionako sve stane na jedan list papira (i to još stavljat i opisivat u pravilnik). Stvarno moronski...

apis16268
14.10.2013., 21:16
Ma koji su to da ne kažem što...

Nedavno sam ponovno čitao (po tko zna koji put) ove izmjene pravilnika vezane uz JOPPD i naletim na jednu glupost, u jednom članku i u samom izgledu stranice B kažu da moraš staviti broj stranice/broju ukupno stranica na papirnatom obliku izvješća, a u drugom kažu da tvrtke koje imaju više od tri djelatnika (ili tri reda u obrascu za taj dan više nisam siguran) moraju predavat preko e-porezne. Pa jeb... ako je tako kog će im onda u papirnatom obliku i broj stranice i ukupni broj stranica kad ionako sve stane na jedan list papira (i to još stavljat i opisivat u pravilnik). Stvarno moronski...

Da i ne stane sve na jednu stranicu zbog puno različitih vrsta isplata, iako su samo tri OIB-a, važno je znati da sami kreiramo broj redova na stranici (to sam ih pitala i rekli su da neće u to ulaziti, već ostaviti nama na volju kako ćemo napraviti).
Za e-poreznu je broj stranica nepotrebna kategorija, ali, ako ga hoćeš izlistati za vlastite potrebe (zbog rokova čuvanja dokumentacije, bla-bla,.) treba imati neki ispis i poredak u kojem ćemo se snalaziti.

Trebat ćemo printati za svoje potrebe, jer ako to ne budemo činili, a budemo predavali ispravke i dopune, pogubit ćemo se definitivno.
(Stranica A se neće mijenjati, već samo kreirati nova, ovisno o promjenama i to samo za promjene pa ćemo se držati papira ko pijan plota :)).

apis16268
16.10.2013., 15:44
Samo da znate da su na stranici Porezne uprave otvorili temu JOPPD.

Darsey
16.10.2013., 15:51
Ja se neću obrascem zamarati sve do prosinca :D
S obzirom na to kako se kod nas pravilnici svako malo mjenjaju i izlaze "Pravilnici o izmjenama i dopunama pravilnika " tvrdoglavo odbijam o tom obrascu uopće razmišljati. :D

ceha
17.10.2013., 12:29
Je li netko igdje vidio u ovom šturom pravilniku (da taj dio nisam slučajno previdio) kako će se riješavati slučajevi kad u jednom mjesecu imaš slijedeću situaciju.

recimo od 1-3 radiš (ili si na bolovanju preko firme), od 4-10 si na bolovanju koje plaća HZZO, a od 11 do 30(31) radiš normalno.

Do sad je u regosovom obrascu za to išlo tri reda, s tim da je za treći red išla ista osnova osiguranja kao za prvi red a sve ostalo prazno a ukupni iznosi išli u prvi red, hoće li biti isto ili će se iznosi razbijati prema satnici ostvarenoj u svakom od perioda. (Naravno ovo je zbog polja razdoblja obračuna od i do na obrascu B)

apis16268
17.10.2013., 21:47
Nema sličnosti s Regosom, ne gledaju se intervali vremena, već će plaća nositi interval 1-30, a bolovanje 4-10 (dva reda).

Vidi članak 77. stavak 3. točku 14. (pred kraj). Ne kaže ovo što tražiš, već kako se upisuje interval vremena, a mi onda zaključimo da cijepanja nema.

ceha
21.10.2013., 12:42
Ma i meni tako izgleda ali vraga znaj, znam da je i na regosu tako bilo u početku a onda su to 'razradili' :cerek:

vlovrec
21.10.2013., 17:12
Ja sam danas dobila mail iz regosa, ali nisam ništa pametnija. Uglavnom od 1.1. startamo.

Ali mi nešto nije baš jasno, zašto se obrazac mora predati isti dan? Šta u slučajevima, internet šteka, ma bilo šta, da su bar dali 2 radna dan.

vejanka
21.10.2013., 17:24
U onoj poruci šta smo dobili na e-porezna piše da se kod isplate plaće predaje isti a najkasnije idući dan :ne zna:

vlovrec
21.10.2013., 19:38
U onoj poruci šta smo dobili na e-porezna piše da se kod isplate plaće predaje isti a najkasnije idući dan :ne zna:

http://www.regos.hr/default.aspx?id=1217&pregled=1&gadatum=11.10.2013%2009:28:44

4. U kojem roku se podnosi Obrazac JOPPD?

a) na dan isplate:

- za oporezive primitke,
. za neoporezive isplate dividendi,

konto12345
22.10.2013., 09:36
Sve su to oni s rokovima lijepo razradili,ali ih boli briga za nas male knjigovođe koji nemamo zaposlenih,pa bi po tim rokovima za predaju obrasca trebali sjediti od 01. do 15. uz komp (da ne pričam zaboravit miran godišnji npr.) i čekati kad će tko od naših klijenata puštati plaće da bismo isti ili najkasnije slijedeći dan predavali obrazac. Niš,očito ćemo morati biti aždaje i tjerati ih bičem da nam javljaju točan dan kada će puštati plaće. Jer ako ne jave svaki put (a dam se kladit da će pol njih to zaboravljat) ja ne mogu znati kad je tko od njih puštao plaće. Dam im virmane prvi tjedan u mjesecu,a kad oni idu u banku to je nemoguće pratit osim da javljaju.

vejanka
23.10.2013., 08:01
Lijepo uvedeš novo pravilo; od 1.1. svako sam sebi predaje JOPPD :rofl:

CHASMIR
29.10.2013., 15:57
Da li će morati podnositi obrazac JOPPD sami za sebe obrtnici, jer dosad nisu morali sami podnositi Rsm ?
Prema rješenju PU znalo bi se koliki su doprinosi i to bi se kontrolom na PKK pratilo.

konto12345
29.10.2013., 17:56
Da li će morati podnositi obrazac JOPPD sami za sebe obrtnici, jer dosad nisu morali sami podnositi Rsm ?
Prema rješenju PU znalo bi se koliki su doprinosi i to bi se kontrolom na PKK pratilo.

Ne. Samo za radnike. JOPPD zamijenjuje Rs-m, ID i IP obrazac,a sve se to odnosi samo na radnike, ne na obrtnike.

CHASMIR
29.10.2013., 18:12
Ne. Samo za radnike. JOPPD zamijenjuje Rs-m, ID i IP obrazac,a sve se to odnosi samo na radnike, ne na obrtnike.

Hvala Vam na odgovoru konto12345 :)

nina.zf
31.10.2013., 08:33

Mali ispravak, obrazac JOPPD zamjenjuje obrasce ID, IDD, IDD-1, IP i ID-1 plus RSm.
S time da se IP za plaće isplaćene u 2014. poslodavac i nadalje popunjava i treba predati radnicima (ne više Poreznoj upravi) do 31. siječnja 2015.

apis16268
31.10.2013., 20:51
Toplo preporučam obilazak stranica Porezne uprave.
Vježbanjem do cilja !!!! :cerek:

ceha
04.11.2013., 13:43
objavljena XML shema za prijenos podataka iz programa za obračun plača u e-poreznu, te upute kako koristiti e-poreznu. Objavljene su i sve moguće greške na stranicama PU

cura na zadatku
11.11.2013., 11:25
Ima li nekog tko je probao slati tu test verziju obrasca, kako to funkcionira?

latica7
11.11.2013., 12:58
POZDRAV,
da li je netko voljan objasniti malo taj novi obrazac, bar osnovno?
Zamijenjuje( u prethodnom postu) navedene obrasce za PU, a da li se šalje R-SM i dalje u regos?

unicom
11.11.2013., 20:52
Nema vise nikakvih obrazaca osim toga, sto se tice place. Jedino se IP obrazac daje samo radnicima, ne ide nigdje drugdje.

apis16268
11.11.2013., 20:54
Neće se slati više R-Sm obrazac za isplaćena primanja nakon 01.01.2014. godine, nego samo JOPPD, a regos i porezna će međusobno razmijeniti podatke, s time da je i nadalje regos nadležan za praćenje.

apis16268
11.11.2013., 21:00
Ups! Sorry! Odgovarale smo u isto vrijeme.:)

xfairguy
12.11.2013., 07:35
Je li netko uspio poslati xml preko testne eporezne meni je opcija za upload onemogućena.

xfairguy
12.11.2013., 09:14
To valjda nešto kod mene ne šljaka, ali sam ga uspio učitati kao ID obrazac, dohvatim JOPPD preko dohvata ID obrasca i pokaže mi JOPPD, treba se toga sjetiti, he he.

klara6
12.11.2013., 10:37
Meni nije jasno ...inače pročitala sam sve o ovome u rrif 10...

1. Kako će porezna imati podatke za poreze i doprinose za neisplaćene plaće ako je JOPPD predaje na dan isplate plaće ili najkasnije sutra.

2. Do 15-og u mjesecu obrazac se podnosi za npr. dnevnice. Ovo mi je totalno nejasno ? Mi imamo u prosjeku svaki 4. dan isplate dnevnica iz blagajne ' Kad to prijaviti u JOPPd?

vejanka
12.11.2013., 12:38
Neće se slati više R-Sm obrazac za isplaćena primanja nakon 01.01.2014. godine, nego samo JOPPD, a regos i porezna će međusobno razmijeniti podatke, s time da je i nadalje regos nadležan za praćenje.

Ma sad me RRIF zbunio, u najavi seminara im piše da se zadnji R-Sm predaje najkasnije do 31.1.2014.... je to neki tipfeler ili?

Evo copy-paste "Novi obrazac JOPPD donosi velike promjene koje se trebaju implementirati u informatičke sustave isplatitelja plaća i ostalih primitaka odnosno obveznika plaćanja poreza na dohodak, prireza i doprinosa. S obzirom na to da se obrazac JOPPD predaje (u većini slučajeva) na dan isplate, to znači da će obvezu za predaju obrasca isplatitelji imati već s prvim danima siječnja 2014.

Izvješće o isplaćenim plaćama i drugim primitcima u 2013. treba pak podnijeti zadnji puta na obrascu R-Sm najkasnije do 31. siječnja 2014.

latica7
12.11.2013., 12:48
meni isto nije puno toga jasno.

znaći taj obrazac postaje jedini koji se podnosi za isplate plaće nakon 1.1.2014.
nema više ID-a ni r-sm.
Podnosi se na dan isplate plaće i doprinosa ili najkasnije idući dan. OK
Ali, ako nema isplate plaće i nisu plaćeni doprinosi, npr.nema npvaca na računu?
ne šalje se ništa za taj mjesec?
po cemu onda Regos i PU vide zaduženje za doprinose?

nedica
12.11.2013., 12:55
...
1. Kako će porezna imati podatke za poreze i doprinose za neisplaćene plaće ako je JOPPD predaje na dan isplate plaće ili najkasnije sutra.
...

JOPPD za neisplaćene plaće će se morati predati na dan nastanka obveze obračuna i uplate doprinosa

...
2. Do 15-og u mjesecu obrazac se podnosi za npr. dnevnice. Ovo mi je totalno nejasno ? Mi imamo u prosjeku svaki 4. dan isplate dnevnica iz blagajne ' Kad to prijaviti u JOPPd?

pa sama si odgovorila do 15. u mjesecu za prethodni mjesec....bar sam ja tako shvatila, ako sam u krivu ispravite me:ne zna:

klara6
12.11.2013., 13:20
Nedica mislim da ste u pravu sad kad gleda prethodne strnice koje sam jučer proučavala ali očito nisam zapamtila a danas sam nastavila proučavati sam unos u obrazac.

A ugovor o djelu ?

lady G
12.11.2013., 16:15
Ma sad me RRIF zbunio, u najavi seminara im piše da se zadnji R-Sm predaje najkasnije do 31.1.2014.... je to neki tipfeler ili?

Evo copy-paste "Novi obrazac JOPPD donosi velike promjene koje se trebaju implementirati u informatičke sustave isplatitelja plaća i ostalih primitaka odnosno obveznika plaćanja poreza na dohodak, prireza i doprinosa. S obzirom na to da se obrazac JOPPD predaje (u većini slučajeva) na dan isplate, to znači da će obvezu za predaju obrasca isplatitelji imati već s prvim danima siječnja 2014.

Izvješće o isplaćenim plaćama i drugim primitcima u 2013. treba pak podnijeti zadnji puta na obrascu R-Sm najkasnije do 31. siječnja 2014.
Misli se na isplate u 2013.. Za njih možeš predati R-Sm obrazac do 31.1.2014

Mene zanima da li ja moram predati JOPPD obrazac iako sam zatvorila obrt u 2013? Naime, moram dati radnicima IP obrazac za 2013. a što predajem u Poreznu? Netko je napisao ništa Poreznoj, da li je to točno?

nedica
12.11.2013., 19:37
...
A ugovor o djelu ?

zadnji dan u mjesecu ili sljedeći dan

vlovrec
12.11.2013., 20:02
Znači da rezimiramo:

- za isplate dnevnica do 15. u mjesecu za predhodni

- za ugovore o djelu zadnji dan u mjesecu ili sljedeći dan (ili prilikom isplate?)

- za neisplaćene plaće dan nastanka obveze

latica7
12.11.2013., 22:19
Znači da rezimiramo:

- za isplate dnevnica do 15. u mjesecu za predhodni

- za ugovore o djelu zadnji dan u mjesecu ili sljedeći dan (ili prilikom isplate?)

- za neisplaćene plaće dan nastanka obveze-
za neisplaćene plaće -po ugovoru do 15.-tog za prethodni mjesec. jel se na to misli pod danom nastanka obveze

a za isplaćene plaće -na dan isplate ili ?
a sto kada nije isti dan uplata doprinosa i plaće:ne zna:

klara6
13.11.2013., 07:51
Latica, za neisplaćene plaće predaje se do kraja mjeseca za plaću od prethodnog mjeseca.
Plaća i doprinosi moraju ići zajedno isti dan. Ako nisu vrijedi ovo gore.

vejanka
13.11.2013., 13:05
Misli se na isplate u 2013.. Za njih možeš predati R-Sm obrazac do 31.1.2014

hvala!

Latica, za neisplaćene plaće predaje se do kraja mjeseca za plaću od prethodnog mjeseca.
Plaća i doprinosi moraju ići zajedno isti dan. Ako nisu vrijedi ovo gore.

Ali ni meni ne prođu uvijek isti dan doprinosi i plaća. Doprinosi i porez mi uvijek prođu do 15. u mjesecu ali s neto plaćom nekad malo kasnimo... Pa mi nije baš jasno koje ovo gore vrijedi :brukica:

klara6
13.11.2013., 13:35
U trenutku isplate plaće dužni smo porez. Po meni znači, ukoliko je danas išla neto plaća danas ili sutra treba predati JOPPD za tu istu plaću.

I stavrno mi nije jasno kako to kod banaka i dalje prolazi isplata doprinosa bez plaća i obrnuto. Nama su do sada isto prošle dvije plaće neto bez por i dop. ali samo za jednog djelatnika.Vidjela sam dosta takvih slučajeva. zar ovi novi sistem zaista više ne funkcionira? Ima li tko ijoš ovakvih iskustava?

vejanka
13.11.2013., 14:08
U trenutku isplate plaće dužni smo porez. Po meni znači, ukoliko je danas išla neto plaća danas ili sutra treba predati JOPPD za tu istu plaću.

I stavrno mi nije jasno kako to kod banaka i dalje prolazi isplata doprinosa bez plaća i obrnuto. Nama su do sada isto prošle dvije plaće neto bez por i dop. ali samo za jednog djelatnika.Vidjela sam dosta takvih slučajeva. zar ovi novi sistem zaista više ne funkcionira? Ima li tko ijoš ovakvih iskustava?

mi najprije platimo doprinose i porez/prirez. nakon nekoliko dana i neto. neto prođe jer su prije par dana bili uplaćeni doprinosi. zakon je uvjetovao da doprinosi moraju biti isplaćeni do 15. ali ne i da moraju ići u kompletu sa neto plaćom :misli:
ali ako doprinosi nisu isplaćeni prije neta onda neto ne bi smjeo proći :ne zna:

kako JOPPD mijenja i ID i R-sm, doprinosi/porez isplate se npr. 14 a neto plaća npr.18 kako predati JOPPD?

vlovrec
13.11.2013., 17:31
mi najprije platimo doprinose i porez/prirez. nakon nekoliko dana i neto. neto prođe jer su prije par dana bili uplaćeni doprinosi. zakon je uvjetovao da doprinosi moraju biti isplaćeni do 15. ali ne i da moraju ići u kompletu sa neto plaćom :misli:
ali ako doprinosi nisu isplaćeni prije neta onda neto ne bi smjeo proći :ne zna:

kako JOPPD mijenja i ID i R-sm, doprinosi/porez isplate se npr. 14 a neto plaća npr.18 kako predati JOPPD?

Nama uvijek prvo prolazi neto plaća, doprinosi nekad isti dan, nekad par dana kasnije i nitko nikad nije radio probleme u banci.

Koliko sam ja čula kad je počela ta cijela farsa da su banke dobile spiskove firmi koje moraju kontrolirati pa im ne dozvoliti isplatu neta prije doprinosa, a ovi ostali mogu bez ikakve provjere. Na tom spisku su navodno bila poduzeća koja duguju za poreze i ostalo kod porezne više od 60 dana. Da li to još uvijek vrijedi ili ne ne znam.
Eto baš neki dan prošla neto plaća za 3 radnika (jer su ista banka), a neto plaća za ostale i porezi i doprinosi sljedeći dan.
Znači po meni, gledaju samo one koji su na crnom spisku, ostale ne.

Darsey
13.11.2013., 18:10
Znači po meni, gledaju samo one koji su na crnom spisku, ostale ne.
Točno.
Banke provjeravaju samo one s liste, ostali nemaju problema.
Oni koji nisu sigurni jesu li na listi ili nisu sve to mogu saznati jednim telefonskim pozivom svom referentu u poreznu. Lista se obično formira i šalje bankama oko 20-tog u mjesecu.

Plaća se zadužuje po ID obrascu i po tome se porezna ravna i po tome radi tzv. crnu listu. A znamo svi kako se ID obrasci predaju, mislim da se ne moramo ponavljati po stoti put.

Doprinosi i neto plaća ne moraju ići isti dan. I dobro je da je tako jer inače mi, izvoznici koji iz povrata pdv-a podmirujemo doprinose nikad nebi neto plaću isplatili. A isplaćujemo ju redovito.

Ne očekujem veće promjene po tom pitanju nakon uvođenja JOPPD obrasca.

vlovrec
13.11.2013., 20:01
Točno.

Ne očekujem veće promjene po tom pitanju nakon uvođenja JOPPD obrasca.

Niti ja ne očekujem neku veliku razliku između slanja id i rsm obrasca, početničke greške samo. Jedino me brine, neke putne naloge isplaćujemo s plaćom, neke preko blagajne, to će biti kaos, sa plaćama ću lako.

Darsey
13.11.2013., 20:28
Ja velike nade polažem u našeg programera :D. Nek on meni u programu sve umreži i riješi i bit će sve 5.
Još ako mi i napiše kratke, vrlo, vrlo kratke upute za korištenje na razmljivom hrvatskom (a ne na svom stručno informatičko zbrčkanom jeziku bez točke i zareza) , mojoj sreći neće biti kraja.

Računam na njega, ipak mu svaki mjesec uredno platim njegov račun :D

klara6
14.11.2013., 07:08
Zar nije 01.05.2012. donesen zZakon da nema isplata plaća bez doprinosa...

Imam firmu koja neisplati plaću i dopriose po 3 mjeseca i onda samo jednom radniku uplati samo neto plaću. Mislim ako ta firma nije na crnoj listi onda koja dovr<ga je.. očito je ovaj Zakon bio samo farsa koja se ne provodi... totalno sam razočarana našom poreznom upravom icijelim sustavom uopće.

vejanka, na dan isplate plaće ili sutradan predaje se JOPPD.

vejanka
14.11.2013., 08:03
vejanka, na dan isplate plaće ili sutradan predaje se JOPPD.

:misli: znači, ako sam dobro shvatila, ako npr. doprinose za plaću 12/2013 isplatim 5.1.2014. taj dan najkasnije idući radim JOPPD u kojem ću prijaviti samo taj dio koji je uplaćen - dopinose.

kada 10.1. prođe neto, radim još jedan JOPPD ali ovaj put samo za neto - skroz novi JOPPD za isto razdoblje u kojem ne spominjem uplaćene doprinose (ili nadoštukam JOPPD predan kada su bili uplaćeni doprinosi)?

klara6
14.11.2013., 08:43
vejanka, JOPPD predajete nakon isplate neto plaće ne nakon por i dopr. Znači ,samo jednom.

vejanka
14.11.2013., 08:44
vejanka, JOPPD predajete nakon isplate neto plaće ne nakon por i dopr. Znači ,samo jednom.

e sad mi je jasno! :D hvala! nisam pohvatala taj dio....:rofl:

latica7
14.11.2013., 09:12
znači,

15.1.2014.pustim plaću i doprinose za 12.mj.2013 i joppd obrazac.

ako nejde isplata plaće i doprinosa- za 12.mj.2013.- onda 31.1.2014. ide joppd,po zakonskoj obvezi, jesam dobro shvatila??

a sta ako npr. platim plaću i doprinose poslje 31.1. (,za 12.mj) ne treba ponovno joppd obrazac za isplatu kad je vec poslan 31.1., ako me netko razumije sto pitam?

apis16268
14.11.2013., 20:37
Ne dijelim vaše mišljenje da se neće ništa bitno promijeniti, dapače ovo novo mi se čini totalno neizvedivo.
Ne mogu se prvo isplatiti doprinosi pa neto plaće, ako se radi o razdoblju prije krajnjeg dospijeća doprinosa. I neto plaće i doprinosi moraju se isplatiti u istom danu.

Tek, ako se radi o posljednjem danu dospijeća doprinosa, mogu biti na obrascu zaduženi samo doprinosi, ali porezna očekuje da taj dan budu i plaćeni.
Po njima kašnjenja nema (samo da mi je znat s koje su planete došli).

Ono što mi se čini puno grđim nego sada je to što već prilikom izrade obrasca i pisanja virmana treba znati kojeg datuma će plaća biti isplaćivana i taj datum treba upisati kao broj JOPPD-a i kao treći podatak u pozivu na broj naloga za isplatu (pogledajte izmjenu naredbe NN-120).
Koliko sam shvatila, po tom broju će se onda raditi kontrola između uplata i obrasca JOPPD (naučna fantastika).
Kako ću uopće napraviti obrazac i virmane, ako ne znam kojeg datuma će plaća biti isplaćena? I eto zatvorene petlje iz koje se nije lako ispetljati!

VTi underhood
15.11.2013., 08:30
Ne dijelim vaše mišljenje da se neće ništa bitno promijeniti, dapače ovo novo mi se čini totalno neizvedivo.
Ne mogu se prvo isplatiti doprinosi pa neto plaće, ako se radi o razdoblju prije krajnjeg dospijeća doprinosa. I neto plaće i doprinosi moraju se isplatiti u istom danu.

Tek, ako se radi o posljednjem danu dospijeća doprinosa, mogu biti na obrascu zaduženi samo doprinosi, ali porezna očekuje da taj dan budu i plaćeni.
Po njima kašnjenja nema (samo da mi je znat s koje su planete došli).

Ono što mi se čini puno grđim nego sada je to što već prilikom izrade obrasca i pisanja virmana treba znati kojeg datuma će plaća biti isplaćivana i taj datum treba upisati kao broj JOPPD-a i kao treći podatak u pozivu na broj naloga za isplatu (pogledajte izmjenu naredbe NN-120).
Koliko sam shvatila, po tom broju će se onda raditi kontrola između uplata i obrasca JOPPD (naučna fantastika).
Kako ću uopće napraviti obrazac i virmane, ako ne znam kojeg datuma će plaća biti isplaćena? I eto zatvorene petlje iz koje se nije lako ispetljati!

baš je na seminaru rekla ženska slijedeće: boli PU ona stvar dal ste vi isplatili radniku plaću ili ne... njima su bitni doprinosi, a na radniku je da se brine o naplati svoje plaće...

Pošto se smatra da doprinosi dospijevaju na naplatu na dan isplate neto plaće ili najkasnie do kraja mjeseca za prethodni mjesec, ja ću ovak radit:

1. ako ima isplate neto plaće u mjesecu za prethodni - ide joppd na dan isplate neto plaće sa iskazanim doprinosima i porezom i prirezom i neto plaćom

2. ako nema isplate neto plaće - ide joppd sa zadnjim danom u mjesecu sa zaduženjem doprinosa
- kad bude isplata pripadajućeg neta, ide joppd na dan isplate neta sa iskazanim porezom i prirezom i neto plaćom

Tj. uopće se neću obazirat na datum uplate doprinosa.

a pozivi na broj kod uplata... nešto ću već smislit u hodu... imam već neku ideju koja mi se vrzma po glavi, ali moram se još dogovorit sam sa sobom...

klara6
15.11.2013., 08:41
Znači da za jednu plaći po vama ipak treba 2 puta slati JOPPD ako nije pilo isplate plaće regularno?
Po kojoj oznaci se u JOPPd vidi da nije bilo isplate neto?

VTi underhood
15.11.2013., 08:55
Znači da za jednu plaći po vama ipak treba 2 puta slati JOPPD ako nije pilo isplate plaće regularno?
Po kojoj oznaci se u JOPPd vidi da nije bilo isplate neto?

ako nije bilo regularno, treba 2 joppd pbrasca... jedan na kraju mjeseca u kojem doprinosi dospijevaju na naplatu, a drugi za isplatu samo neto plaće...

po meni puno jednostavnije nego prije sa ID obrascima i RSmovima

VTi underhood
15.11.2013., 10:28
i naravno, opet nisu ni takli temu oko prikazivanja obračunatih kamata na mirovinsko 2 niti itko ima pojma kako će se to radit, ali bitno da su predvidjeli polje za unos...

klara6
15.11.2013., 11:49
Ja sam ponovno pročitala čitavi članak rrif-a i pregledala obrazac i nigdje ne vidim kao u ID-u da se može unijeti podatak o Isplaćenim primicima, podaci o Obračunanim primicima. Moj zaključak je da se za neisplatu plaće podnosi samo jednom JOPPD i na temelju njega te porezna zadužuje,
osim ,
ako nije zbog odobnog odbitka došlo do promjene por i dopr prilikom isplate a onda se ponosi ispravak .

latica7
15.11.2013., 12:16
bas kad sam mislila da sam skužila.... opet nista ne razumijem
jedan kaze ovako, dr.onako...:confused:

apis16268
15.11.2013., 16:20
Pošto se smatra da doprinosi dospijevaju na naplatu na dan isplate neto plaće ili najkasnie do kraja mjeseca za prethodni mjesec, ja ću ovak radit:

1. ako ima isplate neto plaće u mjesecu za prethodni - ide joppd na dan isplate neto plaće sa iskazanim doprinosima i porezom i prirezom i neto plaćom...

Jedan obrazac u mjesecu. :)
Jedino ne znam da li će , ako sam uopće dobro razumijela nakanu svemiraca, pokušati povezivati uplate: riznicu ---> prema identifikatoru u pozivu na broj
(treći podatak).

2. ako nema isplate neto plaće - ide joppd sa zadnjim danom u mjesecu sa zaduženjem doprinosa
- kad bude isplata pripadajućeg neta, ide joppd na dan isplate neta sa iskazanim porezom i prirezom i neto plaćom...

Dva obrasca, pa neka traže uplate :D

a pozivi na broj kod uplata... nešto ću već smislit u hodu... imam već neku ideju koja mi se vrzma po glavi, ali moram se još dogovorit sam sa sobom...

Ja sam se sama sa sobom ovako dogovorila: budući da dajem virmane na papiru ljudima, neću upisati treći podatak u poziv na broj, nego ću im svima podijeliti pregled oznaka izvješća za cijelu godinu pa će ga sami dopisati, ovisno o datumu plaćanja virmana, a mene će obavijestiti da mogu i ja takav JOPPD pustiti u roku 24 sata.

i naravno, opet nisu ni takli temu oko prikazivanja obračunatih kamata na mirovinsko 2 niti itko ima pojma kako će se to radit, ali bitno da su predvidjeli polje za unos...

Koliko sam shvatila, to i dalje ostaje rudarski posao.
Primijetila sam oznaku primitka 5721 i polje VIII na stranici A. Predvidjeli su da se može upisivati samo polje B.12.2. i polje B.12.7.

apis16268
15.11.2013., 16:33
Ja sam ponovno pročitala čitavi članak rrif-a i pregledala obrazac i nigdje ne vidim kao u ID-u da se može unijeti podatak o Isplaćenim primicima, podaci o Obračunanim primicima. Moj zaključak je da se za neisplatu plaće podnosi samo jednom JOPPD i na temelju njega te porezna zadužuje,
osim ,
ako nije zbog odobnog odbitka došlo do promjene por i dopr prilikom isplate a onda se ponosi ispravak .

Prestala sam čitati sve časopise, jer ima toliko pogrešaka u njima da je najbolje sam sa sobom se sve dogovoriti.
Bila sam na radionici RIF-a gdje su nam podijelili knjigu s primjerima, a vidjela sam i reklamu da i TEB ima neku knjigu.
Moj savjet je: odabrati prikladnu knjigu s primjerima + stranice porezne uprave o JOPPD-u + otići na neku radionicu ili seminar i nakon toga biti sam svoj majstor.

apis16268
16.11.2013., 17:54
osim ,

Sorry, u prethodnom postu nisam odgovorila na pitanje koje je tebe zanimalo:

Porezna zna kada plaća nije isplaćena, nego samo doprinosi, budući da na mjestu B.6.2. (stranica B) stoji upisana oznaka primitka npr.0041 (Prilog 3) i upisana je samo osnovica za obračun doprinosa (B.12.) te iznosi doprinosa na svojim pozicijama obrasca i polje B.17.
Rubrike iznosa primitka, poreza, prireza i neta su prazne (0,00), popunjavat će se tek u novom JOPPD obrascu, kada bude stavljena oznaka primitka 0051 (umjesto ranije oznake 0041)

Na ovo tvoje pitanje odgovaram gledajući u knjigu o kojoj sam pisala u ranijem postu. Ima prek 50 primjera i sve priloge (1-5) koji se koriste prilikom šifriranja obrasca. Sve je na jednom mjestu .... lako je tako! :)
Čitajući samo primjere u časopisima je puno teže. Da, i još jednom pišem da su stranice porezne uprave o toj temi vrlo "moćne" i savjetujem da ih što više koristite u učenju. Jer zapravo, imamo još mjesec i pol vremena učiti i griješiti, a nakon toga više ne, očekivat će se od nas da smo se rodili s tim znanjem.

apis16268
16.11.2013., 18:13
bas kad sam mislila da sam skužila.... opet nista ne razumijem
jedan kaze ovako, dr.onako...:confused:

Samo strpljivo! Pokušaj sama razumijeti i postaviti stvari na svoje mjesto, a onda ćemo si međusobno biti od veće i velike pomoći, ako "zapnemo" negdje,.... :) i neće nam trebati puno vremena za "pohvatati" konce....

moses
17.11.2013., 12:25
Ima li netko ovdje iskustvo sa JOPPD obrascem za autorski honorar? Tko predaje obrazac, isplatitelj honorara ili primatelj honorara? Ako je honorar isplaćen u bruto iznosu, može li primatelj honorara sam uplatiti doprinose te predati obrazac Poreznoj upravi?

klara6
18.11.2013., 08:50
Hvala, Apis. Lakše je kad smo skupa !

nova28
18.11.2013., 10:05
dal je netko gledao JOPPD obrazac.
Mene muči točka 8. pa dal netko zna objasniti koja se oznaka tu piše ako je redovna plaća isplaćivana..vidjela sam jedan primjer s redovnom plaćom i stavljena je oznaka 3...što to znači? ako netko zna, molim odgovor.
hvala

Pero-zg
18.11.2013., 11:22
Ovako ti piše na stranicama PU za točku 8

Oznaka 0 - ukoliko po osnovi isplaćenog primitka/obračunane naknade ili osnovice za obračun doprinosa ne postoji obveza prethodnog obveznog mirovinskog osiguranja ili utvrđivanja prava po toj osnovi (npr. isplata drugog dohotka i slično).
Oznaka 1 - ukoliko je to prvi mjesec obveznog mirovinskog osiguranja/korištenja prava iz mirovinskog osiguranja prema osnovi za koju je izvršen obračun (npr. radniku se obračunava plaća za prvi mjesec rada za poslodavca- obveznika podnošenja).
Oznaka 2 - ukoliko je to zadnji mjesec obveznog mirovinskog osiguranja/korištenja prava iz mirovinskog osiguranja prema osnovi za koju je izvršen obračun (npr. radniku se obračunava plaća za zadnji mjesec rada za poslodavca- obveznika podnošenja – radnik je dobio otkaz ili ide u mirovinu i sl.).
Oznaka 3 - ukoliko su to ostali mjeseci unutar obveznog mirovinskog osiguranja/korištenja prava iz mirovinskog osiguranja prema osnovi za koju je izvršen obračun (npr. radniku se obračunava plaća za ostale mjesece rada za poslodavca- obveznika podnošenja – najčešći slučaj).
Oznaka 4 - ukoliko obvezno mirovinsko osiguranje/korištenje prava iz mirovinskog osiguranja prema osnovi za koju je izvršen obračun počinje i završava unutar jednog (izvještajnog) mjeseca (radnik je počeo raditi i dobio otkaz unutar istog mjeseca ili je bolovanje na teret Zavoda počelo i završilo unutar jednog mjeseca).
Oznaka 5 – ukoliko je obveza doprinosa nastala nakon prestanka obveznog mirovinskog osiguranja i ne odnosi se na određeni mjesec proveden u tom osiguranju (npr isplata prema sudskim presudama ili isplata otpremnine kada je radnik već počeo koristiti pravo na mirovinu ili radi za drugog poslodavca).
Oznake od 1 do 5 unose se za sve skupine stjecatelja primitka/osiguranika za koje se pod razdoblje za koje se obračunava obveza doprinosa i/ili razdoblje za koje se primitak isplaćuje (pod 10.1. i 10.2.) upisuje mjesec dana ili kraće od mjesec dana, odnosno više od mjesec dana ako se isplaćuju zaostale plaće i mirovine, te za ostale primitke od nesamostalnog rada iz članka 22. stavka 3. Zakona o doprinosima.

Recimo da imaš radnika koji ti je došao raditi 15.01.2013.

Bilo bi period 15.01.2014. 31.01.2014. bio oznaka 1. Taj isti radnik 01.02.2014.-28.02.2014 oznaka 3

Isto ti je i sa bolovanjima na teret HZZO-a
Znači netko tko ti je prvi mjesec bolovanja bio oznaka 1 kad je otvorio bolovanje, ako bolovanje ide u drugi mjesec oznaka je 3, a recimo da se završava u trećem mjesecu oznaka je 2.

Iako nemam pojma čemu to koristi. jer osiguranje traje i kad je osoba na bolovanju...

Pozdrav!!!

nova28
18.11.2013., 11:31

Oznaka 0 - ukoliko po osnovi isplaćenog primitka/obračunane naknade ili osnovice za obračun doprinosa ne postoji obveza prethodnog obveznog mirovinskog osiguranja ili utvrđivanja prava po toj osnovi (npr. isplata drugog dohotka i slično).
Oznaka 1 - ukoliko je to prvi mjesec obveznog mirovinskog osiguranja/korištenja prava iz mirovinskog osiguranja prema osnovi za koju je izvršen obračun (npr. radniku se obračunava plaća za prvi mjesec rada za poslodavca- obveznika podnošenja).
Oznaka 2 - ukoliko je to zadnji mjesec obveznog mirovinskog osiguranja/korištenja prava iz mirovinskog osiguranja prema osnovi za koju je izvršen obračun (npr. radniku se obračunava plaća za zadnji mjesec rada za poslodavca- obveznika podnošenja – radnik je dobio otkaz ili ide u mirovinu i sl.).
Oznaka 3 - ukoliko su to ostali mjeseci unutar obveznog mirovinskog osiguranja/korištenja prava iz mirovinskog osiguranja prema osnovi za koju je izvršen obračun (npr. radniku se obračunava plaća za ostale mjesece rada za poslodavca- obveznika podnošenja – najčešći slučaj).
Oznaka 4 - ukoliko obvezno mirovinsko osiguranje/korištenje prava iz mirovinskog osiguranja prema osnovi za koju je izvršen obračun počinje i završava unutar jednog (izvještajnog) mjeseca (radnik je počeo raditi i dobio otkaz unutar istog mjeseca ili je bolovanje na teret Zavoda počelo i završilo unutar jednog mjeseca).
Oznaka 5 – ukoliko je obveza doprinosa nastala nakon prestanka obveznog mirovinskog osiguranja i ne odnosi se na određeni mjesec proveden u tom osiguranju (npr isplata prema sudskim presudama ili isplata otpremnine kada je radnik već počeo koristiti pravo na mirovinu ili radi za drugog poslodavca).
Oznake od 1 do 5 unose se za sve skupine stjecatelja primitka/osiguranika za koje se pod razdoblje za koje se obračunava obveza doprinosa i/ili razdoblje za koje se primitak isplaćuje (pod 10.1. i 10.2.) upisuje mjesec dana ili kraće od mjesec dana, odnosno više od mjesec dana ako se isplaćuju zaostale plaće i mirovine, te za ostale primitke od nesamostalnog rada iz članka 22. stavka 3. Zakona o doprinosima.

Pozdrav!!!

da, to sam pročitala, al nije mi baš jasno..kaže da je ta oznaka 3 - najčešći slučaj...

nova28
18.11.2013., 11:45
ako će se npr. s isplatom plaće isplaćivati i npr. naknada troškova prijevoza, tj. na isti dan, tada će sve zajedno ići u JOPPD obrazac na dan isplate plaće..
a što s putnim troškovima po putnom nalogu ako će biti u toku mjeseca? kako će se to rješavati? to će ići posebno obrazac ili?

Pero-zg
18.11.2013., 13:51
Radit će se poseban obrazac po konačnom obračunu putnog naloga. npr za službeno putovanje u siječnju 2014 rok za predaju obrasca je 15. veljače 2014.

itapita
18.11.2013., 20:08
danas na seminaru tvrde da će biti izmjena te da bi se obveza predaje obrasca za putne troškove propisala nakon isplate a ne obračuna..također, ne prijavljuje se ništa u slučaju isplate predujma

princip je (po njima) načelno jednostavan, za sve oporezive prihode (drugi dohodak, plaća, dohodak u naravi) danom isplate nastaje obveza uplate doprinosa kao i poreza pa se moraju prijaviti isti dan ili najkasnije prvi slijedeći (pa bio on subota, božić ili štoveć)

ostali neoporezivi prihodi kao što su službeni put, materijalna prava prijavljuju se najkasnije do 15. u mjesecu za prethodni mjesec

sad više ne znam što se događa sa prijevozom ako se ne isplaćuje isti dan kad i plaća, jel ide do 15. ili kako?

apis16268
18.11.2013., 21:43
da, to sam pročitala, al nije mi baš jasno..kaže da je ta oznaka 3 - najčešći slučaj...

Normalno da je najčešći slučaj oznaka 3, jer radnik samo u mjesecu kad je došao (kada je prijavljen na mirovinsko i zdravstveno) nosi oznaku 1, kada odlazi (kada ga se odjavljuje s mirovinskog i zdravstvenog) nosi oznaku 2, a sve druge mjesece (između prve prijave i odjave) nosi oznaku 3.

Zbunjuje to što se te iste oznake koriste za prijavljivanje dviju različitih promjena.
Prvo ---> ovo što sam gore pisala (prva prijava, radni odnos i odjava radnika)
Drugo ---> kod prijave bolovanja koja nisu na teret poslodavca (mjesec u kojem bolovanje počinje, u kojem traje i u kojem završava) nosi potpuno iste oznake.

Tako je moguća kombinacija:
Radnik kojemu nije prvi mjesec rada- oznaka je 3, a neka je u tom mjesecu za koji se predaje JOPPD započeo bolovanje na teret HZZO, kada se bude popunjavao red za to bolovanje, stavit će se broj 1.

Drugim riječima: radnik oznake 3. ima istovremeno oznaku bolovanja 1

Ali kada se zna da se istim oznakama prijavljuju dvije različite stvari, postaje razumljiva upotreba oznaka.

apis16268
18.11.2013., 21:59
danas na seminaru tvrde da će biti izmjena te da bi se obveza predaje obrasca za putne troškove propisala nakon isplate a ne obračuna..također, ne prijavljuje se ništa u slučaju isplate predujma

Točnije, ako je isplaćen predujam prije puta i pokriva troškove puta, kada se putni nalog obračuna ---> ide u obrazac,
a ako nije bilo predujma ---> tek kad se isplati,
a ako isplaćeni predujam pokriva samo dio troškova ---> tek kad se obračuna i isplati razlika ide cijeli putni nalog u obrazac.

apis16268
18.11.2013., 22:05
Ima li netko ovdje iskustvo sa JOPPD obrascem za autorski honorar? Tko predaje obrazac, isplatitelj honorara ili primatelj honorara? Ako je honorar isplaćen u bruto iznosu, može li primatelj honorara sam uplatiti doprinose te predati obrazac Poreznoj upravi?

Obrazac predaje isplatitelj, jer se radi o drugom dohotku i ne isplaćuje bruto iznos primatelju, već usteže porez i prirez (doprinosa nema).
Odgovorila sam kao da se radi o najčešćem primjeru isplate u praksi.

itapita
18.11.2013., 22:09
znači, u svakom slučaju nakon obračuna samo ako nema isplate koja ga slijedi?
to je logično..

jel znaš što se događa sa eu strancem, poslodavac hr firma, plaća je najnormalniji dohodak od nesamostalnog rada, a čovjek donese A1 i traži primjenu prava svoje zemlje..što je sa porezima, da li ovise o statusu rezidenta ili uvijek idu prema mjestu rada (hr) te što sa doprinosima?
mislim, nije valjda da se očekuje da ih mi obračunavamo (talijanske, španjolske, njemačke itd..), ako ne, treba li neki zahtjev prema mfin, nešto sam (na)čula da sklapa sporazum sa strancem da je on sam obveznik plaćanja svog doprinosa..
da li da mu se da uputa da je on obveznik podnošenja JOPPD-a..ili ?

:503:

apis16268
18.11.2013., 23:55
Koliko sam shvatila, za potrebe JOPPD obrasca je potrebno samo znati koliki je doprinos za mirovinsko osiguranje (svesti ga na srednji tečaj NBH i toliko uvećati osnovicu za obračun doprinosa (B.12.), a istovremeno ga iskazati u 13.1. kao izdatak jer se plaća vani (kombinacija koja samo opisuje događaj i ništa više)
Dalje nastavlja kao svaki drugi nesamostalni rad: osnovica, osobni odbitak, porez i prirez, neto za isplatu.
Pogledaj stjecatelja 0004 (tabela 2) i vrstu primitka 0071 (tabela 3), možda se tu krije to što tražiš, ako se porez i prirez plaća u tuzemstvu.
Više o tome ne znam pa ako saznaš više, napiši .....

Darsey
19.11.2013., 06:27
jel znaš što se događa sa eu strancem, poslodavac hr firma, plaća je najnormalniji dohodak od nesamostalnog rada, a čovjek donese A1 i traži primjenu prava svoje zemlje..što je sa porezima, da li ovise o statusu rezidenta ili uvijek idu prema mjestu rada (hr) te što sa doprinosima?
mislim, nije valjda da se očekuje da ih mi obračunavamo (talijanske, španjolske, njemačke itd..), ako ne, treba li neki zahtjev prema mfin, nešto sam (na)čula da sklapa sporazum sa strancem da je on sam obveznik plaćanja svog doprinosa..
da li da mu se da uputa da je on obveznik podnošenja JOPPD-a..ili ?

:503:

Ako ima A1 onda ima reguliran status u svojoj zemlji. O broju dana ovisi gdje će plaćati porez, a s doprinosima vrlo vjerovatno nemaš posla, no to svakako provjeri u ugovoru o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja između HR i njegove zemlje. Imaš ih sve na stranicama porezne uprave.
Nisu svi ugovori jednaki.

Mi imamo 2-3 puta godišnje isplate FR rezidentu, mi ne plaćamo ništa, sve on rješava. Doduše, on i ne radi kod nas nego je u svojoj zemlji i odradi prema ugovoru ponešto za nas, pa je to malo drugačije od tvog slučaja.

nova28
19.11.2013., 08:17

Recimo da imaš radnika koji ti je došao raditi 15.01.2013.

Bilo bi period 15.01.2014. 31.01.2014. bio oznaka 1. Taj isti radnik 01.02.2014.-28.02.2014 oznaka 3

Isto ti je i sa bolovanjima na teret HZZO-a
Znači netko tko ti je prvi mjesec bolovanja bio oznaka 1 kad je otvorio bolovanje, ako bolovanje ide u drugi mjesec oznaka je 3, a recimo da se završava u trećem mjesecu oznaka je 2.

Iako nemam pojma čemu to koristi. jer osiguranje traje i kad je osoba na bolovanju...

Pozdrav!!!

znači ta oznaka 3 bi bila ako radnik normalno radi svaki mjesec kontinuirano već npr. 5 godina?

hvala

apis16268
19.11.2013., 14:13
Da li netko ima iskustva s izaslanim radnicima da može objasniti, iz svoje svakodnevne prakse, meni koja nikad ništa slično nisam imala niti vidjela u svom okruženju:

1. što točno treba napraviti u HZMO ili HZZO kad radnici RH (rezidenti) idu van raditi?
2. ako dođe u firmu raditi stranac s potvrdom A1, ne treba obračunavati doprinose, ali tko i kako plaća te doprinose na koje su osigurani u inozemstvu?
3. da li se stranacu s potvrdom A1 mogu isplatiti dodaci na plaću (plaća u naravi, božićnica preko neoporezivog iznosa,....) kao plaća ili kao drugi dohodak?
4. kako se postupa sa strancem koji nije osiguran u inozemstvu? Postoji li takav slučaj?

Prije nego saznam odgovore na ta pitanja, nema mi koristi pokušati razumijeti JOPPD šifrarnike 2. i 3..
Hvala! :)

vejanka
19.11.2013., 14:18
Prestala sam čitati sve časopise, jer ima toliko pogrešaka u njima da je najbolje sam sa sobom se sve dogovoriti.
Bila sam na radionici RIF-a gdje su nam podijelili knjigu s primjerima, a vidjela sam i reklamu da i TEB ima neku knjigu.
Moj savjet je: odabrati prikladnu knjigu s primjerima + stranice porezne uprave o JOPPD-u + otići na neku radionicu ili seminar i nakon toga biti sam svoj majstor.

je to možda ova knjiga koju prodaju na svojim stranicama za 150,00kn?

apis16268
19.11.2013., 14:20
Da, to je ta knjiga.

vejanka
19.11.2013., 14:36
Da, to je ta knjiga.

znači valja? ili da još malo počekam da vidim što će još do kraja izmijeniti?

Darsey
19.11.2013., 15:01
Odradila seminar... kaj da velim.
Prvo je predavačica rekla da po knjizi slobodno možemo pisati zabilješke jer se uskoro očekuju promjene i dopune pa će izać i nova knjiga :D

Drugo, jako, jako sam sretna što ne radim na obračunu putnih naloga i blagajne jer zbilja ne znam kako bi tehnički riješila raspoređivanje cestarina po ispisu sa ENC uređaja i rasporedila te cestarine prema pojedinom radniku za prikaz u JOPPD-u. Pogotovo u situaciji kada jedno službeno vozilo u toku jednog dana vozi nekoliko ljudi i svaki put ima cestarine. :rolleyes:

Treće, sve one puste šifre za JOPPD imat će počasno mjesto u jednom fasciklu na mom stolu. :rofl:

Četvrto, ja jako volim svog programera i cijenim njegov rad i bla bla bla....Dakle, frajeru sredi mi to programski tako da mi ne padne mrak na oči kad već početkom sječnja moram poslat prvi obrazac.

Dobra je stvar kaj se svaki poslani obrazac može mjenjat bezbroj puta (doduše ne u istom danu), pa me to malo tješi. Vidjet ćemo kak će bit kad stvar krene, al mislim da ćemo morat definitivno uvesti dane za mjenjanje već poslanih obrazaca :rofl:

Al da ćemo se morat radi nekih stvari drugačije organizirati, to je definitivno točno.

Oćete čut jedan nebulozan primjer JOPPD obrasca u praksi prema sadašnjim pravilima?
Dakle, gđa iz jedne humanitarne udruge je pitala u vezi prikazivanja primitaka u naravi (humanitarni dućan je u pitanju).
Uglavnom i za ta davanja ide JOPPD, pa dakle za svakog korisnika (ime, prezime, oib) treba na tom vragu izvjestiti poreznu koliko je davanja u naravi korisnik xy dobio u nekom mjesecu. Drugim riječima; svaki korisnik takvih davanja mora doć s osobnom i oibom da se to negdje proknjiži kako bi se moglo prikazati u JOPPD-u.

Za rezidente drugih država kojima ćete eventualno davati nešto u naravi (npr. poslovnim partnerima strancima platite hotel kad vam dođu u poslovni posjet) treba pribaviti za njih OIB i poslati za to JOPPD. :rolleyes:

U vezi takvih nekih situacija očekuju se daljnja tumačenja i eventualno zakonske izmjene, tak da :ne zna:
Bit će nam vrlo veselo početkom 2014 u to nema sumnje. :D

itapita
19.11.2013., 15:59
Da li netko ima iskustva s izaslanim radnicima da može objasniti, iz svoje svakodnevne prakse, meni koja nikad ništa slično nisam imala niti vidjela u svom okruženju:

1. što točno treba napraviti u HZMO ili HZZO kad radnici RH (rezidenti) idu van raditi?
2. ako dođe u firmu raditi stranac s potvrdom A1, ne treba obračunavati doprinose, ali tko i kako plaća te doprinose na koje su osigurani u inozemstvu?
3. da li se stranacu s potvrdom A1 mogu isplatiti dodaci na plaću (plaća u naravi, božićnica preko neoporezivog iznosa,....) kao plaća ili kao drugi dohodak?
4. kako se postupa sa strancem koji nije osiguran u inozemstvu? Postoji li takav slučaj?

Prije nego saznam odgovore na ta pitanja, nema mi koristi pokušati razumijeti JOPPD šifrarnike 2. i 3..
Hvala! :)

ja mogu samo podijeliti svoja iskustva, a ne mogu nažalost odgovriti na pitanja.

Dakle, imamo slučajeve kada naši zaposlenici idu van, nisu izaslani, ali svejedno vade potvrde A1 koje im izdaje HZMO (primjerice, idu van na služb. put ili dopust, studijsko putovanje, vani im se plaća neki rad, predavanje i dr., tu su zaposleni)..dakle, vani im je isplaćen honorar za rad, a što se dalje dešava s njihovim doprinosima, da li su sami obveznici ili im ga obračunava netko vani, ne znam

onda imamo slučaj da je stranac zaposlen kod nas, na puno radno vrijeme..
(u konkretnom slučaju) Nijemac nije donio Potvrdu A1 od nadležne institucije u Njemačkoj temeljem koje bi se mogli obračunavati doprinose za mirovinsko i zdravstveno osiguranje prema njemačkim propisima pa smo ga prijavili na mirovinsko i zdravstveno prema hrvatskim propisima.

Osobe koje su u hr u punom radnom odnosu mogu tražiti izuzeće od primjene hrvatskog prava temeljem članka 16.Uredbe (EZ-a) br. 883/2004 Europskog parlamenta i vijeća od 29. travnja 2004. o usklađivanju sustava socijalnog osiguranja kojim člankom su propisani su izuzeci.
Izuzeće traže osobno i kad donesu Potvrdu A1 u kojoj se navodi da se primjenjuje (u ovom slučaju) njemačko pravo, odjavljuju se s mirovinskog i zdravstvenog i doprinose obračunavaju prema njemačkim propisima.
Potvrda A1 je u Njemačkoj Bescheinigung A1 i izdaje ju je DFK - Deutsche Verbindungstelle Krankenversicherung – Ausland – Bonn
Osobe koje su u kumulativnom radnom odnosu u hr i instituciji u državi članici EU, moraju donijeti Potvrdu A 1.
Tada se obračunava mirovinsko i zdravstveno po stopi nadležne države i može ih se uplatiti na račun u nadležnoj državi ili sklopiti Sporazum s radnikom temeljem kojeg će on biti osobno obvezan prijaviti primanja i uplatiti doprinose u nadležnoj državi.

tako su nam rekli na sastanku u HZMO
pokušala sam kontaktirati Minfin, ali oni uopće ne žele sastanak, a ja mislim da je to zato što ne znaju pa ignoriraju
ukratko, čekamo da nam prvi stranac donese A1 i ne znamo što ćemo :D
mi svakako nismo u stanju obračunavati talijanske/portugalske/španjolske i ine doprinose

ps. ako se strancu isplaćuje bilo šta kao drugi dohodak (djelo), opet je problem doprinosa?

apis16268
19.11.2013., 16:43
Hvala što si napisala gornji post i podijelila svoje iskustvo.
Svaki odlomak je nova priča.
Sutra zovem savjetnike (valjda nisu svi na seminarima) pa neka i oni pomognu, ako znaju:
1. zašto naši radnici i kad nisu izaslani traže A1,....... i tako, odlomak po odlomak.... o svemu čega si se dotakla ..... :D

Darsey
19.11.2013., 17:25
1. zašto naši radnici i kad nisu izaslani traže A1,.......

A1 je potvrda kojom primatelj nekog dohotka dokazuje isplatitelju da ima riješen socijalni status u zemlji koja mu je potvrdu izdala, te da isplatitelj ne mora obračunavati doprinose, već to primatelj dohotka ima regulirano u svojoj zemlji.
Ta se potvrda izdaje i za izaslane radnike, ali i za one kojima ostvaruju neki dohodak u drugoj zemlji pa moraju isplatitelju predočiti dokaz o tome da imaju rješeno pitanje doprinosa.

apis, sretno sa zvanjem.
Sve će ti biti jasno do trenutka dok ne budeš zvala nekog u HZMO, kad čuješ njihovo tumačenje više ti ništa neće biti jasno. :D
Svatko o toj temi svoju pjesmu pjeva, nažalost. :503:

apis16268
19.11.2013., 17:47
:zvrko::zvrko:A1 je potvrda kojom primatelj nekog dohotka dokazuje isplatitelju da ima riješen socijalni status u zemlji koja mu je potvrdu izdala, te da isplatitelj ne mora obračunavati doprinose, već to primatelj dohotka ima regulirano u svojoj zemlji.
Ta se potvrda izdaje i za izaslane radnike, ali i za one kojima ostvaruju neki dohodak u drugoj zemlji pa moraju isplatitelju predočiti dokaz o tome da imaju rješeno pitanje doprinosa.

apis, sretno sa zvanjem.
Sve će ti biti jasno do trenutka dok ne budeš zvala nekog u HZMO, kad čuješ njihovo tumačenje više ti ništa neće biti jasno. :D
Svatko o toj temi svoju pjesmu pjeva, nažalost. :503:

Haha! :zvrko::zvrko:
Da li onda mogu zaključiti da i strancu (dao A1) mogu isplatiti božićnicu iznad neoporezivog iznosa, jer ima rješen status obveznih doprinosa u drugoj zemlji EU? Nesamostalni rad i drugi dohodak? Svejedno?

Darsey
19.11.2013., 18:01
Za to ne znam. Ja sam bila pitala za slučaj koji mi imamo (provizija po ugovoru), a za drugo se nisam raspitivala.

apis16268
19.11.2013., 18:11
Upravo sam našla članak o izaslanim radnicima u RIPUP-u 11/2013. - napisao Milivoj Friganović (rado čitam njegove članke). Čovjek razvezao na puno stranica, puno različitih primjera. Odoh vidjet što je napisao! :)

klara6
20.11.2013., 12:21
Može li mi netko dati link za poreznu vezano za JOPPd ne mogu naći?
BDW, kako se u JOPPD vidi općina za porez i prirez?

Darsey
20.11.2013., 13:26
http://www.porezna-uprava.hr/Stranice/Naslovnica.aspx
Svi šifarnici su objavljeni.

lili p.
21.11.2013., 20:03
Ovo nije mjesto gdje se raspravlja o programiranju. Potražite adekvatnu temu na podforumu Informatička tehnologija.

latica7
22.11.2013., 13:48
izgubila sam se u moru inf.vezano za ovaj obrazac, isplate-oporezive,neoporezive,u naturi...
DA LI MORAM ISKAZATI U JOPPD OBRASCU isplate prema fizičkim osobama koje su nama u ovom slučaju dobavljači??? (radi se o isplatama za kupljenu imovinu i sirovine)

TrutYF
26.11.2013., 07:23
Kod JOPPDa mislim da je najmanji problem plaća i isplate plaća. Nego i mene RRiF zbunjuje zbog ostalih isplata. Kaže da sve isplate gotovinske prema fizičkoj osobi trebaju ic preko njega na dan ili dan iza nastanka obaveze osim korištenja osobnog auta u službene stvrhe koje se obračunava na kraju miseca.

Sad mi nije jasno, šta bi ja triba za svaku firmu predavat 10 JOPPDa misecno za svaku glupu isplatu prema radniku.

tockica na i
26.11.2013., 07:48
Pozdrav!
Mene zbunjuje sve u vezi obrtnika. Naime, kod obrta koji nema zaposlenih, dakle radi se o dohotku od samostalnog rada što činiti sa isplatama putnih troškova, dnevnica, locco vožnja koje se isplaćuju obrtniku. Znamo da se u praksi to radi najčešće krajem godine kada treba smanjiti dohodak. Da li se za to uopće treba raditi JOPPD jer obrtnik nije radnik obrta? :ne zna: Nigdje nisam naišla na taj podatak, a i na seminaru to nisu spomenuli.

Drugo pitanje odnosi se na neprofitne. Kada imaju radnike, onda se postupa kao u slučaju poduzeća, ali što kada volonterima isplaćuju naknade putnih troškova? Stavlja li se to u JOPPD?

qvejka
26.11.2013., 08:02
Mi smo firma koja (vjerojatno jedna od rijetkih) dobiva plaću na 2 puta, tj. 15. u mjesecu akontaciju (za taj mjesec) i 01. konačni obračun za prethodni mjesec. E sad, uporno nam govore da joppd na takav način neće proći, ali nitko ne zna suvislo objasniti zašto. Da li je moguće da porezna nije predvidjela takav slučaj obračuna plaće??

Darsey
26.11.2013., 08:25
Kod JOPPDa mislim da je najmanji problem plaća i isplate plaća. Nego i mene RRiF zbunjuje zbog ostalih isplata. Kaže da sve isplate gotovinske prema fizičkoj osobi trebaju ic preko njega na dan ili dan iza nastanka obaveze osim korištenja osobnog auta u službene stvrhe koje se obračunava na kraju miseca.

Sad mi nije jasno, šta bi ja triba za svaku firmu predavat 10 JOPPDa misecno za svaku glupu isplatu prema radniku.

Rokovi za predaju su ti:
dnevno - do kraja dana u kojem je obavljena isplata određenog primitka odnosno dospjela obveza plaćanja poreza na dohodak i/ili doprinosa, a najkasnije sljedećeg dana

zadnjeg dana u mjesecu - za plaću u naravi, za isplaćene zaostatke mirovina, za primitke sezonskih radnika koji rade na povremenim i privremenim poslovima u poljoprivredi)

u roku 8 dana od ostvarivanja primitka – za primitke ostvarene izravno iz inozemstva, primitke zaposlenih u diplomatskim i konzularnim uredima i za primitke naplaćene od građana

IZNIMKE OD OBVEZE DNEVNOG IZVJEŠTAVANJA:
mjesečno - za neoporezive primitke, s tim da se tada za sve isplate u određenom mjesecu koje nisu bile obuhvaćene dnevnim izvješćima podnosi do 15-og u mjesecu za isplate obavljene u prethodnom mjesecu
oznaka obrasca JOPPD - prema danu izvješća

godišnje - to se predaje jedino u slučajevima kad Porezna uprava to zatraži, inače se ne mora predavati. Ovo će vjerovatno predavati banke i osiguravajuća društva.

Znači za sve isplate po osnovi korištenja privatnog auta u službene svrhe JOPPD podnosić do 15-tog u mjesecu za prethodni mjesec.
Kod onih isplata kod kojih postoji obveza obračunavanja doprinosa i poreza JOPPD se predaje isti, a najkasnije drugi dan.

Darsey
26.11.2013., 08:28
Pozdrav!

Drugo pitanje odnosi se na neprofitne. Kada imaju radnike, onda se postupa kao u slučaju poduzeća, ali što kada volonterima isplaćuju naknade putnih troškova? Stavlja li se to u JOPPD?

Da.

TrutYF
26.11.2013., 08:28
Ima u šifraniku JOPPDa šifra za kašnjenje plaće, tj. isplatu nakon obračunatih doprinos koji moraju bit obračunati i poslani na JOPPD do 15tog. Tako da vjerovatno će na tom bit prikazano doprinosi + pola plaće. A kad uplate drugi dio novi obrazac na kojem će bit ta druga polovica plaća na šifri 0051 Isplata zaostale plaće. Ili neka varijacija na temu.

Ovo ti je moj razumjevanje kad sam pokušava proletit kroz šifranik i zabilježit šifre koje bi mi mogle bit bitne.

EDIT: Darsey hvala, ali i dalje neznam di tu spadaju akontacije za putne troškove i dnevnice radnika na putu..

qvejka
26.11.2013., 08:36
Ima u šifraniku JOPPDa šifra za kašnjenje plaće, tj. isplatu nakon obračunatih doprinos koji moraju bit obračunati i poslani na JOPPD do 15tog. Tako da vjerovatno će na tom bit prikazano doprinosi + pola plaće. A kad uplate drugi dio novi obrazac na kojem će bit ta druga polovica plaća na šifri 0051 Isplata zaostale plaće. Ili neka varijacija na temu.

Ovo ti je moj razumjevanje kad sam pokušava proletit kroz šifranik i zabilježit šifre koje bi mi mogle bit bitne.

EDIT: Darsey hvala, ali i dalje neznam di tu spadaju akontacije za putne troškove i dnevnice radnika na putu..

Ne prolazi, već provjereno. Problem je što bi na akontaciji trebali znati koliki će biti bruto na kraju mjeseca, a to je nemoguće, što zbog bolovanja, što zbog godišnjeg, slobodnih dana.... a i menadžerski ugovori su vezani za tečaj eura koji isto ne znamo koliki će biti na kraju mjeseca....

Darsey
26.11.2013., 08:39
Akonacije ne idu u JOPPD, samo isplate po konačnom obračunu putnog naloga, loko vožnje i slično.
Isplate dnevnica, cestarina i eventualno hotelski smještaj po putnom nalogu idu u one iznimke. Znači JOPPD za to se predaje do 15-tog u mjesecu za prethodni mjesec.
U slučaju da imate ENC ne zaboravite da i to ide u JOPPD.

TrutYF
26.11.2013., 08:52
Super hvala! Puno mi je pomoglo.
Ima li slučajno joše nešto za te prijevoznike da moram pazit da mi ude u JOPPD, tipa ENC uređaji?

Jer koliko sam proša šifranik plaća nebi trebala predstavljat prevelik problem, nadam se..

Samo triba sada sve te nove stvari povatat..

latica7
26.11.2013., 09:34
izgubila sam se u moru inf.vezano za ovaj obrazac, isplate-oporezive,neoporezive,u naturi...
DA LI MORAM ISKAZATI U JOPPD OBRASCU isplate prema fizičkim osobama koje su nama u ovom slučaju dobavljači??? (radi se o isplatama za kupljenu imovinu i sirovine)
?

vejanka
26.11.2013., 12:52
Akonacije ne idu u JOPPD, samo isplate po konačnom obračunu putnog naloga, loko vožnje i slično.
Isplate dnevnica, cestarina i eventualno hotelski smještaj po putnom nalogu idu u one iznimke. Znači JOPPD za to se predaje do 15-tog u mjesecu za prethodni mjesec.
U slučaju da imate ENC ne zaboravite da i to ide u JOPPD.

ne razumijem,sad sam se posve popetljala, može malo pojašnjenje ovoga, konkretno to bi značilo?

mi imamo ENC, ali smo obrtnik dohodaš i odmah uplaćeni iznos za ENC stavljamo u izdatak (nemamo vremenska razgraničenja), radnik uplati svojim kešom recimo 200,00kn na ENC uređaj, donese račun i mi mu iz blagajne isplatimo tih 200,00kn (tih 200,00kn će se trošiti možda mjesec dana a možda potraju i 3 mjeseca) - šta za to bi trebalo predavati JOPPD?!

Darsey
26.11.2013., 15:20
Vejanka, i nas je na seminaru to zbunjivalo, pitali smo više puta :D i uvijek isti odgovor.
Svi troškovi službenog puta (pazi: troškovi puta, ali ne i troškovi automobila) za osobu xy idu u JOPPD bez obzira kako su plaćeni.
Dakle ako je xy išao 15.01. iz Zagreba za Zadar i na putu proveo npr. 3 dana, onda je imao trošak dnevnice, cestarine i noćenja bez obzira na načine na koje je te troškove platio. Sve to ide u JOPPD s odgovarajućim šiframa.

Svaki poduzetnik o tome mora voditi računa, i svoje evidencije takvih troškova prilagoditi tome.

Nama isto nije bilo jasno pa smo ta pitanja postavili u više varijanti :D (znaš kak to na seminarima već ide ) i eto, to nam je rečeno.
Predavačica je bila gđa Zuber iz RIF-a i to nam je tako objasnila.

Nije ulazila u detalje kako ćemo mi voditi te evidencije, to je na svakom poduzetniku da si sam riješi.

unicom
26.11.2013., 22:10
?

Ne, JOPPD se odnosi samo na zaposlene radnike u firmi I njihove isplate

unicom
26.11.2013., 22:25
Ne znam jesam li dobro shvatila-znaci, ENC ne mogu isplatiti radniku cijeli, nego preko putnih naloga skidati cestarine I prikazivati kao isplata u gotovini bez obzira na iznos koji je zapravo placen I onda voditi evidenciju o tome koliko sam skinula? ?

latica7
26.11.2013., 22:41
hvala unicom!!

atoni
27.11.2013., 00:22
Moze informacija u vezi autorskog ugovora, primanje honorara iz inozemstva i joppd,

Dosad sam plaćao porez u roku od 8 dana od primanja uplate i predao idd obrazac do 15-og u mjesecu za prethodni mjesec.

Kako bi to sada islo?

Hvala!

Početnikuposlu
27.11.2013., 05:07
A što ako se ne radi o službenom putu, nego je to sve vezano za prijevoz kamionom (usluga prijevoza i doprema robe do kupca), pa moraju jedan dio puta ići autoputom, gdje isto ima cestarine?
Imamo prefakturirane troškove cestarine od drugog poduzeća iz njemačke za austrijsku cestarinu, a dio slovenske cestarine vozači plaćaju gotovinski, ali im šef za to da novac (ne daju oni sami)
Jel se i to mora prikazati u JOPPD obrascu?

Darsey
27.11.2013., 06:56
Ne, JOPPD se odnosi samo na zaposlene radnike u firmi I njihove isplate

Netočno.
JOPPD se podnosi za više vrsta primitaka i ne nužno za zaposlenike.
Npr. podnosi se i za naknadu učenicima na praksi, za stipendije, podnosi se i za određena socijalna davanja u novcu i naravi fizičkim osobama (npr. općina kupi ogrijev nekim korisnicima socijalne pomoći) i slično.

Komplicirano je i sve treba vrlo dobro isčitavati, svaki članak zakona i pravilnika.

Al utješno je što nemamo svi sve :D , nego svega nekoliko vrsta takvih plaćanja i valjda ćemo s vremenom naučiti.

latica7
27.11.2013., 08:53
Netočno.
JOPPD se podnosi za više vrsta primitaka i ne nužno za zaposlenike.
Npr. podnosi se i za naknadu učenicima na praksi, za stipendije, podnosi se i za određena socijalna davanja u novcu i naravi fizičkim osobama (npr. općina kupi ogrijev nekim korisnicima socijalne pomoći) i slično.

Komplicirano je i sve treba vrlo dobro isčitavati, svaki članak zakona i pravilnika.

Al utješno je što nemamo svi sve :D , nego svega nekoliko vrsta takvih plaćanja i valjda ćemo s vremenom naučiti.

koji bi onda bio točan odgovor na moje pitanje?
DA ili NE JOPPD za isplate fizičkim osobama, dobavljačima sirovina?

Darsey
27.11.2013., 09:00
Takav konkretan slučaj u praksi nemam pa to nisam niti gledala, niti proučavala u detalje.
Ali imaš objašnjeno ovdje:

http://www.porezna-uprava.hr/obrazac_joppd/Stranice/Naj%C4%8De%C5%A1%C4%87a-pitanja-i-odgovori.aspx#1

Previše toga ima, tko bi to sve uspio pohvatat. I ovako mi se pol toga već mješa u glavi :zvrko:

nova28
27.11.2013., 09:56
Da li ide u JOPPD ako moj šef uplaćuje svojoj nećakinji potporu za školovanje kao redovnom studentu?

unicom
27.11.2013., 10:20
Sorry, Latica7, na krivom odgovoru, očito ni ja nisam sve proučila. Za stipendije i ostalo znam, a pošto u dosadašnjem proučavanju nisam nigdje naišla na fizičke osobe kao dobavljače,automatski sam pretpostavila da ne treba, premda meni osobno to ne treba. I meni se već sve miješa u glavi, :)

nova28
27.11.2013., 11:33
da li će u Joppd ići i putni trošak po putnom nalogu za samostalno zanimanje, tj. odvjetnik da li će trebati za putne troškove isto popunjavati obrazac ili ne?
ja se već gubim u svemu tome...mislila sam da samo će samo radnici biti obuhvaćeni tim obrascom, a ispada...

lili p.
27.11.2013., 12:02
da li će u Joppd ići i putni trošak po putnom nalogu za samostalno zanimanje, tj. odvjetnik da li će trebati za putne troškove isto popunjavati obrazac ili ne?
ja se već gubim u svemu tome...mislila sam da samo će samo radnici biti obuhvaćeni tim obrascom, a ispada...

Da, trebat će popunjavati i za to :(

tockica na i
27.11.2013., 12:02

to sam i ja pitala za obrtnike koji nemaju zaposlenih...čitam i čitam, tražim i sve mi se čini da će i oni morati to popunjavati jer piše da "se podnosi za primitke na koje se ne plaća porez i to na..." i sad nabraja dalje sve te primitke...
Dakle, zaključak bi bio da je stvar u vrsti primitaka a ne tko isplaćuje i kome se isplaćuje...jer ako su utrpali i neprofitne unutra zašto ne bi i samostalna zanimanja?
Voljela bih da me netko demantira, jer mi se ne radi to i za obrtnike kod kojih je ionako šlamperaj i rade putne i locco vožnje kad im se sprdne...

Darsey
27.11.2013., 12:10
Da li ide u JOPPD ako moj šef uplaćuje svojoj nećakinji potporu za školovanje kao redovnom studentu?
Da.

nova28
27.11.2013., 12:10
to sam i ja pitala za obrtnike koji nemaju zaposlenih...čitam i čitam, tražim i sve mi se čini da će i oni morati to popunjavati jer piše da "se podnosi za primitke na koje se ne plaća porez i to na..." i sad nabraja dalje sve te primitke...
Dakle, zaključak bi bio da je stvar u vrsti primitaka a ne tko isplaćuje i kome se isplaćuje...jer ako su utrpali i neprofitne unutra zašto ne bi i samostalna zanimanja?
Voljela bih da me netko demantira, jer mi se ne radi to i za obrtnike kod kojih je ionako šlamperaj i rade putne i locco vožnje kad im se sprdne...

pa ovo je presmiješno, pa to ću samo popunjavati obrazac cijeli mjesec jer moj šef ima svako malo putne troškove..po meni nema smisla jer obrasci koji vrijede sad (id, rsm,..) su bili samo za radnike, a ne vlasnike obrta, samostalna zanimanja...

nova28
27.11.2013., 12:13
Da.

iako joj je to samo mala pomoć, a ne planiramo je npr. zaposliti nakon studija..
o Bože, pa za svaku sitnicu će se popunjavati taj obrazac..kaj oni misle da nemamo ništa drugo za raditi?

unicom
27.11.2013., 12:23
iako joj je to samo mala pomoć, a ne planiramo je npr. zaposliti nakon studija..
o Bože, pa za svaku sitnicu će se popunjavati taj obrazac..kaj oni misle da nemamo ništa drugo za raditi?

A ja mogu staviti na vrata radno vrijeme 24 sata. Sama vodim knjig. Za par firmi, tek sam pocela I ne mogu si priustiti radnika, ajoj meni.

latica7
27.11.2013., 12:33
koji bi onda bio točan odgovor na moje pitanje?
DA ili NE JOPPD za isplate fizičkim osobama, dobavljačima sirovina?

ma procitala sam ja taj link porezne vec x puta, ali opet mi nije jasno.
ako netko zna ili ima takav slučaj??

tockica na i
27.11.2013., 12:43
ma procitala sam ja taj link porezne vec x puta, ali opet mi nije jasno.
ako netko zna ili ima takav slučaj??

Pa svaki dobavljač treba ispostaviti račun na temlju kojeg ćeš mu platiti, ako se radi o fizičkoj osobi tada je vjerojatno obrtnik, obveznik poreza na dohodak, možda čak i dobit i ispostavlja račun, bilo s pdv-om ili bez njega, sve ovisi je li u sustavu.
U tom slučaju to nema nikakve veze s JOPPD obrascem.

latica7
27.11.2013., 13:12
Pa svaki dobavljač treba ispostaviti račun na temlju kojeg ćeš mu platiti, ako se radi o fizičkoj osobi tada je vjerojatno obrtnik, obveznik poreza na dohodak, možda čak i dobit i ispostavlja račun, bilo s pdv-om ili bez njega, sve ovisi je li u sustavu.
U tom slučaju to nema nikakve veze s JOPPD obrascem.

ma to znam, ok, ali ima slučajeva kada se nešto kupi od privatne osobe
(koja ne može izdati račun,nije obrtnik,ni obveznik poreza na dobit) na temelju ugovora ili na otkupni blok.

apis16268
27.11.2013., 15:44
Moze informacija u vezi autorskog ugovora, primanje honorara iz inozemstva i joppd,

Dosad sam plaćao porez u roku od 8 dana od primanja uplate i predao idd obrazac do 15-og u mjesecu za prethodni mjesec.

Kako bi to sada islo?

Hvala!

Rok ostaje 8 dana, obrazac JOPPD zamjenjuje IDD.

atoni
27.11.2013., 16:56
Rok ostaje 8 dana, obrazac JOPPD zamjenjuje IDD.

Ali šta je s rokom predaje JOPPD-a, vidim da se spominje isti dan ili sljedeci?

Kako bi trebalo funkcionirati u ovom slučaju?

unicom
28.11.2013., 08:17
ma to znam, ok, ali ima slučajeva kada se nešto kupi od privatne osobe
(koja ne može izdati račun,nije obrtnik,ni obveznik poreza na dobit) na temelju ugovora ili na otkupni blok.

Da, to i mene sada zanima. Recimo, firma kupi auto od fizičke osobe. Koliko čitam i proučavam JOPPD, to ne bi išlo nigdje. Ali, kada budem išla na seminar, baš ću postaviti to pitanje.

lili p.
28.11.2013., 08:25
Da, to i mene sada zanima. Recimo, firma kupi auto od fizičke osobe. Koliko čitam i proučavam JOPPD, to ne bi išlo nigdje. Ali, kada budem išla na seminar, baš ću postaviti to pitanje.

Ne podnosi se za prodaju osobne imovine. :mig:

Tu kaže... (http://www.porezna-uprava.hr/obrazac_joppd/Stranice/Naj%C4%8De%C5%A1%C4%87a-pitanja-i-odgovori.aspx#1)

Za koje se primitke NE PODNOSI Obrazac JOPPD?

Obrazac JOPPD ne podnosi se za:
- primitke po osnovi darovanja fizičkim osobama za zdravstvene potrebe,
- potpore zbog oštećenja, uništenja imovine zbog elementarne nepogode,
- primitke od otuđenja osobne imovine,
- premije dobrovoljnog mirovinskog osiguranja,
- mirovine rezidenata ostvarene u inozemstvu koje nisu oporezive zbog odredbi Ugovora o sprječavanju dvostrukog oporezivanja odnosno ako je mirovina niža od iznosa osobnog odbitka – 3.400,00 odnosno pripadajućeg osobnog odbitka,
- mirovine rezidenata ostvarene u inozemstvu a prema kojima se predujam poreza plaća po rješenju Porezne uprave.

unicom
28.11.2013., 08:44
Super, sad ne moram to pitati,:)

unicom
28.11.2013., 08:47
Super, sad ne moram to pitati,:)

A već sam to i čitala na poreznoj, i zaboravila, :D

nova28
28.11.2013., 08:55
a dal će se već za sve gledati od 1.12.2013.g.? znači putne naloge..i sve ostalo osim plaće ili tek od 1.1.2014.g.?

unicom
28.11.2013., 08:59
a dal će se već za sve gledati od 1.12.2013.g.? znači putne naloge..i sve ostalo osim plaće ili tek od 1.1.2014.g.?

Tek od 01.01.2014. Znači, plaća za 12/2013 koja se isplaćuje u 2014 već ide na JOPPD, a tako i ostalo.

nova28
28.11.2013., 10:02
Tek od 01.01.2014. Znači, plaća za 12/2013 koja se isplaćuje u 2014 već ide na JOPPD, a tako i ostalo.

ne znam dal sam dobro razumijela. znači putne naloge, isplate prigodnih nagrada i dar djetetu za npr. mog šefa (poreznog obveznika) za 12 mjesec treba prijaviti u joppd u 1/14 ili tek putne naloge i ostalo koji će se raditi od 1.1.2014 pa nadalje?

nedica
28.11.2013., 10:20
ne znam dal sam dobro razumijela. znači putne naloge, isplate prigodnih nagrada i dar djetetu za npr. mog šefa (poreznog obveznika) za 12 mjesec treba prijaviti u joppd u 1/14 ili tek putne naloge i ostalo koji će se raditi od 1.1.2014 pa nadalje?

zašto bi za nešto što je isplaćeno do 31.12.2013.morala raditi JOPPD?

JOPPD ide za isplate od 01.01.2014.

nova28
28.11.2013., 10:51
zašto bi za nešto što je isplaćeno do 31.12.2013.morala raditi JOPPD?

JOPPD ide za isplate od 01.01.2014.

hvala! u ništa više nisam sigurna!

latica7
28.11.2013., 11:52
hvala Vam!!
P.s. unicom možeš li pitati na seminaru (ako ti se pruži prilika)
sto je u slučajevima:

1. kad nema isplate plaće neto, već samo doprinosi i
2. slučaj kada nema isplate neto niti doprinosa,
jer smo par str.prije o tome razglabali,ali nismo nista konkretno dokućili.

da li ide joppd samo za doprinose a za porez i prirez kad bude neto ili?

Darsey
28.11.2013., 12:23
Porezna uprava je na svojoj stranici objavila primjere popunjavanja JOPPD obrazaca za najčešće primjere, pa možete tamo pogledati.

unicom
28.11.2013., 15:30
Porezna uprava je na svojoj stranici objavila primjere popunjavanja JOPPD obrazaca za najčešće primjere, pa možete tamo pogledati.

Idem citati na poreznu, a za seminar pripremam pitanja bas o neisplati placa I sl. ako prije ne saznam.

unicom
28.11.2013., 15:42
Hvala, Darsey, nisam vidjela da je porezna dala primjere, mislim da cu naci ono sto mi treba

PBDudek
28.11.2013., 17:56
Normalno da je najčešći slučaj oznaka 3, jer radnik samo u mjesecu kad je došao (kada je prijavljen na mirovinsko i zdravstveno) nosi oznaku 1, kada odlazi (kada ga se odjavljuje s mirovinskog i zdravstvenog) nosi oznaku 2, a sve druge mjesece (između prve prijave i odjave) nosi oznaku 3.

Zbunjuje to što se te iste oznake koriste za prijavljivanje dviju različitih promjena.
Prvo ---> ovo što sam gore pisala (prva prijava, radni odnos i odjava radnika)
Drugo ---> kod prijave bolovanja koja nisu na teret poslodavca (mjesec u kojem bolovanje počinje, u kojem traje i u kojem završava) nosi potpuno iste oznake.

Tako je moguća kombinacija:
Radnik kojemu nije prvi mjesec rada- oznaka je 3, a neka je u tom mjesecu za koji se predaje JOPPD započeo bolovanje na teret HZZO, kada se bude popunjavao red za to bolovanje, stavit će se broj 1.

Drugim riječima: radnik oznake 3. ima istovremeno oznaku bolovanja 1

Ali kada se zna da se istim oznakama prijavljuju dvije različite stvari, postaje razumljiva upotreba oznaka.

Ne toliko ispravak, koliko dopuna:
Ukoliko se zaposli radnik bez prethodnog staža (prvo zaposlenje - nema obveze doprinosa NA plaću godinu dana), prvi JOPPD ima oznaku 1 (u polju 6.1. je oznaka stjecatelja/osiguranika 0002 - radnik/osiguranik po osnovi radnog odnosa–osoba koja se prvi put zapošljava prema odredbama Zakona o doprinosima), pa dalje ide trica sve do mjeseca kad ta godina istječe. U tom mjesecu ima za prvi period oznaku 2, a za drugi (za koji se obračunavaju doprinosi na plaću) ponovno oznaku 1 (ali polje 6.1. se mijenja u 0001 - radnik/osiguranik po osnovi radnog odnosa). Dalje ide trica do prekida zaposlenja.
Zanimljiv je i ovaj zadnji mjesec (prelazak sa 0002 na 0001): u njemu je potrebno sve iznose (osim dopirnosa na plaću) u dvjema stavkama podijeliti ne proporcionalno, već po nekakvom famoznom 'Principu obračuna po slijednosti', koji se, koliko sam uspio ubrati, svodi na to da se prvo obračunava prvi period (pa se maksimalno/potpuno iskorištava porezna olakšica), a zatim drugi (u kome se iskorištava eventualno preostali dio olakšice).
A kažu da je ljepota u jednostavnosti...:bonk::hebemu:

vejanka
29.11.2013., 11:04
ne razumijem,sad sam se posve popetljala, može malo pojašnjenje ovoga, konkretno to bi značilo?

mi imamo ENC, ali smo obrtnik dohodaš i odmah uplaćeni iznos za ENC stavljamo u izdatak (nemamo vremenska razgraničenja), radnik uplati svojim kešom recimo 200,00kn na ENC uređaj, donese račun i mi mu iz blagajne isplatimo tih 200,00kn (tih 200,00kn će se trošiti možda mjesec dana a možda potraju i 3 mjeseca) - šta za to bi trebalo predavati JOPPD?!

Vejanka, i nas je na seminaru to zbunjivalo, pitali smo više puta :D i uvijek isti odgovor.
Svi troškovi službenog puta (pazi: troškovi puta, ali ne i troškovi automobila) za osobu xy idu u JOPPD bez obzira kako su plaćeni.
Dakle ako je xy išao 15.01. iz Zagreba za Zadar i na putu proveo npr. 3 dana, onda je imao trošak dnevnice, cestarine i noćenja bez obzira na načine na koje je te troškove platio. Sve to ide u JOPPD s odgovarajućim šiframa.

Svaki poduzetnik o tome mora voditi računa, i svoje evidencije takvih troškova prilagoditi tome.

Nama isto nije bilo jasno pa smo ta pitanja postavili u više varijanti :D (znaš kak to na seminarima već ide ) i eto, to nam je rečeno.
Predavačica je bila gđa Zuber iz RIF-a i to nam je tako objasnila.

Nije ulazila u detalje kako ćemo mi voditi te evidencije, to je na svakom poduzetniku da si sam riješi.

A što ako se ne radi o službenom putu, nego je to sve vezano za prijevoz kamionom (usluga prijevoza i doprema robe do kupca), pa moraju jedan dio puta ići autoputom, gdje isto ima cestarine?
Imamo prefakturirane troškove cestarine od drugog poduzeća iz njemačke za austrijsku cestarinu, a dio slovenske cestarine vozači plaćaju gotovinski, ali im šef za to da novac (ne daju oni sami)
Jel se i to mora prikazati u JOPPD obrascu?

zaboravila sam napomenuti da se i kod nas radi o ENC uređaju za kamione, obavljamo prijevozničku djelatnost (vučna služba) i na taj ENC radnik doplati svojim novcima pa mu mi to isplatimo iz blagajne (ne radi se o uplaćivanju na ENC radi službenog puta nego radi obavljanja djelatnosti); šta i u tom slučaju se radi JOPPD?!?!?:confused:

unicom
29.11.2013., 14:06
I ja imam isto pitanje kao I Vejanka, I nikako da rascistim kako sad ide ENC.

apis16268
29.11.2013., 21:00
Ali šta je s rokom predaje JOPPD-a, vidim da se spominje isti dan ili sljedeci?

Kako bi trebalo funkcionirati u ovom slučaju?

Tvoj slučaj je iznimka opisana u članku 76. stavku 5. Pravilnika o porezu na dohodak, koja govori da fizičke osobe koje ne obavljaju samostalnu djelatnost podnose Poreznoj upravi obrazac u roku od 8 dana od dana naplate primitka.

Pokušala sam naći u objavljenim primjerima što se upisuje u oznaku izvješća (nema tvog slučaja):
- da li se na obrazac unosi datum primitka naplate iz inozemstva, a da se onda takav obrazac ima obvezu predati u roku osam dana
- ili se unosi jedan od datuma unutar 8 dana (kada ga se odluči poslati)
- ili se unosi osmi dan nakon primitka uplate i s tim datumom predaje

Ako netko zna, ..... molim pojašnjenje! :)

P.S.
Našla sam ovakav tekst u knjizi od RIF-a (str.14.):
"za dohodak ostvaren izravno iz inozemstva primatelj dohotka će ispostavljati obrazac na dan dospijeća obveze plaćanja poreza i doprinosa, tj, u roku osam dana od ostvarivanja primitka".

Što znači: "ispostavljati obrazac"? Da li je to datum oznake izvješća?

apis16268
29.11.2013., 21:32
Ne toliko ispravak, koliko dopuna:
Ukoliko se zaposli radnik bez prethodnog staža (prvo zaposlenje - nema obveze doprinosa NA plaću godinu dana), prvi JOPPD ima oznaku 1 (u polju 6.1. je oznaka stjecatelja/osiguranika 0002 - radnik/osiguranik po osnovi radnog odnosa–osoba koja se prvi put zapošljava prema odredbama Zakona o doprinosima), pa dalje ide trica sve do mjeseca kad ta godina istječe. U tom mjesecu ima za prvi period oznaku 2, a za drugi (za koji se obračunavaju doprinosi na plaću) ponovno oznaku 1 (ali polje 6.1. se mijenja u 0001 - radnik/osiguranik po osnovi radnog odnosa). Dalje ide trica do prekida zaposlenja.
Zanimljiv je i ovaj zadnji mjesec (prelazak sa 0002 na 0001): u njemu je potrebno sve iznose (osim dopirnosa na plaću) u dvjema stavkama podijeliti ne proporcionalno, već po nekakvom famoznom 'Principu obračuna po slijednosti', koji se, koliko sam uspio ubrati, svodi na to da se prvo obračunava prvi period (pa se maksimalno/potpuno iskorištava porezna olakšica), a zatim drugi (u kome se iskorištava eventualno preostali dio olakšice).
A kažu da je ljepota u jednostavnosti...:bonk::hebemu:

Da, dodao si još malo "začina" na šifriranje.
Kako se radi o istom radniku, koji potpada pod dva oblika iskazivanja podataka (dva reda) jer u toku mjeseca mijenja status zaposlenosti s prvog zaposlenja na status veterana, a da bi se istovremeno uspio poštovati princip obračuna po slijednosti ili u prijevodu, upravo to što si naveo, ispravno korištenje osobnog odbitka, napravit ću dvije isplatne liste i svaku šifrirati po njenim pravilima, ali ću "upisati" u drugoj listi da je već bilo isplate (raniju listu) zbog točnog izračuna poreza i prireza u drugom redu (drugom dvoredu).
Idući tjedan ću probati "pustiti" takav primjer prema Poreznoj upravi, ako dobijem nadogradnju programa kako je najavljeno, jer će se pojaviti dva puta iznos u B.17. zbog dvije isplatne liste , ali mislim da je to u redu i da bi trebalo proći provjeru u poreznoj.

PBDudek
30.11.2013., 09:11
Da, dodao si još malo "začina" na šifriranje.
Kako se radi o istom radniku, koji potpada pod dva oblika iskazivanja podataka (dva reda) jer u toku mjeseca mijenja status zaposlenosti s prvog zaposlenja na status veterana, a da bi se istovremeno uspio poštovati princip obračuna po slijednosti ili u prijevodu, upravo to što si naveo, ispravno korištenje osobnog odbitka, napravit ću dvije isplatne liste i svaku šifrirati po njenim pravilima, ali ću "upisati" u drugoj listi da je već bilo isplate (raniju listu) zbog točnog izračuna poreza i prireza u drugom redu (drugom dvoredu).
Idući tjedan ću probati "pustiti" takav primjer prema Poreznoj upravi, ako dobijem nadogradnju programa kako je najavljeno, jer će se pojaviti dva puta iznos u B.17. zbog dvije isplatne liste , ali mislim da je to u redu i da bi trebalo proći provjeru u poreznoj.

Imaš već nekoliko dana na stranicama Porezne primjer koji potvrđuje ovo oko čega smo se složili (http://www.porezna-uprava.hr/obrazac_joppd/Documents/8.%20pla%C4%87a%20radnika%20koji%20se%20zapo%C5%A1 ljava%20prvi%20puta%2c%20a%20prva%20godina%20zapos lenja%20istje%C4%8De%20tijekom%20mjeseca.pdf).

Ali, kao i uvijek, postoje u praksi i situacije za koje gospoda iz Porezne ne daju primjere, poput ovoga koji mi se čini nerješiv bez naknadnog ispravka prethodno poslanih podataka. Dakle, što mislite kako riješiti ovo:

Radnik iz navedenog primjera (komu godina prvog zaposlenja istječe 19.03.2014.) već je dva mjeseca na bolovanju na teret HZZO. Prije dva mjeseca, budući se pri obračunu i predavanju JOPPD-a nije znalo kad će čovjek ozdraviti, u redak za bolovanje na teret poslodavca mu je uz oznaku stjecatelja/osiguranika (6.1.) '0002' za oznaku prvog/zadnjeg mjeseca u osiguranju po istoj osnovi (8.) upisano '3'.
Radnik se vraća na posao u 4. mjesecu, te mu treba za stavku redovnog rada staviti oznaku stjecatelja/osiguranika '0001', i budući mu je to prvi mjesec korišenja te oznake, uz nju oznaku prvog/zadnjeg mjeseca '1'.
Dakle, propustili smo 'zatvoriti' period oznake '0002' :ne zna: ?

BTW, u danom primjeru je na B.17. sav iznos stavljen u prvu stavku, a ne kako si navela, raspodijeljen na periode.

apis16268
30.11.2013., 15:11
Imaš već nekoliko dana na stranicama Porezne primjer koji potvrđuje ovo oko čega smo se složili (http://www.porezna-uprava.hr/obrazac_joppd/Documents/8.%20pla%C4%87a%20radnika%20koji%20se%20zapo%C5%A1 ljava%20prvi%20puta%2c%20a%20prva%20godina%20zapos lenja%20istje%C4%8De%20tijekom%20mjeseca.pdf).

Ali, kao i uvijek, postoje u praksi i situacije za koje gospoda iz Porezne ne daju primjere, poput ovoga koji mi se čini nerješiv bez naknadnog ispravka prethodno poslanih podataka. Dakle, što mislite kako riješiti ovo:

Radnik iz navedenog primjera (komu godina prvog zaposlenja istječe 19.03.2014.) već je dva mjeseca na bolovanju na teret HZZO. Prije dva mjeseca, budući se pri obračunu i predavanju JOPPD-a nije znalo kad će čovjek ozdraviti, u redak za bolovanje na teret poslodavca mu je uz oznaku stjecatelja/osiguranika (6.1.) '0002' za oznaku prvog/zadnjeg mjeseca u osiguranju po istoj osnovi (8.) upisano '3'.
Radnik se vraća na posao u 4. mjesecu, te mu treba za stavku redovnog rada staviti oznaku stjecatelja/osiguranika '0001', i budući mu je to prvi mjesec korišenja te oznake, uz nju oznaku prvog/zadnjeg mjeseca '1'.
Dakle, propustili smo 'zatvoriti' period oznake '0002' :ne zna: ?

BTW, u danom primjeru je na B.17. sav iznos stavljen u prvu stavku, a ne kako si navela, raspodijeljen na periode.

Cijelomjesečno bolovanje na teret HZZO-a, u mjesecu u kojem se mijenja status zaposlenika je super primjer.
Nema potrebe slati nikakvu ispravku, jer nigdje nisi pogriješio, već si, ne svojom pogreškom, nego te tako vodio obrazac, propustio "zatvoriti period oznake stjecatelja 0002 sa B.8. "2", ali si isto tako propustio otvoriti period
B.6.1. sa 0001 uz B.8. "1". (uzimam primjer da je 19.03. veteran).

Za razliku od tebe, ne bih radniku u travnju stavila oznaku B.8. "1" nego "3" i na taj način dala do znanja da poštujem "realitet", a da zatvaranje perioda oznake "0002" na B.6.1. i B.8. "2" "isparilo" zbog propusta tvorca obrasca, a ne mog.
A, bolovanje bih završila na datum povratka u travnju mjesecu sa B.8. "2".

Imala sam na umu upravo taj primjer, kada sam pisala o B.17. da će se pojaviti u dva reda, jer to u primjeru tako nije. Međutim, mislim da to "cjepidlačenje" s punim iznosima na B.17. je totalno nepotrebno (zamisli da se radi o djelomičnoj isplati, bilo kojeg redovnog primanja pa ti B.17. ostane u prethodnom obrascu).
Iz tog razloga se nadam da će se moći u poreznu poslati obrazac sa B.17 u dva reda, a čak mislim da će u budućnosti i sama Porezna to ispraviti, da se ne "pogubi" u praćenju i kontroli obrazaca.

P.S.
Ako bi u retku za bolovanje stavio 0002 (kao što si napisao) ne bi valjalo, jer treba staviti umjesto 0002 oznaku 5201 i uzela sam u obzir ovu ispravku.

apis16268
30.11.2013., 21:04
Naknadno, čitajući tvoj tekst, vidim da sam uzela u obzir da se cijelo vrijeme radi o bolovanju na teret HZZO-a koji već teče dva mjeseca do datuma 01.03.2014, i da ga treba iskazati i u mjesecu ožujku, a da će se u travnju tek vratiti na posao.
Međutim, sad primjećujem da si pisao i o bolovanju na teret poslodavca, kojem pripada oznaka B.6.1. ---> 0002 i oznaka B.8. ---> 03 dok traje takvo bolovanje, budući da je to naknada plaće i šifrira se kao da je radio.
Ali kada je počelo i kada je završilo ne mogu "odgonetnuti" i od kada teče na teret HZZO-a, kada mijenja oznaku B.6.1. ---> na 5201 i oznaku B.8. na 01
Ovisno o tome, mijenja se i gornji odgovor.

Međutim, ono što je gore napisano, ako bi se radilo o cjelomjesečnom bolovanju na teret HZZO-a u mjesecu kada radnik mjenja status sa 0002 na 0001 (B.6.1.) je super primjer, koji mi se čini nerješiv. Griješim li? :)

PBDudek
02.12.2013., 07:34
Naknadno, čitajući tvoj tekst, vidim da sam uzela u obzir da se cijelo vrijeme radi o bolovanju na teret HZZO-a koji već teče dva mjeseca do datuma 01.03.2014, i da ga treba iskazati i u mjesecu ožujku, a da će se u travnju tek vratiti na posao.
Međutim, sad primjećujem da si pisao i o bolovanju na teret poslodavca, kojem pripada oznaka B.6.1. ---> 0002 i oznaka B.8. ---> 03 dok traje takvo bolovanje, budući da je to naknada plaće i šifrira se kao da je radio.
Ali kada je počelo i kada je završilo ne mogu "odgonetnuti" i od kada teče na teret HZZO-a, kada mijenja oznaku B.6.1. ---> na 5201 i oznaku B.8. na 01
Ovisno o tome, mijenja se i gornji odgovor.

Međutim, ono što je gore napisano, ako bi se radilo o cjelomjesečnom bolovanju na teret HZZO-a u mjesecu kada radnik mjenja status sa 0002 na 0001 (B.6.1.) je super primjer, koji mi se čini nerješiv. Griješim li? :)

Ne griješiš, na to sam mislio, a i tvoj odgovor u gotovo u potpunosti odgovara onomu što sam ja mislio da je jedino moguće napraviti u takovoj situaciji. Pa čak kada promislim - ako je 'regularno' da zbog bolovanja propustim zatvoriti '0002' sa '2', isto toliko je 'regularno' da i '0001' uopće ne otvaram sa '1', jer me je i to sam obrazac 'natjerao' (u travnju je radnik u primjeru o kom govorimo već u drugom mjesecu otkako je u statusu '0001', pa mu, slažem se s tobom, treba staviti oznaku '3').

E sad, kad smo se nas dvoje tako lijepo složili, još ljepše bi bilo da nam netko 'pametniji' od nas to i argumentirano-službeno potvrdi :top:

diavo
02.12.2013., 16:28
Dobar vam dan dobri ljudi....
Kakvo je razmišljanje po pitanju isplata najamnine fizičkoj osobi za unajmljeni poslovni prostor (sjedište poslovnog subjekta)....predati i taj dio kroz obrazac JOPPD s danom isplate fizičkoj osobi (isplatitelj najamnine ne uplaćuje porez na dohodak, već bi to trebao učiniti sam vlasnik prostora) ili je to prepušteno samom poreznom obvezniku? Osobno sam sklonija mišljenju da bi to trebao učiniti isplatitelj, no voljela bih čuti i vaše :).
Hvala

apis16268
02.12.2013., 18:50
Ako najmodavac ima rješenje porezne upravo o najmu (porez i prirez na 70% osnovice), nije predmet JOPPD-a, a ako je najam veći pa mora voditi poslovne knjige, opet nije predmet JOPPD-a.
Ukratko... ništa za JOPPD!
Najmoprimac, može umjesto najmodavca uplatiti porez i prirez, a njemu proslijediti neto, ali to ništa ne mijenja na stvari jer najmoprimac nije obveznik poreza.

Ice12
04.12.2013., 11:22
A što je sa obiteljskim mirovinama iz INOZEMSTVA koje dijete dobiva po smrti roditelja? Treba li to dijete predavat JOPPD od 01.01.2014.?
Hvala na odgovorima.

TrutYF
04.12.2013., 12:36
Pitanje isto u vezi ENCa jer on je očito posta glavni problem JOPPDa.

Dakle imam prijevoznika koji ima hrpu radnika i jednako toliko ENCova po kamionu.

Međutim on za sve kamione dobije zbirni račun koji plaća preko računa firme. To nema nikakve veze sa JOPPD zar ne? ili ipak da:504:?

vlovrec
04.12.2013., 19:46
Nisam proučavala cijelu temu pa je možda netko već negdje napisao, uglavnom treba mi link za one brojeve dana (oznaka izvješća)

Svugdje samo piše:

Popis rednih brojeva dana u 2014. godini objavljen je na stranicama www.porezna-uprava.hr i www.regos.hr

Ali ja taj spisak nigdje ne mogu naći :504:

triax
04.12.2013., 21:29
Nisam proučavala cijelu temu pa je možda netko već negdje napisao, uglavnom treba mi link za one brojeve dana (oznaka izvješća)

Svugdje samo piše:

Popis rednih brojeva dana u 2014. godini objavljen je na stranicama www.porezna-uprava.hr i www.regos.hr

Ali ja taj spisak nigdje ne mogu naći :504:

http://www.porezna-uprava.hr/obrazac_joppd/Stranice/Popunjavanje-obrasca.aspx

apis16268
04.12.2013., 21:50
A što je sa obiteljskim mirovinama iz INOZEMSTVA koje dijete dobiva po smrti roditelja? Treba li to dijete predavat JOPPD od 01.01.2014.?
Hvala na odgovorima.

Na istoj ovoj stranici što je sad stavljena od triax-a, nađi najčešća pitanja, potraži odgovor na pitanje kada se obrazac ne treba predavati i naći ćeš neke izuzetke kada je mirovina u pitanju (ispod 3.400,00 kn ili ovisi o međudržavnom ugovoru ili je po rješenju.)
Obrati pažnju na ovo po rješenju, jer ako obveza postoji, a na vrijeme se preda zahtjev i dobije rješenje, nema obveze izvještavanja u JOPPD-u.

Načelno, gdje god postoji neko rješenje (mirovina, najam, ....) ili se predaje neki oblik izvještaja u poreznu upravu, to JOPPD obrazac ne traži da se unosi, zato, ako si obveznik, a to tokom ovog mjeseca provjeri u poreznoj, traži rješenje i olakšaj si, koliko možeš, proceduru.

apis16268
04.12.2013., 22:18
Pitanje isto u vezi ENCa jer on je očito posta glavni problem JOPPDa.

Dakle imam prijevoznika koji ima hrpu radnika i jednako toliko ENCova po kamionu.

Međutim on za sve kamione dobije zbirni račun koji plaća preko računa firme. To nema nikakve veze sa JOPPD zar ne? ili ipak da:504:?

Rado bih ti odgovorila da nema, ali ima! ENC je postao hit tema na kojoj je i sam Dražen Opalić sebi "skakao u usta". Naime, slušala sam ga na prvim predavanjima i govorio je da se taj trošak vezuje uz automobil i ne unosi u putni nalog, da bi kasnije okrenu ploču i izrekao suprotnu tvrdnju, da to je trošak službenog puta.

Ne gajim veliku nadu da će se društvo iz Porezne, predomisliti u vezi toga, jer kažu da tako piše u Pravilniku, da je cestarina (a to je i ENC), sastavni dio troškova putnog naloga (kao da oni nisu pisali Pravilnik, oni ili njihovi prethodnici i kao da ga ne mogu i promijeniti, ako imaju volje ili ako razumiju potrebu zašto bi trebalo to učiniti).

Zamišljam kako ravnalom obilježavamo (razdjeljujemo) specifikaciju i rukom upisujemo bilješku kojem to broju putnog naloga pripada pa još ako vodimo i evidenciju (knjižicu) vozila i u nju u odgovarajućem retku to sve ponovo upisujemo (opet rukom).... pa još ako nemamo kakvu zabavnu ekipu na poslu koja je u stanju, od silne muke, napraviti sprdačinu... neće biti dobro, nikako....

Ice12
05.12.2013., 11:22
Na istoj ovoj stranici što je sad stavljena od triax-a, nađi najčešća pitanja, potraži odgovor na pitanje kada se obrazac ne treba predavati i naći ćeš neke izuzetke kada je mirovina u pitanju (ispod 3.400,00 kn ili ovisi o međudržavnom ugovoru ili je po rješenju.)
Obrati pažnju na ovo po rješenju, jer ako obveza postoji, a na vrijeme se preda zahtjev i dobije rješenje, nema obveze izvještavanja u JOPPD-u.

Načelno, gdje god postoji neko rješenje (mirovina, najam, ....) ili se predaje neki oblik izvještaja u poreznu upravu, to JOPPD obrazac ne traži da se unosi, zato, ako si obveznik, a to tokom ovog mjeseca provjeri u poreznoj, traži rješenje i olakšaj si, koliko možeš, proceduru.

Dijete dobiva obiteljsku mirovinu iz Slovenije veću od 3.400 kn, a u poreznoj su mi rekli da u osnovi OBITELJSKIH mirovina što se isplaćuju djeci nakon smrti roditelja ne plaća se porez na dohodak. Kakvo rješenje da tražim??? :ne zna: :ne zna: :ne zna:

vlovrec
05.12.2013., 19:46
http://www.porezna-uprava.hr/obrazac_joppd/Stranice/Popunjavanje-obrasca.aspx

hvala

apis16268
05.12.2013., 22:18
Dijete dobiva obiteljsku mirovinu iz Slovenije veću od 3.400 kn, a u poreznoj su mi rekli da u osnovi OBITELJSKIH mirovina što se isplaćuju djeci nakon smrti roditelja ne plaća se porez na dohodak. Kakvo rješenje da tražim??? :ne zna: :ne zna: :ne zna:

Sorry, što sam te bezrazložno prepala. Zanemarila sam da se radi o djetetu.
Takve mirovine nisu oporezive.

vejanka
06.12.2013., 10:23
Rado bih ti odgovorila da nema, ali ima! ENC je postao hit tema na kojoj je i sam Dražen Opalić sebi "skakao u usta". Naime, slušala sam ga na prvim predavanjima i govorio je da se taj trošak vezuje uz automobil i ne unosi u putni nalog, da bi kasnije okrenu ploču i izrekao suprotnu tvrdnju, da to je trošak službenog puta.

Ne gajim veliku nadu da će se društvo iz Porezne, predomisliti u vezi toga, jer kažu da tako piše u Pravilniku, da je cestarina (a to je i ENC), sastavni dio troškova putnog naloga (kao da oni nisu pisali Pravilnik, oni ili njihovi prethodnici i kao da ga ne mogu i promijeniti, ako imaju volje ili ako razumiju potrebu zašto bi trebalo to učiniti).

Zamišljam kako ravnalom obilježavamo (razdjeljujemo) specifikaciju i rukom upisujemo bilješku kojem to broju putnog naloga pripada pa još ako vodimo i evidenciju (knjižicu) vozila i u nju u odgovarajućem retku to sve ponovo upisujemo (opet rukom).... pa još ako nemamo kakvu zabavnu ekipu na poslu koja je u stanju, od silne muke, napraviti sprdačinu... neće biti dobro, nikako....

joj joj joj

čekat još malo pa viditi šta će biti sa svime time.... ja nemam putne naloge....

eventualno bi možda mogla doskočiti ako prikažem da je gotovinu na ENC uplatio sam obrtnik pa se iz blagajne isplaćuje obrtniku te pare :misli: ili mi ni to neće pomoći?!

vitas
07.12.2013., 18:34
Mi smo firma koja (vjerojatno jedna od rijetkih) dobiva plaću na 2 puta, tj. 15. u mjesecu akontaciju (za taj mjesec) i 01. konačni obračun za prethodni mjesec. E sad, uporno nam govore da joppd na takav način neće proći, ali nitko ne zna suvislo objasniti zašto. Da li je moguće da porezna nije predvidjela takav slučaj obračuna plaće??

Zar ne bi to bio ovaj slučaj?
http://www.porezna-uprava.hr/obrazac_joppd/Documents/5.%20Dvije%20pla%c4%87e%20ispla%c4%87ene%20u%20ist om%20mjesecu.pdf

apis16268
07.12.2013., 21:11
Zar ne bi to bio ovaj slučaj?
http://www.porezna-uprava.hr/obrazac_joppd/Documents/5.%20Dvije%20pla%c4%87e%20ispla%c4%87ene%20u%20ist om%20mjesecu.pdf

Nije taj slučaj, osim u dijelu obračuna poreza i prireza, jer uzima u obzir prethodnu isplatu u mjesecu.

Ovaj dio teksta je presmiješan:
Tijek postupka:
A) Obračunava zaostalu plaću za siječanj 2014.
- ne obračunava doprinose jer su već obračunati prema stvarnoj plaći i uplaćeni u roku
- 8. ožujka daje banci naloge za uplatu poreza i prireza i neto plaće na tekući račun te predaje Poreznoj upravi Obrazac JOPPD

Tko od nas obračunava zaostale plaće, naknadno i bez doprinosa, nakon što ih je već obračunao prema stvarnoj plaći?
Kakve su to kategorije?
Tko piše ovakve upute?
Koliko godina iskustva s obračunavanjem plaća ima?
Zar stvarno misli (Marsijanac?) da će obračunati doprinosi, prilikom neisplate plaće, biti i plaćeni?

Mislim da će se moći obračunavati plaće dva puta mjesečno, i da će se moći upisati interval vremena pola mjeseca za prvi obračun i pola mjeseca za drugi obračun.
Međutim, obračunavati, a ne akontirati (zbog upisa sati rada).

Sve ovo su pretpostavke, dok ne budemo bili u mogućnosti isprobati sustav predaje obrasca.
I napomena za kraj: savjetici ga nikad neće predavati pa ćemo mi njima tumačiti, uskoro, što se može provesti, a što ne. Stvarnost je ipak deblja knjiga od jednog Pravilnika.

VTi underhood
10.12.2013., 13:04
Meni ne radi ovaj testni JOPPD... konkretno, disable-an mi je gumbić za odabir XML datoteke...

Klasična ePorezna radi kako treba i tu nema nikakvih problema...

Jel imao netko takav problem i kako to rješit?

Browser je Google Chrome...

PBDudek
10.12.2013., 17:12
Meni ne radi ovaj testni JOPPD... konkretno, disable-an mi je gumbić za odabir XML datoteke...

Klasična ePorezna radi kako treba i tu nema nikakvih problema...

Jel imao netko takav problem i kako to rješit?

Browser je Google Chrome...

I ja sam buljio u to jedno pet minuta, a onda sam skužio da browser (IE) pita za dopuštenje da pokrene neki dodatak, što li, nisam previše čitao, nego sam mu dopustio pa mi je "enable-ao gumbić" :)
BTW, obrazac mi nije prošao... :503:
Razlog? Sume svih doprinosa na plaću sa stranice A ne odgovaraju zbrojevima na stranici B. Otkad se petljam u plaće svi su tražili da se doprinosi na plaću za pojedini obračun izračunavaju tako da se zbroji bruto osnovica za doprinose svih zaposlenika, pa se od sume reže 13, 0.5, 1.6 i 0.1 % za pojedini doprinos. I, koliko znam, do JOPPD-a nije postojao nijedan obrazac u kome su se doprinosi NA plaću iskazivali po svakom radniku. Eto, sad se i to mora mijenjati, dakle ukupni iznos svakog doprinosa NA plaću mora se zbrajati iz posebno izračunatog iznosa doprinosa po svakom radniku, zaokruženom na lipe.

apis16268
10.12.2013., 20:42
Čitaj, ovako sad piše u Zakonu o doprinosima:

Članak 23.
(1) Obveze doprinosa obračunavaju se pojedinačno – za svakog osiguranika i prema plaći za svaki mjesec ili dio mjeseca u kojemu je radnik bio u radnom odnosu, odnosno prema svakom pojedinačno isplaćenom ostalom primitku.
(2) Poslodavac koji je, sukladno odredbama Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, obveznik posebnog doprinosa za poticanje zapošljavanja osoba s invaliditetom taj doprinos obračunava prema osnovici iz stavka 1. ovoga članka.

PBDudek
10.12.2013., 20:57
Čitaj, ovako sad piše u Zakonu o doprinosima:

Članak 23.
(1) Obveze doprinosa obračunavaju se pojedinačno – za svakog osiguranika i prema plaći za svaki mjesec ili dio mjeseca u kojemu je radnik bio u radnom odnosu, odnosno prema svakom pojedinačno isplaćenom ostalom primitku.
(2) Poslodavac koji je, sukladno odredbama Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom, obveznik posebnog doprinosa za poticanje zapošljavanja osoba s invaliditetom taj doprinos obračunava prema osnovici iz stavka 1. ovoga članka.

A što reći - hvala na pojašnjenju i argumentaciji.

anamia69
11.12.2013., 08:07
:eek:Molim hitno ogovor na obično pitanje: isplata plaće za studeni u prosincu- šaljem klasični id obrazac u siječnju jer imam
60 radnika za ukucavanje podataka a programer još nije riješio da ih joppd pokupi automatski.
Nakon toga imam isplatu plaće u naravi za jednog radnika i to bi poslala na testnom obrascu joppd.
Dali porezna obrađuje taj obrazac u stvarnosti ili plaću u naravi moram iskazati i na zasebnom rs-u i skupnom id obrascu

nedica
12.12.2013., 08:07
:eek:Molim hitno ogovor na obično pitanje: isplata plaće za studeni u prosincu- šaljem klasični id obrazac u siječnju jer imam
60 radnika za ukucavanje podataka a programer još nije riješio da ih joppd pokupi automatski.
Nakon toga imam isplatu plaće u naravi za jednog radnika i to bi poslala na testnom obrascu joppd.
Dali porezna obrađuje taj obrazac u stvarnosti ili plaću u naravi moram iskazati i na zasebnom rs-u i skupnom id obrascu

JOPPD ide za sve isplate od 01.01.2014....

upravo platila ponudu Pupili za JOPPD.....

anamia69
12.12.2013., 08:29
Jasno mi je za isplate nakon 01.01.2014., al mene zanima dali moram na id obrascu za prosinac koji šaljem u siječnju uključiti i podatke koje sam poslala ne testnom obrascu joppd u prosincu za prosinac konkretno plaća u naravi za prosinac.????

ZEDXL
12.12.2013., 09:16
Jasno mi je za isplate nakon 01.01.2014., al mene zanima dali moram na id obrascu za prosinac koji šaljem u siječnju uključiti i podatke koje sam poslala ne testnom obrascu joppd u prosincu za prosinac konkretno plaća u naravi za prosinac.????

Mislim da testni obrazac trebaš zaboraviti, to je sve imaginacija.

anamia69
12.12.2013., 09:55
Da,al na stranicama porezne uprave stoji da se u testnom obrascu šalju relevantni podaci, al ako ga zanemarim onda mogu izmislit bilo kog radnika s bilo kojim podacima?????

klara6
12.12.2013., 11:03
Kako se sad predaje , u kojem obrascu i kada je rok za predaju obrasca za porez i prirez na kapital za isplate akontacije dobiti ukroz 2013?

Prošle godine se predavao rok 31.01.2013 ID-1.

Jel sad taj isti obrazac treba predat 31.01.2013 i onda nastavit sa JOPPD-om za isplate u prosincu pa nadalje?
Zbunjena sam.

ZEDXL
12.12.2013., 11:18
Da,al na stranicama porezne uprave stoji da se u testnom obrascu šalju relevantni podaci, al ako ga zanemarim onda mogu izmislit bilo kog radnika s bilo kojim podacima?????

Nije dobro izmišljati radnike jer će javiti grešku, npr.neispravan oib......
Ja sam slao testni obrazac JOPPD, doduše javili su mi da je neispravan,
datum obrasca i broj obrasca nisu se podudarali.
Uostalom pogledaj si kartice u e-poreznoj, vidjet ćeš da tamo nema podataka iz testnog obrasca.U protivnom :o

Trampuca
12.12.2013., 12:59
Kako se sad predaje , u kojem obrascu i kada je rok za predaju obrasca za porez i prirez na kapital za isplate akontacije dobiti ukroz 2013?

Prošle godine se predavao rok 31.01.2013 ID-1.

Jel sad taj isti obrazac treba predat 31.01.2013 i onda nastavit sa JOPPD-om za isplate u prosincu pa nadalje?
Zbunjena sam.

Za sve šta si isplatila ove godine idu standardni obrasci koji su na snazi do 31.12. 2013. Prema tome ID-1.

ani08
12.12.2013., 14:00
Molim pomoć oko poduzetničke plaće. Ako sam dobro razumjela, može se poslati samo jedan JOPPD obrazac dnevno. Da li i dalje podnosimo posebno obrazac za plaće djelatnika i posebno za poduzetničku plaću? Ako je to točno znači li da istog dana ne mogu isplatiti plaće djelatnicima i poduzetničku plaću jer ne mogu poslati dva JOPPD obrasca s istim datumom?

apis16268
12.12.2013., 19:56

"Relevantni podaci" označava ispravne podatke o djelatnicima i OIB-u podnositelja da bi uopće mogli napraviti kontrolu podataka, a sve što ćemo raditi na testnom serveru se ne računa "za stvarno".

I nadam se sutra početi sa testiranjem! Valjda ću dobiti licencu od Pupille. (Ako mi petak ipak ne bude miliji i predstojeći vikend, također).

latica7
12.12.2013., 20:55
Plaća za 11.mj, ID u 12 mj- saljem do 15.01.2014.( za isplate u 12.mj.)
plaća za 12.mj, za isplate u 1. mj, JOPPD odmah po isplati ili ako nema isplate onda do 30.1.2014.

JEL TAKO??

onda u 1. mj.2014. saljem ID i JOPPD?

vespazijan69
12.12.2013., 22:58
upravo platila ponudu Pupili za JOPPD.....koliko si platila? Da vidim da li mi se isplati uzimati JOPPD za Tehno kojega toliko hvale

devilgirl
12.12.2013., 22:59
koliko si platila? Da vidim da li mi se isplati uzimati JOOPD za Tehno kojega toliko hvale

375 kn

vespazijan69
12.12.2013., 23:12
375 kn
sto sve radi? JOPPD u Tehno navodno uvlaci sve podatke iz placa i honorara i radi xml za eporeznu. Jel netko probao i kakva su iskustva?

vejanka
13.12.2013., 14:09
ma ja sam se zapetljala....

da li u JOPPD stavljam i iznose koje isplaćujem/refundiram radniku iz blagajne po računu za kupljeni uredski materijal za potrebe obrta, gorivo (ne za službeni put nego za obavljanje redovne djelatnosti prijevoza) i sl? :brukica:

The Best F1 Driver
13.12.2013., 15:01
Ima netko ideju što je ovo ?

http://www.porezna-uprava.hr/obrazac_joppd/Documents/13%20%20NADOKNA%C4%90IVANJE%20TRO%C5%A0KOVA%20SLU% C5%BDBENOG%20PUTOVANJA%20KOMPLET%20-ispravak.pdf

Čitam to tu i nekaj gadno ne štima u tom objašnjenu tj. primjeru:
Ivi Iviću:
-dvije dnevnice od 170,00 kuna–340,00 kuna,
-troškovi goriva–2.000,00 kuna,
-troškovi hotela–2.500,00 kuna.
UKUPNI TROŠKOVI 4.840,00 kuna
UKUPNI TROŠKOVI ZA PRIKAZIVANJE U JOPPD OBRASCU (4840-benzin):2.840,00

Karlu Karliću
-dvije dnevnice od 170,00 kuna–340,00 kuna,
-troškovi zrakoplovne karte–4.000,00 kuna,
-troškovi hotela–2.500,00 kuna.
UKUPNI TROŠKOVI 6.840,00 kuna(od toga 340,00 u gotovini radniku, a 6.500,00 plaćeno je bezgotovinskim putem)

A dolje ispunjen obrazac sa ukupno : 9.680,00 :zvrko:
I to iako je ukupni zbroj 4.840,00 + 6.840,00 = 11.680,00 :zvrko:
Ovo mi je nejasno do kraja, o čemu se tu radi?
O greški ili gorivo ne ulazi u ovo, a smiještaj u hotelu da ???
Osim toga primjer im je za pet, netko potroši 2000 kuna na gorivo, a nema niti lipe troška cestarine, trajekta, mostarine ili bilo čega drugog...

I onda još dolje u obrascu stoje troškovi za nekog ko se zove Pero Perić, a Ive Ivića uopće nema:confused:
Svaka čast, stave za primjer obrazac koji je ispunjen KRIVO i to sa u najmanju ruku (ako nije krivo i ovo sa gorivom) sa KRIVIM imenom i prezimenom :facepalm:
Majko mila to je zbilja moguće samo kod nas :bonk:

I mora li se uopće ovo slati ako je sve skupa plaćeno preko žiro-računa ?
Znači recimo nekakav službeni put u kojem nema dnevnice, terenske i.t.d.
U kojem je gorivo plaćeno karticom (vezanom za žiro-račun obrta), ENC za cestarinu koji je plaćen također putem virmana ili karticom (vezanom za žiro-račun obrta).
Znači nema nikakve isplate u gotovini, te nema isplate prema radniku.
Mora li tu također ići taj obrazac ili ne ?

I što ako je isplata prema vlasniku obrta koji ima putni nalog sam za sebe.
Mora li i to u taj JOPPD ili ne ?

apis16268
14.12.2013., 00:19
Ivo Ivić postao Pero Perić na putu do stranice B.
Novost je, ukoliko se zanemari ime, da gorivo za službene automobile ne ide u JOPPD.
Naime, na svim seminarima dosad bilo je govora o tome da se i gorivo, kupljeno za službeni automobil, prikazuje u JOPPD obrascu i tako su izgledali i primjeri popunjavanja.
Međutim, u međuvremenu je "na mala vrata" ušlo novo pravilo, po kojem više ne treba prikazivati gorivo, kupljeno za službeni automobil u obrascu i tome je prilagođen ovaj primjer.

Izgleda da je ipak nekome došlo do glave da od toga treba odustati, dok je još vrijeme, a nadam se da će još stići razmisliti i o ostalim glupostima, tipa ENC, hotelski računi plaćeni žiro-računom i slično. :(

Vlasnik obrta iskazuje troškove putnog naloga u JOPPD obrascu. Ne samo to, nego i sve ostale neoporezive primitke koje sebi isplati.

apis16268
14.12.2013., 01:10
Molim pomoć oko poduzetničke plaće. Ako sam dobro razumjela, može se poslati samo jedan JOPPD obrazac dnevno. Da li i dalje podnosimo posebno obrazac za plaće djelatnika i posebno za poduzetničku plaću? Ako je to točno znači li da istog dana ne mogu isplatiti plaće djelatnicima i poduzetničku plaću jer ne mogu poslati dva JOPPD obrasca s istim datumom?

U jedan JOPPD dnevno možemo poslati što god hoćemo (plaće, putne naloge, loko vožnju, neoporezive primitke,....).

Odlučila sam da ću međusobno razvrstati obrasce, otprilike ovako:
- plaće s uključenim prijevozom, plaće u naravi i bolovanja u jednom obrascu, i s njima stipendije.
- putne naloge u posebnom obrascu
- honorare i sve ostalo prema potrebi (isplata dobiti,....).

Kako imam plaće u naravi na osnovicu 1% NV, obračunat ću redovnu plaću na dan 31.12.2013, a plaću u naravi na dan 02.01.2014. i sve zajedno isplatiti i sve zajedno iskazati u istom JOPPD obrascu (ne čekajući kraj mjeseca za iskazivanje plaće u naravi).
Jedino je malo nezgodno za siječanj, jer vjerojatno još neću napraviti prijelaz godine, ali nema veze, lako ću obrisati plaće u naravi i ponovo ih proknjižiti u novoj knjizi, ako mi se to desi.

Plaća za 11.mj, ID u 12 mj- saljem do 15.01.2014.( za isplate u 12.mj.)
plaća za 12.mj, za isplate u 1. mj, JOPPD odmah po isplati ili ako nema isplate onda do 30.1.2014.

JEL TAKO??

onda u 1. mj.2014. saljem ID i JOPPD?

Sve si dobro napisala. ID do 15.01.2014. za isplate u prosincu, a JOPPD za isplate u siječnju.

sto sve radi? JOPPD u Tehno navodno uvlaci sve podatke iz placa i honorara i radi xml za eporeznu. Jel netko probao i kakva su iskustva?

Probala sam Synesis i također učitava podatke iz plaća i honorara, ali i iz putnih naloga i loko vožnje i radi xml za eporeznu.

ma ja sam se zapetljala....

da li u JOPPD stavljam i iznose koje isplaćujem/refundiram radniku iz blagajne po računu za kupljeni uredski materijal za potrebe obrta, gorivo (ne za službeni put nego za obavljanje redovne djelatnosti prijevoza) i sl? :brukica:

Uopće ne čudi da se teško snalazimo u ovom moru promjena. Cijela je godina bila žestoka, počevši sa fiskalizacijom, preko PDV-a, pa JOPPD-a, a i PDV 13% od 01.01.2014.

U JOPPD ne idu izdaci iz blagajne za redovno poslovanje, već samo ovi oblici dohotka --> plaće, drugi dohoci, dohodak od kapitala, imovine i osiguranja --> plus neoporezivi primici (prijevoz, božićnice, sl.putevi, ....) što su nabrojani u Prilogu 4.

The Best F1 Driver
14.12.2013., 07:09
Ivo Ivić postao Pero Perić na putu do stranice B.
Novost je, ukoliko se zanemari ime, da gorivo za službene automobile ne ide u JOPPD.
Naime, na svim seminarima dosad bilo je govora o tome da se i gorivo, kupljeno za službeni automobil, prikazuje u JOPPD obrascu i tako su izgledali i primjeri popunjavanja.
Međutim, u međuvremenu je "na mala vrata" ušlo novo pravilo, po kojem više ne treba prikazivati gorivo, kupljeno za službeni automobil u obrascu i tome je prilagođen ovaj primjer.

Izgleda da je ipak nekome došlo do glave da od toga treba odustati, dok je još vrijeme, a nadam se da će još stići razmisliti i o ostalim glupostima, tipa ENC, hotelski računi plaćeni žiro-računom i slično. :(

Vlasnik obrta iskazuje troškove putnog naloga u JOPPD obrascu. Ne samo to, nego i sve ostale neoporezive primitke koje sebi isplati.

Čekaj znači po tome:
- Putni nalog u kojem je hotel i/ili cestarina bez dnevnice - ide u JOPPD
- Putni nalog u kojem je samo gorivo (plaćeno preko žiro-računa) - ne ide u JOPPD

Bože koje gluposti:rolleyes:

Osim toga pa kvragu gorivo, ENC i hotel nisu neoporezivi i fakat ne vidim razloga zakaj bi oni uopće išli u to...
Pa u njima jest PDV i oni su u konačnici isti vrag ko i materijal, barem kad se radi o teretnim vozilima.

Ne znam jel tu rade kakvu razliku ?
Putovanje sa službenim osobnim automobilom u odnosu na putovanje sa službenim teretnim automobilom ?

Jer recimo razlika je i kod troškova i onih 100% kod teretnog vs nema odbijanja PDV-a kod osobnog i priznavanja samo dijela troškova...

A i ovo dolje sa Locco vožnjom mi baš nije jasno.
Kaj buš slal locco vožnju kad u njoj nema dnevnice, nema cestarine i nema hotela, a gorivo ne ulazi u JOPPD ?
Pa tu praktički nema baš nikaj kaj bi upisal u obrazac:ne zna:

pepec
14.12.2013., 19:31
Prije svega pozdrav svima od člana koji nije bio aktivan...
Imam problem za koji ne znam pronaći rješenje....molim vas pomoć
Radi se o tome da firma nije isplatila nekoliko plaća u 2013.g ali su svi ID obrasci predani kao da je bila isplata, obračunati su doprinosi i porezi...ne pitajte me zašto (mogu samo reći da me čak i službenica iz porezne uprave nekad davno uputila da tako predajemo ID da ne zakompliciramo život sebi i njima!!!)
Pitanje glasi, kako da pošaljem JOPPD iduće godine kad se isplate te zaostale plaće? (radi se o 7 plaća, račun firme je još uvijek blokiran)....sva rješenja osim naknadnog ispravka ID obrazaca su više nego dobrodošla...
hvala vam unaprijed...smanjit će te mi veliku zbrku u glavi :)

apis16268
15.12.2013., 02:11
Čekaj znači po tome:
- Putni nalog u kojem je hotel i/ili cestarina bez dnevnice - ide u JOPPD
- Putni nalog u kojem je samo gorivo (plaćeno preko žiro-računa) - ne ide u JOPPD

Bože koje gluposti:rolleyes:

Osim toga pa kvragu gorivo, ENC i hotel nisu neoporezivi i fakat ne vidim razloga zakaj bi oni uopće išli u to...
Pa u njima jest PDV i oni su u konačnici isti vrag ko i materijal, barem kad se radi o teretnim vozilima.

Ne znam jel tu rade kakvu razliku ?
Putovanje sa službenim osobnim automobilom u odnosu na putovanje sa službenim teretnim automobilom ?

Jer recimo razlika je i kod troškova i onih 100% kod teretnog vs nema odbijanja PDV-a kod osobnog i priznavanja samo dijela troškova...

A i ovo dolje sa Locco vožnjom mi baš nije jasno.
Kaj buš slal locco vožnju kad u njoj nema dnevnice, nema cestarine i nema hotela, a gorivo ne ulazi u JOPPD ?
Pa tu praktički nema baš nikaj kaj bi upisal u obrazac:ne zna:

Pogledaj Prilog 4. u kojem su navedeni neoporezivi primici i sve će ti biti jasno. Sve su htjeli vidjeti u JOPPD-u.

S druge strane, čini mi se da nisu dobro procijenili efekte svojih odluka, kako, bez potrebe, kompliciraju i zagorčavaju život ljudima koji bi trebali te njihove naopake vizije i provoditi u stvarnom životu.

apis16268
15.12.2013., 02:20
Prije svega pozdrav svima od člana koji nije bio aktivan...
Imam problem za koji ne znam pronaći rješenje....molim vas pomoć
Radi se o tome da firma nije isplatila nekoliko plaća u 2013.g ali su svi ID obrasci predani kao da je bila isplata, obračunati su doprinosi i porezi...ne pitajte me zašto (mogu samo reći da me čak i službenica iz porezne uprave nekad davno uputila da tako predajemo ID da ne zakompliciramo život sebi i njima!!!)
Pitanje glasi, kako da pošaljem JOPPD iduće godine kad se isplate te zaostale plaće? (radi se o 7 plaća, račun firme je još uvijek blokiran)....sva rješenja osim naknadnog ispravka ID obrazaca su više nego dobrodošla...
hvala vam unaprijed...smanjit će te mi veliku zbrku u glavi :)

Da li ćeš baš proći bez ispravaka ID-a, nisam sigurna, ....

Vjerujem da će se u 2014. godini pojaviti samo neto plaće iz ranijih mjeseci u JOPPD obrascu, kada budu isplaćene i prateći porez i prirez, budući da se doprinosi mogu (i moraju) zadužiti putem R-Sm obrasca u 2013. godini (status - nema isplate).

The Best F1 Driver
15.12.2013., 08:06
Pogledaj Prilog 4. u kojem su navedeni neoporezivi primici i sve će ti biti jasno. Sve su htjeli vidjeti u JOPPD-u.

S druge strane, čini mi se da nisu dobro procijenili efekte svojih odluka, kako, bez potrebe, kompliciraju i zagorčavaju život ljudima koji bi trebali te njihove naopake vizije i provoditi u stvarnom životu.

Gdje da vidim taj prilog 4 ?

apis16268
15.12.2013., 10:40
Ovdje:

http://www.porezna-uprava.hr/obrazac_joppd/Documents/Obrazac%20JOPPD.pdf

tapsint
15.12.2013., 10:57
Pozdrav forumaši!
Malo sam zbunjena, trebam pomoć
Radnica je na porođajni, u radnom odnosu je, obračunavam plaću,doprinose i poreze 0 kn.
da li će porezna prihvatiti takav obračun na obrascu joppd?
obrazac je stvarno kompliciran, bit će ispravaka u 01 mjesecu...