PDA

View Full Version : Novi Zakon o prebivalištu i utjecaj na dijasporu

stranice : [1] 2

r2d2x2
24.02.2013., 12:00
Jel itko od forumaša iz dijaspore proučavao novi Zakon o prebivalištu (NN 144/12 (http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2012_12_144_3072.html) - i v. sažetak na MUP.hr (http://www.mup.hr/146259.aspx))?

Najveća promjena je da od dana stupanja Zakona na snagu, svi koji se iseljavaju iz RH su obavezni odjaviti prebivalište u RH.

OK, zakon je više-manje čitljiv i jasan, iako kao i svaki naš zakon ima neke kontradiktorne i ne sasvim jasne članke, ali nitko ovdje ne govori o njemu iako se odnosi na sve nas u dijaspori, tako da imam potrebu otvoriti ovu temu. Osobno imam dvije nejasnoće, pa bih bio zahvalan ako bi mi netko mogao pomoći.

Moja situacija je sljedeća: imam državljanstvo RH, a živim u EU manje od godinu dana. U trenutku odseljenja nisam odjavio prebivalište u RH jer po starom zakonu to nije bilo potrebno (štoviše, koliko sam bio shvatio nije bilo ni moguće). U RH sam godišnje svega nekoliko tjedana. Moj boravak u inozemstvu nije baš privremenog karaktera (ugovor o radu mi je na određeno, ali u ovom trenutku ne znam jel se vraćam i kada se vraćam). Prva nejasnoća je da zapravo u zakonu nije baš jasno što je to trajni a što privremeni boravak:

Osoba koja se iseljava iz Republike Hrvatske radi trajnog nastanjenja u drugoj državi dužna je odjaviti prebivalište. Odjava prebivališta podnosi se prije iseljenja. Ako osoba propusti odjaviti prebivalište prije iseljenja, odjavu mora zatražiti u roku od 15 dana od dana useljenja u drugu državu putem nadležne diplomatske misije - konzularnog ureda Republike Hrvatske u toj državi.

Ako osoba napušta prebivalište u trajanju duljem od godinu dana radi privremenog odlaska izvan Republike Hrvatske u svrhu obrazovanja, obavljanja poslova koji nisu trajnog karaktera i vezani su za određeno vremensko razdoblje, dugotrajnog liječenja i drugih razloga dužna je to prijaviti nadležnom tijelu na čijem području ima prijavljeno prebivalište, neposredno ili putem nadležne diplomatske misije – konzularnog ureda Republike Hrvatske u inozemstvu, uz prilaganje odgovarajuće dokumentacije o razlozima privremenog odlaska.

Kako u zapadnim državama gotovo svi koji počnu raditi (a i nakon toga) imaju ugovore na određeno vrijeme, a iselili su se u svrhu trajnog nastanjenja (do daljnjega), prema ovom ispada da svi koji smo vani smo tu privremeno.

Druga nejasnoća je ovaj stavak:

Osobe koje se na dan stupanja na snagu ovoga Zakona nalaze izvan Republike Hrvatske duže od godinu dana u smislu odredbe članka 3. stavka 5. ovoga Zakona, dužne su u roku od godine dana od stupanja na snagu ovoga Zakona o tome obavijestiti nadležno tijelo na čijem području imaju prijavljeno prebivalište neposredno ili putem nadležne diplomatske misije – konzularnog ureda Republike Hrvatske te o razlozima boravka izvan Republike Hrvatske priložiti odgovarajuću dokumentaciju.

Međutim, što je s onima kao ja koji su vani manje od godinu dana, a iselili su se prije dana stupanja Zakona na snagu (29.12.2012.)?

Jel netko zna nešto više o ovom zakonu? Ako sam dobro upućen, barem pola naše dijaspore ima prijavljeno prebivalište u RH, tako da ovaj zakon mijenja dosta stvari za nas, i ne samo što bi se trebalo odjaviti prebivalište, nego smo u prekršaju ako to ne učinimo (kazna do 5,000 kn).

U vezi prebivališta sam kontaktirao sam nadležno hrvatsko veleposlanstvo, međutim nisu mi odgovorili na upit.

Dustflower
24.02.2013., 16:24
Prvi put cujem za ovaj zakon :confused: U istoj sam situaciji (manje od godinu dana u inozemstvu, prebivaliste i radna dozvola na odredjeno).

Mislim da mi spadamo u kategoriju privremeni, bez obzira sto postoji mogucnost da se to pretvori u trajni boravak.

Trajno iseljenje bi bilo u slucaju trajnog odlaska nevezanog za posao (brak ili sl. obiteljski razlozi itd.)

Pisat cu hrvatskom konzulatu ovdje gdje zivim, pa javim sto su mi rekli.

Mrs Cookie
24.02.2013., 20:26
Također nisam upućena potpuno u novi zakon, ali jamačno je vezan uz izbore i naš očajan izborni zakon prema prebivalištu.

Teško će se ovo provesti u praksi, jer tko od svih koji iseljavaju zbilja može odjaviti prebivalište kad za prijavu trajnog prebivališta, odnosno trajnog boravka negdje vani treba ponekad i par godina? Mora postojati reciprocitet.

Da ne spominjem da je "prebivalište", koliko mi je poznato, nepoznata i nebitna kategorija u nekim EU zemljama (znam za UK).

Schenk
24.02.2013., 20:47
..ako sam hrvatski drzavljanin i imam hrvatsku putovnicu i na zadnjoj stranici pise prebivaliste koje imam u HR...zivim vani vec 6-7 godina i nemoze mi na putovnici pisati prebivaliste druge drzave...ili? smijesno sve ovo i cudno

r2d2x2
25.02.2013., 11:00
Prvi put cujem za ovaj zakon :confused: U istoj sam situaciji (manje od godinu dana u inozemstvu, prebivaliste i radna dozvola na odredjeno).

Mislim da mi spadamo u kategoriju privremeni, bez obzira sto postoji mogucnost da se to pretvori u trajni boravak.

Trajno iseljenje bi bilo u slucaju trajnog odlaska nevezanog za posao (brak ili sl. obiteljski razlozi itd.)

Pisat cu hrvatskom konzulatu ovdje gdje zivim, pa javim sto su mi rekli.

Da, zaboravio sam napomenuti da mi je zapravo radna dozvola privremena, ne samo ugovor o radu što je manje bitno. Ali opet... tko uopće od stranaca u bilo kojoj državi EU (i ne samo tu) u prvih par godina dobije trajni boravak...
Super, javi nam što kažu.

Također nisam upućena potpuno u novi zakon, ali jamačno je vezan uz izbore i naš očajan izborni zakon prema prebivalištu.

Teško će se ovo provesti u praksi, jer tko od svih koji iseljavaju zbilja može odjaviti prebivalište kad za prijavu trajnog prebivališta, odnosno trajnog boravka negdje vani treba ponekad i par godina? Mora postojati reciprocitet.

Da ne spominjem da je "prebivalište", koliko mi je poznato, nepoznata i nebitna kategorija u nekim EU zemljama (znam za UK).

Mislim da to nema veze u kontekstu u kojem to gledaš. Čini mi se da je u mnogim zemljama prebivalište jednostavno adresa na kojoj obitavaš nevezano za vizu koju imaš, i da je to adresa zanima hrv. vlasti, bez obzira na to imaš li privremeni ili trajni boravak tamo. Međutim, sada mi je nejasno kako ću ja hrv. vlastima dokazati adresu u inozemstvu kad mi ne piše na osobnoj, niti igdje drugdje osim na računima za režije.

..ako sam hrvatski drzavljanin i imam hrvatsku putovnicu i na zadnjoj stranici pise prebivaliste koje imam u HR...zivim vani vec 6-7 godina i nemoze mi na putovnici pisati prebivaliste druge drzave...ili? smijesno sve ovo i cudno

To je i meni nejasno, zato sam otvorio ovu temu. Jako puno ljudi ima taj slučaj, tako da sam iznenađen da sam prvi koji je otvorio ovo pitanje na forumu jer se ovo tiče jako jako puno ljudi.
Možda po novom u putovnici može stajati prebivalište koje se nalazi izvan RH. Iako, u nekom drugom zakonu piše da se putovnica ne treba mijenjati ako se mijenja prebivalište, tako da ne znači da ćemo biti obvezni vaditi novu putovnicu.

lyrics
25.02.2013., 12:41
otisla sam iz Hrv prije malo vise od 10g te zivila u Engleskoj i Australiji na duze vrijeme a u Hrv odem jedno godisnje. Tjekom cijelog tog perioda nisam se odjavila jer nema smisla.
I mada ovdje gdje zivim imam obitelj i puni zivot ipak drzim se toga da budem prijavljena u Hrv ka osiguranje u slucaju da se nesto dogodi i ja i moja kcer se vratimo u Hrv, a to ce biti samo u slucaju kad budem imala jaaaaako puno novaca da ne brinem hocu li naci posao te dali ce mi taj posao priustiti ugodan zivot koji sada imam.

r2d2x2
25.02.2013., 13:18
otisla sam iz Hrv prije malo vise od 10g te zivila u Engleskoj i Australiji na duze vrijeme a u Hrv odem jedno godisnje. Tjekom cijelog tog perioda nisam se odjavila jer nema smisla.
I mada ovdje gdje zivim imam obitelj i puni zivot ipak drzim se toga da budem prijavljena u Hrv ka osiguranje u slucaju da se nesto dogodi i ja i moja kcer se vratimo u Hrv, a to ce biti samo u slucaju kad budem imala jaaaaako puno novaca da ne brinem hocu li naci posao te dali ce mi taj posao priustiti ugodan zivot koji sada imam.

Razumijem brigu i osiguranje, ali i da se vratiš u Hrvatsku a nemaš prebivalište lako se opet prijaviš, i ništa ne gubiš time što ga do tada nisi imala.

Da ti se nešto dogodi, a nemaš prebivalište u Hrvatskoj, to ne igra neku ulogu jer si hrvatska državljanka i u RH imaš sva prava kao hrvatski državljani koji imaju prebivalište u Hrvatskoj.

U praksi, ne vidim ništa što se gubi gubitkom prebivališta u RH. Volio bih da netko podijeli iskustvo s nama.

Pa ni zdravstveno, jer ionako ne možeš imati zdravstveno preko HZZO-a ako ga već imaš u državi u kojoj ostvaruješ dohodak (tako nekako).

r2d2x2
28.02.2013., 12:18
Evo da malo osvježim temu.

Veleposlanstvo mi je napokon odgovorilo na upit. Proces odjave prebivališta iz RH je jednostavan - uz putovnicu, treba im osobno odnijeti dokaz o legalnom boravku u zemlji prebivališta (viza ili osobna iskaznica za strance) i adresu (npr. papir iz općine ili račun za struju), i potpisati izjavu koju već imaju pripremljenu. Zadržavaju hrvatsku osobnu iskaznicu koju koliko sam shvatio poništavaju, ili zadržavaju do daljnjega. Ovo se plaća tridesetak eura, tako da ću pričekati idući odlazak u RH i to odraditi besplatno u MUP-u (bar mislim da se tamo ne plaća, a ako da, ne može biti više od 50-tak kuna).

Za nas koji smo se preselili prije dana stupanja Zakona na snagu, rok je do kraja 2013.

Nisu mi odgovorili na praktična pitanja, poput:

- što je s onima koji su u inozemstvo otišli prije Zakona, a manje su od godinu dana (taj dio Zakona nije jasan)
- koja je u praksi razlika između trajnog i privremenog boravka. Preporučili su mi da prijavim trajni boravak kako ne bih morao na kraju svakog perioda plaćati novu naknadu za prijavu Veleposlanstvu
- na koji ću način u RH dokazivati svoju adresu, s obzirom na to da mi putovnica ima staro prebivalište u RH koje više ne vrijedi, a nijedan moj strani dokument (vozačka dozvola ili osobna iskaznica za strance) nema navedenu adresu.

U kontaktu s jednom drugom službenom osobom, dobio sam dojam da sam jedan od rijetkih koji će ovo napraviti :eek:.

Ne vidim nikakve posljedice ili negativne strane odjave prebivališta u RH. Jedini nedostatak je taj što ću za vrijeme boravka u Hrvatskoj za potrebe legitimacije morati nositi putovnicu sa sobom kako više neću imati osobnu iskaznicu. Ne vjerujem da je moja inozemna osobna iskaznica za strance valjan identifikacijski dokument za službena tijela u Hrvatskoj.

katra46
28.02.2013., 12:33
Bah. Glupost hrvatske birokracije povecala se do nivoa da sad doseze i izvan drzavnih granica. Valjda ce htjet pecat te kazne. 5000kn, to je oko 700 Eura, nije strasno, ali ljuti.

Ici u ambasadu kosta me pola dana izgubljenog vremena. Pogotovo je smjesno da me nisu odjavili kad sam uzeo nekoliko zadnjih putovnica u ambasadi. A mozda i jesu?

U svakom slucaju Hrvatska uvijek nadje nacina da gnjavi i gazi vlastite gradjane.

@r2d2x2: nemaju svi ugovore na odredjeno vrijeme & ako uvede Tinitilinich porez na nekretnine a imas nesot u RH, onda ces naglo ugledati negativnu stranu novog zakona.

spishka
28.02.2013., 13:13
Ne vidim nikakve posljedice ili negativne strane odjave prebivališta u RH. Jedini nedostatak je taj što ću za vrijeme boravka u Hrvatskoj za potrebe legitimacije morati nositi putovnicu sa sobom kako više neću imati osobnu iskaznicu. Ne vjerujem da je moja inozemna osobna iskaznica za strance valjan identifikacijski dokument za službena tijela u Hrvatskoj.

nema nikakvih negativnih strana ako si zaista siguran da više nikad nećeš u hrvatsku kročiti osim na odmor i ako si se etablirao u novoj državi. u svim ostalim slučajevima, stvarno je nejasno zašto si tako zapeo za to iako lijepo piše da se privremeni boravak u inozemstvu registrira u MUPu i može obnavljati unedogled svake tri godine.
ako imaš račune u banci, morat ćeš ih zatvoriti i otvarati nerezidentne (i ulovit će te banka, ja sam mislila ne produžiti osobnu kad je istekla jer kao ne treba mi, no banka čim vidi da ti je istekla osobna traži objašnjenje i kopiju nove, kažeš li im da si u međuvremenu ostao bez prava na osobnu i prebivališta u hrvatskoj bit će sigurno oduševljeni).

a za dokazivanje adrese, morat ćeš svaki put kod preseljenja mijenjati putovnicu, jer ti je adresa u putovnici. inače nek ti nedaj bože hrvatska poželi nešto službeno saopćiti, pa će te naganjati interpol :rofl: (i nemoj misliti da se zezam, hrvatska dosta ozbiljno shvaća taj problem nemogućnosti dostave nekog službenog dokumenta :D)

zato su i ostavili tu opciju "privremenog" boravka u inozemstvu koji može trajati 10 i više godina, stvarno se neobjašnjivo žuriš u nešto što nema nikakve objektive koristi (jer dakle, lijepo kaže MUP da ti neće naplaćivati kazne ako prijaviš da te nema),a potencijalne komplikacije u hrvatskoj birokraciji nemaju kraja.

sorry, ali jedan si od rijetkih koji će to napraviti jer to stvarno mogu napraviti samo oni koji su se odselili u australiju i dobili državljanstvo, pa im se naprosto ni ne isplati imati nekakve repove u hrvatskoj. svi ostali su daleko od statusa u kojem mogu samo tako reći ćao, domovina, ja za tebe više ne postojim :rofl:

jesi ti siguran da tebi više nikad neće trebati nikakvi rodni list, uvjerenje o nekažnjavanju ili takvo nešto što se vadi po mjestu prebivališta? znaš koliko će te koštat i koliko će trajati vaditi to preko veleposlanstva? samo da bi mogao reći da si se ti eto trajno odjavio iz hrvatske. pa nek se preseliš onda iz te države u kojoj si sad u neku drugu zbog posla, pa eto nove radosti. ak te veseli...ali nemoj poslije plakati da je hrvatska birokracija ovakva ili onakva :D

ja ću prebivalište trajno odjaviti tek kad dobijem nečiju tuđu putovnicu i naselim se na nekoj adresi kojoj ću biti vlasnik. sve drugo će biti privremeno, makar do smrti. uopće ne kužim što te u tome muči, kad je očito i poanta postojanja te opcije upravo to - činjenica da dok nemaš fiksnu adresu i neograničeno pravo boravka negdje drugdje, hrvatska ti je jedina fiksna baza koju imaš.

Actros1841
04.03.2013., 09:35
Glupim i nepromišljenim zakonom se pokušava riješit problem "mrtvih duša" u popisu glasača! I zloporabi socijalnih primanja ( naročito u graničnom području) gdje se razvio turizam sličan onome u Njemačkoj gdje su se izbjeglice prijavljivali u više gradova i onda se pojavljivali samo da skupe socijalnu pomoć, dok nije za evidentiranje uveden otisak prsta i uspoređen sa središnjom bazom podataka!

Koliko znam, u prijavi stanovanja sada i u HR postoji obrazac koji dopušta
1. mjesto stanovanja
2. drugo mjesto stanovanja

E pa onda u to drugo upišem svoju adresu u Njemačkoj i nek si onda misle!

Njemci to drugačije rješavaju ...ugovor o najmu stana i potpis vlasnika stana na formular za prijavu ....pa kad se utvrdi da netko ima 30-40 podstanara onda dođe porezna uprava i napravi reviziju porezne prijave unazad 10 godina!

I nitko ne prijavljuje onda 40 podstanara na jednu stambenu jedinicu kao što je to recimo slučaj u Vrgorcu!

Pa tako kad netko iseli iz stana ( a ne odjavi se) onda ga vlasnik stana sam odjavi .....da vidiš problema oko "osobne, putovnice, vozačke, porezne prijave, prijave auta itd" tako da je onome tko je promjenio prebivalište u interesu da je taj podatak ažuran!

Zakon pisan od bedaka bez razmišljanja...bitno da se maknu "mrtvi glasači" što je zapravo trebalo riješiti preko matičnih ureda koji su dužni odjaviti umrle i problem održavaju na životu oni sa dvojnim državljanstvom susjednih država!

r2d2x2
20.03.2013., 12:40
Zahvaljujem svima na odgovorima.

spishka, možda jesam štreber po ovom pitanju, no htio bih imati sve "by the book". Hvala na odgovoru, u pravu si da je prevelika zafrkancija oko toga.

Išao sam malo dublje u ovu problematiku i najviše se isplati prijaviti privremeno iseljenje iz RH, tako da se na neki način djelomično zadržava prebivalište u RH, i poslije kad osoba opet počne živjeti u RH nema neke promjene za nju ili pretjerane birokracije. Nedostatak je što se treba svakih nekoliko godina obnavljati taj status. To je najbolje obaviti u MUP-u u RH jer se ne plaća. U konzulatima i veleposlanstvima se plaća taksa.

Trajno iseljenje je za one koji su se definitivno zauvijek pozdravili s RH, a kako velika većina dijaspore priča kako će se jednog dana ipak vratiti, onda pretpostavljam da će jako malo ljudi prijaviti to da se trajno iselila :)

Btw, spishka, putovnica se ne treba mijenjati prilikom promjene prebivališta. Adresa u putovnici nije službeni dokaz o prebivalištu tako da ti je putovnica u potpunosti važeća ako i dalje imaš staro prebivalište u njoj (čak i ako potpuno odjaviš prebivalište iz RH).

eli
20.03.2013., 21:18
A moglo je sve ostat' kako je bilo, moglo je... :(
Ja sam na pragu odlaska, i ne znam što učinit' :504:
A, valjda ima ljudi koji jednostavne stvari ne mogu a ne zakomplicirat' - umjesto da vide kako je to u uređenim državama...

crótach
23.03.2013., 10:32
Hm, zanimljivo, prvi put cujem za ovo. Vec sam 12 godina na "privremenom" borakvu izvan HR, a po svemu sudeci tako ce i ostati. U HR provodim svega par dana godisnje, obicno svadbe i pogrebi, u zadnje vrijeme malo vise ovih drugih.

Ne namjeravam se odjavljivat, niti posebno uzimat godisnji da bi proveo dan na MUPu u tu svrhu. S druge strane nije mi bas jasno kakve su sankcije ako se ne odjavis, i kako ce ti dokazivati da vise nemas prebivaliste u HR.

Imam dvojno drzavljanstvo i putujem sa EU putovnicom, pa me na granici kao hrvata nece nikad ni vidjeti.

maas
01.04.2013., 17:27
Ovo je glupost nad glupostima. Mislim, taj zakon kojeg je 14. prosinca 2012. donio HRVATSKI SABOR!

A što sada slijedi? Morat će ga mijenjati jer ćemo imati zastupnike u Europskom parlamentu, pa će se ti isti naši parlamentarci morati odjavljivati u HR! Hoće li? Malo morgen!

Preko 40 god. živim vani. Imam kuću u HR i ne pada mi napamet da se odjavim. I još kad Liničinski uvede porez na nekretnine, a ko će ga plaćat ak nitko nije prijavljen na toj adresi?

Baš bedasto, da bedastije ne može biti.

kaneshiro
02.04.2013., 20:56
Ja sam odjavio prebivaliste u Hrvatskoj i vratio osobnu. Izmedju ostalog da ne moram vadit novu osobnu svakih x godina i sl. U putovnici ne postoji nikakva hrvatska adresa, upisana je strana. Promijenim li kojim slucajem adresu u inozemstvu nemam ni najmanje namjeru vadit novu putovnicu zbog toga.

Kategorije trajno i privremeno su mi osobno potpuno blesave jer mislim da vecina ne moze znati sele li van zauvijek ili samo na nekoliko godina. Zasto bih to uopce morao znati? Kao da me netko pita hocu li na radnom mjestu ostati trajno.

Vjerojatno nisam jedini kojemu se nekakva prebivalista, boravista, trajna i privremena cine pizdarijama. To je bio moj razlog da odjavim adresu u Hrvatskoj i prestanem se za to zanimat.

antemarineitor
03.04.2013., 06:00
Preporucio bi svima koji zive izvan Hr da se odjave da im se nebi dogodilo sto se meni dogodilo , a nisam jedini , bilo nas je vec puno u Remetincu zbog toga .
9 godina sam privremeno zivio u Spanjolskoj , a nakon sto sam prodao sve nekretnine u HR definitivno sam odlucio ostatak zivota provesti u Meksiku . Odem u MUP da se odjavim , a sluzbenik na salteru me uspio uvjeriti da je bolje da se ne odjavim jer ponistit ce osobnu , pa kako cu u banku - a tamo ostaje orocena stednja itd . Nakon nekog vremena policija me trazila na bivsoj adresi zbog nekog prastarog i odavno zaboravljenog sukoba sa bivsim susjedom i ne nasavsi me zakljucili su da sam u bijegu i raspisali su tjeralicu . Kad sam nakon par godina dosao u Hr da produzim orocenu stednju lijepo su me smjestili u sobicu sa 7 okorjelih kriminalaca i rekli mi da na sudu moram priznati da sam kriv pa da sve zavrsi vec na prvoj raspravi . Nakon 13 dana pakla kojeg stvarno nikom pozelio nebi , pustaju me na slobodu . Odmah idem u MUP da se odjavim,kad ono opet ista prica - pa nemojte se odjavljivati kaze mi sluzbenica na salteru .Kad sam joj onako bijesan zagrmio da sam zbog takvog savjeta upravo proveo 13 dana u Remetincu i izgubio povratni let za Meksiko onako me blesavo pogledala i napokon odjavila . Novce transferirao u MEX , a HR gledam preko interneta .:D:D

angelfire
03.04.2013., 14:42
Osobno nemam zelju odjavljvnja i prijavljivanja boravista i hodocascenja po HR salterima/veleposlanstvima iz prostog razloga jer to trenutno nicemu ne sluzi. U hrvatskoj ne zivim jedno 15 godina ako ne i duze dok osobnu i putovnicu imam vise iz sentimantalnih razloga nego iz potrebe.

ivan_p
03.04.2013., 16:08
Danas zovem MUP u Petrinjskoj da se raspitam za ovo jer slijedeći tjedan dižem sidro i ženska mi veli: "Gospon, vi ste prerevni građanin ove države, bute se odjavili već gore u konzulatu, nema žurbe, nitko živ se ne odjavljuje." :rofl:

kunde
08.04.2013., 18:48
taj novi zakon strahovito utjece na dijasporu.
cuo sam od nekih poznanika da je taj zakon u primjeni,pokusali su produzit osobne za uskrsne dane ali nije islo.
nasa voljena vlada ubija nekoliko muha tim udarcem a najvise ce ubiti samu hrvatsku tim zakonom ali kad se posljedice budu pocele osjecati njih vise nece biti u vladi.
sva dijaspora koja ima stanove/kuce u hrvatskoj automatski spada u onu grupu koja mora placati porez na nekretninu posto im to vise nije prvi stan/kuca nego drugi a prvi je onaj u inozemstvu gdje zive.
Prema izjavama vladajuće garniture i napisima u medijima, dolazi se do 2% od vrijednosti nekretnine.
kad razmislimo kakve kuce imaju nasi dijasporasi mozemo slobodno reci da bi godisnje mogli placati 3-8 tisuca eura poreza na svoje kuce.
sva ta dijaspora koja ima stanove/kuce u hrvatsko gubi tim zakonom i pravo glasanja u svojoj opcini i prebacuje se u grupu sa onom dijasporom koja nema nista u hrvatskoj osim hrvatske putovnice.
neki od ljudi koji su zahvaceni tim "nezakonom" ce se snaci da izbjegnu taj suludi porez neki ce prodati kuce i odjebat hrvatsku i ovu nehrvatsku vladu.
kako god okrenemo,naj vece stete ce imati hrvatska.

Fish and chips
22.04.2013., 09:56
Hm, zanimljivo, prvi put cujem za ovo. Vec sam 12 godina na "privremenom" borakvu izvan HR, a po svemu sudeci tako ce i ostati. U HR provodim svega par dana godisnje, obicno svadbe i pogrebi, u zadnje vrijeme malo vise ovih drugih.

Ne namjeravam se odjavljivat, niti posebno uzimat godisnji da bi proveo dan na MUPu u tu svrhu. S druge strane nije mi bas jasno kakve su sankcije ako se ne odjavis, i kako ce ti dokazivati da vise nemas prebivaliste u HR.

Imam dvojno drzavljanstvo i putujem sa EU putovnicom, pa me na granici kao hrvata nece nikad ni vidjeti.

ne vidi li se na place of birth da si roden u hrvatskoj?

Fish and chips
22.04.2013., 09:57
Ja sam odjavio prebivaliste u Hrvatskoj i vratio osobnu. Izmedju ostalog da ne moram vadit novu osobnu svakih x godina i sl. U putovnici ne postoji nikakva hrvatska adresa, upisana je strana. Promijenim li kojim slucajem adresu u inozemstvu nemam ni najmanje namjeru vadit novu putovnicu zbog toga.

Kategorije trajno i privremeno su mi osobno potpuno blesave jer mislim da vecina ne moze znati sele li van zauvijek ili samo na nekoliko godina. Zasto bih to uopce morao znati? Kao da me netko pita hocu li na radnom mjestu ostati trajno.

Vjerojatno nisam jedini kojemu se nekakva prebivalista, boravista, trajna i privremena cine pizdarijama. To je bio moj razlog da odjavim adresu u Hrvatskoj i prestanem se za to zanimat.

gdje si odjavio, vani ili u hrvatskoj?

EZ 50 B
22.04.2013., 11:46
gdje si odjavio, vani ili u hrvatskoj?
Ja sam se odjavio u HR,otisao na godisnji i sredio stvar..

jagodicaBobica
22.04.2013., 15:31
Preporucio bi svima koji zive izvan Hr da se odjave da im se nebi dogodilo sto se meni dogodilo , a nisam jedini , bilo nas je vec puno u Remetincu zbog toga .
9 godina sam privremeno zivio u Spanjolskoj , a nakon sto sam prodao sve nekretnine u HR definitivno sam odlucio ostatak zivota provesti u Meksiku . Odem u MUP da se odjavim , a sluzbenik na salteru me uspio uvjeriti da je bolje da se ne odjavim jer ponistit ce osobnu , pa kako cu u banku - a tamo ostaje orocena stednja itd . Nakon nekog vremena policija me trazila na bivsoj adresi zbog nekog prastarog i odavno zaboravljenog sukoba sa bivsim susjedom i ne nasavsi me zakljucili su da sam u bijegu i raspisali su tjeralicu . Kad sam nakon par godina dosao u Hr da produzim orocenu stednju lijepo su me smjestili u sobicu sa 7 okorjelih kriminalaca i rekli mi da na sudu moram priznati da sam kriv pa da sve zavrsi vec na prvoj raspravi . Nakon 13 dana pakla kojeg stvarno nikom pozelio nebi , pustaju me na slobodu . Odmah idem u MUP da se odjavim,kad ono opet ista prica - pa nemojte se odjavljivati kaze mi sluzbenica na salteru .Kad sam joj onako bijesan zagrmio da sam zbog takvog savjeta upravo proveo 13 dana u Remetincu i izgubio povratni let za Meksiko onako me blesavo pogledala i napokon odjavila . Novce transferirao u MEX , a HR gledam preko interneta .:D:D

Ne da sam se nasmijala....nego se valjam od smijeha....tipična hrvatska posla...:503:ja zanm da se ja odjavljujem, i to bas zbog ovakvog posta...hvala na njemu. :mig:

ZaruljaZelena
23.04.2013., 20:30
ja nista ne razumijem :D

jel mi moze netko objasniti malo?

znaci, ja sam otisla pred 5,5 god u drugu drzavu, imam privremeni boravak, tj.za sada produzujem vizu svake godine, dijete mi je ovdje rodjeno pred 3god, zivi ovdje od prvog dana, u Hrv idemo na godisnji.

Sada bih nas ja morala odjaviti iz HRV i tamo prijaviti da zivimo u drugoj drzavi? Bez obzira na to sto imamo HRV drzavljanstvo i sve ostalo sto ide s time?
Nemam u HRV bas nista u mom vlasnistvu, ne znam ako to igra kakvu ulogu, vodimo se prijavljene na mojoj rodnoj adresi.

Rajnus
07.05.2013., 11:23
Ja bih prijavio da privremeno boravim u inozemstvu bas iz razloga da me ne bi zbog neke neplacene kazne ili poziva na sud skidali sa granice. S druge strane mi treba osobna jer za Hrvatsku me vezu krediti i kojekakvi ugovori. Sljedeci tjedan idem u HR i odjaviti auto pa cu odmah u MUPu pitati sto i kako. Sumnjam da cu dobiti suvislan i tocan odgovor.

Prosli put sam dosao odjaviti auto jer je preregistriran na strane tablice i nisu mi dali da ga odjavim jer je na fiduciju. Naravno dobio sam kaznu od 700kn i da izbjegnem sudove i peripetije platio sam ju. Mjesec dana kasnije dodjem do informacije da ipak mogu odjaviti auto i pozvan sam da to i napravim. Takvih pravnih zavrzlama imas koliko hoces.

Koliko sam shvatio ako se ne prijavi privremeno boraviste, a MUP sazna dojavom ili slucajnom provjerom da ne zivis na toj adresi pokrenit ce postupak za odjavu prebivalista. Ne znam gdje ce ti dostaviti obavijest gdje da vratis osobnu jer tada je posjedovanje iste kaznjivo.

Fish and chips
09.05.2013., 20:58
Ja bih prijavio da privremeno boravim u inozemstvu bas iz razloga da me ne bi zbog neke neplacene kazne ili poziva na sud skidali sa granice. S druge strane mi treba osobna jer za Hrvatsku me vezu krediti i kojekakvi ugovori. Sljedeci tjedan idem u HR i odjaviti auto pa cu odmah u MUPu pitati sto i kako. Sumnjam da cu dobiti suvislan i tocan odgovor.

Prosli put sam dosao odjaviti auto jer je preregistriran na strane tablice i nisu mi dali da ga odjavim jer je na fiduciju. Naravno dobio sam kaznu od 700kn i da izbjegnem sudove i peripetije platio sam ju. Mjesec dana kasnije dodjem do informacije da ipak mogu odjaviti auto i pozvan sam da to i napravim. Takvih pravnih zavrzlama imas koliko hoces.

Koliko sam shvatio ako se ne prijavi privremeno boraviste, a MUP sazna dojavom ili slucajnom provjerom da ne zivis na toj adresi pokrenit ce postupak za odjavu prebivalista. Ne znam gdje ce ti dostaviti obavijest gdje da vratis osobnu jer tada je posjedovanje iste kaznjivo.

a zasto se osobna treba vratiti? zar je osobna znak prebivalista u Hrvatskoj a ne dokument da si drzavljanin Hrvatske bez obzira gdje zivis?

nasmijana17
09.05.2013., 21:26
I meni nista nije jasno.....moram se odjavit i predat osbonu? Ako idemo vadit putovnicu cu me jebat u zdrav mozak da nemam osobnu (imala jednom tu frku jer sam izgubila osobnu i nisu mi htjeli izdati novu putovnicu). I kaj je sa kucom dolje? Nisam prijavljena ali sam vlasnik? Pitam se tko tu koga hebe u zdrav mozak? Dodje mi stvarno da mi polako postaje svejedno kaj ce bit sa Hrvatskom i da uzmem njemacko drzavljnstvo.

Rajnus
09.05.2013., 21:38
a zasto se osobna treba vratiti? zar je osobna znak prebivalista u Hrvatskoj a ne dokument da si drzavljanin Hrvatske bez obzira gdje zivis?

Osobna nije dokaz o drzavljanstvu. Mozes biti drzavljanin i bez osobne. Ako te policija odjavi kao sto su najavili da hoce onda ti posjedujes nevazeci dokument.

Rajnus
09.05.2013., 21:39
I meni nista nije jasno.....moram se odjavit i predat osbonu? Ako idemo vadit putovnicu cu me jebat u zdrav mozak da nemam osobnu (imala jednom tu frku jer sam izgubila osobnu i nisu mi htjeli izdati novu putovnicu). I kaj je sa kucom dolje? Nisam prijavljena ali sam vlasnik? Pitam se tko tu koga hebe u zdrav mozak? Dodje mi stvarno da mi polako postaje svejedno kaj ce bit sa Hrvatskom i da uzmem njemacko drzavljnstvo.

Osobnu traze jer moraju imati podatke o prebivalistu, ako nemas u Hrvatskoj onda im moras dati dokaz o prebivalistu izvan HR. Negdje moras prebivati.

nasmijana17
10.05.2013., 11:16
Osobnu traze jer moraju imati podatke o prebivalistu, ako nemas u Hrvatskoj onda im moras dati dokaz o prebivalistu izvan HR. Negdje moras prebivati.

Ok, donesem teti na salteru dokaz da sam u Njemackoj na toj i toj adresi prijavljena ( Meldescheinung) i ta teta ce me kao prvo poslat da to prevedem a kao drugo cu jos morati do javnog biljeznika da mi potvrdi potvrdu. Vec sada znam koje precedura nas cekaju.....:503:

Rajnus
10.05.2013., 11:25
Ok, donesem teti na salteru dokaz da sam u Njemackoj na toj i toj adresi prijavljena ( Meldescheinung) i ta teta ce me kao prvo poslat da to prevedem a kao drugo cu jos morati do javnog biljeznika da mi potvrdi potvrdu. Vec sada znam koje precedura nas cekaju.....:503:

Isto sam to morao za bilo koji papir iz Hrvatske koji je bio na hrvatskom.
Mozda ce nasi od sada morati uvazavati i papire na engleskom, ali opet tesko da tu potvrdu mozes dobiti na engleskom. Dosta ljudi prevodi vjencani, rodni list itd, a mogu sve izvaditi kao medjunarodni i ne treba se prevoditi.

Hm, ne znam jel bi mogla proci bez biljeznika. U principu je to velika glupost i u Austriji to nitko ne trazi. Mozda bi ti bilo jednostavni pa cak i jeftinije prevesti u Njemackoj.

Fish and chips
10.05.2013., 14:27
Osobna nije dokaz o drzavljanstvu. Mozes biti drzavljanin i bez osobne. Ako te policija odjavi kao sto su najavili da hoce onda ti posjedujes nevazeci dokument.

Stvarno mozes biti drzavljanin bez osobne???
Ja nemam pojma gdje je moja osobna, izvan Hrvatske sam vec skoro 15 godina.
bas sam jucer pogledala radno vrijeme u ambasadi u Londonu, od 11-14!!!, hmmm, neki od nas rade u to vrijeme i ne mozemo bas tako skociti u ambasadu, a i ne zivimo svi u Londonu.

Zna li netko moze li se to obaviti preko interneta?

happygoose
10.05.2013., 14:45
da bar.

ja sam prosle godine ishla doma izmedju ostaloga I zbog osobne.

za neobnavljanje se moze dobiti prekrshajna.:(pogotovo ako je adresa josh uvijek sluzbeno u rh.barem mi je sluzbenica na salteru u mom gradu tako rekla.

ako ne znash gdje je, morash prijaviti na policiji da je izgubljena ili ukradena sto li vec, onda idesh uplatiti u narodne novne oglas I sa odreskom od placanja oglasa idesh opet u policiju, nakon toga je ona ponishtena te dobijesh neki papir I ponovno vadsih novu.

naravno opet cijeli process treba proci za pravljenje nove..slike, upitnik/molba,r biljezi..itd.

Rajnus
10.05.2013., 14:51
Članak 14.
Osobna iskaznica prestaje važiti i prije isteka roka na koji je izdana ako:
1. je osoba umrla,
2. joj je prestalo hrvatsko držav­ljansto,
3. je odjavila prebivalište u Republici Hrvatskoj ili je brisana iz evidencije prebivališta u Republici Hrvatskoj.
Osoba mora osobnu iskaznicu vratiti nadležnom tijelu u roku od 8 dana od dana nastupa­nja razloga iz stavka 1. točke 2. i 3. ovoga članka.
Nadležno tijelo će osobnu iskaznicu iz stavka 2. ovoga članka poništiti.

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2002_02_11_276.html

Sve pise na internetu :-)

Sent from mobile

Fish and chips
10.05.2013., 15:45
da bar.

ja sam prosle godine ishla doma izmedju ostaloga I zbog osobne.

za neobnavljanje se moze dobiti prekrshajna.:(pogotovo ako je adresa josh uvijek sluzbeno u rh.barem mi je sluzbenica na salteru u mom gradu tako rekla.

ako ne znash gdje je, morash prijaviti na policiji da je izgubljena ili ukradena sto li vec, onda idesh uplatiti u narodne novne oglas I sa odreskom od placanja oglasa idesh opet u policiju, nakon toga je ona ponishtena te dobijesh neki papir I ponovno vadsih novu.

naravno opet cijeli process treba proci za pravljenje nove..slike, upitnik/molba,r biljezi..itd.

ali se za sve to treba otici u Hrvatsku, izgleda da mi je lakse odreci se hrvatskog drzavljanstva (makar to masno kosta:rolleyes:)

zacky
10.05.2013., 22:56
Meni je fora što je antemarineitor otišao živjeti u Mexico!:top:

j.a.
27.05.2013., 15:57
dakle, adresa iz inozemstva će stajati na putovnici? za mnoge adresa koja se često mijenja?
putovnica bi trebala biti glavni dokument u inozemstvu, i sad će se morati vaditi nova kod svakog preseljenja?
recite da sam nekaj krivo shvatio :moli:

Rajnus
27.05.2013., 16:07
dakle, adresa iz inozemstva će stajati na putovnici? za mnoge adresa koja se često mijenja?
putovnica bi trebala biti glavni dokument u inozemstvu, i sad će se morati vaditi nova kod svakog preseljenja?
recite da sam nekaj krivo shvatio :moli:

Ako nemas prebivaliste u HR onda da. Ili mozes imati prebivaliste u HR sa prijavljenim privremenim prebivanjem u inozemstvu koje moras produzavati.

Vecina i nema trajni boravak u inozemstvu jer im je viza ogranicena.

Bez osobne ne mogu imati tekuci racun sa kojih mi se naplacuju krediti, ne mogu imati kreditne kartice na kojima takodjer ima kredita. Ne znam ja kako su oni to zamislili da nekog samo tako odjave.

Za 2 tjedna idem u HR pa cu vidjeti u MUPu sto i kako.

j.a.
27.05.2013., 16:22
Ako nemas prebivaliste u HR onda da. Ili mozes imati prebivaliste u HR sa prijavljenim privremenim prebivanjem u inozemstvu koje moras produzavati.

Vecina i nema trajni boravak u inozemstvu jer im je viza ogranicena.

Bez osobne ne mogu imati tekuci racun sa kojih mi se naplacuju krediti, ne mogu imati kreditne kartice na kojima takodjer ima kredita. Ne znam ja kako su oni to zamislili da nekog samo tako odjave.

Za 2 tjedna idem u HR pa cu vidjeti u MUPu sto i kako.

ako nije privremeno, onda što? svejedno se adrese mijenjaju često i nema ovo nikakvog smisla.
ovo sa bankom je isto zanimljivo, al mislim da su u banci priznavali i putovnicu kao dokument :ne zna:
ajd javi na temi što će ti reć :)

Rajnus
27.05.2013., 16:35
Ne znam sto mislis pod time "ako nije privremeno", gdje ako nije privremeno?
Pa isto ti je tako i u HRvatskoj. Ako promjenis prebivaliste moras promjeniti sve dokumente, druga stvar je sto to zapravo nitko ne radi.
Priznavaju ti putovnicu kao dokument, no da bi imao rezidentni racun moras imati osobnu kao dokaz o prebivalistu. Negdje sam citao da banke nekako dobiju informaciju da ti je osobna istekla. Ti mozes sa putovnicom otvoriti nerezidentni racun, ali ako bih ja ostao bez osobne tko zna kakve bi se zavrzlame dogodile. Jedva sam uspio odjaviti auto koji sam vec registrirao u Austriju. Auto je na fiduciju i pod kreditom. Svi su bili u cudu kako sam ja to napravio i nisu mi u pocetku dali da odjavim auto. Naravno da sam dobio kaznu i onda im je moj otac dosadjivao dok nisu rekli da ga ipak mogu odjaviti. Naime ni u banci nikad nisu pomislili da je takav scenarij moguc, da se jednostavno netko iseli iz Hrvateske...

hajduksplit1
27.05.2013., 22:31
Mislim odjavit prebivaliste u hrvatskoj tj osobnu a da mi ostane hr,putovnica jer bi prebacio prebivaliste na BiH na mostar ?? zanima me da li je to moguce i da li moram mjenjat putovnicu jer sam je napravio ima 2 mjeseca ili samo javit u konzulat u BiH da sam sad tu sa prebivalistem kako to ide da li mi moze neko pomoci :) hvala puno

Fish and chips
29.05.2013., 08:28
Nasla sam osobnu iskaznicu, istekla 2002,oooops:eek:

I sto sad napraviti ,hoce li oni i isteklu iskaznicu natrag ili....?

AndrejaB.
16.06.2013., 14:43
Ima li netko od vas gastarbajtera koji je na odmoru u HR i raspitao se malo o ovom prijavljivanju? Ili možda već to napravio pa može dati neko pojašnjenje iz iskustva što su mu rekli na MUP-u? Mi trebamo doći u HR idući tjedan pa sam malo na iglama što i kako......
Nešto sam čula da je to čista rutina, da se treba prijaviti privremeni boravak vani tek toliko da se ima u evidenciji da nismo u HR kroz godinu. I da nam se neće oduzeti osobna, osim u slučaju ako se trajno iselimo iz HR.
Ajmo, ljudi, dajte neke info.......

kradljivac
16.06.2013., 16:47
Ne kuzim sta komplicirate. Meni je moja osobna istekla i lijepo sam prije nekoliko godina kada sam bio u HR izvadio novu bez da sam ikome ista govorio da zapravo ne zivim na adresi na kojoj sam prijavljen i na kojoj sam zivio prije. Ne sjecam se ali mislim da sam otisao u ured koji je tada regulirao vojsku i rekao im da odlazim i to je sve.

Sta vi ljudi komplicirate tu?

Rajnus
16.06.2013., 18:31
Ne kuzim sta komplicirate. Meni je moja osobna istekla i lijepo sam prije nekoliko godina kada sam bio u HR izvadio novu bez da sam ikome ista govorio da zapravo ne zivim na adresi na kojoj sam prijavljen i na kojoj sam zivio prije. Ne sjecam se ali mislim da sam otisao u ured koji je tada regulirao vojsku i rekao im da odlazim i to je sve.

Sta vi ljudi komplicirate tu?

Kad se jednom blisko susretnes sa hrvatskim pravosudem onda ćeš shvatiti čemu kompliciranje.

Sent from mobile

Rajnus
16.06.2013., 18:35
Ima li netko od vas gastarbajtera koji je na odmoru u HR i raspitao se malo o ovom prijavljivanju? Ili možda već to napravio pa može dati neko pojašnjenje iz iskustva što su mu rekli na MUP-u? Mi trebamo doći u HR idući tjedan pa sam malo na iglama što i kako......
Nešto sam čula da je to čista rutina, da se treba prijaviti privremeni boravak vani tek toliko da se ima u evidenciji da nismo u HR kroz godinu. I da nam se neće oduzeti osobna, osim u slučaju ako se trajno iselimo iz HR.

Bio sam ja i receno mi je da za prijavu privremenog prebivalista u inozemstvu moras imati "dokumentaciju" za tog lika je to bio ugovor o radu, tko zna sto ce neki drugi traziti. Zasto bih ja morao raditi da bih privremeno izbivao izvan HR? Uglavnom ta prijava se moze odraditi preko ambasade do kraja godine bez nekih posljedica, kazne i odjave.

Sent from mobile

Phil Lynott
16.06.2013., 20:23

:rofl:

Svaka cast. Ko ih j. Care.

Ima li itko da se ispisao iz knjige drzavljana? Cujem da ima nekih komplikacija i da je skupo.

V.Sipak
16.06.2013., 22:31

ako imas nekretnine u hrvatskoj onda ti je pametnije zadrzati prebivaliste (osobnu) u hrvatskoj.kad te na policiji pitaju gdje zivis,reces da zivis vani ali da si se odlucila vratiti uhrvatsku i da ti zbog toga i treba osobna,znaci nikako priznati da zivis vani i da to i dalje namjeravas vec uporno tvrditi da se ovih dana/tjedana vracas i da ti osobna treba.

Ricarda Gasquet
16.06.2013., 22:49

:503: ajoj...citajuci ovaj topic sam pomislila na neke ovakve sankcije :ne zna:

mio8
17.06.2013., 22:21

Evo ti informacije iz prve ruke, ja to tako dozivio:
Na godisnjem sam u baranji i presao granicu prema madjarskoj, samo da odvezem majku do kolodvora. Na granici mi poceo granicni policajac (najvjerojatnije sa 8 razreda osnovne skole) nesto serendati o tom zakonu. Nisam imao volje se svadjati, pa otisao u Novu Gradisku, tamo sam (bio) prijavljen. Tamo mi ljubazna gospodja objasni da njima ne smeta sto imam prijavljeno prebivaliste kod njih (imamo kucu tamo), ali taj zakon postoji i da nije problem da me kod njih odjavi i prijavi na adresu u njemackoj. I tako ja zbog naseg (glupog) zakona odjavio u policiji prebivaliste u HR i prijavio njemacku adrese. Ako zivis i radis vani, lijepo se odjavis, vratis osobnu i to je to.

V.Sipak
18.06.2013., 02:05
Na godisnjem sam u baranji i presao granicu prema madjarskoj, samo da odvezem majku do kolodvora. Na granici mi poceo granicni policajac (najvjerojatnije sa 8 razreda osnovne skole) nesto serendati o tom zakonu. Nisam imao volje se svadjati, pa otisao u Novu Gradisku, tamo sam (bio) prijavljen. Tamo mi ljubazna gospodja objasni da njima ne smeta sto imam prijavljeno prebivaliste kod njih (imamo kucu tamo), ali taj zakon postoji i da nije problem da me kod njih odjavi i prijavi na adresu u njemackoj. I tako ja zbog naseg (glupog) zakona odjavio u policiji prebivaliste u HR i prijavio njemacku adrese. Ako zivis i radis vani, lijepo se odjavis, vratis osobnu i to je to.

i kad proguraju zakon o placanu poreza na drugu nekretninu, placat ces porez na svoju kucu i to je to.

Rajnus
18.06.2013., 07:12

Nekima nije samo tako vratiti osobno. Zivio sam u HR 33 godine i hrpa stvari mi se veze na osobnu od bankovnih racuna pa nadalje. Bez prebivalista ostajem bez svih svojih racuna s kojih mi se naplacuju razne stvari i krediti. Uostalom ako sam ja redovito u Hrvatskoj i imam stan u kojem prebivam zasto bih se odjavljivao?
Najvise bih volio kada bih im samo tako mogao vratiti osobnu...

happygoose
18.06.2013., 10:51

Ima li itko da se ispisao iz knjige drzavljana? Cujem da ima nekih komplikacija i da je skupo.

potrazi postove od Tvrtka, on se odjavljivao cini mi se...proces se jedino moze okarakterizirati kao "samokaznajvanje"...:D mislim da je I putovnicu trazio:eek::D pa ih je sve odje**** na kraju balade.

happygoose
18.06.2013., 10:53
Bio sam ja i receno mi je da za prijavu privremenog prebivalista u inozemstvu moras imati "dokumentaciju" za tog lika je to bio ugovor o radu, tko zna sto ce neki drugi traziti. Zasto bih ja morao raditi da bih privremeno izbivao izvan HR? Uglavnom ta prijava se moze odraditi preko ambasade do kraja godine bez nekih posljedica, kazne i odjave.

Sent from mobile

koju krvavu im dokumentaciju....:eek: nisu normalni..matere mi.

Phil Lynott
18.06.2013., 12:14
koju krvavu im dokumentaciju....:eek: nisu normalni..matere mi.

Ja tebi velim, Hrvati su ko Arapi samo bez love. Ista birokracija, isto zajebavanje. Nema nikakve razlike. Tako je ovdje u Saudiji. Moras se prijavljivati, odjavljivati, otisci prstiju, osobna karta sacuvaj boze da je nemas, banka ti blokira racun ako ti osobna istekne. Isti klinac osim sto RH love nema i jos ti uzme pola sto zaradis. Samo mazohisti mogu zivjeti tamo. Ajde ja barem ovdje znam zasto dajem guzicu, al tamo u RH ih sve j*** za nista, a sad su odlucili i nas koji vise nismo tamo j***** cisto da nas podsjete valjda odakle smo pobjegli.

AndrejaB.
18.06.2013., 13:50

Ne kužim šta si tom na granici dao od dokumenata da te počeo pilati..... Pa, jel si imao normalnu HR putovnicu i/ili osobnu, a to nije razlog da ti ovaj očita bukvicu......jedino ako si mu iz nekog razloga rekao da živiš vani....

Nekima nije samo tako vratiti osobno. Zivio sam u HR 33 godine i hrpa stvari mi se veze na osobnu od bankovnih racuna pa nadalje. Bez prebivalista ostajem bez svih svojih racuna s kojih mi se naplacuju razne stvari i krediti. Uostalom ako sam ja redovito u Hrvatskoj i imam stan u kojem prebivam zasto bih se odjavljivao?
Najvise bih volio kada bih im samo tako mogao vratiti osobnu...

Točno! Imamo neke kredite i oročenja na banci, šta ću moći napraviti bez osobne?

AndrejaB.
18.06.2013., 14:07
Prijatelji su mi poslali izvod iz tog Zakona:

Prijava privremenog odlaska izvan Republike Hrvatske koji će trajati duže od godinu dana
Građani su dužni kada privremeno odlaze izvan Republike Hrvatske na razdoblje dulje od godinu dana u svrhu obrazovanja, obavljanja poslova koji nisu trajnog karaktera i vezani su za određeno razdoblje, dugotrajnog liječenja i drugih razloga, o tome obavijestiti policijsku upravu ili postaju na čijem području imaju prijavljeno prebivalište. Ako o privremenom odlasku propuste obavijestiti policijsku upravu ili postaju prije svojeg odlaska u inozemstvo, obavijest mogu dostaviti i putem nadležne diplomatske misije–konzularnog ureda Republike Hrvatske na čijem području borave u inozemstvu. O razlozima privremenog boravka izvan Republike Hrvatske moraju priložiti odgovarajuću dokumentaciju.
Nakon povratka u Republiku Hrvatsku građani o povratku moraju obavijestiti policijsku upravu ili postaju na čijem području imaju prijavljeno prebivalište.
Ako građanin u inozemstvu ostane i nakon proteka pet godina od dana odlaska, dužan je to ponovno prijaviti (policijskoj upravi ili postaji neposredno ili putem diplomatske misije–konzularnog ureda Republike Hrvatske na čijem području boravi u inozemstvu), a u slučaju dužeg ostajanja u inozemstvu prijavu mora obnavljati svake tri godine i prilagati dokumentaciju o razlozima boravljenja izvan Republike Hrvatske.
U tim slučajevima građaninu se neće po službenoj dužnosti odjaviti prebivalište u Republici Hrvatskoj, jer on odgovarajućom dokumentacijom dokazuje da u inozemstvu zbog nekog razloga boravi privremeno te da mu nije namjera trajno se iseliti iz Republike Hrvatske.

Napomena:
Građani koji se već nalaze u inozemstvu duže od godinu dana radi obrazovanja, obavljanja poslova koji nisu trajnog karaktera i vezani su za određeno razdoblje, dugotrajnog liječenja i drugih razloga, moraju najkasnije do 29. 12. 2013. godine o tome obavijestiti policijsku upravu ili postaju na čijem području imaju prijavljeno prebivalište ili diplomatsku misiju-konzularni ured Republike Hrvatske na čijem području borave u inozemstvu te im o razlozima privremenog boravka izvan Republike Hrvatske moraju dostaviti odgovarajuću dokumentaciju.
Osobe koje imaju prijavljeno prebivalište u Republici Hrvatskoj i žive u inozemstvu, a obuhvaćene su programom obnove ili stambenog zbrinjavanja i nekretnina im još nije obnovljena, vraćena ili nisu na drugi način stambeno zbrinute u Republici Hrvatskoj dužne su najkasnije do 29. 12. 2013. godine to prijaviti policijskoj upravi ili postaji na čijem području imaju prijavljeno prebivalište ili diplomatsku misiju-konzularni ured Republike Hrvatske na čijem području borave u inozemstvu.
Za osobe koje ne ispoštuju ove obveze pokrenut će se postupci odjave po službenoj dužnosti iz zbirke podataka o prebivalištu i boravištu.
Osobe koje imaju prijavljeno prebivalište na području Republike Hrvatske ali nemaju važeću osobnu iskaznicu, kao i osobe koje imaju prijavljeno prebivalište na adresama koje nisu evidentirane u registru prostornih jedinica (nepostojeće adrese) dužne su najkasnije do 29. 12. 2013. godine policijskoj upravi ili postaji na čijem području imaju prijavljeno prebivalište ponovno prijaviti prebivalište. Ako do navedenog dana ponovno ne prijave prebivalište, izvršit će se odjava njihovog prebivališta iz zbirke podataka o prebivalištu i boravištu.

Kako u tom Zakonu piše da:
"U tim slučajevima građaninu se neće po službenoj dužnosti odjaviti prebivalište u Republici Hrvatskoj, jer on odgovarajućom dokumentacijom dokazuje da u inozemstvu zbog nekog razloga boravi privremeno te da mu nije namjera trajno se iseliti iz Republike Hrvatske."
sad mi stvarno nije jasno kako je nekima ipak odjavljeno prebivalište u HR i oduzeta osobna.....

Rajnus
18.06.2013., 14:15
Zato sto su prijavljeni na nepostojecu adresu ili na adresu na kojoj se ne moze stanovati jer stambeni objekat ne postoji ili nije useljiv, vjerovatno se to odnosi i na slucajeve gdje ih ima po 10 na jednoj adresi. Zbog toga se to sve ovo i radi, a zbog nas koji uistinu i dolazimo na tu adresu na kojoj smo prijavljeni su i uveli privremeno prebivaliste izvan HR.

Ne znam sto je njima dovoljno dobar razlog da sam ja privremeno vani, a ne trajno. Nadam se da tu nece praviti neke prevelike probleme...

Po zakonu kada odes na more bi se trebao prijaviti u nadleznu PP/PU, mogu zamisliti njihovo cudjenje kada bi zatrazio da se prijavis jer si na moru 10 dana.

Rajnus
18.06.2013., 14:17
Ne kužim šta si tom na granici dao od dokumenata da te počeo pilati..... Pa, jel si imao normalnu HR putovnicu i/ili osobnu, a to nije razlog da ti ovaj očita bukvicu......jedino ako si mu iz nekog razloga rekao da živiš vani....

Auto sa stranim tablicama.

Točno! Imamo neke kredite i oročenja na banci, šta ću moći napraviti bez osobne?

Nemam pojma, negdje sam citao da banke doznaju da si ostao bez osobne i da te traze da napavis novu.

Phil Lynott
18.06.2013., 14:48
Nemam pojma, negdje sam citao da banke doznaju da si ostao bez osobne i da te traze da napavis novu.

Pa banka ti uzme kopiju osobne kada otvaras racun. Nije im tesko pogledati datum.

Ovdje u Saudiji imas tzv IQAMU. Ako ti IQAMA istekne ne postojis. Ne mozes ni iz zemlje ni u zemlju. Blokira ti se bankovni racun i ne mozes podici pare. Ako te uhvati policija mozes platiti 10kE kazne.

happygoose
18.06.2013., 14:53
muchi..:D dajesh im ideje..:rofl:

Phil Lynott
18.06.2013., 15:03
muchi..:D dajesh im ideje..:rofl:

Pa nisu daleko! Vidis da vele da ce banke radit probleme ak ti istekne osobna i imas kazne ako nemas osobnu. Jos samo fali da u RH uvedu bicevanje ko kaznu. :rofl:

happygoose
18.06.2013., 15:33
nego za ozbiljno..

uspjeli su elegantno zaobici clanak 32. ustava RH.:rolleyes:

odnosno ograniciti zakonom pravo na kretanje...cini se da su ljudi van domovine prijetnja pravnom poretku, ili zdravlju, pravima i slobodi drugih...

Članak 32.

Svatko tko se zakonito nalazi na teritoriju Republike Hrvat­ske ima pravo slobodno se kretati i birati boravište.

Svaki državljanin Republike Hrvatske ima pravo u bilo koje doba napustiti teritorij države i naseliti se trajno ili privremeno u inozemstvu i bilo kada se vratiti u domovinu.

Pravo kretanja na teritoriju Republike Hrvatske, pravo ulaska u nju i izlaska iz nje može se iznimno ograničiti zakonom, ako je to nužno radi zaštite pravnog poretka, ili zdravlja, prava i sloboda drugih.

mio8
18.06.2013., 17:54

Eto, Rajnus ti je vec odgovorio, upravo zbog strane registracije me poceo ispitivati.
Mozda je taj zakon napravljen zbog "hrvatskih drzavljana”, koji zive u srbiji i bih a imaju prebivaliste u HR i tamo dobivaju socijalnu pomoc i ostalo. Problem je sto kaci i dijasporase. A (neke) granicare su izgleda izdresirali da to svima stave pod nos koji vecinu godine zive u drugoj zemlji.
Primjera radi: ja recimo (tako je barem dosad bilo, kada HR nije bila clanica EU), makar imam neogranicenu dozvolu boravka za njemacku, istu ne smijem napustiti na vise od 6 mjeseci. U suprotnom mi njemacka uprava ima pravo ukinuti dozvolu boravka.

kaneshiro
21.06.2013., 14:23

Proceduru (koju nisam sam prosao) mozes iskoristiti da nasmijes ljude u inozemstvu. Osim sto se placa (3000 kn), puno zanimljiviji dio je da moras prilozit zivotopis :rofl:

Prije nego sto sam to saznao, sam zivio u uvjerenju da zivotopis saljes kad zelis da te negdje prime, a ne kad zelis izici. S obzirom na to, nije mi jasno je li onda idealni zivotopis nesto a la da si osudjivan kriminalac, ili uspjesan poslovni covjek :rofl:

kaneshiro
21.06.2013., 14:26
Adresu u putovnici u inozemstvu ne morate mijenjati. Uostalom kako ce to itko pratit gdje zivite?

r2d2x2
22.06.2013., 20:13
Eto nisam ni očekivao da će moj post pokrenuti ovoliku temu, i vidim da je sve više i više ljudi upoznato s ovim zakonom.
Čini se da postaje ozbiljno, tako da ću se morati požuriti s odjavom prebivališta.

r2d2x2
22.06.2013., 20:16
Primjera radi: ja recimo (tako je barem dosad bilo, kada HR nije bila clanica EU), makar imam neogranicenu dozvolu boravka za njemacku, istu ne smijem napustiti na vise od 6 mjeseci. U suprotnom mi njemacka uprava ima pravo ukinuti dozvolu boravka.

Ne možeš baš uspoređivati dozvolu boravka s državljanstvom, tako da imaju pravo oduzeti ti ju ako ne boraviš u Njemačkoj određeno vrijeme (to je slučaj kod mnogih drugih zemalja).
Iako imaš neograničenu dozvolu boravka, to je stepenica ispod državljanstva i može se poništiti u takvim slučajevima.

r2d2x2
22.06.2013., 20:19
nego za ozbiljno..

uspjeli su elegantno zaobici clanak 32. ustava RH.:rolleyes:

odnosno ograniciti zakonom pravo na kretanje...cini se da su ljudi van domovine prijetnja pravnom poretku, ili zdravlju, pravima i slobodi drugih...

Članak 32.

Svatko tko se zakonito nalazi na teritoriju Republike Hrvat­ske ima pravo slobodno se kretati i birati boravište.

Svaki državljanin Republike Hrvatske ima pravo u bilo koje doba napustiti teritorij države i naseliti se trajno ili privremeno u inozemstvu i bilo kada se vratiti u domovinu.

Pravo kretanja na teritoriju Republike Hrvatske, pravo ulaska u nju i izlaska iz nje može se iznimno ograničiti zakonom, ako je to nužno radi zaštite pravnog poretka, ili zdravlja, prava i sloboda drugih.

Ne razumijem što želiš reći. Tebi nitko ne brani "u bilo koje doba napustiti teritorij države i naseliti se trajno ili privremeno u inozemstvu i bilo kada se vratiti u domovinu", niti ti "ograničava pravo slobodnog kretanja". Ovdje se samo regulira prebivalište, a ono nema veze s ovim slobodama koje su navedene.

Adresu u putovnici u inozemstvu ne morate mijenjati. Uostalom kako ce to itko pratit gdje zivite?

Adresa u putovnici je oduvijek bila sasvim nebitna, i ne znam čemu služi. Čak negdje na webu MUP-a piše da se putovnica ne mora mijenjati u slučaju promjene adrese.

Schenk
22.06.2013., 21:20

..jesi siguran?..
..meni je dijete rodeno u Njemackoj..iako ne zivimo skupa,jer sam rastavljen,zivim blizu nje...imam i ja neogranicenu dozvolu boravka,ali i da je nemam,nema tog zakona koji ce njemacko dijete razdvojiti od roditelja...ostao bih svejedno...tak mislim i da odem negdje prek godinu dana,da bih se mogao bez problema vratiti...

mio8
23.06.2013., 16:59
..jesi siguran?..
..meni je dijete rodeno u Njemackoj..iako ne zivimo skupa,jer sam rastavljen,zivim blizu nje...imam i ja neogranicenu dozvolu boravka,ali i da je nemam,nema tog zakona koji ce njemacko dijete razdvojiti od roditelja...ostao bih svejedno...tak mislim i da odem negdje prek godinu dana,da bih se mogao bez problema vratiti...

Nisam provjerio, ali su mi to prije vise godina rekli vise njih koji su bolje upoznati zakonima njemacke. Normalno, ako ti to njemci mogu dokazati. Ali ne znam dali ce to jos vaziti poslije 01.07.

mio8
23.06.2013., 17:04
Ne možeš baš uspoređivati dozvolu boravka s državljanstvom, tako da imaju pravo oduzeti ti ju ako ne boraviš u Njemačkoj određeno vrijeme (to je slučaj kod mnogih drugih zemalja).
Iako imaš neograničenu dozvolu boravka, to je stepenica ispod državljanstva i može se poništiti u takvim slučajevima.

I nisam. Ali do prije nekoliko godina nisam znao da kod neogranicene dozvole boravka ima takvih ogranicenja.

sikebob1974
26.06.2013., 19:55
:ne zna:
Evo i ja da se prikljucim.Danas sam razgovarao sa Generalnim konzulatom Republike Hrvatske u Düsseldorfu.Za odjavu je potrebno imati potvrdu o radu i boravistu.Sta je jos bolje je izjava da se to moze samo obaviti u HR.:504:
Znaci htio ili ne moram na odmor u HR.Moja osobna je istekla prije 10 god.i tada mi je covijek iz konzulata rekao prilikom produzavanja putovnice"Nije strasno.Ovdje vam to nije ni potrebno"
To sam spomenu danas gospodinu koji mi je na to rekao "Mozete racunati sa kaznom i da je razlog ovog zakona bas takvi ljudi kao ja"
Super.Osjecam se kao kriminalac i stvarno mi nije jasno da se takve stvari ne mogu obaviti u konzulatu.
Jeli to stvarno tako ili jednostavno ovi u Düsseldorfu nemaju volje da rade?
Ja sam vec 20 god.u D i odem svake 2 godine na more.Mozda je ipak bolje se za stalno odjaviti??:ne zna:?Kakva su vasa iskustva?

Rajnus
26.06.2013., 20:28
Ti tu nešto brkas. Ne postoji odjava i stalna odjava. Možeš prijaviti privremeno prebivaliste izvan HR i odjaviti ga.
Prijava privremenog prebivalista se moze odraditi preko konzulata. To jasno pise u na stranicama MUPa.

http://www.mup.hr/43.aspx#adresa%20stanovanja

Sent from mobile

sikebob1974
26.06.2013., 20:57
Hi .
Znam da pise ali je to bio odgovor danas iz konzulata.Zelio sam samo da znam sta mi treba da ne moram dva puta da idem(nije bas blizu).
Sa stalno sam mislio na Njemacku putovnicu:bonk:Moja greska.

Rajnus
26.06.2013., 21:46
Pa javi se ti njima ponovo i objasni da su oni to duzni odraditi ili ces se obratiti nadleznom ministarstvu.

Sent from mobile

Tufljo
03.07.2013., 02:55
Ajme, kakvim si glupostima mi moramo razbijati glavu. :bang:

Tufljo
03.07.2013., 03:17
Ima li ovo ikakve veze s porezom na nekretnine? Moji su taman htjeli na mene prepisati kucu, pa me sad zanima hoce li to biti dodatni kaos, buduci da ne zivim u Hrvatskoj...?

happygoose
03.07.2013., 07:45
najvjerojatnije.

somebodynew
03.07.2013., 09:13
Imam pitanje i molim za pomoć bilo koga tko zna bilo što. Dakle ovako, brat mi već dugo godina živi u Nizozemskoj i to ilegalno. U početku je bio u azilu međutim poslije toga ne znam točno što se dogodilo, ali uglavnom ostao je na ulici i doslovce životari tamo. Putovnica mu je istekla prije 6 mjeseci. Išao je u našu ambasadu i tamo su mu tada rekli da treba doći u Hrvatsku da napravi novu putovnicu. S obzirom da smo sada u EU, njega zanima da li može sada napraviti putovnicu u Nizozemskoj, ili mora ipak doći u Hrvatsku. Ili, netko zna bilo što drugo što bi mogao napraviti da bi mogao konačno tamo boraviti legalno? :ne zna:

Rajnus
03.07.2013., 09:43
Imam pitanje i molim za pomoć bilo koga tko zna bilo što. Dakle ovako, brat mi već dugo godina živi u Nizozemskoj i to ilegalno. U početku je bio u azilu međutim poslije toga ne znam točno što se dogodilo, ali uglavnom ostao je na ulici i doslovce životari tamo. Putovnica mu je istekla prije 6 mjeseci. Išao je u našu ambasadu i tamo su mu tada rekli da treba doći u Hrvatsku da napravi novu putovnicu. S obzirom da smo sada u EU, njega zanima da li može sada napraviti putovnicu u Nizozemskoj, ili mora ipak doći u Hrvatsku. Ili, netko zna bilo što drugo što bi mogao napraviti da bi mogao konačno tamo boraviti legalno? :ne zna:

Ako ima noviju osobnu mislim da mu ne treba putovnica, ako planira ostati unutar EU.

nasmijana17
03.07.2013., 21:34
Tata mi je bio dolje na MUP-u i raspitao se u vezi tog novog zakona....tete su odmahnule rukom i rekle da se njih to ne tice i da ne brinemo nista....i kaj sada reci na to? :rofl:
Lijeva ruka ne zna kaj desna dela.....:504:

Tufljo
04.07.2013., 05:19
Lijeva ruka ne zna kaj desna dela.....:504:

A bas. Idem na teke godisnjeg i iovako imam papirologije srediti, tako da mi ne pada na pamet camiti na MUP-u usred kolovoza... :ne zna:

Rajnus
04.07.2013., 06:50
Do kraja godine bi se to trebalo napraviti, nakon toga sljedi kaznjavanje.

Tufljo
04.07.2013., 09:03
Meni ce taman biti tek nesto preko godine dana. Nek si nose i osobnu i prebivaliste i sve skupa. :503:

Phil Lynott
04.07.2013., 18:51

Moze doci u ambasadu al dan prije ne smije bit na igli.

Stamena
08.07.2013., 16:36
Molim za savjet. Ako osoba zivi vec duze godina u inozemstvu (van EU), a gradjanin je RH da li moze dobiti osobnu iskaznicu ako zeli zivjeti u EU? Hvala.

jazz_bluzer
08.07.2013., 16:53
Molim za savjet. Ako osoba zivi vec duze godina u inozemstvu (van EU), a gradjanin je RH da li moze dobiti osobnu iskaznicu ako zeli zivjeti u EU? Hvala.

Ako si drzavljanin Hrvatske, ne vidim zasto ne bi mogao/mogla.

Stamena
08.07.2013., 17:33
Ako si drzavljanin Hrvatske, ne vidim zasto ne bi mogao/mogla.

Osobna iskaznica mi je davno istekla i nikad je nisam ponovo vadio. Kad sam zatrazio osobnu prije par godina tjekom godisnjeg odmora u RH, rekli su mi da je ne mogu dobiti ako ne prebivam u RH. Buduci da smo sad gradjani EU, da li je imam pravo dobiti u RH nakon sto se nastanim u EU? Primjer: zivim u Italiji i odem u RH izvaditi osobnu?
Napomena: imam RH putovnicu, domovnicu itd. Hvala puno.

Rajnus
08.07.2013., 17:38
Da bi dobio osobnu, moras prijaviti prebivaliste u RH.

Sent from mobile

Stamena
08.07.2013., 17:48
Da bi dobio osobnu, moras prijaviti prebivaliste u RH.

Sent from mobile

To znaci da svi RH gradjani koji zive u EU nemaju pravo na RH osobnu? Kakvu vrstu identifikacije ce onda oni moci koristiti ako zive recimo u Stuttgartu, Becu, ili Milanu, a ne zele uvijek nositi sa sobom putovnicu? Hvala.

Rajnus
08.07.2013., 18:56
Nisam pravnik, ali mislim da pojam gradjanin znaci da zivis u toj drzavi. Ako zivis onda moras imati osobnu, ako ne zivis (trajno) onda se odjavljujes i vracas osobnu. Mogu li drzavljani RH koji zive u inozemstvu biti i gradjani te posjedovati osobnu? Mogu, samo moraju prijaviti prebivaliste u RH te da privremeno zive u inozemstvu. Ako je nekom istekla osobna, a zivi vani mora mora ponovo prijaviti prebivaliste. Sto se tice identifikacije u AT ili DE, njihova vozacka i viza uglavnom prolaze. Nitko me do sada nije trazio putovnicu. Cak me u banci ne traze nista osim kartice banke.

http://www.mup.hr/146259.aspx

Phil Lynott
08.07.2013., 22:17
Nisam pravnik, ali mislim da pojam gradjanin znaci da zivis u toj drzavi. Ako zivis onda moras imati osobnu, ako ne zivis (trajno) onda se odjavljujes i vracas osobnu. Mogu li drzavljani RH koji zive u inozemstvu biti i gradjani te posjedovati osobnu? Mogu, samo moraju prijaviti prebivaliste u RH te da privremeno zive u inozemstvu. Ako je nekom istekla osobna, a zivi vani mora mora ponovo prijaviti prebivaliste. Sto se tice identifikacije u AT ili DE, njihova vozacka i viza uglavnom prolaze. Nitko me do sada nije trazio putovnicu. Cak me u banci ne traze nista osim kartice banke.

http://www.mup.hr/146259.aspx

A sada koncept nepojmljiv za neke kontinentalne europljane:

neke drzave ne poznaju uopce osobnu iskaznicu! Nemaju svi ausvajs!

Stamena
09.07.2013., 01:39
"da privremeno zive u inozemstvu"

Sto se ustvari smatra "privremenim"? Ako netko radi u Australiji 50 godina i vrati se kuci u mirovinu, da li je on privremeno boravio u Australiji? Ovaj zakon nije bas jasan po tom pitanju.

lipovcan
22.07.2013., 22:24
Evo bio sam neki dan u banci (PBZ) i prebacio sam da mogu koristiti stranu osobnu umjesto hrvatske za sve poslove u vezi racuna. Hr osobna mi je istekla.

Tvrtko1995
23.07.2013., 03:17
A sada koncept nepojmljiv za neke kontinentalne europljane:

neke drzave ne poznaju uopce osobnu iskaznicu! Nemaju svi ausvajs!

Ovdje ce izbiti rat ako to pokusaju, a pokusavaju....

Rajnus
23.07.2013., 06:02
Evo bio sam neki dan u banci (PBZ) i prebacio sam da mogu koristiti stranu osobnu umjesto hrvatske za sve poslove u vezi racuna. Hr osobna mi je istekla.

Jeli ti racun ostao/bio rezidentni ili ti je sad nerezidentni?

Sent from mobile

amstel
27.07.2013., 15:25
i kak vam ide ovo sa odjavljivanjem? tko se odjavio sa foruma?

kontam si da mi ne mogu ništa, jer nemam ništa u hrvatskoj, ni auto, ni nekretninu ni ušteđevinu, samo kredit od banke...ali si isto kontam, ako se odjavim sa moje sadašnje adrese onda mogu prestat plaćat kredit jer me ne mogu više naći niti mi doći uzeti išta(ili starcima), jel da? :D

s druge strane, ako ja sve ostavim kako je, kako oni znaju da ja više nisam tam, pa neće valjda ići od stana do stana provjeravati osobne i da li su vlasnici osobne ovdje, čak i kompjuterski da počnu provjeravat je za hrvate ogroooman posao, pa nismo mi nijemci da se tako revno primimo nekog posla u našoj domovini :D

kad sam se već dotaknuo kredita, jel ima koji bankar ovdje, imam par pitanja :D

a1exa
27.07.2013., 19:40
Ja sam pokušala pa je to neslavno propalo :kava:

Izgubila osobnu pa to došla prijaviti i da nju poništim ali na kraju je to nemoguće jer je izgubljena. jbt kao da je osobna samo stvar tog glupog papira a ne sustava :bonk:
uglavnom lik je bio grozno bahat, ono punokrvni rvat i sad na kraju ću to ipak obaviti kad dođem u posjetu.

jedna osoba mi je rekla da je bila i odjavila prebivalište u ambasadi te da njoj je lik oduzeo osobnu tamo. jel to normalna procedura?:eek:

Phil Lynott
27.07.2013., 21:10
Ja sam pokušala pa je to neslavno propalo :kava:

Izgubila osobnu pa to došla prijaviti i da nju poništim ali na kraju je to nemoguće jer je izgubljena. jbt kao da je osobna samo stvar tog glupog papira a ne sustava :bonk:
uglavnom lik je bio grozno bahat, ono punokrvni rvat i sad na kraju ću to ipak obaviti kad dođem u posjetu.

jedna osoba mi je rekla da je bila i odjavila prebivalište u ambasadi te da njoj je lik oduzeo osobnu tamo. jel to normalna procedura?:eek:

Prestrasno. Ja imam osobnu al je istekla prije par godina. Mozda me privedu pa na bicevanje ko u Saudiji. :)

a1exa
27.07.2013., 23:14
Prestrasno. Ja imam osobnu al je istekla prije par godina. Mozda me privedu pa na bicevanje ko u Saudiji. :)

:rofl::rofl:
pa i treba te, par godina ne riješiti tu situaciju :D

kaj je najbolje lik mi uopće nije dao kopiju izjave, na moje pitanje o tome me pitao A kaj nam tak malo vjerujete? :rofl:

James Dee
29.07.2013., 07:11

jedino ako joj je istekla, inace ti osobna ostaje. kada ti istekne mozes ju zamijeniti.

Rajnus
29.07.2013., 09:00
Ako odjavljujes prebivaliste onda ti se osobna oduzima jer je osobna dokaz o prebivalistu.

James Dee
29.07.2013., 13:12
Ako odjavljujes prebivaliste onda ti se osobna oduzima jer je osobna dokaz o prebivalistu.

meni su rekli na policiji da privremeno odjavljujem prebivaliste, te da mi ostaje osobna. ne vidim razlog zasto bi odjavio prebivaliste u hr ako ti to samo komplicira zivot, a postoji alternativa...

Rajnus
29.07.2013., 13:52
Nisi ti odjavio privremeno, nego si nadleznu PU obavijestio da vise od godinu dana nisi u HR. Sto su ti trazili od dokumenata?

a1exa
29.07.2013., 15:01
Mislim da nije osobna istekla ali mogu pitati. Bas cu pogledati papir koji sam dobila, neki kao promotivni letak jel privremeno ili kako tocno

Ell
29.07.2013., 17:27
Ja i citava moja porodica smo se prije par godina odjavili i nismo nikad imali problema sta nemamo osobnu tako da mi nije jasno koji su to strahovi sta vam se uzima osobna. Zivim u De i jedini dokument koji se vani priznaje je putovnica a ne osobna. Teta na salteru u Splitu je bila super ljubazna i jedini dokument koji nam je trebao je prijava boravka u De. U Hrvatskoj svugdi di mi traze osobnu ja dajem putovnicu i opet nikad nisam naisla na neugodnosti tako da mi nije jasno sta zalite za osobnom :ne zna:

mio8
29.07.2013., 20:52
Upravo tako, osobna je potpuno nepotrebna.
Meni je rodbina u HR pocela lupetati, kao "kako mozes biti bez osobne", "svako mora imati osobnu" i jos gorih gluposti.
I na kraju sam se svejedno uredno odjavio, nekoliko puta presao granicu i sve je bilo u redu. Prilikom jedne rutinske kontrole granicne policije u pogranicnoj zoni mi se policajac samo nasmijesio i kaze: "Vidim, odjavili ste prebivaliste u HR i prijavili prebivaliste u njemackoj. Sve je u redu, sretan put." :)
I kaze, da to treba obaviti do kraja 2013.

Rajnus
29.07.2013., 21:16
Neki imaju svoje razloge zasto im treba. Ja bih se isto najradije odjavio, ali time bih si previše zakomplicirao zivot.

Sent from mobile

PowerLock
30.07.2013., 12:12

Ljudi sami sebi stvore komplikacije. Jer 99% njih napravi kardinalnu grešku u startu i zatraže otpust iz državljanstva, umjesto da izaberu opciju odricanja od državljanstva.

Institut "otpusta" je jako kompliciran i procedura traje oko godinu dana (najmanje) - riječ je o gubljenju državljanstva uz suglasnost Republike Hrvatske, a privilegija te opcije je da ti RH jamči povratak u državljanstvo ako se ikada opet predomisliš.

S druge strane institut odricanja je krajnje jednostavan - potrebno je ispuniti nekoliko preduvjeta: Moraš imati državljanstvo strane države i registrirano prebivalište izvan Republike Hrvatske (ne nužno u zemlji stranog državljanstva) - i to moraš biti u mogućnosti dokazati.

Za one koji imaju britansko državljanstvo i žive u GB jedini dokument koji RH priznaje kao dokaz o prebivalištu je "Certificate of Registration" kojeg na zahtjev izdaje HM Revenue & Customs.

Državljanstvo se može dokazati GB putovnicom ili sa "Certificate of Naturalisation".

Zatim je potrebno ispuniti ovaj formular uz zaokruživanje opcije "Odricanje":

http://www.mvep.hr/CustomPages/Static/HRV/Files/120702_prestanak_drzavlj_punoljetne_osobe_djeca.pd f

Traži se i nekakav životopis, ali budući da Zakon ne specificira sadržaj tog životopisa sasvim je moguće samo na jednom listu papira napisati Ime i Prezime, datum rođenja, te danasšnji datum uz napomenu "Odlučio prestati biti hrvatskim državljaninom".

Tada se sve to predaje u nadležni HR konzulat i činom predaje, odnosno primitka tog zahtjeva osoba je prestala biti hrvatskim državljaninom.

Dakle vrlo je važno za naglasiti: Ni slučajno nemojte angažirati HR odvjetnika za postupak odricanja od državljanstva jer doista je riječ o vrlo jednostavnoj proceduri koju možete sami obaviti, s druge strane pokrene li odvjetnik "Upravni postupak za prestanak državljanstva" sve će se silno zakomplicirati.

Pravo na odricanje od državljanstva neke države smatra se temeljnim ljudskim pravom, zaštićeno je konvencijom UN-a o ljudskim pravima i ne ovisi o dobroj volji bilo koje države (pod uvjetom da ste ispunili preduvjete, odnosno prije toga stekli državljanstvo neke druge države).

Dakle kod instituta odricanja Hrvatska ne smije ništa komplicirati ukolliko ste vi ispunili svoj dio obaveza (pripremili dokumente, prevode i sl.).

Upravna pristojba za odricanje od HR državljanstva iznosi 3.600,00 kuna ako se plaća u Hrvatskoj, dok je u inozemnim konzulatima oko €1000,00.

Zahtjev za prestanak hrvatskog državljanstva

UPUTE O PROCEDURI

Zahtjev za prestanak hrvatskog državljanstva mogu podnijeti hrvatski državljani ako uz hrvatsko državljanstvo posjeduju i strano državljanstvo, ili im strana država jamči primitak u njihovo državljanstvo pod uvjetom prestanka hrvatskog državljanstva, a hrvatsko državljanstvo može im prestati uz ispunjenje Zakonom propisanih pretpostavki.

Zahtjev za prestanak hrvatskog državljanstva podnosi se osobno u policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji, osim ako je riječ o osobi s invaliditetom, kada se može podnijeti putem zakonskog zastupnika ili ovlaštenog opunomoćenika. Zahtjev se može podnijeti i putem diplomatske misije ili konzularnom uredu Republike Hrvatske.

Uz zahtjev se prilaže:

Odricanje od hrvatskog državljanstva

- umjesto molbe, daje se izjava o odricanju
- dokaz stranog državljanstva
- dokaz prebivališta u inozemstvu

http://www.mup.hr/39.aspx

.

AllweEverWanted
10.08.2013., 07:27
Pa dodjemi da se ispisem iz Hrvatskog drzavljanstva, sta je snama sto smo na zapadnoj obali najblzi konzulat ili diplomatska misija nam je 5000 km?
Na kraju kako oni uopce misle da ce mo mi saznat da se zakon o prebivalistu mjenjao? Kad nam stave lisice na ruke na granici?
Ja sam otisao iz hrvatske zbog neizvjesnosti i psihoze koje je vladala u to vrijeme, i sad me oce peglat i ovdje glupavim zakonima.
I kakava je to glupost da im moram reci gdje zivim svakih 5 godina? ko da sam odbjegli kriminalac.

Mislim da je puno jeftinije ($137 in BC) i lakse promjeniti ime i prezime dovoljno da zablesi birokraciju. Pa neka dokazuju na granici da si ti si pripadnik nacije koja je sebe politicki, moralno i ekonomski opljackala i to nazvala pobjedom.

r2d2x2
10.08.2013., 08:11
Evo da se napokon javim da sam riješio ovu privremenu odjavu prebivališta (odnosno prebivalište uz naznaku da trenutno boravim u inozemstvu zbog rada), i to poprilično bezbolno i efikasno da sam dobio dojam da se birokracija u RH popravlja.

Otišao sam u MUP u Zagrebu (Petrinjska), ispunio formular i sve je bilo gotovo za 2 min. Ljubazna gospođa na šalteru mi je čak poželila sretan put, uspjeh na poslu i rekla "vratite nam se jednog dana u domovinu" :mig:.
Jedino što su me tražili je osobna iskaznica koja mi je ostala. Ne oduzima se. Nisu potrebni nikakvi drugi dokumenti (u formularu se između ostalog navede razlog boravka vani i adresa ali bez ikakvih dokaza), ne plaća se (za razliku od veleposlanstava i konzulata), i nisam dobio nikakvu potvrdu (rečeno mi je da se ne izdaje potvrda).

Ne vidim razlog zašto mnogi ovdje gunđaju oko birokracije i protiv su sređivanja evidencije prebivališta, pogotovo ako će ovo voditi sređivanju biračkih popisa. Ovo je napredak, a i uostalom ajde probajte u svojim državama nemati sređenu adresu gdje boravite.

Btw, AllweEverWanted, nitko ti neće staviti lisice na ruke zbog ovog, no ti bi kao hrvatski državljanin, pogotovo onaj s prebivalištem u RH, trebao pratiti što se događa u tvojoj državi, uključujući zakonodavni dio. Ili ja možda ne shvaćam pojam državljanstva?
Ovo svakih pet godina se i meni čini pomalo neobično.

r2d2x2
10.08.2013., 08:11
Zivim u De i jedini dokument koji se vani priznaje je putovnica a ne osobna.

Nije točno, od ulaska u EU priznaje se i osobna.

r2d2x2
10.08.2013., 08:12
Mislim da nije osobna istekla ali mogu pitati. Bas cu pogledati papir koji sam dobila, neki kao promotivni letak jel privremeno ili kako tocno

Jel bi molim te mogla fotkati taj letak i staviti ga na forum? Ja nisam ništa dobio.

Rajnus
10.08.2013., 09:29
Evo da se napokon javim da sam riješio ovu privremenu odjavu prebivališta (odnosno prebivalište uz naznaku da trenutno boravim u inozemstvu zbog rada), i to poprilično bezbolno i efikasno da sam dobio dojam da se birokracija u RH popravlja.

Otišao sam u MUP u Zagrebu (Petrinjska), ispunio formular i sve je bilo gotovo za 2 min. Ljubazna gospođa na šalteru mi je čak poželila sretan put, uspjeh na poslu i rekla "vratite nam se jednog dana u domovinu" :mig:.
Jedino što su me tražili je osobna iskaznica koja mi je ostala. Ne oduzima se. Nisu potrebni nikakvi drugi dokumenti (u formularu se između ostalog navede razlog boravka vani i adresa ali bez ikakvih dokaza), ne plaća se (za razliku od veleposlanstava i konzulata), i nisam dobio nikakvu potvrdu (rečeno mi je da se ne izdaje potvrda).

Ne vidim razlog zašto mnogi ovdje gunđaju oko birokracije i protiv su sređivanja evidencije prebivališta, pogotovo ako će ovo voditi sređivanju biračkih popisa. Ovo je napredak, a i uostalom ajde probajte u svojim državama nemati sređenu adresu gdje boravite.

Btw, AllweEverWanted, nitko ti neće staviti lisice na ruke zbog ovog, no ti bi kao hrvatski državljanin, pogotovo onaj s prebivalištem u RH, trebao pratiti što se događa u tvojoj državi, uključujući zakonodavni dio. Ili ja možda ne shvaćam pojam državljanstva?

E vidis, razlicita mjesta razlicita pravila. Kod mene traze ugovor o radu i prijavu. Negdje ce te vjerovatno trazit i prevedeno na hr.

Sent from mobile

AllweEverWanted
10.08.2013., 10:19

Kako ne zar neko nije rekao da ti mogu naplatiti kaznu od 5000 kn, ako ne odjavis mjesto boravka i/ili nevratis osobnu i putovnicu?

Kad sam ja odlazio iz hrvatske prije 12 godina taj zakon nije postojao, dakle nisam ostao prijavljen jer sam nostalgicno htio pratiti hrvatske zakone, nego jer se nisam trebao odjavljivati, po naputku iz MUP-a.

I gdje to pise da moram pratiti zakone zemlje u kojoj ne zivim i/ili sam drzavljani, nemam pametnijeg posla nego citat narodne novine, nisam to radio ni kad sam bio u hrvatskoj.

Ako im ne recem gdje sam tri u tri do pet godina ce me izbrisati iz evidencije,... di to ima osim kod uvjetne kaze?

Ne zivimo svi blizu hrvatske ni hrvatske ambasade da nam je bezbolno rijesiti taj problem, narocito ako smo izgubili osobnu ili nedajboze putovnicu,....

a1exa
10.08.2013., 10:59
Jel bi molim te mogla fotkati taj letak i staviti ga na forum? Ja nisam ništa dobio.

evo http://i39.tinypic.com/s1lonc.jpg

valjda se dobro vidi. :D

happygoose
10.08.2013., 20:08
Kako ne zar neko nije rekao da ti mogu naplatiti kaznu od 5000 kn, ako ne odjavis mjesto boravka i/ili nevratis osobnu i putovnicu?

Kad sam ja odlazio iz hrvatske prije 12 godina taj zakon nije postojao, dakle nisam ostao prijavljen jer sam nostalgicno htio pratiti hrvatske zakone, nego jer se nisam trebao odjavljivati, po naputku iz MUP-a.

I gdje to pise da moram pratiti zakone zemlje u kojoj ne zivim i/ili sam drzavljani, nemam pametnijeg posla nego citat narodne novine, nisam to radio ni kad sam bio u hrvatskoj.

Ako im ne recem gdje sam tri u tri do pet godina ce me izbrisati iz evidencije,... di to ima osim kod uvjetne kaze?

Ne zivimo svi blizu hrvatske ni hrvatske ambasade da nam je bezbolno rijesiti taj problem, narocito ako smo izgubili osobnu ili nedajboze putovnicu,....

ne samo to, nego sam zamolila iz MUPa da mi se ocituju trebam li sto odjavljivati/prijavljivati, I poslali su mi mejl da ne treba nista, jer bi kosilo sa ustavom I zakonom o pravu na slobodu kretanja....kad sam onomad odlazila.

happygoose
10.08.2013., 20:21
evo http://i39.tinypic.com/s1lonc.jpg

valjda se dobro vidi. :D

hvala alex, vidi se dobro, moze se procitati.:) Dakle rok je do 15 sijecnja...

koje dokumente traze za prijavu privremenog iseljenja..zna li tko?da se pripremim prije nego li zovnem ove u kairu ili dohi.

Phil Lynott
10.08.2013., 20:25
........ i nisam dobio nikakvu potvrdu (rečeno mi je da se ne izdaje potvrda)....

Dakle ko da se nije nikad desilo......

a1exa
10.08.2013., 20:29
hvala alex, vidi se dobro, moze se procitati.:) Dakle rok je do 15 sijecnja...

koje dokumente traze za prijavu privremenog iseljenja..zna li tko?da se pripremim prije nego li zovnem ove u kairu ili dohi.

nema problema :D
koliko sam ja shvatila ovog mamlaza iz ambasade, traže ili ugovor ako radiš, potvrdu sa faxa ako studiraš...ali sve to bude na stranom jeziku pa bi valjda trebala prevesti. ma suludo.
ok, trebaš se odjaviti i to ima smisla ali čemu ja moram ikome objašnjavati iz kojeg razloga sam u drugoj zemlji?
da imam puno para pa čoham guzu negdje vani, mislim kaj onda? :rofl:
onda me valjda ne bi ništa ni pitali.

Phil Lynott
10.08.2013., 20:33
nema problema :D
koliko sam ja shvatila ovog mamlaza iz ambasade, traže ili ugovor ako radiš, potvrdu sa faxa ako studiraš...ali sve to bude na stranom jeziku pa bi valjda trebala prevesti. ma suludo.
ok, trebaš se odjaviti i to ima smisla ali čemu ja moram ikome objašnjavati iz kojeg razloga sam u drugoj zemlji?
da imam puno para pa čoham guzu negdje vani, mislim kaj onda? :rofl:
onda me valjda ne bi ništa ni pitali.

Ja mislim da cu pojednostavit cijelu proceduru i trazit ispis iz drzavljanstva tak da nemam vise zajebancija oko toga koji papir treba i na kojem jeziku.

happygoose
10.08.2013., 20:33
je koka, kaj bi ti...da drzava ne zna sto si pojela danas ili koju boju gacica nosish:D

ja sam sponzorusha:raspa:, onda moram sponozora pitati:rofl:

a1exa
10.08.2013., 20:36
Ja mislim da cu pojednostavit cijelu proceduru i trazit ispis iz drzavljanstva tak da nemam vise zajebancija oko toga koji papir treba i na kojem jeziku.

i to je jedan način :D
samo nemoj se zaletiti.

je koka, kaj bi ti...da drzava ne zna sto si pojela danas ili koju boju gacica nosish:D

ja sam sponzorusha:raspa:, onda moram sponozora pitati:rofl:

pa da :D
ovako se osjećam kao neka roba :rofl:

happygoose
10.08.2013., 20:40
Dakle ko da se nije nikad desilo......

klasika:rolleyes::eek:

ko I onaj letak(hvala alex) sve pise , samo ne pise koje to dokumente treba covjek, ili barem gdje naci tu informaciju ...vec imam kafka vizije, kucanja od vrata do vrata, zivkanja, slanja mejla, potvrda, prijevoda...jos ako mi kazu da im trebaju dokumenti koji su stari manje od 6 mj:503: :503: :503:

uvijek se sjetim profe iz politike I etike, I njenih rijeci , znash koliko je drzava "demokratska I slobodna" po kolicini papira koje morash vaditi svakih sest mjeseci I koja je to drzava koja zaradjuje na dokumentima...mom muzu koji je izvadio rodni list prije 15 koji jos vrijedi, nije jasno kako moj ne vrijedi....on to jednostavno ne shvaca...stalno me prca da kaj sam se rodila prije sest mjeseci...

a1exa
10.08.2013., 21:02
klasika:rolleyes::eek:

ko I onaj letak(hvala alex) sve pise , samo ne pise koje to dokumente treba covjek, ili barem gdje naci tu informaciju ...vec imam kafka vizije, kucanja od vrata do vrata, zivkanja, slanja mejla, potvrda, prijevoda...jos ako mi kazu da im trebaju dokumenti koji su stari manje od 6 mj:503: :503: :503:

kafka :rofl:
slušaj ovo pa ćeš vidjeti šta je mora :rofl:
frendica je otišla na odmor u hrv i nakon tjedan dana dolazi k njoj pismo od banke, neka vijest banalno. Međutim to sve ne bi bilo čudno da ona prije par godina nije zatvorila račune u toj banci. :rofl::rofl:
Odlazi tamo, kad ispada da nisu ništa zatvorili, dapače u dugu je par sto kuna za održavanje računa. :(

happygoose
10.08.2013., 21:20
svaki put kad pomislish, ne moze me nista iznenaditi...potuku sve rekorde..

Phil Lynott
10.08.2013., 21:49
Fak det. Ja sam zatvorio racune I onda jos glogov kolac........

a1exa
10.08.2013., 21:51
Zatvorila je i ona. kaže da je i potpisivala papire o zatvaranju :D

AllweEverWanted
10.08.2013., 23:31

To se i ja mislim,.. jebes ti to drzavljanstvo koje te tretira ko odbjeglog kriminalca, toga nema ni u kini ni u iranu,... ptao susjede.

Rajnus
11.08.2013., 09:50
Onda promjenite drzavljanstvo i prestanite pljuckat po Hrvatskoj. Samo bojim se da ste vi sorta ljudi koja ce uvijek nesto prigovarati...

Sent from mobile

a1exa
11.08.2013., 10:25
Onda promjenite drzavljanstvo i prestanite pljuckat po Hrvatskoj. Samo bojim se da ste vi sorta ljudi koja ce uvijek nesto prigovarati...

Sent from mobile

što je tebi tu pljuckanje?
kad ti banka kaže da je ugasila račune pa slučajno za par godina saznaš da ipak nije?
i okani se psihoanaliza :bicedobro:

Rajnus
11.08.2013., 10:45
Citanje sa razumjevanjem ti ne bi skodilo. Smjesno mi je kada likovi koji zive u drzavama gdje zena ne smije voziti auto, gdje u skolama postoje detektori
za oruzje konstantno seruckaju o Hrvatskoj. Cinjenica je da u Hrvatskoj puno stvari ne stima, ali nije istina da nista ne stima i da je svugdje bolje
nego u Hrvatskoj. Takvim ljudima zelim da sa kukanja kako ce se odreci drzavljanstva konacno i odreknu drzavljanstva. Zadovoljna i normalna osoba
nema potrebu stalno nekoga ili nesto omalovazavati, ocito je problem negdje drugdje, a ne u Hrvaskoj. Jedno je pisati i raspravljati o problemima, a drugo je kada se konstantno naglasava jedna te ista stvar...
Ostavite vise Hrvatsku u svom zivotu iza sebe i bit ce lakse i vama i nama...

a1exa
11.08.2013., 10:50
ljudi se žale na birokraciju. valjda imaju pravo na to? :rofl:
bez obzira bili u hrv, pustinji ili Marsu

Ti si došao na topic o prebivalištu, gdje ljudi to sad moraju srediti jer se i zakon mijenjao a nejasno je što i kako, posrati ih ako napišu nešto. :klap:

Rajnus
11.08.2013., 11:30
Ako je tema prebivaliste onda nije tema pljuckanje opcenito po HR na sto sam i regairao. Prije par stranica je sve objasnjeno osim sto je njima dokaz o izbivanju. Sve je poprilicno jednostavno i brzo. Sve ostalo je lamentiranje...

Sent from mobile

Cicka
11.08.2013., 11:55
Išla sam pitat u lokalni MUP za odjavu. Nakon par dana natezanja, konačno mi je teta rekla nek ništa ne odjavljujem jer ću imat problem s ponovnom prijavom, nego samo informiram njih kad odlazim. I kad dodjem za godinu dana nek opet dodjem reci kako odlazim na još godinu. I tako. Ostalo sve je prekomplicirano. Spominjali su uvid u ponudu o zaposlenju, ali smo se opet nakon natezanja dogovorili da im ništa ne dajem na uvid, nego je sve ostalo na izjavi.

Hello Operator
11.08.2013., 17:26
Ako je tema prebivaliste onda nije tema pljuckanje opcenito po HR na sto sam i regairao. Prije par stranica je sve objasnjeno osim sto je njima dokaz o izbivanju. Sve je poprilicno jednostavno i brzo. Sve ostalo je lamentiranje...
Tvoja percepcija da je jednostavno i lako očito ne dijele svi - inače ne bi bila tema, a svrha platforme kao što je forum je debata iliti raprava ili kako ti to zoveš "pljuckanje i lametiranje". Uostalom, očigledno ima i ljudi bi rado "pljuckali i lamentirali" o cijeloj poanti birokratskih gluposti kao što je prebivalište, prijavljivanje i odjavljivanje kao ostacima nekih bivših totalitarnih režima. :kava:

Phil Lynott
11.08.2013., 18:08
Citanje sa razumjevanjem ti ne bi skodilo. Smjesno mi je kada likovi koji zive u drzavama gdje zena ne smije voziti auto, gdje u skolama postoje detektori
za oruzje konstantno seruckaju o Hrvatskoj. Cinjenica je da u Hrvatskoj puno stvari ne stima, ali nije istina da nista ne stima i da je svugdje bolje
nego u Hrvatskoj. Takvim ljudima zelim da sa kukanja kako ce se odreci drzavljanstva konacno i odreknu drzavljanstva. Zadovoljna i normalna osoba
nema potrebu stalno nekoga ili nesto omalovazavati, ocito je problem negdje drugdje, a ne u Hrvaskoj. Jedno je pisati i raspravljati o problemima, a drugo je kada se konstantno naglasava jedna te ista stvar...

A pa gledaj, ja sam nadrkani cinik. Konstantna nadrkanost daje mi prednost, stalno sam naostren i spreman na uocavanje i disekciju gluposti. Sto dakako ne znaci da sam nezadovoljan, stovise.

Sto se tice tvoje opaske glede KSA, da te prosvijetlm o mentalnom stanju nas expata glede naseg okolisa - svi znamo da bliski istok ne mirisi i ne dolazimo ovdje da bismo se integrirali u superiorni okolis lokalne kulture i ostali zivjeti zauvijek nego smo tu da dignemo pare i zivimo u ogromnim vilama sa bazenima i sluzincadi. Znamo da je KSA zaostala teokracija. S druge strane, Hrvatska je kolijevka kulture, jelo se viljuskama jos dok su na britanskom dvoru jeli rukama janjece butove, branila Bec od Turaka i sada konacno smo se vratili u narucje majke Europe. Stoljecima ju je povezanost sa biznantinskim jugom sputavao i cekala se neovisnost da se pokaze kako cemo se razviti u kombinaciju Svicarske / Japana. Takva jedna moralna vertikala bi trebala biti pametnija i sposobnija i zato cak i mi koji zivimo u Mordoru zadrzavamo pravo drugarske kritike kada vidimo da glupiranju nema kraja cak niti desetljeca nezavisnosti. Tayeb, habibi?

Phil Lynott
11.08.2013., 18:09
Išla sam pitat u lokalni MUP za odjavu. Nakon par dana natezanja, konačno mi je teta rekla nek ništa ne odjavljujem jer ću imat problem s ponovnom prijavom, nego samo informiram njih kad odlazim. I kad dodjem za godinu dana nek opet dodjem reci kako odlazim na još godinu. I tako. Ostalo sve je prekomplicirano. Spominjali su uvid u ponudu o zaposlenju, ali smo se opet nakon natezanja dogovorili da im ništa ne dajem na uvid, nego je sve ostalo na izjavi.

Dakle jos jedan zakon koji nije jasan i ne sluzi nicemu jer se moze ovako ili onako kako vec baba iza saltera si smisli datog trenutka.

Rajnus
11.08.2013., 18:14
Tvoja percepcija da je jednostavno i lako očito ne dijele svi - inače ne bi bila tema, a svrha platforme kao što je forum je debata iliti raprava ili kako ti to zoveš "pljuckanje i lametiranje". Uostalom, očigledno ima i ljudi bi rado "pljuckali i lamentirali" o cijeloj poanti birokratskih gluposti kao što je prebivalište, prijavljivanje i odjavljivanje kao ostacima nekih bivših totalitarnih režima. :kava:

Moju percepciju ne djele oni koji nisu informirani. Na temi su pozeljne rasprave i iskustva drugih kao sto je... da u jednoj PP nisu trazili nikakve papire dok su u drugoj trazili ugovor o radu i prijavu na ino adresi. O ovoj temi se moze normalno raspravljati bez prijetnje odjave drzavljanstva i pljuvanje po istom po ne znam koji put... Tema je nastala radi dobivanja informacija, a ne olaksavnja necijih frustracija.

Nadalje... prebivaliste nije ostavstina iz komunizma nego najnormalnija stvar u EU koje smo i mi dio. Ne razumijem zasto negoduju oko ove stvari, a najnormalnije to cine u drzavama u kojima zive. Bas me zanima koliko od vas zivi na adresama na kojoj nisu prijavljeni i negodujete li i tamo. U Austriji je obaveza da svakog gosta prijavite u magistratru u roku od par dana, nisam cuo da netko serucka zbog toga...

Problem prebivalista je puno slozeniji nego sto vi koji zivite van HR mozete shvatiti, ali to je problem ljudi koji zive u HR, a ne nas. Meni je bilo glupo sto prije nisam mogao ovo napraviti vec je jedina opcija bila odjava prebivalista i samim time sto nisam sam bio u prekrsaju.

Zasto vi koji godinama zivite vani i pravite toliku buku oko toga, odjavite prebivaliste i amen. Problem je nama koji u HR imamo kredite, ugovore i sve ostale pravne pizdarije koji se vezu na osobnu iskaznicu. Ovaj zakon nam omogucuje da to sve elegantno zaobidjemo.

Prije par mjeseci sam bio u MUPu i pitao kako da prijavim privremeno izbivanje iz HR. Lik mi je rekao da je dovoljno ugovor o radu i prijava. Jedina je nepoznanica jel to mora biti prevedeno na hrvatski. Sve je gotovo u 5 minuta. To je vec napisalo nekoliko forumasa i ne znam koliko puta je postavljen link o samom zakonu. Razumijem da netko mozda ne razumije to sto pise pa su neki to i objasnili...

Ono sto mi ide na jetru jest sto jedni te isti stalno pljuckaju bez razloga bez da uopce ista znaju o istoj temi...

Phil Lynott
11.08.2013., 19:11
U UK I Irskoj e samo da nema izdrkavanja oko prebivalista I boravista nego nema niti ID. Addresa stanovanja se dokazuje racunima ili korespondencijom. Nema Nazi izdrkavanja oko uvida u ovo ili ono. Ti se informiraj prije nego pockets pricati sto je u EU mormalno.

Rajnus
11.08.2013., 19:34
Isto tako je u vecini zemalja eu obavezno pa nitko ne serucka...

Sent from mobile

Phil Lynott
11.08.2013., 19:51
Isto tako je u vecini zemalja eu obavezno pa nitko ne serucka...

Sent from mobile

Nije u svim, a najgore je to sto mogu staviti ruku u vatru da je to u Hrvatskoj izregulirano na najkompliciraniji i najnekompetentniji nacin tako da ko i sa vecinom RH zakona moze ovako moze onako. Tebi je to kao problem jer imas kredite kao da si jedini na planeti koji zivi u jednoj drzavi i ima kredite u drugoj, sto mislis da nitko iz Irske / UK nema kredit i ne zivi negdje drugdje i da se to ne moze nikako drugacije izregulirati nego da skupina bedaka iz Sabora napise zakon koji se onda cita ovako / onako kak se sprdne babi iza saltera. Prestrasno.

a1exa
11.08.2013., 19:57
U UK I Irskoj e samo da nema izdrkavanja oko prebivalista I boravista nego nema niti ID. Addresa stanovanja se dokazuje racunima ili korespondencijom. Nema Nazi izdrkavanja oko uvida u ovo ili ono. Ti se informiraj prije nego pockets pricati sto je u EU mormalno.

kod mene nema adrese na ID. Kad preseliš negdje onda odeš na net, na jednu zgodnu stranicu i tamo prijaviš svoju novu adresu da ti sva pošta dođe na novu adresu jel.
I to je to. Ne trebam fizički ići nigdje, ne trebam nešto prevoditi, dokazivati...

Rajnus
11.08.2013., 19:58
kod mene nema adrese na ID. Kad preseliš negdje onda odeš na net, na jednu zgodnu stranicu i tamo prijaviš svoju novu adresu da ti sva pošta dođe na novu adresu jel.
I to je to. Ne trebam fizički ići nigdje, ne trebam nešto prevoditi, dokazivati...

Koja drzava?

Sent from mobile

Rajnus
11.08.2013., 20:00
Nije u svim, a najgore je to sto mogu staviti ruku u vatru da je to u Hrvatskoj izregulirano na najkompliciraniji i najnekompetentniji nacin tako da ko i sa vecinom RH zakona moze ovako moze onako. Tebi je to kao problem jer imas kredite kao da si jedini na planeti koji zivi u jednoj drzavi i ima kredite u drugoj, sto mislis da nitko iz Irske / UK nema kredit i ne zivi negdje drugdje i da se to ne moze nikako drugacije izregulirati nego da skupina bedaka iz Sabora napise zakon koji se onda cita ovako / onako kak se sprdne babi iza saltera. Prestrasno.

Odjavis prebivaliste ili u tvom slucaju drzavljanstvo i spokojno zivis u pustinji.

Sent from mobile

a1exa
11.08.2013., 20:30
Koja drzava?

Sent from mobile

Švedska

Rajnus
11.08.2013., 20:49
Ja u Austriji moram donijeti ugovor o stanovanju... birokracija nije nista bolja nego u Hrvatskoj samo sto nikad nigdje nema guzve.. Tek nedavno su uveli da preko e-carda mozes online rjesavati razne zahtjeve... doduše to je exNazi drzava pa je razumljivo...

Sent from mobile

Phil Lynott
11.08.2013., 21:00
Švedska

Kako mozete tako neorganizirano zivit da se policiji ne mora nosit nista na uvid i nije ovjereno, opecatirano, itd! Kako vam banke daju kredite bez da imate Ausweis?

Vidis kako pajdo u Austriji, koja birokratske korijene vuce kao i RH iz one dinamicne i prosperitetne tvorevine Austrougarske, mora imat Ausweis i mora se donijet papirologija policiji jer inace ko da te nema.

a1exa
11.08.2013., 21:00
Pa nitko se ne žali na samo prijavljivanje adrese :confused:
Normalno je da institucije znaju gdje živiš, gdje ti pošta dolazi....
Ali način prijave šteka :rofl:

a1exa
11.08.2013., 21:02
Kako mozete tako neorganizirano zivit da se policiji ne mora nosit nista na uvid i nije ovjereno, opecatirano, itd! Kako vam banke daju kredite bez da imate Ausweis?

Vidis kako pajdo u Austriji, koja birokratske korijene vuce kao i RH iz one dinamicne i prosperitetne tvorevine Austrougarske, mora imat Ausweis i mora se donijet papirologija policiji jer inace ko da te nema.

Mislim da ta stranica javi Skatteverketu o promjeni adrese :misli:

ali da, jel nismo ko hrpa klošara :trio: :D

Phil Lynott
11.08.2013., 21:10
Mislim da ta stranica javi Skatteverketu o promjeni adrese :misli:

ali da, jel nismo ko hrpa klošara :trio: :D

Da stranica javi.....

Onda se to mora isprintati i odnijeti javnom biljezniku........

a1exa
11.08.2013., 21:14
Da stranica javi.....

Onda se to mora isprintati i odnijeti javnom biljezniku........

Rajnus
11.08.2013., 21:24

Lose si informiran, policija nema veze sa tim. Nego u kojoj ti ono pustinji zivis ?

Sent from mobile

Rajnus
11.08.2013., 21:27
Pa nitko se ne žali na samo prijavljivanje adrese :confused:
Normalno je da institucije znaju gdje živiš, gdje ti pošta dolazi....
Ali način prijave šteka :rofl:

U Hrvatskoj je to 5 minuta posla. Stoga ne vidim gdje je tu problem...

Sent from mobile

Phil Lynott
11.08.2013., 21:38
Lose si informiran, policija nema veze sa tim. Nego u kojoj ti ono pustinji zivis ?

Sta ima veze jer policija ili neki lokalni cjato?!

A ja, ja zivim u pustinji koja se zove luksuzni kompound sa 5 bazena. Dignem telefon za bilo kakav maintenance, imam full time kucnu pomocnicu i tipa kaj mi pere auto tri puta tjedno. Kad mi fali kruva, dignem telefon i nazovem shop koji mi dostave. Da bi ti zivio u gospodskoj Austriji kako ja zivim ovdje, morao bi biti CEO neke malo jace firme, ali na zalost ni onda ti ne bi dali da oko kuce stavis zid, strazu i motoriziranu kapiju jer jebiga treba dat svakom olosu sansu da te posteno opljacka.

blablica
11.08.2013., 21:54
Ja u Austriji moram donijeti ugovor o stanovanju... birokracija nije nista bolja nego u Hrvatskoj samo sto nikad nigdje nema guzve..

Sent from mobile

Mietvertrag za prijavu? Otkad? Selila dva puta do sad, ugovor najmu stana nikad nisu trazili. Uostalom, pise i na sluzbenim stranicama da je potreban bilo kakav dokument gdje jasno pise ime i prezime. A da nikad nema guzve, ne bih se slozila :D

AllweEverWanted
11.08.2013., 22:10
Ja nemam pojma gdje ti zivis, ali kod mene nema pravo traziti od gradjana da joj polazu racune gdje zive ili ce ih novcano kazniti. Vise nego ikad me to podsjeca na policisku drzavu s toga sam pitao susjeda Iranca i Kineza da li takvi zakoni postoje kod njih, nasto su se oni nasmijali i rekli da ne i pitali me da li moja drzava ima zakon o slobodi kretanja.

Nije novi zakon o dijaspori problematican samo zbog cinjenice da ako im se ne javis svakih 5 godina imati laganu mucninu u stumku kad dolazis ponovo u hrvatsku, vec zbog implikacija koji takav zakonski sustav moze imati.

Recimo da se ne prijavis svakih 5 godina gdje si, mogu te izbrisati i evidencije, sta to u biti znaci da neces tako lako moci uzeti hrvatsku putovnicu niti osobnu ako se pozelis vratiti, znaci da te istim zakonom mogu kriminalno goniti zbog ne preuzetog racuna za sladoled na zadnjem godisnjem odmoru....... ne zelim ulaziti u scenarije u kojemu zbog brisanja iz evidencije po sluzbenoj duznosti moze imati negativne posljedice po nekretninu koju posjedujes u hrvatskoj.

Nadalje sam koncept u kojem sam kriv ako u jednakom vremenskim intervalima ne se prijavim odgovornoj osobi je koncept koji se primjenjuje na kriminalcima i ljudima za koje se smatra da su prijetnja u bilo kojem smislu.

Ja sam hrvatski gradjani od kad Hrvatska kao zemlja postoji, nikad nisam napravio niti jedan prekrsaj, cak ni u voznji auta, ja ne zasluzujem da me Hrvatska tretira ko odbjeglog kriminalca samo zato jer ne zivim u Hrvatskoj.

Kako ja to vidim Hrvatska pljucka po meni. A st ose tice drzavljanstva, ako ce mi asertiranje primitivnih zakona napravljenih zbog nemogucnosti vlade da regulira izborni i porezni zakon bez ogranicenja slobode njenih gradjana, subjektivno biti emocionalni i novcani teret na koji nisam spreman, onda je moje pravo ko gradjanina Hrvatske "pljuckati" po zakonu i konzekventno drzavljavljanstvu uz pomoc kojeg me kontroliraju.

Rajnus
11.08.2013., 22:41
Mietvertrag za prijavu? Otkad? Selila dva puta do sad, ugovor najmu stana nikad nisu trazili. Uostalom, pise i na sluzbenim stranicama da je potreban bilo kakav dokument gdje jasno pise ime i prezime. A da nikad nema guzve, ne bih se slozila :D

A dobro za guzvu je tako barem ovdje u Tirolu, a ugovor sam morao imati. Za zenu koju sam prijavio par mjeseci kasnije je cak cini mi se trebao i potpis stanodavca, ali se vise ne sjecam tocno. Mozda se to razlikuje od Land-a do Land-a...

Rajnus
11.08.2013., 22:47
Sta ima veze jer policija ili neki lokalni cjato?!

A ja, ja zivim u pustinji koja se zove luksuzni kompound sa 5 bazena. Dignem telefon za bilo kakav maintenance, imam full time kucnu pomocnicu i tipa kaj mi pere auto tri puta tjedno. Kad mi fali kruva, dignem telefon i nazovem shop koji mi dostave. Da bi ti zivio u gospodskoj Austriji kako ja zivim ovdje, morao bi biti CEO neke malo jace firme, ali na zalost ni onda ti ne bi dali da oko kuce stavis zid, strazu i motoriziranu kapiju jer jebiga treba dat svakom olosu sansu da te posteno opljacka.

Osim 5 bazena u zgradi sve to ja imam ovdje i nisam nikakav CEO. Naravno ovdje ograde nisu potrebne. To o cem pises sam imao u Bangkoku i Nairobiju i mogu ti reci da je zivot u obicnom stanu u Austriji neusporedivo ljepsi...barem ovdje u Tirolu. Mogao sam ostati u tim uvjetima, ali sam rekao ne hvala jer mi je kvaliteta zivota ispred novaca. No i dalje mi nisi odgovorio u kojem dijelu pustinje zivis? Cisto da znam jel kod vas javno vjesanje jos uvijek normalno ili ne...

Phil Lynott
11.08.2013., 23:03
Osim 5 bazena u zgradi sve to ja imam ovdje i nisam nikakav CEO. Naravno ovdje ograde nisu potrebne. To o cem pises sam imao u Bangkoku i Nairobiju i mogu ti reci da je zivot u obicnom stanu u Austriji neusporedivo ljepsi...barem ovdje u Tirolu. Mogao sam ostati u tim uvjetima, ali sam rekao ne hvala jer mi je kvaliteta zivota ispred novaca. No i dalje mi nisi odgovorio u kojem dijelu pustinje zivis? Cisto da znam jel kod vas javno vjesanje jos uvijek normalno ili ne...

Zasigurno imas full time maid i dostavu iz lokalnog supermarketa. Nemoj mi pricati bajke, nisam se ja jucer rodio, u kontinentalnoj Europi si sretan ako zateknes lokalni shop otvorenim, a kamoli da ti netko nesto donese kuci. A ako si Bangkok zamijenio Tirolom i sad mases repicem zbog toga, onda mi ne moras vise objasnjavati zasto ti je pravo zadovoljstvo prijavljivati i odjavljivati boravak / prebivaliste / kajgod se naciji sjete.

Fish and chips
11.08.2013., 23:04
Na brzinu sam procitala nekoliko zadnjih stranica.

Pise se da je jednostavno to obaviti ali meni to nije nimalo jednostavno jer se zahtjeva odlazak u Hrvatsku ili ambasadu, zasto ne preko interneta, nemamo svi mogucnosti/ volje/ novaca odlaska i gubljenja vremena na birokraciju.

Isto tako ako odjavim prebivaliste zasto treba isto ponavljati svakih 5 godina:rolleyes:

Rajnus
11.08.2013., 23:04
Ja nemam pojma gdje ti zivis, ali kod mene nema pravo traziti od gradjana da joj polazu racune gdje zive ili ce ih novcano kazniti. Vise nego ikad me to podsjeca na policisku drzavu s toga sam pitao susjeda Iranca i Kineza da li takvi zakoni postoje kod njih, nasto su se oni nasmijali i rekli da ne i pitali me da li moja drzava ima zakon o slobodi kretanja.

Nije novi zakon o dijaspori problematican samo zbog cinjenice da ako im se ne javis svakih 5 godina imati laganu mucninu u stumku kad dolazis ponovo u hrvatsku, vec zbog implikacija koji takav zakonski sustav moze imati.

Recimo da se ne prijavis svakih 5 godina gdje si, mogu te izbrisati i evidencije, sta to u biti znaci da neces tako lako moci uzeti hrvatsku putovnicu niti osobnu ako se pozelis vratiti, znaci da te istim zakonom mogu kriminalno goniti zbog ne preuzetog racuna za sladoled na zadnjem godisnjem odmoru....... ne zelim ulaziti u scenarije u kojemu zbog brisanja iz evidencije po sluzbenoj duznosti moze imati negativne posljedice po nekretninu koju posjedujes u hrvatskoj.

Nadalje sam koncept u kojem sam kriv ako u jednakom vremenskim intervalima ne se prijavim odgovornoj osobi je koncept koji se primjenjuje na kriminalcima i ljudima za koje se smatra da su prijetnja u bilo kojem smislu.

Ja sam hrvatski gradjani od kad Hrvatska kao zemlja postoji, nikad nisam napravio niti jedan prekrsaj, cak ni u voznji auta, ja ne zasluzujem da me Hrvatska tretira ko odbjeglog kriminalca samo zato jer ne zivim u Hrvatskoj.

Kako ja to vidim Hrvatska pljucka po meni. A st ose tice drzavljanstva, ako ce mi asertiranje primitivnih zakona napravljenih zbog nemogucnosti vlade da regulira izborni i porezni zakon bez ogranicenja slobode njenih gradjana, subjektivno biti emocionalni i novcani teret na koji nisam spreman, onda je moje pravo ko gradjanina Hrvatske "pljuckati" po zakonu i konzekventno drzavljavljanstvu uz pomoc kojeg me kontroliraju.

Nadrobi ti tu svega i svacega...
To sto si ti pitao nekog ne znaci da taj zakon ne postoji, a za Kinu mi je pogotovo smijeno pricati o nekoj slobodi. Vjerovatno postoji zakon koji se ne provodi kao i kod nas prijava boravista. Svaki boravak duzi od 5 ili 7 dana(nisam siguran) moras prijaviti PP. Da to napravis na moru dobro bi ti se nasmijali.
Nadalje, sankcija za neprijavljivanje privremenog izbivanja izvan HR je odjava prebivalista i kazna koja bi vjerovatno bila minimalna, 500kn. Kako mislis uzeti putovnicu da bi se vratio u Hrvatsku? Pa valjda ju moras imati da bi i izasao iz nje, a bez vazece putne isprave neces napustiti niti jednu drzavu. No da bi imao putovnicu dovoljno je da su hrvatski drzavljanin, ne treba ti prebivaliste, odnosno osobna. Ne imanje racuna ne spada u kriminalno djelo, vec u prekrsaj, a da bi imao nekretninu uopce ne moras biti niti drzavljanin RH. Stoga pojma nemam o kakvim implikacijama ti pises. Ako se ne zelis javljati svakih 5 godina jednostavno odjavis prebivaliste i kraj price. Ja da nemam situaciju kakvu imam, to bih i napravio. Jel tebi uopce treba osobna?
Moj stric zivi u Svedskoj preko 30 godina, nema osobnu i nema nikakvih problema sa drzavom.
Kao sto sam i napisao jedino ljudi iz neznanja negoduju oko ovog zakona....
Mozda to tebi smeta, ali krajnje je vrijeme da rascisti situacija sa tim prebivalistima na osnovu kojeg puno ljudi ostvaruje razna prava, a i ne zivi u Hrvatskoj. To se ne odnosi na tebe ili mene, ali imaj jako puno Srba koji zive u Srbiji, a zbog prijavljenog prebivalista ostvaruju razna prava... Takodjer postoji velika manipulacija na izborima zbog laznih prebivalista. Mozda tebe zaboli za to, ali ljude u Hrvatskoj to poprilicno srdi.... A ti to shvati kako hoces... i ako ti toliko smeta, slobodno trazi odjavu drzavljanstva i sretno gdje god da zivis...

blablica
11.08.2013., 23:05
A dobro za guzvu je tako barem ovdje u Tirolu, a ugovor sam morao imati. Za zenu koju sam prijavio par mjeseci kasnije je cak cini mi se trebao i potpis stanodavca, ali se vise ne sjecam tocno. Mozda se to razlikuje od Land-a do Land-a...

ne razlikuje se jer je takva info na sluzbenim stranicama, tako da me stvarno cudi

Rajnus
11.08.2013., 23:14
Na brzinu sam procitala nekoliko zadnjih stranica.

Pise se da je jednostavno to obaviti ali meni to nije nimalo jednostavno jer se zahtjeva odlazak u Hrvatsku ili ambasadu, zasto ne preko interneta, nemamo svi mogucnosti, volje, novaca odlaska i gubljenja vremena na birokraciju.

Isto tako ako odjavim prebivaliste zasto treba isto ponavljati svakih 5 godina:rolleyes:

Nemas vremena otici u ambasadu? Pa dobro gdje ti zivis da sve mozes rijesiti internetom? Jel djeci na informacije u skoli obavljas skypom? Jel tehnicki i popravke na autu radis online? Zivis u dijaspori i nemas novaca za otici u ambasadu? Jebote kako stignes zivjet....

Onda se nemoj odjavljivati, ako te skuze da nisi u HR sami ce te odjaviti...

Odjavu prebivalista radis jednom, osim ako se pozelis vratiti i ponovo otici....

Rajnus
11.08.2013., 23:17
ne razlikuje se jer je takva info na sluzbenim stranicama, tako da me stvarno cudi

Ne znam za prijavu, ali recimo za vizu pouzdano znam da se razlikuje od Land-a do Land-a. Znam za nas trojicu unutar godine dana da smo svi morali po neki drukciji papir dostaviti. Jednom su trazili cak i popis ulazaka u EU unazad par godina.
Kod mene u Tirolu cak neke ustanove ne priznaju sluzbene formulare, nego iskljucivo za Tirol. Isprintam si sa sluzbenih stranica i dodjem u nadleznu ustanovu i kazu mi da oni u Tirolu imaju druge i poderu mi te...

AllweEverWanted
11.08.2013., 23:47
To sto si ti pitao nekog ne znaci da taj zakon ne postoji, a za Kinu mi je pogotovo smijeno pricati o nekoj slobodi. Vjerovatno postoji zakon koji se ne provodi kao i kod nas prijava boravista. Svaki boravak duzi od 5 ili 7 dana(nisam siguran) moras prijaviti PP. Da to napravis na moru dobro bi ti se nasmijali.
Nadalje, sankcija za neprijavljivanje privremenog izbivanja izvan HR je odjava prebivalista i kazna koja bi vjerovatno bila minimalna, 500kn. Kako mislis uzeti putovnicu da bi se vratio u Hrvatsku? Pa valjda ju moras imati da bi i izasao iz nje, a bez vazece putne isprave neces napustiti niti jednu drzavu. No da bi imao putovnicu dovoljno je da su hrvatski drzavljanin, ne treba ti prebivaliste, odnosno osobna. Ne imanje racuna ne spada u kriminalno djelo, vec u prekrsaj, a da bi imao nekretninu uopce ne moras biti niti drzavljanin RH. Stoga pojma nemam o kakvim implikacijama ti pises. Ako se ne zelis javljati svakih 5 godina jednostavno odjavis prebivaliste i kraj price. Ja da nemam situaciju kakvu imam, to bih i napravio. Jel tebi uopce treba osobna?
Moj stric zivi u Svedskoj preko 30 godina, nema osobnu i nema nikakvih problema sa drzavom.
Kao sto sam i napisao jedino ljudi iz neznanja negoduju oko ovog zakona....
Mozda to tebi smeta, ali krajnje je vrijeme da rascisti situacija sa tim prebivalistima na osnovu kojeg puno ljudi ostvaruje razna prava, a i ne zivi u Hrvatskoj. To se ne odnosi na tebe ili mene, ali imaj jako puno Srba koji zive u Srbiji, a zbog prijavljenog prebivalista ostvaruju razna prava... Takodjer postoji velika manipulacija na izborima zbog laznih prebivalista. Mozda tebe zaboli za to, ali ljude u Hrvatskoj to poprilicno srdi.... A ti to shvati kako hoces... i ako ti toliko smeta, slobodno trazi odjavu drzavljanstva i sretno gdje god da zivis...

Vecina onih koji su otisli kao ja iz hrvatske i ostali vani nisu odjavili mjesto boravka niti su obnavljali osobnu iskaznicu, za njih vrijedi ovo ;

" Osobe koje imaju prijavljeno prebivalište na području Republike Hrvatske ali nemaju važeću osobnu iskaznicu, kao i osobe koje imaju prijavljeno prebivalište na adresama koje nisu evidentirane u registru prostornih jedinica (nepostojeće adrese) dužne su najkasnije do 29. 12. 2013. godine policijskoj upravi ili postaji na čijem području imaju prijavljeno prebivalište ponovno prijaviti prebivalište. Ako do navedenog dana ponovno ne prijave prebivalište, izvršit će se odjava njihovog prebivališta iz zbirke podataka o prebivalištu i boravištu."

Brisanje iz evidencije po sluzbenoj duznosti je malo ozbiljnije nego brisanje iz registra mjesta boravka, brise se kako sam saznao citava evidencija i podaci vezani uz mjesto boravka, sto je puno vise od puke odjave mjesta boravka. Dakle mozes zamisliti kave to implikacije moze i imati na ostvarenje raznih prava.

" Osoba koja se trajno iseljava iz Republike Hrvatske dužna je prije iseljenja odjaviti prebivalište u policijskoj upravi/policijskoj postaji u kojoj ima prijavljeno prebivalište. Ako osoba propusti odjaviti prebivalište prije iseljenja, odjavu mora zatražiti u roku od 15 dana od dana useljenja u drugu državu putem nadležne diplomatske misije - konzularnog ureda Republike Hrvatske u državi u koju se iselila. Prijava i odjava se podnosi na obrascu br. 1.

Osoba koja u propisanom roku ne prijavi prebivalište, boravište ili radi trajnog iseljenja iz Republike Hrvatske ne odjavi prebivalište ili ne produži prijavu boravišta kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom od 500,00 do 5.000,00 kuna. "

Zakon nije jasan da li osobe koje su vec vani trebaju traziti odjavu, jer ako nisi odjavljen onda ne postoji evidencija u registru kad si napustio zemlju osim u putovnici, no ako si ju izgubio ili zagubio, opet nemas dokaz da nisi napustio zamlju poslje stupanja zakona na znagu.

Malo je teze odjaviti mjesto boravka ako si zagubio osobnu, zvao sam ambasadu rekli su da trebam objaviti oglas u narodnim novinama i poslati im dokaz da je bio objavljen odredjeni broj dana. Poslje trebam traziti novu osobnu i tek onda mogu odjaviti mjesto boravka.

blablica
11.08.2013., 23:51
Ne znam za prijavu, ali recimo za vizu pouzdano znam da se razlikuje od Land-a do Land-a. Znam za nas trojicu unutar godine dana da smo svi morali po neki drukciji papir dostaviti. Jednom su trazili cak i popis ulazaka u EU unazad par godina.
Kod mene u Tirolu cak neke ustanove ne priznaju sluzbene formulare, nego iskljucivo za Tirol. Isprintam si sa sluzbenih stranica i dodjem u nadleznu ustanovu i kazu mi da oni u Tirolu imaju druge i poderu mi te...

Ako imaju Landesgesetz to je druga stvar ( ali to onda i pise na stranicama) . No, zakon o boravisnim dozvolama vrijedi za sve pokrajine. Nista cudno da su svakog trazili nesto drugo, to i pise u napomeni, da je moguce traziti dodatne potvrde uz one standardne.

a1exa
12.08.2013., 05:27
Malo je teze odjaviti mjesto boravka ako si zagubio osobnu, zvao sam ambasadu rekli su da trebam objaviti oglas u narodnim novinama i poslati im dokaz da je bio objavljen odredjeni broj dana. Poslje trebam traziti novu osobnu i tek onda mogu odjaviti mjesto boravka.

Ti se salis za ovo jel? Receno ti je da moras novu osobnu zatraziti pa da bi nju ponistio? :zubo:

Ne znam kak vase ambasade rade ali moja radi od 10-12 za gradane :Serek:

happygoose
12.08.2013., 07:03
ne sali se:D kafka.

happygoose
12.08.2013., 07:22
Nemas vremena otici u ambasadu? Pa dobro gdje ti zivis da sve mozes rijesiti internetom? Jel djeci na informacije u skoli obavljas skypom? Jel tehnicki i popravke na autu radis online? Zivis u dijaspori i nemas novaca za otici u ambasadu? Jebote kako stignes zivjet....

Odjavu prebivalista radis jednom, osim ako se pozelis vratiti i ponovo otici....

da , imam vremena..eto sto je to potegnut do Kaira, u paketu dobijesh ulicne borbe, protestante, silovanje, u najboljem slucaju te namlate. ili kako ljepo pise na stranici MVEP-a "Zbog učestalih prosvjeda i nemira, preporučamo da se u Egipat putuje samo u slučaju nužde, uz izuzeće turističkih mjesta na Crvenom moru":rolleyes:

ali ajde treba onda do Katra(nedavno otvoreno veleposlanstvo, sva sreca).ili probat rijeshiti mejlom,online, postom ili telefonom.

Rajnus
12.08.2013., 07:23
Vecina onih koji su otisli kao ja iz hrvatske i ostali vani nisu odjavili mjesto boravka niti su obnavljali osobnu iskaznicu, za njih vrijedi ovo ;

" Osobe koje imaju prijavljeno prebivalište na području Republike Hrvatske ali nemaju važeću osobnu iskaznicu, kao i osobe koje imaju prijavljeno prebivalište na adresama koje nisu evidentirane u registru prostornih jedinica (nepostojeće adrese) dužne su najkasnije do 29. 12. 2013. godine policijskoj upravi ili postaji na čijem području imaju prijavljeno prebivalište ponovno prijaviti prebivalište. Ako do navedenog dana ponovno ne prijave prebivalište, izvršit će se odjava njihovog prebivališta iz zbirke podataka o prebivalištu i boravištu."

Brisanje iz evidencije po sluzbenoj duznosti je malo ozbiljnije nego brisanje iz registra mjesta boravka, brise se kako sam saznao citava evidencija i podaci vezani uz mjesto boravka, sto je puno vise od puke odjave mjesta boravka. Dakle mozes zamisliti kave to implikacije moze i imati na ostvarenje raznih prava.

Kao prvo vidim da brkas prebivaliste i boraviste. Boraviste moras prijaviti ako boravis negdje duze od 5 dana, recimo ako studiras u drugom gradu. Kakvih prava? Pa ti ne zivis u HR, sto ce ti prava lokalne samouprave. Da ne bi mozda trazio neki poticaj od drzave? Nema tu nikakvih implikacija, vec sam ti objasnio..

" Osoba koja se trajno iseljava iz Republike Hrvatske dužna je prije iseljenja odjaviti prebivalište u policijskoj upravi/policijskoj postaji u kojoj ima prijavljeno prebivalište. Ako osoba propusti odjaviti prebivalište prije iseljenja, odjavu mora zatražiti u roku od 15 dana od dana useljenja u drugu državu putem nadležne diplomatske misije - konzularnog ureda Republike Hrvatske u državi u koju se iselila. Prijava i odjava se podnosi na obrascu br. 1.

Osoba koja u propisanom roku ne prijavi prebivalište, boravište ili radi trajnog iseljenja iz Republike Hrvatske ne odjavi prebivalište ili ne produži prijavu boravišta kaznit će se za prekršaj novčanom kaznom od 500,00 do 5.000,00 kuna. "

Zakon nije jasan da li osobe koje su vec vani trebaju traziti odjavu, jer ako nisi odjavljen onda ne postoji evidencija u registru kad si napustio zemlju osim u putovnici, no ako si ju izgubio ili zagubio, opet nemas dokaz da nisi napustio zamlju poslje stupanja zakona na znagu.

Ti si se trebao odjaviti jos po starom zakonu pri odlasku iz Hrvatske.

Građani koji su s danom 29. prosincem 2012. godine već u inozemstvu duže od godinu dana radi obrazovanja, obavljanja poslova koji nisu trajnog karaktera i vezani su za određeno vremensko razdoblje, dugotrajnog liječenja i drugih razloga, MORAJU NAJKASNIJE do 29. prosinca 2013. godine o tome obavijestiti policijsku upravu ili postaju na čijem području imaju prijavljeno prebivalište ili diplomatsku misiju - konzularni ured Republike Hrvatske na čijem području borave u inozemstvu te im o razlozima privremenog boravka izvan Republike Hrvatske moraju dostaviti odgovarajuću dokumentaciju.

Koji ti sad tu dio nije jasan da ti pojasnim...

Ovdje govorimo o prebivalistu stoga ako si ju pitao za boraviste mozda ti je dala tocnu informaciju, ali za tebe pogresnu jer tebe zanima prebivaliste. Boraviste ti moze odjaviti vlasnik nekretnine na koju si prijavljen. Ako si izgubio osobnu jebiga, moras to rijesiti u Hrvatskoj, ali moras prijaviti u konzulatu nestanak.

Gdje se podnosi zahtjev za izdavanje osobne iskaznice, odnosno je li ga moguće predati u diplomatsko – konzularnom predstavništvu RH u inozemstvu?

Sukladno odredbama Zakona o osobnoj iskaznici, zahtjev za izdavanje osobne iskaznice podnosi se u policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji prema prebivalištu podnositelja zahtjeva.
Dakle, zahtjev za izdavanje osobne iskaznice nije moguće podnijeti putem diplomatske misije ili konzularnog ureda Republike Hrvatske u inozemstvu.

Što treba poduzeti u slučaju nestanka osobne iskaznice?

Osoba je dužna, bez odgode, prijaviti nestanak ili pronalazak osobne iskaznice najbližoj policijskoj upravi ili policijskoj postaji Ministarstva unutarnjih poslova. Ukoliko je osobna iskaznica nestala ili pronađena u inozemstvu, njezin nestanak ili pronalazak prijavljuje se diplomatskoj misiji ili konzularnom uredu Republike Hrvatske. Nestalu osobnu iskaznicu nadležna će policijska uprava , odnosno policijska postaja rješenjem proglasiti nevažećom. Osoba je dužna u roku od tri dana od primitka rješenja o proglašenju osobne iskaznice nevažećom, broj i datum tog rješenja dati oglasiti u "Narodnim novinama" te nakon toga podnijeti zahtjev za izdavanje nove osobne iskaznice.
Osoba koja bez odgode ne prijavi nestanak ili pronalazak osobne iskaznice kaznit će se prekršajno, i to novčanom kaznom od 1.500,00 do 2.500,00 kuna (članak 25. Zakona o osobnoj iskaznici - NN br. 11/02, 122/02 i 148/02).

Inace mnogima u Hrvatskoj istekne osobna i ne izvade novu u propisanom roku nego kada se sjete i ne dobiju nikakvu kaznu. Jos nisam cuo da je netko dobio gore propisane kazne.

Nisu ljudi u MUPu azdaje, moze se sa njima normalno. Ovaj zakon nije donesen radi nas u dijaspori koji dolazimo na adrese na kojima smo prijavljeni, vec iz drugih razloga. Policija sasvim sigurno nece ici po kucama provjeravati tko zivi na adresi ili ne. To se radi po prijavi. Jako je tesko dokazati da netko ne zivi na nekoj adresi, vas mogu otkriti vjerovatno samo na granici u automobilu stranih registracija ili ako vas u istom zaustave na cesti, ostali scenariji mi nisu vjerovatni. A kada udjemo u Shengen, stvano ne znam kako ce moci netkoga otkriti osim po prijavi. Ako vam je to problem odraditi preko diplomatskih misija napravite to prvom prilikom kada dodjete u Hrvatsku. Nece vam osoba na saletru sigurno zvati policajca da vam napise kaznu... Mene je prosli put zaustavila policija u prometnom prekrsaju i ne da me nisu pitali za prebivaliste nego mi nisu napisali kaznu od 1000kn i pustili uz usmenu opomenu...

Toliko od mene na ovu temu sto se tice raspravljanja... Ako netko zatrazi pojasnjenje necega rado cu mu pojasniti ako znam...

Rajnus
12.08.2013., 07:27
da , imam vremena..eto sto je to potegnut do Kaira, u paketu dobijesh ulicne borbe, protestante, silovanje, u najboljem slucaju te namlate. ili kako ljepo pise na stranici MVEP-a "Zbog učestalih prosvjeda i nemira, preporučamo da se u Egipat putuje samo u slučaju nužde, uz izuzeće turističkih mjesta na Crvenom moru":rolleyes:

ali ajde treba onda do Katra(nedavno otvoreno veleposlanstvo, sva sreca).ili probat rijeshiti mejlom,online, postom ili telefonom.

Vjerovatno se moze odraditi postom. Mozes zahtjev ovjeriti kod javnog biljeznika pa im onda poslati. Ako je veliki problem napravi to u Hrvatskoj, ako budu pitali zasto nisi to napravio na vrijeme objasnis im razlog. U krajnjem slucaju i da platis kaznu od 500kn jeftinije ti je nego da to rjesavas tu gdje jesi...

Phil Lynott
12.08.2013., 08:08
Stvarno je cudno sto ljudi brkaju prebivaliste I boraviste. To vam je sve tak normalno, kaj ne prjavljujete u svim zemljama di zivite prebivaliste I boraviste

Rajnus
12.08.2013., 08:49
U Austriji se prijavljuje. Nisi odgovorio na moje pitanje u kojem dijelu pustinje to zivis. Ako ne zelis odgovoriti samo napisi, ne moras se pravit blesav...

Fish and chips
12.08.2013., 09:31

POpravak za auto mi je u susjedstvu, skola isto blizu.

ovakva birokracija bi trebal biti moguca preko interneta, sto oni od mene trebaju osim moje zelje/pisma da se ispisem sa prebivalista. Zasto me trebaju osobno vidjeti?

Novaca imam ali vremena puno manje , ne zivimo svi u glavnim gradovima gdje su ambasade. Do Hrvatske nisam bila vec 4 godine i nije mi neka zurba ici tamo, moji dolaze ovdje.

amaram
12.08.2013., 09:37

Pratim ovu temu već duže i čudno mi je kako niko da pomene pravi razlog donošenja ovog novog zakona o prebivalištima. Stalno se navode prednosti i mane ali niko da bekne ono pravo. Sad je to konačno Rajnus izgovorio, jer mi se čini da nije imao više dovoljno dobrih argumenata u branjenju zakona koji će svakako u narednom periodu biti promenjen tako da više ne liči na sebe.

Ona 3 teksta koje sam gore boldovao se sva svode na jednu stvar - u Hrvatskoj ima "jako puno ljudi", koji su uz to "Srbi" (ili su markirani kao takvi), koji "ne žive u Hrvatskoj a koriste razna prava".
To je klasična priča svake države koja glupavošću svoje elite i vođstva zapadne u krizu i onda kad više nema kud, onda su krivi ili imigranti iz Afrike, ne-EU ili Pakistanci ili Turci, ili u slučaju Hrvatske naravno Srbi. Treba samo upisati ime države i omraženog krivca na prazne tačkice.

Možda ljudi koji imaju 100% čistu domicilnu krv nemaju izražen senzibilitet za ovakve stvari, ali ja kao neko sa bar 4-5 "krvi" u sebi - imam.

Ovaj zakon je donesen - baš ovakav koji vas tera da se kao kriminalci prijavljujete na svakih 5 godina, a da se pre toga kao kriminalci PONOVO prijavite iako već jeste, zato što je ovaj zakon usmeren ka onima koje hrvatska vlast smatra za kriminalce i najdraže bi joj bilo da ih više nema.
To su naravno neki prepoznali i zato su se automatski svrstali na stranu ovog zakona. A neki su se opet automatski svrstali protiv njega.

Ovaj zakon je odličan za "neke" građane u Hrvatskoj jer:
- u startu, do 29.12. mnogi DRUGI državljani Hrvatske će zgubiti prebivalište
- od tih, samo neki će odlučiti da se i dalje bakću sa tim, uzimaju nove osobne, onda se privremeno "priboravljuju" i "odboravljuju"
- potom dolaze svakih 5 godina na "hadžiluk" u MUP
Generalno, mnogim ljudima će to smetati i smatraće to nepotrebnim i iživljavanjem države, što to i jeste.

Ko će biti ti ljudi - najviše Srbi zato što mnogi stvarno već duže ne žive u Hrvatskoj (preko 5% od ukupnog stanovništva). Nakon njih, najveća grupa su oni koji bez obzira na naciju vole razmišljati svojom glavom, vole 21. a ne 19. vek, shvataju da tehnika treba omogućiti ljudima da žive bolje a ne omogućiti velikom bratu da ljude bolje kontroliše, smatraju da je normalno da ako ti osobna važi 10 godina - da ne moaš ni misliti o njoj tih 10 godina - ali ni ta grupa u principu nije potrebna Hrvatskoj (kao ni drugim njoj sličnim zemljama). Ta grupa ljudi je potrebna Švedskoj, Emiratima, Kanadi i sličnim.

Hrvatskoj vlasti odgovara da ljudi koji nemaju visoko mišljenje o lošoj državi prosto NE ŽIVE u toj državi, ali bilo bi idealno kad bi tu i tamo sipali nešto eurića, raznih dolara ili afričkih dinara u državni proračun i pomogli tako onima koji ostaju, koji vole državu i koje ta država voli..

Ovo gore je sve moje privatno mišljenje i moguće je da grešim. Ali, prilično sam pismen, obrazovan, sa svakojakim državnim ološem i njihovim pomagačima sam imao dodira, balkanskim ili šire, tako da mi se čini da mogu prepoznati drek na stazi, bez da gurnem prst u isti i liznem.

Izvinjavam se onima koji misle da post nepotrebno upliće politiku u jednostavnu temu poput prebivališta, ali to je tako. Ovo je političko pitanje i mi sad o tome pričamo zato što je trenutno takav odnos političkih snaga. Kad u Švici dođe do takvog odnosa političkih snaga, i oni će voditi iste rasprave.
Ponavljam - POLITIČKO pitanje, a ne pitanje načina uređenja života građana.

amaram
12.08.2013., 09:41
zakona koji će svakako u narednom periodu biti promenjen tako da više ne liči na sebe

Malo je bezveze da citiram samo sebe, ali samo da objasnim - nemam nikakve insajderske informacije o izmeni ovog zakona. Mislim da će biti promenjen čim neko pokrene pitanje ustavnosti istog ili čim EU shvati šta je bit zakona. A onda, naravno, kad nam stranci objasne kako treba i u čemu je greška, onda će valjda i oni što ga danas brane reći kako eto, nije to baš bio najbolji zakon, ali je urađen sa najboljim željama.

Rajnus
12.08.2013., 09:49
POpravak za auto mi je u susjedstvu, skola isto blizu.

ovakva birokracija bi trebal biti moguca preko interneta, sto oni od mene trebaju osim moje zelje/pisma da se ispisem sa prebivalista. Zasto me trebaju osobno vidjeti?

Novaca imam ali vremena puno manje , ne zivimo svi u glavnim gradovima gdje su ambasade. Do Hrvatske nisam bila vec 4 godine i nije mi neka zurba ici tamo, moji dolaze ovdje.

Kako rjesavas druge konzularne poslove kao nova putovnica i slicne stvari?
Mozda se i ne mora osobno doci, mozda mozes rijesiti stvar postom. To nigdje ne pise, moras nazvati konzulat pa provjeriti. Mozda dolaze u vece gradove kao u Austriji svaka 1-2 mjeseca da ljudi ne moraju putovati i gubiti vrijeme i novac. Mozda mozes dati nekom punomoc u Hrvatskoj da to napravi. Treba okrenit broj i nazvat....jel...

Ja trebam prijaviti dijete u HRvatskoj te sam ih nazvao da vidim kako to najlakse rijesiti. Rekli su mi da je najbolje da to napravim u HR, a za dijete izvadim putni list. Necu morati ni putovati jer dolaze u moj grad i taj papir dobijem za 5 minuta... Kad budemo isli u HRvatsku odem u maticni pa u policiju i svi papiri rjeseni za pola sata... Ali treba nazvati i provjeriti sto i kako vise puta na vise mjesta... Ja ne znam kako je to sve rjesavala prva generacija dijasporaca koji nisu imali internet...

AllweEverWanted
12.08.2013., 10:01
Kao prvo vidim da brkas prebivaliste i boraviste. Boraviste moras prijaviti ako boravis negdje duze od 5 dana, recimo ako studiras u drugom gradu. Kakvih prava? Pa ti ne zivis u HR, sto ce ti prava lokalne samouprave. Da ne bi mozda trazio neki poticaj od drzave? Nema tu nikakvih implikacija, vec sam ti objasnio..
Ja sam u kanadi i nepada mi napamet da se zbog osobne vracam u hrvatsku kako to ljudi iz konzulata kazu da bi morao,.. niti mi pada na pamet da samo zato jer si ti imao par pozitivnih iskustava s policijom svatim zakon hrvatski olako.

Rajnus
12.08.2013., 10:08
Malo je bezveze da citiram samo sebe, ali samo da objasnim - nemam nikakve insajderske informacije o izmeni ovog zakona. Mislim da će biti promenjen čim neko pokrene pitanje ustavnosti istog ili čim EU shvati šta je bit zakona. A onda, naravno, kad nam stranci objasne kako treba i u čemu je greška, onda će valjda i oni što ga danas brane reći kako eto, nije to baš bio najbolji zakon, ali je urađen sa najboljim željama.

Ovdje se ne pise o tome jeli to dobar ili los zakon, vec o utjecaju na zivot ljudi i kako to najbezbolinije napraviti. Svi bi mi da to uopce ne moramo raditi i nitko ovdje taj zakon ne brani pa niti ja. Ja samo tvrdim da nije komplicirano kao sto ljudi tvrde da jest... Sto se tice pozivanje na pravo kretanja, de pls... ko ti brani da se odjavis i zivis gdje hoces... Uostalom kad ste odlazili iz RH svi ste se trebali odjaviti.

Ako je ovaj zakon protuustavan, onda je bio i onaj prosli, a za prosli se nitko nije bunio pa ni dijaspora...

Evo jedan lijep primjer. Svaki 4ti stanovnik zapravo tu ne zivi...a na osnovu tog prebivalista osoba moze ostvarivati prava kao manji porez jer je Djulovac cini mi se pod posebnom drzavnom skrbi.

http://mreza.tv/u-dulovcu-cak-1151-mjestanin-ima-lazno-prebivaliste/

Na popisu koji je na raspolaganju Općini, kažu, stoji da na njihovu području ima mjesto prebivališta oko tri tisuće i tristo osoba, a na zadnje lokalne izbore izašlo je oko tri tisuće i osamsto birača.

36tero ljudi prijavljeno na jednoj adresi gdje uopce nema objekta...i sad nek mi netko kaze da je to normalno...

To sto se u HRvatskoj mijenja taj zakon je najmanje radi nas samih kao i sredjivanje zemljisnih knjiga i legalizacija, na to nas tjera EU.

Rajnus
12.08.2013., 10:19
Ja sam u kanadi i nepada mi napamet da se zbog osobne vracam u hrvatsku kako to ljudi iz konzulata kazu da bi morao,.. niti mi pada na pamet da samo zato jer si ti imao par pozitivnih iskustava s policijom svatim zakon hrvatski olako.

Pa shvacao si ga olako kad si odlazio iz Hrvatske. Ja kad sam odlazio raspitao sam se sto moram napraviti u Hrvatskoj, a sto u drzavi u koju dolazim. Kada si odlazio iz HR bio si to duzan prijaviti, odnosno odjaviti prebivaliste. Isto tako sam se raspitao o porezima da ne bi bilo, druze sudija nisam znao...

Sto su ti tocno rekli u konzulatu? I sto ti tocno trebas? Ako zeli prijaviti boravak izvan HR to mozes preko konzulata, ako ti je istekla osobna bit ces izbrisan iz registra. Koji je tu tocno tvoj problem sa zakonom? Ako zelis novu osobnu pa naravno da moras ici u HRvatsku... Ako ti osobna nije bitna, kog vraga ti onda i treba?

crótach
12.08.2013., 12:10
Pratim ovu temu i lagano se sve vise brinem :)

Istekla mi je osobna i trebam otic po novu u MUP, u Zagrebu sam jedan dan u 9-tom mjesecu zbog toga i nebih htio da mi jos naplate 500-5000kn kazne za neki zakon koji je stupio na snagu dok me nije bilo.

12 godina ne zivim u Hrvatskoj, kad sam odlazio bilo je privremeno na 6 mjeseci i nista nisam trebao odjavljivat. Kako sad stvari stoje u Hrvatskoj je sve gorje i gorje a vani sve bolje i bolje, pa se ne planiram tako skoro vracat i volio bih usput kad sam u MUPu odjavit i previsaliste.

Moze li mi netko reci kakva je procedura u MUPu u Petrinjskoj za odjavu, koji formular treba ispunit, dal trebaju biljezi i na kojem salteru se ceka? Za osobne sam vec cuo da je katastrofa i da se ceka satima, a posto sam tamo samo jedan dan nemam vremena za hodocascenje po drzavnim sluzbama.

I da li traze jos kakvu dokumentaciju za odjavu prebivalista? Tipa prijava prebivalista u inozemstvu i sl.

Fala!

Phil Lynott
12.08.2013., 18:14
U Austriji se prijavljuje.

Vrlo dobro za tebe i Austrijance. Cekam samo da se jos koji forumas javi iz zemlje gdje imamo boraviste i prebivaliste.

Nisi odgovorio na moje pitanje u kojem dijelu pustinje to zivis. Ako ne zelis odgovoriti samo napisi, ne moras se pravit blesav...

Da ne inzistiras uporno na obrani notorne gluposti, ne bi se nasao u situaciji da inzistiras da ti ja odgovorim na idiotsko pitanje kako bi eventualno na moj odgovor poentirao srednjooskolskom doskocicom.

Rajnus
12.08.2013., 19:17
Vrlo dobro za tebe i Austrijance. Cekam samo da se jos koji forumas javi iz zemlje gdje imamo boraviste i prebivaliste.

Da ne inzistiras uporno na obrani notorne gluposti, ne bi se nasao u situaciji da inzistiras da ti ja odgovorim na idiotsko pitanje kako bi eventualno na moj odgovor poentirao srednjooskolskom doskocicom.

Ja ne branim nista, a svima je jasno da netko tko zivi u pustinji ima najmanje kredibiliteta da govori o nekim pravima i da svoj zivot tamo opravdavas pljuckanjem po svemu sto je Hrvatsko. EOD

Sent from mobile

AllweEverWanted
12.08.2013., 20:04
Pa shvacao si ga olako kad si odlazio iz Hrvatske. Ja kad sam odlazio raspitao sam se sto moram napraviti u Hrvatskoj, a sto u drzavi u koju dolazim. Kada si odlazio iz HR bio si to duzan prijaviti, odnosno odjaviti prebivaliste. Isto tako sam se raspitao o porezima da ne bi bilo, druze sudija nisam znao...

Kad sam odlazio prije 12 godina zena u MUP-u mi je rekla da se nemoram odjavljivati cak stovise uvjerila me da se netrebam odjavljivati, isto tak osam nazvao Ministarstvo u Zagrebu i dobio istu pricu, da odjava nije potrebna jer je to samo formalnost.

AllweEverWanted
12.08.2013., 20:33
Ja ne branim nista, a svima je jasno da netko tko zivi u pustinji ima najmanje kredibiliteta da govori o nekim pravima i da svoj zivot tamo opravdavas pljuckanjem po svemu sto je Hrvatsko. EOD

Sent from mobile

Gle Rajnus, fraza "... po svemu sto je hrvatsko" je bila poznata fraza iz Tudjmanovog politickog; "podjeli pa vladaj" koji je podjelio hrvate na Hrvate i hrvate, naucio ih par glupavih termina i uvjerio ih ako ih dovoljno dugo ponavljaju da su veliki hrvati da ce samim time i postati, znam cak i neke Srbe i Bosance koji su pali na taj gaf.
Ovdje se radi o vrlo nezgodnom zakonu koji u najmanju ruku steti dijaspori i "pluckati" po tom zakonu je u najmanju ruku prikladno.

AllweEverWanted
12.08.2013., 20:40
To sto se u HRvatskoj mijenja taj zakon je najmanje radi nas samih kao i sredjivanje zemljisnih knjiga i legalizacija, na to nas tjera EU.
Takve stvari novi zakon nece rijesiti, tu se radi cisto o manipulaciji s glasovima i lokalnom MUP-u koji dobro zna da na ta adresa ne postoji i da u evidenciji ima 36 ljudi prijavljenoj na toj istoj adresi, ali su okrenuli glavu jer im je to odgovaralo.
U buduce ce svake 4 godine ti isti ljudi biti distribuirani po vise domacinstava i rijesen problem.

Rajnus
12.08.2013., 20:48
Gle Rajnus, fraza "... po svemu sto je hrvatsko" je bila poznata fraza iz Tudjmanovog politickog; "podjeli pa vladaj" koji je podjelio hrvate na Hrvate i hrvate, naucio ih par glupavih termina i uvjerio ih ako ih dovoljno dugo ponavljaju da su veliki hrvati da ce samim time i postati, znam cak i neke Srbe i Bosance koji su pali na taj gaf.
Ovdje se radi o vrlo nezgodnom zakonu koji u najmanju ruku steti dijaspori i "pluckati" po tom zakonu je u najmanju ruku prikladno.

Prijatelju nasao si krivog kom ćeš govoriti o Tudjmanu... Ja sam pojeo ipak malo vise njegovih govana odnosno njegovog nasljeda nego ti i vecina ovdje jer sam otišao iz Hr prije godinu dana. Znam ja dobro zašto sam to napisao o njemu. Mogao bih se ja tu raspisati, ali ne zelim ulaziti u takve rasprave. Ovdje pokusavam obasniti ljudima da se oko ovog zakona nemaju sto previse zabrinjavati jer mnogi to ne razumiju, ali neki ljudi jednostavno odbijaju shvatiti dok su neki vec rijesili ovu situaciju.

Sent from mobile

Phil Lynott
12.08.2013., 20:56

Sent from mobile

A pa jasno je da je tvoja 'strategija' diskreditirati moj upis na temelju toga sto ja eto zivim u Saudiji koja je teokratska rupa naseljena divljacima pa eto kaj ja imam imati misljenje o boravistima, prebivalistima i slicnim nazi izdrkavanjima. Zato ti i nisam odgovarao. Znas sto prijatelju, poserem ti se ja jednakim entuzijazmom na Hrvatsku, Austriju i Saudiju. Hrvatska je ko Saudija samo bez para, a Austrija (pogotovo Alpska rupa u kojoj ti prebivas, boravis kaj vec) je naseljena fasistickim imbredsima koji na vas balkance gledaju ko sto ja gledam na crnce iz nigerije. Najradije bi izabrali nekog nazi-Hidera da vas se rijese ali ne da im EU. Istovremeno takvi kao ti velicaju tu ksenofobicnu izolacionisticku pripizdinu ko nekakvu 'kvalitetu zivota' i tamo zivite istovremeno pateci u dubini duse sto jeste i uvijek cete ostati auslenderi koje lokalni imbredsi ne prihvacaju iako se trudite ne zasrati tanjuric dok po beckim kafanama ispijate kafe. S druge strane, koliko ovo bila prasnjava rupa naseljena divljacima, mi expati u KSA (i drugim zemljama bliskog istoka) nemamo nikakve ambicije biti voljeni od strane lokalaca i dugorocno prihvaceni. Zivot ovdje zadovoljava sve potrebe profesionalno, financijski i socijalno. Upoznao sam ovdje daleko kvalitetnije i srdacnije ljude, ambicioznije i uspjesnije od ovih sta se sakrivaju iza beckih kolacica tako da nemamo brate nikakvu potrebu opravdati sebe. Pogotovo kritike Apsurdistana i njegove usrane birokracije ne sluze nikakvu svrhu u tom pogledu. Takvi besmisleni zakoni, procedure, paragrafi i zackoljice su repulzivne svim normalnim ljudima. Cak niti ovdje u Saudiji ne postoji boraviste i prebivaliste nego se policiji prijavi adresa kada se dobija residence (ni to nisam morao sam ici nego je to moj HR odradio) i to je to. Ne moram obilaziti ambasade, davati izjave i nekakvu nespecificiranu dokumentaciju na 'uvid'.

a1exa
12.08.2013., 21:26
Isuse :rofl::rofl:
Jel ovaj podforum ima moderatora? :rofl:

talia
12.08.2013., 21:51

Ha-ha-ha, ba si me nasmijao, care :s

AllweEverWanted
13.08.2013., 03:44
A pa jasno je da je tvoja 'strategija' diskreditirati moj upis na temelju toga sto ja eto zivim u Saudiji ....
Cek zar ti nisi zivio u Irskoj?,...

a1exa
13.08.2013., 04:10

ako je, pa to sve mijenja. ima pravo onda sudjelovati u raspravi :rofl::rofl:

Hello Operator
13.08.2013., 06:08
Polako samo. Prvo neka prvo priloži relevantne, u originalu i ne starije od devedeset dana, dokumente na uvid, uz sve potrebne prijevode sudskih tumača i s nakeljnim taksenim markicama. :lol:

Phil Lynott
13.08.2013., 06:46

Yep. Dublin -> Bahrain -> Dublin -> Saudi. To je mojih zadnjih 15 godina.

Phil Lynott
13.08.2013., 06:47

Tako je. Necemo valjda dat nekakvim towelheadsima da komentiraju na birokratsku ostavstinu Marije Terezije.

Phil Lynott
13.08.2013., 06:51
Polako samo. Prvo neka prvo priloži relevantne, u originalu i ne starije od devedeset dana, dokumente na uvid, uz sve potrebne prijevode sudskih tumača i s nakeljnim taksenim markicama. :lol:

:lol: :rofl:

marita13
13.08.2013., 08:02
Ako odjavim prebivalište u svom rodnom gradu, ostat ću bez osobne?
Platit ću poseban porez na nekretnine, OK.
Kod produženja putovnice više mi neće pisati adresa u Hrv..nego strana adresa...nema smisla, al dobro i za to.

A šta je sa bankovnim računima?
Kreditom, trajnim nalozima za plaćanje računa za moje nekretnine...i svim ostalim za šta te čim priđeš šalteru traže osobnu iskaznicu??

Gdje će mi dolaziti pošta??
Gdje će me itko od institucija naći ako mi "ukinu" moju domaću adresu.

I da, u Hrv. sam svakih 3 mjeseca, po caa. 10 dana.

U koju "kategoriju" mi takvi spadamo.

Zna li, molim vas netko nešto o tome?'

Hvala.

crótach
13.08.2013., 08:38
Ako odjavim prebivalište u svom rodnom gradu, ostat ću bez osobne?
Platit ću poseban porez na nekretnine, OK.
Kod produženja putovnice više mi neće pisati adresa u Hrv..nego strana adresa...nema smisla, al dobro i za to.

A šta je sa bankovnim računima?
Kreditom, trajnim nalozima za plaćanje računa za moje nekretnine...i svim ostalim za šta te čim priđeš šalteru traže osobnu iskaznicu??

Gdje će mi dolaziti pošta??
Gdje će me itko od institucija naći ako mi "ukinu" moju domaću adresu.

U koju "kategoriju" mi takvi spadamo.

Zna li, molim vas netko nešto o tome?'

Hvala.

Ako si u HR na 10 dana svaka 3 mjeseca neznam da li se uopce trebas odjavljivati, a ako trebas onda sigurno privremeno, a ne trajno. I to onda produljujes svake 3 godine.

Rajnus
13.08.2013., 09:02
Onako... dodje covjeku da se zapita da nakon nekoliko stranica objasnjavanja vecina kojih tu nesto napisu jos uvijek ne razumiju 2 kartice teksta napisanog zakona. Kako ste dospjeli tu gdje jeste...
marita13 se treba prijaviti da privremeno boravi u inozemstvu, to mora ponovit nakon 5g, zatim nakon svake 3, odnosno osme, jedanaeste...

amaram
13.08.2013., 10:13
Ovdje se ne pise o tome jeli to dobar ili los zakon, vec o utjecaju na zivot ljudi i kako to najbezbolinije napraviti. Svi bi mi da to uopce ne moramo raditi i nitko ovdje taj zakon ne brani pa niti ja. Ja samo tvrdim da nije komplicirano kao sto ljudi tvrde da jest... Sto se tice pozivanje na pravo kretanja, de pls... ko ti brani da se odjavis i zivis gdje hoces... Uostalom kad ste odlazili iz RH svi ste se trebali odjaviti.

Slazem se sa tim da zakon nije toliko kompliciran. Ja samo kazem da je ovaj zakon tu ne radi resavanja problema MUP, problema gradjana ili suzbijanja zloupotreba, vec radi politickih ciljeva i igara vlasti i opozicije (tipa - pocesi ti mene tu, a ja cu tebe tamo). A da oni koji su inicirali taj zakon imaju i jedan dodatni interes - a to je ciscenje nepotrebnih ljudi, zajedno sa njihovim problemima.

Evo jedan lijep primjer. Svaki 4ti stanovnik zapravo tu ne zivi...a na osnovu tog prebivalista osoba moze ostvarivati prava kao manji porez jer je Djulovac cini mi se pod posebnom drzavnom skrbi.

http://mreza.tv/u-dulovcu-cak-1151-mjestanin-ima-lazno-prebivaliste/

To sto neko teoretski MOZE ostvariti prava koja mu ne pripadaju ne znaci da je to moguce i u praksi, ili da se to i radi u bitnim brojevima. Mediji su cudo. Mediji nadju 36 ljudi na jednoj adresi i citava drzava prica o tome. Ako se sutra ispostavi da to bas i nije JEDNA adresa, vec ustvari "Ulica akacija BB", adresa "bez broja" na kojoj je vise kuca, to ce se zgodno preskociti.
Naravno, BB adrese su problem - ali vrlo dobrodosao za ovaj zakon.

Ja znam ljude koji su ostali realno bez ikakvih prihoda (u SLavoniji) i pokusavali su dobiti pomoc od drzave - to je muka i moras proci kroz citav lavirint administrative da bi to i dobio. Te moras reci da nemas vredne nekretnine, te potomci i slicni moraju izjaviti kako te oni nece/ne mogu izdrzavati, pa potvrde o (ne)primanjima i sto cuda.
Nema govora da moze doci neki stranac ili drzavljanin koji zivi van Hrvatske i samo namignuti nekom na salteru i posle toga primati neke pare godinama.

Rodjaka mi je skoro pokusavala nostrifikaciju fakultetske diplome iz Beograda (iz devedesetih), radi posla. Naravno trenutno nije zaposlena. Mislis da je dobila nostrifikaciju besplatno (inace je 400 kuna, ali mozes dobiti i besplatno - TEORETSKI)?
Nije! Opet - trebala je potvrda da nema nekretnine, da ne radi u Hrvatskoj, da ne radi u Srbiji, da nema zemlju itd.. To je mozda ok i prihvatljiv postupak, ALI - potvrdjuje da NE MOZES uzeti pare samo zato sto imas osobnu.

Necu vise ici u off-topic, izvinite zbog toga. Ugl - puno se pricalo o ovom zakonu i njegovim dobrim/losim stranama i rekao sam nesto sto mislim da je vazno u vezi njega.
Zakon je los, nece resiti probleme zbog kojih je donesen, a doneti ce mnoge probleme ljudima koji posteno rade (ili posteno ne rade), ne otimaju nista od RH, nisu kriminalci i nisu zasluzili od drzave takav tretman. I naravno - kriminalci od Slovenije do Makedonije ce i dalje kliziti kroz sistem kao i do sad i dobijati i osobne i putovnice bez problema.

I nije mi i dalje jasno kako ti to neko ustavom garantuje slobodu kretanja ako se moras svako malo javljati vlastima, kao da si na uslovnoj slobodi. Mozda u Ustavu pise "uslovna sloboda kretanja", nisam siguran. :ne zna:

Na popisu koji je na raspolaganju Općini, kažu, stoji da na njihovu području ima mjesto prebivališta oko tri tisuće i tristo osoba, a na zadnje lokalne izbore izašlo je oko tri tisuće i osamsto birača.
36tero ljudi prijavljeno na jednoj adresi gdje uopce nema objekta...i sad nek mi netko kaze da je to normalno...

Jasno, to su sve realni problemi... zbog kojih je gradjanstvu receno da se ovaj zakon donosi. Isto kao sto su ljudi naterani da popune proracun tzv "legalizacijom" kuca postojecih vec decenijama, na potpuno legalnim i za to predvidjenim mestima, kao sto su ljudi naterani da legalizuju obore i staje, placajuci po kubiku itd itd.

Drzava zna i slagati svoje gradjane, tu i tamo... ne precesto, mozda tek svaki 2-3 dan. :rolleyes:

Rajnus
13.08.2013., 11:44
Slazem se sa tim da zakon nije toliko kompliciran. Ja samo kazem da je ovaj zakon tu ne radi resavanja problema MUP, problema gradjana ili suzbijanja zloupotreba, vec radi politickih ciljeva i igara vlasti i opozicije (tipa - pocesi ti mene tu, a ja cu tebe tamo). A da oni koji su inicirali taj zakon imaju i jedan dodatni interes - a to je ciscenje nepotrebnih ljudi, zajedno sa njihovim problemima.

Koji su to nepotrebni ljudi?

To sto neko teoretski MOZE ostvariti prava koja mu ne pripadaju ne znaci da je to moguce i u praksi, ili da se to i radi u bitnim brojevima. Mediji su cudo. Mediji nadju 36 ljudi na jednoj adresi i citava drzava prica o tome. Ako se sutra ispostavi da to bas i nije JEDNA adresa, vec ustvari "Ulica akacija BB", adresa "bez broja" na kojoj je vise kuca, to ce se zgodno preskociti.
Naravno, BB adrese su problem - ali vrlo dobrodosao za ovaj zakon.

Nazalost ovo nije iznimka, vec pravilo. Znas li ti koliko ima sravnjenih sela sa zemljom na kojem ljudi i dalje imaju prebivalista? Ovo je primjer jednog mjesta gdje su ljudi odlucili sami rascistiti situaciju. I nije tu problem samo u ostvarivanju prava, tu je problem i oko manipulacije kod glasanja gdje na dan izbora dolaze autobusi iz Bosne i Srbije na glasanje.
Nadalje jedan od vecih problema je sto su barem u Osijeku ljudi prijavljeni po raznim barandama, a zive u Osijeku i na taj nacin ne placaju prirez, ostvaruju pravo na povrat poreza i prijevoz.

http://www.novilist.hr/Vijesti/Rijeka/Policijom-na-lazna-prebivalista-Rijecki-KBC-na-prijevoz-zaposlenika-trosi-15-milijuna-kuna

Imas li ideju koliko drzava gubi novaca zbog ovakve situacije?

Ja znam ljude koji su ostali realno bez ikakvih prihoda (u SLavoniji) i pokusavali su dobiti pomoc od drzave - to je muka i moras proci kroz citav lavirint administrative da bi to i dobio. Te moras reci da nemas vredne nekretnine, te potomci i slicni moraju izjaviti kako te oni nece/ne mogu izdrzavati, pa potvrde o (ne)primanjima i sto cuda.
Nema govora da moze doci neki stranac ili drzavljanin koji zivi van Hrvatske i samo namignuti nekom na salteru i posle toga primati neke pare godinama.

Isto tako imas Srba koji dodju u Hrvatsku samo pokupiti socijalnu pomoc, djeciji doplatak i sve ostalo. Nije to neka velika lova, ali ako je masovna pojava nije ni malo. Ti ljudi uzimaju necija tudja prava koji zive u HRvatskoj.
Da se razumijemo tu situaciju zlouporabljavaju i HRvati...

Rodjaka mi je skoro pokusavala nostrifikaciju fakultetske diplome iz Beograda (iz devedesetih), radi posla. Naravno trenutno nije zaposlena. Mislis da je dobila nostrifikaciju besplatno (inace je 400 kuna, ali mozes dobiti i besplatno - TEORETSKI)?
Nije! Opet - trebala je potvrda da nema nekretnine, da ne radi u Hrvatskoj, da ne radi u Srbiji, da nema zemlju itd.. To je mozda ok i prihvatljiv postupak, ALI - potvrdjuje da NE MOZES uzeti pare samo zato sto imas osobnu.

Pa nije problem u onima koji nemaju osobnu, vec koji imaju...
Mom stricu je razrusena kuca u ratu i posto nije imao prebivaliste nije dobio pravo na obnovu iako je hrvatski drzavljanin. .

Necu vise ici u off-topic, izvinite zbog toga. Ugl - puno se pricalo o ovom zakonu i njegovim dobrim/losim stranama i rekao sam nesto sto mislim da je vazno u vezi njega.
Zakon je los, nece resiti probleme zbog kojih je donesen, a doneti ce mnoge probleme ljudima koji posteno rade (ili posteno ne rade), ne otimaju nista od RH, nisu kriminalci i nisu zasluzili od drzave takav tretman. I naravno - kriminalci od Slovenije do Makedonije ce i dalje kliziti kroz sistem kao i do sad i dobijati i osobne i putovnice bez problema.

Koji su to problemi? Za mene je problem sto me na granici pregledavaju ko kriminalca sve zbog glupog carinskog zakon. Ja posten covjek, a kriminal i dalje cvjeta. Ne samo to, nego imaju pravo da me zadrze i ogranicavaju moju slobodu kretanja. Te fore sa ustavom...

I nije mi i dalje jasno kako ti to neko ustavom garantuje slobodu kretanja ako se moras svako malo javljati vlastima, kao da si na uslovnoj slobodi. Mozda u Ustavu pise "uslovna sloboda kretanja", nisam siguran. :ne zna:

Meni nije jasno na koju slobodu kretanja vi to brijete? Pa gdje tog ima na svijetu? Bilo bi to lijepo, ali svagdje i u svakom trenutku ti mogu ograniciti slobodu kretanja... Mogu te bez objasnjena privesti na 24h, uz extra papir i duze. Policajac te u Americi moze upucat ko kera ako se poceses iza uha...

Jasno, to su sve realni problemi... zbog kojih je gradjanstvu receno da se ovaj zakon donosi. Isto kao sto su ljudi naterani da popune proracun tzv "legalizacijom" kuca postojecih vec decenijama, na potpuno legalnim i za to predvidjenim mestima, kao sto su ljudi naterani da legalizuju obore i staje, placajuci po kubiku itd itd.

Upravo suprotno. Oni koji su gradili posteno su ispali budale, a ostalima je doslovno poklonjena legalizacija jer su u puno opcina snizili komunalije na 1kn pa umjesto recimo u Osijeku 80kn/m3 ljudi ce platiti cini mi se 2-3kn. S tim da taj novac ide lokalnoj samoupravi. Jedino sto je tu drzava uzela su neke smijesne kazne od par tisuca kuna po objektu i to na x rata....

Drzava zna i slagati svoje gradjane, tu i tamo... ne precesto, mozda tek svaki 2-3 dan. :rolleyes:

Svagdje je to tako negdje manje, negdje vise...

AllweEverWanted
13.08.2013., 21:02

I ja bi u Hr svaka tri mjeseca po 10 dana :), Long story short, to je bio i moj komentar, zar zbog toga jer lokalni MUP u par pripizdina u hrvatskoj nemoze skuziti da 64 osobe zivi na nepostojecoj adresi, treba maltretirati dijasporu?
No recimo da je zakon izglasan samo zbog weekend glasaca iz Hercegovine onda bi se to dalo rijesiti da se moraju prijaviti za glasanje oni koji zele glasati sa potvrdom o zaposlenju ili pohadjanju skole ili vozackom dozvolom racunom za struju i sl. Nije Hrvatska jedina zemlja sa takvim problemom, no druge zemlje su to rijesila puno elegantnije.
Stvar je u tome da zakon nema veze sa glasanjem, vec sa time da je vlada skuzila da bi mogli malo vise poreza ubrati od imigranata, pa malo od kazni jer nisu odjavili mjesto boravka.

Phil Lynott
13.08.2013., 23:43
Upravo suprotno. Oni koji su gradili posteno su ispali budale, a ostalima je doslovno poklonjena legalizacija jer su u puno opcina snizili komunalije na 1kn pa umjesto recimo u Osijeku 80kn/m3 ljudi ce platiti cini mi se 2-3kn. S tim da taj novac ide lokalnoj samoupravi. Jedino sto je tu drzava uzela su neke smijesne kazne od par tisuca kuna po objektu i to na x rata....

Tako je! I drago mi je sto drzava Hrvatska tretira svoje gradjane jednako. Drago mi je da je mom puncu 2006-te bila 'poklonjena' legalizacija. Jerbo da nije, i da su kojim slucajem inzistirali na rusenju 200-300 kuca na Viru, zena i ja bi vratili depozit cheque za nas dublinski stan i poderali nase avionske karte namjenjene za povratak u RH.

Stvarno ne znam za koji kurac uopce jos imam RH putovnicu.

amaram
14.08.2013., 13:55
Koji su to nepotrebni ljudi?
...
Nazalost ovo nije iznimka, vec pravilo. Znas li ti koliko ima sravnjenih sela sa zemljom na kojem ljudi i dalje imaju prebivalista? Ovo je primjer jednog mjesta gdje su ljudi odlucili sami rascistiti situaciju. I nije tu problem samo u ostvarivanju prava, tu je problem i oko manipulacije kod glasanja gdje na dan izbora dolaze autobusi iz Bosne i Srbije na glasanje.
Nadalje jedan od vecih problema je sto su barem u Osijeku ljudi prijavljeni po raznim barandama, a zive u Osijeku i na taj nacin ne placaju prirez, ostvaruju pravo na povrat poreza i prijevoz.
...
Imas li ideju koliko drzava gubi novaca zbog ovakve situacije?

Za nepotrebne ljude - ne bih se ponavljao.
Za sravnjena sela - ne vidim kako neko moze dobijati pomoc u sravnjenom selu. Ako je tako - to je onda ogroman propust drzave i ne treba gnjaviti dijaspory sa redovnim javljanjem u MUP da bi se resio taj problem.
Za gubljenje novca - nemam ideju u apsolutnim brojevima, ali imam u relativnim - jako jako malo u poredjenju sa mnogim drugim oblastima drzave. Naravno, mozda gresim i prihvaticu kao dobar argument bilo koji zvanican dokument sa iznosima o tome.

Isto tako imas Srba koji dodju u Hrvatsku samo pokupiti socijalnu pomoc, djeciji doplatak i sve ostalo. Nije to neka velika lova, ali ako je masovna pojava nije ni malo. Ti ljudi uzimaju necija tudja prava koji zive u HRvatskoj.
Da se razumijemo tu situaciju zlouporabljavaju i HRvati...

Ovo "imas Srba" je jedna vrlo opasna generalizacija. Je l' ti znas likom (ako ne imenom) nekog Srbina koji dodje u Hrvatsku po socijalnu pomoc ili si to samo cuo na medijima? Ili eto - nekog Hrvata iz BIH? Ili barem da li znas nekog ko licno zna nekog takvog? Ja ne znam nijednog i govorim istinu. Ne kazem da ih nema, samo kazem da ne znam nijednog takvog, a ima me dosta i po Srbiji i Hrvatskoj i pomalo i BIH.
Ako ti ne znas nijednog, kako onda mozes to tako sigurno tvrditi po forumima? U prethodnom postu sam dao par realnih primjera za koje ja znam, iz koji se vidi (bar je to moje vidjenje) da je jako TESKO doci do takvog "besplatnog novca"!
I, uz svo postovanje, ne mogu prihvatiti da je stvarnost suprotna od onoga sto JA VIDIM samo zato sto neko kaze da jeste, jer je tako procitao u novinama.

Mediji vrlo uspesno spinuju tu pricu o autobusima itd.. Je l' vidis koja je izlaznost u HR, BIH ili RS na izborima? Lokalno stanovnistvo mrzi da prosecu 200m i glasaju, izlaznost je manje i od 20%! Ali zato one zle laznjake-stanovnike-novco-otimace iz Srbije i BiH ne mrzi da se spreme, odu na bus ujutro, voze se par sati, glasaju, pojedu valjda sendvic i vrate se zadovoljni navece kuci? Nije im problem odvojiti dan i 15ak eur radi glasanja? Pretpostavljam da im jos neko placa i dnevnice i put? :D Ili mozda idu oni samo koji su blize od 1h, 2h voznje? Ajd da izracunamo koliko to ljudi u BiH ili RS (realno Vojvodini), TEORETSKI maksimalno, zivi na 1h voznje od svog glasackog mesta u drugoj zemlji..?

Pa nije problem u onima koji nemaju osobnu, vec koji imaju...
Mom stricu je razrusena kuca u ratu i posto nije imao prebivaliste nije dobio pravo na obnovu iako je hrvatski drzavljanin..

Koji su to problemi? Za mene je problem sto me na granici pregledavaju ko kriminalca sve zbog glupog carinskog zakon. Ja posten covjek, a kriminal i dalje cvjeta. Ne samo to, nego imaju pravo da me zadrze i ogranicavaju moju slobodu kretanja. Te fore sa ustavom...

Nisam nikad ni rekao da je problem u onima sto nemaju (ili imaju) osobnu. Ne znam, mozda se mi ne razumemo najbolje, probao sam objasniti u prethodnom postu.

Meni nije jasno na koju slobodu kretanja vi to brijete? Pa gdje tog ima na svijetu?
Nemam odgovor na ovo.

Ali mislim da smo iskristalisali bar sta ovaj zakon zahteva i sta je recimo najlaksi nacin da se ispostuje. Ko je u mogucnosti nek prijavi u MUPu ove godine da je privremeno odsutan radi posla, bez obzira koliko je to godina. A za 5 godina ovo ce se ionako ukinuti. ;)
I tog momenta ja necu cestitati drzavi sto je to uradila, jer cu znati da je to uradila zbog naredbe iz EU a ne zbog svoje pameti, vec cu i dalje pljuckati po mozgovima koji su to u originalu smislili.

Rajnus
15.08.2013., 09:41
Ja jos uvijek ne znam kojih se to nepotrebnih ljudi Hrvatska zeli rijesiti. Od mene trazis imena ljudi, a ti ne mozes napisati koji su to ljudi.
Osobno ne poznajem niti jednog, vec preko poznanika koji zive na vukovarskom podrucju...

Evo ti jos jedna lijepa prica o tome...
http://www.24sata.hr/crna-kronika-news/zive-u-srbiji-rade-u-hrvatskoj-a-oruzje-su-ostavljali-na-granici-311097

Kako se ono kaze, prvo treba pocistiti smece u svom dvoristu...jel...

amaram
15.08.2013., 11:29
Ja jos uvijek ne znam kojih se to nepotrebnih ljudi Hrvatska zeli rijesiti. Od mene trazis imena ljudi, a ti ne mozes napisati koji su to ljudi.
Osobno ne poznajem niti jednog, vec preko poznanika koji zive na vukovarskom podrucju...

Evo ti jos jedna lijepa prica o tome...
http://www.24sata.hr/crna-kronika-news/zive-u-srbiji-rade-u-hrvatskoj-a-oruzje-su-ostavljali-na-granici-311097

Kako se ono kaze, prvo treba pocistiti smece u svom dvoristu...jel...

Odlazimo sve vise off-topic, tako da ne bih vise na ovu temu. Citao sam o tom slucaju u 24sata isto kao i ti. Citao sam i o nekom tamo premijeru koji single-handed pokrade proracun manjeg grada pa se njegovi biraci ne uzbude preterano. Ima kriminalaca i treba da su u zatvorima. Toliko.
Sto se mene tice mislim da sam bio kristalno jasan u prethodnim postovima. Ugl, moje licno "dvoriste" je cisto i pazim da takvo i ostane.

A samo cu odgovoriti na direktnu i javnu prozivku kako ne dajem imena... Osnovna LOGIKA namece da ne mogu odgovoriti kakvo je nesto sto ne poznajem. Tj - ne mogu ti dati imena ljudi za koje ja tvrdim da ne postoje ili bar da ih ja NE ZNAM ni jednog.
Onaj ko kaze da zna neke prevarante i kriminalce poimence - taj treba da ih imenuje, da bi dokazao njihovo postojanje, a ne onaj ko kaze da ne zna za takve.

Ti sam sebi odgovori, ako zelis, da li znas nekog imenom i prezimenom, ili taj ko ti je rekao za to zna nekog imenom i prezimenom. Ako ne znas ni ti a ne znaju ni oni - onda ste zrtve obmane, samoobmane ili medijske, svejedno. A ako znas za neko ime - telefon u sake i prijavi MUPu, kao sto i dolikuje svakom postenom gradjaninu. To je bar lako resiti i najnesposobnijima u MUPu.

Ne bih u ovom topicu vise sirio pricu o pozadini ovog zakona. Vec sam rekao sta mislim o njemu, a ovo je forum za tehnicku pomoc ljudima u vezi sa tim zakonom.

Rajnus
15.08.2013., 12:13
Mani se ti premijera i ne radi klasicni spin. Trazio si dokaz o "ima Srba" i sad sam ti ga dao, a to je samo kap u moru. Moje osobne spoznaje nemaju neku tezinu stoga ti uvijek dam neki link i nisam mislio na tvoje osobno dvoriste...znas dobro na koje sam mislio...
Nisam trazio da napises imena nego koja je to skupina ljudi koja je nepozeljna u Hrvatskoj zbog koje hrvatska vlada donosi ovakve zakone da ih se rijesi...
Telefon u ruku ne pomaze jer su takve osobe za koje ti mislis da su ugrozene zapravo zasticene vise nego licki medvjed... Njihovi prekrsajni postupci su najmanji problem u moru stvari za koje su abolirani, 33g sam zivio u istocnoj Slavoniji i muka mi je od ove teme stoga bolje nemoj o tome ovdje...

Slazem se to je samo tvoje misljenje...

amaram
16.08.2013., 09:49
Mani se ti premijera i ne radi klasicni spin. Trazio si dokaz o "ima Srba" i sad sam ti ga dao, a to je samo kap u moru. Moje osobne spoznaje nemaju neku tezinu stoga ti uvijek dam neki link i nisam mislio na tvoje osobno dvoriste...znas dobro na koje sam mislio...
Nisam trazio da napises imena nego koja je to skupina ljudi koja je nepozeljna u Hrvatskoj zbog koje hrvatska vlada donosi ovakve zakone da ih se rijesi...
Telefon u ruku ne pomaze jer su takve osobe za koje ti mislis da su ugrozene zapravo zasticene vise nego licki medvjed... Njihovi prekrsajni postupci su najmanji problem u moru stvari za koje su abolirani, 33g sam zivio u istocnoj Slavoniji i muka mi je od ove teme stoga bolje nemoj o tome ovdje...

Slazem se to je samo tvoje misljenje...

Za mene bi tvoje osobne spoznaje imale veliku tezinu (i ja sam te direktno i pitao za njih), ali kao sto si sam rekao - nemas osobnih spoznaja o tome sto smo pricali. Novinski clanci NISU osobna spoznaja. "Pricao mi je prijatelj o jednom c'oeku" NIJE osobna spoznaja.

"Klasicni spin" nije to sto za sta me optuzujes (neopravdano). "Spin" je kada neko uz pomoc propagande i/ili javnog mnijenja pokusa nekog ili nesto predstaviti kao bolje (ili gore) nego sto jeste. Tj, tacno ona medijska priprema (dao si prave linkove da to pokazes) koja je uradjena pre donosenja novog zakona o prebivalistu. I mogu reci - vrlo dobra medijska priprema, jer je odlicno odradila posao.

Nisam ja trazio dokaz da "ima Srba" (u kontekstu zlouporteba). Ja ZNAM da "ima Srba" . Ja sam rekao da je to opasna generalizacija (ali ipak mnogima tako slatka i neodoljiva). To isto se koristi i u mnogim drugim zemljama, npr u Svicarskoj, da se dokaze kako su stranci (naravno Balkanci) npr krivi za kriminal, narkomaniju itd. A onda kad neko pokaze MUP statistiku ispadne da je kriminal povezan sa narkomanijom jednako zastupljen i medju domicilnim stanovnistvom. Dakle - ispostavi se da je to jos samo jedan "spin" i da je naravno najlakse optuziti nac. manjinu, ili imigrante ili crnce i tome slicno.

Ja znam da ima Srba kriminalaca, kao sto ima i Hrvata kriminalaca i Nemaca ili Slovenaca i iz toga ne izvlacim nikakve neizvlacive zakljucke sem - kriminalce u zatvor, bez obzira na boju.
Je l' ti imas problem sa tim zakljuckom?

Ne znam sto bih vise rekao. Mislim - znam, ali nema smisla. Oni koji citaju forum procitali su i moje i tvoje i ostale postove i nek izvlace zakljucke sami.
Ovi danasnji "forumi" bi trebali biti pandan foruma starog veka, gde su se skupljali neki obrazovani ljudi, da razgovaraju i razjasnjavaju svet. Medjutim, da bi to radilo, ucesnici foruma ne mogu biti ljudi koji misle da je logika: "ja sam glasniji, znaci LOGICNO je da sam u pravu".

Dakle, logika NIJE ono sto se koristilo kao logika u starom africkom plemenu Zulu (bas sam juce procitao na www.danas.rs, pa parafraziram): "Dobro je kada mi pobijemo neprijatelje, zapalimo im selo i otmemo im stoku i žene, a zlo je kada to isto neprijatelji učine nama."
Ko ima Zulu-logiku, taj nema sta traziti u forumu 21. veka, jer isti je smisljen radi razmene ideja, informacija i razgovora a ne radi gadjanja stereotipima i predrasudama.

Rajnus
16.08.2013., 10:09
Dobro jel ti znas nekog osobno da je letio u svemir ili je to sve medijska propaganda?
Rekao sam ti da se manis demagogije. Uporno pokusavas u rukavicama napisati kako je zapravo ovaj zakon donesen da bi se rijesilo nepotrebnih... Ima tu puno stvari koje su previse politicke za ovu temu i necu ih potezati, a imao bih sto napisti...
A sto se tice logike... pa nisu ti se sunarodnjaci tom tvojom logikom koristili 90tih...
EOD

amaram
18.08.2013., 09:39
Dobro jel ti znas nekog osobno da je letio u svemir ili je to sve medijska propaganda?

:D

A sto se tice logike... pa nisu ti se sunarodnjaci tom tvojom logikom koristili 90tih...
EOD

Na koje moje sunarodnjake tacno mislis? Srbe, Hrvate, Madjare, Nemce?
Kako bi tvoj svet bio divan i jednostavan kad bi sve bilo crno-belo, zar ne? Onda bi znao koga mrziti, kome sve oprastati, koga prezirati, koga proterivati...
Na zalost, rodio si se na pogresnoj planeti, ili u pogresnom milenijumu.
Bar da je jedno 1500 godina ranije i da zivis u Australiji, stvari bi bile tako jednostavne... Nema belci, nema zutaci, nema afrikanci, samo vi aboridzini, cisti kao suza.

Ides u ignore.

crótach
20.08.2013., 14:40

Po meni je strategija prilicno cista, Hrvatska se od osamostaljenja uspjesno rjesava intelektualaca, mladih, obrazovanih i radno motiviranih ljudi.

Novi zakon o prebivalistu, boravistu, ognjistu i kamenistvu je samo korak dalje da se te grupe odstrane i da ih se konacno makne sa popisa stanovnistva, birackih spiskova i kojekakvih statistika gdje samo kvare prosjek inace blentavom i nepismenom narodu koji vec stoljecima na ovim prostorima ognji.

pussy galore
24.08.2013., 19:09
Ja sam sad provjerila na putovnici i stvarno pise moja adresa u Cro. Ajme :s

U kurcu smo, samo na nasim putovnicama to pise.

Raspizdilo me sve ovo sad. Sto mi volimo komplicirat, sramota me vise i reci odakle dolazim.
Neki dan sam si razmisljala uzet drzavljanstvo drzave gdje sam sad i mislim da sam odlucila.

Prvi slobodan trenutak i letim za Cro. Iz svega cu se odjavit.

edit;

I sta ce mi onda pisat u putovnici? Moja sadasnja adresa. Ja se volim selit cesto!!
Joj, rekla sam da se necu zivcirat ali ovo me skroz ispizdilo!!

Phil Lynott
24.08.2013., 20:15
Novi zakon o prebivalistu, boravistu, ognjistu i kamenistvu je samo korak dalje da se te grupe odstrane i da ih se konacno makne sa popisa stanovnistva, birackih spiskova i kojekakvih statistika gdje samo kvare prosjek inace blentavom i nepismenom narodu koji vec stoljecima na ovim prostorima ognji.

:s :D :rofl:

Phil Lynott
24.08.2013., 20:25
Meni je najbolje bilo 2007me kad sam bio u RH i placao nesto putem postanskog naloga za uslugu ovlastenog prijevoda. I ispunim ja formular u posti sad ti meni baba iza saltera krene s lekcijom da kako nisam svoju adresu stavio da kakav je to nacin te ovo te ono. Ja reko gospodjo dajem pare tu i idu pare ovoj gospodji sto je prevela na njeno ime i adresu da kakve veze moja adresa ima uopce s tim i kakve to veze uopce njima ima jerbo nemam pojma sto ocekuju, imam adresu u ZG na kojoj ne zivim, adresu u Dublinu na kojoj isto nisam zivio i adresu u Bahrainu ako uopce zna di je to i da koju adresu hoce i kakve veze to sve skupa ima. Al jebiga ja sam oskvrnuo njen formular ko da sam joj se na dedin grob posro i smisao njene egzistencije doveo u pitanje valjda jer eto formular nije potpun pa ce se krov podruznice hrvatskih posta sruciti nama svima na glavu. Na srecu radilo se o prevodu ugovora kojim sam prodao stan u ZG i to je bila jednja od mojih posljednjih znacajnijih poveznica sa hrvatskom birokracijom pa sam proguto sva sranja (bilo je jos toga kad su mi iz ZABA-e drzali lekciju da kako ja mogu imati nerezidentni racun reko osim sto imam irsku putovnicu i rezidenciju u Bahrainu u hrvatskoj putovnici nemam nikih drugih osnova), popunio sve formulare i zatvorio mashalllah to pglavlje. Katastrofa. Al neka ih. Evo sad se svadjaju oce Trg Pravde gradit ili ne. Ko u Turkmenistanu.

Rajnus
24.08.2013., 20:36
Ja sam sad provjerila na putovnici i stvarno pise moja adresa u Cro. Ajme :s

U kurcu smo, samo na nasim putovnicama to pise.

Raspizdilo me sve ovo sad. Sto mi volimo komplicirat, sramota me vise i reci odakle dolazim.
Neki dan sam si razmisljala uzet drzavljanstvo drzave gdje sam sad i mislim da sam odlucila.

Prvi slobodan trenutak i letim za Cro. Iz svega cu se odjavit.

edit;

I sta ce mi onda pisat u putovnici? Moja sadasnja adresa. Ja se volim selit cesto!!
Joj, rekla sam da se necu zivcirat ali ovo me skroz ispizdilo!!

A sto te briga sto pise u putovnici. Ako policija ne zahtjeva da mijenjas putovnicu, zasto bi tebi smetalo? Pa nije to osobna...
Ja sve citam i ne vjerujem sto sve ljudima smeta. Draga moja nek te zivcira tvoje neznanje...
Ako promjenis adresu, ne moras mijenjati putovnicu. Putovnica je javna isprava sa kojom dokazujes
identitet i drzavljanstvo, a ne prebivaliste...

pussy galore
24.08.2013., 20:39
Ma uzas :(

Ja ne znam kako ljudi to dopustaju. Ta drzavna sluzba je katastrofa.
Ja bi ostavila trecinu ako i toliko njih.

Najvise sto me zivcira je rodni list ne stariji od tri mjeseca. Sto se od vrtica do prvog osnovne promjenilo na mom rodnom listu?!
I domovnica isto? Koji je smisao toga ako imas putovnicu?!

a1exa
25.08.2013., 08:51
A sto te briga sto pise u putovnici. Ako policija ne zahtjeva da mijenjas putovnicu, zasto bi tebi smetalo? Pa nije to osobna...
Ja sve citam i ne vjerujem sto sve ljudima smeta. Draga moja nek te zivcira tvoje neznanje...
Ako promjenis adresu, ne moras mijenjati putovnicu. Putovnica je javna isprava sa kojom dokazujes
identitet i drzavljanstvo, a ne prebivaliste...

a sad ne smeta ako nije sve po pravilima a? :kava:

Al jebiga ja sam oskvrnuo njen formular ko da sam joj se na dedin grob posro i smisao njene egzistencije doveo u pitanje valjda jer eto formular nije potpun pa ce se krov podruznice hrvatskih posta sruciti nama svima na glavu.

:rofl::rofl:
Ako vidim da nečiju uslugu ne mogu platiti preko interneta nego me jebe da hodam po pošti, od mene ne bu dobio novac. Simple :D

Rajnus
25.08.2013., 09:17
Sto nije po pravilima?

Sent from mobile

rijeka53
25.08.2013., 09:53
... a tek to uporno iznistiranja jos i jos i ponovo na JMB I OIB-u, neke tete cinimise sFrsavaju samo na tome :503:

Phil Lynott
25.08.2013., 13:12
Ako vidim da nečiju uslugu ne mogu platiti preko interneta nego me jebe da hodam po pošti, od mene ne bu dobio novac. Simple :D

Ma da, al jebiga bio sam u zurbi jer je cijela transakcija kasnila jer se banka kupca prekenjavala nesto oko isplate na nerezidentni racun pa mi je skoro kupac umro od zivciranja vec je slog imo par mjeseci prije, pa prevoditeljica u medjuvremenu to prevela i otisla na more pa me zamolila da joj posaljem pare...... znas sto...... jos jedna nepotrebno iskomplicirana hrvatska prica. Najbolje mi je bilo kada je ta neka baba iz kupceve banke dizala glas na mene da otkud meni pravo da imam nerezidentni racun ko da joj poso nije da transferira lovu nego da je istrazitelj u GESTAPO-u, mislim katastrofa. Sto manje posla tamo to bolje.

hajat
30.08.2013., 10:48
da podjelim moje iskustvo na hrvatskoj ambasadi u bratislavi
predam ja zahtjev za novi pasos na ambasadi
i pitam dal mi mogu promjeniti adresu u pasosu posto vec davno na toj adresi u zagrebu ne obitujem
a u slovackoj imam trajni boravak ili vec kako se to zove
kaze meni ambasadorica onako non salantno kao ovaj puta ce mi ostavit tu adresu
a drugi put vec mogu da stavim novu u slovackoj ako hocu
ja gledam u nju i nis ne kontam
i moja intuicija mi govori da ambasadorica ili vec sta je tamo
nema pojma o zakonima jer je to rekla ko da je isla na pijac nekom prodavat sljive
a nikad sljive nije vidjela
eto tako sam imala osjecaj od te gospodje
do konca ona nije bila sigurna ni koje velicine slike treba da budu na pasosu
pa sam morala da dam slike dvije razlicite velicine
da onda u zagrebu oni vec ce kao znati koje slike odgovaraju

kad sam izasla iz ambasade ostala sam u blagom uzasu
jbt njoj ta ambasada dodje ko ono zenska sjedeljka
majko moja mila

crótach
30.08.2013., 14:18
Nije to nista novo, u Irskoj nasa velebna ambasada radi dva sata dnevno tri dana u tjednu, dakle sveukupno 6 radnih sati tjedno. Zena je predala zahtjev za drzavljanstvo pred 12 godina i kao javit ce se oni nama uskoro. Do danas nisu nista napravili, zvao sam ih u principu jednom godisnje i dobivao isti odgovor (da da, znamo mi, evo samo sto nije gotovo, imamo vasu adresu pa cemo vam se javit). Sad vise ni ne zovem :)

No nisu ni u MUP-u nista bolji, kad sam predavao zahtjev za osobnu zenska u prizemlju mi rekla da ispunim jedan formular, a zenska na katu da ispunim drugi. Onda naravno da sam doso sa ispunjena oba formulara i oboruzan svim mogucim potvrdama koje nisu trazili i nigdje se ne spominju jer ocekujem da ce izmislit nesto novo kad dodjem na red. Sva sreca jedan od ta dva formulara je proso. Imo sam osjecaj da sam dobio na lotu!

marita13
30.08.2013., 14:47
Evo ovako, ljudi moji.....zanima me ko je napravio privremenu odjavu prebivališta i kako..... i bez potvrda??, sa potvrdama??? koje su dokumente tražili?

Naime, zvala sam MUP, da pitam šta je potrebno, a "dobila" sam takav bezobrazluk neviđenih razmjera, koda sam kriminalac.......u stvari nisam se snašla, pa nisam pitala sa kim razgovaram, šteta.:503:

Pitam se, tumaći li taj zakon svaka teta na šalteru onak kak im padne na pamet?

Molim vas iskustva.
Hvala.

Peregrina
02.09.2013., 20:30
Ja sam se ovo ljetona adresi u HR išla odjavit jer živim i radim već xx godinu dana u NL. Mene je tražila kopiju radne dozvole......tu je došlo do frkice. :o
Objasnim da je to nemoguče jer sam više vani HR, ćač im i pokažem moj NL ID card. Nije išlo pa lijepo otišla do njezine šefice. Ona nema pojma o ničemu pa ipak dopusti da predam kopij ID. Dobim potvrdu ali ipak pitam ako je sad sve u redu. Je ali moram se po njihovom za godinu dana opet javit da im dam do znanja da li mislim duže boravit u NL. Ako se ne javim,dobivam kaznu. :504:

Ell
04.09.2013., 16:56
Ja sam se ovo ljetona adresi u HR išla odjavit jer živim i radim već xx godinu dana u NL. Mene je tražila kopiju radne dozvole......tu je došlo do frkice. :o
Objasnim da je to nemoguče jer sam više vani HR, ćač im i pokažem moj NL ID card. Nije išlo pa lijepo otišla do njezine šefice. Ona nema pojma o ničemu pa ipak dopusti da predam kopij ID. Dobim potvrdu ali ipak pitam ako je sad sve u redu. Je ali moram se po njihovom za godinu dana opet javit da im dam do znanja da li mislim duže boravit u NL. Ako se ne javim,dobivam kaznu. :504:

Citam ovo i ne mogu virovati koliko ti birokrati postaju sve bezobrazniji. Kad smo se mi odjavljivali osim prijave boravka u De nam nista nije tribalo a sad odjednom ova trazi kopiju radne dozvole. Ma sta ce to njoj i sta se to uopce nje tice di ko radi. Da su to meni trazili nema sanse da bi im to uopce dala.

Izgleda da svaki salterski radnik pise i provodi svoje zakone cim joj ni sefica nezna nista.:503: Ma koje javljanje za godinu dana i koja kazna. :503:

Ma ja bi to jednostavno ignorirala i ko je sljivi. :kava:

crótach
21.09.2013., 17:38
Evo ovako, ljudi moji.....zanima me ko je napravio privremenu odjavu prebivališta i kako..... i bez potvrda??, sa potvrdama??? koje su dokumente tražili?

Naime, zvala sam MUP, da pitam šta je potrebno, a "dobila" sam takav bezobrazluk neviđenih razmjera, koda sam kriminalac.......u stvari nisam se snašla, pa nisam pitala sa kim razgovaram, šteta.:503:

Pitam se, tumaći li taj zakon svaka teta na šalteru onak kak im padne na pamet?

Molim vas iskustva.
Hvala.

Vratio sam se s godisnjeg pa da javim svoja iskustva. Nakon par sati obaveznog cekanja dosao sam teti na salter sa ispunjenim formularom i reko da se zelim privremeno odjavit nebili ne platio 5000kn kazne.

Teta na salteru je uzela formular, nesto tipkala (mogla je i igrat tetris), onda me pitala sve sto joj vec pise na formularu koji drzi, tipa na kolko se odjavljujem. Pito sam ju kaj ak se ranije vratim - "pa nema veze", a kaj ak duze ostanem - "pa nista".

Na kraju je zavrsila sa tipkanjem (ili tetrisom) i blijedo me gledala. Ja ocekujem da ce mi dat sad neku potvrdu, kad me gestapo zaustavi na granici da im mogu dokazat da sam se ipak odjavio, a ona meni veli da je to sve. Onda sam ju onak u nevjerici pitao da mogu li ja ipak dobiti kakvu potvrdu, na sto je odgovor bio "nema potvrde, to je sve". Dakle vjeruj drzavi da te nece zajebat!

Zapiso sam vrijeme, datum, salter, opis djelatnice, cak i broj koji sam imao u redu, mozda ce mi jednog dana trebat ako se nadjem pred sudom.

Uglavnom odlican je zakon, a provodjenje istog jos bolje! Samo tako naprijed protiv mrskog okupatora.

a1exa
22.09.2013., 10:56
BAš čudno, ja sam dobila potvrdu o odjavi. :ne zna:
Na kraju sam trajno odjavila jer privremena odjava je prekomplicirana. Trebaš prevoditi radni ugovor, pa ako je ugovor na određeno tipa 6 mjeseci onda nakon tih 6 mjeseci trebaš donijeti novi, ma nebuloze.
Ja pitam kaj sa ženama koje su kod kuće i ne rade, onda mi nisu znali dati odgovor. Tad bi možda muž trebao davati izjavu :rofl:

Za trajnu odjavu ne traže ništa pa rekoh, odjavi.

Isto dodatna jebada je što odjavu moraš raditi u pp gdje ti je prebivalište, ne znam zašto. očito nisu nikako povezani.

Rajnus
22.09.2013., 11:04
Bas cudno sto si se odjavila i dobila potvrdu o odjavi, a on prijavio boravak izvan HR za koju ne dobivas potvrdu :-)

Sent from mobile

a1exa
22.09.2013., 11:18
Bas cudno sto si se odjavila i dobila potvrdu o odjavi, a on prijavio boravak izvan HR za koju ne dobivas potvrdu :-)

Sent from mobile

prijavio boravak? :confused:

ali evo da te malo usrećim, teta na šalteru je bila jako draga i susretljiva. :D

crótach
22.09.2013., 12:29
Mene za privremenu odjavu nisu trazili nista osim osobne i formulara.

Nikakvu potvrdu o prebivalistu, dozvolu boravka u stranoj drzavi, ugovor o radu, apsolutno nista. I naravno nista nisam dobio kao dokaz da sam se odjavio. :503:

a1exa
22.09.2013., 12:43
Mene za privremenu odjavu nisu trazili nista osim osobne i formulara.

Nikakvu potvrdu o prebivalistu, dozvolu boravka u stranoj drzavi, ugovor o radu, apsolutno nista. I naravno nista nisam dobio kao dokaz da sam se odjavio. :503:

A zašto si privremeno odjavio?
Planiraš se vraćati? Imaš limitirani radni ugovor?
Pa ako te to toliko smeta, ako možeš odi opet na policiju pa zatraži drugog službenika. Ako možeš ofkors. :D

Rajnus
22.09.2013., 13:08
Sta ste zapeli za tu potvrdu. Kad moras imati neki papir ne valja, kad ne moras opet ne valja. Ko bi vama ugodio :-)

Ako vas netko bude provjeravao u sustavu ste i sta vas briga.

Sent from mobile

Comus
22.09.2013., 13:23
Zna netko mozda, u slucaju ako se privremeno odjavis, ostaje li i dalje prebivaliste u HR i svi dokumenti vezani za to? :)

Rajnus
22.09.2013., 13:33
Ne možeš se privremeno odjavit. Ili imas prebivaliste u HR ili nemas. Procitaj thread od pocetka.

Sent from mobile

a1exa
22.09.2013., 13:49
Ne možeš se privremeno odjavit. Ili imas prebivaliste u HR ili nemas. Procitaj thread od pocetka.

Sent from mobile

Mozes. I tako je i meni zena na salteru objasnjavala. Privremena je za ljude koji studiraj i sl. Ili znaji da su na samo na nekom ograni enom projektu i sl.

Iako je i meni ta podjela blesava ali mozes.

Rajnus
22.09.2013., 14:05
Ne mozes. Ili ti žena nije dobro objasnila ili ti nisi dobro shvatila, a vjerujem da je ovo drugo. Procitaj zakon bit ce ti jasnije.

Sent from mobile

Comus
22.09.2013., 14:28
Ne mozes. Ili ti žena nije dobro objasnila ili ti nisi dobro shvatila, a vjerujem da je ovo drugo. Procitaj zakon bit ce ti jasnije.

Sent from mobile

Mislim da ti nisi citao zakon

"Ako osoba napušta prebivalište u trajanju duljem od godinu dana radi privremenog
odlaska izvan Republike Hrvatske u svrhu obrazovanja, obavljanja poslova koji nisu
trajnog karaktera i vezani su za određeno vremensko razdoblje, dugotrajnog liječenja i
drugih razloga dužna je to prijaviti nadležnom tijelu na čijem području ima prijavljeno
prebivalište, neposredno ili putem nadležne diplomatske misije – konzularnog ureda
Republike Hrvatske u inozemstvu, uz prilaganje odgovarajuće dokumentacije o
razlozima privremenog odlaska.
Ako napuštanje prebivališta radi privremenog odlaska izvan Republike Hrvatske
potraje duže od pet godina osoba je dužna ponovno prijaviti odsutnost iz mjesta
prebivališta tijelima iz stavka 5. ovoga članka i prijavu obnavljati nakon svakog daljnjeg
proteka razdoblja od tri godine uz prilaganje dokumentacije o razlozima boravljenja
izvan Republike Hrvatske.
Osoba iz stavka 5. ovoga članka, dužna je u roku od 15 dana od dana povratka u
Republiku Hrvatsku to prijaviti nadležnom tijelu na čijem području ima prijavljeno
prebivalište."

Rajnus
22.09.2013., 14:34
Citao i razumio. Vi imate problem sa shvacanjem. Procitaj par puta dok ne shvatis :-)

Sent from mobile

Fish and chips
22.09.2013., 16:15
a mogu li taj ispunjeni formular samo poslati u Ambasadu u Londonu ?

Pa cilj im je da nas se sto vise odjavi, nije mi jasno zasto onda kompliciraju sa ekstra potvrdama. Meni je osobna istekla prije 10 godina, sigurno imaju negdje a sistemu da je nemam .

a1exa
22.09.2013., 17:46

Sent from mobile

Kriste kako si ti naporan :rofl:

Rajnus
22.09.2013., 18:01
Ja sam naporan, a ti ne razumiješ 2 kartice teksta :-)

Sent from mobile

putovnica
22.09.2013., 19:21

mozes, ja sam se ljetos odjavila privremeno.
od dokumenata sam pokazala radnu vizu/osobnu zemlje u kojoj zivim.

na moj upit, da li ova trenutna odjava znaci da mi mogu dostaviti npr poziv na sud na novu, stranu adresu, rekla je da ce mi npr poziv za sud doci na zagrebacku adresu.
kad sam je pitala zasto, pa zato se i dolazim prijaviti da trenutno tu ne zivim, samo je slegnula ramenima.
na moje pitanje cemu onda sve ovo sluzi, odgovorila je: takav je zakon.
i cinicni osmijeh.

a najbolji dio cijele price je papir koji treba ispuniti: 2 puta na jednoj strani, i onda 2 puta na drugoj strani upisati adresu odjave i adresu prijave.
debilana.

a1exa
22.09.2013., 19:34

na moj upit, da li ova trenutna odjava znaci da mi mogu dostaviti npr poziv na sud na novu, stranu adresu, rekla je da ce mi npr poziv za sud doci na zagrebacku adresu.
kad sam je pitala zasto, pa zato se i dolazim prijaviti da trenutno tu ne zivim, samo je slegnula ramenima.
i cinicni osmijeh.

a najbolji dio cijele price je papir koji treba ispuniti: 2 puta na jednoj strani, i onda 2 puta na drugoj strani upisati adresu odjave i adresu prijave.
debilana.

i ja sam pitala isto, žena je rekla da u biti poziv na sud bi se slao na zadnju poznatu adresu. Kad me ne bi mogli dobiti e onda sud traži od policije da me potraži i onda bi oni vidli da sam odjavljena.
Mada ja više ne znam kako ta procedura ide, sa pozivima za sud jel. Znam da si ti trabao preuzeti i potpisati, je li se sad to promijenilo ne znam.

Rajnus
22.09.2013., 20:48

i cinicni osmijeh.

debilana.

Nisi odjavila prebivaliste, nego prijavila privremeni odlazak izvan Republike Hrvatske. Nije moguce privremeno odjaviti prebivaliste. Mozes ga odjaviti te vratiti osobnu i onda se ponovo prijaviti, a to je vec malo duza procedura. Ne postoji termin "privremena odjava".

@a1exa vise ti ne moraju osobno uruciti nego objave na oglasnoj ploci suda te nakom mislim tjedan dana vrijedi kao da su ti urucili. Zbog takvih stvari je najbolje dati punomoc nekome na toj adresi da ti moze podici postu.

Adelholzener
23.09.2013., 13:50
Ovo nije za vjerovati. Koji bezobrazluk! Pa tko donosi te zakone?

amstel
23.09.2013., 14:33
ovo sam pitao još prije, ali nisam dobio odgovor.

ja sam sad dakle u kanadi i biti ću ovdje. sljedeće godine recimo da idem u hrvatsku, osobna mi ističe 2014 ili 2015 nisam siguran, da li ja mogu najnormalnije ušetat u mup i reć da hoću novu osobnu(ako je istekla) praveći se da najnormalnije živim tamo ili imaju oni neku evidenciju o meni/nama?

Rajnus
23.09.2013., 15:06
Ha, to ti ovdje nitko ne moze odgovorit sa sigurnoscu.

Sent from mobile