PDA

View Full Version : Ovisnost o anksioliticima (xanax, misar, helex)

zeusxl
30.03.2013., 07:39
Citajuci postove vidio Sam da dosta forumasa uzima spomenute anksiolitike kao stalnu terapiju I kao nadomjestak AD.
Valja istaci da anksiolitici stvaraju ovisnost. ONI nisu trajna terapija. To Vam je samo prva pomoc. Pravi izbor Su AD.
Jedan te isti anksiolitik nebi trebalo uzimati vise od tjedan dana I tada ga treba zamijeniti drugim anksiolitikom. U Tom slucaju je mala sansa da Se razvije ovisnost.
Anksiolitike je najbolje uzimati po potrebi. To znaci kad ste anksiozni I napeti, kad osjetite da bi mogli dobiti PA.
Panicari I agorafobicari ce ga uzeti sat vremena prije nego odu na neko javno mjesto,svadbu ili bilo gdje gdje ima puno ljudi.
Nema zamjene za AD koji Se moraju redovito uzimati

sunceimjesec
30.03.2013., 08:12
Aha, a reci, ako se uzima prema potrebi, ne razvija se ovisnost?

zeusxl
30.03.2013., 08:50

U Tom slucaju ne

Calistam
30.03.2013., 09:01
Uzimam Helex od 0,50mg zadnjih 5 godina. Prve dvije je to bilo gotovo svakodnevno dok zadnje tri stvarno rijetko...pogotovo sad od kad sam na ad-u.
Znači desi se da ga mjesečno uzmem svega 3-4 puta.
Jesam li ja ovisna?

sunceimjesec
30.03.2013., 09:29
U Tom slucaju ne

ajd, sad mi je lakše, jer sam već malo osjećala grižnju savjesti...

zeusxl
30.03.2013., 09:42
Uzimam Helex od 0,50mg zadnjih 5 godina. Prve dvije je to bilo gotovo svakodnevno dok zadnje tri stvarno rijetko...pogotovo sad od kad sam na ad-u.
Znači desi se da ga mjesečno uzmem svega 3-4 puta.
Jesam li ja ovisna?
Pročitaj moj uvodni post. Ovisnost nastaje kod ljudi koji ih uzimaju svakodnevno,
Znam o čemu pričam jer sam ih jedno vrijeme uzimao svakodnevno. Jedva sam se skinuo i imao sam apstinencijske simptome.

Srebrni-medvjed
30.03.2013., 09:43
Najveći vrag od anksiolitika je onaj prokleti Lorsilan (Lorazepam)

Skidanje s njega je bio pravi pakao

Tinkerbell 8
30.03.2013., 09:48

pa nečije su potrebe svakodnevne.:rofl:
meni je život bez njih nezamisliv, jer bih imala razne psihosomatske probleme. ne radi se tu više o nekoj tjeskobi, nego je to davno prešlo u fizičke simptome.

zeusxl
30.03.2013., 09:48
Najveći vrag od anksiolitika je onaj prokleti Lorsilan (Lorazepam)

Skidanje s njega je bio pravi pakao

Podijeli s nama svoja iskustva.:mig: Neki piju te anksiolitike kao vodu:rolleyes::503:

zeusxl
30.03.2013., 09:49
meni je život bez njih nezamisliv, jer bih imala razne psihosomatske probleme. ne radi se tu više o nekoj tjeskobi, nego je to davno prešlo u fizičke simptome.

Vjerojatno se kod tebe radi o psihosomatskom oboljenju,. Poslušaj savjet. Skini se s toga i počni piti AD

Tinkerbell 8
30.03.2013., 09:54
Vjerojatno se kod tebe radi o psihosomatskom oboljenju,. Poslušaj savjet. Skini se s toga i počni piti AD

djeluje li on i na napade panike? ponekad me uhvati, a to je tako jako da me probudi po noći, i sljedećih sat-dva se tresem ko da je -20.:rolleyes:

Srebrni-medvjed
30.03.2013., 09:55
Podijeli s nama svoja iskustva.:mig: Neki piju te anksiolitike kao vodu:rolleyes::503:

Pa kad sam bio hospitaliziran bio mi je potreban jer sam bio u konstantnom neprekidnom strahu. Pio sam dva dnevno od 2,5mg. Kad mi je postalo bolje doktorica me počela skidati s toga jer i ona sama kaže da nam anskiolitici nikako ne smiju postati najbolji prijatelj jer vro lako mogu postati najgori gospodar

Skidala je postepeno, strahovi su mi se vraćali, a kad mi ga je sa pola jednog skinula na nulu bio sam na rubu ludila od strahova. Dva dana čistog pakla. Tek kad je prošlo tjedan dana od kako nisam nijednog pio mi je postalo bolje

zeusxl
30.03.2013., 10:03
djeluje li on i na napade panike? ponekad me uhvati, a to je tako jako da me probudi po noći, i sljedećih sat-dva se tresem ko da je -20.:rolleyes:

Ja sam ti paničar. AD je lijek,a anksiolitik je prva pomoć.:mig:

Tinkerbell 8
30.03.2013., 10:07
Ja sam ti paničar. AD je lijek,a anksiolitik je prva pomoć.:mig:

i koji je tebi pomogao?:D

sunceimjesec
30.03.2013., 10:13
Zeuse, ja ponekad popijem jednom tjedno lex, nekad prođe 5, 6 dana, a nekada kad mi je loše svaki drugi dan, ali pokušavam se kontrolirati da sam na jednoj tableti na tjedan, zato sam te pitala dal je to već prešlo u ovisnost, no nije da ne mogu bez njih, nego samo kad osjetim da mi nije dobro, popijem ga, naravno AD pijem, kao što znaš...

zeusxl
30.03.2013., 10:19
i koji je tebi pomogao?:D

AD definitivno. Anksiolitik uzmem kad idem negdje gdje ima puno ljudi.

Calistam
30.03.2013., 10:39
Pročitaj moj uvodni post. Ovisnost nastaje kod ljudi koji ih uzimaju svakodnevno,
Znam o čemu pričam jer sam ih jedno vrijeme uzimao svakodnevno. Jedva sam se skinuo i imao sam apstinencijske simptome.

Pročitala sam tvoj uvodni post.
Pitam radi toga što to već traje 5 godina i ustvari imam osjećaj da će zauvijek tako biti jer kad je baš frka, da negdje idem ili je nekakva akcija, moram uzeti Helex, ne mogu bez njega.

zeusxl
30.03.2013., 10:51
Pročitala sam tvoj uvodni post.
Pitam radi toga što to već traje 5 godina i ustvari imam osjećaj da će zauvijek tako biti jer kad je baš frka, da negdje idem ili je nekakva akcija, moram uzeti Helex, ne mogu bez njega.

Tako i ja radim. Moj uvodni post se ne odnosi na tebe,nego na one koji anksiolitike uzimaju svaki dan kao standardnu terapiju :mig:

No13 baby
30.03.2013., 11:48
Osjećam se malo prozvano pa eto da se oglasim :zubo:

Kako uzimati anksiolitike po potrebi kad si anksiozan 0-24? Ti paničariš kad si okružen ljudima, meni su se panični događali i na javnim mjestima i dok sam bila sama u sobi. Osim toga me prati neprestana tjeskoba.

Ova priča s antidepresivima zvuči jako utopijski. Možda bi držala vodu kad bi svaki AD svakome odgovarao, kad ne bi u početku samo pogoršavao simptome i kad ne bi trebali tjedni da se uopće vidi djeluje li. U stvarnosti za sve to treba jako puno vremena, a za nekakav napredak u psihoterapiji još i više.

Znam da si doktor, ali ne zaboravi da i svi mi koji pijemo psihofarmake imamo doktore koji nadgledaju naše liječenje, da ne pijemo te tablete iz vlastitog hira i da nisu svi problemi iste prirode. Ničije mišljenje ne prihvaćam bez kritičkog odmaka, ali već sam i psihijatrici i doktorici opće prakse cmizdrila zbog straha od ovisnosti i obje su mi neovisno jedna o drugoj rekle praktički istu stvar: da nekad jednostavno NE IDE drukčije, da se ne mogu preko noći riješiti anksioznosti koja se godinama gradila, da treba pogoditi pravu terapiju i da mi neće ništa biti ako budem jako postupno smanjivala dozu anksiolitika jednom kad mi bude dobro.

Tinkerbell 8
30.03.2013., 12:09
Ova priča s antidepresivima zvuči jako utopijski. Možda bi držala vodu kad bi svaki AD svakome odgovarao, kad ne bi u početku samo pogoršavao simptome i kad ne bi trebali tjedni da se uopće vidi djeluje li. U stvarnosti za sve to treba jako puno vremena, a za nekakav napredak u psihoterapiji još i više.

baš to. ja si npr. ne mogu priuštiti takva eksperimentiranja.:ne zna: već dovoljno imam lošeg osjećanja, da mi nikakav dodatak ne treba.
idem na sigurno, a to su zasad anksiolitici. i čisto sumnjam da ad rješava takva moja stanja. :ne zna:

sunceimjesec
30.03.2013., 12:10

Kako uzimati anksiolitike po potrebi kad si anksiozan 0-24? Ti paničariš kad si okružen ljudima, meni su se panični događali i na javnim mjestima i dok sam bila sama u sobi. Osim toga me prati neprestana tjeskoba.

Znam da si doktor, ali ne zaboravi da i svi mi koji pijemo psihofarmake imamo doktore koji nadgledaju naše liječenje, da ne pijemo te tablete iz vlastitog hira i da nisu svi problemi iste prirode. Ničije mišljenje ne prihvaćam bez kritičkog odmaka, ali već sam i psihijatrici i doktorici opće prakse cmizdrila zbog straha od ovisnosti i obje su mi neovisno jedna o drugoj rekle praktički istu stvar: da nekad jednostavno NE IDE drukčije, da se ne mogu preko noći riješiti anksioznosti koja se godinama gradila, da treba pogoditi pravu terapiju i da mi neće ništa biti ako budem jako postupno smanjivala dozu anksiolitika jednom kad mi bude dobro.

čekaj ti piješ AD ili ne? meni je moja psihijatrica rekla da su ti anksiolitici nužno zlo i da ih treba samo prema potrebi piti jer se lako navučeš, kao što si i sama napisala, ali AD je taj koji smanjuje tjeskobu...

Calistam
30.03.2013., 14:35
Ja sam sad popila Helex(0,25) jer nam dolaze prijatelji u posjetu, samo to, ništa više...
Ma to nije normalno:ne zna::confused::ne zna:

zeusxl
30.03.2013., 15:17
čekaj ti piješ AD ili ne? meni je moja psihijatrica rekla da su ti anksiolitici nužno zlo i da ih treba samo prema potrebi piti jer se lako navučeš, kao što si i sama napisala, ali AD je taj koji smanjuje tjeskobu...

Točno. :top:

toni-
30.03.2013., 15:18
Ja sam popio Olanazapin,Seroxat i Bromazepam,mjesec i po,i prekinuo sam.Stvarali impotenciju .Nisam mogao odmah prekinuti,morao sam postepeno smanjivati dozu.Posle mjesec dana jos po nekad pijem samo Bromazepam zbog nesanice.

zeusxl
30.03.2013., 15:20
Ja sam sad popila Helex(0,25) jer nam dolaze prijatelji u posjetu, samo to, ništa više...

Ma to je ok. Bojiš se da bi mogla dobiti PA,pa si popila iz predostrožnosti. Imaš socijalnu fobiju. Welcome to the club:mig:

zeusxl
30.03.2013., 15:20
Ja sam popio Olanazapin,Seroxat i Bromazepam,mjesec i po,i prekinuo sam.Stvarali impotenciju .Nisam mogao odmah prekinuti,morao sam postepeno smanjivati dozu.Posle mjesec dana jos po nekad pijem samo Bromazepam zbog nesanice.

Svi ti AD tipa seroxata smanjuju libido.

toni-
30.03.2013., 15:22

Koliko ovaj lijek pomaze?

zeusxl
30.03.2013., 15:25
Koliko ovaj lijek pomaze?

Djeluje brzo,ali također brzo prestaje djelovati. Neki ih uzimaju 3x dnevno. Postaju ovisnici.

toni-
30.03.2013., 15:35
Djeluje brzo,ali također brzo prestaje djelovati. Neki ih uzimaju 3x dnevno. Postaju ovisnici.

Pa moras, kada svaki dan si u kontaktu sljudima,i anksiozan
Ja u ranijim godinama popio sam mnogi ljekove koje stvaraju ovisnost,ali kad trebas prekinuti moras postepeno to raditi.To uzima mozda mjesecima.

zeusxl
30.03.2013., 15:45
Pa moras, kada svaki dan si u kontaktu sljudima,i anksiozan
Ja u ranijim godinama popio sam mnogi ljekove koje stvaraju ovisnost,ali kad trebas prekinuti moras postepeno to raditi.To uzima mozda mjesecima.

Uzimaš ih samo onda dok ti AD ne počne djelovati.

maiam
30.03.2013., 15:50
Meni je zadnji puta kad sam bila kod psihičke (prije kojih cca dva tjedna) dala u terapiju da pijem na dan 3x0.5 mg Helex. Zato jer sam rekla da mi tjeskoba nikako ne prolazi (iako sam povećala AD prije 2 mjeseca). Rekla sam joj da kaj mi to neće stvoriti ovisnost, nije ništa odgovorila samo je rekla da moram tak pa ćemo vidjeti kak dalje. Napisala mi je tu terapiju ali ja je ne uzimam, užasavam se da se navučem na to. Pijem ga i dalje prema potrebi na svoju ruku a ne stalno. Istina, ko što je netko tu već rekao, nekad prođe nekoliko dana da ga ne popijem a nekad da moram par dana zaredom jer drugačije ne mogu, zbog situacija u kojima se nađem. Moglo bi se reći da nisam ovisnik ali isto bi se tak moglo reći da jesam jer kad ga zatrebam psihički popijem ga, dakle u neku ruku i jesam ovisnik.

No13 baby
31.03.2013., 17:31
Pijem AD :) Naravno da ne zagovaram liječenje samo anksioliticima. Samo hoću reći da su antidepresivi jednostavno lijekovi kojima treba jako dugo da prodjeluju i da ne postoji način da se unaprijed predvidi hoće li ti određeni lijek odgovarati jer na svakoga djeluju drugačije i onda ta potraga za odgovarajućim antidepresivom može potrajati jako dugo i stvarno ne znam što bi čovjek trebao u međuvremenu nego pomagati si anskioliticima, pogotovo ako mu je glavni problem anksioznost, kao meni.

dire Dawn
31.03.2013., 20:37

baš to. ja si npr. ne mogu priuštiti takva eksperimentiranja.:ne zna: već dovoljno imam lošeg osjećanja, da mi nikakav dodatak ne treba.
idem na sigurno, a to su zasad anksiolitici. i čisto sumnjam da ad rješava takva moja stanja. :ne zna:

ja sam u sličnoj situaciji kao vas dvije.

meni ne treba niti "dizalica" niti "spuštalica", meni treba nešto za smirenje jer mi fobije izazivaju napadaje i doma i vani i ujutro i navečer. mirna sam doslovno samo dok spavam. :ne zna:

ne pijem lijekove na svoju ruku, kad mi se bilo prošle godine pogoršalo stanje, liječnik mi je sam prepisao 5x0,50 helexa na dan iako sam tada pila i AD i AP. sumnjam da je on bio manje stručan od ovih forumskih mudrijaša :)

kad sam se skinula sa AD-a i AP-a (iz različitih razloga), smanjila sam helex, ali ga nisam ukinula.

ovisna jesam, i šta onda? ne treba mi soljenje pameti nekoga tko misli da svi drugi mogu bez tableta ako on/a može, a vrlo je upitno kako bi se on/a nosio/la sa mojom situacijom. i onda kažu da zdravi ljudi stigmatiziraju nas psihički bolesne, vraga. najviše stigmi i proizlazi od drugih bolesnika koji misle da su svi ostali pičkice i da bi se svi trebali nositi jednako :kava:

zeusxl
31.03.2013., 20:53
ja sam u sličnoj situaciji kao vas dvije.

meni ne treba niti "dizalica" niti "spuštalica", meni treba nešto za smirenje jer mi fobije izazivaju napadaje i doma i vani i ujutro i navečer. mirna sam doslovno samo dok spavam. :ne zna:

ne pijem lijekove na svoju ruku, kad mi se bilo prošle godine pogoršalo stanje, liječnik mi je sam prepisao 5x0,50 helexa na dan iako sam tada pila i AD i AP. sumnjam da je on bio manje stručan od ovih forumskih mudrijaša :)

kad sam se skinula sa AD-a i AP-a (iz različitih razloga), smanjila sam helex, ali ga nisam ukinula.

ovisna jesam, i šta onda? ne treba mi soljenje pameti nekoga tko misli da svi drugi mogu bez tableta ako on/a može, a vrlo je upitno kako bi se on/a nosio/la sa mojom situacijom. i onda kažu da zdravi ljudi stigmatiziraju nas psihički bolesne, vraga. najviše stigmi i proizlazi od drugih bolesnika koji misle da su svi ostali pičkice i da bi se svi trebali nositi jednako :kava:
Mlatis praznu slamu. Ja imam PA, agorafobiju I socijalnu fobiju. Ne mudrujem. Dajem savjete bazirane na egzaktnim dokazima I na svojem iskustvu.
Ne Znam kako mozes iznositi pausalne ocjene.
Ja Sam bio ovisnik o Xanaxu. Jedva Sam Se skinuo

dire Dawn
31.03.2013., 21:05
Mlatis praznu slamu. Ja imam PA, agorafobiju I socijalnu fobiju. Ne mudrujem. Dajem savjete bazirane na egzaktnim dokazima I na svojem iskustvu.
Ne Znam kako mozes iznositi pausalne ocjene.
Ja Sam bio ovisnik o Xanaxu. Jedva Sam Se skinuo

jel ovo nadjebavanje tko ima više F-ova ili tko je jače bolestan? :rolleyes:

daješ savjete na način da oni koji se ne uklapaju u tvoj okvir "normalnog" imaju potrebu opravdavati se.

i veliš bio si ovisnik. zašto onda nije tema otvorena kroz opis tvog iskustva koje si prošao skidanjem sa xanaxa? zašto nije otvorena na način da se ljudi koji ga prekomjerno piju osjećaju dobrodošli iskazati svoj zabrinutost zbog toga? zašto je svedena na to da se oni moraju opravdavati (pogledaj post od no13 baby)? :misli:

zeusxl
31.03.2013., 21:19
Sto te istina boli? Tema je namijenjena forumasima koji Se jos nisu navukli na to smece. :kava:

dire Dawn
31.03.2013., 21:25
:rofl: zaboravih da se ti ne znaš razgovarati kao odrasla osoba, ali ne planiram dopustiti da uvjeravaš ljude da nisu normalni samo zato što njihovoj anksioznosti ne može pomoći AD već si moraju pripomoći helexom :kava:

No13 baby
31.03.2013., 21:30
mirna sam doslovno samo dok spavam.
Ja ni to. Bacam se, pričam, vrištim, izbijam si plombe. :nadjebavanje: :zubo:

Šalim se za nadjebavanje, ostalo je istina. Čak se ni u snu ne opuštam. I naravno da mi je draže piti lijekove i spavati ko čovjek, kaj god netko mislio o tome.

dire Dawn
31.03.2013., 21:34
Ja ni to. Bacam se, pričam, vrištim, izbijam si plombe. :nadjebavanje: :zubo:

Šalim se za nadjebavanje, ostalo je istina. Čak se ni u snu ne opuštam. I naravno da mi je draže piti lijekove i spavati ko čovjek, kaj god netko mislio o tome.

što se tog nadjebavanja tiče - aj hev nada :tuzni: :p

meni helex preko dana pomaže da ne paničar oko baš svega. inače me se može odmah smjestiti u neku instituciju. niti jedan AD nije pomogao, sad čekam koji ću opet dobit, samo što je problem u onome što si i sama napisala u prvom postu - AD-u treba vremena da prodjeluje, a ja to vrijeme ne mogu izgurat tako lako. :ne zna:

zeusxl
31.03.2013., 21:37
:rofl: zaboravih da se ti ne znaš razgovarati kao odrasla osoba, ali ne planiram dopustiti da uvjeravaš ljude da nisu normalni samo zato što njihovoj anksioznosti ne može pomoći AD već si moraju pripomoći helexom :kava:

:rofl: nitko nije rekao da nisu normalni. Samo iznosim cinjenice. Ti samo nastavi uzimati to shranje.
Anksiolitici Su samo prva pomoc, a ne standardna terapija.

dire Dawn
31.03.2013., 21:40
:rofl: nitko nije rekao da nisu normalni. Samo iznosim cinjenice. Ti samo nastavi uzimati to shranje.
Anksiolitici Su samo prva pomoc, a ne standardna terapija.

a činjenica je također da se netko ima potrebu uzimati helex više puta dnevno. svatko ima svog šrinka i LOM-a i ne vidim zašto bi ti bio stručniji od njih. mnogi idu kod doktora koji imaju 20+ godina prakse i (iz)liječili su stotine pacjenata.

zeusxl
01.04.2013., 08:16
a činjenica je također da se netko ima potrebu uzimati helex više puta dnevno. svatko ima svog šrinka i LOM-a i ne vidim zašto bi ti bio stručniji od njih. mnogi idu kod doktora koji imaju 20+ godina prakse i (iz)liječili su stotine pacjenata.

Ti koji imaju potrebu uzimati helex Su ovisnici,da ne upotrebim tezu rijec. Samo nastavi. :top:
Ne mislim Se s tobom prepucavati. Samo bacas ad hominem argumente.
Anksiolitici nisu ni ne mogu biti standardna terapija.Nitko Se jos nije izlijecio s anksioliticima, osim Sto je postao junkie. Ako Ti nesto nije jasno guglaj. :kava:

Almost Rosey
01.04.2013., 10:08
Jel bi sad bilo dosta?

Victora
01.04.2013., 11:44
Meni kao laiku, ako netko onda može objasniti zašto se kod anksioznosti koriste AD? Ovako na prvu bi rekla da oni nemaju veze s anksizonošću. Sem toga, tlakaši često piju helex kao trajnu terapiju - kad je tlak na psihičkoj bazi. Da li i takvima onda pomaže AD? Zar AD na neki način ne "podiže" čovjeka, pa samim tim i tlak? Ne znam, objasnite mi...

Edit: vidjela sam oko čega je prepirka i mogu iznijeti tri mišljenja liječnika koja sam ja dobila/čula kad je netko od mojih dobio:

1. LOM: psihijatri najčešće od pacijenata stvore ovisnike.
2. psihijatar: 1-2 Helexa dnevno (ona najslabija) - to su bomboni, oni vam pomažu jer je to autosugestija, tako mala koncentracija nema farmakološko djelovanje
3. kardiolog: puno mojih pacijenata bi već odavno bilo mrtvo da svaki dan ne pije Helex (to na račun tlakaša).

Neka razmišljanja u vezi toga?

Edit2: da li privatnik može napisati recept za helex pa si ga čovjek kupi, ili općenito može li se na privanti recept, da se zaobiđe LOM?

Edit3: iz mojeg isksutva, što se bilo kakve bolesti tiče, pravilo je - koliko liječnika, toliko mišljenja. Jedni će zagovarati isto oni protiv čega će drugi neki biti.

zeusxl
01.04.2013., 12:20
Meni kao laiku, ako netko onda može objasniti zašto se kod anksioznosti koriste AD? Ovako na prvu bi rekla da oni nemaju veze s anksizonošću. Sem toga, tlakaši često piju helex kao trajnu terapiju - kad je tlak na psihičkoj bazi. Da li i takvima onda pomaže AD? Zar AD na neki način ne "podiže" čovjeka, pa samim tim i tlak? Ne znam, objasnite mi...

Edit: vidjela sam oko čega je prepirka i mogu iznijeti tri mišljenja liječnika koja sam ja dobila/čula kad je netko od mojih dobio:

1. LOM: psihijatri najčešće od pacijenata stvore ovisnike.
2. psihijatar: 1-2 Helexa dnevno (ona najslabija) - to su bomboni, oni vam pomažu jer je to autosugestija, tako mala koncentracija nema farmakološko djelovanje
3. kardiolog: puno mojih pacijenata bi već odavno bilo mrtvo da svaki dan ne pije Helex (to na račun tlakaša).

Neka razmišljanja u vezi toga?

Edit2: da li privatnik može napisati recept za helex pa si ga čovjek kupi, ili općenito može li se na privanti recept, da se zaobiđe LOM?

Edit3: iz mojeg isksutva, što se bilo kakve bolesti tiče, pravilo je - koliko liječnika, toliko mišljenja. Jedni će zagovarati isto oni protiv čega će drugi neki biti.
AD-a pogotovo iz skupine ponovne pohrane serotonina se daju i kod anksioznosti i PA.
Ovo sve pišem kao dr,a isto i iz svojeg osobnog iskustva.:mig:
Selektivni inhibitori ponovne pohrane serotonina-iako su AD,u većim dozama se daju i kod PA i generalizirane anksioznosti. Djeluju na limbički sustav(odgovoran za PA).

Među SSRI više je sličnosti nego razlika. Zajednički i osnovni farmakološki mehanizam djelovanja je inhibicija ponovne pohrane serotonina (13), što je prva etapa u složenome procesu. Navedene promjene događaju se u različitim dijelovima središnjega živčanog sustava, u kojima završavaju serotoninergički neuroni koji polaze iz jezgara nuclei raphe:

Frontalni korteks: liječenje depresije. Iako postoje razlike u veličini inhibicije, pretklinička istraživanja pokazuju da svih šest pripadnika ove skupine u sličnoj mjeri posljedično povisuje ekstracelularnu koncentraciju serotonina u frontalnom korteksu, 2 do 4 puta u odnosu na vrijednosti prije terapije (14).
Bazalni gangliji: učinak u liječenju obuzeto-prisilnog poremećaja.
Limbički korteks i hipokampus: panični poremećaj
Hipotalamus: poremećaji hranjenja
http://www.plivamed.net/aktualno/clanak/119/Selektivni-inhibitori-ponovne-pohrane-serotonina.html
Što se tiča kardiologa smatram da helex ne treba davati u standardnoj terapiji.
Obrazloženja da male doze ne stvaraju ovisnost su glupe,jer su iskustva pokazala da pacijenti znaju samoinicijativno povećavati doze.
Stres zna biti triger mehanizam za visoki tlak,ali helex nije riješenje.Bez antihipertenziva,teško da će taj tlak biti pod kontrolom.
AD se ne daju za liječenje povećanog tlaka.
Što se tiče visokog tlaka postoje dvije skupine:
1. Sekundarna hipertenzija-pacijent koji dolazi zbog visokog tlaka mora opbaviti lab,hormone štitnjače,UTZ trbuha i još neke spec lab nalaze. Mora se isključiti organska bolest koja je mogla uzrokovati hipertenziju. Tek kad sve isključimo,možemo pacijenta svrstati u drugu skupinu
2. Primarna,esencijalna ili idiopatska hipertenzija koja je nepoznatog uzroka. Takvi pacijenti moraju biti na adekvatnoj antihipertenzivnoj terapiji.

Privatni dr ti može napisati privatni recept uz kojeg mozeš podignuti lijek.

sunceimjesec
01.04.2013., 12:35
mogu iz vlastitog isustva reci da prije nego sto sam pocela piti AD popila bih laxautin, ali on je imao samo kratkotrajno djelovanje na moju anksioznost i cjelokupno stanje,
uzimanjem AD, stanje se normaliziralo i sada sam ok, tu i tamo popijel lex kada mi se "nakupi", ali mislim da bi bez AD bila u jako losem stanju... lexaurin mi ne bi to rijesio...
i da, AD se isto koristi za rjesavanje anksioznosti...

Victora
01.04.2013., 13:20
@zeus: nisam napisala da se svakako piju i antihipertenzivi, ali nijedan nije bio pomogao, dok se nije uveo anksiolitik. Ako bi se on ipak trebao zamijeniti AD-om, onda meni nije jasno jel to znači da bi se AD pio cijeli život? :ne zna: Kužim ja da anksiolitik nije rješenje...samo me malo buni što je. Tlak je svakako na psihiloškoj bazi, sve pretrage su rađene koje navodiš. Jednostavno je posljedica, citiram: anksioznosti kao dijela osobnosti, ne oboljenja. Dakle, nema psihiloške bolesti ustvari....ne znam....intenzivna psihoterapija?

Nittaa
01.04.2013., 13:31
Jedno pitanje.
Da li i nakon koliko apaurin od 2mg moze razviti ovisnost?
Pila sam ga dok sam cuvala prvu trudnocu po strogoj preporuci ginekologa i posto nisam ni znala da razvijaju ovisnost niti se zamarala s tim, nikakvu promjenu nisam ni osjetila kad sam ga prestala piti.
Medjutim, pred kraj ove druge trudnoce i nakon poroda sad, javili su mi se simptomi anksioznosti, strah od bolesti, ogranicava me, previse citam o svemu i isprepadana sam.
Dr. opce prakse mi je rekao da je samnom sve uredu, da pijem mjesec dana apaurin 2x dnevno od 2mg i b-kompleks i da cu biti kao nova.
Medjutim, ne smijem ga piti toliko jer sam procitala puno o ovisnosti, a uz to jos i dojim pomalo, pa ga popijem samo ujutro jer mi je grozno.
Sta mislite vi o ovome?

Tinkerbell 8
01.04.2013., 13:41
meni je kardiolog prepisao anksiolitik, a psihijatar je to potvrdio.
nisam imala problem s tlakom nego s tahikardijama. i to mi je pomoglo.:ne zna:

Victora
01.04.2013., 13:52
meni je kardiolog prepisao anksiolitik, a psihijatar je to potvrdio.
nisam imala problem s tlakom nego s tahikardijama. i to mi je pomoglo.:ne zna:

Slična stvar. Ali, moja LOM kaže da kao u zeus - da se anksiolitici ne smiju piti redovito. A kardiolog i psihijatar su rekli, da za takve slučajeve - da. Čak da se pije i do 1mg dnevno. Pa sad....problem je sa LOM koja kaže, citiram: "nema veze što su vama drugi napisali, ja procijenjujem da vam ne treba jer ćete se navuči". Posljedica? Meni tlak opet raste. Rješenje? Kupovanje na privatni recept. Zato sam i pitala da li može.

Pringles
01.04.2013., 14:17
...Kupovanje na privatni recept. Zato sam i pitala da li može.
Privatni recept ti može napisati bilo koji specijalist, bez obzira bio on 'socijalac' ili imao privatnu praksu. Ako ti na njega napiše 'ponovljivi' tada ga možeš koristiti višekratno.

Victora
01.04.2013., 14:26
Da? E to nisam znala. Hvala.

Pa jel se uopće za psihofarmake izdaju ponovljivi recepti?

Tinkerbell 8
01.04.2013., 14:34
Da? E to nisam znala. Hvala.

ja sam dobila na 6 mj. i onda bi svaki put u ljekarni zabilježili na tom papiru datum podizanja. ali davno je to bilo. sad nemam pojma kako ovo s e receptima funkcionira.:ne zna:

Victora
01.04.2013., 14:41
Pa ako je privanti recept, ionako ne ide kao e-recept. A ako je e-recept, mislim da je sad max. za 4 mjeseca, nek me netko ispravi...tak ja dobivam za tlak, ne znam da li se to odnosi i na druge lijekove.

dire Dawn
01.04.2013., 14:51
moj djed je imao moždani udar prije 7 godina i pije 10-tak tableta. dobio je ponovljivi recept za skoro sve osim helexa. nemam ga ni ja za helex. njemu ga je prepisao kardiolog, a meni šrink.

Victora
01.04.2013., 15:10
U, sad se sjetih: rekla mi LOM zadnji put da se psihofarmaci ne smiju davati na ponovljivi recept, da je zabranjeno.

Tinkerbell 8
01.04.2013., 15:35
eto, meni ga je dao kardiolog privatnik.:ne zna:

ne znam, nisam baš sretna zbog te informacije. taman sam mislila opet nešto tako.:rofl:

dire Dawn
01.04.2013., 15:41
mislim da je do toga što se smatra da se takva terapija lako mjenja. evo, moj djed je već 7 godina na jednom helexu navečer, ali meni se terapija svako malo modificira :ne zna:

Pringles
01.04.2013., 15:52

ja sam dobila na 6 mj. i onda bi svaki put u ljekarni zabilježili na tom papiru datum podizanja. ali davno je to bilo. sad nemam pojma kako ovo s e receptima funkcionira.:ne zna:

U, sad se sjetih: rekla mi LOM zadnji put da se psihofarmaci ne smiju davati na ponovljivi recept, da je zabranjeno.
Još do nedavno je bilo ovako kako je napisala Tinkerbell8, išao je ponovljivi bez problema, naravno uz kontrolu kada je bilo zadnje podizanje. Nije mi poznato ako se nešto mijenjalo. Onaj koji će ti ga napisati će znati.
Ali svakako ti bilo koji psihijatar može izdati privatni recept, ne treba biti privatnik.

ultraoptimizam
01.04.2013., 16:14

upravo tako

ultraoptimizam
01.04.2013., 16:17
inače zeus ni AD nisu lijek vec isto tako pomočna štaka koja smanjuje simptome i malo poboljšava stanje, jedini trajni lijek je intenzivna PT

dire Dawn
01.04.2013., 18:09
inače zeus ni AD nisu lijek vec isto tako pomočna štaka koja smanjuje simptome i malo poboljšava stanje, jedini trajni lijek je intenzivna PT

sasvim si u pravu. svaki lijek je štaka i najbolje bi bilo da nitko ništa ne pije. no s obzirom da ne živimo u utopiji, ljudi ipak moraju uzimati lijekove i onda uzimaju ono što im se prepisalo. ne ono što su se sami sprdnuli, nego ono što je njihov liječnik odlučio kao najbolju opciju za njih.

ovdje se piše o "potrebama", pa neki ljudi, ajmo uzet agorafobičare za primjer, imaju potrebu više puta na dan. i onda su oni ovisnici :confused:
najbolje da agorafobičar sjedi doma i izlazi jednom tjedno (uz pomoć helexa ofc) i ne bude ovisan. jer da izlazi svaki dan ili više puta dnevno onda bi bio ovisnik. nevezano uz to što je svaki izlazak traumatičan i što je njemu potrebo popit nešto za smirenje prije svakog izlaska. ako ga pije jednom tjedno (i samo tada se izlaže stresnoj situaciji) nije ovisnik, a ako ga pije više puta dnevno (jer se toliko puta izlaže stresnoj situaciji) onda je. logike bez :zubo:

JayGee
01.04.2013., 18:20
Nitko od nas nije počeo piti neki lijek s namjerom da postane ovisnik.
Naši liječnici, kao i mi, nastojimo pronaći odgovarajući lijek da bismo mogli normalno funkcionirati.
Ako to znači da više helaksa trebamo na dan, trebamo ih.
Ja ne mogu započeti dan prije nego što gutnem svoj velafax. Po tome sam ovisnik, bez njega sam divlja i nefunkcionalna.
o anksioliticima ne ovisim, njih uzmem stvarno samo kad me počne hvatati tjeskoba. Jedan, dva mjesečno.
I razumijem one koji uzimaju više na dan. Inače smatram da se uz kvalitetan ad može puno riješiti po pitanju anksioznosti, tako je bilo sa mnom.k

Srebrni-medvjed
01.04.2013., 19:36
zeus je u pravu

Dok mi naše probleme rješavamo sa anksioliticima, naš mozak nas same ne percipira kao zdrave osobe i simptomi anksioznosti se uvijek ponavljaju i nikad ne prestaju. Kada probleme rješavamo sami, bez pomoći kemije, onda anksioznost slabi i nestaje, jer stičemo sigurnost u vlastite snage

dire Dawn
01.04.2013., 19:41
i AD je kemija.

Srebrni-medvjed
01.04.2013., 19:44
i AD je kemija.

AD kao i AP su kemija koja nije štaka, nego proteza.

Moji neuroni jednostavno ne mogu nikako funkcionirati bez AP, radio ja na sebi ili ne

dire Dawn
01.04.2013., 20:11

Moji neuroni jednostavno ne mogu nikako funkcionirati bez AP, radio ja na sebi ili ne

a ja ne mogu obuzdat fobije bez helexa.

Srebrni-medvjed
01.04.2013., 21:02
a ja ne mogu obuzdat fobije bez helexa.

e stvar je upravo u tome da možeš :mig:

Dvojba
01.04.2013., 21:15

Ista stvar i kod mene. Sto godina psihoterapija ne može mi pomoći, koliko
mi pomognu lijekovi.

dire Dawn
01.04.2013., 21:37
e stvar je upravo u tome da možeš :mig:

pa naravno, mogu imati napadaje panike, nije da ću umrijet zbog toga. ali na isti taj način ti možeš imati svoje simptome i odbijati AP. :)

Calistam
02.04.2013., 07:39
Nitko od nas nije počeo piti neki lijek s namjerom da postane ovisnik.
Naši liječnici, kao i mi, nastojimo pronaći odgovarajući lijek da bismo mogli normalno funkcionirati.
Ako to znači da više helaksa trebamo na dan, trebamo ih.
Ja ne mogu započeti dan prije nego što gutnem svoj velafax. Po tome sam ovisnik, bez njega sam divlja i nefunkcionalna.
o anksioliticima ne ovisim, njih uzmem stvarno samo kad me počne hvatati tjeskoba. Jedan, dva mjesečno.
I razumijem one koji uzimaju više na dan. Inače smatram da se uz kvalitetan ad može puno riješiti po pitanju anksioznosti, tako je bilo sa mnom.k

Potpisujem.

galadrielka
02.04.2013., 19:39
imam anskiozno depresivni poremećaj, jedino kad popijem helex je kad baš ne mogu zaspat.

pati li ko od vas od nesanice zbog anksioznosti?

liječnik mi je dao sanval za nesanicu ali sam ga bacila jutro nakon šta sam ga popila i čitavu noć probdjela :mad:

ugglavnom, htjela sam reći da sam helex uzela možda 2-3 puta po danu u početku anksioznosti, jer sam se načitala i naslušala svega i svačega.

psihijatrica mi dosad nije preporućila AD jer sam pokazala dosta brz napredak.

zadnja dva tri dana mi se anks.opet malo javila ali ne dam se :mig:

Srebrni-medvjed
02.04.2013., 19:42
pa naravno, mogu imati napadaje panike, nije da ću umrijet zbog toga. ali na isti taj način ti možeš imati svoje simptome i odbijati AP. :)

Psihoza nije psihički, nego fiziološki poremećaj kemije na neurotransmiterima.
Bez lijekova se ne može ništa

galadrielka
02.04.2013., 19:44

šta je anskioznost?

povećana aktivnost simpatikusa? :ne zna:

Srebrni-medvjed
02.04.2013., 19:49
šta je anskioznost?

povećana aktivnost simpatikusa? :ne zna:

anksioznost je neuroza, dakle nešto što se može riješiti psihičkim putem bez lijekova.

Lijekovi se uzimaju jedino kada su strahovi apsolutno neizdrživi

galadrielka
02.04.2013., 19:56
anksioznost je neuroza, dakle nešto što se može riješiti psihičkim putem bez lijekova.

Lijekovi se uzimaju jedino kada su strahovi apsolutno neizdrživi

prva rečenica je jako ohrabrujuća :D

ja svoje strahove uspijevam kontrolirat, osim ponekad navečer kad idem spavat pa me te glupe misli preplave dok sam u polusvjesnom stanju. onda mi se čini ko da se nemam snage borit :(

bilo bi super kad bi se mogla napravit nekakva blokada u mozgu, reć NE i da sve prođe :rolleyes:

otkako imam ovaj problem, čitam o svemu mogućem i nemogućem, pa sam pitala liječnicu postoji li kakav operativni zahvat da se to odmah riješi :rofl: :o

ona mi je odgovorila da bi bilo bolje prvo probat psihoterapiju nego prčkat po živcima :o

dire Dawn
02.04.2013., 21:08

ja sam imala problema sa simptomima psihoze, pila sam jednako helexa kao i danas. :ne zna:

frogy
03.04.2013., 18:36
prva rečenica je jako ohrabrujuća :D

ja svoje strahove uspijevam kontrolirat, osim ponekad navečer kad idem spavat pa me te glupe misli preplave dok sam u polusvjesnom stanju. onda mi se čini ko da se nemam snage borit :(

bilo bi super kad bi se mogla napravit nekakva blokada u mozgu, reć NE i da sve prođe :rolleyes:

otkako imam ovaj problem, čitam o svemu mogućem i nemogućem, pa sam pitala liječnicu postoji li kakav operativni zahvat da se to odmah riješi :rofl: :o

ona mi je odgovorila da bi bilo bolje prvo probat psihoterapiju nego prčkat po živcima :o

Ista situacija. Po danu ok, navečer povremeno dolaze strahovi tipa da se neću probuditi i tak to... Meni je situaciju drastično poboljšala gospina trava i po potrebi normabel. Eliceu za sada držim još uvijek u ladici s lijekovima, vidim veliki napredak bez nje.

dire Dawn
03.04.2013., 19:26
Ista situacija. Po danu ok, navečer povremeno dolaze strahovi tipa da se neću probuditi i tak to... Meni je situaciju drastično poboljšala gospina trava i po potrebi normabel. Eliceu za sada držim još uvijek u ladici s lijekovima, vidim veliki napredak bez nje.

znaš da ne smiješ kombinirat eliceu (ili bilo koji drugi AD) sa gospinom travom?

Srebrni-medvjed
03.04.2013., 19:30
Majčina dušica je super čaj za smirenje

galadrielka
03.04.2013., 23:00
i valerijana.

isto tako mi je rekla farmaceutkinja kad sam uzela tablete od korijena valerijane da ne smijem miješat s kemijom.

dire Dawn
03.04.2013., 23:33
i valerijana.

isto tako mi je rekla farmaceutkinja kad sam uzela tablete od korijena valerijane da ne smijem miješat s kemijom.

jel se to odnosi na sve lijekove uključujući i anksiolitike ili pak samo AD i AP?

Srebrni-medvjed
04.04.2013., 06:26
Nemojte me plašiti... ja pijem AP i ločem majčinu dušicu skoro svaki dan :horor:

Calistam
04.04.2013., 07:44
Nemojte me plašiti... ja pijem AP i ločem majčinu dušicu skoro svaki dan :horor:

Možda je tebi to dobitna kombinacija:lol::lol:

Srebrni-medvjed
04.04.2013., 07:47
Možda je tebi to dobitna kombinacija:lol::lol:

ja kad sam bio hospitaliziran, svima na odjelu sam dilao čajeve :D... doktori su to znali i valjda bi mi rekli da se to ne smije :ne zna:

Calistam
04.04.2013., 07:52
ja kad sam bio hospitaliziran, svima na odjelu sam dilao čajeve :D... doktori su to znali i valjda bi mi rekli da se to ne smije :ne zna:

Ne znam stvarno:ne zna::ne zna:
Nisam nikada probala... Od tih biljnih stvari sam samo uzimala Aktivin H, ali nažalost nije pomagalo..

Srebrni-medvjed
04.04.2013., 07:55
Ne znam stvarno:ne zna::ne zna:
Nisam nikada probala... Od tih biljnih stvari sam samo uzimala Aktivin H, ali nažalost nije pomagalo..

čajevi ne mogu zamijeniti anksiolitike, ali itekako mogu zamijeniti sedative. em što ti od normabela nastrada jetra, em što neki čajevi još i jače pucaju od normabela

frogy
04.04.2013., 11:03
znaš da ne smiješ kombinirat eliceu (ili bilo koji drugi AD) sa gospinom travom?

Napisala sam da ju držim u ladici, zlu ne trebalo. Znači da se liječim gospinom travom, a ak skužim da mi se pogoršava, tj. da mi gospina trava ne djeluje, onda budem uzimala eliceu. Naravno da znam da ne smijem, gospina trava je antidepresiv kao i elicea...

frogy
04.04.2013., 11:06

Mislim da nemaš brige s majčinom dušicom, koliko je meni poznato samo se gospina trava ne smije piti s AD ili AP. I mislim da se valerijana ne bi smijela piti s normabelom/helexom i sl... Ali majčina dušica nije antidepresiv. Btw, preporučila bi ti i matičnjak, on je super isto, ja ga pijem kombiniranog s kamilicom...

Calistam
04.04.2013., 13:14
Napisala sam da ju držim u ladici, zlu ne trebalo. Znači da se liječim gospinom travom, a ak skužim da mi se pogoršava, tj. da mi gospina trava ne djeluje, onda budem uzimala eliceu. Naravno da znam da ne smijem, gospina trava je antidepresiv kao i elicea...

Ne znam ako znaš, negdje sam čitala da se gospina trava ne smije uzimati u ljetnim mjesecima pa da znaš ako ne znaš:mig::mig:

zeusxl
04.04.2013., 17:12

Postoji vise oblika psihoterapijske terapije.
Nije ista terapija kod depresije( psihoanaliza) ili kod panicnog poremećaja (KBT).
Druga stvar je da je bez AD psihoanaliza mlacenje prazne slame.
Sto se tiče psihoanalize, ja ne znam ni jednu osobu koju je ona izlijecila.To je dugotrajan proces s dvojbenom prognozom.

zeusxl
04.04.2013., 17:16

Super da se nas dvoje u nečemu slažemo :top:

dire Dawn
04.04.2013., 17:17

samo provjeravam :zubo:
bila je nedavno tema na zdravlju o tome kako je neka cura dobila AD i pila gospinu travu za smirenje. nisam ni sama sigurna više tko zna tko ne zna, pa bolje reć svima nego da netko ima sranja kasnije :mig:

galadrielka
04.04.2013., 21:27
jel se to odnosi na sve lijekove uključujući i anksiolitike ili pak samo AD i AP?

e to ti pak ne znam. ja sam shvatila da se ni s čim ne treba kombinirat :rofl:

Postoji vise oblika psihoterapijske terapije.
Nije ista terapija kod depresije( psihoanaliza) ili kod panicnog poremećaja (KBT).
Druga stvar je da je bez AD psihoanaliza mlacenje prazne slame.
Sto se tiče psihoanalize, ja ne znam ni jednu osobu koju je ona izlijecila.To je dugotrajan proces s dvojbenom prognozom.

zar se KBT ne koristi i kod depresije?

ja zapravo mislim da je sve to do osobe, odnosno ko šta preferira i kome šta leži. meni tako gestalt nije bio nešto privlačan, kad sam išla na nekakve radionice.

psihijatrica mi je nekidan rekla da neki psihoanalizom kopaju o uzrocima svoje anksioznosti :ne zna:

frogy
05.04.2013., 10:18
samo provjeravam :zubo:
bila je nedavno tema na zdravlju o tome kako je neka cura dobila AD i pila gospinu travu za smirenje. nisam ni sama sigurna više tko zna tko ne zna, pa bolje reć svima nego da netko ima sranja kasnije :mig:

Znam, ja sam postala baš na toj temi nek joj dečko veli da ne pije to zajedno :). I znam da ju nije dobro piti ljeti, u biti se ne smije ulje gospine trave mazati na suncu. Od čaja koža nije toliko izložena. Ma ja sam doktorirala biljne pripravke, za sada pomažu, klonim se AD i lijekova jedino zato jer mi je jetra povremeno loše, imala sam puno bolesti ranije i operacija i sve je to ostavilo traga (lijekovi i anestezije). Uz to pijem euthyrox za štitnjaču koji je doživotna terapija pa gledam gdje mogu izbjeći kemiju. Nije da ne vjerujem tabletama, nego eto malo mi ih je too much u životu bilo... I sad me još na sve i ovo snašlo. Ali bolje mi je, nadam se da će nam svima svanuti sunce kad tad. S kemijom ili bez nje.

zeusxl
05.04.2013., 10:44
zar se KBT ne koristi i kod depresije?

:

Većina depresivnih pacijenata ide na psihoanalitičku psihoterapiju.
KBT daje odlične rezultate kod fobičara i paničara,jer ih uči kako da se ponašaju u takvim situacijama. Daje odlične rezultate i to u kratkom vremenuu.
Psihoanaliza je dugotrajan proces s neizvjesnim rezultatima

galadrielka
05.04.2013., 11:21
Većina depresivnih pacijenata ide na psihoanalitičku psihoterapiju.
KBT daje odlične rezultate kod fobičara i paničara,jer ih uči kako da se ponašaju u takvim situacijama. Daje odlične rezultate i to u kratkom vremenuu.
Psihoanaliza je dugotrajan proces s neizvjesnim rezultatima

a jel?

to nisam znala.

KBT može za anskioznost isto?

zeusxl
05.04.2013., 12:44
a jel?

to nisam znala.

KBT može za anskioznost isto?

Ovisi dali imas GAP ili anksioznost vezanu s nekom fobijom ili PA

krafna
05.04.2013., 14:32
Probala sam KBT, probala sam psihoanalizu i na kraju mislim da su me lijekovi izvukli. I vrijeme.

tomorrow2
05.04.2013., 18:03
Znam, ja sam postala baš na toj temi nek joj dečko veli da ne pije to zajedno :). I znam da ju nije dobro piti ljeti, u biti se ne smije ulje gospine trave mazati na suncu. Od čaja koža nije toliko izložena. Ma ja sam doktorirala biljne pripravke, za sada pomažu, klonim se AD i lijekova jedino zato jer mi je jetra povremeno loše, imala sam puno bolesti ranije i operacija i sve je to ostavilo traga (lijekovi i anestezije). Uz to pijem euthyrox za štitnjaču koji je doživotna terapija pa gledam gdje mogu izbjeći kemiju. Nije da ne vjerujem tabletama, nego eto malo mi ih je too much u životu bilo... I sad me još na sve i ovo snašlo. Ali bolje mi je, nadam se da će nam svima svanuti sunce kad tad. S kemijom ili bez nje.

Imas neki cajni savjet za mene?
Trenutno imam jos par tableta helexa(dala mi doktorica 1kutiju, tesko da ce mi dati jos koju u slijedecih 1god). Samo uz njega mogu spavati i to max 6h. Zaspem od umora i onda se probudim misleci o problemima (na poslu).
Isto pijem i euthyrox

dire Dawn
05.04.2013., 18:31
Trenutno imam jos par tableta helexa(dala mi doktorica 1kutiju, tesko da ce mi dati jos koju u slijedecih 1god). Samo uz njega mogu spavati i to max 6h. Zaspem od umora i onda se probudim misleci o problemima (na poslu).
Isto pijem i euthyrox

što se bolda tiče - zašto? :misli:
ako imaš nalaz od psihijatra u kojem piše da ti je helex terapija onda ti ga ona mora prepisati.
ukoliko nemaš, uvijek možeš otići kod psihijatra i tražiti ga da ti napiše nalaz i onda će ti to LOM morati prepisati.
spavanje je dosta veliki problem, tako da nebi bilo loše posjetiti stručnjaka ukoliko već nisi.

koliko ja znam, gospina trava se ponekad koristi za liječenje štitnjače (za što vidim da piješ lijek), tako da neznam dali možeš kombinirati to dvoje (inače je gospina trava prirodni lijek za smirenje). mislim da ti je sigurnije pitati u ljekarni ili svoju doktoricu nego na forumu :ne zna:

frogy
05.04.2013., 18:52
Isto pijem i euthyrox

A ne znam za spavanje, proštudirala sam gospinu travu samo zato jer sam bila jako tjeskobna (još mi se tu i tamo javljaju epizode tjeskobe kad se fizički loše osjećam kao danas kad mi se vrti cijeli dan) i nisam bila voljna piti antidepresive. No ona baš nije za spavanje, to je blagi antidepresiv.
Prije spavanja ti je ok kamilica s matičnjakom. Ja stavim filter od kamilice i recimo 1 žlicu matičnjaka, to prelijem s vrućom vodom i stoji 10 min. Međutim, ne znam da li ćeš od toga spavati. Ja kad ne mogu zaspati popijem normabel, to mi LOM bez problema piše. Možda bi mi helex bil bolji za moju tjeskobu, no nitko me nije poslal psihijatru, nego mi je opća praksa i neurolog napisala normabel (i neurologica eliceu koju još ne pijem, ak mi tjeskoba ne prođe do kraja mjeseca budem ju počela uzimati).

galadrielka
05.04.2013., 18:58
Ovisi dali imas GAP ili anksioznost vezanu s nekom fobijom ili PA

prije bi rekla GAP, jer nemam nikakve fobije ni PA.
ali kad sam čitala o simptomima GAP-a, moje stanje mi se čini puno blaže nego šta se pod tim podrazumijeva :ne zna:

Probala sam KBT, probala sam psihoanalizu i na kraju mislim da su me lijekovi izvukli. I vrijeme.

piješ li još uvijek lijekove?
ili si prestala sa svime?

tomorrow2
05.04.2013., 19:00
ako imaš nalaz od psihijatra u kojem piše da ti je helex terapija onda ti ga ona mora prepisati.
ukoliko nemaš, uvijek možeš otići kod psihijatra i tražiti ga da ti napiše nalaz i onda će ti to LOM morati prepisati.
spavanje je dosta veliki problem, tako da nebi bilo loše posjetiti stručnjaka ukoliko već nisi.

koliko ja znam, gospina trava se ponekad koristi za liječenje štitnjače (za što vidim da piješ lijek), tako da neznam dali možeš kombinirati to dvoje (inače je gospina trava prirodni lijek za smirenje). mislim da ti je sigurnije pitati u ljekarni ili svoju doktoricu nego na forumu :ne zna:

Nemam nalaz psihijatra. Ne smijem ga imati:D
Zbog posla. Trebam ici na godisnje preglede.
Jednom godisnje zamolim doktoricu za tablete za spavanje pa mi ih prepise.
Idem na psihoterapiju (2mj), ali nema jos napretka u nespavanju. Samo sam sve svjesnija da je ovaj posao prenaporan za mene.

dire Dawn
05.04.2013., 19:02
ne vidim za koji je posao bi bio problem to što ti imaš problema sa nesanicom i piješ lijekove da bi spavala. :confused:

frogy
05.04.2013., 20:04
ne vidim za koji je posao bi bio problem to što ti imaš problema sa nesanicom i piješ lijekove da bi spavala. :confused:

Pa npr. u MUP-u. Koliko znam, ne smije se imati psihijatarski karton, odnosno ne smije biti zaposlena anksiozna/depresivna osoba. Ili u vojsci i sl. Mislim da oni mogu kontrolirati psihijatarske kartone....

frogy
05.04.2013., 20:08
Nemam nalaz psihijatra. Ne smijem ga imati:D
Zbog posla. Trebam ici na godisnje preglede.
Jednom godisnje zamolim doktoricu za tablete za spavanje pa mi ih prepise.
Idem na psihoterapiju (2mj), ali nema jos napretka u nespavanju. Samo sam sve svjesnija da je ovaj posao prenaporan za mene.

http://www.femina.hr/clanak/index/r/3/c/1124/se/zdravlje_nesanica--super-trikovi-za-dobar-san

vidi ovdje. žena isto spominje kamilicu i matičnjak i još neke biljke. valerijana je dobra za spavanje, ja ju nisam koristila jer se ona ne smije kombinirati s normabelom. a da probaš persen ili tak nekaj biljno kaj si možeš u ljekarni kupiti? možda bi ti pomoglo....

tomorrow2
05.04.2013., 20:37
http://www.femina.hr/clanak/index/r/3/c/1124/se/zdravlje_nesanica--super-trikovi-za-dobar-san

vidi ovdje. žena isto spominje kamilicu i matičnjak i još neke biljke. valerijana je dobra za spavanje, ja ju nisam koristila jer se ona ne smije kombinirati s normabelom. a da probaš persen ili tak nekaj biljno kaj si možeš u ljekarni kupiti? možda bi ti pomoglo....

Hvala svima!
Probala sam sve bez receptno. Ne djeluje nista osim tableta "za put" (dramina), ali od nje sam grogy. Pokusala sam sad sa cajem od majcine dusice.
Helex mi je stvarno super. Nisam dobila toliko komplimenata za svoj rad i izgled, nikad koliko tijekom ova 2mjeseca sto sam imala tablete (za drugu kutiju sam uspjela na racun "nesrece" koja mi se dogodila dobiti).
Ako cajevi ne pocnu djelovati vracam se na dekoncentriranost, mrzovolju, slabost...

Tinkerbell 8
05.04.2013., 21:08
Hvala svima!
Probala sam sve bez receptno. Ne djeluje nista osim tableta "za put" (dramina), ali od nje sam grogy. Pokusala sam sad sa cajem od majcine dusice.
Helex mi je stvarno super. Nisam dobila toliko komplimenata za svoj rad i izgled, nikad koliko tijekom ova 2mjeseca sto sam imala tablete (za drugu kutiju sam uspjela na racun "nesrece" koja mi se dogodila dobiti).
Ako cajevi ne pocnu djelovati vracam se na dekoncentriranost, mrzovolju, slabost...

a recept uvijek možeš dobiti od privatnika. to ne ide u karton.:D

dire Dawn
05.04.2013., 22:11
Pa npr. u MUP-u. Koliko znam, ne smije se imati psihijatarski karton, odnosno ne smije biti zaposlena anksiozna/depresivna osoba. Ili u vojsci i sl. Mislim da oni mogu kontrolirati psihijatarske kartone....

nesanica može biti prouzročena stresom na poslu i ne mora biti pokazatelj ikakvog psihičkog poremećaja.

zeusxl
06.04.2013., 07:06

LOM ne mora nista prepisati, ako smatra da neki lijek nije potreban. Osim toga od kud znas da nije SOM?

tomorrow2
06.04.2013., 07:06
a recept uvijek možeš dobiti od privatnika. to ne ide u karton.:D

Kakvih privatnika?
Mislila sam da lijekove na recept moze davati sam lijecnik kod kojeg si prijavljen na hzzo-u. I za stitnjacu mi recept daje lijecnik opce prakse na preporuku specijaliste
Prezivjela noc. Bez tableta. Spavala 5h u komadu i 1-2 rascjepkano...

zeusxl
06.04.2013., 07:09

Ne kuzim odakle ta fama. Nitko bez sudskog nalog a ne moze imati uvid u niciji zdravstveni karton :kava:

zeusxl
06.04.2013., 07:11
Kakvih privatnika?
Mislila sam da lijekove na recept moze davati sam lijecnik kod kojeg si prijavljen na hzzo-u. I za stitnjacu mi recept daje lijecnik opce prakse na preporuku specijaliste
Prezivjela noc. Bez tableta. Spavala 5h u komadu i 1-2 rascjepkano...

Recept Ti moze napisati bilo koji doktor. Samo onda placas punu cijenu lijeka

Victora
06.04.2013., 10:08

Moja LOM tvrdi da ne mora. To je bilo prvi put da sam čula da LOM može ići "preko" specijalista (bilo koje vrste) i reći: "ja ne dam". Jer se onda postavlja pitanje zašto se uopće ide specijalisti, ako LOM o svemu odlučuje?

zeusxl
06.04.2013., 10:49
Moja LOM tvrdi da ne mora. To je bilo prvi put da sam čula da LOM može ići "preko" specijalista (bilo koje vrste) i reći: "ja ne dam". Jer se onda postavlja pitanje zašto se uopće ide specijalisti, ako LOM o svemu odlučuje?

Tocno LOM ili SOM o svemu odlucuje. Moze ne izdati lijek ili propisati drugi. Specijalizacija iz obiteljske medicine traje kao I svaka druga 4 godine

Victora
06.04.2013., 10:57
Zanimljivo. Čemu onda idemo specijalisti bilo koje vrste, neurologu, nefrologu i sl., ako LOM bolje zna kaj nam je?

zeusxl
06.04.2013., 11:12
Zanimljivo. Čemu onda idemo specijalisti bilo koje vrste, neurologu, nefrologu i sl., ako LOM bolje zna kaj nam je?

Naravno da zna. On ima tzv holisticki pristup. Gleda cijelog covjeka, poznaje pacijenta. Zna koje sve lijekove uzima. Poznate Su mu interakcije izmedju lijekova.
S druge strane drugi specijalist lijeci bolesni organ. Nista vise.

Victora
06.04.2013., 11:52
:rofl:

Mda...naravno...slučajno samo baš ti LOM-ovi često ubiju pacijenta...imam dva primjera doma gdje nisu uzimali u obzir nalaze specijaliste, pa smo na svoju ruku (i novce) išli dalje...dobro da su živi još s obzirom na to kakvi su im nalazi bili nakon LOM-ovog "ma nije to ništa".

zeusxl
06.04.2013., 12:16

Mda...naravno...slučajno samo baš ti LOM-ovi često ubiju pacijenta...imam dva primjera doma gdje nisu uzimali u obzir nalaze specijaliste, pa smo na svoju ruku (i novce) išli dalje...dobro da su živi još s obzirom na to kakvi su im nalazi bili nakon LOM-ovog "ma nije to ništa".
Ovo ti se je isto moglo desiti kod nekog drugog specijaliste.
BTW imao sam pacijenticu u Varaždinu koja je privatno bila kod nefrologa. Radila je UTZ bubrega. Napisao je da je uredan nalaz. Imala je i dalje smetnje. Bio sam siguran da je u pitanju bubreg. Poslao sam je ponovno na UTZ bubrega,ali sad u bolnicu i to kod radiologa. Imala je karcinom bubrega. Došla je u zadnji čas. Da je tumor probio kapsulu,raširio bi se po cijelom tijelu. Umrla bi. Ovako je operirana,odstranjen je tumor i dan danas je živa.
Postoji razlika između LOM i SOM-a.:mig:

tomorrow2
06.04.2013., 14:54
Ne kuzim odakle ta fama. Nitko bez sudskog nalog a ne moze imati uvid u niciji zdravstveni karton :kava:

Treba mi dozvola za rad jer postoji mogucnost ozlijedjivanja. Na pregledu se ispunjava upitnik koji ide u dosje. Pitanja su izmedju ostalog: koristite li lijekove, koje bolesti imate, itd. Ne zelim lagati, a niti da mi to pise u kartonu. Nazalost, firma nas salje lijecnika medicine rada koji mi zbog niske razine bakterija u mokraci nije htio dati "prolaznu ocjenu".

dire Dawn
06.04.2013., 16:03

jedna moja vrlo dobra frendica ima problema sa želudcem godinama, doktorica ju nije htjela slati na nikakve pretrage jer je "premlada da ima ikakvih pravih problema". nakon što joj je pozlilo završila je na hitnoj i na gastroskopiji, doktor je bio poprilično šokiran količinom bakterija koje je imala i prepisao joj je terapiju. njena doktorica joj nije htjela dati recept za te tablete jer je ona "premlada da pije ikakvu terapiju". nakon što je frendici pozlilo po drugi put iz istog razloga otišla je opet na hitnu i doktor ju je počeo prekoravati zašto ne pije prepisanu terapiju (jer je on vidio da je njoj terapija prepisana na hitnoj zadnji put, ali po stanju želudca da ju nije pila). na kraju je on velikim slovima na nalazu napisao "prepisati pacijentici terapiju tu i tu" i tek tada je ona dobila tablete i stanje joj se poboljšalo.
LOM-ovi su nekada tako zakon :clint:

zeusxl
06.04.2013., 16:56
Treba mi dozvola za rad jer postoji mogucnost ozlijedjivanja. Na pregledu se ispunjava upitnik koji ide u dosje. Pitanja su izmedju ostalog: koristite li lijekove, koje bolesti imate, itd. Ne zelim lagati, a niti da mi to pise u kartonu. Nazalost, firma nas salje lijecnika medicine rada koji mi zbog niske razine bakterija u mokraci nije htio dati "prolaznu ocjenu".

Niska razina bakterija u mokraći?? :lol:
Nitko te ne sili da kažeš istinu.

zeusxl
06.04.2013., 16:57
jedna moja vrlo dobra frendica ima problema sa želudcem godinama, doktorica ju nije htjela slati na nikakve pretrage jer je "premlada da ima ikakvih pravih problema". nakon što joj je pozlilo završila je na hitnoj i na gastroskopiji, doktor je bio poprilično šokiran količinom bakterija koje je imala i prepisao joj je terapiju. njena doktorica joj nije htjela dati recept za te tablete jer je ona "premlada da pije ikakvu terapiju". nakon što je frendici pozlilo po drugi put iz istog razloga otišla je opet na hitnu i doktor ju je počeo prekoravati zašto ne pije prepisanu terapiju (jer je on vidio da je njoj terapija prepisana na hitnoj zadnji put, ali po stanju želudca da ju nije pila). na kraju je on velikim slovima na nalazu napisao "prepisati pacijentici terapiju tu i tu" i tek tada je ona dobila tablete i stanje joj se poboljšalo.
LOM-ovi su nekada tako zakon :clint:

To je zato jer je imala LOM-a , a ne SOM-a. :rofl:

tomorrow2
06.04.2013., 17:10
Niska razina bakterija u mokraći?? :lol:
Nitko te ne sili da kažeš istinu.

Ah, nisam se naspavala;)
Uglavnom, u medicini rada vrše izmedju ostalog pretrage krvi i urina. Nalaz mi nije bio uredan, (doktorica opce prakse mi je rekla da bi ona zanemarila te vrijednosti), pa sam morala na zavod da utvrde o kojoj se bakteriji radi i dostaviti rezultate. Tamo je nalaz bio sterilan.
Nitko me ne sili da kazem istinu, al to ne znaci da zelim lagat.
S obzirom da su ozljede na mom radu stvarno moguce, ne zelim se ni dovoditi u situaciju da nesto kod eventualnog osiguranja ne stima.
A uz to zelim se rjesiti nesanice i tableta:)

Srebrni-medvjed
06.04.2013., 19:21

Za neke poslove tipa zaštitar koji nosi oružje, je dozovoljeno pitanje o psihičkim bolestima

dire Dawn
06.04.2013., 19:52
To je zato jer je imala LOM-a , a ne SOM-a. :rofl:

LOM, SOM sve je to isti racku. stručnih i nestručnih doktora ima posvuda. :kava:

zeusxl
06.04.2013., 20:51
Za neke poslove tipa zaštitar koji nosi oružje, je dozovoljeno pitanje o psihičkim bolestima

Dozvolu za oružje u konačnici daje njegov doktor. Normalno da ga neće dati osobi koja boluje recimo od paranoidne shizofrenije

vilenjačica
06.04.2013., 21:09
Dozvolu za oružje u konačnici daje njegov doktor. Normalno da ga neće dati osobi koja boluje recimo od paranoidne shizofrenije

E pa dragi moj ima svakvih slucajeva...osobno znam zastitara sa jakim psihickim poremecajem...i nosi oruzje....tko je donio tu odluku ne znam...ali mi nije prvi puta da sam se susrela sa ljudima ttog zanimanja koji imaju smetnje....ali to je neka druga tema odgovornosti i nadleznosti odredjenih institucij i moralu ljudi na bekim funkcijama

dire Dawn
06.04.2013., 21:17
E pa dragi moj ima svakvih slucajeva...osobno znam zastitara sa jakim psihickim poremecajem...i nosi oruzje....tko je donio tu odluku ne znam...ali mi nije prvi puta da sam se susrela sa ljudima ttog zanimanja koji imaju smetnje....ali to je neka druga tema odgovornosti i nadleznosti odredjenih institucij i moralu ljudi na bekim funkcijama

ja znam više policajaca sa PTSP-om i nitko ih ne dira jer su "stara garda". pitam se jel bi meni dali da ja furam pištolj uokolo sa mojom dijagnozom - aj dount tink sou :kava:

zeusxl
06.04.2013., 21:20

Odgovornost leži na onom dr tko mu je dao dozvolu.

Victora
07.04.2013., 16:53
Pa nije mu doktor dao dozvolu, "licencu" mu je izdao MUP (istina, ne bi mogoa da liječnik nije napisao da tip "zadovoljava", ali on ne može znati jel tip koristi kakve lijekove, ako ovaj ne kaže, nalazi ne pokažu, a niti psihijatar ne posumnja). Izdaje ju i ljudima koji su kriminalci, ak nisu baš preveliki kriminalci. I moj kolega s posla "položio". Tip ne vidi na jedno oko, a barata oružjem, pa si ti misli.

Sve ovisi kome dođeš u ruke i koga znaš.

Ode nam Zeusić na još jedno "krstarenje" :tuzni:.

Dakle, jel ima neka "formula" kad se može reći da je čovjek ovisan? Po mojem razmišljanju, svatko tko može ijedan dan bez - nikako nije ovisan. To ukratko. E sad, onaj koji pije svaki dan....ovisi zašto pije i koliko pije i jel pije kako je rekao liječnik itd. Mislim da je teško generalizirati. Jer npr. ne znam koliko se može proglasiti ovisnikom nekog tko pije 1 najslabiji dnevno recimo.

sunceimjesec
07.04.2013., 21:52
Ode nam Zeusić na još jedno "krstarenje" :tuzni:.

Dakle, jel ima neka "formula" kad se može reći da je čovjek ovisan? Po mojem razmišljanju, svatko tko može ijedan dan bez - nikako nije ovisan. To ukratko. E sad, onaj koji pije svaki dan....ovisi zašto pije i koliko pije i jel pije kako je rekao liječnik itd. Mislim da je teško generalizirati. Jer npr. ne znam koliko se može proglasiti ovisnikom nekog tko pije 1 najslabiji dnevno recimo.

da, ode nam opet Zeus.... :rolleyes: svako malo pa je baniran.... hehe

inače, ja nisam leksić uzela već šest dana, jeee... znači da nisam ovisna ??
(razmak uzimanja mi je inače 4,5 dana - znači oko 4, 5 na mjesec od miligram i pol)... ali me vuče.... eh....:confused:

dire Dawn
07.04.2013., 23:32
mislim da je teško odredit ovisnost kod anksiolitika jer ako se usporedi sa drogama onda je ovisan i onaj tko ih pije jednom tjedno. ako ih se pak ne uspoređuje s drogama onda je bitno zašto ih osoba pije (neki ih piju zato što bi bez njih bili van funkcije, odnosno nebi mogli obavljati najjednostavnije stvari) tj koja je dijagnoza, dali ih pije po prepisanoj dozi, dali je sama osoba tražila tu dozu ili je to pak liječnik odredio na svoju ruku kako bi osobi olakšao funkcioniranje, dali može preživjeti (njoj) stresnu situaciju (okidač) bez tableta ili ne - tu je također opet bitna dijagnoza jer nije isto imat sch i anks.
po meni je ovisna ona osoba koja pije tablete za smirenje preventive radi jer to nije ni njihova namjena niti bi se one tako trebale piti (koliko je meni moja prva doktorica objasnila dok nisam imala pojma kako to sve funkcionira) čak i kada realno ne postoji stresna situacija. znači nije isto ako agorafobičar popije tabletu prije nego izađe iz kuće (jer za njega je to stresna situacija) ili ako ju popije čim se probudio ionako ne mora ići nikud.

ja spadam u skupinu ovisnika koji piju raspoređeno kroz cijeli dan jer je to bio jedini način da funkcioniram sa dijagnozom koju sam imala. s obzirom da je to sve skupa trajalo 8-9 mjeseci, normalno da sam se navukla i da sam sad tu gdje jesam. smanjivala sam polako doze kako mi je i preporučeno, ali došlo je do pogoršanja anksioznosti uzrokovano kontracepcijskim pilulama (koje također moram piti) i jedini način na koji sada mogu relativno normalno funkcionirati je taj da pijem svoju dozu bez smanjivanja. s druge strane, ni ne povisujem ju niti ju planiram povisivati.

iskreno me baš boli briga dali me netko smatra bezrazložnim ovisnikom, jer ja znam da ja to nisam. za moju ovisnost je djelomično kriva moja tadašnja dijagnoza, djelomično ja sama, a djelomično i doktor koji me nijednom nije upozorio koliko će skidanje biti teško. za vrijeme liječenja kod njega, on ustvari nikad nije polagao nade u moje ozdravljenje (od te dijagnoze) tako da je vjerojatno smatrao da se nikad neću ni pokušati skinuti s helexa. malo se zeznuo, ali to je sada moj problem nažalost. s obzirom da sam se maknula sa 5x0,50 na 4x0,25 (znači duplo smanjila dozu) napravila sam veliki korak prema napred, a ako pronađem pilule koje će mi odgovarati vjerujem da će onda sve biti još i bolje. :)

anechka
13.04.2013., 21:35
Ispričavam se ako je tema bila već postavljena...
Imam problem sa xanaxom koji mi je pripisan uz coaxil radi anksiozno depresivnog poremećaja i paničnih ataka. Ispočetka sam uredno uzimala terapiju, ali sam sve češće posezala za xanaxom... i tako...... krenula u ovisnost. Ima li netko iskustava sa skidanjem s ovog anksiolitika? Svaki savjet je dobrodošao jer sam već umorna...

Od svih anksiolitika Xanax je najvece smece. Osim sto izaziva jaku ovisnost, usadjuje pasivnost duboko u ljudski karakter ako ga osoba dovoljno dugo uzima. Sad bih ti ispricala moje iskustvo mozda pomogne tebi i svima navucenim na ovaj OTROV. Meni ga je doc prepisala (1mg) radi socialne fobije....Medutim memorija mi je pocela stekavati, osjecala sam se vrlo apaticno, bezvoljno, ne i deprimirano medutim......jednog dana nisam popila svoju tabletu i totalno sam PUKLA. dobila sam napad panike 100 puta jaci nego ikad dosad, uhvatila me grozna depresija, gotovo suicidalnost....Dosla sam doma i popila sve skupa 8 tableta od 1mg.........Tek kada napravis overdose Xanaxom shvatis sto ti on ustvari radi. Zjenice su mi s eprosirile, izgubila sam kontrolu, sjecam se da je frendica dosla do mene i nesto govorila a ja sam je samo zbunjeno slusala i odjednom usred price krenula na nju sakama, nogama, kao da je sav potisnuti bijes krenuo iz mene, dakle inace apsolutno sam normalna samo sto imam laganu socijalnu fobiju ne osjecam se dobro kad vidim vecu grupu ljudi.....tu vecer sam bila psihopat, sve skupa je trajalo 2 i pol dana kojih se jos i dan danas ne sjecam, odvela me policija nakon sto sam nekom decku prijetila nozem misleci da je moj bivsi. Od tog dana ne pada mi napamet piti nikakve anksiolitike, a najmanje XANAX. znam da je najveci fail u tome sto sam popila 8 tableta, ali znaci toliko sam se jadno i panicno osjecala taj dan kad sam zaboravila popiti jednu, da nisam imala kontrolu nad vlastitim postupcima. Maknite se s tog otrova. Dovoljno ste jaki da se iskontrolirate, ili predjete na neki blazi anksiolitik tipa normici...ali vjerujte mi vecini od vas sve to uopce nije potrebno, vec su vas doktori uvjerili da jest.....

damir311
19.08.2013., 17:33
molim vas dali mi netko može pomoći u skidanju sa misara.naime moj bivši LOM mi ga je prepisivao oko tri godine govoreći da ne izaziva ovisnost.ali mi sadašnja LOM i psihijatrica kažu da sam ovisan o njemu,što i sam osjećam jer mi sve slabije djeluje i imam potrebu za sve večom dozom. trenutn ga trošim 1mg ujutro i 3 puta dnevno po 0.5 mg uz njega pijem i fevarin .znam da se s njega treba skidati postpno ali me muči kako se skinuti s njega a istovremeno moći kako tako funkcionirati. svaka pomoć mi je dobrodošla:504:

Bluzara stari
19.08.2013., 19:09
molim vas dali mi netko može pomoći u skidanju sa misara.naime moj bivši LOM mi ga je prepisivao oko tri godine govoreći da ne izaziva ovisnost.ali mi sadašnja LOM i psihijatrica kažu da sam ovisan o njemu,što i sam osjećam jer mi sve slabije djeluje i imam potrebu za sve večom dozom. trenutn ga trošim 1mg ujutro i 3 puta dnevno po 0.5 mg uz njega pijem i fevarin .znam da se s njega treba skidati postpno ali me muči kako se skinuti s njega a istovremeno moći kako tako funkcionirati. svaka pomoć mi je dobrodošla:504:

Pitao si i odgovorio.
Postepeno.
Nema tu mudrolije velike.
Ovisan si tek kada skužiš da imaš potrebu za lijekom.Do tada nisi nikakav ovisnik o ničemu.

dire Dawn
21.08.2013., 16:57
Pitao si i odgovorio.
Postepeno.
Nema tu mudrolije velike.
Ovisan si tek kada skužiš da imaš potrebu za lijekom.Do tada nisi nikakav ovisnik o ničemu.

pa ovisan je, pogledaj šta je napisao

cut/
ali mi sadašnja LOM i psihijatrica kažu da sam ovisan o njemu,što i sam osjećam jer mi sve slabije djeluje i imam potrebu za sve večom dozom.
/cut

Bluzara stari
21.08.2013., 17:02
pa ovisan je, pogledaj šta je napisao

Ne znam da li možemo izjedančiti ''veću dozu za isto djelovanje'' sa apstinencijom.
Recimo da možemo.
Po meni nisu isti simptomi prestanka uzimanja lijekova i potreba naspram veće doze.
Ne znam,možda je to isto ali po meni nije.

dire Dawn
21.08.2013., 17:09
Ne znam da li možemo izjedančiti ''veću dozu za isto djelovanje'' sa apstinencijom.
Recimo da možemo.
Po meni nisu isti simptomi prestanka uzimanja lijekova i potreba naspram veće doze.
Ne znam,možda je to isto ali po meni nije.

razlika je vrlo mala, ali u ovom slučaju je nema. čovjek pije tablete 3 godine, a ne 3 mjeseca, ako nije ovisan onda je na neki način medicinsko čudo.

Azzura
21.08.2013., 17:57

pa koliko sam shvatila liječnike, uz njihovu pomoć i doze koje odrede ne bi trebalo biti teško i uz mnoge muke.
u svakom slučaju, ne upuštaj se sam u to, jer nakon 3 godine nije to šala za organizam, pa da si još više ne naškodiš.

ja sam nakon nekoliko mjeseci redovne konzumacije stvorila toleranciju, trebala veće doze. s obzirom da je to bila konzumacija na svoju ruku, a ne pod liječničkom pratnjom, isto sam se tako na svoju ruku i ostavila toga. ravno tjedan danas sam imala pakao - slabiji vid, vrtoglavicu, mučninu, dezorijentiranost... svakako, ne bih to nikome poželjela.