PDA

View Full Version : Paganizam u teoriji i praksi

sizif100
14.09.2013., 08:26
Saznao da izlazi nova knjiga "Paganizam u teoriji i praksi", ako je vjerovati najavama riječ je o pozamašnom djelu. Evo linkova s najavama:
http://vjesticji-ormar.blogspot.com/2013/09/najava-knjige-paganizam-u-teoriji-i.html
http://blog.vecernji.hr/danijel-tatic/2013/09/07/128/

Zna li netko više o čemu je konkretno riječ? Kažu da je domaći autor koji se potpisuje pseudonimom.

orion476
14.09.2013., 08:56
Pročitao sam sadržaj i djeluje mi zanimljivo. Baš me zanimaju reakcije crkvenjaka kad to izađe vani :)

Baphomet
14.09.2013., 10:42
Nadam se da neće idealizirati paganizam ili ubacivati pojmove koje njim nemaju veze.

Cijena je jako povoljna tako da ću kupiti sve tri knjige...i navjerojatnije nakon čitanja ih prodati ili pokoniti :D

U svakom slučaju napisati ću osvrt na ovoj temi :)

Beljki
14.09.2013., 14:12
Pročitao sam sadržaj i djeluje mi zanimljivo. Baš me zanimaju reakcije crkvenjaka kad to izađe vani :)

Kao da nema vec hrpa "zlih" knjiga, od heri potera na dalje :rofl:

Baphomet
14.09.2013., 20:52
Baš me zanima kakav će biti "praktični" dio :)

lupus_est
16.09.2013., 14:38
Kao da nema vec hrpa "zlih" knjiga, od heri potera na dalje :rofl:
Baš. I ja kažem. :Pop:

Baphomet
18.09.2013., 23:50
Evo malo pratim faze reklame na tom blogu i nekako mi se ne sviđa to što čitam. Citirati ću sam sebe :D

"Osobno me smeta rečenica “usklađivanje čovjeka s prirodnim procesima”, cijela je naša povjest usmjeran ka izolaciji od prirode i pokušaju življenja neovisno o prirodnim procesima. Svi to svakodnevno živimo, okruženi sa 4 zida, strujom koja nas grije kada je u prirodi hladno ili koja nam daje svjetlost kada je vani noć, hladnjakom koji nam čuva hranu ako je vani toplo…itd. itd. Primarni je cilj ljudskog roda tj. naših života jest biti neovisan o Prirodi.

S druge strane ako nekome rogati bog zvuči opako neka se malo informira, Michelangelo je kip Mojsija napravio sa rogovima i to u ono doba (kada je crkva bila na vlasti) nije predstavljalo ništa strašno. Rogovi su ovovjekovna izmišljotina holivudske industrije."

Opet kritiziram prije nego li pročitah knjigu :rofl:

Evo neću više, čekam da izađe :)

Beljki
19.09.2013., 00:31
Nije li iolar D. Manzin (bivsi sef Iskoraka?) :D

Baphomet
19.09.2013., 00:42
Nemoj sada krenuti sa ad hominem :rofl:

shalimar
02.10.2013., 19:29
koliko znam iolar je član vijeća Hrvatskog paganskog kruga i bio je prije cca godinu dana kod Mišaka "Na rubu znanosti", a druga spomenuta osoba pripada u Međunarodnu Pagansku Federaciju za Hrvatsku. Nebitno, za sadržaj knjige,doduše. Iako me smeta naguravanje principa wiccanizma pod paganizam, a onda drugi pagani s različitim panteonom time postoju neopagani...Bar bi paganstvo trebalo imat razumjevanja za sve vrste starovjerja, no još nisam počela čitat,to sam uočila iz najava. daljnjih komentara suzdržat ću se dok ne pročitam sve 3 knjige. Baš me zanim ima li tu kakve prakse ili samo proslave Sabbata i Esbata.
Ako je netko možda već marljivo počeo čitat,da podjeli s nama dojmove?

Baphomet
02.10.2013., 19:34
Kupih danas prvu knjigu, ima 430 stranica. Došao sam do 70. Pročitati ću do kraja i tek onda napisati sveukupni dojam.

Baphomet
06.10.2013., 20:27
A eto, pročitah, šta reći, kakvu posluku porati :D

Mislim da je knjiga zbrkana i nečitljiva. Analize pojedinih riječi i njihovo pisanje na grčkom i drugim jezicima je bespotrebno i iritirajuće. Npr. piše kako treba nešto poškropiti vodom i onda u zagradi imam nekoliko prijevoda riječi "poškorpiti" i kratki opis nastanka riječi. Etimologija me ne zanima.

Nije da branim kršćanstvo ali stvarno nije potrebno toliko pisati o tome kako su pagani različiti i zašto su različiti itd. Nisam kupio knjigu o kritici kršćanstva i ostalih raširenih religija.

Distanciranje od hermetizma, Crowleya itd. je naivno jer većina vikana koristi njihove materijale.

Pošto sam upoznat sa radom Crowleya dodatno me smeta nepoznavanje njegovog rada i banaliziranje izreke " "Do what thou Wilt shall be the whole of the Law", volja je Volja, istinska bit čovjeka a ne "radi što želiš...."

Svako malo autor ubacuje par rečenice iz popularne nauke, psihologije....i na taj način brani svoj stav. Pa ne možeš u par riječi opisati kvantnu fiziku.

Dio "Povjest grimoara" je zauzeo jednu stranicu. Ma dajte....:rofl:

I ne, nije mi potrebno toliko informacija o Vedama i hinduizmu. Kupio sam knjigu o paganizmu :D

Dok se autor drži samo paganizma, povjesti, rituala i svjetonazora sve funkcionira solidno. U tom bi slučaju knjiga imala 100-njak stranica i bilo bi sasvim solidno štivo. Da je autor dao knjigu na čitanje nekome tko nije blizak njemu i lipaganskom krugu u kojem se kreće možda bi dobili kvalitetniji uradak.

Eto, to je moje viđenje i analiza. No tko zna, možda se nekome svidi :)

fleur amour
07.10.2013., 08:52
Bok, kupila sam knjigu... tek sam počela čitati, pa dojam još nije kompletan. Tematika me zanima već godinama, i stvarno mi je drago da je netko skupio sve u par knjiga, i to još na hrvatskom. dakle, sve ono što imam raštrkano u file-ovima, skupljeno s neta, sad mogu listati iz ruke. i to je super.

odmah na početku sam stekla dojam da će biti dosta distance od kršćanstva, i priče 'mi smo nešto sasvim drugo', i 'mi smo proganjani kroz stoljeća od tih zločestih kršćana'... što je po meni nepotrebno naglašavanje različitosti (zašto ići u tom pravcu?) i prozivanje jedne vjere, u ovom slučaju kršćanstva (i ostalih monoteističkih vjera). malo mi je iritantno, podjseća me na političare, kada krive jedni druge za tuđe grijehe i propuste.
ako želim nešto naučiti o paganizmu, dajte mi konkretne informacije o paganizmu, a dalje ću sama razmišljati i raditi usporedbe.

sviđa mi se poveznica s ostalim religijama (istočnim i zapadnim) jer je i to prilika da se podsjetim nekih činjenica, i eventualno nešto novo naučim. nije mi to problem jer me zanima religija kao takva općenito. ( i naravno, ako nema elitističkog 'mi smo pagani' pristupa :D ).

čitam dalje i skupljam dojmove (nadam se i znanje..).

Lilyrose
07.10.2013., 10:37
Bok, kupila sam knjigu... tek sam počela čitati, pa dojam još nije kompletan. Tematika me zanima već godinama, i stvarno mi je drago da je netko skupio sve u par knjiga, i to još na hrvatskom. dakle, sve ono što imam raštrkano u file-ovima, skupljeno s neta, sad mogu listati iz ruke. i to je super.

odmah na početku sam stekla dojam da će biti dosta distance od kršćanstva, i priče 'mi smo nešto sasvim drugo', i 'mi smo proganjani kroz stoljeća od tih zločestih kršćana'... što je po meni nepotrebno naglašavanje različitosti (zašto ići u tom pravcu?) i prozivanje jedne vjere, u ovom slučaju kršćanstva (i ostalih monoteističkih vjera). malo mi je iritantno, podjseća me na političare, kada krive jedni druge za tuđe grijehe i propuste.
ako želim nešto naučiti o paganizmu, dajte mi konkretne informacije o paganizmu, a dalje ću sama razmišljati i raditi usporedbe.

sviđa mi se poveznica s ostalim religijama (istočnim i zapadnim) jer je i to prilika da se podsjetim nekih činjenica, i eventualno nešto novo naučim. nije mi to problem jer me zanima religija kao takva općenito. ( i naravno, ako nema elitističkog 'mi smo pagani' pristupa :D ).

čitam dalje i skupljam dojmove (nadam se i znanje..).

Eh baš šteta. Onda neću ni uzimati. A iskreno i ne čudi me baš, jer netko je gore rekao da je u knjigu uključena i neka osoba iz međunarodne paganske federacije. Mislim, time je sve rečeno. Ta ekipa tamo, čast izuzecima, je većinom u tim vodama radi ega. Nema tamo neke duhovnosti i sličnog nažalost.

fleur amour
07.10.2013., 11:19
Eh baš šteta. Onda neću ni uzimati. A iskreno i ne čudi me baš, jer netko je gore rekao da je u knjigu uključena i neka osoba iz međunarodne paganske federacije. Mislim, time je sve rečeno. Ta ekipa tamo, čast izuzecima, je većinom u tim vodama radi ega. Nema tamo neke duhovnosti i sličnog nažalost.

temeljem čega zaključuješ da su u paganizmu (tj. toj federaciji) najviše zbog ega? stvarno me zanima, jer ne poznajem nikoga tko se bavi sličnim stvarima, a možda bih nekad željela stupiti u neki kontakt. to da postoje kod nas, olakšava cijelu stvar što se tiće komunikacije. mislim da se zovu paganski krug hrvatske? pošto sam i sama skeptična, zanima me tvoje mišljenje.
što se tiće knjige, meni se ne čini loša.. pokušavam biti objektivna, imam zamjerki, ali ipak mislim da ću dobiti neke korisne informacije.

Lilyrose
07.10.2013., 11:38
temeljem čega zaključuješ da su u paganizmu (tj. toj federaciji) najviše zbog ega? stvarno me zanima, jer ne poznajem nikoga tko se bavi sličnim stvarima, a možda bih nekad željela stupiti u neki kontakt. to da postoje kod nas, olakšava cijelu stvar što se tiće komunikacije. mislim da se zovu paganski krug hrvatske? pošto sam i sama skeptična, zanima me tvoje mišljenje.
što se tiće knjige, meni se ne čini loša.. pokušavam biti objektivna, imam zamjerki, ali ipak mislim da ću dobiti neke korisne informacije.

Bez obzira na što sam ja rekla, kontaktiranje nikad nije loše. Ja sam i od njih puno naučila. Samo za neke dublje duhovnije sfere paganizma, ne očekuj puno. Pravim duhovnjacima bilo kojeg puta nisu potrebne nikakve zemaljske organizacije i grupacije osim na samom početku kad je pojedinac još izgubljen u džungli informacija pa mu koriste razni kontakti. Ali za nešto dugoročnije, ne. Prave vještice/pogani/whatever nikad ne idu s tim u javnost niti vole gubiti vrijeme na druženja. Nikad. Takve nećeš naći ni u kakvim udrugama/društvima. Tako da od ovih možeš dobiti izvrsnu teorijsku podlogu. Ostalo se svodi na šalabajzanja po vani, nalaženja i pričanja o tome kako su kršćani bljak, kako šokiraju susjede ili bližnje svojim pentagramima oko vrata/oblačenjem/izjavama i slično.

Baphomet
07.10.2013., 11:55
Po meni, to je jedna ugodna skupina ljudi koja se voli družiti i pričati o sličnim stvarima.

Malo su previše okupirani kršćanstvom i rituale koje obavljaju u prirodi ne smatram ozbiljnim. To kažem zato jer sam vidio da neki pripadnici vode sa sobom djecu na te grupne rituale.
Djeci tamo nije mjesto osim ako se ne radi o običnom druženju, ispijanju kave i okretanju prasca na ražnju (da, to su nekako namjerno izbjegavali spomenuti)

Može se doći do informacija, sklopiti pokoje prijateljstvo, pretpostavljam i upoznati interesantne ljude i to bi bilo sve. Nisam imao negativnih iskustava sa njima, iako se u nekim stvarima ne slažemo oni su ugodna skupina ljudi za nekoga tko se tek počinje baviti tim stvarima. Bar su ugodni preko interneta i facebooka :D

fleur amour
07.10.2013., 12:21
Bez obzira na što sam ja rekla, kontaktiranje nikad nije loše. Ja sam i od njih puno naučila. Samo za neke dublje duhovnije sfere paganizma, ne očekuj puno. Pravim duhovnjacima bilo kojeg puta nisu potrebne nikakve zemaljske organizacije i grupacije osim na samom početku kad je pojedinac još izgubljen u džungli informacija pa mu koriste razni kontakti. Ali za nešto dugoročnije, ne. Prave vještice/pogani/whatever nikad ne idu s tim u javnost niti vole gubiti vrijeme na druženja. Nikad. Takve nećeš naći ni u kakvim udrugama/društvima. Tako da od ovih možeš dobiti izvrsnu teorijsku podlogu. Ostalo se svodi na šalabajzanja po vani, nalaženja i pričanja o tome kako su kršćani bljak, kako šokiraju susjede ili bližnje svojim pentagramima oko vrata/oblačenjem/izjavama i slično.

hm, nisam ni sama sklona šalabajzanju po vani, ili božesačuvaj pretencioznom ogovaranju kristijana :D ili pubertetskim šokiranjem pentagramima :rolleyes:

ovo za bivanje u javnost mi je jasno.. tako sam i nekako zamišljala tu praksu, više za uski, intimni krug. znaći li to da su 'pravi' pagani zapravo soleri?
moram priznati da me malo začudilo izdavanje knjige o takvoj temi, i to još na kioscima.. sve si mislim, kako će netko tko već nije u tome, išta shvatiti? i ne pretvara li se jedna mistična duhovnost u mainstream? ipak, lijepo je doći do informacija (bar onih osnovnih) na laki način...

Prave vještice/pogani/whatever nikad ne idu s tim u javnost niti vole gubiti vrijeme na druženja.

pogani? :D nemoj da te čuju ovi iz PKH :D (u knjizi je jedan poveći dio u obajšnjavanju razilike između 'pogana' i 'pagana'..)

Lilyrose
07.10.2013., 12:30
hm, nisam ni sama sklona šalabajzanju po vani, ili božesačuvaj pretencioznom ogovaranju kristijana :D ili pubertetskim šokiranjem pentagramima :rolleyes:

ovo za bivanje u javnost mi je jasno.. tako sam i nekako zamišljala tu praksu, više za uski, intimni krug. znaći li to da su 'pravi' pagani zapravo soleri?
moram priznati da me malo začudilo izdavanje knjige o takvoj temi, i to još na kioscima.. sve si mislim, kako će netko tko već nije u tome, išta shvatiti? i ne pretvara li se jedna mistična duhovnost u mainstream? ipak, lijepo je doći do informacija (bar onih osnovnih) na laki način...

pogani? :D nemoj da te čuju ovi iz PKH :D (u knjizi je jedan poveći dio u obajšnjavanju razilike između 'pogana' i 'pagana'..)

Ovo za solere. Nisam zapravo mislila reći "pravi" pagani, jer će masa njih reći za sebe da je "pravi/a", nego jednostavno oni koji su dosegli neki stupanj na Stazi, nemaju više potrebu za gubljenje vremena skakajući po vani, nego se posvete radu na sebi. :)

Knjiga je izdana na kiosku? To nisam znala. :D

Joj ovo baš što si navela, to pogani/pagani...kako nebitno....to ti je dobar način raspoznavanja onih s kojima se isplati pričati i s kojima ne :D
Sjećam se kad sam prije visila po nekim wiccanskim forumima pa su se svi posvađali oko datuma nastanka vještičarstva. To mi nikad nije bilo jasno zašto je to bitno. :confused: To mi je isto kao da dođem u dućan i zahtijevam znati koja je točna kokoš snijela određeno jaje. :D

fleur amour
07.10.2013., 12:32
Po meni, to je jedna ugodna skupina ljudi koja se voli družiti i pričati o sličnim stvarima.

Malo su previše okupirani kršćanstvom i rituale koje obavljaju u prirodi ne smatram ozbiljnim. To kažem zato jer sam vidio da neki pripadnici vode sa sobom djecu na te grupne rituale.
Djeci tamo nije mjesto osim ako se ne radi o običnom druženju, ispijanju kave i okretanju prasca na ražnju (da, to su nekako namjerno izbjegavali spomenuti)

Može se doći do informacija, sklopiti pokoje prijateljstvo, pretpostavljam i upoznati interesantne ljude i to bi bilo sve. Nisam imao negativnih iskustava sa njima, iako se u nekim stvarima ne slažemo oni su ugodna skupina ljudi za nekoga tko se tek počinje baviti tim stvarima. Bar su ugodni preko interneta i facebooka :D

jao, jao.. dječurlija, prasci.. :horor: team building u prirodi možda, a ne rituali..

ma sve je to pozitivno, treba se družiti, povezivati na razne načine.
pretpostavljam da je tako lakše razbiti neke predrasude, i dovuči stvar u realne okvire ako se ljudi sastaju. i onda vidjeti jel ti možeš ili ne možeš s tim ljudima, ili ljudima općenito..

OK, tvoje iskustvo s njima ostaje samo u on-line okvirima? :)

Baphomet
07.10.2013., 12:39
jao, jao.. dječurlija, prasci.. :horor: team building u prirodi možda, a ne rituali..

ma sve je to pozitivno, treba se družiti, povezivati na razne načine.
pretpostavljam da je tako lakše razbiti neke predrasude, i dovuči stvar u realne okvire ako se ljudi sastaju. i onda vidjeti jel ti možeš ili ne možeš s tim ljudima, ili ljudima općenito..

OK, tvoje iskustvo s njima ostaje samo u on-line okvirima? :)
Ae, ne slažem se sa time ali ako ljude veseli....:)

Da, samo u online okvirima. Teško me izvući vani iz kuće :D

fleur amour
07.10.2013., 12:45
Ovo za solere. Nisam zapravo mislila reći "pravi" pagani, jer će masa njih reći za sebe da je "pravi/a", nego jednostavno oni koji su dosegli neki stupanj na Stazi, nemaju više potrebu za gubljenje vremena skakajući po vani, nego se posvete radu na sebi. :)

jasno mi je da nestaje potreba za površnim druženjima kako osoba napreduje.. ali ipak, zar uopće nema kontakata? je li to onda samo tvoja intimna stvar (kad dostigneš neki level..) i ostaješ sam/sama u svemu? pitam jer me zanima koliko su ljudi povezani u toj vrsti duhovnosti..

Joj ovo baš što si navela, to pogani/pagani...kako nebitno....to ti je dobar način raspoznavanja onih s kojima se isplati pričati i s kojima ne :D

to sam i sama pomislila.. wtf, pogan, pagan? nebitno, za cijelu stvar..
možda se nije ni trebalo uzimati tako slične termine, nego jednostavno reći 'pripadnik sam stare vjere', vještac ili vještica...

Sjećam se kad sam prije visila po nekim wiccanskim forumima pa su se svi posvađali oko datuma nastanka vještičarstva. To mi nikad nije bilo jasno zašto je to bitno. :confused: To mi je isto kao da dođem u dućan i zahtijevam znati koja je točna kokoš snijela određeno jaje. :D

to se bar zna! 1950 more or less ... :p

fleur amour
07.10.2013., 12:54
Pošto sam upoznat sa radom Crowleya dodatno me smeta nepoznavanje njegovog rada i banaliziranje izreke " "Do what thou Wilt shall be the whole of the Law", volja je Volja, istinska bit čovjeka a ne "radi što želiš...."

Ima li to veze s vještičjim zakonom 'If harm no one, do as you will' ?
Problematična mi je ta formulacija, tj. kako je uopće moguće ne štetiti nikome? OK, do tog dijela u knjizi još nisam došla, valjda će biti detaljnije opisano. Je li to vezano samo za magijski čin? ono, da ne svjesno ne činiš zlo? jer, u svakodnevnom životu, netko će bar malo patiti jer ja nešto radim, prvo onaj neki prasac čiji sam dio pojela danas za ručak, ili moja pluća zbog cigarete koju sam danas ( a i sutra ću :D ), popušila..

Baphomet
07.10.2013., 13:04
Da, na kraju je sve to skratio na "Naudi nikome" što nema veze ni sa čime. A sliči mi na one kršćanske zapovjedi.

Možeš pojest životinju ako si se prije pomolila majci prirodi. Što mi opet liči na kršćansku molitvu prije jela.

Ma neću više, odite si pročitati knjigu, nije fer da sam samo ja patio čitajući :rofl:

Lilyrose
07.10.2013., 13:15
jasno mi je da nestaje potreba za površnim druženjima kako osoba napreduje.. ali ipak, zar uopće nema kontakata? je li to onda samo tvoja intimna stvar (kad dostigneš neki level..) i ostaješ sam/sama u svemu? pitam jer me zanima koliko su ljudi povezani u toj vrsti duhovnosti..

Ne, ne, kontakata može biti. Ja sam recimo u početku isto šalabajzala s mnogima, da bih evo sad na kraju ostala samo s jednom osobom od svih njih povezana. Profiltriraš ono što ti ne paše pa ono dobro ostane. Iako ne bi mi smetalo i da nema nikoga. Meni paše either way. Tako da mogu samo sa svog stajališta govoriti. A i ova osoba s kojom sam u kontaktu je isto soler kao ja pa se samo tu i tamo vidimo, ali kad se vidimo, razgovor je baš konstruktivan i koristan.

to sam i sama pomislila.. wtf, pogan, pagan? nebitno, za cijelu stvar..
možda se nije ni trebalo uzimati tako slične termine, nego jednostavno reći 'pripadnik sam stare vjere', vještac ili vještica...

Upravo tako.

to se bar zna! 1950 more or less ... :p

:tuctuc: :D

Ima li to veze s vještičjim zakonom 'If harm no one, do as you will' ?
Problematična mi je ta formulacija, tj. kako je uopće moguće ne štetiti nikome? OK, do tog dijela u knjizi još nisam došla, valjda će biti detaljnije opisano. Je li to vezano samo za magijski čin? ono, da ne svjesno ne činiš zlo? jer, u svakodnevnom životu, netko će bar malo patiti jer ja nešto radim, prvo onaj neki prasac čiji sam dio pojela danas za ručak, ili moja pluća zbog cigarete koju sam danas ( a i sutra ću :D ), popušila..

Jedan duhovnjak mi je rekao da u svemu bijelo ima i crnog i u svemu crnog ima bijelog. Tako da nije moguće ne naštetiti nikome. I kad radiš nešto što bi se okarakteriziralo kao konstruktivna magija, i u njoj će biti malo crnog. Pa mi je još nadodao da se zato manem ćorava posla. :D

Ma neću više, odite si pročitati knjigu, nije fer da sam samo ja patio čitajući :rofl:

:D Baš ću pogledati ako je na kioscima. Koja je cijena?

Baphomet
07.10.2013., 13:21
:D Baš ću pogledati ako je na kioscima. Koja je cijena?
79,90 kuna, kiosci Tiska.

Nije puno kad uzmeš knjigu u ruke. Tvrdi uvez, preko 400 stranica. I to je sve :D

Lilyrose
07.10.2013., 13:37
79,90 kuna, kiosci Tiska.

Nije puno kad uzmeš knjigu u ruke. Tvrdi uvez, preko 400 stranica. I to je sve :D

Već vidim da ću se usrećiti s kupnjom. :D

btw btw!! Nitko nije spomenuo ni riječi o praktičnom dijelu?

Slušam. :kava:

Baphomet
07.10.2013., 14:04
Sve skupa su 3 knjige. Druga knjiga je posvećena praktičnom djelu.

Lilyrose
07.10.2013., 14:11
Sve skupa su 3 knjige. Druga knjiga je posvećena praktičnom djelu.

Ti očito baš stvarno hoćeš da ja kupim knjigu. :D Pa baci mi neku mrvicu. Ima li išta pametno u praktičnom dijelu? Ili je sve tipa "čišćenje prostora", "sazivanje kruga" i druge opće banalnosti.

Baphomet
07.10.2013., 14:14
Pa ima nešto osnovno i kratko, taj dio je manje više ok. To što kažeš...krugovi, čišćenje, alati.

Evo ti datumi izlaska svake knjige pa si pogledaj koju ćeš i kada kupiti :D

http://despot-infinitus.com/izlazi-nova-knjiga-paganizam-u-teoriji-i-praksi-u-tri-knjige/

Lilyrose
07.10.2013., 14:20
Pa ima nešto osnovno i kratko, taj dio je manje više ok. To što kažeš...krugovi, čišćenje, alati.

Evo ti datumi izlaska svake knjige pa si pogledaj koju ćeš i kada kupiti :D

http://despot-infinitus.com/izlazi-nova-knjiga-paganizam-u-teoriji-i-praksi-u-tri-knjige/

Hvala! :)

Beljki
07.10.2013., 16:09

:facepalm:

Razlika je sto je jedno sprski, a drugo hrvatski standard :D

Znao sam, kriptocetnici, komunjare i jogonostalgicari :mudri: :kava:
Normalno da nisu pravi hrvati kad nisu katolici :o

:zubo:

Baphomet
07.10.2013., 16:18
Beljki o'š kupit knjigu? Dam ti je za 49,90 kn :D

Mislim da drugu i treću neću kupiti bez obzira na početno oduševljenje.

Ako je netko pročitao do kraja baš me zanimaju i druga mišljenja, tko zna, možda sam u krivu :)

fleur amour
07.10.2013., 16:39
Da, na kraju je sve to skratio na "Naudi nikome" što nema veze ni sa čime. A sliči mi na one kršćanske zapovjedi.

Možeš pojest životinju ako si se prije pomolila majci prirodi. Što mi opet liči na kršćansku molitvu prije jela.

ok, što se tiće konzumiranja životinjskog mesa, ili hrane općenito, zahvaljuje se bogovima na toj hrani.. i to je ok, i sama to radim, jer jednostavno hrana je jedna od esencija života, vrlo bitna za život, jelte, pa je lijepo i prostojno zahvaliti na istoj. bez obzira bio kršćanin, paganin ili jednostavno pristojan čovjek.
a pagani zahvaljuju boginji, bogu, bogovima i valjda duhu te životinje. tako nešto sam upravo pročitala. :)
a ja mislim da bi i kuharici/kuharu trebalo ići nešto od toga :D
'Naudi nikome' mogu shvatiti jedino kao težnju i moralni ideal da se nikome ne naudi hotimice, ako za to nema velikog razloga (kao ubiti zbog hrane ili samoobrane).

Baphomet
07.10.2013., 16:44
Uvijek ćeš nekome nauditi. Ovi naši pagani se ne mogu odvojiti od kršćanstva.

Ne poznajem kršćana koji se drži deset zapovjedi i koji je bezgriješan. Svi moraju na ispovjed jer svi griješe. I na taj način drže svoje podanike u vječnom stanju krivnje.

Ista je stvar i sa paganima. Ne naudi nikome je nemoguće postići pa na isti način i oni sami sebe drže pod konstantnom krivnjom. Naravno, nije knjiga mogla biti bez odlomka o karmi i zakonu akcije/reakcije te i na taj način držati u
pokornosti podanike koji bi htjelo nešto zločesto napraviti :D

fleur amour
07.10.2013., 16:50
Ne, ne, kontakata može biti. Ja sam recimo u početku isto šalabajzala s mnogima, da bih evo sad na kraju ostala samo s jednom osobom od svih njih povezana. Profiltriraš ono što ti ne paše pa ono dobro ostane. Iako ne bi mi smetalo i da nema nikoga. Meni paše either way. Tako da mogu samo sa svog stajališta govoriti. A i ova osoba s kojom sam u kontaktu je isto soler kao ja pa se samo tu i tamo vidimo, ali kad se vidimo, razgovor je baš konstruktivan i koristan.

super da imaš bar nekog.. baš zbog konstruktivnog razgovora. znam da se do najkvalitetnijih uvida dolazi samostalnim radom, ipak treba to moći s nekim podijeliti, tako se skupljeno znanje obogaćuje jer ti taj drugi omogućava da stavri vidiš s neke druge razine.
a dobro, i forumi pomognu.. :D

Jedan duhovnjak mi je rekao da u svemu bijelo ima i crnog i u svemu crnog ima bijelog. Tako da nije moguće ne naštetiti nikome. I kad radiš nešto što bi se okarakteriziralo kao konstruktivna magija, i u njoj će biti malo crnog. Pa mi je još nadodao da se zato manem ćorava posla. :D

da, treba prije svega poznavati i bijelo, i crno.. pogotovo crno.

fleur amour
07.10.2013., 17:00

Ako je netko pročitao do kraja baš me zanimaju i druga mišljenja, tko zna, možda sam u krivu :)

a daaaj.. partybrejker.. :D
mislim, kaj te košta da ih kupiš? pa nisu skupe, a nikad ne znaš što ti od tamo može proširiti vidike.. :)
ma daj, pa Hrvatska konačno ima svoje knjige o tim stvarima :D
(uostalom, možda ovdje bude konstruktivne rasprave..).

Beljki
07.10.2013., 17:07

Izdajes li racun? :bezracunaseneracuna: :kava: :o :D

Baphomet
07.10.2013., 17:12
a daaaj.. partybrejker.. :D
mislim, kaj te košta da ih kupiš? pa nisu skupe, a nikad ne znaš što ti od tamo može proširiti vidike.. :)
ma daj, pa Hrvatska konačno ima svoje knjige o tim stvarima :D
(uostalom, možda ovdje bude konstruktivne rasprave..).
Mogu proširiti vidike samo nekome tko nema pristup internetu, ne zna engleski i još je mlađahan :D

Da mi je takva knjiga bila prije 20 godina bio bih zadovoljan :)

fleur amour
07.10.2013., 17:12
Uvijek ćeš nekome nauditi. Ovi naši pagani se ne mogu odvojiti od kršćanstva.

Ne poznajem kršćana koji se drži deset zapovjedi i koji je bezgriješan. Svi moraju na ispovjed jer svi griješe. I na taj način drže svoje podanike u vječnom stanju krivnje.

sumnjam da se kršćani previše time opterećuju. prihvaćaju krivnju kao dio ceremonije i odrade priznanje grijeha. čista formalnost.
to koliko će i hoće li uopće griješiti više je njihova vlastita odluka i osobni moral, nego što se boje Boga. ma, crkvene stvari, uostalom..

Ista je stvar i sa paganima. Ne naudi nikome je nemoguće postići pa na isti način i oni sami sebe drže pod konstantnom krivnjom. Naravno, nije knjiga mogla biti bez odlomka o karmi i zakonu akcije/reakcije te i na taj način držati u
pokornosti podanike koji bi htjelo nešto zločesto napraviti :D

ma ne mogu vjerovati da su takvi.. :D
mislim stvarno, sklona sam vjerovati da su u paganizam uključeni ljudi koji prije svega misle svojom glavom, i nisu ničiji podanici.. ma ok, znam da si ironičan.. :)

Baphomet
07.10.2013., 17:13
Nisam ironičan, takve ti se stvari uvuku u poodsvjest...pogotovo ako svakodnevno slušaš o njima. Ulete ti u um i pomalo rovare iznutra :mudri:

Beljki
07.10.2013., 17:27
ma ne mogu vjerovati da su takvi.. :D
mislim stvarno, sklona sam vjerovati da su u paganizam uključeni ljudi koji prije svega misle svojom glavom, i nisu ničiji podanici.. ma ok, znam da si ironičan.. :)

A cemu sluze formalizirani rituali i religijske skupine (pa i paganske). Nije bezveze politika uvijek koristila religiju, isto je bilo i u tim sada idealiziranim paganskim. To sluczi da se skupina homogenizira oko istog mentalnog ustroja, drustvenih pravila itd.

Cim imas skupinu imas mehanizme kontrole, sto god si ljudi umisljali o vlastitoj slobodi i individualnosti (pitanje je li nam ona uopce moguca :D )

fleur amour
09.10.2013., 08:48
Nisam ironičan, takve ti se stvari uvuku u poodsvjest...pogotovo ako svakodnevno slušaš o njima. Ulete ti u um i pomalo rovare iznutra :mudri:

misliš kao indoktrinacija na zakumfliran način.. to je upravo ono što se na dugo i široko pobija u knjizi. paganizam kao duhovni put se predstavlja kao maltene potpuna sloboda.

fleur amour
09.10.2013., 08:49
A cemu sluze formalizirani rituali i religijske skupine (pa i paganske). Nije bezveze politika uvijek koristila religiju, isto je bilo i u tim sada idealiziranim paganskim. To sluczi da se skupina homogenizira oko istog mentalnog ustroja, drustvenih pravila itd.

Cim imas skupinu imas mehanizme kontrole, sto god si ljudi umisljali o vlastitoj slobodi i individualnosti (pitanje je li nam ona uopce moguca :D )

zato i jesam skeptična u tom otvaranju prema zajednici. imam veliku sumnju oko okupljanja većeg broja ljudi i zadržavanja vlastite slobode i individualnosti.
pitanje da li je moguće jedno i drugo. ako imaš zajednicu imaš i pravila, na uštrb slobode. ako si sam, imaš slobodu, ali nemaš druge s kojima bi se povezao (ili ih imaš na vrlo labav način).
u svakom slučaju nešto fali.
ali mislim da paganski adept prije svega stremi nekom novom znanju, a njega može najlkaše dobiti ako je u skupini. možda za prvi korak sloboda i nije tako bitna. u toj fazi te ponese novo i neistraženo, a spoznaja da vas ima još stvara jak osjećaj pripadnosti, a time i želju za povezivanjem.

Baphomet
09.10.2013., 09:15
misliš kao indoktrinacija na zakumfliran način.. to je upravo ono što se na dugo i široko pobija u knjizi. paganizam kao duhovni put se predstavlja kao maltene potpuna sloboda.
Ako je glavna premisa paganizma "Ne naudi nikome" a ti znaš da je to nemoguće eto ti ugradnje krivnje u čovjeku na skriveni način.

I nakon pročitane knjige ne znam šta je paganizam. Prvo kažu da to može biti sve i svašta, nakon toga ti daju pravila da bi na kraju ubacili neke osnovne rituale koji su očito preuzeti iz hermetizma...ali nisu hermetizam, i nemaju pravila....ali štuju prirodu.....zbrka :D

Lilyrose
09.10.2013., 09:39
zato i jesam skeptična u tom otvaranju prema zajednici. imam veliku sumnju oko okupljanja većeg broja ljudi i zadržavanja vlastite slobode i individualnosti.
pitanje da li je moguće jedno i drugo. ako imaš zajednicu imaš i pravila, na uštrb slobode. ako si sam, imaš slobodu, ali nemaš druge s kojima bi se povezao (ili ih imaš na vrlo labav način).
u svakom slučaju nešto fali.
ali mislim da paganski adept prije svega stremi nekom novom znanju, a njega može najlkaše dobiti ako je u skupini. možda za prvi korak sloboda i nije tako bitna. u toj fazi te ponese novo i neistraženo, a spoznaja da vas ima još stvara jak osjećaj pripadnosti, a time i želju za povezivanjem.

Znaš onu "budi sam svoj učenik i učitelj" od krishnamurtia. Sva znanja će ti kad tad doći koja trebaju doći. Istina, nekad će i preko drugih ljudi, ali neka ti oni ne budu alfa i omega.

Joj da je bar meni to netko sve znao reći kad sam kretala. Bila bih izbjegla toliko nepotrebnih drama s ljudima. Jer vjeruj mi, drame su neizbježne u skupini...i ljubomora i ogovaranje i bla bla. Ako već moraš s ljudima, onda uzmi od njih što ti treba i briši. :D

Beljki
09.10.2013., 10:05

Ne postoji potpuna sloboda. Od kad se radjas ucis i usvajas, sve sto znas je od nekuda pokupljeno kao i sve sto je napisano u toj knjizi. Ako se ogranizira u skupine onda se ta fantazija jos mora i dodatno istesat i univerzalizirat na razini skupine i zajednickog djeljenja barem u nekoj mjeri.

Nas kako krscani kazu da je najveci uspjeh sotone da nas uvjeri kako ne postoji? :zubo:

E najveci je uspjeh konformizma da nas uvjeri kako smo u stanju biti nekonformirani i slobodni. Nismo. Kao drustvenim zivotinjama konformizam je jednako urodjen kao i prehrana ili spavanje, te "potpune slobode" su tinejdjerske fantazije :E

Lilyrose
09.10.2013., 10:32
Ne postoji potpuna sloboda. Od kad se radjas ucis i usvajas, sve sto znas je od nekuda pokupljeno kao i sve sto je napisano u toj knjizi. Ako se ogranizira u skupine onda se ta fantazija jos mora i dodatno istesat i univerzalizirat na razini skupine i zajednickog djeljenja barem u nekoj mjeri.

Nas kako krscani kazu da je najveci uspjeh sotone da nas uvjeri kako ne postoji? :zubo:

E najveci je uspjeh konformizma da nas uvjeri kako smo u stanju biti nekonformirani i slobodni. Nismo. Kao drustvenim zivotinjama konformizam je jednako urodjen kao i prehrana ili spavanje, te "potpune slobode" su tinejdjerske fantazije :E

Nadodala bih, koliko god kontradiktorno zvučalo, je da se prava sloboda baš postiže kroz disciplinu i rad te kad kroz taj način pobijediš samog sebe.
Npr. naravno da si tu u matrixu i rob si ovog i onog, ali kad radom na sebi postigneš jedan mir i nevezanost za navike/stvari/ljude, onda ćeš koristiti alate matrixa bez da si o njima zavisna i željna ih, a iznutra ćeš imati onaj iskonski mir s kojim si rođena. To je ona "be in the world, but not of it".

Ova je tema otišla u krivo. :D

Baphomet
09.10.2013., 10:35
Kao i fantazija povratka prirodi a većina se povjesti čovječanstva svodi na zaštiti od prirode :D

Lilyrose
09.10.2013., 10:47
Kao i fantazija povratka prirodi a većina se povjesti čovječanstva svodi na zaštiti od prirode :D

Istina. Ciklusi i faze prirode se mogu obilježavati i živjeti u skladu s njima bez da se ode živjeti u kolibu na rub šume.

Ravnoteža, people, ravnoteža. Dovuci si bilje u stan, pazi na prehranu koliko je moguće, idi često u prirodu, ali nema potrebe za ekstremima tipa pećina i slično. :D

*obožavateljcentralnoggrijanja* :D

sizif100
09.10.2013., 15:50
Konačno sam i sam stigao do kraja prve knjige. Riječ je o trilogiji, zato Baphometu nije jasno zašto nije dobio odgovore na svoja pitanja. Strrpljenja :)
Osobno me knjiga očarala i otvorila nove spoznaje. Nisam znao previše o paganizmu i nisam ni slutio da u Hrvtaskoj ima sljedbenika. U svakom slučaju kupujem i drugu knjigu o magiji i vještičarstvu :jumping:

Baphomet
09.10.2013., 20:05
Dobio sam ja sve odgovore već u prvoj knjizi. Valjda nisi shvatio sarkazam u mojim riječima.

Knjiga ne nudi ništa novo. Da je bar to već viđeno i pročitano organizirano na neki prihvatljiv način, sve se svodi na autorovo razmišljanje o svemu i svačemu. Knjiga bi se morala zvati "Iolarovo razmišljanje o religiji, svemiru i ostalom".

Beljki
09.10.2013., 22:09
Ma pusti ti ovog starog cinika kojemu su dusa i srce karmicki zatvoreni visim kvantnim vibracijama kozmickog energetskog polja Majke Prirode :o

Lilyrose
10.10.2013., 09:21
Dobio sam ja sve odgovore već u prvoj knjizi. Valjda nisi shvatio sarkazam u mojim riječima.

Knjiga ne nudi ništa novo. Da je bar to već viđeno i pročitano organizirano na neki prihvatljiv način, sve se svodi na autorovo razmišljanje o svemu i svačemu. Knjiga bi se morala zvati "Iolarovo razmišljanje o religiji, svemiru i ostalom".

Iskreno, sve knjige koje sam pokupovala vezano za magiju/mistiku/whatever su, kad u konačnici čovjek pogleda, na istoj razini. Sve idu do neke granice, a onda dalje treba sam. Zato mi se baš više i ne baca novac u vjetar, jer znam da ću opet dobiti više manje samo osnove.

A o subjektivnim stavovima autora da ne govorim, of course.

shalimar
10.10.2013., 12:42
I ja odustala od kupovanja i čitanja prve knjige jer znam da nema ništa praktično u njoj. Nadam se da će druga bit korisnija.
Inače moja je poveća knjižnica na engleskom, strpljivo i marljivo skupljana skoro 20 godina, i teško je nakon puno prakse više naići na nešto "novo".
I nešto offtopic, ali se dva puta ponovilo u ovoj temi-vještice nisu nastale 1950-ih, osim ak ne mislite na Hollywoodske teme. A što je s vješticama u starim civilizacijama' Egipatska, Sumerska, Kaananitska magija? Grčka, Rim? Razmislite malo ljudi...Progoni u srednjem vjeku su... Vještice, naravno, znaju i djeca predvrtićke dobi. A Vještičja Biblija -Aradija iz 13.st? Ne, morali smo čekat Gardnera i kompaniju da bi se smjeli zvat vješticama :504:.

Lilyrose
10.10.2013., 13:05
I ja odustala od kupovanja i čitanja prve knjige jer znam da nema ništa praktično u njoj. Nadam se da će druga bit korisnija.
Inače moja je poveća knjižnica na engleskom, strpljivo i marljivo skupljana skoro 20 godina, i teško je nakon puno prakse više naići na nešto "novo".
I nešto offtopic, ali se dva puta ponovilo u ovoj temi-vještice nisu nastale 1950-ih, osim ak ne mislite na Hollywoodske teme. A što je s vješticama u starim civilizacijama' Egipatska, Sumerska, Kaananitska magija? Grčka, Rim? Razmislite malo ljudi...Progoni u srednjem vjeku su... Vještice, naravno, znaju i djeca predvrtićke dobi. A Vještičja Biblija -Aradija iz 13.st? Ne, morali smo čekat Gardnera i kompaniju da bi se smjeli zvat vješticama :504:.

Slažem se. Magije i vještičarenja je uvijek bilo. Po meni je 1950.-a važna kao godina kad je započela komercijalizacija vještičarstva.

Baphomet
10.10.2013., 13:12
Mislim da ću morati pročitati tu "Aradiu" prije nego li išta o tome kažem. Čuo sam za taj uradak ali ga nisam čitao jer mi nije djelovao uvjerljivo pošto se spominje Lucifer.

Kakve su to vještice iz Sumera i Egipta?

I uostalom, da li itko zna čime su se vještice bavile prije Gardnera a da nema veze sa krugovima, pentagramima, čuvarima, ritualnim priborom i sl.

Lilyrose
10.10.2013., 13:55
Mislim da ću morati pročitati tu "Aradiu" prije nego li išta o tome kažem. Čuo sam za taj uradak ali ga nisam čitao jer mi nije djelovao uvjerljivo pošto se spominje Lucifer.

Kakve su to vještice iz Sumera i Egipta?

I uostalom, da li itko zna čime su se vještice bavile prije Gardnera a da nema veze sa krugovima, pentagramima, čuvarima, ritualnim priborom i sl.

Meni sad nije jasno. Pa ja sam mislila da je egipatska magija jedna od najsnažnijih, a egipat je, ako se ne varam, bio davno prije Gardnera. Meni pod pojam vještice spada svatko tko se bavi magijom odnosno manipuliranjem energije u svrhu postizanja nekog cilja u skladu s Voljom. A toga, tj. magije, divinacije, liječenja biljem i sličnog, je uvijek bilo.

Baš kao što je navela shalimar...progoni vještica su bili puno prije gardnera.

I tako se ja opet uvukla u raspravu o tome. :rolleyes: :D

Baphomet
10.10.2013., 14:06
Meni sad nije jasno. Pa ja sam mislila da je egipatska magija jedna od najsnažnijih, a egipat je, ako se ne varam, bio davno prije Gardnera. Meni pod pojam vještice spada svatko tko se bavi magijom odnosno manipuliranjem energije u svrhu postizanja nekog cilja u skladu s Voljom. A toga, tj. magije, divinacije, liječenja biljem i sličnog, je uvijek bilo.

Baš kao što je navela shalimar...progoni vještica su bili puno prije gardnera.

I tako se ja opet uvukla u raspravu o tome. :rolleyes: :D
Aha, ako govorimo o ljudima koji su se bavili okultnim tih je uvijek.

Meni je smiješno kada moderne vještice govore o starosti svoje religije a onda krenu raditi sa ritualom pentagrama :D

Beljki
10.10.2013., 14:11

Vecina onoga sto se fura pod moderno vjesticarstvo je medjutim tog modernijeg porjekla.

Ne znam koliko se drevne civilizacije mogu poistivjecivati sa vjesticarstvom. Meni se cini da su nasi arhetipi vjestice slicno onome sotone vezani uz krscanstvo, odnosno njegovo demoniziranje predkrscanskih i nekrscanskih paganskih kultura. Ne znam ima li smisla to nazivati vjesticarstvom, jednako tako bi mogao nekog ezotericnog tibetanskog lamu nazvat vjescem, ali biti ce to prije projekcija naseg krscanstvom i lokalnim floklorom obiljezenog vrijednosnog sustava na kulture i vremena koji sa njima veze nemaju.

Lilyrose
10.10.2013., 14:19
Aha, ako govorimo o ljudima koji su se bavili okultnim tih je uvijek.

Meni je smiješno kada moderne vještice govore o starosti svoje religije a onda krenu raditi sa ritualom pentagrama :D

Onda razumijem odakle nesporazum. Ja ne radim neke distinkcije. Meni su vještičarstvo/magija/okultno itd., sinonimi. Sve mi to spada pod ezoteriju čija mi definicija baš odgovara jer pokriva sve te raznorazne kategorije (Ezoterija (grč. ezotheo „nutarnji“) skup je učenja i znanja koja se bave proučavanjem zakonitosti vidljivih i nevidljivih svjetova). I amen. :D

O isuse, sad vidim da i wiki čak sortira ezoteriju u tri skupine. Matrix očito nikad ne spava. I give up. :p

fleur amour
10.10.2013., 14:41
Znaš onu "budi sam svoj učenik i učitelj" od krishnamurtia. Sva znanja će ti kad tad doći koja trebaju doći. Istina, nekad će i preko drugih ljudi, ali neka ti oni ne budu alfa i omega.

Joj da je bar meni to netko sve znao reći kad sam kretala. Bila bih izbjegla toliko nepotrebnih drama s ljudima. Jer vjeruj mi, drame su neizbježne u skupini...i ljubomora i ogovaranje i bla bla. Ako već moraš s ljudima, onda uzmi od njih što ti treba i briši. :D

ma imala sam i ja prilike pokušati nešto s ljudima u tim krugovima, ali to je bilo toliko daleko od mene same, toliko nepoklapanja u viđenjima istih stvari, osobnostima, karakterima, da više niti ne pokušavam naći nekog s kime bih dijelila svoj duhovni put.
ako dođe sam, dobro je došao, jer to znaći da smo se našli.. :)

Lilyrose
10.10.2013., 14:50
ma imala sam i ja prilike pokušati nešto s ljudima u tim krugovima, ali to je bilo toliko daleko od mene same, toliko nepoklapanja u viđenjima istih stvari, osobnostima, karakterima, da više niti ne pokušavam naći nekog s kime bih dijelila svoj duhovni put.
ako dođe sam, dobro je došao, jer to znaći da smo se našli.. :)

Ah onda ti je sve jasno. :)

Baphomet
10.10.2013., 14:56
O isuse, sad vidim da i wiki čak sortira ezoteriju u tri
skupine. Matrix očito nikad ne spava. I give up. :p
Hrvatska wikipedija o okultnom je nešto što bi trebalo zakonom zabraniti :D

Beljki
10.10.2013., 15:04
hrvatska vikipedija o bilo cemu :D

fleur amour
10.10.2013., 15:46

što ovo točno značI? zar nisu oduvijek (ovo shvatiti kao relativan pojam) imale veze sa krugovima, pentagramima, čuvarima, ritualnim priborom ...

fleur amour
10.10.2013., 15:57

pa vještica je valjda bilo oduvijek, u nekom obliku :D
postoje li zapisi o oraniziranim vještičjim kovenima, koji bi trajali i prenosili se iz generacije u generaciju, i time imali neku tradiciju iza sebe?
jer ako nema, o čemu onda pričamo? o babama vračarama u narodskom folkloru, koje su imale znanje o travama i još koječemu, pa su im se ljudi obraćali za pomoć, a vjerojatno su za novac bacale magiju..
al to nije to.. nema sustava, vjere, religije, povezanosti... mislim da je paganizam u nekom svom masovnom obliku utihnuo nakon pada ZRC-a, i ostao još neko kratko vrijeme u zabačenim područjima prije nego je stiglo kršćanstvo i dotuklo ga, a revitalizaciju doživljava u 20. st.
okultizam i ezoterija je već druga stvar, toga je uvijek bilo neprekinuto kroz novi vijek, ali okultizam može i ne mora imati veze s vještičarstvom.. tako da, gdje je ta vještičja tradicija? možda i postoji, ali sumnjam da su učlanjeni u wiccu.. :)

shalimar
10.10.2013., 16:16
Pentagram je ako vam nije poznato bio pečat kralja Solomona, ne Davidova zvijezda (ona je bila na Davidovu štitu) i pečat tadašnjeg Jeruzalema bio je pentagram. A dobri, stari kralj je napisao praktički abecedu magije na kojoj je temeljena europska srednjevjekovna magija (Clavicula salomonis, Goetia, Abramelinova magija). Također pentagram iako obrnuti bio je popularan u Sumersko doba. Što se krugova tiče to je valjda još iz paleolitika. Ali konkretno ritaualni alat je sve što ti u tom trenutku dođe pod ruku a da ima svojstva ili simboliku koja ti potrebna. Presmješne su mi današnje tinejđerke po internet shopovima sa kupovinom pentagrama, kotlića, štapića. Neću ni spominjat da se athame nekad osobno izarađivao od bakra.
Kao što je Beljki spomenuo- da tibetanski lama koji recimo prakticira (navodno ozloglašeni) ben budizam-uključuje i dobar dio crne magije. Spomeni Tantru nekome u Indiji pa će počet cvikat, jer se tamo prvenstveno povezuje sa crnom magijom (upotreba kostiju, rituali na grobljima i sl.). Osobno me fasciniraju indijske vještice, tj. red svećenica ili yogini ako baš hoćete koji je liječio, bavio se magijom i živio u "samostanu" tj. hramu i radio na vlastitom prosvjetljenju. Zovu se dakini i ukinuli su ih u 13.st. Većina konkretnog znanja je izgubljena za nas obične stvorove jer se prenosila direktno s učiteljice na učenicu. I sigurno nisu koristile pentagrame, nego yantre i mantre.
A egipatska magija uistinu kao što nekto prije reče, pripada među najjače i u stvari najbolje dokumentirane, ali samo daj uštogljenim Englezima da prevode papiruse i odmah sve koliktivno pripišu mitologiji, praznovjerju ili u najboljem slučaju literaturnim pokušajima. Ako hoćeš praktičan primjer magijskog čina bez pentagrama ili kruga-ja sam za zaštitu (od konkrene osobe u konkretnom slučaju; ne mislim na ovu TV paranoju koja vlada) mnogo puta zamolila Božicu Sekhmet, trebaš crvenu svijeću, pivo i iskrenu potrebu+poštovanje prema njoj.; rezultati brzi i precizni.

Vještičja tradicija kroz kovene? Većina vještica/vještaca na svijetu su solitary witch. Mene ne bi ni puškom u koven utjerala, a u istoj zgradi imam još 3 vještice i sve smo samostalne i s različitim božanstvima.
Učlanjeni u wiccu...:eek: Draga ženo, nisu svi pagani i wiccani, nisu svi pagani čak ni vještice, nije vještičarenje uopće ni slično magiji. Ajd prvo nauči di šta ide.

Beljki
10.10.2013., 16:45
Eventualne tragove prave vjesticje tradicije se moze naci u narodnom folkrloru i medju seoskim "urokljivim babama". Saljevanje strave i uklanjanje uroka razbijanjima jajeta. Krsnici i vjestice u nasim krajevima... Pentagrami, grimoari isl to sigurno nisu.

Zatim je zanimljivo kako se sve pojam vjestice razteze do toga da neki smatraju kako su meksicke "vjestice" u stvari nazivi za ono sto bi danas definirali kao NLO fenomene.

Nisam uopce mislio na bon, cijeli tibetanski budizam je tesko tantriziran. Koje su to indijske svecenice koje spominjes?

shalimar
10.10.2013., 16:57
"Dakini retains the connotation, though somewhat less in the Buddhist context, of a frightening being. In some Indian texts the word is used as a synonym for sorceress, witch or even ghoul. One of her essential qualities is the ability to fly; perhaps that is one of the reasons why temples dedicated to dakinis are open to the sky.

In Orissa, surprisingly the ancient practice of witchcraft has still survived in certain areas. ... , among the Santals of Mayurbhanj district, witchcraft is still prevalent. The Santali witches often leave behind their husbands in bed in the midst of the night to assemble in a forest. Completely naked, they spend the rest of the night dancing and singing with 'bongas' (spirits or deities) and lions as their partners. At the break of dawn, they return to their beds, back to being what they originally were. The Santals believe that the 'talent' for witchcraft is not innate, but is attained through strict discipline. "

http://http://www.khandro.net/dakini_the64.htm

Beljki
10.10.2013., 17:51
A u Indiji ima zaista svega, sarolika skupina nacija, plemena, jezika..

Ali za neki formalni oblik zajednice yogini (zena koje prakticiraju jogu-tantru) koji bi se nazvao imenom dakini ne znam.

Dakini su svakako prisutne u mitologiji kao mitoloska bica, no povezanost sa stvarnim zenama od krivi i mesa tesko mozemo sa sigurnoscu uspostaviti. Neki su to na margnama pokusavali, recimo tvrdeci kako (je moguce da) su nastale od uzdizanja zrtvovanih stvarnih zena na taj nivo poslije smrti, ali su sve to ciste spekulacije bez nekog jasnijeg dokaza.

Yoga je prvenstveno obiljezena muskim spolom, yogini uvijek ima, ali su uvijek i manjina, a posebno neki organizirani redovi. S druge strane tantra kao izvor joge je moguce u nekim vremenima i krejevima bila otvorenija prema zenama, pa cak i do razine matrijarhata iako i tu opet ima vise spekulacija, cesto na osnovi nekog nategnutog tumacenja mitologije, nego konkretnih dokaza.

A ovaj sajt ima stvarno pretjeranih natezanja kao ono povezivanje sa grckom. Recimo Hera ima stap i zdjelu, a ima i prikaz vajrajogini. Da ima.. i svakog drugog isposnika neovisno o spolu ili redu. I budisticki isposnik ima zdjelu, to je uz halju jedino vlasnistvo koje moze imati, a hinduski sannyasini redovno imaju stap (donekle razlicit ovisno o sekti), to je prilicno univerzalni simbol isposnistva, a ne pojedinog boga, bolginje, reda ili cega vec. Nisam bas siguran koliko smilsa ima to povezivanje.

Uglavnom, mislim da si malo skocila u terminologiji poistovjecujuci yogini kao fizicku osobu i boznastva. Kao i kod koristenja asketskih simbola u mitoloskim figurama tako se koriste i svi drugi. I Siva se naziva jogijem i puno drugih bozanstava za koja nemamo nikakve posebne potvrde da su stvarno fizicki postajali. Normalno je da u svijet mitologije selimo nase ljudske estetike, to ne znaci da je hram posvecen sivi ili nekom od njegovih oblika u stvari posvecen fizickoj osobi i ovdje se uglavnom govori o mitoloskim likovima, a ne stvarnim zenama.

shalimar
10.10.2013., 18:24
Nisam mislila na cijelu stranicu, stvarno su puno toga ispovezivali, nego na činjenicu da i Indija ima vještičju tradiciju i da je termin za vješticu isto dakini, kao i polu- ili božanstvo nadležno za neku funkciju. Hramovi su okrugli i otvoreni, nešto kao Stonehedge samo u komadu. Ima dosta godina otkad sam to čitala, ali iskopat ću opet stranicu.

Beljki
10.10.2013., 18:48
Jesi sigurna? Odakle to? Dakini sam vidjao samo kao mitolosko bice, ne i naziv za stvarnu osobu :ne zna:

shalimar
10.10.2013., 19:17
Jesam, sigurna sam, ali sad ni za živu glavu nego naći tu stranicu, a bilo je prije par godina kao što rekoh, informacija ostala u pamćenju. Uglavnom postoji dakini vidya učenje (indijsko vještičarenje) za obične smrtnike/ce, ne misli se na božanska bića koja srećeš na križanjima yantri ili sl.
Sad našla samo:
"• The DAKINI VIDYA form of witchcraft is widely practiced by women in India. Similar to Wicca, it involves invoking the Mother Goddess to draw spiritual strength. Unfortunately, perhaps because of lack of education and literacy, witches are often persecuted by villagers who blame them for natural disasters, illness, death, or theft.

The art of Dakini vidya has hoary traditions. Witch-hunts continue till today.In India, many witches practise the Dakini Vidya form of witchcraft, where women invoke the Mother Goddess to draw spiritual strength, a belief which has similarities to the Wicca faith in a Great Mother.

In remote India, where literacy is low and lives are governed by superstition, villagers often persecute witches and blame them for natural disasters or for illness, death or theft in a village.

IT IS NAMED AS DAKINI VIDYA as the wiches live in the Southern Direction (DAKIN) and the art of wich called Dakini Vidya. "
i živi užas progona vještica u današnje doba
"
On 2002-JUL-29, five women were hacked to death because they were believed to have been practicing "witchcraft." The murders took place in the tea belt area of Jalpaiguri state of India. Ten laborers in the Kilkote tea estate were arrested. During the previous decade, 79 women had been murdered in this area on suspicion of witchcraft. 14
Between 2001 and 2006, police have reports of over 700 women being killed as witches or witch doctors in eastern India alone. But they believe that the actual number could be many times higher. "
Moram sad ići pjevati, slavim Navaratri još par dana...:)

Beljki
10.10.2013., 22:50
Da ima "vjestica" je vrlo izvjesno, to je univerzalna samanska pojava. Medjutim terminologija mi nije sigrurna. naravno, moguca je.

Problem je sto je indija jedan veliki kaos i svakakve teroije i termini se smisljaju "u trku", a isto vrijedi i za zapadni okultizam te njihov vrlo saroliki spoj. Npr neke stvari koje su i sami indijci primili kao "tradiciju" su spekulacije i moguce greske zapadnjackih indologa od prije cca stoljeca koje su se kao i mnogi pogresni povijesni zakljucci ukorjenili u masama, mnoge stvari koje nazivamo tradicionalnim hinduizmom su u stvari neohinduski noviteti, mnoge "drevne tehnike" koje nam prodaju... i nisu bas tako drevne i tako dalje.

Dakini vidja samo znaci "mudrist/znanje" dakini i, moze biti vrlo slobodna konstrukcija necijeg teksta i vrlo je cesta (recimo sri vidya (teze prevest ali sri oznacava sakti, recimo, ali i samo izraz postovanja ) kao poznata tantricka tradicija vezana uz sri yantru, raja vidya (kralj znanja, raja=kralj), knjiga osnivaca Hare Krishni itd), volio bih nekakav vjerodostojniji povijesni sanskritski tekstualni izvor (ne novokomponovani ) ili slicno sa takvom terminologijom gdje ukazuje da taj izraz oznacava neku formalnu skupinu i to u vremenima o kojima govorimo.

I opet to nista ne upucuje na to da se te zene naziva dakini niti da se radi o nekom strukturiranom okultnom pravcu/praksi.

Opet kako svako selo razvija neku svoju mitologiju nije nemoguce da ih negdje zovu dakini. Takodjer je vrlo izvjesno da u nekim ritualima postaju dakini, odnosno zene role-plejaju duhovna bica, tipicno recimo za vise tantre vajrayane (iako su tu opet samo ritualno sredstvo za muskog jogina), kao sto igraju u nekim ritualima i ulogu same Bozice (obicno predmenstrualne djevice, a cesto ih se preporuca i u seksualnim ritualima, btv, sto nekako zapadni tantrici ne spominju :D ), no to su opet samo pozicije i uloge koje trenutno ritualno prihvacaju i van te predstave nista ne znace. Nije definicija osobe i njenog poziva kao sto je to vjestica ili yogini. To je vise izraz poput "boginja" (iako nizeg znacenja u ovom slucaju). Moze netko u ritualu predstavljati boginju, mopzes nekoga smatrati inkarnacijom boginje ili boginjom na zemlji i mozes nekoga od milja nazivati boginjom, ali nemas profesiju boginje pa mi prica o nekom organiziranom gotovo okultom redu yogini/dakini zvuci cudno iz perspektive sadasnjeg znacenja te rijeci. Al opet sve je moguce, sta ja znam, stvari se i termini cudno kroz povijest izvrcu :D

Baphomet
11.10.2013., 07:14
Hm, mislim da je glavni uzrok nesporazuma taj da se svaka žensku osobu koja se bavi okultnim proglasi za vješticu. Tj. sve ono što se kosi sa trenutno vodećim religijama.

Da je kojim slučajem kršćanstvo marginalna religija časne sestre bi bile "vještice"

fleur amour
11.10.2013., 08:57
Učlanjeni u wiccu...:eek: Draga ženo, nisu svi pagani i wiccani, nisu svi pagani čak ni vještice, nije vještičarenje uopće ni slično magiji. Ajd prvo nauči di šta ide.

bila sam ironična .. vrlo dobro znam navedene razlike.

Baphomet
11.10.2013., 09:24
što ovo točno značI? zar nisu oduvijek (ovo shvatiti kao relativan pojam) imale veze sa krugovima, pentagramima, čuvarima, ritualnim priborom ...

Mislim da sa time imaju veze od 1950 :D

fleur amour
11.10.2013., 12:04
Mislim da sa time imaju veze od 1950 :D

ok, možda će nešto više o tome biti objašnjeno u 2. knjizi.. :D

nego, što više napredujem s knjigom, to sam, hmm... osupnuta koliko se ponavljaju :D
a time što je objašnjeno skoro ništa ne kažu.
napr, nadugo i naširoko pišu o aspektima božice i boga, a zapravo se opisuje savršen muškarac i savršena žena (iliti san 'svakog' muškarca i 'svake' žene :D ) s uzastopnim ponavljanjem njihovih vrlina. i naravno, skroz patetičnim uspoređivanjem sa ženskim aspektom u kršćanstvu (djevicom marijom - potlačena, ponizna, žrtva, itd..).
jedan dio mi je super, popis grčkih bogova.. sad to lijepo imam na jednom mjestu, i ne moram guglat ako mi zatreba.. :D

Lilyrose
11.10.2013., 12:34
napr, nadugo i naširoko pišu o aspektima božice i boga, a zapravo se opisuje savršen muškarac i savršena žena (iliti san 'svakog' muškarca i 'svake' žene :D ) s uzastopnim ponavljanjem njihovih vrlina. i naravno, skroz patetičnim uspoređivanjem sa ženskim aspektom u kršćanstvu (djevicom marijom - potlačena, ponizna, žrtva, itd..).

Oni nikako da shvate da u poniznosti i je sloboda. Šta tu djevicu Mariju stalno peru? Ide mi više na živce to da žene moraju biti samopuzdane promiskuitetne kučke. Ja sam isto u početku bila zadivljena tim jakim božicama dok nisam shvatila ljepotu u čistoći i poniznosti Marije.

shalimar
11.10.2013., 13:37
pa ima i samopouzdanih ponešto ratobornih nepromiskuitetnih Božica i zašto bi jaka Božica/arhetipska žena automatski bila percipirana kao kučka?

Lilyrose
11.10.2013., 13:52
pa ima i samopouzdanih ponešto ratobornih nepromiskuitetnih Božica i zašto bi jaka Božica/arhetipska žena automatski bila percipirana kao kučka?

Ma ne, to zanemari. To sam rekla više u naletu ljutnje. Opet ponavljam, ako netko želi sebe oblikovati prema nekoj jakoj božici, samo naprijed. Ali Božica ima i druge forme kao što je Marija. I onda me ljuti kad nju svaki put ocrne, a to je isto validni oblik kao i svaki drugi. Meni definitivno više odgovara Marija i ako ja nastojim npr. biti reprezentacija nje tu na zemlji, šta tu meni tko onda od ostalih na Stazi ima prigovarati. Ja pustim druge da se mrče okolo i ne sudim, pa onda neka oni puste i mene ako ja više volim izolaciju i mir. :ne zna: :durica:

fleur amour
11.10.2013., 14:04
Oni nikako da shvate da u poniznosti i je sloboda. Šta tu djevicu Mariju stalno peru? Ide mi više na živce to da žene moraju biti samopuzdane promiskuitetne kučke. Ja sam isto u početku bila zadivljena tim jakim božicama dok nisam shvatila ljepotu u čistoći i poniznosti Marije.

upravo tako, Lilyrose :)
ne vidi se ljepota i zapravo, smisao poniznosti kao vrline na duhovnom putu. ne znam, pred nekim stvarima u životu ne mogu osjećati ništa osim poniznosti, želje da samu sebe stavim u 10-seti plan, jer vidim da ima stvari, pojavnosti koje su u nekom trenutku važnije od mojih vlastitih želja i potreba. ono, dala bih samu sebe za nešto, nekog ili u ime nekog cilja, a da pri tome ne izgubim ništa značajno.
malo sam razočarana tim plošnim shvaćanjem i stereotipima koji se pojavljuju u knjizi. a gotovo u svemu što odbacuju od drugih religija (jahvea, krista, novog zavjeta, crkve...) i kako to objašnjavaju, pokazuju svoje neznanje, ne samo u tim tuđim stvarima, nego i onome što žele od svojeg duhovnog puta objasniti.

fleur amour
11.10.2013., 14:29
Ma ne, to zanemari. To sam rekla više u naletu ljutnje. Opet ponavljam, ako netko želi sebe oblikovati prema nekoj jakoj božici, samo naprijed. Ali Božica ima i druge forme kao što je Marija. I onda me ljuti kad nju svaki put ocrne, a to je isto validni oblik kao i svaki drugi. Meni definitivno više odgovara Marija i ako ja nastojim npr. biti reprezentacija nje tu na zemlji, šta tu meni tko onda od ostalih na Stazi ima prigovarati. Ja pustim druge da se mrče okolo i ne sudim, pa onda neka oni puste i mene ako ja više volim izolaciju i mir. :ne zna: :durica:

rušiš im koncept ženske seksualnosti (tog svetog čina i izraza ženske slobode), uzimajući jedan tako aseksualan lik gospe marije :mig:
izolacija i mir? miriši na asketizam, a to je tako daleko od životnih radosti (ovaj užitaka :D ).. :)

Baphomet
11.10.2013., 15:33
Eto koliko smo svi indoktrinirani kršćanstvom a da toga nismo ni svjesni. Uoće mi ne pada na pamet da jaku Božicu poistovjećujem sa promiskuitetom niti da mi Marija bude bilo kakav uzor (kada bi svi bili djevci/djevice ne bi bilo ljudi :D )

Sve su to ekstremi koji priozlaze jedan iz drugoga....godinama potisnuta ženska seksualnost može poprimiti svakave oblike.

Kršćanski nauk je u svim porama našeg društva. A niti ja nisam imun na njega.

Evo jedan banalan primjer, bilo bi mi neugodno i sram da sada odem gol protrčati gradom. Ali zašto? Što je tako loše u golotinji?
E to su tisuće godina kršćanskog nauka kojim smo svakodnevno zadojeni.
I ne samo to, nego su nam i zakoni takvi pa bi takvog golaća odmah zakonski kaznili. :).....koji je to apsurd, kazniti čovjeka koji se šeta bez odjeće jer vrijeđa javni moral i mir.

shalimar
11.10.2013., 16:29
jest, kršaćanstvo nas je prilično upililo...:504: ima svetih ljudi "nebom odjevenih" iliti golih...u jednom dokumentarcu kad je bila ona strka oko DaVincijevog koda rekli su i da je Marija Magdalena u Francuskoj kasnije odbacila odjeću i živjela u spilji do smrti. E da bi danas to pokušala odmah bi ju strpali u ćuzu. da ne spominjem da se neki neseksualni vještičji rituali isto rade goli jer je to jednostavno najprirodnije.

A ima Božica jakih da tako kažem u različitom smislu, mislim svaki izraz Božanskog je izraz neke snage, bila to poniznost, milost ili skraćivanje demona za glavu. Uostalom ima prikaza i gdje Marija stoji na Zmaju. Znači predstavlja snagu koja će ga pobijediti, ne nužno mačem ili sjekirom...Majka Marija je za mene izraz Božanske milosti u stvari-satwičkog aspekta Shakti. Ja sam samo više rajastičke naravi, ali su mi Božice monogamne...i ponekad krvoločne, za dobru stvar, naravno.:)

i da, na djevicama svjet ne ostaje :lol: (mislim smrtnim)

Beljki
11.10.2013., 17:22
Ma sta napadoste krscanstvo tolko :D Nisam primjetio da je drustveno-moralno stanje, konzervativno-liberalni sukobi itd ista drugacije u hinduskim, budistickim ili animistickim krajevima. Svi imaju svoje subjektivne eticke univerzalije i tabue, nesto sto se smije i nesmije u javnosti, prihvatljive i neprihvatljive oblike i objekte stovanja.... sto je to tocno krscanstvo bitno drugacije napravilo?

Baphomet
11.10.2013., 17:58
... sto je to tocno krscanstvo bitno drugacije
napravilo?
Pa ništa. nsiam kritizirao kršćanstvo već prikazao kako višestoljetno prisustvo bilo koje religije neminovno ulazi u sve sfere društva bez obzira koliko se to društvo hvali kao sekularno.

Lilyrose
11.10.2013., 20:23
Eto koliko smo svi indoktrinirani kršćanstvom a da toga nismo ni svjesni. Uoće mi ne pada na pamet da jaku Božicu poistovjećujem sa promiskuitetom niti da mi Marija bude bilo kakav uzor (kada bi svi bili djevci/djevice ne bi bilo ljudi :D )

Sve su to ekstremi koji priozlaze jedan iz drugoga....godinama potisnuta ženska seksualnost može poprimiti svakave oblike.

Kršćanski nauk je u svim porama našeg društva. A niti ja nisam imun na njega.

Evo jedan banalan primjer, bilo bi mi neugodno i sram da sada odem gol protrčati gradom. Ali zašto? Što je tako loše u golotinji?
I ne samo to, nego su nam i zakoni takvi pa bi takvog golaća odmah zakonski kaznili. :).....koji je to apsurd, kazniti čovjeka koji se šeta bez odjeće jer vrijeđa javni moral i mir.

O slazem se ja s ovim, nema tu sto. Samo ja nisam bila taknuta nikakvim religijama kao dijete...uvijek sam bila takva...u obitelji su me neki zvali mali buddha iako ja pojma nisam imala sto to znaci. :D Tako da meni krscanstvo nije ispralo mozak. Za razliku od maybelline reklame, ja sam actually rodjena s tim :D

shalimar
01.11.2013., 18:06
Tražila sam jučer drugi dio "Paganizma"-"Magija i vještičarenje" i nema ga još ni na kisoku niti u Tisak multimedija knjižari. Da li je to uopće izašlo?

shalimar
02.11.2013., 00:04
Uspjela naći informaciju u 2.dijelu, tako da ako nekog zanima-"Knjige ćete moći kupiti u knjižarama, a ne na kioscima kako je prije najavljeno! 2. knjiga “MAGIJA I VJEŠTIČARSTVO” izlazi 1.12., a 3. knjiga “OBREDI I SIMBOLI” 15.12. U prodaji u svim boljim knjižarama!".

blindirani
02.11.2013., 10:04

Nisu baš tisuće godina, u kraćem roku su postigli ono kaj ti tvrdiš. :kava:

Evo banalan protuprimjer što je loše u golotinji i tvojoj ideji:
Zamisli probudiš se ujutro, vani prekrasan dan. Ptice cvrkuću, sunce sja i onda zagledaš golu babu na kotačima od 90 godina.

Baphomet
04.11.2013., 11:47
Nasmijao bih se i nastavio gledati sunce koje sija. A babu neka nastavi gledati deda :D

blindirani
05.11.2013., 11:41
Nasmijao bih se i nastavio gledati sunce koje sija. A babu neka nastavi gledati deda :D

Oblak prekrije sunce, baba zagleda usijanog ljepotana (tebe) i odluči pokrenut dialog. Tvoja sljedeća reakcija je?

Baphomet
05.11.2013., 11:52
Oblak prekrije sunce, baba zagleda usijanog ljepotana (tebe) i odluči pokrenut dialog. Tvoja sljedeća reakcija je?
Zavisi o čemu se priča i nakon toga prebaciti zadnjih par postova na LJES pošto nemaju nikakve veze sa ovom temom.

Ako nekome nije lijepo staro žensko tijelo onda je to stvar estetike i osobnog doživljaja osobe.

Išla gradom mlađa gola djevojka ili stara gola žena opet slijedi kaznia jer zakona ima korjene u kršćanskom moralu.

blindirani
05.11.2013., 17:18
Zavisi o čemu se priča i nakon toga prebaciti zadnjih par postova na LJES pošto nemaju nikakve veze sa ovom temom.

Ako nekome nije lijepo staro žensko tijelo onda je to stvar estetike i osobnog doživljaja osobe.

Išla gradom mlađa gola djevojka ili stara gola žena opet slijedi kaznia jer zakona ima korjene u kršćanskom moralu.

Ti is prvi skrenuo sa teme sa svojim banalnim primjerom -> http://www.forum.hr/showpost.php?p=47140287&postcount=85

Svejedno mislim da nemožeš kriviti isključivo kršćanstvo za postavljanje takvih pravila.:kava:

Baphomet
06.11.2013., 07:07
Ti is prvi skrenuo sa teme sa svojim banalnim primjerom -> http://www.forum.hr/showpost.php?p=47140287&postcount=85

Svejedno mislim da nemožeš kriviti isključivo kršćanstvo za postavljanje takvih pravila.:kava:
Zašto je to banalan primjer? Javna golotinja nije zakonom dopuštena. Po meni to je zbog utjecaja kršćanstva. Imaš li ti neko drugo mišljenje zašto je to tako?

Nije stvar u tome da li je netko kriv već samo prepoznavanje utjecaja religijskog morala na zakone. Nema veze radi li se o kršćanstv u ili o nekoj drugoj religiji.

Beljki
06.11.2013., 14:28
No medjutim, ako su ti zekoni vrlo slicni u razvijenim urbanim (dakle ne plemenskim tropskim) kulturama bez obzira na religiju mogli bi spekulirati da su i njihovi zakoni posljedica, a ne uzrok.

blindirani
10.11.2013., 01:24
Zašto je to banalan primjer?

Proturječiš samom sebi?:misli: :o :rofl:

OT: Neznam da izlazi nova knjiga "Paganizam u teoriji i praksi" niti ju ne mislim čitat.

"Scratch the Christian and you find the pagan - spoiled." Israel Zangwill :zubo:

Baphomet
10.11.2013., 01:28
Proturječiš samom sebi?:misli: :o :rofl:
Kontekst dijete drago, kontest....

Ali vidim da je tvoj zadatak na ovoj temi analiziranje mojih rečenica jer nemaš namjeru pročitati knjigu.

Meroving
10.11.2013., 20:56
Nigdje nema detaljnoj pojašnjenja zašto knjiga nije izašla 31.10. i zašto se više neće moći kupiti na kioscima po toj povoljnoj cijeni, već u "boljim" knjižarama po cijeni od 119 kn.
Meni nekako logika govori da se ovo na kioscima bas i nije prodalo, da su previše tiskali jer treba pokriti sve kioske u Hrvatskoj, a produkcija je bila skupa (tvrdi uvez i to) pa da su malo kiksali, i sad ce otisnuti nekih petsto komada za knjizare, da se dalje ne uvaljuju u trosak.
Malo je bilo "preuzetno" to tako na sva zvona, sa svim tim "mi pagani" spikama i kako je to nesto neopisivo vazno i kapitalno djelo... pa pandrknuli.
Da, knjiga dosta iritira s time krscani misle ovo i ono, a mi smo zapravo ovakvi i onakvi.
ima kvalitetnijih knjiga na tu temu, malko prosurfajte. ovo je sve bio samo dobar marketing, ali se slazem s Baphometom, tu je trebala neka urednicka ruka da to malo skrese i svede na razumnu mjeru.
Mislim da je cijela ta ekipa malo poletjela previse...

Baphomet
10.11.2013., 22:11
Kažu na fejsbuk grupi da će druga knjiga izaći 1.12 a treća oko 20.12. U knjižarama.

Istina, nigdje ne piše obrazloženje zašto je to tako ispalo.

Lilyrose
11.11.2013., 08:16
Mislim da je cijela ta ekipa malo poletjela previse...

Da, hoće to ego napraviti. :p

Nadam se samo da su nešto naučili iz toga. Tj. ako je to razlog.

fleur amour
13.11.2013., 09:07
Malo je bilo "preuzetno" to tako na sva zvona, sa svim tim "mi pagani" spikama i kako je to nesto neopisivo vazno i kapitalno djelo... pa pandrknuli.

iako dostupnost ima svojih prednosti, ipak mi je stavljanje takvog štiva na dohvat šire javnosti (još na kioske???) proporcionalno gubljenju one esencije koje jedan takav smjer u duhovnosti treba imati - tajnovitost i skrivenost od javnosti, pa onaj tko želi, neka istražuje. nakon početnog oduševljenja, dakle da je knjiga napisana na hrvatskom i da se bavi svime što me intrigira i zanima, čitajući je postigla sam suprotan učinak od onog koji sam očekivala: knjiga me udaljila od paganizma kakvog ga opisuje Svjetski paganski krug (ili Iolar i društvo). očekivanje mi se nije ispunilo, da ću naći istomišljenike.
sad više ne znam što da mislim, da li imam pogrešnu sliku o toj duhovnosti, tj. osjećam i zamišljam jedno u sebi, a u vanjskim okvirima mi je sve nekako strano i neprihvatljivo.
zapravo, izlaženjem u javnost kao da sve postaje najobičnija new age glupost... :confused:

Baphomet
13.11.2013., 10:22
Pretpostavljam da će im te knjige biti "biblija" jednom kada se uspiju registrirati kao vjerska zajednica.

Meni se čini da je njima jako bitno da slave praznike koje ne slavi većinska religija. Da su se rodili prije 2000 godina sigurno bi bili kršćani.

Ako netko kupi drugu knjigu neka nešto napiše o njoj. Znatiželjan sam.....toliko sam znatiželjan da ću je možda i kupiti :)

fleur amour
13.11.2013., 10:57
Pretpostavljam da će im te knjige biti "biblija" jednom kada se uspiju registrirati kao vjerska zajednica.

Ovo će se sigurno dogoditi. Što su bliže registraciji, to sam ja dalje od njih.. :p

Meni se čini da je njima jako bitno da slave praznike koje ne slavi većinska religija. Da su se rodili prije 2000 godina sigurno bi bili kršćani.

zapravo i nije neka fora uskrsavati praznike koje su prije 2000-3000 godina bili dio državne religije (više ili manje promijenjeni).

Ako netko kupi drugu knjigu neka nešto napiše o njoj. Znatiželjan sam.....toliko sam znatiželjan da ću je možda i kupiti :)

evo, budem... :) koliko god već sad znam da ću imati isti ili sličan dojam kao s prvom.

Baphomet
13.11.2013., 14:42
Ovo će se sigurno dogoditi. Što su bliže registraciji, to sam ja dalje od njih.. :p
Pa zašto? :D

Možda će paganski svećenici i svećenice dobivati neku naknadu kao što sada dobivaju kršćanski svećenici :)

zapravo i nije neka fora uskrsavati praznike koje su prije 2000-3000 godina bili dio državne religije (više ili manje promijenjeni).
Ma sve su to manje više poljoprivredni praznici. Shvatio bih da se bave i da žive od poljoprivrede ali ovako mi nije jasno što se to slavi, i zašto si međusobno čestitaju te praznike....

evo, budem... :) koliko god već sad znam da ću imati isti ili sličan dojam kao s prvom.
Ajd, jedva čekam :D

Lilyrose
13.11.2013., 20:03
iako dostupnost ima svojih prednosti, ipak mi je stavljanje takvog štiva na dohvat šire javnosti (još na kioske???) proporcionalno gubljenju one esencije koje jedan takav smjer u duhovnosti treba imati - tajnovitost i skrivenost od javnosti, pa onaj tko želi, neka istražuje. nakon početnog oduševljenja, dakle da je knjiga napisana na hrvatskom i da se bavi svime što me intrigira i zanima, čitajući je postigla sam suprotan učinak od onog koji sam očekivala: knjiga me udaljila od paganizma kakvog ga opisuje Svjetski paganski krug (ili Iolar i društvo). očekivanje mi se nije ispunilo, da ću naći istomišljenike.
sad više ne znam što da mislim, da li imam pogrešnu sliku o toj duhovnosti, tj. osjećam i zamišljam jedno u sebi, a u vanjskim okvirima mi je sve nekako strano i neprihvatljivo.
zapravo, izlaženjem u javnost kao da sve postaje najobičnija new age glupost... :confused:

Gdje si ti bila kad sam ja sve one neozbiljne vjestice upoznavala? Ha? Gdje? :p

A ovo za registraciju to ne da ce biti nego ce biti ZIHER jer jos u vrijeme kad sam se ja s njima druzila, vec se onda sve to htjelo samo nisu imali sve uvjete. Sjecam se da se i statut pisao ili neki klinac. Ma zalosno je to sve skupa bilo uopce za gledati.

fleur amour
14.11.2013., 08:34
Gdje si ti bila kad sam ja sve one neozbiljne vjestice upoznavala? Ha? Gdje? :p

:) :grli:

A ovo za registraciju to ne da ce biti nego ce biti ZIHER jer jos u vrijeme kad sam se ja s njima druzila, vec se onda sve to htjelo samo nisu imali sve uvjete. Sjecam se da se i statut pisao ili neki klinac. Ma zalosno je to sve skupa bilo uopce za gledati.

ja sam pomalo iznenađena tim 'napretkom'. do izdavanja ove knjige nisam pojma imala da se kod nas radi na institucionalizaciji paganizma. mislila sam da je sve manje više na privatnim druženjima i ako je netko dio nekog sustava, da je to negdje vani (engleska, irska..).
nekom prilikom sam na TV-u vidjela emisiju o sektama u RH i ostala zabezeknuta kad su spomenuli wiccu i onda je kao igrana scena išao prilog o paganskom ritualu, on i ona u svećeničkoj odori, izvode nešto, mašu, na nekoj livadi... ono, wtf :confused: to dati na TV? i onda pričati o svetosti rituala, tajnosti i pripadnosti covenu? sve, sve, sve na taj način gubi smisao. otvarati se javnost? zašto?? kako bilo tko, tko nije u tome, može shvatiti o čemu se tu radi? nekome sa strane to sve izgleda kao smiješna new age parada, kao, 'ma što sve danas neće izmisliti'...
mislim, pojam ' vještica' će ubrzo postati komercijalna ponuda na rastućem tržištu duhovnosti... :rolleyes:

fleur amour
14.11.2013., 09:00
Pa zašto? :D

Možda će paganski svećenici i svećenice dobivati neku naknadu kao što sada dobivaju kršćanski svećenici :)

aha, ako im je to cilj, da vidiš kako će raditi na skupljanju pastve, do broja dovoljnog da takva sredstva mogu dobiti..
registrirani pagan, omg..

Ma sve su to manje više poljoprivredni praznici. Shvatio bih da se bave i da žive od poljoprivrede ali ovako mi nije jasno što se to slavi, i zašto si međusobno čestitaju te praznike....

a gle, trebaju nešto raditi kroz godinu, slaviti praznike koje je netko postavio na te datume, pa još mjesečeve faze, pa sunčane.. uglavnom treba imati vremena za sve to.
dobro, svaki taj praznik ima svoju priču, kad su bog i božica i nekom odnosu, pa se i to slavi. današnjem čovjeku otuđenom od stvarne prirode, moguće je slaviti prirodne cikluse samo na simboličkoj razini, tako da se jednom u mjesec dana iz blagodati civilizacije uputiš na izlet u prirodu, napraviš ritual i do večeri si u svom krevetu. stvarno ti ne treba poljoprivreda za to.. :D

Lilyrose
14.11.2013., 10:47

Upravo ovo što je Fleur rekla. Odnosi boga i božice su reflektirani u tim sabbatima, a nije da se slavi per se, već obilježava.

Nisi li ti ono nedavno pitao što će se raditi za samhain iliti treću žetvu, poljoprivredniče Baphomet? :D

:)nekom prilikom sam na TV-u vidjela emisiju o sektama u RH i ostala zabezeknuta kad su spomenuli wiccu i onda je kao igrana scena išao prilog o paganskom ritualu, on i ona u svećeničkoj odori, izvode nešto, mašu, na nekoj livadi... ono, wtf :confused: to dati na TV? i onda pričati o svetosti rituala, tajnosti i pripadnosti covenu? sve, sve, sve na taj način gubi smisao. otvarati se javnost? zašto?? kako bilo tko, tko nije u tome, može shvatiti o čemu se tu radi? nekome sa strane to sve izgleda kao smiješna new age parada, kao, 'ma što sve danas neće izmisliti'...

Baš to. Ovi sa strane će misliti "bože, vidi koji bolesni luđaci", a pagani će fino time gubiti energetsku sferu svojih rituala i sve onda gubi smisao. A što je najžalosnije to je jedna od prvih stvari koja se uči i koju ta ekipa i zna, ali oni misle da su oni jači po pitanju energije i zaštite iste. A to nisu.

Baphomet
14.11.2013., 11:02
Nisi li ti ono nedavno pitao što će se raditi za samhain iliti treću žetvu, poljoprivredniče Baphomet? :D
:D

Ja se uvijek mogu izvući i reći da u tom trenutku Sunce radi aspekt u mojem natalnom horoskopu koji pospješuje okultni rad.

Beljki
14.11.2013., 12:14
Ma vi bi samo tili bit posebni, mracni i tajni :cerek: :grli: :p

Lilyrose
14.11.2013., 12:20

Ja se uvijek mogu izvući i reći da u tom trenutku Sunce radi aspekt u mojem natalnom horoskopu koji pospješuje okultni rad.

A jel? Curious very curious. Koji aspekt? Natal chart, or it didn't happen! :p

Onda se ja sa svojim jednim eksplozivnim natalnim aspektom uvijek mogu izvlačiti. Woohoo!

Ma vi bi samo tili bit posebni, mracni i tajni :cerek: :grli: :p

Ma kako ti to misliš htjeli biti. Mi to jesmo. :p :D

Beljki
14.11.2013., 12:30
Ma newage parada pa vas je sad sram :p :D

Baphomet
14.11.2013., 14:25
A jel? Curious very curious. Koji aspekt? Natal chart, or it didn't happen! :p

Onda se ja sa svojim jednim eksplozivnim natalnim aspektom uvijek mogu izvlačiti. Woohoo!
1.11. se događa u vrijeme vladavine Škorpije, dok se sunce još uvijek kreće unutar Via Combusta. Nekako mi izgleda da bi se tu mogao tražiti simbolizam tog datuma.

A natalna karta je tamo gdje su sve natalne karte :

http://www.forum.hr/showthread.php?t=347032

fleur amour
14.11.2013., 14:33
Ma evo kako nas je Beljki prokužio.. :)

fleur amour
14.11.2013., 15:12
Baš to. Ovi sa strane će misliti "bože, vidi koji bolesni luđaci", a pagani će fino time gubiti energetsku sferu svojih rituala i sve onda gubi smisao. A što je najžalosnije to je jedna od prvih stvari koja se uči i koju ta ekipa i zna, ali oni misle da su oni jači po pitanju energije i zaštite iste. A to nisu.

da, bespotrebno rasipanje energije.
meni bi barem trebala duboka povezanost i povjerenje da bih bilo što radila općenito, ili s nekim u kompi, a ovako ispada (viđeno na TV, a i prema opisima iz knjige) da je ritual u najbolju ruku performans za one koji žele sudjelovati, naravno, uz prethodnu najavu :D
ah ne znam, kao da se seksam pred publikom, takav to dojam ostavlja na mene.. :rolleyes: :horor:

Lilyrose
14.11.2013., 15:31
1.11. se događa u vrijeme vladavine Škorpije, dok se sunce još uvijek kreće unutar Via Combusta. Nekako mi izgleda da bi se tu mogao tražiti simbolizam tog datuma.

A natalna karta je tamo gdje su sve natalne karte :

http://www.forum.hr/showthread.php?t=347032

Ah s ovog mi kompa ne da otvoriti link! Čim dođem doma, bacam pogled. Baš me zanima! :cerek:

da, bespotrebno rasipanje energije.
meni bi barem trebala duboka povezanost i povjerenje da bih bilo što radila općenito, ili s nekim u kompi, a ovako ispada (viđeno na TV, a i prema opisima iz knjige) da je ritual u najbolju ruku performans za one koji žele sudjelovati, naravno, uz prethodnu najavu :D
ah ne znam, kao da se seksam pred publikom, takav to dojam ostavlja na mene.. :rolleyes: :horor:

Da, preintimno. Ja sam imala prilke sudjelovati na gnostičkima misama i stvarno su bile lijepe, mirne i intimne (jedina pozitivna strana tih nekih tajno ložnih grupacija) i sad da je netko buljio sa strane, to bi sve bilo uništilo. Ne možeš takve stvari s random publikom raditi. Ne možeš i točka. :amen:

Lilyrose
14.11.2013., 21:17
Kako je to super dobiti uvid u natalne. Odmah znas s kim imas posla. Ja bih uvela zakon da svi oko vrata moraju nositi kartoncek s natalnom kartom. :D

Interesantno ovo za via combusta. Ja sam bas mislila da se okultni rad izbjegava dok su svjetla na toj stazi. Ili to samo vrijedi za mjesec?

A ja sam sad offtopic. :D

Nemruth Dagi
19.11.2013., 17:27
Nigdje nema detaljnoj pojašnjenja zašto knjiga nije izašla 31.10. i zašto se više neće moći kupiti na kioscima po toj povoljnoj cijeni, već u "boljim" knjižarama po cijeni od 119 kn. ..

I dio je povučen na nekim prodajnim mjestima kao remitenda. Bogme ih je dosta ostalo neprodano.

119 kuna treba opravdati ...

Lilyrose
20.11.2013., 08:06
I dio je povučen na nekim prodajnim mjestima kao remitenda. Bogme ih je dosta ostalo neprodano.

119 kuna treba opravdati ...

Baš. Ja sam znala i za pola manje naći vrhunske knjige bilo amazon, bilo sajam, bilo whatever.

E pa tako mi mlijeka u prahu, ali otići ću u knjižaru samo da prolistam to čudo.

fleur amour
20.11.2013., 08:28
Baš. Ja sam znala i za pola manje naći vrhunske knjige bilo amazon, bilo sajam, bilo whatever.

E pa tako mi mlijeka u prahu, ali otići ću u knjižaru samo da prolistam to čudo.

Još ćeš na kraju i kupiti.. :D

Inaće, ne sviđa mi se dizajn knjiga. Format je prevelik, bolje bi bile mekane korice, naslovna fotka je bezveze, fali fotografija u knjizi, jedan takva tematika bi ih trebala imati.
Na stranu da ima previše pisanog teksta, kao da se išlo (i) na kvantitetu, e da bi se mogla staviti i veća cijena. Pod tim veća mislim na ovu od 79 kn, a ovo sad od 119 je smiješno, i to bez ikakvog objašnjenja.
Primijetila sam da su I dio povukli sa kioska. Uopće cijela ideja je loše postavljena. Kao da im nije u interesu da privuku ljude koje zaista zanima paganizam, pa bi sasvim dovoljna bila prodaja u knjižarama, gdje bi jednoj takvoj knjizi (kvalitetno izvedenoj, što ova nije) bilo mjesto. Ovako ispada da im je cilj privući stado, da bi mogli registrirati vjersku zajednicu. Baš su prozirni.. :D

Nemruth Dagi
20.11.2013., 09:04
Baš su prozirni.. :D

Previše amaterski jer ništa ne najavljuješ dok ne znaš a dizanje cijene dok ti se knjiga štampa je :504: Oprema knjige je OK, ovisno o broju otisnutih primjeraka tvrde korice i količina stranica samo tiskanje dođe oko 25-30 kuna bez grafike i preloma.

Lilyrose
20.11.2013., 12:26
Još ćeš na kraju i kupiti.. :D

Inaće, ne sviđa mi se dizajn knjiga. Format je prevelik, bolje bi bile mekane korice, naslovna fotka je bezveze, fali fotografija u knjizi, jedan takva tematika bi ih trebala imati.
Na stranu da ima previše pisanog teksta, kao da se išlo (i) na kvantitetu, e da bi se mogla staviti i veća cijena. Pod tim veća mislim na ovu od 79 kn, a ovo sad od 119 je smiješno, i to bez ikakvog objašnjenja.
Primijetila sam da su I dio povukli sa kioska. Uopće cijela ideja je loše postavljena. Kao da im nije u interesu da privuku ljude koje zaista zanima paganizam, pa bi sasvim dovoljna bila prodaja u knjižarama, gdje bi jednoj takvoj knjizi (kvalitetno izvedenoj, što ova nije) bilo mjesto. Ovako ispada da im je cilj privući stado, da bi mogli registrirati vjersku zajednicu. Baš su prozirni.. :D

Ha! Nisam kupila! Ali zato što ju uopće nisam mogla naći. :zubo: Budem pokušala popodne.

Ja isto mislim da je sve orijentirano na registriranje vjerske zajednice. Jer kvalitetnih knjiga o paganizmu ima dovoljno sa stranih područja i za ovo stvarno ne vidim potrebu.

Tiger Lily
20.11.2013., 14:24
:)otvarati se javnost? zašto?? kako bilo tko, tko nije u tome, može shvatiti o čemu se tu radi? nekome sa strane to sve izgleda kao smiješna new age parada, kao, 'ma što sve danas neće izmisliti'...
mislim, pojam ' vještica' će ubrzo postati komercijalna ponuda na rastućem tržištu duhovnosti... :rolleyes:

Zašto ne izaći u javnost - katolički svećenici su neprekidno u javnosti, katoličkim vjeronaukom se neprekidno djeci pere mozak od devedesetih, u čemu je problem da se pagani moraju skrivati ko da imaju kugu ? :)

Imamo parade homoseksualaca, pa mislim da treba napraviti i parade ateista i pagana, ja osobno možda neću ići ni na jednu od tih parada, ali mi je ok. da ljudi koji to žele izađu iz ormara.

Neke žene prakticiraju tzv. '' žensku duhovnost '', žele biti vještice, svećenice, duhovne vođe u svojim zajednicama, a ne žele eto treptati vlažnim okicama i blejati sa strahopoštovanjem ko mila Marija zgurena ispod križa, dok joj neki muški svećenik prodaje indoktrinaciju o tome šta bi žena trebala biti....nekim ženama je mila Marija duboko odbojan, mazohistički ženski lik, a vole recimo Kali, Sekhmet, Atenu, Artemidu, Hestiju...

Atena, Artemida, Hestija i Demetra su usput bile '' djevičanske '' boginje, no ne u smislu sačuvanog himena, nego u smislu duhovne nepripadnosti bilo kojem muškarcu, nisu se udavale i nitko nije vladao nad njihovom dušom. I postojali su hramovi tih boginja u kojima su žene bile svećenice, to je još jedina barijera koja je ostala da se sruši: pristup žena u tzv. '' duhovne hramove '', i ne da u njima budu čistačice i domaćice, nego da budu duhovne vođe kao i muškarci --- i to je sad na paganima da naprave, da pokrenu neki tzv. četvrti val ženske duhovne emancipacije.

Pa ako treba registrirati i vjersku zajednicu, i to je isto ok. Ko voli, ući će u to, tko ne voli, neće. :)

Io Larove knjige nisu savršene, no zbog demokratskog načela da svi imamo pravo na izbor i taj izbor svima podjednako treba biti dostupan, ok. je pisati takve knjige i stavljati na kioske. U ovom društvu ima i pagana koji plaćaju poreze, doprinose, i sl., i žele da njihova djeca dobiju priliku upoznati i drugačije vidove duhovnosti, a demokratsko tržište treba svima ponuditi jednake uvjete da se informiraju o onome što ih zanima.

'' New age '' jeste komercijalna kapitalistička papazjanija svega i svačega, no ja opet ni inače duhovnost uopće ne odjeljujem od materijalnog -- prva stvar koju po meni dobra 'vještica' treba naučiti jesu stvari iz domene donjih čakri: zaraditi svoj novac i pametno raspolagati njime, stvoriti obilje u vlastitom životu, srediti svoje odnose, biti vesela, neovisna i moćna ženska koja obožava svoj život i uživa u njemu. I koja onda nikom ne mora polagati račune je li '' promiskuitetna '' ili je '' djevica '', jer će naprosto biti toliko slobodna da pošalje do vraga svakog tko joj bude pokušavao mijenjati njen osobni izbor i sustav vrijednosti.

Vidim da se forum hr nije puno promjenio od kad sam zadnji puta bila ovdje, puno dječice fantazira o '' duhovnosti '', a u praksi živa propast, i duhovnost onda samo bude šarena lizalica za fantaziranje i bijeg od stvarnog života...

A da je katolički vjeronauk zbilja oprao mozak novim generacijama, bogme jeste, uvijek se iznova šokiram. :rolleyes:

Lilyrose
20.11.2013., 15:21
Zašto ne izaći u javnost - katolički svećenici su neprekidno u javnosti, katoličkim vjeronaukom se neprekidno djeci pere mozak od devedesetih, u čemu je problem da se pagani moraju skrivati ko da imaju kugu ? :)

Imamo parade homoseksualaca, pa mislim da treba napraviti i parade ateista i pagana, ja osobno možda neću ići ni na jednu od tih parada, ali mi je ok. da ljudi koji to žele izađu iz ormara.

Neke žene prakticiraju tzv. '' žensku duhovnost '', žele biti vještice, svećenice, duhovne vođe u svojim zajednicama, a ne žele eto treptati vlažnim okicama i blejati sa strahopoštovanjem ko mila Marija zgurena ispod križa, dok joj neki muški svećenik prodaje indoktrinaciju o tome šta bi žena trebala biti....nekim ženama je mila Marija duboko odbojan, mazohistički ženski lik, a vole recimo Kali, Sekhmet, Atenu, Artemidu, Hestiju...

Atena, Artemida, Hestija i Demetra su usput bile '' djevičanske '' boginje, no ne u smislu sačuvanog himena, nego u smislu duhovne nepripadnosti bilo kojem muškarcu, nisu se udavale i nitko nije vladao nad njihovom dušom. I postojali su hramovi tih boginja u kojima su žene bile svećenice, to je još jedina barijera koja je ostala da se sruši: pristup žena u tzv. '' duhovne hramove '', i ne da u njima budu čistačice i domaćice, nego da budu duhovne vođe kao i muškarci --- i to je sad na paganima da naprave, da pokrenu neki tzv. četvrti val ženske duhovne emancipacije.

Pa ako treba registrirati i vjersku zajednicu, i to je isto ok. Ko voli, ući će u to, tko ne voli, neće. :)

Io Larove knjige nisu savršene, no zbog demokratskog načela da svi imamo pravo na izbor i taj izbor svima podjednako treba biti dostupan, ok. je pisati takve knjige i stavljati na kioske. U ovom društvu ima i pagana koji plaćaju poreze, doprinose, i sl., i žele da njihova djeca dobiju priliku upoznati i drugačije vidove duhovnosti, a demokratsko tržište treba svima ponuditi jednake uvjete da se informiraju o onome što ih zanima.

'' New age '' jeste komercijalna kapitalistička papazjanija svega i svačega, no ja opet ni inače duhovnost uopće ne odjeljujem od materijalnog -- prva stvar koju po meni dobra 'vještica' treba naučiti jesu stvari iz domene donjih čakri: zaraditi svoj novac i pametno raspolagati njime, stvoriti obilje u vlastitom životu, srediti svoje odnose, biti vesela, neovisna i moćna ženska koja obožava svoj život i uživa u njemu. I koja onda nikom ne mora polagati račune je li '' promiskuitetna '' ili je '' djevica '', jer će naprosto biti toliko slobodna da pošalje do vraga svakog tko joj bude pokušavao mijenjati njen osobni izbor i sustav vrijednosti.

Vidim da se forum hr nije puno promjenio od kad sam zadnji puta bila ovdje, puno dječice fantazira o '' duhovnosti '', a u praksi živa propast, i duhovnost onda samo bude šarena lizalica za fantaziranje i bijeg od stvarnog života...

A da je katolički vjeronauk zbilja oprao mozak novim generacijama, bogme jeste, uvijek se iznova šokiram. :rolleyes:

Ovim boldanim si zapravo izvrsno opisala tu ekipu koja ide s tim u javnost. Jer oni koji istinski krenu hodati Stazom i istraživati i tražiti tajne unutar sebe, ne gube vrijeme na vanjsko i na aktivnosti potaknute egom.

Nemam ni ja ništa protiv da netko ide s tim van ako je još uvijek na tom stupnju gdje se ego odlučio tako ispoljiti, ali to mi onda nema veze s paganizmom ni okultnim ni ičim mističnim. To je samo onda netko jako željan pažnje i koji svoje unutarnje praznine puni potvrdama izvana.

Tiger Lily
20.11.2013., 19:45
Ovim boldanim si zapravo izvrsno opisala tu ekipu koja ide s tim u javnost. Jer oni koji istinski krenu hodati Stazom i istraživati i tražiti tajne unutar sebe, ne gube vrijeme na vanjsko i na aktivnosti potaknute egom.

Kojom Stazom, draga ? :) NEMA staze izvan ovog tu i sad realnog svijeta, kod pagana duh nije negdje tamo iznad ili izvan svijeta, nego je svjetovno ujedno i sveto, i obratno, sveto je u svjetovnom, prirodnom, ovozemaljskom, u kostima, krvi, mesu, čovjekovim potencijalima, danima na Zemlji, svakodnevnom životu. Rođenje, smrt, borba i rast kroz krize, razne '' inicijacije '' na putu koje život sam donese kroz razna iskustva. Ego je usput isto SVET - kao i svaki organ na našem tijelu ima svoju prirodnu funkciju i prirodno raste i sazrijeva bez da ga mi dodatno zagađujemo našim neprirodnim '' moralkama ''.

Uvijek velim malim duhovnjacima da pročitaju psihološku definiciju ega i razjasne si neke pojmove u glavi: čovjek bez zdravo razvijenog ega naprosto je psihički bolesnik, a nipošto nije '' duhovan ''.

Tajne se traže unutar sebe, ali čovjek ima i svoje mjesto u svijetu, u zajednici, i kad stvori neke duhovne vrijednosti iznutra, onda ih iznosi van svijetu na dar i uvid - kad i ako osjeti potrebu. Ne osjete svi tu potrebu, no ako se Io Laru ili bilo kome drugom piše nekakva knjiga o alternativnoj paganskoj duhovnosti, treba je napisati, tim više što u nas vlada jedna dominantna katolička dogma i ljudima zapravo fali ozbiljnih studija koje duhovna pitanja osvjetljavaju sa drugačijih stajališta.

Sad mi knjigu možemo konstruktivno kritizirati ko što je to napravio Baphomet, ali tvrditi da na Stazi nužno treba biti neki autistični usamljenik koji kakti treba skrivati svoja '' tajna znanja ''....to je malo passe za ovo vrijeme globalizacije, interneta, općeg prožimanja ideja, usput i vrlo burno vrijeme koje nužno treba nove, dobre alternative.

Oni koji su stvarno na nekoj Stazi i imaju neko znanje, trebaju izaći van s njim kad za to osjete potrebu, jer su inače sami za svijet posve nekorisni, ali i za sebe same ako postanu previše autistični i odljepe u toj nekoj za život nekorisnoj duhovnosti, a što se na žalost mnogim duhovnjacima znalo desiti pa i na ovom forumu -- odljepili su u '' više sfere '', a donje čakre koma, praktični život kaatastrofa, i takva '' duhovnost '' samo se pokazala kao velika tužna iluzija.

Svijet je lijep i treba izaći u njega, primiti njega u sebe, povremeno se onda i odvojiti i '' postiti '' od svijeta, ali zavući se neprekidno u neki svoj samostanski eskapizam i zvati to '' Stazom '' po meni nije previše zdravo za psihu mladog čovjeka, to eventualno mogu stari mudraci koji su već sve živo vidjeli i iskusili, i onda to neće biti bijeg od života, nego prirodan poredak stvari i duhovnog sazrijevanja. :)

Lilyrose
21.11.2013., 07:56
Kojom Stazom, draga ? :) NEMA staze izvan ovog tu i sad realnog svijeta, kod pagana duh nije negdje tamo iznad ili izvan svijeta, nego je svjetovno ujedno i sveto, i obratno, sveto je u svjetovnom, prirodnom, ovozemaljskom, u kostima, krvi, mesu, čovjekovim potencijalima, danima na Zemlji, svakodnevnom životu. Rođenje, smrt, borba i rast kroz krize, razne '' inicijacije '' na putu koje život sam donese kroz razna iskustva. Ego je usput isto SVET - kao i svaki organ na našem tijelu ima svoju prirodnu funkciju i prirodno raste i sazrijeva bez da ga mi dodatno zagađujemo našim neprirodnim '' moralkama ''.

Uvijek velim malim duhovnjacima da pročitaju psihološku definiciju ega i razjasne si neke pojmove u glavi: čovjek bez zdravo razvijenog ega naprosto je psihički bolesnik, a nipošto nije '' duhovan ''.

Tajne se traže unutar sebe, ali čovjek ima i svoje mjesto u svijetu, u zajednici, i kad stvori neke duhovne vrijednosti iznutra, onda ih iznosi van svijetu na dar i uvid - kad i ako osjeti potrebu. Ne osjete svi tu potrebu, no ako se Io Laru ili bilo kome drugom piše nekakva knjiga o alternativnoj paganskoj duhovnosti, treba je napisati, tim više što u nas vlada jedna dominantna katolička dogma i ljudima zapravo fali ozbiljnih studija koje duhovna pitanja osvjetljavaju sa drugačijih stajališta.

Sad mi knjigu možemo konstruktivno kritizirati ko što je to napravio Baphomet, ali tvrditi da na Stazi nužno treba biti neki autistični usamljenik koji kakti treba skrivati svoja '' tajna znanja ''....to je malo passe za ovo vrijeme globalizacije, interneta, općeg prožimanja ideja, usput i vrlo burno vrijeme koje nužno treba nove, dobre alternative.

Oni koji su stvarno na nekoj Stazi i imaju neko znanje, trebaju izaći van s njim kad za to osjete potrebu, jer su inače sami za svijet posve nekorisni, ali i za sebe same ako postanu previše autistični i odljepe u toj nekoj za život nekorisnoj duhovnosti, a što se na žalost mnogim duhovnjacima znalo desiti pa i na ovom forumu -- odljepili su u '' više sfere '', a donje čakre koma, praktični život kaatastrofa, i takva '' duhovnost '' samo se pokazala kao velika tužna iluzija.

Svijet je lijep i treba izaći u njega, primiti njega u sebe, povremeno se onda i odvojiti i '' postiti '' od svijeta, ali zavući se neprekidno u neki svoj samostanski eskapizam i zvati to '' Stazom '' po meni nije previše zdravo za psihu mladog čovjeka, to eventualno mogu stari mudraci koji su već sve živo vidjeli i iskusili, i onda to neće biti bijeg od života, nego prirodan poredak stvari i duhovnog sazrijevanja. :)

S tim se apsolutno slažem. Da mora biti balans. Mislim da sam na jednoj temi baš napomenula ono što je Buddha rekao "ako previše nategneš žice na gitari, puknut će, a ako su prelabave, ne možeš svirati". Ali meni balans jednostavno ne znači ići gubiti vrijeme po vani. Sama ograničenja naših tijela i potrebe istog, me već dovoljno drže u balansu. Kao i edukacija ili posao... i ostalo što je nužno u matrixu raditi da bi se održala egzistencija.

A i manipuliranje energijom u skladu s Voljom zahtijeva odmak od svijeta. Pa ono što i sami pagani uče je da je šutnja bitna. Šutnja čuva duhovnu toplinu. Brbljavost vodi u duhovno mrtvilo. Šutnja je glas Boga. Brbljanjem slabe energetsku sferu svog rada. Tako da, mogu oni pisati knjige i skakutati okolo, ali neka onda ne očekuju da će duboko prodrijeti i u šta značajno.

fleur amour
21.11.2013., 09:41

nije stvar u skrivanju, bar ja to ne shvaćam tako. jednostavno mislim da institucionalizacija ubija duhovnost. ne uspoređujem paganizam s katoličanstvom, jer bi ih tako poistovjetila, a to mi je božesačuvaj.
mislim da to što sam ja vještica se tiće mene osobno, i uskog kruga mojih bližnjih, nemam potrebu to ovjeriti kod javnog bilježnika.

i što dobijaš od te parade, a da nije samo parada još nečije privatnosti koja želi na svjetlo dana? što ikog treba zanimati u što ti osobno vjeruješ ili ne vjeruješ? gay populacija je druga priča jer se oni probaju izboriti za neka prava koju svi drugi po defaultu imaju..

nitko te ne može indoktrinirati ako mu to sama ne dopustiš. ne trebaju mi paganske svećenice da mi ukažu na moju samostalnost i neovisnost, a s navedenim boginjama se možeš povezati ako te privuku, nije isto kad sama dođeš do njih, ili te uputi nadređeni.

fleur amour
21.11.2013., 10:50

zašto to pokretati, zašto jednostavno ne činiti? ili, opet treba dozvola javnosti?
tamo gdje je grupa paganskih ljudi, mogu biti i svećenice koje odaberu i koje su voljne.

možda. ali puno ljepše i duhovnije je nešto postepeno otkrivati, pa i uz poteškoće, nego kad uz cigarete i novine, kupiš i 'Paganizam u t i p.'

da, takva bi trebala biti svaka duhovno izgrađena osoba, imati korjen u materijalnoj sigurnosti. vještica koja to mora učiti, a trebala bi znati, je ajme... :rolleyes:
ok, ovo 'vesela', 'neovisna', 'moćna', 'uživa u životu'... je kao iz nekog komercijalnog ženskog časopisa :) zašto stalno potreba za obranom? pa ne treba ti dozvola da budeš kakva želiš.

imaš jako crno - bijelo razmišljanje. to 'puno dječice' ima pravo fantazirati koliko hoće, na svom stupnju duhovnog puta. na tebi kao duhovno naprednoj je da to možeš shvatiti i razumjeti. i ne suditi ;)

Tiger Lily
21.11.2013., 15:57
Šutnja je glas Boga.

Kako za koga, draga, u mom svijetu nema boga pred kojim ću ja šutjeti, a moj glas dat meni od Prirode svet je kao i sve drugo što mi je dato od Prirode. :)

Tiger Lily
21.11.2013., 16:09
ok, ovo 'vesela', 'neovisna', 'moćna', 'uživa u životu'... je kao iz nekog komercijalnog ženskog časopisa :)

Ma ne, to je iz životnog iskustva, a kako vidim da ti čitaš tu vrstu časopisa, budući da i znaš šta u njima piše, pokušaj ipak malo s ozbiljnijom literaturom, može ti jako koristiti. :)

možda. ali puno ljepše i duhovnije je nešto postepeno otkrivati, pa i uz poteškoće, nego kad uz cigarete i novine, kupiš i 'Paganizam u t i p.'

Kako za koga, ja na primjer ništa ne volim sporo i postepeno, nego volim brzo i žestoko, i da ide glatko bez natezanja....sto ljudi, sto ukusa. ;)

mislim da to što sam ja vještica se tiće mene osobno, i uskog kruga mojih bližnjih, nemam potrebu to ovjeriti kod javnog bilježnika.

Ja ti draga mislim da ti uopće ne percipiraš šta ti ja pričam, tako da ne bih tu sad gubila puno vremena, uvijek pustim gluhe na miru, jer svatko čuje samo ono što mu treba, nikako ne i više od toga. Uživaj. ;)

fleur amour
22.11.2013., 08:34
Ja ti draga mislim da ti uopće ne percipiraš šta ti ja pričam, tako da ne bih tu sad gubila puno vremena, uvijek pustim gluhe na miru, jer svatko čuje samo ono što mu treba, nikako ne i više od toga. Uživaj. ;)

hvala ti što si me podsjetila zašto ne želim u pagansku zajednicu :)
a baš sam se ponadala da ću možda ostvariti neku komunikaciju drugačiju od propovijedanja i nimalo tolerantnu, i koja se vrijeđa na malo provokacije.

Lilyrose
22.11.2013., 14:55
hvala ti što si me podsjetila zašto ne želim u pagansku zajednicu :)
a baš sam se ponadala da ću možda ostvariti neku komunikaciju drugačiju od propovijedanja i nimalo tolerantnu, i koja se vrijeđa na malo provokacije.

+1 I ja se ovim putem zahvaljujem.

Kao što sam rekla u ranijim postovima, ekipa željnja pažnje koja unutarnje praznine popunjava potvdama izvana i brbljanjem gube energetsku sferu rada, krše postulat o duhovnoj šutnji...itd itd. I da ne bi bilo "ah gle ju kako osuđuje". Ne osuđujem ja takve ljude. Samo ih ne smatram pojedincima koje bih okarakterizirala kao magove/okultiste.

Tiger Lily
22.11.2013., 16:46
Ne osuđujem ja takve ljude. Samo ih ne smatram pojedincima koje bih okarakterizirala kao magove/okultiste.

Nema magova i okultista onako kako ti to misliš, idealiziraš malo previše te stvari - postoje samo nesavršeni ljudi od krvi i mesa, nema nikakvih '' tajnih '' znanja na '' tajnim '' stazama ''. Bilo ih je koji su u to povjerovali, pogubili godine i godine skroz neproduktivnog življenja, i onda bolno tresnuli glavom o zid kod nekih sasvim uobičajenih i banalnih problema iz svakodnevice....najzdravija za psihu i duhovni razvoj po meni je prirodna integracija duha i tijela, duha i instinkta, ljudskog i 'životinjskog', unutarnjeg i vanjskog, jina i janga unutar čovjeka.

'Paganski krug Hrvatske' zapravo je grupica mladih 'duhovnih' tragalaca, koji su isto odrasli na katoličkom vjeronauku, promjenili su malo celofan, modernizirali to sve skupa, ali da naprave neku vjersku zajednicu, bila bi jednako dosadna ljubiteljima pravog života ko i bilo koja druga '' molitvena zajednica '', gdje se jezik mitova i simbola shvaća na doslovan i nemaštovit način.

Ali opet tvrdim da ako netko ima kreativnu energiju s kojom bi pisao knjige ili bilo šta drugo stvarao, to je po meni bolje od fantaziranja na forumu o '' tajnoj stazi ''. Ja osobno obožavam manifestirati proizvode svog uma i imaginacije, i mogu razumjeti ljude koji imaju tu strast u sebi da stvaraju nešto na ovom svijetu, to je energija koja sama nadire van i ne smije se blokirati ni kod sebe, ni kod drugih.

A to šta je nekom knjiga na kiosku je jedan zdravo-razumski marketinški pristup, pisanje nije 'humanitarni' rad, nego i pisac mora platiti svoje režije, račune i vratiti novac koji je uložio u svoj projekt, i u tome ne vidim ništa loše.

Dokle god je novca u ovom materijalnom svijetu, ne može se fantazirati o nekoj tamo gore '' transcendentalnoj '' duhovnosti gdje eterični ljudi lepršaju krilcima i žive na prani, nego treba razvijati svoje zemaljske spretnosti, talente i uloviti svoju hranu po mogućnosti na brz i zabavan način, meni je to isto '' duhovnost ''. :))

Lilyrose
23.11.2013., 12:18
Nema magova i okultista onako kako ti to misliš, idealiziraš malo previše te stvari - postoje samo nesavršeni ljudi od krvi i mesa, nema nikakvih '' tajnih '' znanja na '' tajnim '' stazama ''. Bilo ih je koji su u to povjerovali, pogubili godine i godine skroz neproduktivnog življenja, i onda bolno tresnuli glavom o zid kod nekih sasvim uobičajenih i banalnih problema iz svakodnevice....najzdravija za psihu i duhovni razvoj po meni je prirodna integracija duha i tijela, duha i instinkta, ljudskog i 'životinjskog', unutarnjeg i vanjskog, jina i janga unutar čovjeka.

'Paganski krug Hrvatske' zapravo je grupica mladih 'duhovnih' tragalaca, koji su isto odrasli na katoličkom vjeronauku, promjenili su malo celofan, modernizirali to sve skupa, ali da naprave neku vjersku zajednicu, bila bi jednako dosadna ljubiteljima pravog života ko i bilo koja druga '' molitvena zajednica '', gdje se jezik mitova i simbola shvaća na doslovan i nemaštovit način.

Ali opet tvrdim da ako netko ima kreativnu energiju s kojom bi pisao knjige ili bilo šta drugo stvarao, to je po meni bolje od fantaziranja na forumu o '' tajnoj stazi ''. Ja osobno obožavam manifestirati proizvode svog uma i imaginacije, i mogu razumjeti ljude koji imaju tu strast u sebi da stvaraju nešto na ovom svijetu, to je energija koja sama nadire van i ne smije se blokirati ni kod sebe, ni kod drugih.

A to šta je nekom knjiga na kiosku je jedan zdravo-razumski marketinški pristup, pisanje nije 'humanitarni' rad, nego i pisac mora platiti svoje režije, račune i vratiti novac koji je uložio u svoj projekt, i u tome ne vidim ništa loše.

Dokle god je novca u ovom materijalnom svijetu, ne može se fantazirati o nekoj tamo gore '' transcendentalnoj '' duhovnosti gdje eterični ljudi lepršaju krilcima i žive na prani, nego treba razvijati svoje zemaljske spretnosti, talente i uloviti svoju hranu po mogućnosti na brz i zabavan način, meni je to isto '' duhovnost ''. :))

A zasto onda npr astral vesna ne ide s tim van? Zena lijepo pise knjige, a nitko ne zna tko je ona. Je li vidis razliku? Nije ni u kakvim javnim organizacijama niti gubi vrijeme na takvo sto.

Sto se tice balansa ja sam se vec slozila s tobom da mora biti balans. Nitko nije rekao da ne mora. I odmah sam ti objasnila da se balans materijalnog s moje strane ispoljava dovoljno kroz edukaciju, posao, ogranicenja/potrebe tijela i drugo. Tako da se za moj balans ne brini. It's alive and kickin'. :)

Ali ako se itko zeli baviti duhovnoscu bilo misticizam, okultizam, whatever, onda mora postojati odmak od svijeta. Pricanjem rad slabi energetski. A opcenito govoreci o duhovnosti, sva drevna duhovna ucenja govore jednu te istu stvar. Umrite za svijet. Ne ovisite o svijetu. Ne vezite se za ovaj privremeni svijet i ljude. A salabajzanjem okolo cini se suprotno. No opet kazem, ako se neka dusa izabrala reinkarnirati kao takva, sve pet. Ali samo mi se nemoj nazivati duhovnjakom ili magom ili sto vec. Pisi knjige, visi s lustera sto se mene tice. Ali ne nazivaj se necim sto nisi.

Zakljucno, knjige se mogu izdavati bez da si clan organizacija i uz zadrzavanje anonimnosti.

Baphomet
23.11.2013., 13:48
A sada se lijepo vratimo na temu. Za karakterne analize imate privatne poruke a za općenitu analizu pisaca okultnih djela možete otvorit zasebnu temu.

Hvala na razumjevanju :)

Lilyrose
25.11.2013., 07:57
A sada se lijepo vratimo na temu. Za karakterne analize imate privatne poruke a za općenitu analizu pisaca okultnih djela možete otvorit zasebnu temu.

Hvala na razumjevanju :)

Killjoy :p

btw može li meni netko reći gdje te knjige ima? Ja ju nigdje ne mogu naći.

Baphomet
25.11.2013., 08:10

Kažu u "u svim boljim knjižarama"....ne znam šta im to znači.

fleur amour
25.11.2013., 08:18

Knjige stvarno više nema na kioscima, možda da pogledaš po knjižarama?
Ili bi trebala kontaktirati izdavača, oni bi sigurno bili sretni da ti mogu prodati jedan primjerak :)
a možda će se knjiga uskoro ponovno pojaviti, samo s cijenom od 119 kn :p

Lilyrose
25.11.2013., 10:35
Knjige stvarno više nema na kioscima, možda da pogledaš po knjižarama?
Ili bi trebala kontaktirati izdavača, oni bi sigurno bili sretni da ti mogu prodati jedan primjerak :)
a možda će se knjiga uskoro ponovno pojaviti, samo s cijenom od 119 kn :p

Jesam, bila sam u par knjižara, ali očito ne u dovoljno. Budem još pogledala. :)

Nemruth Dagi
25.11.2013., 10:45
Jesam, bila sam u par knjižara, ali očito ne u dovoljno. Budem još pogledala. :)

U manjim mjestima izvan Zagreba nek ti netko pogleda...

Lilyrose
25.11.2013., 10:50
U manjim mjestima izvan Zagreba nek ti netko pogleda...

Ma sad ću ja nju na pauzi naći. Prepare for shock and awe! :D

Baphomet
25.11.2013., 11:01
Druga knjiga nije još izašla

Lilyrose
25.11.2013., 11:41
Druga knjiga nije još izašla

Znam, znam. tražila prvu. I, naravno, da sam našla. Tu u knijižari na trgu kod tele 2. Bitno da sam ja prije išla po nekim manjim knjižarama misleći da tamo ziher ima, jer da što bi to veće držale. :D

Anyways, bacila sam pogled. Baš kao što je tu i rečeno, osnove osnova. Vidjela sam etiku malo, slaganje kruga, korespondencije...sve stvarno solidno za početnike i znatiželjne.

Jedino mi je jedna stvar bila malo out of place. Otvorila sam na dio gdje piše koji su do's and don't's kad se dolazi na ritual. Piše "nemojte doći nadrogirani". Mislim, kakva je to religija ako to mora naglašavati? :D Ne znam druge svete knjige koje to navode kao uputu za vjernike.

Ali ok, ovako gledajući knjiga ima ok dijelova za neupućene. Samo mi je žao da nisam malo duže listala pa da nađem one dijelove gdje govore o kršćanstvu. Ali dobro, stignem drugi put.

fleur amour
25.11.2013., 12:16
Znam, znam. tražila prvu. I, naravno, da sam našla. Tu u knijižari na trgu kod tele 2. Bitno da sam ja prije išla po nekim manjim knjižarama misleći da tamo ziher ima, jer da što bi to veće držale. :D

ajde da si ju našla.. :) samo, ne kužim, jesi je kupila, ili samo prolistala?

ja sam pri kraju knjige, još koji 100 str., sporo mi ide, a ne želim preskakati djelove koji me baš ne zanimaju.
nekako računam da bi sad moglo biti zanimljivije, više o paganizmu i vejštičarstvu, a manje o svem ostalom. Jesam li u pravu, Baphomet? :)

Lilyrose
25.11.2013., 12:38
ajde da si ju našla.. :) samo, ne kužim, jesi je kupila, ili samo prolistala?

ja sam pri kraju knjige, još koji 100 str., sporo mi ide, a ne želim preskakati djelove koji me baš ne zanimaju.
nekako računam da bi sad moglo biti zanimljivije, više o paganizmu i vejštičarstvu, a manje o svem ostalom. Jesam li u pravu, Baphomet? :)

Samo prelistala. Nisam kupovala kad su stvarno samo osnove. Imam doma dosta strane literature s basics pa mi ne treba.

Baphomet
25.11.2013., 13:50
Preračunala si se :D

fleur amour
25.11.2013., 14:52
Preračunala si se :D

uhm... :tuzni: a ozbiljno sam računala na tebe. ono, za dizanje morala.. :D

sizif100
26.11.2013., 17:53
uhm... :tuzni: a ozbiljno sam računala na tebe. ono, za dizanje morala.. :D

Nazvao sam izdavačku kuću i raspitao se o knjigama. Prva je samo uvod u temu. Sada im izlazi druga u kojoj je glavna tema magija i vještičarstvo. Biti će i u knjižarama ali se može i naručiti izravno od njih pa pošalju knjigu doma. Evo linka za narudžbe http://despot-infinitus.com/knjige/paganizam-u-teoriji-i-praksi-doktrina-paganizma-knjiga-prva/

ja sam si naručio drugu i treću da mi pošalju doma :rolleyes:

Baphomet
26.11.2013., 18:23
Odlično, ako ti nije problem napiši par rečenica kada ih pročitaš :)

Miss Nefertiti
29.11.2013., 00:21
QUOTE Saznao da izlazi nova knjiga "Paganizam u teoriji i praksi", ako je vjerovati najavama riječ je o pozamašnom djelu. Evo linkova s najavama:
http://vjesticji-ormar.blogspot.com/2013/09/najava-knjige-paganizam-u-teoriji-i.html
http://blog.vecernji.hr/danijel-tatic/2013/09/07/128/
Zna li netko više o čemu je konkretno riječ? Kažu da je domaći autor koji se potpisuje pseudonimom.[/QUOTE ]

Čovjeka sam upoznala upravo na jednom od okupljanja koja su u knjizi opisana. Neželim iznositi nikakva imena ali mogu sa sigurnošću reći da ga znam dovoljno da bih rekla da je načitan, educiran, dobra osoba i da se pseudonimom potpisuje ne zato što se skriva, nego jer mu se sviđa znati ga pod istime. Sve pet za njega :) :zivili:

Baphomet
29.11.2013., 00:28
Hm, pa nisam nikada kritizirao njegov karakter (da, znam o kome se radi) već njegovo djelo.

Kao što karakterno ugodne osobe mogu napisati jako loše uradke tako i karakterno odvratne osobe mogu napraviti umjetnička djela.

Nemruth Dagi
08.01.2014., 12:56
Da li je izašao 2. dio?:ne zna:

Papirus Magnus
09.01.2014., 19:02
nije

Baphomet
10.01.2014., 07:32
Evo na fejsbuku kažu da je jučer izašla iz tiska. Nadam se da će je netko od forumaša kupiti/nabaviti o obavjestiti nas o sadržaju i kvaliteti

A možda je i ja kupim :)

Lilyrose
13.01.2014., 10:41
Evo na fejsbuku kažu da je jučer izašla iz tiska. Nadam se da će je netko od forumaša kupiti/nabaviti o obavjestiti nas o sadržaju i kvaliteti

A možda je i ja kupim :)

Baš me zanima ta druga. Ako je već ima u onoj istoj knjižari gdje sam i prvu listala, javim čim odem do tamo.

Lilyrose
14.01.2014., 07:33
Skočila ja jučer do knjižare i toliko je knjiga opsežna da se jedva ičega sjećam. Ostalo mi je u sjećanju mnogo toga o kamenju. Pa neke obrane od uroka. Komunikacije s vilama.

Ima dosta toga uglavnom.

Jedino vidim opet razlike u čišćenju i punjenju kamenja. Baš sam gledala za jedan kamen koji ja često nosim i način punjenja se razlikuje od načina punjenja koji je naveden u onoj knjizi iz Nove arke.

Dođe mi jednostavno da sve kamenje čistim u zemlji i punim ih samo svojom energijom. :durica

Uglavnom, prepuštam podij nekome tko je actually kupio i pročitao knjigu, jer ovako nisam puno napravila.

Baphomet
14.01.2014., 08:18
Po ovome što si napisala druga knjiga je slična prvoj...ali neću ništa kritizirati ili hvaliti dok mi ne dođe u ruke ili dok se ne pojavi netko tko je ima.

Nema druge nego pričekati nekoga tko ju je kupio

Inocent6666
16.01.2014., 10:51
Potvrđujem da je druga knjiga puno zanimljivija od prve. I jedva čekam treću. :)

Baphomet
16.01.2014., 10:54
A čime to potvrđuješ? :misli:

Daj malo više podataka. Koja su poglavlja? Na koji način obrađuje pojedino poglavlje? Da li i dalje davi čitatelja indijskom filozofijom? Da li se i dalje više bavi porjeklom svake riječi a manje praktičnom uporabom materijala?

A? A?

Lilyrose
16.01.2014., 11:55
Potvrđujem da je druga knjiga puno zanimljivija od prve. I jedva čekam treću. :)

Njušim plugging. Prvi post na forumu, paradoksalni nick :D Šala, šala. :p

Elaborirati, molim. :mudri: (jer sam ja lijena opet se odvući do knjižare preko puta ceste :kava: ... šteta pauzu trošiti na to :p )

Inocent6666
16.01.2014., 12:12
Ne, indijska filozofija je manje zastupljena za razliku od prve knjige. IOLAR piše o odnosu čovjeka, božanstva i magije sa prirodom. Detaljistički obrađuje fenomen boja. Savršeno opisuje kristale, kako ih koristiti i čistiti, koje su vrste kristala te kako kristale možemo koristiti za iscjeljivanje (kristaloterapija). Dalje, savršeno opisuje sklad životinja sa prirodom, njihovu komunikaciju i pretvaranje u životinju; značenje biljaka odnosno drveća. Posebno mi je bio zanimljiv dio o vilama, kontraargumentirano o opisima vila u bajkama, opisuje ih s krilima i mogu letjeti i u trenutcima odjednom nestati. Piše i o magiji te putem nje pagani istražuju svoje moći. Zanimljivi su magijski obredi, forme, izrada talismana, magijske lutke, kako se čarolije poništavaju i slično. Naglašen je spiritizam, egzorcizam, spiritističke seanse. Detaljno opisuje astrološke znakove koja je usko vezana uz nemerologiju. U zadnjim dijelovima govori o travarstvu i vještičarstvu.

Inocent6666
16.01.2014., 12:14
Njušim plugging. Prvi post na forumu, paradoksalni nick :D Šala, šala. :p

Elaborirati, molim. :mudri: (jer sam ja lijena opet se odvući do knjižare preko puta ceste :kava: ... šteta pauzu trošiti na to :p )

Naravno da je prvi post na OVOM forumu. :) Ali ne znači da je i zadnji :)

Lilyrose
16.01.2014., 12:27
Naravno da je prvi post na OVOM forumu. :) Ali ne znači da je i zadnji :)

Dobro došao. :)

Inocent6666
16.01.2014., 12:35
Dobro došao. :)

Hvala! :)

Inocent6666
16.01.2014., 13:09
Dakle, jeste li nabavili vaš primjerak knjige br. 2 ? :D

Nemruth Dagi
16.01.2014., 15:20
Dakle, jeste li nabavili vaš primjerak knjige br. 2 ? :D

koliko dođe i gdje kupiti...?

Inocent6666
16.01.2014., 17:01
koliko dođe i gdje kupiti...?

Knjiga se može kupiti direktno od nakladnika izdavačke kuće DESPOT INFINITUS na mail prodaja@despot-infinitus.com ili na broj mobitela 095 111 01 75 (Danijel Tatić, izvršni urednik), a cijena je 119,90 kn.

Link u nastavku: http://despot-infinitus.com/

Baphomet
16.01.2014., 17:10
Nda, i meni ovo izgleda kao reklama. Savršeno opisuje boje, kristale, astrologiju, magiju, spiritzam, egzorcizam......sve mi se čini da je to opet jedna zgodna kolekcija tekstova sa interneta bez ikave dubine ili iskustva.

Kupio bih ja knjigu ali je poslje opet ne bih mogao nikome preprodati :)

Nemruth Dagi
16.01.2014., 17:32
Knjiga se može kupiti direktno od nakladnika izdavačke kuće DESPOT INFINITUS na mail prodaja@despot-infinitus.com ili na broj mobitela 095 111 01 75 (Danijel Tatić, izvršni urednik), a cijena je 119,90 kn.

Link u nastavku: http://despot-infinitus.com/

Neozbiljno:(
Prvo će biti na tisku pa u knjižarama po cijeni od 80 kunića a sad zovite nakladnika ili mamu od autora ak se prvi ne javlja a sve po cijeni od 120 kuna.
Za te pare ima da mi je doma dovedete i udijelite kistihand:mig:

Takva će vam biti i prodaja:eek:

Inocent6666
16.01.2014., 17:37
Nda, i meni ovo izgleda kao reklama. Savršeno opisuje boje, kristale, astrologiju, magiju, spiritzam, egzorcizam......sve mi se čini da je to opet jedna zgodna kolekcija tekstova sa interneta bez ikave dubine ili iskustva.

Kupio bih ja knjigu ali je poslje opet ne bih mogao nikome preprodati :)

Dobio pitanje na koje sam odgovorio. :) Nije da reklamiram samo mi se knjiga tolko dojmila da sam ostao puff :P
Iskreno, prvi put kad sam čuo da izlazi prva knjiga bio sam skeptičan jer sam mislio da će to biti totalni promašaj. Mislio sam da je to samo još jedna knjiga u nizu ali nakon googlanja shvatio sam da u biti nitko nije pisao tako detaljno a ta me tema zanima, pošto studiram povijest :D

A zašto biš preprodao knjigu ???

Inocent6666
16.01.2014., 17:42
Neozbiljno:(
Prvo će biti na tisku pa u knjižarama po cijeni od 80 kunića a sad zovite nakladnika ili mamu od autora ak se prvi ne javlja a sve po cijeni od 120 kuna.
Za te pare ima da mi je doma dovedete i udijelite kistihand:mig:

Takva će vam biti i prodaja:eek:

Pa i ja sam dobio doma knjigu putem pošte nego kako ? Ne trebaš ić po nju :D

Nemruth Dagi
16.01.2014., 17:50
Pa i ja sam dobio doma knjigu putem pošte nego kako ? Ne trebaš ić po nju :D

Ne vjerujem da ću je kupiti. A rođendan mi je još daleko:D
Možda od nekoga posudim i pročitam a bitne dijelove kopiram u inat:D:mig:

Po meni ovo je veliki fail za takav projekt (a magije ionako nema kod nas)što je žalostno i pokazuje elementarni nedostatak poslovnosti. Prvo jer se kupac pravi magarcem pa nakon reklame kad i po koliko će knjiga izaći, poskupljuje izdanje za samo 50% a time da tisak.knjižare nema prodaju i ne zaračunava svoju maržu a vi zovite Peru da ga kupite.

O, da kako da ne...:zzz:

Inocent6666
16.01.2014., 18:10
Ne vjerujem da ću je kupiti. A rođendan mi je još daleko:D
Možda od nekoga posudim i pročitam a bitne dijelove kopiram u inat:D:mig:

Po meni ovo je veliki fail za takav projekt (a magije ionako nema kod nas)što je žalostno i pokazuje elementarni nedostatak poslovnosti. Prvo jer se kupac pravi magarcem pa nakon reklame kad i po koliko će knjiga izaći, poskupljuje izdanje za samo 50% a time da tisak.knjižare nema prodaju i ne zaračunava svoju maržu a vi zovite Peru da ga kupite.

O, da kako da ne...:zzz:

Vrlo jednostavno: knjiga koga zanima kupiti će je, dok onoga koga ne zanima ne treba se upuštat u takve diskusije i gubit vrijeme s nama kojih je knjiga u potpunosti zadovoljila. Zbog toga jedva čekam treću knjigu.
Projekt jel fail ili nije, nije na nama da sudimo i govorimo. To nas ne zanima. Barem mene. Stvar je jednostavna - knjigu kupiš ako je smatraš zanimljivom, u suprotno ne kupiš ju. :)

Beljki
16.01.2014., 18:55
shvatio sam da u biti nitko nije pisao tako detaljno a ta me tema zanima, pošto studiram povijest :D

Tvrdis li da je ta knjiga zasnovana na toliko znanstveno metodoloski dosljednom pristupu da je relevantna i za povjesnicare?

Inocent6666
16.01.2014., 19:08
Tvrdis li da je ta knjiga zasnovana na toliko znanstveno metodoloski dosljednom pristupu da je relevantna i za povjesnicare?

Profesor povijesti slobodno može koristiti takvu literaturu za svoja predavanja. Zašto ne? Povjesničar najbolje zna koje i kakve podatke će uzeti i koristiti ih u svojim radovima, naravno navodeći se na autora i knjigu.

Bilo bi mi veoma zanimljivo diskutirati s tobom nakon pročitane knjige. Nadam se da ću to i doživjeti. :)

Beljki
16.01.2014., 19:55
Profesor povijesti slobodno može koristiti takvu literaturu za svoja predavanja. Zašto ne? Povjesničar najbolje zna koje i kakve podatke će uzeti i koristiti ih u svojim radovima, naravno navodeći se na autora i knjigu.

Bilo bi mi veoma zanimljivo diskutirati s tobom nakon pročitane knjige. Nadam se da ću to i doživjeti. :)
Bilo bi zanimljivije da dozivimo kako neki prof povijesti navodi tu knjigu kao referencu na kakvom ozbiljnom radu, kad mi to pokazes ili cak pozitivnu recenziju nekog koji se tim podrucjem bavi mozda i razmislim, inace i nemam bas volje svaku glupost citat :D

Inocent6666
16.01.2014., 20:05
Bilo bi zanimljivije da dozivimo kako neki prof povijesti navodi tu knjigu kao referencu na kakvom ozbiljnom radu, kad mi to pokazes ili cak pozitivnu recenziju nekog koji se tim podrucjem bavi mozda i razmislim, inace i nemam bas volje svaku glupost citat :D

Ali imaš volju i želju pročitati tu knjigu ?

tanita
16.01.2014., 20:08
sutra idem u potragu, do profila:D, nadam se da ju imaju....da vidimo na kaj to lici jer ovak, što više citam vaše komentare, manje znam:503:

Beljki
16.01.2014., 20:13
Ali imaš volju i želju pročitati tu knjigu ?

U onom trenutku kad mi se bude ucinilo da je pametnije potrositi par sati na tu knjigu nego probijanja kroz Jeziceve sanskritohrvatske prijevode mozda. Inace ima previse toga na svijetu kvalitetnih i provjerenih autora sto se u pet zivota ne bi stiglo, a ovo mi previse djeluje kupusarski da bi bez jako dobre recenzije imalo smisla, iako su sama ideja i tema zanimljivie.

Dakle ako budem vidio nekih razloga mogao bih imati volju, za sada mi misljenja, opisi i sam autor ne uljevaju povjerenje :)

Nemruth Dagi
17.01.2014., 06:44
Projekt jel fail ili nije, nije na nama da sudimo i govorimo. To nas ne zanima. Barem mene. Stvar je jednostavna - knjigu kupiš ako je smatraš zanimljivom, u suprotno ne kupiš ju. :)

Nije da sudimo ...pa sad ako želiš biti magarčen izvoli. Poigravanje sa cijenom "toliko je knjiga dobra da je u startu i veća cijena primjerena" nije odraz maštovite poslovnosti već podcjenjivanja kupca.
Pa ko voli...

fleur amour
17.01.2014., 08:47
Nakon pročitane prve knjige, drugu neću kupiti. Kao što sam već rekla, kvantitetom se išlo nauštrb kvalitete, ono, ajmo pisati o svemu i svačemu da popunimo kvotu stranica i ostavimo dojam da puno znamo o drugim područjima koje ćemo podvaliti pod paganizam.
Ne čita mi se nadugo i naširoko o stvarima koje mogu stati na 2 strane umjesto na 10, a u biti su samo ponavljanja već rečenog.
Ali ništa drugo se i nije moglo očekivati tim konzumerističkim pristupom; prvo reklama u Večernjaku :eek:, pa prodaja na kioscima :rolleyes:, i onda briliantan marketinški potez.. dizanje cijena za ostale dvije, naslovima intrigantije knjige.

tanita
20.01.2014., 09:34
jucer bila u profilu (garden) knjige još nema, imaju samo 1.dio....

inace, to dizanje cijene nije ništa cudno obzirom da i knjižare imaju svoju maržu a, i reklama košta :)
također, poznavajuci politiku agrokora nije ni cudno što se autor odlucio na knjižare a, ne više tisak....iskreno sumnjam da bi itko od nas svoj dugogodišnji rad prodao za par vreca krumpira :D

Baphomet
20.01.2014., 10:05
Nije stvar u vrećama krumpira već u nerealnim očekivanjima. Kada se ljudi druže samo sa sebi sličnima i kada grupa u kojoj se krećeš piše hvalospjeve onda se ego malo zaigra.

To navodi na razmišljanje da van kružoka postoji još gomila istomišljenika koji jedva čekaju da razgrabe cijelu pošiljku knjiga......eto, nije baš tako :D

tanita
20.01.2014., 12:40
ma kužim, samo ipak, i ne mora biti tako, zato i ne želim suditi...pokušavam biti realna:mig:.... ni mene veca cijena ne veseli, zato ju i pokušavam pronaci i prolistati.... pa na temelju toga odluciti se za kupnju ili ne....

a, ako je i dalje ne bude u knjižarama, onaj broj svakako necu okrenuti pa makar se radilo o najboljoj ikad napisanoj knjizi....jbg, treba biti cudna biljka (kao ja) i ne padati na reklame:D

tanita
21.01.2014., 17:16
pronašla knjigu, letimicno prolistala i prvi dojam, za razliku od prve u njoj ipak "ima nešto" za procitati....dal vrijedi 120 kn, javim kad procitam a, onak iz prve, ak sam za prvu dala 80 :503: ...onda sigurno vrijedi :mig:...no, napominjem to je moje mišljenje....

Nemruth Dagi
21.01.2014., 17:46
pronašla knjigu, letimicno prolistala i prvi dojam, za razliku od prve u njoj ipak "ima nešto" za procitati....dal vrijedi 120 kn, javim kad procitam a, onak iz prve, ak sam za prvu dala 80 :503: ...onda sigurno vrijedi :mig:...no, napominjem to je moje mišljenje....

Evo ti prilike za zaradu - u kopiraoni koja daje studentski popust - kopiraj najbolje dijelove pa nam podilaj:D

tanita
21.01.2014., 19:55
Evo ti prilike za zaradu - u kopiraoni koja daje studentski popust - kopiraj najbolje dijelove pa nam podilaj:D

nema beda, slobodno napiši kaj te zanima, skeniram ti i pošaljem mailom, to je još jeftinije, tj. besplatno:D...( samo budi skroman, nemoj da moram skenirat cijelu knjigu) kratka sam s vremenom:mig:

Nemruth Dagi
22.01.2014., 08:42
nema beda, slobodno napiši kaj te zanima, skeniram ti i pošaljem mailom, to je još jeftinije, tj. besplatno:D...( samo budi skroman, nemoj da moram skenirat cijelu knjigu) kratka sam s vremenom:mig:

Bilježim se sa štovanjem, sis...inače i ja sam žensko:D

tanita
22.01.2014., 12:38
Bilježim se sa štovanjem, sis...inače i ja sam žensko:D
:top:,....
sorry, sorry....:D.....

tanita
26.01.2014., 07:14
procitala knjigu do pola i :flop:,(je da se ne kužim u vješticarenje niti me ono zanima) no, mislim da je u njoj nadrobljeno toliko gluposti da jednostavno zaboli glava:bljak:....trecu ne kupujem ni da je za kunu....

i nikako ne kupujte knjigu poput mene letimicno je prelistavši, :504:

Lilyrose
27.01.2014., 07:42
procitala knjigu do pola i :flop:,(je da se ne kužim u vješticarenje niti me ono zanima) no, mislim da je u njoj nadrobljeno toliko gluposti da jednostavno zaboli glava:bljak:....trecu ne kupujem ni da je za kunu....

Super, hvala. :) Uštedila si ekipi novce. :D

Možeš navesti par tih gluposti? Baš me zanima. Jer ja nisam ništa puno pohvatala onim brzinskim preletanjem u knjižari.

fleur amour
27.01.2014., 09:33
Super, hvala. :) Uštedila si ekipi novce. :D

Možeš navesti par tih gluposti? Baš me zanima. Jer ja nisam ništa puno pohvatala onim brzinskim preletanjem u knjižari.

da, i mene zanima mali osvrt... :)

tanita
28.01.2014., 14:02
evo brzinskog osvrta
npr....tema vezana uz simbolizam,hrpa nepotrebnog npr.prijevoda (latinski, grcki, engleski), a, ostalo je skup informacija prikupljenih na netu koje nemaju vezu s simbolizmom...npr.ljudi se boje zmija jer one nemaju noge, konj, mužjak se naziva pastuh, ženka kobila a, mladunce ždrijebe:rofl:,
nadalje
šetajte prirodom bosi, kad naiđete na neku biljku, sjedite pored nje i zahvalite joj na komunikaciji...darujte ju kukuruznim brašnom ili kristalom....a, ona ce vas skenirati i javiti ako ste u problemima...uvijek ce pitati za zdravlje...
prvo i osnovno pravilo magije koje obavezno morate prihvatiti je da svaki magijski postupak uvijek donosi rezultate....no ako vam se želja ne ostvari onda niste željeli dovoljno jako:rofl:
smijemo li obavljati magijske postupke za tuđu dobrobit? nacelno da, malo niže na isto pitanje odgovor "ne" nemamo pravo uplitati se u slobodnu volju druge osobe a, kamoli utjecati na nju tajnim magijskum metodama par stranica dalje...ljubavna čarolija kad magicar želi stupiti u ljubavnu vezu, radi dvije lutke i onda uzima u ruku lutku i govori "ovo je moja voljena, ovo je zaista ona, sve što cinim lutki, cinim i njoj....
vješticja bocica...nju da i ne spominjem, ne znam kako ce prikupiti znoj i dal je nekom u interesu izbiti si zube da ih stavi unutra kako bi se zaštitio od negativnih energija kad ih prema pisanju autora (samo par stranica dalje),isto lako može otjerati smijanje i izrugivanjem jer na taj nacin im oduzima moc:rofl:

sve u svemu, :flop: iliti ciri bu, ciri ba iz ivice i marice

Baphomet
28.01.2014., 14:14
Zahvaljujem na osvrtu. Znači nije se puno odmakao od prve knjige što se tiče analize riječi.

Slažem se da smijanje i izrugivanje oduzima moć, o tome sam još davno govorio (viš' vraga, da nije to od mene preuzeo :D). No moraš znati tko ti šalje negativnu energiju kako bi to bilo efikasno o to izrugivanje mora biti javno.

Ostalo neću komentirati jer...ono...nema smisla. Ma, ne vjerujem da je to napisao za zmije :D Nemaju ni ribe noge pa nas nije strah od njih.

No da je autor malo obratio pozornost na neka znanstvena istraživanja mogao je ubaciti ovo :

http://io9.com/are-humans-hardwired-to-detect-snakes-1453865235

Lilyrose
28.01.2014., 14:55
npr.ljudi se boje zmija jer one nemaju noge

:confused:

[I]smijemo li obavljati magijske postupke za tuđu dobrobit? nacelno da, malo niže na isto pitanje odgovor "ne" nemamo pravo uplitati se u slobodnu volju druge osobe a, kamoli utjecati na nju tajnim magijskum metodama

Hm, ovo već prelazi u žalosne sfere.

Ostalo neću komentirati jer...ono...nema smisla.

Apsolutno nema. Baš šteta. Ako je netko već išao pisati knjigu za naše područje, moglo je to i puno, puno bolje.

Slažem se da smijanje i izrugivanje oduzima moć, o tome sam još davno govorio (viš' vraga, da nije to od mene preuzeo :D). No moraš znati tko ti šalje negativnu energiju kako bi to bilo efikasno o to izrugivanje mora biti javno.

Stvarno? Meni nije moralo biti javno. Zašto misliš da mora biti baš na taj način? :ne zna:

No da je autor malo obratio pozornost na neka znanstvena istraživanja mogao je ubaciti ovo :

Thanks za ovaj članak. Zmije! :cerek: Koliko ih se bojim, toliko me i privlače. Jedva čekam opet onu izložbu u prirodoslovnom sa živim zmijama. Tražit ću da mi daju jednu u ruke pa ako me više ne vidite na forumu, istjerivanje fobije nije uspjelo. :D

Hvala, tanita! :)

tanita
28.01.2014., 15:09
Zahvaljujem na osvrtu. Znači nije se puno odmakao od prve knjige što se tiče analize riječi.

Ostalo neću komentirati jer...ono...nema smisla. Ma, ne vjerujem da je to napisao za zmije :D Nemaju ni ribe noge pa nas nije strah od njih.

ako, ne vjeruješ, nije mi problem skenirati taj dio:mig:...a, kad vec spominješ ribu ...riba je životinja koja živi u vodi, ima škrge za disanje i peraje za kretanje...itd...eto, da nam autor to nije rekao, vjerojatno ne bi znali:(
no, sve to nije ni bitno...u prethodnom postu sam naglasila da se ne kužim u vješticarenje niti me zanima, u životu se puno smijem (pogotovo kad su u pitanju zlocesti ljudi jer je za mene svaka zloca rezultat ogranicenosti i ljudskih frustracija)...pa je to možda i razlog zašto ne vjerujem u uroke, magiju jer im u startu oduzmem moc :D...al, iskreno stvarno nisam ocekivala da ce netko tko piše knjigu o magiji kao necem pozitivnom prikazivati isto tj. ljude koji to prakticiraju kao mentalne bolesnike a, takav dojam stjeceš citanjem knjige...
o.k. biljku tretirati kao živo bice, tumaciti ju kroz simbolizam al, baš da ce te pitati za zdravlje:ne zna:....ili ono da si idem cupati zube za vješticju bocicu, pa jel autor uopce zna koliko danas košta jedan umjetan zub ili je to uputa za klince koji ce citati knjigu da slobodno budu krezubi?
:ne zna:necu više pisati, jer stvarno mislim da je ova knjiga uvreda za svakog normalnog covjeka a, za osobe koje to prakticiraju i koje u to vjeruju da i ne govorim...kao totalni dibidus za ovu tematiku mogu samo reci da, sve i da ima nešto u tome, to se moglo malo "zrelije" prikazati a, ne kao što sam napisala na nacin ciri bu, ciri ba iz ivice i marice

fleur amour
29.01.2014., 08:34
kao totalni dibidus za ovu tematiku mogu samo reci da, sve i da ima nešto u tome, to se moglo malo "zrelije" prikazati a, ne kao što sam napisala na nacin ciri bu, ciri ba iz ivice i marice

hvala ti na komentaru knjige.. i još je bolje za kritiku ako nisi iz te 'branše' jer možeš stvari gledati s još većim odmakom.
koliko vidim iz ovog što si izdvojila, stvar nema veze sa zdravom pameti, i hvala ti što si mi uštedila stotinjak kuna.
totalno popizdim kad se ljude smatra idiotima koji bi trebali razgovarati s biljkama i čupati si zube.. :eek: :D
znam da se tu radi s iracionalnom bazom u nama, i da možeš imati odnos s biljkama, i s prirodom općenito, ali to svatko radi sam za sebe, i jako je idiotski kad ti se daje recept za to. zato je tako pisana literatura potpuni promašaj, barem za ljude zdrave pameti.
osobno uopće nisam sklona pučkoj magiji, i eventualno me zanima samo kao dio tradicijskog i etnološkog naslijeđa nekog naroda u povijesnim knjigama.
zato mislim da se u ovim knjigama mogu naći oni koje takva magija zanima, i takva vrsta duhovnosti. i koji su minimalno zahtjevni za racionalnim objašnjenjima. da ne idem dalje u nabrajanje...

zuni9
01.02.2014., 13:37
Nadam se da neće idealizirati paganizam ili ubacivati pojmove koje njim nemaju veze.

Cijena je jako povoljna tako da ću kupiti sve tri knjige...i navjerojatnije nakon čitanja ih prodati ili pokoniti :D

U svakom slučaju napisati ću osvrt na ovoj temi :)

Samo je prvi svezak 80 kn. Drugi svezak je 114 kn. Kupio sam oba, treći još nije u prodaji. Knjiga ima veoma iscrpan sadržaj, iako se bavi širokim spektrom tema. No, zato i ima 3 sveska, svaki cirka 450 stranica. Isplati se nabaviti! :)

zuni9
01.02.2014., 13:39

Meni je prvi dio zapravo zanimljiviji od drugog dijela. No kao što sam već davno rekao, ja sam teoretičar, a ne praktičar, pa je valjda to razlog.

zuni9
01.02.2014., 13:44

Važno je što tko traži u knjizi. Mene su zanimali psihološki i simolički aspekti paganizma, koncept drevnih vjerovanja i sinkretizam i tu sam našao ponešto što me je zanimalo. Onaj koga zanima recept za letenje ili kako postati vještica i slično, nema što tražiti od te knjige. :mig:

Baphomet
01.02.2014., 13:50
Za simboličke i psihološke aspekte paganizma obratiti ću se nekom antropologu.

Mene baš zanimaju recepti za "letenje", vještice i slične stvari.

Inocent6666
01.02.2014., 19:32
jucer bila u profilu (garden) knjige još nema, imaju samo 1.dio....

inace, to dizanje cijene nije ništa cudno obzirom da i knjižare imaju svoju maržu a, i reklama košta :)
također, poznavajuci politiku agrokora nije ni cudno što se autor odlucio na knjižare a, ne više tisak....iskreno sumnjam da bi itko od nas svoj dugogodišnji rad prodao za par vreca krumpira :D

Napokon netko razuman :))

Latiosa
02.02.2014., 13:32
Možete mi preporučiti knjigu o magiji tipa povijesne činjenice, nsatanak, znanost....nešto što valja? Hvala!

tehuti
02.02.2014., 17:29
Možete mi preporučiti knjigu o magiji tipa povijesne činjenice, nsatanak, znanost....nešto što valja? Hvala!

Zaobiđi okultizam, ezoteriju i duhovnost i pogledaj što pišu antropolozi, etnolozi, komparativni mitolozi i ostali stručnjaci na polju religije, mitologije i folklora.

Joseph Campbell, Mircea Eliade... takva visokoprofilirana akademska ekipa.

U okultnim vodama ćeš samo naći pretjerivanja, izmišljanja tradicija, napuhavanje starosti nečega, pompozne egotriperske deluzije o neprekinutim linijama i identičnosti drevnih učenja sa onim što se danas nalazi u okultnom undergroundu... Te hrpu drugih pizdarija na razini ajkijanskih teorija zavjera i zamjene fikcije za stvarnost.

Nemruth Dagi
02.02.2014., 17:40
Zaobiđi okultizam, ezoteriju i duhovnost i pogledaj što pišu antropolozi, etnolozi, komparativni mitolozi i ostali stručnjaci na polju religije, mitologije i folklora.

tehuti što misliš o Dion Fortune?

http://hr.wikipedia.org/wiki/Dion_Fortune

tehuti
02.02.2014., 17:51
tehuti što misliš o Dion Fortune?

http://hr.wikipedia.org/wiki/Dion_Fortune

Viktorijanski okultizam, što reći. :)

Nešto sam čitao o kabali od Fortune, Psihičku samoobranu nešto sitno...

Pokušaji romantista i idealista da izmisle vlastite tradicije na temelju starih religija i metafizičkih sustava. Divim se ljudskoj kreativnosti.

Baphomet
04.02.2014., 10:58
Nego, jel autor knjige o paganizmu na kraju navodi odakle je pokupio sve te informacije? Ne mislim samo na knjige već i internet linkove.

I da li sa neke zanimljive tvrdnje piše koji je autor prvi došao do te ideje?

Lilyrose
04.02.2014., 11:27
Nego, jel autor knjige o paganizmu na kraju navodi odakle je pokupio sve te informacije? Ne mislim samo na knjige već i internet linkove.

I da li sa neke zanimljive tvrdnje piše koji je autor prvi došao do te ideje?

Dobro pitanje. I mene zanima bibliografija s kraja knjige.

DARKORIJEKA
08.04.2014., 01:24
Ako želite prava znanja o prirodi i životu pročitajte deset knjiga od Anastazije iz sibirske tajge -Zvonki cedar ruski .Prva ima podnaslov Anastazija i treba čitati redom od prve jer su to dokumentarni zapisi .
Anastazija je 1995-e godine imala 26 godina i živi u sibirskoj tajgi bez nastanbe ,ima razvijene sve "paranormalne" sposobnosti :gledanje na daljinu komunikacija sa biljkama i životinjama čitanje misli i ubacivanje misli drugim bićima ,teleportacija tijela,za koje kaže da su normalne sposobnosti svakog čovijeka , sa znanjem koje je dala u knjigama spašava našu civilizaciju od tehnološkog samouništenja . Ona kaže za sebe da je Vedrusa ,potomak vedske druidske civilizacije i daje puno informacija o ljepoti života naših paganskih predaka .Dimenzija znanja kojeg je dala Anastazija je nesaglediva ,gledajuči Anastaziju tek sada možemo spoznati tko i što je čovijek . Naša civilizacija je na rubu tehnološke kataklizme a Anastazija je dala rješenje za spas naše civilizacije ,kako -pročitajte sami u knjigama Anastazije koje imate za posuditi u svakoj knjižnici .
Lijep pozdrav svima !

ScarLady
10.04.2014., 00:28
samo kratki osvrt na temu i par informacija koje želim podjeliti s vama ekipa:

Prvo, Iolar, koliko je meni poznato nije član Pagan Federation International (skraćenica PFI) niti ta organizacija stoji iza njega ili se uopće slaže s njegovim stavovima. PFI se zalaže za osnovna tri principa koja se baziraju na sklad i poštovanje prema prirodi (sve što se rađa mora i umrijeti, sezone se mjenjaju a mi živimo od zemlje koliko god se mi pokušavali odmicati od nje i štititi se od njenog toka), pozitivna moralnost pojedinaca i spoznavanje božanstva koje nadilazi spolove. Uglavnom PFI nema puno veze s vjerom niti je to vjerska zajednica i time se odjeljuje od iolarovog rada. Cilj PFIja je promicanje tih nekakvih vrijednosti i slobode u odabiru svog vjerskog stava pri čemu samo izražavanje osobe kao pagana/pogana/vještice/malog zelenog nadilazi ugrađene forme i dopušta individualni pristup, pri tome nisu svi pagani politeisti, niti su svi pagani wiccani, niti su vještice vjernici niti svi pagani prakticiraju magiju...vidimo zavrzlamu i problem definiranja pagana ali PFI se trudi i zalaže za prava na vjersko i spiritualno izražavanje pojedinaca. to se dakako kosi s iolarovom željom za osnivanjem vjerske zajednice gdje bi on bio starješina i drugi ambiciozni potezi.

Iolara sam poznavala osobno, i istina njegov karakter ne utječe nužno na njegov rad i književno izražavanje. Ali lik nije praktirač, u najblažem izrazu riječi biste mogli reći da je teoretičar. kada sam ga upoznala pomislila sam da je savršen arhetip živućeg Merkura. on je osoba koja može brbljati satima, koja voli pozornost smatra da se njegova važnost i bitnost moraju doći do izražaja. Na stranu njegov ego, on je osoba koja može procesuirati veliki broj informacija i zadržavati ih u malom prstu ljeve ruke. Ali tipično za Merkura on ne ide u srž, ne traži dubinu, ne pušta korjenje i niti ne čeka da praktički provede ono što je naučio pročitao i saznao nego je u svojih godinu dana (ako je i toliko dugo pisao knjige) samo isčitavao knjige/izvore i zapisivao vlastite konvertirane misli i "činjenice".

I meni je poznata odbojnost prema duhovnom radu u zajednicama kao i nekim komentatorima ovog threda i teško je uskladiti različitosti i individualnosti u jednu formu zajedništva. Kada težiš ciljevima poput njegovih za njegov paganski krug onda zbilja ono što tražiš od ljudi je da prihvate njegovu dogmu, njegove zakone, njegovu novu bibliju i ono što stvara je sekta gdje se gubi prava srž i smisao prvotnog cilja.
Osobno, bavim se prakticiranjem svoje vjere preko pet godina, zadnjih par godina sam ulazila i u grupne radove i u početku su me strašno iscrpljivali ali sam shvatila da je moj rad na sebi prvenstveno kroz druge ljude kao način samoispitivanja i pojačavanja discipline prema samoj sebi. Time sam se borila s vlastitim blokadama, nesigurnostima i strahovima i generaliziranje poput "svi pagani su divni i krasni" ili pak "imaju problema s egom" ili su idioti ili su za pećine nije istina. Svatko ima svoj put pod nogama i odlučuje kako će se izraziti.
Za kraj da se vratim na temu, knjigu nisam pročitala - naime nemam još pet godina da ponovim sve što sam već i sama znala ali sam prelistala i prošla kroz nju kao i što sam dobila komentare od nekoliko poznanica koje su mahom više obrazovanje i tvrdile su isto to da je tekst preopširan, bespotreban i da uopće nije navodio reference i literaturu nego je sve informacije u knjizi izražavao kao plod vlastitog istraživanja i rada.

Retra
10.04.2014., 08:44
evo brzinskog osvrta
npr....tema vezana uz simbolizam,hrpa nepotrebnog npr.prijevoda (latinski, grcki, engleski), a, ostalo je skup informacija prikupljenih na netu koje nemaju vezu s simbolizmom...npr.ljudi se boje zmija jer one nemaju noge, konj, mužjak se naziva pastuh, ženka kobila a, mladunce ždrijebe:rofl:,
nadalje
šetajte prirodom bosi, kad naiđete na neku biljku, sjedite pored nje i zahvalite joj na komunikaciji...darujte ju kukuruznim brašnom ili kristalom....a, ona ce vas skenirati i javiti ako ste u problemima...uvijek ce pitati za zdravlje...
prvo i osnovno pravilo magije koje obavezno morate prihvatiti je da svaki magijski postupak uvijek donosi rezultate....no ako vam se želja ne ostvari onda niste željeli dovoljno jako:rofl:
smijemo li obavljati magijske postupke za tuđu dobrobit? nacelno da, malo niže na isto pitanje odgovor "ne" nemamo pravo uplitati se u slobodnu volju druge osobe a, kamoli utjecati na nju tajnim magijskum metodama par stranica dalje...ljubavna čarolija kad magicar želi stupiti u ljubavnu vezu, radi dvije lutke i onda uzima u ruku lutku i govori "ovo je moja voljena, ovo je zaista ona, sve što cinim lutki, cinim i njoj....
vješticja bocica...nju da i ne spominjem, ne znam kako ce prikupiti znoj i dal je nekom u interesu izbiti si zube da ih stavi unutra kako bi se zaštitio od negativnih energija kad ih prema pisanju autora (samo par stranica dalje),isto lako može otjerati smijanje i izrugivanjem jer na taj nacin im oduzima moc:rofl:

sve u svemu, :flop: iliti ciri bu, ciri ba iz ivice i marice

Nu tebe Tanita. A lijepo govore ovi što je favoriziraju da je knjiga jako kompleksna. :o
Hvala ti na komentaru. :)

Caligula Caesar
14.04.2014., 11:13
Iz svega što se kazalo zaključujem - ne mislim kupovati/čitati.
A koga nešto zanima - par mojih preporuka, po iskustvu.
Gurdjijeva je najbolje pročitati prije bilo kojueg petljanja s okultnim. Zašto? Zato jer lik jako dobro pokazuje kako se može biti i te kakjo izvan struje, a ne prolupati nego zadržati mentalnu, emocionalnu i financijsku stabilnost.
O Castanedi vjerojatno već postoji tema, no kazati ću samo - cjelovit i razrađen sustav, rad za cijeli život, dobro elaborirano pa tko voli....
Wotanisam - veoma novo, spoj Jungove psihologije i Poganstva, osnovne knjige Creed of Iron i Temple of Wotan, ima ih u pdf-u.
Anastaziju sam pročitao prvu knjigu - ne hvala, draža mi je onda Vasilisa i bolje su slike.

fleur amour
16.04.2014., 09:24
samo kratki osvrt na temu i par informacija koje želim podjeliti s vama ekipa:
...
...
Za kraj da se vratim na temu, knjigu nisam pročitala - naime nemam još pet godina da ponovim sve što sam već i sama znala ali sam prelistala i prošla kroz nju kao i što sam dobila komentare od nekoliko poznanica koje su mahom više obrazovanje i tvrdile su isto to da je tekst preopširan, bespotreban i da uopće nije navodio reference i literaturu nego je sve informacije u knjizi izražavao kao plod vlastitog istraživanja i rada.

hvala ti na komentaru :) lijepo je dobiti mišljenje o knjizi od više osoba (poput tebe npr.), pogotovo jer neki od nas nemaju baš prilike komentirati s ljudima koji su u tome. txnx još jednom :)