PDA

View Full Version : Babinje - izbjegavanje :D

stranice : [1] 2

petrunjela84
17.09.2013., 11:30
E ovako moje babe,

jedna moja kolegica s posla treba uskoro roditi, a ostale babe s posla samo čekaju kad će se na babinje, ja ne želim ići i ne znam kako da im to dam do znanja kad dođe vrijeme??? Vidim da su one i prije imale tu praksu odlazaka svima iz odjela za rođenje djeteta, a ovo je prvi put da netko očekuje dijete otkako ja radim s njima, tako da nikome ni dosad nisam išla. Inače nas je tu 10ak u odjelu i svi su stariji od mene desetak godina, ne družim se s njima privatno, niti imam namjeru...s posla se družim samo s dvije kolegice vršnjakinje iz drugog odjela.

Također, kad akobogda ja rodim, ne bih željela da one meni dolaze u goste, a kakve su znam da bi to jedva dočekale (iz razloga da vide gdje sam - šta sam, najmanje bi ih beba zanimala) i mislim da bi u tome presudno ulogu imalo kad bi se ja znala postavit ovaj put...:D
Dakle, ako sad na lijep način dam do znanja da ne želim ni kod koga ići i da ne želim da se dolazi kod mene, no kako to izvesti? :ne zna:

dijetesjene
17.09.2013., 11:33
E ovako moje babe,

jedna moja kolegica s posla treba uskoro roditi, a ostale babe s posla samo čekaju kad će se na babinje, ja ne želim ići i ne znam kako da im to dam do znanja kad dođe vrijeme??? Vidim da su one i prije imale tu praksu odlazaka svima iz odjela za rođenje djeteta, a ovo je prvi put da netko očekuje dijete otkako ja radim s njima, tako da nikome ni dosad nisam išla. Inače nas je tu 10ak u odjelu i svi su stariji od mene desetak godina, ne družim se s njima privatno, niti imam namjeru...s posla se družim samo s dvije kolegice vršnjakinje iz drugog odjela.

Također, kad akobogda ja rodim, ne bih željela da one meni dolaze u goste, a kakve su znam da bi to jedva dočekale (iz razloga da vide gdje sam - šta sam, najmanje bi ih beba zanimala) i mislim da bi u tome presudno ulogu imalo kad bi se ja znala postavit ovaj put...:D
Dakle, ako sad na lijep način dam do znanja da ne želim ni kod koga ići i da ne želim da se dolazi kod mene, no kako to izvesti? :ne zna:

Ako uspijes to izvesti, bez da ti se radni kolektiv uvrijedi - obavezno taj svoj nacin zastiti patentom!:D

Ariana B.
17.09.2013., 11:34
A kako znaš da će te "pozvati"? Ako su one sve redom starije i druže se privatno, možda imaju taj svoj zatvoreni krug pa te neće ni daviti s babinjama. :ne zna:

petrunjela84
17.09.2013., 11:36
A kako znaš da će te "pozvati"? Ako su one sve redom starije i druže se privatno, možda imaju taj svoj zatvoreni krug pa te neće ni daviti s babinjama. :ne zna:

Ma hoće, već su spominjale da dosad nisam imala prilike biti i da će mi se svidjeti, nešto u tom stilu...:rolleyes:

Ariana B.
17.09.2013., 11:37
:tulum: E onda ne znam. Nadala sam se da ne primaju nove u svoj babinjasti krug. :zubo:

petrunjela84
17.09.2013., 11:38
:tulum: E onda ne znam. Nadala sam se da ne primaju nove u svoj babinjasti krug. :zubo:

e da bar...:D

Maca.
17.09.2013., 11:40
Nisam nikada radila u kolektivu ali znam iz prica rodbine i prijateljic da je to uobicajeno.
Rodjenje,zalost,useljenje...obicno idu jedni drugima.
Moja zaova radi u skoli, muz u bolnici i imali su par sijela tog tipa.
Prezivjeli su,hajd bogati pa nije svaki dan.:ne zna:

petrunjela84
17.09.2013., 11:44
Nisam nikada radila u kolektivu ali znam iz prica rodbine i prijateljic da je to uobicajeno.
Rodjenje,zalost,useljenje...obicno idu jedni drugima.
Moja zaova radi u skoli, muz u bolnici i imali su par sijela tog tipa.
Prezivjeli su,hajd bogati pa nije svaki dan.:ne zna:

Preživjeli bi i oni da me zaobiđu...:D
Samo kako u rukavicama to izvesti, to me zanima...
A ako ne uspijem naći ispravan način, napravit ću to u maniri Larry Davida :D
Nešto ovako, samo prilagođeno situaciji, ofkors...:D

http://www.youtube.com/watch?v=dhfUAborATo

Morticia Addams
17.09.2013., 11:46
Ako uspijes to izvesti, bez da ti se radni kolektiv uvrijedi - obavezno taj svoj nacin zastiti patentom!:D

Ovo. :o:rofl:
Bojim se da ti nema spasa. :zubo:

chocolatecookie
17.09.2013., 11:51
Izmisli bolest. Reci da si kliconosa pneumokoka tipa yd.

Maca.
17.09.2013., 11:52

Dobro,ti trazis odgovor kako izbjeci i ja ti samo mogu reci da jasno i glasno to i kazes.
Druge ti nema.:ne zna:
Ja gledam na to drugacije,ja bih na tvom mjestu i otisla i primila ih kad dobijes bebu.
Ako dijelim s nekim osam sati radni prostor,meni je ok posjetiti kolegice povodom necega.
Ne morate se poslije druziti privatno.
Moja zaova se samo s jednom druzi privatno ali su joj sve dosle na zalost poslije smrti njene majke.
I opet se druzi samo s njom van radnog vremena.
A mislim da nisu bas sve razabiruse koje ce ti gledati po stanu kad ti dodju.

Štikla
17.09.2013., 11:57
Iz mog iskustva je nekako najlakše pažljivo promatrati koja osoba je u tim kolektivima nekako.. ne najškrtija, nego najpažljivija s novcem.

Kad je skužiš, a skužit ćeš ju jer ne reagira na nečiji sretan događaj ovako:
:tulum: , nego ovako: "joj, ne opet. :rolleyes: ",

te se tad te osobe uhvatiš i počneš razvijati strategiju kako nju nagovoriti da se prva suprotstavi glavnoj aktivistici u takvim događajima. :zubo:
Tad neće biti jedna, nego vas dvije koje to ne žele raditi, a možda vam se još neke pridruže.

Možda ti ne uspije sad za ovo darivanje bebe, pa držim palčeve za sljedeći
sretni događaj na poslu. :D

Hannah 3
17.09.2013., 12:05
crijevna viroza.
traje dan-dva, taman da taj dan ne mozes, jer je zarazno, a izvana se ne kuzi, pa ti nitko ne moze dokazati da ju nemas , za razliku od obicne viroze koja pokaszuje simptome.
dan ranije, na poslu, odi par puta na wc i tuzi se da izgleda da si nekaj krivo pojela.
na sam dan dogadjaja "zakuri".
i prethodno svemu, pravi se da se veselis "baby showeru".

Ariana B.
Izmisli bolest. Reci da si kliconosa pneumokoka tipa yd.

Nadam se da ne rade u ambulanti/bolnici/domu zdravlja... :rofl: :rofl:

Iz mog iskustva je nekako najlakše pažljivo promatrati koja osoba je u tim kolektivima nekako.. ne najškrtija, nego najpažljivija s novcem.

:blabla:

Ovo je već napredni stupanj. :rofl: Vjerojatno postoji kakav film na tu foru, ili bi se mogao snimiti prema ovoj tvojoj ideji.

juliška
Ja to nisam mogla izbjeći.

Ali kod nas se ne ide čoporativno, jer to je previše osoba a bebica je još mala, mama se uhodava.....
Obično se izabrala jedna ili dvije od nas koja u ime cijelog kolektiva ode i odnese simboličan poklon, u kojem smo naravno svi učestvovali davajući određeni iznos novca.

Tak i ja kad sam rodila, došle su njih dvije, popile kavu i sok, malo keksići, vidjeli bebača i mene i to je to.

Ne boli, obećajem :zubo:

Dok je za smrtni slučaj praksa drugačija.
Onda idemo svi, poprilično u isto vrijeme.

Takva su bila "nepisana pravila" i ja kao zadnja koja sam došla, sam ih jednostavno prihvatila.

damafia25
17.09.2013., 12:10
kaj je zbilja takva tlaka otić nekome na pol sata-sat:ne zna:

Štikla
17.09.2013., 12:12
Ovo je već napredni stupanj. :rofl: Vjerojatno postoji kakav film na tu foru, ili bi se mogao snimiti prema ovoj tvojoj ideji.

Hvala ti. :D
Metoda je iskušana i djeluje. Stvarno djeluje. :D

BoleynAnne
17.09.2013., 12:12
A sto nedostaje istini??

Reci istinu, da ih ne želiš povrijediti, ali na babine ne želiš ići, kao sto ne bi voljela jednog dana ako rodis da i one dolaze k tebi.
Sve sam zahvalnija majci sto me tijekom djetinjstva učila (i naučila) da uvijek kažem istinu, kakva god ona bila. Istina je puno važnija od toga hoće li se 10-ak ljudi naljutiti jer im istina ne odgovara!

petrunjela84
17.09.2013., 12:13
Ja to nisam mogla izbjeći.

Ali kod nas se ne ide čoporativno, jer to je previše osoba a bebica je još mala, mama se uhodava.....
Obično se izabrala jedna ili dvije od nas koja u ime cijelog kolektiva ode i odnese simboličan poklon, u kojem smo naravno svi učestvovali davajući određeni iznos novca.

Tak i ja kad sam rodila, došle su njih dvije, popile kavu i sok, malo keksići, vidjeli bebača i mene i to je to.

Ne boli, obećajem :zubo:

Dok je za smrtni slučaj praksa drugačija.
Onda idemo svi, poprilično u isto vrijeme.

Takva su bila "nepisana pravila" i ja kao zadnja koja sam došla, sam ih jednostavno prihvatila.

a nije ti kod ovih mojih baba takva praksa, nema ništa na malo...:D
pokazivale su mi slike s dosadašnjih babina, to se ide čoporativno, osim kava i kolača ide i večera, ma sve po redu, šta da ti pričam...:eek:
steklo me u grlu dok sam gledala...:(

a ovu što je sad trudna već su pitale šta će im spremati za papanje idući put...:D

Ariana B.
17.09.2013., 12:16
a ovu što je sad trudna već su pitale šta će im spremati za papanje idući put...:D

Šta žena koja je tek rodila, mora kuhati večeru za njih 10?! :rolleyes:

Gilda.
17.09.2013., 12:17
Čekaj, jel ti njih toliko ne podnsoiš da misliš da ne bi izdržala taj jedan događaj ili misliš da nije u redu da to rade ženi?

Ako to rade ženi koja je rodila prije manje od 3 mjeseca rekla bi im da su lude i da ostave jadnu ženu na miru. Osim ako one misle nakuhat njoj za 3 mjeseca klope i donijet.

petrunjela84
17.09.2013., 12:18
Šta žena koja je tek rodila, mora kuhati večeru za njih 10?! :rolleyes:

pa ne mora biti doslovno tek, idu na babinje za par mjeseci od poroda, pola god, nije bitno, ali svejedno mi je to sve van pameti...

petrunjela84
17.09.2013., 12:19
Čekaj, jel ti njih toliko ne podnsoiš da misliš da ne bi izdržala taj jedan događaj ili misliš da nije u redu da to rade ženi?

Ako to rade ženi koja je rodila prije manje od 3 mjeseca rekla bi im da su lude i da ostave jadnu ženu na miru. osim ako one msile nakuhat njoj za 3 mejseca klope i donijet.

Both. :kava:

Gilda.
17.09.2013., 12:20
Joj pa ako idu nakon pola godine i ako ovoj kaj je rodila nije to tlaka onda je ok. A tebe očito žele uključiti u kolektiv. Ja se ne bi baš bunila. Smatraj to networkingom:D

petrunjela84
17.09.2013., 12:23
Joj pa ako idu nakon pola godine i ako ovoj kaj je rodila nije to tlaka onda je ok. A tebe očito žele uključiti u kolektiv. Ja se ne bi baš bunila. Smatraj to networkingom:D

Meni bi bilo tlaka i da nisam rodila, tako da se ne želim 'zaduživati' na njihovim večerama...:D

I ne prihvaćam savjete da sve to prihvatim i izdržim...:durica :D

Gilda.
17.09.2013., 12:25
Pa kaj si onda temu otvorila:D

Morticia Addams
17.09.2013., 12:26
Meni bi bilo tlaka i da nisam rodila, tako da se ne želim 'zaduživati' na njihovim večerama...:D

I ne prihvaćam savjete da sve to prihvatim i izdržim...:durica :D

Ok, onda ovako- jednostavno reci da ti ne ideš.
Da ćeš dati novce za poklon, ali da ti se ne ide nikome u goste.
I bok.
Ja sam skoro deset godina u firmi tako izdržala, nitko me nije ubio.
Dok nije došlo puno novih ljudi moje generacije, sad s guštom ločem s njima. :)

petrunjela84
17.09.2013., 12:27
Pa kaj si onda temu otvorila:D

Piše ti u prvom postu...tražim samo potencijalna rješenja kako da na lijep način ostanem distancirana u svemu tome...:D

Pješčani sat
17.09.2013., 12:28
jedna kolegica u firmi je rodila, i druge, s kojima je dobra, htjele su doć u babinje.
ali ovoj mojoj je to bilo tlaka i rekla im je da ne dolaze.
došla je na posao jedan dan, prošetala bebu, i bok.

uvijek se može prekinuti začarani krug. možda ne bude ugodna atmosfera, ali se može prekinuti.

Morticia Addams
Piše ti u prvom postu...tražim samo potencijalna rješenja kako da na lijep način ostanem distancirana u svemu tome...:D

Evo, rekoh ti.
Rješenje je biti zbilja kulturno, fino, pristojno i otvoreno distancirana.

Amelie
Ne postoji lep način da im kažeš kako odbijaš učestvovati u njihovim aktivnostima a da se one baš nimalo ne uvrede. Tako da, ako ti baš nije stalo do njihovog mišljenja i radne atmosfere, svejedno je kako ćeš im to reći. Ako ti pak jeste stalo do toga, stisni zube i idi. Ja bih na tvom mestu išla i zadržala se najmanje moguće. Pozdravila bih nju, pohvalila bebu, popila kafu i rekla da imam neka neodložna posla.

Gilda.
17.09.2013., 12:29

aha, pa kažeš...na lijep način:D

petrunjela84
17.09.2013., 12:32
Evo, rekoh ti.
Rješenje je biti zbilja kulturno, fino, pristojno i otvoreno distancirana.

Super, hvala ti.. :D
Sviđa mi se odgovor...iako znam da će one pitati pa zašto mi se ne ide i tako to ali reći ću da ne želim i gotovo...i sama sam mislila da u poklonu sudjelujem...na kraju je sve opet tako simple...hehe

Morticia Addams
17.09.2013., 12:41
Pa onako kroz poluzafrkanciju objasni da si ti u totalno drugom filmu i điru i da ti babinje i svi ti i takvi događaji i priče zbilja nisu napete.

A sve dalje ovisi o njima. Ako su neke frustrirane rospijetine i oštrokonđe onda ti se ne piše dobro, ali ako su koliko toliko normalne bit će im sasvim jasno i normalno da su ti dosadne i one i babinje i sve što ide u paketu s tim. :)

Scarlett_O_Hara
17.09.2013., 12:46

Ovako, reci da ćeš doći, a dan prije babinja ili taj isti dan javi da ne možeš jer ti je nešto iskrslo, neki privatni problem (o kojem ne želiš razgovarati) ili da se ne osjećaš dobro, boli te glava i sl. Poklon joj donesi na posao. Jbg., nešto moraš žrtvovati, a bolje novac nego tvoje vrijeme. A i moraš održati privid da si imala namjeru doći.

Gilda.
17.09.2013., 12:48
Joj jebemti strategije:D...jednostavnije bi bilo otić, izdržat neko vrijeme i ispričat se.

Ne stvarno, kao što kaže Mortiša u poluzafrkanciji kaži da ti nisi za takve akcije podobna osoba, našali se malo, kaži da pozdrave tu i tu i poslikaju bebu, daj za poklon ako želiš i bok.
Ili otiđi. Nije da vješaju ili tuku, a možeš na takvim druženjima saznati svašta od koristi, biliv ju mi:)

Morticia Addams
17.09.2013., 12:50
Ma što mlada cura može pametno i korisno čut na babinju?! :o:rofl::rofl::rofl:

Gilda.
17.09.2013., 12:51
Ma ne o babinju nego o poslu. Ovisi kakva su radna mjesta doduše:D
Ove kaj je rodila nema već neko vrijeme na poslu i sigurno će htjeti ćuti novosti i tak...joj kak ste nesnalažljive i komotne:o

Morticia Addams
17.09.2013., 12:53
Tlaka nije vrijedna toga. :o

petrunjela84
17.09.2013., 12:54
Joj jebemti strategije:D...jednostavnije bi bilo otić, izdržat neko vrijeme i ispričat se.

Ne stvarno, kao što kaže Mortiša u poluzafrkanciji kaži da ti nisi za takve akcije podobna osoba, našali se malo, kaži da pozdrave tu i tu i poslikaju bebu, daj za poklon ako želiš i bok.
Ili otiđi. Nije da vješaju ili tuku, a možeš na takvim druženjima saznati svašta od koristi, biliv ju mi:)

Ili ne...:p

Ma skoro svako jutro kad se dođe na posao 15-20min se pije kavica i da imam što pametno čuti od njih, već bi to znala, biliv me...:D

mwm
17.09.2013., 12:56
Dođi pijana i prokomentiraj kako beba liči na poštara.

pitseleh
17.09.2013., 12:59
I ja imam sličan problem, samo me nije nikad mučio :D
Uvijek dam novac kad god se skuplja, i ne izjasnim se hoću li ići ili ne sve dok me ne pitaju, a onda velim "joj, ne mogu, imam neke obaveze" i jedina reakcija koju dobijem je "aha, šteta, dobro". doduše, nisam jedina koja ne ide pa tako nisam partibrejker, vjerujem da je teže odbiti ako si jedina koja ide protiv struje.

petrunjela84
17.09.2013., 13:01

:rofl:

chocolatecookie
17.09.2013., 13:03

Ključajte topik. :rofl:

petrunjela84
17.09.2013., 13:05
I ja imam sličan problem, samo me nije nikad mučio :D
Uvijek dam novac kad god se skuplja, i ne izjasnim se hoću li ići ili ne sve dok me ne pitaju, a onda velim "joj, ne mogu, imam neke obaveze" i jedina reakcija koju dobijem je "aha, šteta, dobro". doduše, nisam jedina koja ne ide pa tako nisam partibrejker, vjerujem da je teže odbiti ako si jedina koja ide protiv struje.

Ma ne želim ih samo kratkotrajno zavarati, želim ovim sada povodom iskoristiti priliku da im dam do znanja da ne želim ni njih kod sebe jednog dana...koliko god možda okrutno zvučalo...:D
Sa mnom u uredu nema mlađih, ali imam dvije kolegice vršnjakinje iz drugih ureda s kojima sam ok i ne bi imala niš protiv da idem takvom prilikom kod njih ili one kod mene, kad jednom dođe do toga, ali ove moje babe big NO-NO :D

Peppa Pig
17.09.2013., 13:09
shvati to kao dio korporativnog folklora
ne kuzim zasto se zbog neceg tako nebitnog kaciti s babama :ne zna:
pa jebemu, koliko puta mislis radjati da ih se bojis ugostiti?

chocolatecookie
17.09.2013., 13:09
Onda je bolest loša isprika. :D

"Evo za poklon, naravno, puno je pozdravite od mene, ma ne idem, pa nismo si tako dobre da joj u kuću dolazim, naravno. Booook."

chocolatecookie
17.09.2013., 13:10
A koliko puta žena mora u kuću primit nekakve babe koje ne želi u svom domu i da joj se naviruju u kinderbet jer je to eto tako red? :ne zna:

petrunjela84
17.09.2013., 13:11
Onda je bolest loša isprika. :D

"Evo za poklon, naravno, puno je pozdravite od mene, ma ne idem, pa nismo si tako dobre da joj u kuću dolazim, naravno. Booook."

Naravno, tako nešto ću im i reći, za poklon dati i doviđenja...:D

petrunjela84
17.09.2013., 13:15
A koliko puta žena mora u kuću primit nekakve babe koje ne želi u svom domu i da joj se naviruju u kinderbet jer je to eto tako red? :ne zna:

Bravo Kuki...:top:

Više mi puna kapa balkanskog mentaliteta, stvari koje su red i priča - pa hebemu mater šta ti fali to malo izdržat? :rolleyes:

Peppa Pig
17.09.2013., 13:15

a gle, ako si dio nekog kolektiva onda ili prihvatis njihova pravila (a par babinja na par sati je jebene stvar za pretrpiti :rolleyes:) ili nisi dio ekipe
samo onda kad tebi nesto treba (a prije ili kasnije se svi nadjemo u takvoj situaciji) ce ti ti isti ljudi kojima si rekao da odjebu od tebe, tvog doma i tvog djeteta reci to isto, mozda na malo finiji nacin

petrunjela84
17.09.2013., 13:17
a gle, ako si dio nekog kolektiva onda ili prihvatis njihova pravila (a par babinja na par sati je jebene stvar za pretrpiti :rolleyes:) ili nisi dio ekipe
samo onda kad tebi nesto treba (a prije ili kasnije se svi nadjemo u takvoj situaciji) ce ti ti isti ljudi kojima si rekao da odjebu od tebe, tvog doma i tvog djeteta reci to isto, mozda na malo finiji nacin

Pravila kolektiva sam voljna poštovati dok se nalazim (fizički) u tom kolektivu, poslije radnog vremena imam svoj život i svoja pravila...:kava:

pitseleh
17.09.2013., 13:18
Mislim da ti je Mortitia Adams dala najbolji savjet:
"Pa onako kroz poluzafrkanciju objasni da si ti u totalno drugom filmu i điru i da ti babinje i svi ti i takvi događaji i priče zbilja nisu napete."

Ne kužim zašto bi morala to otrpjeti. Ne mislim da je nekulturno pristojno odbiti :ne zna:

Gilda.
17.09.2013., 13:18

Pa ne mora ništa. Samo mi nije jasno kad zna da to tako ne želi zašto joj je problem to tako i izreči? Ne, ona bi i ovce i novce odnosno ne bi balkanske običaje ali bi da sve bude kao da je i bila, što je jedan jako nebalkanski običaj:D

dijetesjene
17.09.2013., 13:20
shvati to kao dio korporativnog folklora
ne kuzim zasto se zbog neceg tako nebitnog kaciti s babama :ne zna:

Ae...nes rodit sto puta,a nece niti te babe vise radjati pa da ces ici kod njih.
Moje su meni dolazile u pausi od posla.
Ono,pocastila bi ih mezom i kolacima i u pol sata sve gotovo.

Dakle,svih pet babinjaca rijesila u 2 ipo sata.

Ne znam koliko je pametno distancirati se po tom pitanju, zna se to obiti o glavu.
A nije vrijedno da im sad zbog sat,dva ides uz dlaku.

petrunjela84
17.09.2013., 13:23
Pa ne mora ništa. Samo mi nije jasno kad zna da to tako ne želi zašto joj je problem to tako i izreči? Ne, ona bi i ovce i novce odnosno ne bi balkanske običaje ali bi da sve bude kao da je i bila, što je jedan jako nebalkanski običaj:D

Ne razumijem ovaj dio...
Problem mi je to tako reći jer sam tip koji teško govori ne, iako se s godinama mijenjam po tom pitanju...

Peppa Pig
17.09.2013., 13:23
Pravila kolektiva sam voljna poštovati dok se nalazim (fizički) u tom kolektivu, poslije radnog vremena imam svoj život i svoja pravila...:kava:

ma sve 5 ali radis dramu oko nicega
za babinje kolegice das lovu, kazes da si zauzeta, eventualno nazoves zenu i bok
za babinje kod tebe - ako su se ljudi s kojima dnevno provedes min 8 sati vec potrudili, organizirali, kupili poklon za bebu (i znas, ne rade to svi samo zato da se navire u tudji dom) onda je red da ih pozoves na cugu i zahvalis
s druge strane, naravno, da ih mozes u startu odjebati "ne treba mi vasa usrana hranilica/viper/kurac-palac za bebu, sto vi babe znate sto se sad nosi" ali nekako mislim da to nije bas dobro za buducu dobru atmosferu na poslu

imala sam ja na jednom od bivsih poslova takvog lika - uvijek je isticao iz kojih principa ne zeli dati za poklon za bebu/penziju/vjencanje - i, jbga, jednom je imao nekih privatnih obaveza i netko ga je trebao pokriti na poslu
i pogodi sto, svi ciji se posao preklapao s njegovim, su bili zauzeti

po meni puno drame a za bezveze

nisi otok u nijednom segmentu zivota pa tako ni na poslu pa ne znam zbog cega inzistirati na tome

Gilda.
17.09.2013., 13:27
Slažem se.
Osim toga možda i ti ideš babama na živce i uopće te ne žele sa sobom ali misle eto da je red pa te uključile, možda odahnu ako odbiješ...:ne zna:

petrunjela84
17.09.2013., 13:31
nisi otok u nijednom segmentu zivota pa tako ni na poslu pa ne znam zbog cega inzistirati na tome

Pa na poslu i nisam otok, sudjelujem u poklonima za rođendane i tako...
Mislim da sam se izdvojila već time što nikoga od njih nisam zvala na vjenčanje, a došla sam raditi s njima nekih osam mjeseci prije vjenčanja, pa je svejedno ok atmosfera ostala, nadam se da bude i nakon ovoga...:ne zna:

A to što nitko nije htio pokriti posao kolege koji je bio na godišnjem/bolovanju je krajnje neprofesionalno, na kraju krajeva svi smo tu zbog posla, a ne da jedni drugima kupujemo poklone i volimo se...:kava:

Gilda.
17.09.2013., 13:34
Pokrivanje na poslu zbog privatnog izostajanja (ne godišnjeg niti bolovanja) nekak nije samo stvar posla jelte...

Peppa Pig
17.09.2013., 13:34
Mislim da sam se izdvojila već time što nikoga od njih nisam zvala na vjenčanje, a došla sam raditi s njima nekih osam mjeseci prije vjenčanja, pa je svejedno ok atmosfera ostala, nadam se da bude i nakon ovoga...:ne zna:

A to što nitko nije htio pokriti posao kolege koji je bio na godišnjem/bolovanju je krajnje neprofesionalno, na kraju krajeva svi smo tu zbog posla, a ne da jedni drugima kupujemo poklone i volimo se...:kava:

svadbe i babinje bas i nisu isto...
za svadbe se kod nas kupi poklon, mlada/mladozenja donese cugu/eventulano kakvu klopu, pokaze fotke i sve prodje za ukupno pola sata druzenja
nikad se ne zove (niti to itko ocekuje) cijela firma/odjel na svadbu

nije bilo ni bolovanje ni godisnji, trebalo mu je zbog privatnih razloga al jbga, svima se sa svojim stavom boli-me-kurac-za-vas-sve zamjerio i jasno da ga nitko nije htio pokriti
zlopamtila staces :kava:

chocolatecookie
17.09.2013., 13:35

Ne znam šta bih ti rekla, u kolektivima mojih roditelja su se uredno skupljale pare kad je nekome trebalo jer mu je bilo bolesno dijete, kad je netko teško obolio, nekome netko umrlo, i u ostalim situacijama kad je nekome bila potrebna solidarnost, al bome se nisu jedni drugima kolektivno prešetavali po dnevnim boravcima.

Lyanna Stark

Tocno tako.

Zena sama bira tko joj ulazi u kucu i tko joj pravi drustvo. Ako osoba zeli biti ljubazna i fer prema kolegicama, nije nuzno da dolaze kolektivno u kucu i bude best-friend-forever s njima.

Te zene ne zele ici u babinje zbog bebe, nego da vidi zenu i istracaju je. I jos malo popiju, pojedu itd.

Da meni idu kuci, ja bih se brinula hoce li prenjeti prehladu na bebu, hoce li nesto ukrasti, hoce li nesto slucajno razbiti. Plus, sto bi ja trebala raditi veceru za deset osoba, a beba place u sobi? Kako mozes organizirati veceru, dok trebas hendlati bebu?

Reci da treba trpiti jer PREGLUPO!
Kakvi argumenti? To je dio kulture? Pa bi ste li djevojci u Jemenu savjetovali da stisne zube, prihvati kulturu Jemena i uda se za pedest godina starijeg muskarca?

Njoj taj dio Hrvatske kulture ne znaci nista! Zasto bi trpila nesto sto joj je nametnuto?

Svatko ima pravo birati koga ce uvesti u svoj dom. Da ja dodem raditi u vasem kolektivu, da li bi ste vi mene zeljeli u svom domu? Ne bi ste i zasto bi autorica topika morala prihvatiti osobe koje joj nista ne znace?

Peppa Pig
Pokrivanje na poslu zbog privatnog izostajanja (ne godišnjeg niti bolovanja) nekak nije samo stvar posla jelte...

ofkors :)
to je ono - kako sijes u odnosu s kolegama tako ces i zeti :)

petrunjela84
svadbe i babinje bas i nisu isto...
za svadbe se kod nas kupi poklon, mlada/mladozenja donese cugu/eventulano kakvu klopu, pokaze fotke i sve prodje za ukupno pola sata druzenja
nikad se ne zove (niti to itko ocekuje) cijela firma/odjel na svadbu

nije bilo ni bolovanje ni godisnji, trebalo mu je zbog privatnih razloga al jbga, svima se sa svojim stavom boli-me-kurac-za-vas-sve zamjerio i jasno da ga nitko nije htio pokriti
zlopamtila staces :kava:

kolega prije svega ima bahat stav prema poslu...

Hannah 3
17.09.2013., 13:36
Ma ne želim ih samo kratkotrajno zavarati, želim ovim sada povodom iskoristiti priliku da im dam do znanja da ne želim ni njih kod sebe jednog dana...koliko god možda okrutno zvučalo...:D
Sa mnom u uredu nema mlađih, ali imam dvije kolegice vršnjakinje iz drugih ureda s kojima sam ok i ne bi imala niš protiv da idem takvom prilikom kod njih ili one kod mene, kad jednom dođe do toga, ali ove moje babe big NO-NO :D

cekaj, ako nisi trudna ili ne planiras to uskoro biti, kak si sad unaprijed uopce razbijas glavu s tim?

za pocetak, ak ti bas nije jako bitno zbog psla, izmislis crijevnu virozu , a prethodno se pravis da si prihvatila poziv.

a kad ti budes rodila, onda ces razmisljati sto i kako. kud trcis :ne zna:

dijetesjene
17.09.2013., 13:37

A srca ti...cemu novci za rodjendanski dar?
Kad ste tu strogo radi posla.

Vjerujem da poziv na vjencanje nitko od njih nije niti ocekivao,ako su iole normalni ljudi.
Pa nisam niti ja svoje radne kolege pozivala na vjencanje.:ne zna:
Na vjencanje se poziva rodbinu i prijatelje.
Ako i to...

chocolatecookie
17.09.2013., 13:38
Na vjencanje se poziva rodbinu i prijatelje.
Ako i to...

Da, svadbena hala je puno intimnije mjesto od vlastitog doma, a vjenčanje puno intimnija prigoda od rođenja djeteta.

Peppa Pig
Ne znam šta bih ti rekla, u kolektivima mojih roditelja su se uredno skupljale pare kad je nekome trebalo jer mu je bilo bolesno dijete, kad je netko teško obolio, nekome netko umrlo, i u ostalim situacijama kad je nekome bila potrebna solidarnost, al bome se nisu jedni drugima kolektivno prešetavali po dnevnim boravcima.
evo ja se sjecam da su mojima kad se rodio brat (prije 30+ godina) bili iz obje firme
sjecam se cak i poklona koje su donijeli :)

Gilda.

hebemu mater kuki, babinje jednom ili dva puta u životu nije kolektivno prešetavanje po dnevnim boravcima. Čemu takvo pretjerivanje?

Lyanna Stark
Samo jos nesto. Deset zena je savrsena klima za bebu. Malo prehlade, malo viroze, malo gripe, malo upale i dijete uziva. Bolesno.

chocolatecookie
17.09.2013., 13:39
evo ja se sjecam da su mojima kad se rodio brat (prije 30+ godina) bili iz obje firme
sjecam se cak i poklona koje su donijeli :)
Poanta je bila i da se može ne imat đubrinske odnose s kolegama, i pomagat kad ljudima treba, bez da to naplatiš pravom da im uzurpiraš intimu. :)

Peppa Pig
17.09.2013., 13:40
o jebote, Lyanna s kim ti radis da se bojis da ce ti nesto ukrasti :eek: :rofl:

petrunjela84

Još bi se nadovezala na ovo što se tiče skupljanja para za posebne potrebe, prije par mjeseci se u firmi skupljao novac za bebu našeg djelatnika koja je teško oboljela i nisam mogla vjerovati reakcijama tih žena oko sebe, komentarima tipa neće meni firma nametati u kojoj humanitarnoj akciji ću ja sudjelovati (a sve ponosne majke)...tad su mi ono do kraja dozlogrdile...

dijetesjene
ofkors :)
to je ono - kako sijes u odnosu s kolegama tako ces i zeti :)

Upravo to...a ako se jednog dana uistinu rodi dijete o cijim mozebitnim babinama se raspravlja,jako brzo se covjek uvjeri kako je uistinu lijepo imati odnos sa kolegama gdje se nisi spajdio,ali se nisi niti zamjerio...

Ko curetak,volila sam ici protiv struje i bojak biti...kad covjek odraste shvati da nije fora ratovati cisto da se ratuje:mig:

Peppa Pig
17.09.2013., 13:41
Samo jos nesto. Deset zena je savrsena klima za bebu. Malo prehlade, malo viroze, malo gripe, malo upale i dijete uziva. Bolesno.

o isusati :facepalm:
za babinje sa valjda s majkom dogovara kad se moze doci - ne trci se prvi tjedan kad beba dodje iz rodilista, ode se nakon par mjeseci

Amelie
17.09.2013., 13:41

Upravo. Mislim da je malo nerealno očekivati da budemo kao mašine i posle 8 sati na poslu se automatski prebacujemo u drugačiji modus funkcionisanja. Ono što se dešava van radnog vremena donekle utiče na odnose na radnom mestu, kao što se i na samom radnom mestu razvija dinamika odnosa koja nema direktne veze sa poslom. To je sasvim normalno, dok ne prelazi određene granice koje već sasvim zadiru u nečiju intimu, a ne bih rekla da povremeno učestvovanje u zajedničkim aktivnostima spada u to.

I ne mislim da je to odlika balkanske/hrvatske kulture i mentaliteta, jednostavno svaki kolektiv ima neka svoja interna nepisana pravila.

Lyanna Stark
17.09.2013., 13:42
o jebote, Lyanna s kim ti radis da se bojis da ce ti nesto ukrasti :eek: :rofl:

Svatko ti moze nesto ukrasti. Bilo tko moze biti kradljivac. Ti ne moras uopce primjetiti da je netko kleptoman ili da ima tendencije krasti.

Pa onda places nakon sto ti je u stan uslo 10 zena i ti ne znas kako bi suzio izbor.

Peppa Pig
17.09.2013., 13:43
Upravo to...a ako se jednog dana uistinu rodi dijete o cijim mozebitnim babinama se raspravlja,jako brzo se covjek uvjeri kako je uistinu lijepo imati odnos sa kolegama gdje se nisi spajdio,ali se nisi niti zamjerio...

Ko curetak,volila sam ici protiv struje i bojak biti...kad covjek odraste shvati da nije fora ratovati cisto da se ratuje:mig:

hoce ta emocionalna inteligencija napredovat s godinama :)

dijetesjene
17.09.2013., 13:43
Da, svadbena hala je puno intimnije mjesto od vlastitog doma, a vjenčanje puno intimnija prigoda od rođenja djeteta.

Ne znam kako je kod vas,kod nas dijete dolaze vidjeti svi.
Ono u babine dolazi cijelo mjesto.
No,ne dolazi cijela firma.
U mojem ouru imamo izaslanstvo za takve stvari:rofl:

petrunjela84
17.09.2013., 13:44

A Kriste dragi, da mi nisi evo rekla ne bih ni znala da se u rat spremam, nek mi je Bog na pomoći...:moli:

Lyanna Stark
17.09.2013., 13:45
o isusati :facepalm:
za babinje sa valjda s majkom dogovara kad se moze doci - ne trci se prvi tjedan kad beba dodje iz rodilista, ode se nakon par mjeseci

Dijete se moze zaraziti i s 10 godina. Prehlada zahvaca sve dobne skupine. Ali vazno da 10 zena dise u istoj prostoriji jer netko misli da ima pravo nametati se kolegi s posla.

chocolatecookie
17.09.2013., 13:45
hebemu mater kuki, babinje jednom ili dva puta u životu nije kolektivno prešetavanje po dnevnim boravcima. Čemu takvo pretjerivanje?

Pa, ako kolektiv dođe i prešetava ti se po boravku, onda to jest kolektivno prešetavanje po boravku, da. :ne zna:

Štajaznam, meni se ne sviđa ideja da u svom domu ugošćujem ljude s kojima želim imati poslovne odnose i nemati privatne odnose. I ne sviđa mi se ideja da idem doma nekome s kim imam službeni odnos i nemam neki osobniji odnos, i to povodom situacije koja mi ipak djeluje, onako, obiteljski i intimna. Štajaznam, ako se ne bih samopozvala doma kolegici s kojom nakon posla nisam ni kavu popila zato što joj je rođendan, još bih manje to učinila zato što je rodila.

Al dobro, meni je taj koncept samopozivanja u babinje i bolnice ionako nejasan, meni i jedno i drugo djeluju kao situacije kad je gore nego inače banut nekome tko te nije pozvao, a na internetu sam otkrila da se ljudi vrijeđaju kad im ne dođeš u bolnicu ili babinje nepozvan. :D

Morticia Addams
17.09.2013., 13:47
Isuse, ljudi, dajte molim vas. :moli:
Nitko normalan se neće naljutiti zato što slobodan curetak od dvadeset i koju nema što radit sa babama od 35, 40 koje sve kući imaju muževe i klinčadiju.
I to ni manje ni više nego na BABINJU.

Jbte.

chocolatecookie
17.09.2013., 13:47
Ne znam kako je kod vas,kod nas dijete dolaze vidjeti svi.
Ono u babine dolazi cijelo mjesto.
Nikad nisam živjela u mjestu dovoljno malom da prva žena kojoj bi ovo priredili ne bi za pet dana nabavila lovačku pušku.

chocolatecookie
17.09.2013., 13:48
A Kriste dragi, da mi nisi evo rekla ne bih ni znala da se u rat spremam, nek mi je Bog na pomoći...:moli:

Pazi, ako ostaneš bez noge, vidjet ćeš da ti neće ni pedeset kuna skupit!

Peppa Pig
17.09.2013., 13:50
Dijete se moze zaraziti i s 10 godina. Prehlada zahvaca sve dobne skupine. Ali vazno da 10 zena dise u istoj prostoriji jer netko misli da ima pravo nametati se kolegi s posla.

pa ga drzis pod staklenim zvonom do 18. :zubo:
tek tako odraste zdravo. i fizicki i psihicki :D
daj ne pretjeruj :rofl:

dijetesjene
17.09.2013., 13:52
Nikad nisam živjela u mjestu dovoljno malom da prva žena kojoj bi ovo priredili ne bi za pet dana nabavila lovačku pušku.

Kod nas te obidje doslovce izaslanstvo svake kuce.
Tako je oduvijek.
Nije mi to bilo toliko problematicno.
Pucam odlicno,ali pucala nisam:D

Autorici teme,majkemi ja nisam mislila na rat doslovce!
Ponavlja mi se dogadjaj iz srednje skole gdje sam popusila ukor pred iskljucenje zbog slicnog nesporazuma.
Slabo mene ljudi kontaju.
Kad te ljuti sve sto nije - nemoj ici i odglumi bolest - cemu tema?

chocolatecookie
17.09.2013., 13:55

A gle, tebi je to očito normalno, a vjerojatno i većinu mjesta znaš bar po imenu. :D

Ariana B.
17.09.2013., 13:55
:rofl: :rofl: :rofl:

Čitam čitam čitam i ne znam gdje vi svi živite, ali mene nitko nije dolazio vidjeti kad sam se rodila. :tuzni: Ni kolege s maminog posla, ni s tatinog. I to ne samo mene, nego ni sestru, ni nećaka, ni bratiće ni njihovu djecu... :ne zna:
Dolaze nam prijatelji i rodbina, ne u organiziranim grupama od po 10, u koloni dva po dva, držeći za ruke. I nikakve večere se ne pripremaju za te posjete. Stvarno, ja ne znam da li smo tako hladna i nepristupačna obitelj ali nikada nisam vidjela ni čula da je netko održao ili sudjelovao u čoporativnoj posjeti djetetu.

petrunjela84
17.09.2013., 13:59
Kod nas te obidje doslovce izaslanstvo svake kuce.
Tako je oduvijek.
Pucam odlicno,ali pucala nisam:D

Autorici teme,majkemi ja nisam mislila na rat doslovce!
Ponavlja mi se dogadjaj iz srednje skole gdje sam popusila ukor pred iskljucenje zbog slicnog nesporazuma.
Slabo mene ljudi kontaju.
Kad te ljuti sve sto nije - nemoj ici i odglumi bolest - cemu tema?

Očito si slabo čitala moje postove...
Ništa, dobila sam već odgovore koji mi pašu, što se mene tiče tema se može zaključati, osim ako je već prerasla samu sebe i preotvorit će se u opću raspravu o običajima babinja i smislu istih...o čemu možda i ne bi bilo loše čitati iz perspektive ovog kutka, temu o babinju sam pronašla inače samo na RID-u.

Maca.
17.09.2013., 13:59
Svega mi znala sam da ce se ova tema podijeliti na one za i protiv i vecinom su na obje strane iste koke.:s
Na jednoj strani mi malo zrelije koje imamo malo vise tolerancije i iskustva sa nekim stvarima a na drugoj su cure koje odmah imaju stav " ja to necu,ja to ne bih..."

Kroz kucu mi je proslo more naroda povodom svega i svacega,pa jebemu evo me ziva i cila.
Pa nije zivot da sve bude bas kako mi zelimo,jebemu ja bih narucila dostavu i pocastila ih bez po muke ako ne mogu sama spremit.
A petrunjela taman da veceras ostanes trudna imas fore devet mjesecu da skontas kako ces.
Naruci kod Zelje cevape jebemu misa.:D

I da,ni meni niko nijad nije nista ukro.:rofl:
Samo mi je jedno dijete zacepilo wc solju.:o

dijetesjene
17.09.2013., 14:00

Čitam čitam čitam i ne znam gdje vi svi živite, ali mene nitko nije dolazio vidjeti kad sam se rodila. :tuzni: Ni kolege s maminog posla, ni s tatinog. I to ne samo mene, nego ni sestru, ni nećaka, ni bratiće ni njihovu djecu... :ne zna:
Dolaze nam prijatelji i rodbina, ne u organiziranim grupama od po 10, u koloni dva po dva, držeći za ruke. I nikakve večere se ne pripremaju za te posjete. Stvarno, ja ne znam da li smo tako hladna i nepristupačna obitelj ali nikada nisam vidjela ni čula da je netko održao ili sudjelovao u čoporativnoj posjeti djetetu.

Dakle,em su skrti,em neznatizeljni...

Kod vas bice nema niti skrinja kad je vjencanje:D

Uistinu znam da je moj kraj drzava u drzavi,to sam skuzila cim sam pocela pisati na forumu.
Inace,dalmatinska zagora je u pitanju.:mig:

Peppa Pig
17.09.2013., 14:02

:rofl: :rofl:
sad sam se zagrcnula kavom :D

Beta ženka
17.09.2013., 14:07
jedna kolegica u firmi je rodila, i druge, s kojima je dobra, htjele su doć u babinje.
ali ovoj mojoj je to bilo tlaka i rekla im je da ne dolaze.
došla je na posao jedan dan, prošetala bebu, i bok.

uvijek se može prekinuti začarani krug. možda ne bude ugodna atmosfera, ali se može prekinuti.
Ali poanta je da su si bile dobre. Malo teže je nekome s kim nemaš i prijateljski odnos reći "ne dolazi", a radiš s tom osobom. :ne zna:

Pravila kolektiva sam voljna poštovati dok se nalazim (fizički) u tom kolektivu, poslije radnog vremena imam svoj život i svoja pravila...:kava::top:
Još kad krenu s tim-debildinzima, kao da ih ionako ne viđaš više nego vlastitu obitelj i prijatelje, još moraš i slobodno vrijeme provoditi s njima. Po mogućnosti o svom trošku. A ako odbiješ, onda si pizda i nemaš timski-korporativni (čitaj: mozgovnoisprani) duh. :rolleyes:

Kod mene isto. Ako je netko nekom išao u babinje, to su bile osobe koje su s rodiljom dobre i van posla i viđaju se s njom i u privatno vrijeme. To mi je čist' ok.

Još bi se nadovezala na ovo što se tiče skupljanja para za posebne potrebe, prije par mjeseci se u firmi skupljao novac za bebu našeg djelatnika koja je teško oboljela i nisam mogla vjerovati reakcijama tih žena oko sebe, komentarima tipa neće meni firma nametati u kojoj humanitarnoj akciji ću ja sudjelovati (a sve ponosne majke)...tad su mi ono do kraja dozlogrdile...
:flop:

Mene ovo podsjeća na epizodu Seksa i grada kad Carrie ide na babinje prijateljici kod koje se morala izuti pa joj je netko ukrao Manolice.
I dobra mi je računica - koliko se naplaćala poklona za vjenčanje, babinje, zaruke (glupi Ameri imaju i to), a koliko je ona kao solerica dobila zauzvrat.

Maca.
17.09.2013., 14:09
:rofl: :rofl:
sad sam se zagrcnula kavom :D

Ma ja se cijelo vrijeme smijem dok ovo citam.:rofl:

Da,imao je zatvor od sedam dana (to sam kasnije cula) pa ga eto bas kod mene poceralo.:Serek:

chocolatecookie
17.09.2013., 14:10
Na jednoj strani mi malo zrelije koje imamo malo vise tolerancije i iskustva sa nekim stvarima

I, koliko vi malo zrelije i tolerantnije imate tolerancije za kolegice koje nisu sklone hodočašćenju po kućama razmnoženih kolegica s kojima se u slobodno vrijeme ne druže nit žele družit, i za njihovu želju da u svom domu ugošćuju drage ljude s kojima se rado druže u slobodno vrijeme, a ne babe s posla?

Modesti
17.09.2013., 14:15
Svega mi znala sam da ce se ova tema podijeliti na one za i protiv i vecinom su na obje strane iste koke.:s
Na jednoj strani mi malo zrelije koje imamo malo vise tolerancije i iskustva sa nekim stvarima a na drugoj su cure koje odmah imaju stav " ja to necu,ja to ne bih..."

Kroz kucu mi je proslo more naroda povodom svega i svacega,pa jebemu evo me ziva i cila.
Pa nije zivot da sve bude bas kako mi zelimo,jebemu ja bih narucila dostavu i pocastila ih bez po muke ako ne mogu sama spremit.
A petrunjela taman da veceras ostanes trudna imas fore devet mjesecu da skontas kako ces.

mislim da to nema veze sa zrelošću , već s običajima kraja u kojem je neko odrastao
kod nas se baš ne posjećujemo nešto previše, ne idemo u posjetu ljudima koji su dobili bebe, osim ako nam ti ljudi nisu bliski
nema nenajavljenih posjeta, svraćanja na kavu i uopće ne idemo jedni drugima po kućama
posebno ne nenajavljeni , dok je u nekim okolnim mjestima to najnormalnije
meni jako odgovara ovaj mentalitet ovdje što se tog djela života tiče
živi i pusti druge da žive, popizdila bi da mi ljudi dolaze često u kuću , posebno ljudi koji mi nisu prijatelji
kad se želim družiti s prijateljima pozovem ih , kao i oni nas, ali u biti se češće viđamo vani

Morticia Addams
17.09.2013., 14:19
mislim da to nema veze sa zrelošću , već s običajima kraja u kojem je neko odrastao

Ovo.

nebeskoplava
17.09.2013., 14:21

Kako mi iskustvo može promijeniti stav, osim ako idem protiv sebe i prilagođavam se drugima? Neću umrijeti ako mi kroz stan prodefilira izaslanstvo, ali baš zbog toga što nije cijeli život baš kako mi želimo ću se potruditi da neke stvari koje su moguće i realno izvedive budu po mom.

Nije stvar u pripremanju, naručivanju ćevapa, pizze, kolača. Ne želim se družiti s ljudima s kojima se inače ne družim. Ni u kojoj situaciji, a osobito kad rodim. Ne mogu ni zamisliti da mi ljudi s posla s kojima nemam ništa zajedničko žnjaraju novorođenče :horor:

dijetesjene
17.09.2013., 14:23
I, koliko vi malo zrelije i tolerantnije imate tolerancije za kolegice koje nisu sklone hodočašćenju po kućama razmnoženih kolegica s kojima se u slobodno vrijeme ne druže nit žele družit, i za njihovu želju da u svom domu ugošćuju drage ljude s kojima se rado druže u slobodno vrijeme, a ne babe s posla?

Dakle,mi smo primjer tih babaca sa njenog posla?

:durica:

Nit bi me uvrijedilo,nit bi se bunila.
Sjecam se svojeg dolaska na posao,ono predstavili me svima,bilo je i mladjarije ali nitko od mladjarije me nije posebno odusevio...ja sam se sa 30 spajdila sa tipom koji je bio jako blizu mirovine.

I zato mi tesko igdje,pa i u firmi djeliti ljude na babce i curetke.

Ariana B.
Dakle,em su skrti,em neznatizeljni...

Kod vas bice nema niti skrinja kad je vjencanje:D

Škrinja?? :misli: Ne, toga zbilja nema, što god to bilo

kod nas se baš ne posjećujemo nešto previše, ne idemo u posjetu ljudima koji su dobili bebe, osim ako nam ti ljudi nisu bliski
nema nenajavljenih posjeta, svraćanja na kavu i uopće ne idemo jedni drugima po kućama
posebno ne nenajavljeni , dok je u nekim okolnim mjestima to najnormalnije
meni jako odgovara ovaj mentalitet ovdje što se tog djela života tiče
živi i pusti druge da žive, popizdila bi da mi ljudi dolaze često u kuću , posebno ljudi koji mi nisu prijatelji
kad se želim družiti s prijateljima pozovem ih , kao i oni nas, ali u biti se češće viđamo vani

Kvarner :cerek: :cerek: :cerek:

chocolatecookie
Uopće nisam mislila na babe kao dobnu kategoriju. :D

Tejsi
17.09.2013., 14:24
Ja bih se pravila glupa. Kad se sljedeći put spomene babinje, zgranuto bih pitala što one stvarno tako kolektivno idu okolo.
Jer si ti mislila da ide samo delegacija.
Jer ono, deset žena, malo dijete, pa to uopće nije dobra atmosfera beštiji.
Nadodala bih i da mi je nepojmljivo da mi toliko ljudi odjednom dođe u kuću jer se nema di sjest. I tak.

Amelie
17.09.2013., 14:27

Očito je to običaj kod njih u firmi. Negde se ide u birtiju četvrtkom uveče, negde se za rođendan kupuju gaće, negde se ide na babinje. :o
Ne znam ni ja previše takvih slučajeva ali sećam se da je moja mama išla par puta sa koleginicama na poklonjenje bebi nekoj od njih.

Pretpostavljam i da ta žena želi da joj koleginice dođu, da ih je zvala i da joj one neće banuti tek tako :ne zna:
A Petrunjela kad joj dođe vreme za to može reći (ako je uopšte budu pitali) da joj je nezgodno/nema mesta/beba joj je osetljiva, a da će kad se bude vratila da na posao doneti kolače i bebine slike, i sve 5.

dijetesjene
17.09.2013., 14:28
Uopće nisam mislila na babe kao dobnu kategoriju. :D

A srca ti Kuki,tebi mozemo biti babe,a nekoj curi dapace moze postati best frend...
Kao da babci moraju znati da su oni njoj bez veze...mozda zene imaju dojam da su joj simpa.
I one a i njihove navade.

Korigiram svoj stav - neka im otvoreno kaze.
Bolje da zene znaju.

Morticia Addams
17.09.2013., 14:29
Meni su svi moji babci bile simpa i drage, ali svejedno se nisam htjela družit s njima van posla.

quasarr
17.09.2013., 14:34
Čuj, bila sam u sličnoj situaciji i pao mi je mrak na oči kad sam čula da smo pozvane u babinje kod kolegice. Inače, bile smo si ok i odrađivale dosta poslova zajedno, no nikada nismo stigle iza posla popiti kavu u miru.
Čopor žena (mahom iz financijskog odjela) je turirao u niskom startu dok se meni sve manje išlo s njima. Skupili smo na nivou firme lovu za zajednički poklon i cvijeće, sve 5, no meni se nije dalo ići sa babama jer sam tada imala 25 godina.
Onda sam lijepo uzela telefon u ruke, nazvala porođenu kolegicu, zahvalila joj se na pozivu i isprićala se da nisam u mogućnosti doći te da bih vrlo rado s njom popila kavu na samo dok je na porodiljnom.

Nakon par mjeseci, bebica je bila tada 6. mj, došlo lijepo vrijeme i provele dva ugodna sata u šetnji po Maksimiru i popile kavu na miru. Nije mi ni najmanje zamjerila što nisam došla, a na babinje ju je majka nagovorila jer je smatrala da je to red.

Nemaš se što pravdati kolegicama, nego se zahvali na pozivu (kada bude i ako bude upućen) i isprićaj novopečenoj mami i to je to.

dijetesjene
17.09.2013., 14:34
Meni su svi moji babci bile simpa i drage, ali svejedno se nisam htjela družit s njima van posla.

Jel vama stvarno babine od pola sata spadaju u druzenje?
Pa nisam niti ja sa svojima bila u kategoriji - druzimo se.

Jednako kao sto bi mi dosli na sprovod ocu ili majci,tako su mi dosli obici i dijete.
Najavljeno,dogovoreno kad meni najvise odgovara.

No,priznajem kod nas se stvarno od malena covjek ne druzi iskljucivo sa svojom ekipom.
Ja sam primjerice milju puta pricekala i bratovu i tatinu i maminu ekipu.

Uistinu nikakav problem.
Meni.

chocolatecookie
17.09.2013., 14:36
A srca ti Kuki,tebi mozemo biti babe,a nekoj curi dapace moze postati best frend...
Naravno, nekome možeš bit baba s posla (možda simpa baba s posla, ali baba s posla koju neće zvat na rođendane nit ručkove vikendom nit izlete), nekome drugome najbolja frendica.

Ti, ja, Mortiša, bilo tko na svijetu.

I ona kojoj si najbolja frendica će te vjerojatno više željet vidjet i podružit se s tobom u svoje i tvoje slobodno vrijeme, i u svom i u tvom domu, i podijelit s tobom važne trenutke u svom životu, a ona kojoj si simpa baba s posla će vjerojatno bit sasvim zadovoljna s time da te kad izađe iz firme ne vidi i ne čuje i nećeš joj falit subotom popodne ni kad rodi, a s najboljom će se frendicom i tad družit.

Upravo tako.

:D

Morticia Addams
17.09.2013., 14:38

Jednako kao sto bi mi dosli na sprovod ocu ili majci,tako su mi dosli obici i dijete.

Ok, ali koji je onda smisao toga da mi ljudi s kojima se ne družim dolaze kući praktički netom nakon poroda?
Koji, zašto?

Osim- red je, tako se to radi.

Jer ja se, onako najiskrenije i po duši- poserem nasred sobe na takve redove.
Čisti, pravi falšnjak.

chocolatecookie
17.09.2013., 14:38
No,priznajem kod nas se stvarno od malena covjek ne druzi iskljucivo sa svojom ekipom.

Di si ih pričekala?

Jel vama stvarno babine od pola sata spadaju u druzenje?Nego šta su?

Ako je do toga da vide dijete, ima danas mobitela s fotoaparatima...

Manch
17.09.2013., 14:39
Veliki problem, jebemu!

Meni su dolazile kolege (moje i suprugove) na babine (nikakve babe, bilo je i mlađih žena, momaka, direktor...), dođu na pauzi, sjede pola sata, našalimo se, hranu sam kupila gotovu.
Ne shvatam to kao neko intimno druženje, ništa intimnije od kafice sa istim osobama na poslu :ne zna:

petrunjela84
17.09.2013., 14:40

Uistinu nikakav problem.
Meni.

Gdje ja živim, babine od pola sata ne postoje...:D

chocolatecookie
17.09.2013., 14:42
Meni bi, recimo, bilo pristojno kad dolaziš u kuću ženi koja je rodila ponijet šta ćete jest i pit, a ne da se ona mora s tim zajebavat. :D "Marice, mi bi te došli obić ako ti odgovara, Lana je rekla ispeć kekse, koji sok piješ".

Morticia Addams
17.09.2013., 14:42
Ne znam zašto, ova tema me užasno podsjetila na ovo-

http://weknowmemes.com/wp-content/uploads/2011/10/the-reason-i-swear-so-much-is-because-fuck-you.jpg

:D

chocolatecookie
17.09.2013., 14:43

dijetesjene
17.09.2013., 14:47
Di si ih pričekala?

Nego šta su?

U domu cace svoga!

Ono,dodju bratu,njega nema,kasni ili sl...pa ponudim kavicu i da ga saceka...mamu,brata ili tatu...
Strucan naziv kod nas - pricekanje.:D

Sad mi se to najcesce dogadja kad neka bakica dodje sveki,a sveki nekud odzujila na kratko.
Zao mi da je babac uzalud dolazila...pa ju saceka kod mene.

dijetesjene
17.09.2013., 14:49
Veliki problem, jebemu!

Meni su dolazile kolege (moje i suprugove) na babine (nikakve babe, bilo je i mlađih žena, momaka, direktor...), dođu na pauzi, sjede pola sata, našalimo se, hranu sam kupila gotovu.
Ne shvatam to kao neko intimno druženje, ništa intimnije od kafice sa istim osobama na poslu :ne zna:

Evo,ovako je to kod mene bilo...vise puta..al ne za isto dijete:D

Doslovce su me pitale sto mi treba i imam li zelja sto da mi iz grada ponesu za jesti:)

chocolatecookie
17.09.2013., 14:52
Ono,dodju bratu,njega nema,kasni ili sl...pa ponudim kavicu i da ga saceka...mamu,brata ili tatu...
Strucan naziv kod nas - pricekanje.:D

Ajd da se desi jednom, dvaput, al kog vraga imaš dolazit čovjeku koji nije doma i to dovoljno redovno da mu se kćer/sestra napričekuje. :rofl: A šta da nisi bila doma?

Jesi zgodna, da nije do toga? :o

Ariana B.
17.09.2013., 14:57

:rofl: :rofl: Čini mi se da bi bilo zanimljivo da tebi čopor od 10 baba kaže da će ti navratiti na babinje i večeru... i nemoj zaboraviti da Marica zbog tlaka ne smije jako slano jesti, a Tonka voli samo vrbničku žlahtinu. :)

dijetesjene
17.09.2013., 15:00
Ajd da se desi jednom, dvaput, al kog vraga imaš dolazit čovjeku koji nije doma i to dovoljno redovno da mu se kćer/sestra napričekuje. :rofl: A šta da nisi bila doma?

Jesi zgodna, da nije do toga? :o

A tata i brajo bili u kategoriji - poznati i priznati...a kad sam ja pricikala u domu oca svoga ne da nije bilo mobaca,nego su samo dvi,tri kuce u selu imale telefon..

Sad mi je jasno...stara garda iz tog vremena naucila dolaziti nenajavljeno pa niti pojava mobitela navike ne mjenja.

A sad...nije da nisam bila micukasta:D

Gilda.
17.09.2013., 15:01

Ovo.
O čemu vi pričate pobogu? kakvo druženje?
Meni to spada u "većinu dana smo skupa, ovisimo jedni o drugima pa ćemo eto i neke važnije životne situacije obilježiti" ladicu.
Ni manje ni više.
Zamisli ti tlake.
A oni koji imaju problema s međugeneracijskim druženjem (ne mislim druženjem druženjem), ha...to je njihov problem. Na kojem bi trebali poraditi:D

Iceland
17.09.2013., 15:14
Ja tvoje ponašanje, bez uvrede, smatram idiotskim. Međutim, ako je taj događaj od pola sata u jednom danu tvom biću toliko neizdrživ, onda jednostavno taj dan izmisli gripu/mengu i nemoj ići. Ako baš nemaš zmiju u džepu onda daj 50/100 kuna, nekako pridonesi kolektivu radi svog dobra, a ako ti je i to teško, onda si otvoreno kopaj rupu.

Meni je najnormalnije da ljudi koji zajedno provode po 7,8 sati njeguju određene socijalne kontakte i da se tokom vremena zbliže i požele za rođendan ili neki takav događaj iznenaditi osobu s kojom provode svakodnevicu. Ne mislim pri tom na zajednička druženja ili godišnje odmore, ali neki odnos koji nije baš strogo poslovan, da ne kažem robotski.

Ovo nalazim njihovom lijepom gestom kojom su i tebe željela uključiti u kolektiv. Ipak, mlađe generacije su u tom segmentu već toliko otupjele da me ovakvo tvoje ponašanje nimalo ne čudi.

Iceland
17.09.2013., 15:23

:top:

To je to.

Maca.
17.09.2013., 15:29
Autorica teme je rekla da se ne druži s njima van radnog vremena i to mi je u redu,ali kad je u pitanju rođenje bebe mislim da se svako može strpiti.
Pa ne rađaju se djeca svaki mjesec.

Slažem se i sa Modesti da ima i do krajeva gdje se živi ali to je tema o gostima.
Ovo je samo o jednim babinama.

Amelie
17.09.2013., 15:30
Nego šta su?

Meni to dođe više kao neki društveni ritual. Potvrda da si deo grupe. Naravno, biti deo grupe nije obavezno i sasvim je OK ne učestvovati u takvim aktivnostima, samo što to ponekad povlači neke posledice i treba računati na to.

Inače polazim od pretpostavke da žena koja organizuje babine to zaista i želi i da gosti dolaze kada njoj to odgovara, te da ne očekuju ne znam kakvu gozbu.

Peppa Pig
17.09.2013., 15:34
Autorica teme je rekla da se ne druži s njima van radnog vremena i to mi je u redu,ali kad je u pitanju rođenje bebe mislim da se svako može strpiti.
Pa ne rađaju se djeca svaki mjesec.

Slažem se i sa Modesti da ima i do krajeva gdje se živi ali to je tema o gostima.
Ovo je samo o jednim babinama.
sto se tice gostiju i kod mene je kao i kod Modesti - ne dolazim nikom nenajavljena, ne javljam se na portafon ako nekog ne ocekujem :D

babinje kolegi/kolegici s posla, kao sto si i rekla, uopce ne spadaju u kategoriju te vrste druzenja - to je kategorija posao-i-oko-njega

Iceland
17.09.2013., 15:36
Isuse, ljudi, dajte molim vas. :moli:
Nitko normalan se neće naljutiti zato što slobodan curetak od dvadeset i koju nema što radit sa babama od 35, 40 koje sve kući imaju muževe i klinčadiju.
I to ni manje ni više nego na BABINJU.

Jbte.

Pa ako je 1984. njezino godište, a ne random brojček onda baš i nije više taki curetak :D

Uostalom, smiješne su mi ove tvrdnje. Moja stara se druži na poslu sa ženama 15 godina starijim od sebe i s onim 15 godina mlađim. Svi funkcioniraju sjajno, čak štoviše, ova 15 godina starija počesto djeluje liberalnija i naprednija od ovih 15 godina mlađih.

Nije to do godina, već stanja duha što zavisi od osobe i njezine fleksibilnosti. Bitno je shvatiti da nitko nije otok i da bi joj se taj gard ja sam bolja od vas i jer ja to zaslužujem mogao obiti o glavu.

Ne u smislu da bi joj netko namjerno išao radit nažao, ali kako je spomenula Gilda...ima suptilnih i pristojnih načina. Recimo, njoj odgovara godišnji baš krajem 8., ali nemere jer to zavisi isključivo od dobre volje i ustupaka njezinih glupih, starih i dosadnih kolegica. :D

Amelie
17.09.2013., 15:40
Pa ako je 1984. njezino godište, a ne random brojček onda baš i nije više taki curetak :D

A nisu je zvale da zajedno pletu i gledaju Larin izbor :D

petrunjela84
17.09.2013., 15:44
Ja tvoje ponašanje, bez uvrede, smatram idiotskim. Međutim, ako je taj događaj od pola sata u jednom danu tvom biću toliko neizdrživ, onda jednostavno taj dan izmisli gripu/mengu i nemoj ići. Ako baš nemaš zmiju u džepu onda daj 50/100 kuna, nekako pridonesi kolektivu radi svog dobra, a ako ti je i to teško, onda si otvoreno kopaj rupu.

Meni je najnormalnije da ljudi koji zajedno provode po 7,8 sati njeguju određene socijalne kontakte i da se tokom vremena zbliže i požele za rođendan ili neki takav događaj iznenaditi osobu s kojom provode svakodnevicu. Ne mislim pri tom na zajednička druženja ili godišnje odmore, ali neki odnos koji nije baš strogo poslovan, da ne kažem robotski.

Ovo nalazim njihovom lijepom gestom kojom su i tebe željela uključiti u kolektiv. Ipak, mlađe generacije su u tom segmentu već toliko otupjele da me ovakvo tvoje ponašanje nimalo ne čudi.

Jasno mi je da se ne da savkome sve čitati, ali nema potrebe za ovakvim napadanjem. Već sam rekla da uvijek sudjelujem u rođendanskim poklonima, tako ću sudjelovati i u ovom za babine, vrlo rado.

Meni će rođenje mog djeteta biti moja privatna stvar i glupo mi je da tom prilikom u kuću ugošćavam ljude s kojima nikad van radnog vremena nisam ni kavu popila. Najvjerojatnije ću tada, akobogda, postupiti kao i kad sam se udavala, dostavom ću im poslati tortu da se počaste i toliko od mene.

Iceland
17.09.2013., 15:51
Jasno mi je da se ne da savkome sve čitati, ali nema potrebe za ovakvim napadanjem. Već sam rekla da uvijek sudjelujem u rođendanskim poklonima, tako ću sudjelovati i u ovom za babine, vrlo rado.

Meni će rođenje mog djeteta biti moja privatna stvar i glupo mi je da tom prilikom u kuću ugošćavam ljude s kojima nikad van radnog vremena nisam ni kavu popila. Najvjerojatnije ću tada, akobogda, postupiti kao i kad sam se udavala, dostavom ću im poslati tortu da se počaste i toliko od mene.

Pročitala sam, no nisam te nigdje napala da ne daješ, već to spomenula usput.
Doduše, ne bi me čudilo da te u skladu s tim rezonom netko i savjetuje kako rođendanski pokloni nisu kao babinje jer ipak ti s tim djetetom nemaš apsolutno nikakve veze.

Što se tiče drugog dijela, ponašaš se kao da su ti ljudi prolaznici s kojima stojiš na stanici, a ne netko s kim zapravo provodiš po 7,8 sati dnevno. Ili ne provodiš?

Percipirati ih na taj način mi je pomalo, hm...

Dostavom poslat tortu? Vot d fak?

Priklonit ću se mišljenju forumskih "baba" i potpisat dijetesjena.

Otkad sam stigla na ovaj forum uviđam kako ovdje obitavaju ljudi iz nekog meni nepoznatog svemira.

dijetesjene
17.09.2013., 15:52

Ti si meni fascinantna.
Trudna nisi,a vec se zamaras sto ces i kako ces sa babinama.

Dakle,svima nama koje smo imale babine rodjenje djeteta nije bilo privatna stvar.
Rekao bi covjek da smo resile naslovnicu Storyja.

Nego,nastoj ne rodit tamo gdje je rooming in ili u Dalmaciji jerbo ce ti dijete vidjeti cijela rodbina od cimke i to par sati nakon poroda:D

Beta ženka
17.09.2013., 16:06
Pročitala sam, no nisam te nigdje napala da ne daješ, već to spomenula usput.

Što se tiče drugog dijela, ti se ponašaš kao da su ti ljudi prolaznici s kojima stojiš na stanici, a ne netko s kim zapravo provodiš po 7,8 sati dnevno. Ili ne provodiš?

Percipirati ih na taj način mi je pomalo, hm... Kako netko normalan uopće uspjeva funkcionirati s ljudima s kojima nema apsolutno nikakav ljudski kontakt?

Dostavom poslat tortu? Vot d fak?

Priklonit ću se mišljenju forumskih "baba" i potpisat dijetesjena.

Otkad sam stigla na ovaj forum uviđam kako ovdje obitavaju ljudi iz nekog meni nepoznatog svemira.

A zašto je tako teško prihvatiti da nemaju svi unisono mišljenje o svemu?
Jedino što mogu zaključiti iz ove izjave da su ovdje ljudi iz nekog nepoznatog svemira jest da nisi imala kontakta s ljudima van neke male sredine.

Tejsi
17.09.2013., 16:08
Koliko sam ja shvatila, to nije pola sata, već druženje od po nekoliko sati. Nećete baš na večeru doć na pol sata.
Pet sati provodit s nekim tko mi nije blizak ni drag već mi je samo kolega s posla, ne, ne bih ni pod razno. I to još u čoporu.
Pa nabijem i to i kolektiv i društvene običaje.

dijetesjene
17.09.2013., 16:13
Koliko sam ja shvatila, to nije pola sata, već druženje od po nekoliko sati. Nećete baš na večeru doć na pol sata.
Pet sati provodit s nekim tko mi nije blizak ni drag već mi je samo kolega s posla, ne, ne bih ni pod razno. I to još u čoporu.
Pa nabijem i to i kolektiv i društvene običaje.

Pet sati dolazi cijeli kolektiv,ili copor na veceru(kako mi je to promaklo:ne zna::ne zna:)...pa tko to moze primiti ako nemas poslugu ili dadilju?
Pa to je kao krstenje.
A ono se planira i organizira,te uskladjuje sa dojenjem:D

Bez sale,niti ja ne bi pristala na takve babine,ali u svojih 38 godina za takve nikad niti cula.

Tejsi
17.09.2013., 16:20
Pet sati dolazi cijeli kolektiv,ili copor na veceru(kako mi je to promaklo:ne zna::ne zna:)...pa tko to moze primiti ako nemas poslugu ili dadilju?
Pa to je kao krstenje.
A ono se planira i organizira,te uskladjuje sa dojenjem:D

Bez sale,niti ja ne bi pristala na takve babine,ali u svojih 38 godina za takve nikad niti cula.

Pa napisala je petrunjela da se večera sprema, da su pitale rodilju što će im spremit za papat. :ne zna:

Iceland
A zašto je tako teško prihvatiti da nemaju svi unisono mišljenje o svemu?
Jedino što mogu zaključiti iz ove izjave da su ovdje ljudi iz nekog nepoznatog svemira jest da nisi imala kontakta s ljudima van neke male sredine.

Istina, dolazim iz male sredine zvane grad Zagreb, pa ne znam kako je u tvojoj velikoj sredini, ali otuđivanje od ljudi na ovaj način ne pripisujem lokalnim običajima već socijalnoj inteligenciji.

fuj
razumijem petrunjelu.

mogu sasvim dobro funkcionirati na poslu i posao neće patiti ako ljude s kojima radim smatram suradnicima i ne želim slobodno vrijeme provoditi s njima.
shvaćam i da postoje ljudi koji u svakoj životnoj situaciji stvaraju prijateljstva i njeguju površna poznanstva jer im tako odgovara. meni ne odgovara.
imam svoje prijatelje i slobodno vrijeme trošim na njih ili na sebe.
ne shvaćam zašto bi se itko uvrijedio jer ne želim mijenjati svoju rutinu.
suradnike ne biram svojevoljno i ne vidim razlog zašto bih im se prilagođavala dokle god posao ne trpi zbog toga. ako će posao trpiti jer će se one uvrijediti što slobodno vrijeme ne želim provoditi s njima, smatram da je to neprofesionalno s njihove strane.

kužim da ti je problem reći ženama s posla svoje želje, ali nemaš druge.
ili otiđi u tu posjetu ili reci da ne želiš smetati, da nemaš tu naviku odlaženja na kave, babinjake i slično nakon posla i da time ne misliš ništa loše. spomeni da ne voliš niti odlaske na svadbe (daj par usporedba da shvate da nije problem u njima, već u tebi i tvojim željama).

ali otuđivanje od ljudi na ovaj način ne pripisujem lokalnim običajima već socijalnoj inteligenciji.

lako moguće, ali opet ne vidim razlog zašto bi se omalovažavalo nekoga i sililo na nešto? zamisli, nismo svi jednako društveni. stvarno katastrofa.

Gilda.
17.09.2013., 16:24
Naravno. No uporno se pokušava ovo prikazati kao druženje i provođenje slobodnog vremena. Mislim da se oko toga kačimo.
Ne, to nije druženje niti provođenje slobodnog vremena.

Beta ženka
17.09.2013., 16:34
Naravno. No uporno se pokušava ovo prikazati kao druženje i provođenje slobodnog vremena. Mislim da se oko toga kačimo.
Ne, to nije druženje niti provođenje slobodnog vremena.

Odvajanje svojeg slobodnog vremena za druženje s ljudima s kojima ne želiš provoditi slobodno vrijeme. Ili neka se piše u prekovremene pa neka joj to plate. U svrhu njegovanja dobrih odnosa u radnom kolektivu i timskog duha.

Gilda.
17.09.2013., 16:36
Ma naravno:D

petrunjela84
17.09.2013., 16:36
Odvajanje svojeg slobodnog vremena za druženje s ljudima s kojima ne želiš provoditi slobodno vrijeme. Ili neka se piše u prekovremene pa neka joj to plate. U svrhu njegovanja dobrih odnosa u radnom kolektivu i timskog duha.

Ne stvarno, što je to, posao nakon posla?
Isto kao kad ne stigneš završiti izvješće pa nosiš doma?

Free M.
17.09.2013., 16:38
A tko dolazi na babinje na pola sata? Da mi je to znat...

Autorice,bila sam u istoj situaciji na bivšem poslu. Bila je riječ o kolegici koja je bila gazdina kćerka.Žena je inače bila ok,ali meni njihova druženja izvan posla nisu pasala,premda to nije bio sam babinjak, bili su i muški , ali nisam u tome sudjelovala. Lagala bih kad bih ti rekla što sam rekla,ali se sjećam da se nitko nije bunio,sudjelovala sam novčano koliko je i trebalo i to je sve. Atmosfera na poslu je ostala ista,sasvim normalna. Dok nisam otišla iz firme. :D

Mislim da je najbitnije da se postaviš onak sasvim normalno,bez nervoze i izvlačenja.Iskreno reci da ti nisi za to,ali češ ju svakako nazvati. Lijepo, uljudno i nemaju kaj zamjerat. Ja te razumijem,ni ja nisam nikad htjela ta druženja izvan posla... I uredno sam ih izbjegavala.Tko voli nek izvoli.

Gilda.
17.09.2013., 16:39
Kladim se i da se roflate kad netko drugi umjesto vas dobije bolji posao ili bolje uvjete, poznaje više ljudi, može se obratiti većem broju ljudi kad mu nešto treba (tipa zamjena zbog hitnog privatnog problema) i slično:)

Amelie
17.09.2013., 16:40
Pa napisala je petrunjela da se večera sprema, da su pitale rodilju što će im spremit za papat. :ne zna:

Možda je to bilo u zajebanciji? Koliko znam, babine obično ne traju tako dugo, ljudi posede malo i svako na svoju stranu.
Čak i ako je u pitanju neka višesatna večera ili šta već, može doći, popiti kafu i reći kako ima neke obaveze i ne može duže ostati, a oni neke sede do pola noći ako im je volja. Tako bih ja uradila.
Ili ne bih ni otišla ako mi se baš-baš ne da, ali onda bih bila spremna da me kolektiv neće nešto posebno doživljavati.

Beta ženka
17.09.2013., 16:44
Kladim se i da se roflate kad netko drugi umjesto vas dobije bolji posao ili bolje uvjete, poznaje više ljudi, može se obratiti većem broju ljudi kad mu nešto treba i slično:)

Nije mi isto pomoći na poslu, uskočiti kolegi koji ne stiže s rokovima ili objasniti što ne razumije, mijenjati smjenu. Kao niti učiniti neku osobnu uslugu sko sam u mogućnosti. Ali to je sve u sklopu posla.

Ovo je već nešto drugo, i ne roflam niti se zgražam, pa na mojem prijašnjem poslu bilo je bitno tko pije kavu sa šefovima (iako nekima nije niti to pomoglo kod rezanja viškova) ili igra nogomet s njima. Sposobnost i znanje su bili manje bitni. Uvlačenje u guzicu da bih napredovala? Ne, hvala. Ekipu s posla s kojom sam bila dobra viđala sam i u slobodno vrijeme, a protiv svoje volje konstantno trpjeti nečije društvo eda bi mi se to jednom isplatilo - nemam živaca. Na kraju se sklopi tim od te ekipe gdje su nepodnošljivi i podređenima i jedni drugima, lažni osmjesi i noževi u leđa. Pa ih gledaš u radno vrijeme, na pauzi za kavu, a i u slobodno vrijeme. Too much stress, neka rofla tko hoće...

Gilda.
17.09.2013., 16:46
Ne pričam o tome. Ali da, teško je ovako pisano na forumu objasniti.
Valjda je druženje i slobodno vrijeme samo jednom u par godina kad netko rodi. Ostale dane se drugačije zove:D

Morticia Addams
17.09.2013., 16:48
Kladim se i da se roflate kad netko drugi umjesto vas dobije bolji posao ili bolje uvjete, poznaje više ljudi, može se obratiti većem broju ljudi kad mu nešto treba (tipa zamjena zbog hitnog privatnog problema) i slično:)

Mozda nisi svjesna, ali iz tvojih usta kao privatnika ovo zvuci- ZASTRASUJUCE.
Iskreno, iskreno se nadam da ne dajes povisice i beneficije svojim zaposlenicima na temelju toga tko ti dolazi u posjet i s kim kafenises.

Katastrofa. :flop:

I onda da ovakvi usrani "reda radi" obicaji nisu falsnjak.
Ne, uopce.
Znaci netko ti nije ni prijatelj niti se druzite, al' treba mu ic u babinje zato da mi sutra ne zabije noz u ledja kad mi dijete zakuri ili zato da Barica koja je isla ne dobije promaknuce umjesto mene koja sam mozda 20 puta sposobniji i bolji radnik.
Bljak, fuj i rigo PLUS opet ono sranje nasred sobe na ovakvo razmisljanje.

Beta ženka
17.09.2013., 16:49
Ne pričam o tome. Ali da, teško je ovako pisano na forumu objasniti.
Valjda je druženje i slobodno vrijeme samo jednom u par godina kad netko rodi. Ostale dane se drugačije zove:D

A kad se zaredaju babinje?
Kod nas je tamo svako malo netko dobivao dijete (velika korporacija + mnogo zaposlenika u kasnim 20-im te 30-im godinama). A team buildinzi (srećom, nije ih bilo puno). A spomenuti "nogači" sa šefovima, kave, rođendani, roštiljade... Bilo je toga.

Gilda.
17.09.2013., 16:52
Mozda nisi svjesna, ali iz tvojih usta kao privatnika ovo zvuci- ZASTRASUJUCE.
Iskreno, iskreno se nadam da ne dajes povisice i beneficije svojim zaposlenicima na temelju toga tko ti dolazi u posjet i s kim kafenises.

Katastrofa. :flop:

I onda da ovakvi usrani "reda radi" obicaji nisu falsnjak.
Ne, uopce.
Znaci netko ti nije ni prijatelj niti se druzite, al' treba mu ic u babinje zato da mi sutra ne zabije noz u ledja kad mi dijete zakuri ili zato da Barica koja je isla ne dobije promaknuce umjesto mene koja sam mozda 20 puta sposobniji i bolji radnik.
Bljak, fuj i rigo PLUS opet ono sranje nasred sobe na ovakvo razmisljanje.

Uopće na to nisam mislila. Pobogu govorim o najobičnijim socijalnim kontaktima. Već je bilo riječi ovdje o tome kako za jednoga nitko nije htio pokrivati jer on nikad za nikoga nije jer što se on ima petljati na poslu s ljudima.
Od kud vam uoće to o uvlačenju u guzicu i protekciji? Radi s eo ljudima koji su kao ti. tvoji kolege s kojima provodiš vrijeme.
I onda druženje jednom godišnje nazivati uzurpiranje svog slobodnog vremena i traženje plaćanja tzbog trošenja svog vremena, plizzz.

I da, život su međuljudski odnosi ako ste uspjeli to nekako promašit naučit.
A kad se zaredaju babinje?
Kod nas je tamo svako malo netko dobivao dijete (velika korporacija + mnogo zaposlenika u kasnim 20-im te 30-im godinama). A team buildinzi (srećom, nije ih bilo puno). A spomenuti "nogači" sa šefovima, kave, rođendani, roštiljade... Bilo je toga.
Smatram da je odrasla osoba dovoljno inteligentna da zna da ne mora ići na svaku kavu i družiti se sa svima izvan radnog vremena.
Ova tema nije uopće tako ni počela.
Već o babama, babinju i radoznalosti. Dakle već na početku je bilo ja sam iznad toga a one mene ovo ono...
Nećeš ići? Pa nejdi pobogu.

Free M.
17.09.2013., 16:53
Nisam nikad čula da se išta pametno izrodilo iz tih veeelikih druženja sa šefovima,kolegama td. Uvijek neko sranja na kraju,zahlađenje odnosa , netrepljivost na poslu itd.

Morticia Addams
17.09.2013., 16:56
I da se razumijemo- ja sam sa svojim kolegama u genijalnim odnosima, njih 8, 9 smatram pravim prijateljima.
Neki od njih su i direktori.
Ali to je SAD.
Zato sto mi kao ljudi i ekipa odgovaraju i uzivam se druziti s njima.
Ranije, dok sam bila mladja, a ljudi tamo od mene mahom 20 godina stariji i sa potpuno drugacijim razmisljanjima i nacinom zivota od mene,
nisam isla na nikakva druzenja i s nikim nisam bila bliska.
Uvijek sam sudjelovala novcano u poklonima jer mi je najmanji problem dati nesto novaca za poklon i to je bilo to.
A u deset godina se nisam niti jednom s ikim posvadjala, dapace, i oni meni i ja njima smo bili dragi i simpaticni.
Hvala Bogu da ne radim s ludjacima koji smatraju kako je jedino normalno uvijek i svugdje se pokoravati "redu". :s

Amelie
17.09.2013., 16:58
Nisam nikad čula da se išta pametno izrodilo iz tih veeelikih druženja sa šefovima,kolegama td. Uvijek neko sranja na kraju,zahlađenje odnosa , netrepljivost na poslu itd.

Ali zaista se ne radi o veeeeelikim druženjima, izigravanju BFF-ova i uvlačenju šefovima u dupe. Niti o tim bildinzima ni o odlasku u babine ženi iz drugog odela koju viđaš u prolazu na 20 sekundi jednom u 5 dana. :ne zna:

Iceland je to super rekla, kolege sa kojima provodim 8 sati dnevno ne mogu doživljavati kao usputne ljude sa kojima čekam autobus. Mogu, ali u tom slučaju će i oni mene isto tako. I u tom slučaju neizlaženje u susret u nekoj situaciji nije nikakvo zabijanje noža u leđa.

Gilda.
17.09.2013., 17:02
Aleluja.

fuj
17.09.2013., 17:07
ma je.

ako netko treba zamjenu, naravno da ću ga zamijeniti ukoliko mogu računati na to da će i on meni uzvratiti uslugu.
kakve to veze ima s tim kaj se ne želim družiti izvan posla s njim?

Free M.
17.09.2013., 17:08
Ali zaista se ne radi o veeeeelikim druženjima, izigravanju BFF-ova i uvlačenju šefovima u dupe. Niti o tim bildinzima ni o odlasku u babine ženi iz drugog odela koju viđaš u prolazu na 20 sekundi jednom u 5 dana. :ne zna:

Iceland je to super rekla, kolega sa kojima provodim 8 sati dnevno ne mogu doživljavati kao usputne ljude sa kojima čekam autobus. Mogu, ali u tom slučaju će i oni mene isto tako. I u tom slučaju neizlaženje u susret u nekoj situaciji nije nikakvo zabijanje noža u leđa.

ok, I u čemu bi trebalo biti problem? Pa naravno kako dajem tako se i vraća..Ne očekujem svako jutro kavicu na stolu,a sama ju nikad nikome nisam pripremila niti namjeravam. To isto tako ne znači da nisam društvena i da ne znam ni jednu lijepu reći ili napraviti uslugu...Zašto vi smatrate da je druženje tipa tog babinjaka jako bitno za radnu atmosferu i poštivanje kolega? I da se u kompletu to druženje ne može izdvojiti ako želiš dobar odnos sa kolegama na poslu? A ne izvan njega...

Edit :ma je.

ako netko treba zamjenu, naravno da ću ga zamijeniti ukoliko mogu računati na to da će i on meni uzvratiti uslugu.

E to ni meni nije jasno...

Blentava
17.09.2013., 17:18
jel to vama stvarno takva katastrofa?

evo bas danas bijah na rucku s kolegama, nadjosmo se u nasem slobodnom vremenu jelte, svatko je platio svoj rucak i tako to.

meni je bilo lijepo isceretati se s tim ljudima o necem drugom sto nema veze s poslom. radjenje ustupaka na poslu nije samo "ruka ruku mije", nemali broj puta smo se jedni za druge zrtvovali, pokrivali si ledja i sto sve ne.

vec sam radila na takvim poslovima di je atmosfera na poslu bila samo radna, ali ne i ljudska i nisu mi se svidjali.

da ne duljim... ja bih otisla na te babine, pojavila bih se. ne bih smatrala da je to neka vrsta ucjene, nego, onako, ljudski, pojavila bih se makar na pet minuta. sa zlahtinama i malvazijama pretjerujete, a i sa bacilima 10 zena :rofl:
dajte molim vas :zubo:

i taj termin druzenje :rolleyes: pola sata ili sat godisnje vama je druzenje?

Gilda.
17.09.2013., 17:21
znači kod tebe smo tamo negdje oko nove godine:cheer: :rofl:

fuj
17.09.2013., 17:22
meni je problem. nejde mi se niti na svadbe na koje kao moram ići jer su mi bratići u pitanju.
jednostavno mi se nejde.
volim doći doma i baviti se onime kaj mi se da.
neću umrijeti ako odem na tak nekaj, ali stvarno mi je to tlaka pa makar mi i ljudi bili ok.

petrunjela84
17.09.2013., 17:23

Iceland je to super rekla, kolege sa kojima provodim 8 sati dnevno ne mogu doživljavati kao usputne ljude sa kojima čekam autobus. Mogu, ali u tom slučaju će i oni mene isto tako. I u tom slučaju neizlaženje u susret u nekoj situaciji nije nikakvo zabijanje noža u leđa.

Svašta... S ljudima na poslu sam u fer i korektnim odnosima, kurtoazno popričam i o drugim stvarima van posla, no ako ne želim ići u kućne posjete sve to pada u vodu i zbog toga mogu očekivati nefer odnos prema sebi???

Ariana B.
17.09.2013., 17:23
sa zlahtinama i malvazijama pretjerujete.

:durica :durica

znači kod tebe smo tamo negdje oko nove godine:cheer: :rofl:

Jeeej! :lux: Ja jedva čekam svoje prve babinje, da mogu po mjestu pričati kako to zbilja postoji. :rofl:

Gilda.
17.09.2013., 17:24
Svašta... S ljudima na poslu sam u fer i korektnim odnosima, kurtoazno popričam i o drugim stvarima van posla, no ako ne želim ići u kućne posjete sve to pada u vodu i zbog toga mogu očekivati nefer odnos prema sebi???

Ne. Ako to odradiš na normalan način sigurno ne. Ako su oni svi skupa isto tak normalni:D

Beta ženka
17.09.2013., 17:27
Uopće na to nisam mislila. Pobogu govorim o najobičnijim socijalnim kontaktima. Već je bilo riječi ovdje o tome kako za jednoga nitko nije htio pokrivati jer on nikad za nikoga nije jer što se on ima petljati na poslu s ljudima.
Od kud vam uoće to o uvlačenju u guzicu i protekciji? Radi s eo ljudima koji su kao ti. tvoji kolege s kojima provodiš vrijeme.
I onda druženje jednom godišnje nazivati uzurpiranje svog slobodnog vremena i traženje plaćanja tzbog trošenja svog vremena, plizzz.

I da, život su međuljudski odnosi ako ste uspjeli to nekako promašit naučit.

Smatram da je odrasla osoba dovoljno inteligentna da zna da ne mora ići na svaku kavu i družiti se sa svima izvan radnog vremena.
Ova tema nije uopće tako ni počela.
Već o babama, babinju i radoznalosti. Dakle već na početku je bilo ja sam iznad toga a one mene ovo ono...
Nećeš ići? Pa nejdi pobogu.
Tako i dovoljno odrasla i inteligentna osoba neće osuđivati kolegicu jer zamisli, nije otišla na babinje i time ju svrstavati u nekolegijalnu i nedruštvenu kategoriju kojoj ne treba pomoći NA POSLU.

Fala k. da me gledaju kao usputnu osobu - van posla. I tako treba i ostati.
Ovo nije slučaj pomaganja na poslu, nego babinja. Sad neka mi netko objasni kakve veze babinje točno imaju s poslom.

ma je.

Točno tako.

ok, I u čemu bi trebalo biti problem? Pa naravno kako dajem tako se i vraća..Ne očekujem svako jutro kavicu na stolu,a sama ju nikad nikome nisam pripremila niti namjeravam. To isto tako ne znači da nisam društvena i da ne znam ni jednu lijepu reći ili napraviti uslugu...Zašto vi smatrate da je druženje tipa tog babinjaka jako bitno za radnu atmosferu i poštivanje kolega? I da se u kompletu to druženje ne može izdvojiti ako želiš dobar odnos sa kolegama na poslu? A ne izvan njega...

Edit :

E to ni meni nije jasno...
Ja sam svojevremeno nakuhavala kave jer se nikad nikome nije dalo, ali bi zato rado pili. A budući da je meni kava bila gorivo i kuhala sam svaki dan, onda bi se samo nakeljili da i njima kuham pa bih potrošila pauzu nakuhavajući svima. I šefici također. Ne samo to, neki su pili tursku, neki espresso, od toga neki kratki, neki dugi, s više mlijeka, neki s manje itd. Pa se znalo zaredati 7-8 kava, a automat za espresso ih može odjednom napraviti 3. Ili ići svaki dan u dućan jer se njima ne da, i uzimati narudžbe. Trošiti svoju pauzu, naravno (koja se mjerila u minutu, btw) dok oni čuvaju svaku minutu za kavu. Sa šefom, naravno.

No to su bili sitni problemi, uglavnom mi nije bilo teško (osim kad bih došla grintava ili s PMS-om na posao :zubo: ).

No umjesto u birc u gradu na pivu, otići na cijeli vikend s ekipom na team-building negdje u p.m. daleko u šumi u Gorskom kotaru gdje ne možeš samo tako otići kad ti dojadi - bio mi je problem, o, itekakav. A tko ne ide - pizda.

Amelie
17.09.2013., 17:33
Zašto vi smatrate da je druženje tipa tog babinjaka jako bitno za radnu atmosferu i poštivanje kolega?

Pa prvo, ne smatram(o) da je to druženje :D
Mislim, ja i ne pričam samo i isključivo o samom konceptu babina. U ovom slučaju babine doživljavam kao deo dinamike te konkretne grupe. Koliko sam razumela, Petrunjela je tamo relativno nova, a do tad su već izgrađeni nekakvi odnosi, razvili su se nekakvi rituali i običaji i odlazak na babine je jedan od njih.

Ne. Nefer odnos svakako ne. Ali možda ne i onakav odnos kakav bi imala kao "punopravna" članica kolektiva.
Da se razumemo, nije to svakome podjednako bitno, niti je jednako bitno uvek i u svakoj situaciji. Meni prvoj nije uvek. Ali to nekad ima svoju cenu.

Gilda.
17.09.2013., 17:39
Tako i dovoljno odrasla i inteligentna osoba neće osuđivati kolegicu jer zamisli, nije otišla na babinje i time ju svrstavati u nekolegijalnu i nedruštvenu kategoriju kojoj ne treba pomoći NA POSLU.

Ovo je sad već navlačenje jer nije bilo riječi o običnom neodlaženju. To se da i te kako lijepo i na simpatičan način izbjeći.
I nije bilo riječi o nepomaganju na poslu već o uskakanju u slučaju privatnih problema kad ih ima osoba koja se u tuđe ne želi miješati i ne smatra shodno sudjelovati.
Dakle ipak postoje nijanse. A mi se vrtimo u krug.

Obaveza sudjelovanja ne postoji. Ali neminovno je da osobe koje toliko vremena provode skupa razviju određene prisnije odnose od običnih prolaznika.
Neminovno je da se to dogodi i tko baš uporno inzistira na nesudjelovanju bilo koje vrste i strogom odvajanju poslovnog i privatnog obično bude isključen :ne zna:
E sad, to ne bi smjelo utjecati na posao. Da...

Ajde iskreno...kad bi birali suradnika između kandidata jednakih kvalifikacija i sposobnosti od kojih je jedan simpatičan, otvoren, radi dobru radnu atmosferu na poslu i ljudi ga vole i jednog namčorastog koji strogo odvaja poslovno od privatnog, poslije posla odmah juri doma i za svaku aktivnost izvan posla traži naknadu jer to je njegovo slobodno vrijeme...koga biste uzeli?

Beta ženka
17.09.2013., 17:42
Ovo je sad već navlačenje jer nije bilo riječi o običnom neodlaženju. To se da i te kako lijepo i na simpatičan način izbjeći.
I nije bilo riječi o nepomaganju na poslu već o uskakanju u slučaju privatnih problema kad ih ima osoba koja se u tuđe ne želi miješati i ne smatra shodno sudjelovati.

Obaveza sudjelovanja ne postoji. Ali neminovno je da osobe koje toliko vremena provode skupa razviju određene prisnije odnose od običnih prolaznika.
Neminovno je da se to dogodi i tko baš uporno inzistira na nesudjelovanju bilo koje vrste i strogom odvajanju poslovnog i privatnog obično bude isključen :ne zna:
Ali... babinje nisu hitan i privatan problem. :503:

Gilda.
17.09.2013., 17:44
:rofl: ne razumijemo se, ok... to sam navela jer je netko spomenuo kao primjer kad se netko distancira pa na kraju ne dobije pomoć.
Sorry, upetljah se valjda.

fuj
17.09.2013., 17:44

Ajde iskreno...kad bi birali suradnika između kandidata jednakih kvalifikacija i sposobnosti od kojih je jedan simpatičan, otvoren, radi dobru radnu atmosferu na poslu i ljudi ga vole i jednog namčorastog koji strogo odvaja poslovno od privatnog, poslije posla odmah juri doma i za svaku aktivnost izvan posla traži naknadu jer to je njegovo slobodno vrijeme...koga biste uzeli?

ne bi smjelo, da. problem je jer utječe.

drugog jer sam i sama takva pa bih si skratila muku s ''objašnjavanjima'' zašto želim doma.

Gilda.
17.09.2013., 17:46
Ok, ovo pogrešno napisah, ne mislim da je jurenje doma poslije posla nešto loše, samo da nije loše ako se koji put dogodi spontano druženje neke vrste :)

nebeskoplava
17.09.2013., 17:50

U jednom trenu kažeš "neš ti neodlaska", a u drugom se netko takav isključuje i neodlazak kod nekoga doma znači da mu taj netko neće uskočiti ako se kolegi dijete razboli. Iz mog iskustva je vjerojatnije da će ponekad prije pomoći ovaj autsajder nego ovi koji se druže i privatno.

Kolege na poslu mi nisu usputni prolaznici. Neki su mi prijatelji, dolazimo si na rođendane i kupujemo poklone. Neki su mi samo kolege na poslu. Razgovaramo o svakojakim temama, znamo ponešto jedni o drugima, ali ne dolazimo si na rođendane, u svatove ili babinje. To ne znači da nećemo jedni drugima uskočiti kad treba.

Tko uopće kaže da žena kojoj namjeravaju ići uopće to želi. Možda ih i ona prima reda radi, zato jer su svi to radili prije, itd.

Obično se kad se nađe jedan "hrabar" ispostavi da i nekim drugim ljudima ne odgovaraju neke stvari i polako se ukinu takva "druženja".

Free M.
17.09.2013., 17:54
Pa prvo, ne smatram(o) da je to druženje :D
Mislim, ja i ne pričam samo i isključivo o samom konceptu babina. U ovom slučaju babine doživljavam kao deo dinamike te konkretne grupe. Koliko sam razumela, Petrunjela je tamo relativno nova, a do tad su već izgrađeni nekakvi odnosi, razvili su se nekakvi rituali i običaji i odlazak na babine je jedan od njih.

Meni je svakako "druženje" onda kad se dolazi u moju kuću,u moj privatni svijet i nekome moram kuhati,poslije njega prati i uostalom srdačno i zahvalno komunicirati jer mi je došao vidjeti dijete. Zajebite vi to... :rofl:

Gilda.
17.09.2013., 17:57
U jednom trenu kažeš "neš ti neodlaska", a u drugom se netko takav isključuje i neodlazak kod nekoga doma znači da mu taj netko neće uskočiti ako se kolegi dijete razboli.

Gdje sam ja to rekla? :confused:

pipi21
17.09.2013., 18:02
Glumi oduševljenje, kao, fakat želiš vidjeti bebu, a onda se naglo prehladi or sth, bože moj, ne želiš valjda zaraziti bebu. To bih ja napravila.

Inače, ja sam pola godine izbjegavala ekipu s posla, nisam htjela da dođu. I jebi ga, bili su uporni. I ne, nisam htjela da to traje onda bezveze i pola sata i radi reda, pa sam onda fakat naručila nekakav ručkić za sve. Kad je bal nek je... Ali me strašno opterećivao taj idiotan običaj. Ono, mi smo si na poslu ok, i sve zupa, zajebancija, nismo "samo prolaznici", ali ne družimo se privatno (odnosno ne s neposrednim kolegama) i uglavnom vodim računa da ne razgovaram s njima blisko kao s frendovima.
Prvih mjesec dana nakon poroda sam otkantavala sve osim roditelja. Nitko se nije našao uvrijeđen.

petrunjela84
17.09.2013., 18:07
Ne. Nefer odnos svakako ne. Ali možda ne i onakav odnos kakav bi imala kao "punopravna" članica kolektiva.
Da se razumemo, nije to svakome podjednako bitno, niti je jednako bitno uvek i u svakoj situaciji. Meni prvoj nije uvek. Ali to nekad ima svoju cenu.

Ok, onda ću se zadovoljiti polu-članstvom i pripadajućim pravima :D

kokosh_anel
17.09.2013., 18:08
Glumi oduševljenje, kao, fakat želiš vidjeti bebu, a onda se naglo prehladi or sth, bože moj, ne želiš valjda zaraziti bebu. To bih ja napravila.

Nda, ti stvarno misliš da je bolje glumit oduševljenje pa naglo odustat nego od početka biti iskren?

Iskreno nek odmah na početku veli da se njoj ne ide i gotovo, tko hoće prihvatit ok, tko neće opet ok. Glupo je nagovarati ikoga na takva okupljanja, druženja, whatever ako osoba to ne želi. Ali da to ne želi treba reć odmah i gotovo. I naravno da to ne bi smjelo utjecati na poslovne odnose. K vragu, na poslu ne možeš birati ekipu, ali nakon posla bogme čovjek može birati da li će se družiti i s kim će se družiti po kavama, babinjama i nečem trećem.

Lyanna Stark
17.09.2013., 18:08
Devet strana u sat vremena. Jer su kolegice duzne druziti se s osobama koje im ne odgovaraju.

Beta ženka
17.09.2013., 18:15
Ok, onda ću se zadovoljiti polu-članstvom i pripadajućim pravima :D

Gledaj to sa strane dobitka: ali i pripadajućim ne-obavezama van posla. ;)

pipi21
17.09.2013., 18:21
Nda, ti stvarno misliš da je bolje glumit oduševljenje pa naglo odustat nego od početka biti iskren?

Da. Nažalost, poslovni odnosi manje zahtijevaju apsolutnu iskrenost a vise manevriranje, nikad naravno nauštrb druge osobe. Btw - čak bih i priložila lovu koju bi kolektiv dogovorio (dobra volja i to) ali otišla ne bih ako mi to stvara nelagodu.

kokosh_anel
17.09.2013., 18:25
Da. Nažalost, poslovni odnosi manje zahtijevaju apsolutnu iskrenost a vise manevriranje, nikad naravno nauštrb druge osobe. Btw - čak bih i priložila lovu koju bi kolektiv dogovorio (dobra volja i to) ali otišla ne bih ako mi to stvara nelagodu.

Poslovni odnosi stvarno ne moraju ovisiti o druženjima nakon posla. I sasvim je u redu razdvojiti to ako se netko ne osjeća ugodno niti namjerava graditi frendovske odnose s ekipom s posla.
Ovo je sasvim ok, sudjelovati s lovom u poklonu ali ne ići na te famozne babinje.

pipi21
17.09.2013., 18:37
Poslovni odnosi stvarno ne moraju ovisiti o druženjima nakon posla. I sasvim je u redu razdvojiti to ako se netko ne osjeća ugodno niti namjerava graditi frendovske odnose s ekipom s posla.
Ovo je sasvim ok, sudjelovati s lovom u poklonu ali ne ići na te famozne babinje.

Ha. Ali negdje doslovno da li ćeš zadržati posao ovisi o tim druženjima. Uvijek je nužan određen stupanj prilagodbe. U idealnom svijetu se podrazumijeva poštivanje tuđeg privatnog prostora i individualnosti, ali u ovom svijetu, a pogotovo na poslu, u većini slučajeva kolektiv diktira, integritet pojedinca nije visoko na ljestvici prioriteta, još ako je to bablji kolektiv... brrrrrr...

pitseleh
17.09.2013., 18:49

pregledom ove teme, shvaćam koliko su kolege na mom poslu fer i tolerantni :top:

ja sam došla raditi prije par godina, poslije faksa, svi su bili stariji od mene i married with children. preskočila sam otada sva babinja i božićne zabave, jer ih zbilja nisam poznavala dobro pa iz posljedične socijalne neugode, ali i manjka interesa.
pa ako te tješi: apsolutno nikakvih problema nisam imala. eto, čak pijemo ujutro skupa kavu, zezamo se usput, pitam ih kako su im djeca. možda si misle da sam balkanska asocijalka, ali to zbilja ne pokazuju :)
jedino što su komentirali da sam samozatajna i marljiva, ali nije bilo u negativnom kontekstu.
također, radimo više interdisciplinirano, nema mjesta baš sitnim podbadanjima ili sabotiranjima, različita mi je struka od većinske.

frendica je pak završila pravo, počela raditi s hrpom mlađih ljudi, i naravno da su išli piti nekad poslije posla i družiti se. pa i ja bih tako :D

no dosta me smeta taj diktat ekstraverzije i lepršavosti i komunikativnosti. ako nisi takav, kao da si manje vrijedan. a nije svaki posao PR gdje bi takve osobine bile baš direktna prednost, niti su svi poslovi temeljeni pretežno na timskom radu.

Gilda.
17.09.2013., 18:57
... eto, čak pijemo ujutro skupa kavu, zezamo se usput, pitam ih kako su im djeca....

Ne znam jesmo li se mi svi skupa pogrešno shvatili, to babinje je samo simbol, primjer. Evo i ti ovdje navodiš primjer privatne komunikacije. I komunikativnosti i ekstrovertiranosti. Pa o tome i govorim cijelo vrijeme, o ničem više:ne zna:
Jednostavno nakon nekog vremena ne možeš ne znati baš ništa o njima i strogo odvojiti privatno i poslovno, je li tako?
Ponekad će to uključivati samo kavu i pitanja, ponekad tortu sa fešte kćerine promocije koju nećeš odbiti samo zato jer nije poslovnog karaktera:)

dijetesjene
17.09.2013., 18:59
A tko dolazi na babinje na pola sata? Da mi je to znat...

Autorice,bila sam u istoj situaciji na bivšem poslu. Bila je riječ o kolegici koja je bila gazdina kćerka.Žena je inače bila ok,ali meni njihova druženja izvan posla nisu pasala,premda to nije bio sam babinjak, bili su i muški , ali nisam u tome sudjelovala. Lagala bih kad bih ti rekla što sam rekla,ali se sjećam da se nitko nije bunio,sudjelovala sam novčano koliko je i trebalo i to je sve. Atmosfera na poslu je ostala ista,sasvim normalna. Dok nisam otišla iz firme. :D

Mislim da je najbitnije da se postaviš onak sasvim normalno,bez nervoze i izvlačenja.Iskreno reci da ti nisi za to,ali češ ju svakako nazvati. Lijepo, uljudno i nemaju kaj zamjerat. Ja te razumijem,ni ja nisam nikad htjela ta druženja izvan posla... I uredno sam ih izbjegavala.Tko voli nek izvoli.

Evo meni su bili na svim babinama - pola sata.
Na pausi od posla.

chocolatecookie
17.09.2013., 19:05
:rofl: :rofl: Čini mi se da bi bilo zanimljivo da tebi čopor od 10 baba kaže da će ti navratiti na babinje i večeru... i nemoj zaboraviti da Marica zbog tlaka ne smije jako slano jesti, a Tonka voli samo vrbničku žlahtinu. :)

Znaš šta, nađi devet baba i samo vi dođite, reci šta ko pije, sve ću napravit samo da vas gledam kako tražite gdje ćete sjest. :D

Jednom mi je bivša kolegica odlučila da smo mi prijateljice. To je još gore nego babinje. :o A nismo ni kavu popile nikad u slobodno vrijeme. I onda me prvo srela s nekim privjeskom i kao, super ti je, napravi i meni jedan. (?) Onda me pitala hoćemo na kavu pa sam ja rekla okej, može kava. Onda je odlučila da ona ne bi na kavu nego bi da ja dođem k njoj na neko maratonsko druženje u papučama i to. Onda sam ja bila u apsolutnom šoku i nisam uopće znala što bih joj rekla, pa sam nakon šokiranog kontempliranja nad mobitelom kraju rekla da mi ne paše to tako u moj ritam i dnevne navike i to.

Ne mogu baš reć dal se uvrijedila, nije dalje inzistirala, a onda mi se u nekom momentu javila s "e aj ti meni nađi posao".

Nisam joj nikad odgovorila. I nek mi slobodno ne ode u ljekarnu kad mi dijete bude imalo vodene kozice.

Što se tiče drugog dijela, ponašaš se kao da su ti ljudi prolaznici s kojima stojiš na stanici, a ne netko s kim zapravo provodiš po 7,8 sati dnevno. Ili ne provodiš?
Pa ne provodiš s njima toliko vremena jer ludo želiš s njima provoditi toliko vremena. Kad dodaš na to vrijeme koje provodiš putujuć na posao i s posla, vrlo je očito da nakon 8-9 sati s njima nemaš više osam-devet sati za svoju obitelj, za svoje prijatelje, za svoje hobije, za svoje pse, za gledanje u zid. Za forum. :D

Meni je užasno nekorektno i nefer to što se onda očekuje da od slobodnog vremena koje ti preostaje opet otkidaš za ljude koji su ti samo kolege (druga stvar ako se želiš s njima družiti jer ti odgovaraju za druženje, ali onda nema ovakvih topika)

Jer nije dosta što dobro radiš, nije dosta što si kolegijalan, nije okej što si ugodan i kompetentan suradnik, nije okej što uskačeš kolegama kad im treba. Ne. Trebaš im ić doma i pozivati ih k sebi dok imaš lohije, jer si inače valjda previše čovjek, a premalo radnik i kolega, a ne valja to tako.

Meni je to užas.

pitseleh
17.09.2013., 19:05
Jednostavno nakon nekog vremena ne možeš ne znati baš ništa o njima i strogo odvojiti privatno i poslovno, je li tako?

pa da, onda sam možda i shvatila neke stvari krivo.
ne trudim se odvajati to strogo, samo mi zbilja duže treba da se negdje uklopim i zbilja mi je stresno ići na ta zahtjevnija druženja, i puštam da nam se odnos razvija tempom koji mi odgovara.
ne bih imala ništa protiv toga da se s nekim baš sprijateljim, ako smo si suđeni i ako kliknemo :D

chocolatecookie
17.09.2013., 19:08
I komunikativnosti i ekstrovertiranosti. Pa o tome i govorim cijelo vrijeme, o ničem više:ne zna:
Listala sam neku knjigu o tome kako su i introverti ljudi i kako ih među nama zapravo ima podosta i mislila si "ovo je garant za američko tržište", jer sam provela život posve nesvjesna toga da je društveno neprihvatljivo biti introvert.

(Osim ono jednom kad sam negdje pročitala da je uvjet za dobrog roditelja taj da bude ekstrovert.)

Tko god očekuje od svih ljudi da budu ekstrovertirani, može otić kod doktora pregledat si socijalnu inteligenciju. :ne zna:

Gilda.
17.09.2013., 19:09
pa da, onda sam možda i shvatila neke stvari krivo.
ne trudim se odvajati to strogo, samo mi zbilja duže treba da se negdje uklopim i zbilja mi je stresno ići na ta zahtjevnija druženja, i puštam da nam se odnos razvija tempom koji mi odgovara.
ne bih imala ništa protiv toga da se s nekim baš sprijateljim, ako smo si suđeni i ako kliknemo :D

Pa to je noromalno. Naravno da si ispočetka na distanci. Bitno je samo postaviti se ok, bez optužbi i držanja iznad tih "baba" i onda će i one distanciranje prihvatiti normalno.

dijetesjene
17.09.2013., 19:11
Babine za vrijeme lohija?:rofl::rofl:

Ma ne,obicno se na babine gleda doci prije nego pupak otpadne.:D
Ako nisi onaj batrljak sa kvacicom vidio,kao da nisi niti dijete.

Gilda.
17.09.2013., 19:12
Autorica je na početku spominjala i pola godine pa ono...tko će ga znati:D

pitseleh
17.09.2013., 19:13
Listala sam neku knjigu o tome kako su i introverti ljudi i kako ih među nama zapravo ima podosta i mislila si "ovo je garant za američko tržište", jer sam provela život posve nesvjesna toga da je društveno neprihvatljivo biti introvert.

jel knjiga od ove autorice, susan cain (http://en.wikipedia.org/wiki/Susan_Cain)? link na ted talk (http://www.ted.com/talks/susan_cain_the_power_of_introverts.html)

c.c.
17.09.2013., 19:17
Tko god očekuje od svih ljudi da budu ekstrovertirani, može otić kod doktora pregledat si socijalnu inteligenciju. :ne zna:

slazem se s ovim. ide mi na kuki sto se uvijek i u svim prigodama cudno gledaju ljudi koji ne vole pricati sa svima, biti u centru paznje i vole svoj mir.

chocolatecookie
Mislim da je, kad sam otvorila me podsjetilo na taj TED talk, ali bilo mi je užasno glupo čitat o tome kako introverti žive među nama, pa ..nisam? :D

Gilda.
(Osim ono jednom kad sam negdje pročitala da je uvjet za dobrog roditelja taj da bude ekstrovert.)

Logično

Naravno da ne mogu svi biti ekstroverti niti jesu. Ali mislim da baš samo granični slučajevi ne mogu funkcionirati u društvu koliko toliko normalno i za sve prihvatljivo.

chocolatecookie
17.09.2013., 19:20
slazem se s ovim. ide mi na kuki sto se uvijek i u svim prigodama cudno gledaju ljudi koji ne vole pricati sa svima, biti u centru paznje i vole svoj mir.

Ja nisam doživjela to da se uvijek i u svim prigodama čudno gledaju, ja sam introvert i ljudi su mi znali doć s "znaš, ja sam se godinama trudila jako puno družit s ljudima i bit jako društvena i sad kad sam prestala mi je puno bolje, dobro si ti to odmah skužila". :rofl: Nekoliko mi se to puta dogodilo. :D

chocolatecookie
17.09.2013., 19:23
Logično

Znaš li ti što su introvertiranost i ekstrovertiranost?

c.c.
17.09.2013., 19:25
Ja nisam doživjela to da se uvijek i u svim prigodama čudno gledaju, ja sam introvert i ljudi su mi znali doć s "znaš, ja sam se godinama trudila jako puno družit s ljudima i bit jako društvena i sad kad sam prestala mi je puno bolje, dobro si ti to odmah skužila". :rofl: Nekoliko mi se to puta dogodilo. :D

mene u raznim društvima ljudi koje ne poznajem gotovo uvijek pitaju da zašto ja većinom šutim :rolleyes:

nakon tog pitanja, koje mi diže kosu na glavi, dođe mi da ostatak večeri iz inata začepim gubicu skroz do kraja.

Gilda.
17.09.2013., 19:27
Znaš li ti što su introvertiranost i ekstrovertiranost?

Da, zašto?

chocolatecookie
17.09.2013., 19:27
Babine za vrijeme lohija?:rofl::rofl:

Karikirala sam, ne znam imate li tu stilsku figuru u tvojoj državi u državi.

pitseleh
17.09.2013., 19:28
introverzija nije isto kao i asocijalnost
introverzija nije ni isto kao sramežljivost ili socijalna anksioznost.
to su posebne dimenzije.

ja sam sramežljiv introvert, kao i većina introverata dobro slušam, ne stavljam se na prvo mjesto, i često se zato osjećam kao razgažena papuča :D jer ljudi jako vole pričati o sebi, pogotovo ako kimaš, zapitkuješ, mhm na pravim mjestima.. uh

introverzija ne isključuje imanje socijalnih vještina.

ex anais
17.09.2013., 19:29
mene u raznim društvima ljudi koje ne poznajem gotovo uvijek pitaju da zašto ja većinom šutim :rolleyes:

nakon tog pitanja, koje mi diže kosu na glavi, dođe mi da ostatak večeri iz inata začepim gubicu skroz do kraja.

Ovo se i meni dešava. Ako sjedimo navečer obično ide i zašto ne pijem. Jednom mi je jedna tuka koju sam tad tek upoznala i držala lekcijicu o uživanju u životu i mladosti. Nije mi se dalo raspravljati iako mi je sad malo žao što se nisam ustala i otišla.

chocolatecookie
17.09.2013., 19:30
Da, zašto?

I logično ti je da ljudi koji baterije pune bivajuć sami sa sobom, a ne družeć se s ljudima, ne mogu bit dobri roditelji?

dijetesjene
17.09.2013., 19:30
Karikirala sam, ne znam imate li tu stilsku figuru u tvojoj državi u državi.

Pusti ti te fore sa stilskim figurama kad se jutros autorica teme obrusila na moj rat kao stilsku figuru.
Nema majci,sve mora biti napisano doslovce onako kako se misli.

Tako da ne dolazi do medjudrzavnih sukoba.
Dakle,man se lohija:D:D

fuj
17.09.2013., 19:31
ja sam poprilično pričljiva i nisam sramežljiva, ali nemam volju provoditi vrijeme s bilo kim. pogotovo ako ne moram.

@gilda

daj objasni ovo s roditeljima. ne shvaćam logiku.

pitseleh
I logično ti je da ljudi koji baterije pune bivajuć sami sa sobom, a ne družeć se s ljudima, ne mogu bit dobri roditelji?

ovo je za ozbiljno? ozbiljno? :(
eto, ovo mi je zbilja grozno čuti. da netko to može misliti.

čini se da nam treba susan cain sa svojom pro intro kampanjom..

ex anais
introverzija ne isključuje imanje socijalnih vještina.

Samo, socijalne vještine ne uključuju baš odlazak na babinje. :D

chocolatecookie
17.09.2013., 19:32

Mislim da je to zabranjeno pravilima podforuma.

petrunjela84
17.09.2013., 19:33
Pusti ti te fore sa stilskim figurama kad se jutros autorica teme obrusila na moj rat kao stilsku figuru.

Tako da ne dolazi do medjudrzavnih sukoba.
Dakle,man se lohija:D:D

Joj, sva sreća da si mi rekla da za figuru, ja već spremila municiju...:504:

Gilda.
17.09.2013., 19:34

Ma dobro, ne da ne mogu biti dobri roditelji ali mislim da ekstroverti puno bolje zadovoljavaju ono što djeci u odgoju treba. Brzo reagiranje, komunikativnost i spremnost na brzo izjašnjavanje i objašnjavanje i tak...

chocolatecookie
17.09.2013., 19:34
Ma dobro, ne da ne mogu biti dobri roditelji ali mislim da ekstroverti puno bolje zadovoljavaju ono što djeci u odgoju treba. Brzo reagiranje, komunikativnost i spremnost na brzo izjašnjavanje i objašnjavanje i tak...

Mislim da brkaš introvertiranost i mentalnu retardaciju.

pitseleh
17.09.2013., 19:35
Samo, socijalne vještine ne uključuju baš odlazak na babinje. :D

Ma naravno. Ali problem je kad je to nekima minimum socijalne konvencije i pristojnosti, a neki to shvaćaju drugačije (recimo, meni je to rezervirano za ljude s kojima se intenzivno družim, tzv. prijatelje, i bližu obitelj) i možda intimniji čin i gestu veće bliskosti

dijetesjene
17.09.2013., 19:36
Mislim da je to zabranjeno pravilima podforuma.

Ja nisam tog dojma.
Oduvijek pisem sto mislim i evo sve 5...

Aaaaaaaaa,tebi je zabranjeno...morebit.:rofl:

pitseleh
17.09.2013., 19:37

Ja zbilja moram reći da su sva psihološka istraživanja pokazala da to nije točno, zapravo mislim da to zvuči toliko nebulozno da se nije možda ni istraživalo..

ALI introverti nisu bolji roditelji od ekstroverata.

Te dimenzije (dakle nisu ladice ni kategorije) ne utječu na kvalitetu roditeljstva.

fuj

isto sam pomislila.

ex anais
Ma naravno. Ali problem je kad je to nekima minimum socijalne konvencije i pristojnosti, a neki to shvaćaju drugačije (recimo, meni je to rezervirano za ljude s kojima se intenzivno družim, tzv. prijatelje, i bližu obitelj) i možda intimniji čin i gestu veće bliskosti

Mene malo strah tih kojima je to ni manje ni više nego minimum. Ne želim znati gdje im je maksimum. :rofl:

Gilda.

Ne, ne brkam.

ex anais
17.09.2013., 19:38
Ne, ne brkam.

Ako dijete padne, ekstrovert će pritrčati, a introvert kontemplirati o nagibu pada, što?

Iceland
17.09.2013., 19:39
Ja sam užasan introvert. Ono, toliki da se maltene bojim trgova i ulica u subotu ujutro jer mi ima previše ljudi i mogućnosti da nekoga sretnem, pa bih jebeno otišla na babinje.

Ne zato jer bi mi to garantiralo ne znam što, već zato jer te ljude ne bih uspjela distancirati od sebe samo kao poslovne kolege koji za mene ne postoje nakon 16 sati.

Pa ne provodiš s njima toliko vremena jer ludo želiš s njima provoditi toliko vremena.

Thank you, Mrs Obvious :top:

Kad dodaš na to vrijeme koje provodiš putujuć na posao i s posla, vrlo je očito da nakon 8-9 sati s njima nemaš više osam-devet sati za svoju obitelj, za svoje prijatelje, za svoje hobije, za svoje pse, za gledanje u zid. Za forum. :D

Onoga koga to tako strašno opterećuje da otkaz, pa živi od ljubavi (ili na račun bogatog dečka roditelja direktora) i ima svo vrijeme svijeta za pse, prijatelje, gledanje u zid i dakako, last but not least, forum :cerek:

Meni je užasno nekorektno i nefer to što se onda očekuje da od slobodnog vremena koje ti preostaje opet otkidaš za ljude koji su ti samo kolege (druga stvar ako se želiš s njima družiti jer ti odgovaraju za druženje, ali onda nema ovakvih topika)

Babinje je jednom ili dvaput u životu. U prosjeku. Uopće to prikazivati kao ne znam kakav trošak vremena i maltene gubitak za decu (koji je dakako nenadoknadiv u njihovom daljnjem razvoju), babe na smrtnoj postelji ili prijatelje koji odlaze u Siriju mi je :zvrko:

Jebemu sve ako ne možeš izdvojit, ma nek je, jedan jebeni dan, da bi s ljudima koji ti na neki način vremenom htio, ne htio i postanu kao neka vrst obitelji otišao u babinje babi kojoj to, pretpostavit ćemo, ne smeta.

Jer nije dosta što dobro radiš, nije dosta što si kolegijalan, nije okej što si ugodan i kompetentan suradnik, nije okej što uskačeš kolegama kad im treba. Ne. Trebaš im ić doma i pozivati ih k sebi dok imaš lohije, jer si inače valjda previše čovjek, a premalo radnik i kolega, a ne valja to tako.

Ne moraš uopće. Možeš biti konstantno bolestan i poslat torte ili kave dostavom. Jer si valjda toliko ekstremno introvertan da to nisi sposoban obavit fejs tu fejs u ponedjeljak ujutro na pauzi od pola sata.

No, isto tako će to neki bapci, uključujući i introvertnu mene doživjeti s vot d fak.

A ja sam introvertna. Čak 78%. Ona mora da je 99%. Skupa sa svima vama.

Gilda.
17.09.2013., 19:41
Odgoj nije (samo) podizanje djece s poda.

Ok, malo sam se zaletjela pa se ispravila. Ne mislim da introverti ne mogu biti dobri roditelji, bože sačuvaj... ali mislim da ekstroverti barem u nekom tom skroz dječjem periodu života imaju bolje rezultate, da se tak bedasto izrazim...
Eto tak mislim, nemam znanstveni rad:ne zna:

dijetesjene
17.09.2013., 19:42
Ako dijete padne, ekstrovert će pritrčati, a introvert kontemplirati o nagibu pada, što?

Evo sta meni pada na um...igranje sa djecom.
Mislim da tu moze biti problema.
Dijete sam majke koja je bila introvertirana i sve sto je mene zanimalo njoj je bilo teror.
Jednom sam to pojasnjavala sa primjerom plaze za kupanje.
Vecina djece vole buku,graju,masu ljudi.

chocolatecookie
17.09.2013., 19:42
Ne, ne brkam.I zbog čega misliš da introverti nisu u stanju brzo reagirati? Kako to izgleda, dijete ide prema cesti, i majka društveni leptirić brže potrči prema njemu nego majka violinistica?

Zbog čega misliš da introverti nisu komunikativni? Introverti nisu ljudi lišeni vještina komuniciranja.

Spremnost na brzo izjašnjavanje i objašnjavanje? Nego što rade introverti, napišu djetetu dopis tijekom sljedeća 72 sata?

pitseleh
17.09.2013., 19:44

Ok, malo sam se zaletjela pa se ispravila. Ne mislim da introverti ne mogu biti dobri roditelji, bože sačuvaj... ali mislim da ekstroverti barem u nekom tom skroz dječjem periodu života imaju bolje reztultate, da se tak bedasto izrazim...

Imaš li dojam da su introverti emocionalno hladni?

Tako bi netko mogao reći: ona je ekstravert pa sigurno ide po kavama i babinjama, umjesto da provodi vrijeme koncentrirana na svoje dijete.
Ali to bi bila nepoštena glupost.

chocolatecookie
17.09.2013., 19:44
Ja sam užasan introvert. Ono, toliki da se maltene bojim trgova i ulica u subotu ujutro jer mi ima previše ljudi i mogućnosti da nekoga sretneTo nije introvertiranost.

Gilda.
17.09.2013., 19:46
I zbog čega misliš da introverti nisu u stanju brzo reagirati? Kako to izgleda, dijete ide prema cesti, i majka društveni leptirić brže potrči prema njemu nego majka violinistica?

Zbog čega misliš da introverti nisu komunikativni? Introverti nisu ljudi lišeni vještina komuniciranja.

Spremnost na brzo izjašnjavanje i objašnjavanje? Nego što rade introverti, napišu djetetu dopis tijekom sljedeća 72 sata?

Ja se tak ne bi razgovarala. Ovako...ako ja napišem da nisu komunikativni ti napišeš da kaj su onda mentalno retardirani ili lišeni vještine komuniciranja. Ja tak ne bi, fala:)

Imaš li dojam da su introverti emocionalno hladni?

Tako bi netko mogao reći: ona je ekstravert pa sigurno ide po kavama i babinjama, umjesto da provodi vrijeme koncentrirana na svoje dijete.
Ali to bi bila nepoštena glupost.

Ne, čak imam dojam da su emocionalno hladniji ekstroverti. Ili površniji. nemam pojma kak bi to nazvala.

disklejmer za kuki: ovo ne znači da mislim da ekstroverti nemaju emocije uopće:D

ex anais
17.09.2013., 19:48
Dijete sam majke koja je bila introvertirana i sve sto je mene zanimalo njoj je bilo teror.

Hm, ja ne volim prepune plaže, ali vjerujem ako bih osjetila poriv da imam dijete da bih to dijete dovoljno voljela da mi taj odlazak ako ništa bude podnošljiv jer dijete to veseli. Teško mi je teoretizirati o tome zapravo, ali smatram da ako ti je djetetova sreća na prvom mjestu, da ćeš se prilagoditi. A sad, da roditelji oblikuju djecu po svom kalupu, to je nažalost kod nekih ljudi istina. Moja majka se užasavala da skačem i općenito nastojala prevenirati svaku ozljedu jer je bila previše zaštitnički nastrojena pa sam zato valjda smotana k'o sajla, ne znam. :o I zato ne bih sputavala vlastito dijete, makar bila luda od straha.

ex anais
17.09.2013., 19:52

Ok, malo sam se zaletjela pa se ispravila. Ne mislim da introverti ne mogu biti dobri roditelji, bože sačuvaj... ali mislim da ekstroverti barem u nekom tom skroz dječjem periodu života imaju bolje rezultate, da se tak bedasto izrazim...

To mi je prvo palo na pamet. Ne znam, ja se smatram introvertom, a opet sam prilično razgovorljiva (nekad i previše :rofl:) s meni bliskim ljudima i nemamo nikakvih problema u komunikaciji. Vjerujem da bi se to odnosilo i na djecu.
Spremna sam istrpjeti i određena društvena događanja, bila sam na dovoljno dječjih rođendana, :o ali da uživam u tome i da si na taj način punim baterije, ne, dapače, praznim ih. Dočim ekstrovert energiju prima od druženja i izlazaka.
No to ne znači da introvert neće dijete voditi na igralište ili na dječji rođendan ili u lunapark i uživati s djetetom. Ne znam, mislim da ljudi imaju stereotipe o introvertima. A i nisu svi introverti isti.

pitseleh
17.09.2013., 19:54
Ne, čak imam dojam da su emocionalno hladniji ekstroverti. Ili površniji. nemam pojma kak bi to nazvala.

Ok. No moram reći da me dosta uznemirila ta izjava da su ekstraverti bolji roditelji od introverata. Nije ni nekako potkrepljena, znanstveno, životno. To mi zvuči kao gruba generalizacija, bez dokaza, na temelju nekog osobnog dojma.
Svi imaju neku ideju što ti pojmovi znače, ali znam puno psihologa i psihijatara kojima bi to bila struka, a ne znaju ih točno definirati (jer su naravno kompleksni), a kamoli odrediti čini li ih ta osobina boljim roditeljima.

Gilda.
17.09.2013., 19:54
Po tome bi ja bila introvert sa simptomima ekstroverta.

@pitseleh
pa zato što u biti malo ljudi možeš strpati u određeni strogo definirani okvir.

chocolatecookie
17.09.2013., 19:55

Ja sam introvertirana i nije mi ama baš nikakav problem igrat se s djecom.

Kao što rekoh, ne treba brkati introvertiranost i mentalnu retardaciju. Ne volim krcate plaže. Znaš šta? Kad sam sama, ne čitam slikovnice o Peppi, ne radim sedamdesetu ribu od plastelina, ne ljuljam se na ljuljačci pola minute i ne igram se autićima.

Savršeno mi je jasno, jer sam introvert, a ne mentalno retardirana, da malo dijete neće kraj mene čitati knjigu ni plesti čarape ni surfati internetima, i da ćemo brijat po parkovima i mijesiti plastelin i čitati slikovnice osim Shaun Tanovih (još moram porazmisliti o tome u kojoj je dobi prikladno uvesti Edwarda Goreya (http://www.hdwallpapersinn.com/wp-content/uploads/2013/02/Edward-Gorey-Kate.jpg) :D).

I, ne znam, nemam svoje dijete, al s posuđenima me bome pakleno veselilo pjevat dva sata na ljuljačci, makar uopće nemam sluha i to je bio prvi put da sam pjevala u javnosti od priredbe u trećem osnovne i prvih dvadeset puta mi je bilo dosta neugodno, i igrat se s autićima, i radit sedamdesetu ribu od plastelina, i skakat i pjevat i naganjat se po travama.

chocolatecookie
17.09.2013., 19:58
Ja se tak ne bi razgovarala.
Alo, napisala si da je logično da nisu dobri roditelji. :facepalm:

Ovako...ako ja napišem da nisu komunikativni ti napišeš da kaj su onda mentalno retardirani ili lišeni vještine komuniciranja. Ja tak ne bi, fala:)Dobro, onda molim te pojasni što znači da nisu komunikativni, u kontekstu odgoja djece.

Ne, čak imam dojam da su emocionalno hladniji ekstroverti. Ili površniji. nemam pojma kak bi to nazvala.To uopće nije ista karakterna crta. To jesi li topao i suosjećajan ili hladan je ono što se na engleskom zove agreeableness.

dijetesjene
17.09.2013., 19:59
To mi je prvo palo na pamet. Ne znam, ja se smatram introvertom, a opet sam prilično razgovorljiva (nekad i previše :rofl:) s meni bliskim ljudima i nemamo nikakvih problema u komunikaciji. Vjerujem da bi se to odnosilo i na djecu.
Spremna sam istrpjeti i određena društvena događanja, bila sam na dovoljno dječjih rođendana, :o ali da uživam u tome i da si na taj način punim baterije, ne, dapače, praznim ih. Dočim ekstrovert energiju prima od druženja i izlazaka.
No to ne znači da introvert neće dijete voditi na igralište ili na dječji rođendan ili u lunapark i uživati s djetetom. Ne znam, mislim da ljudi imaju stereotipe o introvertima. A i nisu svi introverti isti.

Mislim da je fora u tome sto dijete prepozna kod roditelja da sve ono sto njega veseli - takav roditelj odradjuje...i ono, cim malo poraste i to osvijesti...vise ni dijete to ne raduje.
I osjeca se pomalo glupo zbog toga sto eto voli trivijalne/glupe stvari.
Tako nekako,ne znam bas naj objasniti.
Znala je i mene moja odvesti na plazu...ali nije mogla sakriti da je to samo zbog mene i da ju nervira.
A nerviralo ju je previse toga sto manje vise vecinu djece veseli.

Gilda.
17.09.2013., 19:59
Alo, napisala si da je logično da nisu dobri roditelji. :facepalm:
Ispravila sam se.
Dobro, onda molim te pojasni što znači da nisu komunikativni, u kontekstu odgoja djece.
Manje komuniciraju. Šutljiviji su. Nemaju potrebu reagirati na baš sve...ili regairaju nakon podužeg promišljanja..ovisi koji su tip.

To uopće nije ista karakterna crta. To jesi li topao i suosjećajan ili hladan je ono što se na engleskom zove agreeableness.

Nije ista karakterna crta nego ja objašnjavam zašto ih možda takvima doživljavam.

pitseleh
17.09.2013., 20:00
Kad sam sama, ne čitam slikovnice o Peppi, ne radim sedamdesetu ribu od plastelina, ne ljuljam se na ljuljačci pola minute i ne igram se autićima.

dakle, možda neki brkaju introverziju s autističnim ponašanjem

ex anais
17.09.2013., 20:05
Znala je i mene moja odvesti na plazu...ali nije mogla sakriti da je to samo zbog mene i da ju nervira.

Ali je to primjer pasivne agresije. :/
Mislim, znala sam se ja zabaviti na prepunoj plaži i da me ne smeta, nisam uvijek nadrkana kad moram na gradske plaže, ovisi o motivaciji i društvu, vjerujem da bih se s djetetom drukčije osjećala, mislim da se neke stvari općenito promijene kad postaneš roditelj. A sad, mogu se samo nadati da ne bih bila užasna u tome. Volim igrati košarku, npr. :rofl: Iako je ne znam igrati baš. :rofl: Ali sam se naigrala s polubraćom i rođakinjom u životu pa ono, mislim da ne suckam toliko i uvijek mi je igranje s njima bilo stoput draže od sjedeljke s njihovom rodbinom- to sam mrzila.

knjiza
17.09.2013., 20:06
Ne znam koliko je pametno distancirati se po tom pitanju, zna se to obiti o glavu.
A nije vrijedno da im sad zbog sat,dva ides uz dlaku.

u mom slučaju , ispalo skroz dobro :D
svima iz firme se odlazilo na babinje i obavezno su se nosili preglupi, potpuno neupotrebljivi pokloni kojih firma ima na izvoz ( dobija u kompenzaciju od neplatiša)
a kuhanje ručka za poveći broj ljudi se ustalilo kao standard
kad se drugima išlo ja sam se uvijek izvlačila na činjenicu da živim daleko od svih, i da mi je daleko voziti, i sl.
kad se kod mene trebalo doći, pitale su kad bi bilo zgodno da mi dođu, ja sam izvalila "ne organiziram ja to" . tajac s druge strane tel. žice i brza promjena teme.
par dana kasnije na tekućem velikodušan novčani prilog , u opisu plaćanja
"dar za rođenje djeteta" :cerek:
pretpostavljam da sam danima bila tema ogovaranja , ali dok sam se vratila s porodiljnog, ispuhalo se. nisam primjetila nikakvu razliku u odnosu sa kolegama.
a što se ogovaranja tiče, možda sam prošla i blaže od od onih kojima se išlo na babinje. danima poslije se posprdno pričalo o njihovom namještaju, mužu, bebi, ručku... :503: zbog takvih kretenskih primjedbi sam i bila sigurna da nema smisla dozvoliti tu posjetu, doduše nisam imala razrađen plan kako ću im to i reći, ali dobro je ispalo :D

chocolatecookie
17.09.2013., 20:07
Znala je i mene moja odvesti na plazu...ali nije mogla sakriti da je to samo zbog mene i da ju nervira.Ja sam cijelo djetinjstvo da moja mama iskreno uživa u tome da ide na plažu. Zašto bi inače radila dvokratno, a u pauzi išla na more?

Ne znam je li pedeset puta otišla na plažu otkad nije morala nikoga voditi. :D

Štajaznam, pretpostavljam da nije uživala u gunguli nego u vremenu sa svojom djecom koja su uživala.

Kao što ni ja ne uživam u tome da nekome govorim "daj reci grčki jogurt" u nekom svom odraslom životu, a onda si maznem forumašku djetetinu i u stanju sam to govorit satima i u svakom "gucki jogut" uživat, i cerekat se ko blesava sljedeći put kad odem jest grčki jogurt.

Djeca su zabavna. :D

Tejsi
17.09.2013., 20:14
Mislim da je fora u tome sto dijete prepozna kod roditelja da sve ono sto njega veseli - takav roditelj odradjuje...i ono, cim malo poraste i to osvijesti...vise ni dijete to ne raduje.
I osjeca se pomalo glupo zbog toga sto eto voli trivijalne/glupe stvari.
Tako nekako,ne znam bas naj objasniti.

Ovo što ti pišeš nema veze s introvertiranosti. Možda ti je mama u svemu tome i bila introvert, ali to što ju je nerviralo bit na plaži s tobom je sasvim druga priča. :ne zna:

chocolatecookie
17.09.2013., 20:15
Nemaju potrebu reagirati na baš sve...ili regairaju nakon podužeg promišljanja..ovisi koji su tip.

I dalje mi nije jasno kako ovo izgleda u odnosu s djetetom. U zdravom odnosu s djetetom, pardon, pasivno agresivne stoke koja je u stanju podulje ignorirat dijete koje im se obraća nažalost sam vidjela dovoljno da si mogu zamisliti roditelja koji ne reagira ili reagira nakon nekog vremena.

Što, dijete krene prema utičnici, ti ne reagiraš ili reagiraš nakon podužeg promišljanja. Dijete padne, ti ne reagiraš nego promišljaš. Dijete ti vidi uložak i pita te šta je to, ti promišljaš u šutnji. Dijete plače, ti promišljaš.

Kako to ide?

Iceland
17.09.2013., 20:17
To nije introvertiranost.

Ne, to je i svojevrsna fobija. Međutim, uz to sam i introvert.

dijetesjene
17.09.2013., 20:20
Ovo što ti pišeš nema veze s introvertiranosti. Možda ti je mama u svemu tome i bila introvert, ali to što ju je nerviralo bit na plaži s tobom je sasvim druga priča. :ne zna:

Ne,ona je voljela biti na plazi sa mnom,ali nije voljela iste plaze kao ja.
Ona je voljela one gdje nema ljudi.
Kamenite.

pitseleh
17.09.2013., 20:21
osobna trauma:
moja majka je ekstravert i to prilično netolerantni.
znale smo se svađati subotama navečer kad me tjerala van, u disko s frendicama, jer da nisam normalna, što radim u sobi, ostat ću bez prijatelja.
izlazila bih ja povremeno, ali ne često kao drugi. pošto sam tad imala 16-17, i bila prilično emocionalno ekspresivna, rasplakala sam se i rekla da ću se baciti pod kamion na putu, tada je prestala. ali me ostavilo s dojmom da nešto sa mnom ozbiljno ne valja, jer sam, takva, čudna.

učili su me da nema teške djece, nego da je najvažnije da su majka i dijete kompatibilni po temperamentu. na roditelju je da se prilagodi.. nije ni to nemoguće :top:

Green Jade
17.09.2013., 20:23
Čitala sam do 9. str onda sam odlučila napisat post.

Daklem.. Ne, kolege s posla ti insu nužno prijatelji i ne moraš se družit s njima izvan posla. Ali sama činjenica da ste 5 dana u tjednu 8 sati (ili više) zajedno govori da se ipak družite. Sumnjam da se kroz neko vrijeme zajedničkog rada nisu stvorili neki jači odnosi, da nikad ne čavrljate o ovom i onom, da niste dijelile međusobno iskustva i savjete, da nemate zajedničke šale... Itd.

Moja iskustva s takvim "isforsiranim" druženjima su uvijek bila pozitivna iako ni sama nisam baš na takav način društvena. Uvijek je pozitivna vibra, zezancija na djelu, dobro se nasmijemo, podijeli se neki bezazleni trač... Uglavnom mi kroz takve situacije te "babe s posla" postanu draže i bliskije, samim tim mi je i ugodnije radit. :ne zna: A i upoznaš ih malo bolje, pa ako ćeš peć kolače saznaš da je Marica maher i ima nevjerojatne trikove, zdravkina kćer radi u apoteci pa će sam čula preporuku za odličan šampon protiv peruti, milikn zet je menadžer u t-comu pa mi je rekla za caku s tarifom, a zahvaljujući Štefici sam napokon našla dobru frizerku. :D

Osim toga, jednostavno se osijećam ljepše i bolje kad vidim da sam i ja svojim dolaskom i sudjelovanjem u tako nečemu doprinijela nekom zajedništvu. Nakon svega toga, svatko ide svojim putem.

S druge strane, fakat ne kužim čemu takva drama oko jednostavnog odbijanja sudjelovanja na takvom druženju. Prvo, ako se pristojno ispričaš, nitko normalan se neće uvrijediti. Drugo, ako vidno odbijaš babe s posla i njihovo "društvo" vrlo lako moguće da si ti njima više antipatična nego one tebi pa će im dobro doć što ne želiš ići. I to je to, neš ti filozofije.

dijetesjene
17.09.2013., 20:23
osobna trauma:
moja majka je ekstravert i to prilično netolerantni.
znale smo se svađati subotama navečer kad me tjerala van, u disko s frendicama, jer da nisam normalna, što radim u sobi, ostat ću bez prijatelja.
izlazila bih ja povremeno, ali ne često kao drugi. pošto sam tad imala 16-17, i bila prilično emocionalno ekspresivna, rasplakala sam se i rekla da ću se baciti pod kamion na putu, tada je prestala. ali me ostavilo s dojmom da nešto sa mnom ozbiljno ne valja, jer sam, takva, čudna.

učili su me da nema teške djece, nego da je najvažnije da su majka i dijete kompatibilni po temperamentu. na roditelju je da se prilagodi.. nije ni to nemoguće :top:

Eto,to je to.
Samo sam ja dozivjela suprotan primjer.

ex anais
17.09.2013., 20:30
Nezahvalno je to komentirati da nekog ne povrijediš, ali jebemu sve, majka koja djetetu urla da će ostati bez prijatelja nije takva zato jer je ekstrovert nego... (to što je nezahvalno komentirati).

Najlakše je reći "ona je takva jer je introvert/ekstrovert, Lav u horoskopu". Tako valjda manje boli.

chocolatecookie
17.09.2013., 20:30
Ne,ona je voljela biti na plazi sa mnom,ali nije voljela iste plaze kao ja.
Ona je voljela one gdje nema ljudi.
Kamenite.

Bit nadrkan na dijete jer si zbog njega, pizda mu materina, na plaži među ljudima umjesto da ležiš na grotama u blaženom miru i tišini nije introvertiranost nego pasivna agresija.

Pa prije nego imaš psa valjda porazmisliš o tome uklapa li ti se u život i hoćeš li biti nadrkan kad sljedećih 15 godina budeš morao razmišljat o njemu planirajuć svako ljetovanje. Nekako mi ima smisla učinit to i prije nego odlučiš imat dijete, razmislit o tome da će dijete vjerojatno htjet u parkiće, na dječje rođendane, na plaže s ljudima, na igranja kod nekog doma, da će možda htjet da ga vodiš na sinkronizirano plivanje ili na gitaru, da ga gledaš dok njegov klub ima rukometnu utakmicu... Ne možeš imat dijete računajuć na to da će više od ičega voljet ležat i rješavat križaljke, i čitat Agathu Christie, i to s godinu dana. :D

chocolatecookie
17.09.2013., 20:32
Nezahvalno je to komentirati da nekog ne povrijediš, ali jebemu sve, majka koja djetetu urla da će ostati bez prijatelja nije takva zato jer je ekstrovert nego... (to što je nezahvalno komentirati).

Najlakše je reći "ona je takva jer je introvert/ekstrovert, Lav u horoskopu". Tako valjda manje boli.
Neuroticizam i introvertiranost/ekstrovertiranost nisu na istoj skali i bilo bi super da ih ljudi prestanu brkat, ali vjerojatno neće.

Kao ni introvertiranost i socijalnu fobiju, tupavost, anksioznost i štošta. :D

Gilda.
17.09.2013., 20:33
I dalje mi nije jasno kako ovo izgleda u odnosu s djetetom. U zdravom odnosu s djetetom, pardon, pasivno agresivne stoke koja je u stanju podulje ignorirat dijete koje im se obraća nažalost sam vidjela dovoljno da si mogu zamisliti roditelja koji ne reagira ili reagira nakon nekog vremena.

Što, dijete krene prema utičnici, ti ne reagiraš ili reagiraš nakon podužeg promišljanja. Dijete padne, ti ne reagiraš nego promišljaš. Dijete ti vidi uložak i pita te šta je to, ti promišljaš u šutnji. Dijete plače, ti promišljaš.

Kako to ide?

Ne mislim uopće na te akcije. Pričam o doživljavanju svijeta oko sebe, o spremnosti na trenutno objašnjenje nečeg u okolini uočenog ili doživljenog, na brzo snalaženje i odgovaranje na ponekad besmislena pitanja.
Ponavljam, ne kaže da introverti to ne znaju nego da ekstroverti u tom periodu dok dijete uči svijet oko sebe i iz svijeta oko sebe imaju bolje rezultate u učenju djeteta takvi i sami više na svijet oko sebe usredotočeni.Jer tada je djetetu manje bitna točnost ili promišljenost nego informacija pa makar i površna.
Pogotovo u situaciji odgoja roditelj-dijete kad su u isto vrijeme pristutni i rad i kuhanje i igranje , usredotočenost baš i isključivo samo na dijete je u svakodnevnom životu puno manja nego kad se djetetom bavi dadilja recimo.

Moje mišljenje, opet ponavljam, nemam znanstvenu studiju o tome:)

ex anais
17.09.2013., 20:36
Neuroticizam i introvertiranost/ekstrovertiranost nisu na istoj skali i bilo bi super da ih ljudi prestanu brkat, ali vjerojatno neće.

Kao ni introvertiranost i socijalnu fobiju, tupavost, anksioznost i štošta. :D

Mislim da introvertiranost najviše brkaju s pasivnom agresijom. To što te roditelj ignorira par sati/dana nije što je introvert nego budaletina. There I said it.

chocolatecookie
17.09.2013., 20:49
Ne mislim uopće na te akcije. Pričam o doživljavanju svijeta oko sebe, o spremnosti na trenutno objašnjenje nečeg u okolini uočenog ili doživljenog, na brzo snalaženje i odgovaranje na ponekad besmislena pitanja.

Mene su za ovo višekratno hvalili, razni ljudi, i rekli mi da bi trebali ić u šetnju sa mnom da vide šta ja vidim pa da mogu i oni tako šetat sa svojom djecom. (Ja bih, recimo, rekla o sebi da kurca ne vidim, i duboko zavidim ljudima koji vide. :D Ali meni su to rekli neki ljudi koji su hardkor ekstroverti.) Ali meni to uopče nije stvar introvertiranosti ni ekstrovertiranosti, mene je tome naučila mala djevojčica u predverbalnoj fazi pokazujuć mi jedan po komadić svijeta svojim malim debelim prstom.

Ali meni je to mindfulness, ne vidim kakve veze ima s druženjem s gomilom ljudi.

Pa fotografima ne smeta introvertiranost, i neće im patit fotografska karijera ako otputuju sami sa svojim fotićem (što baš i nije način provođenja vikenda koji ukazuje na ekstrovertiranost), piscima isto nimalo ne smeta to što su u stanju osam sati na dan sjedit sami sa svojom tekicom/laptopom i smišljat priče, a to nije baš neka ekstrovertirana djelatnost. Okej, nije djelatnost ekstrovertirana, umorna sam. :D

J. K. Rowling je introvertirana. :ne zna:

chocolatecookie
17.09.2013., 20:50
Pogotovo u situaciji odgoja roditelj-dijete kad su u isto vrijeme pristutni i rad i kuhanje i igranje , usredotočenost baš i isključivo samo na dijete je u svakodnevnom životu puno manja nego kad se djetetom bavi dadilja recimo.

Meni je i dalje apsolutno nejasno kako ti zamišljaš interakciju introverta s kuhačom s djetetom. :ne zna:

Kao introvertirana osoba koja se družila s djecom i 1 na 1 i bez ikakvih drugih poslova za napravit, i 1 na prekonekoliko, i paralelno s druženjem s odraslim članovima obitelji djeteta/djece, i sama s djecom i radeć neš paralelno, i dalje ne razumijem što želiš reći ni kako to u tvojoj glavi izgleda. :D

A ljudi od kojih u svakoj prilici upijam način na koji funkcioniraju s djecom ne impresioniraju me svojom ekstrovertiranošću, nego prisutnošću, mekoćom i maštom. Ne znam je li itko od njih ekstrovert. :D