PDA

View Full Version : PMF - Geografija

stranice : [1] 2 3 4 5

steven
29.01.2005., 11:34
isao sam do jedno 5 stranica unatrag da vidim dal ima koj topik o ovome al izgleda da nema dalje mi se nije dalo.

nego. da li bi mi itko mogao reci nesto o studiju geografije u zg? jedino sto znam je to da je na pmf-u i predmete. ali kakav je prijemni , da li je "guzva" i stajaznam neki savjet ili tako nesto . tnx.

Dijete Cvijeća
30.01.2005., 15:13
Za početak, evo ti link:GEOGRAFIJA (http://www.geog.pmf.hr/index.htm).

ZiggyStardust
16.02.2005., 21:49
Dosta kasnim, ali evo par informacija.

Studij geografije je dosta teško upisati, pitanja na prijamnom su iz godine u godinu sve teža. Dobro je ići i na prijamni iz geologije pa pokušati upisati i kao dvopredmetni. Ili učiniti isto s povijesti na ff. Mnogi su se tako upisali na geografiju (dvopredmetnu), pa se kasnije bez problema prebacili na jednopredmetni studij geografije.

Nadalje, ako u životu imaš stvari kojima se voliš baviti i koje oduzimaju dosta vremena, tad će ti studij geog. odgovarati, imat ćeš vremena za ostale stvari koje te zanimaju. Ako te baš geog. jako zanima, bit će i prilike da se njome intenzivno baviš (više samostalno, doduše...).

Prva godina je (tako kažu) najteža, meni je bila ok, ne posebno teška. Druga je, čini se, lakša.

Dosta za sada. Ako te nešto zanima, slobodno pitaj.

joey_hr
08.06.2005., 14:23
daj reci ak znaš kolike su mogućnosti zaposlenja i to???

Što se može raditi u životu???

Crimson Petal
08.06.2005., 15:57
joey_hr kaže:
Što se može raditi u životu???

http://mrav.ffzg.hr/zanimanja/book/part2/node0106.htm

joey_hr
09.06.2005., 08:54
daj ako itko zna kolike su šanse upisati geografiju????
mislim jel ostane šta mjesta za jesenski rok???

šta se polaže na prijamnom

Crimson Petal
09.06.2005., 15:12
joey_hr kaže:
šta se polaže na prijamnom

http://www.unizg.hr/fakultet/fak0506.pdf

ZiggyStardust
18.06.2005., 20:35
Joey, ne računaj na jesenski rok. Odi na ljetni, al dobro se pripremi, pogotovo matematiku koja nije baš posebno lagana. Ako nisi do sada, otiđi do Zvonimirove 8 (Zgb, naravno) i traži prijamne ispite s prošlih godina. Iako, pitanja iz geografije dosta mijenjaju i čini se da su sve teža i teža. No, zato je matematika manje-više ista.

Jednopredmetnih geografa su primali 34 (24+10) prije dvije godine, ne znam da li se što promijenilo.

Provjeri http://www.geog.pmf.hr/index.htm, a i www.geografija.hr.

mousse od čokolade
13.05.2007., 12:16
evo izvukla ovu temu da ne otvaram novu..
Naime, studiram jedan fax - trenutno pri kraju druge godine, medutim geografija mi je prva zelja od uvijek :D dakle, interesira me (pogotovo vi koji ste upisali prosle ili pretprosle godine) kakav je prijemni? Koliko je teska matematika? Nadalje, kolko mi pomaze to sto sam sve razrede u gimnaziji prosla s 5?
iii.. kolko vremena preko tjedna morate provoditi na faxu (dal je onako od 8 do 8, ili je ravnomjerno rasporedeno) ?

hvala :)
mozete napisat i na pm ak hocete...

mya_7920
23.05.2007., 23:11
jel zna netko kad je prijamni?!

Niko81
03.06.2007., 12:07
Hm, iskreno? Bio sam pred koju godinu na prijemnom za geografiju jer sam to žarko želio upisati, rasturio sam i pripreme i šta sve ne, učio sam više od godinu dana, vulkani su izlazili iz mene od znanja, a onda po dolasku na prijemni shvatio sam da nas je bilo 500-ak i da primaju samo 24, a ja sam na listi bio: 25.!!!! I nema šanse da netko odustane... Imao sam 99% riješen prijemni, ocjene odlične, šta da ti pričam... Na kraju sam shvatio da je velika većina od tih 24 već odavno upisana na faks, a prijemni je bio čisto radi forme. Može mi pričati tko što hoće, ali ići na prijemni za geografiju je čisti promašaj i gubljenje vremena. Iskreno, ne žalim što sam pokušao ali to mi je bila škola i drugi puta sam pametnije. radije razmisli o nekom drugom zanimanju jer ako upadneš na geografiju ja ti plaćam put oko svijeta! Eto, to je bilo moje iskreno i osobno iskustvo s PMF-om. Ne znam kako je u Zadru, ali u Zagrebu se ne nadaj upadu na taj faks, posveti vrijeme nečemu sigurnijem ili predaj papire na još jedan faks. I da, uči matematiku, to jedno pitanjce je i mene strefilo, iako sam test riješio skoro 100%. Ono što me najviše boli je to što sam imao sve odlične ocjene, a test mi nisu dali na uvid jer mi nije bilo jasno kako to da nisam primljen. No, ja ipak nemam mamu i tatu ili možda neku tetku u nekoj važnijoj instituciji da me već sada, 2-3 mjeseca prije prijemnog "upiše" na željeni faks. Život je takav, naučio sam malo realnije živjeti jer ne može uvijek David protiv Golijata, pogotovo ne u Hrvatskoj, a još više u Zagrebu. Želim ti svu sreću!

mousse od čokolade
03.06.2007., 12:36
hvala na info.. ma meni nije problem, vec studiram na jednom faxu, ali geografija je oduvijek moja zelja, tako da cu iduce godine - barem da probam (pa da ne razmisljam kasnije u zivotu sta bi bilo da je bilo), otici na prijemni. ako ne upadnem, raspitat cu se kod mene na faxu da li negdje postoji nekakav postidplomski koji se vrti oko "politicke geografije" posto i na mom faxu i na pmf-u imaju taj predmet...
eto - vidjet cemo :)

towar
03.06.2007., 12:57
Može mi pričati tko što hoće, ali ići na prijemni za geografiju je čisti promašaj i gubljenje vremena. Iskreno, ne žalim što sam pokušao ali to mi je bila škola i drugi puta sam pametnije. radije razmisli o nekom drugom zanimanju jer ako upadneš na geografiju ja ti plaćam put oko svijeta! Eto, to je bilo moje iskreno i osobno iskustvo s PMF-om. Ne znam kako je u Zadru, ali u Zagrebu se ne nadaj upadu na taj faks, posveti vrijeme nečemu sigurnijem ili predaj papire na još jedan faks. I da, uči matematiku, to jedno pitanjce je i mene strefilo, iako sam test riješio skoro 100%. Ono što me najviše boli je to što sam imao sve odlične ocjene, a test mi nisu dali na uvid jer mi nije bilo jasno kako to da nisam primljen. No, ja ipak nemam mamu i tatu ili možda neku tetku u nekoj važnijoj instituciji da me već sada, 2-3 mjeseca prije prijemnog "upiše" na željeni faks

žao mi je da si na taj način "izvisil" , ali neznam baš jel točna tvoja teorija zavjere... imam u obitelji osobu koja je završila isti taj fax, a upisala se bez raznih "veza"... druga osoba koju znam isto je upisala, sad studira prvu godinu, isto bez da je ikakve mame ili tate imao da ga proguraju. ne kažem da se to ne događa, sigurno da takvi slučajevi postoje, uostalom znam iz prve ruke kakvo je stanje na geografiji... al da se nemože upast, oprosti al to nije istina

Pangea
07.06.2007., 23:20
Mousse, obavezno probaj upasti, ja sam bila u identičnoj situaciji i niiiikad nisam požalila. Nabavi prijemne od prethodnih godina jer ti se dosta pitanja ponavlja, i savjetujem da više drilaš geografiju nego matematiku i to činjenice, detalje i sl. Prije bolonje se nije moralo visit na faksu, dapače :zubo: , a sad je vjerojatno strože. U svakom slučaju sretno :top:

mousse od čokolade
07.06.2007., 23:33
Mousse, obavezno probaj upasti, ja sam bila u identičnoj situaciji i niiiikad nisam požalila. Nabavi prijemne od prethodnih godina jer ti se dosta pitanja ponavlja, i savjetujem da više drilaš geografiju nego matematiku i to činjenice, detalje i sl. Prije bolonje se nije moralo visit na faksu, dapače :zubo: , a sad je vjerojatno strože. U svakom slučaju sretno :top:

hvala :)
evo..odlucila sam - sad mi je prekasno, ali nagodinu idem definitivno. Pocet cu u prvom mjesecu (geografiju cu pripremati sama, a matematiku cu otici na pripreme jer ipak nisam u doticaju s njom dobre 2-3 godine.. al opet, uvijek mi je isla odlicno pa se trebam podsjetiti). Mislim da ce mi ucenje geografije za prijemni zapravo biti gust, a ne bubetanje - kao neko lagano stivo za odmor od strebanja na faxu :D
Joj tak se veselim.
Na ovom svom faxu imam jos 2 godine, odnosno imat cu jos jednu kad se i ako upisem na geografiju, tako da mislim da mi nece biti problem uskladiti 4. godinu svog faxa i 1. godinu geografije (par predmeta mi se i priznaje cini mi se...), a na svom faxu ionako ne moram uopce biti - koja dva dana u tjednu.

cyclone
08.06.2007., 12:36
cura mi studira na pmf-u geografiju, to joj je bila sekundarna opcija i igrom slucaja je upala u selekciju. dosad je dala sve ispite za prvi semestar, ispiti za drugi sad krecu polovicom ovog mjeseca. studij je dosta streberski i puno se mora uciti napamet. uglavnom bez muke nema nauke, nije to nista sto se ne moze upisati i zavrsiti

mousse od čokolade
08.06.2007., 13:05
eto.. ne znam.. zemljopis/geografija je predmet koji sam, uz matematiku, od 5. osnovne pa sve do kraja srednje skole uzivala uciti. Doslovce sam se veselila svakom testu..nije bila uopce stvar u profesorima nego u mom interesu za to. Eto, valjda mi nece biti problem :)
Bas bi bilo divno uspjeti zavrsiti 2 faxa.. Na politologiji bi dala i magisterij, a ovdje bi ostala pri diplomi, pa mozda kasnije upisala postdiplomski..

pusti snovi, ili ne...? :(

Morrandir
09.06.2007., 18:09
a zna li itko kakve info za geografiju u Zadru?? ako nije prob da napise

Pangea
11.06.2007., 15:45
kao što je već gore spomenuto, na ovom linku http://www.geografija.hr
možeš naći informacije i o zagrebačkom i o zadarskom odsjeku (dole desno na stranici:)
A iz prve ruke ne bih znala...to nek netko drugi kaze

@ Mousse - mislim da ti ne bi trebao biti problem gurati 4.godinu pol. sa geografijom, jer je na 4. ipak nekako vec lakse, a geografiju volis pa eto... Jos da je ostao stari program...:tuzni:

mousse od čokolade
11.06.2007., 15:52
ee hvala ti :up:
:lupa glavom u zid kaj se nije upisala vec prije 2 godine: :zubo:
gledam sad tu neke predmete i plan rada... i sline mi cure!

bidasoa
06.09.2007., 20:45
hej ljudi!! iako sam tek sad krenula u 4. razred gimnazije, vec se raspitujem o faksu. jako me zanima geografija, ali istrazivacki smjer. jel ima tko kakve svjete, pogotovo o pripremama? i da jos me zanima koliko ljudi se prima, i koliko su vazne ocjene iz srednje (koji predmeti), da znam jel uopce imam ikakve sanse da upadnem...
ljudi pomagajte!!

removka
08.09.2007., 15:20
čudi me što ti nitko dosad nije odg...
ugl... imaš forum geografa (ne smijem reklamirati, jel'da?)
tamo možeš dobiti brže sve informacije koje te zanimaju

ne daj da te sve ovo gore obeshrabri.. ove godine sam upala na geografiju i to bez plaćanja i bez ikakvih veza..
išla sam na pripreme koje za upis na ovaj fakultet nipošto nisu nepotrebne.. naravno, može se i bez njih.. ali na pripremama vidiš koja se pitanja učestalije stavljaju, što možeš očekivati, a što ne u ispitu..

na prijamnom su ti geografija i matematika, to znaš?
boduju se samo završne ocjene iz škole i matura.. bilo bi lijepo da si sve razrede prošla bar s 4..

na istraživački primaju 20 + 20

to je sve? ako imaš još pitanja...javi...
a preporučujem onaj forum jer tamo obitavaju ''ljubitelji geografije''
i da.. na stranici geografskog odsjeka imaš 4 prijamna (ili prijemna?), al to si već vidjela, jel'da?

bidasoa
08.09.2007., 16:22
hvala removka!!
ma ako se gledaju samo zavrsne ocjene onda nije neki problem.
da vidjela sam one prijemne..
eto ako cu imat jos kakvih pitanja, javim...

Daxo
27.09.2007., 21:06
Imam jedno pitanje, ali isključivo za bolonjce na ovom faksu! Čuo sam po pričama da je faks užasno lagan, to jest da predavanja nisu obavezna, da se uči samo za ispit i da se većinu ispita da naučit za jedan dan.

Jel to istina???? :confused:

mya_7920
28.09.2007., 01:12
iskreno se nadam :cerek:

Dijete Cvijeća
28.09.2007., 06:42
žao mi je da si na taj način "izvisil" , ali neznam baš jel točna tvoja teorija zavjere...

Ima upisa prek veze, ko i na svakom faksu (nažalost), al tvrdit da su svi tak upisani je suludo.Takve priče šire uglavnom oni koji nisu uspjeli upast. :rolleyes:

Inače, Niko, ak si siguran u sebe i svoje rezultate, trebaš se borit do kraja - imaš pravo na uvid u testove. /Govorim općenito, znam da je za konkretni slučaj kasno./

Dijete Cvijeća
28.09.2007., 07:06
Imam jedno pitanje, ali isključivo za bolonjce na ovom faksu! Čuo sam po pričama da je faks užasno lagan, to jest da predavanja nisu obavezna, da se uči samo za ispit i da se većinu ispita da naučit za jedan dan.

Jel to istina???? :confused:

Pa nije baš tak.:rolleyes: Prava je istina da ne samo da ne moraš dolazit na predavanja, nego ne moraš ni učit (čak ni taj jedan dan) nit ić na ispite - samo se na kraju svakog semestra pojaviš na faksu, izabereš jednu od ponuđenih ocjena i - sve 5. A u današnje informatičko doba ne moraš čak ni to - sve možeš obavit prek interneta, a da se ne makneš iz svog omiljenog kafića. Čak si i diplomu možeš doma isprintat.

mya_7920
28.09.2007., 11:00
Imao sam 99% riješen prijemni, ocjene odlične, šta da ti pričam... Na kraju sam shvatio da je velika većina od tih 24 već odavno upisana na faks, a prijemni je bio čisto radi forme. Može mi pričati tko što hoće, ali ići na prijemni za geografiju je čisti promašaj i gubljenje vremena. Iskreno, ne žalim što sam pokušao ali to mi je bila škola i drugi puta sam pametnije. radije razmisli o nekom drugom zanimanju jer ako upadneš na geografiju ja ti plaćam put oko svijeta! Eto, to je bilo moje iskreno i osobno iskustvo s PMF-om. Ne znam kako je u Zadru, ali u Zagrebu se ne nadaj upadu na taj faks, posveti vrijeme nečemu sigurnijem ili predaj papire na još jedan faks. I da, uči matematiku, to jedno pitanjce je i mene strefilo, iako sam test riješio skoro 100%. Ono što me najviše boli je to što sam imao sve odlične ocjene, a test mi nisu dali na uvid jer mi nije bilo jasno kako to da nisam primljen. No, ja ipak nemam mamu i tatu ili možda neku tetku u nekoj važnijoj instituciji da me već sada, 2-3 mjeseca prije prijemnog "upiše" na željeni faks.

dragi, ti si ovo sanjao. 99% riješen test? dobra! koja je to godina, samo da bacim pogled na pitanja? učio si godinu dana? 500 ljudi je bilo na prijamnom? ispričavam se na ovome, ali imaš li ti neki problem preuveličavanja stvari?

na pmf geografiju se upada bez problema, bez ikakvih veza i vezica, a učiti je dovoljno mjesec dana. i to onako polako, a zadnja dva tjedna zapeti. prijateljica je bila prva na prijamnom. ostale dvije bile su 3 i 5. ja sam bila 7. od nas 20 s priprema, na faks se nije upisalo samo 3. pa ti i dalje pametuj. idući put pokušaj učiti dvije godine, možda se isplati. jedino ako mi svi nismo podmitili tetu vesnu.

bidasoa
28.09.2007., 14:32
e ljudi vi koji studirate geografiju, koji smjer i sto mislite radit dok zavrsite studij?? :confused:
sad dok sam ozbiljno pocela razmisljat o geografiji kao prvom izboru, svi su me poceli odgovarat od toga, pogotovo jer bi ja upisala istrazivacki smjer. gnjave me sta cu radit s tim zanimanjem, gdje cu se zaposlit i slicno. sad i sama razmisljam ima li uopce smisla ici studirati geografiju samo zato sto volim taj predmet. jer ne znam sto bih mogla raditi poslije faksa
kakva su vasa iskustva? studirate li geografiju samo zato jer to volite ili :confused:

illusion
29.09.2007., 21:13
Zanima me da li se isplati studirati geografiju? Mislim istraživački smjer? Jel' netko zna da li postoji istraživački studij geografije i geologije? Molim iskustva starijih...pomozite neiskusnima...:confused: :confused: :confused:

bidasoa
29.09.2007., 22:46
dajte ljudi pomozite nam.....

mya_7920
30.09.2007., 10:57
zajednički studij geografije i geologije više nikako ne postoji, a i prije je bio samo nastavnički. a geografija... da li se isplati? na koji način? ako misliš imati brdo love, bjež na pravo, medicinu i ect.

zanimanja: http://www.geog.pmf.hr/joomla/index.php?option=com_content&task=view&id=18&Itemid=34

bidasoa
30.09.2007., 11:41
nisam mislila da li se isplati u smislu love nego ima li uopce mogucnosti da se nade posao u struci.koja radna mjesta uopce dolaze u obzir kada si magistar geografije??
citala sam na jednom forumu gdje su ljudi napisali da geografi (tocnije smjer prostorni planer) tesko nalaze posao zbog velike slicnosti sa npr. prometnim i gradevinskim fakultetima, odnosno da su ljudi koji zavrse te fakultete podobniji za te poslove nego geografi.
zato me zanima jel se geografija isplati, a ne zbog novaca

mya_7920
30.09.2007., 13:31
eh to budeš morala pitat nekoga tko je završio / završava fakultet... to ti ja ne bih znala :D

utipkaj www.geografija.hr/forum pa pitaj tamo...

Divine Organza
30.09.2007., 18:30
nisam mislila da li se isplati u smislu love nego ima li uopce mogucnosti da se nade posao u struci.koja radna mjesta uopce dolaze u obzir kada si magistar geografije??
citala sam na jednom forumu gdje su ljudi napisali da geografi (tocnije smjer prostorni planer) tesko nalaze posao zbog velike slicnosti sa npr. prometnim i gradevinskim fakultetima, odnosno da su ljudi koji zavrse te fakultete podobniji za te poslove nego geografi.
zato me zanima jel se geografija isplati, a ne zbog novaca

Ja sam zadnja generacija prije bolonje, smjer profesor Geografije koji vise ne postoji, kad zavrsim vracam se doma i hvala Bogu da u mojoj zupaniji ima radnog mjesta za mene, zelim raditi u srednjoj skoli i biti suradnik u nekom casopisu prr Geo, National Geographic, Meridijani i sl..

Završetkom preddiplomskog istraživačkog studija prvostupnici geografije mogu se zapošljavati na poslovima koja se tiču
dokumentacije, informacija i komunikacije primjerice u pismohranama (kartografska i druga građa),
vladinim i nevladinim udrugama,
turističkim uredima,
kod turoperatora,
u istraživanju tržišta,
u političkim strankama,
u nakladništvu, novinarstvu, medijima i dr.
Prvostupnik geografije osposobljen je za poslove prikupljanja i obrade prostornih podataka u znanstvenim ustanovama, prostorno-planerskim ustanovama, u kartografskim ustanovama i tvrtkama te u tijelima državne i lokalne uprave.

Završetkom diplomskog studija magistri geografije osposobljeni su za rad na širokom krugu poslova kao što su
javnim ustanovama za zaštitu prirode (nacionalnim parkovima i parkovima prirode),
javnim tvrtkama za upravljanje i gospodarenje prostorom (Hrvatske vode, Hrvatske šume, Hrvatske ceste...),
zavodima za prostorno planiranje i uređenje,
katastarskim uredima,
kartografskim i geoinformatičkim ustanovama,
zavodima za statistiku (gradski, županijski i državni),
Hrvatskoj vojsci,
tijelima državne uprave te lokalne uprave i samouprave,
znanstvenim ustanovama,
turističkim organizacijama (npr. gradske/općinske, županijske i državna turistička zajednica),
zavodima za zaštitu kulturne i povijesne baštine,
leksikografiji, izdavaštvu i medijima ovisno o smjeru diplomskog studija i specijalizaciji.

Divine Organza
30.09.2007., 18:36
I nikako nije istina da se uci jedan dan prije ispita, ima nekih kolegija kod kojih se vrte jedna te ista pitanja, ali su rijetkost. I ne uci se na pamet!!!!
Faks je jako zanimljiv, organizacija je jako losa.. u mojoj generaciji su nas primali 35, a sad za ovaj istrazivacki smjer je tu vise od 100tinjak ljudi,a imamo samo 3 predavaonice, najveca prima max 90 ljudi.. faks posjeduje 3 kompasa, sto je sramota ;(

bidasoa
30.09.2007., 19:11
Ja sam zadnja generacija prije bolonje, smjer profesor Geografije koji vise ne postoji, kad zavrsim vracam se doma i hvala Bogu da u mojoj zupaniji ima radnog mjesta za mene, zelim raditi u srednjoj skoli i biti suradnik u nekom casopisu prr Geo, National Geographic, Meridijani i sl..

Završetkom preddiplomskog istraživačkog studija prvostupnici geografije mogu se zapošljavati na poslovima koja se tiču
dokumentacije, informacija i komunikacije primjerice u pismohranama (kartografska i druga građa),
vladinim i nevladinim udrugama,
turističkim uredima,
kod turoperatora,
u istraživanju tržišta,
u političkim strankama,
u nakladništvu, novinarstvu, medijima i dr.
Prvostupnik geografije osposobljen je za poslove prikupljanja i obrade prostornih podataka u znanstvenim ustanovama, prostorno-planerskim ustanovama, u kartografskim ustanovama i tvrtkama te u tijelima državne i lokalne uprave.

Završetkom diplomskog studija magistri geografije osposobljeni su za rad na širokom krugu poslova kao što su
javnim ustanovama za zaštitu prirode (nacionalnim parkovima i parkovima prirode),
javnim tvrtkama za upravljanje i gospodarenje prostorom (Hrvatske vode, Hrvatske šume, Hrvatske ceste...),
zavodima za prostorno planiranje i uređenje,
katastarskim uredima,
kartografskim i geoinformatičkim ustanovama,
zavodima za statistiku (gradski, županijski i državni),
Hrvatskoj vojsci,
tijelima državne uprave te lokalne uprave i samouprave,
znanstvenim ustanovama,
turističkim organizacijama (npr. gradske/općinske, županijske i državna turistička zajednica),
zavodima za zaštitu kulturne i povijesne baštine,
leksikografiji, izdavaštvu i medijima ovisno o smjeru diplomskog studija i specijalizaciji.

ma znam ja sve to jer sam procitala na njihovoj stranici. svejedno hvala:)
ali mene zanima da li je to stvarno tako, odnosno zelim cuti iskustva drugih.
jer ja sam cula da za sve te poslove koje si nabrojao/la postoji netko kvalificiraniji koji ce biti u prednosti pri zaposljavanju. npr. u katastarskim uredima geodeti, u hc ovi s prometnog, u hs sumari itd...
zato zelim cuti iskustva drugih ljudi, po mogucnosti ovih koji su se vec zaposlili :)

Divine Organza
30.09.2007., 21:06
Na svim tim poslovima koje sam nabrojala potrebni su i geografi.. Npr- u HC, ako se radi neka cesta, na teren prvo izlaze geolozi, pa geografi i tek onda ovi ostali..
Ja znam dosta ljudi koji su se odlucili otici u turizam, frendica je sad dobiLa posao u jednom Parku prirode. Bez ikakve veze, prijavila se na natjecaj..

VelikaIspodZvijezda
01.10.2007., 00:43
ja sam sad upisala 2.god.pov. i geo., sviđa mi se fax jer me to zanima.prof.geografije se dosta traži u hrvatskoj, a što se tiče istraživačkog smjera, vjerujem da s ovim faxom ima posla. imaš stvarno milijun stvari koje bi mogla radit..a uostalom, danas većina radi izvan struke tako da..tko zna što će te zanimati kad završiš fax..mislim da je bolje upisati nešto što voliš bez obzira što sad ne znaš što točno želiš raditi, jer treba izgurati 5 godina, a ne vjerujem da je lako ako se tjeraš učiti nešto što te apsolutno ne zanima..
što se tiče organizacije faxa-rasulo.ništa ne znaš do zadnje sekunde(a nekad ni tada), ali uz dobru ekipu sve se da. navikneš se na takvo stanje tamo..i ove god.predavanja će kasnit par tjedana..
u vezi predavanja-kvazibolonja je na snazi(uhu,blago nama)tak da moraš bit na predavanjima(ja osobno samo kod 1 prof.nisam morala dolazit), i nije tak lagano,ali ak te zanima neće bit problema..ja sad evo imam pauzu od učenja,ujutro imam ispit koji pripremam neki 10 dana..vraćam se knjizi..sretno s odlukama:mig: a meni nek Bog pomogne..:D

Daxo
01.10.2007., 11:15
ja sam sad upisala 2.god.pov. i geo., sviđa mi se fax jer me to zanima.prof.geografije se dosta traži u hrvatskoj, a što se tiče istraživačkog smjera, vjerujem da s ovim faxom ima posla. imaš stvarno milijun stvari koje bi mogla radit..a uostalom, danas većina radi izvan struke tako da..tko zna što će te zanimati kad završiš fax..mislim da je bolje upisati nešto što voliš bez obzira što sad ne znaš što točno želiš raditi, jer treba izgurati 5 godina, a ne vjerujem da je lako ako se tjeraš učiti nešto što te apsolutno ne zanima..
što se tiče organizacije faxa-rasulo.ništa ne znaš do zadnje sekunde(a nekad ni tada), ali uz dobru ekipu sve se da. navikneš se na takvo stanje tamo..i ove god.predavanja će kasnit par tjedana..
u vezi predavanja-kvazibolonja je na snazi(uhu,blago nama)tak da moraš bit na predavanjima(ja osobno samo kod 1 prof.nisam morala dolazit), i nije tak lagano,ali ak te zanima neće bit problema..ja sad evo imam pauzu od učenja,ujutro imam ispit koji pripremam neki 10 dana..vraćam se knjizi..sretno s odlukama:mig: a meni nek Bog pomogne..:D

Znači ti studiraš i pov i geo! Mene zanima jednopredmetni, to jest oni koji studiraju samo PMF geografiju i koji to ispit pripremaš već 10 dana??? Meni je frend rekao da je najviše učio za ispit 4 dana po 4 sata, al mi je i pričao da vas dvopredmetne znaju užasno mučit kod njih lakše puštaju.

VelikaIspodZvijezda
01.10.2007., 13:45
znam da te zanima jednopredmetni,napisala sam nešto i o tome,u biti imamo većinu istih predmeta,oni imaju koji izborni više..zavisi o predmetu al mrcvare nas poprilično:rolleyes:
demogeografiju-i osim ovog,učila sam ju ljetos i nekad davno za kolokvije..
btw.prošla sam!!!:D :D :D :cerek:
da,zašto se ne pojaviš jedan dan na pmf-u,evo danas smo npr.svi(jedno i dvopredmetni) imali usmeni zajedno,malo popričaš s nekim,super je ekipa, reći će ti što te zanima..

mya_7920
01.10.2007., 21:41
znam da te zanima jednopredmetni,napisala sam nešto i o tome,u biti imamo većinu istih predmeta,oni imaju koji izborni više..zavisi o predmetu al mrcvare nas poprilično:rolleyes:
demogeografiju-i osim ovog,učila sam ju ljetos i nekad davno za kolokvije..
btw.prošla sam!!!:D :D :D :cerek:
da,zašto se ne pojaviš jedan dan na pmf-u,evo danas smo npr.svi(jedno i dvopredmetni) imali usmeni zajedno,malo popričaš s nekim,super je ekipa, reći će ti što te zanima..

jesi ti možda danas na faksu, oko 12 proučavala tu knjigu, a nadobudni brucoši iliti mi skakali uokolo u blizini pročelnikova ureda? :D nemam pojma kako mi je sad to palo na pamet :zubo:

inače, bidasoa, ako si slobodna, odi s nama na uvodno predavanje, možda ti pomogne ;) a ako ništa drugo, čut ćeš sve od mene do idućeg ljeta..

mya_7920
01.10.2007., 21:42
i da, čestitke na prolasku :D

illusion
02.10.2007., 09:20
hvala svima na ovim objašnjenjima, zanima me gdje mogu naći primjere prijamnih, osim ovih s neta???

VelikaIspodZvijezda
02.10.2007., 09:32
jesi ti možda danas na faksu, oko 12 proučavala tu knjigu, a nadobudni brucoši iliti mi skakali uokolo u blizini pročelnikova ureda? :D nemam pojma kako mi je sad to palo na pamet :zubo:
heh,šta sam tak uočljiva?:D pa ne znam jel misliš na mene,bilo nas je tamo dosta s knjigama iz demo.

VelikaIspodZvijezda
02.10.2007., 09:33
i da, čestitke na prolasku :D
thx:mig:

mya_7920
02.10.2007., 17:42
heh,šta sam tak uočljiva?:D pa ne znam jel misliš na mene,bilo nas je tamo dosta s knjigama iz demo.

eh onda ne znam :D

imam i ja jedno pitanje... kako funkcionira nabavljanje skripti i knjiga? koji je najbolji (i najjeftiniji) način? :D

Divine Organza
02.10.2007., 19:37
imam i ja jedno pitanje... kako funkcionira nabavljanje skripti i knjiga? koji je najbolji (i najjeftiniji) način? :D

Od nas starijih koLega ;) Svi si međusobno pomazemo, iz generacije u generaciju..

Cestitam curi koja je prosLa Nejasmica :s :s

bidasoa
02.10.2007., 20:13
inače, bidasoa, ako si slobodna, odi s nama na uvodno predavanje, možda ti pomogne ;) a ako ništa drugo, čut ćeš sve od mene do idućeg ljeta..

a rado bi isla, ali nisam iz zg pa mi i nije bas usput :)

VelikaIspodZvijezda
03.10.2007., 00:02

ma uvijek ti netko od ekipe nabavi od starijih pa si svi kopirate, a neke knjige ces možda htjet i kupit, prof.daju neki popust za nas(malo jači:rolleyes: )
u biti imam ja više-manje sve pa vidi šta ne uspiješ nabavit..

mya_7920
03.10.2007., 10:13
uljepšali ste mi dan :cerek: hvala ;)

mya_7920
03.10.2007., 10:14
a rado bi isla, ali nisam iz zg pa mi i nije bas usput :)

eh to je već druga stvar ;)

bidasoa
03.10.2007., 20:44
ali naravno, nadam se da cete mi javit kak je proslo :)

mya_7920
04.10.2007., 11:41
ali naravno, nadam se da cete mi javit kak je proslo :)

dobit ćeš potpuni izvještaj ;) (još samo 24 dana!!)

mya_7920
06.10.2007., 18:05
hvala svima na ovim objašnjenjima, zanima me gdje mogu naći primjere prijamnih, osim ovih s neta???

imam ti ja negdje knjižicu sa prijamnim od zadnjih 10tak godina, ako ti treba?

63M1N1
07.10.2007., 13:43
pozdrav kolegama!

danas sam SLUCAJNO primjetio da se, eto, TJELESNI ODRZAVA OD 1.10!

gdje se odrzava? mislim, svaka im cast na up-to-date informacijama!

removka
07.10.2007., 15:36
pozdrav kolegama!

danas sam SLUCAJNO primjetio da se, eto, TJELESNI ODRZAVA OD 1.10!

gdje se odrzava? mislim, svaka im cast na up-to-date informacijama!

u Martinovki.. to je kao dvorana.. ak ne znaš di se nalazi... pokušat ćemo objasniti..

u petak ujutro u 7:45 s tenisicama i prikladnom odjećom za tzk trebaš doći u tu Martinovku.. tad ćemo se kao odlučiti što ćemo, kud ćemo, kako ćemo..

mya_7920
07.10.2007., 20:23
u Martinovki.. to je kao dvorana.. ak ne znaš di se nalazi... pokušat ćemo objasniti..

u petak ujutro u 7:45 s tenisicama i prikladnom odjećom za tzk trebaš doći u tu Martinovku.. tad ćemo se kao odlučiti što ćemo, kud ćemo, kako ćemo..

u petak?! :eek: :eek: ovaj? i što je prikladna odjeća? nama su spominjali samo tenisice i majicu... :eek:

removka
07.10.2007., 20:39
u petak?! :eek: :eek: ovaj? i što je prikladna odjeća? nama su spominjali samo tenisice i majicu... :eek:

da, ovaj petak...mislim, tako sam čula..
tad ćemo kao izabrati što ćemo.. a rute za sljeme su već počele.. izvješene su na martinovki..
a prikladna odjeća je to: tenisice, trenirka i majica..

mya_7920
07.10.2007., 21:09
da, ovaj petak...mislim, tako sam čula..

čekaj, ti si prva godina? :mig: od koga si to čula? sve mi se to nekako čini sumnjivo hehe

removka
07.10.2007., 22:02
čekaj, ti si prva godina? :mig: od koga si to čula? sve mi se to nekako čini sumnjivo hehe

da, jesam.. ma znaš me.. Kušlanova..
čula od ljudi koji su ovaj petak zalutali u martinovku i čekali 1.5 h.. i onda su saznali tu informaciju.. a isto su 1. godina

mya_7920
07.10.2007., 23:50
da, jesam.. ma znaš me.. Kušlanova..
čula od ljudi koji su ovaj petak zalutali u martinovku i čekali 1.5 h.. i onda su saznali tu informaciju.. a isto su 1. godina

:eek: otkrivaš naš supertajni identitet :D nama su bili rekli da dođemo u ponedjeljak u 8 pa smo bili maaalo zbunjeni jer je ponedjeljak praznik :) znači, petak. a ništa, onda idem zvat ljude. ili ne. bar ne u jedan ujutro :D

mya_7920
07.10.2007., 23:56
vidi, vidi. pa čak i piše na forumu :D

http://www.geografija.hr/forum/forum_posts.asp?TID=333&PN=1&TPN=51

removka
08.10.2007., 07:10
ma i ja sam dobivala svakakve informacije.. dvaput sam bila u martinovki. i tamo sve pusto.. one žene s pmf-a nigdje..
vidimo se u petak.. znači buđenje u...hmmm...6

removka
08.10.2007., 07:17
:eek: otkrivaš naš supertajni identitet :D

uuups.. :bonk:

mya_7920
08.10.2007., 11:05
uuups.. :bonk:

hehe :lol: :lol:

čaplja89
13.10.2007., 10:25
Da li je tko cuo o otvaranju smijera geografije u Osijeku????

mya_7920
13.10.2007., 10:58
ne... sumnjam da će se to dogodit, ne treba toliko geografa hrvatskoj.. zagreb i zadar su dovoljni.

čaplja89
13.10.2007., 18:22
hvala na odg. ma ja se raspitujem za moju curu..jer tu kod nas se u slavoniji prica o tome...no vidit cemo u 4.mj. na promociji fakulteta...

p.s. zna li tko nesta o onim rijesenim prijemnima na cd-u, sa www.holo.hr -> da li je to ispalativo

mya_7920
14.10.2007., 13:34
ne znam :D idi pa vidi, ali ne vjerujem da će se igdje otvarati... a ovo za holo, to pitaš za geografiju ili općenito?

čaplja89
14.10.2007., 13:45
Općenito...ja se pripremam za FER/ETF a cura za Geografiju :)

mya_7920
15.10.2007., 18:03
za geografiju to ne treba jer je matematika prilično lagana... a za ovo ostalo ne znam :zubo:

mya_7920
16.10.2007., 17:04

aha. prema rasporedu je srijedom. od sedam do devet?!? :eek: no, u rasporedu imamo i demogeografiju tako da me više ništa ne čudi... :kava:

sleepless_soul
18.10.2007., 11:36
vi geografi koji tu pišete.. malo dođite i na forum geografije.hr, ima nas premalo, a ono je forum na kojem se pišu ovakve stvari tipa tjelesnog.. i nekih obavijesti ;) see ya

sleepless_soul
18.10.2007., 11:37
a što se tiče upada na faks.. nema tu nikakve veze.. jer znam da je ja nisam imala ni pol posto.. a imala sam jako dobro mjesto :) tak da te teorije padaju u vodu..

mya_7920
18.10.2007., 19:48
vi geografi koji tu pišete.. malo dođite i na forum geografije.hr, ima nas premalo, a ono je forum na kojem se pišu ovakve stvari tipa tjelesnog.. i nekih obavijesti ;) see ya

kaži to onima koji već nisu tamo ;)

sleepless_soul
18.10.2007., 20:47
njima i kažem :)

čaplja89
24.01.2008., 15:26
Ljudi ako moze pomoc, treba mi do sutra, jer kako sam iz Slavonije a sutra podravkom idem u ZG. Zanima me da li se na skriptarnici ''Geografije'' mogu kupiti proslogodisnji prijemni te skripte za prijemni ???

Unaprijed hvala

trovačica
01.02.2008., 18:34
ej...jel se zna možda kada je prijemni ove godine????

mya_7920
02.02.2008., 19:02
Drugi tjedan sedmog mjeseca, kao i svake godine...

Mr.Brightside
03.03.2008., 10:40
što se tiće prijemnih, dolazi jako puuno ljudi. a po novome se prima 40 na istraživački a 10 na profesorski smjer. prošle godine matematika je bila užasno teška. tak da je najvažnije da se nauči matematika.
što se tiće faksa, baš ga i ne preporučavam, zbog organizacije faksa te zbog toga što kad završiš faks nisi baš nešt i osim zaposljenja u školi ne preostaje ti još puno stvari, tj.mala ogućnost da se zaposliš negdje izvan školstva.
učiti se treba, uvijek ima se nešt za učit. a ako krenete na faks budete promjenili predodžbu o geografiji.

Love monkey

Mr.Brightside
03.03.2008., 10:42
pa mya idemo i na taj forum........

mya_7920
03.03.2008., 22:34
što se tiće prijemnih, dolazi jako puuno ljudi. a po novome se prima 40 na istraživački a 10 na profesorski smjer. prošle godine matematika je bila užasno teška. tak da je najvažnije da se nauči matematika.
što se tiće faksa, baš ga i ne preporučavam, zbog organizacije faksa te zbog toga što kad završiš faks nisi baš nešt i osim zaposljenja u školi ne preostaje ti još puno stvari, tj.mala ogućnost da se zaposliš negdje izvan školstva.
učiti se treba, uvijek ima se nešt za učit. a ako krenete na faks budete promjenili predodžbu o geografiji.

Love monkey

De ne budali. Kakva teška matematika?! Doslovno je bilo dovoljno da zaokružiš sve iste odgovore, napišeš neki postupak koji može biti apsolutno kriv i to je to.

Vidim da ti faks baš i nije previše drag :cerek:

Mr.Brightside
05.03.2008., 09:52
pa kako god da okreneš, matematika je bila mnogo teža nego prije. i koliko ljudi uopće nije zadovoljilo prag iz matematike na prijemnom. dobro da je bio spušten prag pa su još neki ljudi upali koji inaće nebi......

Paskaneman
05.03.2008., 17:26
alo kolege..jeli moze par osnovnih informacija za geografiju u zadru??

- koliko ih prima (sa placanjem/bez placanja studija)
- kakvi su Vam dojmovi (jeli to ono sta ste ocekivali, jeli tesko/lako...?)
- kako izgleda prijemni (jeli isti ka onaj u ZG-u?)

sto duzi i opsirniji odgovori to sam Vam vise zahvalniji :mig:

mya_7920
06.03.2008., 16:47
Geog u Zadru je sasvim druga priča nego ovo u Zg, kolegiji nisu isti na istim godinama i slično, a uz to je na Filozofskom. Ostalo nemam pojma :D

mya_7920
06.03.2008., 16:48
pa kako god da okreneš, matematika je bila mnogo teža nego prije. i koliko ljudi uopće nije zadovoljilo prag iz matematike na prijemnom. dobro da je bio spušten prag pa su još neki ljudi upali koji inaće nebi......

Ma nije... Ako sam ja, koja sam imala ponosnu dvojku iz matematike u srednjoj imala 60 bodova iz matematike, onda je SVATKO mogao prijeći taj prag :D A možeš mi na PM usput šapnut koji si od kolega :mig:

Mr.Brightside
09.03.2008., 12:13
Budem ti rekao kasnije Tko sam. heh heh.
btw, jesi li primjetila da na našoj stranici nema nikakve karte tj. jedne stranice na kojoj bi bi bila karta kako doći do nas, po meni bi to trebalo biti na stranici Geografskog odsjeka, ipak smo mi geografija. Što ne?

mya_7920
09.03.2008., 13:27
Budem ti rekao kasnije Tko sam. heh heh.
btw, jesi li primjetila da na našoj stranici nema nikakve karte tj. jedne stranice na kojoj bi bi bila karta kako doći do nas, po meni bi to trebalo biti na stranici Geografskog odsjeka, ipak smo mi geografija. Što ne?

Hehe, nisam se time bavila. :D Treba Toskića za to zadužit. Ipak on kaže da diplomski bez karte nije diplomski. Onda ni stranica geografskog odsjeka bez karte nije web stranica :top:

Mr.Brightside
12.03.2008., 11:20
ej, jel tko ima onu skriptu ili knjigu kaj trebamo iz geologije? btw, jel tko skužio one kristale?

mya_7920
16.03.2008., 14:12
Kopirali su to neki dan na faksu, dosta ih ima. Ja budem sutra do fotokopiraone..

trovačica
29.03.2008., 12:15
ej ljudeki...može li mi tko reći jel se za prijemni može prijaviti prek neta ili nekak drukčije da ne moram u zg ili moram i zbog toga doći u zg????? thx

removka
29.03.2008., 22:43
ej ljudeki...može li mi tko reći jel se za prijemni može prijaviti prek neta ili nekak drukčije da ne moram u zg ili moram i zbog toga doći u zg????? thx

ipak ćeš morati u zg

mya_7920
30.03.2008., 13:06

Ooo moraš, susret s tetom Vesnom se ne propušta! :s:s

Mr.Brightside
31.03.2008., 18:03
teta vesna rulz, pogotovo za vrijeme upisa. heh

Alia
03.04.2008., 16:23
Da li znate koliko se u prosjeku ljudi prijavi za geografiju u Zg?
I realno, koliko je teško upast?? Malo su me svi ovi postovi prestrašili..

removka
03.04.2008., 18:18
Da li znate koliko se u prosjeku ljudi prijavi za geografiju u Zg?
I realno, koliko je teško upast?? Malo su me svi ovi postovi prestrašili..

prijavi se 200 ljudi..
nemaš frke.. pola ljudi ne uči apsolutno ništa za prijemni..
znači ostaje ti boriti se protiv onih 100 ljudi i upasti među poželjnih 50 :)
e tu ćeš se malo više pomučiti..
preporučujem pripreme (jako puno stvari i pitanja koja smo riješavali na pripremama su nas potpuno identična dočekala i na prijemnom)

mya_7920
04.04.2008., 14:35
teta vesna rulz, pogotovo za vrijeme upisa. heh

I za vrijeme upisa semestra! :rofl:

prijavi se 200 ljudi..
nemaš frke.. pola ljudi ne uči apsolutno ništa za prijemni..
znači ostaje ti boriti se protiv onih 100 ljudi i upasti među poželjnih 50 :)
e tu ćeš se malo više pomučiti..
preporučujem pripreme (jako puno stvari i pitanja koja smo riješavali na pripremama su nas potpuno identična dočekala i na prijemnom)

Isto sam joj i ja rekla na PM. Pripreme - :s

trovačica
11.04.2008., 21:57
imali li razlike između prijemnih za istraživački i nastavnički smjer ili se svi zajedno upisuju bez obzira sto i kako eventualno dalje?????

removka
12.04.2008., 08:29
imali li razlike između prijemnih za istraživački i nastavnički smjer ili se svi zajedno upisuju bez obzira sto i kako eventualno dalje?????

prijemeni je isti za sve.. a na prozivci uzimaš što želiš (ako toga ostane)

mya_7920
12.04.2008., 21:41
Uglavnom, upisuje se 25 ljudi bez plaćanja i 25 sa. Što je 20 ljudi na istraživački bez plaćanja i 5 na nastavnički. I tako isto za s plaćanjem. (Bar je tako bilo ove godine :D)

SvenS7
14.04.2008., 22:03
ljudi,HELP! zanima me SVE o ovoj temi što znate. znam da je već bila ovakva tema ovdje,ali nisam dobio sve potrebne podatke tamo,a sad mi je stvarno već zadnji tren. zanima me koliko ljudi se prima,jel' matematika preteška(jer mi stvarni ne ide),u kakvom je stanju fakultet,i najvažnije od svega GDJE BIH MOGAO IĆI NA PRIPREME.
hvala unaprijed...

mya_7920
15.04.2008., 16:13
Klik (http://www.forum.hr/showthread.php?t=81870)

U kakvom je stanju fakultet? Obnovili su potkrovlje prošle godine. :kava:
Prima se 40+10 ljudi. 20+5 bez plaćanja i 20+5 s plaćanjem.
Matematika je eci peci pec s bilo kakvim postupkom.

I nije ti zadnji tren. Pripreme počinju dva i po tjedna prije prijemnog.

I da. Studij geografije nije kao geografija u srednjoj školi. Ako je ne voliš jako, jako, ne bude ti se svidjelo. :D

kestencic
08.05.2008., 21:35
pripreme ti nisu potrebne, uzmi knjige iz sve 4 godine gimnazije i uči, na seminarima ti neće reči ništa novog, zajedno će s vama proći svo gradivo a to možeš i sam + uštedjeti popriličnu svotu love. možda bi bilo dobro da si nabavis od nekog tko je išao na pripreme materijale no nije nužno jer kao što sam ti već rekla, oni rade po knjigama iz gimnazije. obavezno si nabavi prijamne iz prošlih godina. matematika nije teška, ali ima "geografskih" zadataka da se ne iznenadis. provježbaj te zadatke. uči uz atlas. često znaju biti zadaci tipa upiši morske struje na kartu, položaj gradova...

sam studij je dosta zanimljiv (naravno ako to voliš), ima puno seminara za pisati, ima i nekih štreberskih kolegija, neki su teži, neki su lakši.. vježbe su obavezne, kao i većina seminara i predavanja. na kraju svake godine se ide na teren, obično na 4-5- dana, plaća se oko 500-700 kn, ovisno gdje ides i s kojim profesorom. ispiti su većinom pismeni i usmeni. kolokvija uglavnom nema, profesorima se bas i neda zamarati s tim (živjela bolonja).

stanje fakulteta.... jako, jako loše iskreno. pripremi se na užasno lošu organizaciju tipa da početak predavanja stalno kasni, nikad se ne obavještava o ničemu, profesori ne bas previše zainteresirani (svaka čast iznimkama), literatura za ispit objavljena nakon ispita, o gospođi u referadi da ne pričam, da se poklapaju rokovi (primjerice, ja ove godine u ljetnom roku u jednom danu imam 3 ispita, jedan za drugim bez ikakve pauze...)

sad je na tebi odluka... no ako to voliš, prevladat ćeš to nekako. postat će ti sasvim normalno da počinješ s predavanjima u 11 mjesecu kad većina ljudi već riješi i neke kolokvije:) ili kad te redovito neće obavijestiti da nema predavanja a ti si po najvećoj kiši i zimi došao na faks u 6 navecer. ali znaš kako se kaže: što te ne slomi, čeliči te:) zato, knjigu u ruke, uči, riješi prijamni i uživaj u posljednjem dugom, toplom ljetu........... a onda slijedi par godina učenja i štrebanja, trošenja hrpe love da bi jednog dana završio na burzi:(:(:(

ako imas jos kakvih pitanja, pitaj slobodno.

mya_7920
08.05.2008., 22:37
pripreme ti nisu potrebne, uzmi knjige iz sve 4 godine gimnazije i uči, na seminarima ti neće reči ništa novog, zajedno će s vama proći svo gradivo a to možeš i sam + uštedjeti popriličnu svotu love. možda bi bilo dobro da si nabavis od nekog tko je išao na pripreme materijale no nije nužno jer kao što sam ti već rekla, oni rade po knjigama iz gimnazije. obavezno si nabavi prijamne iz prošlih godina. matematika nije teška, ali ima "geografskih" zadataka da se ne iznenadis. provježbaj te zadatke. uči uz atlas. često znaju biti zadaci tipa upiši morske struje na kartu, položaj gradova...

Na kojoj si ti godini? Jer geografski zadaci više nisu pod matematikom.. :D

Meni su pripreme itekako pomogle, pogotovo što sama nikad ne bih sjela i učila šest sati u komadu. Nauče te razmišljati drugačije, nekim cakama, a i kad određeno pitanje prođeš desetak puta, ne možeš ga ne zapamtiti.

sam studij je dosta zanimljiv (naravno ako to voliš), ima puno seminara za pisati, ima i nekih štreberskih kolegija, neki su teži, neki su lakši.. vježbe su obavezne, kao i većina seminara i predavanja. na kraju svake godine se ide na teren, obično na 4-5- dana, plaća se oko 500-700 kn, ovisno gdje ides i s kojim profesorom. ispiti su većinom pismeni i usmeni. kolokvija uglavnom nema, profesorima se bas i neda zamarati s tim (živjela bolonja).

Na prvoj godini ima samo jedno predavanje koje je obvezno i to je (dio) geologije. Ostalo sve ako hoćeš doći, ako nećeš nemoj. Vježbe jesu obavezne i srećom da jesu. Seminara sam u godinu dana imala komada dva, nadam se da će ih kasnije ipak biti malo više.

Terenska je super, idemo na Brač na pet dana za 700 kuna. I to sa Štercom. :lol:

I, 3 od 6 kolegija na prvoj godini mogu se kolokvirati (iako za kartu treba još i usmeni). Meni je to čisto okej :D

stanje fakulteta.... jako, jako loše iskreno. pripremi se na užasno lošu organizaciju tipa da početak predavanja stalno kasni, nikad se ne obavještava o ničemu, profesori ne bas previše zainteresirani (svaka čast iznimkama), literatura za ispit objavljena nakon ispita, o gospođi u referadi da ne pričam, da se poklapaju rokovi (primjerice, ja ove godine u ljetnom roku u jednom danu imam 3 ispita, jedan za drugim bez ikakve pauze...)

Teta Vesna je urbana legenda faksa :D A zašto ti ne izađeš na drugi rok ako ti se poklapaju ispiti? Ima dva datuma u ljetnom roku, zar ne?

Duggy, No idea, aj pliz spojite teme.

Duggy
09.05.2008., 13:48
Duggy, No idea, aj pliz spojite teme.

Tvoja želja moja zapovijed. :D

mya_7920
09.05.2008., 16:52
Tvoja želja moja zapovijed. :D

Pazi što si rekao. :lol:

:mig:

(Hvala.)

ludica89
10.05.2008., 19:12
e zna netko točan datum upisa na geografiju???pls ak zna da javi :)....unaprijed HVALAAAA :):):)

trovačica
16.05.2008., 17:14
može li se ako se upiše istraživački smjer (jer nema mjesta na nastavničkom) prijeći nakon nekog vremena na nastavnički???? thx

mya_7920
16.05.2008., 17:36
može li se ako se upiše istraživački smjer (jer nema mjesta na nastavničkom) prijeći nakon nekog vremena na nastavnički???? thx

Ne, može se samo obrnuto. Ali nije da se baš trgaju za geo-pov. Obično se prije popuni istraživački.

Tears-from-heven
16.05.2008., 18:42
Može li se ići na geografiju a da ideš na neki drugi fakultet istovremeno.. Tj. može li se teoretski ići na dva fakulteta istovremeno, a da je jedan od njih geografija... :ne zna: Ja jako volim geografiju, ali bi još jedan fax, jeli moguće? :confused:

mya_7920
16.05.2008., 18:44
A možeš ako upišeš drugi faks vanredno. Jer geografija ima samo redovno.

Sve je moguće. :mig:

Duggy
17.05.2008., 12:13
Možeš i oba redovno studirat. :mig: Ali ti prosjek mora biti veći od 4.0.
Onda šalješ molbu ministarstvu da ti odobre još jedan redovan studij. Oni to naprave i voila.
Ali pitanje je koliko si možeš uskladit rasporede. :mig:

Maxes
17.05.2008., 12:53
Ipak neću :D Mislim da je bolje usavršit se na jednom faklutetu, nego zulati po više njih pa ni na jednom biti stručan... :ne zna: :mig:

mya_7920
18.05.2008., 10:48
Možeš i oba redovno studirat. :mig: Ali ti prosjek mora biti veći od 4.0.
Onda šalješ molbu ministarstvu da ti odobre još jedan redovan studij. Oni to naprave i voila.
Ali pitanje je koliko si možeš uskladit rasporede. :mig:

Nemoguće ih je uskladiti. :rofl:

Duggy
18.05.2008., 11:06
Nemoguće ih je uskladiti. :rofl:

Ha čuj, Abysuss studira FF, FER i još ove godine ide na prijemni za fiziku. I sve to redovno. Rasporede, čini mi se, sasvim solidno žonglira. :mig:

mya_7920
18.05.2008., 14:32
Ha čuj, Abysuss studira FF, FER i još ove godine ide na prijemni za fiziku. I sve to redovno. Rasporede, čini mi se, sasvim solidno žonglira. :mig:

Ona nije obična osoba, ona se ne broji. :zubo:
Ne znam za druge, ali meni je slobodno vrijeme prilično drago. Može se, naravno da se može, ako imaš volje / vremena / riješiš problem s obveznim predavanjima ako se preklapaju.

Duggy
18.05.2008., 16:43
Ona nije obična osoba, ona se ne broji. :zubo:
Ne znam za druge, ali meni je slobodno vrijeme prilično drago. Može se, naravno da se može, ako imaš volje / vremena / riješiš problem s obveznim predavanjima ako se preklapaju.

Ma dada, to svakako. I ja jako cijenim svoje slobodno vrijeme. Samo sam htio napomenuti da je tehnički moguće oboje redovno studirat. :)

P.S. Aby je najobičnija osoba, ubije se od deset pivi. Pffft. :D

trovačica
20.05.2008., 23:41
zna li netko možda koliko je vremenski potrebno od gl. željezničkog kolodvora do faksa? i je li stvarni prijemni od 9 h?

trovačica
21.05.2008., 10:31
i gdje se taj faks točno nalazi?

mya_7920
25.05.2008., 06:39
10 minuta. Prijemni je u 9.

Marulićev trg 19/2. Imeđu HNK i Mažuranca i Državnog arhiva. Kad ideš s Glavnog, siđeš na 2 stanici (4,2,9 tramvaji), kreneš pješice nazad prema kolodvoru i skreneš u prvu ulicu lijevo. Kod semafora s desne strane ulice is the faks.

Upravo sam došla s terenske. :cerek: Brač, Brač!

trovačica
25.05.2008., 15:09
puuuuuuuuuuuuuuunnnno hvala :)

mya_7920
25.05.2008., 15:13
puuuuuuuuuuuuuuunnnno hvala :)

Nema na čemu, i drugi puta. :mig:

trovačica
04.06.2008., 14:59
opet pitanjce-dva od mene :)...kad je prijemni i od kad do kad se primaju prijave????

mya_7920
04.06.2008., 15:59
9.7., vjerojatno u 9 sati. Prijave su ti onda tjedan prije, sve će biti na internetu na vrijeme. Navodno da ovaj tjedan na sjednici raspravljaju o tome.

akiaki
09.06.2008., 21:53
Bok !
Ukoliko se pripremate za geografiju ili razmišljate o odlasku na geografiju odite na pmf.daj5.com (http://pmf.daj5.com) . To je inaće forum studenata PMF-a gdje oni uče zajedno, razmjenjuju zadaće, skripte i sl. Sad je otvoren podforum za sve buduće brucoše odnosno one koji će sada ići na prijemni. Tamo možete razmjenjivati rješenja starih prijemnih, postavljati pitanja vezana uz gradivo i sl.
Najbitnije je da studenti posječuju redovito taj forum pa vam mogu odgovarati na pitanja vezana uz gradivo ili uz faks općenito.
Uglavnom, sretno na prijemnom !

mya_7920
11.06.2008., 19:39
Ali nažalost tamo nema još ništa. :tuzni:

akiaki
12.06.2008., 11:24
Ali nažalost tamo nema još ništa. :tuzni:

Forum je tek počeo sa radom. U tjedan dana koliko postoji ima već prilično puno sadržaja. Za tjedan dana će imati još puno puno više. Cilj foruma je da mi studenti na njemu razmjenjujemo zadaće, skripte, kolokvije a i učimo zajedno :).
Probaj staviti nešto pa vidi kak će ti netko brzo odgovoriti ;)

sweet ivi
20.09.2008., 16:53
ej bok, imama par pitanja koja me zanimaju. maturantica sam u jezičnoj gimnaziji, u fazi sam kada proučavam sve fakseve koji me zanimaju, a među njih spada i studij geografije - istraživački smjer. općenito, zanima me demogeografija. kakve su mi mogućnosti zaposlenja ako bi se orijentirala na demogeografiju? koliko je ove godine ljudi pristupilo prijemnom? kada bi mogla doći na faks da malo vidim stvari iz prve ruke? gdje bi mi se više isplatilo polagati prijemni, a kasnije i studirati, u zagrebu ili zadru? unaprijed hvala

removka
20.09.2008., 18:29
ej bok, imama par pitanja koja me zanimaju. maturantica sam u jezičnoj gimnaziji, u fazi sam kada proučavam sve fakseve koji me zanimaju, a među njih spada i studij geografije - istraživački smjer. općenito, zanima me demogeografija. kakve su mi mogućnosti zaposlenja ako bi se orijentirala na demogeografiju? koliko je ove godine ljudi pristupilo prijemnom? kada bi mogla doći na faks da malo vidim stvari iz prve ruke? gdje bi mi se više isplatilo polagati prijemni, a kasnije i studirati, u zagrebu ili zadru? unaprijed hvala

hej!
što se tiče ovogodišnjih upisa- na stranici Geografskog odsjeka imaš službenu rang listu pa pogledaj.. inače je ova generacija bila jako jako dobra tako da su rezultati dosta visoki:) a inače se na prijemni prijavi 200-injak ljudi..

demogeografija je sjajna- ali se na faxu svela na samo jedan semestar.. tako da se nećeš studiranjem previše time moći baviti- iako nas ona svuda prati i povlači se kroz svaki kolegij..koliko vidim- ni na diplomskom studiju nema ništa usko vezano uz demogeografiju..
najbolje bi bilo da pošalješ mail profesoru Nejašmiću (na onoj web stranici pod kontaktima imaš sve)--> ono: Poštovani, bla bla i pitaš ga za sve što te zanima.. jako je susretljiv i pomoći će ti- reći konkretno koje su mogućnosti s demogeogarafijom, gdje što kako sve..
pričao nam je na jednom predavanju sve to o demogeografiji i demografiji- al tad mi je frendica plela pletenice:D pa nisam baš pratila:D
i da- njemu sad trenutno ne možeš doći osobno ga pitati to na fax- jer piše knjigu i nema ga na faxu.. bude bio poslije nove godine:) ali mailove sigurno provjerava:)

prijemni za geografiju u zg i u zadru nemaju previše sličnosti- tako da bi bilo dobro da se odlučiš prije gdje ćeš da se možeš bolje pripremati..
u zg je geografija i matematika na prijemnom.. a za zadar ne znam..

još nešto- dođi na forum--> link ti pošaljem na pm--> nema nas puno, ali ćemo ti rado dati korisne info:)

mya_7920
21.09.2008., 20:50
Ohoho, lijepo si se potrudila s odgovorom. :top:

Inače, nešto sam načula da se i dalje ne isplati dolazit na faks na upise jer je tek u srijedu sjednica :blabla:... Tko bi ih znao.. :rolleyes:

removka
22.09.2008., 13:02
Ohoho, lijepo si se potrudila s odgovorom. :top:

Inače, nešto sam načula da se i dalje ne isplati dolazit na faks na upise jer je tek u srijedu sjednica :blabla:... Tko bi ih znao.. :rolleyes:

bila sam danas na upisu
i upisala se
požuri da stigneš uzeti željeni izborni
danas su većinom uzimali australiju

papricica1
22.09.2008., 18:10
Ma nije... Ako sam ja, koja sam imala ponosnu dvojku iz matematike u srednjoj imala 60 bodova iz matematike, onda je SVATKO mogao prijeći taj prag :D A možeš mi na PM usput šapnut koji si od kolega :mig:

dajes mi nadu...:D
ja cu ove godine probat upisat geografiju u zagreb...
Mi mozes malo vise rec o tim pripremama za prijemni? Gdje je to, koliko kosta i tako? :)

removka
22.09.2008., 19:30
dajes mi nadu...:D
ja cu ove godine probat upisat geografiju u zagreb...
Mi mozes malo vise rec o tim pripremama za prijemni? Gdje je to, koliko kosta i tako? :)

ma matiša uopće nije strašna.. jer se pojavljuje samo par vrsta zadataka.. naučiš tih par tipova i to je to.. a ostalo zaokružiš sve pod c:D

pripreme - zcp u križanićevoj (google:)- nemaš previše info na site-u, ali bar da na karti vidiš di je to)
možeš si i sama nabaviti testove sa svih natjecanja iz geog u zadnjih par godina, stare prijemne pa po tome učiti.. ali pripreme psihološki jako puno pomažu i daju neku sigurnost.. čuješ info iz prve ruke itd.

mya- župsi nije ove godine predavao u zcp-u? tako sam skužila od jedne brucošice.. dala mi je opis nekog starog profesora.. pa..:confused:

papricica1
23.09.2008., 00:39
ma matiša uopće nije strašna.. jer se pojavljuje samo par vrsta zadataka.. naučiš tih par tipova i to je to.. a ostalo zaokružiš sve pod c:D

pripreme - zcp u križanićevoj (google:)- nemaš previše info na site-u, ali bar da na karti vidiš di je to)
možeš si i sama nabaviti testove sa svih natjecanja iz geog u zadnjih par godina, stare prijemne pa po tome učiti.. ali pripreme psihološki jako puno pomažu i daju neku sigurnost.. čuješ info iz prve ruke itd.

mya- župsi nije ove godine predavao u zcp-u? tako sam skužila od jedne brucošice.. dala mi je opis nekog starog profesora.. pa..:confused:

Hvala ti puno...Koliko kostaju pripreme? Znam da traju 2 tjedna...problem mi je jedino to sto nemam gdje bit tih 2 tjedna pa sam cak razmisljala pitat svog prof da mi pomogne za upis. Mislim da bi me manje kostalo...
Nego, kakav je studij? Je li zanimljiv?

removka
23.09.2008., 07:26
u to vrijeme ti učenički i studentski domovi nude jako jeftin smještaj (ne znam previše o tome- mislim da je mya više o tome informirana- reći će ti kad se pojavi na forumu)
cijena- čini mi se da je bilo do 2000 kn..

hehe- nek ti prof pomogne tako da ti da sve testove s natjecanja:)
da je to sve financijski puno- je.. i prijava za prijemni i upisnina.. izdataka uvijek ima.. al zbilja možeš kao i većina studenata naći neki dobar poslić preko SC-a i zaraditi:) (ja sam za rad:D)

na faxu je odlično- mali smo, kao mala obitelj, svi sve znaju (skoro)- ekipa odlična
a sad baš kolegiji- neki su super i zanimljivi i imaju smisla i uživaš na njima.. a neki su dosadni ili ih prof naprave dosadnima.. a tako je svugdje..
inače je simpatično

svako malo su neki izleti za one koji žele, imamo i terensku nastavu- družimo se:)

mya_7920
25.09.2008., 17:30

Ne, čini mi se da je on dobio kompletnu zabranu predavanja nakon onog što je bilo.. I to je velika šteta jer sam i sama čula da pripreme nisu bile ni upola kvalitetne kao što su bile kad ih je on držao.. :tuzni:

mya_7920
25.09.2008., 17:43
u to vrijeme ti učenički i studentski domovi nude jako jeftin smještaj (ne znam previše o tome- mislim da je mya više o tome informirana- reći će ti kad se pojavi na forumu)
cijena- čini mi se da je bilo do 2000 kn..

hehe- nek ti prof pomogne tako da ti da sve testove s natjecanja:)
da je to sve financijski puno- je.. i prijava za prijemni i upisnina.. izdataka uvijek ima.. al zbilja možeš kao i većina studenata naći neki dobar poslić preko SC-a i zaraditi:) (ja sam za rad:D)

Oj, tek sam sad vidjela ovo. :zubo:

Ovak, što se smještaja tiče za vrijeme priprema, znam da je dosta jeftino, učenički su domovi u to vrijeme već prazni i u njih dolaze uglavnom budući studenti.. Mogu se raspitati za točnu cifru ako te zanima. :D Pripreme su 2000 kn, a godina je 9240. Zato lijepo platiš pripreme, učiš, učiš, i još sto puta učiš i upišeš godinu bez plaćanja. :D

Totalni oftopik: Do kad nam vrijedi iskaznica za SC? :D

removka
25.09.2008., 17:50
Ne, čini mi se da je on dobio kompletnu zabranu predavanja nakon onog što je bilo.. I to je velika šteta jer sam i sama čula da pripreme nisu bile ni upola kvalitetne kao što su bile kad ih je on držao.. :tuzni:

šteta:(
nemam riječi..:(
ok, to je bio mali offtopic..

removka
25.09.2008., 17:54
Oj, tek sam sad vidjela ovo. :zubo:

Totalni oftopik: Do kad nam vrijedi iskaznica za SC? :D

koliko sam skužila do početka nove akademske godine.. znači do 1.10
i mrzim tetu vesnu!! dođem joj danas s potvrdom da mi lupi pečat da si idem potvrditi tu iskaznicu i kaže mi da neće, da mi to nije hitno.. da dođem kad mi index bude gotov!! e tako mrzim tu ženu.. samo mi probleme stvara.. sad neću moći eventualnu plaću dobiti na vrijeme.. (a da sam se kojim slučajem sjetila dati joj te potvrde kad sam davala index sve bi bilo u redu:rolleyes::rolleyes:)
ono- sad su 2 u referadi i mislim si super- ići će to sve puno brže.. al ništa od toga.. mogla bih plakati koliko ju mrzim:mad:

mya_7920
25.09.2008., 18:02
koliko sam skužila do početka nove akademske godine.. znači do 1.10
i mrzim tetu vesnu!! dođem joj danas s potvrdom da mi lupi pečat da si idem potvrditi tu iskaznicu i kaže mi da neće, da mi to nije hitno.. da dođem kad mi index bude gotov!! e tako mrzim tu ženu.. samo mi probleme stvara.. sad neću moći eventualnu plaću dobiti na vrijeme.. (a da sam se kojim slučajem sjetila dati joj te potvrde kad sam davala index sve bi bilo u redu:rolleyes::rolleyes:)
ono- sad su 2 u referadi i mislim si super- ići će to sve puno brže.. al ništa od toga.. mogla bih plakati koliko ju mrzim:mad:

Aaa ona ženska sad radi s njom? Jupi, još jedna koja će trenirati živce na nama. :rofl:

Za SC ti treba i indeks kad ideš radit iskaznicu, tako da ćemo morat čekati oboje. Divno. Kad bi to moglo biti gotovo? :tuzni:

I da, vezano uz Australiju, što kažeš da su većinom nju uzimali.. Bili su jako pametni i nisu se potpisali na papir. I niš od izbornog. :D

removka
25.09.2008., 18:15
Aaa ona ženska sad radi s njom? Jupi, još jedna koja će trenirati živce na nama. :rofl:

Za SC ti treba i indeks kad ideš radit iskaznicu, tako da ćemo morat čekati oboje. Divno. Kad bi to moglo biti gotovo? :tuzni:

I da, vezano uz Australiju, što kažeš da su većinom nju uzimali.. Bili su jako pametni i nisu se potpisali na papir. I niš od izbornog. :D

cura je koliko sam vidjela jako simpatična i svima daje info - pogotovo ovima koji sad imaju frke na 3.godini:) ono- tu je da pomogne i trudi se..
a da- indexi još nisu gotovi i teta vesna ne zna ni kad će biti.. meni to više ništa ne znači jer radim u njeno uredovno vrijeme.. tak da ju neću nikako moći vidjeti (jedino u tramvaju kad ide na posao- živi negdje u dubravi)

hmmm..australija- ne zezaj.. strašno! pa kak? zar im nije rekla da se potpišu na papir?:confused: joj kad teta vesna opet poludi što će svima morati križati po indexu

mya_7920
25.09.2008., 18:48
hmmm..australija- ne zezaj.. strašno! pa kak? zar im nije rekla da se potpišu na papir?:confused: joj kad teta vesna opet poludi što će svima morati križati po indexu

Daaa, mi bile onda kad smo se srele kod SC-a i skužila ja da se nitko ne potpisuje na papir. I onak je lijepo pitam, a što se ne bi trebali mi potpisat.

I onda: Naravno da bi, niste vi prva godina da ne znate, :blabla:. A od 2. godine nitko na nijednom izbornom nije bio potpisan. :rofl: Tko zna koliko ih se za*ebalo.

removka
25.09.2008., 20:26
ajme strašno!
pa bar je ona nova mogla reći..
i sad su ljudi otišli i doma i svi misle da je sve ok- uspjeli su na australiju..
žao mi je tih..
eventualno bi se to moglo srediti kao što smo mi napravili- da se zamoli da se poveća kvota za australiju (to je moguće ako treća godina ne popuni svoju kvotu).. da se bar nekako sredi..

mya_7920
25.09.2008., 20:43
A čuj, s jedne strane su si sami krivi. A s druge.. Tko zna šta će bit. :ne zna:

removka
25.09.2008., 20:55
a je..
a dobro- kad-tad će morati odabrati nešto što nije AUT

papricica1
26.09.2008., 13:34
Removka,Mya-hvala vam puno cure...=)
Evo malo sam bila na str. od ZCP-a da vidim di se to nalazi
jer ja u Zg-u znam jedino di se nalazi Ilica i Kaptol...
Oni organiziraju smjestaj...(super) eto,ne moram se briut oko toga...
Mya: kad se otprilike treba prijavit za to?

mya_7920
27.09.2008., 10:00
Malo prije nego što počnu.. Možeš i mjesec dana prije, kako ti se hoće. :)

spark1980
28.10.2008., 14:59
A šta je bilo sa Župetićem???? Ne predaje više???
On je bio super profesor, što se dogodilo?

mya_7920
28.10.2008., 16:06
On sad stvarno nema veze s ovom temom...

spark1980
28.10.2008., 20:55
sorry, samo me iznenadio i začudio ovaj podatak.....

mya_7920
28.10.2008., 21:01
Onda baci oko na temu III. gimnazije. :mig:

nutellica46
02.11.2008., 18:54
bok svima...imam par pitanja...;) UGL željela bih upisati geografiju+povijest na pmf-u u Zg-u..(dolazim iz osijeka),pa me zanimalo pomaže li mi išta tatina potvrda da je invalid i logoraš(hrvi),te imam li tom potvrdom možda izravan upis?

btw-jel se gledaju možda ocijene i kakve su upisne kvote na nastavnički smjer?

removka
02.11.2008., 19:47
bok svima...imam par pitanja...;) UGL željela bih upisati geografiju+povijest na pmf-u u Zg-u..(dolazim iz osijeka),pa me zanimalo pomaže li mi išta tatina potvrda da je invalid i logoraš(hrvi),te imam li tom potvrdom možda izravan upis?

bok!
s tim ćeš sigurno dobiti dodatne bodove.. a za direktan upis ne znam..

za nastavnički smjer kvota je 10 učenika- ali ne brini ako zbilja želiš geo-pov- mjesta uvijek ostane jer većinom nisu zainteresirani za nastavnički..
evo ja sam geo-pov pa ako te zanima- slobodno pitaj
i da- prijavi se na daj5 forum (ima nas tamo više i brže ćeš dobiti info)
:)

mya_7920
02.11.2008., 19:50

Direktnog upisa koliko ja znam nema, za točnije info nazovi tetu Vesnu u referadu. :D

Ocjene se gledaju, prosjek razreda i matura. Piše ti sve na stranicama odsjeka. :)

nutellica46
03.11.2008., 08:39
znači imam šanse da se upišem...:) (stvarno me to zanima)planiram ići na pripreme u Zg..nadam se da će mi pomoći...koliko sam skužila velika je navala na geografiju...hahaha..ne mogu vjerovat da primaju samo 10studenata...ajmeee...btw-removka,na kojoj si godini i jel fax težak? registrirana sam na daj5..al ovdje mi je puno jednostavnije...:)

removka
03.11.2008., 09:42
znači imam šanse da se upišem...:) (stvarno me to zanima)planiram ići na pripreme u Zg..nadam se da će mi pomoći...koliko sam skužila velika je navala na geografiju...hahaha..ne mogu vjerovat da primaju samo 10studenata...ajmeee...btw-removka,na kojoj si godini i jel fax težak? registrirana sam na daj5..al ovdje mi je puno jednostavnije...:)

naravno da će ti pripreme pomoći.. u znanju kako kome, a psihički jako puno pomažu.. daju neku sigurnost..
navala- a eto.. za 1 mjesto natječe se 4-5 ljudi.. nije strašno jer ih pola onako bzvz ide na prijemni, bez da išta pogledaju, uče..
ma kažem ti- nitko neće nastavnički.. tako da povijesti ostane do zadnjeg mjesta..
sad sam 2.godina.. nije teško, princip učenja povijesti je totalno drugačiji nego u srednjoj.. ne uči se sustavno, neki prof vole činjenice, drugi teorije, treći filozofiranje.. prva godina je bila lagana.. pitanja na ispitima se ponavljaju već generacijama.. :D a sad druga godina izgleda malo zeznutije.. al ni to neće biti problem:mig:

mya_7920
03.11.2008., 11:26

Tamo ipak ima više ljudi, ovdje smo samo nas dva bisera koji očito dežuramo na ovoj temi. :D

nutellica46
03.11.2008., 19:19
hahahhahaha.....weeeeeeeeeee....et ja baš želim na nastavnički..to mi je drago čuti...lol...aee doći ću na daj5,tamo sam registrirana kao clash46 pa ću vas još ispitivat...nadam se da nisam dosadna..hehhe

mya_7920
03.11.2008., 20:38
Samo ti daj, zato i jesmo tamo. :)

mario_t
11.11.2008., 21:39
Vidim da ima ode dosta informacija... No ako može, nek se nađe netko tko mi može odgovorit na ovo:
1) Koji su predmeti bitni za PMF Zagreb, i koliko je bitan opći prosjek?
2) Planiram raditi bilo što usko (ili malo manje usko) vezano uz geografiju - mogu biti i profesor ako ništa drugo :rolleyes:, kolika je realnost da ću upast (nisam baš sjajan učenik)?
3) Je li matematika toliko bitna?

Hvala :mig:

removka
12.11.2008., 05:40
Vidim da ima ode dosta informacija... No ako može, nek se nađe netko tko mi može odgovorit na ovo:
1) Koji su predmeti bitni za PMF Zagreb, i koliko je bitan opći prosjek?
2) Planiram raditi bilo što usko (ili malo manje usko) vezano uz geografiju - mogu biti i profesor ako ništa drugo :rolleyes:, kolika je realnost da ću upast (nisam baš sjajan učenik)?
3) Je li matematika toliko bitna?

Hvala :mig:

1. prosjek je bitan.. neku četvorku da imaš- dobro je..
možeš ti imati i 3 pa upasti- samo ćeš trebati rasturiti prijemni
na prijemnom su matematika i geografija

2.realnost- ovisi koliko ćeš se pripremiti.. ono- uzmeš gimnazijske knjige od 1-4 razreda i atlas proučavaš.. onda kad to svladaš nabaviš stare prijemne i rješavaš.. eventualno se upišeš na neke pripreme..

3. na prijemnom je 12 zadataka iz matematike.. i svake godine se tipovi zadataka ponavljaju...tako da tih par tipova možeš naučiti..
sretno!

mario_t
12.11.2008., 17:46
1. prosjek je bitan.. neku četvorku da imaš- dobro je..
možeš ti imati i 3 pa upasti- samo ćeš trebati rasturiti prijemni
na prijemnom su matematika i geografija

2.realnost- ovisi koliko ćeš se pripremiti.. ono- uzmeš gimnazijske knjige od 1-4 razreda i atlas proučavaš.. onda kad to svladaš nabaviš stare prijemne i rješavaš.. eventualno se upišeš na neke pripreme..

3. na prijemnom je 12 zadataka iz matematike.. i svake godine se tipovi zadataka ponavljaju...tako da tih par tipova možeš naučiti..
sretno!

a gleda li se matematika kao posebna? joj imam lošuuuu matku....

edit: hvala na onim odgovorima :mig:

removka
12.11.2008., 18:55

edit: hvala na onim odgovorima :mig:

to ti ne znam.. zaboravila sam kak to funkcionira..
pitaj na daj5.com:mig:

koliko imaš iz mat? ma nije ti to uopće problem.. samo se dobro pripremi za prijemni:)
gimnazija si ili?

mya_7920
12.11.2008., 20:01

Vjerujem da sam već negdje napisala, ali da ponovim: matematiku možeš proći uz jedan dobar eci-peci-pec. Dakle, preći prag ako zaokružiš npr. sve c odgovore.

mario_t
13.11.2008., 21:18
Vjerujem da sam već negdje napisala, ali da ponovim: matematiku možeš proći uz jedan dobar eci-peci-pec. Dakle, preći prag ako zaokružiš npr. sve c odgovore.

:cerek: i like that. ma nije mi ni problem naučit - uvijek sam bio solidan kad je logika u pitanju, ali glupo gradivo... i zaključne ocjene... :flop:

removka
13.11.2008., 21:34
:cerek: i like that. ma nije mi ni problem naučit - uvijek sam bio solidan kad je logika u pitanju, ali glupo gradivo... i zaključne ocjene... :flop:

ma rasturaš prijemni i to ti je to:mig: morat ćeš malo žešće to napraviti, ali to već i sam znaš

mya_7920
13.11.2008., 23:57
I držat fige da ne bude konkurencija ko ove godine... :cerek:

mario_t
14.11.2008., 15:25
I držat fige da ne bude konkurencija ko ove godine... :cerek:

ove, 2008. godine?

a nadam se da neće...

removka
14.11.2008., 17:23
ove, 2008. godine?

a nadam se da neće...

je, sad su bili opaki.. baš su rasturali sve, imali puno bodova..
ali oni su izuzetak

mya_7920
16.11.2008., 23:21
Oni su bili... :s:s

Kolokvij iz urbane u četvrtak... :horor:

Btw, kak je prošla geologija? :D

removka
17.11.2008., 06:55
Oni su bili... :s:s

Kolokvij iz urbane u četvrtak... :horor:

Btw, kak je prošla geologija? :D

geologija prelagana..
malo sam se zblesirala kod jednog minerala..ono kao da prvi put za njega čujem.. sva sreća pa sam se sjetila minutu prije kraja..

ah urbana.. kad sam vidjela ona pitanja na fejsu- bilo je :eek:uuuups pa ja ništa ne znam.. do četvrtka se još mogu neka čuda dogoditi:D

mya_7920
17.11.2008., 12:35
A ti si to počela učit? :D Mda. :lol:

Pitanja... :misli: nemam pojma dal sam skinula :D

edit: stavim ih na forum i kažem da ne znam da li ih imam.:bonk:

removka
17.11.2008., 13:58
A ti si to počela učit? :D Mda. :lol:

Pitanja... :misli: nemam pojma dal sam skinula :D

edit: stavim ih na forum i kažem da ne znam da li ih imam.:bonk:

na njih sam slučajno naišla.. ok- pola ih je ovo gradivo koje još nismo radili..

počela sam davno učiti to..čak sam jedno vrijeme znala definicije grada i urbane geog.. sad ih opet ponovno učim:D biser:lol:

ovaj mi se prvi dio ne da učiti, a povijesni pregled mi je:cerek: odličan!!

btw- di si ih na forum stavila? :ne zna: ne vidim ih na daj5

mya_7920
17.11.2008., 14:36
Pod pitanja, tko bi reko. :D:D

ENTER21
30.11.2008., 16:18
hahahahahahahahahahahahah---glupa geografija ........pisem jos malo test ...................sve o zapadnoj europi......
posjetite moj blog stephanie2118.blog.hr
msn: stephanie_pz@hotmail.com
ja sam iz pozege imam 13godina

ENTER21
30.11.2008., 16:20
ja sm sad zensko dok brata nema ...malo pomalo hhhhhkako ste lool

ENTER21
30.11.2008., 16:21
posjetite moij blogggggg !!!!!!!!!!!!!!! ok i ako hocete dodaj te me !!!!.....

bbyyee...bye

nutellica46
14.01.2009., 21:20
zanima me gdje ste točno išli na pripreme za geografiju?

removka
15.01.2009., 21:37
zanima me gdje ste točno išli na pripreme za geografiju?

pripreme- ZCP
zbilja puno ljudi je išlo tamo i sad su na faxu :)
to su jedine pripreme koje svake godine imaju geografiju i super su!

mya_7920
17.01.2009., 17:10
Navodno nisu otkad nema Župetića :)

Ikstomi
24.01.2009., 00:07
Ovako
Idem u 2.razred jezicne gimnazije i ono nisam bas sjajan ucenik...npr. one predmete koji me zanimaju ućim i super mi idu
a dok oni predmeti koji mi naizgled liče dosadno i glupavo rijetko kad ucim...recimo prosjek mi se vrti 3.4 - 4.0
Ovako geografija mi je najdrazi predmet. iako jos obozavam i engleski i inforamtiku(znam da predmeti nemaju veze jedno s drugim)
ali eto sad sam malo proucavao ovaj topik...i sad imam pitanje!
1.zar je bas tako tesko upast kao sto neki govore,inace ja bi htio profesorski...vidim da tu ima uvijek mjesta..pa bili ja mogo imat sanse...ili trebam rasturat na prijemnom
2.matematika hm,,, taj predmet mi i ne ide bas ,ali ga naucim kad je potrebno ali ono ocjena mi je 2-3..i imam pitanje gledo sam vec neke prijemne testove i jel sad ja moram nakon sta zaokruzim npr. pod c i sad ono pod c je tocno...i ne napisem postupak ili fulam,oce li meni to donijeti ist bodova..ili sta??
3. za pripreme...jel dosta udzbenici od 1.-4. i ucit ili neke specijalne pripreme...
4. i sad posto je tu navala u zagrebu imali u jos kojem hrvatskom gradu geografija...i jel teze upast od zg-a,koliko ih prima?? i moze link ili se javite na pm....velika hvala..

removka
24.01.2009., 10:23
dakle..
nije nemoguće.. al si popravi prosjek još ove 3 godine da ti bude lakše na prijemnom.. i tu matišu koliko god možeš.. jer nije bitno znanje, bitan je prosjek.. znači probaj da ti prosjek bude viši od 3.5, a matiša nek bude barem 3.. jer je velika razlika u bodovima koji se daju pojedinim ocjenama..

1. teško nije.. samo se trebaš dobro pripremiti.. probaj ići na natjecanja iz geografije - pitanja budu slična kao na prijemnom.. a i super dođe za vježbu.
sad to što ti želiš prof smjer ne igra nikakvu ulogu- ako uspiješ doći u 50 najboljih na prijemnom- onda ćeš moći vjerojatno izabrati prof smjer

2. uči mat- jer ti je potrebna.. pogotovo sad radi prosjeka.. a za znanje- na prijemnom je par tipova zadataka, samo se brojke mijenjaju.. postupak- svi kažu da treba biti- tako da našvrljaj bilo kaj.. to što ti je postupak kriv mislim da nitko neće provjeravati.. al nek vide da si kao nešto radio

3.udžbenici su osnova.. ak nećeš na pripreme- onda probaj doći do starih prijemnih i starih zadataka sa školskih, županijskih i državnih natjecanja.. i po tome radi

4. ovo sve sam govorila za zg.. ima geog u zadru, ali je skroz drugačiji princip na prijemnom jer je tamo na filozofskom fakultetu pa nisu samo geografija i mat na prijemnom, nego i druge stvari..

i..sretno!:) al do tvog prijemnog je još puno godina.. a možda tad i neće vrijediti sve ovo zbog državne mature..

Ikstomi
24.01.2009., 10:32
e stvarno hvala..
ali nikad nije rano za počet se priprmat...:zarne:
a natjecanja se ne odrzavaju u mojoj skoli...a i nema sanse da bi iso na to
dobro nije mi problem naucit matematiku...ono matematika mi i nije tolko losa.tj nebi mi bila tolko losa...kad bi ne bi bila onako dosadna..i nezanimljiva...odbojna...ali evo vec ima mjesec dana poceo sam malo matematike ucit..!do faksa ima jos dost...mogu ja jos otic na Matematicki odjel na PMF...:lol::lol::lol::lol::lol:
a ima koji link za Zadarski..!?
a koliko ih prima(ovu zadnju godinu sve skupa...

mario_t
25.01.2009., 14:35
Pozdrav!

Ako mi netko može pomoći - objasniti koliko je bitna matematika, opći prosjek sve četri godine i dakako matura i ocjena iz nje za upis. Koliko je gledaju ocjene, a koliko je bitan prijamni?

I da, što znači ECTS = 180 za fakultet koji želim? :ne zna: (to sam vidio na vodičima za fakultete)

removka
25.01.2009., 14:49
Pozdrav!

Ako mi netko može pomoći - objasniti koliko je bitna matematika, opći prosjek sve četri godine i dakako matura i ocjena iz nje za upis. Koliko je gledaju ocjene, a koliko je bitan prijamni?

I da, što znači ECTS = 180 za fakultet koji želim? :ne zna: (to sam vidio na vodičima za fakultete)

za to koliko su ocjene bitne- zaboravila sam pa čekaj da ti netko drugi kaže..

ECTS - to tek kad upišeš fax.. znači koliko bodova nosi pojedini kolegij.. na kraju 3. godine ih moraš imati 180 da bi mogao upisati diplomski.. ali zasad ti to ništa ne znači u životu..

mario_t
25.01.2009., 15:44
za to koliko su ocjene bitne- zaboravila sam pa čekaj da ti netko drugi kaže..

ECTS - to tek kad upišeš fax.. znači koliko bodova nosi pojedini kolegij.. na kraju 3. godine ih moraš imati 180 da bi mogao upisati diplomski.. ali zasad ti to ništa ne znači u životu..

hvala :mig:

još da mi netko odgonetne ovo drugo... dakle treba i uzet u obzir da je riječ o Bolonji...

mya_7920
25.01.2009., 23:49
Kakve veze ima bolonja?

Ocjene iz srednje nose max 260 bodova ako se ne varam, a prijemni mislim 660. Toliko su bitne. :D

A za matematiku, prolistaj malo zadnje stranice, neće mi se ponavljat...

Daxo
26.01.2009., 12:49
Čekajte, al one je 2. razred srednje, njega će kačit državna matura, neće mu ništa biti bitno iz srednje... :confused:

mislim na onog gore Ikstomi, a za maria nije ništa rekao, al prijemni su još samo ovu godinu...

mya_7920
26.01.2009., 15:19
Dobar dio fakulteta će zadržati i prijemni, prema tome možda ga i na geog ostave..

mario_t
26.01.2009., 18:34
Kakve veze ima bolonja?

Ocjene iz srednje nose max 260 bodova ako se ne varam, a prijemni mislim 660. Toliko su bitne. :D

A za matematiku, prolistaj malo zadnje stranice, neće mi se ponavljat...

nisam sve to zna, zbilja sam neinformiran ali nisam kriv... živim u školi u kojoj nikoga ni najmanje nije bitno -hoćeš li, -koji ćeš i -kako upisati fakultet. I hvala na odgovoru :mig:

mya_7920
26.01.2009., 19:04
nisam sve to zna, zbilja sam neinformiran ali nisam kriv... živim u školi u kojoj nikoga ni najmanje nije bitno -hoćeš li, -koji ćeš i -kako upisati fakultet. I hvala na odgovoru :mig:

Živiš u školi? :rofl::zubo:

Ali i dalje pitam... Kakve veze ima bolonja s tvojim pitanjima? :D

mario_t
26.01.2009., 19:24
Živiš u školi? :rofl::zubo:

Ali i dalje pitam... Kakve veze ima bolonja s tvojim pitanjima? :D

omaklo se :o ne živim u školi... :eek:

ma Bolonja... mislio sam, kako je sve sada na fakultetima drugčije, da je drugačiji i upis... :ne zna:

mya_7920
26.01.2009., 20:28
Ma jok, nema veze to s upisima, samo s provođenjem nastave na faksu (iliti za*ebali su sve što su mogli).

Avadea
16.03.2009., 17:12
Pozdrav!

Ne znam da li postoji u skorije vrijeme već otvorena ova tema, ali ja ju nisam našla...

Zanima me nekoliko stvari:
Idem u 3.razred gimnazije i namjeravam upisati geografiju i povijest na PMF-u. Dosta sam se raspitivala o tom studiju i stvarno me zanima. Ne znam kako će to na kraju završiti jer smo mi prva generacija koja polaže državnu maturu, ali recimo da sve prođe u redu...
Ima li tko da je trenutno studira geografiju i povijest na pmf-u (nastavnički smjer)?
Zanima me kakav je studij i kako je organiziran? Da li kombiniraju pmf sa filozofskim ili je sve sređeno tamo?
Raspitivala sam se oko istog tog na filozofskom, ali koliko mi se čini oni nemaju više opciju povijest-geografija, a i čula sam da je to dosta loše (bilo) organizirano.
Voljela bih znati mišljenja nekih upoznatih s time...ili ako još netko namjerava to upisati pa zna nešto više od mene....

Hvala:)

removka
17.03.2009., 07:47
Pozdrav!

Ima li tko da je trenutno studira geografiju i povijest na pmf-u (nastavnički smjer)?

Hvala:)

evo ja sam geog-pov..
organizacija- to nas je prvo sve ubilo u pojam - jer se teško dolazi do info, na ffzg prof nisu ni znali da mi postojimo..:eek: da su za nas neka lijeva pravila.. i tako da smo bili začuđeni što nas stalno sele od osobe do osobe, od referade do referade.. mogli su to malo bolje organizirati..
uglavnom, trebate se izboriti za sebe i slušati što vam stariji kolege kažu jer oni znaju što i kako.. od početka na povijesti govorite: mi smo geografi, a na geografiji: mi smo povjesničari jer mnogi prof ne vode brigu o tome pa ih stalno trebamo podsjećati da npr mi ne trebamo dolaziti na seminar/ pisati seminar, ići na engleski/latinski itd..

ali kad zaboravimo organizaciju koja je takva kakva je i koja nas ne bi trebala uznemiravati, cijeli studij je divan :):cerek:
bude vas 10, kao mala obitelj :) nama je to tako simpatično:cerek:
imate 3 kolegija na geografiji i 3 na povijesti.. više vremena provodit ćete na povijesti jer su tamo sva predavanja obavezna.

nije teško- povijest se uči postupno, po razdobljima, kao u srednjoj, samo malo brže i detaljnije.. geografija ide po disciplinama i tri puta ćete učiti sve o tektonici ploča, nastanku reljefnih oblika itd jer se gradivo dosta preklapa..

prvi semestar vam svima bude šok, ali kasnije sve krene nekim svojim redom..
i opet ponavljam: slušati starije kolege :)
sretno!!

Avadea
17.03.2009., 10:06
Hvala puno, baš me zanimalo kako to izgleda tamo.
Svakako ću otići ovih dana do pmf-a i pitati nekoga od starijih studenata... baš to mi je savjetovala i sama profesorica iz povijesti...
Zanima me još samo kakav je odnos profesora sa studentima? Jesu li korektni?
Mislim da sam sto posto sigurna da želim to upisati:D pogotovo nako ovog opisa:cerek:

Avadea
17.03.2009., 10:43
E, da, još jedno pitanje.... što je s terenskom nastavom?????:cerek:

removka
17.03.2009., 12:54
nadam se da ćeš naći taj dan kad ćeš ići nekog od geo-pov.. jer nismo uvijek tamo, a zna se dogoditi da ponekad dođeš na pmf i začudo nema nikog..
odnos prof-studenti je ok.. mislim, dosad nemam nikakve velike zamjerke.. svi te poštuju i to je ok.. postoje razni mitovi o nekim prof, ali ne mora to uvijek vrijediti. eto moja se generacija uvjerila da su najzloglasniji prof na faxu ipak dobri i da nisu tako strašni i da ne ruše pola generacije..

ima prof koji žele da je na satu dobra atmosfera i da se smijemo njihovim izjavama i usporedbama, onih koji žele da zbilja naučimo, onih koji su na predavanjima samo da eto odrade formalnost.. nema pravila.. mogu samo reći da su mlađi asistenti i asistentice odlični i da nam puno pomažu, zanimljivi su i mi studenti takvi kakvi smo- uvijek se prije njima obratimo kada nešto trebamo.

i da- imamo puno slobodnog vremena (ne u 1. semestru, ali sve ostale semestre da)- većinom dolazimo na fax samo radi 2-3 predavanja (opet kažem- tako je u drugim semestrima, a 1. ima više vježbi pa smo bili stalno na faxu)

terenska- :) tjedan dana.. na terenskoj bi se trebale raditi neke vježbe, karte, snalaziti u prostoru, služiti gps-om itd. ili pisati seminar o terenskoj kada se vratite.. obavezna je i ovisno koji prof vas vode bude manje ili više naporna ili zanimljiva.. ali prof na geog su ok tako da uglavnom bude zanimljiva i svi ju jedva čekaju da se maknu na to kratko vrijeme od faxa.. inače se ide negdje izvan zg, ali nije uvjet.. neke su generacije znale ići na jednodnevne izlete (ono ujutro idu busom negdje i tamo budu cijeli dan i navečer dođu prespavati kući i onda opet ujutro trči na bus i idu negdje drugdje)

drago mi je što si zainteresirana za geo-pov jer je inače svima to zadnja opcija i upisuju se većinom oni koji eto nisu upali među odabrane istraživače.. kad god imas kakvo pitanje- tu sam!!:)

Phoebos Apollon
17.03.2009., 19:17
Tema baš za mene! Avadea možda budemo kolege... doduše, malo sam mlađi.
Uglavnom, jedna od opcija mi je geo-pov. Jako volim povijest i geografiju, ali me prilično strah geografije jer sam načuo da se obrađuje više fizičke geografije (od ploča, stijena, potresa i sl), nego demogeografije koju jako volim, i koja mi je interesantna. A bio sam jako lijen i nezainteresiran u prvom
razredu kada se to učilo, a sada se ne mičem od knjige iz geo.
Povijest mi je također interesantna, doduše ima razdoblja koja su mi strava dosadna, a ima i onih s kojima to nadoknadim. :cerek:
Volio bih raditi s djecom, predavati geografiju (povijest malo manje), pa me zanima i varijanta politologija i jednopredmetna nastavnička geografija. Koliko bi to zapravo bilo teško? Koliki je omjer meni drage demogeografije, od one malo dosadnjikave iz prvog razreda gimnazije? Nisam baš neki talentirani prirodnjak, nadam se da nije mana :ne zna:
Hvala...

removka
17.03.2009., 21:42
Tema baš za mene!
Hvala...

da, ima dosta fizičke geografije (pogotovo na početku, a kasnije bude sve više ''društvenih'' kolegija).. i taj dio sa stijenama ćete obrađivati 3 puta i stvarno nije strašan- ne ide se previše u detalje.. da znaš osnove dobit ćeš 2 najmanje,a to ti je dovoljno:) tako i tako nama s geo-pov ocjene nisu bitne:mig:

demogeografija se svela na jedan kolegij na prvoj godini studija.. i to je to.. osobno mi je bila jako zanimljiva, kao i prof koji želi da to baš naučimo.. i to je to.. nećeš se previše s demo susretati.. nažalost.. tu i tamo na nekim kolegijima, ali skroz malo..

povijest- skroz normalno da ti je nešto više, nešto manje zanimljivo.. isto nije strašna (eto mi za neke ispite učimo iz srednjoškolskih knjiga:D, umjesto da čitamo cjelokupnu literaturu- pa ako nam se potrefi da dobijemo 2:D- nama dovoljno.. koliko truda toliko muzike)

mya_7920
17.03.2009., 23:57
Ma demo je di god da se okreneš. :)

Avadea, ne vidim tvoj post tamo gdje sam ti rekla da pišeš ;) Iako, kolegica koju sam spominjala je došla tebi. :D

Avadea
18.03.2009., 10:37
mya, imam više sreće nego pameti:D ma nisam imala vremena previše jučer ali svakako ću tamo ovih dana...

A da, ma ja sam baš htjela upisati tako povijest i geografiju... inače sam u jezičnoj gimnaziji i stvarno volim društvene predmete, ali s druge strane obožavam biologiju i geografiju... tako da sam tražila nešto što bi bilo donekle društveno a uključivalo i malo geografije... povijest mi se baš učinila zanimljiva:cerek: nikad mi nije bila teška za učiti i evo sve godine dosadašnjeg školovanja imala sam 5 iz nje...

Još da postavim jedno pitanjce prije nego što me mya ubije jer ne slušam:D Da li otprilike znate koliko je učenika upisivalo unazad par godina... da znam otprilike kakve su mi šanse?
Ne mogu pitati kakvi su prijamni kad ja polažem državnu maturu pa tko zna kak ć to završiti:rolleyes:

mya_7920
18.03.2009., 10:56
50 prije dvije godine, 55 prošle. A sad bježi tamo :azdaja:

:zubo::)

Phoebos Apollon
18.03.2009., 13:58
A recite mi je li moguće uz taj faks studirati ikako neki drugi, manje teži (tipa politologija), je li ostane vremena, jer bi pov-zem studirao za svoju dušu.
Hvala removka na prošlom odg.

mya_7920
18.03.2009., 19:20
To o tebi ovisi. Dosta predavanja i vježbi su obavezni, rupe među predavanjima su velike i iskreno volim svoje slobodno vrijeme. :D Ali ono, valjda se može.

dm.marija
18.03.2009., 21:53
:s
jel ima neko primjere prijemnih za geografiju u zadru ili zagrebu????

mya_7920
19.03.2009., 00:18
Da.

annamia
25.03.2009., 21:44
prilično sam upućena u sve u vezi Geografije u Zg-u. jedino nisam baš pronašla puno (možda mi je slučajno promaklo) koje bi bile mogućnosti zapošljavanja nakon završenog fakulteta? ima li još koja opcija osim školstva?

removka
26.03.2009., 10:58
prilično sam upućena u sve u vezi Geografije u Zg-u. jedino nisam baš pronašla puno (možda mi je slučajno promaklo) koje bi bile mogućnosti zapošljavanja nakon završenog fakulteta? ima li još koja opcija osim školstva?

a neće ti to nitko napisati.. profesora je previše, djece u školama sve manje tako da..
ima opcija, ovisi za sto se specijaliziraš na 4. i 5. godini- i onda budeš veća faca od profesora ;)
mislim, neće škola zaposliti stručnjaka za GIS- nego će to učiniti npr neka privatna tvrtka.. isto tako s baštinom i turizmom i ostalim smjerovima..

seka.iz.osijeka
26.03.2009., 15:57
pozdrav svima.
3. sam srednje(opća gimnazija), volim geografiju, to je jedan od rijetkih predmeta koji mi nije tlaka.
razmišljam da upišem geo u zg ali me nastavnički smjer UOPĆE ne zanima. znači ako odem na istraživački, koja je razlika u predmetima, jel teži nastavnički ili istraživački?

btw nisam primijetila jel neko od vas tu išao na natjecanja iz geografije u osnovnoj ili srednjoj? ja idem od 5. osnovne, uvijek sam na županijskom među prva 3. prošle godine na državnom sam bila 2.
da se još uvijek piše prijemni znam da bi mi to pomoglo al ne znam kako će bit sad kad pišemo maturu.

mya_7920
26.03.2009., 16:31
To što si bila druga na državnom ti apsolutno ništa ne znači jer samo državni prvak ima pravo direktnog upisa.

Zašto misliš da je istraživački teži?? Ionako na kraju odslušamo svi iste kolegije, samo na različitim godinama. Poanta je da nastavnički uz geografiju ima i povijest, a mi više slušamo regionalne kolegije i slično.

seka.iz.osijeka
27.03.2009., 15:54
To što si bila druga na državnom ti apsolutno ništa ne znači jer samo državni prvak ima pravo direktnog upisa.

Zašto misliš da je istraživački teži?? Ionako na kraju odslušamo svi iste kolegije, samo na različitim godinama. Poanta je da nastavnički uz geografiju ima i povijest, a mi više slušamo regionalne kolegije i slično.

znam da ništa ne znači, jer sad pišemo državnu maturu. ali da je ostalo po starom imala bi neke dodatne bodove. al idem i ove godine vidit ću koja ću bit.

znači nema baš razlike između smjerova?

mya_7920
27.03.2009., 15:57
Nema ti nikakvih dodatnih bodova, koliko se sjećam. Samo državni prvak :D

A razlike ima - oni imaju povijest kao drugi studij! Naravno da ima. Ali kažem, više manje se kolegiji svedu na isto. Ono što je nama obvezno oni na 1. i 2. godini mogu birati (znači da ipak ne odslušaju sve), dok mi za to vrijeme biramo regionalne kolegije (koje oni biraju na višim godinama).

wonderwoman_32
28.03.2009., 13:37
pov-geo je moj drugi izbor fakulteta al zanima me koliko se upisuje u prvu godinu .... i kolika je navala.....pa ono molim odgovore?

mya_7920
28.03.2009., 14:21
10 studenata.

200 na prijemnom. 50 prošle godine upisano ukupno na geog, 55 ove. Svi većinom žele čistu geo :D

removka
28.03.2009., 14:22
pov-geo je moj drugi izbor fakulteta al zanima me koliko se upisuje u prvu godinu .... i kolika je navala.....pa ono molim odgovore?

upisuje se 10 (5 bez plaćanja, 5 s plaćanjem)
navala?- obično je malo ljudi koji baš žele geo-pov, ali popuni se kvota..
stvar je da se za prijemni prijavi oko 200 ljudi, prijemni je isti i za geografiju i za geo-pov, napravi se lista pa se po listi bira tko će što.. i ako nestane geografije, ljudi uzimaju geo-pov (i uglavnom ne požale zbog te odluke)

removka
28.03.2009., 14:23
10 studenata.

200 na prijemnom. 50 prošle godine upisano ukupno na geog, 55 ove. Svi većinom žele čistu geo :D

:mig:

kaksi
28.03.2009., 17:26
na stranici od azoo-a piše :"Učenici srednjih škola koji na državnome natjecanju osvoje prvo mjesto imaju pravo izravnog upisa na studij geografije na PMF-u Sveučilišta u Zagrebu ili na Odjel za geografiju Sveučilišta u Zadru. Učenici koji osvoje drugo mjesto ostvaruju 70 dodatnih bodova, učenici koji osvoje treće mjesto 50 dodatnih bodova, a za ostali sudionici državnoga natjecanja ostvaruju 30 dodatnih bodova. "

mya_7920
28.03.2009., 18:18
A dobro onda, nisam znala :D Ali što je azz??

wonderwoman_32
31.03.2009., 16:49
znači moguće upisat hehe punooo hvalla :D:D

mya_7920
31.03.2009., 19:43
Sve je moguće :mig:

rainorshine
13.04.2009., 11:07
hej ljudi! :)
pročitala sam sve ove vaše savjete u vezi faksa..al imam ja svejedno još pitanja...
htjela bih upisati na pmf-u geografiju istraživački smjer, ali ja biser u to nisam bila sigurna pa sam išla na pripreme za filozofski i tak bezveze potrošila preko 2 tisuće kuna :mad: stoga baš i ne bi bila oduševeljena kad bih morala još na jedne pripreme :( , stoga iz kojih knjiga bi trebala učit za prijamni i dal je to moguće izvest s obzirom na potražnju faksa i svih pametnjakovića koji se za to pripremaju već pola godine? Što više inforamcija o faksu i prijamnom i vašim osobnim doživljajima faksa date to bolje :D Znam da su na prijamnom geografija i matematika i skinula sam s neta već stare ispite,al ipak mislim da to nije dosta, no nažalost nemam od kud nabavit skripte sa priprema pa ak netko ima savjet il još bolje skripte bilo bi super... mig hail!
Zato, molim nek se netko milosrdan javi i pomogne :P

mya_7920
13.04.2009., 23:36
Jesi iz zg?

rainorshine
15.04.2009., 11:41
nisam...al nije mi problem doći...

Shamrock1
15.04.2009., 18:07
Bok svima. Zanima me jel je lakše učiti iz skripti za prijamni, ili bi bilo bolje da nabavim udžbenike iz geografije za gimnaziju? Ja ću ići na državnu maturu, pa moram uzeti geografiju kao izborni predmet. Najviše me zanima mišljenje onih koji su išli na prijemne...

mya_7920
15.04.2009., 19:27
Kakve skripte? :eek::eek: Za prijemni se uči isključivo iz gimnazijskih udžbenika, i to posebno onih čija je autorica R. Vuk jer ona sastavlja prijemne!

Skripte prekriži s veeeeelikim X jer ono što u njima možeš naći, sigurno ne budeš našao i na testu. Toliko od mene. :zubo:

Terminator101
20.04.2009., 19:12
pripreme- ZCP
zbilja puno ljudi je išlo tamo i sad su na faxu :)
to su jedine pripreme koje svake godine imaju geografiju i super su!
Koje su to ZCP pripreme ako netko zna , kada i di se održavaju?

mya_7920
20.04.2009., 19:18
Gugl is your friend (http://www.zcp.hr/index.php?sto=programi). :D

carmen_zg
20.04.2009., 21:44
ja sam se upisala na pripreme u ZCP, to je u Križanićevoj,počinju 20.6. i traju 15 dana (to je intenzivni ljetni seminar) http://www.zcp.hr/index.php?sto=home
da li netko zna jel se mogu na internetu naći prijemni prije 2003. god? na stranici pmf-a ima od 2003. na dalje.. i jel postoji neka knjižica prijemnih od recimo zadnjih 10 god( to sam tu negdje pročitala). ako da,di se može kupiti? :) ili jel ju iko ima?
hvala unaprijed :)

removka
21.04.2009., 07:19
da li netko zna jel se mogu na internetu naći prijemni prije 2003. god? na stranici pmf-a ima od 2003. na dalje.. i jel postoji neka knjižica prijemnih od recimo zadnjih 10 god( to sam tu negdje pročitala). ako da,di se može kupiti? :) ili jel ju iko ima?
hvala unaprijed :)

na netu stare prijemne nećete naći..
to ćete dobiti na pripremama.. jedino da vam stariji studenti ako imaju daju da fotkate to
ta knjižica je prije postojala, koliko znam-toga danas nema
sretno s učenjem!!:)

mya_7920
21.04.2009., 11:13
Iako, za te pripreme sam prošle godine čula da su loše jer se promijenio profesor koji ih drži... :tuzni:

carmen_zg
21.04.2009., 20:06
aha ok,hvala vam! da vas pitam još par stvari,kad ste već tu :) da li znate kad je prošle godine bio prijemni? čula sam da bude u drugom tjednu 7. mjeseca,ali jel početkom ili krajem tog tjedna? jer sam čula da ove godine neki faksovi imaju prijemni već 6.7. a meni pripreme traju do 5.7. tak da bi mi to bilo na knap s vremenom :(
i još da vas pitam,na prvoj godini ima nešto malo matematike? jel teška ili se da naučiti? jer mi matematika baš nije jača strana :D

removka
21.04.2009., 20:55
aha ok,hvala vam! da vas pitam još par stvari,kad ste već tu :) da li znate kad je prošle godine bio prijemni? čula sam da bude u drugom tjednu 7. mjeseca,ali jel početkom ili krajem tog tjedna? jer sam čula da ove godine neki faksovi imaju prijemni već 6.7. a meni pripreme traju do 5.7. tak da bi mi to bilo na knap s vremenom :(
i još da vas pitam,na prvoj godini ima nešto malo matematike? jel teška ili se da naučiti? jer mi matematika baš nije jača strana :D

ne znam za prošlu, preprošle je bilo 11.07.
vrlo moguće je da ti bude u tjednu 6.-12.07- jer su ljetne pripreme rađene tako da budu kao na neki način samo rješavanje testova (znači vi tamo nećete učiti nego samo ''drilati'' po informacijama, zadacima, pitanjima)
6.7 ti sigurno neće biti prijemni jer inače geografija ima srijedom tako da bi mogao biti 8.7

na 1. godini ima statistika.. ali to zbilja nema velike veze s matematikom.. nije lagano, ali nije ni nemoguće.. ima dosta štreberancije oko toga. uglavnom se radi o tablicama i grafičkim prilozima i kako se oni rade.. treba paziti na svaki detalj i tako.. nešto malo računanja, koje ide na par formula tako da nije tako velik problem.

carmen_zg
21.04.2009., 21:29
Baš sam sada gledala kalendar,da vjerojatno će biti onda 8.7. Ajde super onda..
Aha,znači tako je na tim ljetnim pripremama..pa dobro,ja sada idem na gradske pripreme već pa će mi te ljetne biti da utvrdim i ponovim sve.. valjda ću stići sve :)
A na 1. godini je statistika..ajde dobro onda,glavno mi je da nije čista matematika :D
puno ti hvala :)

mya_7920
21.04.2009., 21:54
Te ljetne pripreme su ti na principu da na predavanjima (4 h geografije i 2 h beskorisne matematike :visi:) prođete cca 70 stranica knjige i rješavate testove. I onda ti dođeš kući i to ponavljaš, učiš, prolaziš sve što ste radili taj dan. I to ti je skroz dovoljno, ako se skoncentriraš i stvarno paziš na to što radiš :)

Matematike na faksu nema. Ima računanja na kalkulatoru. :zubo:

carmen_zg
21.04.2009., 22:05
a kada ste vi išle na te pripreme u zcp,jel su bile ujutro ili popodne??
jeste puno učili matematiku za prijemni? vidim da je dovoljno rješit samo 3 zadatka za prolaz praga :D

mya_7920
21.04.2009., 22:15
Vikendom je uvijek ujutro, preko tjedna smo većinom imali popodne jer je klasična tad imala maturu... Bilo je uglavnom od 2 - 7, tako nešto..

Matematiku ja nisam učila ništa, zaokruživala na blef.

removka
21.04.2009., 22:15
a kada ste vi išle na te pripreme u zcp,jel su bile ujutro ili popodne??
jeste puno učili matematiku za prijemni? vidim da je dovoljno rješit samo 3 zadatka za prolaz praga :D

matematika je dovoljna to na pripremama na zcp- ako bude ona stara sijeda žena- super objasni geografsko-matematičke zadatke :)
na gradskim je mat takva kakva je- pola toga što prof tamo rade nama nikad na prijamnom neće doći..

mat na prijamnom- ima par tipova zadataka i to nauči rješavati i bit će dobro :mig:

carmen_zg
21.04.2009., 22:36
hehe ajde super,baš ste mi olakšale :)
hvala curke ;) sorry na gnjavaži

mya_7920
22.04.2009., 10:17
Geografsko-matematički zadaci nisu pod matematikom :confused:

Removka, tebi je ta žena bila dobra? Mi smo je mrzili iz dna duše :rofl: A i onu u MIOC-u :D

removka
22.04.2009., 19:19
Geografsko-matematički zadaci nisu pod matematikom :confused:

Removka, tebi je ta žena bila dobra? Mi smo je mrzili iz dna duše :rofl: A i onu u MIOC-u :D

mi smo s njom radili geog-mat zadatke.. ono brod putuje po 60° g.š. bla bla bla koliki put prijeđe i to..

žena je bila naporna i objašnjavala je kao da ništa ne znamo.. živciralo nas je to izlaženje na ploču ali dobro.. bila nam je dobra
u svakom slučaju bila je puno bolja od one iz mioc-a :D

mya_7920
22.04.2009., 20:30
:lol::lol:

To inače spada pod geog na prijemnom, tako da smo mi na matematici radili pravu matematiku. To jest, najčešće smo bili u bircu pored na cugi. :zubo:

carmen_zg
25.04.2009., 12:47
ejj,vidim da vas zanima kolko se prima na geografiju,evo ja imam točne informacije za ovu godinu,jer sma bila na smotri sveučilišta i uzela sam neku brošuru gdje piše ovako:
upisna kvota za akademsku godinu 2009./2010.:
-preddiplomski istraživački studij geografije 25 studenata uz potporu MZOŠ-a, 20 za vlastite potrebe,
-objedinjeni nastavnički studij geografije i povijesti 10 studenata uz potporu MZOŠ-a i 10 studenata za vlastite potrebe

znači sveukupno 65 :)

kažete da se prošle god upisivalo 55,jel to 55 sveukupno,ili 55 na čistu geografiju + 10 na geo-pov??

mya_7920
25.04.2009., 17:19
Sve zajedno. Očito opet povećavaju kvote, iz ne znam kojeg razloga. Mi smo najmanja generacija :mama::zubo:

Btw, 20 na geo-pov?! :eek: Wow.

carmen_zg
25.04.2009., 17:28
Da,tako piše :) ajde super,veća mogućnost da upadnem :D

jezeva_kucica
17.05.2009., 20:31
Ljudi, jel zna tko kad je ove godine prijemni??? pls help

mya_7920
17.05.2009., 21:25
Vjerojatno ili 8.7. ili 15.7. Nije još objavljeno, polako :D

The_End
17.05.2009., 21:32
Matematiku ja nisam učila ništa, zaokruživala na blef.

To svi kažu:D...Jel to ti stvarno?

mya_7920
17.05.2009., 22:21
Pa ako sam tako rekla, onda... :kava:

Ne, nisam, niti znam matematiku. Niti je volim, al to je druga stvar :zubo: