PDA

View Full Version : Kuba

stranice : 1 2 [3] 4 5 6 7 8

deli
09.04.2009., 14:23
Da li je netko od vas tko je bio tamo nedavno gledao kolike su cijene nekretnina/kuca.
Cuo sam da su cijene dosta povoljne i da Njemci tamo masovno kupuju

lestrt
09.04.2009., 14:39
Da li je netko od vas tko je bio tamo nedavno gledao kolike su cijene nekretnina/kuca.

Stranci mogu kupiti nekretnine od privatnih osoba na Kubi?! :rofl:

Ne znam baš ... :rolleyes:
Još prošle godine kubanci nisu mogli prodavati nekretnine niti međusobno! :D
Osim ako to nisu promjenili u zadnjih par mjeseci. :ne zna:

Odakle ti ta informacija? Daj neki link! :klopa:

zuja_st
09.04.2009., 19:06

To je nemoguće,na Kubi stranci nikako ne mogu kupovati nekretnine.....

žena
09.04.2009., 23:25
U dilemi sam da li ići na Kubu krajem lipnja. Čitam po netu da je tada sezona kiša, što to točno znači?!, da kiša pada više manje stalno?!, isplati li se tada uopće ići?? Išli bi preko jedne naše agencije, pa mi je čudno da organiziraju u tom terminu, ako je baš koma.

lestrt
10.04.2009., 08:26
U dilemi sam da li ići na Kubu krajem lipnja. Čitam po netu da je tada sezona kiša, što to točno znači?!, da kiša pada više manje stalno?!, isplati li se tada uopće ići?? Išli bi preko jedne naše agencije, pa mi je čudno da organiziraju u tom terminu, ako je baš koma.

Nije mi jasno gdje si ti to "čitala po netu" da u lipnju "kiša pada više manje stalno"!? :rolleyes:

Fascinira me koliko se ljudi, uz toliko informacija na raspolaganju, uspiju dezinformirati! :top:

Evo: Ako baš potrefiš, tjedan dana kiše na nekom mjestu na Kubi je moguće u kišnoj sezoni, ali nije jako vjerojatno. Kišna sezona znači u 90% slučajeva u jutro sunčano, popodne oblačno i pljuskovi.

Mi smo bili početkom svibnja i osim dva prilično lokalizirana pljuska u Trinidadu i poslijepodnevnih kišnih oblaka na horizontu na Cayo Guillermu, vrijeme je bilo sunčano.
Jedan moj frend je bio u lipnju i bilo je u jutro sunčano, popodne oblačno. Kišu nije posebno spominjao. :kava:

žena
11.04.2009., 10:50
Mi smo bili početkom svibnja i osim dva prilično lokalizirana pljuska u Trinidadu i poslijepodnevnih kišnih oblaka na horizontu na Cayo Guillermu, vrijeme je bilo sunčano.
Jedan moj frend je bio u lipnju i bilo je u jutro sunčano, popodne oblačno. Kišu nije posebno spominjao. :kava:

Znači misliš da je lipanj o.k.? Pitaš me gdje sam čitala po netu o kišnoj sezoni, ne znam točno na kojoj stranici - ali često se spominje uragan Ike, Gustav i nemam ti pojma kak se sve zovu, a harali su prošle "kišne sezone". Kak bi mi išli s djecom "malčice" sam u dilemi, a opet nam je to jedinstvena prilika za posjet Kubi - tak se potrefilo.

dsimonov
12.04.2009., 18:17
Ima li izleta iz Ancona (na Cayo Largo ili negdje drugdje) te ima li kupanja s delfinima ili je to samo u Varaderu

lestrt
14.04.2009., 11:06
Znači misliš da je lipanj o.k.? Pitaš me gdje sam čitala po netu o kišnoj sezoni, ne znam točno na kojoj stranici - ali često se spominje uragan Ike, Gustav i nemam ti pojma kak se sve zovu, a harali su prošle "kišne sezone". Kak bi mi išli s djecom "malčice" sam u dilemi, a opet nam je to jedinstvena prilika za posjet Kubi - tak se potrefilo.

Uragani u lipnju nisu problem. Glavna sezona im je 8. do 10. mjesec.

U lipnju ćete imati tropski doživljaj, sve će se zazeleniti (zbog kiše :D) i biti će toplo (i vlažno :D). Sunca ćete imati manje, to je točno.
Dakle, u jutro sunce, popodne oblačno s mogućom kišom. Kiša je najčešće u obliku pljuskova koji se mogu i odužiti. U principu, na suho poslijepodne iza 14-15h ne možete sa sigurnošću računati.
S druge strane, možete i potrefiti tjedan dana suhog vremena ... :zubo:

Da li je to OK ovisi o vama i klincima. :D

antik
24.04.2009., 17:49
Kad je najbolje ići na Kubu?
da nije prevruće
u 2, 3 ili 4 mjesecu?

i da je je tko išao s kojom njemačkom agencijom?
čujem da je to dosta povoljno
npr 14 dana all exclusive s avionom za oko 1000 eura.
Jel tako?

File
13.05.2009., 14:15
Pa evo ja sam sa društvom bio ove godine u 3 mjesecu na Kubi, točnije Varaderu, sa njemačkom agencijom - Neckerman ; i bilo je skroz povoljno.
Mislim da je daleko povoljnije ići preko Neckerman, LTU ili Tui-a ; nego uplatiti kod neke HR agencije, koje ionako prodaju njihove aranžmane, i samo dodaju svoje provizije.

Letili smo Frankfurt-Varadero-Frankfurt sa Condorom, - let i avion odličan.
U Varaderu smo bili 14 dana - all inclusive u hotelu Villa Cuba 4*. Hotel ok, čist, piće i hrana dobra i u izobilju, nikakav poseban luksuz, ali je hotel na dobrom mjestu odmah uz plažu.
Ovdje smo uplatili samo hotel i prijevoz (mislim oko 1100 EUR) , a dolje smo organizirali izlete kod njihovih lokalnih agencija -Cubatour i sl., iako smo saznali da je predstvnica Neckermana prodavala te iste izlete po istim cjenama, i moglo se plaćati izlete kod nje sa karticama.
Od izleta smo bili svugdje - na Cayo Largo avionom, Havana overnight, Pinal del Rio-Vinelas, Trinidad-Santa Clara, na jeep safariu, Rio Canimar-Matanzas, Cayo Blanco.

Inače, vrijeme je bilo odlično, temperatura 30, - kao kod nas kada je 36.

Alexx84
25.05.2009., 17:07
Pozdrav svima,

Ja planiram put na Kubu u 10 mjesecu, zanima me da li je tesko naci neki privatan smjestaj (casa particular) kada dodem u Havanu. Plan bi mi bio ostati u Havani 4 dana,napraviti izlet na Cayo Largo, zatim ici u Trinidad na 2-3 dana i tamo isto spavati u privatnom smjestaju.

Hvala

kubamanijak
26.05.2009., 08:30
Pozdrav svima,

Ja planiram put na Kubu u 10 mjesecu, zanima me da li je tesko naci neki privatan smjestaj (casa particular) kada dodem u Havanu. Plan bi mi bio ostati u Havani 4 dana,napraviti izlet na Cayo Largo, zatim ici u Trinidad na 2-3 dana i tamo isto spavati u privatnom smjestaju.

Hvala

U 10tom mjesecu nije nikakav problem nać privatni smještaj na Kubi, ali je problem u 12tom mjesecu. od 15.12 do 15.1 je visoka sezona, cijene su više a osim toga je i jako teško nać slobodni smještaj.

V@is
28.05.2009., 11:46
Imam priliku idući tjedan ići 7 dana besplatno na Kubu, a još se ne mogu odlučiti da li da idem. Kako je tamo u 6. mjesecu? Jesu li previsoke temperature? Ima li se šta raditi tamo ako se ne mislim kupati?
Trebao bih posjetiti Havanu i Santa Cruz.

mirdja
28.05.2009., 11:59
Imam priliku idući tjedan ići 7 dana besplatno na Kubu, a još se ne mogu odlučiti da li da idem. Kako je tamo u 6. mjesecu? Jesu li previsoke temperature? Ima li se šta raditi tamo ako se ne mislim kupati?

nemoj se premišljati, da imam mogućnost kao ti spakirala bi se za pola sata i krenula :cerek:... bili smo prošle godine i vrijedi otići, pogotovo dok je još ovaj sustav vlasti... što se tiče kupanja, u Havani te to ne treba brinuti jer su kupališta izvan grada, a ima se svega za vidjeti... mi smo bili u 5. mjesecu i bilo je vruče, ali podnošljivo
:top:

panties
28.05.2009., 12:02
a i besplatno je cuj....

susannah
31.05.2009., 23:19
da li netko zna kako trenutno stoje stvari sa kubanskim vizama?
procitah sve postove i totalno sam zbunjena :zvrko:

treba li se nabaviti viza u veleposlanstvu, dobije li se na aerodromu,...? :ne zna:

ElDorado
01.06.2009., 09:25
Viza se nabavlja ili preko turističke agencije ili izravno u ambasadi Kube u Beču.

ElDorado
01.06.2009., 10:52
I vizu treba nabaviti (nije problem uopće) obvezno prije puta jer kod check-ina za let za Havanu provjeravaju da li imate vizu ili ne!

susannah
01.06.2009., 11:00
hvala eldorado! :D

File
01.06.2009., 18:15
da li netko zna kako trenutno stoje stvari sa kubanskim vizama?
procitah sve postove i totalno sam zbunjena :zvrko:

treba li se nabaviti viza u veleposlanstvu, dobije li se na aerodromu,...? :ne zna:

Ako ideš sa agencijom, oni ti skoro uvijek vizu nabave,a ako ideš u vlastitom aranžmanu, možeš je vrlo jednostavno nabavit u njihovoj ambasadi...

Iako to nije prava viza (ne stavlja se u putovnicu), već je to više karton za ulazak i izlazak iz zemlje, tako da ti na Kubi ne udaraju pečat u putovnicu, nego na taj kartončić...

more
02.06.2009., 22:57
I meni dođe plakat isto imam mogućnost 06.06 ići besplatno 14 dana u Hotel Santa Isabel (samo moram za ženu platit avio kartu) ali ne mogu zbog posla i pripreme sezone

Ti si pitao Ima li se šta raditi tamo ako se ne mislim kupati? vjerovatno ima Ja s tim ne bi imao problema jer bi mi to bilo poslovno putovanje i ne vjerujem da bi imao vremena za sebe.

ElDorado
03.06.2009., 13:38
E kad netko pita ima li se što raditi na Kubi trebalo bi ga pitati a što se to nema raditi na Kubi? Vjerojatno sve ono što se predivne tekovine našeg društva obilja.

mvarga
03.06.2009., 15:23
http://www.planet-travel.hr/egipat-polasci-iz-osijeka/hurghada-8-dana/

Nisam mogao vjerovati. Jel' ne'ko zna tu agenciju. Čudno mi je da za manje od 230 EUR možeš avionom u Egipat i nazad, uz 7 dana u hotelu s 4 *. Što znači All Inclusive? Jer kao treba još platiti nešto pa je All Inclusive. Molim Vaš savjet.

susannah
03.06.2009., 16:58

Nisam mogao vjerovati. Jel' ne'ko zna tu agenciju. Čudno mi je da za manje od 230 EUR možeš avionom u Egipat i nazad, uz 7 dana u hotelu s 4 *. Što znači All Inclusive? Jer kao treba još platiti nešto pa je All Inclusive. Molim Vaš savjet.

dooobrooo....

a kakve to tocno veze ima s Kubom? :ne zna:

@file, hvala za informaciju!
samo da podjelim s vama, generalturist naplacuje vizu 650kn... :(
(200kn manje ako je cijeli aranzman preko njih)

Frankie
04.06.2009., 08:26
stvarno previše, probaj se raspitati možda se može nabaviti na aerodromu, mislim da može na MUC-u (na nekom stranom forumu su mi rekli da može ali nisam htio riskirati)

susannah
04.06.2009., 10:11
stvarno previše, probaj se raspitati možda se može nabaviti na aerodromu, mislim da može na MUC-u (na nekom stranom forumu su mi rekli da može ali nisam htio riskirati)

ni meni nije bas do riskiranja, saljem ipak papire u bec, just in case :mig:

File
04.06.2009., 17:32
Mislim da ti je bolje to riješiti prije, jer te uopće neće pustiti u avion u Parizu ili Frankfurtu...
Bar su kad sam ja iša, svakog pitali u Frankfurtu, da im pokažemo -imamo li tu vizu (u biti jedan obični formular sa šifrom, bez upisanih tvojih osobnih podataka, koje tek upišeš na Kubi ili za vrijeme leta)...

Iako mi nije bilo jasno, kad su za vrijeme leta u avionu- kompanija Condor - djelili te vize onima koji ih nisu imali (a bilo je 10-tak ljudi koji ih nisu imali) i dakako naplaćivali im te vize...
neznam kako su ti ljudi, koji očito nisu imali te vize,uopće ušli u avion...

susannah
04.06.2009., 19:48
Mislim da ti je bolje to riješiti prije, jer te uopće neće pustiti u avion u Parizu ili Frankfurtu...
Bar su kad sam ja iša, svakog pitali u Frankfurtu, da im pokažemo -imamo li tu vizu (u biti jedan obični formular sa šifrom, bez upisanih tvojih osobnih podataka, koje tek upišeš na Kubi ili za vrijeme leta)...

Iako mi nije bilo jasno, kad su za vrijeme leta u avionu- kompanija Condor - djelili te vize onima koji ih nisu imali (a bilo je 10-tak ljudi koji ih nisu imali) i dakako naplaćivali im te vize...
neznam kako su ti ljudi, koji očito nisu imali te vize,uopće ušli u avion...

ja letim iz skotske za sad, pa 3 tjedna kasnije za kubu. ali ne bi mi bas bilo lijepo da mi kazu: ups, pardoncek, vi ne mozete na kubu, nemate sve potrebne papire. :D
tako da... ce da sredim sve ranije :mig:

File
04.06.2009., 21:14
Nisam znao da se sada može iz SAD direktno letit za Kubu??
Mislio sam da Ameri moraju iz Kanade letiti za Kubu...

Cohiba
05.06.2009., 09:41
Vjervatno je staro i ne znam da li jos uvijek isto, ali krajem 2004. godine vize su se mogle kupiti u avionu ili na aerodromu u Havani. Cijena je, cini mi se, bila oko 25 eura.

Vize sa BiH pasosem nisu bile potrebne na cudjenje onih kojih ih prodaju pa cak i na cudjenje kubanskih carinika :zubo:

ElDorado
05.06.2009., 10:09
Dakle definitivno s hrvatskom putovnicom treba imati taj formular prije ulaska u avion jer su me svaki put ( a bio sam na Kubi 5 puta ) tražili da ga pokažem kod check-ina. Turističke agencije naravno i zarađuju na tome, ali je preko njih najsigurnije.

ElDorado
05.06.2009., 10:12
Postoje charteri iz SADa za Havanu (s Floride) ali s njim mogu letiti samo oni koji imaju odobrenje američke vlade za boravak na Kubi (razne organizacije, poslovni ljudi, Kubanci emigranti itd). Običnim turistima je zabranjeno putovati na Kubu i zato oni lete preko Kanade ili Meksika.

susannah
05.06.2009., 10:35
Postoje charteri iz SADa za Havanu (s Floride) ali s njim mogu letiti samo oni koji imaju odobrenje američke vlade za boravak na Kubi (razne organizacije, poslovni ljudi, Kubanci emigranti itd). Običnim turistima je zabranjeno putovati na Kubu i zato oni lete preko Kanade ili Meksika.

siguran si u to? :(
mi smo imali plan otici do kube brodom iz miamija...

EDIT: provjerih, u pravu si.
hvala na info!

Liberty2908
17.06.2009., 08:36
siguran si u to? :(
mi smo imali plan otici do kube brodom iz miamija...

EDIT: provjerih, u pravu si.
hvala na info!

S brodom na Kubu? Čini se da ne uopće nemaš pojma kuda ideš. Preporučam ti da malo pročitaš vodiče i ostale korisne informacije - Kuba je ukinula sav brodski prijevoz.

devet5555
07.07.2009., 21:21
bok,

jel mi moze neko preporuciti hotel u havani, da je u centru i da nije preskup..tipa onaj od hemingwaya ili nacional
thnx

mirdja
08.07.2009., 07:08
bok,

jel mi moze neko preporuciti hotel u havani, da je u centru i da nije preskup..tipa onaj od hemingwaya ili nacional
thnx

Hotel "Inglaterra" je u samom centru uz Central Park.... Nije najekskluzivniji, ali je čist i povoljniji od Central Park hotela koji je predobar, ali i dosta skuplji. Oba se nalaze uz Central Park, u pješačkoj zoni samog centra, vrlo blizu Capitolia.... Mi smo bili u Inglaterri prošle godine i jako smo zadovoljni, pogotovo lokacijom

ElDorado
08.07.2009., 14:23
bok,

thnx

U samom centru ima svakako puno zgodnih hotela no definitivno preporučujem neki od starih preuređenih koji imaju posebnu draž. Oko samog Central parka su 2 ekskluzivna - NH i Saratoga ali to nema veze s duhom Havane. Ako hoćeš hotel s bazenom onda svakako Sevilla koja nije preskupa i vrlo je blizu - odmah iza ugla i svakako ju preporučam. A ako to nije bitno onda stvarno ima širok izbor - i u samoj Havani vieji je jedan prekrasan - hotel Raquel - nedavno preuređen. Svi ti hoteli su približno istih cijena a okvirno se cijene mogu vidjeti najbolje na : http://www.tropicana-touristik.de/
- tu su svi hoteli na jednom mjestu pa je lakše usporediti cijene.

ElDorado
08.07.2009., 14:26
bok,

thnx

Inače Nacional za svoju lokaciju i poseban izuzetan ugođaj nije preskup, pogotovo van sezone od kraja 4 mjeseca nadalje. Ipak Nacional nije u samom centru i ako želiš više vremena provoditi u staroj Havani onda se u načelu treba koristiti taxi. Opet naravno sve ovisi što te u Havani najviše zanima i gdje misliš provoditi najviše vremena - prema tome i biraš lokaciju hotela.

devet5555
09.07.2009., 15:35
joj...bas vam hvala..sva ova tri hotela su mi presuper....vjerojatno cemo se odluciti za ovaj sevila posto ima bazen pa da se malo i okupamo..iako mi ovaj Raquel izgleda savrsen..ja sam bila prosle godine na kubi..i toliko me se dojmila da cu nadam se sad opet...sad imala bi jos jedno pitanje...isli bi na plivanje i ono ronjenje kad gledas koralje i sarene ribice...al cula sam da ovi neki moji su isli u egiptu na to al da im je voda bila plitka..ima toga negdje na kubi...i mislili smo da ne idemo u varadero nego na plazu marija la gorda, u regiji pinar del rio...pa ako neko ima nek preporuke...bila bih zahvalna

devet5555
09.07.2009., 15:38
zaboravila sam staviti na plivanje s delfinima i na ronjenje s dihaliom u plitkom moru i gledanje koralja posto ne ronimo inace..:)

File
09.07.2009., 17:27
Ja sam bio na tom ronjenju sa dihalicom i gledali smo koralje (plitko more) na Cayo Largo i jednom negdje blizu Veradera...

Inaće koralji, ribice i taj podvodni svijet je Egiptu puuuuno bolji, zanimljiviji.. nego na Kubi...bar je meni bio...

mirdja
10.07.2009., 07:07
Central Park Hotel također ima bazen, ali mislim da je i dosta skuplji... Što se tiče izleta s ronjenjem i plivanjem s delfinima, to smo išli kad smo bili u Varaderu zadnja 3 dana.... radi se o cjelodnevnom izletu na Cayo Blanco i to nam je bio jedan od najboljih izleta. Išli smo katamaranom, pa smo ronili s dihalicama i vidjeli svakakvih riba, pa smo onda otišli do tog ograđenog dijela mora gdje se nalaze delfini i plivali malo s njima i slikali se i nakon toga su nas odveli na Cayo Blanco gdje smo imali ručak. Uglavnom izlet traje od ujutro pa do nekih 5 popodne i preeeedobro je...! Išla bi opet da mi se ukaže prilika....

ElDorado
10.07.2009., 11:20
joj...bas vam hvala..sva ova tri hotela su mi presuper....vjerojatno cemo se odluciti za ovaj sevila posto ima bazen pa da se malo i okupamo..iako mi ovaj Raquel izgleda savrsen..ja sam bila prosle godine na kubi..i toliko me se dojmila da cu nadam se sad opet...sad imala bi jos jedno pitanje...isli bi na plivanje i ono ronjenje kad gledas koralje i sarene ribice...al cula sam da ovi neki moji su isli u egiptu na to al da im je voda bila plitka..ima toga negdje na kubi...i mislili smo da ne idemo u varadero nego na plazu marija la gorda, u regiji pinar del rio...pa ako neko ima nek preporuke...bila bih zahvalna

E sad... cijela obala Kube je tako reći formirana kao koraljni spud tako da zanimljivog ronjenja ima na puno puno mjesta. Ja sam ronio u Varaderu i na Cayo Coco. Maria la Gordia je predivna ali je malo van ruke i cesta do tamo je duga i dosta loša. I ronjenje tamo nije baš ono turističko već više profesionalno. U Varaderu doista postoji delfinarij i ronjenje je ok, meni je ljepše bilo na Cayo Coco, ali Varadero je nekako najkomercijalnije mjesto na Kubi sa all inclusive resortima i zato ih ja osobno izbjegavam.
Što se delfina tiče apsolutno najjača je tu Guardalavaca ali ona je u istočnom dijelu Kube i ima dosta do tamo.
Naravno sve opet ovisi o tome koliko dana želite ostati, kako rasporediti boravak, da li ćete uzeti rent a car itd itd. Zanimljivih mjesta ima u izobilju

ElDorado
10.07.2009., 11:21
Central Park Hotel također ima bazen, ali mislim da je i dosta skuplji... Što se tiče izleta s ronjenjem i plivanjem s delfinima, to smo išli kad smo bili u Varaderu zadnja 3 dana.... radi se o cjelodnevnom izletu na Cayo Blanco i to nam je bio jedan od najboljih izleta. Išli smo katamaranom, pa smo ronili s dihalicama i vidjeli svakakvih riba, pa smo onda otišli do tog ograđenog dijela mora gdje se nalaze delfini i plivali malo s njima i slikali se i nakon toga su nas odveli na Cayo Blanco gdje smo imali ručak. Uglavnom izlet traje od ujutro pa do nekih 5 popodne i preeeedobro je...! Išla bi opet da mi se ukaže prilika....

Central Park je NH Central Park o njemu sam i pisao

Voyager83
29.07.2009., 10:18
Pozdrav svim "kubancima":-))))
Ja bih samo zelio par informacija da li je netko putovao iz Dominkanske republike na Kubu? I da li se moze Viza srediti za Kubu u Dominikanskoj Republici? Ja planiram ici u Sijecnju 7dana u D.R. Pa sam milslio malo 7dana do Kube???????
Hvala svima!

Liberty2908
29.07.2009., 12:43

ja sam bio u Maria La Gordi oko nove godine i ronjenje je bilo OK. Obzirom da su im smještajni kapaciteti mali nemoj ići bez rezervacije (jel te neće pustiti iza ograde). Na ronjenje se ide 3 puta dnevno, cijena je cca 45€ s opremom (to su probni uroni, bez licence s vodičem). Ako imač licencu cijena je nešto povoljnija. Ima puno lokacija i podmorje je stvarno OK. OK je i osoblje. Možeš ići i na snorkling (maska i dihalica) ali se ne sjećam cijene.

vesna82
05.08.2009., 04:22
Kuba je raj! Narocito Varadero i Cayo Coco...cisto zbog promene ove godine idemo ja i suprug u Dominikanskoj Rep. ali sledece godine ponovo CUBA!!!

leona4
06.08.2009., 08:42
Kuba je raj! Narocito Varadero i Cayo Coco...cisto zbog promene ove godine idemo ja i suprug u Dominikanskoj Rep. ali sledece godine ponovo CUBA!!!

Vesna82, idete u privatnom aranžmanu ili preko neke agencije do Kube i D. Rep.?
Imaš preporuku za neku dobru agenciju? Thnx!

vesna82
06.08.2009., 14:51

mi zivimo u kanadi, pa ne znam dali ti mogu pomoci?

itravel2000.com

sunwing.com

leona4
07.08.2009., 07:40
oh, sorry, nisam znala :) thanx any way! :)

insp.clouseau
07.08.2009., 14:50

Ja sam bio na Kubi s curom i prijeteljima u 03/2009 i apsolutno bih svima preporučio privatni aranžman. Avionske karte uzeti preko air France-a/ Iberie/ KLM-a nekih mjesec dana prije (najbolje je pratiti kako se kreću cijene); vizu uzeti preko ambasade u Beču (postao sam prije kontakte, potrebno vrijeme,...) i preko casa particular site-ova odabrati smještaj.
Puno korisnih informaciji i itenerara ima na cubajunky.com stranici.
Auto smo uzeli preko WOW renta a cara (tako nekako je bilo).
Sa malo surfanja može se isplanirati fantastično putovanje i puno uštedjeti.
Meni je neizmjerno drago (zvučim ko političar) da smo išli u privatnom aranžmanu, vidjeli smo i osjetili puno više Kube i kubanskog duha, bili u kontaktu sa puno kubanaca (vozili ih autom a i oni nas taxijima), spavali, jeli u priv.smještaju, slušali muziku iz susjedne kuće od 9h ujutro do...opet ujutro...
Avio karta Venezia-Paris-Havana povratna nam je bila 500 EUR.
cASE PARTICULAR su 25-30-35 CUC za 2 osobe.

leona4
08.08.2009., 06:43
Ja sam bio na Kubi s curom i prijeteljima u 03/2009 i apsolutno bih svima preporučio privatni aranžman. Avionske karte uzeti preko air France-a/ Iberie/ KLM-a nekih mjesec dana prije (najbolje je pratiti kako se kreću cijene); vizu uzeti preko ambasade u Beču (postao sam prije kontakte, potrebno vrijeme,...) i preko casa particular site-ova odabrati smještaj.
Puno korisnih informaciji i itenerara ima na cubajunky.com stranici.
Auto smo uzeli preko WOW renta a cara (tako nekako je bilo).
Sa malo surfanja može se isplanirati fantastično putovanje i puno uštedjeti.
Meni je neizmjerno drago (zvučim ko političar) da smo išli u privatnom aranžmanu, vidjeli smo i osjetili puno više Kube i kubanskog duha, bili u kontaktu sa puno kubanaca (vozili ih autom a i oni nas taxijima), spavali, jeli u priv.smještaju, slušali muziku iz susjedne kuće od 9h ujutro do...opet ujutro...
Avio karta Venezia-Paris-Havana povratna nam je bila 500 EUR.
cASE PARTICULAR su 25-30-35 CUC za 2 osobe.

Suuuper!! hvala puno na korisnim info!! ako se odlučimo, onda svakako privatni aranžman:top:

vrtirepka_zg
13.08.2009., 09:05
Eh, di sam bila do sada...Idem na Kubu u 10.mjesecu, preko agencije nažalost...Kako prema aranžmanu imam 2/3 dana ležačine u Varaderu (što mi se apsolutno ne da) zanima me da li je netko išao iz Kube na Haiti/DR/Jamajcu u vlastitom aranžmanu? Kako, odakle, čime, koliko para itd?

devet5555
19.08.2009., 05:57
Eh, di sam bila do sada...Idem na Kubu u 10.mjesecu, preko agencije nažalost...Kako prema aranžmanu imam 2/3 dana ležačine u Varaderu (što mi se apsolutno ne da) zanima me da li je netko išao iz Kube na Haiti/DR/Jamajcu u vlastitom aranžmanu? Kako, odakle, čime, koliko para itd?

bok. evo opet ja...gledala sam malo cijene hotela i ispadne da taj hotel sevilla koji mi je super dodje skuplje od hemingwayevog...ima neko jos neki prijedlog za hotel s bazenom u uzem centru havan...hvala

ElDorado
19.08.2009., 12:19
bok. evo opet ja...gledala sam malo cijene hotela i ispadne da taj hotel sevilla koji mi je super dodje skuplje od hemingwayevog...ima neko jos neki prijedlog za hotel s bazenom u uzem centru havan...hvala

Hotel Sevilla je i puno bolji od Ambos Mundos tj Hemingwayevog. Bolje je smješten ( ovaj drugi je u centru stare Havane i tam je od ujutro buka a hotel je zanimljiv jedino i jedino po tome što je Hemingway tam spavo ).

Ostali hoteli baš u staroj Havani tj na granici prema Centro Havana oko Parque Central su puno skuplji i opet velim to su nove građevine ne baš tak zanimljive pogotovo NH Parque Cenztal. Saratoga ima bazen na krovu što je fantastično ali je i jako skupa mislim čak najskuplji hotel u Havani.
Hotel Nacional je meni osobno naj naj zbog ugođaja i predivne terase ali on nije baš u samom centru tj do stare Havane treba uzeti taxi ili pješačiti cca 45 min.

Opet sve ovisi gdje se oćeš najviše zadržavati, što raditi i razgledati, što te najviše zanima...

devet5555
19.08.2009., 16:03
Hotel Sevilla je i puno bolji od Ambos Mundos tj Hemingwayevog. Bolje je smješten ( ovaj drugi je u centru stare Havane i tam je od ujutro buka a hotel je zanimljiv jedino i jedino po tome što je Hemingway tam spavo ).

Ostali hoteli baš u staroj Havani tj na granici prema Centro Havana oko Parque Central su puno skuplji i opet velim to su nove građevine ne baš tak zanimljive pogotovo NH Parque Cenztal. Saratoga ima bazen na krovu što je fantastično ali je i jako skupa mislim čak najskuplji hotel u Havani.
Hotel Nacional je meni osobno naj naj zbog ugođaja i predivne terase ali on nije baš u samom centru tj do stare Havane treba uzeti taxi ili pješačiti cca 45 min.

Opet sve ovisi gdje se oćeš najviše zadržavati, što raditi i razgledati, što te najviše zanima...

hvala na info..bila sam prosle god na kubi, i prosla cijelu kubu, u havani smo bili samo tri dana i jos smjesteni negdje na miramaru..tak da bi sada isla na 7 dana tamo i bila negdje na pjesackoj udaljenosti od centra...sada jedino ne znam jel se tamo negdje moze kupati, posto bi se malo i kupala:), a prosli smo jedino kaj malecona...zato i trazim neki hotel relativno jeftin a da ima bazen....svaki savjet je dobordosao..i jos ako netko zna gdje je cheova kuca u miramaru bilo bi idealno:)

efroname
20.08.2009., 19:28

Tipična reklama... Moderatori, na posao!
(najbolje nek dođe aircanada, on je najstroži :D:D)

sorry na offu

lestrt
21.08.2009., 09:53
Vidim da se pojavilo dosta zainteresiranih za hotele na Kubi.
Ja preferiram case za sve osim za beach holiday. Hotel je za to neizbježan, jer nema casa dovoljno blizu pravih plaža. Pod "blizu" podrazmjevam kupaće i ručnik preko ramena, pa minuta šetnje do mora (ne preko ceste, ne taksijem, ne u gradu). Ja još i ronim, pa mi je biti uz ronilački centar dobra stvar.

Iznimno bih za staru Havanu uzeo hotel, jer su dobre case u tom dijelu grada rijetke.
Za prvi posjet Havani je biti smješten u staroj Havani zakon - štimung, sve je blizu, ne ovisiš ni o kome i ni o čemu. :cerek:
Evo, mi smo bili u hostelu Valencia/El Comendador (dva hostela koji dijele atrij i restoran).

I najbitnije na kraju: apsolutno najjeftiniji booking hotela koji smo našli je na www.umbrellatravel.com - to je kubanska (državna!) agencija i ima redovito 20% niže cijene od ostalih. :top:

ElDorado
24.08.2009., 11:17
hvala na info..bila sam prosle god na kubi, i prosla cijelu kubu, u havani smo bili samo tri dana i jos smjesteni negdje na miramaru..tak da bi sada isla na 7 dana tamo i bila negdje na pjesackoj udaljenosti od centra...sada jedino ne znam jel se tamo negdje moze kupati, posto bi se malo i kupala:), a prosli smo jedino kaj malecona...zato i trazim neki hotel relativno jeftin a da ima bazen....svaki savjet je dobordosao..i jos ako netko zna gdje je cheova kuca u miramaru bilo bi idealno:)

Dakle za kupati se u samoj Havani nema gdje osim Malecona koji baš i nije prikladan. Najbliže su Playas del Este - dakle od stare Havane ispod tunela i ravno - tu počinju plaže koje su super po meni ništa lošije od razvikanih all inclusiva. Plaža see zove Santa Maria i može se doći taxijem no ja u načelu uvijek uzmem rent a car jer tako imam totalnu slobodu a ako se dosta muvaš po Havani pa još navečer ideš u Casa de la musica ili slično trošak te za taxi dođe kao rent a car dnevno (cca 30-40 CUCa za mali auto ovisno kada ideš).
Cheova kuća nije u Miramaru nego u Nuevo Vedado odmah kod zolooškog vrta iza Colon groblja. Ipak nemaš baš puno vidjeti ući je zabranjeno, tamo još uvijek živi njegova žena koliko sam informiran, već samo izvana. Preko puta je kao centar za istraživanja lika i dijela no unutra isto nemožeš ući. Tak da ako hoćeš to vidit iz sentimentalnih razloga to je 10 minuta da malo vidiš i ništa više.
Inače ako si prošla cijelu Kubu što te se najviše dojmilo? Jesi bila u Santiagu, Guardalavaca, Holguin, Camaguey? Ja sam prošao sve osim Orientea i spremam se svakako sljedeće godine.

ElDorado
24.08.2009., 11:26
Vidim da se pojavilo dosta zainteresiranih za hotele na Kubi.
Ja preferiram case za sve osim za beach holiday. Hotel je za to neizbježan, jer nema casa dovoljno blizu pravih plaža. Pod "blizu" podrazmjevam kupaće i ručnik preko ramena, pa minuta šetnje do mora (ne preko ceste, ne taksijem, ne u gradu). Ja još i ronim, pa mi je biti uz ronilački centar dobra stvar.

Iznimno bih za staru Havanu uzeo hotel, jer su dobre case u tom dijelu grada rijetke.
Za prvi posjet Havani je biti smješten u staroj Havani zakon - štimung, sve je blizu, ne ovisiš ni o kome i ni o čemu. :cerek:
Evo, mi smo bili u hostelu Valencia/El Comendador (dva hostela koji dijele atrij i restoran).

I najbitnije na kraju: apsolutno najjeftiniji booking hotela koji smo našli je na www.umbrellatravel.com - to je kubanska (državna!) agencija i ima redovito 20% niže cijene od ostalih. :top:

Dakle Case su svakako najbolji oblik boravka na Cubi ako si onaj koji ne voli biti u reesortima ( ja sam takav ) i bitno najjeftiniji. Imaš kontakta sa Kubancima, klopa je uvijek bitno bolja nego u državnim restoranima i hotelima i tak... A opet gušt je biti i u tim starim hotelima centra i stare Havane...
Što se tiče cijena ima stvarno jako puno siteova koji nude booking no na kraju uvijek dođeš na isto i najviše ovisi o dobu godine kada ideš... Moje iskustvo je da je najbolje ići van sezone dakle iza 1.4. u drugom mjesecu je i tam relativno hladno baš za ludo ljetovanje... A sve cijene su i po 30 % niže..
Ovaj site koji si naveo je u načelu opet neki agent koji radi ( kao i svi ostali!!! ) s državnom agencijom - to je potpuno centralizirano. Čak i renta a car agencije kojih je bilo mislim 2 ili 3 sada su potpuno ujedinjene u jednu. Dakle pitanje je samo koliko se nekii agent odriče svoje provizije...

devet5555
25.08.2009., 06:18
Dakle za kupati se u samoj Havani nema gdje osim Malecona koji baš i nije prikladan. Najbliže su Playas del Este - dakle od stare Havane ispod tunela i ravno - tu počinju plaže koje su super po meni ništa lošije od razvikanih all inclusiva. Plaža see zove Santa Maria i može se doći taxijem no ja u načelu uvijek uzmem rent a car jer tako imam totalnu slobodu a ako se dosta muvaš po Havani pa još navečer ideš u Casa de la musica ili slično trošak te za taxi dođe kao rent a car dnevno (cca 30-40 CUCa za mali auto ovisno kada ideš).
Cheova kuća nije u Miramaru nego u Nuevo Vedado odmah kod zolooškog vrta iza Colon groblja. Ipak nemaš baš puno vidjeti ući je zabranjeno, tamo još uvijek živi njegova žena koliko sam informiran, već samo izvana. Preko puta je kao centar za istraživanja lika i dijela no unutra isto nemožeš ući. Tak da ako hoćeš to vidit iz sentimentalnih razloga to je 10 minuta da malo vidiš i ništa više.
Inače ako si prošla cijelu Kubu što te se najviše dojmilo? Jesi bila u Santiagu, Guardalavaca, Holguin, Camaguey? Ja sam prošao sve osim Orientea i spremam se svakako sljedeće godine.

hvala puno na savjetima...isla sam prosle godien preko agencije..isli smo u cienfuegos, trinidad, camaguey..koji mi je odlican, zaljev svinja, santa cruz, neku tvrdjavu na moru koja je prekrasna, bayamo, santiago...prekrasna mi je kuba..ljudi su odlicni, nemaju nista a sretni su...nakon toga sam pogledala sve filmove iz videoteke o kubi, procitala biografije che a i fidela..i odlucila da moram natrag...jel u 10 mjesecu ok vrijeme?

ElDorado
25.08.2009., 11:59
hvala puno na savjetima...isla sam prosle godien preko agencije..isli smo u cienfuegos, trinidad, camaguey..koji mi je odlican, zaljev svinja, santa cruz, neku tvrdjavu na moru koja je prekrasna, bayamo, santiago...prekrasna mi je kuba..ljudi su odlicni, nemaju nista a sretni su...nakon toga sam pogledala sve filmove iz videoteke o kubi, procitala biografije che a i fidela..i odlucila da moram natrag...jel u 10 mjesecu ok vrijeme?

Čuj svako doba je ok.. ali sada je vrijeme uragana i ono u načelu traje do kraja 11 mjeseca...Ja sam u kontaktu s nekim Kubancima i recimo sada je tamo apsolutno svaki dan popodne kiša... Ja sam uglavnom uvijek bio od 2mjeseca pa do 6 mjeseca kako koji put i meni je uvijek bilo ok, mislim uobičajeno za tropsku klimu...Dapače 2 mjesec je za moj ukus hladan

devet5555
29.08.2009., 18:28
Čuj svako doba je ok.. ali sada je vrijeme uragana i ono u načelu traje do kraja 11 mjeseca...Ja sam u kontaktu s nekim Kubancima i recimo sada je tamo apsolutno svaki dan popodne kiša... Ja sam uglavnom uvijek bio od 2mjeseca pa do 6 mjeseca kako koji put i meni je uvijek bilo ok, mislim uobičajeno za tropsku klimu...Dapače 2 mjesec je za moj ukus hladan

cekaj znaci te kise su do 11, a ne do pocetka 10 mjeseca...onda ja imam krivu informaciju...

ElDorado
31.08.2009., 14:08
cekaj znaci te kise su do 11, a ne do pocetka 10 mjeseca...onda ja imam krivu informaciju...

Ma gle to je tropska klima kiša je uvijek moguća ali kako dođe tak prođe... Meni se desilo prije par godina da je krajem 5og mjeseca bio takav pljusak par dana da su ceste bile poplavljene i jedva sam se vratio iz Trinidada. Nema pravila ali vjerojatnije je da je lijepo vrijeme u prvoj polovici godine. Kišna sezona prestaje početkom 10 mj ali su uragani mogući - al to da će ti se desiti je tak mala vjerojatnost... U svakom slučaju po mojem mišljenju najljepše je 3, 4, 5 mjesec...

devet5555
06.09.2009., 07:40
Ma gle to je tropska klima kiša je uvijek moguća ali kako dođe tak prođe... Meni se desilo prije par godina da je krajem 5og mjeseca bio takav pljusak par dana da su ceste bile poplavljene i jedva sam se vratio iz Trinidada. Nema pravila ali vjerojatnije je da je lijepo vrijeme u prvoj polovici godine. Kišna sezona prestaje početkom 10 mj ali su uragani mogući - al to da će ti se desiti je tak mala vjerojatnost... U svakom slučaju po mojem mišljenju najljepše je 3, 4, 5 mjesec...

bok...jos jedno pitanjce..kako vam se cini putovanje preko ove agencije...18 dana za 1500eur???? thnx na odgovoru
http://www.jungletribe.com/cms/modules.php?name=Putovanja&op=pregled&id_putovanja=97&rubrika=1

devet5555
08.09.2009., 22:35
bok...se moze kupiti karta za havanu jeftinije od 4500kn

cabo love
10.09.2009., 00:45
bok...se moze kupiti karta za havanu jeftinije od 4500kn

vidi ovdje: http://www.bravo.hr/default.aspx?id=98&aid=4391

kubamanijak
11.09.2009., 09:24

ma kartu je najbolje tražiti preko edreams, nekad se stvarno nađu nevjerojatne ponude.
Svojevremeno je i Condor imao jeftine karte frankfurt-varadero, možda se isplati i kod njih tražit

cabo love
11.09.2009., 17:40
Condor dozvoljava samo 6kg rucne prtljage, to je meni dosta premalo.
Npr. Iberia, British i AirFrance dozvoljavaju 12kg.

Dok stavim fotic, dva-tri objektiva, laptop...eto vec 6.5kg

Zg-Havana 685 eura povratna karta
s AIR FRANCE u 11.mj
nije loshe, to je oko 5000 kuna

devet5555
14.09.2009., 18:08

thnx...al ne bi isla preko agencije..jer mislim da mogu jeftinije proci u vlastitom aranzmanu..i varadero bi posjetila na max 2 dana, sve ostalo..havana:)

devet5555
14.09.2009., 18:12
ma kartu je najbolje tražiti preko edreams, nekad se stvarno nađu nevjerojatne ponude.
Svojevremeno je i Condor imao jeftine karte frankfurt-varadero, možda se isplati i kod njih tražit

al edreams mi uopce ne nudi mogucnost izbora kube za let

neno1966
14.09.2009., 18:40
thnx...al ne bi isla preko agencije..jer mislim da mogu jeftinije proci u vlastitom aranzmanu..i varadero bi posjetila na max 2 dana, sve ostalo..havana:)
Jeftinije u vlastitom aranžmanu? Za 5500 kn možeš na tjedan dana let+ hotel all inclusive (mislim da sam vidio po sličnoj cijeni i 2 tjedna)
evo i samo karte: http://www.odklop.com/index.php?st=l2&kam=VRA

devet5555
14.09.2009., 18:57
Jeftinije u vlastitom aranžmanu? Za 5500 kn možeš na tjedan dana let+ hotel all inclusive (mislim da sam vidio po sličnoj cijeni i 2 tjedna)
evo i samo karte: http://www.odklop.com/index.php?st=l2&kam=VRA

al kada me varadero ne zanima..to su samo plaze i hoteli..ja moram u havanu
hvala na linku

kubamanijak
21.09.2009., 12:53
Condor dozvoljava samo 6kg rucne prtljage, to je meni dosta premalo.
Npr. Iberia, British i AirFrance dozvoljavaju 12kg.

Dok stavim fotic, dva-tri objektiva, laptop...eto vec 6.5kg

Zg-Havana 685 eura povratna karta
s AIR FRANCE u 11.mj
nije loshe, to je oko 5000 kuna

možda na unutar evropskim letovima. Ja sam više puta letio s njima na kubu i nikad mi nisu vagali ručnu prtljagu (to je ona koja ide s tobom u kabinu)

kubamanijak
21.09.2009., 12:54
al edreams mi uopce ne nudi mogucnost izbora kube za let

nisam znao.ja preko njih uglavnom kupujem kad idem u j. ameriku. a da probaš www.opodo.com

devet5555
29.09.2009., 06:24
nisam znao.ja preko njih uglavnom kupujem kad idem u j. ameriku. a da probaš www.opodo.com

hvala svima na pomoci..nasli karte iz venecije za 4500....nego jel jos netko mozda zna ima kakvih izleta iz havane za jamajku

ghigo
18.11.2009., 09:11
ljudi planiram djir do kube tamo iza nove godine . postoji li hrvatska ambasada tamo? nisam 100% siguran ali mislim da sam čuo tako !

mediteranea
18.11.2009., 12:53
Bila sam ljetos na Kubi. Jednoj curi su ukrali torbicu s dokumentima, uglavnom, dokumente su joj slali iz hrvatske ambasade u Španjolskoj.

zuja_st
19.11.2009., 22:34
Molim sve vas koji ste boravili u Santiagu da mi preporučite neku dobru casu particular po mogućnosti u centru.....Nikakve preporuke rekla kazala nego isključivo ako ste spavali u njoj....Također me zanima i koliko je Santiago jeftiniji od Havane;svi govore o nekakvih 20-30%................Gracias:)

Frankie
23.11.2009., 09:18
uspio sam pronaći vizitku :)

Casa Particular Sergio y Clara
Gral. Moncada No. 258 entre Jose M. Gomez (Habana) y Gral. Portuondo (Trinidad) Ciudad Stgo. de Cuba
Telefono: (53) (022) 626 527
Codigo Postal 90100 Cuba

U zagradama su stari nazivi ulica a lokaciju možeš pronaći na karti u Lonely Planetu. Lokacija nije u samom centru nego desetak minuta pješice od centra (Parque Cespeds ili tako nešto)
Bio sam samo 3 noći/2 dana, jako ljubazan bračni par, Klara govori samo španjolski ali je zato Srđan ekšpert za engleski i ruski.. hrana najbolja koju sam jeo u casama na Kubi, ukusna i ogromne porcije tako da su večere bile prava žderačina. Dobar krevet i privatna kupaona. Sve u svemu, neka srednja klasa Case Particular, ako tražiš baš neki luksuz, zaobiđi.
Ali u Santiagu ima milion casa i mislim da ćeš bez problema naći bilo koju (tj. oni će naći tebe čim siđeš iz busa ili aviona..)

Ne bih ti preporučio više od 3 dana za sam Santiago nego da više provedeš u okolici zato jer sam grad zna biti jako naporan zbog napadnih onih tipova (zaboravio sam naziv na španj.) koji ti žele prodati sve od turističkih izleta do cigara, lakih droga i prostitutki.. Po tome grad je naporniji od Havane. Osim toga sam centar je relativno mali. Zato bolje 2-3 dana Baracoa i bar jedan dan Bayamo. Baracoa je jedino mjesto zbog kojeg bih ponovo išao na Kubu. Istina je sve što piše u LP, mjesto je magično mada je nažalost i tamo zadnjih godina počela navala turista..
Nisam primjetio neku razliku u cijenama, smještaj malo je jeftiniji nego u Havani.

Verujem da će ti biti jako dobro bez obzira ideš li solo ili u društvu..

pozdrav

cashtelan
25.11.2009., 11:12
Kažu mi da za svaku destinaciju pitam u svojoj temi pa me zanima što kažete o ovoj ponudi:

Kreće se 29.1. letom Beograd - Amsterdam - Havana

- Havana - 6 dana
- Trinidad - 6 dana
- Santiago De Cuba - 5 dana

Avio karta i takse, smještaj i svi transferi - 1560e

Jel to ok cijena il se jefitnije može nać solo?
U to vrijeme bi li se mogli kupat? Čita san po netu da su noći prohladne u veljači...

tirsa
27.11.2009., 11:58
Meni se ta tura čini super, ali je u Hrvatskoj rasprodana (Generalturist, 7.-17.1.).
Možeš li mi dati link na srpsku agenciju koja to nudi :moli:

kubamanijak
29.11.2009., 22:24
Kažu mi da za svaku destinaciju pitam u svojoj temi pa me zanima što kažete o ovoj ponudi:

Kreće se 29.1. letom Beograd - Amsterdam - Havana

- Havana - 6 dana
- Trinidad - 6 dana
- Santiago De Cuba - 5 dana

Avio karta i takse, smještaj i svi transferi - 1560e

Jel to ok cijena il se jefitnije može nać solo?
U to vrijeme bi li se mogli kupat? Čita san po netu da su noći prohladne u veljači...

6 dana u Trinidadu... previše. bit će ti dosadno.

zuja_st
30.11.2009., 17:14
Frankie hvala na podacima......Nekako mi je napeto otici na drugu stranu,ali vjerujem da to nece bit vise od 7 dana.Prociti cu malo ovu turu koju predlažeš....Čini mi se da ću ipak ostati u Havani 15-tak dana,ostatak negdje vani.............U Havani nikad ne može biti dosadno

uspio sam pronaći vizitku :)

Casa Particular Sergio y Clara
Gral. Moncada No. 258 entre Jose M. Gomez (Habana) y Gral. Portuondo (Trinidad) Ciudad Stgo. de Cuba
Telefono: (53) (022) 626 527
Codigo Postal 90100 Cuba

U zagradama su stari nazivi ulica a lokaciju možeš pronaći na karti u Lonely Planetu. Lokacija nije u samom centru nego desetak minuta pješice od centra (Parque Cespeds ili tako nešto)
Bio sam samo 3 noći/2 dana, jako ljubazan bračni par, Klara govori samo španjolski ali je zato Srđan ekšpert za engleski i ruski.. hrana najbolja koju sam jeo u casama na Kubi, ukusna i ogromne porcije tako da su večere bile prava žderačina. Dobar krevet i privatna kupaona. Sve u svemu, neka srednja klasa Case Particular, ako tražiš baš neki luksuz, zaobiđi.
Ali u Santiagu ima milion casa i mislim da ćeš bez problema naći bilo koju (tj. oni će naći tebe čim siđeš iz busa ili aviona..)

Ne bih ti preporučio više od 3 dana za sam Santiago nego da više provedeš u okolici zato jer sam grad zna biti jako naporan zbog napadnih onih tipova (zaboravio sam naziv na španj.) koji ti žele prodati sve od turističkih izleta do cigara, lakih droga i prostitutki.. Po tome grad je naporniji od Havane. Osim toga sam centar je relativno mali. Zato bolje 2-3 dana Baracoa i bar jedan dan Bayamo. Baracoa je jedino mjesto zbog kojeg bih ponovo išao na Kubu. Istina je sve što piše u LP, mjesto je magično mada je nažalost i tamo zadnjih godina počela navala turista..
Nisam primjetio neku razliku u cijenama, smještaj malo je jeftiniji nego u Havani.

Verujem da će ti biti jako dobro bez obzira ideš li solo ili u društvu..

pozdrav

Frankie
02.12.2009., 08:21
ako ćeš u Havani biti 2 tjedna onda se bar malo okupaj na Playas del este :)
pozdrav

ghigo
02.12.2009., 13:59
Pozdrav,
zanima me gdje i kako počet proceduru za vizu za kub. gradj.
čuo sam da je dosta komplicirana ali ako netko nešto zna ;.)

Putnik92
02.12.2009., 15:06
Pozdrav,
zanima me gdje i kako počet proceduru za vizu za kub. gradj.
čuo sam da je dosta komplicirana ali ako netko nešto zna ;.)

Sukladno odredbama Pravilnika o statusu i radu stranaca u Republici Hrvatskoj („Narodne novine“, broj 36/08) zahtjevu za izdavanje odobrenja za prvi privremeni boravak prilažu se:
# dvije fotografije u boji veličine 35x45 mm,
# preslika valjane putne isprave,
# dokaz o osiguranom stanovanju (npr. vlasnički list, ugovor o najmu, kupoprodajni ugovor i sl.),
# dokaz o zdravstvenom osiguranju,
# dokaz o osiguranim sredstvima za uzdržavanje (npr. ugovor o radu, bankovni izvadak i sl.),
# potvrda o nekažnjavanju države čiji je stranac državljanin ili u kojoj ima stalni boravak (ne starija od šest mjeseci),
# dokaz o opravdanosti privremenog boravka.

scarface80
02.12.2009., 15:36
I ja bih volio da mi neko predlozi dobar aranzman za Kubu, iz Srbije ili Hrvatske , jer u BiH aranzmani nisu nesto posebno

ghigo
02.12.2009., 16:13
hvala putniče !
ali postoji valjda neka procedura za turističku vizu?

Frankie
03.12.2009., 13:52
pročitaj si starije postove, nema ama baš nikakve procedure, platiš i tur. vizu dobiješ u roku 15ak minuta u nekoj od tur. agencija u ZG.

Frankie
04.12.2009., 11:16
jedna prigodna za sve koji se spremaju na Kubu (prirodne ljepote.. ;)

http://www.youtube.com/watch?v=8sQYiRFqQ9U

zuja_st
08.12.2009., 23:04
ako ćeš u Havani biti 2 tjedna onda se bar malo okupaj na Playas del este :)
pozdrav

Bio sam na Playas del este,tocnije na kraju,u Guanabu i tamo ostao 2 dana.....Nema niceg posebnog za hiperaktivne tipove kao sto sam ja,dosadno je za poludit,ali plaze su stvarno mrak...to se mora priznati

devet5555
14.12.2009., 08:37
bok,

jel ima neko preporuciti onu casu u centru havane..neki kontakt ili nesto..hvala

ivana125
20.12.2009., 18:33
tko mi može reći što se jede na kubi, u restoranima ukratko, pošto sam izbirljiva jako, volim mesinu i salatu, te neke ribe... eto ako mi može neko ukratko napisati jer dečko i ja krečemo sada 28.12-7.01.2010.

marina

ivana125
20.12.2009., 18:36
LJUDI što se jede na Kubi u restoranima?
izbirljiva sam jako, volim mesinu i salate te poneke ribe
što je dobro....
ako neko može reći jer idem sad s dečkom od 28-7,01,2010

marina

nosorog
21.12.2009., 17:05
što je dobro....

marina

ja nisam jela po restoranima, nama su kuhali domacini u casama - jastog, kozice, razne ribe...prilog obavezno riza sa grahom. gomila voca i sokova (koji su svjeze napravljeni i izvrsni).
cips od banane (odn vrste banane, jede se tak przena).

devet5555
22.12.2009., 07:37
bok,

a jel imas mozda ti adresu te case...jel u centru havane..jel ima neko kontakt od neke ok case u centru havane
hvala

nosorog
22.12.2009., 09:08
bok,

a jel imas mozda ti adresu te case...jel u centru havane..jel ima neko kontakt od neke ok case u centru havane
hvala

nemam...mi smo sav smjestaj po kubi trazili tak da smo dosli na vrata koja su imala znak casa particular i pozvonili :) neki vlasnici su sami nudili jelo (na placanje naravno), a neke smo pitali

Frankie
22.12.2009., 12:27
bok,

hvala

http://homepageivan.com/Ingles.Html

evo kad baš toliko tražiš adresu (ima ih milion u Havani), u ovoj sam ja bio
Rekao bih neka niža-srednja klasa, u relativno oronulom dijelu grada (ali sigurnom), 5-10 minuta pješice do Malecona ili centra.
Ivan (naglasak na a) zna engleski i može od amiga nabaviti cigare po dobroj cijeni. Casu vode Ivo i njegova mama. Čak i neloše kuha ali u Havani sam uglavnom samo doručkovao u casi.

sretno

devet5555
22.12.2009., 13:35
hvala svima...izgleda da ovi moji bi ipak radije u hotel...

samo mi recite koji vise preporucate inglaterria ili raquel...mislim d aje raquel bolji i vise u centru

hvala puno svima

zuja_st
25.12.2009., 20:33
što je dobro....

marina

Na Kubi se najbolje jede u casama particular........u restoranima je hrana prosjecna.Nekad se moze vrhunski jesti,ali je iznimno skupo za njihove uvjete(govorim iskljucivo o Havanai)....Probajte obavezno malangu(nesto kao krumpir,izvrsno),flam(kao rozata),od mesa je to iskljucivo svinjetina i piletina.....Govedina moze proc,ali tamo nikad neces pojesti biftek kao u hrvatskoj,kruh im je katastrofa(uzas,nula bodova),riba je jako dobra,jastog takoder.....Camarones,odnosno kozice su takoder ok....Ponesite par paketa keksiju iz Hrvatske da imate,narocito ako mislite ici na neke agenc.izlete jer su tada org.ruckovi uglavnom katastrofa........I probajte meso od krokodila,nije lose........Srecom ima puno voca,ali kazem najbolje se jede u casama,ne znam bas za hotele.Ja ti prenosim iskustva iz Havanskih restorana.Mercurio ,El Patio i Prado-Neptuno u Havani su super,tamo se moze jako dobro jesti,ali su cijene na razini evropskih.......

zuja_st
25.12.2009., 20:39

samo mi recite koji vise preporucate inglaterria ili raquel...mislim d aje raquel bolji i vise u centru

hvala puno svima

Hotel Inglaterra je izvrsno pozicioniran,ispred imas taxi stajaliste,Capitolio i tv ornica cigara Partagas su odmah iza ugla,odlican barovi Floridita i Montserrat na 100-njak metara,nacionalni muzej takoder.Velika ulica vodi do stare Havane,tamo ste za 5-10 min pjeske.....Hotel ima internet u lobiju,super terasu sa svirkom uzivo citav dan,kavanu sa dobrim sendvicima,dobrom kavom(rijetkost na Kubi).....Inace je tu dosta zivopisno i zanimljivo,hrpe ljudi prolaze ,kao da si u Zagrebu recimo u Bogovicevoj .......LOKACIJA CISTA PETICA!!!!!!!

ElDorado
29.12.2009., 12:42

hvala puno svima

E baš si neodlučna. Pa cijelu godinu biraš hotel. Ova oba hotela su bez bazena a htjela si bazen? Ja sam bio u oba i u Sevilli i opet u usporedbi s ova dva preporučam Sevillu. Raquel je novo uređen i u samoj je Havani Vieji al mene osobno koji sam cijeli dan na cesti nije nešt posebno impresionirao. Inglaterra jest na Central Parku ali je i dosta bučna. Opet Sevilla ima bazen i to je meni osobno poseban gušt nakon dugog hodanja. A na vrhu je sjajan pogled i tu zna biti dobrih koncerata ovisi kako potrefiš.
U svakom slučaju nećeš pogrijepiti niti u jednom od ova 3.

ElDorado
18.01.2010., 11:27
U 5 mjsecu idem na Cubu i namjeravam ići u Oriente. Planiram ić u Sierru Maestru do Comandancie. Da li je netko bio, kako se ide, gdje spavati, da li rezervirati itd... Netko ima korisnih savjeta?
Unaprijed hvala

devet5555
19.01.2010., 21:37
evo sam da se jos jednom zahvalim svima na savjetima
idem na kubu u nedjelju i jedva cekam...
ako se jos netko sjeti necega zanimljivog sta treba vidjeti u havani neka napise..a sto nije jos navedeno...hvala

devet5555
19.01.2010., 22:48
A čuj, išlo nas je 7...dobro smo se pripremili a i moja cura govori španjolski što nam je zaista puno pomoglo a i uštedilo novaca!!
Nismo išli do Santiaga...to je ipak malo predaleko, a vremena premalo za baš cijelu Kubu! To ćemo idući put! :mig:
Cijenkanje je OBAVEZNO...taxi nas je malo odrao prvi put (dok nismo skužili!...a nije nam dugo trebalo)...nakon dan, dva smo postali profici i dosta ustedili!
Što se tiče izleta, Rijeka je u potpunosti u pravu! Naš primjer: izlet u Varaderu na Cayo Blanco privatnim brodom - u vodiču stoji cijena 350 CUC-ova i tako i je, kad smo došli direktno do agencije i žene koja to bookira (znači ne u hotelu!) ona nam je isto ponudila za 75 CUC (koliko košta i velikim katamaranom na kojem bude 60ak ljudi!) jer kako je rekla došli smo osobno i da će nam dati takvu cijenu! :top:
Mi smo cigare kupovali u Pinaru jer je to najbolja regija za duhan na cijeloj Kubi...ali pazite se prevaranata i lažnjaka, ima ih na svakom koraku!

zanime me gdje nadjem te agencije..isla bih iz varadera na cayo largo

File
21.01.2010., 17:45

Imaš ih skoro u svakom hotelu, ili bar u neposrednoj blizi hotela...puno ih je i nemožeš falit....piše ti cubatour ili havanatour

blebletalo
25.01.2010., 23:05
ide neko na kubu ovih dana?

Mi smo tamo 15 dana od četvrtka, pa nek se javi netko ako želi dijelit taksi među gradovima... puno bi to sigurno pomoglo i vama :)

Dosta san po netu informacija skupio, al ima li neko savjet di prominit nakon prvog iznosa na aerodromu? Banke ili?
I može li turist ima kakvih neugodnosti ako se vozi s lokalcem u autu (ili kaznu ima samo Kubanac?)

insp.clouseau
26.01.2010., 08:44
Banke - ima ih bar 2 pored centralnog trga - mi smo promijenili u Banco National mislim, u Habana Vieji, ulica paralelna s Obispom.
Mi smo vozili kubance u par navrata, nismo dobili ništa osim informacija.

insp.clouseau
26.01.2010., 11:44
pozdrav.
evo, kao što sam davno obećao, napisati ću, hm, nazovimo ga putopisom o putovanju Kubom 10-24.03.2009. tu sam davnu želju ispunio sa curkom (L) i parom prijatelja (Ž+D). put smo organizirali sami i to bih svakom preporučio. podijelit ću ga u više djelova, pa koga zanima neka čita.
Karte Venezia-Paris-Havana smo uzeli preko air francea i tada su nas došle oko 520 EUR/ osobi, uključujući takse. Vizu smo dobili preko kubanske ambasade u Beču – kontakt - mail i tel. sam naveo nekoliko stranica prije, kao i cijenu i proceduru. Puno korisnih informacija smo saznali na: www.cuba-junky.com. Case particular smo rezervirali preko siteova, npr. http://www.cubaparticular.com/.
Rent a car smo uzeli preko WOW Cuba – peugeot 206, za cca 40 EUR/dan.
1.dio – Rijeka-Habana-Vinales
dakle, na naše putovanje u tu fantastičnu zemlju krenuli smo iz Rijeke, preko sniježnog Pasjaka za Veneziu i dalje moja curka i ja. Nakon nekih, čini mi se, 11h leta, sletilii smo u toplo karipsko predvečerje. Dočekao nas je starinski aerodrom Jose Marti, koji nosi ime po njihovom ocu Domovine i borcu za neovisnost s kraja 19.st. Došli smo u drukčiji svijet, iako aerodrom izgleda moderno kao naš na krku :(
Po slijetanju smo se morali javiti predstavniku rent-a-car agencije i potvrditi dolazak i preuzimanje auta za sutra. Kako je sve na Kubi lagano i opušteno, tako i to – čovjek je zvao, vrtio papire, na kraju nas potapšao po ramenu i rekao da će sve bit OK, da će nas auto čekat. Ha dobro, slegnuli ramenima, nasmijali se kako to neobavezno funkcionira i otišli ća bez potvrde. promijenili smo nešto novaca i rekli taxistu (koji je bio plav kao Boris Becker) da nas vozi u hotel ''Plaza''. I tako, dok nas je Boris Becker pričajuć španjolski vozio u kombiju sa zatamnjenih staklima prema gradu, sa radija je svirala kubanska muzika a ljudi su hodali po slabo osvijetljenim cestama. Bože, je li to san ili smo stvarno tu?-pomislili smo.
Došli smo u Plazu – na centralnom trgu, blizu ostalih hotela, banke, capitolia – hotel smo rezervirali jer nismo htjeli riskirat sa casom, a i zato što, kako smo imali informaciju, turist pri dolasku treba imat rezervirano noćenje. Hotel je star 100 godina, lijep ali malo zapušten, trebalo bi popiturat zidove i promijenit keramiku, zavjese. soba OK. Nešto kao hotel Kvarner. Sa prozora se čuje muzika izvana, bendovi sviraju i u lobbyju i na vrhu, gdje je restoran sa lijepom terasom. umor nas uzima, nemamo snage za ništa od toga.
2.dan. Buđenje. veselo oblačimo kratke rukave i na doručak, koji je vrlo dobar i bogat, jedemo ga na terasi i uživamo u pogledu na Habanu. do hotela je zanimljiv Baccardi building, evo od kud potječe Baccardi. Đir po gradu, promijenili još love u banci, u ulici paralelnoj Obispu (Banco National, mislim), kupili auto kartu, i ono što je najbitnije, ;), rum Cubay, par pivi Cristal, par kutija cigareta - Hollywood (kubanske, da ne bude zabune), Romeo & Julieta, neke kekse, uzeli taksi-staru ladu i do Kohlyja po auto! Kako od tamo nema nikakvih putokaza za auto cestu, pitali smo na semaforu za smjer, pa nas je ljubazni kubanac uputio da vozimo iza njega i doveo nas do priključka.
Auto cesta je OK, promet jako slab ali interesantan - prolazimo pored konjske zaprege, labudice prerađene u autobus - ''metrobusautopista'', kamione koji kaop autobusi prevoze ljude.

Kako su putokazi rijetki, nakon skretanja sa auto ceste prema Vinalesu, na svakom smo raskršću morali pitati za smjer – tako nas je Jose zamolio da ga prebacimo jer i on ide tamo. Pokupili ga i u ''razgovoru'' (L razumije dosta španjolski zahvaljujuć sapunicama, ja govorim nešto talijanskog) saznali da on radi kao agronom-kontrolor kvalitete na plantaži duhana kod Pinar del Ria, te dogovorili odlazak s njim na plantažu za preksutra.
Došlii u Vinales, našlii smo casu te odlučili vidjet lijepi hotel Los Jazmines koji se nalazi na brdu iznad vinalesa te proveli krasno popodne na terasi hotela uz kubansku muziku, pivu, sunce, topao vjetar i cigarete te prekrasan pogled na čudesnu i egzotičnu prirodu doline Vinalesa. Večer u casi, jastozi pa spavanje.
3. dan: preko savjeta sa cuba-junky stranice smo napravili glavninu itenerara, tako saznali i za Cayo Levisu, otočić na 60 km – sat vožnje od Vinalesa, na sjevernoj obali Kube. Svakakvim cesticama došli smo autom do polazišta tj. mula, kupili karte za brod+ručak, mislim da su bile 15-20 CUC/ glavi. Šta reć nego raj. Potpuno bijeli pijesak, malo turista, piće+muzika dobrodošlice.
Prvo kupanje na Karibima. More odlično, sunce nas grije a vjetrić hladi na ležaljkama, kokosovo mlijeko osvježava. Pobjegli sa sunca u restorančić, pojeli marendu, opet kubanci tamburaju. Guštamo život. Na Levisi je je samo jedno turističko naselje, mali, lijepi drveni bungalovi do plaže, vrlo malo turista. Sve super.
Povratak brodom, autom u Vinales. Navečer otišli u lokalni, kako smo ga nazvali, ''socijalistički'' restoran. Menu jednostavan ali hrana friška: svinja ili pilić + riža ili riža+fažol. Dolazimo u 10h, rade do 10.30h ali nema problema, dat će nam jest. Hrana dobra i jeftina, jedno 10-12 CUC za dvoje, uz mojite, naravno. Već nakon radnog vremena ulazi čovjek s gitarom, nose mu mojito i pjesma kreće. Nakon pol sata, ulazi i drugi, osoblje restorana, iako je prošlo sat vremena od kraja radnog vremena, pjeva, pleše, nose piće i drugom gitaristu. EVO, TO JE KUBA. Bar onome tko može u tome uživati. Nema sutra, danas smo živi.

poslije odlazak u casa dela musica – atmosfera odlična, nakon ponoći svi plešu, nitko ne sjedi, puno kubanaca, relativno malo turista.

4. dan – našli se sa Joseom u kafiću pa nas je odveo na plantažu duhana Robaina kod Pinar del Ria, gdje nas je vodič na engleskom uputio u osnove od uzgoja do uživanja duhana tj. cigara.
Kupili 20-tak komada Cohibi, Romeo & julieta i Monterreya i otišli na autobusnu stanicu po Ž i D.
Pošto su nam u kupaonu kod gazde Daniela stalno ulazili gušteri i žabe :confused:(ne šalim se, stvarno), pokupili stvari, platili i uzeli sobu zajedno sa Ž i D kod Nerenie (ili tako se nekako zvala).

Popodne smo otišli na Cayo Jutias – otočić na sj.strani otoka povezan nasipom s kopnom. našli neki odvojak prema plaži, parkirali par metara od mora i kupanje. Lijep osjećaj slobode dok smo lunjali ren-a carom po otoku, bez presinga, obaveza i rasporeda. najednom, kad smo baš govorili kako je nevjerovatno da smo potpuno sami na toj lijepoj plaži, začuli glasove i iza punte je kroz plićak došepesala grupica nadobudnih talijana. Eh, što ti je talijan, rekoh. nema lijepe plaže na ovom svijetu koju talijan neće otkrit. Poslije otišli dalje, do krasnog bara na plaži. sav u drvu, puno mjesta a tamo samo mi i kubanci. pjevaju. ljuljamo se u ritmu i pijuckamo Bucanero i Cristal. Bucanero je piva fuerte, odlična.

5. dan – buđenje, doručak i odlazak na jahanje. U Vinalesu se, između ostalog, ''standardno'' nudi jahanje dolinom i odlazak kod farmera – ''campesina''. dolina je stvarno interesantna, jahanje njome lijep doživlaj. Campesino nam je pripremio koktele od ruma i šećerne trske i smotao par cigara. Kasnije skočili do špilje, ne znam kako se zove, tamo su se skrivali pobjegli robovi i stvorili zajednicu odmetnika. Kasnije otišli i do velikog prethistorijskog murala.
Navečer večera u ''soc.'' restoranu, casa de la musica, lijep program uz razne izvođače, bendove.

Ne mogu ovdje opisati sve doživljaje, sjetiti se svih informacija, ali pokušati ću ubrzo napisati nešto i o sljedećih 10 dana, nadam se da će nekom bit korisno/interesantno.

blebletalo
26.01.2010., 13:50
mislio sam na to da ja sidnem u auto kubanca ne on u moje :P

ElDorado
27.01.2010., 12:21
mislio sam na to da ja sidnem u auto kubanca ne on u moje :P

A sidni ko ti brani. Gle čovjek može imati problema sam ak posumnjaju da se bavi ilegalnim taxiranjem Ja sam se puno vozio s kubancima u ladama ( i na traktoru!) i nije bilo nikakvih problema

insp.clouseau
27.01.2010., 13:39
evo slika vezana na raniji tekst...

DadCav
25.02.2010., 08:41

Da ima ih po hotelima i oko hotela, ali ćeš skuplje platiti...odite tamo od kuda brod kreće i tamo na licu mjesta bukirajte...naravno treba koji dan ranije otići! :mig:

titty
02.03.2010., 14:08
inspektore vidim ja da si ti tata od zanata..aj ti meni reci koliko mi je para dovoljno ponit za deset dana na kubi.. kakva je kupovna moc tamo ? neman predožbu... usporedi mi malo sa nasim cijenama .. hvala :D

blebletalo
02.03.2010., 16:28
Ovisi di ideš po otoku, hotel/casa, bus/taksi, večere u restoranima ili kućama... ja mogu reć da smo mi potrošili dosta manje nego smo mislili... mislin da su neki na ovom forumu koji mi je bio jedan od izvora informacija ili loši turisti ili prebogati :D

beare
02.03.2010., 16:39
Ovisi di ideš po otoku, hotel/casa, bus/taksi, večere u restoranima ili kućama... ja mogu reć da smo mi potrošili dosta manje nego smo mislili... mislin da su neki na ovom forumu koji mi je bio jedan od izvora informacija ili loši turisti ili prebogati :D

evo mene zanima nekoliko stvari. naime zbog dvije vrste pesosa kuba za turiste može biti izrazito skupa.
koliko cuc se dobije za 1 euro? najjeftiniji casa i koliko u staroj havani?
potrebno novca dnevno, ako iskljucimo skupe restorane? opskrba i stanje u trgovinama?
hvala:)

blebletalo
02.03.2010., 17:24
Ma zaboravi da ćeš puno koristit lokalni pesos... mi smo ga minjali zbog kovanica i novčanica na Chea :) Al dobro ga je imat povremeno, tipa za 1 peso (25 lipa) možeš kupit sladoled/sok/karta za bus od aerodroma, za 5 pesosa sendvič i sl. Sve ostalo je u CUC-ovima...

Mi smo minjali 100 eura za 125 CUC-a...

Case su ti u staroj Havani od 25-30 CUC-a (znači oko 10 eura po osobi)... imam adresu jedne odlične samo 5 min od Central Parka pa ako neko m triba nek pita na PP. Toliko su čiste i nove sve u kojima smo bili da ne kužim bilo koga ko plati hotel 100 eura.. al dobro neki cijene komod.

"Potrebno novca" dnevno ovisi jel ideš po Kubi ili stojiš u Havani... izleti i Viazul bus su relativno skupi i to je jedino po meni skupo na Kubi... sve ostalo se može proć jeftino.
Tipa casa 25 eura s uključenim doručkom, sendvić/piće/sladoled 5 eura, večera s par mojita 15 eura...

I naravno najskuplje je putovat sam, dobro je kad je dvoje pa dilite casu i sl., a idealno kad vas je 4 pa možete rentat auto. Kad uvatim vrimena napišen svoj osvrt.

Al dojmovi...

ako potisneš siromaštvo i legalnu prostituciju - Kuba je raj na zemlji za turiste, a zatvor otvorenog tipa za lokalce.

stripoljupac
02.03.2010., 17:25
ako ce ikom pomoc ko treba misljenja o nekom hotelu na kubi..

http://www.pustolovac.com/svijet/kuba.html
:kava:

titty
02.03.2010., 18:51
pošto san zacrtala da ove godine idem na kubu malo san njušila po internetu i evo mi prve dileme.. dali ici agencijom ili u solo aranzmanu.. hm.. :rolleyes:

malo mi je to predalek put i pre nepoznata zemlja da bi se odvazila na solo aranzman iako ruku na srce kuba i nije bas sad neki prevelik otok a citala sam i tude putopise.. po agencijama ima razlicith aranzmana, od onih sta prodes s njima cilu kubu od havane do santiago del cuba pa nazad avioncicem a i onih di ti pokazu havanu jedan dan a ostale dane te odvedu u varadero i tu se mos kupat i suncat po cile dane..wow to iman i doma svako lito :kokice:

e sad ko ce to sad sve nastimat da se meni poklopi i godisnji i agencije i termini i placanja i ovo i ono .. jos san u velikin premisljanjima.. ne mislin da ima neke prevelike razlike u cijeni (neka me neko ispravi ako grijesin) sve to dode li-la karta plus smjestaj plus deparac jednako i aranzman u agenciji.. em aj rajt? :D

ajde nagovarajte me .. :bicedobro:

blebletalo
02.03.2010., 19:27
Mi smo za cijenu aranžmana iz Zagreba 7-8 dana (Havana + Varadero, bez đeparca naravno), na Kubi bili 15 noći (đeparac, transferi, suveniri uključeni), otišli sve do Santiaga i Baracoe...

Savršenih plaža ima u neposrednoj okolici Havane pa je odlazak na neke otoke po meni čisti gubitak vrimena i para...

Havana 4-5 dana, dolina Vinales 2 dana, Trinidad 2 dana... bez svega ostalog se može jer i Havana je sama po sebi vrijedna odlaska na Kubu.

titty
02.03.2010., 20:13
a jeeee?? znaci prosli ste cili otok u 15 dana za te pare? jeste rentali auto ili kako ste putovali?

a evo citan tude putopise i otprilike bi mogla sazet sve na to da je to jedan jako siromasan otok i da se ne isplati vidit nista osim zapadnog dijela a to je havana, taj zaljev svinja , pinar del rio i taj neki otocic cayo largo a da se bez svega ostaloga moze tj. da nema nista posebno ni za vidit.. hm.. :rolleyes:

a vidis svi hvale te otocice da su super da je ludilo ovo ono...

triba to jos malo istrazit..

titty
02.03.2010., 20:36
a šta van se čini o ovoj opciji? naisla sam na aranzman jedne agencije koja nudi 10 dana kube za 6500 kn to je skoro upola nego ostale agencije, a razlog zbog kojeg je niska cijena je taj sta se leti sa iberia airlines a oni su neka jeftina aviokompanija i islo bi se preko madrida umjesto preko pariza .. nude havana plus varadero s tim da u havani imas 4 dana slobodna po zelji i ta 4 dana bi onda mogla iskoristit kako meni odgovara jel tako ? jel to dobra ideja ? :rolleyes::D

blebletalo
02.03.2010., 22:06
Viazul busom (ponesi deku :D ) smo išli u Vinales, Varadero na jedan dan, Trinidad i Santiago, a vratili se iz Baracoe avionom (100 eura) jer nam se nije dalo tramakavat 18 sati u busu.

Zaljev svinja nismo bili, al nama je Trinidad bio super s nekom folklornom večeri, disko klubom pod zemljom i odličnom plažom u blizini (napokon mi je sunce bilo s prave strane jer je u Havani obrnuo od onog šta san navika :D )

6500 iz Madrida... nadodaj 200 eura do tamo i nazad minimalno znači 8000... to je i dalje ok cijena ako želiš bit smještena u hotelu i sl. Nama je let iz Venecije bio 4000 Iberiom.

Da mene neko meni blizak pita šta bi mu preporučio za vidit za 10-ak dana (kombinacija povijest, priroda, plaže i izlasci)

Onda bi to bila Havana prvo 3 noći i dana s kupanjem na plažama u blizini, pa 2 noći u dolini Vinales jedan dan obilasci i jahanje konja poljima, a drugi dan izlet na otočić s kupanjem, pa 2 noći u Trinidadu s kupanjem u blizini i na kraju 2 noći u Havani. Santiago i Baracoa su ok, al skup je transfer i potroši se puno vrimena do doli. Ovi naši nisu bili oduševljeni gradovima tipa Santa Clara i slično.

Po meni ne isplati se odlazit na otok Mladosti ili Coco jer takvih plaža osamljenih s bijelim pijeskom ima svugdi po Kubi.

Moga san skoro i osvrt napisat :D

titty
03.03.2010., 10:49
ionako cu te ja sad izrešetat s pitanjima pa ce to i izgledat na kraju ko osvrt hahahahaha...

znaci vi ste se buson drndali po ciloj kubi al na kraju po tvojoj prici ispada da taj drugi dio kube i nije nesto i da se nema nista specijalno za vidit..
e pa ovaj tvoj plan sta si ga opisa cini se ok..
a u koji ste misec isli ? kakvo je vrime pocetkom petog miseca doli jeli znas?
i zanima me jos kakav je taj iberia avioprijevoznik? kakva su tvoja iskustva s njima? ja san jedva prosidila dva sata u avionu kad san isla u tunis pa bi tila neki komforni avion za ovaj dugi put :D

ajde pisi !!!

titty
03.03.2010., 19:46
i cudi me kako mi to i prije nije palo na pamet.. svi vi sta ste bili na kubi .. NIKO NEMA SLIKU S FIDEL CASTROM? :eek:

sramota :D

blebletalo
03.03.2010., 22:37
Evo dojmova s Kube iz ove veljače, s tim da smo mi tamo bili zbog ljeta, plaža, druženja s lokalcima, novih okusa, koktela i opuštanja... a nešto manje s ciljem da vidimo što više gradova ili zbog spomenika revoluciji i Hemingwayu. Kad smo razmišljali o Kubi gotovo smo odustali nakon čitanja postova ovog foruma, jer u najmanju ruku se čini da tamo ne možeš bez vreće para, a to baš i nije tako. Naravno ako si neoprezan turist i želiš plaćat porez na budale (poput Ernestovog daiquirija u Floriditi za 6 eura, a u ulici pored je 2 eura). Mi smo potrošili puno manje nego smo očekivali, spavalo se u casama di smo i obično dobro i obilno večeravali (imam jednu u Havani i jednu u Santiagu za preporučit ako nekom treba nek pp-a), a ručali smo u restoranima. Kupite Eye witness vodič, koristan je...

Razumin ljude koji vole komod pa idu agencijom, al to je tolika šteta jer to nije prava Kuba. Za one koji ipak idu solo, budite spremni na izmjene planova jer inače ćete poludit, na Kubi je rjetko šta po planu. Zapravo vam malo uputa koje pročitate unaprid može bit korisno, jer na Kubi vrijede neka samo njima razumljiva pravila na koje nema odgovora „Zašto?“. No brzo ćete se ufurat.

Policija je na svakom koraku, no budite oprezni u istom mjeri ko šta bi bili u Londonu ili Lisabonu. Za one koji žele kurabe, da istina je, jeftine su i napasne. Doslovno muškarce na ulici hvataju za onu stvar. Gotovo pa legalna prostitucije (not my kind of fun) :/
Za 100 eura smo dobivali oko 125 CUC-ova (možete odmah i na aerodromu prominit veći iznos, isti je kao u Cadecama). Zamijenite nešto i u nacionalni novac jer možete jeftino jest sladoled, kikiriki, tip konobarima dat, platit kartu za bus i sl.
Ps. Iako su napasni, nemojte nikome davat tip ako mislite da to nije zaslužio...

---
Let Iberiom (udoban avion, obilno hrane i pića, bez kašnjenja) preko Venecije-Madrida do Havane za 4000 kuna, kupljeno mjesec dana prije polaska. Ponesite slatkiša iz duty freea, jer na Kubi nam je kronično nedostajalo tih pizdarija.

Ruta 15 dana: Havana-Varadero-Vinalles-Trinidad-Santiago-Baracoa-Havana

Koristili smo servis Couchsurfing.com i to nam je masu pomoglo jer nas je po dolasku dok još ne znate ništa o gradu tip imena George, a prezimena Castro :D sačeka s taksijem na aerodromu i odveo do odlične case za 25 eura (Old Havana) koju nam je naša. On nam je besplatno i pokaza grad, i upozorio na neka mjesta di se dobro i povoljno jede i pije (nismo ga plaćali, samo počastili). Kasnije smo preko njega upoznavali druge ljude iz Europe koji su bili na Kubi pa s njima nastavljali putovanje otokom...

Vozili se Viazul busom između gradova kojeg nažalost morate dan-dva ranije rezervirat ili kupit karte, obavezno ponit duge rukave i kapu jer je 5-6 stupnjeva temperatura unutra. U povratku smo iz Santiaga uzeli lokalni avion do Havane za 100 eura, prevelik napor nam je čitav dan bio provest u autobusu, a razlika u cijeni je samo duplo jer je Viazul na toj relaciji oko 50 eura

U Havani su uveli hop on autobuse (voze od central Park blizu Capitolia) pa za 5 CUC-ova možete obić cijelu Havana busom (od marine Hemingway do plaže Santa Maria) ili samo 3 CUC-a kružno do plaža. A one su poput onih u Varaderu (čisto, azurno plavno more i bijeli pijesak), još manje turista (a ima i Kubanaca) i ne toliko iskvaren okoliš ružnim hotelima.

Slikajte se za 1 CUC ispred Capitolia starom kamerom iz 1940-ih, odmah je razvija na licu mista...
Glazba je na sve strane, od popodneva u lokalima bendovi sviraju, a vi ispijate koktele... ma milina. Jedine svježe voće, ima ga nekih vrsta za koje nikad nisam čuo hehe... Od ostale hrane jedini novi prilog je crni grah kojeg kuhaju s rižom.

Suveniri su prejeftini... al nemojte ih kupovat u Havani već u gradovima okolo, posebno su jeftni u Trinidadu (4 ogrlice od perlica za žene 1 CUC :p). U lokalnim dućanima možete nać cigare Bauze za siću, onako za poklon manje bitnim ljudima, a opet su dobre. Kod željezničkog kolodvora imate sajam umjetnina di za 20 CUC-ova možete kupit velika ulja na platnu (al tražite certifikat i da vam ih u čvrsto zamotaju). Naravno kao i za sve što se prodaje na ulici – cjenkajte se.

Dolina Vinales je prekrasna, mi smo nažalost išli samo na izlet agencijom jedan dan pa nismo stigli jahat konje po poljima (5 CUC na sat) ili na izlet na obližnji otočić. Npr. mijenjali bi taj dan za Varadero, koji ima super plažu no to je to.

Trinidad s pripadajućom plažom je isto kul grad, al ne više od 2 noći jer ćete umrit od dosade 
Santiago me nije dojmio, a ono najbolje od tamo je šta smo se družili s lokalnom ekipom i išli sa njima vani. Grad sam po sebi je kao i svaki drugi na Kubi... Baracoa je zanimljiva na jednu noć ako imate vremena jer kuhaju super ribu s kokosovim mlijekom i imaju neke slastice koje nema ostatak otoka.

Evo moja preporuka za one koji idu solo aranžmanom na 10-ak dana, a ne žele puno trošit u busu i sl.
U početku tri noći u Havana, pa busom (2 sata) do doline Vinales na dva dana, pa direktno u Trinidad dvi noći (oko 5 sati vožnja), i još dva dana u Havana u povratku.

Otoci koje oni reklamiraju kao rajske (svi koji su bili su nam rekli) da nisu ništa posebniji od plaža koje su vam dostupne besplatno, samo što se tamo radi o resortima di je sve skuplje i možete srest samo bogate Europljane. A to nije odmor kakvog ja zamišljam.

---

No, vrijedilo je svakog eura. Vidit kako ljudi funkciniraju u najčudnijem sistemu kojeg mogu zamislit. Moj je zaključak da bi Kuba samo mogla bit raj na zemlji, jer ju sadašnja politika toliko guši da je lokalnom stanovništu to nešto poput zatvora otvorenog tipa, dok su turisti božanstva u koja se ne smije dirat. U ljudima vrije, jer nemoguće je da netko radi kao doktor cijeli mjesec za 20 eura, a taksist samo za jednu vožnju dobije toliko. Ok imaju obrazovanje i zdravstvo, no kako nam je kazao naš prijatelj George Castro, ne živi se od toga.

Među Kubancima vrije... samo je pitanje kad će doć do nove revolucije.

titty
04.03.2010., 09:53
Odlično si ovo napisao, bravo :bicedobro:

sad iman dovoljno materijala da razmislin sta di i kako , hvala :D
možda te upilan i na pp malo :D

ElDorado
04.03.2010., 10:39
Odlično si ovo napisao, bravo :bicedobro:

sad iman dovoljno materijala da razmislin sta di i kako , hvala :D
možda te upilan i na pp malo :D

Blebetalo je sve ovo jako dobro napisao. Definitvno se na Kubu ne isplati ići s agencijom jer te oni vodaju naokolo s već utvrđenim itinererom i propuštaš možda najzanimljivije na Kubi. Ja sam se vozio uvijek rent a carom koji opet nije preskup - 45 CUCa dnevno, pa ako spavaš u casama i voziš se s autom to ti je 75ak CUCa dnevno - bitno još uvijek jeftinije od spavanja u hotelu.
Na Kubi doista nemaš potrebu jesti više od 2 puta dnevno - doručak - večera i to možeš u svim casama obavit vrlo povoljno i ukusno.

Dakle bio sam 3 puta u resortima - Varadero, Cayo Coco, Trinidad. To nije moj tip turizma (ne pitajte zašto sam onda bio) kad oko Havane ima jednako lijepih plaža koliko želiš. A gledati debele Ruse i Kanađane možeš i negdje drugdje.

Put koji je napisao Blebetalo je apsolutno super za neki prvi boravak na Kubi - upravo tako sam ja išao kad sam prvi put bio. Jedini na povratku ako si Che fan svakako preporučujem zaustavljanje u Santa Clari - gdje je mauzolej i spomenik.

Definitivno na Kubi je dosta teška komunikacija bez auta. Međutim kada sam izračunao koliko dnevno trošim na taxi po Havani (pogotovo ako navečer ideš van na neki koncert ili sl) i kolika gnjavaža zna biti u traženju prijevoza auto mi se super isplatio.

22.4. idem ponovno i ovog puta autom do Santiaga.

Ako netko ide u Vinales a treba cigare - mogu ga uputiti na jednu farmu. Tamo sam se skompo s čovjekom koji je šef te kooperative (zadruga). Ja njemu šaljem vitamine ( Omega 3 i sl ) a on meni vrhunske!!! cigare.

Ako ima kakvih pitanja ( do sada sam bio 6 puta ) pitaj.

stripoljupac
04.03.2010., 16:21
Blebetalo je sve ovo jako dobro napisao.

22.4. idem ponovno i ovog puta autom do Santiaga.

Ako netko ide u Vinales a treba cigare - mogu ga uputiti na jednu farmu. Tamo sam se skompo s čovjekom koji je šef te kooperative (zadruga). Ja njemu šaljem vitamine ( Omega 3 i sl ) a on meni vrhunske!!! cigare.

Ako ima kakvih pitanja ( do sada sam bio 6 puta ) pitaj.

evo ako mozes napisat koju recenziju hotela te i na taj nacin pom ostalima
koji organiziraju svoja putovanja

http://www.pustolovac.com/svijet/kuba.html

:top:

StjupidturiZt
02.05.2010., 09:05
A kako stici sa Kube na Jamajku, kad smo vec tamo

intrepidCRO
02.05.2010., 12:53
A kako stici sa Kube na Jamajku, kad smo vec tamo

nikako, nema direktne veze između otoka

blebletalo
03.05.2010., 11:06
Šta cubajet ne vozi za kingstone iz havane?

intrepidCRO
03.05.2010., 11:36
Šta cubajet ne vozi za kingstone iz havane?

preko paname

curly
03.05.2010., 17:41
U koje godišnje doba preporučate obilazak??? ja nažalost imam mogućnost za godišnji u klasično vrijeme srpanj-kolovoz!!

mediteranea
04.05.2010., 13:54
U koje godišnje doba preporučate obilazak??? ja nažalost imam mogućnost za godišnji u klasično vrijeme srpanj-kolovoz!!

Bila sam na Kubi prošle godine u sedmom mjesecu i sve je bilo OK. Kiša je padala dva puta po cca sat vremena. Bilo je vruće i sparno, ali podnošljivo.

File
05.05.2010., 18:53

Mislim da se na ovom topicu dosta razglabalo o vremanu kada posjetiti Kubu, pa malo pročitaj:rolleyes:.
Mislim da je 7-8 mjesec kišno razdoblje dolje, ali to ne mora ništa posebno znaćiti, može ti bit sat-dva kiše, a poslije toga odmah sunce i vručina, i to je to:kava:.

rita258
16.05.2010., 22:13
Bravo, lijepo ste to opisali. Bila sam tamo 2007. i još nisam uspjela, a mislim da riječima ni ne znam, opisati kako sam se tamo osjećala. Nigdje na svijetu tako, opušteno, lijepo, sretno i dobro u svojoj koži. Išla sam sa dvije frendice preko agencije, međutim, jedna od njih je već bila ranije i imala iskustva u obilasku Havane, pa smo sve slobodno vrijeme iskoristile za samostalan obilazak. I mogu vam reći - da smo ostale samo kod onoga što nudi agencija - to bi bilo kao da nismo ni bile. Zato svima preporučam - malo hrabrosti i avanturističkog duha - i tamo gdje vas srce odnese. Stvarno je šteta gubiti dane u luksuznim hotelima, kad je tamo vani pravi život. Upoznajte lokalce, jako su druželjubivi, znatiželjni i pristupiti će vam bez zlih namjera. Prvih dana smo bile malo sumnjičave, ali kada smo vidjele kako stoje stvari, kasnije smo se smijale kako su nas sigurno smatrali "čudnim, hladnim europljankama". Išle smo i u Casa della musica i na njihove žive svirke pod vedrim nebom, što je ostatak grupe propustio, a to je velika, velika šteta. Zato kad idete, zaboravite na vrijeme, na satnice i uživajte u svakom trenutku. Priviknite se da sve može kasniti i po nekoliko sati (autobusi kojima smo išle u nepoznato), da ćete sjediti nekad i na drvenim sjedalima, ali u tome je čar Kube. Još uvijek kad spomenete Hrvatsku, razvuče im se osmijeh i kažu - Croatia, Tito - amigos. Eto tako, ako vam nije do luksuza, shoppinga, i sličnih tričarija; ako volite druženje, fino voće, koktele sa puuuuuno ruma, dobru muziku i smijeh - Kuba je najbolje mjesto na svijetu! Sretan put!

rucep
22.05.2010., 15:58
Draga i ja idemo za mjesec dana na Kubu u vlastitom aranžmanu.

Let (ZG - LON) - wizzair pa LON_HAV - cubana de aviacion (da sve od samog početka bude 100% kubanski ;) ).
Obzirom da nam je u dolaznom letu zaustavljanje u Holguinu skužio ja da nam se više isplati tu iskočit pa busom prema Havani, nego iz Havane radit turu do npr Trinidada pa nazad. Kontaktirao Cubanu, oni rekli da možemo izaći u Holguinu (cijena karata potpuno jednaka) tako da bi nam odmor trebao izgledat ovako nekako (20 noćenja):

Holguin, Guardalavaca (2 noći/3 dana)
Trinidad (6 noći - od čega 1 u busu HOL-TRIN)
Sancti Spiritus (1 noć - zbog busa) + Santa Clara
Havana (5 noći)
Vinales + Pinar del Rio (4 noći)
Havana

Ideja je otprilike pola odmora potrošit na ljenčarenje na plaži, a pola iskoristit za tumaranje, razgledavanje, upoznavanje....
Smještaj u casama planiram tamo naći, ne rezervirati unaprijed.

Što se tiče rent a cara, gdje god sam po netu tražio (a tražio sam dosta) uvijek mi nudi jedino rezervaciju za 3 dana i više. Jel to i tamo na licu mjesta tako ili se može rentat i na dan.

Molim komentare, savjete...

Hvala.
Pozdrav

mico
23.05.2010., 10:34
Po Bogu sta ces raditi 6 dana u Trinidadu? Za tej gradic ti je dosta jedan dan,ma i previse.. A tamo su skuplje case jer je jedan od najturistickijih gradova.. Mislim da ti se to ne isplati.. Bit ces 20 dana,bilo bi ti pametnije ici par dana do Santiaga. Ja sam bio 11 dana pa nisam stigao jer bi je polazna tocka bila Havana.

I po meni su 4 dana previse za Vinales i Pinar, jer dolinu obidjes u jedan , najvise dva dana a Pinar je po meni dosadan grad..

Mislim na Kubi ti nigdje nece biti dosadno ali mozes bolje posloziti svoje putovanje..

rucep
23.05.2010., 11:38
Po Bogu sta ces raditi 6 dana u Trinidadu? Za tej gradic ti je dosta jedan dan,ma i previse.. A tamo su skuplje case jer je jedan od najturistickijih gradova.. Mislim da ti se to ne isplati.. Bit ces 20 dana,bilo bi ti pametnije ici par dana do Santiaga. Ja sam bio 11 dana pa nisam stigao jer bi je polazna tocka bila Havana.

I po meni su 4 dana previse za Vinales i Pinar, jer dolinu obidjes u jedan , najvise dva dana a Pinar je po meni dosadan grad..

Mislim na Kubi ti nigdje nece biti dosadno ali mozes bolje posloziti svoje putovanje..

Mislio sam da se u Trinidadu zadržimo toliko zbog ljenčarenja na plaži (Playa Ancon), a od Santiaga i Baracoe sam odustao. Ako imaš neki prijedlog gdje nisu preskupe case, a gdje je lijepa pješčana plaža (a da nije neki resort) samo naprijed, trebam savjet. Hvala. Pozdrav

rita258
24.05.2010., 08:39
Što se tiče rent a cara, gdje god sam po netu tražio (a tražio sam dosta) uvijek mi nudi jedino rezervaciju za 3 dana i više. Jel to i tamo na licu mjesta tako ili se može rentat i na dan.

Naravno da možeš rentati auto i na jedan dan. Samo pazi, oni umjesto žmigavaca upotrebljavaju trubu, hahaha.

rucep
24.05.2010., 09:27

Naravno da možeš rentati auto i na jedan dan. Samo pazi, oni umjesto žmigavaca upotrebljavaju trubu, hahaha.

Znači k'o u Tunisu. :)

Hvala ti. Pozdrav

blebletalo
25.05.2010., 11:33
Rucep - odlična ruta!

Odlična je plaža u Trinidadu, nećete požalit (jer je sunce sa strane na kojoj smo se navikli sunčat) :D Ronit po koraljnim grebenima možete za 50 kuna sat vrimena... al je grad malo monotan, pa isplanirajte isto neki izlet okolo. Smještaj u Trinidadu ti nije ništa skuplji nego u ostatku Kube.... posebno ako vas je dvoje ... cca. 25 CUC-a

Moja preporuka ti je skrati za jedan ili dva dana Vinales (osim ako ćete na otočić onaj u blizini gotovo je pust prespavat) i provedi koji dan više u Havani... ona je ipak bolja od svega na Kubi... a ako ti je do plaža imaš predivnih, praznih i sa bijelim pijeskom samo 15 min od cetra grada. Imam ti odličnu casu u staroj Havani, odma par minuta od Capitolia pa ako ti treba adresa javi...

Po meni ti i nije potriban rent a car.... ceste su im očajne, pa se ukrcaj u Viazul bus i spavaj :)

rucep
25.05.2010., 14:07
Rucep - odlična ruta!

Odlična je plaža u Trinidadu, nećete požalit (jer je sunce sa strane na kojoj smo se navikli sunčat) :D Ronit po koraljnim grebenima možete za 50 kuna sat vrimena... al je grad malo monotan, pa isplanirajte isto neki izlet okolo. Smještaj u Trinidadu ti nije ništa skuplji nego u ostatku Kube.... posebno ako vas je dvoje ... cca. 25 CUC-a

Moja preporuka ti je skrati za jedan ili dva dana Vinales (osim ako ćete na otočić onaj u blizini gotovo je pust prespavat) i provedi koji dan više u Havani... ona je ipak bolja od svega na Kubi... a ako ti je do plaža imaš predivnih, praznih i sa bijelim pijeskom samo 15 min od cetra grada. Imam ti odličnu casu u staroj Havani, odma par minuta od Capitolia pa ako ti treba adresa javi...

Po meni ti i nije potriban rent a car.... ceste su im očajne, pa se ukrcaj u Viazul bus i spavaj :)

Stari hvala.
Može adresa za Casu, dapače.

Ma, mi već uspjeli promijenit rutu (taman kad smo mislili da je to to). Dodali smo (IPAK) Santiago i Baracou.

Mislim da bi bio grijeh izići u Holguinu, a ne otići do santiaga i Baracoe. Vinales sam planirao toliko dana jer sam mislio da skoknemo na Cayo Levisu, ali sad kad smo ubacili jug u igru, mislim da Levisa otpada.

E da, dodali smo i Cienfuegos, odnosno Phaya Rancho Luna (našao super Casu blizu plaže), a oduzeli koji dan Trinidada i Vinalesa.

Pozdrav

ElDorado
01.06.2010., 09:46
Stari hvala.
Može adresa za Casu, dapače.

Ma, mi već uspjeli promijenit rutu (taman kad smo mislili da je to to). Dodali smo (IPAK) Santiago i Baracou.

Mislim da bi bio grijeh izići u Holguinu, a ne otići do santiaga i Baracoe. Vinales sam planirao toliko dana jer sam mislio da skoknemo na Cayo Levisu, ali sad kad smo ubacili jug u igru, mislim da Levisa otpada.

E da, dodali smo i Cienfuegos, odnosno Phaya Rancho Luna (našao super Casu blizu plaže), a oduzeli koji dan Trinidada i Vinalesa.

Pozdrav

Upravo sam se vratio sa Cube - 30 dana po cijeloj Cubi.

Kako vidim da namjeravaš u Santiago i Baracou - nekoliko savjeta i preporuka.

U Santiagu, koji ja fantastičan, bili smo 5 dana u sjajnoj Casi u samom centru kod ulice Heredia. Ako si za glazbu onda je Heredia idealna - Casa de la trova, Casa Artex - sjajna mjesta sa koncertima od popodne do kasno navečer. Imali smo sreće i tamo čuli i vidli neke od pravih legendi kubanskog sona.

Casa se zove Maritza - adresa Padre Pico No.303 e/ Heredia San Basilio, tel 653219 i svakako preporučam. Maritza sjajno kuha - tu sam jeo najbolje na Kubi.

Ako ideš rent a carom za Baracou cesta je do tam (La Farola) ok - oni upozoravaju da je kao opasna ali za nas i na kakve smo mi navikli je sasvim ok (npr uspon na Velebit preko Gračaca). I tamo smo bili u jako dobroj Casi - tražiš samo glavni trg i ulicu Maceo - 2 minute od trga je zelena preljepa kuća gazdarica se zove Sonia. Baracoa se isplati - priroda je prekrasna. Problem je jedino ako ideš dalje cestom preko Moe - to nije cesta to je hrpa kamenja i za 70 km nam je trebalo 2 i pol sata.

Ako slučajno odabereš te kuće isporuči pozdrave od Darka i Marine.

Sretan put. Ako trebaš još kakve savjete pitaj. Išli smo autom - Havana - Vinales - Santa Clara - Camaguey - Sierra Maestra - Santiago - Baracoa - Guardalavaca - Havana.

nosorog
01.06.2010., 11:51
Upravo sam se vratio sa Cube - 30 dana po cijeloj Cubi.

Kako vidim da namjeravaš u Santiago i Baracou - nekoliko savjeta i preporuka.

U Santiagu, koji ja fantastičan, bili smo 5 dana u sjajnoj Casi u samom centru kod ulice Heredia. Ako si za glazbu onda je Heredia idealna - Casa de la trova, Casa Artex - sjajna mjesta sa koncertima od popodne do kasno navečer. Imali smo sreće i tamo čuli i vidli neke od pravih legendi kubanskog sona.

Casa se zove Maritza - adresa Padre Pico No.303 e/ Heredia San Basilio, tel 653219 i svakako preporučam. Maritza sjajno kuha - tu sam jeo najbolje na Kubi.

Ako ideš rent a carom za Baracou cesta je do tam (La Farola) ok - oni upozoravaju da je kao opasna ali za nas i na kakve smo mi navikli je sasvim ok (npr uspon na Velebit preko Gračaca). I tamo smo bili u jako dobroj Casi - tražiš samo glavni trg i ulicu Maceo - 2 minute od trga je zelena preljepa kuća gazdarica se zove Sonia. Baracoa se isplati - priroda je prekrasna. Problem je jedino ako ideš dalje cestom preko Moe - to nije cesta to je hrpa kamenja i za 70 km nam je trebalo 2 i pol sata.

Ako slučajno odabereš te kuće isporuči pozdrave od Darka i Marine.

Sretan put. Ako trebaš još kakve savjete pitaj. Išli smo autom - Havana - Vinales - Santa Clara - Camaguey - Sierra Maestra - Santiago - Baracoa - Guardalavaca - Havana.

moram ovo komentirati:
ja sam bila na Kubi 2003 i prolazili smo tom cestom i reko nam je neki cica kojeg smo sreli "da ju upravo popravljaju...samo sto nisu, uskoro bi trebala biti gotova" :rofl::rofl::rofl:

eto, vidim da jos nisu
i da, kada dodjes na "normalnu" cestu uskoro se pojavi neko zdanje, propala tvornica,sve crveno...ono, koda si na drugom planetu. i pise da je zabranjeno snimanje...i mi se usrali i nismo uslikali. jel to jos uvijek ima?

ElDorado
01.06.2010., 13:16
moram ovo komentirati:
ja sam bila na Kubi 2003 i prolazili smo tom cestom i reko nam je neki cica kojeg smo sreli "da ju upravo popravljaju...samo sto nisu, uskoro bi trebala biti gotova" :rofl::rofl::rofl:

eto, vidim da jos nisu
i da, kada dodjes na "normalnu" cestu uskoro se pojavi neko zdanje, propala tvornica,sve crveno...ono, koda si na drugom planetu. i pise da je zabranjeno snimanje...i mi se usrali i nismo uslikali. jel to jos uvijek ima?

Ima. To područje su rudnici nikla. Zato je tak crveno i totalno zagađeno. Definitivno najužasnije mjesto na Kubi... Valjda i rudu tam nešto prerađuju. Unakažene palme vire iz crvene zemlje.

rucep
03.06.2010., 00:33
Daj samo molim te par informacija o rent a caru. Koji ste koristili, kad i gdje ste ga rezervirali, kol'ko para...?

Hvala još jednom

(još 18 dana...)

ElDorado
03.06.2010., 12:47
Daj samo molim te par informacija o rent a caru. Koji ste koristili, kad i gdje ste ga rezervirali, kol'ko para...?

Hvala još jednom

(još 18 dana...)

Dakle rent a car u načelu postoji na Kubi samo jedan. Imaš kao firma Havana auto i Cubacar, ali to je sve u načelu ista firma. Mi smo uzeli mali auto znači iz najjeftinije kategorije i tu trenutno imaš izbor Hyundai L10, Kia picanto i kineski Geely. Mi smo uzeli kineza i služio nas je bez greške - 3500km! To su sada novi auti tak da mislim da je svejedno koji uzmeš jer su očito mjenjali aute u zadnjih 6 mjeseci.
E sad ja sam ga rezervirao unaprijed jer imam tamo prijatelja - prek interneta je bilo bitno skuplje. Koštalo nas je 45 CUC/po danu (pogledaj tečaj na http://coinmill.com/CUC_calculator.html#EUR=100 - sad je 1.13 jer je Euro dosta pao).
Sad kad ideš nije sezona tak da sigurno nije problem dobit auto. Mi smo ga uzeli u Havani - konkretno u maloj poslovnici kod restorana La Cecilia u Miramaru na 5oj aveniji (tam je veliki kružni tok). Tamo radi jedna simpa žena i kažeš da je tvoj prijatelj iz HR iznajmio za te pare u 5 mjesecu i mislim da neće biti problema jer tam iznajmljuje i moj prijatelj Nikola - možeš se i na njega pozvati on radi na Kubi po 6 mjeseci i stalni je klijent.
Putovati po ambicioznom planu koji si iznio bez auta vrlo je teško - lakše je i kretati se u Havani (ak plaćaš taxi a želiš dosta viditi, pa još navečer, opet te ispadne isto). Nikad nisam putovao autobusom uvijek sam iznajmljivao auto i nikad nisam imao problema s vožnjom i putovanjem. Naravno ne iživljavaš se ko neki stranci - poštuješ njihove principe i pravila i sve ok.
I ceste su sad uglavnom ok, naravno ima nepredvidljivih rupa ali autopiste su sad ok u odnosu na 2007 kad sam tamo prvi puta vozio. Po Havani je isto lako se snaći jer je tak građena i uvijek gledaš u kojoj si ulici po kamenu na kojem piše ulica - to prvi puta baš nisam odmah skužio - gledaj u pod a ne na kuće!
Kupiš dobru auto kartu i nema uopće problema. Sada ima i puno više putokaza,
kad sam 2007 vozio nije bilo ničega ali bez problema uvijek pitaš i svi će ti vrlo rado pomoći.
Naravno ako znaš Španjolski puno ti je lakše - ali probaj bar naučiti osnovne riječi tj pitanja - kako se ide, gdje je i tak.
Eto toliko ukratko. Imao sam ove godine mali strah jer nisam nikada bio u Orienteu i sve knjige pišu kak su ceste ovakve i onakve ali zaista nije uopće tako i do Santiaga dođeš bez problema. Konkretno pri povratku mi smo išli ravno od Guardalavace 860 kn do Havane bez frke - stigli u 5 popodne. I kinez čudesno malo troši!
Npr u Santiagu bez auta nemoguće je ići do El Cobre, Gran Piedra, El Moro i slično.
Eto toliko ak imaš još pitanja samo pitaj jer sad znam baš trenutnu situaciju.

Frankie
03.06.2010., 21:35
naravno da je moguce iz Santiaga bez auta na El Cobre, El Moro.. i to za smjesno male pare. Treba samo malo citati lonely planet, raspitati se kod lokalnih. I naravno potrebna je psiho-fiz. sprema za putovanja njihovim lokalnim busevima, kamionima i "makinama" :)

ElDorado
04.06.2010., 10:25
naravno da je moguce iz Santiaga bez auta na El Cobre, El Moro.. i to za smjesno male pare. Treba samo malo citati lonely planet, raspitati se kod lokalnih. I naravno potrebna je psiho-fiz. sprema za putovanja njihovim lokalnim busevima, kamionima i "makinama" :)

Lonely planet je najveće smeće od vodiča... Dragi moj prijatelju sve je moguće ali netko tko ima samo par dana teško će potrošiti živce i vrijeme na snalaženje oko prijevoza. A da postoje lokalne linije onda djeca ne bi svaki dan pješačila 14 km iz škole na Gran Piedru i čekala dobre ljude da ih povezu....

ghigo
07.06.2010., 13:09
pozdrav svima
planirao sam putovanje u 6 mj ali čujem da je to sezona orkana pa čekat ću do 9 mj ( imao sam dosta loše iskustvo sa vulkanima pa nije da mi orkan baš nedostaje ;-)
Dakle, više manje cijene su poznate , jedini problem mi je hrana.Koliko više manje košta ručak + večera za dvije osobe. Recimo ništa posebno, lokalne stvari i ne prevelike količine ?!
Hvala

rucep
07.06.2010., 18:31
Čitam na webu da je od 01.05.2010. potrebno imati putno osiguranje, ali da Kubanci neće priznati baš svako. Zna netko?

Jel moguće u londonu kupiti "turističku kartu"?

Pozdrav (i hvala)

Frankie
08.06.2010., 12:21
Lonely planet je najveće smeće od vodiča... Dragi moj prijatelju sve je moguće ali netko tko ima samo par dana teško će potrošiti živce i vrijeme na snalaženje oko prijevoza. A da postoje lokalne linije onda djeca ne bi svaki dan pješačila 14 km iz škole na Gran Piedru i čekala dobre ljude da ih povezu....

ne znam, meni je LP ok, konkretno za kubanske gradove je bio relativno točan što se tiće informacija za transport..
Na Gran Piedru nisam išao ali na El Cobre i El Moro se može bez problema uz malo snalažljivosti skoro badava (a meni to snalaženje čini putovanje interesantnijim za razliku od situacije kad sve imaš servirano..) pozdrav

ElDorado
08.06.2010., 21:03
Čitam na webu da je od 01.05.2010. potrebno imati putno osiguranje, ali da Kubanci neće priznati baš svako. Zna netko?

Jel moguće u londonu kupiti "turističku kartu"?

Pozdrav (i hvala)

Osiguranje možeš kupiti pri dolasku na aerodromu u Havani i nije nešto posebno skupo. Negdje sam našao cijene - zaguglaj ima negdje.
A ako hoćeš kupiti kod nas onda kod njih sigurno vrijedi osiguranje koje kupiš u Generaliju - tako sam ja.
Turističku kartu moraš kupiti kod nas jer ju moraš pokazati već kod check-ina.
Ja sam svoju kupio u Beču imam tam frenda, a možeš ako imaš vremena dobiti ju i DHLom. Ak nemaš vremena onda odeš u bilo koju turističku agenciju, malo je skuplje.

ElDorado
08.06.2010., 21:07
ne znam, meni je LP ok, konkretno za kubanske gradove je bio relativno točan što se tiće informacija za transport..
Na Gran Piedru nisam išao ali na El Cobre i El Moro se može bez problema uz malo snalažljivosti skoro badava (a meni to snalaženje čini putovanje interesantnijim za razliku od situacije kad sve imaš servirano..) pozdrav

Ma mislim generalno je ok ali sve gledaju iz kuta gledanja američkih turista pa se ponekad čude i upozoravaju na neke stvari koje nemaju veze s mozgom.
Nisu ažurni to je problem i iako sam skinuo sa neta zadnju verziju prije puta tam je bilo nekih kuća i lokala koji više niti ne rade. A opet ima nekih briljantnih mjesta koje niti ne spominju. Tak, meni je puno bolji Rough Guides - za neke stvari ti točno daje upute kako pronaći i slično. Pozdrav

ElDorado
08.06.2010., 21:10
pozdrav svima
planirao sam putovanje u 6 mj ali čujem da je to sezona orkana pa čekat ću do 9 mj ( imao sam dosta loše iskustvo sa vulkanima pa nije da mi orkan baš nedostaje ;-)
Dakle, više manje cijene su poznate , jedini problem mi je hrana.Koliko više manje košta ručak + večera za dvije osobe. Recimo ništa posebno, lokalne stvari i ne prevelike količine ?!
Hvala

Sad po meni malo si fulao jer je konkretno vrijeme uragana na Kubi baš negdje 9-10 pa čak i 11 mjesec. Sada apsolutno nije.
Jesti možeš u velikom rasponu ali načelno za 2 osobe od 15 - 30 CUCa ak se ne bahatiš. U načelu niti ne ručaš jer je tak vruće da ti baš nije do ručka. Ja obično dobro doručkujem pa ručam-večeram popodne oko 6-7.

mare & bere
16.06.2010., 20:34
Evo dojmova s Kube iz ove veljače, s tim da smo mi tamo bili zbog ljeta, plaža, druženja s lokalcima, novih okusa, koktela i opuštanja... a nešto manje s ciljem da vidimo što više gradova ili zbog spomenika revoluciji i Hemingwayu. Kad smo razmišljali o Kubi gotovo smo odustali nakon čitanja postova ovog foruma, jer u najmanju ruku se čini da tamo ne možeš bez vreće para, a to baš i nije tako. Naravno ako si neoprezan turist i želiš plaćat porez na budale (poput Ernestovog daiquirija u Floriditi za 6 eura, a u ulici pored je 2 eura). Mi smo potrošili puno manje nego smo očekivali, spavalo se u casama di smo i obično dobro i obilno večeravali (imam jednu u Havani i jednu u Santiagu za preporučit ako nekom treba nek pp-a), a ručali smo u restoranima. Kupite Eye witness vodič, koristan je...

Razumin ljude koji vole komod pa idu agencijom, al to je tolika šteta jer to nije prava Kuba. Za one koji ipak idu solo, budite spremni na izmjene planova jer inače ćete poludit, na Kubi je rjetko šta po planu. Zapravo vam malo uputa koje pročitate unaprid može bit korisno, jer na Kubi vrijede neka samo njima razumljiva pravila na koje nema odgovora „Zašto?“. No brzo ćete se ufurat.

Policija je na svakom koraku, no budite oprezni u istom mjeri ko šta bi bili u Londonu ili Lisabonu. Za one koji žele kurabe, da istina je, jeftine su i napasne. Doslovno muškarce na ulici hvataju za onu stvar. Gotovo pa legalna prostitucije (not my kind of fun) :/
Za 100 eura smo dobivali oko 125 CUC-ova (možete odmah i na aerodromu prominit veći iznos, isti je kao u Cadecama). Zamijenite nešto i u nacionalni novac jer možete jeftino jest sladoled, kikiriki, tip konobarima dat, platit kartu za bus i sl.
Ps. Iako su napasni, nemojte nikome davat tip ako mislite da to nije zaslužio...

---
Let Iberiom (udoban avion, obilno hrane i pića, bez kašnjenja) preko Venecije-Madrida do Havane za 4000 kuna, kupljeno mjesec dana prije polaska. Ponesite slatkiša iz duty freea, jer na Kubi nam je kronično nedostajalo tih pizdarija.

Ruta 15 dana: Havana-Varadero-Vinalles-Trinidad-Santiago-Baracoa-Havana

Koristili smo servis Couchsurfing.com i to nam je masu pomoglo jer nas je po dolasku dok još ne znate ništa o gradu tip imena George, a prezimena Castro :D sačeka s taksijem na aerodromu i odveo do odlične case za 25 eura (Old Havana) koju nam je naša. On nam je besplatno i pokaza grad, i upozorio na neka mjesta di se dobro i povoljno jede i pije (nismo ga plaćali, samo počastili). Kasnije smo preko njega upoznavali druge ljude iz Europe koji su bili na Kubi pa s njima nastavljali putovanje otokom...

Vozili se Viazul busom između gradova kojeg nažalost morate dan-dva ranije rezervirat ili kupit karte, obavezno ponit duge rukave i kapu jer je 5-6 stupnjeva temperatura unutra. U povratku smo iz Santiaga uzeli lokalni avion do Havane za 100 eura, prevelik napor nam je čitav dan bio provest u autobusu, a razlika u cijeni je samo duplo jer je Viazul na toj relaciji oko 50 eura

U Havani su uveli hop on autobuse (voze od central Park blizu Capitolia) pa za 5 CUC-ova možete obić cijelu Havana busom (od marine Hemingway do plaže Santa Maria) ili samo 3 CUC-a kružno do plaža. A one su poput onih u Varaderu (čisto, azurno plavno more i bijeli pijesak), još manje turista (a ima i Kubanaca) i ne toliko iskvaren okoliš ružnim hotelima.

Slikajte se za 1 CUC ispred Capitolia starom kamerom iz 1940-ih, odmah je razvija na licu mista...
Glazba je na sve strane, od popodneva u lokalima bendovi sviraju, a vi ispijate koktele... ma milina. Jedine svježe voće, ima ga nekih vrsta za koje nikad nisam čuo hehe... Od ostale hrane jedini novi prilog je crni grah kojeg kuhaju s rižom.

Suveniri su prejeftini... al nemojte ih kupovat u Havani već u gradovima okolo, posebno su jeftni u Trinidadu (4 ogrlice od perlica za žene 1 CUC :p). U lokalnim dućanima možete nać cigare Bauze za siću, onako za poklon manje bitnim ljudima, a opet su dobre. Kod željezničkog kolodvora imate sajam umjetnina di za 20 CUC-ova možete kupit velika ulja na platnu (al tražite certifikat i da vam ih u čvrsto zamotaju). Naravno kao i za sve što se prodaje na ulici – cjenkajte se.

Dolina Vinales je prekrasna, mi smo nažalost išli samo na izlet agencijom jedan dan pa nismo stigli jahat konje po poljima (5 CUC na sat) ili na izlet na obližnji otočić. Npr. mijenjali bi taj dan za Varadero, koji ima super plažu no to je to.

Trinidad s pripadajućom plažom je isto kul grad, al ne više od 2 noći jer ćete umrit od dosade 
Santiago me nije dojmio, a ono najbolje od tamo je šta smo se družili s lokalnom ekipom i išli sa njima vani. Grad sam po sebi je kao i svaki drugi na Kubi... Baracoa je zanimljiva na jednu noć ako imate vremena jer kuhaju super ribu s kokosovim mlijekom i imaju neke slastice koje nema ostatak otoka.

Evo moja preporuka za one koji idu solo aranžmanom na 10-ak dana, a ne žele puno trošit u busu i sl.
U početku tri noći u Havana, pa busom (2 sata) do doline Vinales na dva dana, pa direktno u Trinidad dvi noći (oko 5 sati vožnja), i još dva dana u Havana u povratku.

Otoci koje oni reklamiraju kao rajske (svi koji su bili su nam rekli) da nisu ništa posebniji od plaža koje su vam dostupne besplatno, samo što se tamo radi o resortima di je sve skuplje i možete srest samo bogate Europljane. A to nije odmor kakvog ja zamišljam.

---

No, vrijedilo je svakog eura. Vidit kako ljudi funkciniraju u najčudnijem sistemu kojeg mogu zamislit. Moj je zaključak da bi Kuba samo mogla bit raj na zemlji, jer ju sadašnja politika toliko guši da je lokalnom stanovništu to nešto poput zatvora otvorenog tipa, dok su turisti božanstva u koja se ne smije dirat. U ljudima vrije, jer nemoguće je da netko radi kao doktor cijeli mjesec za 20 eura, a taksist samo za jednu vožnju dobije toliko. Ok imaju obrazovanje i zdravstvo, no kako nam je kazao naš prijatelj George Castro, ne živi se od toga.

Među Kubancima vrije... samo je pitanje kad će doć do nove revolucije.

Super informacije...

mc bone
22.06.2010., 14:31
dragi znalci, jel se isplati ici u 8 mjesecu obzirom na vrijeme? mislim napraviti malu turu.thx

mare & bere
22.06.2010., 18:30
Hej,

jel ide tko početkom 8 mjeseca na Kubu?

croma
24.06.2010., 23:40
obzirom da sam dio informacija za svoje putovanje pokupila ovde, da uzvratim isto mjerom, s naglaskom na cijene.

Putovali smo sad početkom lipnja 10ak dana.

Havana - Cienfugos sa izletom u trinidad i na cayo coco - Vinales- Havana

Prvi minus je taj da smo išli u lipnju kad je more toliko toplo da je to gadljivo. Mogu mislit šta je u srpnju/ kolovozu.
Drugi minus je šta smo išle samo žene tako da je njihovo cmakanje i pištanje bilo nepodnošljivo, prvih dana još izdržiš al jednostavno ti je na vrh glave toga više. Da je bilo mješano društvo, ne bi to proživljavali :zubo:

Vizu smo kupili preko kompasa - 400 kn, dobiješ za 1 dan. Većina agencija je nabavlja samo ako ideš s njima.
Putno osiguranje smo uzeli u merkura, invaliditet i prtljaga, nekih 130 kuna nas je došlo.
Avion - air france, venecija - pariz- havana, cijena 4.100 kn, kupljeno preko weba nepuni mjesec prije polaska. Malo smo promašili kupit kartu zagreb-pariz havana air francom, jer je na akciji bila 5.100 kn, al dobro.
Auto ostavili u veneciji na marco polo2000 parkingu, 5 eura dan, (imaju web stranicu) oni te kombijem prebace na aerodrom i dođu po tebe. Ima takvih dosta parkinga oko aerodroma.

Sletili u Havanu, taxi nas odera do centra (25 eura), tečaj ajme loš - sad je 1.08 za euro. i da, MOŽE se kupit njihova valuta (obični pesos) regularno u mjenjačnici.

Iz Havane sutradan za Cienfuegos, iako smo se dvoumili dali spavat tamo ili u Trinidadu. Osobno smatram da smo falili jer je Cienfugos poprilično mrtav grad. Šetnica uređena turbo europski, sve od štenice dalje je upravo suprotno, ali takvu kubu sam očekivala :)

Do cinfuegosa mislili busom al smo na stanici viazula dogovrili s taksijem regularnim da nas za 130 CUC vozi, i to sa stajanjem na farmi krokodila na Zapati (Guam). Ulaz na farmu 5 CUC, vodič, nekih po ure traje tura, možeš držat jednog krokodila, šema je, otišli u restoran do, jeli krokodilovo meso - cili menu 15 CUC- bilo super ukusno sve. Priroda na Zapati je meni osobno najbolja priroda tamo, bolja mi je od vinalesa.

Iz cienfuegosa smo išli u delfinarij, taxi 10 CUC- ulaz na show delfina (svaki dan u 10 ujutro i u 2 popodne) je 10 CUC - ne isplati se uopće. Iza showa je plivanje s dupinima ko želi - mi želimo - cijena 50 CUC. Puno, al vrijedi!! Slika s dupinima 10 CUC - tu smo im samo zahvalili, te pare ne dam, imali smo kameru.

Iz cienfuegosa jedan dan u Trinidad, taxi 25 mislim CUC, meni osobno je grad zakon, a suvenira more, more... Tu smo upoznali osobu koja će nas idućih dana razvozit po Kubi - radi se o Talijanu koji je oženio kubanku i ima rentano auto (minivan hyundai) pa turiste vozi za cijenu kao Viazul. To je jedan od najvećih pluseva, jer nam je tip masu pomogao, vozio nas od vrata do vrata, družili se tih dana, skupio je on tu i tamo još turista, vozio nas sve skupa. Svakako PREPORUČAM, kome treba njegov kontakt, nek javi. Vozi sve ture, skupi te di hoćeš, uputi, saznaš sve o životu na kubi - ma tip je zakon!!

Iz trinidada išli jedan dan na cayo coco na skorkeling, na tom cayu ima i iguana (onaj cayo samo s iguanama je blizu). Kreće se u 9 ujutro iz marine na plaži ancon, cijena mislim 40 CUC, otok ništa posebno, ronjenje tako tako, mislim da je bolji izbor gore oko varadera ronit na onim otocima.

Od tu nas je naš talijan vozio direktno u Vinales, casa je bila super, hrana vrhunska, domaćica nam je sredila izlet s konjima, 5 sati izleta, cijena 30 CUC. Uključena demonstracija izrade cigara i spravljanje mojita - tu smo se dobro iščastili jer je to najbolji mojito koji smo pili na kubi, a i jeftin je bio, pa nas je gazda đipom vozio nazad u casu.

Talijan nas je bacio do havane, izašli smo u kluba ROCA - bila je srijeda i to su bili apsolutno bačeni novci. Upad 10 CUC, piće nije uključeno, zabava nikakva.

Večere u casi smo otkantali, cijene su nam svugdje bile iste - doručak 4 CUC, večera 8 CUC. Mi smo večeravali (poluručak, oko 5 uri) vani, kompletan menu cca 5CUC, proštejte Obispom, da se nać more takvih menu-a.
Mojito je oko 3-4 CUC u Havani, tjestenina u giovanni 3.5 -4 CUC, razglednice 0.7 CUC, vodič kroz havanu i okolicu ima kupiti na dnu obispa (što sam našla zadnji dan :zubo: ), slikavanje starom kamerom ispred capitolia 1 CUC mislim, ulaz u kameru obscuru na plazzi vieja 2 CUC.

Preporučam taxista talijana, casu u Vinalesu, a ova casa u Havani je gej frendli (drže je on i njegov dečko, a takvih parova je more u havani) pa ako nekom treba, imam kontakt. Smještaj je ok, a naglasila bi da su to JEDINI ljudi na Kubi za koje nisam mislila da će nas oderat, nisu bili ono licemjerno ljubazni, jedini kojima smo virovali. A potkradaju brate na svakom koraku, u trafici u samoposluzi - svaki račun 2 puta kontrolirat!

Sve u svemu, ne stanuje tamo baš puno komunizma, nosi se gucci, lacoste, mobiteli vrhunski, plazme u kafićima, gej zajednice, transvestiti. Kao i svugdje imaš siromašni sloj, srednji sloj i bogati. Granice su otvorene, a s otovrenim grqanicama, nema šta ne dođe :)

mare & bere
04.07.2010., 19:50
Dečko i ja putujemo na Kubu 27,8

Može kontakt onog talijana

Thx

obzirom da sam dio informacija za svoje putovanje pokupila ovde, da uzvratim isto mjerom, s naglaskom na cijene.

Prvi minus je taj da smo išli u lipnju kad je more toliko toplo da je to gadljivo. Mogu mislit šta je u srpnju/ kolovozu.
Drugi minus je šta smo išle samo žene tako da je njihovo cmakanje i pištanje bilo nepodnošljivo, prvih dana još izdržiš al jednostavno ti je na vrh glave toga više. Da je bilo mješano društvo, ne bi to proživljavali :zubo:

Vizu smo kupili preko kompasa - 400 kn, dobiješ za 1 dan. Većina agencija je nabavlja samo ako ideš s njima.
Putno osiguranje smo uzeli u merkura, invaliditet i prtljaga, nekih 130 kuna nas je došlo.
Avion - air france, venecija - pariz- havana, cijena 4.100 kn, kupljeno preko weba nepuni mjesec prije polaska. Malo smo promašili kupit kartu zagreb-pariz havana air francom, jer je na akciji bila 5.100 kn, al dobro.
Auto ostavili u veneciji na marco polo2000 parkingu, 5 eura dan, (imaju web stranicu) oni te kombijem prebace na aerodrom i dođu po tebe. Ima takvih dosta parkinga oko aerodroma.

Sletili u Havanu, taxi nas odera do centra (25 eura), tečaj ajme loš - sad je 1.08 za euro. i da, MOŽE se kupit njihova valuta (obični pesos) regularno u mjenjačnici.

Iz Havane sutradan za Cienfuegos, iako smo se dvoumili dali spavat tamo ili u Trinidadu. Osobno smatram da smo falili jer je Cienfugos poprilično mrtav grad. Šetnica uređena turbo europski, sve od štenice dalje je upravo suprotno, ali takvu kubu sam očekivala :)

Do cinfuegosa mislili busom al smo na stanici viazula dogovrili s taksijem regularnim da nas za 130 CUC vozi, i to sa stajanjem na farmi krokodila na Zapati (Guam). Ulaz na farmu 5 CUC, vodič, nekih po ure traje tura, možeš držat jednog krokodila, šema je, otišli u restoran do, jeli krokodilovo meso - cili menu 15 CUC- bilo super ukusno sve. Priroda na Zapati je meni osobno najbolja priroda tamo, bolja mi je od vinalesa.

Iz cienfuegosa smo išli u delfinarij, taxi 10 CUC- ulaz na show delfina (svaki dan u 10 ujutro i u 2 popodne) je 10 CUC - ne isplati se uopće. Iza showa je plivanje s dupinima ko želi - mi želimo - cijena 50 CUC. Puno, al vrijedi!! Slika s dupinima 10 CUC - tu smo im samo zahvalili, te pare ne dam, imali smo kameru.

Iz cienfuegosa jedan dan u Trinidad, taxi 25 mislim CUC, meni osobno je grad zakon, a suvenira more, more... Tu smo upoznali osobu koja će nas idućih dana razvozit po Kubi - radi se o Talijanu koji je oženio kubanku i ima rentano auto (minivan hyundai) pa turiste vozi za cijenu kao Viazul. To je jedan od najvećih pluseva, jer nam je tip masu pomogao, vozio nas od vrata do vrata, družili se tih dana, skupio je on tu i tamo još turista, vozio nas sve skupa. Svakako PREPORUČAM, kome treba njegov kontakt, nek javi. Vozi sve ture, skupi te di hoćeš, uputi, saznaš sve o životu na kubi - ma tip je zakon!!

Iz trinidada išli jedan dan na cayo coco na skorkeling, na tom cayu ima i iguana (onaj cayo samo s iguanama je blizu). Kreće se u 9 ujutro iz marine na plaži ancon, cijena mislim 40 CUC, otok ništa posebno, ronjenje tako tako, mislim da je bolji izbor gore oko varadera ronit na onim otocima.

Od tu nas je naš talijan vozio direktno u Vinales, casa je bila super, hrana vrhunska, domaćica nam je sredila izlet s konjima, 5 sati izleta, cijena 30 CUC. Uključena demonstracija izrade cigara i spravljanje mojita - tu smo se dobro iščastili jer je to najbolji mojito koji smo pili na kubi, a i jeftin je bio, pa nas je gazda đipom vozio nazad u casu.

Talijan nas je bacio do havane, izašli smo u kluba ROCA - bila je srijeda i to su bili apsolutno bačeni novci. Upad 10 CUC, piće nije uključeno, zabava nikakva.

Večere u casi smo otkantali, cijene su nam svugdje bile iste - doručak 4 CUC, večera 8 CUC. Mi smo večeravali (poluručak, oko 5 uri) vani, kompletan menu cca 5CUC, proštejte Obispom, da se nać more takvih menu-a.
Mojito je oko 3-4 CUC u Havani, tjestenina u giovanni 3.5 -4 CUC, razglednice 0.7 CUC, vodič kroz havanu i okolicu ima kupiti na dnu obispa (što sam našla zadnji dan :zubo: ), slikavanje starom kamerom ispred capitolia 1 CUC mislim, ulaz u kameru obscuru na plazzi vieja 2 CUC.

Preporučam taxista talijana, casu u Vinalesu, a ova casa u Havani je gej frendli (drže je on i njegov dečko, a takvih parova je more u havani) pa ako nekom treba, imam kontakt. Smještaj je ok, a naglasila bi da su to JEDINI ljudi na Kubi za koje nisam mislila da će nas oderat, nisu bili ono licemjerno ljubazni, jedini kojima smo virovali. A potkradaju brate na svakom koraku, u trafici u samoposluzi - svaki račun 2 puta kontrolirat!

Sve u svemu, ne stanuje tamo baš puno komunizma, nosi se gucci, lacoste, mobiteli vrhunski, plazme u kafićima, gej zajednice, transvestiti. Kao i svugdje imaš siromašni sloj, srednji sloj i bogati. Granice su otvorene, a s otovrenim grqanicama, nema šta ne dođe :)

OTos
21.07.2010., 10:32
Idući tjedan putujem na Kubu al sam još uvijek u nedoumici koju valutu uzeti sa sobom?
Vidim da je zamjena dolara nepovoljna, pa se dvoumim između eura ili engleskih funta?

pomozite!

mare & bere
23.07.2010., 19:59
Idući tjedan putujem na Kubu al sam još uvijek u nedoumici koju valutu uzeti sa sobom?
Vidim da je zamjena dolara nepovoljna, pa se dvoumim između eura ili engleskih funta?

pomozite!

I mi putujemo sljedeći tjedan.
Mi uzimamo Eure!
Odakle putuješ?

rucep
31.07.2010., 22:38
Prošli mjesec žena i ja bili 20 dana na Kubi u vlastitoj organizacija pa ako nekome treba kakva informacija samo nek pita.

Piécette
05.08.2010., 14:40
Je li za Kubu potrebna viza?

conan
05.08.2010., 16:32
Je li za Kubu potrebna viza?

je ali je dobiješ na granici ako putuješ preko agencije !

Piécette
05.08.2010., 16:49
Putujem iz Kanade u vlastitom aranzmanu. Mogu li je mozda dobiti na aerodromu? Pronasla sam podatak da mi je potrebna samo neka turisticka kartica...

kubamanijak
09.08.2010., 07:17
Nikakva viza nije potrebna. Dobiješ samo jedan papirić Trajeta de turista. Ništa ne ide u pasoš. Taj papirić dobiješ ili u turističkoj agenciji ili na kubanskoj ambasadi. Mislim da ga na licu mjesta (na Kubi) ne možeš dobiti , zato ga nabavi prije putovanja.

ElDorado
10.08.2010., 10:31
Prošli mjesec žena i ja bili 20 dana na Kubi u vlastitoj organizacija pa ako nekome treba kakva informacija samo nek pita.

Kak je bilo? Kakvi su dojmovi? Gdje ste bili?

rucep
10.08.2010., 23:04
Kak je bilo? Kakvi su dojmovi? Gdje ste bili?

Ma predobro.
Bili u Holguinu (tamo sletjeli) pa u Santiago de Cubi, Baracoi, Trinidad, Santa Clara, Varadero, Havana.

Na kraju mi žao jedino što nismo bili koji dan duže u Havani (bili 4 dana).
Kuba je zakon kad se adaptiraš. Uglavnom, puno toga sam proučio prije odlaska, ali opet, kad si tamo sva teorija pada u vodu...

I da, preporuka, iz iskustva, ne obazirat se na puno toga što piše u vodičima. Osnovna stvar je da se SVE ili skoro sve, kad su cijene u pitanju, može dogovorit. Od toga da se vrhunska Casa sa doručkom može pronaći za 10 CUC pa na dalje.

Da se hranim cijeli život kao tamo živio bih jedno 148 godina. Voća, povrća i ribe u izobilju...

Predobro iskustvo, hrpa novih prijatelja... Prejebeno

misonjak
14.08.2010., 18:26
Pozdrav svima koji su bili ili ce ici na Kubu!

Ja bejah tamo juna 2008 godine, 22 dana, obisla ostrvo uzduz i popreko (od krajnjeg severa do krajnjeg juga, od najzapadnije do najistocnije tacke), ukljucujuci i ostrvca.
Jedino mogu da vam kazem sledece:
- imajte na umu da idete u zemlju treceg sveta, dakle ne ocekujte nista posebno sto se tice smestaja, raznovrsnosti posebno ne u prodavnicama. Ako mislite da vodite racuna o svakom euru, i da ocekujete da nece pokusati na vama da zarade onda nemojte ni ici, sacuvajte svoje zivce.
- Dobro se informisite o svim detaljima pre polaska na put, mnogo cete se lepse provesti.
- Obavezno ponesite nesto protiv ujeda insekata ako imate problema kao ja.
- Uzivajte u muzici, i plesite sto vise cak i ako mislite da niste dobri u tome.
- Vodite racuna kada vozite jer ljudi i na autoputu sede na kolovozu u krajnjoj desnoj (zaustavnoj) traci i cekaju prevoz, a i ne postuju propise (samo zahvaljujuci tome sto frend dobro vozi izbegosmo direktni sudar).
- Ukoliko znate spanski dovoljno da se sporazumete uz veliki osmeh pustite lepsu polovinu da o svemu pregovara sa lokalcima (izbegavanje kazne za prekoracenje brzine :), itd.)

Ono sto je najbitnije jeste sa kim idete. Ja sam svojom greskom izabrala ne bas najboljeg saputnika tako da se nisam vratila da nekim posebno lepim uspomenama sa Kube.
Ako me pitate da li bih isla ponovo, odgovor je sigurno ne. Mislim da je Brazil bio bolji izbor ali sta sada.
Svima koji idu put Kube u svakom slucaju zelim srecan put i dobar provod!!!

kubamanijak
01.09.2010., 01:41
Pozdrav svima koji su bili ili ce ici na Kubu!

Ja bejah tamo juna 2008 godine, 22 dana, obisla ostrvo uzduz i popreko (od krajnjeg severa do krajnjeg juga, od najzapadnije do najistocnije tacke), ukljucujuci i ostrvca.
Jedino mogu da vam kazem sledece:
- imajte na umu da idete u zemlju treceg sveta, dakle ne ocekujte nista posebno sto se tice smestaja, raznovrsnosti posebno ne u prodavnicama. Ako mislite da vodite racuna o svakom euru, i da ocekujete da nece pokusati na vama da zarade onda nemojte ni ici, sacuvajte svoje zivce.
- Dobro se informisite o svim detaljima pre polaska na put, mnogo cete se lepse provesti.
- Obavezno ponesite nesto protiv ujeda insekata ako imate problema kao ja.
- Uzivajte u muzici, i plesite sto vise cak i ako mislite da niste dobri u tome.
- Vodite racuna kada vozite jer ljudi i na autoputu sede na kolovozu u krajnjoj desnoj (zaustavnoj) traci i cekaju prevoz, a i ne postuju propise (samo zahvaljujuci tome sto frend dobro vozi izbegosmo direktni sudar).
- Ukoliko znate spanski dovoljno da se sporazumete uz veliki osmeh pustite lepsu polovinu da o svemu pregovara sa lokalcima (izbegavanje kazne za prekoracenje brzine :), itd.)

Ono sto je najbitnije jeste sa kim idete. Ja sam svojom greskom izabrala ne bas najboljeg saputnika tako da se nisam vratila da nekim posebno lepim uspomenama sa Kube.
Ako me pitate da li bih isla ponovo, odgovor je sigurno ne. Mislim da je Brazil bio bolji izbor ali sta sada.
Svima koji idu put Kube u svakom slucaju zelim srecan put i dobar provod!!!

ovaj post, i onaj prije njega, odlično opisuju paradoks Kube, ili je obožavaš ili se nikad više ne bi tamo vratio. Austriju ili kanarske otoke ne obožavaš ali bi se mogao bez problema vratititi i opet ih posjetiti. Kuba nije takva. U Kubu se naprosto zaljubiš ili je naprosto zamrziš. I nijedna druga zemlja na svijetu koju sam posjetio, a nije ih bilo malo, nije imala takve krajnje karakteristike.
I ima još nešto. Sve su si zemlje pomalo slične. Sidney je sličan Riju. Nizozemski antili slični su Tongi. Čile je sličan Peruu. Ali Kuba nije slična ničemu drugom. I ne u jednom detalju, u milionima detalja, a i u globalu. Nigdje drugdje nećete vidjeti socialističke parole, chervolet iz 55 godine sa motorom Lade, državu koja ima u opticaju dva novca (moneda nacional i peso convertible), državnog redara koji stoji na cesti i raspoređuje autostopere, doktore medicine koji voze taksi, apartmane u kojima svaki drugi dan isključuju struju (cijelom kvartu) i mogao bih tako nabrajati danima.

zoketa
22.09.2010., 15:43
Ja i žena planiramo na kubu za novu godinu, ima netko iskustva kako je sa smjestajem u casama i rent-a-carom u to doba godine, da li ce biti problema sa smjestajem?

Karabinko
06.10.2010., 03:59
Jel se može kupit marihuana na Kubi? Mislim, jel je lako dostupna? I do kada rade kafići/barovi?

Frankie
06.10.2010., 08:04
naravno da može
samo naprijed ako se želiš pridružiti mnoštvu talijana koji gule višegodišnje kazne po kubanskim zatvorima, navodno nezaboravno iskustvo

kubamanijak
11.10.2010., 00:02
naravno da može
samo naprijed ako se želiš pridružiti mnoštvu talijana koji gule višegodišnje kazne po kubanskim zatvorima, navodno nezaboravno iskustvo

kazna za jedan joint na kubi je 3 godine zatvora.

mattossi
11.11.2010., 14:16

Ja idem na Cubu 03.-20.12.
Može broj od ovog talijana taxista?
Hvala

prs4
26.11.2010., 15:40
8.12 moja draga i ja putujemo u Vaeradero,pa me zanima koju valutu ponijeti sa sobom,šta obavezno pogledati??
hvala:confused:

argera
28.11.2010., 20:18
ovaj post, i onaj prije njega, odlično opisuju paradoks Kube, ili je obožavaš ili se nikad više ne bi tamo vratio. Austriju ili kanarske otoke ne obožavaš ali bi se mogao bez problema vratititi i opet ih posjetiti. Kuba nije takva. U Kubu se naprosto zaljubiš ili je naprosto zamrziš. I nijedna druga zemlja na svijetu koju sam posjetio, a nije ih bilo malo, nije imala takve krajnje karakteristike.
I ima još nešto. Sve su si zemlje pomalo slične. Sidney je sličan Riju. Nizozemski antili slični su Tongi. Čile je sličan Peruu. Ali Kuba nije slična ničemu drugom. I ne u jednom detalju, u milionima detalja, a i u globalu. Nigdje drugdje nećete vidjeti socialističke parole, chervolet iz 55 godine sa motorom Lade, državu koja ima u opticaju dva novca (moneda nacional i peso convertible), državnog redara koji stoji na cesti i raspoređuje autostopere, doktore medicine koji voze taksi, apartmane u kojima svaki drugi dan isključuju struju (cijelom kvartu) i mogao bih tako nabrajati danima.

ovo je potpuno točno, meni ne pada na pamet da ponovo idem tamo, dok bi moj muž sa mnom i djetetom sutra preselio tamo i ostao do kraja života..... dobro smo je upoznali, meni smeta sve a on sve obožava....

blebletalo
07.12.2010., 18:16
8.12 moja draga i ja putujemo u Vaeradero,pa me zanima koju valutu ponijeti sa sobom,šta obavezno pogledati??
hvala:confused:

U Varaderu nećeš vidjeti puno toga :ne zna: Nadam se da nećeš čitav odmor provesti tamo.... Obavezno nekoliko dana provedi u Havani (imaju jednako senzacionalne plaže), izlet u Trinidad na dva dana, Pinal del Rio.... to je nešto šta je relativno blizu Varaderu.

Šta se tiče valute, prošle godine tečaj za dolar je bio užas, pa je preporuka bila euro. I da možeš je mijenjat odmah na aerodromu, isti je tečaj u ciloj državi :)

Zavidim... guštajte!!

brnistra82
08.12.2010., 17:21
Što nositi od odjeće na Kubu za doček nove godine??'

blebletalo
08.12.2010., 21:39
Što nositi od odjeće na Kubu za doček nove godine??'

Kupaće gaće:mig:

kishaa
20.12.2010., 12:05
Jaoooo moj ne prežaljeni san :) Kuba :cerek::cerek: Kako da si studentica priušti 8-dnevno putovanje na Kubu?!A da najjeftinije prođe..

blebletalo
20.12.2010., 13:02
najjeftinije da nađeš sponzora :)

minimum ti je cca. 600e za kartu + 50e do grada u susjedstvu Hrvatske odakle bi letila + 100e kuna viza, ulazna i uzlazna + 80 eura smještaj u casi za 8 dana ako vas je dvoje inače 160 + taksi do i od havane 50e... 900 eura bez da si mojito popila :p

Al to su ti i najveći troškovi.... mi smo za 16 noćenja sa svim troškovima i polaskom i splita potrošili cca. 10 000kn, a da smo otišli od Pinal de Ria, preko Havane, Trinidada, Santiaga i Baracoe (vratili se avionom u Havanu). Duplo jeftinije nego agencijom svakako.

kishaa
20.12.2010., 15:21
10 000 za oboje ili svako po toliko?!Za te pare morat ću radit 2 godine :kava: Osim ako kakav sponzor ne uleti :rofl::rofl: Ali jednog dana sigurno..Makar imala 70!

antik
03.01.2011., 02:53
06.02. 2011. ide se na kubu !!!!
ajme
još samo malo

broje se dani

kaj se tamo isplati kupiti? (osim cigara i ruma)

i može još koji koristan savjet prije puta?
hvala

blebletalo
04.01.2011., 10:35
Kupi cigara i ruma koliko ti stane u torbu, iako postoji ograničene, al nikome koga znam nisu gledali. pa ako ti i uzmu nije velik trošak ;)

za ostale savjete pročitaj zadnjih 15-20 stranica ;) ako već nemaš konkretna pitanja

Frankie
04.01.2011., 11:36
ja sam po povratku iz Munchena išao vlakom za Zagreb i naši su mi prekopali torbu i skoro uzeli kutiju od 20 cigara (mislili su da je samo jedan red cigara tj. 10 komada pa mi zato nisu uzeli :) )
A i na Plesu mi uvijek malo kopaju po torbi tako da ne treba baš pretjerivati..

croma
04.01.2011., 19:54
Donile smo 6 boca ruma - po 2 u svakoj torbi :)
bez mic, niko se nije ni osvrnija.
Da smo znali da neće, ponili bi 12 :D

ElDorado
10.01.2011., 10:18
ajme
još samo malo

broje se dani

hvala

Ponesi nešto toplije ova zima hladnija je neg inače...

alpha200
17.01.2011., 14:17
evo malo gledam po netu :-) i citam ove stranice prije pa me zanima gdje su pojedinci kupili karte po cjeni 4100kn ili 600€ , ja gledam povratne bec-varadero (ili havana) i nemogu nac ispod 1000€

argera
17.01.2011., 21:20
ajme
još samo malo

broje se dani

hvala

mi smo u Havani kupili 2 prekrasna ulja na platnu i to za neku sitnu lovu, smotaš ih onako u rolu (ali tek pred put natrag) i nosiš ih bez problema
i obavezno se cjenkati

blebletalo
18.01.2011., 00:22
Iberiom iz Venecije preko Madrida za 4100kn.

Imaš ih i sad za te pare... provjeri na skyscanner.

alpha200
18.01.2011., 11:09
Iberiom iz Venecije preko Madrida za 4100kn.

Imaš ih i sad za te pare... provjeri na skyscanner.

e jbga, ovi datumi sta trazim nema jeftinije..
izgleda da mi je najpovoljnije ic s agencijom :-)

File
18.01.2011., 11:21
Pogledaj sa Condorom iz Frankfurta. Da se nać povratna za 600 EUR.

blebletalo
19.01.2011., 16:30
e jbga, ovi datumi sta trazim nema jeftinije..
izgleda da mi je najpovoljnije ic s agencijom :-)

Nikad nije jeftinije agencijom, osim ako želiš "resort" tip odmora.

ropeka
24.01.2011., 13:44
Nas 4 se upravo vratilo s Kube, 10 dana, vlastiti aranzman. Avion iz Venecije: 680 eura, spavanje u casama cca 25 cuc, rent-a-car. Havana, Trinidad, Cienfuegos, Varadero, Vinales. Ako neko ima pitanja ili treba savjet, slobodno se javite PM-om ili ovdje. Inace sve je proslo glatko, nikakvih problema, osim jednog pokvarenog stomka, i to u ... Varaderu!

kongres
24.01.2011., 13:50
eto mene zanima na kojoj stranici si nasao/nasla kartu za veneciju,na kojoj gledas ti?i jel ti bilo za havanu,pa ste onda od tamo isli u dalji obilazak?

ropeka
27.01.2011., 18:36
eto mene zanima na kojoj stranici si nasao/nasla kartu za veneciju,na kojoj gledas ti?i jel ti bilo za havanu,pa ste onda od tamo isli u dalji obilazak?

Hej, uzeli smo na Momondo koji nas je odveo direktno na KLM. Venecija-Amsterdam-Havana. U Havani bili 4,5 dana (optimalno), nakon toga 1 Trinidad, 1 Cienfuegos, 1,5 Varadero, 2 Vinales. Ovaj drugi dio s rentacarom.

tehter
28.01.2011., 10:49
@ blebetalo - čuj molim te, spremam se ić na Kubu. Vidio sam da si rekao da ti se slobodno jave oni kojima treba kontakt. Sad, molio bih te ako mi možeš dati kontakt od casa na Kubi di si bio i za koje si rekao da su odlične.
Imam još jedno pitanje... ovi letovi za oko 600eura iz Venecije... to se može rezervirati/kupiti samo mjesec/2 unaprijed jel tak? i ako bi išao u solo aranžmanu kaj bi mi prvo preporučio kada izađem iz aerodroma, da odem prema taksiju i kažem mu da me otfura prema rent-a-caru nekom i do case koju ćeš mi, nadam se, preporučiti?
Mislo sam tamo ići za godišnji sa curom, oko 7,8 mj. i jel to ok? E da, još mi sam reci molim te kolko mi je para potrebno za dnevnicu dole, uzmi u obzir da nisam neki škrtac, ali ni bogataš.
unaprijed hvala!

:ne zna:

ropeka
28.01.2011., 11:27
@ blebetalo - čuj molim te, spremam se ić na Kubu. Vidio sam da si rekao da ti se slobodno jave oni kojima treba kontakt. Sad, molio bih te ako mi možeš dati kontakt od casa na Kubi di si bio i za koje si rekao da su odlične.
Imam još jedno pitanje... ovi letovi za oko 600eura iz Venecije... to se može rezervirati/kupiti samo mjesec/2 unaprijed jel tak? i ako bi išao u solo aranžmanu kaj bi mi prvo preporučio kada izađem iz aerodroma, da odem prema taksiju i kažem mu da me otfura prema rent-a-caru nekom i do case koju ćeš mi, nadam se, preporučiti?
Mislo sam tamo ići za godišnji sa curom, oko 7,8 mj. i jel to ok? E da, još mi sam reci molim te kolko mi je para potrebno za dnevnicu dole, uzmi u obzir da nisam neki škrtac, ali ni bogataš.
unaprijed hvala!

:ne zna:

Za avion... da, mislim da je najbolje cekati cca 2 mjeseca prije odlaska, uvijek mozes povremeno chekirati cijene. 600 eura se uvijek moze naci i Venecija je definitivno najisplativija. 7,8 mjesec nisu bas udarni mjeseci za posjet kubi (prevruce, vlaga, sezona uragana) ali to su mjeseci kad su kubanci na godisnjem, pa valjda onda nije tako lose.
Lova... cijena casi je oko 25-30 CUC noc po sobi (ne osobi), dorucak oko 3-5, vecere su oko 10-15 CUC-a, cuge, kokteli oko 1-2 CUC-a. po danu se moze povoljno jest u bezbrojnim sendvic i pizza lokalima. jedini veci izdatak je rentacar. treba racunat na najmanje 75-80 CUC-a po danu.
s aerodroma najbolje taksijem u grad (20-25 CUC) do case. a u havani ti ne treba rentacar.
Case: Casa Esther, postaje vec lagano stacionar za sve hrvate koji idu u havanu :), Esther Cardoso, esthercv2551@cubarte.cult.cu, casa je jako lijepa, ali nemas svoju kupaonicu i dosta je bucna ujutro. to je vise kao neki pansion i stalno se svi presetavaju ispred soba od ranog jutra. Ali jako je lijepa.
Jako lijep je stan od Mercedes Ruiz, laconcordia@cubarte.cult.cu. S tim da ona zivi u stanu pa s njom dijelis kupaonicu. Ali nema buke! U vecini casa zive i same obitelji. Evo jedna odlicna stranica za smjestaj: www.cuba-junky.com mozes se javiti tom Pototu i rec sto ti treba i on ce ti pronaci. Inace rezervacija na Kubi ne znaci puno. Mi smo kod Esther imali rezervirano, ali kad smo dosli je bila puna (redovna pojava na Kubi) pa nas je poslala susjedima i prijateljima na jednu noc. Pototo ti moze srediti da te casa zaista ceka.

ElDorado
28.01.2011., 13:45
Za avion... da, mislim da je najbolje cekati cca 2 mjeseca prije odlaska, uvijek mozes povremeno chekirati cijene. 600 eura se uvijek moze naci i Venecija je definitivno najisplativija. 7,8 mjesec nisu bas udarni mjeseci za posjet kubi (prevruce, vlaga, sezona uragana) ali to su mjeseci kad su kubanci na godisnjem, pa valjda onda nije tako lose.
Lova... cijena casi je oko 25-30 CUC noc po sobi (ne osobi), dorucak oko 3-5, vecere su oko 10-15 CUC-a, cuge, kokteli oko 1-2 CUC-a. po danu se moze povoljno jest u bezbrojnim sendvic i pizza lokalima. jedini veci izdatak je rentacar. treba racunat na najmanje 75-80 CUC-a po danu.
s aerodroma najbolje taksijem u grad (20-25 CUC) do case. a u havani ti ne treba rentacar.
Case: Casa Esther, postaje vec lagano stacionar za sve hrvate koji idu u havanu :), Esther Cardoso, esthercv2551@cubarte.cult.cu, casa je jako lijepa, ali nemas svoju kupaonicu i dosta je bucna ujutro. to je vise kao neki pansion i stalno se svi presetavaju ispred soba od ranog jutra. Ali jako je lijepa.
Jako lijep je stan od Mercedes Ruiz, laconcordia@cubarte.cult.cu. S tim da ona zivi u stanu pa s njom dijelis kupaonicu. Ali nema buke! U vecini casa zive i same obitelji. Evo jedna odlicna stranica za smjestaj: www.cuba-junky.com mozes se javiti tom Pototu i rec sto ti treba i on ce ti pronaci. Inace rezervacija na Kubi ne znaci puno. Mi smo kod Esther imali rezervirano, ali kad smo dosli je bila puna (redovna pojava na Kubi) pa nas je poslala susjedima i prijateljima na jednu noc. Pototo ti moze srediti da te casa zaista ceka.

Čini mi se da si malo pretjerao s cijenom rent a cara pa ja sam kineski Geely plaćao 40 CUCa dan. A super je po Havani imat auto jer možeš gdje hoćeš i KAD hoćeš i kad zbrojiš te taxije opet dođeš skoro na isto. Jednom sam u Miramaru čekao taxi sat i pol da bi došao do kazališta. A vozit po Havani je super...

ropeka
29.01.2011., 10:12
Čini mi se da si malo pretjerao s cijenom rent a cara pa ja sam kineski Geely plaćao 40 CUCa dan. A super je po Havani imat auto jer možeš gdje hoćeš i KAD hoćeš i kad zbrojiš te taxije opet dođeš skoro na isto. Jednom sam u Miramaru čekao taxi sat i pol da bi došao do kazališta. A vozit po Havani je super...

hm, kad je to bilo i koja firma? mi smo gledali u njih nekoliko i cijena je svugdje bila potpuno ista: za manja auta oko 80 (s osiguranjem), a oko 100 za veca. a osim toga, nije bas ni da je bilo nekog velikog izbora tj. vecina je bila iznajmljena. A gdje si parkirao u Havani, s obzirom da u Havani/na Kubi bas i ne postoji nesto sto se zove parkirno mjesto? :)

Cosmopolita
30.01.2011., 19:20
Citajuci vas malo sam razocarana pricama za Varadero.
:( Tu sam zacrtala pocetak i kraj.
Izgleda..morace se novcanik vise otvoriti da odmor bude zanimljiviji..

ropeka
01.02.2011., 18:50

Ja bi Varadero u potpunosti preskocio. To je bio najbezvezniji dio puta. Plaza je ok, ali nista posebno. Zbog nje ne moras na Kubu, mozes i na Rodos recimo. Ili Rimini. Plaze pored Havane su jednako lijepe, a i lako se dolazi do njih. Tako da je ta kombinacija puno bolja.

ElDorado
01.02.2011., 19:19
hm, kad je to bilo i koja firma? mi smo gledali u njih nekoliko i cijena je svugdje bila potpuno ista: za manja auta oko 80 (s osiguranjem), a oko 100 za veca. a osim toga, nije bas ni da je bilo nekog velikog izbora tj. vecina je bila iznajmljena. A gdje si parkirao u Havani, s obzirom da u Havani/na Kubi bas i ne postoji nesto sto se zove parkirno mjesto? :)

A ne znam ja sam bio travanj/svibanj i plaćao sam Geely 45 CUCa s osiguranjem. Dali su mi neki popust al ne prevelik jer sam bio 30 dana. U svakoj casi će ti čuvati auto čak i na cesti (zato volim case u Miramaru jer je mirni kvart) a gdje god ideš netko će ti za cuc ili dva pričuvati auto - i ne boj se sam ćete naći. Parkiram svugdje ali nikada ništa vidljivo ne ostavljam u autu.

ElDorado
01.02.2011., 19:21

Varadero ti stvarno ništa ne znači. SVE plaže na Kubi su vrlo slične i vrlo lijepe neko kratko vrijeme a onda ti dosadi. Barem meni. Ima puno puno zanimljivijih stvari....

Mrs.Scarlet
02.02.2011., 10:38
pozdrav! jel zna netko dali ima ikakav drugi prijevoz osim taxija sa aerodroma Havana do Varadera!? U kojem dijelu Havane je najbolje odsjesti?? hvala!!

ElDorado
03.02.2011., 09:32
pozdrav! jel zna netko dali ima ikakav drugi prijevoz osim taxija sa aerodroma Havana do Varadera!? U kojem dijelu Havane je najbolje odsjesti?? hvala!!

Ak ideš u privatni smještaj s autom tj rentacarom meni je apsolutno najljepši Miramar. Ak si bez auta a želiš naravno puno toh vidjeti onda traži Centro Habana, Vieja ima dosta malo casa. A komfor je najveću sigurno u Miramaru.

Za prijevoz bojim se da nema ništ drugo. Kaj ideš u vlastitom aranžmanu? Kaj ćeš onda u Varaderu?

Mrs.Scarlet
03.02.2011., 18:21
hvala ElDorado! A htjeli bi se prvo malo odmoriti u Varaderu a onda malo istrazivati! da, ne mislimo rentati auto, onda znaci najbolje Centro ili Old Havana. A jesi li mozda bio na Cayo Largu? vidla sam da ima nekih jenodnevnih izleta do tamo..

kubamanijak
06.02.2011., 16:11

ja sam bio na kubi 8 puta i već davno sam zaključio da se svi kubanski dopusti dijele na dvije kategorije: oni u kojima uzmeš rent-a-car i oni u kojima ne uzmeš. razlika u kvaliteti dopusta je tolika da se ne može uspoređivati.
ja bih onima koji nemaju za plaćanje rent.a cara preporučio da izaberu neku drugu destinaciju.

mogao bih jako dugo pisati o prometu na kubi ali evo vam samo par činjenica pa sami prosudite:
- auto stop je zabranjen za strance (kubanci auto stopiraju ali to je organizirano od države, nije kao kod nas dođeš na cestu pa digneš palac. tamo idu na za to određena mjesta, tamo ih čeka državni službenik koji ih upisuje u knjižicu sa rednim brojem i onda zaustavlja aute i kamione, koji su OBAVEZNI primiti kubanskog auto stopera. zašto? Zato jer nijedan auto i nijedan kamion na kubi nije u privatnom vlasništvu. Svi su u vlasništvu države. i zato nitko ne može odbiti primiti auto stopera.
- ako se dva puta dnevno, npr u havani, pomaknete iz jedne u drugu točku taksijem, platit ćete isto koliko i najam rent-a-car
- na gradski prijevoz nemojte računati. Ljudi koji dolaze iz relativno normalne zemlje prvog svijeta ne mogu imati dovoljno mašte da si pretstavljaju javni prijevoz npr havane
- međugradski prijevoz autobusima postoji samo između najvećih gradova, sjedišta provincije, i još par manjih turističkih gradova (npr do Baracoa). ako se želite pomaknuti iz glavnog grada provincije u neki manji gradić ili selo, je to nemoguće, jer ne da je prijevoz loš, prijevoz ne postoji. Samo auto stop, koji vam je zabranjen. znači želite li vidjeti kubu izvan glavnih gradova provincije ostaje vam jedino i samo rent-a-car
-taksi u gradovima nemojte očekivati da ćete se postaviti na cestu i proći će taksi i to je to. Puno puta će se dogoditi da taksi neće proći satima, ili da će uvijek biti pun.
-taksisti imaju tendenciju da ne žele uključiti taksimetar. čim se smrači, tarifa koju ćete platiti za taksi bit će tako visoka, da ćete se sjetiti ovog mog članka i plakati, zašto ga nisam poslušao i uzeo rent-a-car

s tim što sam napisao još uvijek nisam rekao ni pola, ali sve se svodi na jedno: ako nemate novaca za rent-a-car ne idite na kubu ili idite na kubu ali samo i isključivo samo u all - inclusive resort u varaderu ili slično, ispijajte koktele na plaži, brčkajte se u moru, a onda jednoga dana, kad dođete do novaca, vratite se na kubu kako bi je zaista upoznali i uzmite rent-a-car.

ElDorado
08.02.2011., 09:42
hvala ElDorado! A htjeli bi se prvo malo odmoriti u Varaderu a onda malo istrazivati! da, ne mislimo rentati auto, onda znaci najbolje Centro ili Old Havana. A jesi li mozda bio na Cayo Largu? vidla sam da ima nekih jenodnevnih izleta do tamo..

Nisam bio na Cayo Largo. To je valjda jedino značajnije odredište na Kubi gdje nisam bio. I Isla De Juventud. Ali opet mislim da ima puno zanimljivijih stvari za vidit. I pročitaj ovaj post od Kubamanijaka slažem se sa svakim slovcem koje je napisao. Ja to isto svima objašnjavam. Bez renta cara gubićeš ogromne količine vremena na prijevoz i kretanje. Po meni radije ići u casu i uzeti auto i to te dođe jeftinije od bilo kojeg boljeg hotela. A koliko ćeš iskrcat za taxi do Varadera i hotel tamo.... Za te novce imaš auto i posjetiš punoi zanimljivija odredišta na Kubi.

Frankie
08.02.2011., 11:25
vidio sam dosta backpackera koji su putovali s busevima po Kubi..Glavna središta regija odlično su povezana a za otići negdje dalje uvijek se može uplatiti organizirani izlet ili se pokušati snaći kako znaš i umiješ.. to je dobro, pogotovo ako ideš da vježbaš jezik a otvara i vrata svakojakim doživljajima zbog tradicionalne kubanske solidarnosti.. :) Ono, najlakše je samo sjesti u auto i odvesti se od točke a do b..
Za case se slažem..

kubamanijak
08.02.2011., 11:43
vidio sam dosta backpackera koji su putovali s busevima po Kubi..Glavna središta regija odlično su povezana a za otići negdje dalje uvijek se može uplatiti organizirani izlet ili se pokušati snaći kako znaš i umiješ.. to je dobro, pogotovo ako ideš da vježbaš jezik a otvara i vrata svakojakim doživljajima zbog tradicionalne kubanske solidarnosti.. :) Ono, najlakše je samo sjesti u auto i odvesti se od točke a do b..
Za case se slažem..

kad pišeš takve stvari, da si vidio puno backpackera koji su išli busom, moram te malo ispraviti. Kuba je jako specifična zemlja, s turističkim konceptom kakvog nema nigdje na svijetu. Pa kad govorimo o backpackerima
Ako nisi znao, kuba je jedna od rijetkih koja nema nijednog hostela. Ni jednog jedinog. Dakle jeftini smještaj na kubi ne postoji.
kao što sam naveo, kuba je jedina gdje NEMA autostopiranja za strance. Ne postoji kubanac koji će te povest s svojim autom. Ako ga policija zaustavi sa strancem, ili će platiti kaznu ili će čak trajno izgubiti auto (jer auto nije njegov nego je od države. Svi, ama baš svi do zadnjeg automobila na kubi su državni, i kao takvi, "posuđeni" osobama koji ih voze)
kuba nema ni jednog jedinog kampa niti auto kampa. Spavanje u šatorima te na javnim mjestima (autobusne stanice, parkovi itd) je zabranjeno.
na kubi stranci plaćaju potpuno drugačije cijene za mnoge usluge, npr za upad u disko stranac plaća puno više od kubanca (važi za skoro sve diskoteke)
postoje gradovi i sela u koje stranac ne smije ići bez dozvole
postoje gradovi u kojima je zabranjeno fotografiranje
službeno su u upotrebi dvije valute, konvertibilni peso i moneda nacional. svaka ima svoju upotrebu to jest na mjestma gdje plaćaš u konvertibilnim peso ne možeš plaćati u moneda nacional. ako pojednostavim, moneda nacional je za kubance, ne za strance.

e sad ti takvu zemlju želiš upoznati autobusom. mislim da je bolje da ostaneš doma, gledaš reportaže na televiziji ili sačekaš da uštediš dovoljno pa onda kubu posjetiš a da taj dopust na nešto liči. s autobusom to nećeš postići.

Dakle ako tražite raj za backpackere, kuba je na zadnjem mjestu.

ElDorado
09.02.2011., 12:05
Za case se slažem..

Gle ja osobno mislim kad dođeš na neko odredište da ti je želja vidjeti i proputovati što više. Možeš se voziti busevima nema problema ali gibanje po gradovima je bez auta katastrofa - možeš plaćati taxi. Ja samo kažem da te rentacar ne dođe puno više kad povučeš crtu novca i potrošenog vremena. Npr ja sam u Santiagu s autom u jedan dan obišao gotovo sva zanimljivija odredošta oko grada, bez auta za to bi mi trebalo bar 3 dana. Drženje s Kubancima nešto je sasvim drugo i vjeruj mi sada tamo imam bar 5 adresa na koje mogu doći i provesti se super i družiti se i za to mi nije potrebno snalaženje na kubanski način. A i jezik vježbam i bez tog snalaženja....

Frankie
09.02.2011., 13:17
kad pišeš takve stvari, da si vidio puno backpackera koji su išli busom, moram te malo ispraviti. Kuba je jako specifična zemlja, s turističkim konceptom kakvog nema nigdje na svijetu. Pa kad govorimo o backpackerima
Ako nisi znao, kuba je jedna od rijetkih koja nema nijednog hostela. Ni jednog jedinog. Dakle jeftini smještaj na kubi ne postoji.
kao što sam naveo, kuba je jedina gdje NEMA autostopiranja za strance. Ne postoji kubanac koji će te povest s svojim autom. Ako ga policija zaustavi sa strancem, ili će platiti kaznu ili će čak trajno izgubiti auto (jer auto nije njegov nego je od države. Svi, ama baš svi do zadnjeg automobila na kubi su državni, i kao takvi, "posuđeni" osobama koji ih voze)
kuba nema ni jednog jedinog kampa niti auto kampa. Spavanje u šatorima te na javnim mjestima (autobusne stanice, parkovi itd) je zabranjeno.
na kubi stranci plaćaju potpuno drugačije cijene za mnoge usluge, npr za upad u disko stranac plaća puno više od kubanca (važi za skoro sve diskoteke)
službeno su u upotrebi dvije valute, konvertibilni peso i moneda nacional. svaka ima svoju upotrebu to jest na mjestma gdje plaćaš u konvertibilnim peso ne možeš plaćati u moneda nacional. ako pojednostavim, moneda nacional je za kubance, ne za strance.

e sad ti takvu zemlju želiš upoznati autobusom. mislim da je bolje da ostaneš doma, gledaš reportaže na televiziji ili sačekaš da uštediš dovoljno pa onda kubu posjetiš a da taj dopust na nešto liči. s autobusom to nećeš postići.

esta bien ti si bio na Kubi deset puta a ja samo jednom i dobro sam se proveo bez rentanog auta koji mi se ionako ne bi isplatio jer sam putovao solo..
Da sam rentao auto vjerojatno bih pokrio veću geografsku površinu ali sve skupa bi mi nekako ispalo isprazno.. Ovako je bilo puno interesantnije isprobati sva moguća transportna sredstva uključujući i vožnju u kamionu za kemijsku olovku :) A i te zakone što spominješ se krše sve u 16 uključujući i to da je većina turista koristila monedu nacional..
Moja poruka je nije sve crno i bijelo..

ropeka
10.02.2011., 23:05
A ne znam ja sam bio travanj/svibanj i plaćao sam Geely 45 CUCa s osiguranjem. Dali su mi neki popust al ne prevelik jer sam bio 30 dana. U svakoj casi će ti čuvati auto čak i na cesti (zato volim case u Miramaru jer je mirni kvart) a gdje god ideš netko će ti za cuc ili dva pričuvati auto - i ne boj se sam ćete naći. Parkiram svugdje ali nikada ništa vidljivo ne ostavljam u autu.

ha, mi smo isto uzeli Geely, Havanautos, i cijena je bila 105 CUC-a po danu (nas je 4 bilo). i tako je bilo u svim firmama! mozda je u pitanju bio neki manji Geely? U svakom slucaju dobro si prosao, jer je taj rentacar bio zapravo jedini veci izdatak na putu. sve drugo je bilo uglavnom povoljno..

ropeka
10.02.2011., 23:10
ja sam bio na kubi 8 puta i već davno sam zaključio da se svi kubanski dopusti dijele na dvije kategorije: oni u kojima uzmeš rent-a-car i oni u kojima ne uzmeš. razlika u kvaliteti dopusta je tolika da se ne može uspoređivati.
ja bih onima koji nemaju za plaćanje rent.a cara preporučio da izaberu neku drugu destinaciju.

mogao bih jako dugo pisati o prometu na kubi ali evo vam samo par činjenica pa sami prosudite:
- auto stop je zabranjen za strance (kubanci auto stopiraju ali to je organizirano od države, nije kao kod nas dođeš na cestu pa digneš palac. tamo idu na za to određena mjesta, tamo ih čeka državni službenik koji ih upisuje u knjižicu sa rednim brojem i onda zaustavlja aute i kamione, koji su OBAVEZNI primiti kubanskog auto stopera. zašto? Zato jer nijedan auto i nijedan kamion na kubi nije u privatnom vlasništvu. Svi su u vlasništvu države. i zato nitko ne može odbiti primiti auto stopera.
- ako se dva puta dnevno, npr u havani, pomaknete iz jedne u drugu točku taksijem, platit ćete isto koliko i najam rent-a-car
- na gradski prijevoz nemojte računati. Ljudi koji dolaze iz relativno normalne zemlje prvog svijeta ne mogu imati dovoljno mašte da si pretstavljaju javni prijevoz npr havane
- međugradski prijevoz autobusima postoji samo između najvećih gradova, sjedišta provincije, i još par manjih turističkih gradova (npr do Baracoa). ako se želite pomaknuti iz glavnog grada provincije u neki manji gradić ili selo, je to nemoguće, jer ne da je prijevoz loš, prijevoz ne postoji. Samo auto stop, koji vam je zabranjen. znači želite li vidjeti kubu izvan glavnih gradova provincije ostaje vam jedino i samo rent-a-car
-taksi u gradovima nemojte očekivati da ćete se postaviti na cestu i proći će taksi i to je to. Puno puta će se dogoditi da taksi neće proći satima, ili da će uvijek biti pun.
-taksisti imaju tendenciju da ne žele uključiti taksimetar. čim se smrači, tarifa koju ćete platiti za taksi bit će tako visoka, da ćete se sjetiti ovog mog članka i plakati, zašto ga nisam poslušao i uzeo rent-a-car

s tim što sam napisao još uvijek nisam rekao ni pola, ali sve se svodi na jedno: ako nemate novaca za rent-a-car ne idite na kubu ili idite na kubu ali samo i isključivo samo u all - inclusive resort u varaderu ili slično, ispijajte koktele na plaži, brčkajte se u moru, a onda jednoga dana, kad dođete do novaca, vratite se na kubu kako bi je zaista upoznali i uzmite rent-a-car.

jest, rentacar je najbolje rjesenje, ali nije jedino. postoji jako dobra povezanost vecih gradova s Viazulom, Astrom i jos jednom firmom. Havana-Trinidad-SantaClara-Cienfuegos-Vinales - sve se moze s tim busevima obici bez problema. A u Havani auto nama nije bilo opce potrebno...

ropeka
10.02.2011., 23:13

Za smjestaj u Havani predlazem neku casu u blizini Capitolia. Tu si u sredistu Havane i sve ti je blizu tj. sve se moze obici pjeske. Mi smo samo jednom koristili Coco taxi iz Vedada do Capitolia za 3 cuc-a. to stvarno nije puno. Casa Esther i Casa Mercedes koje sam prije spomenuo su 2 minute od Capitolia.

ropeka
10.02.2011., 23:22

hm, jeftini smjestaj na kubi ne postoji? soba u Casi za uobicajenih 10 CUC-a po osobi (znaci nekih 65 kn) je skupo??? ja sam vidio poprilican broj backpackera u trinidadu, vinalesu itd itd i vecina ih je putovala autobusima. naravno da s rentacarom mozes vidjeti puno vise, kao i svugdje drugdje uostalom, ali da se moze i bez toga - apsolutno moze!

ElDorado
11.02.2011., 08:32
ha, mi smo isto uzeli Geely, Havanautos, i cijena je bila 105 CUC-a po danu (nas je 4 bilo). i tako je bilo u svim firmama! mozda je u pitanju bio neki manji Geely? U svakom slucaju dobro si prosao, jer je taj rentacar bio zapravo jedini veci izdatak na putu. sve drugo je bilo uglavnom povoljno..

E sad ne znam ovisi koliko vas je bilo registrirano za vožnju? Naime svaki vozač posebno se naplaćuje. Možda je u tome caka? Npr moj frend koji radi na Kubi plaća Seat Cordobu 60 CUCa s osiguranjem. I od 2007 stalno iznajmljujem rentacar svake godine i cijene pomalo rastu ali ovak da je velika razlika to mi je jako čudno. I sve agencije su iste manje više tj to je sada samo jedna agencija samo kao šatro drugi nazivi. A opet ovisi cijena i o sezoni. To san plaćao travanj/svibanj prošle godine. 2009. sam bio u veljači i koliko se sjećam bio je oko 30% skuplji...

ElDorado
11.02.2011., 08:36
E sad ne znam ovisi koliko vas je bilo registrirano za vožnju? Naime svaki vozač posebno se naplaćuje. Možda je u tome caka? Npr moj frend koji radi na Kubi plaća Seat Cordobu 60 CUCa s osiguranjem. I od 2007 stalno iznajmljujem rentacar svake godine i cijene pomalo rastu ali ovak da je velika razlika to mi je jako čudno. I sve agencije su iste manje više tj to je sada samo jedna agencija samo kao šatro drugi nazivi. A opet ovisi cijena i o sezoni. To san plaćao travanj/svibanj prošle godine. 2009. sam bio u veljači i koliko se sjećam bio je oko 30% skuplji...

A Havanautos sad ima i online rezervacije - Geely za 7 dana je 445 $ iliti CUCa što je 63 po danu.

croma
12.02.2011., 14:43
A i te zakone što spominješ se krše sve u 16 uključujući i to da je većina turista koristila monedu nacional..
Moja poruka je nije sve crno i bijelo..

S ovim se slažem, pogotovo ako uzmemo u obzir da smo se mi vozili minivanom kao "privatnim taxiem" - odnosno talijan je uzea u rentacaru minivan (na 1 godinu ako se ne varam) vidiš po regama da je rent-a-car, i razvozi po cubi za cijenu busa. Samo šta dođe po tebe, stane di oćeš, odvede, dovede. Najbolja stvar koja nam se dogodila na Kubi, inače bi se ubili sa organizacijom prijevoza i plaćanjem taxia. Iovako nam je bilo poprilično skupo... Nije to jeftina zemlja...

missytin
13.02.2011., 20:43
Molim pomoć!!
Mi idemo ubrzo na kubu.smještaj smo uzeli i platii u hotelu na akciji :mig:
a sad me zanima ako mi netko može reći koliko otprilike koštaju izleti i razgledavanja?!kao npr.razgled havane uz vodiča?;dolinu vinales?;cojimar?plivanje s delfinima u varaderu??
te s kime je najbolje ići na te izlete,neke preporuke molim

ElDorado
15.02.2011., 10:13
Molim pomoć!!
Mi idemo ubrzo na kubu.smještaj smo uzeli i platii u hotelu na akciji :mig:
a sad me zanima ako mi netko može reći koliko otprilike koštaju izleti i razgledavanja?!kao npr.razgled havane uz vodiča?;dolinu vinales?;cojimar?plivanje s delfinima u varaderu??
te s kime je najbolje ići na te izlete,neke preporuke molim

Izlete organizira više manje ista agencija- to je tak na Kubi nema tu konkurencije to je sve isto samo se možda različito zove. Ne znam baš te cijene ali idu od 50-150 CUCa ovisi što je uključeno. Ja sam bio par puta na tim grupnim izletima i nije nešto posebno - jedeš u državnim restačima, dobro je što te vodič malo uputi i objasni neke stvari ali meni je uvijek bilo lijepše sve to sam istraživati. U grupi ima svakakvih ljudi koji se svemu čude pa uvijek nekog treba čekat i tak. Ako si stalno u Havani svakako odi do Vinalesa, a na putu do tamo Las Terazas i Soroa. Ako imaš vremena svakako posjeti Trinidad - grad muzej predivan je. Ak se furaš na Chea odi do njegovog mauzoleja u Santa Clari. Ako hoćeš brzi izlet po staroj Havani plati kočijaša - ja sam jednom išao i tip je bio super inače prof. engleskog i sve mi na sitno objasnio. Naravno svi oni imaju svoje kombinacije - gdje će stati na cugu, klopu i tak.
Ipak po stoti put kažem meni je najbolje i najzabavnije uvijek bilo sve istraživati sam - upoznaš najviše ljudi, nemaš obveze, ostaneš koliko hoćeš i gdje te najviše zanima. Bio sam na showu dupina u Varaderu al to imaš i u Zoo u Havani. Ak baš hoćeš plivati s dupinima do dosta košta - u Guardalavaci sam platio 50 CUCa 15ak minuta. Inače Varadero ti stvarno nije ništa posebno.
Do Cojimara možeš i taxijem nema se tam puno kaj vidjeti tek mala šetnjica i to je to. Odi vidi Hemingwayevu kuću to je svakako zanimljivo - i to možeš taxijem. Jedne godine sam s nekim taxistom dogovorio i on me provezo po par tih lokacija - tip je bio stariji i stvarno imao golemo znanje i za neku razumnu lovu bio i vodič i vozač.
Uglavnom snalaziš se na licu mjesta samo se uvijek pazi jineterosa koji će te htjeti oženiti za bilo kaj - tobože će ti pričati o nekim koncertima, partyima i tak - ne nasjedaj na to. Uvijek procjeni tko je ok a tko je hustler (uvijek prvo pitanje verajufro).
Eto sretno!!!

blebletalo
28.02.2011., 22:01
Ne bi se složio s nekim natpisima tu.

Naravno da je Kubu, baš kao i svaku drugu zemlju, najbolje razgledavati s rentanim autom di imaš slobodu, no ja kad idem na godišnji odmor jednostavno želim isključit mozak i tih 10-20 dana ne mislit o ničemu, a najmanje ne o tome kako ću oprezno vozit nepoznatom cestom, di skrenit (a putokazi i prometnice na Kubu su iznimno loše kad se skrene s autoputa, posebno kad se vozi noću).

Razumin da kad si na Kubi duži period, tipa nekoliko miseci da je lakše uzet auto, kad u svakom od gradova stojiš duže vrime, al za kraći period nikad ne bi uzeo rent a car, jednostavno se želim odmorit.

Ako želite u neko misto van velikog grada, uvik će se, bez obzira na sve zabrane, nać neki lokalac koji će vas za 10 dolara odvest di god želite ;)

Na Kubi sam bio jednom i to samo na nešto više od dva tjedna. Al iako nisan renta auto, cijelo vrime spavali smo u njihovim kućama, jeli njihovu hranu, a u svim gradovima (Havana, Trinidad, Santiago, Baracoa), družili smo se tijekom dana i išli navečer vani s lokalcima koje smo upoznali preko Couchsurfinga. Nema veze što nema hostela i sličnih europskih okupljališta za backpakere, i smještaj u casama je low budget. A ljudi s velikim torbama na leđima uvik se lako skuže, na kolodvoru, ulici, u kafići, klubu...

S nama je od prvog dana putovanje nastavio Rus koji je na Kubu doša sam ;)

ElDorado
01.03.2011., 11:11
Ne bi se složio s nekim natpisima tu.

Naravno da je Kubu, baš kao i svaku drugu zemlju, najbolje razgledavati s rentanim autom di imaš slobodu, no ja kad idem na godišnji odmor jednostavno želim isključit mozak i tih 10-20 dana ne mislit o ničemu, a najmanje ne o tome kako ću oprezno vozit nepoznatom cestom, di skrenit (a putokazi i prometnice na Kubu su iznimno loše kad se skrene s autoputa, posebno kad se vozi noću).

Razumin da kad si na Kubi duži period, tipa nekoliko miseci da je lakše uzet auto, kad u svakom od gradova stojiš duže vrime, al za kraći period nikad ne bi uzeo rent a car, jednostavno se želim odmorit.

Ako želite u neko misto van velikog grada, uvik će se, bez obzira na sve zabrane, nać neki lokalac koji će vas za 10 dolara odvest di god želite ;)

Na Kubi sam bio jednom i to samo na nešto više od dva tjedna. Al iako nisan renta auto, cijelo vrime spavali smo u njihovim kućama, jeli njihovu hranu, a u svim gradovima (Havana, Trinidad, Santiago, Baracoa), družili smo se tijekom dana i išli navečer vani s lokalcima koje smo upoznali preko Couchsurfinga. Nema veze što nema hostela i sličnih europskih okupljališta za backpakere, i smještaj u casama je low budget. A ljudi s velikim torbama na leđima uvik se lako skuže, na kolodvoru, ulici, u kafići, klubu...

S nama je od prvog dana putovanje nastavio Rus koji je na Kubu doša sam ;)

Ma naravno svatko prema svome izboru. Vidiš meni je puno opuštenije sam se voziti jer baš tako imam slobodu kretanja i izbora. Ja samo mislim da je stresnije po vrućini tražiti prijevoz za neko opskurno odredište nego lijepo sam ići di god zaželiš. Ili voziti se u ekstra klimatiziranim busevima di ti treba i dekica.

ElDorado
01.03.2011., 11:37
Inače koliko sam ja shvatio po novim pravilima lagane male privatizacije određenih zanimanja sada je moguće da se kubanci privatno bave prijevozom i može se dogovoriti s čovjekom (koji je naravno licenciran za to) prijevoz ili vožnja gdjegod na Kubi. ne znam cijene ali svakako zanimljivo kao novi valjda jeftiniji oblik prijevoza

blebletalo
01.03.2011., 13:53
Ma naravno svatko prema svome izboru. Vidiš meni je puno opuštenije sam se voziti jer baš tako imam slobodu kretanja i izbora. Ja samo mislim da je stresnije po vrućini tražiti prijevoz za neko opskurno odredište nego lijepo sam ići di god zaželiš. Ili voziti se u ekstra klimatiziranim busevima di ti treba i dekica.

To poštujem ;) Al ne i stav "radije odaberi drugu destinaciju ako nećeš uzet auto"!

Meni je oke i da netko želi 10 dana provest u resortu u Varaderu, ako mu je to gušt...

xanti
17.03.2011., 07:41
citam ovdje, raspitujem se okolo...i shvacam da ne postoji relativno povoljni nacin samostalnog obilazenja kube (rentanje auta ili nesto slicno) :(
jesam li negdje propustila neku povoljnu varijantu u tom silnom citanju ili je zaista tako? :ne zna:

ElDorado
18.03.2011., 08:31
citam ovdje, raspitujem se okolo...i shvacam da ne postoji relativno povoljni nacin samostalnog obilazenja kube (rentanje auta ili nesto slicno) :(
jesam li negdje propustila neku povoljnu varijantu u tom silnom citanju ili je zaista tako? :ne zna:

Ne postoji povoljno ili nepovoljno. Postoji samo obilaženje Kube samostalno i to košta koliko košta a ja mislim da to ne košta puno s obzirom na druge zemlje s obzirom na cijene u HR itd itd itd. Jedino što su poskupili auti tj rentacar pogotovo u sezoni. Dakle Kuba je jedna cijena kada je sezona a druga cijena kada nije sezona tj 4,5,6,7,8,9,10 mjesec.

xanti
18.03.2011., 10:20
da?
kaj to znaci da je povoljnija cijena u 5 mjesecu rentanja?
znas mozda poprilici kolko bi bilo najjeftiniji autic?

ElDorado
19.03.2011., 08:35
da?
kaj to znaci da je povoljnija cijena u 5 mjesecu rentanja?
znas mozda poprilici kolko bi bilo najjeftiniji autic?

Dakle dobra vijest je da je CUC devalvirao i sada za 100 jura dobiješ 128 CUCa. Recimo prošle godine sam ja bio u katastrofalno vrijeme i dobivao sam 108 CUCa. Srednji auto je trenutno 75 CUCa ( prijatelj mi je trenutno na Kubi ). Problem je da su ovi najjeftiniji kineski Geely koji su prošle godine kada su bili novi bili popušljivi ali sada kad su već malko izraubani bojim se da se puno kvare. On je za 75 CUCa dobio Kio Riju a mislim da bi u 5 mjesecu bila zicer bar 60 CUCa. Kad još zbrojiš devalvaciju to je ok. I spavaš po casama a ne u hotelima (u casama se i jeftino i fino jede) i eto isplati se odmah.

bzzz
23.03.2011., 14:02
Ej...idemo na Kubu u vlastitom aranžmanu, pa molim da mi netko kaže kako doći do vize, koji je postupak?
tnx :mig:

blebletalo
24.03.2011., 10:18
@bzzz proguglaj, ili tu na zadnjih nekoliko stranica potraži.

@ElDprado... CUC na 128... blago onima koji su sad tamo ili idu :)

ElDorado
25.03.2011., 09:23
Ej...idemo na Kubu u vlastitom aranžmanu, pa molim da mi netko kaže kako doći do vize, koji je postupak?
tnx :mig:

Imaš odgovore na par zadnjih stanica.. ali možeš u nekoj našoj agenciji - skuplja varijanta ili šalješ lovu i mail ili fax u ambasadu Kube u Beč - jeftinija varijanta ali malko kompliciranija

mirabelle
03.04.2011., 20:31
idem na Kubu za 2 dana!!! da li netko zna kakvo je stanje s internetom? ima li internet cafe-a, wifi u hotelima i sl.?

blebletalo
04.04.2011., 00:47
Imaju ga bolji hoteli, ali je 6eura sat vrimena modemska brzina :) taman mail stigneš provjerit, zaboravi na neko printanje dokumentata i sl.
Najjeftinije je bio u Capitoliu, blizu blagajne za kupovinu karata.

blebletalo
12.04.2011., 20:17
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/12416_322545784684_786234684_3617842_7485824_n.jpg

Rajka plaža pored Havane... ukrcate se u Hop on off bus, 3CUCa povratna karta, al ne idete sve do Playa Santa Maria, nego se iskrcajte na stanicu Villa Megano, tu je i stanica u povratku... ovaj slamnati suncobran možete imat samo za sebe, a tu vlasnik obližnje case dostavlja hranu i cugu ;) Kilometar bar nikoga nije bilo od nas!

ElDorado
13.04.2011., 12:03
http://a1.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc3/12416_322545784684_786234684_3617842_7485824_n.jpg

Rajka plaža pored Havane... ukrcate se u Hop on off bus, 3CUCa povratna karta, al ne idete sve do Playa Santa Maria, nego se iskrcajte na stanicu Villa Megano, tu je i stanica u povratku... ovaj slamnati suncobran možete imat samo za sebe, a tu vlasnik obližnje case dostavlja hranu i cugu ;) Kilometar bar nikoga nije bilo od nas!

Fantastično!!!

Frankie
14.04.2011., 11:05
da, kad imaš sreće s vremenom ali znaju biti i opaki valovi na Playas del este..

ElDorado
14.04.2011., 13:36
da, kad imaš sreće s vremenom ali znaju biti i opaki valovi na Playas del este..

Vidio..i opake meduze zbog kojih čuvari tjeraju iz mora

grintam
23.04.2011., 13:26
kuba, 25.03. – 05.04.2011..prijateljica i ja smo se odlucile ici u svom aranzmanu..drzale smo da cemo tako bolje dozivjeti zemlju, ali i proci jeftinije..avionske karte smo kupile gotovo cetiri mjeseca ranije i to preko www.skyscanner.com .. najpovoljnije karte su iz londona- air europa, cca 600 eur, ali je za hrvate cini mi se najjednostavniji vezani let iz zagreba, preko frankfurta u suradnji croatia airlinesa i condora, cca 900 eur..mi smo se odlucile za verziju venecija-madrid-havana air europom..do venecije nocnim vlakom..put st-zg-venecija-havana povratno cca 800 eur..air europa je kao neki low cost, ali ja mu nikakvu zamjerku nisam uspjela pronaci..

sto se smjestaja tice, svakako preporucam spavanje u casa particular..soba s kupaonicom je cca 25 eur..mi smo rezervirale havanu, a onda tamo dobile preporuke za trinidad i santiago..ali nema potrebe da se pretjerano zamarate trazenjem smjestaja, jer se smjestaj moze naci na licu mjesta u nekoliko minuta buduci su sve kuce koje se iznajmljuju lako uocljive, a kubanci su doista usluzni..

kuba ima jednu nacionalnu turisticku agenciju http://www.cubatur.cu/ u kojem mozete rezervirati smjestaj, odabrati izlete, kupiti karte za prijevoz, ali i dobiti sve informacije..izuzetno su dobro organizirani.. oni koji vole prirodu, doci ce na svoje ako odu do cubatura gdje mogu dobiti info o izletima koje odradjuju (sukladno zahtjevnosti ture) sa specijaliziranim agencijama..sierra maestra, toppes collantes i vinnales..za svakog ponesto..

medjugradski prijevoz je dovoljno dobro organiziran da se bez problema moze doci gdje god zelis..astro je prijevoznik koji mahom koriste kubanci, viazul vise koriste turisti, a postoji i usluga prijevoza iskljucivo za turiste i to preko cubatura..u info birou se moze dobiti vozni red..taksija ima more..ako zelite proci jeftinije uzimajte starije automobile (ne oldtimere) s oznakom cubataxi..postoje i coco taxiji i bicikl-rikse koji su po havani na svakom koraku..utvrditi cijene prije nego sjednete..mozete se cjenkati sa svima..u havani postoje i tri bus ture za razgledavanje, a jedna od njih vozi na gradsku plazu, koja je meni jos bila naj na cijeloj kubi..dobra stvar je sto je karta dnevna..iz trinidada primjerice mozete u havanu taksijem za istu cijenu kao i busom..manje je trziste, pa su povoljniji..

na kubi sam se osjecala posve sigurno..policajce vidis na svakom koraku..ljudi su znatizeljni, pristupacni..nema prosjaka..oni se trude zaraditi, ali na simpatican nacin..naprosto ne mozes da im ne uvalis sitnis jer se trude pomoci ti..

zemlja koju vrijedi osjetiti..podjite bez straha..

inace, nas dvije smo bile tamo 11 dana..cetiri dana havana, tri santiago, dva trinidad, dva dana po povratku u havani..u santiagu bile u nac.parku boncao, u trinidadu posjetile toppes collantes..a predzadnji dan isle na izlet u vinnales..

uzivajte :)

Gustavo
18.05.2011., 11:09
Jel zna netko ako čovjek ima neku ušteđevinu i želi se nastaniti na Kubi koja je procedura?

ElDorado
18.05.2011., 12:05
Jel zna netko ako čovjek ima neku ušteđevinu i želi se nastaniti na Kubi koja je procedura?

Ne znam kak je s vizom al definitivno je najveći problem smještaj tj stan ili kuća. Za sada ne možeš legalno kupiti nekretninu i biti vlasnik tako da je sve to jako rizično. Cijene te nelegalne kupovine (kao naše staro stanarsko paravo) su za sada jako povoljne ali to u načelu treba napraviti neki Kubanac za tebe i rizici se podrazumjevaju. Ipak navodno vrlo skoro će se nekretnine moći kupiti ali to se za sada ograničava na novo izgrađene kuće u posebnim naseljima tj resortima i to je naravno skupo.
Ja sam produžavao turističku vizu na Kubi i to nije nikakav problem. Ja sam recimo dobio na 3 mjeseca a da nisam niti tražio toliko.
Ne znam kakva su ti iskustva s Kubom ali definitivno živjeti tamo nije bajno sa svim svakodnevnim problemima. Ovako dolaziti na mjesec-dva je lijepo i to bih uvijek napravio ali trajno se nastaniti i nisam baš siguran...

AlgidBabe
18.05.2011., 16:01
Iz Amerike se ne moze letit za Kubu? Kako bi onda dosla iz Chicaga na Kubu najjednostavnije?
Hvala :)

Gustavo
18.05.2011., 16:40
Ne znam kak je s vizom al definitivno je najveći problem smještaj tj stan ili kuća. Za sada ne možeš legalno kupiti nekretninu i biti vlasnik tako da je sve to jako rizično. Cijene te nelegalne kupovine (kao naše staro stanarsko paravo) su za sada jako povoljne ali to u načelu treba napraviti neki Kubanac za tebe i rizici se podrazumjevaju. Ipak navodno vrlo skoro će se nekretnine moći kupiti ali to se za sada ograničava na novo izgrađene kuće u posebnim naseljima tj resortima i to je naravno skupo.
Ja sam produžavao turističku vizu na Kubi i to nije nikakav problem. Ja sam recimo dobio na 3 mjeseca a da nisam niti tražio toliko.
Ne znam kakva su ti iskustva s Kubom ali definitivno živjeti tamo nije bajno sa svim svakodnevnim problemima. Ovako dolaziti na mjesec-dva je lijepo i to bih uvijek napravio ali trajno se nastaniti i nisam baš siguran...

Zašto ne, s nekom solidnom ušteđevinom, jedino što kažeš ako nije moguće kupiti nekretnine, ali kad bi se moglo s nekom manjom lovom bi se mogao pokrenuti neki biznis u turizmu i fino živjeti od toga.

ElDorado
19.05.2011., 11:33
Zašto ne, s nekom solidnom ušteđevinom, jedino što kažeš ako nije moguće kupiti nekretnine, ali kad bi se moglo s nekom manjom lovom bi se mogao pokrenuti neki biznis u turizmu i fino živjeti od toga.

Pa ja jesam sreo neke strance koji tamo nešto raduckaju. Jedan Irac vodi ribolov, jedan Talijan također dovodi bogate zemljake na ribičiju i tak. Ima mogućnosti al ak nemaš baš dobar prihod tam i doista solidnu ušteđevinu onda život baš i nije haj naj. I ja sam razmišljao o kombinacijama al opet velim najskuplji je lodging što bi se reklo. Npr moj prijatelj radi za jednu firmu i na Kubi je po 6 mj godišnje minimum ali ureno plaća stan 30 CUCa / dan.