PDA

View Full Version : Kako se radi domaci kravlji sir?

mon
07.02.2005., 13:25
Jel neko zna kako kumice rade onaj obican domaci kravlji sir. Mama mi je rekla da misli da se mlijeko treba skiseliti i onda se to procijedi ali nije bas sigurna. Koliko mlijeka da ispadne npr. pola kile sira?
U ovoj stranoj zemlji gdje zivim nijedan sir ne slici nasemu.

smjeskica
07.02.2005., 13:42
Joj ja sam ovo znala...gledala sam kako se radi.
Ostavi se mlijeko da se ukiseli,skine se kajmak sa vrha,kiselo mlijeko se stavi na tihu vatru da se usiri (izdvoji se surutka) pa to onda procijedis kroz gazu i dobijes grudvu sira.
Kajmak mozes iskoristiti na razne nacine,surutku za pravljenje pogace.
Samo ovo je od domaceg mlijeka...ono odmah iz vimena:D

Pitat' cu za detalje pa ti javim:)

mon
07.02.2005., 13:53
Hmm, da a gdje ce tu nabaviti domace mlijeko? Jel bi to mozda uspjelo s ovim pasteriziranim mlijekom?

Samantha
07.02.2005., 14:50
ja sam pravila s obicnim mlijekom.alpskim

uzmes mlijeko,malo ga zgrijes...ne previse...tek toliko da osjetis da se stoplilo.uspes 1 zlicu sirila(kupuje se u dm) i stavis na toplo mjesto.nakon par sati procjedis kroz gazu,u gazi ostaje sir...vodeni ostatak je surutka,kazu super zdrava.gazu stegnes i oblikujes u kuglu,pritisnes tanjirom da se jos cijedi i imas mladi sir.

nekad mi i ne uspije,ne znam zasto...uvijek radim po istom postupku,al...nece.

ipak pokusaj s domacim mlijekom,razlika je ocita.

Sanja1
07.02.2005., 17:53
S pasteriziranim mlijekom neide na prirodan nacin.

Ide onak kak je Samantha opisala sa sirilom. Imam isti prombem kao i ona, nekad uspije, nekad ne. Neznam u cemu je kvaka, no cekam, mozda se javi neko iskusniji...........:D

d@d@
07.02.2005., 19:59
Sirenje domaceg mljeka.

Stvit na toplo mjesto (vise od 20 stupnjeva) nakon 5-6 sati na vrhu se stvori vrhnje (kiselo) lagano ga pokupis sa zlicom i odvojis u frizider, postupak se moze ponoviti vise puta ovisno koliko je masno mlijeko (masnoce opadaju s vremenom proteklim od teljenja), kad se na povrsini formira sirutka, bljedo zelenkasta ili zuckasta tekucina onad s velikim nozem razrezes masu u kvadrate 2x2 cm i ostavis dok ne potone, almo rec 20 minuta. U cjedilo stavis gazu i istreses smjesu, ostavljajuci je da se iscjedi i to je to.

Kod obranih mljeka, pahuljanje se vrsi u sitnijim cesticama pa ti projure kroz cjedilo, zato kupis sirilo (ima u svakoj apoteci). Sirilo je jako agresivno i vrlo brzo koagulira mlijeko, treba pazit da ga dodajes u vec zagrijano mlijeko i da ga dobro razmjesas (ja ga prvo zamjesam s mljekom u salici), sto ti je temperatura konstantnija to ce bolje uspjeti. Vec za pola sata imas vrlo zilavu smjesu koju rasjeces nozem i dalje ide ko gore.

MOZZARELA

Mljeko zagrijati na 35 stupnjeva (preciznost je bitna - pomoci ce alkoholni toplomjer), dodati sirilo, ostavit dva sata.
Podsireno mljeko razrezat na kocke, ostavit 10min. cijedit 1/2sata, okrenut formirani sir i ostavit 48 sati na sobnoj temperaturi, ocjedeni sir stavit u 15% slanu otopinu par sati i osusit na zraku.
Zrenje sira je tjedan dana na 10-15 stupnjeva C.

SIR RIBANAC

Sirutka, ne mjesajuci zagrijat na 75 do 80 stupnjeva C. 30-60 minuta,15 minuta ostavit da se hladi.
Obrat gornji sloj (pahuljice sira) stavit u gazu i vezati ostavit 6-12 sati natemperaturi 6-12 stupnjeva da se ocjedi.
nasolit
24 sata stajat na temperaturi 15-18 stupnjeva
posolit iostavit jos 24 sata
obrisat sir i satvit u mrezu 3-4 tjedna na tem 10-15 stupnjeva.

Doziranje sirila pise na bocici i ovisi o vrsti mlijeka: kravlje, ovcje, kozje, moze se probat sirit i sa limunovim sokom ili octom, majstora cini vjezba i jako je bitno da svo sude bude cisto.

Ako ocete vise recepata odgovaram dalje.

Sanja1
07.02.2005., 20:28
Daj ti nama recept kak napraviti sir od mlijeka iz kutije (onog dugotrajnog). Ovdje nemres nabavit pravo domace mlijeko ni da ti treba za lijek :(
Fakat sam se zazelila pravog domaceg sira!

d@d@
07.02.2005., 20:31
Pa svi ovi recepti sa sirilom mogu i od tog pakiranog mlijeka, samo moras kupit ono najmasnije.:confused:
Obicno ide 9-10 litara za 1 kg, s ovim konzumnim dobis manje i nema vrhnja. Ima tu i cura kaj je radila u mljekari ona valjda zna vise o tome s tehnoloske strane.

Sanja1
07.02.2005., 20:33
Baj d vej, pitala sam "strucnjaka" na www.coolnarika.com kak se dobije sir od dugotrajnog mlijeka pa mi je dao odgovor kak se radi od domaceg mlijeka (ono, pravimo se ludi) a posebno sam napomenula i napisala velikim slovima "dugotrajnog". :rolleyes:

Sanja1
07.02.2005., 20:35
d@d@ kaže:
Pa svi ovi recepti sa sirilom mogu i od tog pakiranog mlijeka, samo moras kupit ono najmasnije.:confused:

Ma ponekad uspije, isto kak je i Samantha gore opisala a neznam zasto ne uvijek. Iako, (cini mi se bar) radim uvijek po istoj proceduri. :confused:

smjeskica
07.02.2005., 20:38
d@d@ kaže:
Sirenje domaceg mljeka.

Stvit na toplo mjesto (vise od 20 stupnjeva) nakon 5-6 sati na vrhu se stvori vrhnje (kiselo) lagano ga pokupis sa zlicom i odvojis u frizider, postupak se moze ponoviti vise puta ovisno koliko je masno mlijeko (masnoce opadaju s vremenom proteklim od teljenja), kad se na povrsini formira sirutka, bljedo zelenkasta ili zuckasta tekucina onad s velikim nozem razrezes masu u kvadrate 2x2 cm i ostavis dok ne potone, almo rec 20 minuta. U cjedilo stavis gazu i istreses smjesu, ostavljajuci je da se iscjedi i to je to.

samo ja sam sigurna da kiselo mlijeko nakon sto skines vrhnje ide na laganu vatru da se sir fino odvoji od surutka pa se onda cijedi kroz gazu:confused:

d@d@
07.02.2005., 20:43
Greska moze bit u temperaturi, vremenu stajanja mlijeka, nacinu na koji je pasterizirano (kaj nema za kupit mlijeko koje nije trajno nego polutrajno - ono s rokom trajanja do tjedan dana). Neznam ja nisam te struke, ovo su recepti iz prakse imala sam krave a poslje koze.

mon
09.02.2005., 14:19
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
d@d@ kaže:

Sirenje domaceg mljeka.

Kod obranih mljeka, pahuljanje se vrsi u sitnijim cesticama pa ti projure kroz cjedilo, zato kupis sirilo (ima u svakoj apoteci). Sirilo je jako agresivno i vrlo brzo koagulira mlijeko, treba pazit da ga dodajes u vec zagrijano mlijeko i da ga dobro razmjesas (ja ga prvo zamjesam s mljekom u salici), sto ti je temperatura konstantnija to ce bolje uspjeti. Vec za pola sata imas vrlo zilavu smjesu koju rasjeces nozem i dalje ide ko gore.

MOZZARELA

Mljeko zagrijati na 35 stupnjeva (preciznost je bitna - pomoci ce alkoholni toplomjer), dodati sirilo, ostavit dva sata.
Podsireno mljeko razrezat na kocke, ostavit 10min. cijedit 1/2sata, okrenut formirani sir i ostavit 48 sati na sobnoj temperaturi, ocjedeni sir stavit u 15% slanu otopinu par sati i osusit na zraku.
Zrenje sira je tjedan dana na 10-15 stupnjeva C.

SIR RIBANAC

Sirutka, ne mjesajuci zagrijat na 75 do 80 stupnjeva C. 30-60 minuta,15 minuta ostavit da se hladi.
Obrat gornji sloj (pahuljice sira) stavit u gazu i vezati ostavit 6-12 sati natemperaturi 6-12 stupnjeva da se ocjedi.
nasolit
24 sata stajat na temperaturi 15-18 stupnjeva
posolit iostavit jos 24 sata
obrisat sir i satvit u mrezu 3-4 tjedna na tem 10-15 stupnjeva.

Doziranje sirila pise na bocici i ovisi o vrsti mlijeka: kravlje, ovcje, kozje, moze se probat sirit i sa limunovim sokom ili octom, majstora cini vjezba i jako je bitno da svo sude bude cisto.

Ako ocete vise recepata odgovaram dalje.

Samantha, Sanja1, a sta vam onda ispadne "kad ne uspije" jel ipak nesto jestivo?

Sanja1
09.02.2005., 15:07
Bude nekakva cudna tekucina. Mislim da je to sirutka sa jako finim cesticama sira. Kad to izlijem u cjedilo bude onak rastresita smjesa (niti slicna siru). Bas bljak! I od tog pol prodje kroz cjedilo (i gazu). :flop:

d@d@
14.02.2005., 20:40
Sanja1 kaže:
Bude nekakva cudna tekucina. Mislim da je to sirutka sa jako finim cesticama sira. Kad to izlijem u cjedilo bude onak rastresita smjesa (niti slicna siru). Bas bljak! I od tog pol prodje kroz cjedilo (i gazu). :flop:

Ja sam radila s lanenom krpom i onda objesim da se iscjedi, nazalost rezultati znaju biti i porazni, sir je jako osjetljiv. Nesto bolji rezultati su kad je vani toplo, mislim ljeti. Inace od 3 puta 1 fulam. Na siru se stvori korica zuto-narancasta, namreskana ovdje vele "zgrencavil se", kroz koju prode prst i smrdi, to su bakterije, a koliko sam primijetila jako su ovisne o vlaznosti zraka.

Taroth
26.05.2005., 10:39
kako se proizvodi jogurt?
da li ga je moguce napraviti kod kuce i od kakvog mlijeka? kakav bi onda ispao?

jel ima netko iskustva?

magic
26.05.2005., 11:41
moja mama radi jogurt. u obichno mlijeko na sobnoj temperaturi umijesha par zhlica jogurta. pokriveno pusti preko noci ne u hladnjaku.

ujutro ima jogurt i to onakav kao nekad, chvrst, da ga mozhesh zhlicom grabit.

alexxx
26.05.2005., 13:04
ispadne fin. radi i moja mama po ljeti ponekad.

luca
26.05.2005., 14:11
magic kaže:
moja mama radi jogurt. u obichno mlijeko na sobnoj temperaturi umijesha par zhlica jogurta. pokriveno pusti preko noci ne u hladnjaku.

ovako rade i moja mama i moja baka (ne znam svrhu, mislim da se radi o igranju :zubo: ). cista prakticna mikrobiologija :)

Taroth
26.05.2005., 14:47
koliko masno mora biti mlijeko za to?

koji jogurt stavljate?

magic
26.05.2005., 18:21
Tonka dnevno mlijeko 3,2

Tonka obichan jogurt

moja je mama lokalpatriota kad su mlijeko i kruh u pitanju, pa mislim da mozhe i bilo koji drugi jogurt i mlijeko ;)

Shtefitza
26.05.2005., 23:33
Sto je to Tonka? Rijecka mljekara?

Tonka, reci cvrcak...

I moja mama radi ponekad jogurt od jogurta... Ne znam zasto. :confused:

Ali i to je bolje nego kad je radila kiselo mlijeko od pokvarenog mlijeka (ostavila bi pasterizirano mlijeko da se ukiseli :rolleyes: :D )

Inace mislim da se ponegdje (mozda u ducanima zdrave hrane mogu kupiti aktivne bakterije koje stavis u mlijeko, pa radis jogurt.)

Kako idu oni mali elektricni grijaci za sest salica jogurta? Jel rade na principu grijanja ili se nesto stavlja u mlijeko?

Ljelja
27.05.2005., 08:40
joj, moraš imati u nas debelu vezu za mliječne kulture...:rolleyes: ne znam zašto, ali mislim da ih ime jedino preko veze s prehrambenog fakulteta!
ako hoćeš domaći jogurt, moraš staviti jogurtne kulture kao starter, a ovo kaj štef kaže zgrijačima, to ispadne kiselo mlijeko. inače, ne mora se kiselo mlijeko raditi od pokvarenog, dapače, ne bi se smjelo raditi od pokvarenog. to se i osjeti, dobiven kiseliš je usput i gorak , a to ne valja :nono:
meni je domaće kiselo mlijeko onak iz frižidera, btw, najjače ljetno osvježenje!
a za jogurt moš koristiti obično 3,2 % mlijeko, mada iz mog iskustva ne uspije sa svakim. točni indikator stanja mliječne industrije u nas! ono od kojeg ne uspije ne uzimaj niti za piće!

1) mlijeko zakuhaš i ohladiš na 40 stupnjeva celzijusovih
2) na pola litre umiješaš jednu žlicu jogurta i 1 žlicu smeđeg šećera i dobro razmutiš
3) uliješ u staklenke i dobro zatvoriš
4) omotaš staklenku kuhinjskom krpom i staviš 15-tak sati na neko toplije mjesto i - ne diraš! point je da se posuda ne potresa.

aola
29.05.2005., 15:05
a kak se radi jogurt bez zlice jogurta? :confused:

La Dur
30.05.2005., 07:47
Umjesto žlice jogurta možeš staviti i žlicu kiselog mlijeka. :D

kemik
30.05.2005., 07:49
La Dur kaže:
Umjesto žlice jogurta možeš staviti i žlicu kiselog mlijeka. :D

u kojem ces slucaju dobit kiselo mlijeko,a ne jogurt. ali to je sad beside the point.

Nego, Ljelja, cemu smedji secer? :confused:

luca
30.05.2005., 08:43
aola kaže:
a kak se radi jogurt bez zlice jogurta? :confused:

za napraviti fermentirano mlijeko (kiselo mlijeko, jogurt itd), trebas bakterije (iz skupine lactic acid bacteria, LAB). bakterije najlakse doneses iz proizvoda iste vrste (to je ovo sto se tu opisuje, to je de facto, "presadjivanje bakterija"). u mljekarama ih stavljaju kao fermente (mozda se negdje mogu kupiti fermenti za osobnu upotrebu, ne znam). tvornice koje rade fermente imaju svoje istrazivacke centre koji skupljaju, analiziraju, modificiraju i kombiniraju razlicite LAB da bi dobili ferment koji ce dati odredjena svojstva (texturu, okus itd).

kemik, (smedji) secer (opcenito neki brzometabolizirajuci izvor C) mozes dodati da bi ubrzao rast baja, glikoliticki flux i time acidifikaciju, u jedinici vremena.

kemik
30.05.2005., 08:47
luca kaže:
kemik, (smedji) secer (opcenito neki brzometabolizirajuci izvor C) mozes dodati da bi ubrzao rast baja, glikoliticki flux i time acidifikaciju, u jedinici vremena.

Bah, to je i meni palo na pamet, ali ako lijepo zagrijes mlijeko, dodas jogurt i ostavis preko noci, 100% ce se zakiseliti ("zajogurtiti") i bez secera. Mislila sam da mozda postoji neki drugi razlog, jer brzina acidifikacije (kako dobra rijec za ponedjeljak ujutro, nakon 4 slobodna dana) nije bas neki problem...

whatever :kava: :jogurt:

kod mene doma se radio acidofil na taj nacin mjesecima. I gotovo uvijek je uspio...

Shoki
30.05.2005., 09:39
sorry što idem malo off topic, ali što je s kefirom? Meni je kefir daleko bolji.
Jel se mogu i kod njega 'presaditi' bakterije?

kemik
30.05.2005., 09:44
Shoki kaže:
sorry što idem malo off topic, ali što je s kefirom? Meni je kefir daleko bolji.

ha, probaj! Sto je najgore sto se moze desiti, litra bacenog mlijeka i jedan kefir...

luca
30.05.2005., 10:13
kemik kaže:
Bah, to je i meni palo na pamet, ali ako lijepo zagrijes mlijeko, dodas jogurt i ostavis preko noci, 100% ce se zakiseliti ("zajogurtiti") i bez secera. Mislila sam da mozda postoji neki drugi razlog, jer brzina acidifikacije (kako dobra rijec za ponedjeljak ujutro, nakon 4 slobodna dana) nije bas neki problem...

whatever :kava: :jogurt:

kod mene doma se radio acidofil na taj nacin mjesecima. I gotovo uvijek je uspio...

laboratoriji koji razvijaju LABove za industriju se ne bi slozili; svaki dodatni mol laktata (u sto kracem vremenu) je samo pozitivan ;) da znas sta sve rade da to dobiju (a ne smiju dodati secer jer se time mijenja nutritivna vrijednost proizvoda)...

ali naravno, mislim da za kucnu upotrebu nema potrebe dodavati secer. dapace, steta tako dobar proizvod dodavati ugljikohidrate :)

luca
30.05.2005., 10:17
Shoki kaže:

ne znam tocno kako se radi kefir :misli: mozda ne ovisi samo o bajama, mozda ima i kakav fizicki postupak koji treba izvesti...
ali probaj, mozes i u manjem volumenu.
javi rezultat :)

kemik
30.05.2005., 10:36
luca kaže:
laboratoriji koji razvijaju LABove za industriju se ne bi slozili; svaki dodatni mol laktata (u sto kracem vremenu) je samo pozitivan ;) da znas sta sve rade da to dobiju (a ne smiju dodati secer jer se time mijenja nutritivna vrijednost proizvoda)...

ali naravno, mislim da za kucnu upotrebu nema potrebe dodavati secer. dapace, steta tako dobar proizvod dodavati ugljikohidrate :)

ma of kors da sam i ja mislila samo za kucnu upotrebu. naravno da za industrijski proizvod vrijede druga pravila, ja sam definitivno pricala samo o proizvodnji doma...

luca
30.05.2005., 11:03
kemik kaže:
ma of kors da sam i ja mislila samo za kucnu upotrebu. naravno da za industrijski proizvod vrijede druga pravila, ja sam definitivno pricala samo o proizvodnji doma...

znaci nije te uopce zanimala fiziologija mikroba? :mama:

kemik
30.05.2005., 11:05
luca kaže:
znaci nije te uopce zanimala fiziologija mikroba? :mama:

uopce :kava:

:D

luca
30.05.2005., 11:12
kemik kaže:
uopce :kava:

:D

sram te bilo, buhuuuuu :mama:

(btw, ako Stefica naidje: pun ti je sanducic. jucer navecer sam poslala "ono" s nulama :D, jel stiglo?)

kemik
30.05.2005., 11:12
ma koja sad stefica?

luca
30.05.2005., 11:16
pa ova Stefica:
Shtefitza kaže:

Tonka, reci cvrcak...

a jesi ti stefica, sta citas poruku za steficu? :D bila je malim slovima da ju ne vidis :D

Ljelja
30.05.2005., 12:54
kemik kaže:
u kojem ces slucaju dobit kiselo mlijeko,a ne jogurt. ali to je sad beside the point.

Nego, Ljelja, cemu smedji secer? :confused:

more i bijeli, samo meni je to automatski izlanulo jer koristim samo organski šećer od trske. inače on potpomaže mikrobni rast, mada je ustvari laktoza (mliječni šećer) ta koja u mlijeku prelazi u kiselinu...:cool:

luca
30.05.2005., 13:11
Ljelja kaže:
more i bijeli, samo meni je to automatski izlanulo jer koristim samo organski šećer od trske. inače on potpomaže mikrobni rast, mada je ustvari laktoza (mliječni šećer) ta koja u mlijeku prelazi u kiselinu...:cool:

ne prelazi bas laktoza u lakticnu kiselinu, no nije to sad bitno :) tj ako je bitno elaborirat cu, ali vas necu sad ubit metabolickim putevima nenajavljeno :D

kem
30.05.2005., 13:54
luca kaže:
ne prelazi bas laktoza u lakticnu kiselinu, no nije to sad bitno :) tj ako je bitno elaborirat cu, ali vas necu sad ubit metabolickim putevima nenajavljeno :D

Sastojci potrebni za zachatavanje bezazlenog topica: jedna kemicarka i jedna biologica. :rolleyes: :D :trk:

kemik
30.05.2005., 13:56
pa zar su metabolicki putevi zachatavanje? za pravi primjer, predlazem na prirodnim znanostima naci topik o potresu u LA

luca
30.05.2005., 14:13
kemik kaže:
pa zar su metabolicki putevi zachatavanje? za pravi primjer, predlazem na prirodnim znanostima naci topik o potresu u LA

ima jos primjera :no: tu smo jos barem edukativne...

kemik
30.05.2005., 14:14
istina, to nam bas dobro ide. mozda da to stavimo u CV-e? :misli:

luca
30.05.2005., 14:16
kemik kaže:
istina, to nam bas dobro ide. mozda da to stavimo u CV-e? :misli:

nisam sigurna da je to kvaliteta :zubo: bolje tajit :no:

magic
30.05.2005., 14:18
meni je bash zanimljivo :)

a i drago mi je shto nas niste proglasile blesastima, dapache, josh ste potvrdile da je ovo najjednostavniji nachin dobivanja jogurta. upravo od - jogurta :D

p.s. imate li recept za skutu :moli:

kemik
30.05.2005., 14:19
magic kaže:
p.s. imate li recept za skutu :moli:

ha?

kem
30.05.2005., 14:20
kemik kaže:

Ovo ovdje je Gastronomija, ne Industrijska mikrobiologija. :angel:

A meni se ne radi, pa cjepidlacim po Forumu. :E

magic
30.05.2005., 14:23
pokushala sam zakiseljenjem limunom, ali premalo mi se odvaja tih grumenchica masnoce...mozhda zato shto je kupovno mlijeko homogenizirano?

kemik
30.05.2005., 14:25
moj "ha?" je znacio da ja pojma nemam sto je to skuta. negdje u podsvijesti mi stoji da sam to nekad cula, ali sto je to tocno...

kem
30.05.2005., 14:26
magic kaže:
pokushala sam zakiseljenjem limunom, ali premalo mi se odvaja tih grumenchica masnoce...mozhda zato shto je kupovno mlijeko homogenizirano?

A da probas s domacim (neobranim) mlijekom? Ne znam koje si mlijeko koristila, ali "punomasno" nema vise od 3,5 % masti...

magic
30.05.2005., 14:29
skuta je zapravo nusprodukt kod proizvodnje sira....narochito ovchjeg sira, pa je i (meni) najukusnije prava pashka skuta.

znachi, kad se formira sir, ona sirutka u kojoj su chestice mlijechne masnoce se filtrira i tako nastaje skuta.

magic
30.05.2005., 14:30
kem kaže:
A da probas s domacim (neobranim) mlijekom? Ne znam koje si mlijeko koristila, ali "punomasno" nema vise od 3,5 % masti...

da...vjerovatno je ipak u pitanju postotak masnoce :tuzni:

kemik
30.05.2005., 14:33
magic kaže:
znachi, kad se formira sir, ona sirutka u kojoj su chestice mlijechne masnoce se filtrira i tako nastaje skuta.

a dobro, tako sam ja danas nesto naucila na ovom topiku...

magic
30.05.2005., 14:35
pa i tofu je zapravo skuta ;)

magriz
30.05.2005., 14:36
magic kaže:
skuta je zapravo nusprodukt kod proizvodnje sira....narochito ovchjeg sira, pa je i (meni) najukusnije prava pashka skuta.

mi to zovemo puina, a najbolja je (meni) od miješanog kozjeg i ovčjeg mlijeka
kad ostane sirutka, pusti se da provre još malo na nekoj određenoj temp (strogo kontrolirano - to moj dide i nana rade) i onda stave u gazu i puste da se cijedi
cijela familija se potuče oko malo puine

tilla
30.05.2005., 17:27
paška puina.:top:

ako znate di u zg prodaju baš tu.
slobodno napišite:)

Ljelja
30.05.2005., 18:06
luca kaže:

e pa sad me ovo obješnjenje stvarno zanima. laktoza nije ta koja prelazi kod fermentacije mliječnih proizvoda u mliječnu kiselinu???
jasno mi je da kod kupusa fermentacijom u mliječnu kiselinu prelaze neki drugi ugljikohidrati, ali što to onda kod mlijeka prelazi u mliječnu kiselinu? :zmaj:

kemik
30.05.2005., 18:22
e sad si ju izazvao... sad kad dobijes cijeli metabolicki put, moras to procitat i naucit napamet!!!!!

BTW, samo da napomenem da je ovo moj prvi adslasti post u zivotu!!!!!! :cheer:

kem
30.05.2005., 18:30
kemik kaže:
e sad si ju izazvao... sad kad dobijes cijeli metabolicki put, moras to procitat i naucit napamet!!!!!

BTW, samo da napomenem da je ovo moj prvi adslasti post u zivotu!!!!!! :cheer:

Jesi sad sretna?

Ahem, ja sam danas u neradnom modeu, pa necu nista objasnjavati. Odoh u kino...

dodouprolazu
30.05.2005., 18:38
Shtefitza kaže:

Inace mislim da se ponegdje (mozda u ducanima zdrave hrane mogu kupiti aktivne bakterije koje stavis u mlijeko, pa radis jogurt.)

Kako idu oni mali elektricni grijaci za sest salica jogurta? Jel rade na principu grijanja ili se nesto stavlja u mlijeko?

1. moze
2. grijanja

Moja stara radi jogurt s domacim lijekom i limunovim sokom, ispadne fino, kome se da zajebavati.

Ljelja
30.05.2005., 18:43
Hahaha!!!:B

Jednostavnim slikovnim riječnikom:
OVO:
http://img249.echo.cx/img249/1215/lactose1jx.gif PRELAZI U OVO:

http://img249.echo.cx/my.php?image=lacticacid2cj.gif

ilivam još jednostavnije:
http://img249.echo.cx/my.php?image=slide261nq.jpg

kem
30.05.2005., 18:48
Ljelja kaže:

OVO: http://i4.photobucket.com/albums/y108/zlukesic/lactose.gif PRELAZI U OVO: http://i4.photobucket.com/albums/y108/zlukesic/LacticAcid.gif

ilivam još jednostavnije: http://i4.photobucket.com/albums/y108/zlukesic/slide26.jpg

:cice: :cice: :cice:

To je vrlo skraceno, al' nek ti bude.

Ljelja
30.05.2005., 18:55
:cry: NEĆE DA MI POKAZUJE SLIKEEEEEE!!!!!!:hebemu:

magriz
30.05.2005., 18:59
tilla kaže:
paška puina.:top:

ako znate di u zg prodaju baš tu.
slobodno napišite:)

i ja bih htjela znati!!!
ja ju jedem samo po ljeti kad sam na kornatima kod dida i nane :tuzni:
jedva čekam:cheer:

luca
30.05.2005., 19:24
Ljelja kaže:

OVO:
http://img249.echo.cx/img249/1215/lactose1jx.gif PRELAZI U OVO:

http://img249.echo.cx/my.php?image=lacticacid2cj.gif

ilivam još jednostavnije:
http://img249.echo.cx/my.php?image=slide261nq.jpg

dakle, kao sto rekoh, laktoza ne prelazi u lactic acid (kako to da imas linkove a ne znas ih interpretirati?). lactic acid nastaje od piruvata. piruvat nastaje glikolizom. fuel za glikolizu mogu biti razne komponente koje ulaze na raznim nivoima u taj proces. piruvat takodjer moze imati razne sudbine, ali jednostavnosti radi nisam spominjala nista osim lactic acid.
zamisli da hranis bakterije ne laktozom, nego glukozom, fruktozom, manozom ili bilo kojim "glikolitickim" secerom (ne nuzno mono-saharidi). zamisli sto bi na kraju dobio. lactic acid ;) a od laktoze ni "l"....

luca
30.05.2005., 19:25
kemik kaže:

nisam ja (uvijek) tako zla :D

Ljelja
30.05.2005., 20:33
luca kaže:
dakle, kao sto rekoh, laktoza ne prelazi u lactic acid (kako to da imas linkove a ne znas ih interpretirati?). lactic acid nastaje od piruvata. piruvat nastaje glikolizom. fuel za glikolizu mogu biti razne komponente koje ulaze na raznim nivoima u taj proces. piruvat takodjer moze imati razne sudbine, ali jednostavnosti radi nisam spominjala nista osim lactic acid.
zamisli da hranis bakterije ne laktozom, nego glukozom, fruktozom, manozom ili bilo kojim "glikolitickim" secerom (ne nuzno mono-saharidi). zamisli sto bi na kraju dobio. lactic acid ;) a od laktoze ni "l"....

ovo je jedna od onih: ja šumom, a ti drumom, a krenuli u isto selo! :D

znači, u mlijeku ima piruvata kao takvog i onda ćeš od njega krenuti u proces nastajanja mliječne kiseline? govorim o tome kako bez laktoze u mlijeku ne bi bilo niti jogurta odn. piruvata, a ti pričaš o onome što slijedi iza toga. ta priča mi je jasna, polagala sam karlsona i stryera. znam da svaki proces glikolize počinje energentom koji mora dati piruvinsku kiselinu, a ja samo govorim o mliječno-kiselinskoj fermentaciji gdje je taj inicijalni supstrat LAKTOZA, a sasvim slučajno fuel nije saharoza, maltoza, bla-bla...(što se uči i na tehnologiji mlijeka na prehrambeno-biotehnološkom fakultetu). čini mi se da je "problem" u tome što ti krećeš od piruvata, a ja jednostavno od toga što je taj piruvat dalo. i ti naravno pravilno zboriš, samo nemoj mi nijekat ulogu laktoze ovdje...:Snajper:

btw, na onim se sličicama i nema šta interpretirati...:rolleyes:

luca
31.05.2005., 15:04
OK, postoje dvije opcije. da na temi "jogurt", podforum "gastronomija"
- nastavim nuzno ulazeci u fiziologiju i metabolizam (iduci tjedan pocinjem trotjednu vjezbu za studente pod tom temom) ili
- da jednostavno stanem tu di jesmo (na kraju krajeva, vecini je i ovo dosta).
ali ako slucajno narod zeli, mozemo Ljelja i ja polako nastaviti ;)

btw (nema veze s temom, samo ja uvijek nastojim preporuciti dobru knjigu), Ljelja, zao mi je sto si morala uciti iz Karlsona. Stryer je nesto bolji, ali ako te zanima, mogu ti preporuciti Biochemistry od Voet & Voet, to je daleko bolje. i znam da sigurno nisi sama birala literaturu...

kemik
31.05.2005., 16:41
luca kaže:
nisam ja (uvijek) tako zla :D

jesam ja :D

ali uopce nije fora nekoga tko je polagao Stryera i KArlsona tjerat da uci metabolizam... skroz niskoristi od zabave. ja sam ocekivala da je Ljelja nekakva pravnica ili nesto tak, onda bi bilo zabavno :trljaruke:

UBR, mislila sam i da je Ljelja musko. dakle, skroz sam fulala...

Shtefitza
31.05.2005., 16:49
Da bi nastao jogurt, to smo vec ustvrdili, potrebne su bakterije koje ce fermentirati mlijecne kiseline.

Jogurt sadrzi minimalne (ili uopce ne) kolicine mlijecnog secera, pa ga mogu jesti i osobe koje ne toleriraju laktozu.

Osim toga, ove bakterije koje fementiraju mlijecni secer su jako korisne za ljudski probavni trakt. Tako da se ljudima koji imaju krnonicne bolest, ceste infekcije kandidom ili su upravo lijeceni antibioticima, savjetuje da jedu jogurt, da nadoknade bakterije u svom probavnom traktu. Te "dobre" bakterije nas cuvaju da ne bi "lose" bakterije ili gljivice zavladale u crijevima.

kem
31.05.2005., 16:50
Ma, bitno da si on topic. :angeleye:

(ovo je islo kemik, ali je stefa bila brza...)

kemik
31.05.2005., 16:51
Shtefitza kaže:...

a, ta shtefitza...

Ljelja
31.05.2005., 18:46
luca kaže:
OK, postoje dvije opcije. da na temi "jogurt", podforum "gastronomija"
- nastavim nuzno ulazeci u fiziologiju i metabolizam (iduci tjedan pocinjem trotjednu vjezbu za studente pod tom temom) ili
- da jednostavno stanem tu di jesmo (na kraju krajeva, vecini je i ovo dosta).
ali ako slucajno narod zeli, mozemo Ljelja i ja polako nastaviti ;)

btw (nema veze s temom, samo ja uvijek nastojim preporuciti dobru knjigu), Ljelja, zao mi je sto si morala uciti iz Karlsona. Stryer je nesto bolji, ali ako te zanima, mogu ti preporuciti Biochemistry od Voet & Voet, to je daleko bolje. i znam da sigurno nisi sama birala literaturu...

meni se više neda :mama:
zapetljam se negdje i onda ne znam više šta je pravo, a šta krivo i o čemu se uopće raspravlja...
kaj se tiče karlsona, prošla baba s kolačima. znam da je niškoristi pa sam si na svoju ruku bila kopirala poglavlja iz stryera da bih posložila ladice u glavi. inače, službena literatura jest karlson :visi:

eeeee...zanima me kako će i kojeg stoljeća ova bolonjska deklaracija zaživjeti i u nas :tuzni:

thanx luca :W

kašeta brancina :s
31.05.2005., 19:18
magic kaže:

tako i moja baba radi

najbolji je takav:w

Ljelja
31.05.2005., 19:43
kemik kaže:
UBR, mislila sam i da je Ljelja musko. dakle, skroz sam fulala...

bože mi oprosti, pa nick mi završava na "a" :zubo:
mislim da ovaj avatar zbunjuje ljude...bolje da si stavim neku mašnu, cvijetić ili micu...:mig:

Shtefitza
31.05.2005., 19:59
Hehe, kad mi "obicni" mislimo da avatar predstavlja spisatelja(icu), a ne kao ti, nekog kome stremis. :cool:

Ko je to, Kevin Sapcey ili Bono?

Ljelja
31.05.2005., 21:16
Shtefitza kaže:
Hehe, kad mi "obicni" mislimo da avatar predstavlja spisatelja(icu), a ne kao ti, nekog kome stremis. :cool:

Ko je to, Kevin Sapcey ili Bono?

je, je, štef. ovdje kevin glavom i bradom! :headbang:

kemik
01.06.2005., 07:41
Ljelja kaže:
bože mi oprosti, pa nick mi završava na "a" :zubo:

Kevin mi pomutio pamet, sto da ti kazem...

a sto se tice avatara, i mene su natjerali da stavim nesto rozo i zenstveno... meni nick ne zavrsava na "a" :zubo:

Ljelja
01.06.2005., 08:10
al tebe podnick izvlači, on ti završava na "a"! i imaš lijepu morsku zvizdu i - eto razloga da zaključimo da se radi o ljepšem spolu! a ne ovi pušači šta po avatarima mute pamet...:zvrko:

luca
01.06.2005., 13:25
Ljelja kaže:

thanx luca :W

nema na cemu. nije mi bilo do toga da sve zapetljamo :) btw, slazem se s onim dijelom da baje jedu laktozu kad zive u mlijeku (a zasto je to dobro za ljude, objasnila je Stefa :) ). cjepidlacila sam samo oko sinteze laktata :D
sto se tice literature, znam da nisu studenti krivi i osobno bih streljala svakoga tko ljude uci po Karlsonu (npr i medicinari imaju tu cast)... to direktan put da ti se biokemija zgadi.
dobro za tebe da si imala barem Stryera :)

mon
04.06.2005., 11:06
Shoki kaže:

Ja imam prave gljivice za kefir i postupak je vrlo jednostavan: gljivice se stave u bilo kakvo mlijeko, hladno ili sobne temperature, manje ili vise masno... i poklopi se posuda (najbolje staklena) ali tako da ipak ima malo lufta. I ceka se odprilike 24 sata, onda se to procijedi kroz plasticnu cjediljku i kad malo ohladis u frizideru imas kefir za piti.
A dok nisam imala ove gljivice (koje izgledaju kao minijaturni karfiol) radila sam isto kao i jogurt, ali se stavlja oko 1 casa kefira na litru mlijeka. I isto se ceka oko 24 sata.
Kefir je inace puno zdraviji nego jogurt.

l33t d00d
08.06.2005., 18:38
jogurt...

slasni, masni...

cvrkut ptica u tavi punoj masti..

Minam
14.02.2007., 22:08
Otkrila sam pre nedelju dana par ulica od mene seljaka koji ima krave i prodaje direktno mleko nakon sto ih pomuze. Mleko od "pravih krava" :D Doneses lepo flasu , sacekas malo sa strane dok on pomuze i onda ti napuni flasu. Za gradsko dete kao sto sam ja je to dozivljaj. Miris stale, seno na sve strane, toplo gusto mleko u flasi. A jesu krave velike kad im pridjes izbliza ...ko bi reko :zubo:

Ja cenim da je mleko bar sa 8% masti, jer se preko noci zgusne i bude pri vrhu ko krem.

Nego, ja bih sad pravila jogurt i jos bolje sir. Neki fini. Brie ili Edamer ako moze :cerek:

Jel to moze normalan covek da pravi? Ili mi za to treba neka komplikovana masinerija i tajni recepti?

g2slep
14.02.2007., 22:33
Jel to moze normalan covek da pravi? Ili mi za to treba neka komplikovana masinerija i tajni recepti?

jogurt radim ja od takvog mlijeka
skuhaš mlijeko ohladiš na 50-60 stupnjeva i uliješ jedan jogurt iz trgovine
Moraš držati na toplom nekoliko sati i jogurt je drugi dan gotov

Sir se radi tako da se mlijeko ostavi na toplom da se samo skisa, razdvoji se vrhnje koje pobereš, a mlijeko prigriješ toliko da se počne odvajati sirutka od sira i onda staviš cijediti u krpu
Možeš raditi i sir od jogurta, isto ga malo zagriješ prije cjeđenja, ali onda dobiješ sir masniji jer se vrhnje ne stigne odvojiti
za jogurt moraš paziti da ne bude pretopal, da se previše ne zgruša, čim se počne stezati staviš ga na hladno
Uz malo vježbe naučiš bez greške

Negdje sam pred nekih dvije godine napisao puno recepata s takvim sirom

d@d@
15.02.2007., 09:53
Kako se radi domaći kravlji sir (http://www.forum.hr/showthread.php?t=83151)
Jogurt (http://www.forum.hr/showpost.php?p=6403390&postcount=22)

g2slep
15.02.2007., 10:11
Kako se radi domaći kravlji sir (http://www.forum.hr/showthread.php?t=83151)
Jogurt (http://www.forum.hr/showpost.php?p=6403390&postcount=22)

Ono paserizirano mlijeko iz dućana nije nešto od čega bi se trebao raditi sir
Ono osim pasteriziranja dobije newšto protiv sirenja a i izvučeni su separatorom prirodni proteini (to je ono što radi kožicu)
nekad pred sotinu godina su ispitivali kvalitetu mlijeka po tome koliko puta se napravila ta kožica kod kuhanja
Inače vidio sam mlijeko koje su uvozili iz Poljske u cisterni
to je gusta smeđa tekućina više nalik proljevu nego mlijeku i zato mislim da bi svatko trebao pogledati kao Minam jel možda može do pravog mlijeka
Ja ono kupovno ni psu ne volim davati

Donata
15.02.2007., 10:15
Ono paserizirano mlijeko iz dućana nije nešto od čega bi se trebao raditi sir

Pa i ti u receptu navodis da treba skuhati mlijeko, ako to nije pasterizacija, onda ne znam sto je.

d@d@
15.02.2007., 10:16
@g2sl

Nemaju svi priliku nabavit domaće mlijeko, kod mene u selu još samo 1 familija prodaje mlijeko. Sve više ćemo biti osuđeni na kupovanje.

Uvozno mlijeko je obično djelomično dehidrirano, ako nisu povađene masnoće onda dobije tu smečkastu boju, to je još dobro gore je ovo što stiže u prahu ili pasti.

g2slep
15.02.2007., 10:45
Pa i ti u receptu navodis da treba skuhati mlijeko, ako to nije pasterizacija, onda ne znam sto je.

nije bio naglasak na pasterizaciji nego na dućanu
a za jogurt moraš uništiti bakterije koje sire mlijeko na prirodan način, da bi mogao staviti bakterije za jogurt
http://www.gastro.hr/index.php/hr/nutricionizam/namirnice/jogurt

@ d@d@
kad ne budem mogao kupiti mlijeko u susjedstvu, onda ću kupiti kravu i pustiti da šeće po vrtu

Minam
15.02.2007., 14:17
Hvala za recepte. Danas kupujem 3 litre mleka i pravim prvo jogurt. To mi deluje najlakse.

Do pre par nedelja sam i ja kupovala u obliznjoj prodavnici (nesto kao Konzum). I onda mi se desilo da sam htela da napravim rucak od nesto povrca i koju god da sam stvar uzela u ruke bilo je ili prebledo, prezuto, preskupo...e reko nema vise, idemo od sad kod seljaka u kupovinu.

Sad sam u potrazi za seljackim prodavnicama u okolini. Seljaci obicno ne drze reklamu na kuci, nego moras da znas da ima krave, da udjes u dvoriste, dobar dan, dobar dan, posto seko mleko....
Tako sam otisla kod ovog jednog i pitala sta jos ima. Ima covek svaki dan sveza jaja, i u podrumu nesto krompira i jabuka. Par kuca pored njega je covek koji (ne znam kako se to kaze) uzgaja ribu. Znaci, sveza riba iz komsiluka. Pastrmke su sad aktuelne.

Nasla sam jos jednog koji radi med, i par njih koji uzgajaju povrce i voce tu u okolini. Oko mog grada ima polja i livada kolko hoces, pa mora da neko i prodaje to sto tu raste.
Samo da im uhvatim radno vreme. Jednom nedeljno prodaje nekih dva tri sata, pa sad ga ti uhvati.

Minam
15.02.2007., 19:45
Evo izvestaja:

Prvi sir je uspeo!!!Juhuuu...i ne da je dobar :s

Dakle, kupila sam svezeg mleka, iz vimeta :D od seljaka. Mleko je veoma masno.
Posto nemam termometar, zagrejala sam ga dok ne "prosisti" i sipala sok od limuna. Jedan limun za litar mleka. U roku od minute se sir odvojio od surutke. Ostavila sam da se sve ohladi i onda iscedila kroz krpu od pamuka. Trenutno sir visi u krpi i cedi se. Ima kiselkasto slan ukus (stavih i malo soli) i izgleda kao pravi mladi kravlji sir :) Genijalna stvar.

Znaci sa limunovim sokom je lako. Ima li neko predloga kako se od tog sira dalje pravi neki tvrdi sir?

I kako da napravim bez limunovog soka, znaci samo sa tim mlecnim bakterijama?

g2slep
15.02.2007., 20:52
I kako da napravim bez limunovog soka, znaci samo sa tim mlecnim bakterijama?

samo ostavi preko noći na toplom, ali ne pretoplom, malo toplije od sobne temperature
mora stajati duže 24-48 sati
vidiš kad se zgruša
Ja onda obično flašu u kojoj je kiselo mlijeko stavim na sat u toplu vodu, bolje se odvoji sir
Tvrdi sir je malo teže raditi
najlakše je svježi blago posoliti i sprešati u kalupu da izađe što više tekućine
to je polutvrdi odličan za jesti

g2slep
15.02.2007., 20:56
evo ovdje imaš neke NDH recepte
http://www.forum.hr/showthread.php?t=105204

cocaro
27.03.2008., 16:10
Nekad davno sam jela domaći jogurt i bio mi je super ,pa bih ga pokušala sama napraviti.Molila bih ako ima netko recept? imala sam ga ali sam ga izgubila...

Xenia 13
27.03.2008., 17:30
Ja zagrijem(ne jako, neznam u°C) 2 l mlijeka i stavim unutra 1 čvrsti jogurt i ostavim preko noći na toplom. E sad pitanje je koliko je domaći, obzirom da je i mlijeko i jogurt iz dućana.:D Inače više volim ako negdje mogu dobiti domaći kvas i mlijeko.

grogo bolger
27.03.2008., 17:54
za početak ti treba krava :D

ili neki izvor domaćeg punomasnog mlijeka, glupo mi je praviti jogurat od osiromašenog mlijeka iz dućana :ne zna:

x-type
27.03.2008., 19:51
Ja zagrijem(ne jako, neznam u°C) 2 l mlijeka i stavim unutra 1 čvrsti jogurt i ostavim preko noći na toplom. E sad pitanje je koliko je domaći, obzirom da je i mlijeko i jogurt iz dućana.:D Inače više volim ako negdje mogu dobiti domaći kvas i mlijeko.

pa kak bi se drugačije nabavile bakterijske kulture potrebne za jogurt ;)

KAMA SUTRA
27.03.2008., 20:49
za početak ti treba krava :D

:

meni ne. ja imam tetu na placu koja ima kravu.s njom sam dogovorila svake subote da mi donese mlijeko. domaće. iz njene kravice.:)

KAMA SUTRA
27.03.2008., 20:52

ne trebaju ti kulture. ostavi mlijeko poklopljeno na sobnoj temperaturi preko noći. u jutro bi trebala imat kiselo mlijeko. ne znam doduše, razliku između kiselog mlijeka i jogurta, al mi to tak pijemo/jedemo.
ljeti to obavezno pravim. kad se skiseli, prebacim u frižider....osvježavajuće:)

sve to na domaćem mlijeku, al može i ono iz dućana

Xenia 13
28.03.2008., 10:44

Nemam pojma, znam samo da je moja mama uvijek imala šalicu kvasa(od prošlog kiseljenja) u frižideru.

cocaro
28.03.2008., 10:52
Hvala na odgovorima,večeras mi stiže domaće mlijeko pa ću probati staviti jogurt i pustiti preko noći....a o kakvom kvascu je riječ?je obični ili neki drugi?gdje se kupuje?

chateauxdeif
28.03.2008., 18:24
Hvala na odgovorima,večeras mi stiže domaće mlijeko pa ću probati staviti jogurt i pustiti preko noći....a o kakvom kvascu je riječ?je obični ili neki drugi?gdje se kupuje?

mislim da se ne može govoriti o kvascu :ne zna:
ja sam "seljanka" i ako baš netko izrazi želju za jogurtom, onda u 2 litre mlijeka, domaćeg, nekuhanog stavim oko 1 dl jogurta kupljenog u dučanu.
držiš u toploj prostoriji i mislim da za nekih 24 sata imaš "jogurt"
ja osobno više volim obično, kiselo mlijeko, ali sam probala i ovo i nije loše
dobar tek

HappyGirl
28.03.2008., 20:01
kada se mlijeko ukiseli dobije se kiselo mlijeko, a jogurt sadrži jogurtnu kulturu koja se nemože kupiti u trgovini, osim ako neradiš u mljekari ili negdje slično, pa se po domaći stavi jogurt samo iz tog razloga da se dobiju kulture u mlijeku. :kava:

cocaro
09.04.2008., 22:16

Hvala na receptu,napravila sam s domaćim mlijekom i ispalo je odlično,bio je full gust,nakon par dana sam probala s onim iz dućana 3,2 m.m i isto je bilo o.k.-samo u malo rjeđoj varijanti:top:

Bushi no nasake
10.04.2008., 17:16
I što se može dodati u taj homemade jogurt (mislim na kandirano voće, i sl..)
što vi dodajete?

cocaro
11.04.2008., 08:14
I što se može dodati u taj homemade jogurt (mislim na kandirano voće, i sl..)
što vi dodajete?

Probala sam sa kokosom-prije nego zakuha mlijeko dodala sam par velikih žlica (količina ide po guštu-može se staviti i više) i malo meda,zatim sa jagodama-izmiksane se stave u kuhano mlijeko.Možda bi ih se moglo staviti i kasnije u hladno ali ne znam kako bi smjesa reagirala(da se ne pokvari).
Možeš dodati razne kuhane žitarice,pa i kandirano voće -uvijek u toplo mlijeko da bi se smekšalo.(s kandiranim nisam probala,ajde probaj pa nam javi da li je uspjelo)

ljubaznagospodja
01.10.2008., 12:03
jesi li onda sačuvala malo tog jogurta da od njega radiš sljedeću turu?

tough_cookie
01.10.2008., 20:52
jesi li onda sačuvala malo tog jogurta da od njega radiš sljedeću turu?

mozes, ali s vremenom ti se "kultura" razrijedi i oslabi, pa ju je dobro opet pojacat s nekim gotovim jogurtom.

tough_cookie
01.10.2008., 20:54
Kako da napravim jogurt i sir? (http://www.forum.hr/showthread.php?t=196443)

ljubaznagospodja
02.10.2008., 09:30
hvala kuki.
za početak sam kupila dva tekuća jogurta :o

u stvari radila bi jogurt iz zabave, a nekako mi nema smisla ako nemam domaće mlijeko :ne zna:

Clearwater
02.10.2008., 10:44
Mislim da možeš staviti i kiselo vrhnje umjesto jogurta... moja mama koristi kupovno, obično mlijeko (ne trajno), stavi malo jogurta ili vrhnja, nalije mlijeko, stavi pola ili šnitu kruha (navodno da se brže i bolje ukiseli), zagrije u pećnici na 50 sat vremena, i ujutro je kiselo. I ja tako radim, i dobro je... jednom sam, u Singapuru, probao napraviti isto, ali nikako nije išlo, valjda je problem bio u mlijeku, možda je bilo puno konzervansa, ne znam, ali nakon par dana na tropskoj klimi, od jogurta ni "j"...

doktorinho
06.01.2009., 08:46
evo kako ja radim domaći jogurt:

- zagrijem 2L kravljeg mlijeka (domaćeg, nisam probao sa kupovnim), pustim da provrije
- pustim mlijeko da se ohladi do jedno 40-45 stupnjeva (tj malo toplije od jezika)
- stavim unutra kupovni jogurt (treba ga par žlica), obično nešto sa probioticima (npr. Bioaktiv)
- zagrnem lonac sa ručnikom da drži toplinu
- nakon nekih 12h - jogurt je gotov (malo manje od 2L)

Još treba izbacit vodu (sirutka (http://en.wikipedia.org/wiki/Whey)) koja se napravi i to je to.

Za sljedeću turu umjesto kupovnog uzmem par žlica ovog mog, domaćeg jogurta (koji sad u biti ima sve one korisne bakterije).

Čitao sam da se te bakterije nakon nekoliko korištenja istroše, tako da svakih 10tak (ili koliko već) tura treba stavit kupovni jogurt.

zabranjena
06.01.2009., 12:35
ja samo u svjeze mlijeko ulijem jedan jogurt i ostavim preko noci da se kiseli .

doktorinho
06.01.2009., 18:34
i ispadne ok?
mislim da je ona cijela procedura zbog tih probiotičkih bakterija... ili tako neš.

ile.ri
08.01.2009., 20:52
Ja sam ga do prije neki mjesec radio od kupovnog dukatovog sviježeg mlijeka.
Prokuhao sam ga, pustio da se ohladi i ubacio čašicu acidofila (ili bioaktiva, običnog jogurta, activie ili kiselog mlijeka) poklopio te stavio na jedno 12 sati u rernu. Sutradan bi imao super kremasti jogurt blage kiselosti u kojem bi se davili svi ukućani od najmlađih do najstarijih. Od svih isprobanih mliječnih kultura najbolji mi je bio acidofil.:s :klopa:

Na žalost prestao sam ga raditi kad mi je iskipilo mlijeko koje sam želio prokuhati. Ono što je iskipilo napravilo mi je kuršlus na ploči za kuhanje do te mjere da sam ju jedva uspio spasiti. :mad::D

doktorinho
09.01.2009., 19:44
Sutradan bi imao super kremasti jogurt blage kiselosti u kojem bi se davili svi ukućani od najmlađih do najstarijih.

ovo boldano mi je nekako poznato :zubo:
Ne znam zašto, ali ovaj domaći jogurt mi je puno bolji od kupovnog (kojeg sam potpuno prestao jest prije par godina). Nekad mi ispadne kiseo, nekad onako više prema vrhnju, ali uvijek mi je zarazno dobar.

Na žalost prestao sam ga raditi kad mi je iskipilo mlijeko koje sam želio prokuhati. Ono što je iskipilo napravilo mi je kuršlus na ploči za kuhanje do te mjere da sam ju jedva uspio spasiti. :mad::D

skleroza, a? :D

yeya
09.01.2009., 19:48
a radi li netko kefir?
moj decko je to radio prije od svjezeg mlijeka i par zlica kupovnog kefira (to je stajalo na sobnoj temperaturi po toplijem vremenu jedan dan) i onda je drugi dan od svog kefira radio novi kefir i nikad mu nije uspjelo napraviti to vise od 3 puta. bas kao da se bakterije istrose. a nije nam jasno kako se mogu istrositi (ako se razmnozavaju). i zanima me (ako netko zna), otkud dukatu i vindiji te bakterije koje dodaju u mlijeko?
prekjucer smo stavili raditi kefir od kozjeg mlijeka, danas je gotov, sutra cemo ga jesti. :klopa:
a mislim da cemo i acidofil poceti raditi :klopa:

doktorinho
10.01.2009., 17:44
... i nikad mu nije uspjelo napraviti to vise od 3 puta. bas kao da se bakterije istrose. a nije nam jasno kako se mogu istrositi (ako se razmnozavaju)

to sam čuo i za bakterije u jogurtu, ali meni se čini da one malo duže traju

dala si mi ideju :top:

ile.ri
11.01.2009., 20:13
a radi li netko kefir?
moj decko je to radio prije od svjezeg mlijeka i par zlica kupovnog kefira (to je stajalo na sobnoj temperaturi po toplijem vremenu jedan dan) i onda je drugi dan od svog kefira radio novi kefir i nikad mu nije uspjelo napraviti to vise od 3 puta. bas kao da se bakterije istrose. a nije nam jasno kako se mogu istrositi (ako se razmnozavaju). i zanima me (ako netko zna), otkud dukatu i vindiji te bakterije koje dodaju u mlijeko?
prekjucer smo stavili raditi kefir od kozjeg mlijeka, danas je gotov, sutra cemo ga jesti. :klopa:

Mislim da si nešto pobrkala. Kefir se radi od kefirnih gljivica, a ne dodavanjem kefira u mlijeko.

yeya
11.01.2009., 21:52
cuj, mi smo dobili mlijecni napitak koji je okusom jako podsjecao na kupovni kefir. ako ti kazes da to nije kefir, ok. ni industrijsli kefir, navodno, nije pravi kefir jer se ne bi mogao pakirati (zbog oslobadjanja CO2).
znas mozda gdje se kod nas mogu nabaviti gljive za kefir?

inace, acidofil je uspio (doduse, dodavanjem 2 zlice acidofila u mlijeko, a ne dodavanjem acidofilnih bakterija). sad isprobavamo probiotični jogurt (na isti nacin).

doktorinho
12.01.2009., 07:07
Mislim da si nešto pobrkala. Kefir se radi od kefirnih gljivica, a ne dodavanjem kefira u mlijeko.

cuj, mi smo dobili mlijecni napitak koji je okusom jako podsjecao na kupovni kefir. ako ti kazes da to nije kefir, ok. ni industrijsli kefir, navodno, nije pravi kefir jer se ne bi mogao pakirati (zbog oslobadjanja CO2).
znas mozda gdje se kod nas mogu nabaviti gljive za kefir?

inace, acidofil je uspio (doduse, dodavanjem 2 zlice acidofila u mlijeko, a ne dodavanjem acidofilnih bakterija). sad isprobavamo probiotični jogurt (na isti nacin).

Da, vidiš, sad me je ile.ri podsjetio, za izradu kefira obično treba imat te gljivice (izgledaju kao nekakav bijeli spužvasti snop)... te gljivice se obično dobiju preko veze u mljekari :zubo:
Za domaći jogurt ti samo treba malo jogurta, on u sebi ima te bakterije koje se razmnožavaju kod fermentacije mlijeka.

za one koje zanima više: wikipedia link o jogurtu (http://en.wikipedia.org/wiki/Yoghurt) / i kefiru (http://en.wikipedia.org/wiki/Kefir)

zabranjena
12.01.2009., 21:58
i ispadne ok?
mislim da je ona cijela procedura zbog tih probiotičkih bakterija... ili tako neš.

probaj, meni je odličan!:mig: bitno je samo da je svježe mlijeko

doktorinho
13.01.2009., 16:31
probaj, meni je odličan!:mig: bitno je samo da je svježe mlijeko

najvjerovatnije dobiješ nešto slično kao i ja, ali možda sa manje bakterija zbog sobne temperature (najpovoljnija temp je oko 43 st. C).

inače, evo članak o probioticima (npr. LGG) i koristima konzumiranja (http://www.coolinarika.com/clanak/probiotici-dobre-bakterije).

Goleo
15.01.2009., 22:33
Nakon što smo se nakupovali bočica i bočica jogurta dobili smo tibetanske gljivice...i sada s njima radimo jogurt...odnosno one ga rade za nas :D...
i odličan je :top:

Di-di
15.01.2009., 22:42
Molim vas savjet, da li se može jogurt ili bio aktiv ... staviti u mlijeko od 1 posto masti ili manje, po meni bi trebao okus ostati isti. Unaprijed :s

doktorinho
15.01.2009., 23:21
Molim vas savjet, da li se može jogurt ili bio aktiv ... staviti u mlijeko od 1 posto masti ili manje, po meni bi trebao okus ostati isti. Unaprijed :s

Ako se ne varam, bakterije pretvaraju laktozu u mliječnu kiselinu i ne treba im masnoća za taj proces. Barem mislim. Tako da bi trebalo bit ok.

Uostalom probaj, nije skupo.

Di-di
15.01.2009., 23:24
Zahvaljujem :five:

Sheeva
16.01.2009., 11:54
Jao, pa ovo je odlična ideja :cerek: Neznam kako se nisam sjetila prije raditi domaci jogurt

Hvala na ideji, danas se bacam na posao :D

doktorinho
16.01.2009., 13:40
Nakon što smo se nakupovali bočica i bočica jogurta dobili smo tibetanske gljivice...i sada s njima radimo jogurt...odnosno one ga rade za nas :D...
i odličan je :top:

Nisam čuo da se jogurt radi od gljivica.. da ne dobiješ od toga kefir (http://en.wikipedia.org/wiki/Kefir)?

Jao, pa ovo je odlična ideja :cerek: Neznam kako se nisam sjetila prije raditi domaci jogurt

Hvala na ideji, danas se bacam na posao :D

:top:

postaj rezultate!

Vincent V
19.01.2009., 09:10
Pozdrav svima,

samo da vam se zahvalim. Na osnovu vaših naputaka, napravio sam si litru LGG jogurta u kojem smo se davili svi u obitelji. Danas radim 2 litre. Dakle, mlijeko se prokuha i ohladi na temp 40 stupnjeva. Ulio sam LGG jogurt, promješao i stavio u rernu 12h. PERFEKTNO!!!!! Isti kao i dučanski s time da me je koštao 5 + 3 kn za što nem,ožeš dobit niti pola litre LGG jogurta iz dučana.

doktorinho
20.01.2009., 13:05
Pozdrav svima,

samo da vam se zahvalim. Na osnovu vaših naputaka, napravio sam si litru LGG jogurta u kojem smo se davili svi u obitelji. Danas radim 2 litre. Dakle, mlijeko se prokuha i ohladi na temp 40 stupnjeva. Ulio sam LGG jogurt, promješao i stavio u rernu 12h. PERFEKTNO!!!!!

:top:

LGG jogurti sadrže probiotik Lactobacillus rhamnosus GG koji poboljšava imunitet. Utjecaj na zdravlje (iz onog gore linka):

* jača obrambeni sustav organizma
* zaustavlja rast patogenih mikroorganizama
* sudjeluje u uklanjanju otrova iz tijela
* utječe na sniženje lošeg (LDL) kolesterola
* sudjeluje u proizvodnji kratkolančanih masnih kiselina
* poboljšava iskorištenje i utječe na metabolizam kalcija
* obnavlja sluznicu crijeva nakon terapije antibioticima
* ubrzava oporavak od alergija
* kontrolira naseljavanje bakterije Heliobacter pylori na sluznicu želuca
* smanjuje učestalost pojave raka debelog crijeva

Špranja
20.01.2009., 20:07
Pitam se: ako u tim LGG-, acidofilnim... i općenito ne-običnim jogurtima ima više vrsta bakterija, da li se oni u kućnim uvjetima jednako razmnožavaju...

Tj. da pitam jasnije: da li zbilja dobijemo jogurt-klon LGG-a ili acidofila (s istim postotkom vrijednih probiotika), ili dobijemo jogurt u kojem se neka druga bakterijska kultura dobro razmnožila i time dala gustoću jogurtu, ali su vrijedni probiotici Lactobacillus rhamnosus GG (ili dr.) ostali "nerazvijeni", pa slijedi da je taj kućni jogurt možda izgubio na probiotičkoj vrijednosti u odnosu na "originalni" LGG, u kojem je vjerojatno točno određena količina/postotak probiotika? To teoretski jest moguće, ako se ti vrijedni probiotici teže/sporije razmnožavaju od drugih bakterija u jogurtu? Tj., možda se probiotici bolje razmnožavaju u nekim drugim uvjetima, pa u kućnoj izradi ostanu "nerazvijeni"? Ili pitam gluposti? :confused:

doktorinho
20.01.2009., 23:03
Tj. da pitam jasnije: da li zbilja dobijemo jogurt-klon LGG-a ili acidofila (s istim postotkom vrijednih probiotika), ili dobijemo jogurt u kojem se neka druga bakterijska kultura dobro razmnožila i time dala gustoću jogurtu, ali su vrijedni probiotici Lactobacillus rhamnosus GG (ili dr.) ostali "nerazvijeni", pa slijedi da je taj kućni jogurt možda izgubio na probiotičkoj vrijednosti u odnosu na "originalni" LGG, u kojem je vjerojatno točno određena količina/postotak probiotika?

Ne znam, nisam dovoljno stručan, ali našao sam par članaka koji govore o domaćem jogurtu sa probioticima, tako da pretpostavljam da probiotičke bakterije prežive, pod gore navedenim uvjetima.

Naišao sam na još jedan savjet - za zadržavanje topline također može bit dobra termosica. Evo link na recept za radit jogurt sa termosicom (http://www.stretcher.com/stories/01/011112h.cfm).

E da, mislim da sam bio u krivu kad sam gore preporučavao LGG. Čini se da su bolji jogurti sa bakterijama acidofilus i bifidobacterium. Evo citat s jednog sajta:

LGG nije kemija, nego tek jedna od "sir i vrhnje" mljekarskih kultura u koje nemam neko veliko povjerenje. Čini se da ga u cijelom svijetu još jedino Dukat trpa u jogurte, a izgleda da ga koriste umjesto konzervansa - to mu je krajnji domet.
Ostale mljekarske kulture su povoljne u dohrani, jer većinom koloniziraju probavni sustav pa štite organizam od patogena još dugo nakon klopanja. To posebno vrijedi za acidofilus i bifidobacterium, bitno manje za casei, a najmanje za rhamnosus (LGG) koji je zapravo tek konzervans.

Prelazim na Activiju :D

Špranja
21.01.2009., 00:45
...E da, mislim da sam bio u krivu kad sam gore preporučavao LGG. Čini se da su bolji jogurti sa bakterijama acidofilus i bifidobacterium. Evo citat s jednog sajta...
Ja ne bih toliko žurila sa zaključkom. Ovo što si citirao je jedna jedina negativna ocjena LGG-a, napisana od nekog anonimnog forumaša Darka na nekom portalu (i ja sam naišla na to). Kako tome možeš bez rezerve vjerovati, a istovremeno postoji mnoštvo pozitivnih ocjena LGG-a - na portalima o zdravlju, na Wikipediji, na znanstvenim portalima... - bilo na hrvatskom, bilo na engleskom! (Upiši ime bakterije na latinskom i googlaj da prekosutra!)

S time da ja, naravno, nisam uopće stručna i ne pada mi na pamet tvrditi kako je jedan od ova dva probiotika (LGG/acidofilus) zdraviji/bolji od drugog, ali je činjenica da i jedan i drugi na portalima o zdravlju i nutricionizmu imaju preporuke koje govore o višestruko korisnom utjecaju na zdravlje.:ne zna:

(Istina je da se acidofilus spominje više/češće, ali to ne mora značiti ništa osim okolnosti da je njegovo djelovanje ispitano ranije nego LGG-a... Svakog dana ispituje se i otkrije nešto novo i korisno, to ne znači da je manje korisno i zdravo od nečeg što je kao zdravo otkriveno ranije...)

doktorinho
21.01.2009., 01:39
Ja ne bih toliko žurila sa zaključkom. Ovo što si citirao je jedna jedina negativna ocjena LGG-a, napisana od nekog anonimnog forumaša Darka na nekom portalu (i ja sam naišla na to). Kako tome možeš bez rezerve vjerovati, a istovremeno postoji mnoštvo pozitivnih ocjena LGG-a - na portalima o zdravlju, na Wikipediji, na znanstvenim portalima... - bilo na hrvatskom, bilo na engleskom! (Upiši ime bakterije na latinskom i googlaj da prekosutra!)

Znam ali našao sam još par sličnih informacija na nekoliko različitih stranica, a gore sam se zaletio sa preporukom na temelju pozitivne ocjene sa samo jednog portala.

Špranja
21.01.2009., 11:51
Znam ali našao sam još par sličnih informacija na nekoliko različitih stranica, a gore sam se zaletio sa preporukom na temelju pozitivne ocjene sa samo jednog portala.
Ja nisam naišla na skepsu oko LGG-a nigdje, osim kod dotičnog Darka...možda ima toga još, ne kažem da nije tako... Ali ti se nisi nimalo "zaletio", jer postoji niz stranica na kojima se hvale učinci LGG-a (iako si ti možda pisao na osnovu samo jedne... Doduše, postoje i neka istraživanja po kojima navodno LGG u određenim okolnostima (kojima?) može biti i štetan... Ne treba sve uzimati zdravo za gotovo, naravno, ali ni "paničariti" a da ne znamo točno zbog čega...)

Lapulapu
21.01.2009., 12:11
Tj. da pitam jasnije: da li zbilja dobijemo jogurt-klon LGG-a ili acidofila (s istim postotkom vrijednih probiotika), ili dobijemo jogurt u kojem se neka druga bakterijska kultura dobro razmnožila i time dala gustoću jogurtu, ali su vrijedni probiotici Lactobacillus rhamnosus GG (ili dr.) ostali "nerazvijeni", pa slijedi da je taj kućni jogurt možda izgubio na probiotičkoj vrijednosti u odnosu na "originalni" LGG, u kojem je vjerojatno točno određena količina/postotak probiotika? To teoretski jest moguće, ako se ti vrijedni probiotici teže/sporije razmnožavaju od drugih bakterija u jogurtu? Tj., možda se probiotici bolje razmnožavaju u nekim drugim uvjetima, pa u kućnoj izradi ostanu "nerazvijeni"? Ili pitam gluposti? :confused:

Žao mi je što ne mogu odgovoriti linkom na tvoju dilemu, no jednom sam u nekoj tv emisiji vidjela prilog baš o tome. Izaključak je bio da u kućnim uvjetima uopće ne dobijemo jogurt, već samo manje ili više ukusan napitak gdje je vrenje izazvano sasvim drugim uzročnikom. Dapače, rekli su da bi osobe s osjetljivim probavnim traktom trebale u potpunosti izbjegavati konzumiranje tako dobivenih napitaka jer im mogu izazvati i smetnje - zapravo ne znamo što je izazvalo vrenje, niti koliko toga nepoznatoga ima u napitku.

doktorinho
21.01.2009., 13:14
Žao mi je što ne mogu odgovoriti linkom na tvoju dilemu, no jednom sam u nekoj tv emisiji vidjela prilog baš o tome. Izaključak je bio da u kućnim uvjetima uopće ne dobijemo jogurt, već samo manje ili više ukusan napitak gdje je vrenje izazvano sasvim drugim uzročnikom. Dapače, rekli su da bi osobe s osjetljivim probavnim traktom trebale u potpunosti izbjegavati konzumiranje tako dobivenih napitaka jer im mogu izazvati i smetnje - zapravo ne znamo što je izazvalo vrenje, niti koliko toga nepoznatoga ima u napitku.

patke mljekarskog lobija :zubo:

Ja sam isto naknadno naišao na jedno istraživanje koje dokazuje da je ovo gore neistina. U njemu su točno opisani postupci kojima su dobili jogurt iz mlijeka i ti postupci su bili vrlo slični ovim našima, a zaključak istraživanja je bio da su bakterije koje proizvode jogurt, preživile.

Postam link ako ga nađem ponovo.

Špranja
21.01.2009., 13:34

Ne bi me uopće čudilo...
Ali ne bi me ni čudilo da je istina po sredini: da u kućnoj radinosti dobijemo jogurt koji nije identičan industrijskom po količini bakterija, i da je možda "smanjene" vrijednosti. A možda i povećane?:)

Di-di
21.01.2009., 21:44
Sinoć sam stavila tetrapak mlijeka od 0,9% masti na grijalicu, jutros je mlijeko bilo mlako, prelila sam ga u lončić dodala bio aktiv i ostavila na grijalici, a sada uživam u svom bio aktivu :cerek: Još jedamput hvala na savjetu :s

Dent, A.
24.01.2009., 19:51
Cura i ja vec neko vrijeme radimo svoj jogurt i kiselo mlijeko, ponekad od Vindijinog a ponekad od svjezeg mlijeka koji prodaje nasa omiljena baka s placa :)

Cini mi se da cesto (ne uvijek) i jogurt i kiselo mlijeko ispadnu jednako, a kupovni okusi su uvijek potpuno drugaciji. U cemu je stos?

Sutra dobivamo kefirne gljivice pa cemo napokon i to pokusati :klopa:

KavaSMlijekom
25.01.2009., 09:48
Gdje nabavljate gljivice?

europe2seoul
25.01.2009., 10:51

Ja sam isto naknadno naišao na jedno istraživanje koje dokazuje da je ovo gore neistina. U njemu su točno opisani postupci kojima su dobili jogurt iz mlijeka i ti postupci su bili vrlo slični ovim našima, a zaključak istraživanja je bio da su bakterije koje proizvode jogurt, preživile.

Postam link ako ga nađem ponovo.

Ja imam frendove Bugare a znamo da je jogurt tamo "izmisljen". I njihovi djedovi i bake su normalno radili jogurt tako kako pise na ovom thread-u. Tak da to je vjerovatno patka mljekarskog lobija. Mene samo zanima kak su prije napravili startnu kulturu/bakterije?

In its homeland, it is called Bulgarian sour milk but the western world calls it Bulgarian yogurt. Whatever the name, this wonderful probiotic food has impeccable ancestry. In the twelfth century, it is said that Genghis Khan fed his troops on it - and look what they achieved!

And this type of yogurt was old then - it is believed to have been known for at least 4000 years.

For yogurt to be considered of the Bulgarian variety, it needs to be made with two specific starter bacteria, Lactobacillus delbrueckii subspecies bulgaricus (often simply called Lactobacillus bulgaricus) and Streptococcus salivarius subspecies thermophilus (often shortened to Streptococcus thermophilus). Now most yogurts contain these two as they are such excellent starters but most "ordinary" yogurt has other good bacteria added as well.

Originally it was made from sheep’s milk but Bulgarian yogurt can also be made from cow's, goat's or buffalo's milk too.

Popular folklore has that Bulgarian yogurt originated when sheep-herders carrying milk in goatskin bags found it turning into yogurt and discovered that, far from this being a bad thing, the milk kept longer and proved to have a beneficial aspect on the human body.

europe2seoul
25.01.2009., 10:52
Gdje nabavljate gljivice?

I mene zanima i jos - kak se one odrzavaju da ne crknu? Mislim, nije da cu sada svaki dan raditi hrpu kefira a i kaj ih izvadim van pa za drugu turu ili kak?

Dent, A.
25.01.2009., 13:11
I mene zanima i jos - kak se one odrzavaju da ne crknu? Mislim, nije da cu sada svaki dan raditi hrpu kefira a i kaj ih izvadim van pa za drugu turu ili kak?

javite se na privat korisniku sethlala, on je meni pomogao ovih dana da dodjem do njih.

vezano za cuvanje kefir gljiva i sve ostalo vezano za kefir, pogledajte ovaj link (http://users.sa.chariot.net.au/~dna/Makekefir.html).

vezano za jogurt... brijem da svako podneblje ima svoje specificne bakterije koje same nadju put do mlijeka. a onda ljudi samo skuze kad im neki okus pase pa nastave proizvodnju :)

doktorinho
27.01.2009., 17:51
upravo sam izvadio iz frižidera svježih 2 litre, napravljene od activije
ispalo je totalno gusto :klopa:

Ja imam frendove Bugare a znamo da je jogurt tamo "izmisljen". I njihovi djedovi i bake su normalno radili jogurt tako kako pise na ovom thread-u. Tak da to je vjerovatno patka mljekarskog lobija.

znao sam da lažu :zubo:

ANUŠKA
27.01.2009., 21:58
Dobila gljive! He he! Vidim na ovoj stranici da se mogu sušiti i zamrznuti. To mi je bila najveća briga. Nisam baš sigurna da bu mi se uvijek dalo raditi kefir svaki dan. Ak imaš rezervu u friđu , onda je ok.

Goleo
30.01.2009., 09:06
Nisam čuo da se jogurt radi od gljivica.. da ne dobiješ od toga kefir (http://en.wikipedia.org/wiki/Kefir)?

Evo, da ti konačno odgovorim, a vidim da i ostale zanima kako se dolazi do gljivica...c/p ću papir, koji sam od dobrih ljudi, po principu šalji dalje, dobila zajedno s gljivicama...bile one tibetanske, s Urala, bugarske ili kako god - dobre su ...naše su se nakotile :D, pa ih večeras opet poklanjamo...
i da, izgledaju kao te na Wikipediji, moj muž kaže da ih ne voli pogledat, ali kiselo mlijeko od njih uredno pije...

TIBETANSKE GLJIVICE
Gljivice su odnjegovali monasi u jednom tibetanskom samostanu. Jedan profesor sa sveučilišta u
Glajvik (Njemačka) donio je gljivice u Europu.
Profesor koji je više od 6 godina živio u Indiji razbolio se od raka na jetri. Tibetanski monasi su ga izliječili pomoću ove gljivice. On se vratio zdrav kući. Prilikom rastanka dobio je jedan komadić na poklon. Primite i Vi ovu gljivicu na poklon. Mi vam želimo uspjeh u liječenju, dobro zdravlje i blagostanje.

Gljivica ima slijedeća ljekovita svojstva:
1. Pomaže i jača obrambene snage organizma – imunitet.
2. Liječi sva srčana oboljenja i oboljenja krvnih žila, te rastvara kolesterol
3. Liječi pankreas (gušteraču), jetru i slezenu
4. Liječi žuč
5. Pročišćava žućne kanale, rastvara kamence u žući
6. Liječi želudac
7. Liječi dvanaestopalčano crijevo, tanko i debelo crijevo
8. Uklanja sve tragove čireva na želudcu
9. Stvara antibiotike i liječi sve upale u tijelu
10. Regulira krvni pritisak
11. Liječi oboljenja bubrega i pročišćava mokraćovod
12. zaustavlja i sprečava razvoj metastaza kod malignih oboljenja
13. Sprječava brzo starenje
14. Uklanja iz organizma posljedice stresa, iscrpljenosti i malaksalosti
15. Sadrži u sebi sve vitamine koji su neophodni organizmu

PRIPREMA:
Za jednu porciju potrebne su 2 jušne plastične žlice ravno pune gljivica. Gljivice se preliju s ¼ l svježeg nekuhanog mlijeka koje ima oko 1,5% masnoće. Poslije 24 h ukiseljeno mlijeko se procijedi na plastičnu cjediljku uz pažljivo miješanje drvenom ili plastičnom žlicom.

GLJIVICE NE SMIJU DOĆI U DODOR S METALOM
Procijeđeno mlijeko spremno je za trošenje. Nakon cijeđenja gljivice koje su ostale u cjediljki dobro se isperu pod mlazom tekuće hladne vode i ponovno vrate u dobro opranu – čistu teglu. Zatim se preliju svježim nekuhanim mlijekom. Tegla se drži na sobnoj temperaturi, treba biti pokloppljena providnim poklopcem ili krpom (gazom).

PAŽNJA
Ako se gljivice ne preliju mlijekom duže od 3 sata postawju crne i gube svako ljekovito djelovanja.

POSTUPAK LIJEČENJA
Jogurt od gljivica pije se 20 dana uvečer prije spavanja. Poslije 20 dana pravi se pauza od 8 dana. Postupak se ponavlja dok se ne postigne vidno poboljšanje. Za vrijeme pauze – neuzimanja nemojte zaboraviti svakodnevno isprati gljivice i preliti ih svježim mlijekom. Ova gljivica se udvostručava svakih 17 dana. Tada je prepolovite i polovinu nekom poklonite. Preporučljivo je gljivicu ne doticati rukama već sve raditi pomoću plastične ili drvene žlice.

Pozdrav :)

Špranja
30.01.2009., 20:27
Gljivica ima slijedeća ljekovita svojstva:
1. Pomaže i jača obrambene snage organizma – imunitet.
2. Liječi sva srčana oboljenja i oboljenja krvnih žila, te rastvara kolesterol
3. Liječi pankreas (gušteraču), jetru i slezenu
4. Liječi žuč
5. Pročišćava žućne kanale, rastvara kamence u žući
6. Liječi želudac
7. Liječi dvanaestopalčano crijevo, tanko i debelo crijevo
8. Uklanja sve tragove čireva na želudcu
9. Stvara antibiotike i liječi sve upale u tijelu
10. Regulira krvni pritisak
11. Liječi oboljenja bubrega i pročišćava mokraćovod
12. zaustavlja i sprečava razvoj metastaza kod malignih oboljenja
13. Sprječava brzo starenje
14. Uklanja iz organizma posljedice stresa, iscrpljenosti i malaksalosti
15. Sadrži u sebi sve vitamine koji su neophodni organizmu

:lol:
Ja se čudim da medicina još uopće egzistira kao znanost i struka i da je itko na ovom svijetu uoće bolestan, pored ovako svemoćnog lijeka... :rofl:

Goleo
31.01.2009., 09:31
:lol:
Ja se čudim da medicina još uopće egzistira kao znanost i struka i da je itko na ovom svijetu uoće bolestan, pored ovako svemoćnog lijeka... :rofl:

:lol::rofl::rofl:

gore navedeno ne odražava moje mišljenje...samo sam c/p ono što sam dobila...tko želi vjerovat, neka samo izvoli...
jogurt/kiselo mlijeko spravljen s ovim gljivicama je jako ukusan i to je činjenica...

:)

ANUŠKA
31.01.2009., 14:45
Koristila gljivice. I nekak mi nije baš . Mislim da mi u sobi prek dana nije dosta toplo , jer nas nema doma. Probala napraviti kefir i od kupovnog kefira -i mislim da nije puno lošiji , a nemaš peripetije oko osjetljivih gljiva.

Goleo
02.02.2009., 07:31
Koristila gljivice. I nekak mi nije baš . Mislim da mi u sobi prek dana nije dosta toplo , jer nas nema doma. Probala napraviti kefir i od kupovnog kefira -i mislim da nije puno lošiji , a nemaš peripetije oko osjetljivih gljiva.

Ja gljivice držim u predsoblju, oko 18 stupnjeva, izgleda da im to paše...od kupovnih mi je najbolji Vindijin Kefir...

ANUŠKA
28.03.2009., 18:10
Imam dosta kefirnih gljiva za podijeliti. Ako netko hoće , nek se javi na pm.

Limeni Nos
20.05.2009., 00:00
Imam dosta kefirnih gljiva za podijeliti. Ako netko hoće , nek se javi na pm.

Jesi li iz ZG? :D

Nekidan sam započeo sa uzgajanjem vlastitog jogurta i rezultati su odlični. :lux:

nego, iskopao sam temu jer me ovo zanima:
Pitam se: ako u tim LGG-, acidofilnim... i općenito ne-običnim jogurtima ima više vrsta bakterija, da li se oni u kućnim uvjetima jednako razmnožavaju...

Mogu li klonirati lgg jogurt ili se lgg kultura ne razvije u istom omjeru kao kod kupovnog jogurta? :ne zna:

yeya
29.06.2009., 22:42
Vec par mjeseci radim svoj jogurt, uglavnom od nehomogeniziranog mlijeka i Vindijinog jogurta L. casei. Jucer sam imala samo obican Vindijin jogurt doma, pa sam od njega i istog ovog mlijeka napravila 4 staklenke jogurta, ali je ispao cudno. Jako je viskozan, skoro kao sluz. Je li moguce da je to zato sto sam ga stavila u otvorenu pecnicu na previsoku temperaturu (oko 60°C), iako sam pecnicu ostavila otvorenu dok se nije malo ohladila? Je li se jos nekome to desilo? Strah me to jesti. :(

cupanka
20.02.2011., 14:27
Ako nekome treba gljiva za kefir neka mi se javi-Osijek i okolica
Gljivu ne prodajem nego ju poklanjam.Pozz

Vincent V
11.10.2012., 11:01
Ja dosta dugo radim jogurt, ali svaki mi nije dovoljno kiseo kao onaj kupovni. Ima li ko kakav recept za dosta kiseliji jogurt?

panorama
11.10.2012., 16:10
Ja dosta dugo radim jogurt, ali svaki mi nije dovoljno kiseo kao onaj kupovni. Ima li ko kakav recept za dosta kiseliji jogurt?

Probaj si kupit' ovo : http://www.ebay.co.uk/itm/350566612266?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1438.l2649

anpi
19.10.2012., 21:23
Ja jogurt radim od mlijeka s placa; jednom je bio sluzast ali tad nisam imala starog jogurta pa sam morala kupiti, uzela sam tekuci z'bregov i ispao je sluzast.. Pojeo se i nikom nije bilo nista ali nije bilo ugodno ga takvog jesti..
Sto se kiseline tice, koliko sam ja primijetila prvih 5 dana mi je jogurt uvijek manje kiseli a oko 5og dana postane jace kiseo.. Inace kultura koju koristim je veronikin cvrsti jogurt.

atlantis
06.06.2013., 10:10
Bok

imam mogućnost doći do domaćeg mlijeka onak full svježeg ispod krave :o

e sad, žena radi sama svježi sir i tvrdi sir, a ja bih baš onaj između koji mogu natrgat na komadiće na svježi tek ubrani nešpricani špinat i kuhano domaće jajce :o

ima netko dobar recept koji mogu sama iskemijati?

fala :)

Justin Thyme
06.06.2013., 12:46
Mozda nesto ovako (http://www.playingwithfireandwater.com/foodplay/2008/03/the-ritual-of-r.html), u drugom dijelu clanka je recept za nesto tvrdji sir. Ja sam pravio ricottu po ovom receptu (mislim da ima i na nekom od natjecaja), ovaj tvrdji nisam, izgleda dosta jednostavno.

atlantis
07.06.2013., 10:43
hvala :) to bi moglo biti to :)

Pellaprat
08.06.2013., 16:43
Ovaj sir kućne proizvodnje s Justinovićevog linka je izuzetno ukusan, znam jer sličan i sam radim. Jedini mu je nedostatak što nema ama baš nikakve veze s ricottom. Ni po načinu rada, a ni po okusu. Ako hoćete pravi šmek ricotte ili skute ili pujne ili albuminskog sira onda da bi ste to postigli morate u konačnom proizvodu dobiti sir s naglašenim slatkastim okusom koji nastaje uslijed bogatstva albumina i kazeina, a to možete dobiti isključivo zagrijavanjem sirutke kojoj po volji i možete i ne morate dodati još svježeg mlijeka nakon čega se nastali gruš ocjeđuje kroz specijalnu cjediljku za skutu ili u nedostatku iste kroz 4-5 slojeva gaze. Ovaj ukusni bučkuriš od mlaćenice i svježeg mlijeka daje nešto jako fino, glatko, svilenkasto, stvoreno za vrhunske sirne namaze ali veze s ricottom to nema.

atlantis
09.06.2013., 18:19
Nisam tražila namazni sir nego sir poput fete kojeg mogu natrgati u salate :) a ovaj drugi s linka mi se čini kao takav

čim se opremim potrebnim pomagalima budem ga probala napraviti

ivica1983
10.06.2013., 12:40
Nisam tražila namazni sir nego sir poput fete kojeg mogu natrgati u salate :) a ovaj drugi s linka mi se čini kao takav

čim se opremim potrebnim pomagalima budem ga probala napraviti

Takav sir je radila moja mama sa sirištem koji kupiš u ljekarni. Znam da je svježe podojeno mlijeko još malo zagrijala i onda dodala sirište i za par minuta bi to sirilo napravilo svoje i zatim stavila u kalup gazu i ulijala miljeko te stavila teret na kalup . E sad njoj je tata baš napravio kalup za to da je dobila četvrtasti sir, tebi može i bilokakvo rupičasto cjedilo poslužiti. Moja mama nije solila mlijeko tako da smo dobili okus ko mocarela samo mrvicu tvrđe no ti ako mlijeko posoliš dobit ćeš baš nešto poput fete

Maremonti
10.06.2013., 13:51
Mi smo radili okrugle, isto sa siristem. Posuda bi bila neka niza i sira i onda bi se seljacki napravile rupice. Vazna je higijena, sve mora biti cisto i to posude koristi samo za sir/mlijeko.

atlantis
10.06.2013., 21:11
te posude za cijeđenje mogu negdje kupiti, jel?

nema mi baš tko napraviti rupice na rajngli :zubo:

ivica1983
12.06.2013., 11:23

Pa ne trebaš radit rupice na rajngli , uzmeš ono okruglo rupičasto cijedilo , staviš gazu u njega i tu uliješ mlijeko pripremljeno za radit sir. kad ti se ocijedi sirutka staviš gore tanjur i na tanjur nekaj teškog, npr bocu vode i pustiš da se cijed sir dalje. a gazu je najmanji problem kupit samo nemoj kupit jako tanku nego malo deblju

Pellaprat
12.06.2013., 13:02

Ovo kupi i nemoj se gnjaviti s improvizacijama. Ovakvi samoprešajući kalupi koštaju dvadesetak kuna.

http://img812.imageshack.us/img812/6895/kalupiy.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/812/kalupiy.jpg/)

polly
12.06.2013., 13:09
Ovo kupi i nemoj se gnjaviti s improvizacijama. Ovakvi samoprešajući kalupi koštaju dvadesetak kuna.
....

a di toga ima za kupit? i jel ima četvrtastih?

Pellaprat
12.06.2013., 13:40
a di toga ima za kupit? i jel ima četvrtastih?

Ja nisam vidio četvrtaste ali znam da ih ima u trgovini u Križu. Ovih imaš ovdje. (http://www.probiotik.hr/o-nama.aspx) To ti je negdje na Volovčici blizu Dukata.

polly
12.06.2013., 13:43
nećeš vjerovat ali lakše mi ih je nabaviti iz križa nego s volovčice :D
fala za info :)

Pellaprat
12.06.2013., 13:50
nećeš vjerovat ali lakše mi ih je nabaviti iz križa nego s volovčice :D
fala za info :)

Zeznuo sam, godine.:zubo: Nije Križ nego Ivanić. Oni su imali četvrtaste. (http://www.gumex-eko.hr/index.php/govedarstvo/mini-mljekare-sirane)

atlantis
13.06.2013., 04:09
Hvala na informacijama :)

Maremonti
13.06.2013., 12:16
Kad su moji radi sir ni bilo interneta. Kalupa vjerojatno je.

Daj javi kako je uspijelo.