PDA

View Full Version : Bolonjski proces

Cecily
06.05.2004., 00:15
Dragi moji forumaši! :D :cool:
Znate li kad kreću one nove sheme studija (3+2 i slično) na Sveučilištu u Zagrebu? Kako će to izgledati? Ako itko ima kakvih svježih informacija sa svojeg matičnog fakulteta... Hoće li se napokon moći studirati npr. farmacija i filozofija? Načula sam da će biti pomaka već 2004/2005... ili su to samo snovi budućih brucoša... Da se ne zamaram sad s upisima nego odem na godinu dana kao au pair girl u Englesku. ;)

Crimson Petal
06.05.2004., 00:27
aaa! 2004/05. a hoce to biti samo u zg ili i na drugim sveucilistima? ono, bilo bi bas super da nam u pola studija pobrkaju loncice. :eek:

Obeliks
06.05.2004., 07:35
Crimson Petal kaže:
ono, bilo bi bas super da nam u pola studija pobrkaju loncice. :eek:

jok, onima koji pocnu studij po starom programu nece se nista mijenjati

Crimson Petal
06.05.2004., 17:19
onda dobro. :cool: ali opet ako bi se krenulo 2004./05. s brucosima (a to cu opet biti ja), i ako bi bilo u osk, zakacili bi i mene. no cisto sumnjam da ce ista krenuti tako uskoro.

isto kao sto su pricali da bi u srednjim skolama drzavne mature bile moguce vec od ove godine ili tako nesto, sad vec pricaju o 2008. najranije.

za to definitivno treba puno vise vremena i dooobrih priprema.

GnothiSeauton
06.05.2004., 17:27
Da ali u principu to treba napravit elem da bi se izvrijednili akademski stupnjevi sa međunarodnom brijom... jerbo ovako čovjek završi za dipl. ing, čistonaprimjergovoreći na FERu za 4.5 - 5 godina najmanje, i onda je pitanje da li će mu priznat Master's degree (koji bi trebali po istovrijednosti odslušanih kolegija i količini odslušanih sati, vježbi i svega) ili će ostat bijedni Bachelor kad ode van, kaj se vani postigne za 3 godine.

Inače ljudi misle:
dipl. nešto kod nas = Bachelor's degree
magistar = Master's degree
doktorat = Ph.D.

Inače samo ovo zadnje stoji, za magisterij kod nas treba odvalit jaja a Master si vani za 4 godine bez puno samostalnog znanstvenog rada (izdavanja članaka, radova, i ono stvarnog doprinosa ukupnom obimu znanosti u ljudi, kamoli Hrvata :D)

Treba to, ali treba i to sve isplanirat i vidit što, kako, zašto i kome i kada!

charlotte
28.09.2004., 22:23
Dakle, sto su to ECTS bodovi?

*_spike
28.09.2004., 22:31
“European Credit Transfer System (ECTS) – Europski sustav prijenosa bodova, omogućuje priznavanje rezultata rada studenata uporabom opće prihvaćenih mjera: bodova i ocjena".
Dokumentacija koja je nekom sveučilištu potrebna za sudjelovanje u ECTS-u sadrži detaljni opis nastavnog programa, nastavnih metoda, načina ocjenjivanja te broj ECTS bodova po pojedinim predmetima. ECTS bodovi se dodjeljuju prema jednostavnom kriteriju: normalno opterećenje studenta tijekom semestra je 30 ECTS bodova, a pojedinim predmetima dodjeljuje se određeni broj ECTS bodova na osnovi učešća u ukupnom studentovom radu, što uključuje prisustvovanje nastavi, samostalni rad, pripremu za nastavu, učenje i izradu projekata.
Zahvaljujući razgovoru koji smo dekan FER-a, prof. dr. sc. Slavko Krajcar i ja vodili godinu dana ranije s potpredsjednikom BEST-a International za edukacijska pitanja o mogućnosti priznavanja ECTS bodova stečenih tijekom BEST seminara, tome što sam sate i sate prosjedila na raznim povjerenstvima zaduženim za uvođene ECTS bodova na Sveučilište u Zagrebu i konačno činjenici da smo na FER uveli ECTS, moj odgovor je bio: "Naravno da mi to možemo :-) !" Uz to su važni argumenti bili primjerenost tema, kvaliteta seminara i ozbiljan završni ispit.
Nakon konzultacija s dekanom i donešena je konačna odluka i sve ostalo je bilo jednostavno: na isti način pripremljeni su i materijali za BEST Summer Course 2001 i prema istim kriterijima programu su dodijeljeni ECTS bodovi. Svi studenti koji su položili završni ispit dobili su svu potrebnu dokumentaciju koja će im omogućiti da im matični fakulteti priznaju njihov rad tijekom BEST seminara jednako kao i rad ostvaren na matičnoj ustanovi.
I tako su po prvi put na BEST-ovom zbivanju u Hrvatskoj studentima dodijeljeni ECTS bodovi. Trebalo je samo malo dobre volje i malo truda.

Crimson Petal
28.09.2004., 22:35
eto, ja sam sad bas htjela isto to postati. spaaajk! :azdaja: :D

*_spike
28.09.2004., 22:43
http://www.fuckinggoogleit.com/

Crimson Petal
28.09.2004., 22:48
*_spike kaže:
http://www.fuckinggoogleit.com/

yep, great minds think alike, a ostali idu u gorenavedenu kategoriju. :D

*_spike
28.09.2004., 22:54
Crimson Petal kaže:
yep, great minds think alike, a ostali idu u gorenavedenu kategoriju. :D

Great minds se iz prve upišu na fax, a nas dvoje...da... :D

Crimson Petal
28.09.2004., 23:03
'scuse me, ali ja sam oba faksa upisala iz prve... :D

*_spike
28.09.2004., 23:09
Crimson Petal kaže:
'scuse me, ali ja sam oba faksa upisala iz prve... :D

Sorry. Opraštaš mi, ne? :eek: :D

Crimson Petal
28.09.2004., 23:14
*_spike kaže:
Opraštaš mi, ne?

ne. :D

*_spike
28.09.2004., 23:26
Crimson Petal kaže:
ne. :D

O fino. Još jedan kandidat za čašu vode na forum tulumu :(
:D

wuk
10.02.2005., 23:02
Dobro koji su nam to kurac sjebali u vezi fakulteta sada?

Čujem da se opet sprema neka reforma... nešto oni opet mute...
ništa mi nije jasno!

Navodno nikome nije jasno jer je to sve skupa i dalje u proceduri, ali dajte se ljudi skoncentrirajte!

Znate li išta o tome?
Pozdrav :)

ruda mraz
10.02.2005., 23:32
ne govori ***** pred djecom..
kakva reforma, koji faks..?:confused:

little wonder
11.02.2005., 00:00
Da, navodno će studij trajati tri godine, nakon toga možeš na magisterij (još dvije godine) ili na doktorat (tri godine). Kao idemo ususret Europi i te fore. Ne znam točno kad se to planira uvesti, nešto sam načula da je takav program već uveden na strojarstvu, a i od FER-ovaca sam čula da je nešto u planu... Ne znam kak je na drugim fakultetima, na ovima imam najviše poznanika tak da... Sad ne znam koliko je to rekla-kazala...

(btw, ovo je moj 555. post :cheer: :D )

little wonder
11.02.2005., 02:09
Da, sad sam se sjetila... Bolonjska deklaracija... Potraži malo po netu...

Feyd
11.02.2005., 09:04
Evo, ja ću vam reć za FER.

Studij će trajati tri godine, nakon čega si dipl. inž. elektrotehnike (računarstva), onda još dvije godine pa si mr. sc. pa još tri godine pa si dr. sc.

A mi koji smo se upisali prošle godine, imamo pet godina do dipl. inž., jer u ostalom, ko nas jebe.

Da, da nas ne oštete, mi ćemo sa pet završenih godina biti mag. (pazi, jebote, mag.). To vam je magistar nečega (struke, faksa, tako neka pizdarija), i to je kao što je rekao jedan profesor za pokazat doma mami i tati. Ta titula ne postoji nigdje u svijetu, pa se naravno nigdje niti ne priznaje.

Kyra
11.02.2005., 09:04
Radi se o Bolonjskoj deklaraciji kojoj je cilj uniformirati sveučilišne sustave u Evropi u smislu da svi jednako traju i da su jednako koncipirani, pa bi se samim time omogućilo lakše kretanja studenata i studentske razmjene. Time se želi i omogućiti brže školovanje i sticanje diplome te povećati broj studenata koji stignu do kraja studija odnosno smanjiti broj onih koji odustanu od istog.

Po mišljenju mnogih, ta je reforma na fakultetima u Italiji gdje je uvedena, ako se ne varam, akademske 2001/2002, donijela samo loše promjene.

Do tada su fakulteti trajali većinom 4 a neki i 5 godina. Od reforme svi traju 3+2, tako da se već nakon tri godine dobije neka diploma a onda se može još dvije godine na specijalizaciju.
U Italiji je konkretno prije reforme bila slijedeća situacija (ovo su, čini mi se, najbitnije stvari):
-plan studija je na nekim fakultetima bio prilično slobodan (studenti su imali dosta slobode pri odabiru predmeta koje će slušati, i, što je još bitnije, kada će ih slušati, na kojoj godini),
-nije bilo obaveze (u velikom broju slučajeva) praćenja predavanja (dakle, nije bilo ni famoznih potpisa).

Kad je nastupila reforma 3+2, svaki je predmet dobio na raspologanja 60 sati nastave podijeljenih na "module" (svaki po 20 sati). Studenti su dobili priliku izlaska na ispit nakon svakog od tih modula, pa se tako jedan predmet od 60 sati mogao polagati u tri dijela a ne odjednom kao što je prije bio slučaj. Programi su malo postroženi u smislu da više nema prevelike slobode odabira što slušati na kojoj godini (točno se zna koji su ispiti na prvoj, drugoj i trećoj godini).

Na mom faksu, filozofskom, profesori su se najviše bunili zbog problema "tranzicije": mi, koji smo upisali studij prije reforme, morali smo slušati predavanja po novim programima od 60 sati a polagati ispite po sistemu prije reforme. Dakle, nedostajalo je sati za četverogodišnji studij pa smo tako ispite spremali s puno više individualnog rada (i prije ga je bilo dosta jer je, za razliku od Hr broj ispita manji ali su drukčije koncipirani i opširniji su) i morali ih polagati po starom sistemu (dakle, nismo imali mogućnosti kao ovi "novi" polagati ga po "modulima").

Govorilo se čak o mogućnosti da se reforma poništi i da sve bude kao prije.

Eto, nisam neki stručnjak, ali možda sam nešto pojasnila. Možda, rekoh :D

Off topic: Osim ove Bolonjoske deklaracije, ja bih osobno jako voljela da se potpiše sporazum o automatskom priznavanju diploma, a ne da oni koji su diplomirali u inozemstvu na studiju koji postoji i u Hrvatskoj, nakon dobivene diplome moraju polagati još hrpu diferencijalnih ispita :mad:

wuk
11.02.2005., 09:05
na svim fakultetima koji podrže tu reformu.

od ove godine...
ovogodišnji maturanti su pokusni kunići...

danas imamo u školi predavanje na tu temu, pa ću (valjda) znati više.

wuk
11.02.2005., 09:07
a kako će medicinski fakultet?

6+2+8+1+3+9+18?

ruda mraz
11.02.2005., 14:17
wuk kaže:

6+2+8+1+3+9+18?

:rofl:

Kristina19
11.02.2005., 16:42
Na PMF-u (matematika) je već gotov program i sve pripremljeno za to 3+2. Sad čekamo vas ostale... ;)

Feyd
11.02.2005., 17:27
Kristina19 kaže:
Na PMF-u (matematika) je već gotov program i sve pripremljeno za to 3+2. Sad čekamo vas ostale... ;)

Not that it's gonna do you any good.

Mi koji smo se prije upisali imamo svojih 4,5 za odgulit iako je i kod nas sve spremno, bar tako kažu.

Pretpostavljam da i vi na PMF-u imate svoje 4 za odradit, a ovo će se ostavit nekim mlađim generacijama.

Kristina19
11.02.2005., 17:40
Naravno da mi idemo po starom programu :(
Ali možda je ovako i bolje.

Feyd
11.02.2005., 17:47
Kristina19 kaže:
Naravno da mi idemo po starom programu :(
Ali možda je ovako i bolje.

Možda imaš pravo, baš sam razmišljao da mi se ponudi prilika prebaciti se na novi program, dakle, 3 godine ili nastaviti po starom, 4.5 godine, što bi izabrao.

Mislim da se ne bi kockao, iako, realno, šanse su 50:50.

Kristina19
11.02.2005., 19:21
Mislim da u težini programa neće biti razlike.
Baš sam pitala prodekanicu za nastavu na mom faksu i ona je rekla da je sve to isto ali prošireno na 5 god s tim da je tu uračunato i diplomiranje. Tak da ti dođe na isto (vremenski). Ali to je dobro jer kasnije možeš nastaviti školovanje kad želiš a sad sto problema (neke razlike polagat...)

m'kva
11.02.2005., 20:06
Evo, ja idem vec 2. god po ovom "novom" programu....
Kod nas, na FSB-u, nakon zavrsene 3,5 god (7 sem.) dobiva se titula B.Sc. (u zargonu zvana "bakalar")...
Neki vele da je to, B.Sc., u rangu "starog" dipl.ing. (VII. stupanj), a neki drugi da je to izmedju ing. (VI. stupanj) i dipl.ing.(VII. stupanj)...pa sad, 'ko tu koga ....?
A nakon narednih 1,5god (3 sem) dobija se naziF M.Sc.

Zasad, nikog' to previse ne ineresira...jer su svi "zaludjeni" s tim da ce biti MAGISTRI (wow)....

Medjutim, ni'ko ne prica da magisterij nece biti besplatan...pa ce tek kasnije doci do aktualiziranja problema s pocetka posta.

A da ne govorimo o gospodarstvu i njegovoj (ne) mogucnosti apsorbiranja novih, do sad nevidjenih, kadrova ....koje nece znat kam sa svim tim silnim magistrima/cama odnosno "bakalarima/kama".

m'kva
11.02.2005., 20:37
wuk kaže:

Koliko mi je poznato...svaki fakultet ima omogucen "prostor" za samostalno odlucivanje o duljini studija.
Tako npr., ekonomski, u Zg-u, ce i dalje trajati 4 god., a med'cina 6.

aaston
14.02.2005., 08:14
Nešto sam gledao na televiziji i kažu da će promijeniti sustav školovanja na fakultetima. Dakle, ing. će sada biti prvostupnik, dipl.ing. će biti magistar.
A šta s nama koji smo ranije diplomirali? Ako sam ja dipl.ing. (10 semestara) hoću li to ostati i dalje ili ću biti nekakav magistar?
Hoće li onaj koji je danas ing. to i ostati ili će biti nekakav prvostupnik? Mjenjaju li nazive i dipl.oec. i sličnima ili samo inženjerima?
Šta će biti s postojećim magistrima? Hoće li i njima promjeniti naziv ili ih jednostavno degradirati? Tko će biti dr.sc.?

Meni tu niš nije jasno...
:confused:

Bozidar
14.02.2005., 12:23
Nije ni njima. Zakon je donijet al se jos nezna kako ce se primjenjivati u praksi. Tako da moramo cekati . . .

Josh
14.02.2005., 23:35
Ja mislim da nece nista mijenjati, ostaje kako je, samo poslodavci imaju vise posla.
To je usvojeno Bolonjskim dogovorom, tako funkcionira u vecem djelu Europe i namjerava se postici to u cijeloj.
Biti ce sustav studiranja 3 + 2 + 3.
Prve 3 zanimanje bachelor, jos dvije master te jos tri doktorat.
Moguce je mobilnost studenata po ostalim sveuclilistima na temelju osvojenih ects bodova.
Problem je u nasoj drzavi sto sve mora financirati student. Prve 3 godine sto se tice financiranja ce biti kao do sad, a za jos dvije ce biti malo teze dobit bez placanja. Isto tako razmjena da se ide na druge fakultete ide na osobni trosak.
Studenti koji sad studiraju nece biti zakaceni time (cak ni oni sa prve godine).
Kao ta diploma vise vrijedi u eurpoi jer je sustav i program studiranja svugdje isti.
A vise ni ja ne znam sto je bolje biti, dipl.ing. ili master.,, :confused:

Potala
15.02.2005., 00:05
Bozidar kaže:
Nije ni njima. Zakon je donijet al se jos nezna kako ce se primjenjivati u praksi. Tako da moramo cekati . . .
Zakon je donijet? A nije li to još u fazi raspravljanja?
Mene najviše zanima što s nama koji uskoro trebamo diplomirati, a možda se odlučimo za postdiplomski? Čula sam da će se u tom slučaju odmah ići na doktorski što mi je totalna glupost.
Zna li tko što o tome?

Osorkon
15.02.2005., 00:40
Potala kaže:
Zakon je donijet? A nije li to još u fazi raspravljanja?
Mene najviše zanima što s nama koji uskoro trebamo diplomirati, a možda se odlučimo za postdiplomski? Čula sam da će se u tom slučaju odmah ići na doktorski što mi je totalna glupost.
Zna li tko što o tome?

Da, ali ja sam cuo na televiziji da ce se to tek vaziti za one koji krenu na faks od sljedece skolke godine...mi koji idemo na faks mi ga zavrsavamo prema strim pravilima...

Oni koji sljedece godine upisu faks icice prema sistemu 3+2...tj tri godine dodiplomskog + dvije postdiplomskog.

panon youth
15.02.2005., 09:01
da, mi koji studiramo ići ćemo dalje po starim pravilima, ali kad završimo nama će, kao i onima koji su diplomirali prije nas, ispred imena pisati mag., što je različito od mr. sc. bit ćemo magistri naše struke, ali ne i magistri znanosti

današnji mr.sc. će to i ostati
ali više nećete moći postati mr. sc. (današnji magisterij se ukida)
jer nakon pete godine, kada ste mag., upisujete nove tri godine nakon kojih ste dr.sc. ili dr. art.

oni koji su trenutno na magisteriju, mogu ga dovršiti ili se odmah prebaciti na doktorski stupanj

osim toga, postojat će i jednogodišnji ili dvogodišnji studiji specijalizacije

Potala
15.02.2005., 09:14
Neću biti mag :mama:

A ništa, morat ću upisati taj doktorski :raspa:

:zubo:

panon youth
15.02.2005., 09:21
bolje mag.

nego mr.sc.

u izumiranju:visi:

mislim da je najgore onima koji su nedavno magistrirali

d@d@
15.02.2005., 09:31
panon youth kaže:
bolje mag.

nego mr.sc.

Pretpostavljam da će biti neka pojednostavljena procedura od mr.sc do dr. sc. inače gdi bi nestale dvije godine:(

vaci
15.02.2005., 11:26
panon youth kaže:
bolje mag.

nego mr.sc.

ma nemoj
ja sam prije 2 tjedna upisala magisterij :cool:

mag je samo obični student
a mr.sc. ti između ostalih nosi veću plaću (propisano zakonom) :B

i uvest će se vjerojatno opcija da mr.sc. rješi još jednu godinu i postaje dr.sc

panon youth
15.02.2005., 12:00
pa dobro nemam ja ništa protiv mr.sc.-ova:zubo:

i naravno da bi bilo pošteno uvesti njima nekakav prečac do doktorata, a ne da netko tko je tek diplomirao upisuje doktorat s nekim tko je već mr.sc.

Osorkon
15.02.2005., 20:56
Ma ova drzava je totalna banana, a skolstvo i obrazovanje je ocito zadnja rupa na svirali...u Dnevniku se samo spomene bolonjska deklaracija..nest malo daje ministar Primorac potpisao neki wc- papir ... i dalje odmah ponovo...Carla Del Ponte je rekla ako Sanader ....blabalabal... Ante Gotovina...a za studente i ostale koji su u obrazovnom sustavu...ach jebga snadjite se sami.

Pitanje: Jel su vam na faksu rekli sto je to BOLONJSKA DEKLARACIJA?

Crimson Petal
15.02.2005., 22:18
aaston kaže:
Šta će biti s postojećim magistrima? Hoće li i njima promjeniti naziv ili ih jednostavno degradirati?

pisalo je u novinama da ce svi postojeci dipl.ing./mr.sc./dr.sc. moci zatraziti od svojih fakulteta prijepis diplome po tom novom sustavu. :kava: whatever...

osobno mislim da ce zavladati turbo frka dok se ne skonta tko sto postaje nakon x godina skolovanja i sto to zapravo znaci u odnosu na ovo danasnje. :zubo:

zapravo mi je svejedno, meni ce faks i dalje trajati 6.g.+specijalizacija :o a sto ce tocno pisati na diplomi, who cares, samo da je se docepam jednog dana. :cerek:

Crimson Petal
15.02.2005., 22:23
Osorkon kaže:
Pitanje: Jel su vam na faksu rekli sto je to BOLONJSKA DEKLARACIJA?

a mos misliti...

to bi trebalo krenuti od ove akad. god., a kod nas prof. jos uvijek skrabaju nekakve curriculume na nekim "strucnim" sjednicama. :rolleyes: mogu samo zamisliti kako ce to biti strucno i kvalitetno odradjen posao. :lol:

pa primorac se jos trga da sastavi kataloge znanja (!) za osnovno obrazovanje :rofl: a gdje su tek fakulteti u toj prici... :rolleyes:

d@d@
15.02.2005., 22:24
Crimson Petal kaže:
pisalo je u novinama da ce svi postojeci dipl.ing./mr.sc./dr.sc. moci zatraziti od svojih fakulteta prijepis diplome po tom novom sustavu. :kava: whatever...

Je i kak to mislis strucna sprema: mr.sci = zamalo doktor:D

Potala
16.02.2005., 00:37
vaci kaže:
i uvest će se vjerojatno opcija da mr.sc. rješi još jednu godinu i postaje dr.sc
U tom slučaju opet su oštećeni oni koji su tek upisali ili već završili doktorski :D

Ma šalim se, nemam ja ništa protiv tog usklađivanja, dapače...
Samo želim da se to što prije riješi jer sam pri kraju s faksom, a razmišljam o eventualnom daljem obrazovanju pa bih vrlo rado da se taj kaos uskoro sredi.

aaston
16.02.2005., 06:26
Crimson Petal kaže:

Dakle mjenjat će nam nazive... koja gnjavaža... još neka odrede neke novčane naknade za to i biti će sjajno. Jedno je usklađivanje, ali da li je baš potrebno stvarati svu tu zbrku oko naziva?
Umjesto da se nadležno ministarstvo bavi pravim problemima oni se igraju s nazivima :rolleyes:

Da se u EU svi oni koji završavaju fakultete zovu čiuaue i mi bi se eto sada morali zvali čiuaua: čiuaua, dipl.čiuaua, mr.čiuaua i dr.čiuaua.

vaci
16.02.2005., 07:50
Potala kaže:
U tom slučaju opet su oštećeni oni koji su već završili doktorski :D

to je već starčad :zubo:
njima je i povijest o osnovnoj bila lakša al se mi svejedno ne žalimo zbog toga:D

Potala
16.02.2005., 13:21
aaston kaže:
Dakle mjenjat će nam nazive... koja gnjavaža... još neka odrede neke novčane naknade za to i biti će sjajno. Jedno je usklađivanje, ali da li je baš potrebno stvarati svu tu zbrku oko naziva?
Umjesto da se nadležno ministarstvo bavi pravim problemima oni se igraju s nazivima :rolleyes:

Da se u EU svi oni koji završavaju fakultete zovu čiuaue i mi bi se eto sada morali zvali čiuaua: čiuaua, dipl.čiuaua, mr.čiuaua i dr.čiuaua.
Ne, mijenja se i koncepcija studija i sve se usklađuje s europskim standardima što je dobro jer je to olakšava stvari i onima koji misle ući u neki exchange program tijekom faksa i onima koji misle na postdiplomski vani ili raditi vani ili doći tu raditi nakon završenog faksa negdje u inozemstvu...
Oh, well, bar bi tako trebalo biti :D

aaston
17.02.2005., 07:46
Potala kaže:
Ne, mijenja se i koncepcija studija i sve se usklađuje s europskim standardima što je dobro jer je to olakšava stvari i onima koji misle ući u neki exchange program tijekom faksa i onima koji misle na postdiplomski vani ili raditi vani ili doći tu raditi nakon završenog faksa negdje u inozemstvu...
Oh, well, bar bi tako trebalo biti :D

Ok, nisam se zbog toga bunio nego zbog promjene naziva. Mislim da je to nepotrebno. A što se koncepcije studija tiče, to mene više nije briga, srećom već neko vrijeme :D

Gaj Julije R!sXXXIV
12.03.2005., 03:45
Preko noći dobivamo 180 tisuća magistara?
U usklađivanju hrvatskog visokog školstva s kriterijima iz Bolonjske deklaracije potencijalno se događa jedan paradoks. S obzirom na shemu studiranja 3-2-3 prema novom modelu, stari dodiplomski studij od četiri godine je „između“ diplome u magisterija što znači da bi sve visokoobrazovne institucije u Hrvatskoj mogle svojim bivšim diplomandima dodijeliti zvanje magistra struke, premda se ovi nisu nikad za to zvanje obrazovali, kao što je država već priznala istim takvima iz drugih država. Zamislite sreću kada oko 180000 građana Hrvatske preko noći od diplomiranih ekonomista, pravnika, inženjera i ostalih postanu magistri.

six string
12.03.2005., 08:43
Ja sam negdje pročitao da ipak to novo zvanje magistar neće biti izjednačeno sa onima koji su magistrirali po starom sistemu. Samo naziv je isti.

injanja
12.03.2005., 12:14
sve je to za mene ionako glupost...totalno je nepotrebno da se nekome ko ostaje unutar države daju ikakvi "naslovi" kad su svi poslodavci svjesni toga koji je neko fax završio.po kojem programu i čime ga to onda čini!!
Naslov magistar može samo godit nečijem egu..ili možda uvrijedit onoga ko zbilja ima tu titulu.
inače su mi bilo kakvi nazivi,osobito ti koji su isti ko neki drugi a različitog su značenja totalni idiotizam i samo zbunjuju ljude..tipa sadašnji "magistri" farmacije,koji nisu magistri već farmaceuti...ili npr. naziv doktor za lječnika kojim je onda teško "običnom puku" uopće svatit da postoje doktori i doktori znanosti iz podr. medicine.najgluplja ideja od sviju mi je titula doktora koju su imali pravnici:)
uostalom opet dolazi do problema...evo na feru ima čitav semestar(a time i x ects bodova ) više nego na drugim fak...a tek na farmaciji,arhitekturi...
mislim da bi svim sadašnjim i završenim studentima ovo sve skupa trebalo vrijediti samo kod verificiranja diploma i odlaska vani..a oni koji se sada tek upisuju neka se od početka onda upisuju po drugačijem programu!!:rolleyes:

Attack
12.03.2005., 15:33
ma to su za mene gluposti a i nisam jedini s tim mišljenjem

naime kakva korist od promjene iz dipl.ing u magistar kad će svi doživjet tu promjenu????:confused:

nećeš imat nikakvo veće znanje a ni bolje uvjete za posao kad će opet svi bit isti tako da to nema nimalo smisla

ovo sad je zakon

dipl.ing :s :s :s

Xaphania
12.03.2005., 17:38
Attack kaže:
ma to su za mene gluposti a i nisam jedini s tim mišljenjem

naime kakva korist od promjene iz dipl.ing u magistar kad će svi doživjet tu promjenu????:confused:

nećeš imat nikakvo veće znanje a ni bolje uvjete za posao kad će opet svi bit isti tako da to nema nimalo smisla

ovo sad je zakon

dipl.ing :s :s :s

Ma bravo...
a sta je s ovima koji ce po novom sistemu dobit titulu magistra a imat ce isto - ili mozda malo vece znanje od nas koji smo godinu prije njih zavrsili studij a imali bi po tvome titulu dipl.ing??
mislis da ce za 10 goidina nekog zanimat da si ti zavrsio fax po "starom" sistemu??

six string
12.03.2005., 18:08
Ma kod nas je cijeli sistem studiranja bez veze! Prednost ima onaj koji ima bolju vezu, prilikom kasnijeg zapošljavanja, a na faksu su jako rijetki mentorski odnosi profesora prema studentima i sve se svodi da zadovoljiš neke beskorisne forme, i da imaš jake živce i da si uporan.

vaci
13.03.2005., 20:53
six string kaže:
Ja sam negdje pročitao da ipak to novo zvanje magistar neće biti izjednačeno sa onima koji su magistrirali po starom sistemu. Samo naziv je isti.

naziv nije isti!!
postoji razlika između magistra struke (šta se uvodi bolonjom) i magistra znanosti (mr.sc. Ivo Ivić )

sisavac
23.05.2005., 08:52
Jel netko možda zna kako će se primjeniti Bolonjski proces na ljude koji su završili dvogodišnji studij neke više škole? Koliko treba još godina dati da bi se poslalo prvostupnik? Ak netko zna kak će se to primjeniti na Ekonomskom fakultetu još bolje....:)

joey_hr
23.05.2005., 09:13
za ekonomiju se do 15.06. ove godine ništa ne zna!!!
Čak još ne znamo hoće li brucoši studirati po straom ili novom sustavu....:mad:

scripta elegans fe
08.06.2005., 19:44
jel itko zna hoce li se primnjivati bolonjska dekl na pmf???

il mozda netko ima popis za sve fakultete gdje ce biti...

plz help....:(

Shockwave
08.06.2005., 20:48
Koliko sam ja cuo,primjenjivat ce se na svim fakultetima.Jedino ce medicina zog specificnosti imati neki poseban status.Meni nije jasno nesto drugo.Smisao Bolonjske deklaracije je protocnost studenata medju razlicitim sveucilistima.Predvidjena su dva modela studiranja do magistarskog nivoa:3+2 i 4+1.U Hrvatskoj naprimjer svi ekonomski fakulteti su se opredijelili za 3+2 sustav dok EFZG ide po sustavu 4+1 sto znaci da transfera izmedju ovog i ostalih EF ne moze biti.Mislim,sta se tu bitno mijenja ako opet nisu svi fakulteti uskladjeni po istom sustavu.

scripta elegans fe
08.06.2005., 21:00
ma ne znam ni ja sama sto oni izvode.... samo da upisem fakultet i zdravo....

enter
10.06.2005., 09:49
evo vam izvedbeni plan studija na pravu skroz desno
http://www.pravo.hr/PRAVO/index.html

fulja
10.06.2005., 15:50
Idu mi na zivce i Primorac i ministarstvo sa tim sta izvode.....razjebali su nas na prvoj godini skroz...

Ja nemam pojma sta ce bit ako padnem godinu, dal ce bit parcijale, dal ce se mijenjat uvjet ove godine....

Ono sta mi najvise ide na zivce je to sta mi se moze dogodit da mi fali jedan ispit do uvjeta (sta znaci da bi ih imao 7 polozeno), da onda nece bit parcijale, pa da cu morat ponovno upisat prvu godinu i to po bolonjskom....A tada je vrlo realna mogucnost da mi se od tih 7 polozenih ispita priznaju samo 2 ili jedan, a u najgorem slucaju cak niti jedan.....

Pa tko pametan misli da se moze uspjesno reformirat Sveuciliste u roku od 2 mjeseca (pripremit novi program, provjerit i uskladit novi program...) i to jos sve bez ikakvih razgovora i konzultacija sa onima koji bi u toj reformi trebali najvise sudjelovat a to su buduci studenti i studenti prve godine....

Kata-fakin-strofa... :flop:

Elektra
10.06.2005., 20:26
fulja kaže:
Idu mi na zivce i Primorac i ministarstvo sa tim sta izvode.....razjebali su nas na prvoj godini skroz...

Ja nemam pojma sta ce bit ako padnem godinu, dal ce bit parcijale, dal ce se mijenjat uvjet ove godine....

Ono sta mi najvise ide na zivce je to sta mi se moze dogodit da mi fali jedan ispit do uvjeta (sta znaci da bi ih imao 7 polozeno), da onda nece bit parcijale, pa da cu morat ponovno upisat prvu godinu i to po bolonjskom....A tada je vrlo realna mogucnost da mi se od tih 7 polozenih ispita priznaju samo 2 ili jedan, a u najgorem slucaju cak niti jedan.....

Pa tko pametan misli da se moze uspjesno reformirat Sveuciliste u roku od 2 mjeseca (pripremit novi program, provjerit i uskladit novi program...) i to jos sve bez ikakvih razgovora i konzultacija sa onima koji bi u toj reformi trebali najvise sudjelovat a to su buduci studenti i studenti prve godine....

Kata-fakin-strofa... :flop:

Pa, mislim kako tvoj pad nema nikakve veze sa Bolonjskom deklaracijom jer si upisao studij prije njezinog uvođenja i prema tome, trebao bi studirati po starome. Tako bi barem trebalo biti.

Nego, ako nisi siguran odi pitati u referadu. Ja sam već pitala i Bolonjska deklaracija kači samo one koji fakultet upišu 2005./2006. godine.

gnjavež
10.06.2005., 23:50
ovisi od faxa, na mom ce max. 3 ljudi past godinu pa im nema smisla samo zbog toliko ljudi radit po dva programa, pogotovo zato sta nam uvik fali mista za predavanja a pogotovo za vjezbe.meni su rekli da cu najvjerovatnije ic po bolonjskoj, da im nema smisla ostavit nas po starom samo da jos nije sluzbeno odluceno.

fulja
11.06.2005., 00:16
Elektra kaže:
Pa, mislim kako tvoj pad nema nikakve veze sa Bolonjskom deklaracijom jer si upisao studij prije njezinog uvođenja i prema tome, trebao bi studirati po starome. Tako bi barem trebalo biti.

Nego, ako nisi siguran odi pitati u referadu. Ja sam već pitala i Bolonjska deklaracija kači samo one koji fakultet upišu 2005./2006. godine.

:nono:

Ako padnes godinu znaci da ponovo upisuje prvu godinu. A oni koji ove godine upisu prvu idu po Bologni....bar kod nas.

Zato kao i nema parcijale...moraju negdje rez napravit....

Elektra
11.06.2005., 09:42
fulja kaže:
:nono:

Ako padnes godinu znaci da ponovo upisuje prvu godinu. A oni koji ove godine upisu prvu idu po Bologni....bar kod nas.

Zato kao i nema parcijale...moraju negdje rez napravit....

Propustila sam da ponovno upisuješ (bi trebao) prvu godinu. E onda ne znam. Raspitaj se u referadi. Ako uopće znaju išta :D

fulja
11.06.2005., 11:09
U tome i je stvar. Zato ja i pizdima. Ne da na studentskoj sluzbi ne znaju nista....Ne znaju ni u usranom dekanatu....

gnjavež
12.06.2005., 22:47
ajd malo razmisli: jel ima logike da rade dva programa za prvu godinu:D idemo po bolonjskom :bang: joj sto volim mononukleozu :raspa:

fulja
12.06.2005., 23:08
jel ima logike da ja polozim 7 ispita, upisem ponovno prvu i da mi se nista od polozenih ne prizna

gnjavež
13.06.2005., 12:26
nema logike al ko kaze da ti se ne prizna??bas ni jedan??meni se priznaju.al ja sam ionako samo jedan polozila:bang: :bonk:

52X32X52
13.06.2005., 12:47
mislim da se mojim prijateljicama priznaju svi polozeni ispiti.. mislim to ovisi o profesoru, ipak kod njega polazes taj predmet, svejedno po starom ili novom sustavu..

sisavac
13.06.2005., 13:36
Ajd mi sad odgovorite ovo: imam završeni VI stupanj na EFZG i htio bih zavrsit VII stupanj, i to bih ove godine htio nastaviti. Koliko treba godina dati da bi zavrsio VII stupanj? Eto, to mene muci... Sad su totalno smotali sve s tim Bolonjez špagetama...:)

fulja
13.06.2005., 18:35
gnjavež kaže:
nema logike al ko kaze da ti se ne prizna??bas ni jedan??meni se priznaju.al ja sam ionako samo jedan polozila:bang: :bonk:

stvar je u tome da totalno mijenjaju program. Recimo, umjesto 3 matematike koliko ih sad imamo na 1. godini, po bolonji ce bit to sve u jednom kolegiju, slicna stvar je i sa Osnovama Elektrotehnike. Neki kolegiji se ukidaju ili micu negdje kasnije, treci se pak iz temelja reorganiziraju....

Ma meni je ustvari najgore to sta nama nitko nista ne govori....

Zmaj
13.06.2005., 21:01
Znaci onda ce nam sve skupa bit teze.

Zmaj
14.06.2005., 13:53
Da sad necitam cijeli topic, jel onda bolji novi ili stari program?

Nesto sam cuo da se onaj stari neprizna u svijetu, kao da ga nisi ni zavrsio :confused:

gnjavež
14.06.2005., 13:54
fulja kaže:
stvar je u tome da totalno mijenjaju program. Recimo, umjesto 3 matematike koliko ih sad imamo na 1. godini, po bolonji ce bit to sve u jednom kolegiju, slicna stvar je i sa Osnovama Elektrotehnike. Neki kolegiji se ukidaju ili micu negdje kasnije, treci se pak iz temelja reorganiziraju....

Ma meni je ustvari najgore to sta nama nitko nista ne govori....
meni su samo nekoliko kolegija stavili na 4. ili 5. godinu, sve ostalo isto ko prije.

fulja
14.06.2005., 14:11
Zmaj kaže:
Znaci onda ce nam sve skupa bit teze.

Nece, jako ce rasteretit sve kolegije. Procitaj moj prosli post. Tri matematike su srezali u jednu primjerice. (na mom faksu)

Radi se na uskladjivanju programa sa svijetom (ECTS bodovi) tako da bi ti prakticki mogao sturid prvu godinu u Hrv, pa drugu u Eng, trecu u Nizozemskoj i tako...to trenutno nije bas svugdje moguce jer nisu jednaki programi (zato se neki nasi ljudi vani vise cijene jer imaju vise znanja iako imaju nizu titulu)

Zmaj
16.06.2005., 21:50
fulja kaže:
Nece, jako ce rasteretit sve kolegije. Procitaj moj prosli post. Tri matematike su srezali u jednu primjerice. (na mom faksu)

Radi se na uskladjivanju programa sa svijetom (ECTS bodovi) tako da bi ti prakticki mogao sturid prvu godinu u Hrv, pa drugu u Eng, trecu u Nizozemskoj i tako...to trenutno nije bas svugdje moguce jer nisu jednaki programi (zato se neki nasi ljudi vani vise cijene jer imaju vise znanja iako imaju nizu titulu)

Aj super, samo cuo sam na vjestima da neki nemaju para da to uvedu :D

*_spike
28.06.2005., 21:37
Ako netko misli na Biologiju, donešeni su novi programi:

.pdf download (http://zg.biol.pmf.hr/index.php?id=254)

Crimson Petal
28.06.2005., 21:45
*_spike kaže:
Ako netko misli na Biologiju, donešeni su novi programi[/URL]

i kako se ti sad mislis prebciti? :o :zubo:

jel se programi mucho razlikuju ili ne?

hoces moci?

hoces uspjeti?

hoces?

ha?

ha?

;)

*_spike
28.06.2005., 21:51
Crimson Petal kaže:
i kako se ti sad mislis prebciti? :o :zubo:

jel se programi mucho razlikuju ili ne?

hoces moci?

hoces uspjeti?

hoces?

ha?

ha?

;)
Razlike je dosta velika. Puno više izbornih, i puno manje obaveznih kolegija, svi kolegiji su jednosemestralni i tako.

Mi "stari" nemamo veze s Bolognom i ona nas neće previše dirati, no prilikom prebaca bih trebao odslušati Botaniku (možda i Zoologiju te Fiziku), a kako su to do sad bili dvosemestralni kolegiji, koji su sada ukinuti i prebačeni na jedan semestar, ne znam, valjda ću slušati jedan semestar s drugim generacijama. A možda mi oproste i previde. A opet, možda mi ne dozvole prebacivanje. Sve je moguće ;)

Crimson Petal
28.06.2005., 22:00
da, da, prvo se ti pobrini za onih 5,000000000. ;) :D

*_spike
28.06.2005., 22:03
Crimson Petal kaže:
da, da, prvo se ti pobrini za onih 5,000000000. ;) :D
Huh? :confused: :debilni biolog:

Crimson Petal
28.06.2005., 22:14
zaokruzi na jednu decimalu. ili dvije. :mig: :zubo:

*_spike
28.06.2005., 22:19
Crimson Petal kaže:
zaokruzi na jednu decimalu. ili dvije. :mig: :zubo:
Aaaah :mig:

Bez brige :s
Znat ćeš ti o čemu pričam :mig:

(qrac bez brige, mislim da će na KR tokom idućeg tjedna doć 20 pitanja iz kvantne kemije, budi spremna :D)

Gaj Julije R!sXXXIV
04.07.2005., 13:12
Zaključci seminara o Bolonjskom procesu
Hrvatsku javnost treba sustavno izvještavati o svim pomacima, rješenjima i problemima u provođenju Bolonjskoga procesa što je posao sveučilišta i Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa (MZOŠ), jedan je od zaključaka 3. hrvatskog seminara o Bolonjskom procesu završenog jučer na Sveučilištu u Dubrovniku. Raspravljalo se o mobilnosti, zajedničkim studijima te financiranju sveučilišta iz različitih perspektiva. Rektorica Sveučilišta u Zagrebu Helena Jasna Mencer smatra da je Hrvatska tek na pragu akademskih promjena, jer su za daljnju provedbu i izvedbu potrebni neki novi mehanizmi, obrazovni procesi i kriteriji.

http://www.hrt.hr/vijesti/KRV.html#1120377822

građevinar
05.08.2005., 12:11
Dobro dal ovaj moj fakultet uopće uvodi taj bolonjski proces. Gledam na njihovoj stranici, ni riječi o tome, dok je na stranicama Više i fakulteta u Rijeci, Splitu, sve lijepo pojašnjeno.

Pitam jer me zanima što sa onima koji padnu prvu godinu. Dal će moć birat hoće li nastaviti po novom ili starom programu, dal će im se priznati neki položeni predmeti...

nesho
07.08.2005., 11:16
Građevinski fakultet u Zagrebu od ove godine se upisuje po novom programu 3+2. Dijelili su na danima sveučilišta knjižice s novim programom. Za ovo dal ćeš moći birati po kojem programu ponavljaš ne znam. S obzirom na organizaciju na našem faksu, ne znaju još ni oni. Koliko se sjećam s papira, nema baš previše razlika na prvoj godini, 3-4 predmeta.

Zla patka
30.08.2005., 12:40
cula ja nesto da zbog bolonje pocinje fax ranije...tipa na FERu 15.9. pa me zanima sto je s ostalim faxevima..npr. PMF-biologija

lala
18.09.2005., 22:11
Je li uopće jasno što će biti sa studentima ne_studentima, tj. apsolventima kojima je prošao rok, izgubili status redovnog studenta, pa plaćaju ispite?
Jel im se može ugurat još jedna godina( u slučaju filozofskog, da bi mogao predavati u školi)

Ustvari, nitko mi još nije znao objasniti koliko i to stanje može trajati tj. MOGU LI SE PONIŠTITI ISPITI (:horor: :horor: ) i pod kojim uvjetima?

darin
18.09.2005., 22:52
Imam isti problem kao ti, doduse meni je ostala jos jedna sluzbena godina apsolventure. Raspitala sam se malo o tom sistemu, kaj mogu kaj ne mogu, i sve sto sam cula je 1) moj fax predao je nacrte kolegija i predavanja jos daaavno i do pocetka ak.god. nitko im se iz ministarstva nije javio :rolleyes: i 2) Bolonja se ne odnosi na nas koji smo stari studenti. Znaci u nasem slucaju sve ide onako kako je bilo i dosada.

Ispiti ako su ti viska svakako se mogu ponistiti, ne vidim zasto ne bi, a magisterij je ionako trajao 2 godine, pa ce sad (nadam se :moli: )samo jednu.

:)

Potala
18.09.2005., 23:27
@lala: Mislim da nema mjesta panici jer za sve koji su upisali faks po starom sistemu vrijede sva stara pravila, pa ne vidim razlog da ovaj tvoj slučaj bude iznimka.
Malo ti je konfuzan post pa nisam ziher da sam te dobro skužila, ali ako ti je panika da će ti faks poništiti već položene ispite, onda paničariš bezveze.
Kakvo uguravanje još jedne godine? Misliš na to što će sad faks trajati 3+2 godine? Ili pitaš imaš li još godinu dana da to položiš?
Upisala si po starom sistemu, položi ispite koji su ti ostali i imaš diplomu profesorice. Ne treba ti ništa dodatno za diplomu.

@darin: Koliko ja znam, magisterija više nema, tj. ima taj +2 sistem za ove nove studoše, a mi ako idemo na postdiplomski, upisujemo doktorski.

misery-
18.09.2005., 23:37
Potala kaže:
@lala: Mislim da nema mjesta panici jer za sve koji su upisali faks po starom sistemu vrijede sva stara pravila, pa ne vidim razlog da ovaj tvoj slučaj bude iznimka.

*onaj iritantni zvuk iz kvizova* krivo! koji sad padnu prvu godinu, moraju sve iz početka po novom sistemu.

[da, znam da vi za drugo pričate, al spajat ću poslije s već postojećim topicom o Bolonji, pa da netko ne ostane zbunjen. ;)]

lala
19.09.2005., 00:07
Potala kaže:
Malo ti je konfuzan post pa nisam ziher da sam te dobro skužila,
.

Konfuzan, nego šta, kad stisne panika:D dodje mi da se skinem s neta i počnem učit, do toga je došlo:D
a razlog panici jest taj što sam negdje pročitala da ne kači studente koje proces zatekne tijekom studiranja ...kad prođe apsolventski, izgubiš prava, onda mi pari da si van sustava.

A drugo pitanje jest, nevezano za B, koliko se uopće može studirati, napr. prođe apsolventski, 2 god,plaćaš ispite,izgubiš dom itd...ali ima li šta iza toga, tj. nakon napr. 10 god od zadnje odslušane? Jel ti se ispiti ikako mogu poništiti?

potpis:Paranoja

lala
19.09.2005., 00:19
darin kaže:
Imam isti problem kao ti, doduse meni je ostala jos jedna sluzbena godina apsolventure.

a magisterij je ionako trajao 2 godine, pa ce sad (nadam se :moli: )samo jednu.

:)

Ma ti si još apsolvent, teško da će te kačit išta nova. To s prvom godinom koju kači je iz praktičnih razloga, radi organizacije predavanja, a mi smo svoje odslušali:W ...(bar se nadam:( )

A šta se tiče titule, ne radi se o istom, bitan je opis

Potala
19.09.2005., 00:20
lala kaže:
Konfuzan, nego šta, kad stisne panika:D dodje mi da se skinem s neta i počnem učit, do toga je došlo:D
Ajde, ajde, nemoj pretjerivat... :D

lala kaže:
A drugo pitanje jest, nevezano za B, koliko se uopće može studirati, napr. prođe apsolventski, 2 god,plaćaš ispite,izgubiš dom itd...ali ima li šta iza toga, tj. nakon napr. 10 god od zadnje odslušane? Jel ti se ispiti ikako mogu poništiti?
Prvo te uhvati toliki strah da si umalo počela učiti, a sad se već pitaš možeš li položiti ostatak ispita za 10 godina :D
Vidim brzo te prošlo... ;)

Ovako - ne znam :D

Ali!!! - imam jednog frenda koji je otprilike slučaj kao ti, izgubio prava prije par godina, isto filozofski, a i dalje polaže ispite tako - uz plaćanje istih.

I jedna cura sa mnom na godini je prekinula studij prije 10tak god, sad ga je ponovo upisala i nisu joj poništeni ispiti ali je morala polagati hrpu ispita "razlike" između onodobnog programa i ovog koji se izmijenio na faksu nakon svih tih godina.

Iz ova dva primjera zaključujem sljedeće - briga njih kad si ti studirala, ako plaćaš pojedinačne ispite, možeš ih polagati kad hoćeš. Ali može se desiti da se na npr. četvrtoj godini malo izmijene kolegiji tj. recimo dodaju se dva nova pa ćeš možda morati to polagati. Netko mi je pričao da se to desilo jednoj curi - odugovlačila je s faksom pa su joj pred diplomom rekli da ima još neka 2 za položiti koja su naknadno uvedena.

Još jednom ti naglašavam da ja ovo ne znam 100%, nego to izvlačim iz nekih priča koje sam čula.
U svakom slučaju, mislim da nekih većih problema nećeš imati. Ta panika oko poništavanja ispita mislim da je bezrazložna.

Ali ono, rađe požuri, nego da se za 5 godina gnjaviš s birokratskim glupostima...

lala
19.09.2005., 00:33
Potala kaže:
Ajde, ajde, nemoj pretjerivat... :D

morala polagati hrpu ispita "razlike" između onodobnog programa i ovog koji se izmijenio na faksu nakon svih tih godina.

Iz

Pa zar se upravo o tome ne radi?
Izmjena programa na faksu.
To je Bologna.
U ovom slučaju, vjerojatno najveća do sad, tolika da se za posao profesora triba školovat još jednu godinu (5 a ne 4).

A ako ti nakače još jednu, nije ni bitno hoće li se brisati ispiti... ma sve je to besmisleno jer se radi o nesumjerljivosti dva sistema ka u Khunovim paradigmama...odoh:trk:

A ako tko šta sazna, nek ne drži za se.
:kiss: :w

Potala
19.09.2005., 00:38
Gle, to su bili nadodani ispiti unutar starog programa. A ovo je cijeli novi program. S novim sistemom slušanja kolegija, ocjenjivanja, novim titulama.
Ne mogu oni tebi ubaciti jednu godinu novog programa u tvoj stari. Ti nećeš biti (kao ni mi koji sad studiramo) mag. struke ili bakalaureat, nego dipl. nešto odnosno prof. nečega. A za to trebaš "samo" položiti ispite koji su ti preostali do diplome :)

Potala
20.09.2005., 01:43
Evo novosti s FFZG-a:
http://www.ffzg.hr/index.php?cid=1001&page=0&rowid=0590&show=article

Ne odnosi se uopće na tvoj slučaj, ali ako ti ovo ne izliječi paranoju, onda si stvarno beznadan slučaj :D ;)

Uvo sam ujedno linkala da se mogu izbeljiti Luđakinji na njen upis:
*onaj iritantni zvuk iz kvizova* krivo! koji sad padnu prvu godinu, moraju sve iz početka po novom sistemu.
:B

;)

misery-
20.09.2005., 01:47
ah, taj Filozofski stalno mora bit nešto poseban :D

lala
22.09.2005., 21:39
Potala kaže:
Evo novosti s FFZG-a:
http://www.ffzg.hr/index.php?cid=1001&page=0&rowid=0590&show=article

Ne odnosi se uopće na tvoj slučaj, ali ako ti ovo ne izliječi paranoju, onda si stvarno beznadan slučaj :D ;)

Uvo sam ujedno linkala da se mogu izbeljiti Luđakinji na njen upis:

:B

;)

Ma hvala draga šta me tješiš, ali ja sam tvrd orah, ne dam se slomiti; utješiti ili ohrabriti. :cool:
A nije ni Zg jedini grad s Filozofskim;)

Potala
22.09.2005., 23:51
:lol:
Odustajem, you're hopeless :rofl:

Ajbok. Sretno s faksom. I liječenjem paranoje. ;)

slonko
04.10.2005., 19:33
Potala kaže:
...odugovlačila je s faksom pa su joj pred diplomom rekli da ima još neka 2 za položiti koja su naknadno uvedena.

Prema toj teoriji meni mogu samo "skinuti" par ispita, a ne nadodavati :cool:

Nego, zna li tko što ćemo biti mi koji sad diplomiramo na četverogodišnjem dodiplomskom?
I dalje dipl. ing. ili mag. struke?
Ne vjerujem da bi nam natovarili još godinu dana, jer smo odslušali sve, a i više od novog Bolonjskog programa.
Isto tako nas (očito, je l') ne mogu degradirati u specijalista struke.

Drugo pitanje je:
Vrijedi li titula magistra struke kao titula diplomiranog inžinjera ili kao magistra znanosti (mr.sc.), vezano uz visinu plaće prema zakonu? (a to je ono krajnje što nas sve v/m zanima)

vaci
04.10.2005., 19:59
slonko kaže:
Prema toj teoriji meni mogu samo "skinuti" par ispita, a ne nadodavati :cool:

Nego, zna li tko što ćemo biti mi koji sad diplomiramo na četverogodišnjem dodiplomskom?
I dalje dipl. ing. ili mag. struke?

Drugo pitanje je:
Vrijedi li titula magistra struke kao titula diplomiranog inžinjera ili kao magistra znanosti (mr.sc.), vezano uz visinu plaće prema zakonu? (a to je ono krajnje što nas sve v/m zanima)

1. dipl.ing, jer bolonja kači samo ovogodišnje brucoše, dakle i kad se o titulama radi

2. magistar struke i magistar znanosti su nebo i zemlja. Svi koji su diploirali farmaciju su magistri struke, oni nisu nikad ni bili diplomirani farmaceuti. Dakle ne bi trebalo vrijedit

slonko
04.10.2005., 22:50
To je, znači, ista kakica kao i dipling.

Ak' ja kaj kužim onda je ovako:
stručni dodiplomski (2 god.) = preddiplomski (3 god.)
sveučilišni dodiplomski (4 god.) = diplomski (5 god.)

te, otprilike:
ing. = specijalist struke
dipl. ing. = magistar struke

A nakon diplomskog ide poslijediplomski, odnosno doktorat. To znači da mr.sc. kao titula više neće postojati, već samo dr.sc.?

Znači - svi idu na istu "višu", a onda ko hoće ide dalje (i još dalje).

froggii1
05.10.2005., 09:15
Koliko ja znam, magisterija više nema, tj. ima taj +2 sistem za ove nove studoše, a mi ako idemo na postdiplomski, upisujemo doktorski.

Zar misliš da mi koji ćemo diplomirat po starom ne možemo upisat još jednu godinu magisterija po novom nego moramo na doktorski koji traje tri godine? Mene doktorski ne zanima, ali na magisterij bi možda išla, iako je to još daleko.
Govorim konkretno o ekonomiji u zg koja ima sistem 4+1.
Koliko sam shvatila titula dipl. oec. će vrijedit otprilike između prvostupnika i magistra struke.
Ne vidim razloga zašto nam ne bi omogućili upis na magisterij po bolonjskom pa da i mi dobijemo diplomu mag. struke, kad već naše diplome manje vrijede.

52X32X52
05.10.2005., 15:29
danas sam sreo lika u administraciji, nije se uspio upisati na 3. godinu pa ce ga ekipa s faksa rusiti i poslati ponovno na 1. godinu ali po bolonjskom sistemu...
samo sto nije poceo plakati, jebiga meni je bilo smijesno :D

slonko
05.10.2005., 16:11
froggii1 kaže:
Ne vidim razloga zašto nam ne bi omogućili upis na magisterij po bolonjskom pa da i mi dobijemo diplomu mag. struke, kad već naše diplome manje vrijede.
Mene na svu sreću, ne zanima magisterij i nemam takvih problema.
Nego, sumnjam da će meni diploma s 4 godine manje vrijediti (barem u Hrvatskoj) nego ona od 5 jer smatram da je program Bolonjezerima olakšan, tj. isti ali produžen za godinu dana. Oni, čini mi se, imaju samo više prakse u sklopu studija.

vaci
05.10.2005., 16:21
slonko kaže:
. To znači da mr.sc. kao titula više neće postojati, već samo dr.sc.?

Točno, toga više neće bit

vaci
05.10.2005., 16:24
froggii1 kaže:
Mene doktorski ne zanima, ali na magisterij bi možda išla, iako je to još daleko.

Koliko sam shvatila titula dipl. oec. će vrijedit otprilike između prvostupnika i magistra struke.

nakon šta smo apsolvirali da mr.sc i magistar struke NISU isto, na magisterij dakle ne možeš već na doktorat jer magisteriji se NEĆE otvarati - ko je upisa u lipnju uvatija je zadnji voz

dipl.oec će vrijedit kao magistar struke
to će se, kako se pričalo, moći i pismeno zatražit - kao da "prevedeš" svoju diplomu

slonko
05.10.2005., 16:40
vaci kaže:
to će se, kako se pričalo, moći i pismeno zatražit - kao da "prevedeš" svoju diplomu
A to zahtijevaš ako trebaš usklađivanje za Europu?
A mi koji smo u međufazi, pred završetkom po starom sustavu, nama će isto dati "staru" diplomu?
Uostalom, vidjet ću kad mi je daju. :)

froggii1
05.10.2005., 19:24
vaci kaže:
nakon šta smo apsolvirali da mr.sc i magistar struke NISU isto, na magisterij dakle ne možeš već na doktorat jer magisteriji se NEĆE otvarati - ko je upisa u lipnju uvatija je zadnji voz

Znam da mr.sc. i magistar struke nisu isto.
Ako radim u Hrv onda mi je svejedno kaj mi piše na diplomi, ali u slučaju da želim ići van onda mi je bitno da mi se diploma "prevede" kao mag.
Ja sam mislila u slučaju ako dipl. oec. priznaju kao prvostupnika (znači završen preddiplomski studij) da je onda moguće upisat još jednu godinu diplomskog studija pa dobit diplomu mag. struke.

happyman
13.10.2005., 21:05
koja su vasa misljenja o tome?

ja je vec prezirem, na fakultetima je kao u srednjoj, na pocetku sata prozivanje, nema kasnjenja, sva predavanja su obavezna...

Kruska
13.10.2005., 21:30
happyman kaže:

ja je vec prezirem, na fakultetima je kao u srednjoj, na pocetku sata prozivanje, nema kasnjenja, sva predavanja su obavezna...

ne kukaj. :nono:
baš radi takvih stvari bi ti trebalo biti lakše studirati, lakše dobiti stipendiju, lakše prolaziti ispite (jer je puno više rada sa studentima), ali ako si navikao na kampanjski rad i misliš da je bit studiranja samo izlaženje vani i prodavanje zjaka, onda to neće ići. :zubo:
naravno da postoje i negativne strane, kao malena činjenica da nije uputno pasti ni jedan ispit jer gubiš godinu.
šta je tu je.:D

wuk
13.10.2005., 22:57
Ma bolonja je zakon, samo ti ne znaš ništa o tome ;)

O toj se bolonji stalno pričaju samo najgore stvari. A što je s milijun pozitivnih stvari koje donosi?

Smatram kako je sasvim u redu tražiti da se prisustvuje na predavanjima (što BTW većina [5/6] naših profesora ne traži unatoč bolonji), da se ne kasni na predavanja, da se malo češće provjerava znanje...

Kruska
13.10.2005., 22:58
e. da.
to bi bio znatno olakšan studij, a pogotovo je dobro što se jezika tiče...
nikad dovoljno jezičnih vježbi :cerek::

NoWa
13.10.2005., 23:01
happyman kaže:

ja je vec prezirem, na fakultetima je kao u srednjoj, na pocetku sata prozivanje, nema kasnjenja, sva predavanja su obavezna... barem nece bit kampanjsktva.niti ces kao apsolvent ostat s 20 ispita do kraja i to rastezat godinama.
prisilit ce vas da ucite i da zavrsite faks u 4 godine:top:

Kruska
13.10.2005., 23:03
khm. : kašljuc :
pet :o

*_spike
13.10.2005., 23:03
Koga treba siliti, nije ni zaslužio završiti faks koji studira.

Kruska
13.10.2005., 23:04
*_spike kaže:
Koga treba siliti, nije ni zaslužio završiti faks koji studira.

moralizatoru. :rolleyes:
ionako će roknut na prvom semestru. :D

aktovka
13.10.2005., 23:07
Moja "faks" (visoka škola) vec 4 godine ide po bolonji i rezultati su odlicni. :top: Ljudi vecinom završavaju u roku i prisutni su na predavanjima na kojima se stvarno puno može nauciti. :o

Mrtva mrkva
13.10.2005., 23:56
Moram priznat da mi je na filozofskom prelagano unatoc bolonji. Pitam se kakav je onda taj faks bio ranije? :D

Svima vama koji kukate treba opalit jedan semestar nekog tehnickog faksa, FER-a ili medicine. :p

p.s. Al ipak bi trebala postojati akademska cetvrt. :)

Mrtva mrkva
14.10.2005., 18:38
Dovraga, je li istina da se moraju svi ispiti polozit u veljaci?

happyman
15.10.2005., 11:50
Mrtva_mrkva kaže:
Dovraga, je li istina da se moraju svi ispiti polozit u veljaci?

neznam kako na drugim faksovima, ali kod mene je tako. sada vise ne postoje godine, nego semestri, i da bi upisao drugi moras zavrsiti prvi. mislim da mozes prebaciti dva ispita.

bolonja je sve zasrala, covjece sad prije svakog predavanja profesori prozivaju "ucenike". to samo vrijeme oduzima, a nemoram ni reci da sad kad nas ima 150 na svakom predavanju, uvijek su price, pa profesori opominju.
uzas, ovo sad je ko srednja skola, samo ima puno vise ljudi na predavanju.

Mrtva mrkva
15.10.2005., 12:19
happyman kaže:
neznam kako na drugim faksovima, ali kod mene je tako. sada vise ne postoje godine, nego semestri, i da bi upisao drugi moras zavrsiti prvi. mislim da mozes prebaciti dva ispita. Pa kako da dam u mjesec dana 6 ispita? :eek:

Pokusavam zamislit one jadnike s arhitekture. Tamo je prolaznost i prije bila 30%. Svi ce popadat godinu :D

happyman
15.10.2005., 13:18
nemam pojma kako su oni to zamislili.
ali to je cisto sranj, mozda ce ispiti poceti ranije, mozda drugi semestar pocinje ranije, ko to zna.

mene vise muci sto ako nisi prisutan na 100% vjezbi ne dobijes potpis, a bez potpisa nemozes pristupiti ispitu, i tako automatski padas semestar i nemozes upisati drugi...

neznam kako je na drugim faksovima, ali kod nas se drze svih odredbi bolonje.

cisto sranje, rade bi ponovno u srednju.
a ja se nado da cu moci dolaziti pripit na nastavu :)

misery-
15.10.2005., 16:11
hm.. meni (na HS-u) piše u vodiču da nema uvjeta za upis drugog semestra, samo godine.

stvarno glupo ako nisu na svim faksovima ista pravila.

Mrtva mrkva
15.10.2005., 17:22
happyman kaže:
mene vise muci sto ako nisi prisutan na 100% vjezbi ne dobijes potpis, a bez potpisa nemozes pristupiti ispitu, i tako automatski padas semestar i nemozes upisati drugi... 100%? Sto nije dozvoljeno izostati tri puta (ako imas jednom tjedno)?

happyman
15.10.2005., 17:51
potrebno je prisustvovati na 70% predavanja i 100% vjezbi.

ali sad cu biti siguran, ja sam izostao sa 1 sata vjezbi iz informatike, jednostavno mi se nije dalo prisustvovati predavanju.

Mrtva mrkva
15.10.2005., 17:59
Cak i ako imas opravdanje?! Pustaju te da izostanes u skoli, na fakultetima (do sad), na poslu... zasto te ne bi pustali i ovdje? Jednostavno ne mogu vjerovati da ce ljudima koji izostanu jedan put biti onemogucen nastavak studija iste godine. Mislim da se nitko nece strogo drzati toga.

happyman
15.10.2005., 18:22
neznam, nadam se da nece.
kod mene na faksu moras imati opravdanje ako izostanes i samo jedan dan. frend koji ide na strojarski mi kaze da kod njih proznaju samo ispricnice koje su od doktora koji radi na faksu.

po meni je bolonja sranje, a i profesori na faksovima se zale.

52X32X52
15.10.2005., 18:37
happyman kaže:
potrebno je prisustvovati na 70% predavanja i 100% vjezbi.

neka predavanja mozes bez problema preskociti dok s vjezbi smijes izostati 3 puta (provjereno)....

lala
15.10.2005., 19:16
Mrtva_mrkva kaže:
Moram priznat da mi je na filozofskom prelagano unatoc bolonji.
Ovome se nikad načudit, kao na filozofskom ovako ili onako, pari da se nijedna društvena znanost nije odvojila nikad od filozofije.
Ili postoji netko tko studira SVE grupe?
Pa na tom filozofskom se neke grupe ne daju ni usporediti. Čak ni jezici međusobno.. Psihologija mi u Zd više liči na medicinu nego na pedagogiju koja je na istom faksu. S tim će se složit svak ko ima uvida. A i prolaznost je skroz drukčija, od grupe do grupe.

Mrtva mrkva
15.10.2005., 19:21
lala kaže:
Ovome se nikad načudit, kao na filozofskom ovako ili onako, pari da se nijedna društvena znanost nije odvojila nikad od filozofije.
Ili postoji netko tko studira SVE grupe? Kad sam spominjala filozofski u proslom postu, mislila sam na moje studijske grupe.

Inace, ja ti tamo priznajem jedino jezike, eventualno povijest umjetnosti i povijest, a sve ostalo je macji kasalj.

happyman
15.10.2005., 19:45
52X32X52 kaže:
neka predavanja mozes bez problema preskociti dok s vjezbi smijes izostati 3 puta (provjereno)....

hmm, neznam kako je tamo gdje studiras, ali nama ne dozvoljavaju "preskakanja".

Lindelia
15.10.2005., 21:54
slonko kaže:
smatram da je program Bolonjezerima olakšan, tj. isti ali produžen za godinu dana.

meni to zapravo nije jasno... u početku su svi pričali da će nama biti lakše, da su neke stvari ukinuli itd.

na anglistici na filozofskom izgleda, ako sam dobro shvatila, da mi u jednom semestru moramo proći jezične vježbe koje su ljudi prolazili kroz dva semestra (godinu dana)... isto tako i lingvistiku i književnost. kako je to lakše? :confused:

lakše je jedino što je podijeljeno pa imamo nekoliko kolegija jedan semestar, pa onda par drugi...

52X32X52
16.10.2005., 02:38
happyman kaže:
hmm, neznam kako je tamo gdje studiras, ali nama ne dozvoljavaju "preskakanja".

studiram na odjelu za matematiku u osijeku. meni je logicnije da prof ne zeli na predavanjima mnogo ljudi (pogotovo ako ih dosta ometa njegovo predavanje) jer koliko sam shvatio, po cijeloj hrvatskoj ima znatno veci broj studenata nego li je to predvidjeno za odredjeni smjer, pa se automatski s time i stvara guzva. drugacija je situacija s vjezbama, jer se tu studenti mogu podijeliti u grupe te tako napraviti kvalitetniju nastavu a da na njoj svi sudjeluju....

Dustflower
16.10.2005., 15:58
Lindelia kaže:

na anglistici na filozofskom izgleda, ako sam dobro shvatila, da mi u jednom semestru moramo proći jezične vježbe koje su ljudi prolazili kroz dva semestra (godinu dana)... isto tako i lingvistiku i književnost. kako je to lakše? :confused:

vjeruj mi da vam je lakse. lektori su nam jos lani kad je program poslan na odobravanje rekli da cete imati manje gradivo + jos podijeljeno u 2 semestra. nemas pojma kolika vam je to prednost. knjizevnost i lingvistika su vam također skraceni samo na najbitnije. po meni je na anglistici jedina losa stvar sto cete nakon 3 godine morati birati smjer, sto koliko god je dobro jer cete se imati prilike specijalizirati, drasticno smanjuje sanse za zaposlenje (u struci). prije je bilo uvijek tako da si s prof. smjerom mogao raditi i u znanosti i u skoli i bilo gdje drugo, a sad ce se stvari malo promijeniti, pogotovo za one koji odaberu nenastavnicki smjer.

Dustflower
16.10.2005., 16:00
Mrtva_mrkva kaže:
Pa kako da dam u mjesec dana 6 ispita?

6 jednosemestralnih je puuuno lakse poloziti nego 3 dvosemestralna, a i to se da itekako u 30 dana.

Mrtva mrkva
16.10.2005., 16:14
Dustflower kaže:
6 jednosemestralnih je puuuno lakse poloziti nego 3 dvosemestralna, a i to se da itekako u 30 dana. Studiram vec na drugom faksu i zato te molim da mi ne prodajes te glupe spike. Postoje jednosemestralni ispiti koji se spremaju tri mjeseca kao i oni dvosemestralni koji se spremaju tri dana. Recimo da pricamo o prosjecnom ispitu - nije to tecaj kukicanja pa da mozes dobro spremit 6 komada u mjesec dana (5 dana po ispitu).

I ne zaboravi da si ti za ta tvoja tri dvosemestralna do sad imala cetiri mjeseca, a ne trideset dana. :p

Dustflower
16.10.2005., 16:18
Mrtva_mrkva kaže:
Postoje jednosemestralni ispiti koji se spremaju tri mjeseca kao i oni dvosemestralni koji se spremaju tri dana. Recimo da pricamo o prosjecnom ispitu - nije to tecaj kukicanja pa da mozes dobro spremit 6 komada u mjesec dana (5 dana po ispitu). :p

da, postoje i jedni i drugi. ja se ne smatram genijem ni priblizno, a znala sam spremiti i po 7 dvosemestralnih (od kojih 3 najteza na studiju) u jednom mjesecu s visokim ocjenama bez ikakvih problema.
garantiram da se na anglistici svi ispiti s prve godine mogu spremiti u 5 dana svaki.

Mrtva mrkva
16.10.2005., 16:19
Zivi bili pa vidjeli... :)

Lindelia
16.10.2005., 18:00
Dustflower kaže:
vjeruj mi da vam je lakse. lektori su nam jos lani kad je program poslan na odobravanje rekli da cete imati manje gradivo + jos podijeljeno u 2 semestra. nemas pojma kolika vam je to prednost. knjizevnost i lingvistika su vam također skraceni samo na najbitnije. po meni je na anglistici jedina losa stvar sto cete nakon 3 godine morati birati smjer, sto koliko god je dobro jer cete se imati prilike specijalizirati, drasticno smanjuje sanse za zaposlenje (u struci). prije je bilo uvijek tako da si s prof. smjerom mogao raditi i u znanosti i u skoli i bilo gdje drugo, a sad ce se stvari malo promijeniti, pogotovo za one koji odaberu nenastavnicki smjer.

zato i postavljam pitanje ovdje... nije mi jasno po čemu nam je lakše. imamo engleski jezik 1 prvi semestar... radimo jedan semestar isto ono što su ljudi radili tijekom 2 semestra... isto je i s lingvistikom i s književnošću. to su nam i rekli da je tako, ali da ćemo mi to moći. tako da imamo npr lingvistiku 2 puta po 2 šk. sata, a prošle generacije su imale jednom tjedno po 2 šk. sata ako sam dobro shvatila... znači radimo intenzivnije jer radimo jednosemestralno.

po čemu je lakše samo gradivo meni nije baš jasno...

Dustflower
16.10.2005., 20:51
nama su lektori pricali da vam je program generalno smanjen. izbaceno vam je dosta toga sto smo mi slusali i broj seminara, knjizevnih i jezicnih. engleski jezik I vam je sigurno skracen, gledali smo program na vjezbama, i nastavlja se u kolegiju engleski jezik II + nesto iz starog eng. II. to nisu isti kolegiji kao sto su imale starije generacije. uvod u lingv. i uvod u knjiz. su jaaaako lagani ispiti. s tim ne bi trebala imat nikakvih problema da ih spremas po 3 dana. osim toga, ocjena ovisi i o esejima koje predas kroz godinu tako da zapravo nema sanse da dobijes losu ocjenu. vi nemate fonetiku i fonologiju na prvoj. to je bio zeznut kolegij, posebno nakon sto je prof. nakon vise godina promijenila pitanja :D

u drugom semestru imas samo vjezbe 2 i sintaksu vrste rijeci. to je definitivno puuuno lakse nego sto je nama prije bilo. kad je sintaksa - vrste rijeci bila dio kolegija sintaksa koji je najtezi lingvisticki ispit na studiju i ako padnes jedan dio padas sve. (na 3. godini kad smo imali 11 dvosemestralnih kolegija.)

Lindelia
16.10.2005., 21:07
pa definitivno nešto mora bit drukčije :D

nisam te baš skužila... ali bit je da su dosta tog promijenili, jel? :D

imamo, dakako, sve iste knjige iz kojih ćemo učit... ako i jest smanjivano gradivo, nije to nešto drastično. (i ne može baš biti, studiramo isti jezik :D) ali baš budem pitala lektoricu ili nekog drugog kad ću ići na konzultacije...

Dustflower
17.10.2005., 10:40
konkretno, vama je sve bolje organizirano. bar sto se tice vjezbi i sintakse. gradivo starog engleskog jezika II odnosi se na izgradnju vokabulara kroz obradu tekstova i vrste recenice. te vrste recenice kasnije ces opet imati na sintaksi - recenica (vama je to izgleda na drugoj godini), samo nesto dublje objasnjeno. Sintaksa - vrste rijeci, koju vi slusate na prvoj godini u drugom semestru obradjuje velikim dijelom i gradivo koje se radilo na engleskom jeziku I tako da vi sad zapravo imate predmete koji se preklapaju i to je daleko lakse tako uciti, a vjerujem i kvalitetnije. imamo iste knjige, ali nikad se nisu za te ispite cijele knjige procitati, vec uglavnom dijelovi koji ti nisu jasni jer je vecina ispita sastavljena od zadataka, a ne teorije (na sintaksi se trazi nesto jako malo teorije, uglavnom s predavanja). uostalom, vidjet ces u hodu da nije tesko. Anglistika je na prvoj godini, ako vjezbe radis redovito, stvarno lagan studij. Rasteretili su vas fonetike i fonologije i podijelili sintaksu na 2 dijela, a jezicne jednosemestralne :s .

Lindelia
17.10.2005., 12:51
thanks

a koja si ti godina?:)

Dustflower
17.10.2005., 20:59
ja sam na 4. (eng/pov)

qumquat
24.10.2005., 21:48
bio jednom jedan jako angaziran, svestran profa na FPZG-u...zvali ga jos i biznismenenom..

:frajer:

naime, osim sto je predavao na spomenutom faksu, jos se svesrdno angazirao i na jednom u Vukovarskoj ulici, jednom privatnom poslovnom studiju, a bilo ga i u susjednoj Bosni i Hercegovini...

..i tako je on (zvat cemo ga Uzoriti) fino ordinirao na cetiri fakulteta, al nije mu bilo dosta... :nono:

pa je svojevremeno bio i u nadzornom odboru jedne poprilicno jake tvrtke .......1862, sto je fala bogu okoncano... :vidiga:

i onda (slag na kraju) saznam da je lola predsjednik udruge za posmrtnu priopomoc :visi:
sto je usko vezano za njegovo akademsko djelovanje (indeed)...baj d vej, tu se bere fina lova...mmmmljac

e pa recite vi meni sad, kako ce nas student bolonjac od takvog jednog uzornog pripadnika akademske zajednice dobit intenzivan tretman i pocet studirat po europskim standardima... :confused:

ja znam za jednog, a sigurno ih ima mali milijun...glavno da se nama tupi o ects bodovima i kako hrabro koracamo u europsko obrazovno tlo, a kakvi su nam uzori??

ima li kod vas Uzoritih?

LeeBurn
06.11.2005., 20:31
Da li se moze pasti godina po Bolonji?

Kruska
06.11.2005., 20:34
tehnički da.
možeš pasti semastar.
i moraš ga slušati opet iz početka.
ali u praksi nema osoblja da bi se takvo što moglo primjenitii.
pa nastoj ne fljuknuti.:)

LeeBurn
06.11.2005., 20:42
Hvala!

Da li to znaci da mogu ponavljati godinu na istom fakultetu ako fljosnem?

Da li se smijem preseliti na drugi (srodan) faks ako fljosnem?

Basta
28.11.2005., 13:12
Nakon sveg ovog mi nije jasno oću li ostat prastari dipl.ing. kao i dosad, ili ću postat mag., ili ću postat mag. samo ako mi zatreba za inozemstvo... :confused: :misli:

Enchantress
03.12.2005., 23:26
Basta kaže:
Nakon sveg ovog mi nije jasno oću li ostat prastari dipl.ing. kao i dosad, ili ću postat mag., ili ću postat mag. samo ako mi zatreba za inozemstvo... :confused: :misli:

Pročitala sam čitavu temu i moram priznati da mi i dalje nije jasno šta će biti sa nama koji smo završili studije koje su trajale 4 godine - hoće li nas automatski prevesti na taj novi 5. stepen ili ćemo morati nešto da polažemo ili će nas poistovetiti sa onima koji su 3. ili će sve to zavisiti od fakulteta do fakulteta. :misli:

Saber
05.12.2005., 13:43
Koliko ja znam (na FERu sam), s vama se nece nista dogoditi. Vi cete ostati to sto jeste, u nasem slucaju dipl. ing i nikom nista. U teoriji bi poslodavci trebali znati da je magistar struke nesto jaci od dipl. inga, a slabiji od staroga magistra znanosti. U biti navodno ce se gledati broj ECTS bodova.

teslaway
05.12.2005., 21:01
Završio sam stručni studij elektrotehnike (6. stupanj, ing. elektrotehnike) a sada bih želio nastaviti studirati na sveučilišnom studiju radi stjecanja zvanja dipl. ing....,
da li netko ima kakvu informaciju o tome kako to izvesti (ili da li je to moguće) s obzirom da je stupio na snagu BOLONJSKI PROCES:blabla:, odnosno prilagodba i usklađenje Hrvatskog visokoobrazvnog sustava s zemljama potpisnicama istog procesa?:confused:
Da li će se uopće moći nastaviti studirati na sveučilišnom studiju sa diplomom stručnog studija kao do sada (ili će se morati studirati iz početka) i ako se bude moglo nastaviti, gdje će ljudi poput mene upasti, tj. na koju godinu, itd.:ban:
Ako se bude moglo nastaviti?, što će biti sa ECTS bodovima, jer ih ljudi koji su studirali po starom programu nisu imali a sada bi ih trebali imati,.....itd.:rolleyes: :eek:

Saber
06.12.2005., 12:49
Teoretski, bolonja jos nije nastupila za vise godine. Mislim da bi ti mogao to zavrsiti prije nego bolonja stigne do tvoje godine. Odi do faksa gdje zelis to napraviti i informiraj se, najbolje informacije dobijes na taj nacin.

Kyra
06.12.2005., 16:14
Imamo već topic Bolonjski proces pa ćemo sad malo sašit ta dva topica :top:

panka
12.12.2005., 01:04
moj faks je vec 2 godine po bolonji i fakat je lakse jer su nam svi predmeti jednosemestralni i masa nas je prosla godinu, al me samo zanima sta sam ja na kraju kad zavrsim te 3 godine prvostupnik ili sta

Agnetha Fältskog
15.12.2005., 14:33
Da, prvostupnik ili Baccalaureus. Dakle, bakalar.
Pazi se pred Božić :)

joey_hr
15.12.2005., 14:48
Mene zanima ,a ko netko zna, kako će to sada biti na ekonomiji sa padom???Koliko ispita ćemo moći prenijeti, neki kažu ništa neki kažu 10ects neki kažu da sve moramo riješiti do 11 mjeseca???Pa šta je sad točno???' Stvarno preglupo jer ne znamo a čemu smO!!!
ajde ako netko znam molim da odgovori!!!

građevinar
15.12.2005., 21:31
joey_hr kaže:
Mene zanima ,a ko netko zna, kako će to sada biti na ekonomiji sa padom???Koliko ispita ćemo moći prenijeti, neki kažu ništa neki kažu 10ects neki kažu da sve moramo riješiti do 11 mjeseca???Pa šta je sad točno???' Stvarno preglupo jer ne znamo a čemu smO!!!

Ovo nažalost nitko još ne zna. Ja sam dobio različite odgovore na faksu, od razližitih ljudi.

Azaleja
16.12.2005., 13:38
joey_hr kaže:

Preporuka: počisti sve do kraja 9 mjeseca. Ovu odluku najvjerojatnije nećeš znati do prije upisa u 10 mjesecu-i to recimo 3 dana prije. :rolleyes: I kakav 11 mjesec-ako si redovan student onda su ti upisi do 15. 10 -znači ispitno rok do 30. rujna. Po bolonjskoj deklaraciji ne bi se smjelo ništa prebaciti.

A da li ste se možda sjetili da pitate dekana ili mu pošaljete e-mail da vam kaže točan odgovor. Ili visili pred njegovim vratima i inzistirali da vam kaže kakva je situacija sa bolonjskom. :w

merkava
16.12.2005., 13:57
joey_hr kaže:

Nama je voditelj studija(Veleučilište u Rijeci - Informatika) prije neki dan rekao kako je dobio službeno obrazloženje iz ministarstva.Svi koji su ove godine upisali prvu godinu moraju položiti sve ispite kako bi mogli upisati drugu.To vrijedi i za Veleučilišta i za Sveučilišta.Za rokove u 10 mjesecu je rekao da nije siguran, ali da ih najvjerojatnije neće biti.

panka
22.12.2005., 22:05
nama u dubrovniku je bilo dopusteno 15 bodova ili 2 obvezna ispita al su kanije popustili na 22 boda

=StormRider=
22.12.2005., 22:15
SVI inžinjeri (određene struke) bit će preimenovani u magistre struke, i ukinuti će se titula inžinjera, dakle ide za 3.g. (Baccalaureus), za 5.g.(magistar struke), za 7.g. (magistar znanosti), i za 10.g. (doktor znanosti). Dosadašnji inžinjeri postaju magistri struke, magistri - magistri znanosti itd.
Upisuje se onoliko predmeta iz sljedeće godine, koliko se uspijelo položiti u prethodnoj, ustvari kad npr. položiš predmete za 20 ECTS bodova, za toliko bodova možeš uzeti predmeta sa sljedeće godine. I najbolja stvar, nema više usmenih, bar koliko čujem...

gnjavež
23.12.2005., 11:36
kod nas ih ima :( al to da ne moramo dat sve ispite za uvjet bi na mom faxu bilo super, s obzirom da se proslih godina trebalo dati 7 od 11 ispita a i tad bi ih 10 % upisalo drugu godinu, ako nam ne smanje uvjete stvarno ce nastat rusvaj :rolleyes:
i koliko sam cula trebala bi se povecat porlaznost na ispitima, al koje mjere uvode milsim da bas idu u suprotnom smjeru :rolleyes:
nema veze, kad zavrsim bit ce posla na bacanje :top:

evening.falls
27.12.2005., 13:20
Ja osobno mislim da su napravili veliko sranje u organizaciji na mom faksu..

Rezultati bi kao trebali biti po nekom Gaussu, a i bit će, s obzirom da će 50 posto ljudi past osnove.

Dobra stvar kod Bolonje je što je priznata vani, i nema usmenih, pa ocjenjivanje nije subjektivno, ali dosta stvari kod nas nije usklađeno, mislim da Hrvatska prosvjeta još nije spremna za to. Sve mi to djeluje nekako na silu, razvučeno tek tolko da zadivimo strance da nam rašire ruke...

Treba nama još vremena.

gnjavež
27.12.2005., 13:23
sta samo nama nisu ukinili usmeni?:mad:

evening.falls
27.12.2005., 13:26
Nemam pojma..Koji si faks? Mislim da nije ukinut usmeni na ekonomiji..

gnjavež
27.12.2005., 18:30
kemijsko tehnoloski, split

tockicha
28.12.2005., 10:43
nama su sad nakaj pricali da trebamo poloziti barem 25 ects-a od 60 (kolko je godina) da bi mogli upisati dalje predmete... na "drugoj" godini upisujes tj smijes upisati tolko ects-a kolko ih imas polozenih...

Vojky
28.12.2005., 11:24
Pročitala sam čitavu temu i moram priznati da mi i dalje nije jasno šta će biti sa nama koji smo završili studije koje su trajale 4 godine - hoće li nas automatski prevesti na taj novi 5. stepen ili ćemo morati nešto da polažemo ili će nas poistovetiti sa onima koji su 3. ili će sve to zavisiti od fakulteta do fakulteta. :misli:

Ostaju nazivi koji su bili do sada - ali postoji mogućnost da se svi s četverogošnjim studijima preimenuju u magistre struke, kako bi bilo jednostavnije, to će rješiti novi zakon koji će regulirati akademske nazive i zvanja. Inače, ako završiš četverogodišnji studij u npr. BIH, uredno ti se sada nostrificira kao mag. struke u Hrvatskoj.

Također, postojeći magistri znanosti naravno ostaju (i mogu relativno lako do negdje 2011. dovršiti doktorat), ali neće biti novih. Doktori znanosti su isto po starom i po novom.

Musatom
28.12.2005., 11:55
moj faks je vec 2 godine po bolonji i fakat je lakse jer su nam svi predmeti jednosemestralni i masa nas je prosla godinu, al me samo zanima sta sam ja na kraju kad zavrsim te 3 godine prvostupnik ili sta
Kako neće biti lakše kad su napravili nešto al tečajevi od faxeva, na FERu 4 sata dnevno u istoj učionici, još malo će bit i redara i profesori će nositi imenike i prozivat ekipu...labosi su maltene postali mit a gradivo smješno...ekipa nakon 3 godine će znanjem bit skoro na razini strukovnih škola dok će ih ti isti u praktičnim zadacima bez problema sprdat....

Kontaš, radi se na tome da se poveća broj visokoobrazovanih sa famoznih 7 % a to što će bit blago retardirani koga boli kita i tako nam je cijela država takva...:(

Dora K
28.12.2005., 12:00

6+2+8+1+3+9+18?

Mislim da će to bit malo teže na medicinu primjenit...:rolleyes:

Dora K
28.12.2005., 12:10
oni koji su trenutno na magisteriju, mogu ga dovršiti ili se odmah prebaciti na doktorski stupanj

Ne mogu svi. Recimo na PDS-u na PMF-u sve PMF-ovce su automatski prebacili, a nas ostale... ko nas hebe....:rolleyes: :E Tak da sad MORAM branit magistarski rad i tek onda mogu upisat doktorski. Cause I'm special...:mad:

Vojky
28.12.2005., 12:10
Mislim da će to bit malo teže na medicinu primjenit...:rolleyes:

Naravno da će se primjenit, samo na medicini, kao ni na pravu, neće biti prvostupnika.

Vojky
28.12.2005., 12:22
Ne mogu svi. Recimo na PDS-u na PMF-u sve PMF-ovce su automatski prebacili, a nas ostale... ko nas hebe....:rolleyes: :E Tak da sad MORAM branit magistarski rad i tek onda mogu upisat doktorski. Cause I'm special...:mad:

Inače novom Zakonu je stajalo da se to prebacivanje mora omogućili, onda se nakon godinu dana u izmjeni pojavilo da se može omogućiti, pretpostavljam da je to na zahtjev fakulteta bilo.

gnjavež
28.12.2005., 22:49
nama su sad nakaj pricali da trebamo poloziti barem 25 ects-a od 60 (kolko je godina) da bi mogli upisati dalje predmete... na "drugoj" godini upisujes tj smijes upisati tolko ects-a kolko ih imas polozenih...
to bi onda bilo kao parcijala?a ako ne polozis 25 bodova padas?(ako sam dobro pohvatala)

tockicha
29.12.2005., 16:31
to bi onda bilo kao parcijala?a ako ne polozis 25 bodova padas?(ako sam dobro pohvatala)

ako smo dobro skuzili... ako ne polozis tih 25 ects-a padas godinu i ponovo upisujes prvu, a ako imas 25 ili vise ects-a onda mozes upisat tolko ects-a kolko imas polozeno...

Lucille
07.01.2006., 21:26
meni nije jasno...
svatko trubi svoje o toj bolonji...

mene cisto zanima, dali bi mi itko znao reci jel ima prenosenja ispita u drugu godinu ???
po mom saznanju, moramo ocistiti prvi semestar, dok iz drugog kao smijemo jedan ili dva ispita prenesti u drugu godinu...

to istina il...?
:ceka:

s.a.y
07.01.2006., 22:16
meni nije jasno...

mene cisto zanima, dali bi mi itko znao reci jel ima prenosenja ispita u drugu godinu ???
po mom saznanju, moramo ocistiti prvi semestar, dok iz drugog kao smijemo jedan ili dva ispita prenesti u drugu godinu...

to istina il...?

svaki fax ima drugačije kriterije...

građevinar
08.01.2006., 08:37
Ja osobno mislim da su napravili veliko sranje u organizaciji na mom faksu..

Rezultati bi kao trebali biti po nekom Gaussu, a i bit će, s obzirom da će 50 posto ljudi past osnove.

Dobra stvar kod Bolonje je što je priznata vani, i nema usmenih, pa ocjenjivanje nije subjektivno, ali dosta stvari kod nas nije usklađeno, mislim da Hrvatska prosvjeta još nije spremna za to. Sve mi to djeluje nekako na silu, razvučeno tek tolko da zadivimo strance da nam rašire ruke...

Treba nama još vremena.

100% se slažem. Trebali su prvo sredit sve te stvari s ispitima, upisima u više godine... pa tek onda uvest tu Bolonju. Ovako je ostalo još previše nerazjašnjenih stvari, nitko ne zna na čemu smo, ni mi, ni profesori.

rossonero
08.01.2006., 11:30
meni nije jasno...

to istina il...?
To i mene zanima.:confused: Jer mi o tom ovisi godina..
Neznam kak cu ja bas sve polozit, da nista ne prenesem.

gnjavež
08.01.2006., 14:38
ako ne polozi ove, polozit ces iduce:D

Lucille
08.01.2006., 22:56
kod mene je u pitanju ekonomija...

prvu godinu sam upisala, nitko mi nezna nista reci, svatko ima svoja nagadanja...
a biti ce blesavo da zbog neinformiranosti glede toga roknem godinu :ban:

pa ovaj, ako tko zna sto konkretno za ekonomiju, neka napise par redaka... hvala!

Saber
08.01.2006., 23:32
Evo, neznam kako je drugdje. Ovako je na FERu.

Semestar je 30 ECTS bodova. Polozis sto mozes, u drugom semestru upisujes sto mozes (tj. za sto imas preduvjete), treci recimo semestra, takoder upisujes sto mozes + ono sto nisi polozio od prije, ...

Inace, maksimalno mozes upisati 35ECTS bodova, znaci 30bodova semestar + 5 bodova za nadoknadu. Ako nisi dao vise od 5 bodova onda ne mozes upisati sve predmete iz semestra pa biras sto ces upisati.

gnjavež
14.01.2006., 18:24
Kako neće biti lakše kad su napravili nešto al tečajevi od faxeva, na FERu 4 sata dnevno u istoj učionici, još malo će bit i redara i profesori će nositi imenike i prozivat ekipu...labosi su maltene postali mit a gradivo smješno...ekipa nakon 3 godine će znanjem bit skoro na razini strukovnih škola dok će ih ti isti u praktičnim zadacima bez problema sprdat....

Kontaš, radi se na tome da se poveća broj visokoobrazovanih sa famoznih 7 % a to što će bit blago retardirani koga boli kita i tako nam je cijela država takva...:(
nama je gradivo potpuno isto od prosle godine.profe uzeli teke od studenata sta su polozili prosle godine, pa sad predaju iz njih:rofl: a kolokvije ih pola nije uspilo organizirat:rolleyes: aj ti to sad polozi.iaspiti teski ko prije, ,samo ih sad sve moras polozit:rolleyes: eh da, mozemo prenijeti 5 bodova na iducu godinu.al nemamo ni jedan predmet koji ima manjje od 6 bodova:rofl: :rofl: :rofl:

glupi
15.01.2006., 13:51
Da dodam još malo konfuzije na ovom topicu - jel netko zna što će biti sa izvanrednima po nvom programu? Čujem da će se morati priustvovati na predavanjima i vježbama - vrijedi li to i za izvanredne studente? Oće li biti izvanrednih uopče?

fulja
16.01.2006., 23:23
nama je gradivo potpuno isto od prosle godine.profe uzeli teke od studenata sta su polozili prosle godine, pa sad predaju iz njih:rofl: a kolokvije ih pola nije uspilo organizirat:rolleyes: aj ti to sad polozi.iaspiti teski ko prije, ,samo ih sad sve moras polozit:rolleyes: eh da, mozemo prenijeti 5 bodova na iducu godinu.al nemamo ni jedan predmet koji ima manjje od 6 bodova:rofl: :rofl: :rofl:

Oprostit ćeš, ali ovo je totalna glupost....Ja sam bio prošle godine prva godina i pao sam tako da imam iz čega ocijenit razliku u gradivu. Gradivo je skresano manijakalno. Jaaaako puno stvari se uopće ne spominje od onoga u što se prošlih godina u detalje ulazilo.

Npr, matematika, koliko sam uspio primjetit (položio sam je pa ne slušam, ali pričao sam s ljudima), je nula...Prošle godine sam kod Ilka pišao krv da bi položio da bi položio Matan i Linearnu....ove godine je gradivo puno jednostavnije. Programiranje također.

No nije problem u gradivu. Glavni problem je što ne postoje auditorne vežbe, ono što je po meni jedna od najbitnijih stvari na ovom faksu (dobro postoje, trebale bi biti u sklopu predavanja....naglašavam na TREBALE), što su kolokviji, međuispiti, kakogodhoćete, neusklađeni sa onim što se radi na predavanju. A i sama usporedba težine kolokvija iz različitih kolegija je smiješna. Uzmimo za primjer OE. Nakon što je prosjek godine iz prvog kolokvije bio oko 40% (realno gledajući, bio je i dosta manji jer su uglavnom ponavljači bili oni koji su dizali prosjek), oni su drugi kolokvij odvalili takav da je mene frapiralo kad sam ga vidio. Najlakši zadatak na tom kolokviju i najteži primjer koji je profesor (barem moj predavač) dao na predavanju bili su doslovno nebo i zemlja...Programiranje je sasvim druga stvar....Nakon relativno normalnog prvog kolokvija (možda mrvicu težeg zbog nešto slabije odraženih predavanja i neadekvatnih predavača) koji je bio negdje u razini prošlogodišnjih (a oni, iskreno, nisu nešto posebno teški) drugi kolkovij je bio takav da ga je i 10-godišnji klinac koji zna čemu služi koja naredba bez problema rješiti preko 50%....

Možda malo pretjerujem, vjerojatno zato jer sam razočaran kako je sve to skupa bilo bombastično i fenomenalno, a ispalo je, da oprostite, kurac...niti znam što će biti ako nešto ne položim, niti znam ikakve detalje općenito o bolonji, bitno je samo da prodekan nakon upita što će se dogoditi ako ne položim jedan od kolegija fino odgovori: "Pa što niste malo više učili....". A najbitnije od svega je da mi dolazimo na predavanja jer tamo će se najbolje naučiti gledajući u laptope, čitajući novine, ili pak, slušajući predavača kako pola predavanja blebeće gomilu gluposti koje nemaju veze s kolegijem i onda žurno krene s gradivom jer smo u zaostatku....:rolleyes:

gnjavež
17.01.2006., 10:51
nemam pojma na kojem si faxu al kod nas je sve od rijeci do rijeci isto.sad nas jos za potpis zajebavaju, na pocetku sam nam profesori i dekan rekli ako smo odslusali predmet da ne moramo dolaziti, sad nas profesor iz matematike zajebava da njega boli k.. sta mi imamo potpis od prije:rolleyes: meni naravno nije palo na pamet dolaziti bas svaki put, a prvi tjedan ipo je jos bio dekanski rok i trajali su upisi, pa tada nisam dolazila.i sad ce me zato neki idiot zajebavat?:2up:

Kruska
17.01.2006., 11:27
inače navodno da će za magistarski, a kasnije i za doktorat biti potreban određen prosjek ocjena tijekom studija, ali naravno da oni nemaju pojma o čemu se radi niti koliki bi taj prosjek mogao biti..
nadalje, navodno možemo prebaciti jedan ispit koji nam nije uvjet, ali u mom slučaju od sedam ispita je šest uvjetnih.
dakle i dalje se ništa ne zna :zubo:

gnjavež
17.01.2006., 11:40
moze li se sta uciniti ako ostanem bez tog jednog potpisa, tipa pisati molbu?

Kruska
17.01.2006., 11:42
ne.
gubiš potpis u 99% slučajeva gubiš godinu

fulja
17.01.2006., 23:14
nemam pojma na kojem si faxu al kod nas je sve od rijeci do rijeci isto.sad nas jos za potpis zajebavaju, na pocetku sam nam profesori i dekan rekli ako smo odslusali predmet da ne moramo dolaziti, sad nas profesor iz matematike zajebava da njega boli k.. sta mi imamo potpis od prije:rolleyes: meni naravno nije palo na pamet dolaziti bas svaki put, a prvi tjedan ipo je jos bio dekanski rok i trajali su upisi, pa tada nisam dolazila.i sad ce me zato neki idiot zajebavat?:2up:

FER

atlantis
10.05.2006., 21:15
dizem temu jer imam konkretno pitanje a necu stich do faksa barem dva tjedna :(

dragi i ja upisali studij uz rad na grafickom faksu

upisi 20. 1., prva predavanja pocela 15. 2.
prosla predavanja (sva osim jednog), vjezbe nishta - bit che u 6 mjesecu.

OK rekli, vjezbe u 6 dalje predavanja u 9, do tada polozimo sve iz prvog semestra

i stizu mi danas papiri postom
vjezbe 9. i 10. 6.
drugi semestar predavanja pocinju 12. 6. : wtf:

odem na stranice faksa, a ono ispitni rokovi 6., 7. i 9. mjesec

i sad, kak to sljaka?
jel mi druga godina pocinje u 9 mjesecu... ako da, onda su nas sjebali jer nam je godina kraca za 5 mjeseci a to zaista nema smisla, pogotovo sto smo studij uz rad i imamo jako malo vremena za ucenje... ako ne, onda cekamo rokove opet u sijecnju 2007?

na sve to, mi smo na godisnjem pocetak 9. taman kad su zadnji ispiti...

i kak da mi sad u dva mjeseca polozimo cijeli prvi semestar, odlsusamo drugi i polozimo skoro cijeli drugi tako da skupimo dovoljno bodova po bolonji...

savjet, iskustvo?

zbunjena sam totalno

Hana020
11.09.2006., 16:11
Bok ljudi trebam pomoć..

studiram na jednom fakultetu i jedan predmet sam odslušala na drugom i sada bih ga htjela i položiti.. U mom tajništvu su mi rekli da bi mi se to priznalo, a tamo u tajništvu su rekli da moram pisat molbu, te donijet odobrenje svog faksa.. Da li se tko našao u takvoj situaciji i kako je to prošlo?
ajde pliz ljudi hitno mi je, trebam vaša iskustva.. te da li je to moguće u praksi?
hvalaa

unspeakable
11.09.2006., 16:20
Koliko ja znam molbu predaješ na fakultetu na kojem želiš da ti se prizna odslušani predmet, a sa drugog fakulteta donosiš potvrdu da si predmet odslušala.

Hana020
11.09.2006., 16:26
jesi imala takvu situaciju u praksi?

unspeakable
11.09.2006., 16:30
Ne. Ali znam ljude koji su imali situaciju da im se tako priznavao odslušani i položeni ispit, pa ne znam zašto bi procedura za ovo bila išta drugačija ako su ti rekli da je moguće.

Hana020
11.09.2006., 16:31
oke super, bitno da se može, hvalaaaaa puno

x-type
11.10.2006., 18:05
pomoć: malo čitam ovo, ali ne nalazhim nigdje da je netko konkretno rekao što ta krvava bolonja kaže o prenošenju ispita. vanredno studiram ekonomiju na riječkom sveučilištu. na početku godine nam je rečeno da za upis u višu godinu moramo imati 2/3 ects-ova (dakle 40 od 60 mogućih). skupio sam 42 ects-a, ostala su mi još 3 ispita. ali sad je izašla vijest da ja i takvi kao ja nećemo moći upisati sve kolegije iz druge godine. wtf??! lik u referadi nešto mulja, ni sam ne zna. dakle, da li se za upis kompletne godine moraju položiti svi ispiti iz prethodne, tj. ostvariti 60 ects-ova? zar nije to prejadno?!? ovako svi završavamo na glupoj parcijali (jer naravno da je jednoznamenkast postotak ljudi dao sve ispite s prve) i produljujemo si studiranje za bar još jednu godinu.

Lovor
11.10.2006., 22:52
pomoć: malo čitam ovo, ali ne nalazhim nigdje da je netko konkretno rekao što ta krvava bolonja kaže o prenošenju ispita. vanredno studiram ekonomiju na riječkom sveučilištu. na početku godine nam je rečeno da za upis u višu godinu moramo imati 2/3 ects-ova (dakle 40 od 60 mogućih). skupio sam 42 ects-a, ostala su mi još 3 ispita. ali sad je izašla vijest da ja i takvi kao ja nećemo moći upisati sve kolegije iz druge godine. wtf??! lik u referadi nešto mulja, ni sam ne zna. dakle, da li se za upis kompletne godine moraju položiti svi ispiti iz prethodne, tj. ostvariti 60 ects-ova? zar nije to prejadno?!? ovako svi završavamo na glupoj parcijali (jer naravno da je jednoznamenkast postotak ljudi dao sve ispite s prve) i produljujemo si studiranje za bar još jednu godinu.

Zavisi od faksa do faksa. Na mom faksu, bolonjci su prvotno bili trebali skupiti 48 bodova. Sada se još ništa nezna i vjerojatno će sniziti prag jer će im u protivnom desetorica studenata upisati drugu godinu. Nemoj me uzeti za riječ, ali mislim da je na EFZG moguće prenijeti 12 bodova. To sam čuo od prijatelja prije dva mjeseca tako da nije sigurno, pogledaj na netu ako te zanima. Za ostale fakseve neznam, ali vidiš da postoje razlike - kod tebe prvotno 2/3, na mom faksu prvotno 3/4, a mjenjati će se sigurno, EFZG navodno 3/4. Tim više što taj prag mora potvrditi dekan.

be your dog
17.10.2006., 17:25
Da li netko od vas zna kakvo je stanje s izvanrednim studiranjem s obzirom na bolonju? Gledala sam upisne kvote filozofskog fakulteta, kad ono...ne spominje se izvanredno, nego samo uz potporu ministarstva, te za vlastite potrebe. Dakle...?

MEP
17.10.2006., 17:28
Da li netko od vas zna kakvo je stanje s izvanrednim studiranjem s obzirom na bolonju? Gledala sam upisne kvote filozofskog fakulteta, kad ono...ne spominje se izvanredno, nego samo uz potporu ministarstva, te za vlastite potrebe. Dakle...?

Ne kužim te baš ?
Koliko ja znan svi fakulteti imaju dio za izvaredne studente.
nema bolonja ništa s tin

Kruska
17.10.2006., 17:34
Ne kužim te baš ?
nema bolonja ništa s tin

filozofski nema :zubo:

MEP
17.10.2006., 17:36
filozofski nema :zubo:

E jebiga sad:zubo:

sjeverni vjetar
17.10.2006., 19:47
mrzim bolonjski proces, nek si ga gurne u šupak onaj ko ga je potpisao
eto, toliko od mene

alexxx
17.10.2006., 23:28
pomoć: malo čitam ovo, ali ne nalazhim nigdje da je netko konkretno rekao što ta krvava bolonja kaže o prenošenju ispita.
a koliko znam, krvava bolonja ustvari kaže da moraš očistit semestar da možeš upisat idući, al ono.. niš od toga. :zubo:
evo sad sam išla pogledat u onu brošuričičicu od faksa, nama (ffri) piše da treba 47 bodova za upisat drugu godinu.

Hella Good
17.10.2006., 23:36
Ne kužim te baš ?
nema bolonja ništa s tin
bogme nema..u zg koliko ja znam ima ekonomija, pravo, promet, zdrav.veleučil. i ne znam tko još ali definitivno ne svi

dreamer~dreams
17.10.2006., 23:46
na ffzg moras dat sve ispite da bi mogao upisati sljedecu godinu, jedino ti moze ostati jedan ispit koji ne uvjetuje upis nekog drugog kolegija, pa se onda mozes upisati uz molbu prodekanu za nastavu. minimalno se po godini mora imati 50 ECTS, s tim da se do kraju 3. g. mora skupiti 180 bodova. oni kojima je ostalo jedan ispit koji uvjetuje upis nekog kolegija ili vise ispita koji uvjetuju ili ne uvjetuju upis daljnjih kolegija, upisuju pad i u biti su parcijala, mogu slusati sve za sto su dali uvjete, ostalo moraju ponavljati...

Mrtva mrkva
17.10.2006., 23:48
a koliko znam, krvava bolonja ustvari kaže da moraš očistit semestar da možeš upisat idući, al ono.. niš od toga. :zubo:
Koliko cujem, na FER-u to fercera kako treba :)

alexxx
17.10.2006., 23:52
pa i nama su to lani rekli. :D

/nesuvisao post. idem leć. ne znam šta sam htjela reć./

Maisie
30.07.2007., 14:35
Zna li netko nešto više o parcijalnom plaćanju?

Jesu oni uveli neke koeficijente po položenom kolegiju i po dobivenoj ocjeni ili će to ići prosto seljački po broju danih kolegija, a oni s istim brojem kolegija će se rangirati po zbroju ocjena?

oksimoron07
12.10.2007., 16:26
Evo, ovdje vam je link na jedan zanimljiv članak u Jutarnjem listu, "Koliko fakulteta, toliko i bolonja", od 21.09.2007, autorice Ivane Kalogjera-Brkić, pa komentirajte!

http://www.jutarnji.hr/clanak/art-2007,9,21,brkic_komentar,91039.jl

Inače, na www.jutarnji.hr tako su ga temeljito sakrili, da se do njega može doći samo ako se na njihovom portalu doslovno prepiše naslov članka. To je valjda zato što se o političkim aparatčikima u bolonjskom procesu ne smiju davati negativni komentari?!

Chiara!
12.10.2007., 17:02
bolonja??? sramota... cijeli koncept bolonje je u redu zamišljen ali provesti ju kako spada...ma sramota... otkad vanredni studenti pišu seminarske radove i eseje i dolaze na 4 predavanja i trče po faxu više nego redovni... podrazumijeva se da vanredni studenti rade i za tih 3300kn koliko plaćamo... pa čovjek bi pomislio da će se fakultet malo i prilagoditi studentima... pogotovo onima koji rade... ma sramota... furamo se na zemlje EU i uvodimo bolonju dok je oni sad, te iste zemlje EU ukidaju... zaboravljamo koliko para imaju te zemlje i koliko imamo mi... i koji je prosjek kod njih a koji kod nas... alo ljudi podržavam bolonju, ali cijelu izvedbu... ponavljam... SRAMOTA... ljudi su zbunjeni... trče po faksu, plaču, vrište...nitko ne zna ko pije a ko plače... a kupuju se plazma televizori i druge pizdarije koje vise zagašene iznad evidencije... i to sa našim parama...a teško je i jadnim profesorima koji se pojave pa smuljaju predavanja u pola sata ili se i ne pojave... ma SRAMOTA! kakva bolonja... e i da naglasim... da fakultet u iki ima OXFORDSKU BOLONJU!!!! E dekanu serem ti se ja na oxford, nismo u americi... umjesto ocjena mi imamo slova... i 3 vrste jedinica... ma tko to dopušta, svake godine nestaje jedan ispitni rok... koka god pitaš svi sliježu ramenima ko malo mutavi! čak i dekan mi nije znao odgovoriti na moja pitanja A ON JE RADIO NA TOJ BOLONJI I ON JE ZAHTJEVAO OXFORDSKU BOLONJU! e pa dragi dekanu za 3300kn koliko ti plačaš mislim da bi bar trebao imati odgovore na moja pitanja... i šta sad!?!? pomješala se bolonja i stari sustav... bbbuuuhhhuuu ajmo sjest i plakat jer sad profesori ne znaju šta će... kako se riješiti staroga programa pa da ostane bolonja???? SVA TA PITANJA SU SE TREBALA RIJEŠITI PRIJE UVOĐENJA KOMPLETNOG SUSTAVA BOLONJE... SRAM VAS MOŽE BITI...KAO BOLONJA OMOGUĆAVA DA SVI PROĐU FAX...E PA LJUDI TO NIJE POANTA FAKSA, DA GA ZAVRŠI SVAKA BUDALA VEĆ ONAJ KOJI IMA VOLJU I UPORNOST I MALO MOZGA U GLAVI!!!! a sa ovime što su napravili u iki... svaka čast, zagarantirali su da 60% studenata ne prođe nego da opet uplaćujemo 3300kn sljedeće godine...a ZAŠTO? jer ako ne skupimo dovoljno bodoba kroz cijeli sustav ua 2... onda moramo na cijeli ispit... a čim ideš na cijeli ispit to je plava prijavnica i to znači da ispadaš iz bolonje... GOSPODO SREDITE SE... S.R.A.M.O.T.A

Chiara!
12.10.2007., 17:15
nastavak... pukla me inspiracija :kokice: i onda mi taj isti dekan u facu kaže da smo mi studenti sramota jer da će naša diploma sa SLOVIMA značit više nego "obična" diploma koju će dobiti svi ostali studenti u republici hrvatskoj... i da su takvi studenti bez toG jebenog dodatka na engleskom jeziku NITKO I NIŠTA... i da je takav student manje vrijedan nego oni koji će imati taj dodatak... BRAVO DEKANU... ZNAČI SVI STUDENTI SU NITKO I NIŠTA...A MI SMO BOGA ZA JAJA UHVATILI... i to mi kaže čovjek koji je valjda i trebao neki k... napraviti da bi bio danas to što je.... ma bravo... ma ae idemo svi na fax... strašno je da će neko razmaženo derište s brdo para platiti da dobije 5 iz svih kolegija a neki tamo siročić koji ima nešto u glavi raditi ko šljaker cijeli život jer nema para za fax... a 10 puta više zaslužuje ići na fax nego ovaj drugi... stvarno debilana... nemam komentara... AE DIGNIMO ŠKOLARINE NA 20000kn... KOMISIJA KOJA JE ZAKONOM ZABRANJENA DA SE PLAĆA... AE DEKANU, DIGNI JU SA 200kn NA 500... MA NEMA PROBLEMA... SAMO TI VISOKO LETI...

Maisie
12.10.2007., 21:42
otkad vanredni studenti pišu seminarske radove i eseje i dolaze na 4 predavanja i trče po faxu više nego redovni... podrazumijeva se da vanredni studenti rade i za tih 3300kn koliko plaćamo... pa čovjek bi pomislio da će se fakultet malo i prilagoditi studentima... pogotovo onima koji rade... ma sramota...
Ti bi se jebala, a da ti ne uđe. Kakve bi po tebi trebale biti obaveze vanrednog studenta (naglasak na studenta)?

MEP
12.10.2007., 21:45
Evo, ovdje vam je link na jedan zanimljiv članak u Jutarnjem listu, "Koliko fakulteta, toliko i bolonja", od 21.09.2007, autorice Ivane Kalogjera-Brkić, pa komentirajte!

http://www.jutarnji.hr/clanak/art-2007,9,21,brkic_komentar,91039.jl

Neću ni čitat dalje, sam naslov sadrži srž cijelog problema, to je to:s

Chiara!
13.10.2007., 17:51
Ti bi se jebala, a da ti ne uđe. Kakve bi po tebi trebale biti obaveze vanrednog studenta (naglasak na studenta)?

alo ne bulazni...6 mjeseci sam učila svaki dan od 8-17...izvlačila najvažnije, radila skripte, pisala seminarske... itd... a kolehe STUDENTI koji su redovni...nema ih 5 mjeseci na faksu, dođu 9 i naravno prođu 4 ispita i daju uvijet i upišu godinu... :kava: i jebe se njima... obaveze vanrednog studenta ti lijepo pišu u zakonima faksa... pošto si neupućen pročitaj malo pa češ možda shvatiti koja je razlika između redovnog studenta i vanrednog...:lol: pa mi se onda javi... :kava:

Maisie
13.10.2007., 19:17
obaveze vanrednog studenta ti lijepo pišu u zakonima faksa... pošto si neupućen pročitaj malo
Na mom faksu nema vanrednih ;)

Ono što želim reći je da redovni ili vanredni, ti si student, a studiranje nosi neke obaveze. Žao mi je ljudi koji moraju sami financirati studentski život, ali apstrahiranjem pojmova student i studiranje ne možeš doći do praznog skupa (što se učenja i obaveza na faksu tiče) unija diploma.

Whisper
13.10.2007., 19:30
hebala ih i bolonja i sudjelovanja na nastavi, i zadaće:mad: dok sve to doma napraviš, nije ni čudo da se ispiti padaju jer nemaš kad učit od tih silnih gluposti. još pogotovo kaj su nam sad počeli forsirat s hrpetinama nekih eseja, seminara i neznam čega, svako tupi svoje, već 6 eseja moramo napisat već je prvi tjedan :hebemu:

Chiara!
13.10.2007., 19:51
hebala ih i bolonja i sudjelovanja na nastavi, i zadaće:mad: dok sve to doma napraviš, nije ni čudo da se ispiti padaju jer nemaš kad učit od tih silnih gluposti. još pogotovo kaj su nam sad počeli forsirat s hrpetinama nekih eseja, seminara i neznam čega, svako tupi svoje, već 6 eseja moramo napisat već je prvi tjedan :hebemu:

e o tome ti ja pričam... ma isti vrag...kao bolonja omogućava da svi daju ispite lakše, brže itd... a sve je to ispalo 10 puta teže...:s bože... wtf? prije dođeš na predavanje, naučiš, prijaviš ispit i izađeš na njega... sad ti ne dopuštaju ni da izlaziš na ispite, svake godine ukidaju neki rok... ma koma... buuuuuuuu :flop: bolonja

Kalliste
24.05.2009., 21:59
Ja se ispričavam što dižem staru temu, ali nekako mi nema smisla otvarati novu...Naime, imam jedno pitanje, nadam se da ovdje ima dosta studenata upoznatih s skrivenim pravilima bolonje jer me u referadi nitko ne šljivi:(

Jedna kolegica mi je rekla da se cijela treća godina plus zaostali predmeti od prije mogu upisati ako imate sakupljenih 105 ETCS bodova od prije...Naime 15 ETCS bodova možeš paralelno rješavati s trećom godinom kako bi se izbjeglo ponavljanje cijele godine samo zbog dva predmeta...

Pa sad mene zanima istinitost te tvrdnje jer bi mi se tako nešto moglo dogoditi i htjela bi znat da li ja mogu izbjeći gubitak godine dana samo kako bi položila maksimalno dva predmeta i time ostvarila 180 ETCS bodova za diplomski studij...

Hvala!