PDA

View Full Version : Čuvanje trudnoće

Annie1
16.02.2005., 15:50
Dakle, pitanje za one koje imaju iskustva s tim - šta moram napraviti da bi dobila bolovanje odnosno da budem na čuvanju trudnoće? Ove mučnine me ubijaju.
Čula sam da moram dobiti potvrdu od ginekologa i to otfurati doktoru opće prakse. Da li to znači da mi privatni ginekolog može dati tu potvrdu ili mora biti ginekolog primarne zaštite?
I da li to moram produživati, ići na komisje i ta sranja?

Svaki savjet je dobrodošao!

verica
16.02.2005., 15:54
Ginekolog (može biti i privatni) ti u trudnički list - ili povijest bolest ili kako već to zove - mora napisati neku dijagnozu radi koje se može dobiti bolovanje tj. čuvanje trudnoće. Da li se bolovanje može dobiti radi mučnina, ne znam. Na temelju toga ti tvoj liječnik opće prakse daje bolovanje, a nakon 40 dana bolovanje produžuješ na komisiji.

Annie1
16.02.2005., 16:01
da, i kakva je situacija s naknadom za vrijeme čuvanja trudnoće? Zna netko kak to funkcionira?

verica
16.02.2005., 16:04
Dobiješ nešto kao prosjek svoje plaće zadnja tri mjeseca :confused: mislim - ali ne možeš dobiti više od 4250 Kn. Obzirom da je moja plaća veća od 4250 Kn ne znam točno kako je kad je plaća manja od toga.

Rita
16.02.2005., 16:45
verica kaže:
Dobiješ nešto kao prosjek svoje plaće zadnja tri mjeseca :confused: mislim - ali ne možeš dobiti više od 4250 Kn. Obzirom da je moja plaća veća od 4250 Kn ne znam točno kako je kad je plaća manja od toga.
Kaj ima i toga:eek:

verica
16.02.2005., 16:54
Rita kaže:
Kaj ima i toga:eek:

Čega? Plaće manje od 4250? Naravno da ima.

Rita
16.02.2005., 16:57
Uzas:( znam za penzije ali place,ja zivim u lalalandu:rolleyes:

violent_femmes9
16.02.2005., 17:04
placa viseg asistenta na faksu (dakle nakon obranjenog doktorata) je 5000
prije doktorata je 4250 kn

ne kuzim zasto se toliko cudis

profesori u srednjim skolama imaju jos manje

Rita
16.02.2005., 17:07
Ma zaboravila,odnosno izbacila iz glave koliko je to u stvari 4000kn. Uglavnom frendovi s kojima komuniciram nitko nije u prosvjeti i sl.(niskoplacenim zanimanjima) vjerujem da konobar u boljem kaficu vise zaradi.Devijantna situacija,a za penzije znam jer imam u familiji starce sa mizernim penzijama.Ma sorry cure,skroz me iznenadilo a nisam razmislila prije nego sam bubnula.:s

happygoose
16.02.2005., 17:10
off topic, izvinjavam se pokretacici topica.

Moja sestra crnci za 2000 kuna 6 dana u tjednu, od 6 ujutro do tri popodne.Samo za rentu i cuvanje djeteta joj ode 1600.

Rita
16.02.2005., 17:39
Jako mi je zao za tvoju sestru Happy i za sve takve.kak oni zive?

verica
16.02.2005., 18:13
Pa nemaš se uopće zašto ispričavati, Rita :) Plaća manja od 4250 Kn zaista je jako mala, a pogotovo tako djeluje iz USA. Kad ja mojoj prijateljici koja živi u LA kažem kolika mi je plaća ona se svaki puta skoro onesvijesti, i jako se uzruja :D a prije nego je otišla u Ameriku plaće su nam bile jednake.

Da ne budem offtopic - Annie1, ako ideš na čuvanje trudnoće budi oprezna ako misliš prekinuti bolovanje tj. ako ne planiraš biti na bolovanju čitavu trudnoću, jer ima neka caka da moraš primiti dvije ili tri plaće prije porodiljnog dopusta da bi prvih 6 mjeseci imala isto 4250 naknadu, inače ti se može dogoditi da padneš na onaj minimum od 2500 Kn i u prvih 6 mjeseci. Raspitaj se dobro o tome u HZZO-u (ako misliš prekidati bolovanje).

violent_femmes9
16.02.2005., 18:18
cek malo, a ako ide na cuvanje trudnoce cijelo vrijeme, onda ima 4250 kn max cijelo vrijeme, dakle dok je na cuvanju + prvih 6 mjeseci nakon poroda? jesam li dobro shvatila?

verica
16.02.2005., 18:19
Da, ako je cijelo vrijeme na čuvanju ima 4250 prvih 6 mjeseci.

Tijana
16.02.2005., 19:36
Ja sam ti na čuvanje trudnoće otišla baš zbog mučnina. Nakon toga sam prokrvarila pa sam, uz mučnine, morala i ležati te piti hormone.

Išla sam kod privatnog ginića, fino mu odmah kažeš da ti napiše u povijest bolesti da ideš na čuvanje trudnoće. S tim odeš doktoru opće prakse. Moja je uvijek tražila jednu kopiju povijesti bolesti tak da si to pripremi da ti ne bi zatrebalo.

Što se plaće tiče, ja sam cijelo vrijeme čuvanja trudnoće dobivala tu negdje oko 4200 i tako osataje dok ti beba ima 6 mjeseci. Nakon toga (ovo je sve za one što imaju veću plaću od 4250) dobivaš 2500.

Komisija se sastojala od jedne doktorice, preglala je papire, potpisala i to je bilo to. Trudnice ti imaju prednost pa fino pokucaj i uđi bez obzira na red.

:w

Annie1
16.02.2005., 20:25
Hvala na savjetima. Mene je privat ginekologinja i pitala prije 2 tjedna kad sam bila na pregledu dal da mi piše bolovanje, ali sam rekla da ne treba jer sam se osjećala super.

No, sad mi je već frka.

Tijana, di moram ić na tu komisiju i kolko često?

Annie1
16.02.2005., 20:30
verica kaže:

Da ne budem offtopic - Annie1, ako ideš na čuvanje trudnoće budi oprezna ako misliš prekinuti bolovanje tj. ako ne planiraš biti na bolovanju čitavu trudnoću, jer ima neka caka da moraš primiti dvije ili tri plaće prije porodiljnog dopusta da bi prvih 6 mjeseci imala isto 4250 naknadu, inače ti se može dogoditi da padneš na onaj minimum od 2500 Kn i u prvih 6 mjeseci. Raspitaj se dobro o tome u HZZO-u (ako misliš prekidati bolovanje).

Verica, nisam baš najbolje razumjela ovo, možeš mi malo pojasniti? Btw, ja planiram biti na bolovanju cijelu trudnoću, ali mogu li ja o tome odlučiti ili to isključivo ovisi o komisiji? Kaj ako oni zaključe da mi nije ništa? Btw, kak oni opće mogu znat kolko je meni loše?

verica
16.02.2005., 20:46
Komisija će ti produživati bolovanje na temelju papira koje napiše tvoj ginekolog. Dakle - on mora napisati da moraš mirovati. Ti se pred komisijom uopće ne moraš niti pojaviti - dapače, kako ćeš se pojaviti kad moraš mirovati ;) ? Papire ti na komisiju može nositi muž/dečko/mama/tata itd.

Što se tiče prekidanja bolovanja, postojao je neki problem ako npr. prekineš bolovanje na mjesec dana prije porodiljnog (recimo, uzmeš godišnji) jer se tada drugačije računao prosjek za prvih 6 mjeseci - morale su u zadnja tri mjeseca biti isplaćene barem dvije plaće, inače se padalo na minimalac od 2500 Kn i za prvih 6 mjeseci porodiljnog dopusta. No, ovi propisi se često mijenjaju, pa je dobro u HZZO-u provjeriti kakvi su sada.

Tijana
16.02.2005., 22:22
Annie1 kaže:

Tijana, di moram ić na tu komisiju i kolko često?

Na komisiju te pošalje tvoj dr opće prakse. On ti kaže i kad trebaš ići, i gdje.
Ja sam išla negdje na Peščenicu, a živim na Trnju.

Septembar
17.02.2005., 10:15
Annie1 kaže:
Hvala na savjetima. Mene je privat ginekologinja i pitala prije 2 tjedna kad sam bila na pregledu dal da mi piše bolovanje, ali sam rekla da ne treba jer sam se osjećala super.

No, sad mi je već frka.

Tijana, di moram ić na tu komisiju i kolko često? frka od cega?
samo mucnina? velis da si tek u 7-om tjednu
otidji kod ginica po tablete protiv mucnina
dalje- vecina mucnina prestaje oko 12-tog tjedna
misljenja sam da aktivan zivot samo pridonosi boljitku trudnice i djeteta

trudnoca NIJE bolest!!!

pregrmi par sedmica sa recimo smanjenim radnim vremenom i bok

a "cuvanje" je za one jadnice koje imaju problema sa hormonima/krvarenjima/ spustenim matericama,,, i sl

violent_femmes9
17.02.2005., 10:24
Septembar kaže:

a "cuvanje" je za one jadnice koje imaju problema sa hormonima/krvarenjima/ spustenim matericama,,, i sl

baba ti je jadnica :E

Septembar
17.02.2005., 10:39
mozda je i bila
znas da nisam nis lose mislila, nego ono saucesnicki zalim kad zene imaju problema :grli:

magic
17.02.2005., 10:41
ja bih svakoj zheni koja zheli ostati kuci i ne raditi za vrijeme trudnoce omogucila da to i uchini.

bez obzira na zdravstveno stanje.

Desiree
17.02.2005., 10:51
Septembar kaže:
frka od cega?

Tablete bas i nisu najbolje rjesenje.
Probaj jesti male obroke i ravnomjerno, navodno pomaze da pojedes nesto sitno (kreker recimo) prije nego sto ustanes, ili casa tople Cole (meni bljak, al cula da je i to pomoglo) .. Univerzalan lijek su i mentol bomboni.. Bez zajebancije :zubo: Neki dan sam procitala da je jedna zenska nakon poroda pospremala stan i nasla bar kilu tih bombona svuda po stanu jer se bojala da ce joj skucajno ponestat :D :D

Sretno :w

Annie1
17.02.2005., 10:52
Septembar kaže:
frka od cega?
misljenja sam da aktivan zivot samo pridonosi boljitku trudnice i djeteta

trudnoca NIJE bolest!!!

pregrmi par sedmica sa recimo smanjenim radnim vremenom i bok

Septembar, da budeš u toku - evo ti copy-paste mog topica od prije 2 dana

Zadnja dva tjedna mi je užasno zlo cijeli dan, imam feeling stalno da ću povraćati ,jednom dnevno to i napravim.

Gadi mi se SVA moguća hrana, ujutro nema šanse da se natjeram da nekaj pojedem, za ručak jedva utrpam u sebe 50% onoga koliko inače pojedem, naravno, nakon toga slijedi bljaaa .
Jedino mogu nekaj papat navečer, kako koji dan zapravo.

Osjećam se kao da me pregazio vlak, radim 30% posla u odnosu na ranije i onda moram 2-3 sata spavat da dođem k sebi. O volji za sve drugo da i ne pričam i sve me užasno, užasno umara...

Ja sam također za aktivnost, ne smatram trudnoću bolešću, ali jednostavno dođeš u situaciju kada ti organizam ne funkcionira onako kako bi željela. Nije svaka žena ista, sva sreća da postoje i one kojima je drugo stanje jednako kao i svaki drugi dan. No, ja vidim da se moj organizam mijenja. Primjera radi - vježbala sam redovito do sada, trčala na traci po 2 km svaki dan. Neki dan sam HODALA na traci za trčanje i nakon 15 min odustala radi slabine - jednostavno ne ide, razumiješ?

magic
17.02.2005., 10:55
ja bih te razumjela i da ti nishta nije.

da ti se jednostavno ne da ustajati ujutro, provoditi sate i sate na poslu, vracati se kroz guzhvu, zhivjeti stresno....

ja bih te razumjela. i pustila te na bolovanju.

dapache, savjetovala bih svakoj zheni da ostane kuci i uzhiva u tom prekrasnom razdoblju.

a radoholicharkama poruchila da poso nije tica, nece utec ;):D

Desiree
17.02.2005., 11:34
Annie, par citata o mucninama s jednog drugog foruma:
Druga stvar koja je instant-lijek je miris kore svježeg limuna - ako malo izgnječim u ruci polovicu (naravno, iscijeđenog) limuna i malo to mirišem, mučnina nestaje. Sinoć sam 2 sata prije spavanja držala nos nabijen u izdubljenu polovicu limuna :D
Vjerujem da isti efekt postižete mirisanjem kvalitetnih eteričnih ulja svježeg mirisa koja nakapate na maramicu (limun, grejp, eukaliptus... eksperimentirajte...meni ta 3 najviše pašu).

I da, za mene također vrijedi i to da jedem male, male obroke i to isključivo ono što mi se jede - odustala sam od forsiranja "zdrave" hrane od koje umirem od mučnine, čak i ako mi je ta ista hrana jučer jako prijala...
pitnje: Jesam li ja to na forumu davno procitala da postoji neka akupresurna tocka za trenutno otklanjanje mucnina?????
odgovor: Akupresurna tocka je ako se dobro sjecam na unutarnjoj strani podlaktice, nekih dva prsta od korijena dlana. Meni je strasno pomagala u drugoj trudnoci.
TEKSTOVI:
prvi (http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=55&Tekst2ID=148&Show=1128) i drugi (http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=55&Tekst2ID=162&Show=776) (ovaj je o zgaravici.. zlu ne trebalo :mig: )

Annie1
17.02.2005., 11:41
Hvala :kiss:

verica
17.02.2005., 12:05
Slažem se s magic u potpunosti :top:

Uostalom, trudnoća svake žene je posebna priča i mislim da nitko nema pravo komentirati to što neka žena želi biti na bolovanju za vrijeme trudnoće - svaka žena sama najbolje zna kako se osjeća, i svaka žena najbolje zna kakva joj je situacija na poslu i kako se s tim može nositi.

Ako netko želi biti aktivan za vrijeme trudnoće - super. MENI osobno se, recimo, ponekad čini da ima žena koje pretjeruju sa aktivnšću za vrijeme trudnoće, ali im to nikada ne bih predbacivala.

Septembar
17.02.2005., 15:37
magic kaže:

da ti se jednostavno ne da ustajati ujutro, provoditi sate i sate na poslu, vracati se kroz guzhvu, zhivjeti stresno....

dapache, savjetovala bih svakoj zheni da ostane kuci i uzhiva u tom prekrasnom razdoblju.

a radoholicharkama poruchila da poso nije tica, nece utec ;):D :eek:
zacudjujes me
nisi li ti prva protiv cendravica sto prave problem niizcega

annie
DA, JESAM VIDILA TVOJ PRVI TOPIC
cak i odgovorila na njega

hoces da ti sad prepricavam kak sam ja i neke moje poznanice prepovracale i premucile se jedan dio trudnoce...

jos uvijek mi se povraca na neke stvari od tada
tako da razumijem totalno kak se osjecas

ali ne mislim da trebas "cuvat" i do poroda biti na bolovanju

Rita
17.02.2005., 15:49
Hebote to samo u hrvata ima da se zbog trudnoce ide na bolovanje.Kuzim kad treba cuvat trudnocu ali ovak samo da bi uzivali kak magic kaze i to racun poreznih obveznika. pitam se koliko zena bi otislo na bolovanje kad ne bi dobile ni kunu od drzave. Ne cu o tome kak sam ja jer je svaka zena drugacija ali vecini je muka pa prezive.Bit ce ti muka i doma a vrjeme ce tiuzasno sporo prolaziti kad ne radis.

margarita
17.02.2005., 16:01
Rita kaže:
Hebote to samo u hrvata ima da se zbog trudnoce ide na bolovanje.Kuzim kad treba cuvat trudnocu ali ovak samo da bi uzivali kak magic kaze i to racun poreznih obveznika. pitam se koliko zena bi otislo na bolovanje kad ne bi dobile ni kunu od drzave. Ne cu o tome kak sam ja jer je svaka zena drugacija ali vecini je muka pa prezive.Bit ce ti muka i doma a vrjeme ce tiuzasno sporo prolaziti kad ne radis.

ne jebi mala

nije samo u Hrvata nego u svakoj normalnoj zemlji

moja prijateljica je ovdje od prvog dana na chuvanju - fizichki sve u redu ali je jednu bebu vec izgubila zbog stresa na poslu

i shta sad?

moj ginekolog veli (prema mojim nalazima) da kad zatrudnim da cemo sasvim ozbiljno razmotriti tu opciju (zbog mog PTSP-a) bez obzira na fizichko zdravlje

i nek mi niko ne sere da placha za mene

ne radim ja za zrak nego za lovu i sama placham u UI i plachat cu opet kad se vratim na posao

i shta sad? nek uzhiva svaka koja mozhe kad je trudna

nisu zato ni loshije mame ni slabije zhene

:2up:

margarita
17.02.2005., 16:06
ne kontam

zato shto ste vi povrachale i mrcvarile se po poslu sad svaka treba?

jebote ne zove se trudnoca uzalud drugo stanje

nekima odgovara da spavaju do podne, nekima da ne spavaju nikako

neka svaka sebi nadje ritam zhivota koji joj tada odgovara - ne vidim potrebu pretvarati se kao da je trudnocha neshto sitno u zhivotu kad ti se cijelo tijelo i psiha promjene i izigravati neku uberzhenu

imati to dijete zdravo i sa shto manje stresa za dijete i za majku bi trebao biti prvi i osnovni cilj svake zhene koja se odluchi na trudnochu

posao mi u tom trenutku pada na dno ljestvice

ako ce me taj posao dovoditi u situacije u kojima cu biti pod stresom, u fizichkoj i psihichkoj nelagodi - zajebi stvar - ja ostaje kod kuche

plus - moj posao je 90% sjedeci iz kompa - dakl vishe cu se kretati ako sam na bolovanju ( a vjerujem i 90% ostalih zhena koje su na bolovanju)

Rita
17.02.2005., 16:07
MArgarita ,u hrvatskoj cim ostanes trudna te doktor pita hoces na bolovanje,vidis da je i nju pitao a nis joj nije bilo.Sad kad joj nije dobro sad razmislja da ipak ode.O tome ja pricam.Sve ovo kad se treba mirovat je druga prica ili imat neki jaako stresni posao,to se podrazumjeva.Znala sam da ce te sad navalit ko zmije ali ko vas hebe:D ja sam samo rekla kaj mislim o tome. E,da da tu kazes ameru da mi plati bolovanje bi me u PM poslao.Ak sam htjela djete nek se sama sad snalazim;).Ne kazem da je to dobro ali neka sredina bi bila idealna.

atlantis
17.02.2005., 16:08
Rita kaže:
i to racun poreznih obveznika.

gle... na moj se racun poreznog obveznika oglasava deutsche telekom, od njega se placaju kampanje politicarima, od njega se bogate vech bogati...

s gustom svoj doprinos poklanjam Annie ili bilo kojoj drugoj trudnici...

svaka zena koja radi sama si je zaradila i u porez dala te novce (i ne samo te nego mnogo vise) koje ce eventualno kasnije podici kao trudnica koja ne radi...

dodouprolazu
17.02.2005., 16:09
magic kaže:

:top:
mene je neki dan posluzila trudna prodavacica, kako sam mogao procijeniti 6 ili 7 mjesec i tako mi je bilo neugodno da me posluzuje, tako mi je bilo zao (vidilo se da joj je tesko stajati) da sam skoro ponudio da odradim njenu smjenu. Tuzno je kad neke trudnice moraju radi financija raditi do pred porod. (dobro moja stara prica radila je i ona, s posla u radjaonu ali ona je imala uredski posao)

margarita
17.02.2005., 16:16
Rita kaže:
MArgarita ,u hrvatskoj cim ostanes trudna te doktor pita hoces na bolovanje,vidis da je i nju pitao a nis joj nije bilo.Sad kad joj nije dobro sad razmislja da ipak ode.O tome ja pricam.Sve ovo kad se treba mirovat je druga prica ili imat neki jaako stresni posao,to se podrazumjeva.Znala sam da ce te sad navalit ko zmije ali ko vas hebe:D ja sam samo rekla kaj mislim o tome. E,da da tu kazes ameru da mi plati bolovanje bi me u PM poslao.Ak sam htjela djete nek se sama sad snalazim;).Ne kazem da je to dobro ali neka sredina bi bila idealna.

ne slazehm se

neka je pita - i treba da je pita

treba imati izbor

moj posao nije prestrashan - ali nekima je to shto moraju na silu ustajati u 7-8 ujutro kad ti tijelo trazhi da spavash do podne stres

margarita
17.02.2005., 16:19
atlantis kaže:
gle... na moj se racun poreznog obveznika oglasava deutsche telekom, od njega se placaju kampanje politicarima, od njega se bogate vech bogati...

s gustom svoj doprinos poklanjam Annie ili bilo kojoj drugoj trudnici...

svaka zena koja radi sama si je zaradila i u porez dala te novce (i ne samo te nego mnogo vise) koje ce eventualno kasnije podici kao trudnica koja ne radi...

upravo tako

na shto sve moj porez ide a tek Ritin ---fijuuu

jebote Rita shto se ne bunish shto ti porez ide na ubijanje Irachana?

injanja
17.02.2005., 16:46
margarita kaže:

upravo tako

na shto sve moj porez ide a tek Ritin ---fijuuu

jebote Rita shto se ne bunish shto ti porez ide na ubijanje Irachana?
ja ne radim još studiram ...i spadam u one koji bi previše razmišljali da imaju puno sl.vremena!!idem na fax i učim...
isto tako ima žena koje su totalno drugačije od mene i kojima je to opuštanje potrebno.zbilja.trudnoća je vrijeme kad se ženi treba omogućit sve šta joj se može omogućit jer je i samo to šta je trudna dovoljan posao...

Rita
17.02.2005., 17:10
vis sad normalno razgovaras,bez prstica i ruznih smajlica.

Rita
17.02.2005., 17:16
Bunim se ali mi nis ne vrijedi.
Trudnoca je posao za sebe,slazem se ali ne volim ni kad zene pretjeruju.U HR je situacija takva da svi kalkuliraju i ako im se plati odu automatski na bolovanje to mi ide na zivce. Glupo,a drugo tromjesjecje je bas super razdoblje(uglavnom) i fakat je glupo bit doma i dosadjivat se. Imam frendicu koja fakat cuva trudnocu i doma je od 5 mjeseca i jadna vec puca po savovima od dosade i iscekivanja. Tih devet mjeseci toliko brze prodje kad si u poslu.A i zdravije je bit aktivan.

margarita
17.02.2005., 17:23
injanja kaže:
ja ne radim još studiram ...i spadam u one koji bi previše razmišljali da imaju puno sl.vremena!!idem na fax i učim...
isto tako ima žena koje su totalno drugačije od mene i kojima je to opuštanje potrebno.zbilja.trudnoća je vrijeme kad se ženi treba omogućit sve šta joj se može omogućit jer je i samo to šta je trudna dovoljan posao...

svaka bi treba imati izbor jer svakoj je trudnocha drugachija

nekome je dosadno sjedit kod kuche - a ja recimo znam tochno da mi ne bi ni trena bilo dosadno

imam toliko stvari za koje sad nemam vremena da se s njima pozabavim

da bi mi jedno takvo produzheno bolovanje odlichno doshlo

margarita
17.02.2005., 17:25
Rita kaže:
Bunim se ali mi nis ne vrijedi.
Trudnoca je posao za sebe,slazem se ali ne volim ni kad zene pretjeruju.U HR je situacija takva da svi kalkuliraju i ako im se plati odu automatski na bolovanje to mi ide na zivce. Glupo,a drugo tromjesjecje je bas super razdoblje(uglavnom) i fakat je glupo bit doma i dosadjivat se. Imam frendicu koja fakat cuva trudnocu i doma je od 5 mjeseca i jadna vec puca po savovima od dosade i iscekivanja. Tih devet mjeseci toliko brze prodje kad si u poslu.A i zdravije je bit aktivan.

a zasto ti poistovjechujesh aktivnos s poslom?

ja sam aktivnija kad ne radim - jer se vishe krechem nego kad sam u uredu za kompom

i ako mogu svoje buduche dijete zashtiti od zranjenja pred kompom 7 sati dnevno - uradit cu to bez razmisljanja

lucija
17.02.2005., 17:38
magic kaže:

:s Ja sam na svom čuvanju pročitala niz korisnih knjiga o porodu, trudnoći, odgoju, dohrani. DAkle, kad se beba rodi - ima samo da uživam i primjenjujem naučeno. :zubo:

A osim toga trudnoća mi stvarno nije bila idealna i čak i uz čuvanje i svo vrijeme svijeta ponekad mi nije lako od bolova, nespavanja i ostalih divota.

Sretna sam da sam mogla posvetiti se sebi i bebi.

Rita
17.02.2005., 17:43
Good for you:top:
Moj posao je bio takav da sam vani, na zraku,i s puno kretanja i radila sam do pred porod i nastavila mjesec dana nakon poroda.
Da mi je bilo lose ,ne bi radila ali bome nitko to nebi financirao. To bi bila moja odluka i shodno time bi bile i posljedice.

margarita
17.02.2005., 17:45
Rita kaže:
Good for you:top:
Moj posao je bio takav da sam vani, na zraku,i s puno kretanja i radila sam do pred porod i nastavila mjesec dana nakon poroda.
Da mi je bilo lose ,ne bi radila ali bome nitko to nebi financirao. To bi bila moja odluka i shodno time bi bile i posljedice.

e pa to je zhalosno - da mater mora nakon jednog mjeseca nazad na posao

za shta placash porez?

Rita
17.02.2005., 17:52
Isla sam natrag samo par sati tjedno da ne izgubim klijentelu i zato jer radim za sebe a nikakvu firmu.Inace bi me bolilo briga.
Evo danas idemo Zoe i ja poslom u Salt Lake City privatnim jetom,eto imam takav posao da mogu i djete sa sobom voditi.
A to da sistem nije bas bog zna kaj i nije ali bome ni hrvatski nije.

Rita
17.02.2005., 17:55
E,da i radim samo kad mi muz moze biti sa malom;) i uz to sve dojim i nema frke. Radim jer i volim svoj posao i ljude s kojima radim,eto.

margarita
17.02.2005., 18:00
Rita kaže:
Isla sam natrag samo par sati tjedno da ne izgubim klijentelu i zato jer radim za sebe a nikakvu firmu.Inace bi me bolilo briga.
Evo danas idemo Zoe i ja poslom u Salt Lake City privatnim jetom,eto imam takav posao da mogu i djete sa sobom voditi.
A to da sistem nije bas bog zna kaj i nije ali bome ni hrvatski nije.

pa nisam rekla da je

nego ja se vec sad veselim toj cijeloj godini porodiljskog

LaPerla
17.02.2005., 18:04
margarita kaže:
za shta placash porez?

Koliko sam shvatila njena situacija je irelevantna. Rita ne placa porez nego prima cash lovu za instrukcije koje daje.

margarita
17.02.2005., 18:07
LaPerla kaže:
Koliko sam shvatila njena situacija je irelevantna. Rita ne placa porez nego prima cash lovu za instrukcije koje daje.

a vidish to nisam znala

vidim da se buni shto se od poreznih obveznika uzima za chuvanje trudnoche pa sam mislila d je i ona porezni obveznik

a ona ga filja na crnjaka :D

pa to valjda vishe shteti drzhavi nego trudnica na bolovanju koja kad nije na bolovanju placha porez ;)

LaPerla
17.02.2005., 18:10
Slazem se.
Nisam zeljela da ispadam gruba ali sam joj htijela oduzeti pravo na zalbu po pitanju na sta ide porez. :D

dodouprolazu
17.02.2005., 18:10
margarita kaže:
a zasto ti poistovjechujesh aktivnos s poslom?

ja sam aktivnija kad ne radim - jer se vishe krechem nego kad sam u uredu za kompom

i ako mogu svoje buduche dijete zashtiti od zranjenja pred kompom 7 sati dnevno - uradit cu to bez razmisljanja
iako je i moja na cuvanju, mogu ti reci da danas compovi ne zrace kao sto je to bilo prije 10-15 godina, losije od zracenja (koje je zanemarivo a garant ces ako budes na bolovanju ionako surfati barem sat-dva na dan) je sjedenje, trebalo bi svakih pola sata prosetati.

margarita
17.02.2005., 18:16
dodouprolazu kaže:
iako je i moja na cuvanju, mogu ti reci da danas compovi ne zrace kao sto je to bilo prije 10-15 godina, losije od zracenja (koje je zanemarivo a garant ces ako budes na bolovanju ionako surfati barem sat-dva na dan) je sjedenje, trebalo bi svakih pola sata prosetati.

ma zato ti se ja veselim shto cu imati svoju bashtu (ja sam ti ko prase u blatu kad sam u bashti - obozhavam vrtlariti po cijeli dan - moj muzh veli Margo se opet igra u blatu :D ) kad budem trudna a imam i veeeliki park odmah iza kuche

LaPerla
17.02.2005., 18:16
I po pitanju "moralnog opredijeljenja" ja bi dopustila svakoj trudnici POSEBNO sa podrucja Hrvatske i ostalih balkanskih zemalja da koriste koliko god mogu trudnicko,cuvanje trudnoce i sl. zivot im je i bez trudnoce ponekad dovoljno naporan i pun neizvjesnosti pa neka si priuste malo "luksuza" na racun poreznik obveznika.
DA :)

margarita
17.02.2005., 18:20
LaPerla kaže:
I po pitanju "moralnog opredijeljenja" ja bi dopustila svakoj trudnici POSEBNO sa podrucja Hrvatske i ostalih balkanskih zemalja da koriste koliko god mogu trudnicko,cuvanje trudnoce i sl. zivot im je i bez trudnoce ponekad dovoljno naporan i pun neizvjesnosti pa neka si priuste malo "luksuza" na racun poreznik obveznika.
DA :)

Rita
17.02.2005., 18:27
Porez placen,bez brige.;) Tuzit cu vas za klevetu:D
Nego,vidis ti Margie,ti ces se valjat u blatu(svom vrtu) a isto tak bi mogla i radit, ako bude sve u redu s trudnocom a nadam se da bude .
Nije bitno, nego da su te komisije kak spada puno manje bi ih islo na bolovanja,a isto tak kazem vam da ako netko ima placu nekakvih 7 000kunica pa ode na "cuvanje trudnoce" i dobi nesto vise od pola a muz i nema bog zna kakvu placu,pitam se jel bi i ona trazila da se lufta doma a nije joj nis posebno lose;) i bude na manjoj lovi.

margarita
17.02.2005., 18:30
Rita kaže:
Porez placen,bez brige.;) Nego,vidis ti Margie,ti ces se valjat u blatu(svom vrtu) a isto tak bi mogla i radit, ako bude sve u redu s trudnocom a nadam se da bude .
Nije bitno, nego da su te komisije kak spada puno manje bi ih islo na bolovanja,a isto tak kazem vam da ako netko ima placu nekakvih 7 000kunica pa ode na "cuvanje trudnoce" i dobi nesto vise od pola a muz i nema bog zna kakvu placu,pitam se jel bi i ona trazila da se lufta doma a nije joj nis posebno lose;) i bude na manjoj lovi.

s tim shto ja vishe uzhivam u svom blatu i vrtu nego u uredu :B

i plus radim i placam porez tako da imam potpuno pravo iskoristiti ono shto mi se pruzha - jebiga mozhe mi se :D

sramota je samo shto sve zhene nemaju taj izbor i shto one koje manje zaradjuju moraju da rade: mogle ne mogle

:flop:

Rita
17.02.2005., 18:35
OK, kuzim tebi je to drzava omogucila.Meni nije i sad se ja tu nesto bunim,nije bitno. MEni je samo glupo kada zenske idu na bolovanje a mogle bi radit. To mi je isto kad sam ko klinka bila "bolesna" a mi bili svi na skijanju i vratili se doma crni:D:D kuzis. Muljaza,cista muljaza.Sta da ja kazem da mi nije dobro kad onda odem pa se kupam na bazenu, planinarim ,skijam...i budem na "cuvanju trudnoce" haha joke:rolleyes: A to sto ti jos i plate da to radis,ma daj drzava jao si ga meni. Svi zmire na oba oka i to ne u vezi bolovanja,nego svega:eek:

Rita
17.02.2005., 18:37
BTW,ne kazem da i ja to ne bi iskoristila ali bi onda jos i radila na crnjaka, hebiga sta ces zahebana zagorka:D

margarita
17.02.2005., 18:41
Rita kaže:
OK, kuzim tebi je to drzava omogucila.Meni nije i sad se ja tu nesto bunim,nije bitno. MEni je samo glupo kada zenske idu na bolovanje a mogle bi radit. To mi je isto kad sam ko klinka bila "bolesna" a mi bili svi na skijanju i vratili se doma crni:D:D kuzis. Muljaza,cista muljaza.Sta da ja kazem da mi nije dobro kad onda odem pa se kupam na bazenu, planinarim ,skijam...i budem na "cuvanju trudnoce" haha joke:rolleyes: A to sto ti jos i plate da to radis,ma daj drzava jao si ga meni. Svi zmire na oba oka i to ne u vezi bolovanja,nego svega:eek:

shto ima loshe u tome da zhena ide na rekreaciju ako je na trudnichkom

dakle treba ili krepavat po krevetu kod kuche ili radit - daj ne jebi Rita molim te

drzhava treba ne da ne zhmiri na oba oka nego da gfino otvoreno da izbor svakoj trudnici

zbog toga ni jedna drzhava ne bi propala - lova i lova s etroshi na debilne i nekorisne stvari u svakoj drzhavi

ono shto bi se potroshilo na trudnice nije ni kap u moru

margarita
17.02.2005., 18:43
Rita kaže:
BTW,ne kazem da i ja to ne bi iskoristila ali bi onda jos i radila na crnjaka, hebiga sta ces zahebana zagorka:D

eto vidish - chisto licemjerje

ako ti ne mozesh onda daj drvlje i kamenje na one koje mogu a da kojim sluchajem mozesh ne samo da bi iskoristila to pravo nego bi illegalno radila da zajebesh drzhavu a ne da sebi olakshash :flop:

Rita
17.02.2005., 18:45
Ma drzava je u curcu ,ne zene.Svaka kojoj se to isplati ce iskoristit. A znas sta ce meni rec vecina amera. KO te hebe sam ti ja kriv sto si ti trudna;) MIslis da nisam razgovarala s njima o tome.

Rita
17.02.2005., 18:48
Ma joj znas sta rade, odu na cuvanje trudnoce a onda ipak jos rade u istoj firmi i dobijaju lovu na crno. "Zaposljavaju"se na par mjeseci pa odu na cuvanje i sljedecih dvije godine dobijaju lovu. Svasta se radi u hrvata da se zahebe drzava.:eek:

margarita
17.02.2005., 18:51
Rita kaže:
Ma joj znas sta rade, odu na cuvanje trudnoce a onda ipak jos rade u istoj firmi i dobijaju lovu na crno. "Zaposljavaju"se na par mjeseci pa odu na cuvanje i sljedecih dvije godine dobijaju lovu. Svasta se radi u hrvata da se zahebe drzava.:eek:

da drzhava brine o ljudima manje bi ljudi gledali da je zajebu

jebote pa dole su cijene kao i ovdje a plache 10-50 puta manje

da je meni takva drzhava i da jedva sastavljam kraj s krajem - i ja se ne bih libila da je zajebem

ovu nechu da zajebem jer mi je omogucila da se shkolujem, zaposlim, zhivim normalno

LaPerla
17.02.2005., 18:53
:rofl:

Rita nije istina da ameri na taj problem gledaju kao ko te jebe tvoj problem. Osobno sam planirala napustiti posao i posvetiti se djetetu nisam mogla ni zeljela provesti 8+ sati na poslu koji obozavam i radim iz cistog zadovoljstva uskracujuci pri tom sebe i dijete.Pripremila otkazno pismo i bingo - dobila ponudu da radim skraceno vrijeme po osobnom izboru radnih sati i dana i pri tom zadrzim puno zdravstveno osiguranje i sve ostale beneficije. Dakle razumjeli su moju situaciju kao majke, zadovoljni i oni i ja a i bebac na prvom mjestu.

margarita
17.02.2005., 18:54
LaPerla kaže:
:rofl:

Rita nije istina da ameri na taj problem gledaju kao ko te jebe tvoj problem. Osobno sam planirala napustiti posao i posvetiti se djetetu nisam mogla ni zeljela provesti 8+ sati na poslu koji obozavam i radim iz cistog zadovoljstva uskracujuci pri tom sebe i dijete.Pripremila otkazno pismo i bingo - dobila ponudu da radim skraceno vrijeme po osobnom izboru radnih sati i dana i pri tom zadrzim puno zdravstveno osiguranje i sve ostale beneficije. Dakle razumjeli su moju situaciju kao majke, zadovoljni i oni i ja a i bebac na prvom mjestu.

to je super rjeshenje :top:

Rita
17.02.2005., 18:58
Blago tebi imas super poslodavce.MOji bivsi su dali otkaz meni,pa onda i mojoj kolegici (isto trudnoj),haha. A ovi drugi s kojima radim od proslog ljeta mi i cuvaju djete i sve su mi omogucili samo da radim za njih. Ali reci im neka ti plate bolovanje jer ti zelis biti s djetetom recimo godinu dana doma;) pa da vidimo. Tako je to tamo ,ne radis a dobijas lovu i za vrijeme trudnoc ea i poslje. Znam da nije neka lova ali princip je takav. Kuzis.Probaj to tu trazit:D

verica
17.02.2005., 19:03
Ja bih samo rekla da ginekolozi u Hrvatskoj nipošto ne pitaju žene žele li bolovanje u trudnoći, dapače. To rade samo privatni ginekolozi koje žene masno plaćaju.

A da je hrvatski sistem bolji od američkog za trudnicu i mamu malog djeteta - bolji je. Bogu hvala da smo i mi u nečemu bolji od belog sveta :D :top:

Rita
17.02.2005., 19:08
Ma Verice evo i sama kazes,samo ako masno platis privatnog ginica. I kak je onda to bolje.Znaci zena koja nema love za ici privatno ,nema sanse da dobi bolovanje ak joj ne treba. Sta ne bi bilo bolje da je sistem fleksibilniji i da su puno vece place pa da zena moze i ostat doma koliko zeli jer muz dovoljno zaradjuje za sve.Ili ici radit na par sati i sl.i da se ne zakida drzavu i da su svi sretni.
Imam frendicu(studentica) koja je platila tipu da ju zaposli na tri mjeseca da bi mogla dobijat od drzave tu lovu u trudnoci i onda poslje jos godinu dana. MIslim stvarno,jad. Fakat je bolji sistem:rolleyes: Bolje se moze smuljat,nis drugo.
MIslim da jos Margie u CA ima naj bolji sistem.

margarita
17.02.2005., 19:09
verica kaže:
Ja bih samo rekla da ginekolozi u Hrvatskoj nipošto ne pitaju žene žele li bolovanje u trudnoći, dapače. To rade samo privatni ginekolozi koje žene masno plaćaju.

A da je hrvatski sistem bolji od američkog za trudnicu i mamu malog djeteta - bolji je. Bogu hvala da smo i mi u nečemu bolji od belog sveta :D :top:

definitivno je bolji :top:

verica
17.02.2005., 19:10
Hrvatski sistem je ipak bolji :D jer je trudnica zaštićena od otkaza, a žene imaju pravo na godinu dana porodiljnog dopusta.

A da su puno veće plaće, to bi svakako bilo bolje :D :D

margarita
17.02.2005., 19:11
Rita kaže:
Ma Verice evo i sama kazes,samo ako masno platis privatnog ginica. I kak je onda to bolje.Znaci zena koja nema love za ici privatno ,nema sanse da dobi bolovanje ak joj ne treba. Sta ne bi bilo bolje da je sistem fleksibilniji i da su puno vece place pa da zena moze i ostat doma koliko zeli jer muz dovoljno zaradjuje za sve.Ili ici radit na par sati i sl.i da se ne zakida drzavu i da su svi sretni.
Imam frendicu(studentica) koja je platila tipu da ju zaposli na tri mjeseca da bi mogla dobijat od drzave tu lovu u trudnoci i onda poslje jos godinu dana. MIslim stvarno,jad. Fakat je bolji sistem:rolleyes: Bolje se moze smuljat,nis drugo.
MIslim da jos Margie u CA ima naj bolji sistem.

ma shto to ona zakida drzhavu - drzhava nece na prosjachki shtap zbog trudnica

i treba da joj plachaju ako vec nije mogla nach posao jer je drhzava u pimpeku onda bar daj da neshto vidi od te drzhave

kad guzonje sebi prestanu krast lovu iz drzhavne blagajne za provode i vikendice takve se stvari neche morat radit

Rita
17.02.2005., 19:12
Hebote koja bogata drzava. Mozda zene imaju pravo na porodiljski ali koliko si to moze njih priustit.
A da je zasticena od otkaza bas i ne znam. Sad je pisalo u novinama kak je zena dobila otkaz negdje na otoku mislim od Konzuma ili neke tako velike firme.

margarita
17.02.2005., 19:16
verica kaže:
Hrvatski sistem je ipak bolji :D jer je trudnica zaštićena od otkaza, a žene imaju pravo na godinu dana porodiljnog dopusta.

A da su puno veće plaće, to bi svakako bilo bolje :D :D

verica
17.02.2005., 19:17
Dobila je jer nije bila stalno zaposlena.

U prvih 6 mjeseci u Hrvatskoj žena prima svoju prosječnu plaću (ali ne više od 4250 kn), u drugih 6 mjeseci prima 2500 Kn. 4250 kn, naravno, nije puno, ali je svota sa kojom se može preživjeti - pogotovo ako muž ima kakvu takvu plaću. Znači, prvih 6 mjeseci porodiljnog si većina žena može priuštiti - a to je puno više od 6 tjedana koliko, čini mi se, imaju žene u USA. Većina žena koje ja poznajem ostaju na porodiljnom godinu dana (osim onih kojima se to nije dalo, nije bio financijski razlog), ali istina je da ja uglavnom poznajem ljude koji imaju iznadprosječna primanja, pa im nije problem preživjeti od muževe plaće.

verica
17.02.2005., 19:19
Btw. - Hrvatska, naravno, nije bogata država ali je ipak još donekle socijalna država, što se za USA zaista ne bi moglo reći.

Septembar
17.02.2005., 19:20
verica kaže:
ako se ne varam tija se nakon 6 mj vratila na posao, zato sto je samo 6 mj normalna naknada u rangu place, poslije je neka mizerija od 1000kn od koje nemos nist.

bolje da tih 9 mjeseci boilvanja dadnu na 9 mjeseci cuvanja bebe, poslije onih 6.

verica
17.02.2005., 19:24
Drugih 6 mjeseci naknada je 2500 kn, što zaista je jako malo, ali čak i to je svota sa kojom se uz još jednu prosječnu plaću u kući može preživjeti. Naravno, ako se ne moraju plaćati krediti.

Ja uopće ne želim reći da je hrvatski sistem jako dobar - naknade su male, a iako žene zakonski imaju mogućnost ostati sa djetetom godinu dana, mnogima to poslodavac ne omogući. No, od američkog je bolji :D

Što se bolovanja tiče, nemojte misliti da je uzimanje bolovanja u trudnoći neka masovna pojava u Hrvatskoj.

magic
18.02.2005., 08:36
Septembar kaže:
:eek:
zacudjujes me
nisi li ti prva protiv cendravica sto prave problem niizcega

Istina :)

Pa onda nek cendraju doma a ne na poslu :D:D:D

shalamala....ja sam se osjecala superzdravo, odlichno, svjezhe i poletno...no imajuci na umu da imam u trbuhu jedno malo bice kojemu bi sigurno bolje bilo da skup samnom sheta, a ne sjedi i zhivcira se 8 sati, jede nepravilno, ne spava kad se meni spava, hoda 40 minuta do posla po najzagadjenijoj ulici u gradu itd itd, ostala bih doma ISTOGA TRENA, da je to bilo moguce.

Giulia
19.03.2008., 18:36
eto vidish - chisto licemjerje

ako ti ne mozesh onda daj drvlje i kamenje na one koje mogu a da kojim sluchajem mozesh ne samo da bi iskoristila to pravo nego bi illegalno radila da zajebesh drzhavu a ne da sebi olakshash :flop:

Pa vidiš u krivu si: ja sam od prvog dana mogla na porodiljni, a nisam htjela jer biti doma a zdrav i dobro - ne zvuči mi baš najpametnije. U 6 mjesecu sam i još radim. Tako da ne stoji da rade samo one koje nemaju izbora. Nisu ni financije u pitanju, mogla bi i s manje nego što mi je plaća ier mi i dalje ne bi nedostajalo novca. fala bogu pa sam uspjela dosta uštediti ...

Off topic: š a ne sh

Giulia
19.03.2008., 18:38
[QUOTE=verica;2887503]Ja bih samo rekla da ginekolozi u Hrvatskoj nipošto ne pitaju žene žele li bolovanje u trudnoći, dapače. To rade samo privatni ginekolozi koje žene masno plaćaju.
/QUOTE]

A ni to ne stoji. Mene je pitala odmah na prvom pregledu.

zečica
19.03.2008., 19:34
[QUOTE=verica;2887503]Ja bih samo rekla da ginekolozi u Hrvatskoj nipošto ne pitaju žene žele li bolovanje u trudnoći, dapače. To rade samo privatni ginekolozi koje žene masno plaćaju.
/QUOTE]

A ni to ne stoji. Mene je pitala odmah na prvom pregledu.

pnda je tvoja iznimka. ja kolko sam se susretala sa soc, ginekolozima - užas užas kolko su mi se zamjerili. i odlučila sam ić samo kod privatnog na preglede, pošto ću rodit u austriji, uputnica od soc. mi neće ni trebat.

MAJA155
19.03.2008., 21:21
Ja sam otišla na bolovanje u 4 mjesecu trudnoće jer sam htjela i dok. mi je rekla da mogu ako želim.

Sljedeću trudnoću planiram i kad se dogodi isto idem na bolovanje jer to želim.

Ne da mi se ići raditi i točka.:p

Hoću biti kući i raditi što ja želim, ne želim se ustajati, ne želim trpiti atmosferu na poslu, ne želim......

Giulia
20.03.2008., 09:27
Ja sam otišla na bolovanje u 4 mjesecu trudnoće jer sam htjela i dok. mi je rekla da mogu ako želim.

Sljedeću trudnoću planiram i kad se dogodi isto idem na bolovanje jer to želim.

Ne da mi se ići raditi i točka.:p

Hoću biti kući i raditi što ja želim, ne želim se ustajati, ne želim trpiti atmosferu na poslu, ne želim......

Naravno da svaka trudnica najbolje zna koliko može ostati na poslu, i ako joj je to teško , treba ostati doma. Pod teško ne mislimsamo na fizičke tegobe. Ponekad je lakše istrpiti mučninu i povraćanje nego stres.

Ali, mene je najvišze izluđivalo to što me jako malo ljudi (osim mojih roditelja i šefa) podržalo u odluci da ostanem raditi. SKoro me proglasili ludom jer je normalno da trudnica ostaje doma. Pa i moja ginekologica nije bila zadovoljna što sam ostala aditi iako mi je trudnoća uredna uz napomenu da se trudnica mora odmarati.
I nikako za objasniti da ja volim svoj posao i da mi je veći stres ostati doma.

Samo kaže da bi trudnice koje nemaju rizične trudnoće trebale same odlučiti ostati doma ili raditi, a ne da žena mora ostati doma. Trudnoća jest drugo stanje, ali nije bolest.

Ja kada sam na poslu rekla da sam trudna jedna dobar dio kolega je imalo razumjevanja i bilo puno kolegijanije nego prije.

sunce moje
20.03.2008., 12:45
Naravno da svaka trudnica najbolje zna koliko može ostati na poslu, i ako joj je to teško , treba ostati doma. Pod teško ne mislimsamo na fizičke tegobe. Ponekad je lakše istrpiti mučninu i povraćanje nego stres.

Ali, mene je najvišze izluđivalo to što me jako malo ljudi (osim mojih roditelja i šefa) podržalo u odluci da ostanem raditi. SKoro me proglasili ludom jer je normalno da trudnica ostaje doma. Pa i moja ginekologica nije bila zadovoljna što sam ostala aditi iako mi je trudnoća uredna uz napomenu da se trudnica mora odmarati.
I nikako za objasniti da ja volim svoj posao i da mi je veći stres ostati doma.

Samo kaže da bi trudnice koje nemaju rizične trudnoće trebale same odlučiti ostati doma ili raditi, a ne da žena mora ostati doma. Trudnoća jest drugo stanje, ali nije bolest.

Ja kada sam na poslu rekla da sam trudna jedna dobar dio kolega je imalo razumjevanja i bilo puno kolegijanije nego prije.

Moji se isto svi čude što radim. Bila sam mjesec dana na bolovanju u početku i pošizila sam doma. Na poslu je ekipa super i svi se vesele i išćekuju samnom. Za dva tjedna bit će 7 mj i onda idem na godišnji pa porodiljni i mislim da ću u tih 2 mjeseca stić se odmorit i nabavit opremu i sredit stan i sve.

succorosso
20.03.2008., 12:50
ja bih svakoj zheni koja zheli ostati kuci i ne raditi za vrijeme trudnoce omogucila da to i uchini.

bez obzira na zdravstveno stanje.
Apsolutno se slazem. Trudnoca je posebno doba zivota i mislim da bi bilo humano od drustva omoguciti zeni da se posveti sebi kroz to vrijeme.
Tko voli vise biti na poslu slobodno mu bilo, mislim da je svejedno vecini draze imati slobodno, pa se druziti sa prijateljima, rodbinom, uredjivati kucu, kupovati i sl.

Kad to vec nije tako, onda preporucam uzeti bolovanje, dok se moze.:top:

I ja sam bio na poslu (koji je inace vrlo stresan) puno blazi s kolegicama koje su bile trudne. Ali svejedno ne mislim da im je dobro biti pod konstantnim stresom, nije ni meni.

Lali Puna
21.03.2008., 12:14
Tko voli vise biti na poslu slobodno mu bilo, mislim da je svejedno vecini draze imati slobodno, pa se druziti sa prijateljima, rodbinom, uredjivati kucu, kupovati i sl.

naravno, ženama su inače, a osobito trudnicama, na vrhu ljestvice interesa uglavnom kupovanje i uređivanje kuće pa je trudnoća super vrijeme da se ne moraju gnjaviti s nečim tako groznim i napornim za ženski rod ka što je posao :rolleyes::rolleyes::rolleyes:
ili ako već ne rade, uglvnom nemaju drugih interesa do druženja,kupovanja i uređivanja kuće

sleepy
21.03.2008., 23:47
...naravno, ženama su inače, a osobito trudnicama, na vrhu ljestvice interesa uglavnom kupovanje i uređivanje...

ili čitati , učiti jezke ili nešto drugo , raditi na sebi... pa čak ako je i kupovanje i uređivanje kuće u pitanju pa što?Ako je to to sto zelim i imam potpuno pravo na to. Nemaš potrebe biti sarkastičana ako netko zeli ostati doma i posvetiti se samo sebi i tom djetetu koje dolazi. Ja pak mogu misliti o tebi da nemaš ništ drugo od svog zivota sem svog posla al mi to ne pričinjava zadovoljstvo. Uzivala si u svojoj trudnoći kako si htjela , pusti druge da učine isto..

bobica
14.04.2008., 13:39
kakva je sada situacija s naknadama za bolovanje zbog komplikacija u trudnoći?
prosjek 6 plaća?
je li limitirano na onih 4 i nešto ili je stvarni prosjek plaće?
ima li ovdje netko od iskusnih s višom plaćom?
hvala :)

Twin
14.04.2008., 15:41
Bobice, uzima se u obzir prosjek zadnjih 6 plaća, ali nažalost limitirane su te naknade na najviši iznos od 4257,28 KN.

Dandelion_seed
15.04.2008., 09:53
Mene zanima slijedece:

bila sam dva mjeseca na cuvanju trudnoce jer sam imala krvarenja i neke infekcije, pa sam morala strogo mirovati. Sad se stanje stabiliziralo i ginekolog mi vise ne zeli pisati preporuku za produzetak bolovanja. Cak veli da on misli kako mi je bolje da se vratim na posao. I rijec je o privatniku kojeg jako skupo placam, da demantiram napise o tome kako privatnici po zelji daju bolovanja.

Ja ne dijelim njegovo misljenje, iz razloga tog sto sam se u medjuvremenu preselila i svakodnevno putovanje 100km na posao mi se cini nemogucim (vec mi je uzasno naporno to sto jednom mjesecno tu udaljenost moram proc radi pregleda), a i zbog cinjenice sto sam ja stvarno dva mjeseca prelezala i nemam pojma sto ce biti ako sad iz kreveta direktno ubacim u petu brzinu - ok on je doktor i valjda zna, al mene je strah da bi takva promjena mogla ugroziti bebu.

Pitanje: sto da radim, da trazim jos jedno misljenje, da idem pred komisiju objasnit situaciju (mogu li mi oni uopce bez pisane preporuke produzit bolovanje?)

Giulia
15.04.2008., 11:23
Mene zanima slijedece:

bila sam dva mjeseca na cuvanju trudnoce jer sam imala krvarenja i neke infekcije, pa sam morala strogo mirovati. Sad se stanje stabiliziralo i ginekolog mi vise ne zeli pisati preporuku za produzetak bolovanja. Cak veli da on misli kako mi je bolje da se vratim na posao. I rijec je o privatniku kojeg jako skupo placam, da demantiram napise o tome kako privatnici po zelji daju bolovanja.

Ja ne dijelim njegovo misljenje, iz razloga tog sto sam se u medjuvremenu preselila i svakodnevno putovanje 100km na posao mi se cini nemogucim (vec mi je uzasno naporno to sto jednom mjesecno tu udaljenost moram proc radi pregleda), a i zbog cinjenice sto sam ja stvarno dva mjeseca prelezala i nemam pojma sto ce biti ako sad iz kreveta direktno ubacim u petu brzinu - ok on je doktor i valjda zna, al mene je strah da bi takva promjena mogla ugroziti bebu.

Pitanje: sto da radim, da trazim jos jedno misljenje, da idem pred komisiju objasnit situaciju (mogu li mi oni uopce bez pisane preporuke produzit bolovanje?)

Prvi put čujem da nakon mirovanja u trudnoći neće produžiti komplikacije. Odi kod još jednog ginekologa, možda bi ti i socijalni dao.

Recimo, mojoj je dovolnjo reći ; ja bih ostala doma i to je to.

MAJA155
15.04.2008., 18:50
Recimo, mojoj je dovolnjo reći ; ja bih ostala doma i to je to.

I mojoj isto.:top:

Natch
26.04.2008., 10:29
mene jedna stvar zanima. sta je sa zenama koje moraju cuvati trudnocu, a nisu u klasicnom radnom odnosu, nego su recimo obrtnice koje same sebi isplacuju placu? sta ako je takva zena prijavljena na minimalcu? koliko uopce moze dobiti za bolovanje?

larazg
26.04.2008., 10:31
mene jedna stvar zanima. sta je sa zenama koje moraju cuvati trudnocu, a nisu u klasicnom radnom odnosu, nego su recimo obrtnice koje same sebi isplacuju placu? sta ako je takva zena prijavljena na minimalcu? koliko uopce moze dobiti za bolovanje?

pročitaj malo trudnice/majke i njihova zakonska prava..tamo ti piše i cure su pisale koje su u radnom odnosu i one van radnog odnosa.

Obrtništvo nije vezano za porodni. Isplaćuješ sam sebi plaću i plaćaš doprinose.
Imaš sva prava kao da si u radnom odnosu

Natch
26.04.2008., 10:34
pročitaj malo trudnice/majke i njihova zakonska prava..tamo ti piše i cure su pisale koje su u radnom odnosu i one van radnog odnosa.

Obrtništvo nije vezano za porodni. Isplaćuješ sam sebi plaću i plaćaš doprinose.
Imaš sva prava kao da si u radnom odnosu

da, ali ako uplacujem minimalne doprinose, koliko ce biti to bolovanje?

larazg
26.04.2008., 10:39
da, ali ako uplacujem minimalne doprinose, koliko ce biti to bolovanje?

draga odgovorila sam ti gore na top temi. imaš sve razine novčanih iznosa

zvjezdana18
26.04.2008., 18:22
ćao cure!ja sam u prvoj trudnoći otišla na bolovanje u 5.mj i dugo nisam nikome na poslu rekla da sam trudna jer sam se bojala za posao(radila sam na određeno vrijeme).sad u drugoj sam otišla već u 2.mj,trudnoće jer iako sam za stalno primljena plaća mi je bila kao i sad bolovanje 185o do 1900 kn.inače radim u samoposluzi 8 sati 6 dana u tjednu i svaku 2 nedjelju.naporno koma.teško je tako živjeti a još pogotovo dok od toga ko ja plačaš vrtić,špeceraj,odjeću za sebe i djete,a uskoro sve duplo(u 7.mj):s

Giulia
27.04.2008., 11:17
ćao cure!ja sam u prvoj trudnoći otišla na bolovanje u 5.mj i dugo nisam nikome na poslu rekla da sam trudna jer sam se bojala za posao(radila sam na određeno vrijeme).sad u drugoj sam otišla već u 2.mj,trudnoće jer iako sam za stalno primljena plaća mi je bila kao i sad bolovanje 185o do 1900 kn.inače radim u samoposluzi 8 sati 6 dana u tjednu i svaku 2 nedjelju.naporno koma.teško je tako živjeti a još pogotovo dok od toga ko ja plačaš vrtić,špeceraj,odjeću za sebe i djete,a uskoro sve duplo(u 7.mj):s

Bolje nisi mogla napraviti. Uostalom, posao prodavačice nije za trudnicu. Barem je to moje mišljenje. Ja sam ostala do trećeg tromjesečja, ali meni je plaća za 1500 kn (minimalno, bez terenskog dodatka) veća od 4200 i nešto koliko se dobije na kompliukacijama. Srećom pa ću 1 mjesec biti na komplikacijama , pa kreće obavezni porodiljni , a sada se (fala bogu) naknade delimitirane.

larazg
27.04.2008., 13:53
Bolje nisi mogla napraviti. Uostalom, posao prodavačice nije za trudnicu. Barem je to moje mišljenje. Ja sam ostala do trećeg tromjesečja, ali meni je plaća za 1500 kn (minimalno, bez terenskog dodatka) veća od 4200 i nešto koliko se dobije na kompliukacijama. Srećom pa ću 1 mjesec biti na komplikacijama , pa kreće obavezni porodiljni , a sada se (fala bogu) naknade delimitirane.

prodavačica, profesorica, odvjetnica, liječnica...nijedan posao nije ako je pod stresom i ako je pod pritiskom i stresom

Uz posao prodavačice (stres od svakakvih ljudi) dodala bih važan faktor...nošenje teške robe, slaganje polica, pranje podova... što definitivno nije za trudnicu

k0keee
14.08.2012., 12:51
Hmm.
Ja sam u 5om tjednu i mislila sam jos malo radit pa ic na bolovanje za cuvanje trudnoce.
Ali jucer kad sam rekla ginekologu to reka mi je da cu morat radit ocito,jer mi je zasada trudnoca uredu.
Nezelin zvat vraga al stvarno san tila ic na to bolovanje da cuvan bebu i sebe,jer nezelin komplikacije.
Jer radim 12 sati dnevno,imam i nocnih smjena i svega.Posal mi je stresan,naporan,pogotovo u sezoni sad.
Nikidan sam imala gadnu situaciju na poslu,di sam mogla bit povriđena i neželin da se takve stvari vise dogadaju.
Kako objasnit to njemu i doktorici opce prakse,da zelim na to bolovanje i da jednostavno moram.
Ma makar mi i ne dali placu,zelim ovu trudnocu ocuvat! <3