PDA

View Full Version : Afte

stranice : [1] 2

stefano
20.08.2003., 17:53
Često imam afte u ustima, te znaju biti bolne i neugodne. Ne mogu jesti, otvarati usta itd.
Zanima me zbog čega nastaju afte u ustima.
Dali i vi imate slične probleme?
Javi te se!:flop: :confused:

delija
20.08.2003., 21:08
http://www.google.nl/search?sourceid=navclient&hl=nl&ie=UTF-8&oe=UTF-8&q=afte

lahor
20.08.2003., 21:23
Jos uvijek, koliko znam, nije u potpunosti razjasnjeno zasto to dobivamo, ali posrijedi je imunoloski poremecaj.

Ja ih isto dobijem povremeno, a isprobala sam hrpu proizvoda i mogu reci da je otopina propolisa u alkoholu najucinkovitija i glede brzine prolaska i glede ublazavanja boli. Imas u svakoj apoteci i DM-u.

More zemlja vino
20.08.2003., 21:26
Pomaže i Hexoral...

lahor
20.08.2003., 21:27
delija kaže:
http://www.google.nl/search?sourceid=navclient&hl=nl&ie=UTF-8&oe=UTF-8&q=afte

Inace, ne isplati se traziti pod "afte", vec pod engleskim nazivom "canker sores".

penelop@
21.08.2003., 10:54
Ja ih poprilicno cesto imam.
Isto sam primjetila da mi izlaze ako sam pod stresom, umorna ili bolesna ( a obicno me jednom u dva mjeseca nesto od ovog strefi).

Dok sam bila u Zg frend ( zubar) mi ih je premazivao s nekakvom plavom tekucinom. Tu ispirem usta heksoralom, kapnem propolis na nju ili drzim istegnutu usnicu da mi ne dodiruje zubno meso jer boli ( ovo izgleda " malo" cudno ljudima oko mene ali ponekad su na takvom mjestu da boli i kad se nasmijem)

Mrzim afte:mad:

MaxB
21.08.2003., 12:25
Ja sam ih dobivao zbog alkohola (barem mislim da su to afte - pogledah malo slike po netu i milslim da to jest to)! Ono, nakon prvih par postenih pijanki... Kasnije sam se, izgleda, hiposenzibilizirao, pa sad, nakon pijenja alkoholnog pica, ili uopce nemam nikakvu reakciju ili je vrlo blaga i u potpunosti se povuce za dan-dva.

viky
21.08.2003., 16:52
Meni je doktor rekao da mi je Candida uzrocnik za nastajanje afta i dao mi Nistatin tekucinu za ispiranje.
I ja ih dobijem relativno cesto, ali zadnji put su bili tako gadni da sam otisla kod doktora.
E da, imala sam istovremeno i Candidu u uhu i na usnama. Mislim, prava radost:mad:

More zemlja vino
21.08.2003., 17:06
Kandida u ustima... sad si me zamislila... imam afte jednom u tri mjeseca

stefano
22.08.2003., 17:34
Ja imam jednu dostaveliku u ustima i to već 10 dana. Ne znam što da radim. Boli i neugodna je.

GoodOne
25.08.2003., 22:31
stefano kaže:
Ja imam jednu dostaveliku u ustima i to već 10 dana. Ne znam što da radim. Boli i neugodna je.

Moze se probati sa velikim dozama (>1000 mg dnevno) C vitamina. Meni su pomogle. Vise nemam afti, a i zubno meso mi je u puno boljem stanju.

Primijetio sam i da kad popijem cedevitu (znaci, mix vitamina, ne samo c vitamin) par dana za redom, obavezno dobijem afte.

Moj brat je imao velikih problema sa aftama, cak su ga htjeli na operaciju (ovdje u VŽ, ali je mama poludjela i otišli smo u ZG gdje su to sredili bez ikakvih drastičnih zahvata). Ako ne ide drugacije ili su stvarno velike i problematice, doktori to znaju rijesiti. Mom bratu su preporucili neku mast iz Austrije (bilo je to prije dosta godina, sad je valjda ima i ovdje za kupiti), mama ga je tovila kiwi-jem i takva "terapija" je dala rezultate. Afte su se pojavljivale puno rijedje, a i brzo su prolazile usljed te masti.

Winona
25.08.2003., 22:45
jel ima netko link sa slikama, zanima me kako to izgleda ?

Hvala.

stefano
25.08.2003., 22:48
GoodOne kaže:
Moze se probati sa velikim dozama (>1000 mg dnevno) C vitamina. Meni su pomogle. Vise nemam afti, a i zubno meso mi je u puno boljem stanju.

Primijetio sam i da kad popijem cedevitu (znaci, mix vitamina, ne samo c vitamin) par dana za redom, obavezno dobijem afte.

Moj brat je imao velikih problema sa aftama, cak su ga htjeli na operaciju (ovdje u VŽ, ali je mama poludjela i otišli smo u ZG gdje su to sredili bez ikakvih drastičnih zahvata). Ako ne ide drugacije ili su stvarno velike i problematice, doktori to znaju rijesiti. Mom bratu su preporucili neku mast iz Austrije (bilo je to prije dosta godina, sad je valjda ima i ovdje za kupiti), mama ga je tovila kiwi-jem i takva "terapija" je dala rezultate. Afte su se pojavljivale puno rijedje, a i brzo su prolazile usljed te masti.
Probati ću, hvala:s :s :s

Lola
03.09.2003., 21:45
afta ti,moja winchi,izgleda kao bjelkasti krater u ustima.worst thing ever:horor:
dobijem ih svakih par mjeseci i obilno ih zalijevam propolisom i pijem vise vitamina...produ za 4-5 dana...iako znam da ljudima znaju trajati i po 2-3 tjedna...

Martin
04.09.2003., 10:47
Afte se manifestiraju kao bjelkaste, i prilično bolne otekline u ustima. Koliko sam doznao od doktora uzročnik je virus, pa bi se 'utročnik' moglo biti smanjenje imuniteta.

Lječenje, barem kod mene, je trajalo 2-3 dana, (15 kapi propolisa na velikoj kašiki šećera) mućkanjem 2-3 puta dnevno. Inače pojavile su se dosta kasno (nakon 30-e godine), a nekon 2-3 pojavljivanja misteriozno nestale.

viky
04.09.2003., 12:19
Nije tocno da je uzrocnik samo virus. Naime, kod tebe je vjerojatno bio uzrocnik virus, a inace se treba napraviti analiza da se utvrdi uzrocnik. Kod mene su bile gljivice, a takoder mogu biti i bakterije.

darin
05.09.2003., 11:16
Ima jedan brutalno bolan home-made postupak za efikasno uklanjanje afti. POtrebno ju je prvo dobro istrljati uhocistom na kojem je soda bikarbona, dobro ju ocistiti, i onda to zaliti propolisom.
Prodje za dan-dva.

A afte...ja ih redovito dobivam kada zvacem olovku ili bilosto drugo pa se ogrebem po mesu ili bilogdje drugdje. Svako ostecenje te sluznice (ili kakveć) potencijalno je plodno tlo za afte.
A o padu imuniteta, iscrpljenosti i stresu da i ne govorim...

kemik
05.09.2003., 11:20
Da, ja imam tu kremu iz austrije, stvarno pomaze, prodje vrlo brzo! Krema je dosta skupa, zove se Volon i mozete ju naruciti u onoj apoteci na Dolcu (cekate 10-ak dana)

I meni se pojavljuju vrlo cesto, ali otkad svaki dan pijem vitamin C puuuno krace traju. Prije su znale trajati i po 3 tjedna, sad otkad se sopam (sintetskim) C-om, 2-3 dana i gotovo.

Kikica
11.09.2003., 15:39
moj zakonii to povremeno ima, najbolje mu pomaže otopina Gencijana, to rade u ljekarnama i super brzo mu pomaže, treba samo mazati navečer štapićem za uha jer inače pofarba zube u ljubičasto :D

Pepi
11.09.2003., 17:06
meni se na jeziku znaju pojaviti nekakve upale,
zacrveni se na par mjesta, stvore se kao nekakve ranice... to sprejam sa propolisom i onda nestane na neko vrijeme, al se nakon nekog vremena vrati.. sad mi se baš nedavno vratilo, a neku curu sam bario, pa mislim da je s tim povezano... šta bi to bilo ? uvijek bude baš na jeziku pa mislim da nisu afte jer njih sam prije imao i ovo je neš drukčije i ne smeta baš toliko ko afte...

neko je spomenuo nekakvu propolis otopinu u dm-u... kolko dođe to ? ja ovaj sprej plaćam oko 40 kn, a nekak mi se čini da ga brzo potrošim...

lahor
11.09.2003., 17:11
Pepi kaže:
neko je spomenuo nekakvu propolis otopinu u dm-u... kolko dođe to ? ja ovaj sprej plaćam oko 40 kn, a nekak mi se čini da ga brzo potrošim...

Ja svoj propolis kupujem u DM-u, i kosta oko 25-30 kn. Mozda je razlika u cijeni zbog kolicine? Ova flasica je dosta mala.

Cinnamon Girl
16.09.2003., 14:47
ja nemam problema s tim, ali moj momak ima s vremena na vrijeme. pomaze da svaki dan jedes jogurt, kao i da ispiras usta sa sodom bikarbonom.
mislim cak i da postoje neke paste za zube koje su dobre ako si sklon aftama. ili one koje trebas izbjegavati.

Bluegirl
16.09.2003., 15:27
Joj kak ne volim afte :(.

Ja isto ispirem usta Hexoralom. Cesto mi se znaju pojaviti na spoju izmedju sluznice gornje celjusti i obraza, kad jako pusem nos. Au.

Pepi
16.09.2003., 20:06
lahor kaže:
Ja svoj propolis kupujem u DM-u, i kosta oko 25-30 kn. Mozda je razlika u cijeni zbog kolicine? Ova flasica je dosta mala.

moja je samo 20 ml - apiprodent se zove

margarita
18.09.2003., 19:14
ne znam jelneko spomenu i dal ima u HR ali ja sam nedavno otkrila ORAJEL za afte ...proslo za jednu noc :top:

lahor
19.09.2003., 06:25
Pepi kaže:
moja je samo 20 ml - apiprodent se zove

Proapip, isto 20 ml. Sastav: 12% propolis u alkoholnoj otopini.

§noopafella
25.09.2003., 00:02
Protiv afta vam super pomaze PIRALWEX, jedino nisam sigurna dal ima kod nas za kupiti, ja sam nabavila u apoteci u austriji

koveonline
03.10.2003., 02:00
Primjetio sam kad malo spavam i time se iscrpim da ako ne dobijem gnojnu upalu grla, dobijem aftu i uz nju ljepe bolove. Zato, više sna ljudi i vitamina C.

koveonline
03.10.2003., 02:05
AFTA - dobro ima za psa!!! :cheer:

stefano
03.10.2003., 06:55
koveonline kaže:
Primjetio sam kad malo spavam i time se iscrpim da ako ne dobijem gnojnu upalu grla, dobijem aftu i uz nju ljepe bolove. Zato, više sna ljudi i vitamina C.
Vjerovatno i meni se to dešava. Istu stvar sam primjetio.
Pretijerano uzimanje C vitamina nije dobro.

GoodOne
03.10.2003., 16:32
stefano kaže:
Vjerovatno i meni se to dešava. Istu stvar sam primjetio.
Pretijerano uzimanje C vitamina nije dobro.

Zbog čega nije dobro uzimati puno vitamina C?

stefano
04.10.2003., 23:47
U mom postu zaboravio sam dodati da nisam siguran u tu tvrdnju. Čuo jesam, negdje ali nisam siguran u to.
Sorry.

foenemesis
02.12.2004., 13:28
Meni su pomogle tablete Plivinog B complex, dve na dan dok ne popijem cijelu kutiju i onda ništa dok mi se ponovo ne pojave onda izlječim s Hexoralom i opet B complex... (BTW štos s B complexom mi je rekla zubarica, a vjerojatno bi rekla i vama da ste ju pitali).

viky
02.12.2004., 13:32
Istu stvar su i meni rekli za B kompleks. Ma da, nije pomoglo bas nista. Ali vec sam to napisala, razliciti su uzrocnici nastanka pa je i ljecenje individualno.

tvor
02.12.2004., 18:00
Ovak, što se tiče afta, one su genetski prenosive, tj. recimo taj dar sam ja primio od mog starog.....:D
Ali on ima mnogo jače.......a i mene ponekad jako lupi...traje mi 5-7 dana.....uvijek je u ustima ( rijetko na jeziku )....a ponekad znam imat i do 3 u isto vrijeme....( i to na različitim stranama..tako da jedem sa slamčicom )

Zanjimljive ste stvari naveli......treba sad to sve na papir i isprobat......moj stari je koristio inekcije vitamina.......znači velike doze vitamina, to mu najčešće pomaže, ali on se tek sjeti na to kad več ima 5 afta u ustima......ovo sa b-kompleksom, to su i meni rekli, ali ne funkcionira...........ali s jedne strane afte su kod mene dobar indikator imunološkog sustava.....recimo nedavno sam dobio aftu, i kroz vikend sam divljao ko manijak, malo spavao.alkohol, droge...ma znate več :p i sada imam gripu ili šta več, nemogu ni govorit kolko me grlo boli.....e da sam tada krenuo s vitaminima, sve bi bilo ok....:W

margarita
03.12.2004., 14:49
afte su virusne isto kao i herpes - u biti je isti virus - herpes simplex i kad ih jednom zaradish uvijek se vracaju

ali sad se daju lijechiti - vec sam pisala o tome

Famvir ili Valtrex - koji se koriste za tretiranje genitalnog herpesa se daju za tretiranje herpesa ili afti - samo je doziranje drugacije

umjesto da se pije po malo u duzhem vremenskom periodu za herpes i afte se popije jedna velika doza u jednom danu

ja sam evo vec 6 mjeseci bez i jedne - a znala sam ih imati jednu za drugom mjesecima

viky
03.12.2004., 14:55
Uzrocnici afta mogu biti i bakterije i gljivice.
Kod mene je slucaj ovo drugo. (ustanovljeno od strane doktora)
I nitko u obitelji ni siroj nema nekih problema tako da ne vidim neku geneticku vezu.

margarita
03.12.2004., 15:01
viky kaže:
Uzrocnici afta mogu biti i bakterije i gljivice.
Kod mene je slucaj ovo drugo. (ustanovljeno od strane doktora)
I nitko u obitelji ni siroj nema nekih problema tako da ne vidim neku geneticku vezu.

ja isto nisam chula za genetichku vezu

Gaj Julije R!sXXXIV
21.02.2005., 08:29
DA čujem vaš cjenjeni savjet iz iskustva.
Samo mi nemojte o C vitaminu,
jer taj savjet je prevaziđen godinama unazad!

babajuna
21.02.2005., 08:43
General Ris II kaže:

PROPOLIS! Nasaftaj štapić za uši i potapkaj po jeziku i to je to, par put, zapravo dok ne prođu ali vrlo brzo djeluje.

AMEN!

Gaj Julije R!sXXXIV
21.02.2005., 12:34
babajuna kaže:
PROPOLIS! Nasaftaj štapić za uši i potapkaj po jeziku i to je to, par put, zapravo dok ne prođu ali vrlo brzo djeluje.

AMEN!

Ma nemam baš dobra iskustva sa propolisom (iako ih ima jako puno vrsti)

EncOre
21.02.2005., 12:43
Pij B vit., nemoj nokte, prste ilištatijaznamveć trpat u usta, i dobro, ali baš dobro peri zube, i nemoj preskakati mjesto di je afta, ako je na zubnom mesu ili sl.
Eh, da, neki to povezuju s stresom, a ko če ga znati.
Nastoj izbjegavati kisele stvari, jer nadražuju tu lijepu bijelu fleku koja neodoljivo podsjeća na žulj.
Pozdrav

DJanko
21.02.2005., 12:43
afte?

a to je?

grogo bolger
21.02.2005., 13:00
kad sam bio mali mama me je tjerala da mućam usta sa hexoral-om, jel' to još proizvode?

kemik
21.02.2005., 13:08
hexoral se jos uvijek proizvodi, ali po mom (vrlo ekstenzivnom) iskustvu sa aftama, on ima samo analgetsko djelovanje, dakle nakon njega afte manje bole...

jedina stvar koja je meni pomogla da afte brze prodju (pazi, pod brze podrazumijevam preko noci, a inace mi traju oko 2 tjedna!!!) je austrijska krema Volon A, za koju sam sad na netu nasla da je aktivna supstancija "Azmacort". Mozes ju naruciti izvana, kosta dosta, malo se trosi i vrijedi svake lipe!!!!

EncOre
21.02.2005., 13:09
Mislim da ne, ali možeš nakon pranja zubiju, isprati usta s vodicom za zube by aquafresh, ili sl.

Gaj Julije R!sXXXIV
21.02.2005., 13:45
grogo bolger kaže:
kad sam bio mali mama me je tjerala da mućam usta sa hexoral-om, jel' to još proizvode?

Najbolja je dokmanova vodica.

Jako ju je teško nabavit,
al se isplati.
Ako se uopće još i proizvodi!

Gaj Julije R!sXXXIV
21.02.2005., 13:46
DJanko kaže:
afte?

a to je?

Bolje ti je da ne znaš.
Vjeruj mi.

GoodOne
21.02.2005., 19:55
kemik kaže:
hexoral se jos uvijek proizvodi, ali po mom (vrlo ekstenzivnom) iskustvu sa aftama, on ima samo analgetsko djelovanje, dakle nakon njega afte manje bole...

hexoral je, koliko ja znam, vec par godina zabranjen.

kemik kaže:
jedina stvar koja je meni pomogla da afte brze prodju (pazi, pod brze podrazumijevam preko noci, a inace mi traju oko 2 tjedna!!!) je austrijska krema Volon A, za koju sam sad na netu nasla da je aktivna supstancija "Azmacort". Mozes ju naruciti izvana, kosta dosta, malo se trosi i vrijedi svake lipe!!!!

Volon je stvarno super, isto smo je kupovali u Austriji. Znam jer imam brata koji je imao velikih problema s aftama, cak su ga htjeli operirat radi jedne u grlu :(

P.S. Kaj fali c vitaminu, meni pomaže tj. nemam afte kad ga pijem?

magic
21.02.2005., 20:39
GoodOne kaže:
hexoral je, koliko ja znam, vec par godina zabranjen.

ne znam, kod nas ga normalno prodaju u ljekarnama (Hr)

kemik
22.02.2005., 07:23
GoodOne kaže:
P.S. Kaj fali c vitaminu, meni pomaže tj. nemam afte kad ga pijem?

pa nist mu ne fali, ali apsolutno ne pomaze u trenutku kad si vec dobio aftu, odnosno on je koristan jedino kao preventiva

Gaj Julije R!sXXXIV
22.02.2005., 07:40
Propolis mi pomaže samo za period od mx pola sata.
Ne smanjeju ukupno razdoblje.
Čini mi se i da propolis proširuje samo aftu

FridaS
22.02.2005., 14:47
Meni je jedini učinkovit bio Betadine - 1% otopina joda.

naranđica
22.02.2005., 18:29
Joj ja ih imam non stop. Doktor mi je davao nekakav Belosept za ispiranja ali sad samo koristim propolis ali ne tvrdim da pomaže.

Elektra
22.02.2005., 20:10
General Ris II kaže:

Ima jedna biljka - kuš (ne znam drukčiji naziv), od toga se skuha čaj i ispiru se usta. Kažu da je djelotvorno.

Kada sam ja imala afte postojao je samo hexoral.

I trebalo je 2 tjedna da mi prođu :bljak:

Edit: kadulja :D

babajuna
22.02.2005., 20:39
MA KAD VAM LIJEPO VELIM, PROPOLIS JE ZIHER DJELOTVORAN!

nema šanse više da mi se desi, a da nemam jednu bočicu te tinkture u frižideru. Učinkovit je 100%, čak mi je to i doktorica
potvrdila ali i 150 puta sam to sam sebi dokazao.
Probajte za dokaz pustit jednom aftu da prođe sama od sebe, a
drugi put tretirajte s propolisom pa ćete vidjet koja je prije prošla.
Al ono što je najvažnije jest da ukloni nakon max. 2 dana onaj neugodan osjećaj na jeziku iako možda sama afta ne nestane nakon 2 dana, al ti barem nije više osjetljiv jezik.

Elektra
22.02.2005., 20:53
babajuna kaže:

Probajte za dokaz pustit jednom aftu da prođe sama od sebe, a
drugi put tretirajte s propolisom pa ćete vidjet koja je prije prošla.

Moš' si mislit kako ću si ju sama izazvati :D

Kao da mi dva tjedna patnje nije bilo dovoljno :rolleyes:

babajuna
22.02.2005., 21:08
Elektra kaže:
Moš' si mislit kako ću si ju sama izazvati :D

Kao da mi dva tjedna patnje nije bilo dovoljno :rolleyes:

Nisam mislio da ju izazivaš nego da je, kad je dobiješ (nedaj Bože), pustiš da prođe sama, a drugi put kad je dobiješ (nedaj Bože) mažeš s propolisom, pa vidiš koja će brže proć.

Nije ni propolis ugodan za metat po jeziku al je ugodniji od bagljave afte koja prplja bezveze po zubima i zaje....

magic
22.02.2005., 21:29
kad sam ja dobivala afte, otishla bih stomatologu i kapnuo bi mi :misli: ako se dobro sjecam srebrni nitrat i proshlo zachas.

lahor
22.02.2005., 21:59
Propolis, definitivno. Imam veliko iskustvo s aftama, sve sam zivo isprobala i propolis se pokazao najucinkovitiji.

Cinnamon Girl
23.02.2005., 07:45
moj se momak cesto sa tim muci. evo i sad. vec mjesec dana, jedna nestane i druga se pojavi.
on u stvari ima problema sa svim tim autoimunim glupostima. polen alergija, sklon nestajanju pigmenta i sl.
zubar mu je rekao da koristi zendium pastu za zube, jer sadrzi "enzyme", to sad nek luca objasni sta je :)

savjetovao da ne jede rajcice kad se afte pojave. a ako je bas grozno, onda ima neki gel kojim se mazu afte. on ne moze ni da jede koliko ga boli.

GoodOne
23.02.2005., 16:09
magic kaže:
ne znam, kod nas ga normalno prodaju u ljekarnama (Hr)

Hihi, pa i ja sam u HR :). Prije puuuno godina sam koristio hexoral za ispiranje grla pa kad sam ga trazio u ljekarni dobio sam odgovor da je zabranjen, valjda jos u vrijeme sfrj. Sad pijem c vitamin i nemam afte.

Zanimljivo mi je, ako 3-4 dana zaredom popijem casu cedevite, a nisam bolestan - dobijem aftu :D

GoodOne
23.02.2005., 16:15
kemik kaže:
pa nist mu ne fali, ali apsolutno ne pomaze u trenutku kad si vec dobio aftu, odnosno on je koristan jedino kao preventiva

O tome i pricam... dnevno 500-1000 mg c vitamina uz pokojih 1-2 dana neuzimanja i vise nemam afte. Sve ostalo (nacin zivota i prehrane) mi je isto.

bloom
25.02.2005., 17:11
Meni je pomoglo ispiranje kaduljom,
i tablete B kompleksa.

dukat
08.05.2005., 18:57
Zadnja 2 dana ne mogu normalno jest, svađam se s kim stignem tako da mi ide pjena na usta, tu i tamo me zaboli glava, a sve vjerojatno od ove nevjerojatno iritantne afte.

Prvo pitanje: Što je uopće afta, kako nastaje, zašto?

Drugo pitanje: Kako je se riješiti što prije?

Imao sam ja i prije afti, ono malo pecka i bok, ali ova sad je veća nego ikad prije, toliko peče da me i trenje tokom pijenja vode cijelog scima.

smješka
08.05.2005., 19:19
jel ispireš s onon nekon tekućinon?

Natch
08.05.2005., 19:20
c i b vitaminom. limunom, zinkovom mascu ako je vani:)

Natch
08.05.2005., 19:22
ja sam to imala kad sam bila mala...mislim da ima veze s oslabljenim imunitetom..ili sa zvaljenjem medju djecom...

http://sonda.sfzg.hr/broj10/nastavni/afte.html

Debian
08.05.2005., 19:32
Najčešći uzrok jest hranjenje sa prljavim rukama ili beštekom, a najučinkovitiji i usto najbolniji način da ju brzo ubiješ jest alkoholom sa što jačim postotkom.
U neko prošlo vrijeme kada sam svakodnevno konzumirao gorki, nikada sa tim dosadnim napastima nisam imao problema.:D

Prekrasan mi je osjećaj kada u epicentar afte(izgledom podsjećaju na vulkansko grotlo) nanesem alkohola i kroz par sekundi cvilim od bolova, a oči suze. Nakon par sekundi bol prestaje i afta je manje bolna.
Nakon nekog vremena kuju opet umoči u alkohol.
Imaš osjećaj kao da ubijaš nekakvu živinu što ti se zaheftala za unutrašnjost usne.

Sutradan afta je R.I.P.

Debian
08.05.2005., 19:32
.

kemik
08.05.2005., 20:06
jedini ucinkoviti lijek protiv njih za koji ja znam je krema/mast (moram jednom nauciti koja je razlika!) Volon A. prodje kroz jednu noc.
a ja sam ih se naimala u zivotu, i s njima se namucila... prije nego sam otkrila tu kremu, znale su mi trajati i do mjesec dana.

zhmigi
08.05.2005., 21:12
kemik kaže:
... je krema/mast (moram jednom nauciti koja je razlika!)

Off topic: Krema je emulzija koja nastaje miješanjem uljne i vodene faze pri nekoj temperaturi. U mastima nema vodene faze, samo masnoće+ljekovite komponente eventualno

Afte: 1. propolis kapi. direktno na aftu štapićems vatom ili nakapati. Vidiš zvijezde, ali brzo djeluje.
2. mućkati s otopinom hexetidina-pitaj u ljekarni (Hexoral. Belosept)
3. Češće peri zube
4. soda bicarbona, sa stapicem , direktno na aftu

sretno

lahor
09.05.2005., 14:02
Meni se znaju stvoriti od stresa.

Propolis je najbolje rjesenje. Provjereno milijun puta.

aero
09.05.2005., 14:41
a mozes grgljat i zalfiju...

FridaS
09.05.2005., 15:53
Betadine - 1%-tna otopina joda za ispiranje usta

dukat
09.05.2005., 16:09
aero kaže:
a mozes grgljat i zalfiju...
To radim :cry:

Ako ne ode sutra, ili ću riješit stvar propolisom, ili ću si ejakulirati u usta. Pa da vidim seljačinu veličine Vezuva :mad:

dukat
09.05.2005., 16:10
FridaS kaže:
Betadine - 1%-tna otopina joda za ispiranje usta
Mogu li umjesto toga rabiti Lugolovu otopinu? :cry:

dukat
09.05.2005., 22:56
Samo da kažem da grgljanje s askorbinskom kiselinom nije pametna ideja :o :mad:

krisi
09.05.2005., 23:11
A da malo usporis tempo;)
jer afte cesto nastaju zbog stresa,premalo sna
jako zacinjena hrana,hrana pripremljena na grilu, fast food i ostalo pospjesuju nastanak afti.

foka
09.05.2005., 23:21
lahor kaže:
Meni se znaju stvoriti od stresa.

Propolis je najbolje rjesenje. Provjereno milijun puta. yep, propolis, definitivno.

dukat
10.05.2005., 19:33
Vi koji ste rabili propolis: kako ste ga aplicirali? :cry:

magriz
10.05.2005., 20:22
dukat kaže:
Vi koji ste rabili propolis: kako ste ga aplicirali? :cry:

nakapati na vatu - ja koristim štapiće za uši, i natapkati aftu

dukat
10.05.2005., 20:36
magriz kaže:
nakapati na vatu - ja koristim štapiće za uši, i natapkati aftu
To peče, diram li ti određenu svetu osobu reproduktivnim organom :cry:
Naime, od danas me peče i kada grgljam vodom po tome, kako ne bi ekstrakt propolisa u alkoholu. Oh, jadi li i čemera! :D

magriz
10.05.2005., 20:58
dukat kaže:
Naime, od danas me peče i kada grgljam vodom po tome, kako ne bi ekstrakt propolisa u alkoholu. Oh, jadi li i čemera! :D

je ne koristim propolis u alkoholu, uzmem onaj api beby super - nema alkohola, ne peče

foka
10.05.2005., 21:08
ma kakav baby, that's for pussies. fino si kupi propolis u spreju, otvori usta, spricni... i vidje veselja. :D cim paklena bol prodje, bit ce ti bolje.

Natch
10.05.2005., 21:10
propolis je dobro i oralno uzimati, kako da kazem, gutati, piti....desetak kapi tri puta dnevno na zlicicu meda, ja ga ustrcam u casu vode:top:

dukat
10.05.2005., 23:42
Jok, kako ispuštate feces kroz kloaku, pa to uopće ne peče tako jako. Probajte s askorbinskom na aftu, puno je gore. Ovo je blago pečenje.

I išao sam na maćho metodu, mućkanje propolisa u ustima, štapići su za pićkice :cool: :D

zhmigi
11.05.2005., 15:06
dukat kaže:

Rekla sam ti da vidis zvijezde, a nisam mislila na show biz :D

Al', sad je bolje?:E

Enchantress
14.05.2005., 15:47
Meni se to pojavi kad prvi put u godini jedem jagode. :eek: Ali, ne traje dugo i nije toliko nesnosno. Evenutalno ispiram čajem od žalfije i to umiri neprijatan osećaj na neko vreme.

qqq
18.05.2005., 10:27
Na ovoj adresi:

http://www.hr/wwwhr/business/medicine/practice/dentistry/index.hr.html

sam pronašao da se mogu liječiti afte sa ozonom.

KatarinaJ
20.05.2005., 21:11
Hexoral je meni dobra stvar za sve probleme u usnoj supljini ... moze se pobuchkati u ustima, grgljati a moze i direktna aplikacija stapicem za usi ...
i kadulja je meni dobra
...
a cula sam da djeluje pola zlicice soli u 2dl vode ... da je solna otopina isto dobar dezinficijens ...

Natch
20.05.2005., 22:01
Enchantress kaže:
Meni se to pojavi kad prvi put u godini jedem jagode. :eek: Ali, ne traje dugo i nije toliko nesnosno. Evenutalno ispiram čajem od žalfije i to umiri neprijatan osećaj na neko vreme. to ti je od pesticida:top:

Cinnamon Girl
22.05.2005., 20:56
moj tip ima stalno problema s aftama. to je jedna od autoimunih "bolesti", kao i vitiligo, opadanje dlaka po manjim (na zalost nekad vecim) povrsinama itd.

zubar mu je rekao da tu ne moze bas puno da se ucini, ni da se manje pojavljuju, ni da ranije nestanu. jave se uglavnom u stresnim periodima ako si im sklon. dakle, drzati se podalje od njih znaci drzati se podalje od stresa i pada imunog sistema.

that's it. trpi.

*_spike
23.05.2005., 05:43
Cinnamon Girl kaže:
that's it. trpi.
Sigurno to isto kažeš svom dečku.

On je sretan što te ima :top: :top:

Cinnamon Girl
23.05.2005., 07:27
*_spike kaže:
Sigurno to isto kažeš svom dečku.

On je sretan što te ima :top: :top:

ne kazem, ne kazem. no pazim da ga u tim danima ne nerviram, jer mu ionako sve zbog toga ide na nerve. :D

*_spike
23.05.2005., 16:52
Cinnamon Girl kaže:
ne kazem, ne kazem. no pazim da ga u tim danima ne nerviram, jer mu ionako sve zbog toga ide na nerve. :D
A uzmimo fiktivnu situaciju:

Tvoj dečko s tobom želi imati analni snošaj s glicerinom, no ti to nikako ne želiš. Međutim, on ima aftu i dobio je posebnu želju imati s tobom analni snošaj, pa je kupio glicerin. A kako ga već sve dovoljno živcira, bi li imala analni snošaj s njim (i glicerinom) tek toliko da mu ne bude loše? :confused:

Cinnamon Girl
24.05.2005., 07:47
*_spike kaže:
A uzmimo fiktivnu situaciju:

Tvoj dečko s tobom želi imati analni snošaj s glicerinom, no ti to nikako ne želiš. Međutim, on ima aftu i dobio je posebnu želju imati s tobom analni snošaj, pa je kupio glicerin. A kako ga već sve dovoljno živcira, bi li imala analni snošaj s njim (i glicerinom) tek toliko da mu ne bude loše? :confused:

ne bih.

kemik
24.05.2005., 07:55
Cinnamon Girl kaže:
zubar mu je rekao da tu ne moze bas puno da se ucini, ni da se manje pojavljuju, ni da ranije nestanu.

Idiot.

postoji nekoliko proizvoda kojima je jedina svrha zacijeljivanje afti i zubar bi trebao znat za njih. Volon A krema je jedan od njih (za druge se ne mogu sjetiti imena!)

Cinnamon Girl
24.05.2005., 08:39
kemik kaže:
Idiot.

postoji nekoliko proizvoda kojima je jedina svrha zacijeljivanje afti i zubar bi trebao znat za njih. Volon A krema je jedan od njih (za druge se ne mogu sjetiti imena!)

idiot ili ne, tako je rekao covjek. ne znam je li kod nas ima volon a krema ili ne.

kemik
24.05.2005., 08:43
pa to sto nema kod nas za kupiti u apotekama ne znaci da ne postoji! naruci ju se iz austrije i problem rijesen.

tuzno je to kad sami lijecnici (ili u ovom slucaju zubari) ne zele savjetom pomoci svojim pacijentima

*_spike
25.05.2005., 17:51
Cinnamon Girl kaže:
ne bih.
Ali on je već iovako već dovoljno živčan, zar mu baš želiš napakostiti :confused: :confused: :flop: :flop:

freya.k
18.08.2006., 13:00
Ovako... Prije nekoliko dana osjetila sam bolove u grlu, kao kod prehlade. Nakon što sam pogledala u ogledalo vidjela sam da se zapravo radi o mekom nepcu. Jedan dio je crven, kao upaljen i ima neki plik, prištić, žulj, što li već. E sad, to jako boli. Kod gutanja i inače. Neko vrijeme neću biti u mogućnosti ići doktoru pa sam mislila ako je netko imao takav problem da mi kaže o čemu je riječ.
Tražila sam po netu, ali najsličnije što sam našla su afte kod kojih je to žuto udubljeno, ali kod mene je ispupčenu i peče kad dodirnem. Evo i link za sliku, pa ako netko zna o čemu je riječ bila bih zahvalna za pomoć.

http://img83.imageshack.us/img83/1463/pic01ko1.jpg

Inače, alergična sam na neko povrće i voće, ali nikad nisam imala ovakve posljedice. Obično bi mi samo suzile oči.

kemik
18.08.2006., 13:15
afta vulgaris. proci ce. :bicedobro:

freya.k
18.08.2006., 16:25
:s hvala!

vanili
14.10.2006., 20:13
Neke bijele točke s unutrašnje strane usta! Kako da ih se riješim? Peče i boli kao neke ranice.:eek:

Adonia
14.10.2006., 20:16
afte!
dobrodosao u klub. nema lijeka. traju nekoliko tjedana!

ALI JA SAM NASLA LIJEK!!!
Za ozbiljno.
Nadi u ducanima "crne kapi" iliti 100%-tni propolis. namazi, peci ce da ces plakati,al ce proci za 2 dana! :top: vjeruj mi, sirim otkrice i svi se slazu.

Adonia
14.10.2006., 20:20
inace, nisu otkrili ni lijek ni od kuda nastaju, cak misle da nije genetski i da se ne prenosi slinom,misle da nastaju kod pada imuniteta,ali ja dokazano znam da s time nema veze (barem kod mene) itd.. inace da te utjesim, navodno 93% ljudi ima taj problem

polly
14.10.2006., 20:25
par dana udarne doze b vitamnina, odi u noćnu ljekarnu i kupi plibex, 2 dana trostruka doza, dalje normalno
još bolje ako ti doktor hoće sprašit inekciju

ima za kupiti propolisa bez alkohola, taj ne peće tako jako, api baby

vanili
14.10.2006., 20:32
A šta je s hexoralom? Toga imam trenutno doma,pa...

polly
14.10.2006., 20:57
mislim da ti je to prejako
izješće te bijele flekice, a ispod ti je čisto meso
boljet će još više

Adonia
15.10.2006., 09:11
ma, niije..
ja sam stavljala hexoral na to i nisam ni osjetila da sam stavila, a nije nista ni pomoglo. napravi kak sam ti u rekla i u srijedu se neces ni sjecat da si imao afte.

vanili
15.10.2006., 20:58
Otkriće! Afte su virusno oboljenje,pa hexoral i ne pomaže jer je on za gljivice. Neće se niš desit,ni loše,a ni bolje nego što je bilo. A taj propolis bi mogo bit dobar. Dala mi je u ljekarni 10% api baby propolis. Da nije taj malo preslab,tko zna?!:mudri:

BBlue
15.10.2006., 21:51
http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/810/

Možda pomogne....

polly
15.10.2006., 21:52
no i kaj je polly rekla?
B vitamin :top:

vanili
16.10.2006., 05:35
Polly,ti si pravi doktor! Znala sam ja da je najbolje pitati nekog sa iskustvom. Puno ti hvala,evo već je bolje.:jumping:

cesma
17.10.2006., 17:09
kupi gentianu violet otopinu i štapićem za uši namoči i namaži, prolazi,vjeruj

polly
17.10.2006., 19:18
samo kaj onda ne bu za pokazivanje u javnosti :rofl:

Enchantress
17.10.2006., 19:21
Meni se javljaju kad jedem prve jagode i jedan stomatolog mi je rekao da ima dosta ljudi koji slično reaguju na jagode ili neko drugo voće. Obično ispiram usta čajem od žalfije (kadulje) i čekam da prođe (najčešće već za 2-3 dana).

Adonia
18.10.2006., 19:13
eto, moj mali je upravo imao afte, prosle su mu za 2 dana po mom receptu..
bas sam happy

SpOokey
18.10.2006., 19:27
ispirem si usta sa čajem od kadulje tako najprije prolaze, i obavezno neku udarnu dozu vitamina da ti si imunitet popravi

balrog
19.10.2006., 09:11
I ja upravo muku mučim s aftama. Ali meni su se izgleda pojavile od lijeka za astmu jer očito nisam dovoljno dobro ispirao usta. I sad su mi ogromne izrasle i užasno bole da ne znam je li grlo, zub ili limfni čvorovi...
A grgljam Betadine, kadulju, propolis, švedsku grenčicu i... zasad nema pomaka...

Adonia
19.10.2006., 09:25
kad me ne slusate..

lahor
19.10.2006., 14:57
Nakon dugog niza godina borbe s aftama koje bi mi nastajale nakon pada imuniteta, pred mengu ili od stresa tvrdim da je najbolje špricati propolisom (a meni je onaj u alkoholnoj otopini zakon jer odmah i utrne sve). Prolazi za 2-3 dana, a bez toga se razvuče i na više od 7 dana.

Adonia
19.10.2006., 14:59
to sam i ja rekla

vanili
19.10.2006., 21:10
Koja je fora u tim ljekarnama? Ja fino pitam koji imate propolis,a ona ponudi api baby 5%,api baby 10 % i propolis 10% sa alkoholom. Niko ne spominje taj 100 %. :confused: :confused:

Adonia
19.10.2006., 23:39
Koja je fora u tim ljekarnama? Ja fino pitam koji imate propolis,a ona ponudi api baby 5%,api baby 10 % i propolis 10% sa alkoholom. Niko ne spominje taj 100 %. :confused: :confused:
sunce, odi u biljnu ljekarnu, ne u ovu drzavnu laznokemijsku..

vanili
20.10.2006., 05:13
Aha!:bonk: Onda danas hitam u biljnu:driver:

momi
20.10.2006., 11:44
Ja afte redovito dobivala kad mi je pao imunitet i pomagao mi je hexoral 2 x dnevno i izbjegavanje jako kiselog,vruceg i hladnog tih par dana.No eto više ih nemam, sad umjesto njih dobivam mrlje na jeziku tzv. lingua geografica koje se eto isto javljaju kod pada imuniteta :flop: i tu mi je uvelike pomogao Petrovićev med za jacanje imuniteta :) ...

bettie_page
20.10.2006., 12:09
ja sam za afte koristila octanisept otopinu... okus je malo gadan, ali meni je pomoglo.... iako je mozda propolis zbilja bolji jer je prirodno...

teichy
20.10.2006., 12:57
afte!

Za ozbiljno.
Nadi u ducanima "crne kapi" iliti 100%-tni propolis. namazi, peci ce da ces plakati,al ce proci za 2 dana! :top: vjeruj mi, sirim otkrice i svi se slazu.

potpisujem, propolis je zakon za afte
inače ja sam ih prvi put dobila prije par mjeseci i to uvijek prvi dan menstruacije, a uz te afte dobijem po cijelom tijelu i licu crvene fleke koje traju jedan dan i odu:confused:
povezujem te afte sa stresom i padom imuniteta, zadnjih 2 mjeseca sam pila supradyn multivitamin, b complex i afte mi se nisu vratile al fleke zato jesu

žirafica
20.10.2006., 14:49

meni je dobar Apiprodent sprej od Apipharme... fakat pomaze

covpa
20.10.2006., 17:59
Ja sam isto to imao,užas traju više od 10 dana gadan okus u ustima žgaravica gubitak apetita...
Prvo sam potražio lječničku pompć a oni mi dali hexoral i neku tamnu tekućinu koja podsjeća na tintu ali sve je to niš koristi...na kraju onako očajan išao sam stomatologu i reko mi je da sam na pravom mjestu jer su oni najstručniji što se tiče bolesti usne šupljine.Tako da mi je isprao usta s "nečim" i to "nešto" mi je dao u maloj količini u nekoj bočici da si nanosim na te afte,i moram priznati da je to uvelike skratilo moje muke s aftama,a najčudnije je to šta je spas stigla od tamo gdje sam se najmanje nadao!

vanili
22.10.2006., 05:47
Kakav se propolis prodaje na Dolc? Možda je bolji nego u ljekarnama?

maaike
23.10.2006., 21:32
prošle godine imala skoro 2 mjeseca s unutrašnje strane usnice, odvratno, svaki put kad pričaš, jedeš i sl ugrizeš se i onda niakako da prođe, ispirala s betadinom 1%, ali ću si sad zapisat i za propoplis (zlu ne trebalo)

vanili
24.10.2006., 05:58
Moje afte su tvrdokorne. Evo već je prošlo 15 dana sigurno,a one se drže. Još malo pa će postati moji kućni ljubimci:cerek: :cerek: :cerek:

grgica
25.10.2006., 11:22
afte!

Za ozbiljno.

Hvala, hvala, hvala! :s

Uzela sam propolis i to samo 7%, od Medexa (jer sam se bojala da će 100%tni peći :o ), i upalilo! Za 2 dana!
Nisam mislila da će mi internetsko zabušavanje na poslu biti tako korisno! :zubo:

V0bih
05.11.2006., 18:35
da,svaki put kad popijem neki alkohol,pojave mi se afte(rane u usnoj supljini,onak bijelo je)...hm,i sad ne znam,kaj je to neka alergija ili kaj?!kaj vi mislite?

ornos
05.11.2006., 21:27
...afte su u večini slučajeve mali defekti na sluznici koji dosta bole, imaju crveni rub i u sredini bijele naslage fibrina. nastanak se povezuje sa padom imuniteta (što lokalno, što sustavno), stresom, virusnim bolestima i ostalim sranjima (nemaju direktne veze s alergijom)... sad da ti baš nastanu svaki puta kad popiješ alkohol, malo mi je čudno...

a koliko ti tog alkohola popiješ? i koliko često piješ?

Piggy
06.11.2006., 10:26
Možda i bez toga ima slab imunitet, ali alkohol je dobar okidač za takva sranja. Samo triba zaboraviti na sve ljuto, žestoko, papreno...Shit happens!

V0bih
06.11.2006., 18:44
pa popijem,ovisi kako kad..pa pijem vikendom ili kad je vec neka veselica,al morat cu prestat s tom praksom,jer mi je poslije zadnjeg derneka se napravila pod jezikom,a to je onda uzas,nemres ni jest,ni pricat ni nis.. morat cu napravit pokus,ne pit,pa popit pa onda vidjet..znaci mislite da nije alergija:confused: ? to mi je frendica rekla i meni se ucinilo da drzi vodu,iako ona nije opce kompetentna po tom pitanju..

Piggy
07.11.2006., 20:08
Ne mislim da je alergija.

V0bih
07.11.2006., 21:55
ostali?!

labellina
09.11.2006., 18:42
ostali?!
probaj ubuduće pit iz provjereno čistih čaša :D
( ne moraš prestat pit :rofl: )
i podigni imunitet..
afte ti zubar sredi u dvije posjete..
il probaj sama ( djeluje sporije,al djeluje ! ) : gugljaj čaj od kadulje nekoliko puta dnevno po 10-ak minuta

ornos
09.11.2006., 18:59
ja ipak mislim da to ima više veze s dernekom nego s alkoholom, iako teško da ide jedno bez drugoga... dernek te iscrpi, a ako još k tome pušiš. Oralna sluznica reagira. netko dobije herpes, nekoga boli glava, a ti afte....
poradi na imunitetu (imunal), vitaminiziraj se (B i C), manje se živciraj, više sexa i da vidiš.....
posjeti stomatologa....

V0bih
10.11.2006., 14:48
da da,fino..lijepi komentari. Sutra su gustafi,dernek,pa radimo pokus..pa cemo vidjet,heh..Inace sam musko..

darkNess(ie)
11.11.2006., 00:05
ma sam ispiri s čajem od kamilice par puta dnevno i proći će

ornos
11.11.2006., 15:08
vidimo se na gustafima.....

karlovacko3
27.11.2006., 14:20
Evo mi je sad po prvi puta afta izbila s donje strane jezika i jaaaaaako je bolna. Ne mrem govoriti, jesti, boli me vec cijela cijela glava! Inace mi izbijaju otprilike svakih mjesec dana, ili dva. I jako su bolne. Na zalost lijeka nema! Navodno pomaze 100% propolis, ali meni nije pomogao. U apoteci znaju spraviti i neku ljubicastu tinkturu (istu tu koristi i zubar), ali ni to ne pomaze. Traje dobrih tjedan dana dok ne prodje. Virusna je bolest i kad je jednom dobijes, nema vise povratka :-(

ornos
27.11.2006., 21:04
afta nije virusne etiologije niti je zarazna. u podlozi je autoimuni poremećaj tj. usljed nekih predisponirajućih faktora; stres, iscrpljenosti, virusne bolesti..blablabla.. nastaje odgovor organizma da lokalno uništava vlastite stanice epitela usne šupljine. dokazano je da tu određenu ulogu ima bakterija streptokok serološke grupe A iako su se antibiotici u terapiji pokazali totalno neučinkoviti....
pomaže lokalna primjena kortikosteroida i lokalnog anestetika od strane liječnika uz antiseptike (Lyso B, oriblete), a kasnije preparati koji ubrzavaju epitelizaciju (D-pantenol).

Scroll
27.11.2006., 21:09
Kaj piješ kad ti škodi:eek:

Bu2nin
28.11.2006., 08:31
Nemoj lizati poslije pica pa ce prestati

teichy
28.11.2006., 22:56
meni su afte dolazile nekih pet mjeseci za redom, kad sam vidjela da mi neće proć samo tako, popila sam kutiju supradina i b complexa i nisu se vratile...organizam ti je oslabljen zato ih dobivaš

ja444
18.01.2007., 02:56
Često imam afte u ustima, na zubnom mesu, na unutarnjoj strani usna, ispod jezika....

koji put sam jednu, koji put više afta

jako me bole, ne mogu jest, niti govoriti te dane...

javljaju se 2-3 puta godišnje i traju po 1-2 tjedna

nekad nastanu same od sebe, a nekad na usnama kad se koji put slučajno ugrizem za usne prilikom jela (tu sam si sam kriv!)

probal sam i ispirat usta kamilicom, prskat sprejom od propolisa i ne pomaže baš

kaj da radim?

neki su mi rekli da je to zbog manjka vitamina.
ako da, kojeg vitamina?

momi
18.01.2007., 08:42
One se skoro uvijek jave kod pada imuniteta,prije neke prehlade,viroze...ispiranje hexoralom (otopina za ispiranje usta) ujutro i navečer je najučinkovitije..već za 2-3 dana potpuno nestanu.On ti dodje nekih 20-ak kuna i možeš dobiti bez recepta.

gottcha
18.01.2007., 09:56
kupi u ljekarni propolis sprej i špricaj time

Mischa
18.01.2007., 10:26
Uzmi si u apoteci rojazol gel za oralnu primjenu...to ti je plava kutija..ne znam tocno koliko kosta..

Istisnes odredjenu kolicinu u usta (ima okus po naranci), drzis par sekudni i to progutas..da, progutas i vjeruj mi, vrlo brzo ces se rijesiti tih afti..

Ivanicapeca
18.01.2007., 10:37
Slažem se sa svim ovim što su napisali i dodajem listi Betadine otopinu za ispiranje usne šupljine i čaj od kadulje. Meni kadulja najoblje pomogne i najmanje je bljak od svih ovih kemikalija.

momi
18.01.2007., 11:46
Slažem se sa svim ovim što su napisali i dodajem listi Betadine otopinu za ispiranje usne šupljine i čaj od kadulje. Meni kadulja najoblje pomogne i najmanje je bljak od svih ovih kemikalija.
Pazite od betadina znaju malo požutiti zubi :rolleyes: ...radije hexoral nego betadine, a još bolje ak vam prođe samo od kadulje ili propolisa...

ja444
20.01.2007., 17:03

kaj je s čajem

treba ga piti ili ispirat usta s njim?

Ivanicapeca
20.01.2007., 19:06
kaj je s čajem

treba ga piti ili ispirat usta s njim?

Ispireš usta, iako je i popit čaj zdravo,posebno kak imaš kakav kašalj (pušački npr), tako da nema veze ak ga malo popiješ. Kod hexorala je meni osobno problem što mi izmijeni osjet okusa iako pomaže.

pivka
19.05.2007., 09:41
Molim ako je netko dobra dušica,a znam da vas ima da mi hitno pomogne.
naime prije 2 tjedna su mi se pojavili bijeli prištići sa unutrašnje strane usana.nije bilo strašno ,pa sam otišla u ljekarnu i dali su mi propolis.ali kako je vrijeme odmicalo poboljšanja nije bilo,dapače počelo se širiti.ponovno sam otišla u ljekarnu i dobila sam nešto kao ljubičastu tintu.sa tim sam ispirala,ali opet ništa.otišla sam dr.opće prakse da bi mi on rekao da nema ništa sa ustima i usnom šupljinom i da pregled moram obaviti kod stomatologa :confused: (glete živim na žitnjaku pa me nebi začudilo da mi doktor priča nebuloze).i tako odem ja kod zubara,a lik me otpili u stratu da kak mu mogu doć nenajavljena.nije me htjeo ni pogledati ,samo je rekao da dalje mažem prištiće sa propolisom.i naručio me za tjedan dana.

e danas je postalo neizdrživo.usta su mi otekla kao da me netko napucao,prištevi su ogromni,sve me peče i niti mogu pričati koliko me to sve skupa peče i boli,a o jelu i pijenju da negovorim.pošto se takva sranja obično događaju vikendom dali mi itko može reći gdje bi trebala otići na hitnu.i dali se uopće za takve stvari ide na hitnu.i da čekam tjedan dana još dok me zubar ne primi i da se mažem sa ovim preparatima.

polly
19.05.2007., 09:49
vidi ovdje http://www.forum.hr/showthread.php?p=2453487

propilis je dobar, ali ponekad nije dovoljan
i treba biti što jači i bez cukra

ja sam davno pobrala od kćeri dok je išla u vrtić stomatitis, javlja ni se tu i tamo
kad ulovim na vrijeme pomažu mi udarne doze B vitamina
kupim plibex i šopam se 5 x 2-3 kom

navodno da to i bukne zbog pomanjkanja b vitamnia uz još par uzroka
probaj, gore ti nemre biti

wardancer
19.05.2007., 09:57
Prvo, pošalji zubara u pm i nađi drugog :top:
Imaš tu neš osnovno o aftama afte (http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/810/) , a mislim da je bila i tema tu negdje....
Hm...ja bih otišla ili stomatologu ili dermatologu jer se oni bave i sluznicom...trebale bi raditi hitne službe u zg preko vikenda - za stomatologa sam sigurna, za dermatologa manje...:confused:
Izgleda da ti je pao imunitet i sve se upalilo, moguće i da su te svi ti preparati još dodatno iziritirali, probaj ispirati usta čajem od kadulje ili nevena, može i gospina trava - štogod protuupalno imaš u kući. I dok se to ne smiri izbaci mlijeko (snizuje imunitet) i šećer (pojačava upalne procese). I probaj se dobro naspavati :kiss:

pivka
19.05.2007., 10:03
hvala puno!

acqua
19.05.2007., 10:41
propolis očito ne pomaže..nemoj ga više koristit.možda si čak alergiočna na njega.Kupi vitamine i ispiri usta s običnom kamilicom.Ja sam sklona aftama nema im baš pomoći one moraju odraditi svoje 7-8 dana i to je to.Pad imuniteta! al isto odi do stomatologa..nekog normalnog!:)

acqua
19.05.2007., 10:44
Tek sam sad vidila da ti to traje 2tjedna.Nisu to onda one klasične afte.I od njih se baš ne otiče.Ja ne bih čekala..ajde negdje privatno u stomatologa on će te najbolje znat uputit dalje

Elektra
19.05.2007., 10:46
naime prije 2 tjedna su mi se pojavili bijeli prištići sa unutrašnje strane usana.nije bilo strašno ,pa sam otišla u ljekarnu i dali su mi propolis.ali kako je vrijeme odmicalo poboljšanja nije bilo,dapače počelo se širiti.ponovno sam otišla u ljekarnu i dobila sam nešto kao ljubičastu tintu.sa tim sam ispirala,ali opet ništa.otišla sam dr.opće prakse da bi mi on rekao da nema ništa sa ustima i usnom šupljinom i da pregled moram obaviti kod stomatologa :confused: (glete živim na žitnjaku pa me nebi začudilo da mi doktor priča nebuloze).i tako odem ja kod zubara,a lik me otpili u stratu da kak mu mogu doć nenajavljena.nije me htjeo ni pogledati ,samo je rekao da dalje mažem prištiće sa propolisom.i naručio me za tjedan dana.

e danas je postalo neizdrživo.usta su mi otekla kao da me netko napucao,prištevi su ogromni,sve me peče i niti mogu pričati koliko me to sve skupa peče i boli,a o jelu i pijenju da negovorim.pošto se takva sranja obično događaju vikendom dali mi itko može reći gdje bi trebala otići na hitnu.i dali se uopće za takve stvari ide na hitnu.i da čekam tjedan dana još dok me zubar ne primi i da se mažem sa ovim preparatima.

U jebote, ja sam ovo imala u 7 osnovne i točno znam kako ti je. :eek:
Onda nije bilo propolisa i sl. stvari nego sam imala samo hexoral i ispirala time. Istina, nije bilo nikakvog pomaka ali nakon 2 tjedna je to nekako samo od sebe počelo zacjeljivati.

Ja sam toga imala puna usta. :eek: Isto tako su mi usta otekla i uopće nisam mogla pričati. Jela nisam 2 tjedna. Jedva da sam pila vodu koliko me sve to peklo. Meni se to sve napravilo uz zube, s unutarnje strane i po jeziku. Užas. Moja mama je rekla da u životu nije nešto takvo vidjela.

Iskreno, nemam pojma da li ima nekog korisnog lijeka osim da to strpljivo ispireš i mažeš. Također, sada ima i neka dezinfekcijska tekućina u spreju koju moj stari zna koristit za afte, nemam pojma kako se zove.

Sretno! :grli:

Elektra
19.05.2007., 10:48
I mislim kako ti tu nikakav stomatolog neće pomoći. Meni moja doktorica isto nije mogla pomoći osim da koristim taj hexoral svaki dan (ne znam koliko puta dnevno).

Iako, ja sam u ta 2 tjedna stalno ležala jer nisam mogla ni stajati koliko sam slaba bila pošto ništa nisam jela, a i jedva da sam pila tekućinu.

Ispiri i dalje jer bojim se da ti nema druge.

jajoglavac
19.05.2007., 10:59
I mislim kako ti tu nikakav stomatolog neće pomoći. Meni moja doktorica isto nije mogla pomoći osim da koristim taj hexoral svaki dan (ne znam koliko puta dnevno).

Iako, ja sam u ta 2 tjedna stalno ležala jer nisam mogla ni stajati koliko sam slaba bila pošto ništa nisam jela, a i jedva da sam pila tekućinu.

Ispiri i dalje jer bojim se da ti nema druge.

hexsoral ti nije zdrav,žbolji ti je bedadin

polly
19.05.2007., 11:02
. Meni moja doktorica isto nije mogla pomoći osim da koristim taj hexoral svaki dan (ne znam koliko puta dnevno).

mene je tek hexoral srušil
izgrizao sve do živog mesa
katastrofa, muka mi kad se sjetim :horor:
2 tjedna, infuzije, smršavila 7 kila

tada, prije 20 godina, su bile neke super tablete koje je proizvodio bosna lijek, ali onda se zaratilo pa toga više nije bilo kod nas za kupiti a u međuvremenu sam ja i zaboravila kako se to zove

Elektra
19.05.2007., 11:04
hexsoral ti nije zdrav,žbolji ti je bedadin

Možda i nije, ali prije skoro 10 godina to je sve što su mi imali za dati.

Elektra
19.05.2007., 11:05
mene je tek hexoral srušil
izgrizao sve do živog mesa
katastrofa, muka mi kad se sjetim :horor:
2 tjedna, infuzije, smršavila 7 kila

Mwni suprotno - meni je pomogao. :)

jajoglavac
19.05.2007., 11:08
Možda i nije, ali prije skoro 10 godina to je sve što su mi imali za dati.

ja ti velim,a ti se propitaj

Elektra
19.05.2007., 11:09
ja ti velim,a ti se propitaj

Sad je kasno. Bilo pa prošlo i nadam se da neću to opet doživit. :bljak:

jajoglavac
19.05.2007., 11:13
Sad je kasno. Bilo pa prošlo i nadam se da neću to opet doživit. :bljak:

hvala Bogu,meni se pojavljuju svako malo jer imam autoimunu bolest

ciganche
19.05.2007., 11:22
Daktarin gel. imaš ga kupiti u apoteci i dobar je okus. Ja sam ga jela i kasnije, kad su prošle :cerek:

jajoglavac
19.05.2007., 11:23
Daktarin gel. imaš ga kupiti u apoteci i dobar je okus. Ja sam ga jela i kasnije, kad su prošle :cerek:

i to je dobro

Elektra
19.05.2007., 11:39
Nego, ako taj hexoral nije zdrav - zašto ga daju djeci? Ja sam onda bila dijete, 13 godina. :confused:

pivka
19.05.2007., 12:10
sad sam bila u biljnoj ljekarni i žena se zgrozila na samu riječ hexoral. :cry:
a meni sve gore,osjećam da mi se širi i na gornju usnicu.još me ne peče,ali osjetim prištiće.
da nadodam,ne jedem voće i povrće (jako slabo)jer nevolim,a tu i tamo si znam uglaviti prste u čvalje.ubit ću se!ovo je grozota za trpiti.toliko peče da ću prošvicati.Unjela sam si nekog dreka u usta,i sad ću crć!
a teta ljekarka me još ohrabri da je lječenje dugotrajno :mama:

Lavica02
19.05.2007., 12:15
ja sam taj vrag imala prije nekih 15 godina ... dr. mi je dao neku tekućinu na bazi joda s kojoj ispireš usta ... okus je ogavan, ali je feeling odličan

Elektra
19.05.2007., 12:44
sad sam bila u biljnoj ljekarni i žena se zgrozila na samu riječ hexoral. :cry:
a meni sve gore,osjećam da mi se širi i na gornju usnicu.još me ne peče,ali osjetim prištiće.
da nadodam,ne jedem voće i povrće (jako slabo)jer nevolim,a tu i tamo si znam uglaviti prste u čvalje.ubit ću se!ovo je grozota za trpiti.toliko peče da ću prošvicati.Unjela sam si nekog dreka u usta,i sad ću crć!
a teta ljekarka me još ohrabri da je lječenje dugotrajno :mama:

Ne znam stvarno kako to da ti to traje tako dugo :(

Vjerujem da je grozno. Ja po noći nisam mogla spavati jer mi se sve to cijedilo iz ustiju (kao da su te afte pucale, šta ja znam).

Al' ne kužim sad tu spiku sa hexoralom. Pa to je još u prodaji ako se ne varam i to se najnormalnije koristilo. :confused:

pivka
19.05.2007., 12:48
Ne znam stvarno kako to da ti to traje tako dugo :(

Vjerujem da je grozno. Ja po noći nisam mogla spavati jer mi se sve to cijedilo iz ustiju (kao da su te afte pucale, šta ja znam).

Al' ne kužim sad tu spiku sa hexoralom. Pa to je još u prodaji ako se ne varam i to se najnormalnije koristilo. :confused:

dok mi se ovo sranje nije pojavilo u ustima nisam ni znala za hexoral.(to je ona ljubičasta sve-ti-zmažem tekućina? )
pa kao jako je agresivna,uništava sluznicu,a nije od neke pomoći.pa ako je to tako kaj ne ukinu lijek,zamjene sa nekim drugim.meni doduše nije pomogao,a piše u uputama da ga se ne treba dugotrajno koristiti.e sad što im znači to dugotrajno?tjedan,dva,mjesec :confused:
ak mi nebu bolje idem ja na šalatu na hitnu,pa ću vidjeti šta će mi reći.

acqua
19.05.2007., 13:00
Pitaj u apoteci za gengigel to ti je nešto novo pomaže tako u cijeljenju rana

ante dumbledore
19.05.2007., 14:37
vitamini posebice b complex i hexoral ili neki drugi njemu sličan preprarat ili čak kamilica i ispiri...

pivka
19.05.2007., 19:20
pošaljem dragog danas po B kompleks,a baba mu u ljekarni uvali bevital sun.:rolleyes:
a rekao joj je da imam afte u ustima.sad nemre škodit,ali mogla mu je dati plivin B kompleks i to je to.ovako je dao 60 kuna

Isildur
24.05.2007., 23:54
Jeli to ovo proslo?

Sada SVE OVO GORE STO SU LUMENI pisali ZABORAVI ISTOG TRENA! Evo sto ti je radit ako ti nije jos proslo! ODMAH PRESTANI KORISITI PROPOLIS! Hexoral se NESMIJE koristit duze od 7 dana i bilo bi pozeljno da se razrijedi.

1. Prema simptomima koje opisujes zvuci mi kao neka vrsta Herpesa. (Znaci ili Simplex recurenta ili zoster).

A to znaci, da odes do SVOG STOMATOLOGA (zasto mislis da ti je doktor opce medicine krivo poslao? Sta mislis da znas bolje o medicini od covjeka koji je isao u skolo 18 godina da bi bio doktor ?) i posto on nezna očito trazi od njega da ti da uputnicu za "Oralnu Medicinu" na stomatoloskom fakultetu ili u Perkovcevu. Nakon toga ce ti sve bit 100% diagstnocirano i izljeceno. Ako ovo sve ucinis kako sam ti rekao obavezno se vrati i pohvali me :D

lianne
04.06.2007., 20:39
..u ustima.kako ih rijesavate?:)

Kristina19
04.06.2007., 22:27
..u ustima.kako ih rijesavate?:)

Heksoral ili tak nekak se zove neka tekućina kojom ispireš usta. Meni je jednom doktorica dala nešto na recept kaj u ljekarni smućkaju. Ali nema tu puno pomoći, treba nekak proći i onda samo unositi dovoljno vitamina i hranit se kak treba.

Blondy-ri
04.06.2007., 22:55
ja ih pošpricam s Apiprodentom, malo pecka, ali brže prođu...

Johnny B.
05.06.2007., 19:24
Ja sam znao koristiti jednu relativno bolnu ali iznimno djelotvornu metodu.
Kada pereš zube, sa četkicom trljaj afte uz što jači pritisak sve dok ne potekne krv i riješiš se afti u par minuta. Vjerujte mi zvuči puno bolnije nego što stvarno jest (što jače pritisnete četkicu, bol je manja)
:)

darkNess(ie)
05.06.2007., 19:58
ispiri cajem od kamilice.. meni uvijek pomogne

simple
05.06.2007., 22:10
Propolis zna pomoci...

lianne
06.06.2007., 02:15
dobila sam profi odgovor na pm(doc. hvala :kiss: )
inace ja sam ih znala sokom limuna ispirat..boli i pece uzasno,ali brze zacjeljuju..
bas cu probati par metoda i kupit u ljekarni preporuceno pa vidjet sta najbolje pali..
hvala svima :)

Johnny B.
06.06.2007., 19:24
...bas cu probati par metoda i kupit u ljekarni preporuceno pa vidjet sta najbolje pali..
hvala svima :)
Sretno u borbi sa aftama i javi nam koja je metoda bila uspješnija

Melani@
06.06.2007., 21:07
Dragi moji totalno vas razumijem, svih vas koji imate problema s aftama!!! Trenutno ih nemam, ali imam ih barem jednom mjesečno. Prošli put su bile 3 vrlo blizu i nakon par dana se spojilo u jednu. Nemogu vam upisat tu bol, možete mislit koliko sam bila van sebe od bola da sam uzela pravu domaću rakiju d 80 gradi i ispirala s njom usta! Boljelo je da, ali sam to sranje toligo iztretirala da se slijedeći dan povukla:top:

Neznam što bi vam predložila, ovo s rakijom samo kad ste na rubiu izdržljivosti inače.....ne preporučam!!

Prije par mjeseci sam zubaricu pitala da mi da malo one tekućine šta te pošprica kad se djeci vadi zubić, i ja to pošpricam ali to nije rješenje, usna šupljina mi utrne, ne osjećam nisšta ali barem mogu pojest ko čovjek, a i prje spavanja volim s tom premazat...

S afrtama muku mučim već 10-ak godina i jooš nisam našla rješenje....

baal1
06.06.2007., 22:47

ovdje mozes naci informacije o aftama i lijecenju:
http://www.oralmed.com.hr/hr/prirucnik/aphthae.htm
Ni meni ne pomaze propolis previse i molim Boga da mi afta ne izbaci na nezgodnom mjestu, jer ma koliko mala bila, jako boli. Vecinu preparata sam si kupio u njemackoj : jedan koji sadrzi anestetik lidokain (zove se Kamistad Gel) i tabletice koje se stave na aftu a koje sadrze glukokorikoid triamcinolonacetonid (ovde se zovu Aftab Hafttableten) i njima sam najvise zadovoljan.
Takodjer ti stomatolog moze afte premazati necim tako da te ne malo bole a i brze zacijele, stoga je tvoj stomatolog idiot prvo sto te je trebao primiti jer te boljelo pa ne mozes cekati tjedan dana, a drugo sta to iziskuje sekund. Nadji si drugoga. Moja zubarica misli da kod afti nema bas pomoci, no eto sam sam isao od apoteke do apoteke i trazio imaju li sta.Nazalost nisam stigao otici kod oralnog patologa u vezi toga jer sam otisao van Hrvatske no namjeravam kad se vratim.Ohrabrujem sve da odu u Zavod za oralnu patologiju Stomatoloskog fakulteta u Gundulicevoj i naprave pretrage jer :"Trebate znati da afte spadaju u skupinu autoimunih bolesti a što znači da postoji uzrok koji dovodi do gubljenja tolerancije na vlastitu antigenu strukturu, tj, da vlastiti imunološki sustav ne prepoznaje vlastite stanice, strukture kao svoje već se prema njima odnosi kao prema nečem stranom, tuđem razvijajući na njih destruktivnu autoimunu reakciju. U podlozi afti može biti niz uzroka, gastrične bolesti, anemije (najčešće vezane za manjak željeza), neke druge kronične i imunološke bolesti (sustavne) koje dodatno opterećuju i troše vlastiti obrambeni sustav. Znači da je potrebno LIJEČITI UZROK A NE POSLJEDICU ( u ovom slučaju afte su posljedica)." Naravno oni ce prepisati i terapiju koja se umanjiti simptome. Stoga, svi vi koji imate problema s aftama, uputnicu od stomatologa i odite kod specijaliste oralnog patologa.

medex
07.06.2007., 10:21
Eterično ulje ljekovite kadulje (od kvalitetnog proizvođača!), svakog dana ispirati ujutro i uvečer nakon pranja zubi. Stavlja se po 3 kapi u čašu vode. Agresivne otopine poput Hexorala i Listerina treba izbjegavati, rade više štete nego koristi jer uništavaju normalnu floru usne šupljine pa afte mogu nesmetano bujati. Provjeriti stanje imunološkog sustava, ukoliko je loše, tretman preparatom svježe Ehinaceje tijekom 3 tjedna.

mr. No
27.10.2007., 23:52
da ja dobijem afte kada mi padne imunitet tj kada se lagano razbolim ili kao sto je sad slucaj, nakon 3 dana tuluma i pijanki (zaredali se rodjendani, krstitke ma svasta u 3 dana) i sad se osjecam iscrpljeno i kaj nisam danas dobio to? jesam. meni se cini da je to zarazno. ja to nikada nisam imao do pred 6 godina negdje kada sam bio s jednom curom. nikad nimsa imao problema s tim do tada a i ona je imala s tim problema. tako da mislim da je to zarazno. eto godisnje barem 2 ili 3 puta to dobijem i to prodje korz 5-6 dana.

Cinnamon Girl
28.10.2007., 00:29
da ja dobijem afte kada mi padne imunitet tj kada se lagano razbolim ili kao sto je sad slucaj, nakon 3 dana tuluma i pijanki (zaredali se rodjendani, krstitke ma svasta u 3 dana) i sad se osjecam iscrpljeno i kaj nisam danas dobio to? jesam. meni se cini da je to zarazno. ja to nikada nisam imao do pred 6 godina negdje kada sam bio s jednom curom. nikad nimsa imao problema s tim do tada a i ona je imala s tim problema. tako da mislim da je to zarazno. eto godisnje barem 2 ili 3 puta to dobijem i to prodje korz 5-6 dana.
Nije zarazno.

mya_7920
04.11.2007., 13:13
eh, evo da se pridružim klubu imatelja afti. dobila sam dvije na unutrašnjoj strani lica i masu njih na desnima, od početka do kraja... gadno i boli za poludjet.. već neko vrijeme sjedim s vatom natopljenom propolisom u ustima i nadam se da će pomoći...

awia
05.11.2007., 09:41
joj evo da se i ja javim ovdje... već godinama imam probleme s jako gadnim ogromnim aftama al ih nisam imala sad par mjeseci i nadala sam se da sam ih se riješila... i onda su se opet vratile :(

ja ih liječim betadinom jer mi ne pomažu ni hexoral ni ono plavilo ni propolis...
povremeno su mi znale biti tako grozne (cijele rupetine) da sam morala ić kod zubara da mi ih spaljuje jer nikako drukčije nisu htjele proć...

Cinnamon Girl
05.11.2007., 14:33
Awia, pokusaj skuziti da li ih dobijas nakon sto jedes nesto odredjeno. Mom muzu se pogorsa ako jede pomodore cesto.
Takodje, stres utjece vise nego mozes i da zamislis.

awia
05.11.2007., 15:50
ma nije zbog toga što nešto jedem... samo mi se povremeno pojave... neovisno o stresu i ičemu... čak nije ni vezano uz to imam li ranicu u ustima ili ne...

Cinnamon Girl
05.11.2007., 16:53
Pa tako je to sa autoimunim bolestima. Nema ti druge onda, nego da patis. I nadji nesto cim to mozes pozuriti i olaksati bol!

awia
06.11.2007., 13:53
a mažem ih i grgljam sve i svašta... znam da se one pojavljuju uz moju bolest tako da tome nema lijeka...
al sad ih nije bilo par mjeseci i ponadala sam se da sam bolje al to valjda onda znači da mi se i bolest ponovo "rasplamsala"... ma joj...

darkNess(ie)
06.11.2007., 22:05
apibaby od medexa - slovensko
(to su bez alkohola jer su za djecu) ali pomažu :s
mene ubijaju afte, prije sam s čajem od kamilice, sada s ovim i stvarno pomaže

insomnia
15.12.2007., 07:36
super..
nisam mogla jutrof ni krafnu pojest..nemogu raširit usta kako me boli..
ugl..ja sam to sebi sama dijagnosticirala...prek interneta..:rolleyes:
nikad u životu to nisam imala.
čula sam tu negdje ta je povreda u ustima plodnoo tlo za afte...i stres..
e pa ja sam imala sreću da sam kombinirala to dvoje pa sad imam 3 komada na zubnom mesu prednjih donjih zubi...sva tri su mala ali duuboka...

e ja sam baksuz dok sam učila za ispite!!!žvakala kemijsku (naravno) i kliktala je od zube...sve dok se jedan klik nije poskliznuo i drito u zubno meso zaletio..:( ..u tom trenutku ništa...nego par dana poslije..:eek: taman dok sam ispite prošla..sad imam lijepu uspomenu...
ništa, kažete propolis?..dooobro...idemo danas..

ribica0603
15.12.2007., 13:14
ne propolis!!!! :flop:

insomnia
17.12.2007., 22:57
šta ne propolis.?..pred dva dana kupila..pošpricala 1. put ODMAH me prestalo boliti, i mogla sam papat krafnu:)
a danas ih već nema..zacjeljuju....a fakat su bile duboke...
e da..neznam jel mi i to pomoglo al pila sam i b-complex..
kad sam ih imala cijela me glava bolila od toga..
a sad..nictaaa....:D

ribica0603
18.12.2007., 10:14
propolis je preagresivan za takvo stanje....

tako da nemoj misliti da ti je od njega bolje...on moze malo olaksati bolove,ali ne lijeci afte...
afte inace traju oko 7-10 dana pa su ti zato pocele prolazit jer im je vrijeme da prolaze..:mig:

Miss Jones
18.12.2007., 10:29
evo iz mog iskustva- B kompleks, plibex ili centravit, svejedno, bitno da ima sve od "B" unutra i gel za mazanje usne supljine Mundisal - kupila u Austriji, ne znam dal se moze i tu nabaviti. Predobra stvar, nestale su za dva dana:top:

insomnia
19.12.2007., 16:25
propolis je preagresivan za takvo stanje....

tako da nemoj misliti da ti je od njega bolje...on moze malo olaksati bolove,ali ne lijeci afte...
afte inace traju oko 7-10 dana pa su ti zato pocele prolazit jer im je vrijeme da prolaze..:mig:

a da..odjedamput su počele prolazit..?:rolleyes:
i odmah me prestalo bolit...
mislim da je zbog propolisa.., uostalom nisam uzimala čisti propolis nego 10%

ladalina
19.12.2007., 18:02
a da..odjedamput su počele prolazit..?:rolleyes:
i odmah me prestalo bolit...
mislim da je zbog propolisa.., uostalom nisam uzimala čisti propolis nego 10%

Od propolisa ti je sigurno puno bolje i prolazi. Ja jednom godisnje sigurno dobijem aftu i nista osim propolisa ( 30%, domaći ) ne pomaze. I znam dosta ljudi koje je propolis spasio :top:

Mia007
08.03.2008., 23:02
Bok Ljudi,

Imam jedno pitanje: jel se te nemani, te afte mogu pojaviti i u grlu?
Naime zadnjih tjedan dana osim kaj me miči alergijski kašalj, turbo me boli i grlo i onak čudno mi izgleda, onak bubuljičasto a jezik me boli s ljeve strane do nesvjesti da nemrem pričat i to najviše navečer, uspjela sam vidjet da imam s gornje ljeve strane jezika prema kraju jezika jedno 2-3 nekakve bijele bubuljice koje me bole, pa pretpostavljam da su to te nemani koje do sad nikad nisam imala. No zanima me jel one mogu biti i u grlu…boli me i grlo i jezik (korijen jezika s ljeve strane) i sveg mi je već dosta…..

Nisam imala pojma da je to to, jer do sad nisam imala tu gamad u ustima…probat ću s tim svim kremama, propolisom, ispiranjima i koječemu…..ne znam jel alergija, jel su afte ili koji je vrag…..:(:mad:

Thx:(

Cherry-13
31.03.2008., 11:25
Ja imam jednu aftu vec mjesec dana..i vise ne znam sta da radim,izludit cu...:ne zna:ogromna je,na donjoj strani usne se nalazi i pojavljuje mi se svakih 2-3 dana...:(malo kao splasne ,pa opet bukne...uglavnom uzas...imam tu neku plavu tintu s kojom se maze,al to ni nemos uvjek mazat jer farba zube...pocela sam uzimat vise vitamina i to sve ,al opet isto...uglavnom uzas..e da,i ovo mi je prvi put u zivotu da to imam...bed..ak nadjem neko dugotrajno rjesenje javim...:mig:

e da,a za to tvoje Mia 007 ,nikad cula da se moze u grlu pojavit,mislim da je to vec nest drugo,pa bi bilo mozda najpametnije da pitas neku doktorku a?? :)

Agata1979
31.03.2008., 12:08
ja sam imala afte par puta i ispirala s Betadine otopinom i brzo prođe.

GiRL
31.03.2008., 13:29
Uzmite si B kompleks ili Plibex tablete, meni ih moj doktor preporučio zbog afti i stvarno mi pomažu! Betadine je isto dobar.

Da,nažalost, afte mogu izbiti i po cijelom ždrijelu, ajme kako to negdje boli..... :( Dokazano je da postoji i obiteljska sklonost aftama, to je neki poremećaj imunološke reakcije u ustima, genetski se prenosi.

Gutaperka
31.03.2008., 13:49
od jedne kolegice sam čuo da koristi Gengigel i da dosta pomogne

Eht
01.04.2008., 06:44
Pozdrav!
Evo još jednoga u klubu "Afta" :-)
Već godinama muku mučim s aftama na jeziku i zubnom mesu. Pojavljuju se kao što je već hrpu puta napisano kod pada imuniteta, prehlade, a najčešće kad pojedem svježu rajčicu. Neki dan sam pojeo nekoliko onih malih rajčica i evo sad već peti dan muku mučim s jednom na jeziku. Kapam propolis, ispirem s betadinom ali jednostavno se neda otjerati. Nema druge nego strpiti se par dana uz ovu terapiju. Zanimljivo mi je kako jednoga dana jednostavno nestanu kako da ih nikada nije ni bilo.

Vind
10.06.2008., 10:11
Pozdrav.

Evo ja prvi put dobio afte sa 27 godina, ljubio se s nekim tko ima herpes (neman pojma jel to šta znači). Inače doktorica kaže da se može uzimati i med ujutro i navečer (sadrži propolis i povečaje imunitet). Odoh kupit propolis kapi poslje da prikoljen ove nemani, izluđuju me već 3 dana. A da ne govorin da su mi natekli limfni čvorovi na vratu...

kikakm
27.10.2008., 15:37
Moja afta je vec oko pet dana tu i nisam ju nikako lijecila i preko noci se povecala u promjeru za 1 mm i vise zacrvenila okolo. Imala sam to prije jednom u zivotu i nestalo za dva-tri dana, ali sada me ova izluduje. Tocno je na mjestu gdje unutrasnja gornja usnica dodiruje zub pa ne mogu ni jesti ni pricati jer to nadrazuje. Kamilica mi bas ne pomaze, probala sam onu zestoku metodu alkohola na aftu, pa i sode bikarbone na aftu. Covjece, cijela desna strana lica mi je zadrvenila, pece ko ludo i nakon toga, dugo poslije me jos vise pece :(

ararita57
27.10.2008., 18:57
nisam citala cijeli topic pa ne znam jel netko vec negdje spomenuo....imala sam aftu ovo ljeto (inace nisam sklona), i u ljekarni mi je magistra to spalila s nekom bijelom vaticom i necim na njoj...ne znam o cemu se radi, i peklo je strasno, ali afta prosla je nakon gotovo odmah....ne znam sa cim je ona to radila, ali se malo raspitajte...

cura_
28.10.2008., 08:34
Mene afte muče, i to prečesto.
Znam ih imati i po nekoliko odjednom.

Ispirem ih Betadinom (otopina joda), ali čak i tad sporo prolaze. Već sam se odavno pomirila s tim :(

mamica
31.10.2008., 17:46
Pozdravljam i pridružujem se klubu vlasnika afti! Ja sam svoje dobila prvi put sa otprilike 12 godina i od tada muku mučim. Međutim, prije nekoliko godina, tri mjeseca nakon poroda, imala sam i osam. Niti sam mogla jesti, piti i što je najgore pričati. Imala sam zakazan termin kod ginekologa i uredno sam došla. Kada je pregled završio pitao me zašto tako čudno pričam i što mi je. Nakon što sam mu rekla za afte, zamolio me da zinem:lol:i natopio je svaku aftu s nekom tekućinom. Bolilo je toliko da sam se skoro onesvjestila ali je prošlo za 2 minute. Rekao mi je kako se zove lijek ali sam zaboravila. Nakon nekoliko mjeseci opet sam dobila aftu otišla kod zubara koji mi je prepisao tu tekućinu koju sam nanosila štapićem isključivo na aftu i morala sam strogo paziti na zube. Ako se sjetim javit ću vam kako se zove. I da genetsko je. Nažalost i moja kćer ima afte ali njoj riješavam octeniseptom ili Volon A kremom.:s

emergence
31.10.2008., 17:50
volon a je super za afte :top: ja ga koristim za nešto drugo...

šteta što ga nema u hrvatskoj za kupiti ali stvarno je odlična stvarčica

HollyP.S.
01.11.2008., 18:22
Ja isto imam afte od djetinjstva...Imam slab imuno-sistem,pa kod stresa ili promjena vremena znaju doći...Koristim tekućinu Corsodyl i ona mi puno pomogne.Na početku peče,ali me prođe preko noći:top:

chrascar
09.11.2008., 20:33
Hmmm! Vidim da je tu dosta toga napisano o Aftama, ali, na žalost, poprilično površno i generalizirano. S obzirom da već 13 godina, manje ili više bezuspješno, vodim borbu sa tim sranj*m, mislim da bi svima dobrodošlo i moje iskustvo.

Prvo treba reći: - Aftama je zajedničko to da je etiologija (uzrok) nepoznata, ali prema obliku, trajanju i učestalosti postoji nekoliko tipova:

Minores: (male)
- mala ulceracija 2-5 mm - jedna ili nekoliko
- zahvaća obično gingivu od zuba do podnožja, rijetko jezik
- obično se javljaju nakon lakših bolesti (prehlade, virusi, upale grla) pa zbog toga njihov nastanak povezuju s padom imuniteta, ali to nije dokazano
- često ih imaju djeca, a spontano prolaze nakon nekoliko dana
- terapija je vitaminom C i propolisom što podiže imunitet, odnosno pomaže organizmu u oporavku od bolesti, pa samim time imunosustav dolazi u "balans" i sam "riješi" afte. Nije dokazano da takva terapija direktno djeluje na afte.

Majores (velike)
- velika ulceracija od 7-15 mm (nekad se i spoje pa su i veće)
- uobičajeno je jedna, ali ponekad mogu biti i 2,3 koje se znaju i spojiti
- zahvaća najčešće jezik (bočno), unutarnju stranu obraza oko slinovnog čvora i unutarnju stranu sluznice usnica (ali ne prelazi na same usne, odnosno na tzv. tvrdu sluznicu)
- vrlo su bolne (pogotovo na jeziku), sluznica je prilično upaljena (inflamatorna), traju i do mjesec dana
- obično se jave kao reakcija (alergija) na neke ljekove, kao pratitelji herpesa simplex (ali on nije uzrok), ali mogu biti znak neke gastrointestinalne bolesti ili zaraze virusom HIVa
- terapija je simptomatska: ispiranje usta antiseptikom, premazivanje lezije kortikosteroidnom kremom ili tuširanjem (dodirivanjem, tapkanjem) babyštapićem natopljenim krtikosteroidom (npr. dexametazon kapi za oči i sl.), a često i tetraciklinskim preparatima (ako je uporna i ne prolazi)
- ako ulceracija ne prođe za mjesec dana ili se stanje malo poboljša, ali opetovano recidivira svakako se treba obratiti stomatologu (bolje - oralnom patologu) jer sličnu kliničku sliku imaju i ozbiljne bolesti oralne šupljine!!!

Herpetiformne afte
- izuzetno velik broj sitnih ulceracija od 1-3 mm
- može ih biti i stotinu (koje mogu biti praćene i sa pojavom minores i majores afta)
- cijela sluznica je izrazito inflamirana, crvena, konstantno prisutna jaka bol; klinička slika je subjektivno vrlo ozbiljna i često praćena temperaturom, otekli limfni čvorovi na vratu i u ustima, groznica
- zahtjevaju brzu reakciju jer bolesnik ne može normalno funkcionirati (pričati, govoriti, uzimati hranu, čak i piti), a često ih prati i gljivična infekcija
- trepija je ispiranje antiseptikom (u kojem se otopi antimikotik i b-panten ili d-pantenol) i direktnim ukapavanjem kortikosteroida u usta (mućka se minutu-dvije), a ako perzistiraju, često je potrebno započeti sistemsku terapiju imunosupresivima.
- ovakva forma afti svakako zahtijeva posjet oralnom patologu i gotovo svakodnevno monitoriranje uz prilagodbu terapije. nakon sanacije akutnog stanja potrebno je napraviti niz pretraga iz krvi kako bi se isključile neke vrlo ozbiljne bolesti.

Iako se pretpostavlja da se javljaju zbog pada imuniteta, to je generalizirani "narodni" stereotip, uzrok je nepoznat. Afte se javljaju kao posljedica pogreške imunosistema u prepoznavanju jednog od imunoglobulina (IgG, IgA) na koji se počnu stvarati antitjela, pa T-limfociti koji su odgovorni za obranu na nivou stanice počinju razarati tkivo misleći da je "uljez", zbog čega se česta pojava afti može svrstati u autoimune poremećaje (pogotovo ako se takvih stanja nalazi u obiteljskoj anamnezi). Što dovodi do takvog stanja - nije poznato. Razlog zbog kojeg su češće tijekom ili neposredno neke infektivne bolesti jest u tome što je tada i imunitet dizbalansiran, ali je zanimljivo to da pušači nemaju afte. S obzirom da se imunoglobulini koji sudjeluju u "krivom prepoznavanju" nalaze u slini, a sluznica pušača je obložena katranom i drugim naslagama, direktni kontakt sluznice usne šupljine i sline je otežan ili spriječen, pa tako izostaje lokalna i pogrešna reakcija T-limfocita.

Što eventualno može biti uzrok pojavi afti:
- ozljeda usne šupljine ili gingive - tada su obično manjeg intenziteta i brzo prolaze
- alergijska reakcija na neke bakterije u ustima - održavanjem oralne higijene stanje prolazi
- prisutnost Helicobacter Pylori - jednostavno rješivo testiranjem
- nedostatak vitamina B12 ili cinka, a ponekad i neke vrste anemije - uzimanjem vitamina B kompleksa stanje se brzo poboljšava; liječenje anemije
- Celijakija (Glutenska enteropatija, Sprue)- alergija na jedan protein - gluten - koji se nalazi u pšenici, ječmu, raži i zobi. Iako se sama bolest relativno jednostavno liječi specijalnom bezglutenskom dijetom, prilično je opasna bolest jer se vrlo teško prepoznaje i dijagnosticira. Postoji jednostavan test iz krvi (150 kn) koji pokazuje prisutnost antitjela karakteristična za celijakiju.
- Upalne crijevne bolesti (Chron, Colitis), ali tada će afte, nažalost, biti sporedni problem
- Behcet sindrom - autoimuna bolest koja uzrokuje seljenje upalnih procesa po cijelom tijelu. Potrebno je tipizacijom iz krvi dokazati postojanje antigena na nju.
- Ako je pojava afti vezana uz menstruaciju, onda je moguće uzrok tražiti u poremećaju hormona.
- Natrij lauril sulfat (Soda lauryl sulphate) česti sastojak pasti za zube i voda za ispiranje usta može biti alergen koji uzrokuje reakciju. Promjenom paste za zube stanje bi se moralo ubrzo popraviti. Isto vrijedi i u slučaju ako je pojava afti vezana uz konzumiranje određenih namirnica.
- HIV - teško da će afte biti prvi pokazatelj HIVa, već su obično još jedno zlo s kojim se moraju nositi oboljeli od te grozne bolesti.
- Koksaki (Coxakie) virus može katkad biti uzrok herpetiformnom aftoznom stomatitisu. To je vrlo neugodni virus koji u pravilu prolazi bez nekih posljedica, ali ih, na žalost, ima više tipova, a neki od njih zahvaćaju srčanu ovojnicu kada je dugo mirovanje i liječenje neophodno. Sa sobom nosi i ostale simptome, odnosno afte mogu biti samo jedan manji dio kliničke slike.
- Ono što svi navode kao uzrok - emocionalni stres - ne može biti direktan uzrok pojave afti, ali svakako može biti trigger za poremećaj imunosistema.

Kao što vidite iz napisanog, afte uglavnom jesu neugodna prolazna pojava i ako se jave tu i tamo, nekoliko puta godišnje i ne traju dugo i brzo, spontano prolaze, nisu razlog za zabrinutost. Ukoliko su recidivirajuće, dugo traju, vrlo su bolne i u formama koje su ozbiljne, teško prolaze i uz samoterapiju, svakako treba posjetiti specijalistu za oralne bolesti (u Zgb. je dobra klinika Stomatološkog fakulteta - Dr. Biočina, Dr. Alajbeg).

TERAPIJA: Iako su na forumu dosta često spominjani propolis, oralni antiseptik, Genitiana violet ... to svakako nisu lijekovi koima se liječe afte, ali mogu pomoći pri njihovom saniranju. Oralni antiseptik (Hexoral, Betadine, Brezgen, Belosept ...) služe boljem održavanju higijene usne šupljine. Preporučuje se i upotreba "tuševa za zube", jer čista oralna šupljina=manja mogućnost bilo kakve infekcije=manja mogućnost pojave afti. U akutnoj fazi prvenstveno se daju da ev. spriječe neku sekundarnu bakterijsku ili gljivičnu infekciju, jer dok su afte prisutne, adekvatna oralna higijena je vrlo otežana. U istu svrhu se u antiseptik otapa i antimikotik, a pripravci na bazi d-pantenola služe bržoj revitalizaciji sluznice. Kortikosteroidi su jedina prava terapija za afte. Nekad se upotrebljavala krema Beloderm u ljepljivoj bazi koja se radila samo u specijalističkim klinikama pa je bila teško dostupna. Sama krema djeluje slabije jer se relativno brzo "ispere" nakon primjene. Najbolje ju je nanositi direktno na leziju baby štapićem, u tankom sloju. Najbolja krema za afte je Volon A Haftsalbe - u njoj je kortikosteroid u ljepljivoj bazi, ali prije nekoliko godina bilo je nekih problema s njom i prestali su je raditi jer je, navodno, dosta štetno djelovala. Najbolje da kontaktirate ljekarnu na Dolcu pa će oni znati da li je mogu nabaviti (u našim je ljekarnama nema). Osim kreme, dobar izbor je i dexametazon u obliku kapi (zapravo su kapi za oči naziva Maxideks) koji treba nanjeti na leziju, ili u slučaju herpetiformnih afti - ukapati u usta 10-ak kapi i mućkati 1-2 minute te potom pljunuti. Nakon toga dobro je leziju namazati B-panten kremom (ili nekom drugom na bazi d-pantenola) U težim slučajevima potrebno je u terapiju uvesti antibiotik (tetraciklin) koji se može direktno utrljavati na aftu, ali to svakako treba odrediti liječnik. Uz simptomatsku terapiju, poželjno je uzimati povećane doze vitamina B komplexa i C vitamina, izbjegavati ljutu, začinjenu i vruću hranu kao i gazirana pića i kavu. Kavu je općenito dobro izbaciti jer izaziva gastrične tegobe koje mogu pogodovati izbijanju afti, a u slučaju pojačanog aciditeta uzeti Gastal. Kao pomoć za ublažavanje boli i omogućavanje kakvog-takvog uzimanja hrane dobro je prije jela namazati lezije lidokain-gelom koji će blago anestezirati sluznicu.

Kao što vidite, afte ne možemo nazvati bolest, to je prije stanje koje je posljedica imunodizbalansa koje je relativno teško izliječiti; liječenje se svodi na ublažavanje i uklanjanje simptoma. U većini slučajeva afte su neugodna, ali bezazlena i prolazna pojava, ali ponekad su pratnja nekim drugim, daleko ozbiljnijim bolestima pa se njihova učestala pojava svakako ne smije ignorirati, već treba posjetiti liječnika-specijalistu oralne patologije koji će vam najbolje preporučiti daljnje korake.

Zeljko81
10.11.2008., 10:15
ja ih i ne lijecim
cekam da prodju same

najgore je kad budu na mjestima gdje recimo jezik dodiruje zube pa onda ne mos ni fino pricati

Anjica166
20.11.2008., 16:54
Primjetila sam ranice na gornjoj celjusti, iznad jezika, oko zubi. Otisla sam zubarici koja mi je rekla da su to afte. Malo sam prosurfala i procitala da afte ne mogu biti na gornjoj celjusti... pa molim nekog tko ima sa time iskustva da mi napise da li je moguce da se afte pojave na gornjoj celjusti?
mazem ih propolisom takoder, ali nisam sigurna koliko to pomaze. jer mi je receno da se protiv afti ne moze boriti.

BeautifullyChaotic
22.11.2008., 17:12
Evo dižem temu. Opet mi se pojavila afta, po ne znam koji put unazad dva, tri mjeseca. Nikad toliko puno u tako malo vremena. Mazala sam Gengigelom, ali ništa bolje. Sad mažem Pansoralom, koji jako peče, a imam doma i Daktarin gel, i ne znam koji je bolji, samo da prođe. Boli neizdrživo. I pomažu li išta tabletice Lysobact (valjda se tako piše)? Preporučila mi ih je jedna poznanica, a ne znam više što da probam.

natal8ja
22.11.2008., 21:15
Prekrasan mi je osjećaj kada u epicentar afte(izgledom podsjećaju na vulkansko grotlo) nanesem alkohola i kroz par sekundi cvilim od bolova, a oči suze. Nakon par sekundi bol prestaje i afta je manje bolna.
Nakon nekog vremena kuju opet umoči u alkohol.
Imaš osjećaj kao da ubijaš nekakvu živinu što ti se zaheftala za unutrašnjost usne.

Sutradan afta je R.I.P.

ja sam još malo umrla od smjeha kad sam ovo pročitala :rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

care

narkich
05.12.2008., 14:03
ja evo već tjedan dana imam te glupe afte..
probala SVE..najprije sam mislila da mi rastu umnjaci, jer sam imala temperaturu 39, i užasno me boljelo grlo..i otišla kod doktorice, međutim ona mi je rekla da grlo nie upaljeno i da mi ne rastu umnjaci i nije mi znala reći što mi je..
ispirala sam s čajem od kadulje,
ispirala sa nekom vodicom za usta,
probala s limunom,
pila svaki dan vitamin c
i još k tome uzimala amoksicilin protiv bolova..
nemam samo jednu aftu, proširile su se skroz na zubno meso, svugdje..
ne mogu ni otvorit ni zatvorit usta, a kamoli pokušat nešta radit s dečkom :(
drugi doktor mi je dao da ispirem usta sa Daktarin oralnim gelom, to se stavi na žlicu i stavi u usta, pa moraš mućkat to 2-3 minute u ustima pomiješano sa slinom i onda ispljuneš..ima onako okus ko sirup..pomaže, ali dosta sporo. ali je jako djelotvoran. uzima se 4-5 puta na dan. dosta naporno, al jbg..

Felix 3575
07.12.2008., 21:00
imam problem
, ljubio sam se sa curom i izbacilo mi je kao ranica sa unutarnje strane donje usne. Znate li što bi to moglo biti? pomozite plizzz !!!

marac12
07.12.2008., 21:19
vrlo moguce da je herpes

apeitheia
07.12.2008., 21:22
ah afta vjerovatno,ako je malo,crveno i pece onda je afta..:kava:
ispiri usta s nekim dezificijensom,al prolazi i samo do sebe za nekim tjedan dana

SSDM
07.12.2008., 22:02
ako bas jako jako boli i gori i ako su to sitni mjehurici ispunjeni tecnoscu onda je herpes, ako ne onda je afta. uzmi C vitamin i pijuci ga lagano.

chrascar
23.12.2008., 21:42
ja evo već tjedan dana imam te glupe afte..
probala SVE..al jbg..

da ne duljim, pogledaj moj post na stranici 7.
Vitamin B ti je puno važniji od C i kljukaj se njime 3x2 tbl. nekoliko dana, a onda 3x1 ... pa lagano smanjuj (Krkin B-kompleks je odličan). Za saniranje akutnog stanja kortikosteroid u obliku kapi za uho ili oči (vidi post str. 7).
Suosjećam i sretno!!!:rolleyes:

chrascar
23.12.2008., 21:43
imam problem
, ljubio sam se sa curom i izbacilo mi je kao ranica sa unutarnje strane donje usne. Znate li što bi to moglo biti? pomozite plizzz !!!

hmmmm... da te nije ugrizla :cerek:

guja123
13.01.2009., 21:00
Je li netko zna je li bi se mogao taj Volon A naruciti online? Trazim, ne mogu naci... :(

Tukan-001
25.01.2009., 18:40
Za volon A moraš otići u gradsku ljekarnu te ga naručiti (čeka se cca. 10 dana).
Za one koji pitaju kako izgledaju afte---http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/810/
:(:(:(:(

Georgia_6
26.01.2009., 10:19
ja sam kao manja često imala te afte i koliko znam najčešći uzrok nastanka je oslabljenje imuniteta, npr za vrijeme viroze, ili ako piješ iz tuđe čaše (ne mora bit da je ta osoba prehlađena ili bolesna u ikojem smislu), npr ako ti je u bircu poslužen sok u slabo opranoj čaši pa ti neke sitne bakterije dospiju u usta i afta je reakcija organizma... ili pomanjkanja tog vitamina C...što se tiče mog iskustva u liječenju tih malih neugodnih čuda - najbolje je samo štapićem za uho nanijeti par puta dnevno nakon obroka i pranja zubi PROPOLIS ;) a kako je netko gore napisao, HEXORAL je isto supe-brzo-učinkovit ! Dobro je svakodnevno piti vitamin C makar u šumećim tabletama čisto radi obnavljanja organizma.

Good evil
27.01.2009., 21:02
Pojavile su mi se opet :(

do prije nekih mjesec i po, dva - gotovo ih nisam ni imala.. i sad odjednom, ovo mi je valjda sedma afta :(
Zadnji put pojavile su mi se dvije istovremeno, tako i sad.
Na unutarnjoj sluznici donje usnice, i pri korjenu jezika, uzasno mi je.

Cula sam, a i svi pisu o padu imuniteta, stresu, manjak vitamina.. neznam, bolesna prakticki nisam bila (osim jedne prolazne prehlade lani) , pijem tu i tamo B komplex, c vitamin - cedevita, svjeze voće..
Pocela sam razmisljat da odem na pretrage?
kakve?!

Netko je spomenuo candidu, neki spominju virus..
na kakve pretrage ce me pobogu uputit dr. opce prakse?

ne znam sto da radim, al stvarno me muci sto su me odjednom tako 'napale' ...

minas morgul
04.06.2009., 10:23
Za AFTE ja vam preporučujem lijek koji se zove Nystatin i možete ga kupiti u apoteci ili kod svog farmaceuta i vjerujte mi na rijec za dva dana afte su nestale:top::)

Kodazu
04.06.2009., 10:37
Nystatin je antimikotik, znači ubija gljive, pa ako je afta stvarno uzrokovana gljivicama ( najčešće Kandidom ) on definitivno pomaže, ali je potrebno spriječiti pad imunuteta i prilagoditi prehranu ( izbaciti slatko, kvasac, alkohol).. ukratko.
Kandidu sam napravila u poliklinici Analiza u Splitu, a krv možeš izvaditi u bilo kojem većem gradu kod njihovih suradnika i oni to šalju dole.
Ili, možda to rade infektolozi, moja dr. opće medicine nije imala pojma šta će samnom. Dok nisam donijela nalaz, onda me ozbiljno shvatila.
Liječite afte, jačajte imunitet, candida može biti jako ozbiljan poremećaj, meni je cijeli organizam zbrkala :))).

ZARRA01
07.06.2009., 11:03
bok! tražim svuda, ne znam gdje da pišem!!!!! imam problema s jezikom. nekakve naslage koje što više skidam, one se brže i više razvijaju.poput dlačica. pročitala sam da takva infekcija može biti povezana s kandidijazom. čak te dlačice povezuju s pušenjem, hiv infekcijom - ali o tome ne razmišljam!!!!!
ima li tko slična iskustva i što je koristio za usnu šupljinu, da se riješim te beštije!!!!
sad vidim kod vas za taj nystatin, pročitala sam već, vežu ga uz candidu.
mogu li ga kupiti bez recepta? kad promućkam pljunem, što? koliko se često koristi?

hvala

daso
07.06.2009., 11:11
@zarra01
dakle, kod bolesti s visokom temp, ili disanjem na usta ili ako se provodi parenteralna prehrana suši se usna šupljina, i nastaju bijele naslage po njoj tj...ono što si ti opisala....
to sad možešš spriječit....:
pranjem zubi nakon svakog jela
ispiranjem usne šupljine(čaj od kamilice, 3% H2O2 (tj na 2 dl vode stavimo jednu žlicu H2O2 3%-tnog))-samo ispereš.... NE GUTAŠ!!!!!
premazivanjem usne šupljine i usnica( parafinsko ulje, glicerin)
Dakle, postupak je slijedeći
Opereš zube nakon svakog jela.....
čini ovo ujutro ili na večer:
premazat usnu šupljinu parafinskim uljem ili glicerinom.... sačekat par minuta....skinut tu bijelu naslagu....idprat usta s čašom mlake vode u kojoj je jedna žlica 3% H2O2... isprat nakon toga s mlakom vodom.... i premazat na kraju s paraf. uljem ili glicerinom.... probaj to par dana pa vidi hoće li pomoć....

petrolina22
07.06.2009., 18:09
Rojazol za afte...

miles_2009
08.06.2009., 01:01
Rojazol za afte...

rojazol je za gljive, a ne za afte

dan-zena
08.06.2009., 15:57
Jedna riječ - propolis. Godinama sam mučila muku s aftama a sad mi je sluznica u ustima za deset!!!! Štos je u tome da ga se jede s medom a uz to i maže po aftama.

xx23
08.06.2009., 21:41
Čovjek vam je napisao potpuni pregled modernih saznanja o aftama, a vi se nakon toga i dalje raspravljate o propolisu i inim glupostima.:ne zna: