PDA

View Full Version : Dijabetes

stranice : 1 [2] 3 4 5

Didi
21.06.2006., 21:01
Nisam iz Zg, imam 28 god a mislim da je povezano s PCOS-om, iako je to preopćenito...opet je sve individualno...zanima me u kojoj su dobi vama dijagnosticirali d.II i jel mu predhodila intolerancija...A radila sam oggt...Ali jesi iz Hrvatske? U tom slučaju, opet savjetujem Vuk Vrhovac. Nazvat ćeš telefonom, dogovorit ćeš se za prijem na tjedan dana, odležat ćeš na Kliničkom odjelu pa ćeš onda biti načisto. Na drugom katu bave se i ispitivanjem i liječenjem neplodnosti, a tu najvjerojatnije nešto znaju o PCOS-u - premda ne znam koliko te to zanima.

Tipovi dijabetesa određeni su, kako prema načinu liječenja, tako i prema dobi, što znači da se dijabetes koji se utvrdi nakon 40 godina života zove tip 2, a u dječjoj i mladenačkoj dobi, tip 1, što bi ili značilo da smo do četrdesete još uvijek mladi ili da treba izmisliti nekakav tip jedan i pol. :D

Nažalost, i taj jedan i pol liječi se inzulinom.

lala
22.06.2006., 00:05
Ali jesi iz Hrvatske? U tom slučaju, opet savjetujem Vuk Vrhovac. Nazvat ćeš telefonom, dogovorit ćeš se za prijem na tjedan dana, odležat ćeš na Kliničkom odjelu pa ćeš onda biti načisto. Na drugom katu bave se i ispitivanjem i liječenjem neplodnosti, a tu najvjerojatnije nešto znaju o PCOS-u - premda ne znam koliko te to zanima.

Tipovi dijabetesa određeni su, kako prema načinu liječenja, tako i prema dobi, što znači da se dijabetes koji se utvrdi nakon 40 godina života zove tip 2, a u dječjoj i mladenačkoj dobi, tip 1, što bi ili značilo da smo do četrdesete još uvijek mladi ili da treba izmisliti nekakav tip jedan i pol. :D

:misli: :misli:
Vidiš, nisam uopće na to pomišljala.
Pretpostavljam da bi me netko tamo trebao uputiti...nisam uopće stekla dojam da bi trebalo dalje...čak sam ja sama zbog simptoma posumnjala na probleme s šećerom (isto tako pcos) i insistirala na oggt i to sam pola pretrage platila sama isto tako i hormone...više mi je muka da im dolazim ko neki hipohondar sama s dijagnozom (koja se do sada i pokazala istinitom, nažalost), .

Uglavnom, uvijek isto...kao...nisu pretrage potrebne...a sad sam dobila samo objašnjenje u stilu "ma, eto, kad već inzistiraš...nemaš ti dijabetes( a u biti, nisam baš na to ni pomišljala)...uh da znaš kakav šećer neki ljudi imaju blabla...kad skoči i natašte poviše 10...onda ćemo liječiti...
U međuvremenu, uzimam Aglurab kao terapiju za pcos uz pilulu...:flop:

A krvna slika...sve nešto na rubu, kao da je to o.k.:flop:
...
ma ne znam zašto bar ne prepadnu pacijenta s tolikim kolesterolom i sl. što se može riješiti dijetom i vježbom...a ne..."može i gore"...i odmah tablete....:flop:
(znam da ovo glupo zvuči ali šta ću):rolleyes:

Didi
22.06.2006., 05:18
Kakav ti je nalaz OGTT-a?

I ne, ne zvuči glupo. Briga za vlastito zdravlje nije glupa.

banderas
23.06.2006., 11:08
Podsjećaš me na moju svekrvu koja kaže da je maslinovo ulje masno, ali zato masline nisu. :D

svekrva ti ima pravo, maslinovo ulje je daleko masnije od maslina :p
I sir je daleko masniji od mlijeka, i tofu je daleko masniji od soje.

violent_femmes9
23.06.2006., 12:39

zapravo, tipovi dijabetesa odredjeni su prema etiologiji: tip 1 nastaje kao posljedica autoimunog unistavanja stanica koje luce inzulin, a tip 2 nastaje kombinacijom rezistencije na vlastiti inzulin te posljedicnog iscrpljivanja pankreasa (tj. istih onih stanica koje luce inzulin). ne moze se reci da "prelaze jedan u drugi"

radi se o dvjema sasvim razlicitim bolestima, u smislu nastanka, pa tako i terapije. sto ne iskljucuje mogucnost da netko s tipom 2 zavrsi na inzulinu (cesce, pri cemu opet njegove beta-stanice nisu bile unistene autoimunim napadom nego jednostavno vise ne rade jer su iscrpljene), a postoje i ljudi s tipom 1 koji razviju i rezistenciju, pa im se daje npr. metformin uz vanjski inzulin (puno rjedje). no to su svejedno dva razlicita stanja, i svako od njih zahtijeva posebnu terapiju.

rijetko je, ali od tipa 1 mogu oboljeti i stariji od 40, kao sto od tipa 2 na zapadu (sve cesce) obolijevaju i pretila djeca, npr. devetogodisnjaci :( .

za tip 1.5 ne znam detaljnije, postoji kao dijagnoza, ali ne znam sto se tocno zbiva u organizmu, takodjer je u igri autoimuni atak, ali se sve zbiva puno sporije. mislim da halle berry ima tu dg

student_of_history
23.06.2006., 21:44
Citam vas topic jer imam gestacijski dijabetes (da, jasna mi je razlika, ali mi je diskusija zanimljiva jer mi je mama preddijabeticar). Neki dan je u New York Timesu bio odlican clanak o novim lijekovima za dijabetes, je li netko cuo o tome (marketira se samo doktorima, ne i populaciji)? Evo linka:
http://www.nytimes.com/2006/06/22/business/22diabetes.html?ex=1151208000&en=f189ca749bfbc7d6&ei=5087%0A

Inace, to sa mueslijem - ja iskljucivo za dorucak jedem proteinsko, recimo dva kuhana jaja i nikako ugljikohidrate. Kazu da karbohidrati konzumirani ujutro puno vise dizu secer nego kasnije tokom dana. Svi ti cereals koje sam gledala su puni secera.

divine
18.07.2006., 07:52
Pozdrav svima!
Vrtim ovdje po 'Zdravlju' i nisam našla, možda mi je promaklo; ako je tako, ne ljutite se jer nemam puno staža. Uglavnom tema je 'Dijabetes tip I' - točnije da je u posljednje vrijeme u cirkulaciji kakav novi način mjerenja šećera (osim onog klasičnog iz krvi) gdje neće biti potrebno 'puštanje krvi'? Nešto se govorilo prije par godina još, no nikako da dođem do informacije.
Ako netko ima nekakve novije informacije o bilo čemu što se tiče ove teme, molim da se javi. Većina mi je stvari poznata, no više ljudi - više zna
Hvala :)

Breskva
02.11.2006., 07:25
Bok forumaši,
U mom okruženju ima puno dijabetičara ! Što tipa 1, što tipa 2 !

Kakva su vaša iskustva sa ovom bolesti? Ima li nade za potpunim izlječenjem? Što koristite kako bi si samopomogli? Kakva vam je ishrana ?

Dakle krenimo !

:kiss:

Breskva
02.11.2006., 12:52
OVjde očito nema puno dijabetičara, što je zapravo s jedne strane i super, više je zdravijih ljudi!

Evo ja sam upravo danas saznala da je recimo zdravo ako je visok šečer pojesti jogurt sa cimetom ! Dakle cimet kao takav je začin koji snižava šečer !

banderas
02.11.2006., 12:57
Naravno, a još ako se poklope Jupiter i Pluton, onda se vrijednost šećera prepolovi. Za vrijeme Punog mjeseca isto šećer pada.

Tema je postavljena toliko puta da se ljudima vjerojatno ne da više odgovarati, pogotovo na takav uvod u temu "jogurt s cimetom je zdravo pojest ako ti je visok šećer"

Breskva
02.11.2006., 13:16
Oprosti ne moraš biti bezobrazan ako ja imam namjeru pomoći drugima jer pomažem ljudima oko sebe koji boluju od te bolesti!
To prvo, drugo za tvoju informaciju konkretne su samo dvije teme na dijabetes, od kojeg je jedna za tip 1 od divine, i na njoj nitko nije sudjelovao tako da se pravi konkretni savjeti, preporuke i slično ne mogu pročitati nigdje!
A drugi je vezan u tip dijabetes 2 koji je daleko različitiji od tipa 1!

Tako da ako tebi nešto ne pomaže ili ako ti nemaš problema ne znači da drugome neće značiti !

polly
02.11.2006., 13:35
Evo ja sam upravo danas saznala da je recimo zdravo ako je visok šečer pojesti jogurt sa cimetom !

ne vjeruj svemu što putuje netom
po tom cimet iscijeljuje sve poznate bolesti i boljetice :rofl:
od čelavosti i lošeg zadaha nadalje :lol:

banderas
02.11.2006., 13:37
Jogurt s cimetom popiti ako je nekome visok šećer može taj isti šećer samo još više povisiti, tako da tvoji savjeti mogu samo odmoći. To je jednako kao da daš savjet da kocka šećera snižava šećer, što sam imao prilike čuti u razgovorima pacijenata u Vuk Vrhovcu.
A tema i o jednom i o drugom tipu je bilo dosta i jako puno postova je napisano, pretraži malo pa digni neki stari topic.

Breskva
02.11.2006., 13:39
Naravnod a će netko nekome djelvoati ili ne to se slažem! A to niti sam našla na netu niti ima veze sa netom već je to preporuka dijabetologa !
Ah vidim da ovdje nema šanse za normalnu zdravu komunikaciju, a nitko ne zna šta ga danas sutra može strefiti!

I stvarno ne vidim vezu neta, jogurta i cimeta !

Ali dobro nije niti važno, jednog dana kada se i vi nađete u toj situaciji pitatit ću tko će se smijati ?!

Breskva
02.11.2006., 13:40
pa pretraži ti ja sam pretražila topic od divini nitko nije ništa rekao
a tip dijabetesa 2 je bilo ali te dvije skupine su različite !!!!

A drugo vezano uz jogurt i cimet !!!!!!!!!! Zašto bi to povisilo šečer ? Ako baš hoćeš znam dijabetičara kojem MED snižava šečer !!!!!!!!!!!!!!! Pa zato možeš biti malo i ozbiljniji !

banderas
02.11.2006., 13:42
Breskva, ti baš i ne shvaćaš što ti govorim - Jogurt s cimetom NE SNIŽAVA šećer, naprotiv, povisuje ga jer se dobar dio tog jogurta razgradi u šećer. Općenito 99% jestivih stvari za koje čuješ da snižavaju šećer u praksi, ni u teoriji ne snižavaju, a takvim preporukama možeš ljudima oko sebe samo odmoći, pa se sigurno nećeš smijati.

Med snižava šećer :rofl: :rofl: :rofl:
O majko mila :bonk:

Breskva
02.11.2006., 13:53
http://www.medijaklub.cg.yu/Medicina/oktobar/02.htm

pročitajte

Breskva
02.11.2006., 13:54
http://epilepsija.plivazdravlje.hr/?section=arhiva&acat=4&cat=4&id=5379&show=1

sa pliva zdravlja !

Eto pa se vi i dalje smijte i podrugujte ! Ali nekima je to gorka svakondevnica slatkog života !

banderas
02.11.2006., 13:55
Ne ja to nisam niti primila niti dobila niti ikada čula ! OD cimeta je savjeto došao od dijabetologa zato ne znam zašto ste me tako napali!!!

A drugo banderas svaki organizam drugačije reagira na nešto ! I da tom čovjeku je med zaista snižavao šečer, ali što da ja tebi uopće to sada obješnjavam ! Stvarno mi se neda mozgati s tobom !
Taj isti "dijabetolog" bi ti mogao objasniti i da jogurt diže vrijednost šećera u krvi.
Nema organizma kojem unos šećera ili nečega što se pretvara u šećer, snižava vrijednost šećera u krvi, jel to tako teško za shvatiti?

Meni je dijabetes svakodnevica života već preko 12 godina, i kad vidim ovakve kao ti s takvim idiotarijama koje im je kofol rekao dijabetolog, život mi se smuči. Meni nećeš naštetiti, ali kumici s placa možda i hoćeš s idiotskim idejama da med i jogurt snižavaju šećere u krvi i pričama da svaki organizam različito djeluje kod tog.

Breskva
02.11.2006., 14:01
http://dijabetes.plivazdravlje.hr/?section=prehrana&section_menu=mlijeko

a evo ti i za jogurt
ako tebi diže šečer ne znaći da i drugima diže sečer
daj shvati da je svaki organizam različit isto kao što imaš osobe koje jednu užasno puno slatkog a mršave su, a neke pojedu jedan kolač i gotovo kila viška je gore!

tako da svaki metabolizam je drugačiji !!!!

kemik
02.11.2006., 14:23
ajde, dosta prepucavanja za oboje. breskva, smanji dozivljaj, procitaj cijeli topik, ima puno pitanja i odgovora.

banderas, duboko udahni, sjedi, popij casu vode...

Zuti karton za oboje...

zoser
02.11.2006., 14:29
@kermik
:klap: :klap: :klap:

Nego da pitam, pošto je ovo indirektno tema za moje pitanje, otac pijateljice ide na operaciju žući zbog akutne upale gušterače, da li je ta operacija opasna, ima 60 godina, ima problema s srcem, pije neke ljekove za srce, ne znam koje...

Koliko je akutan upala gušterače opasna...

Hvala...

kemik
02.11.2006., 14:35
kako je tocno vezana operacija akutne upale gusterace sa dijabetesom :rofl:

zoser
02.11.2006., 14:37
kako je tocno vezana operacija akutne upale gusterace sa dijabetesom :rofl:

Ide na operaciju žuči koja je kako doktori vele uzrok akutne upale gušterače...

A gušterača je predmet problema, jer je žlijezda koja luči inzulin, istu tvar koju koriste diabetičari, eto tu je veza s temom...ili da otvorim novi topic!

promaja
14.07.2007., 20:45
mislim da nemate pojma što je zaista dijabetes...bosti se 4 puta dnevno,kao ja...i gledati na hranu kao vol u sijekiru..nije baš easy...dosta je napisati ovo..i sve je jasno...NE BOLI...ALI,UBIJA!!!POZDRAV SLATKOJ EKIPI!!!

Don McLean
03.09.2007., 02:03
pozdrav svima, pogotovo curama^^ Tek san se prijavija, i mislin da san trenutno najsladji ovdi, secer mi je u ovon trenutku 23,4 mmol/L, beat me if you can:)
Koje su teme ovdi inace? Onako, otprilike?

Eht
03.09.2007., 11:44
Jeees 23,4?!?!? Pa dobar si! :flop:
Ja trenutno na 7,3.

Živkitis
03.09.2007., 14:07
Ljudi,kako stojite sa kostunjavim vocem?Ja sam manje-vise mrsava (50 kg na 1.70) i jedem kostunjavo voce cesto..nisam primijetila da mi znacajno podize secer..jedete li ga vi i imate li nesto protiv njega?

Don McLean
03.09.2007., 15:20
paaa, ja jeden voce, uglavnon mi jedna jedinica voća dize cukar za 2,4 mmol/L. ali, fruktoza ne zahtjeva inzulin za prelazak iz krvi u stanicu pa se preporuca nama.

chiquita
03.09.2007., 15:21
ljudi jel imate koga u obitelji sa dijabetesom al da ima ranu na nozi?
trebam sve savjete kako to tretirati i čime poticati kožu da se obnovi i sama zatvori.
hvala.

Živkitis
03.09.2007., 15:33
Rekla sam kostunjavo voce..tj pistaci,kikiriki,ljesnici itd.

Don McLean
03.09.2007., 23:38
ups... malo san brzoplet. Aaaaaa, cuj, meni je to katastrofa, svaki put nakon 2-3 ure skoci cukar PREVISE, za tako malo uzitka sta pruza kikiriki itd iman visok secer, tako da san se odreka toga.

Živkitis
04.09.2007., 18:06
A koliko si ga jeo?

Pleroma
04.09.2007., 19:31
Ja sam manje-vise mrsava (50 kg na 1.70) i jedem kostunjavo voce cesto..nisam primijetila da mi znacajno podize secer..:top:

Ej Zivkitis! A koliko je to značajno?? cca? Meni ga isto neće odmah povisiti,ali za kojih par sati ili čak drugi dan, može napraviti pravu zbrku!:rolleyes:

Živkitis
04.09.2007., 21:03
Pa nisam primijetila da mi uopste podize za 2 sata,mozda za 1mmol/L.Sledeci dan,kazes?huh...Nisam razmisljala na tako duge staze :zubo:

Don McLean
05.09.2007., 00:14
svasta...

Živkitis
05.09.2007., 14:34
Sto,sto nisam razmisljala na tako duge staze ili sto mi ne podize secer?:)

Don McLean
05.09.2007., 20:47
heh^^ ma ovo o stazama.
ej, kako vama secer utjece na emocije kad ste s partneron? meni npr pada jer se odlicno osjecan, a onda dodje slatka cura pa mi ga digne (secer mislin)^^

Don McLean
05.09.2007., 20:48
ups, kako vam emocije utjecu na secer. (slucajno san falija)

Živkitis
07.09.2007., 12:43
Pa,meni se cini da mi se brze trosi kad sam dobro raspolozena ili u euforicnom raspolozenju :)

Don McLean
11.09.2007., 00:36
hehe, neka neka. Fino. E, da vas pitan, kako van kava utjece na secer? meni ona uglavnon malo digne cukra, ali ga dize.

Živkitis
17.09.2007., 16:38
Ti mjeris 2 sata posle jela ili...?

bulik
25.09.2007., 09:03
Ja mislim da to i nije tako veliki problem kako govoriš iako dosta ljudi danas boluje od šećerne bolesti. Postoji jedan blog gdje jedan daje svoje iskustvo vezano za šećer i kako s time živi. Može biti od koristi onima koji se stime susreću bilo da su oni bolesni ili netko od njihovih. Adresa ovog bloga je http://sladaksam.blogspot.com/. (http://sladaksam.blogspot.com/).

Didi
01.10.2007., 13:25
ljudi jel imate koga u obitelji sa dijabetesom al da ima ranu na nozi?
trebam sve savjete kako to tretirati i čime poticati kožu da se obnovi i sama zatvori.
hvala.Kasnim, i to poprilično. Nisam dugo bila na ovoj temi. No, ako može pomoći...

Gdje na nozi? Stopalo? Što kaže dijabetolog? Vaskularni kirurg?

Dobri se rezulatiti postižu Zepter lampom, ali je to skupo pa, ako možeš, posudi od nekoga. Za detalje možeš pitati dr. Cocea.

third eye
01.10.2007., 15:14
meni pošto sam na pumpi kava ne utječe ni malo.

njasa
19.11.2007., 13:31
dobar dan!

trazim kojekave savjete o dijabetesu, a kako je najbolje pitat ljude koji imaju iskustva sa tim evo se javljam vama!
ja sam trudnica u 30 tjednu trudnoce i prije dva miseca mi je ustanovljena intolerancija na glukozu, tako da sam na djeti. svaka 3 tjedna moram u bolnicu na pregled secera... znam da ovo moje stanje nije alarmantno tj nije kronicno, ali sam citala da 50% trudnica koje su imale secer u trudnoci kroz 5-10 godina dobije secer. a i imam sve predispozicije za secernu bolest (imala je i baka, ja iman visak kilograma). prije trudnoce sam isto bila na mjerenju secera i sve je bilo ok, tako da se nisam zamarala time. ali znam da secer u trudnoci zna dovest do komplikacija pa
sam sebi kupila aparatic i svako malo mirim secer, pazim na prehranu... na sta jos moram pazit? ima li koja zanimljiva stranica koju bi trebala procitat.
ja sam inace na djeti od 1700kcal, tj jedem dnevno 2 jedinice mlika ili zamjene, 3 voca i povrca, 4 masnoce, 6 mesa ili zamjene i 8 ugljikohidrata. tu sam djetu skinila sam neta? po kojem se vi princiu hranite?

lala
19.11.2007., 13:59
dobar dan!
.....
zamjene, 3 voca i povrca, 4 masnoce, 6 mesa ili zamjene i 8 ugljikohidrata. tu sam djetu skinila sam neta? po kojem se vi princiu hranite?

Njaso, imaš stranice dijabetičara, udruga i sl. proguglaj.
Je li tebi skakao šećer na onoj krivulji (prenisko, pa previsoko)?
Ja mislim da je najvažnije jesti umjereno, tj. često ali malo, održavati taj šećer konstantnim, dakle bez gladovanja-a i prejedanja- to mi se učinilo učinkovitijim od izbora same hrane.
Naravno, izbaciti neke stvari, svi znamo koje a ne zaboraviti ni na sokove (industrijske)-tekuće slatkiše, to prekriži.
Ja sam odlučila napr. ne praviti uopće nikakav kolač, bar dok sam sama doma :o , poznajem sebe najbolje...to ne bi dobro završilo, kad poludim za nečim-onda u Biobio kupim jedan (a skuplji je , pa mi je žao kupiti 3:D ), nema se smisla drastično odricati i jesti sirovi kupus kad ti je čokolada na pameti, bar za mene.
Jedan mi je stariji gospodin rekao da je počeo zdravo živjeti tek kad je otkrio šećer. A ti, koliko vidim po netu, voliš kuhati i eksperimentirati (kao i ja) pa gledaj to kao prednost, isprobavaj neke zdravije alternative u kuhinji, zna biti i zabavno.
Evo napr. sad sam se zagrijala za pekač kruha- nema šanse da stavim bijeli kruh u usta (ne isključivo zbog šećera ili kalorija, već zbog zdravlja općenito), skupljam neke žitarice, iskušavam recepte i najbolji doručak mi je grejp i 2 kriške takvog, zdravog kruha, stvarno ti ništa više ne treba.
U ovim stanjima, predijabetičkim, gledam tu dijagnozu kao prednost, šansu da popravimo kvalitetu života, ja nisam trudnica i ovo moje ide na gore, pomalo, ali moram priznati da zbilja osjetim razliku na organizmu kada pazim što jedem.

njasa
20.11.2007., 08:11
lala hvala na informacijama!!!!
i kod mene stalno radi pekac kruha... treba se znat suzdrzat i od te delicije :)

zmotana
21.11.2007., 14:36
dobar dan!

trazim kojekave savjete o dijabetesu, a kako je najbolje pitat ljude koji imaju iskustva sa tim evo se javljam vama!
... na sta jos moram pazit? ima li koja zanimljiva stranica koju bi trebala procitat.
ja sam inace na djeti od 1700kcal, tj jedem dnevno 2 jedinice mlika ili zamjene, 3 voca i povrca, 4 masnoce, 6 mesa ili zamjene i 8 ugljikohidrata. tu sam djetu skinila sam neta? po kojem se vi princiu hranite?

imas sve kaj ti treba tu (http://dijabetes.plivazdravlje.hr/?section=odijabetesu) i tu (http://www.diabetes.hr/)

a proguglaj si i glikemičke indekse pojedinih namirnica.

važno je da skužiš neke detalje kao npr. da je zapravo grašak zamjena za kruh, da tikvice, karfiol, brokulu, zelje... možeš jest i u većim količinama nego što ti je predviđeno jelovnikom, da Mars čokoladica manje diže šećer od krumpira :rofl: i sl.

super da si kupila glukometar. za dijabetičare vrijedi da je svatko "sam svoj majstor", najbolje ćeš sama skužit kako se tvojoj gušterači svidio ručak :D

svakodnevna fizička aktivnost je neizmjerno važna. osim što je važna dugoročno - za sprječavanje ili usporavanje komplikacija, trenutno snižava razinu glukoze u krvi. dakle, svaki dan malo prošeći Luciju :) a ako si pokleknula i zgriješila s malo više od bijednih 80g špageta, prošeći 30-45 minuta i sve 5!

sretno!

PalmaSutra
26.11.2007., 14:40
Vecina toga ima na stranicama Zagrebačkog dijabetičkog društva, www.zadi.hr, a imaš i forum na stranicama www.diabetes.hr/Forum pa možeš pitati i vidjeti konkretne stvari.

bjelovarcanka
26.11.2007., 17:32
da li netko zna dobru doktoricu za dijabetes 2,vuk vrhovec.

Nikka
26.11.2007., 19:23
d
ja sam trudnica u 30 tjednu trudnoce i prije dva miseca mi je ustanovljena intolerancija na glukozu, tako da sam na djeti. svaka 3 tjedna moram u bolnicu na pregled secera...

Odlicno sto si si kupila glukometar. Mjeri si secere, vec si sigurno i sama vidjela sto ti dize secer, a sto ne. Odrzavaj secer u normalnoj razini. Napravit ces uslugu sebi, a pogotovo tvom djetetu. Od nedavno su se preporuke americkog drustva opstetricara promijenile, pa se umjesto kojih 11kg preporuca da se prosjecno u trudnoci ne nakupi vise od 6-7 kilograma. Bas zbog toga sto povisena kilaza garantira poviseni secer, a poviseni secer u majke izaziva ptretjeranu tezinu u djeteta, sto povisuje rizik za komplikacije kod porodjaja, perinatalne infekcije, malformacije, ali i dugotrajno: pretilost i dijabetes (sto vodi do visokog tlaka i koronarnih bolesti u djeteta).

Kako god uspije spustiti secer, korisno je.
Najpreporucljivije: povrce, povrce, povrce, voce, nemasni proteini (piletina, riba, nemasni jogurt i kravlji sir), dobre masnoce, mala kolicina integralnih zitarica, lagana fizika aktivnost.

zmotana
27.11.2007., 10:16
Najpreporucljivije: povrce, povrce, povrce, voce, nemasni proteini (piletina, riba, nemasni jogurt i kravlji sir), dobre masnoce, mala kolicina integralnih zitarica, lagana fizika aktivnost.

vidiš, ovakvi su me postovi - prema kojima ispada da voća mogu jest u velikim, ili barem normalnim, količinama, dok ugljikohidrate trebam smanjit na minimum, na početku mog dijabetičkog staža zbunjivali.

friškim dijabetičarima niti jedno pojednostavljivanje nije pretjerano, niti jedno ponavljanje "općepoznatih" činjenica nije suvišno.

voća, prema njezinoj dijeti, treba jesti 3 jedinice dnevno, to je oko 300 g recimo jabuke, dakle 2 manje jabuke dnevno. za mene to znači malo! btw, 1 jedinica grožđa ti ispadne oko 8 bobica (da, mjerila sam :rofl: )

a ugljikohidrati su osnova svake, pa i dijabetičke prehrane. i ne treba ih izbjegavati - integralni (ali fakat integralni!) kruh - npr. onaj pakirani Agramer, čisti kukuruzni kruh, mladi krumpir kuhan u ljusci, zobena kaša, integralna riža, malo tjestenine... sve to spada u zdrav obrok. osim ako ne varaš na vagi :cerek:

Nikka
27.11.2007., 19:49
[QUOTE=zmotana;11481971]voća, prema njezinoj dijeti, treba jesti 3 jedinice dnevno, to je oko 300 g recimo jabuke, dakle 2 manje jabuke dnevno. za mene to znači malo! btw, 1 jedinica grožđa ti ispadne oko 8 bobica (da, mjerila sam :rofl: )[QUOTE]

Imas pravo, grozdje je puno glukoze i treba ga izbjegavati. Ananas takodjer. Bila bih sretna kad bi svaki moj dijabeticar pojeo dvije jabuke dnevno! Jabuke, kruske, dinje su odlicno voce.

Integralne zitarice su dio svakodnevne prehrane dijabeticara. Obratiti paznju u kojoj kolicini, cesto se s njima pretjeruje (jer su "dozvoljene").

zmotana
27.11.2007., 22:54
šećer dobro kontroliram, zadnji hba1c 6.2, na dijeti sam od 1700 kalorija, trošim se normalno, a BMI oko 19. i dalje mršavim :rolleyes:

p.s. štitnjača mi je cool

zmotana
03.02.2008., 18:02
nitko baš :confused:

preformulirat ću pitanje: Kak da se zdebljam?

u međuvremenu digla dijetu na 2100 kcal, dakle uglavnom povećala masti (jedem bademe ko blesava), al smršavila još kilicu :tuzni:

doma me zovu "još malo pa nestalo" :zubo:

bjelovarcanka
08.07.2008., 22:32
neznam da li postoji vec ova teme,ako postoji oprostite. dakle,, jucer sam mjerila secer na kucnom aparaticu 2 sata nakon obroka , i bio mi je 10.3. mene zanima da li je to vec secer, htjela bih napraviti oggt ali mi doktorica neda uputnicu.

Het
08.07.2008., 22:53
Ja imam granicni dijabetis, i to tvoje ne znaci puno. Svakom normalnom se desi sa vremena na vrijeme da secer skoci. Pravu razinu tj status dijabeticara dobijes kad ti se pokaze kroz punu krvnu sliku ujutro 'nataste' dva puta za redom iznad 6. Nekim ljudima je potrebno do 3 h da probave secer te da se unormali.

i ova tema je vise za opce zdravlje te ju prebacujem tamo :)

mariah-zgb
08.07.2008., 23:53
neznam da li postoji vec ova teme,ako postoji oprostite. dakle,, jucer sam mjerila secer na kucnom aparaticu 2 sata nakon obroka , i bio mi je 10.3. mene zanima da li je to vec secer, htjela bih napraviti oggt ali mi doktorica neda uputnicu.

Pa po nekim saznanjima to je poviseno. Istina da je dva sata nakon obroka ali ipak. Izmjeri ponovo al probaj ujutro na taste il tako nekako.
Ne kuzim zasto ti doktorica neda uputnicu, kakva je to glupost. Zelis bit sigurna dal imas diabetes i inzistiraj da ti ju da.

bjelovarcanka
08.07.2008., 23:59
kao da je to previsok secer ,da mi se moze nekaj desiti,da mogu pasti u nesvijest i zavrsiti na intezivnoj,ma u cetvrtak idem kod ginekologa pa cu njega zamoliti da mi da uputnicu

ante dumbledore
09.07.2008., 00:51
nema smisla da ti ginekolog daje tu uputnicu, uradit natašte osnovne biokemijske pretrage koje će jelte uključiti i GUK, i ako bude ispod 6 ne brini, a ako bude između 6 i 7 onda imaš tzv netoleranciju glukoze i potreban ti je test opterećenja te naknadno pregled endokrinologa-dijabetologa, a ako bude izand 7.0, onda se nalaz za nekoliko dana ponovi i ako opet bude isti vjerojatno je da se radi o dijabetesu, pa je postupak u biti isti,opet dijabetologu

Anna_Soror
09.07.2008., 19:20
nema smisla da ti ginekolog daje tu uputnicu, uradit natašte osnovne biokemijske pretrage koje će jelte uključiti i GUK, i ako bude ispod 6 ne brini, a ako bude između 6 i 7 onda imaš tzv netoleranciju glukoze i potreban ti je test opterećenja te naknadno pregled endokrinologa-dijabetologa, a ako bude izand 7.0, onda se nalaz za nekoliko dana ponovi i ako opet bude isti vjerojatno je da se radi o dijabetesu, pa je postupak u biti isti,opet dijabetologu

Nikad nisam razmišljala o dijabetesu kao o svojoj potencijalnoj boljci iako je tata bio dijabetičar. Jednostavno sam smatrala da je to nešto što nemam..tj. da imam sigurno bih već saznala.
No prije oko mjesec dana mi je prijateljica (koja ne zna za taj detalj obiteljske anamneze) iz čista mira rekla da napravim provjeru šećera u krvi jer je ona u nekim značajkama mog ponašanja primjetila pojave karakteristične za šećeraše ( čest umor, ponekad izrazito brzo pričanje i sjajenje očiju ?!).. To me malo osupnulo ali sam ubrzo zaboravila na cijelu stvar.. Zadnjih par dana smo u ofisu hvatali neke rokove, bilo je užasno stresno i spavali smo par sati dnevno - jučer sam primjetila da sam dobila nekoliko vrlo sitnih mjehurića po rukama..kao neke kožna reakcija..mjehurići su sitni i u njima je prozirna tekućina..nije ništa strašno ali sam proguglala i između rezultata koji to pripisuju vrućini i stresu našla i neke koji spominju dijabetičku neuropatiju..i ponovno se uznemirila..zatim sam istrazila simptome dijabetesa i pronašla i čestu žeđ i odlaske na wc ..hm..to imam.. također kažu da ljudi "masovno" nisu svjesni da imaju dijabetes..now i'm officially worried..

ante dumbledore
09.07.2008., 20:38
ma nemaš se zbog toga brinut, jer kronične dijabetičke komplikacije nastaju godinama, uglavnom desetljećima nakon trajanja bolesti, ali naravno to ovisi o reguliranju bolesti, dakle dobrom regulacijom odgađa se nastup tih komplikacija... tipični simptomi su ti tzv 3P, u prijevodu puno puno mokriš, puno jedeš i puno piješ...pretpostavit ću da si izišla iz puberteta, pa da ako se i radi o DM, ne daj Bože, da se radi o tipu 2. u tom slučaju pretjerana tjelesna težina tkđ jer faktor koji povećava šanse nastanka. ne trebaš paničarit, nego fino uradi nalaze i vidi na čemu si.

kemik
09.07.2008., 20:40
bjelovarčanka, ima li koja bolest koju ti nemaš?

osim što si potpuno nesposobna proći forumom i vidjeti postoji li već tema koju otvaraš?

bjelovarcanka
09.07.2008., 21:36
ma kakvi, imam 27godina.sutra idem te testove napraviti pa cemo vidjeti., i kakav pubertet, vec odavno sam ja izasla iz njega...posto mi svi u obitelji imaju dijabetes , moguce je da ga dobijem....

banderas
09.07.2008., 21:42
Doktorica opće prakse ti niti ne treba davati uputnicu za OGTT iz prve, jer na kraju krajeva, nije ni kvalificirana za dijagnozu dijabetesa, šta bi ona radila s tim nalazom OGTTa?
Da si u Zagrebu, dovoljno je da ti napiše uputnicu za Vuk Vrhovac za kontrolu, oni će s tom uputnicom napraviti sve što treba i postaviti dijagnozu (ako je ima).

ante dumbledore
09.07.2008., 22:42
kako ne mogu doktori opće prakse postavit dg dijabetesa? nije točno, vrlo se jednostavno postavlja dg? ali zbog potrebe opsežne obrade naknadno, dakle nakon postavljene dijagnoze, potrebno se javiti dijabetologu koji će započet daljnju obradu. jer dijabetes ne mora biti primarna dg, može biti simptom, iako jelte rijetko al moguće je

zmotana
10.07.2008., 09:41
Nikad nisam razmišljala o dijabetesu kao o svojoj potencijalnoj boljci iako je tata bio dijabetičar. Jednostavno sam smatrala da je to nešto što nemam..tj. da imam sigurno bih već saznala.
No prije oko mjesec dana mi je prijateljica (koja ne zna za taj detalj obiteljske anamneze) iz čista mira rekla da napravim provjeru šećera u krvi jer je ona u nekim značajkama mog ponašanja primjetila pojave karakteristične za šećeraše ( čest umor, ponekad izrazito brzo pričanje i sjajenje očiju ?!)..zatim sam istrazila simptome dijabetesa i pronašla i čestu žeđ i odlaske na wc ..hm..to imam.. također kažu da ljudi "masovno" nisu svjesni da imaju dijabetes..now i'm officially worried..

kaj se tiče simptoma:

umor - totalna fizička slabost nakon što si recimo krajnjim naporom oprala dvije žlice

žeđ - histerična žeđ nakon što si popila 3-4-7 litara tekućine, a pogotovo te "vuku" gusti sokovi, voćni jogurti i slična slatka pića

mokrenje - 10ak puta dnevno

naglo gubljenje na težini - npr nekoliko kilograma u desetak dana

crvenilo u licu

smetnje vida (do kojih dolazi naglo, ja sam u 2-3 dana dobila dioptriju -2,5) to nije dijabetička retinopatija, već prolazna smetnja koja prolazi nakon što se šećer izregulira

a mjehurići, sjaj u očima :rolleyes: i logoreja ti baš nisu neka indikacija

svakako odi izmjerit GUK, istina je da golemi broj ljudi nema pojma da ima dijabetes. možeš i privatno, bez uputnice, puno je brže i jednostavnije, npr. u laboratoriju Breyer u Ilici ti je nalaz gotov za nekoliko sati, mejlaju ti ga doma, a košta nekih 100-150kn.

dal si tip I ili II, ukoliko si uopće dijabetičar, odredit će neke daljnje pretrage, a tip I, iako puno rjeđe, može osvanut i debelo nakon puberteta, @Ante. trust me :D

polly
10.07.2008., 10:55
koliko pamtim, ti se već otvarala "dijabetes" topice, a i bila si u vuk vrhovcu na pregledima
kaj je s tim?

ne znam do kud si sa time dogurala, a niti koji su rezultati tih pretraga, no probaj to riješiti jednom za uvijek
ukoliko su ti nalazi dobri, prihvati to tako i budi zahvalna

ako se ne varam morala bi riješiti i problem prekomjerne kilaže, u tome sigurno leži dobar dio tvojih problema jer se ne radi o desetak kila viška

banderas
10.07.2008., 10:59
kako ne mogu doktori opće prakse postavit dg dijabetesa? nije točno, vrlo se jednostavno postavlja dg? ali zbog potrebe opsežne obrade naknadno, dakle nakon postavljene dijagnoze, potrebno se javiti dijabetologu koji će započet daljnju obradu. jer dijabetes ne mora biti primarna dg, može biti simptom, iako jelte rijetko al moguće je

Ne smiju, to je strogo specijalistički. Doktori ne postavljaju dijagnoze niti za kratkovidnost, a kamoli za dijabetes. To što možda neki to rade, je druga stvar, ali dijabetologija je jedna od najduljih i najopsežnijih specijalizacija.

Inače, prosječna educiranost doktora opće prakse o dijabetesu je blaga jeza, ne znaju ništa više nego što su znali prije 30 godina.

Anna_Soror
10.07.2008., 11:35
kaj se tiče simptoma:

umor - totalna fizička slabost nakon što si recimo krajnjim naporom oprala dvije žlice

žeđ - histerična žeđ nakon što si popila 3-4-7 litara tekućine, a pogotovo te "vuku" gusti sokovi, voćni jogurti i slična slatka pića

crvenilo u licu

smetnje vida (do kojih dolazi naglo, ja sam u 2-3 dana dobila dioptriju -2,5) to nije dijabetička retinopatija, već prolazna smetnja koja prolazi nakon što se šećer izregulira

a mjehurići, sjaj u očima :rolleyes: i logoreja ti baš nisu neka indikacija

svakako odi izmjerit GUK, istina je da golemi broj ljudi nema pojma da ima dijabetes. možeš i privatno, bez uputnice, puno je brže i jednostavnije, npr. u laboratoriju Breyer u Ilici ti je nalaz gotov za nekoliko sati, mejlaju ti ga doma, a košta nekih 100-150kn.

dal si tip I ili II, ukoliko si uopće dijabetičar, odredit će neke daljnje pretrage, a tip I, iako puno rjeđe, može osvanut i debelo nakon puberteta, @Ante. trust me :D

Zmotana i Ante, tnx na informacijama ..otići ću u taj lab u ilici..
hm nisam znala da su simptomi tako dramatični : sad se odmah osjecam daleko zdravije :mig:...u svakom slučaju i meni je "sjaj u očima" kao inkriminirajući faktor zvučao pomalo sumnjivo :confused:

Teta2U
11.07.2008., 22:24
kaj se tiče simptoma:

nije kod svih isto - npr. osobno nikada, apsolutno nikada prije dijagnoze nisam osjećala umor.
Moja sestra npr. jest.

Mene je žeđ vukla uvijek i samo na vodu, nikakvi sokovi niti slično.
Moja sestra pak isto vodu, ali zato pomahnitala za čokoladnim grickalicama. No, tekućina kod obje samo i uvijek voda.

Nekada i više. :D

Ovo isto varira od osobe do osobe. Meni gubitak težine bio brz, ali sporiji od navedenog. Sestra pak još sporije i manje.

crvenilo u licu

To nisam niti imala. Za seku nisam sigurna.

Kod nas obje ništa sličnoga.

Ispričavam se na ovom cjepkanju posta, samo želim pokazati da simptomi nisu kod svih isti.
Ono što jeste kod svih isto je ta konstantna žeđ i često uriniranje.
Čak niti gubitak tjelesne težine nemaju svi, poznajem dečka koji ništa nije izgubio.

Sve ostalo potpisujem!
Pogotovo dio o dobivanju dijabetesa deeeebelo nakon puberteta. :D

ante dumbledore
12.07.2008., 07:15
Ne smiju, to je strogo specijalistički. Doktori ne postavljaju dijagnoze niti za kratkovidnost, a kamoli za dijabetes. To što možda neki to rade, je druga stvar, ali dijabetologija je jedna od najduljih i najopsežnijih specijalizacija.

Inače, prosječna educiranost doktora opće prakse o dijabetesu je blaga jeza, ne znaju ništa više nego što su znali prije 30 godina.

hm...ne znam di si pokupio te informacije, ali nas na faxu su učili da liječnici primarne zdr. zaštite, dakle opća praksa, ilti ga dr.obiteljske medicine, dijagnosticiraju dijabetes, jer imaju vrlo jednostavni kriteriji za postavljanje dijabetesa, a sad radi li se o simtpomu ili bolesti, koliko je bolest uznapredovala, ordniranju terapije u slučaju slabijeg odg na dane lijekove, spada u domenu interniste, endokrinologa.
btw ne postoji specijalizacija dijabetologije.

zmotana
12.07.2008., 08:25
nije kod svih isto - npr. osobno nikada, apsolutno nikada prije dijagnoze nisam osjećala umor.
Moja sestra npr. jest....

naravno, imaš pravo, kod dijabetesa nikad kod svih nije sve isto.

pokušala sam pobrojat "klasične" simptome, koji nedvojbeno upućuju na dijabetes, da bi si žena malo izracionalizirala one prijateljicamijerekla "simptome".

u ovo doba godine, kad je boca vode neizostavni gadget, svi piju puno vode, pa, logično, često i mokre, hrvati su općenito umoran narod, sjaj u očima različitog porijekla ima dosta ljudi, a neki i dosta brzo pričaju :D većina njih ipak nema dijabetes.

no, najvažnije je da @Anna, kao i svi koji posumnjaju da im se nekaj događa, odu provjerit GUK, ili kaj ih već mučii to, naglasila bih, bez obzira što njihova opća praksa misli o tome.

vidjela si simptome koje sam nabrojala, ja sam ih imala dobra 2 mjeseca, a opća praksa me uvjeravao da je to viroza :confused: za "prek noći" dioptriju, tvrdio je da sam to sigurno imala i prije, samo nisam primjetila. čak sam si kupila i fensi očalice, baš su mi dobro stajale :cerek:

srećom je u čekaonici ambulante visio onaj poster s nacrtanim simptomima za hipo i hiper, u kojem sam se lagano prepoznala i sama otišla u Breyer. guk na tašte bio mi je preko 20, a u hitnu sam došetala s 35, tvrdeći da mi je zapravo dobro, samo sam malo umorna i žedna, i da, koža mi je malo suha, al' to je zato kaj mi se nije dalo mazat s hidratantnom kremom, ma neee, nemrem bit dehidrirana, ja vam pijem stvarno puuuno tekućine :rofl:
da skratim, na intenzivnoj su me "spuštali" dva tjedna :rolleyes:

uglavnom, toplo savjetujem da svatko tko je u dilemi između dijabetesa i hipohondrije obavi tu krajnje jednostavnu, brzu i jeftinu lab. pretragu. i da se ne boji dijagnoze, dobro regulirani dijabetičari su, kao što znamo, "uvjetno zdrave osobe" i, uz malo discipline, imaju dobre šanse za kvalitetniji i dulji život od svojih "bezuvjetno zdravih" frendova.

banderas
12.07.2008., 17:01
hm...ne znam di si pokupio te informacije, ali nas na faxu su učili da liječnici primarne zdr. zaštite, dakle opća praksa, ilti ga dr.obiteljske medicine, dijagnosticiraju dijabetes, jer imaju vrlo jednostavni kriteriji za postavljanje dijabetesa, a sad radi li se o simtpomu ili bolesti, koliko je bolest uznapredovala, ordniranju terapije u slučaju slabijeg odg na dane lijekove, spada u domenu interniste, endokrinologa.
btw ne postoji specijalizacija dijabetologije.

Naziv specijalista je internist-dijabetolog, to im je i na službenom štambilju, trebam li skenirati?

interna->endokrinologija->dijabetologija
I kardiolog je internist pa ipak ne uče potpuno isto, zar ne? Ne znam na kojem stupnju je razdvajanje i kojim procesom to službeno ide, ali naravno da nije svaki internist dijabetolog, dapače, velika većina ih nije. Endokrinolog i dijabetolog nije isto, u Vuk Vrhovcu radi barem jedan endokrinolog koji nije dijabetolog.

Tip I i tip II su de facto dvije potpuno različite bolesti, dijagnoza bez tipa je beskorisna. Dijagnoze doktora opće prakse (i ne samo njih) koje sam ja vidio su uvijek imale "susp." na kraju, što zapravo i nije dijagnoza nego pretpostavka.
A ovo radi li se o simptomu ili bolesti a govorimo o uspostavljanju dijagnoze, majko mila, zar vas tako uče :eek: Budem se porazgovarao malo s Aganovićem i Metelkom, baš me zanima kako će reagirati na ovo :D

banderas
12.07.2008., 17:03
Zmotana i Ante, tnx na informacijama ..otići ću u taj lab u ilici..
hm nisam znala da su simptomi tako dramatični : sad se odmah osjecam daleko zdravije :mig:...
Da malo "zlobno" vratim lopticu nazad, ne moraš imati apsolutno nijedan simptom a biti bolesna :zubo:
Dosta ljudi se bolest dijagnosticira sasvim slučajno, tijekom rutinske pretrage, a da nijedan simptom nisu imali.

banderas
12.07.2008., 17:11
uglavnom, toplo savjetujem da svatko tko je u dilemi između dijabetesa i hipohondrije obavi tu krajnje jednostavnu, brzu i jeftinu lab. pretragu. i da se ne boji dijagnoze, dobro regulirani dijabetičari su, kao što znamo, "uvjetno zdrave osobe" i, uz malo discipline, imaju dobre šanse za kvalitetniji i dulji život od svojih "bezuvjetno zdravih" frendova.

Upravo tako :top:

ante dumbledore
12.07.2008., 17:27
Naziv specijalista je internist-dijabetolog, to im je i na službenom štambilju, trebam li skenirati?

interna->endokrinologija->dijabetologija
I kardiolog je internist pa ipak ne uče potpuno isto, zar ne? Ne znam na kojem stupnju je razdvajanje i kojim procesom to službeno ide, ali naravno da nije svaki internist dijabetolog, dapače, velika većina ih nije. Endokrinolog i dijabetolog nije isto, u Vuk Vrhovcu radi barem jedan endokrinolog koji nije dijabetolog.

Tip I i tip II su de facto dvije potpuno različite bolesti, dijagnoza bez tipa je beskorisna. Dijagnoze doktora opće prakse (i ne samo njih) koje sam ja vidio su uvijek imale "susp." na kraju, što zapravo i nije dijagnoza nego pretpostavka.
A ovo radi li se o simptomu ili bolesti a govorimo o uspostavljanju dijagnoze, majko mila, zar vas tako uče :eek: Budem se porazgovarao malo s Aganovićem i Metelkom, baš me zanima kako će reagirati na ovo :D

hehehe....
slušaj namjerno sam bio nedorečen do kraja....dijabetologija ti je uže područje subspecijaliste, dakle ne postoji formalno školovanje za dijabetologa, internisti endokrinolog se može kao svojim užim područjem bavit dijabetologijom iako ti svi endokrinolozi, osim onih u supervelikim centrima, se bave dijabetologijom jer je 90% patologije endokrinologa dijabetes.
slušaj ne govorim ja po patologiji tj patofiziologiji, nego o dijagnosticiranju hiperglikemije....ne znam koliko si upućen u cijeli proces ali kriteriji za postavljanje dg dijabetesa su poprilično jednostavni, ali cijela obrada, da se ne ponavljam previše, vrlo kompleksna....

banderas
12.07.2008., 17:34
Pa, recimo da sam poprilično upućen :zubo:
Dijagnosticirat hiperglikemiju je jedno, dijabetes drugo. Rekoh, vidjeh do sada dosta nalaza i dr. opće prakse i medicine rada, i svi su (i nakon obavljenog OGTTa) imali "susp." u dijagnozi što nije dijagnoza. Tek nakon toga i ponovne pretrage (uz hrpu dodatnih C peptide, antitijela... da sad ne tlačimo ljude) u Vuk Vrhovcu dijabetolog postavlja konačnu dijagnozu.

ante dumbledore
12.07.2008., 17:52
vidi ako se i nakon testa opterećenja postave kriteriji, dijagnoza je diabetes mellitus, ali sad jel tip 1, 2, il ev sekundarni proces stvar je daljnje obrade,ali početna dg DM stoji i dalje...

bjelovarcanka
12.07.2008., 19:28
bila sam kod ginekologa i nije mi dao uputnicu,za oggt,rekao mi je da odem kod dr opce medicine, a ona mi nece dati uputnicu... da se mogu srusiti sa toliko doze secera..

Atica
12.07.2008., 21:52
moj brat je dobio dijabetes tip 1 s 18 god nakon što je shvatio da nešto nije u redu s njim(učestalo mokrenje,zadah mirisa acetona,glad) i doktor opće prakse ga je nakon nalaza hitno poslao u bolnicu na daljnje promatranje i tek tada je utvrđeno koji tip ima.

mariah-zgb
13.07.2008., 00:20
bila sam kod ginekologa i nije mi dao uputnicu,za oggt,rekao mi je da odem kod dr opce medicine, a ona mi nece dati uputnicu... da se mogu srusiti sa toliko doze secera..

Mjenjaj dr. opce prakse, glupaca, koji je to nacin da ti neda uputnicu, ne mogu vjerovat :mad:

Teta2U
13.07.2008., 03:26
u ovo doba godine, kad je boca vode neizostavni gadget, svi piju puno vode, pa, logično, često i mokre, hrvati su općenito umoran narod, sjaj u očima različitog porijekla ima dosta ljudi, a neki i dosta brzo pričaju :D većina njih ipak nema dijabetes.
:rofl: Baš si me nasmijala! :rofl:

vidjela si simptome koje sam nabrojala, ja sam ih imala dobra 2 mjeseca, a opća praksa me uvjeravao da je to viroza :confused: za "prek noći" dioptriju, tvrdio je da sam to sigurno imala i prije, samo nisam primjetila. čak sam si kupila i fensi očalice, baš su mi dobro stajale :cerek:

U cijeloj ovoj priči, nisu mi jasni ti doktori, npr. ti si 2 mjeseca hodala sa svim nabrojanim simptomima, da bi te uvjeravali da je samo viroza.:confused:
Autorici teme liječnica ne da uputnicu za pregled, uz riječi da se može srušiti od tolikog šećera (čemu služe specijalisti tamo u bolnici?) :confused:

Moja seka je u razgovoru sa mnom predložila, s obzirom na konstantno žeđanje, da odem na pregled, došla sam svojoj liječnici i dala mi uputnicu nakon razgovora bez pogovora (OGTT nisam niti radila, s obzirom da sam došla sa šećerom nekih 14, ali mi rekoše da jedem dijabetski meni u kantini, pa mi nakon 2h bio 28, a poslije - 3h nakon 37)

no, najvažnije je da @Anna, kao i svi koji posumnjaju da im se nekaj događa, odu provjerit GUK, ili kaj ih već mučii to, naglasila bih, bez obzira što njihova opća praksa misli o tome.

:top:Svesrdno potpisujem sve napisano!! :top:

polly
13.07.2008., 17:51

normalno da ti neće dat uputnicu
to nije njegov posao, a mislim da niti nema ovlasti za tako nešto
za to postoji doktor opće medicine
ako nisi sa trenutnim doktorom zadovoljna, mijenjaj ga :ne zna:
mislim da si do sad dobila bar 200 savjeta da promijeniš ginekologa i/ili doktora opće prakse obzirom na tvoje brojne zamjerke i prigovore

osim toga
ti imaš karton u vuk vrhovcu
naruči se svom specijalisti i odi tam

Autorici teme liječnica ne da uputnicu za pregled

autorica teme ide specijalisti (moderirala sam zdravlje pa se mase topica sjećam, nisam tak udarena da bi sve to išla istraživati :zubo: )
opća praksa sigurno neće davati uputnice za specijalističke preglede kako tko poželi

ante, jest da je slično, ali sigurno postoje neke razlike u hrvatskom zdravstvu i studiju

Frenchy
06.08.2008., 22:30
Zadnja 2-3 dana sam primijetila da su mi suha usta stalno i unatoc tome sto puno vode popijem i dalje sam zedna a usta suha. Isto idem puno na wc. Upisala sam te simptome u google :zubo: i izbacilo mi je simptome dijabetesa! Fakat sam se splasila i rekla teti da mi sutra donese aparat da vidim...zanima me ako imam dijabetes hoce li vrijednost biti visoka? Tj. moze li pokazati normalnu vrijednost a da zapravo imam dijabetes? :confused: nadam se da cete skuziti sto mislim :ne zna: kada je najbolje da izmjerim (nataste, ujutro, poslje jela?)
naravno, trazit cu i uputnicu za VV za svaki slucaj!
Uf, bas sam panicar! Pliz help!!! :s

Didi
06.08.2008., 23:11
Ako ti teta ima aparatić, pretpostavljam da ga ima kao pacijent pa bi ti ona mogla odgovoriti na ova pitanja.

Idealna vrijednost šećera koju bi kao zdrava osoba trebala imati natašte jest 5.5. Normalnim su se vrijednostima nekada smatrale vrijednosti od 4.2 do 6.7, a danas se donja granica nešto spustila. Sat vremena nakon obroka vrijednost bi ti trebala porasti najviše na 7.8.

Predlažem ti da mjeriš natašte, sat vremena nakon doručka i još sat vremena nakon toga. Možeš ovdje napisati vrijednosti, to bi bilo najbolje.

Prva vrijednost koju ćeš dobiti može biti čak i normalna, a da dvije kasnije vrijednosti pokažu kako ti je izmjena tvari u organizmu poremećena.

Ukratko, jedno mjerenje samo po sebi ne znači ništa. Samo u okviru opće slike može se nešto zaključiti.

Simptomi koje navodiš doista jesu simptomi dijabetesa. U svakom slučaju, kakv god bio rezultat tvojeg kućnog mjerenja, tek će ti u Vuku Vrhovcu moći nešto definitivno reći. No, s time nemoj čekati. Odmah sutra po uputnicu i u petak u VV.

Frenchy
06.08.2008., 23:26
Ne mora se narucivati za pregled tamo? Znaci ako dobijem sutra uputnicu u petak mogu biti primljena? Kod kojeg doktora se ide?

Tetin muz ima problema sa secerom ali on je vec dosta star, znam da samo paze da nije visoki (vjerujem da teta zna referentne vrijednosti ali nisam bila ziher da li su iste vrijdnosti za starije i mlađe osobe). Nisam sigurna kada ce ona doci pa mislim da necu moci mjeriti nataste ali cu zamoliti da mi ostavi sutra i preksutra da vidim...znaci sat vremena nakon jela pa jos jedan sat nakon (isto za rucak i veceru?) Budem napisala vrijednosti tu!

Jos jedna bitna stvar koju sam zaboravila napomenuti je da imam pcos (sama sam dosta istrazivala i vidjela da je to jedan od rizika za dijabetes) + zadnjih godinu dana pretezno sjedim za kompom, aktivnosti i kretanje su vrlo smanjene a i prehrana mi nije bajna...pocnem s vjezbanjem i nekim rezimom ali nikako ne mogu izgurati do kraja :(
Zapravo, htjela sam reci da me ginic poslao na VV i vadila sam krv nataste i nalaz je bio uredan (prije cca godinu dana) ali to nije bio OGTT (nisam pila nikakvu slatku tekucinu)...naravno da sam sve to sama saznala...zapravo ne znam sto se to vadilo ako nije bio ogtt :confused:

joj kako se bojiiiiiim...necu moc spavati! :(:(

Frenchy
06.08.2008., 23:32
i da, sto mi je cudno, ti simptomi su se javili zadnja 2 dana? Zar se dijabetes javi tako preko noci? Mislim iz prijasnjeg posta je jasno da nije preko noci nego da sam zadnjih godinu dana neaktivna, losa prehrana, pcos (vec 10 god) itd. ali mislila sam da pojavljivanje tih simptoma traje nesto duze, da dolaze polakse... da ne naraste secer u 2 dana??

Didi
07.08.2008., 01:07
PCOS ti je u svemu sada najmanje važan.

Što se tiče naručivanja, ne znam točno, ali ako odeš gore s uputnicom, kažeš da sumnjaš na dijabetes s obzirom na simptome, navedes vrijednosti koje ćeš izmjeriti aparatićem, mislim da će te odmah primiti bez obzira na sve.

Ideš doktoru prema mjestu stanovanja, a za slučaj da možeš birati poslat ću ti PM.

Nije preko noći, nego se nešto naakumuliralo pa se sada počelo manifestirati. Kažem nešto, jer bez pretraga ne možemi ni ti ni ja reći je li u pitanju dijabetes.

Nemoj se bojati. Ispavaj se. Čak i da jest dijabetes - što ne znamo - s tim se danas normalno živi.

Ako ne uspiješ izmjeriti šećer natašte, izmjeri nakon doručka, a onda sat vremena prije ručka i sat-dva poslije. Isto napravi i za večeru. Jedi normalno kao i inače, nemoj ništa mijenjati.

Ajde, drži se! :)

Frenchy
07.08.2008., 10:00
evo docekala sam tetu nataste, sad mi je izmjerila i imam 6.4 :(:(:(
idem sad jesti pa ce mi opet izmjeriti za sat vremena! Nakon jela bi trebalo biti veca ili manja vrijednost?

joj hvala didi :s

In love do bola
07.08.2008., 11:15
Ovako:ja neam vremena čitati cijeli topic,ali me zanima NEKOLIKO inf. i trebaju mi hitno:

1.Jeli se može dijabetes dobiti u ranijoj životnoj dobi(pubertet,adolescencija)?
2.Zbog čega može nastati(stres,prehrana,genetika....?)
3.Imal li ikakva prevencija njegovom nastanku(ako već su svi faktori pogodni za njegov nastanak,npr ako se nezdravo hranite,stresan živo....?)

UNAPRIJED VAM HVALA,molila bi da nekto stručan odg...

Didi
07.08.2008., 12:35
evo docekala sam tetu nataste, sad mi je izmjerila i imam 6.4 :(:(:(
idem sad jesti pa ce mi opet izmjeriti za sat vremena! Nakon jela bi trebalo biti veca ili manja vrijednost?

joj hvala didi :sSat nakon jela trebala bi vrijednost porasti, a sat poslije toga pasti na početnu vrijednost. Ova jutarnja vrijednost natašte, to je granična vrijednost. Najvjerojatnije će te uputiti na OGTT - to, koliko sam shvatila, znaš što je. Da ne zaboravim, kada budeš išla u VV, idi natašte. Možeš eventualno popiti čaj bez šećera ili meda, ali ništa što ima bilo kakvu kaloričnu vrijednost.

Didi
07.08.2008., 12:40
Ovako:ja neam vremena čitati cijeli topic,ali me zanima NEKOLIKO inf. i trebaju mi hitno:

1.Jeli se može dijabetes dobiti u ranijoj životnoj dobi(pubertet,adolescencija)?
2.Zbog čega može nastati(stres,prehrana,genetika....?)
3.Imal li ikakva prevencija njegovom nastanku(ako već su svi faktori pogodni za njegov nastanak,npr ako se nezdravo hranite,stresan živo....?)

UNAPRIJED VAM HVALA,molila bi da nekto stručan odg...Stručan odgovor možeš dobiti samo od liječnika, a ja ti mogu reći samo koliko znam.

1. Može - možeš se i roditi s dijabetesom.
2. Zbog svega nabrojenog, a i nekih drugih razloga (bolesti).
3. Na žalost, ne. Zdravom prehranom i zdravim načinom života smanjuješ rizik, ali ga ne možeš u potpunosti izbjeći.

dalibor2647
10.08.2008., 00:59
Ljudi, jedno pitanje.

Pošto mi je posao takav da sam malo fizički aktivan, a ni ne hranim se previše zdravo, zadnjih godina nabacio sam nešto kilograma. Odlučio sam stati tome na kraj i krenuti sa zdravom prehranom i svakodnevnom vježbom ne samo zbog skidanja kilograma nego i zdravlja. I tako u potrazi za savjetima slučajno naletim na temu šećera u krvi i kako su prekomjerni kilogrami rizik za dijabetes. Usput i shvatim koliko su komplikacije opasne i već pomalo zabrinut odlučim izmjeriti šećer.

Prije nego sam uspio posuditi onaj aparat za to, našao sam nalaz krvi od prije 2 godine kada sam završio na hitnoj zbog povraćanja (neki želučani problem, nebitno za priču) i tamo mi je šećer bio 7.0. Sad već malo preplašen jer sam pročitao da to već znači dijabetes, čekam drugi dan da posudim aparat i izmjerim šećer natašte. Nabavljam aparatić ali tek nakon višesatne potrage nalazim trakice baš za taj aparat. Već lud se vraćam doma i skužim da ni baterije ne rade i onda i u potragu za time :rolleyes:

I onda kako prvi put to radim, nije mi htio ni mjeriti iz prve. Nakon nekoliko pokušaja konačno proradi (doduše na trakici na kojoj je već bilo krvi od prijašnjih pokušaja) i pokaže 8 :eek:
Nakon svega 2-3 minute, sada i nešto smireniji, uzimam čistu trakicu i na ponovnom mjerenju bude 6.4 :confused:

Sljedeći dan odmah ujutro idem u laboratorij vaditi krv jer mi se ovaj aparat uopće ne čini pouzdan i tamo mi nalaz glukoze bude skroz normalan (5.3). No pošto me kopkalo ono od prije, porazgovarao sam kasnije sa dijabetologom i on mi kaže da nemam razloga za zabrinutost zato jer nemam nikakvih simptoma dijabetesa, niti mi je itko u obitelji imao dijabetes. Onaj nalaz od prije 2 godine po njemu nije nenormalan s obzirom na okolnosti a za aparate kaže kako nisu precizni i ne mogu se koristiti za dijagnozu a da je i velika nervoza u tom trenutku mogla utjecati na rezultat. Zato smatra kako nema potrebe raditi OGTT ali da nastavim sa svojim planom skidanja kilograma i zdravije prehrane kako bih smanjio rizik da u budućnosti dobijem dijabetes.

E sad, to je sve OK ali naišao sam na post na jednom forumu gdje jedna osoba tvrdi kako šećer ujutro natašte ne znači ništa i da ona kao dijabetičar također ima normalan šećer ujutro te kako je OGTT jedini način da se vidi ima li osoba dijabetes ili ne. Smatrate li da bih trebao inzistirati na OGTTu ili se bez razloga previše brinem oko toga? Kolike su šanse da već imam dijabetes iako mi je šećer na tašte 5.3 i nemam nikakve simptome?

Ispričavam se na kilometarskom postu :( htio sam opisati cijelu situaciju i vidjeti vaša mišljenja o tome. Hvala.

My Soul
10.08.2008., 08:43
Preporučujem ti da promijeniš doktoricu opće prakse. Doktorica na hitnoj je gotovo ubila mog sina, jer nije prepoznala osnovne simptome dijabetesa. Ako ti tvoja doktorica kod povišenog šećera ne da uputnicu za daljnje kontrole, nije se zaslužila zvati doktoricom, prema tome mijenjaj tu ubojitu kombinaciju! Traži ozbiljnog i savjesnog doktora. Imaš na to pravo! Klinika za dijabetes Vuk Vrhovec je vrhunska i tamo ćeš dobiti odgovore koje tražiš!

Teta2U
10.08.2008., 13:20
Ove dvije situacije koje spominješ sa višim šećerom, točnije, prva je bila pomalo stresna - bio si na hitnoj, jel' tako, a druga spominješ nervozu - oboje utječe na povišenje glukoze u krvi. Takve situacije baš i ne bih uzimala kao mjerodavne za vrijednosti šećera.
No, definitivno, ako tebe brine, obavi si potrebne pretrage, piše ti u ovoj temi da možeš i privatno, kako ne bi čekao promjenu mišljenja liječnika po pitanju uputnice, ili pak čekao da promjeniš tog liječnika, što opet ne garantira dobivanje uputnice. Idi na svoju ruku privatno, ili pak kontaktiraj Vuk Vrhovac, objasni zabrinutost i situaciju sa uputnicama, moguće se dogovoriš nešto, pa ne moraš plaćati privatnicima.

zmotana
13.08.2008., 19:47
Ljudi, jedno pitanje.

Pošto mi je posao takav da sam malo fizički aktivan, a ni ne hranim se previše zdravo, zadnjih godina nabacio sam nešto kilograma. Odlučio sam stati tome na kraj i krenuti sa zdravom prehranom i svakodnevnom vježbom ne samo zbog skidanja kilograma nego i zdravlja. I tako u potrazi za savjetima slučajno naletim na temu šećera u krvi i kako su prekomjerni kilogrami rizik za dijabetes. Usput i shvatim koliko su komplikacije opasne i već pomalo zabrinut odlučim izmjeriti šećer...

ako nemas simptome, a GUK nataste ti je oke, u principu nemas razloga za brigu.

odlicno da mijenjas zivotne navike, ako ti je prehrana pod kontrolom i redovito vjezbas, sanse za dijabetes tip2 sveo si na minimum. veliki broj ljudi koji obole od tipa2, ne primaju nikakvu terapiju, vec se reguliraju pravilnom prehranom i fizickom aktivnoscu.

iz posta sam skuzila da si nabavio aparatic za mjerenje GUK-a, s njim si sam mozes napravit "pretragu":

izmjeri secer: 1. nataste, 2. dva sata nakon dorucka, 3. prije rucka, 4. dva sata nakon rucka, 5. prije vecere, 6. dva sata nakon vecere
ako su ti vrijednosti oke, dakle ispod 6.5mmol, mirno spavaj.

PLAVI GOLUB
08.10.2008., 12:02
da li postoji razlika u mj.jedinici na kućnom aparatu za mjerenje šećera za njem.tržište?naime dobili aparat,iz njemačke i izmjerih sad tati..162..pa ne kužimo šta je to..hvala na odgovoru..

Zara76
08.10.2008., 14:16
da li postoji razlika u mj.jedinici na kućnom aparatu za mjerenje šećera za njem.tržište?naime dobili aparat,iz njemačke i izmjerih sad tati..162..pa ne kužimo šta je to..hvala na odgovoru..

U Njemackoj se secer izrazava u mg/dl dok u Hrvatskoj u mmol/l.
Trebali ste reci da vam kupe aparat koji mjeri u mmol/l jer onda nije potrebno preracunavati.

Ovako racunas :

mg/dl * 0,056 = mmol /l
mmol/l *18,02 = mg/dl
Znaci 162 bi bilo oko 9.1

PLAVI GOLUB
08.10.2008., 14:26
U Njemackoj se secer izrazava u mg/dl dok u Hrvatskoj u mmol/l.
Trebali ste reci da vam kupe aparat koji mjeri u mmol/l jer onda nije potrebno preracunavati.

Ovako racunas :

mg/dl * 0,056 = mmol /l
mmol/l *18,02 = mg/dl
Znaci 162 bi bilo oko 9.1

slučajno dobili na poklon..hvala od srca.poizdrav..

Zaggy-Kr
06.11.2008., 18:15
Bok,imam 30god i šečernu bolest,nedavno odkrivenu,na inzulinu sam,dali postoji kakva mogučnost da se toga riješim,ili barem skinem s inzulina??????

zmotana
08.11.2008., 13:18
nema.
osim ako nisi tip 2 ali, obzirom na godine, vjerojatno nisi i ne bi te odmah hitili na inzulin.
budući da si novootkriveni, prilično je vjerojatno da će ti se uskoro dogodit "medeni mjesec", tj. privremeno poboljšanje funkcije štitnjače, pa će te možda skinut s inzulina na neko vrijeme 8obično nekoliko mjeseci).

ovdje (http://www.diabetes.hr/Forum/) možeš pitat sve što te zanima.

StarChild
10.11.2008., 14:18
Pa prilicno je bitno da li je tip 1 ili 2... Ako je 2 onda naravno ima sanse da se skine s inzulina i kontrolira bolest pomocu dijete i vjezbanja. Ako je tip 1 (sto bi bilo manje vjerojatno, buduci da je otkriven tek s 30 god) onda je inzulin nazalost neizbjezan. S druge strane, u zadnjih par godina se dogadjaju neke uzbudljive stvari u istrazivanjima tipa 1 pa je sve izglednije da bi uskoro mogao biti izljeciv (vec je izljeciv u misjim modelima).

Gear
10.11.2008., 16:35
da ako si tip 1 tesko da ces se moc skinut sa inzulina, druga opcija ti je ugradivanje pumpice koja ti ubrizgava inzulin,ali ona mora biti vise-manje stalno na tebi,procitaj o tome. Ja imam secer tip1,12 godina i od uvijek sam na inzulinu, 5 puta na dan...mislila sam se prebacit na pumpu,ali djeluje mi neprakticno:rolleyes: ili se mozes raspitat o kombiniranju tableta i inzulina mada je to za tip 2,al raspitaj se...

JustForFun
11.11.2008., 13:13
Teško da ćeš se moći skinuti sa inzulina. Ako te imalo tješi, kasnije se navikneš i uopće ti davanje inzulina ne predstavlja problem. Takvo je moje iskustvo, živiš praktički normalno i čak kvalitetnije nego prije... jer znaš kako je zdravlje dragocjeno.

Melpina
11.11.2008., 19:00
Štaš!that´s life. :kava:

zmotana
12.11.2008., 10:11
nema.
tj. privremeno poboljšanje funkcije štitnjače, pa će te možda skinut s inzulina na neko vrijeme 8obično nekoliko mjeseci).

ma gušterače, naravno :rolleyes:

inače, prema mom iskustvu, bolje je bit na inzulinu -guk se puno lakše regulira i, što je puno važnije - ak se malo nadoštuklaš, možeš jest sve one fine stvari koje si ovi na tabletama ne smiju priuštit :D

Eht
12.11.2008., 10:20
Kao iskusni dijabetičar tipa 1, savjetujem ti da što prije prihvatiš da ćeš doživotno biti na inzulinu. Što prije to prihvatiš, to će ti biti lakše.

JustForFun
12.11.2008., 10:47
ne gledaj to kao na bolest i tragično već kao jedan novi životni stil i to je to

ako ima tko od dijabetičara još ovdje zanima me kakav vam je glukozni hemoglobin?

meni je prije pola godine bio 6,8, a sad je 7,8!!!! malo sam se bila zapustila baš me zanima kako se kod vas kreće???

ljuta sam na sebe sad ali šta je tu je

Eht
12.11.2008., 11:10
Zadnja kontrola prije dva mjeseca. 5,7 :-)

JustForFun
12.11.2008., 11:26
blago tebi svaka čast

otkad znaš za dijabetes i koliko dugo si na inzulinu?

Eht
12.11.2008., 12:38
Završio u bolnici prije nekih tri godine u teškoj ketoacidozi (HbA1c mi je bio 11), a na samom prijemu GUK 28. Tako da sam odmah dobio inzulinsku terapiju i sad je sve manje više super. Pazim se, ali tu i tamo si dam oduška. :-)

zmotana
12.11.2008., 20:08
zadnji HbA1c (nakon ljeta) 7,2 :rolleyes:

ostala malo u šoku, jer se uredno mjerim i guk mi je ful oke. zapravo ne kužim kaj se dogodilo. drugi tjedan idem ponovno, pa ću vidjet.

Zaggy-Kr
12.11.2008., 23:53
Zahvaljujem vam na savjetima,stvarno je to sve i kod mene kak ste opisali,hm,tko bi reko,danas si zdrav sutra več bolestan,i to samo tako preko noči!!!!!!

Zaggy-Kr
12.11.2008., 23:57
I mogu vam reči da sam se stvarno pomirio sa tom bolešču,i to jako brzo!Za sad mi je ok,šečeri su mi ko da sam najzdraviji,faza "medenog mjeseca"izgleda još uvijek djeluje,a i pijem uz to matičnu mliječ,pomaže i to izvrsno kod oporavka metabolizma,samo mora biti 100% i nabavljena kod pčelara koji se bave samo time,jako sam teško došao do toga.ZA ZDRAVLJE,SVE!!!!!!

Zaggy-Kr
13.11.2008., 00:08
Ako otkrijete bilo što novo vezano uz ovu dosadnu bolest javite,svaka dobra informacija zdravlja vrijedi.

JustForFun
13.11.2008., 11:15
Završio u bolnici prije nekih tri godine u teškoj ketoacidozi (HbA1c mi je bio 11), a na samom prijemu GUK 28. Tako da sam odmah dobio inzulinsku terapiju i sad je sve manje više super. Pazim se, ali tu i tamo si dam oduška. :-)

tako je slično bilo i kod mene, koliko puta daješ inzulin i koju vrtsu, ja 4 puta na dan - Lantus navečer i korigiram sa Novo Rapid-om prije gl. obroka

JustForFun
13.11.2008., 11:17
zadnji HbA1c (nakon ljeta) 7,2 :rolleyes:

ostala malo u šoku, jer se uredno mjerim i guk mi je ful oke. zapravo ne kužim kaj se dogodilo. drugi tjedan idem ponovno, pa ću vidjet.

kako često mjeriš?

Eht
13.11.2008., 19:08
tako je slično bilo i kod mene, koliko puta daješ inzulin i koju vrtsu, ja 4 puta na dan - Lantus navečer i korigiram sa Novo Rapid-om prije gl. obroka

Četiri puta dnevno Humalog i Humulin N.

zmotana
14.11.2008., 06:58
Zahvaljujem vam na savjetima,stvarno je to sve i kod mene kak ste opisali,hm,tko bi reko,danas si zdrav sutra več bolestan,i to samo tako preko noči!!!!!!

većina liječnika i dijabetičara s iskustvom, reći će ti da je dijabetičar relativno zdrava osoba. Dakle, ako budeš discipliniran - prdržavaš se propisane prehrane, redovito mjeriš guk, vježbaš, odlaziš na kontrole - bit ćeš zdraviji nego tvoji frendovi koji žderu krafne.

iako se čitava priča oko jedinica, ugljikohidrata, aparatića, trakica, inzulina... čini komplicirana, brzo ćeš sve skužit i živjet najnormalnije. jer, što se zapravo dogodilo - tvoja je gušterača, iz nekog samo njoj poznatog razloga, odustala od proizvodnje inzulina. lijepo joj se zahvališ na suradnji i veliš - ko te *ebe, draga, ima inzulina i u apoteci. svladaš matematiku oko količine uh-a i jedinica, i pičiš dalje :D

bilo bi dobro da potražiš neku od dijabetičarskih udruga, ili da pročeprkaš po forumu koji sam ti linkala, jer je u početku jako važno imat nekoga za prokomentirat praktične probleme i pitanja s kojima ćeš se susretat.

kako često mjeriš?

HbA1c oko svaka 3 mjeseca. Guk 4 i više puta dnevno.

JustForFun
14.11.2008., 11:38
Četiri puta dnevno Humalog i Humulin N.

Koji daješ koliko puta?

Kakvi su ti? Kakav je razlika od ovih mojih.

JustForFun
14.11.2008., 11:39
da li vi sada kada ste na inzulinskoj terapiji pratite dijabetičnu dijetu ili više jedete onako normalno

jer ja sam prije bila na toj dijeti i poslje mi je dijabetolog rekao da kad sam na intezivnoj terapiji da je se ne moram tako striktno pridržavati

je li to točno?

zmotana
14.11.2008., 12:06
da li vi sada kada ste na inzulinskoj terapiji pratite dijabetičnu dijetu ili više jedete onako normalno

jer ja sam prije bila na toj dijeti i poslje mi je dijabetolog rekao da kad sam na intezivnoj terapiji da je se ne moram tako striktno pridržavati

je li to točno?

iteako se pridržavam, važem, brojim ugljikohidrate... ne jedem bijelo brašno, šećer, med, izbjegavam crveno meso....

povremeno (2-3 puta mjesečno) si dam oduška s komadom torte i sl, a tada si puknem jedinicu izulina više.

JustForFun
14.11.2008., 13:54
iteako se pridržavam, važem, brojim ugljikohidrate... ne jedem bijelo brašno, šećer, med, izbjegavam crveno meso....

povremeno (2-3 puta mjesečno) si dam oduška s komadom torte i sl, a tada si puknem jedinicu izulina više.

koliko obično jedinica inzulina daješ i koji inzulin?

lolita_4U
14.11.2008., 15:02
Bok,imam 30god i šečernu bolest,nedavno odkrivenu,na inzulinu sam,dali postoji kakva mogučnost da se toga riješim,ili barem skinem s inzulina??????

A koji si tip? To nam jos nisi rekao:ne zna:

lolita_4U
14.11.2008., 15:05
Teško da ćeš se moći skinuti sa inzulina.

Kako to mislis tesko? Ako je tip 1 skinuti se nece nikako nazalost, a ako je tip 2, onda vrlo vjerojatno hoce..samo se mora malo potruditi:mig:

lolita_4U
14.11.2008., 15:21
Dakle, ako budeš discipliniran - prdržavaš se propisane prehrane, redovito mjeriš guk, vježbaš, odlaziš na kontrole - bit ćeš zdraviji nego tvoji frendovi koji žderu krafne

Ma bas:rolleyes:
Jedem tri puta dnevno, dizem se ujutro ranije da bi stigla kvalitetno doruckovati, za međuobroke jedem jabuke, mrkve i kojekakve odvratne zitarice, idem svaki dan u teretanu, trudim se pravilno spavati, ne pijem, ne pusim, godinama nisam okusila secer ili bilo kaj nezdravo ( i nije mi to bed )...zivim zdravo..ali usprkos svemu tome, ja sam jos uvijek bolesnija od svih svojih prijateljica..I zbog toga mi nekad dođe da se.:bang:

JustForFun
14.11.2008., 15:28
Kako to mislis tesko? Ako je tip 1 skinuti se nece nikako nazalost, a ako je tip 2, onda vrlo vjerojatno hoce..samo se mora malo potruditi:mig:

pa ja sam čula neke priče tipa netko bio na inzulinu tolko i skinuo se itd. i pominju mlađe ljude za koje pretpostavljam da imaju tip 1

osobno se ne nadam tome, ali eto teoretski možda postoji neka takva mogućnost, mada se ne treba opterećivati s njom, ako me razumiješ

JustForFun
14.11.2008., 15:35
Jedem tri puta dnevno, dizem se ujutro ranije da bi stigla kvalitetno doruckovati, za međuobroke jedem jabuke, mrkve i kojekakve odvratne zitarice, idem svaki dan u teretanu, trudim se pravilno spavati, ne pijem, ne pusim, godinama nisam okusila secer ili bilo kaj nezdravo ( i nije mi to bed )...zivim zdravo..ali usprkos svemu tome, ja sam jos uvijek bolesnija od svih svojih prijateljica..I zbog toga mi nekad dođe da se.:bang:

sve je to relativno, ispada da sam bolesnija od drugih jer više boravim na raznim kontrolama i pregledima, ali sam i shvatila da zbog ove bolesti zapravo više vodim brigu o svom općem zdravlju i to što znam za više bolestiju ili falinki u svom zdravlju ne znači da sam bolesnija od onih kojima je mrsko otići kod doktora i pregledati se

a i sama sam možda bila takva dok nisam dobila ovu dijagnozu i shvatila da ako se ne budem aktivno brinula o zdravlju da nije dobro

doduše, koliko se god trudili to je kronična bolest i nosi mnoge tegobe i probleme sa kojima se moramo suočavati, utječe i na trglicirede pa zatim pogodije ženskim bolestima i mnogo čemu

ali eto svatko ima neki svoj križ, jebi ga, treba se veseliti svakom danu i uživati u svom zdravlju koje kakvo da je - nije tako loše i čuvati organe :mig:

zmotana
14.11.2008., 18:09

i ja bi se upucala da zabrijem da sam bolesnija od svih svojih prijateljica.

i zakaj se osjećaš bolesnom - jel imaš neke komplikacije il kaj? kaj ti je osim kaj se pikneš par puta dnevno? neki nalazi su ti loši, nekaj te boli..?

i ne kužim zakaj se dižeš ranije? zakaj godinama nisi okusila šećer? malo briješ, mila. ja doručkujem crni kruh s putrom i neskafe, spavam kak stignem, ne odlazim u teretanu, nego šećem pesa, plivam ili sjednem na bicikl, šećer i ostalo smeće jedem kad mi dođe. radim i po 15 sati dnevno, a opet stignem i skuhat i jest kak trebam. osjećam se odlično, izgledam odlično, živim normalno.

ili misliš da bi bilo normalnije da doručkujem burek i večeram čevape dok uzgajam dupe na kauču :ne zna:

oke, nemrem pit. to mi malo fali :tuzni: srećom, postoje razni oblici relaksacije :D

Eht
14.11.2008., 22:24
Dijabetes je odvratna stvar, no ne treba ga doživljavati kao bolest, već kao način života. Iskreno mene više deprimira neka glupa viroza nego dijabetes. Dijabetes se više manje može regulirati, teško je ali moguće. Čak bih rekao da u jednu ruku doprinosi poboljšanju kvalitete života. Prvo - redovito se kontroliraš kod doktora (bubrezi, oći, jetra,...), drugo živiš urednije, treće ne piješ, ne pušiš, četvrto jedeš kvalitetne namirnice,...
Kad bi svi ljudi živjeli načinom života jednog dijabetičara, bilo bi punooo više onih s preko sto godina.

lolita_4U
15.11.2008., 00:40
i ja bi se upucala da zabrijem da sam bolesnija od svih svojih prijateljica.

i zakaj se osjećaš bolesnom - jel imaš neke komplikacije il kaj? kaj ti je osim kaj se pikneš par puta dnevno? neki nalazi su ti loši, nekaj te boli..?

i ne kužim zakaj se dižeš ranije? zakaj godinama nisi okusila šećer? malo briješ, mila. ja doručkujem crni kruh s putrom i neskafe, spavam kak stignem, ne odlazim u teretanu, nego šećem pesa, plivam ili sjednem na bicikl, šećer i ostalo smeće jedem kad mi dođe. radim i po 15 sati dnevno, a opet stignem i skuhat i jest kak trebam. osjećam se odlično, izgledam odlično, živim normalno.

ili misliš da bi bilo normalnije da doručkujem burek i večeram čevape dok uzgajam dupe na kauču :ne zna:

oke, nemrem pit. to mi malo fali :tuzni: srećom, postoje razni oblici relaksacije :D

hm..pa osjecam se bolesnije zato jer sam ja imam bolest a one nemaju. kuzis, mila?
dijabetes i ja smo si frendici, ne mrzim ga, sretna sam kaj nemam neku goru bolest. Da, smeta mi kaj se pikam ali sam to prihvatila. Kao i sve ostale stvari vezane uz D. Ali se dobro sjecam koliko sam prije zivjela slobodnije.
Drago mi kaj ti uspjeva imat tako dobre GUKove uz takav nacin zivota. Meni ne. Ne mogu, kao ti, jesti secer i ostalo smece kad mi dođe. Niti sam to jela prije. Ceka me cijeli zivot uz dijabetes kao i trudnoce. I ne zelim poslije zaliti kaj nisam bila discipliranija.

lolita_4U
15.11.2008., 00:43
Kad bi svi ljudi živjeli načinom života jednog dijabetičara, bilo bi punooo više onih s preko sto godina.

To je ono kaj me ponekad frustrira..Jer ja tako moram zivjeti da bi bila jednako zdrava. A ne zdravija.

beba ili sin
15.11.2008., 07:57
lolita ,kažeš da jedeš mrkve i kojekakve žitarice.Mislim da bi tu trebala biti oprezna jer mrkva ima visok Gi pa ti vrlo lako podigne nivo inzulina.

zmotana
15.11.2008., 09:41
hm..pa osjecam se bolesnije zato jer sam ja imam bolest a one nemaju. kuzis, mila?

ma kužim ja, zlato al' izjava "imam bolest, pa se osjećam bolesno", ne zvuči baš bistro. nisi napisala da imaš komplikacije ili konkretne smetnje, pa ispada da se osjećaš bolesno zato kaj su ti rekli da si bolesna.

dijabetes i ja smo si frendici, ne mrzim ga, sretna sam kaj nemam neku goru bolest. Da, smeta mi kaj se pikam ali sam to prihvatila. Kao i sve ostale stvari vezane uz D. Ali se dobro sjecam koliko sam prije zivjela slobodnije.
Drago mi kaj ti uspjeva imat tako dobre GUKove uz takav nacin zivota. Meni ne. Ne mogu, kao ti, jesti secer i ostalo smece kad mi dođe. Niti sam to jela prije. Ceka me cijeli zivot uz dijabetes kao i trudnoce. I ne zelim poslije zaliti kaj nisam bila discipliranija.

pišeš da niti prije nisi jela šećer i ostalo. dakle s dijabetesom se hraniš jednako kao i prije. oke, prije si to radila svojevoljno, a sada "moraš". ali to "moranje" je tek prividna prisila - ne moraš ti ništa, možeš odlučit jest samo mocartkugle, ako si spremna snosit posljedice. kao što će posljedice nezdrave prehrane osjetit svi tzv. zdravi.

uz malo iskustva oko doziranja inzulina možeš jest sve što hoćeš kao i ja, kao i svi dijabetičari (tip1) koje poznam. većina dijabetičara brzo odustane od šnekope keksa i dodavanjem inzulina uživa u maminim kolačima, a i za hamburger, lazanje ili pizzu, postoje rješenja. samo je stvar iskustva, vještine i informiranosti.

apropo informiranosti, prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, razlika između brzih i sporih ugljikohidrata za dijabetičare na inzulinu je neznatna. ja se ipak držim stare škole, pa ih uglavnom izbjegavam.

kao što je @Eht rekao, dijabetičari žive i hrane se onako kako bi svi trebali - i činjenica je, koju ističu sva medicinska istraživanja, da disciplinirani dijabetičar može živjeti kvalitetnije i duže od "zdravog" čovjeka.

p.s. ja npr. nemrem jest jabuke kao međuobrok, nemaju visok GI, al je puna dekstroze.

JustForFun
17.11.2008., 09:59
iskreno ljudi i ja jedem skoro normalno, sad mi je glukozni hemoglobin malo veći jersad mi je glukozni hemoglobin - malo sam malo kontrolu na dnevnoj bazi bila zapustila, ali iz iskustva znam da uz normalnu prehranu i praćenje guka može se sve to držati u normali

ne gledma na to kao na neku bolest, već jednostavno stil života koji sam prihvatila

i bockanje mi je kao kad se počešem iza uha, ne predstavlja mi nikakvu težinu

čak mislim da mi je ova bolest unjela neku novu kvalitetu u život, redovnije se kontroliram općenito nevezano isključivo samo za ovu bolest

Zaggy-Kr
20.11.2008., 12:01
Evo me opet,sve ovo što ste mi iz osobnog iskustva rekli mi je več jasno i zahvaljujem vam se na savjetima.Eto ja se uistinu i ne osiječam baš bolesno što se te bolesti tiče,istina život mi se promjenio(možda nabolje)jer sada moram malo više brinuti o sebi i o svome zdravlju,ali nije to i neka prepreka u životu,ima i puno gorih stvari.Več duže vrijeme šečeri su mi između 4.0 ujutro i 7.0 popodne,mjerim 4 puta na dan i ne uzimam brzodjelujuči inzulin koji su mi u bolnici prepisali(NOVO RAPID) jer mi za sada netreba,a i da pazim na dijetu,ne baš,pojedem si ja i onu"zabranjenu hranu"i sve je ok,čim duže tako to bolje,živimo od danas do sutra,u nekom smisli.Navešer uzimam LEVEMIR 26 jedinica.Prema zadnjoj kontroli ovo su neki od nalaza: trigliceridi 0.84,kolesterol 3.74,hemoglobin A1c 5.0,guk 3.5,što da vam kažem,super!Treba se čovjek malo pripaziti,ne baš sve moguče trpat u sebe i da se izgurati nekako. Pozdrav svima !!!

Vjeetje
22.11.2008., 09:05
Zaggy,mislim da imas sanse se prebaciti na tablete..
Ja nisam 100% siguran kako to ide..

Moj otac je seceras i bio je godinama na inzulinu,ove godine je na tabletama (Ne znam kako se zovu tocno ali nesto sa G,850 mg)

Kazu da je dosta moguce da bilo tko od secerasa bude na tabletama ali ipak da neki faktori utjecu na to,za koje ja nazalost ne znam!

Sretno!

zmotana
23.11.2008., 09:41
Zaggy,mislim da imas sanse se prebaciti na tablete..
Ja nisam 100% siguran kako to ide..
Moj otac je seceras i bio je godinama na inzulinu..

Tata ti je tip 2. Zaggy je, kolko sam skužila, tip 1. To su dvije različite stvari.

Kod tipa2 gušterača proizvodi inzulin, ali ga proizvodi nedovoljno ili organizam ne zna kaj bi s njim. Veliki broj dijabetičara tipa2 je na terapiji samo dijetom ili dijetom i tabletama koje potiču rad gušterače ili pomažu organizmu da iskoristi vlastiti inzulin.

Kod tipa1, gušterača ne proizvodi inzulin. zato su dijabetičari tipa1 (koji se još nazivaju i "ovisnima o inzulinu") do daljnjega svi na inzulinu. I nema podataka da se takvima gušterača predomislila. Točka.

@Zaggy :top:

Zaggy-Kr
23.11.2008., 13:29
Znam ja več dosta o tipu 1 i 2 šečerne bolesti,dosta se informiram i čitam o tome,a i susjeda mi je dijabetičar več 10god,pa kad me kaj zanima pitam nju.Da istina je da kod tipa 1 gušterača je prestala proizvoditi inzulin ili je sekrecija gušterače još očuvana pa ga još malo ima,što ne znači da neče s vremenom do kraja prestati raditi,al za sada je još djelomično u funkciji.Tko zna možda se što u budučnosti promijeni pa se izmisli kakav lijek.

Eht
24.11.2008., 07:01
Tko zna možda se što u budučnosti promijeni pa se izmisli kakav lijek.

O tome dijabetičari slušaju već godinama, pa ništa. I da izmisle lijek farmaceutska industrija se sigurno nebi odrekla milijuna koje zarađuje na dijabetičarima. No to je priča ta neku drugu temu.

zmotana
24.11.2008., 11:43
Tko zna možda se što u budučnosti promijeni pa se izmisli kakav lijek.

ja 100% vjerujem da će se u budućnosti sve promijeniti i da će kad-tad izmislit sve lijekove. samo je pitanje kad će se ta budućnost dogodit :D

a do tada, možemo uživat u činjenici da su izmislili inzulin, jer da nisu, mi bi sad pisali po forumu nebesa.hr :cerek:

Zaggy-Kr
24.11.2008., 22:28
Da potpuno ste u pravu,ja sam čuo da lijek postoji samo baš kak i velite tko bi na nama onda zarađivao kad bi nam svima dali lijek,život je takav.Nek se jebu oni i njihove zarade ja sam danas postao tata,i sudjelovao sam kod poroda,kakav osječaj nemogu ga opisat(svaka čast ženama,da nisam vidio nebi vjerovao).

JustForFun
28.11.2008., 15:31
Da potpuno ste u pravu,ja sam čuo da lijek postoji samo baš kak i velite tko bi na nama onda zarađivao kad bi nam svima dali lijek,život je takav.Nek se jebu oni i njihove zarade ja sam danas postao tata,i sudjelovao sam kod poroda,kakav osječaj nemogu ga opisat(svaka čast ženama,da nisam vidio nebi vjerovao).

čestitam na bebi :zivili:

mene zanima kako to da ne koristiš brzodjelujući inzulin?

jer ja i kad mi je guk 4 dajem 4 jedinice brzodjelujućeg za doručak i za ručak

jel ti se nakon jela kada ne koristiš brzodjelujući 2 sata poslje guk vrati na ispod 7? jer samo ako je tako onda ti ne treba brzodjelujući

samo polako naprijed, smireno, vidjet ćeš da ti život može biti jednako liejp (možda i ljepši i kvalitetniji uz ovu bolest)

danas su došli do inzulinskih pumpi, ta se pumpa ugradi pod kožu i radi kao umjetna gušterača, sama otpušta inzulin po potrebi za vrijeme jela itd, čak sam čula da se u Sloveniji dobivaju preko socijalnog kao kod nas inzulin

preko jednog prijatelja znam za jednog (jako mladog momka) koji ima ugrađenu tu pumpu, jedan od 3 ljudi u Turskoj koji to imaju i super mu je s tim

mada je meni doktor rekao da sa tim stvarima koje se tek pojave ne treba žuriti, neka se malo isproba, da se vidi kako ide ima li negativnih stvari itd....

jel itko od vas osim inzulina koristi i tablete, jer ja pored inzulinske terapije koristim i gluformin 850 mg ujutro i navečer

Zaggy-Kr
30.11.2008., 11:52
Hvala na čestitki.Ovako,vjerojatno sam još uvijek u fazi "medenog mjeseca" pa mi tijekom dana netreba brzodjelujuči inzulin.Jedino ako imam želju pojesti nešto slatko ili malo jaču hranu onda si piknem par jedinica,inače šečeri su mi ok za sada.Zna biti nekad iznimaka da malo porastu al ne često.Čuo sam i ja za te pumpice al za sad nebi htio još razmišljati previše o tome,vidjet čemo kak če se stvari u budučnosti odvijat:ne zna:

zmotana
30.11.2008., 20:31
...Nek se jebu oni i njihove zarade ja sam danas postao tata,i sudjelovao sam kod poroda,kakav osječaj nemogu ga opisat(svaka čast ženama,da nisam vidio nebi vjerovao).

:s:s:s
svaka čast Zaggy :kiss:

kaj se pumpe tiče - može se dobit i kod nas ako imaš indikacije (česti hipo i još nekaj), dosta ljudi ih koristi i zadovoljni su. ima velikih prednosti, ali i mana (nije baš praktična za nošenje, jedan dio je pod kožom, ali veći dio je vani, pa ga furaš npr. na remenu ko torbicu)

doda_
05.12.2008., 08:54
imam 33g i dijabetes 10 godina i sasvim lijepoo zivim s njim, kad na zalost ne mogu bez njega...
uglavnom, ne robujem dijetama i ne robujem DIJABETESU, pazim da ne jedem masno i slatko, ali nista drugo ne iskljucujem...trenutno sam na Levemiru (10+8) i Novorapidu (10+8+8)...
sasvim normalno radim, zivim i imam dijete...
Hb1AC mi nikad nije preko 6 (osim onda kad su mii ga otkrili i par mjeseci iza)...cak mi je u trudnoci bio do 5...
poanta svega je manji obroci (nista specijalno, nikakvo vaganje itd) uz inzulin,naravno, redovito mjerenje i eventualno korigiranje (sa 2 jedinice novorapida) 2-3 sata nakon obroka ako je secer iznad 9-10 i neki sport...i to je to...bar u mom slucaju

ps sto se doza tice, to je naravno, individualno

ima puno, puno gorih stvari!

pozdrav

argentina
05.12.2008., 10:56
bok svima, evo vec sam pitala ali i tu cu opet, valjda su vece sanse da mi netko moze pomoci.

nedavno sam radila pretrgu inzulinska krivulja. Na taste sam vadila krv, onda sam popila casu glukoze i za dva sata ponovila pretragu.
dobila sam nalaze ali ih ne znam protumaciti pa ako netko zna... molim pomoc.

dakle pise iznad: profil inzulina (0 min: ref.int. 42-188 pmol/l)
a moje vrijednosti su: 53.10 na taste i 210.00 nakon 2 sata i case glukoze

doda_
05.12.2008., 12:59
bok svima, evo vec sam pitala ali i tu cu opet, valjda su vece sanse da mi netko moze pomoci.

nedavno sam radila pretrgu inzulinska krivulja. Na taste sam vadila krv, onda sam popila casu glukoze i za dva sata ponovila pretragu.
dobila sam nalaze ali ih ne znam protumaciti pa ako netko zna... molim pomoc.

dakle pise iznad: profil inzulina (0 min: ref.int. 42-188 pmol/l)
a moje vrijednosti su: 53.10 na taste i 210.00 nakon 2 sata i case glukoze

ne znam gdje ti je to mjereno...jer kod nas su vrijednosti obicno izracene u mmol/L...
ali meni se cini da je to blizu intolerancije na glukozu..sigurno ce ti lijecnik koji te poslao na tu pretragu objasniti bolje
mozes ovdje nesto procitati cisto informativno:

http://en.wikipedia.org/wiki/Glucose_tolerance_test

argentina
05.12.2008., 14:07
pretragu sam radila u Vuk Vrhovec.
i da, pogledala sam ponovo i jedinica je pmol/l... ali pretpstavljam da je to isto sto i mmol/l.

prema ovoj tablici iz linka, ispada da imam dijabetes melitus, jer je moja vrijednost nakon glukoze 210 :confused:

doda_
05.12.2008., 14:42
pretragu sam radila u Vuk Vrhovec.
i da, pogledala sam ponovo i jedinica je pmol/l... ali pretpstavljam da je to isto sto i mmol/l.

prema ovoj tablici iz linka, ispada da imam dijabetes melitus, jer je moja vrijednost nakon glukoze 210 :confused:

ne ne!!! pmol sigurno nije sto i mmol
p je vjerojatno piko...m je mili

evo upravo sam pitala frendicu sto bi to moglo znaciti pa da ne dizemo paniku bez veze, kaze moja frendica:

"...ja mislim da se to odnosi na koncentraciju inzulina. to se isto nekad mjeri kad se radi OGTT. ta pretraga se radi da se dobije indeks inzulinske rezistencije. dakle, ima veze s tipom 2. (uostalom kao i cijela prica oko OGTT)...¨"

ne znam da li ti to sto moze pomoci, ali najbolje je da pitas svog lijecnika...vjerojatno nista strasno....

Zaggy-Kr
21.12.2008., 13:14
Bok ljudi,vidim da več dugo nikog nema na ovom forumu,pa odlučio da se malo javim,opet,al ne više s tako dobrim vijestima.Kao što sam več pisao o svome problemu sa šečerima koji i nisu do sad bili tako loši,eto i to se promijenilo.Stvari su se pogoršale,"medeni mjesec"je prošao,inzulinska terapija se vratila,ponovno se moram"klati"dnevno 4 puta,FUCK.Što čete,život je takav.I onda vele kako je lijepo živjeti,pih,da ako si zdrav i nemaš problema.Ali dobro,šta je tu je mene sreči moja mala curica koju sam nedavno dobio,mali moj anđelčič.Eto to bi bilo za sad toliko od mene. POZDRAV SVIMA.

lina1706
04.01.2009., 19:53
ja nemam dijabetes ali je imao moj tata i jako dobro znam što to znači.jako je važno da netko u kući bude upućen u davanje inzulina isto kao i ti jer kad dođe do krize,samo ti taj netko može pomoć.u mom slučaju,to sam bila ja jer mama ne voli igle i te stvari i nije se jednom desilo da je tata pao u komu u kojoj sam mu ja spasila život prije nego je hitna došla.zato,nauči nekog šta,kada i kako.i sretno!

JustForFun
21.01.2009., 13:27
šta je sa ovim lijekom koji su navodno pronašli u Americi? nadate li se da će to stvarno funkcionirati i kada će doći do nas? ima li tko predstavu koliko će to koštati?

gnki2000
27.01.2009., 15:34
pa mislila sam i na 1 i na 2.
tip 2 u vecini slucajeva imaju starije osobe koje imaju viska kilograma. znamo da je pretilost veliki problem danasnjice, pa se broj dijabeticara tipa 2 povecava.
tip 2 se jos naziva neovisnim o inzulinu.

tip 1 je ovisan u inzulinu i javlja se pretezno u mlade populacije.

o hvala onda ja vjerojatno imam 2
stalno sam žedna i idem na wc :kava:

panattha
27.01.2009., 19:55
moj decko ima tip1 :tuzni:
ali da mi da ga upiknem :zubo:

ema1
28.01.2009., 09:56
šta je sa ovim lijekom koji su navodno pronašli u Americi? nadate li se da će to stvarno funkcionirati i kada će doći do nas? ima li tko predstavu koliko će to koštati?

Meni su suze potekle kad sam vidjela na tv :rofl:

Navodno tek za nekih godinu dana dolazi kod nas, koliko sam shvatila učinkovit je kod ljudi koji imaju još nešto zaliha inzulina.
E sad dali će funkcionirati :ne zna:
Čitala sam neki američki topic sa ljudima koji boluju od Chronove bolesti, koliko sam uspjela skužiti, nekima se drastično promjenilo stanje ( poboljšanje), izlječenja nije bilo, dakle, trebalo je nakon određenog vremenskog razdoblja, ponoviti terapiju.
Ali, to su iskustva ljudi koji su na eksperimentalnom lijeku, koji još nije finaliziran tako da.... vidjet ćemo.

puffed44
03.02.2009., 10:29
Meni su rekli doktori to hold my horses (da se ne nadam previše). Kao prvo taj lijek je još u eksperimentalnoj fazi, tko zna da li će djelovati i kakve će se još eventualne posljedice pokazati od korištenja istog lijeka. Rekli su da stiže za godinu dana, ali tko zna. Možda će i doći pa biti abnormalno skup i/ili nedostupan. I da, može koristiti ako još imate zalihe inzulina tj. ako gušterača još donekle radi. Možda će biti nade za novootkrivene tipa 1 i valjda sve tipa 2, a ostali hm....
Zapravo sam i ja još novootkriveni (6mj.), ali za godinu dana... Zapravo i nema pravila koliko traje 'hooney moon' jel' da?! Bilo bi dobro da pronađu nešto što obnavlja otočiće, ne? Čula sam za -azijsku bundevu. Navodno njezino meso ima takav učinak. Nisam još uspjela doći do nje. Ako netko zna gdje bi se mogla nabaviti, slobodno podjelite sa ostalima.
Čim čim prije se lijek pojavi tim tim bolje; a do tada nam ostaje regulirati šećere što bolje i čuvati žilice!!:top:

Didi
03.02.2009., 12:12
Za zainteresirane - sutra će se na Stojedinici govoriti o tom "čudesu". Emisija Znanost i biznis, u 16.45.

info@dnevnik
03.02.2009., 16:03
Stranica www.dnevnik-samokontrole.com je zamišljena u suradnji s ljudima oboljelima od dijabetesa koji vode dnevnik samokontrole na tradicionalni način, upisivanjem rezultata u blok te bi im ovakav online način olakšao upisivanje, kao i omogućio bolji i precizniji pregled mjerenja.

Nadam se da će Vam dnevnik-samokontrole.com pomoći da pravilno regulirate svoj šećer i da će se stranica u suradnji s Vama i dalje razvijati.

Nicky the Buffalo
03.02.2009., 17:17
eo ja bi volio da mi odgovorite na pitanje...naime imao san u par navrata sitno povišen šuk(oko 6.5),imam 16 i pol godina,a povijest bolesti u djeda i svih sa majcine strane je zabrinjavajuca,mada su ga svi dobili sa preko 50 godina...danas sam radio test opterecenja,znaci popio slatku vodu,neznam rezultate,ali znam da treba i sutra doci na taste,jer nisu dobri..e sad..mozete mi malo pojasnit kolka je sansa da je to i dalje pubertetski povisen ili sto...o cemu se radi...zahvaljujem

puffed44
03.02.2009., 20:19
eo ja bi volio da mi odgovorite na pitanje...naime imao san u par navrata sitno povišen šuk(oko 6.5),imam 16 i pol godina,a povijest bolesti u djeda i svih sa majcine strane je zabrinjavajuca,mada su ga svi dobili sa preko 50 godina...danas sam radio test opterecenja,znaci popio slatku vodu,neznam rezultate,ali znam da treba i sutra doci na taste,jer nisu dobri..e sad..mozete mi malo pojasnit kolka je sansa da je to i dalje pubertetski povisen ili sto...o cemu se radi...zahvaljujem

Ja ti nisam stručnjak, dijabetes sam dobila prije 6 mj., a u mojoj ga obitelji nitko nema. Budući da tebi postoji u obitelji, podložniji si mu. Mislim da tih 6.5 i nije neka strašna stvar. To i je neka gornja granica. Čak može ići do 7.8 i kod zdravih ljudi nakon obroka. Znam mlade ljude koji ga tkđ. imaju u obitelji i u par navrata im je bio jako visok ( >10), pa nisu na inzulinu već samo paze malo više na prehranu i šećer im je uredan. Da citiram jednoga 'sad više ne pojedem cijelu tacnu tirmisua već samo komad, dva':D. Nemoj se previše zabrinjavati, pričekaj rezultate pa češ sve saznati. Zdrava prehrana, bez previše prežderavanja, slatkog i masnog.... uostalom nije ni pravilo da ga moraš dobiti i ti iako ga tvoji imaju ( pa niti u starijoj dobi).:top:

Frenchy
22.02.2009., 12:00
Hej! Evo mene opet!
Nisam javila sto je na kraju bilo (na prethodnoj strani sam pisala o sumnji na dijabetes).
Moj dr. opce prakse mi je samo dao da vadim secer na taste koji je bio dobar i rekao je da sam vjerojatno pojela nesto slatko pa da mi se zato povecao secer. I tako sam ja ostala u tom uvjerenju.:mad:
Onda sam napokon ostala trudna i moj ginekolog je htio to obavezno provjeriti tako da sam radila ogtt, HbA1c te bila par dana u bolnici gdje su mi svaka 2-3 sata mjerili razinu secera u krvi. I naravno, imam gestacijski dijabetes :flop:
Vrijednosti na taste i sat vremena prije jela su bile 3.8 dok su vrijednosti nakon jela bile 8.8 (dorucak), 7.2 (rucak) i 4.7 (vecera).
Prepisana mi je dijabeticka dijeta od 1800 cal i eto toga se drzim ali ponekad osjetim da mi je secer skocio a ne znam od cega.
zato mi je doktor rekao da bi trebala nabaviti glukometar i sama doma mjeriti vrijednosti.
Ono sto mene zanima je da li bi na temelju dijagnoze gestacijskog dijabetesa mogla od hzzo-a ili dr.opce prakse ili nekog dobiti na posudbu ili najam glukometar da ne kupujem jer za 2 mjeseca trebam rodit i tada bi se i dijabetes trebao povuci. Ako ne, moze li se ostvariti kakav popust na aparat?

i ima li tko mozda jelovnike za dijetu od 1800? Imam jedan primjer i tablice s vrijednostima al mi je ponestalo maste i kombinacija, nemam pojma kaj bi vise jela...:confused:

secerka88
27.02.2009., 08:52
Hej! Evo mene opet!
Nisam javila sto je na kraju bilo (na prethodnoj strani sam pisala o sumnji na dijabetes).
Moj dr. opce prakse mi je samo dao da vadim secer na taste koji je bio dobar i rekao je da sam vjerojatno pojela nesto slatko pa da mi se zato povecao secer. I tako sam ja ostala u tom uvjerenju.:mad:
Onda sam napokon ostala trudna i moj ginekolog je htio to obavezno provjeriti tako da sam radila ogtt, HbA1c te bila par dana u bolnici gdje su mi svaka 2-3 sata mjerili razinu secera u krvi. I naravno, imam gestacijski dijabetes :flop:
Vrijednosti na taste i sat vremena prije jela su bile 3.8 dok su vrijednosti nakon jela bile 8.8 (dorucak), 7.2 (rucak) i 4.7 (vecera).
Prepisana mi je dijabeticka dijeta od 1800 cal i eto toga se drzim ali ponekad osjetim da mi je secer skocio a ne znam od cega.
zato mi je doktor rekao da bi trebala nabaviti glukometar i sama doma mjeriti vrijednosti.
Ono sto mene zanima je da li bi na temelju dijagnoze gestacijskog dijabetesa mogla od hzzo-a ili dr.opce prakse ili nekog dobiti na posudbu ili najam glukometar da ne kupujem jer za 2 mjeseca trebam rodit i tada bi se i dijabetes trebao povuci. Ako ne, moze li se ostvariti kakav popust na aparat?

i ima li tko mozda jelovnike za dijetu od 1800? Imam jedan primjer i tablice s vrijednostima al mi je ponestalo maste i kombinacija, nemam pojma kaj bi vise jela...:confused:

ako si dijabetičar, sa doznakam odeš u hzzo i ono ti potvrde doznake i s njim odeš u ljekarnu i dobiš besplatno glukometar, sad neznam dal to ovisi o tipu dijabetesa ili....najbolje da nazoveš hzzo ili odeš svom lječniku opće prakse i pitaš....
a jelovnik neki poseban ti netrebam evo kak ja jedem, na istoj toj dijeti moram bit...za doručak pšenične pahuljice s jogurtom ili čašom mlijeka( sa što manje masnoće) ili posni sir i šnitu integralnog kruha)
za ručak možeš meso al ga peci u teflonu bez ulja u njegovom soku uz podljevanje vodom, samo ne pohano i pečeno u ulju, možeš integralno tijesto, povrće svježe ili kuhano, crnu rižu, kus-kus, proso....
večera kukuruzni griz ili jogurt ili par šnitica dijetalne salame i integralni kruh....
voće smiješ ali najviše 2 voćke dnevno npr. jenu naranču iza doručka i jednu jabuku iza ručka, poslje večere nemoj voće jest, neznam zašto, tak su mi rekli na vrhovcu :)
piješ kavu, čaj sa natrenom, mineralnu, limunadu....samo nemoj one sokove slatke s a sečerom, uzmi rađe cedevitu light i nemoj gazirane sokove
eto to ti je ukratko to, ako te još šta zanim samo se javi
pozz i tebi i bebi i sretno :mig:

Frenchy
28.02.2009., 21:50
Hvala ti puno na tako iscrpnom odgovoru! :cerek:
Puno mi je pomogao tvoj jelovnik! :top:

Sto se tice hzzo-a (saznala sam pa ako ce jos nekom zatrebati): pravo na besplatni aparat, trakice i lancete imaju samo oni dijabeticari koji uzimaju inzulin i to najmanje 2 puta dnevno!

Tako sam ja kupila aparat i danas nakon rucka (meso, krumpir, spinat) mi je bio 5.4 a nakon vecere (2 snite kruha s pastetom :rolleyes: i svjezi sir ) 7.2!
Znam da je normalna vrijednost nataste do oko 6; da li isto vrijedi i 2h nakon jela ili je ova vrijednost od 7.2 normalna?

puffed44
01.03.2009., 09:55
Tako sam ja kupila aparat i danas nakon rucka (meso, krumpir, spinat) mi je bio 5.4 a nakon vecere (2 snite kruha s pastetom :rolleyes: i svjezi sir ) 7.2!
Znam da je normalna vrijednost nataste do oko 6; da li isto vrijedi i 2h nakon jela ili je ova vrijednost od 7.2 normalna?

i kod zdravih ljudi nakon obroka može skočiti do 7.8

Frenchy
01.03.2009., 14:31
Aha, dobro onda! :mig:

Jedino me jos zanima, koliko se puta moze upotrijebiti ista iglica za pikanje (naravno, ako ju koristi ista osoba)?

secerka88
01.03.2009., 23:35
Aha, dobro onda! :mig:

Jedino me jos zanima, koliko se puta moze upotrijebiti ista iglica za pikanje (naravno, ako ju koristi ista osoba)?

pa meni su rekli da se 3 puta mogu piknut s istom i da onda promjenim, ja se toga držim, ali mislim da ako pikneš 4, 5 puta nemre se niš dogodit kad ju koristiš samo ti, ali dobro je da ju mjenjaš nakon 3 pikanja :)

i da nemam na čemu ako još šta zatrebaš slobodno se javi

bjelovarcanka
04.03.2009., 17:47
bok curke! evo mene malo! jucer sam bila kod endokrinologa u vuk vrhovcu,, i koma. imam visoki tlak,, 140-110.i dodem navecer doma ,, mjerim i opet je bio visok 140-100. i mjerim secer ono 11.6,, popijem glukoformin i nakon sat vremena izmjerim ono 10.1.a prestala sam piti diane,,i sad mi menga kasni zadnja mi je bila u 2mj! a danas mjerim secer nataste bio je 5.8,, dok nakon dorucka ,nakon sat vremena je bio 10.1,a nakon 2 sata bio je 8.5! za poludjeti! sad ovih dana idem opet u vrhovec vadit ogtt,i hormone!sva se jezim,,i rekla sam doktoru da sam sva depresivna i mjenjam raspolozenja,,pa mi mozda promijeni terapiju! uzas! pa ne mogu vjerovati za secer, a dobro sta mogu,, kad mi svi u obitelji imaju problema sa secerom!

Veronica89
25.04.2009., 13:23
mislim da nemate pojma što je zaista dijabetes...bosti se 4 puta dnevno,kao ja...i gledati na hranu kao vol u sijekiru..nije baš easy...dosta je napisati ovo..i sve je jasno...NE BOLI...ALI,UBIJA!!!POZDRAV SLATKOJ EKIPI!!!

Ne znam zašto imaš tako pesimističan stav u vezi dijabetesa , to i nije bolest kao ostale nego način života. Sam možeš odlučiti da li se želiš pridržavati ili ne , bodem se i sama 4 puta dnevno i u ovih 15 godina nemam problema. Najvažnija je disciplina , možemo pojesti i slatko i slano , ali ne dopustiti sebi da nam prijeđe u naviku. Uz dobru samokontrolu i adekvatnu prehranu ne gledam na ovo kao nikakav problem , već životnu okolonost koja me prisiljava da se hranim i živim zdravo jer kada vidim kakve bolesti postoje onda sam zahvalna Bogu što imam dijabetes .

hm00
25.04.2009., 15:21
U brizi sam da li mi sin možda ima dijabetes 1. Naime , prije godinu i pol krenuo je na fax u Zg - novi grad, nikog ne poznaješ, studentska prehrana ..itd , uglavnom kad je došao doma nakon 2 mjeseca je imao jedno 8-10 kg manje i od tada stoji na toj kilaži . Može spavati 10-12h u cugu (doduše tako je bilo i u srednjoj školi) . Nisam primijetila pojačanu žeđ ili mokrenje u odnosu na prije. Prije 9 mjeseci mu je jako zaudaralo iz usta i to po truleži - mislim da je bila higijena usta u pitanju , jer nakon što je počeo prati i jezik toga više nema. Tjeram ga da napokon izvadi krv i da vidim što je na stvari . Interesira me, da se zaista radi o dijabetesu 1 (ima 20 godina) da li bi se to u ovih 1,5 godine moralo drastičnije očitovati ?

JustForFun
05.05.2009., 20:54
mislim da ne
ja sam slučajno otkrila da imam tip 1
također misli da problem sa tipom 1 ne postaje alarmantan odjedamput, već beta stanice odumiru postepeno

najbolje da što prije izmjeri šećer na tašte par puta i znat ćeš

pistacija
06.05.2009., 17:05
Pliz , Moze za mene laika jedna informacija od vas koji imate tip1. Dakle, zanima me kad si dajete inzulin? Mislim... Ak je secer visok tad si covjek da inzulin da ga spusti i ok to kuzim ali sto ako vam se desi da je secer normalan? jel si isto tad dajete inzulin ? Da budem jasnija:
U slucaju da imate svaki dan vrijeme kad vam je secer normalan (od recimo 19 sati na vecer do sutradan 13 sati) jel bi ste poslusali doktora i nastavili sa propisanom inzulinskom terapijom od 4x dnevno (iako mislite da nema smisla) ili bi ste ipak preskocili inzulinsku terapiju kad je secer normalan ( jer nema potrebe i ne vidim smisao davanja inzulina kad je secer normala)?:misli:

Tnx svima :w

Eht
06.05.2009., 21:21
Ne ne ne ne! Inzulinska terapija se ne smije preskakati.
U mom slučaju ide ovako brzodjelujući inzulin si dajem prije svakog obroka (doručak, ručak i večera), to su mi ujedno i jedini obroci. Osim ponekad jabuka kao međuobrok, ali onda si ne dajem inzulin.
I još imam takozvani noćni srednjedjelujući inzulin koji si dajem u 22:00 sata. Taj pokriva vrijednosti šećera u krvi nekih 8 do 10 sati, odnosno do doručka.
Ponekad ako mi je tjekom dana šećer visok dodam si još dvije do tri jedinice brzodjelujućeg.
No nikako se ne smije preskakti ovaj red. Čak je poželjno obroke imati svaki dan u isto vrijeme.
Već nekoliko godina držim se ovog reda i moram priznati da su mi vrijednosti šećera vrlo dobre, skoro blizu normali. Naravno bude dana kad nije sve tako bajno, ideala kod tipa 1 je gotovo nemoguća.

pistacija
08.05.2009., 15:42
E to procitah na jos par mjesta , hvala ti u svakom slucaju . Na par mjesta procitah da je ljudima postavljena dijagnoza nesto izmedju tip 1 i tip2. U biti mene laika pliz zanima jos jedan odgovor, kako ce dijabeticar ili doktor znati jel dijabeticaru uopce treba vise inzulin i kad treba sa njim i prestati ako si stalno mora inzulin davati? Tnx i sori na gnjavazi.

Lopa29
11.05.2009., 13:06
Pozz svima,na forumu!Još sam nova pa se učim služiti forumom.Veoma me zanima tema vezana uz dijabetes mellitus odnosno,laički rečeno, dijabetes tipa 1.Naime,suprug mi je dijabetičar od ranog djetinjstva,sada ima 30 godina.Mislim da je dobro podijeliti iskustva s drugim ljudima koji žive s tom bolešću,jer na njegovom sam primjeru nažalost naučila i previše o toj podmukloj bolesti.Nije baš sve onako kako je opisano u knjigama ili na internet stranicama,neke su informacije pomalo neshvatljive i nisu namjenjene širem krugu ljudi,odnosno nije pisano, kako bi se reklo,za svakog čovjeka,onog školovanog i onog koji to nije.A sama bolest je toliko zamršena i složena,da tek na vlastitoj koži shvatiš definiciju nečega negdje pročitanog.Mislim da će se većina koja je informacije skupljala iz stručnih knjiga (kojih i nema previše) složiti samnom.Možda izgleda dok ovo pišem onome koji to čita kao da ja bolujem od te bolesti a ne suprug,ali to je samo stoga što sam ja odlučila pomoći mu na način da naučim što više o toj bolesti i zbilja ja zajedno s njim proživljavam sve probleme vezane uz njegovu bolest,mogu reći da smo došli do stupnja kada doista živimo ,gotovo, poput zdravih ljudi...
Drago mi je da postoji ovaj forum i da mogu podijeliti iskustva sa ljudima koji boluju od šećerne bolesti ili imaju nekog svoga kojemu žele pomoći.

Eht
12.05.2009., 11:36
U biti mene laika pliz zanima jos jedan odgovor, kako ce dijabeticar ili doktor znati jel dijabeticaru uopce treba vise inzulin i kad treba sa njim i prestati ako si stalno mora inzulin davati? Tnx i sori na gnjavazi.

Jednom dijabetičar - zauvijek dijabetičar. Povratka nema.

Ponekad se dogodi da osoba uz redovnu tjelovježbu i pravilnu prehranu treba nešto manje inzulina. Recimo da osoba često ima hipoglikemije, onda se ide na smanjivanje. No vrlo postepeno.

brojalica
14.05.2009., 11:05
ja sam na vuk vrhovcu 6 mjeseci. cijelo vrijeme se vrti inzulinska rezistencija (ili koliko sam shvatila dijab. br. 1 - jesam u pravu?).

Ponavlja mi kako to nije jos dijabetes, ali ako ne skinem kile da bi mogo postati.

U svakom slucaju nakon 6 mjeseci sto sam pokusavala skinuti skuzila je da mi ide fakat sporo i da to nije bas normalno.

Sad mi ej dala xenical

Ima tko iskustva?

Eht
14.05.2009., 13:45
Ne, to je tip 2 dijabetesa a ne tip 1. U tvom slučaju postoji šansa da uz strogu dijetu za sada izbjegneš lijekove.
Kod tipa 1 nema te mogućnosti jer gušterača ne proizvodi inzulin ili ga proizvodi u minimalnim, odnosno nedovoljnim količinama.
Kod tipa 2 gušterača proizvodi izulin ali ga organizam ne može iskoristiti, odnosno javlja se inzulinska rezistencija. Tip 2 uz pravilnu prehranu i redovnu tjelovježbu u dosta slučajeva može održavati razinu šećera u "normali". No zbog prevencije se preporučuje uzimati lijekove, barem u minimalnim dozama. Naravno uz redovnu liječničku kontrolu.
Puno bolje i detaljnije objašnjeno imate na netu. Samo u google upišite dijabetes tip 1 ili tip 2.

brojalica
14.05.2009., 14:03
Ne, to je tip 2 dijabetesa a ne tip 1. U tvom slučaju postoji šansa da uz strogu dijetu za sada izbjegneš lijekove.
Kod tipa 1 nema te mogućnosti jer gušterača ne proizvodi inzulin ili ga proizvodi u minimalnim, odnosno nedovoljnim količinama.
Kod tipa 2 gušterača proizvodi izulin ali ga organizam ne može iskoristiti, odnosno javlja se inzulinska rezistencija. Tip 2 uz pravilnu prehranu i redovnu tjelovježbu u dosta slučajeva može održavati razinu šećera u "normali". No zbog prevencije se preporučuje uzimati lijekove, barem u minimalnim dozama. Naravno uz redovnu liječničku kontrolu.
Puno bolje i detaljnije objašnjeno imate na netu. Samo u google upišite dijabetes tip 1 ili tip 2.

a ona meni dala xenical. i rekla mi da niasm za lijekove još..a da i necu biti ako skinem kile i smanjim udio masnoce u tijelu

Eht
14.05.2009., 21:23
Onda si vjerojatno granični slučaj. Drži se propisane prehrane, tjelovježbe, redovno idi na kontrole i svakako se educiraj što vie o ovoj podmukloj bolesti.
Moguće da uz takav režim nećeš trebati lijekove.
Dijebates je bolest koja ne boli i čovjek može godinama normalno funkcionirati a da ni ne zna da je dijabetičar. Nažalost kad nastupe komplikacije onda je to veliki problem.
Sretno!

JustForFun
19.05.2009., 22:54
A sama bolest je toliko zamršena i složena,da tek na vlastitoj koži shvatiš definiciju nečega negdje pročitanog.

živa istina :(

henky72
20.05.2009., 20:41
Ej.. pozdravim svima! Zanima me jedna stvar.. upravo mi se sad odgodilo kad sam davala za večeru inzulin.. imam na penkali jedne kratke igle 5mm bar su fora ali dogodilo mi se da sam ju onak na pola gurnula ona je probila kožu ali na tom mjestu je sad nastao mjehurić.. bojim se da nisam dala preplitko i hoće li djelovati? hoće li mi nestati ta kvržica.. hvala unaprijed

littlewing
21.05.2009., 07:33
pozdrav! Sta se tice tih malih iglica.. ovaj put sam umjesto onih od 8 mm uzela od 6 mm, i svaki put su mi se, ko i tebi, pojavile te 'kvržice'. Čak sam se bojala da mi zbog toga inzulin ne djeluje, bo? Ali u svakom slučaju, puno su mi bolje ove veće iglice. Ali da vas nešto pitam... već nešto više od 10 godina sam na inzulinu i priznajem da se do pred skoro 2 godine nisam baš najbolje odnosila prema svom organizmu:-( Ali, prije godinu i pol sam pala u inzulinsku komu ( pretjerala jako s inzulinom ) i od onda sam se itekako 'probudila', samo šta sad imam drugi problem - postala sam prestrašena i stalno imam strah od hipoglikemije, mjerim šećer kad god mi se učini da je možda 'pao' ( ponekad se počnem trest i kad mi je skroz normalan ), a najgore mi je po noći -prije spavanja se bojim da mi dok spavam ne 'padne'. Sta vi pojedete ( ili popijete ) prije spavanja da bi bili sigurni da se to neće dogodit?

henky72
21.05.2009., 08:22
pa slušaj ovako... moja sestra sada ima 16 god a sve skupa ima dijabetes od 6-te god znači 10god je dijabetičar.. ja imam 15 i pol god i imam 2 i pol god dijabetes.. Niti jednoj niti drugoj se nije dogodilo da smo pale u šećernu komu... Otprilike znam kako ti je jer se i ja neki puta bojim da preko noci ne padne u komu, no mene svaki ali bas svaki put probudi niski šećer..Tako da vjerujem da i tebe tako.. a koliko dugo već imaš dijabetes? i kod koga se lječiš ako nije probl. reć

queen_bee
27.05.2009., 19:53
Ovako.Nemojte zamjeriti ako gruvam bedastoće,ali fakat se ne razumijem u te stvari ali:
Bila sam kod doktora i došli su mi nalazi da mi je kreatinin 4.7.
E sad,mama veli da je to povišeni šećer. Je to istina?I dali da dižem paniku?Da ako si dijabetičar imaš 5.5, a ja sam blizu toj brojci.:(
Usput su mi poslali i namirnice koje bi trebala konzumirati.Tako da sad dok to pišem,umjesto da jedem lazanje ja grickam mrkvu!:rofl:

Didi
27.05.2009., 20:17
Ovako.Nemojte zamjeriti ako gruvam bedastoće,ali fakat se ne razumijem u te stvari ali:
Bila sam kod doktora i došli su mi nalazi da mi je kreatinin 4.7.
E sad,mama veli da je to povišeni šećer. Je to istina?I dali da dižem paniku?Da ako si dijabetičar imaš 5.5, a ja sam blizu toj brojci.:(
Usput su mi poslali i namirnice koje bi trebala konzumirati.Tako da sad dok to pišem,umjesto da jedem lazanje ja grickam mrkvu!:rofl:Čini mi se da možeš biti mirna, ali radije bolje pročitaj nalaze. Ovo što pišeš da je nalaz kreatinina od 4.7 ne može biti, jer su referentne vrijednosti kreatinina sasvim drukčije (daleko više). Pretpostavljam, dakle, da je u pitanju vrijednost GUK-a, a ti provjeri. Ako jest, ne može biti bolji nalaz, a mama (ovaj put) nema pravo: u zdrave osobe vrijednost GUK-a kreće se između 4.0 i 6.5 tokom 24 sata, a i te granice ovise o tumačenju, premda puno ne variraju.

Ako nisi vadila krv u vezi s poremećajem šećera, ne moraš se brinuti, a ako jesi, trebali su te uputiti na OGTT (opterećenje glukozom). Pretpostavljam da je ono prvo u pitanju, pa prema tome uživaj. :)

queen_bee
27.05.2009., 20:19
joooj, pa sad sam shvatila da to nije to,nego moram gledati ovaj GUK:rolleyes::bonk:

ali ni sad mi nije jasno jer piše ''.....2,7 guk 4,7 kreatinin
pa sad neznam dal se na šećer odnosi ovo 2,7 ili 4,7 :confused:

Didi
27.05.2009., 20:58
joooj, pa sad sam shvatila da to nije to,nego moram gledati ovaj GUK:rolleyes::bonk:

ali ni sad mi nije jasno jer piše ''.....2,7 guk 4,7 kreatinin
pa sad neznam dal se na šećer odnosi ovo 2,7 ili 4,7 :confused:Referentne vrijednosti kreatinina su od 70 do 100 i nešto, ne znam točno napamet, proguglaj. Pogledaj što piše iza riječi kreatinin, je li možda neka slična brojka. A isto tako i što ti piše ispred 2,7 - možda je to nešto što nisi navela, a na što se ta vrijednost odnosi. U nalazima obično piše jedno ispod drugoga, ali od labosa do labosa redoslijed se zna i promijeniti, a isto tako i ovisno o tome koje prerage radiš, teško je ovako nagađati.

queen_bee
28.05.2009., 05:54
piše mi ovak: prvo neki brojevi i slova bla bla, onda holesterol 5,18 tg 1,85 hdl 1,68 ldl 2,7 GUK 4,7 kreatinin 72 ac.urikum 221 urinb.o.

i to bez zareza pa neznam što se na što odnosi:confused:

Didi
28.05.2009., 09:54
piše mi ovak: prvo neki brojevi i slova bla bla, onda holesterol 5,18 tg 1,85 hdl 1,68 ldl 2,7 GUK 4,7 kreatinin 72 ac.urikum 221 urinb.o.

i to bez zareza pa neznam što se na što odnosi:confused:Redom - najprije naziv, a onda vrijednost:

holesterol 5,18
tg 1,85
hdl 1,68
ldl 2,7
GUK 4,7
kreatinin 72
ac.urikum 221
urin b. o.

B. o. znači bez osobitosti.

queen_bee
28.05.2009., 13:22
Redom - najprije naziv, a onda vrijednost:

holesterol 5,18
tg 1,85
hdl 1,68
ldl 2,7
GUK 4,7
kreatinin 72
ac.urikum 221
urin b. o.

B. o. znači bez osobitosti.

znači nije ništa strašno?:tulum:
hvala Didi:kiss:

henky72
28.05.2009., 13:38
Ma guk ti je idealan...(ko meni kad je hipo:rofl:

alifish
08.10.2009., 08:23
Imam jedno pitanje, upućeno prvenstveno onima koji imaju tip 1. Naime djevojka mi boluje od tog tipa od 11 god, više manje sam informiran o osnovnim stvarima što preko nje, što na netu, pa i ovdje na forumu. Zanima me psihološko stanje "bolesnika".
Primjetio sam kod nje da je s vremena na vrijeme hvataju simptomi razdražljivosti, bijes i želja za svađom koji se pojave niotkud. Faza takvog ludila je uhvati nekad i više puta na dan a nekad danima ništa. Ona kaže da nezna što joj dođe jer za popizditis i nema neki pravi razlog. Mislima da nije pms ili tako nešto, ona kaže da je možda povezano sa njenim stanjem, nije sigurna.

Ako mi neko može reći nešto više o tome, podjeliti neko iskustvo, bio bih zahvalan.

TEkut
08.10.2009., 21:51
gotovo sam siguran da je hipoglikemija, zna biti jako opako što si već osjetio na svojoj koži :)

kad je u takvom stanju daj joj glukozu, fruktozu ili sl. (oni bombončići)

Berac
09.10.2009., 09:21
E to procitah na jos par mjesta , hvala ti u svakom slucaju . Na par mjesta procitah da je ljudima postavljena dijagnoza nesto izmedju tip 1 i tip2. U biti mene laika pliz zanima jos jedan odgovor, kako ce dijabeticar ili doktor znati jel dijabeticaru uopce treba vise inzulin i kad treba sa njim i prestati ako si stalno mora inzulin davati? Tnx i sori na gnjavazi.

Ti kad nesto pojedes gusteraca proizvodi inzulin.Nama ne proizvodi gusteraca inzulin.Zato i moramo davat si inekcije.

Btw.
Trebao bi dobit pumpicu,ali ju ne zelim :kava:
Kakva su vasa iskustva s njom?

henky72
09.10.2009., 10:59
cek zasto si ju onda odabrao ako ju ne zelis.. Mene moj adokt. pita da ili ne ja kazem ne i dalje ostajem na penkali

Berac
09.10.2009., 12:24
cek zasto si ju onda odabrao ako ju ne zelis.. Mene moj adokt. pita da ili ne ja kazem ne i dalje ostajem na penkali

Nisam ja izabro.-.-.Starci su :ne zna:
Btw. Mene doktorica nije pitala dal ocu ostat.Rekla je:Pa samo da probas,na kratko,samo 6-7 mjeseci.
Jako kratko -.-

henky72
09.10.2009., 12:54
A joj.. A gdje se lječiš? Samo reci grad, jer se nesmije reklamirat..
Gle, meni su nudila ja sam rekla no way jer kao prvo cijelo virjeme moras bit vezan za to.. al ok.. Da sam muško bilo bi mi lakše i nebi se vidjelo ispod odjece jer dečki većinom nose širu odjeću.. a ovak.. A sad si razmišljam, kad mi dojadi pikanje možda i pređem.. al to je još daleko, i pod velikim upitnikom

Berac
09.10.2009., 14:09
Zagreb
Prije sam ju htio,ali kad sam vidio to u bolnici O,O
Isto mi smeta jer to stalno nosim sa sobom,kad imam tjelesni moram skidat pa opet stavljat.Idem se tusirat,opet treba micat,pa se opet pikat...
Da su mi ponudili prije godinu-dvije bi sigurno uzeo.Najgore je kaj su ju vec narucili :S
I cuo sam da se inzulin cesto kakti iskopca ili se zastopa ona iglica i nakon 4 sata sam u komi.Zapravo to mi je doktorica govorila prije pol godine.I morao bi cesce mjerit secer...

henky72
09.10.2009., 14:24
A joj, nisi se trebao dat nagovorit. A mozda i nije tak strasno ja znam frenda koji trenira tjelesni sa pumpom pa valjda ne smeta bas tak jako..
A nista vidjet ces pa.. S tog se ionako mozes skinut i vratit ponovno na inzulin.
Btw. ja sam isto u Zg-u
A koliko god imas?

Berac
09.10.2009., 14:26
Nisam se nagovorio.Narucili su bez mojeg znanja ::mad:
13 godina,ti?

henky72
09.10.2009., 14:29
a jebemu :(
16 al Dij.. imam 4 god a sestra 12god

janaaa888
26.10.2009., 19:32
Bok ljudi...molila bi vas ako mi netko može reći koje "povlastice" imaju šećerni bolesnici tip 2 sa svim komplikacijama (npr. dali imaju pravo na besplatni parking,dopunsko osiguranje...kao što imaju bolesnici na peritonijskoj dijalizi) ????

lijepa alma
07.11.2009., 21:18
je li ovo za brigu?
neki dan odem izvaditi iz kapilare krv da provjerim glukozu i ispadne mi 6,4 (više od normale). nitko mi u obitelji nema dijabetes, mlada sam, nemam viška kila, bavim se sportom. kakve su šanse za dijabetes?
doduše, prije toga sam popila tabletu za koncetraciju (mind up od enciana) pa se pitam je li to moglo utjecati na to..
isti dan par min kasnije jela sam ugljikohidrate i nakon dva sata ponovno vadila i bilo je 6,2 što je normalno.. znači gušterača je odradila svoj posao..
idem ponovno vaditi za tjedan dana pa ćemo vidjeti rezultat, ali sva sam luda (sklona sam hipohondriji) zbog ovoga iako su mi laboratorijica i med sestra rekli da ne brijem, da će vidjeti, ali da vjerojatno nije ništa..

maple leaf rag
07.11.2009., 23:15
I ja sam se neku večer bila unervozila. Imala sam 8.6:eek: , doduše nakon šta sam jela sarmu, kruh, torteline... ali ipak!
Ujutro sam si išla izmjerit čim sam se ustala, bilo je ok 4,9.Hu koliko tek secer moze skocit npr poslije konzumacije puuuuno alkohola onda,zamislite panike npr da u stanju akohliziranosti vam netko onako iz zajebancije ide mjerit secer:) ,jednom frendu je secer nakon rodjendanskog slavlja bio 8,spanico se toliko da g je dr.morao smirivat da je to reakcija na hektolitre alkohola unesenih par sati prije

:D

profin
03.12.2009., 10:59
Pozdrav svima i drago mi je da u Hrvatskoj toliko ljudi prica o dijabetesu, razmenjuje iskustva i sl. Za svaku pohvalu! :)
Imam 28god. i javljam se iz Nemacke u koju sma dosla pre godinu dana. Dijabeticar sam vec 13 god. od toga 5 na oralnim hipoglikemicima (za nepucene tip 2) da bi se uspostavila konacna dijagnoza moje netolerancije na ugljene hidrate koja glasi tip MODY, koji je prilicno redak kao dijagnostifikovan u nas jer smo u oblasti endokrinologije prilicno uskogrudi. Imala sma tu srecu da me je lecio tim subspecijalista koji ne zaostaje za svetskim strucnjacima.
Elem, 7 god., evo je i 8-a vec sam na insulinu. U pocetku to bese Insulatard da bih posle dve godine presla na insulinski analog-glargin iliti kako ja volim da ga zovem najpametniji insulin- Lantus. Tip MODY dijabetesa je modifikovana varijanta tipa 1 i tipa 2. Insulinski je zavistan zbog ocuvanja celija pankreasa a ponasa se kao tip 2- t.j staracki dijabetes. Oni koji se ne razumeju u materiju, tip 1 je okarakterisan kao autoimuna bolest i javlja se kod mladjih osoba ali se neretko desava da se postavi pogresna dijagnoza dijabeticarima poput mene- pa tip 1 zavisni dijabeticari cesto padaju u hipoglikoemije zbog lose glikoregulacije.
Ono sto sam za sve ove godine naucila dragi moji, to je da je alfa i omega zivota sa dijabetesom EDUKACIJA.
Malo je lekara koji ce upoznati pacijenta sa siptomima, preventivama, metodama lecenja, psiholoskim tretmanima, terapijama, ishranom i sl. Malo je onih koji imaju tu srecu da se ukljuce u programe edukacije, kampove i odlaze na banjsko lecenje. I opet, potrebne su godine, t.j. iskustvo da bi se sopstveni organizam naucio, da bi se po automatizmu odredjivalo plan ishrane (bez vaga i merenja na kasicicu) i potrebna kolicina insulina u toku dana.
Svako ko se suoci sa dijabetesom- da se ne lazemo, zapada u depresiju. Ne znam nijednog bolesnog coveka koji zdravorazumno prihvata vest da boluje od ovakve hronicne bolesti. U tom smislu depresija, aksioznost, strah i ocaj se javljaju iz NEZNANJA. Poznavanje mehanizma delovanja insulina, fizi. aktivnosti, ishrane i jedan optimistican stav prema sebi i okolini je ako mene pitate recept za normalan zivot sa dijabetom.
Tesko je u pocetku menjati navike i nece niko umreti momentalno ako ima povisen secer, kao sto mnogi misle, vec je potrebno postepeno prihvatiti dijabetes kao jednu neminovnost, kao novog drugara prema kome se trebamo ophoditi sa paznjom. Vremenom se udje u rutinu i zivot postaje normalan, koliko i drugima, koliko i zdravima.
Jednom dijabetičar - zauvijek dijabetičar. Povratka nema. Sa ovom, nekada opravdanom a danas prilicno neopravdanom konstatacijom se ne bih slozila. Iz razloga sto pored 'cudotvornih lekova' koji se malo-malo provlace kroz medije a lansiraju ih velike farmacutske kompanije nimalo ne verujem. Svima nama je vec odavno jasno da postoji lek za svaku bolest ali da nije isplativo mocnicima trajno izleciti ni dijabetes, ni kancer ni bilo koju drugu tesku i hornicnu bolest, ako se slazete?
Ja se prilicno informisem i iscitavam izvestaje sa svetskih kongresa dijabetologa i mogu vam reci da nadu vidim u zameni maticnih celija. Iz dana u dan se povecava postotak ljudi koji je uspesno izlecio svoje zdravstvene probleme ovim putem i optimista sam kad su ovakve metode u pitanju. Mozete se naravno informisati na Google-u o svemu tome, najbolje na engleskom ili nemackom jeziku jer ima vise informacija.

Kako sam ja trudnjaca i u 6.mesecu, vec sam narucila komplet za izdvajanje maticnih celija iz pupcane vrpce na porodjaju, koje se ujedno smatraju , od tri ponudjenih metoda izdvajanja, kao najzdravije i pokazale su se najuspesnijim. Takvim mat.celijama mogu se leciti cak i clanovi obe porodice,a ne samo majka, otac ili dete. Donedavno su ovakve zahvate, t.j. humano lecenje mat.celijama zakonski uredjivale samo neke zemlje ,a od skoro i Nemacka, sto mene jako raduje. Zahvat kosta oko 8-9 000e sto za trajno ili skoro trajno izlecenje nije prevelika cifra, ako se prostom matematikom sracuna koliko se para potrosi na pomagala, hranu ili lekove.
Dakle, dragi moji, ima nade i za nas, kao i za multiple sklerozu, invaliditet, leukemiju i sl.

Ponekad se dogodi da osoba uz redovnu tjelovježbu i pravilnu prehranu treba nešto manje inzulina. Recimo da osoba često ima hipoglikemije, onda se ide na smanjivanje. No vrlo postepeno. Sa ovim se kao dugogodisnji i iskusni dijabeticar slazem. Upravo, poslednjih 7 god. je moj secer bio odlicno regulisan. Dodala bih jos samo da uz aktivnosti dobru ishranu ne manje vazna jeste i psiha pacijenta. Mislim da bi uz tim lekara koji prati dijabeticara svakako trebalo uvrstiti i psihologe jer psiha jeste mocno oruzje a svaki pozitivan stav moze smao poboljsati stanje organizma.

Kad rekoh bio je odlicno regulisan, primecuje se perfekat...Sve do pre par dana lepo smo se druzili samo sa Lantusom. Od pre par dana sam prilicno zaprepascena vrednostima secera u krvi te sam se prvi put u zivotu uplasila. Ne toliko za sebe, koliko za dete. Ultrazvuk je uredan, beba raste normalno, sve je to o.k. ali sam negde i ocekivala da ce u jednom trenutku saznati sta znaci dijabetes i 'drugo stanje'. Kako mi je secer neobicno visok i neregulisan (sa nocnim hipoglikemijama) otisla sma jutros kod lekara i pokazala mu profil. Rekao mi je da ne panicim (oh, znam ali bojim se za dete) i da ce mi uvesti kratkodelujuci inuslin (oh znam ali ne ide to tako dragi doco) pa da ja sama odredjujem jedinice i sl.
Moram vam priznati, iako je ovo dugacak post, da se kod nas trudnice dijabeticari sasvim drugacije i ozbiljnije tretiraju negoli ovde, u jednoj Nemackoj, gde po default-u ocekujes veci stepen i znanja i uslova. No, nije bas tako.... Malo sam 'pukla' i rekla da u zemlji iz koje ja dolazim svaki novi inuslin ili ovakva glikoregulacija momentalno zavrsavaju na Klinici gde se prati, analizira i uvode insulini a ne ja sama kod kuce to da radim jbm mu cudo!:mad:
Sto je najgore suprug mi radi po ceo dana ja sama. Zamislite da se nesto ne daj Boze desi! Necu da rizikujem uopste niti da se zezam sa tim.
Do sada bih sigurno bila hospitalizovana makar jednom da sam kuci a oni eto tako. Malcice sam razocarana u njihov zdravstveni sistem.
I kako sam ja bila uporna jer se bojim, pronasao mi je krevet na Klinici i sutra idem u 10h ujutru tamo. Ne znam sta me ceka... sa jedne strane prilicno sma edukovana za jednog dijabeticara ali verujem da ce me majke razumeti sta znaci strah u trudnoci, pogotovo u ovoj situaciji...
Udavila sma vas....izvinjavam se:facepalm:

Da li ima nekog sa slicnim iskustvom?

buzzmala
12.02.2010., 18:30
Baš sam vadila krv jutros i vidim da mi je glukoza u krvi 6,7. Inače je s tatine strane dijabetes nasljedna bolest, gotovo svi njegovi imaju..
Možda se ponašam pomalo kao hipohondar, no zanima me što vi mislite o nalazima ovim?

Esseker1
09.03.2010., 19:04
imam 27 god i vadio sam negdje prije krv u ujutro na taste mi je bio secer 6.1,a recimo holesterol iznad onih 5.0 tj bio je 5.2.Onda me slala na ono testiranje na secer i na taste mi je bio 6.3 popio glukozu i nakon 2h je bio 7.3 a preporucena vijednost 7.8.analiza mokrace prije 2 h glukoza-norm i poslije i na ketoni neg.Jel da brinem birgu

Esseker1
11.03.2010., 08:54
imam 27 god i vadio sam negdje prije krv u ujutro na taste mi je bio secer 6.1,a recimo holesterol iznad onih 5.0 tj bio je 5.2.Onda me slala na ono testiranje na secer i na taste mi je bio 6.3 popio glukozu i nakon 2h je bio 7.3 a preporucena vijednost 7.8.analiza mokrace prije 2 h glukoza-norm i poslije i na ketoni neg.Jel da brinem birgu itko?

lala
11.03.2010., 09:32
Baš sam vadila krv jutros i vidim da mi je glukoza u krvi 6,7. Inače je s tatine strane dijabetes nasljedna bolest, gotovo svi njegovi imaju..
Možda se ponašam pomalo kao hipohondar, no zanima me što vi mislite o nalazima ovim?

Mislim da trebaš ponovit nalaz. I Hba1c

meritas
16.03.2010., 18:38
Ponovi GUK natašte ukoliko bude između 6.1-7, to bi bila intolerancija glukoze, OGTT baš ne prati, ali sve u svemu ukoliko se ponovi takav šećer natašte jedna predijabetička situacija.

Korigirati prehranu, izmaciti"slatko" ili barem smanjiti. Pojačati tjelesnu aktivnost, skinuti kilažu ukoliko ima viška.
Kontrola GUK-a za par mjeseci, kontrola OGTT-a jednom godišnje dok ne krene (ako) krene terapija.

iiii
17.03.2010., 23:05
prijavak :D
imam tip I od 1986. od svinjskog inzulina s debelim iglama do penkale.
šećer skače, živčeki rade, ali guram. i tak već ohoho.
na intenzivnoj sam th levemirom & novorapidom. čak i moj dijabetolog veli - norapid po potrebi, jer kod mene to sve skup ispada kaos. i jako sam osjetljiva, tj. šećeri mi, na ciklus. tako da si mjerim 7x na dan i po potrebi dajem. jedino levemir - stalna bazalna doza.

eto. pozdrav svima i drž'te se :)

sunce5
21.03.2010., 18:30
zdravo svima.
i ja imam dijabetes tip1, skoro 7 godina...interesuje me kakav je vaš nalaz na Hba1c, jer je moj skoro uvijek 7 pa do 7.3..svakih četri mjeseca kad idem na kontrolu, moja terapija je novorapid tri puta dnevno i lantus..
kako vi kontrolišete svoju nervozu, jer ja sam često nervozna i razdražljiva, i kako se vi hranite kada ste van kuće, jer ja tad jedem svega i sveačega jer ne mogu odoliti...
interesuje me kako njegujete kožu s obzirom da imate dijabetes, i dešava li vam se da kad primite inzulin da na mjestu uboda vam ostaju plave fleke, i kako to rješavate?

dadariel
26.03.2010., 18:38
Eto i mene, imam dijabetes od 1989. godine i sad mi je 30 godina, na inzulinu sam odma bio, prvoo na svinjskom pa sam 1992. presao na penkale. Eto iskreno hemoglobin nisam uspio nikad spustit ispod 8, muci me jutarnji secer rijetko da mi je ujutro ispod 10. Dosad sam uzimao Humulin N prije spavanja i ocito da sa tim nisam uspio nista postic, dnevni inzulin mo je Humalog i preko dana sam kolko tolko okej (ovisi kolko pazim - naravno). Eto jucer mi doktorica preporucila inzulin Lantus, kaze da je bolji od Humulina N, pa cu ja danas pokusno to i isprobat, Sto VI mislite o Lantusu, da li moram na nesto posebno pazit?

dadariel
26.03.2010., 18:42
zdravo svima.
i ja imam dijabetes tip1, skoro 7 godina...interesuje me kakav je vaš nalaz na Hba1c, jer je moj skoro uvijek 7 pa do 7.3..svakih četri mjeseca kad idem na kontrolu, moja terapija je novorapid tri puta dnevno i lantus..
kako vi kontrolišete svoju nervozu, jer ja sam često nervozna i razdražljiva, i kako se vi hranite kada ste van kuće, jer ja tad jedem svega i sveačega jer ne mogu odoliti...
interesuje me kako njegujete kožu s obzirom da imate dijabetes, i dešava li vam se da kad primite inzulin da na mjestu uboda vam ostaju plave fleke, i kako to rješavate?

Eto i ja ima tip 1 od 1989. bogme to je vec dobrih 21 godinu, vise imam nego sto nemam, meni hemoglobin bas i nije uspio biti manji od 8, sto je ostavilo i traga. Nervozu kontroliram tako da majke mi nemam pojma, nekako volim prirodu i voznju biciklom, sviram u bendu, radim u vrticu, imam zenu i kcer od godinu dana i stvarno se mogu pohvalit da nisam nesto nervozan tip, a vi probajte se malo prirodi posvetit ili tako nesto, slusat umirujucu glazbu ili nesto sto volite.
Sto se tice plavih fleka, zna mi nekad ostat ali sve ovisi koliko duboko i pod kojim kutem ubodem ili ako slucajno pogodim venu. Eto nadam se da sam bio od neke pomoci, puno srece

sunce5
26.03.2010., 21:07
ja koristim lantus više od godinu dana i prezadovoljna sam...i meni se prije dešavalo da mi je šećer ujutro bio visok ali s lantusom sam ga ospjela spustiti, pa mi vrlo rijetko pređe iznad 8. on sporo i dugo djeluje. ja primam 24jed.ta mi doza najbolje odgovara, mada sam je spustila na 18 jedinica, jer u zadnje vrijeme sam,prestala konzumirati hljeb zbog linije, pa odmah i inzulin zahtjeva manje jedinica... Bitno je da odrediš sebi dozu koja ti odgovara i da svaku veče primaš istu i u isto sati...ja na primjer primam svako veče u 21h...
ja još pijem i neke biljne čajeve koji se preporučuju za šećer kao što je čaj od imele, svile, pa neku mješavinu čajeva koje kupim u apoteci, artičoku za održavanje masnoće...i tako ako još nešto naiđe...i naravno zeleni čaj svako večer baz kojeg ne mogu zamisliti dan...
problem su mi samo te flekice, ne znam kojom kremom da ih tretiram, jer meni se često desi da pod pogrešnim uglom primim inzulin ili da primim u venu...

dadariel
27.03.2010., 09:44
ja koristim lantus više od godinu dana i prezadovoljna sam...i meni se prije dešavalo da mi je šećer ujutro bio visok ali s lantusom sam ga ospjela spustiti, pa mi vrlo rijetko pređe iznad 8. on sporo i dugo djeluje. ja primam 24jed.ta mi doza najbolje odgovara, mada sam je spustila na 18 jedinica, jer u zadnje vrijeme sam,prestala konzumirati hljeb zbog linije, pa odmah i inzulin zahtjeva manje jedinica... Bitno je da odrediš sebi dozu koja ti odgovara i da svaku veče primaš istu i u isto sati...ja na primjer primam svako veče u 21h...
ja još pijem i neke biljne čajeve koji se preporučuju za šećer kao što je čaj od imele, svile, pa neku mješavinu čajeva koje kupim u apoteci, artičoku za održavanje masnoće...i tako ako još nešto naiđe...i naravno zeleni čaj svako večer baz kojeg ne mogu zamisliti dan...
problem su mi samo te flekice, ne znam kojom kremom da ih tretiram, jer meni se često desi da pod pogrešnim uglom primim inzulin ili da primim u venu...

Eto puno hvala znaci da samo hrabro sa Lantusom... Inace ja pijem caj od Kambucha gljive sto mi je predlozio moj stari prijatelj od kojih 65 godina koji je sa tim sebi rijesio Multiplesklerozu, sjecam ga se jos kad smo u istoj zgradi zivili da je bio osamdeset postotni invalid i da nije nit hodat mogao, i onda je poceo sa tim pa sad brze hoda od mene kad smo vani...tako da preporucam ito, meni nije snizavalo secer ali sam dobio nekakvu logiku u mjerenjima, pijem puno tekucine te kambuce razrijedjene barem litru i pol plus druge stvari koje pijem preko dana. Hvala jos jednom...vozdra

rijecica
13.04.2010., 21:00
Eh posto ovdje ima ljudi sa dugogodisnjim iskustvom, ja sam htjela da pitam za savjet. Naime, u januaru sam imala jedan napad hipoglikemije, ustvari uzasnu glad kao nikad do tada. Nesto sam pojela i sve je bilo ok. Narednih dana sam osjecala neku slabost i posto sam hipohondar, a i tata mi ima dijabete, pa znam simptome, otisla sam izmjeriti secer i bio mi je 8,4 nako dorucka. Otisla sam endokrinologu, koja me je odmah strpala u bolnicu na ispitivanje. U toku boravka, seceri su mi bili uglavnom ok - do 7,8 dva sata nakon jela, dok mi je bas na jutro kad sam radila IRI, prvi put ustanovljen secer nataste od 7,1. Dva sata nakon oralnog opterecenja bio mi je 7,0. Nakon toga moja revnosna doktorica mi je dijagnosticirala D2 i propisala 8 inzulinskih jedinica. Nakon otpustanja iz bolnice nisam uzimala inzulin, nego sam htjela jos jedno misljenje. Sada nakon dva mjeseca, nataste mi je secer uredu - do 5,6, ali recimo danas nakon sat vremena iza rucka je bio 10, pa dva sata nakon 6,1. Doktorica mi je rekla da imam hiperinzulanemiju, jer su mi receptori genetski izmjenjeni. Ja sam u ova dva mjeseca dosta smrsala i cesto mokrim, pa se pitam da li mi je inzulin kojeg ocito imam dovoljno uopste Afrikaans ili sve to odradjuju bubrezi i dokle cu ovako moci bez lijekova? Posto imam 28 godina doktorica je rekla da bi ona odmah ukljucila inzulin, jer sam premlada za lijekove i da bi se tako gusteraca samo iscrpila.
Ja ne znam sta da radim, malo me je strah inzulina. Da li da ipak probam lijekove, jer ovako bez icega vise ne ide. Previse sam smrsala i organizam mi se iscrpio.

brnistra82
13.04.2010., 22:17
Otac mi ima secer 16. Pio je brojne lijekove ali mu šećer ne pada. Cula san za doktora u Minhenu koji radi pročišćavanje krvi za razne bolesti uključujući i dijabetes. Navodno je sa dalekog istoka vjerojatno kinez ili korejac. Da li netko ima ikakvu informaciju o toj metodi pročišćavanja krvi i da li zna adresu klinike u Minhenu

Eht
14.04.2010., 10:39
@ Rijecica - ne boji se inzulina. Ja sam TIP1 već 5 godina i bodem se 4 puta dnevno. U svakom slučaju radije bih se ubo 10 puta nego pio tablete.

sunce5
15.04.2010., 21:44
Eh posto ovdje ima ljudi sa dugogodisnjim iskustvom, ja sam htjela da pitam za savjet. Naime, u januaru sam imala jedan napad hipoglikemije, ustvari uzasnu glad kao nikad do tada. Nesto sam pojela i sve je bilo ok. Narednih dana sam osjecala neku slabost i posto sam hipohondar, a i tata mi ima dijabete, pa znam simptome, otisla sam izmjeriti secer i bio mi je 8,4 nako dorucka. Otisla sam endokrinologu, koja me je odmah strpala u bolnicu na ispitivanje. U toku boravka, seceri su mi bili uglavnom ok - do 7,8 dva sata nakon jela, dok mi je bas na jutro kad sam radila IRI, prvi put ustanovljen secer nataste od 7,1. Dva sata nakon oralnog opterecenja bio mi je 7,0. Nakon toga moja revnosna doktorica mi je dijagnosticirala D2 i propisala 8 inzulinskih jedinica. Nakon otpustanja iz bolnice nisam uzimala inzulin, nego sam htjela jos jedno misljenje. Sada nakon dva mjeseca, nataste mi je secer uredu - do 5,6, ali recimo danas nakon sat vremena iza rucka je bio 10, pa dva sata nakon 6,1. Doktorica mi je rekla da imam hiperinzulanemiju, jer su mi receptori genetski izmjenjeni. Ja sam u ova dva mjeseca dosta smrsala i cesto mokrim, pa se pitam da li mi je inzulin kojeg ocito imam dovoljno uopste Afrikaans ili sve to odradjuju bubrezi i dokle cu ovako moci bez lijekova? Posto imam 28 godina doktorica je rekla da bi ona odmah ukljucila inzulin, jer sam premlada za lijekove i da bi se tako gusteraca samo iscrpila.
Ja ne znam sta da radim, malo me je strah inzulina. Da li da ipak probam lijekove, jer ovako bez icega vise ne ide. Previse sam smrsala i organizam mi se iscrpio.

i ja primam inzulin 4 puta na dan, i već sam navikla, ma ništa srašno...na početku možda tako izgleda, ali se poslije navikneš i prihvatiš to kao dio tebe. sigurno je bolje primati inzulin nego tablete piti...i trebaš to uključiti što prije, jer tisimptomi mršanja i stalnog odlaska na wc, nisu dobri..to ti govori da ti se šećer u tijelu nekreće dobro...tako se možeš još više zeznuti...
:mig:

sunce5
15.04.2010., 21:50
Otac mi ima secer 16. Pio je brojne lijekove ali mu šećer ne pada. Cula san za doktora u Minhenu koji radi pročišćavanje krvi za razne bolesti uključujući i dijabetes. Navodno je sa dalekog istoka vjerojatno kinez ili korejac. Da li netko ima ikakvu informaciju o toj metodi pročišćavanja krvi i da li zna adresu klinike u Minhenu

možda, ne bi bilo loše da ti tata pije neke čajeve: kao što je čaj od koprive koji pročišćava krv, bar dvije čaše dnevno, čaj od listova borovnice je dobar za šećer, artičoka za smanjenje masnoće što isto utiče na razinu šećera,,, i ukoliko konzumira hljeb trebalo bi što manje da ga jedem.Ja kad hljeb ne jedem primam samo 4 jedinice inzulina, dok kad ga jedem od 10-14j...čaj od imele je isto jako dobar za smanjenje šećera u krvi, samo bez bobica one se ne smiju konzumirati (listovi imele se potope u vodu koja prenoći, i onda se sutradan pije)- o ovim čajevima opširnije možeš naći na netu ako te zanima... i ne bi bilo loše da svaki dan šeta bar pola sata kako bi energijom spuštao šećer...to je ono što ja malo znam, pa nadam se da će ti nešto pomoći...:)

third eye
15.04.2010., 22:00
meni i limun snizi šećer vrlo brzo! prvi put kad sam došla u bolnicu samo s time su mi ga snizili.

rijecica
16.04.2010., 14:56
i ja primam inzulin 4 puta na dan, i već sam navikla, ma ništa srašno...na početku možda tako izgleda, ali se poslije navikneš i prihvatiš to kao dio tebe. sigurno je bolje primati inzulin nego tablete piti...i trebaš to uključiti što prije, jer tisimptomi mršanja i stalnog odlaska na wc, nisu dobri..to ti govori da ti se šećer u tijelu nekreće dobro...tako se možeš još više zeznuti...
:mig:

E to mi niko nije objasnio, zbog cega je bolji inzulin nego tablete? Znam da tablete crpe inzulin iz gusterace i nakon nekog vremena ona se iscrpi i osoba prelazi na inzulin. Ali koja je korist od gusterace osim sto luci inzulin, tj. zbog cega se mora cuvati? I tako i tako je beskorisna kada primas injekcije inzulina, je li tako, ili se varam?

brnistra82
16.04.2010., 18:28
Hvala ti puno na savjetu.Potražit cu na netu. Šeta on samo ne često, triba ga svaki put uvjeravat da to mora, ko dite je posta. thnx alot, vec si pomoga a i brzo je sezona articoka vidis...

sunce5
16.04.2010., 21:17
E to mi niko nije objasnio, zbog cega je bolji inzulin nego tablete? Znam da tablete crpe inzulin iz gusterace i nakon nekog vremena ona se iscrpi i osoba prelazi na inzulin. Ali koja je korist od gusterace osim sto luci inzulin, tj. zbog cega se mora cuvati? I tako i tako je beskorisna kada primas injekcije inzulina, je li tako, ili se varam?

kad sam tek dobila dijabetes, meni je rečeno da ću koristiti inzulin, jer je on trenutno najbolja savremena opcija za dijabetes. Tablete koriste starije osobe, koje nisu u stanju sebi davat inzulin, te mi je rečeno da će na njih red doci tek u tim godinama. Tablete mogu s vremenom da utiču negativno na organizam, kao i svaka tableta koju piješ. dok je za jedno dobra drugome šteti, pa tako ti je i sa ovim tabletama. Dok inzulin nema loših strana, osim što se moraš bosti...vjeruj da to i nije toliko strašno. Ja sam imala 15 godina kada sam sama sebi primila inzulin, i umrla sam od straha...al s vremenom jednostavno se opustiš...čak znam jednog dječaka koji ima 7 godina, i mama mu daje inzulin...e pa kad i on može, pokušaj i ti...vrijedi pokušat ipak je u pitanju tvoje zdravlje...ja toliko znam o tome...:mig:

sunce5
16.04.2010., 21:22
kad se već spominje limun, ja sam koristila oaj recept, i dosta mi je regulisao masnoću, i snižavao dnevni šećer, a usput mi je bio i osvježavajući...

skinuto sa neta:
5 manjih limuna
25 rezanja bijelog luka

luk ocistiti, limun oprati.
Luk plus limun nasjeckati na ruku na kockice(limun ne oguliti)
Tos sve u pola litre hladne vode kuhati dok ne zakljuca, ugasiti i ohladiti.
Procjedi, gusti dio ispasirati i to pomijesati sa onom vodom u kojoj se kuhalo.
Kad se ohladi metnes u frizider i drzati tamo i piti nataste ujutro 1 velika zlica u vrh.
Otprilike traje 10 dana.
2-3 tj. pauza i onda drugu turu.

Ja sam samo pila navečer prije spavanja, zbog mirisa....meni je ovo bilo super...SAMO NE TREBA PRETJERIVATI ZBOG ŽELCA, IPAK LIMUNSKA KISELINA JE JAKA, PA JE SE BITNO DRŽATI UPUTA.

rijecica
18.04.2010., 15:45
kad sam tek dobila dijabetes, meni je rečeno da ću koristiti inzulin, jer je on trenutno najbolja savremena opcija za dijabetes. Tablete koriste starije osobe, koje nisu u stanju sebi davat inzulin, te mi je rečeno da će na njih red doci tek u tim godinama. Tablete mogu s vremenom da utiču negativno na organizam, kao i svaka tableta koju piješ. dok je za jedno dobra drugome šteti, pa tako ti je i sa ovim tabletama. Dok inzulin nema loših strana, osim što se moraš bosti...vjeruj da to i nije toliko strašno. Ja sam imala 15 godina kada sam sama sebi primila inzulin, i umrla sam od straha...al s vremenom jednostavno se opustiš...čak znam jednog dječaka koji ima 7 godina, i mama mu daje inzulin...e pa kad i on može, pokušaj i ti...vrijedi pokušat ipak je u pitanju tvoje zdravlje...ja toliko znam o tome...:mig:

Pretpostavljam da imas D2? S koliko godina si ga dobila i koji su uzroci. Meni je dijagnosticiran MODY susp, sto znaci da se samo pretpostavlja, ali mi u Sarajevu nemamo mogucnosti da se utvrdi tacno sta je uzrok nastanka bolesti. Kod mene je navodno jak stres prouzrokovao gentsku promjenu na inzulinskim receptorima, koji su postali neosjetljivi na moj inzulin kojeg navodno imam dovoljno. Da li se u Hrvatskoj moze covjek testirati da utvrdi da li su mu receptori neosjetljivi ili je sam inzulin promjenjen. Ja bih to voljela da ustanovim, jer od toga uveliko i tereapija zavisi. Molim sve one koji imaju neku informaciju gdje se to moze uraditi da se jave. Osim toga mozete li mi preporuciti dobrog endokrinologa u Zagrebu, jer namjeravam da odem po jos jedno misljenje, jer su ovi u Sarajevo blago receno neozbiljni. Covjek ne zna na cemu je. Jedni mu preporucuju jedno, drugi se kunu da je to pogresno:ne zna.
Hvala unaprijed svma na odgovorima:)!

brnistra82
18.04.2010., 17:31
Da li je netko testira da li čaj od maslinovih listova smanjuje šećer?

sunce5
18.04.2010., 17:56
Pretpostavljam da imas D2? S koliko godina si ga dobila i koji su uzroci. Meni je dijagnosticiran MODY susp, sto znaci da se samo pretpostavlja, ali mi u Sarajevu nemamo mogucnosti da se utvrdi tacno sta je uzrok nastanka bolesti. Kod mene je navodno jak stres prouzrokovao gentsku promjenu na inzulinskim receptorima, koji su postali neosjetljivi na moj inzulin kojeg navodno imam dovoljno. Da li se u Hrvatskoj moze covjek testirati da utvrdi da li su mu receptori neosjetljivi ili je sam inzulin promjenjen. Ja bih to voljela da ustanovim, jer od toga uveliko i tereapija zavisi. Molim sve one koji imaju neku informaciju gdje se to moze uraditi da se jave. Osim toga mozete li mi preporuciti dobrog endokrinologa u Zagrebu, jer namjeravam da odem po jos jedno misljenje, jer su ovi u Sarajevo blago receno neozbiljni. Covjek ne zna na cemu je. Jedni mu preporucuju jedno, drugi se kunu da je to pogresno:ne zna.
Hvala unaprijed svma na odgovorima:)!

ja imam dijabetes tip1, i dobila sam ga sa 15 godina, i imam ga skoro osam godina....vjerovatno je uzrok neka vrsta stresa, loša ishrana, kao npr rat kod nas... Ja sam iz sarajeva, i liječim se na koševu, i meni je sve ok, nisu ljekari neozbiljni, šta više čak mi i odgovaraju. imam kontrole svakih 4 mjeseca, gdje se rade potpuni nalazi...ja nemam primjedbe...

cabrio
19.04.2010., 08:33
ja takodjer imam dijabetes tip 1 vec 10 godina,i moje misljenje je da nakon nekog vremena koristenja istog inzulina,tijelo ne reagira kao u pocetku...ja koristim lantus i humalog i lantus dajem oko 6 popodne al me uvijek baca u HIPO u kasnim satima i onda mi ujutro secer bude visok...mislim da cu razmislit o opciji PUMPA...

cabrio
19.04.2010., 08:41
ja sam iz splita al cesto sam bila po dijabetickim ljetovanjima dok sam bila manja...sta se tice endokrinologa u zagrebu,ja ti preporucam bolnicu Rebro ili VUK VRHOVEC...nemogu se tocno sjetit kako se zovu lijecnici al znam da su vrhunski...probaj upisat na googl pa ti mozda izbaci imena...

rijecica
19.04.2010., 10:26
ja sam iz splita al cesto sam bila po dijabetickim ljetovanjima dok sam bila manja...sta se tice endokrinologa u zagrebu,ja ti preporucam bolnicu Rebro ili VUK VRHOVEC...nemogu se tocno sjetit kako se zovu lijecnici al znam da su vrhunski...probaj upisat na googl pa ti mozda izbaci imena...

Hvala puno! Cula sam za VV. da je odlicna klinika. Samo zna li iko kako je sa stranim drzavljanima? Da li se moguce tek tako naruciti?

rijecica
19.04.2010., 10:33
ja imam dijabetes tip1, i dobila sam ga sa 15 godina, i imam ga skoro osam godina....vjerovatno je uzrok neka vrsta stresa, loša ishrana, kao npr rat kod nas... Ja sam iz sarajeva, i liječim se na koševu, i meni je sve ok, nisu ljekari neozbiljni, šta više čak mi i odgovaraju. imam kontrole svakih 4 mjeseca, gdje se rade potpuni nalazi...ja nemam primjedbe...

Kod kojeg doktora konkretno ides? Ja sa svojom doktoricom uopste nisam zadovoljna. Prvo mi je rekla da to nije dijabetes, pa onda da jeste, a da ne pricam o nekom savjetovanju. Kazu da se pridrzavam dijabeticke prehrane, a ni rijeci o tome kakva je to prehrana, nego sve moras sam. Prehrana je jako bitna kod dijabetesa tipa 2, neuporedivo sa tipom 1. Inace je tip 2 komplikovaniji od 2. Kod tipa 1 nema puno nedoumica. Prilicno se lako dijagnosticira i lijek je jedino inzulin (naravno mora se naci onaj pravi). Zato si sigurno zadovoljna. I meni su uradjene sve pretrage, ali nista se nije rascistilo. Totalno sam zbunjena.

sunce5
19.04.2010., 14:24
Kod kojeg doktora konkretno ides? Ja sa svojom doktoricom uopste nisam zadovoljna. Prvo mi je rekla da to nije dijabetes, pa onda da jeste, a da ne pricam o nekom savjetovanju. Kazu da se pridrzavam dijabeticke prehrane, a ni rijeci o tome kakva je to prehrana, nego sve moras sam. Prehrana je jako bitna kod dijabetesa tipa 2, neuporedivo sa tipom 1. Inace je tip 2 komplikovaniji od 2. Kod tipa 1 nema puno nedoumica. Prilicno se lako dijagnosticira i lijek je jedino inzulin (naravno mora se naci onaj pravi). Zato si sigurno zadovoljna. I meni su uradjene sve pretrage, ali nista se nije rascistilo. Totalno sam zbunjena.

dr. Bosanko Horozić....

sunce5
19.04.2010., 14:28
ja takodjer imam dijabetes tip 1 vec 10 godina,i moje misljenje je da nakon nekog vremena koristenja istog inzulina,tijelo ne reagira kao u pocetku...ja koristim lantus i humalog i lantus dajem oko 6 popodne al me uvijek baca u HIPO u kasnim satima i onda mi ujutro secer bude visok...mislim da cu razmislit o opciji PUMPA...

ja sam isto mjenjala inzulin, prije sam koristila humulin n i humulin r, a sad koristim dnevni novorapid, a noćni lantus. Ono što je bitno je da dnevni koristiš tri puta, dakle uz glavne obroke. ako ti je večera u 7h, tad završavaš sa primanjem dnevnog inzulina. Noćni, tj. lantus primaš u 21h, svako veče, i bitno je da uskladiš koliko ti jedinica odgovara....meni odgovara 18j, i tako mi svako jutro uglavnom šećer bude dobar....pa pokušaj ovako, možda ti bude odgovaralo.

ivanka.b
19.04.2010., 20:00
[QUOTE=brnistra82;26193345]Da li je netko testira da li čaj od maslinovih listova smanjuje šećer?

Moj ti je savjet ozbiljno se posavjetovati sa dijabetologom-neznam od kud si ali na Vuk Vrhovcu u Zgb se vrlo odgovorno odnose i prema bolesti i pacijentima.Pacijente koji žive van Zagreba naruče na dva dana u bolnicu i za to im vreme naprave sve pretrage i doziraju terapiju te im objasne sve o hrani.Moj otac je godinama imao takav šećer sve dok nje došao u Zgb i sad mu je šećer idealan sa 1 tabletom a Hba1c mu je ispod 5.Pred 5 godina sam i ja dobila šećer i stigla sam na Vuk Vrhovac sa šećerom 30 i skidali ga cjeli dan te mi objasnili da moram na inzulin jer takav šećer jednostavno nemože se lječit tabletama. Tad sam imala 44 godine i šok je bio strašan ali sam se sabrala i prihvatila terapije i kako mi je nakon 1 godine Hba1c bio 4,1 lječnik mi je skinuo 1 dozu inzulina i zamjenio tabletom a nakon pola godine me skinuo sa inzulina i pijem 2 tablete a nalazi su u redu.Moram priznat da sam puno lakše živjela dok sam se pikala ali mi je ovo psihički lakše a pazit moram puno više.Ovo je moje iskustvo kojim ti hoću reć da se sve može ali prije svega treba shvatit ozbiljnost ove bolesti koja ne boli ali uništava organizam sistematski i kad te od šećera zaboli to je kasno.Porazgovaraj sa ocem ali i sa onim tko kuha tako da izbaci namirnice koje jako dižu šećer i drži se službene medicine a čajevi mogu pomoći i to oni kupljeni u apoteci a ne od nekih neprovjerenih travara a da ne govorim o nekim nadrilječnicima koji čiste krv jer je to nemoguće.

brnistra82
19.04.2010., 20:33
ivanka.b hvala na savjetu. Sutra cu nazvat u Vuk Vrhovac da mu nađem termin. Vidin da ako ga je ne stisnen malo propast ce. Cula san za njih ali odes uvik di ti je najblize. Da, cajevi dobro dođu al nisu temeljna terapija.Nista, sutra u akciju, nema druge. Thnx

henky72
20.04.2010., 10:32
zdravo svima.

svaka cast kako to napravis da jedes sve a hem ti je 7-7,3 otkrij mi tajnu :) ..
najbolji mi je bio 6 ali to tek na pocetku.. sada se krece oko 8-9 :( imam dijabetes oko 3 god

bjelovarcanka
20.04.2010., 15:16
eto da se i ja prikljucim ovoj temi... dakle jucer sam pojela 3 bajadere male,, i nakon pola sata izmjerim bio je 7.9. da bi nakon sat vremena bio 11.9... !!!!

rijecica
20.04.2010., 16:46
eto da se i ja prikljucim ovoj temi... dakle jucer sam pojela 3 bajadere male,, i nakon pola sata izmjerim bio je 7.9. da bi nakon sat vremena bio 11.9... !!!!

da li imas dijebetes ili ne? ako imas i koristis lijekove ili inzulin, to je malo previse. Ako nemas, mjeri secer ujutru nataste, i dva sata poslije jela.

bjelovarcanka
20.04.2010., 17:06
pa ocito da imam,,po ovome...pijem glukophage od 850mg 2x!

sunce5
20.04.2010., 20:25
svaka cast kako to napravis da jedes sve a hem ti je 7-7,3 otkrij mi tajnu :) ..
najbolji mi je bio 6 ali to tek na pocetku.. sada se krece oko 8-9 :( imam dijabetes oko 3 god

kad sam kući, pokušavam da jedem neprženu hranu...npr. ako jedem viršle ne pržim već ih kuham,..ukoliko koristim ulje nikad ne čekam da se zagrije već na hladno stavljm hranu i dodam malo vode kako ne bi došlo do prženja...ulje je svakako maslinovo, ni jedno drugo...dok kad sam van kuće jedem sve i svašta...
ali skoro svaki dan pijem neki čaj, bilo da je čaj od koprive, imele, listova borovnice,brekinje...uglavnom to dosta pomaže, jer su ovi čajevi za smanjenje šećera...i svaki dan pijem vitamin-c, b-komplex i riblje ulje, kako bih sačuvala organizam od mogućih posljedica.Pila sam i mješavinu bijelog luka sa limunom, što sam pisala u predhodnom post i to mi je isto odgovaralo-regulisalo mi je šećer i masnoću...ma čajevi su zakon, a sad proljeće pa se mnogi mogu naći.:)

sunce5
20.04.2010., 20:31

radi se o tome da ti nije odmah bajadera djelovala već postepeno ti je dizala šećer...vjerujem da si opet izmjerila za još pola sata bio bi ti još viši...i meni se to dešavalo...onda ja kad hoću jest nešto slatko primim malo više inzulina i prijuštim to sebi...mislim, svaki dan:):):)šta ću kad volim slatko, to me održava...još malo pa ću biti buca:mig:

rijecica
20.04.2010., 20:43
radi se o tome da ti nije odmah bajadera djelovala već postepeno ti je dizala šećer...vjerujem da si opet izmjerila za još pola sata bio bi ti još viši...i meni se to dešavalo...onda ja kad hoću jest nešto slatko primim malo više inzulina i prijuštim to sebi...mislim, svaki dan:):):)šta ću kad volim slatko, to me održava...još malo pa ću biti buca:mig:

Ja sam znala kada pojedem brtze secere (u mom slucaju jako zasecerena kafa) izmjeriti do 10, ali to je mjerenje odmah 15 min. poslije. To sam bas eksperimentisala. Ali za pola sat je ves oko 7. Da li je moguce da lijekovi izazivaju takav ucinak, tj. kad pojedes tzv. brze secere da uspore njihovo djelovanje za nekih sat vremena?
Nadam se da ne pitam glupa pitanja, malo sam nova u tome, a jako me zanima:mig:

sunce5
20.04.2010., 21:52
Ja sam znala kada pojedem brtze secere (u mom slucaju jako zasecerena kafa) izmjeriti do 10, ali to je mjerenje odmah 15 min. poslije. To sam bas eksperimentisala. Ali za pola sat je ves oko 7. Da li je moguce da lijekovi izazivaju takav ucinak, tj. kad pojedes tzv. brze secere da uspore njihovo djelovanje za nekih sat vremena?
Nadam se da ne pitam glupa pitanja, malo sam nova u tome, a jako me zanima:mig:

ako primiš inzulin ili popiješ tabletu(nisam sigurna kako se tablete konzumiraju) prije te kahve sat, pola sata inzulin i dalje djeluje, dakle ima period koji djeluje i u tom periodu tvoje tjelo crpi taj inzulin i tim se smanjuje šećer...a kad si izmjerila odmah nakon kahve, sasvim je logično da od te količine šećera i tvoj šećer naglo skoči, pa se lagano spušta zahvaljujući inzulinu ili tabletama koji se još zadržao i bilo ga u rezervi., mislim da tu dosta riskiraš jer tako opterećuješ organizam: sad je šećer gore-sad dolje...mislim da se o tome radi...:)Bjeli šećer, brašno i sol su najveći otrovi od kojih i nastaju bolesti...

Nuta
20.04.2010., 23:36
Pozdrav dobri ljudi...Dolazim iz Srbije iz malog gradica koji lezi na samom dunavu :).21.07 2007 godine ustanovili su mi dijabetes tipa 1....Po danu primam 4 puta insulin.3 puta primam novorapid(nekad i 4-5 zavisi ako pojedem nesto obilnije usput) i 1 lantus oko 22:00-24:00...Kako je prolazilo vreme primetio sam da na delu stomaka i na preponama dobijam kao male kvrgice i nisam bas obracao paznju na to do nedavno...Dok me nije pocelo nervirati kako izgleda...Sad sam sav deprimiran sa tim kako cu na plazu pred devojke i tako te stvari razumete me...Pa zeleo bih da date nekoliko saveta i dali ima neko resenje za otklanjanje tih stvari jer strasno me iritiraju i ako moze po koji dobar savet Hvala! :*
Jako mi je drago sto vidim mnogo odgovora na ovu temu! Mnogo pomaze

Nuta
20.04.2010., 23:38
ja sam isto mjenjala inzulin, prije sam koristila humulin n i humulin r, a sad koristim dnevni novorapid, a noćni lantus. Ono što je bitno je da dnevni koristiš tri puta, dakle uz glavne obroke. ako ti je večera u 7h, tad završavaš sa primanjem dnevnog inzulina. Noćni, tj. lantus primaš u 21h, svako veče, i bitno je da uskladiš koliko ti jedinica odgovara....meni odgovara 18j, i tako mi svako jutro uglavnom šećer bude dobar....pa pokušaj ovako, možda ti bude odgovaralo.

sunce jel mogu dobiti tvoj msn ili nesto zeleo bih da me posavetujes u nekim stvarima ...
evo moj msn: milosg_bp@hotmail.com
i skype: mothman90