PDA

View Full Version : Dijabetes

stranice : 1 2 3 [4] 5

hrvoje dr.
28.11.2011., 15:13
Molim pomoć: neki dan sam radila OGTT + inzulin (0' i 120'), u Poliklinici Sunce. Nalazi su sljedeći:

Glukoza-0' 4,8 (4,4-6,4)
Glukoza-120' 8,3 (4,4-7,8)

Inzulin-0' 8,3 (2,6-24,9)
Inzulin-120' 60,0 (prazno polje za ref. interval, kaže dr. isto <25)

Kaže internistica da je ovo klinička slika inzulinske rezistencije, odnosno latentni dijabetes. Predlaže daljnju obradu na VV ili Vinogradskoj (npr. petosatni OGTT), i ovisno o potvrdi dijagnoze terapiju, npr. Metformin.

Imam 26 godina. Inače se već 2 godine borim s kroničnom kandidijazom i povremenim mučninama. Ova bi ih dijagnoza mogla objasniti.

Molim komentare na nalaz, može li ovo stvarno biti dijabetes?:confused:

P.S. Tata mi je dijabetičar, mama latentni (njezina mama isto bila).
Napišite jedinice uz inzulin.
Ovo bi govorilo više govorilo u prilog inzulinske rezistencije blage,te blago poremećen GUK nakon OGTT. Inače poz. dg. DM je GUK >11mmol/L u OGTT.
Dali je rađen HbA1c ,GUK na tašte je uredan.

Linea Exclusive
28.11.2011., 15:45
Napišite jedinice uz inzulin.
Ovo bi govorilo više govorilo u prilog inzulinske rezistencije blage,te blago poremećen GUK nakon OGTT. Inače poz. dg. DM je GUK >11mmol/L u OGTT.
Dali je rađen HbA1c ,GUK na tašte je uredan.

Mjerna jedinica za inzulin je mU/L, za glukozu mmol/L.

Malo sam guglala, sad kužim da to nije dijabetes, nego eventualno pred-dijabetes, odnosno poremećena tolerancija glukoze.
Nisam još radila HbA1c, pretpostavljam da je to sljedeće.

Ono što mi nije jasno je da sam već preko godinu dana (s malim prekidima) na anti-kandida dijeti (minimalno ugljikohidrata); kakve bi mi tek vrijednosti bile da normalno jedem?:)
I nemam PCOS niti višak kg, naprotiv.

hrvoje dr.
28.11.2011., 15:50
Mjerna jedinica za inzulin je mU/L, za glukozu mmol/L.

Malo sam guglala, sad kužim da to nije dijabetes, nego eventualno pred-dijabetes, odnosno poremećena tolerancija glukoze.
Nisam još radila HbA1c, pretpostavljam da je to sljedeće.

Ono što mi nije jasno je da sam već preko godinu dana (s malim prekidima) na anti-kandida dijeti (minimalno ugljikohidrata); kakve bi mi tek vrijednosti bile da normalno jedem?:)
I nemam PCOS niti višak kg, naprotiv.
Uz to da još napravite HbA1c,za koji vjerujem da će biti uredan. Stanje treba samo pratiti otprilike svaka 2-3mj. GUK i inzulin natašte.

SSDM
10.12.2011., 19:38
Nisam pronasla temu o dijabetisu, pa ukoliko postoji, molim adminsitratore da me prebace :D

Naime, oba roditelja su mi dijabeticari, pa je moguce da sam malo i hipohondricna.
Danas sam otprilike tri sata nakon jela, uz njih i ja izmjerila secer na kucnom aparaticu za mjerenje.
Secer je bio 9.2.
Inace na taste mi je secer zadnjih par puta kada sam mjerila bio na samoj granici ili par podioka vise od 6.
Da li je moguce da je to pocetak dijabetisa? Imam 29 godina i normalnu tjelesnu tezinu.

hrvoje dr.
10.12.2011., 20:03
Nisam pronasla temu o dijabetisu, pa ukoliko postoji, molim adminsitratore da me prebace :D

Naime, oba roditelja su mi dijabeticari, pa je moguce da sam malo i hipohondricna.
Danas sam otprilike tri sata nakon jela, uz njih i ja izmjerila secer na kucnom aparaticu za mjerenje.
Secer je bio 9.2.
Inace na taste mi je secer zadnjih par puta kada sam mjerila bio na samoj granici ili par podioka vise od 6.
Da li je moguce da je to pocetak dijabetisa? Imam 29 godina i normalnu tjelesnu tezinu.
Roditelji su ovsni o inzulinu?
Potrebno da se javite vašoj dr. da se učine pretrage da se vidi jeli to je početak DM ili ne(GUK,C peptid,HbA1c,urin,lipidogram,opća biokem.).
Inače to su neke graničen vrijednosti GUK,tako moež se raditi o početku DM.

SSDM
10.12.2011., 22:41
prije svega hvala na odgovoru.
Oba roditelja su mi ovisni o inzulinu, otac vec tri a majka godinu dana. Oboje imaju 62 godine.
postoji li kakva preporuka preventive dijabetisa ako je ovo neka pocetna netolerancija na glukozu?
Ima li mi spasa? S obzirom da jos uvijek nemam djecu, veoma me je strah da ne obolim.

hrvoje dr.
13.12.2011., 17:00
prije svega hvala na odgovoru.
Oba roditelja su mi ovisni o inzulinu, otac vec tri a majka godinu dana. Oboje imaju 62 godine.
postoji li kakva preporuka preventive dijabetisa ako je ovo neka pocetna netolerancija na glukozu?
Ima li mi spasa? S obzirom da jos uvijek nemam djecu, veoma me je strah da ne obolim.
Može se usporiti.

Teta2U
14.12.2011., 16:35
Imam pitanje, jer moram mijenjati glukometar, pa želim pitati ostale dijabetičare - koja su vaša iskustva sa One Touch glukometrima, ljekarnica mi rekla da imaju onaj Ultra Smart, pa vas molim da napišete svoja mišljenja i iskustva :moli:
Hvala :)

Lent11
14.12.2011., 18:15
Inače imamo još jednu temu: http://www.forum.hr/showthread.php?t=87190, možda tamo pronađete više informacija. :)

iiii
14.12.2011., 19:03
Inače imamo još jednu temu: http://www.forum.hr/showthread.php?t=87190, možda tamo pronađete više informacija. :)

ups, jesam ja hipoglikemična pa vidim duplo ili je to ova ista tema? :rofl:
___

nisam one touch koristila.
meni je jako praktičan bio bayer ascensia breeze 2, to je onaj koji primi "kolut" od 10 trakica, pa ne moraš stalno vadit 1 po 1. al mi veli moj dijabetolog da nije baš sasvim precizan (ok, svaki može ponekad malo zeznut)

Lent11
15.12.2011., 15:03
A, tema je već spojena.

Teta2U
16.12.2011., 00:09
Da li je itko od dijabetičara na ovoj temi možda regan na dijabetički forum (diabetes.hr/Forum)? ako netko jeste, molim da mi se javi, imam pitanja... :moli:

sunce 1
17.12.2011., 00:48
Molim nekog da mi odgovori na par pitanja. S obzirom da znam malo o dijabetesu, imam veliki problem. Zanima me koliko dijabetičari mogu da obole od nekih opasnih zaraznih bolesti, ako im je higijena ravna nuli. Zanima me jer je sestra od mog muža ovisna o inzulinu već 19 godina, a jako neodgovorna prema svojoj bolesti i kao takva u čestom kontaktu sa mojom malom bebom. Pa me strah da li je može ona nečim zaraziti. Naime, ta cura ne pristupa svojoj bolesti odgovorno kao vi. Ona i više od četiri puta uzima inzulin, ali nikada ne mjeri šećer u krvi, niti podiže trakice. ne znam, možda ih i podiže pa proda, ali ih ne koristi. A kada treba dati inzulin, ne čisti ruku alkoholom i vaticom, već samo ubode. Nećete mi vjerovati, jedan put sam je našla kako preko jakne zavlači iglu i brzinski prima dozu jer žuri na bus. Pa mi je nemoguće da ta igla, dok prolazi kroz prljavu jaknu i ulazi u njeno rame i u njenu krv, ne unese neke bacile i tako ne zarazi njenu krv. A o njenol ličnoj higijeni da ne govorim , ona je još i gora od njenog odnosa prema bolesti. Te vas molim da mi pomognete, da li je takvo biće opasno za moju bebu i da li može da je zarazi nekom opasnom bolesti koja se skriva u njoj?
Puno vam hvala i lijepi pozdrav svima.
Zabrinuta mama

hrvoje dr.
17.12.2011., 13:29
Molim nekog da mi odgovori na par pitanja. S obzirom da znam malo o dijabetesu, imam veliki problem. Zanima me koliko dijabetičari mogu da obole od nekih opasnih zaraznih bolesti, ako im je higijena ravna nuli. Zanima me jer je sestra od mog muža ovisna o inzulinu već 19 godina, a jako neodgovorna prema svojoj bolesti i kao takva u čestom kontaktu sa mojom malom bebom. Pa me strah da li je može ona nečim zaraziti. Naime, ta cura ne pristupa svojoj bolesti odgovorno kao vi. Ona i više od četiri puta uzima inzulin, ali nikada ne mjeri šećer u krvi, niti podiže trakice. ne znam, možda ih i podiže pa proda, ali ih ne koristi. A kada treba dati inzulin, ne čisti ruku alkoholom i vaticom, već samo ubode. Nećete mi vjerovati, jedan put sam je našla kako preko jakne zavlači iglu i brzinski prima dozu jer žuri na bus. Pa mi je nemoguće da ta igla, dok prolazi kroz prljavu jaknu i ulazi u njeno rame i u njenu krv, ne unese neke bacile i tako ne zarazi njenu krv. A o njenol ličnoj higijeni da ne govorim , ona je još i gora od njenog odnosa prema bolesti. Te vas molim da mi pomognete, da li je takvo biće opasno za moju bebu i da li može da je zarazi nekom opasnom bolesti koja se skriva u njoj?
Puno vam hvala i lijepi pozdrav svima.
Zabrinuta mama
Dijabetičari su skloniji infekcijama zbog blaže narušenog imunosnog sustava zbog povišenog šećera u krvi.
Na vaša pitanja dali moguće da se ona nećim zarazi i pritom zarazi vašu bebeu odg. je moguće je.

Teta2U
17.12.2011., 13:53
Dijabetičari su skloniji infekcijama zbog blaže narušenog imunosnog sustava zbog povišenog šećera u krvi.
Na vaša pitanja dali moguće da se ona nećim zarazi i pritom zarazi vašu bebeu odg. je moguće je.

Boldano - i to je sve ipak individualno. Ja imam i dijabetes, kao posljedicu lijekova za mijasteniju, a na neku foru mi ipak imunološki sustav iznimno jak, i doista se ne sjećam kada sam zadnji puta imala išta jače od prehlade, a i prehladu zadnji puta prije četiri godine.

Honey Dorian
17.12.2011., 14:14

Pa svatko se "može zaraziti" i pri tome zaraziti i druge oko sebe.

To je definicija zaraznih bolesti, jel tako doktore? ;)

Vatu i alkohol pri davanju inzulina znam da koriste jedino roditelji djece s dijabetesom, i nitko drugi. S druge strane, nitko od ljudi oboljelih od dijabetesa ne dijeli svoje igle i lancete s drugim ljudima i šansa za prijenos bolesti koje se prenose krvlju ne postoji (za razliku od npr. onih intravenoznih heroinskih ovisnika koji koriste zajedničke igle). Do problema s davanjem inzulina preko odjeće može doći, obično se pojavi lokalna infekcija ako je došlo do bilo kakve kontaminacije. To ne može proći neprimijećeno, plus nije opasno za ljude okolo.

A ovo o narušenom imunosnom sustavu - nemaju svi ljudi oboljeli od dijabetesa povišen šećer u krvi. Neki su dobro ili čak jako dobro regulirani. OK, znam da je to science fiction za doktore koji se ne bave dijabetesom (no offence), ali stvarno je tako. :)

hrvoje dr.
17.12.2011., 14:40
Boldano - i to je sve ipak individualno. Ja imam i dijabetes, kao posljedicu lijekova za mijasteniju, a na neku foru mi ipak imunološki sustav iznimno jak, i doista se ne sjećam kada sam zadnji puta imala išta jače od prehlade, a i prehladu zadnji puta prije četiri godine.
Je zato sam i napisao da su skloniji,a ne da obavezno oboljevaju,kao što je skoro pravilo u imunokompromitiranih osoba.

Pa svatko se "može zaraziti" i pri tome zaraziti i druge oko sebe.

To je definicija zaraznih bolesti, jel tako doktore? ;)

Vatu i alkohol pri davanju inzulina znam da koriste jedino roditelji djece s dijabetesom, i nitko drugi. S druge strane, nitko od ljudi oboljelih od dijabetesa ne dijeli svoje igle i lancete s drugim ljudima i šansa za prijenos bolesti koje se prenose krvlju ne postoji (za razliku od npr. onih intravenoznih heroinskih ovisnika koji koriste zajedničke igle). Do problema s davanjem inzulina preko odjeće može doći, obično se pojavi lokalna infekcija ako je došlo do bilo kakve kontaminacije. To ne može proći neprimijećeno, plus nije opasno za ljude okolo.

A ovo o narušenom imunosnom sustavu - nemaju svi ljudi oboljeli od dijabetesa povišen šećer u krvi. Neki su dobro ili čak jako dobro regulirani. OK, znam da je to science fiction za doktore koji se ne bave dijabetesom (no offence), ali stvarno je tako. :)
Slažem se s vama,zapravo mi je pitanje pomalo čudno,zdrava logika je dovoljna da se odgovori na pitanja.
Da postoji jako dobro regulirani DM to sam vidio,ali da baš nemaju povišen šećer u krvi,nisam.

Honey Dorian
17.12.2011., 15:36
Povremene kratkotrajne hiperglikemije koje ne ostavljaju traga ni u HbA1c ne utječu ni na eventualnu povećanu sklonost infekcijama.

Ako je glikozilirani Hb unutar referentnih vrijednosti za zdrave osobe a pacijent nema učestale hipoglikemije koje bi utjecale na taj nalaz i prikrile značajnije hiperglikemije, onda on definitivno nije skloniji infekcijama.

Svejedno, gornje pitanje je ostalo neodgovoreno: ako dobro shvaćam, sunce_1 se boji da njena šogorica nosi neki patogeni virus ili bakteriju u krvi, kojeg je zaradila dajući si supkutane injekcije inzulina bez korištenja vate i alkohola. As I said, ljudi s dijabetesom mahom ne koriste vatu i alkohol. Imaš li neke podatke o povišenoj incidenciji nekih zaraznih bolesti u toj skupini pacijenata a koje bi bile posljedica takvih injekcija?

hrvoje dr.
17.12.2011., 16:36
Povremene kratkotrajne hiperglikemije koje ne ostavljaju traga ni u HbA1c ne utječu ni na eventualnu povećanu sklonost infekcijama.

Ako je glikozilirani Hb unutar referentnih vrijednosti za zdrave osobe a pacijent nema učestale hipoglikemije koje bi utjecale na taj nalaz i prikrile značajnije hiperglikemije, onda on definitivno nije skloniji infekcijama.

Svejedno, gornje pitanje je ostalo neodgovoreno: ako dobro shvaćam, sunce_1 se boji da njena šogorica nosi neki patogeni virus ili bakteriju u krvi, kojeg je zaradila dajući si supkutane injekcije inzulina bez korištenja vate i alkohola. As I said, ljudi s dijabetesom mahom ne koriste vatu i alkohol. Imaš li neke podatke o povišenoj incidenciji nekih zaraznih bolesti u toj skupini pacijenata a koje bi bile posljedica takvih injekcija?
OK sad mi je pitanje jasnije,osim lokalnih blažih infekcija te lipodistrofija (neinfektivno)odg. je NE.

iiii
17.12.2011., 18:30
ne sviđa mi se kako je postavljeno pitanje. "vuče" mi na neku diskriminaciju. i kao pitanje mi je zazvučalo da su dijabetičari (ne želim sad ulaziti u ove opise hig. navika) neki opasie kliconoše...
je, generalno su dijabetičari skloni infekcijama, sporom zarastanju rana i slično. kod mene (a nemam jako dobro reguliran dm) nekako to nije slučaj. zašto? nemam pojma. problema sa zarastanjem rana nemam, gripu (pravu) sam 1x pokupila. ne cijepim se protiv iste (ok, tu mogu neki dr. vikati na mene, moj dijabetolog ne viče). uglavnom, nekim čudom imam sasvim ok im. sustav, a vučem dm tip 1 od 1986.

p.s.
inače sam dosta osjetljiva na bilo kakve stigme. suprug mi boluje od kron. HCV-a, živimo zajedno preko 10 godina. odem svaku godinu, 2 na testiranje i negativna sam.

Honey Dorian
17.12.2011., 18:56
Ma to ti tako zvuči zato što se u svemu možda krije nešto drugo, a dijabetes je samo izgovor. "Šogi je prljavica" i to nema veze s dijabetesom. Meni se ne sviđa što netko sa strane uopće ide komentirati razinu regulacije i osuđivati curu "jer se ne brine za svoj dijabetes". To je zabadanje nosa.

A što se tiče osjetljivosti za infekcije, to se kuži tek kod stvarno jako loše reguliranih slučajeva, i to ne svih. Ono što je problem jest kad do infekcije dođe (a dođe kad-tad kod većine ljudi bez obzira na imunosni sustav): tada je obično jako teško postići iole suvislu regulaciju, šećeri podivljaju i onda se i infekcija može dodatno zakomplicirati. Otuda i preporuka o cijepljenju protiv gripe, dakle ne zato što ćemo je navodno lakše uloviti, nego zato što, ako je ulovimo, najebemo ko žuti. Eto.

iiii
17.12.2011., 19:16
Ma to ti tako zvuči zato što se u svemu možda krije nešto drugo, a dijabetes je samo izgovor. "Šogi je prljavica" i to nema veze s dijabetesom. Meni se ne sviđa što netko sa strane uopće ide komentirati razinu regulacije i osuđivati curu "jer se ne brine za svoj dijabetes". To je zabadanje nosa.

A što se tiče osjetljivosti za infekcije, to se kuži tek kod stvarno jako loše reguliranih slučajeva, i to ne svih. Ono što je problem jest kad do infekcije dođe (a dođe kad-tad kod većine ljudi bez obzira na imunosni sustav): tada je obično jako teško postići iole suvislu regulaciju, šećeri podivljaju i onda se i infekcija može dodatno zakomplicirati. Otuda i preporuka o cijepljenju protiv gripe, dakle ne zato što ćemo je navodno lakše uloviti, nego zato što, ako je ulovimo, najebemo ko žuti. Eto.

pa da, tak nekak. ne spada na ovaj pdf, zapravo.
ma znam kak to ide s gripama i ostalim infekcijama. jedno vuče drugo. ja sam zapravo ulovila čak onu "svinjsku". kad se pojavila (prije 2 godine ak se ne varam). i je, podivljali i šećeri, bilo gadno par dana, češće sam vadila krv, prilagodila doze i prilično bezbolno sve prošla. no, fakat nisam dobro regulirana. nikako spustit HbA1C ispod 7.5, a kamoli bolje :o
ne divljam s hranom, ali kod mene je dijabetes "skokovit" od kad ga imam. hendlam sve to nekako sa češćim mjerenjima, dodavanjem po par jedinica brzog. i oči, bubrezi je-su načeti, ali nije dramatično.
uglavnom i moj dijabetolog i ja se zezamo i govorimo kak možda kad uđem u menopauzu (a nije da sam daleko od toga :rofl:) - bude bolje. tj. kad se smire ti svi spolni hormoni. jer kod mene dramatično padaju/rastu potrebe za inzulinom ovisno o ciklusu. to je i inače poznata stvar, al nekak kod mene baš izrazito.
valjda sam jedna od rijetkih žena kaj jedva čeka klimakterij :rofl:

Honey Dorian
18.12.2011., 16:47
Pa 7.5 i nije tako strašno loše.
Imala sam i ja jedno vrijeme problem s lošijom regulacijom u drugom dijelu ciklusa, nakon ovulacije. Onda roknem u hipo prvi dan krvarenja :visi: I još smanjim bazal, ali opet...

Ipak, nije tako jako izražen bio. U trudnoći sam shvatila kako mi je teško bilo prije :D Naime, koliko god je trudnoća bila zahtjevna u nekom drugom smislu, u drugom trimestru se desio taj mirni period kada sam imala osjećaj da imam svoga inzulina, koliko je sve glatko bilo. (Nisam imala svoga inzulina, trudna sam ostala nakon 20 godina dijabetesa.)

iiii
18.12.2011., 22:29
a znam da nije 7.5 najgore, bivalo je i gore. al nikako bolje :mad:

o da da, prvi dan isto uvijek dum hipo :visi:. koliko god pazila.
ja se nisam usudila "ostati" trudna. znam, znam, može se. ali eto, kod mene je bilo dramatično. sve sam se pripremala i pazila, nije bilo neplanirano, ali ta prva 3 tjedna je bilo nešto neopisivo. poduplala doze, bila non-stop na vezi s dr.-om i nikak. natašte po 17. podivljalo sve sasvim. i na kraju sam u dogovoru i sa dijabetologom i ginekologom prekinula trudnoću. preriskantno bilo za oboje.
tako da smo svi ipak dost različiti. valjda sam ja u toj nekoj grupici koja sasvim šećerno divlja u (ne)skladu sa spolnim hormonima.

Honey Dorian
18.12.2011., 22:55
Je, prvi trimestar je većini roller-coaster, meni je to smirenje došlo tek kasnije. Ipak, u prvom tromjesečju bilo je puno nenadanih hipoglikemija ali nije mi vrištao prema gore, odnosno bio je treatable.
Dobro si odlučila, hiperglikemije su totalno zajebane u embrionalnoj fazi.

Tvoji jajnici imaju svoju volju :grli:

Euronymous
20.12.2011., 19:47
Da ne duljim, neki dan sam nakon dosta vremena popričao s jednim poznanikom malo starijim od mene (imam 21 godinu) i ispričao mi je kako već tri mjeseca ima dijagnosticiran dijabetes. Pošto se u samu bolest ne kužim dovoljno, ne mogu procijeniti koliko je njegov slučaj ozbiljan, no mislim da dosta o tome govori činjenica da se mora pikati 5 puta na dan i da ima jako ograničen jelovnik. Jedan od simptoma koji su ga natjerali na vađenje krvi je gubitak težine, žeđ i učestalo mokrenje. Upravo ovo zadnje što sam naveo sam i ja danas iskusio. Nisam uopće pretjerano pio, čaša cedevite oko 7 ujutro, 3 deci soka oko podneva i 6 oko 2-3, a tokom dana (period od oko 8 sati) sam mokrio mislim pet puta (prozirno) i to onako u normalnim količinama, no tih pet puta mi se čini dosta iznad mog prosjeka.
Inače, ne jedem baš pretjerano zdravo, volim slatko, no nisam debeo, dapače, malo sam mršaviji tip i, koliko znam, nemam baš dijabetičara u obitelji.

Molio bih vas za pokoji savjet u vezi opažanja simptoma ili možda da odem vaditi krv ovih dana?

Pozdrav

hrvoje dr.
20.12.2011., 19:54
Da ne duljim, neki dan sam nakon dosta vremena popričao s jednim poznanikom malo starijim od mene (imam 21 godinu) i ispričao mi je kako već tri mjeseca ima dijagnosticiran dijabetes. Pošto se u samu bolest ne kužim dovoljno, ne mogu procijeniti koliko je njegov slučaj ozbiljan, no mislim da dosta o tome govori činjenica da se mora pikati 5 puta na dan i da ima jako ograničen jelovnik. Jedan od simptoma koji su ga natjerali na vađenje krvi je gubitak težine, žeđ i učestalo mokrenje. Upravo ovo zadnje što sam naveo sam i ja danas iskusio. Nisam uopće pretjerano pio, čaša cedevite oko 7 ujutro, 3 deci soka oko podneva i 6 oko 2-3, a tokom dana (period od oko 8 sati) sam mokrio mislim pet puta (prozirno) i to onako u normalnim količinama, no tih pet puta mi se čini dosta iznad mog prosjeka.
Inače, ne jedem baš pretjerano zdravo, volim slatko, no nisam debeo, dapače, malo sam mršaviji tip i, koliko znam, nemam baš dijabetičara u obitelji.

Molio bih vas za pokoji savjet u vezi opažanja simptoma ili možda da odem vaditi krv ovih dana?

Pozdrav
Gledajte neće škoditi provjeriti GUK natašte.
No pokušajte piti samo vodu,pa vidite hoće biti isto.

Euronymous
20.12.2011., 20:16
Hvala na savjetu, učinit ću to.
No kakvu bih promjenuo trebao očekivati pijenjem samo vode?
(još da napomenem, danas sam bio malo i nervozan zbog ispita pa je i to možda bio fakotr)

hrvoje dr.
20.12.2011., 20:37
Hvala na savjetu, učinit ću to.
No kakvu bih promjenuo trebao očekivati pijenjem samo vode?
(još da napomenem, danas sam bio malo i nervozan zbog ispita pa je i to možda bio fakotr)
Zato što kada se piju slatki i energetski napici ovakav učinak se može očekivati.

Honey Dorian
21.12.2011., 09:42
Da ne duljim, neki dan sam nakon dosta vremena popričao s jednim poznanikom malo starijim od mene (imam 21 godinu) i ispričao mi je kako već tri mjeseca ima dijagnosticiran dijabetes. Pošto se u samu bolest ne kužim dovoljno, ne mogu procijeniti koliko je njegov slučaj ozbiljan, no mislim da dosta o tome govori činjenica da se mora pikati 5 puta na dan i da ima jako ograničen jelovnik.

Ozbiljno-neozbiljno, radi se o dijabetesu tip 1, do kojeg dolazi tako što stanice zadužene za lučenje inzulina propadnu, i to se desi relativno brzo, unutar nekoliko tjedana i nepovratno je.* Tu nema izbora nego odmah uvesti inzulin, a broj injekcija nema veze s "ozbiljnošću", cilj je postići što bolje imitiranje zdravog metabolizma a to je lakše ostvarivo uz takav režim, nego npr. s dvije injekcije dnevno. Pacijentima sam broj injekcija ne predstavlja problem, to obično više smeta ljudima u okolini.

*Nakon uvođenja inzulina kod većine pacijenata s tipom 1 dolazi do privremenog poboljšanja koje može trajati i po godinu dana, tzv. "honey moon" faza. Tada još imaju malo svoga inzulina, ali ako je stvarno tip 1, prije ili kasnije sve pokrepaju.

Jedan od simptoma koji su ga natjerali na vađenje krvi je gubitak težine, žeđ i učestalo mokrenje. Upravo ovo zadnje što sam naveo sam i ja danas iskusio. Nisam uopće pretjerano pio, čaša cedevite oko 7 ujutro, 3 deci soka oko podneva i 6 oko 2-3, a tokom dana (period od oko 8 sati) sam mokrio mislim pet puta (prozirno) i to onako u normalnim količinama, no tih pet puta mi se čini dosta iznad mog prosjeka.

Pozdrav

Mokrenje kod nedijagnosticiranog tipa 1 daleko je izraženije od ovoga što opisuješ, uz to se javlja još i neizdrživa žeđ koju je teško opisati i usporediti s bilo kakvim "normalnim" iskustvom.

Debljina nema nikakve veze s pojavom tipa 1.
Što se tiče nasljednosti, kod nekih ljudi već postoji u obitelji, ali kod velikog broja NE. Iako je to omiljeno pitanje nekih doktora svakome s tipom 1 "a tko još u obitelji ima dijabetes" "nitko" "hm, tja..."

Mislim da ti se desio "sindrom studenta medicine", kada pri susretu s nekom bolešću počneš na sebi uočavati simptome. :D :)

Inače, ja biram da većini ljudi s kojima sam u kontaktu ne otkrijem činjenicu da imam dijabetes, jer mi se ne sviđa etiketa "ozbiljno bolesna", iznenađene reakcije tipa "ali ti dobro izgledaš!" ili još gore "ja se nikad ne bih mogla pikati, užas, grozno... :("

Euronymous
21.12.2011., 11:40
Hvala ti na opsežnom odgovoru, jasnije su mi neke stvari.
Evo danas je sve po starom, mokrio sam samo ujutro, a o vađenju krvi još ću razmisliti.

ror
21.12.2011., 16:35
Imam pitanjce, naime imam baku o kojoj se u zadnje vrijeme skrbim i ima problema sa šećerom, povremeno joj padne a ponekad ima i visoki, no više je riječ o niskom šećeru. Mene zanima šta od hrane smije jesti odnosno šta ne smije nikako. (često bude tvrdoglava pa jede dosta masnu hranu tipa špek, svinjetinu itd...) i kakva je situacija sa čuspajzima preporuča se ili ne? moram napomenut da ima 81 god. i ne želi ni čuti za inzulin, no mjeri svakodnevno šećer i ukoliko je visok ima nekakve tablete a u većini slučajeva je niski onda popije vodu sa šećerom. Dakle zanima me može li se izborom hrane to bolje kontrolirati i šta od hrane se preporuča?

hrvoje dr.
22.12.2011., 18:42
Imam pitanjce, naime imam baku o kojoj se u zadnje vrijeme skrbim i ima problema sa šećerom, povremeno joj padne a ponekad ima i visoki, no više je riječ o niskom šećeru. Mene zanima šta od hrane smije jesti odnosno šta ne smije nikako. (često bude tvrdoglava pa jede dosta masnu hranu tipa špek, svinjetinu itd...) i kakva je situacija sa čuspajzima preporuča se ili ne? moram napomenut da ima 81 god. i ne želi ni čuti za inzulin, no mjeri svakodnevno šećer i ukoliko je visok ima nekakve tablete a u većini slučajeva je niski onda popije vodu sa šećerom. Dakle zanima me može li se izborom hrane to bolje kontrolirati i šta od hrane se preporuča?
Dajte to detaljnije npr. dijagnoze,lijekove,kod koga se prati itd.
Za prehranu imate PLiva zdravlje.

contour
25.12.2011., 15:36
Da li je dijabetes tip 2 priznat kao bolest? Ako da, zašto država ne sponzorira nabavu trakica i aparata za mjerenje šećera. Jer u novije vrijeme su se počele prodavati u pakiranjima od 250 komada, a to znači oko 1200 kn. Pa tko to može kupiti? Da li smo mi ljudi drugog reda u odnosu na ostale pacijente?

hrvoje dr.
25.12.2011., 16:10
Da li je dijabetes tip 2 priznat kao bolest? Ako da, zašto država ne sponzorira nabavu trakica i aparata za mjerenje šećera. Jer u novije vrijeme su se počele prodavati u pakiranjima od 250 komada, a to znači oko 1200 kn. Pa tko to može kupiti? Da li smo mi ljudi drugog reda u odnosu na ostale pacijente?
Od Nove godine bi trebala početi "sponzorirati".

syntr
26.12.2011., 11:13
Pozdrav.
Dugo sam tragao za dijagnozom, i konačno je dobio: inzulinska rezistencija, ili sindrom x. Zbog učestalih hipoglikemija, slabosti, vrtoglavice, često sam posjećivao liječničke ordinacije, ali evo nakon 4 godine , "potrefio" sam.
Dobio terapiju Siofor 500.Inače sam debeo, pa dr kaže da ću sa ovom terapijom smršati naravno uz dijetu. Napominjem, nisam dijabetičar, te je dr rekla da sam u nekom preddijabetes stanju.
Sad pošto vidim da su ove tablete za dijabetičare, kako one meni mogu pomoći, da li će mi prestati ove hipoglikemije? Pomažu li da se smršavi?
Nakon 4 dana uzimanja, ujutro imam veliku mučninu, i slabost, ali brzo prestanu, da li je to od Siofora?
Puno pitanja, ali nestignem sve pitat dr.
Ima li neko da je koristio ove tablete a da nije dijabetičar...
Molim Vas......

hrvoje dr.
26.12.2011., 12:15
Pozdrav.
Dugo sam tragao za dijagnozom, i konačno je dobio: inzulinska rezistencija, ili sindrom x. Zbog učestalih hipoglikemija, slabosti, vrtoglavice, često sam posjećivao liječničke ordinacije, ali evo nakon 4 godine , "potrefio" sam.
Dobio terapiju Siofor 500.Inače sam debeo, pa dr kaže da ću sa ovom terapijom smršati naravno uz dijetu. Napominjem, nisam dijabetičar, te je dr rekla da sam u nekom preddijabetes stanju.
Sad pošto vidim da su ove tablete za dijabetičare, kako one meni mogu pomoći, da li će mi prestati ove hipoglikemije? Pomažu li da se smršavi?
Nakon 4 dana uzimanja, ujutro imam veliku mučninu, i slabost, ali brzo prestanu, da li je to od Siofora?
Molim Vas......
Metformin poboljšava osjetljivost stanica na inzulin,kod njega se nejavljaju hipoglikemije,nuspojave koje navodite najvjerojatnije jesu od metformina,pomažu pri mršavljenju.
Mene zanima nalaz OGTT-a,GUK natašte,lipidogram,urati,transminaze,kakav je tlak,te koliko godina imate?

syntr
26.12.2011., 12:30
Hvala Vam puno što mi želite pomoći.
GUK na tašte uvijek je u granicama normalnog, nikad ni danas ne pređe iznos 5,7.
Težina 120kg, visina 1,84
Godina 28, oženjen
Nalazi od prije dva dana:
GUK 4,59
Kreatinin 76
Kolesterol 5,21
Trigliceridi 3,11
AST 26
ALT 39
GGT 51
Nalazi hormona štitne žlijezde (uredni):
TSH 1,470 ref.vr. 0,4 - 4.00
FT3 5,7 2,3 - 6,29
FT4 13,2 10,4 - 24,4

Uzv abdomena, masna inflitracija jetre, ostali organi BO
MR pankreasa: Pregled rađen u 3Tesla sa odgovarajućim protokolom nativno i podkontrastno i difuiozno.
Na svim učinjenim sekvencama pankreas je normalno velik bez area patološkog karaktera

EKG uredan, sinusni ritam, tlak 140/90 (inače u zadnje vrijeme tlak je uvijek ovakav)
Neurološki nalaz uredan

OGTT
Glukoza 5,0 9,6 10,2 10,1 8,7 5,4 (nakon 2h)
Inzulin 126 462 812 1033 1033 370

C PEPTID
I: 1043pmol/L
II: 2118
III 3276
IV 3738
V: 3947
VI: 2560

Da li mogu izbjeći dijabetes dr Hrvoje?
Da li moram izbaciti sve slatkiše i sokove?Da li smijem jesti one Welnees kekse, piti Colu Light?

hrvoje dr.
26.12.2011., 12:46
Hvala Vam puno što mi želite pomoći.
GUK na tašte uvijek je u granicama normalnog, nikad ni danas ne pređe iznos 5,7.
Težina 120kg, visina 1,84
Godina 28, oženjen
Nalazi od prije dva dana:
GUK 4,59
Kreatinin 76
Kolesterol 5,21
Trigliceridi 3,11
AST 26
ALT 39
GGT 51
Nalazi hormona štitne žlijezde (uredni):
TSH 1,470 ref.vr. 0,4 - 4.00
FT3 5,7 2,3 - 6,29
FT4 13,2 10,4 - 24,4

Uzv abdomena, masna inflitracija jetre, ostali organi BO
MR pankreasa: Pregled rađen u 3Tesla sa odgovarajućim protokolom nativno i podkontrastno i difuiozno.
Na svim učinjenim sekvencama pankreas je normalno velik bez area patološkog karaktera

EKG uredan, sinusni ritam, tlak 140/90 (inače u zadnje vrijeme tlak je uvijek ovakav)
Neurološki nalaz uredan

OGTT
Glukoza 5,0 9,6 10,2 10,1 8,7 5,4 (nakon 2h)
Inzulin 126 462 812 1033 1033 370

C PEPTID
I: 1043pmol/L
II: 2118
III 3276
IV 3738
V: 3947
VI: 2560

Da li mogu izbjeći dijabetes dr Hrvoje?
Da li moram izbaciti sve slatkiše i sokove?Da li smijem jesti one Welnees kekse, piti Colu Light?
BMI vam je previsok (35.5),MR gušteraće je isključio inzulinom,već je vidljiva masna infiltracija jetre sa koliko toliko urednim enzimima,svakako visok inzulin i C peptid sa zasad urednim šećerom,hiperlipidemija.
Dijabetes je moguće spriječiti,ali treba potpuno izbaciti slatko,sokove(mogu sviježe cijeđeni),kolače,alkohol,masno,ne previše soliti hranu,žeđ tažiti isključivo vodom,jesti u više manjih obroka dnevno
obziorm na povišene masnoće i blaže povišen RR,ja bih indicirao alfa blokator npr. Doxa 2mg 1x1 dn.
Ako vas još nešto zanima ili trebate slobodno pitajte.

syntr
26.12.2011., 12:54
Zaboravio sam vas nešto pitati.
Internista mi je zbog povišenog tlaka a prije ove dijagnoze i Siofora , propisao da uzimam beta blokator Bisocor i to po pola tablete.
DA li smijem uzimati ovu terapiju sa Sioforom?

hrvoje dr.
26.12.2011., 13:09
Zaboravio sam vas nešto pitati.
Internista mi je zbog povišenog tlaka a prije ove dijagnoze i Siofora , propisao da uzimam beta blokator Bisocor i to po pola tablete.
DA li smijem uzimati ovu terapiju sa Sioforom?
Može se zajedno uzimati,ali po meni to nebi prvi izbor za povišen tlak,a još manje sad uz dg. hiperinzulinemiju,iako nema tako loš metabolički status,kao prijašnji beta blokatori,opet nebih ga preporučio kao prvi izbor. Obradu bi još trebalo nadopuniti 24h proteinurijiom i uratima iz krvi.

bornuSA
26.12.2011., 13:27
Pozdrav.
Molim Vas......

Imam i ja istu dijagnozu i terapiju (nisam dijabeticarka). Meni je od Siofora takodje bilo muka i pojavljivali su se grcevi u stomaku. Kasnije je to prestalo jer se organizam vec navikao. Pomazu da se smrsavi, ali meni je doc rekao da moram smanjiti hranu i vjezbati, tj. jesti pet puta dnevno obroke velicine moje sake, a od tih 5 obroka dva moraju biti vocni.
Meni je visak inzulina i hipoglikemija u pitanju a visak inzulina djelovao i na polne hormone.

ponekadslaba2
26.12.2011., 13:49

imam dijabetes tipa 2 već 5 godina,nakon prvobitnog šoka (vađenje krvi zbog učestale slabosti,naglog debljanja,žeđi-šećer 16,4 natašte!!)posjetila sam društvo dijabetičara koje mi je poklonilo prvi aparat ultra easy i 25 trakica,tek
onda sam krenila dijabetologu...otada koristim tablete -mijenjane se tijekom vremena i povećavana količina istih,redovoto sam vježbala i prije dijabetesa i sada,na dijeti sam povremeno,pazim što jedem...moj problem je što se jako nerviram pa onda šećer raste,raste i kad sam tužna ili pak umorna...
e sad...dijabetes tipa dva jest bolest ali je ja shvaćam kako stanje,tako mi je lakše....što se tiče trakica dobijam ih preko doznake HZZO-a -okularne koje mijenjam za "prave" u ljekarni u istoj novčanoj vrijednosti(cca 700kuna u tri mjeseca)....dobijem oko 100 trakica i one mi traju jedva ta tri mjeseca jer ih koristim više od jedne ako mi je šećer nestabilan.....kontroliram vid i bubrege-sve je ok....

dijabetolog predlaže malo bolju kontrolu koja podrazumijeva sedmodnevni boravak u bolnici,ali to ipak spada domenu luksuza.....:mig:

neverdie
27.12.2011., 17:42
bok.. nisam čitala ove stranice od početka do kraja tako da neznam da li je netko pisao o ovome..
imam dijabetes 7 godina, za sada sve relativno ok..
naime nekad prije sam negdje čula da postoje neki napitci za dijabetičare koji zamjene jedan obrok..
kako sada radim i jako puno posla kući nekad bi mi bilo jednostavnije na taj način zamjeniti obrok..
zanima me dali je neko to koristio i ako je dali je to dobro ili ne i gdje se može nabaviti i kako da to uopće tražim..

El Gato Félix
27.12.2011., 18:42
Poštovana neverdie,

Već po četvrti put ponavljate jedno te isti post (prethodna tri sam obrisao i uvijek sam ostavljao zadnji post)! Lijepo Vas molim da ne ponavljate jedno te isti upit na pdf-u Zdravlje!

Postavili ste pitanje i sada Vas molim da pričekate da Vam netko odgovori ako će znati a ne da sutra opet ponavljate isti upit.

Zahvaljujem na razumijevanju.

neverdie
28.12.2011., 17:31
bok zanima me dali ovaj napitak može kvalitetno zamjeniti obrok. i dali je ok da ga piju dijabetičari herbalife nutritional shake mix

hatrick
28.12.2011., 17:35
bok.. nisam čitala ove stranice od početka do kraja tako da neznam da li je netko pisao o ovome..
imam dijabetes 7 godina, za sada sve relativno ok..
naime nekad prije sam negdje čula da postoje neki napitci za dijabetičare koji zamjene jedan obrok..
kako sada radim i jako puno posla kući nekad bi mi bilo jednostavnije na taj način zamjeniti obrok..
zanima me dali je neko to koristio i ako je dali je to dobro ili ne i gdje se može nabaviti i kako da to uopće tražim..

evo ja cu ti odgovoriti..da postoji zove se glucerna sr,ima okus vanilija i čokolada,dobija se na recept uz preporuku specijalista...inače to ti je zamjenski obrok, hrana sa povoljnim gi indeksom i odgovarajućimm količinama hranjivih tvari.preporučuje se pretežito mlađjim osobama s DM tipa 1 zaposlenim koji npr zbog manjka vremena ne mog pratit svoju uravnoteženu prehranu. jedini problem jest što je to tekući napitak i ostaješ gladan nakon njega ali bar izbjegavaš oscilacije šećera:)

bok zanima me dali ovaj napitak može kvalitetno zamjeniti obrok. i dali je ok da ga piju dijabetičari herbalife nutritional shake mix

ukratko mani se herbalifa u visokom luku..uprav sam ti napisao qoute pa se raspitaj kod svog dijabetologa:)pozdrav

neverdie
28.12.2011., 17:40
ukratko mani se herbalifa u visokom luku..uprav sam ti napisao qoute pa se raspitaj kod svog dijabetologa:)pozdrav

ok puno hvala..

hatrick
28.12.2011., 17:57
Od Nove godine bi trebala početi "sponzorirati".

po novom novi pravilnik kreće od 1.2.2011..al to će biti tako smiješne količine trakica da bolje se ne radujete bzvz:rolleyes:

hrvoje dr.
28.12.2011., 17:57
Uz ovo što vam je hatrick rekao htio bi nadodati za Herbalife,iako ga svi hvale i spominju razne studije itd. Moja iskustva tj. moji pacijenta su vrlo loša u razni slučajevima (dijabetičara,bolesti probavnog sus. itd.)

lana36
29.12.2011., 13:30
Pozz svima, imam pitanje....Molim ove dugogodišnje šećeraše;-) koji boluju od djetinjstva kakva su vam iskustva bila u pubertetu????????? Imam sina od 15 g koji već dvije g ima DM, ali nalazi u nekim periodima luduju..Od promjena raspoloženja, stresa od škole (pa vrijednost na 25), fenomen zore... Kolika vam je potrošnja inzulina bila u odnosu na masu. ON treoši dosta, ali ne deblja se i doktorica je rekla da mu organizam vjerojatno traži dosta inzulina. Što se tiče hrane....dobro je, iako...društvo i sl....odvuče i češće nego bi trebalo.... Hvala!
Mama jednog slatkiša;-) samo da me čuje....

Linea Exclusive
03.01.2012., 15:46
Uz to da još napravite HbA1c,za koji vjerujem da će biti uredan. Stanje treba samo pratiti otprilike svaka 2-3mj. GUK i inzulin natašte.

Danas sam vadila HbA1c, nalaz uredan - 4,7 (ref. interval 4,0 - 6,2).
Što onda znači onaj nalaz OGTT-a? I koliko često treba raditi OGTT?

I zašto da pratim GUK i inzulin natašte, kad mi je to uvijek dosad bilo uredno (i na OGTT-u), a samo u 120' povišeno (GUK malo, inzulin višestruko)?

hrvoje dr.
03.01.2012., 16:17
Danas sam vadila HbA1c, nalaz uredan - 4,7 (ref. interval 4,0 - 6,2).
Što onda znači onaj nalaz OGTT-a? I koliko često treba raditi OGTT?

I zašto da pratim GUK i inzulin natašte, kad mi je to uvijek dosad bilo uredno (i na OGTT-u), a samo u 120' povišeno (GUK malo, inzulin višestruko)?
HbA1c-prosjek GUK-a u 3mj.
OGGT-test tolerancije GUK-a.
Praćenje natašte je najrelevantnije. Ono što sada učinio je javio se endokrinologu,ponovio GUK i C peptid,ev. OGGT,te uskladu s tim nalazima modificirao/izbacio dozu metformina.

Linea Exclusive
03.01.2012., 16:19
HbA1c-prosjek GUK-a u 3mj.
OGGT-test tolerancije GUK-a.
Praćenje natašte je najrelevantnije. Ono što sada učinio je javio se endokrinologu,ponovio GUK i C peptid,ev. OGGT,te uskladu s tim nalazima modificirao/izbacio dozu metformina.

Znam što su HbA1c i OGTT, samo mi nije jasno otkud tako povišene vrijednosti u 120', kad je sve u redu natašte, oduvijek.
A Metformin ne pijem, ni ikakvu drugu terapiju.:mig:

Ali kužim, nema brige dok je GUK natašte u redu.:)

hrvoje dr.
03.01.2012., 16:22
Znam što su HbA1c i OGTT, samo mi nije jasno otkud tako povišene vrijednosti u 120', kad je sve u redu natašte, oduvijek.
A Metformin ne pijem, ni ikakvu drugu terapiju.:mig:

Ali kužim, nema brige dok je GUK natašte u redu.:)
Odlično,jer pogledao sam nalaz OGGT-a,to su vrlo blago povišene vrijednosti koj nezahtjevaju th.,već praćenje.

Linea Exclusive
03.01.2012., 16:26
Odlično,jer pogledao sam nalaz OGGT-a,to su vrlo blago povišene vrijednosti koj nezahtjevaju th.,već praćenje.

Zahvaljujem na odgovorima.:five:

henky72
03.01.2012., 22:27
Pozz svima, imam pitanje....Molim ove dugogodišnje šećeraše;-) koji boluju od djetinjstva kakva su vam iskustva bila u pubertetu????????? Imam sina od 15 g koji već dvije g ima DM, ali nalazi u nekim periodima luduju..Od promjena raspoloženja, stresa od škole (pa vrijednost na 25), fenomen zore... Kolika vam je potrošnja inzulina bila u odnosu na masu. ON treoši dosta, ali ne deblja se i doktorica je rekla da mu organizam vjerojatno traži dosta inzulina. Što se tiče hrane....dobro je, iako...društvo i sl....odvuče i češće nego bi trebalo.... Hvala!
Mama jednog slatkiša;-) samo da me čuje....

Mogu reći da je to normalno u pubertetu da vrijednosti guka malo "divljaju" . Meni su recimo do prije 2 god (tad 16god) jutarnji seceri bili idealni, oko 7-9, a sad (18 god) nebi ga stjerala da bude ispod 12 nema sanse.. Stvarno sam sve zive nacine isprobala al nikako na zelenu granu sta se tice tih jutarnjih..Dokt. je rekla da sam jos valjda u tom periodu izlaska iz puberteta pa zato..
Na kojoj terapiji je vas sin, i na koliko jedinica?

lana36
04.01.2012., 11:15
Mogu reći da je to normalno u pubertetu da vrijednosti guka malo "divljaju" . Meni su recimo do prije 2 god (tad 16god) jutarnji seceri bili idealni, oko 7-9, a sad (18 god) nebi ga stjerala da bude ispod 12 nema sanse.. Stvarno sam sve zive nacine isprobala al nikako na zelenu granu sta se tice tih jutarnjih..Dokt. je rekla da sam jos valjda u tom periodu izlaska iz puberteta pa zato..
Na kojoj terapiji je vas sin, i na koliko jedinica?

Na inteziviranoj...bazni 15+15, ostalo po potrebi...U 3 ujutro bude 7, a u 8 15-19....čak i ako je visok po noći, i dobije korekciju opet je ujutro visok..
Ma njemu nekad nesvjesno od nervoze skoči i na 25....:-(
I troški dosta jedinica, ali ne deblja se...pa doktorica kaže da mu vjerojatno organizam ima veće potrebe.. tromjesečni mu je prosjek 7,5-8,5...

henky72
04.01.2012., 11:41
Na inteziviranoj...bazni 15+15, ostalo po potrebi...U 3 ujutro bude 7, a u 8 15-19....čak i ako je visok po noći, i dobije korekciju opet je ujutro visok..
Ma njemu nekad nesvjesno od nervoze skoči i na 25....:-(
I troški dosta jedinica, ali ne deblja se...pa doktorica kaže da mu vjerojatno organizam ima veće potrebe.. tromjesečni mu je prosjek 7,5-8,5...

Ja sam na Levemiru i Novorapidu. Levemir ujutro 15, navecer 10 , a Novorapid ovisno o obrocima.. Dokt. mi je preporucila , a tako sam i sama razmisljala , da navecer Levemir dam kasnije.. oko 21h, tako da izdrzi do jutra.. Za sad je tako ok vise ujutro nisu oko 14, nego oko 9. Tek sam pocela s tim pa cemo vidjet kako ce dalje ic..Kada on daje nocni? I kad ustaje ujutro
Hb mi je takodjer oko 8 -8,5 .. Pokusavam da ga stjeram ispod 8 :mad:

lana36
04.01.2012., 12:56
Ja sam na Levemiru i Novorapidu. Levemir ujutro 15, navecer 10 , a Novorapid ovisno o obrocima.. Dokt. mi je preporucila , a tako sam i sama razmisljala , da navecer Levemir dam kasnije.. oko 21h, tako da izdrzi do jutra.. Za sad je tako ok vise ujutro nisu oko 14, nego oko 9. Tek sam pocela s tim pa cemo vidjet kako ce dalje ic..Kada on daje nocni? I kad ustaje ujutro
Hb mi je takodjer oko 8 -8,5 .. Pokusavam da ga stjeram ispod 8 :mad:

On daje oko 20 sati, na istoj je terapiji kao i ti. samo je 15+15. A ustaje se obično do 8...osim rijetko kad nema škole iza (ako sam ja kući dodam mu inzulin da da, ali opet se probudi pa mi ga je žao).. Njemu je zadnji bio 8,4, a prije toga 7,6..on tek(tek??) dvije godine ima...njemu je rijetko ujutro ispod 15...to čak smatramo i dobrim?????...neko jutro ja mjerim malo prije 6, bio je 7,4 a njemu u 8 i pol 19.....pa tko je tu lud...jedino se smiriti i čekati da prođe bura od puberteta...on ima 80 kg tako da on troši dnevno 80-100 jedinica, ovisno o korekcijama...ali ne deblja se..visok je 188 cm..trenira...

henky72
04.01.2012., 13:15
On daje oko 20 sati, na istoj je terapiji kao i ti. samo je 15+15. A ustaje se obično do 8...osim rijetko kad nema škole iza (ako sam ja kući dodam mu inzulin da da, ali opet se probudi pa mi ga je žao).. Njemu je zadnji bio 8,4, a prije toga 7,6..on tek(tek??) dvije godine ima...njemu je rijetko ujutro ispod 15...to čak smatramo i dobrim?????...neko jutro ja mjerim malo prije 6, bio je 7,4 a njemu u 8 i pol 19.....pa tko je tu lud...jedino se smiriti i čekati da prođe bura od puberteta...on ima 80 kg tako da on troši dnevno 80-100 jedinica, ovisno o korekcijama...ali ne deblja se..visok je 188 cm..trenira...

Da to stvarno nema neko objasnjenje da tako visoko skoci :/

Ujutro kad mjerim i kad bude 14 izubim volju za svim, jer em sto ga je tesko uzdrzavat da tokom cijelog dana bude do 10, jos je teze spustit ga sa 14 na 7-8 i tako bit cijeli dan..
Puno puta mi se dogodilo da npr ujutro bude 14, pojedem za dorucak kruh udrobljen u mlijeko, cak dam 2 do 3 jed vise inzulina nego kaj mi je u tablici, da bi mi za rucak bio 16 :eek:
Nekad stvarno ne kuzim od cega to tako dodje bez razloga da skoci.. ajd da pojedem nesto sa strane ovako pa bi znala da je od toga, ali ovako bez razloga :/
I da , par dana prije mjesecnice su po 16 pa do 20.. nebi ga skinuo ni jedan inzulin, al dobro dokt kaze da je to zbog hormona..
(dobro da nije zensko pa da i kod toga ima problem hehe)

lana36
05.01.2012., 06:53
Da to stvarno nema neko objasnjenje da tako visoko skoci :/

Ujutro kad mjerim i kad bude 14 izubim volju za svim, jer em sto ga je tesko uzdrzavat da tokom cijelog dana bude do 10, jos je teze spustit ga sa 14 na 7-8 i tako bit cijeli dan..
Puno puta mi se dogodilo da npr ujutro bude 14, pojedem za dorucak kruh udrobljen u mlijeko, cak dam 2 do 3 jed vise inzulina nego kaj mi je u tablici, da bi mi za rucak bio 16 :eek:
Nekad stvarno ne kuzim od cega to tako dodje bez razloga da skoci.. ajd da pojedem nesto sa strane ovako pa bi znala da je od toga, ali ovako bez razloga :/
I da , par dana prije mjesecnice su po 16 pa do 20.. nebi ga skinuo ni jedan inzulin, al dobro dokt kaze da je to zbog hormona..
(dobro da nije zensko pa da i kod toga ima problem hehe)

Ima on drugih hormona;-)))))))))))
To se i njemu događalo da se jutarnji nikako nije dao spustiti cijeli dan...ali sad to baš i nema veze...ma....
Čini mi se da treba raditi na sebi, da se smiriš, opustiš u svakom pogledu, da onda oscilacija neće biti toliko...jer on kad je sretan hrana mu skoro i ne djeluje...naravno uz primjerenu dozu inzulina...
Jesi razmišljala o pumpi, poznaš li koga s njome? meni, a i njemu se to čini nekako...ne sviđa nam se... on ne želi operaciju, a opet to se vidi...a svejedno treba kontrolirati...????? :ne zna:

henky72
05.01.2012., 08:51
Ima on drugih hormona;-)))))))))))
To se i njemu događalo da se jutarnji nikako nije dao spustiti cijeli dan...ali sad to baš i nema veze...ma....
Čini mi se da treba raditi na sebi, da se smiriš, opustiš u svakom pogledu, da onda oscilacija neće biti toliko...jer on kad je sretan hrana mu skoro i ne djeluje...naravno uz primjerenu dozu inzulina...
Jesi razmišljala o pumpi, poznaš li koga s njome? meni, a i njemu se to čini nekako...ne sviđa nam se... on ne želi operaciju, a opet to se vidi...a svejedno treba kontrolirati...????? :ne zna:

Nesto skroz malo sam se informirala o tome , i moram priznat da se ne svidja ni meni, a ni mojoj sestri. Ona isto ima dijabetes duze nego ja .. sada je u 20-oj godini a ima dijabetes vec 12 god.
Znam jednog decka koji je presao sa inzulina na pumpu (nije iz mog grada,a i bili smo zajedno na godisnjoj kontroli pa sam tako cula da je presao,ali neznam detalje, znam samo da je razlog bio pikanje,imao je problema s tim.. Sada ima 16god a sa 14 je presao na pumpu, tako nesto)
ugl nesvidja mi se pogotovo sto to stalno mora biti ukljuceno, zapravo na sat-dva max se moze iskljucit, tako nesto..A i jedna dokt. je rekla da bolje cekat neku bolju terapiju nego to..

Sinoc sam imala hipo oko 3h , i naravno ujutro 18 :mad: kako mrzim to kad je nizak pa se moram najest (inace teze podnosim hipoglikemije) i onda ujutro skoci na 17,18.. :kava:

micamacazg
05.01.2012., 09:30
Da li simptom dijabetesa može biti urin slatkastog mirisa? Naime, već duže vrijeme ima takav miris, cca mjesec dana. Ili je to ipak od previše slatkiša? Inače sam dosta mršava na 165 cm imam cca 45 kila i nikako se nemogu udebljati. Koliko je vremenski potrebno da se primjete simptomi dijabetesa, odnosno da se on razvije? I da li vruća stopala isto tako mogu biti simptom?
Do sad mi je glukoza u kks uvijek bila normalna, na sredini... u urinu nisam nikad radila...
Da li postoje trakice koje se mogu kupiti u ljekarni da sama doma odredim šećer ili tako nešto, s obzirom da je produženi vikend pa labosi ne rade do ponedjeljka...

hrvoje dr.
05.01.2012., 13:42
Da li simptom dijabetesa može biti urin slatkastog mirisa? Naime, već duže vrijeme ima takav miris, cca mjesec dana. Ili je to ipak od previše slatkiša? Inače sam dosta mršava na 165 cm imam cca 45 kila i nikako se nemogu udebljati. Koliko je vremenski potrebno da se primjete simptomi dijabetesa, odnosno da se on razvije? I da li vruća stopala isto tako mogu biti simptom?
Do sad mi je glukoza u kks uvijek bila normalna, na sredini... u urinu nisam nikad radila...
Da li postoje trakice koje se mogu kupiti u ljekarni da sama doma odredim šećer ili tako nešto, s obzirom da je produženi vikend pa labosi ne rade do ponedjeljka...
Može. U ljekarni se mogu kupiti trakice za šećer u mokraći.

micamacazg
05.01.2012., 17:39
Sad me desni bubreg boli da nemogu savit desnu nogu.da nije ipak neka bakterija?

hrvoje dr.
05.01.2012., 17:48
Sad me desni bubreg boli da nemogu savit desnu nogu.da nije ipak neka bakterija?
Od bakterije teško može biti slatkast miris.
Dajte urin na analizu,pa da se razriješi što vam je.

micamacazg
05.01.2012., 17:58
Od bakterije teško može biti slatkast miris.
Dajte urin na analizu,pa da se razriješi što vam je.

Tek u ponedjeljak mogu dati :-( dok mirujem ne boli,al cim se pomaknem onako vise pece i steze.popila sam lekadol i caj od brusnice.

hrvoje dr.
05.01.2012., 18:12
Tek u ponedjeljak mogu dati :-( dok mirujem ne boli,al cim se pomaknem onako vise pece i steze.popila sam lekadol i caj od brusnice.
Ako bi bolovi postali neizdrživi,postali febrilni i došlo do patološki znakova u urinu npr. zamućen,učestalo mokrenje s peckanjem,javite na hitni prijem pripadajuće bolnice.

micamacazg
05.01.2012., 18:41
Ako bi bolovi postali neizdrživi,postali febrilni i došlo do patološki znakova u urinu npr. zamućen,učestalo mokrenje s peckanjem,javite na hitni prijem pripadajuće bolnice.
Učestalo mokrenje je ali obilno,popila sam lekadol prije cca 1h,nista ne popusta bol

lana36
09.01.2012., 10:47

Dijabetes tip 1 se jako brzo razvije, kroz par tjedana. (Koliko znam u većini slučajeva, i kako si i meni doktori rekli). Kod mog sina simptomi su bili, mršavljenje, zadnji tjedan 3 kg, pijenje puno(jako puno) tekućine, mokrenje, i jako često noću, prejedanje slatkim (iako je i inače volio slatkiše), smrad urina na aceton. Te zadnji nakon kojeg smo otišli liječniku je bio simptom osip po preponama...Tu je već bio dehidriran. Simpomi su bili prilično očiti...ali...ne razmišljaš o takvim stvarima. On je imao par kg viška pa je taman bilo dobro da je smršavio...još je bio kraj ljeta pa se mnogo pilo, slatko je i prije volio jesti....
Za tip 2 stvarno ne znam kakvi su pokazatelji....

18rossonero99
17.01.2012., 12:12
da li se mozemo sami testirat na dijabetes, mislim kupit nesto u ljekarni za testiranje i kolko to košta?

valek123
17.01.2012., 13:48
da li se mozemo sami testirat na dijabetes, mislim kupit nesto u ljekarni za testiranje i kolko to košta?

imate aparatiće i trakice u ljekarni, koji dođu previše da bih ih kupili i išli mjeriti šećer, a što i podrazumijeva da morate sami sebi izvaditi krv iz prsta, :D jeftinije i pravilnije je otići doktorici na vađenje krvi, međutim, ako baš želite izmjeriti šećer bez doktorice postoje udruge za dijabetičare koji bi vam to učinili.

18rossonero99
17.01.2012., 15:31
otiso sam kod doktora, nije mi reko jel trebam jest nit ist neg sam da dodem ujutro izvadit krv, i da ponesem urin...

Lul
20.01.2012., 21:34
je li inzulin natašte isto što i ogtt???hvala

hrvoje dr.
21.01.2012., 16:49
je li inzulin natašte isto što i ogtt???hvala
Ne.

Lul
23.01.2012., 17:13
Ne.
a možete li mi molim vas reći što je inzulin natašte i koja je svrha pretrage jer moja doktorica opće prakse ne zna što je to...endokrinolog me uputio zbog pcos...hvala

hrvoje dr.
23.01.2012., 17:39
a možete li mi molim vas reći što je inzulin natašte i koja je svrha pretrage jer moja doktorica opće prakse ne zna što je to...endokrinolog me uputio zbog pcos...hvala
OGTT- je test tolerancije glukoze,može se krv vaditi 5x ili 2x ovisi što se traži. Koji traje 120min.,u sklopu njega može se raditi i inzulin,ali to onda treba posebno naglasti na uputnici.
Dakle vadi se krv natašte pa se onda popije određena količina razmučene glukoze. Ako se krv vadi 2x,onda se to čini natašte i poslije 120min.,a ako 5x onda natašte ili 0min,30min,60min,90min,120min.
Inzulin natašte je inzulin natašte. Svrha- otkrivanje DM I ili II,inzulinska rezistencija,poremečaj glukoze.
Ako vam još što nije jasno pitajte.

Lul
23.01.2012., 17:49
OGTT- je test tolerancije glukoze,može se krv vaditi 5x ili 2x ovisi što se traži. Koji traje 120min.,u sklopu njega može se raditi i inzulin,ali to onda treba posebno naglasti na uputnici.
Dakle vadi se krv natašte pa se onda popije određena količina razmučene glukoze. Ako se krv vadi 2x,onda se to čini natašte i poslije 120min.,a ako 5x onda natašte ili 0min,30min,60min,90min,120min.
Inzulin natašte je inzulin natašte. Svrha- otkrivanje DM I ili II,inzulinska rezistencija,poremečaj glukoze.
Ako vam još što nije jasno pitajte.
blago meni s mojom doktoricom...ona ne zna što je to pa ne zna kako bi pisala uputnicu... hvala na pomoći :)

hrvoje dr.
23.01.2012., 17:54
blago meni s mojom doktoricom...ona ne zna što je to pa ne zna kako bi pisala uputnicu... hvala na pomoći :)
No comment:kava:

leeloo27
23.01.2012., 19:26

:Pop:

Jel zna na uputnicu napisati da se vadi kks? :rolleyes: Nadam se da joj je to taktika kojom štedi uputnice inače je ovo jako, jako tužno.

Reci joj da napiše glukoza (skraćeno GUK) i inzulin natašte ako jadna ne zna.

Honey Dorian
24.01.2012., 05:39
Ako treba OGTT i odredjivanje inzulina u krvi, onda NE TREBA napisati na uputnici GUK.

U sklopu OGTT-a (oralnog glukoza-tolerans testa) odredjuje se GUK (glukoza u krvi) prije (to je nataste) i u odredjenim intervalima nakon popijene otopine glukoze (tocno odredjene koncentracije), hrvoje-dr je vec napisao. Ako napise GUK, nece joj raditi OGTT nego samo jedno mjerenje koje nije dovoljno informativno za ovo sto endokrinolog trazi.

Iskreno, tesko mi je povjerovati da postoji cak i medicinska sestra u Hrvatskoj koja ne zna sto je OGTT. Mozda s doktoricom imas prejaki sum u komunikaciji. Doduse, mene je jedan stazist pri uzimanju anamneze uredno pitao je li mi ikada radjen OGTT, a prethodno je, takodjer u sklopu te anamneze, zapisao da imam dijabetes tip 1 preko 20 godina. Ali napravio je to ne iz neznanja, nego iz nepaznje i povrsnosti.

El Gato Félix
24.01.2012., 08:35
Honey Dorian, sve ovisi o tome što se traži.

Postoji i pretraga "GUK i inzulin natašte" i pretraga "OGTT i inzulin natašte i nakon opterećenja glukozom". Ova druga se, doduše, češće radi baš u sklopu dijagnostike PCOS.

Ako je preporuka endokrinologa bila samo inzulin natašte, tada treba pisati "GUK i inzulin natašte". Ako se spominje OGTT, onda treba pisati "OGTT i inzulin natašte i nakon opterećenja glukozom". ;)

Honey Dorian
24.01.2012., 08:41
Ja sam shvatila da je njen endokrinolog trazio inzulin nataste i OGTT. Pa je pomislila da je to jedno te isto i onda ovdje pitala, buduci da joj njena doktorica opce prakse nije znala napisati uputnicu.

A mozda je endo trazio i samo inzulin nataste, nije mi jasno iz ovoga sto ona pise. Kako god, nema potrebe dopisivati GUK nataste na uputnicu.

El Gato Félix
24.01.2012., 08:49
Ima, ako je tražen samo inzulin natašte. Ne iz razloga što će doći do zabune, doduše, ali tada se piše "inzulin natašte i GUK".

Treba znati što se točno traži.

Sad kad čitam postove, bit će da je ipak posrijedi ova druga vrarijanta "OGTT i inzulin natašte i nakon opterećenja".

Postoji još i varijanta produženog OGTT-a u sklopu kojeg se određuje inzulin više puta, a ne samo na početku i na kraju, pa bi tada, ako se to traži, najbolje bilo pisati "OGTT i inzulin tijekom OGTT-a".

:zvrko:

Svakakvih sam se bisera nagledao u praksi.

Honey Dorian
24.01.2012., 09:31
Ti sad branis sumoderatoricu :rofl:

Salim se :) Mislila sam da endo stvarno zeli OGTT.

El Gato Félix
24.01.2012., 09:40
Ja sam inače cjepidlaka, priznajem i volim da su uputnice precizno napisane. Radio sam kao liječnik opće prakse pa znam da stvarno postoji "inzulin natašte i GUK" te "OGTT i inzulin natašte i nakon opterećenja glukozom"/"OGTT i inzulin prije i nakon OGTT-a".

Ovo pišem zato jer će nekad liječnici zatražiti pretragu "inzulin natašte i GUK" (naravno da bi već i sam inzulin natašte podrazumijevao da se uz njega određuje i GUK) pa da osobe koje budu čitale ovu temu ne pomisle kako su ih liječnici zakinuli jer su trebali napraviti OGTT + inzulin. :)

Kod PCOS, koliko vidim i u studijama koje se rade kada se ispituje inzulinska rezistencija kod osoba s PCOS, obično se radi OGTT + inzulin.

Honey Dorian
24.01.2012., 09:51
Ovo pišem zato jer će nekad liječnici zatražiti pretragu "inzulin natašte i GUK" (naravno da bi već i sam inzulin natašte podrazumijevao da se uz njega određuje i GUK)

My point exactly.

Lul
25.01.2012., 14:59
My point exactly.
ni ne znam da se o meni raspravlja...hehe...dakle, zbog pcos i dijabetičara u obitelji, endokrinolog mi je napisao da izvadim inzulin natašte. kako doktorica nije znala (manji grad, al to opet nije opravdanje), ja sam mislila da je to ogtt jer sam čitala da se on preporuča ženama s pcos. pošto ću to ići raditi privatno, šta i mi vi onda preporučate ogtt ili inzulin natašte? GUK u krvi sam radila i on je uredan...

leeloo27
25.01.2012., 15:04
Evo El Gato ti je fino odgovorio u ovom postu: :)

Honey Dorian, sve ovisi o tome što se traži.

Postoji i pretraga "GUK i inzulin natašte" i pretraga "OGTT i inzulin natašte i nakon opterećenja glukozom". Ova druga se, doduše, češće radi baš u sklopu dijagnostike PCOS.

Ako je preporuka endokrinologa bila samo inzulin natašte, tada treba pisati "GUK i inzulin natašte". Ako se spominje OGTT, onda treba pisati "OGTT i inzulin natašte i nakon opterećenja glukozom". ;)

El Gato Félix
25.01.2012., 16:05
pošto ću to ići raditi privatno, šta i mi vi onda preporučate ogtt ili inzulin natašte? GUK u krvi sam radila i on je uredan...

Iako iz ovoga pretpostavljam da je endokrinolog tražio inzulin natašte i GUK, mislim da nećete pogriješiti ako učinite OGTT i inzulin prije (natašte) i nakon opterećenja glukozom. Ako se izvedu oba testa zajedno (OGTT i inzulin tijekom OGTT-a), dobit će se informacija i o inzulinskoj rezistenciji i o toleranciji glukoze.

Vidim da ginekolozi i u svojim radovima inzistiraju na kombinaciji OGTT + inzulin, kad se radi o PCOS.

Prepuštam zadnju riječ dr. Hrvoju, koji će možda predložiti i neki oblik produženog OGTT testa, jer je to bliže njegovom području rada nego mojemu.

hrvoje dr.
25.01.2012., 18:28
ni ne znam da se o meni raspravlja...hehe...dakle, zbog pcos i dijabetičara u obitelji, endokrinolog mi je napisao da izvadim inzulin natašte. kako doktorica nije znala (manji grad, al to opet nije opravdanje), ja sam mislila da je to ogtt jer sam čitala da se on preporuča ženama s pcos. pošto ću to ići raditi privatno, šta i mi vi onda preporučate ogtt ili inzulin natašte? GUK u krvi sam radila i on je uredan...
Nisu mi jasni ni vaša dr. ni endokrinolog. No dobro, ono što je potrebno je OGTT+ inzulin natašte i poslije opterećenja.

Iako iz ovoga pretpostavljam da je endokrinolog tražio inzulin natašte i GUK, mislim da nećete pogriješiti ako učinite OGTT i inzulin prije (natašte) i nakon opterećenja glukozom. Ako se izvedu oba testa zajedno (OGTT i inzulin tijekom OGTT-a), dobit će se informacija i o inzulinskoj rezistenciji i o toleranciji glukoze.

Vidim da ginekolozi i u svojim radovima inzistiraju na kombinaciji OGTT + inzulin, kad se radi o PCOS.

Prepuštam zadnju riječ dr. Hrvoju, koji će možda predložiti i neki oblik produženog OGTT testa, jer je to bliže njegovom području rada nego mojemu.

joja26
26.01.2012., 12:20
Book ljudi....eto molim vas za malenu pomoć...bolujem od dijabetesa tip 2, na terapiji sam siofor 2x500, obavila pregled i razgovor kod dr.Mirošević u vinogradskoj i naručena sam za dnevnu bolnicu...dali mi možete reči što od pretraga rade u dnevnoj bolnici i kako to funkcionira kada dođem tamo? i do kada svaki dan jeste tamo ?:)

minael
26.01.2012., 18:20
Da li onomu tko boluje od dijabetesa tipa 1 je neizbježna sljepoća,možda ne svima?

Didi
26.01.2012., 18:22
Da li onomu tko boluje od dijabetesa tipa 1 je neizbježna sljepoća,možda ne svima?Nije. Kao ni druge posljedice dijabetesa. Samo ako održava dobru regulaciju glikemije. Oslijepiti mogu i dijabetičari tipa 2 - i opet, zbog loše regulacije glikemije.

SuperCow
26.01.2012., 18:52
Ginekolog me je poslao na OGTT (nisam trudna, nemam PCOS, ali u sklopu hormonskih pretraga me je poslao i na ovo), bila sam danas i sad sam pročitala da 3 dana prije treba jesti veće količine ugljikohidrata, 12 sati prije pretrage se ne smije jesti. Nisam dobila nikakve upute tako da sam hladno jučer navečer jela čokoladu (ne puno, ali svejedno...) i ujutro sam popila Ketonal jer mi je 3. dan ciklusa :facepalm:

Koliko će to utjecati na rezultate pretrage? Mislim, bolje da ni ne pitam, još mi sad recite da ću morat ponovit pretragu i opet popit onu odvratnu tekućinu i iskočit ću iz vlastite kože :)

hrvoje dr.
26.01.2012., 19:07
Ginekolog me je poslao na OGTT (nisam trudna, nemam PCOS, ali u sklopu hormonskih pretraga me je poslao i na ovo), bila sam danas i sad sam pročitala da 3 dana prije treba jesti veće količine ugljikohidrata, 12 sati prije pretrage se ne smije jesti. Nisam dobila nikakve upute tako da sam hladno jučer navečer jela čokoladu (ne puno, ali svejedno...) i ujutro sam popila Ketonal jer mi je 3. dan ciklusa :facepalm:

Koliko će to utjecati na rezultate pretrage? Mislim, bolje da ni ne pitam, još mi sad recite da ću morat ponovit pretragu i opet popit onu odvratnu tekućinu i iskočit ću iz vlastite kože :)
Vjerovatno neće utjecati.

minael
26.01.2012., 19:10
Moj kum veli da mu ne gine sljepoća za godinu-dvije,već je bolestan 12 god.

SuperCow
26.01.2012., 19:28
Vjerovatno neće utjecati.

Hvala na odgovoru, nadam se da neće :)

tini75
26.01.2012., 20:25
Moj kum veli da mu ne gine sljepoća za godinu-dvije,već je bolestan 12 god.

Moja sestra ima dijabetes od sedme godine života, a sada ima 33 godine i nije slijepa...

joja26
26.01.2012., 20:30
Book ljudi....eto molim vas za malenu pomoć...bolujem od dijabetesa tip 2, na terapiji sam siofor 2x500, obavila pregled i razgovor kod dr.Mirošević u vinogradskoj i naručena sam za dnevnu bolnicu...dali mi možete reči što od pretraga rade u dnevnoj bolnici i kako to funkcionira kada dođem tamo? i do kada svaki dan jeste tamo ?

myactinglife
15.02.2012., 21:09
može pitanje za sve koji imaju šečer ili znaju ovu informaciju:
može li se šečer dobiti od previše slatkog?netko kaže ovako neko onako
doktorica mi je rekla da su isključivo razlozi stres i nasljednost..

hrvoje dr.
16.02.2012., 15:06
može pitanje za sve koji imaju šečer ili znaju ovu informaciju:
može li se šečer dobiti od previše slatkog?netko kaže ovako neko onako
doktorica mi je rekla da su isključivo razlozi stres i nasljednost..
Prekomjerim dugotrajnim uzimanjem slaktkih namirnica/nepravilne prehrane se radi metabolički poremčaj u tijelu koji posljedično može dovesti do DM.

mrki200
04.03.2012., 17:00
Ma dajte nemojte strašit pa šta je šečer tolko opasan i kada se kontrolira....sljepoća ne mogu to zamislit :(:(:(:(:(

Atalantaa
18.03.2012., 16:48
Stetnost cestih hipoglikemija?
Naime, prije 5 mjeseci dijagnosticiran mi je dijabetes tipa 1, stavljena na inzulin (Novorapid + Levimir) cetiri puta dnevno 6+8+6+14. Medutim u posljednje vrijeme imam ceste hipoglikemije i secer mi je nizak cesto 3,7; 4,3 i sl.
Pitanje: jesu li stetne hipoglikemije s obzirom na moje godine (22 god.)
Pitanje II: smijem li korigirat doze inzulina kako mi odgovara, naime nocnu dozu od 14. j. zamijenila sam onom od 10/11 jer bi mi tijekom noci cesto padao secer

Honey Dorian
18.03.2012., 19:04
Razgovaraj s dijabetologom svakako.

Glikemija od 4.3 mmol/l nije hipoglikemija, to je sasvim normalna vrijednost glukoze u krvi.

3.7 nije toliko nisko da bi bilo štetno. Bilo koja hipoglikemija koju riješiš tako da si sama pomogneš sasvim sigurno nije štetna u smislu da izaziva neka dugotrajna oštećenja.

Općenito govoreći, doze naravno treba znati samostalno prilagođavati. U dogovoru s dijabetologom postaviš ciljeve (koje vrijednosti GUK-a su prihvatljive natašte, koje prije i poslije obroka, a koje tijekom noći) i onda doze prilagođavaš tome - nikako se ne dovesti u obrnutu situaciju.

Ovo što ti se dešava je vjerojatno ulazak u honey moon (remisija). Uvođenjem vanjskog inzulina, pankreas se donekle oporavio (to je privremeno). Vjerojatno imaš svoga inzulina i zato ti se događaju hipoglikemije. Pazi da pri korigiranju doza ne dođeš u fazu da ga ponovno iscrpiš jer to će skratiti trajanje medenog mjeseca.

Sretno :)

novka
19.03.2012., 08:50
jutarnje vrijednosti GUK-a mi se krećću od 6,6mmol-a do 10 mmol-a. ne uzimam redovno terapiju glukofaga jer dobijem grčeve a sama visina jutarnjeg GUK-a je ista kao i kad ne uziman terapiju. u toku dana (popodne) guk mi se kreče oko 5- 6 mmol-a i to bez terapije. imam oko 67 god i neznam dali da ipak počnen uzimat ljekove redovno. bila sam kod diabetologa prije 6 god i nisam bila oduševljena pristupom

Honey Dorian
19.03.2012., 09:02
1. Nađi drugog dijabetologa, ako je moguće.

2. Provjeri koliki ti je HbA1c (glikozilirani hemoglobin).

novka
19.03.2012., 09:50
1. Nađi drugog dijabetologa, ako je moguće.

2. Provjeri koliki ti je HbA1c (glikozilirani hemoglobin).

zadnji prije 7 mj.je bio 6,4

Honey Dorian
19.03.2012., 10:27
Izmjeri i sad HbA1c, pa ako raste, poduzmi daljnje korake.

Neovisno o tome, ja bih na tvome mjestu napravila dnevni profil šećera, ako imaš kućni glukometar. Mjeri ujutro (natašte), zatim 1.5 do 2 sata nakon doručka, pa pred ručak, opet 1.5 h nakon ručka, isto i kod večere (prije i poslije), pred spavanje i jednom tijekom noći i zadnje opet ujutro natašte.

Bitno je da taj dan jedeš JEDNAKO kao i inače, tako da dobiješ sliku kako ti se šećeri kreću uz tvoju uobičajenu prehranu i druge aktivnosti.

deep in the sun
19.03.2012., 13:23
Naime, prije 5 mjeseci dijagnosticiran mi je dijabetes tipa 1, stavljena na inzulin (Novorapid + Levimir) cetiri puta dnevno 6+8+6+14. Medutim u posljednje vrijeme imam ceste hipoglikemije i secer mi je nizak cesto 3,7; 4,3 i sl.
Pitanje II: smijem li korigirat doze inzulina kako mi odgovara, naime nocnu dozu od 14. j. zamijenila sam onom od 10/11 jer bi mi tijekom noci cesto padao secer

a doze novorapida nisi mijenjala? one su ti ok?

iiii
19.03.2012., 15:03
off topic: sretna sam sa novom novopen echo penkalom :lux:
(mislila sam da sam jedina koja zaboravi jesam li ili nisam uzela inzulin. a šta'š automatika i godine rade svoje :o

Teta2U
19.03.2012., 17:45
Naime, prije 5 mjeseci dijagnosticiran mi je dijabetes tipa 1, stavljena na inzulin (Novorapid + LevEmir) cetiri puta dnevno 6+8+6+14. Medutim u posljednje vrijeme imam ceste hipoglikemije i secer mi je nizak cesto 3,7; 4,3 i sl.
apsolutni potpis na sljedeći post ->
Razgovaraj s dijabetologom svakako.

Glikemija od 4.3 mmol/l nije hipoglikemija, to je sasvim normalna vrijednost glukoze u krvi.

3.7 nije toliko nisko da bi bilo štetno. Bilo koja hipoglikemija koju riješiš tako da si sama pomogneš sasvim sigurno nije štetna u smislu da izaziva neka dugotrajna oštećenja.

Općenito govoreći, doze naravno treba znati samostalno prilagođavati. U dogovoru s dijabetologom postaviš ciljeve (koje vrijednosti GUK-a su prihvatljive natašte, koje prije i poslije obroka, a koje tijekom noći) i onda doze prilagođavaš tome - nikako se ne dovesti u obrnutu situaciju.

Ovo što ti se dešava je vjerojatno ulazak u honey moon (remisija). Uvođenjem vanjskog inzulina, pankreas se donekle oporavio (to je privremeno). Vjerojatno imaš svoga inzulina i zato ti se događaju hipoglikemije. Pazi da pri korigiranju doza ne dođeš u fazu da ga ponovno iscrpiš jer to će skratiti trajanje medenog mjeseca.

Sretno :)

Dakle, doze inzulina se itekako korigiraju prema našim potrebama, ne možeš si davati istu dozu uvijek, doza ovisi o samoj visini šećera, i dnevne doze novorapida, kao i noćne doze levemira. Moraš upoznati kako tvoje tijelo reagira na koju dozu, kao što moraš znati kako sa inzulinom općenito, pogotovo ako si primjerice, neki dan u većoj fizičkoj aktivnosti. Ili, ukratko, doze inzulina daješ po svome organizmu i njegovom načinu reagiranja. A to ipak samo ti možeš najbolje znati, pa kada to upoznaš, upoznaš i dijabetologa sa načinom davanja inzulina koji tebi najbolje odgovara.

A sve ostalo potpisujem u potpunosti post od Honey Dorian :top:

Atalantaa
25.03.2012., 14:46
a doze novorapida nisi mijenjala? one su ti ok? Jesam i njih sam mijenjala, npr. ako bi se bavila fizickom aktivnoscu ili ako mi je prije toga secer bio nizi. Zanimalo me samo smijem li mijenjati doze kako ja osobno prosudim ili se trebam strogo pridrzavati uputa koje mi je endokrinolog dao. Hvala Vam na odgovorima. I za kraj jos jedno pitanje: HbA1C - trebam li prije pretrage biti nataste i koliko dugo moram cekati da mi nalazi budu gotovi? p.s. ne zamjerite na pustim pitanjima, tek sljedeci tjedan dolazim na red za pregled kod svog endokrinologa, prvi put nakon izlaska iz bolnice u 10. mjesecu

hrvoje dr.
25.03.2012., 17:09
Jesam i njih sam mijenjala, npr. ako bi se bavila fizickom aktivnoscu ili ako mi je prije toga secer bio nizi. Zanimalo me samo smijem li mijenjati doze kako ja osobno prosudim ili se trebam strogo pridrzavati uputa koje mi je endokrinolog dao. Hvala Vam na odgovorima. I za kraj jos jedno pitanje: HbA1C - trebam li prije pretrage biti nataste i koliko dugo moram cekati da mi nalazi budu gotovi? p.s. ne zamjerite na pustim pitanjima, tek sljedeci tjedan dolazim na red za pregled kod svog endokrinologa, prvi put nakon izlaska iz bolnice u 10. mjesecu
Netrebate biti natašte. Ako se radi iz prsta nalaz je gotov za 7min.

Ivanita5
02.04.2012., 13:47
Pozdrav!

Nadam se da nisam daleko od teme, s obzirom da ima dosta dijabetičara ovdje, no zanima me da li je netko od vas u svoju prehranu ubacio steviu kao zaslađivač i vaša iskustva s tim.

I da, čini mi se da sam par postova niže vidjela pojam "medeni mjesec". Može li mi to netko objasniti?

iiii
02.04.2012., 14:02
upf, stevia. ja se trudim i nikako se ne mogu naviknuti. vuče mi na slankasto, bljak. a trebalo bi, kao najzdravija je....
a medeni mjesec, to kod tipa I - tijekom prve godine nakon dijagnoze dolazi, na žalost privremeno, do poboljšanja. ponekad čak nema ni potrebe za inzulinom.

Ivanita5
03.04.2012., 19:30
Da li oboljeli od dijabetesa tip 2 može "ozdraviti", odnosno da li postoji mogućnost da gušterača opet normalno radi, proizvodi dovoljnu količinu inzulina pa da se može prestati s uzimanjem dodatnog inzulina?
Ili, ako to nije moguće, da li je onda barem moguće prijeći na tablete, s vremenom, ako se stanje organizma popravi?
Da li ima tko takvog iskustva?

Blues Dada
03.04.2012., 23:42
Da li oboljeli od dijabetesa tip 2 može "ozdraviti", odnosno da li postoji mogućnost da gušterača opet normalno radi, proizvodi dovoljnu količinu inzulina pa da se može prestati s uzimanjem dodatnog inzulina?
Ili, ako to nije moguće, da li je onda barem moguće prijeći na tablete, s vremenom, ako se stanje organizma popravi?

Ako jako smrsavis, to pomaze "ozdravljenju" od dijabetesa 2, predebeli ljudi, koji su imali gastric bypass ili zelucanu premosnicu u kratko vrijeme im nestaje dijabetes u 75% slucajeva.

Vise u clanku u New York Timesu http://www.nytimes.com/2012/03/27/science/to-combat-diabetes-weight-loss-surgery-works-better-than-medicine-studies-find.html?scp=1&sq=diabetes%202%20gastric%20bypass&st=cse

Mozes prevesti na HR pomocu Google translate.

Honey Dorian
04.04.2012., 10:31

Ako nisi pobrkala tipove, odgovor je da je moguce skinuti se s inzulina ako govorimo o tipu 2. Treba naglasiti da se tek mali dio ljudi s tipom 2 lijeci vanjskim inzulinom. Kod tipa 2 do hiperglikemije dolazi iz dva razloga: (1) zbog inzulinske rezistencije (tijelo nije u stanju iskoristiti inzulin koji je prisutan, "otporno" je na njega, i (2) zbog nemogucnosti pankreasa da proizvede dovoljno inzulina da se postigne normalna vrijednost secera u krvi.
Ovo pod (2) je zamrseno, najjednostavnije je zamisliti da se pankreas jednostavno iscrpi jer je morao raditi prekovremene dugo godina. Ali zapravo, zbog hiperinzulinemije koja je prisutna jer tijelo ne koristi inzulin optimalno (zbog prisutne rezistencije) dolazi do konkretnih ostecenja beta stanica, i nisam sigurna da su ta ostecenja popravljiva.

Rezistencija se lijeci tabletama, a pomaze i mrsavljenje*. Gubljenje sala korisno je jer se smanjenjem tijela smanjuje kolicina inzulina potrebna da se secer u krvi drzi normalnim. (Inzulin sluzi "ubacivanju" glukoze u stanice; sto je manje stanica, potrebno je manje inzulina.)

Ako osoba stvarno ima dijabetes tip 2 a lijeci se inzulinom jer na drugi nacin ne moze postici euglikemije i uz to je pretila, mrsavljenje ce joj sigurno pomoci, ali nema garancije da ce se moci skinuti s inzulina.

Ne treba zaboraviti da su neki ljudi dijagnosticirani kao tip 2, a u stvari imaju tip 1 ili mozda tip 1.5, i bez obzira na kile, ovisni su o vanjskom inzulinu. Tip 1 se javlja kao posljedica auotimunog napada na stanice koje luce inzulin, i dokazuje se postojanjem odredjenih antitijela u krvi. Nekada se vjerovalo da se tip 1 ne moze razviti u starijoj dobi, ali to se pokazalo pogresnim, bilo tko moze dobiti tip 1 - samo je daleko rjedje da se on javi npr. u 60. godini zivota. Ali je moguce.

*Postoje i mrsavi ljudi s izrazenim problemom inzulinske rezistencije. Njima dodatno mrsavljenje naravno nece pomoci.

slammerinho
04.04.2012., 13:39
pozdravlja vas novopečeni dijabetičar :(

svaki savjet koji mi možete dati (a kojeg nisam još čuo) je i više nego dobrodošao, kao i neki recepti za dijabetičare

hvala

Honey Dorian
05.04.2012., 08:35
Ne znam kakvu terapiju imas, o tome ovisi kako ces se hraniti.

Npr. ako si na inzulinu, onda trebas znati "brojati ugljikohidrate" (carb counting) da bi si pravilno odredio doze bolusa. Ako si na tabletama, ovisi na kojim i kako su rasporedjene, imas li viska kila ili ne, kako stoji situacija s masnocama u krvi, imas li povisen tlak, u kakvom stanju su bubrezi...

Najopcenitije: vazno je osvijestiti sto jedemo, znati koliko cega (ugljikohidrata, proteina i masnoca) ima u pojedinom obroku, paziti na kolicine, obratiti paznju na glikemijski indeks hrane, i opet paziti na kolicine, ne pretjerivati s vocem unatoc preporuci o tome kako je zdravo. Voce sadrzi i glukozu i fruktozu (puno ljudi misli da je unutra samo fruktoza, a ona je kao "zdravija").

Moj savjet: sto god ti tko rekao, nemoj piti vocne sokove, osim kada si u hipoglikemiji. Nikakve, ni industrijske, ni svjeze cijedjene.

Recepti: mozda da pogledas na Gastronomiji. Moje iskustvo: najbolje je kuhati sto jednostavnije, izbjegavati "buckurise" gdje ne mozes skuziti sta sve ima unutra, dakle koristiti svjeze i "dobro definirane" namirnice. Ne gladovati, paziti da pojedes dovoljno zdravih masnoca (npr. maslinovo ulje) i dovoljno proteina. Rascisti s doktorom koliko trebas jesti, neka ti kaze koliko kalorija dnevno ti treba, i koliko u tome da bude UH, masti i proteina. (Ja ne jedem vise od 40% UH, ali to nije univerzalni savjet, znam ljude koji jedu 60% i dobro su regulirani)

Uvedi neku dodatnu tjelesnu aktivnost (ako vec nisi), barem pola sata intenzivne setnje dnevno. To ce ti narocito koristiti ako si tip 2, ali univerzalno je dobro.

Teta2U
05.04.2012., 14:00
pozdravlja vas novopečeni dijabetičar :(

svaki savjet koji mi možete dati (a kojeg nisam još čuo) je i više nego dobrodošao, kao i neki recepti za dijabetičare

hvala

teško dati savjete kada ne znamo ni koji si tip dijabetesa, niti terapiju koju uzimaš...
inače - http://www.dijabetes.hr/, hrana -> http://cybermed.hr/centri_a_z/samokontrola_glukoze_u_dijabetesu/pravilna_prehrana_oboljelih_od_dijabetesa

slammerinho
05.04.2012., 15:54
aha, pardon.... dijabetes tip 1 a dobivam novorapid prije svakog obroka (6 jedinica) i levemir (8 jedinica) prije spavanja

Teta2U
05.04.2012., 16:49
aha, pardon.... dijabetes tip 1 a dobivam novorapid prije svakog obroka (6 jedinica) i levemir (8 jedinica) prije spavanja

Ok, vezano za sam tip 1 - http://www.plivazdravlje.hr/bolest-clanak/bolest/28/Dijabetes-tip-1.html , http://prirucnikbolesti.blogger.ba/arhiva/2009/02/19/2061584 , http://www.dijabetes.hr/dijabetes/dijabetes-tip-1/

Ovo je lakše, jer ne znam koje savjete itd. si već čuo.

O Novorapidu (http://www.novonordisk.hr/Images/Images_from_old_site/PDF/Uputa_NovoRapid_Penfilll_11_09_07.pdf), o Levemiru (http://novonordisk.hr/Images/Images_from_old_site/DIABETES/Levemir_one_pager.pdf), a za svaki slučaj evo i o Lantusu (http://www.almp.hr/upl/lijekovi/PIL/UP-I-530-09-05-03-106.pdf).
A sama prehrana se veže na količinu ugljikohidrata, kao i na činjenicu tvog osobnog kretanja... taj dio je vjerojatno već tvoj dijabetolog naveo u papirima od kontrola, pa tako i koliko dnevno smiješ unositi ugljikohidrata. Tu dakle, ostaje na tebi samome da brojiš i računaš. A što se tiće samih recepata, to više manje imaš svugdje za pronaći, samo se držiš nekih smjernica tipa manje bijelog kruha (ja, npr, jedem samo crni), i toga da šećer izbaciš i zamijeniš zaslađivaćima (kupiš i tekući - http://www.schneekoppe.com.hr/AdminLite/FCKeditor/UserFiles/Image/huxol/HUXOL-tekuci.jpg , za potrebe kuhanja, uz one za kavu npr. - http://www.schneekoppe.com.hr/AdminLite/FCKeditor/UserFiles/Image/huxol/HUXOL-zaslad-650.jpg)

slammerinho
06.04.2012., 09:47
hvala, večinu stvari sam saznao na predavanjima prošli tjedan, samo me zanimalo ako netko zna nešto malo više.

uglavnom, još jednom hvala na linkovima. definitivno se bacam na proučavanje

Ivanita5
09.04.2012., 09:43
(2) zbog nemogucnosti pankreasa da proizvede dovoljno inzulina da se postigne normalna vrijednost secera u krvi.

Ako osoba stvarno ima dijabetes tip 2 a lijeci se inzulinom jer na drugi nacin ne moze postici euglikemije i uz to je pretila, mrsavljenje ce joj sigurno pomoci, ali nema garancije da ce se moci skinuti s inzulina.

Ovo pod dva je razlog, i osoba je malo podeblja, pogotovo u struku... Dijeta, pravilna prehrana i tjelovježba.... hmm, sve što taj član obitelji baš i ne voli, no nema druge... :)

Zahvaljujem na odgovoru. :)

Honey Dorian
09.04.2012., 11:47
Zapravo, ono pod (1) (inzulinska rezistencija) uvijek postoji kod tipa 2 pa je tako i u ovom slučaju, a ovo što sam navela kao (2) desi se samo nekima i ovisi o više faktora.

neptun123
11.04.2012., 14:02
Molim vas , ko ima dijabetes da mi malo poblize objasni simptome ako moze u dugo jer vec znam koji su simptomi ..jednom sam mjerila secer bakinim aparaticem i bio mi je posve normalan iako sam imala skoro pa sve simptome ..jeli moguce da sam imala secer iako je u tom trenutku bio normalan? Takoder, molim vas da navedete koje ste vi simptome imali , Hvala

slammerinho
11.04.2012., 15:23
ovo ja ne razumijem - sat i pol iza svakog ručka mene ulovi hipoglikemija. da li to znači da mi ručak baš nije bio kaloričan kako treba biti ili što? Evo prije pola sata sam izmjerio šećer jer sam se počeo tresti i bio je 2.8. Da li da posjetim svoju liječnicu kako bih joj rekao problem pa mi ona možda složi neki jelovnik ili smanji dozu inzulina?

slammerinho
12.04.2012., 15:49
da li je netko iskušavao onaj grožđani šećer koji se može kupiti u ljekarnama? navodno digne šećer kod hipoglikemije ali ih se treba uzeti 3 - 5 komada...... koja su vaša iskustva sa time? da li se može pretjerati sa time? nuspojave?

Honey Dorian
12.04.2012., 16:12
ovo ja ne razumijem - sat i pol iza svakog ručka mene ulovi hipoglikemija. da li to znači da mi ručak baš nije bio kaloričan kako treba biti ili što? Evo prije pola sata sam izmjerio šećer jer sam se počeo tresti i bio je 2.8. Da li da posjetim svoju liječnicu kako bih joj rekao problem pa mi ona možda složi neki jelovnik ili smanji dozu inzulina?

Ako ti dosadašnji jelovnik odgovara, dakle pokriva tvoje potrebe, onda nemoj pojačavati hranu (tj. hraniti inzulin). Umjesto toga, treba prilagoditi doze inzulina tako da do hipoglikemija ne dolazi.

da li je netko iskušavao onaj grožđani šećer koji se može kupiti u ljekarnama? navodno digne šećer kod hipoglikemije ali ih se treba uzeti 3 - 5 komada...... koja su vaša iskustva sa time? da li se može pretjerati sa time? nuspojave?

To je čista glukoza, i služi podizanju šećera u krvi kad si u hipoglikemiji. Količina ovisi o dubini hipoglikemije, posavjetuj se s dijabetologom. Ako uzmeš previše, poslije će ti skočiti GUK. I inače se nakon hipoglikemija zna desiti neželjeni skok, jer osim glukoze izvana na GUK naknadno utječu i dodatni hormoni koje tijelo luči za vrijeme hipoglikemije pokušavajući se izboriti s njom. To su adrenalin (zato je jedan od simptoma hipoglikemije npr. to da se počneš tresti i preznojavati) i glukagon - on aktivira jetru koja posredno diže šećer u krvi tako što mobilizira rezerve glikogena koje su uskladištene u jetri. Glikogen se jednostavno razlaže na glukozu i zato glukagon brzo podiže GUK. Nekada se za vrlo jaku hipoglikemiju koristi injekcija hormona glukagona koja se daje u mišić.

Za blage i srednje jake hipoglikemije ja preferiram popiti nešto slatko i hladno, to mi najbrže pomogne a poslije obično ne bude drame oko hipera. U džepu nosim jelly beans, to su glukozni bomboni s puno umjetnih boja i okusa :D

Honey Dorian
12.04.2012., 16:18
Molim vas , ko ima dijabetes da mi malo poblize objasni simptome ako moze u dugo jer vec znam koji su simptomi ..jednom sam mjerila secer bakinim aparaticem i bio mi je posve normalan iako sam imala skoro pa sve simptome ..jeli moguce da sam imala secer iako je u tom trenutku bio normalan? Takoder, molim vas da navedete koje ste vi simptome imali , Hvala

Detaljan opis simptoma ovisi o tome koliko dugo traje stanje nedostatka inzulina.
Možeš napraviti OGTT ako sumnjaš na dijagnozu i misliš da imaš prave simptome.

neptun123
13.04.2012., 13:20
Molim sve koji imaju dijabetes da mi pomognu.. Naime , imam neke od simptoma dijabetesa , kad sam a bakinom aparaticu izmjerila secer bio mi je posve normalan nede oko 3 ( ja mislim 3,7) ..Jeli moguce da iako mi je tad bio normalan secer da isto mozda bolujem od dijabetesa? I molim vas ako mozete da mi napisete koji su simptomi bili kod vas ( ako moze u šire da mi objasnite) jer na netu samo pise ukratko , Hvala unaprijed :)

Honey Dorian
14.04.2012., 09:28
Pa već si postavila skoro isto pitanje u ovom postu. (http://forum.hr/showpost.php?p=38930998&postcount=879)

A ja sam napisala što mislim u postu 883.

slammerinho
16.04.2012., 21:30
ma svega mi je više dosta!! radije ću riknuti sretan za pet godina nego čangrizav za negdje 40..... ja ovo ne mogu i puca mi kurac za liječenje! kome trebam vratiti inzulin i ono sranje s kojim se provjerava šećer?

Honey Dorian
16.04.2012., 21:46
Razumijem kako se osjećaš :(

Kakogod, ako prestaneš uzimati inzulin, umrijet ćeš puno prije roka od 5 godina.

Gle, što je, tu je. Proći će ova faza, stvari će se koliko-toliko posložiti, bit će ti lakše (mislim da nakon 27 godina života s DM imam pokriće za reći neke stvari). Ako te hvata depresija, potraži pomoć.

:grli:

rusofilka
07.05.2012., 12:07
Pozdrav svima!

Moja mama već 20 g ima dijabetes, cijelo vrijeme uzima tablete. Zadnjih mjeseci se žali kako joj hrana više nema okus, samo određene stvari, npr. s puno začina.

Da li se kome od vas tako nešto dogodilo? :ne zna:

ema1
23.05.2012., 10:22
Tip2, za mjesec dana biti će točno 5 godina, dobila sam ga u trudnoći.
"zahvaljujući" trudnoći dobila sam i aparatić za mjerenje, tako da sam one trakice za okularno mjenjala za aparatić, pa još kupovala sa strane.
Ovo što su sad napravili sa novim pravilnikom je nehumano, neljudski i jadno da jadnije ne može biti.
Ukinuli su trakice za okularno (koje, slažem se nisu bile najbolje rješenje), ali sad imamo pravo na trakice za aparat i to, 50 komada na 6 mjeseci . WTF :503:
Kontrola je dio terapije, neobrazovana deriščadi!

Ako čita ovo tko od nadležnih - sramite se !!!!

leeloo27
23.05.2012., 11:47
Da, našli su na kome će štediti. :(

ema1
23.05.2012., 14:53
Mogli bismo slobodno reći da ugrožavaju naše zdravlje s tom odlukom.
Pobogu nisu ostavili mogućnost mjerenja ni jednom dnevno, tko im je sastavljao taj pravilnik :confused:

Čitala sam negdje (ubij me sad se nemogu sjetiti gdje...) nešto tipa da ima trakica i po oglasima, pa da je to pokazatelj da ih ljudi ni ne koriste. Ma mislim, pop..la sam.
Nek lijepo uzme aparatić, konektira ga na komp i provjeri jel se ispucala ta količina ili nije, minut posla. Jel može biti jednostavnije ??

Baš sam :mad: ... samo si dižem šećer zbog lunatika :durica

zmaki
23.05.2012., 15:55
Zbog bolesti liječnik mi je propisao uzimanje lijeka Acarboza 50mg/dan.
U ljekarni su mi rekli da takav lijek nemaju, nego su mi dali Glucobay 50mg tablete. Morao sam nadoplatiti 26 kuna za jedno pakovanje 30 tableta.
Pošto sam umirovljenik, svaka kuna mi treba, pa pitam, da li postoji neki drugi lijek sličan Acarbozi, ali koji se ne nadoplaćuje ?

ema1
24.05.2012., 07:50
Malo sam guglala i našla ovo:
Lijekovi koji blokiraju enzime u crijevima koji razgrađuju polisaharide do glukoze i na taj način usporavanju njenu resorpciju i porast razine u krvi. Daju se kao pomoćno sredstvo.
- acarboza (Glucobay)
Dali su ti ispravan lijek po meni (nek me ispravi netko ako griješim).
Glucobay je na dopunskoj listi zato doplata.
Mislim da u ljekarni nemogu dati nešto što nije prepisano od strane dijabetologa, pa bi možda bilo dobro sljedeći put jednostavno reći dr. da prepiše nešto što se ne mora nadoplatiti.

knjiza
24.05.2012., 08:19
molim pomoć oko nekih termina: intolerancija glukoze, hiperinzulinemija i inzulinska rezistencija. ova zadnja dva nisu sinonimi?
je li "intolerancija glukoze" isto što i "oštećena tolerancija glukoze", ili korak dalje? u kakvoj je to pak vezi sa predijabetesom?( to je predijabetes?)

službena dijagnoza mi je :
1. intolerantio glucosae
2. hyperinsulinaemia postpradalis: hypoglicaemiae recidivantes

dijagnoza je postavljena nakon produženog ogtt-a + inzulin
vrijednosti u intervalima 0,30,60,90,120,180,240 i 300 minuta su:
guk 5,4/7,9/9,1/7,1/6,1/3,4/3,8/4,3
inzulin 131/548/853/731/652/112/96/90

HbA1c=5,9

ponekadslaba2
24.05.2012., 15:42
Tip2, za mjesec dana biti će točno 5 godina, dobila sam ga u trudnoći.
"zahvaljujući" trudnoći dobila sam i aparatić za mjerenje, tako da sam one trakice za okularno mjenjala za aparatić, pa još kupovala sa strane.
Ovo što su sad napravili sa novim pravilnikom je nehumano, neljudski i jadno da jadnije ne može biti.
Ukinuli su trakice za okularno (koje, slažem se nisu bile najbolje rješenje), ali sad imamo pravo na trakice za aparat i to, 50 komada na 6 mjeseci . WTF :503:
Kontrola je dio terapije, neobrazovana deriščadi!

Ako čita ovo tko od nadležnih - sramite se !!!!

..hvala bogu da nisam sama koja se nervira,psuje,protestira,šalje mailove svima i svakome...tip 2-6 godina-zbog stresa javio se 9 godina nakon gestacijskog dijabetesea-rekli su mi 1:10000-sretnica!!!
ranije sam se ljutila na bivšeg ministra i pisala mailove i žalbe...a ovome nemam snage niti pisati...najbolje da nas ubiju odmah...samo se pitam ko će onda njima zarađivati novce kad se mi porazboljevamo???!!!

i kako sad da odem dijabetologu??!!traže mi dnevnik samokontrole...a ja moram kazat-nemam....jer s ovim trakicama,sad mislim na količinu(ranije sam imala 100 trakica za tri mjeseca,a sad 50 za šest!!!!),ne mogu baš nikakvu kontrolu preuzeti....

Teta2U
24.05.2012., 17:02
U ljekarni su mi rekli da takav lijek nemaju, nego su mi dali Glucobay 50mg tablete. Morao sam nadoplatiti 26 kuna za jedno pakovanje 30 tableta.
Pošto sam umirovljenik, svaka kuna mi treba, pa pitam, da li postoji neki drugi lijek sličan Acarbozi, ali koji se ne nadoplaćuje ?

Btw, Glucobay i jeste tableta akarboze -> http://www.diabetes-mellitus.hr/Marketing.aspx?id=143

ovo su baš tablete naziva Acarbosa -> http://rxmexicoonline.com/product_info.php/products_id/1326

a ovdje je objašnjenje što te tablete ustvari jesu - http://en.wikipedia.org/wiki/Acarbose

S obzirom da imam dijabetes tipa I, o tabletama pojma nemam... a bilo bi dobro kada bi ti i doktori odgovorili na postavljeno pitanje, a to možeš ovdje dobiti - http://www.dijabetes.com.hr/website/pages/ask-the-experts.aspx?&lapage=0&acategory=Dijabeti%C4%8Dke%20udruge

hrvoje dr.
24.05.2012., 18:00
To zašto vam dat Glucobay ,a ne npr. metformin ili repaglinid zna isključivo onaj tko vam ga je dao-dakle vaš dijabetolog.

ema1
25.05.2012., 08:09
..

i kako sad da odem dijabetologu??!!traže mi dnevnik samokontrole...a ja moram kazat-nemam....jer s ovim trakicama,sad mislim na količinu(ranije sam imala 100 trakica za tri mjeseca,a sad 50 za šest!!!!),ne mogu baš nikakvu kontrolu preuzeti....

Znaš kako ?
Evo baš kao što ću joj ja ići sad na kontrolu u 6 mjesecu.
Imati ću točno 24 mjerenja i to ću joj pokazati - to će joj biti moj dnevnik samokontrole za tri mjeseca, pa nek ona nešto zaključi iz toga.

Inače dođem na red svakih 9-10 mjeseci, sad mi je rekla da dođem za 3 (jer su mi bubrezi trenutno problem) i to, nemože me naručiti jer nema slobodno, nego da dođem i čekam, pa ću vidjeti dali će tko taj dan odustati pa da me uzme....
I nakon svega toga, kako da ne budeš bijesan??

ponekadslaba2
26.05.2012., 17:10
..a ja još čekam da me naruče!!!!od ožujka do dana današnjeg me nisu nazvali jer je sve popunjeno.....zadnja kontrola je bila prošle godine u veljači......srećom nije bilo problema tada...sada ko zna??!!.....nekako sam odustala,pravim se da je sve u redu..samo evo-malo nervoze u zadnja dva tri dana i jučer izmjerim natašte(uvečer uzela terapiju) a šećer 12,5...e bar mi niko ne može poreći da sam slatka....

hrvoje dr.
27.05.2012., 18:57
..a ja još čekam da me naruče!!!!od ožujka do dana današnjeg me nisu nazvali jer je sve popunjeno.....zadnja kontrola je bila prošle godine u veljači......srećom nije bilo problema tada...sada ko zna??!!.....nekako sam odustala,pravim se da je sve u redu..samo evo-malo nervoze u zadnja dva tri dana i jučer izmjerim natašte(uvečer uzela terapiju) a šećer 12,5...e bar mi niko ne može poreći da sam slatka....
A na kojoj ste th.? Koliko godina imate?,zadnji nalazi i kontrola? Težina i visina? Ev. druge dg.?

slammerinho
28.05.2012., 07:15
evo, prva prehlada otkako mi je dijagnosticiran dijabetes pa da vas pitam za savjet - što učiniti? kako tretirati tu prehladu? da li da odem svojem dijabetologu na pregled.......?

hrvoje dr.
28.05.2012., 20:50
evo, prva prehlada otkako mi je dijagnosticiran dijabetes pa da vas pitam za savjet - što učiniti? kako tretirati tu prehladu? da li da odem svojem dijabetologu na pregled.......?
1.Nije isto dali ste na inzulinu ili oralnoj th.
2.Kako je regulirana glikemija -HBA1C
3. Potrebna je redovita kontrola glikemije,obavezno hidracija,mirovanje,lagani obroci,za bilo što drugo obraćate se svom dr. opće med.,neznam gdje bi sve došlo kad bi svi dijabetičari za svaku običnu prehladu trčali dijebetologu.

ponekadslaba2
29.05.2012., 17:20
A na kojoj ste th.? Koliko godina imate?,zadnji nalazi i kontrola? Težina i visina? Ev. druge dg.?

godina 41...dijabetičar zadnjih 6 i po godina...gluformin 850 tri puta dnevno+glucobay 50 mg uvečer...165/62........zadnja kontrola prije prije 14 mjeseci,HbA1c bio 6,8....liječnik zadovoljan....nedavno radila samoinicijativno HbA1c 6,6....u međuvremenu štišnjača pravi cirkus...tsh 0,0014....nakon 5 mjeseci-1,74......
ostalo relativno ok....

majao
31.05.2012., 19:21
evo da se i ja uključim s jednim pitanjem zanima me dal tko ima iskustva sa lucernom endokrinolog mi je prepisao kao zamjenu za jedan obrok inače sam na sioforu 3*1uz svaki obrok kao preventiva i imam velike probleme sa debljinom,dal se uz pomoć lucerne mršavi.molim da mi netko odgovori ako ima iskustva

bucek
01.06.2012., 13:49
evo da se i ja uključim s jednim pitanjem zanima me dal tko ima iskustva sa lucernom endokrinolog mi je prepisao kao zamjenu za jedan obrok inače sam na sioforu 3*1uz svaki obrok kao preventiva i imam velike probleme sa debljinom,dal se uz pomoć lucerne mršavi.molim da mi netko odgovori ako ima iskustva

Ja sam na tabletama (2x1000 gluckopage) i obično mi je šećer oko 7-9 ujutro...ali nakon glucerne koju sam pila umjesto doručka skočio bi mi na 9-12 :ne zna: tako da ne znam ...prestala sam piti...pa ću na kontroli za mjesec dana pitati doktoricu zašto se to događa.
inače mi je jako fino i drži me sitom 4,5 sata bez problema..:)

hrvoje dr.
01.06.2012., 17:54
godina 41...dijabetičar zadnjih 6 i po godina...gluformin 850 tri puta dnevno+glucobay 50 mg uvečer...165/62........zadnja kontrola prije prije 14 mjeseci,HbA1c bio 6,8....liječnik zadovoljan....nedavno radila samoinicijativno HbA1c 6,6....u međuvremenu štišnjača pravi cirkus...tsh 0,0014....nakon 5 mjeseci-1,74......
ostalo relativno ok....
DM jest manje -više dobro reguliran. A vjerojatno se radilo o izoliranom mjerenju. Svakako kontrola endokrinologa-dijabetologa.

kopija
14.06.2012., 09:07
Pozdrav,
guglao sam i guglao ali nemogu naći odgovor na pitanje kolika je vjerojatnost da osoba s dijabetesom tipa I dobije ozbiljne nuspojave bolesti tipa dijabetičkog stopala i/ili problema s vidom.
Znam da je vjerojatnost ogromna ukoliko se osoba ponaša kao da nema dijabetes, no mene zanima kolika je vjerojatnost da osoba dobije ozbiljne komplikacije IAKO pazi na šećer/prehranu/bavi se tjelovježbom?
Može li se doživjeti duboka starost s dijabetesom tipa I, bez većih komplikacija, naravno, pod uvjetom da osoba ozbiljno brine za zdravlje?
Hvala na odgovoru!

Teta2U
14.06.2012., 16:52
Pozdrav,
guglao sam i guglao ali nemogu naći odgovor na pitanje kolika je vjerojatnost da osoba s dijabetesom tipa I dobije ozbiljne nuspojave bolesti tipa dijabetičkog stopala i/ili problema s vidom.
Znam da je vjerojatnost ogromna ukoliko se osoba ponaša kao da nema dijabetes, no mene zanima kolika je vjerojatnost da osoba dobije ozbiljne komplikacije IAKO pazi na šećer/prehranu/bavi se tjelovježbom?
Može li se doživjeti duboka starost s dijabetesom tipa I, bez većih komplikacija, naravno, pod uvjetom da osoba ozbiljno brine za zdravlje?
Hvala na odgovoru!

Evo ti nekoliko rezultata guglanja - http://translate.google.hr/translate?hl=hr&langpair=en%7Chr&u=http://www.diabetes.org/living-with-diabetes/complications/ http://translate.google.hr/translate?hl=hr&langpair=en%7Chr&u=http://diabetes.emedtv.com/
A sama činjenica eventualnih komplikacija, ipak ovisi od osobe do osobe, i njenom/njegovom načinu života općenito, kao i načinu razmišljanja...
Ok, ja sam samo dijabetičarka, dakle, bez doktorskog znanja o tome, no nekako sumnjam da ti na to pitanje itko može odgovoriti, jer bi to ustvari uglavnom bilo čisto nagađanje... baš zato jer ovisi o samoj osobi i njenom/njegovom dijabetesu, načinu razmišljanja, načinu ponašanja itd. itd.

El Gato Félix
14.06.2012., 17:24
Ja ću se, ukratko, osvrnuti na jedan aspekt Vašeg pitanja, kopija, a to su komplikacije šećerne bolesti vezane uz oko.

Jedna od komplikacija koja zahtijeva najviše pozornosti jest dijabetička retinopatija, tj. poremećaji na pozadini oka uslijed djelovanja šećerne bolesti.

Statistika je po tom pitanju neumoljiva. Naime, smatra se kako će gotovo svi oboljeli od šećerne bolesti tipa I nakon 20-30 godina trajanja bolesti imati neki stupanj dijabetičke retinopatije (gotovo 100% njih), a kod oboljelih od tipa II nakon 20 godina njih 60%.

Međutim, nije sve izgubljeno.

To što netko ima neki stupanj promjena na mrežnici uslijed djelovanja šećerne bolesti, ne znači odmah i oštećenje vida.

Zato je važno učiniti sve što je moguće da se oštećenje vida i napredovanje bolesti spriječi. Po pitanju retinopatije, postoji čimbenici na koje se može i oni na koje se ne može utjecati. Može se utjecati na što bolju regulaciju glikemije, lipidemije, krvnog tlaka, smanjenje prekomjerne tjelesne težine i redovitu tjelesnu aktivnost.

No na duljinu trajanja bolesti, dob bolesnika, genetske čimbenike i neke druge, ne možete utjecati.

Također, potrebno je ići na redovite oftalmološke preglede, bez obzirna na to što su vrijednosti HbA1c uredne i što se osoba oboljela od šećerne bolesti odlično osjeća i nema nikakvih vidnih ili očnih smetnji.

kopija
14.06.2012., 18:03
Hvala Teti i Mačoru na odgovorima!
Ova statistika o retinopatiji je stvarno neumoljiva.
Nažalost, moj poznanik je vlasnik dijabetesa tipa I i po drugi put je došao pod nož u ove dvije godine. Prvi nož je bio laserski (retinopatija) a ove godine su mu i amputirali stopalo.
Ono što je tragično je da je dotični svojim načinom života (pušenje, cjelonočni gaming sessioni i unos junk hrane) dobrano pridonio tragičnom razvoju događaja.
On pak mene uvjerava da je bez stopala ostao jer ima dijabetes a ne zato što se ponaša kao da ga nema...
Moj zubar s druge strane svoje izvrsno zdravlje duguje, kako je sam izjavio, dijabetesu, jer ga prisiljava da se bavi tjelovježbom i pazi na prehranu.
Neki dan sam pročitao izjavu Aleca Baldwina da se, otkad je dobio dobio dijabetes, osjeća izvrsno jer je poćeo "zdravo živjeti".
Nadam se da će uskoro biti pronađen lijek i da će svi koji pate imati razloga za veselje!

Ivan Bunjan
22.07.2012., 17:53
Moje Stanje i Posljedice Zdravlja

Otkriven dijabetis tipa1 sa 17 godina, kada sam isao na 1 ljecnicki pregled za posao ( uzimanje inzulina, ali uz ceste prestanke )
Prije uzimao 3 puta inzulin, 1 levemir bistri 6 jedinica i 2 novorapida 2 jedinice.

Krvni tlak blagi, normalan.
Šećer uz i bez uzimanja inzulina normalan, prije jela 6-7, poslije jela 8-10.

Visina 167, trebao bi imat 65 kila za svoju visinu.
Kilaža 46 kila, najmanje mogu imat 42 kile, a najvise 46.
Bezobzira koliko puta jeo na dan 3 ili vise puta kilaza nejde dalje od 46 kila, a kada jedem 1 ili 2 puta onda u danu izgubim 2 kile.
Probao uzimat sumece tablete za podizanje apetita, shake za podizanje kilaze ( misicne mase ), ali kilaza je uvijek ista 46 kila.
Kada se najedem, opet sam za 3 sata gladan.

Krvni nalazi su svi u redu, ma da me puno puta u danu zabole ili peckaju bubrezi, te mi srce cesce puta blaze malo zastaje.
U danu puno puta i samo odjedanput poplavim, moguce zbog srca.

Na lijevom oku su mi pukla 2 kapilara, mozda zbog dijabetisa.

Rijetki bolovi doljenjeg dijela kicme, zbog operacije, sterine inekcije izmedu kraljesaka.

Imam malo inzulina u sebi, pa zato ne mogu dobiti ni kilazu, a lako je moguce da imam i jaku kiselinu u sebi ili nesto drugo...

Kako nemam kilaže tako nemam ni snage, stalno sam pod umorom, stresom i stalno sam živćan.

hrvoje dr.
23.07.2012., 08:36
Moje Stanje i Posljedice Zdravlja

Otkriven dijabetis tipa1 sa 17 godina, kada sam isao na 1 ljecnicki pregled za posao ( uzimanje inzulina, ali uz ceste prestanke )
Prije uzimao 3 puta inzulin, 1 levemir bistri 6 jedinica i 2 novorapida 2 jedinice.

Krvni tlak blagi, normalan.
Šećer uz i bez uzimanja inzulina normalan, prije jela 6-7, poslije jela 8-10.

Visina 167, trebao bi imat 65 kila za svoju visinu.
Kilaža 46 kila, najmanje mogu imat 42 kile, a najvise 46.
Bezobzira koliko puta jeo na dan 3 ili vise puta kilaza nejde dalje od 46 kila, a kada jedem 1 ili 2 puta onda u danu izgubim 2 kile.
Probao uzimat sumece tablete za podizanje apetita, shake za podizanje kilaze ( misicne mase ), ali kilaza je uvijek ista 46 kila.
Kada se najedem, opet sam za 3 sata gladan.

Krvni nalazi su svi u redu, ma da me puno puta u danu zabole ili peckaju bubrezi, te mi srce cesce puta blaze malo zastaje.
U danu puno puta i samo odjedanput poplavim, moguce zbog srca.

Na lijevom oku su mi pukla 2 kapilara, mozda zbog dijabetisa.

Rijetki bolovi doljenjeg dijela kicme, zbog operacije, sterine inekcije izmedu kraljesaka.

Imam malo inzulina u sebi, pa zato ne mogu dobiti ni kilazu, a lako je moguce da imam i jaku kiselinu u sebi ili nesto drugo...

Kako nemam kilaže tako nemam ni snage, stalno sam pod umorom, stresom i stalno sam živćan.
Potrebno je prepisati tj. učiniti oftalmološki pregled,ECHO bubrega,urin,24h proteinutrija/mikroalbuminurija,HbA1c,opća biokemija,KKS,UZV abdomena s osvrtom na pankreas,egzokrina funkcija pankreasa-amilaza,lipaza,C- peptid,inzulin.elektrolitski status/K,Na,Ca/,kompletan lipidogram.

tynsy
23.07.2012., 11:24
ja sam na temelju nalaza glukoze 9,1 (krv vađena u poslijepodnevnim satima) bila upućena na ogtt.
1. nalaz: glukoza 5.8 nakon 120 min. 10.2
nakon mjesec dana ponovljen ogtt: glukoza 5,6 nakon 120 min. 9.8
hba1c: 5.4

dakle, samo intolerancija glukoze.
nisam trudna. djed mi je bolovao od dijabetesa tip 1.
postoji li velika vjerojatnost da će se, s obzirom na ove nalaze i obiteljsku anamnezu, s vremenom razviti dijabetes?

hrvoje dr.
23.07.2012., 17:00
ja sam na temelju nalaza glukoze 9,1 (krv vađena u poslijepodnevnim satima) bila upućena na ogtt.
1. nalaz: glukoza 5.8 nakon 120 min. 10.2
nakon mjesec dana ponovljen ogtt: glukoza 5,6 nakon 120 min. 9.8
hba1c: 5.4

dakle, samo intolerancija glukoze.
nisam trudna. djed mi je bolovao od dijabetesa tip 1.
postoji li velika vjerojatnost da će se, s obzirom na ove nalaze i obiteljsku anamnezu, s vremenom razviti dijabetes?
Treba navesti težinu i visinu,te učiniti (predpostavljam da nije) OGTT-GUK i inzulin 5x,,C-peptid. 24h proteinuriju/mikroalbuminuriju,izmjeriti RR,te GUK natašte i postprandijalno.

pilić milić
24.07.2012., 22:56
Ovak...mene neš zanima…kad sam dobila dijabetes svi su mi govorili da ću u početku teško kontrolirati vrijednosti, al da će se sve nakon nekog vremena unormaliti. Sad je već prošlo više od godinu i pol i šećeri su mi uglavnom dobri, al zna se desiti da mi šećer skoči na onak..17 mmol/l Normalno piknem inzulin, pojedem, odem na trening i poslije mi je šećer visok, ne vidim razlog. Shvaćam da se to desi kad sam pod stresom, ali sad pod praznicima neznam zašto. Svi kažu da tijelu više štete te nagle promjene nego da je konstantno visoki. Nezz…jel se i drugima to dešava? :confused:

Ivan Bunjan
25.07.2012., 17:10
Potrebno je prepisati tj. učiniti oftalmološki pregled,ECHO bubrega,urin,24h proteinutrija/mikroalbuminurija,HbA1c,opća biokemija,KKS,UZV abdomena s osvrtom na pankreas,egzokrina funkcija pankreasa-amilaza,lipaza,C- peptid,inzulin.elektrolitski status/K,Na,Ca/,kompletan lipidogram.

Hvala na pomoći, a ja ću to predložit drugim i svojim doktorima i dijabeticarima

hrvoje dr.
26.07.2012., 08:11
Hvala na pomoći, a ja ću to predložit drugim i svojim doktorima i dijabeticarima
Dio je trebao biti napravljen pri dg. DM.

hylem
27.07.2012., 22:16
Može li mi neko objasniti kako djeluju siofor tablete. Ne zanimaju me vlastita iskustva, nuspojave i sl. nego striktno naćin djelovanja.

Ivan Bunjan
28.07.2012., 09:57
Evo Studentica dobila si dobar Schlagwort
pa objasni nama manje upucenima sto je tip 1 a sto tip 2 kod Dijabetesa..

Šećerna bolest ( dijabetes )

Šećerna bolest ili dijabetes (lat. diabetes mellitus), poremećaj je povećavanja razine šećera u krvi žlijezde gušterače (pankreas), koji se zbiva kada gušterača prestane potpuno ili djelomično proizvoditi hormon inzulin ili proizvedeni inzulin nije djelotvoran u organizmu.U tom slučaju stanice ne dobivaju hranu potrebnu za život. Šećerna se bolest u početku liječi tabletama i dijetom, a kasnije i injekcijama hormona inzulina. Bolest je nasljedna, a vjerojatnost da će ju osoba dobiti (50%) povećava se ako je osoba pretila.
Znaci šećerne bolesti su:
 često i obilno mokrenje (poliurija)
 umor/slabost
 zamagljen vid
 žeđ
 naglo mršavljenje

Tipovi šećerne bolesti [uredi]
Najrasprostranjeniji su Tip 1 i Tip 2 dijabetesa, a poseban oblik bolesti je gestacijski dijabetes koji se javlja kod trudnica.
Tip 1 šećerne bolesti [uredi]
 Nekad nazivan inzulin-ovisni tip šećerne bolesti u kojem je životno potrebno u organizam unositi inzulin.
 Ovaj tip bolesti razvija se kad gušterača proizvodi malo ili nimalo inzulina. U tom slučaju inzulin mora biti unijet injekcijom.
 Češće se javlja u djece i adolescenata, ali može se pojaviti i u odraslih.
 Javlja se s učestalošću od oko 10% od ukupno oboljelih.
Nastanak tipa 1 šećerne bolesti obično je iznenadan i dramatičan, i može uključivati sljedeće simptome i znakove:
 učestalo mokrenje (polakisurija)
 prekomjernu žeđ (polidipsija) i suhoću usta
 izraziti umor/nedostatak energije
 stalnu glad
 nagli gubitak težine
 smetnje vida
 ponavljane infekcije
Tip 2 šećerne bolesti [uredi]
 Nekad nazivan o inzulinu neovisan tip šećerne bolesti u kojem je inzulin potreban za metaboličku kontrolu.
 Tip 2 bolesti javlja se kad gušterača nije sposobna stvarati količinu inzulina da udovolji potrebama organizma ili se proizvedeni inzulin ne koristi učinkovito. Ovakvo stanje može se kontrolirati pravilnom prehranom, tabletama i redovnom tjelovježbom.
 Javlja se prvenstveno u odraslih, ali se sve češće razvija i u mlađih osoba.
 Ovo je najčešći oblik šećerne bolesti koji obuhvaća oko 90% svih oboljelih.
U tipu 2 simptomi se javljaju postupno u mnogo blažem obliku, teže ih je dijagnosticirati, a mogu i izostati. Međutim, simptomi tipa 1 šećerne bolesti, u manje izraženoj formi mogu također biti prisutni i u tipu 2 bolesti. Pojedine osobe s tipom 2 šećerne bolesti nemaju rane simptome pa se dijagnosticiraju i nekoliko godina nakon pojave bolesti. U oko polovice slučajeva sve do razvoja kroničnih komplikacija nema simptoma.
Gestacijski dijabetes [uredi]
Gestacijski dijabetes je naziv za hiperglikemiju otkrivenu kod trudnice koja do tada nije bolovala od šečerne bolesti, a hiperglikemija prestaje nakon trudnoće. Ako hiperglikemija traje i nakon poroda tada se u trudnoći radilo o novootkrivenoj šečernoj bolesti.
Komplikacije šećerne bolesti [uredi]
Komplikacije šećerne bolesti dijele se u akutne i kronične komplikacije.
Akutne komplikacije [uredi]
Akutne komplikacije šećerne bolesti su:
 Dijabetička ketoacidoza
 Hipoglikemija
 Hiperosmolarno neketotičko stanje
 Dijabetička koma
 Acidoza mliječnom kiselinom
Kronične komplikacije [uredi]
Kronične komplikacije šećerne bolesti možemo podijeliti na vaskularne komplikacije i nevaskularne komplikacije:
 Vaskularne komplikacije:
 mikroangiopatije:
 dijebetička retinopatija
 dijebetička nefropatija
 makroangiopatije:
 koronarna bolest
 periferna vaskularna bolest
 cerebrovaskularna bolest
 Nevaskularne komplikacije:
 neuropatije:
 mononeuropatija
 polineuropatija
 Dijabetičko stopalo - najčešća je kronična komplikacija šećerne bolesti uzrokovana međusobnim djelovanjem vaskularnih (mikorangiopatija i makroangiopatija) i nevaskularnih komplikacija (neuropatija).
Liječenje [uredi]
U liječenju šečerne bolesti posebno mjesto zauzima edukacija, samopraćenje i samozbrinjavanje. Bolest se liječi pravilnom prehranom i tjelovježbom, nakon čega nastupa liječenje lijekovima (antidijabeticima).
Od oralnih hipoglikemika se koriste derivati sulfonilureje (npr. klorpropamid, glibenklamid, glikvidon), meglitinidi, bigvanidi (metformin),tiazolidinedioni, inhibitori alfa-glukozidaze (akarboza). Različite vrste inzulina također se koriste u terapije. Od novijih lijekova spominju se peptidni analozi (stimulatori inkretina, inhibitori dipeptidil peptidaze 4, analozi amilina).

Ivan Bunjan
28.07.2012., 09:59
Dio je trebao biti napravljen pri dg. DM.

Kada sam vadio krvne nalaze, kazu doktori i dijabeticari, da su svi nalazi u redu, pa su mi rekli da odem u dnevnu bolnicu za dijabeticare, da oni tamo rade svu kontrolu, i za prehranu, i sve vezano za dijabetis...
te mi je jedna dijabeticarka rekla da i napravim kontrolu hormona stitnjace, da mozda tu nesto nije u redu..

hrvoje dr.
29.07.2012., 11:01
Može li mi neko objasniti kako djeluju siofor tablete. Ne zanimaju me vlastita iskustva, nuspojave i sl. nego striktno naćin djelovanja.
Metformin smanjuje tek,usporava transport GUK kroz crijeva,smanjuje glukoneogenezu,potiče glikolizu,povisuje utilizaciju GUK u mišićima,smanjenje periferne inzulinske rezistencije

Kada sam vadio krvne nalaze, kazu doktori i dijabeticari, da su svi nalazi u redu, pa su mi rekli da odem u dnevnu bolnicu za dijabeticare, da oni tamo rade svu kontrolu, i za prehranu, i sve vezano za dijabetis...
te mi je jedna dijabeticarka rekla da i napravim kontrolu hormona stitnjace, da mozda tu nesto nije u redu..
Moguće je u sklopu autoimunog poremećaja.

Ivan Bunjan
30.07.2012., 16:33
A sta ako i je, dali se to moze kako izljecit, da napokon pocnem dobivat kilazu?
Evo vec par dana sam poceo i uzimat tablete za jaku kiselinu u zelucu, mozda mi je i zbog toga problem dobit kilazu?
a sta ako nije, dali mi se moze sta desit od tih tableta?

hrvoje dr.
30.07.2012., 16:40
A sta ako i je, dali se to moze kako izljecit, da napokon pocnem dobivat kilazu?
Evo vec par dana sam poceo i uzimat tablete za jaku kiselinu u zelucu, mozda mi je i zbog toga problem dobit kilazu?
a sta ako nije, dali mi se moze sta desit od tih tableta?
Znaju biti povišena anti TPO antitijela u DM typus I,to se zove poliglandularni sy. ima tip I i II,odnosno vezano za konkretno pitanje mb. Hashimoto.
Predpostavljam da se radi IPP (Zoltex,Target,Controloc,Zipantola itd.) ,nemaju utjcaja na TT,imaju vrlo blag profil i malo nuspojava koje se rijetko javljaju npr. bol u abd,dijareja,napuhanost.

Ivan Bunjan
30.07.2012., 16:54
Znaju biti povišena anti TPO antitijela u DM typus I,to se zove poliglandularni sy. ima tip I i II,odnosno vezano za konkretno pitanje mb. Hashimoto.
Predpostavljam da se radi IPP (Zoltex,Target,Controloc,Zipantola itd.) ,nemaju utjcaja na TT,imaju vrlo blag profil i malo nuspojava koje se rijetko javljaju npr. bol u abd,dijareja,napuhanost.

hvala na pomoći, valjda ce nalazi u dnevnoj bolnici za ijabeticare, nesto jos pokazat, dali je sve u redu, pa da napokon znam rjesenje..

danas
17.09.2012., 20:03
Šta napravit kad mi je posli jela šećer visok- 13.4 (dakle, nisan ubrizgala inzulin prije jela jer je bilo lagano) i manta mi se?

Teta2U
17.09.2012., 22:06
Šta napravit kad mi je posli jela šećer visok- 13.4 (dakle, nisan ubrizgala inzulin prije jela jer je bilo lagano) i manta mi se?

Valjda ti je poznato da se dijabetičari moraju inzulinirati prije, ili poslije jela /ovisno o tome kolika je glukoza kada provjerimo/ bez obzira da li je jelo lagano, ovakvo-onakvo? Hrana se u našem organizmu pretvara u potrebne stvari, kao i u glukozu, a kod dijabetičara ta glukoza ostaje nerazrađena jer nemamo dovoljno vlastita inzulina, iako dobra aktivnost tijela može smanjiti glukozu, no nerijetko nedovoljno da bi bila normalna razina glukoze u pitanju.

Ivan Bunjan
19.09.2012., 21:27
Metformin smanjuje tek,usporava transport GUK kroz crijeva,smanjuje glukoneogenezu,potiče glikolizu,povisuje utilizaciju GUK u mišićima,smanjenje periferne inzulinske rezistencije

Moguće je u sklopu autoimunog poremećaja.

za par dana bi trebao dobit nalaze, al jucer sam zvao doktora i kaze da je sve u redu, hormoni stitnjace, bubrezi, secer, gusteraca, ma sve, ma da je zaboravio da mi treba poslat postom nalaze, sad ne kuizm sta onda nije u redu, uzimam 4 puta inzulun i 4 puta jedem, 3 puta mjerim secer, secer je vrlo dobar, a kilaza i inzulin stoje na istom mjestu, a inzulin bi mi se trebo nadopunjavat, zato sto ga nemam dosta u sebi...
jos uvjek se isto osjecam stalno pod umorom, i bez snage, stalno zvcan i u depresiji...

hrvoje dr.
20.09.2012., 17:09
za par dana bi trebao dobit nalaze, al jucer sam zvao doktora i kaze da je sve u redu, hormoni stitnjace, bubrezi, secer, gusteraca, ma sve, ma da je zaboravio da mi treba poslat postom nalaze, sad ne kuizm sta onda nije u redu, uzimam 4 puta inzulun i 4 puta jedem, 3 puta mjerim secer, secer je vrlo dobar, a kilaza i inzulin stoje na istom mjestu, a inzulin bi mi se trebo nadopunjavat, zato sto ga nemam dosta u sebi...
jos uvjek se isto osjecam stalno pod umorom, i bez snage, stalno zvcan i u depresiji...
Pregledao sam prijašnje postove.
Dakle kod vas je probelm što nikako nemože doći do porasta TT.
Niste naveli konkretne podatke tj. nalaze,
spomenuto je uzimanje IPP-indikacija/tegobe?
Morate napisati što je to "uredno/dobro".

danas
16.10.2012., 22:29
Je li istina da šećer u krvi manji od 10 ne radi nikakvu štetu organizmu? Još me zanima, trebam li kao dijabetičar tipa 1 smanjit unos mliječnih proizvoda (ne koristim ih puno, nikad nisam, mlijeko ne volim, ali me jedan poznanik prestrašio sa svojom pričom prema kojoj je imao nakupine na oku uzorkovane pretjeranim konzumiranjem mlijeka)?
I zadnje, i najbitnije. Naime, ja sam veliki ljubitelj slatkoga. Kad mi je prije 5 mjeseci dijagnosticiran DM, čak sam mislila da je mogući uzrok moje pretjerano uživanje u slatkom (sad znam da nije). :) Moje pitanje je: da li se stvarno moram do kraja života odreć palačinki, pita, torti? Još uvik plačem kad na to pomislim. U ovih 5 mjeseci sam samo jedan kolač pojela. :(

Teta2U
16.10.2012., 22:43
Je li istina da šećer u krvi manji od 10 ne radi nikakvu štetu organizmu? Još me zanima, trebam li kao dijabetičar tipa 1 smanjit unos mliječnih proizvoda (ne koristim ih puno, nikad nisam, mlijeko ne volim, ali me jedan poznanik prestrašio sa svojom pričom prema kojoj je imao nakupine na oku uzorkovane pretjeranim konzumiranjem mlijeka)?
I zadnje, i najbitnije. Naime, ja sam veliki ljubitelj slatkoga. Kad mi je prije 5 mjeseci dijagnosticiran DM, čak sam mislila da je mogući uzrok moje pretjerano uživanje u slatkom (sad znam da nije). :) Moje pitanje je: da li se stvarno moram do kraja života odreć palačinki, pita, torti? Još uvik plačem kad na to pomislim. U ovih 5 mjeseci sam samo jedan kolač pojela. :(

Razina glukoze, šećer, se mora održavati u prihvatljivim mjerama, što je manje od 10 (najprihvatljivije je od cca 4-maksimalno 8/9), da ne bi došlo do neugodnih posljedica.
Ne sjećam se da su rekli dijabetolozi kako mliječni proizvodi mogu dovesti do nečega neugodnoga... no, sve od hrane mora se uzimati u određenim mjerama, iliti ne pretjerivati s ničime.
Ako nisi bila na upoznavanju kako sa dijabetesom, toplo preporučam, pogotovo ako si iz Zg, da to obaviš na Vuk Vrhovcu. Nisu nam zabranjene slastice, samo ih smijemo rijetko konzumirati, uz pravilno gledanje same glukoze i inzuliniranje prije ili nakon istih.

danas
16.10.2012., 22:58
Teta, stvarno si brza. Hvala ti do neba na tome. :)
Ja se liječim na Vuku Vrhovcu, ali nije me tamo nikad niko uputija na edukaciju ili nešto tome slično. Jedino tu večer kad mi je dijagnosticiran, kad san bila na hitnom prijemu, mi je medicinska sestra govorila o prehrani i svemu dok sam čekala na nalaze i primala infuziju. i to je to. sve ostalo sam saznavala priko interneta i na kontrolama kad bi se sitila nekog pitanja koje me mučilo od zadnje kontrole. Moram počet zapisivat pitanja za doktora. Glupo mi ga je zvat svaki put kad imam pitanje.

Teta2U
16.10.2012., 23:09
Teta, stvarno si brza. Hvala ti do neba na tome. :)
Ja se liječim na Vuku Vrhovcu, ali nije me tamo nikad niko uputija na edukaciju ili nešto tome slično. Jedino tu večer kad mi je dijagnosticiran, kad san bila na hitnom prijemu, mi je medicinska sestra govorila o prehrani i svemu dok sam čekala na nalaze i primala infuziju. i to je to. sve ostalo sam saznavala priko interneta i na kontrolama kad bi se sitila nekog pitanja koje me mučilo od zadnje kontrole. Moram počet zapisivat pitanja za doktora. Glupo mi ga je zvat svaki put kad imam pitanje.

Nema problema :mig:
A ovo za tu edukaciju, iako sam ja daaaavno bila na tome, traje ti tjedan dana, određena grupa ljudi se sastaje gore na 4-tom katu, pa doktorka i glavna sestra nastoje sve važno reći, demonstirati, kao i što je puno lakše tako jer možeš pitati apsolutno bilo što što te zanima. Pokušaj sestru pitati o tome telefonski, ili kada odeš na sljedeći pregled gore.

muysa
20.10.2012., 23:06
jel zna iko jel postoji povezanost dijabetesa tip1 (jako dugo vrimena) i problema sa isprekidanim mokrenjem? http://serve.mysmiley.net/confused/confused0007.gif (http://www.footballerpictures.co.uk)
uz to također i retrogradna ejakulacija. http://serve.mysmiley.net/sad/sad0049.gif (http://www.footballerpictures.co.uk)

jel može relativno mlađa osoba imati BHP?
jel može BHP u mlađe osobe bit posljedica dijabetesa??

molin vas ako neko mi može odgovorit bar na neko od ovih pitanja

PUNO HVALA!!!

hrvoje dr.
21.10.2012., 09:26
:503: 1. jel zna iko jel postoji povezanost dijabetesa tip1 (jako dugo vrimena) i problema sa isprekidanim mokrenjem?
uz to također i retrogradna ejakulacija.

2. jel može relativno mlađa osoba imati BHP?

3. jel može BHP u mlađe osobe bit posljedica dijabetesa??

molin vas ako neko mi može odgovorit bar na neko od ovih pitanja

PUNO HVALA!!!
1. Moguće je,pogotovo treba isključiti infektivne podloge kao npr. uroinfekcija,prostatitis i sl.,problemi s erektilnom funkcijom mogu biti uzrokovani DM.
2. Oko 20 posto bolesnika je mlađe od 50godina, može recimop oko 45g.
3. Od svih "divnih " komplikacija koje može donjeti DM BHP nije jedna od njih.
Savjetujem urološku obradu,bilo bi dobro već doći sa nalazom UK i sed. urina ,te kontrolu nadležnog dijabetologa.

Kejos
24.10.2012., 21:45
trenutno sam na abbot dijabetičkoj dijeti od 1500 kalorija po preporuci liječnika iz bolnice V:Vrhovac...ima tri obroka i u svakom ima voće meso ,povrće i kruh,mene zanima jel se može umjesto 1 jedinice voća ili mlijeka uzeti više mesa ili obratno a da sve ostane u gabaritima kalorijskih vrijednosti jel nekad mi se ne jede jabuka a mogo bi više krumpira npr..??? što misli netko stručan?

vrba!
25.10.2012., 21:49
Pozdrav!U zadnjih mjesec dana osjećam gorak okus u ustima,često moram mokriti i prilično osjećam žeđ.Pošto su mi bratu prije 7 godina dijagnosticirali dijabetes tipa 1 (daje si inzulin 4 puta dnevno) otišao sam kod liječnika.U ambulanti su mi izmjerili šećer 7,1 nekih 5 sati poslije jela.Dobio sam uputnice da izvadim krv u bolnici,to idem obaviti u ponedjeljak.Što mislite imam li razloga za zabrinutost? Hvala na odgovorima.

Glass S
05.11.2012., 13:29
Imam DM tip 1 već godinama, dobro sam regulirana, HbA1C ispod 7%, prošla sam školu u Vuk Vrhovcu - sve pohvale sestri Branki, no ono čega se ne mogu riješit je strah od hipoglikemije noću.
Na početku je bila i hipoglikemijska koma.
Šećeri su mi uglavnom ujednačeni, pokoji hipo kad mi je dnevni ritam full ubrzan pa zaboravim hranu :bonk: ili pojedem premalo obzirom na aktivnost.
No onda se pojave te "ničim izazvene" noćne hipoglikemije.
Sad živim sama s klincima i toga se najviše bojim, jer meni prvo "otkaže mozak", pa tako npr. trgam stranice knjige u uvjerenju da gulim mandarinu.
Već mjesecima namještam budilicu da me probudi u neko gluho doba kako bi provjerila dal sam prenisko - užas :503:
Par puta sam ga i ulovila kad je bio dosta nisko 3,1, a Levemir tek počinje s djelovanjem u punoj snazi - meni dovoljno dobro opravdanje da nastavim s iscrpljujućom praksom buđenja usred noći.
Moj diabetolog se smije na ovo - fora je on lik, pribavlja mi dodatne količine trakica i veli da ću se opametiti ....

Fleurdefeu
05.11.2012., 13:36
Može li mi netko odgovoriti mogu li učestale hipoglikemije ukazivati na dijabetes?
Naime, imam 27 godina, prije 2 godine u trudnoći sam imala gestacijski dijabetes. Od tada nisam kontrolirana, ali zadnja dva mjeseca već nekoliko puta zbog određenih simptoma ( glavobolja, tremor u mišićima, slabost, gotovo nesvjestica, česta žeđ i mokrenje) otišla na hitnu gdje mi je izmjeren šećer otprilike 2,4-2,1. Nekoliko puta, čak i nakon obroka, na prijateljevom sam aparatiću izmjerila vrijednosti oko 2 redovito pračene osjećajem da mi se iznutra tresu mišići, trcima po licu i sl...
I također me zanima mogu li problemi s šećerom, hipoglikemije, dijabetes, dovesti do poremećaja u menstrualnom ciklusu?
puno hvala na odgovoru

Glass S
05.11.2012., 13:48
Može li mi netko odgovoriti mogu li učestale hipoglikemije ukazivati na dijabetes?

Po onom što ja znam o dijabetesu rekla bi da ga ti nemaš.
Dakle s 27 godina bi spadala u skupinu sklonu oboljevanju od DM tip 1 (ako nisi izuzetno pretila).
DM tip 1 ne dovodi do hipoglikemija ukoliko nisi na terapiji - baš suprotno odvede te u hiperglikemiju zbog koje počneš pit puno tekućine, stalno osjećaš glad, mršaviš, puno mokriš, vrijednosti guk-a su visoke.
Ne znam o čemu se radi kod tebe, ali svakako je najbolje da se posavjetuješ sa svojom liječnicom opće prakse.

I također me zanima mogu li problemi s šećerom, hipoglikemije, dijabetes, dovesti do poremećaja u menstrualnom ciklusu?

Meni je ciklus ostao uredan, nije bio poremećen ni kad sam obolila, dakle u periodu kad su mi šećeri bili 30 i više.

Fleurdefeu
05.11.2012., 13:57
Puno ti hvala na odgovoru. U svakom slučaju nekakvu obradu ću obaviti, dr me šalje da provjerimo.
I nisam pretila, makar se udebljala jesam.:mig:

hrvoje dr.
05.11.2012., 16:17
Imam DM tip 1 već godinama, dobro sam regulirana, HbA1C ispod 7%, prošla sam školu u Vuk Vrhovcu - sve pohvale sestri Branki, no ono čega se ne mogu riješit je strah od hipoglikemije noću.
Na početku je bila i hipoglikemijska koma.
Šećeri su mi uglavnom ujednačeni, pokoji hipo kad mi je dnevni ritam full ubrzan pa zaboravim hranu :bonk: ili pojedem premalo obzirom na aktivnost.
No onda se pojave te "ničim izazvene" noćne hipoglikemije.
Sad živim sama s klincima i toga se najviše bojim, jer meni prvo "otkaže mozak", pa tako npr. trgam stranice knjige u uvjerenju da gulim mandarinu.
Već mjesecima namještam budilicu da me probudi u neko gluho doba kako bi provjerila dal sam prenisko - užas :503:
Par puta sam ga i ulovila kad je bio dosta nisko 3,1, a Levemir tek počinje s djelovanjem u punoj snazi - meni dovoljno dobro opravdanje da nastavim s iscrpljujućom praksom buđenja usred noći.
Moj diabetolog se smije na ovo - fora je on lik, pribavlja mi dodatne količine trakica i veli da ću se opametiti ....
GUK od 3.1mmol/L nije hipoglikemija.

Naime, imam 27 godina, prije 2 godine u trudnoći sam imala gestacijski dijabetes. Od tada nisam kontrolirana, ali zadnja dva mjeseca već nekoliko puta zbog određenih simptoma ( glavobolja, tremor u mišićima, slabost, gotovo nesvjestica, česta žeđ i mokrenje) otišla na hitnu gdje mi je izmjeren šećer otprilike 2,4-2,1. Nekoliko puta, čak i nakon obroka, na prijateljevom sam aparatiću izmjerila vrijednosti oko 2 redovito pračene osjećajem da mi se iznutra tresu mišići, trcima po licu i sl...
puno hvala na odgovoru
Teško da će vam LOM pomoći.
Ono što kod vas treba napraviti je
GUK natašte te C peptid te inzulin,kortizol,nalaze opće biokemije-ureja,kreatinin,hepatogram,elektroliti.
No što možete praktički sami jest izmjeriti GUK natašte.
Na osnovu tih nalaza se planira dodatna obrada npr. MRI angiografija abd. s osvtom na pankreas i sl.

Glass S
06.11.2012., 07:08
GUK od 3.1mmol/L nije hipoglikemija.

Nisam ni rekla da je GUK od 3,1 mmol/L hipoglikemija - jasno sam napisala "par puta sam ga ulovila kad je bio dosta nisko" . Iako realno 3,1 mmol/L nije daleko od hipa, osobito kad znamo da djelovanje Levemira tek postiže peak.
Dakle ono što je mene zanimalo je kako izbjeći noćni hipo, dal ima netko s sličnim "strahom", kako se osloboditi tog straha (nije mene toliko strah hipa, koliko me strah da ću otići u hipo kad sam solo s djecom i time njima izazvati šok).

slammerinho
11.11.2012., 07:09
jedno pitanje - prošle noći probudili su me jaki bolovi između prsnog koša i trbuha, baš tamo gdje pretpostavljam da je gušteraća..... otišao sam u bolnicu gdje su me pregledali ali gdje mi nisu našli ništa, dakle nalazi su uredni. pitao sam doktoricu tamo da li se radi o upali gušteraće pa je rekla po nalazima da nije, otpustili su me kući ali sada moram piti Controloc dva puta dnevno. Zaboravio sam je pitati drugu stvar koju ću sada pitati - pošto sam trenutno u fazi remisije, kako znam kada je ta faza remisije gotova?

Teta2U
12.11.2012., 00:51
Nisam ni rekla da je GUK od 3,1 mmol/L hipoglikemija - jasno sam napisala "par puta sam ga ulovila kad je bio dosta nisko" . Iako realno 3,1 mmol/L nije daleko od hipa, osobito kad znamo da djelovanje Levemira tek postiže peak.
Dakle ono što je mene zanimalo je kako izbjeći noćni hipo, dal ima netko s sličnim "strahom", kako se osloboditi tog straha (nije mene toliko strah hipa, koliko me strah da ću otići u hipo kad sam solo s djecom i time njima izazvati šok).

Ustvari pišem samo radi gore boldanog inzulina... koji je meni osobno /naglašavam namjerno -meni osobno-/ dovodio do noćnih hipoglikemija, koje niti sam ikada osjetila niti išta takvoga... a uvijek sam osjetila hipo... slučajno na pregledu radi druge bolesti dogodilo se da sam se onesvjestila, radi hipo, i ostala naravno u bolnici. Nakon izlaska (ležala na Rebru, a dijabetologica mi na Vuk Vrhovcu) me dijabetologinja prebacila na Lantus, koristim ga sada tri godine, i meni je odličan, male doze naprave posao kakav Levemir radio tek sa dvostruko većim dozama.
Pa, možda bi mogla pitati o Lantusu svoga dijabetologa, da li bi bilo ok prebaciti se na njega, i tako to?

Glass S
12.11.2012., 07:59
Pa, možda bi mogla pitati o Lantusu svoga dijabetologa, da li bi bilo ok prebaciti se na njega, i tako to?

Teta2U hvala :).
Pitala sam o Lanutusu u startu.....ne znam zašto dijabetolog nije pristao na njega :ne zna:....koliko znam on se daje jednom u 24 sata?
Idem uskoro na kontrolu, pa ću razgovarat s njim.

Teta2U
12.11.2012., 16:37
Teta2U hvala :).
Pitala sam o Lanutusu u startu.....ne znam zašto dijabetolog nije pristao na njega :ne zna:....koliko znam on se daje jednom u 24 sata?
Idem uskoro na kontrolu, pa ću razgovarat s njim.

Jel, dijabetolog bio protiv Lantusa? :misli: Pitam, jer svaki dijabetolog s kojim pričah, imaju samo sve najbolje za reći o Lantusu... :ne zna: Pa me zanima ako je možda naveo razlog radi kojega je protiv tog inzulina.
Inače, kako sam osobno sa tim inzulinom samo na jednom pikanju, noću, ne znam točno kako ide. Znam da neki dijabetičari stave dva puta, jednom nakon buđenja, i nekih dvanaest do četrnaest sati nakon toga, iliti dva puta dnevno.

Honey Dorian
12.11.2012., 21:45
Lantus se obično ne daje u trudnoći, za razliku od Levemira.
Nevezano za trudnoću, bila je afera s navodnom kancerogenošću Lantusa, ali radilo se o vrlo velikim dozama.

Teta2U
13.11.2012., 00:13
Lantus se obično ne daje u trudnoći, za razliku od Levemira.
Nevezano za trudnoću, bila je afera s navodnom kancerogenošću Lantusa, ali radilo se o vrlo velikim dozama.

Ok, možda je taj dijabetolog radi trudnoće odbio Lantus... nemam pojma, nije Glass to navela, pa me zato zanimalo... a to o navodnoj kancerogenoj opasnosti, po pitanju ogromnih doza, ne znam, mislim, osobno si dajem doista niske doze, i djeluju fantastično :ne zna:

Glass S
13.11.2012., 07:09
Ok, možda je taj dijabetolog radi trudnoće odbio Lantus... nemam pojma, nije Glass to navela, pa me zato zanimalo... a to o navodnoj kancerogenoj opasnosti, po pitanju ogromnih doza, ne znam, mislim, osobno si dajem doista niske doze, i djeluju fantastično :ne zna:

Ne nisam tad bila trudna, a nisam ni planirala trudnoću.
Spominjao je da je kancerogen, ali to je jako stara informacija, on je to samo spomenuo, a ja ko totalni neznalica rekla ok. dajte onda nešto drugo.
Meni je Levemir ok., problem je kod njega to što ima taj peak nakon nekih 5-6 h.
Većinom mogu ručati (ukoliko je obrok prilagođen dijabetesu) bez dodavanja brzog inzulin, jer tad Levemir ima najjače djelovanje i pokrije me, no nažalost ista je stvar i po noći i često me taj njegov vrh djelovanja fura u hipo....
Čula sam i da je puno skuplji od Levemira, te da je i to razlog zašto ga ne propisuju često....:ne zna:

Honey Dorian
13.11.2012., 10:19
Čula sam i da je puno skuplji od Levemira, te da je i to razlog zašto ga ne propisuju često....:ne zna:

Nije skuplji, Lantus košta 348 kn za pet uložaka od po 3 ml, a kutija Levemira u obliku Flexpena (samo je tako registriran u Hr, nema ga kod nas u obliku uložaka za trajni pen) košta 373 kn.

Ima na hzzo-net.hr tražilica lijekova.

Jesi li na dvije doze Levemira? (Promaklo mi je jesi li to napisala)

Igranje s dozama? (ako imaš noćni hipo, smanji dozu pa vidi, etc - pretpostavljam da si svašta već pokušavala ali eto.)

Ako ti hipoglikemije rade problem, osim Lantusa, možeš i pokušati doći do pumpe, nije preteško.

Glass S
13.11.2012., 13:57
Nije skuplji, Lantus košta 348 kn za pet uložaka od po 3 ml, a kutija Levemira u obliku Flexpena (samo je tako registriran u Hr, nema ga kod nas u obliku uložaka za trajni pen) košta 373 kn.

Ima na hzzo-net.hr tražilica lijekova.

Jesi li na dvije doze Levemira? (Promaklo mi je jesi li to napisala)

Igranje s dozama? (ako imaš noćni hipo, smanji dozu pa vidi, etc - pretpostavljam da si svašta već pokušavala ali eto.)

Ako ti hipoglikemije rade problem, osim Lantusa, možeš i pokušati doći do pumpe, nije preteško.

Na dvije doze sam....probala sam prilagodit doze, no nisam našla idealno riješenje...
Negdje sam napisala - mžda ne na ovoj tebi...mene pumpa ne privlači, čak me pomal i plaši.
Ja volim imat kontrolu - nategnem broj jedinica, istisnem i vidim.
I nije mi jasno kod pumpe...kako ne nastanu promjene na koži (mišiću) ukoliko ona isporučuje inzulin 4 dana na isto mjesto.....ja stalno mijenjam mjesta da ne bi nastale promijene.

Teta2U
13.11.2012., 15:10
Ne nisam tad bila trudna, a nisam ni planirala trudnoću.
Spominjao je da je kancerogen, ali to je jako stara informacija, on je to samo spomenuo, a ja ko totalni neznalica rekla ok. dajte onda nešto drugo.
Meni je Levemir ok., problem je kod njega to što ima taj peak nakon nekih 5-6 h.
Većinom mogu ručati (ukoliko je obrok prilagođen dijabetesu) bez dodavanja brzog inzulin, jer tad Levemir ima najjače djelovanje i pokrije me, no nažalost ista je stvar i po noći i često me taj njegov vrh djelovanja fura u hipo....

Inače, i Lantus i Levemir su inzulini čije djelovane počinje dosta nakon pikanja.

Ok, izgleda da si malo preblizu onome sranju sa Levemirom koji sam ja prošla, one stalne hipoglikemije u noći... to moraš navesti dijabetologu.

Glass S
14.11.2012., 07:11
Svim "slatkišima" želim sretan svjetski dan šećerne bolesti - molim da se povodom toga izmisle gumeni bomboni bez šećera (po mogućnosti oni od coca-cole) :cerek:

slammerinho
14.11.2012., 08:18
Svim "slatkišima" želim sretan svjetski dan šećerne bolesti - molim da se povodom toga izmisle gumeni bomboni bez šećera (po mogućnosti oni od coca-cole) :cerek:

gle, ja ponekad znam pojesti onu običnu čokoladu ali si prije toga dam 3 jedinice inzulina...... samo nemoj da ti to prijeđe u naviku :504:

Glass S
14.11.2012., 09:23
gle, ja ponekad znam pojesti onu običnu čokoladu ali si prije toga dam 3 jedinice inzulina...... samo nemoj da ti to prijeđe u naviku :504:

Oooooo znam i ja, čitam deklaracije ko velika, onak 100g = XY g Uh = XY JUH = Xy jedinica Novorapida.
Priuštim si ponekad, ali jako pazim jer me diabetolog prvo metne na vagu :D, nakon 0,5 kg više kaže "ajde mala priznaj kolko si se pikala"...

Ivanita5
14.11.2012., 21:37
Pozdrav svima!

Nadam se da me nećete špotati, no imam pitanje za vas dijabetičare vezano za kolače. Da li netko od vas u kolače stavlja steviju i kako to dozirate?
Prelistala sam temu o steviji, ali tamo se razgovaralo više o samoj biljci nego o načinu na koji ju koriste dijabetičari.

I zanima me da li je nekome od vas možda pomoglo njeno konzumiranje u reguliranju šećera u krvi? To sam na više mjesta pročitala, pa ako to zaista djeluje, onda ću ju mužu ubaciti u prehranu (on je dijabetičar, tip 2).

Hvala na odgovorima !

Glass S
15.11.2012., 07:12
Nadam se da me nećete špotati, no imam pitanje za vas dijabetičare vezano za kolače. Da li netko od vas u kolače stavlja steviju i kako to dozirate?

Nisam pokušala napravit kolač sa stevijom, mislim da ne bi išlo, osobito biskviti....pravim kolače s fruktozom, ona je u kristalićima pa se od nje može napravit biskvit (onak da dobije na masi, da se digne).
Takve kolače pečem nešto duže na nižim temperaturama, jer fruktoza brzo poprimi tamniju boju, nekada stavim foliju pod kraj, smanjim količinu fruktoze za 1/3 u odnosu na količinu šećera koja ide po receptu...
Ali oprezno s ovim, u tim kolačima je znači brašno (ugljikohidrat) + fruktoza (brzo ulazi u krv).....
Mislim da bi se stevija mogla koristit u suhim kolačićima (vanilin kiflice, išleri...)

slammerinho
15.11.2012., 08:26
Pozdrav svima!

Prelistala sam temu o steviji, ali tamo se razgovaralo više o samoj biljci nego o načinu na koji ju koriste dijabetičari.

I zanima me da li je nekome od vas možda pomoglo njeno konzumiranje u reguliranju šećera u krvi? To sam na više mjesta pročitala, pa ako to zaista djeluje, onda ću ju mužu ubaciti u prehranu (on je dijabetičar, tip 2).

Hvala na odgovorima !

stevija ti je više kao prirodni zaslađivač, možda čak i bolji od natrena i sličnih umjetnih zaslađivaća, pa ti je bolja u kavi ili čaju.... majka zna ponekad raditi neki kolač i umjesto šećera stavi stevije, koliko je stavi? uz bočicu dobiješ onu malu žličicu pa staviš samo pola nje....
ono što sam čuo a pomaže kod reguliranja šećera (i iskušao sam) jest:

-ujutro u šalicu mlijeka (probaj i sa kavom ali mlijeko je najbolje) uspi čajnu žlićicu kokosovog brašna
-jednom dnevno žličicu cimeta ali odmah moraš popiti i čašu vode uz to. ono što ja radim je da si kao prvi međuobrok naribam jabuku i na to pospem cimeta i to je to

Lery
22.11.2012., 16:09
Imam jedno pitanje za vas iskusne dijabeticare. Ovako, znam da vecina ima one kartice na kojima pise ime i prezime i doza u slucaju hipoglikemijske kome,ali zanima me ima li neko nekakvu narukvicu ili ogrlicu ili bilo sto drugo na cemu pise da ste dijabeticar.....Jer moje razmisljanje je islo do toga sto ako se nekome nesto desi,tj. da se onesvjesti usred grada ili tako negdje. Kako mu pomoci? Moze biti stvarno pre kasno jer znam za jedan slucaj gdje je majka dvoje djece umrla jer se onesvjestila i dok je dosla do bolnice nazalost bilo je pre kasno :/niko se nije sjetio kopati po torbi i traziti dokaze da boluje od necega....Meni to osobno nikada ne bi palo na pamet,mislila bi da je covjeku lose zbog vremena ili nekog razloga koji me nebi uspanicio. Nadam se da imate iskustva s time jer relativno sam novi dijabeticar :) HVALA (btw. imam 16 g. tak da znate s kim pricate ;) ) (iskreno ne znam gdje treba postat tak da se nemojte ljutit ;) )

Teta2U
22.11.2012., 16:43
Imam jedno pitanje za vas iskusne dijabeticare. Ovako, znam da vecina ima one kartice na kojima pise ime i prezime i doza u slucaju hipoglikemijske kome,ali zanima me ima li neko nekakvu narukvicu ili ogrlicu ili bilo sto drugo na cemu pise da ste dijabeticar.....Jer moje razmisljanje je islo do toga sto ako se nekome nesto desi,tj. da se onesvjesti usred grada ili tako negdje. Kako mu pomoci? Moze biti stvarno pre kasno jer znam za jedan slucaj gdje je majka dvoje djece umrla jer se onesvjestila i dok je dosla do bolnice nazalost bilo je pre kasno :/niko se nije sjetio kopati po torbi i traziti dokaze da boluje od necega....Meni to osobno nikada ne bi palo na pamet,mislila bi da je covjeku lose zbog vremena ili nekog razloga koji me nebi uspanicio. Nadam se da imate iskustva s time jer relativno sam novi dijabeticar :) HVALA (btw. imam 16 g. tak da znate s kim pricate ;) ) (iskreno ne znam gdje treba postat tak da se nemojte ljutit ;) )

Postoje i ogrlice - http://www.diabeteswellness.net/WellnessNetwork/FREEDiabetesIDNecklace.aspx
http://www.diabeteswellness.net/Portals/0/images/Wellness/diabetes_necklace.jpg
i narukvice - https://www.google.com/search?hl=en&tbo=d&biw=1366&bih=643&site=imghp&tbm=isch&sa=1&q=diabetic+bracelets&oq=diabetic+brace&gs_l=img.1.0.0j0i24l9.8731.11971.0.13260.13.13.0.0 .0.0.103.1131.10j3.13.0...0.0...1c.1.w63BEyv8EoU http://www.diabetes-supply.com/products-medicalid.asp?lp= no osobno nisam nigdje kod nas vidjela da to daju, ili prodaju... tako da iskustva nemam.

Lery
22.11.2012., 18:33
Hvala ti :) ...ni ja nisam vidjela kod nas ali raspitat cu se kod svog dijabetologa

Glass S
24.11.2012., 08:45

Ovo što ću sad napisat moraš naravno dogovorit s roditeljima.
Meni se na početku desila hipoglikemijska koma usred grada, nitko ne bi znao o čemu je riječ da nije uz mene bio moj sin koji je počeo urlati da mama ima DM tip 1, izvukli su me u zadnji čas.
Nakon toga sam završila na VV i upoznala liječnicu koja ima DM tip 1 i tetovažu na zapešću lijeve ruke - sad je imam i ja.
Kas osjetim da padam u hipo otkrijem zapešće i počnem radit sve ono što inače radim u slučaju hipa....

Lery
24.11.2012., 13:14
O hvala ti,nije ni to losa ideja ;) .... moji roditelji nisu bas za to ali tek imam 16 g,tak da ima vremena da to napravim... e samo imam jos jedno pitanje moji seceri su cesto nizi od normale,u danu mjerim 6 puta secer a vrlo cesto mi je nizak npr. u jednom danu mi zna biti 2.4,3.2,2.9 i tako je zapravo svaki dan,stvarno ne znam kako ga pravilno regulirati jer mi je zbog tih niskih secera lose i vrtimi se,a vrlo cesto ni ne osjetim da mi je nizak. Imas li kakav prijedlog jer to me svakodnevno muci a kod svog dijabetologa sam narucena tek za mjesec dana tak da bih htjela to rijesiti ako je uopce moguce.

Teta2U
24.11.2012., 15:11
O hvala ti,nije ni to losa ideja ;) .... moji roditelji nisu bas za to ali tek imam 16 g,tak da ima vremena da to napravim... e samo imam jos jedno pitanje moji seceri su cesto nizi od normale,u danu mjerim 6 puta secer a vrlo cesto mi je nizak npr. u jednom danu mi zna biti 2.4,3.2,2.9 i tako je zapravo svaki dan,stvarno ne znam kako ga pravilno regulirati jer mi je zbog tih niskih secera lose i vrtimi se,a vrlo cesto ni ne osjetim da mi je nizak. Imas li kakav prijedlog jer to me svakodnevno muci a kod svog dijabetologa sam narucena tek za mjesec dana tak da bih htjela to rijesiti ako je uopce moguce.

Ako si tip 1, smanji unos inzulina, i drži se količne koja ti određena kao najbolja za tebe u bolnici. Ako nisi bila u dnevnoj bolnici na VV, preporučam da se raspitaš o tome, i odeš, dosta toga u tih tjedan dana otkriješ, saznaš, naučiš, a možeš doista pitati sve što ti padne na pamet.

Lery
24.11.2012., 16:41
tip 1 sam ,i da ,smanjim dozu inzulina ali mozda ne jedem dovoljno jer bas i ne stignem :/ ...bila je prilika da odem u dnevnu bolnicu ali sam bila bolesna nekih tjedan dana prije i jos 2 tjedna prije i dosta sam izostala iz skole a idem u gimnaziju i taj tjedan kad je bila dnevna imala sam 4 testa u skoli tak da bi mi to bio preveliki nedostatak i previse nadoknađivanja... ugl dajem si 3 puta na dan inzulin prije jela i obicno od 2-3 jedinice i to mi se stvarno cini pre malo,al ne znam valjda tak treba bit..

Teta2U
24.11.2012., 16:53
tip 1 sam ,i da ,smanjim dozu inzulina ali mozda ne jedem dovoljno jer bas i ne stignem :/ ...bila je prilika da odem u dnevnu bolnicu ali sam bila bolesna nekih tjedan dana prije i jos 2 tjedna prije i dosta sam izostala iz skole a idem u gimnaziju i taj tjedan kad je bila dnevna imala sam 4 testa u skoli tak da bi mi to bio preveliki nedostatak i previse nadoknađivanja... ugl dajem si 3 puta na dan inzulin prije jela i obicno od 2-3 jedinice i to mi se stvarno cini pre malo,al ne znam valjda tak treba bit..

Jesi li za taj prečesto nizak šećer rekla dijabetologu? Nadam se da jesi, jer prečesta hipoglikemija se ne bi smjela dešavati, nekako bi trebala naći načina da to izreguliraš, kao i nađeš dovoljno vremena za jesti kada moraš, nije se za igrati sa time inače, pogotovo kad i sama vidiš da ti je prečesto hipoglikemija. Valjda imaš one glukozne bombone uvijek kraj sebe, u dm-u su najjeftiniji, a ima i u getrou jeftino (u ljekarnama su oko 11-12kn, u dm-u cca 5kn, a tako i u getrou).

Lery
24.11.2012., 17:09
znaci imam dijabetes 8 i pol mjeseci i u zadnja 2 i pol mjeseca su mi poceli biti niski seceri a kod dijabetologa sam narucena svaka tri mjeseca i to mu tek planiram reci, stvarno mi to ide na zivce jer odjednom mi je lose,tresu mi se ruke, uzasan osjecaj :/ .. nadam se da ce mi dijabetolog pomoci,moram se strpit jos nekih 20-ak dana.. meni te bombone mama kupuje pa ih uzmem kad mi je lose,mislim da isto kupi u dm-u ;)

Teta2U
24.11.2012., 17:29
znaci imam dijabetes 8 i pol mjeseci i u zadnja 2 i pol mjeseca su mi poceli biti niski seceri a kod dijabetologa sam narucena svaka tri mjeseca i to mu tek planiram reci, stvarno mi to ide na zivce jer odjednom mi je lose,tresu mi se ruke, uzasan osjecaj :/ .. nadam se da ce mi dijabetolog pomoci,moram se strpit jos nekih 20-ak dana.. meni te bombone mama kupuje pa ih uzmem kad mi je lose,mislim da isto kupi u dm-u ;)

Jesi pokušala nazvati ordinaciju dijabetologa? I da se javi sestra (Branka), reci joj o niskom šećeru i koliko te to zeza, moglo bi ti dovesti do brzog pregleda i razgovora na kontroli. I pokušaj uvijek jesti kako spada, bez žurbe i dovoljno količinski :mig:

hrvoje dr.
24.11.2012., 17:41
Ako si tip 1, smanji unos inzulina, i drži se količne koja ti određena kao najbolja za tebe u bolnici. Ako nisi bila u dnevnoj bolnici na VV, preporučam da se raspitaš o tome, i odeš, dosta toga u tih tjedan dana otkriješ, saznaš, naučiš, a možeš doista pitati sve što ti padne na pamet.
Sve to štima, i zaista sam čuo sve najbolje o VV , gdje se stvarno bribnu za pacijenta, ali postoji problem ona NEMA 18g. i nemogu ju primiti jer spada pod ped. dijabetologiju (KBC Rebro- dr. Rojnić,dr. Ille,Vinogradska- dr. La Grasta,dr. Stipančić)

Lery
24.11.2012., 17:44
Vidis dobra ideja,nisam probala ali reci cu roditeljima da to naprave ;) ....a sto se jela tice 2-3 puta tjedno idem u muzicku (srednja skola i puno predmeta) i izmedu gimnazije i muzicke imam pauzu od 10 minuta da nesto pojedem i to je onak uglavnom brzo i malo.

Teta2U
24.11.2012., 17:49
Sve to štima, i zaista sam čuo sve najbolje o VV , gdje se stvarno bribnu za pacijenta, ali postoji problem ona NEMA 18g. i nemogu ju primiti jer spada pod ped. dijabetologiju (KBC Rebro- dr. Rojnić,dr. Ille,Vinogradska- dr. La Grasta,dr. Stipančić)

Lako moguće... ok, osobno sam bila davno na dnevnoj, i na VV-u općenito ima, točnije tada je bilo, dovoljno i nepunoljetnih kao pacijenata, a na Rebru su imali i sa ped.dijabetologa, i tamo odlazili ako ikad bilo potrebno, u bolnicu i tako.
No, ovo bilo prije podosta godina, i doista ne znam kako ide danas, ti ipak bolje znaš :). Hvala na info.

Vidis dobra ideja,nisam probala ali reci cu roditeljima da to naprave ;) ....a sto se jela tice 2-3 puta tjedno idem u muzicku (srednja skola i puno predmeta) i izmedu gimnazije i muzicke imam pauzu od 10 minuta da nesto pojedem i to je onak uglavnom brzo i malo.
S obzirom na ovo što hrvoje napisao, jesu ti ikada nekako dali do znanja da bi trebala naći pedijatrijskog dijabetologa? Ako nisu, pitaj dal ima potrebe, ili ipak nema. :ne zna:

Lery
24.11.2012., 18:03
ja kad sam dosla prvo su me htjeli staviti na pedijatrijsku jer sam imala 15 i pol a primaju tek sa 16,ali ipak su me primili

hrvoje dr.
24.11.2012., 18:11
ja kad sam dosla prvo su me htjeli staviti na pedijatrijsku jer sam imala 15 i pol a primaju tek sa 16,ali ipak su me primili
A kod kojeg si dijabetologa i gdje ? interniste ili pedijatra?
Jer do 18 godine se za skoro sve ide kod pedijatra(izuzetak bi bili ORL,urologija , ortopedija i oftalmologija kod gran. slućajeva npr. 14-15 g.).
Na VV mlađim bolesnicima sa DM se bavi dr. Bjelinski.

Lery
24.11.2012., 18:19
E da,ja sam na VV kod dr. Bjelinskog ;)

Glass S
24.11.2012., 18:22
E da,ja sam na VV kod dr. Bjelinskog ;)

Onda znam da ga za konzultacije možeš nazvati u bilo koje doba - pomoći će ti.
Komunicirala sam s njim u početku na dnevnoj bazi - preko maila, telefona, moba....

Lery
24.11.2012., 18:31
Hvala vam na pomoci :) ...jel moze jos pitanje,sto vi inace doruckujete? ja nemam nikakvu ideju sto bi jos mogla jesti...

Glass S
24.11.2012., 18:49
Hvala vam na pomoci :) ...jel moze jos pitanje,sto vi inace doruckujete? ja nemam nikakvu ideju sto bi jos mogla jesti...

Kravlji sir, jogurte, probiotike, raženi kruh, pureću šunku, sir, zdenka sir, maslac, marmelade bez šećera (domaće), čaj, mlijeko, voće, žitarice....ja u biti jedem sve, prakticiram slobodnu prehranu odnosno računanje ugljikohidrata u obroku – te ovisno o tome i planiranoj tjelesnoj aktivnosti prilagodim dozu brzodjelujućeg inzulina.
Ukoliko planiram konzumirati alkohol jedem obrok bez ugljikohidrata i na taj način izbjegnem kombinaciju alkohola i brzodjelujućeg inzulina koja me lako fura u hipo....
Najvažnija je dobra edukacija.

EDIT: Sestra Branka na VV će ti jako dobro objasnit računanje ugljikohidrata u obrocima.

Glass S
24.11.2012., 19:02
Jedna korisna stvar koju sam naučila u dnevnoj bolnici su dva "pravila".
Pravilo 100 i pravilo 500.

Pravilo 500 služi određivanju količine ugljikohidrata koje pokriva jedna jedinica brzog inzulina.
Zbrojiš ukupnu dozu inzulina koji si daješ u jednom danu (bazalni + brzi), te 500 podjeliš s tim brojem.
Npr. (15 + 2 + 3+ 2+ 15) 500/37=13,5
Dakle jedna jedinica brzog inzulina pokriva 13,5 grama ugljikohidrata, što je 1 JUH
Ukoliko znaš koliko koja namirnica ima grama uglikohidrata , npr. srednja jabuka ima 15 g ugljikohidrata i ukoliko netko želi pojest dvije jabuke po ovom izračunu dat će si 2 jedinice brzodjelujućeg inzulina i guk bi trebao ostat ok.

Pravilo 100 služi određivanju koliko jedna jedinica inzulina spušta razinu GUK-a (za korekcije).
Dakle, 100/37=2,7
Jedna jedinica brzodjelujućeg inzulina bi trebala korektivno spustit vrijednost guka za 2,7 mmol/l.

VAŽNO: Ne pokušavaj ovo bez konzultacije s dr. Bjelinskim – pitaj ga uputi će te.

Lery
24.11.2012., 19:04
Pol tog nabrojanog i ja jedem ali zapravo svako jutro jedem kukuruzni kruh,zdenka sir,purecu sunku i mlijeko a prije sam jela raznolikije ...probat cu onda ujutro jesti voce,jogurt,zitarice i sl......meni niko nije objasnio to sa ugljikohidratima i ja to zapravo nis ne kuzim xD

Lery
24.11.2012., 19:06
ajme puno si mi pomogla :) hvala tii ...raspitat cu se ja kod njega

Honey Dorian
24.11.2012., 22:17
Lery, ti si vjerojatno uletjela u honey moon, pankreas ti se djelomično oporavio pa si zato često u hipoglikemijama.

Moraš prilagoditi doze svojoj prehrani, ne obrnuto (pod uvjetom da jedeš onoliko koliko ti treba s obzirom na dob i aktivnost).

Nazovi dr. Bjelinskog ili mu pošalji email, pomoći će ti.

P.S. Ja se ne bih ujutro nakrcavala i voćem i žitaricama i mlijekom - previše carbs za moj ukus, ali OK, ako tebi tako odgovara.

Glass S
25.11.2012., 08:10
Lery, ti si vjerojatno uletjela u honey moon, pankreas ti se djelomično oporavio pa si zato često u hipoglikemijama.

Ah, taj divni honey moon :cerek:
Nikad nisam pitala dr. je li on moguć samo jednom ili da mu se nadam ponovo?

slammerinho
25.11.2012., 22:09
ne stvarno - a kak znam da je honey moon period gotov? kak znam da je faza remisije gotova?

ostenia
25.11.2012., 22:58
Ja bi htijela reci da je teorija podosta drugacija od prakse..
Recimo slucaj kod mene.. (na Levemiru sam i Novorapidu)
Dakle ujutro secer 9, po tablici ne dajem za to nista (tek od 10.) i racunam kaj cu pojest uglavnom na kraju ispalo da dam 15Lev i 3Nr.
Malo sam kasnila na fax i nisam stigla pojest tako da sam prakticki na prazan zeludac dala inzulin cak ni vode nisam popila..

Po mojim tablicama 1jed. Nr. skida mi secer za cca 2minimola..po tome bi mi trebao bit nakon 2sata oko 3minimola.. ALI, dolazim s faxa (nakon 2 sata) i secer 10,4 (jos sam pjeske isla do tamo i natrag)

I sta je tu objasnjenje? Ako netko zna nek mi kaze jer ne znam kak to dovest u red...
HB mi je oko 8 uvijek, imam vec 6god. dijabetes i htijela bi stvarno da mi bude HB barem oko 7. trudim se al kad nikako da budu uravnotezeni , uvijek skacu i padaju ..
i zivcira me kad mi npr nakon pikanja u trbuh pocne djelovat za 20min a kad u nogu il ruku treba par sati :mad: a ne zelim se stalno pikat u trbuh zbog jastucica

Glass S
26.11.2012., 07:06
Dakle ujutro secer 9, po tablici ne dajem za to nista (tek od 10.) i racunam kaj cu pojest uglavnom na kraju ispalo da dam 15Lev i 3Nr.
Malo sam kasnila na fax i nisam stigla pojest tako da sam prakticki na prazan zeludac dala inzulin cak ni vode nisam popila..

ALI, dolazim s faxa (nakon 2 sata) i secer 10,4 (jos sam pjeske isla do tamo i natrag)

Dakle - nije mi jasno da li si ti to dala 3 j. Novorapida da nisi ništa pojela.
Ukoliko ovako radiš jednom ćeš završit u gadnom hipu.

Kod dijabetičara je važno da redovito jedu upravo zbog "fenomena" koji si opisala - "nisam ništa pojela, a šećer mi je viši nego na početku dana".
Kad si gladna tvoj mozak glad registrira kao jedan od prvih simptoma hipoglikemije, kako bi obranio organizam pošalje naredbu jetri da otpusti uskladištene šećere, jetra ih otpusti i tada imamo viši šećer od početnog iako nismo ništa jeli.

EDIT: Iz ovog razloga nije preporučena konzumacija alkohola - alkohol blokira jetru i u slučaju hipa jetra nam neće pomoći.

zivcira me kad mi npr nakon pikanja u trbuh pocne djelovat za 20min a kad u nogu il ruku treba par sati :mad: a ne zelim se stalno pikat u trbuh zbog jastucica

Potpuno pogrešno - inzulin se najbrže apsorbira ukoliko ga apliciramo upravo pri dnu mišića nadlaktice.
Ima mjesta na tjelu odakle se inzulin brže apsorbira u krv (npr. nadlaktica), ali isto tako ukoliko na trbuhu nemaš hrpu masnih naslaga nego mišiće i otamo se brzo apsorbira (razlika cca. 20-ak minuta).
Ukoliko na trbuhu imaš hrpu masnog tkiva - masnoća usporava apsorpciju inzulina u organizam....

Glass S
26.11.2012., 07:11
ne stvarno - a kak znam da je honey moon period gotov? kak znam da je faza remisije gotova?

Meni je u fazi honey moona bilo divno, nisam uopće davala Novorapid a šećeri su bili 5-6.
Skužila sam da je gotova, jer su izmjerenje vrijednosti guk-a bez apliciranja Novorapida bile puno više (10-12)

ostenia
26.11.2012., 10:40
Glass S - puno ti hvala na objasnjenju.. Sad znam gdje grijesim

Glass S
26.11.2012., 11:14
Glass S - puno ti hvala na objasnjenju.. Sad znam gdje grijesim

Veseli me ukoliko sam ti bar malo pomogla :).

Glass S
26.11.2012., 12:52
Imam pitanje, je li i Vama maximalna odobrena količina trakica od strane HZZO premala i kako to rješavate?

Maximalna odobrena količina je 1500 kom/godina, odnosno 375 kom/3 mjeseca, no ukoliko mjerite razinu guk-a 5-6 puta dnevno jednostavnim izračunom se vidi da nedostaje određena količina na tromjesečnoj/godišnjoj bazi.

Kupujete li dodatne količine, pišete li žalbe na HZZO ?

Honey Dorian
26.11.2012., 15:22
Kupujem dodatne količine.

Samo u trudnoći su mi odobrili 2000 komada godišnje, inače ne, 1500 je maksimum.

Smiješni su mi s onim pregledavanjem dnevnika :rofl:

Glass S
26.11.2012., 18:37
Smiješni su mi s onim pregledavanjem dnevnika :rofl:

Ne vodim dnevnik - imam Contour USB aparatić pa exportiram podatke i ubacim ih u excell, te tako šaljem svojoj dr. na mail :D
Nedostatak je taj što nema muljanja :mig:

Honey Dorian
26.11.2012., 21:02
Zato se i smijem. Svi aparatići se mogu downloadirati, s tim da je Contour USB praktičniji jer ne moraš instalirati dodatni software.

Za muljanje, ne kužim - oni su dnevnike pregledavali :facepalm: zbog broja mjerenja dnevno a ne da bi gledali brojke. Ako se stvarno mjeriš više od 4 puta dnevno, that's it.

No way da pustim da mi ujutro bude 9, i još ne dam ništa na to.

Ako ti je GUK natašte 9 mmol/L, noćne glikemije nisu dobre. Treba to temeljito ispitati, što se događa kroz, odgovara li ti večernja doza Levemira itd.

Ako možeš, promijeni dijabetologa. Dalje, spominješ tablice - u stvarnosti se osjetljivost na inzulin razlikuje od čovjeka do čovjeka, isto kao i ICR (insulin : carb ratio)

Da ne spominjem da kod iste osobe bazalne potrebe mogu varirati, etc.

Glass S
27.11.2012., 07:08
Za muljanje, ne kužim - oni su dnevnike pregledavali :facepalm: zbog broja mjerenja dnevno a ne da bi gledali brojke. Ako se stvarno mjeriš više od 4 puta dnevno, that's it.

Pa nisam ni mislila na muljanje s vrijednostima guk-a, tko od toga ima koristi :confused:
Mislila sam upravo na one koji ne mjere 5-6 puta dnevno, u dnevnik upisuju izmišljenje vrijednosti, a trakice prodaju preko oglasnika.....

slammerinho
27.11.2012., 19:50
a onda se takvi ne liječe.... :ne zna:

soldaaaa
29.11.2012., 15:07
Ovo što ću sad napisat moraš naravno dogovorit s roditeljima.
Meni se na početku desila hipoglikemijska koma usred grada, nitko ne bi znao o čemu je riječ da nije uz mene bio moj sin koji je počeo urlati da mama ima DM tip 1, izvukli su me u zadnji čas.
Nakon toga sam završila na VV i upoznala liječnicu koja ima DM tip 1 i tetovažu na zapešću lijeve ruke - sad je imam i ja.
Kas osjetim da padam u hipo otkrijem zapešće i počnem radit sve ono što inače radim u slučaju hipa....

e to je zanimljiva ideja..

a moze slicica tetovaze ili koji je simbol na tetovazi?..

Hvala

Glass S
29.11.2012., 19:51
e to je zanimljiva ideja..

a moze slicica tetovaze ili koji je simbol na tetovazi?..

Hvala

Sličica ne može, al ti mogu reći o čem se radi.

Imam napravljen QR barcode tatoo, a ispod piše Diabetes typ 1 :).

meritas
29.11.2012., 21:30
Sličica ne može, al ti mogu reći o čem se radi.

Imam napravljen QR barcode tatoo, a ispod piše Diabetes typ 1 :).

Bilo bi ti pametnije da ti piše "ako me nađete u komi i smrdim po acetonu dajte mi inzulina, a ako sam samo u komi dajte malo šećera", pa ti možda pomogne i neki slučajni prolaznik koji ne zna čitati barkod, a usput nezna ni što je dijabetes.

Glass S
29.11.2012., 23:28
Bilo bi ti pametnije da ti piše "ako me nađete u komi i smrdim po acetonu dajte mi inzulina, a ako sam samo u komi dajte malo šećera", pa ti možda pomogne i neki slučajni prolaznik koji ne zna čitati barkod, a usput nezna ni što je dijabetes.

Tetovaža nije zbog nekog velikog očekivanja da će mi netko samo na osnovu nje pomoći, ona ima neku drugu pozadinu...
Da si malo educiranija na području diabetesa znala bi koliki je idiotizam savjetovat nekom da ga iz ketoacidoze u koju je pao izvuče neki prolaznik nekom neodređenom dozom inzulina.
Koma izazvana ketoacidozom nije nešto što se događa dijabetičarima koji svoje šećere žele držati što bliže normalnim vrijednostima...
Svaki diabetolog će i najbližem članu obitelji savjetovati ukoliko diabetičar padne u komu dajte šećera, jer to malo ga neće ubiti ukoliko je riječ o ketu, a spasit će ga ukoliko je riječ o hipu....

EDIT: Takva tetovaža ne služi da bi mi pomogao slučajni prolaznik, on će u najboljem slučaju pozvati hitnu...a liječniku će pomoći natpis na podlaktici (zato se tamo i stavlja) na kojem stoji Diabetes tip 1.
Ja sam jednom imala uz sebe sina koji je liječnicima rekao o čemu se radi - ova tetovaža je tu između ostalog da govori ukoliko mi se isto ponovi kad sam solo.

Honey Dorian
30.11.2012., 10:22

Nipošto inzulin na osnovu toga što netko smrdi po acetonu, ma ni u snu.

Glass S je to dobro napisala.

Nitko neće "slučajno" doći do dijabetičke ketoacidoze pa zatim kome, jer za to je potrebna dugotrajna HIPERglikemija, nemoguće je da se takva stvar razvije u sat vremena.

Ako netko dođe do hiperglikemijske kome, nije na slučajnim prolaznicima da ordiniraju inzulin, to je zahtjevan zadatak za liječnike na odjelima intenzivne skrbi. Prebrzo spuštanje takvih hiperglikemija može dovesti do jako loših posljedica, moguć je edem mozga itd.

Ako netko na inzulinskoj terapiji ostane bez svijesti, obično se radi o HIPOglikemiji, posljedici relativnog viška uzetog inzulina. Ako je stvarno bez svijesti, ne treba mu davati ništa na usta jer osoba ne može gutati. Idealno bi bilo dati mu injekciju glukagona (koju bi on trebao nositi sa sobom - ako je sklon hipoglikemijskim komama). To je ipak previše za očekivati od neznanaca (ja bih se usudila samo da sam 100% sigurna o čemu se radi), ali eto, to bi pomoglo.
Ljudi obično zovnu hitnu pomoć, mjerenje šećera je standardna stvar (nadam se) koju hitna napravi i oni onda odrade svoj posao kako spada.

Ako hitna dugo ne dolazi, čovjek je stvarno u komi, može se pokušati natrljati npr. meda na unutarnju stranu obraza, to omogućava da se nešto glukoze ipak resorbira u krv, ali pri tome paziti da se ne zaguši ili da mu tekućina ne završi u plućima. Jer onda će opet biti posla za hitnu.

Glass S
30.11.2012., 12:01
Ljudi obično zovnu hitnu pomoć, mjerenje šećera je standardna stvar (nadam se) koju hitna napravi i oni onda odrade svoj posao kako spada.

Mjerenje šećera nije standardna stvar po dolasku hitne (ukoliko se ne zna razlog gubitka svijesti), krv će se izvaditi tek u bolnici ....nažalost.
Meni su vrlo otvoreno reki da me sin spasio - odmah po dolasku su mi dali glukozu i to intravenozno na obje podlaktice...jer je šećer bio toliko nisko da ga aparatić nije mogao registrirat (a najniži koji sam ja izmjerila je bio 1,3).
Dugo sam poslije imala amneziju (zastrašujući osjećaj), tek idući dan mi se polako vratilo pamćenje.
Da se čekalo dok bi se hitna u vrijeme najveće prometne gužve probila do bolince...vjerovatno bi već bile neke posljedice na mozgu ili ....