PDA

View Full Version : Pravne stvari kod kupnje nekretnine

stranice : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10

mfcc
03.05.2007., 16:58
Kupujem stan, i dobila sam šprancu predugovora. U prvom članku stoji rečenica "Ugovorne strane suglasno utvrđuju da prodavatelj prodaje, a kupac kupuje nekretnine opisane u stavku 1. ovog članka izvedbe "ključ u ruke".".Koliko sam shvatila, to znači da neću moći tražiti da se u stanu išta mijenja. Zanima me što to znači u praksi, kava su iskustva? Inače, zgrada se tek počela graditi još nisu iskopali garažu.

Naravno da češ moći raditi preinake u toku gradnje ali u dogovoru sa investitorom/izvođačom. A ključ u ruke znači da ti investitor predati stan (kad podmiriš sve obaveze) kompletno gotov tj pogodon za momentalno useljenje a ne u rou-bau izvedbi.

Zvrksa
08.05.2007., 16:50
Kod medjufinanciranja je vrlo jednostavno. Za one koje nemaju nikakvu štednju :Nnp. trebaš 60000 EUR, ti dižeš u Wues. 100000 eur i 40000 ostavljaš u štedionici (uglavnom 40 % mora odležati 5 god. a koje nećeš nikad vidjeti). Za vrijeme 5 god. plaćaš kamatu 4.99 na iznos od 100000 eur, a nakon 5 god. 4,49% na otplatu dobivenih 60000 eur. Sve to smućkaju tako da tebi EKS ispada veća i od 6,5%. Najbolje je otići u samu štedionicu i tražiti izračun. Doći doma i na stranicama erste banke ići na kreditni kalkulator i tamo upisivati kamatnu stopu sve dok ti se ne poklopi broj mjeseci otplate i iznos koji ti dobiješ na ruke (prema izračunu od štedionice). Vjerujte kamatna stopa iznosi puno više nego što oni to prikažu.
Komentar za ZVRKU: sa uvjetima hipoteke 1:1,3 si u wuestenrotu si morala imati sudužnika dok u svakoj drugoj banci to ti nebi tražili.

je...morala sam imati sudužnika...ali to bih morala i u drugim bankama....s obzirom da su mi primanja preniska za kredit koji sam uzela

inače...ovo što si ti tu opisao sa ovih 40%...nije baš u potpunosti tako...imaš 2 vrste tarifa tih kredita za međufinanciranje, a EKS te sve skupa ispadne 5,99%....bar u mom slučaju
i ovo kaj pišeš za kamatnu stopu....uzmi samo izračune u nekoliko banaka (ako već nisi) i provjeri koliko sveukupno otplatiš love nakon istog broja godina u svim tim bankama...bez obzira imaju li kamatnu stopu promjenjivu od 4,2...ili fiksnu od 5,2 (ili neku drugu)...
npr....ja sam usporedila Hypo; Zabu i Wust. Hypo je imao značajno nižu kamatnu stopu (PROMJENJIVU) i na prvi pogled čovjeku se čini WOOOOW, KOLKO SU BOLJI... a onda usporediš izračune...i skužiš da te rata u Wust. dođe kunu više nego ova u Hypu....s tim da je ova u Hypu promjenjiva i tko zna hoće li narednih x godina ostati ista ili veća.... dok ti u wust. fiksa garantira neku sigurnost
idemo dalje... u Wust. za novogradnju ne izlazi procjenitelj, već ti je nekretnina procjenjena na onoliko koliko ti piše u kupoprodajnom ugovoru...
U Hypu procjenitelj izlazi, plaćaš ga 1400kn i ne mora značiti da će biti procijenjena na onoliko koliko je kvadrat plaćen
...ima toga još...pa ak te zanima...ne znam da li radiš negdje u nekoj banci ili???

Zvrksa
08.05.2007., 16:56
Mozes li mi objasniti tu caku sa medjufinanciranjem? Konkretno stedisa sam u stambenoj stedionici s tim sto mi ciljani iznos nije preko 10.000,00 EUR.

Koliko sam vidio na Wustenrot web stranici, kreditom za medjufinanciranje se moze prebroditi tih 5 godina dok se ne steknu uvjeti za kredit iz stambene stednje medjutim u tom peridou se ulacuje kredit i stednja??? Ili sam mozda krivo razumio? Uzmimo da mi treba cca. 50.000,00 EUR kredita, ispada da nema sanse placati kredit i stedionicu u isto vrijeme pogotovo sto je i otplatni period cca. 20-ak godina...

Please explain:s :s

gle....to nije onaj tipičan stambeni kredit koji ti možeš uzeti nakon što ispuniš uvjete iz ugovora o periodu štednje na 2,3 ili 5.g.
za međufinaciranje dođeš s ulice i dobiješ kredit (naravno, ak ispunjavaš sve uvjete:rolleyes: :D )...i kad digneš taj kredit imaš ratu kredita (ne plaćaš više nikakvu štednju)....štedionica od te rate dio uplaćuje na štednju...kužiš?

brazilac 5
09.05.2007., 11:25
Jel ima neka shema kako izbjeći 5% poreza na promet nekretnina za drugi stan ako već imam jedan stan od 50 m2 za koji sam iskoristio oslobođenje ;)
Poanta je priče kako izbjeći ili odugovlačiti sa PPN-om :cerek:
Da li bi se dalo preko nekog trećeg to izvesti pa sa nekim ugovorom se osigurati :confused:

sara4
09.05.2007., 14:21
Jel ima neka shema kako izbjeći 5% poreza na promet nekretnina za drugi stan ako već imam jedan stan od 50 m2 za koji sam iskoristio oslobođenje ;)
Da li bi se dalo preko nekog trećeg to izvesti pa sa nekim ugovorom se osigurati :confused:

A taj netko treci bi tebi poklonio svoju olaksicu zato jer si mu bas mio i drag?

brazilac 5
10.05.2007., 08:58
Npr. netko u rodu a kome ne treba :p

sara4
10.05.2007., 09:40
Sto znaci da mu ne treba? Mozda mu ne treba sad, ali za neko vrijeme...Ipak se radi o nemaloj cifri...

brazilac 5
10.05.2007., 09:52
Sto znaci da mu ne treba? Mozda mu ne treba sad, ali za neko vrijeme...Ipak se radi o nemaloj cifri...

OK, žem se sla...ali to nije bilo pitanje :zubo:
Pitanje je da li se može i kako, na koji način ;)

sara4
10.05.2007., 10:12
Ok, ajde da procitam opet pitanje :zubo: .

Nisi dao dovoljno podataka, imas li zenu, djecu ili si solo? Na drugi stan mozes biti oslobodjen poreza ako prvi ne zadovoljava tvoje stambene potrebe (ako si sam, 50 m2 zadovoljava tvoje potrebe, dakle, no chance) i ako platis porez kojeg si bio oslobodjen.
Drugih, legalnih, nacina za izbjeci placanje ili odugovlaciti s istim, mislim da nema.

brazilac 5
10.05.2007., 11:07
OK, thanks na trudu...

nansale
11.05.2007., 01:41
Situacija:kupljen je stan 47 m/2 na jednu osobu.Uredno je podnesen zahtjev za oslobađanje poreza na promet nekretnina, te je iz vrlo revne Porezne uprave stiglo rješenje o oslobađanju ali i DRUGO RJEŠENJE o plaćanju poreza za parking mjesto.Napominjem da je u kupoprodajnom ugovoru bilo naznačeno da nam navedeno parking mjesto pripada kao naše ali nije bilo opisano u sklopu stana(dn.boravak,sp.soba,spremište i dr.)

Pitanje je što učiniti:pisati nekakvu žalbu ili platiti 1650 kn Poreznoj?

Svaka pomoć ili objašnjenje je dobrodošlo

jebach
11.05.2007., 08:16
Situacija:kupljen je stan 47 m/2 na jednu osobu.Uredno je podnesen zahtjev za oslobađanje poreza na promet nekretnina, te je iz vrlo revne Porezne uprave stiglo rješenje o oslobađanju ali i DRUGO RJEŠENJE o plaćanju poreza za parking mjesto.Napominjem da je u kupoprodajnom ugovoru bilo naznačeno da nam navedeno parking mjesto pripada kao naše ali nije bilo opisano u sklopu stana(dn.boravak,sp.soba,spremište i dr.)

gle , žalba te ama baš ništa ne košta ,a s druge strane i da bude odbijena isto ćeš novaca morat dati,ne više.
Piši šta te briga...

sara4
11.05.2007., 08:17
Na parking mjesto moras platiti porez ako je parking mjesto tvoje. Sto znaci 'pripada' i kako je tocno to definirano kupoprodajnim ugovorom? Mozes se upisati u gruntovnicu kao vlasnik tog parking mjesta i mozes ga prodati neovisno o stanu? Ili samo imas malo vise prava parkirati na to mjesto jer kao 'pripada' stanu? Prvo to rijesi pa onda vidi sto dalje.

sara4
11.05.2007., 08:19
gle , žalba te ama baš ništa ne košta ,a s druge strane i da bude odbijena isto ćeš novaca morat dati,ne više.
Piši šta te briga...

Zalba obicno kosta 50 kn i ne odgadja placanje poreza. Nansale, procitaj sto ti tocno pise u rjesenju po pitanju zalbe.

nansale
18.05.2007., 16:34
A ono što me posebno zanima je po kojoj su osnovi izračunali da parkirno mjesto ima vrijednost 32 000 kuna!
To je debelo iznad tržišne vrijednosti!

Zvrksa
20.05.2007., 07:58
A ono što me posebno zanima je po kojoj su osnovi izračunali da parkirno mjesto ima vrijednost 32 000 kuna!

ne mora značiti...ja sam svoje platila 4.000 eura..uostalom, to niš oni ne računaju nego lijepo piše na računu koji dobiješ za stan...

limena
21.05.2007., 10:37
Molim odgovor! Kupujem prvu nekretninu, pa me zanima da li se u članove domaćinstva ubraja i majka? Nas dvije živimo same i ovo bi nam bila prva nekretnina! Hvala unaprijed!

limena
22.05.2007., 10:57
Anybody?!?!?! :ceka:

GoldenSurferFromCRO
22.05.2007., 11:28
U clanove domacinstva mozes ubaciti bilo koga s kime zelis zivjeti u novom stanu!

GoldenSurferFromCRO
22.05.2007., 11:30
Brazilac 5,

Jesi li rijesio ovu zavrzlamu? i ja sam isto upao u ovu zavrzlamu, naime kupujem drugi stan a prvi sam vec dobio oslobodjenje poreza, pa sam mislio prepisati na drugu osobu. No znam dato nece ici, jer druga osoba je u braku, pa ne znam kako natjerati drugu osobu na dogovoreni razvod pa da ona iskoristi oslobodjenje poreza. Sve u svemu, prava zavrzlama!

sara4
22.05.2007., 13:27
9.7. članovima uže obitelji, u smislu ovoga Zakona, smatraju se bračni drug te djeca prijavljena na istoj adresi kao i građanin.

Zakon, dakle, ne govori o clanovima domacinstva vec o clanovima uze obitelji. Dakle, ako mama kupi stan na sebe imate pravo na oslobodjenje za dvije osobe (do 65m2), ako kupis stan na sebe imas pravo na oslobodjenje do 50m2 bez obzira da li ce mama zivjeti s tobom ili ne.

limena
22.05.2007., 14:08
9.7. članovima uže obitelji, u smislu ovoga Zakona, smatraju se bračni drug te djeca prijavljena na istoj adresi kao i građanin.

Zakon, dakle, ne govori o clanovima domacinstva vec o clanovima uze obitelji. Dakle, ako mama kupi stan na sebe imate pravo na oslobodjenje za dvije osobe (do 65m2), ako kupis stan na sebe imas pravo na oslobodjenje do 50m2 bez obzira da li ce mama zivjeti s tobom ili ne.

Šugav zakon! A ja na taj način zapravo rješavam stambeno pitanje i sebi i njoj!
:flop:

GoldenSurferFromCRO
22.05.2007., 14:16
Onda prebaci stan na njeno ime i usput napravi oporuku kojom ce ti mama ostaviti stan. Vrlo lagano rjesenje!

sara4
22.05.2007., 14:24
Šugav zakon! A ja na taj način zapravo rješavam stambeno pitanje i sebi i njoj!
:flop:

Mozda moze proci kupovina stana u suvlasnistvu pa ste obje oslobodjene do 50m2 jer obje sebi tim stanom rjesavate stambeno pitanje, a u trenutku kupnje ti, kao clan mamine uze obitelji, nemas nekretninu u vlasnistvu. Teoretski mi se cini kao nesto sto bi trebalo biti ok, no kako porezna dise, tko zna...A i ne znam da li bi ti suvlasnistvo bilo ok.

colour
24.05.2007., 12:09
Mozda moze proci kupovina stana u suvlasnistvu pa ste obje oslobodjene do 50m2 ..............
ovo sa 50+50 i suvlasništvom inače prolazi, samo mi izgleda malo intrigantno taj odnos majka-kćer, kćer-majka, glava boli :confused: (u odnosu na poreznu, naravno)

Storm13
26.05.2007., 10:01
Mi smo zbog skupljanja raznih dokumenata sada 5 dana u kašnjenu za prijavu poreza (a do ponedjeljka opet ništa). Je li netko imao takvih iskustava, jesu li zezali u poreznoj, utječe li mi to na oslobođenje plaćanja poreza? Hvala.

GoldenSurferFromCRO
26.05.2007., 15:05
Par dana nakon roka ne smeta. ja sam zakasnio 1 dan pa sam svejedno dobio oslobodjenje poreya, ali 5 dana ne znam, no vjerujem da nece biti tako strogi.

pistacija
26.05.2007., 18:29

koji dio vama nije jasan i na sto bi ste se zalili?oslobodjenje ide na nekretninu u kojoj mislis zivjeti a parking ne spada pod to....
mislim zasto niste parking onda spomenuli nekom obicnom izjavom?

pistacija
26.05.2007., 18:40

odugovlaciti mozes ili placanje sa poreznikom dogovoriti na rate........ izbjeci se isto moze uz nikakve rizike ali nadji odvjetnika pa njeg pitaj meni bed nekako govoriti ljudima kako da smuljaju ;)

pistacija
26.05.2007., 18:47

Ako garaze mogu kostati 700 do 900 eur /m2 zasto i parkirno mjesto ne bi kostalo? osobno nemam nista protiv kad ga naplacuju dodatno na cijenu /ili je u sklopu cijene ako i kad je park.mjesto uknjizeno ali ali ako i kad je parkirno mjesto napravljeno od zajednickog dijela zgrade i zemljista na kojem je zgrada sagradjena i koje pripada svim stanarima /niti park.mjesta kao takvog ima na izvadku iz zemljisne knjige / e tad mi se dize kosa na glavi.....

Zvrksa
26.05.2007., 23:46
Mi smo zbog skupljanja raznih dokumenata sada 5 dana u kašnjenu za prijavu poreza (a do ponedjeljka opet ništa). Je li netko imao takvih iskustava, jesu li zezali u poreznoj, utječe li mi to na oslobođenje plaćanja poreza? Hvala.

hm....ja sam isto kasnila...čak nekih 2 tjedna...ali mi je tip na šalteru rekao da to nije neko strašno kašnjenje... vidjet ću tek kasnije da li je to istina

colour
28.05.2007., 18:51
Molim odgovor! Kupujem prvu nekretninu, pa me zanima da li se u članove domaćinstva ubraja i majka? Nas dvije živimo same i ovo bi nam bila prva nekretnina! Hvala unaprijed!
Mozda moze proci kupovina stana u suvlasnistvu pa ste obje oslobodjene do 50m2 jer obje sebi tim stanom rjesavate stambeno pitanje, a u trenutku kupnje ti, kao clan mamine uze obitelji, nemas nekretninu u vlasnistvu. Teoretski mi se cini kao nesto sto bi trebalo biti ok, no kako porezna dise, tko zna...A i ne znam da li bi ti suvlasnistvo bilo ok.
Ipak prolazi i to, ukoliko je i za jednu i za drugu ovo prva nekretnina. Kupuje se jedna nekretnina, u ugovor o kupovini upisuju se obe i u zemlj. knjige svaka po 1/2 vlasništva.:)

Isa
30.05.2007., 10:53
Pozdrav svima!
Planiram kupiti svoju prvu nekretninu od Pionira, pa me zanima, je li netko ima iskustva sa njima? Na sto se mora paziti kod sklapanja predugovora i kupoprodajnog ugovora? Je li je odvjetnik potreban?
Hvala za sve informacije.

Lavica02
31.05.2007., 21:34
Pozdrav svima!
Planiram kupiti svoju prvu nekretninu od Pionira, pa me zanima, je li netko ima iskustva sa njima? Na sto se mora paziti kod sklapanja predugovora i kupoprodajnog ugovora? Je li je odvjetnik potreban?
Hvala za sve informacije.

pionir ili ti Gradko ( s njima sklapaš ugovor)

ima tamo jedna naoko ljubazna teta (kako su mi rekli srednjih godina, dotjerana..) ali žena zmaj ...
ako kupuješ stan kreditom, ono što znam je da će te "gurati" u nava banku jer im je to poslovna banka tim više ako kupuješ stan u izgradnji, a nemaš zamjensku nekretninu jer s njima imaju spec.aranžman ... no kamate su, boli glava ( u odnosu na ostale banke)...
što se tiče plačanja imaju malo "stisnute" rokove i dosta u tvrdi u tom smislu
ovo su podaci od prije par mjeseci, pa ne znam da li se je kod njih što promijenilo ...

jednoj mojoj poznatoj su tvrdili da im je premalo platila, kao fali nekih 600 -700eura ... ispalo cca 100 (zbog razlike u tečaju)

ništa bolji ili lošiji od drugih no po meni ipak pretvrdi

Isa
01.06.2007., 08:57
Lavica02!
Puno hvala na odgovoru. Ovaj stan je vec izgrađen (veći), ima uporabnu dozvolu itd. Uknijižba je valjda za godinu dana. Rekli su da kredit na stan nije moguć (to sam već čula da ne vole bas kredite na svoje stanove). Potrebna je zamjenska nekretnina.Meni je to ipak ozbiljna tvrtka, nije neki privatnik. Zato mislim da odvjetnik nije potreban.A da prave probleme zbog 100 eura, to mi nije jasno. Meni bi još interesiralo, je li daju ikakve "popuste"? Ali ako prave probleme zbog "sitniša" to je očito malo vjerojatno.

Lavica02
01.06.2007., 14:54
Lavica02!
Puno hvala na odgovoru. Ovaj stan je vec izgrađen (veći), ima uporabnu dozvolu itd. Uknijižba je valjda za godinu dana. Rekli su da kredit na stan nije moguć (to sam već čula da ne vole bas kredite na svoje stanove). Potrebna je zamjenska nekretnina.Meni je to ipak ozbiljna tvrtka, nije neki privatnik. Zato mislim da odvjetnik nije potreban.A da prave probleme zbog 100 eura, to mi nije jasno. Meni bi još interesiralo, je li daju ikakve "popuste"? Ali ako prave probleme zbog "sitniša" to je očito malo vjerojatno.

ispravite me ako griješim ...

ako je nekretnina izgrađena i ima uporabnu dozvolu znači da je i etažirana=>znači postoje vlasnički listovi=>znači zalog može ići na stan koji kupuješ ...

Isa
04.06.2007., 07:50
Lavica02,
ja sam baš zbog toga zvala Gradski ured za prostorno uređenje. Oni su mi rekli, da imaju uporabnu dozvolu (tehnički pregled etc.),da je taj etažni elaborat najvjerojatnije predan (Pionir je uvijek ažuran po njihovim informacijama-to me začudilo, je li ljudi pišu da čekaju nekoliko godina na vlasnički list), ali treba vremena da to prođe kod njih zbog velike zatrpanosti tog ureda. Na drugu ruku, Mesić-gradnja preko puta ima etažirane stanove, koliko ja znam.

Lavica02
04.06.2007., 19:38
Lavica02,
ja sam baš zbog toga zvala Gradski ured za prostorno uređenje. Oni su mi rekli, da imaju uporabnu dozvolu (tehnički pregled etc.),da je taj etažni elaborat najvjerojatnije predan (Pionir je uvijek ažuran po njihovim informacijama-to me začudilo, je li ljudi pišu da čekaju nekoliko godina na vlasnički list), ali treba vremena da to prođe kod njih zbog velike zatrpanosti tog ureda. Na drugu ruku, Mesić-gradnja preko puta ima etažirane stanove, koliko ja znam.

ono kaj sam ja imala prilike vidjeli bilo je OK što se tiče dokumentacije ... ono što nije bilo Ok je što iako su imali vlasničke listove stanova to ljudima nisu govorili ... zašto... ne znam

strma
04.06.2007., 22:22
vlasnički listovi su javna isprava i svatko ih može dobiti u Gruntovnoj na traženje (uz 20kn biljega).. uostalom bar za Zg, sve je na netu (katastar i gruntovna)
ne razumijem zašto bi netko to prešutio kad je imanje vlasničkih listova itekakva prednost pri prodaji

Isa
06.06.2007., 08:25
Meni to isto nije jasno sa vlasničkim listovima. Pa svakako je prednost prodavati stan na koji se može uzeti kredit.
Evo ja sam se ipak odlučila za taj stan i uplatila kaparu :D .

ightul
06.06.2007., 16:04
Eto cisto malo da se podsjetite ovdje ima primjera predugovora, ugovora i slicnog, korisnih savjeta koje sam sam prosao kad sam kupovao nekretninu.
http://nekretnine.online.hr

Cya
d.

Lavica02
06.06.2007., 16:09
ne razumijem zašto bi netko to prešutio kad je imanje vlasničkih listova itekakva prednost pri prodaji

Meni to isto nije jasno sa vlasničkim listovima. Pa svakako je prednost prodavati stan na koji se može uzeti kredit.

naravno da je onaj tko ima (čisti) vlasnički u prednosti ... no da li je danas prodavatelju (investitoru) problem prodati stan s obzirom da se stanovi prodaju dok još rupu za zgradu nisu iskopali ...

a zašto prešućuju ...fakat ne znam ... možda je razlog to što ne žele ići na solemnizaciju (ako se teret stavlja na taj stan) ... nemam pojma

Lavica02
06.06.2007., 16:10
Eto cisto malo da se podsjetite ovdje ima primjera predugovora, ugovora i slicnog, korisnih savjeta koje sam sam prosao kad sam kupovao nekretninu.
http://nekretnine.online.hr

Cya
d.

meni se ništa ne otvori kad kliknem na linkić ...

miems
12.06.2007., 10:02
trebam jednu malu pomoć...nisam pravnik tako da ne mogu baš reći da razumijem zakone...ah... naime, kupila sam stan u novogradnji koji će biti završen u ljeto 2008. godine... potpisala sam kupoprodajni ugovor (ne predugovor) i platila prvu ratu..prva mi je nekretnina sa manje od 50 m2... nemam dakle nikakve još papire u smislu vlasničkog lista ili tabularne izjave...ništa osim tog ugovora... e pa sad... do kada moram prijaviti poreznoj upravi porez na promet nekretninama?

GoldenSurferFromCRO
12.06.2007., 11:02
Prilikom useljenja dobit ces papir od firme da si se uselila u novi stan koja ti je ujedno i prva nekretnina, pa onda imas mejsec dana roka za priajvu poreza. Prije toga trebas otici u MUP da si prijavis prebivaliste a kao dokaz nudis papir o selidbi.

sara4
12.06.2007., 11:15
Prilikom useljenja dobit ces papir od firme da si se uselila u novi stan koja ti je ujedno i prva nekretnina, pa onda imas mejsec dana roka za priajvu poreza. Prije toga trebas otici u MUP da si prijavis prebivaliste a kao dokaz nudis papir o selidbi.

Netocno. Poreznu ne zanima kad si uselio u nekretninu, vec kad si je KUPIO. Rok je mjesec dana od potpisivanja kupoprodajnog ugovora. Prilikom prijave obveze placanja poreza na promet nekretnina (ili oslobodjenje od istog) NIJE potrebno predati ni tabularnu ni vlasnicki.
AKo se u stan jos ne mozes useliti jer nije gotov (samim time ne mozes prijaviti prebivaliste), pises izjavu da ces se prijaviti na toj nekretnini cim to bude moguce.

GoldenSurferFromCRO
12.06.2007., 11:23
Ne kuzim, kako ce onda proci potvrda o prebivalistu s kojim se preda na poreznu, aha, ti si mozda imala drugacije iskustvo. Ja sam potpisao Ugovor tek prilikom selidbe i tako je drugacije islo, tako od selidbe sam imao mjesec dana roka za prijavu poreza.

Dakle, poanta stoji na potpisivanju Ugovora.

Isa
12.06.2007., 11:32
miems,
ja sam potpisala ugovor i ona gospođa iz Pionira mi je naglasila da od tada teče rok za prijavu poreza. Za oslobođenje trebaš sve ovo ( i ja ih još skupljam:D ):
kupoprodajni ugovor;Domovnicu; prijavu za porez na promet nekretnina (se dobije u NN); novi rodni list; za novogradnju se treba vlasnički list ili kupoprodajni ugovor za nekretninu gdje je bilo prethodno prebivalište; izvadak iz katastra da nemam nekretnine (u onoj županiji gdje je bilo prebivalište);na MUP-u prijaviti novo prebivalište ili uvjerenje MUP-a, ako zgrada još nije izgrađena; ovjerena izjava kod javnog bilježnika da nemam nekretnine.
Ako sam još nešto zaboravila slobodno me dopunite:zubo: .

sara4
12.06.2007., 13:01
Ne kuzim, kako ce onda proci potvrda o prebivalistu s kojim se preda na poreznu, aha, ti si mozda imala drugacije iskustvo.

Kao sto napisah, u slucaju da nekretnina jos nije useljiva predaje se IZJAVA da ce se prijaviti prebivaliste na toj adresi kad to bude moguce. Dakle, izjava umjesto potvrde.

miems
12.06.2007., 13:07
ulalala... no divno...ja sam nekako pretpostavila da to dolazi tek kad se isplati cijela svota...znači sad već i kasnim...ah...
sve u svemu...hvala na odgovorima...
samo mi jedna stvar nije jasna...isa...kažeš da treba kupoprodajni ugovor prethodne nekretnine gdje mi je bilo prebivalište...to znači kupoprodajni ugovor stana mojih roditelja?! kakve veze to ima s mojim stanom....nije mi jasno, al dobro...i još nešto...ne razumijem kako mogu dobiti od mup-a novo prebivalište kad je to još livada...na koje točno uvjerenje misliš?
i još jedno pitanje... koliko sam sad shvatila...prijava poreza i oslobođenje od njegova plaćanja ustvari nemaju veze jedno s drugim...što povlači za sobom i to da bi ja onda sad trebala platiti porez kad mi stigne rješenje...a onda tražiti povrat? ili kako?

GoldenSurferFromCRO
12.06.2007., 13:15
Da, prilaze se kupoprodajni ugovor tvojih roditelja kao potvrdu da je to tvoja prva nekretnina a da prethodno nisi imala nikakvu nekretninu (tj. da si stanovala kod tvojih roditelaj kao zadnju nekretninu).

Mislim kako je sara4 vec objasnila, umjesto potvrde iz MUP-a prilaze se izjava da ces se prijaviti na novo prebivaliste cim stan bude useljiv.

GoldenSurferFromCRO
12.06.2007., 13:17
Ako je taj stan tvoja prva nekretnina, onda ne moras platiti porez.

miems
12.06.2007., 13:19
je...prva mi je nekretnina...i znam da ne moram platiti, ali moram prijaviti kao da ga plaćam... niš...krećem u skupljanje svih tih silnih papira... hvala svima na odgovorima

sara4
12.06.2007., 13:23
kažeš da treba kupoprodajni ugovor prethodne nekretnine gdje mi je bilo prebivalište...to znači kupoprodajni ugovor stana mojih roditelja?! ...

Ostavljam mogucnost da se nesto promijenilo u medjuvremenu, no kad smo mi predavali papire za oslobodjenje od poreza morali smo napisati izjavu da nam je to prva nekretnina. To sto si zivio kod roditelja do tad nije nikakav dokaz da ti je ono sto kupujes ustvari prva nekretnina.

i još nešto...ne razumijem kako mogu dobiti od mup-a novo prebivalište kad je to još livada...na koje točno uvjerenje misliš?...

Moras napisati izjavu da ces se prijaviti na tu adresu cim to bude moguce. Nikakva potvrda od MUP-a ne igra dok zgrada ne dobije ulicni broj i stan ne bude useljiv.

i još jedno pitanje... koliko sam sad shvatila...prijava poreza i oslobođenje od njegova plaćanja ustvari nemaju veze jedno s drugim...što povlači za sobom i to da bi ja onda sad trebala platiti porez kad mi stigne rješenje...a onda tražiti povrat? ili kako?

Ili predajes prijavu poreza, ili predajes prijavu sa svim potrebnim papirima trazeci oslobodjenje. Porezna obradi papire, na kucnu adresu ti stize porezno rjesenje: ili si oslobodjena, tj. tvoj zahtjev je prihvacen, ili stize uplatnica. Drugim rijecima, ne postoji nesto kao povrat, tipa platis pa ti vrate.

miems
12.06.2007., 13:47
evo...malo sam pročačkala po stranici porezne uprave... i nadam se da će koristiti i meni i svima koje prijava poreza čeka:
Propisani obrasci
- Prijava poreza na promet nekretnina

- Zahtjev za utvrđivanje prava na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina

Rokovi podnošenja obrazaca
30 dana od dana sklapanja ugovora odnosno drugog pravnog posla kojim se stječe nekretnina.

Potrebna dokumentacija
1. ugovor o kupnji nekretnine
2. Prijava poreza na promet nekretnina
3. Zahtjev za utvrđivanje prava na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina
4. preslika domovnice
5. uvjerenje policijske uprave o prebivalištu građanina poreznog obveznika na kupljenoj nekretnini, samo ako porezni obveznik već nema osobnu iskaznicu s prijavom na novokupljenoj nekretnini
6. dokaz o statusu stanovanja na prethodnoj adresi
7. dokaz kako i kada je prodavatelj stekao nekretninu koju prodaje

miems
12.06.2007., 14:01
odlično sara...hvala ti na pomoći... no postoje li standardizirane te izjave odnosno nešto kao formulari koje dobiješ u poreznoj ili sama to složim na list papira, isprintam, potpišem i odnesem?
i da sumiram po papirima:
1. Ugovor o kupnji nekretnine - ovjereno kod bilježnika
2. i 3. prijava poreza i zahtjev za oslobođenje - ili u nn ili s interneta se skine i ispuni - na stranici porezne piše da vrijedi kao i pisani obrazac nabavljen u nn
4. preslika domovnice - ne treba ovjeravati (za svaki slučaj ponijeti original u poreznu)
5. uvjerenje MUP-a o prebivalištu na novoj adresi - odnosno izjava da će se prebivalište tamo prijaviti čim prije (izjavu pišem sama, ili kod bilježnika ili u poreznoj ili u mupu??)
6. dokaz o statusu stanovanja na prethodnoj adresi - u to bi spao i taj famozni kupoprodajni ugovor mojih staraca, (ili samo osobna sa mojom adresom ili potvrda mup-a o trenutnom prebivalištu??)
a uz zahtjev bi trebalo još nabaviti i:
1. izvadak iz katastra da ne posjedujem nekretninu prije ove
2. ovjerena izjava od bilježnika da nemam nekretnine
(zar je uistinu potrebno oboje?)
p.s. na stranici porezne se ne spominje novi rodni list... (jel to novo uvedeno ili?)
dakle...u zagradama sam ostavila još neke nejasnoće...meni je žao ako sam dosadna...ali bi voljela znati sve u detalje kako bi se što manje vraćala doma i trčala po gradu...jer ionako moram uzimat slobodne dane za to..pa bi ih htjela uzeti što manje...nadam se da me razumijete...

GoldenSurferFromCRO
12.06.2007., 14:08
2. i 3. dobijes kod Porezne uprave prilikom prijave!
A izjave za nekoliko primjena sigurno imaju kod Porezne uprave, i ja sam isto tako dobio gotove papire pa sam se samo potpisivao.

Isa
12.06.2007., 14:59
samo mi jedna stvar nije jasna...isa...kažeš da treba kupoprodajni ugovor prethodne nekretnine gdje mi je bilo prebivalište...to znači kupoprodajni ugovor stana mojih roditelja?! kakve veze to ima s mojim stanom....nije mi jasno, al dobro

Nije to ni meni baš jasno, ali tako su rekli u Poreznoj upravi prije par dana. Pretpostavljam da se sa time dokazuje (osim katastra itd.) da nisam vlasnica ili suvlasnica stana bivšeg prebivališta. To su moji roditelji nabavili, jedna stvar manje na listi :D .

Isa
12.06.2007., 15:05
p.s. na stranici porezne se ne spominje novi rodni list... (jel to novo uvedeno ili?)

Prema par dana starim informacijama (telefonskim) Porezne uprave rodni list ne smije biti stariji od 6 mjeseci. Ako nisu napisali na internet da je potreban rodni list, to je njihova greška.
Svi ćemo se mi dosta nahodati dok sve ne skupimo!

sara4
12.06.2007., 15:07
@miems, nema na cemu :) .

Nego, ovako cu ti reci...mi smo prijavljivali porez, tj. trazili oslobodjenje prije godinu i pol. Popis kojeg smo nasli na web stranici Porezne NIJE bio isti popisu dokumenata kojeg su nam dali u Poreznoj (dosli smo nesto deseto pitati, a oni nam dali zahtjev za oslobodjenje i papir s popisom potrebnih dokumenata).

Na tom popisu nije bio npr. dokaz kako i kada je prodavatelj stekao nekretninu koju prodaje, a bio je rodni list, odnosno vjencani list (tko ga ima) kojeg na webu nema. Najbolje ti je otici u Poreznu, u mom gradu se za to ne ceka na salteru vec se ide direktno u kancelarije, pa vidjeti tocno sto ce ti reci/dati.

Pred godinu i pol izjave nisu morale biti potvrdjenje kod biljeznika. Mozda se u medjuvremenu nesto promjenilo, no i zato je dobro skociti do Porezne, vidjeti tocno sto treba, da ne placas ovjeru bezveze.

Zvrksa
12.06.2007., 15:08
Prema par dana starim informacijama (telefonskim) Porezne uprave rodni list ne smije biti stariji od 6 mjeseci. Ako nisu napisali na internet da je potreban rodni list, to je njihova greška.
Svi ćemo se mi dosta nahodati dok sve ne skupimo!

mala opaska...ne rodni list nego izvadak iz matične knjige rođenih....za njih su to dva različita dokumenta i meni nisu prihvatili rodni list tak da ne šetate bezveze...a šetat ćete dosta:cool:

i najvjerodostojnije informacije dobivaju se na šalteru porezne....

Zvrksa
12.06.2007., 15:10
Pred godinu i pol izjave nisu morale biti potvrdjenje kod biljeznika. Mozda se u medjuvremenu nesto promjenilo, no i zato je dobro skociti do Porezne, vidjeti tocno sto treba, da ne placas ovjeru bezveze.

sad mora biti ovjerena kod javnog bilježnika

sara4
12.06.2007., 15:11
Koja drzava :eek:

Isa
12.06.2007., 15:20
mala opaska...ne rodni list nego izvadak iz matične knjige rođenih....za njih su to dva različita dokumenta i meni nisu prihvatili rodni list tak da ne šetate bezveze...a šetat ćete dosta:cool:

i najvjerodostojnije informacije dobivaju se na šalteru porezne....

Ma imaš potpuno pravo. Ja sam se samo telefonski informirala, da vidim što se okvirno treba. Sutra ću otići tamo, pa neka oni mene dalje upute.

alexandras
12.06.2007., 16:33
Ma imaš potpuno pravo. Ja sam se samo telefonski informirala, da vidim što se okvirno treba. Sutra ću otići tamo, pa neka oni mene dalje upute.

ja sam prošli tjedan predala sve papire i evo šta su tražili:
1. kupoprodajni - orginal
2.porezna prijava
3. zahtjev za utvrđivanje poreza
4. domovnica
5. vjenčani list
6.potvrda iz katarstva da nemam ništa na sebi od nekretnina
7. vlasnički list prijašnjeg vlasnika stana
8. uvjerenje o prebivalištu na kupljenoj adresi
9. uvjerenje iz suda, tj vlasnički list osoba na čijoj sam adresi do sad bila prijavljena kako to ne bi bila moja nekretnina
rodni list traže jedino ako nisi udata i za djecu. meni je gora muka bila gruntovnica:rolleyes:

miems
12.06.2007., 21:34
isa, onda sutra podijeli nova znanja o potrebnim dokumentima i mjestima gdje se prikupljaju pa da procedura bude još jednom potvrđena iako već postaje svima jasna ova zavrzlama...katastrofa je moj jedini komentar...a slobodnih dana imam ko suša vodu...strašno... ja sutra idem kod bilježnika ovjerit kupoprodajni...pa onda u ludnicu s prijavom poreza...

Isa
13.06.2007., 11:06
alexandras
Sretnice, već je sve obavljeno:top: .

miems
Danas nažalost neću stići na Poreznu, ludnica mi je na poslu, čak odmor mogu zaboraviti.Ako bude sve uredu idem sutra , pa ću vas naravno informirati. Prije toga i ja moram kod javnog bilježnika. Po ovim vrućinama skupljati papire, prekrasno:cool: . Ali zato ćemo brzo useliti u naše stanove.

miems
13.06.2007., 14:08
i još jedno pitanje za vas koji ste prijavljivali porez... u katastru treba uzeti potvrdu da nemam nijednu nekretninu u svom vlasništvu...a što je potrebno donijeti u katastar (u Vukovarsku pretpostavljam) da bi se ta potvrda dobila?

alexandras
13.06.2007., 15:09
i još jedno pitanje za vas koji ste prijavljivali porez... u katastru treba uzeti potvrdu da nemam nijednu nekretninu u svom vlasništvu...a što je potrebno donijeti u katastar (u Vukovarsku pretpostavljam) da bi se ta potvrda dobila?

OSOBNU I DA ZNAŠ JMBG

miems
13.06.2007., 15:14
ok...hvala...

Isa
19.06.2007., 13:22
Evo napokon sam bila danas ujutro u Poreznoj upravi u Zagrebu.
Potrebno je sljedeće:
1.Porezna prijava (dobije se u Poreznoj)
2.Zahtjev za oslobođenje (dobije se u Poreznoj)
3. Kupoprodajni ugovor (ugovor ili ovjerena kopija; meni je rekao službenik da je čak neovjerena kopija moguća, ako se donese na uvid original)
4.Dokaz o državljanstvu (domovnica ili osobna iskaznica-preslika)
5.Dokaz o statusu stanovanja na prethodnoj adresi (dokaz vlasništva za tu adresu ili ovjerena izjava kod koga je stanovao)
6. Uvjerenje o prebivalištu iz MUP-a (sa prijavom na adresi novokupljenog stana)
7. Za samce-izvod iz knjige matične rođenih ne stariji od šest mjeseci
8.Uvjerenje iz katastra da nema nekretnina
9.Izračun cijene u kunama (razrez poreza).
Ove zadnje dvije stvari mi je službenik još dodatno napisao na obrazac.
Nadam se da ću sljedećeg tjedna sve uspijeti skupiti :zubo: .

miems
19.06.2007., 14:12
znači rodni list ne funkcionira... meni rekli rodni list...a to nije isto...izgleda da će biti šetnjice...

Isa
19.06.2007., 14:31
Definitivno ne rodni list, nego izvod iz knjige matične rođenih.
To je i drugi forumaš napisao. Ali šetanja će biti sigurno kod toliko papira.

marioroland
21.06.2007., 01:57
Molim pomoc.Prodavatelj, firma iz ZG koja je i graditelj stanova nije htjela
izvrsiti solemnizaciju ugovora o keditu zbog veceg iznosa od cijene stana
(uracunat je depozit i troskovi obrade kredita) mada i javni biljeznik i banka su ih uvjeravali da taj iznos nema veze sa njima, da ugovor o kreditu sluzi da se banka upise na nekretninu i ima ovrsno pravo nad nositeljima kredita.
Ne znam sta da radim kome da se obratim i sta napraviti u takvoj situaciji,
moram se iseliti iz podstanarskog stana do 01.07., a jos nista nije rjeseno
mada je vec trebalo biti odavno.....

Lavica02
22.06.2007., 19:51
Molim pomoc.Prodavatelj, firma iz ZG koja je i graditelj stanova nije htjela
izvrsiti solemnizaciju ugovora o keditu zbog veceg iznosa od cijene stana
(uracunat je depozit i troskovi obrade kredita) mada i javni biljeznik i banka su ih uvjeravali da taj iznos nema veze sa njima, da ugovor o kreditu sluzi da se banka upise na nekretninu i ima ovrsno pravo nad nositeljima kredita.
Ne znam sta da radim kome da se obratim i sta napraviti u takvoj situaciji,
moram se iseliti iz podstanarskog stana do 01.07., a jos nista nije rjeseno
mada je vec trebalo biti odavno.....

a ljudi moji :confused: .. pa koja je to firma :mad: ... pa kaj im je to prvi puta ... to da je neka stara bakica još bi i shvatila ... no firma koja se bavi izgradnjom i prodajom stanova :flop: ...

ne znam kaj bi ti rekla ... ako ih banka i JB nisu uspjeli uvjeriti da je to normalni dio procedure te da će banka iznos isplatiti (mislim da u ugovorima o kreditu i postoji članak u kojem banka kaže da će sredstva po upisu zaloga biti isplaćena na taj i taj račun) ne znam kako bi ih mogla uvjeriti ...
u ugovoru o kreditu trebalo bi i stajati koliko od kredita ide prodavatelju, koliko ide u depozit ....
a da probaš s još nekim u firmi popričati ... možda ima tko pametniji tamo
starno si u nezavidnom položaju

marioroland
23.06.2007., 05:25
Pristali su nakon razgovora pravnika banke i njih, par dana kasnije, samo im je banka morala dostavit posebnu izjavu da ih ovaj dio love sto je višak od love ničim ne tereti.
Trebali bi doći na potpis ugovora slijedeći tjedan.Kada sve prođe,kad dobijem ključeve,objaviću sve,jer moja kupovina traje 5 mjeseci,i priča je za LATINICU,
jer ovo je samo kraj priče......

Antuntun101
23.06.2007., 16:02
Može jedno možda glupo pitanje. Uglavnom uzimam 94 000 eura kredita (preračunato u švicarce jer je kredit u švicarcima). Uglavnom, kredit je odobren 23.5., a bit će lova isplaćena 26.6. Banka sada traži razliku od 5700 kn za razliku u tečaju jer je švicarac lagano padao. Zar se razlika ne naplaćuje ako tečaj raste a ne pada? u čemu je štos?

barevg
24.06.2007., 09:48
Može jedno možda glupo pitanje. Uglavnom uzimam 94 000 eura kredita (preračunato u švicarce jer je kredit u švicarcima). Uglavnom, kredit je odobren 23.5., a bit će lova isplaćena 26.6. Banka sada traži razliku od 5700 kn za razliku u tečaju jer je švicarac lagano padao. Zar se razlika ne naplaćuje ako tečaj raste a ne pada? u čemu je štos?

Pretpostavljam da na predugovoru izmedju tebe i prodavatelja pise cijena u EUR plativo u kunama na dan uplate. Stos je u tome da je banka na temelju tecaja od kada je kredit odobren izracunala koliko ta svota u EUR treba iznositi u kunama i onda napravila izracun koliko CHF treba biti isplaceno iz kredita.
U medjuvremenu, ako je CHF pao, vrijednost tih CHF-ova je u kunama manja nego kada je kredit odobren i sada treba nadoplatiti tu razliku.

Antuntun101
24.06.2007., 13:09
Pretpostavljam da na predugovoru izmedju tebe i prodavatelja pise cijena u EUR plativo u kunama na dan uplate. Stos je u tome da je banka na temelju tecaja od kada je kredit odobren izracunala koliko ta svota u EUR treba iznositi u kunama i onda napravila izracun koliko CHF treba biti isplaceno iz kredita.
U medjuvremenu, ako je CHF pao, vrijednost tih CHF-ova je u kunama manja nego kada je kredit odobren i sada treba nadoplatiti tu razliku.

A to je to, i bankarka mi je rekla da bi mi bilo bolje da je švicarac rastao jer tada ne bi morao plaćati razliku. Ovako, po njoj, pad švicarca mi je bolji za ratu kredita ali ne i za ovu razliku u tečaju. Hvala na objašnjenju:kiss: Meni je jasno da novac ima cijenu i da to košta, ali kao neekonomistu, nije mi jasno zašto banka naplaćuje nešto što još nije učinila. Tj. novac još nije uplatila tvrtki od koje sam kupio stan. To će učiniti tek 26.6. i jasno mi je da trebam platiti razliku od uplate novca firmi do prve moje rate. Banka je kredit odobrila još prije mjesec dana i sada moram plaćati sporost i papirologiju koju sam morao u međuvremenu obavljati. No dobro, bio sam spreman na svakakva iznenađenja. Loša, ne dobra.

SpongeBob
27.06.2007., 13:02
Imam jedno pitanje pa molim sve vas dobre ljude da mi odgovorite ako znate.

Gledao sam jedan stan od 38m2 koji se prodaje preko agencije. Radi se o novogradnji. Zanima me slijedeće: jedna prostorija u tom stanu je izdignuta iznad razine poda za nekih 1m visine (nisam siguran ali otprl), no međutim na tom dijelu strop nije podignut sukladno tako da u toj sobi od poda do stropa ima neki 1,80m.

Sto je najgore izvođač radova nije uopće napravio stepenice do te sobice.

Moje je pitanje da li se kvadrat na tom dijelu računa po nekom drugačijem koeficijentu ...recimo da li se to onda s obzirom da do stropa nema 2,5m računa kao tavanski prostor? Stan je inače u prizemlju. Nisam siguran koliko kvadrata ima ta soba ali recimo nekih 8-10.

Nekako mi je nelogično da cijena kvadrata na tom dijelu bude identična kao i u ostatku stana.

Hvala vam svima unaprijed

Rimax
27.06.2007., 19:41
Imam jedno pitanje pa molim sve vas dobre ljude da mi odgovorite ako znate.

Gledao sam jedan stan od 38m2 koji se prodaje preko agencije. Radi se o novogradnji. Zanima me slijedeće: jedna prostorija u tom stanu je izdignuta iznad razine poda za nekih 1m visine (nisam siguran ali otprl), no međutim na tom dijelu strop nije podignut sukladno tako da u toj sobi od poda do stropa ima neki 1,80m.

Sto je najgore izvođač radova nije uopće napravio stepenice do te sobice.

Moje je pitanje da li se kvadrat na tom dijelu računa po nekom drugačijem koeficijentu ...recimo da li se to onda s obzirom da do stropa nema 2,5m računa kao tavanski prostor? Stan je inače u prizemlju. Nisam siguran koliko kvadrata ima ta soba ali recimo nekih 8-10.

Nekako mi je nelogično da cijena kvadrata na tom dijelu bude identična kao i u ostatku stana.

Hvala vam svima unaprijed

Bas lijepo, imas rupu do koje ni nemozes doci, to je niša a ne sobica.
Shodno tome ni kvadratura sigurno nije ta jer je vrlo vjerojatno sve zbrojeno površinski. Kao što se ni balkon, ni stepenice, ni tavanski prostor ne uzimaju po stopostotnoj kvadraturi tako sigurno ni ta nazovi sobica. Da li je to uopce stan, pogledaj svakako vlasnicki list, tamo mora biti opisana nekretnina sa ispravnom kvadraturom. A buduci je novogradnja, svakako bi trebao imati uporabnu dozvolu.
Sretno:)

zbrajalica
28.06.2007., 21:06
može li se gruntovno provjeriti preko interneta? :confused:

Lavica02
29.06.2007., 06:42
http://e-izvadak.pravosudje.hr/mpweb/main.jsp

Isa
29.06.2007., 11:58
Ja sam napokon (skoro) sve predala Poreznoj. Još nešto za one koji su kupili i parkirno mjesto sa novogradnjom: potreban je razrez poreza za stan i za parking mjesto odvojeno. Kod mene su napisali sve na jednom računu (skupili kvadraturu stana i parkirnog mjesta). Znači opet šetanja.

doda_
11.07.2007., 09:13
Molim savjet, ako tko zna...Vezano uz oslobodjenje poreza kod novogradnje...Naime, prije pet godina sam kao "samac" kupovala garsonjeru i tad sam platila porez na nekretninu, 5%...Sad, kao troclana obitelj, kupujemo veci stan, novogradnju, i zanima me da li mozemo biti oslobodjeni od placanja poreza s obzirom da nam nije, uvjetno receno, meni nije, prva nekretnina??? Stari stan smo prodali, al su nam osobne na toj adresi...

GoldenSurferFromCRO
11.07.2007., 09:47
Trebala si kao "samac" biti oslobodjena od poreza na nekretninu na onu garsonijeru. A sto se tice sadasnjeg stana, sumnjam da mozes biti oslobodjena jer si vec kao "samac" platila porez.

doda_
11.07.2007., 10:27
tada jos nije vrijedio taj zakon za oslobodjenje od poreza neg su svi placali...tao je uvedeno godinu poslije...

Isa
11.07.2007., 10:32
doda_
Ako nemas adekvatno stambeno rješenje za svoju tročlanu obitelj (koju očito nemaš kod garsonjere), imaš pravo na oslobođenje, koliko ja znam, iako ti nije prva nekretnina.
Moram pročitati zakon, pa ću ti točno reći.

doda_
11.07.2007., 12:30
garsonjera vise nije nasa jer smo je prodali...tako da vise nemamo nista svoje...
za sad....nadam se

pistacija
11.07.2007., 16:51
Molim savjet, ako tko zna...Vezano uz oslobodjenje poreza kod novogradnje...Naime, prije pet godina sam kao "samac" kupovala garsonjeru i tad sam platila porez na nekretninu, 5%...Sad, kao troclana obitelj, kupujemo veci stan, novogradnju, i zanima me da li mozemo biti oslobodjeni od placanja poreza s obzirom da nam nije, uvjetno receno, meni nije, prva nekretnina??? Stari stan smo prodali, al su nam osobne na toj adresi...

Sada se prijavite u MUP-u na adresu kupljenog stana i trazite oslobodjenje u poreznoj, kao troclana obitelj na 75 m2 imate pravo traziti i iskoristiti neplacanje poreza na 75m2 (sve iznad na razliku placate). Moj savjet je sad platite porez ako kupujete od firme d.o.o. jer cete platiti samo 1.5% porez na zemljiste od ukupne kupoprodajne cijene stana (umjesto 5%) a za 2-3 god. (ako mislite opet kupovat veci stan, nikad se ne zna hehe ) e tad iskoristite i trazite oslobodjenje od placanja poreza 5% jer tad mozda necete kupovati od firme stan nego od fizickog lica i tad imate 5%...

shunkyman
13.07.2007., 12:19

Razlikuje se plaćanje poreza na novogradnju i starogradnju. Za starogradnju se uvijek plaća(lo) 5%, no od 1.1.2003. postoje i olakšice ovisno o broju članova domaćinstva. Porezna osnovica je procjenjena vrijednost nekretnine koja je vrlo blizu tržišnoj (i stvarno plaćenoj) cijeni nekretnine.

Kod kupovine novog stana (novoizgrađene) nekretnine, u cijeni nekretnine je plaćen i PDV, tako da se porez na nekretninu ne plaća u odnosu na vrijednost nekretnine, već samo na udio vrijednosti komunalija i pripadajućeg zemljišta. Vrijednost tog udjela određuje sam investitor i posebno ju iskazuje u kupoprodajnom ugovoru - kao poreznu osnovicu na koju se plaća (opet) 5%. Porezna osnovica tog udjela može iznositi od 10% do nekih 40% vrijednosti cijele nekretnine. Naravno i ovdje se na taj udio primjenjuju porezne olakšice isto kao i kod kupovine starogradnje. Odnosno olakšice ovise o broju članova domaćinstva i ukupne veličine nekretnine.

Evo i uvjeta (sa stranica porezne uprave): http://ccenterclient.pu.mfin.hr/
------------------------------
UVJETI ZA OSLOBOĐENJE OD PLAĆANJA POREZA NA PROMET NEKRETNINA:
Građanin može ostvariti oslobođenje uz uvjet:
1. - da ima hrvatsko državljanstvo
2. - da prijavi prebivalište u mjestu i na adresi gdje se nekretnina nalazi
3. - da veličina stana/kuće koju kupuje, ovisno o broju članova uže obitelji (bračni drug i djeca), ne prelazi površinu:
- za 1 osobu do 50m2 stambenog prostora
- za 2 osobe do 65m2 stambenog prostora
- za 3 osobe do 80m2 stambenog prostora
- za 4 osobe do 90m2 stambenog prostora
- za 5 osoba do 100m2 stambenog prostora
- za 6 osoba do 110m2 stambenog prostora
- za 7 i više osoba 120m2 stambenog prostora
Ako veličina stana ili kuće koju građanin kupuje prelezi ove površine porez na promet nekretnina plaća se samo na višak stambenog prostora.
4. - da građanin i članovi njegove uže obitelj nemaju u vlasništvu drugu nekretninu koja zadovoljava njihove stambene potrebe
5. - da građanin i članovi njegove uže obitelj nemaju u vlasništvu stan, kuću za odmor i druge nekretnine znatnije vrijednosti
--------------------------
Ako se uz novokupljenu nekretninu kupuje i garaža, tada se na vrijednost garaže plaća 5% (bez olakšice), a na nekretninu se primjenjuju gore navedeni popusti.

Naravno, plaćeni porez na prethodnu nekretninu je i uvjet za poreznu olakšicu, jer bi u protivnom se morao platiti porez na prethodnu nekretninu po današnjoj vrijednosti (koja je skoro 2 puta veća nego prije 5 godina). Imam 'svježi' slučaj od prijatelja koji je iskoristio poreznu olakšicu u siječnju 2003. (zato je tada i kupovao - zbog olakšice), no sada mora platiti porez na staru nekretninu, kako bi stekao uvjete za oslobođenje za novu nekretninu.

Bilo kako bilo, obavezno treba ispuniti sve uvjete prilikom prijave poreza i u roku od najviše 30 dana od konačnog ugovora predati prijavu nadležnoj poreznoj upravi (ne predugovora, jer on nije relevantan u smislu zaključenja ugovora i upisa u gruntovne knjige). I onda treba čekati razrez poreza, jer tek tada će se znati koliko će se poreza trebati platiti.

Ovo govorim jer i sam kupujem novu nekretninu, a za sve informacije koje sam uspio prikupiti sam se dosta i pomučio... Na svaki moj upit kod odgovornih osoba da li imam i koliko bi bile moje porezne olakšice, uvijek sam prvi odgovor dobio da nemam nikakva prava, no uz predočenje zakonskih uvjeta (s gore navedenog linka), malo po malo, dobio sam neke konkretnije odgovore... A zapravo jedini pravi izračun je moguće dobiti tek samim postupkom.

Treba još reći, ako postoji mogućnost da se porez neće moći platiti odmah (a potrebno je platiti u roku od 15 dana od dana dobivanja rješenja), tada je bolje ne preuzeti rješenje (koje stiže putem pošte i obavijesti u poštanskom sandučiću za preuzimanje vrijednosne pošiljke), nego čekati slijedeće rješenje koje stiže u roku od mjesec dana. Naime, porezna uprava može tražiti plaćanje poreza tek ako je rješenje uručeno. Sve dok se rješenje ne uruči, ne postoji obveza plaćanja (u roku od 15 dana). Rješenja se šalju u razmacima od mjesec dana i mislim da se šalju 3 puta. Tek nakon toga porezna može naplaćivati zatezne kamate. Sam ne bih čekao 3. slanje, već bi se odazvao na 2. slanje (u međuvremenu će sjesti i po jedna plaća supruzi i meni), te tako bi imali za platiti porez.

Tako sam učinio i prije 5 godina kad sam sam kupovao stan i nisam baš odmah imao sredstava za plaćanje svega što je trebalo.

Ako treba još nešto, javite mi 'private'... pa se možemo čuti oko još nekih detalja :)

Giovi
13.07.2007., 15:00
Ako sad trazim oslobodjenje poreza za stan u novogradnji, pa ga prodajem unutar 5g,
placam li tada (nakon prodaje) porez tih cca 1.5% (samo na zemljiste) ili na ukupnu vrijednost stana 5%?

pistacija
13.07.2007., 20:17
Ako sad trazim oslobodjenje poreza za stan u novogradnji, pa ga prodajem unutar 5g,
placam li tada (nakon prodaje) porez tih cca 1.5% (samo na zemljiste) ili na ukupnu vrijednost stana 5%?

placas 1.5% (onoliko koliko te oslobode, pisat ce ti u rjesenju); inace nekad se prije moglo platiti cifru koje su te oslobodili (ako si prodala stan unutar 5 g.) pa uzmes novo oslobodjenje pri kupovini vece nekretnine ali sad su jaako strogi i vise nema trt mrt, poreznu olaksicu i neplacanje poreza mozes iskoristiti samo 1x :)

shunkyman
13.07.2007., 21:17
Zakon o porezu na promet nekretnina br. 69/97, 153/02 koji je na snazi od 01.01.2003. u Članku 10. definira stopu poreza od 5%. Nigdje ne stoji nikakav drugi postotak - kao 1,5% ili nekakvi drugi postotci.

Postoje jedino olakšice koje se primjenjuju u ovisnosti o broju prijavljenih članova domaćinstava koje određuju količinu kvadrata na koju se ne plaća porez (ako se radi o nekretnini koja zadovoljava propisane uvjete - da je nekretnina kojom se rješava stambeno pitanje). U tom slučaju se plaća porez samo na razliku između količine kvadrata koje su oslobođene i ukupne količine kvadrata nekretnine.

To vrijedi ako se kupuje starogradnja (već rabljeni stan) ili novogradnja (ako se stan kupuje od izvođača radova). Jedino u ovom drugom slučaju porezna osnovica nije kupoprodajna vrijednost, već vrijednost komunalija i pripadajućeg zemljišta.

Takva izračunata razlika može biti kod nekoga 1,5%, no ne može se tvrditi da će biti kod svih isti postotak! Netko može kupiti stan od 200m2, imati prijavljene dvije osobe (biti oslobođen za 65m2), te platiti porez na preostali broj kvadrata. Ako ista osoba kupuje stan od 60m2, bit će oslobođen od bilo kakvog plaćanja poreza (jer mu je kvadratura manja od oslobođenja).

Postotak svatko može (i mora) izračunati sam! Postotak oslobođenja se može odnositi samo na stan, ali ne i na (eventualno) garažu - na koju se plaća 'čisti' porez (na cijenu iskazanu u kupoprodajnom ugovoru). Već zbroj razrezanog poreza na sam stan s garažom ili bez garaže ne može biti 1,5%, ovisno o tome da li se kupuje samo stan s garažom ili bez nje.

Najbolje je nazvati info telefon porezne uprave 0800-66-99-33 i otići na šalter porezne uprave, te dobiti konkretnije informacije. No obavezno treba otići na link: http://ccenterclient.pu.mfin.hr/

brazilac 5
17.07.2007., 10:12
Razlikuje se plaćanje poreza na novogradnju i starogradnju. Za starogradnju se uvijek plaća(lo) 5%, no od 1.1.2003. postoje i olakšice ovisno o broju članova domaćinstva. Porezna osnovica je procjenjena vrijednost nekretnine koja je vrlo blizu tržišnoj (i stvarno plaćenoj) cijeni nekretnine.

Kod kupovine novog stana (novoizgrađene) nekretnine, u cijeni nekretnine je plaćen i PDV, tako da se porez na nekretninu ne plaća u odnosu na vrijednost nekretnine, već samo na udio vrijednosti komunalija i pripadajućeg zemljišta. Vrijednost tog udjela određuje sam investitor i posebno ju iskazuje u kupoprodajnom ugovoru - kao poreznu osnovicu na koju se plaća (opet) 5%. Porezna osnovica tog udjela može iznositi od 10% do nekih 40% vrijednosti cijele nekretnine. Naravno i ovdje se na taj udio primjenjuju porezne olakšice isto kao i kod kupovine starogradnje. Odnosno olakšice ovise o broju članova domaćinstva i ukupne veličine nekretnine.

Evo i uvjeta (sa stranica porezne uprave): http://ccenterclient.pu.mfin.hr/
------------------------------
UVJETI ZA OSLOBOĐENJE OD PLAĆANJA POREZA NA PROMET NEKRETNINA:
Građanin može ostvariti oslobođenje uz uvjet:
1. - da ima hrvatsko državljanstvo
2. - da prijavi prebivalište u mjestu i na adresi gdje se nekretnina nalazi
3. - da veličina stana/kuće koju kupuje, ovisno o broju članova uže obitelji (bračni drug i djeca), ne prelazi površinu:
- za 1 osobu do 50m2 stambenog prostora
- za 2 osobe do 65m2 stambenog prostora
- za 3 osobe do 80m2 stambenog prostora
- za 4 osobe do 90m2 stambenog prostora
- za 5 osoba do 100m2 stambenog prostora
- za 6 osoba do 110m2 stambenog prostora
- za 7 i više osoba 120m2 stambenog prostora
Ako veličina stana ili kuće koju građanin kupuje prelezi ove površine porez na promet nekretnina plaća se samo na višak stambenog prostora.
4. - da građanin i članovi njegove uže obitelj nemaju u vlasništvu drugu nekretninu koja zadovoljava njihove stambene potrebe
5. - da građanin i članovi njegove uže obitelj nemaju u vlasništvu stan, kuću za odmor i druge nekretnine znatnije vrijednosti
--------------------------
Ako se uz novokupljenu nekretninu kupuje i garaža, tada se na vrijednost garaže plaća 5% (bez olakšice), a na nekretninu se primjenjuju gore navedeni popusti.

Naravno, plaćeni porez na prethodnu nekretninu je i uvjet za poreznu olakšicu, jer bi u protivnom se morao platiti porez na prethodnu nekretninu po današnjoj vrijednosti (koja je skoro 2 puta veća nego prije 5 godina). Imam 'svježi' slučaj od prijatelja koji je iskoristio poreznu olakšicu u siječnju 2003. (zato je tada i kupovao - zbog olakšice), no sada mora platiti porez na staru nekretninu, kako bi stekao uvjete za oslobođenje za novu nekretninu.

Bilo kako bilo, obavezno treba ispuniti sve uvjete prilikom prijave poreza i u roku od najviše 30 dana od konačnog ugovora predati prijavu nadležnoj poreznoj upravi (ne predugovora, jer on nije relevantan u smislu zaključenja ugovora i upisa u gruntovne knjige). I onda treba čekati razrez poreza, jer tek tada će se znati koliko će se poreza trebati platiti.

Ovo govorim jer i sam kupujem novu nekretninu, a za sve informacije koje sam uspio prikupiti sam se dosta i pomučio... Na svaki moj upit kod odgovornih osoba da li imam i koliko bi bile moje porezne olakšice, uvijek sam prvi odgovor dobio da nemam nikakva prava, no uz predočenje zakonskih uvjeta (s gore navedenog linka), malo po malo, dobio sam neke konkretnije odgovore... A zapravo jedini pravi izračun je moguće dobiti tek samim postupkom.

Treba još reći, ako postoji mogućnost da se porez neće moći platiti odmah (a potrebno je platiti u roku od 15 dana od dana dobivanja rješenja), tada je bolje ne preuzeti rješenje (koje stiže putem pošte i obavijesti u poštanskom sandučiću za preuzimanje vrijednosne pošiljke), nego čekati slijedeće rješenje koje stiže u roku od mjesec dana. Naime, porezna uprava može tražiti plaćanje poreza tek ako je rješenje uručeno. Sve dok se rješenje ne uruči, ne postoji obveza plaćanja (u roku od 15 dana). Rješenja se šalju u razmacima od mjesec dana i mislim da se šalju 3 puta. Tek nakon toga porezna može naplaćivati zatezne kamate. Sam ne bih čekao 3. slanje, već bi se odazvao na 2. slanje (u međuvremenu će sjesti i po jedna plaća supruzi i meni), te tako bi imali za platiti porez.

Tako sam učinio i prije 5 godina kad sam sam kupovao stan i nisam baš odmah imao sredstava za plaćanje svega što je trebalo.

Ako treba još nešto, javite mi 'private'... pa se možemo čuti oko još nekih detalja :)

E a koja je fora kad novogradnju kupuješ od fizičkih lica ;)
Naime, masa malih investitora se odlučuje na takav način gradnje i prodaje :p
U čemu je stvar, zna li tko? Pretpostavljam da na neki način investitor plati manje PDV-a samo da li to na neki način kači nas kupce stanova koji ih kupujemo od fizičkih lica?
Hvala svima na pomoći :s

strma
17.07.2007., 15:40
E a koja je fora kad novogradnju kupuješ od fizičkih lica ;)
Naime, masa malih investitora se odlučuje na takav način gradnje i prodaje :p
U čemu je stvar, zna li tko? Pretpostavljam da na neki način investitor plati manje PDV-a samo da li to na neki način kači nas kupce stanova koji ih kupujemo od fizičkih lica?

to ti je potpuno isto kao da kupujes starogradnju od fizicke osobe.. zapravo se samo razlikuje kupnja od pravne osobe (PDV) i fizickih osoba (PPN), a ne starogradnja ili novogradnja

brazilac 5
18.07.2007., 11:27
to ti je potpuno isto kao da kupujes starogradnju od fizicke osobe.. zapravo se samo razlikuje kupnja od pravne osobe (PDV) i fizickih osoba (PPN), a ne starogradnja ili novogradnja

Ma znam za to nego sam pitao u čemu je fora? Kako novogradnju prodaju fizičke osobe? I zašto?

pistacija
20.07.2007., 10:41
Zakon o porezu na promet nekretnina br. 69/97, 153/02 koji je na snazi od 01.01.2003. u Članku 10. definira stopu poreza od 5%. Nigdje ne stoji nikakav drugi postotak - kao 1,5% ili nekakvi drugi postotci.

Postoje jedino olakšice koje se primjenjuju u ovisnosti o broju prijavljenih članova domaćinstava koje određuju količinu kvadrata na koju se ne plaća porez (ako se radi o nekretnini koja zadovoljava propisane uvjete - da je nekretnina kojom se rješava stambeno pitanje). U tom slučaju se plaća porez samo na razliku između količine kvadrata koje su oslobođene i ukupne količine kvadrata nekretnine.

To vrijedi ako se kupuje starogradnja (već rabljeni stan) ili novogradnja (ako se stan kupuje od izvođača radova). Jedino u ovom drugom slučaju porezna osnovica nije kupoprodajna vrijednost, već vrijednost komunalija i pripadajućeg zemljišta.

Takva izračunata razlika može biti kod nekoga 1,5%, no ne može se tvrditi da će biti kod svih isti postotak! Netko može kupiti stan od 200m2, imati prijavljene dvije osobe (biti oslobođen za 65m2), te platiti porez na preostali broj kvadrata. Ako ista osoba kupuje stan od 60m2, bit će oslobođen od bilo kakvog plaćanja poreza (jer mu je kvadratura manja od oslobođenja).

Postotak svatko može (i mora) izračunati sam! Postotak oslobođenja se može odnositi samo na stan, ali ne i na (eventualno) garažu - na koju se plaća 'čisti' porez (na cijenu iskazanu u kupoprodajnom ugovoru). Već zbroj razrezanog poreza na sam stan s garažom ili bez garaže ne može biti 1,5%, ovisno o tome da li se kupuje samo stan s garažom ili bez nje.

Najbolje je nazvati info telefon porezne uprave 0800-66-99-33 i otići na šalter porezne uprave, te dobiti konkretnije informacije. No obavezno treba otići na link: http://ccenterclient.pu.mfin.hr/

joj dobro , niti zena radi u poreznoj niti radi sa nekretninama da bi sad znala sve to na pamet; na pitanje je dobila odgovor , dakle na novogradnju ce platiti cca 1.5% od cijene na ugovoru i to je to sto treba znati, gdje ce sad zena ici racunati 5% pa minus ovo puta ono po formuli koja postoji za tocan izracun...

pistacija
20.07.2007., 10:54
Ma znam za to nego sam pitao u čemu je fora? Kako novogradnju prodaju fizičke osobe? I zašto?

Novogradnju stavljaju na ime fizicke osobe jer tako izbjegavaju PDV....
Bed je sto kad izgradis stan kao fizicko lice smijes samo 3 stana prodati u 5 godina + porezna ako jednom ulovi takve graditelje onda su isti na nj.crnoj listi i stalno ih prate, vode na ispitivanja pa ispituju i njihove bake ili dede ako imaju po neku nekretninu na svoje ime ; slicna stvar kao i sa mesetarenjem nekretninama;)

pistacija
20.07.2007., 13:45
Samo bih napomenula kako od unatrag 3-4 mj. porezna kao da ni sama vise ne zna dati prave odgovore :zubo:

Onaj tko je recimo bio oslobodjen 2003.g. placanja poreza i sad kupi veci stan pa bi na veci iskoristio da ne plati porez a na onaj iz 2003.g. bi platio, u principu platit ce ga na oba , tako je sad po novom.... Na onaj stan kupljen 2003.g. placa iznos poreza iz RJESENJA koje je dobio za kupljeni stan u 2003.g. (a ne po nekoj poreznoj sadasnjoj tabelici kao sto netko rece jer su cijene skocile ) ; nema vise da za prethodni platis a za kupljeni sadasnji veci ne platis, placa se na oba ;
Ovo kazem jer poznam slucaj gdje je covjek iz Slatine kupio kucu od 70m2 2004.g. u Slatini i tad je bio oslobodjen od placanja poreza; 2006.god. kucu je prodao, kupio nakon prodaje stan od 85m2 u Zagrebu (dobio preseljenje posla sa obitelji) ; za kucu je platio 5% poreza i to iznos kojeg su ga oslobodili 2004 god. te je trazio opet u Zgb oslobodjenje od placanja poreza za stan od 85m2 i odbili su ga uz obrazlozenje kako se porezna olaksica moze smao 1x iskoristiit . Lik se zalio , naveo razloge cijele transakcije i predmet je otisao na drugostupanjski i opet su ga odbili. Lik se opet zalio i sad cemo vidjeti sta ce dalje biti :D

Inace do prije cca 4mj. to je tako funkcioniralo, platis porez na vec oslobodjeni (teoretski nisi nikad ni iskoristio oslobodjenje) a onda te oslobode placanja na drugi veci kupljen (nakon prodaje prethodnog) a ako te ne oslobode zalis se ide na drugostupanjski pa te tam oslobode ALI ali ... navodno im dosla naredba i opet ODLUKA kako kod takvih slucajeva NEMA vise oslobodjenja od placanja....Nadam se kako ni ovo nece dugo potrajati........

pmmib
20.07.2007., 16:13
Bok ljudi
Trebam pomoc, savjet od iskusnijih. Mozda i ima nesto od toga na ovom predugom forumu ali nisam imala vremena pregledavati sve, a oduševila sam se time koliko se neki ljudi trude pomoci, svaka vam cast!
Naime, nakon skoro 3 godine trazenja nasla sam stan svojih snova (da, trčala sam za svakim bagerom koji ugledam - netko je to predlozio negdje na forumu i upalilo je)!
U pitanju je novogradnja, pred zavrsenjem, ali frajer tek danas ide u gruntovnicu predati elaborate za vlasnicki list.
E sad, kazu mi da tek sad pocinje prava muka! I da se takve stvari znaju cekati – evo u nekom slucaju po godinu i pol. Sto da radim?
1. Mogu prihvatiti savjet koji sam cula do sada najvise puta: dok ne vidis vlasnicki list ne daji ni kune kapare. Al opet, stan mi je doslovno ostvarenje snova i jako jeftin kad uzmemo u obzir to da je stan iz snova i ako idem tom logikom vlasnik ga jednostavno moze prodati nekom drugom – ili povisiti cijenu za koji mjesec, tko mu brani… A stan mi je stvarno napet…

2. Dati neku kaparu i onda molit Boga da ne čekam dugo. Znam ja da se u predugovor moze navesti klauzula da on vraca duplo ako do XY dana ne nabavi vlasnicki list, al tko mi garantira da hoce?! Radi se o jednoj maloj gradjevinskoj firmici, I ljudi mi se cine OK, al tko zna?! Ja sam malo naivna i ljude promatram boljim nego sto jesu :-) Kako da se zastitim? Gdje i kako se moze provjeriti vjerodostojnost građevinskih firmi (ako uopce moze…)

Ima neko neki pametan savjet ili slicna iskustva? Hvala vam unaprijed.

pistacija
20.07.2007., 23:11
Bok ljudi
Trebam pomoc, savjet od iskusnijih. Mozda i ima nesto od toga na ovom predugom forumu ali nisam imala vremena pregledavati sve, a oduševila sam se time koliko se neki ljudi trude pomoci, svaka vam cast!
Naime, nakon skoro 3 godine trazenja nasla sam stan svojih snova (da, trčala sam za svakim bagerom koji ugledam - netko je to predlozio negdje na forumu i upalilo je)!
U pitanju je novogradnja, pred zavrsenjem, ali frajer tek danas ide u gruntovnicu predati elaborate za vlasnicki list.
E sad, kazu mi da tek sad pocinje prava muka! I da se takve stvari znaju cekati – evo u nekom slucaju po godinu i pol. Sto da radim?
1. Mogu prihvatiti savjet koji sam cula do sada najvise puta: dok ne vidis vlasnicki list ne daji ni kune kapare. Al opet, stan mi je doslovno ostvarenje snova i jako jeftin kad uzmemo u obzir to da je stan iz snova i ako idem tom logikom vlasnik ga jednostavno moze prodati nekom drugom – ili povisiti cijenu za koji mjesec, tko mu brani… A stan mi je stvarno napet…

2. Dati neku kaparu i onda molit Boga da ne čekam dugo. Znam ja da se u predugovor moze navesti klauzula da on vraca duplo ako do XY dana ne nabavi vlasnicki list, al tko mi garantira da hoce?! Radi se o jednoj maloj gradjevinskoj firmici, I ljudi mi se cine OK, al tko zna?! Ja sam malo naivna i ljude promatram boljim nego sto jesu :-) Kako da se zastitim? Gdje i kako se moze provjeriti vjerodostojnost građevinskih firmi (ako uopce moze…)

3 godine trazenja? huh svaka cast i cestitam :)
Za pocetak u gruntovnicu odi i vidi jesu li dali prijedlog za uknjizbu elaborata i vidi je li u Zk ulosku pored elaborata ima kakvih zabiljezbi, plombi i sl.; mozes dati neku SITNU kaparu ako zelis rezervirati stan i ako imaju pravomocnu gradjevnu dozvolu i to je to; da te obradujem nacula sam kako elaborati po novom budu rijeseni (i sprovedeni u zemljisnim knjigama) u roku od ukup 30-60 dana ali obzirom da su sad godisnji treba dodati jos barem 40 dana gore;)

pmmib
21.07.2007., 08:57
hvala pistacia! :-)
ma te moje 3 godine su bile pomalo "turisticko" trazenje - s vremena na vrijeme kad mi se da ozbiljno trazim (a ostatak vremena kukam kako necu nikad nista naci :-)) a i perfekcionista sam, pa je to cijena, uvijek sve dugo traje ;-)
jedno laičko pitanje: gdje provjeravam valjanost građevinske dozvole? Imam u rukama neku kopiju potvrde Gradskog ureda za prostorno uređenje od 8.6.2007. gdje kaze da su svi djelovi te XY zgrade "..popisani i opisani izgrađeni sukladno glavnom prijektu koji je sastavni dio pravomoćne građevinske dozvole Klasa UP/I -.... pa imam broj " to bi bilo to, zar ne?

Isa
23.07.2007., 08:21
hvala pistacia! :-)
ma te moje 3 godine su bile pomalo "turisticko" trazenje - s vremena na vrijeme kad mi se da ozbiljno trazim (a ostatak vremena kukam kako necu nikad nista naci :-)) a i perfekcionista sam, pa je to cijena, uvijek sve dugo traje ;-)
jedno laičko pitanje: gdje provjeravam valjanost građevinske dozvole? Imam u rukama neku kopiju potvrde Gradskog ureda za prostorno uređenje od 8.6.2007. gdje kaze da su svi djelovi te XY zgrade "..popisani i opisani izgrađeni sukladno glavnom prijektu koji je sastavni dio pravomoćne građevinske dozvole Klasa UP/I -.... pa imam broj " to bi bilo to, zar ne?

pmmib
Nazovi Gradski ured i provjeri kod njih, tako sam ja napravila. I usput sam provjerila uporabnu dozvolu za zgradu. A uporabna se ionake ne izdaje, ako nema pravovaljanu građevinsku dozvolu.

Flumensis
24.07.2007., 14:10
Da li netko ima pozitivnih iskustava s naplatom penala za kašnjenje u predaji ključeva novogradnje? U Ugovoru mi stoji 0.5 promila po danu kašnjenja, max. 1% cjelokupne cijene, osim "ako je zakašnjenje uzrokovano višom silom"... Šta sve može biti "viša sila"? Ima li tko kakvo zanimljivo iskustvo za podijelit...? Thanx!

Elaine Showalter
25.07.2007., 15:02
imam jedno praktično pitanje , pa molim za odgovor.

Bračni drugovi koji rade na neodređeno, nemaju kredita ni drugih opterećenja, odluče kupiti stan.
Problem su plaće, jedan ima 3 000 kn, a drugi 5 000 kn.

Što oni mogu očekivati i na koliku najvišu kvadraturu mogu računati /otplaćivali bi je s tim plaćama jer nema drugih prihoda/ ?
Da li bi im banka odobrila kredit i u kojem iznosu je to u praksi ?

gnjavež
25.07.2007., 15:57
mislim da od svake place treba ostati jos 2000kn nakon otplate rate, po tome bi mogli dignuti kredit s ratom od 4000kn max.prija mi placa toliku ratu za stan koji je kostao oko 100000eura, prije koju godinu, ne znam kolika je kamata ali je lako moguca da je manja od 5%

Elaine Showalter
26.07.2007., 09:46
hvala.
znači da su bračni drugovi sudužnici pa im se plaće zbrajaju, jedan bi trebao biti nositelj kredita.

koje su najmanje plaće ispod kojih ne odobravaju kredite ? recimo želiš uzeti kredit od 70 000 E.

djemba
26.07.2007., 18:12
imam jedno praktično pitanje , pa molim za odgovor.

Bračni drugovi koji rade na neodređeno, nemaju kredita ni drugih opterećenja, odluče kupiti stan.
Problem su plaće, jedan ima 3 000 kn, a drugi 5 000 kn.

Što oni mogu očekivati i na koliku najvišu kvadraturu mogu računati /otplaćivali bi je s tim plaćama jer nema drugih prihoda/ ?
Da li bi im banka odobrila kredit i u kojem iznosu je to u praksi ?

evo konkrektno --cijena stana -67 000 eura -sve na kredu -moja plaća 3900kn ,ženina 3770. Stan ima52 kvadrata po 1300eura ..... Ja sam kreditoprimac ( super izraz) a žena sudužnik .Dizano( upravo ovih dana) u hypo banci -omjer 1:1.

Basilica
27.07.2007., 00:37
Da li netko ima pozitivnih iskustava s naplatom penala za kašnjenje u predaji ključeva novogradnje? U Ugovoru mi stoji 0.5 promila po danu kašnjenja, max. 1% cjelokupne cijene, osim "ako je zakašnjenje uzrokovano višom silom"... Šta sve može biti "viša sila"? Ima li tko kakvo zanimljivo iskustvo za podijelit...? Thanx!

Svezi penala kod gradjevinaca-investitora, oni bi trebali biti uobičajeni, ali ne stavljaju ih svi u ugovore, često se "zaborave". Korektno je navesti ih, ili znati tražiti. Visina od 0,5 promila do max 1% su šablonske, i u okviru zakona. Zakašnjenje uzrokovano višom silom se odnosi na elementarne nepogode; poplave, potresi, požari, ratna razaranja, i sl. Teoretski dobro zvuči naplata penala, s obzirom da se gradjevinci ne drže rokova. U praxi rjetko koji gradjevinac dobrovoljno pristaje na obeštećenje kupca, čak ni uz prijetnju tužbom..A kupac je najčešće sretan kada konačno dobije ključeve željenog stana, u dovršenoj, opremljenoj i uknjiženoj nekretnini, da zaboravlja na sve drugo. Jedini način kontrole obećanih rokova je ustega djela isplate gradjevincu, tj. u ugovoru se može navesti da je isplata tog djela, uvisini cca 5-10% cjelokupne cjene, po dovršenju objekta i dobivanju ključa u ruke. To funkcionira bolje u zaštiti kupca.

Elaine Showalter
27.07.2007., 09:53
evo konkrektno --cijena stana -67 000 eura -sve na kredu -moja plaća 3900kn ,ženina 3770. Stan ima52 kvadrata po 1300eura ..... Ja sam kreditoprimac ( super izraz) a žena sudužnik .Dizano( upravo ovih dana) u hypo banci -omjer 1:1.

hvala na odgovoru, cijena kvadrata je vrlo povoljna. koliko iznosi rata ?
čestitam na kupljenom stanu.

Flumensis
27.07.2007., 12:33
Svezi penala kod gradjevinaca-investitora, oni bi trebali biti uobičajeni, ali ne stavljaju ih svi u ugovore, često se "zaborave". Korektno je navesti ih, ili znati tražiti. Visina od 0,5 promila do max 1% su šablonske, i u okviru zakona. Zakašnjenje uzrokovano višom silom se odnosi na elementarne nepogode; poplave, potresi, požari, ratna razaranja, i sl. Teoretski dobro zvuči naplata penala, s obzirom da se gradjevinci ne drže rokova. U praxi rjetko koji gradjevinac dobrovoljno pristaje na obeštećenje kupca, čak ni uz prijetnju tužbom..A kupac je najčešće sretan kada konačno dobije ključeve željenog stana, u dovršenoj, opremljenoj i uknjiženoj nekretnini, da zaboravlja na sve drugo. Jedini način kontrole obećanih rokova je ustega djela isplate gradjevincu, tj. u ugovoru se može navesti da je isplata tog djela, uvisini cca 5-10% cjelokupne cjene, po dovršenju objekta i dobivanju ključa u ruke. To funkcionira bolje u zaštiti kupca.

Hvala na odgovoru! Nažalost, cijena je već u potpunosti isplaćena izvođaču (čak sam i preplatio 100 kn...), tako da ne gajim neke velike nade u isplatu penala... Al, kao što ti kažeš - samo da dobijem te ključeve u ruke 1.9., kao što su po najnovijem najavili! :)

djemba
27.07.2007., 17:24
hvala na odgovoru, cijena kvadrata je vrlo povoljna. koliko iznosi rata ?
čestitam na kupljenom stanu.

Thanks ,rata je do kraja ove godine 2400kn (4.2%) a nakon 2750 cca. Stanova po toj cijeni ima još no ne znam na koju lokaciju pucate.........

Vincent V
30.07.2007., 11:35
Bok ljudi

Bok,

ja sam kupio tako stan još tamo 2004-te i tek prije neki mjesec dana sam se uknjizio.Imao sam isti slučaj kao i ti s time da je uz etazni elaborat išao automatski i meduvlasnički ugovor izmedu tih tzv. suinvestitora.

Da bolje objasnim, dva lika koja su bili investitori male zgrade od 6 stanova su sasstavili ortački ugovor i međuvlasnicki i naveli sebe i ostalu ekipu koja je pokupovala stanove kao suinvestitore gdje oni ulaze s lokacijom i mehanizacijom za gradnju dok ostalih 4 daju novce za izgradnju. To su napravili kako bi izbjegli plaćanje poreza. Ja sam na krau kupovao stan od tog jednog suinvestitora. problem je bio u tome da nam je gruntovnica odbila prvi pokušaj upisa jer izmjere u međuvlasničkom nisu odgovarale onim u etažnom elaboratu.Od vremena predaje na uknjižbu do odbijanja gruntovnice je prošlo 20-tak mjeseci. Nakon toga je trebalo skupiti sve papire i napravit promjenu podataka u etaznom elaboratu kao i anex meduvlasničkog ugovora. Možeš si misliti kako je bilo hvatati ta dva investitora po gradu da potpišu anex međuvlasničkog ugovora i plaćanje izmjene etažnog elaborata. To natezanje je trajalo dva mjeseca i konačno čekanje do upisa još kojih 15-tak mjeseci.

Zaključak: Na kraju je sve dobro završilo ali se jeu tih 2-3 godine izgubilo toliko živaca da si to više nikada nebih dopustio. NIKADA VIŠE NEĆU KUPIT STAN BEZ UREDNOG VLASNIČKOG LISTA, NIKADA. (ne vičem na nikoga nego sve druge upozoravam). Recimo, imao sam sreću pa se nikome od potpisnika međuvlasničkog nije ništa dogodilo. Nesmijem si ni zamisliti što bi bilo da je netko umro ili odselio van RH ili nekaj treće.

pmmib
02.08.2007., 09:46
Hej VV, hvala!
Kako mi zvuci tvoja prica, mozda kupujem stan u istoj zgradi - jer su i ovdje investitori poceli objasnjavati price sa nekim prebacivanjem vlasništva.
Dva pitanja:
Što je međuvlasnički??
I kako si uspio kupiti stan bez vlasničkog lista (ja ga kupujem preko kredita banke, pa su rekli da dok ne vide vlasniči list ništa od pokretanja postupka)?
osim ako nisi iskeširao sve...
malo sam nova u ovome pravnom dijelu pa mozda postavljam glupkava pitanja... al sve nesto gledam kako cu morati unajmiti agenciju za nekretnine da mi pomogne, ocito ima puno stvari koje ne znam...
hvala!

Vincent V
02.08.2007., 10:12
Hej VV, hvala!
Kako mi zvuci tvoja prica, mozda kupujem stan u istoj zgradi - jer su i ovdje investitori poceli objasnjavati price sa nekim prebacivanjem vlasništva.
Dva pitanja:
Što je međuvlasnički??
I kako si uspio kupiti stan bez vlasničkog lista (ja ga kupujem preko kredita banke, pa su rekli da dok ne vide vlasniči list ništa od pokretanja postupka)?
osim ako nisi iskeširao sve...
malo sam nova u ovome pravnom dijelu pa mozda postavljam glupkava pitanja... al sve nesto gledam kako cu morati unajmiti agenciju za nekretnine da mi pomogne, ocito ima puno stvari koje ne znam...
hvala!

Hej koka.Ne postoje glupa pitanja nego glupi odgovori. I ja kad sam ulazio u to nisam ni bio svjestan šta me čeka. Ovako, ako banka inzistira na vlasničkom listu (a ne postoji ni jedna koja ne inzistira) onda počni tražit drugi stan koji je prethodno uknjižen i koji ima vlasnički list jer bez toga nema hipoteke. Ja sam svoj stan kupio tako što sam dao hipoteku na stan od staraca.

Nisam pravnik al sam tokom vremena skužio neke stvari. Taj međuvlasnicki ugovor je ugovor/dokument između suvlasnika kojim se utvruje što kome pripada na toj građevini. Dakle to ti ide nekako ovako, Stan taj i taj, u dijelu zgrade te i te, površine 90m2 koji se sastoji od .........., suvlasnickog udjela 20000/100000 (znači, površinom zauzima 20% povrsine zgrade) te mu pripada podrumska prostorija 5m2 sto čini suvlasniči udjel 5000/100000 i zajedničke prostorije u iznosu 2m2 .........

Uglavnom, ti time ugovorom izmedu vlasnika stanova podijeliš i površinu stambenog objekta i zemljišta na kojem je sagrađeno i sl. i taj međuvlsanički zajedno s elaboratom zgrade ide za prijedlog za uknjižbu na gruntovnicu.I tek nakon što je etažiranje provedeno, dobijaš Vlasnički list s tvojim imenom i tvojim suvlasničkih udjelom u predmetnom objektu.

Ponavljam još jednom, nisam pravnik pa je moguće da sam nešto krivo napisao. Ovo je opis jednog skromnog inžinjera telekomunikacija. Recimo, obzirom da sam ja kupovao stan od jednog suinvestitora bio sam oslobođen od plaćanja poreza 5% na ime prve nekretnine dok je ostalih 5 stanara moralo taj porez platit po nekom pravilniku jer su oni bili suinvestitori. Drugo, danas se bez savršenih papira nemožeš niti uknjižit zgradu jer ti savršeni papiri porazumjevaju i uporabnu dozvolu bez koje ništa. Jebe se investitoru kad proda stanove što se raja nemože uknjižit.On je lovu pobrao pa ga ti kasnije ganjaj da ishodi uporabnu dozvolu. koliko sam skužio, to samo može zatražit on obzirom da posjeduje i dokumentaciju o nadzoru tijekom gradnje kao i potrebnu papirologiju o korištenom materjalu. Mi smo svoju zgradu uspjeli upisat jer je građ. dozvola izdana 2003 a gradnja je započela 2004 , al svejedno imamo zabiolješku u VL da rilikom upisa zgrade nije priložena adekvatna uporabna dozvola. To bi ti bilo najbolje provjerit u Narodnim novinama. Možda se je nešto od tada i promjenilo.

Dakle, poučen vlastitim iskustvom, nebih ti preporučio kupovinu nikakvog stana bez prethodno čistog vlasničkog list. Kad nađeš taj stan, i ima VL, lijepo prije davanja kapare odeš zajedno s prodavateljem na gruntovnicu da ga ponovo zajednički izvadite. Kad dobiješ na ruke čisti vlasnički list, daj mu tek onda kaparu i potpiši predugovor kojeg za vlastitu sigurnost položi na taj stan, tako da se vidi aktivna plomba s tvojim predugovorom, zlu ne trebalo ako bi taj stan pokušao još nekome preprodat i drmnut kaparu.

I da, agencije ti neće puno pomoć, jer ipa, oni ne paze kao ti na sitnice. Po mojem iskustvu, većina gleda sam kak da uzme lovu i baš ne prate toliko pravne stvari kod kupovine. Barem su moja iskustva takva. A bogami, još nekome dati par tisućica eura a znamo sta te čeka nakon useljenja OPREMANJE stana nije baš prikladno.

_AndreA_
07.08.2007., 09:49
Molila bih ako znate da pomognete
Situacija je slijedeca
Majka mog supruga vlasnica je stana kojeg zeli prodati sinu (mom suprugu)
Njoj treba novac a nama treba stan te moramo dignuti kredit i vec smo poceli pribavljati dokumentaciju za podnosenje zahtjeva za kredit.
Medutim u banci nam kazu da se nemoze ostvariti kredit ako je kupac clan obitelji jer da se tako pere novac? Da li se netko sa takvim slucajem susretao? Sto nam je ciniti? Kako doci do novaca za isplatu njegove majke?

Malavida
08.08.2007., 10:57
Jedno pitanje: jel' se moze dignuti hipotekarni kredit za montaznu kucu?ili eventualno samo na teren?

cd8
08.08.2007., 20:48
Drugo, danas se bez savršenih papira nemožeš niti uknjižit zgradu jer ti savršeni papiri porazumjevaju i uporabnu dozvolu bez koje ništa. Jebe se investitoru kad proda stanove što se raja nemože uknjižit.On je lovu pobrao pa ga ti kasnije ganjaj da ishodi uporabnu dozvolu. koliko sam skužio, to samo može zatražit on obzirom da posjeduje i dokumentaciju o nadzoru tijekom gradnje kao i potrebnu papirologiju o korištenom materjalu.

Mi smo svoju zgradu uspjeli upisat jer je građ. dozvola izdana 2003 a gradnja je započela 2004 , al svejedno imamo zabiolješku u VL da rilikom upisa zgrade nije priložena adekvatna uporabna dozvola. To bi ti bilo najbolje provjerit u Narodnim novinama. Možda se je nešto od tada i promjenilo.

cekaj, jel to znaci da ti imas uredno upisano vlasnistvo nad svojim stanom, ali ti u VL pise zabiljezba o tome da zgrada nema uporabnu dozvolu? ili ste u medjuvremenu dobili uporabnu pa je zabiljezba izbrisana?

jer ako nije, to znaci da neces moci prodati stan u slucaju da to zelis. i kako se to odrazava na banku koja je npr. uzela tvoj stan pod hipoteku (govorim hipotetski, znam da si ti imao zamjensku nekretninu kao hipoteku)? sto im to vrijedi kao osiguranje kredita ako stan nece moci prodati? (a od 1.1. 2008. stanovi u zgradama izgradjenim poslije nekog datuma nece se moci prodavati bez uporabne)

brazilac 5
09.08.2007., 08:55
Bok,

ja sam kupio tako stan još tamo 2004-te i tek prije neki mjesec dana sam se uknjizio.Imao sam isti slučaj kao i ti s time da je uz etazni elaborat išao automatski i meduvlasnički ugovor izmedu tih tzv. suinvestitora.

Da bolje objasnim, dva lika koja su bili investitori male zgrade od 6 stanova su sasstavili ortački ugovor i međuvlasnicki i naveli sebe i ostalu ekipu koja je pokupovala stanove kao suinvestitore gdje oni ulaze s lokacijom i mehanizacijom za gradnju dok ostalih 4 daju novce za izgradnju. To su napravili kako bi izbjegli plaćanje poreza. Ja sam na krau kupovao stan od tog jednog suinvestitora. problem je bio u tome da nam je gruntovnica odbila prvi pokušaj upisa jer izmjere u međuvlasničkom nisu odgovarale onim u etažnom elaboratu.Od vremena predaje na uknjižbu do odbijanja gruntovnice je prošlo 20-tak mjeseci. Nakon toga je trebalo skupiti sve papire i napravit promjenu podataka u etaznom elaboratu kao i anex meduvlasničkog ugovora. Možeš si misliti kako je bilo hvatati ta dva investitora po gradu da potpišu anex međuvlasničkog ugovora i plaćanje izmjene etažnog elaborata. To natezanje je trajalo dva mjeseca i konačno čekanje do upisa još kojih 15-tak mjeseci.

Zaključak: Na kraju je sve dobro završilo ali se jeu tih 2-3 godine izgubilo toliko živaca da si to više nikada nebih dopustio. NIKADA VIŠE NEĆU KUPIT STAN BEZ UREDNOG VLASNIČKOG LISTA, NIKADA. (ne vičem na nikoga nego sve druge upozoravam). Recimo, imao sam sreću pa se nikome od potpisnika međuvlasničkog nije ništa dogodilo. Nesmijem si ni zamisliti što bi bilo da je netko umro ili odselio van RH ili nekaj treće.

A da te pitam za slijedeće...
Imao sam sličan slučaj samo kod mene je dosada bilo sve OK, kupili smo svi stanove bez frke, investitori su utajili PDV a mi smo upisani kao vlasnici stanova s hipotekama banaka za kredite. Što ako jednog dana počne hajka na investitore poradi toga čina, što se onda dešava s našim vlasništvom nad stanovima u toj zgradi, banke su dale kredit, sve dozvole su tu...Šta onda? Može i na pm...

nana666
09.08.2007., 14:21
Evo i ja da se javim, imam sličnih problema. Kupili smo stan (novogradnja), upisali smo se kao vlasnici ali isto tako stoji bilješka da nije priložena uporabna dozvola (navodno spremnik za plin nije imao potrebne ateste, a na tome se sad kao radi). Naravno investitor nam je pri kupnji nekretnine obećavao brda i doline - šta se ništa nije ostvarilo (ne vjerujte nikome od njih). Nakon što smo mi svoj dio kupoprodajnog ugovora ispunili, tj platili i podmirili sve troškove, on je uzeo novce i dalje samo bježi. Nije ispunio doslovno niti jednu jedinu stavku iz kupoprodajnog ugovora. Čak nismo imali ni službenu primopredaju stana, ništa, dao nam ključ u ruke (a i to je kasnilo kojih dva mjeseca od datuma iz ugovora - a ne bi vjerovali u stanu imamo već druge po redu parkete - prvi su bili toliko grbavo složeni da je to bilo strašno - ispod nisu uopće stavljali onu nivelir masu što su trebali kao da bi to sve bilo ravno - oni su umjesto nivelir mase stavljali KARTONE - zamislite vi te majstore - na šta smo mi poludili i doveli svog majstora koji je sve napravio i sad izgleda fenomenalno) i to je za njega bilo to. Isto tako kada smo kupovali odlučili smo se na prizemlje - jer su svi stanovi u prizemlju dobili vrtove "U CIJENU", koje je on opet obećao urediti ali ni od toga ništa. U biti ja ne tražim njega da on meni uređuje vrt, nego ga samo tražim da napravi ono što je bio dužan napraviti (najprije radi sigurnosti mog djeteta i nas samih) - ali uzalud. Pobrao pare i pobjegao. Naime, nije u punom profilu izgrađen zidić (nego je neki 30 godina star koji samo što se ne sruši) koji ograđuje prostor vrta od susjednog zemljišta koje je klizno područje (da vidite samo na što to liči kada pada kiša - doslovno sve se slijeva u vrt - blata ko' u priči). I mi ga nikako ne možemo više natjerati da to napravi do kraja. A okolo po gradu se faca hvali kako on to nama ne misli raditi, jesmo mi normalni, znamo li mi koliko to košta??????? Jer on se naravno posvađao i sa izvođačem radova, nije im platio koliko treba i sada se oni sude, a mi jadni stanari ispaštamo. Na kraju ćemo mi sami radi sigurnosti naše djece, morati pljunuti novce iz naših džepova i to napraviti (tako da na kraju vrtovi ipak neće biti uključeni u cijenu kako je on govorio.....) JOJ SAMO DOBRO PAZITE KADA SE UPUŠTATE U TAKO NEŠTO!!!!!! I sad vi meni pomozite, recite, što da mi njemu više napravimo i kažemo da bi ga doveli u red - tj da napravi sve ono što je bio dužan napraviti??????

rondomilk
10.08.2007., 13:25
Situacija je slijedeca
Njoj treba novac a nama treba stan te moramo dignuti kredit i vec smo poceli pribavljati dokumentaciju za podnosenje zahtjeva za kredit.
Medutim u banci nam kazu da se nemoze ostvariti kredit ako je kupac clan obitelji jer da se tako pere novac? Da li se netko sa takvim slucajem susretao? Sto nam je ciniti? Kako doci do novaca za isplatu njegove majke?

Znam za takve slučajeve i sramotno je što se to događa da ne možeš djetetu prodati stan.
Stvarno ne znam kako se tako može prati novac kad je sve čisto i transparentno.
Susjedi su imali isti problem koji su rješili ovako.
Otac je sinu poklonio stan,a onda je ovaj stan prodao sestri da bi došli do kredita.
Dakle ako suprug ima brata/sestru možete si pomoći,a ako ne dignite hipoteku.

arto
10.08.2007., 13:47
Evo i ja da se javim, imam sličnih problema. Kupili smo stan (novogradnja), upisali smo se kao vlasnici ali isto tako stoji bilješka da nije priložena uporabna dozvola (navodno spremnik za plin nije imao potrebne ateste, a na tome se sad kao radi). Naravno investitor nam je pri kupnji nekretnine obećavao brda i doline - šta se ništa nije ostvarilo (ne vjerujte nikome od njih). Nakon što smo mi svoj dio kupoprodajnog ugovora ispunili, tj platili i podmirili sve troškove, on je uzeo novce i dalje samo bježi. Nije ispunio doslovno niti jednu jedinu stavku iz kupoprodajnog ugovora. Čak nismo imali ni službenu primopredaju stana, ništa, dao nam ključ u ruke (a i to je kasnilo kojih dva mjeseca od datuma iz ugovora - a ne bi vjerovali u stanu imamo već druge po redu parkete - prvi su bili toliko grbavo složeni da je to bilo strašno - ispod nisu uopće stavljali onu nivelir masu što su trebali kao da bi to sve bilo ravno - oni su umjesto nivelir mase stavljali KARTONE - zamislite vi te majstore - na šta smo mi poludili i doveli svog majstora koji je sve napravio i sad izgleda fenomenalno) i to je za njega bilo to. Isto tako kada smo kupovali odlučili smo se na prizemlje - jer su svi stanovi u prizemlju dobili vrtove "U CIJENU", koje je on opet obećao urediti ali ni od toga ništa. U biti ja ne tražim njega da on meni uređuje vrt, nego ga samo tražim da napravi ono što je bio dužan napraviti (najprije radi sigurnosti mog djeteta i nas samih) - ali uzalud. Pobrao pare i pobjegao. Naime, nije u punom profilu izgrađen zidić (nego je neki 30 godina star koji samo što se ne sruši) koji ograđuje prostor vrta od susjednog zemljišta koje je klizno područje (da vidite samo na što to liči kada pada kiša - doslovno sve se slijeva u vrt - blata ko' u priči). I mi ga nikako ne možemo više natjerati da to napravi do kraja. A okolo po gradu se faca hvali kako on to nama ne misli raditi, jesmo mi normalni, znamo li mi koliko to košta??????? Jer on se naravno posvađao i sa izvođačem radova, nije im platio koliko treba i sada se oni sude, a mi jadni stanari ispaštamo. Na kraju ćemo mi sami radi sigurnosti naše djece, morati pljunuti novce iz naših džepova i to napraviti (tako da na kraju vrtovi ipak neće biti uključeni u cijenu kako je on govorio.....) JOJ SAMO DOBRO PAZITE KADA SE UPUŠTATE U TAKO NEŠTO!!!!!! I sad vi meni pomozite, recite, što da mi njemu više napravimo i kažemo da bi ga doveli u red - tj da napravi sve ono što je bio dužan napraviti??????

Nađite dobrog odvjetnika, predajte tužbu na sud i tražite da ispuni svoje obveze koje je preuzeo kupoprodajnim ugovorom. Vi ste svoju obvezu prema prodavatelju ispunili - platile ste kupoprodajnu cijenu i trebate za svoj novac dobiti ono što ste platili!

bickomir
12.08.2007., 00:19
Jedno pitanje.
Kupujem novi stan.
Stan još nije gotov, ali zgrada ima građevinsku dozvolu,
a investitor kaže da će u 11.mjesecu na tehnički da dobije i uporabnu.
Nakon toga će predati za vlasničke listove za stanove, valjda.
Želim rezervirati stan a to mogu učiniti samo plaćanjem kapare.
Što je moj slijedeći korak?
Da li napraviti predugovor i platiti kaparu?
S druge strane nije mi svejedno platiti kaparu za nešto što nema vlasnički list.
Da li angažirati odvjetnika i opustiti se?
Jel netko zna koliko košta predugovor i kupoprodajni ugovor da ti vodi odvjetnik?
Pomagajte, trebam brzi odgovor.
Hvala na pomoći

cd8
12.08.2007., 12:31
angaziraj odvjetnika, potpisi jedino predugovor u kojem pise da se oni obvezuju da ce ishodovati cist vlasnicki i uporabnu dozvolu U ODREDJENOM ROKU, a ako se rok ne ispostuje, da imas pravo na raskid predugovora i povrat svih sredstava

nisam nikakav strucnjak, mozda sam ti rekla nesto pogresno, jos se raspitaj. :)

Vincent V
14.08.2007., 07:38
A da te pitam za slijedeće...
Imao sam sličan slučaj samo kod mene je dosada bilo sve OK, kupili smo svi stanove bez frke, investitori su utajili PDV a mi smo upisani kao vlasnici stanova s hipotekama banaka za kredite. Što ako jednog dana počne hajka na investitore poradi toga čina, što se onda dešava s našim vlasništvom nad stanovima u toj zgradi, banke su dale kredit, sve dozvole su tu...Šta onda? Može i na pm...

Gle, nije ni porezna blesava.Nemreš ti njih samo tako smuljati. U mom slučaju, gdje su dva investitora izgradili zgradu a pravno proveli da je svih 6 stanara ravnomjerno sudjelovalo u gradnji kao suinvestitori je palo u vodu. Čuo sam da ih je porezna zvala na razgovor.Neznam što će s vama biti, moji sustanari nisu niš platili il mi nisu rekli.

Vincent V
14.08.2007., 07:42
Situacija je slijedeca

To sam i ja pokušao u RBA al su me odjebali zbog istog razloga. Moj frend je to pokušao u ZABI i ibbio uporan i uspio. Kupio je stan od svoje majke!!!!Probaj biti uporna i traži razgovor s voditeljom a ne s babom na šalteru.

Vincent V
14.08.2007., 07:47
cekaj, jel to znaci da ti imas uredno upisano vlasnistvo nad svojim stanom, ali ti u VL pise zabiljezba o tome da zgrada nema uporabnu dozvolu? ili ste u medjuvremenu dobili uporabnu pa je zabiljezba izbrisana?

jer ako nije, to znaci da neces moci prodati stan u slucaju da to zelis. i kako se to odrazava na banku koja je npr. uzela tvoj stan pod hipoteku (govorim hipotetski, znam da si ti imao zamjensku nekretninu kao hipoteku)? sto im to vrijedi kao osiguranje kredita ako stan nece moci prodati? (a od 1.1. 2008. stanovi u zgradama izgradjenim poslije nekog datuma nece se moci prodavati bez uporabne)

Ja za to prvi put čujem. Znam da nakon nekog roka nećeš moći upisati zgradu ako nema uporabnu dozvolu ali to s stanobvima je jednostavno neodrživo.Današ 98% nekretnina nema uporabnu dozvolu niti će ju uspjet dobit tak da to ne stoji. A ak je takav zakon donesen, brzo će ići njegova izmjena jer bi se njime skroz zagušilo tržište nekretnina. Uostalom, nitko me nemože ograničavati da raspolažem s svojom imovinom kako ja hoću.Imam stan i VL na svoje ime, zgrada je etažirana i upisana ali nema uporabnu dozvolu i zivo mi se jebe...Stan ne mislim prodavat, nitko mi ga nemože otuđit a ako ću ga želit prodat, niti jedna banka niti država me nemože u tome omest.

cd8
14.08.2007., 20:44
Vincent, moci ce se prodati nekretnine bez uporabne izgradjene do nekog datuma, ali stvarno ne znam kojeg. ne znam kakva je situacija s tvojim stanom konkretno, tj. kad je izgradjen i u koju grupu spada.

dakle, novi zakon se odnosi na full novu novogradnju, izgradjenu od TAD-I-TAD, tako da cinjenica da ogromni broj nekretnina na trzistu nema uporabnu niti ce je ikada imati nece bitno utjecati na njegovo provodjenje u buducnosti. na njih se jednostavno nece primjenjivati, ukoliko su izgradjene PRIJE tog datuma.

Znam da nakon nekog roka nećeš moći upisati zgradu ako nema uporabnu dozvolu

da, prema Zakonu iz 2004. zgrada bez uporabne ne moze se upisati u zemljisne knjige.

a banka moze omesti prodaju stana, tj. moze ne odobriti hipoteku na takvu nekretninu, tako da kupac ne moze dobiti kredit bez zamjenske hipoteke.

pika2
15.08.2007., 21:25
Pozdrav svima!

Neki dan me prepala frendica da necu moci prodati stan bez uporabne dozvole nakon 01.01.2008. Zanima me da li netko zna da li je taj zakon vec donesen i o cemu se tu radi?
Kupila sam stan u zgradi koja je izgrađena 2001. Ja sam drugi vlasnik tog stana i za cca 3 godine namjeravam ga prodat i preselit se u veci. Kada sam kupovala stan dignula sam stambeni kredit preko Zagrebacke banke i oni mi tada nisu pravili nikakve probleme.
U vlasničkom listu stoji zabiljezba da je kuca prema cl. 75 Zakona o gradnji (NN 52/99) upisana bez uporabne dozvole.
Da li netko zna ili ima iskustva kako i gdje mogu saznati zbog čega točno zgrada nema uporabnu dozvolu? (tipa parkirno mjesto, prilazni put, itd.)
I da li mi netko može reći kako i gdje da provjerim tko je vlasnik zemljista koje se nalazi pored zgrade u kojoj imam stan? Prica se da je to drzavna zemlja, ali je bih to voljela vidjeti svojim ocima (a ne znam ni katastarski broj cestice) - ne bih voljela da na toj parceli sutra osvane nova zgrada.

Hvala svima koji mi mogu dati savjet, prijedlog ili podijelit neko iskustvo!

mfcc
16.08.2007., 09:20
Pozdrav svima!

Neki dan me prepala frendica da necu moci prodati stan bez uporabne dozvole nakon 01.01.2008. Zanima me da li netko zna da li je taj zakon vec donesen i o cemu se tu radi?
Kupila sam stan u zgradi koja je izgrađena 2001. Ja sam drugi vlasnik tog stana i za cca 3 godine namjeravam ga prodat i preselit se u veci. Kada sam kupovala stan dignula sam stambeni kredit preko Zagrebacke banke i oni mi tada nisu pravili nikakve probleme.
U vlasničkom listu stoji zabiljezba da je kuca prema cl. 75 Zakona o gradnji (NN 52/99) upisana bez uporabne dozvole.
Da li netko zna ili ima iskustva kako i gdje mogu saznati zbog čega točno zgrada nema uporabnu dozvolu? (tipa parkirno mjesto, prilazni put, itd.)
I da li mi netko može reći kako i gdje da provjerim tko je vlasnik zemljista koje se nalazi pored zgrade u kojoj imam stan? Prica se da je to drzavna zemlja, ali je bih to voljela vidjeti svojim ocima (a ne znam ni katastarski broj cestice) - ne bih voljela da na toj parceli sutra osvane nova zgrada.

Hvala svima koji mi mogu dati savjet, prijedlog ili podijelit neko iskustvo!

U svakom vl. listu piše dali zgrada u kojoj se nalazi stan ima uporabnu dozvolu.
A što se tiče datuma u od kada počinje primjena toga zakonja ono glasi ovako: od toga datuma (1.1.2008) novoizgrađene zgrade bez uporabne dozvole neče se moći upisati u gruntovne knjige, a to ujedno znači da za takve stanove banke neće odobravati kredite. U pravilu moči će se prodavati samo za gotovinu, a to je pak jako rizičana investicija i takvim će stanovima biti cijena niža od tržišne. Što se tiče stanova izgrađenih prije navedenog datuma važi sve kao i do sada. Znači moči će se prodavati i kupovati i ujedno na njih dizati hipoteku (mogučnost kupnje na kredit). Kada investitor ishodi uporabnu dozvolu u gruntovnim izvatcima za zgradu koja nije imala uporabnu dozvolu dotična se zabilježba briše. Ako ta zabilježba stoji upisana znači da zgrada još uvjek nema uporabnu dozvolu. Ako uporabnu dozvolu u zakonskom roku nije izvršio investitor, nju je moguče izvršiti ali uz trošak svih stanara ili naručioca.

el.danchi
17.08.2007., 00:17
Što se tiče stanova izgrađenih prije navedenog datuma važi sve kao i do sada. Znači moči će se prodavati i kupovati i ujedno na njih dizati hipoteku (mogučnost kupnje na kredit).

Nadajmo se da neće donijet neku odredbu o retroaktivnoj primjeni.
Banke mrmljaju zbog uporabne a da ni same ne znaju zašto (u zgradama starim 5-10 godina).
Naime, čisto sumnjam da će netko iz politike pokrenuti "akciju" usklađivanja
svih objekata s građevinskom dozvolom na temelju koje su građeni.
Pa porušili bi 30% SVIH većih gradova u Hrvatskoj i 80% manjih mjesta.
I što bi bilo sa zgradama koje su izgradjene na čestici koja još uvijek glasi na Franz-Jozefovog bratića, upisi stanova u Knjigu Položenih Ugovora......(imanje građevinske dozvole da ne spominjem)

Vincent V
17.08.2007., 11:18
Vincent, moci ce se prodati nekretnine bez uporabne izgradjene do nekog datuma, ali stvarno ne znam kojeg. ne znam kakva je situacija s tvojim stanom konkretno, tj. kad je izgradjen i u koju grupu spada.

dakle, novi zakon se odnosi na full novu novogradnju, izgradjenu od TAD-I-TAD, tako da cinjenica da ogromni broj nekretnina na trzistu nema uporabnu niti ce je ikada imati nece bitno utjecati na njegovo provodjenje u buducnosti. na njih se jednostavno nece primjenjivati, ukoliko su izgradjene PRIJE tog datuma.

da, prema Zakonu iz 2004. zgrada bez uporabne ne moze se upisati u zemljisne knjige.

a banka moze omesti prodaju stana, tj. moze ne odobriti hipoteku na takvu nekretninu, tako da kupac ne moze dobiti kredit bez zamjenske hipoteke.

Yo koka,

gotovo sam tisuću % sguran da banke neće ništa ometati dok god im je postotak vračenih kredita 98% (što i nema neke veze s time) + redovita kamata na kredite oko 6% prosjećno.Nema šanse.

Vincent V
17.08.2007., 11:31
i opet se vraćamo na naše pravosudje i njegovu sporost i tromost i sl. Recimo, uporabna dozvola. Zvući izvrsno i potrebito, da se vidi da je kuća napravljena sukladno projektu. Štiti kupca u neku ruku.I to je točno, ali....

Taj veliki ali je da država ostavlja investitoru dovoljno prostora da se nekako izmigolji od obaveze predaje svih papira i zahtjeva nadležnom tijelu tako da stanarima ostaje da se oni s time jebu. Mislim da bi trebalo donijeti zakon da je investitorova zakonska obaveza ishodit uporabnu dozvolu jer u protivnom može biti kažnjen kaznom od 500 000 pa do nekoliko milijuna kn-a.

Serem se ja na njih i na to da kuća neće biti upisana gruntovno ako nema uporabnu dozvolu jer opet ostavljaju budućim vlasnicima da se s time jebu. Kao da su zaboravili da se dosta stanova kupuje već tokom izgradnje i da si ti kao kupac ostavljen na milost i nemilost investitoru hoće li ti uopće napravit/završit stan a da o uporabnoj ne govorimo. Uz ovakvo naše pravosuđe, možeš se tužit godinama po sudovima i samo buš zgubil i lovu i živce, u kurac i takav sistem.

Kod mene je stambena zgrada napravljena izvrsno, fenomenalno,genijalno jer ju je radio frajer koji je građevinar već 30 godina i koji stvarno zna posao. Jedina mu je mana da je šlampav s papirima i da nikome od nas u ulazu nije padalo na pamet se s njime natezao oko te uporabne dozvole, a mogli bi ju dobit samo tako jer je zgrada ko kutija šibica.

Dakle, jedno veliko uaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa za naše dično pravosudje kojeg nema nadaleko i široko.

mfcc
17.08.2007., 13:33
Krivo!
Investitor je obavezan od 1.1.2008 godine sam ishoditi uporabnu dozvolu. Bez nje potencijalni kupci nece moci dici kredite u bankama, a danas sigurno 90% ljudi kupuju stanove preko kreditnih linija.
Bez uporabne dozvole zgrada se neče moči upisati u zemljišne knjige, a povezano sa time kupci neče moči kupiti bez gruntovnih papira niti kredite, a to opet veže da investitor neče moči prodati stanove. A i postoji mogučnost da ministarstvo zruši takvu građevinu jer nije rađena po naputcima iz građevinske dozvole.

SpongeBob
20.08.2007., 08:23
Pozdrav svima,

Evo molim sve koji se razumiju u slijedeću tematiku da mi odgovore na jedno pitanje.

Cura i ja smo kupili stan. Kredit glasi na mene a ona je jamac. U predugovoru nismo naveli nju kao suvlasnika, a zapravo smo htjeli da se vlasništvo upiše u zemljišne knjige pola-pola. Ugovori su već solemnizirani kod javnog bilježnika i kredit će biti realiziran kroz nekih 10-ak dana.

Moje pitanje: na koji način se možemo u zemljišne knjige upisati kao vlasnici i ona i ja? Da li to možemo odmah ili pošto nismo naveli tako u ugovoru moramo putem darovnog ugovora ili postoji i neki drugi način?

Hvala vam unaprijed svima.

Pozdrav

g6g2
21.08.2007., 12:09
hitno hitno hitno trebam pomoć!!!

kupujemo novi stan još u izgradnji...
trebala je zgrada biti gotova 01.07. no produžili su rok na 01.08.
kaparu smo dali početkom 7 mj kao i zahtjev za kredit u zagrebačkoj banci
isplata kredita trenala je biti 31.07. no iz banke su javili da etažiranje nije gotovi ni tehnički pregled pa prema dogovoru banke i izvođača pomiću isplatu kredita na 31.08.
i mi mislimo OK
e sad zovu iz banke i kažu da etažiranje još nije gotovo ali da će kredit biti isplačen svejedno 31.08.
da li mi plaćamo osim ovjere kod JB (cca 50 kn po potpisu) i neku solimizaciju i kolko (kažu da je to cca 2500 kn) ili ćemo to morati platiti 2 puta banci
sad kod isplate i još jednom nakon etažiranja
ko zna više o toj solimizaciji i naknadama kod dizanja takvih kredita
please help!!!

Vincent V
23.08.2007., 09:13
Solemnizacija ugovora se plaća samo jedanput prilikom sklapanja ugovora o kreditu između tebe i banke i naknada se plaća samo još jednom. Jedino što možeš platiti su interkalarne kamate od trenutkka odobrenja kredita do isplate. Što se prije novac prodavatelju isplati i počne otplata kredita, to je interkalarna kamata manja.

cyan
29.08.2007., 08:47
Pozdrav svima!
Trebam razjasnjenje: u procesu sam kupnje stana kod zagrebacke banke i dat cu ga pod hipoteku i uzeti kredit na 20 g. Zanima me na koji se nacin taj stan moze prodati nakon recimo nekoliko godina tipa kreditom druge banke ili gotovinom s obzirom da ce kao teret biti upisana hipoteka Zagrebacke banke, a da ga jos nisam do kraja otplatila? Da li ja i dalje placam kredit?
Hvala!

brazilac 5
29.08.2007., 09:45
Zna li netko odgovor na http://www.forum.hr/showthread.php?t=250618 :s

nana666
29.08.2007., 10:19
Pozdrav svima!
Trebam razjasnjenje: u procesu sam kupnje stana kod zagrebacke banke i dat cu ga pod hipoteku i uzeti kredit na 20 g. Zanima me na koji se nacin taj stan moze prodati nakon recimo nekoliko godina tipa kreditom druge banke ili gotovinom s obzirom da ce kao teret biti upisana hipoteka Zagrebacke banke, a da ga jos nisam do kraja otplatila? Da li ja i dalje placam kredit?
Hvala!

Mislim da ide ovako - ako dobiješ gotovinu za taj stan - odlučuješ da li ćeš vratiti dug banci - ili ako kupuješ novi stan - ZABA ti upisuje hipoteku na njega ali ti on mora biti procijenjen najmanje onoliko koliko ti je ostalo duga prema banci. Mislim da tako ide - nisam sto posto sigurna. :confused:

cyan
29.08.2007., 12:22
Mislim da ide ovako - ako dobiješ gotovinu za taj stan - odlučuješ da li ćeš vratiti dug banci - ili ako kupuješ novi stan - ZABA ti upisuje hipoteku na njega ali ti on mora biti procijenjen najmanje onoliko koliko ti je ostalo duga prema banci. Mislim da tako ide - nisam sto posto sigurna. :confused:

Hvala puno!
Ako netko drugi ima ideju-ja zahvalna! Zena u banci mi je nesto objasnjavala da ako je u pitanju druga banka da to oni nekako 'zatvore', ja to nisam razumjela...:cool:

mfcc
29.08.2007., 14:37
Pozdrav svima!
Hvala!

Takav stan možeš prodati za gotovinu ili ponovo kreditom određene banke. U slučaju kupnje kreditom neke druge banke kupac treba od te banke pribaviti pismo namjere koje predaje banci od koje si ti uzela kredit za kupnju tvoga stana. Međutim tu nije gotovo. Neke banke prihvačaju to pismo namjere od drugih banaka a neke zahtijevaju da novi kupac uzme kredit kod njih ( u tvome slučaju od ZG banke). Naravno to sve ovisi od banke do banke i o trenutnoj poslovnoj politici dotične banke. U pismu namjere banka kupca tvoga stana obvezuje se da će na račun tvoje kreditne linije u potpunosti isplatiti (Zagrebačku) banku, tj podmiriti tvoja preostala dugovanja sprem banke a ostatak uplatiti na ztvoj privatni račun. Kao što sam rekao to ZG banka može a i nemora prihvatiti. Tek kad tvoja (zagrebačka) banka bude u potpunosti isplačena bili gotovinom ili kreditom skinut će ti hipoteku na taj stan. Znači do god neka banka ima hipoteku na neku nekretninu njena je zadnja riječ prilikom kupnje ili prodaje te nekretnine.

cyan
29.08.2007., 15:55
U pismu namjere banka kupca tvoga stana obvezuje se da će na račun tvoje kreditne linije u potpunosti isplatiti (Zagrebačku) banku, tj podmiriti tvoja preostala dugovanja sprem banke a ostatak uplatiti na ztvoj privatni račun.

Hvala, sad mi je jasnije, mislim da mi je tako rekla i u banci. ali konkretno, kakve su dalje moje obaveze? prema banci od koje sam uzela kredit tj. zagrebackoj dakle nemam daljnjih obveza. ali dal to znaci da ja od prodaje novog stana uplacujem novoj banci tako da ona moze isplatiti zagrebacku ili postoji neki treci scenarij?

Pretpostavljem da ako kupujem drugi stan mogu prebaciti teret na taj novi stan samo on mora biti procjenjen barem onoliko koliko mi je dug banci?

mfcc
29.08.2007., 17:20
Hvala, sad mi je jasnije, mislim da mi je tako rekla i u banci. ali konkretno, kakve su dalje moje obaveze? prema banci od koje sam uzela kredit tj. zagrebackoj dakle nemam daljnjih obveza. ali dal to znaci da ja od prodaje novog stana uplacujem novoj banci tako da ona moze isplatiti zagrebacku ili postoji neki treci scenarij?

Pretpostavljem da ako kupujem drugi stan mogu prebaciti teret na taj novi stan samo on mora biti procjenjen barem onoliko koliko mi je dug banci?

Prvo moraš naći kupca za stan, pa onda banka koja zeli kreditirati kupca tvoga stana mora poslati tvojoj banki pismo namjere. Dali će tvoja (zagrebačka) banka prihvatiti to pismo ili ne ovisi o njenoj poslovnoj politici.
Nijedna banka neće ti otvoriti novu kreditnu liniju ako nisi zatvorila staru, pogotovo sada kada postoji između banaka registar kredita i kreditnih sposobnosti građana.
Ako otvaraš novu kreditnu liniju kod iste banke a bila si uredan platiša svih obaveza vjerovatno će ti ta banka ići nešto na ruku.

cyan
29.08.2007., 17:23
Hvala mfcc! :)

pmmib
03.09.2007., 08:17
Ljudi, molim za hitnu pomoć vezano za Uporabne dozvole za novogradnju.
Danas-sutra trebala bih dati kaparu za stan koji ima sve dozvole i papire, ZK izvadak ali ne i uporabnu dozvolu, jer zgrada još nije 100% zavrsena (bit će za mjesec dana). Frajer kaze da je sve u redu, sve građeno kako treba, itd i da oko toga nece biti problema to jeste da bi do datuma useljenja trebala imati i Uporabnu.
E, sada ja čitam građevinsku dozvolu koju imam pred sobom i tamo kazu da se za dobivanje uporabne dozvole mora "urediti kolnik širine 6 metara i izgraditi denivelirane pješačke nogostupe širine 1,5 metara u XY ulici (sve prema posebnim uvjetima Odjela za promet Klasa xxxxx...").
Zna li netko što to točno znači? Na koji dio XY ulice se to odnosi? Vajda ne na cijelu ulicu (to bi bilo nemoguće, ulica je jako duga - mora biti neki pripadajuci dio...)! Čitala sam da su neki od ljudi s foruma imali problema sa uporabnom upravo zbog toga jer bi graditelj morao srušiti desetak obiteljskih kuća da zadovolji ovaj uvjet... Može li se to negdje provjeriti?
Ne bih htjela dati kaparu i onda saznati da zgrada NIKADA nece dobiti uporabnu jer je nemoguće napraviti takav put kakav ovi zahtijevaju. Ako danas, sutra odlucim prodavati taj stan prema svim ovim prijepiskama vidim da će banke jako uskoro početi zahtijevati uporabne dozvole kako bi izdale kredit ili za upis u ZK knjige (ili je već taj zakon donesen??) - pa se onda nađem u situaciji da ga ne mogu prodati zbog toga...
E, jos nesto - u toj ulici imaju jos 2 zgrade, novogradnja, koje nemaju uporabnu a useljene su vec i nitko mi bas ne zna reci zasto nemaju uporabnu, hm. Pa mi je to malo sumnjivo, da stvarno nije problem s putom...
MOLIM VAS pomozite, nadam se da ima netko na forumu iskusan u ovoj tematici... Hvala puno!

mfcc
03.09.2007., 14:13
Ljudi, molim za hitnu pomoć vezano za Uporabne dozvole za novogradnju.
Danas-sutra trebala bih dati kaparu za stan koji ima sve dozvole i papire, ZK izvadak ali ne i uporabnu dozvolu, jer zgrada još nije 100% zavrsena (bit će za mjesec dana). Frajer kaze da je sve u redu, sve građeno kako treba, itd i da oko toga nece biti problema to jeste da bi do datuma useljenja trebala imati i Uporabnu.
E, sada ja čitam građevinsku dozvolu koju imam pred sobom i tamo kazu da se za dobivanje uporabne dozvole mora "urediti kolnik širine 6 metara i izgraditi denivelirane pješačke nogostupe širine 1,5 metara u XY ulici (sve prema posebnim uvjetima Odjela za promet Klasa xxxxx...").
Zna li netko što to točno znači? Na koji dio XY ulice se to odnosi? Vajda ne na cijelu ulicu (to bi bilo nemoguće, ulica je jako duga - mora biti neki pripadajuci dio...)! Čitala sam da su neki od ljudi s foruma imali problema sa uporabnom upravo zbog toga jer bi graditelj morao srušiti desetak obiteljskih kuća da zadovolji ovaj uvjet... Može li se to negdje provjeriti?
Ne bih htjela dati kaparu i onda saznati da zgrada NIKADA nece dobiti uporabnu jer je nemoguće napraviti takav put kakav ovi zahtijevaju. Ako danas, sutra odlucim prodavati taj stan prema svim ovim prijepiskama vidim da će banke jako uskoro početi zahtijevati uporabne dozvole kako bi izdale kredit ili za upis u ZK knjige (ili je već taj zakon donesen??) - pa se onda nađem u situaciji da ga ne mogu prodati zbog toga...
E, jos nesto - u toj ulici imaju jos 2 zgrade, novogradnja, koje nemaju uporabnu a useljene su vec i nitko mi bas ne zna reci zasto nemaju uporabnu, hm. Pa mi je to malo sumnjivo, da stvarno nije problem s putom...
MOLIM VAS pomozite, nadam se da ima netko na forumu iskusan u ovoj tematici... Hvala puno!

To se odnosi na pristupnu cestu tvojoj zgradi i onaj dio ceste koje zahvaca cesticu na kojoj se tvoja zgrada nalazi. Sve se to da provjeriti u uredu gdje je građevinska dozovla i izdana. A ako ce tvoja zgrada biti dovrsena prije roka kada stupa na snagu novi zakon o upisisma nekretnina u zemljisne knjige, nebi se trebala bojati jer zakon nece važiti retoaktivno.

pmmib
03.09.2007., 14:37
mffc
A sto je "pristupna cesta mojoj zgradi" - kako se to definira? To bi bila cesta koja povezuje moju česticu sa prvom postojećom javnom cestom, ili? I onda ta poveznica mora biti siroka 6 m? Nadam se.
Nije čak ni pitanje retroaktivne primjene zakona, nego npr svojeglava Zaba moze za godinu dana donjeti pravilo da ne daje kredite za stanove bez uporabne dozvole, pa ja ako odlucim prodati stan mogu samo za gotovinu, bez obzira sto je u trenutku kada sam ga kupila sve bilo OK... Ne bi me cudilo.
Hvala.

mfcc
03.09.2007., 16:35
mffc
A sto je "pristupna cesta mojoj zgradi" - kako se to definira? To bi bila cesta koja povezuje moju česticu sa prvom postojećom javnom cestom, ili? I onda ta poveznica mora biti siroka 6 m? Nadam se.
Nije čak ni pitanje retroaktivne primjene zakona, nego npr svojeglava Zaba moze za godinu dana donjeti pravilo da ne daje kredite za stanove bez uporabne dozvole, pa ja ako odlucim prodati stan mogu samo za gotovinu, bez obzira sto je u trenutku kada sam ga kupila sve bilo OK... Ne bi me cudilo.
Hvala.

Ako je cesta dvosmjerna zakonska širina mora biti 6m (svaka traka po 3) i još sa svake strane ceste mora biti nogostup a on zakonski mora biti min. jedan metar. A pristupna cesta ti je cesta koja povezuje tvoju cesticu sa prvom do nje koja ima sagrađenu takvu istu, a koja se onda recimo spaja sa glavnom ili se moguče tvoja odmah spaja na glavnu.
A ono za kredite si u pravu. Poslije stupanja na snagu toga zakona na banci će biti ponaosob (ovisit će o poslovnoj politici svake banke pojedinačno) da odluči dali će davati kredite za zgrade koje nemaju uporabnu a izgrađene su do 1.1.2008. Mislim da će i tada banke odobravati kredite na takve nekretnine (zakonski ih ništa ne sprečava jer se kao takve mogu upisati u zemljišne knjige) ali da će takvim stanovima biti nešto niže cijene ,jerovatno. Naravno to će opet ovisiti o zakonima tržišta, tj o ponudi i potražnji.
Moje skromno mišljenje je da će tim stanovima ipak biti prodajna cijena nešto niža nego onima sa uporabnom dozvolim iz razloga što će ipak jednom prestati ovakva navala na stanova i tržište nekretnina će se stabilizirati. Po mojoj procjeni to bi se moglo desiti za nekih godinu i pol do dvije, tj dok večina ovih ljudi koji momentalno traže adekvatan stan ili to imaju u planu ne nađu neki prikladan za sebe.

mfcc
03.09.2007., 16:42
Još nešto! Dobivanje uporabne ne ovisi samo o izgrađenosti pristupne ceste, nego o puno drugih faktora (dali se poštivala građevinska i lokacijska dozvola, dali je sve napravljeno prema propisima i zakonu, o kvaliteti vode-primjer Vrbana 3, dali zgrada ima adekvatan broj parkirnih mjesta, javnu rasvjetu na prilaznoj cesti, dali ima požarni hidrant kako izvan zgrade tako i unutar nje, dali ima panic rasvjetu, mogučnost pristupa vatrogasnog vozila, uređeno dvorište oko zgrade-hortikultura, dali su instalacije sve pravilno izvedene, investitor mora predati i na uvid dnevnik rada gdje će komisija uvidjeti moguče nepravilnosti......)

pmmib
03.09.2007., 20:55
Hvala mffc! Kako ti ovo sve znaš? :-)
Da,da, znam da se trazi jako puno stvari za uporabnu, samo što postoje stvari koje se mogu popraviti relativno brzo (npr dovesti rasvjetu ili hidrant!!) a opet ima stvari koje ako je, postanu problem, puno teže riješiti (npr susjedova kuća zalazi u tih 6 metara ceste, pa mu moraš srušiti dnevni boravak da bi sagradio dovoljno širok put :-) ovo ja govorim hipotetski, samo za primjer, mislim da to nije slučaj, bar se nadam...)
Graditelj kaže da je radio sve radove u potpunosti za zahtjevima građevinske dozvole jer i on želi imati uporabnu dozvolu i zadnje što mu treba je Vrbani 3 slučaj - pa da ga blate po novinama i da mu propadaju poslovi, on se uporabnom dozvolom ograđuje od propusta i garantira da je sve dobro napravio. Tako da ne sumnjam u njega, više u neku "višu silu na putu" (haha, doslovno). Ako je u pitanju samo povezivanje sa prvom sljedećom česticom, to mi se čini OK i izvedivo. Da li je negdje u građevnom projektu ucrtano to gdje je ta pristupna cesta koju on treba izgraditi, pa da ja to fino provjerim, izmjerim i spavam u miru? :-)

znatiželja
04.09.2007., 00:14
ako kupujem stan koji je u vlasništvu banke (fiducija), koja će se skinuti s vlasništva kada prodavatelj isplati kredit, a isplatit će ga kada ja platim, s kim zapravo sklapam kupoprodajni ugovor?

mfcc
04.09.2007., 14:41
Hvala mffc! Kako ti ovo sve znaš? :-)
Da,da, znam da se trazi jako puno stvari za uporabnu, samo što postoje stvari koje se mogu popraviti relativno brzo (npr dovesti rasvjetu ili hidrant!!) a opet ima stvari koje ako je, postanu problem, puno teže riješiti (npr susjedova kuća zalazi u tih 6 metara ceste, pa mu moraš srušiti dnevni boravak da bi sagradio dovoljno širok put :-) ovo ja govorim hipotetski, samo za primjer, mislim da to nije slučaj, bar se nadam...)
Graditelj kaže da je radio sve radove u potpunosti za zahtjevima građevinske dozvole jer i on želi imati uporabnu dozvolu i zadnje što mu treba je Vrbani 3 slučaj - pa da ga blate po novinama i da mu propadaju poslovi, on se uporabnom dozvolom ograđuje od propusta i garantira da je sve dobro napravio. Tako da ne sumnjam u njega, više u neku "višu silu na putu" (haha, doslovno). Ako je u pitanju samo povezivanje sa prvom sljedećom česticom, to mi se čini OK i izvedivo. Da li je negdje u građevnom projektu ucrtano to gdje je ta pristupna cesta koju on treba izgraditi, pa da ja to fino provjerim, izmjerim i spavam u miru? :-)

Tako je u građevinskom projektu mora biti ucrtana ta cesta i njene dimenzije, kao i dimenzije zgrade i čitave čestice koja njoj pripada.
A što se tiče uporabne pitaj investitora da ti pokaže reference od prtijašnjih njegovih projekata. I naravno zahtijevaj da ti za njih pokaže pravovaljane uporabne dozvole. Ako ih ima sigurno će ti ih pokazati, i u tom slučaju mislim da nebi trabala imati problema sa dobivanjem i za tvoju zgadu.
Inače u građevinskom projektu (izvedbenom) trebala bi biti ucrtana osim zgrade, ceste i parkirna mjesta.... Znači sve onako kako bi trebalo izgledati kad se zgrada završi.

znatiželja
13.09.2007., 11:57
ako kupujem stan koji je u vlasništvu banke (fiducija), koja će se skinuti s vlasništva kada prodavatelj isplati kredit, a isplatit će ga kada ja platim, s kim zapravo sklapam kupoprodajni ugovor?

povlačim pitanje, riješila sam problem isplatom kredita prodavatelja

Krijes Sedam
19.09.2007., 11:09
Nedavno sam kupio stan u novogradnji koji sada želim upisati kao svoje vlasništvo.

Sklopljen je Kupopprodajni ugovor, plaćen cjelokupni iznos kreditom, izdana Tabularna izjava te podnesen Prijedlog za upis prava vlasništva u Gruntovnicu.

Istovremeno sam podnio i zahtjev za oslobođenje od plaćanja Poreza na promet nekretninama, na što imam pravo, a čije rješenje još čekam.

Ono što me zanima je sljedeće: :kiss:

Da li je rješenje o oslobođenju plaćanja od poreza na promet nekretninama uvjet za upis prava vlasništva na zemljišnoknjižni izvadak?

U gruntovnici mi navedeno nisu komunicirali, već su samo zaprimili moj Prijedlog za upis prava vlasništva, no kasnije sam od prijatelja čuo da je to uvijet.

Molim za pomoć ako netko zna odogovr. U gruntovnici je nemoguće dobiti nekoga na telefon :flop:

Unaprijed hvala!

mfcc
19.09.2007., 13:35
Nedavno sam kupio stan u novogradnji koji sada želim upisati kao svoje vlasništvo.

Sklopljen je Kupopprodajni ugovor, plaćen cjelokupni iznos kreditom, izdana Tabularna izjava te podnesen Prijedlog za upis prava vlasništva u Gruntovnicu.

Istovremeno sam podnio i zahtjev za oslobođenje od plaćanja Poreza na promet nekretninama, na što imam pravo, a čije rješenje još čekam.

Da li je rješenje o oslobođenju plaćanja od poreza na promet nekretninama uvjet za upis prava vlasništva na zemljišnoknjižni izvadak?

U gruntovnici mi navedeno nisu komunicirali, već su samo zaprimili moj Prijedlog za upis prava vlasništva, no kasnije sam od prijatelja čuo da je to uvijet.

Molim za pomoć ako netko zna odogovr. U gruntovnici je nemoguće dobiti nekoga na telefon :flop:

Unaprijed hvala!

Odgovor jednostavan: Nije uvjet!

nana666
19.09.2007., 14:30

Unaprijed hvala!

Kako ti je već i mfcc odgovorio, nije uvjet. Mi smo nedavno sve to obavljali i u gruntovnoj nije bilo ni jedne jedine riječi o tom rješenju, sve što ti treba je kako si i rekao - tabularna izjava i zahtjev za upis vlasništva.

elegant
20.09.2007., 09:37
Kako ti je već i mfcc odgovorio, nije uvjet. Mi smo nedavno sve to obavljali i u gruntovnoj nije bilo ni jedne jedine riječi o tom rješenju, sve što ti treba je kako si i rekao - tabularna izjava i zahtjev za upis vlasništva.

isto nam tako bilo :top:

Krijes Sedam
20.09.2007., 17:06
Thanks ljudi!

Evo danas mi žena u poreznoj isto potvrdila, i rekla da će rješenje o oslobađanju bit tek krajem godine :(

A u gruntovnicu sam danas slao požurnicu pa valjda budu i oni za par mjeseci :D

Vincent V
24.09.2007., 13:30
Thanks ljudi!

Evo danas mi žena u poreznoj isto potvrdila, i rekla da će rješenje o oslobađanju bit tek krajem godine :(

A u gruntovnicu sam danas slao požurnicu pa valjda budu i oni za par mjeseci :D

U principu, tvoj ugovor o kupoprodaji treba dobit zeleni pečat na zadnjoj strani da je sve riješeno s poreznom upravom. Nije važno kako je ili nije porez i u kojoj količini naplačen.Kad dobiješ rješenje od porezne, odeš s originalnim ugovorom u poreznu da ti lupi pečat da je su porezna pitanja zatvorena.......

domingo
02.10.2007., 15:25
Kupila bih stan u novogradnji. S obzirom da su predvidjeli male stanove, spojila bi 2 stana. Da bio to pravo ostvarila trebam im dati nešto kunica/kaparu isl. No s obzirom da sam na mali stan bila oslobođena plaćanja poreza, moram čekati još 3 mjeseca da mi prođe rok od 5 godina u kojem ne smijem prodavati nekretninu.
Mogu li na temelju predugovora dobiti pravo spajanja 2 stana i da li predugovor povlači za sobom obvezu plaćanja poreza. Tj. od kojeg dana porezna uprava razrezuje porez - sklapanje ugovora ili predugovora.
Nadam se da ste me shvataili - pomoć hvala

mfcc
02.10.2007., 16:13
Kupila bih stan u novogradnji. S obzirom da su predvidjeli male stanove, spojila bi 2 stana. Da bio to pravo ostvarila trebam im dati nešto kunica/kaparu isl. No s obzirom da sam na mali stan bila oslobođena plaćanja poreza, moram čekati još 3 mjeseca da mi prođe rok od 5 godina u kojem ne smijem prodavati nekretninu.
Mogu li na temelju predugovora dobiti pravo spajanja 2 stana i da li predugovor povlači za sobom obvezu plaćanja poreza. Tj. od kojeg dana porezna uprava razrezuje porez - sklapanje ugovora ili predugovora.
Nadam se da ste me shvataili - pomoć hvala

Na osnovu predugovora mozeš dobiti pravo na spajanje dva stana,pod uvjetom da investitoru platiš kaparu sa kojom garantiraš da si ozbiljan kupac.
A porez plačaš na osnovu pravovaljanog ugovora (ovjerenog kod bilježnika), što nadalje znači da porez plačaš od datuma navedenog na ugovoru. Porez nema nikakve veze sa pregugovorom. U ugovoru obavezno navedi datum primopredaje nekretnine i ostale stvari važne za taj stan.

cyan
02.10.2007., 19:08
Pozdrav!
Imam par pitanja i molila bih hitno odgovore,
kupujem stan (starogradnja) na kredit i danas sam dobila Ugovor o kreditu od banke za solemnizaciju i sada bih trebala otici u gruntovnicu i potpisati tabularnu izjavu i moja su pitanja uglavno u vezi gruntovnice.

1. pitanje je u vezi tabularne izjave. Buduci da decko i ja kupujemo zajedno stan i bit cemo oboje vlasnici, da li prilikom pisanja tabularne izjave treba navesti da trenutacni vlasnik nekretnine: izjavljuje kako nema više nikakvih potraživanja prema kupcima ili prema kupcu? buduci da mi je on suduznik za kredit a u 'prijedlogu za uknjizbu' dobivenu od banke sam navedena samo ja? Tj. da li ima veze kako se to ovdje sroci tako da poslije ne bi bilo problema oko upisa nas oboje vlasnika?

2. U koliko primjeraka treba ovjeriti tabularnu izjavu?

3. da li je za gruntovnicu prilikom upisa zaloga banke na stan potreban/dovoljan ugovor o kreditu ili moram donijeti kupoprodajni ugovor?
Da li u gruntovnici trebam popuniti zahtjev za uknjizbu ili to trebam napraviti tek kada cu nas upisivati kao vlasnike? Jel treba tamo nesto platiti?

4. Buduci da stan ima 40 kvadrata, a nismo iz Zagreba, da li je nuzno da oboje mijenjamo prebivaliste? Tj. pretpostavljam da se prebivaliste najcesce hitno mijenja ako zelite biti oslobodjeni placanja poreza na prvu nekretninu. Da li je dovoljno da samo jedan od nas prijavi prebivaliste u Zg (ali bit cemo oboje na kupoprodajnom ugovoru kao kupci) i na temelju toga budemo oslobodjeni placanja poreza na nekretnine s obzirom da je za samca oslobodjenje od poreza do 50 kvadrata a nismo vjencani?

Puno hvala!:)

miro76
02.10.2007., 20:24
Imam pitanje u vezi oslobađanja od poreza. Temeljem Ugovora o doživotnom uzdržavanju naslijedio sam stan od svoje bake. Kako je to bio Ugovor o doživotnom uzdržavanju nije trebalo plaćati porez. Taj stan je bio od 45,15 m2.
Sad cura i ja kupujemo stan od 63 m2 i kupujemo ga po pola i zanima me da li sam oslobođen od poreza jer prijašnji stan koji sam prodao po zakonu nije bio dovoljan za jednu osobu (mislim da je 50 m2) i sa ovim stanom poboljšavam svoje životne uvjete, a i prijašnji sam nalijedio, a ne kupio?

mayoko
03.10.2007., 11:52
Kupujem stan u novogradnji, etažiranje smo čekali 8 mjeseci, upravo je etažiran, manja zgrada sa dva ulaza. U e-izvodu sam primjetila da je pod jednom etažom na drugom ulazu (2b) opisan moj budući stan, kvadratura, oznaka, čak i adresa 2a. S još jednim stanom u mojoj zgradi je ista situacija. Jel to greška u katastru ili neka muljaža? Koliko su točni ti podaci u e-izvadku? Da odem u katastar provjeriti ili da tražim od investitora i izvođača sve moguće papire? Osim toga ispada da podrum na drugom ulazu ne postoji, a postoji, već da su sva spremišta u našem ulazu.Velika muljaža ili kaj? Nebih mi baš da mi neko pokuca na vrata i tvrdi da je i kupio isti stan: Kaj da radim?:( :

zbrajalica
03.10.2007., 13:42
dobila sam tabularnu izjavu i sl. sad bih trebala ići na Zemljišni upisati stan pod svoje vlasništvo. Zna li tko što sve trebam nositi i postoje li kakvi obrasci na internetu? tnx. :kiss:

Ciklama
03.10.2007., 15:52
Može pomoć od nekog stručnog za pravne stvari da mi nešto rastumači. Naime u procesu sam kupnje nekretnine, postoji vlasnički list na netu, verificiran je.

E sad moje pitanje je što trebam gledati da znam da je vlasnički list u redu?

Radi se o novogradnji tako da zgrada još nije izgrađena niti su stanovi etažirani. Na vlasničkom listu piše da je bez tereta, da je investitor vlasnik parcele u udjelu 1/1, te u odjeljku A su navedene parcele (za sada se parcela vodi kao dvorište) jer pretpostavljam kako stanovi još nisu izgrađeni ni etažirani se to ne vidi na izvadku.

E sad pitanje koje me muči, na početku pišu pod Aktivne plombe nekakva dva broja, kaj to znači?

Thnx

mfcc
03.10.2007., 17:56
dobila sam tabularnu izjavu i sl. sad bih trebala ići na Zemljišni upisati stan pod svoje vlasništvo. Zna li tko što sve trebam nositi i postoje li kakvi obrasci na internetu? tnx. :kiss:

Formulare, uplatnicu (250kn trebaš uplatiti na pošti ili Fini) kao i ostale informacije dobiješ u gruntovnici.
U pravilu treba ti kupoprodajni ugovor, tabularna izjava od investitora, ispunjeni formulari i uplatnica sa kojom potvrđuješ ulatu troškova od 250kn.

kis
05.10.2007., 22:50
Tabularna izjava

Imam veliki problem s uknjižbom vlasništva pa molim pomoć.

Radi se o sljedećem preko agencije za nekretnine sam kupio stan i oni(on) mi je sastavio ugovore i sve ok. Uredno stavljena hipoteka .... No zahtijev mi je odbijen jer u ugovoru stoji primitak iznosa za stan u futuru i sada trebam i tabulatnu izjavu da je vlasnica novce dobila. Opet nema problema žena ok i sve bude potpisala, ali gospođa je umrla.
Šta sada trebam?
Tabularnu izjavu djece i muža kao da sam stan kupio od njih, odnosno da su novac primili oni. Izjavu svjedoka ili članova obitelji da je gospođa novac dobila. Nešto treće ?

SuperSeka
06.10.2007., 08:18
Može pomoć od nekog stručnog za pravne stvari da mi nešto rastumači. Naime u procesu sam kupnje nekretnine, postoji vlasnički list na netu, verificiran je.

E sad moje pitanje je što trebam gledati da znam da je vlasnički list u redu?

Radi se o novogradnji tako da zgrada još nije izgrađena niti su stanovi etažirani. Na vlasničkom listu piše da je bez tereta, da je investitor vlasnik parcele u udjelu 1/1, te u odjeljku A su navedene parcele (za sada se parcela vodi kao dvorište) jer pretpostavljam kako stanovi još nisu izgrađeni ni etažirani se to ne vidi na izvadku.

E sad pitanje koje me muči, na početku pišu pod Aktivne plombe nekakva dva broja, kaj to znači?

Thnx

Kod novogradnje i neupisane zgrade nikad nisi siguran. Iz tvog opisa vlasnickog lista proizlazi da je sve ok.
Aktivne plombe su nekakvi zahtjevi koji su predani gruntovnici, a odnose se na tu nekretninu. Da bi ih provjerio najbolje da odes u gruntovnicu i vdis sta znaci koji Z, a mozes to pogledat na internetu (ne toliko detaljno)-odi na pravosudje.hr, digitalne zem. knjige, kad udjes s desne strane monitora imas na vrhu Z predmeti pa ukucaj podatke o plombama.

Vincent V
06.10.2007., 17:38
Tabularna izjava

Imam veliki problem s uknjižbom vlasništva pa molim pomoć.

Radi se o sljedećem preko agencije za nekretnine sam kupio stan i oni(on) mi je sastavio ugovore i sve ok. Uredno stavljena hipoteka .... No zahtijev mi je odbijen jer u ugovoru stoji primitak iznosa za stan u futuru i sada trebam i tabulatnu izjavu da je vlasnica novce dobila. Opet nema problema žena ok i sve bude potpisala, ali gospođa je umrla.
Šta sada trebam?
Tabularnu izjavu djece i muža kao da sam stan kupio od njih, odnosno da su novac primili oni. Izjavu svjedoka ili članova obitelji da je gospođa novac dobila. Nešto treće ?

trebala bih čekati kraj ostavinske. Ja bih na tvom mjesu potražio odvjetnika specijaliziranog za nekretnine,jer se je situacija zakomplicirala. To je samo moje mišljenje, laika koji nema veze s pravom i pravnim procesima i kao takvog ga se nemože uzet za ozbač.

Ozbiljno, odi odvjetniku.

Ciklama
07.10.2007., 15:33
Kod novogradnje i neupisane zgrade nikad nisi siguran. Iz tvog opisa vlasnickog lista proizlazi da je sve ok.
Aktivne plombe su nekakvi zahtjevi koji su predani gruntovnici, a odnose se na tu nekretninu. Da bi ih provjerio najbolje da odes u gruntovnicu i vdis sta znaci koji Z, a mozes to pogledat na internetu (ne toliko detaljno)-odi na pravosudje.hr, digitalne zem. knjige, kad udjes s desne strane monitora imas na vrhu Z predmeti pa ukucaj podatke o plombama.

Thnx!! svakako ću to detaljnije proučiti :D

mblenton
08.10.2007., 11:33
Nisam pravnik i nemam puno iskustva u ovom, pa molim pomoć.

Potpisan je kupoprodajni ugovor za kredit za stan, ovjeren je i u proceduri. U banci se nešto zakompliciralo i treba promijeniti dva detalja iz ugovora: rok za isplatu sredstava putem kredita, te broj računa u banci na koji će se isplatiti sredstva. Pišem Aneks ugovoru pa ako ima koji pravnik da baci pogled, bio bih zahvalan.

Evo što sam napisao:

IME PREZIME, iz GRAD, ADRESA, JMBG: 1234567890123 kao prodavatelj (u daljnjem tekstu – Prodavatelj)
i
IME PREZIME, iz GRAD, ADRESA, JMBG: 1234567890123 kao kupac (u daljnjem tekstu – Kupac) s današnjim danom sklapaju ovaj:

ANEKS UGOVORU O KUPOPRODAJI NEKRETNINE

Članak 1

1. Za XXX dana se produžuje rok za isplatu iznosa od XXXXX EUR (slovima...), koji će biti isplaćen u gotovini, izraženo u kunskoj protuvrijednosti po srednjem tečaju Privredne banke Zagreb na dan plaćanja, sukladno Članku 2, stavka 3 Ugovora o kupoprodaji nekretnine, potpisanog DATUM.

2. Za XXX dana se produžuje rok za isplatu iznosa od XXXXX EUR (slovima...), koji će biti isplaćen na račun Prodavatelja otvoren pri Privrednoj banci Zagreb d.d., broj računa XXXXXXXXXXX putem kredita banke, izraženo u kunskoj protuvrijednosti po srednjem tečaju Privredne banke Zagreb na dan plaćanja, sukladno Članku 2, stavka 4 Ugovora o kupoprodaji nekretnine, potpisanog DATUM.

Članak 2

Ugovorne strane su Aneks Ugovoru pročitale, suglasile se s njegovim uglavama te preuzimajući sva prava i obaveze po predugovoru u znak suglasnosti ga potpisuju u 5 istovjetnih primjeraka od kojih svaki ima dokaznu snagu izvornika, a stupa na snagu danom obostranih potpisa.

U GRAD, __________

Za kupca:

Za prodavatelja:

Znači, dio iznosa se isplaćuje u gotovini isti dan kad i kredit, to je prva stavka.
Ostatak se isplaćuje putem kredita na promijenjeni broj računa.

Treba li možda detalj o promjeni broja računa za isplatu sredstava staviti u poseban članak, jer se sad gore u Članku 1 mijenjaju dvije stvari, rok za isplatu i broj računa?

Hvala unaprijed.

zbrajalica
09.10.2007., 13:36
evo dobila sam kredit, isplatila cijelu svotu za stan, prijavila se za oslobođenje poreza s obzirom da mi je prva nekretnina, u zemljišnom sam prijavila da prebace vlasništvo na mene. osim što moram na ispravama zatražiti da mi se upiše nova adresa, trebam li još nešto? jesam li nešto još zaboravila? :misli:
tnx. :)

brazilac 5
11.10.2007., 11:17
Riječ je o pravnim stvarima za iznjamljivanje stana ali valjda ekipa neće zamjeriti :s

Brat mi je student u zg-u i podstanar, zasada... E sad, našao je s djevojkom jedan 2-s stan na Trešnjevci za 300 EUR i najmoprimac je pristao da ih prijavi na toj adresi kao boravište ali ne pristaje im to napraviti u slučaju da iskoriste prijavu boravišta za dobivanje studentske subvencije jer se boji da će, ako sam dobro shvatio, onda ovi u Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa nekako javiti Ministarstvu financija da najmoprimac iznajmljuje dotični stan bez prijave poreza.
Jel to stvarna bojazan ili najmoprimac nešto mulja ili...?
Stan je stvarno super, uredan i održavan naspram ostalih koje je gledao je dobitak na lotu za moga bracu i najmoprimac se čini korektan samo eto ova stvar oko prijave...
A možemo li recimo svesti priču na to da su oni (braco i najmoprimac) nekakvi rodjaci pa je onda sve 5 tj. kao braco i djevojka onda ne plaćaju najamninu već samo žive u tom stanu

Vincent V
11.10.2007., 15:37
Nisam pravnik i nemam puno iskustva u ovom, pa molim pomoć.

Potpisan je kupoprodajni ugovor za kredit za stan, ovjeren je i u proceduri. U banci se nešto zakompliciralo i treba promijeniti dva detalja iz ugovora: rok za isplatu sredstava putem kredita, te broj računa u banci na koji će se isplatiti sredstva. Pišem Aneks ugovoru pa ako ima koji pravnik da baci pogled, bio bih zahvalan.

Evo što sam napisao:

IME PREZIME, iz GRAD, ADRESA, JMBG: 1234567890123 kao prodavatelj (u daljnjem tekstu – Prodavatelj)
i
IME PREZIME, iz GRAD, ADRESA, JMBG: 1234567890123 kao kupac (u daljnjem tekstu – Kupac) s današnjim danom sklapaju ovaj:

ANEKS UGOVORU O KUPOPRODAJI NEKRETNINE

Članak 1

1. Za XXX dana se produžuje rok za isplatu iznosa od XXXXX EUR (slovima...), koji će biti isplaćen u gotovini, izraženo u kunskoj protuvrijednosti po srednjem tečaju Privredne banke Zagreb na dan plaćanja, sukladno Članku 2, stavka 3 Ugovora o kupoprodaji nekretnine, potpisanog DATUM.

2. Za XXX dana se produžuje rok za isplatu iznosa od XXXXX EUR (slovima...), koji će biti isplaćen na račun Prodavatelja otvoren pri Privrednoj banci Zagreb d.d., broj računa XXXXXXXXXXX putem kredita banke, izraženo u kunskoj protuvrijednosti po srednjem tečaju Privredne banke Zagreb na dan plaćanja, sukladno Članku 2, stavka 4 Ugovora o kupoprodaji nekretnine, potpisanog DATUM.

Članak 2

Ugovorne strane su Aneks Ugovoru pročitale, suglasile se s njegovim uglavama te preuzimajući sva prava i obaveze po predugovoru u znak suglasnosti ga potpisuju u 5 istovjetnih primjeraka od kojih svaki ima dokaznu snagu izvornika, a stupa na snagu danom obostranih potpisa.

U GRAD, __________

Za kupca:

Za prodavatelja:

Znači, dio iznosa se isplaćuje u gotovini isti dan kad i kredit, to je prva stavka.
Ostatak se isplaćuje putem kredita na promijenjeni broj računa.

Treba li možda detalj o promjeni broja računa za isplatu sredstava staviti u poseban članak, jer se sad gore u Članku 1 mijenjaju dvije stvari, rok za isplatu i broj računa?

Hvala unaprijed.

trebao bi dodati i poslijednji clanak koji bi govorio da svi ostali clanci ugovora ostaju nepromjenjeni osim ova dva.

zbrajalica
11.10.2007., 20:38
evo dobila sam kredit, isplatila cijelu svotu za stan, prijavila se za oslobođenje poreza s obzirom da mi je prva nekretnina, u zemljišnom sam prijavila da prebace vlasništvo na mene. osim što moram na ispravama zatražiti da mi se upiše nova adresa, trebam li još nešto? jesam li nešto još zaboravila? :misli:
tnx. :)

:confused: :ne zna:

frlet
12.10.2007., 09:48
Ako se ja ozenim za curu koja je donedavno kupila stan od mog oca da li netko od nas placa porez?

Moj otac je prvi puta prodao nekretninu.
Moja cura prvi puta kupuje tu nekretninu od njega, prijavi se na njegovu adresu i on ostaje prijavljen na istoj adresi.
Ja se zenim za svoju curu, a i ja sam prijavljen na toj adresi.
Moja cura (koja mi je sada zena) meni poklanja stan, koji je moja prva nekretnina.

Ima li tu kakvog poreza??? :)

Da dodam, od kada moja cura kupi stan, stan je pod hipotekom od stanbene stedionice.

Jelica Izjelica
14.10.2007., 13:57
znate li koliko se čeka upis založnog prava u gruntvnici? čula sam da to traje oko 4-5 dana, a neki ljudi ovdje su pisali da su odmah sutradan dobli rješenje. Radi se o gruntovnici u Zagrebu.

mfcc
15.10.2007., 12:09
znate li koliko se čeka upis založnog prava u gruntvnici? čula sam da to traje oko 4-5 dana, a neki ljudi ovdje su pisali da su odmah sutradan dobli rješenje. Radi se o gruntovnici u Zagrebu.

Zavisi od gužve, ali računaj najviše 3-4 dana.

Jelica Izjelica
15.10.2007., 12:18
Hvala ti mfcc. pomaže li išta popunjavanje požurnice?

brazilac 5
15.10.2007., 14:32
Bok ekipa!
Moj stan u zgradi staroj 20-ak godina je upisan u zemljišne knjige pod sudom KPU-a http://e-izvadak.pravosudje.hr/mpweb.../podulozak.jsp tj. pod poduloškom je naveden dotični stan.

Pitanje : Na koji način sada trebam napokon provesti etažiranje mog stana :confused:
Naime, ekipa iz zgrade je uzela odvjetnika koji se bavio elaboratom etažiranja za čitavu zgradu i on veli da je problem etažirati stanove jer masa ekipe je pomrla, ima puno neriješenih vlasničkih odnosa i itd.
Ima li neki način kako ipak uspjeti etažirati dotični stan :confused:
:s :s :s

mfcc
15.10.2007., 15:20
Hvala ti mfcc. pomaže li išta popunjavanje požurnice?

Za to ti nije potrebna požurnica, jer i sa požurnicom neče biti prije gotovo od gore navedenih 3-4 dana.

mfcc
15.10.2007., 15:23
Bok ekipa!
Moj stan u zgradi staroj 20-ak godina je upisan u zemljišne knjige pod sudom KPU-a http://e-izvadak.pravosudje.hr/mpweb.../podulozak.jsp tj. pod poduloškom je naveden dotični stan.

Pitanje : Na koji način sada trebam napokon provesti etažiranje mog stana :confused:
Naime, ekipa iz zgrade je uzela odvjetnika koji se bavio elaboratom etažiranja za čitavu zgradu i on veli da je problem etažirati stanove jer masa ekipe je pomrla, ima puno neriješenih vlasničkih odnosa i itd.
Ima li neki način kako ipak uspjeti etažirati dotični stan :confused:
:s :s :s

Etažirati se mogu samo svi stanovi zajedno a ne jedan po jedan ili kako koji vlasnik to želi. Jer u elaborat o etažiranju ne ide samo podaci o dotičnom stanu nego i svi podaci o zgradi , koliko kojem stanu od ukupne površine zgrade zajedničkih dijelova pripada kao i okučnice tj dvorišta.

Jelica Izjelica
16.10.2007., 10:37
danas smo predali. čeka se 7 dana.

marerin
19.10.2007., 10:13
ako mi netko može malo rasvijetliti situaciju- pronašli smo stan koji nam odgovara,ali je pod fiducijarnim vlasništvom banke (croatia banka u ovom slučaju), ako bi se odlučili na kupnju (naravno na kredit preko druge banke), kako je moguće riješiti tu situaciju? da li je moguće da pokrijemo kredit kod croatia banke, i podizanjem hipoteke kod banke kod koje ćemo dobiti kredit, konačno kupimo taj stan? postoji li neka pravna kvaka koja bi omela taj cijeli postupak pokrivanja kredita, brisanja fiducijarnog vlasništva croatia banke nad stanom, koji onda postaje "naš", odnosno nastavljamo plaćati kredit kod naše banke i hipoteka te banke dolazi na stan? valjda nisam sve zakomplicirala- ako netko zna ili je imao iskustva,javite!!!

pmmib
21.10.2007., 11:59
Ovih dana (jako USKORO) trebam potpisati finalni Ugovor o kupoprodaji nekretnine. Radi se o novogradnji, koja naravno malo kasni i nema jos uvijek uporabnu dozvolu. Procjenitelj kaže da je sve sa zgradom OK, jednini razlog zbog koga eventualno neće dobiti uporabnu dozvolu bi mogao biti prilazni put, koji još nije izgrađen, već sam pisala na forumu o tome (zamislite, ne mogu se dogovoriti sa susjedima oko troškova puta…haha). Kako bih se zaštitila od toga u predugovoru smo definirali da ću prilikom sklapanja Ugovora platiti 80% preostale vrijednosti stana a 20% tek kada stan dobije Uporabnu dozvolu. Kao garanciju uplate ovih 20% ja prodavatelju dajem Osobnu zadužnicu. Pomoć trebam kod sljedeceg:
- Što je uopce osobna zaduznica i postoji li neki trik u svemu ovome?
- Konkretno, da li se ja mogu upisati u zemljišne knjige kao vlasnik ako teorijski dugujem vlasniku još 20% iznosa? Hoće li mi on uopće dati tabularni izjavu? Ili će dati uz tu napomenu a u vlasničkom listu pisati ovo potraživanje kao teret?
- Dobivanje uporabne dozvole zna biti ponekad i pitanje godina… Može li se u ugovoru o kupoprodaji, pa time i na toj osobnoj zadužnici navesti rok valjanosti? Na primjer 2, 3, 5 godina? Pa reći da do tada imaju isposlovati Uporabnu dozvolu, ako ne dobiju prestaju potraživanja i ja dobivam “stan s defektom” ali za 80% cijene?
Ljudi, ne znam da li se to smije na forumu, ali ako imate neki prijedlog odvjetnika da mi pregleda finalni ugovor, molim vas predlozite. Zvala sam nekoliko agencija ali one uglavnom kazu (ako nisi preko njih kupio stan) da je to presitan projekt za njihove odvjetnike koji valjda rade na tone pa im pojedinac i nekoliko stotina kuna koje bi zaradili nije važan… Hvala!

Vincent V
23.10.2007., 10:22
Ovih dana (jako USKORO) trebam potpisati finalni Ugovor o kupoprodaji nekretnine. Radi se o novogradnji, koja naravno malo kasni i nema jos uvijek uporabnu dozvolu. Procjenitelj kaže da je sve sa zgradom OK, jednini razlog zbog koga eventualno neće dobiti uporabnu dozvolu bi mogao biti prilazni put, koji još nije izgrađen, već sam pisala na forumu o tome (zamislite, ne mogu se dogovoriti sa susjedima oko troškova puta…haha). Kako bih se zaštitila od toga u predugovoru smo definirali da ću prilikom sklapanja Ugovora platiti 80% preostale vrijednosti stana a 20% tek kada stan dobije Uporabnu dozvolu. Kao garanciju uplate ovih 20% ja prodavatelju dajem Osobnu zadužnicu. Pomoć trebam kod sljedeceg:
- Što je uopce osobna zaduznica i postoji li neki trik u svemu ovome?
- Konkretno, da li se ja mogu upisati u zemljišne knjige kao vlasnik ako teorijski dugujem vlasniku još 20% iznosa? Hoće li mi on uopće dati tabularni izjavu? Ili će dati uz tu napomenu a u vlasničkom listu pisati ovo potraživanje kao teret?
- Dobivanje uporabne dozvole zna biti ponekad i pitanje godina… Može li se u ugovoru o kupoprodaji, pa time i na toj osobnoj zadužnici navesti rok valjanosti? Na primjer 2, 3, 5 godina? Pa reći da do tada imaju isposlovati Uporabnu dozvolu, ako ne dobiju prestaju potraživanja i ja dobivam “stan s defektom” ali za 80% cijene?
Ljudi, ne znam da li se to smije na forumu, ali ako imate neki prijedlog odvjetnika da mi pregleda finalni ugovor, molim vas predlozite. Zvala sam nekoliko agencija ali one uglavnom kazu (ako nisi preko njih kupio stan) da je to presitan projekt za njihove odvjetnike koji valjda rade na tone pa im pojedinac i nekoliko stotina kuna koje bi zaradili nije važan… Hvala!

Taksativno:

-bez tabularne izjave nema upisa vlasništva
-bez uporadne dozvole nema etažiranja po novom zakonu

very tricky:kava:

preporuka na PM

bELze
26.10.2007., 11:14
U svakom vl. listu piše dali zgrada u kojoj se nalazi stan ima uporabnu dozvolu.
A što se tiče datuma u od kada počinje primjena toga zakonja ono glasi ovako: od toga datuma (1.1.2008) novoizgrađene zgrade bez uporabne dozvole neče se moći upisati u gruntovne knjige, a to ujedno znači da za takve stanove banke neće odobravati kredite. U pravilu moči će se prodavati samo za gotovinu, a to je pak jako rizičana investicija i takvim će stanovima biti cijena niža od tržišne. Što se tiče stanova izgrađenih prije navedenog datuma važi sve kao i do sada. Znači moči će se prodavati i kupovati i ujedno na njih dizati hipoteku (mogučnost kupnje na kredit). Kada investitor ishodi uporabnu dozvolu u gruntovnim izvatcima za zgradu koja nije imala uporabnu dozvolu dotična se zabilježba briše. Ako ta zabilježba stoji upisana znači da zgrada još uvjek nema uporabnu dozvolu. Ako uporabnu dozvolu u zakonskom roku nije izvršio investitor, nju je moguče izvršiti ali uz trošak svih stanara ili naručioca.

Gdje mogu naći taj novi zakon? Volio bih to malo pogledati, jer sam našao stan, ali zgrada je iz 1979. i nema građevinsku( vojna zgrada) pa me je strah ako krenem u realizaciju kredita,a da na kraju se ne mogu uknjižit kao vlasnik,jer nema građ. ni uporabnu¨!

I još me zanima,ako netko zna kakva je situacija s garažama! Pokazali su mi kupoprodajni s MORH-om i odbijenicu za provedbu kupoprodajnog u knjigu položenih ugovora,jer da zakon govori samo o stanovima,a ne o garažama! I sad da li mi je taj kupoprodajni dokaz o vlasništvu(pravno) i kako bi mogao dobit nekakav vlasnički o garaži!

hvala!

mfcc
26.10.2007., 16:15
Gdje mogu naći taj novi zakon? Volio bih to malo pogledati, jer sam našao stan, ali zgrada je iz 1979. i nema građevinsku( vojna zgrada) pa me je strah ako krenem u realizaciju kredita,a da na kraju se ne mogu uknjižit kao vlasnik,jer nema građ. ni uporabnu¨!

I još me zanima,ako netko zna kakva je situacija s garažama! Pokazali su mi kupoprodajni s MORH-om i odbijenicu za provedbu kupoprodajnog u knjigu položenih ugovora,jer da zakon govori samo o stanovima,a ne o garažama! I sad da li mi je taj kupoprodajni dokaz o vlasništvu(pravno) i kako bi mogao dobit nekakav vlasnički o garaži!

hvala!

Što se tiće zgrade za koju si zainteresiran. Zakon kaže da zgrade koje su napravljene do 1968 netrebaju građevinsku dozvolu kao uvjet za upis u zemljišne knjige. Pošto je ta zgrada napravljena 1979 po zakonu trebala bi imati građevinsku dozvolu kao uvjet za upis u ZK. Dali si provjerio od vlasnika stana ima li pravovaljani vl. list? Ako ima banka će ti sigurno odobriti kredit i upisat hipoteku na njega, a to onda automatski znači da i ti dobivaš svoj pravovaljani vl.list naravno sa upisanom hipotekom od banke.
Možda si krivo nešto shvatio da zgrada nema građevinsku (uporabnu netreba imati jer se novi zakon primjenjuje tek na zgradama napravljnenim 2008 godine, što tvoja nije) ili je sadašnji vlasnik nabavio vl. list nekim sporednim putem. Što tebe netreba brinuti jer ako ti na taj vl. list banka odobri kredit onda automatski i ti dobivaš vl. list na svoje ime.

Što se tiće garaža, najbolje bi ti bilo pitati to u gruntovnici neku stručnu osobu, ili naći pravnika koji se bavi sporovima oko nekretnina.

bELze
26.10.2007., 18:43
Što se tiće zgrade za koju si zainteresiran. Zakon kaže da zgrade koje su napravljene do 1968 netrebaju građevinsku dozvolu kao uvjet za upis u zemljišne knjige. Pošto je ta zgrada napravljena 1979 po zakonu trebala bi imati građevinsku dozvolu kao uvjet za upis u ZK. Dali si provjerio od vlasnika stana ima li pravovaljani vl. list? Ako ima banka će ti sigurno odobriti kredit i upisat hipoteku na njega, a to onda automatski znači da i ti dobivaš svoj pravovaljani vl.list naravno sa upisanom hipotekom od banke.
Možda si krivo nešto shvatio da zgrada nema građevinsku (uporabnu netreba imati jer se novi zakon primjenjuje tek na zgradama napravljnenim 2008 godine, što tvoja nije) ili je sadašnji vlasnik nabavio vl. list nekim sporednim putem. Što tebe netreba brinuti jer ako ti na taj vl. list banka odobri kredit onda automatski i ti dobivaš vl. list na svoje ime.

Što se tiće garaža, najbolje bi ti bilo pitati to u gruntovnici neku stručnu osobu, ili naći pravnika koji se bavi sporovima oko nekretnina.

Thx! Mislim da ću tako i napraviti!

Vlasnički list mi je pokazan i na njemu piše da je on vlasnik,ali nema nikakve zabilježbe da nema građ. i uporabnu dozvolu, jer je to vlasnički iz knjige položenih ugovora, ali kad sam pogledao na e-izvadku tamo je uvedena samo stambena zgrada i dvorište te zabilježbe da nije priložena građ. i uporabna!!! Što znači da nije ni etažirana!!! Bankarica mi je rekla da je vlasnički ok i da će mi odobriti kredit! E sad mi tu više ništa nije jasno :confused:
Danas sam se čuo i sa odvjetnikom,koji mi govori da nakon 01.01.2008. neće biti moguće uknjižiti se kao vlasnik ako nema uporabne?! ;Morati ću otići u gruntovnicu da mi to objasne!
Pozdrav!

mfcc
26.10.2007., 18:53
Thx! Mislim da ću tako i napraviti!

Vlasnički list mi je pokazan i na njemu piše da je on vlasnik,ali nema nikakve zabilježbe da nema građ. i uporabnu dozvolu, jer je to vlasnički iz knjige položenih ugovora, ali kad sam pogledao na e-izvadku tamo je uvedena samo stambena zgrada i dvorište te zabilježbe da nije priložena građ. i uporabna!!! Što znači da nije ni etažirana!!! Bankarica mi je rekla da je vlasnički ok i da će mi odobriti kredit! E sad mi tu više ništa nije jasno :confused:
Danas sam se čuo i sa odvjetnikom,koji mi govori da nakon 01.01.2008. neće biti moguće uknjižiti se kao vlasnik ako nema uporabne?! ;Morati ću otići u gruntovnicu da mi to objasne!
Pozdrav!

Neće se moći uknjižiti samo zgrade koje nemaju uporabnu a napravljene se poslije 1.1.2008. Za ostale zgrade koje su napravljenen prije toga datuma taj zakon ne važi, tj ne zahvača ih.

arwen_
29.10.2007., 23:27
Nadam se da ne ponavljam neko pitanje - vec sam sve pretrazila ali nisam nasla konkretan odgovor.
Situacija je sljedeca:
Radi se o kupnji stanja u izgradnji. Gradnja ce kasniti (iako se jos nitko nije izjasnio) bar 4 mj. U ugovoru je naveden rok ali ne i penali. Postoje li po zakonu neki penali koji se placaju i bez uvrstavanja u ugovor? Pretpostavljam koji ce biti odgovor - iskusni graditelj i neiskusni kupac... :ne zna:

Unaprijed hvala na komentarima!!

Vincent V
30.10.2007., 08:58
ko je kad išao na sud zbog neisplačenih penala i ko je ikad dobio dio novca na ime penala, to me zanima. Uz ovakvu usranu državu i pravosudje, mislim da ih je jedan-dva promila...

batik
31.10.2007., 15:23
Zanima me da li se provizija agenciji plaća nakon prenosa stana na novog vlasnika ili je obicaj dati i nešto prije tog momenta?

Hvala

tomislav10
06.11.2007., 08:46
Meni je bivši vlasnik stana rekao da je zgrada etažirana, ali je stan upisan u KPU. Sad me zanima kakva je bitna (formalnopravna) razlika između stana upisanog u KPU i etažiranog (etažirane zgrade). Kredit sam kod banke dobio bez problema. Da li je nužno prije etažiranje pribaviti uporabnu dozvolu (u katastru stoji da ju nema, a u gruntovnom izvatku ne stoji ništa)?

Vincent V
06.11.2007., 14:51
Meni je bivši vlasnik stana rekao da je zgrada etažirana, ali je stan upisan u KPU. Sad me zanima kakva je bitna (formalnopravna) razlika između stana upisanog u KPU i etažiranog (etažirane zgrade). Kredit sam kod banke dobio bez problema. Da li je nužno prije etažiranje pribaviti uporabnu dozvolu (u katastru stoji da ju nema, a u gruntovnom izvatku ne stoji ništa)?

kakve su to pizdarije. KPU je neko usrano prijelazno rješenje za zgrade koje nisu etažirane a da bi se mogle prodavat i davat za hipoteke tj. da bi dobio vlasnički list.

Etažiranje je nekaj sasvim drugo. Etažnim elaboratom i međuvlasničkim ugovorom dijeliš zgradu po suvlasničkim udjelima.Koliko ja znam, ispravite me ak griješim, ali se KPU i etažiranje međusobno pobijaju. To što ti je rekao bivši vlasnik ne stoji.

znatiželja
07.11.2007., 00:58
nije pravno, ali tiče se ugovora o kreditu. je li se kome dogodilo da je uzeo kunski kredit i da su mu zaračunali kunski iznos kredita (jer tražen je iznos cijene stana u eurima, protuvrjednost u kunama) po tečaju kada je predan zahtjev za kredit? zanima me je li tko uspio to promijeniti s bankom s obzirom da se do datuma isplate ta cifra mijenja?

Mašna
09.11.2007., 11:20
Imam jedno pitanje. Kupujemo stan. U fazi smo pregovora, ma zapravo ne preegovora već radimo na Predugovoru, sve je načelno dogovreno.

Zanima me zapravo kakva je praksa ... tko snosi kakve troškove? Da li sve snosi troškove kupac? Kako je to pravno regulirano, zakonom. Hvala

gnjavež
09.11.2007., 12:18
u mom slucaju je troskove ovjeravanja kod javnog biljeznika snosio prodavatelj, a ja sve ostalo:D

Mašna
09.11.2007., 13:02
koma ovi moji traže da ama baš sve sve snosim ja, od tečajne razlike do ovjere javnog bilježnika, ajde oko sve oko kredita upisi u gruntovnom i slično to mi je ok, ali ono baš sve :rolleyes: ne znam da li je to pravno ok, pa koliko je meni cilj kupiti toliko je njemu i prodati :ne zna:

gnjavež
09.11.2007., 16:27
kakva tecajna razlika?:eek:

gnjavež
09.11.2007., 16:28
kakva tecajna razlika?:eek: nemoj im dopustiti da te pljackaju, to sta zelis kupiti stan ne znaci da te imaju pravo oderati do kosti.

Mašna
12.11.2007., 07:33
pa kao banka isplaćuje kredit u kunskoj protuvrijednosti po srednjem tečaju, oni traže eure i pošto postoji razlika između prodajnog i srednjeg tečaja - traže me tu razliku prilikom isplate :rolleyes:

nabasala sam na odvjetnicu koja prodaje stran :rolleyes: katastrofa, zakon ovo zakon ono bla bla bla, pa sad me zanima ako ima tu tko da se kuži u to pa da mi pomogne da li to zakonski fakat ide tako :ne zna:

Vincent V
12.11.2007., 10:32
može ona tražit i ptićjeg mlijeka jer ona prodaje.Druga je stvar jel postoji netko ko bi prihvatio ptićice za "cicice" i krenuo s mužnjom. Zajebavam se, iako je službena valuta u hrv kuna, prodavatelj može zatražit razliku do prodajnog tečaja. Tu nikakav zakon ne prijeći prodavatelja da traži kaj god hoće

bela777
12.11.2007., 11:39
nabasala sam na odvjetnicu koja prodaje stran :rolleyes: katastrofa, zakon ovo zakon ono bla bla bla, pa sad me zanima ako ima tu tko da se kuži u to pa da mi pomogne da li to zakonski fakat ide tako :ne zna:

jooj, ja isto kupila stan od pravnice, ajme što je ta tupila... ali se pravila blesava kad mi je htjela prodati kvadrate koji nisu uknjiženi...

Jelica Izjelica
12.11.2007., 14:18
prodavatelj po zakonu ovjerava potpis na kupoprodajnom ugovoru (to znači da on plaća). javni bilježnik će to njemu zaračunati. ne daj se zafrkavati.
ukoliko stan kupuješ na kredti banke, ti plaćaš solemnizaciju.

nas je prodavatelj dio iznosa tražio po prodajnom tečaju, no kada je trebalo platiti razliku, to nam je "poklonio" :cerek: Imali smo sreću da imamo posla sa super čovjekom. No, ako te ona traži tečajnu razliku, moraš ju platiti. Ili razmijeni lovu u mjenjačnici da pokriješ tu razliku. Već se u ovom topiku pisalo o tome kako neke mjenjačnice daju povoljniji tečaj za veće iznose.

zvonchi
12.11.2007., 14:33
Pošto je jedan od uvjeta za oslobođenje poreza promjena prebivališta a porez se mora prijaviti u roku 30 dana od kupnje kako riješiti sljedeće:

novogradnja, sastavlja se ugovor o kuupoprodaji međutim useljenje će biti tek u 4mj. 2008! Prije toga niti neću mjenjati prebivalište naravno. Da li taj rok vrijedi od trenutka primopredaje stana ili kupoprodaje? I kako dokazati da je useljenje tek od 4mj. a ne od datuma koji stoji na ugovoru?

Još nisam ništa potpisala, tako da molim pomoć...

Hvala

sara4
12.11.2007., 16:59
Prijavu poreza podnosis u roku od 30 dana od potpisa kupoprodajnog.
Predajes izjavu da ces promijeniti prebivaliste kad stan bude useljiv. Ne znam da li izjava mora biti ovjerena kod biljeznika.

Mašna
13.11.2007., 07:19
:rolleyes: ah eto peh znači ipak nema zakonske osnove po kojoj me ne može odrapit za tečajnu razliku ... ha dobro, mislim ok je teta nije ovak loša za sad, ali kad mi je počela nabrajat troškove :eek: :D , ali očito je to sve klasika ipak koju snose kupci. Možda nam i teta za Božić nešto pokloni :cerek: javim vam svakako :top:

Hvala :)

zvonchi
14.11.2007., 11:53
Predajes izjavu da ces promijeniti prebivaliste kad stan bude useljiv. Ne znam da li izjava mora biti ovjerena kod biljeznika.

Hvala!

Malavida
18.11.2007., 12:26
E sad 'vako:
Moji imaju obiteljsku kucu koju je nono sagradio.
Prvotno,kuca se sastojala od prizemlja i potkrovlja.Nakon njegove smrti ona se djelila na tri djela: baku,mog tatu i njegovu sestru.
Kasnije se baka odrekla svog dijela u korist djece te su tata i njegova sestra napravili ugovor kod javnog biljeznika da doljni dio (sredjeni) ide njoj,a mom tati gornji s tim da se ona odrice prava na sve sto ce se gore izgraditi.
Moj stari je srusio potkrovlje,digao kat plus potkrovlje.
Problem je sljedeci:
postoji taj ugovor,ali kuca nije bila sluzbeno etazirana.Moj stari bi htio etazirati jer bi mi nadogradjivali stambeno potkrovlje skupa sa stepenicama na etazi.s druge strane culi smo kako,ako sad napravimo etaziranje,da kad krenimo u nadogradnju,opet cemo morati traziti dozvolu za te stepenice jer se nalazi na zajednickoj fasadi te da ce onda opet trebati etazirati.
da li netko zna kako to funkcionira s etaziranjem obiteljske kuce te nadogradnjom?

I je li tesko dobiti gradjevinsku dozvolu za nadogradnju obiteljske kuce?Sta za to treba osim projektnog plana?

MedoPero
20.11.2007., 21:43

Da li nakon potpisa ugovora ili predugovora? Ja sam, naime, na temelju predugovora platila cijeli stan, pa ne znam da li da sada prijavim porez ili nakon potpisa ugovora koji će biti nakon etažiranja (za 6. mjeseci)?

Flumensis
21.11.2007., 11:51
Zna li netko proceduru kako se traže izmjene u vlasničkom listu? Naime, trebao bi promijeniti adresu (novo prebivalište) te mi nije jasna jedna stvar kod upisa tereta (spominju izvođača kao vlasnika, iako se iz B dijela jasno vidi da sam vlasnik ja). Je li normalno da mi u posjedovnici piše samo "stambeno-poslovna zgrada br. 149" bez adrese? Ili bi i za to trebao tražit izmjene?

Thanx unaprijed!

pistacija
21.11.2007., 15:49
pa kao banka isplaćuje kredit u kunskoj protuvrijednosti po srednjem tečaju, oni traže eure i pošto postoji razlika između prodajnog i srednjeg tečaja - traže me tu razliku prilikom isplate :rolleyes:

Vecina kupaca ide na kredit. Banke daju iskljucivo isplatu u SREDNJEM TECAJU. Vecina vlasnika hoce eure i on nije kriv sto ih kupac nema ; Obicaj je da kupac snosi troskove tecajne razlike od srednjeg do prodajnog kako bi prodavatelj dobio cijenu u eurima. Eventualno mozes vidjeti sa njima (odvjetnicom i prodavateljem) da ti izadju u susret pa da platis po povoljnom tecaju mjenjacnice ili nadji nekog iz mjenjacnice, dogovori da dodje sa eurima u banku kako bi povoljnije prosla kao kupac (manja tecajna razlika ako kupujes eure od mjenjacnice).

pistacija
21.11.2007., 15:54
Zna li netko proceduru kako se traže izmjene u vlasničkom listu? Naime, trebao bi promijeniti adresu (novo prebivalište) te mi nije jasna jedna stvar kod upisa tereta (spominju izvođača kao vlasnika, iako se iz B dijela jasno vidi da sam vlasnik ja). Je li normalno da mi u posjedovnici piše samo "stambeno-poslovna zgrada br. 149" bez adrese? Ili bi i za to trebao tražit izmjene?

Thanx unaprijed!

odes u gruntovnicu i jednim prijedlogom trazis promjenu adrese stanovanja uz predocenje Uvjerenja o prebivalistu original sa mup-a ; vjerovatno ste se upisali kao vlasnici nakon isplacene cijene u cijelosti a isplatilis te je iz kredita. Kad ste dizali kredit bio je izvodjac upisan kao vlasnik pa je tako i u teretnom dijelu gdje je opis hipoteke on u nekom kontekstu spomenut... Danas sutra nakon sto otplatite hipoteku banka ce izdati brisovno ocitovanje kojim dopusta skidanje tereta sa xy nekretnine jer hipoteka prati stan a ne vlasnika....

Stambeno poslovna zgrada bez adrese? hm sto tocno pise?

pistacija
21.11.2007., 16:00
koma ovi moji traže da ama baš sve sve snosim ja, od tečajne razlike do ovjere javnog bilježnika, ajde oko sve oko kredita upisi u gruntovnom i slično to mi je ok, ali ono baš sve :rolleyes: ne znam da li je to pravno ok, pa koliko je meni cilj kupiti toliko je njemu i prodati :ne zna:

gle kod normalnih ljudi moze se dogovoriti da kupac i prodavatelj snose troskove ovjere ugovora po pola jer je svaki ugovor u interesu obiju strana dok kupac snosi troskove tecajne razlike, solemnizacije i interkalarnih kamata u banci (pazi da isplatu napravis, nakon uknjizbe hipoteke, krajem mjeseca jer je interkalarna kamata tad najmanja- brijem da ti to odvjetnik nije rekao al priupitaj bankaricu).

Inace odvjetnik vjerovatno razmislja da za upis stana na tvoje ime trebas imati kupoprodajni i tabularnu izjavu , dakle to je tebi i tvojim interesima potrebno pa si onda to sama i plati ....

pistacija
21.11.2007., 16:09
ako mi netko može malo rasvijetliti situaciju- pronašli smo stan koji nam odgovara,ali je pod fiducijarnim vlasništvom banke (croatia banka u ovom slučaju), ako bi se odlučili na kupnju (naravno na kredit preko druge banke), kako je moguće riješiti tu situaciju? da li je moguće da pokrijemo kredit kod croatia banke, i podizanjem hipoteke kod banke kod koje ćemo dobiti kredit, konačno kupimo taj stan? postoji li neka pravna kvaka koja bi omela taj cijeli postupak pokrivanja kredita, brisanja fiducijarnog vlasništva croatia banke nad stanom, koji onda postaje "naš", odnosno nastavljamo plaćati kredit kod naše banke i hipoteka te banke dolazi na stan? valjda nisam sve zakomplicirala- ako netko zna ili je imao iskustva,javite!!!

Ne znam hoce li to ici sa Croatia bankom kako ste zamislili (kod drugih banaka bi mozda i islo).
Procedura bi trebala biti slijedeca: Prodavatelj mora (prije kaparenja) u Croatia banku po Pismo namjere u kojem stoji da ce se croatia banka obrisati odmah nakon podmirenja duga odnosno u kojem stoji da ce vratiti stan u vlasnistvo prodavatelja odmah nakon podmirenja duga koji iznosi xy kn na racun xy.

Tvoja banka kad njima uplati novce oni izdaju potvrdu sa kojom se banka brise i ostaju upisani onda tvoj prodavatelj i hipoteka tvoje banke .

Kod istih banaka (kad kupac dize kredit u banci gdje prodvatelj ima fiduciju)nema pisma namjere , nakon solemnizacije i pri upisu kupceve hipoteke, stan se automatski vraca na ime prodavatelja i fiducija se brise.

Vlasnistvo uvijek upisujes NAKON ISPLACENE CIJENE U CIJELOSTI uz kupoprodajni ugovor i tabularnu izjavu (izjavu kojom prodavatelj potvrdjuje primitak kupoprodajne cijene u cijelosti i kojom dopusta upis kupca tebe kao novog vlasnika nekretnine sagradjene na cestxy upisane u zk.ul.xy na adresi xy koja se sastoji od.....)

pistacija
21.11.2007., 16:14
Ako se ja ozenim za curu koja je donedavno kupila stan od mog oca da li netko od nas placa porez?

Moj otac je prvi puta prodao nekretninu.
Moja cura prvi puta kupuje tu nekretninu od njega, prijavi se na njegovu adresu i on ostaje prijavljen na istoj adresi.
Ja se zenim za svoju curu, a i ja sam prijavljen na toj adresi.
Moja cura (koja mi je sada zena) meni poklanja stan, koji je moja prva nekretnina.

Ima li tu kakvog poreza??? :)

Da dodam, od kada moja cura kupi stan, stan je pod hipotekom od stanbene stedionice.

cura akos e uda za tebe ili ne i ako zatrazi oslobodjenje bit ce oslobodjena i nece platiti porez na 50m2 (ako se
i prijavi na tu adresu).Na Sve kvadrate iznad 50 ce platiti porez. Uvijet za oslobodjenje je i taj da nekretninu NE SMIJE OTUDJITI niti ista narednih 5 godina. U protivnom placa poreznoj iznos kojeg su je oslobodili.
Dakle cim ti pokloni stan platit ce porez.

Al ste ga zakomplicirali.

Zasto niste oboje u Kupoprodajnom ugovoru navedeni kao kupci pa bi stan bio uknjizen pola na tebe a pola na nju? Mislim to ne bi smetalo stedionicu da isplati novce a i porez ne bi ste platili, kao pojedinci koji nisu u braku svaki je oslobodjen na 50m2 a ako ste se u medjuvremenu ozenili onda ste oslobodjeni na 60m2.

Jelica Izjelica
26.11.2007., 10:16
gle kod normalnih ljudi moze se dogovoriti da kupac i prodavatelj snose troskove ovjere ugovora po pola jer je svaki ugovor u interesu obiju strana dok kupac snosi troskove tecajne razlike, solemnizacije i interkalarnih kamata u banci (pazi da isplatu napravis, nakon uknjizbe hipoteke, krajem mjeseca jer je interkalarna kamata tad najmanja- brijem da ti to odvjetnik nije rekao al priupitaj bankaricu).

Inace odvjetnik vjerovatno razmislja da za upis stana na tvoje ime trebas imati kupoprodajni i tabularnu izjavu , dakle to je tebi i tvojim interesima potrebno pa si onda to sama i plati ....

Nije stvar u "normalnim" ili "nenormalnim" ljudima, već u Zakonu. Ovdje se radi o tome da se ta odvjetnica želi riješiti jedinog troška koji ima. Po zakonu ovjeravatelj kupoprodajnog ugovora je prodavatelj ("onaj čije se pravo ograničava, opterećuje, ukida ili prenosi na drugu osobu mora izvršiti ovjeru potpisa "). Gđa odvjetnica želi sačuvati koju kunu u džepu i izbiti ih iz Mašninog.

Osim toga, iako je na kraju mjeseca interkalarna kamata najmanja, treba uzeti obzir tečajne razlike koje su najveće na kraju mjeseca, pa je moguće da plati puno veću tečajnu razliku nego što bi platila interkalarnu kamatu da je kredit uzela polovinom mjeseca. Svakako se oko toga treba posavjetovati s osobnim bankarom.

pistacija
27.11.2007., 18:25
Nije stvar u "normalnim" ili "nenormalnim" ljudima, već u Zakonu. Ovdje se radi o tome da se ta odvjetnica želi riješiti jedinog troška koji ima. Po zakonu ovjeravatelj kupoprodajnog ugovora je prodavatelj ("onaj čije se pravo ograničava, opterećuje, ukida ili prenosi na drugu osobu mora izvršiti ovjeru potpisa "). Gđa odvjetnica želi sačuvati koju kunu u džepu i izbiti ih iz Mašninog..
daj pa cisto sumnjam da se odvjetnica cigani za 100 kn :D mislim ne vjerujem :))
i sad gledate Zakon a toliko toga ide kontra Zakona... meni recimo nije na pamet padalo kad sam nekretninu kupovala pitati prodavatelja da on plati par sto kuna ovjeru jer sam konacno nasla ono sto sam trazila i nije mi padalo na pamet potezat pitanje tko kaj placa.

Osim toga, iako je na kraju mjeseca interkalarna kamata najmanja, treba uzeti obzir tečajne razlike koje su najveće na kraju mjeseca, pa je moguće da plati puno veću tečajnu razliku nego što bi platila interkalarnu kamatu da je kredit uzela polovinom mjeseca. Svakako se oko toga treba posavjetovati s osobnim bankarom.

tu si u pravu kao i ako dize kredit u svicarcima ali nece valjda kupovati eure od banke? :eek: npr. imam uhodanog lika kaj meni daje super tecaj vec godinama (cesto se srednji banke poklopi sa prodajnim od mjenjacnice) i dodje na isplatu svaki put u banku, donese eure, stavimo eure na devizni prodavatelja, zatim prodavatelj vadi kune u kesu daje ih liku za eure (ili mu prebacimo lovu na tekuci) i kupac doplati liku (u kesu) tecajnu razliku ako je ima....

annymary
27.11.2007., 21:18
Pozdrav svima,
lik od kojeg kupujem stan, zeli iskljucivo onaj 'sluzbeni ugovor o kupoprodaji od narodnih novina.. u njemu je cijena definirana u kunama, a u predugovoru kojeg smo potpisivali a koji nam je bio potreban za zahtjev za kredit u banci, je cijena bila u eurima..
Zanima me, da li u ovom 'sluzbenom' bas mora cijena biti iskazana u kunama ili se moze definirati i u drugoj valuti a protuvijednost u kunama.

I druga stvar koja me zanima je sljedece: Taj 'sluzbenjak' od nn-a, ima dva lista, kao kosuljica :) na prvom listu su podaci i neki clanci i mjesto za potpise kupaca i prodavatelja... a na drugoj strani je lijepi cisti papir.. jel se tu moze dodati sto? ;)

annymary
28.11.2007., 09:36
joj luda sam....
nego kad smo predavali papire za kredit žena u banci rekla da se možemo i dečko i ja upisati kao vlasnici, premda samo on diže krediti i sad prave probleme, da nemožemo tako....(Zaba)

bela777
28.11.2007., 10:33
joj luda sam....
nego kad smo predavali papire za kredit žena u banci rekla da se možemo i dečko i ja upisati kao vlasnici, premda samo on diže krediti i sad prave probleme, da nemožemo tako....(Zaba)

Naravno da možete. Moj dečko je digao kredit u Zabi, a oboje smo vlasnici.

bela777
28.11.2007., 10:35
... nek ti objasni iz kojeg razloga...

Jelica Izjelica
28.11.2007., 10:38
daj pa cisto sumnjam da se odvjetnica cigani za 100 kn :D mislim ne vjerujem :)).

:D Vidiš, a ja baš mislim da se cigani.

nana666
28.11.2007., 10:40
joj luda sam....

Trebali bi moći, da, ali pitanje je jer ste cura i dečko :confused: (možda je to razlog)... Jer, kod nas kredit glasi na muža - ja sam sudužnik - i bez problema smo se oboje upisali kao vlasnici (iako, mi nismo u Zabi dizali kredit)... stvarno pitaj ženu u Zabi da ti obrazloži zašto ne može...:ne zna:

Lavica02
28.11.2007., 10:41
joj luda sam....

na ugovoru može biti i 10 kupaca ... bitno je da jedan od kupaca dužnik ... tko će sve biti vlasnik nekretnine banci ne bi trebalo i nije uopće bitno ...

uostalom, u trenutku odobravanja kredita vlasnik je prodavatelj, banka ne prati tko će se upisati kao vlasnik jer tada je već kredit isplaćen ...

pistacija
28.11.2007., 10:45
Pozdrav svima,
lik od kojeg kupujem stan, zeli iskljucivo onaj 'sluzbeni ugovor o kupoprodaji od narodnih novina.. u njemu je cijena definirana u kunama, a u predugovoru kojeg smo potpisivali a koji nam je bio potreban za zahtjev za kredit u banci, je cijena bila u eurima..
Zanima me, da li u ovom 'sluzbenom' bas mora cijena biti iskazana u kunama ili se moze definirati i u drugoj valuti a protuvijednost u kunama.

I druga stvar koja me zanima je sljedece: Taj 'sluzbenjak' od nn-a, ima dva lista, kao kosuljica :) na prvom listu su podaci i neki clanci i mjesto za potpise kupaca i prodavatelja... a na drugoj strani je lijepi cisti papir.. jel se tu moze dodati sto? ;)

Vecina pise cijenu u eurima ali nakon iznosa xy EUR doda se recenica (u ugovor) u kunskoj protuvrijednosti po srednjem tecaju HNB ; bez te recenice gruntovnica nece upisati stan na vasa imena jer je kod nas valuta KUNA.
Sto se tice ugovora iz NN on je ok ali samo ako u clanku 1 opisete nekretninu tocno i kako spada. Najbolje vam je opis cijele nekretnine prepisati iz bankinog ugovora o kreditu doslovno od rijeci do rijeci i tako je sigurno da necete pogrijesiti (nadajmo se da je banka tocno i bez greske upisala i prepisala sve brojke sa zemljisnoknjiznog izvadka).

Ti i dragi mozete ici oboje kao kupci na ugovor o kupoprodaji nekretnine i to za banku ne bi trebalo predstavljati problem jer hipoteka prati nekretninu a ne vlasnika. Onaj tko dize kredit potpisuje ugovor sa bankom (onaj drugi koji ne dize kredit ne potpisuje ugovor sa bankom); u gruntovnici nakon isplate cete uknjiziti nekretninu sa kupoprodajnim na vasa imena, bit cete vlasnici po pola svaki. ne zaboravite oboje potpisati kupoprodajni.

nana666
28.11.2007., 10:46
uostalom, u trenutku odobravanja kredita vlasnik je prodavatelj, banka ne prati tko će se upisati kao vlasnik jer tada je već kredit isplaćen ...

Mi smo morali nakon isplate kredita donijeti banci novi zemljišni izvadak na uvid na kojem se vidi da smo mi (ili netko od nas dvoje) upisani kao vlasnici i da se vidi da je upisana hipoteka na nekretninu... :mig:

pistacija
28.11.2007., 10:50
Mi smo morali nakon isplate kredita donijeti banci novi zemljišni izvadak na uvid na kojem se vidi da smo mi (ili netko od nas dvoje) upisani kao vlasnici i da se vidi da je upisana hipoteka na nekretninu... :mig:

hm ne kuzim zasto jer banke zahtjevaju zemljisnoknjizni izvadak upisan na nove vlasnike (kupce) samo u slucaju ako kupac ide raditi konverziju kredita ili ako je na stanu postojala hipoteka prodavatelja pa se isplacivala kreditom kupca....

Ms X
30.11.2007., 21:37
Ovo mi se čini kao dobra adresa za moj upit...

Dakle, kupili bi stan u Dugavama, gradio Tempo '81, jako lijep :D . Problem je što vlasnici nikada nisu izvadili vlasnički list (na temelju knjige položenih ugovora) :rolleyes: . Zgrada nije etažirana pa se ne može izvaditi 'pravi' vlasnički list. E sad, oni su dali zahtjev za upis u KPU i 2 požurnice, ali ne znam da li se još uvijek upisuje u KPU? Naime, malo sam čitala po netu i negdje piše da upis u KPU više nije moguć, a drugdje da se još uvijek provodi.

Ako to još uvijek funkcionira i stvarno nema problema sa dobivanjem vlasničkog, čekala bi mjesec-dva, ali ako ne, da odmah odustanem i tražim drugi stan :ne zna: .

Puno vam hvala na odgovorima!

pistacija
03.12.2007., 11:55
E sad, oni su dali zahtjev za upis u KPU i 2 požurnice, ali ne znam da li se još uvijek upisuje u KPU? Naime, malo sam čitala po netu i negdje piše da upis u KPU više nije moguć, a drugdje da se još uvijek provodi.

Ako to još uvijek funkcionira i stvarno nema problema sa dobivanjem vlasničkog, čekala bi mjesec-dva, ali ako ne, da odmah odustanem i tražim drugi stan :ne zna: .

Sacekaj par mjeseci, sad su u gruntovnici na rjesavanju i na redu spisi za koje su predane pozurnice u 5mj. i pocetak 6-tog. Dakle u grubo 6 mjeseci se ceka na upis (ili kao sto je kod Vas slucaj na prvoupis). Vi ako se odlucite za taj stan i nakon sto ga isplatite uknjizba vas ce trajati puno krace oko 2-3 tjedna, jer nece biti prvoupis i jer je knjiga polozenih ugovora.

ightul
10.12.2007., 08:14
http://nekretnine.online.hr/index.php/KupovinaStarogradnje

bekib
12.12.2007., 08:03
Ljudi pomagajte!
Kupujem stan u izgradnji i sve sam dogovorila sa investitorom u vezi kapare i sklapanja predugovora.
Međutim sad sam naišla na problem kod PBZ d.d. gdje mi oni govore da oni ne mogu isplatit cijenu kredita na račun prodavatelja po predugovoru, već da moramo sklopit ugovor o kupoprodaji, a do toga ni ne može doći dok se zgrada ne etažira i ja postanem vlasnik toga stana.
pouzdano znam da to druge banke rade, međutim PBZ mi odgovara zbog niske kamate i drugih pogodnosti.
dajte iskustva

pistacija
12.12.2007., 10:24
Ljudi pomagajte!
Kupujem stan u izgradnji i sve sam dogovorila sa investitorom u vezi kapare i sklapanja predugovora.
Međutim sad sam naišla na problem kod PBZ d.d. gdje mi oni govore da oni ne mogu isplatit cijenu kredita na račun prodavatelja po predugovoru, već da moramo sklopit ugovor o kupoprodaji, a do toga ni ne može doći dok se zgrada ne etažira i ja postanem vlasnik toga stana.
pouzdano znam da to druge banke rade, međutim PBZ mi odgovara zbog niske kamate i drugih pogodnosti.
dajte iskustva

ne rade ni druge banke bez Kupoprodajnog ugovora.

Ne znam koje ste rokove stavljali i sta te Prodavatelj uvjetuje predugovorom i koji je vas dogovor ali ici ces u kredit kad se zgrada etazira i kad se stanovi upisu na ime vlasnika a ne na tvoje ime (nadam se da ste tako naveli u predugovoru da ne bi kaparu popusila).. KAd banci doneses gruntovni izvadak upisane nekretnine mozes ici u kredit. Kad ti banka odobri kredit na pismeno (potpis t.j. solemnizacija ugovora o kreditu) tad mozete potpisati odmah i kupoprodajni. Potpisati kupopordajni ugovor ne znaci da si odmah vlasnik stana. Ti ces biti vlasnikom stana NAKON isplacene kupoprodajne cijene u cijelosti.

bekib
12.12.2007., 10:49
Vjeruj ali rade, jer sam upravo bila u banci u kojoj kupoprodajnu cijenu isplaćuju po predugovoru budući da ja u zalog dajem obiteljsku kuću a ne stan koji kupujem. Znam da je to svjesni rizik ali nisam donjela konačnu odluku budući da su mi kamate veće za 0,40 postotnih poena a ipak dižem kredit na 30 god.

pistacija
12.12.2007., 10:53
Vjeruj ali rade, jer sam upravo bila u banci u kojoj kupoprodajnu cijenu isplaćuju po predugovoru budući da ja u zalog dajem obiteljsku kuću a ne stan koji kupujem. Znam da je to svjesni rizik ali nisam donjela konačnu odluku budući da su mi kamate veće za 0,40 postotnih poena a ipak dižem kredit na 30 god.

a jedino onda na tu foru... Mislila sam da ides hipotekom na stan koji se kupuje... Dobro sa vlasnikom sroci predugovor bez ikakvih nejasnoca i ne isplacuj mu kupoprodajnu cijenu dok ne vidis gruntovni izvadak i napravljenu zgradu :)

larazg
13.12.2007., 12:18
hm ne kuzim zasto jer banke zahtjevaju zemljisnoknjizni izvadak upisan na nove vlasnike (kupce) samo u slucaju ako kupac ide raditi konverziju kredita ili ako je na stanu postojala hipoteka prodavatelja pa se isplacivala kreditom kupca....

da se u međuvremenu nije netko upisao ili se nekretnina otuđila.
tek po upisanom teretu i dostavljenom zk izvatku se pušta kredit (daje nalog)

larazg
13.12.2007., 12:25

Dakle, kupili bi stan u Dugavama, gradio Tempo '81, jako lijep :D . Problem je što vlasnici nikada nisu izvadili vlasnički list (na temelju knjige položenih ugovora) :rolleyes: . Zgrada nije etažirana pa se ne može izvaditi 'pravi' vlasnički list. E sad, oni su dali zahtjev za upis u KPU i 2 požurnice, ali ne znam da li se još uvijek upisuje u KPU? Naime, malo sam čitala po netu i negdje piše da upis u KPU više nije moguć, a drugdje da se još uvijek provodi.

ovdje se brkaju pojmovi. Vlasnički list je za one nekretnine gdje je osnovana zemljišna knjiga. Knjiga položenih Ugovora je za nekretnine gdje nije osnovana zemljišna knjiga. Izvadak iz Knjige položenih ugovora je dokaz o vlasništvu. Vlasnici nikada ni neće moći dobiti vlasnički list (ako se ne osnuju zemljišne knjige za njihove nekretnine)

Da upis u KPU nije više moguć - PRVI GLAS!!!

Molim lijepo link da vidim tu pa da prokomentiramo

ladalina
19.12.2007., 12:11
Molim vas ako netko zna nesto vise o sklapanju darovnog ugovora da pomogne.
Dakle sin i majka su vlasnici jedne nekretnine po 1/2. I sad majka zeli darovati svoju polovicu sinu.
Da li sami sastavljaju ugovor ili ima formular koji popunjavaju?
Da li je potreban jos neki dokument koji se zajedno sa ovjerenim darovnim ugovorom predaje u gruntovnicu na upis vlasništva?

SuperSeka
20.12.2007., 19:57
Ne znam zasto bi sklapali darovni ugovor. Bolje je sklopiti ugovor o dosmrtnom uzdržavanju.
Kod darovanja se razlikuje da li se nekretnina prenosi na obdarenika odmah (ugovor mora biti u pisanom obliku + ovjera potpisa) ili je prijenos odgođen do smrti darovatelja (solemniziran ugovor kod j. bilježnika-skuplje). Problem darovanja je što nakon smrti darovatelja se darovi vraćaju u ostavinu i uračunavaju nasljedniku.
Ugovorom o dosmrtnom zdržavanju stjeće se vlasništvo odmah nakon upisa prava vlasništva u gruntovnicu.
Napišeš 5 ugovora, predaš prijedlog za sudsku ovjeru ugovora općinskom sudu u vodnikovoj, ako si iz zgb, pricekas raspravu i platiš 400kn ili kod bilježnika skuplje. Nista se ne vraća u ostavinu.
Za predaju bilo kakvog ugovora radi upisa vlasništva u gruntovnicu treba ti prijedlog za upis, ugovor i 250kn pristojbe.

ladalina
21.12.2007., 08:05
Problem darovanja je što nakon smrti darovatelja se darovi vraćaju u ostavinu i uračunavaju nasljedniku.

Prvi put cujem za ovo i jednostavno nemogu povjerovati u to :eek:

Ne znam zasto bi sklapali darovni ugovor. Bolje je sklopiti ugovor o dosmrtnom uzdržavanju.

Mislili su sklopiti darovni ugovor i odmah se on ( sin ) upisati kao vlasnik u gruntovnicu i prodati stan za nekih 5 god. A ugovorom o dosmrtnom uzdrzavanju nema pravo upisa vlasništva dok god mu je mama ziva.
I neznam moze li prodati taj stan temeljem ugovora o dosmrtnom uzdrzavanju.

SuperSeka
21.12.2007., 10:17
Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju -do prijenosa vlasništva dolazi prije smrti

Ugovor o doživotnom uzdržavanju -do prijenosa vlasništva dolazi nakon smrti

Naravno da se može prodati taj stan jer upisom u gruntovnicu temeljem ug. o dosmrtnom uzdržavanju postaje VLASNIK

ladalina
22.12.2007., 10:42
Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju -do prijenosa vlasništva dolazi prije smrti

Ugovor o doživotnom uzdržavanju -do prijenosa vlasništva dolazi nakon smrti

Naravno da se može prodati taj stan jer upisom u gruntovnicu temeljem ug. o dosmrtnom uzdržavanju postaje VLASNIK

Hvala na informacijama :mig:

pistacija
03.01.2008., 16:08

Zna se da se nakon upisivanja tereta radi isplata u banci uz izvadak i rjesenje o upisanom teretu ali ali napisano je CITIRAM :
Mi smo morali nakon isplate kredita donijeti banci
novi zemljišni izvadak na uvid na kojem se vidi da smo mi (ili netko od nas dvoje) upisani kao vlasnici i da se vidi da je upisana hipoteka na nekretninu...

I dalje mi je nejasno zasto su nakon isplate morali donijeti izvadak na kojem su kupci (?Ili netko od kupaca?) upisani kao vlasnici :confused:

pistacija
03.01.2008., 16:10

Zna se da se nakon upisivanja tereta radi isplata u banci uz izvadak i rjesenje o upisanom teretu ali ali napisano je CITIRAM :
novi zemljišni izvadak na uvid na kojem se vidi da smo mi (ili netko od nas dvoje) upisani kao vlasnici i da se vidi da je upisana hipoteka na nekretninu...

I dalje mi je nejasno zasto su nakon isplate banci morali donijeti izvadak na kojem su kupci (?Ili netko od kupaca?) upisani kao vlasnici :confused:

larazg
06.01.2008., 07:44

I dalje mi je nejasno zasto su nakon isplate morali donijeti izvadak na kojem su kupci (?Ili netko od kupaca?) upisani kao vlasnici :confused:

zato da bi se sve to pohranilo u kreditnu mapu radi unutarnje revizije

Reach
08.01.2008., 19:02
nas buduci prvi stan je ujedno i - novogradnja.
rekli su nam da se papiri u poreznu moraju predati 30 dana nakon potpisivanja ugovora. s obzirom da stan jos ne postoji i nemre se nitko prijavit na njega, rekli su nam da kod biljeznika moramo "svecano obecati da cemo mi tamo zivjeti kad se izgradi".

ali su nam isto tako rekli da osoba koja to trazi mora imati boraviste prijavljeno u zagrebu (zato sto je buduci stan u zagrebu)!? da li je to istina?

takodjer, ako kredit uzimaju moj dragi, i moj stari kao suduznik.. da li to utjece na to tko ce se pisati kao vlasnik stana? jel moze biti on sam, jel mozemo biti nas dvoje, ili moraju biti njih dvojica?

jos nismo ni poceli proceduru, a vec mi pada mrak na oci od komplikacija :flop: