PDA

View Full Version : Pravne stvari kod kupnje nekretnine

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10

maniakalna Zvjer
09.02.2011., 10:35
ja sam u petak sve rješila,sve soleminizirala, dobila popust i tako da sam prošla jeftino.... i najavljena je isplata, a što se tiče zadužnice, kako ti to u banci nisu dali pravilno??moja je bila narančasta, i baš mi je druga OB rekla kako je morala popunjavati ručno jer još ih nemaju u kompu... tako da POSTOJE ZADUŽNICE

ne postoje i ta narančasta isto ne vrijedi, pitala jučer bilježnika, i to je stara...
sreća je tvoja što si bila u petak, tada je izašla obavijest u narodnim novinama...
u ponedjeljak ti taj isti papir nebi prošao... :lol: :rofl:

abi-ca
10.02.2011., 07:34
ne postoje i ta narančasta isto ne vrijedi, pitala jučer bilježnika, i to je stara...
sreća je tvoja što si bila u petak, tada je izašla obavijest u narodnim novinama...
u ponedjeljak ti taj isti papir nebi prošao... :lol: :rofl:

:rofl::rofl::rofl:super što sam onda otišla u petak....uf da to rješim, a držim ti fige da se to više rješi, ja sad čekam isplatu koja je tek za 2 tjedna...tako da sam sad hepi:):):)zato što sam obavila fuc..ing soleminizaciju i najavila isplatu...i čak su mi rekli da ne moram biti tamo, samo će prebaciti novce kupcu na račun...ono :rofl:jer ne moram izostajati s posla...i da platit ću interkalarnu kamatu za 1 dan samo;)jer nisam mogla drukčije namjestit

maniakalna Zvjer
10.02.2011., 09:04
evo, i ja sam jučer obavila solemnizaciju...banka mi je pripremila neku novu šprancu zadužnice...
dobila sam neki popust preko veze pa me je solemnizacija ispala 'samo' 3800 kn :rolleyes: (solemnizacija ugovora + 2 zadužnice + 2 suglasnosti)..
čekam samo gruntovnicu pa sve vraćam u banku i također čekam još 2 tjedna isplatu...

blond lady
10.02.2011., 10:37
kada jave iz banke da je kredit odobren dali se može stopirati isplata kredita za mjesec do dva ako nije dovršena zgrada i nemože se još useliti ...

abi-ca
10.02.2011., 12:23
evo, i ja sam jučer obavila solemnizaciju...banka mi je pripremila neku novu šprancu zadužnice...
dobila sam neki popust preko veze pa me je solemnizacija ispala 'samo' 3800 kn :rolleyes: (solemnizacija ugovora + 2 zadužnice + 2 suglasnosti)..
čekam samo gruntovnicu pa sve vraćam u banku i također čekam još 2 tjedna isplatu...

tako je i mene izašlo kod javnog bilježnika...znači iznos nam je negdje blizu...ja sam gruntovnicu isti dan obavila...što sam se iznenadila:mig::mig:
evo privodimo i mi kraju sve:s:s:s:s:s:top:jupijee

maniakalna Zvjer
10.02.2011., 12:29
moj iznos je 82 000 eura...točnije, cijene solemnizacije:

ugovor: 2000 kn
zadužnice: 2x490 kn
suglasnosti: 2x490 kn
pristojbe: 300 kn

ukupno: 4260kn (ali sam dobila 'popust' pa je bilo 3760kn) :rolleyes:

traybl
10.02.2011., 12:34
Imam pitanje vezano uz ovu konkretnu nekretninu:

http://e-izvadak.pravosudje.hr/detalji-etaze.htm?etazniUdioId=10992590077&ulozakId=10980950077&sudId=77

Naime na linku pod vlasništvom piše Imex banka a ne konkretno čovijek koji se je vlasnik a banka je onda samo upisana pod teret.
To mi je sve nekaj čudno.

Mislim, do sada sam uvijek naletio da banke se upisuju pod dio tereta a ne pod vlasništvo. Što je to?
Ako kupuješ od investitora onda ga je vjerovatno kreditirala banka, i zato su upisani kao vlasnici, dok investitor ne iplati dio kredita i zatraži brisovno očitovanje za taj stan.
Ako je vlasnik privatna osoba koj je kupila taj stan kreditom Imex banke, onda se tu radi o fiduciji, tj kao vlasnik je upisana banka sve dok nositelj kredita ne otplati stan.
Ako kupuješ takav stan , novac isplaćuješ banci na račun kreditne partije a ne prodavatelju na njegov račun. Ali svakako je još potrebno provjeriti.
Na vlasničkom vidim zabilježbu da zgrada nema uporabnu dozvolu, što bi ti mogao biti problem ako kupuješ kreditom banke. Većina banaka ne želi kreditirati kupovinu stanova u zgradama bez uporabne dozvole, bez obzira kada su građene.
Druga zabilježba se odnosi na odstupanje građevinske u dijelu loggie i to je isto otegotna okolnost.

maniakalna Zvjer
10.02.2011., 13:08
kada jave iz banke da je kredit odobren dali se može stopirati isplata kredita za mjesec do dva ako nije dovršena zgrada i nemože se još useliti ...

'stopirati' se moze ali ne znam koliki je maksimalan rok, mislim da je to individualno kod svake banke...pitaj u banci, nama je odobren kredit krajem siječnja a isplata će biti oko 25.02. (zbog interkalarne) dakle nekih mjesec dana nakon odobrenja... :)

blond lady
10.02.2011., 13:18
'stopirati' se moze ali ne znam koliki je maksimalan rok, mislim da je to individualno kod svake banke...pitaj u banci, nama je odobren kredit krajem siječnja a isplata će biti oko 25.02. (zbog interkalarne) dakle nekih mjesec dana nakon odobrenja... :)

ajde molim te pojasni mi šta su to interkalarne :ne zna: i na što trebam paziti kod toga

maniakalna Zvjer
10.02.2011., 13:32
ajde molim te pojasni mi šta su to interkalarne :ne zna: i na što trebam paziti kod toga

Interkalarna kamata obračunava se na iskorišteni iznos kredita od datuma korištenja do datuma stavljanja kredita u otplatu, po kamatnoj stopi kao redovna, a naplaćuje se ustezanjem od iznosa kredita prilikom korištenja kredita. Rok korištenja kredita je najduže 3 mjeseca od dana sklapanja Ugovora o kreditu.

dakle, najbolje je priblizit se s isplatom kraju mjeseca što više...
postoji i formula i u mom slučaju izgleda ovako:

82 000 eura = 606 000 kn
kamata: 6.5%
formula: 606 000 x 6.5% / 365 dana = 108kn po danu

dakle, ako mi je isplata recimo 20.02. moram za svaki dan do 1.3 plaćati kamatu od 108 kn dnevno...

ima i drugačiji izračun (taj mi je pokazala druga bankarica, u rba banci također):

82 000 eura x 6.5% x broj dana u mjesecu isplate / 36 500 a po tom izračunu mi interkalarna ispada oko 4 eura, što baš nema veze s ovih gore 108kn...

no ja računam da će biti otprilike 100kn, isplata će mi vjerojatno biti 25.02. i platit ću par dana interkalarne...

dakle, bitno je samo dovesti isplatu što više kraju mjeseca.... :)

teta pehta
10.02.2011., 13:55
dakle, bitno je samo dovesti isplatu što više kraju mjeseca.... :)
Bitno je da je isplata sto bliža (ali prije) datumu kad ste se dogovorili da ce sjedat rata. U Pbz-u npr taj datum može biti bilo koji dan u mjesecu (ne mora bit 31.)

blond lady
10.02.2011., 14:24
ako se dogovorimo da plaćanje rate kredita bude svakog 01. u mjesecu najbolje mi je zadnji dan u prethodnom mjesecu potpisati ugovor o kreditu...

ako sam dobro pohvatala

maniakalna Zvjer
10.02.2011., 14:35
ako se dogovorimo da plaćanje rate kredita bude svakog 01. u mjesecu najbolje mi je zadnji dan u prethodnom mjesecu potpisati ugovor o kreditu...

ako sam dobro pohvatala

ne potpisati ugovor o kreditu nego tada imati isplatu...datum potpisivanja ugovora nema veze s datumom isplate...datum isplate je onaj dan kada ti banka prebaci novce na račun (ili tvom prodavatelju), od toga dana do dana otplate ti ide interkalarna kamata...

zadnji dan u mjesecu bas ne zele banke isplacivati...mozda predzadnji recimo... :)

demosten
10.02.2011., 19:07
Ako kupuješ od investitora onda ga je vjerovatno kreditirala banka, i zato su upisani kao vlasnici, dok investitor ne iplati dio kredita i zatraži brisovno očitovanje za taj stan.
Ako je vlasnik privatna osoba koj je kupila taj stan kreditom Imex banke, onda se tu radi o fiduciji, tj kao vlasnik je upisana banka sve dok nositelj kredita ne otplati stan.
Ako kupuješ takav stan , novac isplaćuješ banci na račun kreditne partije a ne prodavatelju na njegov račun. Ali svakako je još potrebno provjeriti.
Na vlasničkom vidim zabilježbu da zgrada nema uporabnu dozvolu, što bi ti mogao biti problem ako kupuješ kreditom banke. Većina banaka ne želi kreditirati kupovinu stanova u zgradama bez uporabne dozvole, bez obzira kada su građene.
Druga zabilježba se odnosi na odstupanje građevinske u dijelu loggie i to je isto otegotna okolnost.

Uff pa to nisam skužio. Fala ti.
To je vlasnik fizička osoba ali je za neki svoj biznis stavio hipoteku na ovaj stan.
Znači nema kredita jer nema uporabne dozvole? Thanks! To nisam znal.

demosten
10.02.2011., 19:12
E imam još jedno pitanje.
Gledam za jedan stan koji bi mogel kupiti sa bez stambenog kredita nego s običnim.

Pa sada rastežem sve financije maksimalno. Sada imam pitanje. Koliko me košta kupnja stana? Mislim samo ono fizičko kupnja stana i sve što se tiče kupnje (znaći bez kredita).
Za porez ću izračunati sam mislim 5% od cijene kupoprodajnog, ali ne znam za sve one takse i ostale stvari.

traybl
10.02.2011., 20:18
E imam još jedno pitanje.
Gledam za jedan stan koji bi mogel kupiti sa bez stambenog kredita nego s običnim.

Pa sada rastežem sve financije maksimalno. Sada imam pitanje. Koliko me košta kupnja stana? Mislim samo ono fizičko kupnja stana i sve što se tiče kupnje (znaći bez kredita).
Za porez ću izračunati sam mislim 5% od cijene kupoprodajnog, ali ne znam za sve one takse i ostale stvari.

Uz ugovorenu svotu za koju dižeš kredit trebaš platiti: procjenu nekretnine kod banke u kojoj dižeš kredit, solemnizaciju ugovora o kreditu kod javnog bilježnika, ovjeru potpisa na kupoprodajnom ugovoru obično plaća prodavatelj, 250 kn u državni proračun prilikom podnošenja zahtjeva za upis, porez ako ti to nije prva nekretnina. Agenciji nisi dužan platiti proviziju ako si se javio na oglas i nisi potpisao ugovor o posredovanju( ne posrednički list koji su ti ugurali prilikom razgledanja).

demosten
10.02.2011., 21:29
Uz ugovorenu svotu za koju dižeš kredit trebaš platiti: procjenu nekretnine kod banke u kojoj dižeš kredit, solemnizaciju ugovora o kreditu kod javnog bilježnika, ovjeru potpisa na kupoprodajnom ugovoru obično plaća prodavatelj, 250 kn u državni proračun prilikom podnošenja zahtjeva za upis, porez ako ti to nije prva nekretnina. Agenciji nisi dužan platiti proviziju ako si se javio na oglas i nisi potpisao ugovor o posredovanju( ne posrednički list koji su ti ugurali prilikom razgledanja).

Hmm...
Ali kredit koji bi dizao bi bio negdje oko 10 - 20 k eura (koliko uspijem spustiti cijenu nekretnine :-). Pa onda valjda bi mogao izbjeći procjenu i solemizaciju (koja mi onda ekeftivno košta fest puno).

Ženu sam zvao izravno, bez agencije. Znači recimo da mi treba 1000 kuna za sve te biljege i ostale stvari + porez?

traybl
10.02.2011., 21:48
Hmm...
Ali kredit koji bi dizao bi bio negdje oko 10 - 20 k eura (koliko uspijem spustiti cijenu nekretnine :-). Pa onda valjda bi mogao izbjeći procjenu i solemizaciju (koja mi onda ekeftivno košta fest puno).

Ženu sam zvao izravno, bez agencije. Znači recimo da mi treba 1000 kuna za sve te biljege i ostale stvari + porez?

Bez obzira koliki kredit dizes, banka će tražiti procjenu. Solemnizaciju isto ne možeš izbjeći jer je to ustvari ovjera ugovora o kreditu između tebe i banke .

maniakalna Zvjer
11.02.2011., 08:52
procjena: cca 1200kn
solemnizacija ugovora, zaduznica i suglasnosti: cca 3000kn
trošak obrade kredita: najcesce od 0.5-1% od iznosa kredita (dakle za kredit od 20 000 eura to je od 100-200 eura)
+ sigurno par stotina kuna biljega sa svakojakve upise poslije... :)

+ hrpa živaca

:)

tomas21
17.02.2011., 23:57
bok :) trebam mali savjet... volio bi si kuputi stan.. za nekih 50 000 eura na isplatu od 10 godina.. sad sam u dilemi nakon svih tih pregovora izmedju vlade i banke..kamate su poceli padati i zna se da ce prilikom ulaska HR u EU da ce jos puno past... pa sta mislite kolika bi kamata bila tad? sad su najavili da ce uskoro bit 4.9% sto je skoro 1.5% manje nego prosle godine...pa jel vrjedi cekati da HR udje u EU da bi se dobili povoljniji krediti.. il tad ce banke opet nesto smisliti da bi nam uzeli novac na drugaciji nacin..kolika bi kamata tad mogla bit?

i jos nesto... taj prjedlog.. predizborni naravno od vlade.. da placa pola kredita prvih 4 godina i nije losa stvar...osim sto su uvjeti da se odnosi samo na novogradnje..i sto se to odnosi na kupnju u 2011 i 2012 godinu.. t.j. do ulaska u EU...

pa isplati li se cekati da HR udje u EU i docekati nove manje kamate na kreditima... il iskoristiti taj prjedlog vlade za bezpovratnu pomoc placanja pola kredita prvih 4 godina... meni se bas i ne zuri zivim u stanu od firme.. al volio bi si uzeti neki stan ..da znam da je moj...

hvala...

maniakalna Zvjer
18.02.2011., 09:12
nista od vlade nije bez povrata...

koliko ja znam, nakon otplate kredita moras sve subvencije vratiti unutar 5 godina... ;)

ne hvala :mig:

lk25
18.02.2011., 09:32
Imaš sve podatke na www.vlada.hr , subvencija je nepovratna, kamate ok, ostale uvjete imaš tu... Ovisi koliko ti se žuri sa stanom, kad uđemo u (EU- ne prije 2014.) kamate će biti znatno manje, ali kvadrat stana skuplji... Ova subvencija se odnosi na kredite od 20-30god, a ne na 10god.

Mene zanima kako brzo ta odluka stupa na snagu, od kada te subvencije možemo koristiti?:kava:

pistacija
21.02.2011., 13:43
Imam pitanje vezano uz ovu konkretnu nekretninu:

http://e-izvadak.pravosudje.hr/detalji-etaze.htm?etazniUdioId=10992590077&ulozakId=10980950077&sudId=77

Naime na linku pod vlasništvom piše Imex banka a ne konkretno čovijek koji se je vlasnik a banka je onda samo upisana pod teret.
To mi je sve nekaj čudno.

Mislim, do sada sam uvijek naletio da banke se upisuju pod dio tereta a ne pod vlasništvo. Što je to?

Kad klikneš na link imaš i povijesno stanje o nekretnini, dakle sve ti piše cijeli slijed što je i tko je temeljem čega bio upisan- crvenim slovima ...
Kao što ti rekoše, čovjek je dizao fiducijarni kredit i banka je upisala sebe zbog osiguranja te hipoteku na stan, nakon povrata zajma stan se vraća u vlasništvo vlasnika (to je fiducija). Kupovinu je moguće obaviti bez problema uz Pismo namjere i pravno pravovaljan dobro sastavljen Ugovor.
ALI! Unatoč tome što nema uporabne dozvole (procjenitelj vidi zašto nema uporabne pa ako je to neka "sitnica" može možda i proći) no najveća zapreka je po meni da je "na stanu odstupljeno od građevinske dozvole u dijelu lođe". Većina naših banki to sigurno ne bi kreditirale pa je zato i on sam išao dignuti kredit u banku kojoj navedene zabilježbe nisu smetale a ne u ZABU ili PBZ i sl...

pistacija
21.02.2011., 13:49
Agenciji nisi dužan platiti proviziju ako si se javio na oglas i nisi potpisao ugovor o posredovanju( ne posrednički list koji su ti ugurali prilikom razgledanja).
Znači li to i da recimo neka stranka ide odvjetniku na konzultacije ne bi li se odlučio na suradnju s njim i nakon obavljenog razgovora mu odvjetnik nema pravo naplatiti taj susret, sastanak ili što već, 500 kn? No dobro to su već neke druge teme...

challenger
21.02.2011., 16:25
pozdrav svima,
kolio god googlao ne mogu doći do točnog odgovora pa bih vas ovdje zamolio za pomoć, naravno ako netko zna.
dakle, vlasnik sam stana od 48 m2 u velikoj gorici i to već 4,5 godine na koji prilikom kupnje nisam platio porez, jer mi je to bila prva nekretnina.
kako mi se ukazala prilika kupit stan u zagrebu , koji je veći (53 m2), a kupujem ga isklučivo jer radim u zg, pa mi je sve bliže i ne trebam putovati, da li bih morao platiti porez na prvi stan ako ga prodam ( znači vlasnik sam manje od 5 god) ili samo onu razliku od 50 do 53 m2 (do 50 sam oslobođen plaćanja poreza koliko znam), ili pak na drugi stan u cijelosti porez na njega ili opet nešto treće.
unaprijed hvala na odgovorima

pistacija
22.02.2011., 18:17
pozdrav svima,
kolio god googlao ne mogu doći do točnog odgovora pa bih vas ovdje zamolio za pomoć, naravno ako netko zna.
dakle, vlasnik sam stana od 48 m2 u velikoj gorici i to već 4,5 godine na koji prilikom kupnje nisam platio porez, jer mi je to bila prva nekretnina.
kako mi se ukazala prilika kupit stan u zagrebu , koji je veći (53 m2), a kupujem ga isklučivo jer radim u zg, pa mi je sve bliže i ne trebam putovati, da li bih morao platiti porez na prvi stan ako ga prodam ( znači vlasnik sam manje od 5 god) ili samo onu razliku od 50 do 53 m2 (do 50 sam oslobođen plaćanja poreza koliko znam), ili pak na drugi stan u cijelosti porez na njega ili opet nešto treće.
unaprijed hvala na odgovorima

Da sam poreznik hm iz humanih razloga oslobodila bih te možda plaćanja poreza ako si nekretninu od 48m2 prodao kupoprodajnim prije kupovine ove od 53m2. Ili bih samo poslala uplatnicu na razliku. Ali nema humanosti i milosti :D
Obzirom da su već 4.5 godine prošle ( a nekretninu za koju si bio oslobođen plaćanja poreza ne smiješ otuđiti 5 god. inače plaćaš porez) i da je jako mala razlika kvadrata mislim da nećeš uspjeti dobiti oslobođenje osim ako možda imaš kojeg člana više neg prije , suprugu, dijete- tu bi se onda nešto dalo MOŽDA radi broja članova "srediti". Ili taj prodaš pa kupiš stan na nekog drugog tko nema nekretninu no onda vlasništvo u z.knjigama nije tvoje pa je i to riskantno.......
Pitaj i tu (http://www.forum.hr/showthread.php?t=223346&page=35).
Rekla bih ti pitaj i u porezoj na par šaltera (barem4-5) ali isto će ti sigurno reći da ne može oslobođenje ili ćeš dobiti različite odgovore da može jer si stan prodao i na nj. platio poret pa po teoretski nemaš ništa na sebi...

Na tvom mjestu radi 4 m2 ne bih riskirala, izdržala bih još 6 mj. u Gorici, pa onda išla u kupnju. Ili odi u podstanare 6 mj. u Zgb a ovaj u Gorici rentaj. Bolje vrabac u ruci nego ptica na grani- za 6 mj. prodaš Goricu i kad kupiš u Zagrebu stan platiš normalno porez ... Po mogućnosti kupi od pravne osobe jer će porez za plaćanje biti u konačnici cca maximalno 1-2% od navedene kupoprodajne cijene u ugovoru .I mislim da će uskoro i ukinuti oslobođenje od plaćanja poreza na prvu nekretninu....

simbian
28.02.2011., 10:14
Mi smo kupili stan prije jedno tri godine. U poreznoj su nam rekli kako je prva nekretnina, međutim da izgleda da ćemo morati na kvadrat-dva platiti porez i da će to biti oko par tisuća kuna... to je bilo prije tri godine i od tada ništa...je li to noramlno? moramo li se bojati da će netko doći kucati na vrata sa zakasninom i kamatama od tri godine???

crnka26
28.02.2011., 16:30
Pozdrav svima,
naime već sam jako tužna i bjesna na situaciju koja je snašla mene i mog supruga.U 8.mjesecu prošle godine smo kupili stan u novogradnji koja je se dovršavala preko agencije u Puli.Investitor je rekao kako će radovi biti gotovi za mjesec dana.Potpisali smo predugovor u agenciji i dali mu kaparu od 21500 eura jer nam je povoljno prodao stan pa je takav bio dogovor.Naime mi smo i dan danas još podstanari u drugom stanu i čekamo da se to dovrši a investotor nam i dalje laže i zavarava nas kako će to biti uskoro gotovo a nigdje nikoga od majstora na vidiku.Imamo stan a u stvari ga nemamo.Svi stanovi(7) u zgradi su rasprodani.

Što nam savjetujete da napravimo?? Pomozite nam bilo kako.
Hvala unaprijed

traybl
01.03.2011., 06:41
Pozdrav svima,
naime već sam jako tužna i bjesna na situaciju koja je snašla mene i mog supruga.U 8.mjesecu prošle godine smo kupili stan u novogradnji koja je se dovršavala preko agencije u Puli.Investitor je rekao kako će radovi biti gotovi za mjesec dana.Potpisali smo predugovor u agenciji i dali mu kaparu od 21500 eura jer nam je povoljno prodao stan pa je takav bio dogovor.Naime mi smo i dan danas još podstanari u drugom stanu i čekamo da se to dovrši a investotor nam i dalje laže i zavarava nas kako će to biti uskoro gotovo a nigdje nikoga od majstora na vidiku.Imamo stan a u stvari ga nemamo.Svi stanovi(7) u zgradi su rasprodani.

Što nam savjetujete da napravimo?? Pomozite nam bilo kako.
Hvala unaprijed
U predugvoru je trebalo stajati do kada ćete isplatiti ostatak ugovorene cijene, odnosno do kada je investitor dužan predati useljiv stan i riješiti svu dokumentaciju. Trebate pogledati kakva je situacija sa vlasničkim listom, ima li kakvih zabilježbi. Zgrada očito još nije dovršena, a samim timi niti etažirana.

Pošto investitor nije ispoštovao rokove , možete tražiti da vam plaća najamninu za stan gdje ste sada ili možete obzirom da je njegova greška što niste uselili tražiti povrat kapare ili duplu kaparu. Sve ovisi o tome što piše u predugovoru. Najbolje da uzmete odvjetnika koji će vam to riješiti.

krpetina
01.03.2011., 13:54
bok :) trebam mali savjet... volio bi si kuputi stan.. za nekih 50 000 eura na isplatu od 10 godina.. sad sam u dilemi nakon svih tih pregovora izmedju vlade i banke..kamate su poceli padati i zna se da ce prilikom ulaska HR u EU da ce jos puno past... pa sta mislite kolika bi kamata bila tad? sad su najavili da ce uskoro bit 4.9% sto je skoro 1.5% manje nego prosle godine...pa jel vrjedi cekati da HR udje u EU da bi se dobili povoljniji krediti.. il tad ce banke opet nesto smisliti da bi nam uzeli novac na drugaciji nacin..kolika bi kamata tad mogla bit?

i jos nesto... taj prjedlog.. predizborni naravno od vlade.. da placa pola kredita prvih 4 godina i nije losa stvar...osim sto su uvjeti da se odnosi samo na novogradnje..i sto se to odnosi na kupnju u 2011 i 2012 godinu.. t.j. do ulaska u EU...

pa isplati li se cekati da HR udje u EU i docekati nove manje kamate na kreditima... il iskoristiti taj prjedlog vlade za bezpovratnu pomoc placanja pola kredita prvih 4 godina... meni se bas i ne zuri zivim u stanu od firme.. al volio bi si uzeti neki stan ..da znam da je moj...

hvala...

Zašto tako misliš, da će kamate puuno pasti??? nemoj se iznenaditi ako od toga pada ...nebude ništa?

Perolaki
16.03.2011., 17:30
Za sada samo veliki pozdrav a ujedno i zahvala za sve informacije koje sam sakupio zahvaljujući svima vama. Naime, pred mjesec dana sam krenio u kupovinu nekretnine i hvala Bogu uspio sam to izvući do kraja. Nisam bio registriran do danas a odlučio sam se registrirati da bar malo vratim dug i podjelim svoje iskustvo sa svima koji ćete krenuti mojim putem. Nekretninu vrijednosti 85.000 eura kupio sam kreditom Splitske banke(btw nepovoljnim ali moralo se) tako da sam predugovore, kaparu, ugovor, paprologiju u banci, solemnizaciju, uknjižbu odradio, i to sve sam bez nekakvih odvjetnika niti putem agencije.Trudit ću se bar u dva dana jednom pogledati forum pa svi koje zanima nešto od navedenog slobodno pitajte. Pozdrav i HVALA!

Kymatica
17.03.2011., 16:21
Za sada samo veliki pozdrav a ujedno i zahvala za sve informacije koje sam sakupio zahvaljujući svima vama. Naime, pred mjesec dana sam krenio u kupovinu nekretnine i hvala Bogu uspio sam to izvući do kraja. Nisam bio registriran do danas a odlučio sam se registrirati da bar malo vratim dug i podjelim svoje iskustvo sa svima koji ćete krenuti mojim putem. Nekretninu vrijednosti 85.000 eura kupio sam kreditom Splitske banke(btw nepovoljnim ali moralo se) tako da sam predugovore, kaparu, ugovor, paprologiju u banci, solemnizaciju, uknjižbu odradio, i to sve sam bez nekakvih odvjetnika niti putem agencije.Trudit ću se bar u dva dana jednom pogledati forum pa svi koje zanima nešto od navedenog slobodno pitajte. Pozdrav i HVALA!

Mene - sve zanima!

Pokušavam naći jedan stari post gdje je neka forumašica si dala truda i napisala SVE korake..ali sve.

Na što bi konkretno trebala paziti. neke cake ?( dižem kredit u banci - kako se dogovoriti sa prodavateljem da te čeka jer ne znam koliko traje odobravanje kredita? predugovor prije banke ili ?

maniakalna Zvjer
17.03.2011., 18:27
ja ti ne znam di je taj post ali ti mogu malo pomoc jer sam taman prosla sve to i prije 3 tjedna uselila u svoj stan...
dakle, prvo sam otisla u banku na informativan razgovor sa tri zadnje pplatne liste da mi bankarica izracuna koje su mi mogucnosti i koliki max kredit mogu dobit a da mi placa nije previse opterecena..kad sam to saznala isla sam trazit stan znajuci kakve su mi mogucnosti...pogledala sam oko 80 stanova, novogradnja u novom zgb, to je trajalo oko mjesec i pol dok nisam nasla idealan...
u tjednu izmedu bozica i nove godine sam predala zahtjev za kredit i nakon toga prvo ide procjena nekretnine (to placas cca 1500kn) i kad dode procjena na temelju toga ti banka daje izjavu koliki bi ti oni novaca mogli odobrit...banke ti ne daju 100 posto procijenjene vrijednosti...uvijek manje..ostalo pokriva zivotno osiguranje koje ces mozda morati uzeti...
kad banka pokupi od tebe svu potrebnu papirologiju onda cekas odobrenje..kod mene je proces od zahtjeva do odobrenja trajao mjesec dana (oko tjedan dana cekas da ti gruntovnica ovjeri dozvolu za upis hipoteke a ostalo cekas bankau i eventualno skupljas jos neke papire koje banka trazi)..predugovor moras napravit jer on ide uz zahtjev..nemoj radit ugovor nego predugovor...e sad. neki prodavatelj ce te cekati da rijeis kredit bez da dajes kaparu a neki ne..ja sam imala srecu da nisam morala davati kaparu, prodavatelj me cekao...nakon odobrenja kredita ides na solemnizaciju istog te na solemnizaciju zaduznice i suglasnosti, kod javnog biljeznika...to ti je oko 4000kn..
zatim tu svu ovjerenu papirologiju vratis u banku i dogovaras dan isplate..pitaj obavezno kolika ce ti naknada za kredit biti i dogovori isplatu za kraj mjeseca zbog interkalarne kamate...moj je prodavatelj zbog interkalarne kamate cekao jos mjesec dana od dana odobrenja do dana isplate isplate..isplata ti ne moze biti zadnji dan u mjesecu pa ciljaj 28 ili 29 dan u mjesecu...
dok cekas isplatu potpisi ugovor s prodavateljem, napravi si i 4-5 ovjerenih kopija, trebat ce ti...orginal je jedan jedini i taj uvijek mora ostati kod tebe...od dana potpisivanja ugovora imas 30 dana za prijavu poreza, zato nemoj odmah radit ugovor nego prvo predugovor a kad ti se odobri kredit onda ugovor...nakon isplate ide sluzbena primopredaja stana uz zapisnik (on ce ti trebati na mupu za prijavu prebivalista)...popiste sva brojila i prodavatelj mora te rezije do tog dana podmirit...tada i sve reklamacije na stan navedi da ti potpise da ce popravit...tada dobijes i sve kljuceve i slicno sto ide uz tvoj stan...zatim prijava prebivalista novog, prijava poreza, novi dokumenti, prebacivanje rezija na sebe ( meni je to prodavatelj napravio) te upis vlasnistva (to mi je odvjetnik)...eto, ja sam se uselila prije 3 tjedna i svu sam papirologiju rijesila i podnjela sve zahtjeve...sad uzivam...

sretno i ako imas pitanja slobodno reci jer sam mozda neke stvari u brzini izostavila :)

Perolaki
17.03.2011., 18:30
Mene - sve zanima!

Pokušavam naći jedan stari post gdje je neka forumašica si dala truda i napisala SVE korake..ali sve.

Na što bi konkretno trebala paziti. neke cake ?( dižem kredit u banci - kako se dogovoriti sa prodavateljem da te čeka jer ne znam koliko traje odobravanje kredita? predugovor prije banke ili ?

Pokušat ću u "grubo" opisati moj proces a ako te nešto bude zanimalo do detalja samo pitaj.
Petak navečer-vidio oglas; subotu ujutro nazvao čovjeka i dogovorio za nedjelju razgledavanje stana. Stan mi se svidio ali sam tražio jedan dan čekanja da nasamo sa ženom odlučim da li je to ono što želimo. Ponedjeljak navečer nazvao i objavio da sam ozbiljan kupac. Ranije tog dana otišao u banku sa ženom provjeriti kreditnu sposobnost(banka rekla OK).Utorak se opet našao sa čovjekom iz straha da nebi ostao bez stana te mu još jednom dao do znanja da sam opako zainteresiran.Isti dan sam otišao na gruntovnicu i izvadio zemljišno knjižni da se uvjerim da su oni stvarni vlasnici te da je stan bez tereta. Moj jedini problem je bila procjena stana koja mora biti 35% veća od iznosa kredita a kako sam ja iz kredita financirao cijeli iznos naišao sam na male probleme jer ušteđevine nisam imao da pokrijem eventualnu razliku.Za to vrijeme dok sam ja vodio bitku oko procjene čovjek je bio razuman pa me sačekao premda je imao još jednog zainteresiranog kupca.Srijeda-uplatio procjenu (200eura) i čekao(dok sam čekao bio sam LUD te sam sve žive poznanike zvao da se nešto sredi po tom pitanju). Petak-procjenjena vrijednost samo 6% veća od iznosa kredita (opet veze vezice i panika jer ne želim dati kaparu prije nego budem 100% siguran u uspjeh- u mislima se već uselio u stan što dodatno otežava ionako tešku situaciju-svijet propao).Utorak odlazim opet u banku gdje mi gospođa kaže da mogu potpisati predugovor jer će mi odobriti kredit(malo digli kamatu(0.20% ali šta ćeš-prihvaćam).Srijeda-potpis predugovora i ovjera u bilježnika(210kn-5 primjeraka). Odmah isti dan odnio sam ga u banku.Dva dana poslije nazvala me gospođa iz banke i rekla da je idući tjedan isplata(28.02.). E sad da nije bilo ovog foruma ja nebi ni znao za interkalarnu kamatu a pošto sam to pročitao na forumu pitam ja nju koliko ću platiti istu a ona će oko 170eura. Isplatu odgodili za 09.03. jer mi je taj datum kamata samo 17eura. 01.03. solemnizacija kupoprodajnog i ugovora o kreditu (4400kn). Zaboravio sam reći da sam prije toga morao otići u gruntovnicu upisati teret na stan u iznosu kredita. Nakon isplate kredita (10.03.) opet u bilježnika ovjerili konačnu namirnicu te mi je vraćena kapara nakon isplate kredita kako je prethodno i dogovoreno. Pred dva dana dao sam zahtjev za promjenu vlasnika stana u gruntovnici na temelju kupoprodajnog i konačne namirnice-sada čekam uknjižbu(navodno 10ak dana).Čeka me još puno posla oko odjave prebivališta te promjena svih računa(voda,struja,tv,...)porezna uprava, dokumenti,...
Eto to bi bilo to za sada! Slobodno ako te još nešto zanima pitaj sa zadovoljstvom ću pomoći.
P.S. izguglaj ovo puno će ti pomoći-11 koraka kod kupnje stana!!!
Pozdrav

pistacija
17.03.2011., 21:13
Mi smo kupili stan prije jedno tri godine. U poreznoj su nam rekli kako je prva nekretnina, međutim da izgleda da ćemo morati na kvadrat-dva platiti porez i da će to biti oko par tisuća kuna... to je bilo prije tri godine i od tada ništa...je li to noramlno? moramo li se bojati da će netko doći kucati na vrata sa zakasninom i kamatama od tri godine???
Porezna vam mora poslati rješenje sa uplatnicom na kućnu adresu u kojem piše koliki je porez, koliko ga plaćate a koliko ste oslobođeni. Dok to rješenje ne dobijete ne idu nikakve kamate. Evenualno možete nazvati poreznu pa pitati , dobili ste onaj urudžbeni broj na prijavi u zelenom žigu...

bik123
18.03.2011., 08:41
Mene - sve zanima!

Evo ovo sam pisao prije par mjeseci pa ako ti može pomoći:

1. i najvažnije: provjeriti stanje nekretnine tj. stana u zemljišnim knjigama (tražiti izvadak od prodavatelja ili podatke o nekretnini- ne smije biti nikakvih zabilježbi ili aktivnih plombi na stanu (osim eventualno ako je prodavatelj dizao kredit na isti taj stan), stan mora biti upisan kao vlasništvo prodavatelja,

2. raspitati se u banci možete li dignuti kredit i na koji iznos,
3. potpisati Ugovor o kupoprodaji sa prodavateljem sa točnim navođenjem dinamike isplate kupoprodajne cijene (kada se što plaća, kad se daje prva rata, do kad treba dići kredit da se sve uplati.....) - paziti na broj zemljišnoknjižne čestice nekretnine, i opis stana, kao i podatke prodavatelja i vaše podatke (OIB, adrese sa osobne iskaznice..) te ovjeriti potpis pordavatelja iz Ugovora kod javnog bilježnika,

4. odnijeti Ugovor o kupoprodaji u banku, banka treba sastaviti Ugovor o kreditu,
5. potpisati Ugovor o kreditu i odnijeti ga na solemnizaciju kod javnog bilježnika
6. kada banka napiše prijedlog za uknjižbu hipoteke- odnijeti prijedlog sa solemniziranim Ugovorom o kreditu u gruntovnicu (u nekim slučajevima banka šalje prijedlog sama),
7. čekati da gruntovnica provede uknjižbu hipoteke na stanu u korist banke,
8. nakon toga banka isplaćuje iznos kredita na račun prodavatelja,
9. prodavatelj nakon isplate pune kupoprodajne cijene mora izdati tabularnu ispravu kojom vam dopušta da se bez njegove daljnje privole uknjižite kao vlasnici u zemljišne knjige (opet paziti na opis čestice i stana),potpis prodavatelja na tabularnoj ispravi isto mora biti ovjeren od strane javnog bilježnika,
10. napisati prijedlog za uknjižbu i zajedno sa ovjerenim Ugovorom o kupoprodaji i ovjerenom tabularnom ispravom te 250 kuna (uplatiti u pošti na račun Državnog proračuna) predati na gruntovnicu
11. prijaviti porez na promet nekretnina (i ako vam je prva nekretnina kojom rješavate stambeno pitanje prijaviti i pravo na oslobođenje) tete u poreznoj upravi će vam dati obrasce- s napomenom da se porez na promet nekretnina mora prijaviti u roku 30 dana od dana potpisa Ugovora o kupopordaji

I to je to.

P.S. I još dvije napomene

1. sada se ne uplaćuje unaprijed sudska pristojba od 250 kn na račun državnog proračuna nego trebate dobiti broj vašeg predmeta u gruntovnici Z-..... jer se na taj broj morate pozvati u "pozivu na broj" u uplatnici, primjeri uplatnice se nalaze na onom malom kiosku u gruntovnici.

2. ako želiš da te prodavatelj čeka, možeš s njim potpisati i predugovor,ali ne možeš ne temelju predugovora dignuti kredit. Ugovor se u praksi, bar koliko ja znam, potpisuje najviše za one zgrade koje su se tek počele graditi i još nisu upisane u zemljišne knjige. tu ti daješ kaparu dok se zgrada ne izgradi, onda se potpisuje kupoprodajni.

3. raspitati se u banci za interkalarne kamate.

maniakalna Zvjer
18.03.2011., 08:50
moja preporuka je da se ne potpisuje odmah ugovor o kupoprodaji nego predugovor...zašto..? baš zbog ovih 30 dana unutar kojih moras prijavit porez...a mozda ti se sve odulji pa se ni kredit ne ostvari unutar tih 30 dana...imali smo bas ovdje na forumu primjer kad je forumašici prošlo skoro 30 dana od potpisivanja ugovora a isplata se još nije ni dogodila..
meni je i moj odvjetnik savjetovao da se prvo predugovor potpise a onda ugovor taman prije isplate...onda mozes komotnije rijesavati porez (a porez ne mozes rjesavati dok ne napravis prijavu prebivalista a prijavu prebivalista ne mozes bez primopredajnog zapisnika a zapisnik prodavatelj sigurno nece radit prije isplate)...
i kod solemnizacije nazovi par javnih biljeznika za tocnu cijenu, vjerovala ili ne nije svugdje ista cijena, negdje je po 500kn razlike za isti slucaj solemnizacije... :)
evo, meni su vec nakon 2 tjedna od primopredaje dosle prve rezije, struja i plin...
ima netko ideju od kud im za struju 140kn kao prva akontacijska rata, od kud su tu cifru ispuknuli...? :)

the.elles.d
18.03.2011., 08:52
Za HEP, pogledaj u ugovoru koji si potpisao s njima. Tamo ti pišu akontacijske rate do prvog obračuna.
Ja sam ih sam mogao definirati.

maniakalna Zvjer
18.03.2011., 08:53
2. ako želiš da te prodavatelj čeka, možeš s njim potpisati i predugovor,ali ne možeš ne temelju predugovora dignuti kredit

ovo je krivi podatak, bar u mom slucaju, ja sam uz zahtjev za kredit predala predugovor...i na temelju predugovora mi je kredit odobren...ugovor smo radili 2 dana prije same isplate...RBA banka je u pitanju...dakle, na temelju predugovora mozes rijesavati kredit i moze ti biti odobren, ali bez ugovora ne moze biti isplacen... :)

maniakalna Zvjer
18.03.2011., 08:54
Za HEP, pogledaj u ugovoru koji si potpisao s njima. Tamo ti pišu akontacijske rate do prvog obračuna.
Ja sam ih sam mogao definirati.

potpisala ;)

uz akontacijske rate je dosao i ugovor u kojem vec pise 140kn...nisam ga jos potpisala i vratila...dakle to mogu mijenjati ako smatram da je previse...?
zadnjih 6 godina podstanarstva stuje nisam imala vise od cca 90kn mjesecno... :)

the.elles.d
18.03.2011., 08:57
Mene su na šalteru pitali kolike rate želim. Upisali to u ugovor, ja potpisao i za tjedan došao i s njihove strane potpisani ugovor poštom.
Ali to ti je ionako samo do prvog obračuna, a sve što preplatiš će se iskoristiti u slijedećim razdobljima.

maniakalna Zvjer
18.03.2011., 08:59
znam to sve ali iz principa ne zelim HEPu nikakve viskove mjesecno davati, lopovi :D :D

bik123
18.03.2011., 08:59
moja preporuka je da se ne potpisuje odmah ugovor o kupoprodaji nego predugovor...zašto..? baš zbog ovih 30 dana unutar kojih moras prijavit porez...a mozda ti se sve odulji pa se ni kredit ne ostvari unutar tih 30 dana...imali smo bas ovdje na forumu primjer kad je forumašici prošlo skoro 30 dana od potpisivanja ugovora a isplata se još nije ni dogodila..
meni je i moj odvjetnik savjetovao da se prvo predugovor potpise a onda ugovor taman prije isplate...onda mozes komotnije rijesavati porez (a porez ne mozes rjesavati dok ne napravis prijavu prebivalista a prijavu prebivalista ne mozes bez primopredajnog zapisnika a zapisnik prodavatelj sigurno nece radit prije isplate)...
i kod solemnizacije nazovi par javnih biljeznika za tocnu cijenu, vjerovala ili ne nije svugdje ista cijena, negdje je po 500kn razlike za isti slucaj solemnizacije... :)
evo, meni su vec nakon 2 tjedna od primopredaje dosle prve rezije, struja i plin...
ima netko ideju od kud im za struju 140kn kao prva akontacijska rata, od kud su tu cifru ispuknuli...? :)

E ovako:
- ne znam zašto ti je to odvjetnik savjetovao, možda da naplati i sastav predugovora
- prijava poreza ne ovisi o isplati kupopordajne cijene, ako se kasnije bilo što dogodi i treba raskinuti kupoprodajni ugovor (jer recimo nije došlo do isplate) taj raskid se odnese na broj na koji si prijavio porez i porezna stornira porez.
- nije istina da kod prijava poreza moraš već imati prijavljeno prebivalište na kupljenoj nekretnini, to se može (a u većini slučajeva tako i bude) dostaviti naknadno na broj pod kojim je urudžbirana prijava poreza. (jer naravno ne možeš promijeniti adresu bez primopredajnog zapisnika).

E sad hoćeš li sklapati predugovor to ovisi o tebi i okolnostima slučaja.

bik123
18.03.2011., 09:02
ovo je krivi podatak, bar u mom slucaju, ja sam uz zahtjev za kredit predala predugovor...i na temelju predugovora mi je kredit odobren...ugovor smo radili 2 dana prije same isplate...RBA banka je u pitanju...dakle, na temelju predugovora mozes rijesavati kredit i moze ti biti odobren, ali bez ugovora ne moze biti isplacen... :)

ok, možda neke banke tako rade, ali u svakom slučaju neće ti isplatiti kredit bez kup.ugovora

maniakalna Zvjer
18.03.2011., 09:08
E ovako:
- ne znam zašto ti je to odvjetnik savjetovao, možda da naplati i sastav predugovora
- prijava poreza ne ovisi o isplati kupopordajne cijene, ako se kasnije bilo što dogodi i treba raskinuti kupoprodajni ugovor (jer recimo nije došlo do isplate) taj raskid se odnese na broj na koji si prijavio porez i porezna stornira porez.
- nije istina da kod prijava poreza moraš već imati prijavljeno prebivalište na kupljenoj nekretnini, to se može (a u većini slučajeva tako i duge) dostaviti naknadno na broj pod kojim je urudžbirana prijava poreza. (jer naravno ne možeš promijeniti adresu bez primopredajnog zapisnika.

E sad hoćeš li sklapati predugovor to ovisi o tebi i okolnostima slučaja.

odvjetnik mi je prijatelj i nista mi nije naplatio, savjet je bio dobronamjeran...
zasto da dolazim naknadno na poreznu i gubim vrijeme (s obzirom da porezna radi do 16h i moram izlazit s posla zbog toga) da donesem papire koji fale kad mogu sve odjednom ležerno kad skupim sve papire...? ja i dalje preporucam prvo predugovor a ne odmah ugovor i onda strahovati hoce li se sve stici u 30 dana rijesit...ili tri puta dolazit na poreznu donosit papir po papir kako ih skupim..? ja sam SVU papirologiju rijesila doslovno u dva dana zbog dobre organizacije....
ali dobro, svatko ce izabrati po svom...

maniakalna Zvjer
18.03.2011., 09:11
ok, možda neke banke tako rade, ali u svakom slučaju neće ti isplatiti kredit bez kup.ugovora

to sam i napisala da nece, zato sam ja ugovor sastavila par dana prije isplate a onda sam nakon isplate imala 20 i više dana da prijavim porez...dovoljno vremena da nakon isplate prikupis sve potrebne papire prije prijave poreza.. :)

bik123
18.03.2011., 09:40
odvjetnik mi je prijatelj i nista mi nije naplatio, savjet je bio dobronamjeran...
zasto da dolazim naknadno na poreznu i gubim vrijeme (s obzirom da porezna radi do 16h i moram izlazit s posla zbog toga) da donesem papire koji fale kad mogu sve odjednom ležerno kad skupim sve papire...? ja i dalje preporucam prvo predugovor a ne odmah ugovor i onda strahovati hoce li se sve stici u 30 dana rijesit...ili tri puta dolazit na poreznu donosit papir po papir kako ih skupim..? ja sam SVU papirologiju rijesila doslovno u dva dana zbog dobre organizacije....
ali dobro, svatko ce izabrati po svom...

ok, ali moraš znati da će većina ljudi morati platiti sastavljanje predugovora (ako se ne radi o tome da firma prodaje stan pa sama sastavlja predugovore i ugovore) i ovjeru potpisa na tom istom predugovoru kod javnog bilježnika. Recimo firma u kojoj sam ja kupio stan daje samo i odmah ugovore.

Nek svatko odluči što mu je bolje.

Btw, i ja sam svu paprirologiju rješio u 2 dva dana sa ugovorom, bez predugovora

maniakalna Zvjer
18.03.2011., 09:44
meni je odobrenje kredita trajalo skoro 30 dana tako da bi jako lose prosla da sam odmah sastavila ugovor...
predugovor nije bio ovjeren kod javnog biljeznika, banka to nije trazila...a sprancu predugovora imao je i prodavatelj, ne mora to odvjetnik slagati... :)

ali kao to sam rekla, ovo je bio samo dobronamjeran savjet s moje strane jer znam da su neki imali problema sa tih 30 dana prijave poreza od dana potpisivanja ugovora jer se stvari oko dobivanja kredita mogu zakomplicirat i oduzit...

bik123
18.03.2011., 09:52
meni je odobrenje kredita trajalo skoro 30 dana tako da bi jako lose prosla da sam odmah sastavila ugovor...
predugovor nije bio ovjeren kod javnog biljeznika, banka to nije trazila...a sprancu predugovora imao je i prodavatelj, ne mora to odvjetnik slagati... :)

ali kao to sam rekla, ovo je bio samo dobronamjeran savjet s moje strane jer znam da su neki imali problema sa tih 30 dana prijave poreza od dana potpisivanja ugovora jer se stvari oko dobivanja kredita mogu zakomplicirat i oduzit...

Ne bi uopće loše prošla, jer si mogla prijavit porez i bez isplate cijene (odnosno kredita). Mojim jednim prijateljima kojima sam pomagao u paprilologiji isplata kredita je bila skoro 45 dana, imali su samo ugovor, oni su prije isplate prijavili porez, naknadno nakon primopredaje stana promijenili adresu i dostavili poreznoj, sve 5.

Ne kužim kako rigorozne banke ne traže ovjeru potpisa? Mislim da je bolje da svatko pita u svojoj banci jer nisam siguran da bi to u drugim bankama prošlo.

maniakalna Zvjer
18.03.2011., 09:55
eto, RBa banci je predugovor bio dovoljan kao namjera kupnje dok su rijesavali odobrenje...ali isplatu nisu htjeli radit bez uvjerenog ugovora...
kao sto sam rekla, ja nisam imala namjeru ici u poreznu više puta i naknadno donosit papire jer za svaki taj odlazak sam morala izlazit s posla... :/
a i vjerovala sam odvjetniku kad je rekao da je pametnije potpisati prvo predugovor...naglašavam, odvjetnika nisam plaćala jer je prijatelj pa nije jedan od onih kojima je bitno pokupit prvo lovu za predugovor pa onda opet za ugovor... :)

Kymatica
18.03.2011., 16:09
ja ti ne znam di je taj post ali ti mogu malo pomoc jer sam taman prosla sve to i prije 3 tjedna uselila u svoj stan...
dakle, prvo sam otisla u banku na informativan razgovor sa tri zadnje pplatne liste da mi bankarica izracuna koje su mi mogucnosti i koliki max kredit mogu dobit a da mi placa nije previse opterecena..kad sam to saznala isla sam trazit stan znajuci kakve su mi mogucnosti...pogledala sam oko 80 stanova, novogradnja u novom zgb, to je trajalo oko mjesec i pol dok nisam nasla idealan...
u tjednu izmedu bozica i nove godine sam predala zahtjev za kredit i nakon toga prvo ide procjena nekretnine (to placas cca 1500kn) i kad dode procjena na temelju toga ti banka daje izjavu koliki bi ti oni novaca mogli odobrit...banke ti ne daju 100 posto procijenjene vrijednosti...uvijek manje..ostalo pokriva zivotno osiguranje koje ces mozda morati uzeti...
kad banka pokupi od tebe svu potrebnu papirologiju onda cekas odobrenje..kod mene je proces od zahtjeva do odobrenja trajao mjesec dana (oko tjedan dana cekas da ti gruntovnica ovjeri dozvolu za upis hipoteke a ostalo cekas bankau i eventualno skupljas jos neke papire koje banka trazi)..predugovor moras napravit jer on ide uz zahtjev..nemoj radit ugovor nego predugovor...e sad. neki prodavatelj ce te cekati da rijeis kredit bez da dajes kaparu a neki ne..ja sam imala srecu da nisam morala davati kaparu, prodavatelj me cekao...nakon odobrenja kredita ides na solemnizaciju istog te na solemnizaciju zaduznice i suglasnosti, kod javnog biljeznika...to ti je oko 4000kn..
zatim tu svu ovjerenu papirologiju vratis u banku i dogovaras dan isplate..pitaj obavezno kolika ce ti naknada za kredit biti i dogovori isplatu za kraj mjeseca zbog interkalarne kamate...moj je prodavatelj zbog interkalarne kamate cekao jos mjesec dana od dana odobrenja do dana isplate isplate..isplata ti ne moze biti zadnji dan u mjesecu pa ciljaj 28 ili 29 dan u mjesecu...
dok cekas isplatu potpisi ugovor s prodavateljem, napravi si i 4-5 ovjerenih kopija, trebat ce ti...orginal je jedan jedini i taj uvijek mora ostati kod tebe...od dana potpisivanja ugovora imas 30 dana za prijavu poreza, zato nemoj odmah radit ugovor nego prvo predugovor a kad ti se odobri kredit onda ugovor...nakon isplate ide sluzbena primopredaja stana uz zapisnik (on ce ti trebati na mupu za prijavu prebivalista)...popiste sva brojila i prodavatelj mora te rezije do tog dana podmirit...tada i sve reklamacije na stan navedi da ti potpise da ce popravit...tada dobijes i sve kljuceve i slicno sto ide uz tvoj stan...zatim prijava prebivalista novog, prijava poreza, novi dokumenti, prebacivanje rezija na sebe ( meni je to prodavatelj napravio) te upis vlasnistva (to mi je odvjetnik)...eto, ja sam se uselila prije 3 tjedna i svu sam papirologiju rijesila i podnjela sve zahtjeve...sad uzivam...

sretno i ako imas pitanja slobodno reci jer sam mozda neke stvari u brzini izostavila :)

bik123, maniakalna zvijer i Perolaki :s

Puno vam hvala.
Još ću vas trebati - nadam se da ćete biti tu cijelo vrijeme moje kupovine! jer fakat nemam koga pitati.:top:

p.s. isprintala sam si vaše mailove :)

Perolaki
18.03.2011., 19:38
Provjereno točno-i u mom slučaju dovoljan je bio predugovor za odobravanje kredita!!!

pistacija
21.03.2011., 21:43
Provjereno točno-i u mom slučaju dovoljan je bio predugovor za odobravanje kredita!!!
za sve banke je dovoljan samo predugovor za usmeno odobrenje kredita . Ali recimo PBZ ineće dati korisniku kredita ugovore od banke o kreditu ( za solemnizaciju) dok im se ne dostavi ovjereni kupoprodajni (predugovor im onda više nije dovoljan). Zaba recimo daje (ugovore o kreditu) pa im se onda naknadno može donijeti a prije isplate kupoprodajni...

uglavnom niti jedna banka ne da novce prodavatelju (pored upisane hipoteke na stan, ovjerenih suglasnosti, zadužnica kao instrumenata osiguranja) bez ovjerenog kupoprodajnog između kupca i prodavatelja.

Perolaki
22.03.2011., 15:54
za sve banke je dovoljan samo predugovor za usmeno odobrenje kredita . Ali recimo PBZ ineće dati korisniku kredita ugovore od banke o kreditu ( za solemnizaciju) dok im se ne dostavi ovjereni kupoprodajni (predugovor im onda više nije dovoljan). Zaba recimo daje (ugovore o kreditu) pa im se onda naknadno može donijeti a prije isplate kupoprodajni...

uglavnom niti jedna banka ne da novce prodavatelju (pored upisane hipoteke na stan, ovjerenih suglasnosti, zadužnica kao instrumenata osiguranja) bez ovjerenog kupoprodajnog između kupca i prodavatelja.
Hvala Bogu da neće isplatiti! Ja samo znam da sam na solemnizaciji ugovora banke ovjeravao i kuporodajni ugovor. To je bilo 01.03. a isplata je bila 09.03..

traybl
23.03.2011., 08:01
bik123, maniakalna zvijer i Perolaki :s

Puno vam hvala.
Još ću vas trebati - nadam se da ćete biti tu cijelo vrijeme moje kupovine! jer fakat nemam koga pitati.:top:

p.s. isprintala sam si vaše mailove :)

Proces kupovine stana kreditom banke :

1. Našli ste stan :)
2. Dali ste kaparu i potpisali predugovor ( nije potrebna ovjera)
3. S preugovorom idete u banku i podnosite zahtjev za kreditiranje kupovine stana
4. Banka šalje procjenitelja na procjenu stana
5. Odobravaju kredit
6. Potpisuje se kupoprodajni ugovor i solemnizira ugovor o kreditu banke.
Kupoprodajni ugovor se mora ovjeriti
7. Ovjereni i solemnizirani ugovor se predaje u gruntovnicu
8. Podiže se rijesenje u kojem se vidi da je hipoteka uknjizena pod teret
9. Banka pusta novac prodavatelju
10. Prodavatelj daje tabularnu ispravu i vi se možete uknjiziti.

Postoji slučaj kada vas banka tretira kao fiducijarnog duznika, i u tom slučaju se kao vlasnik stana možete upisati tek kada uplatite zadnju ratu kredita.

Kymatica
23.03.2011., 16:41
Pozdrav i hvala svima na pomoći.

Može samo još jedan rezime :)
Na kakve sve troškove moram računati za koje moram imati cash - da izračunam dal ću ouopće imati za sve.

Dakle
Procjena : cca 900,00 kn
Razne ovjere : 4000,00 kn

porez ? ( ako kupujem od pravne osobe-novogradnja ( kooperanta ) ako netko zna koliko bi cca iznosilo za vrijednost stana 80,000 eura )

Molim da nadodate dalje listu ..

Hvala!

maniakalna Zvjer
23.03.2011., 18:02
procjenu radije racunaj oko 1500kn a ovjeru kod biljeznika oko 4500kn....
trazi prodavatelja razradu cijene za prijavu poreza, na razradi cijene ce ti biti istaknuta osnovica za porez...to ti je najpametnije...
nemas oslobodenje poreza, nije ti to prva nekretnina...? :)

Kymatica
23.03.2011., 19:04
procjenu radije racunaj oko 1500kn a ovjeru kod biljeznika oko 4500kn....
trazi prodavatelja razradu cijene za prijavu poreza, na razradi cijene ce ti biti istaknuta osnovica za porez...to ti je najpametnije...
nemas oslobodenje poreza, nije ti to prva nekretnina...? :)

Zar nije ako kupuješ novogradnju od pravne osobe - samo se plaća neki porez na zemljište ili što već?

maniakalna Zvjer
23.03.2011., 19:20
pa da, ali tu razradu cijene i poreznu osnovicu ti prodavatelj moze dati...
meni je osnovica za porez bila oko 105 000kn... (stan je kostao oko 80 000 eura)
ali meni je to prva nekretnina pa sam oslobodena placanja tog poreza...

drT
24.03.2011., 09:31
pa da, ali tu razradu cijene i poreznu osnovicu ti prodavatelj moze dati...
meni je osnovica za porez bila oko 105 000kn... (stan je kostao oko 80 000 eura)
ali meni je to prva nekretnina pa sam oslobodena placanja tog poreza...

Ček, nije mi jasno, ako kupujem novogradnju i prva mi je nekretnina, da li plaćam porez ili ne? Neovisno o kvadraturi stana?

maniakalna Zvjer
24.03.2011., 10:07
ako ti je prva nekretnina i kupujes solo imas pravo traziti oslobodenje na temelju prve nekretnine za stan do 50m2... (ako vas je dvoje onda do 65m2...ako vas je troje do 80m2 itd...)

drT
24.03.2011., 10:48
ako ti je prva nekretnina i kupujes solo imas pravo traziti oslobodenje na temelju prve nekretnine za stan do 50m2... (ako vas je dvoje onda do 65m2...ako vas je troje do 80m2 itd...)

To mi je jasno, ali gore je spomenuto da se na novogradnju ne primjenjuje porez na promet nekretnina (već na PDV) ali gore se spominje neki porez na zemljište?

Daj mi objasni sljedeći primjer:
stan 70m2 cijena 120.000 eura NOVOGRADNJA (prodavatelj je investitor)
kupac samac, dakle oslobođen do 50m2

Po mojoj logici dosad platio bih na ovih 20m2 porez od 5% na iznos od 120.000/70m2=1715eura/m2*20m2=34,300eura*5%=1715eura porez????

maniakalna Zvjer
24.03.2011., 10:59
ja se nebi upustala sama u taj izracun...
meni je prodavatelj napravio razradu cijene i na toj razradi je stajala osnovica za porez...
ili zamoli isto ili cemo pricekati da ovdje odgovori netko tko zna vise o tome... :)

pistacija
24.03.2011., 17:45
To mi je jasno, ali gore je spomenuto da se na novogradnju ne primjenjuje porez na promet nekretnina (već na PDV) ali gore se spominje neki porez na zemljište?

Daj mi objasni sljedeći primjer:
stan 70m2 cijena 120.000 eura NOVOGRADNJA (prodavatelj je investitor)
kupac samac, dakle oslobođen do 50m2

Po mojoj logici dosad platio bih na ovih 20m2 porez od 5% na iznos od 120.000/70m2=1715eura/m2*20m2=34,300eura*5%=1715eura porez????

da kupuješ stan od fizičke osobe porez na 120000€ bi bio 6000€
od pravne osobe ako kupuješ po cijeni od 120000 € cijeli porez dođe maximalno 2400€ .

ako vam je to prva nekretnina (ili kupujete veću jer vam manja ne zadovoljava vaše potrebe) imate pravo tražiti oslobođenje pa da ne platite niti ovih 2400€.
edit: obzirom da si samac na 50ne plaćaš a na 20m2 plaćaš. od cifre 2400€ porez na 20m2 izađe oko maximalno 690€.

ukratko.

Kymatica
28.03.2011., 17:49
Imam par pitanja naime našli smo stan e sad:

da li je pametnije staviti jednog vlasnika ili oboje ( dečko i ja -ja nositelj kredita on sudužnik) ?
Koja je razlika? I što je pametnije? Jeftinije..?

Što ako damo kaparu a npr banka nam ne odobri ( puj - puj:no: ) kredit.
Kakav je običaj tj. da li je netko stavio u predugovor da u tom slučaju ( samo tom ) vraćaju kaparu?

Netko je napisao da napravimo nekoliko ovjerenih kopija kupoprodajnog ugovora? Koliko i za što sve?

Kada se prijavljuje na poreznu? kad je potpisan predugovor ili kupoprodajni?

Hvala!

maniakalna Zvjer
28.03.2011., 18:15
napravi 4-5 ovjerenih kopija kupoprodajnog ugovora, na dosta mjesta ce te trazit...s tim da je jedan ovjereni orginal i taj je uvijek kod tebe a drugo su ovjerene kopije, svaka kosta 20ak kuna..jeftinije je da odmah napravis ovjerene kopije kad vec ovjeravas ugovor nego da naknadno dolazis kad ti zafali ovjerenih kopija...

porez se prijavljuje nakon potpisivanja kupoprodajnog ugovora i nakon isplate i nakon prijave prebivalista a opet unutar 30 dana od dana potpisivanja kupoprodajnog ugovora...zato sam i predlozila da se prvo napravi predugovor pa rijesava kredit..a onda ugovor pa isplata pa prijava prebivalista pa porez...

pistacija
29.03.2011., 12:55
Imam par pitanja naime našli smo stan e sad:

da li je pametnije staviti jednog vlasnika ili oboje ( dečko i ja -ja nositelj kredita on sudužnik) ?
Koja je razlika? I što je pametnije? Jeftinije..?

Što ako damo kaparu a npr banka nam ne odobri ( puj - puj:no: ) kredit.
Kakav je običaj tj. da li je netko stavio u predugovor da u tom slučaju ( samo tom ) vraćaju kaparu?

Netko je napisao da napravimo nekoliko ovjerenih kopija kupoprodajnog ugovora? Koliko i za što sve?

Kada se prijavljuje na poreznu? kad je potpisan predugovor ili kupoprodajni?

Hvala!

Ako stavite stan na oboje nakon isplate će se stan na oboje i uknjižiti pa ćete oboje biti vlasnici po pola. Ako u ugovor stavite samo tebe onda ćeš samo ti biti uknjižena vlasnica. Cijena je ista bili oboje ili samo ti vlasnik. Što je pametnije? hm pa danas sutra ako prekinete, stan koji je na tebi ostaje tebi a ako je na oboje onda ga ne možeš prodati bez njegove suglasnosti ili može inzistirati da ga isplatiš za vrijednost pola nekretnine koju on onda tebi prodaje :ne zna: ili da on tebe isplati... vidite šta ćete po tom pitanju
Što se tiče kapare možete i tako napraviti, da ako banka ne odobri vama kredit da će jedino u tom slučaju vama prodavatelj vratiti kaparu (ili barem dio). Cijela procedura kupoprodaje stana na kredit ti je opisana kroz cijelu temu a imaš i na zadnje 2-3 stranice pa malo pogledaj ;)

drT
29.03.2011., 13:17
Ako stavite stan na oboje nakon isplate će se stan na oboje i uknjižiti pa ćete oboje biti vlasnici po pola. Ako u ugovor stavite samo tebe onda ćeš samo ti biti uknjižena vlasnica. Cijena je ista bili oboje ili samo ti vlasnik. Što je pametnije? hm pa danas sutra ako prekinete, stan koji je na tebi ostaje tebi a ako je na oboje onda ga ne možeš prodati bez njegove suglasnosti ili može inzistirati da ga isplatiš za vrijednost pola nekretnine koju on onda tebi prodaje :ne zna: ili da on tebe isplati... vidite šta ćete po tom pitanju
Što se tiče kapare možete i tako napraviti, da ako banka ne odobri vama kredit da će jedino u tom slučaju vama prodavatelj vratiti kaparu (ili barem dio). Cijela procedura kupoprodaje stana na kredit ti je opisana kroz cijelu temu a imaš i na zadnje 2-3 stranice pa malo pogledaj ;)

A da li se može druga osoba naknadno dodati u vlasnički list i na koji način?

Kymatica
29.03.2011., 21:03
Da li znate koliko cca traje upis vlasništva u gruntovnicu?
Ako pravna osoba od koje kupujemo stan - ima kupoprodajni ugovor ali nije još predala u gruntovnicu da se upiše kao vlasnik?

Koliko bi to trajalo vremenski sa pretpostavkom da je sve čisto ( a je ) ? naime čekaju me u banci za kredit a ne mogu dok ne dostavim ZK izvadak sa upisanim vlasništvom od prodavatelja.

Fala.

bik123
30.03.2011., 08:34
Ne postoji rok za uknjižbu prava vlasništva od strane gruntovnice, mogu provesti za 10 dana a može mjesecima prijedlog stajati na gruntovnici....
Naravno uvijek se mogu pisati požurnice, ali niti to ih ne obvezuje.

pistacija
30.03.2011., 13:42
A da li se može druga osoba naknadno dodati u vlasnički list i na koji način?

može darovnim ugovorom ili kupoprodajnim ali onda imaš i plaćaš porez na taj dio koji prodaš/daruješ( jer si otuđila dio nekretnine unutar 5 g.). Eventualno ne plaća se taj porez ako se u međuvremenu oženite pa mu onda daruješ dio nekretnine.... zakon kaže (dopuna Zakona):

Članak 11.a

(1) Porez na promet nekretnina ne plaćaju građani koji na temelju sklopljenog ugovora o kupoprodaji stječu prvu nekretninu (stan ili kuću) kojom rješavaju vlastito stambeno pitanje ako su kumulativno ispunjeni sljedeći uvjeti:

1. da imaju hrvatsko državljanstvo

2. da građanin i članovi njegove uže obitelji prijave prebivalište i borave u mjestu i na adresi gdje se nekretnina (koju stječe) nalazi,

3. da površina nekretnine, ovisno o broju članova uže obitelji građanina, ne prelazi površinu kako slijedi:

– za 1 osobu do 50 m2 građevine

– za 2 osobe do 65 m2 građevine

– za 3 osobe do 80 m2 građevine

– za 4 osobe do 90 m2 građevine

– za 5 osoba do 100 m2 građevine

– za 6 osoba do 110 m2 građevine

– za 7 i više osoba do 120 m2 građevine.

4. da građanin te članovi njegove uže obitelji nemaju, u tuzemstvu ili inozemstvu, u vlasništvu, suvlasništvu ili zajedničkom vlasništvu:

4.1. građevine (stan i/ili kuću) čija je ukupna (zbrojena) površina svih građevina jednaka, veća ili do najviše 10 m2 manja od površine građevine iz točke 3. ovoga članka ili

4.2. nekretnine (osim poljoprivrednog zemljišta i poslovnog prostora u kojem građanin ili član njegove uže obitelji obavlja registriranu djelatnost) čija je ukupna (zbrojena) vrijednost svih nekretnina u trenutku nastanka porezne obveze jednaka ili veća od tržišne vrijednosti nekretnine koju građanin stječe pri čemu se u izračun uzimaju i vrijednosti građevina iz točke 4.1. ovoga članka.

(2) Iznimno od točke 4.2. stavka 1. ovoga članka, ako je porezni obveznik od 1. siječnja 2003., a do trenutka nastanka porezne obveze imao, u tuzemstvu ili inozemstvu, u vlasništvu, suvlasništvu ili zajedničkom vlasništvu nekretnine koje je otuđio, neovisno o načinu otuđenja, u izračun vrijednosti nekretnina iz točke 4. stavka 1. ovoga članka uzimaju se i te otuđene nekretnine.

(3) Ako površina nekretnine prelazi zadane površine iz točke 3. stavka 1. ovoga članka, porez na promet nekretnina plaća se na razliku površine građevine.

(4) Iznimno, od stavka 3. ovoga članka, ako površina izgrađenog zemljišta na kojemu se nalazi građevina iz točke 3. stavka 1. ovoga članka prelazi površinu od 400 m2, porez na promet nekretnina plaća se na razliku površine zemljišta.

(5) Članovima uže obitelji, u smislu ovoga Zakona, smatraju se bračni drug i djeca.

(6) Porez na promet nekretnina iz stavka 1. ovoga članka, kojeg je građanin bio oslobođen, plaća se naknadno ako u roku od 3 godine od dana stjecanja:

1. građanin otuđi ili iznajmi nekretninu u cijelosti ili djelomično,

2. građanin ili njegov bračni drug odjave prebivalište, ne borave ili prijave promjenu adrese stanovanja,

3. Porezna uprava naknadno utvrdi da nisu ispunjeni uvjeti za porezno oslobođenje.

(7) Otuđenjem nekretnine u smislu točke 1. stavka 6. ovoga članka ne smatra se ako nekretninu za koju je građanin na temelju stavka 1. ovoga članka ostvario pravo na oslobođenje od plaćanja poreza na promet nekretnina stječe bračni drug ili dijete građanina nasljeđivanjem ili darovanjem. U tom slučaju novi stjecatelj stupa u položaj pravnog sljednika glede zabrane otuđenja nekretnine, s time da se rok zabrane otuđenja računa od kada je prednik stekao nekretninu.

IThe OneI
03.04.2011., 22:48
pozdrav svima!!

ekipa pomagajte..naime uspio sam pronaći stan koji mi je ko zmaj :rofl:

prodavač želi novce u banku na račun ili želi biti siguran da su novci pravi (boji se krivotvorina), a ja imam keš u dvije, tri valute.

pitanje je koji je najbolji način da zadovoljim prodavača?

ne bi htio da mi banka opali proviziju na uplatu (koja nije mala) pa da mi uzme koji postotak (tj. par somića eura).

postoji li ustanova koja mi u hrv. bez provizije (ili bar sam razumnom cijenom) može potvrditi da su moji euri i švicarski franci autentični?

nisam mislio da ću imati tih problema..

puno hvala unaprijed...

appres
04.04.2011., 11:27
Ako se radi o novogradnji, nakon kupovine stana, tj. troškova javnog bilježnika i banke, koliko se još troškova pojavi?!
Za porez znam i to računam.

Ali koliko koštaju upisi u gruntovnicu?
Moram li nešto platiti prijavu struje, vode i ostalih komunalija?
Za kuće se spominju neki veći troškovi priključka struje, da li je tako i kod stanova?

maniakalna Zvjer
04.04.2011., 11:44
upis vlasnistva je 250kn a prebacivanje rezija na tebe se ne naplacuje, isto tako nema naplate nikakvih prikljucaka...dakle osim upisa vlasnistva nema vise nikakvih troskova...

appres
04.04.2011., 11:53
upis vlasnistva je 250kn a prebacivanje rezija na tebe se ne naplacuje, isto tako nema naplate nikakvih prikljucaka...dakle osim upisa vlasnistva nema vise nikakvih troskova...

Hvala :)

Jučer su me počeli strašiti s par tisuća Eura... Mislim, ok ako to treba, ali onda bar da na to računam i da ostavim sa strane... inače kad sam već sve potrošila to bi bio totalni udarac...

maniakalna Zvjer
04.04.2011., 11:57
znas da imas pravo oslobodenja od placanja poreza ako ti je to prva nekretnina...? :)

appres
04.04.2011., 13:35
Da ;) 50 kvadrata je oslobođeno ako sam dobro shvatila. Na ovo preko plaćam 5% prema izračunu Porezne uprave, tj. kako oni procjene tržišnu vrijednost kvadrata?

Tih 5% računam da će ići slično cijeni koju i stvarno plaćam. To je ukupna cijena s PDV-om i porezom na zemljište i svim ostalim?

pistacija
04.04.2011., 15:34
pozdrav svima!!

ekipa pomagajte..naime uspio sam pronaći stan koji mi je ko zmaj :rofl:

prodavač želi novce u banku na račun ili želi biti siguran da su novci pravi (boji se krivotvorina), a ja imam keš u dvije, tri valute.

pitanje je koji je najbolji način da zadovoljim prodavača?

ne bi htio da mi banka opali proviziju na uplatu (koja nije mala) pa da mi uzme koji postotak (tj. par somića eura).

postoji li ustanova koja mi u hrv. bez provizije (ili bar sam razumnom cijenom) može potvrditi da su moji euri i švicarski franci autentični?

nisam mislio da ću imati tih problema..

puno hvala unaprijed...

Odeš lijepo u mjenjačnicu i dogovoriš se s njima da sve recimo pretvoriš u kune po boljem tečaju nego što nude većini "na sitnije" količine jer ti imaš veću svotu. prije mjenjačnice pitaj i banku koji ti tečaj nude jer i oni znaju nekada bolji tečaj ponuditi od mjenjačnice. vidi prije toga sa vlasnikom nekretnine je li on želi kune, ako neće pokušaj ga ubjediti i daj mu ih po prodajnom tečaju neke mjenjačnice ili banke pa nek si on kasnije kupuje u banci/mjenjačnici .

Ako vlasnik stana pristane na kune onda nakon mjenjačnice/banke odeš u banku i otvoriš račun ali u istoj banci u kojoj i vlasnik stana ima tekući račun. Otvaranje računa je jedno 10 kn. Dogovorite se onda za ugovor i potpis te mu sa svog tekućeg prebaciš novce na njegov tekući. Dobijete oboje potvrdu o transakciji. Piše na njoj da si mu ti uplatio novce i iznos. Prebacivanje u istoj ili drugoj banci kuna sa jednog računa na drugi ne košta više od 60 kn (na milion kuna provizija je oko 60-100 kn po bankama- to se još raspitaj za svaki slučaj ali tako je bilo do neki dan).

Ako vlasnik želi devize....hm u mjenjačnici sve pretvori u eure i otvori onda devizni pa položi novce na devizni u istoj banci u kojoj vlasnik ima devizni. Kod nas nije moguće prebacivati devize sa deviznog na devizni (Možeš samo kune) ali ....onda referentici kažete da ste došli napraviti uplatu za stan i da fizički novce u ruci ne trebaš. u tom slučaju ona sebi i vama napravi potvrdu u kojoj ne piše da si vlasniku uplatio novac. Na tvojoj potvrdi piše da si novac kao fizički podigao (a nisi) dok vlasnik dobije onda potvrdu kojom je kao sam sebi uplatio i stavio na račun te iste novce. Isto ne košta puno...

Nakon obavljenih transakcija moj savjet odmah zatvoriti devizni /tekući račun ako ga ne misliš koristiti jer banka naplaćuje mjesečno "održavanje" računa koristio ga ti ili ne pa da se ne bi nabralo 20tak kn mjesečno....nakon 10g....pa + troškovi opomena + svaštanešto jer nisi znao :D

appres
11.04.2011., 19:02
Ako zgrada ima uporabnu dozvolu da li to znaci i da je etazirana?
Pitat cu ja to i prodavatelja, ali pitam i tu da budem spremna. Nisam bas upucena u te pojmove, pa pitam. Radi se o novogradnji, useljivoj.
Na sto da obratim paznju?
Naravno da cu ugovor dati i nekom odvjetniku, ali volim se i sama informirati.

pistacija
13.04.2011., 11:05
Ako zgrada ima uporabnu dozvolu da li to znaci i da je etazirana?
Pitat cu ja to i prodavatelja, ali pitam i tu da budem spremna. Nisam bas upucena u te pojmove, pa pitam. Radi se o novogradnji, useljivoj.
Na sto da obratim paznju?
Naravno da cu ugovor dati i nekom odvjetniku, ali volim se i sama informirati.

ako ti je vlasnik dao zemljišnoknjižni izvadak (baš tako piše na njemu) opisane predmetne nekretnine sa površinom i ime vlasnika kojem se daju novci onda je etažirano. na doslovno odmah piše ako nema uporabnu ili građevinsku, ako ima onda ništa ne piše.

appres
18.04.2011., 13:27
Može li mi netko preporučiti na PM nekog odvjetnika za kupnju nekretnina?

Koliko se kreće cijena za provjeru ugovora, predugovora i vlasničkog lista?

_N_
18.04.2011., 20:28
Kod kupovine stana, koji se nalazi u maloj zgradi/kući, kako se dijeli zajednički prostor i troškovi popravka zajedničkih stvari, npr, jedan stan je 50, drugi 100 m2, da li se onda recimo troškovi popravka krova zaračunaju proporcionalno po m2 svakog stana, npr 1/3:2/3 ili 1/2:1/2?

Dlapek
21.04.2011., 10:13
Kod kupovine stana, koji se nalazi u maloj zgradi/kući, kako se dijeli zajednički prostor i troškovi popravka zajedničkih stvari, npr, jedan stan je 50, drugi 100 m2, da li se onda recimo troškovi popravka krova zaračunaju proporcionalno po m2 svakog stana, npr 1/3:2/3 ili 1/2:1/2?

U kući u kojoj smo kupili stan prije nekoliko godina su tri stana.
Podrum bi se trebao dijeliti upravo tako - prema kvadraturi stana,ali na isti način ne možeš dijeliti trokove popravka ograde ili ulaznih vrata u kuću.
To bi trebalo ići na jednake dijelove.Kao i krov.
Naglašavam trebalo ,ali su rijetke kuće gdje varem jedan stanar o tome nema drugačije mišljenje ili naprosto ne želi sudjelovati u popravcima i održavanju.
Dok,recimo u kući u kojoj sad živimo sve plaćaju dva vlasnika jer su druga dva stana naseljena zaštićenim stanarima koji ne žele plaćati ništa.

Dlapek
21.04.2011., 10:14
Može li mi netko preporučiti na PM nekog odvjetnika za kupnju nekretnina?

Koliko se kreće cijena za provjeru ugovora, predugovora i vlasničkog lista?

imaš pp

Darkec
22.04.2011., 21:07
Bok! Zainteresirao sam se za kupnju stana. Pogotovo kad sam vidio ove nove subvencije.. Jedan me problem muči! Naslijedio sam 1/4 stana od cca. 55 kvadrata u kojem nas je prijavljeno 4-ero. Dali ja mogu dobiti te subvencije i biti oslobođen od plaćanja poreza pošto mi je to prva nekretnina koju kupujem. Ako ne da li mogu svoj dio darocati ocu pa da nemam ništa na sebi?

Dlapek
23.04.2011., 11:00
Bok! Zainteresirao sam se za kupnju stana. Pogotovo kad sam vidio ove nove subvencije.. Jedan me problem muči! Naslijedio sam 1/4 stana od cca. 55 kvadrata u kojem nas je prijavljeno 4-ero. Dali ja mogu dobiti te subvencije i biti oslobođen od plaćanja poreza pošto mi je to prva nekretnina koju kupujem. Ako ne da li mogu svoj dio darocati ocu pa da nemam ništa na sebi?
Ne možeš.
U poreznoj će se u sustavu pokazati taj prijenos čim unesu tvoj OIB.

Darkec
23.04.2011., 11:50
Ne možeš.
U poreznoj će se u sustavu pokazati taj prijenos čim unesu tvoj OIB.

No dal se tih 55 kvadrata za 4 osobe smatra neadekvatnim, tj. na mene otpada cca. 14 kvadrata.

Kymatica
23.04.2011., 18:57
No dal se tih 55 kvadrata za 4 osobe smatra neadekvatnim, tj. na mene otpada cca. 14 kvadrata.

to i mene zanima, tj i ja imam 1/6 ali kuće, ali nije mi riješeno time stambeno pitanje..

pistacija
26.04.2011., 10:36

koliko iznosi u kvadratima na kraju 1/4 tog nasljeđenog stana? 14 m2? Tko je prijavljen na tu nekretninu? ti, supruga i klinci? ako DA onda (bez obzira na ovih 14m2 što imate) kod kupovine većeg stana trebali bi ste biti oslobođeni od plaćanja poreza na promet nekretninama (5%) i porezna će zanemariti ovih 14m2 koje imate. Ali zbog toga jer ste naslijedili dio imovine nećete moži (možda) iskoristiti subvencije... jedino možda hoćete ako darujete ocu 14m2 prije kupoprodaje ...

Kymatica koliko je to u kvadratima 1/6 kuće ?

Darkec
26.04.2011., 10:53
koliko iznosi u kvadratima na kraju 1/4 tog nasljeđenog stana? 14 m2? Tko je prijavljen na tu nekretninu? ti, supruga i klinci? ako DA onda (bez obzira na ovih 14m2 što imate) kod kupovine većeg stana trebali bi ste biti oslobođeni od plaćanja poreza na promet nekretninama (5%) i porezna će zanemariti ovih 14m2 koje imate. Ali zbog toga jer ste naslijedili dio imovine nećete moži (možda) iskoristiti subvencije... jedino možda hoćete ako darujete ocu 14m2 prije kupoprodaje ...

Kymatica koliko je to u kvadratima 1/6 kuće ?

Prijavljeno je 4 osobe na tu adresu, darovnicom onda planiram prenijet na oca. Valjda oko toga neće zezat...

lk25
27.04.2011., 12:47
Dečko i ja kupujemo stan od 60m2, novogradnja, on je nositelj kredita, zanima me da li se možemo osloboditi poreza na ovih 10m2 i kako? Ako ne, koliki bi porez otprilike trebali platiti?:confused:

rosa_salvaje
27.04.2011., 18:45
Da li postoji neki pravilnik ili zakon po kojem se obracunava kod kupovine stana balkon, spremiste i garaza?
Moze neki link :mig:

PETRA86
01.05.2011., 13:49
Dečko i ja kupujemo stan od 60m2, novogradnja, on je nositelj kredita, zanima me da li se možemo osloboditi poreza na ovih 10m2 i kako? Ako ne, koliki bi porez otprilike trebali platiti?:confused:

Ako ste cura i dečko, onda svatko ima pravo na 50m2 stamb.prostora, ali ako ste muž i žena onda morate platiti porez na tih 10m2.

Kymatica
05.05.2011., 14:01
Da ponovimo :mig:
4. odnijeti Ugovor o kupoprodaji u banku, banka treba sastaviti Ugovor o kreditu,

Tu smo sada :)
5. potpisati Ugovor o kreditu i odnijeti ga na solemnizaciju kod javnog bilježnika

znači oko 4500,00 kn i 4-5 ovjernih kopija ugovora.

6. kada banka napiše prijedlog za uknjižbu hipoteke- odnijeti prijedlog sa solemniziranim Ugovorom o kreditu u gruntovnicu (u nekim slučajevima banka šalje prijedlog sama),
Da li moram ja ili može netko odnjet za mene ( sudužnik )?

7. čekati da gruntovnica provede uknjižbu hipoteke na stanu u korist banke,

Kako znam dal je uknjiženo? Da li se može vidjeti na netu?

8. nakon toga banka isplaćuje iznos kredita na račun prodavatelja,
Pretpostavljam sa tim papirom sa gruntovnice ( ZK ili :confused:)

9. prodavatelj nakon isplate pune kupoprodajne cijene mora izdati tabularnu ispravu kojom vam dopušta da se bez njegove daljnje privole uknjižite kao vlasnici u zemljišne knjige (opet paziti na opis čestice i stana),potpis prodavatelja na tabularnoj ispravi isto mora biti ovjeren od strane javnog bilježnika,

To nakon što mu već sjednu novci?

10. napisati prijedlog za uknjižbu i zajedno sa ovjerenim Ugovorom o kupoprodaji i ovjerenom tabularnom ispravom te 250 kuna (uplatiti u pošti na račun Državnog proračuna) predati na gruntovnicu
Kako se piše prijedlog za uknjižbu?

11. prijaviti porez na promet nekretnina (i ako vam je prva nekretnina kojom rješavate stambeno pitanje prijaviti i pravo na oslobođenje) tete u poreznoj upravi će vam dati obrasce- s napomenom da se porez na promet nekretnina mora prijaviti u roku 30 dana od dana potpisa Ugovora o kupopordaji

Ima li na netu šprance i dali je svejedno u koju Poreznu idem? I da li odmah predajem i zahtjev za oslobođenje od poreza?
Našla http://www.porezna-uprava.hr/kontakt/adresar.asp?id=b07d1

1. sada se ne uplaćuje unaprijed sudska pristojba od 250 kn na račun državnog proračuna nego trebate dobiti broj vašeg predmeta u gruntovnici Z-..... jer se na taj broj morate pozvati u "pozivu na broj" u uplatnici, primjeri uplatnice se nalaze na onom malom kiosku u gruntovnici.

Đizus:visi:

Da li sve navedeno može netko umjesto mene dostavljati?
I da li kod prijave režija na mene možemo poslati faksom ili mailom ili osobno moram svugdje?
Kako izgleda zapisnik o primopredaji?

Help!!!!

Annay,Annay
08.05.2011., 23:17
Da li postoji neki pravilnik ili zakon po kojem se obracunava kod kupovine stana balkon, spremiste i garaza?
Moze neki link :mig:

to i mene zanima,kupujem stan od 104m2 po cijeni 1150eur po m2, od toga je 7m2 balkon znaci:97m2 stambene povrsine,7m2 balkon i jos plus drvarnica od 3m2 koja nije navedena u ovih 104m2??? Da li je za kompletnu kvadraturu cijena 1150 eur??? znaci,balkon 7m2, +drvarnica 3m2, +stambena povrsina 97m2 ??????????? Moze neki odgovor,hvala!!!:mig:

zlatnariba
09.05.2011., 09:49
Izračun neto korisne površine stana
http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1997/0562.htm
Koeficijenti prema hrvatskoj normi
0 stambeni tavan s kosinama za svijetlu visinu do 1 metar
0,25 terasa, balkon
0,35 gospodarski tavan niži od dva metra
0,50 podrum, natkrivena terasa i balkon, spremište izvan stana bez obrađenih zidova i podova
0,60 parkirališno mjesto
0,75 stambeni tavan s kosinama za svijetlu visinu do 2 metra; lođe otvorene s najviše dvije strane; spremište izvan stana s obrađenim zidovima i podovima; individualna garaža; skupna garaža s čvrstim pregradama
1 sve prostorije u stanu; stubišta; uredi; poslovni prostori do visine od 4 metra

pistacija
10.05.2011., 11:54

ako ćete oboje biti na kupoprodajnom ugovoru kao kupci , dakle ako kupiti stan i svako je od vas vlasnik jedne polovine onda nemate porez. Ili ako dečko kupuje stan samo na svoje ime (i samo njegovo ime bude na ugovoru) onda je on oslobođen na 50m2. Na 10m2 plaćate 5% od ukupne kupoprodajne cijene. No meni su rekli da se 10m2 (ali samo 10m2!) može isto uzeti u obzir za vanbračnu zajednicu pa nema poreza ni na tih 10m2 ako on potpiše neku izjavu kod bilježnika da ste u vanbračnoj zajednici i ako se i ti tu prijaviš....

to i mene zanima,kupujem stan od 104m2 po cijeni 1150eur po m2, od toga je 7m2 balkon znaci:97m2 stambene povrsine,7m2 balkon i jos plus drvarnica od 3m2 koja nije navedena u ovih 104m2??? Da li je za kompletnu kvadraturu cijena 1150 eur??? znaci,balkon 7m2, +drvarnica 3m2, +stambena povrsina 97m2 ??????????? Moze neki odgovor,hvala!!!:mig:

znači 104m2 je u ZK izvadku sa balkonom. Drvarnica je van te kvadrature i ako ona nema svoj vlasititi zk izvadak ili ako nije spomenuta na zk izvadku od stana onda je vanknjižno vlasništvo prodavatelja pa ju ajmo reći trebaš dobiti gratis i izboriti se za cijenu 1150€/m2 x 104m2 ;)

Kymatica
10.05.2011., 18:23
ako ćete oboje biti na kupoprodajnom ugovoru kao kupci , dakle ako kupiti stan i svako je od vas vlasnik jedne polovine onda nemate porez. Ili ako dečko kupuje stan samo na svoje ime (i samo njegovo ime bude na ugovoru) onda je on oslobođen na 50m2. Na 10m2 plaćate 5% od ukupne kupoprodajne cijene. [QUOTE]No meni su rekli da se 10m2 (ali samo 10m2!) može isto uzeti u obzir za vanbračnu zajednicu pa nema poreza ni na tih 10m2 ako on potpiše neku izjavu kod bilježnika da ste u vanbračnoj zajednici i ako se i ti tu prijaviš....

A jel - viš viš - dobro je znati..
Hvala i na ovoj info!:top:

ivilili
11.05.2011., 08:29
molim savjet....nasla sam stan u novogradnji, krecem sa zahtjevom za kredit...po svemu sto sam procitala, ispada da se nedostaci u stanu rjesavaju tek nakon isplate kredita....moze li se to izbjeci na nacin da se isplata izvrsi tek nakon sto je sve u stanu sredjeno? npr.dogovorila sam sa prodavateljem odredjenu nadogradnju u kuhinji..nista strasno, ali ipak...i znam da jos brdo stvari moraju postelati..( kazu oni 3 minute posla, ali...onak..)...e sad, ako ja ( ja i banka:-)) njemu pljusnem lovu, tko ce ga kasnije naganjati..?:ne zna:
thx

rosa_salvaje
11.05.2011., 08:58
A zašto misliš da treba mijenjati naknadno? Pa dogovori se da isplata i preuzimanje stana idu nakon izvršenih svih dorada i završenih radova.

ivilili
11.05.2011., 09:03
A zašto misliš da treba mijenjati naknadno? Pa dogovori se da isplata i preuzimanje stana idu nakon izvršenih svih dorada i završenih radova.

pa zato sto vidim da se njima jako zuri da se sve potpise i da ja pokrenem kredit, a nitko ne spominje da bi prije trebalo sredit stan u skladu sa svim mojih zamjerkama i zahtjevima...cekam da vidim predugovor,mozda panicarim unaprijed ali po procitanim postovima cini se da se svi nesto natezu kad je lova vec isplacena..

rosa_salvaje
11.05.2011., 09:43
pa zato sto vidim da se njima jako zuri da se sve potpise i da ja pokrenem kredit, a nitko ne spominje da bi prije trebalo sredit stan u skladu sa svim mojih zamjerkama i zahtjevima...cekam da vidim predugovor,mozda panicarim unaprijed ali po procitanim postovima cini se da se svi nesto natezu kad je lova vec isplacena..

Naravno da im se žuri, žele prodati :)

Pričekaj predugovor, dogovorite da ti s predugovorom kreneš u realizaciju kredita, a oni u dorade na stanu i da ćeš s isplatom kredita čekati da sve završe. Tako će i oni požuriti s radovima.
Tebi će svakako od predugovora do preuzimanja stana trebati oko mjesec dana (govorim otprilike) tako da oni stignu to preurediti.

ivilili
11.05.2011., 10:01
Naravno da im se žuri, žele prodati :)

Pričekaj predugovor, dogovorite da ti s predugovorom kreneš u realizaciju kredita, a oni u dorade na stanu i da ćeš s isplatom kredita čekati da sve završe. Tako će i oni požuriti s radovima.
Tebi će svakako od predugovora do preuzimanja stana trebati oko mjesec dana (govorim otprilike) tako da oni stignu to preurediti.

:-) da, bas im se zuri, odmah mi vade vlasnicki list i jako se brinu da stignem zatraziti subvenciju od drzave:-))))
znaci ja mogu zatraziti kredit a onda sa bankom i stopirati isplatu ako oni ne rjese sve do trenutka kad bi trebali dobiti lovu? ne zelim ispasti naivac i pljusnuti lovu a onda trcati za njima...
btw, ako kupujem novi stan, ali izgradjen prije 2godine, imam pravo na garanciju na stan? Kaze mi frend da bi lako bilo moguce da vise nemam...
thx

rosa_salvaje
11.05.2011., 10:40
:-) da, bas im se zuri, odmah mi vade vlasnicki list i jako se brinu da stignem zatraziti subvenciju od drzave:-))))
znaci ja mogu zatraziti kredit a onda sa bankom i stopirati isplatu ako oni ne rjese sve do trenutka kad bi trebali dobiti lovu? ne zelim ispasti naivac i pljusnuti lovu a onda trcati za njima...
btw, ako kupujem novi stan, ali izgradjen prije 2godine, imam pravo na garanciju na stan? Kaze mi frend da bi lako bilo moguce da vise nemam...
thx

Mislim da ti možeš razvući potpisivanje ugovora za kredit s bankom, kupoprodajni s njima, a onda još i isplatu... Ali to vjerojatno zavisi i od banke. U svakom slučaju, najbolje je da se dogovoriš odmah s njima da oni to riješe prije isplate, tako da znaju da neće ići isplata dok ne završe :ne zna:
A da, što se tiče garancije, već je bilo na nekim temama priče o tome. Uglavnom je garancija dvije godine na ugrađene stvari, a vrlo često od uporabne dozvole. Stvar je tvog dogovora i ugovora s proizvođačem. Pokušaj tražiti ili garanciju od preuzimanja stana dvije godine ili neki popust (ako ga već nisi dobila) :ne zna:

Ja sam jednog građevinara pitala, isto je skoro dvije godine neprodan stan a on je rekao kao pa ok ako se nešto i pokvari tu smo mi, nem aproblema... Ali pitanje je ako to nije u ugovoru da li bi tako rekao nakon isplate i predaje stana.

ivilili
11.05.2011., 11:16
Ja sam jednog građevinara pitala, isto je skoro dvije godine neprodan stan a on je rekao kao pa ok ako se nešto i pokvari tu smo mi, nem aproblema... Ali pitanje je ako to nije u ugovoru da li bi tako rekao nakon isplate i predaje stana.

to si i ja mislim..na pocetku je sve: lako cemo....a onda kud koji mili moji:-)
pogotovo sam sumnjicava jer su mi ponudili da ugovor bude na manju cijenu pa da im dio pljusnem ispod stola....sumnjicava sam sad na sve...

pistacija
11.05.2011., 15:57
to si i ja mislim..na pocetku je sve: lako cemo....a onda kud koji mili moji:-)
pogotovo sam sumnjicava jer su mi ponudili da ugovor bude na manju cijenu pa da im dio pljusnem ispod stola....sumnjicava sam sad na sve...

niš novo ...

no kako ćeš ti i znati je li baš sve štima dok ne useliš u stan. tek kad živiš u njemu vidiš "nedostatke". stavite u ugovor da će vam predati stan po sistemu ključ u ruke bez ikakvih građevinarskih i tehničkih nedostataka i pokušaj da piše na pismeno da garancija teče od dana primopredaje stana.
inače sa bankom kao što ti rekoše možeš dogovoriti da isplata pričeka i da banka pusti novce kad ti kažeš (a ne kad banka hoće).

ivilili
11.05.2011., 16:29
niš novo ...

no kako ćeš ti i znati je li baš sve štima dok ne useliš u stan. tek kad živiš u njemu vidiš "nedostatke". stavite u ugovor da će vam predati stan po sistemu ključ u ruke bez ikakvih građevinarskih i tehničkih nedostataka i pokušaj da piše na pismeno da garancija teče od dana primopredaje stana.
inače sa bankom kao što ti rekoše možeš dogovoriti da isplata pričeka i da banka pusti novce kad ti kažeš (a ne kad banka hoće).

da, to cu probat napisati...u ugovoru koji je upravo stigao samo pise 2 godine garancije ( ali ne od kojeg datuma pocinje 2 godine..).
Btw, zele da ja prva uplatim svoj dio a tek onda banka preostali dio koji dizem na kredit...zasto bi banka bila zadnja u nizu?
ispada da ja dajem pare a svi diktiraju tempo...umjesto obrnuto..zar ne?
btw. kao potpisujemo ugovor ali nije ovjeren kod biljeznika pa kao ne treba predugovor i nije nikakav problem...ma sta nije problem? ako se nesto potpise, i ako banka na temelju tog ugovora pokrece kredit, onda je to valjda pravovaljan dokument koji se poslije ne moze tek tako mjenjat..ili grijesim?
vec me boli glava, a nisam ni pocela:-))

pistacija
11.05.2011., 17:28
da, to cu probat napisati...u ugovoru koji je upravo stigao samo pise 2 godine garancije ( ali ne od kojeg datuma pocinje 2 godine..).
Btw, zele da ja prva uplatim svoj dio a tek onda banka preostali dio koji dizem na kredit...zasto bi banka bila zadnja u nizu?
ispada da ja dajem pare a svi diktiraju tempo...umjesto obrnuto..zar ne?
btw. kao potpisujemo ugovor ali nije ovjeren kod biljeznika pa kao ne treba predugovor i nije nikakav problem...ma sta nije problem? ako se nesto potpise, i ako banka na temelju tog ugovora pokrece kredit, onda je to valjda pravovaljan dokument koji se poslije ne moze tek tako mjenjat..ili grijesim?
vec me boli glava, a nisam ni pocela:-))

Obavezno u pisanoj formi datum i od kad teče garancija.
Da, čak i Banka sama hoće da je ona zadnja u nizu koja daje novce da se ne bi desilo ona svoj dio isplatila a ti svoj nisi. Do 5000€ neke banke ne traži potvrdu da si taj dio u gotovini isplatila. Ali ako pored kapare daješ dio i u gotovini možete staviti da ćeš gotovinski dio uplatiti dan prije solemnizacije i ovjere kupoprodajnog pa će prodavatelj samim potpisom kupopordajnog potvrditi primitak tog gotovnskog dijela (ujedno to je i potvrda za Banku da je kasnije ne morate posebno ovjeravati kod bilježnika). Do potpisa kupoprodajnog ćeš znati je li kredit odobren ili ne.
Što se tiče predugovora kod većine banaka može proći neovjeren no ako ga ne ovjeravate svi se potpišite dole u dnu na svaku stranicu predugovora. Predugovor ne možeš mijenjati što se tiče onog što ste dogovorili ali mogu se mijenjati recimo stavke isplate, napisala si u predugovor da dižeš 50 soma eura kredita pa se nakon procjene predomisliš i ipak ćeš tražiti 60. Ili banka ti ne odobri 50 nego 45. Ali zato u konačnom ugovoru moraju pisati točne cifre. Isto tako se može desiti da ti navedeš kako ćeš isplatiti cijenu u roku 50 dana pa iz nekog razloga banka otegne i probiješ rok pa te prodavatelj pričeka....
Ako stan kupuješ od firme prije kaparenja traži izvadak iz Trgovačkog suda (to će te tražiti i banka) ili možeš isti i sama podići u Trgovačkom sudu (uz čekanje) ili kod bilježnika u roku odmah, kod bilježnika je skuplji (po stranici oko 30tak kuna). I onda provjeri obavezno da nemaju blokiran račun jer banke na blokirane račune ne daju isplate kredita.

appres
11.05.2011., 19:41
Pistacija ti si stvarno od pomoci :) hvala i od mene.
A na ovu situaciju iznad predlozila bih odvjetnika. Znam da nije originalana ideja, ne znam ni koliko placas stan, ali vjerojatno puno i bilo bi bolje da ti te detalje u ugovoru/preugovoru pogleda odvjetnik.
Ti tu pitas neke stvari ali koze se desiti da su sporne neke koje ti i ne primijetis. Na sve ostalo mislim da 1.000-2.000 kn za odvjetnika nije strasan trosak.

ivilili
12.05.2011., 07:51
Pistacija ti si stvarno od pomoci :) hvala i od mene.
A na ovu situaciju iznad predlozila bih odvjetnika. Znam da nije originalana ideja, ne znam ni koliko placas stan, ali vjerojatno puno i bilo bi bolje da ti te detalje u ugovoru/preugovoru pogleda odvjetnik.
Ti tu pitas neke stvari ali koze se desiti da su sporne neke koje ti i ne primijetis. Na sve ostalo mislim da 1.000-2.000 kn za odvjetnika nije strasan trosak.

i ja sam dosla do istog zakljucka, srecom imam dobru obiteljsku frendicu odvjetnicu pa sam joj poslala da malo to pregleda:-)))
nadam se da nece naci previse rupa:-)))

ivilili
12.05.2011., 07:56
Obavezno u pisanoj formi datum i od kad teče garancija.
Da, čak i Banka sama hoće da je ona zadnja u nizu koja daje novce da se ne bi desilo ona svoj dio isplatila a ti svoj nisi. Do 5000€ neke banke ne traži potvrdu da si taj dio u gotovini isplatila. Ali ako pored kapare daješ dio i u gotovini možete staviti da ćeš gotovinski dio uplatiti dan prije solemnizacije i ovjere kupoprodajnog pa će prodavatelj samim potpisom kupopordajnog potvrditi primitak tog gotovnskog dijela (ujedno to je i potvrda za Banku da je kasnije ne morate posebno ovjeravati kod bilježnika). Do potpisa kupoprodajnog ćeš znati je li kredit odobren ili ne.
Što se tiče predugovora kod većine banaka može proći neovjeren no ako ga ne ovjeravate svi se potpišite dole u dnu na svaku stranicu predugovora. Predugovor ne možeš mijenjati što se tiče onog što ste dogovorili ali mogu se mijenjati recimo stavke isplate, napisala si u predugovor da dižeš 50 soma eura kredita pa se nakon procjene predomisliš i ipak ćeš tražiti 60. Ili banka ti ne odobri 50 nego 45. Ali zato u konačnom ugovoru moraju pisati točne cifre. Isto tako se može desiti da ti navedeš kako ćeš isplatiti cijenu u roku 50 dana pa iz nekog razloga banka otegne i probiješ rok pa te prodavatelj pričeka....
Ako stan kupuješ od firme prije kaparenja traži izvadak iz Trgovačkog suda (to će te tražiti i banka) ili možeš isti i sama podići u Trgovačkom sudu (uz čekanje) ili kod bilježnika u roku odmah, kod bilježnika je skuplji (po stranici oko 30tak kuna). I onda provjeri obavezno da nemaju blokiran račun jer banke na blokirane račune ne daju isplate kredita.

:s..volim konkretne savjete, hvala:-)
mada, oni meni ne salju predugovor vec ugovor, ne znam zasto nece predugovor:(

rosa_salvaje
12.05.2011., 12:02
Koliko se u prosjeku čeka od predaje papira u banku do potpisivanja ugovora o kreditu?

Koliko u zadnje vrijeme treba za upis hipoteke u gruntovnici?

Koliko prođe (u prosjeku) od upisa hipoteke do isplate kredita?

ivilili
12.05.2011., 13:11
Koliko se u prosjeku čeka od predaje papira u banku do potpisivanja ugovora o kreditu?

javit cu uskoro:-))) navodno za gruntovnicu ide 7 dana, ali to je neprovjereno...

rosa_salvaje
12.05.2011., 13:29
javit cu uskoro:-))) navodno za gruntovnicu ide 7 dana, ali to je neprovjereno...

Mislim, bar se nadam, da će već biti kasno :mig:
Čini mi se da sam korak ispred tebe... Nije veliki, ali ja sam već predala sve u banku :)

ivilili
12.05.2011., 15:01
Mislim, bar se nadam, da će već biti kasno :mig:
Čini mi se da sam korak ispred tebe... Nije veliki, ali ja sam već predala sve u banku :)
:top: svaka cast:-)
sa ili bez drzavne subvencije?

pistacija
12.05.2011., 16:11
mada, oni meni ne salju predugovor vec ugovor, ne znam zasto nece predugovor:(

ne da im se ići bilježniku ali varijanta odmah kupoprodajni je još bolja i u tvoju korist ;) neke banke ne šalju kredit na odobrenje bez javnobilježnički ovjerenog kupoprodajnog a u konačnici ne daju ni isplatu bez kupoprodajnog pa su uštedili i sebi i tebi vrijeme. bez obzira što nisi isplatu napravila sa kupoprodajnim odmah možeš staviti zabilježbu na stan i tražiti upis stana na svoje ime (nemoj dok ne upišeš prvo hipoteku na stan) a sa predugovorom ne možeš.

2 dana gore/dole:
- procjena cca 7 dana
- usmeno odobrenje (kad predaš svu papirologiju) cca 7 dana
- da banka sastavi ugovor o kreditu cca 10 dana
- solemnizacija i ovjera tih ugovora cca 1 dan
- upis hipoteke cca 3- 7 dana
- isplata kad dogovorite ti i banka (kod dogovaranja nariktaj sa referenticom isplatu da ide do roka navedenog u ugovoru a kad nemaš interkalarnu kamatu ili kad je ona najmanja)

pistacija
12.05.2011., 16:18
edit: dupli post :D

rosa_salvaje
12.05.2011., 19:48
:top: svaka cast:-)
sa ili bez drzavne subvencije?

Sa :mig:

Slatkica32
14.05.2011., 18:16
Pozdrav,

Kupujem stan, i sa svih strana me bombardiraju informacijama o prevarama kod kupnje.

1.Pa sada mene zanima na koji način se maksimalno zaštititi od višestruke prodaje stana? Brine me da je možda stan koji kupujem već prodan nekome ali jednostavno nije proknjižen na tu osobu, ili se možda radi o nekoj vrsti kompenzacije..i ta osoba može imati pravo na taj stan s obzirom da je sklopila ugovor sa prodavačem prije mene..
Da li mogu u kupoprodajni ugovor staviti bilo kakvu odredbu da garantira da nije sklopio kupoprodaju prije mene, ili postoji bilo koji drugi način da se zaštitim?
2.Negdje sam vidjela da se zahtjev za oslobođenje od poreza traži u roku od 30 dana od potpisa kupoprodajnog ugovora. Mi idemo na varijantu da ne potpisujemo predugovor nego odmah kupoprodajni, i nakon toga predajem zahtjev za kredit. Da li to znači da zahtjev za oslobođenjem poreza moram odmah zatražiti, prije nego mi banka odobri kredit jer moram stići rok od 30 dana?

Unaprijed hvala

bomac
14.05.2011., 21:25
Pozdrav,

Kupujem stan, i sa svih strana me bombardiraju informacijama o prevarama kod kupnje.

1.Pa sada mene zanima na koji način se maksimalno zaštititi od višestruke prodaje stana? Brine me da je možda stan koji kupujem već prodan nekome ali jednostavno nije proknjižen na tu osobu, ili se možda radi o nekoj vrsti kompenzacije..i ta osoba može imati pravo na taj stan s obzirom da je sklopila ugovor sa prodavačem prije mene..
Da li mogu u kupoprodajni ugovor staviti bilo kakvu odredbu da garantira da nije sklopio kupoprodaju prije mene, ili postoji bilo koji drugi način da se zaštitim?
2.Negdje sam vidjela da se zahtjev za oslobođenje od poreza traži u roku od 30 dana od potpisa kupoprodajnog ugovora. Mi idemo na varijantu da ne potpisujemo predugovor nego odmah kupoprodajni, i nakon toga predajem zahtjev za kredit. Da li to znači da zahtjev za oslobođenjem poreza moram odmah zatražiti, prije nego mi banka odobri kredit jer moram stići rok od 30 dana?

Unaprijed hvala

Prvi i ozbiljan savjet - angažiraj odvjetnika. Kupanja stana je vjerojatno posao života i ako dođe do zajeba, čovjek se može objesit. Doživotno će plaćat kredit za stan koji nije njegov.

Da ipak malo pokušam pomoći. Gruntovni izvadak je glavni dokaz vlasništva prodavatelja.

Međutim, prodavatelj možda u trenutku prodaje više nije vlasnik, jer je već prije prodao stane nekoj drugoj osobi koja još nije upisala vlasništvo na svoje ime. Zbog toga treba, osim upisa vlasništva u Vlastovnici zk.uloška, gledati i PLOMBE iz kojih će biti vidljivo da li netko drugi traži kakav upis u uložak, a koji upis još nije vidljiv.

U vezi sa poreznom upravom, predugovor pravno nije glavni ugovor i nema plaćanja poreza, jer se od glavnog ugovora može i odustati (u određenim situacijama).
Ipak, porezna želi naplatiti što više novaca pa je dobro da se naglasi da se radi o predugovoru. Zato ne sklapajte pravni posao koji u stvari predstavlja predugovor, a vi ga naslovljavate sa - ugovor.

Jednom kada se sklopi glavni ugovor, u roku 30 treba prijaviti promet nekretnina i zatražiti oslobođenje od plaćanja poreza.
Porezna će zahtjev odbiti ukoliko ne prebacite mjesto prebivališta na adresu kupljenog stana - tako da u tih 30 dana treba prebaciti i prebivalište na adresu stana, a nakon toga ići na poreznu.

Ovo je samo manji niz pitanja koje postoje kod kupoprodaje. Zato se lijepo uputite odvjetniku.

Slatkica32
14.05.2011., 23:04
Prvi i ozbiljan savjet - angažiraj odvjetnika. Kupanja stana je vjerojatno posao života i ako dođe do zajeba, čovjek se može objesit. Doživotno će plaćat kredit za stan koji nije njegov.

Da ipak malo pokušam pomoći. Gruntovni izvadak je glavni dokaz vlasništva prodavatelja.

Međutim, prodavatelj možda u trenutku prodaje više nije vlasnik, jer je već prije prodao stane nekoj drugoj osobi koja još nije upisala vlasništvo na svoje ime. Zbog toga treba, osim upisa vlasništva u Vlastovnici zk.uloška, gledati i PLOMBE iz kojih će biti vidljivo da li netko drugi traži kakav upis u uložak, a koji upis još nije vidljiv.

U vezi sa poreznom upravom, predugovor pravno nije glavni ugovor i nema plaćanja poreza, jer se od glavnog ugovora može i odustati (u određenim situacijama).
Ipak, porezna želi naplatiti što više novaca pa je dobro da se naglasi da se radi o predugovoru. Zato ne sklapajte pravni posao koji u stvari predstavlja predugovor, a vi ga naslovljavate sa - ugovor.

Jednom kada se sklopi glavni ugovor, u roku 30 treba prijaviti promet nekretnina i zatražiti oslobođenje od plaćanja poreza.
Porezna će zahtjev odbiti ukoliko ne prebacite mjesto prebivališta na adresu kupljenog stana - tako da u tih 30 dana treba prebaciti i prebivalište na adresu stana, a nakon toga ići na poreznu.

Ovo je samo manji niz pitanja koje postoje kod kupoprodaje. Zato se lijepo uputite odvjetniku.

Hvala!

Jumai
17.05.2011., 16:51
Pozdrav,

Kupujem s gotovinom stan izgrađen sredinom 70tih koji je u fazi otkupa (kao i skoro svi stanovi izgrađeni za vrijeme bivše yu). Ostalo je još 30tak tisuća kuna za otkupiti. Da li mi netko tko je kupio takav stan može reći kako ide procedura, mogu li s vlasnikom napraviti ugovor o kupoprodaji nekretnine, ovjeriti ga kod javnog bilježnika i to je to ili?

Koliko dođe ovjera takvog ugovora kod javnog bilježnika? Ne kupujem na kredit, a prodavatelja imam potpuno povjerenje tako da bi htio proć što jeftinije, ali opet da papirologija bude 100% čista.

ivilili
18.05.2011., 11:38
[QUOTE=bomac;33639418]Jednom kada se sklopi glavni ugovor, u roku 30 treba prijaviti promet nekretnina i zatražiti oslobođenje od plaćanja poreza.

a kojoj se poreznoj upravi javlja, onoj koja je u mjestu (opcini) novog stana ili onoj u kojoj je prijasnje prebivaliste?

thx

pistacija
18.05.2011., 15:43
Pozdrav,

Kupujem s gotovinom stan izgrađen sredinom 70tih koji je u fazi otkupa (kao i skoro svi stanovi izgrađeni za vrijeme bivše yu). Ostalo je još 30tak tisuća kuna za otkupiti. Da li mi netko tko je kupio takav stan može reći kako ide procedura, mogu li s vlasnikom napraviti ugovor o kupoprodaji nekretnine, ovjeriti ga kod javnog bilježnika i to je to ili?

da, to je to. napišite u ugovor obavezno da ti preuzimaš otkup u iznosu od xy od dana xy (ako ga preuzimaš). i provjeri dug otkupa tamo kome ga prodavatelj i plaća.

Jumai
18.05.2011., 18:49
Po tom zaključujem da je moguće i da ne preuzmem dug odnosno da prodavatelj nastavi plaćati dug?

Što se tad dogodi npr. u slučaju smrti prodavatelja?

pistacija
19.05.2011., 09:29
Po tom zaključujem da je moguće i da ne preuzmem dug odnosno da prodavatelj nastavi plaćati dug?

u tom slučaju i u svakom drugom si na gubitku . zašto komplicirati tamo gdje nema potrebe? ili neka vlasnik otkup pred tobom zatvori u cijelosti odmah ili ga ti nastavi plaćati. treću opciju zaboravi.
teret uvijek prati nekretninu a ne vlasnika. otkup je sa 1-2% kamata, zašto ga ne bi preuzeo, isplati se. takav kredit poput otkupa ne možeš dobiti niti u jednoj banci. a danas sutra ga ti kao novi vlasnik ako ćeš htjeti zatvoriš u gotovini pa ti kamate umanje.

davydenko
23.05.2011., 12:01
Molim bih nekoga tko je već imao iskustva sa solemnizacijom stambenog kredita da mi na PM pošalje ime i adresu najjeftinijeg mogućeg javnog bilježnika (Zagreb).

Hvala

appres
23.05.2011., 12:38
Molim bih nekoga tko je već imao iskustva sa solemnizacijom stambenog kredita da mi na PM pošalje ime i adresu najjeftinijeg mogućeg javnog bilježnika (Zagreb).

Hvala

Ja sam nedavno ovjeravala ugovore, pitala na dva mjesta, rekli mi isti iznos i toliko sam na kraju i platila. Tako da ne mogu reći da li su jeftini :rolleyes:

Drugo, da li kupuješ stan od poduzeća? Oni vjerojatno imaju kod nekog bilježnike deponirane potpise i onda ti trebaš ići baš kod toga.

ivilili
28.05.2011., 09:50
Sa :mig:
Rosa, kako napreduje...? meni odobrili kredit (sa subvencijom:-)), sad kao pisu ugovore...koliko to traje?

rosa_salvaje
28.05.2011., 15:42
Rosa, kako napreduje...? meni odobrili kredit (sa subvencijom:-)), sad kao pisu ugovore...koliko to traje?

Mene je to izludilo :) ja očekivala kredit odobren, za dva dana će biti ugovori, ali to se čekalo 2 tjedna, ako ne i koji dan više. Tako da će ti trebati strpljenja za to :) Upis u grnuntovnicu, rekli su bit će za tri dana, bilo za 5.

n-i-n-a-c
30.05.2011., 09:35
O kojoj se tu banci radi? Jel to ima veze ili je u svakoj otprilike isti rok čekanja?

Partfiš
30.05.2011., 09:48

u tom slučaju i u svakom drugom si na gubitku . zašto komplicirati tamo gdje nema potrebe? ili neka vlasnik otkup pred tobom zatvori u cijelosti odmah ili ga ti nastavi plaćati. treću opciju zaboravi.
teret uvijek prati nekretninu a ne vlasnika. otkup je sa 1-2% kamata, zašto ga ne bi preuzeo, isplati se. takav kredit poput otkupa ne možeš dobiti niti u jednoj banci. a danas sutra ga ti kao novi vlasnik ako ćeš htjeti zatvoriš u gotovini pa ti kamate umanje.

Obrati se fondu za naknadu oduzete imovine (pretpostavljam da je stan u otkupu kod njih). Oni ti moraju dati odobrenje da preuzmes otkup i potvrdu o stanju na odredjeni dan koju ces morati priloziti poireznoj upravi prilikom prijave kupoprodaje radi placanja poreza na promet nekretnina. Imas sve na njihovom sajtu.:mig:

Jumai
30.05.2011., 12:06
Obrati se fondu za naknadu oduzete imovine (pretpostavljam da je stan u otkupu kod njih). Oni ti moraju dati odobrenje da preuzmes otkup i potvrdu o stanju na odredjeni dan koju ces morati priloziti poireznoj upravi prilikom prijave kupoprodaje radi placanja poreza na promet nekretnina. Imas sve na njihovom sajtu.:mig:

Ne, vlasnik je radio u HEP-u i dobio stan kako je to već bilo uobičajeno 70tih i 80tih.

Odlučio se za otkup od kojeg je ostao još manji iznos. Uobičajena situacija tj. tako reći i jedina moguća za stanove dobivene prije 1990.

pistacija
30.05.2011., 14:43
Ne, vlasnik je radio u HEP-u i dobio stan kako je to već bilo uobičajeno 70tih i 80tih.

Odlučio se za otkup od kojeg je ostao još manji iznos. Uobičajena situacija tj. tako reći i jedina moguća za stanove dobivene prije 1990.

Eto vidiš:)

btw. nikakav fond ne treba i većinu puta sa otkupom spomenuti fond nema veze...

U ugovoru navedi da kupac preuzima otkup od dana xy i sa ugovorom nakon isplate odeš prebaciti uplatnicu otkupa na svoje ime u pravnu službu ili službu financija hep-u...

Partfiš
31.05.2011., 08:38
Eto vidiš:)

btw. nikakav fond ne treba i većinu puta sa otkupom spomenuti fond nema veze...

U ugovoru navedi da kupac preuzima otkup od dana xy i sa ugovorom nakon isplate odeš prebaciti uplatnicu otkupa na svoje ime u pravnu službu ili službu financija hep-u...

Porezna ce te traziti stanje otkupa pa trazi i to jer ce ti preostali iznos dodati na cijenu i razrezati porez na ukupan iznos (ako budes te srece da ne krenu u procjenu kao meni).

pistacija
31.05.2011., 09:36
Što točno znači da ne krenu u procjenu kao meni? uvijek procjenjuju nekretnine naročito starogradnje. dođeš na mjesto gdje ti kažu i ta procjena traje 3-5 min. maksimalo (zanemari čekanje do trenutka procjene:D).

Za poreznu dug otkupa žele u kunama pa jedino na to treba obratiti pažnju , da ne pišu samo euri...

Partfiš
31.05.2011., 11:24
Što točno znači da ne krenu u procjenu kao meni? uvijek procjenjuju nekretnine naročito starogradnje. dođeš na mjesto gdje ti kažu i ta procjena traje 3-5 min. maksimalo (zanemari čekanje do trenutka procjene:D).

Za poreznu dug otkupa žele u kunama pa jedino na to treba obratiti pažnju , da ne pišu samo euri...

A?

Ja kupio stan, starogradnja u centru i oni procijenili bez da se itko pojavio.
Vjerojatno su u poreznoj uveli kristalnu kuglu da ne moraju izlaziti na vrucinu.
Vidi moj post pod Nekretnine, porezi Q&A

Dlapek
31.05.2011., 11:27
A?

Vjerojatno su u poreznoj uveli kristalnu kuglu da ne moraju izlaziti na vrucinu.

Procjenu s obaveznim izlaskom na teren rade banke,ako stavljaš hipoteku na nekretninu.
Poreznici imaju svoje gotove procjene po kvartu,starosti,opremljenosti.Rijetko fulaju.
Na teren izlaze smo ako se ne složiš s procjenom.

Jumai
31.05.2011., 14:02
A?

Navodno su u posljednih pola godine - godinu uveli nekakve liste/katalog po kojem procjenjuju vrijednost stana. Smije li se znati koliko su ga tebi procjenili. Jer npr. stan u širem centru Splita (kvartovi lokve, gripe, sućidar,..) procjenjuju cca. 2200eur/m2 (16000kn/m2) za starogradnju (1960-1980), osim ako nije podrum i sl. Min. iznos, za podrum, starije od 1960, derutno,.. je 1500eur, ispod toga ne ide.

dani5
31.05.2011., 18:25
Pozdrav! Kupila sam prvu nekretninu sa sestrom prije 2 godine i predala zahtjev za oslobađanjem od plaćanja poreza iako se nikad nisam prijavila na toj novoj adresi, tek sad nakon 2 godine dobivam poziv da dostavim uvjerenje o prebivalištu u novom stanu pa me zanima da li se sad mogu prijaviti tamo tako da mi se to uvaži za oslobođenje? Da li piše na tom uvjerenju o prebivalištu od kad sam prijavljena na toj novoj adresi ili ne? Hvala!

the.elles.d
31.05.2011., 18:50
Piše - kao i na novoj osobnoj koju ćeš morati izvaditi.

Partfiš
31.05.2011., 19:40
Procjenu s obaveznim izlaskom na teren rade banke,ako stavljaš hipoteku na nekretninu.
Poreznici imaju svoje gotove procjene po kvartu,starosti,opremljenosti.Rijetko fulaju.
Na teren izlaze smo ako se ne složiš s procjenom.

Tablica koja kaze nesto o opremljenosti?:confused:

Vrlo bitna stavka pogotovo kod starih stanova je stanje stana a to se ne vidi iz tablica tako da mi taj sistem nije jasan.

Upravo pisem zalbu i nudim im taj isti stan po 500 EUR/kvadrat manjoj cijeni od njihove procjene pa neka ga kupe i prodaju na trzistu po njihovoj cijeni i zarade masno...ako je njihova cijena trzisna.

Stvarno su banda svoje vrste:flop:

Partfiš
31.05.2011., 19:55
Navodno su u posljednih pola godine - godinu uveli nekakve liste/katalog po kojem procjenjuju vrijednost stana. Smije li se znati koliko su ga tebi procjenili. Jer npr. stan u širem centru Splita (kvartovi lokve, gripe, sućidar,..) procjenjuju cca. 2200eur/m2 (16000kn/m2) za starogradnju (1960-1980), osim ako nije podrum i sl. Min. iznos, za podrum, starije od 1960, derutno,.. je 1500eur, ispod toga ne ide.

Kupio po 1100 EUR/m2, realna trzisna vrijednost po agentima za nekretnine koje smo prodavatelj i ja kontaktirali prije dogovora o cijeni je 1300-1400 EUR/m2 (mi smo smanjili tu cijenu jer je stan neuseljiv) a porezna mi poslala rjesenje na 2200 EUR/m2.

Jumai
31.05.2011., 22:28
Vjerujem da će promjeniti procjenu, samo dok izađu na teren itd.. može proći dosta vremena, a dok ne platiš porez ne možeš se upisati kao vlasnik. Ne znam da li ti je to bitno, ako si ga kupio za sebe vjerojatno nije.

the.elles.d
01.06.2011., 07:27
dok ne platiš porez ne možeš se upisati kao vlasnik
Meni rješenje o porezu još nije stiglo, a odavno sam upisan kao vlasnik :)

Partfiš
01.06.2011., 08:29
Vjerujem da će promjeniti procjenu, samo dok izađu na teren itd.. može proći dosta vremena, a dok ne platiš porez ne možeš se upisati kao vlasnik. Ne znam da li ti je to bitno, ako si ga kupio za sebe vjerojatno nije.

Vec sam se upisao kao vlasnik. Zemljisnoknjizni odjel ne trazi potvrdu o placenom porezu. Samo ugovor i tabularku (ako nije dio ugovora).

I ostao sam paf kada su mi uknjizili nekretninu za 5 dana (slovimapetdana) tako da je jasno kakva je situacija sa prometom nekretnina trenutno:kava:

Dlapek
01.06.2011., 08:32
Tablica koja kaze nesto o opremljenosti?:confused:

Vrlo bitna stavka pogotovo kod starih stanova je stanje stana a to se ne vidi iz tablica tako da mi taj sistem nije jasan.

Upravo pisem zalbu i nudim im taj isti stan po 500 EUR/kvadrat manjoj cijeni od njihove procjene pa neka ga kupe i prodaju na trzistu po njihovoj cijeni i zarade masno...ako je njihova cijena trzisna.

Stvarno su banda svoje vrste:flop:

Porezna se ne osvrće puno na "stanje" - pitaju ima li stan potrebne instalacije- plin,voda,telefon,godina izgradnje,grijanje.Narvno bitna je i zona.
Lupe procjenu i ne pogriješe puno - barem je tako bilo kod nas s tri nekretnine.
Banka šalje svoje procijenitelje i oni su vrlo detaljni i ozbiljni.Njihova procjena rijetko znatno odskače od one iz porezne.
To su naša iskustva.
Budi oprezan sa žalbom.Troškovi su veliki.

Lapulapu
01.06.2011., 09:44
U Rijeci ili prihvate cijenu iz ugovora, ili šalju procjenitelja na očevid. Nikakve tablice.

Dlapek
01.06.2011., 10:23
U Rijeci ili prihvate cijenu iz ugovora, ili šalju procjenitelja na očevid. Nikakve tablice.

Te "tablice" nisu neka institucionalno zadana norma.Mislim da su interno pomagalo kojim se porezni uredi u Zagrebu koriste.
Osobno sam ih vidjela u uredu Centar i Črnomerec.
Meni su jednu cijenu iz ugovora prihvatili ,a iz druga dva su je korigirali.

Partfiš
01.06.2011., 11:24
Porezna se ne osvrće puno na "stanje" - pitaju ima li stan potrebne instalacije- plin,voda,telefon,godina izgradnje,grijanje.Narvno bitna je i zona.
Lupe procjenu i ne pogriješe puno - barem je tako bilo kod nas s tri nekretnine.
Banka šalje svoje procijenitelje i oni su vrlo detaljni i ozbiljni.Njihova procjena rijetko znatno odskače od one iz porezne.
To su naša iskustva.
Budi oprezan sa žalbom.Troškovi su veliki.

O cemu onda tu pricamo ako se ne osvrce na stanje?
Zadatak porezne uprave je da odredi trzisnu vrijednost nekretnine. Razlika izmedju trzisne vrijednosti adaptirane i neadaptirane nekretnine moze biti i do 30%.

Kaj to znaci "lupe procjenu"? Nazivamo se uredjenim drustvom koje ulazi u EU pa takve rijeci uopce ne zelim cuti tj. borit cu se protiv njih dok sam ziv.

Troskovi su veliki ali i moja zelja da utjeram pravdu tako da necu zaliti novca. Tu se uopce ne radi o visini poreza nego o pravdi, barem ja tako osjecam.:mig:

Jebes ljude (s oprostenjem) koji si odmah nadju 5 razloga protiv toga da nesto izguraju do kraja pa odustanu :flop: Zato nam i je tako kako nam je..

Dlapek
01.06.2011., 12:12
O cemu onda tu pricamo ako se ne osvrce na stanje?
Zadatak porezne uprave je da odredi trzisnu vrijednost nekretnine. Razlika izmedju trzisne vrijednosti adaptirane i neadaptirane nekretnine moze biti i do 30%.

Kaj to znaci "lupe procjenu"? Nazivamo se uredjenim drustvom koje ulazi u EU pa takve rijeci uopce ne zelim cuti tj. borit cu se protiv njih dok sam ziv.

Troskovi su veliki ali i moja zelja da utjeram pravdu tako da necu zaliti novca. Tu se uopce ne radi o visini poreza nego o pravdi, barem ja tako osjecam.:mig:

Jebes ljude (s oprostenjem) koji si odmah nadju 5 razloga protiv toga da nesto izguraju do kraja pa odustanu :flop: Zato nam i je tako kako nam je..

Gle,ja sam ti iznijela svoje iskustvo i ti s njim možeš kaj hoćeš.
U našem slučaju je procjena bila u okvirima stvarne vrijednosti s malim odstupanjima.
Nismo se žalili nikome,samo je taj način na koji je "odrezan" porez bio neočekivan.
Želim ti puno sreće i strpljenja.

Partfiš
01.06.2011., 13:43
Ha gle...to ti je kao da na placu imas paradajze koji kostaju 10 kuna i onda mi ti kazes da je tvoje iskustvo da si ih ti platila 10 kuna.

To je lijepo i drago mi je zbog tebe ali meni su ih naplatili 15 kuna iako kostaju 10. :kava:

Pomica
02.06.2011., 13:58
pozdrav svima... prvi put sam na forumu i ako sam sta zabrljala skuzaj te... ;) suprug i ja uzimamo stan i muci nas jedna sitnica ;) hehhehe zanima nas koliko ce nas izaci solemnizacija na kredit od 112 000 e na 30 godina instrument osiguranja nam je polica zivotnog osiguranja od splitske banke isto tako na 30 godina. ovo nam je prva nekretnina ... unaprijed zahvalni .... hehehhehe

Pomica
02.06.2011., 16:33
zanimalo bi me koliko bi izasla solemnizacija za kupnju stana od 112 000 eura na rok otplate 30 godina u splitskoj banci... do te informacije nemogu doc ni kod javnog biljeznika ni kod banake :bonk: unaprid hvala

Kymatica
03.06.2011., 09:41
za 76 000 eura
4.660,00 kn.

_N_
03.06.2011., 18:37
Kupio sam stan prošle godine u 8. mjesecu, uknjižili ga na mene u 1. mjesecu sa pogreškom i ispravili u 4. mjesecu. Porezna me pozvala na razgovor u 2. mjesecu.
Kupio sam stan u roh-bau stanju u ZG, oko 100m2. Pitali su sve moguće vezano uz stan, da li imaš telefon, struju, vodu dovedenu do stana. Od čega je zid, kakva fasada, kava stolarija, koji materijali, da li je ožbukano, gletano. Najbolje mi je bilo, kakav krov ima kuća, a moj stan je na 1. katu, kakve to veze ima sa mojim stanom. Nakon hrpu takvih pitanja, dobije koeficijent. Nitko nije došao pogledati stan, to je bilo to, čak je bila ok ta žena koja me ispitivala, smanjila mi je neke kvadrature da ispadne malo manje.
Ukratko, tablica je rekla 1800EUR/m2, ja sam rekao, gotovi novi stanovi u mojem kvartu su 1300EUR. To je uzela i napravila kalkulacije, ispalo je 10% više nego što je u ugovoru. Ja sam prihvatio, potpisao i gotovo.

Stvar je da je to bilo u 2. mjesecu, a još uvijek mi nije stigla uplatnica za porez. Već čekam četiri mjeseca da mi pošalju uplatnicu - koliko dugo se to čeka?

ivilili
03.06.2011., 19:03
Mene je to izludilo :) ja očekivala kredit odobren, za dva dana će biti ugovori, ali to se čekalo 2 tjedna, ako ne i koji dan više. Tako da će ti trebati strpljenja za to :) Upis u grnuntovnicu, rekli su bit će za tri dana, bilo za 5.

ajoooj, znaci ako je meni tek proslo tjedan dana, mogu i na godisnji :kava:

Dlapek
06.06.2011., 09:25
Kupio sam stan prošle godine u 8. mjesecu, uknjižili ga na mene u 1. mjesecu sa pogreškom i ispravili u 4. mjesecu. Porezna me pozvala na razgovor u 2. mjesecu.
Kupio sam stan u roh-bau stanju u ZG, oko 100m2. Pitali su sve moguće vezano uz stan, da li imaš telefon, struju, vodu dovedenu do stana. Od čega je zid, kakva fasada, kava stolarija, koji materijali, da li je ožbukano, gletano. Najbolje mi je bilo, kakav krov ima kuća, a moj stan je na 1. katu, kakve to veze ima sa mojim stanom. Nakon hrpu takvih pitanja, dobije koeficijent. Nitko nije došao pogledati stan, to je bilo to, čak je bila ok ta žena koja me ispitivala, smanjila mi je neke kvadrature da ispadne malo manje.
Ukratko, tablica je rekla 1800EUR/m2, ja sam rekao, gotovi novi stanovi u mojem kvartu su 1300EUR. To je uzela i napravila kalkulacije, ispalo je 10% više nego što je u ugovoru. Ja sam prihvatio, potpisao i gotovo.

Stvar je da je to bilo u 2. mjesecu, a još uvijek mi nije stigla uplatnica za porez. Već čekam četiri mjeseca da mi pošalju uplatnicu - koliko dugo se to čeka?

Ajd drago mi da netko ima isto ioskustvo kao ja.

Meni su uplatnice došle relativno brzo - u roku mjesec dana.
Možda to ovisi o broju predmeta u nekom periodu?

the.elles.d
06.06.2011., 10:48
Moja putuje već godinu dana...

Partfiš
07.06.2011., 12:16
Moja putuje već godinu dana...

Pazi da ti se ne desi da ne skuzis plavi papiric u kaslicu.

Vjerovali ili ne, porez se mora platiti u roku od 15 dana od konacnosti rjesenja a ne od primitka rjesenja. Znaci, hebe se njima jesi li ti podigao rjesenje u posti ili ne, jeli se mozda mali plavi papiric negdje zagubio u sanducicu ili sl....:kava:

Tako da, ako znas da je poslano a nisi primila, brze bolje trci u poreznu upravu da ti daju kopiju:mig:

Jumai
07.06.2011., 12:59
Nije rijetkost da stigne i nakon 2 godine. U pravilu dodje kad imas najmanje para.

the.elles.d
07.06.2011., 13:37
Ja ne znam što je s tim. Predao sam dokumente i zahtjev za djelomičnim oslobađanjem od poreza. I sad čekam...
Ovo da putuje je figurativno :)

Nije rijetkost da stigne i nakon 2 godine. U pravilu dodje kad imas najmanje para.
Dakle, mogao bi za tjedan-dva? :)

Partfiš
08.06.2011., 09:09
Ja ne znam što je s tim. Predao sam dokumente i zahtjev za djelomičnim oslobađanjem od poreza. I sad čekam...
Ovo da putuje je figurativno :)

Dakle, mogao bi za tjedan-dva? :)

Ako ces za tjedan-dva imati najmanje para, sigurno ce stici:D

davydenko
08.06.2011., 13:21
Ljudi,

Želim vas sve upozoriti na totalnu nesposobnost RBA banke vezanu uz stambeni kredit preko APN.
Naime, nakon potvrde da banka i APN odobrava kredit; nakon gotovih, potpisanih i solemniziranih ugovora (!!!!), RBA nije u stanju ispuniti svoju obvezu isplate prodavatelju jer nisu u stanju sastaviti valjani ugovor s APN-om, navodno sporni neki članci.. SAD SPORNI??!!!!!:s
Ljudi čekaju, s potpisanim ugovorima, prevareni, i u neizvjesnosti kako će završiti ovaj cirkus!!
A u RBA banci nakon upisane hipoteke u korist banke lažu ljudima u oči da se strpe par dana do isplate, a u tom trenu već znaju da nemaju dogovor s APN-om (što bi po ovom zakonu morali imati jer su i potpisali ugovor s Republikom Hrvatskom!!!).
Sve u svemu, ako se pitate zašto samo 10ak zahtjeva od RBA prema APN-u, evo vam svima odgovor, a pitanje što će i s nama biti...

Neka ovo bude reklama za Mijenjamo život i poslovanje nabolje :lol:..
Sretno svima..

rosa_salvaje
13.06.2011., 09:49
Gdje se dobije potvrda da nemam nikakvu nekretninu u svome vlesništvu koja mi je potrebna za oslobođenje poreza? (Za ZG pitam)

Izjava gdje sam prije živjela treba biti ovjerena kod javnog bilježnika?

_N_
13.06.2011., 13:35
Gdje se dobije potvrda da nemam nikakvu nekretninu u svome vlesništvu koja mi je potrebna za oslobođenje poreza? (Za ZG pitam)

Izjava gdje sam prije živjela treba biti ovjerena kod javnog bilježnika?

Ja sam prošle godine kupio svoj prvi stan. Nitko me nije tražio za potvrdu da nemam niti jednu nekretninu u svom vlasništvu prije kupovine mojeg stana.
Izjava gdje sam prije živio isto nije bila potrebna.

Ovako je išla kupovina stana: Kupio stan, potpisali ugovor kod javnog bilježnika. Odjavio sam se sa stare adresu, prijavio na novu i odmah zatražio novu osobnu iskaznicu, otišao na gruntovnicu i predao zahtjev za uknjiženje (za to mi je trebao ugovor, potvrda o novom prebivalištu i stara osobna).

Imao sam slijedeće dokumente za poreznu (ZG):
Ugovor, fotokopiju domovnice, potvrda o novom prebivalištu (besplatno sa MUPa kada se prijavio), za potvrdu stanovanja na prethodnoj adresi (živio sam kod bake i dede), priložio sam fotokopiju njihovog vlasničkog lista i fotokopije rodnih listova od mama i mene da dokažem da su mi oni baka i deda. (rodni listovi su bili 5 godina stari, ne trebaju novi) Ništa nije bilo ovjereno kod javnog bilježnika i nisu bili originali. Uz to sam još i dao građevinsku dozvolu da dokažem kako je prodavatelj stekao nekretninu - koju je sam izgradio.

U formularu sam napisao da mi je to prva nekretnina i tražim oslobođenje od plaćanja poreza do 50m2. (Formular se zove "ZAHTJEV ZA UTVRĐIVANJE PRAVA NA OSLOBOĐENJE OD PLAĆANJA POREZA NA PROMET NEKRETNINA TEMELJEM ČLANKA 11. TOČKA 9., 11. I 13. ZAKONA O POREZU NA PROMET NEKRETNINA", to je drugi formular i njega predaš zajedno sa "PRIJAVA POREZA NA PROMET NEKRETNINA") Formulare sam skinuo sa interneta i unaprijed popunio.

bluebox
14.06.2011., 08:31
Pozdrav :)

Pitanje za tabularnu izjavu koju daje prodavatelj - mora li biti ovjerena kod javnog bilježnika, i ako mora, tko plaća? Prodavatelj :D ili kupac :visi:

appres
14.06.2011., 08:49
Pozdrav :)

Pitanje za tabularnu izjavu koju daje prodavatelj - mora li biti ovjerena kod javnog bilježnika, i ako mora, tko plaća? Prodavatelj :D ili kupac :visi:

Prilično sam sigurna da je moja ovjerena kod javnog bilježnika. Trošak je platio prodavatelj. Kao i ovjeru kupoprodajnog ugovora.

bluebox
14.06.2011., 09:34
Prilično sam sigurna da je moja ovjerena kod javnog bilježnika. Trošak je platio prodavatelj. Kao i ovjeru kupoprodajnog ugovora.
Thnx :top:
I moj kupoprodajni je ovjeren, ne želim ni reći tko je platio :mama:

_N_
14.06.2011., 11:10
Ja sam se dogovorio kupoprodajni platiti pola/pola između prodavača i mene, kupca. Sve ovisi kako se dogovoriš.

the.elles.d
14.06.2011., 11:27
Meni je sve, osim same solemnizacije, platio prodavatelj.
Što je i logično - prava osoba/prodavatelj mora ovjeriti svoj potpis.

Za primjer...
čl. 52 Zakona o zemljišnim knjigama.
Zemljišnoknjižni sud dopustiti će uknjižbu na temelju javnih isprava ili privatnih isprava na kojima je istinistost potpisa ovjerena. Potrebno je da bude ovjeren potpis osobe čije se pravo ograničuje, prenosi, opterećuje, ukida.

appres
14.06.2011., 13:49
Thnx :top:
I moj kupoprodajni je ovjeren, ne želim ni reći tko je platio :mama:

Koliko to uopće košta? Ja stvarno ne znam :ne zna:

Ali možda smo se pogrešno razumjeli, ja sam platila solemizaciju ugovora o kreditu. A oni ovjeru kupoprodajnog ugovora.

bluebox
14.06.2011., 14:15
Koliko to uopće košta? Ja stvarno ne znam :ne zna:

Ali možda smo se pogrešno razumjeli, ja sam platila solemizaciju ugovora o kreditu. A oni ovjeru kupoprodajnog ugovora.

Ovjera kupoprodajnog, znači, ovjera potpisa - samo po sebi nije skupo 50 kn (otprilike), ali treba u nekoliko primjeraka - onda ide, potpis na prvom primjerku 50 kn, sljedeći primjerci dvadesetak. Zbroji se oko 150kn :D

Što, ok 150kn nije puno; ali 150 po 150 se nakupi - jer se plaćaju ovjere poptisa, solemnizacija (i u tome ovjere mjenice, zadužnice i tih papira), osiguranje nekretnine od požara (jednom godišnje), pa biljezi na gruntovnici (nije puno); pa onda, tko nema sreće - interkalarnu kamatu, troškove obrade kredita, troškove procjene, dizanje riziko ili životnog osiguranja kao instrumenta osiguranja, tečajnu razliku... U svakom slučaju je skupo :zubo:

girling
18.06.2011., 15:40
pitam iz usluge: ima li neko vremensko ograničenje oko prodaje stana a kojega je osoba xy odkupila od države. do njega je došla kroz program Vlade oko zbrinjavanja povratnika na područje koje nije pod posebnom državnom skrbi.

trenutno je u stanu kao najamnik, plaća državi neku siću, i ima namjeru ga odkupiti.

stoga, gornje pitanje.

thx :kava:

pistacija
25.06.2011., 15:19
Ljudi,

Želim vas sve upozoriti na totalnu nesposobnost RBA banke vezanu uz stambeni kredit preko APN.
Naime, nakon potvrde da banka i APN odobrava kredit; nakon gotovih, potpisanih i solemniziranih ugovora (!!!!), RBA nije u stanju ispuniti svoju obvezu isplate prodavatelju jer nisu u stanju sastaviti valjani ugovor s APN-om, navodno sporni neki članci.. SAD SPORNI??!!!!!:s
Ljudi čekaju, s potpisanim ugovorima, prevareni, i u neizvjesnosti kako će završiti ovaj cirkus!!
A u RBA banci nakon upisane hipoteke u korist banke lažu ljudima u oči da se strpe par dana do isplate, a u tom trenu već znaju da nemaju dogovor s APN-om (što bi po ovom zakonu morali imati jer su i potpisali ugovor s Republikom Hrvatskom!!!).
Sve u svemu, ako se pitate zašto samo 10ak zahtjeva od RBA prema APN-u, evo vam svima odgovor, a pitanje što će i s nama biti...

Neka ovo bude reklama za Mijenjamo život i poslovanje nabolje :lol:..
Sretno svima..

ideeeš:confused:

šta bi na kraju? sve ok? ima što novog u ovih 20 dana? do sada preko drugih banaka i apn-a sve ok išlo pa mi nije jasno kako preko rba zapelo :ne zna:

pidzamica
27.06.2011., 20:46
Molila bih ako netko zna odgovor da ga napiše...
Kupujem stan, investitor ima uporabnu i čeka se etažiranje i vlasnički list jer su to tri papira koja mi banka zahtijeva za kredit.
Predložio mi je da mi da ključeve jer je pitanje tjedna kad će bit etažiranje i rekao neka pomalo uređujem stan.
Zanima me je li uporabna garancija da će se etažiranje i vl.listovi realizirati i da je to samo pitanje vremena? Ili da pričekam sve crno na bijelo?
Hvala...

Dlapek
28.06.2011., 08:00
Kupujem stan, investitor ima uporabnu i čeka se etažiranje i vlasnički list jer su to tri papira koja mi banka zahtijeva za kredit.
Predložio mi je da mi da ključeve jer je pitanje tjedna kad će bit etažiranje i rekao neka pomalo uređujem stan.
Zanima me je li uporabna garancija da će se etažiranje i vl.listovi realizirati i da je to samo pitanje vremena? Ili da pričekam sve crno na bijelo?
Hvala...

Nije garancija.

Bamby
29.06.2011., 10:32
ideeeš:confused:

šta bi na kraju? sve ok? ima što novog u ovih 20 dana? do sada preko drugih banaka i apn-a sve ok išlo pa mi nije jasno kako preko rba zapelo :ne zna:

Mene isto zanima što se s ovim dešava??? Mi predali papire za APN preko Raiffeisen stambene... koliko se čeka na odobrenje uopće???

appres
06.07.2011., 07:56
Predala sam ugovor o kupoprodaji za upis vlasništva i kako na internetu pratim kretanje spisa sada vidim da uz njega piše: U radu
OSTALO, vraćen nepotpisan...

Da li je to normalna procedura ili nešto zbog čega se trebam brinuti?

Crnileptir00
11.07.2011., 11:11
u fazi sam dizanja kredita...čekaju se zadnji papiri od dečka za sudužnika...
e sada moja firma mi je izdala sve papire i dala mi BON 1 od prošle godine....e sada, dali taj BON 1 vrijedi meni za kredit ili firma moram od Fine tražiti za ovu godinu?! nerazumijem se u pravne stvari, al koliko sam shvatila BON 1 je poslovanje - tj prikaz poslovanja za cijelu godinu :ne zna:
teta u banci je sama po sebi zbunjena i više neznam što i kako...
zadnji papiiri a ja neznam :(

City Lights
12.07.2011., 06:13
Mene isto zanima što se s ovim dešava??? Mi predali papire za APN preko Raiffeisen stambene... koliko se čeka na odobrenje uopće???

Ja sam unutar 48h dobila odobrenje APN-a (procedura preko zabe). APN ima zakonsku obvezu unutar 8 dana odgovoriti na zahtjev.

Bamby
14.07.2011., 12:41
Ja sam unutar 48h dobila odobrenje APN-a (procedura preko zabe). APN ima zakonsku obvezu unutar 8 dana odgovoriti na zahtjev.

Ja na žalost nemam nimalo dobre vijesti što se tiče RBA i njihove stambene... nakon mjesec dana što su papiri kod njih, sad su skužili da nešto fali, a da ne velim da papiri uopće nisu otišli na odobravanje kredita a kamoli na APN. Toliko o Raiffeisenu :mad:

rosa_salvaje
14.07.2011., 13:05
Ja na žalost nemam nimalo dobre vijesti što se tiče RBA i njihove stambene... nakon mjesec dana što su papiri kod njih, sad su skužili da nešto fali, a da ne velim da papiri uopće nisu otišli na odobravanje kredita a kamoli na APN. Toliko o Raiffeisenu :mad:

Užas, što ćete sada?
Pa postoje zakonski rokovi u kojem oni moraju odobriti kredit i proslijediti u APN :ne zna:

Bamby
14.07.2011., 13:08
Užas, što ćete sada?
Pa postoje zakonski rokovi u kojem oni moraju odobriti kredit i proslijediti u APN :ne zna:

Za 2 dana papiri više neće vrijediti, jer kod njih papiri vrijede samo mjesec dana... Ja iskreno nemam pojma što sada napravit i da li uopće mogu išta. Komu se žaliti? Imam li pravnu osnovu na žalbu?

rosa_salvaje
14.07.2011., 13:45
Za 2 dana papiri više neće vrijediti, jer kod njih papiri vrijede samo mjesec dana... Ja iskreno nemam pojma što sada napravit i da li uopće mogu išta. Komu se žaliti? Imam li pravnu osnovu na žalbu?

A da pokušate sve te papire predati u neku drugu banku?
Za tužbu ne bih znala, nisam pravnik. Ali ne mogu vjerovati kako je ta RBA nesposobna, i kakve ona uopće koristi ima od toga da vas zavlači :ne zna:

Bamby
14.07.2011., 13:50
A da pokušate sve te papire predati u neku drugu banku?
Za tužbu ne bih znala, nisam pravnik. Ali ne mogu vjerovati kako je ta RBA nesposobna, i kakve ona uopće koristi ima od toga da vas zavlači :ne zna:

Ma ne možeš predati u drugu banku kad je već u obradi a i radi se o APNu. Sad je lik rekao da je predao papire valjda jučer! Ak ne odobre kredit sutra očito smo spušili kad papiri vrijede do subote. Bjesna sam. A više se ne primaju novi zahtjevi za kredit preko APN-a, obradit će se oni koji su do sad predani i to je to.

lorgan
19.07.2011., 10:15
ljudi, zanima me slijedeće:

odobren nam je kredit, isplaćen tvrtki koja je na jako dobrom glasu, slovi kao kvalitetna i jaka, i dobro stojeća. Kako naš stan nije još gotov, zadnje finiširanje, malerijaa i sl. ključeve od stan nismo još dobili. Rekli su kad stan bude završen za tjedan dan cca -a, dobijemo ključeve i tabularnu.

Da li je to uobičajena praksa ili ... ?

rosa_salvaje
20.07.2011., 08:53
Ma ne možeš predati u drugu banku kad je već u obradi a i radi se o APNu. Sad je lik rekao da je predao papire valjda jučer! Ak ne odobre kredit sutra očito smo spušili kad papiri vrijede do subote. Bjesna sam. A više se ne primaju novi zahtjevi za kredit preko APN-a, obradit će se oni koji su do sad predani i to je to.

I kako je prošlo?
Ma znaš šta mene muči, ti kažeš radi se o APNu, a još nisu odobrili kredit u banci :confused:
Procedura je, i zakonski su definirani rokovi:
-predaš papire u banku
-odobri banka kredit
-pošalju papire u APN
-oni odobre
-sve se vraća u banku i oni sastavljaju ugovor
-potpisuješ ugovor, solemizacija...

E ja sam shvatila da ste vi zapeli na prva dva, a u tom slučaju još tvoji papiri nisu ni bili u APNu i nisi ni vezan uz banku i možeš je mijenjati. Ako je već odobreno u APNu, to znači da je banka još prije toga odobrila kredit, i ne kužim šta nakon toga imaju odobravati?
Dakle ako tebi banka još nije odobrila kredit, onda tvoj predmet nije stigao do APN i nije u radu niti se ubraja u ove u obradi. Ili ja nisam nešto dobro shvatila?

ivilili
21.07.2011., 07:57
u fazi sam dizanja kredita...čekaju se zadnji papiri od dečka za sudužnika...
e sada moja firma mi je izdala sve papire i dala mi BON 1 od prošle godine....e sada, dali taj BON 1 vrijedi meni za kredit ili firma moram od Fine tražiti za ovu godinu?! nerazumijem se u pravne stvari, al koliko sam shvatila BON 1 je poslovanje - tj prikaz poslovanja za cijelu godinu :ne zna:
teta u banci je sama po sebi zbunjena i više neznam što i kako...
zadnji papiiri a ja neznam :(

BON 1 vrijedi 6 mjeseci, BON 2 vrijedi 30 dana...
dakle, ako nije stariji od 6 mjeseci, ne bi trebalo biti problema...

ivilili
21.07.2011., 07:59
I kako je prošlo?
Ma znaš šta mene muči, ti kažeš radi se o APNu, a još nisu odobrili kredit u banci :confused:
-predaš papire u banku
-odobri banka kredit
-pošalju papire u APN
-oni odobre

E ja sam shvatila da ste vi zapeli na prva dva, a u tom slučaju još tvoji papiri nisu ni bili u APNu i nisi ni vezan uz banku i možeš je mijenjati. Ako je već odobreno u APNu, to znači da je banka još prije toga odobrila kredit, i ne kužim šta nakon toga imaju odobravati?
Dakle ako tebi banka još nije odobrila kredit, onda tvoj predmet nije stigao do APN i nije u radu niti se ubraja u ove u obradi. Ili ja nisam nešto dobro shvatila?

Rosa Salvaje, jesi ti sve zavrsila? i poreznu i gruntovnicu ..finito?:-)

rosa_salvaje
21.07.2011., 08:42
Rosa Salvaje, jesi ti sve zavrsila? i poreznu i gruntovnicu ..finito?:-)

Da, sve, već odavno :mig:
Istina, nisam dobila poreznu uplatnicu, ali sam predala u poreznu dokumente. Iz gruntovnice nisam dobila rješenje, ali sam na netu vidjela da sam upisana na stan...
Čak je većina i onih "nepravnih" stvari gotova, tako da već preko mjesec dana uživam u novom stanu :)

Bamby
22.07.2011., 07:23
I kako je prošlo?
-predaš papire u banku
-odobri banka kredit
-pošalju papire u APN
-oni odobre

Evo ovako, jučer popodne su nam javili da nam je kredit odobren u banci i da sad papiri trebaju ići na APN ali im sad fali uporabna dozvola sa žigom pravomoćnosti za zgradu u kojoj se nalazi stan... to su bili u početku tražili pa su rekli da ne treba pa sad opet treba... a mi nemamo pojma što je to točno.

rosa_salvaje
22.07.2011., 08:02
Evo ovako, jučer popodne su nam javili da nam je kredit odobren u banci i da sad papiri trebaju ići na APN ali im sad fali uporabna dozvola sa žigom pravomoćnosti za zgradu u kojoj se nalazi stan... to su bili u početku tražili pa su rekli da ne treba pa sad opet treba... a mi nemamo pojma što je to točno.

Naravno da vam treba, to je jedan od uvjeta za dobivanje subvencioniranog kredita. Samo vi tražite uporabnu kod izvođača radova (investitora) on će sve znati. Ja sam to predala odmah prvi dan uz svoje dokumente, zajedno s potpisnim kartonom izvođača, izvatkom iz trgovačkog suda, građevinskom...

Bamby
22.07.2011., 14:43
Naravno da vam treba, to je jedan od uvjeta za dobivanje subvencioniranog kredita. Samo vi tražite uporabnu kod izvođača radova (investitora) on će sve znati. Ja sam to predala odmah prvi dan uz svoje dokumente, zajedno s potpisnim kartonom izvođača, izvatkom iz trgovačkog suda, građevinskom...

Mi smo dobili uporabnu dozvolu, problem je što traže žig pravomoćnosti a ne znamo gdje to dobiti. Pa ovo je da poludiš :mad:.

Dosljedna
28.07.2011., 07:56
Mi smo dobili uporabnu dozvolu, problem je što traže žig pravomoćnosti a ne znamo gdje to dobiti. Pa ovo je da poludiš :mad:.

klauzulu pravomocnosti na uporabnu dozvolu daje ono upravno tijelo koje je izdalo uporabnu dozvolu ... pogledaj na zaglavlju uporabne dozvole sto ti pise ... ako je dozvola izdana, npr. u Gradu Zagrebu, onda trazis pravomocnost od Grdaskog ureda za prostorno uredjenje, izgradnju Grada, graditeljstvo, komunalne poslove i promet ... moj ti je savjet da najprije probas traziti od prodavatelja, da ju on nabavi (pretpostavljam da si od njega dobio/la uporabnu), pa tek ako to ne uspijes, obrati se izravno upravnom tijelu ...

Dosljedna
28.07.2011., 08:01
Hvala...

uporabna nije jamstvo ... nakon uporabne najprije se dokumentacija salje u katastar, pa se zgrada kao takva upisuje, potom dobiva kucni broj, nakon cega slijedi predaja etaznog elaborata u zemljisnu knjigu, sto nije jamstvo za brzu provedbu, ovisi od gruntovnice do gruntovnice ... i naravno, ako elaborat nema nedostataka ... ako ti se ne zuri, radije nemoj ... vjerojatno ce sve biti o.k., ali ipak ... ja sam prilicno sumnjicava, pa bih radije cekala ... neka sve ide po ps-u, i primopredaja stana i ostalo ... naravno, to je samo moje misljenje ...

Bamby
28.07.2011., 20:55
klauzulu pravomocnosti na uporabnu dozvolu daje ono upravno tijelo koje je izdalo uporabnu dozvolu ... pogledaj na zaglavlju uporabne dozvole sto ti pise ... ako je dozvola izdana, npr. u Gradu Zagrebu, onda trazis pravomocnost od Grdaskog ureda za prostorno uredjenje, izgradnju Grada, graditeljstvo, komunalne poslove i promet ... moj ti je savjet da najprije probas traziti od prodavatelja, da ju on nabavi (pretpostavljam da si od njega dobio/la uporabnu), pa tek ako to ne uspijes, obrati se izravno upravnom tijelu ...

Bio mm već tamo i otkrio da postoji uporabna dozvola na koju ide žig i uvjerenje o upotrebi na koju ne ide... Navodno, ili dobiješ jedan ili drugi dokument.... Mi imamo uvjerenje. I tako ništa od našeg žiga :confused:

Dosljedna
29.07.2011., 07:14
Bio mm već tamo i otkrio da postoji uporabna dozvola na koju ide žig i uvjerenje o upotrebi na koju ne ide... Navodno, ili dobiješ jedan ili drugi dokument.... Mi imamo uvjerenje. I tako ništa od našeg žiga :confused:

gle, vama za kredit uz subvencije treba uporabna dozvola ... prema clanku 13. stavak 3. tocka 3. Zakona o subvencioniranju i drzavnom jamstvu stambenih kredita, uz zahtjev se, medju ostalim, prilaze: kopija akta za gradjenje i uporabu gradjevine u kojoj se nalazi stan koji namjerava kupiti ... dakle, trebas dostaviti:
kopiju gradjevinske dozvole i uporabne dozvole
ili
kopiju potvrde glavnog projekta i uporabne dozvole

to uvjerenje o kojem govoris najvjerojatnije je potvrda glavnog projekta i na nju ne ide klauzula pravomocnosti ... zgrada treba imati i uporabnu dozvolu ... bez uporabne dozvole zgrada ne moze biti upisana ni u katastar ni u zemljisne knjige, pa time niti etazirana, slijedom cega ne mozes dobiti ni izvadak iz zemljisne knjige, pa niti traziti kredit ... napisi malo vise u kojoj fazi su radovi na zgradi, jesu li spojeni struja, voda, plin ... tek ukoliko je sve to prikljuceno zgrada dobiva uporabnu dozvolu, ukoliko je izgradjena sukladno gradjevinskoj dozvoli (koja se izdavala po ranijim propisima), odnosno sukladno potvrdi glavnog projekta, koja se izdaje po Zakonu o prostornom uredjenju i gradnji ...
nadam se da sam pomogla ...

Bamby
29.07.2011., 11:05
gle, vama za kredit uz subvencije treba uporabna dozvola ... prema clanku 13. stavak 3. tocka 3. Zakona o subvencioniranju i drzavnom jamstvu stambenih kredita, uz zahtjev se, medju ostalim, prilaze: kopija akta za gradjenje i uporabu gradjevine u kojoj se nalazi stan koji namjerava kupiti ... dakle, trebas dostaviti:
kopiju gradjevinske dozvole i uporabne dozvole
ili
kopiju potvrde glavnog projekta i uporabne dozvole

to uvjerenje o kojem govoris najvjerojatnije je potvrda glavnog projekta i na nju ne ide klauzula pravomocnosti ... zgrada treba imati i uporabnu dozvolu ... bez uporabne dozvole zgrada ne moze biti upisana ni u katastar ni u zemljisne knjige, pa time niti etazirana, slijedom cega ne mozes dobiti ni izvadak iz zemljisne knjige, pa niti traziti kredit ... napisi malo vise u kojoj fazi su radovi na zgradi, jesu li spojeni struja, voda, plin ... tek ukoliko je sve to prikljuceno zgrada dobiva uporabnu dozvolu, ukoliko je izgradjena sukladno gradjevinskoj dozvoli (koja se izdavala po ranijim propisima), odnosno sukladno potvrdi glavnog projekta, koja se izdaje po Zakonu o prostornom uredjenju i gradnji ...
nadam se da sam pomogla ...

Ta zgrada je već useljena, ima uporabnu dozvolu tj. uvjerenje o uporabi. I taj prodavatelj je već prošao preko APN-a, problem je što RBA koči. Također, zgrada je upisana u katastar i etažirana. I meni je sve ovo suludo ali mom mužu su rekli da postoje ta 2 dokumenta..... u ministarstvu su mu tako rekli, ako je izdano uvjerenje onda ne dobiješ uporabnu.

Dosljedna
29.07.2011., 11:39
Ta zgrada je već useljena, ima uporabnu dozvolu tj. uvjerenje o uporabi. I taj prodavatelj je već prošao preko APN-a, problem je što RBA koči. Također, zgrada je upisana u katastar i etažirana. I meni je sve ovo suludo ali mom mužu su rekli da postoje ta 2 dokumenta..... u ministarstvu su mu tako rekli, ako je izdano uvjerenje onda ne dobiješ uporabnu.

onda stvarno ne znam :ne zna:
nadam se da cete sve uskoro rijesiti ...

pistacija
01.08.2011., 23:49
Dr. put kad refrent u bilo kojoj banci zasteka, predate papire i nista se ne desava 7 dana od dana kad ste sve predali sa zahtjevom za kredit, pravac i odmah na razgovor s voditeljem odjela ili sefom. Djeluje svaki put :mig: ili trazite drugog referenta u istoj banci. Malo dignite frku, cemu biti fin i "cekati" jer je referent nemaran, ne zna. Sto se tice RBA nekako su najjazurniji u sigetu i vukovarskoj.

Inace ako zgrada nema uporabnu i u gruntovnicu se preda Uvjerenje o uporbi, gruntovnica automatski mice zailjezbu o nepostojanju uporabne dozvole pa ispada da zgrada ima uporabnu dozvolu. Uvjerenje o uporabi je "jeftinije" a za gruntovnicu uvjerenje i uporabna jedno te isto .

Ako je sam prodavatelj potvrdio da uvjerenje o uporabi vazi za APN onda je valjda i vec imao par prodanih stanova preko subvencije i da Uvjerenje o uporabi prolazi. U ostalom svatko tko zeli iskoristiti subvenciju moze otici sa svom dokumentacijom ( i prije nego papiri budu predani na banku) i pitati je li im to sve dovoljno.

nije me bilo neko vrijeme nadam se da ste svi od prije mjesec dana izrealizirali svoje sa apn-om. Doduse preko stedionica ide nesto sporije no ide ;)

drapalica
09.08.2011., 11:18
pozdrav,

imam pitanje i nadam se da nisam odletio u offtopic.

da li se pri oslobađanju poreza pri kupnji prve nekretnine, vezano za kvadraturu do koje se oslobađa plaćanje poreza, u zakonu pod "bračni drug" smatra i potvrđena izvanbračna zajednica ili isključivo brak (matičar, papiri, itd...)?

možda je odgovor očit (tj. isključivo brak), ali znam da su svi članci svih zakona u RH podložni određenom stupnju interpretacije pa nisam 100% siguran.

čitao sam malo ove forume i našao dosta informacija vezano za podizanje kredita u dvoje, ali nisam naletio na ovo...

hvala

Jumai
09.08.2011., 14:38
pozdrav,

imam pitanje i nadam se da nisam odletio u offtopic.

da li se pri oslobađanju poreza pri kupnji prve nekretnine, vezano za kvadraturu do koje se oslobađa plaćanje poreza, u zakonu pod "bračni drug" smatra i potvrđena izvanbračna zajednica ili isključivo brak (matičar, papiri, itd...)?

možda je odgovor očit (tj. isključivo brak), ali znam da su svi članci svih zakona u RH podložni određenom stupnju interpretacije pa nisam 100% siguran.

čitao sam malo ove forume i našao dosta informacija vezano za podizanje kredita u dvoje, ali nisam naletio na ovo...

hvala

Nisam siguran, ali vjerujem da se i vanbračna zajednica broji kao valjana. Afair, takva zajednica postoji ako imate zajedničko dijete i/li živite na istoj adresi (u istom kućanstvu) duže od 2 godine. Ako se niste prijavili da živite zajedno već ste službeno i dalje prijavljeni kod roditelja ili nemate dijete, vanbračna zajednica ne vrijedi.

pistacija
10.08.2011., 11:02

bracni drug je bracni dakle morate biti vjencani. na osnovu vanbracnog druga mozes dobiti jos dodatnih 10m2 za oslobodjenje ako im doneses izjavu ovjerenu kod biljeznika da sa osobom xy zivis u vanbracnoj... ta osoba se isto treba prijaviti na adresu kupljenog stana ... ako stan ide na oboje onda ste svaki oslobodjeni do 50m2...

drapalica
10.08.2011., 17:20
hvala svima na odgovorima :)

ivilili
10.08.2011., 21:05
Da, sve, već odavno :mig:
Istina, nisam dobila poreznu uplatnicu, ali sam predala u poreznu dokumente. Iz gruntovnice nisam dobila rješenje, ali sam na netu vidjela da sam upisana na stan...
Čak je većina i onih "nepravnih" stvari gotova, tako da već preko mjesec dana uživam u novom stanu :)

aaaa, legendo, svaka cast...al dobro, nisam ni ja daleko, jos mi samo fali gruntovnica, i onda je to to...kljucevi takodjer u ruci, a prva rata dolazi u 9. mjesecu:)))) btw, dobila sam brisovnicu iz ZGB, to moram ovjeriti kod javnog biljeznika i opet neku ponomoc...tko ce mi dati punomoc, biljeznik?:ne zna:

pistacija
10.08.2011., 22:04
) btw, dobila sam brisovnicu iz ZGB, to moram ovjeriti kod javnog biljeznika i opet neku ponomoc...tko ce mi dati punomoc, biljeznik?:ne zna:

da.

Bamby
11.08.2011., 07:56
Nastavak priče :mad:

APN nam je odobrio 4.8. do danas nismo potpisali nikakav ugovor... Jučer mm zvao, rekli su mu da to sad ide opet na APN pa onda mi kod bilježnika i to će valjda biti tek sljedeći tjedan. Naime, gospodin referent je otišao na godišnji, izgleda da ga nitko ne mijenja, a kad se hoćeš žaliti taj isti referent je ujedno i voditelj poslovnice :kava:. Sve ono što traje oko 2 tjedna evo nama traje već 2 mjeseca... RBA stambena je u banani :rolleyes:

pistacija
16.08.2011., 15:02
Nastavak priče :mad:

APN nam je odobrio 4.8. do danas nismo potpisali nikakav ugovor... Jučer mm zvao, rekli su mu da to sad ide opet na APN pa onda mi kod bilježnika i to će valjda biti tek sljedeći tjedan. Naime, gospodin referent je otišao na godišnji, izgleda da ga nitko ne mijenja, a kad se hoćeš žaliti taj isti referent je ujedno i voditelj poslovnice :kava:. Sve ono što traje oko 2 tjedna evo nama traje već 2 mjeseca... RBA stambena je u banani :rolleyes:

sve stambene štedionice su izgleda u banani :rolleyes: preko njih duže kredit i traje nego da se isti diže kod banke. mora biti netko tko mijenja vašeg referenta! zovite , tražite, dosađujte, ne čekajte !

jaca99
19.08.2011., 12:00
Imam pitanje, možda se i pisalo o tome, al imam malu bebu pa ne stignem sve čitati:rolleyes:, naime, kupujemo stan i sad je neki problem sa uporabnom dozvolom:durica, rekao nam je čovjek da ima uvjerenje o uporabi, što to znači:confused:, šta onda treba da bi dobio tu uporabnu dozvolu? Da li se mi kad kupimo stan možemo upisati kao vlasnici:ne zna:. Nadam se da nisam nekakvu glupost rekla jer se ne razumijem puno u vezi toga pa sad pokušavam na brzinu saznati!:kava:

Bamby
19.08.2011., 17:42
Imam pitanje, možda se i pisalo o tome, al imam malu bebu pa ne stignem sve čitati:rolleyes:, naime, kupujemo stan i sad je neki problem sa uporabnom dozvolom:durica, rekao nam je čovjek da ima uvjerenje o uporabi, što to znači:confused:, šta onda treba da bi dobio tu uporabnu dozvolu? Da li se mi kad kupimo stan možemo upisati kao vlasnici:ne zna:. Nadam se da nisam nekakvu glupost rekla jer se ne razumijem puno u vezi toga pa sad pokušavam na brzinu saznati!:kava:
Ista stvar je bila kod nas, evo uspješno prošlo APN, jučer KONAČNO dobili ugovore... Uvjerenje je isto okej :mig:

Desdemona
02.09.2011., 15:38
Planiram kupnju stana i našla sam jedan sa prihvatljivom cijenom, no problem je što nema uporabnu dozvolu. Etažiran je, ali nema uporabnu. Zanima me koliki je to problem i kako brzo se uporabna može napraviti?

Dlapek
05.09.2011., 14:49
Planiram kupnju stana i našla sam jedan sa prihvatljivom cijenom, no problem je što nema uporabnu dozvolu. Etažiran je, ali nema uporabnu. Zanima me koliki je to problem i kako brzo se uporabna može napraviti?

Ako stan-zgrada nema uporabnu dozvolu rješavanje problema može trajati mjesecima.

josipa83
06.09.2011., 12:34
pitanje..
zanima me kad po sklopljenom ugovoru prodavatelj kasni s primopredajeom useljivog stana...
iz mog ugovora
čl.6
U slučaju da prodavatelj kasni s primopredajom useljivog stana više od 45 dana od roka ovog Predugovora, (...najkasniej do 30.06.2011. danas se planira završetak 10/2011), obvezan je kupcu platiti ugovorenu kaznu za uplaćena sredstva u visini 0,1 %(promil) dnevno, a maksimalno 3% ugovorene kupoprodajne cijene stana
kao prvo me zanima kako se to račun....0,1 % od iznosa i to je cijena za jedan dan i tako zbrojim sve dane kašmnjenja??
ili ??
i zaniam me da li se u praksi uopće to plaća tj naplćuje...
hvala

josipa83
06.09.2011., 12:39
e da...
još jedno pitanje
vezano za taj porez pri kupnji stana
zaniam me kakvo je pravilo
da li je moguće da se ja suprug i djeca ne prijavimo u naš prvi novi stan i u tom slučaju kakvo je pravil osa plaćanejm poreza
hvala

gogili18
06.09.2011., 14:43
Pozdrav, u maloj sam nedoumici, pa trebam pomoc,

dakle, dragi i ja kupili stan, i primjetili smo da je vanjsko sstaklo u jednoj prostoriji puklo cijelom duzinom (vjerojatno od tuce), mi dali popraviti taj prozor, i sa predstavnicom zgrade razgovarali o tome da nam se sljedeci racun umanji za iznos popravka (jer je to vanjski dio procelja zgrade, pa bi samim tim se trebalo placati iz pricuve), na to je ona odgovorila da to nemoze jer nema dovoljno novaca u pricuvi. da bi stvar bila jos bolja kroz par dana dolazi racun za gradsku pricuvi a s njim i ispis na kaj su se sve trosili novci prosle godine, a tamo stoji kupovina vijenca :confused: mislim ono vijenac spada u zajednicko odrzavanje zgrade???

mi nakon toga otisli u stanoing do upravitelja zgrada, rekli mu koji je problem, na to nam on veli da prozor spada pod pricuvu ali prozorsko staklo ne :503:

Uredba o održavanju zgrada (NN 64/97)
Članak 3.
Ako suvlasnici zgrade međuvlasničkim ugovorom ne urede drukčije, zajedničkim dijelovima i uređajima zgrade smatraju se: - nosiva konstrukcija zgrade (temelji, nosivi zidovi, stupovi, međukatna konstrukcija, krovna konstrukcija i sl.), - pokrov, - prohodne i neprohodne zajedničke terase, - pročelja zgrade uključivo prozori i vrata, - elementi zaštite od vanjskih utjecaja na zajedničkim dijelovima zgrade (kapci, žaluzine, grilje i sl.), -

prema ovome, nas prozor spada pod pricuvu, ali zato vijenac ne (inace nam u zgradi od 40tak stanova, u njih 35 zive starci od 80tak godina koji su jednom nogom u grobu, i znaci da ja svakome od njih kad im dojde vreme moram dati pare za vijenac, a oni meni nemogu za jedan prozor :504:

Ako je neko imal slicna iskustva ili zna kak to ide i ko je u pravu molim da mi kaze, isto ako se vec negdje pricalo o tome molim da me uputite, hvala

vitas
07.09.2011., 13:27
Ne znam je li se govorilo o ovoj temi a vjerovatno je ali nisam našla pa molim one koji znaju..ako se kupi prva nekretnina i traži se oslobođenje plaćanja poreza na promet nekretnina, da li porezna uprava provjerava jesu li ispunjeni svi uvjeti..pitam zato što u zakonu piše da ukoliko se u roku od 3 godine od oslobođenja plaćanja poreza tj od kupnje nekretnina iznajmi, proda ili se onak tko ju je kupio odjavi sa te adrese i još par stvari da se u tom slučaju porez mora platiti, e pa mene sda zanima ako ja npr kupim stan i prijavim se na tu adresu ali živim negdje drugdje da li to netko provjerava na neki način?

-haf-
07.09.2011., 14:55
AKo netko može uskočiti.
Kupio sam 2008. stan od 48m2 i oslobođen sam plaćanja poreza. Pretpostavimo da se oženim :) a supruga nije koristila pravo oslobađanja poreza na promet. Ukoliko odlučimo kupiti veći stan (npr. 70m2) imamo li pravo na neku razliku poreza na promet nekretnina?

Minda
09.09.2011., 09:32
moj komentar se odnosi na koupoprodajni ugovor - kakva su vaša iskustva? Naime jučer smo ga dobili na potpis nakon što smo ga pročitali imali smo jedno 6-10 ispravaka tj. rečenica koje bismo ili izbacili ili preformulirali pa da idu i na stranu kupca a ne samo prodavatelja... Jeste li vi intervenirali u svoje ugovore koje ste dobili od prodavatelja ili ste se samo potpisali bez inzistiranja na ubacivanju članaka koji vas kao kupca štite u mjeri jednakoj kako i prodavatelja?

the.elles.d
09.09.2011., 09:38
Intervencija ovisi o punuđenom ugovoru.
Podijeli s nama što misliš ubaciti, pa tek onda možemo odgovoriti što mislimo o tome.

appres
09.09.2011., 10:53
Mi smo ugovor mijenjali. Bilo je nekih kompromisa, ali na većinu stvari koje sam predložila za izmjenu su pristali. Naravno sve su to bile nijanse samo sam se u nekim stvarima htjela bolje zaštiti a ne da poslije bude podrazumjevalo se. Par članaka izbacili... Dakle nema razloga da ne pitaš za izmjene ugovora :ne zna:

bryan
20.09.2011., 15:52
U fazi sam kupovine male nekretnine na otoku Krku. Našao sam (relativno povoljne cijene) nekretninu u višeapartmanskoj (4-5 apartmana) kući u prizemlju. Etažiran je i ima vlasnički list, bez tereta. Problem je što je taj apartman prema građevnoj dozvoli upisan kao garaža. Napominjem da bi se kupio u kešu, pa nije potreban kredit (odnosno čisti papiri što se tiče banke).
Vjerojatno je cijena malo i spuštena zato što je to garaža.Ima sve priključke. (voda, struja ,zajednička kanalizacija sa ostalim apartmanina)
Sviđa mi se , ali opet kakve posljedice mogu imati ako kupim ovakvu nekretninu,te je li vaša preporuka to kupiti?

drummer
27.09.2011., 11:04
Može li se veći iznos eura, kod prodaje stana, primiti na ruke i isti uplatiti na ruke za kupnju druge nekretnine? Znači, radi se o primitku i uplati na ruke, a ja imam kupoprodajni ugovor kao papir gdje se to i potvrđuje. Kako država gleda na takve transakcije? Na info telefonu porezne kažu da zakon to ne definira i da prema tome mogu.

kanjar
30.09.2011., 11:11
formalno, i pravno ne postoji zakon kojime bi te netko sprječavao da boraviš u takovom prostoru, dakle nema razloga da ga kupiš. neki su čak i otvorili trgovine temeljem MTU, jer je zakon o građenju tu šuplji, istina netko će reći da je korištenje građevine bez uporabne dozvole nezakonito, ali za garažu nije potrebna uporabna. Postoje neki elementi u urbanizmu, ali pretpostavljam da je to riješeno u gd za apartmane, dakle nmoje je mišljenjenje KUPUJ

mayadi
01.10.2011., 14:40
kako doći do takvih stanova? jel ima uopće kakav popis? cijene? ili dođeš u banku, otvoriš njihov katalog i kažeš: taj!

free spirit
02.10.2011., 17:13
imaš očevidnik pokretnina i nekretnina koje se prodaju u ovršnom i stečajnom postupku na stranicama hrvatske gospodarske komore

plavuša 2
03.10.2011., 15:13
evo konačno je kupnja iza mene i kako nije išlo preko agencije sve sam obavila sama - da nisam provela sate i sate na forumu čitajući savjete sigurno bi išlo puno teže. pa evo da podijelim s vama svoje iskustvo, možda vam pomogne:
nakon godine dana potrage našli stan, otišla u zemljišnik provjeriti vlasnički: dvoje vlasnika, tereta nema, stara zgrada pa nije etažirano - sve ok! Sastavila predugovor prema primjerima koje sam našla po netu, prijateljica pravnica mi pogledala i ispravila greške (prvo sam tražila odvjetnika koji bi mi to napravio ali svi su tražili 2500 kn na više po jednom ugovru:(). Otišli kod javnog b ilježnika, dala kaparu i potpisali predugovor. Onda s tim po bankama, neke me odbile, kod drugih prošla super i na kraju se odlučila za najpovoljniju. Kredit je bio riješen za 10-ak dana. Potpisali kod bilježnika ugovor (isto ga sama sastavila, pravnica pregledala), nakon šta je banka isplatila novce opet nazad kod bilježnika potpisati i ovjeriti tabularnu. u ugovoru sam im dala 10 dana rok da se isele a do tada sam ja riješila sve papire: prvo se odjavila sa stare adrese na policiji (i muž i mali), odmah se prijavili an novu i dali zahtjev za nove osobne (ugovor i tabularnu smo morali dati na uvid), onda sam išla u zemljišnik predati prijedlog za uknjižbu, potvrdu o prebivalištu, preslik osobne, ugovor i tabularnu, i sa katastra su mi9 tražili potvrdu da je zgrada izgrađena prije 1968. jer nema građevinsku (to je koliko sam čula novo, prije nije trebalo). Za poreznu sam predala ugovor, rodne listove, domovnicu moju, ugovor o kupnji bivših vlasnika, potvrde o prebivalištu i formulare - za 3 dana me zvali da dođem po rješenje da sam OSLOBOĐENA poreza:rofl:

LI LU
03.10.2011., 19:37
evo konačno je kupnja iza mene i kako nije išlo preko agencije sve sam obavila sama - da nisam provela sate i sate na forumu čitajući savjete sigurno bi išlo puno teže. pa evo da podijelim s vama svoje iskustvo, možda vam pomogne:
nakon godine dana potrage našli stan, otišla u zemljišnik provjeriti vlasnički: dvoje vlasnika, tereta nema, stara zgrada pa nije etažirano - sve ok! Sastavila predugovor prema primjerima koje sam našla po netu, prijateljica pravnica mi pogledala i ispravila greške (prvo sam tražila odvjetnika koji bi mi to napravio ali svi su tražili 2500 kn na više po jednom ugovru:(). Otišli kod javnog b ilježnika, dala kaparu i potpisali predugovor. Onda s tim po bankama, neke me odbile, kod drugih prošla super i na kraju se odlučila za najpovoljniju. Kredit je bio riješen za 10-ak dana. Potpisali kod bilježnika ugovor (isto ga sama sastavila, pravnica pregledala), nakon šta je banka isplatila novce opet nazad kod bilježnika potpisati i ovjeriti tabularnu. u ugovoru sam im dala 10 dana rok da se isele a do tada sam ja riješila sve papire: prvo se odjavila sa stare adrese na policiji (i muž i mali), odmah se prijavili an novu i dali zahtjev za nove osobne (ugovor i tabularnu smo morali dati na uvid), onda sam išla u zemljišnik predati prijedlog za uknjižbu, potvrdu o prebivalištu, preslik osobne, ugovor i tabularnu, i sa katastra su mi9 tražili potvrdu da je zgrada izgrađena prije 1968. jer nema građevinsku (to je koliko sam čula novo, prije nije trebalo). Za poreznu sam predala ugovor, rodne listove, domovnicu moju, ugovor o kupnji bivših vlasnika, potvrde o prebivalištu i formulare - za 3 dana me zvali da dođem po rješenje da sam OSLOBOĐENA poreza:rofl:

Ja sam u fazi solemizacije ugovora, idem preko agencije jer mi se ne da zaj... sa papirima.Uglavnom zanima me slijedeće..kod odjave sa stare adrese šta treba na mupu priložiti,rodne listove ili izvod iz matice, i dal ja tiu mijenjam samo adresu jer se nalazim u Zagrebu kao i nekretnina koju smo kupili, ili prebivalište,.bila bih ti zahvalna ako možeš pomoći, ili bilo tko drugi ,pozdrav

plavuša 2
03.10.2011., 20:53
Ja sam u fazi solemizacije ugovora, idem preko agencije jer mi se ne da zaj... sa papirima.Uglavnom zanima me slijedeće..kod odjave sa stare adrese šta treba na mupu priložiti,rodne listove ili izvod iz matice, i dal ja tiu mijenjam samo adresu jer se nalazim u Zagrebu kao i nekretnina koju smo kupili, ili prebivalište,.bila bih ti zahvalna ako možeš pomoći, ili bilo tko drugi ,pozdrav

Prebivalište mora biti na novoj adresi, i to za sve članove obitelji ako misliš koristiti poreznu olakšicu. Ne trebaju rodni listovi za mup, samo za poreznu. Odjaviš sve članove sa stare adrese i odmah isti dan prijaviš na novu (i naravno predaš zahtjev za nove osobne) a za to ti treba ugovor i tabularna na uvid - meni ništa drugo nisu tražili.

LI LU
04.10.2011., 11:33
Samo da vam kažem nešto o troškovima kredita. solemizacija-2200kn(kredit 67 tisuća eur)., extra moram platiti još 2tisuće zbog ovjera zadužnice i izjava, svaka je 490kn., 4200 sve skupa, .eto možda nekkome pomogne ako ne zna troškove solemizacije ugovora za stambeni kredit.Troškovi su strašni...

plavuša 2
04.10.2011., 17:58
Samo da vam kažem nešto o troškovima kredita. solemizacija-2200kn(kredit 67 tisuća eur)., extra moram platiti još 2tisuće zbog ovjera zadužnice i izjava, svaka je 490kn., 4200 sve skupa, .eto možda nekkome pomogne ako ne zna troškove solemizacije ugovora za stambeni kredit.Troškovi su strašni...

ovo i: provjera vlasničkog (ja sam išla 2 puta, prvi put kad sam našla stan i drugi mjesec dana kasnije na dan samog potpisivanja ugovora) 40kn, u katastru za građevinsku 160kn, javni bilježnik cca 1000kn (ugovor u 6 primjeraka, tabularna, predugovor), uknjižba 250 kn, u MUp-u za nas troje oko 300kn, rodni listovi novi za poreznu 60kn....eto još jedan manji kredit treba za sve ovo:( PA KAD MI KAŽU: KO IMA ZA STAN IMA I ZA OVU SIĆU...grrrrrr

LI LU
05.10.2011., 07:12
ovo i: provjera vlasničkog (ja sam išla 2 puta, prvi put kad sam našla stan i drugi mjesec dana kasnije na dan samog potpisivanja ugovora) 40kn, u katastru za građevinsku 160kn, javni bilježnik cca 1000kn (ugovor u 6 primjeraka, tabularna, predugovor), uknjižba 250 kn, u MUp-u za nas troje oko 300kn, rodni listovi novi za poreznu 60kn....eto još jedan manji kredit treba za sve ovo:( PA KAD MI KAŽU: KO IMA ZA STAN IMA I ZA OVU SIĆU...grrrrrr

Pa ti si super prošla , meni je samo javni bilježnik 4200 kn, 8ugovora banke., 2 zadužnice(svaka 490kn)+izjava o ne znam čemu za mene i muža (svaka 490kn)katastrofa, znači još me čeka to šta si nabrojila..prestrašno:(

pistacija
11.10.2011., 00:28
U fazi sam kupovine male nekretnine na otoku Krku. Našao sam (relativno povoljne cijene) nekretninu u višeapartmanskoj (4-5 apartmana) kući u prizemlju. Etažiran je i ima vlasnički list, bez tereta. Problem je što je taj apartman prema građevnoj dozvoli upisan kao garaža. Napominjem da bi se kupio u kešu, pa nije potreban kredit (odnosno čisti papiri što se tiče banke).
Vjerojatno je cijena malo i spuštena zato što je to garaža.Ima sve priključke. (voda, struja ,zajednička kanalizacija sa ostalim apartmanina)
Sviđa mi se , ali opet kakve posljedice mogu imati ako kupim ovakvu nekretninu,te je li vaša preporuka to kupiti?

hm diskutabilno. ja ne bih :ne zna: danas sutra se može desiti da u poslovnom prostoru mora bit djelatnost, u garaži auto ... što ako te netko danas sutra prijavi ? ako nema nikakv zk.izvadak tek onda ne bih kupila.

mijenjaš prebivalište. ako je stan u starogradnji treba ti kao što rekoše kopija kupoprodajnog i tabularna izjava (da si vlasnika isplatila u cijelosti) i kopija vlasničkog lista na ime prodavatelja (sve im te originale poneseš na uvid za svaki slučaj da te ne šetaju). ako je stan u novogradnji odnosno ako je kupljen od pravne osobe onda trebaš pored svih navedenih gore dokumenata i zapisnik o primopredaji nekretnine.

Solitary cat
12.10.2011., 10:58
Oprostite na off-u.

Pistacija, možeš mi se javiti na PP? Imam poruku za tebe, ali vidim da se dugo ne uključuješ na forum, pa je još nisi našla.

Ispričavam se na off-u i hvala na razumijevanju.

zlatnariba
16.11.2011., 08:45
Molim pravnu pomoć! Ja sam pročitala na prethodnim stranicama "da Vi kao vlasnici nekretnine ste samo Kupcu trebali predati zemljisnoknjizni izvadak, kopiju osobne karte i oib broja te kopiju tekuceg racuna na koji zelite novac. Ostalo nista nije vasa briga."
Je li to dovoljno jer ja sam dobila od kupca sam ovakavu poruku:
Kao prodavatelj kuće morali bi biti upoznati sa osnovnim slijedećim činjenicama:
-Zainteresiranom kupcu bi trebalo pokazati na uvid osnovne originalne papire vezane uz prodaju kuće (izvadak iz gruntovnice, izvadak iz katastra, građevinska i sl.)
-Građevinska dozvola bi također trebala biti pokazana potencijalnom kupcu pa čak i kopirana jer se iz nje jedino vidi kolika bi trebala biti kvadratura kuće i katnost
- Pogotovo u slučaju kada vi u oglasu pišete da prodajete kuću od preko xxx m2, a zapravo prodajete kuću od xxx m2 po katastru, a zapravo bi trebali prodavati kuću od xxx m2 po građevinskoj
-Garaža nema isti koeficijent gradnje kao i kuća pa samim time se ne može uvrstiti u kvadraturu u omjeru 1:1
-Uporabna dozvola možda nije potrebna za kuće starije gradnje, ali je potencijalnom kupcu osiguranje da je sve izgrađeno prema građevinskoj dozvoli
-Ako se katastar razlikuje od gruntovnice, može sve biti u redu, a može biti i početak velikog problema (pogotovo ako imate zalijepljene dvije kuće)
-Potrebno je znati i neke osnovne informacije kao što je veličina prostorija, te eventualno imati nacrt soba s kvadraturom

nis0508
21.11.2011., 17:09
imam pitanje ako bi netko znao odgovor, kupujemo stan od vlasnika čiji vlasnički list je uredan vlasništvo 1/1, ali ima i evidentirana plomba čiji tekst glasi
-Sadrzaj prijedloga: POVEZIVANJE KPU I ZEMLJIŠNE KNJIGE U ZKUL **** KO GRAD ZAGREB
Bilj.o kretanju spisa: OSTALO, SPIS U ŽALBENOM KANCELU, 26.08.2011.

da li se takav stan može kupiti na kredit banke, ili ta zabilježba nema veze sa kupnjom stana?
Zgrada je građena 30-ih i u postupku je upis pozitivne zabilježbe, samo me zanima što ovo navedeno znači
Napominjem, svi u toj zgradi imaju istu zabilježbu

puno hvala

kirshna
23.11.2011., 09:27
Molim pomoć!
Kupila kuću prije godinu dana, nisam se na nju prijavila nego sam ostala prijavljena na staru adresu.
Iz nekih razloga kuću sada planiram prodati,ali mi je čovjek iz agencije rekao da ju ne mogu prodati ako nisam na njoj prijavljena, odnosno da ako nisam prijavljena na toj adresi da kuću mogu prodati tek nakon 3 godine?
Istina ili ne?

Dali je dovoljno prijaviti onda možda samo boravište ili baš moram prebivalište?

Koga uopće nazvati i pitati o takvoj stvari?

zlatnariba
24.11.2011., 08:27
Molim pomoć!
Kupila kuću prije godinu dana, nisam se na nju prijavila nego sam ostala prijavljena na staru adresu.
Iz nekih razloga kuću sada planiram prodati,ali mi je čovjek iz agencije rekao da ju ne mogu prodati ako nisam na njoj prijavljena, odnosno da ako nisam prijavljena na toj adresi da kuću mogu prodati tek nakon 3 godine?
Istina ili ne?

Dali je dovoljno prijaviti onda možda samo boravište ili baš moram prebivalište?

Ja mislim da je najbolje se obratiti na MUP. Oni su nadležni za to.

sara4
30.11.2011., 09:09
Pistacija i ostali znalci, pitanje u vezi početnih koraka kod potencijalne kupnje kuće. Radi se o manjoj kućici izgrađenoj 1990. Zanima me koje je papire potrebno tražiti od vlasnika kako bi se provjerilo da li je sve u redu.

- Vlasnički list bez plombi, zabilježbi i sl.
- Građevinska?
- Uporabna dozvola (da li su kuće 90-tih dobivale uporabnu?)

Što je izvadak iz katastra?
Kako se može provjeriti da li je čestica koja se vidi u vlasničkom stvarno čestica na kojoj se nalazi kuća?
Da li se i gdje može provjeriti da li je građevinska dozvola koju vlasnici nekretnine pokažu prava?

Vjerujem da neka pitanja ponavljam, ali tko će čitati ove stotine stranica...

niki_m
30.11.2011., 15:25
Bok svima!
U natječaju za stanove u Jelkovcu piše da među dokumentima trebamo predati i javnobilježnički ovjerenu izjavu da u vlasništvu imamo/nemamo stan ili kuću, tj da imamo(nemamo odgovarajući stan ili kuću.
Postoji li negdje obrazac za to ili samo nešto napišemo...?

mini i miki
09.12.2011., 23:48
lijep pozdrav :)

evo i mene nove ovdje... u dogovorima smo oko kupnje stana jer nam se jedan stan (novogradnja) sviđa i raspored i lokacija.... pa nas zanima što sve moramo tražiti od prodavatelja stana da nam od dokumentacije oko stana pokaže i koji nas dodatni troškovi čekaju vezani uz kupnju stana osim tih da ga moramo platiti :mig: i urediti nakon tog jer kupujemo roh bau.

svi savjeti su dobro došli :)

pistacija
12.12.2011., 11:16
Molim pomoć!
Istina ili ne?

Možete kuću prodati na kojoj god ste adresi,nije uvijet da prebivalište imate prijavljeno osim u slučaju da ako kuću prodajete za više novaca nego što ste ju kupili. Jer u tom slučaju onda plaćate porez na dobit no ako prijavite prebivalište prije prodaje -porez nemate.

Pistacija i ostali znalci, pitanje u vezi početnih koraka kod potencijalne kupnje kuće. Radi se o manjoj kućici izgrađenoj 1990. Zanima me koje je papire potrebno tražiti od vlasnika kako bi se provjerilo da li je sve u redu.

- Vlasnički list bez plombi, zabilježbi i sl.
- Građevinska?
- Uporabna dozvola (da li su kuće 90-tih dobivale uporabnu?)

Što je izvadak iz katastra?
Kako se može provjeriti da li je čestica koja se vidi u vlasničkom stvarno čestica na kojoj se nalazi kuća?
Da li se i gdje može provjeriti da li je građevinska dozvola koju vlasnici nekretnine pokažu prava?

Vjerujem da neka pitanja ponavljam, ali tko će čitati ove stotine stranica...
Bitan je zk.izvadak bez plombi i zabilježbi kao što si rekla a ostale odgovore ćeš dobiti u katastru. Sori što odgovor kasni;)

lijep pozdrav :)
u dogovorima smo oko kupnje stana jer nam se jedan stan (novogradnja) sviđa i raspored i lokacija.... pa nas zanima što sve moramo tražiti od prodavatelja stana da nam od dokumentacije

kupujete kreditom ili gotovinom?

apart
30.12.2011., 21:07
Lijepi pozdrav! I ja molim znalce :) za pomoć (da ne čitam sve ispočetka, ako je izvedivo). Ovako. Zanimalo me ovo: http://www.projektpetrova.hr/, pa sam pitala na drugom mjestu i dobila ovo: http://limun.hr/main.aspx?id=627800&Page=3 (adresa mi se čini super, iako ne znam detaljno taj kvart-pretpostavljam da nije jeftino, ali o financijama ćemo poslije ... )
E sada. Kako provjeriti (bez advokata, jelte, ako je moguće) kako stvari stoje s novogradnjom? možda su se ljudi promijenili (:ne zna:), pa je sada sve po zakonu? Any idea?

amgk23
05.01.2012., 21:35
imam jedno pitanje,

gledam jedan stan u zgradi koja je napravljena 2009., te još uvijek nema uporabnu dozvolu (pristupna cesta) idem gledati stan sljedeći tjedan u utorak, pa će mi ovaj iz agencije za nekretnine dati broj čestice, pa ću po tome provjeriti zašto nema uporabnu dozvolu...

e sad me zanima, da li ako kupim taj stan na cash pošto ne mogu uzimati kredit jer zgrada nema uporabnu, da li ću se moći uknjižiti na taj stan, odnosno, da li mi se može nekaj dogoditi ako zgrada nema uporabnu da tipa stan popušim?

inače tamo ima 6 zgrada te su svi stanovi prodani osim 2, od kojih bi ja 1 kupio, e sad... čisto sumnjam da bi mogao nekaj izgubiti, a dobivam stan dosta ispod cijene radi cash-a..

bilo kakav savjet je dobrodošao..

inače od dozvola ima: vlasnički list, građevinsku dozvolu i lokacijsku dozvolu..

decec
18.01.2012., 23:00
riječ je o manjoj zgradi (6-7 stanova) i kaže prodavatelj da se ne plaća pričuva. Je li to moguće? Tako mi je rekao kad sam gledao stan...

brzi
03.02.2012., 14:40
Je li to moguće?

čuj koje pitanje, pa naravno da je moguće...kod nas su i nevjerojatnije stvari moguće...

ako se dobro sjećam bilo je da u zgradi mora biti najmanje 4 stana i onda je pričuva obavezna

mici123
03.02.2012., 18:03
imam jedno pitanje,

gledam jedan stan u zgradi koja je napravljena 2009., te još uvijek nema uporabnu dozvolu (pristupna cesta) idem gledati stan sljedeći tjedan u utorak, pa će mi ovaj iz agencije za nekretnine dati broj čestice, pa ću po tome provjeriti zašto nema uporabnu dozvolu.....

kak ces provjeriti po broju cestice?
mozda nema uporabnu jer su izgradili jedan kat vise nego je to bilo predvidjeno gradevinskom dozvolom.

e sad me zanima, da li ako kupim taj stan na cash pošto ne mogu uzimati kredit jer zgrada nema uporabnu, da li ću se moći uknjižiti na taj stan, odnosno, da li mi se može nekaj dogoditi ako zgrada nema uporabnu da tipa stan popušim? ..

bez uporabne nema etaziranja i nema upisa u zemljisne knjige (gruntovnicu)

decec
03.02.2012., 19:06
Šta je sve potrebno da se dobije pozitivna zabilježba na gruntovnici: građevinska, uporabna ili potvrda o uporabi (ako je riječ o starijoj zgradi), potvrda da se ne vodi građevinska inspekcija i kaj još??

danie
06.02.2012., 14:20
Citam i citam i nije mi jasno.... znaci, ako idem kupiti stan na kredit onda moram prvo podignuti mali kredit za kaparu od npr 10.000€ i onda sa predugovorom u banku traziti ostatak kredita npr 100.000€. Onda oni ili odobre ili odbiju, pa odem u drugu banku di su sanse isto 50% da odobre. Ako nijedna banka nece dati kredit, vratim se na pocetak i trazim kaparu nazad?!!?!
Onda ovo: Sa svim tim ovjerama, dozvolama, kaparom, kreditom... recimo od odluke "ajmo kupiti stan za nekih 120.000€" pa sve dok ne primimo kljuc u ruke - koliko nam treba €? Koliko ste vi koji ste vec kupili stan potrosili sve ukupno (sa ili bez agencijske provizije)???
Mi smo tek na "ajmo kupiti...", pa bi me to zanimalo...
Hvala i lijep pozdrav!

appres
06.02.2012., 21:55
Citam i citam i nije mi jasno.... znaci, ako idem kupiti stan na kredit onda moram prvo podignuti mali kredit za kaparu od npr 10.000€ i onda sa predugovorom u banku traziti ostatak kredita npr 100.000€. Onda oni ili odobre ili odbiju, pa odem u drugu banku di su sanse isto 50% da odobre. Ako nijedna banka nece dati kredit, vratim se na pocetak i trazim kaparu nazad?!!?!
Onda ovo: Sa svim tim ovjerama, dozvolama, kaparom, kreditom... recimo od odluke "ajmo kupiti stan za nekih 120.000€" pa sve dok ne primimo kljuc u ruke - koliko nam treba €? Koliko ste vi koji ste vec kupili stan potrosili sve ukupno (sa ili bez agencijske provizije)???
Mi smo tek na "ajmo kupiti...", pa bi me to zanimalo...
Hvala i lijep pozdrav!

Mislim da je meni s javnim bilježnikom trebalo 5-6.000 kn, nije više bilo dodatnih troškova. I to ako uključim i upis vlasništva, obavezno osiguranje stana i života kao uvjet za kredit, promjene dokumenata i sve to. Tako da nije baš jako puno. Ok, treba na to dodati i porez na promet nekretnina.

S druge strane što se tiče kapare, mislim da ona nije nužna i da ovisi o dogovoru, recimo meni je nitko nije tražio i mogla sam cijeli iznos platiti krediom da sam htjela.
Ali ako je i traže, mislim da nije nikakva opcija dizati kredit jer si znatno smanjuješ kreditnu sposobnost. Mislim da bi ipak bar toliko trebalo prvo uštedjeti pa potom ići u kredit, ali dobro, svatko ima svoje načine i razloge. Ugl. mislim da se može dogovoriti da ide cijeli iznos na kredit.

Druga stvar, u banci tri puta provjeri uvjete (u različitim poslovnicama npr.) prije nego tražiš kredit, kako bi bio siguran da nisi nešto preskočio. Pitaj što ti ulazi u prosjek plaće, kako se računa, i koliki kredit možeš dobiti. Da li uopće ide na puni iznos vrijednosti nekretnine. Ako sve posložiš dobro, mala je mogućnost da će ti banka odbiti kredit. Naravno, poželjno je i dalje ostaviti si malo lufta, nemoj tražiti kredit na maksimalan iznos i na 30 godina. Jer ako uzmeš na npr. 22 godine kredit, pa kažu da ti treba veća kreditna sposobnost, možeš smanjiti ratu tako da kredit bude na 25 godina.

I na kraju, moram reći da ipak ako ideš na kredit na 120.000 eura koliko si ti uzeo za primjer za očekivati je da bar imaš ušteđeno koliko ti treba za kaparu i ostale troškove jer za taj iznos rata je prilično visoka tako da ćeš je teško vraćati ako nemaš dobru plaću. A ako imaš plaću koja je dovoljno velika za kreditnu sposobnost za takvu ratu, onda možeš pričekati malo i uštedjeti za kaparu.