PDA

View Full Version : Farbanje stolarije

Zmijica
14.03.2005., 13:49
Ovak, vrata, stokovi i prozori su drveni, prefarbani s nekad bilo bijelo :zubo: lakom. Dobro drzi taj lak, na par mjesta je oguljen, tu i tamo je neka dublja oguljotina u drvetu (to ce valjda trebat kitat).

Pitanje: jel se treba taj lak prvo skinut da bi se stolarija ponovo pofarbala?
Ako da, koliko je to tezak posao?

Paragalactic
14.03.2005., 14:11
Jesi sigurna da to nije farba a ne lak? Bijela farba ti se skida specijalnim fenom ili let lampom u jednoj i špahtlom u drugoj ruci. I da - zajeban je to poso...

T@nja
14.03.2005., 14:15
Ko to radi? Stolari? Soboslikari? Kolko to kosta?

Zmijica
14.03.2005., 14:15
Ispricavam se... farba je.

A jel se MORA skidati?
Sto ce se desiti ako samo prefarbam?

Dunj@
14.03.2005., 16:39
Zmijica kaže:
Ispricavam se... farba je.

A jel se MORA skidati?
Ništa, ali prije ili kasnije morat ćeš strugati slojeve boje, a onda će biti puno teže.

Dunj@
14.03.2005., 16:44
T@nja kaže:
Ko to radi? Stolari? Soboslikari? Kolko to kosta?
I jedni i drugi. I skupi su. Računaju po kvadratu, koje nikad ne možeš pravo kontrolirati.

Mi smo to uvijek sami radili već i zbog urednosti. ONo, majstori često ne vode računa pa boje ima posvuda, koju je onda teško skinuti.

Važno kod prozora....obložiti ih precizno ljepljivom trakom i tek onda farbati.

chani
14.03.2005., 20:47
imas na ovom topiku cijeli opis farbanja;

http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=73643&perpage=15&pagenumber=2
mogla si malo proci forum,
a ne ko drvo na drvo
buuum novi topik
uostalom bio je na trecoj strani
ajde da je na desetoj

ista ti je procedura kod lakiranja vrata i za prozore
preporuka ne raditi sad po ovoj vlazi,a nije dobro ni na najvecim vrucinama
tam kad s temp. oko 20 -25 stupnjeva
i zeznut je to posao
ja sam radije kupila nove prozore nego isla u obnovu starih
mislim da ti cijene idu od 25 dm/m2 pa navise s tim da racunas svaku stranu kvadrate, unutarnju i vanjsku za prozore, jedino bas ne kuzim kak racunaju stokove, po metru duznom ili ???

Paragalactic
14.03.2005., 20:51
Zmijica kaže:

Izledat će za penis... A i postoji šansa da ti se stari slojevi farbe odljušte pa skup s njima i novi...
I BTW - to treba radit po ljetu. Malko si uranila s topicom...

dac
15.03.2005., 23:28
osim kaj se stara boja skida sa fenom ili let lampom, može se skidati i kemijski. postoji neka slično gelu koji naneseš na staru boju i nakon nekog vremena se ostruže sa drva. i to je posel za pop......., jer kemikana smrdi, pa se treba dobro luftati dok radiš, pa treba paziti da ne kapne tam gdi ne treba.
možeš pogledati na http://www.molto.de/flashindex.html, proizvodi su moltostrip abbeizer, moltostrip abbeizer spezial, molto abbeizer universal plus. na tome siteu imaš i kitove za drvo od molta.

monique
17.03.2005., 09:06
Zmijica kaže:
Ovak, vrata, stokovi i prozori su drveni, prefarbani s nekad bilo bijelo :zubo: lakom. Dobro drzi taj lak, na par mjesta je oguljen, tu i tamo je neka dublja oguljotina u drvetu (to ce valjda trebat kitat).

Pitanje: jel se treba taj lak prvo skinut da bi se stolarija ponovo pofarbala?
Ako da, koliko je to tezak posao?

Iskreno ja sam to radila sama jer sam picajzla :zubo:
Inače mi je majstor rekao da nije potrebno uvijek, te da čak oštećuješ drvo paljenjem (sam Bog zna koliko je moje mjestimično zacrnilo :zubo: )
Dakle ono što trebaš ukoliko ne želiš skidati farbu do kraja je dobro prebrusiti drvo. Ako boja sama otpada na tim dijelovima brusiš do drveta, što na većini stare stolarije nije problem, jer je tak već skoro sva farba skinuta :D
Ako dođeš do drveta onda premazuj lanenim uljem. Onda kitaš. Ili kako je netko prije tipkao da prvo staviš temeljnu ventilirajuću boju za drvo a onda kitaš jer se tada kit bolje prima, to ti ne znam, ja sam kitala odmah i to s auto kitom jer sam nestrpljiva :zubo:
Ondak opet brusiš i farbaš.

Ako se ipak odlučiš skidat sve do drveta, najmudrije bi ti bilo da se onda uhvatiš lazure i poštediš se ponovnog posla za koju godinu. Lazurom samo redovito premazuješ.

Pozdrav :)

E da, a skidati farbu s ovim kemijskim sranjem ne trebaš ni pokušavati :zubo:
Brže ide fenom, manje smrdi, a i nemaš opasnosti od nagrizanja kože :)

chani
18.03.2005., 06:54
moja seka obozava to paljenje s brenerom, to ju fascinira

lego
18.03.2005., 18:38
chani kaže:
moja seka obozava to paljenje s brenerom, to ju fascinira

Kolko seka ima godina:)

chani
18.03.2005., 20:21
sad ce 19, ali aktivno studira na feru i ne zanimaju je decki jos
ima i pravo
btw mislim da je tema farbanje stolarije

tilopa
27.04.2005., 08:24
Imam vrata od lesonita koja bi htjela ofarbati u bijelo. Svi mi govore da se ta vrata ne mogu ofarbati, ali vidim da na ovom forumu ima majstora i ljudi koji su svašta isprobali pa možda ima neko kome je to uspjelo. Hvala

chani
27.04.2005., 13:52
ak se dobro sjecam na sta se pojam lesonit odnosi ;-)), mislim da mozes,ali moras ih prvo cijela prekitati /ibercigati

tu imas malo rasprave o lakiranju vrata;
http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=73643&perpage=15&pagenumber=2
mozda ih mozes i direkt lakirat,al onda ce ti ostat onak hrapava malo
popit ce puno laka
mislim da sam to vidjela na mladosti u jednom biljar klubu (ne mrem se sjetit naziva) prije kojih 5-6 godina

bodul
27.04.2005., 21:55
Ocisti
obrusi
Stvi neku temeljnu boju
lakiraj
sve izvesti horizontalno -

lego
27.04.2005., 22:28
bodul kaže:
Ocisti
obrusi
Stvi neku temeljnu boju
lakiraj
sve izvesti horizontalno -

Ovisi kak gledas i sta izvest:D

tilopa
28.04.2005., 11:53
znači može se. Hvala na odgovoru.
I off topic: hvala bodulu i chani, dosta čitam ovaj podforum i dali ste mi puno ideja i savjeta. Nastavite tako :W

bodul
28.04.2005., 22:10
tilopa kaže:
znači može se. Hvala na odgovoru.
I off topic: hvala bodulu i chani, dosta čitam ovaj podforum i dali ste mi puno ideja i savjeta. Nastavite tako :W

:) :w

tilopa
04.06.2005., 21:00
Evo mene opet s još jednim pitanjem. Dakle, imala sam jedna vrata viška pa ih probala prefarbat onako kako ste mi rekli i sve 5. Stavila sam akrilni email, ali pošto sam ih farbala u crvenu, nekako mi se previše sjaje. I onda sam vidjela nekakve lazure koje mi se čine mat pa tražim savjet, jel se to može? Mislim akrilnom lazurom. Koliko slojeva se maže? Hvala

chani
04.06.2005., 21:54
imas lak na bazi vode koji je mat, VIP boje kod doma sportova, jedino je bed sto stvarno brzi susi narocito pri ovim temp.
ne znam sto se tice lazura da ne bi doslo do ljustenja tj, da ne bi mozda adekvatno se primio na podlogu, nagadam...

probala sam jednom s lak lazurom proci namjestaj od iverice tapeciran onim malo hrapavim cudom,imitacijom drveta
nakon nekog vremena se poceo ljustiti kod kvaka i boja se je znala skidati kad bi malo jace poceo brisati...

fikus
05.06.2005., 09:14
tilopa kaže:
Imam vrata od lesonita koja bi htjela ofarbati u bijelo. Svi mi govore da se ta vrata ne mogu ofarbati, ali vidim da na ovom forumu ima majstora i ljudi koji su svašta isprobali pa možda ima neko kome je to uspjelo. Hvala
kod lakiranja vrata od lesonita potrebno je obratiti pažnju na lesonit, što znači da se lesonit proizvodi na dva načina, jedan je parafinski a drugi vodeni, ako je lesonit proizveden parafinskim postupkom onda je obavezno prebrusiti kompletnu plohu i izolirati je poslije nekim izolatorom pa nakon toga temeljna boja, eventualno kitanje pa opet temeljna boja i tek onda zvršni sloj, naravno uvijek treba biti međuslojno brušenje, ovaj postupak se preporučava i za lesonit rađen vodenim postupkom
najbolji rezultati se dobivaju poliuretanaskim lakovima zbog velikog postotka suhe tvari koji oni sadrže

chani
05.06.2005., 09:30
fikus kaže:
kod lakiranja vrata od lesonita potrebno je obratiti pažnju na lesonit, što znači da se lesonit proizvodi na dva načina, jedan je parafinski a drugi vodeni, ako je lesonit proizveden parafinskim postupkom onda je obavezno prebrusiti kompletnu plohu i izolirati je poslije nekim izolatorom pa nakon toga temeljna boja, eventualno kitanje pa opet temeljna boja i tek onda zvršni sloj, naravno uvijek treba biti međuslojno brušenje, ovaj postupak se preporučava i za lesonit rađen vodenim postupkom
najbolji rezultati se dobivaju poliuretanaskim lakovima zbog velikog postotka suhe tvari koji oni sadrže
dobro, al kako se ta dva lesonita raspoznaju?
kakav izolator?
btw vec je pofarbala akrilnim, ispalo joj je dobro ,samo joj se ne svida lak...

moze malo info o suhoj tvari, koliko toga ima u poliuretanima,a koliko u vodenim, te opceinto o manama i prednostima jednih i drugih?

fikus
05.06.2005., 10:11
chani kaže:
dobro, al kako se ta dva lesonita raspoznaju?
kakav izolator?
btw vec je pofarbala akrilnim, ispalo joj je dobro ,samo joj se ne svida lak...

moze malo info o suhoj tvari, koliko toga ima u poliuretanima,a koliko u vodenim, te opceinto o manama i prednostima jednih i drugih?
već sam to sve opisao u razno raznim postovima, izgleda da ću morat kad uhvatim malo vremena napisati jedan mali tutoral o bojama i lakovima

chani
05.06.2005., 10:37
znam, samo je sve rascjepkano
btw poliuretani naziv se odnosi na nitro i uljne zajedno ili???
znam da parketari lakove nazivaju poliuretanskim stila kromoden i sl. (nitro)...
a imamo;
nitro
uljne(sinteticke)
i vodene (akrilne)

te kakva je to spika da se za farbanje akrilnim lakovima preporucuju kistovi od umjetne dlake???

chani
05.06.2005., 10:42
sjetila sam se jos neceg, jedan majstor mi je rekao davno da je bolje da za stare prozore uzmem mat lak jer oni teze pucaju, ima li sta u tome?

fikus
05.06.2005., 10:50
chani kaže:
znam, samo je sve rascjepkano
btw poliuretani naziv se odnosi na nitro i uljne zajedno ili???
znam da parketari lakove nazivaju poliuretanskim stila kromoden i sl. (nitro)...
a imamo;
nitro
uljne(sinteticke)
i vodene (akrilne)

te kakva je to spika da se za farbanje akrilnim lakovima preporucuju kistovi od umjetne dlake???
lakovi se definiraju po otapalima koji se koriste za tu vrstu lakova
nitro
uljni
vodeni
poliuretanaski
poliestereski
što znači da je ovo sve navedeno različito i u pravilu nema veze jedno s drugim
inače kod svih vrsta lakova u pravilu najbolji rezultati se dobivaju bezzračnim špricanjem, naravno da to nije uvijek moguće napraviti pa se onda koriste tehnike špricanjem uz pristnosti zraka, kistovi valjci, lopatice, umakanje i druge tehnike, uvijek se kod odabira tehnike mora voditi računa o otapalima tako da npr. ne uzmete neki kist koji otapa nitro ili aceton pa da idete sa takvim kostom bojati neku boju koja koristi takva otapala
kad se već spominje kist kod njega je naravno važna finoća dlačica i mogućnost sljepljivanja boje za te dlačice, ako je ona prevelika onda se boja slabije odvaja od kista pa dobivate nepraviliniju podlogu, u pravilu se kod bojanja kistovima koriste rijeđe boje minimalno gustoće 35 sec da bi se ta ista boja mogla kasnije bolje razliti da se izbjegnu nepravilnosti koje kist ostavlja, u pravilu se koriste boje koje sporije vežu i kataliziraju da se vrijeme razlijevanja produži, mana takvog lakiranja je što u tako razrijeđenej boji ima manji postotak suhe tvari pa površina uglavnom od jednog sloja ne ispadne baš najbolja te se stoga mora lakirati još najmanje jedan sloj

chani
05.06.2005., 10:55
hm, poliesteri, jos malo pa cemo uci i u sastave ulja za motor , moze malo PAo, mozda malo estera ;-)
sta onda ti poliesteri i poliuretanski se odnose na parkete il sta, u stvari gdje ih mozemo naci u primjeni?
Npr. kakav je lak onaj smrdljivi signolit, kad vec ide na ceste vjerojatno ima u njemu neceg ekstra da izdura habanje i temp.???

kod varijante akrilni na uljne može se desiti da se jave mjehuri ispod akrilne boje te da bi se to spriječilo koriste se razni primeri što komplicira cijeli postupak zato se ide oprobanim metodama isto otapalo na isto otapalo
to si napisao na
http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=73643&perpage=15&pagenumber=1
nisam znala da mogu se stvoriti mjehurici kod toga, znam za situaciju kad nitro stavis na uljni ;-)), ali mislila sam da vodeni moze ici na bilo kakvu podlogu

fikus
05.06.2005., 10:56
chani kaže:
sjetila sam se jos neceg, jedan majstor mi je rekao davno da je bolje da za stare prozore uzmem mat lak jer oni teze pucaju, ima li sta u tome?
ne
skoro u pravilu sastav laka od saja 10 do mata 1 je uglavnom isti razlika je u kontaktima, otapalima ili nekim adetivima kojima se definira postotak sjaja
taj majstor ti je to preporučio iz razloga jer se na mat lakovima manje vide nepravilnosti i greške, inače lakovi visokog sjaja se praktično mogu lakirati samo u nadtlačnim komorama

chani
05.06.2005., 11:03
bezzračnim špricanjem
gdje se to moze izvest, mislis na termo lakirnice, tamo je sve zatvoreno,ili se to odnosi na neke posebne pistolje za lakiranje?

fikus
05.06.2005., 11:09
chani kaže:
hm, poliesteri, jos malo pa cemo uci i u sastace ulja za motor , moze malo PAo, mozda malo estera ;-)

to si napisao na
http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=73643&perpage=15&pagenumber=1
nisam znala da mogu se stvoriti mjehurici kod toga, znam za situaciju kad nitro stavis na uljni ;-)), ali mislila sam da vodeni moze ici na bilo kakvu podlogu
površinska napetost je isto bitan podatak za pojedine lakove a oni je nemaju svi istu, te se kod svih kobinacija mogu desiti razno razne komplikacije zato sam i napisao "može se desiti da se jave mjehuri ispod akrilne" e sad ako ozbiljno radite bilo koji posao onda te eventualne greške morate pokušati izbjeći jer šteta može u konačnici biti višestruka
kada vam prilikom lakiranja dođe do reakcije predhodne podloge u vidu dizanja mjehura ili raspucalosti laka vi tu praktično nemate više nikavu mogućnost popravka osim skidanja kompletne boje do podloge a i to je npr. kada se radi o furniranim drvenim podlogama praktično nemoguće napraviti jer određena količina laka uvije ostane u teksturi furnira (drveta) a kada se to pokuša skroz izbrusti tada u pravilu dolazi do prebrušivanja furnira koji je uglavnom 0,6 mm i nakon obrade se uglavnom smanji još min 0,2 mm što znači da ste u pravilu upropastili predmet koji ste htijeli popraviti, znači prevelik je rizik da bi se igrali i eksperimetirali oko vrste boje
ponekad kad čitam kojekave savjete i ideje uvijek se sjetim jednog starog majtora koji je govorio
"kad babe peču štrukle onda ako žele da štrukle valjaju peču ih po receptu, zašto onda vi ne farbate po receptu za farbanje"
zato i ima pjesma
mamice su štrukle pekli
meni nisu nikaj rekli
štrukli su se pregoreli
mamice su plakat šteli
tako je puno njih koje ja znam nakon svojih eksperimenata sa farbama plakat štelo

fikus
05.06.2005., 11:11
chani kaže:
gdje se to moze izvest, mislis na termo lakirnice, tamo je sve zatvoreno,ili se to odnosi na neke posebne pistolje za lakiranje?
bezzračno špricanje je tehnika koja se zove airless i koristi airless pumpe za lakiranje znači da nisi ograničen sa prostorom gdje to želiš lakirati (možeš i u voćnjaku lakirati sa airless-om) nego sa opremom
inače kod tehnike airless boja se šprica sa pritiskom višim od 180 bara
termo lakirnica je naziv za lakirnicu u kojoj se može postići povišena temperatura, što praktično znači da u svaku sobu možeš staviti neki šporet i imaš termolakirnicu

chani
05.06.2005., 11:19
tako je puno njih koje ja znam nakon svojih eksperimenata sa farbama plakat štelo
zasto, meni je to bilo zanimljivo:D
jednu stranu vrata sam si ostavila ko podsjetnik na neko vrijeme ;) :D , a i svidaju mi se te brazde skoro raspuknutog laka, narocito jer su dvije razlicite boje, jos sam ih lagano zaspahtlala ...
onu vidljivu stranu u hodniku su seka i muz skinuli s brenerom (seka se uzivila u taj brener), te pofarbali na klasika nacin
bebici su to najzanimljivija vrata u stanu jer su neravna i sarena :D :D :D
uostalom nemam furnirana vrata nego ona prava drvena 100 kilaska vrata...

tilopa
05.06.2005., 11:19
Uf jeste se raspisali a niko da mi je nesto konkretno odgovorio. Tj. ono o lakovima na bazi vode- u to se ne bi vise upustala jer sam farbala prozore s tim lakom i ne cini mi se nikako pouzdan i postojan.
A moze mi netko objasniti sta je lazura? Je to neki poluprozirni premaz? Gledala sam belton lazuru i citala deklaraciju ali nisam bas uspjela skuziti kako to konkretno funkcionira.

chani
05.06.2005., 11:23
termo lakirnica je naziv za lakirnicu u kojoj se može postići povišena temperatura, što praktično znači da u svaku sobu možeš staviti neki šporet i imaš termolakirnicu
pa po ljeti skoro da i ne trebas upalit sporet:D :D :D
ali inace su u termo i nekakvi uvjeti bez prasine???

(možeš i u voćnjaku lakirati sa airless-om)
sta znaci ne smeta ako puhne vjetric i nabaci prasinicu na lakiranu plohu u susenju,pretpostavljam da je ta oprema poskupa ili se moze iznajmit u pevcu il bausomething???:D

chani
05.06.2005., 11:25
tilopa kaže:
Uf jeste se raspisali a niko da mi je nesto konkretno odgovorio. Tj. ono o lakovima na bazi vode- u to se ne bi vise upustala jer sam farbala prozore s tim lakom i ne cini mi se nikako pouzdan i postojan.

imas lak na bazi vode koji je mat, VIP boje kod doma sportova, jedino je bed sto stvarno brzi susi narocito pri ovim temp.
ne znam sto se tice lazura da ne bi doslo do ljustenja tj, da ne bi mozda adekvatno se primio na podlogu, nagadam...
pa akrilni= vodeni,
vec si pofarbala vrata s njime...
meni su vodeni na stolariji ok, ovisi koje proizvodaca si uzela...
tu imas o lazurama
http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=95025

tilopa
05.06.2005., 17:58
Ups, malo sam se zaletjela u svom neznanju:) Ali ucim, koliko sam procitala, niš od lazure. Morala bi u potragu za mat crvenim akrilnim lakom. Hvala na odgovorima

fikus
05.06.2005., 18:21
chani kaže:
pa po ljeti skoro da i ne trebas upalit sporet:D :D :D
ali inace su u termo i nekakvi uvjeti bez prasine???

termo lakirnica obično mora imati mogučnost dizanja temeprature malo iznad 60° što znači da ipak trebaš šporet
u svakoj lakirnici bi u pravilu trebalo biti što manje prašine, to se npr riješava sa takozvanim nadtlačnim komorama koje se mogu izvoditi i kao termo komore ili npr komore sa vodenom zavjesom koje ne mogu biti termo komore jer bi ispravanje vode na povišenim temperaturama dizalo vlagu u zraku a to smeta lakiranju
chani kaže:
sta znaci ne smeta ako puhne vjetric i nabaci prasinicu na lakiranu plohu u susenju
naravno da prašina smeta samo sa ti htio dati do znanja da je airless u principu stroj s kojim možeš raditi gje želiš, npr brodovi se farbaju sa airless sistemima, a ima i prašine i valova a bogme i pokoji galeb
chani kaže:
pretpostavljam da je ta oprema poskupa ili se moze iznajmit u pevcu il bausomething???:D
cijena opreme je relativna stvar otprilike već nekakv airless sistem omjera 1:4 možeš nabaviti za cca 12.000,00 kn što i nije puno ako se njim koristiš naravno da se ta oprema ne nabalja za amaterske i sam svoj majstor radove
glede pevca il tog tvog bausomethinga i sličnih tamo ja ne zalazim pa ne znam točno ali koliko sam čuo tamo se ne može uglavnom nabaviti ništa od profesionalnog alata ili opreme a ako kojim slučaju i imaju onda je katastrofalno skupo

chani
05.06.2005., 18:26
sto se tice najma alata,
mislim da je 150 kn dan, barem je bilo tak kad sam gledala da li bi isli unajmit si brusilicu za parkete...

fikus
05.06.2005., 18:28
tilopa kaže:
A moze mi netko objasniti sta je lazura? Je to neki poluprozirni premaz? Gledala sam belton lazuru i citala deklaraciju ali nisam bas uspjela skuziti kako to konkretno funkcionira.
lazura je u osnovi bezbojni premaz napravljen na bazi alkidnih smola u koji se mogu dodavati pigmenti tako da se danas lazure prodaju u svim nijansama koje imitiraju boje pojedinih drva ili neke nijanse u bojama
kod lazura ima jedan problem a to je njihova upotrijeba koja je relativno zahtijevna i komlicirana
lazure se nanose isključivo kistom (sve druge metode su nepravilne) nankon nanosa temeljne lazure i sušenja cijela površina se mora tretirati sa čeličnom vunom (brušenje) pa se tek onda nanosi završni sloj lazure
danas se proizvode lazure za koje se deklarira da su ujedno i temeljna i završna što u ni kom slučaju nije dobro kao kad imate poseban temelj a posebno završni sloj, kao i kod svih drugih vrsta boja i lakova
i na kraju mala napomena, lazurama se uvijek tretira čisto drvo nikada nekakav drugi premaz

fikus
05.06.2005., 18:30
chani kaže:
sto se tice najma alata,
mislim da je 150 kn dan, barem je bilo tak kad sam gledala da li bi isli unajmit si brusilicu za parkete...
ako to već nisi radila nemoj ni pokušati jer ćeš samo iskopati rupe u parketu

chani
05.06.2005., 18:32
ma odustala sam brzo od toga i nasla parketara

chani
05.06.2005., 18:34
lazurama se uvijek tretira čisto drvo nikada nekakav drugi premaz
tj, ona pita za lesonit, a on ne spada u kategoriju cistog drveta pa si samim tim odgovorio da nije preporucljivo stavit lazuru na lesonit ili sam krivo interpretirala???

fikus
05.06.2005., 18:47
chani kaže:
tj, ona pita za lesonit, a on ne spada u kategoriju cistog drveta pa si samim tim odgovorio da nije preporucljivo stavit lazuru na lesonit ili sam krivo interpretirala???
u pravu si :top:
lesonit se ne boji lazurnim premazima

tilopa
05.06.2005., 19:37
Uskoro šaljem sliku mojih novih crvenih vrata. :)

chani
06.06.2005., 05:57
sta budu mozda gotova do vikenda ;-))

Sasha
27.09.2006., 07:31
Sva sobna vrata su mi katastrofa, stari vlasnik je pokušavao nešto raditi, čini se kao da je četkom pokušao nacrtati godove drveta tamnijom bojom/bondexom..

Šta napraviti s time?
Vrata su klasika, nisu puno drvo već valjda šperploča ili tako nešto.

Hvala!

Mali Plavi
27.09.2006., 08:58
ja san imao sličan slučaj
obrusio san vrata, tako da san skinuo oni culi površinski sloj koji kao daje teksturu drva, posli premaza lanenim uljem kao impregnacijom i posli pitura, ispalo je super.:top:

Sasha
27.09.2006., 09:14
ja san imao sličan slučaj
obrusio san vrata, tako da san skinuo oni culi površinski sloj koji kao daje teksturu drva, posli premaza lanenim uljem kao impregnacijom i posli pitura, ispalo je super.:top:

Čekaj, onda su ti vrata jednobojna, bez teksture?
I to je opcija, ali ako je moguće dobiti teksturu, ja bi rado...

Mali Plavi
27.09.2006., 09:20
da, jednobojna, i ne triba mi drugo, i lipo mi se uklopilo u okolinu.
a u kakvom su sad stanju vrata, oštećena ili ?

Sasha
27.09.2006., 09:33
Ma nisu oštećena, samo su gadna, baš ružna.
Jedna su i malo drukčije boje i imaju nekakve kao mjehuriće od boje po sebi.
Slike govore više od riječi...

http://picasaweb.google.com/neo010/200605KucaInitial/photo#4973406811158085650
http://picasaweb.google.com/neo010/20060912PlociceZidovi/photo#4974189505629519890

Veky
27.09.2006., 09:40
S obzirom da je sve u fazi gradnje odlučiš se za izgled kao i ostatak stolarije. Nije pravilo ni uvjet no bilo bi lijepo da u kući imaš svu stolariju iste boje.

Ako već nisu pravo furnirana vrata pa su se po lesonitu morali crtati godove onda je bolje riješenje obojiti ih jednobojno.

Dakle, obrusiti vrata da poravnaš neravnine i skineš koliko to ide prošli nalič.
Impregniraš lanenim uljem tj. Firnisom
Temeljna boja,
Kitanje,
Temeljna boja
Lak 1 sloj
Lak 2 sloj

Između slojeva ide brušenje.

Sasha
27.09.2006., 10:10
Pokušat ću s vratima špajza, pa ćemo vidjeti. To je sljedeći tjedan na redu...

darkNess(ie)
27.09.2006., 10:33
ima i ja takvih problema..htjela sam nova..al su sva bezvezna... i vrata su užas.. štokovi još gori..aj lako za krilo vrata.. al šta ću sa štokom?

Sasha
27.09.2006., 10:36
Pa štok je kod mene drvo (mekano, al je drvo). Malo ga pobrusiti i olakirati.. Beltop mislim da se zove ona čudotvorna boja od Belinke..
http://www.belinka.si/other/izdelek.asp?id=145 (skupo ali valja)

darkNess(ie)
27.09.2006., 11:23
i kod mene je mekano..nemam pojma koje je... to je zgrada i '62... a onda su stavljali puno drvo i ok... al u biti krilo je teško za popizdit... i ima 3 letvice i 4 stakla.... što mi je debilno

Veky
27.09.2006., 14:27
Ako imaš lijepo drvo koje je zdravo, koje je dobro obrađeno i izgleda na nešto prevučeš ga lazurom ili još bolje bajcaš i lakiraš... Ako imaš miješano par vrsta drveta, doštukavano, s rupama, s crvotočinom, popravljano, udarano, grebano... kitaš i lakiraš...

Sasha
29.09.2006., 12:03
joj, pobrusio malo, evo rezultata:
ispod laka (ODMAH ispod) je nesto bijelo, pa ispod lesonit (cini mi se).
sada imam jos ruznija vrata (ali samo s unutarnje strane spajza, nema frke).
To se ne može samo prefarbati nečim (probao BelTop, gadno izgleda).
Ne želim one uljane, masne boje..

Need help, čime ga premazati?

fikus
30.09.2006., 06:03
pročitati tu (http://www.forum.hr/showthread.php?t=73643)

Sasha
30.09.2006., 10:27
Hm, ukratko: zovi majstora :-)

darkNess(ie)
01.10.2006., 20:02
ja sam odlucila..bacam svih 6 vrata u pm...i kupujem nova... i evo savjet: odjebite to staro jer je za kurac tolko uredjivat i jednostavno kupite novo...ima smeca..al se da nac nesto kvalitetnije....stay sharp

Shpeksy
29.09.2007., 18:16
Danas smo razgovarali s jednim majstorom i rekao nam je cijenu od 15 kn/m2 za farbanje zidova i njegov materijal. Za farbanje drvenarije, 40 kn/m2 ako ostavimo onu smeđu u kojoj je bilo ili 80 kn/m2 ako hoćemo pofarbati u bijelo. Kako vam se čine te cijene? Je li to realno, ili da tražimo dalje?
Unaprijed puno hvala na informacijama.

chani
29.09.2007., 18:21
Realno, evo slican topik ;
http://www.forum.hr/showthread.php?t=263927
plus jos hrpa slicnih ako ti se da pretrazivati starije topike ...

Shpeksy
29.09.2007., 18:31
Pa pokušavala sam gledati, al nisam uspjela shvatiti cijenu po metru. Valjda sam malo tupasta.
Thx, anyway. Ako je realno, to je to.

chani
29.09.2007., 18:41
sa materijalom oko 20-24 kn kvadrat gletanje plus farbanje
samo tu cijenu prepolovis i dobijes nekakvu prosjek cijenu za farbanje (bez racuna), sa tim da mi mozemo teoretizirati,a taj koji ti je dao ponudu je vidio tvoje zidove itd.

u licilacke ti ide stolarija ako se ne varam koja ide i po 80 kn kvadrat
evo tu sam navela cijenu za stolariju ...

Shpeksy
29.09.2007., 19:16
Puno ti hvala. :s

chani
29.09.2007., 20:33
btw to su ti obicno cijene za vulgaris bijelu, ako ide ton il neka extra boja, cijena ti obicno ide gore, bilo je vec topika sa tim objasnjenjima te linkovima na soboslikarske cjenike

Shpeksy
30.09.2007., 10:18
Samo još jedno pitanje, jel' gletanje isto što i krpanje zidova? Ili samo zaravnavanje?
Naime treba nam pokrpati i zidove od nekih drugih radova (električara) i to će nam frajer posebno naplatiti.

rushinbrain
30.09.2007., 20:45
ovisi sta od stolarije oces dat farbat...recimo stok ili vrata ili slicno nekad je jeftinije novo uzet nego mu dat da brusi i farba

chani
01.10.2007., 13:46
Samo još jedno pitanje, jel' gletanje isto što i krpanje zidova? Ili samo zaravnavanje?
Naime treba nam pokrpati i zidove od nekih drugih radova (električara) i to će nam frajer posebno naplatiti.
rovovi od elektricara se posebno naplacuju i sanacija ide u nekoliko faza ...
gletanje je zaravnavanje ...

avam
26.09.2008., 16:12
Imamo unutarnja vrata od furnira, svijetle boje su i htijeli bi ih prefarbati u bijelo. Sad ne znamo s čim, jer su onako hrapava nisu skroz glatka, a ne da nam se kitat pa me zanima ako netko ima prijedlog?!

pringles84
26.09.2008., 22:03
Ha ništa.Ošmirglajte ih sa šmirglom 100-120 te premažite s temeljnom bojom za drvo 2x!Prvi puta rijedje a drugi puta normalna gustoća...te prelakirajte!Lagano prešmirglati prije svake faze da se mrvice poskidaju.Svaku slijedeču fazu nanosite drugi dan!

ravnalo
28.09.2008., 19:30
Imamo unutarnja vrata od furnira, svijetle boje su i htijeli bi ih prefarbati u bijelo. Sad ne znamo s čim, jer su onako hrapava nisu skroz glatka, a ne da nam se kitat pa me zanima ako netko ima prijedlog?!

aha, ja imam...plati nekome da ti to odradi ili kupi nova, glatka :top:

V.Sipak
28.09.2008., 20:09
Ha ništa.Ošmirglajte ih sa šmirglom 100-120 te premažite s temeljnom bojom za drvo 2x!Prvi puta rijedje a drugi puta normalna gustoća...te prelakirajte!Lagano prešmirglati prije svake faze da se mrvice poskidaju.Svaku slijedeču fazu nanosite drugi dan!

jos bih samo dodao;temeljnu boju nanosi sa vlaknastim valjkom da bolje udje u rupice a bjelu boju poslje sa spuzvastim valjkom da dobijes bolji sjaj.posto to radis za sebe,skini i kvake.

V.Sipak
29.09.2008., 09:07
Koju temeljnu boju bi bilo dobro staviti
gledaj da je temeljna i lak od istog proizvodjaca,naj jednostavnije,reci prodavacu za sto ti trba pa ce ti on znati predloziti.

avam
17.02.2009., 09:00
molim vas kako da prefarbamo unutranja vrata i štokove od lesonita u bijelo, znači da se ne ljušti i guli poslije

Mačakvn
17.02.2009., 09:14
Prvo ih prođi sa finim brusnim papirom, zatim nanijeti jedan sloj temeljne boje, pa kada se posuši još jednom brusni papir, zatim još jedan sloj temeljne boje naravno bijele, a kada se posuši onda još premaz sa lak bojom i trebalo bi ispasti dobro.

maler & CO.
17.02.2009., 19:11
Ili kupi Dulux Satinwood pa ne trebaš uopće Temeljisat.

tiass
03.03.2009., 21:31
Maler, super si!
Lakše mi je ovdje postavit glupo pitanje nego se crvenit pred prodavačem.
Planiram farbat unutarnja vrata, lakirana su. Dal ih prije Satinwooda trebam pobrusit ili ne?
Hvala unaprijed!

mcquinn
06.10.2009., 08:45
Bok,

imam pitanje: kako se nanosi laneno ulje? Neki nanose kistom, neki krpicom...

Brine me da nebi dobio površinu koja je jako masna pa da na nju ne mogu ništa nanjeti.

Dali me laneno ulje kasnije ograničava u izboru završnog premaza ili ne (lazura, akrilni lak...)?

_crni_[cro]
17.09.2011., 21:31
Pozdrav, imam pitanje u vezi moguće štetnosti boja itd...

Kanim obojati par ukrasnih letvica (na stolu i ormaru) te 2 stranice kreveta...
Imam alkidni emajl (boja za vanjsku i unutrašnju namjenu) i zanima me je li ta boja u redu za takvu namjenu, ima li kakvih "isparavnja" il nečeg.

Hvala