PDA

View Full Version : upomoc - stan nakon ostavinske rasprave

kemik
17.03.2005., 08:33
ajde, besplatni moji pravni savjetnici, pomagajte...

nakon djedove smrti ostao je njegov stan, koji smo naslijedili njegov sin - moj ujak (koji u tom stanu zivi vec dugo), moj bratic i ja, po 1/3 udjela. dobili smo pravomocno rjesenje, hell vec smo i upisani kao vlasnici.

bratic i ja bismo stan htjeli prodat, dok bi ujak htio u njemu ostati zivjeti. ovdje je vazno napomenuti da je on kao HRVI dobio stan od drzave, ali u njemu ne zeli zivjeti, nego nutra ima podstanare (dakle, nije da mu je ovo jedino mjesto gdje moze biti).

on je ponudio da ce nas isplatiti, ali nam je ponudio smjesno male novce (oko 800 eura po kvadratu, stan u Cvjetnom naselju u Zagrebu!). mi naravno na to ne zelimo pristati jer bi normalnom prodajom dobili 1300-1400 eura.

Kako ga prisiliti na prodaju? koje su nam pravne mogucnosti, s obzirom da on odbija prodaju 4. osobi, i tvrdi da se nikad nece iselit iz tog stana?

nn-st1
17.03.2005., 08:45
treba ići na sudsku razdiobu vlasnišstva.
posljedica čega je prodaja stana na javnoj dražbi.
ako možete dokazati da stvarno ujak ima stan (npr vlasničkim listom tog stana) tada on (ujak) nema puno manevarskog prostora..

kemik
17.03.2005., 08:52
sto bi brat-bratu s nasim sudstvom trajalo par godina, jelda?

nn-st1
17.03.2005., 08:58
paa, ovisi o odvjetniku, ako ga dovoljno novčano stimuliraš, mogao bi to maximalno ubrzat.

prometej
17.03.2005., 09:13
nn-st1 kaže:
treba ići na sudsku razdiobu vlasnišstva.
posljedica čega je prodaja stana na javnoj dražbi.
ako možete dokazati da stvarno ujak ima stan (npr vlasničkim listom tog stana) tada on (ujak) nema puno manevarskog prostora..

S druge strane, ujak bi mogao ostati bez tog stana kojeg je dobio kao HRVI, čime kemik riskira opravdani bijes možda opasniji od eventualne financijske koristi od prodaje stana po tržišnoj vrijednosti. ;)

kemik
17.03.2005., 09:15
kako bi on mogao ostati bez stana? ne kuzim, po kojem osnovu bi mu ga mogli oduzeti? daj mi to malo pojasni, molim te...

prometej
17.03.2005., 09:36
Pa pretpostavljam da je intencija bila zbrinuti HRVI-e koji nemaju riješen stambeni status. Zašto bi dobio stan ako ga već ima?

kemik
17.03.2005., 09:38
pa nije ga imao... dobio je stan 1995 ili 96, kad je zivio s roditeljima u stanu koji je bio njihovo vlasnistvo. on tad nije bio vlasnik ni jedne nekretnine, bio je podstanar kod roditelja.
nisam bas sigurna da mu drzava moze samo tako oduzeti stan u kojem je on upisan kao vlasnik... any other thoughts?

hajdi
17.03.2005., 10:24
kemik kaže:
mi naravno na to ne zelimo pristati jer bi normalnom prodajom dobili 1300-1400 eura.

U Cvjetnom naselju za stan sad možeš dobit i 1500-1600 eura/m2... :kava:
Mislim, da znaš ak bute ga prodavali :cool:

kemik
17.03.2005., 10:42
da, ali je ovaj stan u jako, jako losem stanju jer ovaj krelac sam zivi unutra i unistio je <> sve kaj se moze unistiti... od drvenine, sanitarija i tak dalje.

hajdi
17.03.2005., 11:10
A da samo znaš za kakve stanove u Novom Zagrebu traže 1250-1300 eura/m2...
Cvjetno naselje je jako tražena lokacija i ako ćete uspjeć doć do toga da ćete prodavat stan, svakako prolistaj oglasnike, nazovi nekoliko oglasa, ne budi lijena ni obić neke od stanova... - pa ćeš vidjet što se sve nudi i za kakve pare. Pa nećeš ić ispod 1500 eura/m2 :zubo:

kemik
17.03.2005., 11:13
hajdi kaže:
ako ćete uspjeć doć do toga da ćete prodavat stan

da, taj me dio i brine... a kazem vam, on nam velikodusno nudi oko 850 eura...

Dunj@
17.03.2005., 13:21
kemik kaže:
To bi vas na koncu moglo doći bolje od sudovanja i plaćanja odvjetnika.:D

Juraj
17.03.2005., 14:16
kemik kaže:

Bolje cekat 5 godina pa prodat za duplo. A jos od njega naplatiti stanarinu za to vrijeme.

kemik
17.03.2005., 14:18
Juraj kaže:
A jos od njega naplatiti stanarinu za to vrijeme.

samo me zanima kako bi to izveo? jer onda nam duguje stanarinu za posljednje dvije godine, otkad je djed umro...

morate uzet u obzir da je tip o kojem pricamo dno drustva, s kojim je bilokakva ideja dogovora i normalne komunikacije nemoguca. sasvim sigurno ga se ne bi moglo natjerati da plati stanarinu, niti sad niti za 5 godina.

Juraj
17.03.2005., 18:16
kemik kaže:
samo me zanima kako bi to izveo? jer onda nam duguje stanarinu za posljednje dvije godine, otkad je djed umro...

morate uzet u obzir da je tip o kojem pricamo dno drustva, s kojim je bilokakva ideja dogovora i normalne komunikacije nemoguca. sasvim sigurno ga se ne bi moglo natjerati da plati stanarinu, niti sad niti za 5 godina.

Zato je bog izmislio sudove, advokate i rad na postotak dobivenog :D

gogo
17.03.2005., 21:35
ja bih mu rekao da ćemo ići na sud i da će se otkriti da ima još jedan stan te bi se lako moglo dogoditi da ga izgubi ako bude zajebavao i n eplati 1500 eur.

meni samo nje jasno kako se on odmah iselio iz stan akad ej dobio onaj? to MRZIM u našem pravnom sustavu. pa uselite se i vas dvojica unutra pa neka onda on vama proda svoj dio po 850. :mad: samo kaj je to onda nasilan ulazak u stan i još će vas tužiti.

lijepo otkupite od njega po 850 prodajte po 1500 i to je to!!!

hajdi
18.03.2005., 06:44
Hm, pa zar priča ne ide tako da ujak ne želi otići iz stana, dakle ne želi ga ni prodat po 1500 eura (jer kad bi se prodavao po tržišnoj cijeni, dobit bi se dijelila na njih 3 jer su svi suvlasnici), a kamoli da pristane da mu 2 suvlasnika plate 850 eura...
I ne znam zašto bi ulazak dvoje suvlasnika bio nasilan, da ih on može tužit? Pa njih 2 su suvlasnici, dakle polažu ista prava za taj stan kao i ujak koji je očito uzurpator (koji je još k tomu dobio stan od države u kojem drži podstanare!!).
Pa vas je 2 nasuprot njemu 1, većina ste u vlasništvu.
U svakom slučaju ti treba odvjetnik, a ne samo savjeti s Foruma ;)

kemik
18.03.2005., 07:47
gogo kaže:
meni samo nje jasno kako se on odmah iselio iz stan akad ej dobio onaj?

gle, meni nije jasno kako netko moze biti alkoholicar od svoje 13 godine, ali i to je moguce... kuzis, zasto bi se iselio? zivio je s tatom, koji je placao rezije, kupovao hranu i sve ostalo, zasto bi isao sam zivjeti kad mu je ovdje bilo ful dobro.

@ hajdi, narafski da cu uzeti odvjetnika, ali kao sto rekoh u svom prvom postu, forumski savjeti su besplatni, a RL odvjetnici bas i nisu...

nn-st1
18.03.2005., 07:51
forumski savjeti su besplatni, a RL odvjetnici bas i nisu...

al' rijetko se tko sjeti reć' hvala.

kemik
18.03.2005., 07:53
joj, nn-st1, nije valjda da se ljutis sto ti se jos za sad nisam zahvalila...

puno vam hvala na konstruktivnim savjetima i idejama!

PS: meni je normalno da ti ovdje ne kazu hvala. kad ja nesto odgovorim na help service, ni ne ocekujem zahvalu. ali u pravu si, trebalo bi toga bit vise...

coflek
18.03.2005., 08:12
Kemik, ja bi na tvom mjestu uzela to kaj on nudi. Ako ne, preostaje ti da se tuzis shto ce te kostati i to traje... pa sad biraj. Anyway, sretno!

nnst- ja sam rekla thanx!:)

hajdi
18.03.2005., 08:37
kemik kaže:
@ hajdi, narafski da cu uzeti odvjetnika, ali kao sto rekoh u svom prvom postu, forumski savjeti su besplatni, a RL odvjetnici bas i nisu...

Ma znam da su forumski savjeti besplatni i naravno dobrodošli, al mislila sam na to kako vjerojatno nećeš dobit cjelovit odgovor jer i sve stručne osobe koje ovdje nešto odgovore na 'svom' području ne mogu bit sasvim konkretne jer sa slučajem nisu upoznate u cijelosti, ipak se treba uć u problematiku...
Al Forum je super za razmjenju iskustava, šta je je :top: ,dobiješ uvid u nešto s različitih gledišta, naučiš neke stvari, dobiješ neke ideje i sl., to je svakako super. Pa i ja sama volim uć u neku problematiku bez obzira što mi je možda rješava neka stručnija osoba, al ono da ja baš ne budem skroz tudum... :D
:w

kemik
18.03.2005., 09:15
coflek kaže:
Kemik, ja bi na tvom mjestu uzela to kaj on nudi. Ako ne, preostaje ti da se tuzis shto ce te kostati i to traje... pa sad biraj. Anyway, sretno!

nnst- ja sam rekla thanx!:)

teoretski je to sto ti kazes ok. znam da traje, to mi je apsolutno jasno, ali cinjenica je da on nas pokusava prevariti za 1/2 vrijednosti stana, odnosno da bi on nas dvoje isplatio s novcem koji bi mu trzisno bio dovoljan za jednoga. cak i da mi je drag i da mi je zbilja rodbina (u onom emocionalnom smislu), to bi bilo previse. mislim da bismo mogli nesto ustediti na odvjetniku ako je moguce da bratic i ja uzmemo istog odvjetnika (jer se nasi interesi u potpunosti preklapaju, tako da on ne bi bio u sukobu), a sto se vremena tice, like i said: 2 godine nas zajebava s ostavinskom i 40 vec terorizira cijelu family, tako da imam vremena

coflek
18.03.2005., 09:28
Vi (ti i bratic) niste nista ulagali u taj stan? (odrzavanje, dio rezija, briga oko stana...)

kemik
18.03.2005., 09:29
coflek kaže:
Vi (ti i bratic) niste nista ulagali u taj stan? (odrzavanje, dio rezija, briga oko stana...)

hm, nije ni on ako cemo posteno. rezije nisu placene tko zna od kad, odrzavalo se nije nista (kao sto sam napisala gore) a briga? nemoj me nasmijavat, covjek ima u stanu smece iz 2003 koje nije odneseno

coflek
18.03.2005., 09:35
svasta! uvijek se iznova cudim kako takvi slucajevi uvijek na kraju dobro prolaze.. uff ..

kemik
18.03.2005., 09:36
coflek kaže:
svasta! uvijek se iznova cudim kako takvi slucajevi uvijek na kraju dobro prolaze.. uff ..

to ide mene ili ujaka?

coflek
18.03.2005., 09:39
Pa ujaka, naravno!

polly
18.03.2005., 10:41
Ako je zakon na vašoj strani, a po iznesenom meni izgleda da je, onda će vam ujak morat nadoknadit sve troškove odvjetnika i suda.
Samo si morate nać pametnog i sposobnog odvjetnika tako da vam ujak po sudskom rješenju mora prvo nadoknadit troškove a na ruke da dobije samo ostatak od 1/3 prodajne vrijednosti stana.
Tako da bi na kraju vas dvoje dobili svoj dio u potpunosti, a troškovi bi bili ujakovi.
Meni je lani trebao odvjetnik za ostavinu i iz 3 pokušaja sam našla super čovjeka kojem su ostavine specijalnost. Ako ti treba pošaljem ti ime na pm, a ti odluči.

Janjesce
18.03.2005., 20:31
Meni se čini da se stan sudski prodaje jeftinije od tržišne cijene?
Tako da bi trebali vidit koliko bi to bilo eura po kvadratu kad bi se išlo na sud s tim...

I nije mi najjasnije zašto bi ujak trebao platiti sve odvjetnike?
Zato što ne želi dogovor usmeni (van suda) ili...?

p.s.
kod 90% ljudi uvik isti problemi oko ostavštine
:)