PDA

View Full Version : Kako presađivati?

paučko
23.03.2005., 00:19
eto, bliže se topli dani i neke od naših ljubimaca će trebati preseliti u nove, veće posudice. e sad, mene zanima kako se to točno radi. što sa zemljom u kojoj se biljka već nalazi? jel je treba ostavit, malo otrest, ili skroz maknut? jel treba bilju zalit čim je se presadi?

nedavno sam morao presaditi jednu alou jer mi je ispala i pala van iz posude. s vremenom mi se učinilo da se malo stanjila, da su joj se listovi ispuhali. jel moguće da je nisam dobro presadio? jel je mogu kako spasit?

Nemruth Dagi
23.03.2005., 06:54
jednostavno...

novi lonac-za juke što veći, nova zemlja, napravi rupe na loncu

ako biljka pije više vode, stavi joj par kamenčića na dnu posude da se voda manje odljeva...ako ne izbuši više rupa

biljku pažljivo izvadi ili tresni lagano rubom lončića da sama iskoči iz zemlje, korijenčiće dobro raštrkaj, neke biljke možeš sad i odvojiti i staviti u zasebne lončiće- ja sam to radila hibiskusima-
stavi na dno novu zemlju, posloži biljku i zasipaj je zemljom malo utabaj i to je to, zalij malo jače.

Presađivanje je šok za biljku ali većinom uspije.
Ne dohranjuj odmah neka se biljka opravi od presađivanja a za tjedan- dva dohrani.

Jukama odreži mlade-parem 10 centimerata neka budu veliki, koji joj izbijaju sa strane i zapikni u lonac zalij i pusti, rijetko koja se ne primi- ja sam jedna godine imala dvadesetak malih juki i sve sam ih morala podijeliti, sad su to već gorostasi.

Alou si možda preduboko ili preplitko zasadio????

xxGaladrielxx
23.03.2005., 06:59
nemoj protresati biljku da ne ostetis korijen.
Ako je korijenova bala u potpunosti obuhvatila zemlju i poprimila oblik stare tegle, tako ju cijelu izvadi (izvrnes naopako drzeci rasirenim dlanom ili prstima zemlju na vrhu oko stabljike biljke) i preneses u novu, vecu teglu u kojoj si na dno stavio sloj za drenazu i povrh tog zemlju, stavis biljku i dodas zemlju. Ja ti obicno staru teglu stavim u novu i dodajem okolo zemlju, izvadim staru teglu, u udubinu stavim biljku i nanesem jos malo zemlje tek toliko da izravnam.

abba
23.03.2005., 07:05
trebalo bi jedno sat vremena prije presađivanja dobro zalit biljke (za lakše izvlačenje iz posude). ovo nisam do sada primjenjivala. pročitala sam u knjizi da je to dobro pa ću ove godine probat. malo pogledam korijenje pa ako je suho ili gnjilo odrežem ih. stavim biljku u veću teglu i novu zemlju. tegla se ne puni do vrha, treba ostavit 1-2cm prostora od ruba zemlje do ruba posude. staru zemlju bacim u vrt. ionako je biljka iz nje iscrpila sve što je bilo korisno u njoj. i na kraju dobro zalijem

hm, ne znam što je bilo s aloom, ali kod presađivanja trebaš paziti da nova zemlja bude što sličnija staroj. tako piše u knjizi. ne znam kako da saznaš sastav stare zemlje
:D

abba
23.03.2005., 07:20
Nemruth Dagi kaže:

Presađivanje je šok za biljku ali većinom uspije.
Ne dohranjuj odmah neka se biljka opravi od presađivanja a za tjedan- dva dohrani.

zašto tako brzo početi s prihranom? na mojoj zemlji za cvijeće piše da se s umjetnom prihranom započne 2 mj. nakon presađivanja. zar u novoj zemlji nema dovoljno hrane za biljku? neće li je šokirat toliko hrane odjednom? :horor:

paučko
23.03.2005., 08:22
xxGaladrielxx kaže:
u kojoj si na dno stavio sloj za drenazu...

:misli:

Nemruth Dagi
23.03.2005., 08:27
abba kaže:
zašto tako brzo početi s prihranom? na mojoj zemlji za cvijeće piše da se s umjetnom prihranom započne 2 mj. nakon presađivanja. zar u novoj zemlji nema dovoljno hrane za biljku? neće li je šokirat toliko hrane odjednom? :horor:

Ne mora, ali ako zanemariš dohranu i zaboraviš to je veća šteta.
Neki niti ne dohranjuju pa im biljke žive.

Indi
23.03.2005., 08:34
Evo npr. za Bonsai koji su najosjetljivije biljke, preporuka profesionalaca je da se prvo pusti da se zemlja dobro posusi pa da se onda presadi pa potom dobro zalije. Po tome bi mislila da je tako dobro postupiti za presadivanje bilo kojeg bilja. Ja tako radim i nikad mi biljke nisu uginule. A i kad je zemlja suha, biljka se najlakse izvadi iz posude.

xxGaladrielxx
23.03.2005., 08:34
paučko kaže::misli:
kamencice i malo pijeska

abba
23.03.2005., 09:15
Indi kaže:
Evo npr. za Bonsai koji su najosjetljivije biljke, preporuka profesionalaca je da se prvo pusti da se zemlja dobro posusi pa da se onda presadi pa potom dobro zalije. Po tome bi mislila da je tako dobro postupiti za presadivanje bilo kojeg bilja. Ja tako radim i nikad mi biljke nisu uginule. A i kad je zemlja suha, biljka se najlakse izvadi iz posude.

ja inače tako radim,ali ove godine ću probat jednu biljku zalit prije presađivanja pa da vidim jel istina da je tako lakše :)

Indi
23.03.2005., 09:26
Pa ne zimku kak moze bit lakse kad je zemlja mokra jer bas onda moras cupat i odvajat "blato" od korjena, a kad je suho, sve samo otpadne bez mucenja i znjaranja korjena.

DJanko
25.03.2005., 08:59
i ja presađujem kad se zemlja u tegli osuši, onda i zemlja i biljka ispadnu iz tegle zajedno i kompaktno i samo to stavim u veću teglu u koju dodam friške zemlje

(kad je zemlja mokra onda se biljka izvlači iz te zemlje i to često teško, korijenčići se trgaju, zemlja djelomično ostaje u tegli, djelomično ispada i/ili se drži korijena biljke...)

mayhr
26.03.2005., 18:48
Indi kaže:
Pa ne zimku kak moze bit lakse kad je zemlja mokra jer bas onda moras cupat i odvajat "blato" od korjena, a kad je suho, sve samo otpadne bez mucenja i znjaranja korjena.

ni je ne kužim. moje je mišljenje, a i praksa je pokazala da je bolje kad je suha zemlja i onda samo ispadne. :-)

što se drenaže tiče,može na dno i komadići cigle,a netko je rekao i stiropor

paučko
26.03.2005., 23:07
a kuglice od gline?

Nemruth Dagi
27.03.2005., 10:02
paučko kaže:
a kuglice od gline?

One zadržavaju vlagu. Pa ako je biljka od onih stalno žednih, onda može.

xxGaladrielxx
29.03.2005., 11:41
o presadjivanju (http://www.hic.hr/vrt11.htm)

mouse
21.03.2007., 11:45
Smije li se rezati (selektirati)korijenje biljakama kod presađivanja?
Naime, imam doma palmu (u sobi) koji ima cijelu grudu korijena, a gore svega 3 lista. Kad izaberem lonac koji joj odgovara za veličinu korijena, izgleda jako ružno jer lonac nije srazmjeran veličini gornjeg cvijeta. I šta onda? Dok čekam da ojača listove, korijenje buja i opet joj omali posuda! (?)

mouse
21.03.2007., 11:47
a kuglice od gline?

Od kako sam stavljanjem kamenčića o pijeska u cvijet unijala i nekakve crviće i bubice (vjerojatno kao jajašca koja su se poslije izlegla), prestala sam to stavljati i stavljam glinene kuglice, u sve cvijeće. Ako imam crijepa ili opeke, stavim i malo toga.

Jelsa49
21.03.2007., 13:47
Smije li se rezati (selektirati)korijenje biljakama kod presađivanja?
Naime, imam doma palmu (u sobi) koji ima cijelu grudu korijena, a gore svega 3 lista. Kad izaberem lonac koji joj odgovara za veličinu korijena, izgleda jako ružno jer lonac nije srazmjeran veličini gornjeg cvijeta. I šta onda? Dok čekam da ojača listove, korijenje buja i opet joj omali posuda! (?)

Neke biljke ne trpe podrezivanje korjena ali to je duga tema.Palma je opet opći pojam zato ću se zadržati na klasičnim palmama tipa feniksice,stogovače ili žumare.Tim palmama ne bi se smjelo podrezivati korjenje jer je obnova teška i vrlo spora što se odražava na njen rast.Smatram da bi bilo bolje presaditi palmu u veći lonac,pritom dobro rastresti korjenovu balu i ukloniti staru zemlju.Napraviti mješavinu vrtne zemlje i beztresetnog supstrata/70-30/
Na dno lonca postaviti drenažu i petnaestak cm zemlje.Na to položiti korjen i postepeno ispunjavati zemljom.Kad se lonac ispuni dobro zaliti , te još jednom nadopuniti manjak zemlje.Za 20-ak dana napravi prihranu kompleksnim gnoivom sa naglašenim dušikom i rezultat neće izostati.Palma u onakvom prostoru u kakvom je sada neće dobro napredovati.

Hikage
08.03.2009., 20:14
zanima me kako se sadi drvo života?? i koji bi mu bili najbolji uvjeti?

naime, osušila mi se jedna stabljika i zanima me dali se može nova samo "otrgnuti" i zapiknuti u zemlju pa da li se primi?

tamara_psi
24.01.2010., 09:47
Ja bih htjela presaditi drvo zivota, jer je puno poraslo, pa mislim da je saksija u kojoj je postala mala. Ali, ne znam kako to uraditi. I, kako ga imam godinama, mislim da se korenje vec spojilo sa saksijom????? Ne znam kako izvuci to drvo iz nje, ono je jako veliko, sigurno 2m visoko. Ima li neko savjet?

Nemruth Dagi
24.01.2010., 10:22
Ja bih htjela presaditi drvo zivota, jer je puno poraslo, pa mislim da je saksija u kojoj je postala mala. Ali, ne znam kako to uraditi. I, kako ga imam godinama, mislim da se korenje vec spojilo sa saksijom????? Ne znam kako izvuci to drvo iz nje, ono je jako veliko, sigurno 2m visoko. Ima li neko savjet?

Neka ti dva prijetelja malo jača:mig: pomognu. Kako se drvo života ne zaljeva ko blesavo tako ga je lako izvaditi iz tegle. Jedan ga drži za drvo a neka ti jedan povlači teglu prema dolje. Ti nastoj da se ne trga previše korijenje već ga rukom guraj u rupice da se može izvaditi(ako ne možeš škare u ruke). Korijenje ionako ide u krug a vršci probijaju dalje. Znam da je teška operacija ali se isplati. Ispod svakako stavite neki najlon i radite to u većem prostoru da lamatate s biljkom po zidovima.
Nova tegla treba biti prostranija od prve - biljka će te nagraditi rastom.
Stavi je u novu teglu i dodaj zemlje. Lagano zalij i to je to.

tamara_psi
25.01.2010., 10:55
Neka ti dva prijetelja malo jača:mig: pomognu. Kako se drvo života ne zaljeva ko blesavo tako ga je lako izvaditi iz tegle. Jedan ga drži za drvo a neka ti jedan povlači teglu prema dolje. Ti nastoj da se ne trga previše korijenje već ga rukom guraj u rupice da se može izvaditi(ako ne možeš škare u ruke). Korijenje ionako ide u krug a vršci probijaju dalje. Znam da je teška operacija ali se isplati. Ispod svakako stavite neki najlon i radite to u većem prostoru da lamatate s biljkom po zidovima.

E, hvala ti puno. Moram te samo jos nesto pitati (pitala sam i na drugom mjestu ali ne odgovaraju). Na jednom ogranku tog mog drvca su poceli listovi da se suse. Ne znam zasto :(. Uvijek sam ga isto zaljevala, na 15 dana po 1-1.5l vode. A sad se tu listovi suse. Cula sam da nekad ljudi seku neke "grane" i onda ih stave u vodu i kad puste neke korijene, oni ih zasade i imaju novo drvo zivota ::). Ja to nikad nisam radila, da li je to mozda potrebno? Ili nesto drugo nije u redu? Ne znam zasto se ta jedna grancica susi :confused:

Nemruth Dagi
25.01.2010., 14:19
E, hvala ti puno. Moram te samo jos nesto pitati (pitala sam i na drugom mjestu ali ne odgovaraju). Na jednom ogranku tog mog drvca su poceli listovi da se suse. Ne znam zasto :(. Uvijek sam ga isto zaljevala, na 15 dana po 1-1.5l vode. A sad se tu listovi suse. Cula sam da nekad ljudi seku neke "grane" i onda ih stave u vodu i kad puste neke korijene, oni ih zasade i imaju novo drvo zivota ::). Ja to nikad nisam radila, da li je to mozda potrebno? Ili nesto drugo nije u redu? Ne znam zasto se ta jedna grancica susi :confused:

Nemoguće je reći:s...ako se posve osuši odreži granu.
Možda ti se to događa jer je biljka u maloj tegli:ne zna:
Meni se sad na yuki suše donji listovi što je znak da biljka raste, no ako se sredina osuši znači da je biljka otišla.

tamara_psi
27.01.2010., 12:44
A kako cistis listove na svojoj yuki? I da li prskas listove i koliko cesto? Ja sam poslednji put cistila listove (nakupilo se prasine na njima) nekom krpom. Inace mi to bas sporo ide jer je biljka velika. Ne znam ni koliko bi je cesto trebalo tako briskati, ili kako spreciti da se prasina skuplja na listovima???

Nemruth Dagi
27.01.2010., 12:48
A kako cistis listove na svojoj yuki? I da li prskas listove i koliko cesto? Ja sam poslednji put cistila listove (nakupilo se prasine na njima) nekom krpom. Inace mi to bas sporo ide jer je biljka velika. Ne znam ni koliko bi je cesto trebalo tako briskati, ili kako spreciti da se prasina skuplja na listovima???

Mlakom vodom...inače su biljke preko ljeta vani pa pada kiša po njima.
Za prave kućne biljke imaš sprej koji čisti nakupljenu prašinu te ostavlja film pa se manje praši.

tamara_psi
29.01.2010., 13:55
Mlakom vodom...inače su biljke preko ljeta vani pa pada kiša po njima.
Za prave kućne biljke imaš sprej koji čisti nakupljenu prašinu te ostavlja film pa se manje praši.

Sprej? Super. A gdje ga mogu kupiti? Kako se zove? Oprosti sto te gnavim, ali imas korisne informacije :).

pizza
07.02.2010., 18:46
Balzam za sjaj lišća. Oko 20-25 kuna, a imaš u svim vrtnim centrima, a vjerojatno i u cvjećarama.

Nemruth Dagi
08.02.2010., 11:21
Balzam za sjaj lišća. Oko 20-25 kuna, a imaš u svim vrtnim centrima, a vjerojatno i u cvjećarama.

Kora od banana je jeftinija i nije kemija a stoji kilu oko 6 kuna i možeš sredinu pojesti a sa unutrašnjom stranom kore premazati lišće. Može i sa pivom...samo pazi da se ne napiješ - pola pije pola šarcu daje...:D

Boudoir.
11.02.2010., 11:20
Jel' treba čekati 3. mjesec za presađivanje ili? :confused:

I čitam malo ovaj (http://www.hic.hr/vrt11.htm) tekst i piše kako se velike biljke presađuju: "Velikim biljkama, kojima je teško rukovati izmjenjujemo samo supstrat u površinskom sloju.".
E sad, ja imam nekakvo stablo (nemam pojma koja vrsta, bilo je u stanu kada sam stigla) i mislim kako bi ga trebalo presaditi, zemlja je nekako suha čini mi se, iako ga ja zalijevam. E sad, ako ne moram baš presađivati kako se izmijenjuje supstrat? :misli:

Nemruth Dagi
11.02.2010., 12:33
Jel' treba čekati 3. mjesec za presađivanje ili? :confused:

I čitam malo ovaj (http://www.hic.hr/vrt11.htm) tekst i piše kako se velike biljke presađuju: "Velikim biljkama, kojima je teško rukovati izmjenjujemo samo supstrat u površinskom sloju.".
E sad, ja imam nekakvo stablo (nemam pojma koja vrsta, bilo je u stanu kada sam stigla) i mislim kako bi ga trebalo presaditi, zemlja je nekako suha čini mi se, iako ga ja zalijevam. E sad, ako ne moram baš presađivati kako se izmijenjuje supstrat? :misli:

Ak je biljka u maloj tegli sam se muči pa joj korijenje bježi kroz rupe tegle i ima sve manje zemlje. Predsaditi je bolje nego gurati supstrat...gdje:ne zna::lol:
Uostalom to nije tako teško...

Koje drvo imaš-fotkaj ga da vidimo...sada se ništa ne presađuje jer miruje vegetacija (jedino ak nije neka panika).

Boudoir.
11.02.2010., 13:17
Ak je biljka u maloj tegli sam se muči pa joj korijenje bježi kroz rupe tegle i ima sve manje zemlje. Predsaditi je bolje nego gurati supstrat...gdje:ne zna::lol:
Uostalom to nije tako teško...

Koje drvo imaš-fotkaj ga da vidimo...sada se ništa ne presađuje jer miruje vegetacija (jedino ak nije neka panika).

Mislim da je tegla dovoljno velika i da se drvo ne muči. Malo sam guglala i našla sam o kojem je stablu riječ - fikus benjamin - link (http://www.toptropicals.com/pics/toptropicals/contest/2004/tt/2/Ficus_benjamina.jpg), s time da je moj još i viši i širi. :o

Nemruth Dagi
11.02.2010., 13:22
Mislim da je tegla dovoljno velika i da se drvo ne muči. Malo sam guglala i našla sam o kojem je stablu riječ - fikus benjamin - link (http://www.toptropicals.com/pics/toptropicals/contest/2004/tt/2/Ficus_benjamina.jpg), s time da je moj još i viši i širi. :o

Podigni malo teglu i proviri da li izbacuje korijenje kroz rupice na dnu. Ako ima dovoljno veliku teglu nasipaj mu zemlju ako mu nedostaje. U proljeće ga oreži.
On ispušta bijelu tekućinu kad se reže pa stavi dolje papir te mu formiraj krošnju. Očito je da ga nitko nije dugo orezivao.

Boudoir.
11.02.2010., 13:29
Podigni malo teglu i proviri da li izbacuje korijenje kroz rupice na dnu. Ako ima dovoljno veliku teglu nasipaj mu zemlju ako mu nedostaje. U proljeće ga oreži.
On ispušta bijelu tekućinu kad se reže pa stavi dolje papir te mu formiraj krošnju. Očito je da ga nitko nije dugo orezivao.

Okej, budem pogledala. I da, mislim da mu nedostaje zemlje, iako, po vrhu ima ima kao nekakve loptice :confused:

Da, zalijevan je relativno često, ali nešto drugo osim toga baš i ne. :ne zna:

bioaktiv
28.02.2010., 10:28
Pozz svima!

Jedno pitanje.
Nakon ljetošnjeg presađivanja cvijet nam je na našu radost živnuo.

http://i48.tinypic.com/111nzi8.jpg

Čak je pustio i potomka.

http://i49.tinypic.com/2qnsk6d.jpg

Malac je visok oko 30 cm. Malo detaljnije:

http://i47.tinypic.com/2qvw7r4.jpg

E sad ...

Kako se malac prisađuje?
Kada?
I ostalo što bi moglo biti bitno ...

I da, kako se točno zove?

Ne malac, već biljka. :D

Nemruth Dagi
28.02.2010., 10:33
Pozz svima!

Kako se malac prisađuje?
Kada?
I ostalo što bi moglo biti bitno ...

I da, kako se točno zove?

Ne malac, već biljka. :D

To je dracena...samo koja sorta:ne zna:
Mali se odvaja od mame rezanjem i stavljanjem u svoju posudu.

bioaktiv
28.02.2010., 10:56
To je dracena...samo koja sorta:ne zna:
Mali se odvaja od mame rezanjem i stavljanjem u svoju posudu.

Da, vuče na dracenu.

Kako se odreže: paralelno uz glavno deblo, ili okomito na izdanak?
Da li se stavi u vodu da pušti žilice ili direktno u zemlju?
:ne zna:

Nemruth Dagi
28.02.2010., 11:04
Da, vuče na dracenu.

Kako se odreže: paralelno uz glavno deblo, ili okomito na izdanak?
Da li se stavi u vodu da pušti žilice ili direktno u zemlju?
:ne zna:

Onako da bi rana bila što manja.
Možeš je staviti u vodu - ja sam svoju samo zapiknula...

georg jr
21.03.2010., 15:50
Molim pomoć! Ovo proljeće bih trebao presaditi palmu u veću teglu. pa me zanima kako se to ispravno radi i pokoji koristan savjet. Unaprijed hvala!

Nemruth Dagi
21.03.2010., 15:55
Molim pomoć! Ovo proljeće bih trebao presaditi palmu u veću teglu. pa me zanima kako se to ispravno radi i pokoji koristan savjet. Unaprijed hvala!

Kopi-pejst
Jedan drži drvo a jedan neka povlači teglu prema dolje. Nastoj da se ne trga previše korijenje već ga rukom guraj u rupice da se može izvaditi(ako ne možeš škare u ruke). Korijenje ionako ide u krug a vršci probijaju dalje. Znam da je teška operacija ali se isplati. Ispod svakako stavite neki najlon i radite to u većem prostoru da lamatate s biljkom po zidovima.

nea
13.04.2010., 00:22
dakle,
u dvoristu iza kuce imamo dva stabla sljive i selimo uskoro, 2 mj
sada zeljeli bi ili nekako od tih sljiva uzgojiti mladice ili mozda otkupiti jedno stablo i presaditi u drugi vrt
nemam pojma kako se iti jedno radi, a nemamo mogucnosti kupiti tu vrstu sljive u rasadniku, zivimo u canadi, a to su one nase male sljivice
ima li neko pojma kako i sto napraviti
ove sljive nisu bas ni lijepo razgranate a i jedna je puna ko nekih kvrga sto li je to
eto vidite da se puno razumjem u sve to, pa molim ako neko ima odgovor da mi vrlo jednostavno i laicki napise
hvala

Findan
16.10.2010., 12:04
Dobih na poklon Ficus Microcarpu. E sad pošto je ona još uvijek u onoj svojoj "rasadničkoj" teglici crnoj i viri joj korjenje na sve strane mislio sam ju presaditi u veću teglu odnosno samo ju "preseliti".

Da li bi bilo uredu ako bi joj stavio glinene kuglice (kupljeno u Zrinjevcovim cvjećarnama) na dno (samo da ga pokriju jer nemam pjeska), na te glinene kuglice stavio fikus (izvadio ga zajedno s zemljom iz tegle) te oko njega samo nadodao novu zemlju "Zrinko S" također iz zrinjevca. I na vrh također glinene kuglice da ljepše izgleda :D

Inače sastav te zemlje koju bi nadodao je :
ph = 5.5 - 6.5
soli = 1.25-2.2g/l
N = 300-400 mg/l
P205 = 300-450 mg/l
K20 = 650-850 mg/l
MgO = 250-350 mg/l

i ima hranjivih tvari za mjesec dana nakon sadnje :D (piše na vrećici)

E sad mogu li to tako samo nadodati (iako je jesen pa biljka stagnira valjda) ili bi ipak bilo bolje da tu staru zemlju otresem nekako ili isperes s biljke pa da ju okružim s novom zemljom totalno.

Jbga nije baš da sam se bavio hortikulturom, a fikus je ipak poklon pa nebi volio da mi uvene.

Hvala unaprijed na svim odgovorima :)