PDA

View Full Version : Glicinija - Wisteria

Nemruth Dagi
24.03.2005., 11:07
Zanima me glicinija, ako netko ima iskustava s tom biljkom povijušom???

Imam dvije mlade, sad će tri godine, plavu i rozastu, pa me zanima rezanje i formiranje biljke.

Inače nema proljeća bez te biljke:cerek:

camellia
24.03.2005., 19:35
Joj, obožavam ih!
Obrežeš ih nakon cvatnje, pa te mogu iznenaditi još jednom cvatnjom u jesen, normalno puno, puno slabijom. Inače preduge izboje možeš skratiti krajem zime, znači još nije kasno, na 2-3 pupa.
Ja sam jednu Wisteriu oblikovala u drvce i prekrasno izgleda kad procvate, ali si trebaš dati malo truda!

LadyInRed
24.03.2005., 20:35
ja je imam na, točnije, oko balkona:cerek: zaštitni znak kuće. a balkon je mali, onako Romeo&Jiulia štih:D:D

cvjeta mi do 10 dana maximalno u prvim toplijim danima proljeća. već vidim pupove, tako da procjenjujem da će negdje polovicom 4. procvjetati. grozdova ima jako puno i nevjerovatno su lijepi. jedino što kišem od njih nenormalno:D

naša prati formu balkona. tokom zime je ne diram a u ovo vrijeme je podrežem ispod, samo viškove.

kada zazeleni, grane joj rastu strašno brzo. posebno nakon ljetne kiše. u 2 dana oni pipci i do metar narastu:rolleyes: potrebno ju je podrezivati jednom u 10 dana jer inače previše izraste pa izgleda neuredno.

kod glicinije je super što i ako"fališ" pa je odrežeš na krivom mjestu ili previše, ona brzo da nove grane pa to popravi.

p.s. camellia, o kakvom drvcu-gliciniji pričaš? :misli:

LadyInRed
24.03.2005., 20:42
evo ovako (http://www.jardimdeflores.com.br/floresefolhas/A16glicinia.htm) izgleda moja :cerek:

camellia
25.03.2005., 09:00
LadyInRed kaže:
p.s. camellia, o kakvom drvcu-gliciniji pričaš? :misli:

Dok je još mlada, možeš je poduprijeti kakvim štapom i pustiti u zrak do određene visine, ali joj redovno obrezuješ sve iznikle izbojke sa strane, možeš čak i dvije grančice oplesti jednu oko druge onako kao pletenicu, pa izgleda ljepše. Kad dosegne određenu visinu (oko metar i pol) pustiš one izbojke na vrhu da rastu ali ih redovno obrezuješ, par puta na godinu da se počne granati i dobiješ krošnju, normalno takvo drvce neće dugo cvjetati, ali kad ga oblikuješ prekrasno izgleda sa spuštenim granama prema dolje.

Nemruth Dagi
25.03.2005., 09:07
Moje su biljke "naslonjene" na ogradu vrta i usmjeravam rast mladica da se raštrkaju kao štit od pogleda susjeda i kao ukras.
Nema mi vrta bez glicinije.

Cats
03.03.2007., 21:00
Znam da smo o tome pisali ali ne mogu naći :brukica:

Dakle, u vrtu na moru imam visteriju. Ovo joj je treća sezona. Prve godine je imala par malih grančica na vrhu cca 40 centimetarske šibe i glumila je mali helikopter. :D Lani je ipak shvatila da nije grm nego penjačica, i narasla o-ho-ho, popela se po stupu pored kojeg je zasađena i sad je duga, hm, više metara.

Tražim po webu i ne mogu nać pametan savjet treba li ju potkratit sad na proljeće prije nego propupa, i ako da, na koju duljinu. Pa ako neko zna :moli:

xxGaladrielxx
03.03.2007., 21:15
podrezi na visinu od 20 cm. bit ce ti cist oke :E :E
moja se nije primila :mad:

a mozes i tu nekaj naci (http://www.svetbiljaka.com/index.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2862&postdays=0&postorder=asc&highlight=glicinija&&start=0) al bolje ti slusat mene :zubo:

cvečn knedl
03.03.2007., 21:52
a-laaaa! sad će dobit pretres na živce kad si joj rekla 20 cm :cerek:

kikca
03.03.2007., 22:30
Wisteria se orezuje u 3. i 7. mjesecu. Može se uzgajati kao drvce ili kao penjačisa. U prvom slučaju oreže se glavna grana na visinu kako hoćete imati visoko drvce, a postrane grane na 2-3 pupa. Ako želite penjačicu, pustite duljinu glavne grane po želji, a postrane isto na 2-3 pupa. U 7. mjesecu se sve grane skrate za 1/3.

vepar81
03.03.2007., 22:35
Znam da smo o tome pisali ali ne mogu naći :brukica:

Dakle, u vrtu na moru imam visteriju. Ovo joj je treća sezona. Prve godine je imala par malih grančica na vrhu cca 40 centimetarske šibe i glumila je mali helikopter. :D Lani je ipak shvatila da nije grm nego penjačica, i narasla o-ho-ho, popela se po stupu pored kojeg je zasađena i sad je duga, hm, više metara.

Tražim po webu i ne mogu nać pametan savjet treba li ju potkratit sad na proljeće prije nego propupa, i ako da, na koju duljinu. Pa ako neko zna :moli:
Glicenija se podrezuje dva puta godišnje.Prvi put u srpnju poslije cvatnje bočne izboje srežeš na jednu trećinu,druga rezidba je u jesen kada kada otpadne lišće i ona je malo žešća ,bočne izboje režeš da ti ostanu 3-5 pupova.Ona je penjačica ,ako joj skratiš glavnu granu neznam sto ćeš postići.U pravilu se krate bočni izboji a glavnu granu usmjeravaš.inače cvijetovi ( grozdovi )mogu biti veliki do 1 metra.:top:

vepar81
03.03.2007., 22:37
Wisteria se orezuje u 3. i 7. mjesecu. Može se uzgajati kao drvce ili kao penjačisa. U prvom slučaju oreže se glavna grana na visinu kako hoćete imati visoko drvce, a postrane grane na 2-3 pupa. Ako želite penjačicu, pustite duljinu glavne grane po želji, a postrane isto na 2-3 pupa. U 7. mjesecu se sve grane skrate za 1/3.Uf kako ti brzo pišeš,kaj si ti daktilograf.:s

kikca
03.03.2007., 23:14
Brzo pišem, a i brzo režem gliciniju.

vepar81
03.03.2007., 23:22
Brzo pišem, a i brzo režem gliciniju.E ću te povedem na more da mi obrežeš divlju lozicu.

topala
04.03.2007., 23:32
E ću te povedem na more da mi obrežeš divlju lozicu.

rezači zbor! gliciniju su rezali i 2000 g. prije krista i tek sad pravila napisasmo.
Konfucije ju je rezao još!
Jednom se reže jednom, a drugu i petu rezidbu po potrebi. Glicinija se reže na način da se do željene visine svake kasne jeseni podrezuje na 1 trećinu ljetnog rasta a kasnije jel po što je dostigla željenu nam visinu reže se sve novoizraslo, ostavlja se debela grana visoka po želji 2- 10 metara.i tako beskonačno,nadživjeće svih ako se pazi.
Imam 3 različite a vidio sam par jako starih.prekro cca 200 godina.

cvečn knedl
05.03.2007., 07:06

nemoj tako, znaš pravilo: "triput mjeri, jednom reži" :p

Cats
05.03.2007., 10:18
A jel istina da joj treba 7 godina dok počne cvjetati?

xxGaladrielxx
05.03.2007., 21:37
A jel istina da joj treba 7 godina dok počne cvjetati?
nije. treba joj od 15 na vise. hiti svoju i posadi npr tratincice! :E :zubo:

topala
05.03.2007., 22:44
nije. treba joj od 15 na vise. hiti svoju i posadi npr tratincice! :E :zubo:

Uf- vepar zakaj ne pojasniš!
Ne stara cvjeta odma pa i mala , cvjeta svakako i svugdje.Talijani su maheri Probaj prelistat kataloge od "Unopiu".Dakle režeš kako rekoh ali treba paziti na zimsku rezidbu, jer najradije baca pupove na mladjim granama tako kad je jako režš ostavljaj 30 cm prošlogodišnjih grana (%-6 grana ostele reži ili 2 godine stare grane i snjih će cvasti) na kojim ce sigurno baciti na mjestima gdje želiš cvjet.
Nadam se da sam pojasnio?
-Imam debelo stablo raste vertikalno uz kuću.ako želim cvjetove oko prozora ostavljam grane iznad prozora i tamo dobijem cvjet na proljeće .
Stim da što je stablo jače a jači rez to je manje cvjetova a duži su (i do metra čak) a ljeti je usmjeravaj gdje te volja sve zahvate glede rezanja će ti trpiti.

vepar81
05.03.2007., 22:52
Topala ja ti se :s do zemlje:top:

topala
05.03.2007., 22:53
Uf- vepar zakaj ne pojasniš!
Ne stara cvjeta odma pa i mala , cvjeta svakako i svugdje.Talijani su maheri Probaj prelistat kataloge od "Unopiu".Dakle režeš kako rekoh ali treba paziti na zimsku rezidbu, jer najradije baca pupove na mladjim granama tako kad je jako režš ostavljaj 30 cm prošlogodišnjih grana (%-6 grana ostele reži ili 2 godine stare grane i snjih će cvasti) na kojim ce sigurno baciti na mjestima gdje želiš cvjet.
Nadam se da sam pojasnio?
-Imam debelo stablo raste vertikalno uz kuću.ako želim cvjetove oko prozora ostavljam grane iznad prozora i tamo dobijem cvjet na proljeće .
Stim da što je stablo jače a jači rez to je manje cvjetova a duži su (i do metra čak) a ljeti je usmjeravaj gdje te volja sve zahvate glede rezanja će ti trpiti.
Glicinija ti je inače dugovječna kao i maslina raste i cvjeta stoljećima jako je trpeća i tamo gdje može zbog temperature (do -5) nebira ni zemlju ni gnjoj ni malč može dugo bez vode, kolko joj daš tolko vrati (postoji i udruga uzgajivača u Italiji nešto umjetnički nastrojeno pa je rezanjem dotjeruju kao bonsai stim da ima i biljaka čiji cvjetovi su duži nego visina stabla)

vikica
17.03.2007., 21:49
Htjela bih staviti visteriju na balkon; da oblikujem sjenicu na balkonu od nje.
Zanima me da li ces se moci ova biljka razvijati u velikom loncu (a ne u zemlji-vrtu)?

topala
17.03.2007., 22:29
Htjela bih staviti visteriju na balkon; da oblikujem sjenicu na balkonu od nje.
Zanima me da li ces se moci ova biljka razvijati u velikom loncu (a ne u zemlji-vrtu)?

ja bi radije izbuši beton 4 kata niže u jednom kantunu i nabi je iz temelje zgrade u najlošiju zemlju nego gliciniju stavlja u pitare. načetvrtom katu je uz žicu za 2 godine i onda je rediš po volji.
ma može veliki pitar ali imaj u vidu da wisteria zna vegetirat po par godina! To se zna dogoditi i s starom biljkom da odjednom 5-6 godina jednostavno ne raste kako bi trebalo,nitko nezna razloge al ako se dogadja.
I glicinija ti inače ima slab korjenov sustav lomljiv je i osjetljiv nije joj drago presadjivanje. nešto poput masline je:) .

osbourne
18.03.2007., 09:09
da li ona može u kakvu veliku posudu? tipa bačva?

topala
18.03.2007., 10:38
da li ona može u kakvu veliku posudu? tipa bačva?

cuj kako ste pominjali i ja malo bacio oko! okolo većina glicinija tek izcvjeta,moje će za 4-5 dana jer su u djelom sjenovitom mjestu sve dot jedne su naravno u krajnje škrtoj zemlji i većinom starije biljke od po najmanje po 50 i više godina.pa sam malo mozgao o tom. Cuj može u pitar stavi je u veći pitar ako baš moraš ali? ona ti cvate 15 dana u godini! dali se isplati biljku koja daje malo patiti u njoj neprimjerenim uvjetima.
pitaj pasifloru za njenu imenjakinju ona će ti cvjetat 7 mjeseci i podnosit će pitar i izrast 3 puta brže itd itd. "a da je samo nazoveš glicinijom:rofl: :rofl: "

passiflora
18.03.2007., 10:51
:cool: Da čujem pohvale passiflorama od tebe! Slažem se, ali za glicinijom i ja patim, bez obzira na sve :cerek: A passiflora ima i plodove, ako je netko avanturustički raspoložen...

topala
18.03.2007., 11:01
:cool: Da čujem pohvale passiflorama od tebe! Slažem se, ali za glicinijom i ja patim, bez obzira na sve :cerek: A passiflora ima i plodove, ako je netko avanturustički raspoložen...

zna san zna, ups, "kaj, nekaj sam zajb". neću je hvalit mačko pa ti je već hvališ bilo bi previše da nas 2 to uglas vičemo da je naj , pa ljudi bi posumljali rakli bi da smo pristrani i tako nekako.
Ma ja ti volim kričavo! stalno i stabilno zato ne sadim čak ni sezonsko cvjeće!a i nepratim bašsve biljke o nekim znam previše o drugima ništa

passiflora
18.03.2007., 11:20
;) Kad uzgojim skroz crvene, jednog dana, razuvjerit ću te! :zubo:
I ja isto o nekima premalo o nekima previše, a mora čovjek...
Daj mi samo reci, ovako iz znatiželje, što je dovoljno kričavo?

vikica
18.03.2007., 11:42
pitaj pasifloru za njenu imenjakinju ona će ti cvjetat 7 mjeseci i podnosit će pitar i izrast 3 puta brže itd itd. "a da je samo nazoveš glicinijom:rofl: :rofl: "
Koja je to biljčica?
sorry, bas nemrem skuziti na sto mislis (pa cak niti da'l je to šala-s ovim rool smajlijima)

passiflora
18.03.2007., 11:49
To sam ja hvalisava kad su u pitanju moje drage passiflore :) Jesi ih kad imala? Hlad je zagarantiran.

vikica
18.03.2007., 19:45
Aha!
Svidja mi se cvijet. A jel imas mozda neku slikicu cijele biljke..neki hlad koji radi?

Jedino se bojim da je necu naci u rasadniku. jucer kad sam bila, nije bilo niceg slicnog.

passiflora
18.03.2007., 20:42
Meni se popela na čempres i prerasla ga :o

topala
18.03.2007., 20:58
;) Kad uzgojim skroz crvene, jednog dana, razuvjerit ću te! :zubo:
I ja isto o nekima premalo o nekima previše, a mora čovjek...
Daj mi samo reci, ovako iz znatiželje, što je dovoljno kričavo?

pa zar nemaju crvene!? Bogumile,lonicere,tekome,glicinje,hibiskisi,ruže,r ododendrončeki... jel u tom bratstvu drvolikih .camelije,pasiflore clematice stavljan na 2 mjesto nekih mi neugodnosti radi , mada su mi u vrtu!

topala
18.03.2007., 21:07
Aha!
Svidja mi se cvijet. A jel imas mozda neku slikicu cijele biljke..neki hlad koji radi?

Jedino se bojim da je necu naci u rasadniku. jucer kad sam bila, nije bilo niceg slicnog.

imam ja al nemrem je natisnut negre mi comp. kao cvjeće. Svježu fotku susjedove ogromne odrine s nekim tamo cvjetičima koji se uopće neprimjećuju! treba donjeti 3 kozlića da pobrste 80% grana da bi mogao vidjet cvjetove:lol: :lol:

Arijela
20.03.2007., 21:41

Baš sam htela pitati kaj to nije glicinija :rofl:

kikca
20.03.2007., 22:13
Točno, to ti je isto. Wisteria je latinsko ime za gliciniju.

topala
21.03.2007., 18:59
Točno, to ti je isto. Wisteria je latinsko ime za gliciniju.

ovisno o predjelu! ja je osobno zovem ovisno o kojoj nozi mi je pri dizanju iz postelje rječ.

mouse
22.03.2007., 12:16
To sam ja hvalisava kad su u pitanju moje drage passiflore :) Jesi ih kad imala? Hlad je zagarantiran.

Da ne tražim po netu, da li passiflora prezimljuje vani, da je stavim u zemlju, kao klematis ili moram u lonac pa unositi?

vikica
19.04.2007., 14:08
Moja mala visterijica je odlicno na balkonu. Sva se zazelenila i vec je u funkciji skrivanja od pogleda od susjeda. :)
Vidim da vec treba resetku po kojoj bi se pocela penjati.

Od cega preporucate da napravim tu resetku? Od drvenih daskica? Ili da montiram metalnu konstrukciju (ovo mi se cini ružnija opcija)?

passiflora
19.04.2007., 14:13
Da ne tražim po netu, da li passiflora prezimljuje vani, da je stavim u zemlju, kao klematis ili moram u lonac pa unositi?

Mouse, pardon, nisam ti još davno odgovorila. Mora biti u tegli ako si u hladnijim krajevima mora zimi unutra.

Madame Hooch
19.04.2007., 19:40
moja majušna visterija (glicinija), kupljena u rujnu u botaničkom vrtu, odlično je prezimila u lavoru na 6. katu na balkonu (ali, nije da je bila neka zima ove godine) i lijepo je potjerala 4-5 postranih grančica koje streme na više - sam vrh se posušio :(
sad ser pitam, jer sam pročitala da ne ljube presađivanje - koliko dugo ona može prosperirati u posudi (50cm promjera i 30cm dubine) dok joj ne postane pretijesno i ne budem ju morala posaditi nekuda u vrt ...i u vezi s time, koliko visoki i čvrsti oslonac da planiram ???

passiflora
19.04.2007., 19:48
Pitaš za passifloru?

Madame Hooch
19.04.2007., 19:57
Pitaš za passifloru?

tek sam naknadno skužila da vi pričate o passiflori na temi o visteriji ...pa sam se izeditirala ...dakle - pitam za visteriju, malu, mladu , lanjsku ....

Noise
26.04.2008., 13:46
pozdrav! zanima me da li se wisterija moze zasaditi u nekoj povecoj posudi tak ad mi je na balkonu ili bas mora biti zasađena u zemlju? naime, decko i ja smo na drugom katu a njegovi dole, pa ako se oni ne sloze oko toga da nam je wisterija ukrasna biljka za stup koji drzi nas balkon, a ja jako patim na nju, da ju mogu tako zasaditi (znacu u posudu na balkonu).

arenx
28.04.2008., 22:30
Ja je imam u velikom loncu več treću godinu, nije još cvjetala, a ja se i dalje nadam.

Noise
02.05.2008., 09:38
a kakvo joj je korijenje? koliko duboko i daleko ide? naime, mjesto gdje bi ju ja posadilaje blizu plinskih instalacija, pa me zanima da li da idem traziti neku drugu lokaciju.

Gipsyqueen
02.05.2008., 23:24
Ja također obožavam gliciniju i posadila bih ju neku veliku teglu, ali koliko vidim baš i ne cvate kad je posađena u tegli.
Ima li tko bolja iskustva? :D

Dozzy
19.06.2008., 07:39
htjela bih ohrabriti sve koji razmisljaju o tome da wisteriu drze u tegli..

mi smo nasu kupljenu wisteriu presadili u (ogromnu) teglu i u mjesec dana stvarno se dosta prosirila po zidu, i cak je procvjetala (!!!)

-doduse jedan jedini cvijet...i sudeci po komentarima s ostalih foruma cini mi se da smo s tim jednostavno imali srece... :cerek:

go2sleep
20.06.2008., 10:42
ja imam jednu staru tridesetak godina, obrasla mi skros drvarnicu i kao korov je, kad počne puzati po zemlji, stalno se ukorjenjuje sama od sebe

Nemruth Dagi
23.06.2008., 14:17
Moje sad toliko bujaju da ih moram rezati škarama za živicu.

Hoya
04.07.2008., 10:22
Imam tri komada. Jedna je užasno velika jer je stara preko 40 god. i plete mi se na orahovo drvo, ne mogu je orezati nikako ali je zato prekrasna kad je u cvatu i predivno miriši. Druga je stara nekih 4 god. i još nije cvala, samo puza. A jedna je stara nekih 10 god. i stalno ju šišam jer mi ide na živce zaklanja mi pogled tako da mi neče ni cvasti....

M@3X
27.07.2008., 22:50
Mene zanima da li je dovoljna grancica da se zakorijeni...
Tacnije - kako se uzima (ili krade :o ) pelcer? :D

Nemruth Dagi
28.07.2008., 07:20

Na jesen izbacuje biljka mahune, zelene su i baršunaste...pusti da se osuši i zapikni sjemneke u zemlju. Kod glicinije treba par godina da se ona dobro zakorijeni i napravi malo drvce tek kad je malo drvce veličine 50-60 cm, a za to ti trebaju godine, ona je spremna za sadnju za zemlju.
Prije toga ništa.

moongirl
28.07.2008., 09:45
Nemruthe, da li je tvoja glicinija svijetlo plava ili tamnije plava (lila)? Imam gliciniju koja je mlada i još nije cvala. Neznam da li postoje glicinije sa svijetlo plavim i tamno plavim cvjetovima ili to ovisi o zemlji, dodacima (modra galica, željezo, ...) itd. Ja bi htjela da ima tamnije cvjetove i mislila sam probati dodati ili galice ili zapiknuti komad željeza u zemlju pokraj korijena.

Nemruth Dagi
28.07.2008., 09:55
Nemruthe, da li je tvoja glicinija svijetlo plava ili tamnije plava (lila)? Imam gliciniju koja je mlada i još nije cvala. Neznam da li postoje glicinije sa svijetlo plavim i tamno plavim cvjetovima ili to ovisi o zemlji, dodacima (modra galica, željezo, ...) itd. Ja bi htjela da ima tamnije cvjetove i mislila sam probati dodati ili galice ili zapiknuti komad željeza u zemlju pokraj korijena.

Ja žensko:cerek:

Više svijetlo plava...imam i roza ali ta nije uopće cvala. Za promjenu boje ne znam što se čini....:ne zna:

moongirl
28.07.2008., 11:00
Hvala Nemruth-ice :) ali da li netko ima iskustva s tim - bojama? :confused:

go2sleep
28.07.2008., 11:44

kod hortenzije boja ovisi o lužnatosti i kiselosti zemljišta Ako je tlo kiselije, hortenzija je crvena, a ako je lužnato plava je
Moj djed je nekad imao dva grma jedno do drugog, jedan crven, drugi plav zaboravio sam što se meće pod koji za promjenu kiselosti
Mislim da je on za jedan radio kompost od borovih i smrekovih iglica
Glicinija ima slične cvjetove, pa bi se moglo pokušati
kod mene raste na tri mjesta i svuda je iste boje

go2sleep
28.07.2008., 11:47
zapravo obratno je kod hortenzije evo ovdje piše
hortenzija (http://vrtlarovvrt.blog.hr/2008/04/1624666378/hortenzija.html)

moongirl
28.07.2008., 20:23

ej, znaš kako? odi nekam di ima stara glicinija. tam ćeš sigurno naći puno mladih. samo iščupaš. ako nekoga i zamoliš da ti da mislim da će taj netko biti sretan da ih dođeš počupati. tako sam ja nabavila od susjede, a vidim da i go2sleep ima taj "problem". :rofl:

go2sleep
28.07.2008., 20:51
tako sam ja nabavila od susjede, a vidim da i go2sleep ima taj "problem". :rofl:

meni se raspuzale po jednoj hrpi šodera i svuda puštaju korjenje
možeš doći k meni po sadnice, a sad ti je vrijeme da negdje gdje misliš uzeti sadnicu, zatrpaš jednu granu u zemlju i do jeseni ti se ukorjeni i možeš ju presaditi, kad padne lišće

M@3X
01.08.2008., 02:02
Na jesen izbacuje biljka mahune, zelene su i baršunaste...pusti da se osuši i zapikni sjemneke u zemlju. Kod glicinije treba par godina da se ona dobro zakorijeni i napravi malo drvce tek kad je malo drvce veličine 50-60 cm, a za to ti trebaju godine, ona je spremna za sadnju za zemlju.
Prije toga ništa.
:top:
Spremna sam ja cekati godinama.
Meni pase sto sporo raste, jer bih je na balkon...a kasnije u zajednicko dvoriste zgrade...

ej, znaš kako? odi nekam di ima stara glicinija. tam ćeš sigurno naći puno mladih. samo iščupaš. ako nekoga i zamoliš da ti da mislim da će taj netko biti sretan da ih dođeš počupati. tako sam ja nabavila od susjede, a vidim da i go2sleep ima taj "problem". :rofl:
Ja sam mislila prvo fino pitati za pelcer...a ako odbiju - ukrasti pelcer... :o
Mislila sam da se moze mozda odsjeci grancica pa zakorijeniti...

Doduse nikad mi se jos nije desilo da mi je neko odbio dati pelcer ako sam fino pitala. Samo je jednom jedna starija gospodja rekla da ne moze dati tada, jer je bio period kad biljka miruje, ali da navratim kasnije po svoj pelcer. :)
Sve neki fini ljudi gaje fino cvijece. :)

Hoya
01.08.2008., 10:14
Da...sve fini ljudi..:mig:
Hajde vidjeti ču i ja grančica odrezana mislim da ti se ne isplati, sjemenkice imam nešto što sam polovila, ali ču pogledati sa korijenom da izvadim ako ima. Od kuda si ti ?

go2sleep
01.08.2008., 10:28
:top:
Spremna sam ja cekati godinama.
Meni pase sto sporo raste, jer bih je na balkon...a kasnije u zajednicko dvoriste zgrade...

ja sam jednu prije pustio na terasu koja mi je bila na prvom katu, ali se previše razrasla pa sam je skratio
Inače, mislim da je to idealna za hlad ljeti, jedino ne znam kako se ponaša u nekoj tegli, mislim da joj više odgovara sadnja u vrtu

Nemruth Dagi
10.02.2009., 08:45
Znali li netko od vas kako se orezuje glicinija?

go2sleep
10.02.2009., 14:44
Znali li netko od vas kako se orezuje glicinija?
mislim da možeš maknuti sve što ti smeta, barem ja tako radim
ostavim samo jednu granu i nešto malo pobočnih grana, a sve drugo obrežem
Prije sam ju puštao da radi što želi, pa mi se zavukla u drvarnicu i na krov drvarnice i skoro ju uništila, nisam mogao rezati škarama, nego sam morao pilom to raščistiti

Nemruth Dagi
11.02.2009., 08:55
mislim da možeš maknuti sve što ti smeta, barem ja tako radim
ostavim samo jednu granu i nešto malo pobočnih grana, a sve drugo obrežem
Prije sam ju puštao da radi što želi, pa mi se zavukla u drvarnicu i na krov drvarnice i skoro ju uništila, nisam mogao rezati škarama, nego sam morao pilom to raščistiti

Morat ću ...jer se jako razgranala.

Hvala na savjetu.

7kenai
09.03.2009., 18:03
Molila bi savjet. Imam gliciniju 2 godine. Prvu godinu kad sam je posadila dala je par cvijetova, i to je ok jer nije bila nešt velika. Međutim prošle godine nije dala niti jedan cvijet, razrasla se ali joj je lišće bilo nekak žučkasto blijedo zeleno. E pa sad vidim da ima pupove i pribojavam se prošlogodišnjeg scenarija. By the way, još mi je gore bilo jer u susjednom vrtu raste i cvate ko šašava bez ikakvih intervencija. Da je orežem? Kak? Da je prignojim? Kak? Ima li tko kakvu ideju?

bobby-j
15.03.2009., 18:39
Molila bi savjet. Imam gliciniju 2 godine. Prvu godinu kad sam je posadila dala je par cvijetova, i to je ok jer nije bila nešt velika. Međutim prošle godine nije dala niti jedan cvijet, razrasla se ali joj je lišće bilo nekak žučkasto blijedo zeleno. E pa sad vidim da ima pupove i pribojavam se prošlogodišnjeg scenarija. By the way, još mi je gore bilo jer u susjednom vrtu raste i cvate ko šašava bez ikakvih intervencija. Da je orežem? Kak? Da je prignojim? Kak? Ima li tko kakvu ideju?

:(nemam blage...osim da mi možda pokloniš jednu sadnicu :D žicam okolo mjesecima :p

7kenai
17.03.2009., 08:12
:(nemam blage...osim da mi možda pokloniš jednu sadnicu :D žicam okolo mjesecima :p
Gle, uopće nije problem, SAMO se moram naučiti kak se to radi. Pročitala sam da ima par načina. Prošle godine sam povaljala jednu granu i sad ne znam koliko mora tak stajati da bi se mogla odvojiti od matične biljke. Eto takva su ti moja iskustva. Nisam više mogla čekati da mi netko odgovori na moj post, pa sam je pred 3 dana skratila i sad samo moram naći s čim bi je pognojila i čini mi se da će to biti ili običan stajski gnoj ili neko umjetno gnojivo za cvatuče biljke. I nadam se da će mi onda procvasti jer ovo bi bila već treća godina bez cvijeta i lagano me to već živcira.:mad:

bobby-j
17.03.2009., 09:20
I nadam se da će mi onda procvasti jer ovo bi bila već treća godina bez cvijeta i lagano me to već živcira.:mad:

nemam osobnog iskustva s njom,ali ono što sam pronašla oko nje je to da neće cvasti ako je u tegli. Nekima čak ne cvate ako je u hladu :ne zna:

i da ,prve dvije-tri godine ne cvate uopče. nek me isprave znalci, ove informacije sam našla na jednom forumu:D

7kenai
18.03.2009., 14:58
nemam osobnog iskustva s njom,ali ono što sam pronašla oko nje je to da neće cvasti ako je u tegli. Nekima čak ne cvate ako je u hladu :ne zna:

i da ,prve dvije-tri godine ne cvate uopče. nek me isprave znalci, ove informacije sam našla na jednom forumu:D

Niti je u tegli, niti je u hladu čak što više na južnoj je strani, možda ove godine procvate. Čovječe nitko nas na šljivi pol posto; osjećam se usamljeno. Halooo, gdje ste ljudi, trebamo pooomoć...

Madame Hooch
18.03.2009., 18:33
Niti je u tegli, niti je u hladu čak što više na južnoj je strani, možda ove godine procvate. Čovječe nitko nas na šljivi pol posto; osjećam se usamljeno. Halooo, gdje ste ljudi, trebamo pooomoć...

glicinije koje su uzgojene iz drvenastih reznica (klonovi) ili kalemljenjem (plemke) cvatu obično u trećoj godini života, dok samonikle (izrasle samozasijavanjem) procvatu prvi puta tek u sedmoj godini

Renata
20.03.2009., 07:35
jučer sam u Pevecu vidjela puno različitih sadnica u malim teglama. isprva sam htjela kupiti skoro sve što imaju, ali onda sam skužila da su to tako male biljke da bih poludjela čekajući godinama da porastu. kako je sa glicinijom? koliko njoj treba da uzraste? da li ima smisla sad je posaditi bez da ima zalenje po kojem se može penjati, pa se to poslije postavi, kad ona malo poraste?

luna103
19.04.2009., 09:47
I ja želim wisteriu u svom vrtu, a čitajući o njoj došla sam i do toga da je otrovna:

Često u svoje vrtove zasadimo cvijeće o čijim otrovnim svojstvima ništa ne znamo. U nastavku je lista 10 najotrovnijih vrtnih biljaka:
1. Glicinija (Wisteria)
Glicinija je listopadna penjačica koja cvjeta u proljeće. Veliki mirisni cvjetovi su grozdaste strukture i obično su plavkaste, bijele ili crvene boje. Godišnje može narasti u visinu i do tri metra. Nerijetko se viđaju i čitave zgrade urasle u tu biljku koja je ponijela titulu “najotrovnije”.

više o otrovnim biljkama:
http://umag-portal.com/blog/hrvatska/ruzmarin-mirisna-mediteranska-zivica/

Hoya
27.04.2009., 21:10
Pa dobro, ima dosta biljaka koje su u biti otrovne. Kod mene više od pola vrta po tome otrovno. A imam i mace i dva psa i nikad ništa nije bilo. Nečeš valjda lišće jesti?
Ništa u usta i ako su mala djeca pripaziti :mig: Inače, ja sam jednu presadila prošle godine i tek sada mi pušta lišće. , a treba joj sigurno tri godine da prvi puta procvate, provjereno.
Ona koja mi nikako nije cvala - evo prva godina da je procvala baš fino miriši po bonbonima :cerek:
A tek ona iza vrta - ogromna i stara ajme mirisa :cerek: :cerek:

emili
29.04.2009., 06:41
ako bi ih htjela posaditi uz ogradu dužine 3 m da mi zaklone pogled i formiraju puzajuću ogradu, koliko bi ih trebala posaditi u nizu?

Nemruth Dagi
29.04.2009., 07:01
ako bi ih htjela posaditi uz ogradu dužine 3 m da mi zaklone pogled i formiraju puzajuću ogradu, koliko bi ih trebala posaditi u nizu?

Jednu. One rastu do 1o metara ali se grane prikraćuju. Jedna pokriva oko pet metara...

emili
29.04.2009., 09:01
Jednu. One rastu do 1o metara ali se grane prikraćuju. Jedna pokriva oko pet metara...

nevjerojatno, a ja planirala kupiti 3 komada, za svaki metar 1 kom
zahvaljujem na odgovoru, uštedili ste mi novac :)
e sad, koliko treba čekati da naraste bar donekle, ustvari koliko će narasti ove godine ako kupim jednu sadnicu, a ona nije veća od pola metra (samo takve veličine sam vidjela da prodaju na placu)

Nemruth Dagi
29.04.2009., 09:14
nevjerojatno, a ja planirala kupiti 3 komada, za svaki metar 1 kom
zahvaljujem na odgovoru, uštedili ste mi novac :)
e sad, koliko treba čekati da naraste bar donekle, ustvari koliko će narasti ove godine ako kupim jednu sadnicu, a ona nije veća od pola metra (samo takve veličine sam vidjela da prodaju na placu)

E .ebi ga imam ja tri plave sadnice:mig:...ovako, bezo rastu ali tek nakon par godina počnu cvasti ako ih prikraćuješ.
Njoj treba oko 3 godine da bi se uopće mogla u zemlju posaditi, naime toliko treba biti u tegli.

emili
29.04.2009., 09:32
zaključak; kod kupnje pitati koje su godište sadnice, pa ako su stare 3 godine slobodno sadim uz ogradu i ništa ne obrezivam već rastuće grane zamečem :)

Nemruth Dagi
29.04.2009., 09:41
zaključak; kod kupnje pitati koje su godište sadnice, pa ako su stare 3 godine slobodno sadim uz ogradu i ništa ne obrezivam već rastuće grane zamečem :)

Tako nekako...ali moraš je obrezivati jer ti "brkovi" brzo rastu.
Sadnica mora biti sa dobro razvijenom stabljikom (većom od pola metra) a ne sa tankim prutićem na kojem se njiše jedno pero. Pogriješila sam što sam brzo
piknula svoju u zemlju a sad mi je već godinu dana nekakva kilava.

emili
29.04.2009., 10:10
vidjela sam na placu mladu malu sadnicu i imala je već i jedan grozdić - počimao se otvarati, cvasti - znači da mora imati neku dob kad je uspjela i cvijet nabaciti, ali stvarno nije mi djelovala prevelikom cca 0,5 m
kada bi trebalo biti prvo obrezivanje, ako sad kupim i posadim mladu sadnicu
..i da ...još mi je nešto zapalo za oko, listići su joj bili (odnosi se na sadnicu) nekako žučkasti, nisu imali ono zdravo zelenu boju, jel to primjereno toj biljci ili nešto ne štima?

Nemruth Dagi
29.04.2009., 10:16
vidjela sam na placu mladu malu sadnicu i imala je već i jedan grozdić - počimao se otvarati, cvasti - znači da mora imati neku dob kad je uspjela i cvijet nabaciti, ali stvarno nije mi djelovala prevelikom cca 0,5 m
kada bi trebalo biti prvo obrezivanje, ako sad kupim i posadim mladu sadnicu
..i da ...još mi je nešto zapalo za oko, listići su joj bili (odnosi se na sadnicu) nekako žučkasti, nisu imali ono zdravo zelenu boju, jel to primjereno toj biljci ili nešto ne štima?

Moja je procvjetala kad je već bila formirana biljka ima drvo dolje a ne štapić...možda su ovoj cvjetići plastični:lol:
Žuta boja lišća samo ako su izbojci jako mladi...
ne znam:ne zna:

emili
29.04.2009., 10:52
Moja je procvjetala kad je već bila formirana biljka ima drvo dolje a ne štapić...možda su ovoj cvjetići plastični:lol:
Žuta boja lišća samo ako su izbojci jako mladi...
ne znam:ne zna:

ok, malo smo razmjenili zapažanja, kad odem ovaj vikend na tržnicu porazgovarati ću s prodavačicom pa javim što će mi ona reči .... i da cvjet je bio pravi , tek se počeo otvarati :)

Hoya
04.05.2009., 16:06
Treba dobro gledati s tržnicom, jer iz iskustva znam da znaju zapiknuti u zemlju samo, pa prodati. I onda se čudim šta se dogodilo - dignem a ono uopče nema korijena :eek:
zato znam uzeti na tržnici samo od ovih ženica od kojih sam kupovala , s povjerenjem

ivanka.b
02.05.2010., 10:09
Trebam savjet (možda samo razna iskustva).Naime problem je moja glicinija koja je stara osam godina.Kupljena je u rasadniku,sa deklaracijom ,sorta glicinija floribunda,samo što je vjerovatno umjesto floribunda(velecvjetna)trebalo pisati necvjetna.Biljka je prekrasna,zdrava,zaista je pokrila ogromnu površinu iako je orezujemo dva puta godišnje i to po upustvu koje smo dobili sa njom.Sad me zanima dali da uzmem sjekiru i odsječem je ili da pričekam i koliko bi to trebalo čekati jer prijateljica je uzgojila jednu iz sjemena i već treću godinu je procvala. Zahvaljujem unaprijed na vašim iskustvima!

Nemruth Dagi
02.05.2010., 13:16
Trebam savjet (možda samo razna iskustva).Naime problem je moja glicinija koja je stara osam godina.Kupljena je u rasadniku,sa deklaracijom ,sorta glicinija floribunda,samo što je vjerovatno umjesto floribunda(velecvjetna)trebalo pisati necvjetna.Biljka je prekrasna,zdrava,zaista je pokrila ogromnu površinu iako je orezujemo dva puta godišnje i to po upustvu koje smo dobili sa njom.Sad me zanima dali da uzmem sjekiru i odsječem je ili da pričekam i koliko bi to trebalo čekati jer prijateljica je uzgojila jednu iz sjemena i već treću godinu je procvala. Zahvaljujem unaprijed na vašim iskustvima!

:ne zna:

I moja je jedna takva-roza. Ima sve uvjete a ne cvjeta a druga-plava ponekad ima par grozdova...da li je do tla ili čega...neznam...

donja
02.05.2010., 14:21

Imamo gliciniju 6 godina i sad cvate prvi put. Prekrasno krenula, uvija se oko željezne cijevi, puna lista....ali nikako da procvate. Mama ju je htjela izvaditi ali dala sam joj još jednu godinu....s velikim škarama sam joj zaprijetla :D doslovno.
I nakon pol godine procvala :cerek:

Ne voli dušik, ni jako "dobru" zemlju. Ima neka fora kako joj smanjiti dušik, kopanjem kruga oko korjena i rezanja i tako nešto...čitala sam to na netu i sad ne mogu naći.
Probaj prisloniti ipak sjekiru na nju :D

Madame Hooch
03.05.2010., 11:20
sa stranice : http://www.gardenadvice.co.uk/advisor/plants/wisteria/

If you have had a wisteria for a number of years that has failed to flower, it is time for some drastic measures. In late autumn after the leaves have fallen you should prune the plant back by 50% removing all the thinner stems, only leaving the main plant structure. Test the soil to see if it is alkaline and if it is add a small dressing of iron sulphate to help counteract this and help turn the soil slightly acid. Finally, top dress with some organic matter around the base. In some cases you will find that even this drastic pruning will not result in flowering because the plant has been planted incorrectly in the first place with no organic matter, or it had been propagated from a parent plant that also lacked flowers. The only solution at this stage is to re-plant with a new plant, which you know to have been propagated from a prolific flowering parent

dakle -> drastično obrezati i redovno dodavati organsko gnojivo (kompost, jer pretpostavljam da ne želiš da ti smrdi stajski gnoj uz kućni zid ;) )

ivanka.b
03.05.2010., 20:09
Hvala svima ,pokušat ću pognojit i priprjetit sjekirom pa što bude!

Marija sedmica
05.05.2010., 14:21
Obožavam wisterije, u kojoj sve boji mogu biti?

Nemruth Dagi
05.05.2010., 14:35
Obožavam wisterije, u kojoj sve boji mogu biti?

plava bijela roza...ili zelena ak ne cvate:lol:

akila
25.11.2010., 19:49
Molim vas da mi netko pomogne bilo kakvim savjetom. Naručila sam iz rasadnika gliceniju. Dobila sam sadnicu visoku 1 cm. Neznam dali je u ovo hladno vrijeme posadim van ili je mogu ostaviti u pitaru i da prezimi u kući??? molim Vas :moli:
hitno mi je!

loptica 1
29.11.2010., 08:52
ja sam ju isto mislila zasaditi, al su me ovakvi naslovi na kraju
prepali.....http://www.index.hr/vijesti/clanak/prekrasne-i-ubojite-10-najotrovnijih-vrtnih-biljaka/422814.aspx :eek:

akila
29.11.2010., 12:12
prepali.....http://www.index.hr/vijesti/clanak/prekrasne-i-ubojite-10-najotrovnijih-vrtnih-biljaka/422814.aspx :eek:

Loptice, mislim da te to nebi trebalo prestrašiti. Najobićniji oleander je također otrovan, puna ih je dalmacija ali nisam čula da se itko otrovao :D

ivanka.b
30.11.2010., 18:53
Molim vas da mi netko pomogne bilo kakvim savjetom. Naručila sam iz rasadnika gliceniju. Dobila sam sadnicu visoku 1 cm. Neznam dali je u ovo hladno vrijeme posadim van ili je mogu ostaviti u pitaru i da prezimi u kući??? molim Vas :moli:
hitno mi je!

Pozdrav! Ja ti savjetujem da je ostaviš u kući ali joj nađi neko hladnije mjesto da ne raste pretjerano jer bi se u toplom jako iscrpila .Bojim se da biljka veličine 1 cm nebi prezimila vani .Naravno da je ovo samo moje mišljenje bazirano na općem znanju o razvoju bilja pa sam možda u krivu,ali svakako javi u proljeće rezultat.

ivanka.b
30.11.2010., 19:19

Potpisujem sve što je akila napisala.Ja u vrtu imam više od polovice otrovnih biljaka,othranila sam dvoje djece (još su se i mnoga tuđa igrala sa njima) i nikad problema nije bilo-mala djeca do 3-4 godine ti ionako ne ostaju bez nadzora u vrtu a većoj ipak možeš objasniti da biljke ne služe za jelo.Ja ne vjerujem da djete od recimo 5 godina jede listove ili cvjetove. pa u dalmaciji se nijedno djete nebi othranilo jer nema kuće bez oleandera a dovoljan ti je jedan list da se otruješ.

sanjalica4
26.01.2011., 12:49
jel ima tko sjeme da mi posalje?...vec dugo vremena zelim imati ovakvu biljku ali gdje je nabaviti?! jel ima kakav rasadnik blizu bjelovara ili koprivnice???

Nemruth Dagi
26.01.2011., 14:48
jel ima tko sjeme da mi posalje?...vec dugo vremena zelim imati ovakvu biljku ali gdje je nabaviti?! jel ima kakav rasadnik blizu bjelovara ili koprivnice???

Trik je da od sjemenja do sadnje trebaju proći godine. Sjemenke se piknu u zemlju-teglu a biljka raste sporo. Moje su već pet godina u tegli....

Aishaa
28.02.2011., 21:00
Bok svima! Imam gliciniju koju sam posadila iz sjemenke. Stara je vec 5- skoro 6 godina, prosle sam je godine presadila iz tegle u vrt. Jos ni jednom nije cvala! Pa me zanima kada ce poceti cvasti? Nadam se da necu trebati cekati jos 6 godina!!! :( Toliko bas ipak nisam strpljiva!!!!

Nemruth Dagi
01.03.2011., 08:31
Bok svima! Imam gliciniju koju sam posadila iz sjemenke. Stara je vec 5- skoro 6 godina, prosle sam je godine presadila iz tegle u vrt. Jos ni jednom nije cvala! Pa me zanima kada ce poceti cvasti? Nadam se da necu trebati cekati jos 6 godina!!! :( Toliko bas ipak nisam strpljiva!!!!

Mora se orezivati...tako kažu.

Madame Hooch
01.03.2011., 21:03

ma, cvast će ti u 7-oj godini, ne brini :top:
Reasons Why A Wisteria Won’t Bloom
(http://www.gardeningknowhow.com/flower/wisteria-blooming-problems.htm) citat: Lack of maturity may also be the culprit. Most wisteria bought in plant nurseries are the proper age to start blooming, but if your wisteria was grown from seed, or given to you by a friend; it simply may not be old enough to flower yet. Wisteria must be 7 – 15 years old before they are old enough to bloom.