PDA

View Full Version : Zemlja za cvijeće

nesy
30.03.2005., 17:57
zna li netko koja je najbolja zemlja za cvijeće...kupovala sam već dosta zemlje za cvijeće al' sva je neka ko piljevina nije vidjelo zemlje...trebam pravu zemlju za cvijeće

mayhr
30.03.2005., 22:27
ovisi za što koje biljke trebaš zemlju,koji ph i bla bla
ja biram zemlju u kojoj ima treseta, a po mogućnosti i perlita :-)

nesy
31.03.2005., 08:58
trebam zemlju za sobno cvijeće tipa filadendron, drvo života..... zanima me naziv proizvođača i gdje se u osijeku može nabaviti ta zemlja

Tigrica
31.03.2005., 09:12
probaj u baumax-u, tamo ima malo bolji izbor, cini mi se,... kad sam trazila zemlju za bonsai, tamo sam je nasla...

Mr. I am M
31.03.2005., 12:32
mayhr kaže:
ovisi za što koje biljke trebaš zemlju,koji ph i bla bla
ja biram zemlju u kojoj ima treseta, a po mogućnosti i perlita :-)
koji je najbolji pH i šta to spada u "bla bla" :misli:

paučko
31.03.2005., 12:34
zrinko :top:

mayhr
31.03.2005., 13:17
hm...našla si pravu osobu što se zemlje tiče.
iako nisam stručnjak,ali...
ja skoro pa sa ni jednom do sada nisam zadovoljna, a usput i iz Osijeka sam :-)

ovako, nikako ne kupuj ono što se prodaje po trgovačkim centrima (ima iznimaka, dakako), pogotovo ako je jako jeftino jer kvalitetna zemlja ne može biti jeftina.
ja sam u emezetti pronašla mješavinu crnog i bijelog treseta i to sam pomiješala sa humusnom zemljom (kupljena u Kauflandu za smiješno male novce,ali takva je i kvaliteta). Kad bih još našla negdje u Osijeku i perlit,pomiješala bih to troje i divota :-)

no, ne mogu ti reći da to napraviš jer je ta mješavina kod mene još u probnoj fazi :-)

rješenje bi bili supstrati koji se prodaju,između ostalog i u Baumaxu. imaš supstrata za necvjetajuće biljke, za palme, za sukulente... no, baumax je što se supstrata tiče skup,jako skup.

Ja sam kupila TerraBrill ili tako nešto u Josipovcu u poljop. trgovini Pšeno. Zemlja mi se čini ok,iako nije mi baš ni ta nešto,ali svakako je bolja od većine koju sam do sada vidjela.
probaj navratiti u koju poljoprivrednu ljekarnu i pitati za mišljenje.
naravno, pod pretpostavkom da tamo radi netko tko se kuži u to.
ponavljam, ja glasam za zemlju koja u sebi ima treseta :-)
no,isto tako, kako je moja draga prijateljica rekla,većina ljudi uopće o zemlji ne razmišlja,kupe prvu na koju nalete,posade biljku i biljka raste... :-)
u svakom slučaju zemlja mora biti propusna. ne smije zadržavati vodu duže nego je potrebno a isto tako mora dovoljno upijati.
osim zemlje, JAKO je važno da lonac/tegla/posuda u kojoj je biljka ima dovoljno velike otvore na dnu.
većina posuda se prodaje sa jako malim rupama,pa ja obično nakon svake kupnje lonaca, sama proširujem rupe pri čemu mi cijela kuhinja smrdi na otopljenu plastiku :-)
isto je bitno, da na dnu budu ili krhotine cigle ili nešto slično radi drenaže,iako nije to tako baš bitno

sorry svima na dugačkom postu,zanijela sam se :-)
Zrinko zemlju nisam probala,ali imaš je u konzumu u Nami, u cvjećarnici

Uranus
06.04.2005., 12:42
Jedna moja prijateljica svake godine ide po zemlju za cvijeće u šumu. Obično se nađe kvalitetna crna zemlja ispod panjeva.
Btw. njoj je cvijeće uvijek prekrasno. Hm...mogla bih i ja to probat ove godine...a i jeftino je :top:

mayhr
07.04.2005., 22:21
hm...možda je ok,ali sigurno nije sama za sebe ta zemlja dovoljna, a plus to može zaraditi i kakve štetne bubice :-)

nesy, što si kupila?

emili
08.04.2005., 12:07
Uranus kaže:
Jedna moja prijateljica svake godine ide po zemlju za cvijeće u šumu. Obično se nađe kvalitetna crna zemlja ispod panjeva.
Btw. njoj je cvijeće uvijek prekrasno. Hm...mogla bih i ja to probat ove godine...a i jeftino je :top:

samo pazi da ne doneseš i hrpu nametnika koji će ti upropastiti cvijeće....jedna poznanica prepeče tu zemlju u rolu, baš iz tog razloga da pobije štetnike
usput, bila sam u metrou i tamo ima sada jako veliki izbor raznih vrsta zemlje i komposta za cvijeće i povrće svih namjena, a bome i cijene su raznolike, ne moraš biti neki espert kod odabira - sve je na vrečicama lijepo naslikano, a i sama cijena može igrati presudnu ulogu jer ih ima skupih ohoho

Uranus
08.04.2005., 13:01
Imate pravo, uopće nisam mislila na nametnike. Sad se sjetih kako su mi se jedne godine, izlegle u cvijeću zelene debele gusjenice i pojele mi pola listova, a zemlja je bila iz dućana.

mayhr
08.04.2005., 14:34
u svakom slučaju ono što se može napraviti je, preliti zemlju vrelom vodom i ostaviti da se ohladi i malo prosuši.
bar se ubije nešto od potencijalnih nametnika..
pečenjje zemlje je isto ok,ali čula sam da poslije toga cijela kuća smrdi,pa ne bih....-)

Nemruth Dagi
11.04.2005., 08:17
Najbolja zemlja za cvijeće je TRESETNO-LUMBRIKALNA zemlja od POLJOKEM-a, pakirana u bijele vreće.
Cijena je 29 kn za 50 litara.

mayhr
11.04.2005., 09:41
Nemruth Dagi kaže:
Najbolja zemlja za cvijeće je TRESETNO-LUMBRIKALNA zemlja od POLJOKEM-a, pakirana u bijele vreće.

ajde neukim ljudima objasni što znači lumbrikalna zemlje :-)
ne možeš generalno govoriti...:-)

Nemruth Dagi
11.04.2005., 09:48
mayhr kaže:
ajde neukim ljudima objasni što znači lumbrikalna zemlje :-)
ne možeš generalno govoriti...:-)

Nemam pojma što znači, kemijski sastav je na vreći pa ti mogu pročitati, ali je dobra tako da je možeš ostaviti i više sezona u teglama.

emili
11.04.2005., 10:19
Nemruth Dagi kaže:
Nemam pojma što znači, kemijski sastav je na vreći pa ti mogu pročitati, ali je dobra tako da je možeš ostaviti i više sezona u teglama.

pa meni obično tijekom godine cvijet u tegli naraste i korijen mu ispuni teglu do dna, a zemlju u tegli jednostavno "pojede", ne znam što to ostaje za iduće sezone??? :rolleyes:
to je trgovačka patka :eek:

stvar u lijepom cvatu nije samo u "eksrta" zemlji već o svakodnevnoj brizi o cvijeću tijekom godine, redovitom zalijevanju, optrgavanju ocvalih cvjetova i redovitoj prihrani bar jednom tjedno kako bi poticao biljku na novi cvat i cvat bio što bujniji

Nemruth Dagi
11.04.2005., 10:37
emili kaže:
pa meni obično tijekom godine cvijet u tegli naraste i korijen mu ispuni teglu do dna, a zemlju u tegli jednostavno "pojede", ne znam što to ostaje za iduće sezone??? :rolleyes:
to je trgovačka patka :eek:

stvar u lijepom cvatu nije samo u "eksrta" zemlji već o svakodnevnoj brizi o cvijeću tijekom godine, redovitom zalijevanju, optrgavanju ocvalih cvjetova i redovitoj prihrani bar jednom tjedno kako bi poticao biljku na novi cvat i cvat bio što bujniji

Zemlja se "pojede", ali nadodaš novu a staru očistiš od sitnih korijenja. Meni se je ta zemlja pokazala najboljom i zato je kupujem. Nakon dvije godine bacam tu zemlju (tj stavljam je na vrt) i kupujem novu.

emili
11.04.2005., 11:04
prihraniš li ti tu novu zemlju s nečim još, odnosno primješaš li joj nekih dodataka ili je to sve !
ustvari, sadite li vi svi ovdje cvjeće samo u kupovnu zemlju?

Nemruth Dagi
11.04.2005., 11:32
emili kaže:
prihraniš li ti tu novu zemlju s nečim još, odnosno primješaš li joj nekih dodataka ili je to sve !
ustvari, sadite li vi svi ovdje cvjeće samo u kupovnu zemlju?

Glistal ali samo za sadnju vani u vrtu, u tegle ne stavljam.

emili
11.04.2005., 12:51
Nemruth Dagi kaže:
Glistal ali samo za sadnju vani u vrtu, u tegle ne stavljam.

U, pa to je pravi organski uzgoj zdrave hrane i cvijeća ....
ajde molim te opiši malo koju količinu na koju površinu stavljaš u vrtu tog organskog gnojiva od glistica, kad zemlju pripremaš za sadnju ili prilikom sadnje povrća u redove staviš i prihranu...

Nemruth Dagi
11.04.2005., 12:57
emili kaže:
U, pa to je pravi organski uzgoj zdrave hrane i cvijeća ....
ajde molim te opiši malo koju količinu na koju površinu stavljaš u vrtu tog organskog gnojiva od glistica, kad zemlju pripremaš za sadnju ili prilikom sadnje povrća u redove staviš i prihranu...

Samo dolje pri korijenu ali ne direktno na korijen malo od njega.
Količina ovisi....... par litara:rolleyes:

emili
11.04.2005., 13:13
hvala,
potražiti ću tu organsku hranu za svoj mali vrtić, sviđa mi se...

mayhr
11.04.2005., 21:03
Nemruth Dagi kaže:

definitivno si me uvjerio da je zemlja dobra :-)

mayhr
11.04.2005., 21:05
isto tako,ne treba miješati supstrat za cvijeće i zemlju za cvijeće. to su dvije različite stvari!?

emili
12.04.2005., 09:26
lumbrikal je prirodno ekološko gnojivo

lumbrihumus je visokovrijedno organsko gnojivo, dobiveno iz stajskog gnoja radom crvenih kalifornijskih glista, mrvičaste strukture, tamne boje i bez mirisa

Ghostdog
08.03.2007., 14:14
Koliko duboko treba biti rahla zemlja da bi se u nju sijalo.
Ne bih opet susjeda pitao da mi freza vrt nego bi to riješio ručno.
Mislio sam ručnim alatkama koje izgledaju kao zle kandže.:E

agronom
08.03.2007., 14:18
Koliko duboko treba biti rahla zemlja da bi se u nju sijalo.
Ne bih opet susjeda pitao da mi freza vrt nego bi to riješio ručno.
Mislio sam ručnim alatkama koje izgledaju kao zle kandže.:E

Ovisno o tome šta želiš zasaditi?

Ghostdog
08.03.2007., 14:35
Pa mislio sam salata,mrkva,grašak,poriluk,luk,tikvice,paradajz,p aprika,kelj pupčar,cikla,špinat,blitva,dinja,patlidžan.
Mislim da je to to.Ne da mi se ponovo pitati susjeda koji ima frezu da mi isfreza vrt.

agronom
08.03.2007., 14:58
Daj si truda i fino to prekopaj na dubinu 30-40 cm.

Ghostdog
08.03.2007., 15:01
Pa mislim da ću ipak pitati susjeda.Vrt mi ima nekih 300 m2.Da li mi mižeš reći ili poslati neki link gdje piše na koju dubini se sade određene biljke.

agronom
08.03.2007., 15:07
možeš inkorporirati i stajnjak pa nek odleži do sadnje

d@d@
08.03.2007., 15:08
Pa mislim da ću ipak pitati susjeda.Vrt mi ima nekih 300 m2.Da li mi mižeš reći ili poslati neki link gdje piše na koju dubini se sade određene biljke.

Pa većina nabrojanog se sije. Flance sadiš u dubinu kako su i bile osim (paradajza i paprika) njih malo dublje - do prvog lista.

Različite biljke razvijaju različitu dubinu korjena, ako nije preorano/preštihano imat ćeš loše mrkve/peršine/repe a ove biljke plićeg korjena će biti kržljavije i trebat će više vode u površinskom sloju. A da ne kažem što ćeš se namučit sa pljevljenjem.

Ghostdog
08.03.2007., 15:08
pa pokušavam nešto isplanirati.možda već u subotu odem po gnoj.samo ga razbacam po vrtu?

JoZ@
08.03.2007., 15:10
samo ga razbacam po vrtu?

:top:

Ghostdog
08.03.2007., 15:12
Poslije toga kultivatorom ili frezom se pomiješa sa zemljom?
Ja sam već u subotu mislio staviti luk,mrkvu i salatu.
Da li je to rano već?

JoZ@
08.03.2007., 15:13

:top:

agronom
08.03.2007., 15:16
Razbacaj prije oranja i inkorporiraj, ako želiš kvalitetu i prinos rađe posadi. Sjetva ti je mačak u vreći

agronom
08.03.2007., 15:17
Ja sam već u subotu mislio staviti luk,mrkvu i salatu.
Da li je to rano već?

ZA sadnju je još uvijek rano.

agronom
08.03.2007., 15:18
Ako misliš nešto sadit pokrij agrilom za slučaj da bude mrazeva.

Ghostdog
08.03.2007., 18:37
Imam i plastične folije pa ću prekriti.
Sijat ću kako piše na vrećicama a pri tome mislim na vrijeme sjetve

Ghostdog
08.03.2007., 18:45
Sjetva ti je mačak u vreći

Šta si htio reći sa tim.Ne uspjeva ili šta.
Doma sam posadio paradajz i poriluk i lagano niču već.Mislim posaditi još i papriku.Kada budu sadnice idu u vrt

agronom
08.03.2007., 20:36
Šta si htio reći sa tim.Ne uspjeva ili šta.
Doma sam posadio paradajz i poriluk i lagano niču već.Mislim posaditi još i papriku.Kada budu sadnice idu u vrt

Uspijeva kako ne bi, ali pored današnje ponude sorti koju možeš kupit u rasdadnicima stvarno ti se ne isplati mučit sa sjetvom trećerazrednog sjemena. Možeš ekperimentirat sa više sorti i vidit koja ti paše okusom, rodnošću, uvijetima u kojim sadiš. Malo jabučar, malo šlivar, sa čišćenjem zaperaka, bez čišćenja, malo salate kristal malo puterica...izbalansiraš si potrebe. Ponuda je široka, cijene su i više nego pristupačne, a o kvaliteti da i ne govorimo. Montiraš si sistem kap na kap i prst u uho.:rofl: Bolje ti je stavit agril nego pokrivat najlonom...

Ghostdog
08.03.2007., 20:57
Pa mislim da neke biljke ne mogu kupiti u rasadniku.Do sada sam uzimao paprike,paradjz,patlidžan i tikvice u rasadniku.Nešto sam sjemena uzeo čisto radi probe.Malo da se zabavljam.Pa ako uspije, uspije.
Znači ipak moram frezati.U vrtu je neka travčica nikla.Kao neke pokrivačice tla.Da to počupam ili da i to u zemlju ide?
Kada bi bilo najbolje za sijati?Da pričekam da se malo zemlja sasuši?Ja sam mislio već u subotu nešto posijati.

agronom
08.03.2007., 21:06
Pa mislim da neke biljke ne mogu kupiti u rasadniku.Do sada sam uzimao paprike,paradjz,patlidžan i tikvice u rasadniku.Nešto sam sjemena uzeo čisto radi probe.Malo da se zabavljam.Pa ako uspije, uspije.
Znači ipak moram frezati.U vrtu je neka travčica nikla.Kao neke pokrivačice tla.Da to počupam ili da i to u zemlju ide?
Kada bi bilo najbolje za sijati?Da pričekam da se malo zemlja sasuši?Ja sam mislio već u subotu nešto posijati.

Prije sjetve i oranja obavezno aplikacija zemljišnim herbicidom ako se ne misliš tlačit s korovima i imati stabilan prinos. Posij u subotu, malo navlaži zemlju prije oranja.

agronom
08.03.2007., 21:07
ako bude suha, ne znam di si...ako je vlažna i podatna za obradu sij

d@d@
08.03.2007., 21:48
Prije sjetve i oranja obavezno aplikacija zemljišnim herbicidom ako se ne misliš tlačit s korovima i imati stabilan prinos. Posij u subotu, malo navlaži zemlju prije oranja.

Zašto, pa očito je da radi povrtnjak za svoju potrošnju. Ako će herbicidom, pa onda insekticidima pa malo fungicida kasnije. Još kad krenu puževi onda najbolje da napravi tenisko igralište i kupuje povrće na placu.

I da, ne slažem se sa idejom kupnje svih flanci. Mrkva, peršin, salate, paradajz, tikve, blitva, cikla, lučice su jednostavni i nema nikakve potrebe da kupuje flance. Vjerojatno će s vremenom otkrit da neke ne može baš uspješno sam uzgojit, ali vrećica sjemenja 3,5 kn i prozorska daska, flanca 0,5 kn/kom i nikad nisi siguran koliko dugo ih prodaju i šta će iz njih niknut, a vrlo često budu tako osjetljive da se njihova puna vrijednost u obiteljskom povrtnjaku ni ne vidi nikad.

agronom
08.03.2007., 22:01
Zašto, pa očito je da radi povrtnjak za svoju potrošnju. Ako će herbicidom, pa onda insekticidima pa malo fungicida kasnije. Još kad krenu puževi onda najbolje da napravi tenisko igralište i kupuje povrće na placu.

I da, ne slažem se sa idejom kupnje svih flanci. Mrkva, peršin, salate, paradajz, tikve, blitva, cikla, lučice su jednostavni i nema nikakve potrebe da kupuje flance. Vjerojatno će s vremenom otkrit da neke ne može baš uspješno sam uzgojit, ali vrećica sjemenja 3,5 kn i prozorska daska, flanca 0,5 kn/kom i nikad nisi siguran koliko dugo ih prodaju i šta će iz njih niknut, a vrlo često budu tako osjetljive da se njihova puna vrijednost u obiteljskom povrtnjaku ni ne vidi nikad.

Šta bi moglo niknuti osim ljudskih predrasuda?! Jednog dana ako budeš nedaj bože trebao doktora ti ostani kod kuće. Ove djelatne tvari koje se danas koriste nemaju nikakav štetni učinak na ljudsko zdravlje ako se koriste prema prepisanim konc i poštuje se karenca. Više ti slobodnih radikala uneseš udisanjem gradskog smoga u jednom svom danu na poslu nego da pojedeš 100 kg tretiranog povrća. Uz to nisam govorio o tretiranju povrća nego zemlje.

d@d@
09.03.2007., 07:42
Šta bi moglo niknuti osim ljudskih predrasuda?! Jednog dana ako budeš nedaj bože trebao doktora ti ostani kod kuće. Ove djelatne tvari koje se danas koriste nemaju nikakav štetni učinak na ljudsko zdravlje ako se koriste prema prepisanim konc i poštuje se karenca. Više ti slobodnih radikala uneseš udisanjem gradskog smoga u jednom svom danu na poslu nego da pojedeš 100 kg tretiranog povrća. Uz to nisam govorio o tretiranju povrća nego zemlje.

Pa znaš da i u tome ima istine, koliko klince nakljukaju antibioticima bolje je ponekad i ostat doma.

Apropo savjeta o korištenju kemikalija, nije zgorega pogledati po zakonima (http://www.hzpss.hr/pdf_doc/e_markica_opci.pdf)koje da a koje ne ili sav taj trud nema ni malo smisla jer će ukupna cijena povrća biti veća nego kod kupovine gotovog a kvaliteta upitna (a iz mojih iskustava sa seljacima i gora).

Evo da malo proširim temu: ovdje je recimo herbosov (http://www.herbos.hr/Default.aspx?sec=163) dosta dobar preglednik zaštitnih sredstava, pa sad kad pogledaš koja sredstva nude među herbicidima onda ćeš doć do zaključka da ti trebaju barem 2 ili 3 vrste, svi su otrovni za ptice, ribe, pčele i svi imaju poprilične karence, neki od njih i posebne zahtjeve na temperaturu tla u vrijeme korištenja i dubinu unošenja. Obično se prodaju u pakovanjima od litre, odmah s doziranjem će biti problem a nije zanimariva ni cijena svih zaštitnih sredstava ako pogledate kroz kulturu.

I dalje mislim da ti je savjet :rolleyes:

agronom
09.03.2007., 13:25
Pa ne trebaju ti dvije tri vrste, pošto su korovi već nikli neki kontaktni herbicid će riješiti problem. Za što bi savijet bio upitan?! Pa to je jedna od sugestija, svatko zna gulit.

Ghostdog
09.03.2007., 15:20
Ne bih htio tretirati nikakvom kemijom.Vrt je više za relaksaciju a ne za ne znam kakve bajne prinose.Što god da naraste super.Znam da je to moje i čime sam tretirao a to neće biti kemija (ma koliko ne štetno bilo).
Htio sam danas uzeti gnoj pa mi je tip ponudio humus.Kaže da je tp bolje.Vreća od 70l je 25kn.Kaže da za vrt od nekih 250 m2 treba 15 vreća.Koliko bi mi gnoja trebalo i što je bolje

Ghostdog
09.03.2007., 15:50
Paradajz i poriluk koje sam sijao doma (u kartonima od jaja) su počeli nicati.U plastičnu bocu sam nakupio kišnice te ih zalijevao.Umotavao sam ih u crnu vreću za smeće ali i puštao otvorene kada je sunčano (inače su pored staklene zidne stijene na južnoj strani tako da imaju dosta Sunca).Kada ih mogu presaditi u veću posudu (npr. plastične čaše od 2dcl)?Pošto sam sijao više sjemenki u jednu rupu sada je i niknulo više biljčica iz iste rupe. Da napravim selekciju?

agronom
09.03.2007., 17:30
Rađe sa stajnjakom (provjereni proizvođač-deklaracija), ne znam koja ti je kvaliteta zemlje, možeš inkorporirati 5-10 vreća uz plitku inkorporaciju.

agronom
09.03.2007., 17:32
Ako želiš humus vidi o kojemu s radi, mađarski je izvanredan ali ima visoke soli, ruski je nešto siromašniji ali ima bolji pH.

Ghostdog
09.03.2007., 17:41
Sve je to iz oglasnika tj. domaća proizvodnja.Zato je moguće da u gnojivu ima više sijena nego gnojiva.Možda da kombiniram stajnjak (5 vreća) + humus (5 vreća)?

Ghostdog
10.03.2007., 15:14
Koji gnoj je najpogodniji:kravlji, ovčiji, konjski ili kokošiji?

agronom
10.03.2007., 16:19
Koji gnoj je najpogodniji:kravlji, ovčiji, konjski ili kokošiji?

Najpogodniji je kozji, da po mogućnosti ima deklaraciju. Stajnjak se inkorporira jednom u tri godine i služi kao rezerva hranjiva koja se postepeno oslobađa u oblik pristupačan biljci. U prosjeku 2-4kg/m2.

d@d@
10.03.2007., 22:56
Paradajz i poriluk koje sam sijao doma (u kartonima od jaja) su počeli nicati.U plastičnu bocu sam nakupio kišnice te ih zalijevao.Umotavao sam ih u crnu vreću za smeće ali i puštao otvorene kada je sunčano (inače su pored staklene zidne stijene na južnoj strani tako da imaju dosta Sunca).Kada ih mogu presaditi u veću posudu (npr. plastične čaše od 2dcl)?Pošto sam sijao više sjemenki u jednu rupu sada je i niknulo više biljčica iz iste rupe. Da napravim selekciju?

Kad imaju jedn do dva prava lista (ne oni prvi - klotoide). Ako je pregusto možeš sa škaricama za nokte porezat višak (nemoj čupar u toj prvoj fazi jer ćeš uništit i one koje želiš zadržat) - sad će @agronom dat savjet za špricanje protiv poljeganja (dobrodošao, ako ima nešto kratke karence).

Potražit ću ti ove izvore za gnojnice negdje to imam zapisano, u svakom slučaju kupnja gnoja je bitno jeftinija od ovih humusa i glistala.

Nemoj kombinirat širom, po cijeloj parceli. Nego radi prema kulturama ako hoćeš malo zašparat. Povrće se dijeli u tri grupe prema potrošnji hranjivih tvari:
1. najviše (kupusi, poriluk, tikve... - 1 godina zaoravanja stajnjaka)
2. srednje (paradajzi, paprike, salate, lukovi... - 2 godina)
3. najmanje, a možda i bez (mrkve, peršin, radić, matovilac... - 3 godina)
pa probaj proučit podjelu vrta i dodavanje gnojiva na trećinama obradive površine - progoglaj to malo ima hrpa tabela po internetu.

Ove skupe glistale možeš apliciat i direktno pod biljku, na pr. iskopaš veću rupu i prvo naspeš fine zemlje u koju posadiš papriku onda nagrneš sa okolnom zemljom - to isto funkcionira kao mjera štednje - opreza (jer mrkva u jako gnojnoj zemlji će se razračvat u dva tri korjena i riskiraš napade štetoćina i brzo truljenje jer je mekana)

agronom
10.03.2007., 23:24
Uf neću ovo citirati jer je stvarno dugo. Pa neću davati savjet za poljeganje rasada kad je gospodin rekao da ne želi prskati s ničim. Sviđa mi se ovaj plodored. Ako gnojiš recimo sa stajnjakom prve godine ti se oslobađa 50% hranjiva, druge 30%, treće 20%. Dobro je da salata nije u prvoj sezoni jer se dušik gomila u njoj što može dovesti do zdravstvenih problema. Ili ako sadiš salatu gnoji sa 1kg/m2

Ghostdog
10.03.2007., 23:44
Naručio sam kravlji gnoj.Imam i komposta pa ću i toga malo nabaciti.O plodoredu sam čitao i već sam si podijelio vrt. Vrt mi je u dolcu tako da ima dosta vlage.Još ću nešto napraviti da imam kišnice u bačvama.
Da li tko zna kako odrediti kojem tipu tla pripada vrt?Pomoću nekoh biljaka ili preko Ph

kikca
11.03.2007., 11:20
Misliš li na kiselost ili na vrstu (pijeskovito, kamenito, ilovasto...)?

Ghostdog
11.03.2007., 12:35
Misliš li na kiselost ili na vrstu (pijeskovito, kamenito, ilovasto...)?
Mislim na vrstu tla.Da li i sa tim ide određena kiselost/alkalnost tla ili ne?
Imam knjigu u kojoj se tip tla određuje prema nekim biljkama koje rastu na tom tlu.

agronom
11.03.2007., 14:21
Tip tla se određuje na načina da iskopaš rupu dubine 0,5-2 m na način da napraviš okomiti presjek tla i ne narušiš horizonte. Međutim kako je to ozbiljan zhvat i zahtijeva znanje najbolje ti je da se poslužiš pedološkom kartom I provjeriš koji tip tla imaš ukoliko se radi o autohtonoj zemlji gdje nije ništa naveženo niti odveženo. Uz tip tla u literaturi definirani su svi parametri: od okvirnog pH, zasićenosti bazama, teksture i struktue, % humusa i sl.

agronom
11.03.2007., 17:11
Ako sumnjaš na više tipova tla i nisi siguran koje bi moglo biti napravi ovako: kupi 10%-tnu otopinu HCl. Uzmi uzorak zemlje sa dubine 10-30 cm, te kapaljkom nanesi par kapi otopine na uzorak. Ako se pojave mjehurići onda je supstrat karbonatan, ako ne onda nije. To će ti uvelike suziti popis.

Ghostdog
11.03.2007., 17:52
Koje su boljke dobre za zelenu gnojidbu?
Pročitao sam da su dobre i mahunarke (grašak,mahune..) jer vežu dušične bakterije na korijenu (ispravite me ako griješim) zatim pšenica,raž(?) te djetelina.
Ima li još šta te da li nakon ovih biljaka treba koristiti gnojivo?

agronom
11.03.2007., 18:07
Koje su boljke dobre za zelenu gnojidbu?
Pročitao sam da su dobre i mahunarke (grašak,mahune..) jer vežu dušične bakterije na korijenu (ispravite me ako griješim) zatim pšenica,raž(?) te djetelina.
Ima li još šta te da li nakon ovih biljaka treba koristiti gnojivo?

Pa ima još još biljnih vrsta koje se mogu koristiti. Nakon zaoravanja mahunarki u tlo uneseš otprilike 100 kg/ha dušika. Da li je potrebna gnojidba ovisi o kulturama koje sadiš i njihoviim pottrebama.

Ghostdog
11.03.2007., 19:12
Pa sijat ću svačega i čitao sam o podjeli biljaka ovisno o zahtjevima biljaka (zahtjevne,srednje zahtjevne i nezahtjevne biljke).
Vjerovatno ću napraviti četvoropoljni plodored.Mislio sam nakon toga staviti neku zelenu gnojidbu jer mislim da je sada vrć kasno.
Kupio sam i djetelinu koju ću sijati između kultura te će mi ona poslužiti za malčiranje ali i za gnojidbu (da li je dobro djetelinu oko voćaka saditi?).Uzeo sam i sjeme dragoljuba jer sam i za njega čuo da je dosta dobar kao pokrivač tla a i za gnojidbu (kada istrune).
Da li se stajsko gnojivo mora stavljati svake godine (moji susjedi stavljaju svake godine)?
Bliži se sezona vrtlarstva pa imam puno pitanja

agronom
11.03.2007., 19:26
Može djetelina oko voćaka zašto ne. 1-2 kg/m2 ako misliš gnojiti svake god. Ili 2-4 kg/m2 ako gnojiš svake 3-4 god.

Ghostdog
11.03.2007., 20:18
Hvala.
Ajde još mi odgovori za Japansku trešnju pa ću ti platiti virtualnu cugu :)

Ghostdog
12.03.2007., 17:01
Danas mi je susjeda pokazala neki briketirani gnoj.Kaže na da je konjski i kravlji zajedno te da treba šaka na 1m2.
Da li tko zna šta o tome?

point76
19.03.2007., 22:29
imam frendicu koja je nedavno maznula nešto zemlje iz mog vrta i dala ju ispitati u nekom laboratoriju, nebitno,
ali uglavnom ispada da mi je zemlja u vrtu vrlo lužnata-veli ona oko 7,8 što god to značilo :confused:
znam samo da sam bila uvjerenja da će biti kisela jer sam rušila stablo oraha godinu i pol ranije (imala sam dobar razlog-blizina kuće)
e sad, mene ždere što da radim s tom informacijom?
radim generalku vrta i pokušavam od njega napraviti malu "đunglu"
krenula sam od toga da sam ga cijelog prekopala, ali što sad?
da se brinem, mjenjam zemlju ili je lužnatost moga vrta sasvim u redu?
unaprijed hvala :s

kikca
19.03.2007., 22:58
Ako uzmemo u obzir da je pH 7 neutralno, a lužnato područje je od 7-14, onda ja mislim da je zemlja u tvom vrtu blago alkalna (manje od 8).

point76
19.03.2007., 23:01
dobro, kaj to znači?? jel ta zemlja valja ili ne?

passiflora
20.03.2007., 11:48
imam frendicu koja je nedavno maznula nešto zemlje iz mog vrta i dala ju ispitati u nekom laboratoriju

Zanima me gdje se može u Zagrebu dati zemlja na analizu?

vepar81
20.03.2007., 12:38
dobro, kaj to znači?? jel ta zemlja valja ili ne?
Valja,valja.

topala
20.03.2007., 12:43
:rofl: :rofl: :rofl: zabrinili smo se Pas...!
Pas..... ne brigaj ! ne igra ulogu samo (Ph) u pitanju je još i tvrdoća (d) nadalje omjeri minerala itd.
Tih gore navedenih Ph 7,5 ili 7,8 je ok medjutim taj orah je pokupio sve što je valjalo u toj zemlji i što je njemu služilo pa se pojavio nesklad (lišće meteno i čišćeno il ga vjetar odnosio) pa nije bilo normalne izmjene hranjiva. orah kao drvo je neutralan (pri piljenju smrdi na svinski izmet), (Lupam napamet oko 6,7, dok bi šliva bila 6 a pri raspadanju je oboje jednako kiselo!!) dakle nije sve u brojevima ako podješ tako nećeš nikad na zelenu granu. a odnosi se mjenjaju nestankom minerala pa i svega (primjera radi puno kalija odnosu na sastav tla zakišeljava itd.
Gore pomenutu zemlju valja dotjerati, obogatiti je humusom, starim staljnakom a kasnje i malo pokemijati sastav pa za 2 godine mjeriti!
Postoje atitivi za zakišeljavanje i ( ne prosipati kiseli kupus) u dućanu se posavjetovati (pitati našeg agronoma on to zna- pa i vepra on radi na tom poslu pripreme zamlje). Pa obvezno i dodati željeza-elate itd. :top:

passiflora
20.03.2007., 12:46
;) Ne pitam ja za sebe nego sam dobila zadatak da doznam kamo da ljudi odnesu. Moja je zemlja kisela, al me to baš puno ne muči :D

vepar81
20.03.2007., 14:21
Agronomski fakultet:top:

Modesti
20.03.2007., 16:18
kažu da pomaže i kućni test. Žlicu vlažne zemlje stavi se u čašu vode i doda se žličica sode bikarbone. Ako zapjeni tlo je kiselo, ako ne doda se žličica octa i ako sad zapjeni tlo je lužnato.
Pa sad, možda i pomogne.

passiflora
20.03.2007., 16:52
E, hvala! Informirat ću poznanike ;)

vragolast
20.03.2007., 17:22
PH je kratica od latinski potentia hydrogeni, što znači težina vodika. Vrijednosti pH kreču se na ljestvici od 1 do 14. što je broj niži to je tlo kiselije a viši broj to je tlo lužnatije, dok pH-vrijednost 7 uzimamo kao neutralnu vrijednost.

Dok većni biljaka najbolje odgovara tlo od 6pH do vrijednosti od 7pH. Kisela tla su često lagan tla sa dobrom strukturom ali s malim udjelom hranjivih tvari zbog malog udjela ilovače u njemu.Više o tome i detaljnije, ovdje... (http://www.cvijet.info/savjeti/kategorije/8/savjet/71.aspx)

point76
07.04.2007., 05:50
moje prekopavanje vrta se polako bliži kraju i počinjem biti malo zbunjena
jer
ono što sam u početku mislila da će biti "pis of kejk" :) preraslo je u "pis of šit", kak bi moja baka rekla (baka je izvanredna :D )
imam problem
gdje da nabavim KVALITETNU ZEMLJU?
je li moguće da se to obavi van naših shooping centara, recimo u kakvoj sjemenarni ili štogod slično, ali ponavljam, voljela bi kupiti kvalitetnu zemlju
konkretno me zanima zemlja za vrt - znači ne za cvijeće (njime naši centri ne oskudjevaju, ni lošom ni dobrom)

:s ljubim ruke :cerek:

vepar81
07.04.2007., 20:02
moje prekopavanje vrta se polako bliži kraju i počinjem biti malo zbunjena
jer
ono što sam u početku mislila da će biti "pis of kejk" :) preraslo je u "pis of šit", kak bi moja baka rekla (baka je izvanredna :D )
imam problem
gdje da nabavim KVALITETNU ZEMLJU?
je li moguće da se to obavi van naših shooping centara, recimo u kakvoj sjemenarni ili štogod slično, ali ponavljam, voljela bi kupiti kvalitetnu zemlju
konkretno me zanima zemlja za vrt - znači ne za cvijeće (njime naši centri ne oskudjevaju, ni lošom ni dobrom

:s ljubim ruke :cerek:Molim te da malo pojasniš o kojoj količini se zemlje radi i kakva zemlja ti je sada u vrtu?:confused:

point76
07.04.2007., 21:56
imam cca 40m2 vrta :o
mislim da trenutno u vrtu imam mješavinu svega i svačega
velim mislim, jer nije rijedak slučaj da mi se stvara mahovina na jednom kraju, dok mi na drugom zemlja puca
kad sam ju prekopavala na dubini od 50-tak centimetara je glina
pomješala sam svu zemlju sa sitnim šljunkom i plan mi je posijati travu, ali bi voljela mrvicu prihraniti tu zemlju
p.s. nemam mogućnost za pristup kamiona zemlje :flop:

kompost
08.04.2007., 00:31
predlažem: vlastiti kompost kao prihrana i revitalizacija tla.
Malo će potrajati , ali se isplati. upute : www.kompost.hr

LIJA30
02.07.2007., 20:40
ciao ja sam novi na forumu . imali za kupit baš neka posebna zemlja za kaktuse ili je to bacanje novca u vjetar ja je sam radim zemlju mješavina crvene ilovače i crne kupim u dučanu i naravno dodam pijeska u miks a crvenu i ilovaču malo spržim u mikrovalnoj da poubijam razne štetočine.za gnojivo zanima me dali ima posebna gnojiva za kaktuse ili su dobra i ona za cviče gnojiva šta se miksa sa vodom,i zanima me dali postoji koj pesticid za pukove našao sam u nekim lončanicama sitnu pučinu pa me zanima kako da suzbijem da ne dolaze paukovi.

vragolast
23.07.2007., 22:13
Postoji zemlja za kaktuse, i ona je puno bolja od obicen zamlje. Naravno kaktusi ce uspiti i u obicnoj ali ce u ovoj biti bolji, takodjer možes se naci i gnojivo ali ja ga i ne upotrebljavam.
a sto se tice paukova treba ih spricati postoje preparati baž za pauka, pitaš u poljo.apotekam i oni ce ti preporucizi potrebni preparat protiv pauka.

pjesnik108
15.03.2008., 18:51

sve to super prijatelju ali ajde još javi gdje ima za 29 kuna ta zemlja od 50 litara, mislim u kojim trgovinama i sl. i da li znate koliko su na drugim mjestima, npr.u pevecu, konzumu i sl.

hvala

Kurtz
08.03.2009., 20:19
Gdje mogu nabaviti (kupiti) veću količinu humusa ili kvalitetne crnice za travnjak u rinfuzi ?
Naime, oko kuće imam cca 200 m/2 zemlje koja je nakon gradnje kuće izmiješana sa šljunkom, kamenjem, ilovačom, jalovinom..... Da je pripremim za travnjak, nakon što ručno iskopam svo krupnije kamenje, mislim ići sa svježim slojem od 5 cm kvalitetne zemlje ili humusa - što je po izračunu cca. 10 kubika materijala. Čini mi se dosta - gledano iz financijskih razloga - ako idem na kupnju vreća od 50 litara u nekom bau-marketu, trebam 200 vreća.

Kurtz
11.03.2009., 10:44
Gdje mogu nabaviti (kupiti) veću količinu humusa ili kvalitetne crnice za travnjak u rinfuzi ?
Naime, oko kuće imam cca 200 m/2 zemlje koja je nakon gradnje kuće izmiješana sa šljunkom, kamenjem, ilovačom, jalovinom..... Da je pripremim za travnjak, nakon što ručno iskopam svo krupnije kamenje, mislim ići sa svježim slojem od 5 cm kvalitetne zemlje ili humusa - što je po izračunu cca. 10 kubika materijala. Čini mi se dosta - gledano iz financijskih razloga - ako idem na kupnju vreća od 50 litara u nekom bau-marketu, trebam 200 vreća.

Halo, zna li netko gdje ima humusa / komposta za kupiti u rinfuzi i eventualno cijena po m3 ?

Anybody? :ne zna:

gven_s
11.03.2009., 16:29
Halo, zna li netko gdje ima humusa / komposta za kupiti u rinfuzi i eventualno cijena po m3 ?

Anybody? :ne zna:

Oni su imali,pitaj:mig:http://www.zrinjevac.hr/

Kurtz
12.03.2009., 06:08
Oni su imali,pitaj:mig:http://www.zrinjevac.hr/

Thanks.

esperanza0905
07.04.2010., 22:12
da li vam se dogodilo da kupite onu suhu zemlju za cvijeće pa kad zalijevate zemlja ne upija vodu već samo "sklizne" po stijenkama?
kako se zove ona fina zemlja za sobno bilje koja dobro upija vodu? :no clue:

ajajas
08.04.2010., 19:50
Da ste južnije dogovorili bi se, ja proizvodin humus kalifornijskih gujavica. Baš se ovih dana pripreman izvadit značajniju količinu. To je dokazano najbolje gnojivo za sve kulture, pa mislin i za pripremu travnjaka. Ja san posadija skoro suvu žižulu i ovi dana je razlistala. Maslina mi je u dvorištu "podivljala" otkad je tretiran humuson. Ako ste u mogućnosti doći do pravog humusa nebojte se nećete falit. Skup jeste ali cijena mu je realna.

pizza
08.04.2010., 19:56
da li vam se dogodilo da kupite onu suhu zemlju za cvijeće pa kad zalijevate zemlja ne upija vodu već samo "sklizne" po stijenkama?

Da. To je zato jer je mješavina treseta koji se presušio a on nemože upijati puno vode. Obično mi se napravi mala blatna mlaka na sredini a onda to sve klizne i zemlja ostane suha.

Ja sam to riješila s tim da zemlju prije presađivanja "pripremam" s tim da ju svakih 15 min dobro poprskam finim raspršivačem i onda se dobro natopi. To ti je isto bitno i kad biljke staviš u tu zemlju, pa ako zaboraviš zaliti ili samo baciš u posudu sa vodom, zemlja se neće namočiti i biljka će ostati žedna. Onda i biljke koje stavljam u takvu zemlju obično prskam i pazim da mi se takva zemlja ne presuši.

esperanza0905
08.04.2010., 23:36
Da. To je zato jer je mješavina treseta koji se presušio a on nemože upijati puno vode. Obično mi se napravi mala blatna mlaka na sredini a onda to sve klizne i zemlja ostane suha.

Ja sam to riješila s tim da zemlju prije presađivanja "pripremam" s tim da ju svakih 15 min dobro poprskam finim raspršivačem i onda se dobro natopi. To ti je isto bitno i kad biljke staviš u tu zemlju, pa ako zaboraviš zaliti ili samo baciš u posudu sa vodom, zemlja se neće namočiti i biljka će ostati žedna. Onda i biljke koje stavljam u takvu zemlju obično prskam i pazim da mi se takva zemlja ne presuši.

ma da, to sam i ja radila, ono malo po malo, il bi napravila rupicu pa u nju nadolijevala.
al sad sam uzela novu zemlju koja je sama po sebi takva. i prije sam isto pogriješila... :(
al nekad (samo nekad :lol:) pogodim kupiti zemlju kojoj se to ne događa..
volila bih znati kako se zove ta zemlja koja se ne "opire" vodi....

pizza
09.04.2010., 18:19
Mislim da to nije do vrste zemlje nego do starosti pakiranja. Ja sam više puta kupila zemlju različito pakiranu iz koje je kad bi ju stisnula u šaku kapala voda.I ta bi se zemlja stajanjem posušila do stanja o kojem pričaš.

I vjeruj mi je je treset pomiješan sa zemljom bolji nego obična zemlja jer se obična zemlja kad se natopi stisne i "guši" korijen koji se onda teško razvija a i duže zadržava vodu što zbog toga jer je cvijeće u tegli može dovesti do truljenja korijena.

U prirodi se višak vode jednostavnu spusti u niže slojeve zemlje a u tegli nemože.

Ako imaš priliku, kad kupuješ zemlju probaj naći jako tešku vreću jer bi ti to bila vlažnija zemlja od one lakše i s manje treseta.

nesy
15.04.2012., 09:43

Molim te ako si iz Osijeka reci mi gdje mogu nabaviti tu zemlju? Hvala!

RobertC4
30.09.2012., 20:45
imao sam radove i ostala ja poprilicna rupa u vrtu pa da Vas pitam gdje da nabavim kubik-2-3-mozda 4 najobicnije crne zemlje za popunjavanje te rupe i izravnjavanje vrta

JuanDeLosReyes
13.10.2012., 10:39
možeš gledati na njuškalu - ljudi znaju napraviti oglas da daju zemlju onom koji je voljan napraviti iskop.. također ima puno zemlje na savi, ako se ne varam - ima dosta odlagališta zemlje na zapadnom dijelu - ako ti se da ići do tamo...

kos13
16.10.2012., 08:55
Sve zavisi što ti treba, u poljotekama ( vrtnim centrima ) možeš nači svakakvih supstrata i zemalja. Sve ovisi za što ti treba, ja sam si za borovnice kupio jako kiselu zemlju 70 litara za 60ak kuna. Jeftinija solucija :) lopatu u ruke i put šume,livade sa par vreča smeča i naravno transport. Ako ti treba baš crna kisela zemlja ciljaj šumu igličastog bora.

sophie7
29.05.2014., 15:26
U pomoć!
Kupila sam nekakvu blesavu zemlju za cvijeće u Bauhausu i sad mi je balkon pun muha! Imam filing da se nekak množe u toj zemlji- vidim ih da slete na nju ... zemlja nema nikakav poseban miris, ali čim sam je tvorila vidla sam da nije dobre kvalitete ( to mi je pokora jer mi je frend rekao da je dobra, pa sam je kupila iako je bila jeftina) - kao da se nije materijal razgradio, kao da su pokupili ostatke iz šume i natrpali ih u vreću, užas ...
A kak sam kupila 40L, a i to mi nije dosta, kupovala sam drugu u Getrou, i ta je bila ok, ali sad i u nju navaljuju muhe.
Imam posađen bosiljak, ali nije još velik, ali čini mi se da bum morala promijenit svu zemlj.
Balkon mi je čis, i mušica nije bilo dok nisam tu zemlju metnula u tegle.
Ima neko nekakvu ideju kak da ih se riješim a da ne moram mijenjti svu zemlju?
Balkon mi je preko ljeta dnevna soba, pa šizim.
to su neke srednje velike muhe, i tak glupo lete više e vrte u krug ... isuse, kakav post ja pišem ...:rofl: )
Thanks!
( inače, od cvijeća trenutno imam kane, ukrasne koprive, gerbere, begoniju dragon wings, bosiljak, neven, tagetese, posadila sam paradajz, imam ruseliju ... da dobite dojam kaj je na balkonu. Smeće nije. )

pic
29.05.2014., 23:50
posadi nicandru? ona navodno odbija muhe :D