PDA

View Full Version : moderna umjetnost prije svega želi...

otompotom
01.04.2005., 16:20
ovo se pitam: koji aspekt moderne umjetnosti (u svim mogućim oblicima u kojima se pojavljuje) je "jači"; je li to s jedne strane monumentalnost, svojevrsni zapis ovog vremena, ili pak želi posredovati između ljudi, duša štoli, u sadašnjem trenutku, na neki način jačati na koljena bačenu ljudsku komunikaciju?

znači, služi li ona više budućem ili sadašnjem vremenu?

kilometarski postovi dobrodošli ;)

daH
01.04.2005., 21:18
mislim da je više orijentirana na sadašnjost definitivno i to mi se sviđa :). ali se ta moderna umjetnost može svakako shvatiti, pa nastaju nekakve besmislene da ne kažem... ma what the hell, izdrkotine :D. kao sad ću ja tu nešto napraviti i zapakirati u neki opaki smisao koji sakriven iza velikih riječi zapravo niti nema smisla... ali dobro... to nije pitanje...

otompotom
03.04.2005., 14:40
dobro, da, ali takva ne-umjetnost se brzo prokuži i pa je s njom i brzo gotovo

xara
04.04.2005., 09:26
otompotom kaže:
moderna umjetnost prije svega želi...
Provokativna....
Nakad se moglo biti provokativno na lijep način.... a danas je to teže pa moraš primjeniti što je moguće više izopačenosti .

Dunj@
04.04.2005., 09:33
odražava svoje vrijeme i to je sve...

Jango Fett
04.04.2005., 09:46
Dunj@ kaže:

Tako je. Umjetnost je uvijek odražavala duh svojeg vremena i tako će uvijek biti.

Ako slučajno zapazite kako je današnja umjetnost provokativna, neartikulirana, kaotična, arogantna, besmislena i plitka - samo primjenite tu činjenicu o duhu vremena i sve će vam biti jasno. ;)

aola
04.04.2005., 11:07
Dunj@ kaže:

ne bi se bas slozila - ("pravi") moderni umjetnik najavljuje vrijeme kakvo ce tek doci

Jango Fett
04.04.2005., 14:57
aola kaže:
ne bi se bas slozila - ("pravi") moderni umjetnik najavljuje vrijeme kakvo ce tek doci

errrrm... ne

aola
04.04.2005., 15:11
Jango Fett kaže:
errrrm... ne

errrrrm, da :D
najbolji primjer ti je umjetnost s pocetka proslog stoljeca koja tada nikako nije bila prihvacena od strane publike a ni od kritike.
Manet i Picasso krasni su primjeri ali meni je ipak najdrazi primjer futurista Giacomoa Balla-e koji sa svojom 'pokrenutom' i dinamicnom slikom Dinamizam psa na uzici (http://www.cwru.edu/artsci/engl/VSALM/mod/socha/resources/balla1.gif) iz 1912. godine - na neki nacin najavio procvat filmske umjetnosti.

Jango Fett
04.04.2005., 15:20
aola kaže:
errrrrm, da :D
najbolji primjer ti je umjetnost s pocetka proslog stoljeca koja tada nikako nije bila prihvacena od strane publike a ni od kritike.
Manet i Picasso krasni su primjeri ali meni je ipak najdrazi primjer futurista Giacomoa Balla-e koji sa svojom 'pokrenutom' i dinamicnom slikom Dinamizam psa na uzici (http://www.cwru.edu/artsci/engl/VSALM/mod/socha/resources/balla1.gif) iz 1912. godine - na neki nacin najavio procvat filmske umjetnosti.

To je zato što jedino umjetnici uspijevaju shvatiti duh vremena, ali ne i javnost koja ju često osuđuje. Svaka umjetnost u povijesti nosi pečat toga vremena.

Možda ti se čini da govori o budućnosti, ali samo ti se čini jer ju kontemporarna javnost redovito odbija.

Umjetnost pripada svom vremenu, nijednom drugom. Ona ništa ne najavljuje, ali javnost je uvijek nazadna pa se tako čini.

Jegulja
04.04.2005., 15:23
Moderna umjetnost prije svega zeli lovu:cool: mislim da moderni umjetnici krepavaju od smijeha kad vide koliko se novaca moze dobiti za blezgarije koje izvode:D

djulbe-secer
05.04.2005., 23:26
jegulja
nemoj takoo:eek:

Jango Fett
06.04.2005., 08:12
Jegulja kaže:
Moderna umjetnost prije svega zeli lovu:cool: mislim da moderni umjetnici krepavaju od smijeha kad vide koliko se novaca moze dobiti za blezgarije koje izvode:D

Da, to se događa, ali to onda nije umjetnost. Mi ovdje pričamo u umjetnosti.

netsky prospekt
06.04.2005., 11:13
ovo se pitam: koji aspekt moderne umjetnosti (u svim mogućim oblicima u kojima se pojavljuje) je "jači"; je li to s jedne strane monumentalnost, svojevrsni zapis ovog vremena, ili pak želi posredovati između ljudi, duša štoli, u sadašnjem trenutku, na neki način jačati na koljena bačenu ljudsku komunikaciju?

znači, služi li ona više budućem ili sadašnjem vremenu?

po meni je najbitniji aspekt moderne, ja bih rekao suvremene umjetnosti

njena potpuna demokraticnost, mogucnost da se svatko, bez formalne naobrazbe i pozadine, bavi njome i stvara umjetnicka djela

neovisno o profitu

isto tako smatram velikim probojem umjetnosti 20 stoljeca

sto se na monumentalan nacin upitala pitanje o sebi samoj, do tada je bila vise manje kanonizirana i propisana na nekoliko oblika

tako se u XX stoljecu pojavio film, pa instalacija

mada tom gotovac tvrdi da je prvi instalater bio Krist :)

i da ne nabrajam sto vise, ionako mnogi nece razumjeti

ali ih to nece sprijeciti da govore gluposti :w

otompotom
06.04.2005., 21:02
hm m m...
moram priznat da se malo glupavo osjećam jerbo tek nakon što postavih temu zaključih kako je svaka umjetnost stvar sadašnjosti, samo što ovo naše doba omogućava širi prijem, globalno selo i sve, pa se čini da je više okrenuta sadašnjem trenutku, bar ja to tako gledam,

e, a što se tiče toga da su umjetniki prije svoga vremena kako volimo reći, mislim da to ima veze s tim što su ideje vječne, i iz te "vječnosti" kreće svako stvaranje, i tako, eto...

e da, samo još da kažem kako mi se vrlo sviđa način na koji se granice brišu, a vrste umjetnosti se miješaju i nadopunjavanju, što takođe zahvaljujem modernom dobu... baš smo zakon mi i naša tehnološka dostignuća, još samo da ne uništavamo planetu i gladi bradu... ;)

Mag
19.04.2005., 14:38
netsky prospekt kaže:
po meni je najbitniji aspekt moderne, ja bih rekao suvremene umjetnosti

Ovo je vrlo dobro primjećeno...naime danas se više ne radi o modernoj umjetnosti već upravo o suvremenoj. Moderna umjetnost je stvar prošlosti i danas je svrstavamo u povijesna umjetnička razdoblja.

newcomer
19.04.2005., 15:32
po meni je najbitniji aspekt moderne, ja bih rekao suvremene umjetnosti njena potpuna demokraticnost, mogucnost da se svatko, bez formalne naobrazbe i pozadine, bavi njome i stvara umjetnicka djela

Po meni, demokraticnost moderne (ili ajde... suvremene :rolleyes: ) umjetnosti nije u mogucnosti da se svatko njome bavi nego da je pristupacna svima, dakle nije neka elitisticka klaustrofobicna igrarija.

S druge strane, mogucnost da se svatko bavi umjetnoscu nije demokraticnost nego odsustvo zdravoga razuma ali to je vec druga tema ;)

Jango Fett
20.04.2005., 19:41
Mag kaže:
Ovo je vrlo dobro primjećeno...naime danas se više ne radi o modernoj umjetnosti već upravo o suvremenoj. Moderna umjetnost je stvar prošlosti i danas je svrstavamo u povijesna umjetnička razdoblja.

Malo si pomiješao:

Moderna (imenica) - umjetnički stil

Moderna (umjetnost) (pridjev) - novo, suvremeno

Moderna umjetnost nije moderna .

Mag
21.04.2005., 14:52
Jango Fett kaže:
Malo si pomiješao:

Moderna (imenica) - umjetnički stil

Moderna (umjetnost) (pridjev) - novo, suvremeno

Moderna umjetnost nije moderna .

Nisam pomiješala...jasan mi je pojam moderne (kao imenice) što nije isto što i moderna umjetnost.
No, moderna umjetnost (ne moderna) završava oko 60/70-tih 20st. te od tada govorimo o suvremenoj umjetnosti (prije toga je još bio i postmodernizam).
Inače određenje terminologije moderne i suvremene umjetnosti (tj. kada jedna završava, a druga počinje) pitanje je o kojem danas raspravljaju mnogi likovni kritičari, teoretičari i povjesničari umjetnosti.
U svakom slučaju kako god bilo jasno je (i u tome se slažu) da je moderna umjetnost stvar prošlosti (bez obzira na bukvalno objašnjenje moderan) te da se taj termin više ne upotrebljava za određenje umjetnosti današnjice ili ti suvremene umjetnosti.

Jango Fett
21.04.2005., 21:14
Pojmovi "moderna umjetnost" i "suvremena umjetnost" ne predstavljaju stilska umjetnička razdoblja, a tako si ih upravo predstavila.

Da te opet citiram:

Moderna umjetnost je stvar prošlosti i danas je svrstavamo u povijesna umjetnička razdoblja.

Mag
22.04.2005., 08:05
Jango Fett kaže:
Pojmovi "moderna umjetnost" i "suvremena umjetnost" ne predstavljaju stilska umjetnička razdoblja, a tako si ih upravo predstavila.

Iz aspekta povijesti umjetnosti predstavljaju stilska umjetnička razdoblja jer to područje proučava umjetnost kako mu i sam naziv kaže povijesno te je pov.umjetnosti znanost najvećim dijelomi zaslužna za klasifikaciju stilskih razdoblja. Naravno cijelu stvar možemo promatrati iz različitih gledišta, pa zanemariti povijesno i gledati drugačije (što je u 20. i 21. st. također aktualno), no o tome nije riječ trenutno. S obzirom da su moderna umjetnost i suvremena umjetnost razdoblja u kojima smo živjeli (a u suvremenoj upravo živimo), postoji mogućnost da će se nakon što prođe dovoljno vremena drugačije klasificirati tj. nazivati. Ljudi vole stvari stavljati u kalupe, pa je povijesno umjetnička klasifikacija stilskih razdoblja bliska svakome. No, usprkos tome to nije tako jednostavno kako se na prvi pogled čini.
Nije prošlo dovoljno vremena da bismo stvari zacementirali i točno odredili (kao što smo učinili s ostalim stilskim razdobljima tipa renesanse, baroka itd...no i ta "zacementirana" razdoblja se od strane struke također propituju i preispituju - pa se recimo stilsko razdoblje manirizma tek u 20. st. odvojilo od renesanse...).
Uglavnom da ne duljimo...cijela priča je počela jer sam primjetila da se dotični forumaš dobro izrazio kada je upotrijebio termin suvremena umjesto moderna umjetnost što i dalje tvrdim i primjećujem. Svi stručni ljudi ( i oni manje stručni koje to zanima)koji se danas bave, raspravljaju, kritiziraju, pišu ili predaju o umjetnosti današnjice upotrebljavaju termin suvremena umjetnost. Čitaj recimo Catherine Millet "Suvremena umjetnost", nedavno prevedeno i objavljeno kod nas.

slavko
08.02.2006., 09:18
Evo što o tome u knjizi Pojmovnik suvremene umjetnosti kaže Miško Šuvaković:

Suvremena umjetnost (contemporary art) je naziv za aktuelnu umjetnost, t.j. umjetnost koja se događa u trenutku kad se o njoj govori i piše. Pojam suvremene umjetnosti počeo se krajem 40-ih primjenjivati u britanskoj teoriji umjetnosti (Herbert Read je objavio knjigu Suvremena britanska umjetnost, 1951.), dizajna i arhitekture. Postoji i definicija po kojoj je suvremena umjetnost umjetnost druge polovine XX stoljeća. Time se suvremena umjetnost određuje kao umjetnički i kulturološki podsistem umjetnosti XX stoljeća, a u odnosu na modernizam određuje se kao njegov završni stadij (visoki i kasni modernizam) i početak postmodernizma. Termin suvremena umjetnost ne ukazuje na bitna svojstva umjetničkog djelovanja (poetika, stil, pokreti), kao što to čine modernizam ili postmodernizam, nego na suglasnost aktuelnosti i duh vremena. Suvremena umjetnost je relativan pojam, budući se može primijeniti na modernu i postmodernu umjetnost, kao i na njihove različite faze. U nazivu mnogih muzeja i umjetničkih institucija nalazi se termin suvremena umjetnost da bi se izbjeglo opredjeljenje za ideologiju ili strategiju modernizma. Terminom suvremena umjetnost ukazuje se na aktualni i dokumentarni pristup aktualnim događanjima u svijetu umjetnosti, a ne za opredjeljenje za jednu od mogućih, pa i dominantnu, tendenciju umjetnosti i kulture. Termin treba shvatiti kao operativni i tehnički, koji muzejskim unstitucijama koje prate suvremenu umjetnost (duh vremena), promjene stilova i pokreta, omogućava otvoren i promjenljiv nomadski pristup umjetnosti.

:) :) :)