PDA

View Full Version : Menopauza

Paw
16.04.2005., 22:57
Daklem...
preživjela sam svekrvinu... a sad je na red došla i moja stara.
To je ljudi moji za iznorit... hvala ti Bože da ne živim s njom:D

Ne zbilja... kako vi doživljevate te promjene svojih majki/supruga... ili osobno - ako ste zašle u tih cca pet turbulentnih godina muke sa valunzima.. nerazumijevanjem okoline... shvatate da je prošlo vaše vrijeme za majčinstvo... pripremate se da lijepo i zdravo ostarite??

Velim... moja majka je tu naglu promjenu jako teško podnosi... još je 'sviježa' s operacije... ali ja vidim da se ona mijenja iz dana u dan.
Nikad još nije bilo toliko nervozna i 'hladna'... često se 'izgubi' pa mi jednu te istu priču ispriča i po tri puta - svaki put je upozorim, jer smatram da je još uvijek dovoljno 'mlada'... da se ne bi trebala prepustiti senilnosti.
K vragu... pa nije umrla... samo više nema mengu...

Valunge još uvijek nema... pitanje je vremena kada će je i to početi mučiti.
Olakotna je okolnost da ona i stari žive sami (sestra je na faxu, a ja živim s dečkom) pa je nema tko dodatno ljutiti:D

Ali ipak... u zadnje vrijeme se čujemo i po dva puta dnevno i ona je jedanput full nabrijana... a drugi put med i mlijeko...
ono, nemoš predvidjeti njene reakcije.

Ista stvar kad dođemo kod njih u posjet (jednom tjedno)... ona zna biti toliko živčana (bezveze) da to prenese i na nas prisutne.
I tu sam prije šutjela... jer u biti to je njeno vrijeme... ta menopauza... pa se opravdava da je svako-malo nabrušena,
ali čak joj ni to više ne toleriram, več joj kažem da se sredi barem dok smo mi tu - tih sat, dva.
I poslije je ok:)

Najgore tek dolazi... joj samo kad se sjetim svekrve - ta je bila 'bolesna' 365 dana u godini;) .. a zapravo mislim da u suštini nikad nije prihvatila svoju menopuzu kao grand finale jednog životnog ciklusa i start dugog, mnogo smirenijeg... vrijeme SAMO za nju:)

magic
16.04.2005., 22:59
charobna formula...hormonalna nadomjesna terapija :)

Paw
16.04.2005., 23:02
Ne znam kako ona djeluje u menopauzi... ali sječam se da je sveki pila, ali vjeruj mi - mi smo s njom SVE preživjeli i doživjeli... tako da... ne vidim neku veliku razliku između nje i moje stare:confused:

Kristina19
16.04.2005., 23:03
Za početak, kaj je to valunge? :confused:

Uh, moja baka je popizdila u zadnjih 2 god ali mislim da to nije zbog menopauze :D

Danas mi je objašnjavala kak je bolje da je jelo malo jače slano jer moj tata tak voli. Nemre se njoj objasnit da bolje da stavi manje soli pa si od dosoli a ja si nemrem odsoliti... Crkla sam...

Ja mislim da ljudi poblesave kad ostare ;)

ali mislim da sam offtopic :D

Basta
16.04.2005., 23:04
I nek pripazi na kalcij...

magic
16.04.2005., 23:06
Kristina19 kaže:

Ja mislim da ljudi poblesave kad ostare ;)

a ja mislim da si ti vec blesava :kava:

jer ima zhena/djevojaka kojima zbog bolesti moraju naprimjer odstraniti jajnike i prije tridesete...i imaju sve probleme koje sa sobom nosi menopauza.

i one su poblesavile od starosti?

magic
16.04.2005., 23:08
Paw kaže:
Ne znam kako ona djeluje u menopauzi...

ne razumijem te?

a kad bi i kako trebala djelovati ako ne u menopauzi?

osim toga, pitanje je kako je ozbiljno tvojha svekrva pristupila tome...ima masa vrsta proizvoda...ako joj nije djelovao onaj koji joj je propisan, trebala je probati neshto drugo. no zhene obichno misle da menopauza jednostavno MORA tako izgledati.

alexxx
16.04.2005., 23:11
Paw kaže:
Valunge još uvijek nema... pitanje je vremena kada će je i to početi mučiti.
a možda i neće. nemaju sve žene iste simptome, znaš.

Paw
16.04.2005., 23:12
magic kaže:
a ja mislim da si ti vec blesava :kava:

jer ima zhena/djevojaka kojima zbog bolesti moraju naprimjer odstraniti jajnike i prije tridesete...i imaju sve probleme koje sa sobom nosi menopauza.

i one su poblesavile od starosti?

To imaš pravo... zato moja stara nije dala da joj odstrane jajnike skupa s maternicom, već ih je ostavila jer jedna njena koja je 'sve izvadila' isto nedavno, veli da je to takav šok za organizam, da je to za nevjerovat:eek:

A i liječnici su bili podijeljeni... jedni su rekli; sve van!! ...
dok su drugi bili jako oprečni i rekli da su jajnici ok i da ih svakako 'zadrži' jer bez njih da će joj cijelo tijelo 'podivljati'.

Paw
16.04.2005., 23:14
magic kaže:
ne razumijem te?

a kad bi i kako trebala djelovati ako ne u menopauzi?

osim toga, pitanje je kako je ozbiljno tvojha svekrva pristupila tome...ima masa vrsta proizvoda...ako joj nije djelovao onaj koji joj je propisan, trebala je probati neshto drugo. no zhene obichno misle da menopauza jednostavno MORA tako izgledati.

Neznam što je koristila... ali vjerujem da je koristila ono što je njoj 'najbolje' odgovaralo... ne bi ta sebe zahebala:D

magic
16.04.2005., 23:21
i zato mislish da isto mora proci i tvoja mama?

Tija
16.04.2005., 23:23
da li i muškarci imaju menopauzu i kako se manifestira?
Mislim da mi je tata u nečemu a ne znam u čemu:D

Paw
16.04.2005., 23:24
Nego... pustimo sad moju staru... moju svekrvu itd... itd...
što je učinjeno - učinjeno je... što je prošlo - prošlo je.

Mene konkretno zanimaju Vaša iskustva/Vaše rekacije.
Kako su se ponašale, koliko je 'to' dugo trajalo... kako su 'to' prihvatile ili kako ste prihvatile itd.
Jeste li se učlanile u neku udrugu koja informira žene o menopauzi/zajednička druženja žena u menopauzi itd.

Odnosno... koliko se život u Vašim obiteljima izmjenio??

btw. ne znam da li ste gledali... ali bila je jedna Latinica na ovu temu... i ispostavilo se da su mnoge žene tijekom menopauze postali žešći hipohondriji... neke žene su se počele užasno 'brinuti' za svoju, sada već odraslu djecu od 25 i kusur godina... kontrolirale su ih konstantno...bile u brizi da im se što ne dogodi. Odnosno, u njima se naglo probudio jaki nagon, jaki majčinski instinkt tj. velika strah za potomstvo što se u prvom redu budi kod majki kada rode, uglavnom prvorotkinja.

U drugom planu... prikazali su majke koje su uz pomoć svojih obitelji menopazu prihvatile zdravo-za- gotovo... okrenule ploču i nastavile živjeti... al uz neke sitne promjene - zdrav način života/puno kretanja/boravak u prirodi/rekreacija svako jutro/zdrava ishrana itd.

alexxx
16.04.2005., 23:24
postoji muška ´´menopauza´´, ne znam zašto dolazi do toga i bla, al rješavala sam jednom upitnik i ispalo mi je da ću uskoro uć u to :D

Paw
16.04.2005., 23:26
Tija kaže:
Mislim da mi je tata u nečemu a ne znam u čemu:D

Moja stara je ubijeđena da postoji muška menopauza :)

Što 'nije za bacit' ... jer je dobro poznato da muškarci u tim 'osjetljivim' godinama polude za mladim kokama.
Ima nešto u tome:cool:

Paw
16.04.2005., 23:27
magic kaže:
i zato mislish da isto mora proci i tvoja mama?

Prolazi... magic... ona već sada sve to prolazi,
no to sam već pisala u uvodnom postu:cool:

magic
16.04.2005., 23:32
uzima hormonalnu nadomjesnu terapiju i ona joj ne pomazhe?

nisam to vidjela u tvome postu :)

Paw
16.04.2005., 23:36
Ok magic... kako se ti pripremaš za menopazu:)

Kako ju je doživjela tvoja stara/prijateljica/susjeda... ??

Nemoj mi satrti ovaj topic;)

magic
16.04.2005., 23:39
ali ja jedina pishem iz osobnog i iz iskustva drugih :)

pishesh o problemima svoje majke, chini mi se da joj zhelish pomoci, a ochito ni sama ne vjerujesh da je to moguce.

ti zapravo trazhish savjet kako 'prezhivjeti' nechiju menopauzu i probleme.

zashto, kad se kvaliteta zhivota mozhe gotovo podjednako odrzhati.

U menopauzu se gotovo nikad ne stupa 'preko noci'. Zhena koja redovno posjecuje ginekologa poprichat ce s njime o promjenama u svome menstrualnom ciklusu ili nekim drugim simptomima ~ jer danas znamo da predmenopauza pochinje i deset godina prije prestanka menstruacije...a on ce s njom porazgovarti o tome shto bi mogla poduzeti.

Shtefitza
16.04.2005., 23:40
Moja majka je jako tesko prolazila kroz menopauzu, dok nismo shvatili o cemu se radi. Onda je pocela koristiti nadomjesnu hormonsku terapiju sve je postalo bolje. Nakon nekog vremena nije joj se dalo vise koristiti HRT, ali su i simptomi postali laksi. Sad koristi samo Fosamax, jer ima osteoporozu.

Najgore sto ju je mucilo su bili valunzi po noci i promjene raspolozenja. Od dobrog raspolozenja do svadja, suza, sve u jedno popodne... cim je pocela koristiti HRT, sve je bilo ok. :)

alexxx
16.04.2005., 23:42
meni mama pije neko multivitaminskomultimineralno čudo namijenjeno ženama u premenopauzi i kaže da joj baš pomažu. ono, ne šoraju je valunzi i ne pizdi više neg što je normalno za nju :D, al kaže da se općenito fizički bolje osjeća.

Shtefitza
16.04.2005., 23:42
Paw kaže:
Nikad još nije bilo toliko nervozna i 'hladna'... često se 'izgubi' pa mi jednu te istu priču ispriča i po tri puta - svaki put je upozorim, jer smatram da je još uvijek dovoljno 'mlada'... da se ne bi trebala prepustiti senilnosti.
K vragu... pa nije umrla... samo više nema mengu...

Haha, nije ona odlucila da mora biti hladna i nervozna zato sto je ostala bez menge. Nema efekta ako je "upozoris". Sori. :(

Paw
16.04.2005., 23:48
Nakon operacije... menopauza starta momentalno:cool:
Dok normalnim putem... kako velim... traje i po par godina tj. faza klimakterija.

Jedna moja radna kolegica, ima 50. god. i u klimaxu je već pet godina... mengu još uvijek ima... bori se sa valunzima i nije joj laka.
Smrzala sam se ove zime:D ... prozor je stalno bio otvoren....brrrr

Ona je kul... shvata to zdravo za gotovo... jako smirena ženska... nikad od nje neš doživjeti fazu živčanosti, koju sam primjetila kod ostalih žena.

Eto... zanimaju me iskustva ljudi...

Kako je to bilo kod Vas i sva ostala pitanja koja sam već navela u priješnjim postovima:)

Paw
16.04.2005., 23:51
Shtefitza kaže:
Haha, nije ona odlucila da mora biti hladna i nervozna zato sto je ostala bez menge. Nema efekta ako je "upozoris". Sori. :(

Ima... kako ne.

Lijepo joj velim da nas je izmaltretirala a nismo ni došli:D ... ona veli; "joj oprosti... živčana sam jer sam u menopauzi... ajd pristavi kavu"
:D

I zbilja poslije bude ok:)
Na mahove... rasploženje joj varira na mahove. Istina da ga ona ne može kontrolirati, ali kad je se upozori shvata u čemu je problem.

magic
16.04.2005., 23:55
a valjda nerazumljivo pishemo :rolleyes:

bez hormonalne nadomjesne terapije po meni nema velike pomoci ni u chemu.

a ako je zhena sama odluchila menopauzom pravdati sve, onda nece pomoci ni hormonalna terapija.

uostalom, pola zhivota slusham o famozom peemesu :rolleyes:

Paw
16.04.2005., 23:57
Eh... imam još pitanja:D

U onoj Latinici spominjale su se žene koje ne koriste horm. nadomjes. terapiju o kojoj magic govori, i u biti nekako je ispalo da su one 'hrabrije' žene... jer u današnje vrijeme je gotovo nemoguče živjeti ovaj strasan život bez pomoći kemije u ovakvim životnim prekretnicama.

Što mislite... dali bi si olakšale i uzele nadomjesnu ili bi 'stisle zube' i odgulile tih 'par' godina... onako 'muški' ??

I zašto se uz nadomjesnu vežu neke negativne konotacije, koje praf-zapraf nisam baš sklužila u ponekad tako-kratkoj Latinici??

Virtuel@
16.04.2005., 23:59
Moja mama je vrlo tesko prolazila kroz menopauzu, a odbijala je hormonalne nadomjestke. Ona fura taj neki 'prirodno je prirodno' film koji meni ide beskrajno na zivce kad ode u krajnost.
Istovremeno je dobila i neku grdu alergiju na sve i svasta, koju je nakon nekoliko godina ipak hrabro nazvala neurodermatitisom.
Nazalost, to se sve potrefilo s ratom koji je nasu blizu i dalju obitelj bas dobrano zmrdao tako da je danas tesko procijeniti sto je bilo menopauza, sto stres, itd.
Mozda bi joj menopauza bila podnosljivija da su vremena bila drugacija..:confused:

Paw
17.04.2005., 00:00
Eh... sad sam se sjetila... da se uz tu nadomjesnu 'rastaže' vrijeme do konačnog gubitka menge, koje bi puno ranije nastupilo da se 'ide' prirodnim putem.

Koliko je sve ovo istina??

magic
17.04.2005., 00:00
ma i govna cu jest samo da ne ludujem i sebi i drugima :D

Paw, to ti je otprilike ekvivalent rasprave o porodu uz anesteziju ili ne ;)

I tko je hrabar, a tko ne?

I dal je to uopce na kraju bitno?

A zhena s jako izrazhenim simptomima menopauze na koje ne mozhe utjecati, a ne uzima hormone, upropastit ce zhivot i sebi i onima oko sebe.

Paw
17.04.2005., 00:04
Ok... kužim... a dali ta nadomjesna može štetiti na neki način ili ne??

Jer zašto ju žene na početku ne žele primati i furaju kako to Virtuel kaže 'prirodno'??

Dali je to kako se veli 'stara garda' žena koja se susprezala uzimati i kontracepcijske pilule, pa su večina bile na spirali ili su abortirale... ali kontracepcija/kemija... ni za boga:rolleyes:

magic
17.04.2005., 00:06
eto, sama si odgovorila :)

a da ne spominjem zhene koje jedva dochekaju biti zhrtve. ovako imaju pokrice maltretirati okolinu dvadeset godina.

magic
17.04.2005., 00:07
a shto se tiche shtetnosti, nije opasnije od oralne kontracepcije :)

Elysium
17.04.2005., 00:08
Shtefitza kaže:
Moja majka je jako tesko prolazila kroz menopauzu, dok nismo shvatili o cemu se radi. Onda je pocela koristiti nadomjesnu hormonsku terapiju sve je postalo bolje. Nakon nekog vremena nije joj se dalo vise koristiti HRT, ali su i simptomi postali laksi. Sad koristi samo Fosamax, jer ima osteoporozu.
otkako radim s ovim babama u uredu, a sve redom okitile se godinama ko indijanci perjem.. stalno slušam o Noniju.

Noni je neka boca tekućine (mislim da jedna boca dođe 50 eura) od jedne litre koja se pije, ovisno o bolesti koju imaš i ovisno za što ti treba.
sad, kažu da ima fenomenalne učinke.. ono - liječi sve živo, od depresije do onih koji boluju od raka.

ne znam, jel je netko od vas čuo za taj Noni?

Shtefitza
17.04.2005., 00:08
Paw kaže:
... jer u današnje vrijeme je gotovo nemoguče živjeti ovaj strasan život bez pomoći kemije u ovakvim životnim prekretnicama.

To "danasnje vrijeme" je prestalo u srpnju 2003-ce. Tada se jedna velika amerikca studija prekinula jer se ustanovilo da usprkos dotadasnjem vjerovanju HRT (hormone replacement therapy, hormonska nadomjesna terapija) zapravo povecava rizik od bolesti krvozilnog sustava. Od tada se preporucuje da umjesto HRT-a zene simptome menopauze lijece razlicitim drugim sredstvima. Depresiju, promjene raspolozenja psihofarmacima, toplinu i nesanicu lijekovima za spavanje i metodama opustanja, osteoporozu Fosamaxom, fizickom aktivnoscu.

Samo zene koje svoje simptome nisu uspjele ublaziti ovim drugim metodama, a nemaju velike rizike za razvijanjem bolesti krvozilnog sustava mogu ostati na HRT-u.

Shtefitza
17.04.2005., 00:10
Paw kaže:
Eh... sad sam se sjetila... da se uz tu nadomjesnu 'rastaže' vrijeme do konačnog gubitka menge, koje bi puno ranije nastupilo da se 'ide' prirodnim putem.

Koliko je sve ovo istina??

HRT odrzava menstruaciju. Dakle, zena koja bi bez HRT-a ostala bez menstruaciju, s HRT-om jos godinama ima mengu, oskudniju nego normalno. NEke zene vole osjecaj da "sve ide po starom", neke bi bile sretne da je se mogu rijesiti.

Shtefitza
17.04.2005., 00:12
Elysium kaže:

ne znam, jel je netko od vas čuo za taj Noni?

Sok nonija. Cula sam, nisam bas citala.

Postoje mnoge biljke, za koje se tvrdi da ublazavaju simptome menopauze.

Do sada je dokazano da soja ima dovoljno estrogena da ublazi simptome, ali ne i da dovede do stetnih posljedica. Takodjer kontrolirati kolicinu masti (deblje zene proizvode dosta endogenog estrogena koji je stetan ako nije oponiran progesteronom)...

Opet se vracamo na ono: zdrava hrana, fizicka aktivnost... i kontrolirati se kod svog lijecnika i ginekologa.

magic
17.04.2005., 00:13
hormonalna nadomjesna terapija ne mora ici skupa s menstruacijom :)

Moja teta ima 'flaster' i nema menstruaciju.

hormonalna nadomjesna terapija preporucha se i zhenama koje nemaju posebnih loshih simptoma u menopauzi.

jer, menopauzom pochinje starenje, ma koliko mi shutjeli o tome. bez estrogena starost kuca na vrata :E;)

nisam lijechnik, prenosim stajalishta moga ginekologa.

Paw
17.04.2005., 00:15
Shtefitza... znači u pitanju je samo krvožilni sustav...
ima li još 'poznatih' nus-pojava koje bi se mogle manifestirati koju godinu kasnije... karcinom... tako nešto??

Btw. magic... ja sam od kontracpecijskih dobila ciste nakon što sam ih prestala koristiti... toliko o ne-štetnosti.
Koji me đavo tjero da pijem taj shit:rolleyes:

magic
17.04.2005., 00:16
shto se tiche opasnosti od bolesti krvozhilja, one ionako i zapochinju negdje u toj dobi.

a od nechga se mora umrijet :D

ja cu uzimat sve shto bude 'legalno' ;)

Paw
17.04.2005., 00:17
Umrijeti sa 50:eek: jesi ti luda:eek:

magic
17.04.2005., 00:17
Paw kaže:

Btw. magic... ja sam od kontracpecijskih dobila ciste nakon što sam ih prestala koristiti... toliko o ne-štetnosti.
Koji me đavo tjero da pijem taj shit:rolleyes:

a vidish, ja sam zbog cisti pochela piti kontracepcijske :)

jebiga...

vidim da ce i tebe jednoga dana zvati klimakterichnom babom ;):D

Paw
17.04.2005., 00:18
Je... sad ih pijem i ja kad sam se usrala:D

Nadam se:)

magic
17.04.2005., 00:18
Paw kaže:
Umrijeti sa 50:eek: jesi ti luda:eek:

zashto :confused:

ja se smrti ne bojim.

Virtuel@
17.04.2005., 00:20
Što mislite... dali bi si olakšale i uzele nadomjesnu ili bi 'stisle zube' i odgulile tih 'par' godina... onako 'muški' ??

Daklem, moja stara je krajnost ne-uzimanja lijekova. Jedino gdje je pokleknula jesu migrene koje je muce odkako je bila mlada zena.
Ono za sto bih je dan-danas dala pred streljacki vod (s corcima) je sto je inzistirala da se ni meni ne da lokalni anestetik kada sam bila klinka predskolske dobi, a udarila sam prst na stopalu koji se poceo gnojiti i tu je mini gangrenu trebalo ocistiti :mad:

S druge strane, moj dilber pije sve sto je farmako industrija lansirala na trziste; ako ga poskaklja u nosnicama, ako je jutro prohladno, ako nema vjetrova, ako ih ima - daj mu povoda i on vec sav ozaren u sebe baca neki drek!

Ja ne bih nista odguljivala ni sedam dana ako mi nije dobro i ako me stanje u kojem jesam istinski muci.
A opet, necu se zbog svake prehlade napucavati antibioticima.
Ne znam, to ocito varira od slucaja do slucaja - ako ni u jednom, ni u drugom slucaju nema losih posljedica - valjda svatko moze sam procijeniti treba li mu extra pomoc ili ne...

Paw
17.04.2005., 00:21
Koje ti piješ??

Meni je prepisao Diane 35:eek: a baš sam za njih ovdje čitala gadarije.
Ovo mi je treča pilula... osječam se kao i prije... valjda neću umrijeti:D

Prije tri godine sam pila Cilest.

Paw
17.04.2005., 00:22
magic kaže:
zashto :confused:

ja se smrti ne bojim.

Je... i ja vjerujem u život vječni:D
Al malo mi je rano šteknut u 50-toj, vele da se tek tada počinje živjeti:D

magic
17.04.2005., 00:24
nakon operacije nisam mogla podnijeti niti jedne od tih jednofaznih tableta.

onda sam se par mjeseci muchila bez ichega, kontrolirala nivo hormona i odluchili smo se za triquilar.

prezadovoljna sam :)

Shtefitza
17.04.2005., 00:25
HRT povecavau rizik za karcinom dojke, bolesti krvozilja (srcani udar, mozdani udar), a smanjuju rizik za rak jajnika.

Kontracepcijske povecavaju rizik za duboku vensku trombozu nogu (indirektno i za mozdani udar), rak dojke, smanjuju rizik za rak jajnika.

Bolesti krvozilja su uzrok broj jedan smrtnosti zena. (iako vecina zena zna za smrtnost od raka dojke, ona je neznantna u usporedbi sa smrtnoscu od srcanog udara= infarkt miokarda).

Sto je najbolje, o bolestima krvozlinog sustava se mnogo zna i mnogo se moze poduzeti u prevenciji. :cerek:

-fizicka aktivnost (barem 30 minuta dnevno hodati)
-zdravo jelo (raznovrsno, sto manje zivotinjske masnoce i sto manje rafiniranih ugljikohidrata = secer, bijelo brasno, sto vise raznovrsnog povrca, punozrnog brasna, sto vise nemasnog pileceg mesa i ribe, dobar izvor masti: maslinovo ulje, orasi, kikiriki, bademi, plava riba)
- reduciranje stresa (fizicka aktivnost, meditiranje, religiozna angaziranost, povezanost sa prijateljima i obitelji, kucni ljubimci)

magic
17.04.2005., 00:25
Paw kaže:
Je... i ja vjerujem u život vječni:D
Al malo mi je rano šteknut u 50-toj, vele da se tek tada počinje živjeti:D

malo si mi kontradiktorna pa nemoj ....;)

Shtefitza
17.04.2005., 00:27
Ej, ljudi sto vam je. Znam zena u pedesetima koje mi izgledaju vitalnije nego sto sam ja bila s 24. Nije jos vrijeme da se mre. Nije vrijeme za to!

Zastava prolaze...

magic
17.04.2005., 00:30
Shtefitze, mozhesh mi malo ovo razjasniti, zanima me :)

Shtefitza:
HRT odrzava menstruaciju. Dakle, zena koja bi bez HRT-a ostala bez menstruaciju, s HRT-om jos godinama ima mengu, oskudniju nego normalno.

magic kaže
hormonalna nadomjesna terapija ne mora ici skupa s menstruacijom :)

Moja teta ima 'flaster' i nema menstruaciju.

Paw
17.04.2005., 00:37
E to što štefica govori... to je imala moja stara sa miomima ... ono nikako u menopauzu... oni su joj produžavali vrijeme nastupanja menopauze... a što je najbolje od svega... nije ušla ni u klimakterij.
Ono... maltene ko curetak od 20. godina. ... a ne žena koja će ovog ljeta napunit ravnih 50:)

Sada kada više nema maternice - sve ju je puklo... i menopauza i klimakterij - ubitačan paket.

magic
17.04.2005., 00:41
Paw kaže:

Sada kada više nema maternice - sve ju je puklo... i menopauza i klimakterij - ubitačan paket.

menopauza = klimakterij

Shtefitza
17.04.2005., 00:42
Hormoni za nadomjesnu terapiju se mogu tijelu "dostaviti" kroz svakodnevnu tabletu ili kroz flaster.

Tablete se piju tako da se u mjesecnim ili tromjesecnim ciklusima dobije krvarenje. Flaster dostavlja jednakomjernu kolicinu hormona, pa se ponekad moze dogoditi lagano krvarenje, ali u principu izbjegnu se redovita mjesecna krvarenja. Neke zene preferiraju ne imati menstruaciju i sve sto onaj nagli pad hormona pred menstruaciju nosi.

U slucaju da je jedini simptom na koji se zena zali suhoca rodnice, estrogenska krema se moze nanijeti direktno u rodnicu, tako da se lokalna sluznica zadeblja i lakse ovlazi, bez nuspojava u tijelu.

magic
17.04.2005., 00:43
u svakom sluchaju nije nuzhno da hormonalna nadomjesna terapija bude pracena menstruacijom :)

Paw
17.04.2005., 00:44
magic kaže:
menopauza = klimakterij

Možda krivo zborim... ali klimakterij je promjena u organizmu pred nastupanje menopauze tj. konačan gubitak menstruacije.
:confused:

magic
17.04.2005., 00:46
predklimakterij = pedmenopauza

vrijeme prije potpunog prestanka menstruacije.

pa onda

klimakterij/menopauza

i postklimakerij = postmenopauza

svako doba sa svojim problemima :D

evo zgodan link (http://www.novonordisk.hr/documents/article_page/document/klimakterij.asp) :)

Paw
17.04.2005., 00:49
Pa dobro... al uglavnom sam dobro i rekla... nisam se puno zahebala:D

Shtefitza
17.04.2005., 00:50
Menopauza je doba u zivotu zene kad prolazi kroz smanjenje produkcije spolnih hormona i gubi menstruaciju. Cesto se to razdoblje zove perimenopauza, jer je tesko bit siguran kad je menopauza stvarno nastupila. U slucaju da neko vrijeme nema menstruaciju, nisi suguran da li je ona prethodna bila bas zadnja ili ce nastupiti jos koja. Klimakterij je takodjer ime za tu fazu zivota.

simptomi su: valunzi (valovi topline), nocno znojenje, suhoca rodnice, bolovi kod spolnog odnosa, promjene raspolozenja, suhoca koze lica, smanjenje kostane mase (veci rizik za osteoporozu, pogotovo kod zena koje su se u zivotu manje fizicki kretale, sitnijeg rasta i/ili imaju obiteljske faktore za razviti osteoporozu)

Shtefitza
17.04.2005., 00:51
I jos perimenopauza koja obuhvaca i prije i poslije.

Uf sto smo mi zene komplicirane... idem se vratit na onaj topik u kokosinjcu...

Paw
17.04.2005., 00:52
Sad gledam link... i ispada da sam ja to dobro skužila;)

Menopauza je gubitak menstruacije... a klimax su sve one promijene koje se događaju prije nastupanja menopauze.

magic
17.04.2005., 00:53
a jebiga...ti starno uvijek morash bit u pravu :D

Paw
17.04.2005., 00:57
magic kaže:
a jebiga...ti starno uvijek morash bit u pravu :D

Pa hebote ti ... idem za korijenom riječi Meno_pauza:D

magic
17.04.2005., 00:58
klimakterij=menopauza=klimaks=prestanak menstruacije.

mah, uostalom, nije bitno.

Septembar
17.04.2005., 01:07
Tija kaže:
Mislim da mi je tata u nečemu a ne znam u čemu:D oni imaju krizu 50-tih, 60-tih...

magic
17.04.2005., 01:08
vecina mushkaratza u menopauzu ulazi direkno iz puberteta :D

Shtefitza
17.04.2005., 01:11
Paw kaže:

Pa hebote magic nepismenu. :rolleyes: :D

ajd se ti shapitze malo izvadi iz kutije (think out of the box) pa primjeni tu tvoju rjecicu na cijeli sklop dogadjaja vezanih uz prestanak menstruacija (koji je ionako cijela znanost za utvrdit kad je nastupio) :p

Shtefitza
17.04.2005., 01:15
Muskarci imaju svoj muski klimakterij, vezan u smanjenje produkcije testosterona. Taj dogadjaj se odvija polaganije, pa nije toliko primjetan. Svejedno, u zdanje vrijeme se o tome vise prica, pa cak neki uzimaju nadomjesnu hormonsku terapiju testosteronom. I muskarci mogu imati osteoporozu sto dosta nezgodno, kao i kod zena (ali rjedje nego kod zena).

Jedan od znanstveno dokazanih simptoma ( :E ) je kupnja sportskog auta i napustanje zene u kasnim cetrdesetima da bi se isprobala moc na zenama u dvadesetima. Te veze ne potraju dugo i nakon sto su isprobali/dokazali svoju seksualnu privlacnost, vracaju se starim zguzvanim ljubavima... :D Sori, nisam mogla ododljeti i malo unijeti populisticke psihologije u ovu temu koja je postala malo ozbiljnija nego sto to ZK inace je. :hekla:

magic
17.04.2005., 01:16
Shtefitza kaže:

sho :confused:

Paw
17.04.2005., 01:17
Shtefitza kaže:

ajd se ti shapitze malo izvadi iz kutije (think out of the box) pa primjeni tu tvoju rjecicu na cijeli sklop dogadjaja vezanih uz prestanak menstruacija (koji je ionako cijela znanost za utvrdit kad je nastupio) :p

Aaaa prekomplicirano...:Slin:

ok... predajem se:D :)

Shtefitza
17.04.2005., 01:19
magic kaže:
sho :confused:

Pa ja samo parafraziram sto ona tebi pokusava rech, kak se usudjujes na razumjet rijec: meno pauza, kad ti ju je shapitza tako strucno objasnila. :jumping:

Ona007
17.04.2005., 01:22
Moja mama je u menopauzi super.. ko cura.. ljepsa i aktivnija nego ikad.. covjek bi joj dao cetrdesetak godina..

Inace ..s mamom se super slazhem od kad me proshao pubertet.. :D a tada je bilo ajme majko.. desetak puta sam se samo selila od kuche u to vrijeme.. sad se mislim..jadna zhena samnom:D

No.. mama stvarno prolazi taj period bez velikih teshkoca - uzima evening primose oil, kalcijum, magnezijum, zink, vitamin e, ginsing...

Gospon Pes
17.04.2005., 11:15
Paw kaže:
Pauza = prekid necega, znaci nastavlja se kasnije.
Jako mudro rijec shvacati doslovno. :D
Ali tko zna, mozda tvoja mama sa 70 opet dobije? :misli:
U tom slucaju povlacim. :D

Paw
17.04.2005., 11:51
Gospon Pes kaže:
Ali tko zna, mozda tvoja mama sa 70 opet dobije? :misli:
U tom slucaju povlacim. :D

Ajde Pes... humor ti ponekad nije crni, nego zeleni... a od ta dva ne zna čovijek što je gore.

Gospon Pes
17.04.2005., 11:55
A di si vidla da se salim? Sasvim ozbiljno mislim kaj velim. :D

Paw
17.04.2005., 12:42
Gospon Pes kaže:
A di si vidla da se salim? Sasvim ozbiljno mislim kaj velim. :D

Imaš pet:top: za čangrizavost:D
u tome te ne mogu premašit:D

Gospon Pes
17.04.2005., 12:50
A u cemu to mozes? :rofl:

Paw
17.04.2005., 12:55
Gospon Pes kaže:
A u cemu to mozes? :rofl:

Idem prošetati psa:lol:
dosta mi te za danas:D

dodouprolazu
17.04.2005., 14:58
Odnosno... koliko se život u Vašim obiteljima izmjenio??
Odselio sam. I izrazio sucut ocu.

dodouprolazu
17.04.2005., 15:01
Paw kaže:
Moja stara je ubijeđena da postoji muška menopauza :)

Što 'nije za bacit' ... jer je dobro poznato da muškarci u tim 'osjetljivim' godinama polude za mladim kokama.
Ima nešto u tome:cool:

Ma polude oni u svim zivotnim fazama ali jedna odredjena faza im dobro dodje kao opravdanje :D

energy
18.04.2005., 07:39
evo mene :D
u postmenopauzi sam nesto vise od dvije godine.u pocetku sam trosila nadomjesnu (trisekvens ili tako nekako) ali sam se osjecala vrlo lose,nervozno,razdrazljivo i nesretno.nakon toga sam pila climen koji mi je super odgovarao ali sam od njega dobila odljev i zaglavila u bolnici.
sada ne pijem nista,osjecam se relativno dobro osim sto se jako debljam.
u dogovoru s ginekologicom pravim pauzu od godinu dana (poslije climena) a nakon toga cemo pokusati nesto drugo.
pokolebala me moja lijecnica opce prakse, koja je isto u menoapuz,i i strasno je protiv
nadomjesne posto "izaziva alzhajmera i demenciju"-kaze ona.
najvaznije je to stanje prihvatiti kao nesto normalno,ne dramatizirati i ne praviti od menopauze bolest - kazem ja.

hana
12.06.2005., 12:56
evo pitanje za moguce znalce (nagadjajte makar)
meni draga poznanica pije nesto (ne pitajte me sta jer neznam nazalost) za depresiju i ta menopauza je pere strasno (zena ima 53 god) i krvari po par puta u mjesecu i ono lose joj je
kako se to rjesava?
jel taj HRT rjesava takve simptome?

i jos nesto, postoje li i koristi li neko nesto na prirodnoj, biljnoj bazi a ne propisane tablete i slicno... ono nesto sta mozes kupit bez recepta i pit bez preporuke a da pomaze? ala homeopatija

znam da imam nedovoljno info ali sila prilike je to

Natch
12.06.2005., 13:16
hana kaže:
evo pitanje za moguce znalce (nagadjajte makar)
meni draga poznanica pije nesto (ne pitajte me sta jer neznam nazalost) za depresiju i ta menopauza je pere strasno (zena ima 53 god) i krvari po par puta u mjesecu i ono lose joj je
kako se to rjesava?
jel taj HRT rjesava takve simptome?

i jos nesto, postoje li i koristi li neko nesto na prirodnoj, biljnoj bazi a ne propisane tablete i slicno... ono nesto sta mozes kupit bez recepta i pit bez preporuke a da pomaze? ala homeopatija

znam da imam nedovoljno info ali sila prilike je to imas neke biljne estrogene, tzv. fitoestrogene za kupit u kapsulama, od raznih proizvodjaca, ali mislim da je sve to dosta slabo. zena se jednostavno mora naviknut i odradit taj prelazni period.

Smart_bitch
14.06.2005., 11:23
Noni de Tahiti - najjača stvar na svijetu.

Kupiti u Lukas international, Zagreb, Britanski trg. Ima ga i drugdje, ali Lukasi imaju ekskluzivno pravo uvoza totalno čistog, nekonzerviranog, bez vode i sličnih dodataka. Košta 345 kn litra.

Mi smo baš počeli prije par mjeseci s nabavkom, jer je od dragog mama u predoperativnom stanju.

magic
14.06.2005., 11:41
ne zamjeri...bash sam pisala na Zdravlju.

prije sat vremena vidjela sam da taj chudotvorni napitak prodaju u obichnom kiosku kraj busne stanice :rolleyes:

Smart_bitch
14.06.2005., 11:47
Ne zamjeram :) i potpuno vjerujem da prodaju nešto pod Noni de Tahiti.

Nisam liječnik pa neću tu objašnjavati detalje. Ali bi bilo zgodno da se malo progugla i vidi šta Noni zaista radi.

A ono što je interesantno je izjava liječnika: ja to ne smijem preporučiti jer nije lijek (Noni zaista nije lijek, to je dodatak). Ali ako pričamo u četiri oka, uzimajte to bez zadrške, više će vam pomoći od lijekova.

E, sad jebeš mi sve :)

walter
14.06.2005., 11:50
Jebote, prije mjesec dana sjedim u kafiću s nekim intelektualkama u Zabregu pored nekog nebodera, i dolazi neka stara riba, 70-tak godina, ali super izgleda. E, kad je počela!

Prvo skuži jednu tu intelektualku i veli:

Jooooj, pa kako si ti S.!

I sad, ja mislio da će krenuti onako pičkasto. Kad veli ova:

Još si ja mislim koja me to PIČKA gleda, kad ono ti! Pa jebotepas gdje si ti meni?! A gdje ti je muž? Jebe se okolo po službenim putovanjima, jel da? Ma on bi htio da ti budeš njegova kuharica, a znamo i ti i ja da ti nikad nisi znala kuhati. I spremati i sve te stvari. Ma znaš šta, moram ti nešto reći. Otkad sam prošla ta sranja s menopauzom, UŽIVAM u svakom danu! Vidiš ovaj neboder? Vidiš kako ima puno stakla, kako reflektira. Joj, da ga vidiš navečer! Kako je to divan prizor. Dođem tu, sjednem i blejim u neboder, koka, luda sam! A da vidiš kakvog susjeda imam! Ti mladi dečki, to su sve pederi jebote! Znaš kakvog susjeda imam, zgodan, jak... A da mu tek vidiš ljubavnika?! Ljubavnik mu je deset puta ljepši. Ne ko ovaj tvoj (ja), gle njega, pogledaj mu frizuru, pa taj se nije mjesec dana počešljao!

Ali dobro, barem si sigurna da nije gay.

Žena je mljela 15 minuta bez prestanka, a mi smo padali po podu od smijeha.

magic
14.06.2005., 11:58
ako je imala takav nastup - zhena je bipolarna...njoj hitno treba litij :rofl:

walter
14.06.2005., 12:07
magic kaže:
ako je imala takav nastup - zhena je bipolarna...njoj hitno treba litij :rofl:
Žena je fantastična. Prvi put da sam vidio ženu koja ne brine, ne priča o svojim bolovima, ne žali se, ne priča o kozmetici... Ženski walter, kažem ja! Luda riba!