PDA

View Full Version : Prezimena

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13

Kloki
06.02.2010., 05:41
Molio bi nekoga da mi rastolmači značenje prizimena ŠČEK i ŠĆEKIĆ!

Fala unaprid!

Šćekić je od Šćeko (hipokoristik od Šćepan)...

Prezime Šček Slovenci ovako objašnjavaju...

Morda v zvezi z glag. ščekáti

http://www.rodoslovje.com/priimki/Ss/Ssav-SsCcc.html

2plus2
06.02.2010., 19:03
Zna li netko malo više o prezimenu Milanko? Ako se spominje kroz povijest itd.

2plus2
06.02.2010., 19:16
Odakle su prezimena Tironi, Cupać, Popadić i Drljača?

Tironi ti je prezime talijanskog porijekla. (Koje vjere su Tironi koje ti poznaš?)
Cupač je "pravoslavno prezime", Drljača također a za Popadić ne znam...

kobrin sin
06.02.2010., 20:40
Pozdrav svima i ako netko zna više o prezimenima VULETA i TERZIĆ...puno hvala i pozdrav!:top:

Charlie Mops
07.02.2010., 04:11
Zamolio bi da mi pomognete oko prezimena Pupić Bakrač. Prezime je iz Cetinskog kraja, Otok, Sinj. Hvala.

Kloki
07.02.2010., 06:55
Zamolio bi da mi pomognete oko prezimena Pupić Bakrač. Prezime je iz Cetinskog kraja, Otok, Sinj. Hvala.

hrcak.srce.hr/file/35061

Pupić - Osim s apelativom pupak antroponim Pupic dovodi se u svezu i s apelativima pup, pupoljak. Apelativ pup u znacenju ‘trbuh’ biljezi i ARj.

Bakrač je najvjerojatnije obiteljski nadimak...Pupići u Turjacima se dijele na Pupić Vurilj i Pupić Marijan.

Pupića ima i u Bosiljevu (Gorski kotar)...

Pupić
Pupić Marčac
Pupić Ribić Kasun
Pupić Tomac

http://www.rodoslovlje.hr/istaknuta-...pama-bosiljevo

Zanimljivo je pitanje zašto Pupići nose dvostruka prezimena?

Kloki
07.02.2010., 06:58
porijeklo prezimena duspara ,hvala :D

Duso - osoba koja teško diše < duhati

hrcak.srce.hr/file/35061

? :ne zna:

Kloki
07.02.2010., 07:06
Popadić - od popadija (popova žena)...

Kloki
07.02.2010., 07:16
Pozdrav svima i ako netko zna više o prezimenima VULETA i TERZIĆ...puno hvala i pozdrav!:top:

Terzić je od terzija (krojač)...

Vuleta je od Vule (hipokoristik od Vuk)...

Mile > Mileta > Miletić
Rade > Radeta > Radetić
Pavle > Pavleta > Pavletić

itd...

Ima muško ime "Vuleta", a "Vuletin" bi mogao biti poimeničeni pridjev ("onaj koji pripada Vuleti). Postoje prezimena nastala na isti način: "Nikolin", "Đuričin" i sl.

jax
07.02.2010., 09:48
Tironi ti je prezime talijanskog porijekla. (Koje vjere su Tironi koje ti poznaš?)
Cupač je "pravoslavno prezime", Drljača također a za Popadić ne znam...

U mom susjedstvu zive obitelj Tironi i iste su vjere kao i večina stanovništva. Kako to misliš pravoslavno, ima nekih katolika što nose ta prezimena. Inače ,je li prezime Bonacin talijansko jer nekako mi vuče na to?

kobrin sin
07.02.2010., 10:02
Terzić je od terzija (krojač)...

Vuleta je od Vule (hipokoristik od Vuk)...

Mile > Mileta > Miletić
Rade > Radeta > Radetić
Pavle > Pavleta > Pavletić

itd...

:top: Hvala i pozdrav!

2plus2
07.02.2010., 12:38
U mom susjedstvu zive obitelj Tironi i iste su vjere kao i večina stanovništva. Pa zato i pitam, jer bilo bi mi čudno da nisu.
Kako to misliš pravoslavno, ima nekih katolika što nose ta prezimena. To prezime je prezime koje u večini nose pravoslavci iz Hrvatske.
Inače ,je li prezime Bonacin talijansko jer nekako mi vuče na to?
Da, najvjerojatnije je.

2nice
07.02.2010., 13:02
Zna li se što o porijeklu prezimena Valentić?
Jedino što znam jest da su s područja Krbavskog polja, Mutilić, preciznije.
Da li je to točno?

damir01
07.02.2010., 20:27
Dobro vece ljudi.Jel ima neko da zna nesto o prezimenu Buterin i povijesti Paljuva.Znam samo da mi je stari iz Paljuva.Jako sam puno toga naucio na ovom forumu ali Buterina i Paljuva nigdje.
pozdrav iz Nizozemske

Eshyy
08.02.2010., 08:37
U mom susjedstvu zive obitelj Tironi i iste su vjere kao i večina stanovništva. Kako to misliš pravoslavno, ima nekih katolika što nose ta prezimena. Inače ,je li prezime Bonacin talijansko jer nekako mi vuče na to?

Tironi koje poznam su Hrvati i rimokatoličke su ispovijesti. Pretpostavljam da je to prezime talijanskog porijekla (kao i još neka u mom gradu), iako su to sve Hrvati. Dovoljno je naime da imaš talijanskog pretka s muške linije, poslije se "spajaju" isključivo sa Hrvatima/cama i gubi se talijanski gen. A prezime ostaje.

trebistovac
08.02.2010., 13:55
Pozdrav svima

Prezimena Lesko i Aračinović pa ako ko zna štogod.. hvala lipa! :s:top:

jax
08.02.2010., 15:35
Tironi koje poznam su Hrvati i rimokatoličke su ispovijesti. Pretpostavljam da je to prezime talijanskog porijekla (kao i još neka u mom gradu), iako su to sve Hrvati. Dovoljno je naime da imaš talijanskog pretka s muške linije, poslije se "spajaju" isključivo sa Hrvatima/cama i gubi se talijanski gen. A prezime ostaje.

Vidim da ja i ti poznajemo te iste lude s tim istim prezimenom u istom mjestu.

Eshyy
08.02.2010., 17:14
Vidim da ja i ti poznajemo te iste lude s tim istim prezimenom u istom mjestu.

Tko zna, možda se i poznajemo. :mig:

Kloki
09.02.2010., 12:10
Dobro vece ljudi.Jel ima neko da zna nesto o prezimenu Buterin i povijesti Paljuva.Znam samo da mi je stari iz Paljuva.Jako sam puno toga naucio na ovom forumu ali Buterina i Paljuva nigdje.
pozdrav iz Nizozemske

Buterin
http://www.forum.hr/showthread.php?t=93460&page=22

O povijesti Paljuva nema ništa na netu...znam samo da je Paljuv jedino mjesto u Ravnim kotarima koje nikad u svojoj povijesti nije imalo crkvu...

Općina Novigrad
http://www.opcina-novigrad.hr/

Paljuv u DR-u (Operacija Maslenica)
http://hr.wikipedia.org/wiki/Operacija_Maslenica
http://www.braniteljski-portal.hr/maslenica

lima45
10.02.2010., 21:10
zna li netko nesto o prezimenu petrović?

LostForever
12.02.2010., 16:23
Jel se može nekako saznati podrijetlo nekog prezimena?
Zanima me prezime Uremović

Kloki
12.02.2010., 17:10
Jel se može nekako saznati podrijetlo nekog prezimena?
Zanima me prezime Uremović

http://www.croatian.name/apex/f?p=108:PREZIMENA:8759144939689709::NO:RP:P3_PREZI ME:Uremovi%C4%87

Ima i zaseok Uremovići u okolici Perušića.

http://www.fallingrain.com/world/HR/08/Uremovici.html

Uremović je patronim izveden od Urem.

U Pirovcu (Šibensko-kninska županija) Urem je i prezime. Tamo postoji legenda u kojoj se spominje Urem Kapetan...

O tome, kao i i Zloselima, piše Alberto Fortis u svojoj knjizi “Viaggio in Dalmazia” – “Put po Dalmaciji”. Legenda o imenu Zlosela Pirovčani su bili hrabri i lukavi, te odlučni braniti svoje domove, ali malobrojni u odnosu na turskog osvajača. Zato su u maloj skupini, na čelu s Urem Kapetanom, kriomice izišli iz utvrde, te iz zasjede ubili turskog časnika. Misleći da ih je mnogo Turci pobjegoše vičući: “Zlo selo, zli ljudi!” Po toj legendi postoji i pjesma u desetercu, čiji su početni stihovi: “Viče vila s vrva Makirine Ustani se Urem Kapetane, Eto na te Turska vojska iđe.”

http://www.croatian.name/apex/f?p=108:PREZIMENA:8759144939689709::NO:RP:P3_PREZI ME:Urem

Kloki
12.02.2010., 17:19
zna li netko nesto o prezimenu petrović?

Prvonositelj ga je dobio po ocu Petru.

2plus2
12.02.2010., 17:21
Prvonositelj ga je dobio po ocu Petru.

A to nije nikakvo objašnjenje. To je jasno kao dan da ga je po nekome morao dobiti.

Misli da je Petrović crnogorsko prezime, nije poanta reći da ga je dobio po Petru nego kojem Petru, odakle je bio taj Petar.

Kloki
12.02.2010., 17:29
A to nije nikakvo objašnjenje. To je jasno kao dan da ga je po nekome morao dobiti.

Misli da je Petrović crnogorsko prezime, nije poanta reći da ga je dobio po Petru nego kojem Petru, odakle je bio taj Petar.

Lima45 je pitala da li neko zna nešto o prezimenu Petrović i dobila je odgovor na to pitanje. Bez ikakvih podataka nemoguće je dati opširniji odgovor.

2plus2
12.02.2010., 17:48
Lima45 je pitala da li neko zna nešto o prezimenu Petrović i dobila je odgovor na to pitanje. Bez ikakvih podataka nemoguće je dati opširniji odgovor.

Ono što se zna je to da su sa područja Crne Gore i južne Hercegovine,to je donekle konkretnije od toga da se netko zvao Petar.

Kloki
13.02.2010., 15:25
Ono što se zna je to da su sa područja Crne Gore i južne Hercegovine,to je donekle konkretnije od toga da se netko zvao Petar.

Kako možeš biti siguran da svi Petrovići potječu iz CG i "južne" Hercegovine?

2plus2
14.02.2010., 00:00
Zanimaju me prezimena Buljat i Bulat , toliko slična a opet različita i prezime Kurtin ?

Kloki
14.02.2010., 10:57
Buljat - Potječe iz sjeverne Dalmacije (Pridraga, Suhovare, Zemunik Donji, Zemunik Gornji, Korlat).

Znači "buljook".

Bulat - Hrvati s ovim prezimenom potječu iz srednje Dalmacije (Mirlović Zagora, Bisko) a Srbi iz okolice Gline (Breštik, Buzeta, Dabrina).

Znači "čelik", "vrstu čelika", "čelični klin" (od tur. bulat odnosno per. pulad).

Kurtin - Potječe iz mjesta Kali na otoku Ugljanu.

Znači "stanovnik i obrađivač na gospodarstvu" (od tal. corti, cortini).

Na turskom kurt = vuk.

2plus2
14.02.2010., 12:35
Znači "stanovnik i obrađivač na gospodarstvu" (od tal. corti, cortini).

Na turskom kurt = vuk.

Znao sam za ovo tursko značenje, sad je pitanje iz kojeg jezika je nastalo.

Što se tiće Bulat i Buljat vidimo ovaj romanski -ul kod Bulat. Buljat je dosta slično prezime ali bez obzira, slično ili nije, malo toga se može saznati na osnovu toga da je netko po svojim "buljavim očima" dobio prezime. Kako se prezivao prije, kojeg je porijekla...itd.

ivo08
14.02.2010., 21:20
Ako tko zna da mi razjasni slijedeća prezimena:
Tušek
Đerek
Kodrnja
Bitanga

Hvala.

A. Angel
17.02.2010., 21:01
pozdrav svima...
ja bi trebala informacije o prezimenu Bagarić...
vrlo cesto prezime..nadam se da ce mi netko pomoci..:D unaprijed hvala.:)

K_e_N_s_A_i_1
19.02.2010., 09:50
pozdrav svima...
ja bi trebala informacije o prezimenu Bagarić...
vrlo cesto prezime..nadam se da ce mi netko pomoci..:D unaprijed hvala.:)

BAGARIĆI (Kupres)
Osam obitelji u Bilom Potoku, pet u Stražbenici, jedna u Osmanlijama, četiri u Zloselima i tri u Otinovcima. Iselilo je deset obitelji Bagarića: tri iz otinovačke i sedam iz suhopoljske župe, najviše u Slavoniju.

Bagarići su starinom sa Duvanjskog polja. God. 1741. ima ih u Briškinu dvije kuće 29 osoba i Mesihovini tri kuće sa 43 člana. 25. godina kasnije taj se rod nalazi u Brišniku, Mjenicama i Bučićima (danas u zaseoku sela Mesihovine). Samo u zadnjemu selu bile su tri kuće Bagarića sa 47 članova. Iza popisa 1768.god. sele Bagarići postepeno u Bukovicu, njihovo danas glavno sjedište. Na Kupres dolaze prvo u selo Juriće pod Plazenicom doseljuju iz Bukovice, što znači svakako nakon 1768.god., a samo selo Jurići do tog doba uopće još nije postojalo. Na Kupres dolaze prije 1777.god. jer se 21. 3. te godine rodio Štipan (fra Bono) Bagarić (v. prilog: Franjevci rodom s Kupresa).

Iz Jurića prelaze prvo u Rastičevo, Grbešinu dolinu, kamo ih naseljuje beg Miralem. Ali za kraće vrijeme, jer odlaze u Stražbenicu gdje su oni i danas. Tu ih je pratila posebna sreća; janjilo im se godišnje po 500 ovaca. Iz Stražbenice preselili su u gore navedena sela sve tamo do Otinovaca. Po jednoj mutnoj tradiciji, zabilježenoj u Bukovici kod Duvna, Bagarići su starinom "od Sarajeva" odakle su došli pred više stotina godina na Duvno. Makar ta vijest zvuči vjerojatno slabo, bilježimo ipak možda donekle tu njezinu potvrdu da je već 1741. u Sarajevu, mahali Latinluk bila obitelj Bože Bagarića, a 1768.god. u istom gradu već četiri.

slaven_kc
19.02.2010., 10:13
bok,
prosil bi za prezime Sajko.
hvala unaprijed

A. Angel
21.02.2010., 16:53
BAGARIĆI (Kupres)
Osam obitelji u Bilom Potoku, pet u Stražbenici, jedna u Osmanlijama, četiri u Zloselima i tri u Otinovcima. Iselilo je deset obitelji Bagarića: tri iz otinovačke i sedam iz suhopoljske župe, najviše u Slavoniju.

Bagarići su starinom sa Duvanjskog polja. God. 1741. ima ih u Briškinu dvije kuće 29 osoba i Mesihovini tri kuće sa 43 člana. 25. godina kasnije taj se rod nalazi u Brišniku, Mjenicama i Bučićima (danas u zaseoku sela Mesihovine). Samo u zadnjemu selu bile su tri kuće Bagarića sa 47 članova. Iza popisa 1768.god. sele Bagarići postepeno u Bukovicu, njihovo danas glavno sjedište. Na Kupres dolaze prvo u selo Juriće pod Plazenicom doseljuju iz Bukovice, što znači svakako nakon 1768.god., a samo selo Jurići do tog doba uopće još nije postojalo. Na Kupres dolaze prije 1777.god. jer se 21. 3. te godine rodio Štipan (fra Bono) Bagarić (v. prilog: Franjevci rodom s Kupresa).

Iz Jurića prelaze prvo u Rastičevo, Grbešinu dolinu, kamo ih naseljuje beg Miralem. Ali za kraće vrijeme, jer odlaze u Stražbenicu gdje su oni i danas. Tu ih je pratila posebna sreća; janjilo im se godišnje po 500 ovaca. Iz Stražbenice preselili su u gore navedena sela sve tamo do Otinovaca. Po jednoj mutnoj tradiciji, zabilježenoj u Bukovici kod Duvna, Bagarići su starinom "od Sarajeva" odakle su došli pred više stotina godina na Duvno. Makar ta vijest zvuči vjerojatno slabo, bilježimo ipak možda donekle tu njezinu potvrdu da je već 1741. u Sarajevu, mahali Latinluk bila obitelj Bože Bagarića, a 1768.god. u istom gradu već četiri.

Eee hvaaaaaaaaaaalaaa puuunoooo :D:top:
lijepo detaljno..:) to sam i trazila ;)

puppin
21.02.2010., 20:53
znaa li itko značenje i porijeklo prezimena Tomas?

K_e_N_s_A_i_1
21.02.2010., 22:20

Također bi valjalo vidjeti piše li o njima nešto i u knjizi Duvanjska Prezimena.
Pozdrav!

Lordi fan
22.02.2010., 18:51
ajd pliz molim vas za prezime Kocen :)

Diaspora
23.02.2010., 11:07
:top:[QUOTE=Danimir Meglaj;6437313]Posjedujem podatke o sljedecim prezimenima (mjesto i godina prvoga spomena,od cega je nastalo) pa ako se netko preziva tako mogu mu na PM ili javno napisati sve sto znam o njegovom prezimenu.Napominjem da tih podataka nema na netu,da ne bi netko pomislio da kopiram.
Lista prezimena je:

Polak :ne zna:

Pokusam malo da nadem tacno poreklo moje porodice. Stigao sam do Opova u Banatu gdje su moji stigli 1776 iz Hrvatske - ali pitanje je odakle su dosli iz Hrvatske ? Ko nesto zna neka se slobodno javi na : marko.polak@gmx.net

Hvala

zalukar
23.02.2010., 21:30
Molio bih podatke o prezimenu -Balent- na tomislavbalent@yahoo.com

50lipa
25.02.2010., 09:38
ljudi, molim vas hitno,hitno,hitno...
podrijetlo prezimena vorkapić.hrv. prezime???
hvala unaprijed

Shain
25.02.2010., 10:15
Ljudi, molim vas hitno, hitno, hitno - podrijetlo prezimena Vorkapić. Hrv. prezime? Hvala unaprijed.

Svako je prezime hrvatsko ako čovjek koji ga nosi smatra da je Hrvat. Što se etimologije tiče, Vorkapić dolazi od nadimka vorkapa, a to od rumunjskih riječi "fara capa", što znači "bez glave".

Vjerojatno je neki davni predak bio Balkanoroman, ali ne mora značiti, jer je bilo tko mogao dobiti nadimak vorkapa. Vorkapić znači Vorkapin sin ili mali Vorkapa.:)

dkerovec
25.02.2010., 11:18
Moje je prezime kerovec i trenutno pravim obiteljsko stablo pa bih vas zamolio da mi pošaljete značenje riječi kerovec, porijeklo ... HVALA!! Zivili!

Blistok
26.02.2010., 23:38
Da li neko zna nesta o prezimenu Vrbanovic? Hvala unapred.

essekerka
28.02.2010., 13:56
jel bi mi netko nešto znao reći o prezimenu Šurina.. molim vas!!
zahvaljujem!

lasta-1
28.02.2010., 20:55
pozdrav
mene bi zanimalo podrijetlo i prva spominjanja
prezimena LASTAVEC

inače prezime potiče iz međimurja
ako več negdje piše
molio bi link
HVALA

2plus2
01.03.2010., 14:40
Prezime Kaica, zna li netko ?

vencelin
01.03.2010., 15:17
Prezime Kaica, zna li netko ?

Ženski čamac, čun, kajić. :)

vencelin
01.03.2010., 15:29
Ako tko zna da mi razjasni slijedeća prezimena:
Tušek
Đerek
Kodrnja
Bitanga

Hvala.

Đerek-mađ. dečko, provjeriti kod Magora

Bitanga- od nj. bitte-danke, prošnja, netko tko ne živi od rada (svojeg, tuđeg da)

puppin
01.03.2010., 20:29
Prezime Tomas kod Hrvata, znam da je izvedenica od osobnog imena, ali zanima me je li slavenskog porijekla te od kuda je došlo u R.H. i u BiH, te kada se javlja? Unaprijed hvala

alj
01.03.2010., 21:00
gledala sam po forumu , ali nisam našla , ili mi je promaknulo - prezime Aljinović ?
hvala !

K_e_N_s_A_i_1
02.03.2010., 21:30

Pronašao sam još nešto o Bagarićima:

Danas na duvanjskom području Bagarići žive u Mesihovini (78 obitelji, 376 članova), Bukovici ()48 obitelji), Brišniku (20), Omolju (5, 27), Letki (4, 26) i Lugu (4, 23)
Starinom su iz Mesihovine, iako postoji i pretpostavka da je to Sarajevo „po jednoj mutnoj tradiciji, je zabilježenoj u Bukovici kod Duvna, Bagarići su starinom od Sarajeva; odakle su došli pred više stotina gofina na Duvno“. Makar ta vijest zvuči slabo Vjerojatno, bilježimo ipak, možda donekle u njezinu potvrdu da je već 1741. U Sarajevu, u mahali Latinluk, bila obitelj Bože Bagarića, a 1768. U istom gradu već četiri.

Najstariji pisani spomen o Bagarićima je onaj od 21. Srpnja 1735.god. kada je makarski biskup Stipan Blašković u sklopu pastirskog pohoda Bosni tomankoj „blagoslovio trave, vodu i sol katolicima i muslimanima, slavio misu, pripovjedao i krizmao veliki broj djece te odraslih, podjeli zapise i otiđe u selo Miljacku (zaselak Mesihovine, op. A.I.) odsjednuvši u kući Jakova Bagarića“

Jakov Bagarić je glavar 23-člane obitelji, koju je u popisu 1741./42. Uvrstio biskup fra. Pavao Dragičević. U Mesihovini tada žive još tri obitelji s tim prezimenom: dvojica Grga s 10 odnosno 8 ukućana i 10-člana obitelj Marka Bagarića; u Brišniku tada obitavaju dvije Bagarić obitelji: Jerkina 17 i Filipova s 12 ikućana; 5-člana obitelj Bože Bagarića živjela je u Dunićima (tadašnji naziv za Sovće pokraj Gruda).

Dakle, brojke idu u prilog tezi da su Bagarići sarosjedilački duvanjski, a ne sarajevski rod, jer 1741./42.god. na duvanjskom području živi 6 obitelji s 80 članova i vjerojatno s Duvna odseljena 5-člana obitelj u Dunićima. I popis biskupa fra. Marijana Bogdanovića 1768.god. još više potkrepljuje
pretpostavku o duvanjskom podrijetlu Bagarića , jer u Mesihovini žive 4 obitelji sa 72 člana (Markova s 25, Lovrina s 18, udovice Kate s 15 i Nikolina s 4 člana) a u ostatku Duvna još su 3 obitelji Bagarića s 32 ukućanina (u Brnišniku i Crvenicama Markova i Grgina obitelj s po 12) i u Cebari (Jozina sa 8 članova).
Sarajevski Bagarići mnogo su neuvjrljivi u brojkama: 1741./42. Već spominjana 6-člana obitelj Bože Bagarića (Natalis Bagarich), a 1768. u domaćina Bože glede broja, u obitelji nema promjena, dvije su obitelji po 4 člana – Ivanova i Stipanova, dok Pavino domačinstvo ima 3 člana.

Iza popisa 1768.god. pripadnici ovoga roda postupno se sele u obližnju Bukovicu ali i na kuprešku visoravan. „Na Kupresu oni prvo odlaze u selo Juriče pod Plazenicom; doseljuju iz Bukovice, što znači svakako nakon 1768.,a samo selo Juriči do toga doba uopće još nije potojalo. Na Kupres dolaze 1777. Jer se 21.3. te godine rodio Stipan (Fra Bono) Bagarić. Iz Juriča prelaze prvo u Rastičevo, Grbešinu dolinu, kamo ih naseljuje beg Miralem, ali za kraće vrijeme, jer odlaze u Stražbenicu gdje su oni i danas. Tu ih je pratila posebna seća; janjilo im se godišnje 500 ovaca. Iz Stražbenice preselili se u sela sve tamo do Otinovaca“

Danas Bagarići na kupreškom području žive u Bilo Potoku, Stražbenici, Osmanlijama, Zloselima i Otinovcima.

S duvanjskog područja Bagarići između 1770. I 1810. Doseljavaju i u sjevernu Bosnu, na derventsko-pleharsko područje, u sela Sočanicu i Mišnice. U maticama župe Plehan 1791.god. zabilježeno je doseljavanje u Sočanicu Martina Bagarića i njegove supruge Mande rođene Tolić od Duvna.
Bukovička grana Bagarića karakteristična je i po tome što je katoličkoj crkvi dala više svečenika, ponajviše franjevaca.

O najpoznatijem od njih fra Ivi (1842.-1787.) njegov mlađi imenjak zapisuju i ovo: „u neku ruku postao je legenda: kazivanj i priče o njemu se još čuju; priča se o njegovoj snazi, neustrašivosti i svađama s Turcima; o njegovu konju Vransu i utrkama s begovima. Osim župničkog i svečeničkog poziva i rada- župnik u Duvnu i Seonici – bavi se i političkim poslovima: jedan je od fratara koji su 1875.god. išli u Imotski na poklom bečkom caru Franji Josipu; s ustanicima na području Kamešnice (1875.-op.A.I.) bio je u dosluhu i vezama, i tako je pripremao naod na ustanak protiv Turaka i na dolazak austrijske carske vojske koja će u ljeto 1878.god. zaposjesti Bosnu i Hercegovinu. Dočekao je tu gosinu, ali ne i dane: umro je u Seonici samo tri mjeseca prije ostvarenja svog sna (8. svibnja).“

Fra Ivo Bagarić mlađi (rođen 1919.) uz zapažen svećenički rad i dužnost u franjevačkom redu bavi se i znanošću i publicistikom, objelodfanivši „Kumaran ili Betlehem“, monografiju župe Bukovca zatim pet knjiga za potrebe svećenika – propovjednika i kultnu knjigu „Duvno-povjest župe duvanjskog samostana“, kojom je osigurao visoko mjesto među zaslužnim Duvnjacima svih vremena.
Trenutačno još trojica svećenika roda Bagarić iz Bukovice služe bogu i narodu: fra Mirko (rođen 1949.), dominikanac Stipe Bagarić (1941.) i dijacezanski svećenik Jakov Bagarić (1925.) inače rodni brat fra Ivin. Prselio u vječnost kada je rukopis ove knjige završavan pokoj mu vječni.

Evo i nekih ogranaka Bagarića: Glizići, Gajići, Ćagići, Perčinovići, Libinovići, Sekanovići, Čamberovići, Adžići.

2plus2
02.03.2010., 22:35
prezime Kalajžić iz okolice Omiša. Nešto o tom prezimenu ?

K_e_N_s_A_i_1
03.03.2010., 07:39
znaa li itko značenje i porijeklo prezimena Tomas?

TOMASI (Duvno)
Danas na duvanjskom području Tomasi žive u Eminovu Selu (2 obitelji, 8 članova), Sarajlijama (1, 6) i Tomislavgradu (1,4).

Prezime je nastalo od vlastitog imena Toma, koje je "aramejskog podrijetla i znači "blizanac". U grčkom se javlja kao Thomas i Toma. Ime se širilo kultom apostola (nevjernog) Tome, i to u naše primorje osobito za bizantskog vremena. Pojavljivalo se u dva oblika: Tomas od kojeg su prezimena Tomas, Tomasović, Tomaš, Tomaša i Toma, od koje su drugi likovi bez sufiksa š.'" \ hrvatsko "ime Tomislav nije svetačko nego narodno (od glagola tomiti, lakle onaj koji tomi, prigušuje, utažuje slavu"). Hipokoristik tog imena je Tomo, Tome često se u prezimenima miješa sa svetačkim Toma.

Ako su Tomasi i Tomasovići inačice istog prezimena, onda se ovo I prezime prvi put, koliko je nama poznato, spominje 14. veljače 1482.godine, kad pripadnici jednog od tri plemena znamenite Poljičke kneževine - Limići, u nazočnosti kneza poljičkog Dujma Papalića u Donjem Polju pokraj crkve Sv. Martina, "primiše u svoje redove u susjedstvo sve one među sobom koji daju desetinu, a nisu do sada imali mljela u sudstvu i svakoj drugoj časti u Poljicima." Među primljenim su i djeca Pavla Tomasovića, a sve je to zapisano u 96. članu Poljičkog statu¬ta, uz Vinodolski zakonik najstarijeg pravnopovijesnog spomenika na hrvatskom jeziku.
Kakve su veze između poljičkih Tomasovića i stare bosanske plemićke obitelji Marianovicha alias Tomassovicha, koja je 1756.god. doselila iz Bosne u Sutivan na otoku Braču, a preko Poljičke kneževine, u ovom trenutku ne znamo, pa neka ova natuknica bude poziv za nova istraživanja.

Također za sada nema ili ih mi ne znamo dokaza o vezi poljičkih i Bračkih Tomasovića s duvanjskim ili pak Tomasima iz Drinovaca pokraj Gruda.

Jesu li Tomasi starinom iz Eminova Sela, kako je to svojedobno tvrdio srpski etnograf Jevto Dedijer? Krunoslav Draganović misi drugačije. Iako to nije isključeno, ipak nam ne izgleda odviše vjerojatno. Istina livanjski Tomasi u Kablićima, odakle je jedna strana preselila u Zastinje potječu iz Eminova Sela, ali jedva prije godine 1900., jer ili tamo ne nalaze naši biskupski popisi XVIII. vijeka. U Eminovu Selu bilježi popis 1741. godine jednu obitelj (netočno, jer su bile dvije-op.A.I.) Tomasa (članova), koje do 1768. godine narasta na 2 familije i 17 osoba. U Drinovcima u Hercegovini oni su u isto vrijeme dosta brojniji 1743. pet obitelji sa 34 člana, a 25 godina kasnije šest obilelji i 51 duša. Makar ta činjenica još ne dokazuje da im je starina u Drinovcinu ipak se čini vjerojatnijom nego da su od Duvna. Dakako, trebalo bi točno ispitati dokumente i obiteljske tradicije da se stvar može utvrditi.'"
Prije spomenutih biskupskih popisa bosanskohercegovačkil Hrvata katolika Tomasoviće susrećemo u Imotskoj krajini ili preciznije 1686. godine u vrijeme Bečkog rata, kada se u zbjegu stanovi imotskog sela Vinjana, koji će se zaustaviti na području Brela, nalazi 11-člana obitelj Mije Tomaševića. Kad se Imotska krajina oslobađa od Turaka, vraćaju se iz progonstva. "Kad se stvarao Zemljišnik 1725.godine Cvitan Tomašević je s Bonom Tornašević i sa 17 čeljadi dobio kuću u Vinjanima i 42 kanapa zemlje. U to je uključeno 8 kanapa na račun harambaštva. Petar Tomašević sa 7 čeljadi dobio je 12 kanapa, Filip Tomašević sa 7 čeljadi 14 kanapa zemlje. Obojica kuće uz Vicanovića uz Ričinu. Fra Ivan Tomasović Gagić 1715. među posljednjima napušta samostan na Prološkom blatu. Godine 1876. živjelo 7 obitelji. Nalazimo ih u 17. stoljeću u Tučepima i Podgori.
U vrijeme popisa bosanskohercegovačkih Hrvata katolika 1741./42. godine biskup fra Pavo Dragićević zabilježio je u Eminovu Seli obitelji Tomasa, s kraćom i dužom inačicom prezimena: 19-članu obitelj Grge Tomasovića (Gregorius Tomasovich) i 7-člano domaćinstvo Mije Tomasa (Michael Thomas). I u Srđevićima pokraj Livna tada su zabilježene dvije obitelji Tomasa: Markova sa 16 i Vidova sa 6 članova.
Pripadnici ovog roda tada su ipak najbrojniji u Drinovcima pokraj Guda: pet obitelji - Tomina s 11, Mijina sa 7, Jurina i Matina s po 6 i Grgina sa 4 člana.

1768. godine u vrijeme popisa biskupa fra Marijana Bogdanovića u Eminovu Selu (u izvorniku Eminovichi) opet su 2 obitelji: Franina s 9 i Antina sa 6 članova. Iz jedne od ovih obitelji je i fra Paskal Tomasović, koji je od 30. listopada 1784. godine do lipnja 1785. godine služio Bogu i narodu kao kapelan u župi Kupres. Godine 1768. Tomasi se na duvanjskom području proširuju i na Lug, gdje je zabilježena 14-člana obitelj Petra Tomasovića.

I u Drinovcima Tomasi povećavaju i broj obitelji i članova: Ilija I oinasović ima 17-članu obitelj, dvije su obitelji s po 8 članova - Jozina i Mijina, a dvije s po 6 članova - Ivanova i Karlova te Matina s 5 članova.

Tomasi sele i u sjevernu Bosnu. U maticama župe Plehan u derventskom kraju susrećemo ih od 1760. do 1790. godine kao doseljenike. Tako primjerice 1788. godine zabilježeno je da se u selo Bišnju doselio Mate Tomas i Šimica Tolić "iz Dalmacije". Ovo "iz Dalmacije" vjerojat¬no se odnosi na Vinjane ili pak Tihaljinu, gdje su Tomasi "doselili uvjenčavanjem u drugoj polovici 18. stoljeća."

Neki pokušaji da se rod Tomasa izvorno vežu na posljednje bosanske Kraljeve Stipana Tomaša i Stipana Tomaševića, nemaju nikakva utemeljenja.

TOMASI (Kupres)
U Kupresu je bila jedna uglednija obitelj, doseljena iz poričja kod Bugojna, odselila za vrijeme II. Svj. Rata. Po Dedijeru Tomasi su starosjedioci u Eminovu Selu kod Duvna. Iako to nije isključeno, ipak nam ne izgleda odviše vjerojatno. Istina, livanjski Tomasi u Kabilićima, odakle je jedna grana preselila u Zastinje potječu iz Eminova Sela, ali jedva prije 1800.god., jer ih tamo biskupski popisi ne nalaze u 18.st.U Eminovu Selu bilježi popis 1741.god. tek jednu obitelj Tomasa (7 članova), koja do 1768. Se povečava na dvije obitelji i 17 osoba. U Drinovcima u Hercegovini oni su u isto vrijeme dosta brojniji: 1743. Pet obitelji sa 34 člana, a 25.god. kasnije šest obitelji i 51 duša. Makar da ta činjenica još ne dokazuje, da im je starina u Drinovcima ipak se čini vjerojatnijom nego da su od Duvna. Dakako to bi trebalo točno ispitati u dokumentima i obiteljske tradicije da se stvar može utvrditi. U bugojanskoj župi danas žive 23 obitelji Tomasa. One su mogle doći bilo iz Duvna preko Kupresa, za što nema nigdje ni zapisa ili preko Rame iz Hercegovine, za što govori domaća predaja u Skoplju.
Tomas <-Tòmas (Tomó <- Tomóìslav; <- Tȍma /V.Tȍmić)
Tomić <- Tȍma (<- lat. Thomas <- grč. Thōmā <- aram. Teōmā)

Imaš i ovdje neke informacije
http://www.brela.com/brolanenses/prezimena/tomas.htm
http://www.tihaljina.com/index.php?option=com_content&view=article&id=52&Itemid=62

Pozdrav!

2plus2
03.03.2010., 13:07
Ženski čamac, čun, kajić. :)

To mi ne znači previše u pojašnjenju

magdalenag
03.03.2010., 20:34
Tek sam se nedavno uključila u istraživanje i moram priznati da neznam baš puno.Prezime Glockner.Tata rođen 1923.u Virovitici,ali u mat.uredu nema podataka.Dvije tete,izgubio se trag u IIww.neznam godine rođenja.Također neznam ništa o djedu i baki,pa kako i gdje da tražim?
Svaki savjet dobrodošao.

2plus2
04.03.2010., 01:05
Što je sa prezimenom Dogan? Odakle se našlo među Hrvatima?

NataliVinc
04.03.2010., 13:17
Pitanje - zna li netko iz koje države potječe i što znači prezime - FITYKUS ili FIĆKUŠ. Prabaka je rođena u Mađarskoj. Problem je u tome što kolegica s posla koja je isto Mađarica tvrdi da nema šanse da je to mađarsko prezime. Možda su od nekuda doselili u Mađarsku?!

Magor
05.03.2010., 16:24
Pitanje - zna li netko iz koje države potječe i što znači prezime - FITYKUS ili FIĆKUŠ. Prabaka je rođena u Mađarskoj. Problem je u tome što kolegica s posla koja je isto Mađarica tvrdi da nema šanse da je to mađarsko prezime. Možda su od nekuda doselili u Mađarsku?!

mađ. Fütykös (füćköš / fićkeš) = budža / batina s glavom / pastirska palica

u mađarskom slengu: penis :D

Rijetko prezime.

ivicagiljanovic
05.03.2010., 17:13
Bok, zanima me ako netko zna nešto o prezimenu Giljanović, mjesto dalmatinska zagore ili u mom slućaju Labin Dalmatinski

Uspio sam saznati da potjeće od chiglianovich( negdje piše i ghiglianovich) i da od njega poslje nastaju razna prezimena na podrućju segeta kraj trogira, nešto se spominje između 18 i 19-og stoljeća, al prije toga ništa, a i to malo šta se spominje je većinom ime nekog vladajućeg političara, bio bih jako zahvalan ako netko zna odakle to prezime potjeće i nešto malo više o njemu.

Hvala

lapis...
06.03.2010., 18:20
Molila bi o prezimenu Bogdanović? Bilo kakve informacije. I o Orešićima koji su doselili u Gornje Bogićevce u drugoj polovice 19.st. iz Like. Bilo što je dobrodošlo. Hvala puno.

mustricolaris
09.03.2010., 15:23
Bok, zanima me ako netko zna nešto o prezimenu Giljanović, mjesto dalmatinska zagore ili u mom slućaju Labin Dalmatinski

Uspio sam saznati da potjeće od chiglianovich( negdje piše i ghiglianovich) i da od njega poslje nastaju razna prezimena na podrućju segeta kraj trogira, nešto se spominje između 18 i 19-og stoljeća, al prije toga ništa, a i to malo šta se spominje je većinom ime nekog vladajućeg političara, bio bih jako zahvalan ako netko zna odakle to prezime potjeće i nešto malo više o njemu.

Hvala

Giljanovići su obitelj porijeklom iz prostora današnje Zagore. Spominju se u više navrata u okrugu Trogir, napr. 1710 prilikom izrade katastra ima ih u više mjesta trogirske Zagore (prostor od Bristivice do Labina). Kasnije se spominju svuda oko Trogira, po Kaštelima i po otocima.
Čini se da su došli iz Bosne negdje tijekom tursko-mletačkih ratova recimo između dvaju ratova (Ciparskog 1570.g. i kandijskog 1648.g).
I imaš pravo: u zapisima u trogirskom okrugu imaju oblici Chiglianovich, Gilianovich, Ghiglianovich te kasnije (iza 1880) se piše Giljanović. Vrlo su plodna obitelj pa su se vrlo rano rašilili iz Zagore svuda okolo: Trogir, Seget, Kaštela, Šibenik, možda i neki srednjedalmatinski otoci poput Brača ili Šolte.

anja99
10.03.2010., 11:38
Prezime Škulje, molila bih. Unaprijed zahvaljujem.

fafafa2233
10.03.2010., 17:13
Ja naručujen prezime Viđak. Znan da su splićani već generacijama ali negdi san čuja da su podrijetlon boduli. Ima li tu istine?

nani123
10.03.2010., 22:19
Prezime Ereiz,molila bih da ako neko zna da mi pomogene otkriti,hvala

MATE10xx
13.03.2010., 17:24
Prezime Jurcan,tražim već neko vrijeme i eto naišao na ovu temu :D

vencelin
13.03.2010., 18:17
prezime Kalajžić iz okolice Omiša. Nešto o tom prezimenu ?

Kalaj, hrv. kositar, prezime dolazi od zanata pokositravanja bakrenog posuđa.

Kalajžić, Kalajđić, Kalajđija

2plus2
14.03.2010., 13:05
Kalaj, hrv. kositar, prezime dolazi od zanata pokositravanja bakrenog posuđa.

Kalajžić, Kalajđić, Kalajđija

Ma teško da si u pravu, tko je od tih ljudi uopće znao ili rabio kositar, tko bi pokositravao bakreno posuđe??

Znači srpsko prezime jer Srbima je kalaj kositar. Asocira i na kemijske medote kalanja metala. Osim ako kalaj nema neko značenje i na nekom druogom jeziku, npr. nekom ilirskom.

E pa ima. Kalaj je na albanskom dvorac. Možda neko staro ilirsko prezime koje je označavalo ljude koji žive u utvrdi.

vratanijac
14.03.2010., 13:16
Znači srpsko prezime. Ma teško da si u pravu, tko je od tih ljudi uopće znao ili rabio kositar, tko bi pokositravao bakreno posuđe??

Vjerojatno riječ "okalaj" me se , u smislu pusti me na miru je bila ta zbog koje je nastalo to prezime.

Itekak se po turskoj upotrebljavalo , to je bil jedan od poznatih starih zanata .

http://www.sedef.se/11094960

A imaš i poznatu kletvu sa lud,zbunjen,normalan sunce ti kalaisano .

2plus2
14.03.2010., 13:22
Itekak se po turskoj upotrebljavalo , to je bil jedan od poznatih starih zanata .

http://www.sedef.se/11094960

A imaš i poznatu kletvu sa lud,zbunjen,normalan sunce ti kalaisano .

Eto tako je izgledao moj prvi odgovor, dok ga nisam malo izminija.
Znači ispada da je turskog porijekla prezime, možda su čak Turci prvi Kalajžići u Hrvatskoj.

fafafa2233
14.03.2010., 21:37
Eto tako je izgledao moj prvi odgovor, dok ga nisam malo izminija.
Znači ispada da je turskog porijekla prezime, možda su čak Turci prvi Kalajžići u Hrvatskoj.

Pričaš gluposti. :mig: Mnog prezimena u rh imaju taj turski korjen jer je većina nastala za vrijeme turskih osvajanja (tridentski koncil- odlučeno da svi katolici moraju imati prezimena) ali nosioci tih prezimena sa turskom veze nemaju. :kava:

2plus2
15.03.2010., 21:17
Pričaš gluposti. :mig: Mnog prezimena u rh imaju taj turski korjen jer je većina nastala za vrijeme turskih osvajanja (tridentski koncil- odlučeno da svi katolici moraju imati prezimena) ali nosioci tih prezimena sa turskom veze nemaju. :kava:

Bez takvih upadica molim. Ne pričam gluposti nego govorim ono što je u teoriji moguće. Ima Hrvata koji imaju taj turski korijen.Znamo što su Turci radili po Hercegovini. A ti vidim imaš problema sa pravopisom. :mig:

Zašto dosta ljudi ima turska prezimena, zato što su im Turci neovisno od koncilu davali prezimena.

Kloki
16.03.2010., 03:21
Bez takvih upadica molim. Ne pričam gluposti nego govorim ono što je u teoriji moguće. Ima Hrvata koji imaju taj turski korijen.Znamo što su Turci radili po Hercegovini. A ti vidim imaš problema sa pravopisom. :mig:

Zašto dosta ljudi ima turska prezimena, zato što su im Turci neovisno od koncilu davali prezimena.

Postoji jedan jednostavan razlog - u doba kada su nastala ta prezimena narod je puno više koristio turske posuđenice...

fafafa2233
16.03.2010., 08:13

Meni se čini da ne znaš što su Turci radili po Hercegovini. :kava:
Stvarno pričaš gluposti. :mig:
Na forumu se ne zamaram pravopisom....

Shain
16.03.2010., 10:20

U Turskoj nisu postojala prezimena sve do 1933. g. U Bosni nisu postojala prezimena sve do 19. stoljeća i austro-ugarske okupacije. :)

Zdeva_ZD
16.03.2010., 11:51
Prezime Primorac, oli Bunjevačko?

2plus2
16.03.2010., 19:47
Meni se čini da ne znaš što su Turci radili po Hercegovini. :kava:
Stvarno pričaš gluposti. :mig:
Na forumu se ne zamaram pravopisom....

Kad bi se sklopio brak između katolika, žena bi bila prisiljena otići kod age,bega uglavnom turčina (tzv. pravo prve bračne noći)

2plus2
16.03.2010., 19:50
U Turskoj nisu postojala prezimena sve do 1933. g. U Bosni nisu postojala prezimena sve do 19. stoljeća i austro-ugarske okupacije. :)

Znam da do Ata Turka Turci nisu imali prezimena, ali ne govorim o tome. Krivo si skužija. Ne kažem da su im Turci davali svoja prezimena, nego su im izmišljali neka "bezvezna" prezimena.

mdea
17.03.2010., 10:02
Vec sam pitala,ali posto niko nije odgovorio ja opet isto.Da li neko zna poreklo prezimena Opsenica.dosli su iz Like preko Slavonije pa u Beograd.Neko nas povezuje sa Svilarima iz Dalmacije o kojima nista nisam cula.Hvala unapred.

Atmice
17.03.2010., 10:39
Danas je po svim novinama, a prezime je "fenomenalno" - KAPISODA. Zna li tko nešto o tom prezimenu - doima se interesantnim. Frajer je Crnogorac. Vuče na vlaško prezime.... :rolleyes:

fafafa2233
17.03.2010., 14:18
Kad bi se sklopio brak između katolika, žena bi bila prisiljena otići kod age,bega uglavnom turčina (tzv. pravo prve bračne noći)

vidi se da nemaš pojma o čemu pričaš :mig:

2plus2
17.03.2010., 17:32
vidi se da nemaš pojma o čemu pričaš :mig:

Glup si momak, nisi kompetentan za ovaj forum

2plus2
17.03.2010., 17:33
Danas je po svim novinama, a prezime je "fenomenalno" - KAPISODA. Zna li tko nešto o tom prezimenu - doima se interesantnim. Frajer je Crnogorac. Vuče na vlaško prezime.... :rolleyes:

Vjerojatno latinsko. Po čemu te vuče na vlaško ?

kipcak
17.03.2010., 17:58
Vjerojatno latinsko. Po čemu te vuče na vlaško ?

KAP i SODA.Satavljene dvi rijeci i poveznik.Moje prezime Kuman asocira na etno pripadnost direktno.I u knjigama pise tako.Ronald Cumman:confused:

jax
17.03.2010., 18:12
Odakle je prezime Cvirn i Sever?

2plus2
17.03.2010., 18:15
KAP i SODA.Satavljene dvi rijeci i poveznik.Moje prezime Kuman asocira na etno pripadnost direktno.I u knjigama pise tako.Ronald Cumman:confused:

Tvoje prezime i je oznaka etno pripadnosti. Ne znam baš ima li taj Roland veze s tim tvojim prezimenom,možda da možda ne,ali pogledaj na wikipediji narod : Kumani

2plus2
17.03.2010., 18:17
KAP i SODA. :

Ako ćemo tako ni SODA nije hrvatska riječ, i zašto bi netko "kapao" sodu ako bi uopće mogao

kipcak
17.03.2010., 18:23
Ako ćemo tako ni SODA nije hrvatska riječ, i zašto bi netko "kapao" sodu ako bi uopće mogao

zato sto je hajvan.Ako znas taj turcizam sta znaci.KRETEN.:lol:

kipcak
17.03.2010., 18:25
Tvoje prezime i je oznaka etno pripadnosti. Ne znam baš ima li taj Roland veze s tim tvojim prezimenom,možda da možda ne,ali pogledaj na wikipediji narod : Kumani

Poligraf u spisu naroda navodi Kumanoi,na dvoru Bizanta.

2plus2
17.03.2010., 22:23
zato sto je hajvan.Ako znas taj turcizam sta znaci.KRETEN.:lol:

Hajvan = Kreten ?

Kloki
17.03.2010., 22:27

Koeman je na nizozemskom trgovac. A koe znači krava.

2plus2
17.03.2010., 22:34
Koeman je na nizozemskom trgovac. A koe znači krava.

Koeman da ali on navodi "Cumman" . Znam što bi to značilo na hrvatskom ali me sram prevoditi

Kloki
17.03.2010., 22:45
Koeman da ali on navodi "Cumman" . Znam što bi to značilo na hrvatskom ali me sram prevoditi

Ronald Cumman = Ronald Koeman, slavni nizozemski nogometaš.

kipcak
17.03.2010., 22:58
Eto vi se ubiste trazeci neke korijene ja u osobnoj to nosim.:lol:
A imam jos jednu poveznicu njihova zastava je bila biljeg za stoku m malo al naotrage.

kipcak
17.03.2010., 22:59

engleska rijec Human je izvednica iz Cumman ili man ,sto ce rec da smo svi rodzaci,pickice na vic nemogu s nama

kipcak
17.03.2010., 23:02
Ako sam zaboravio napisat i JURCEVIC prezime ima veze sa Kumanima.Naso sam u spisima.Jesu Jurcevici Hrvati ili srbi danas?

2plus2
17.03.2010., 23:15

Aha, na njega je mislio. :rofl:

Jer ovo Cumman je malo prosto za prevoditi

2plus2
17.03.2010., 23:17
engleska rijec Human je izvednica iz Cumman ili man ,sto ce rec da smo svi rodzaci,pickice na vic nemogu s nama

U biti prvo su postojali Kumani a onda tek su nastali ljudi

jax
18.03.2010., 12:51
Odakle su prezimena Cvirn i Sever?

Reeqwertz
18.03.2010., 19:58
Prezimena Novaković i Popović ?

Ne znaima me odakle su,samo ako netko može potvrditi jesu to "pokatoličeni" :rolleyes: ili ima stvarno naših takvih ? :ne zna:

Svi koje poznajem s tim prezimenom imaju khm ... "zajednička" imena :kava:

dino95
19.03.2010., 23:11
Prezime Banda? zna li neko mozda nesto? hvala unaprijed :)

MATE10xx
21.03.2010., 21:10
Zanimalo bi me podrijetlo prezimena Jurcan(nije bilo odgovora prije pa eto ponavljam post :) )

Road_Warrior
22.03.2010., 16:41
Jel mi može ko reći za prezime PARIĆ, to je od frenda pa ga zanima...

Gluskab
23.03.2010., 06:13
Prezimena Novaković i Popović ?

Ne znaima me odakle su,samo ako netko može potvrditi jesu to "pokatoličeni" :rolleyes: ili ima stvarno naših takvih ? :ne zna:

Svi koje poznajem s tim prezimenom imaju khm ... "zajednička" imena :kava:
Ima i naših,naravno.

NataliVinc
23.03.2010., 12:30
mađ. Fütykös (füćköš / fićkeš) = budža / batina s glavom / pastirska palica

u mađarskom slengu: penis :D

Rijetko prezime.

ajme pa zar penis? :rofl:

Iai
28.03.2010., 14:43
Zna li itko ista o prezimenu Maturanec ?

Hvala

Titus
28.03.2010., 18:44

Nema to nikakve veze sa etno pripadnosti. To je ime nastalo zbog izvjesne navike odnosno zbog izgovornog problema.
Da objasnim: U moje vrijeme smo mi u Zgbu drmali gemiste na meter, a Brki je volil spricere (vino + soda), medjutim imal je sprachfehler, nije mogel izgovoriti spricer pa je rekel birtasu KAP(I)SOD(E), a mi ga onda nazvali KAPISODA, to se valjda njemu dopalo pa je preuzel to za prezime. Eto tak da znas.

HRVATski Topnik
01.04.2010., 20:06
Posjedujem podatke o sljedecim prezimenima (mjesto i godina prvoga spomena,od cega je nastalo) pa ako se netko preziva tako mogu mu na PM ili javno napisati sve sto znam o njegovom prezimenu.Napominjem da tih podataka nema na netu,da ne bi netko pomislio da kopiram.

Trstenjak

Jel može nešto o ovome prezimenu?

Salines
02.04.2010., 15:53

Pravo prve bracne noci se provodilo u srbiji i to voljom lokalnih aga, koji su obicno bili poturceni srbi! Takvo nesto službeno u bosni nije postojalo, jer je bosna bila pogranično područje u kojemu turcima nije bilo do sukoba sa narodom. Bilo je pojedinačnih otmica nemuslimanskih žena od strane lokalnih moćnika opet poturica...

2plus2
04.04.2010., 00:46
Nema to nikakve veze sa etno pripadnosti. To je ime nastalo zbog izvjesne navike odnosno zbog izgovornog problema.
Da objasnim: U moje vrijeme smo mi u Zgbu drmali gemiste na meter, a Brki je volil spricere (vino + soda), medjutim imal je sprachfehler, nije mogel izgovoriti spricer pa je rekel birtasu KAP(I)SOD(E), a mi ga onda nazvali KAPISODA, to se valjda njemu dopalo pa je preuzel to za prezime. Eto tak da znas.

Riječ je bila o prezimenu Kuman a ne Kapisoda. Eto tak da znaš :kava:

2plus2
04.04.2010., 00:47
Pravo prve bracne noci se provodilo u srbiji i to voljom lokalnih aga, koji su obicno bili poturceni srbi! Takvo nesto službeno u bosni nije postojalo, jer je bosna bila pogranično područje u kojemu turcima nije bilo do sukoba sa narodom. Bilo je pojedinačnih otmica nemuslimanskih žena od strane lokalnih moćnika opet poturica...

Pa još bolje

2plus2
04.04.2010., 00:48
Prezime Predovan ?

wyski59
04.04.2010., 22:34
Molio bi ,ako netko ima spoznaje o prezimenu BLAŽIĆ,i dali su posjedovali svoj obiteljski grb.Ako netko ima više podataka odakle su došli i kako su se nastanili moji preci u slavoniji.??!!
Hvala.:confused:
ivan.foxtrot.blai4@gmail.com

Titus
06.04.2010., 08:00
Riječ je bila o prezimenu Kuman a ne Kapisoda. Eto tak da znaš :kava:

Ma znam, al nisam bas tak sitnicav. kad sam to pisal popil sam par gemista pa sam kapnul na tvoj QUOTE, a ak Kapisodu bas zanima zakaj se tak zove onda je sigurno procital i sad covjek zna i ne mora vise zivjet u zabludi:Pivo:

A kaj se tice tvog imena Herr Kuhmann -ispravno pisanje tvog imena na njemackom jeziku-, je tipican primjer kajkavaca da njemacke rijeci izgovaraju iskrivljeno onda ih tako i pisu:
Stenge = Stiege = Stepenice
Muellschaufel = Misaflin = Smetnjak
Kuhmann = Kuman = Govedar,
nema drugog objasnjenja. Uzmi to zdravo za gotovo, jer tog prezimena ima puno u Njemackoj:kava:

2plus2
06.04.2010., 17:14
@ Titus, ko tu pije a ko plaća ?

Uglavnom, teško da je Kuman njemačkog porijekla, ne kažem da nije moguće ali je vrlo teško

Titus
07.04.2010., 15:20
@ Titus, ko tu pije a ko plaća ?

Uglavnom, teško da je Kuman njemačkog porijekla, ne kažem da nije moguće ali je vrlo teško

Naravno da ti placas. Bas mi se pije dobar gemist, jer sam dosel iz Brasilien.
Cuj to ti je onak kak sam ti napisal. Kad bi bilo drugcje onda bi ti bil kraljevske krvi, jer su ti tam davno negdje jednog madjarskog kralja zvali Kuman, jer se druzil skupa sa kumanima. To ti je isto kaj da se danas druzis sa Skins i onda ti jedan pametan covjek veli da se tga okanis. Tak je papa to rekel tom madjarskom kralju, jer su ti Kumani u ono vrijeme bili ovokaj su ti danas Skinets.
Obrijanih glava, krvolocni, gadni da ti se povraca. Tak ti je i meni kad dojdem u Zgb onda sve sami Kumani ili Skins oko tebe pa velim ja onda idem ja natrag v beli svet.
Znaci bolje ti je da si njemackog germanskog porijekla, nego kumanskog tursko-azijkog sa obrijanom glavom. Ak sad vec imas obrijanu glavu onda si stvarno ono kaj ti mislis da jesi. Pusti si brzo da ti kosa naraste preije nego ti ovo procitaju drugi ljudi:Pivo:
Ja sam isto Germane pa kaj mi fali

2plus2
07.04.2010., 16:27
Naravno da ti placas. Bas mi se pije dobar gemist, jer sam dosel iz Brasilien.
Cuj to ti je onak kak sam ti napisal. Kad bi bilo drugcje onda bi ti bil kraljevske krvi, jer su ti tam davno negdje jednog madjarskog kralja zvali Kuman, jer se druzil skupa sa kumanima. To ti je isto kaj da se danas druzis sa Skins i onda ti jedan pametan covjek veli da se tga okanis. Tak je papa to rekel tom madjarskom kralju, jer su ti Kumani u ono vrijeme bili ovokaj su ti danas Skinets.
Obrijanih glava, krvolocni, gadni da ti se povraca. Tak ti je i meni kad dojdem u Zgb onda sve sami Kumani ili Skins oko tebe pa velim ja onda idem ja natrag v beli svet.
Znaci bolje ti je da si njemackog germanskog porijekla, nego kumanskog tursko-azijkog sa obrijanom glavom. Ak sad vec imas obrijanu glavu onda si stvarno ono kaj ti mislis da jesi. Pusti si brzo da ti kosa naraste preije nego ti ovo procitaju drugi ljudi:Pivo:
Ja sam isto Germane pa kaj mi fali

Ti si isto Germane jeli :rofl:

A kasno je meni za ovo što govoriš ja sam okorjeli skinjo i kuman. ( Ne znam odakle ti ideja da sam ja Kuman :lol: )

Obrija sam svoju krasnu dugu kosu i istetoira na glavi skinjo-kuman,...

minchy1111
07.04.2010., 21:24
interesuje me porijeklo prezimena velić pa ako neko nesta zna molim vas pomozite...hvala unaprijed:)

Dijete Cvijeća
20.04.2010., 01:11
Zna li itko ista o prezimenu Maturanec ?

Hvala

To ti je čisto zagorsko prezime - kao što znamo, svi se Zagorci rađaju s malom maturom. :mig:

ignotus
23.04.2010., 22:04
imam jedno pitanje, nedavno sam čuo da se neka prezimena mogu prevoditi npr. s hrv. na engl. i obrnuto (nešto slično kao s imenima npr. ivan=john.....) pa me zanima jel to istina? :ne zna:

Passenger_57
23.04.2010., 22:08
imam jedno pitanje, nedavno sam čuo da se neka prezimena mogu prevoditi npr. s hrv. na engl. i obrnuto (nešto slično kao s imenima npr. ivan=john.....) pa me zanima jel to istina? :ne zna:

pa možeš...npr. Mišo Kovač=Mouse Blacksmith

ignotus
23.04.2010., 22:19
pa možeš...npr. Mišo Kovač=Mouse Blacksmith

:lol: aj mi onda prevedi jadranka kosor :D

Passenger_57
23.04.2010., 23:14
:lol: aj mi onda prevedi jadranka kosor :D

Adriatica Ouzelor

The Perkins
25.04.2010., 16:51
Od kud je prezime Pettauer??? :confused:

franst
28.04.2010., 22:05
zanima me ako netko zna otkud potječe to prezime,kako je nastalo,da li su svi Hrvati jer sam čuo neke priče da su od Livna,znam samo da ga u Jajcu i Šibeniku i njegovom zaleđu ima najviše.Ako netko nešto zna molio bi da mi odgovori jer sam tog prezimena i sve me o njemu zanima.Inače sam iz dalmacije

Kloki
29.04.2010., 02:20
zanima me ako netko zna otkud potječe to prezime,kako je nastalo,da li su svi Hrvati jer sam čuo neke priče da su od Livna,znam samo da ga u Jajcu i Šibeniku i njegovom zaleđu ima najviše.Ako netko nešto zna molio bi da mi odgovori jer sam tog prezimena i sve me o njemu zanima.Inače sam iz dalmacije

Danas ih ima u svim većim dalmatinskim gradovima (Šibenik, Zadar, Split) ali prezime vuče porijeklo iz Pokrovnika u Drniškoj krajini.

Štrkalj je prezime nadimačkog karaktera, nastalo od štrk.

1. Vrsta kukca - usp. prezimena Buha, Obad, Kukac itd.
2. U nekim govorima štrk = roda.
3. Otrovna biljka - divlji krastavac.

franst
29.04.2010., 07:27
zanima me jedna stvar.Kažu da se prezime nalazi u crkvenim knjigama 1741 kod Livna.Zanima me da li su tu došli iz Jajca pa kasnije u Pokrovnik bježeći pred Turcima.Hvala na odgovorima i nadam se da će mi to netko još malo detaljnije pojasniti.Unaprijed hvala

Kaspijan04
12.05.2010., 14:45
a ja se prezivam Božić,odmalena me zanima podrijetlo moje obitelji,kao i sa mamine strane (Kretić-Ratkajec),za ovo Ratkajec sam otkrio da su se tako nazvale obitelji koje su služile obitelji Ratkay u Velikom Taboru radi njihove dobrote i u njihovu čast....no najveći problem je prezime Božić,16. po broju osoba koji ga nose u HR,jedno od naj,ako ne i najrasprostranjenije prezime,može se za njega čuti u svim dijelovima Hrvatske,ali i BiH,kao i Srbije....normalno mnogi su uzeli to prezime,a da pritom nisu ni znali da su i drugi uzimali,jer naravno da nemam veze sa svima koji se tako prezivaju,ali problem je što ne mogu sa sigurnošću reći odakle moja loza potječe....trenutno živim u jednom selu u Vukovarsko-srijemskoj žipaniji,ali nismo tude kao domaće prezime nego su se moji 1945. ovdje doselili iz susjednog sela(preko Save-BiH)......a najvjerojatnije da su se i tamo nekada davno doselili iz tko zna odakle.......ugl. komplicirano :D

Pavo B.
13.05.2010., 07:11
Evo nesto za one koji znaju citati cirilicu. Knjiga od Nikole Zvonimira Bjelovucica o porijeklu stanovnistva peljeskog poluotoka (iliti poluostrva Rata, kako ga on naziva). Obradjena su sva sela, i navedene su porodice i njihovo porijeklo.

http://www.scribd.com/doc/31295704/Nikola-Zvonimir-Bjelovucic-Poluostrvo-Rat

Ako postoji dovoljno zanimanja, imam i slicnu knjigu o Dubrovniku i okolici, kao i jos par etnografskih djela iz iste serije.

adidasfan
13.05.2010., 10:22
Išta o prezimenu Kelečić

Krofil
13.05.2010., 16:47
Zna li tko što o prezimenu Perković? Pretpostavljam da je prezime poteklo od Perko, pa Perkov da bi na kraju došlo do Perković. Ako netko zna nešto, primjerice, kada se prvi puta spominje i na kojem prostoru, bio bih zahvalan ako napiše. Pozdrav!

bero113
13.05.2010., 16:50
Kako da saznam porijeklo svog prezimena??? Prezime je Berić, porijeklo, gdje se spominje i tako, inače sam iz Slavonije i želio bih znati odakle sam podrijetlom, pa ako bi mi itko mogao pomoći, bio bih veoma zahvalan :D

Sherlock Holmes
13.05.2010., 22:30
Ako netko zna molio bi da mi napiše nešto o prezimenima milutinović,ivanović,dujmović i stijepović u okolici Dubrovnika ako netko zna bio bi jako zahvalan. :)

Pavo B.
14.05.2010., 02:43
Ako netko zna molio bi da mi napiše nešto o prezimenima milutinović,ivanović,dujmović i stijepović u okolici Dubrovnika ako netko zna bio bi jako zahvalan. :)

Evo knjiga. Porijeklo porodica dubrovackog kraja: http://www.scribd.com/doc/31339177/Ilija-Sindik-Dubrovnik-i-Okolina

Passenger_57
14.05.2010., 08:42
Evo knjiga. Porijeklo porodica dubrovackog kraja: http://www.scribd.com/doc/31339177/Ilija-Sindik-Dubrovnik-i-Okolina

Budući da je na ćirilici, nadam se da to nije napisao još jedan 'istoričar' koji Dubrovnik smatra 'vekovnim srpskim gradom' :rolleyes:

Sherlock Holmes
14.05.2010., 13:56
hvala:top:, ali pošto neznam ćirilicu ima li što na hrvatskom.

JožaBistranski
14.05.2010., 14:30
evo samo da generalno odgovorim svima, tu se pitaju porijekla prezimena pa ću generalno odgovoriti. Sva prezimena koja završavaju na ić su prezimena koja potiču od kmetova. U samim počecima feudalizma kod nas feudalci su prisilili kmetove ali i siromašnije građane da svoja prezimena umanje (ić je zapravo sufiks za umanjenice) i time ih zapravo ponizili ali i napravili jasnu distinkciju da se zna ko je ko (evo ja se naprimjer dan danas klonim kmetova). Da se nebi mešali kmetovi i plemstvo.

Prezime u večine hrvatskih kontinentalnih plemenitaških familija završava na -in (zagorje, slovenija), kadkad an (više slavonija) a u dalmaciji plemenitaška prezimena završavaju na -ov, još neki primjeri za plemstvo su -ski, rijetko -an. svi drugi su ili kmetovija ili stranci.

Evo sad par primjera, npr Petrović. Dakle prvo je bio neki Petar, onda je taj Petar imao obitelj i ta je obitelj kroz nekih parsto godina postala plemenitaška obitelj. Svi njegovi potomci uzeli su prezime Petrov jer su oni zapravo Petrovi potomci. No nakon recimo 100 godina familija je propala, izgubili su svu zemlju i postali kmetovi i tada su morali umanjiti prezime u petrović.

Isto je i na kontinentu npr Petar, Petrin, Petrinić

najjača plemenitaška prezimena su na -ski i ona se uvijek formiraju po lokaciji a ne po imenu predka. npr moje prezime Bistra - Bistranski, i to zapravo označava da je cjela Bistra nekada bila u posjedu mojih predaka.

No međutim imamo i lažna -ski prezimena. Anomalija jse očituje kod -ski prezimena formiranih na imenu pretka. Ta prezimena su zapravo bila prezimena pseudo kmetstva pa su oni sufiks nadodavali na uobičajeni plemićki ili su gubili sufiks -ski u potpunosti ako su postali kmetovi

npr Npr Petar, Petrin/Petrov, Petrovski/petrinski , ako bi takav pseudo-plemić izgubio status plemića i postao kmet, najčešće bi postao Petrić

Dakle ako vidite da se neko preziva na ić znate da je potomak kmetova, a ako je na, -an, -in ili -ov kadkad i -ski onda se radi o potomku plemstva.

adidasfan
14.05.2010., 14:36
A na -eš, -aš. -in, -an?

JožaBistranski
14.05.2010., 14:39
A na -eš, -aš. -in, -an?

pa napisao sam -in, an su plemstvo

a eš i aš (istina zaboravio sam) su u kategoriji kao i kolar npr. dakle zanatska

JožaBistranski
14.05.2010., 14:43
ec je kontinentalna inačica od ić isto umanjenica, npr. Polančec jer isto što i Polančić

PrekrasniUm
14.05.2010., 14:53
evo samo da generalno odgovorim svima, tu se pitaju porijekla prezimena pa ću generalno odgovoriti. Sva prezimena koja završavaju na ić su prezimena koja potiču od kmetova. U samim počecima feudalizma kod nas feudalci su prisilili kmetove ali i siromašnije građane da svoja prezimena umanje (ić je zapravo sufiks za umanjenice) i time ih zapravo ponizili ali i napravili jasnu distinkciju da se zna ko je ko (evo ja se naprimjer dan danas klonim kmetova). Da se nebi mešali kmetovi i plemstvo.

Prezime u večine hrvatskih kontinentalnih plemenitaških familija završava na -in (zagorje, slovenija), kadkad an (više slavonija) a u dalmaciji plemenitaška prezimena završavaju na -ov, još neki primjeri za plemstvo su -ski, rijetko -an. svi drugi su ili kmetovija ili stranci.

Evo sad par primjera, npr Petrović. Dakle prvo je bio neki Petar, onda je taj Petar imao obitelj i ta je obitelj kroz nekih parsto godina postala plemenitaška obitelj. Svi njegovi potomci uzeli su prezime Petrov jer su oni zapravo Petrovi potomci. No nakon recimo 100 godina familija je propala, izgubili su svu zemlju i postali kmetovi i tada su morali umanjiti prezime u petrović.

Isto je i na kontinentu npr Petar, Petrin, Petrinić

najjača plemenitaška prezimena su na -ski i ona se uvijek formiraju po lokaciji a ne po imenu predka. npr moje prezime Bistra - Bistranski, i to zapravo označava da je cjela Bistra nekada bila u posjedu mojih predaka.

No međutim imamo i lažna -ski prezimena. Anomalija jse očituje kod -ski prezimena formiranih na imenu pretka. Ta prezimena su zapravo bila prezimena pseudo kmetstva pa su oni sufiks nadodavali na uobičajeni plemićki ili su gubili sufiks -ski u potpunosti ako su postali kmetovi

npr Npr Petar, Petrin/Petrov, Petrovski/petrinski , ako bi takav pseudo-plemić izgubio status plemića i postao kmet, najčešće bi postao Petrić

Dakle ako vidite da se neko preziva na ić znate da je potomak kmetova, a ako je na, -an, -in ili -ov kadkad i -ski onda se radi o potomku plemstva.

Drašković, Jelačić, Keglević, Patačić, Kačić-Miočić, Šubić, Vlatković, Babonić, Berislavić, Zoranić, Gusić, Hrvatinić, Karlović, Kotromanić, Pejačević, Šokčević...

sve kmet do kmeta...

CrystalCore
14.05.2010., 15:06
Drašković, Jelačić, Keglević, Patačić, Kačić-Miočić, Šubić, Vlatković, Babonić, Berislavić, Zoranić, Gusić, Hrvatinić, Karlović, Kotromanić, Pejačević, Šokčević...

sve kmet do kmeta...

:lol::rofl:

CrystalCore
14.05.2010., 15:07

Prezime Štrkalj postoji i u Župi Dubrovačkoj.

franst
14.05.2010., 19:44
Prezime Štrkalj postoji i u Župi Dubrovačkoj.

Za to nisam znao.Znam da nas ima dosta u okolici Šibenika i Zadra te u Jajcu , a u Livnu ga navodno nema od kud su došli u Dalmaciju.Da li su i ti u Župi Dubrovačkoj Hrvati i da li su i oni ako znaš tu došli iz Livna ili iz sjeverne Dalmacije.

Krofil
15.05.2010., 00:33
Svi postavljamo pitanja, a nitko ne daje odgovore :(

Znači nitko ne zna ništa o prezimenu Perković

Atomant
15.05.2010., 09:12

sve kmet do kmeta...

Alaupović, Blažeković, Franulić, Hadrović,Marulić, Ivanišević........................................

Pa onda sam i ja valjda plemićkog roda.

Prezime je BALAIĆ i stvarno neznam ništ o njemu a htel bi znati sve
Pa Vas molim pomoć

Passenger_57
15.05.2010., 14:47
Prezime Štimac? čitam da su iz Gorskog Kotara, čak možda Kranjci porijeklom...Odakle onda Štimci kod Metkovića??

bero113
15.05.2010., 21:41
da... nitko nezna ništa o berić?

Razlivena Tinta
16.05.2010., 14:06
Zna li netko nešto o prezimenu Dimović? Meni na pamet padaju samo dimnjačari. :D

Doktor Niksy
16.05.2010., 14:48
A zna li itko išta o ovim prezimenima...

Periš
Lugnan
Latinac
Parać
Bakota

CrystalCore
16.05.2010., 18:05
Za to nisam znao.Znam da nas ima dosta u okolici Šibenika i Zadra te u Jajcu , a u Livnu ga navodno nema od kud su došli u Dalmaciju.Da li su i ti u Župi Dubrovačkoj Hrvati i da li su i oni ako znaš tu došli iz Livna ili iz sjeverne Dalmacije.

Hrvati su,a odakle su točno došli ne znam.Pitat ću tatu.Inače žive u istom selu odakle ja potječem u Župi dubrovačkoj: (Prezivam se Zec,staro župsko prezime,u ovom slučaju katoličko.Bilo bi mi drago da netko napiše nešto o njemu iako već dosta znam,ali možda ima još koja pikanterija koju ne znam)

Pozdrav,CC :)

JožaBistranski
17.05.2010., 09:31

sve kmet do kmeta...

tako je to su sve u suštini kmetovi koji su na ovaj ili onaj način postali pseudo-plemstvo i bili su toliko neuki da su si zaboravili izmjeniti prezime

PrekrasniUm
17.05.2010., 11:33
tako je to su sve u suštini kmetovi koji su na ovaj ili onaj način postali pseudo-plemstvo i bili su toliko neuki da su si zaboravili izmjeniti prezime

Zar i Šubići, Nelipići, Gusići, Kačići...???

Daj me onda poduči kojem su to gospodaru oni bili kmetovi? Oni potječu iz države narodnih vladara, ili toliko rano iz hrv-ug kraljevstva da me stvarno zanima tko je bio taj gospodar da je tada svojim kmetovima naređivao da uzimaju prezime na -ić???

Mravlje
17.05.2010., 11:51
To su sve stari plemići da moraju i ŠD nazivati po plavoj krvi ;

http://www.gornja-rijeka.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=43&Itemid=55 (http://www.gornja-rijeka.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=21&Itemid=49)

Passenger_57
31.05.2010., 19:11
ove slovenska prezimena na -čič, tipa valenčić, kavčič, od čega su ona nastala?jel od valenik, kavnik, tj. pretapanjem nastavka -nik u drugu formu ?

Shain
31.05.2010., 19:59
Od čega su nastala slovenska prezimena na -čič, tipa Valenčič, Kavčič? Je l' od Valenik, Kavnik, tj. pretapanjem nastavka -nik u drugu formu?

Nije samo -ik nastavak slovenskih prezimena.

U slovenskom se jeziku prezimena tvore i nastavkom -ič. Mnoga tipična slovenska prezimena imaju taj nastavak: Jernejčič, Jarnečič (od Jernej), Jerič, Gerič, Herič (od Gera/Gertruda), Majdič (od Majda), Andrejčič (od Andrejc), Ajtič (od Agata), Šebjanič, Boštjančič, Bostič, Vastič (od Sebastijan/Boštjan), Kondrič, Konič, Kontič, Kunčič, Kunič, Kunšič (od Konrad) itd.

Tu su i Valentič, Valenčič, Valentinčič (od Valentin). Nije tu bilo nikakvog 'pretapanja'. :)

Passenger_57
31.05.2010., 21:34
hvala ti Shaine. Prezimena Vrnačić i Korničić s jezičnog gledišta?

realovka
31.05.2010., 21:39
Može li netko nešto napisati o prezimenu Krznarić?

TIGR
01.06.2010., 00:29
ove slovenska prezimena na -čič, tipa valenčić, kavčič, od čega su ona nastala?jel od valenik, kavnik, tj. pretapanjem nastavka -nik u drugu formu ?

Nije samo -ik nastavak slovenskih prezimena.

U slovenskom se jeziku prezimena tvore i nastavkom -ič. Mnoga tipična slovenska prezimena imaju taj nastavak: Jernejčič, Jarnečič (od Jernej), Jerič, Gerič, Herič (od Gera/Gertruda), Majdič (od Majda), Andrejčič (od Andrejc), Ajtič (od Agata), Šebjanič, Boštjančič, Bostič, Vastič (od Sebastijan/Boštjan), Kondrič, Konič, Kontič, Kunčič, Kunič, Kunšič (od Konrad) itd.

Tu su i Valentič, Valenčič, Valentinčič (od Valentin). Nije tu bilo nikakvog 'pretapanja'. :)

Prezimena na bazi patronima nisu nista posebno kod Slovenaca. Mnoga su izvorno slovenska. Stvaranje prezimena na bazi patronima je jedna od mogucnosti i nacina na koji su se oblikovala prezimena kod Slovenaca, bas kao i sire u Slavenskom svijetu. Postoje razlicite varijante - ic, -ec + -ic> -cic, -cic > -sic (ovo je tipicno za Gorisku). Od -ov su nastale varijante -ovic, -ovcic, -ovsic.

Sto se tice prezimena Valencic, on dolazi od svetackog imena Valens ili Valent. S patronimom to daje Valencic. Valentincic dolazi od drugog svetackog imena - od Valentina. Prezime Kavcic dolazi od Tkalec (hrv. tkalac ili tkac). Prvi put je zapisano u Trstu jos 1275 kao Kal'c, dakle s poluglasnim e. Na pocetku 14. stoljeca taj oblik se javlja kao Kauc. U patronimnom obliku od toga nastaje Kaucic ili Kavcic.

S druge strane mnoga prezimena na -ic/-cic su i hrvatsko-srpsko-bosanskog izvora. Dosla su na podrucje Slovenije od 16. stoljeca pa nadalje priseljavanjem tog stanovnistva. Tako je ponekad tesko razlikovati prezimena koja su dosla s podrucja npr. danasnje Hrvatske od autohtonih prezimena na bazi patronima. Jos je to teze u istocnoj Sloveniji ako prezimena uporedimo s kajkavskim.

valenčić, kavčič

2plus2
09.06.2010., 23:45
Prezimena:
Strukan
Maštruko ( jesu na neki način možda povezana?)
Bakarčić

TWWPU
20.06.2010., 18:51
Vidio sam da netko ima podatke o prezimenu Globlek.
Lijepo vas molim da mi to kažete, to mi je prezime prava zagonetka.
Hvala unaprijed!

zalukar
22.06.2010., 11:06
Jel može podaci o prezimenu Balent

AnteNaš
22.06.2010., 11:35
Balent je mađarska prilagodba imena Valent.Dakle to prezime nose oni kojima je neki predak po muškoj liniji imao ime ili nadimak Balent.

mirkoace
22.06.2010., 12:44
Mene zanima prezime Hrastovec pa ako netko zna bilo koju informaciju o tome prezimenu....

Imran
22.06.2010., 17:56
Odakle je prezime Pinjuh?

EgotisT
25.06.2010., 02:41
Ovako, mene zanima za prezime Mostarac, otac mi je pricao kako je prezime Mostarac igrom slucaja nastalo za vrijeme austro-ugarskog popisivanja stanovnistva(tamo 1800 i neke vjerujem).
Prije tog popisivanja loza je nosila prezime Kozina(za koje kaze da je crnogorskog porijetla, boka kotorska) :)

Bio bih veoma zahvalan da se ako nista drugo provjere ovi podaci, usporede sa onima iz enciklopedija i sl. :)

FuiStar
25.06.2010., 09:20
Zanima me prezime Bilandžija i Furdi

Lee Champa
25.06.2010., 17:13
Balent je mađarska prilagodba imena Valent.Dakle to prezime nose oni kojima je neki predak po muškoj liniji imao ime ili nadimak Balent.

Znao sam čovjeka koji se zvao Valent Balent:kava:

lenjin_
30.06.2010., 21:26
imena u arapskom svijetu izgledaju ovako:" muhhamed ibn suleyman" otprilike tako nekako sto je i prezime
to iza ibn stoji ime oca, moze biti i dede itd..

Hrvat1960
01.07.2010., 02:08
Prezime Živoder
Zahvaljujem sve informacije koje imaju o podrijetlu moje prezime, a ako ste obiteljski grb, hvala !!!

Hroboatos
01.07.2010., 12:47
Vidjeste li ovo:
http://imehrvatsko.net/apex/f?p=108:3:3073841031670047::NO

Kliknete na Prezimena, a u tražilicu upišete prezime i dobijete podatke, čak o prvim upisima. Vrlo zanimljivo. Ja sam probao s Radinovićima, Sankovićima, Smiljanićima, Bjelišima, Miloševićima, Šešeljima, Nađevima, ...

Baščan_87
01.07.2010., 13:14
Vidjeste li ovo:

Kliknete na Prezimena, a u tražilicu upišete prezime i dobijete podatke, čak o prvim upisima. Vrlo zanimljivo.

:s

Urbanna
01.07.2010., 17:18
Pozz! Mene zanima ako netko zna o češkim prezimenima da mi se javi na pm..Hvala!

Hrvat1960
01.07.2010., 23:50
Hvala, je zanimljivo mjesto za naći, ali ako se dodati više informacija zahvaliti

Hrvat1960
01.07.2010., 23:53
Hroboatos i Baščan 87
Hvala, je zanimljivo mjesto za naći, ali ako se dodati više informacija zahvaliti

diof
05.07.2010., 04:09
imena u arapskom svijetu izgledaju ovako:" muhhamed ibn suleyman" otprilike tako nekako sto je i prezime
toNiza ibn stoji ime oca, moze biti i dede itd..
Nemaju Arapi prezimena, od Turske nanize mrka kapa.

Imran
05.07.2010., 10:54
Nemaju Arapi prezimena, od Turske nanize mrka kapa.

pa sad...neki imaju a neki baš i ne :mig:

pandur!
05.07.2010., 23:31
Vidjeste li ovo:

Kliknete na Prezimena, a u tražilicu upišete prezime i dobijete podatke, čak o prvim upisima. Vrlo zanimljivo. Ja sam probao s Radinovićima, Sankovićima, Smiljanićima, Bjelišima, Miloševićima, Šešeljima, Nađevima, ...
:top:

Baš sam mislio stavit poveznicu. :)

BMAT
07.07.2010., 19:28
Jos jedno pitanjce za Shaina;
Što je s prezimenom Matoš, koje je njegovo porijeklo? Vidim da je često u Zagrebu, SZ Hrvatskoj, neki spominju i u dalmatinskoj zagori ali i u Mađarskoj....Koja je priča tog prezimena?

lunix
08.07.2010., 14:27
Vidjeste li ovo:

Meni link ne radi:ne zna:
Ako netko zna više o prezimenu Crnogaj, unaprijed sam zahvalan

Kloki
08.07.2010., 23:49
Jos jedno pitanjce za Shaina;
Što je s prezimenom Matoš, koje je njegovo porijeklo? Vidim da je često u Zagrebu, SZ Hrvatskoj, neki spominju i u dalmatinskoj zagori ali i u Mađarskoj....Koja je priča tog prezimena?

Za početak...

http://www.forum.hr/showthread.php?t=93460&highlight=bilo%9A&page=53

Schac
09.07.2010., 15:15
Zanima me sve o prezimenu NOVOSEL, i molim sve koji imaju bilo kakve informacije da mi kažu , hvala!

BASUSSI
15.07.2010., 22:50
Interesira me da li neko zna za prezime Kifing? To pise na spomeniku zene koja je umrla 1912. Bila je Austrijanka 100%( umrla sa 41.)
Posto googlanjem nisam nista pronasla, mozete mi pomoci sa varijacijama prezimena (koje se vjerojatno drugacije pise od ove Vukove metode) i podrijetlom- mjestom u Austriji, iz kojeg ta obitelj potjece. . Navodno je bila Becanka u sto ja sumnjam,:rolleyes: ali sve je moguce. .

to se mozda pise sa Kufing ali sa one 2 tockice na u.

Torn6
16.07.2010., 19:13
Da li netko zna ista o porijeklu prezimena Canjuga ?

Apple Pie
19.07.2010., 22:34
A jel meni moze tko reći nešto o ova 4 prezimena :misli:

Veliki
Filko
Polanović
Iveković

Magor
20.07.2010., 07:38
Filko

Filko je hipokoristik od imena Filip. Ne samo u Hrvatskoj, u Mađarskoj također (Filkó).

jana_07
20.07.2010., 15:27
Može li netko reći odakle potječe prezime Gabor? Uglavnom, meni zvuči mađarski, samo što je to kod njih ime, a u Hrvatskoj prezime.

Magor
21.07.2010., 07:36
Može li netko reći odakle potječe prezime Gabor? Uglavnom, meni zvuči mađarski, samo što je to kod njih ime, a u Hrvatskoj prezime.

Nije samo ime, nego i prezime.
Npr.:
- Gábor Dénes (Dennis Gabor), mađarski fizičar, izumitelj holografije
- mađarska glumica Gábor Zsazsa (Zsa Zsa Gabor)
- poznati mađarski glumac Gábor Miklós (Miklós Gábor)

Gábor = Gabrijel

maja žilić
25.07.2010., 16:05
Ej ljudi....
Evo nova sam i moguće da mi je promaknulo ali malo istražujem po netu i mogu reći da gotovo sasvim bez uspjeha...
Tražim nešto o porjeklu svoje obitelji Žilić...
Moj djed je porjeklom iz Oštarija kod Ogulina i to je sve što znam... Koliko sam uspjela čuti po svakakvim raznim pričama postojali su i neki plemići, aristokrati, vlastelini ili kaj već Žilići ali ja nisam uspjela ništa naći o njima...
Pa vas molim za pomoć...
Da i ako bi mi mogli reći nešto o prezimenu Čubek... Ali ipak mi je Žilić važnije...
Hvala na pomoći...
Pozz,
Maja Žilić...

AnteNaš
25.07.2010., 18:25
Ej ljudi....
Evo nova sam i moguće da mi je promaknulo ali malo istražujem po netu i mogu reći da gotovo sasvim bez uspjeha...
Tražim nešto o porjeklu svoje obitelji Žilić...
Moj djed je porjeklom iz Oštarija kod Ogulina i to je sve što znam... Koliko sam uspjela čuti po svakakvim raznim pričama postojali su i neki plemići, aristokrati, vlastelini ili kaj već Žilići ali ja nisam uspjela ništa naći o njima...
Pa vas molim za pomoć...
Da i ako bi mi mogli reći nešto o prezimenu Čubek... Ali ipak mi je Žilić važnije...
Hvala na pomoći...
Pozz,
Maja Žilić...

Pogledao sam na imehrvatsko net gdje imaju manje više pouzdani podaci o prezimenima u Hrvatskoj iako su šturi.
Obzirom, da se u vezi Žilića ne spominju Oštarije kraj Ogulina, bit će da je djed tamo doselio nekakvim poslom (možda željeznica), a ne nekim masovnijim preseljenjem, iako je nakon uspostavljanja karlovačkog i kasnije svištovskog mira bilo preseljenja hrvatskog, katolikog pučanstva iz Srednje Bosne i Rame, odakle Žilići izgleda potječu. No, isti su naseljavali se ipak u drugim područjima tadašnje vojne krajine, a same Oštarije bile su rasadnik iz kojeg su mnogi doselili u ista područja. Čula si sigurno i za Oštarske Stanove kraj Rakovice gdje su Oštarijani doselili, kao i u više drugih mjesta od Bihaća do Cetingrada. A, ovi drugi (Čubek) znaš i sama odakle su.Pozdrav.

Imran
25.07.2010., 21:21
prezimena ferenćak i kobešćak (ne znam je li zaista ć)?

LostWisdom
25.07.2010., 22:15
Djevojačko prezime moje majke je Petrović. Zanima me podrijetlo tog prezimena.

Doktor Niksy
25.07.2010., 22:29

Petrović?Samo ti prezime kaže,nastalo je od imena Petar.A sad...Petrovića ima svugdje,Hrvata,Srba,Crnogoraca,ako želiš to malo pobliže istražiti,trebao bi istražiti to prezime tamo odakle ti je majka (vjerojatno Srednja Bosna,vidim,živiš u Vitezu),tj.pitaj koliko nosioci tog prezimena tamo prebivaju,pitati stare članove obitelji,malo prekopati po crkvenim knjigama i tako...

AnteNaš
26.07.2010., 00:38

Petrovići, Hrvati u mjestu gdje sam ranije živio (granično područje Like i Bosne) po nepotvrđenim podacima došli su iz Travnika što nije daleko od Viteza, a kao što je rekao doktor Niksi etimološki je jasno od čega prezime dolazi.

Reeqwertz
26.07.2010., 00:42
prezimena ferenćak i kobešćak (ne znam je li zaista ć)?

kobeščak okolica lepoglave a ferenčak okolica vrbovca.

postoji i ferenćak ali ima par ljudi s tim prezimenom.

Kejos
02.08.2010., 16:27
u vezi prezimena Zebić....nemogu ništa naći nego ono na wikipediji

Kloki
02.08.2010., 17:07
u vezi prezimena Zebić....nemogu ništa naći nego ono na wikipediji

http://sites.google.com/site/menicanin/zebi%C4%87

Alsam Lud
03.08.2010., 09:17
znam da sam ovo pitao prije, al nisam vidio odgovor ako je bio

Da li itko zna išta o prezimenu Trivić? Moj deda vam je inače iz Banja Luke, i tamo ih ima.

Kloki
03.08.2010., 11:53
znam da sam ovo pitao prije, al nisam vidio odgovor ako je bio

Da li itko zna išta o prezimenu Trivić? Moj deda vam je inače iz Banja Luke, i tamo ih ima.

http://imehrvatsko.com/apex/f?p=108:PREZIMENA:1938110081010131::NO:RP:P3_PREZI ME:Trivi%C4%87

Najvjerojatnije od Trivo, hipokoristik od svetačkog imena Trivun (Trifun).

Alsam Lud
03.08.2010., 13:38
odlična stranica :top:

al nemogu vjerovati da korjene vučem iz slovenije i Knina :lol:

TRUE_
14.08.2010., 19:47
Posjedujem podatke o sljedecim prezimenima (mjesto i godina prvoga spomena,od cega je nastalo) pa ako se netko preziva tako mogu mu na PM ili javno napisati sve sto znam o njegovom prezimenu.Napominjem da tih podataka nema na netu,da ne bi netko pomislio da kopiram.
Lista prezimena je:

Aldic Alt Ambrus Aderlin Andrasec Andrasek Androcec Andjel Agel Antalasic Antokulj Antolasic Antolek Antolius Antoncic

Bestijanic Bacinger Bais (Bajs, Bajz) Bajkovec Bajzek Bakac Baksa Balasko Balaz Balent Balenta Bali Balac Balog Ban Banek Barabas Baranic Barat Barbaric Baric Barila Barlovic Bartolic Basa Basek Basnec Bauer Becaj Bedekovic Bedenicki Bedi Belavic Belec Belencic Belicanec Belic Beliga Belovari Belovic Benc Bence Bengez Benko Benkovic Berljak Bermanec Bernad Bernat Besedilo Bestijanic Beti Bezek Biber Bihar Bijac Bister Bistrovic Biskup Blagovi Blagus Blaguha Baskovic Blazinaric Blazek Blezeka Blezekovic Blazic Blazinic Blazon Blazona Blesc Bobicanec Bobic Bockaj Bogdanus Bogomolec Bohanec Bohenec Boj Borko Borkovina Borovic Borsic Borzek Boz Bracko Bradac Bradovic Branilovic Branisa Branovic Bratic Bratinscak Bratjanscak Bratkovic Bregovic Brez Brezaric Breznik Brezovacki Brezovec Brljak Brodaric Brozovic Bruec Brumec Brumen Bubek Buhanec Bujan Bujanic Bukovcak Bukovec Bukovic Bukovscak

Canjuga Car Cecarko Ceci Cenko Cerkovic Cerovec Cesar Ciceli Cigan Ciglar Ciglaric Cilar Cimerman Cmrecak Cofek Conar Crnec Crncec Cvek Cvetko Cvija Calopek Canadi Canaki, Cavlek Ceh Cekunec Cemerika Citus Cizmadija Cizmesija Cmrlec Conkas Crep Crncec Cuckin Cuk Cukulic Curin

David Deban Debelec Debeljak Debic Derk Dervenkar Detoni Dezdek Dobos Dobosic Dobranic Dobranski Dobrovolec Dobrovoljec Dodlek Dojcic Dokleja Dolar Dolencic Dolenec Dolovic Domijanic Dominic Dominik Dominko Domjanic Dovecar Dovecer Dravec Dretar Drk Drvenkar Drzanic Dudek Dugan Duhovic Dunjko Dvanajscak Dvorscak

Đebi Đermadi Đukes Đundes Đuran Đuranec Đuranic Đurdek Đurkin Đurnic

Edesar Edisar Embreus Erdelji

Faic Fais Fajfar Farkas Fazon Feges Fekonja Feletar Ferenc Ferlin Fic Files Filipan Filipic Fiolic First Fischer Fiser Flac Fleten Flincec Flisar Flojhar Florijanic Florjanic Foder Fodor Fortner Francic Frankovic Fras Friscic Fucko Fuler Fundak Furdi Fuss

Gadanec Gajnik Gal Galovic Gaspar Gasparic Gasparlin Gazdek Genc Gerencer Gersic Gjungjus Gjuran Gjurgjek Glavak Glavina Glavnik Globar Globlek Glogovec Godina Godinic Gojnik Golenja Golob Golombos Golub Gombar Goricaj Goricanec Goricki Gornicec Gornik Gorupic Gosaric Gotal Govedic Grabant Grabar Grabrovic Gradiscaj Grahovec Granater Granatir Grbavec Gregoran Gregoras Gregoric Gregorincic Gregurec Greguric Grgan Gregec Grivec Grof Grozdek Gruber Grubic Grudic Grula Gudlin Gunc Gustak Guterman Guzvinec

Habek Habian Habjanec Habola Habula Hacek Hadeljan Hadikan Hajdarovic Hajdinjak Halaberec Halas Halec Halic Halonja Hamer Hancic Hanzek Hanzic Haramija Haromet Hasa Hasnas Hatlak Hederic Heda Hegedis Hegedus Hemar Herak Herc Herceg Heric Herjavec Herlic Herman Hertaric Herzenjak Hizman Hlapcic Hlebar Hlebec Hlisc Hoblaj Hobor Holc Holcinger Horbec Hosnjak Hozjak Hozjan Hozmec Hranil Hranjec Hrastic Hrastovec Hrascanec Hrelja Hren Hresc Hrg Hrkac Hrupic Hrustek Hruska Hrzenjak Hudicek Hudin Hujs Hunjadi Hutinec

Igrec Ilijas Ipas Iskra Istvanovic Ivaci Ivacic Ivancic Ivancok Ivanec Ivanusa Ivanusic

Jadan Jagar Jagec Jagic Jaklin Jakopic Jaksic Jakupak Jalsovec Jalusic Jambor Jambresic Jambrosic Jambrovic Jancec Jankas Jankic Jankoci Jankolija Janusic Jarni Jedjud Jedut Jelencic Jelenic Jesen Jesenovic Jezeri Jezernik Jost Jug Juracic Jurak Juranic Juras Jurcan Jurcec Juretic Jurican Jurinec Jurinic Jurisaga Jurkek Jurkezi Jurkin Jurkovic Jurman Jurmic Jurovic Jursic Just

Kacun Kalamar Kalamari Kalinic Kalsan Kamenar Kamenic Kanizaj Kanoti Kapun Karazinec Karloci Karlovcec Katalenic Katancic Katanec Katona Kavran Keckes Kedmenec Kelemen Kelemenic Kelenc Kemec Kendel Kenjeres Kerhac Kerman Kernjak Kerovec Kinderic Kiralj Kiric Kis Kiscinal Kivac Klamfar Klaric Klasic Klekar Klemencic Klepec Klinec Klobucar Klobucaric Klovar Kljucaric Knapic Knechtl Knez Knezic Kobra Kocen Kocet Kocijan Kocevar Kocila Kocis Kodra Kolac Kolar Kolarek Kolaric Kolenic Kolenko Kolman Kolmanic Kolonic Komar Komorski Konc Konopljak Kontrec Kopasic Kopjar Koprivec Koraj Koren Korent Koritar Koros Korosec Korpar Korunek Korunic Kos Kosec Koser Kosi Kosmac Kostanjevic Kostel Kosak Kosar Koscak Kozar Kozaric Kozjak Koznjak Krajacic Kralic Kralj Kramar Kranjcec Kranjcic Kranjec Krauthaker Krcmar Krcmarek Kregar Kresinger Krikovic Kirstofic Krivak Krizman Krizaic Krizaj Krizan Krizanic Krklec Krleza Kropf Krsnik Kuselj Krznar Krznaric Kucandi Kucek Kuhanec Kuhar Kuharic Kukec Kukolj Kukovec Kukolic Kupec Kutnjak Kuzma Kuzman Kuzmic Kvakan

Labazan Lacko Ladasic Ladic Lajtman Lakatos Lakic Laptos Laszlo Lastavec Latin Lazar Lebar Lecek Legin Lehkec Lehki Lepen Lepoglavec Lesar Lesinger Lesjak Leskovec Lesnjak Levacic Levak Levancic Lilek Lipic Lipje Lisjak Logozar Loparic Lovrec Lovrek Lovrencic Lovretic Ludas Lukac Lukacic Lukman Luksa Ljubic

Macek Madar Madaric Magdalenic Magdic Magic Majc Majcen Majer Majeric Majnic Majsan Makar Makovac Maksan Malasic Malec Malek Malekoci Mali Malovic Maltar Maltaric Mandlin Marcijus Marcec Mardetko Maric Markac Markan Markulija Markusic Marodi Martan Martinec Martinjas Marton Marusic Masten Matan Mate Mati Matijacic Matijas Matijasec Matjan Matjanec Matjasic Matolek Matos Matosa Matosic Matoter Matulin Mavrek Medjimurec Medlobi Medved Megla Meglic Mernjak Mernjavec Mesarek Mesaric Mesaros Mesko Mezga Meznaric Mihalac Mihalec Mihalic Mihalincic Mihalkovic Mihinjac Mihocek Mihoci Mihocek Miholcek Mikac Mikec Mirlin Mikloska Mikolaj Mikolic Mikor Mikula Mikulan Mikulin Misir Mislovic Misic Mlakar Mlinarec Modlic Modric Moharic Mozes Molnar Moravec Mosmondor Mozek Mravljek Mraz Mrazje Mucic Mundjar Murakezi Murk Murkovic Mursic Mustac Mustak Mutvak

Nad Najman Narandja Necemer Nedeljko Nemec Nemet Nestic Novak Novakisin Novinic Novinscak Novosel Novoselec Njari

Obadic Okresa Olah Oletic Orehovec Oreski Ostrognjaj Ovcar

Pacandi Padaric Pahek Pajnogac Pajtak Palatinus Paler Palfi Palic Palnec Pancer Pandur Panic Patafta Patarcec Pavcec Pavlekovic Pavli Pecarko Pecatnik Peras Percac Percic Pergar Perger Perhoc Perko Persa Persak Persic Petak Petek Peter Petermanec Peti Petovari Petrac Petran Petric Petrino Pevec Pigac Pianec Piknjac Pintac Pintar Pintaric Piskor Pispek Pivar Placko Plaftak Plantak Plavec Plevnjak Pocek Podgorelec Podturic Podvez Podvezanec Pogorelec Pokolic Pokrivac Polak Polanec Poljanec Polski Pongrac Pongracic Posavec Posedi Posel Posmodi Postrasija Potaric Potocnjak Pozderec Poznic Pozgaj Pozgan Preloznjak Premus Prepelic Pristav Prprovic Prstec Pticek Pufek Pukaj Puklavec Puklek Puncec Puncikar Purgar Puric Pustaj

Radek Radik Radmanic Radovanec Radovic Raif Rainer Raich Rajher Rajter Rasperger Ratajec Ratkajec Raus Rebernik Rebok Rebrek Remenar Rep Repalust Repic Resetar Rezek Ribic Rihtarec Rihtaric Rob Rodek Rodi Rodik Rodak Rojko Rosic Ruzic Rozman Rumenjak Rumic Runjak Rus Rusak

Sabo Sabol Sabolcec Sabolec Sabolek Sabolic Sakac Sakal Saladi Salaj Sebestjen Secan Sedmak Segedi Selicanec Selina Sencar Serc Sermek Serpak Setnik Sever Siladi Sinko Sinkovic Sirc Sitar Sklepic Skok Skoliber Slama Slamek Slavicek Slunjski Smolec Smolek Smolkovic Smrk Smrtic Sobocan Sobocanec Sokac Sokacic Sokol Solar Soldat Somi Sontor Sovar Spahija Sraka Srebrnjak Srnec Srsa Srsan Stancec Stank Sternad Sternat Sterniscak Stipan Strah Strahija Strbad Strelec Strojko Sudec Susec Sutnjak

Šafar Šafaric Šafranic Šagi Šajn Šajnovic Šalamon Šalari Šalkovic Šanta Šantavec Šantak Šardi Šaric Šavora Šcavnicar Šcuri Šcuric Šegovic Šekutor Šela Šestak Šestan Šimic Šimon Šimonic Šimunko Šinko Šipek Šipos Škec Škoda Škorjanec Škrinjar Škrlec Škrobar Škvorc Šlibar Šolja Šoltic Šopar Šostaric Špicar Špilak Špilek Špiranec Špoljar Špoljaric Šprah Šprajc Šraj Štajerec Štefan Štefanec Štefanic Štefica Štefic Štefko Štefkovic Štefok Štefulj Štirinic Štukelj Šubasa Šubic Šulj Šupljika Švabelj Švec Švenda

Takac Talafant Talan Talas Taradi Tarandek Tekeli Telebuh Terbuc Tilosanec Tisaj Tislaric Tisler Tisleric Tisljar Tisljaric Tizaj Tkalcec Tkalcic Tkalec Tkalic Tokar Tomasek Tomasic Tomsic Toplak Toplek Toplicanec Topolko Topoljnak Topolovec Torok Tot Tota Trajbar Tratnjak Trbovic Treska Trnovcanec Trojak Trojko Trojnar Tropsa Trstenjak Trupkovic Tuksar Turek Turk

Ujlaki

Vabec Vadas Vadlja Vagaj Vajda Valpatic Vamplin Varosanec Varga Vargec Vargek Varovic Varsic Vas Vegi Veres Verhar Verli Vertes Veselko Vibovec Vibovic Vida Vidacic Videc Vidra Viher Vilic Vincek Vincetic Virgej Virovec Visnic Visnjaric Vitez Vitkovic Vizer Vlahek Vnuk Vodopija Vogrin Vogrinec Vojsk Vojvoda Volar Vozar Vrabec Vracic Vrancic Vranovic Vrazic Vrban Vrbancic Vrbanec Vrbanic Vrbnjak Vresk Vrhovski Vrsic Vrtaric Vuglac Vugrac Vugrincic Vuk Vuksic Vuraic Vuri Vurosic

Zadravec Zagorec Zamuda Zanjko Zidolec Zebec Zelenic Zerna Zidaric Zlatarek Zmazek Zobec Zobic Zorcec Zorko Zorman Zrinic Zver Zvonar Zvonarek Zvornik Zvosec

Žargar Žbulj Železnjak Žemljic Žerdin Žerjav Žganec Žganjar Žibek Židov Žiga Žignic Žilavec Žinic Žiskovic Živece Živulic Žizek Žlicar Žnidar Žnidaric Župan Županec Županic Žvorc

Dali možemo dobiti podatke o porijeklu prezimena Trojak i Poloni na e-mail adresu lucas_ozme@yahoo.com. Unaprijed zahvaljujemo

EtomeneJa
14.08.2010., 20:05

Petrovići su Bunjevci.

čbelica
15.08.2010., 14:18
Ljudi s mojim prezimenom još ima možda devedesetak u Hrvatskoj. Teško pronalazim neku etimologiju, podrijetlo ili značenje... teško.
:(

Hilikus
21.08.2010., 18:15
Možete li reći nešto o prezimenu Arl, ja sam samo čuo od starijih da vuče skandinavske korjene i od profesora da postoji grad u francuskoj koji se tako izgovara al se piše Arles..

Peace

Stefek Bahlen
22.08.2010., 12:30
Ne mislim da ima Bahlen prezima u Belovaru, mozda ako se koji Bahlen "priozenil" na Belovar. Znam da Bahlen prezime kaj je i moje je iz Moravca (Crkvena Ves) i da Bahleni u Hrvatskoj izgleda potjecu iz Crkvene Vesi, Moravce, Hrvatska. Upisi u knjigi rodjenih u zupi Moravce dokazuju njihovo postojanje vec u 1684 god. Pitanje je ako/kada ?? su dosli i otkuda???

"kladivec " kakve imas drzale???

miokoeni
26.08.2010., 22:45
Molio bi nešto o prezimenu Koprivec

miokoeni
27.08.2010., 13:59
Prezime Miojević (Vela Luka) dali je to varijanta Mijojević (pradijed) Mihojević

andrija čordaš
02.09.2010., 10:18
Molim nešto o prezimenu zadro (BiH)

Eshyy
07.09.2010., 19:00
Molim ako netko zna nešto porijeklu prezimena Galić.

Ima ih u RH, BiH i mislim u Srbiji (za ovo potonje nisam sigurna).

Zemljotres
08.09.2010., 21:00
molio bih ako neko zna odakle potjece prezime petrovic...
hvala

AnteNaš
08.09.2010., 21:48
molio bih ako neko zna odakle potjece prezime petrovic...
hvala

U zadnjih sto godina najviše Petrovića (procentualno) rođeno je u Belim Livadama kod Zelene Stene u Ibarsko-Kolubarskom regionu, Srbija, brojčano su najzastupljeniji u velikim gradovima bivše SFRJ (Beograd i Ljubljana, Petrovič), a velik broj nalazi se i u iselenju od Vancouvera do Melbournea.:)

andrija čordaš
10.09.2010., 14:00
Znas li mozda sto o prezimenu zadro?

AnteNaš
12.09.2010., 22:00
Znas li mozda sto o prezimenu zadro?

Znam da je Čordaš seoski čuvar blaga, a Zadro neki dovode u vezu sa "zadrt" kao što si ti lastavice.:mig:

technotronic
13.09.2010., 01:21
Pozzz,prezime Tomić.?

Magor
13.09.2010., 08:32
Znam da je Čordaš seoski čuvar blaga, a Zadro neki dovode u vezu sa "zadrt" kao što si ti lastavice.:mig:

Čordaš (Csordás) je mađarsko prezime.

csorda (čorda) = stado stoke; csordás (čordaš) = govedar

dudu
13.09.2010., 08:49

Galići su mahom iz Širokog Brijega.

AnteNaš
13.09.2010., 21:12
Čordaš (Csordás) je mađarsko prezime.

csorda (čorda) = stado stoke; csordás (čordaš) = govedar

Stoka = blago, a @andrija čordaš malo provocira, kao i par njegovih kolega ispred, pa onda niti ja ne odgovaram ozbiljno. :mig:

rolzajz
13.09.2010., 23:01
prezime ćubić i može li se dovest u vezu s kikaš?

Titus
14.09.2010., 08:41
Galići su mahom iz Širokog Brijega.

Galici su odbjegli veslaci sa rimskih galija. Mnoge galije su se razbile na kamenoj dalmatinskoj obali i oni koji su se spasili bjezali su u unutrasnjost.
Domace stanovnistvo, po slavenskoj tradiciji, nazivlje ih GALICIMA

Kloki
15.09.2010., 19:08
http://www.forum.hr/showthread.php?t=93460&page=35

Prezime Galić izvedeno je od staroga, danas zaboravljenog hrvatskog pridjeva "gal", što je značilo crn, tamnokos, tamnoput. Očuvao se u riječima galac (tamnoput čovjek), galeša (crno vino), galovrana (crna vrana), gale (crna kokoš), galica (crna ptica), galova (crna krava), galičast, galast (crn). Postojalo je muško ime Galuša. - Galići danas žive u Lici, Banovini, Slavoniji, Dalmaciji, Hrvatskom zagorju.

Ciglanec
20.09.2010., 11:06

Prezime Galic je poznato u Adamovcu,zupa Sv. Trojstvo. Moravce Hrvatska
Moja uciteljica je u osnovnoj skoli je bila Galic. U Adamovcu je dio sela kojeg smo mi zvali "Galici" Koliko je staro, pregledajte maticnu knjigu rodjenih, koja pocinje 1674.
ciglanec

Matija116
23.09.2010., 22:15
jel ima itko kakvu informaciju o prezimenu Zamljačanec:-)

gianni65
06.10.2010., 19:06
Lista prezimena je:
mozete li mi poslati sve sto znate o prezimenu Benkovic. Hvala
Aldic Alt Ambrus Aderlin Andrasec Andrasek Androcec Andjel Agel Antalasic Antokulj Antolasic Antolek Antolius Antoncic

Bestijanic Bacinger Bais (Bajs, Bajz) Bajkovec Bajzek Bakac Baksa Balasko Balaz Balent Balenta Bali Balac Balog Ban Banek Barabas Baranic Barat Barbaric Baric Barila Barlovic Bartolic Basa Basek Basnec Bauer Becaj Bedekovic Bedenicki Bedi Belavic Belec Belencic Belicanec Belic Beliga Belovari Belovic Benc Bence Bengez Benko Benkovic Berljak Bermanec Bernad Bernat Besedilo Bestijanic Beti Bezek Biber Bihar Bijac Bister Bistrovic Biskup Blagovi Blagus Blaguha Baskovic Blazinaric Blazek Blezeka Blezekovic Blazic Blazinic Blazon Blazona Blesc Bobicanec Bobic Bockaj Bogdanus Bogomolec Bohanec Bohenec Boj Borko Borkovina Borovic Borsic Borzek Boz Bracko Bradac Bradovic Branilovic Branisa Branovic Bratic Bratinscak Bratjanscak Bratkovic Bregovic Brez Brezaric Breznik Brezovacki Brezovec Brljak Brodaric Brozovic Bruec Brumec Brumen Bubek Buhanec Bujan Bujanic Bukovcak Bukovec Bukovic Bukovscak

Canjuga Car Cecarko Ceci Cenko Cerkovic Cerovec Cesar Ciceli Cigan Ciglar Ciglaric Cilar Cimerman Cmrecak Cofek Conar Crnec Crncec Cvek Cvetko Cvija Calopek Canadi Canaki, Cavlek Ceh Cekunec Cemerika Citus Cizmadija Cizmesija Cmrlec Conkas Crep Crncec Cuckin Cuk Cukulic Curin

David Deban Debelec Debeljak Debic Derk Dervenkar Detoni Dezdek Dobos Dobosic Dobranic Dobranski Dobrovolec Dobrovoljec Dodlek Dojcic Dokleja Dolar Dolencic Dolenec Dolovic Domijanic Dominic Dominik Dominko Domjanic Dovecar Dovecer Dravec Dretar Drk Drvenkar Drzanic Dudek Dugan Duhovic Dunjko Dvanajscak Dvorscak

Đebi Đermadi Đukes Đundes Đuran Đuranec Đuranic Đurdek Đurkin Đurnic

Edesar Edisar Embreus Erdelji

Faic Fais Fajfar Farkas Fazon Feges Fekonja Feletar Ferenc Ferlin Fic Files Filipan Filipic Fiolic First Fischer Fiser Flac Fleten Flincec Flisar Flojhar Florijanic Florjanic Foder Fodor Fortner Francic Frankovic Fras Friscic Fucko Fuler Fundak Furdi Fuss

Gadanec Gajnik Gal Galovic Gaspar Gasparic Gasparlin Gazdek Genc Gerencer Gersic Gjungjus Gjuran Gjurgjek Glavak Glavina Glavnik Globar Globlek Glogovec Godina Godinic Gojnik Golenja Golob Golombos Golub Gombar Goricaj Goricanec Goricki Gornicec Gornik Gorupic Gosaric Gotal Govedic Grabant Grabar Grabrovic Gradiscaj Grahovec Granater Granatir Grbavec Gregoran Gregoras Gregoric Gregorincic Gregurec Greguric Grgan Gregec Grivec Grof Grozdek Gruber Grubic Grudic Grula Gudlin Gunc Gustak Guterman Guzvinec

Habek Habian Habjanec Habola Habula Hacek Hadeljan Hadikan Hajdarovic Hajdinjak Halaberec Halas Halec Halic Halonja Hamer Hancic Hanzek Hanzic Haramija Haromet Hasa Hasnas Hatlak Hederic Heda Hegedis Hegedus Hemar Herak Herc Herceg Heric Herjavec Herlic Herman Hertaric Herzenjak Hizman Hlapcic Hlebar Hlebec Hlisc Hoblaj Hobor Holc Holcinger Horbec Hosnjak Hozjak Hozjan Hozmec Hranil Hranjec Hrastic Hrastovec Hrascanec Hrelja Hren Hresc Hrg Hrkac Hrupic Hrustek Hruska Hrzenjak Hudicek Hudin Hujs Hunjadi Hutinec

Igrec Ilijas Ipas Iskra Istvanovic Ivaci Ivacic Ivancic Ivancok Ivanec Ivanusa Ivanusic

Jadan Jagar Jagec Jagic Jaklin Jakopic Jaksic Jakupak Jalsovec Jalusic Jambor Jambresic Jambrosic Jambrovic Jancec Jankas Jankic Jankoci Jankolija Janusic Jarni Jedjud Jedut Jelencic Jelenic Jesen Jesenovic Jezeri Jezernik Jost Jug Juracic Jurak Juranic Juras Jurcan Jurcec Juretic Jurican Jurinec Jurinic Jurisaga Jurkek Jurkezi Jurkin Jurkovic Jurman Jurmic Jurovic Jursic Just

Kacun Kalamar Kalamari Kalinic Kalsan Kamenar Kamenic Kanizaj Kanoti Kapun Karazinec Karloci Karlovcec Katalenic Katancic Katanec Katona Kavran Keckes Kedmenec Kelemen Kelemenic Kelenc Kemec Kendel Kenjeres Kerhac Kerman Kernjak Kerovec Kinderic Kiralj Kiric Kis Kiscinal Kivac Klamfar Klaric Klasic Klekar Klemencic Klepec Klinec Klobucar Klobucaric Klovar Kljucaric Knapic Knechtl Knez Knezic Kobra Kocen Kocet Kocijan Kocevar Kocila Kocis Kodra Kolac Kolar Kolarek Kolaric Kolenic Kolenko Kolman Kolmanic Kolonic Komar Komorski Konc Konopljak Kontrec Kopasic Kopjar Koprivec Koraj Koren Korent Koritar Koros Korosec Korpar Korunek Korunic Kos Kosec Koser Kosi Kosmac Kostanjevic Kostel Kosak Kosar Koscak Kozar Kozaric Kozjak Koznjak Krajacic Kralic Kralj Kramar Kranjcec Kranjcic Kranjec Krauthaker Krcmar Krcmarek Kregar Kresinger Krikovic Kirstofic Krivak Krizman Krizaic Krizaj Krizan Krizanic Krklec Krleza Kropf Krsnik Kuselj Krznar Krznaric Kucandi Kucek Kuhanec Kuhar Kuharic Kukec Kukolj Kukovec Kukolic Kupec Kutnjak Kuzma Kuzman Kuzmic Kvakan

Labazan Lacko Ladasic Ladic Lajtman Lakatos Lakic Laptos Laszlo Lastavec Latin Lazar Lebar Lecek Legin Lehkec Lehki Lepen Lepoglavec Lesar Lesinger Lesjak Leskovec Lesnjak Levacic Levak Levancic Lilek Lipic Lipje Lisjak Logozar Loparic Lovrec Lovrek Lovrencic Lovretic Ludas Lukac Lukacic Lukman Luksa Ljubic

Macek Madar Madaric Magdalenic Magdic Magic Majc Majcen Majer Majeric Majnic Majsan Makar Makovac Maksan Malasic Malec Malek Malekoci Mali Malovic Maltar Maltaric Mandlin Marcijus Marcec Mardetko Maric Markac Markan Markulija Markusic Marodi Martan Martinec Martinjas Marton Marusic Masten Matan Mate Mati Matijacic Matijas Matijasec Matjan Matjanec Matjasic Matolek Matos Matosa Matosic Matoter Matulin Mavrek Medjimurec Medlobi Medved Megla Meglic Mernjak Mernjavec Mesarek Mesaric Mesaros Mesko Mezga Meznaric Mihalac Mihalec Mihalic Mihalincic Mihalkovic Mihinjac Mihocek Mihoci Mihocek Miholcek Mikac Mikec Mirlin Mikloska Mikolaj Mikolic Mikor Mikula Mikulan Mikulin Misir Mislovic Misic Mlakar Mlinarec Modlic Modric Moharic Mozes Molnar Moravec Mosmondor Mozek Mravljek Mraz Mrazje Mucic Mundjar Murakezi Murk Murkovic Mursic Mustac Mustak Mutvak

Nad Najman Narandja Necemer Nedeljko Nemec Nemet Nestic Novak Novakisin Novinic Novinscak Novosel Novoselec Njari

Obadic Okresa Olah Oletic Orehovec Oreski Ostrognjaj Ovcar

Pacandi Padaric Pahek Pajnogac Pajtak Palatinus Paler Palfi Palic Palnec Pancer Pandur Panic Patafta Patarcec Pavcec Pavlekovic Pavli Pecarko Pecatnik Peras Percac Percic Pergar Perger Perhoc Perko Persa Persak Persic Petak Petek Peter Petermanec Peti Petovari Petrac Petran Petric Petrino Pevec Pigac Pianec Piknjac Pintac Pintar Pintaric Piskor Pispek Pivar Placko Plaftak Plantak Plavec Plevnjak Pocek Podgorelec Podturic Podvez Podvezanec Pogorelec Pokolic Pokrivac Polak Polanec Poljanec Polski Pongrac Pongracic Posavec Posedi Posel Posmodi Postrasija Potaric Potocnjak Pozderec Poznic Pozgaj Pozgan Preloznjak Premus Prepelic Pristav Prprovic Prstec Pticek Pufek Pukaj Puklavec Puklek Puncec Puncikar Purgar Puric Pustaj

Radek Radik Radmanic Radovanec Radovic Raif Rainer Raich Rajher Rajter Rasperger Ratajec Ratkajec Raus Rebernik Rebok Rebrek Remenar Rep Repalust Repic Resetar Rezek Ribic Rihtarec Rihtaric Rob Rodek Rodi Rodik Rodak Rojko Rosic Ruzic Rozman Rumenjak Rumic Runjak Rus Rusak

Sabo Sabol Sabolcec Sabolec Sabolek Sabolic Sakac Sakal Saladi Salaj Sebestjen Secan Sedmak Segedi Selicanec Selina Sencar Serc Sermek Serpak Setnik Sever Siladi Sinko Sinkovic Sirc Sitar Sklepic Skok Skoliber Slama Slamek Slavicek Slunjski Smolec Smolek Smolkovic Smrk Smrtic Sobocan Sobocanec Sokac Sokacic Sokol Solar Soldat Somi Sontor Sovar Spahija Sraka Srebrnjak Srnec Srsa Srsan Stancec Stank Sternad Sternat Sterniscak Stipan Strah Strahija Strbad Strelec Strojko Sudec Susec Sutnjak

Šafar Šafaric Šafranic Šagi Šajn Šajnovic Šalamon Šalari Šalkovic Šanta Šantavec Šantak Šardi Šaric Šavora Šcavnicar Šcuri Šcuric Šegovic Šekutor Šela Šestak Šestan Šimic Šimon Šimonic Šimunko Šinko Šipek Šipos Škec Škoda Škorjanec Škrinjar Škrlec Škrobar Škvorc Šlibar Šolja Šoltic Šopar Šostaric Špicar Špilak Špilek Špiranec Špoljar Špoljaric Šprah Šprajc Šraj Štajerec Štefan Štefanec Štefanic Štefica Štefic Štefko Štefkovic Štefok Štefulj Štirinic Štukelj Šubasa Šubic Šulj Šupljika Švabelj Švec Švenda

Takac Talafant Talan Talas Taradi Tarandek Tekeli Telebuh Terbuc Tilosanec Tisaj Tislaric Tisler Tisleric Tisljar Tisljaric Tizaj Tkalcec Tkalcic Tkalec Tkalic Tokar Tomasek Tomasic Tomsic Toplak Toplek Toplicanec Topolko Topoljnak Topolovec Torok Tot Tota Trajbar Tratnjak Trbovic Treska Trnovcanec Trojak Trojko Trojnar Tropsa Trstenjak Trupkovic Tuksar Turek Turk

Ujlaki

Vabec Vadas Vadlja Vagaj Vajda Valpatic Vamplin Varosanec Varga Vargec Vargek Varovic Varsic Vas Vegi Veres Verhar Verli Vertes Veselko Vibovec Vibovic Vida Vidacic Videc Vidra Viher Vilic Vincek Vincetic Virgej Virovec Visnic Visnjaric Vitez Vitkovic Vizer Vlahek Vnuk Vodopija Vogrin Vogrinec Vojsk Vojvoda Volar Vozar Vrabec Vracic Vrancic Vranovic Vrazic Vrban Vrbancic Vrbanec Vrbanic Vrbnjak Vresk Vrhovski Vrsic Vrtaric Vuglac Vugrac Vugrincic Vuk Vuksic Vuraic Vuri Vurosic

Zadravec Zagorec Zamuda Zanjko Zidolec Zebec Zelenic Zerna Zidaric Zlatarek Zmazek Zobec Zobic Zorcec Zorko Zorman Zrinic Zver Zvonar Zvonarek Zvornik Zvosec

Žargar Žbulj Železnjak Žemljic Žerdin Žerjav Žganec Žganjar Žibek Židov Žiga Žignic Žilavec Žinic Žiskovic Živece Živulic Žizek Žlicar Žnidar Žnidaric Župan Županec Županic Žvorc

:)

Zavelim
07.10.2010., 11:40
Shain kaže:
Prezime Galić izvedeno je od staroga, danas zaboravljenog hrvatskog pridjeva "gal", što je značilo crn, tamnokos, tamnoput. Očuvao se u riječima galac (tamnoput čovjek), galeša (crno vino), galovrana (crna vrana), gale (crna kokoš), galica (crna ptica), galova (crna krava), galičast, galast (crn). Postojalo je muško ime Galuša. - Galići danas žive u Lici, Banovini, Slavoniji, Dalmaciji, Hrvatskom zagorju.

Kako zaboravljenog kad se i dan danas kod nas za crnu ovcu, a i crnu, tamnoputu ženu kaže gala. Tako je jedna iz mog sela dobila nadimak Gala, a danas joj se i dica i unuci i praunuci kućom zovu Galići.

evo za primjer članak iz Dalmacije da ta rič nije zaboravljena:

http://www.jutarnji.hr/ovca-koju-je-zmija-ugrizla-za-vime-ojanjila-tri-janjca/14141/

Papagajzp
07.10.2010., 19:23
pozdrav moje prezime je Kulić,inače svi moji su preci iz Bosne ali jel netko zna odakle orginalno dolazi

hevi
13.10.2010., 11:29
Pročitao sam početak teme i još dosta članaka na internetu o prezimenima, ali jedna stvar mi je ostala nejasna. Tko je davao prezimena na početku? Mislim na Hrvatsku. Nešto je spomenuto o tome, ali općenito uglavnom bez preciznih podataka.
Jesu li to ljudi sami sebi davali, ili plemići svojim kmetovima, ili župnici župljanima, ili državni činovnici? Znam da nije uvijek na isti način davano prezime, ali zna li bar tko je dao pretežnu većinu prezimena?

duje44
13.10.2010., 12:41
Pročitao sam početak teme i još dosta članaka na internetu o prezimenima, ali jedna stvar mi je ostala nejasna. Tko je davao prezimena na početku? Mislim na Hrvatsku. Nešto je spomenuto o tome, ali općenito uglavnom bez preciznih podataka.
Jesu li to ljudi sami sebi davali, ili plemići svojim kmetovima, ili župnici župljanima, ili državni činovnici? Znam da nije uvijek na isti način davano prezime, ali zna li bar tko je dao pretežnu većinu prezimena?

znan da recimo u dalmaciji,se znalo uzimat ime klana za prezime.
Recimo imas Junakoviće iz Bilica koji su imali vise klanova,kao Mikule(daljni rod,ime klana se dobija po nadimku/imenu pretka),pa ti je otog nastalo prezime Mikulandra...itd,Škotska spika,znaci govorilo se "od Mikule" kao primjer.
Znan isto,da u vrime SHS dosta ljudi je dodavalo -ić,kao Jugoslavenili se,u smislu da svin Jugijima zavrsava prezime na -ić.

Veliki vladar
13.10.2010., 21:11
znan da recimo u dalmaciji,se znalo uzimat ime klana za prezime.
Recimo imas Junakoviće iz Bilica koji su imali vise klanova,kao Mikule(daljni rod,ime klana se dobija po nadimku/imenu pretka),pa ti je otog nastalo prezime Mikulandra...itd,Škotska spika,znaci govorilo se "od Mikule" kao primjer.
Znan isto,da u vrime SHS dosta ljudi je dodavalo -ić,kao Jugoslavenili se,u smislu da svin Jugijima zavrsava prezime na -ić.

koliko pizdarija na jednom mistu :facepalm:

pretpostavljam da su najviše prezimena dali fratri, posto su prezimena prvobitno i bila zamisljena kao metoda sprječavanja rodoskvrnuća ( u večim naseljima), a i zapisi su se vodili, bar u prvo vrijeme prezimena u hrvata, prvenstveno u crkvenim spisima.....vjerovatno je i največi broj prezimena izveden iz imena jednog od pretka npr. Antić (Jurić,Franić,Marić,Matić. itd.) di sufiks ić u stvari znači umanjenicu tj. "mali Ante" ili "mali od Ante"...nije rijedak slučaj da se prezimena i prominu tijekom generacije, jedan od razloga je i velika ekspanzija jednog prezimana na uskom području, često i drugih rodova pa je potrebna još jedna razina raspoznavanja.....
i pobogu, kakvo "jugoslavenje" :s ..pa jedan od lidera talijanskih esula i "Slobodne općine Zadar u egzilu" je Renzo de Vidovich, a on je baš ima razloga da se "jugoslaveni":s...to je samo najočitiji primjer....nemoj više molin te, bolje svašta poist, nego svašta reć

a i po tvome ispada da su se ti junakovići "jugoslavili", a pošto su Mikulandre nastale od njih, zaključijem da su i Mikulandre Jugoslaveni :kava:

duje44
14.10.2010., 05:46
koliko pizdarija na jednom mistu :facepalm:

pretpostavljam da su najviše prezimena dali fratri, posto su prezimena prvobitno i bila zamisljena kao metoda sprječavanja rodoskvrnuća ( u večim naseljima), a i zapisi su se vodili, bar u prvo vrijeme prezimena u hrvata, prvenstveno u crkvenim spisima.....vjerovatno je i največi broj prezimena izveden iz imena jednog od pretka npr. Antić (Jurić,Franić,Marić,Matić. itd.) di sufiks ić u stvari znači umanjenicu tj. "mali Ante" ili "mali od Ante"...nije rijedak slučaj da se prezimena i prominu tijekom generacije, jedan od razloga je i velika ekspanzija jednog prezimana na uskom području, često i drugih rodova pa je potrebna još jedna razina raspoznavanja.....
i pobogu, kakvo "jugoslavenje" :s ..pa jedan od lidera talijanskih esula i "Slobodne općine Zadar u egzilu" je Renzo de Vidovich, a on je baš ima razloga da se "jugoslaveni":s...to je samo najočitiji primjer....nemoj više molin te, bolje svašta poist, nego svašta reć

a i po tvome ispada da su se ti junakovići "jugoslavili", a pošto su Mikulandre nastale od njih, zaključijem da su i Mikulandre Jugoslaveni :kava:

1.pricas o drugom vrimenu od mene,pricas o daljoj proslosti,i pricas nepovezano o onome o cem ja govorin,dok ja prican o onome sto znan,i samo san prilozija mali dio nastanka danasnjih prezimena
2.nigdi ja nisan reka da su se Junakovici jugoslavenili jer ni sam to neznan,pa tako ti cila logika spada na govno iznosa.

Ja prican o tome jer na prezime moje babe dodano -ić bas iz tih razloga dok se nije ni rodila,pokoj joj bija na dusi.
Necu rec prezimemoje babe,al dacu ti par primjera onako iz glave,
Marinov u Marinović,ili Zupan u Zupanic itd.itd. i takodjer ka sto se vidi to nisu svi radili.

Takodjer je ka sto si reka bilo i detalijanizacije,tako neprtpostavljaj i ne tupi sa smajlijima ko histericna tinejđerica,nego citaj

hevi
14.10.2010., 10:58
....
jedan od razloga je i velika ekspanzija jednog prezimana na uskom području..
Kako je došlo do istog prezimena u jednom selu, recimo selo se zove Šimići, većina stanovnika ili čak svi u selu su Šimići, a nisu u rodu ili ih je malo u rodu?

Veliki vladar
14.10.2010., 11:30
Kako je došlo do istog prezimena u jednom selu, recimo selo se zove Šimići, većina stanovnika ili čak svi u selu su Šimići, a nisu u rodu ili ih je malo u rodu?

sada za sela baš i ne znam primjer. ti u selima su prezimena dobili znatno kasnije os stanovnika dalmatinskih gradova tj. najranije od Tridentskog koncila i 16. st. kada je odlučeno da svi katolici moraju imati prezimena, a to je dalo posla lokalnim duhovnim učiteljima . za gradove ima x primjera
pošto su prezimena davali fratri često je to bilo i po svecima, a davali su ih i kako novim doseljenicima tako i nepriznatoj ( od oca ) djeci, a broj svetaca je bio ograničen ili je fratar jednostavno preferirao i molio se jednom svecu,tako da nije bila rijetkost da daje isto prezime ljudima koji rodbinski nisu bili u nikakvoj vezi.....ili npr. posvajanje djece ili uzimanje u služenje ( ljudi su znali uzmiati siromasne ili siročad da im služe), a ako su željeli istima ostaviti i nasljedstvo morali su im dati i prezime jer bi u suprotnom rodbina preminulog osporavala isto ili su posvojeni iz poštovanja prema staratelju uzimali njegovo prezime i sl....itd...ima dosta načina

selo u kojem svi imaju imaju isto prezime i tako se zove vrlo vjerovatno imaju i rodbinske veze, ili se ti jednostavno zajebaeš sa svojim pitanjima :ne zna:

selo Šimići di su svi Šimići i nije neka prizma kroz koju možeš jasno gledati, odnosno, vjerovatno ne postoji gori primjer za izvlačiti zaključke o prezimenima

suchimir
16.10.2010., 09:00

Nekad davno živio je čovjek koji se zvao Petar. Njegovog sina su zvali Petrov, znači "onaj koji pripada Petru". A od tog Petrova sve su potomke zvali Petrov-ići, znači "mali Petrovi". Kako više nije bilo mogućnosti dodatnog raščlanjivanja tog prezimena, svi potomci od od tih Petrovića ostali su naprosto - Petrovići.

Kloki
16.10.2010., 13:01
pošto su prezimena davali fratri

Svećenikov zadatak je bio da prezime zapiše, a ne da ga nekom daje...

često je to bilo i po svecima, a davali su ih i kako novim doseljenicima tako i nepriznatoj ( od oca ) djeci, a broj svetaca je bio ograničen ili je fratar jednostavno preferirao i molio se jednom svecu,tako da nije bila rijetkost da daje isto prezime ljudima koji rodbinski nisu bili u nikakvoj vezi.

To je bio slučaj sa imenima a nikako sa prezimenima...RKC je preferirala za svoje vjernike svetačka ili biblijska imena...zato i dan danas takva imena kod nas dominiraju iako se polako vraćamo našim starim narodnim imenima...

By the way, niko ti ne može nametnuti prezime...

duje44
16.10.2010., 13:43
Nekad davno živio je čovjek koji se zvao Petar. Njegovog sina su zvali Petrov, znači "onaj koji pripada Petru". A od tog Petrova sve su potomke zvali Petrov-ići, znači "mali Petrovi". Kako više nije bilo mogućnosti dodatnog raščlanjivanja tog prezimena, svi potomci od od tih Petrovića ostali su naprosto - Petrovići.

stin da je taj orginalni Petar vrlo vjerovatno ima prezime.

Recimo danas i po otocima i malin mistima u kojima ima 5-6 lokalnih najzastupljenijih prezimena se jos koriste takva "prezimena"to jest klanovi/loze,pogotovo kod starijih ljudi kad pitaju mladje koje nepoznaju.
Znaju se i koristit nazivi i do 10-tak kolina unazad,pa tako moras znat kako se prestavit kod starih i od koje si loze,i ti stariji uvik koriste te nazive umisto prezimana.

Veliki vladar
17.10.2010., 14:06

To je bio slučaj sa imenima a nikako sa prezimenima...RKC je preferirala za svoje vjernike svetačka ili biblijska imena...zato i dan danas takva imena kod nas dominiraju iako se polako vraćamo našim starim narodnim imenima...

Zašto misliš ? u večini slučajeva je svečenstvo samo zapisivalo prezimena, ali ih je u nekim slučajevima i davalo......znam za konkretne primjere u Šibeniku da su djeci koje otac nije prizna, a tako ni dao svoje prezime svečenici vrtili uvik istih 3-4 prezimena koje su im davali i bila su po svecima :ne zna:

tako da ti je "replika" :ne zna: , pogotovo stoga šta je ka primjer istog prezimena na uskom području i krvnog nesrodstva ( a na šta se odnosio dio koji si quota) uzeta stvarna situacija

hevi
18.10.2010., 10:41
Pa tko je onda davao prezimena, mislim pretežno, znam da je na različite načine?

Ne može danas nametnuti, ali u srednjem vijeku je vladalo pravilo jačeg i sumnjam da se baš previše pitalo!?

hevi
18.10.2010., 10:49
..........
selo u kojem svi imaju imaju isto prezime i tako se zove vrlo vjerovatno imaju i rodbinske veze, ili se ti jednostavno zajebaeš sa svojim pitanjima :ne zna:

selo Šimići di su svi Šimići i nije neka prizma kroz koju možeš jasno gledati, odnosno, vjerovatno ne postoji gori primjer za izvlačiti zaključke o prezimenima
Ne zezam se. Moje prezime je recimo takav primjer. I većina se ne smatra rođacima. Sad postoje dvije mogućnosti. Ili stvarno nismo rođaci ili smo tako daleki da se više ne smatramo rođacima. A znam i više takvih sela sa istim prezimenima, a ne smatraju se rođacima. Zato pretpostavljam da ljudi nisu sami sebi davali prezimena, nego im je netko(svećenik, državni službenik itd.) dao isto prezime, samo ne znam zašto je odabrao baš isto. Ili mu je bilo jednostavnije tako ili ...???? Dokaza nemam za to, naravno. Da znam točno onda ne bi pitao na forumu.

Cayon
18.10.2010., 17:21
Dobro pretpostavljaš! Ima takvih sela kolko hoćeš!

Cayon
18.10.2010., 17:22
stin da je taj orginalni Petar vrlo vjerovatno ima prezime.

Recimo danas i po otocima i malin mistima u kojima ima 5-6 lokalnih najzastupljenijih prezimena se jos koriste takva "prezimena"to jest klanovi/loze,pogotovo kod starijih ljudi kad pitaju mladje koje nepoznaju.
Znaju se i koristit nazivi i do 10-tak kolina unazad,pa tako moras znat kako se prestavit kod starih i od koje si loze,i ti stariji uvik koriste te nazive umisto prezimana.

Istina!

Kloki
20.10.2010., 05:37
Pa tko je onda davao prezimena, mislim pretežno, znam da je na različite načine?

Ne može danas nametnuti, ali u srednjem vijeku je vladalo pravilo jačeg i sumnjam da se baš previše pitalo!?

Niko ih nije davao, oni su nastajali i nestajali prirodnim procesom, sve do 16. stoljeća kad je postalo obavezno da ljudi moraju imati stalna prezimena...(btw, prezimena u srednjem vijeku ne postoje, uglavnom imali su ih samo plemići i stanovnici gradova...)

Kloki
20.10.2010., 05:54
Ne zezam se. Moje prezime je recimo takav primjer. I većina se ne smatra rođacima. Sad postoje dvije mogućnosti. Ili stvarno nismo rođaci ili smo tako daleki da se više ne smatramo rođacima. A znam i više takvih sela sa istim prezimenima, a ne smatraju se rođacima. Zato pretpostavljam da ljudi nisu sami sebi davali prezimena, nego im je netko(svećenik, državni službenik itd.) dao isto prezime, samo ne znam zašto je odabrao baš isto. Ili mu je bilo jednostavnije tako ili ...???? Dokaza nemam za to, naravno. Da znam točno onda ne bi pitao na forumu.

Mislim da je ovo boldano.

Prezime služi za razlikovanje i identifikaciju u društvu/zajednici, a kad bi se ljudima koji nisu krvno povezani "davalo" isto prezime samo zato što je jednostavnije ne vidim uopće zašto bi se prezimena davala...prezime kod nositelja mora imati neki značaj...

Kloki
20.10.2010., 05:56
Zašto misliš ? u večini slučajeva je svečenstvo samo zapisivalo prezimena, ali ih je u nekim slučajevima i davalo......znam za konkretne primjere u Šibeniku da su djeci koje otac nije prizna, a tako ni dao svoje prezime svečenici vrtili uvik istih 3-4 prezimena koje su im davali i bila su po svecima :ne zna:

OK, ali to su jako specifični slučajevi...ovdje govorimo generalno...

tako da ti je "replika" :ne zna: , pogotovo stoga šta je ka primjer istog prezimena na uskom području i krvnog nesrodstva ( a na šta se odnosio dio koji si quota) uzeta stvarna situacija

Ovo nisam razumio...:ne zna:

canis aureus
20.10.2010., 08:58

Isto selo, isto prezime - garant isti rod, loza ili kako vec. to sto se vecina ne smatra rođacima je samo zato sto je puno vrimena odnosno generacija proslo.to najlakse provjeris ovako-svi znaju ko im je prvo,drugo, eventualno trece kolino-pitaj u selu ko je kome peto, niko ti nece znati reci.
u mom mistu od mog prezimena ima 12 loza, u 3-4 grupe koje su svaka unutar sebe rod, ostale ne smatraju rodom. i malo se pozabavih maticnim knjigama, napravih stablo, i naravno,svi smo od jednog te istog pretka potekli - u najdalju ruku, 8.kolino....
nema sanse da unutar male seoske zajednice isto prezime nije u rodu, ma cak ni vise prezimena, jer u zadnjih 100-200 godina garant je bilo brakova, samo se to brzo zaboravlja, pogotovo djevojacka prezimena prababa, a kamo li matera od prababa....

hevi
20.10.2010., 12:04
Kad malo razmislim i vidim kako se danas brzo udaljujemo, npr. djeca mojih bratića i sestrični su mi već daleki. Ne mojom voljom nego mlađe generacije nemaju volje za održavanje rodbinskih veza. Gledajući tako nije ni čudo da ovo što pišeš o petom ili osmom ili ne znam kojem koljenu pada u zaborav pa ista prezimena "nisu" rođaci.

hevi
20.10.2010., 12:10
Niko ih nije davao, oni su nastajali i nestajali prirodnim procesom, sve do 16. stoljeća kad je postalo obavezno da ljudi moraju imati stalna prezimena...(btw, prezimena u srednjem vijeku ne postoje, uglavnom imali su ih samo plemići i stanovnici gradova...)
Sam sebe demantiraš u istoj rečenici.:flop: Obaveza znači prisila i onda je očito da im je netko odredio, jer da su htjeli imati sami onda bi već prije imali.
Pa kako nitko ne zna tko je davao prezimena? Zar o tome ne postoji nikakav zapis? Svi samo nagađamo ili znamo za manji dio ljudi kako se došlo do prezimena.
Jedino je jasno da su plemići sebi davali prezimena i dio građana. Međutim 99% stanovništva su onda bili seljaci. Znači za 99% ljudi ne znamo, ili bar nitko na forumu ne zna.

Kloki
20.10.2010., 17:34
Sam sebe demantiraš u istoj rečenici.:flop: Obaveza znači prisila i onda je očito da im je netko odredio, jer da su htjeli imati sami onda bi već prije imali.
Pa kako nitko ne zna tko je davao prezimena? Zar o tome ne postoji nikakav zapis? Svi samo nagađamo ili znamo za manji dio ljudi kako se došlo do prezimena.
Jedino je jasno da su plemići sebi davali prezimena i dio građana. Međutim 99% stanovništva su onda bili seljaci. Znači za 99% ljudi ne znamo, ili bar nitko na forumu ne zna.

Pročitaj moj post još jednom...ključna riječ je podebljana...

Niko ih nije davao, oni su nastajali i nestajali prirodnim procesom, sve do 16. stoljeća kad je postalo obavezno da ljudi moraju imati stalna prezimena

Seljaci su živili u obiteljskim zajednicama...jedni su uzeli za prezime plemenski naziv, drugi neki obiteljski nadimak...a nova prezimena bi se uzimala kad neko odseli (napr. odseliš iz Bosne u Hercegovinu i tamo uzmeš etnik tj. prezime Bošnjak)...ili bi s vremenom seoski kovač uzeo za prezime Kovač zato što mu je to relevantnije/značajnije od plemenskog naziva...samo zato što su morali uzeti slalna prezimena ne znači da se prezimena nisu mijenjala, ili bolje rečeno da nisu nastajala nova...

Lajoš55
21.10.2010., 07:27
Prezime Sasso? Čini se talijansko, ali našo sam ga i među sefardskim-židovskim prezimenima

Kloki
21.10.2010., 07:35
Prezime Sasso? Čini se talijansko, ali našo sam ga i među sefardskim-židovskim prezimenima

http://www.houseofnames.com/sasso-family-crest

"The Sasso surname is derived from the Old French word "sarazzin", meaning "Saracen". It is thought to have been a nickname in Medieval England for someone of swarthy appearance, or for someone returned from the Crusades..."

filip44
22.10.2010., 14:45
e dal mi neko moze poslati podrijeklo prezimena strelec? na mail filip.strelec@gmail.com

Hrvat1960
24.10.2010., 17:19
Prezime Živoder
Zahvaljujem sve informacije koje imaju o podrijetlu moje prezime, a ako ste obiteljski grb, hvala !!!

Nemam informacije od prezime Živoder, može netko pomoći ?