PDA

View Full Version : Prezimena

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13

AnteNaš
24.10.2010., 20:46
Recimo, primjerice: Moje prezime dolazi iz Amerike.
Kako to? Pitam ja sam sebe.
Naime, radi se o jednoj biljki po kojoj je to prezime dano, a sad me zbog moga vlastitog prezimena još i zajebavaju.
Ne mogu to više izdržati. OK, šala, a eto tako je. :eek:

Uzvišeni
27.10.2010., 16:17
Dakle, zanima me podrijetlo prezimena Ćurlin (u Hrvatskoj), općenito i u Dubrovniku (Ponikve (Pelješac)). Što sam čuo (nedokazane tvrdnje)?

* 1. nastalo dolaskom francuskog vojnika na Pelješac i osnivanjem obitelji (pohrvaćeno francusko prezime) 1808.
* 2. po pticama koje se zovu ćurlini

:ne zna:

AnteNaš
27.10.2010., 16:20
Nemam informacije od prezime Živoder, može netko pomoći ?

Radi se o nekom opakom pretku od kojega je prezime naslijeđeno.
Ako je nužno može se dodatno pojasniti. :mig:

Bryn
27.10.2010., 17:02
Podrijetlo prezimena Piljušić, iz okolice Zadra? :)

Liburn
28.10.2010., 08:31
Dakle, zanima me podrijetlo prezimena Ćurlin (u Hrvatskoj), općenito i u Dubrovniku (Ponikve (Pelješac)). Što sam čuo (nedokazane tvrdnje)?

* 1. nastalo dolaskom francuskog vojnika na Pelješac i osnivanjem obitelji (pohrvaćeno francusko prezime) 1808.
* 2. po pticama koje se zovu ćurlini

:ne zna:

Koliko ja znam ćurlin ili čurlin je stariji hrvatski naziv za gnjurca, onu crnu ptičurinu koja se na moru hrani ribom tako što pliva na površini a onda zaroni za ribom i izađe sa marendom u kljunu. Zanimljivost - drugi stari hrv naziv za tu pticu je pol, po tome su šibenski plemići de Pol / de Polo dobili prezime od kojih i korčulanski ogranak Depol / Polo.

Ali nije nemoguće ni ono što navodiš pod * 1. Pohrvaćeno francusko prezime bi lako moglo po inerciji dobiti oblik sličan nekoj već postojećoj hrvatskoj riječi.

boni1
28.10.2010., 15:41
Može li mi netko pojasniti prezime Tišljar i da li ono ime veze sa židovima ?

Zahvaljujem na bilo kakvoj informaciji.

Hitno mi je.

Imran
30.10.2010., 15:04

Hitno mi je.

http://imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PREZIMENA:3504449737305613::NO:RP:P3_PREZI ME:Ti%C5%A1ljar

Adam Bus
30.10.2010., 16:17

Hitno mi je.

zašto bi imalo veze sa Židovima? Ne zvuči mi nimalo židovski.

Kloki
31.10.2010., 00:53
Tišljar
http://hr.wiktionary.org/wiki/ti%C5%A1ljar

AnteNaš
31.10.2010., 01:13
Tišljar, čovjek koji se bavi tišljerajom iliti valjda izradom pokućstva. :rolleyes:

Phobos1807
01.11.2010., 19:24
Ovako zanimaju me prezimena međurečan i strugar. i da li postoje eventualno kakvi grbovi od tih obitelji i gdje bi se to moglo pronaći. hvala

Dilberth
01.11.2010., 19:43

Hitno mi je.
Ja imam neke informacije glede toga i mogu ti reci, ali me zanima, zasto ti je to hitno?

boni1
01.11.2010., 21:18
Ukratko ću objasniti, nedavno sam saznala da mi je šukundjedovo prezime Tišljar,
ali, pretpostavljamo da je zapravo Tishler, koji je došao iz Njemačke i naselio se na području Zagreba.
Jevrejstvo mi je od velike važnosti i stoga bih htjela istražiti da li imam jevrejske krvi.

Dilberth
02.11.2010., 00:17
Ukratko ću objasniti, nedavno sam saznala da mi je šukundjedovo prezime Tišljar,
ali, pretpostavljamo da je zapravo Tishler, koji je došao iz Njemačke i naselio se na području Zagreba.
Jevrejstvo mi je od velike važnosti i stoga bih htjela istražiti da li imam jevrejske krvi.
Lijepo od tebe da se interesiras za svoje korjene, ali zasto pod hitno?

AnteNaš
02.11.2010., 00:24
Židovi su pismeni,nebi valjda dao da mu mijenjaju prezime.
Imaš li neku baku ili staru tetu koja zna.
A i nisam čuo nikad za takvo židovsko prezime.
I možda bi bilo bolje da ne saznaš koje krvi sve imaš u sebi. :D

Shain
02.11.2010., 06:51
nedavno sam saznala da mi je šukundjedovo prezime Tišljar, ali, pretpostavljamo da je zapravo Tishler, koji je došao iz Njemačke i naselio se na području Zagreba (...) htjela istražiti da li imam jevrejske krvi.

Ne vidi se to u krvi, nego po tradiciji koju netko održava.

Kakvu tradiciju ti njeguješ: njemačku, mađarsku, hrvatsku, rumunjsku ili ...? Ono si čiju si kulturu prihvatila. Krv nema ništa s tim. :)

boni1
04.11.2010., 08:20
Hvala svima koji su odgovorili.

Dilberth, ne mogu reći zašto mi je toliko hitno, samo ću reći da bi mi to saznanje dobro došlo.

allen01
05.11.2010., 20:00
Posjedujem podatke o sljedecim prezimenima (mjesto i godina prvoga spomena,od cega je nastalo) pa ako se netko preziva tako mogu mu na PM ili javno napisati sve sto znam o njegovom prezimenu.Napominjem da tih podataka nema na netu,da ne bi netko pomislio da kopiram.
Lista prezimena je:

Aldic Alt Ambrus Aderlin Andrasec Andrasek Androcec Andjel Agel Antalasic Antokulj Antolasic Antolek Antolius Antoncic

Bestijanic Bacinger Bais (Bajs, Bajz) Bajkovec Bajzek Bakac Baksa Balasko Balaz Balent Balenta Bali Balac Balog Ban Banek Barabas Baranic Barat Barbaric Baric Barila Barlovic Bartolic Basa Basek Basnec Bauer Becaj Bedekovic Bedenicki Bedi Belavic Belec Belencic Belicanec Belic Beliga Belovari Belovic Benc Bence Bengez Benko Benkovic Berljak Bermanec Bernad Bernat Besedilo Bestijanic Beti Bezek Biber Bihar Bijac Bister Bistrovic Biskup Blagovi Blagus Blaguha Baskovic Blazinaric Blazek Blezeka Blezekovic Blazic Blazinic Blazon Blazona Blesc Bobicanec Bobic Bockaj Bogdanus Bogomolec Bohanec Bohenec Boj Borko Borkovina Borovic Borsic Borzek Boz Bracko Bradac Bradovic Branilovic Branisa Branovic Bratic Bratinscak Bratjanscak Bratkovic Bregovic Brez Brezaric Breznik Brezovacki Brezovec Brljak Brodaric Brozovic Bruec Brumec Brumen Bubek Buhanec Bujan Bujanic Bukovcak Bukovec Bukovic Bukovscak

Canjuga Car Cecarko Ceci Cenko Cerkovic Cerovec Cesar Ciceli Cigan Ciglar Ciglaric Cilar Cimerman Cmrecak Cofek Conar Crnec Crncec Cvek Cvetko Cvija Calopek Canadi Canaki, Cavlek Ceh Cekunec Cemerika Citus Cizmadija Cizmesija Cmrlec Conkas Crep Crncec Cuckin Cuk Cukulic Curin

David Deban Debelec Debeljak Debic Derk Dervenkar Detoni Dezdek Dobos Dobosic Dobranic Dobranski Dobrovolec Dobrovoljec Dodlek Dojcic Dokleja Dolar Dolencic Dolenec Dolovic Domijanic Dominic Dominik Dominko Domjanic Dovecar Dovecer Dravec Dretar Drk Drvenkar Drzanic Dudek Dugan Duhovic Dunjko Dvanajscak Dvorscak

Đebi Đermadi Đukes Đundes Đuran Đuranec Đuranic Đurdek Đurkin Đurnic

Edesar Edisar Embreus Erdelji

Faic Fais Fajfar Farkas Fazon Feges Fekonja Feletar Ferenc Ferlin Fic Files Filipan Filipic Fiolic First Fischer Fiser Flac Fleten Flincec Flisar Flojhar Florijanic Florjanic Foder Fodor Fortner Francic Frankovic Fras Friscic Fucko Fuler Fundak Furdi Fuss

Gadanec Gajnik Gal Galovic Gaspar Gasparic Gasparlin Gazdek Genc Gerencer Gersic Gjungjus Gjuran Gjurgjek Glavak Glavina Glavnik Globar Globlek Glogovec Godina Godinic Gojnik Golenja Golob Golombos Golub Gombar Goricaj Goricanec Goricki Gornicec Gornik Gorupic Gosaric Gotal Govedic Grabant Grabar Grabrovic Gradiscaj Grahovec Granater Granatir Grbavec Gregoran Gregoras Gregoric Gregorincic Gregurec Greguric Grgan Gregec Grivec Grof Grozdek Gruber Grubic Grudic Grula Gudlin Gunc Gustak Guterman Guzvinec

Habek Habian Habjanec Habola Habula Hacek Hadeljan Hadikan Hajdarovic Hajdinjak Halaberec Halas Halec Halic Halonja Hamer Hancic Hanzek Hanzic Haramija Haromet Hasa Hasnas Hatlak Hederic Heda Hegedis Hegedus Hemar Herak Herc Herceg Heric Herjavec Herlic Herman Hertaric Herzenjak Hizman Hlapcic Hlebar Hlebec Hlisc Hoblaj Hobor Holc Holcinger Horbec Hosnjak Hozjak Hozjan Hozmec Hranil Hranjec Hrastic Hrastovec Hrascanec Hrelja Hren Hresc Hrg Hrkac Hrupic Hrustek Hruska Hrzenjak Hudicek Hudin Hujs Hunjadi Hutinec

Igrec Ilijas Ipas Iskra Istvanovic Ivaci Ivacic Ivancic Ivancok Ivanec Ivanusa Ivanusic

Jadan Jagar Jagec Jagic Jaklin Jakopic Jaksic Jakupak Jalsovec Jalusic Jambor Jambresic Jambrosic Jambrovic Jancec Jankas Jankic Jankoci Jankolija Janusic Jarni Jedjud Jedut Jelencic Jelenic Jesen Jesenovic Jezeri Jezernik Jost Jug Juracic Jurak Juranic Juras Jurcan Jurcec Juretic Jurican Jurinec Jurinic Jurisaga Jurkek Jurkezi Jurkin Jurkovic Jurman Jurmic Jurovic Jursic Just

Kacun Kalamar Kalamari Kalinic Kalsan Kamenar Kamenic Kanizaj Kanoti Kapun Karazinec Karloci Karlovcec Katalenic Katancic Katanec Katona Kavran Keckes Kedmenec Kelemen Kelemenic Kelenc Kemec Kendel Kenjeres Kerhac Kerman Kernjak Kerovec Kinderic Kiralj Kiric Kis Kiscinal Kivac Klamfar Klaric Klasic Klekar Klemencic Klepec Klinec Klobucar Klobucaric Klovar Kljucaric Knapic Knechtl Knez Knezic Kobra Kocen Kocet Kocijan Kocevar Kocila Kocis Kodra Kolac Kolar Kolarek Kolaric Kolenic Kolenko Kolman Kolmanic Kolonic Komar Komorski Konc Konopljak Kontrec Kopasic Kopjar Koprivec Koraj Koren Korent Koritar Koros Korosec Korpar Korunek Korunic Kos Kosec Koser Kosi Kosmac Kostanjevic Kostel Kosak Kosar Koscak Kozar Kozaric Kozjak Koznjak Krajacic Kralic Kralj Kramar Kranjcec Kranjcic Kranjec Krauthaker Krcmar Krcmarek Kregar Kresinger Krikovic Kirstofic Krivak Krizman Krizaic Krizaj Krizan Krizanic Krklec Krleza Kropf Krsnik Kuselj Krznar Krznaric Kucandi Kucek Kuhanec Kuhar Kuharic Kukec Kukolj Kukovec Kukolic Kupec Kutnjak Kuzma Kuzman Kuzmic Kvakan

Labazan Lacko Ladasic Ladic Lajtman Lakatos Lakic Laptos Laszlo Lastavec Latin Lazar Lebar Lecek Legin Lehkec Lehki Lepen Lepoglavec Lesar Lesinger Lesjak Leskovec Lesnjak Levacic Levak Levancic Lilek Lipic Lipje Lisjak Logozar Loparic Lovrec Lovrek Lovrencic Lovretic Ludas Lukac Lukacic Lukman Luksa Ljubic

Macek Madar Madaric Magdalenic Magdic Magic Majc Majcen Majer Majeric Majnic Majsan Makar Makovac Maksan Malasic Malec Malek Malekoci Mali Malovic Maltar Maltaric Mandlin Marcijus Marcec Mardetko Maric Markac Markan Markulija Markusic Marodi Martan Martinec Martinjas Marton Marusic Masten Matan Mate Mati Matijacic Matijas Matijasec Matjan Matjanec Matjasic Matolek Matos Matosa Matosic Matoter Matulin Mavrek Medjimurec Medlobi Medved Megla Meglic Mernjak Mernjavec Mesarek Mesaric Mesaros Mesko Mezga Meznaric Mihalac Mihalec Mihalic Mihalincic Mihalkovic Mihinjac Mihocek Mihoci Mihocek Miholcek Mikac Mikec Mirlin Mikloska Mikolaj Mikolic Mikor Mikula Mikulan Mikulin Misir Mislovic Misic Mlakar Mlinarec Modlic Modric Moharic Mozes Molnar Moravec Mosmondor Mozek Mravljek Mraz Mrazje Mucic Mundjar Murakezi Murk Murkovic Mursic Mustac Mustak Mutvak

Nad Najman Narandja Necemer Nedeljko Nemec Nemet Nestic Novak Novakisin Novinic Novinscak Novosel Novoselec Njari

Obadic Okresa Olah Oletic Orehovec Oreski Ostrognjaj Ovcar

Pacandi Padaric Pahek Pajnogac Pajtak Palatinus Paler Palfi Palic Palnec Pancer Pandur Panic Patafta Patarcec Pavcec Pavlekovic Pavli Pecarko Pecatnik Peras Percac Percic Pergar Perger Perhoc Perko Persa Persak Persic Petak Petek Peter Petermanec Peti Petovari Petrac Petran Petric Petrino Pevec Pigac Pianec Piknjac Pintac Pintar Pintaric Piskor Pispek Pivar Placko Plaftak Plantak Plavec Plevnjak Pocek Podgorelec Podturic Podvez Podvezanec Pogorelec Pokolic Pokrivac Polak Polanec Poljanec Polski Pongrac Pongracic Posavec Posedi Posel Posmodi Postrasija Potaric Potocnjak Pozderec Poznic Pozgaj Pozgan Preloznjak Premus Prepelic Pristav Prprovic Prstec Pticek Pufek Pukaj Puklavec Puklek Puncec Puncikar Purgar Puric Pustaj

Radek Radik Radmanic Radovanec Radovic Raif Rainer Raich Rajher Rajter Rasperger Ratajec Ratkajec Raus Rebernik Rebok Rebrek Remenar Rep Repalust Repic Resetar Rezek Ribic Rihtarec Rihtaric Rob Rodek Rodi Rodik Rodak Rojko Rosic Ruzic Rozman Rumenjak Rumic Runjak Rus Rusak

Sabo Sabol Sabolcec Sabolec Sabolek Sabolic Sakac Sakal Saladi Salaj Sebestjen Secan Sedmak Segedi Selicanec Selina Sencar Serc Sermek Serpak Setnik Sever Siladi Sinko Sinkovic Sirc Sitar Sklepic Skok Skoliber Slama Slamek Slavicek Slunjski Smolec Smolek Smolkovic Smrk Smrtic Sobocan Sobocanec Sokac Sokacic Sokol Solar Soldat Somi Sontor Sovar Spahija Sraka Srebrnjak Srnec Srsa Srsan Stancec Stank Sternad Sternat Sterniscak Stipan Strah Strahija Strbad Strelec Strojko Sudec Susec Sutnjak

Šafar Šafaric Šafranic Šagi Šajn Šajnovic Šalamon Šalari Šalkovic Šanta Šantavec Šantak Šardi Šaric Šavora Šcavnicar Šcuri Šcuric Šegovic Šekutor Šela Šestak Šestan Šimic Šimon Šimonic Šimunko Šinko Šipek Šipos Škec Škoda Škorjanec Škrinjar Škrlec Škrobar Škvorc Šlibar Šolja Šoltic Šopar Šostaric Špicar Špilak Špilek Špiranec Špoljar Špoljaric Šprah Šprajc Šraj Štajerec Štefan Štefanec Štefanic Štefica Štefic Štefko Štefkovic Štefok Štefulj Štirinic Štukelj Šubasa Šubic Šulj Šupljika Švabelj Švec Švenda

Takac Talafant Talan Talas Taradi Tarandek Tekeli Telebuh Terbuc Tilosanec Tisaj Tislaric Tisler Tisleric Tisljar Tisljaric Tizaj Tkalcec Tkalcic Tkalec Tkalic Tokar Tomasek Tomasic Tomsic Toplak Toplek Toplicanec Topolko Topoljnak Topolovec Torok Tot Tota Trajbar Tratnjak Trbovic Treska Trnovcanec Trojak Trojko Trojnar Tropsa Trstenjak Trupkovic Tuksar Turek Turk

Ujlaki

Vabec Vadas Vadlja Vagaj Vajda Valpatic Vamplin Varosanec Varga Vargec Vargek Varovic Varsic Vas Vegi Veres Verhar Verli Vertes Veselko Vibovec Vibovic Vida Vidacic Videc Vidra Viher Vilic Vincek Vincetic Virgej Virovec Visnic Visnjaric Vitez Vitkovic Vizer Vlahek Vnuk Vodopija Vogrin Vogrinec Vojsk Vojvoda Volar Vozar Vrabec Vracic Vrancic Vranovic Vrazic Vrban Vrbancic Vrbanec Vrbanic Vrbnjak Vresk Vrhovski Vrsic Vrtaric Vuglac Vugrac Vugrincic Vuk Vuksic Vuraic Vuri Vurosic

Zadravec Zagorec Zamuda Zanjko Zidolec Zebec Zelenic Zerna Zidaric Zlatarek Zmazek Zobec Zobic Zorcec Zorko Zorman Zrinic Zver Zvonar Zvonarek Zvornik Zvosec

Žargar Žbulj Železnjak Žemljic Žerdin Žerjav Žganec Žganjar Žibek Židov Žiga Žignic Žilavec Žinic Žiskovic Živece Živulic Žizek Žlicar Žnidar Žnidaric Župan Županec Županic Žvorc

hallo
možeš mi molim te reć nešto o prezimenu
novinscak ili novinščak

Slim Shady
06.11.2010., 15:36
Jel bi iko mogo reci nesto o prezimenu Perica?

AnteNaš
06.11.2010., 21:00
Perice su Vlaji iz zadarskog, biogradskog i vodičkog zaleđa. Tamo ih ima u više mjesta, najviše u Stankovcima.
Naravno da su se raselili, najviše u Zagreb, zatim Zadar, Rijeku i okolicu te u Istočnu Slavoniju.
Ovo je iz prve ruke, poznam jednog iz Podgradine kraj Posedarja. :D

RIOBOSS
10.11.2010., 10:09
Ovo prezime postoji u:
-Bosni (Livno i Gornji Vakuf/Uskoplje - domicilno, te Bugojno, Donji Vakuf, Travnik, Zenica, Sarajevo - sve migranti iz G.Vakufa)
-Hrvatskoj (Split i možda još negdje)
-Na facebook-u sam pronašao i 1 Makedonca, 2 Srbina i jednog potencijalnog, 5-6 Hrvata, 5-6 Turčina i 50-tak Bošnjaka.

Kemal Gekić (USA kompozitor) je rođeni splićanin, ali je porijeklom iz Livna.

Prezime Geko koje je također iz Gornjeg Vakufa/Uskoplja (selo Voljice) je navodno nastalo od prezimena Gekić, skraćivanjem (seoski: Gekić-Geko, Heljić-Heljo), navodno dolaskom Austrougarske, jer je bilo mnogo ljudi u G.Vakufu sa istim imenom i prezimenom, pa da pošta ne luta...

Jedan veoma obrazovan čovjek, zvanični svjetski autoritet iz jedne od prirodnih nauka i nezvanični autoritet za mnoge druge oblasti, između ostalog i za porijeklo prezimena, živio je u Gornjem Vakufu/Uskoplju, a danas tu barem 2-3 puta godišnje svrati.
Čuo sam priču koja navodno potiče od njega, da:
- je 50-60% gornjovakufskih Bošnjaka porijeklom iz Like i Dalmacije, a da su u Bosnu došli povlačenjem Osmanske imperije iz Dalmacije (pad Klisa, Sinja, itd.), npr.Duratbegović, Teskeredžić, Gekić, itd.
- se porodica Gekić, 3 brata, doselili u regiju Gornjeg Vrbasa (2 brata) i Livna (1 brat), te da od njih potiču svi Gekići - Bošnjaci.

Čuo sam da u Splitu i danas ima Gekića - Hrvata-katolika, te da je jedan od njih novinar.

Može li mi neko provjeriti podatak do kojeg sam došao - da se ovo prezime nalazi među starosjedilačkim splitskim?
To je prezime i među starosjedilačkim gornjovakufskim (Gornji Vakuf je utemeljen vakufom-izgradnjom džamije 1001. po lunarnom kalendaru ili 1592. ili 1593. godine po solarnom).

mariolazg
14.11.2010., 01:15
Da li netko zna nešto o prezimenima Mađer,Madjer,Magjer,Madijar?

lavinia_20
23.11.2010., 20:43
ispricavam se ako je pitanje vec bilo negdje ovdje, ali ga ja nisam nasla:)
moze li mi itko reci neke informacije o povijesti prezimena Koić! jedino sto sam uspjela pronaci da je zapravo nastalo greskom u prepisivanju nakon 2. svjetskog rata i da se zapravo radi o obitelji Kojić. ako tko ima neke informacije ili zna gdje bi mogla traziti nesto, bit cu zahvalna :)

Doktor Niksy
27.11.2010., 19:10
Jedan veoma obrazovan čovjek, zvanični svjetski autoritet iz jedne od prirodnih nauka i nezvanični autoritet za mnoge druge oblasti, između ostalog i za porijeklo prezimena, živio je u Gornjem Vakufu/Uskoplju, a danas tu barem 2-3 puta godišnje svrati.
Čuo sam priču koja navodno potiče od njega, da:
- je 50-60% gornjovakufskih Bošnjaka porijeklom iz Like i Dalmacije, a da su u Bosnu došli povlačenjem Osmanske imperije iz Dalmacije (pad Klisa, Sinja, itd.), npr.Duratbegović, Teskeredžić, Gekić, itd.
- se porodica Gekić, 3 brata, doselili u regiju Gornjeg Vrbasa (2 brata) i Livna (1 brat), te da od njih potiču svi Gekići - Bošnjaci.

Jako zanimljivo...dobar dio Hrvata u G.V vuče porijeklo od Imotske krajine i Hercegovine,da mi se sad da pisati napisao bih par tih prezimena...koliko sam uspio zaključiti ti si iz G.V-Uskoplja?Ako jesi,jesi li iz samog grada ili iz okolnih sela?I ako znaš,koji su starosjedilački bošnjački rodovi (t.j da se nalaze tu prije povlačenja Turaka iz Like i Dalmacije)

[QUOTE=RIOBOSS;29902459]

Čuo sam da u Splitu i danas ima Gekića - Hrvata-katolika, te da je jedan od njih novinar.

Može li mi neko provjeriti podatak do kojeg sam došao - da se ovo prezime nalazi među starosjedilačkim splitskim?
To je prezime i među starosjedilačkim gornjovakufskim (Gornji Vakuf je utemeljen vakufom-izgradnjom džamije 1001. po lunarnom kalendaru ili 1592. ili 1593. godine po solarnom).

Ovo bih možda mogao provjeriti u splitskoj knjižnici. :)

RIOBOSS
01.12.2010., 14:01
[QUOTE=RIOBOSS;29902459]
Jako zanimljivo...dobar dio Hrvata u G.V vuče porijeklo od Imotske krajine i Hercegovine,da mi se sad da pisati napisao bih par tih prezimena...koliko sam uspio zaključiti ti si iz G.V-Uskoplja?Ako jesi,jesi li iz samog grada ili iz okolnih sela?I ako znaš,koji su starosjedilački bošnjački rodovi (t.j da se nalaze tu prije povlačenja Turaka iz Like i Dalmacije)

Iz samog grada. Na selu nemam niti daljnjih rođaka.
Ja sam ustvari Bošnjak, ako su tačne informacije iz Splita, vjerovatno konvertirani Dalmatinac, Hrvat-katolik, po očevoj liniji.

Iz Hercegovine i Imotskog vuče porijeklo većina Hrvata Gornjeg Vakufa-Uskoplja. Oni su doseljavali od vremena austrougarske.

Domicilne hrvatske porodice su: Vilići, Šende, Zeke i još njih 10-tak, ako se Uskoplje računa od Inine benzinske (ne ulaze prigradska naselja: Trnovača, Podgrađe).

Doseljavali su Milići, Kvesići i još mnoge druge.

Od Bošnjaka, ako se računa samo osnivanje G.Vakufa koji je ustanovljen izgradnjom džamije Mehmed-bega Stočanina negdje na pola puta između 2 naselja sa ilirskim toponimima: Batuša i Česta domicilni su zasigurno Bukarići iz Batuše i možda Bajraktarevići, najveći zemljoposjednici kod Bošnjaka i najbogatija porodica kroz mnoga stoljeća. Česta je u narodnom govoru prešla u: Šesta. Ona se među Bošnjacima naziva jednostavno Mahalom (tur.veća ulica sa pripadajućim manjim ulicama, tzv.sokacima ili gradski kvart).
Zbog toga i danas većina Bošnjaka pogrešno misli da se radi o nekakvoj 6. mahali, iako niko ne zna gdje su prvih 5. UStvari niko se i ne pita...

Ja sam se pitao i brzo došao do podataka koje su posjedovali neki od vrlo obrazovanih ljudi, među njima i taj Da Vinchy Gornjeg Vakufa.

Iz Like i Dalmacije su navodno Gekići (jedna od najvećih porodica sa 3 odvojena "plemena", prema knjizi lokalnog hroničara Ismeta Dedića koja je prodavana u jednakom broju primjeraka u Uskoplju i u G.Vakufu - porodica sa najviše fakultetskih diploma na općini (ali ne i po glavi).
Dalje, Teskeredžići kojih nema mnogo, te Duratbegovići kojih ima zaista mnogo. Postoji čak i selo Duratbegović Dolac na putu prema Bugojnu, 3-4 km od grada. U njihovoj porodici kruži legenda koja navodno potiče od profesora historije bugojanske gimnazije - Srbina, da su osnivači njihovog roda bili biski rođaci Hajrudina Barbarose, legendarnog osmanlijskog Admirala koji je prema nekima imao više stotina brodova u ratnoj fregati i od kojeg je jedno vrijeme zazirala čitava Evropa...

Ono što je tačno u toj priči jeste da su oni tu informaciju dobili od profesora Srbina, a da je prethodno nisu imali.

Ja posjedujem u svojoj biblioteci knjižicu izdatu, mislim 1972. godine, povodom obnavljanja džamije Mehmed-bega.
U toj knjižici imaju čak i popisi stanovništva iz različitih doba. Zatim podaci iz turskih knjiga o: stanovništvu, mlinovima na Vrbasu i drugim rijekama, i sl.
Zatim podaci o prelasku na Islam ljudi sa veoma čudnim imenima i prezimenima koja meni često zazvuče sasvim nepoznato...

RIOBOSS
01.12.2010., 14:11
[QUOTE=RIOBOSS;29902459]Ovo bih možda mogao provjeriti u splitskoj knjižnici.:)

Ja sam dobio informaciju iz treće ruke da je prije nekoliko godina objavljena knjiga u Splitu koja sadrži imena nešto više od 170 starosjedilačkih splitskih porodica, među kojima se nalazi i moje prezime.
Ta knjiga bi mogla biti nešto kao: Zbornik prezimena, ili opširnija historijska knjiga koja se odnosi na srednjovjekovni period, koja između ostalog sadrži i te podatke.

Ono što znam jeste da je ta knjiga odmah po izlasku izazvala veliko zanimanje splitske javnosti. Navodno je bila velika gužva gdje su svi tražili sebe u tom zborniku, a prisutna je bila poznanica od moje poznanice...

Uglavnom, ja sam nedavno bio na jednoj svadbi u Sarajevu na kojoj je bila i neka porodica iz Splita. Nakon što smo ja i najstariji Splićanin u društvu popili malo lijepog vina, počela je ta priča koju oni odranije znaju.

Uglavnom, cijelo večer me je taj did zvao Dalmatincem...

Doktor Niksy
01.12.2010., 20:37
[QUOTE=Doktor Niksy;30219258]

Iz samog grada. Na selu nemam niti daljnjih rođaka.
Ja sam ustvari Bošnjak, ako su tačne informacije iz Splita, vjerovatno konvertirani Dalmatinac, Hrvat-katolik, po očevoj liniji.

Iz Hercegovine i Imotskog vuče porijeklo većina Hrvata Gornjeg Vakufa-Uskoplja. Oni su doseljavali od vremena austrougarske.

Domicilne hrvatske porodice su: Vilići, Šende, Zeke i još njih 10-tak, ako se Uskoplje računa od Inine benzinske (ne ulaze prigradska naselja: Trnovača, Podgrađe).

Doseljavali su Milići, Kvesići i još mnoge druge.

Od Bošnjaka, ako se računa samo osnivanje G.Vakufa koji je ustanovljen izgradnjom džamije Mehmed-bega Stočanina negdje na pola puta između 2 naselja sa ilirskim toponimima: Batuša i Česta domicilni su zasigurno Bukarići iz Batuše i možda Bajraktarevići, najveći zemljoposjednici kod Bošnjaka i najbogatija porodica kroz mnoga stoljeća. Česta je u narodnom govoru prešla u: Šesta. Ona se među Bošnjacima naziva jednostavno Mahalom (tur.veća ulica sa pripadajućim manjim ulicama, tzv.sokacima ili gradski kvart).
Zbog toga i danas većina Bošnjaka pogrešno misli da se radi o nekakvoj 6. mahali, iako niko ne zna gdje su prvih 5. UStvari niko se i ne pita...

Ja sam se pitao i brzo došao do podataka koje su posjedovali neki od vrlo obrazovanih ljudi, među njima i taj Da Vinchy Gornjeg Vakufa.

Iz Like i Dalmacije su navodno Gekići (jedna od najvećih porodica sa 3 odvojena "plemena", prema knjizi lokalnog hroničara Ismeta Dedića koja je prodavana u jednakom broju primjeraka u Uskoplju i u G.Vakufu - porodica sa najviše fakultetskih diploma na općini (ali ne i po glavi).
Dalje, Teskeredžići kojih nema mnogo, te Duratbegovići kojih ima zaista mnogo. Postoji čak i selo Duratbegović Dolac na putu prema Bugojnu, 3-4 km od grada. U njihovoj porodici kruži legenda koja navodno potiče od profesora historije bugojanske gimnazije - Srbina, da su osnivači njihovog roda bili biski rođaci Hajrudina Barbarose, legendarnog osmanlijskog Admirala koji je prema nekima imao više stotina brodova u ratnoj fregati i od kojeg je jedno vrijeme zazirala čitava Evropa...

Ono što je tačno u toj priči jeste da su oni tu informaciju dobili od profesora Srbina, a da je prethodno nisu imali.

Ja posjedujem u svojoj biblioteci knjižicu izdatu, mislim 1972. godine, povodom obnavljanja džamije Mehmed-bega.
U toj knjižici imaju čak i popisi stanovništva iz različitih doba. Zatim podaci iz turskih knjiga o: stanovništvu, mlinovima na Vrbasu i drugim rijekama, i sl.
Zatim podaci o prelasku na Islam ljudi sa veoma čudnim imenima i prezimenima koja meni često zazvuče sasvim nepoznato...

1. Ovo doseljavanje Hrvata iz I.K i Hercegovine datira još od konca 18.stoljeća,od 1790-ih.

2.Vilići,Šende,Zeke... izgleda da su se moje pretpostavke pokazale točnima,mislim da tu spadaju i Tokići te Lebe.A po begu Viliću je nazvano obližnje selo uz sam Vrbas (Vilić Polje)

3.Hvala na odgovorima.Razlog mojeg zanimanja za prezimena G.V-Uskoplja je i to što po očevoj liniji potječem baš iz tog kraja (ne iz samog grada,nego iz jednog od okolnih sela),a preci s očeve strane su također doseljenici iz Imotskog i točno znamo naše ˝leglo˝ u Imotskoj Krajini.

LostWisdom
03.12.2010., 19:02
Podrijetlo prezimena Krišto. Dakle? :ne zna:

marac7777
04.12.2010., 13:18
Bok ljudi,imam pitanje u vezi prezimena Cerovečki.
Dal netko zna nešto više,znam da su Hrvati i to najvećim djelom iz okolice Krapine točnije Radoboja,ali koji su im migracijski pravci i od kuda su došli tamo?
Javite se Cerovečki koji nešto znate o svom prezimenu jer sve ovo što sam proguglao mi ništa ne govori o prezimenu.

Hvala.

K_e_N_s_A_i_1
04.12.2010., 19:41

pogledaj ovdje link (http://www.zagoricani.com/index.php?option=com_content&task=view&id=524&Itemid=999999999)

AnteNaš
04.12.2010., 21:43

Kao i Petrović, dakle. :p

2-D
05.12.2010., 23:40
Bi mogao netko napisati nesto o prezimenu Mesaric?

zuni9
06.12.2010., 15:49
Ideja je da ova tema obuhvaća raspravu o prezimenima, njihovu podrijetlu i povijesti na jednom određenom području. Na taj se način izbjegava miješanje različitih obitelji istog prezimena, a koja vjerojatno nemaju iste obiteljske korijene. Ovdje možete pisati o svojim saznanjima o prezimenima iz navedenog kraja, npr. odakle su došli, njihovu prošlost prije dolaska u navedene krajeve, od kada datira najstariji pisani spomen prezimena na novodoseljenom području itd.

Za početak donosim popis, nadam se većinu, prezimena iz općine Dicmo. Ukoliko sam neko prezime ispustio, slobodno dodajte. :mig:

Anđelić - Sičane
Babić - Sušci
Ban - Krušvar
Bešker - Sušci, Osoje
Bilan - Prisoje
Bilandžić - Krušvar
Blažević - Sušci
Bošnjak - Osoje
Botić - Krušvar
Bralić - Sičane
Buzdovačić - Osoje
Čukušić - Ercegovci
Čurković - Krušvar
Ćapeta - Osoje
Ćatipović - Kraj
Despotović - Krušvar
Elez - Sušci
Gabrilo - Kraj
Jadrić - Sičane, Osoje
Kliškinjić - Krušvar
Kokan - Sičane, Kraj
Maretić - Sičane, Sušci, Kraj
Matić - Krušvar
Milun - Sičane
Mirčeta - Prisoje
Mršić - Kraj
Murat - Kraj, Osoje
Perić - Ercegovci
Podrug - Prisoje
Rogulj - Osoje
Serdarević - Kraj
Silić - Prisoje
Stolica - Sušci
Vladović - Ercegovci
Vojković - Prisoje
Zebić - Prisoje, Sičane
Zečević - Kraj
Župa - Krušvar
Žuro - Prisoje

Btw, Dicmo se dijeli na Gornje Dicmo (Ercegovci, Krušvar) i Donje Dicmo (Kraj, Osoje, Prisoje, Sičane i Sušci).

Župna crkva G.Dicma je sv. Ivan Krstitelj osnovana vjerojatno negdje početkom 18. stoljeća (barem sam ja naišao na takav podatak). Matične knjige za tu župu nisu, nažalost, sačuvane, ali u Nadbiskupskom arhivu u Splitu nalaze se nepotpune parice (izvatci iz MK) od 1819. nadalje, koje donekle mogu pomoći pri istraživanju rodoslovlja pojedinih obitelji. Što se tiće knjige "Stanja duša" (lat. Status Animarum) ne znam postoji li za ovu župu.

Župna crkva D.Dicma je sv. Jakov Apostol. Ova župa prema nekim saznanjima datira s kraja 17. stoljeća, no bilježi, čini se, diskontinuitet te se opet javlja negdje početkom 18. stoljeća, a naišao sam i na podatak da je osnovana tek 1759. što nije točno. Stara crkva nalazi se na seoskom groblju, dok je nova izgrađena 1934. godine. Stare (deskriptivne) matične knjige nisu sačuvane, ali jesu one tabelične iz austrijskog perioda koje se čuvaju u Hrv. drž. arhivu u Zadru (1825.-1856.) i u Hrv. drž. arhivu u Splitu (1856.-1900.). Također, dostupne su i nepotpune parice (1819.-...) tih knjiga u Nadbiskupskom arhivu. "Stanje duša" (sred. 19. st.-o.1940.), također daje uvid u prezimena D.Dicma i nalazi se u župnom uredu.

Što se tiče zemljišnih katastara u kojima se donose podaci za obitelji/prezimena na tom području, relevantni su mletački katastri iz 1709. i (Alberghettijev) iz 1725.-1729. te austrijski zemljišnik iz 1833. sa dopunama iz 1878.

Nadalje, postoji i (prilično loša :flop:) knjiga "Prezimena općine Dicmo" za onoga tko želi doznati više, ali brojni poznavatelji sadržaja (uključujući i moju malenkost) ne vide osobitu korist od tog djelca. :rolleyes:

Eto, toliko za početak. Pišite što znate, pitajte, možda vam se i odgovori. :D

Scotsman
07.12.2010., 04:04
Bojim se da ne možemo imati desetak tema o prezimenima. Na drugoj temi su već otvorili o hercegovačkim prezimenima, sada imamo i ovu. Uostalom, naveo si kao naslov teme prezimena jednog određenog kraja a tema bi kao trebala obuhvaćati sva živa prezimena svih krajeva. Zapravo, nebitno. Vidim da si se potrudio što mi je drago, zato ti umjesto zatvaranja predlažem da ovu temu nastavimo u već postojećoj glavnoj temi o prezimenima koju imamo na podforumu.

zuni9
07.12.2010., 16:43
Hm, da možda sm uzeo preuzak okvir za širu raspravu. Bilo bi najbolje da postoji organizirani forum koji bi se bavio razmjenom ovakvih podataka i suradnjom ljudi iz različitih krajeva o prezimenima, ali nažalost ne postoji. Barem ne domaći i ne kvalitetan.

Zavelim
08.12.2010., 11:24
Možda ne bi bilo ludo otvoriti još jedan podforum poput Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat u kom bi se raspravljalo samo o prezimenima i rodoslovlju. Ovako sva prezimena u jednoj temi, hmmm malo smotano za prigledavat i pratiti.

Scotsman
08.12.2010., 16:17
Hm, da možda sm uzeo preuzak okvir za širu raspravu. Bilo bi najbolje da postoji organizirani forum koji bi se bavio razmjenom ovakvih podataka i suradnjom ljudi iz različitih krajeva o prezimenima, ali nažalost ne postoji. Barem ne domaći i ne kvalitetan.

Možda ne bi bilo ludo otvoriti još jedan podforum poput Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat u kom bi se raspravljalo samo o prezimenima i rodoslovlju. Ovako sva prezimena u jednoj temi, hmmm malo smotano za prigledavat i pratiti.

Da, možda ne bi bilo loše kada bi postojalo nešto specijalizirano za tu tematiku (ovakva tema teško da bi i to pokrila što se tiče prezimena u Hrvatskoj). Zavelim spominje podforum unutar ovoga. Ne znam koliko je to moguće, po uređivačkoj politici foruma za samo otvaranje posebnog podforuma za neku određenu tematiku mora zaista biti veliki interes i širok raspon tema. Bojim se da mi to ovdje nemamo. Možda smo do sada imali svega desetak tema o prezimenima (što se najčešće svodilo o pitanju za neko konkretno prezime). Stoga se bojim da za tako nešto nemamo osnove.

Dilecto Filio
08.12.2010., 17:05

http://www.rodoslovlje.hr/forum

Peća
09.12.2010., 10:34
Anđelić - Sičane
Babić - Sušci
Ban - Krušvar
Bešker - Sušci, Osoje
Bilan - Prisoje
Bilandžić - Krušvar
Blažević - Sušci
Bošnjak - Osoje
Botić - Krušvar
Bralić - Sičane
Buzdovačić - Osoje
Čukušić - Ercegovci
Čurković - Krušvar
Ćapeta - Osoje
Ćatipović - Kraj
Despotović - Krušvar
Elez - Sušci
Gabrilo - Kraj
Jadrić - Sičane, Osoje
Kliškinjić - Krušvar
Kokan - Sičane, Kraj
Maretić - Sičane, Sušci, Kraj
Matić - Krušvar
Milun - Sičane
Mirčeta - Prisoje
Mršić - Kraj
Murat - Kraj, Osoje
Perić - Ercegovci
Podrug - Prisoje
Rogulj - Osoje
Serdarević - Kraj
Silić - Prisoje
Stolica - Sušci
Vladović - Ercegovci
Vojković - Prisoje
Zebić - Prisoje, Sičane
Zečević - Kraj
Župa - Krušvar
Žuro - Prisoje

Mene zanima kategorija porijekla,i vjerujem da se kreće u u ovom gornjem slučaju u četiri pravca značenja,odnosno pripadnosti određenom etnikumu.
a)autohtoni Hrvati
b)asimilirani Vlasi
c)prezimena s turskim pojmovima
d)ostali

Zavelim
09.12.2010., 11:24
kategorija podrijetla čega, ljudi ili prezimena? prezimena se znaju minjat ko krpe i to što neko ima prezime izvedeno iz nekog turcizma ne znači skoro ništa o podrijetlu onih koji ga nose

Peća
10.12.2010., 07:11
to što neko ima prezime izvedeno iz nekog turcizma ne znači skoro ništa o podrijetlu onih koji ga nose

Istina.

Evo par osobnih opaski na dicmanjska prezimena;
-poturčena prezimena za koje teško možemo utvrditi čiji su ljudi(Vlasi i a.Hrvati ili patareni)Murat,Kokan,Serdarević,Bilandžić,Bešker

-patarenski mi zvuče prezimena Bošnjak,Bralić,Milun i Vladović
-raški po pojmu Despotović

Mogu nagađati dalje,no nemam baze iz koje bih izvukao korijen.
-prezime Ban je vlaško.
Ovdje ga nema,ali spomenuo bih prezime Pop koje je često u Rumunjskoj,a kod nas postoje Popović itd.pa zaključujem vlašku vezu.

RIOBOSS
10.12.2010., 10:21
Kao i Petrović, dakle. :p

Petrović se prezivala moja pranena po ocu.

U Gornjem Vakufu-Uskoplju, tačnije - Voljicu, Petrovići su Bošnjaci.

Kloki
10.12.2010., 13:36
Istina.

Evo par osobnih opaski na dicmanjska prezimena;
-poturčena prezimena za koje teško možemo utvrditi čiji su ljudi(Vlasi i a.Hrvati ili patareni)Murat,Kokan,Serdarević,Bilandžić,Bešker

-patarenski mi zvuče prezimena Bošnjak,Bralić,Milun i Vladović
-raški po pojmu Despotović

Mogu nagađati dalje,no nemam baze iz koje bih izvukao korijen.
-prezime Ban je vlaško.
Ovdje ga nema,ali spomenuo bih prezime Pop koje je često u Rumunjskoj,a kod nas postoje Popović itd.pa zaključujem vlašku vezu.

:misli:

Poturčena prezimena? Patareni? Ban vlaško? Popović vlaško? Despotović raško? Ništa mi nije jasno...

Benda
15.12.2010., 13:50
Kako Bosnjak kazat cu nesto o nastanku bosnjackih pezimena.Uglavnom bosnjacka-muslimanska prezimena u BiH nastajala su po imenu nekog od predaka i to tako sto su se na kraj imena dodavali nastavci "ic" ili "ovic", pa od Mehmeda imamo Mehmedovic, od Sulejmana,Sulejmanovic od Osmana, Osmanovic itd. Ranije je bilo uobicajeno da se i titula mogla ugurati u prezime, pa ako je npr. Mehmed bio aga, nastalo je prezime Mehmedagic a ako je bio beg, Mehmedbegovic, Sulejmanagic, Sulejmanbegovic, Osmanagic, Osmanbegovic itd. U prezimena se mogla ugurati i tutula hadzije (onaj koji ode na hadz u Meku i Medinu, dobija titulu hadzija) pa su tako nastajla prezimena: Hadzimehmedovic, Hadzimehmedagic, Hadzimehmedbegovic, Hadzisulejmanovic, Hadzisulejmanagic, Hadzisulejmanbegovic itd. U prezime se mogla ugurati i titula hafiza (onaj ko nauci Kur'an napamet) pa su tako nastala prezimena: Hadzihafizmehmedovic, Hadzihafizmehmedagic, Hadzihafizmehmedbegovic ili Hadzihafizosmanovic, Hadzihavizosmanagic, Hazdzihafizosmanbegovic it.

cro-pro
21.12.2010., 21:13
može li mi reći porijeklo prezimena leović i emanović?Unaprijed zahvaljujem.

Benda
22.12.2010., 02:27
Ne bih mogao odgovoriti na to pitanje.Ja sam naveo osnovni princip nastanka bosnjackih prezimena. Sigurno je da ima i nekih drugih pravila kao npr. Santic "S" sa kvacicom. Santica ima Bosnjaka i Srba.To prezime je nastalo od stare bosanske rijeci "santav" "s" sa kvacicom, sto znaci covjek koji copa, koji hramlje na nogu. To znaci da su potomci nekog santavog, copavog hromog covjeka dobili prezime po njegovoj osobini.

Rijec santav je stara bosanska rijec koja je kasnije zamijenjena rijecima copav "c" sa crticom a kasnije imamo novu rijec za to znacenje, hrom, pa kazemo hrom u jednu nogu.Dakle, prvo smo govorili santav u jednu nogu, pa copav u jednu nogu a sad veoma cesto kazemo, hrom u jednu nogu.

Zasto se neko preziva Zlojutro, Drljaca, Prstojevic, Purivatra, Kujundzic, Kovacevic, Saracevic, Trbojevic, Poplasen itd, nije tesko zakljuciti.

Ar-Pharanzor
22.12.2010., 10:54
jel zna nezko šta o prezimenima Grgić i Brstile?

Benda
22.12.2010., 13:36
Evo jos malo o prezimenima, posebno onom koji govore o vlaskom porijeklu.

Da su Vlasi bili dosta prosireni po citavoj danasnjoj Hercegovini, svjedoce i tolika neslavenska imena po izricito katolickoj Hercegovini, kao npr. Boban, Bokan, Skurla, Sola, "S" sa kvacicom, Bencun, Buco, (Buconic) Belan, Bender, Doman (Domanovic), Kosor, Kosar, Kosir, Macura, Pedjan, Palavestra,Keser, Surlan, Susak, Surman,Solaja "S" sa kvacicom, Beljo, Soldo, Skoko, Zovko, Zadro, Dzono, Dzonko, Karan i mnoga druga. Neka od ovih imena poslije su dobila svoje nastavke -ic, ovic, Spiro-Spiranovic, Spirovic.Golema vecina hercegovackih prezimena su vlaskog podrijetla.
-----------------------------------------------------------
Josip Vrbic, BOsna i Hercegovina od turskih vremena do danas, knjiga II, str.99 CA, USA 1996.godine

Naravno, migrcijama iz Hercegovine, mnoga od ovih prezimena mozemo danas naci i u Hrvatskoj.Slicno je i sa prezimenima kod Srba, pa i Bosnjaka, jer su se neki Vlasi kasnije odredjivali kao Hrvati, neki kao Srbi a neki kao Bosnjaci.

Matahari
22.12.2010., 18:48
Zanima me prezime Golenji koje se može naći isključivo u okolici Koprivnice. Zanima me konkretno podrijetlo prezimena budući da mi preci tvrde da ima poljske korijene, pa ako to može tko potvrditi ili negirati, bila bih zahvalna :D

Jose92
22.12.2010., 19:06
zna li itko nešto o prezimenu Drenovac? Unaprijed hvala:)

Magor
23.12.2010., 08:01
Zanima me prezime Golenji koje se može naći isključivo u okolici Koprivnice. Zanima me konkretno podrijetlo prezimena budući da mi preci tvrde da ima poljske korijene, pa ako to može tko potvrditi ili negirati, bila bih zahvalna :D

imamo u Mađarskoj slična prezimena:
Göllény (gölenj), Hollényi (hollenji), Holényi (holenji), Gelényi (gelenji), Gellényi (gellenji), Gellény (gellenj)

Možda Göllény/Gellény/Gellényi dolazi od Gellén. Gellén je stara mađarska plemićka obitelj (XV. st.), njihovo sjedište je bilo selo Gellénháza (blizu Zalaegerszega, oko 70 km od Koprivnice).

Matahari
23.12.2010., 18:58
imamo u Mađarskoj slična prezimena:
Göllény (gölenj), Hollényi (hollenji), Holényi (holenji), Gelényi (gelenji), Gellényi (gellenji), Gellény (gellenj)

Možda Göllény/Gellény/Gellényi dolazi od Gellén. Gellén je stara mađarska plemićka obitelj (XV. st.), njihovo sjedište je bilo selo Gellénháza (blizu Zalaegerszega, oko 70 km od Koprivnice).

Ne bi me čudilo, makar većina familije tvrdi da je poljsko jedan ujak je spomenul da je mađarsko. U svakom slučaju Magor hvala puno. :top:

ipe_
27.12.2010., 18:49
Da li neko zna nešto o prezimenu Herić?

kolayna
01.01.2011., 22:18
Može li netko napisati nešto o prezimenu Jelenić?

Usput, svima sretna Nova 2011. godina. :)

Brundlefly
01.01.2011., 23:50
Zna li netko išta o prezimenu Škacan? Dok sam išao u školu profesori su mi gotovo svih 12 godina govorili da nikad nisu čuli takvo prezime i pitali me odakle sam.:s

AnteNaš
02.01.2011., 14:56
Ipe i kolayna za prezimena Herić i Jelenić imate nešto u Imehrvatsko.net.

kolayna
03.01.2011., 09:37
Ipe i kolayna za prezimena Herić i Jelenić imate nešto u Imehrvatsko.net.

Hvala, sam nisam uspio naći ovu stranicu. :)

Imran
03.01.2011., 10:51
Prezime Capurso?

Brundlefly
03.01.2011., 21:16
Zar nitko nezna:(

Pavo B.
03.01.2011., 21:28
Zar nitko nezna:(

A malo više podataka? Koje ste vjere, koje nacije, iz kojeg kraja, u kojem mjestu ti je djed rođen? Postoji li ikakva obiteljska tradicija? Većina članova ovog foruma vjerojatno nema moć čitanja misli. Ne možeš samo reći prezime i očekivati da ti netko odma ispriča čitav rodoslov.

Brundlefly
04.01.2011., 01:35
A malo više podataka? Koje ste vjere, koje nacije, iz kojeg kraja, u kojem mjestu ti je djed rođen? Postoji li ikakva obiteljska tradicija? Većina članova ovog foruma vjerojatno nema moć čitanja misli. Ne možeš samo reći prezime i očekivati da ti netko odma ispriča čitav rodoslov.

OK.

Katolik sam, Hrvat, živim u Jastrebarskom, djed(i pradjed) su mi je rođeni u Svetoj Jani(skupina sela u blizini Jastrebarskog). Nemamo baš nikakvu tradiciju:ne zna:

Pavo B.
04.01.2011., 02:01
OK.

Katolik sam, Hrvat, živim u Jastrebarskom, djed(i pradjed) su mi je rođeni u Svetoj Jani(skupina sela u blizini Jastrebarskog). Nemamo baš nikakvu tradiciju:ne zna:

Eh, pa tako jarane. :)

Imam ja prilično literature o porijeklu rodova, ali je teško znati gdje početi bez informacije koja bar malo sužava traženje. Prelistat ću, pa ću ti reći ako što nađem.

Brundlefly
04.01.2011., 02:14
Hvala:top:

cro-pro
04.01.2011., 11:40
Jel itko zna porijeklo prezimena koja imaju -eo u sebi,npr.Leović,Čeović,Peović,Keović,Meović......

antonio_ri
04.01.2011., 13:57
Zanimaju me prezimena Mikuličić, Muhvić, Bumbak, Hlača i Čargonja

Mikuličići su iz Krasice kod Bakra, a spominje se knez Juraj Mikuličić koji je gradio utvrdu Bužim kod Bihaća. Zanima me što više o ovoj obitelji i o knezu Jurju ako netko zna...

Muhvići znam da su iz Gorskog kotra i ništa više.

Bumbak su sa Prvića, navodno neki francuski korijeni, ako netko ima informaciju bit ću zahvalan

Čargonje i Hlače sa Grobnika... porijeklo prezimena ili neki podaci??

Puno hvala svima unaprijed.

Pavo B.
04.01.2011., 23:29
OK.

Eh, ovo sam našao do sad o tvom rodu. Prezime vam je rijetko i jedinstveno u Hrvatskoj. Svi Škacani su ti rođaci, barem dalji. Sjedište roda je selo Ivančići u Svetoj Jani. http://www.upload3r.com/serve/040111/1294183314.png

To ste najmanje zadnjih 150 godina. Idući s istoka na zapad, Sveta Jana je zadnji kajkavski kraj prije Žumberka, što bi značilo da je općenito gledano, stanovništvo Sv. Jane starosjedilačko. Ovdje mislim na činjenicu da se nije pomjeralo zbog turskih napada, za razliku od Žumberčana koji su svi došli poslije XV. stoljeća. Naravno, to ne znači da rodonačelnik Škacana nije došao od nekud u zadnjih 500 godina, samo da nije bilo masovnog preseljenja stanovništva.

Samo prezime je vjerojatno kajkavskog jezičnog porijekla. U Dalmaciji je škaca komad drveta u koji se zabija jarbol, ali to je možda slučajnost. Ja na žalost nemam niti čak znam za dobar kajkavski rječnik, pa ne mogu pogledati. Nemam ni slovenski rječnik, ali možda netko na forum zna znači li škac ili škaca išta na slovenskom.

AnteNaš
04.01.2011., 23:54
Zanimaju me prezimena Mikuličić, Muhvić, Bumbak, Hlača i Čargonja

Mikuličići su iz Krasice kod Bakra, a spominje se knez Juraj Mikuličić koji je gradio utvrdu Bužim kod Bihaća. Zanima me što više o ovoj obitelji i o knezu Jurju ako netko zna...

Muhvići znam da su iz Gorskog kotra i ništa više.

Bumbak su sa Prvića, navodno neki francuski korijeni, ako netko ima informaciju bit ću zahvalan

Čargonje i Hlače sa Grobnika... porijeklo prezimena ili neki podaci??

Puno hvala svima unaprijed.

O Jurju Mikuličiću

Obiteljska loza ovog plemića vuče podrijetlo iz Šibenika kao Gašparovići.
Jurajev otac Nikola (Mikula) posjedovao je imanja u županiji kninskoj, lučkoj, a kasnije lapačkoj da bi Juraj ratnim zaslugama dobio još od kralja Matije Korvina Ostrovicu i Ostrožac, od cara Maksimilijana Mutnicu i od zagrebačkog Kaptola Bužim koji je obnovio i podigao.Radi se o vremenu pred kraj XV.st.
Prije nego je ubijen od ljudi bana Ivana Korvina oporučno je ostavio Bužim svom šurjaku Ivanu Kegleviću.
Obzirom da nije imao nasljednika otpada veza s Mikuličićima iz Krasice.

Brundlefly
05.01.2011., 01:03
Eh, ovo sam našao do sad o tvom rodu. Prezime vam je rijetko i jedinstveno u Hrvatskoj. Svi Škacani su ti rođaci, barem dalji. Sjedište roda je selo Ivančići u Svetoj Jani. http://www.upload3r.com/serve/040111/1294183314.png

To ste najmanje zadnjih 150 godina. Idući s istoka na zapad, Sveta Jana je zadnji kajkavski kraj prije Žumberka, što bi značilo da je općenito gledano, stanovništvo Sv. Jane starosjedilačko. Ovdje mislim na činjenicu da se nije pomjeralo zbog turskih napada, za razliku od Žumberčana koji su svi došli poslije XV. stoljeća. Naravno, to ne znači da rodonačelnik Škacana nije došao od nekud u zadnjih 500 godina, samo da nije bilo masovnog preseljenja stanovništva.

Samo prezime je vjerojatno kajkavskog jezičnog porijekla. U Dalmaciji je škaca komad drveta u koji se zabija jarbol, ali to je možda slučajnost. Ja na žalost nemam niti čak znam za dobar kajkavski rječnik, pa ne mogu pogledati. Nemam ni slovenski rječnik, ali možda netko na forum zna znači li škac ili škaca išta na slovenskom.

Puno hvala, kume:top:

antonio_ri
05.01.2011., 14:31
O Jurju Mikuličiću

Obiteljska loza ovog plemića vuče podrijetlo iz Šibenika kao Gašparovići.
Jurajev otac Nikola (Mikula) posjedovao je imanja u županiji kninskoj, lučkoj, a kasnije lapačkoj da bi Juraj ratnim zaslugama dobio još od kralja Matije Korvina Ostrovicu i Ostrožac, od cara Maksimilijana Mutnicu i od zagrebačkog Kaptola Bužim koji je obnovio i podigao.Radi se o vremenu pred kraj XV.st.
Prije nego je ubijen od ljudi bana Ivana Korvina oporučno je ostavio Bužim svom šurjaku Ivanu Kegleviću.
Obzirom da nije imao nasljednika otpada veza s Mikuličićima iz Krasice.

Jesi siguran da nije imao nasljednika?

AnteNaš
05.01.2011., 17:18
Jesi siguran da nije imao nasljednika?

Ne spominju se. Jurjeva žena Jelena ostala je živjeti u gradu Bužimu
kojim je gospodario njezin brat Ivan Keglević, a njegov nasljednik bio je najmlađi mu brat glasoviti Petar Keglević koji se najviše odlikovao obranom Jajca od Turaka.

ninapixie
07.01.2011., 20:07
Dali netko zna od kud potječe prezime Stubičar?
Jedino što sam saznala je da je to jedno od prezimena koje je osnovano na zanimanju. :)

konstantin
08.01.2011., 00:42
možda netko zna podrijetlo prezimena RUŠIN, odakle dolazi?
mjesto je Kukljica otok Ugljan zadnjih 130 godina sigurno, zanima me spominje li se to prezime na drugim područjima u prijašnjim razdobljima?
ono što sam ja mogao pronaći je da ima mnogo sličnih prezimena Rušev, Rašin, Rušinov, Rušinić ali ne baš oblika Rušin oko zadarskog kraja, ima Rušin prezimena na otoku Krku jesu li možda ista loza?

Pavo B.
08.01.2011., 07:35
možda netko zna podrijetlo prezimena RUŠIN, odakle dolazi?
mjesto je Kukljica otok Ugljan zadnjih 130 godina sigurno, zanima me spominje li se to prezime na drugim područjima u prijašnjim razdobljima?
ono što sam ja mogao pronaći je da ima mnogo sličnih prezimena Rušev, Rašin, Rušinov, Rušinić ali ne baš oblika Rušin oko zadarskog kraja, ima Rušin prezimena na otoku Krku jesu li možda ista loza?

Iz knjige "Zadarska i Šibenska ostrva" Lucijana Marčića.

http://www.upload3r.com/serve/070111/1294472120.png

Dalburn1950
09.01.2011., 20:38
Evo jedno prezime ŠKODA... ako netko ima nekakvih info u vezi njega...cini mi se nekako da je ceskog porijekla :) ... uglavnom hvala....

sunshinestar
14.01.2011., 02:04
Hvala, sam nisam uspio naći ovu stranicu. :)

ma stranica je totalno neozbiljna. Po njima su Radoševići Hrvati, Matići uglavnom Hrvati, Želalići iz Splita, a i Pavlini Hrvati. SVašta...

Klakar
14.01.2011., 06:31
ma stranica je totalno neozbiljna. Po njima su Radoševići Hrvati, Matići uglavnom Hrvati, Želalići iz Splita, a i Pavlini Hrvati. SVašta...

Jes´ Momo, jašta... :kava:

sunshinestar
14.01.2011., 16:03
Jes´ Momo, jašta... :kava:

Ma baš sam namjerno išo gledat. Po njima su Miloševići hrvatsko prezime, oni koji ga nose Hrvati. Ajde priznaju da ih ima i Srba, al puno manje.
Po njima je i Švarc hrvatsko prezime, a Švarci Hrvati. Ne spominje da ima ikog ko je Švar, a da nije Hrvat.
Tako je i sa prezimenom Kučan, to su sve Hrvati.
Leveci su isto samo Hrvati.

Pavo B.
14.01.2011., 19:39
Ma baš sam namjerno išo gledat. Po njima su Miloševići hrvatsko prezime, oni koji ga nose Hrvati. Ajde priznaju da ih ima i Srba, al puno manje.
Po njima je i Švarc hrvatsko prezime, a Švarci Hrvati. Ne spominje da ima ikog ko je Švar, a da nije Hrvat.
Tako je i sa prezimenom Kučan, to su sve Hrvati.
Leveci su isto samo Hrvati.

Ovdje se radi čisto o statistici. Oni koriste popis iz 2002. Po tom popisu, većina Miloševića u Hrvatskoj su se izjasnili kao Hrvati, pa je to prema tome pretežito hrvatsko prezime(u Hrvatskoj). Popis ne uzima u obzir da se u Šumadiji hrpa ljudi preziva Milošević i da u Kraljevu možda ima više Miloševića nego u čitavoj Hrvatskoj.

sunshinestar
14.01.2011., 20:00
Ovdje se radi čisto o statistici. Oni koriste popis iz 2002. Po tom popisu, većina Miloševića u Hrvatskoj su se izjasnili kao Hrvati, pa je to prema tome pretežito hrvatsko prezime(u Hrvatskoj). Popis ne uzima u obzir da se u Šumadiji hrpa ljudi preziva Milošević i da u Kraljevu možda ima više Miloševića nego u čitavoj Hrvatskoj.

To sam i ja pomislio u prvi momenat, no gotovo kod svih prezimena koje sam provjeravao spoinje se BiH. Očito se radi o selektiranju podataka.

Pavo B.
14.01.2011., 20:55
To sam i ja pomislio u prvi momenat, no gotovo kod svih prezimena koje sam provjeravao spoinje se BiH. Očito se radi o selektiranju podataka.

Ne, radi se o tome da su podaci uzeti prema mjestu rođenja. Mnoga prezimena u Hrvatskoj nose većinom ljudi porijeklom iz BiH. Džido, Pranjić, Milošević, itd.

sunshinestar
15.01.2011., 00:42
Ne, radi se o tome da su podaci uzeti prema mjestu rođenja. Mnoga prezimena u Hrvatskoj nose većinom ljudi porijeklom iz BiH. Džido, Pranjić, Milošević, itd.

Ne, nisu uzeti prema mjestu rođenja, jer od desetak prezimena, koja sam pogledao, a znam da nisu hrvatska, bar ne u većinskom djelu, nego su srposka, slovenska ili židovska, piše da su većinom Hrvatska i da potječu iz Hrvatske. Osim nekoliko iznimaka gdje piše da su porjeklom iz nekeog mjesta iz BiH gdje je večinsko Hrvatsko stanovništvo.
Dakle, podaci su poastrjeti selektivno, što im odgovara, daje se podatak, što im ne odgovara, ne spominje se.

Pavo B.
15.01.2011., 03:05
Ne, nisu uzeti prema mjestu rođenja, jer od desetak prezimena, koja sam pogledao, a znam da nisu hrvatska, bar ne u većinskom djelu, nego su srposka, slovenska ili židovska, piše da su većinom Hrvatska i da potječu iz Hrvatske. Osim nekoliko iznimaka gdje piše da su porjeklom iz nekeog mjesta iz BiH gdje je večinsko Hrvatsko stanovništvo.
Dakle, podaci su poastrjeti selektivno, što im odgovara, daje se podatak, što im ne odgovara, ne spominje se.

Pa, čuj, to i nije stranica za istraživanje obiteljskog stabla ili porijekla svog roda. To je stranica na kojoj možeš vidjeti statističku i geografsku frekvenciju prezimena na popisu 2001. i 1948. Pogotovu ova opcija 1948. je korisna jer prikazuje situaciju prije zadnjeg rata, prije urbanizacije i depopulizacije određenih krajeva.

Osim toga, ja ti opet kažem, nema nikakve veze koliko ljudi ima koji se prezivaju Schwarz u svijetu. U Hrvatskoj ih je šaka i većina se izjašnjava Hrvatima, i većina onih koji ga nose su rođeni u Hrvatskoj. Navedi sva prezimena koja misliš da su krivo obilježena, pa ih možemo razmotriti jedno po jedno.

sunshinestar
15.01.2011., 03:12
Naveo sam ona zvučna imena, neka manje poznata sam izostavio, a za koje osobno znam da ih većina nisu Hrvati, i da ih više ima negdje drugdje, i da većina onih koji nose to prezime u Hrvatskoj vuku korjene od negdje drugdje.
Matići, Miloševići, Radoševići, Švarc (tako tamo piše), Pavlin, Kučan, Levec.....

Pavo B.
15.01.2011., 04:05
Naveo sam ona zvučna imena, neka manje poznata sam izostavio, a za koje osobno znam da ih većina nisu Hrvati, i da ih više ima negdje drugdje, i da većina onih koji nose to prezime u Hrvatskoj vuku korjene od negdje drugdje.
Matići, Miloševići, Radoševići, Švarc (tako tamo piše), Pavlin, Kučan, Levec.....

Ne razumijem što hoćeš reći? Da većina Matića u Hrvatskoj nisu Hrvati? Pa Matić je 12. najčešće prezime u državi. Morao bi se maltene svaki 10 Srbin prezivati Matić da bi to bilo većinom srpsko prezime.

Isto tako ne vidim što je sporno u slučaju prezimena Švarc. Piše ovako:

Prezime Švarc velikom većinom nose Hrvati, dobrim dijelom iz okolice Ivanić-Grada, a rjeđe i Česi (iz okolice Garešnice) te Srbi. U prošlih sto godina rođeno ih je razmjerno najviše u Vezišću kraj Ivanić-Grada, gdje se svaki trideseti stanovnik prezivao Švarc. U Hrvatskoj danas živi oko tristo Švarcova u više od devedeset domaćinstava. Sredinom prošlog stoljeća bilo ih je približno četiristo, pa se njihov broj do danas smanjio čak za jednu trećinu.

U čemu je problem?

sunshinestar
15.01.2011., 04:17
Ne razumijem što hoćeš reći? Da većina Matića u Hrvatskoj nisu Hrvati? Pa Matić je 12. najčešće prezime u državi. Morao bi se maltene svaki 10 Srbin prezivati Matić da bi to bilo većinom srpsko prezime.

Isto tako ne vidim što je sporno u slučaju prezimena Švarc. Piše ovako:

Prezime Švarc velikom većinom nose Hrvati, dobrim dijelom iz okolice Ivanić-Grada, a rjeđe i Česi (iz okolice Garešnice) te Srbi. U prošlih sto godina rođeno ih je razmjerno najviše u Vezišću kraj Ivanić-Grada, gdje se svaki trideseti stanovnik prezivao Švarc. U Hrvatskoj danas živi oko tristo Švarcova u više od devedeset domaćinstava. Sredinom prošlog stoljeća bilo ih je približno četiristo, pa se njihov broj do danas smanjio čak za jednu trećinu.

U čemu je problem?

Ima li koji Matić koji nije rođen ni u Hrvatskoj ni u BiH?
Vjerojatno ih ima dosta takvih, ali se ne navode. AKo se ne navode ako su rođeni ili porijeklom van Hrvatske, zašto se navodi BiH?

Misliš da nema Švarcova koji nisu ni Hrvati ni Srbi? Ne bih rekao....

Pavo B.
15.01.2011., 04:42
Ima li koji Matić koji nije rođen ni u Hrvatskoj ni u BiH?
Vjerojatno ih ima dosta takvih, ali se ne navode. AKo se ne navode ako su rođeni ili porijeklom van Hrvatske, zašto se navodi BiH?

U Hrvatskoj živi 10,000 Matića. Koliko očekuješ da je rođeno u Šumadiji? Fino piše da Matića ima na par mjesta u Hrvatskoj, da ih ima iz Bosne(i Bošnjaka i Hrvata) i da ih ima iz Janjeva na Kosovu. Tu se gledaju statistički značajne grupe. Neće valjda zbog 3 Matića iz Crne Gore pisati da su Matići često iz Crne Gore?

Misliš da nema Švarcova koji nisu ni Hrvati ni Srbi? Ne bih rekao....
Ima Čeha, fino piše. Kog ti očekuješ? Židove? Nijemce? Sve skupa imaš 3,000 Židova i Nijemaca u Hrvatskoj a 300 Švarcova. Nije valjda opet da se svaki deseti zove Švarc?

sunshinestar
15.01.2011., 04:57
U Hrvatskoj živi 10,000 Matića. Koliko očekuješ da je rođeno u Šumadiji? Fino piše da Matića ima na par mjesta u Hrvatskoj, da ih ima iz Bosne(i Bošnjaka i Hrvata) i da ih ima iz Janjeva na Kosovu. Tu se gledaju statistički značajne grupe. Neće valjda zbog 3 Matića iz Crne Gore pisati da su Matići često iz Crne Gore?

Ima Čeha, fino piše. Kog ti očekuješ? Židove? Nijemce? Sve skupa imaš 3,000 Židova i Nijemaca u Hrvatskoj a 300 Švarcova. Nije valjda opet da se svaki deseti zove Švarc?

Očekujem da je Matića značajan broj koji su rođeni u Srbiji.
kako to da matića iz Bosne se navodi da ima Bošnjaka, a ne Srba? To mi je nekako malo čudno, nije li?

Ne tražimo tekst o Židovima, pa da je svaki deseti Židov švarc, pa da se spomenu Švarcevi u kontekstu Židova.

Upravo obratno, tekst je o švarcovima i koje su nacionalnosti, a navode se Hrvati, Srbi i malo Čeha, a ja sam uvjeren da od tih 300 Švarcova ima dosta velik broj i onih koji su se opredjelili kao Židovi, dovoljno velik postotak da ih se spomene, pretpostavljam da Židova Švarcova u Hrvatskoj ima bar onolko kolko ima Čeha Švarcova u Hrvatskoj.

Pavo B.
15.01.2011., 05:20
kako to da matića iz Bosne se navodi da ima Bošnjaka, a ne Srba? To mi je nekako malo čudno, nije li?

Na osnovu čega su ova očekivanja? Statistika koju is pročitao? Ispitivanja? Kako znaš da je više Matića Srba iz BiH u Hrvatskoj nego Bošnjaka iz BiH?

Upravo obratno, tekst je o švarcovima i koje su nacionalnosti, a navode se Hrvati, Srbi i malo Čeha, a ja sam uvjeren da od tih 300 Švarcova ima dosta velik broj i onih koji su se opredjelili kao Židovi, dovoljno velik postotak da ih se spomene, pretpostavljam da Židova Švarcova u Hrvatskoj ima bar onolko kolko ima Čeha Švarcova u Hrvatskoj.

Ponovo te pitam, na osnovu čega pretpostavljaš? U Hrvatskoj se 495 ljudi opredijelilo kao Židovi. To je tako malan broj da sam ja skoro 100% da ti ne poznaješ ni jednu osobu koja se na popisu izjasnila kao Židov. Čak šta više, rekao bih da nitko na ovom forumu ne poznaje osobno takvu osobu. Dakle, otkud ti uopće ideja da ima ijedan Švarc(što nije isto što i Schwarz ili Schwartz) u Hrvatskoj koji se izjašnjava kao Židov.

dalmatus
15.01.2011., 07:57
Evo ja poznajem 2 židova iz ZG a i svi znamo guvernera Rohatinskog...između ostalih

Kloki
15.01.2011., 12:07

A kakve vezi ovi Matići iz Srbije imaju sa Hrvatskom? :ne zna:

AnteNaš
15.01.2011., 16:20

Puno ima zajedničkih prezimena u slavenskim narodima.
Isto tako naći će se puno slavenskih prezimena u Mađara, Austrijanaca i Nijemaca, a također njihovih kod nas.
Nije dobro po prezimenu određivati hrvatstvo ili bilo koju naciju.

Prezime Miloš je češće u Hrvata, a kod Srba ga možda i nema. Ali to ne govori o tome da nositelj nekog prezimena ima ekskluzivitet, po svom prezimenu govoriti o čistom nacionalnom porijeklu. To je davno prevaziđeno.

Kad si zapeo za Radoševiće, kod nas je to prezime koje je najčešće kod ličkih Bunjevaca, jednog od biološki najžilavijeg dijela hrvatske nacije.

bobban
17.01.2011., 19:56
........ja...molim ako netko zna da mi odgovoti bilo što zna o prezimenu Matičić.....Baš me zanima jer nikad nisam nista cuo o tom prezimenu.....

Ivvvanna
25.01.2011., 18:12
Pozdrav svima...Moze li mi neko reci nesto vise o prezimenu Flac? Unapred se izvinjavam ako je slicno pitanje vec postavljeno.

u prolazu
26.01.2011., 15:49
Dakle, podaci su poastrjeti selektivno, što im odgovara, daje se podatak, što im ne odgovara, ne spominje se.Tekst o porijeklu prezimena na imehrvatsko.net je ocito izgeneriran. Nema tu nikakve selekcije...kompjuter napravi analizu i izbaci tekst a koji je vise informativan i vrlo neprecizan i odnosi se iskljucivo na zadnjih 60 godina.

Medjutim ako se doista zeli vidjeti odakle neko prezime potjece onda se koristi interaktivna mapa rasprostranjenosti i to odprije 60 godina da se kako tako kompenziraju migracije selo grad.....pa se za te tvoje Matice moze vidjeti da su vecim dijelom porijeklom iz Trbounja kraj Drniša i Kamensko kraj Sinja a ta su mjesta 100% Hrvatska.

Ja zapravo mislim da je tvoj problem u tome sto ti za neka prezimena ocekujes da su vecim dijelom srpska, zidovska, slovenska ili stogod jer poznas nekog nehrvata koji se tako preziva.......ali da ona to zapravo nisu.

hmajhen123
26.01.2011., 17:49
Ovako jedino kaj znam da prezime Majhen dolazio pored Varaždina a mjesto ti se zove sv.Barbara.Ja sam Majhen iz Zagreba,ali deda mi je iz Jalševca!!!!!eto toliko znam
p.s.Majhen na Slovenskom znači "mali"

Tulkas
31.01.2011., 15:18
Prezime Popovic..
Ja poznam dosta ljudi istog prezimena iz Zenice. Ogromna familija, mnogobrojna, jako dugo u Zenici malne autohtona i svi listom Hrvati, katolici. Ni traga ni glasa Srbima i pravoslavlju kako srbi vole da tvrde..

leonardissimo
31.01.2011., 15:26
Ovako jedino kaj znam da prezime Majhen dolazio pored Varaždina a mjesto ti se zove sv.Barbara.Ja sam Majhen iz Zagreba,ali deda mi je iz Jalševca!!!!!eto toliko znam
p.s.Majhen na Slovenskom znači "mali"
ne samo iz barbare
to prezime je rašireno u vinogradskom području uz slovensku granicu u varaždinskoj okolici
znam za neke iz sela lovrečan isto u blizini barbare
barbara je inače poznata po najboljem vinu u ovom kraju

bobban
03.02.2011., 13:31
ja....sad nezz točno mislim da je moja prabaka mislim da je ona prezivala Šokčević........sad me bas zanima jel imam kakve veze s banom Josipom Šokčević...jer ja tu živim u okolici Vinkovaca.....

bobban
03.02.2011., 19:53
Moj tata je imao neki rodovnik iz Like i za prezime Rajković je pisalo da su čak bili plemenita obitelj i imali su obiteljski grb.Navodno je i neki veliki vojskovođa ili ban (nemogu se sad sjetiti) u Brinju nosio to prezime u 16. st. Kraj Križpolja postoji selo koje se zove Rajkovići.
Tog prezimena ima dosta kod nas u Sisku.

Znam da se dosta kasno javljam oko ovog prezimena.......ali moja prabaka se doselila iz like i prezivala se Rajković i kasnije kad je ona umrla mojoj mami i baki je doslo neko pismo nezz sad od koga tocno.I u pismu pise da smo mi neki potomci od tih plemiča.....Ako te zanima prezime rajković je potvrđeno u 12.st.a zbog vojničkih zasluga u borbi protiv turaka dobili su titula plemića.
Oni imaju četiri grba prvi je 1595.Drugi grb je dodijelio kralj Leopold 1. 1689.Treći je dodijelio kralj Karlo 3. 1718. a četvrti Marija Terezija 1751.

Dilecto Filio
03.02.2011., 20:07
prezime u 12. stoljeću? to je nešto novo... bobban, na temelju čega je stvoren taj zaključak?

bobban
03.02.2011., 21:04
prezime u 12. stoljeću? to je nešto novo... bobban, na temelju čega je stvoren taj zaključak?

evo ovo sam procito kopiracu ti pa procitaj.
Rajković, Rajkovich

Stari otočki rod. Postoji na području Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije više nesrodnih zajednica i to među katolicima, pravoslavcima i muslimanima. Hrvatska zajednica je najmanja. Danas je prezime uobičajeno za pravoslavni živalj. Prezime je potvrđeno od 12. stoljeća u Sanstefanskim i Dečanskim hrisovuljama, a od 15. stoljeća pojavljuje se kao prezime u Dubrovačkoj Republici. Prezime je bilo omiljeno kod starih bosanskih plemića (Ljubović, str 216). Rajkovićev rod podrijetlom je iz Bosne i navodno su bili Vučetićevi rođaci. Rajkovići su se na područje Gacke, doselili u drugoj polovici 16. st. najvjerojatnije iz Gorskog kotara i Pokuplja. U popisu tvrđavnog naselja Otočac iz 1644. godine spominju se i haramije Rajkovići. Služili su kao časnici u raznim dijelovima Vojne krajine i zbog vojničkih zasluga dobili su plemstvo i grb. Nekoliko članova ove obitelji bili su svećenici - župnici u raznim mjestima Gacke i Like.

Rod Rajkovića ima četiri grba, od Korjenić-Neorićevog pa do 18. stoljeća. U Korjenić-Neorićevom grbovniku iz 1595. godine nalazi se grb Rajkovića koji nije u sličnosti s kasnijim grbovima (Bojničić). Plemstvo i grb podijelio je kralj Leopold I. u Beču 14. srpnja 1689. godine Vuku, Matiji Vinku i Marku Rajkoviću.

Grb Rajković III. Dodijelio je kralj Karlo III. U Beču 10. lipnja 1718. Ivanu Rajkoviću.

Grb Rajković IV. dodjelila Marija Terezija 1. travnja 1751. godine leutant Petru Rajkoviću i njegovoj obitelji (Bojničić, str. 155).

Rajkovići su se dosta raširili i na brinjsko područje pa ih nalazimo u popisu brinjske posade iz 1701. godine.
Poznata je legenda o pomalo zaboravljenoj babi Rajkovićki. Godine 1530. brinjski kraj teško su poharali Turci. Spaljena su i uništena sva sela. Tom je prilikom turska vojska opsjedala i sam Sokolac, ali je nije mogla osvojiti. Iz pisanih dokumenata bilježimo da je baba Rajkovićka obranila grad lijevajući vrelu vodu s brinjske kule na Turke. (Emilij Laszowski: Stari lički gradovi, Zagreb 1941

Zemljišne knjige Ogulinske regimente za Stajnicu iz 1770. sadrže podatke za dvije kućne zadruge.

Nakon oslobađanja od Turaka u 18. st. Rajkovići se naseljavaju na Kordun: Donja Mašvina (Slunj).

Osim u Otočcu, Rajkovići žive na području Like najviše u Sincu, Brinju, Jelvici, Stajnici, Plašćici, Letincu, Črncu, Dabru, i Udbini, kao i u Slavoniji: Andrijaševcima, Ivankovu, Komletincima, Rokovcima (Vinkovci), Vlatkovcima (Požega), Donjem Lipovcu, Novoj Kapeli (Nova Gradiška) Belišću, Brodskom Varošu, Podvinju, Budainki, Trnjanskim Kutima (Slav. Brod), Slavonskom Brodu, Osijeku, Budrovcima, Majaru, (Đakovo) i samom Đakovu.

U ostalom dijelu Hrvatske značajnije žive u Budaševu, Galdovu (Sisak), Pračnom kod Petrinje, Okolici Garešnice, Hlebine (Koprivnica) Hrašću (Velika Gorica), Zagrebu i okolici.

prof baltazar
08.02.2011., 17:16
Ja sam čuo za prezimena kao što su Zaklan i Lešina....Možda ima neke povezanosti za značenjem tih tiječi ali znam da se ne bih baš dičio takvim prezimenom....
Biila je jedna gospđa koja se prezivala Vištica a dragi joj roditelji da ukrase to lijepo prezime nadjenuše ime Vesela. I sve dok se nije udala "ponosila" se imenom
Vesela Vištica....(da mi je znat samo koji je sretnik koji je uze za ženu:) :)

Hahahahaha,a ja sam upoznao čovjeka koji se preziva Umrlić,a roditelji su ga častili imenom Ladislav!

prof baltazar
09.02.2011., 07:45
Kneževići su najčešće Hrvati. Neki tvrde da su porijeklom iz Like ili iz Hercegovine. U manjem su broju Srbi (oko Duge Rese) ili Crnogorci (oko Pljevalja). Tako piše u "Enciklopediji hrv. prezimena". U proteklih sto godina razmjerno ih je najviše rođeno u Vinjercu kraj Zadra, Boraji kraj Šibenika i Banskoj Strugi kraj Hrvatske Kostajnice.

U Hrvatskoj ih je na popisu 2001. bilo oko 11 tisuća, najviše u Zagrebu - oko 1600, Zadru - 550, Rijeci - 500, Osijeku - 300, Slavonskom Brodu - 250.

Postoje sela: Kneževići kod Benkovca, Ogulina, u Boki kotorskoj (CG), u području Travnika (BiH). Kod Gospića postoji selo Kneževića Varoš, a kod Vojnića Kneževića-kosa. U "Velikom atlasu Hrvatske" (2002) nalaze se 22 toponima u vezi s Kneževićima: Knežević brdo, Kneževića točak itd. (ali zemljovidi atlasa obuhvaćaju i susjedne države, a ne samo Hrvatsku).

Shaine,
Ne treba biti kategoričan i isključiv u tumačenju nečega.
Kneževići nisu uglavnom Hrvati kako tvrdiš,a navodim ti samo mjesta gdje žive Srbi pravoslavci sa tim prezimenom.U etimologiju nastanka i raširenosti tog prezimena ne ulazim niti sam isključiv u tvrdnjama ko polaže pravo na svojatanje tog prezimena:
Knežević
Benkovac
NN

Biljane Donje
NN

Bulić
Sveti Nikola

Cetina
Sveti Jovan

Civljane Gornje
Sveti Nikola

Glavina Donja (Imotski)
Sveti Stefan

Islam Grčki
Sveti Jovan

Kamenmost (Imotski)
Sveti Stefan

Kašić
Sveti Georgije

Korlat
NN

Oćestovo
Sveti Georgije

Oton
Sveti Nikola

Parčići
Sveti Nikola

Plavno
NN

Radašinovci
NN

Stabanj
NN

Strmica
Sveti Jovan

Štikovo
Sveti Stefan

Vrbnik
Sveti Nikola

Zadar
Sveti Jovan

Zvjerinac
Sveti Nikola

Žagrović
NN

Liburn
09.02.2011., 11:37
Shaine,
Ne treba biti kategoričan i isključiv u tumačenju nečega.
Kneževići nisu uglavnom Hrvati kako tvrdiš,a navodim ti samo mjesta gdje žive Srbi pravoslavci sa tim prezimenom.U etimologiju nastanka i raširenosti tog prezimena ne ulazim niti sam isključiv u tvrdnjama ko polaže pravo na svojatanje tog prezimena:
Knežević
Benkovac
NN

Biljane Donje
NN

Bulić
Sveti Nikola

Cetina
Sveti Jovan

Civljane Gornje
Sveti Nikola

Glavina Donja (Imotski)
Sveti Stefan

Islam Grčki
Sveti Jovan

Kamenmost (Imotski)
Sveti Stefan

Kašić
Sveti Georgije

Korlat
NN

Oćestovo
Sveti Georgije

Oton
Sveti Nikola

Parčići
Sveti Nikola

Plavno
NN

Radašinovci
NN

Stabanj
NN

Strmica
Sveti Jovan

Štikovo
Sveti Stefan

Vrbnik
Sveti Nikola

Zadar
Sveti Jovan

Zvjerinac
Sveti Nikola

Žagrović
NN

Da se napravi takva lista sa katolicima misliš da bi bila kraća? Pola mista koji se navea su ti ionako u krugu od 15 km u Zadarskoj županiji.

prof baltazar
09.02.2011., 14:46
Liburne,
Ovdje nije riječ o postotku zastupljenosti prezimena Knežević,već o Šainovoj isključivosti u vezi tog prezimena.
Nigdje nisam tvrdio da prezime knežević,kao i mnoga druga prezimena nisu podjednako ili manje ili više zastupljena kako kod Hrvata tako i kod Srba.
Samo sam pokušao naglasiti da se ne smije u procjenama biti isključiv.
Pozdrav ti!

Skener2
12.02.2011., 22:21
Zna li itko išta o prezimenu Markovinović?

1brato
14.02.2011., 03:19
Pozdrav!

Zanima me podrijetlo prezimena Ljubić?

Netko je u prijašnjim postovima naveo da ih ima u Gradišću, u Austriji i da po tome prezime potječe od 15. stoljeća.

machinae
14.02.2011., 07:38
Pozdrav,
molim info o židovskom prezimenu Gruber, ako netko zna
lokacija delnice i okolica, i međimurje.

hvala!

Ciglanec
17.02.2011., 10:37
Pozdrav!

Zanima me podrijetlo prezimena Ljubić?

Netko je u prijašnjim postovima naveo da ih ima u Gradišću, u Austriji i da po tome prezime potječe od 15. stoljeća.

Ucio sam zanat kod Ljubic-a u Zagrebu. Mislim daje rodom is Zagorja
(slovo "c" na kraju prezimena predstavlja da ima oznaku iznad, moja tipkalica nema hrvatsku abecedu)

ChNoir
22.02.2011., 23:30
[Bilježim se za informacije o prezimenu Gazdek.
Hvala unaprijed:)

Caesar_Augustus
04.03.2011., 23:59
Zna li iko išta o prezimenu Zelić? :ne zna:

bobban
05.03.2011., 14:50
eee Molim vas ako mi netko može reći sve što zna ooo prezimenu Matičić..Jer ništa ama ništa neznam o tom svom prezimenu...

davego
07.03.2011., 18:59
znam da sam ovo pitao prije, al nisam vidio odgovor ako je bio

Da li itko zna išta o prezimenu Trivić? Moj deda vam je inače iz Banja Luke, i tamo ih ima.

Kako se zvao tvoj deda iz Banja Luke. Pisi mi na vericas@teol.net

expressivo
07.03.2011., 19:52
Imate ovdje ono osnovno o imenima i prezimenima: http://imehrvatsko.net :)

Michael Collins
07.03.2011., 20:09
E da, odlična stranica ako netko već nije stavio, evo prezime štajaznam, Horvat
http://imehrvatsko.net/apex/f?p=108:3:3695478003877194::NO::P3_PREZIME:Horvat

demon
07.03.2011., 22:53
Zna li itko išta o prezimenu Markovinović?

To je prezime u originalu ličko, iz Lovinačkog kraja.

Evo link odakle možeš krenuti u daljnju potragu:

http://www.lovinac.hr/index.php?content=naseljavanje_nakon_17

U podskupini Zrmanjčana (Bunjevci koji su iz Mostarskog područja naselili prostore oko Zrmanje,od kuda su došli u lovinački kraj) su rodovi: Badžek, Beronići, Čavčići, Despoti, Ivezići, Jagari, Japunčići, Karani, Klarići, Kneževići, Markovinovići, Mašići, Matovninovići, Mrkobradi, Pastuovići, Peršići, Pešuti, strmotići, Šilovići i Šulentići.

Znači bunjevačko prezime vuče korijene iz Hercegovine. Tražiš dalje Bunjevce i podatke o prezimenima u selima od Mostara ka Širokom.

Area51
15.03.2011., 01:09
ispricavam se ako sam falio temu,zna li tko slucajno nekog tko se bavi istrazivanjem rodoslovlja,ono kao komercijalno.ako ne moze preko foruma,zbog reklame i sl, onda na pp

trazio sam po netu,ali nista nisam nasao

hvala

Boby18
15.03.2011., 14:13
Može mi netko reč nešto više o prezimenu Bobičanec.??
Hvala

talandaramandar
16.03.2011., 10:34
Mi može netko reći o podrijetlu i značenje prezimena Nadarević i Grgić, koliko znam dolaze iz okolice Tramošnice i Brčkog. Hvala unaprijed.

K_e_N_s_A_i_1
23.03.2011., 09:49
Pozdrav!
Jedan poznanik me je zamolio ako mu mogu nešto saznati o njegovom prezimenu Varljen.

Tražeći malo na netu naišao sam na ovaj tekst:
... Četristotinjak godina unazad podno Orljaka nekoliko raštrkanih kuća formira zaselak, koji će kasnije dobiti ime prema nadimku obitelji Varljen-Frančić. Uz obitelj Sotonić-Dubrović, Varljen-Frančić je najstarija obitelj mjesta....

A na ime Hrvatsko:
...Varljeni su Hrvati, dobrim dijelom iz okolice Opatije, a prema nekim izvorima vuče korijene iz Francuske. Razmjerno najviše Varljena u proteklih sto godina rođeno je u Rijeci. U Hrvatskoj danas živi oko osamdeset Varljena u oko trideset domaćinstava. Sredinom prošlog stoljeća bilo ih je približno sto, pa se njihov broj do danas čak prepolovio...

Zna li netko nešto više o ovom prezimenu.
Hvala!

silas2012
09.04.2011., 15:46
ako netko zna podrijetlo prezimena Markić?

1brato
10.04.2011., 20:02
ako netko zna podrijetlo prezimena Markić?
Poznajem nekoliko obitelji Markića iz Mostara. Mislim da su došli iz Rame i da su otamo podrijetlom.

silas2012
10.04.2011., 23:38
Poznajem nekoliko obitelji Markića iz Mostara. Mislim da su došli iz Rame i da su otamo podrijetlom.

:s ja konkretno sam iz Doca Donjeg kraj Trilja

1brato
11.04.2011., 00:03
:s ja konkretno sam iz Doca Donjeg kraj Trilja

Mislim da starina tog roda dolazi iz Rame. Kroz povijest je bilo dosta selidbe stanovništva na relaciji Hercegovina-Dalmacija i obrnuto(najviše zbog Osmanlija). Poglavito triljsko, sinjsko područje, Ogorje.

Evo recimo moje prezimenjake možeš pronaći u Hrvacama kod Sinja pa sam se začudio kad su me pitali imam li rodbine tamo :rofl:.
Ti prezimenjaci su došli sa širokobriješkog područja u 17. stoljeću.

Uostalom posjeti stranicu ime-hrvatsko.net pa provjeri.:mig:
Imaš i odličnu knjigu Milana Nosića "Prezimena zapadne Hercegovine" gdje je vjerujem sve objašnjeno.

silas2012
12.04.2011., 01:46
Mislim da starina tog roda dolazi iz Rame. Kroz povijest je bilo dosta selidbe stanovništva na relaciji Hercegovina-Dalmacija i obrnuto(najviše zbog Osmanlija). Poglavito triljsko, sinjsko područje, Ogorje.

Evo recimo moje prezimenjake možeš pronaći u Hrvacama kod Sinja pa sam se začudio kad su me pitali imam li rodbine tamo :rofl:.
Ti prezimenjaci su došli sa širokobriješkog područja u 17. stoljeću.

Uostalom posjeti stranicu ime-hrvatsko.net pa provjeri.:mig:
Imaš i odličnu knjigu Milana Nosića "Prezimena zapadne Hercegovine" gdje je vjerujem sve objašnjeno.

eee hvala ti brate,bacit ću oko :top:

Ivan_BEC
12.04.2011., 02:25
Evo ovako jel se mogu nekome obratiti preko PM da mi objasni odakle moje prezime dolazi. Ne zelim to ovdje napisati jer mislim da nema puno osoba koje nose to prezime. Ali bi me bas zanimalo jer u internetu nema nikakvih informacija odakle moje prezime potice. I ja vec godinama trazim.

Lee Champa
12.04.2011., 17:48
Evo ovako jel se mogu nekome obratiti preko PM da mi objasni odakle moje prezime dolazi. Ne zelim to ovdje napisati jer mislim da nema puno osoba koje nose to prezime. Ali bi me bas zanimalo jer u internetu nema nikakvih informacija odakle moje prezime potice. I ja vec godinama trazim.

pa bilo je već:www.imehrvatsko.net

Dilecto Filio
18.04.2011., 19:12
nabavio sam knjigu "međimurska prezimena" anđele frančić pa ako netko ima kakav upit - slobodno.

spiritual beggar
18.04.2011., 19:22
Ipak među potomcima doseljenih Vlaha ima mnogo porodičnih imena sačuvanih iz doba njihovih seoba. Od velike množine imena evo. nekoliko najznačajnijih: Banjani, Balac, Bilbija, Bolban,, Bokan, Banduka, Bencun, Belen, Bender, Besara, Bovan, Čokorilo, Darda, Doman, Drečo, Đerman, Gac, Gala, Jarakula, Kalim, Kešelj, Keser, Kočo, Kalaba, Kokoruš, Kosor, Lopar, Macura, Mataruga, Pađen, Palavestra, Punja, Riđan, Šola, Šolaja, Sabat, Šurla, Šatra, Škipina, Špira, Tubim, Taor, Timtor, te konačno razni Kecmani, Šikmani, Toromani, Sumarni, Karani, Šurlani, Servani. Sva ta imena skroz su neslo-jenska i nehrvatska, a mogao bi ih protumačiti samo dobar romanista; ali se i ona slaviziraju u novije vrijeme nastavkom -ić ili -ović, -ević.

O deseljavanju Vlaha na područje Bosne i Hercegovine od Dr.Ćire Truhelke.

Pavo B.
18.04.2011., 20:06
nabavio sam knjigu "međimurska prezimena" anđele frančić pa ako netko ima kakav upit - slobodno.

Ja sam mislio nabaviti knjigu, pa da priupitam kakva je? Je li knjiga sveobuhvatna ili samo popularnog karaktera? Jesu li prezimena obrađena metodološki i geografski ili je samo naveden neki izbor međimurskih prezimena?

Dilecto Filio
18.04.2011., 21:23
Ja sam mislio nabaviti knjigu, pa da priupitam kakva je? Je li knjiga sveobuhvatna ili samo popularnog karaktera? Jesu li prezimena obrađena metodološki i geografski ili je samo naveden neki izbor međimurskih prezimena?

čini mi se da su prezimena poprilično medološki obrađena. prema mojoj slobodnoj procjeni, obrađeno je oko 1300 međimurskih prezimena. za svako prezime je navedeno koje godine se javlja na nekom popisu, u kojem obliku i u kojem mjestu (najraniji primjeri su s kraja 16. stoljeća). na taj način možeš pratiti kronološki razvoj, ali i zemljopisnu distribuciju (postoji i posebno poglavlje "područje rasprostranjenosti međimurskih prezimena"). analizira se i udio mađarskih prezimena, zatim broj slogova u pojedinim prezimenima, uspoređuju se međimurska s prezimenima u drugim hrvatskim krajevima i tako dalje.

Pavo B.
19.04.2011., 00:29
čini mi se da su prezimena poprilično medološki obrađena. prema mojoj slobodnoj procjeni, obrađeno je oko 1300 međimurskih prezimena. za svako prezime je navedeno koje godine se javlja na nekom popisu, u kojem obliku i u kojem mjestu (najraniji primjeri su s kraja 16. stoljeća). na taj način možeš pratiti kronološki razvoj, ali i zemljopisnu distribuciju (postoji i posebno poglavlje "područje rasprostranjenosti međimurskih prezimena"). analizira se i udio mađarskih prezimena, zatim broj slogova u pojedinim prezimenima, uspoređuju se međimurska s prezimenima u drugim hrvatskim krajevima i tako dalje.

Hvala puno. Mislio sam je naručiti, ali pošto sam u srpnju u Hrvatskoj, vjerojatno ću je potražiti u Zagrebu i uzeti osobno.

DonMudri
19.04.2011., 08:32
Posjedujem podatke o sljedecim prezimenima (mjesto i godina prvoga spomena,od cega je nastalo) pa ako se netko preziva tako mogu mu na PM ili javno napisati sve sto znam o njegovom prezimenu.Napominjem da tih podataka nema na netu,da ne bi netko pomislio da kopiram.
Lista prezimena je:

... Kedmenec...

Pozz svima :)

Naisao sam na ovu temu na forumu pa bi me zanimalo dali itko od vas zna nesto o prezimenu Kedmenec?

pregledavao sam sve zivo na internet (nasao sam samo da se prezime spominje 1660 u Kotoribi),od djede sam cuo da je vecina Kedmeneca iz međimurja i okolice al to je sve sto znam (nazalost nisam uspio saznati vise), kontaktirao sam i neke ostale istog prezimena ali ni oni ne znaju tocno :ne zna: ! Ako netko od vas zna, ima volje i vremena molio bih da odgovorite (ili ovdje ili na mail coffekec@gmail.com). Hvala Vam unaprijed! :)

invitation30
19.04.2011., 08:55
jel može nešto o porijeklu prezimena Bihar?

šejafana
20.04.2011., 08:43
Ipak među potomcima doseljenih Vlaha ima mnogo porodičnih imena sačuvanih iz doba njihovih seoba. Od velike množine imena evo. nekoliko najznačajnijih: Banjani, Balac, Bilbija, Bolban,, Bokan, Banduka, Bencun, Belen, Bender, Besara, Bovan, Čokorilo, Darda, Doman, Drečo, Đerman, Gac, Gala, Jarakula, Kalim, Kešelj, Keser, Kočo, Kalaba, Kokoruš, Kosor, Lopar, Macura, Mataruga, Pađen, Palavestra, Punja, Riđan, Šola, Šolaja, Sabat, Šurla, Šatra, Škipina, Špira, Tubim, Taor, Timtor, te konačno razni Kecmani, Šikmani, Toromani, Sumarni, Karani, Šurlani, Servani. Sva ta imena skroz su neslo-jenska i nehrvatska, a mogao bi ih protumačiti samo dobar romanista; ali se i ona slaviziraju u novije vrijeme nastavkom -ić ili -ović, -ević.

kecmani nikako nisu vlasi već germani (nastavak man, jbt), potomci Sasa, rudara koje su unajmljivali Nemanjići, a koji su iz Saksonije prvo stigli u erdeljske rudnike u Vlaškoj.

Kecmani se, inače, prvi put spominju krajem 14. veka u povelji Vuka Brankovića, "gospodara Kosova i Drenice".
Dolaskom Turaka na Balkansko poluostrvo, u Srbiju i područje raško-nemanjićke države, Kecmani se povlače prema zapadu, tako da ih je, do migracija nakon Prvog i Drugog svetskog rata, najviše bilo samo na prostoru Bosanske Krajine, u Pounju, u Bosanskoj Krupi, u Velikom Baliću, Banjanima, Dobroselu, Driniću (kod Petrovca), u Mrazovini (svi poreklom iz Bjelajskog Polja), Počeniku i Lohovu, u oblasti u Beglušcima, Dvoru, Trnjinića Brijegu, Trubaru i Šinovljanima, u Bjelajskom Polju, u Suvaji, Petrovcu (iz Drinića), Bukovači, u Busijama (iz Krnje Jele 1907. godine), Bravsku, Kapljuvu i Janjilima, kao i, bar krajem 19. veka, i u Rajnovcima kod Kulen Vakufa i u Prijedoru.
Neki od njih su "prešli" u Prošiće, Nikiće, Dragiće, Trikiće, Materiće i Tubine, ali su, osim nekoliko izuzetaka, nastavili da slave Svetog Vartolomeja.[/I]

ergo, kecmani i toromani su poreklom germani (sasi) koje su Nemanjići doveli u srbiju za rad u rudnicima, a koji su se redom posrbljivali/islamizirali/pohrvaćivali u povlačenju kako su turci napredovali ka zapadu. Ima tuce kecmana i toromana u bg-u(a za šikmane nikad nisam čula, te ). Mataruzi su keltsko pleme koje je u petom veku naseljavalo balkan. U srbiji imaš matarušku banju, u cg mataruge (pljevlje). ko god da je ovo napisao (da su vlaška prezimena)-ua za autora. :o

spiritual beggar
20.04.2011., 21:45
kecmani nikako nisu vlasi već germani (nastavak man, jbt), potomci Sasa, rudara koje su unajmljivali Nemanjići, a koji su iz Saksonije prvo stigli u erdeljske rudnike u Vlaškoj.

Kecmani se, inače, prvi put spominju krajem 14. veka u povelji Vuka Brankovića, "gospodara Kosova i Drenice".
Dolaskom Turaka na Balkansko poluostrvo, u Srbiju i područje raško-nemanjićke države, Kecmani se povlače prema zapadu, tako da ih je, do migracija nakon Prvog i Drugog svetskog rata, najviše bilo samo na prostoru Bosanske Krajine, u Pounju, u Bosanskoj Krupi, u Velikom Baliću, Banjanima, Dobroselu, Driniću (kod Petrovca), u Mrazovini (svi poreklom iz Bjelajskog Polja), Počeniku i Lohovu, u oblasti u Beglušcima, Dvoru, Trnjinića Brijegu, Trubaru i Šinovljanima, u Bjelajskom Polju, u Suvaji, Petrovcu (iz Drinića), Bukovači, u Busijama (iz Krnje Jele 1907. godine), Bravsku, Kapljuvu i Janjilima, kao i, bar krajem 19. veka, i u Rajnovcima kod Kulen Vakufa i u Prijedoru.
Neki od njih su "prešli" u Prošiće, Nikiće, Dragiće, Trikiće, Materiće i Tubine, ali su, osim nekoliko izuzetaka, nastavili da slave Svetog Vartolomeja.[/I]

ergo, kecmani i toromani su poreklom germani (sasi) koje su Nemanjići doveli u srbiju za rad u rudnicima, a koji su se redom posrbljivali/islamizirali/pohrvaćivali u povlačenju kako su turci napredovali ka zapadu. Ima tuce kecmana i toromana u bg-u(a za šikmane nikad nisam čula, te ). Mataruzi su keltsko pleme koje je u petom veku naseljavalo balkan. U srbiji imaš matarušku banju, u cg mataruge (pljevlje). ko god da je ovo napisao (da su vlaška prezimena)-ua za autora. :o

Sve treba uzete sa rezervom, pa i Dr.Ćiru Truhelku. Mada je on dosta citiran po pitanju srednjovjekovne bosanske državnosti, posebno je omiljen, to moram priznati, kod nacionalno hrvatski obojeni povjesničara ili razno-razni sajtova.
Za Kecmene ne mogu ništa otvoreno tvrditi, ali za Toroman(oviće) sam još u jednom bosanskom rodovniku, koji se bavi porjeklom porodica, pronašao da isti vode porjeklo od Vlaha sa područja Hercegovine.
Što se tiče Matrauga, o njima sam pronašao zanimljiv rad na Ibn Sini, sad koliko je to naučno utemeljno, i bez dodatne dnevno-političke upotrebe o PraIlirima, i sličnim genetskim teorijama, kao pretači Bošnjaka, prosudite sami!
http://www.ibn-sina.net/bs/component/content/article/45-broj-26/321-mataruga-starinaki-bonjaki-rod-predslavenskog-porijekla-.html

Ivan_BEC
20.04.2011., 22:07
pa bilo je već:www.imehrvatsko.net

Znam tu stranicu vec ali to nije tocno jer postoji jos i vrijeme prije...

Bujko
20.04.2011., 23:00
Transformacija uzvika u imenice i glagole je univerzalna pojava, što znači: moguća je u svakom jeziku. Drugim rečima, od uzvika postaju imenice, glagoli i druge vrste reči, pa konsekventno ovome i određeni onomastički oblici. Uzvik KEC se upotrebljava za teranje koza, ali i ostalih brava, pa se on u lingvistici upoređuje sa albanskim nazivom kets za kozu, turskim keçi, mađarskom kecke i slično. Slično se može reći i za naš uzvik oje koji se upućuje volovima, a u engleskom i nemačkom jeziku vo se upravo kaže ochs-ox. Svetozar Georgijević smatra da uzvik kec pripada balkanskoj stočarskoj leksici, ali izgleda da se ova pojava može pratiti i van Balkana, jer je nedavno konstatovano u Polesju u Ukrajini prezime Kec što proširuje areal ove osnove.
http://www.kecman.org/html/indexsrpski.html

Ovoga dijela o kozama sam se sjetio iz nekog feljtona kojeg sam čitao, čini mi se, u "Politici", pa sam malo proguglao. Ima još prezimena koja bi mogla biti srodna po nastanku: Kecović, Kecojević, Kecmanović.

šejafana
21.04.2011., 10:40
Sve treba uzete sa rezervom, pa i Dr.Ćiru Truhelku. Mada je on dosta citiran po pitanju srednjovjekovne bosanske državnosti, posebno je omiljen, to moram priznati, kod nacionalno hrvatski obojeni povjesničara ili razno-razni sajtova.
Za Kecmene ne mogu ništa otvoreno tvrditi, ali za Toroman(oviće) sam još u jednom bosanskom rodovniku, koji se bavi porjeklom porodica, pronašao da isti vode porjeklo od Vlaha sa područja Hercegovine.
Što se tiče Matrauga, o njima sam pronašao zanimljiv rad na Ibn Sini, sad koliko je to naučno utemeljno, i bez dodatne dnevno-političke upotrebe o PraIlirima, i sličnim genetskim teorijama, kao pretači Bošnjaka, prosudite sami!
http://www.ibn-sina.net/bs/component/content/article/45-broj-26/321-mataruga-starinaki-bonjaki-rod-predslavenskog-porijekla-.html

Ovo boldovano sve objašnjava. Glupost je ortodoksna tvrditi da toromani, kecmani i ostali -mani potiču od vlaha (sasvim je moguće da su se s njima mešali, osobito zato što su se doseljavali u područja na kojima su živeli vlasi, ali to je druga stvar). Dokaz za doseljavanje sasa nisu samo sasi u srbiji koji su nemanjići naselili, već i sasi u rumuniji (jel dr.truhelka čul za njih?) koji su došli na balkan iz istog razloga (ekonomske migracije)...a o ovom linku (i njegovoj objektivnosti) neću ni govoriti. slična se stvar pokušava tvrditi u srbiji (kako srbi potiču od cincara, bla, bla :lol:), pa i kod vas (iranci :s), te makedonaca :rolleyes: svud postoji tendencija negiranja slovenskog identiteta jer svima dupe zjapi za parče zemlje...

Elem, povratiću ako još jednom pročitam o tome čije je pleme prvo ovde došlo, ko je kome jahao babu i druge edipovske tripove u posedovanju. svi su balkanci zaostali u analnoj fazi :rolleyes:

šejafana
21.04.2011., 10:54
http://www.kecman.org/html/indexsrpski.html

Ovoga dijela o kozama sam se sjetio iz nekog feljtona kojeg sam čitao, čini mi se, u "Politici", pa sam malo proguglao. Ima još prezimena koja bi mogla biti srodna po nastanku: Kecović, Kecojević, Kecmanović.

sasvim je moguće da su se doseljeni germani mešali sa okolnim plemenima, stoga i varijacije u osnovnom obliku prezimena koje se završava na sufiks -man, ali ne treba zaboraviti na njihovo (početno) germansko poreklo. Inače, razlog zašto su od kecmana postali kecmanovići, kecojevići i kecovići je isti onaj razlog zbog kojeg su nastali šterići, isakovići i sl.-srbiziranje (pohrvaćivanje) imena stranoga porekla. recimo, prezimena kiković, zogović, ljumović, očito je da su to prezimena albanskog porekla, a česta su u crnogoraca :ne zna: nekako mi je logičnije da se ista stvar desila sa prezimenom kecman, te da se sufiks man izgubio jer je zvučao nedovoljno slovenski...

spiritual beggar
21.04.2011., 14:50
Ovo boldovano sve objašnjava. Glupost je ortodoksna tvrditi da toromani, kecmani i ostali -mani potiču od vlaha (sasvim je moguće da su se s njima mešali, osobito zato što su se doseljavali u područja na kojima su živeli vlasi, ali to je druga stvar). Dokaz za doseljavanje sasa nisu samo sasi u srbiji koji su nemanjići naselili, već i sasi u rumuniji (jel dr.truhelka čul za njih?) koji su došli na balkan iz istog razloga (ekonomske migracije)...a o ovom linku (i njegovoj objektivnosti) neću ni govoriti. slična se stvar pokušava tvrditi u srbiji (kako srbi potiču od cincara, bla, bla :lol:), pa i kod vas (iranci :s), te makedonaca :rolleyes: svud postoji tendencija negiranja slovenskog identiteta jer svima dupe zjapi za parče zemlje...

Elem, povratiću ako još jednom pročitam o tome čije je pleme prvo ovde došlo, ko je kome jahao babu i druge edipovske tripove u posedovanju. svi su balkanci zaostali u analnoj fazi :rolleyes:

Apsurdno je, uz svo uvažavanje, tvrditi da je "ortodoksna glupost" kako su rodovi Kecmani i Toromani vlaški po svom porjeklu, e da bi zatim iznjela teoriju o međusobnom mješanju, što jasno uspostavlja uzročno-posljedičnu vezu.
Meni je dosta prihvatljiva teorija/tvrdnja da su Toroman(ovići) iz Hercegovine porjeklom Vlasi, jer se prema tvrdnjama historičara, baš je ta ista Hercegovina, kao i dijelovi Dalmacije, upravo najgušće naseljeni vlaškim nomadskim stanovništvom koje se u te krajeve doselio bježeći od osmanlijske najezde sa područja juga Balkana.
Sa druge strane, Sasi se prvi put u Bosni spominju krajem 13. i početkom 14. stoljeća, u doba kad kralj Tvrtko i Stjepan Tomašević započinju sa podsticanjem rudarstva. U to vrijeme dubrovački trgovci zakupljuju bosanske rudnike srebra, olova i zlata po Olovu, Srebrenici, Fojnici. Uglavnom toponimi što u geografskom smislu predstavljaju današnju Srednju i Istočnu Bosnu. To su prvenstveno najgušće naseljene saske/dubrovačke kolonije u Bosni, dok mi nije poznato da je istih bilo i po Hercegovini. I ako jeste, to je mali broj, jer su se Sasi prvenstveno bavili rudarstvom.

Pavo B.
21.04.2011., 17:47
sasvim je moguće da su se doseljeni germani mešali sa okolnim plemenima, stoga i varijacije u osnovnom obliku prezimena koje se završava na sufiks -man, ali ne treba zaboraviti na njihovo (početno) germansko poreklo. Inače, razlog zašto su od kecmana postali kecmanovići, kecojevići i kecovići je isti onaj razlog zbog kojeg su nastali šterići, isakovići i sl.-srbiziranje (pohrvaćivanje) imena stranoga porekla. recimo, prezimena kiković, zogović, ljumović, očito je da su to prezimena albanskog porekla, a česta su u crnogoraca :ne zna: nekako mi je logičnije da se ista stvar desila sa prezimenom kecman, te da se sufiks man izgubio jer je zvučao nedovoljno slovenski...

Koji dokaz ti uopće navodiš o germanskom porijeklu, osim nastavka -man? Koju je tvoja kompetentnost u području lignvistike da možeš tako lako analizirati lignvističku podlogu imena starog bar 500 godina? Fakultet? Doktorat?

Radman, Toroman, Koroman, Tuđman, Vukman, Šikman, Kuzman i mnoga druga su onda isto germanska, je li? Pa makar Koroman recimo značilo vojnički kruh na turskom?

Shain
23.04.2011., 20:49
Naša prezimena i imena sa završetkom -man različitoga su porijekla:

1. hrvatskog: Radman, Dragman, Vladman, Vukman.
2. bizantskog: Kotroman
3. turskog: Karaman, Dušman
4. njemačkog: Feldman, Tuđman, Hartman, Cimerman
5. mađarskog: Kalman
6. (itd.) Krizman...

- Koroman je od turske riječi kuruman, koja znači dvopek, vojnički kruh i sl.
- Kuzman je od imena Kuzma, koje je grčkoga porijekla.

Toroman je u vezi s imenom sela Toromani kod Bihaća, a Šikman je prezime s područja Sarajeva. :)

zmayo
29.04.2011., 08:32
e jel mi može netko pokušat reć, pronać ili pomoć oko prezimena Brnčić? tražim ali nikak da nađem neš korisno.Znam samo da su se oko zagreba prvi put pisali oko 1650...

Magor
30.04.2011., 14:45
jel može nešto o porijeklu prezimena Bihar?

mađarsko prezime

Bihar ili Bihari/Bihary

Bihar je stara mađarska županija. Danas Hajdú-Bihar (Debrecen) u Mađarskoj odnosno Bihor u današnjoj Rumunjskoj (Oradea/Nagyvárad/Varadin, na drugoj strani granice).

Bihari/Bihary znači: netko iz Bihara, biharski.

Dilberth
30.04.2011., 16:28
- Koroman je od turske riječi kuruman, koja znači dvopek, vojnički kruh i sl.
- Kuzman je od imena Kuzma, koje je grčkoga porijekla.

Toroman je u vezi s imenom sela Toromani kod Bihaća, a Šikman je prezime s područja Sarajeva. :)
Sela cesto dobiju ime po orginalnim porodicama koje su osnovale ili nekad zivjele u doticnom selu a ne obrnuto. U ovom slucaju ja bih rekao da su se nekakvi Toromani naselili u tom kraju i onda je njihovo selo dobilo ime po njima.

Jajcanin, Varesanin, Kotaranin, itd. su prezimena potekla od imena sela ili kraja.

cro-pro
30.04.2011., 18:04
Ako neko prezime završava na -man ono ne mora uopće biti germansko.Vi ste već o tome pisali.Slično je i sto s nastavkom-as,učestao je kod Grka,ali opet razni Milasi,Jurasi,Petrasi nisu sigurno Grci.

bokser
05.05.2011., 13:11
prezime hosi i đurašin ako netko zna

Josey_Wales
05.05.2011., 14:10

Evo ti pa upisi... Slucajno naletih na ovu stranicu...

http://www.imehrvatsko.net/apex/f?p=108:PREZIMENA:5269238961317680::NO:RP:P3_PREZI ME:Hosi

anavica
10.06.2011., 23:57
Pozz svima. Molim Vas da mi kažete nešto o značenju/povijesti prezimena RIMAC i HRASTIĆ!!!! Hvala puno

zmayo
11.06.2011., 00:23
još ništa za Brnčić ?

tambura_man
11.06.2011., 17:32

turopoljsko?

prolaznik100
13.06.2011., 12:14
>>>Radman, Toroman, Koroman, Tuđman, Vukman, Šikman, Kuzman i mnoga druga su onda isto germanska, je li? Pa makar Koroman recimo značilo vojnički kruh na turskom?<<<<<<<<

Imena na man su najverovatnije njemačko / jevrejskog izvora tvorene najćešče zanat+man (radman) ili kupljena (jevreji) prezimena koja su najčešče lijepa (Schickman).

Neka označavaju nacionalnu/regionalnu pripadnost nosioca. Uvjeren sam, da je prezime Tuđman iskrivljeno Tajčman, to jest njemac.

Značilno je, da je prvi deo imena totalno iskrivljen i pored toga vuče korijene iz staro njemačkog. Teško je prepoznati značenje.

Dilberth
13.06.2011., 13:09
>>>Radman, Toroman, Koroman, Tuđman, Vukman, Šikman, Kuzman i mnoga druga su onda isto germanska, je li? Pa makar Koroman recimo značilo vojnički kruh na turskom?<<<<<<<<

Imena na man su najverovatnije njemačko / jevrejskog izvora tvorene najćešče zanat+man (radman) ili kupljena (jevreji) prezimena koja su najčešče lijepa (Schickman).

Neka označavaju nacionalnu/regionalnu pripadnost nosioca. Uvjeren sam, da je prezime Tuđman iskrivljeno Tajčman, to jest njemac.

Značilno je, da je prvi deo imena totalno iskrivljen i pored toga vuče korijene iz staro njemačkog. Teško je prepoznati značenje.
Vecina ovih prezimena gore, vuku porijeklo iz latinskog, t.j. vlaskog jezika. Mano, mani = ruka, ruke.
Imas i danas talijanska prezimena kao Quattromani (Cetiri ruke)=Kotroman, Kotromanic, Torromani itd.

Tudjman jeste njemackog, vjerovatno zidovskog porijekla. Postoji prezime Tuchman (Das Tuch=marama, ubrus, sukno, Tuchmacher)

cycling
17.06.2011., 22:13
Molim vas ako bi mi netko mogao pomoći oko pronalaženja podrijetla prezimena "Rebernik"???

dakky
18.06.2011., 18:13
već sam jednom pitao al nije bilo sreće s odgovorom, pa da probam opet:
zanima me ako netko ima kakve podatke o prezimenu Lafter, trenutno ljudi s tim prezimenom večinom žive na području Jastrebarskog (konkretno Okić, između Jaske i Samobora).

Dilberth
18.06.2011., 18:28
Molim vas ako bi mi netko mogao pomoći oko pronalaženja podrijetla prezimena "Rebernik"???
Räber je njemacko prezima, izgleda cesto u Svicarskoj. Mozda znaci "Rauber" ili "Räuber" u svicarskom dijalektu?:)

Rebernik je vjerovatno slovenska varijacija na to ime.

cas
18.06.2011., 21:39

Deda mi je bio iz međimurja...pa ako ne bi bilo preteško o prezimenu Besedić...hvala unaprijed.

cycling
18.06.2011., 22:25
Dilberth, puno hvala...a gdje bih mogao saznati u kojem je stoljeću nastalo to prezime (pokušavam napraviti "obiteljsko stablo" za 500 godina unatrag :mig: )

leteči
18.06.2011., 23:12
već sam jednom pitao al nije bilo sreće s odgovorom, pa da probam opet:
zanima me ako netko ima kakve podatke o prezimenu Lafter, trenutno ljudi s tim prezimenom večinom žive na području Jastrebarskog (konkretno Okić, između Jaske i Samobora).

Prezime dolazi iz njemačke. U području koje si naveo ima poprilično njemačkih prezimena. Tu su se prije par sto godina doseljavali rudari Sasi. Radili su u rudnicima bakra. Večinom su živjeli u Rudama no i okolici. Pa tako i u selima podno okiča.

goteborg
18.06.2011., 23:17
Zna li itko nesto o podrijetlu prezimena Okić (u Hrvata)?

Dilberth
18.06.2011., 23:18
Dilberth, puno hvala...a gdje bih mogao saznati u kojem je stoljeću nastalo to prezime (pokušavam napraviti "obiteljsko stablo" za 500 godina unatrag :mig: )
Pa evo za pocetak mozes iztrazivati na ovom sajtu. Kontaktiraj druge Rebernike, mozda oni znaju?
http://lastnames.myheritage.com/last-name/Rebernik

Glede njemackih Raebera, Rabera itd. vidi ovaj sajt:
http://www.houseofnames.com/raber-family-crest

Amerikanci vole da se zezaju sa istrazivanjem obiteljskih stabala. Budi oprezan, netko ce ti uvijek prodati "family crest" za dvadesetak dolara.:)

prolaznik100
19.06.2011., 21:22
Quote:
cycling kaže: Pogledaj post
Räber je njemacko prezima, izgleda cesto u Svicarskoj. Mozda znaci "Rauber" ili "Räuber" u svicarskom dijalektu?

Rebernik je vjerovatno slovenska varijacija na to ime.

Reber je slovenski gorski toponim, značenje - valovita strana gore. Nema veze sa Ravbar (isto prezime na slovenskom). Preci su sa područja takvog toponima. Ko npr. Vrhovnik, Dolnik, Vrtačnik, Gornik. U Austriji takva imena dobiju 2 g. Rebernigg Verhovnigg itd.

Dilberth
19.06.2011., 22:26
Reber je slovenski gorski toponim, značenje - valovita strana gore. Nema veze sa Ravbar (isto prezime na slovenskom). Preci su sa područja takvog toponima. Ko npr. Vrhovnik, Dolnik, Vrtačnik, Gornik. U Austriji takva imena dobiju 2 g. Rebernigg Verhovnigg itd.
Ovo zaista izgleda prava verzija tog prezimena. OK, zahebi Räbere, njihovo plemstvo i plemicke grbove.:)

dakky
19.06.2011., 23:41
Prezime dolazi iz njemačke. U području koje si naveo ima poprilično njemačkih prezimena. Tu su se prije par sto godina doseljavali rudari Sasi. Radili su u rudnicima bakra. Večinom su živjeli u Rudama no i okolici. Pa tako i u selima podno okiča.

thx, taj podatak sam već znal, btw pradjed je navodno bio rodom iz Ruda.
više me interesira konkretno podrucje u njemackoj odkud je došlo to prezime odn od kuda su se doseljavali sasi rudari?
isto tak me zanima jel prezime Lafter ima kakvo značenje tj kak bi se prevelo?

fala unaprijed, D

cycling
21.06.2011., 11:20
Puno hvala na pomoći... :top:

leteči
21.06.2011., 23:15
više me interesira konkretno podrucje u njemackoj odkud je došlo to prezime odn od kuda su se doseljavali sasi rudari?

fala unaprijed, D
Lafter je ime za jednu vrstu ruža. Još mislim da je to broj jaja koje kokoš snese prije nego počne kvocat. Inače Laftera imaš više u Hr nego u De. Probaj malo pro googlati.

Reeqwertz
22.06.2011., 00:25
Može li netko reći nešto više o prezimenima koja završavaju na "ščak" i "ec" ?
Pretpostavljam da je kajkavski "ec" pandan štokavskom "ić", no što predstavlja ščak ?
Ovdje u sjevernom djelu Zagreba postoji gomila ulica koja završava na "ščak" (č, ne ć!), što će reći da je izvorno s kajkavskog govornog područja.
Isto tako mnoga prezimena u Sloveniji završavaju na "ščak" i u velikoj mjeri na "ec".

veli Joze
22.06.2011., 05:35
i po meni su "ec" i "ek" pandani štokavskom "ić", Sve što idemo sjevernije nailazimo na veću germanizaciju tako u nekim dijelovima Slovenije "ić" postaje "ik" (Kotnik, Rupnik, Zeleznik...). Latini imaju primjerice "De","Da" ili "Del" ili "Dall"što opisuje pripadnost. Kod Slavena imamo nastavak "ova" ( Valentinova, Gagarinova...itd)što oznaćava pripadnost ili bolje reći opisuje pripadnost. Isto tako neka slavenska prezimena zavrsavaju sa "šćak" ili "elj" Pr. Nisi "Medvedov" ali mu na neki naćin pripadaš ili si kod njega v sluzbi ili mu se motaš oko kćeri, pa te opisuju kao "Medvešćaka" Ukoliko mu gudiš oko supruge, ovisno o lokalitetu Slaveni te mogu nazvati Gudić, Gudek ili Gudelj ili Gudeš, Gudaš ili Gudašćak, Gudanović, Gudović, Gudalo... itd...Itd

mdirto
22.06.2011., 16:35

fala unaprijed, D

Nije to njemacko prezime, u Austriji i Njemackoj se nitko tako ne preziva.
Lafter je židovsko prezime iz Engleske. Prvi put je zapisano 1673. kada se Elizabeth Lafter udala za Josepha Gaula u Marlesfordu, pokrajini Suffolk u Engleskoj. Ima vise potvrda toga prezimena kroz stoljeca u Engleskoj, ali niti jednom nije zapisano u maticama rodjenih krscanskih crkava. U maticnim knjigama rodjenih i umrlih u Njemackoj tijekom stoljeca isto tako nema potvrde tog prezimena.

To prezime postoji kod britanskih i poljskih Zidova
http://www.jewishgen.org/jri-pl/psa/jozefow_surn.htm
a glavnina ljudi koji se tako prezivaju u Americi su isto tako Zidovi. Inace to je i danas izuzetno rijetko prezime (najvise prezimenjaka danas zivi u Hrvatskoj i Izraelu). Cini se da su hrvatski Lafteri vrlo rano, odmah po dolasku u Hrvatsku, prihvatili katolicku vjeru, a da bi se doznalo koje godine se to dogodilo treba procesljati hrvatske maticne knjige rodjenih koje ce mozda do kraja sljedece godine biti dostupne na internetu....

Ne treba cuditi da su se Zidovi doselili u malo mjesto pored Samobora ako znamo da je taj rudnik bio poznat sirom Europe. Othmar Pickl je ustanovio da je proizvodnja bakra u Rudama krajem 16. stoljeca bila dvostruko veca no cjelokupna proizvodnja bakra u Engleskoj, cetverostruko veca od Norveske, te da je dosezala trecinu produkcije znamenitog svedskog rudnika u Falunu, a to je bio primamljiv razlog i trgovcima da posjete to podrucje (neki su ocito i ostali). Vise o rudniku u Rudama mozes pronaci na sljedecem linku:
http://hrcak.srce.hr/file/78340

Informacije od kuda su se sve doseljavali rudari mozes pronaci u radu "Potomci rudara iz XVII. stoljeca iz Ruda kod Samobora"
http://hrcak.srce.hr/file/21052

K_e_N_s_A_i_1
23.06.2011., 21:34
Pozdrav,
Istrazujuci prezime Grbac sa podrucja Rijeke, naisao sam na znanstveni rad o tom prezimenu http://bib.irb.hr/prikazi-rad?&rad=272145
Pa me zanima da li je moguce nekako doci do njega.
Hvala!

Felix 3575
24.06.2011., 14:23
Mene zanima tko god zna nešto od prezimenu Bašica jer se nagađa da su iz crne gore nekakvi turci pa da su sa sicilije a ja želim znat opčenito o tom prezime pa bi molio ako ima ko kakva saznanja da mi napiše :)

K_e_N_s_A_i_1
25.06.2011., 20:50
Pozdrav svima,
Imam pitanje u vezi nadimka/prezimena Žulj. Zanima me recimo zašto bi osoba dobila takav nadimak. Da li možda zbog žuljeva na rukama od posla ili zbog nečeg drugog. Može li netko to malo prokomentirati.
Hvala!

dakky
26.06.2011., 18:24
Nije to njemacko prezime, u Austriji i Njemackoj se nitko tako ne preziva.
Lafter je židovsko prezime iz Engleske. Prvi put je zapisano 1673. kada se Elizabeth Lafter udala za Josepha Gaula u Marlesfordu, pokrajini Suffolk u Engleskoj. Ima vise potvrda toga prezimena kroz stoljeca u Engleskoj, ali niti jednom nije zapisano u maticama rodjenih krscanskih crkava. U maticnim knjigama rodjenih i umrlih u Njemackoj tijekom stoljeca isto tako nema potvrde tog prezimena.

To prezime postoji kod britanskih i poljskih Zidova
http://www.jewishgen.org/jri-pl/psa/jozefow_surn.htm
a glavnina ljudi koji se tako prezivaju u Americi su isto tako Zidovi. Inace to je i danas izuzetno rijetko prezime (najvise prezimenjaka danas zivi u Hrvatskoj i Izraelu). Cini se da su hrvatski Lafteri vrlo rano, odmah po dolasku u Hrvatsku, prihvatili katolicku vjeru, a da bi se doznalo koje godine se to dogodilo treba procesljati hrvatske maticne knjige rodjenih koje ce mozda do kraja sljedece godine biti dostupne na internetu....

Ne treba cuditi da su se Zidovi doselili u malo mjesto pored Samobora ako znamo da je taj rudnik bio poznat sirom Europe. Othmar Pickl je ustanovio da je proizvodnja bakra u Rudama krajem 16. stoljeca bila dvostruko veca no cjelokupna proizvodnja bakra u Engleskoj, cetverostruko veca od Norveske, te da je dosezala trecinu produkcije znamenitog svedskog rudnika u Falunu, a to je bio primamljiv razlog i trgovcima da posjete to podrucje (neki su ocito i ostali). Vise o rudniku u Rudama mozes pronaci na sljedecem linku:
http://hrcak.srce.hr/file/78340

Informacije od kuda su se sve doseljavali rudari mozes pronaci u radu "Potomci rudara iz XVII. stoljeca iz Ruda kod Samobora"
http://hrcak.srce.hr/file/21052

židovska krv, kaj god.. nit imam penez nit s njima znam baratati :P

thx na iscrnim informacijama, ovo baca sasvim novo svjetlo na familijarni bučkuriš krvne slike.
Inače, surfajući po onom gore linku naletio sam na još jedno židovsko prezime koje imam u familiji - Kolinger (djevojacko od prabake), do sad su svi (kao i za Lafter) govorili da je to njemačko prezime.

Ak još može neki dodatni info o prezimenu Horvatić, ono što ja znam je da su pred turskom najezdom došli na područje Kupinca i Zdenčine (navodno), danas ih/nas ima dosta tu oko Jaske.
Nisam do sad niš pital o tom prezimenu jer mi se čini preopćenito (sve izbjeglice pred Turcima iz južnih krajeva su nazivani Horvati i sl), al kak vidim znanje od cijenjenih kolega forumaša je na zavidnoj razini pa molim i za taj info ak neko kaj zna.

adidasfan
26.06.2011., 18:42
a da bi se doznalo koje godine se to dogodilo treba procesljati hrvatske maticne knjige rodjenih koje ce mozda do kraja sljedece godine biti dostupne na internetu....[/url]
jel to znaš za sigurno?

tin_vk
29.06.2011., 17:41
erceg?

eagles
29.06.2011., 21:18
zna li itko porijeklo prezimena pehar ?

diana1
30.06.2011., 17:00
pozdrav, zanima me za prezime Žlender nemogu nigdje na netu bas nista pronaci. ako netko zna. hvala

reporterzg
30.06.2011., 17:11
Zanima me da li netko nešto zna o porijeklu prezimena Perhat?
Navodno postoji mjesto u Istri koje se zove Perhati ili Prhati, koje je dobilo ime po prvim Perhatima koji su tamo doselili prije 200 g.
Živi li itko blizu tog mjesta, tko bi mi mogao nešto reći o povijesti tog mjesta ili odakle su došli njegovi stanovnici?
Zna li netko nešto o Perhatima?
Hvala puno.

Michael Collins
02.07.2011., 09:15
erceg?

http://imehrvatsko.net/namepages/view/family_name/prezime-erceg

zna li itko porijeklo prezimena pehar ?

http://imehrvatsko.net/namepages/view/family_name/prezime-pehar

Parsley
03.07.2011., 01:42
Zna li netko kojeg su podrijetla prezimena koja završavaju na "k", "uk"?? Unaprijed hvala. :)

FilipLatinovicz
06.07.2011., 17:17
Zanimalo bi me ima li netko nekakve informacije o prezimenu Marčeta. Znam da je danas prisutno kod Hrvata i Srba u Hrvatskoj, Bosni i Srbiji. Bilo bi sjajno ako znate nešto o Marčetama iz Istre, još konkretnije, sa područja Barbanštine. Hvala unaprijed.

nevenb
06.07.2011., 20:23
Zna li netko kojeg su podrijetla prezimena koja završavaju na "k", "uk"?? Unaprijed hvala. :)

najvjerojatnije rusinsko-ukrajinskog, barem ova na -uk

hiperborejac
24.07.2011., 11:58
Jeli mi može netko reći nešto više o prezimenu Krajinović?

makkipille
28.07.2011., 12:52
Mene zanima prezime Šalković ? Može odgovor na mail makkipille@yahoo.com

Marino15
28.07.2011., 21:05
Mene zanima prezime Šalković ? Može odgovor na mail makkipille@yahoo.com
evo kopiram:

Šalkovići su Hrvati, najvećim dijelom iz Krapine. Razmjerno najviše Šalkovića u proteklih sto godina rođeno je u Kraljevcu Radobojskom kraj Krapine, gdje se svaki drugi stanovnik prezivao Šalković. U Hrvatskoj danas živi oko šesto Šalkovića u oko stosedamdeset domaćinstava. Sredinom prošlog stoljeća bilo ih je približno petsto, pa se njihov broj do danas samo neznatno povećao.

Šalkovići su prisutni u većini hrvatskih županija, u ukupno 50 općina i 80 naselja, pretežito u seoskim sredinama (55%). Danas ih najviše živi u Zagrebu (100), Kutini (45), u Radoboju (40), Lepajcima (35) i Mihovljanu (35) kraj Krapine.

Marino15
28.07.2011., 21:09
Jeli mi može netko reći nešto više o prezimenu Krajinović?

Krajinovići su Hrvati, dobrim dijelom iz banjolučke regije, (BiH), a prema nekim izvorima iz Velike Brusnice ili Tomislavgrada (BiH). Razmjerno najviše Krajinovića u proteklih sto godina rođeno je u banjolučkoj općini Laktaši, gdje se svaki sedamdeseti stanovnik prezivao Krajinović. U Hrvatskoj danas živi oko tisuću Krajinovića u više od četrsto domaćinstava (536. prezime prema brojnosti). Sredinom prošlog stoljeća bilo ih je približno dvadeset, pa se njihov broj do danas višestruko povećao.

Migracije
Glavni migracijski pravci Krajinovića u prošlom stoljeću zabilježeni su iz Dervente (BiH), iz Tomislavgrada (BiH) te iz Laktaša (BiH) u Zagreb.

Krajinovići su prisutni u gotovo svim hrvatskim županijama, u ukupno 88 općina i 130 naselja, znatno više u urbanim sredinama (71%). Danas ih najviše živi u Zagrebu (250), Slavonskom Brodu (130), Donjim Andrijevcima kraj Đakova (50), Vinkovcima (50) i u Sesvetama kraj Zagreba (35).

Michael Collins
01.08.2011., 17:52
Top 10 prezimena u Njemačkoj i značenje:

1 Müller (mlinar) 0.95% svih prezimena
2 Schmidt (kovač) 0.69%
3 Schneider (krojač) 0.40%
4 Fischer (ribar) 0.35%
5 Meyer (farmer) 0.33%
6 Weber (tkalac) 0.30%
7 Schulz (jahač) 0.27%
8 Wagner (kolar,s kolima dakle) 0.27%
9 Becker (pekar) 0.27 %
10 Hoffmann (sudac) 0.26%

bibleman
04.08.2011., 01:36
Burek je kajkavski oblik prezimena. Bureki su većinom u Zagorju oko Krapine. Prezime Burek dolazi od imena bure za vino, a malo bure se Kajkavski zove "Burek". A Zagorci su poznati i opjevani kako voliju vino. Pjesma: "Pijmo braćo vina, vina, a vodu nek pije žaba koja u njoj spi." Djevojačko prezime moje mame je Burek a rođena je u Gregurovec, Krapinske Toplice. :kava:

bibleman
04.08.2011., 01:44
Od osobnog imena Bura (Burislav, Burko, Buro, Bure...)

Burek je kajkavski oblik prezimena. Od istog imena su izvedena sljedeća prezimena: Burec, Burić, Burin, Burak, Burko, Buričić, Burković itd.

Burek je kajkavski oblik prezimena. Bureki su većinom u Zagorju oko Krapine. Prezime Burek dolazi od imena bure za vino, a malo bure se Kajkavski zove "Burek". A Zagorci su poznati i opjevani kako voliju vino. Pjesma: "Pijmo braćo vina, vina, a vodu nek pije žaba koja u njoj spi." Djevojačko prezime moje mame je Burek a rođena je u Gregurovec, Krapinske Toplice. :kava:

TNG
04.08.2011., 11:59
Zanima me zna li itko više o ovim prezimenima iz šibenskog kraja i otkud dolaze :)

Grgas , Tanfara,Matura,Rossini ,Aleksa,Antolos ,Rak ,Ležaja ,Gracin ,Lokas ,Burazer i Badžim ?

Mergel
08.08.2011., 23:33
Zna li netko odakle potječu sljedeća prezimena banatskih Hrvata; Restak, Ragrović, Pihajlić, Mihajlić, Blaženić, Trblić?

corcira melaina
15.08.2011., 21:43
Poštovani,
zanima me porijeklo prezimena Bosna i Srhoj.Zahvaljujem unaprijed

hiperborejac
17.08.2011., 17:50
Krajinovići su Hrvati, dobrim dijelom iz banjolučke regije, (BiH), a prema nekim izvorima iz Velike Brusnice ili Tomislavgrada (BiH). Razmjerno najviše Krajinovića u proteklih sto godina rođeno je u banjolučkoj općini Laktaši, gdje se svaki sedamdeseti stanovnik prezivao Krajinović. U Hrvatskoj danas živi oko tisuću Krajinovića u više od četrsto domaćinstava (536. prezime prema brojnosti). Sredinom prošlog stoljeća bilo ih je približno dvadeset, pa se njihov broj do danas višestruko povećao.

Migracije
Glavni migracijski pravci Krajinovića u prošlom stoljeću zabilježeni su iz Dervente (BiH), iz Tomislavgrada (BiH) te iz Laktaša (BiH) u Zagreb.

Krajinovići su prisutni u gotovo svim hrvatskim županijama, u ukupno 88 općina i 130 naselja, znatno više u urbanim sredinama (71%). Danas ih najviše živi u Zagrebu (250), Slavonskom Brodu (130), Donjim Andrijevcima kraj Đakova (50), Vinkovcima (50) i u Sesvetama kraj Zagreba (35).

aaaaaaa yeeessss havala puno, napokon da netko nesto zna o krajinovicima :)

nkovac
18.08.2011., 21:02
Top 10 prezimena u Njemačkoj i značenje:

1 Müller (mlinar) 0.95% svih prezimena
2 Schmidt (kovač) 0.69%
3 Schneider (krojač) 0.40%
4 Fischer (ribar) 0.35%
5 Meyer (farmer) 0.33%
6 Weber (tkalac) 0.30%
7 Schulz (jahač) 0.27%
8 Wagner (kolar,s kolima dakle) 0.27%
9 Becker (pekar) 0.27 %
10 Hoffmann (sudac) 0.26%

Michael,

Meyer su bili viši sluzbenici a schulze ( u biti schultheiss) su izvršavali poziciju sudaca a i prenosača naredbi.

Meyeri su kasnije bili oni koji su vodili "farmu". Ne znam riječ bolju....

Pozdrav iz njemačke

Juzni Kriz
28.08.2011., 11:47
Prezime Strenja (pisalo se Sdrigna u Popisu stanovnistva i zemlje zadarske okolice iz 1756. godine).

nevenb
29.08.2011., 17:31
Prezime Strenja (pisalo se Sdrigna u Popisu stanovnistva i zemlje zadarske okolice iz 1756. godine).

Po Don Vladislavu Cvitanoviću postoje u Debeljaku još od 1670., (on se koristio crkvenim maticama)

zeljkooo
31.08.2011., 20:47
zna li netko odakle su prezimena Miko i Pintar?

IVICA70
31.08.2011., 20:52
Zna li tko odakle potječe prezime Džinić (Hrvati)

Dabamaiden
07.09.2011., 19:13
Djevojačko prezime moje mame je Smoljan. Relativno je često u području Hercegovine na području od Međugorja do Mostara. Također ima puno izvedenica od tog prezimena kao što su smoljanić, smoljo, smiljanić (za ovo nisam siguran) itd...
U Bugarskoj postoji regija i grad Smoljan. Također, ako pratite i ovaj forum, i druge, u doba naseljavanja hrvata, neka slavenska plemena su otišla i do Soluna, a jedno od njih je i Smoljan, te se naselilo u Bugarskoj.
Je li moguće da je već tada, u stoljeću 7., to prezime ili pripadnost bilo tako često da je jedan dio u bugarskoj završio a drugi u hercegovini?
Smoljana ima i u lici, ali predpostavljam da su to oni što su pobjegli pred turcima, kao i u istri...
Moj ujak, Smoljan, izrazito tamne boje kože. Moj dedo isti takav, kao i moj rođak. Tamni, dlakavi, krupni, ne pretjerano visoki.
Ima li itko kakvu teoriju da ovo objasni?
Rođak mi je jednom pričao da je davao dobrovoljno krv, i da su mu rekli da ima nekih primjesa, kao da je azijat...

Michael Collins
07.09.2011., 20:48
Ima jedan odličan internet filmski kritičar,preziva se STOKLASA (Stoklasa)

Ne zvuči mi Grčki,možda na prvi pogled.
Možda Bugarski ili Makeonski?

Apple Pie
11.09.2011., 22:34
Može itko reć od kud prezime Kolić? :)

mdirto
14.09.2011., 14:03
Ima jedan odličan internet filmski kritičar,preziva se STOKLASA (Stoklasa)

Ne zvuči mi Grčki,možda na prvi pogled.
Možda Bugarski ili Makeonski?

Stoklas, stoklasa- slovenski steklas, steklasa; poljski: stoklos, stoklosa, češki: stoklas, stoklasa, mađarski: toklasz, latinski: Bromus, njemački: trespe= vrsta trave.

Nazivi zemljišta u Slavoniji i Lici: Stoklas, Stoklasa.

U Zagrebu je 1669. živio kanonik Matija Stoklas, a u to vrijeme zabilježeno je i prezime Stoklasić.

Prezime Stoklasa je u 17. stoljeću zapisano u Češkoj i Poljskoj.

Michael Collins
14.09.2011., 18:45
hvala

bit će onda Poljak,u tom dijelu koji gravitira Chicagu ima ih gotovo 10 milijuna

mdirto
15.09.2011., 11:27
Prije bih rekao Ceh, u Ceskoj je to prezime cesce. I u okolici Daruvara zive Stoklase....

anicich
17.09.2011., 23:14
zna li netko od kud potječe prezime Aničić (anici, anicich) ili podrijetlo imena Perinić??

Hvala :mig:

nevenb
19.09.2011., 10:55
zna li netko od kud potječe prezime Aničić (anici, anicich) ili podrijetlo imena Perinić??

za Aničiće nisam siguran, a Perinića je 1948. bilo najviše u Vrsima kod Zadra (108), a zatim u Brkiševini kod Siska (27), te u Graberju kod Petrinje (18)

Perinići su i danas jedno od najbrojnijih prezimena u Vrsima, a u maticama se spominju iz sredine 18. stoljeća

K_e_N_s_A_i_1
20.09.2011., 20:31

Bilo bi nam lakše za odgovoriti ako znaš iz kojeg područja ti dolaze/djedovi pradjedovi.

Inače na imehrvatsko piše ovo. (http://imehrvatsko.net/namepages/view/family_name/prezime-anicic)

Pozdrav!

zapolja
24.09.2011., 19:56
Jel bi znao neko podrijetlo prezimena Humjan, hvala

K_e_N_s_A_i_1
26.09.2011., 21:43
Pozdrav,
Zamolio bih za neke informacije o prezimenu Humplik sa područja Osijeka.
Hvala.

K_e_N_s_A_i_1
28.09.2011., 09:20

Za prezimena Aničić i Perinić sam ti poslao tekst na PP.
Pozdrav!

leonardissimo
01.10.2011., 13:47
zanima me prezime klasta,čuo sam da je mađarsko al htio bi saznat nešto više ako tko zna
hvala

MariuszPo
01.10.2011., 16:05
Žugaj nije prezime iz Hrvatske nego Polske.

Žugaj nema nikakvo znacenje u hrvatskom jeziku, nego slovenacka rjec žugati sto je prijetiti nekomu. A u nekim Hrvatskim selima je preuzeta ova rijec u iskvarenoj formi kao zaliti se buniti se. Danas je ta iskvarena forma je koristi
mladi u Hrvatskoj. Zugaji su dosli iz Polske u 300 godina unatrag i zato ih ima malo u Hrvatskoj.

U Polskoj ima najvise ovog prezimena sa varijantama gore napisanima., a slovi u originalu Żugaj.

Strelko
10.10.2011., 19:04
Ajde da krenem ja, vec sam dobio odgovor na jedno prezime a to je Polanc, potvrdilo je moje misljenje da je Kranjsko i da je varijacija od Polanec, gubitkom E ako ima neko nesto za reci neka kaze ali mene vise zanima jedno drugo a to je Luc, cuo sam da bi trebalo biti Njemacko ali meni se bas necuje Njemacki nego vise nekako Francuski, i za dodatnu informaciju to mi je dio familije i S.Broda ??

Strelko
17.10.2011., 20:44
Za svoje Polanc sam dobio vec odgovor da bi trebalo biti kajkavsko odnosno kranjsko prezime ako ima iko nesto vise za reci neka kaze ali mene zanima Luc za koje sam cuo da bi trebalo biti Njemacko no vise mi se cuje Francuski

Nutella2
17.10.2011., 21:59
Možete li mi reći nešto više o prezimenu Jurić?
I zašto su kršćani,kada su poturčeni ostavljali hrvatska prezimena? Npr. Velić, Jukić, Majstorović, Ramić i sl.

Pavo B.
17.10.2011., 23:57
Možete li mi reći nešto više o prezimenu Jurić?
I zašto su kršćani,kada su poturčeni ostavljali hrvatska prezimena? Npr. Velić, Jukić, Majstorović, Ramić i sl.

Velija je arapsko ime, kao i Ramo. Juka je hipokoristik od Jusuf. Majstor je sve samo ne isključivo hrvatska riječ.

gattuso07
09.11.2011., 07:22
Pozdrav

Vidim da je bilo prezime Lesko ali nitko nije odgovorio...bilo kakva informacija je dobrodošla. ;)

juanpablom
09.11.2011., 11:31
Velija je arapsko ime, kao i Ramo. Juka je hipokoristik od Jusuf. Majstor je sve samo ne isključivo hrvatska riječ.

Juka može biti i od Jure. mislim

Tazika
09.11.2011., 18:01
PREZIME TI UVIJEK DAJE (ZLOBNI) SUSJED.

Pavo B.
09.11.2011., 18:03
Juka može biti i od Jure. mislim

Ne kod muslimana, da kod katolika.

Pavo B.
11.11.2011., 00:53
Pozdrav

Vidim da je bilo prezime Lesko ali nitko nije odgovorio...bilo kakva informacija je dobrodošla. ;)

Broćanski Leske su prema maticama krštenih samo ogranak roda Bulića iz Čitluka. Prema nepotvrđenoj usmenoj tradiciji, Bulići su ogranak srednjovjekovnog broćanskog roda Aračinovića. Aračinoviće spominje Kačić-Miošić u Razgovoru ugodnome, ali inače nema puno podataka o njima u suvremenim izvorima.

K_e_N_s_A_i_1
23.11.2011., 13:49
Pozdrav svima!
Uglavnom da ne duljim, istražujem prezime Žulj i Raštegorac sa Kupresa.
Do sada su obrađeni Raštegorci iz Malovana nadimak im je Nikić, Bilog Potoka nadimak im je kako gdje negdje piše Ćaleta, a negdje Jandrić. Dalje iz Osmanlija imamo jednu osobu zapisanu kao Mato Raštegorac-Ćaleta rođ. 1830. umro 15.2.1895. u Osmanlijama nadimak Ćaleta (za njih dalje nemam ništa), te isto jedna osoba iz Osmanlija zapisana kao Jerko Raštegorac nadimak Jerkić. Za Raštegorce iz Zlosela imamo podatke da im je bio nadimak Musa ili Musić. Jerkić itd... podaci za Zlosela nisu sortirani jer ih ima mnogo, stoga vjerojatno ima još koji nadimak. Uglavnom fale nam neki podaci tko je s kime vjenčan broj djece, gdje su se selili, živjeli tko je s kime u rodu itd...

Ako je netko voljan pomoći sa podacima neka mi pošalje poruku na private.
Pozdrav!

putujuća ja
01.12.2011., 09:34
zanima me ako tko zna porijeklo i značenje prezimena turi

Sparki86
05.12.2011., 23:06
Da li netko zna za porijeklo prezimena Tipić? Znam da ih ima na otoku Visu,ali me interesuje ima li ih jos negde i odakle su prispeli na Vis?

Nutella2
08.12.2011., 09:30
pa nitko mi ništa ne odgovori

K_e_N_s_A_i_1
18.12.2011., 10:11
Zamolio bih sve koji se prezivaju Ćosić i znaju da su im korijeni sa Kupresa, te ako su zainteresirani da pomognu u istraživanju.

Uglavnom najdalje u starinu sam otišao oko 1845.god. gdje sam zabilježio rođenje Pere Brstile-Ćosića (koji je i moj predak), žena mu bila Mara Barišić.

Pero je imao još petero braće imenom Stipan rođen oko 1843. sa ženom Marom Tokić, Niko rođen oko 1854. sa ženom Matia Pavić, Ilija rođen 16.9.1856. umro 12.3.1924. sa ženom Ružom Raštegorac-Jerkić, Marko rođen oko 1858. umro 3.2.1928. sa ženom Doma Raštegorac. Svi navedeni živjeli su u selu Zlosela na Kupresu.

Također sam pronašao Ćosiće porijeklo/koljeno iz sela Olovo isto sa Kupresa. Marko Ćosić rođen 1864. umro 2.11.1919. sa Ženom Angja Brzica/Brezica (prezime joj nečitko). Marko i Angja su imali sina Franu koji je vjenčan sa Marom Raštegorac (vjenčani 16.11.1872.), a Marko i Mara su imali sina Franu Ćosića rođenog 1.2.1924. u selu Olovo na kućnom broju 12.

Za gore spomenutog Marka sa Angjom iz sela Olovo nisam siguran da li je možda brat od Pere, Ilije, Stipana, Nike i Marka koji se odselio iz obiteljske zadruge pa otišao za Olovo, ili je možda čak jedno koljeno nazad pa bi im možda bio bratić.

Za gore spomenutu braću imam istražene njihove potomke do 1900.-1930. Istraženi podaci broje otprilike nekoliko stotina potomaka.

Uglavnom ako imate bilo kakve podatke o porijeklu slobodno me kontaktirajte na ovom forumu ili preko moje stranice kako bi još dalje istražili starinulink (http://petar-zulj.iz.hr)

Hvala!

nela2910
18.12.2011., 12:34
ja bi pitala odakle su istvanici. fala :))

No5f3r4t
20.12.2011., 02:35
Može li mi tko reći ako zna bilo što o prezimenu Tonković?

Hvala :)

TNG
20.12.2011., 18:32
Tonkovići su najčešće Hrvati, najvećim dijelom iz Otočca, a vrlo su rijetko i Srbi. Razmjerno najviše Tonkovića u proteklih sto godina rođeno je u Sincu kraj Otočca, gdje se svaki sedmi stanovnik prezivao Tonković. U Hrvatskoj danas živi oko dvije tisuće Tonkovića u više od petstopedeset domaćinstava (305. prezime prema brojnosti). Sredinom prošlog stoljeća bilo ih je približno tisuću, pa se njihov broj do danas samo neznatno povećao.

Migracije
Glavni migracijski pravci Tonkovića u prošlom stoljeću zabilježeni su iz Otočca u Zagreb, iz Skradina u Vinodolsku općinu te iz Imotskog u Split.

Raspostranjenost

Tonkovići su prisutni u gotovo svim hrvatskim županijama, u ukupno 103 općine i 177 naselja, pretežito u urbanim sredinama (61%). Danas ih najviše živi u Zagrebu (250), Ličkom Lešću kraj Otočca (80), Karlovcu (60), Splitu (60) i u Bribiru kraj Novog Vinodolskog (60).

Evo :) ...

No5f3r4t
20.12.2011., 23:48
Evo :) ...

Hvala puno na info.

:)

Pavo B.
21.12.2011., 01:34
Na ovoj temi bi bilo puno više odgovora kad bi se ljudi potrudili napisati ono što već znaju o svojim prezimenima. Bar mjesto odakle su, jer recimo Tonkovići iz Imotskog nemaju nikakve veze s Tonkovićima iz Like ili Tonkovićima iz Dubrovnika. Teško je pisati o porijeklu prezimena kad upitivači ne ostavljaju nikakve druge podatke.

K_e_N_s_A_i_1
21.12.2011., 14:07
Na ovoj temi bi bilo puno više odgovora kad bi se ljudi potrudili napisati ono što već znaju o svojim prezimenima. Bar mjesto odakle su, jer recimo Tonkovići iz Imotskog nemaju nikakve veze s Tonkovićima iz Like ili Tonkovićima iz Dubrovnika. Teško je pisati o porijeklu prezimena kad upitivači ne ostavljaju nikakve druge podatke.

Slažem se :top:

Magor
26.12.2011., 16:00
zanima me ako tko zna porijeklo i značenje prezimena turi

Mislim da mađarsko prezime.

Turi / Túri / Tury / Túry / Thury su mađarska prezimena. Vrlo su česta.

Turi/Túri/Thury/Tury/Túry = Túr + i

Túr je čest toponim u Mađarskoj/Erdelju (rijeka, potok, gradovi, sela). Turi znači osoba iz sela/grada Túr-... odnosno ...-túr (npr. Mezőtúr, Túrkeve itd.).

Najpoznatiji Thury je György Thury, legendarni kapetan grada Kaniže u XVI. st.

zapolja
26.12.2011., 21:47
pozdrav, dakle razgovaram ja s bakom nest o svojim precima i sad ona meni prica i kaze da su se moji preci prije prezivali Mitrović, bjezali su navodno iz Crne Gore pred Turcima tamo negdje prva polovica 15 st valjda, tad pretpostavljam je Boka dosla pod Osmansku vlast i pobjegli i naselili se na Zumberku i fino zivili oni tako i odluce oni promjenit prezime, eto samo tako, i promjene ga u prezime koje ja sada imam i sad bih ja zamolio nekog pametnog ko bi mogo znat o tim Mitrovićima koji su bjezali iz CG po Hrvatkoj, znm da je Mitrović srpsko ili cg prezime dns, pa vas pitam jesu ti moji Mitrovići bas nuzno bili cg ili je stanovnistvo boke kotorske tada bilo u nekom vecem postotku hrvatsko... :confused:

eto, neko je reko da kad trazis vise informacija o svojim precima i prezimenu da trebas dat i nesto informacija, izvolite :D

hvala

nevenb
27.12.2011., 09:39
dobru ti baka memoriju ima... do XV stoljeća, svaka čast! :)

zapolja
27.12.2011., 20:03
dobru ti baka memoriju ima... do XV stoljeća, svaka čast! :)

hahah

Pavo B.
27.12.2011., 21:35
S dužnim poštovanjem prema svim našim bakama, ja sam davno naučio da im nije uvijek vjerovati. :D

Usmena tradicija unatrag 100-150 godina je najčešće relativno pouzdana. Nakon toga se sve svodi na lovačke priče.

No, Mitrovića ima na Žumberku, u selu Kupčina Žumberačka. Oni su rimokatolici. Imam negdje par popisa žumberačkih uskoka u XVI stoljeću, pa ću pogledati spominje li se prezime Mitrović.

No, pošto bake nisu uvijek pouzdane, smije li se znati koje je danas prezime? U slučaju da se prezime nije mijenjalo, da ga potražim na tim popisima. I ako nije previše osobno pitanje, govorimo li o rimokatolicima ili grkokatolicima?

nevenb
27.12.2011., 21:48
jednog popisa iz Žumberka

http://www.mojzumberak.com/Povijest__umberka/Popis__umberaekih_Uskoka_iz_15/311__umberaekih_Uskoka_u_75_se/311__umberaekih_uskoka_u_75_se.html

Pavo B.
28.12.2011., 00:55
jednog popisa iz Žumberka

http://www.mojzumberak.com/Povijest__umberka/Popis__umberaekih_Uskoka_iz_15/311__umberaekih_Uskoka_u_75_se/311__umberaekih_uskoka_u_75_se.html

Super, hvala. Da ne pretražujem sad Lopašić i Aleksu Ivića. :D

I vidi, vidi. Tri uskoka s prezimenom Dimitrović.

zapolja
28.12.2011., 16:35
S dužnim poštovanjem prema svim našim bakama, ja sam davno naučio da im nije uvijek vjerovati. :D

Usmena tradicija unatrag 100-150 godina je najčešće relativno pouzdana. Nakon toga se sve svodi na lovačke priče.

No, Mitrovića ima na Žumberku, u selu Kupčina Žumberačka. Oni su rimokatolici. Imam negdje par popisa žumberačkih uskoka u XVI stoljeću, pa ću pogledati spominje li se prezime Mitrović.

No, pošto bake nisu uvijek pouzdane, smije li se znati koje je danas prezime? U slučaju da se prezime nije mijenjalo, da ga potražim na tim popisima. I ako nije previše osobno pitanje, govorimo li o rimokatolicima ili grkokatolicima?

ma nema problema ni ja isto ne drzim baku za rijec, ali ona je rekla da su prije ti mitrovici zivjeli u selu Humjan(i), (tako se ja dns prezivam), ali da im je presusio izvor pa da su otisli, to pak kaze da je bilo prije 400 god cca, ti procjeni kolko je to vjerodostojno, e al kad su se preseljavali jedni su otisli u Kupcinu i ti nisu mjenjali svoje prezime, dakle ostali su mitrovic, a jedni su otisli u Sosice i ti su promjenili prezime u Humjan, i mi smo rimokatolici... :D

Ofenziva
29.12.2011., 17:26
interesantno

http://prezimena.weboder.net/

tripice
02.01.2012., 21:49
Može li mi tko reći ako zna bilo što o prezimenu Tonković?

Hvala :)

Jedno od najčešćih prezimena u Bribiru (Vinodol), kraj Crikvenice. Prema narodnoj predaji došli su iz Češke (vojnici, neki će reć i plemići :)) za vrijeme Habsburške monarhije i to navodno prvo u Sinac kraj Otočca, a onda i u Bribir.

Sad, koliko tu ima istine, a koliko je to samo pučka predaja u to ne ulazim, iako bi moglo bit blizu istine. Otočac (nikad pokoren) je uvijek bio na rubu granice s Turcima (s jedne strane), a i Bribir je blizu Ledenica (par kilometara zapadnije), najzapadnije krajiške utvrde.

Playboy 007
26.02.2012., 12:43
Dobar dan mene zanima podrijetlo prezimena Lacković iz Zagorja?I zanimame Žužul.

muaythaiboy
07.03.2012., 17:41
Zna li netko nešto više o prezimenu Đogaš?

Kyle Reese
07.03.2012., 19:37
Dobar dan mene zanima podrijetlo prezimena Lacković iz Zagorja?I zanimame Žužul.

Lackovići su najčešće Hrvati, dobrim dijelom iz okolice Đurđevca, prema nekim izvorima iz okolice Ivanca, a vrlo su rijetko i Srbi (iz okolice Gline).Razmjerno najviše Lackovića u proteklih sto godina rođeno je u Tugonici kraj Zlatara, gdje se svaki osmi stanovnik prezivao Lacković

Žužuli su Hrvati, najvećim dijelom iz okolice Imotskog. Razmjerno najviše Žužula u proteklih sto godina rođeno je u Grubinama kraj Imotskog, gdje se svaki peti stanovnik prezivao Žužul

Zna li netko nešto više o prezimenu Đogaš?
Đogaši su Hrvati, najvećim dijelom iz bosanske Posavine. Razmjerno najviše Đogaša u proteklih sto godina rođeno je u bosanskoposavskoj općini Odžak.

sunshinestar
07.03.2012., 23:29
Jedno od najčešćih prezimena u Bribiru (Vinodol), kraj Crikvenice. Prema narodnoj predaji došli su iz Češke (vojnici, neki će reć i plemići :)) za vrijeme Habsburške monarhije i to navodno prvo u Sinac kraj Otočca, a onda i u Bribir.

Sad, koliko tu ima istine, a koliko je to samo pučka predaja u to ne ulazim, iako bi moglo bit blizu istine. Otočac (nikad pokoren) je uvijek bio na rubu granice s Turcima (s jedne strane), a i Bribir je blizu Ledenica (par kilometara zapadnije), najzapadnije krajiške utvrde.

Tonković mi baš ne zvuči češko prezime.

Znam da masu prezimena iz tog kraja je Bunjevačkog porijekla (Hercegovina).

I još jedno pitanje, kada smo već kod tog kraja, kad sam čitao knjigu oo bunjevačkim prezimenima u tom kraju praktički su bila navedena sva prezimena iz tog kraja, pa me zanima koja su prezimena iz tog kraja postojala prije tih migracija?

nevenb
08.03.2012., 10:10
"sudac Todor Tonković od sela Brišćane"

Brišćane su se nalazile nešto sjevernije od sela Poljaci u Zadarskoj županiji, ovo ime sam izvukao iz "Statuta lige kotara ninskoga", a potječe iz perioda od 1540. pa do 1570. godine.

boom-bee
14.03.2012., 16:52
Pozdrav, zanima me prezime Grošinić, ima li tko kakve spoznaje o tom prezimenu ?

Kyle Reese
14.03.2012., 18:24
Pozdrav, zanima me prezime Grošinić, ima li tko kakve spoznaje o tom prezimenu ?

Grošinići su Hrvati, najvećim dijelom iz Svetog Ivana Zeline. Razmjerno najviše Grošinića u proteklih sto godina rođeno je u Gornjem Orešju kraj Svetog Ivana Zeline, gdje se svaki četvrti stanovnik prezivao Grošinić.