PDA

View Full Version : Prezimena

stranice : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

Svibor
27.06.2007., 19:35
@Svibor

Znaš li išta o prezimenu Biloš s područja Imotske krajine?

Hvala :top:

Nemam vremena detaljno se baviti svakim prezimenom.Biloš je ime/nadimak u službi prezimena.

Evo što drugi napisaše:

ŽULJ alias ŠIMIĆ
Prezime Žulj dolazi od žulj.
Žulji su jedna od brojnih rodova plemena Šimića iz Ružića. Osim Žulja od Šimića su nastala prezimena: Iličić, Božić, Biloš, Pralas, Petrilj, Dedić, Perić, Koroman i Zeleničić, a vjerojatno još koje prezime, što nisam mogao utvrditi.
Šimići su se nekada prezivali Vojnić, po kojima je sadašnje selo Vojnići dobilo ime. Šimići su se tijekom svoje duge povijesti selili u brojna mjesta Hercegovine, Bosne i Dalmacije. Najranije su se odselili u Tučepe. U starim maticama već 1662. imali su dvojno prezime doneseno iz Hercegovine Šimić alias Vojnić i obrnuto.

Iz knjige fra. Andrije Nikića

Biloš (Poljica kod Imotskoga)

Stanje duša župe Podbablje zapisalo je u Poljicima u Biloša Petra s 8 čeljadi, a u Mate 8 čeljadi. Kroz župske matice u Poljicima provlači se prezime Krnić Biloš i samo Biloš. U Zagvoškom zbijegu za Bečkog rata 1686. selio je prema Cetini Krnić Marko s 3 čeljadi. Kad se stvarao Zemljišnik u Poljicima 1725. Bože Krnić s 10 čeljadi dobio je 1 kanap zemlje. Na drugom mjestu stoji da je dobio usve 10 kanapa zemlje. God. 1860. živjelo je u Poljicima 10 obitelji Biloša.

Fra Vjeko Vrčić, "Plemena Imotske Krajine"

Teze je pratiti porijeklo hercegovackih obitelji zato sto su cesto mijenjali prezimena,a na pocetku su nosili "plemenska" odnosno rodovska prezimena.Drugdje je isto prezime prilikom upisa u matice dobijala samo najuza obitelj....

Mighty Warrior
27.06.2007., 20:33
Prezime Kosem je nastalo vjerovatno od kositi ili je krivi zapis prezimena Kosec ili Koser.Moze biti i zidovsko,kosem je onaj koji gata i cara,ali malo previse nositelja ima u Sloveniji.

Trazio sam u njihovoj bazi,ali nema Kosema vec Kosena,i to plemicka obitelj de Kosen-oni su se prezivali po posjedima.Danas prezimena Kosen nema u Sloveniji,pa je moguce da je to izvorno prezime koje je zbog krivog zapisa izmijenjeno....

de Kosen Georg Ignaz ~1710
de Kosen Johann Anton Jose .__.1750
de Kosen Josef Gregor .__.1739
de Kosen Jožef Jakob Igna .__.1743
de Kosen Marija Ana .__.1743
de Kosen Viktoria Marija Josef .__.1749

http://www.genealogy.si/~krsrd1/

Heh... Ne vjerujem da se radi niti o Židovima niti o plemićima.

Gledam i telefonski imenik, samo dva zapisa za cijelu Hrvatsku. A i u mom dijelu familije izumire to prezime, ostali samo ženski članovi. :o

K_e_N_s_A_i_1
27.06.2007., 21:45
Nemam vremena detaljno se baviti svakim prezimenom.Biloš je ime/nadimak u službi prezimena.

Evo što drugi napisaše:

ŽULJ alias ŠIMIĆ
Prezime Žulj dolazi od žulj.
Žulji su jedna od brojnih rodova plemena Šimića iz Ružića. Osim Žulja od Šimića su nastala prezimena: Iličić, Božić, Biloš, Pralas, Petrilj, Dedić, Perić, Koroman i Zeleničić, a vjerojatno još koje prezime, što nisam mogao utvrditi.

Za ovo prezime Zulj alias Simic sam procitao na internetu mislim da jedan fratar vodi stranicu gdje pise da je Zuljevic nastalo od Simica te da se danas sve cesce upisuju kao Zulj.

Ja sam isto Zulj ali sam rodom od Rastegoraca.

Pilipov
28.06.2007., 11:40
He he, di si rode! Nisam znao da vas je ostalo išta u zaleđu Zadra. Ražanac možda? Porijeklo neznam, a i mene zanima ;) (Svibor, pomagaj, nije vrag da se netko zvao Pilip?!)

No znam da se većina ekipe 1627me maknula iz zaleđa Zadra prema zaleđu Vinodolskog i Senja. Tamo se to prezime u mojoj obitelji zadržalo čak do sredine 18st, a onda transformiralo u Filipović.

Bok rođo! Moji su ti '30ih prošlog stoljeća godina iselili iz Medviđe u Biograd gdje i dan danas živimo. Isto tako vrimenom se Pilipović pritvorilo u Filipović. Znam za selidbe Krmpoćana (Bunjevaca) početkom 17.st. (di je današnja Medviđa nekad je bilo Veliko Krmpotsko selo) među kojima se spominju i Pilipovići. Izgleda da se neki moj predak odlučio vratiti ili nije niti krenuo prema Senju. E, kad bi se bar moga vratiti u prošlost samo da malo virnem... Inače, koliko se zna Medviđa je dobila ime prema nadimku jednog od narodnih harambaša iz obitelji, čini mi se Marinovića (nisam siguran). Zvali su ga Medvid.

Flore
30.06.2007., 12:40
Prezime Ajdin od kada datira u Bosni i da li je njegovo porijeklo Tursko?

lujsiana33
30.06.2007., 14:55
svibore,molim te hedno objašnjenje..jel znaš od kud potječe prezime sedlaček...čula sam da je to češko prezime...a moj otac mi je govorio da mi je baka mađarica,pa mi to nije jasno....jest da je živjela u vrijeme austrougarske...pa možda zato je otac govorio da je mađarica.....i još nešto please......negdje piše da joj je djevojačko prezime sedlaček...a otac joj je imao drugo prezime...dali je u to vrijeme bilo da su ženska djeca dobivala prezime po majci...koliko znam u mađarskoj se i danas pita za majčino prezime....i još nešto..prabaka mi se zvala muna..nikad nisam čula za to ime....pročitala sam da je to arapsko ime...hvala puno na odgov0ru...

Magor
30.06.2007., 18:38
..jel znaš od kud potječe prezime sedlaček...čula sam da je to češko prezime...a moj otac mi je govorio da mi je baka mađarica,pa mi to nije jasno....jest da je živjela u vrijeme austrougarske...pa možda zato je otac govorio da je mađarica

U čemu je problem?
Mađarica s prezimenom češkog porijekla. Sedlaček (Szedlacsek) je često prezime iu Mađarskoj (=> 18.800 rezultata na Googleu). Ostala češka prezimena (Novák, Novotný - Novotny, Kopecký – Kopeczky, Proháska - Prohászka) su također česta kod nas, uz to iu Beču.

lacika_durika
30.06.2007., 20:40
Zanima me porijeklo prezimena Maricic, Leko i Andrijevic.
Moze li mi netko nesta vise reci o tome. Trazio sam na internetu ali nisam nista nasao.....:flop: :flop: Prije je bila stranica o jednom prezimenu, ali je sada zatvorena.. :mad: :mad:

Molm pomoc brzo....:s :s

fallenangel
30.06.2007., 21:42
Mene zanima prezime Tomas dali je to Hrvatsko,Zidovsko ili Njemacko prezime?

tinchy666
06.07.2007., 21:21
e može mi neko reči nešto o prezimenu ROŽMAN? od kuda potječe i to sve..

Zvonko
09.07.2007., 03:12
Habek Habian Habjanec Habola Habula Hacek Hadeljan Hadikan Hajdarovic Hajdinjak Halaberec Halas Halec Halic Halonja Hamer Hancic Hanzek Hanzic Haramija Haromet Hasa Hasnas Hatlak Hederic Heda Hegedis Hegedus Hemar Herak Herc Herceg Heric Herjavec Herlic Herman Hertaric Herzenjak Hizman Hlapcic Hlebar Hlebec Hlisc Hoblaj Hobor Holc Holcinger Horbec Hosnjak Hozjak Hozjan Hozmec Hranil Hranjec Hrastic Hrastovec Hrascanec Hrelja Hren Hresc Hrg Hrkac Hrupic Hrustek Hruska Hrzenjak Hudicek Hudin Hujs Hunjadi Hutinec

Kacun Kalamar Kalamari Kalinic Kalsan Kamenar Kamenic Kanizaj Kanoti Kapun Karazinec Karloci Karlovcec Katalenic Katancic Katanec Katona Kavran Keckes Kedmenec Kelemen Kelemenic Kelenc Kemec Kendel Kenjeres Kerhac Kerman Kernjak Kerovec Kinderic Kiralj Kiric Kis Kiscinal Kivac Klamfar Klaric Klasic Klekar Klemencic Klepec Klinec Klobucar Klobucaric Klovar Kljucaric Knapic Knechtl Knez Knezic Kobra Kocen Kocet Kocijan Kocevar Kocila Kocis Kodra Kolac Kolar Kolarek Kolaric Kolenic Kolenko Kolman Kolmanic Kolonic Komar Komorski Konc Konopljak Kontrec Kopasic Kopjar Koprivec Koraj Koren Korent Koritar Koros Korosec Korpar Korunek Korunic Kos Kosec Koser Kosi Kosmac Kostanjevic Kostel Kosak Kosar Koscak Kozar Kozaric Kozjak Koznjak Krajacic Kralic Kralj Kramar Kranjcec Kranjcic Kranjec Krauthaker Krcmar Krcmarek Kregar Kresinger Krikovic Kirstofic Krivak Krizman Krizaic Krizaj Krizan Krizanic Krklec Krleza Kropf Krsnik Kuselj Krznar Krznaric Kucandi Kucek Kuhanec Kuhar Kuharic Kukec Kukolj Kukovec Kukolic Kupec Kutnjak Kuzma Kuzman Kuzmic Kvakan

bok svima !
Citao sam sve stranice,ali sve sto sam nasao je,sta gore pise.Znate mozda nesto o povijesti,znacenje ili otkud imena Hamer,Kontrec ili Spanic???
Trazim vec vise godina,ali bez resultata.
Zahvalujem se u naprijed.

Demonel
09.07.2007., 09:30
Prezime Ajdin je na ove prostore doslo sa Osmanlijama. Postoje dvije mogucnosti, ili je prezime arapskog porijekla, ili je turskog od rijeci koja se vise nekoristi u modernom Turskom jeziku. U Turskom postoji niz glagola koji sadrze ajdin ("i" u Ajdin je tiho i u Turskom se pise bez tacke) kao korjen. Sve sto ti jos mogu reci je da rijec Ajdin ima neke veze sa svjetloscu, te da je cesto ime medu Bosnjacima (prvi put cujem da je i prezime, mada mi nije cudno, postoji jedan broj Albanaca i Bosnjaka pretezno u Bosni kod kojih nema razlike izmedu prezimena i imena te je tesko razluciti jedno od drugog zbog nedostatka -ic, -ovic na kraju prezimena)

Barracuda.
09.07.2007., 09:53
Dobar dan svima.
Zanima me porijeklo prezimena Glavan, ili nesto drugo vezano za to prezimene pa ako mi mozete pomoci bio bi vam jako zahvalan.
Unaprijed hvala

splitsko dite
19.07.2007., 11:12
Odakle su Vrankovići iz Gornjih Poljica-Trnbusa, i imaju li kakve veze sa otokom Murterom iz hajdučkih vrimena...?????
........priša mi je ...godinama me to mučččččččččččiiiiiiiiiiiiiiiii:flop:

K_e_N_s_A_i_1
22.07.2007., 20:12
Pozdrav!
Zna li netko da li je pusteno u pogon pretrazivanje arhive online. Bilo je prije par stranica rijeci o tome, a vidim da sada vise nitko o tome ne govori.
Zahvaljujem.

Kloki
10.08.2007., 09:36
Zanima me prezime Leko.

K_e_N_s_A_i_1
12.08.2007., 08:04
Evo što piše u knjizi SA KUPREŠKE VISORAVNI za Leke:

Ima ih četiri obitelji u Rastičevu, a tri su iseljene u Brčko, Osijek, Erdut. Došli su po predaji, oko 1850.god. iz kraja "između Posušja i Imotskog".

Pozdrav.

Vilena
17.08.2007., 11:06
Zna li netko nešta o prezimenu Mamić koji su iselili iz Hercegovine u područje Ravnih Kotara točnije Lišana Ostrovičkih?

Old Abe
17.08.2007., 15:21
Evo jedna fora zezancija s prezimenom Hitler-Adolf Shitler
:lol::D

Old Abe
18.08.2007., 08:53
Okej,ako sam nešto zabrljao,ŽAO MI JE!!!!!
OVDJE SE LJUDI NE MOGU ZAJEBAVAT!!!!!ŠTO STE SVI TAKO OSJETLJIVI!!!!
JAKO SAM LJUT, TO JAKO!!!!:hebemu::hebemu::(:(

Santana
20.08.2007., 10:08
Ej, Svibore......

Što je s onom obećanom internet arhivskom građom, ima li kakvih novosti?

Trebalo je bit u 7. mjesecu, ako me pamćenje ne vara. Zapelo nešto, ili samo klasičan Hrvatski problem, godišnji odmori? :zubo:

filecto_dilio
20.08.2007., 15:07
http://evidencije.arhiv.hr/

još kad bi i radilo...

jane2
20.08.2007., 15:16
pozdrav svima koji se kuže u ovu tematiku. ja sam tu popriličan amater, a užasno mi je zanimljiva ova tema pa ako bi mi netko mogao napisat popis knjiga vezanih za prezimena, njihovo porijeklo itd. bila bih vam iznimno zahvalna.

filecto_dilio
20.08.2007., 18:26
pozdrav svima koji se kuže u ovu tematiku. ja sam tu popriličan amater, a užasno mi je zanimljiva ova tema pa ako bi mi netko mogao napisat popis knjiga vezanih za prezimena, njihovo porijeklo itd. bila bih vam iznimno zahvalna.

1. kaser, karl - popis like i krbave 1712. godine (može se i skinuti ovdje (http://www.skdprosvjeta.com/pdf/9.pdf))
2. adamček, josip i ivan kampuš - popisi i obračuni poreza u hrvatskoj u XV i XVI stoljeću

također, pogledati ovdje (http://public.carnet.hr/pitajte-knjiznicare/prezimena/)...

jane2
21.08.2007., 09:11
hvala puno filecto dilio!

ortodoxius
26.08.2007., 15:36
nek mi netko napiše podrijetlo prezimena Vuger...

Svibor
27.08.2007., 01:45
Ej, Svibore......

Što je s onom obećanom internet arhivskom građom, ima li kakvih novosti?

Trebalo je bit u 7. mjesecu, ako me pamćenje ne vara. Zapelo nešto, ili samo klasičan Hrvatski problem, godišnji odmori? :zubo:

Bingo,znas kako to ide kod nas.Stvari su se malo zakomplicirale,ali bude uskoro-nadam se.

nek mi netko napiše podrijetlo prezimena Vuger...

Vuger ti je na kajkavskom Madjar,to pretpostavljam znas.Ugrin=Vuger=Madjar.Zariste prezimena je u Vugrovcu,dakle ako zelis nesto saznati o precima,istrazuj povijest toga mjesta.Mjesto Vugrovec (Vgra) prvi put se spominje 1200. godine u povelji kralja Emerika kao posjed zagrebackoga biskupa.Potrazi u NSK monografiju Frana Galovica: Vugrovec i okolina

Santana
27.08.2007., 13:11
Bingo,znas kako to ide kod nas.Stvari su se malo zakomplicirale,ali bude uskoro-nadam se.

Fala na odgovoru, to sam si i mislio (ista branša :zubo: ). Nego, ajd budi ljubazan, pa skoči ovdje i postaj kad stvari budu up and running.

ortodoxius
27.08.2007., 18:22
živim u vugrovcu hehe

hevi
30.08.2007., 09:52
Ne znam je li već bilo govora o tome, no zanima me kad se u Hrvatskoj uvode prezimena. Je li to nastalo naredbom nekog vladara ili kako? Koji je vladar ili plemić u Hrvatskoj prvi uzeo pored imena i prezime i kad? I kad je prezime postalo normalna stvar za sve ostale stanovnike?

filecto_dilio
30.08.2007., 21:35
Koji je vladar ili plemić u Hrvatskoj prvi uzeo pored imena i prezime i kad?

petar crni, ako ovo crni možemo smatrati prezimenom... zadnja četvrtina 11. stoljeća...

K_e_N_s_A_i_1
01.09.2007., 18:48
Pozdrav!

Zamolio bih ako mi netko može nešto reći o porijeklu prezimena Stegić iz Tisnog.

Unaprijed se zahvaljujem.

Zvonko
03.09.2007., 20:15
zna mozda nesto o Kontrec ili hamer?
Vec sam pitao ali mi nitko odgovorio :(

JTD
07.09.2007., 10:25
molim ak neko zna podrijetlo prezimena ZAGOREC

HVALA:top:

Cyanide Inc.
07.09.2007., 10:38
ja za svoje prezime znam porijeklo, isto je madjarsko, jer postoji grad u mađariji sa tim nazivom.....
jedino me brine kad je došao ovdje.....vjerojatno kada su turci haračili po Hrvatskoj pa su ljudi u tom naletu pobjegli u zagorje.....

Magor
07.09.2007., 15:37
ja za svoje prezime znam porijeklo, isto je madjarsko, jer postoji grad u mađariji sa tim nazivom.....

Kanižaj, Sigeti, Pakši, Mohači, Feldvari, Tamaši, Egri, Vaci, Budaj

Jesam li pogodio? Ako nisam indiskretan. :D

Maslina1
07.09.2007., 16:52
Dezderović
http://WWW.lun1.bloger.hr

Matach
09.09.2007., 09:45
Kanižaj, Sigeti, Pakši, Mohači, Feldvari, Tamaši, Egri, Vaci, Budaj

Jesam li pogodio? Ako nisam indiskretan. :D

Postoji mjesto Kaniža blizu Ivanca u zagorju

Explozija
09.09.2007., 23:43
Zna netko nešto o prezimenu Katunar?

Magor
10.09.2007., 06:14
Postoji mjesto Kaniža blizu Ivanca u zagorju

Postoji i drugdje, ali je Kanižaj hrvatska varijanta slavnog prezimena Kanizsai/Kanizsay.

Kloki
10.09.2007., 13:53
Jeli prezime Ratkaj mađarsko?

Magor
10.09.2007., 14:46
Jeli prezime Ratkaj mađarsko?

Da, mađarsko.
njegovi oblici: Ráttkay, Rátkay, Rátkai

Ráttkay je tipično plemićko prezime. Obitelj Ráttkay dala je više poznatih ličnosti Mađarskoj/Ugarskoj. Prezime Ráttkay znači „osoba koja potiče iz sela Rátka". Rátka je selo blizu grada Tokaj u sjevernoistočnoj Mađarskoj.

Kloki
13.09.2007., 20:45
Da, mađarsko.
njegovi oblici: Ráttkay, Rátkay, Rátkai

Ráttkay je tipično plemićko prezime. Obitelj Ráttkay dala je više poznatih ličnosti Mađarskoj/Ugarskoj. Prezime Ráttkay znači „osoba koja potiče iz sela Rátka". Rátka je selo blizu grada Tokaj u sjevernoistočnoj Mađarskoj.

Hvala Magore. :top:

Znači da je poznati povjesničar iz 17og stoljeća, Juraj Ratkaj, bio Mađar? :confused:

Magor
14.09.2007., 05:41
Znači da je poznati povjesničar iz 17og stoljeća, Juraj Ratkaj, bio Mađar? :confused:

Ne. Znači da je Juraj Ratkaj (na mađarskom Ráttkay György, kanonik u Zagrebu) bio Hrvat sa prezimenom mađarskog porijekla. Mi Mađari također smatramo ga Hrvatom.

Kloki
14.09.2007., 10:49
Ne. Znači da je Juraj Ratkaj (na mađarskom Ráttkay György, kanonik u Zagrebu) bio Hrvat sa prezimenom mađarskog porijekla. Mi Mađari također smatramo ga Hrvatom.

Hvala Magore.

shalimar
19.09.2007., 19:09
Možete li mi reći od kuda potječe prezime Šagi? Unaprijed zahvaljujem.

Magor
20.09.2007., 07:09
Možete li mi reći od kuda potječe prezime Šagi? Unaprijed zahvaljujem.

Opet mađarsko prezime. :D
Šag (Ság) je mađarska riječ. Šag je čest korijen u mađarskim toponimama (Ságvár, Ság-hegy, Ság, Ipolyság - Šahy, Ságfalu). Šag znači brdo, brdo sa šumom, šuma.
Otuda je mađarsko prezime Sági (č. se Šagi).
Njegovi oblici: Sági, Sághy (plemićki oblik), Ságy, Sághi

Rezultati na Googleu:
Sági = 277.000
Sághy = 73.600
Ságy = 173 (samo na mađarskim stranicama)
Sághi = 12.200

shalimar
20.09.2007., 12:15
Hvala :) .

DadoBJ
21.09.2007., 09:15
Lijep pozdrav svima!

Imam pitanje u vezi prezimena Biličić , naime najviše se pojavljaju oko Karlovca i Duge Rese, odakle moji i jesu doselili ovdje gdje sada živomo. Zanima me porijeklo tog prezimena, i ovo "Bili" mi je malo neobično jer na prostoru oko Karlovca se ne govori ikavicom.

Također bi vas molio ako možete pomoći oko prezimena Pleskalt , o njemu stvarno ništa nisam našao, mada imam naznake da je prezime češko, što bi možda i bilo logično jer su Česi mnogo naseljavali Bjelovarski, a nešto više Daruvarski kraj.

Unaprijed hvala!

Magor
22.09.2007., 06:48
/\ /\ /\

Turcizam?
Staroturska/turska riječ ’biliči’ znači mudar, znanstvenik.
Biliči (Bilici) je često prezime u Turskoj. Postoji i kod nas u obliku Bilicsi (č. se Biliči, slavna mađarska glumačka obitelj).

Ovo je samo jedna teorija. :D

---

Pleskal (dakle bez „t”) je češko prezime.

Demonel
22.09.2007., 11:20
Bilik - ostroumnost, inteligencija.
To bi otprilike bila osnova imena (Naravno ovo je kako Magor rece samo jedna od teorija). U Bosni je vecina rijeci koje su preuzete iz Turskog omaksala. Primjer: kasa -> casa, Mehmet -> Mehmed, itd. Tako su i rijeci tipa Bilik u Bosni poprimile oblik Bilic.
Jos jedna rijec koja bi mogla posluziti kao osnova za ovo ime je i
Bilgic (upravo ova rijec koju je Magor naveo) sto znaci ucen, mudar, naucnik. (Slovo g i meko g se cesto gube pri preuzimanju Turskih rijeci na nasim prostorima)

DadoBJ
22.09.2007., 11:29
Stvarno zanimljiva teorija, Gdje god sam tražio, nisam naletio na ovakvu teoriju prezimena, više povezuju sa bili odnosno bijeli. Znači da bi prezme moglo bit od vremena Turaka?

Magor
22.09.2007., 11:40
Jos jedna rijec koja bi mogla posluziti kao osnova za ovo ime je i
Bilgic (upravo ova rijec koju je Magor naveo) sto znaci ucen, mudar, naucnik. (Slovo g i meko g se cesto gube pri preuzimanju Turskih rijeci na nasim prostorima)

Ja neznam turski, ali znam da mađarska riječ 'bölcs' (č. se bölč, znači mudar, učen) dolazi od staroturske riječi 'bilici' (biliči) što znači mudar. Riječ 'bölcs' je turcizam u našem jeziku (prije VIII. st.).

u prolazu
22.09.2007., 14:20
Ne znam je li već bilo govora o tome, no zanima me kad se u Hrvatskoj uvode prezimena. Je li to nastalo naredbom nekog vladara ili kako? Koji je vladar ili plemić u Hrvatskoj prvi uzeo pored imena i prezime i kad? I kad je prezime postalo normalna stvar za sve ostale stanovnike?Prezimena se u Hrvatskoj spominju jako rano prakticki od samog pocetka...vec za krunidbe Kralja Tomislava je navodno bilo 12. plemenitih obitljelji Kačić, Kukar, Šubić, Svačić, Plečić, Mogorović, Gušić, Čudomirić, Karinjanin , Lapčan, Lačničić, Jamometić i Tugomirić.

K_e_N_s_A_i_1
22.09.2007., 18:40
Magor vidim da dosta znaš o Mađarskim prezimenima pa bih te zamolio ako nešto znaš o prezimenu Bence. (što znači to prezime)

Pozdrav.

DadoBJ
22.09.2007., 19:10
Hvala na odgovorima!

A prezime Pleskelt? Ako se tko razumije u češka prezimena, pa da mi odgovori. Dakle, u češkoj bi to prezime glasilo PLeskal , ovo "t" je vjerovatno kasnije pridodano.

gusterpos
26.09.2007., 19:24
Kakvo je značenje prezimena Posavec?I koje je porijeklo?

Magor
27.09.2007., 07:39
pa bih te zamolio ako nešto znaš o prezimenu Bence. (što znači to prezime)

Bence/Bencze dolazi od latinskog Vincentius-a. Popularno muško ime i često prezime u Mađarskoj.

nasmijanonebo
28.09.2007., 09:29
Pitanje za Magora!
Citam kako Mađari imaju pravilo da pisu prvo prezime pa ime ..međutim, ako čitam o nekim Mađarima u nasim knjigama ili casopisima kako mogu znati da li Hrvati postuju to pravilo i uvijek navode prvo prezime pa ime.ili ipak u Hrv. pisu prvo ime pa prezime mađarsko...evo npr. Adam Jene..tu ne mogu znati sto je prezime a sto ime (mislim da je Adam prezime :-) ..

Magor
28.09.2007., 15:24
Pitanje za Magora!
Citam kako Mađari imaju pravilo da pisu prvo prezime pa ime ..međutim, ako čitam o nekim Mađarima u nasim knjigama ili casopisima kako mogu znati da li Hrvati postuju to pravilo i uvijek navode prvo prezime pa ime.ili ipak u Hrv. pisu prvo ime pa prezime mađarsko...evo npr. Adam Jene..tu ne mogu znati sto je prezime a sto ime (mislim da je Adam prezime :-) ..

Dobro misliš. :D
Ádám Jenő (Ádám - prezime, Jenő - ime). Po hrvatskom standardu Jenö Adam (mađarski glazbeni pedagog).

Mislim da Hrvati točno znaju kako mi Mađari pišemo imena. Nesporazum se vrlo rijetko dogodi.
Btw, nije Mađarska jedina zemlja gdje se piše prvo prezime pa ime (=> Japan, Kina, Koreja). Azijska jezična baština, tzv. „istočni redosljed imena".

Mađarski način mišljenja razlikuje se od indoeuropskog.
mađarska logika: velika jedinica => manja jedinica => najmanja jedinica
indoeuropska logika: mala jedinica => veća jedinica => najveća jedinica

Npr.: (da budem jasniji :D)
kod imena: Kovács Péter (mađ) vs. Petar Kovač (hrv.)
kod datuma: 1998. augusztus 20. (mađ.) vs. 20. kolovoza 1998. (hrv.)
kod posvojne konstrukcije: Horvátország fővárosa (mađ.) vs. glavni grad Hrvatske (hrv.)

nasmijanonebo
28.09.2007., 15:56
puno puno ti hvala na trudu...
dobro da Hrvati ipak ne grijese kad spominju Mađare :-)
al morala sam provjeriti:zubo:
jos jednom hvala:top:

Shwake
28.09.2007., 16:23
Dobro misliš. :D
Ádám Jenő (Ádám - prezime, Jenő - ime). Po hrvatskom standardu Jenö Adam (mađarski glazbeni pedagog).
Mislim da Hrvati točno znaju kako mi Mađari pišemo imena. Nesporazum se vrlo rijetko dogodi.
Btw, nije Mađarska jedina zemlja gdje se piše prvo prezime pa ime (=> Japan, Kina, Koreja). Azijska jezična baština, tzv. „istočni redosljed imena".
Mađarski način mišljenja razlikuje se od indoeuropskog.
mađarska logika: velika jedinica => manja jedinica => najmanja jedinica
indoeuropska logika: mala jedinica => veća jedinica => najveća jedinica
Npr.: (da budem jasniji :D)
kod imena: Kovács Péter (mađ) vs. Petar Kovač (hrv.)
kod datuma: 1998. augusztus 20. (mađ.) vs. 20. kolovoza 1998. (hrv.)
kod posvojne konstrukcije: Horvátország fővárosa (mađ.) vs. glavni grad Hrvatske (hrv.)U prolazu sam, pa samo natuknica :

U HR postoji pravilo kojim je regulirano označavanje datuma u službenim spisima.
Navodno je uvedeno već nekih sedamdesetih godina, samo nije zaživjelo.
Po tom propisu se nadnevci pišu slijedom: godina-mjesec-dan ili GGGG-MM-DD.
Već duže vrijeme i sam tako s datiranim dijelom u nazivu označavam mape i datoteke.

To je vrlo praktičan način označavanja, pogotovo u današnje informatičko vrijeme.
Npr. kod oznake bilo kakvih dopisa ili ugovora ili sl. poželjno je imati ih sortirane po npr. nazivima i datumima.
Ukoliko takve datoteke samo označavate općim nazivom tipa "Ugovor" ili "Zahtjev" ili "Obračun plaće" ili "Doznaka" ili "Nalaz" i sl., onda vam je poželjno u samom nazivu datoteke dodati i oznaku datiranja datoteke u navedenom formatu GGGG-MM-DD, jer će vam ih onda informatički programi uredno posložiti po datumima (koji može biti datum kreiranja dokumenta, slanja, potpisa ugovora, itd.), a sve bez onog nepreglednog preskakanja kakav nastaje s oznakama DD-MM-GGGG, gdje zbrka nastaje već na nivou prvog podatka DD, koji može biti u bilo kojem mjesecu ili godini.

Probajte vi koji još niste, i uvidjet ćete koliko vam takvo označavanje može biti korisno.

Crazy croat
03.10.2007., 14:26
Magor, mozda ti šta više znaš o prezimenima Sklepić i Golubić? s čim su se bavili, odakle,...?
Puno to hvala!

sandi:s

Magor
04.10.2007., 08:05
Magor, mozda ti šta više znaš o prezimenima Sklepić i Golubić? s čim su se bavili, odakle,...?
Puno to hvala!

sandi:s

Ja sam "stručnjak" samo za mađarska prezimena, jer je moj materinski jezik mađarski.
Ova prezimena su slavenska.

london-vienna
05.10.2007., 12:57
Moze li mi netko detaljnije objasniti porijeklo prezimena Lovric?
Hvala unaprijed

St.Tamamtije
06.10.2007., 14:10
Da li netko zna nesto o prezimenu Lindzir?

ili barem sto bi Lindzir znacilo

hvala

zdeno45
07.10.2007., 20:29
mozes li mi nesto reci o prezimenu PIVAR, tako se prezivam a nemam bas puno informacija o tome
molim te odgovori na zpivar@hotmail.com

Crazy croat
08.10.2007., 23:22
evo još sam malo trazio po drvetu rodbine i našao bakino prezime Kvaternik..
jel mi moze netko što više reci o tom prezimenu? stvarno bi vas molijo, jer se bavim sa srednjim vjekom pa bi htijo najprije upoznati svoju povijest. I za Sklepić te Golubić ako tko zna šta više..
i ako mozda znate ako postoji kakvi familjarni grb

Puno pozdrava i hvala vam:s

dibidus
09.10.2007., 17:16
Moja prabaka je porijeklom iz Mađarske. Njeno djevojačko prezime je Kasaš, koje je porjeklom iz okolice Mohača.

Magor
10.10.2007., 06:49
Moja prabaka je porijeklom iz Mađarske. Njeno djevojačko prezime je Kasaš, koje je porjeklom iz okolice Mohača.

Kasaš = Kaszás (č. se kasaš)

kasza = kosa; kaszás = kosac

Floridita
10.10.2007., 16:54
pozdrav svima! molim pomoć!!! tražim porijeklo prezimena hrkać i perković. ukoliko itko išta zna, molim vas da mi javite! puuuuno hvala!

Svibor
15.10.2007., 14:55
Evo,obavjestavam vas da je dio ARHiNET portala proradio
http://evidencije.arhiv.hr/Public/Fond.aspx?a=2&ID=57166

Svibor
23.10.2007., 02:37
Oko Bozica izlazi dvosvescana "Enciklopedija hrvatskih prezimena".

Enciklopedija hrvatskih prezimena sadržavat će detaljniji opis podrijetla, migracija, brojnosti, rasprostranjenosti poznatih prezimenjaka za najmanje 8.000 najbrojnijih hrvatskih prezimena koja danas nosi više od 80% građana Republike Hrvatske. Svako od obrađenih prezimena bit će ilustrirano i malom kartom podrijetla i glavnih migracija u posljednjih stotinu godina, po hrvatskim županijama i kantonima u BiH.

Nakon višegodišnjih istraživanja i rada na obradi i pripremi podataka, oformljena je jedinstvena i cjelovita baza podataka koja obuhvaća gotovo sva prezimena zabilježena u Hrvatskoj i njezinoj dijaspori unatrag približno sto godina. Enciklopedija će sadržavati iscrpnije podatke za najmanje 8.000 najfrekventnijih prezimena koja čina preko 80% hrvatske populacije, te osnovne podatke za sva ostala prezimena u Hrvatskoj. Uz trenutnu zastupljenost i rasprostranjenost, moći će se pratiti i povijesno ishodište pojedinih prezimena. Predviđa se da će na kraju enciklopedije biti prikaz prezimena i po hrvatskim općinama i gradovima, stanje danas i stanje prije 70 godina, kao i drugi zanimljivi prikazi koji će trajno zapisati ono što se brzo gubi i lako zaboravlja. Želja izdavača je da budućnosti ostavimo u naslijeđe vrijedno i iscrpno djelo o svojoj prošlosti.

Vise na www.nrc.hr

XPBOE
23.10.2007., 10:23
akademik Jakša Barbić
dr.sc. Inoslav Bešker
akademik Dalibor Brozović
akademik Dubravko Jelčić
prof.dr.sc. Ljubo Jurčić
akademik Radoslav Katičić
mons.dr.sc. Franjo Komarica
prof.dr.sc. Slaven Letica
prof.dr.sc. Petar Selem
akademikinja Marija Ujević-Galetović
Antun Vrdoljak
fra Jozo Zovko

spisak sa :http://www.nrc.hr/Enciklopedijahrvatskihprezimena/tabid/55/Default.aspx

...nekak mi gornja ekipa ne obecava scientia stricta ac pulita

kokobill
23.10.2007., 12:00
Molim pojasnjenje za prezime Ficko,mislim da ima neko uporiste u turskom imenu.

Svibor
23.10.2007., 14:29
akademik Jakša Barbić
dr.sc. Inoslav Bešker
akademik Dalibor Brozović
akademik Dubravko Jelčić
prof.dr.sc. Ljubo Jurčić
akademik Radoslav Katičić
mons.dr.sc. Franjo Komarica
prof.dr.sc. Slaven Letica
prof.dr.sc. Petar Selem
akademikinja Marija Ujević-Galetović
Antun Vrdoljak
fra Jozo Zovko

spisak sa :http://www.nrc.hr/Enciklopedijahrvatskihprezimena/tabid/55/Default.aspx

...nekak mi gornja ekipa ne obecava scientia stricta ac pulita

A sto si drugo ocekivao.To ce vise biti statisticki pregled,gdje se u kojem gradu ili selu prezime prvi put javlja,koje godine,kakve su migracije,da li je buducnost prezimena svijetla ili crna (koliko muskih,koliko zenskih nositelja,starost osoba itd.)....

Tu nema puno mudrovanja,to je cista statistika koju treba obraditi i publicirati....

Ljude cesto najvise i zanima koje se godine prvi put javlja prezime i gdje,e na ta pitanja odgovore daju crkveni arhivi....

Magor
24.10.2007., 07:33
Molim pojasnjenje za prezime Ficko,mislim da ima neko uporiste u turskom imenu.

Fickó je mađarska riječ, znači: 'frajer'.

kokobill
24.10.2007., 07:53
Fickó je mađarska riječ, znači: 'frajer'.

Hvala,nisam znao.:)

XPBOE
24.10.2007., 23:22
da dam podstreka besjedovanju....prezimena na zavrsetak "-ica" su mi totalna enigma.da li su vlaska tj. derivirana od istih?!

Svibor
25.10.2007., 04:17
da dam podstreka besjedovanju....prezimena na zavrsetak "-ica" su mi totalna enigma.da li su vlaska tj. derivirana od istih?!

Vlaska prezimena najcesce zavrsavaju na -ul i -as.Nastavak -ica je deminutiv (sjeti se "vlaskih" :rolleyes: imena Katica,Marica,Anica,Ruzica,Jurica,Perica).

Ta prezimena su nastala ili od imena odmila (slicno kao zagorski nastavci na -ek),ili od staroslavenskog nacina imenovanja zena po muzevom imenu.Naime,u starim spisima cesto se nalaze ovakvi oblici, umjesto Jurka,zena Malenova-Jurka Malenica, umjesto Ivka,zena Pavlova-Ivka Pavlica, umjesto Rada zena Ivanova,Rada Ivanica,Vlatko-Vlatkovica,Miso-Misica,Petar-Petrica itd itd....

Takvo prezime dobivala su djeca koja su bila nepriznata od oceva....

XPBOE
25.10.2007., 09:32
Vlaska prezimena najcesce zavrsavaju na -ul i -as.Nastavak -ica je deminutiv (sjeti se "vlaskih" :rolleyes: imena Katica,Marica,Anica,Ruzica,Jurica,Perica).

Takvo prezime dobivala su djeca koja su bila nepriznata od oceva....

hm , ne bi rekel...evo primjera sa direkt tur. korjenom:ARALICA(tur.ARALIK), GAZICA(tur.GAZI) , KOSTUNICA , MALENICA, VOLJEVICA....
nastavak -ica se u nas iskljucivo upurebljava ua deminutiv zenskog imena, a da je to moglo preci u prezime...?!tesko, a opet presiroko rasprostranjeno , nije bilo tol'ko vanbracne djece ranije.a takva su fasovala prezimena a la :PANKRETIC(pankrt),KOPILIC(kopile) pa onda jos razi derivati od facuk i sl. izrazi za tzv. batarde...

Kloki
25.10.2007., 09:46
hm , ne bi rekel...evo primjera sa direkt tur. korjenom:ARALICA(tur.ARALIK), GAZICA(tur.GAZI) , KOSTUNICA , MALENICA, VOLJEVICA....
nastavak -ica se u nas iskljucivo upurebljava ua deminutiv zenskog imena, a da je to moglo preci u prezime...?!

Perica, Ivica, Jurica, Tomica...?

tesko, a opet presiroko rasprostranjeno , nije bilo tol'ko vanbracne djece ranije. a takva su fasovala prezimena a la :PANKRETIC(pankrt),KOPILIC(kopile) pa onda jos razi derivati od facuk i sl. izrazi za tzv. batarde.

Otkud ti to? :confused:

mustricolaris
25.10.2007., 10:02
A sto si drugo ocekivao.To ce vise biti statisticki pregled,gdje se u kojem gradu ili selu prezime prvi put javlja,koje godine,kakve su migracije,da li je buducnost prezimena svijetla ili crna (koliko muskih,koliko zenskih nositelja,starost osoba itd.)....

Tu nema puno mudrovanja,to je cista statistika koju treba obraditi i publicirati....

Ljude cesto najvise i zanima koje se godine prvi put javlja prezime i gdje,e na ta pitanja odgovore daju crkveni arhivi....

Na primjeru koji sam ja dobio a koji jako "mudro" izgleda (te etimologija prezimena te neka godina prvog javljanja te rasprostranjenost, te popis slavnih osoba tog imena) dakle na tom primjeru se pokazalo:
- etimologija prezimena - pučkoškolsko djelo; o tom prezimenu ima više na forumima
- godina prvog javljanja- čak nisu ni pogledali matične knjige (idu unatrag do godine 1680) a da ne spominjem popise kmetova (Adamček) iz 1593; daklem tu oni pišu da je prezime iz XIX st??!! dok je stvarno dokumentirano 1593!
- rasprostranjenost- prepisano iz Leksika prezimena SR Hrvatske čiji podaci su iz 1948g i ništa prije i ništa poslije....
- slavne osobe- našli samo jednu i to gledajući u Enciklopediju leksikografskog zavoda. Hvala bogu da ih ima još ali autori to ne uzimaju u obzir.
Sve u svemu ono što su meni prikazali je:
- faktični netočno(godina pojavljivanja prezimena)
- nepotpuno (rasprostranjenost i slavne osobe nosioci prezimena)
-pučkoškolski (porijeklo i nastanak prezimena).
Pa ko voli nek izvoli!

gawran
25.10.2007., 10:04
Zanima me za prezime Gavranović :rofl:

XPBOE
25.10.2007., 12:33
Perica, Ivica, Jurica, Tomica...?

elem, muska imena bi bila :petar(hr.=stjenko), ivan, jure, tomo/tomislav...

ivica-klasicno zensko ime, u HR izvitopereno u musko. vidi u SLO i BIH-iskljucivo zensko a l,a: milica , dragica, ljubica, danica, radica...tomica-cesto zensko ime u dalmaciji.
v. www.stat.si
muska imena u deminutivu mi nekak ne stimaju...

Otkud ti to? :confused:

pa vanbracne zajednice/prileznistva su se popularizirale u najnovije doba , ranije su bile zanemariv %. sramota sui generis za ondasnje malogradjane, pa i sve donedavno!niti razvod nije bio moguc pa ni civili brak do konca 19. tj. pocetka 20.st. tzv. NOTZIVILEHE...

XPBOE
25.10.2007., 12:37
da ne zaboravim- zbirke prezimena je davno , vrlo dobro , obradio zavod za migracije u suradnji sa IDIS-om-demografi akrap, lajic, anic...
a literaturo o prezimenima ima najbogatiju dr. simovic, ak se ne varam(deponirah na viksu, pa sad approx.)
ovo pabircenje pod vodstvom rahmetli VP-a je za ubirat tantijeme i dotacije od drzave!

Svibor
25.10.2007., 16:49
Nisam ti dobro objasnio.Naime,izvanbracna djeca su dobivala prezime po majcinom imenu ili nadimku,neka prezimena tako zavrsavaju na –ic npr. Marijic od imena Marija,dok su neki nadimci presli sa majke na dijete posto se otac nije znao.Takva prezimena nisu uvijek morala biti formirana od imena muza,vec cak cesce od imena oca.Npr. Zdravkovica,kcer Zdravkova itd.
Evo ti primjer sa stecaka (natpisa sa kamenja) posto ti ne mogu pokazati on-line primjere najstarijih maticnih knjiga iz Dalmacije jer ARHiNET server jos to ne omogucava svima:

a se leži erina ivkovica
a se leži lubica vlatkovica
piše semorad
se leži dobra vladikovka=(supruga) erina vukocamić
piše di(ê)kь semoradь
(uoci prezime!)
a se leži dobra žena stana đurenovica
sieče zeliê a (p)iše rato.

Jasno da postoje prezimena sa zavrsetkom -ica kojima je srz turska,no isto tako postoje i prezimena Hadziahmetasevic ili Ahmetovic pa ih ipak ne mozemo zvati turskima jer nastavak -ic niposto nije turski....

Turska prezimena na -ica su u manjini.Aralica je od Varalica,Malenica od imena ili nadimka Malen,Gabelica od tal. gabella (mjesto gdje se naplacuje carina),Gazica od gaziti (slicno kao Gazibara,Gazibob,Gazivoda),Voljevica od albanskog vole znacenja "orah".Od turske rijeci izvedeno je samo prezime Keserica (od tur. keser "vrsta cekica") i Kusturica od rumunjskog custura znacenja "veliki noz".

Sva ostala prezimena na -ica u HR nastala su od osobnog imena ili nadimka slavenskom tvorbom.Nikakvi turcizmi....

Inace meni najdraze prezime na -ica je dubrovacko prezime Ljepotica....

Svibor
25.10.2007., 17:01
Na primjeru koji sam ja dobio a koji jako "mudro" izgleda (te etimologija prezimena te neka godina prvog javljanja te rasprostranjenost, te popis slavnih osoba tog imena) dakle na tom primjeru se pokazalo:
- etimologija prezimena - pučkoškolsko djelo; o tom prezimenu ima više na forumima

To sam i ocekivao....

- godina prvog javljanja- čak nisu ni pogledali matične knjige (idu unatrag do godine 1680) a da ne spominjem popise kmetova (Adamček) iz 1593; daklem tu oni pišu da je prezime iz XIX st??!! dok je stvarno dokumentirano 1593!

Neoprostiv nemar i pogreska.Znog toga ce ispasti da su mnoga prezimena mladja nego sto jesu,1680. su u SZ Hrvatskoj i Dalmaciji vec odavno bila formirana!!Tom projektu se nije smjelo pristupiti tako neozbiljno,no na zalost ja o tome ne odlucujem....

- rasprostranjenost- prepisano iz Leksika prezimena SR Hrvatske čiji podaci su iz 1948g i ništa prije i ništa poslije....

To je OK,taj leksik se vise nigdje ne moze kupiti koliko je meni poznato a odlican je.Samo sramota je sto nisu koristili podatke i iz Adamcekove knjige jer i ona se nigdje ne moze kupiti....

- slavne osobe- našli samo jednu i to gledajući u Enciklopediju leksikografskog zavoda. Hvala bogu da ih ima još ali autori to ne uzimaju u obzir.

Opet nemar....

Sve u svemu ono što su meni prikazali je:
- faktični netočno(godina pojavljivanja prezimena)
- nepotpuno (rasprostranjenost i slavne osobe nosioci prezimena)
-pučkoškolski (porijeklo i nastanak prezimena).

Komentar cu dati kada je procitam.No nadam se da ipak nije tako katastrofalna kakvom si je predstavio....

kokobill
25.10.2007., 17:17
Cuo sam da prezime ČOTA potice iz mjesta Čačvina-Trilj,al neznam sto znaci.:top:

Svibor
25.10.2007., 17:24
Cuo sam da prezime ČOTA potice iz mjesta Čačvina-Trilj,al neznam sto znaci.:top:

Cota je nadimacko prezime od tal. ciotto: sepavac,hromi covjek....

XPBOE
25.10.2007., 23:24
[Q

Sva ostala prezimena na -ica u HR nastala su od osobnog imena ili nadimka slavenskom tvorbom.Nikakvi turcizmi....

Inace meni najdraze prezime na -ica je dubrovacko prezime Ljepotica....[/QUOTE]

nis , nemrem si pomoc...kol'ko god neplauzibiilno bilo...:)
vlasi su mi opsesija i ta tamna etnogeneza....
inace sjetih se autora:dr.petar simunovic:hr-prezimena 2003.god šk-zg

mozda je ipak bila u pravu baba(1917.godiste) od mog druga u BG, kad sam rekao:KOSTUNICA , to mora da je vlah/cincar/morlak/martolog/kucovlah...

a ona me stade razuvjervati: "nije dete on vlah , on je iz sela koštuniča pa se samo zbog toga tako cudno zove!"

fino je i prezime VISTICA/VJESTICA iz kninske krajine....:lol:

Svibor
26.10.2007., 04:15
mozda je ipak bila u pravu baba(1917.godiste) od mog druga u BG, kad sam rekao:KOSTUNICA , to mora da je vlah/cincar/morlak/martolog/kucovlah...

a ona me stade razuvjervati: "nije dete on vlah , on je iz sela koštuniča pa se samo zbog toga tako cudno zove!"

Nije ti malo cudno da se nitko osim Voje ne preziva Kostunica?Njegov deda se ili prezivao Islamcevic ili je promijenio prezime zato sto nije htio biti jedan od milijun Vojislava Jovanovica ili Vojislava Petrovica u Srbiji....

Hrvati nemaju takvih briga (pa ni Srbi iz Hrvatske) jer su nam prezimena puno raznovrsnija,zanimljivija i mnogobrojnija iako nas je manje....

XPBOE
26.10.2007., 10:07
Nije ti malo cudno da se nitko osim Voje ne preziva Kostunica?Njegov deda se ili prezivao Islamcevic ili je promijenio prezime zato sto nije htio biti jedan od milijun Vojislava Jovanovica ili Vojislava Petrovica u Srbiji....

Hrvati nemaju takvih briga (pa ni Srbi iz Hrvatske) jer su nam prezimena puno raznovrsnija,zanimljivija i mnogobrojnija iako nas je manje....

pa je cudno je , i njima je cudno:), a u tom pitanju mozda kostunica i je neki potomak akindzija ili martologa?
glede prezimena na nastavak -ac(stepinac, gotovac, glogovac, borovac, crnjac,boljkovac...) u bg su me uvjeravali da su srbijanska.
a pogotovo stepinac(a la stepa stepanovic , a kazu bio je i solunski borac)

Veseli Mrtvac
26.10.2007., 13:01
jesam ja jedini kojem ne radi http://evidencije.arhiv.hr/ ? uopce ne otvara stranicu

Svibor
26.10.2007., 14:41
glede prezimena na nastavak -ac(stepinac, gotovac, glogovac, borovac, crnjac,boljkovac...) u bg su me uvjeravali da su srbijanska.
a pogotovo stepinac(a la stepa stepanovic , a kazu bio je i solunski borac)

Oni ce te uvjeravati i da su prezimena sa nastavkom –ar srpska ako se prezivas tako.Jednostavno-takvi su i zato ih susjedni narodi bas ne ljube.Ako ne postujes svoje susjede,kako ce susjedi postovati tebe?

Cisto srpska prezimena su samo ona koja su izvedena od imena iz pravoslavnog kalendara kojih nema u katolickom.A takvih imena ima dosta.Aksentije-Aksentijevic,Alimpijevic,Vlaisavljevic itd.itd.Sva ostala prezimena mogu biti i srpska i hrvatska,zapravo ona su jednostavno-slavenska.Hadziosmanovic je muslimansko ali slavensko prezime,ne tursko.Kovacic je i muslimansko,i hrvatsko i srpsko i slovensko slavensko prezime itd itd....

Evo sto je Petar Simunovic napisao o prezimenima na –ac (kad si ga vec spomenuo):

Prezimena na –ac česta su ondje gdje je –ić u prezimenima slabije zastupljen (Zagorje,Međimurje),a nisu tipična ondje gdje je –ić vrlo frekventan (Crna Gora,istočna Bosna,jugozapadna Srbija)....

Dakle vidimo koliko su srpska....

nikolamedved
28.10.2007., 18:14
Kako je nastalo prezime Medved????

Svibor
28.10.2007., 18:55
Najstarija imena kod Slavena motivirana su imenima zivotinja.To su bila zastitna,odnosno profilakticka imena koja su tadasnju djecu koja su cesto umirala stitila od zloduha.Ime Medvjed stitilo je od napada medvjeda,ime Grd (Ruzan) nije bilo davano djeci zato sto su bila ruzna,vec upravo zato da bi bila zasticena od ruznoce.

Dakle lako mozes zakljuciti da je tvoje prezime ustvari vrlo staro ime ili nadimak,a po ekavskom obliku i rasprostranjenosti prezimena isto se tako moze zakljuciti da je kajkavsko prezime....

Po imenu planine Medvednice vidljivo je da je nekada i na prostoru SZ Hrvatske bilo medvjeda....

Teana
11.11.2007., 02:11
hercegovačko prezime porijeklom s Duvanjskog polja
da vidimo ko zna:)
evo pomoć:

L_i_ić

alal mu vera:s ako ovo netko pogodi:cerek: :D

joe enter
12.11.2007., 14:14
BELEŠKA O IMENU NEMANJA
(koje je i staro hrvatsko ime):mig: :mig:

(Onomatološki prilozi, broj I, Beograd, 1979, str 5-8)

Nemanja - to je hipokoristik, koji treba rastaviti na ove derivacione činioce: Ne-ma-an-j -a. Dakle, jedno od imena s maksimalnom kumulacijom hipokorističkih sufiksa. To jest - ako je naša analiza tačna.

Ime nije bilo retko u srednjem veku. Pored Raške, gde ga nosi veliki župan Stefan Nemanja, nalazimo ga dosta često, od 12. do 15. veka, duž jadranske obale i po ostrvima. J i r e č e k ga beleži: u Grblju (1430), u Dubrovniku (1383-1403), u Zadru (1289), na Krku (1189), na Braču (1250), u Senju (1243) i kao vlastelinsko prezime Nemanjići u velebitskim gorama 1486. (Die Romanen III 45-46).

Da bi naša "kompozicija" - u prvoj rečenici - imena Nemanja imala kakav-takav naučni pečat, treba da obrazložimo svih pet struktura njenih.

Idemo redom.

a) Struktura ne- to je prvi slog od nekog ličnog imena koje počinje sa Ne; ponajpre od Nenad. Dalje, struktura ne- to je elemenat iz druge faze razvitka slovenskih hipokoristika; kada se hipokoristički nastavak dodavao okrnjenoj osnovi (prvome slogu) na vokal. Konrektno: Ne-ma, a ne Nen-a.

b) Struktura m - deminutivnog karaktera - to je elemenat kojim je formiran prvi i osnovni hipokoristik imena Nemanja: Néma, Némo, ubedljivo potvrđuju naša srednjovekovna imena tipa: Radmak (CK 75) = Ráda, Rádo (<Rad-)>Rád-m-a, Rád-m-o+ak, Ramič (CK 70) = Rá-m-a, Rá-m-o (<Ra-) + ič, Mahoma (OB 1 60) = Má-h-a, Má-h-o (<Ma-)>Máha, Máho-+m+a, Ramić (= prezime, Monumenta Ragusina 1356)<Rá-m-a, Rá-m-o+ić, Ramko (Rječnik JA XIII 37)<Rá-m-a, Rá-m-o+ko, Ramković (= prezime, AC 123, 126)<Ra-m-ko+ović, Rašman (Daničić, Rječnik III 45) = Rá-š-a, Rá-š-o (<Ra-)>Rá-š-m-a,, Rá-š-mo+an, Milman (Dečanska hrisovulja I 6, 14) = Míla, Mílo (<Mil-)>Míl-m-a, Míl-m-o+an.

Od imena ovoga tipa iz najnovijeg vremena da pomenemo crnogorske hipokoristike i deminutive Rámo i Rámić (Ra-)<Rá-m-o+ić, mada se oni odavno osećaju kao turska imena i kao nadimci.

c) Strukturom an napravljen je dalji hipokoristik od Néma i drugi hipokoristik od imena Nemanja. Takvo je an po poreklu - deminutivni sufiks, a po funkciji, ono je odavno vrlo produktivan i omiljen nastavak za muška lična imena. Dodaje se najčešće - gotovo po pravilu - klasičnim hipokoristicima na a i na o. Isp.: Bera, Bero (<Berislav) - Beran, Braja, Brajo (<Bratislav) - Brajan, Brata, Brato (<Bratislav) - Bratan, Draža, Dražo (<Dragoslav) - Dražan, Joša, Jošo (<Jovan) - Jošan, Maša, Mašo (<Maroje, Marko) - Mašan, Tiha, Tiho (<Tihomir) - Tihan, Vuka, Vuko (<Vukoslav) - Vukan, itd.

Dve-tri reči o obliku Nèman. Poznato je, naime, da grčki i latinski izvori pišu Nemanju kao Neeman. To je za nas - ne biblijsko ime Naaman, kako misli Jireček (Geschichte der Serben 255), nego jedna faza u razvitku imena Nemanja. Faza - Nèman. I faza koju potvrđuje prezime Nemanić, uglavnom na našem jezičkom zapadu, a u proširenom obliku, sa a, i ime Pr voslav Nemana u jednoj glagoljskoj povelji koja među ortografskim znacima ima i grupu "ja": Dobronja (x 2) - AC 7, 1250. Isp. i selo Nemanica u niškom okrugu (Milićević).

d) Struktura j ne pravi nikakvih teškoća: to je sufiks pomoću koga su dobijeni prvi i klasični slovenski hipokoristici. Tip: starosrpsko Rađ , Vlađ , Mić , Milj , itd. Sam hipokoristik Nèman, dobijen na ovaj način, nije posvedočen. To jest: ukoliko se ne ogleda u češkom toponimu Nemanov (M i k l o s i c h, Die Bildung der slavischen Personennamen 295).

e) Struktura a - to je muški ekspresivni sufiks kojim su proširivana u našem srednjovekovnom jeziku lična imena na suglasnik, često beze mere i ukusa. Isp. primer: Dušana - Dušan, Nenada - Nenad, Ivanja - Ivanj - Ivan, Bojana - Bojan, Gojnata - Gojnat (<Gojislav), Branisa - Branis (<Branislav), Radisla - Radis l (<Radislav), Radiva - Radiv, Bogođa - Bogođ (<*Bogod-j ), Bogaja - Bogaj, Dobrava - Dobrav, Radosa - Rados (<Radoslav), Radomna - Radom n; Grubena <*Gruben-j +a; Gruben , Domana <*Doman-j +a; Doman (<Domagoj ).

To je naša etimologija imena Nemanja, data - kao što se vidi - isključivo na osnovu gramatičke analize. - I tako se hipokoristik Nemanja, udaljio od svoga matičnoga imena - Nenad.

Drugi o Nemanji misle drukčije. Na primer, Daničić u Osnovama (58) o tome imenu kaže ovo: "Nè - manja (ime muško koren man misliti, varati)".

Vidi se, Daničić je pošao od crkvenoslovenskoga maniti - decipere (M i k l o s i c h, Lexikon 362) - "izvadio" mu po svome običaju koren i dodao spreda ne, što sve kao derivaciona operacija nije nemoguće.

Daničićevim putem, ali mnogo proširenim, pošao je i M a r e t i ć. On je u dva maha - i s nešto razlike - pisao o imenu Nemanja: prvi put u Radu Jugoslavenske akademije (81, 146), drugi put u Rječniku Jugoslavenske akademije (VII 895-896).

Evo šta on kaže u Radu o Nemanji: "kako značenje ima ne u imenima Nemana, Nevad (deč. hris. 13)? Ona su postala od punih imena Manislav, Vladislav. Mi smo razložili, što znači Manislav; ali kako je glagol maniti dobio u narodu značenje decipere, činilo se narodu neprilično zvati koga *Mana, jer bi to svi osjećali kao: 'deceptor'; za to je od Manislav načinjen ipokoristik Nemana tobože; 'qui non decipit'".

M a r e t i ć je ovde, po našem mišljenju, loše startovao: Manislav - to je sekundarna složenica, dobijena preko hipokoristika Mána, Máno (<Maroje, Marko) dodavanje osnovi Man- strukture slav. Da, to je složenica koja nema nikakve veze s maniti.

Dosta je složenih imena u našem srednjovekovnom jeziku postalo na ovaj način. Da pomenemo dva istorijska: Tomislav <Tóma, Tómo+slav , Ninoslav <Nína, Níno (Nikola + slav . Što je ime Manislav napravljeno pomoću spojnoga vokala i - Manislav, a ne Manoslav - to je samo dokaz da je ono novijega datuma, srednjovekovno, iz vremenskoga perioda kad su takozvani spojni vokali već bili izgubili nekadašnji gramatički značaj (sip. Dobrimir: Dobromir u Dečanksim hrisovuljama).

U Akademijinu Rječniku Maretić je malo pesimista. On veli sub Nemana; "Postanje nije jasno; mana stoji jamačno u svezi s -man u imenima Budman, Grdman (Grdoman), Radman, Vukoman i s - mani u imenu Manislav, ali se ne zna što upravo znači man (ili mani) u tijem imenima, a kad bi se i znalo, još bi ostalo nejasno ne u Nemana".

Dakle, stoji iza struktura man, mani, ne, a ne zna im značenja. U svakom slučaju, oprezan korak nazad prema onome što je rekao u Radu.

Uzgredno, u jednom prikazu dodirnuo je pitanje postanka imena Nemanja i J a g i ć: On misli da je ono hipokoristik od Nemanislav. I poziva se - ali nesrećno - na imena Nerad , Nemir , Nenad , Nekras (JA VII 664). - Mi ne verujemo da su imena tipa Nemanislav - to jest negirana imena na slav - ikada postojala i mogla postojati; a tačno je (samo je to i Martić rekao) da je Nemanja hipokoristik; ali je pravljen bez veze s maniti i Manislav. To - pod 1. A pod 2: imena na koja se Jagić poziva - nisu uopšte hipokoristici, ni po značenju ni po postanku.

Najzad, etimologijom imena Nemanja bavio se i istoričar J i r e č e k. Doduše, uzgredno, u fusnoti. On polazi od Miklošičeva osnove neman>Nemana (M i k l o s i c h, Die Bildung der slavischen Personennamen 295), i dodaje da u njoj man nije isto što i man u imenima tipa Grdoman, Vlkoman. Dalje, Jireček neman dovodi u vezi s iranskim (avestijskim) nemanh - Verehrung, Anbetung (Geschichte der Serben 255). Na žalost, i suviše nameštena i sumnjiva veza.

Da završimo ovako.

Ime Nemanja prošlo je u svojoj evoluciji kroz tri faze: prvu i familijarnu - Néma, Némo, drugu i imensku - Nèman (Nèman), treću i standardnu - Nèmanja.Oni koji ga izvode iz maniti i njegovih korena i osnova kreću se između proizvoljnosti i nepoznavanja mehanizma antroponimske (hipokorističke) derivacije.

Michael Collins
13.11.2007., 15:06
Marin i Ivan su Hrvatska imena, a Petar i Jovan Srpska...
Kako su onda prezimena Ivanić i Marin Srpska, a Jović i Petrić Hrvatska?

Kexx
13.11.2007., 15:19
Nemanja, neman ja.
nemanja, nemam ja.
Pa biraj.

Petar srpsko ime?
Sveti Petar bio Srbin?
Petar Krešimir IV bio Srbin?

Jović kako izgleda dolazi od joha, a ne od Jova. Možda i on nečeg trećeg, ponegdje svakako i od Jova, ali Jovića Hrvata ima dosta, dok ih Jovanovića baš i nema.

max....
13.11.2007., 23:42

bokte,stari...OBAVEZNO ZAOBIDJI OVU TEMATIKU!

i ivanic i marin-ic-ovic i petric i jovic su Hrvatska etnicka prezimena.

dok ta ista Hrvati rabe vec od 12.stoljeca,srbi i opcenito pravoslavci ih tek dobijaju pocetkom 19.stoljeca.

(petar shimunovic,"Hrvatska prezimena".)

Svibor
15.11.2007., 01:34

http://www.fallingrain.com/world/YI/2/Stjepanovici.html

Svi su Srbi i pravoslavci iako im se u prezimenu krije cisto hrvatska verzija imena.A da ne pricam kako je Stjepanovic jedno od cescih prezimena i kod bosanskih Srba....

Opet u Srbiji:
http://www.fallingrain.com/world/YI/2/Josipovici.html

Svi su pravoslavci iako im se u prezimenu krije cisto katolicko ime.I to je jedno od frekventnijih prezimena kod bosanskih Srba....

Takvih primjera ima stvarno puno....

max....
15.11.2007., 15:49

Svi su Srbi i pravoslavci iako im se u prezimenu krije cisto hrvatska verzija imena.A da ne pricam kako je Stjepanovic jedno od cescih prezimena i kod bosanskih Srba....

Opet u Srbiji:

Svi su pravoslavci iako im se u prezimenu krije cisto katolicko ime.I to je jedno od frekventnijih prezimena kod bosanskih Srba....

za mene sve to samo jedno znaci.

da su danasnji "srbi" miks etnickih Hrvata i bugara..kad kazem bugara,onda
prvenstveno mislim na kulturnosocioloske i vjerske parametre.
(narodni obicaji,narodne nosnje,ekavica,kirilica..)
koje su srednjovjekovni Hrvati od bugara poprimili.

to je vec i uostalom i starcevic tvrdio.
i dobro je znao sto govori.

Svibor
16.11.2007., 01:31
za mene sve to samo jedno znaci.

da su danasnji "srbi" miks etnickih Hrvata i bugara..kad kazem bugara,onda
prvenstveno mislim na kulturnosocioloske i vjerske parametre.
(narodni obicaji,narodne nosnje,ekavica,kirilica..)
koje su srednjovjekovni Hrvati od bugara poprimili.

to je vec i uostalom i starcevic tvrdio.
i dobro je znao sto govori.

Ne bih bas rekao,meni se cini da je vlaski element u samoj Srbiji prisutniji od slavenskog,a to mogu objasniti i migracije iz Bugarske,Rumunjske i Albanije,i dakako dugotrajna turska okupacija....

Zna se kako je tekla rijeka migracija,sa istoka prema zapadu....

Najvise odnarodjenih potomaka Hrvata zivi u Austriji,Ceskoj,Slovackoj,Madjarskoj i Italiji....

Recimo na Forbesovoj listi najbogatijih ljudi na svijetu samo su dva Austrijanca,Karl Wlaschek i Dietrich Mateschitz.Mislim da prezimena dovoljno govore o njihovom porijeklu....

joe enter
19.11.2007., 15:24

Opet u Srbiji:

Stefan , Stjepan , Stevan , Stepan , Stipan , Scepan , to su sve varijacije jednog imena kod "nas" i variraju od teritorija do istorijskih razdoblja neujednaceno neracunajuci bas 20.vek.
Sto se tice imena Ivan kod srba , ono je prisutno oduvek kao i Jovan , nego je zackoljica oko pisanja istih imena razlicitim jezicima tj. latinska i grcka varijanta iliti staroslovenska .
A ime Ivan je prisutno narocito na jugu i istoku srbije , a prezime Ivanovic je toliko cesto kod srba da ga netreba komentarisati.

mberdic
19.11.2007., 20:13
jel zna netko nesto o prezimenu berdić znam da je rijetko prezime.

akont-ciko
22.11.2007., 19:58
berda ti je glazbeni instrument u tamburaškom sastavu, bas
neki ti je predak svirao berdu

london-vienna
23.11.2007., 09:52
O Lovrićima još ništa?

apić
26.11.2007., 10:22
Vedernjak?

zen bb
27.11.2007., 12:00
Zna li netko nesto o prezimenu Podraza (vrlo rijetko na prostoru Hrvatske)? Otkud potječe i što bi moglo značiti?

I nešto o prezimenima iz Slivnog Imotskog (dobro, ima ih i drugdje): Grepo, Lubina, Kustura, Parlov, Dragun, Prgomet...

Moj 1. post!

geteborg
29.11.2007., 22:00
Pojavljuje se u Bosni i u hrvatskoj?Sta znaci samo prezime?

juanpablom
29.11.2007., 22:29
Pojavljuje se u Bosni i u hrvatskoj?Sta znaci samo prezime?

Kitan? pa vjerojatno nešto glede spolnog organa?:D možda je bio predak kurčevit (kitan) pa tako dobio prezime.:D

siniša
30.11.2007., 08:11
Ja sam "stručnjak" samo za mađarska prezimena, jer je moj materinski jezik mađarski.
Ova prezimena su slavenska.

bog.dali znate nesto o prezimenu tabor, dalije mađarsko i što bi moglo znaćiti.

Magor
30.11.2007., 14:03
bog.dali znate nesto o prezimenu tabor, dalije mađarsko i što bi moglo znaćiti.

tábor znači logor/kamp/tabor

Tábor postoji kao prezime, ali samo u obliku Tábori. Tábori je često prezime u Mađarskoj.
Tábori znači ‘osoba iz logora/tabora/kampa’, poljski, vojni, vojnički itd.

siniša
30.11.2007., 15:32
tábor znači logor/kamp/tabor

Tábor postoji kao prezime, ali samo u obliku Tábori. Tábori je često prezime u Mađarskoj.
Tábori znači ‘osoba iz logora/tabora/kampa’, poljski, vojni, vojnički itd.

bog.dali bi to znaćilo da je moj neki predak bio logoraš ili neki šef logora ,toćno prezime je tabor ,dali je to došlo u hrvatsku od tabori i dali mogu misliti da su moji netko došao iz mađarske u hrvatsku a navodeći se po prezimenu. hvala i bog

Magor
30.11.2007., 17:20
/\ /\ /\
Ne znam, ali...
Sad vidim (na Googleu) da postoji i Tábor. Rijetko ali postoji.

miran
03.12.2007., 13:01
Zna li itko išta o prezimu Marelja?

miran
03.12.2007., 13:02
da prezimu.....??????
PREZIMENU!!!

nivex
04.12.2007., 09:22
zna li netko nesto o prezimenu njirić, znam samo da ih ima puno.. :ne zna:

Grejp
07.12.2007., 11:36
...

Evo mene zanima, zna li netko ponešto o ovim prezimenima: Bručić i Tabula...bilo ča

london-vienna
07.12.2007., 12:38
O Lovrićima još ništa?
.............................

Stvarno tko sam ja
10.12.2007., 21:08
Slobodno brišite ovu temu ili je premjestite ali ja neznam gdje drugo da je stavim.

Stvar je u tome kako su prezimena uopče nastala. Dali je moguče iz prezimena očitati ime prvog člana obitelji, jer večina prezimena u hrvatskoj završavaju na ić što stvara takav dojam da nečemu pripada na primjer Karađorđević- Karađorđe, Matić - Mate Marinović - Marin Karamatić - Crni Marin (Kara znači crn) ili je to samo splet okolnosti?

Scotsman
10.12.2007., 22:02
Evo premješteno na odgovarajuću temu.

metamorph
11.12.2007., 09:14
Ja sam čuo za prezimena kao što su Zaklan i Lešina....Možda ima neke povezanosti za značenjem tih tiječi ali znam da se ne bih baš dičio takvim prezimenom....
Biila je jedna gospđa koja se prezivala Vištica a dragi joj roditelji da ukrase to lijepo prezime nadjenuše ime Vesela. I sve dok se nije udala "ponosila" se imenom
Vesela Vištica....(da mi je znat samo koji je sretnik koji je uze za ženu:) :)

Stvarno tko sam ja
11.12.2007., 10:49
Evo premješteno na odgovarajuću temu.

O vidi.......nisan vidija da postoji ova tema.....fala

Stvarno tko sam ja
11.12.2007., 10:49
hvala nisam znao da ova tema postoji več

vuletinn
04.01.2008., 21:32
a cije je prezime VULETIN

California
04.01.2008., 22:46
jeli netko zna nešto o prezimenu ujević i čalić?

mdirto
06.01.2008., 04:17
Zna li netko znacenje prezimena Kičinbači, Krejči i Kratofil?Tih prezimena nema nigdje drugdje,samo u Hrvatskoj,a potpuno su mi nejasna.Sva su iz Podravine....

Magor
06.01.2008., 06:18
Zna li netko znacenje prezimena Kičinbači, Krejči i Kratofil?Tih prezimena nema nigdje drugdje,samo u Hrvatskoj,a potpuno su mi nejasna.Sva su iz Podravine....

Kratofil = Kratochvil (često češko prezime)

Kao rijetko prezime, postoji iu Mađarskoj (=> pedagog Dezső Kratofil)

Magor
06.01.2008., 06:25
A dalje...

Krejcsi (krejči) također postoji kod nas, nije rijetko prezime.

Magor
06.01.2008., 06:32
/\ /\ /\

dakle njegovi oblici: Krejtschi, Kreitschi, Kreitsch, Krejcsi, Krejči (njemačko prezime?)

mdirto
07.01.2008., 00:37
Imas li ideju sto bi znacilo Kičinbači?Kao da je to neki nadimak na nekom meni potpuno nepoznatom jeziku.Ne zvuci ni slavenski,ni germanski, ni romanski,ni madjarski??

Magor
07.01.2008., 08:12
Imas li ideju sto bi znacilo Kičinbači?Kao da je to neki nadimak na nekom meni potpuno nepoznatom jeziku.Ne zvuci ni slavenski,ni germanski, ni romanski,ni madjarski??

Meni zvuči turski. Samo tip.

Inače, kičinbači bez 'n' ima značenje u mađarskom: kicsibácsi (kičibači) = mali ujak

mustricolaris
08.01.2008., 14:32
Ne znam čije je prezime ali znam odakle je : iz Kaštela. Spominje se još u XVIII stoljeću u maticama jednog od kaštela više se ne sjećam kojeg (valjda Štafilić).

Iron_Fist
08.01.2008., 23:08
Imam knjigu >PLEMENA IMOTSKE KRAJINE< knjiga govori o prezimenima tog kraja i doseljavanjima i iseljivanjima od sredine 17. stoljeća (obuhvaća podrucje Aržana, Biorina, Cista Provo, Cista Velika, Dobranje, Grabovac, Imotski, Krstatice, Lokvičići, Lovreć, Svilići, Medov Dolac, Podbablje, Poljica, Proložac, Rašćane, Ričice, Runović, Slivno, Studenci, Svib, Vinjani, Zagvozd, Zmijavci). Ako nekoga zanima neka kaze , al nisanam primjetio da ima puno forumaša iz ovih krajeva hehe. i usputni knjigu je napisao "fra Vjeko Vrčić" izdana je 1980. (nesto podrobnije o prezimenima imam o onima iz Zagvozda...)

vasileus
10.01.2008., 20:21
Da li je iko uspeo sta naci o prezimenu Nemanjic? To me bas interesuje jer mislim da u Srbiji nema nikoga sa takvim prezimenom a to potice iz srednjeg veka tj prezime vladarske porodice.
Hvala unapred!

Svibor
10.01.2008., 23:50
Da li je iko uspeo sta naci o prezimenu Nemanjic? To me bas interesuje jer mislim da u Srbiji nema nikoga sa takvim prezimenom a to potice iz srednjeg veka tj prezime vladarske porodice.
Hvala unapred!

U Hrvatskoj postoje prezimena Neman, Nemanič, Nemanić i Nemanjić (6 osoba se tako preziva,no to je vjerovatno krivi zapis prezimena Nemanić).

Danas vrlo rijetko ali i vrlo staro prezime Neman nekada se zapisivalo kao Neeman,a to je zapravo iskrivljeni oblik biblijskog imena Naaman.

Slovensko prezime Nemanič i hrvatski oblik Nemanić rasprostranjen je na zagorskom odnosno kajkavskom podrucju.Nemanič je naziv za onoga koji nema nista svoga,siromaha i bezemljasa.Jos uvijek se upotrebljava u slovenskom i nekim kajkavskim govorima.Taj naziv je tvorba od dvije rijeci "nema" i "nic" a nic na kajkavskom i slovenskom znaci nista....

Evo ti objasnjenje na slovenskom:

némanič -a m (ẹ̑) ekspr. revež, siromak: takrat je bil še nemanič; imeti koga za nemaniča; ni dovolil, da bi se poročila s tem nemaničem

To vjerovatno nema veze sa objasnjenjem kako je nastalo ime Nemanja (od kojeg je tvoreno prezime Nemanjic) ali objasnjava otkud toliko puno Nemanica u Sloveniji,a nema ih ni u Bosni ni u Srbiji....

joe enter
11.01.2008., 02:39
Radosav Bošković

BELEŠKA O IMENU NEMANJA

(Onomatološki prilozi, broj I, Beograd, 1979, str 5-8)

Nemanja - to je hipokoristik, koji treba rastaviti na ove derivacione činioce: Ne-ma-an-j -a. Dakle, jedno od imena s maksimalnom kumulacijom hipokorističkih sufiksa. To jest - ako je naša analiza tačna.

Ime nije bilo retko u srednjem veku. Pored Raške, gde ga nosi veliki župan Stefan Nemanja, nalazimo ga dosta često, od 12. do 15. veka, duž jadranske obale i po ostrvima. J i r e č e k ga beleži: u Grblju (1430), u Dubrovniku (1383-1403), u Zadru (1289), na Krku (1189), na Braču (1250), u Senju (1243) i kao vlastelinsko prezime Nemanjići u velebitskim gorama 1486. (Die Romanen III 45-46).

Da bi naša "kompozicija" - u prvoj rečenici - imena Nemanja imala kakav-takav naučni pečat, treba da obrazložimo svih pet struktura njenih.

Idemo redom.

a) Struktura ne- to je prvi slog od nekog ličnog imena koje počinje sa Ne; ponajpre od Nenad. Dalje, struktura ne- to je elemenat iz druge faze razvitka slovenskih hipokoristika; kada se hipokoristički nastavak dodavao okrnjenoj osnovi (prvome slogu) na vokal. Konrektno: Ne-ma, a ne Nen-a.

b) Struktura m - deminutivnog karaktera - to je elemenat kojim je formiran prvi i osnovni hipokoristik imena Nemanja: Néma, Némo, ubedljivo potvrđuju naša srednjovekovna imena tipa: Radmak (CK 75) = Ráda, Rádo (<Rad-)>Rád-m-a, Rád-m-o+ak, Ramič (CK 70) = Rá-m-a, Rá-m-o (<Ra-) + ič, Mahoma (OB 1 60) = Má-h-a, Má-h-o (<Ma-)>Máha, Máho-+m+a, Ramić (= prezime, Monumenta Ragusina 1356)<Rá-m-a, Rá-m-o+ić, Ramko (Rječnik JA XIII 37)<Rá-m-a, Rá-m-o+ko, Ramković (= prezime, AC 123, 126)<Ra-m-ko+ović, Rašman (Daničić, Rječnik III 45) = Rá-š-a, Rá-š-o (<Ra-)>Rá-š-m-a,, Rá-š-mo+an, Milman (Dečanska hrisovulja I 6, 14) = Míla, Mílo (<Mil-)>Míl-m-a, Míl-m-o+an.

Od imena ovoga tipa iz najnovijeg vremena da pomenemo crnogorske hipokoristike i deminutive Rámo i Rámić (Ra-)<Rá-m-o+ić, mada se oni odavno osećaju kao turska imena i kao nadimci.

c) Strukturom an napravljen je dalji hipokoristik od Néma i drugi hipokoristik od imena Nemanja. Takvo je an po poreklu - deminutivni sufiks, a po funkciji, ono je odavno vrlo produktivan i omiljen nastavak za muška lična imena. Dodaje se najčešće - gotovo po pravilu - klasičnim hipokoristicima na a i na o. Isp.: Bera, Bero (<Berislav) - Beran, Braja, Brajo (<Bratislav) - Brajan, Brata, Brato (<Bratislav) - Bratan, Draža, Dražo (<Dragoslav) - Dražan, Joša, Jošo (<Jovan) - Jošan, Maša, Mašo (<Maroje, Marko) - Mašan, Tiha, Tiho (<Tihomir) - Tihan, Vuka, Vuko (<Vukoslav) - Vukan, itd.

Dve-tri reči o obliku Nèman. Poznato je, naime, da grčki i latinski izvori pišu Nemanju kao Neeman. To je za nas - ne biblijsko ime Naaman, kako misli Jireček (Geschichte der Serben 255), nego jedna faza u razvitku imena Nemanja. Faza - Nèman. I faza koju potvrđuje prezime Nemanić, uglavnom na našem jezičkom zapadu, a u proširenom obliku, sa a, i ime Pr voslav Nemana u jednoj glagoljskoj povelji koja među ortografskim znacima ima i grupu "ja": Dobronja (x 2) - AC 7, 1250. Isp. i selo Nemanica u niškom okrugu (Milićević).

d) Struktura j ne pravi nikakvih teškoća: to je sufiks pomoću koga su dobijeni prvi i klasični slovenski hipokoristici. Tip: starosrpsko Rađ , Vlađ , Mić , Milj , itd. Sam hipokoristik Nèman, dobijen na ovaj način, nije posvedočen. To jest: ukoliko se ne ogleda u češkom toponimu Nemanov (M i k l o s i c h, Die Bildung der slavischen Personennamen 295).

e) Struktura a - to je muški ekspresivni sufiks kojim su proširivana u našem srednjovekovnom jeziku lična imena na suglasnik, često beze mere i ukusa. Isp. primer: Dušana - Dušan, Nenada - Nenad, Ivanja - Ivanj - Ivan, Bojana - Bojan, Gojnata - Gojnat (<Gojislav), Branisa - Branis (<Branislav), Radisla - Radis l (<Radislav), Radiva - Radiv, Bogođa - Bogođ (<*Bogod-j ), Bogaja - Bogaj, Dobrava - Dobrav, Radosa - Rados (<Radoslav), Radomna - Radom n; Grubena <*Gruben-j +a; Gruben , Domana <*Doman-j +a; Doman (<Domagoj ).

To je naša etimologija imena Nemanja, data - kao što se vidi - isključivo na osnovu gramatičke analize. - I tako se hipokoristik Nemanja, udaljio od svoga matičnoga imena - Nenad.

Drugi o Nemanji misle drukčije. Na primer, Daničić u Osnovama (58) o tome imenu kaže ovo: "Nè - manja (ime muško koren man misliti, varati)".

Vidi se, Daničić je pošao od crkvenoslovenskoga maniti - decipere (M i k l o s i c h, Lexikon 362) - "izvadio" mu po svome običaju koren i dodao spreda ne, što sve kao derivaciona operacija nije nemoguće.

Daničićevim putem, ali mnogo proširenim, pošao je i M a r e t i ć. On je u dva maha - i s nešto razlike - pisao o imenu Nemanja: prvi put u Radu Jugoslavenske akademije (81, 146), drugi put u Rječniku Jugoslavenske akademije (VII 895-896).

Evo šta on kaže u Radu o Nemanji: "kako značenje ima ne u imenima Nemana, Nevad (deč. hris. 13)? Ona su postala od punih imena Manislav, Vladislav. Mi smo razložili, što znači Manislav; ali kako je glagol maniti dobio u narodu značenje decipere, činilo se narodu neprilično zvati koga *Mana, jer bi to svi osjećali kao: 'deceptor'; za to je od Manislav načinjen ipokoristik Nemana tobože; 'qui non decipit'".

M a r e t i ć je ovde, po našem mišljenju, loše startovao: Manislav - to je sekundarna složenica, dobijena preko hipokoristika Mána, Máno (<Maroje, Marko) dodavanje osnovi Man- strukture slav. Da, to je složenica koja nema nikakve veze s maniti.

Dosta je složenih imena u našem srednjovekovnom jeziku postalo na ovaj način. Da pomenemo dva istorijska: Tomislav <Tóma, Tómo+slav , Ninoslav <Nína, Níno (Nikola + slav . Što je ime Manislav napravljeno pomoću spojnoga vokala i - Manislav, a ne Manoslav - to je samo dokaz da je ono novijega datuma, srednjovekovno, iz vremenskoga perioda kad su takozvani spojni vokali već bili izgubili nekadašnji gramatički značaj (sip. Dobrimir: Dobromir u Dečanksim hrisovuljama).

U Akademijinu Rječniku Maretić je malo pesimista. On veli sub Nemana; "Postanje nije jasno; mana stoji jamačno u svezi s -man u imenima Budman, Grdman (Grdoman), Radman, Vukoman i s - mani u imenu Manislav, ali se ne zna što upravo znači man (ili mani) u tijem imenima, a kad bi se i znalo, još bi ostalo nejasno ne u Nemana".

Dakle, stoji iza struktura man, mani, ne, a ne zna im značenja. U svakom slučaju, oprezan korak nazad prema onome što je rekao u Radu.

Uzgredno, u jednom prikazu dodirnuo je pitanje postanka imena Nemanja i J a g i ć: On misli da je ono hipokoristik od Nemanislav. I poziva se - ali nesrećno - na imena Nerad , Nemir , Nenad , Nekras (JA VII 664). - Mi ne verujemo da su imena tipa Nemanislav - to jest negirana imena na slav - ikada postojala i mogla postojati; a tačno je (samo je to i Martić rekao) da je Nemanja hipokoristik; ali je pravljen bez veze s maniti i Manislav. To - pod 1. A pod 2: imena na koja se Jagić poziva - nisu uopšte hipokoristici, ni po značenju ni po postanku.

Najzad, etimologijom imena Nemanja bavio se i istoričar J i r e č e k. Doduše, uzgredno, u fusnoti. On polazi od Miklošičeva osnove neman>Nemana (M i k l o s i c h, Die Bildung der slavischen Personennamen 295), i dodaje da u njoj man nije isto što i man u imenima tipa Grdoman, Vlkoman. Dalje, Jireček neman dovodi u vezi s iranskim (avestijskim) nemanh - Verehrung, Anbetung (Geschichte der Serben 255). Na žalost, i suviše nameštena i sumnjiva veza.

Da završimo ovako.

Ime Nemanja prošlo je u svojoj evoluciji kroz tri faze: prvu i familijarnu - Néma, Némo, drugu i imensku - Nèman (Nèman), treću i standardnu - Nèmanja.Oni koji ga izvode iz maniti i njegovih korena i osnova kreću se između proizvoljnosti i nepoznavanja mehanizma antroponimske (hipokorističke) derivacije.

Svibor
11.01.2008., 03:33
Radosav Bošković

Dve-tri reči o obliku Nèman. Poznato je, naime, da grčki i latinski izvori pišu Nemanju kao Neeman. To je za nas - ne biblijsko ime Naaman, kako misli Jireček (Geschichte der Serben 255), nego jedna faza u razvitku imena Nemanja. Faza - Nèman. I faza koju potvrđuje prezime Nemanić, uglavnom na našem jezičkom zapadu.

Ovo je potpuno netocno tumacenje.Objasnio sam kako je nastalo prezime Nemanic.Prezime Nemanic je kajkavsko i slovensko sto potvrdjuju zarista toga prezimena kojih nema na stokavskom podrucju....

Zapravo,glavno zariste je u Sloveniji,i pretpostavljam da je prezime u hrvatski prezimenski fond unijeto migracijama sa zapada....

To nije prezime nastalo od imena,vec nadimacko prezime kao sto je npr. prezime Glad,Kostur ili Sila,znaci pojam u svom osnovnom obliku....

Ic u tom slucaju nije nastavak,vec zavrsetak rijeci kojom su se nazivali siromasni ljudi u Sloveniji (nemanic)- onaj koji nema nista....

joe enter
11.01.2008., 03:49
Ovo je potpuno netocno tumacenje.Objasnio sam kako je nastalo prezime Nemanic.Prezime Nemanic je kajkavsko i slovensko sto potvrdjuju zarista toga prezimena kojih nema na stokavskom podrucju....
Covek je pitao za Nemanjic
Pa to sto ih vise u stokavskom nema je iz cistog razloga jer je jedna dinastija nosila to ime.
Kao sto nema ni Subica,Frankopana,Kotromanica,Hranica,Trpimirovica ......logicno!

Svibor
11.01.2008., 03:59
Covek je pitao za Nemanjic
Pa to sto ih vise u stokavskom nema je iz cistog razloga jer je jedna dinastija nosila to ime.
Kao sto nema ni Subica,Frankopana,Kotromanica,Hranica,Trpimirovica ......logicno!

Ali pogledaj malo pa ces vidjeti da ovaj Radosav Boskovic prezime Nemanic (bez nj) rasprostranjeno kako on kaze "na nasem zapadu" povezuje sa imenom Neman a to jednostavno nije tocno.Ocito nije bas detaljno odradio svoj posao i nije mu ni na pamet palo da bi u slovenskom nemanic moglo znaciti nesto posve drugo....

Subica i Hranica ima koliko hoces,kao i Zrinskih,loza Frankopana je izumrla ubojstvom Frana Krste Frankopana 1671. u Beckom Novom Mjestu...

joe enter
11.01.2008., 05:00
Ali pogledaj malo pa ces vidjeti da ovaj Radosav Boskovic prezime Nemanic (bez nj) rasprostranjeno kako on kaze "na nasem zapadu" povezuje sa imenom Neman a to jednostavno nije tocno.Ocito nije bas detaljno odradio svoj posao i nije mu ni na pamet palo da bi u slovenskom nemanic moglo znaciti nesto posve drugo....

Subica i Hranica ima koliko hoces,kao i Zrinskih,loza Frankopana je izumrla ubojstvom Frana Krste Frankopana 1671. u Beckom Novom Mjestu...
Malo mi je sumnjivo da je nastalo od "NEMA" i "NIC"!
Ipak mi izgleda da je prezime na IC , ali ajde.
Jel imaju slovenci duplu negaciji kao "mi"!:D

Svibor
11.01.2008., 05:24
Joj sto si uporan :rolleyes:
Slovenci inace kazu nima nic knjizevno,ali se u podrucju gdje se to prezime javlja (uz granicu sa HR) kaze nema kao i u Zagorju.Inace, u Sloveniji se 480 osoba tako preziva (a u cijeloj bivsoj Jugoslaviji bez Slovenije ukupno ni 100 ljudi-od tog broja prezime je uglavnom prisutno u Zagrebu i okolici,a u Srbiji se tako preziva mozda jedna osoba),i to prezime je u toj regiji na 49 mjestu po cestoci.

http://www.stat.si/imena_baza_priimki.asp?ime=&priimek=Nemanič&spol=

Evo ti ponovno ako meni ne vjerujes,pogrdna rijec za siromasnog covjeka koja se koristi i dan-danas:
http://www.abecednik.com/n/nemanic.html

joe enter
11.01.2008., 05:50
Joj sto si uporan :rolleyes:
Slovenci inace kazu nima nic knjizevno,ali se u podrucju gdje se to prezime javlja (uz granicu sa HR) kaze nema kao i u Zagorju.Inace, u Sloveniji se 480 osoba tako preziva (a u cijeloj bivsoj Jugoslaviji bez Slovenije ukupno ni 100 ljudi-od tog broja prezime je uglavnom prisutno u Zagrebu i okolici,a u Srbiji se tako preziva mozda jedna osoba),i to prezime je u toj regiji na 49 mjestu po cestoci.

http://www.stat.si/imena_baza_priimki.asp?ime=&priimek=Nemanič&spol=

Evo ti ponovno ako meni ne vjerujes,pogrdna rijec za siromasnog covjeka koja se koristi i dan-danas:
http://www.abecednik.com/n/nemanic.html
OK , u pravu si za Janeze , nego sta ti mislis kako je nastao ovaj "nas" stokavski Nemanjic , jel se imalo slazes sa ovim Boskovicem?

Kloki
12.01.2008., 09:49
Nemanja - čovjek bez mane.

Logično zar ne? :D

joe enter
12.01.2008., 10:28
Nemanja - čovjek bez mane.

Logično zar ne? :D
Nelogonja - covek bez logike:D

Shain
31.01.2008., 08:25
Ima muško ime "Vuleta", a "Vuletin" bi mogao biti poimeničeni pridjev ("onaj koji pripada Vuleti). Postoje prezimena nastala na isti način: "Nikolin", "Đuričin" i sl.

Shain
01.02.2008., 08:04
Malo mi je sumnjivo da je nastalo od "NEMA" i "NIC"!
Ipak mi izgleda da je prezime na IC , ali ajde.
Jel imaju slovenci duplu negaciji kao "mi"!:D

U Skokovu etimologijskom rječniku piše "Slovensko prezime Nemanič ne treba da stoji u vezi s tim imenom. Može biti i nadimak "nema+nič". On pretpostavlja da je ime "Nemanja" nastalo od hipokoristika Nejo (prema Nedjeljko, davalo se djeci rođenoj u nedjelju, kao Dominik) i antroponimičkoga sufiksa -man. Sufiks -ja je isti kao u Velja od Velimir. Spominje i pritok Ravanice "Nemanja" i selo u Hercegovini "Nemanjica" a također češke toponime "Nemanov" i "Nemanice". - Šimundić u "Rječniku osobnih imena" prepostavlja da je izvedeno od staroga glagola "maniti" koji je značio "povećavati" i negacije.

Lelatea
06.02.2008., 09:41
Posjedujem podatke o sljedecim prezimenima (mjesto i godina prvoga spomena,od cega je nastalo) pa ako se netko preziva tako mogu mu na PM ili javno napisati sve sto znam o njegovom prezimenu.Napominjem da tih podataka nema na netu,da ne bi netko pomislio da kopiram.
Lista prezimena je:

Aldic Alt Ambrus Aderlin Andrasec Andrasek Androcec Andjel Agel Antalasic Antokulj Antolasic Antolek Antolius Antoncic

Bestijanic Bacinger Bais (Bajs, Bajz) Bajkovec Bajzek Bakac Baksa Balasko Balaz Balent Balenta Bali Balac Balog Ban Banek Barabas Baranic Barat Barbaric Baric Barila Barlovic Bartolic Basa Basek Basnec Bauer Becaj Bedekovic Bedenicki Bedi Belavic Belec Belencic Belicanec Belic Beliga Belovari Belovic Benc Bence Bengez Benko Benkovic Berljak Bermanec Bernad Bernat Besedilo Bestijanic Beti Bezek Biber Bihar Bijac Bister Bistrovic Biskup Blagovi Blagus Blaguha Baskovic Blazinaric Blazek Blezeka Blezekovic Blazic Blazinic Blazon Blazona Blesc Bobicanec Bobic Bockaj Bogdanus Bogomolec Bohanec Bohenec Boj Borko Borkovina Borovic Borsic Borzek Boz Bracko Bradac Bradovic Branilovic Branisa Branovic Bratic Bratinscak Bratjanscak Bratkovic Bregovic Brez Brezaric Breznik Brezovacki Brezovec Brljak Brodaric Brozovic Bruec Brumec Brumen Bubek Buhanec Bujan Bujanic Bukovcak Bukovec Bukovic Bukovscak

Canjuga Car Cecarko Ceci Cenko Cerkovic Cerovec Cesar Ciceli Cigan Ciglar Ciglaric Cilar Cimerman Cmrecak Cofek Conar Crnec Crncec Cvek Cvetko Cvija Calopek Canadi Canaki, Cavlek Ceh Cekunec Cemerika Citus Cizmadija Cizmesija Cmrlec Conkas Crep Crncec Cuckin Cuk Cukulic Curin

David Deban Debelec Debeljak Debic Derk Dervenkar Detoni Dezdek Dobos Dobosic Dobranic Dobranski Dobrovolec Dobrovoljec Dodlek Dojcic Dokleja Dolar Dolencic Dolenec Dolovic Domijanic Dominic Dominik Dominko Domjanic Dovecar Dovecer Dravec Dretar Drk Drvenkar Drzanic Dudek Dugan Duhovic Dunjko Dvanajscak Dvorscak

Đebi Đermadi Đukes Đundes Đuran Đuranec Đuranic Đurdek Đurkin Đurnic

Edesar Edisar Embreus Erdelji

Faic Fais Fajfar Farkas Fazon Feges Fekonja Feletar Ferenc Ferlin Fic Files Filipan Filipic Fiolic First Fischer Fiser Flac Fleten Flincec Flisar Flojhar Florijanic Florjanic Foder Fodor Fortner Francic Frankovic Fras Friscic Fucko Fuler Fundak Furdi Fuss

Gadanec Gajnik Gal Galovic Gaspar Gasparic Gasparlin Gazdek Genc Gerencer Gersic Gjungjus Gjuran Gjurgjek Glavak Glavina Glavnik Globar Globlek Glogovec Godina Godinic Gojnik Golenja Golob Golombos Golub Gombar Goricaj Goricanec Goricki Gornicec Gornik Gorupic Gosaric Gotal Govedic Grabant Grabar Grabrovic Gradiscaj Grahovec Granater Granatir Grbavec Gregoran Gregoras Gregoric Gregorincic Gregurec Greguric Grgan Gregec Grivec Grof Grozdek Gruber Grubic Grudic Grula Gudlin Gunc Gustak Guterman Guzvinec

Habek Habian Habjanec Habola Habula Hacek Hadeljan Hadikan Hajdarovic Hajdinjak Halaberec Halas Halec Halic Halonja Hamer Hancic Hanzek Hanzic Haramija Haromet Hasa Hasnas Hatlak Hederic Heda Hegedis Hegedus Hemar Herak Herc Herceg Heric Herjavec Herlic Herman Hertaric Herzenjak Hizman Hlapcic Hlebar Hlebec Hlisc Hoblaj Hobor Holc Holcinger Horbec Hosnjak Hozjak Hozjan Hozmec Hranil Hranjec Hrastic Hrastovec Hrascanec Hrelja Hren Hresc Hrg Hrkac Hrupic Hrustek Hruska Hrzenjak Hudicek Hudin Hujs Hunjadi Hutinec

Igrec Ilijas Ipas Iskra Istvanovic Ivaci Ivacic Ivancic Ivancok Ivanec Ivanusa Ivanusic

Jadan Jagar Jagec Jagic Jaklin Jakopic Jaksic Jakupak Jalsovec Jalusic Jambor Jambresic Jambrosic Jambrovic Jancec Jankas Jankic Jankoci Jankolija Janusic Jarni Jedjud Jedut Jelencic Jelenic Jesen Jesenovic Jezeri Jezernik Jost Jug Juracic Jurak Juranic Juras Jurcan Jurcec Juretic Jurican Jurinec Jurinic Jurisaga Jurkek Jurkezi Jurkin Jurkovic Jurman Jurmic Jurovic Jursic Just

Kacun Kalamar Kalamari Kalinic Kalsan Kamenar Kamenic Kanizaj Kanoti Kapun Karazinec Karloci Karlovcec Katalenic Katancic Katanec Katona Kavran Keckes Kedmenec Kelemen Kelemenic Kelenc Kemec Kendel Kenjeres Kerhac Kerman Kernjak Kerovec Kinderic Kiralj Kiric Kis Kiscinal Kivac Klamfar Klaric Klasic Klekar Klemencic Klepec Klinec Klobucar Klobucaric Klovar Kljucaric Knapic Knechtl Knez Knezic Kobra Kocen Kocet Kocijan Kocevar Kocila Kocis Kodra Kolac Kolar Kolarek Kolaric Kolenic Kolenko Kolman Kolmanic Kolonic Komar Komorski Konc Konopljak Kontrec Kopasic Kopjar Koprivec Koraj Koren Korent Koritar Koros Korosec Korpar Korunek Korunic Kos Kosec Koser Kosi Kosmac Kostanjevic Kostel Kosak Kosar Koscak Kozar Kozaric Kozjak Koznjak Krajacic Kralic Kralj Kramar Kranjcec Kranjcic Kranjec Krauthaker Krcmar Krcmarek Kregar Kresinger Krikovic Kirstofic Krivak Krizman Krizaic Krizaj Krizan Krizanic Krklec Krleza Kropf Krsnik Kuselj Krznar Krznaric Kucandi Kucek Kuhanec Kuhar Kuharic Kukec Kukolj Kukovec Kukolic Kupec Kutnjak Kuzma Kuzman Kuzmic Kvakan

Labazan Lacko Ladasic Ladic Lajtman Lakatos Lakic Laptos Laszlo Lastavec Latin Lazar Lebar Lecek Legin Lehkec Lehki Lepen Lepoglavec Lesar Lesinger Lesjak Leskovec Lesnjak Levacic Levak Levancic Lilek Lipic Lipje Lisjak Logozar Loparic Lovrec Lovrek Lovrencic Lovretic Ludas Lukac Lukacic Lukman Luksa Ljubic

Macek Madar Madaric Magdalenic Magdic Magic Majc Majcen Majer Majeric Majnic Majsan Makar Makovac Maksan Malasic Malec Malek Malekoci Mali Malovic Maltar Maltaric Mandlin Marcijus Marcec Mardetko Maric Markac Markan Markulija Markusic Marodi Martan Martinec Martinjas Marton Marusic Masten Matan Mate Mati Matijacic Matijas Matijasec Matjan Matjanec Matjasic Matolek Matos Matosa Matosic Matoter Matulin Mavrek Medjimurec Medlobi Medved Megla Meglic Mernjak Mernjavec Mesarek Mesaric Mesaros Mesko Mezga Meznaric Mihalac Mihalec Mihalic Mihalincic Mihalkovic Mihinjac Mihocek Mihoci Mihocek Miholcek Mikac Mikec Mirlin Mikloska Mikolaj Mikolic Mikor Mikula Mikulan Mikulin Misir Mislovic Misic Mlakar Mlinarec Modlic Modric Moharic Mozes Molnar Moravec Mosmondor Mozek Mravljek Mraz Mrazje Mucic Mundjar Murakezi Murk Murkovic Mursic Mustac Mustak Mutvak

Nad Najman Narandja Necemer Nedeljko Nemec Nemet Nestic Novak Novakisin Novinic Novinscak Novosel Novoselec Njari

Obadic Okresa Olah Oletic Orehovec Oreski Ostrognjaj Ovcar

Pacandi Padaric Pahek Pajnogac Pajtak Palatinus Paler Palfi Palic Palnec Pancer Pandur Panic Patafta Patarcec Pavcec Pavlekovic Pavli Pecarko Pecatnik Peras Percac Percic Pergar Perger Perhoc Perko Persa Persak Persic Petak Petek Peter Petermanec Peti Petovari Petrac Petran Petric Petrino Pevec Pigac Pianec Piknjac Pintac Pintar Pintaric Piskor Pispek Pivar Placko Plaftak Plantak Plavec Plevnjak Pocek Podgorelec Podturic Podvez Podvezanec Pogorelec Pokolic Pokrivac Polak Polanec Poljanec Polski Pongrac Pongracic Posavec Posedi Posel Posmodi Postrasija Potaric Potocnjak Pozderec Poznic Pozgaj Pozgan Preloznjak Premus Prepelic Pristav Prprovic Prstec Pticek Pufek Pukaj Puklavec Puklek Puncec Puncikar Purgar Puric Pustaj

Radek Radik Radmanic Radovanec Radovic Raif Rainer Raich Rajher Rajter Rasperger Ratajec Ratkajec Raus Rebernik Rebok Rebrek Remenar Rep Repalust Repic Resetar Rezek Ribic Rihtarec Rihtaric Rob Rodek Rodi Rodik Rodak Rojko Rosic Ruzic Rozman Rumenjak Rumic Runjak Rus Rusak

Sabo Sabol Sabolcec Sabolec Sabolek Sabolic Sakac Sakal Saladi Salaj Sebestjen Secan Sedmak Segedi Selicanec Selina Sencar Serc Sermek Serpak Setnik Sever Siladi Sinko Sinkovic Sirc Sitar Sklepic Skok Skoliber Slama Slamek Slavicek Slunjski Smolec Smolek Smolkovic Smrk Smrtic Sobocan Sobocanec Sokac Sokacic Sokol Solar Soldat Somi Sontor Sovar Spahija Sraka Srebrnjak Srnec Srsa Srsan Stancec Stank Sternad Sternat Sterniscak Stipan Strah Strahija Strbad Strelec Strojko Sudec Susec Sutnjak

Šafar Šafaric Šafranic Šagi Šajn Šajnovic Šalamon Šalari Šalkovic Šanta Šantavec Šantak Šardi Šaric Šavora Šcavnicar Šcuri Šcuric Šegovic Šekutor Šela Šestak Šestan Šimic Šimon Šimonic Šimunko Šinko Šipek Šipos Škec Škoda Škorjanec Škrinjar Škrlec Škrobar Škvorc Šlibar Šolja Šoltic Šopar Šostaric Špicar Špilak Špilek Špiranec Špoljar Špoljaric Šprah Šprajc Šraj Štajerec Štefan Štefanec Štefanic Štefica Štefic Štefko Štefkovic Štefok Štefulj Štirinic Štukelj Šubasa Šubic Šulj Šupljika Švabelj Švec Švenda

Takac Talafant Talan Talas Taradi Tarandek Tekeli Telebuh Terbuc Tilosanec Tisaj Tislaric Tisler Tisleric Tisljar Tisljaric Tizaj Tkalcec Tkalcic Tkalec Tkalic Tokar Tomasek Tomasic Tomsic Toplak Toplek Toplicanec Topolko Topoljnak Topolovec Torok Tot Tota Trajbar Tratnjak Trbovic Treska Trnovcanec Trojak Trojko Trojnar Tropsa Trstenjak Trupkovic Tuksar Turek Turk

Ujlaki

Vabec Vadas Vadlja Vagaj Vajda Valpatic Vamplin Varosanec Varga Vargec Vargek Varovic Varsic Vas Vegi Veres Verhar Verli Vertes Veselko Vibovec Vibovic Vida Vidacic Videc Vidra Viher Vilic Vincek Vincetic Virgej Virovec Visnic Visnjaric Vitez Vitkovic Vizer Vlahek Vnuk Vodopija Vogrin Vogrinec Vojsk Vojvoda Volar Vozar Vrabec Vracic Vrancic Vranovic Vrazic Vrban Vrbancic Vrbanec Vrbanic Vrbnjak Vresk Vrhovski Vrsic Vrtaric Vuglac Vugrac Vugrincic Vuk Vuksic Vuraic Vuri Vurosic

Zadravec Zagorec Zamuda Zanjko Zidolec Zebec Zelenic Zerna Zidaric Zlatarek Zmazek Zobec Zobic Zorcec Zorko Zorman Zrinic Zver Zvonar Zvonarek Zvornik Zvosec

Žargar Žbulj Železnjak Žemljic Žerdin Žerjav Žganec Žganjar Žibek Židov Žiga Žignic Žilavec Žinic Žiskovic Živece Živulic Žizek Žlicar Žnidar Žnidaric Župan Županec Županic Žvorc

Molim porijeklo prezimena ŠEKUTOR,
Hvala.

Svibor
07.02.2008., 23:08
U Skokovu etimologijskom rječniku piše "Slovensko prezime Nemanič ne treba da stoji u vezi s tim imenom. Može biti i nadimak "nema+nič". On pretpostavlja da je ime "Nemanja" nastalo od hipokoristika Nejo (prema Nedjeljko, davalo se djeci rođenoj u nedjelju, kao Dominik) i antroponimičkoga sufiksa -man. Sufiks -ja je isti kao u Velja od Velimir. Spominje i pritok Ravanice "Nemanja" i selo u Hercegovini "Nemanjica" a također češke toponime "Nemanov" i "Nemanice". - Šimundić u "Rječniku osobnih imena" prepostavlja da je izvedeno od staroga glagola "maniti" koji je značio "povećavati" i negacije.

Meni se cini da je Nemanja onovremeni nadimak za bogatog covjeka od ne- manja znacenja ne manjka,ne fali....

Svibor
07.02.2008., 23:12
Molim porijeklo prezimena ŠEKUTOR,
Hvala.

Šekutor je prezime nastalo po zanimanju.Šekutori su bili izvrsitelji sudbenih i drugih sluzbenih odluka u srednjem vijeku,vrlo cesto i egzekutori odnosno krvnici....

Taj pojam se prvi put spominje u Rimskom Carstvu,naime secutori su bili posebno obuceni gladijatori....
http://penelope.uchicago.edu/~grout/encyclopaedia_romana/gladiators/secutor.html

Inace u Hrvatskoj i Sloveniji ima zacudjujuce puno prezimena (doduse rijetkih) zabiljezenih jos u doba Rimskog Carstva,a koja postoje i danas. Recimo,u blizini Zagrebacke katedrale (park Ribnjak) pronadjen je rimski nadgrobni spomenik na kojem pise da ga je dao podici "Julije Paternost svojoj rijetko dobroj supruzi Antoniji Sabriji”.Prezime Paternost zabiljezeno je od davnina u Zagrebu,a i neki Slovenci se tako prezivaju....

Hm, slucajnost?Vjerovatno da,ali je ipak cudno jer to nije jedini slucaj....

ogboy
10.02.2008., 22:22
porijeklo prezimena Petrušić dali zna tko

Matach
12.02.2008., 10:00
Prezime Radočaj ???

joe enter
12.02.2008., 12:52
Ako te zanimaju ovi pravoslavni , oni su iz Rovaca(CG) i nastali su iz Bulatovića , e sad , imaš ih u Bosni (Majevica) , a po samoj Srbiji ko zna kuda su sve rasštrkani seljenjem u zadnjih 200 godina.
Uglavnom ti je rodonačelnica neka baba zvana Petruša , i verovatno je imala decu bez muža , pa sad.....dalje...:D

Shain
13.02.2008., 06:53

Ne može se znati je li Petrušić izvedeno iz muškoga imena Petruš ili ženskoga imena Petruša. Muško ime Petruš je zabilježeno u velikom rječniku JAZU/HAZU. Petruš je hipokoristik od Petar a Petruša od Petra. - U tom je rječniku zabilježeno i prezime Petrušić s objašnjenjem kakvo sam dao na početku.

vigor5
13.02.2008., 07:43
Ne može se znati je li Petrušić izvedeno iz muškoga imena Petruš ili ženskoga imena Petruša. Muško ime Petruš je zabilježeno u velikom rječniku JAZU/HAZU. Petruš je hipokoristik od Petar a Petruša od Petra. - U tom je rječniku zabilježeno i prezime Petrušić s objašnjenjem kakvo sam dao na početku.
Zna li netko porijeklo prezimena Đaković. Od kuda su? Je li to isključivo hrvatsko prezime?

Shain
13.02.2008., 07:58

Ne može se znati je li prezime Petrušić nastalo od muškoga imena Petruš ili ženskoga imena Petruša. Oba su imena hipokoristici od Petar/Petra. Ime Petruš zapisano je u velikom rječniku JAZU/HAZU a također i prezime Petrušić s objašnjenjem koje sam naveo.

Magor
13.02.2008., 08:06
Prezime Radočaj ???

Mislim da je mađarsko.
Kod nas postoji u oblicima Radocsay (č. se radočai), Radocsai (č. se radočai), Radocsa, Radocza, Radócza.

Radocsa + y/i => y/i znači ’-ski’, Radocsa je toponim (srednjovjekovno selo u Mađarskoj /Radocsa/, selo u Poljskoj blizu Krakova /Radocza/, brdo u Transilvaniji /Radocsa-tető/).

joe enter
13.02.2008., 12:35
Ne može se znati je li prezime Petrušić nastalo od muškoga imena Petruš ili ženskoga imena Petruša. Oba su imena hipokoristici od Petar/Petra. Ime Petruš zapisano je u velikom rječniku JAZU/HAZU a također i prezime Petrušić s objašnjenjem koje sam naveo.

Moguće , nisam znao za muško ime Petruš i verovatno je starije tj. manje korišćeno.
Petruša je meni bilo najlogičnije za osnov prezimena , jer sam se vodio "čestim" ženskim imenima koja završavaju na uša , tipa "Raduša,Miluša,Sponzoruša..:D.
A sad gledam , ako je nastalo od muške verzije , možda bi trebalo biti Petrušević jer ima prezime Janjušević koje je nastalo od Janjuš.

Ali ko zna , ima još prezimena od uša , Marušić , Vladušić....

Svibor
15.02.2008., 03:33
Mislim da je mađarsko.
Kod nas postoji u oblicima Radocsay (č. se radočai), Radocsai (č. se radočai), Radocsa, Radocza, Radócza.

Radocsa + y/i => y/i znači ’-ski’, Radocsa je toponim (srednjovjekovno selo u Mađarskoj /Radocsa/, selo u Poljskoj blizu Krakova /Radocza/, brdo u Transilvaniji /Radocsa-tető/).

Ne bih bas rekao da je madjarsko, naime nastalo je od imena Radoč koje je potvrđeno u spisima vec u 11. stoljecu u Dubrovniku i Splitu,kao i u Ceskoj i Poljskoj.Isto tako postoji puno toponima Radoč kao i mjesto Radočaj u Hrvatskoj te selo Radočaji.U srednjem vijeku zabiljezeno je i prezime Radoča....

Ima primjera toponima u slavenskim zemljama nevezanih uz znacenje madjarskog nastavka –y npr. grad Maglaj u Bosni spomenut 1408. godine.Maglaj,mjesto gdje je cesto magla, Radočaj-selo Radoča....

U selu Radočaj nema Radočaja ali ih zato ima jako puno u pet-sest kilometara udaljenom selu Radočaji,sto dosta toga govori....

Radočaj je vrlo staro prezime,a svi Radočaji su porijeklom iz okolice Ogulina,pa bi bilo dobro da nekako pokusas nabaviti knjigu Hrvoja Salopeka „Stari ogulinsko-modruski rodovi” u kojoj je opsirno obradjeno i tvoje prezime:
http://www.og-list.com/index.php?subaction=showfull&id=1197218544&archive=&start_from=&ucat=3&

Magor
15.02.2008., 06:11
Ne bih bas rekao da je madjarsko, naime nastalo je od imena Radoč koje je potvrđeno u spisima vec u 11. stoljecu u Dubrovniku i Splitu,kao i u Ceskoj i Poljskoj.Isto tako postoji puno toponima Radoč kao i mjesto Radočaj u Hrvatskoj te selo Radočaji.U srednjem vijeku zabiljezeno je i prezime Radoča....

U redu.
Izgleda da hrvatski Radočaj nema veze sa mađarskim Radocsayjem.

Svibor
16.02.2008., 00:07
Evo jos jedne potvrde za takav oblik tvorbe imena mjesta, uz Radočaj u Hrvatskoj postoji i selo Tihočaj,a ime Tihoč je zabilježeno u Splitu 1351. godine
http://www.fallingrain.com/world/HR/0/Tihocaj.html

Euronymous
16.02.2008., 00:43
eo moze jedno pitanje, malo opcenitije......sto je s prezimenima koja zavrsavaju na ič (da, tvrdo č), od kuda su...???

Saber
16.02.2008., 18:30
eo moze jedno pitanje, malo opcenitije......sto je s prezimenima koja zavrsavaju na ič (da, tvrdo č), od kuda su...???

Iz Slovenije? :D

Svibor
16.02.2008., 19:18

Zarisna podrucja rasprostiranja prezimena na -ič: zapadna Hercegovina (Raič, Rajič, Jurič- to su prezimena u sluzbi osobnih imena,naime po nastavku su se razlikovala od osobnih imena: Rajić je prezime a Rajič ime); u Bugarskoj iskljucivo kod Bugara katolika (oni smatraju da su potomci rudara Sasa), Sloveniji, Slovackoj, Ceskoj, Poljskoj, Bjelorusiji i Ukrajini.U Rusiji na –ič zavrsavaju prezimena samo po ocinstvu (po imenu oca) koja se nekada koriste uz sluzbena)....

Ima odredjen postotak i Madjara, Austrijanaca te Talijana (posebno na sjeveru Italije ali i u Istri) kojima prezimena zavrsavaju na -ič....

galovic
16.02.2008., 20:40
Bog. Doktori, Što znate o Prezimenu Galović

spaljena
16.02.2008., 22:22
Zna li tko nešto više o vom prezimenu ?Nije moje prezime ali je vezano za moju obitelj...
Nekakvo genetičko istraživanje je pokazalo da su njihovi preci došli iz Francuske,točnije Bretanje na današnje prostore.
Zna li netko možda kada se javlja to prezime u nas i tako?

strelnikov4u
17.02.2008., 23:53
Molim vas, jeli netko zna detaljnije o porijeklu prezimena Čižmešija i Balaško?

tinicaj
18.02.2008., 02:42
Mozda bi mogli i da u Hrvatskoj pronadjete poreklo prezimena Blumvud(danas ga koriste Englezi) ali poreklo vodi sigurno iz Hrvatske, posto su sva moguca prezimena do sada navedena imala neke veze sa Hrvatskom, a da su ih ostali narodi pogotovu SRBI uzimali od Hrvata ili su po pravoslavljavali Hrvate i tako su ta prezimena ostajala u Srbiji i kod Srba....
Interesantno je da je neko mogao da se preziva Pozegcanic-prema mestu Pozega, cije ime nose gradovi i Srbije i Hrvatske..................
mudro...........

Svibor
18.02.2008., 03:44
Mozda bi mogli i da u Hrvatskoj pronadjete poreklo prezimena Blumvud(danas ga koriste Englezi) ali poreklo vodi sigurno iz Hrvatske, posto su sva moguca prezimena do sada navedena imala neke veze sa Hrvatskom, a da su ih ostali narodi pogotovu SRBI uzimali od Hrvata ili su po pravoslavljavali Hrvate i tako su ta prezimena ostajala u Srbiji i kod Srba....
Interesantno je da je neko mogao da se preziva Pozegcanic-prema mestu Pozega, cije ime nose gradovi i Srbije i Hrvatske..................
mudro...........

Cemu ovaj nervozan ispad?Ovdje nitko ne proglasava srpska prezimena hrvatskim.Hrvatsko prezime ne moze biti Aksentijevic,Avakumović,Georgijevic, Isailovic, Petronijevic i sl. ali moze Petrovic ili Markovic jer ni Petar ni Marko nisu ekskluzivno pravoslavna imena....

Osim toga o cemu mi tu pricamo,prezimena su kod Hrvata prvo zapisivana od strane svecenika,i to nakon Tridentskog koncila odrzanog od 1543. do 1563. godine koji je odredio da sve katolicke zupe moraju voditi matice krstenih,vjencanih i umrlih.Zato su Talijani, Slovenci, Austrijanci, Madjari i Hrvati stalna i nepromjenjiva prezimena dobili vrlo rano (16.stoljece), za razliku od pravoslavaca iz Srbije kojima se prezimena mijenjaju ovisno o imenu oca sve do 19. stoljeca:
http://img182.imageshack.us/img182/8092/vukpodrijetlo18oe.jpg
http://img182.imageshack.us/img182/5059/vukpodrijetlo1a4fn.jpg

Upravo zato u Srbiji i zavrsava vise od 90% prezimena na –ovic ili –evic....

Matice rodjenih,umrlih i krstenih su u Hrvatskoj uglavnom sve sacuvane,tako da svatko moze provjeriti kada je i u kojem mjestu njegovo prezime prvi puta zabiljezeno, a osim toga nije tesko napraviti niti rodoslov koji se moze pratiti sve do 16. stoljeca....

Jasno,to ne vrijedi za Bosnu gdje zupne knjige nisu ni vodjene zbog Turaka....

Belevarac
18.02.2008., 20:31
Jasno,to ne vrijedi za Bosnu gdje zupne knjige nisu ni vodjene zbog Turaka....

Ako pod Bosnom mislish na BiH, a tribao bi, onda tvrdnja nije tocsna.

T1950
18.02.2008., 21:44
meglaje, prepun ti je inbox :D
daj skopiraj o prezimenu juretic, ne budi ti tesko :s
hvala.

Svibor
18.02.2008., 22:58
Ako pod Bosnom mislish na BiH, a tribao bi, onda tvrdnja nije tocsna.

U Dalmaciji i Istri najstarije sacuvane maticne knjige su iz 15. stoljeca, u sredisnjoj Hrvatskoj iz 16. stoljeca,a u Slavoniji su maticne knjige vodjene od pocetka 18. stoljeca.Isti je slucaj i sa Bosnom i Hercegovinom, iznimka je knjiga krstenih zupe Kraljeva Sutjeska koja je vodjena od 1641. godine,i to je ujedno najstarija maticna knjiga u BiH....

Belevarac
19.02.2008., 16:06
U Dalmaciji i Istri najstarije sacuvane maticne knjige su iz 15. stoljeca, u sredisnjoj Hrvatskoj iz 16. stoljeca,a u Slavoniji su maticne knjige vodjene od pocetka 18. stoljeca.Isti je slucaj i sa Bosnom i Hercegovinom, iznimka je knjiga krstenih zupe Kraljeva Sutjeska koja je vodjena od 1641. godine,i to je ujedno najstarija maticna knjiga u BiH....

Prima dostupnim povistnim izvorima u franjevacskoj zsupi Blato (slidnica je zsupa Shiroki Brig, koju ne triba poistovitjivati s istoimenom obtjinom) matice krshtenih, vincsanih i umrlih vodjene su od 1753. Poziv je na izvore, jer su matice 1947. (zajedno s 60-tak tisutja knjiga, medju inima i prvotisaka) zapalili "osloboditelji".

Svibor
19.02.2008., 17:00
Tocno tako,dakle radi se o 18. stoljecu, a u sredisnjoj Hrvatskoj, Istri i Dalmaciji vodjene su od 15. - 16. stoljeca.Nisam napisao nista pogresno....

bamu
19.02.2008., 17:22

jel se može ta knjiga iz kraljeve sutjeske naći na netu? ili tako nešt

spaljena
19.02.2008., 20:47
Zar nitko ništa??

Belevarac
19.02.2008., 23:04
Tocno tako,dakle radi se o 18. stoljecu, a u sredisnjoj Hrvatskoj, Istri i Dalmaciji vodjene su od 15. - 16. stoljeca.Nisam napisao nista pogresno....

Nije bash da trazsim grishke, ali sam, kad se se javio, imao u vidu ovo:

Jasno,to ne vrijedi za Bosnu gdje zupne knjige nisu ni vodjene zbog Turaka........

Marko81
20.02.2008., 10:49
Prezime Bionda! Jeli mozda zna netko više o tome! Potječe iz Italije iz okoline Napolija. Ali ima više različica toga prezimena. Kao sto je Bionda, Biondić, Biondi, Biondo

drekpapir
21.02.2008., 18:52
A prezime Krizman... Zna neko nekaj? Gospon Meglaj ga ima na popisu, al isto tak ima i puni sandučić! :)

Sunshine007
23.02.2008., 12:18
Zanima me prezime Markić...Nije neuobičajeno, neke stvari znam od ranije, ali me zanima što vi znate. Postoje dvije loze Markića, Hrvatska i Hercegovačka, pa me zanima ova Hrvatska kojoj pripadam.
I jos nešto, prije kojih desetak godina ljudi su masovno dobivali ponude od neke firme iz Zagreba(mislim) da ce im za neke sitne pare poslati podatke od kuda potječe njihovo prezime i imali su čak i nekakvu listu sa prezimenima koja potječu od plemstva, pa je tu bilo i Markić. Moji su to naručili i po papirima koje smo dobili kažu oni da prezime Markić potječe od plemena Rajčić tj. od Jurja, sina Ugrina Rajčića i njegove druge žene rođene Dražoević od kojih potječu Sinovčići, Hrankovići i Markići. Ima li u svemu ovome ikakve povijesne podloge (dati ću još podataka ako će ikoga uopće zanimati)?:ne zna:

kjara007
23.02.2008., 12:25
Zanima me dali netko zna odakle potjece prezime MARKUS.Dali to ima nekakve veze sa Markusevcom?

Shain
25.02.2008., 08:24
Zna li tko nešto više o vom prezimenu ?Nije moje prezime ali je vezano za moju obitelj...
Nekakvo genetičko istraživanje je pokazalo da su njihovi preci došli iz Francuske,točnije Bretanje na današnje prostore.
Zna li netko možda kada se javlja to prezime u nas i tako?

Mislila si valjda "genealoško istraživanje"?

Prezime Tijan je zabilježeno u Istri u prošlom stoljeću. Vjerojatno je postalo od imena Tijan koje je također tamo zabilježeno. (izvor: Rječnik JAZU/HAZU I-XXIII) - Za postanak imena Tijan ima više mogućnosti: 1. oblik imena Bastijan, Kristijan i sl.; 2. hipokoristik imena Tihomir, Tihoslav i sl. (izvor: Šimundićev "Rječnik osobnih imena").

sretna
25.02.2008., 16:41
Zna li netko išta o prezimenu Manceder? Nigdje ne mogu pronaći ni slova. Zahvaljujem unaprijed

spaljena
25.02.2008., 17:54
Mislila si valjda "genealoško istraživanje"?

Prezime Tijan je zabilježeno u Istri u prošlom stoljeću. Vjerojatno je postalo od imena Tijan koje je također tamo zabilježeno. (izvor: Rječnik JAZU/HAZU I-XXIII) - Za postanak imena Tijan ima više mogućnosti: 1. oblik imena Bastijan, Kristijan i sl.; 2. hipokoristik imena Tihomir, Tihoslav i sl. (izvor: Šimundićev "Rječnik osobnih imena").

Hm da genealoško istraživanje.

desiderius01
26.02.2008., 13:20
jel mogu dobit background za prezime PAJTAK?
hvala

Zrinska
26.02.2008., 14:35
Zanima me porijeklo i znacenje prezimena "Calic" ?

Shain
29.02.2008., 08:04
jel mogu dobit background za prezime PAJTAK?
hvala

Imaš u knjizi Abdulaha Škaljića "Turcizmi ..."

mukiklc
29.02.2008., 10:38
ako zna netko porijeklo prezimena Trivić bio bih zahvalan.

frane2110
29.02.2008., 15:33
ako zna netko porijeklo prezimena Trivić bio bih zahvalan.

Trivic je prezime koje nosi uglavnom srbi iz Bukovice .

frane2110
29.02.2008., 15:45
Zanima me dali netko zna odakle potjece prezime MARKUS.Dali to ima nekakve veze sa Markusevcom?

to je rijetko prezime, potjece od Markoci ,oko Samobora su prvi tragovi tog prezimena pa su odande doselili u sjevernoj dalmaciji.
takav je prezimenski oblik taljianskog poriekla,koji je s ostalim oblicima iste imenske osnove:Marcozzi,Marcoz,Marconi... rasprostro se po Italiji.

sva ta prezimena svode se na latinsko osbno ime Marcus ali se sirilo imenom apostola evandelista Marka koji je zastitnik Mletaka.

odgovaraju takva prezimena hrvatskima: Markoc(oko Sibenika), Markos(kod Knina), Markovac(Sl.Brod), Markovic(posvuda) te prezimena Markan, Markas,Markela,Markes,Markic,Markusic,Markus,Marku lin,Markulj.

mukiklc
29.02.2008., 16:24
:confused:

i ak znaš prezime Jadrić?
hvala

_Kobra_
01.03.2008., 19:42
Adali zna netko za prezime Grgurač? Hvala.

ggap
02.03.2008., 19:57
Danimire, ne može ti se poslati PP, zatrpan inbox.
Može li se doznati za prezime Toplek?

Hvala!

drekpapir
03.03.2008., 18:33
A prezime Krizman... Zna neko nekaj? Gospon Meglaj ga ima na popisu, al isto tak ima i puni sandučić! :)

KRIZMAN????

:w:w:w

Tejchy
03.03.2008., 19:58
Pozdravljeni!

Mene zanima, dali zna tko šta o poreklu prezimena Švabelj .
puno hvalaa

tripmaster
04.03.2008., 02:32
hmmm ja se prezivam Vladanović i posto oca nisam upoznao zakinut sam za sve informacije sto se tice znacenja i podrijetla mog prezimena, ako mi metko moze pomoci u rasvjetljavanju enigme bio bih zahvalan...
ako ne, bar mi dajte smjernice od kud da pocnem ..

mustricolaris
04.03.2008., 07:41
Danimire, ne može ti se poslati PP, zatrpan inbox.
Može li se doznati za prezime Toplek?

Hvala!
Ako se to može čitati i Toplak i Topljak onda ima nade: tog prezimena ima u Zagorju oko Zlatara i tamo je autohtono; dakle više stotina godina.

vesna1960
10.03.2008., 13:15
Molim porijeklo prezimena Bernat?

Hvala!

Crazy croat
10.03.2008., 19:44
moža zna gdje bi se moglo nači neke grbove Hrvatskih familija?

adoo
13.03.2008., 12:41
znali neko nesto o prezimenu Blazevic odnonso porijeklu
otkud toliko muslimana sa tim prezimenom i to najvise u bosanskoj krajini
dali je to za vrijeme osmanskog carstva preslo na islam???
takodjer ima i srba blazevic

pozdrav

asatsu_
13.03.2008., 14:29
znali neko nesto o prezimenu Blazevic odnonso porijeklu
otkud toliko muslimana sa tim prezimenom i to najvise u bosanskoj krajini
dali je to za vrijeme osmanskog carstva preslo na islam???
takodjer ima i srba blazevic

pozdrav

S jezičnog motrišta prezime je Blažević je izvedeno od osobnog imena Blaž (latinski Blasius, što je došlo od blasius = mucavac, tepavac; (grčki Vlasios (Vlasij), pa otuda u Dubrovniku Sveti Vlaho umjesto Blaž).
U Hrvata je ovo ime prošireno štovanjem Svetog Blaža, biskupa grada Sebeste u Armeniji iz IV. stoljeća. Ime je Blaž zabilježeno u Šibeniku 1272. godine: Blasius de Sebenico. U 15. stoljeću zabilježen je oblik Blažij, kada su zapisani i hipokoristici: Blaže, Blažo, Blaženko.
Danas u Hrvatskoj živi 6.400 osoba s prezimenom Blažević, a rasprostranjeni su svuda. Prezime je veoma često i u bosansko-hercegovačkih Hrvata.
Na dalmatinskom području Blaževići danas žive: u Stobreču pokraj Splita, u Ljuti i Turjacima pokraj Sinja, u Sušcima (Dicmo), u Maovicama pokraj Vrlike, Čavoglavama i Kljacima (Drniš), Dolića Dragi, Krstaticama, Lokvičićima i Postranju ( Proložac u Imotskoj krajini) i u Muću Gornjem, gdje danas prebivaju 3 obitelji s ukupno 10 duša.
Prezime Blažević zabilježeno je 1448. godine na šibenskom području: u Šibeniku (Gregur Blaseuich); u Striževu 1470. godine; u Velimu 1486. (Blaseuich uxor mr. Antonii); u Šibeniku 1586. (Blaseuich Antonius), te u Šibeniku 1684. godine. Danas Blaževića nema na šibenskom području.
Blaževići u Muću Gornjem (nekoć Dobreč, oko vrela Dobreč) dijele sudbinu s ostalim svojim prezimenjacima, doseljenim krajem 17. stoljeća u Cetinsku krajinu, počevši od najistočnijih u selu Ljut i Voštanima preko onih u Turjacima i na dicmanjanskom području do onih najzapadnijih u Maovicama pokraj Vrlike.
Tako primjerice u venecijanskom zemljišniku iz 1711. godine za mjesto Dobreč (dana s dio Muća Gornjeg) zabilježena je obitelj Ante Blaževića pokojnog Mate.
Obitelj istog domaćina zabilježena je u Alberghettijevu zemljišniku (1725-1729) u sklopu banderije haramabaše Jure Jelavića.
U austrijskom zemljišniku iz 1835 godine u Gornjem Muću zabilježene su dvije obitelj s prezimenom Blažević Jurina i Matina; prema popisu stanovništva 1948. godine u Muću Gornjem prebivalište su imale četiri Blaževića obitelji.
Najstariji spomen Blaževića u Cetinskoj krajini datiran je 1. srpnjem 1692. godine, kad je u Vrlici upisana 13-člana obitelj Ilije Blaževića, kojoj su venecijanske vlasti dodijelile 9 kanapa zemlje, te dvočlana obitelj udovice Ivanice Blažević.
U zemljišniku sela Maovica pokraj Vrlike 1710. godine zabilježene su dvije obitelji s prezimenom Blažević: 9-člano kućanstvo Ilije Blaževića pokojnog Ivana suca (dva odrasla muškarca, jedna žena, četvero muške i jedno žensko dijete) i 7-člano domaćinstvo Nikole Blaževića pokojnog Marasa (dva odrasla muškarca, isto toliko žena i troje ženske djece). Ove su obitelji pripadale banderiji harambaše Stipana Biukovića (Biuka).
U ostalom dijelu Cetinske krajine Blaževići su zabilježeni u novom venecijanskom zemljišniku iz 1709. godine u sastavu banderije harambaše Ilije Maretića pokojnog Bože iz Dicma: 13-članu obitelj Ivana Blaževića rečenog Bandov i dvočlano kućanstvo Grge Blaževića pokojnog Jure.
Iz 18. stoljeća navodimo još jedan spomen Blaževića u Cetinskoj krajini: 20. svibnja 1716. godine u uredu sinjskog općeg providura a pred splitskim kancelarom već spominjani Ivan Blažević svjedoči da su franjevci od doseljenja iz Rame i susjednih herceg-bosanskih prostora (1687. i 1688. godine) pastoralno opsluživali narod u selima od Broćanca do Dugopolja. Tada je Ivan Blažević imao 56 godina, dakle rođen je 1660. godine.
U Turjacima danas pak žive 3 obitelji i 12 osoba s prezimenom Blažević Bandov, a njihov je predak Anton Blažević rečeni Bandov iz Voštana, kojeg je kao svog nećaka početkom 19. stoljeća primio u svoju kuću bračni par Ante Miletić pokojnog Andrije (rođen 1783 - godina smrti nije upisana) i Luca Miletić rođena Budimir (1792 - 1885) iz Turjaka, jer nisu imali djece. Miletići su izumrli u Turjacima, a njihov nećak Anton Blažević rečeni Bandov sa suprugom Jelom rođenom 1809. godine imao je četiri sina: Jakova (1829), Matu (1834) , Ivana (1844) i Petra (1848). Današnji turjački Blaževići-Bandovi njihovi su potomci.
Kako je spominjani harambaša Ilija Maretić doselio u Dicmo iz Hercegovine, a s njim su mogli stići i Blaževići iz nekoliko hercegovačkih mjesta.
Starina je ovog roda, smatra V. Vrčić, u Blaževićima, selu u hercegovačkoj općini Grude. Tu ih nema u biskupskim popisima bosansko-hercegovačkih Hrvata katolika u 18. stoljeću. Razumljivo, jer su odselili u Cetinsku krajinu, a kasnije i na imotsko područje (u Lokvičiće 1744. godine, a u Proložac iza te godine).
N. Mandić pak starinom roda Blaževića smatra Iliće i Slipčiće, sela u okolici Mostara, gdje su Blaževići zabilježeni u oba biskupska popisa u 18. stoljeću. Odatle su se raselili najprije u Konjic, gdje su od njih nastali Markovići, a kasnije je dio Blaževića našao nova prebivališta na Buni pokraj Mostara i u Gabeli pokraj Čapljine.
Blaževići su zabilježeni i na livanjskom području u popisu biskupa fra Marijana Bogdanovića 1768. godine, kad su imali prebivališta u Zabrišću, Guberu i Prologu. Danas ih tamo nema, ali Blaževića ima u susjednom Tomislavgradu (tri obitelji, 21 duša), gdje su doselili iz Voštana, sela na istočnom rubu Cetinske krajine.
Što se pak tiče splitske grane Blaževića, oni pripadaju obiteljima koje popunjavaju Split nakon velike epidemije kuge 1606. godine, a mogu se u najvećem dalmatinskom gradu pratiti od 1620. godine. ”Njihova provinijencija nije poznata, ali budući da je riječ o težacima, u pitanju je okolica koja uključuje i otoke. Godine 1832. u Velom Varošu nalazimo 12 članova tada isključivo težačke obitelji s nadimkom Demer."
Danas na triljskom području Blaževići žive u Voštanima (trenutačno samo jedna starija osoba) i u Trilju (2 obitelji, 8 duša). Migracije njihovih predaka vodile su iz Dicma prema Voštanima (stočari), a onda je uslijedio u najnovije vrijeme i povratak u Trilj.
Danas pak u Potravlju živi 5-člana obitelj s prezimenom Blažević, koje je domaćin doselio iz Rijeke i smjestio se na ženinstvo u potravskih Cvitkovića. Domaćin obitelji Ivo Blažević je rodom iz Krepšića pokraj bosanskog grada Brčko.
Blaževići na brčanskom području, u tadašnjoj staroj župi Bijeloj, zabilježeni su u popisu biskupa fra Pave Dragićevića iz 1741/1742. godine, i to u Turkovištu 5-člana obitelj Stipana Blaževića.

LINK! (http://www.ogorje.net/prezimena.php#b)

Shain
16.03.2008., 17:19
Molim porijeklo prezimena Bernat?

Hvala!

To je vjerojatno mađarsko prezime. Bernat je mađarski oblik imena Bernard. Od toga je imena izvedeno i prezime Bernatović.

Magor
17.03.2008., 07:21
To je vjerojatno mađarsko prezime. Bernat je mađarski oblik imena Bernard. Od toga je imena izvedeno i prezime Bernatović.

Da, Bernát ili Bernáth. Bernát(h) je često prezime u Mađarskoj.

Shain
19.03.2008., 05:13

"Krizman" je istarsko prezime. Izvedeno je od glagola "krizmati". Javlja se i u obliku Križman.

Mladen123
24.03.2008., 16:55
Kacun Kalamar Kalamari Kalinic Kalsan Kamenar Kamenic Kanizaj Kanoti Kapun Karazinec Karloci Karlovcec Katalenic Katancic Katanec Katona Kavran Keckes Kedmenec Kelemen Kelemenic Kelenc Kemec Kendel Kenjeres Kerhac Kerman Kernjak Kerovec.

Znali netko nesto o prezimenu Kalinić odnonso o podrijetlu tog prezimena?

Hvala!

Shain
25.03.2008., 06:18
Zna li netko nešto o prezimenu Kalinić odnosno o podrijetlu tog prezimena?
Hvala!

Od biljke kaline, tako piše u Hrvatskom enciklopedijskom rječniku.

ivotheking
25.03.2008., 14:46
Jeli zna itko odakle su prezimena:

Cvitkusic
Garic
Andric
Pavic
Caktas
Mihalj

Crazy croat
27.03.2008., 14:29
zdravo,

zanimaju me prezimena Jantol i Kvaternik

hvala

tripmaster
30.03.2008., 11:19
hmmm ja se prezivam Vladanović i posto oca nisam upoznao zakinut sam za sve informacije sto se tice znacenja i podrijetla mog prezimena, ako mi metko moze pomoci u rasvjetljavanju enigme bio bih zahvalan...
ako ne, bar mi dajte smjernice od kud da pocnem ..

vidim da bi svi zeljeli znati nesto vise o svom prezimenu, pa evo quotam ne bi li se neko smilovao..

Shain
31.03.2008., 08:06
Vidim da bi svi željeli znati nešto više o svom prezimenu, pa evo "quotam" ne bi li se netko smilovao.

Vladanović je nastalo od imena Vladan. Vladan je hipokoristik od Vladislav, Vladimir i sl. a znači "slavan vladar".

hadjidan
03.04.2008., 14:47
Molio bih pomoć ako netko malo više zna nešto prezimenima Vranjić i Škrapić iz Dalmatinske zagore(za Škrapić sam čuo nešto kao da su sa Karpata) i prezime Rumenjak iz Zagorja.

Hvala svima ako znate nešto, pozdrav!!!:mig:

vranjak
04.04.2008., 15:31
Ako netko zna nešto o Bebić-ima bio bih zahvalan

prekretnica
05.04.2008., 17:44
Scepanovici poticu od Scepana Gojakovog, koji je imao 5 sinova: Vuka,Vlatka, Bozidara, Stanisu i Radoja. Bratstvo Scepanovica se dijeli na DRASKOVICE, Puletice, BOSKOVICE i Mutapovice. Svi osim Draskovica su se iselili sa Rovaca. Pored Sime Milutinovica Sarajlije, hajduk Veljka Petrovica i Petra Dobrnjca, Rudjer Boskovic je ipak djelom najveci Rovcanin koji je svjestku slavu stekao daleko od Rovaca. U vreme pokatolicavanje Boskovica Orahovom Dolu njegov otac Nikola je ipak kao pravoslavan otisao u Dubrovnik. Neprihvatajuci pokatolicavanje, dio Boskovica, koji su se nazivali SESELJI i Milici, odselili su u Velicane. Iako su odatle uskoro SESELJI odselili u Do, dio Velicana i danas se naziva Seseljevina.zbog seobe zbog turaka(neuspjela pobuna) otuda mnogi rdovi u Popovu slave Lucindan, krsnu slavu Rovcana: Boskovici, Ivanisevici, Ljepave, Batinic, Seselji, Milici i dr.

Dakle prica nekih kako su Seselji i Draskovici Hrvati su samo otuda sto danas ima i Hrvata sa tim prezimenima,jer su naknadno pokatoliceni i primili jos kasnije Hrvatstvo kao nac.svijest.

sto se tice hrvata iz slavonije njih su mahom cinili kasnije njemci kroatizirani, strosmajer,najhajzler,veber...

tripmaster
06.04.2008., 18:16
Vladanović je nastalo od imena Vladan. Vladan je hipokoristik od Vladislav, Vladimir i sl. a znači "slavan vladar".

hvala Shain, a kako da istražim podrijetlo, pokušao sam guglanjem ali me bune krivi tragovi..

T1950
08.04.2008., 01:14
Dakle prica nekih kako su Seselji i Draskovici Hrvati su samo otuda sto danas ima i Hrvata sa tim prezimenima,jer su naknadno pokatoliceni i primili jos kasnije Hrvatstvo kao nac.svijest.

sto se tice hrvata iz slavonije njih su mahom cinili kasnije njemci kroatizirani, strosmajer,najhajzler,veber...

zajebana su ekipa ti hrvati, pohrvatili su par milijuna srba i nijemaca. cast mi je biti hrvatom.

Onkomo
11.04.2008., 20:42
Da li možda netko zna nešto o prezimenu Šokota?

Agata1979
11.04.2008., 23:31
Ako netko zna podrijeklo prezimena Harcet-hvala.

Pant83
16.04.2008., 08:56
Možda netko zna gdje bih mogao potražiti porijekla hrvatskih prezimena koja potiču iz drugih država? Neka literatura ili nešto? Ako netko zna, molio bih PM. Hvala

Smeagol
22.04.2008., 13:19
Molim vas za porijeklo prezimena Kobaš i Nedić.
Hvala

balkanski pastuh
24.04.2008., 10:55
Zanima me Pjanić

hvala!

machotonik
02.05.2008., 15:19
Ja sam bio pitao za prezime Ilijić.Čovjek kojega je to zanimalo mi je rekao Ilić, ali sam ga krivo čuo.Zanima me (tj. njega) jesu li Ilići iz Mostara bili Hrvati?

Ilići su iz okolice mostara (konjic)...i hrvati su
:top:

proton
10.05.2008., 19:18
Prezime Zonji ( Zonyi) je madjarsko, molim za onomasticki prikaz, ako neko zna.

Magor
11.05.2008., 12:59
Prezime Zonji ( Zonyi) je madjarsko, molim za onomasticki prikaz, ako neko zna.

Vrlo teško pitanje! ‘Zónyi’ (zonji) je rijetko prezime. Pregledao sam nekoliko stranica, ali ništa.

Po mojoj teoriji, Zónyi dolazi od Zóny (zonj) što je možda ime jednog fiktivnog naselja, naime Zóny kao selo ne postoji. Imena fiktivnih naselja često se koriste za formiranje mađarskih prezimena. U ovom slučaju Zónyi znači: osoba iz Zónya.

Ili... Zónyi ima veze sa prezimenom Sónyi (šonji). Korijen prezimena Sónyi je riječ ‘só’ (šo) što znači sol. Só (sol) je čest korijen u mađarskim prezimenima.

Ili nešto treće. Npr. hipokoristik.

pflojhar
11.05.2008., 20:59
Molim objasnjenje i porijeklo za prezime Flojhar

Euronymous
11.05.2008., 23:58
Čerič (da, tvrdo 'č' na kraju)

digitron
12.05.2008., 23:56
Moze li mi itko reci porijeklo za prezime Vrabac?

Hvala

ibs
14.05.2008., 18:33
prezimena Gradiscanskih Hrvata iz knjige
"Povijest i kultura Gradiscanskih Hrvata"

navest cu samo neka prezimena,idem abecednim redom i to
po dialektnim grupama Gradiscanskih Hrvata :

Haci
Rauser(Gattendorf),Gijeca(Kittsee),Novo Selo,Bijelo Selo(Pama),Pandrof

Ambrusic/Ambrush
Arlici/Orlici
Bernedici
Boskovic
Bukvic
Dikvic
Duhovic
Gojakovic
Grebesic
Ibeshic
Ivanshic
Ivanovic
Jakic
Jasenkovic
Karovic
Knaz
Kopic
Ladic
Lekovic
Lelovic
Loncar
Losic
Leskovic
Ljubic
Lukic
Madoshevic
Miletic
Mladoshevic
Noic
Pereshic
Petrishkovic
Rac
Radoshic/Radosh
Radak
Rushkovic
Sican
Skerlic
Stanic
Tomac
Tomic
Tomash
Ushanovic
Valcic
Vukotic

toliko o Hacima!

(naravno da je ovo samo jedan manji isjecak tih prezimena!,
uzeo sam bas ova prezimena,jer se ona jos jako frekventirana medju Hrvatima
u Hrvatskoj i Hrvatima u BiH)

Kad uhvatim vrimena pisat cu o Dolincima,Poljancima,Juznim cakavcima,Stokavcima.

Ova prezimena su zabiljezena krajem 15.stoljeca!

dali mi netko moze reci nseto vise o prezimenu stanic ?
odakle potice i tako slicno

jager
14.05.2008., 19:26
Krsnik Kuselj Krznar Krznaric Kucandi Kucek

to sam našao na predhodnim stranicama.

Dali netko zna nešto više o prezimenu KRUŠELJ, oko Donje Stubice (ima Krušljevo selo kod Stub.Toplica) ali moji su okolica Stubice?
Ja imam podatak iz 1859 o pradjedia volio bih dalje nastaviti,bio na Arhinet-u našao sam MK ali mi neda pristup. Registrirao sam se, što dalje,dali je netkood vas registriran? Molim pomoć.

Hvala unaprijed

Euronymous
14.05.2008., 23:02
Čerič (da, tvrdo 'č' na kraju)

itko? :(

šarafciger
15.05.2008., 22:09
magor, neznam dali je do sada bilo prezime balog ( pok. dida od žene je mađar ime janoš ) pa te molim za analizu? i još prezime čonka ( mislim da je czonka u originalu ) od meni jako dragih prijatelja koje rijetko vidim!
hvala

Magor
16.05.2008., 06:34
magor, neznam dali je do sada bilo prezime balog ( pok. dida od žene je mađar ime janoš ) pa te molim za analizu? i još prezime čonka ( mislim da je czonka u originalu ) od meni jako dragih prijatelja koje rijetko vidim!
hvala

- Balog(h) je jedno od najčešćih prezimena u Mađarskoj. Deseto mjesto na listi prezimena. (Balogh = 80.121, Balog = 15.501)
Njegovi oblici: Balog ili Balogh. Balog znači lijevoruk, nespretan. (bal = lijevi)

- Csonka (č. se čonka) je također često prezime. Stoto mjesto na listi prezimena. (Csonka = 10.070)
Csonka znači sakat, krnj, invalid itd.

Vilena
18.05.2008., 21:11
zna li možda itko porijeklo prezimena Grošinić?

šarafciger
18.05.2008., 22:44
- Balog(h) je jedno od najčešćih prezimena u Mađarskoj. Deseto mjesto na listi prezimena. (Balogh = 80.121, Balog = 15.501)
Njegovi oblici: Balog ili Balogh. Balog znači lijevoruk, nespretan. (bal = lijevi)

- Csonka (č. se čonka) je također često prezime. Stoto mjesto na listi prezimena. (Csonka = 10.070)
Csonka znači sakat, krnj, invalid itd.

jebote, dali prave sprdnju sa balozima i čonkama po domovini biča božjeg:ne zna:

von_ungern
19.05.2008., 06:20
Evo jedno teško; prezime Štrmelj.

"kvalificirani" ljudi su na ovom polomili zube...

Magor
19.05.2008., 15:30
jebote, dali prave sprdnju sa balozima i čonkama po domovini biča božjeg:ne zna:

Kad su nastala mađarska prezimena (XIII-XIV. st.), zemlja je puna invalida (Mongoli, 1241/42.). :( :D

Inače, imamo još dosta takvih „pejorativnih" prezimena:
Sánt(h)a - hrom/šepav; Rab - rob; Tar(r) - ćelav; Vén - star/mator; Kancsal - zrikav/škiljav; Tolvaj - lopov; Árva - sirotan; Pupos - grbav; Siket - gluh; Borissza - pijanac; Kövér - debeo (sva su česta)

Magor
19.05.2008., 15:34
Evo jedno teško; prezime Štrmelj.

"kvalificirani" ljudi su na ovom polomili zube...

Strem(m)el (??) - njemačko

von_ungern
19.05.2008., 16:49
Strem(m)el (??) - njemačko

teško - da ne kažem nemoguće...

ima nas malo, živimo u jednoj zabiti na otoku.... i nažalost nemamo nikakve veze s njemačkom :(

Jedan rođak (dok je bio u jna ) je od dosade, odlučio pronači u telefonskom imeniku jugoslavije ljude s prezimenom štrmelj... i ništa... osim na našem otoku i onih par što se iselilo... možeš li "pronjuškati" još malo :mig:

bamu
20.05.2008., 09:47
teško - da ne kažem nemoguće...

ima nas malo, živimo u jednoj zabiti na otoku.... i nažalost nemamo nikakve veze s njemačkom :(

Jedan rođak (dok je bio u jna ) je od dosade, odlučio pronači u telefonskom imeniku jugoslavije ljude s prezimenom štrmelj... i ništa... osim na našem otoku i onih par što se iselilo... možeš li "pronjuškati" još malo :mig:

pa onda je prezime valjda nastalo na tom otoku

von_ungern
20.05.2008., 10:59
pa onda je prezime valjda nastalo na tom otoku

Valjda, no što znači i zašto se ne spominje u popisima :ne zna:

kika10
21.05.2008., 12:18
Molim da mi se odgovori od kud potječe prezime Dragozet

lakuda
21.05.2008., 13:36
ajmo znalci Mandrapa? :)

Dark_knight
21.05.2008., 13:47
otkud li je Franjković....

Adonia
21.05.2008., 13:48
Zna li itko ista o prezimenu Herjavić?

međutak
21.05.2008., 13:50
Zna li netko otkuda dolaze ova prezimena: Penđer, Kekez, Rak, Modrić?

digitron
24.05.2008., 20:52
Zna li netko otkuda dolaze ova prezimena: Penđer, Kekez, Rak, Modrić?

pozdrav,
ja bih samo mogao reci da Penđer je vjerovatno od Turskog "pencere" koje znaci na nasem prozor.

300
26.05.2008., 17:07
molim informacije o prezimenu Slunjski...hvala unaprijed...

Bad_Blue_Girl
26.05.2008., 22:21
ljudi, pomozite, PLS!
jel Marinov hrvatsko prezime?