PDA

View Full Version : Prezimena

stranice : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13

T1950
26.05.2008., 22:49
Kad su nastala mađarska prezimena (XIII-XIV. st.), zemlja je puna invalida (Mongoli, 1241/42.). :( :D

Inače, imamo još dosta takvih „pejorativnih" prezimena:
Sánt(h)a - hrom/šepav; Rab - rob; Tar(r) - ćelav; Vén - star/mator; Kancsal - zrikav/škiljav; Tolvaj - lopov; Árva - sirotan; Pupos - grbav; Siket - gluh; Borissza - pijanac; Kövér - debeo (sva su česta)

hahaha, predobro!
otkrij nam svoje, tj. otkrij nam manu svojeg prapradjeda! :D

300
28.05.2008., 12:32
rekla je jedna osoba da je prezime Slunjski nastalo prema mjestu... ;)

Zekac
29.05.2008., 01:37
dal zna netko mozda podrijetlo prezimena andrasek, vidim da ga ima tamo u popisu...

Niče
02.06.2008., 21:50
Možete li mi objasniti nastank i podrijetlo prezimena Rak?
Selo mojih pradjedova nalazi se u šibenskom zaleđu. Znam da se kod zagreba nalazi Rakov Potok i Rakovice. Osim toga čuo sam za veći broj ljudi s ovim prezimenom iz Bosne, Srbije i Slovenije. Moj je dida pričao da je za vrijeme drugog svj. rata sreo slovenku koja je imala isto prezime te da mu je ona rekla da se u njenom kraju priča da su oni(Rakovi) došli iz Austrije.
Uistinu možete li mi raći da li je moje prezime hrvarskog,austrijskog,slovenskog,srpskog,turskog ili inog podijetla?

joe enter
03.06.2008., 01:50
Selo mojih pradjedova nalazi se u šibenskom zaleđu. Znam da se kod zagreba nalazi Rakov Potok i Rakovice. Osim toga čuo sam za veći broj ljudi s ovim prezimenom iz Bosne, Srbije i Slovenije. Moj je dida pričao da je za vrijeme drugog svj. rata sreo slovenku koja je imala isto prezime te da mu je ona rekla da se u njenom kraju priča da su oni(Rakovi) došli iz Austrije.
Uistinu možete li mi raći da li je moje prezime hrvarskog,austrijskog,slovenskog,srpskog,turskog ili inog podijetla?
♦ Rȁk m. os. ime (narodno), zast.
◊ pr. (od imena, prema zanimanju, nadimačka i etnici): Ràčić (850, Zagreb, Dubrovnik, Dalmacija, Lika, Slavonija), Rȁk (1110, Šibenik, Turopolje, Primorje, Zagorje, Banovina), Ràkačić (Podravina, Orahovica), Rakánović (Vukovar, Split, Benkovac, v. i radost), Rȁkār (Buje, Zaprešić, Primorje), Ràkarić (310, Gvozd, Banovina, Turopolje, Moslavina), Rakóčević (Zagreb, Rijeka, Vukovar, ← rakoč: kojemu su oči kao u raka), Rȁkovac (220, Poreč, Pula, Istra), Rȁkovčān (Čazma), Rȁkovec (Zagreb), Rȁković (300, Zagreb, Ðakovo, Primorje, Slavonija, v. i rȁd1)
◊ hidronim.: Rȁča (potok), Ràčice (rječica, Buzet), Rȁkovac (potok, Samobor), Rȁkovec (potok, Čakovec), Rȁkovica (potok, Zagreb, Pakrac, Samobor), Rȁkovīk (potok, Pazin), Rȁčinjī, Rákac (Brod na Kupi), Rȁkovac, Rȁkovica, Rȁkovača
◊ top. (u složenim imenima tipa): Rȁčī pòtok (Slavonija), Rȁkova bȁra, Rȁkova drȁga, Rȁkova nòga, Rȁkova njȉva, Rȁkov dȏl, Rȁkov pòtok (potok, Pazin), itd.; (naselja): Ráčak (Duga Resa, 12 stan.), Ràčice (Buzet, 24 stan.), Ràčičkī Brijȇg (Buzet, 52 stan.), Račínovci (Županja, 996 stan.), Ràčīšće (Korčula, 456 stan.), Rȁčjā Vȃs (Buzet, 55 stan.), Ràkalj (Pula, 502 stan.), Rakòtule (Pazin, 228 stan.), Rȁkov Pòtok (Grad Zagreb, 1005 stan.), Ràkōvci (Poreč, 10 stan.), Rȁkovec (Vrbovec, 227 stan.; Novi Marof, 141 stan.), Rȁkovec Tomaševèčkī (Klanjec, 139 stan.), Rȁkovica (Slunj, 1012 stan.)

E koliko ti znači ovo nemam pojma , jer može biti hrvatskog,srpskog i slovenačkog.

verde
03.06.2008., 07:38
A Kotolenko? Volela bih da znam nesto vise? Znam da se pojavljuje i u Srbiji i u Hrvatskoj. Odakle su zapravo? Please

Magor
03.06.2008., 07:40

Rák je često prezime iu Mađarskoj. => Rák, Rákos, Rákosi

Kloki
03.06.2008., 07:47
Rák je često prezime iu Mađarskoj. => Rák, Rákos, Rákosi

Magore, što rak znači na mađarskom?

Magor
03.06.2008., 17:22
Magore, što rak znači na mađarskom?

rák = rak (slavizam) :D

torcida_501
05.06.2008., 17:13
dali neko nešto zna o prezimenu PAL, i dali ima ih hrvata, srba i mađara pod tim prazimenom

Magor
06.06.2008., 07:12
dali neko nešto zna o prezimenu PAL, i dali ima ih hrvata, srba i mađara pod tim prazimenom

Pál = Pavao

Često ime i prezime kod Mađara.

fensi shmensi
06.06.2008., 12:07
A Kotolenko? Volela bih da znam nesto vise? Znam da se pojavljuje i u Srbiji i u Hrvatskoj. Odakle su zapravo? Please

Ja bih ti rekla, onako laički, da je prezime ukrajinsko. I sve zbog nastavka -nko..ne znam, možda griješim. Jednom sam upoznala jednu Ukrajinku koja se preziva Kovarenko, ukrajinski predsjednik je Juščenko, nogometaš Ševčenko, ne znam stvarno :ne zna:

miran
15.06.2008., 11:32
Zar nitko ništa ne zna o prezimenu MARELJA?

Bio bih jako zahvalan...

native
16.06.2008., 00:12
Ja bih ti rekla, onako laički, da je prezime ukrajinsko. I sve zbog nastavka -nko..ne znam, možda griješim. Jednom sam upoznala jednu Ukrajinku koja se preziva Kovarenko, ukrajinski predsjednik je Juščenko, nogometaš Ševčenko, ne znam stvarno :ne zna:
kolko ja znam, nastavak "enko" je tipičan za Ukrajince i znači "sin"...

native
16.06.2008., 00:25
Ilići su iz okolice mostara (konjic)...i hrvati su
:top:
imaš Ilića i Srba, a bome i Rusa (ne mislim na Iljič)...
zanimljiva je npr. rasprostranjenost prezimena Babić, te bi netko mogao sugerirati da su istog porijekla, no u raznim krajevima su izvedeni iz raznih naziva, a tako je i sa dosta ostalih prezimena koje "dijelimo" sa susjedima, tak da ne bi netko mislio da je nekaj apsolutno ovdje

sdespot
16.06.2008., 00:34

Sada mi na pamet pada Rakić, Račić, Rakočević, Rakonjac da su karakteristična u Srbiji. Ako ne gresim,tj. ako ova prezimena nisu izvedena od imenice rak.

sdespot
16.06.2008., 00:39
imaš Ilića i Srba, a bome i Rusa (ne mislim na Iljič)...
zanimljiva je npr. rasprostranjenost prezimena Babić, te bi netko mogao sugerirati da su istog porijekla, no u raznim krajevima su izvedeni iz raznih naziva, a tako je i sa dosta ostalih prezimena koje "dijelimo" sa susjedima, tak da ne bi netko mislio da je nekaj apsolutno ovdje

Ilića imaš najviše po istočnoj Srbiji i nešto po Vojvodini.

Na jugu Srbije su tipična prezimena Trajković,Stanković, Stojković, Stojiljković, Stojanović, Miljković, Veličković, Rajković (Niš,Pirot,Leskovac,Vranje,Prokuplje) a na Kosovu Aleksić, Arsić, Ivanović, Rakić...

Da li ima Hrvata u nekom broju sa ovim prezimenima?

native
16.06.2008., 01:11
ima Stojanovića npr. u Hercegovini, a Ivanović je dosta često hrvatsko prezime, a imaju ga čak i Janjevci. ostala prezimena se mogu rjeđe naći, al čini se očito čija su...

verde
16.06.2008., 13:39
Babica ima svuda, ali najvise u Sumadiji. A Bratkovic?

T1950
16.06.2008., 14:20

Na jugu Srbije su tipična prezimena Trajković,Stanković, Stojković, Stojiljković, Stojanović, Miljković, Veličković, Rajković (Niš,Pirot,Leskovac,Vranje,Prokuplje) a na Kosovu Aleksić, Arsić, Ivanović, Rakić...

stankovica ima dosta, stojanovica ponesto, miljkovica slabo, al ima maljkovica puno, rajkovic ne znam, cuo sam rajakovic i rajkovacic, ivanovica ima tonu, aleksica ponesto, rakica takodjer.
vecina ovih prezimena je nastala od osobnih imena tako da je skoro pa sigurno da su nastala neovisno od ovih u srbiji..

Agata1979
17.06.2008., 10:57

Ima prezime Rajković i uglavnom su Hrvati iz Like, čak ima mjesto tog naziva kraj Križpolja.Samo u mjestu u kojem ja živim ima 5-6 obitelji tog prezimena.

300
23.06.2008., 17:00
zanima me porijeklo prezimena Gašpar....

native
24.06.2008., 23:20
zanima me porijeklo prezimena Gašpar....
kolko znam, židovsko, al opet ima tog prezimena i u Zagorju i u još nekim sjevernijim dijelovima, tak da ne mora nužno bit ovo navedeno.

torcida_501
26.06.2008., 15:21
jel mi možete nešto reči o povijesti prezimena, odakle potječu ta prezimena,dali su to katolička prezimena,
PAL
IVANOVIĆ
HERMAN
GRGIĆ
RAŠTEGORAC

Pessimus dux
28.06.2008., 17:16
Može li mi Magor objasniti značenje, porijeklo i učestalost prezimena Njari (Nyary) u Mađarskoj, budući da imam kolegu koji se tako preziva (živi na području istočne Slavonije), a vuče porijeklo iz okolice Nagyszentmiklosa? Zahvaljujem.:top:

Magor
29.06.2008., 13:24
Može li mi Magor objasniti značenje, porijeklo i učestalost prezimena Njari (Nyary) u Mađarskoj, budući da imam kolegu koji se tako preziva (živi na području istočne Slavonije), a vuče porijeklo iz okolice Nagyszentmiklosa? Zahvaljujem.:top:

Nyáry je čuvena plemićka obitelj. Prezime potječe od imena jednog mađarskog sela (Nyár; y = -ski) koje se nalazilo u županiji Somogy, blizu gradića ‘Tab’, blizu granice sa županijom Tolna. Selo danas ne postoji.

Prvi poznati član obitelji je kraljevski povjerenik János Nyáry (1329.). (obiteljski grb /1723./ (http://img246.imageshack.us/img246/8766/nyc3a1rycc3admer2817232mq7.jpg))

Obitelj Nyáry dala je mnogo poznatih ličnosti (grofovi, baruni, kraljevski povjerenik, husarski kapetan, veliki župani, čuvar krune, glavni dvorski majstor erdeljskog kneza, gornjougarski glavni kapetan, palatinova žena, pisac, babilonski nadbiskup u Bagdadu /1972-83/ :D).

Pessimus dux
29.06.2008., 14:45
Nyáry je čuvena plemićka obitelj. Prezime potječe od imena jednog mađarskog sela (Nyár; y = -ski) koje se nalazilo u županiji Somogy, blizu gradića ‘Tab’, blizu granice sa županijom Tolna. Selo danas ne postoji.

Prvi poznati član obitelji je kraljevski povjerenik János Nyáry (1329.). (obiteljski grb /1723./ (http://img246.imageshack.us/img246/8766/nyc3a1rycc3admer2817232mq7.jpg))

Obitelj Nyáry dala je mnogo poznatih ličnosti (grofovi, baruni, kraljevski povjerenik, husarski kapetan, veliki župani, čuvar krune, glavni dvorski majstor erdeljskog kneza, gornjougarski glavni kapetan, palatinova žena, pisac, babilonski nadbiskup u Bagdadu /1972-83/ :D).
Hvala još jednom, kolega će bit oduševljen. :D Inače, kaže da njegovo prezime znači u doslovnom prijevodu na hrvatski "Ljetni", budući da je u mađarskom Nyar=ljeto, a y, kao što si rekao, sufiks.:mig:

Magor
29.06.2008., 17:26
Hvala još jednom, kolega će bit oduševljen. :D Inače, kaže da njegovo prezime znači u doslovnom prijevodu na hrvatski "Ljetni", budući da je u mađarskom Nyar=ljeto, a y, kao što si rekao, sufiks.:mig:

Da, na prvi pogled. (nyár = ljeto, nyári = ljetni)
Ali kao prezime potječe od imena naselja.

agent
07.07.2008., 11:41
može li mi netko objasniti porijeklo prezimena HITI

gmail
08.07.2008., 18:26
Znate li nekoga sa tim prezimenom,cije je to prezime?Mozda magos zna,zvuci mi ko madzarsko!

Tyndall
08.07.2008., 20:52
Ovako, nešto sam ukakio s prebacivanjem tema pa sad moram nakratko ovu zatvoriti da bi vratio sve na staro. Moje isprike, biti će sve otvoreno kad to riješim.

Magor
09.07.2008., 08:05
Znate li nekoga sa tim prezimenom,cije je to prezime?Mozda magos zna,zvuci mi ko madzarsko!

Huzek sigurno nije mađarsko. Zvući mi kao češko.

st.kilda
12.07.2008., 11:33
Ako netko zna porijeklo i znacenje prezimena Pokrajac,ono sto ja znam je to da je nastalo negdje u pogranicnom podrucju raznih vojnih krajina na podrucju like ili zaledju šibenika.I zanima me i prezime Žagrić.Hvala na info.

frane2110
12.07.2008., 12:14
jel mi možete nešto reči o povijesti prezimena, odakle potječu ta prezimena,dali su to katolička prezimena,
PAL
IVANOVIĆ
HERMAN
GRGIĆ
RAŠTEGORAC

Ivanovic spada u prvoj skupini prezimena koje ima najvise, u njoj je najvise patronima ,u takvih prezimena najuocljiva veza s neposrednim pretkom,sto se gramaticki iskazuje posvojnim docetcima (sufiksima)-ov:Ivanovic -ev:Jurjevic..

Pal je arbanaskog prezime ,sastoji se od 2 osobna imena:
Nik(ola) i Pal (citaj Palj<Paulus) koja su dala prezime Nikpalj.
Arbanaski oblik osobnog imena Pal(=Pavao) nalazi se i u njihovu prezimenu Despalj.
Arbanasi se pojavljuju u zadarskom predradu u nekadasnjem selu arbanisima koje je osnovalo i napucilo albansko st u 15 stoljecu doseljeno s kraja Skadarskog jezera.
oni su uvijek bili katolici .

Herman je njemackog porijekla i rasprostranjeno je najvise oko medimurja (Belica 158, Domasinec 13,Prelog 7, Ivanovec 21,Pribislavec 26,Zagreb 68, Split 13 i nesto kod Zadra.
Herman znaci "ratnik","vojnik" .

Grgic potjece od imena Grgur ,od imena Grgur tvorena su mnoga prezimena Grgic,Gregorec,Grgetic,Grgin,Grgurina... takvih njih ima najvise po zapadnoj slavoniji Pakraca ,Drauvara,Slatina , to su uglavnom hrvatska prezimena dok su srpska disimilacijom r-r>l-r uglavnom Glisic,Gligorije,Gligorijevic..

bluesaxe
15.07.2008., 19:26
Pozdrav. Evo mene bi zanimalo porijeklo i značenje prezimena VADLJA !?
Georafski se prezime najčešće nalazi u Međimurju, točnije oko mjesta Hodošan i Goričan...
Hvala

torcida_501
16.07.2008., 01:40
Ivanovic spada u prvoj skupini prezimena koje ima najvise, u njoj je najvise patronima ,u takvih prezimena najuocljiva veza s neposrednim pretkom,sto se gramaticki iskazuje posvojnim docetcima (sufiksima)-ov:Ivanovic -ev:Jurjevic..

Arbanaski oblik osobnog imena Pal(=Pavao) nalazi se i u njihovu prezimenu Despalj.
Arbanasi se pojavljuju u zadarskom predradu u nekadasnjem selu arbanisima koje je osnovalo i napucilo albansko st u 15 stoljecu doseljeno s kraja Skadarskog jezera.

Herman je njemackog porijekla i rasprostranjeno je najvise oko medimurja (Belica 158, Domasinec 13,Prelog 7, Ivanovec 21,Pribislavec 26,Zagreb 68, Split 13 i nesto kod Zadra.

Grgic potjece od imena Grgur ,od imena Grgur tvorena su mnoga prezimena Grgic,Gregorec,Grgetic,Grgin,Grgurina... takvih njih ima najvise po zapadnoj slavoniji Pakraca ,Drauvara,Slatina , to su uglavnom hrvatska prezimena dok su srpska disimilacijom r-r>l-r uglavnom Glisic,Gligorije,Gligorijevic..

A ŠTA JE PAL ALBANSKO PREZIME, A DALI JE TO ŽIDOVSKO...
I DALI JE TO MAĐARSKO PREZIME

Magor
16.07.2008., 15:17
Georafski se prezime najčešće nalazi u Međimurju, točnije oko mjesta Hodošan i Goričan...
Hvala

Ne znam što znači Vadlja, ali postoji i kod nas u Mađarskoj u oblicima Vadlya/Vadla/Vadlja. Rijetko prezime u županiji Zala (susjedna županija Međimurja). :ne zna:

'Vad' zvući mi kao mađarsko (znači divlji, divljac), a '-lja' zvući mi kao slavensko/južnoslavensko.

Magor
16.07.2008., 15:50
A ŠTA JE PAL ALBANSKO PREZIME, A DALI JE TO ŽIDOVSKO...
I DALI JE TO MAĐARSKO PREZIME

Još jednom... :D

Pál je vrlo često prezime i ime u Mađarskoj.

(mađ.) Pál = (hrv.) Pavao

Drugi česti oblik je Pálffy/Pálfi (znači 'Pavlov sin', -ffy/fi = sin).

mirkomcc
17.07.2008., 12:28
Ljudi jel mogu koga zamoliti da mi pogleda dva prezimena... jako me zanima...
Pranjić i Gmaz... tražio sam svuda ali nigdje nema... hvala unaprijed o mogućem pojašnjenju tih prezimena i porijeklu... :top:

Agata1979
17.07.2008., 12:30
Pranjić i Gmaz... tražio sam svuda ali nigdje nema... hvala unaprijed o mogućem pojašnjenju tih prezimena i porijeklu... :top:

Za pojašnjenje i porijeklo ne znam, ali ljudi oba prezimena ima u Sisku.

mirkomcc
17.07.2008., 13:33
Hvala ti... ali mene baš zanima pojašnjenje... jer neznam tko mi je rekao da Pranjić prezime potjeće negdje iz okolice Dubrovnika i da su bili gusari... e sad mene zanima da li bi to moglo biti istina... a za Gmaz nisam čuo ništa... a zanima me... a i neznam pojašnjenja... pretražio sam cijeli net... i našao samo na forumu tu temu... hvala unaprijed onome tko zna ponešto o tim prezimenima... :top:

juanpablom
17.07.2008., 22:13
A čuj Pranjića ima puno po Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Sasvim je sigurno da mnogi Pranjići nemaju međusobno nikakve veze ni u dalekoj prošlosti. Moguće je i da ima Pranjića kojima je matica tamo negdje oko Dubrovnika.

mirkomcc
18.07.2008., 08:21
Istina... slažem se... ali može mi li netko bar objasniti onda porijeklo tog prezimena... kako je nastalo... :) Gmaz isto... Gmaz sam najviše sretao u Zagorju... Ali mene zanima kako su nastala ta prezimena... ali naravno točno ta... ma zujim po ovom netu i nigdje ništa... a baš me zanimalo to oduvijek... Hvala na trudu.. ;)

Kloki
19.07.2008., 00:04
Pranjić je od imena Franjo (znači patronimik) samo što je se u nekim dijalektima slovo -F često izgovaralo kao -P.

Gmaz ti je na njemačkom reptil (valjda nadimačko prezime).

mirkomcc
19.07.2008., 07:17
Hvala ti... dakle Pranjić je od imena Franjo... što bi značilo da i ljudi s prezimenom Franjić su zapravo nastali od istog imena... samo što se F pretvaralo u P u određenim dijalektima... da li netko zna možda kojim? jer Pranjića ima dosta po slavoniji... oko Požege ako se ne varam i u Bosni oko Banjaluke i posavina opčenito... ali kažem... čuo sam da većina Pranjića potjeće dolje iz okolice Dubrovnika, koji su navodno protjerani dolaskom Turaka... pa pokušavam to na neki način dokazati ili demantirati... jer tako se ja prezivam i zanima me... :mig: Hvala ti još jednom na objašnjenju...
Zna li netko možda neke linkove gdje bi mogao nači popis prezimena sa objašnjenjima... vidi da na ovoj temi ima da su ljudi neki napravili copy/paste od nekud pa me zanima od kuda.... :) :top:

kolekcionar
19.07.2008., 07:24
Molio bih ako mi netko moze reci nesto o prezimenima Mikac i Crnkovic.
Unaprijed hvala

balkanski pastuh
19.07.2008., 18:57
prezime Batur!

hvala

frane2110
19.07.2008., 20:10
prezime Batur!

hvala

Batur = Pridraga (Zadar)

Jelena__
19.07.2008., 22:04
prezime Arlov
unaprijed hvala

balkanski pastuh
20.07.2008., 10:58
Batur = Pridraga (Zadar)

Dobro, a ima li to prezime veze s mađarskim Bator; ili pak s iranskim prezimenima, jer sam vidio dosta takvih prezimena na tim područjima...

tnx

Svibor
20.07.2008., 21:00
Hvala

Vadlja je onaj koji se volio kladiti, kockati.Vadljati je u slovenskom i kajkavskom zastario naziv za kockanje, kladjenje....

vadljáti -ám in vádljati -am nedov. (á ȃ; ȃ) zastar. 1. žrebati: vadljala sta, kdo bo plezal; vadljati za plen // kockati: v pritličju vadljajo vojaki 2. staviti: če ne verjameš, pa vadljajva

Svibor
20.07.2008., 21:04
Dobro, a ima li to prezime veze s mađarskim Bator; ili pak s iranskim prezimenima, jer sam vidio dosta takvih prezimena na tim područjima...

tnx

Da, uz Batur oblik Batulj zabiljezen je oko Zadra vec u 12. stoljecu, sto znaci da je taj obiteljski nadimak dosao sa Mongolima ili Tatarima, mozda i Avarima

http://en.wikipedia.org/wiki/Baghatur

kolekcionar
21.07.2008., 04:22
Molio bih ako mi netko moze reci nesto o prezimenima Mikac i Crnkovic.
Unaprijed hvala
Hvala!

Magor
21.07.2008., 07:21
Da, uz Batur oblik Batulj zabiljezen je oko Zadra vec u 12. stoljecu, sto znaci da je taj obiteljski nadimak dosao sa Mongolima ili Tatarima, mozda i Avarima

http://en.wikipedia.org/wiki/Baghatur

Baghatur, bátor (=>Báthory)

Da, postoji veza između Baghatura i bátora. Mađarska rijeć ’bátor’ je turskog (i mongolskog) porijekla, znači hrabar.
Postoji jedan gradić u istočnoj Mađarskoj (50 km od Debrecina): Nyírbátor (č. se Njirbator), originalno samo Bátor. Poznata mađarska plemićka obitelj Báthory je dobila grad Bátor od kralja Ladislava IV. Kumanca (1279.). Otuda i prezime Báthory (znači batorski) od XIV. st.
Báthory kasnije postane najpoznatija mađarska plemićka obitelj (poljski kralj i erdeljski knez Stjepan Bathory, erdeljski vojvoda Krsto Bathory, erdeljski knez Žigmund Bathory, nadbiskup i erdeljski knez Andrija Bathory, erdeljski knez Gabrijel Bathory, Elizabeta Bathory).

miran
25.07.2008., 09:45
Zar stvarno nitko ništa ne zna o prezimenu MARELJA?

Bio bih jako zahvalan!

Floridita
25.07.2008., 10:10
voljela bih znati nešto o porijeklu prezimena šicel. ima nas u rudama kod samobora, ali moja je obitelj u samoboru već dugo. znam da je u rude naselilo puno austrijanaca pa je vjerijatno austrijskog porijekla, ali imam neku informaciju da bi prezime moglo imati židovsko oporijeklo. je li to tako? molim pomoć i unaprijed hvala!!!

jeronimo
25.07.2008., 10:15
Molim Vas dali netko zna nešto o porijeklu prezimena PLESKINA. Izvorno potječe iz sela Grdun pored Ozlja - tu su se doselili odnekud; postoje teorije iz Dalmatinske zagore , pa čak iz Češke i sl.
Hvala

frane2110
25.07.2008., 10:30
zna li netko podrietlo prezime Adzic ?

ladomenikus
31.07.2008., 16:25
prezime Linardić(otok Krk)?

300
01.08.2008., 09:23
prezime Halozar...

spock2
02.08.2008., 13:22
Ja nisam čitao cijelu temu pa ako nije problem da mi netko nađe porijeklo prezimena Vučinić....ja nisam uspio pronaći

irebok
04.08.2008., 12:37
Daj mi molim te reci jer vidim da se kužiš, od kuda dolazi prezime Rebok, što znači i od kada se u Hrvatskoj spominje

Agata1979
04.08.2008., 12:41
Ja nisam čitao cijelu temu pa ako nije problem da mi netko nađe porijeklo prezimena Vučinić....ja nisam uspio pronaći

Doista ne znam za porijeklo, ali znam da ga ima u Sunji.

spock2
04.08.2008., 15:44
Doista ne znam za porijeklo, ali znam da ga ima u Sunji.

ma ima ga i u gorskom kotaru jako puno no nije to od tamo prezime....to je od nekud iz pretpostavljam crne gore pa bi volio da ako netko zna da kaže više

K_e_N_s_A_i_1
10.08.2008., 11:18
Pozdrav!
Ovako jedam me je poznanik zamolio ako mu mogu nesto naci oko njegovog prezimena Posavec. Tipkao sam u google ali nisam nista nasao. Uglavnom rekao mi je da su plemstvo te da imaju svoj grb, da su prije zivjeli u Rumi. (mislim da je to danas u Srbiji)

Znam da je ovo malo sto sam napisao no ako bilo tko ima neke informacije zahvaljujem.

Auto Frik
10.08.2008., 19:28
The following contains a list of all known surnames present today on both the Livno and Tomislavgrad sides of Buško Blato. There are 129 in total. Beside each surname is a list of one or more villages where each surname can found.

Surname - Village(s)

Alagušić - Grabovica
Antunović - Podgradina, Vržerale
Babić - Podgradina, Podhum, Vinica, Vržerale
Badrov - Podgradina, Vržerale
Batinić - Golinjevo, Miši
Beljan - Dobrići, Prisoje
Berić - Golinjevo
Bilela - Rošnjace
Bilić - Miši, Podgradina
Bilobrk - Vinica
Blazević - Podhum
Bojanić - Podhum
Bošnjak - Prisoje
Braovac - Rašeljke, Renići
Brčić - Bilo Polje
Brekalo - Korita, Prisika
Brešić - Golinjevo
Bulić - Golinjevo, Podgradina, Podhum, Vržerale
Bundović - Pasič
Cikoja - Golinjevo, Korita
Crnković - Grabovica
Čaleta - Podhum
Čeko - Podhum, Vržerale
Čelar - Bilo Polje, Miši, Podhum
Čirko - Rašeljke
Čulo - Bukova Gora
Ćalić - Zaljut
Ćalušić - Pasič
Ćavar - Dobrići, Kazaginac
Ćavarušić - Prisoje
Ćosić - Prisoje
Ćurić - Dobrići, Korita, Podhum, Prisoje
Ćurković - Grabovica, Kazaginac, Kurtovina, Pasič, Prisoje
Dolić - Vinica
Dozan - Zaljut
Drinjac - Vržerale
Drmić - Dobrići, Prisoje
Dudić - Vinica
Dujmović - Vinica
Ðivić - Zaljut
Eranović - Miši, Podgradina, Podhum, Vržerale
Franjić - Grabovica
Gadža - Dobrići
Gale - Galići
Galešić - Golinjevo
Gogić - Zaljut
Grabovac - Vržerale
Grgić - Vinica
Gudelj - Vinica
Ivančić - Dobrići, Grabovica, Kurtovina, Prisoje
Ivanda - Grabovica, Prisoje, Vinica
Ivandić - Vinica
Ivanković - Rašeljke
Ivković - Vržerale
Jakeljić - Golinjevo
Jandrijević - Miši, Podhum
Jozić - Vinica
Jurčević - Vinica, Zaljut
Jurišić - Podhum
Kapulica - Prisoje
Katavić - Podhum
Klišanin - Golinjevo, Miši
Kolak - Dobrići
Kotarac - Grabovica
Krakan - Vinica
Krišto - Grabovica, Prisoje
Krivić - Prisoje
Krolo - Grabovica, Kazaginac, Podhum
Kuliš - Golinjevo, Miši, Vržerale
Kutleša - Prisoje
Ledić - Prisika
Lozić - Vinica
Lozušić - Vinica
Lučić - Rošnjace, Vinica
Lukač - Liškovača
Ljubas - Prisoje
Ljubičić - Prisoje
Magić - Golinjevo
Mamić - Grabovica, Mijakovo Polje
Mandić - Podhum
Markić - Podhum
Matić - Bilo Polje, Grabovica, Liškovača, Podgradina
Matković - Bukova Gora
Mihaljević - Golinjevo, Miši, Podhum
Milardović - Golinjevo
Miloloža - Bilo Polje, Miši, Podhum
Mioč (Mijoč) - Vržerale
Omazić - Podhum, Rošnjace
Padra - Podhum
Pavić - Podgradina, Podhum, Prisoje, Rašeljke, Vržerale
Pavlinović - Miši, Vržerale
Pavlović - Miši
Perković - Bilo Polje, Grabovica, Korita, Mijako Polje, Podhum, Prisoje, Vržerale
Pervan - Podgradina, Vržerale
Plazibat - Vržerale
Prljević - Vinica
Propadala - Podhum, Vržerale
Puda - Miši
Purić - Prisika
Renić - Galići, Kazaginac, Renići
Roguljić - Podhum
Sabljić - Bukova Gora, Podhum, Prisoje
Solić - Vržerale
Subašić - Vinica
Sučić - Bukova Gora, Korita, Miši, Prisoje
Suća - Miši
Šarić - Bukova Gora, Grabovica, Korita, Prisoje, Vržerale
Šesta - Podgradina
Šijić - Prisoje
Šimunac - Podhum, Vržerale
Šisko - Vinica
Škaro - Vržerale
Škojo - Bukova Gora, Vinica
Škorić - Zaljut
Šola - Dobrići, Grabovica, Prisoje
Tirić - Golinjevo, Prisoje
Topić - Golinjevo
Udovičić - Prisoje, Rašeljke
Ursić - Grabovica
Vatrov - Grabovica
Velić - Podgradina, Podhum, Vržerale
Vidović - Podgradina
Vlajčić - Vinica
Vodopija - Miši, Vržerale
Vukadin - Podgradina
Vuletić - Kazaginac, Rašeljke
Žaja - Prisika
Živko - Miši, Vržerale
Žuljević - Podgradina

jep,jep:kava: ouu i kazaginac i rašeljke...hel jea:top: i nije liŠkovača..već liSkovača

mirmat
11.08.2008., 16:02
:top:Odakle ti ova ganga???
i zar ne ide ovako(?); "Ja sam Čale, Valter mi kolega, ni u crkvu ne iđem brez njega"
mislim da je to o mome pradjedu Ivanu..zbog Valtera(walthera) pištolja.duga priča....
odakle ti to???

:top: mislim da je zabuna, moj did je piva.: JA SAM ČALE, VALTER MI KOLEGA, NI U CRKVU NEIĐEN BEZ NJEGA.

Aryan
12.08.2008., 07:32
Može mi netko nešto reči o povijesti dolje navedenih prezimena, odakle potječu ta prezimena, značenju...
AŠPERGER
DERDIĆ
HERCEG
KARASMAN
PALIJAŠ
SAS
-prezimena su od imena naselja/sela nedaleko Zagreba (Horvati), u kojima su skoro pa 100% stanovnici sa istim prezimenom. Pitao sam o porijeklu suseljane, no ne znaju, a stariji nikad nisu ni razmišljali o tome... Pa ako zna tko bio bih zahvalan.

Mjesto možete vidjeti na ovom linku, prebacite na kartu i zumirajte na Horvate, naći ćete imena ulica.... www.hrvatska.worldplaces.net/horvati (http://www.hrvatska.worldplaces.net/horvati)

Ako nitko niš ne zna, dajte neki savjet kak izradit rodoslovno stablo, mislim gdje pronać dokumente o precima?

brba22
14.08.2008., 02:17
zna li netko išta o prezimenu Jagatić?

Mr-yes
14.08.2008., 04:26
Dali netko zna nesto o prezimenima Bagarić i Katana ?

Znam da ih ima i u drugim dijelovima Ex-Yu, pa bi me zanimalo gdje im je porijeklo i sto znace...

Hvala unaprijed :top:

M-@-R-Y-O
19.08.2008., 10:48
Da li netko zna ili bar bi li mi mogao dati link gdje da nađem informacije o prezimenima Nevečerel i Jugh(Jug)

Hvala

madrid_0
20.08.2008., 15:26
Kako da saznam o porijeklu prezimena Golob iz Slovenije?

delpiero
21.08.2008., 19:21
prezimena koja imaju nastavak -alj, odakle vode porijeklo?

Road_Warrior
22.08.2008., 07:48
Islanđani imaju vrlo originaln sustav (valjda jedinstven u svijetu) jer je prezime uvijek patronimik (poput ruskog srednjeg imena) i nemaju stalnih (kroz generacije ) prezimena.
Sven sin Olafa prezivat će se Olafson, a ako svom sinu da djedovo ime, on će biti Olaf Svenson.

Netko je davno o tome pisao, ali ne znam na kojem topicu.

e ovo je vrijedno za zapamtiti... :top:

Road_Warrior
22.08.2008., 07:49
Mene zanima porijeklo prezimena ZELIĆ dosta je rašireno po mojem barem sudu... pa jel itko može išta saznati...?

Iron_Fist
23.08.2008., 14:32
Mene zanima porijeklo prezimena ZELIĆ dosta je rašireno po mojem barem sudu... pa jel itko može išta saznati...?

Zelić (http://www.brela.com/brolanenses/prezimena/zelic.htm)

Nemoj se previše pouzdati u ovo jer su meni dali nepotpune i ne baš točne informacije za moje prezime.

kosa :)
24.08.2008., 14:36
a prezime " Plavetić " ?
podrijetlo , i kako je nastalo, gdje je nastalo, ....

takodjer me zanimaju prezimena: " Karlić, Šorak, i Gabrek "

Road_Warrior
24.08.2008., 19:54

Nemoj se previše pouzdati u ovo jer su meni dali nepotpune i ne baš točne informacije za moje prezime.

Hvala nisam ovo znao... :)

Road_Warrior
24.08.2008., 20:42

Samo mi nije jasno zasto bi dolazilo iz perzijskog ... Bože... to nisam znao, nisan bas vješt lingvist pa mi nije tu nista jasno sto tamo piše glede onog da se izvlaci iz perzijskog.

Iron_Fist
27.08.2008., 21:48
Samo mi nije jasno zasto bi dolazilo iz perzijskog ... Bože... to nisam znao, nisan bas vješt lingvist pa mi nije tu nista jasno sto tamo piše glede onog da se izvlaci iz perzijskog.

Rekao sam ti da su tu malo ne pouzdane informacije :kava:

Breza
31.08.2008., 09:37
Molim cijenjene forumaše (poglavito g. Svibora) da napišu nešto ako znaju vezano uz prezime BREZNIK. Isto tako želio bi znati da li postoji veza između mjesta Breznik (u Hrvatskoj postoje četiri: okolica Jastrebarskog, okolica Ozlja, Žakanj – Karlovačka županija i okolica Medaka), te istoimenog prezimena. Unaprijed hvala!

Puknuchu
01.09.2008., 09:34
bok svima...tek sam se nedavno počela zanimati za obiteljsku genealogiju, a na facebooku nađoh popriličan broj prezimenjaka sa svih strana bivše Juge, kao i u iseljeništvu pa me to još više zaintrigiralo...guglanjem sam naišla na škrte podatke o podrijetlu Sabljića, a moj mi je otac ispričao neke ribičke o dolasku predaka parobrodom iz Portugala :D pa molim uvažene stručnjake ovdje za pomoć :)
Hvala

jeronimo
01.09.2008., 09:51
Molim cijenjene forumaše (poglavito g. Svibora) da napišu nešto ako znaju vezano uz prezime BREZNIK. Isto tako želio bi znati da li postoji veza između mjesta Breznik (u Hrvatskoj postoje četiri: okolica Jastrebarskog, okolica Ozlja, Žakanj – Karlovačka županija i okolica Medaka), te istoimenog prezimena. Unaprijed hvala!

Znam za Breznik kod Ozlja ( selo je sada skoro pust ) , koliko znam nije bilo takvog prezimena u njemu: Selo je nazvano doslovno zbog obližnjih brezovih šuma...

sal_mirabilis
01.09.2008., 13:57
Jedno pitanje više sa strane, ako se nađe tko upućeniji.
Imam doma Leksik prezimena SR Hrvatske i povremeno otvorim tu knjigu da vidim odakle bi mogli potjecati ljudi koje poznajem, a također nađem i moguće originale nazoviumjetničkih prezimena estradnjaka (Plehinger, npr.)
Jučer sam tako tražio prezime jednog poznanika koji je rodom čini mi se s Paga i nisam ga našao.
Kako je Leksik rađen po popisu iz pedeset i neke, je li vjerojatnije da su neka prezimena naprosto mlađa? Koliko se danas prave nova prezimena?
I koliko je ta knjiga pouzdana? Moje dosadašnje uvjerenje je da sadrži sva prezimena koja su tada postojala u nas. :confused:

Svibor
01.09.2008., 18:37

Prezime Breznik prvi put je zabiljezeno jos 1665. godine u Medjimurju. Jedan Breznik zivio je na brijegu Razkriski, a drugi u Zabniku. Zapisano je u dokumentu Kanonske vizitacije Zagrebacke biskupije za 1665. godinu. U Cakovcu je prvi put zapisano 1768. godine.

To prezime je etnik, a znaci onaj koji je dosao iz Breznog.Dakle iz mjesta Brezno, a ne Breznik.Od tada su mnoga naselja promijenila ime, pa je tesko otkriti gdje se tocno nalazilo.

kosa :)
01.09.2008., 19:56
ja takodjer molim cijenjene forumaše da mi odgovore na moje pitanje o prezimenu PLAVETIĆ ako itko zna ?

odkud potječe, kako je nastalo i slicno....

hvala unaprijed

Magor
02.09.2008., 07:41
Dakle iz mjesta Brezno, a ne Breznik.Od tada su mnoga naselja promijenila ime, pa je tesko otkriti gdje se tocno nalazilo.

Jedno Brezno (možda najpoznatije) se nalazi u današnjoj Slovačkoj, u Tatri: Brezno (na mađarskom Breznó ili Breznóbánya).

Breza
02.09.2008., 10:21
Prezime Breznik prvi put je zabiljezeno jos 1665. godine u Medjimurju. Jedan Breznik zivio je na brijegu Razkriski, a drugi u Zabniku. Zapisano je u dokumentu Kanonske vizitacije Zagrebacke biskupije za 1665. godinu. U Cakovcu je prvi put zapisano 1768. godine.

To prezime je etnik, a znaci onaj koji je dosao iz Breznog.Dakle iz mjesta Brezno, a ne Breznik.Od tada su mnoga naselja promijenila ime, pa je tesko otkriti gdje se tocno nalazilo.

Zahvaljujem (još jednom) na iskazanom trudu, odnosno informaciji.

Human Alien
04.09.2008., 00:10
Molio bih informacije o prezimenu Peršić, gdje se prvi puta spominje i odakle potječe.
Hvala i lijep pozdrav.

Hijerakul
04.09.2008., 00:37
Pozdrav svima !
Čestitam na istrajnosti teme.
Već tri meseca sakupljam informacije o genealogiji prezimena Herak, Eraković, Heraković i Erak i sve stavljam na http://www.rodoslovlje.com/phorum/read.php?5,4591 . Posao ide malo traljavo ali će valjda biti bolje.
Svibor, po mom nekom mišljenju, ona pretpostavka sa 17. strane da je ''Herak'' nastalo od oblika ''Herman'' izgleda nije tačna. Izgleda da je konstrukcija mnogo složenija nego što se čini.
Zamolio bih sal_mirabilis da prelista «Leksik prezimena SR Hrvatske» i da, ako je u mogućnosti, pronađe gde se sve nalaze (H)erakovići i (H)eraci. Čini mi se da ih je oko Senja, Šibenika, na Hvaru, Istri, Zagorju (Krapina?), kod Žumberka i negde u centralnoj Slavoniji ali nemam pojma odakle potiču.

ivanivanic
04.09.2008., 18:47
(h)erak dolazi iz turskkog.i predstavlja i dandanas jako frekventirano prezime kod turaka.

mehmet erak..http://de-de.facebook.com/people/Mehmet_Erak/1061442022

Hülya Erak..http://www.yasni.de/person/erak/h%FClya/h%FClya-erak.htm

deniz erak..http://www.antoloji.com/siir/sair/sair.asp?sair=38254&goster=linkler

erak,karadzici,samardzici,pasici,basici,begici,bul at,balaban....
i mali milijun slicnih prezimena su dosli preko turaka/osmana
na balkan.

pitanje mora sada biti,jesu li svi ti eraci,bulati,balabani etnicki turci,koji su se sto u Hrvate sto u Srbe s vremenom
asimilirali,ili su to najvecim djelom Hrvati i Srbi koji su dobili
ta prezimena od turaka,ili su si ih cak sami davali, da bi se bolje zastitili od osmanskih represija..

sal_mirabilis
04.09.2008., 22:30
Zamolio bih sal_mirabilis da prelista «Leksik prezimena SR Hrvatske» i da, ako je u mogućnosti, pronađe gde se sve nalaze (H)erakovići i (H)eraci. Čini mi se da ih je oko Senja, Šibenika, na Hvaru, Istri, Zagorju (Krapina?), kod Žumberka i negde u centralnoj Slavoniji ali nemam pojma odakle potiču.

Puno je Heraka. :crta:

Najviše ih je bilo (1948.) oko Karlovca, Krapine, Zlatara, Poreča i Koprivnice. Zagrebački mogu biti odakle žele. :D

Herakovića daleko najviše ima oko Jastrebarskog. Nekolicina i u Vukovaru i Požegi i još malo svukud razasutih (još uvijek po prostoru Slavonije).

Eraka je daleko najviše bilo oko Šibenika i Metkovića, ali našlo ih se i po Vinkovcima, Križevcima, Labinu, ...

Erakovića najviše oko Drniša, zatim oko Šibenika, pa oko Virovitice i Slavonskog Broda.

Upućuje da su prezimena vjerojatno nastajala neovisno.

Nisam prepisao sve što piše jer mi se nije dalo. :)
Ako jako treba, mogu skenirati te dvije stranice.

Hijerakul
05.09.2008., 02:14
Zahvaljujem se ivanivanic-u i sal_mirabilis-u na podacima. Sad mi se tek sve zamrsilo :confused:
Bilo bi sve jednostavnije da je ''Erak'' isključivo turskog porekla, ali otkud onda konstatacija Petra Skoka da u imenu ''Herak'' postoji vlaški trag (ovo sam pronašao na http://www.network54.com/Forum/63400/thread/1139549543/last-1139549543/Spiro+Kulisic-+Etnogeneza+Crnogoraca!! - «sa vlaškim tragom u formaciji imena Herak, prema Skokovoj analizi vlaških imena») ? Nešto mi ih je mnogo da bi svi bili potomci Turaka. U Češkoj i Slovačkoj ima stotine, opet, Horaka. Izneo si dobre pretpostavke, ivanicu. Dodao bih još dve: 1. problem sličnosti ili suprotnosti između etimologije turskog i balkanskog patronima ''(H)erak'', 2. (pra)indoevropsko poreklo antroponima ''(H)erak'' (zbog toga ga valjda ima i među Avganistancima, a tu su i helenski teonimi nastali od Herakla-Herkulesa i Here). Ne znam. Ne bih još donosio zaključke dok ne prikupim domaći materijal sa ex-yu prostora.

Čuj ''ako jako treba''. Pa ja te podatke tražim mesecima. Sal_mirabilis, skenirane strane možeš poslati na erakovic87@yahoo.com . Puno puno hvala.

Pozdrav svima ! :Pivo:

enkei
05.09.2008., 22:46
pozdrav svima, jel može nešto o prezimenu BILIČIĆ ono neke osnovne informacije, otkud potječe i tako

Keltoi
10.09.2008., 21:54
Objavljen 'Hrvatski prezimenik' priređivača Maletića i Šimunovića

ZAGREB - Zagrebački izdavač Golden marketing - Tehnička knjiga objavio je proteklog tjedna jedinstveno djelo u europskim razmjerima, trosveščani "Hrvatski prezimenik", koji su priredili Franjo Maletić i akademik Petar Šimunović.

Prezimenik u kojem smo svi popisani, objavljuje se prvi put u samostalnoj i neovisnoj Hrvatskoj, a prvi put u povijesti hrvatske knjige tiskana su sva obitavana naselja s prezimenima u njima.

Izdanje je važno s kulturnoga i društvenog aspekta. Otkriva u potpunosti riznicu hrvatske antroponomastike, i ima osobit značaj za hrvatsko jezikoslovlje, dijalektologiju i leksikografiju te za proučavanje demografske, rodoslovne, antropološke, migracijske, etnografske i statističke problematike.

"Hrvatski prezimenik", enciklopedijskog formata, s podnaslovom "Pučanstvo Republike Hrvatske na početku 21. stoljeća" (2099 str.) u prva dva sveska sadržava 114.643 prezimenske natuknice te u trećem svesku 6654 naselja s prezimenima u njima. Uz svako prezime naveden je broj nositelja dotičnog prezimena i broj obitelji istoga prezimena u naselju.

Izdanje čini posebno vrijednim opsežna uvodna studija, monografski prikaz prezimenske problematike vodećega hrvatskog onomastičara akademika Petra Šimunovića "Hrvatska u prezimenima" u kojoj objašnjava nastanak i povijest hrvatskih prezimena, nasilna preimenovanja i sudbinu prezimena u dijaspori te poticajan tekst na početku trećeg sveska "Imena hrvatskih naselja - neispričana priča".

Na knjizi su, kako kaže Šimunović, radili nekoliko godina i nastala je zahvaljujući računalnoj obradi posljednjeg popisa pučanstva (2001.). No, kako primjećuje, posao je bio mnogo lakši od rada na knjizi "Leksika prezimena SR Hrvatske" (1948.) kad je trebalo iz prašnjavih arhiva vaditi popise te onda provjeravati podatke.

"Ovakva knjiga, svojevrsni krsni list Hrvatske, objavljuje se rijetko, nastaje jednom u 100 godina, a možda iduća i ne će biti tiskana, ako nas budu zamjenjivali brojkama, kako je to u nekim zemljama već pri popisu pučanstva", kaže Šimunović. Naglašava njezinu važnost, posebno danas, u vrijeme opće globalizacije, kada je miješanje i premještanje stanovništva vrlo često, te posebno kada je natalitet u Hrvatskoj dotaknuo dno.

Šimunović je svojoj studiji pridružio i vrlo opsežnu bibliografiju antroponomastičkih, demografskih, migracijskih i rodoslovnih jedinica te popise tisuću najčešćih prezimena po broju nositelja i abecednom redu.

(Hina)

Vjerovatno je skupa ko crni vrag, ali se sigurno isplati kupiti.

Keltoi
10.09.2008., 22:02
evo nađoh i cjenu. 1200 kuna.

sal_mirabilis
10.09.2008., 22:31
:rofl: Kaže jedna u sto godina, a ono već druga u pedeset. :rofl:

Nije da ne bih volio to pribaviti. :cerek:

Na leksiku se inače radilo skoro dva desetljeća. Čisto da se vidi koliko nam znače kompjuteri.

Je li više frustrirajuće ne znati značenje svojeg prezimena ili znati sve bitno o njemu?

bokser
11.09.2008., 21:26
ovako,zanima me porijeklo ovih prezimena: Đurašin,Culović,Rajković i Hosi.... malo sam i ja kopao pa veli ovako: đurašin-crna gora,culović-neznam,rajković-lika,hosi-slavonija i mađarska,volio bih ćut vaša mišljenja ili ako imate pri ruci kakve knjige bilo kaj,sam da barem nešto znam

Agata1979
12.09.2008., 11:05
ovako,zanima me porijeklo ovih prezimena: Đurašin,Culović,Rajković i Hosi.... malo sam i ja kopao pa veli ovako: đurašin-crna gora,culović-neznam,rajković-lika,hosi-slavonija i mađarska,volio bih ćut vaša mišljenja ili ako imate pri ruci kakve knjige bilo kaj,sam da barem nešto znam

Moj tata je imao neki rodovnik iz Like i za prezime Rajković je pisalo da su čak bili plemenita obitelj i imali su obiteljski grb.Navodno je i neki veliki vojskovođa ili ban (nemogu se sad sjetiti) u Brinju nosio to prezime u 16. st. Kraj Križpolja postoji selo koje se zove Rajkovići.
Tog prezimena ima dosta kod nas u Sisku.

Keltoi
12.09.2008., 12:32
Rajković, ima ga i u Bihaću. Mislim da je "prapostojbina" ovog prezimena Lika.

agent
12.09.2008., 17:02
jel netko možda zna nešto o prezimenu HITI. hvala!

bokser
12.09.2008., 23:41
ok hvala za rajkoviće a kaj velite za prezimena Culović,Đurašin i Hosi(ovo mi je naj zajebanije za pronać)

Grin
13.09.2008., 00:12
Molim vas, ako netko moze napisati nesto o porijeklu prezimena Sruk, znacenje i sl.
Hvala na trudu unaprijed.

ralf_ibrahimov
13.09.2008., 13:45
Cabarabdic

Dunj@
13.09.2008., 14:02
knjiga prezimenik je fakat skupa, jer nije financirana od države, ali su neki dan autori obećali da će knjigu složiti i na internetu. strpljen spašen, a dotle u knjižnicu. doduše takve knjige ne daju van, ali se može pogledati u knjižnici ono što nas zanima. a možda i država nađe neki interes i pokuša bar nešto financirati.

Grin
13.09.2008., 18:26
Da ima u knjiznici ne bi pitao tu. Ta knjiga je tek izasla, tesko da se moze naci po knjiznicama, pogotovo van Zagreba.

Dunj@
14.09.2008., 14:59
ta cijena je prevelika za svaku knjižnicu, pa i zagrebačku. jedino ako ministarstvo kulture uskoči s otkupom. premda, sumnjam da će baš za prezimenik pokazati interes. iako, nikad se ne zna. možda me demantiraju.pa shvate da je ta knjiga i od nacionalnog interesa.:ne zna:

brex_zg
14.09.2008., 21:35
Zanima me prezime Brekalo ako netko zna odkud potice,gdje ga sve ima,mislim zanima me sve o tom prezimenu.
Puno hvala!

OderNicht
14.09.2008., 22:29
Antunović ftw )

Peregrina
16.09.2008., 20:08
prezime žohar
i prezime buterin?
:kava:

Kloki
17.09.2008., 16:08
ŽOHAR
Vrlo rijetko prezime (Zagreb). Nadimačkog je karaktera, žohar = vrsta kukca.

BUTERIN
Potječe iz zadarskog zaleđa (Paljuv, Novigrad) iako ih danas ima i u samom Zadru i u Rijeci. Nastavak -IN je tipičan za primorsku Dalmaciju (Grgin, Lukin, Lovrin, Petrin itd.)

Korijen prezimena Buter je ili nadimak ili stranog porijekla.

Kloki
17.09.2008., 16:28
ŽOHAR
Vrlo rijetko prezime (Zagreb). Nadimačkog je karaktera, žohar = vrsta kukca.

BUTERIN
Potječe iz zadarskog zaleđa (Paljuv, Novigrad) iako ih danas ima i u samom Zadru i u Rijeci. Nastavak -IN je tipičan za primorsku Dalmaciju (Grgin, Lukin, Lovrin, Petrin itd.)

Korijen prezimena Buter je ili nadimak ili stranog porijekla.

agent
17.09.2008., 18:00
kaj nitko ne zna za prezime HITI :(

Dunj@
19.09.2008., 13:56
ja čula da je postojao hokejaš HITI.

i uvijek mislila da je porijeklom češko. mislim da ih je bilo u sisku gdje je u okolici bilo dosta čeha.:ne zna:

Didi
19.09.2008., 14:01
ta cijena je prevelika za svaku knjižnicu, pa i zagrebačku. jedino ako ministarstvo kulture uskoči s otkupom. premda, sumnjam da će baš za prezimenik pokazati interes. iako, nikad se ne zna. možda me demantiraju.pa shvate da je ta knjiga i od nacionalnog interesa.:ne zna:U KGZ-u momentalno ne kupuju knjige. Nikakve. Nema novaca, odnosno treba čekati da im se odobre sredstva.

Kloki
19.09.2008., 14:38
Hiti = Hit(r)i ???

U svakom slučaju vrlo rijetko prezime u Hrvatskoj.

i uvijek mislila da je porijeklom češko. mislim da ih je bilo u sisku gdje je u okolici bilo dosta čeha.

Česko prezime u okolici Siska je HITIL. :mig:

Hercboy
19.09.2008., 15:17
tko zna nesto o prezimenu bilić

Hercboy
19.09.2008., 15:31

Pranjić - Široki Brijeg

Hercboy
19.09.2008., 16:11
pozdrav svima! molim pomoć!!! tražim porijeklo prezimena hrkać i perković. ukoliko itko išta zna, molim vas da mi javite! puuuuno hvala!

Takvih prezimena ima puno u hercegovini, pogtovo u zapadnoj

Hercboy
19.09.2008., 16:21
Zanima me porijeklo prezimena Maricic, Leko i Andrijevic.
Moze li mi netko nesta vise reci o tome. Trazio sam na internetu ali nisam nista nasao.....:flop: :flop: Prije je bila stranica o jednom prezimenu, ali je sada zatvorena.. :mad: :mad:

Molm pomoc brzo....:s :s

Znam za prezime Leko da je iz Ledinca, Grude. Sve Leke su odatle! i ja sam imam nekih korijena s Ledinca takodjer pa tako i znam to.

Magor
20.09.2008., 06:37
Hiti = Hit(r)i ???

U svakom slučaju vrlo rijetko prezime u Hrvatskoj.

Česko prezime u okolici Siska je HITIL. :mig:

ili jedna druga mogućnost:

hiti <= Héthy (čita se Héti) /'é' nema ekvivalenta u hrvatskom jeziku, izgovara se kao eng. key/

Héthy je često prezime u Mađarskoj (14.000 pogodaka na Googleu).
Prezime Héthy znači: (osoba) iz Héth-a. Héth je selo u bivšoj ugarskoj županiji 'Gömör' (danas Slovačka, blizu mađarske granice). Héth (znači 'sedam') je staro mađarsko naselje.

bokser
21.09.2008., 21:27
može li porijeklo prezimena đurašin

Maslina1
22.09.2008., 20:10
Neki dan san čuja za prezime Juranov znali netko nešto o tom prezimenu?

NOB (http://www.nob-a.bloger.ht)

MRSHO
23.09.2008., 14:17

Imaju ovdje u Sloveniji gdje ja živim 2-3 obitelji sa tim prezimenom.

Može neko pojašnjenje za prezime Mršić. Djed mi je pričao da su preci doselili negdje iz okolice Imotskog u naš Komušanski kraj u BiH i tamo se naše selo zove Mršići (iako ima i drugih prezimena u njemu) Ima već na starim kartama A-U naselje Mršići.

sile
06.10.2008., 21:11
Posjedujem podatke o sljedecim prezimenima (mjesto i godina prvoga spomena,od cega je nastalo) pa ako se netko preziva tako mogu mu na PM ili javno napisati sve sto znam o njegovom prezimenu.Napominjem da tih podataka nema na netu,da ne bi netko pomislio da kopiram.
Lista prezimena je:

Aldic Alt Ambrus Aderlin Andrasec Andrasek Androcec Andjel Agel Antalasic Antokulj Antolasic Antolek Antolius Antoncic

Bestijanic Bacinger Bais (Bajs, Bajz) Bajkovec Bajzek Bakac Baksa Balasko Balaz Balent Balenta Bali Balac Balog Ban Banek Barabas Baranic Barat Barbaric Baric Barila Barlovic Bartolic Basa Basek Basnec Bauer Becaj Bedekovic Bedenicki Bedi Belavic Belec Belencic Belicanec Belic Beliga Belovari Belovic Benc Bence Bengez Benko Benkovic Berljak Bermanec Bernad Bernat Besedilo Bestijanic Beti Bezek Biber Bihar Bijac Bister Bistrovic Biskup Blagovi Blagus Blaguha Baskovic Blazinaric Blazek Blezeka Blezekovic Blazic Blazinic Blazon Blazona Blesc Bobicanec Bobic Bockaj Bogdanus Bogomolec Bohanec Bohenec Boj Borko Borkovina Borovic Borsic Borzek Boz Bracko Bradac Bradovic Branilovic Branisa Branovic Bratic Bratinscak Bratjanscak Bratkovic Bregovic Brez Brezaric Breznik Brezovacki Brezovec Brljak Brodaric Brozovic Bruec Brumec Brumen Bubek Buhanec Bujan Bujanic Bukovcak Bukovec Bukovic Bukovscak

Canjuga Car Cecarko Ceci Cenko Cerkovic Cerovec Cesar Ciceli Cigan Ciglar Ciglaric Cilar Cimerman Cmrecak Cofek Conar Crnec Crncec Cvek Cvetko Cvija Calopek Canadi Canaki, Cavlek Ceh Cekunec Cemerika Citus Cizmadija Cizmesija Cmrlec Conkas Crep Crncec Cuckin Cuk Cukulic Curin

David Deban Debelec Debeljak Debic Derk Dervenkar Detoni Dezdek Dobos Dobosic Dobranic Dobranski Dobrovolec Dobrovoljec Dodlek Dojcic Dokleja Dolar Dolencic Dolenec Dolovic Domijanic Dominic Dominik Dominko Domjanic Dovecar Dovecer Dravec Dretar Drk Drvenkar Drzanic Dudek Dugan Duhovic Dunjko Dvanajscak Dvorscak

Đebi Đermadi Đukes Đundes Đuran Đuranec Đuranic Đurdek Đurkin Đurnic

Edesar Edisar Embreus Erdelji

Faic Fais Fajfar Farkas Fazon Feges Fekonja Feletar Ferenc Ferlin Fic Files Filipan Filipic Fiolic First Fischer Fiser Flac Fleten Flincec Flisar Flojhar Florijanic Florjanic Foder Fodor Fortner Francic Frankovic Fras Friscic Fucko Fuler Fundak Furdi Fuss

Gadanec Gajnik Gal Galovic Gaspar Gasparic Gasparlin Gazdek Genc Gerencer Gersic Gjungjus Gjuran Gjurgjek Glavak Glavina Glavnik Globar Globlek Glogovec Godina Godinic Gojnik Golenja Golob Golombos Golub Gombar Goricaj Goricanec Goricki Gornicec Gornik Gorupic Gosaric Gotal Govedic Grabant Grabar Grabrovic Gradiscaj Grahovec Granater Granatir Grbavec Gregoran Gregoras Gregoric Gregorincic Gregurec Greguric Grgan Gregec Grivec Grof Grozdek Gruber Grubic Grudic Grula Gudlin Gunc Gustak Guterman Guzvinec

Habek Habian Habjanec Habola Habula Hacek Hadeljan Hadikan Hajdarovic Hajdinjak Halaberec Halas Halec Halic Halonja Hamer Hancic Hanzek Hanzic Haramija Haromet Hasa Hasnas Hatlak Hederic Heda Hegedis Hegedus Hemar Herak Herc Herceg Heric Herjavec Herlic Herman Hertaric Herzenjak Hizman Hlapcic Hlebar Hlebec Hlisc Hoblaj Hobor Holc Holcinger Horbec Hosnjak Hozjak Hozjan Hozmec Hranil Hranjec Hrastic Hrastovec Hrascanec Hrelja Hren Hresc Hrg Hrkac Hrupic Hrustek Hruska Hrzenjak Hudicek Hudin Hujs Hunjadi Hutinec

Igrec Ilijas Ipas Iskra Istvanovic Ivaci Ivacic Ivancic Ivancok Ivanec Ivanusa Ivanusic

Jadan Jagar Jagec Jagic Jaklin Jakopic Jaksic Jakupak Jalsovec Jalusic Jambor Jambresic Jambrosic Jambrovic Jancec Jankas Jankic Jankoci Jankolija Janusic Jarni Jedjud Jedut Jelencic Jelenic Jesen Jesenovic Jezeri Jezernik Jost Jug Juracic Jurak Juranic Juras Jurcan Jurcec Juretic Jurican Jurinec Jurinic Jurisaga Jurkek Jurkezi Jurkin Jurkovic Jurman Jurmic Jurovic Jursic Just

Kacun Kalamar Kalamari Kalinic Kalsan Kamenar Kamenic Kanizaj Kanoti Kapun Karazinec Karloci Karlovcec Katalenic Katancic Katanec Katona Kavran Keckes Kedmenec Kelemen Kelemenic Kelenc Kemec Kendel Kenjeres Kerhac Kerman Kernjak Kerovec Kinderic Kiralj Kiric Kis Kiscinal Kivac Klamfar Klaric Klasic Klekar Klemencic Klepec Klinec Klobucar Klobucaric Klovar Kljucaric Knapic Knechtl Knez Knezic Kobra Kocen Kocet Kocijan Kocevar Kocila Kocis Kodra Kolac Kolar Kolarek Kolaric Kolenic Kolenko Kolman Kolmanic Kolonic Komar Komorski Konc Konopljak Kontrec Kopasic Kopjar Koprivec Koraj Koren Korent Koritar Koros Korosec Korpar Korunek Korunic Kos Kosec Koser Kosi Kosmac Kostanjevic Kostel Kosak Kosar Koscak Kozar Kozaric Kozjak Koznjak Krajacic Kralic Kralj Kramar Kranjcec Kranjcic Kranjec Krauthaker Krcmar Krcmarek Kregar Kresinger Krikovic Kirstofic Krivak Krizman Krizaic Krizaj Krizan Krizanic Krklec Krleza Kropf Krsnik Kuselj Krznar Krznaric Kucandi Kucek Kuhanec Kuhar Kuharic Kukec Kukolj Kukovec Kukolic Kupec Kutnjak Kuzma Kuzman Kuzmic Kvakan

Labazan Lacko Ladasic Ladic Lajtman Lakatos Lakic Laptos Laszlo Lastavec Latin Lazar Lebar Lecek Legin Lehkec Lehki Lepen Lepoglavec Lesar Lesinger Lesjak Leskovec Lesnjak Levacic Levak Levancic Lilek Lipic Lipje Lisjak Logozar Loparic Lovrec Lovrek Lovrencic Lovretic Ludas Lukac Lukacic Lukman Luksa Ljubic

Macek Madar Madaric Magdalenic Magdic Magic Majc Majcen Majer Majeric Majnic Majsan Makar Makovac Maksan Malasic Malec Malek Malekoci Mali Malovic Maltar Maltaric Mandlin Marcijus Marcec Mardetko Maric Markac Markan Markulija Markusic Marodi Martan Martinec Martinjas Marton Marusic Masten Matan Mate Mati Matijacic Matijas Matijasec Matjan Matjanec Matjasic Matolek Matos Matosa Matosic Matoter Matulin Mavrek Medjimurec Medlobi Medved Megla Meglic Mernjak Mernjavec Mesarek Mesaric Mesaros Mesko Mezga Meznaric Mihalac Mihalec Mihalic Mihalincic Mihalkovic Mihinjac Mihocek Mihoci Mihocek Miholcek Mikac Mikec Mirlin Mikloska Mikolaj Mikolic Mikor Mikula Mikulan Mikulin Misir Mislovic Misic Mlakar Mlinarec Modlic Modric Moharic Mozes Molnar Moravec Mosmondor Mozek Mravljek Mraz Mrazje Mucic Mundjar Murakezi Murk Murkovic Mursic Mustac Mustak Mutvak

Nad Najman Narandja Necemer Nedeljko Nemec Nemet Nestic Novak Novakisin Novinic Novinscak Novosel Novoselec Njari

Obadic Okresa Olah Oletic Orehovec Oreski Ostrognjaj Ovcar

Pacandi Padaric Pahek Pajnogac Pajtak Palatinus Paler Palfi Palic Palnec Pancer Pandur Panic Patafta Patarcec Pavcec Pavlekovic Pavli Pecarko Pecatnik Peras Percac Percic Pergar Perger Perhoc Perko Persa Persak Persic Petak Petek Peter Petermanec Peti Petovari Petrac Petran Petric Petrino Pevec Pigac Pianec Piknjac Pintac Pintar Pintaric Piskor Pispek Pivar Placko Plaftak Plantak Plavec Plevnjak Pocek Podgorelec Podturic Podvez Podvezanec Pogorelec Pokolic Pokrivac Polak Polanec Poljanec Polski Pongrac Pongracic Posavec Posedi Posel Posmodi Postrasija Potaric Potocnjak Pozderec Poznic Pozgaj Pozgan Preloznjak Premus Prepelic Pristav Prprovic Prstec Pticek Pufek Pukaj Puklavec Puklek Puncec Puncikar Purgar Puric Pustaj

Radek Radik Radmanic Radovanec Radovic Raif Rainer Raich Rajher Rajter Rasperger Ratajec Ratkajec Raus Rebernik Rebok Rebrek Remenar Rep Repalust Repic Resetar Rezek Ribic Rihtarec Rihtaric Rob Rodek Rodi Rodik Rodak Rojko Rosic Ruzic Rozman Rumenjak Rumic Runjak Rus Rusak

Sabo Sabol Sabolcec Sabolec Sabolek Sabolic Sakac Sakal Saladi Salaj Sebestjen Secan Sedmak Segedi Selicanec Selina Sencar Serc Sermek Serpak Setnik Sever Siladi Sinko Sinkovic Sirc Sitar Sklepic Skok Skoliber Slama Slamek Slavicek Slunjski Smolec Smolek Smolkovic Smrk Smrtic Sobocan Sobocanec Sokac Sokacic Sokol Solar Soldat Somi Sontor Sovar Spahija Sraka Srebrnjak Srnec Srsa Srsan Stancec Stank Sternad Sternat Sterniscak Stipan Strah Strahija Strbad Strelec Strojko Sudec Susec Sutnjak

Šafar Šafaric Šafranic Šagi Šajn Šajnovic Šalamon Šalari Šalkovic Šanta Šantavec Šantak Šardi Šaric Šavora Šcavnicar Šcuri Šcuric Šegovic Šekutor Šela Šestak Šestan Šimic Šimon Šimonic Šimunko Šinko Šipek Šipos Škec Škoda Škorjanec Škrinjar Škrlec Škrobar Škvorc Šlibar Šolja Šoltic Šopar Šostaric Špicar Špilak Špilek Špiranec Špoljar Špoljaric Šprah Šprajc Šraj Štajerec Štefan Štefanec Štefanic Štefica Štefic Štefko Štefkovic Štefok Štefulj Štirinic Štukelj Šubasa Šubic Šulj Šupljika Švabelj Švec Švenda

Takac Talafant Talan Talas Taradi Tarandek Tekeli Telebuh Terbuc Tilosanec Tisaj Tislaric Tisler Tisleric Tisljar Tisljaric Tizaj Tkalcec Tkalcic Tkalec Tkalic Tokar Tomasek Tomasic Tomsic Toplak Toplek Toplicanec Topolko Topoljnak Topolovec Torok Tot Tota Trajbar Tratnjak Trbovic Treska Trnovcanec Trojak Trojko Trojnar Tropsa Trstenjak Trupkovic Tuksar Turek Turk

Ujlaki

Vabec Vadas Vadlja Vagaj Vajda Valpatic Vamplin Varosanec Varga Vargec Vargek Varovic Varsic Vas Vegi Veres Verhar Verli Vertes Veselko Vibovec Vibovic Vida Vidacic Videc Vidra Viher Vilic Vincek Vincetic Virgej Virovec Visnic Visnjaric Vitez Vitkovic Vizer Vlahek Vnuk Vodopija Vogrin Vogrinec Vojsk Vojvoda Volar Vozar Vrabec Vracic Vrancic Vranovic Vrazic Vrban Vrbancic Vrbanec Vrbanic Vrbnjak Vresk Vrhovski Vrsic Vrtaric Vuglac Vugrac Vugrincic Vuk Vuksic Vuraic Vuri Vurosic

Zadravec Zagorec Zamuda Zanjko Zidolec Zebec Zelenic Zerna Zidaric Zlatarek Zmazek Zobec Zobic Zorcec Zorko Zorman Zrinic Zver Zvonar Zvonarek Zvornik Zvosec

Žargar Žbulj Železnjak Žemljic Žerdin Žerjav Žganec Žganjar Žibek Židov Žiga Žignic Žilavec Žinic Žiskovic Živece Živulic Žizek Žlicar Žnidar Žnidaric Župan Županec Županic Žvorc

Jel moze na pm sta o prezimenu Šipoš?

Magor
07.10.2008., 13:00
Jel moze na pm sta o prezimenu Šipoš?

Sipos (čita se šipoš) je vrlo često mađarsko prezime (1.920.000 pogodaka na googleu).

síp = zviždaljka; sipos = (osoba) sa zviždaljkom /sa širokim značenjem: glazbenik/

šarić marušić
08.10.2008., 11:31
Prezimena Šarić i Marušić? Dali netko zna nešto,bio bih zahvalan...

Blond_Fairy
08.10.2008., 11:38
E, Danimire, genijalan si. :top:
Na žalost, mog prezimena nema na tvom popisu. :(

Blond_Fairy
08.10.2008., 11:40
evo nađoh i cjenu. 1200 kuna.

Ima li u svim knjižarama?

Ja bi u knjižari malo virnula za svoje prezime. :mig:

juanpablom
08.10.2008., 15:40

Marušić je prezime Arbanasa (Albanaca) u okolici Zadra. Nastalo je od Mar+uku a što to znači ne znam. No to ne mora značiti da su tvoji Marušići od tih Marušića.

crvenban
08.10.2008., 21:32
To je vjerojatno mađarsko prezime. Bernat je mađarski oblik imena Bernard. Od toga je imena izvedeno i prezime Bernatović.

znas li sto o porijeklu bernatovica,od kud su dosli i sl?
puno hvala

gabrijela001
09.10.2008., 08:03
Pozdrav! Pošto je privatna pošta Danimira Meglaja puna, ovim putem bih ga lijepo zamolila ako mi može poslati informacije u vezi prezimena Šajn.Hvala unaprijed!

The Great Duck
09.10.2008., 19:58
Zna li tko šta o prezimenima Matijević (iz okolice Karlovca),Berić (iz okolice Knina),Jurin i Gaćina (iz Primoštena i okolice,blizu Šibenika)?

wanderlei69
09.10.2008., 22:45
Dali možemo dobiti podatke o porijeklu prezimena Ambruš i Marton na e-mail adresu ficothegreat@yahoo.com. Unaprijed zahvaljujemo

da li netko zna povijest prezimena bengez ili bilo što o tome????

znaš
09.10.2008., 23:54
odakle potječe prezime VODOPIJA i kad se prvi put spominje
unaprijed hvala!

mustricolaris
10.10.2008., 13:17
Prezime Marušić se nalazi u okolici Omiša; odatle su neki preselili u Split tako da su u Splitu već od početka XVIII stoljeća.
Izgleda da su u Omiš došli iz obližnjih Poljica.
Danas još uvijek postoji naselje Marušići - na cesti iz Omiša u pravcu Makarske niti 5-6 km od Omiša.

šarić marušić
10.10.2008., 19:17
Prezime Marušić se nalazi u okolici Omiša; odatle su neki preselili u Split tako da su u Splitu već od početka XVIII stoljeća.
Izgleda da su u Omiš došli iz obližnjih Poljica.
Danas još uvijek postoji naselje Marušići - na cesti iz Omiša u pravcu Makarske niti 5-6 km od Omiša.

Tako nešto sam i ja cuo. Ima ih i u Rami , e sad kako su tamo dospjeli neznam...
Hvala na odgovoru.

šarić marušić
10.10.2008., 19:23
prezime Šarić? znam da ih ima puno i to je sve. izgleda mi ko da je nastalo stezanjem nekog duzeg prezimena.

Maxes
10.10.2008., 19:26
Može mi netko nešto reći o prezimenu Lasić? :ne zna:

Arne Saknusen
11.10.2008., 13:15
Molio bi pomoc vasih kolektivnih umova u vezi porijekla rijetkog prezimena Kalamir. Mislim da je to vjerojatno mladja varijanta Kalamer (sto je navodno bilo ime jednog Zagrebackog kanona, ali dokumenti i arhivi su mi nedostupni). Obiteljske tradicije navode do je ime porijeklom Madjarsko, ali ja nisam naisao na nikakve dokaze, mada se ime nalazi u Zapresicu, Brdovcu i Krizevcima. Pregled internet telefonskog imenika spominje slicno prezime Kalamari u Cakovcu, ali nemam objektivne podatke o povazanost. Bio bi zahvalan tkome god ima kakvu knjigu prezimena da mi malo prelista, ili ponudi svoje misljenje u vezi moguceg korijena prezimena, takodjer i zadnjem djelom "mir". Dosad istrazene mogucnosti-(Latinski-Calamus-slama/nalitpero-posude za tintu?, StarooHrvatski- visak?)
Unaprijed Hvala-http://www.forum.hr/images/smilies/Hail.gif

balkanski pastuh
11.10.2008., 15:57
Marušić je prezime Arbanasa (Albanaca) u okolici Zadra. Nastalo je od Mar+uku a što to znači ne znam. No to ne mora značiti da su tvoji Marušići od tih Marušića.

Marušića ima od Savudrije pa do Konavla.

Magor
11.10.2008., 16:22
Molio bi pomoc vasih kolektivnih umova u vezi porijekla rijetkog prezimena Kalamir. Mislim da je to vjerojatno mladja varijanta Kalamer (sto je navodno bilo ime jednog Zagrebackog kanona, ali dokumenti i arhivi su mi nedostupni). Obiteljske tradicije navode do je ime porijeklom Madjarsko, ali ja nisam naisao na nikakve dokaze, mada se ime nalazi u Zapresicu, Brdovcu i Krizevcima.

U Mađarskoj postoji samo 'Kal(a)már'. Vrlo često prezime. Kalmár znači trgovac.

razvodnik
12.10.2008., 18:49
Baš neki dan san dobio na poklon enciklopediju hrvatskih prezimena strašno debelu knjigu posvećenu akademiku Vlatku Pavletiću. U njoj se nalazi detaljan opis podrijetla,brojnosti i rasprostranjenosti 10 312 najbrojnijih Hrvatskih prezimena. Raspitajte se za nju.

šarić marušić
13.10.2008., 18:09
Baš neki dan san dobio na poklon enciklopediju hrvatskih prezimena strašno debelu knjigu posvećenu akademiku Vlatku Pavletiću. U njoj se nalazi detaljan opis podrijetla,brojnosti i rasprostranjenosti 10 312 najbrojnijih Hrvatskih prezimena. Raspitajte se za nju.

aj napisi sta pise za šarić i marušić ak ti nije problem

razvodnik
13.10.2008., 19:15
aj napisi sta pise za šarić i marušić ak ti nije problem

Šarići su pretežito Hrvati većim dijelom iz okolice Makarske,vrlo rijetko srbi(oko Knina) te bošnjaci oko Tuzle.Najviše ih je u zadnjih sto godina rođeno u Župi kraj Makarske i Dragama kraj Biograda na moru. u tim mjestima svaki šesti stanovnik je Šarić. Danas ih ima u Hrvatskoj 7 300 u preko 2 000 domaćinstava. najviše ih je u Zagrebu. Marušići takođe većinom Hrvati iz okolice Zadra a neki izvori kažu iz Albanije te Hercegovine,okolica Omiša te Vukovar. Vrlo rijetko su Srbi te Talijani iz Umaga. U zadnjih sto godina najviše ih je rođeno u Marušićima kraj Omiša. Danas ih ima u Hrvatskoj oko 3 600 u 1200 domaćinstava. Zauzima 77 misto po brojnosti u Hrvatskoj. Najviše ih je u Zagrebu. Nego reci ti meni imaš li ti ikakve veze sa Omišem? Tu ima i Šarića i Marušića?

Arne Saknusen
14.10.2008., 05:17

Cuo sam za tu knjigu, ali po sto zivim u Australiji mal mi je nedostupno, a mos mislit koliko bi mi carinu oderali da ju narucim. Bio bi ti puno zahvalan ako bi mi mogao prelistat prezime Kalamir pa u kratko opisati sto se navodi. Nevjerujem da bi bilo strahovito puno za procitati, po sto nas nema puno...:s:cerek:

Arne Saknusen
14.10.2008., 07:16
U Mađarskoj postoji samo 'Kal(a)már'. Vrlo često prezime. Kalmár znači trgovac.

Pregledao sam Hungarian/English rijecnik sto pise da Kalmar znaci nesto kao svercer, a da trgovac je kereskedo. Mozes li malo opsirnije usporediti te rijeci. Usput, molim te da objasnis kako se izgovori Kalmár na Madjarskom.
Puno hvala na trudu i pozdrav is Sydneya

Magor
14.10.2008., 07:54
Pregledao sam Hungarian/English rijecnik sto pise da Kalmar znaci nesto kao svercer, a da trgovac je kereskedo. Mozes li malo opsirnije usporediti te rijeci. Usput, molim te da objasnis kako se izgovori Kalmár na Madjarskom.

Kalmár/kalamár je starinska riječ (danas ova riječ ima blago pejorativno značenje, ali samo danas). Kereskedő je relativna nova riječ. Kereskedő i kalmár/kalamár znači trgovac, sinonimi su.

npr.: Venecijski trgovac od Shakespearea na mađarskom je 'Velencei kalmár'.

Izgovor?
Hrvatski jezik nema mađarskog glasa 'a'. (mađ. 'a' = između 'o' i hrv. 'a')
mađ. 'á' = hrv. 'a'
Dakle: K(a/o)l(a/o)mar

calaz
14.10.2008., 08:06
Zna li netko nešto o prezimenu Žalac?
Bio bih jako zahvalan

šarić marušić
14.10.2008., 17:44
Šarići su pretežito Hrvati većim dijelom iz okolice Makarske,vrlo rijetko srbi(oko Knina) te bošnjaci oko Tuzle.Najviše ih je u zadnjih sto godina rođeno u Župi kraj Makarske i Dragama kraj Biograda na moru. u tim mjestima svaki šesti stanovnik je Šarić. Danas ih ima u Hrvatskoj 7 300 u preko 2 000 domaćinstava. najviše ih je u Zagrebu. Marušići takođe većinom Hrvati iz okolice Zadra a neki izvori kažu iz Albanije te Hercegovine,okolica Omiša te Vukovar. Vrlo rijetko su Srbi te Talijani iz Umaga. U zadnjih sto godina najviše ih je rođeno u Marušićima kraj Omiša. Danas ih ima u Hrvatskoj oko 3 600 u 1200 domaćinstava. Zauzima 77 misto po brojnosti u Hrvatskoj. Najviše ih je u Zagrebu. Nego reci ti meni imaš li ti ikakve veze sa Omišem? Tu ima i Šarića i Marušića?

Izgleda da imam. hvala

razvodnik
14.10.2008., 18:41
Cuo sam za tu knjigu, ali po sto zivim u Australiji mal mi je nedostupno, a mos mislit koliko bi mi carinu oderali da ju narucim. Bio bi ti puno zahvalan ako bi mi mogao prelistat prezime Kalamir pa u kratko opisati sto se navodi. Nevjerujem da bi bilo strahovito puno za procitati, po sto nas nema puno...:s:cerek:
U knjizi piše Kalamiri su Hrvati najvećim djelom iz Zaprešića. U zadnjih sto godina najviše ih je rođeno u Zaprešiću. danas u Hrvatskoj ih ima 80 u preko 30 domaćinstava isti broj ih je bio i sredinom prošlog stoljeća,uz manji pad.

razvodnik
14.10.2008., 19:29
[

QUOTE=šarić marušić;16565653]Izgleda da imam. hvala[/QUOTETO
To gusaru!!!!!!!!!!

Arne Saknusen
14.10.2008., 21:56
Zahvaljujem Vam se Magoru i Razvodniku na pomoci. Vi ste prva liga!:s

kraftwerk
14.10.2008., 22:23
ja čula da je postojao hokejaš HITI.
Dva čak. Rudi i Gorazd

El Cid
15.10.2008., 08:09
Igrao sma Rumunjsku ligu u Manageru,i vidio da ima dosta orezimena Tudor...

Čije je to prezime,Cincarkso,Vlaško,Rumunjsko?

Kloki
16.10.2008., 04:43
Tudor je od grč. Theodōros (θεός + δώρον) tj. Bog + poklon.

Slično značenje ima ime Bogdan.

Eng. -Theodore
Njem. - Theodor
Rus. - Fyodor
Tal. - Teodoro
Bug. - Todor
Rum. - Tudor
Vel. - Tewdr

Velšani su porijeklom "vlasi".

Tudor was the son of Welsh courtier Owain Tewdr (anglicised to "Owen Tudor")

http://en.wikipedia.org/wiki/Tudor_dynasty

mustricolaris
17.10.2008., 09:25
Igrao sma Rumunjsku ligu u Manageru,i vidio da ima dosta orezimena Tudor...

Čije je to prezime,Cincarkso,Vlaško,Rumunjsko?

Ne znam čije je ali znam da ga ima na Hvaru. A budući da su Hvar osnovali još stari Grci u IV st. p.ne.e.....

Maxes
18.10.2008., 20:00
Zna netko porijeklo prezimena Lasić? :ne zna:

Svard
19.10.2008., 15:02
Mene zanimaju prezimena Vrbanec i Vuković, pa ako netko zna podrijetlo i značenje itd. bio bih jako zahvalan ^^.

Unaprijed hvala

The Great Duck
25.10.2008., 14:31
Zna li tko šta o prezimenima Matijević (iz okolice Karlovca),Berić (iz okolice Knina),Jurin i Gaćina (iz Primoštena i okolice,blizu Šibenika)?
Alo?

assassin
25.10.2008., 15:03
Evo, mene zanima prezime Vlahoviček- nešto sam čuo da je iz češke ili tako negdje.
Pa, jel može netko pogedati u t knjigu i napisati nešto kratko o tom prezimenu?

Hvala :top:

Maddie
25.10.2008., 20:51
može koja o prezimenu Anić?Hvala

Road_Warrior
26.10.2008., 05:25
A gdje li je nastalo stvarno jako često prezime Marić? Može li se uci u trag?

markolopolos
26.10.2008., 06:12
Znam da svi to rade,ali zanima me moje porijeklo,pa kad se nađe vremena može li koja o preimenu Širac.

margi2604
29.10.2008., 15:16
Posjedujem podatke o sljedecim prezimenima (mjesto i godina prvoga spomena,od cega je nastalo) pa ako se netko preziva tako mogu mu na PM ili javno napisati sve sto znam o njegovom prezimenu.Napominjem da tih podataka nema na netu,da ne bi netko pomislio da kopiram.
Lista prezimena je:

Aldic Alt Ambrus Aderlin Andrasec Andrasek Androcec Andjel Agel Antalasic Antokulj Antolasic Antolek Antolius Antoncic

Bestijanic Bacinger Bais (Bajs, Bajz) Bajkovec Bajzek Bakac Baksa Balasko Balaz Balent Balenta Bali Balac Balog Ban Banek Barabas Baranic Barat Barbaric Baric Barila Barlovic Bartolic Basa Basek Basnec Bauer Becaj Bedekovic Bedenicki Bedi Belavic Belec Belencic Belicanec Belic Beliga Belovari Belovic Benc Bence Bengez Benko Benkovic Berljak Bermanec Bernad Bernat Besedilo Bestijanic Beti Bezek Biber Bihar Bijac Bister Bistrovic Biskup Blagovi Blagus Blaguha Baskovic Blazinaric Blazek Blezeka Blezekovic Blazic Blazinic Blazon Blazona Blesc Bobicanec Bobic Bockaj Bogdanus Bogomolec Bohanec Bohenec Boj Borko Borkovina Borovic Borsic Borzek Boz Bracko Bradac Bradovic Branilovic Branisa Branovic Bratic Bratinscak Bratjanscak Bratkovic Bregovic Brez Brezaric Breznik Brezovacki Brezovec Brljak Brodaric Brozovic Bruec Brumec Brumen Bubek Buhanec Bujan Bujanic Bukovcak Bukovec Bukovic Bukovscak

Canjuga Car Cecarko Ceci Cenko Cerkovic Cerovec Cesar Ciceli Cigan Ciglar Ciglaric Cilar Cimerman Cmrecak Cofek Conar Crnec Crncec Cvek Cvetko Cvija Calopek Canadi Canaki, Cavlek Ceh Cekunec Cemerika Citus Cizmadija Cizmesija Cmrlec Conkas Crep Crncec Cuckin Cuk Cukulic Curin

David Deban Debelec Debeljak Debic Derk Dervenkar Detoni Dezdek Dobos Dobosic Dobranic Dobranski Dobrovolec Dobrovoljec Dodlek Dojcic Dokleja Dolar Dolencic Dolenec Dolovic Domijanic Dominic Dominik Dominko Domjanic Dovecar Dovecer Dravec Dretar Drk Drvenkar Drzanic Dudek Dugan Duhovic Dunjko Dvanajscak Dvorscak

Faic Fais Fajfar Farkas Fazon Feges Fekonja Feletar Ferenc Ferlin Fic Files Filipan Filipic Fiolic First Fischer Fiser Flac Fleten Flincec Flisar Flojhar Florijanic Florjanic Foder Fodor Fortner Francic Frankovic Fras Friscic Fucko Fuler Fundak Furdi Fuss

Gadanec Gajnik Gal Galovic Gaspar Gasparic Gasparlin Gazdek Genc Gerencer Gersic Gjungjus Gjuran Gjurgjek Glavak Glavina Glavnik Globar Globlek Glogovec Godina Godinic Gojnik Golenja Golob Golombos Golub Gombar Goricaj Goricanec Goricki Gornicec Gornik Gorupic Gosaric Gotal Govedic Grabant Grabar Grabrovic Gradiscaj Grahovec Granater Granatir Grbavec Gregoran Gregoras Gregoric Gregorincic Gregurec Greguric Grgan Gregec Grivec Grof Grozdek Gruber Grubic Grudic Grula Gudlin Gunc Gustak Guterman Guzvinec

Habek Habian Habjanec Habola Habula Hacek Hadeljan Hadikan Hajdarovic Hajdinjak Halaberec Halas Halec Halic Halonja Hamer Hancic Hanzek Hanzic Haramija Haromet Hasa Hasnas Hatlak Hederic Heda Hegedis Hegedus Hemar Herak Herc Herceg Heric Herjavec Herlic Herman Hertaric Herzenjak Hizman Hlapcic Hlebar Hlebec Hlisc Hoblaj Hobor Holc Holcinger Horbec Hosnjak Hozjak Hozjan Hozmec Hranil Hranjec Hrastic Hrastovec Hrascanec Hrelja Hren Hresc Hrg Hrkac Hrupic Hrustek Hruska Hrzenjak Hudicek Hudin Hujs Hunjadi Hutinec

Igrec Ilijas Ipas Iskra Istvanovic Ivaci Ivacic Ivancic Ivancok Ivanec Ivanusa Ivanusic

Jadan Jagar Jagec Jagic Jaklin Jakopic Jaksic Jakupak Jalsovec Jalusic Jambor Jambresic Jambrosic Jambrovic Jancec Jankas Jankic Jankoci Jankolija Janusic Jarni Jedjud Jedut Jelencic Jelenic Jesen Jesenovic Jezeri Jezernik Jost Jug Juracic Jurak Juranic Juras Jurcan Jurcec Juretic Jurican Jurinec Jurinic Jurisaga Jurkek Jurkezi Jurkin Jurkovic Jurman Jurmic Jurovic Jursic Just

Kacun Kalamar Kalamari Kalinic Kalsan Kamenar Kamenic Kanizaj Kanoti Kapun Karazinec Karloci Karlovcec Katalenic Katancic Katanec Katona Kavran Keckes Kedmenec Kelemen Kelemenic Kelenc Kemec Kendel Kenjeres Kerhac Kerman Kernjak Kerovec Kinderic Kiralj Kiric Kis Kiscinal Kivac Klamfar Klaric Klasic Klekar Klemencic Klepec Klinec Klobucar Klobucaric Klovar Kljucaric Knapic Knechtl Knez Knezic Kobra Kocen Kocet Kocijan Kocevar Kocila Kocis Kodra Kolac Kolar Kolarek Kolaric Kolenic Kolenko Kolman Kolmanic Kolonic Komar Komorski Konc Konopljak Kontrec Kopasic Kopjar Koprivec Koraj Koren Korent Koritar Koros Korosec Korpar Korunek Korunic Kos Kosec Koser Kosi Kosmac Kostanjevic Kostel Kosak Kosar Koscak Kozar Kozaric Kozjak Koznjak Krajacic Kralic Kralj Kramar Kranjcec Kranjcic Kranjec Krauthaker Krcmar Krcmarek Kregar Kresinger Krikovic Kirstofic Krivak Krizman Krizaic Krizaj Krizan Krizanic Krklec Krleza Kropf Krsnik Kuselj Krznar Krznaric Kucandi Kucek Kuhanec Kuhar Kuharic Kukec Kukolj Kukovec Kukolic Kupec Kutnjak Kuzma Kuzman Kuzmic Kvakan

Labazan Lacko Ladasic Ladic Lajtman Lakatos Lakic Laptos Laszlo Lastavec Latin Lazar Lebar Lecek Legin Lehkec Lehki Lepen Lepoglavec Lesar Lesinger Lesjak Leskovec Lesnjak Levacic Levak Levancic Lilek Lipic Lipje Lisjak Logozar Loparic Lovrec Lovrek Lovrencic Lovretic Ludas Lukac Lukacic Lukman Luksa Ljubic

Macek Madar Madaric Magdalenic Magdic Magic Majc Majcen Majer Majeric Majnic Majsan Makar Makovac Maksan Malasic Malec Malek Malekoci Mali Malovic Maltar Maltaric Mandlin Marcijus Marcec Mardetko Maric Markac Markan Markulija Markusic Marodi Martan Martinec Martinjas Marton Marusic Masten Matan Mate Mati Matijacic Matijas Matijasec Matjan Matjanec Matjasic Matolek Matos Matosa Matosic Matoter Matulin Mavrek Medjimurec Medlobi Medved Megla Meglic Mernjak Mernjavec Mesarek Mesaric Mesaros Mesko Mezga Meznaric Mihalac Mihalec Mihalic Mihalincic Mihalkovic Mihinjac Mihocek Mihoci Mihocek Miholcek Mikac Mikec Mirlin Mikloska Mikolaj Mikolic Mikor Mikula Mikulan Mikulin Misir Mislovic Misic Mlakar Mlinarec Modlic Modric Moharic Mozes Molnar Moravec Mosmondor Mozek Mravljek Mraz Mrazje Mucic Mundjar Murakezi Murk Murkovic Mursic Mustac Mustak Mutvak

Nad Najman Narandja Necemer Nedeljko Nemec Nemet Nestic Novak Novakisin Novinic Novinscak Novosel Novoselec Njari

Pacandi Padaric Pahek Pajnogac Pajtak Palatinus Paler Palfi Palic Palnec Pancer Pandur Panic Patafta Patarcec Pavcec Pavlekovic Pavli Pecarko Pecatnik Peras Percac Percic Pergar Perger Perhoc Perko Persa Persak Persic Petak Petek Peter Petermanec Peti Petovari Petrac Petran Petric Petrino Pevec Pigac Pianec Piknjac Pintac Pintar Pintaric Piskor Pispek Pivar Placko Plaftak Plantak Plavec Plevnjak Pocek Podgorelec Podturic Podvez Podvezanec Pogorelec Pokolic Pokrivac Polak Polanec Poljanec Polski Pongrac Pongracic Posavec Posedi Posel Posmodi Postrasija Potaric Potocnjak Pozderec Poznic Pozgaj Pozgan Preloznjak Premus Prepelic Pristav Prprovic Prstec Pticek Pufek Pukaj Puklavec Puklek Puncec Puncikar Purgar Puric Pustaj

Radek Radik Radmanic Radovanec Radovic Raif Rainer Raich Rajher Rajter Rasperger Ratajec Ratkajec Raus Rebernik Rebok Rebrek Remenar Rep Repalust Repic Resetar Rezek Ribic Rihtarec Rihtaric Rob Rodek Rodi Rodik Rodak Rojko Rosic Ruzic Rozman Rumenjak Rumic Runjak Rus Rusak

Sabo Sabol Sabolcec Sabolec Sabolek Sabolic Sakac Sakal Saladi Salaj Sebestjen Secan Sedmak Segedi Selicanec Selina Sencar Serc Sermek Serpak Setnik Sever Siladi Sinko Sinkovic Sirc Sitar Sklepic Skok Skoliber Slama Slamek Slavicek Slunjski Smolec Smolek Smolkovic Smrk Smrtic Sobocan Sobocanec Sokac Sokacic Sokol Solar Soldat Somi Sontor Sovar Spahija Sraka Srebrnjak Srnec Srsa Srsan Stancec Stank Sternad Sternat Sterniscak Stipan Strah Strahija Strbad Strelec Strojko Sudec Susec Sutnjak

Šafar Šafaric Šafranic Šagi Šajn Šajnovic Šalamon Šalari Šalkovic Šanta Šantavec Šantak Šardi Šaric Šavora Šcavnicar Šcuri Šcuric Šegovic Šekutor Šela Šestak Šestan Šimic Šimon Šimonic Šimunko Šinko Šipek Šipos Škec Škoda Škorjanec Škrinjar Škrlec Škrobar Škvorc Šlibar Šolja Šoltic Šopar Šostaric Špicar Špilak Špilek Špiranec Špoljar Špoljaric Šprah Šprajc Šraj Štajerec Štefan Štefanec Štefanic Štefica Štefic Štefko Štefkovic Štefok Štefulj Štirinic Štukelj Šubasa Šubic Šulj Šupljika Švabelj Švec Švenda

Takac Talafant Talan Talas Taradi Tarandek Tekeli Telebuh Terbuc Tilosanec Tisaj Tislaric Tisler Tisleric Tisljar Tisljaric Tizaj Tkalcec Tkalcic Tkalec Tkalic Tokar Tomasek Tomasic Tomsic Toplak Toplek Toplicanec Topolko Topoljnak Topolovec Torok Tot Tota Trajbar Tratnjak Trbovic Treska Trnovcanec Trojak Trojko Trojnar Tropsa Trstenjak Trupkovic Tuksar Turek Turk

Ujlaki

Vabec Vadas Vadlja Vagaj Vajda Valpatic Vamplin Varosanec Varga Vargec Vargek Varovic Varsic Vas Vegi Veres Verhar Verli Vertes Veselko Vibovec Vibovic Vida Vidacic Videc Vidra Viher Vilic Vincek Vincetic Virgej Virovec Visnic Visnjaric Vitez Vitkovic Vizer Vlahek Vnuk Vodopija Vogrin Vogrinec Vojsk Vojvoda Volar Vozar Vrabec Vracic Vrancic Vranovic Vrazic Vrban Vrbancic Vrbanec Vrbanic Vrbnjak Vresk Vrhovski Vrsic Vrtaric Vuglac Vugrac Vugrincic Vuk Vuksic Vuraic Vuri Vurosic

Zadravec Zagorec Zamuda Zanjko Zidolec Zebec Zelenic Zerna Zidaric Zlatarek Zmazek Zobec Zobic Zorcec Zorko Zorman Zrinic Zver Zvonar Zvonarek Zvornik Zvosec

Žargar Žbulj Železnjak Žemljic Žerdin Žerjav Žganec Žganjar Žibek Židov Žiga Žignic Žilavec Žinic Žiskovic Živece Živulic Žizek Žlicar Žnidar Žnidaric Župan Županec Županic Žvorc

Mene zanimaju prezimena Jambrosic i Bukovic.Mozete mi poslati na mail-margi2604@net.hr

ivanivanic
29.10.2008., 20:50
A gdje li je nastalo stvarno jako često prezime Marić? Može li se uci u trag?

etnicko hrvatsko prezime,proizislo iz hrvatskog zenskog imena,mara/mare.prezime se prvi puta javlja u imotsko-
duvanjskoj krajini,posto je taj hrvatski kraj imao najvece
iseljenje imas to prezime od triglava do djevdjelije.
no,svi koji nose to prezime su etnicki Hrvati.koji su
se s vremenom u novim sredinama asimiliraili i postajali
sto "srbi" sto "slovenci" sto "crnogorci".

K_e_N_s_A_i_1
30.10.2008., 18:23

Za prezime Raštegorac možeš pogledati na mojoj stranici: http://www.petar-zulj.iz.hr/html/prezimena/zulj.php
A za Grgić također isto na ovom linku: http://www.petar-zulj.iz.hr/html/prezimena/colic-cosic-brstilo.php

arci 21
02.11.2008., 14:06
Interesira me da li neko zna za prezime Kifing? To pise na spomeniku zene koja je umrla 1912. Bila je Austrijanka 100%( umrla sa 41.)
Posto googlanjem nisam nista pronasla, mozete mi pomoci sa varijacijama prezimena (koje se vjerojatno drugacije pise od ove Vukove metode) i podrijetlom- mjestom u Austriji, iz kojeg ta obitelj potjece. . Navodno je bila Becanka u sto ja sumnjam,:rolleyes: ali sve je moguce. .

pisanje_radova
03.11.2008., 00:26
zna li netko nešto o porijetlu prezimena manjgotić (Rijeka)

Magor
03.11.2008., 14:32
Interesira me da li neko zna za prezime Kifing? To pise na spomeniku zene koja je umrla 1912. Bila je Austrijanka 100%( umrla sa 41.)
Posto googlanjem nisam nista pronasla, mozete mi pomoci sa varijacijama prezimena (koje se vjerojatno drugacije pise od ove Vukove metode)

ü => i

Küfing?
Küfing postoji, rijetko njemačko prezime.

arci 21
03.11.2008., 15:00
Magor, veliko hvala:) i ovo je neka smjernica. . Sad mi treba saznati, otkud u Austriji. . .

carof95
03.11.2008., 21:17
e jel bi mi mogo netko nać podrijetlo prezimena "mrla"

Michael Collins
03.11.2008., 23:01
Bio sam dans u knjižnici viditi onaj prezimenik u tri knjige,kad ono, samo popis sela, i kojih prezimena ima u tim selima, nikakve povijesti,zavičaja,objašnjenja porijekla... :flop:

adriatica
03.11.2008., 23:31
etnicko hrvatsko prezime,proizislo iz hrvatskog zenskog imena,mara/mare.prezime se prvi puta javlja u imotsko-
duvanjskoj krajini,posto je taj hrvatski kraj imao najvece
iseljenje imas to prezime od triglava do djevdjelije.
no,svi koji nose to prezime su etnicki Hrvati.koji su
se s vremenom u novim sredinama asimiliraili i postajali
sto "srbi" sto "slovenci" sto "crnogorci".

Nemoj me krivo shvatiti, ali u vrijeme nastanka prezimena (12-16
st.) Hrvatska nacionalna svijest nije bila "probuđena" niti su se ti ljudi smatrali pripadnicima "etničkih Hrvata" :mig:

arci 21
04.11.2008., 08:36
Prezime Pozar (mamino djevojacko, s tim da je njen otac i sva djeca rodjeni u Sarajevu), korijen iz Slovenije=Pivka ,selo Kal, a cula sam da ih ima u Hrvatskoj ?? i da su iz Hrvatske otisli u Sloveniju . . zna li ko nesta o tome ??:ne zna:

Magor
04.11.2008., 15:13
Prezime Pozar (mamino djevojacko, s tim da je njen otac i sva djeca rodjeni u Sarajevu), korijen iz Slovenije=Pivka ,selo Kal, a cula sam da ih ima u Hrvatskoj ?? i da su iz Hrvatske otisli u Sloveniju . . zna li ko nesta o tome ??:ne zna:

To je zanimljivo.
Pozsár (č. se: Požar) je često prezime u Mađarskoj (42.000 pogodaka na Googleu). Pozsár je narodni naziv za šaran.
U Mađarskoj postoji i selo Kál, u županiji Heveš. Uz to, Kál je čest toponim (budući da je Kál ime jednog mađarskog roda/plemena).

Samo kao zanimljivost... :D

arci 21
04.11.2008., 22:21
Magor:)Ovo je jako zanimljivo !
Zaboravila sam reci za Pozare , da su navodno iz Petrinje krenuli u Sloveniju..

Nesto razmisljam, kako bi bilo zanimljivo da forumasi napisu recimo bar 4 prezimena (ukoliko znaju) od svoje dvije bake i dva djeda. .(bez navodjenja koje je rodjeno prezime forumasa/ice. .
koliko bi se nas ovdje pronaslo neke krvne veze:kava:

tigrica1
05.11.2008., 03:44
Nesto razmisljam, kako bi bilo zanimljivo da forumasi napisu recimo bar 4 prezimena (ukoliko znaju) od svoje dvije bake i dva djeda. .(bez navodjenja koje je rodjeno prezime forumasa/ice. .

Zanimaju me prezimena KAVRAN, BIONDIĆ i GENC (četvrtog se ne mogu sjetiti, sutra ću provjerit :D )
pa ako netko zna nešto o njima.. :top:
Hvala

Kloki
05.11.2008., 09:33
Magor:)Ovo je jako zanimljivo !
Zaboravila sam reci za Pozare , da su navodno iz Petrinje krenuli u Sloveniju..

I ja sam za samo ne želim biti prvi...:D

:kava:

arci 21
05.11.2008., 13:51
Dobro:)Krecem: Radic (nadimak uz prezime Talijanovic),Pozar,Arapovic,Blazevic !
Hajmo dalje
:hekla:

K_e_N_s_A_i_1
05.11.2008., 15:53
Pozdrav!
Moze li mi netko reci nesto o prezimenu Manfred, znam jedino da su Njemci.
Zahvaljujem.

hercegovac1981
06.11.2008., 10:34
Zna netko porijeklo prezimena Lasić? :ne zna:

Hercegovačko porijeklo prezimena, najviše zastupljeno u općinama Široki Brijeg i Mostar ako se ne varam. Ima ih dosta i u Dubrovačko-neretvanskoj županiji.

Wulpes
06.11.2008., 14:32
Zna li netko porijeklo prezimena Kolobarić?
Eto, baš me zanima.
Inače, mislim da je ova tema odlična, veoma zanimljiva.

Sve pohvale!

karlovac_guy
06.11.2008., 14:40
U skladu sa onim prijedlogom o 4 prezimena:
Bračić, Mihajlović, Štulac i Jasnić.

Ima podataka? Može i na PM.

Gluskab
06.11.2008., 23:25
U skladu sa onim prijedlogom o 4 prezimena:
Bračić, Mihajlović, Štulac i Jasnić.

Ima podataka? Može i na PM.

Jedini Mihajlovići u Hrvata za koje sam čuo su porijeklom iz Hercegovine, iz Popova polja,odakle su se raselili nakon drugog svjetskog rata. Njihovi potomci sada žive u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Možda ima i drugih Mihajlovića Hrvata, koji im nisu rod,ali nisam upućen.

Veliki pozz.

Aryan
07.11.2008., 07:58
jel zna tko kaj o prezimenu Lovrić, iz sreišnje Hrvatske

Kloki
07.11.2008., 13:24
Bošnjak
Ukalović (djed i baka :D)
Zovko

:mig:

Gluskab
07.11.2008., 18:08
Jel itko zna išta o prezimenima Čale, Pešorda i Zovak?

Pešorde su porijeklom isti rod (pleme) s Milošima i Evićima. Potomci Vignja Miloševića iz Kočerina(kraj 14. stoljeća)

MurgaDrot
08.11.2008., 20:22
- Harambasic!!! Trazio sam i vidio sam da ima dosta Bosnjaka i Srba sa tim prezimenom... Pa ako mi neko moze nesto reci bio bi zahvalan... :confused:

Nomen Nescio
08.11.2008., 21:33
To je zanimljivo.
Pozsár (č. se: Požar) je često prezime u Mađarskoj (42.000 pogodaka na Googleu). Pozsár je narodni naziv za šaran.
U Mađarskoj postoji i selo Kál, u županiji Heveš. Uz to, Kál je čest toponim (budući da je Kál ime jednog mađarskog roda/plemena).

Samo kao zanimljivost... :D

44.000 pogodaka :D

Nego-ako već nije išlo, setio sam se nečeg.

Horvat-što se zna o tome? Zanima me hrvatsko prezime ili madžarsko, vidim madžari ga po vojvodini imaju? (6.860.000 na google :D )

Gluskab
08.11.2008., 21:39
- Harambasic!!! Trazio sam i vidio sam da ima dosta Bosnjaka i Srba sa tim prezimenom... Pa ako mi neko moze nesto reci bio bi zahvalan... :confused:

Harambašić, [kao i varijanta Arambašić] dolazi od riječi Harambaša,a to je naziv za vođu čete hajduka (Tur. haram-grijeh,prijestup i baša-glava,dakle glavar prijestupnika u doslovnom prijevodu). Prezime je moglo nastati u svim krajevima pod Turskom vlasti,gdje god je bilo hajduka i njihovih harambaša. A za detaljnije podatke o svakoj pojedinoj obiteljskoj liniji s tim prezimenom treba im proučiti geneologijske podatke tj crkvene knjige i slično, jer je sasvim izvjesno da nisu svi istog porijekla.

MurgaDrot
08.11.2008., 22:05
Harambašić, [kao i varijanta Arambašić] dolazi od riječi Harambaša,a to je naziv za vođu čete hajduka (Tur. haram-grijeh,prijestup i baša-glava,dakle glavar prijestupnika u doslovnom prijevodu). Prezime je moglo nastati u svim krajevima pod Turskom vlasti,gdje god je bilo hajduka i njihovih harambaša. A za detaljnije podatke o svakoj pojedinoj obiteljskoj liniji s tim prezimenom treba im proučiti geneologijske podatke tj crkvene knjige i slično, jer je sasvim izvjesno da nisu svi istog porijekla.

- Ispade ja Turcin...hehe :lol: ... Hvala... :top:

Gluskab
09.11.2008., 00:47
- Ispade ja Turcin...hehe :lol: ... Hvala... :top:

Ne ispade Turčin :lol: nego hajduk. Normalno da su Turci dali harambašama naziv jer su imali s njima problema,dok recimo,Japanci,Meksikanci i sl nisu pa zato termin dolazi iz Turskog,a ne Japanskog :mig: A ne mislim baš da bi neki hajdučki harambaša mogao biti Turčin,konkretno,predak Arabašića u Perkoviću kraj Šibenika bio je harabaša Stipan s Livanjskog polja,krajem 17. stoljeća. Teško bi njemu neko mogao biti iz Ankare:p.

MurgaDrot
09.11.2008., 02:26
Ne ispade Turčin :lol: nego hajduk. Normalno da su Turci dali harambašama naziv jer su imali s njima problema,dok recimo,Japanci,Meksikanci i sl nisu pa zato termin dolazi iz Turskog,a ne Japanskog :mig: A ne mislim baš da bi neki hajdučki harambaša mogao biti Turčin,konkretno,predak Arabašića u Perkoviću kraj Šibenika bio je harabaša Stipan s Livanjskog polja,krajem 17. stoljeća. Teško bi njemu neko mogao biti iz Ankare:p.

- Aha ma nisam te dobro onda skuzio iz onog prvog odgovora... :mig: , pravo sam se zabrinuo da mi omer pasa latas nije nesto u rodu... :top:

Gluskab
09.11.2008., 02:47
- Aha ma nisam te dobro onda skuzio iz onog prvog odgovora... :mig: , pravo sam se zabrinuo da mi omer pasa latas nije nesto u rodu... :top:

Ma kakvi... Omer paša Latas je samo zamaskiran u Turčina i pašu,jer je kažu pronevjerio neke pare,pa prebjegao preko granice zato jer je tada važilo da Bosna ne izručuje svoje građane:kava:

Gluskab
09.11.2008., 02:52
Latasa bi mogli nazvati Harampaša

Gluskab
09.11.2008., 02:55
Latas je haram paša:lol:

MurgaDrot
09.11.2008., 04:45
Ma kakvi... Omer paša Latas je samo zamaskiran u Turčina i pašu,jer je kažu pronevjerio neke pare,pa prebjegao preko granice zato jer je tada važilo da Bosna ne izručuje svoje građane:kava:

- Prije bi rekao da mu je dr. Ognjen Simic nesto u rodu, nego ja... :kava:

Magor
09.11.2008., 06:30
Horvat-što se zna o tome? Zanima me hrvatsko prezime ili madžarsko, vidim madžari ga po vojvodini imaju? (6.860.000 na google :D )

Horváth - 9.080.000

Hrvatsko, mađarsko, svejedno je. Imaju ga i Mađari, Hrvati, Slovenci, Slovaci, Cigani itd.
Horváth znači Hrvat ili osoba iz Hrvatske/Balkana/juga. Nisu svi (bivši) Hrvati jer npr. među mađarskim Ciganima Horváth je jedno od najčešćih prezimena. Ovi Cigani su balkanskog porijekla.

Gluskab
09.11.2008., 15:21
- Prije bi rekao da mu je dr. Ognjen Simic nesto u rodu, nego ja... :kava:

Možda je dotični sad privatni liječnik nekom Latasovom potomku:ne zna:

markosplit
11.11.2008., 22:32
Jovanovića ima najvise u srbiji a ima ih dosta i u cg a nesto manje u hrvatskoj, ima li ih mozde negdi drugdi?

markosplit
11.11.2008., 22:35
Cuo san negdje da su ujevici prije bili vujevici pa kada su dosli u hrvatsku onda su im skinuli v i ostalo ujevic. Zna li netko mozda o tome?

Gluskab
12.11.2008., 00:40
Jovanovića ima najvise u srbiji a ima ih dosta i u cg a nesto manje u hrvatskoj, ima li ih mozde negdi drugdi?

Ima u BiH poneki,to mi je nekako logično.

braziljanka
16.11.2008., 09:30
mene zanima porijeklo prezimena SIKIC ???

dada7
18.11.2008., 17:40
Pozdrav!
Moze li mi netko reci nesto o prezimenu Manfred, znam jedino da su Njemci.
Zahvaljujem.

mislim da je prezime nastalo od osobnog imena Manfred, što bi značilo slobodan čovjek.

zuni9
22.11.2008., 19:36
Imaju ovdje u Sloveniji gdje ja živim 2-3 obitelji sa tim prezimenom.

Može neko pojašnjenje za prezime Mršić. Djed mi je pričao da su preci doselili negdje iz okolice Imotskog u naš Komušanski kraj u BiH i tamo se naše selo zove Mršići (iako ima i drugih prezimena u njemu) Ima već na starim kartama A-U naselje Mršići.

Mene također zanimaju Mršići, ali ne samo bih, nego i oni hrvatski (podrijetlom iz BiH). Ako netko nešto zna o Mršićima ili barem literaturu gdje se može nešto naći, neka ostavi post. ThanX! :top:

Btw, prezime Mršić izvedeno je od imenica mršavac, mršavko, mršo. U matičnim knjiama spominje se u oblicima Marxich, Mrsich, Marssich, Marshich i slično.

Adam Bus
23.11.2008., 02:59
prezime Togonal?

dobbyn
23.11.2008., 03:07
Prezimena Štrk i Štrok, da li netko zna nešto o njima? Gotovo nemoguće je pronaći bilo što u meni dostupnoj literaturi.

Kloki
23.11.2008., 09:32
Prezimena Štrk i Štrok, da li netko zna nešto o njima? Gotovo nemoguće je pronaći bilo što u meni dostupnoj literaturi.

Znam da postoji prezime Štrkalj u okolici Zadra (Rupalj, Suhovare). U Ravnim Kotarima je štrkalj isto naziv za jednu vrstu divlje trave (po kojoj su i ovi vjerojatno dobili prezime.) :top:

Mr.No.
23.11.2008., 10:09
Mene također zanimaju Mršići, ali ne samo bih, nego i oni hrvatski (podrijetlom iz BiH). Ako netko nešto zna o Mršićima ili barem literaturu gdje se može nešto naći, neka ostavi post. ThanX! :top:

Btw, prezime Mršić izvedeno je od imenica mršavac, mršavko, mršo. U matičnim knjiama spominje se u oblicima Marxich, Mrsich, Marssich, Marshich i slično.

Svi Mršići koje ja znam su Podgorci.
Proguglaj si malo povijesti Jablanca, mislim da se tamo Mršići spominju..

A možda ti i ovo (http://www.petar-zulj.iz.hr/html/prezimena/ajaxprezimena/kupres/mrse-mrsici.html) bude od koristi.

zuni9
23.11.2008., 17:02
Svi Mršići koje ja znam su Podgorci.
Proguglaj si malo povijesti Jablanca, mislim da se tamo Mršići spominju..

A možda ti i ovo (http://www.petar-zulj.iz.hr/html/prezimena/ajaxprezimena/kupres/mrse-mrsici.html) bude od koristi.

ThanX. Btw, Mršića ima manje-više svugdje. :lol:
Tekst Petra Žulja sam već isprintao, no svejedno zahvaljujem na trudu.

Zna li još tko što o Mršićima? :cerek:

*Vixo*
23.11.2008., 17:19
Zanima me koje bi moglo bit porijeklo prezimena Čobrnić? Ima nas samo u Tučepima, kraj Makarske, u niti jednom drugom mistu na rivijeri. Navodi se da je biskup Josip Čobarnić iz Makarske ali nije.
U prvom popisu stanovništva makarskog primorja su 2 obitelji Čobrnića.
Da li je moguce da smo od plemenitog roda Čubranića iz Livna? Cudno jer se nitko njih nije doselija nigdi u okolicu. Više ih je put vodija prema Zadru i Rijeci.
Hvala!

Agata1979
24.11.2008., 11:51

Prezime Štrk ima u Sisku

Peregrina
24.11.2008., 12:53
Moja mama koja je iz Medjimurja se preziva Štrok.:)

Zvrka
26.11.2008., 13:39
ako može nešto o prezimenu Pustaj ovdje ili na pm... puno hvala

Dunj@
26.11.2008., 13:52
Horváth - 9.080.000

Hrvatsko, mađarsko, svejedno je. Imaju ga i Mađari, Hrvati, Slovenci, Slovaci, Cigani itd.
Horváth znači Hrvat ili osoba iz Hrvatske/Balkana/juga. Nisu svi (bivši) Hrvati jer npr. među mađarskim Ciganima Horváth je jedno od najčešćih prezimena. Ovi Cigani su balkanskog porijekla.

svi horvati su podrijetlom hrvati. to im je bio znak podrijetla kad si bježali na sjever, pa nisu razumjeli pitanje o imenu i prezimenu, pa iz mađari upisivali po podrijetlu tj od kuda su došli..

to je neki dan na tv tvrdio i šimunović, koji se bavio prezimenima i napisao o tome 2 knjige... 1. je napisana još 70-ih godina, ali bila maskirana pod migracijom stanovništva u jugi.

Jana888
26.11.2008., 13:52
Prezime Tušek?

Dunj@
26.11.2008., 13:54
Moja mama koja je iz Medjimurja se preziva Štrok.:)

bio je jedan forumaš s nickom štrok. štrok u okolici siska znači roda! tako je on rekao.

Peregrina
26.11.2008., 15:23
Prezime Tušek?

Imam ovdje u NL jednu frendicu,preziva se Tušek,njezini su iz okolice Velike Gorice a i susjedi nasi u Zapresicu se tako prezivaju,ehm...bivsi susjedi posto nemamo vise kucu u onoj ulici.:D

Gluskab
26.11.2008., 15:30

Možda ima veze s rodama,u staroj verziji albuma životinjsko carstvo sam davnooooo pročitao da rodu zovu i bijeli štrk... A i engleskom je roda Stork,mogla bi lako biti u njemačkom neka vrlo slična riječ za rodu,pa možda je iz tog germanizma nastalo prezime

Gluskab
26.11.2008., 15:38
svi horvati su podrijetlom hrvati. to im je bio znak podrijetla kad si bježali na sjever, pa nisu razumjeli pitanje o imenu i prezimenu, pa iz mađari upisivali po podrijetlu tj od kuda su došli..

to je neki dan na tv tvrdio i šimunović, koji se bavio prezimenima i napisao o tome 2 knjige... 1. je napisana još 70-ih godina, ali bila maskirana pod migracijom stanovništva u jugi.

Možda je tako,ali nisam baš siguran...Na američkom Dnk Projektu gdje imaju prezimenske baze dnk podataka gledao sam prije par mjeseci regionalni slovački projekt tih testova,bili su tamo, između ostalog i četvorica Horvata. Iako su dvojica imali haplogrupe tipične kod nas,I2a i R1a1, druga dvojica su imali haplogrupu I1a,koja je tipičnija u Germana,tako da nisam uvjeren da se na osnovu prezimena može generalizirati o porijeklu svih njegovih nosilaca:ne zna:

dobbyn
26.11.2008., 17:34
Možda ima veze s rodama,u staroj verziji albuma životinjsko carstvo sam davnooooo pročitao da rodu zovu i bijeli štrk... A i engleskom je roda Stork,mogla bi lako biti u njemačkom neka vrlo slična riječ za rodu,pa možda je iz tog germanizma nastalo prezime

Hvala, nesto od toga sam vec primjetio. Na njemackom se kaze Storch. Zanima me bas porijeklo prezimena i da li je istih korijena Štrk i Štrok.
Dosad sam saznao da u RH ima prezimena Štrk u okolici Zadra, Plitvica i Sisak.

Gluskab
26.11.2008., 19:59
Hvala, nesto od toga sam vec primjetio. Na njemackom se kaze Storch. Zanima me bas porijeklo prezimena i da li je istih korijena Štrk i Štrok.
Dosad sam saznao da u RH ima prezimena Štrk u okolici Zadra, Plitvica i Sisak.

Ne znam jesu li ta prezimena istog korijena...Djelomično jesu,mislim. Ali vjerojatno ne baš uvijek,posebno zato što Šrkova ima u prilično različitim regijama. Našao sam u enciklopediji prije sat vremena da je Štrk naziv i za jednu vrstu obada[muhe koja grize domaće životinje]:mad:. Možda je u Dalmaciji prezime Štrk nastalo po toj zvijeri...

Dobroljub_Pavić
27.11.2008., 03:30
ThanX. Btw, Mršića ima manje-više svugdje. :lol:
Tekst Petra Žulja sam već isprintao, no svejedno zahvaljujem na trudu.

Zna li još tko što o Mršićima? :cerek:

Hercegovci su oni svi :)

Dunj@
27.11.2008., 08:37
Možda je tako,ali nisam baš siguran...Na američkom Dnk Projektu gdje imaju prezimenske baze dnk podataka gledao sam prije par mjeseci regionalni slovački projekt tih testova,bili su tamo, između ostalog i četvorica Horvata. Iako su dvojica imali haplogrupe tipične kod nas,I2a i R1a1, druga dvojica su imali haplogrupu I1a,koja je tipičnija u Germana,tako da nisam uvjeren da se na osnovu prezimena može generalizirati o porijeklu svih njegovih nosilaca:ne zna:

genetsko podrijetlo nema veze s novijim povjesnim kretanjem određenog stanovništva u određenom vremenu. činjenica je da su se hrvati (horvati) iseljavali (preseljavali) čak unutar istih političkih tvorevina ( austrougarska). npr. pomicali se na sjever ( i u mađarsku) pred turcima.

BrayacKlc
27.11.2008., 14:20
Jel zna tko šta o podrijetlu i rasprostranjenosti prezimena Mataković (Mataković, a ne kak me stalno zovu Matković), zatim Maletić i Medak. Matakovića ima u okolici Karlovca, a ponajviše u Dugoj Resi. Maletića isto ima u okolici Karlovca, u župi Novigrad na Dobri, a Medaki su iz sela Kućevice blizu Novigrada na Dobri, ali su vjerojatno prema pričanjima doselili iz Like ili Senja.

periodičar
27.11.2008., 14:47
Za sve koje zanima nešto o prezimenima postoji leksikon hrvatskih prezimena koji je izašao prije 2 mjeseca. Tamo imate sve o svakom hrvatskom prezimenu.

Magor
27.11.2008., 15:43

- Aladár Horváth (http://epa.oszk.hu/00800/00804/00288/fokusz/horvathalad7.jpg) (romski političar)
- Teri Horváth (http://5let.szekesfehervar.hu/_user/7/Image/Intezmenyek/eselyek_haza/horv_th_teri.jpg) (romska slikarka)
- Pista Horváth (http://static.boltmotor.hu/24856/mid/547.jpg) (romski pjevač)
- József Horváth (http://www.jezsuita.hu/img/upload/200611/jimmy.jpg) (romski slikar)
itd., itd., ima vrlo mnogo (Horváth je jedno od najfrekventnijih prezimena među mađarskim Ciganima)

Mislim da oni nisu i nisu bili Hrvati, samo dolazili u Mađarsku iz Hrvatske/Balkana/juga.

zuni9
28.11.2008., 03:18
Hercegovci su oni svi :)

Kao uostalom i pola Dalmacije :D, samo što su neki doselili prije 100 godina, drugi prije minimalno 200, a neki tek prije 10-tak godina. :D Ja pripadam drugoj kategoriji :D, ali uopće mi nije bed što mi je daleko podrijetlo loze iz Hercegovine. To su ionako isti rodovi i ista zemlja preko koje je povučena granična crta koja dijeli narod sa dalmatinske i hercegovačke strane.

Dunj@
28.11.2008., 13:12
-

Mislim da oni nisu i nisu bili Hrvati, samo dolazili u Mađarsku iz Hrvatske/Balkana/juga.

točno. to sam i rekla samo na drukčiji način. dolazili su s hrvatskog teritorija pa su ih kao takve i bilježili. danas bi rekli politički hrvati, tj građani hrvatske.

Passenger_57
28.11.2008., 14:50
Kao uostalom i pola Dalmacije :D, samo što su neki doselili prije 100 godina, drugi prije minimalno 200, a neki tek prije 10-tak godina. :D Ja pripadam drugoj kategoriji :D, ali uopće mi nije bed što mi je daleko podrijetlo loze iz Hercegovine. To su ionako isti rodovi i ista zemlja preko koje je povučena granična crta koja dijeli narod sa dalmatinske i hercegovačke strane.

i ja pripadam u drugu kategoriju,pouzdano znam da mi je(bar dio rodbine)već 300 godina u dalmaciji:)

zuni9
28.11.2008., 22:05
i ja pripadam u drugu kategoriju,pouzdano znam da mi je(bar dio rodbine)već 300 godina u dalmaciji:)

Ima nas barem 200 000 takvih u Dalmaciji. Da se ljudi nakon turskog pustošenja nisu doseljavali ovamo iz Bosne, danas bi ovo bila pusta zemlja. :D

Gluskab
28.11.2008., 22:11
Ima nas barem 200 000 takvih u Dalmaciji. Da se ljudi nakon turskog pustošenja nisu doseljavali ovamo iz Bosne, danas bi ovo bila pusta zemlja. :D

Bio bi poneko... Svako selo u dalmatinskoj zagori ima jednu ili dvi obitelji starosjedilaca.

Kloki
29.11.2008., 05:31
Bio bi poneko... Svako selo u dalmatinskoj zagori ima jednu ili dvi obitelji starosjedilaca.

Po čemu se prepoznaju ti starosjedioci? Po prezimenima? Po govoru (i Zagora je bila čakavska prije dolaska Turaka)?

Kloki
29.11.2008., 06:16
Jel zna tko šta o podrijetlu i rasprostranjenosti prezimena Mataković (Mataković, a ne kak me stalno zovu Matković), zatim Maletić i Medak. Matakovića ima u okolici Karlovca, a ponajviše u Dugoj Resi. Maletića isto ima u okolici Karlovca, u župi Novigrad na Dobri, a Medaki su iz sela Kućevice blizu Novigrada na Dobri, ali su vjerojatno prema pričanjima doselili iz Like ili Senja.

Mataković - patronimskog karaktera, prvonositelj ga je dobio po ocu Mataku. Matak je hipokoristik izveden iz svetačkog imena Matija.

Maletić - prvonositelj ga je dobio po ocu Maleti (pridjev mali, malen = "mlad", "omanji rastom"). Mali -> Maleta -> Maletić.

Medak - najvjerojatnije od osobnog imena Medo. Potječe iz južne Dalmacije/Hercegovine (vrlo često prezime u okolici Metkovića).

BrayacKlc
29.11.2008., 08:12
Hvala, a što se tiče ovog Medak, jel ima ono veze s mjestom Medak u Lici ??

Gluskab
29.11.2008., 14:59
Hvala, a što se tiče ovog Medak, jel ima ono veze s mjestom Medak u Lici ??

Najvjerojatnije nema.

maru rosich
29.11.2008., 20:54
Ne bilo tko ima neke informacije o Rosic prezime? Ne mogu naći ništa na internetu. Molim vas, pomozite mi s istraživačkim. Ja će biti vrlo zahvalan =)

Gluskab
29.11.2008., 20:55
Po čemu se prepoznaju ti starosjedioci? Po prezimenima? Po govoru (i Zagora je bila čakavska prije dolaska Turaka)?

Po tome što ih ostatak sela,s generacije na generaciju,pamti kao starosjedioce,kao obitelji koje su po doseljenju zatekli tu. Što se govora tiče, on je preuzet od brojnijih doseljenika jer se radi o jednoj ili dvije obitelji u selu. A prezimena nekad jesu drugačija od ostalih u mjestu,nekad su strogo lokalna, takva kakvih drugdje nema.

Kloki
30.11.2008., 08:59
Ne bilo tko ima neke informacije o Rosic prezime? Ne mogu naći ništa na internetu. Molim vas, pomozite mi s istraživačkim. Ja će biti vrlo zahvalan =)

Rosić

http://www.ogorje.net/prezime/rosic/135.html

Kloki
30.11.2008., 09:07
Po tome što ih ostatak sela,s generacije na generaciju,pamti kao starosjedioce,kao obitelji koje su po doseljenju zatekli tu. Što se govora tiče, on je preuzet od brojnijih doseljenika jer se radi o jednoj ili dvije obitelji u selu. A prezimena nekad jesu drugačija od ostalih u mjestu,nekad su strogo lokalna, takva kakvih drugdje nema.

Ja neznam ni za jedno takvo selo mada neću reći da nije moguće. :ne zna::)

maru rosich
30.11.2008., 16:30
Rosić

http://www.ogorje.net/prezime/rosic/135.html

Hvala za link! Zdravo! :D
(Mislim da sa tako mnogo traži u hrvatski, ja sam malo učenja xD)

Gluskab
01.12.2008., 02:33
Ja neznam ni za jedno takvo selo mada neću reći da nije moguće. :ne zna::)

Labin dalmatinski,Perković kod Šibenika...

TommyLEE
01.12.2008., 10:06

I ja sam jedan od Šarića dolazim iz Livna. A ono što ja znam o porijeklu preuimena šarić ide ovako:
Livanjski i Duvanjski Šarići porijeklom su iz zaleđa Makarske gdje su živjeli i obitavali tijekom stoljeća i danas ih ima tamo. Ova moja Livanjska loza (Imaju Dvije) doselila se u selo Grabovicu (Općina Tomislavgrad) odakle se doseljavaju u Srđeviće selo 13 km od Livna.
Druga loza Šarića (Livanjskih) vuču porijeklo Od Zadra mislim. A i ovi Makarski Šarići su potomci knezova Kačić-Miočić. Znam da Šarića ima svukuda Livno, Tomislavgrad, Kupres, Srednja Bosna..... U Hrvatskoj ih ima od Dubrovnika, Makarske, Šibenika, Mislim na otoku Pagu, Lika, Slavonija.... Isto mi je poznato da ima Roma, Muslimana i Srba Šarića.

obuunawa
01.12.2008., 10:45
Lista prezimena je:

Ujlaki

Dobar dan! Možete li biti ljubazni pa mi poslati štogod o podrijetlu prezimena Malović...inače iz sela Čuntić kraj Petrinje. Vidim rod Malović je prilično spominjan u Crnoj Gori među Pivljanima i Drobnjacima, a našao sam neke i češkoga podrijetla. Heh, tko bi znao kakva je etnogeneza ovog roda Malovića iz Čuntića? Ako ima tko da zna, ja bih bio sretan an odgovoru.

D/

obuunawa
03.12.2008., 08:57
Eheeeej, hvala na odgovoru. Bit će da su ti porijeklom sa otoka Lošinja. Čini mi se da je onaj profesor novinarstva Stjepan Malović, od tih Malovića. Ovi moji su rodom iz malog sela Donji Čuntić (ima i Gornji taj su naseljavali pravoslavci) pokraj Petrinje. Donji Čuntić je prilično stradao u zadnjem ratu...Ima zabilješka u Samostanskoj spomenici grada Požege da su došli oko 1697. iz Bosne, pribojavajući se turske osvete nakon provale Eugena Savojskog. Pa im je dat 1701. prostor zemlje Čuntić koju su držali prije toga Zrinski. Tako nekako. Jedino me zbunjuje što sam čitao da je ovaj rod starosjedilački i u Pivljana i Drobnjaka, crnogorskih ili srpskih plemena oko Durmitora. Vrlo je moguće da ni jedni ni drugi ni treći nemaju nikakve veze jedni sa drugima te da im je geneza različita. Baš me to zanima, pa ako tko ima što pametno reći na ovu temu, slobodno....

obuunawa
03.12.2008., 09:58
Još nešto...Prastanovnici Čuntića su došli tih godina zajedno sa svojim biskupom ili svećenikom, franjevcom Andrijom Kranjozićem. Tamo postoji i utvrda koju je Kaptol izgradio 1551. točno iznad sela. Naselje se formiralo u podnožju samostana franjevaca i zaštićeno je od ceste uzvisinom na kojoj stoji ta kula iz 1551. Stigli su dakle kao već oformljena skupina koja je kao svoju bosansku zaostavštinu imala braću franjevce tako da njima grade samostan od drveta a 1771. pravu zidanu kuću... Pitanje je je li itko živio tamo prije ove struje bosanskih katolika...Htjedoh samo reći da teorije po kojima bi i oni bili nekakovi pohrvaćeni srbi ne piju vode...Inače omiljene teze nekih istočnih demografa, istoričara itd. Toliko od mene za sad, pa, eto šaljte mi svoje misli o ovome...

obuunawa
03.12.2008., 10:08
I na kraju, ono što mene zanima je tko su ti Malovići? Da li su došli sa ovima iz Bosne, da li su bili tu već prije, da li su došli odnekle drugo, to me zanima...

RR_5
03.12.2008., 13:53
Dobar dan svim korsnicima !

Imao bi jedno pitanje u vezi prezima Lokas, iz sela Rasline kod Sibenika.

Dali iko ima bilo kakve podatke o povjesti te obitelji, njezine loze ili porijeklo ?

Bio bi zahvalan za svaku korisnu informaciju.

Grejp
03.12.2008., 21:56
Bručić?

bilo kakav info.