PDA

View Full Version : Prezimena

stranice : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13

is924
04.12.2008., 13:29
Zanimaju me korjeni prezimena Smojver, Baričević, Poje i Mršić
Hvala!

Shain
10.12.2008., 11:08
- Aladár Horváth (http://epa.oszk.hu/00800/00804/00288/fokusz/horvathalad7.jpg) (romski političar)
- Teri Horváth (http://5let.szekesfehervar.hu/_user/7/Image/Intezmenyek/eselyek_haza/horv_th_teri.jpg) (romska slikarka)
- Pista Horváth (http://static.boltmotor.hu/24856/mid/547.jpg) (romski pjevač)
- József Horváth (http://www.jezsuita.hu/img/upload/200611/jimmy.jpg) (romski slikar)
itd., itd., ima ih vrlo mnogo (Horváth je jedno od najfrekventnijih prezimena među mađarskim Ciganima). Mislim da oni nisu i nisu bili Hrvati, samo su dolazili u Mađarsku iz Hrvatske/Balkana/juga.

Kod nas je nedavno objavljeno trosveščano djelo "Hrvatski prezimenik" autora dr. Petra Šimunovića i Franje Maletića. U njoj je obrađeno više od 100 tisuća prezimena građana Hrvatske (bez pripadnika dijaspore).

U djelu se navodi da je Horvat najfrekventnije prezime u Sloveniji, Slovačkoj, Mađarskoj, austrijskom Burgenlandu i Hrvatskoj. Raseljavali smo se na sve strane. Ima nas i među Ciganima, hvala Bogu, zašto ne?

Cigani/Romi nikada nisu dizali ustanke protiv Hrvatske niti su Hrvate podvrgavali svojoj vlasti. A i odlični su glazbenici (npr. "Sto romskih violina").

Gluskab
10.12.2008., 22:14
- Aladár Horváth (http://epa.oszk.hu/00800/00804/00288/fokusz/horvathalad7.jpg) (romski političar)
- Teri Horváth (http://5let.szekesfehervar.hu/_user/7/Image/Intezmenyek/eselyek_haza/horv_th_teri.jpg) (romska slikarka)
- Pista Horváth (http://static.boltmotor.hu/24856/mid/547.jpg) (romski pjevač)
- József Horváth (http://www.jezsuita.hu/img/upload/200611/jimmy.jpg) (romski slikar)
itd., itd., ima vrlo mnogo (Horváth je jedno od najfrekventnijih prezimena među mađarskim Ciganima)

Mislim da oni nisu i nisu bili Hrvati, samo dolazili u Mađarsku iz Hrvatske/Balkana/juga.

Ne bih rekao da je u Hrvatskoj u ranijim stoljećima baš bilo Roma... Pa skoro svi Cigani u Hrvatskoj su doseljenici s istoka,u zadnjih nekoliko desetljeća. A u 19 st. Cigani u Hrvatskoj su bili madzarsku granicu,tako da mi se čini logičnije da su otamo stizali na jug,iza hrvatske granice,nego obratno...:misli:

Passenger_57
11.12.2008., 03:17
jel ima netko ovu knjigu prezimenik?kako su tamo prezimena navedena-jel piše nešto o povijesti obitelji ili samo se nabraja taksativno gdje postoji pojedino prezime ili nešto tako?

Yellammadevi
11.12.2008., 04:25
Ne bih rekao da je u Hrvatskoj u ranijim stoljećima baš bilo Roma... Pa skoro svi Cigani u Hrvatskoj su doseljenici s istoka,u zadnjih nekoliko desetljeća. A u 19 st. Cigani u Hrvatskoj su bili madzarsku granicu,tako da mi se čini logičnije da su otamo stizali na jug,iza hrvatske granice,nego obratno...:misli:

Romi se na prostoru današnje Hrvatske pojavljuju u 14.stoljeću -
Dubrovačka Republika.
Sa ostalih područja sve do 19.stoljeća jednostavno nema zapisa, što ne znači da ih nije bilo. Ta nije današnja Hrvatska geografski posve izolirana!
''Cigan'' nije politički ispravan pojam, ukoliko ga kaže ne-Rom.

Magor
11.12.2008., 08:24
A u 19 st. Cigani u Hrvatskoj su bili madzarsku granicu,tako da mi se čini logičnije da su otamo stizali na jug,iza hrvatske granice,nego obratno...:misli:

Većina Cigana dolazila je u Mađarsku iz Balkana za vrijeme kralja Žigmunda luksemburškog. Ostali Cigani kasnije iz današnje Rumunjske (oláh cigány).

Gluskab
11.12.2008., 14:42
Većina Cigana dolazila je u Mađarsku iz Balkana za vrijeme kralja Žigmunda luksemburškog. Ostali Cigani kasnije iz današnje Rumunjske (oláh cigány).

Da, s Balkana su stizali,ali sumnjam da su stizali baš specifično iz Hrvatske, s obzirom da su do najnovijeg vremena bili ovdje rijetkost. Koliko znam, Cigani se povijesno šire iz pravca Grčke na sjever prema Rumunjskoj i Srbiji(zemljama gdje ih i danas živi gomila),dok ih u Hrvatskoj(a kako čujem ni Crnoj Gori) nema baš na izvoz...Osobno nisam čuo za ijednog Roma u Hrvatskoj koji nije stigao iz Madžarske,BiH ili Srbije...

Gluskab
11.12.2008., 14:55
Romi se na prostoru današnje Hrvatske pojavljuju u 14.stoljeću -
Dubrovačka Republika.
Sa ostalih područja sve do 19.stoljeća jednostavno nema zapisa, što ne znači da ih nije bilo. Ta nije današnja Hrvatska geografski posve izolirana!
''Cigan'' nije politički ispravan pojam, ukoliko ga kaže ne-Rom.

Možda se prvi pojavljuju u 14.stoljeću u Dubrovačkoj Republici,ali od tada su sigurno davno ''prohujali s vihorom'', tj. ovi danas Romi u Hrvatskoj nisu porijeklom od tih iz 14. stoljeća. Da,bio je pokoji u 19. st,u sjevernim djelovima Hrvatske,gdje su stigli iz Mađarske,a tamo vjerojatno,kako Mogor kaže,iz Transilvanije...ali nije ih bilo mnogo. Mislim da ih do vremena nakon drugog svjetskog rata možeš u Hrvatskoj izbrojati na prste.
Što se tiče pojma ''Cigan'' i njegove navodno političke neispravnosti, ne bavim se politikom,ali znam da ih tako tradicionalno nazivaju u mnogim krajevima Europe(gitanos,gypsy i tome slično) u književnosti,poeziji itd. Romi su jedan segment Cigana,pa bi bilo glupo generaliziranje potpuno zamjeniti nazivi Cigani nazivom Romi(jer u gypse spadaju i Sinti,Manoshe,pa Banjarasi u Aziji, a oni sebe ne zovu Romima):kava:

Yellammadevi
11.12.2008., 16:10
npr. neki link
http://infoz.ffzg.hr/afric/MetodeII/Arhiva01_02/Jelena_Novakovic.htm

govorim o političkoj korektnosti prema tom narodu u Hrvatskoj a ne drugdje
to jest, Rom a ne Cigan
osim doseljavanja, zadnje desetljeće se smanjuje socijalna mimikrija

citat; ''procjenjuje se da Roma u Hrvatskoj živi mnogo više od 9 463 koliko ih je bilo na popisu 2001. Naime, tek se u novije vrijeme javlja proces prostornog stacioniranja, mnogo ih je još uvijek nepismeno, a dio se Roma zbog diskriminacije ne izjašnjava Romima.''

Gluskab
11.12.2008., 17:25
npr. neki link
http://infoz.ffzg.hr/afric/MetodeII/Arhiva01_02/Jelena_Novakovic.htm

govorim o političkoj korektnosti prema tom narodu u Hrvatskoj a ne drugdje
to jest, Rom a ne Cigan
osim doseljavanja, zadnje desetljeće se smanjuje socijalna mimikrija

citat; ''procjenjuje se da Roma u Hrvatskoj živi mnogo više od 9 463 koliko ih je bilo na popisu 2001. Naime, tek se u novije vrijeme javlja proces prostornog stacioniranja, mnogo ih je još uvijek nepismeno, a dio se Roma zbog diskriminacije ne izjašnjava Romima.''

Hrvatska politička korektnost teško da može biti mjerilo ičega,s obzirom da ona prelazi u apsurdnost i da je vezana isključivo uz skupljanje političkih bodova strankama. Što naziva Romi ili Cigani ili nekog drugog imena tiče, ne mislim da tu ima bitne razlike u percepciji istih u Hrvatskoj ili kojoj drugoj državi ovog kontinenta.
Za povećanje broja Roma u Hrvatskoj,glavni je razlog useljavanje a u socijalnu mimikriju baš i ne vjerujem... Pa ni Albanac se ne može izjasniti kao nešto drugo a da ga po izgledu ne skuže,a kamoli Rom:rolleyes: Slažem se da ih je danas više nego 2001. jer ih je u međuvremenu mnogo postalo punoljetno i može se izjašnjavati,a sigurno ih se dosta novih i rodilo... Vjerojatno si u pravu da je nepismenost razlog nepreciznim podacima o broju:kava:

#vojvoda
11.12.2008., 18:38
Zna li netko povijest (podrijetlo) prezimena Vojvoda?

Aryan
12.12.2008., 12:42
jel ima netko ovu knjigu prezimenik?kako su tamo prezimena navedena-jel piše nešto o povijesti obitelji ili samo se nabraja taksativno gdje postoji pojedino prezime ili nešto tako?

Samo je nabrojano u kojem mjestu ima koliko prezimenjaka, npr. Zagreb 6/2,
Vidio u Algoritmu.

nego jel tko ima Enciklopediju hrvatskih prezimena
, bilo u fizičkom ili digitalnom obliku???? Ili zna di je ima?

nasmijanonebo
12.12.2008., 15:55
Enciklopedija hrv. prezimena:
imam ja, tj. moj stari:D
a i znam jako dobro ekipu koja je to radila.
knjiga je sranje :flop:
-navodi se prezime, pa porijeklo prezimena (tj. iz kojeg mjesta potjece prezime), u kojim zupanijama ima i koliko nosilaca tog prezimena i na kojem je mjestu po brojnosti to prezime (al ne za sva prezimena)..i na kraju "Poznati tog prezimena"..i to je to..
puno prezimena fali..za neka druga prezimena uopce nisu tocni podaci (znam po mom prezimenu-tu sve fulali) i jos dosta drugih prezimena..
za neka prezimena i jesu tocni podaci, to ne poricem al sve u svemu jako lose..
a ta knjiga se radila vrlo diletantski...uglavnom prepisivali iz raznih knjiga i leksikona i "tko je tko" i raznih imenika...a najcesca metoda istrazivanja: nazovu nekog tog prezimena (u mojoj okolici znam par takvih koji su bili upitani) i pitaju: otkud vase prezime i malo podataka o tom prezimenu (di ih ima)u i na temelju toga napisali recenicu dvije o porijeklu prezimena....(npr. pricam fiktivno-velim da je prezime staro zg prezime (nije:D) i oni to doslovno napisu a da ne provjere je li to istina)..i ako si platio neku svotu (cak znam i iznos, al necu ovdje) onda bi tebe spomenuli pod "Poznati tog prezimena" i tvoje zanimanje..tak da je najcesce zanimanje tih Poznatih "poduzetnik" :D

svasta!knjiga nije u prodaji niti je namijenjena za prodaju..pa se pitajte zasto :mig:
btw, strasno puno sponzora ima (velike hrv. firme) plus lova od naivaca da se pise o njima i da ih se spominje kao "poznati..."

nasmijanonebo
12.12.2008., 16:00
sto se tice "Hrv. prezimenika" moze se online verzija ovako provjeriti podaci o prezimenu, tj. ako vas zanima koliko ima ljudi s određenim prezimenima po svakoj zupaniji u hrvatskoj:
http://www.golden-marketing.hr/web/document1.asp

sad ocekujem navalu na taj link:D

Passenger_57
12.12.2008., 18:35
Samo je nabrojano u kojem mjestu ima koliko prezimenjaka, npr. Zagreb 6/2,
Vidio u Algoritmu.

nego jel tko ima Enciklopediju hrvatskih prezimena
, bilo u fizičkom ili digitalnom obliku???? Ili zna di je ima?pa zar ne pišem u onoj trećoj knjizi,nešto malo podrobnije?znam da se u prve dvije samo nabraja,ali treća bi trebala bit detaljnija:ne zna:

Passenger_57
12.12.2008., 18:39
sto se tice "Hrv. prezimenika" moze se online verzija ovako provjeriti podaci o prezimenu, tj. ako vas zanima koliko ima ljudi s određenim prezimenima po svakoj zupaniji u hrvatskoj:

več uočavam manjkavosti.u mom gradu ima (bar) 5 nositelja mog prezimena,a navedeno je samo dvoje:mig:
no opet,u obližnjem selu ih ima 9,iako ih zapravo ima 6.

nasmijanonebo
13.12.2008., 12:46
eh da, naravno da ima manjkavosti, ja nisam ni ocekivala da ce biti savrseno..
inace, to je prema podacima iz 2001 a u 7 godina se svasta promijeni (netko se odseli-doseli , netko se udaje, netko umre itd...)..greska je sto nisu naglasili da je to prema podacima iz 2001...

zuni9
13.12.2008., 16:48
Zanimaju me korjeni prezimena Smojver, Baričević, Poje i Mršić
Hvala!

Pitaj. :mig:

devi29
13.12.2008., 17:08
korijen prezimena Čolak?

Passenger_57
13.12.2008., 18:03
korijen prezimena Čolak?

evo o Čolacima malo
http://www.ogorje.net/prezime/colak/30.html

Passenger_57
13.12.2008., 18:08
Enciklopedija hrv. prezimena:
imam ja, tj. moj stari:D
a i znam jako dobro ekipu koja je to radila.
knjiga je sranje :flop:
-navodi se prezime, pa porijeklo prezimena (tj. iz kojeg mjesta potjece prezime), u kojim zupanijama ima i koliko nosilaca tog prezimena i na kojem je mjestu po brojnosti to prezime (al ne za sva prezimena)..i na kraju "Poznati tog prezimena"..i to je to..
puno prezimena fali..za neka druga prezimena uopce nisu tocni podaci (znam po mom prezimenu-tu sve fulali) i jos dosta drugih prezimena..
za neka prezimena i jesu tocni podaci, to ne poricem al sve u svemu jako lose..
a ta knjiga se radila vrlo diletantski...uglavnom prepisivali iz raznih knjiga i leksikona i "tko je tko" i raznih imenika...a najcesca metoda istrazivanja: nazovu nekog tog prezimena (u mojoj okolici znam par takvih koji su bili upitani) i pitaju: otkud vase prezime i malo podataka o tom prezimenu (di ih ima)u i na temelju toga napisali recenicu dvije o porijeklu prezimena....(npr. pricam fiktivno-velim da je prezime staro zg prezime (nije:D) i oni to doslovno napisu a da ne provjere je li to istina)..i ako si platio neku svotu (cak znam i iznos, al necu ovdje) onda bi tebe spomenuli pod "Poznati tog prezimena" i tvoje zanimanje..tak da je najcesce zanimanje tih Poznatih "poduzetnik" :D

svasta!knjiga nije u prodaji niti je namijenjena za prodaju..pa se pitajte zasto :mig:
btw, strasno puno sponzora ima (velike hrv. firme) plus lova od naivaca da se pise o njima i da ih se spominje kao "poznati..."
evo,danas sam bio kod rođaka.ispade da je on jedan od suradnika koji su radili na toj knjizi,ili ju bar sponzorirao ili tako nešto.obećao mi je dati jednu:)
inače knjiga nije toliko loša...bar su za moje točno napisali,iako su mogli i malo dublje i povijest,recimo one velike seobe prije 300-350 godina,ali ovo je sasvim zadovoljavajuće.
no ne znam što bi moji frendovi rekli...za dosta onih koji se smatraju hercegovcima i dalmatincima ispade da su iz srednje bosne:cerek:
mislim da ih neće oduševiti to saznanje,ali tu dolazimo do toga,gdje se izražava sumnjivost porijekla tih podataka:mig:

ZgSokre
13.12.2008., 23:08
Moze li mi neko reci za Prezime Majer ... zanima me!!:)

Passenger_57
13.12.2008., 23:36
čitao sam o tom nešto,na njemačkom kravar,govedar...ne mora nužno označavati ljude njemačkog podrijetla.
evo mi izvor http://www.ogorje.net/prezime/spar-majer/157.html

Passenger_57
14.12.2008., 04:52
jel mi može netko reći za prezime Pavić?poglavito Pavići iz Zagore.

Spitamo Zarathusztra
14.12.2008., 12:37
Jeli mi tko može pomoći ?? Tražim značenje prezimena Bralić , Bralo , Brala i Brale.
Jesu li srodni jedan drugome ili su od nekog drugog nastali pa se sliče.

Fala

Kloki
14.12.2008., 14:41
Jeli mi tko može pomoći ?? Tražim značenje prezimena Bralić , Bralo , Brala i Brale.
Jesu li srodni jedan drugome ili su od nekog drugog nastali pa se sliče.

Fala

Šimunović piše:

"...od nadimka: Bralić (:brale "bratić")."

Spitamo Zarathusztra
14.12.2008., 23:51
Fala ti , čudo si mi pomoga.Slutija san jer san za to čuja , ali nisan moga virovati.
E da mi je još samo grb naći i eto božića . :)

nasmijanonebo
15.12.2008., 07:24
evo,danas sam bio kod rođaka.ispade da je on jedan od suradnika koji su radili na toj knjizi,ili ju bar sponzorirao ili tako nešto.obećao mi je dati jednu:)
inače knjiga nije toliko loša...bar su za moje točno napisali,iako su mogli i malo dublje i povijest,recimo one velike seobe prije 300-350 godina,ali ovo je sasvim zadovoljavajuće.
no ne znam što bi moji frendovi rekli...za dosta onih koji se smatraju hercegovcima i dalmatincima ispade da su iz srednje bosne:cerek:
mislim da ih neće oduševiti to saznanje,ali tu dolazimo do toga,gdje se izražava sumnjivost porijekla tih podataka:mig:

"suradnik" u toj knjizi znaci da je on dao novce redakciji :D, i onda su od njega dobili podatke o njegovom prezimenu..
makar nisu svi suradnici sponzorirali al bar su davali podatke o prezimenu..sve u svemu, knjiga nikako nije trezultat znanstvenog istrazivanja, niti je tog bilo.primarni cilj te knjige je bila izvanredna zarada (strasno puno love su zaradili) jer se zna da ljude najvise zanima geneologija prezimena (najvise upita u knjiznicama se odnosi na geneologiju)

posebna
15.12.2008., 13:13
Gdje mogu naći značenje svog prezimena( nije hrvatsko) na internetu?

edomat
15.12.2008., 13:48
eto nesto malo teze:

koje znacenje ima prezime "pezelj" i koje etimolosko porijeklo?

Passenger_57
15.12.2008., 15:02
"suradnik" u toj knjizi znaci da je on dao novce redakciji :D, i onda su od njega dobili podatke o njegovom prezimenu..
makar nisu svi suradnici sponzorirali al bar su davali podatke o prezimenu..sve u svemu, knjiga nikako nije trezultat znanstvenog istrazivanja, niti je tog bilo.primarni cilj te knjige je bila izvanredna zarada (strasno puno love su zaradili) jer se zna da ljude najvise zanima geneologija prezimena (najvise upita u knjiznicama se odnosi na geneologiju)
meni je rekao dat knjigu za Božić:)
a odakle ti to da ljude zanima najviše genealogija?

zuni9
15.12.2008., 18:27
Danas sam prelistavao volumozni "Hrvatski prezimenik" u knjižnici i mogu samo reći :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:
Knjiga je čista prijevara! Golema većina teksta su prijepisi iz već objavljenih knjiga i članaka, a onaj "telefonski imenik" popisa prezimena nema gotovo nikakav smisao ni uporabnu vrijednost. Mogu i sam isprintati sva prezimena po naseljima u Hrvatskoj. Ne treba mi Petar Šimunović za to. :rolleyes: Podvala! :mad:

zuni9
15.12.2008., 18:33
Mene također zanimaju Mršići... Ako netko nešto zna o Mršićima ili barem literaturu gdje se može nešto naći, neka ostavi post. ThanX! :top:

Pitanje je isto. :D

Passenger_57
15.12.2008., 21:21
Danas sam prelistavao volumozni "Hrvatski prezimenik" u knjižnici i mogu samo reći :lol::lol::lol::lol:
Knjiga je čista prijevara! Golema većina teksta su prijepisi iz već objavljenih knjiga i članaka, a onaj "telefonski imenik" popisa prezimena nema gotovo nikakav smisao ni uporabnu vrijednost. Mogu i sam isprintati sva prezimena po naseljima u Hrvatskoj. Ne treba mi Petar Šimunović za to. :rolleyes: Podvala! :mad:
ja sam polagao prilične nade u to,ali se isto razočarah.enciklopedija hrvatskih prezimena mi je puno bolja,iako 30%podataka o porijeklu nisu točna,možeš se bar na trenutak uživit u to:cerek:
ako hoćete znat porijeklo svog prezimena,najbolje je nabavit neku monografiju lokalnog pisca koji se bavi takvim stvarima,i obuhvaća samo pojedine općine,ili otići u župni ured i molit Boga da postoje neki podaci.ja sam našao jednu monografiju za općinu koju me zanima,idem u srijedu u NSB to podić:)
a ovo s telefonskim imenikom-pa baš:lol::rofl:
dok se ne napravi knjižurina koje objašnjava porijeklo prezimena i neke korisne stvari,nema od tog kruva.

Kloki
16.12.2008., 04:17
eto nesto malo teze:

koje znacenje ima prezime "pezelj" i koje etimolosko porijeklo?

Moguće je da dolazi od turskog bezer (siromah, beskućnik) kao i hercegovačka prezimena Pezo, Pezić itd. (Šimunović)

nasmijanonebo
16.12.2008., 08:40
meni je rekao dat knjigu za Božić:)
a odakle ti to da ljude zanima najviše genealogija?

pa provjereno 100% , ne bih to bezveze pricala..u nsk najvise upita od strane korisnika su bas knjige/članci i teme o genealogiji...

Passenger_57
16.12.2008., 10:50
to je sad vjerojatno hit,ali ne vjerujem da je inače tako.glupo bi bilo za očekivat da takve stvari imaju najviše upita.
a tko zna,možda su i tvoji izvori 'povjerljivi' kao i u enciklopediji prezimena.

nasmijanonebo
16.12.2008., 11:52
pa osobno znam te glavne iz redakcije "enciklopedije prezimena" i znam kak je krenuo taj projekt i sve te faze..ne mogu reci kak znam sve to (nisam osobno upletena u to hehehe)
plus ovo za geneaologiju je povjerljivo- iz same nsk i druge knjiznice..
ma samo sam htjela reci kak su ovi iz enciklop. iskoristili dobru priliku da dodju do dobre zarade iskoristivsi veliki interes ljudi za prezimena :D..
osobno bih dala leksikografskom zavodu da izvedu projekt "hrv. prezimena", jedino njima bih vjerovala da ce to dobro napraviti..

Passenger_57
16.12.2008., 14:05
vidim da si upućena u nsk.pa daj mi reci,evo ja sam jednu monografiju u svezi prezimena htio baš podići u nsk.obrađuje jednu općinu u dalmaciji,njihove rodove,piše na web katalogu da je dostupno.misliš li da li je zaista dostupno ili je već netko prigrabio?koliko su pouzdani ti web katalozi za procjenjivanje istog?
mislim,ipak je to nsk,ne bi im se smjeli kojekakovi propusti događati.

nasmijanonebo
16.12.2008., 14:47
reci mi naslov te knjige pa cu ti moci tocno reci..
uglavnom takve knjige ne idu van nsk nego se moze koristiti samo u citaonicama..
ako pise da je dostupno, znaci da bi trebala biti na mjestu i da nije van nsk...il ako ti vele da je nema, onda vjerojatno netko ju je uzeo na citanje u citaonici..ma najbolje da mi javis naslov, mozes i na pm, pa cu provjeriti ..
uglavnom se mozes pouzdati u to sto se tice web kataloga..iako ima gresaka i manjkavosti i puno toga bi se moglo prepraviti..samo pitanje je sto smije ici van a sto ne (cijela beletristika po defaultu smije ici van, a ovo ostalo kako što)

Passenger_57
18.12.2008., 03:30
bio sam i vidio sam...razočaran sam jer ivanković dovodi moje prezime u vezu,kao da je porijeklom od livanjske obitelji,a ne navode se nikakvi dokazi.samo 'ta obitelj' je nastala od 'te obitelji',i onda im je tamo kao starina.samo zbog sličnosti u prezimenu,no međutim,to je jako labavo i spekulativno.

cesar19
20.12.2008., 09:30
pozdrav svima... zanima me podrijetlo mog prezimena, Cesar, prešao sam cijeli net al niš ne mogu nać pa molim za pomoć...

Passenger_57
20.12.2008., 16:18
ne znam da li je povezano...ali danas sam čitao kako su Sesari nastali od Radmana.naime,neki Radman je otišao u 'cezarsku Dalmaciju',i kad se vratio,zvali su ga Cesar,i tako je nastalo Sesar.

edomat
20.12.2008., 20:17
Moguće je da dolazi od turskog bezer (siromah, beskućnik) kao i hercegovačka prezimena Pezo, Pezić itd. (Šimunović)

fala lipa, kloki. zanimljiva teoria, koja za pojedine nosace tog prezimena mozda i objasnjava etimolosko podrijetlo.

cak za pezelje iz poljica koji su navodno doslji i bosne i mozda pobjegli od turaka i mozda bili bezkucni kad su stigli, bi to mogli biti ispravno.

protiv toga govori, da se to prezime u tom podrucju pojavilo tek u 16. stoljecu i da je obitelj stigla u poljica s drugim prezimenom. posto su po poljickom statutu placali desetinu i bili pripusteni sudstvu, bi reko da to nevori za to podrijetlo imena.

mozda to podrijetlo vazi za pezelje koji su ok 1683. stigli u gospic i za koje smatra da su bili bunjevci.

jeli ko od vas cuo za rijec "pezulj", naprimjer poznato u (staro-)bugarskom. Postalo je navodno od grckog "pesouli"?

emma000
21.12.2008., 17:07
Molio bi pomoc vasih kolektivnih umova u vezi porijekla rijetkog prezimena Kalamir. Mislim da je to vjerojatno mladja varijanta Kalamer (sto je navodno bilo ime jednog Zagrebackog kanona, ali dokumenti i arhivi su mi nedostupni). Obiteljske tradicije navode do je ime porijeklom Madjarsko, ali ja nisam naisao na nikakve dokaze, mada se ime nalazi u Zapresicu, Brdovcu i Krizevcima. Pregled internet telefonskog imenika spominje slicno prezime Kalamari u Cakovcu, ali nemam objektivne podatke o povazanost. Bio bi zahvalan tkome god ima kakvu knjigu prezimena da mi malo prelista, ili ponudi svoje misljenje u vezi moguceg korijena prezimena, takodjer i zadnjem djelom "mir". Dosad istrazene mogucnosti-(Latinski-Calamus-slama/nalitpero-posude za tintu?, StarooHrvatski- visak?)
Unaprijed Hvala-http://www.forum.hr/images/smilies/Hail.gif

U Svedskoj ima rijec Kalmar, mislim da je to grad ili nogometni klub

jasamda
22.12.2008., 01:23
jel zna netko nešto više o prezimenu Duvnjak ...
ja znam samo da su porijeklom iz Duvna (ko bi rek'o :)) ali isto tako sam negdje našao i da se prije toga spominju u Sinju ...

Passenger_57
22.12.2008., 02:55
vjerojatno su starim porijeklom iz duvna,pa su došli u sinj nakon oslobađanja od turaka u onoj seobi ali se onda vratili naposlijetku u duvno,kao i mnogi.

Bujko
23.12.2008., 16:13
jel zna netko nešto više o prezimenu Duvnjak ...
ja znam samo da su porijeklom iz Duvna (ko bi rek'o :)) ali isto tako sam negdje našao i da se prije toga spominju u Sinju ...

http://www.malovan.net/price.aspx?id=252&lang=

Na Kupresu (Malovanu) ima Srba koji se prezivaju Duvnjak. Očito su doselili iz obližnjeg Duvna. Postoji gomila takvih prezimena: Glamočanin, Grahovac, Golijanin, Drobnjak,...

Gluskab
24.12.2008., 02:27

Na Kupresu (Malovanu) ima Srba koji se prezivaju Duvnjak. Očito su doselili iz obližnjeg Duvna. Postoji gomila takvih prezimena: Glamočanin, Grahovac, Golijanin, Drobnjak,...

Pa bar je ta prezimena lako šifrirati:kava:

Kloki
24.12.2008., 05:50

Drobnjak nije etnik.

Drobni - sitni, maleni

Bujko
24.12.2008., 13:40
Drobnjak nije etnik.

Drobni - sitni, maleni
Naravno da nije etnik, ali nije ni Duvnjak.

Drobnjak (ili Drobnjaci) je pleme (oblast) u crnogorskom dijelu Hercegovine.
Čovjek iz Drobnjaka je Drobnjak, kao što je čovjek iz Duvna - Duvnjak.

Kloki
24.12.2008., 14:30
Naravno da nije etnik, ali nije ni Duvnjak.

Drobnjak (ili Drobnjaci) je pleme (oblast) u crnogorskom dijelu Hercegovine.
Čovjek iz Drobnjaka je Drobnjak, kao što je čovjek iz Duvna - Duvnjak.

Duvnjak je čisti etnik, rekao si sam - čovjek iz Duvna - Duvnjak.

A pleme Drobnjaci je dobilo ime po jednom Drobnjaku tj. po sitnom, malenom čovjeku koji je do tad nosio drugo prezime. Nisi valjda mislio da je prije došlo pleme pa onda prezime?

Bujko
24.12.2008., 20:22
U pravu si. U pitanju je nesporazum, odnosno moja greška. Lingvistika mi nije struka, pa ne poznajem do kraja gramatičku terminologiju. Riječ etnik protumačio sam kao etnonim.:zubo: (Mada primjećujem da postoje riječi koje su i jedno i drugo npr. Bošnjak.)

Mea culpa. Dakle, trebalo je da napišem: "Drobnjak je etnik, kao i Duvnjak".

A pleme Drobnjaci je dobilo ime po jednom Drobnjaku tj. po sitnom, malenom čovjeku koji je do tad nosio drugo prezime. Nisi valjda mislio da je prije došlo pleme pa onda prezime?Da! Upravo to mislim.

Prezimena Drobnjak i Drobnjaković izvedena su iz porijekla njihovog nosioca. A samo ime plemena nije nastalo po "sitnom, malenom čovjeku", nego po drobu.

Постанак имена Дробњак, према наведеној књизи, дошао је отуда што је један дробњачки првак „разбуцао дроб” вођи непријатељске војске. Постоје два предања о том догађају. По једном Дробњаци су разбуцали дроб Хусреф-бега (царева сестрића) босанског намесника 1541. године на Мокроме (кули) где су му Турци покопали дроб, а тело однели у Сарејево и сахранили у његовој задужбини.

По другом предању Дробњаци су се звали Новљани. Данашње име су добили зато што је њихов војвода Лапац Косовчић разбуцао дроб сину Кричког војводе Калоке код чесме у Буковичкој Гори, када је овај ишао у тазбину. Како је ово стари војвода Лапац урадио преко вере и задате речи, на један невитешки начин, недостојан правих јунака, околна племена су их из „поруге” називали Дробњацима.
Најбољи познавалац дробњачке прошлости поп Јован Головић, прича како је у раној младости, кад би се Дробњаци препирали с околним племенима о јунаштву, слушао људе из Пиве, Никшића и Горње Мораче како коре Дробњаке, што су свом зету, сину Кричког војводе, на Бога и „Божију веру” и на „Со и хлеб” просули дроб. Због овог случаја, веле, околна племена звала су Новљане Дробњацима из „поруге”. Постепено су се сами Новљани навикавали на то име и прихватали га.
http://aleksandar-vulovic.com/vulovici/istorijat1.html

Ima i drugih primjera da od pejorativnog nadimka nastane prezime ili ime plemena, npr. u Boki sa istočne strane Orjena nalaze se Krivošije :D. Zato mi ovo posljednje tumačenje djeluje najuvjerljivije.

Kloki
24.12.2008., 21:12
Eto sad vidim da i Drobnjak može biti etnik. :top:

Kako se točno zove mjesto odakle potječu nosioci tog prezimena? I dalje sam uvjeren da ga prvi nosioc nije dobio po mjestu porjekla nego po fizičkim osobinama. :D

Bujko
24.12.2008., 21:57

Kako se točno zove mjesto odakle potječu nosioci tog prezimena? I dalje sam uvjeren da ga prvi nosioc nije dobio po mjestu porjekla nego po fizičkim osobinama. :D
Drobnjaka ima SVUDA po zapadnoj Srbiji, Polimlju, Pešteru, Novom Pazaru, Šumadiji, Toplici,... Drobnjakovića isto tako.

U Crnoj Gori znam da ih ima u Bijelom Polju, možda još negdje...

Gluskab
25.12.2008., 03:12

Prezime Drobnjak bi trebalo potjecati od plemenskog imena,pa se valjda tu radi o iseljenicima iz plemena Drobnjaci. Što se tiče porijekla samog plemena Drobnjaci,oni su, većim dijelom,Morlaci doseljeni s Vlašića u Crnu Goru u vrijeme ne sjećam se više kojeg bosanskog vladara... Osnivači plemena Cerovići i Tomići potječu iz Bosne,okolice Travnika,Malovići su starosjedioci s Durmitora,Dedeići, Luburići i Žižići su doseljeni Kuči...:kava:

Gluskab
25.12.2008., 03:18

Droban znači stjenovit,krški predio...drobni klanci i sl. A kraj od Durmitora na sjeveroistok,sa svojim klancima i kanjonima stvarno je takav.

Gluskab
25.12.2008., 03:28

A pleme Drobnjaci je dobilo ime po jednom Drobnjaku tj. po sitnom, malenom čovjeku koji je do tad nosio drugo prezime. Nisi valjda mislio da je prije došlo pleme pa onda prezime?

Drobnjaci su imali rodovska imena(faktički prezimena) u vrijeme kad se prvi put spominju u zapisima kao pleme,1500-tih. To nije toliko neobično za ljude koji žive u klanovima(bratstvima) od kojih svaki ima svoj naziv. A sad, Drobnjak kao prezime je povijesno novijeg datuma u odnosu na prezimena unutar plemena. Plemensko ime uzimaju za prezime najčešće iseljenici iz plemena u daleki kraj gdje nemaju suplemenjake. Slično je i s prezimenom Boban koje je također plemensko ime koje postaje prezime iseljenicima iz plemena,dok drugi koji ostaju na teritoriji plemena imaju svoja stara prezimena.

Gluskab
25.12.2008., 03:32
Drobnjaka ima SVUDA po zapadnoj Srbiji, Polimlju, Pešteru, Novom Pazaru, Šumadiji, Toplici,... Drobnjakovića isto tako.

U Crnoj Gori znam da ih ima u Bijelom Polju, možda još negdje...

Drobnjakovići su zapravo porijeklom Vlasi Maleševci koji su oko 200 godina živjeli s Drobnjacima,pa onda iselili... Njihova krsna slava je maleševska, sveti Ignjat,drugačija od drobnjačke

Kloki
25.12.2008., 06:25
Droban znači stjenovit,krški predio...drobni klanci i sl. A kraj od Durmitora na sjeveroistok,sa svojim klancima i kanjonima stvarno je takav.

Evo što piše Šimunović:

U osnovi poimeničen pridjev droban "sitan, malešan". Imenica drobnjak znači "majušnog, debeljuškastog čovjeka".

:D

Kloki
25.12.2008., 06:29
O nastanku plemena:

Drobnjak se prvi put pominje kao prezime (Bran Drobnjak) 1354 g., a kao pleme 1390 g.

Neznam koliko je ovo točno jer se radi o Wikipediji. :)

Lolita_19
26.12.2008., 00:53
Prezime Pozar (mamino djevojacko, s tim da je njen otac i sva djeca rodjeni u Sarajevu), korijen iz Slovenije=Pivka ,selo Kal, a cula sam da ih ima u Hrvatskoj ?? i da su iz Hrvatske otisli u Sloveniju . . zna li ko nesta o tome ??:ne zna:

ja se prezivam Požar i iz knina sam,točnije jednog malog sela potkonja! već stoljećima smo ovdje,al niko nezna odakle su prvi pozari dosli! I sa mog sela dolasi pok akademik Hrvoje Pozar i jos par poznatih Pozara!
a znan da Pozara jos ima u Rijeci i Karlovcu

Lolita_19
26.12.2008., 00:56
jel ko zna šta o prezimenu TOLJ...ja samo znan da su iz Blatnice kraj Čitluka,a da su najvjerovatnije podrjklom iz Vrgorca...

kresimirIV
26.12.2008., 01:59
molim za pomoc u svezi prezimena,dakle podrijetlo i korijen : paljuca ili paluca: katolici na kosovu / danas albanci nikako janjevci koliko ja znam?

Passenger_57
27.12.2008., 09:18

Zadnjih 10-ak dana stranica ne radi.Kakva slučajnost:eek::cerek:

cager
28.12.2008., 13:32
MOLIM SVE KOJI SU ZAINTERESIRANI ZA PREZIMENA,BIONDA,BIJONDA,BJONDA,MRKONJA,DELAČ,BUKO VAC,BONETA,NEKA SE JAVE NA BLOG VIDEKIĆ SELO.VAŠ CAGER.

assassin
28.12.2008., 17:41
Jel netko zna nešto o prezimenu Vlahoviček, čuo sam da je iz Češke (ovo "ček" nekako to potvrđuje)- ali me zanima ima li netko tko zna nešto više.
Hvala.

braziljanka
28.12.2008., 18:31
mene zanima porijeklo prezimena SIKIC ???
hvala...:)

obuunawa
29.12.2008., 13:01
Hej, Gluskab! Odakle ti informacija da su Drobnjaci Vlasi iz Bosne doseljeni na Durmitor i Pivu u srednjovjekovlju? Malo je to nategnuto. Uzgred, ja se prezivam Malović. Moj otac je rodom iz Čuntića kraj Petrinje. BTW, Malovića ima još minimum tri grane za koje ja znam: sa Lošinja, ima pokoji u Međimurju, Pivljani doseljeni u Bosnu na Sokolac u tursko doba i ovi moji iz Čuntića. Kontam, vrlo je vjerojatno da sva četiri roda imaju različitu genezu. Bez pisanih podataka, crkvenih knjiga itd., gotovo je nemoguće dokazati ikakvo daljnje porijeklo. Osim ako netko ne posjeduje kakve etnografske podatke u vidu oralne povijesti ili tome slično. Većina takvih je do sada i objavljena, jer većina starih koji su ovo prenosili s koljena na koljeno su pomrli...BTW, dobar ti nick...samo što po usvojenoj ortografiji maliseet jezika, ovo bi se pisalo kao kluskap, zato što maliseet passamaquoddy kontrastira zvučne i bezvučne suglasnike samo zavisnosti od okruženja samoglasnicima...

Istranin
29.12.2008., 18:09
U Istri ima puno sela i zaselaka čija su imena ujedno i prezimena:
...
Vošteni - Vošten
Peruški - Peruško
Bratulići - Bratulić
...

1) Zna li netko; Jesu li sela dobila ime po prezimenu "osnivača" sela ili su porodice dobile prezime po selu u kojem su obitavali.

2) U tom svjetlu; postoji zaselak u Istri Brečevići i prezime Brečević. Zanima me porijeklo imena sela ili prezimena Brečević(i).

ZorroD
29.12.2008., 18:15
genetsko podrijetlo nema veze s novijim povjesnim kretanjem određenog stanovništva u određenom vremenu. činjenica je da su se hrvati (horvati) iseljavali (preseljavali) čak unutar istih političkih tvorevina ( austrougarska). npr. pomicali se na sjever ( i u mađarsku) pred turcima.
Može li se u tom smislu sagledati i prezime Hrovat (Slovenija)?

Passenger_57
29.12.2008., 19:37
genetsko podrijetlo nema veze s novijim povjesnim kretanjem određenog stanovništva u određenom vremenu. činjenica je da su se hrvati (horvati) iseljavali (preseljavali) čak unutar istih političkih tvorevina ( austrougarska). npr. pomicali se na sjever ( i u mađarsku) pred turcima.da,te tzv. mikromigracije su bilo veoma prisutne kod nas.

Gluskab
30.12.2008., 04:23
Hej, Gluskab! Odakle ti informacija da su Drobnjaci Vlasi iz Bosne doseljeni na Durmitor i Pivu u srednjovjekovlju? Malo je to nategnuto. Uzgred, ja se prezivam Malović. Moj otac je rodom iz Čuntića kraj Petrinje. BTW, Malovića ima još minimum tri grane za koje ja znam: sa Lošinja, ima pokoji u Međimurju, Pivljani doseljeni u Bosnu na Sokolac u tursko doba i ovi moji iz Čuntića. Kontam, vrlo je vjerojatno da sva četiri roda imaju različitu genezu. Bez pisanih podataka, crkvenih knjiga itd., gotovo je nemoguće dokazati ikakvo daljnje porijeklo. Osim ako netko ne posjeduje kakve etnografske podatke u vidu oralne povijesti ili tome slično. Većina takvih je do sada i objavljena, jer većina starih koji su ovo prenosili s koljena na koljeno su pomrli...BTW, dobar ti nick...samo što po usvojenoj ortografiji maliseet jezika, ovo bi se pisalo kao kluskap, zato što maliseet passamaquoddy kontrastira zvučne i bezvučne suglasnike samo zavisnosti od okruženja samoglasnicima...

1.Imformacije o porijeklu Drobnjaka možeš naći na mali milijun stranica po internetu,pretežno crnogorskih. O porijeklu iz Travnika govori plemenska predaja očuvana u bratstvima osnivača(Tomića,Vulovića,Đurđića i Cerovića). Oni su osnivači plemena,iz kojih su se razgranale mnoge obitelji u Drobnjaku i širom Stare Hercegovine... U plemenskom društvu dugo ostaje pamćenje u precima, posebno u najstarijih,uglednim bratstvima. Tako i kod njih postoji tradicija o dolasku predaka iz Bosne.
2.Kad sam u jednom tekstu o porijeklu drobnjačkih rodova naveo Maloviće i njihovo porijeklo,mislio sam na ljude s tim prezimenom među Drobnjacima.
Malovići iz Pive nisu isti rod s Malovićima u Drobnjaku. Sasvim sigurno ni Malovići u Hrvatskoj. Mnoga identična prezimena postoje neovisno u jako udaljenim krajevima,pa se tu ne može nalaziti nikakve poveznice. Od čega točno dolazi to prezime,ne znam...no postoje dvije mogućnosti-od pridjeva malen,mal ili možda od riječi Mal koja u albanskom i rumunjskom znači pojas
(s dosta širokim značenjem,ovisno o kontekstu može značiti i planinski lanac,kao naziv malesija i malesori za arbanase na crnogorskoj granici ili obični pojas,opasač). U Crnogoraca(a vjerojatno i ranije u Morlaka) koristi se tradicionalno,u nabrajanju predaka,izraz "pasevi" tj pojasi za potomke nekog osnivača bratstva. Tu "pasevi" označaju obiteljsku liniju,potomstvo. Kako riječ Mal za pojase,paseve, dolazi iz balkanskih romanizama,lako bi moglo biti da se ranije koristila na velikom prostoru.
2.Da,za moj nick si vjerojatno točno napisao kako se izgovara,no ti maliseet passamaquoddy i ostali primorci imaju dosta kompliciran izgovor koji nisam uspio sasvim svladati... Ali nema veze,i ovako je nick ok :kava:

Kloki
30.12.2008., 08:27
U Istri ima puno sela i zaselaka čija su imena ujedno i prezimena:
...
Vošteni - Vošten
Peruški - Peruško
Bratulići - Bratulić
...

1) Zna li netko; Jesu li sela dobila ime po prezimenu "osnivača" sela ili su porodice dobile prezime po selu u kojem su obitavali.

2) U tom svjetlu; postoji zaselak u Istri Brečevići i prezime Brečević. Zanima me porijeklo imena sela ili prezimena Brečević(i).

Selo ili zaselak dobiva ime po stanovnicima...na primjer u Bratulićima su Bratulići nekad bili (možda su i sad?) najbrojniji. Ovih je dana taj običaj nestao, tako da je moguće da u Bratulićima i nema Bratulića ali se i dalje selo/zaselak zove po njima.

Porodica dobije prezime po selu jedino kad se odseli u neki drugi kraj ili u susjedno selo.

_Geopard_
30.12.2008., 16:33
e ovako,istražujem prezime Jerčić,pogotovo one s mućkog područja.
našao sam tu nešto http://p104.ezboard.com/fistorijabalkanafrm22.showMessageRange?topicID=65. topic&start=1&stop=20
dakle popis muslimanskih posjednika kad je taj kraj bio pod Turcima.Tu se spominje prezime Jeričić.da li je moguće da su to Jerčići?jer vidim da su sva prezimena na -čić koja nemaju samoglasnik između stavljena na -ičić,uostalom Jeričića ni nema danas,ima samo Jerčića.

Bujko
30.12.2008., 23:12
Selo ili zaselak dobiva ime po stanovnicima...na primjer u Bratulićima su Bratulići nekad bili (možda su i sad?) najbrojniji. Ovih je dana taj običaj nestao, tako da je moguće da u Bratulićima i nema Bratulića ali se i dalje selo/zaselak zove po njima.

Porodica dobije prezime po selu jedino kad se odseli u neki drugi kraj ili u susjedno selo.
Tačno. Ja znam gomilu sela u Hercegovini čija se imena završavaju sa -ići, a u kojima ne živi niko sa takvim prezimenom.

Passenger_57
31.12.2008., 13:45
e ovako,istražujem prezime Jerčić,pogotovo one s mućkog područja.
našao sam tu nešto http://p104.ezboard.com/fistorijabalkanafrm22.showMessageRange?topicID=65. topic&start=1&stop=20
dakle popis muslimanskih posjednika kad je taj kraj bio pod Turcima.Tu se spominje prezime Jeričić.da li je moguće da su to Jerčići?jer vidim da su sva prezimena na -čić koja nemaju samoglasnik između stavljena na -ičić,uostalom Jeričića ni nema danas,ima samo Jerčića.
ma to je to,-čić i -ičić su praktički ista prezimena istog nastanka
u prošlosti su se prezime tipa Jerčić,Ivčić pisala s umetkom i,jer su to stranci obično popisivali tipa 'Jerichich',jer im je bilo teško pisati naša tvrda slavenska prezimena.

LUISSA MARY
07.01.2009., 13:47
pozdrav,zna li netko od kuda potjeće prezime Alinjak i BRNIĆ,UNAPRIJED zahvaljujem..

trtica
07.01.2009., 15:11
zna li itko značenje ili podrijetlo prezimena Jurjević,Išasegi i Toljan? unaprijed hvala:)

Kloki
07.01.2009., 15:18
Brnić

http://www.bijakova.com/Plemena/Plemena_BrniciLevada.htm

Neznam jel relevantno ali je zanimljivo.

Kloki
07.01.2009., 15:27
zna li itko značenje ili podrijetlo prezimena Jurjević,Išasegi i Toljan? unaprijed hvala:)

Jurjević je patronimik od imena Juraj.

Išasegi (Isaszegi) je najvjerojatnije mađarskog porijekla. Možda se javi Magor pa ti objasni porijeklo ili značenje.

Toljan, ako ćemo vjerovati Šimunoviću, dolazi od ženskog osobnog imena Tolja (od osnove koja je u glagolu utoliti "tješiti".

LUISSA MARY
07.01.2009., 15:43
Brnić

hvala puno.....

Magor
08.01.2009., 06:46
Išasegi (Isaszegi) je najvjerojatnije mađarskog porijekla. Možda se javi Magor pa ti objasni porijeklo ili značenje.

Tako je. Isaszegi (čita se išasegi) je mađarsko prezime.

Isaszeg je mjesto/selo blizu Budimpešte (5 km istočno, 25 km od centra grada). Isaszeg je mjesto jedne važne bitke u revoluciji 1848/1849.

Isaszegi (išasegi) znači osoba iz Isaszega.

inglorion
08.01.2009., 12:37
Pozz,zna netko možda nešto o prezimenu Užar?
Prilično rijetko prezime,priča je da potječe sa Kranja,pa ko zna sve otkuda,ali sve su to samo priče...

juka_prazina
08.01.2009., 14:18
Da li netko zna odakle potječe prezime Jurica??' hvala ;)

Kloki
08.01.2009., 15:07
Pozz,zna netko možda nešto o prezimenu Užar?
Prilično rijetko prezime,priča je da potječe sa Kranja,pa ko zna sve otkuda,ali sve su to samo priče...

Užar - prezime po zanimanju. Sve druge informacije možete naći ili kod matičara ili u državnom arhivu. :top:

Kloki
08.01.2009., 16:08
Da li netko zna odakle potječe prezime Jurica??' hvala ;)

Relativno jako prezime tako da je teško išta reći bez ikakvih detalja. Svaka grana ovog prezimena ima svoju zasebnu priču.

Čive
08.01.2009., 17:41
Brnić

Evo ga i meni pomoglo a nisam ni tražia i moje se prezime tu nalazi. :top:

Bujko
08.01.2009., 19:32
Jurjević je patronimik od imena Juraj.

Ja sam se dosta čudio kad sam saznao da postoje i Srbi (Ponikve, Gorski Kotar) koje se tako prezivaju. (S druge strane postoje Hrvati s Kosova koji se prezivaju Đorđević.)

Ima još jedna zanimljivost u Gorskom Kotaru (u LJubošini i Gomirju) - Srbi koji se prezivaju Stipanović.

BigLima
10.01.2009., 19:41
vidm da sam na pravom mjestu. Trazim porijeklo prezimena Svirač

.............ima ih u Kijevu kraj Knina, ali odkuda točno dolaze........možda netko i zna, jer tu prestaje moje sedmo (7) koljeno ca 1850 god

Supetarr
11.01.2009., 17:52
nađi neku knjigu ako ima s prezimenima iz tvog kraja,znan da ima neka o vrlici,a sad za kijevo..

BigLima
11.01.2009., 18:42
lako je to reći, to je šturi kraj sav raseljen i iseljen (vlak bez voznog reda). Probat ću u župnom uredu. Od moje uže rodbine nema više nikog ko u Kijevu živi. Inače dobra ideja, možda još netko ovo pročita, koji ima nekoga ili taj ima nekoga ko možda ima takvu knjigu. To bi bilo stvarno super.

Supetarr
11.01.2009., 20:54
evo ovo imaš u nacionalnoj u zagrebu:
Podrijetlo hrvatskih rodova vrličkog područja / Ante Ivanković
to je najbliže za što ja znam.

papatya
12.01.2009., 14:31
zna li neko mogu li se naci u pdf-u knjige Sa Kupreške visoravni : monografija rodnog kraja / O. Miroslav Džaja i "Lika i Srbi Medacke Opstine" Dusan Uzelac?

BigLima
12.01.2009., 15:54
evo ovo imaš u nacionalnoj u zagrebu:
Podrijetlo hrvatskih rodova vrličkog područja / Ante Ivanković
to je najbliže za što ja znam.

hvala, probat cu

nibelung
13.01.2009., 21:35
Ima li tko podataka o prezimenu Stanisavljević u Hrvatskoj?Osim poznatog hajduka Caruge, koji je bio pravoslavac, to prezime su nosili i poznati plemenitasi Julije pl.Stanisavljević (poznati gradjevinski inženjer), Daniel pl.Stanisavljević (jedan od osnivača zagrebačke meterološke stanice u XIX stoljeću) i sl.
Zahvaljujem na informacijama

veronikina mama
14.01.2009., 13:27
Zna li netko nešto o prezimenu Petričković?

Aryan
15.01.2009., 09:08
Jrel ima tko linkove za download tih knjiga, budući da mnogi nisu u mogućnosti ić u knjižnicu ili žele čitat na laptopu. Mislim tih knjiga ili o prezimenima, rodoslovlju ili o određenim mjestima? E i ponavljam prezime Lovrić, ak neko zna...

Tyndall
15.01.2009., 09:28
Molim vas da linkove na svu literaturu koja nije public domain razmjenjujete PM-om. Za to se dijele kartoni za piratluk.

Čisto jedna informacija, da ne bi bilo nismo znali.

Aryan
17.01.2009., 13:54
Hvala papatyi na pomoći:W A evo i linka pa ako kome joše može pomoći http://www.petar-zulj.iz.hr/index.php. Inače što se tiče knjiga, javite se ljudi ili vi to sve imate po usmenoj predaji.
Još bih napomenuo; prezimena Užar, Kovač, Dalmatinac, Posavec; Posavac, Zagorec--- mislim ak vam nije očito značenje i porijeklo tih prezimena?:lol: Koliko vidim puno zanimljivih i neobičnih, rijetkih upita o prezimena ostane neodgovoreno, a na ovakve gluposti se troše komentari ko ludi.:s:ne zna:

zmayo
19.01.2009., 02:28
Ne znam jel tk napisao to u postu - jel iskreno, ne da mi se baš čitati svih 45 stranica.
Ovdje (http://www.rodoslovlje.hr/istrazivanja/o-prezimenima) možete nešto pročitati vezano za pojam prezime i njegovo nastajanje. A imate i drugih raznih članaka i pojmova vezano za genealogiju tj rodoslovlje. Korisna stranica za početnike koja vam pokazuje gdje , kako i što treba u potrazi za porijeklom prezimena tj roda.

antisa1987
19.01.2009., 21:05
moze li mi netko rec podrjetlo prezimena kikaš samo znam da smo se prije davno davno prezivali kikašević.P.S.Hercegovac

T1950
19.01.2009., 22:03
forumasi iz sire splitske okolice ce znati o cemu pricam;

dakle, ipak nije mit.. zapisano je;
http://www.ogorje.net/prezime/plazibat/119.html
"Prezime je nadimačkog podrijetla: plazibat je onaj kojemu je spolovilo tako dugo da plazi po tlu."

:D:D:D

bostech2007
22.01.2009., 08:53
Da li se iko potrudio da nauci malo o istoriji prezimena?
Da li iko zna da danasnja moderna prezimena su "stara" vecinom oko 150-200 godina?Prije toga na Balkanu se nije praktikovalo prezime u danasnjem smislu nego je vise sluzilo kao nadimak a tek u rijetkim slucajevima ljudi su prenosili sa koljena na koljeno svoj nadimak.
Zato i imamo razlicitih prezimena,nepotpunih spisa,izmjesanih teorija i cudnih prezimena kod mnogih ljudi.
Traziti "korijene" preko prezimena je za vecinu ljudi jalov posao,tek neki mogu da pronadju o svom porijeklu malo duze u istoriji.Za vecinu ljudi prezime je moderni pojam.

T1950
22.01.2009., 22:51
Da li iko zna da danasnja moderna prezimena su "stara" vecinom oko 150-200 godina?Prije toga na Balkanu se nije praktikovalo prezime u danasnjem smislu nego je vise sluzilo kao nadimak a tek u rijetkim slucajevima ljudi su prenosili sa koljena na koljeno svoj nadimak.
Zato i imamo razlicitih prezimena,nepotpunih spisa,izmjesanih teorija i cudnih prezimena kod mnogih ljudi.
Traziti "korijene" preko prezimena je za vecinu ljudi jalov posao,tek neki mogu da pronadju o svom porijeklu malo duze u istoriji.Za vecinu ljudi prezime je moderni pojam.

zaboravia si napomenit da govoris o prezimenima srpskog naroda.

Passenger_57
22.01.2009., 23:01
:zubo:
ja sam svoje prezime našao konkkretno da se spominje prije 300 godina,točno u jedno selu odakle je i danas poznato da moji potječu,a našao sam ih i u turskim defterima otprije 400 godina,slučjano baš u istom kraju isto (rijetko) prezime.i sad,kako da ne prorade klikeri...

zmayo
22.01.2009., 23:13
Za sve koje zanima što je to prezime, odakle potječe, što znači koje prezime postoji jedna odlična knjiga koju valja pročitati. "Hrvatska prezimena" akademika dr.sc. Petra Šimunovića,On je jedan od vodećih onomastičara u hrvatskoj i jedan je od osnivača Hrvatskog rodoslovnog društva "Pavao Ritter Vitezović".
N samom početku piše detaljno o prezimenima, nastanku, razvoju i ostalim osnovnim, važnim i zanimljivim činjenicama vezano za prezimena.
Neki sam dan imao priliku pogledati knjigu i moja preporuka. Možete ju potražiti u knjižnicama.

adriatica
22.01.2009., 23:18
Da li iko zna da danasnja moderna prezimena su "stara" vecinom oko 150-200 godina? Prije toga na Balkanu se nije praktikovalo prezime u danasnjem smislu nego je vise sluzilo kao nadimak a tek u rijetkim slucajevima ljudi su prenosili sa koljena na koljeno svoj nadimak.
/cut/.

Kako koje prezime :mig: U pasivnim krajevima vjerojatno nije bilo potrebe za prezimenima već se je u tu svrhu koristio nadimak. Međutim primjerice u primorju se prezimena pojavljuju već od 12.st., npr. moje se spominje u dokumentu starijem od 700 godina :D

mustricolaris
23.01.2009., 11:44

Otkud si ti ispao?
Opće je znanje (pa i na forumima) i vrapci već znaju da su prvi zapisi o prezimenima , bar u području današnje Hrvatske, potiču još iz XI (jedanaestog) stoljeća.
Šire korištenje imenske formule u obliku : ime , prezime datira se nešto iza Tridentskog koncila koji je za katoličke župe propisao vođenje evidencije o krštenima u obliku imena i prezimena.
Druga je priča koja geografska područja, pod čijom vladavinom itd.. jesu ili nisu koristila prezimena (napr. područja pod osmanskom vladavinom nisu koristila prezimena niti ih imala...). Stoga su tvrdnje ..."prezimena stara 150-200 godina" su jednostavno netočne. A ovo je dosadan tekst, već sto puta ponovljen na forumima, ali zbog općeg neznanja ga treba napisati.

LUISSA MARY
24.01.2009., 20:14
ima li netko tko mi može pomoći oko staležnika tj.status animaruma..bili smo kod župnika i ima nekih nedoumica koje mi baš nisu jasne....help...

mustricolaris
26.01.2009., 20:26
ima li netko tko mi može pomoći oko staležnika tj.status animaruma..bili smo kod župnika i ima nekih nedoumica koje mi baš nisu jasne....help...

Imaš dvije opcije: idi na http://www.rodoslovlje.hr/ pa pogledaj ima li to što ti treba ili piši pa možda zna netko od nas na forumu. Imam iskustva i nudim se pogledati što te brine.

Benardine
27.01.2009., 08:04
Posjedujem podatke o sljedecim prezimenima (mjesto i godina prvoga spomena,od cega je nastalo) pa ako se netko preziva tako mogu mu na PM ili javno napisati sve sto znam o njegovom prezimenu.Napominjem da tih podataka nema na netu,da ne bi netko pomislio da kopiram.
Lista prezimena je:

Aldic Alt Ambrus Aderlin Andrasec Andrasek Androcec Andjel Agel Antalasic Antokulj Antolasic Antolek Antolius Antoncic

Bestijanic Bacinger Bais (Bajs, Bajz) Bajkovec Bajzek Bakac Baksa Balasko Balaz Balent Balenta Bali Balac Balog Ban Banek Barabas Baranic Barat Barbaric Baric Barila Barlovic Bartolic Basa Basek Basnec Bauer Becaj Bedekovic Bedenicki Bedi Belavic Belec Belencic Belicanec Belic Beliga Belovari Belovic Benc Bence Bengez Benko Benkovic Berljak Bermanec Bernad Bernat Besedilo Bestijanic Beti Bezek Biber Bihar Bijac Bister Bistrovic Biskup Blagovi Blagus Blaguha Baskovic Blazinaric Blazek Blezeka Blezekovic Blazic Blazinic Blazon Blazona Blesc Bobicanec Bobic Bockaj Bogdanus Bogomolec Bohanec Bohenec Boj Borko Borkovina Borovic Borsic Borzek Boz Bracko Bradac Bradovic Branilovic Branisa Branovic Bratic Bratinscak Bratjanscak Bratkovic Bregovic Brez Brezaric Breznik Brezovacki Brezovec Brljak Brodaric Brozovic Bruec Brumec Brumen Bubek Buhanec Bujan Bujanic Bukovcak Bukovec Bukovic Bukovscak

Canjuga Car Cecarko Ceci Cenko Cerkovic Cerovec Cesar Ciceli Cigan Ciglar Ciglaric Cilar Cimerman Cmrecak Cofek Conar Crnec Crncec Cvek Cvetko Cvija Calopek Canadi Canaki, Cavlek Ceh Cekunec Cemerika Citus Cizmadija Cizmesija Cmrlec Conkas Crep Crncec Cuckin Cuk Cukulic Curin

David Deban Debelec Debeljak Debic Derk Dervenkar Detoni Dezdek Dobos Dobosic Dobranic Dobranski Dobrovolec Dobrovoljec Dodlek Dojcic Dokleja Dolar Dolencic Dolenec Dolovic Domijanic Dominic Dominik Dominko Domjanic Dovecar Dovecer Dravec Dretar Drk Drvenkar Drzanic Dudek Dugan Duhovic Dunjko Dvanajscak Dvorscak

Đebi Đermadi Đukes Đundes Đuran Đuranec Đuranic Đurdek Đurkin Đurnic

Edesar Edisar Embreus Erdelji

Faic Fais Fajfar Farkas Fazon Feges Fekonja Feletar Ferenc Ferlin Fic Files Filipan Filipic Fiolic First Fischer Fiser Flac Fleten Flincec Flisar Flojhar Florijanic Florjanic Foder Fodor Fortner Francic Frankovic Fras Friscic Fucko Fuler Fundak Furdi Fuss

Gadanec Gajnik Gal Galovic Gaspar Gasparic Gasparlin Gazdek Genc Gerencer Gersic Gjungjus Gjuran Gjurgjek Glavak Glavina Glavnik Globar Globlek Glogovec Godina Godinic Gojnik Golenja Golob Golombos Golub Gombar Goricaj Goricanec Goricki Gornicec Gornik Gorupic Gosaric Gotal Govedic Grabant Grabar Grabrovic Gradiscaj Grahovec Granater Granatir Grbavec Gregoran Gregoras Gregoric Gregorincic Gregurec Greguric Grgan Gregec Grivec Grof Grozdek Gruber Grubic Grudic Grula Gudlin Gunc Gustak Guterman Guzvinec

Habek Habian Habjanec Habola Habula Hacek Hadeljan Hadikan Hajdarovic Hajdinjak Halaberec Halas Halec Halic Halonja Hamer Hancic Hanzek Hanzic Haramija Haromet Hasa Hasnas Hatlak Hederic Heda Hegedis Hegedus Hemar Herak Herc Herceg Heric Herjavec Herlic Herman Hertaric Herzenjak Hizman Hlapcic Hlebar Hlebec Hlisc Hoblaj Hobor Holc Holcinger Horbec Hosnjak Hozjak Hozjan Hozmec Hranil Hranjec Hrastic Hrastovec Hrascanec Hrelja Hren Hresc Hrg Hrkac Hrupic Hrustek Hruska Hrzenjak Hudicek Hudin Hujs Hunjadi Hutinec

Igrec Ilijas Ipas Iskra Istvanovic Ivaci Ivacic Ivancic Ivancok Ivanec Ivanusa Ivanusic

Jadan Jagar Jagec Jagic Jaklin Jakopic Jaksic Jakupak Jalsovec Jalusic Jambor Jambresic Jambrosic Jambrovic Jancec Jankas Jankic Jankoci Jankolija Janusic Jarni Jedjud Jedut Jelencic Jelenic Jesen Jesenovic Jezeri Jezernik Jost Jug Juracic Jurak Juranic Juras Jurcan Jurcec Juretic Jurican Jurinec Jurinic Jurisaga Jurkek Jurkezi Jurkin Jurkovic Jurman Jurmic Jurovic Jursic Just

Kacun Kalamar Kalamari Kalinic Kalsan Kamenar Kamenic Kanizaj Kanoti Kapun Karazinec Karloci Karlovcec Katalenic Katancic Katanec Katona Kavran Keckes Kedmenec Kelemen Kelemenic Kelenc Kemec Kendel Kenjeres Kerhac Kerman Kernjak Kerovec Kinderic Kiralj Kiric Kis Kiscinal Kivac Klamfar Klaric Klasic Klekar Klemencic Klepec Klinec Klobucar Klobucaric Klovar Kljucaric Knapic Knechtl Knez Knezic Kobra Kocen Kocet Kocijan Kocevar Kocila Kocis Kodra Kolac Kolar Kolarek Kolaric Kolenic Kolenko Kolman Kolmanic Kolonic Komar Komorski Konc Konopljak Kontrec Kopasic Kopjar Koprivec Koraj Koren Korent Koritar Koros Korosec Korpar Korunek Korunic Kos Kosec Koser Kosi Kosmac Kostanjevic Kostel Kosak Kosar Koscak Kozar Kozaric Kozjak Koznjak Krajacic Kralic Kralj Kramar Kranjcec Kranjcic Kranjec Krauthaker Krcmar Krcmarek Kregar Kresinger Krikovic Kirstofic Krivak Krizman Krizaic Krizaj Krizan Krizanic Krklec Krleza Kropf Krsnik Kuselj Krznar Krznaric Kucandi Kucek Kuhanec Kuhar Kuharic Kukec Kukolj Kukovec Kukolic Kupec Kutnjak Kuzma Kuzman Kuzmic Kvakan

Labazan Lacko Ladasic Ladic Lajtman Lakatos Lakic Laptos Laszlo Lastavec Latin Lazar Lebar Lecek Legin Lehkec Lehki Lepen Lepoglavec Lesar Lesinger Lesjak Leskovec Lesnjak Levacic Levak Levancic Lilek Lipic Lipje Lisjak Logozar Loparic Lovrec Lovrek Lovrencic Lovretic Ludas Lukac Lukacic Lukman Luksa Ljubic

Macek Madar Madaric Magdalenic Magdic Magic Majc Majcen Majer Majeric Majnic Majsan Makar Makovac Maksan Malasic Malec Malek Malekoci Mali Malovic Maltar Maltaric Mandlin Marcijus Marcec Mardetko Maric Markac Markan Markulija Markusic Marodi Martan Martinec Martinjas Marton Marusic Masten Matan Mate Mati Matijacic Matijas Matijasec Matjan Matjanec Matjasic Matolek Matos Matosa Matosic Matoter Matulin Mavrek Medjimurec Medlobi Medved Megla Meglic Mernjak Mernjavec Mesarek Mesaric Mesaros Mesko Mezga Meznaric Mihalac Mihalec Mihalic Mihalincic Mihalkovic Mihinjac Mihocek Mihoci Mihocek Miholcek Mikac Mikec Mirlin Mikloska Mikolaj Mikolic Mikor Mikula Mikulan Mikulin Misir Mislovic Misic Mlakar Mlinarec Modlic Modric Moharic Mozes Molnar Moravec Mosmondor Mozek Mravljek Mraz Mrazje Mucic Mundjar Murakezi Murk Murkovic Mursic Mustac Mustak Mutvak

Nad Najman Narandja Necemer Nedeljko Nemec Nemet Nestic Novak Novakisin Novinic Novinscak Novosel Novoselec Njari

Obadic Okresa Olah Oletic Orehovec Oreski Ostrognjaj Ovcar

Pacandi Padaric Pahek Pajnogac Pajtak Palatinus Paler Palfi Palic Palnec Pancer Pandur Panic Patafta Patarcec Pavcec Pavlekovic Pavli Pecarko Pecatnik Peras Percac Percic Pergar Perger Perhoc Perko Persa Persak Persic Petak Petek Peter Petermanec Peti Petovari Petrac Petran Petric Petrino Pevec Pigac Pianec Piknjac Pintac Pintar Pintaric Piskor Pispek Pivar Placko Plaftak Plantak Plavec Plevnjak Pocek Podgorelec Podturic Podvez Podvezanec Pogorelec Pokolic Pokrivac Polak Polanec Poljanec Polski Pongrac Pongracic Posavec Posedi Posel Posmodi Postrasija Potaric Potocnjak Pozderec Poznic Pozgaj Pozgan Preloznjak Premus Prepelic Pristav Prprovic Prstec Pticek Pufek Pukaj Puklavec Puklek Puncec Puncikar Purgar Puric Pustaj

Radek Radik Radmanic Radovanec Radovic Raif Rainer Raich Rajher Rajter Rasperger Ratajec Ratkajec Raus Rebernik Rebok Rebrek Remenar Rep Repalust Repic Resetar Rezek Ribic Rihtarec Rihtaric Rob Rodek Rodi Rodik Rodak Rojko Rosic Ruzic Rozman Rumenjak Rumic Runjak Rus Rusak

Sabo Sabol Sabolcec Sabolec Sabolek Sabolic Sakac Sakal Saladi Salaj Sebestjen Secan Sedmak Segedi Selicanec Selina Sencar Serc Sermek Serpak Setnik Sever Siladi Sinko Sinkovic Sirc Sitar Sklepic Skok Skoliber Slama Slamek Slavicek Slunjski Smolec Smolek Smolkovic Smrk Smrtic Sobocan Sobocanec Sokac Sokacic Sokol Solar Soldat Somi Sontor Sovar Spahija Sraka Srebrnjak Srnec Srsa Srsan Stancec Stank Sternad Sternat Sterniscak Stipan Strah Strahija Strbad Strelec Strojko Sudec Susec Sutnjak

Šafar Šafaric Šafranic Šagi Šajn Šajnovic Šalamon Šalari Šalkovic Šanta Šantavec Šantak Šardi Šaric Šavora Šcavnicar Šcuri Šcuric Šegovic Šekutor Šela Šestak Šestan Šimic Šimon Šimonic Šimunko Šinko Šipek Šipos Škec Škoda Škorjanec Škrinjar Škrlec Škrobar Škvorc Šlibar Šolja Šoltic Šopar Šostaric Špicar Špilak Špilek Špiranec Špoljar Špoljaric Šprah Šprajc Šraj Štajerec Štefan Štefanec Štefanic Štefica Štefic Štefko Štefkovic Štefok Štefulj Štirinic Štukelj Šubasa Šubic Šulj Šupljika Švabelj Švec Švenda

Takac Talafant Talan Talas Taradi Tarandek Tekeli Telebuh Terbuc Tilosanec Tisaj Tislaric Tisler Tisleric Tisljar Tisljaric Tizaj Tkalcec Tkalcic Tkalec Tkalic Tokar Tomasek Tomasic Tomsic Toplak Toplek Toplicanec Topolko Topoljnak Topolovec Torok Tot Tota Trajbar Tratnjak Trbovic Treska Trnovcanec Trojak Trojko Trojnar Tropsa Trstenjak Trupkovic Tuksar Turek Turk

Ujlaki

Vabec Vadas Vadlja Vagaj Vajda Valpatic Vamplin Varosanec Varga Vargec Vargek Varovic Varsic Vas Vegi Veres Verhar Verli Vertes Veselko Vibovec Vibovic Vida Vidacic Videc Vidra Viher Vilic Vincek Vincetic Virgej Virovec Visnic Visnjaric Vitez Vitkovic Vizer Vlahek Vnuk Vodopija Vogrin Vogrinec Vojsk Vojvoda Volar Vozar Vrabec Vracic Vrancic Vranovic Vrazic Vrban Vrbancic Vrbanec Vrbanic Vrbnjak Vresk Vrhovski Vrsic Vrtaric Vuglac Vugrac Vugrincic Vuk Vuksic Vuraic Vuri Vurosic

Zadravec Zagorec Zamuda Zanjko Zidolec Zebec Zelenic Zerna Zidaric Zlatarek Zmazek Zobec Zobic Zorcec Zorko Zorman Zrinic Zver Zvonar Zvonarek Zvornik Zvosec

Žargar Žbulj Železnjak Žemljic Žerdin Žerjav Žganec Žganjar Žibek Židov Žiga Žignic Žilavec Žinic Žiskovic Živece Živulic Žizek Žlicar Žnidar Žnidaric Župan Županec Županic Žvorc

Mogu dobiti informacije o prezimenu Turek?Hvala vam.
mejl: razlicak_400@hotmail.com

Veliki vladar
27.01.2009., 09:18
Jadan Jagar Jagec Jagic Jaklin Jakopic Jaksic Jakupak Jalsovec Jalusic Jambor Jambresic Jambrosic Jambrovic Jancec Jankas Jankic Jankoci Jankolija Janusic Jarni Jedjud Jedut Jelencic Jelenic Jesen Jesenovic Jezeri Jezernik Jost Jug Juracic Jurak Juranic Juras Jurcan Jurcec Juretic Jurican Jurinec Jurinic Jurisaga Jurkek Jurkezi Jurkin Jurkovic Jurman Jurmic Jurovic Jursic Just

Vjerovatno si sebi da posla poslje ponude o porijeklu prezimena:D

Mene bi zanimalo prezime Jurišić - u sibeniku se spominje u 14.st(ja san iz sibenika),a priko neta nisan nasa nista ranije!
Skuzia san da je prezime podosta rasireno na ovim prostorima,cak da su fratri poslje vracanja like od turske okupacije zatecenim turcima koji su za ostanak na svojim imanjima imali uvjet pokatolicit se davali prezime jurisic,a cak su i srbi(pravoslavci):confused:
poslje uzimali to prezime,ali nekoliko stoljeca kasnije(sta me navodi na zakljucak da je korijen rijeci vrlo bitan i vjerovatno ima osnove u starohrvatskom/staroslavenskom,to je samo moje prepostavka btw-totalnog amatera)

Zato stari :moli::moli::moli:

(vec neko vrime pokusavm uci u trag,i ako imas bilo kakve podatke stvarno bi mi pomoga)

Hvala unaprijed

boogyman
27.01.2009., 13:22
Vjerovatno si sebi da posla poslje ponude o porijeklu prezimena:D

Mene bi zanimalo prezime Jurišić - u sibeniku se spominje u 14.st(ja san iz sibenika),a priko neta nisan nasa nista ranije!
Skuzia san da je prezime podosta rasireno na ovim prostorima,cak da su fratri poslje vracanja like od turske okupacije zatecenim turcima koji su za ostanak na svojim imanjima imali uvjet pokatolicit se davali prezime jurisic,a cak su i srbi(pravoslavci):confused:
poslje uzimali to prezime,ali nekoliko stoljeca kasnije(sta me navodi na zakljucak da je korijen rijeci vrlo bitan i vjerovatno ima osnove u starohrvatskom/staroslavenskom,to je samo moje prepostavka btw-totalnog amatera)

Zato stari :moli::moli::moli:

(vec neko vrime pokusavm uci u trag,i ako imas bilo kakve podatke stvarno bi mi pomoga)

Hvala unaprijed

...jebate...još nisi našao?
Koliko sam uspio shvatiti,ovo su ti uglavnom kontinentalna prezimena...dosta kroatiziranih verzija Mađarskih,Slovenskih,čeških...itd...

LUISSA MARY
28.01.2009., 14:40
Imaš dvije opcije: idi na http://www.rodoslovlje.hr/ pa pogledaj ima li to što ti treba ili piši pa možda zna netko od nas na forumu. Imam iskustva i nudim se pogledati što te brine.

super ..evo..

suprug nije ništa znao o svom djedu osim da je rodjen u g.bogićevcima,pa smo otišli kod župnika kojem puno hvala..
evo što smo našli..
A mijo kokelić
A jela hrvojetić

NA RODOSLOVLJU SAM PROČITALA da je slovo A dobila obitelj..ako je živjela još jedna obitelj oda dobiva veliko slovo B..itd

znači saznali smo da su to roditelji od djeda..i bake...i onda piše pod
malim slovom a

a tomislav ( suprugov djed)
a mate-umro s 13 godina znaći nije imao obitelj..

i sad dolazimo do onog što ne razumijem....

1. ispod njih tj njihove djece ponovo se pojavljuje veliko slovo A

A.. kata pišek rođ idojić...udana za mirka pišeka...
B a luka pišek
B anka stokić
b slavko...

jasno mi je da je taj luka sin od kate i mirka pišeka..i da je zasnovao obitelj s ankom..i da su imali djete slavka...ali mi fakat nije jasno kakve oni imaju veze s suprugovim djedom tomislavom ili čak pradjedom mijom..kokelićem...

saznali smo da je ta anka stokić živa i nazvali je....
ona nam je rekla da je ona rođjena u toj kući kokelić..jer je njezina baka od te kuće...i ništa mi nije drugo rekla e pa sad više ništa ne kužimm

kofa_12
29.01.2009., 12:14
Zamolio bi vas zna li netko nešto o prezimenu MARAŠ?Hvala

ed0gg
29.01.2009., 18:07
Da li itko zna nešto o prezimenima Dedić i Midžić? Molim da se javite.

papatya
29.01.2009., 22:09
Da li itko zna nešto o prezimenima Dedić i Midžić? Molim da se javite.

Samo za Dedice sa http://www.rama-prozor.info/cms/index.php?option=com_content&task=view&id=19&Itemid=26

23. G m i ć i:
Selo ima 62 katoličke i 2 muslimanske kuće.
K a t o l i c i: – Dedići (3 k.) su starinci uvijek su bili na svojoj zemlji. Po narodnom predanju ostali su slobodni seljaci, zato što je neka baba od toga roda savjetom pomogla Turcima da osvoje grad Prozor. Dijele se na ogranke Garanovići, Ćurići, Đulići, Antići, Domačinovići, Džankići.

Passenger_57
29.01.2009., 23:43
znači arsen dedić je praporijeklom iz rame?

mustricolaris
30.01.2009., 14:12
super ..evo..

suprug nije ništa znao o svom djedu osim da je rodjen u g.bogićevcima,pa smo otišli kod župnika kojem puno hvala..
evo što smo našli..
A mijo kokelić
A jela hrvojetić

NA RODOSLOVLJU SAM PROČITALA da je slovo A dobila obitelj..ako je živjela još jedna obitelj oda dobiva veliko slovo B..itd

znači saznali smo da su to roditelji od djeda..i bake...i onda piše pod
malim slovom a

a tomislav ( suprugov djed)
a mate-umro s 13 godina znaći nije imao obitelj..

i sad dolazimo do onog što ne razumijem....

1. ispod njih tj njihove djece ponovo se pojavljuje veliko slovo A

B a luka pišek
B anka stokić
b slavko...

jasno mi je da je taj luka sin od kate i mirka pišeka..i da je zasnovao obitelj s ankom..i da su imali djete slavka...ali mi fakat nije jasno kakve oni imaju veze s suprugovim djedom tomislavom ili čak pradjedom mijom..kokelićem...

saznali smo da je ta anka stokić živa i nazvali je....
ona nam je rekla da je ona rođjena u toj kući kokelić..jer je njezina baka od te kuće...i ništa mi nije drugo rekla e pa sad više ništa ne kužimm

Malo strpljenja. Pogledati ću ovaj tvoj primjer ovako kako je napisan pa ću se javiti ovdje na forumu. Pomoglo bi ako, slučajno, imaš sliku te stranice.

Gluskab
30.01.2009., 15:23
znači arsen dedić je praporijeklom iz rame?

Ne,Arsen je polusrbin,daljim porijeklom iz Miočića kod Drniša:kava:

Passenger_57
30.01.2009., 16:43
a srbin je po ocu ?daljnjim rodom mislim

Gluskab
30.01.2009., 17:16
a srbin je po ocu ?daljnjim rodom mislim

Da. Tako sam čuo od dosta ljudi

Drazein
30.01.2009., 17:27
Posjedujem podatke o sljedecim prezimenima (mjesto i godina prvoga spomena,od cega je nastalo) pa ako se netko preziva tako mogu mu na PM ili javno napisati sve sto znam o njegovom prezimenu.Napominjem da tih podataka nema na netu,da ne bi netko pomislio da kopiram.
Lista prezimena je:

Aldic Alt Ambrus Aderlin Andrasec Andrasek Androcec Andjel Agel Antalasic Antokulj Antolasic Antolek Antolius Antoncic

Bestijanic Bacinger Bais (Bajs, Bajz) Bajkovec Bajzek Bakac Baksa Balasko Balaz Balent Balenta Bali Balac Balog Ban Banek Barabas Baranic Barat Barbaric Baric Barila Barlovic Bartolic Basa Basek Basnec Bauer Becaj Bedekovic Bedenicki Bedi Belavic Belec Belencic Belicanec Belic Beliga Belovari Belovic Benc Bence Bengez Benko Benkovic Berljak Bermanec Bernad Bernat Besedilo Bestijanic Beti Bezek Biber Bihar Bijac Bister Bistrovic Biskup Blagovi Blagus Blaguha Baskovic Blazinaric Blazek Blezeka Blezekovic Blazic Blazinic Blazon Blazona Blesc Bobicanec Bobic Bockaj Bogdanus Bogomolec Bohanec Bohenec Boj Borko Borkovina Borovic Borsic Borzek Boz Bracko Bradac Bradovic Branilovic Branisa Branovic Bratic Bratinscak Bratjanscak Bratkovic Bregovic Brez Brezaric Breznik Brezovacki Brezovec Brljak Brodaric Brozovic Bruec Brumec Brumen Bubek Buhanec Bujan Bujanic Bukovcak Bukovec Bukovic Bukovscak

Canjuga Car Cecarko Ceci Cenko Cerkovic Cerovec Cesar Ciceli Cigan Ciglar Ciglaric Cilar Cimerman Cmrecak Cofek Conar Crnec Crncec Cvek Cvetko Cvija Calopek Canadi Canaki, Cavlek Ceh Cekunec Cemerika Citus Cizmadija Cizmesija Cmrlec Conkas Crep Crncec Cuckin Cuk Cukulic Curin

David Deban Debelec Debeljak Debic Derk Dervenkar Detoni Dezdek Dobos Dobosic Dobranic Dobranski Dobrovolec Dobrovoljec Dodlek Dojcic Dokleja Dolar Dolencic Dolenec Dolovic Domijanic Dominic Dominik Dominko Domjanic Dovecar Dovecer Dravec Dretar Drk Drvenkar Drzanic Dudek Dugan Duhovic Dunjko Dvanajscak Dvorscak

Faic Fais Fajfar Farkas Fazon Feges Fekonja Feletar Ferenc Ferlin Fic Files Filipan Filipic Fiolic First Fischer Fiser Flac Fleten Flincec Flisar Flojhar Florijanic Florjanic Foder Fodor Fortner Francic Frankovic Fras Friscic Fucko Fuler Fundak Furdi Fuss

Gadanec Gajnik Gal Galovic Gaspar Gasparic Gasparlin Gazdek Genc Gerencer Gersic Gjungjus Gjuran Gjurgjek Glavak Glavina Glavnik Globar Globlek Glogovec Godina Godinic Gojnik Golenja Golob Golombos Golub Gombar Goricaj Goricanec Goricki Gornicec Gornik Gorupic Gosaric Gotal Govedic Grabant Grabar Grabrovic Gradiscaj Grahovec Granater Granatir Grbavec Gregoran Gregoras Gregoric Gregorincic Gregurec Greguric Grgan Gregec Grivec Grof Grozdek Gruber Grubic Grudic Grula Gudlin Gunc Gustak Guterman Guzvinec

Habek Habian Habjanec Habola Habula Hacek Hadeljan Hadikan Hajdarovic Hajdinjak Halaberec Halas Halec Halic Halonja Hamer Hancic Hanzek Hanzic Haramija Haromet Hasa Hasnas Hatlak Hederic Heda Hegedis Hegedus Hemar Herak Herc Herceg Heric Herjavec Herlic Herman Hertaric Herzenjak Hizman Hlapcic Hlebar Hlebec Hlisc Hoblaj Hobor Holc Holcinger Horbec Hosnjak Hozjak Hozjan Hozmec Hranil Hranjec Hrastic Hrastovec Hrascanec Hrelja Hren Hresc Hrg Hrkac Hrupic Hrustek Hruska Hrzenjak Hudicek Hudin Hujs Hunjadi Hutinec

Igrec Ilijas Ipas Iskra Istvanovic Ivaci Ivacic Ivancic Ivancok Ivanec Ivanusa Ivanusic

Kacun Kalamar Kalamari Kalinic Kalsan Kamenar Kamenic Kanizaj Kanoti Kapun Karazinec Karloci Karlovcec Katalenic Katancic Katanec Katona Kavran Keckes Kedmenec Kelemen Kelemenic Kelenc Kemec Kendel Kenjeres Kerhac Kerman Kernjak Kerovec Kinderic Kiralj Kiric Kis Kiscinal Kivac Klamfar Klaric Klasic Klekar Klemencic Klepec Klinec Klobucar Klobucaric Klovar Kljucaric Knapic Knechtl Knez Knezic Kobra Kocen Kocet Kocijan Kocevar Kocila Kocis Kodra Kolac Kolar Kolarek Kolaric Kolenic Kolenko Kolman Kolmanic Kolonic Komar Komorski Konc Konopljak Kontrec Kopasic Kopjar Koprivec Koraj Koren Korent Koritar Koros Korosec Korpar Korunek Korunic Kos Kosec Koser Kosi Kosmac Kostanjevic Kostel Kosak Kosar Koscak Kozar Kozaric Kozjak Koznjak Krajacic Kralic Kralj Kramar Kranjcec Kranjcic Kranjec Krauthaker Krcmar Krcmarek Kregar Kresinger Krikovic Kirstofic Krivak Krizman Krizaic Krizaj Krizan Krizanic Krklec Krleza Kropf Krsnik Kuselj Krznar Krznaric Kucandi Kucek Kuhanec Kuhar Kuharic Kukec Kukolj Kukovec Kukolic Kupec Kutnjak Kuzma Kuzman Kuzmic Kvakan

Labazan Lacko Ladasic Ladic Lajtman Lakatos Lakic Laptos Laszlo Lastavec Latin Lazar Lebar Lecek Legin Lehkec Lehki Lepen Lepoglavec Lesar Lesinger Lesjak Leskovec Lesnjak Levacic Levak Levancic Lilek Lipic Lipje Lisjak Logozar Loparic Lovrec Lovrek Lovrencic Lovretic Ludas Lukac Lukacic Lukman Luksa Ljubic

Macek Madar Madaric Magdalenic Magdic Magic Majc Majcen Majer Majeric Majnic Majsan Makar Makovac Maksan Malasic Malec Malek Malekoci Mali Malovic Maltar Maltaric Mandlin Marcijus Marcec Mardetko Maric Markac Markan Markulija Markusic Marodi Martan Martinec Martinjas Marton Marusic Masten Matan Mate Mati Matijacic Matijas Matijasec Matjan Matjanec Matjasic Matolek Matos Matosa Matosic Matoter Matulin Mavrek Medjimurec Medlobi Medved Megla Meglic Mernjak Mernjavec Mesarek Mesaric Mesaros Mesko Mezga Meznaric Mihalac Mihalec Mihalic Mihalincic Mihalkovic Mihinjac Mihocek Mihoci Mihocek Miholcek Mikac Mikec Mirlin Mikloska Mikolaj Mikolic Mikor Mikula Mikulan Mikulin Misir Mislovic Misic Mlakar Mlinarec Modlic Modric Moharic Mozes Molnar Moravec Mosmondor Mozek Mravljek Mraz Mrazje Mucic Mundjar Murakezi Murk Murkovic Mursic Mustac Mustak Mutvak

Nad Najman Narandja Necemer Nedeljko Nemec Nemet Nestic Novak Novakisin Novinic Novinscak Novosel Novoselec Njari

Pacandi Padaric Pahek Pajnogac Pajtak Palatinus Paler Palfi Palic Palnec Pancer Pandur Panic Patafta Patarcec Pavcec Pavlekovic Pavli Pecarko Pecatnik Peras Percac Percic Pergar Perger Perhoc Perko Persa Persak Persic Petak Petek Peter Petermanec Peti Petovari Petrac Petran Petric Petrino Pevec Pigac Pianec Piknjac Pintac Pintar Pintaric Piskor Pispek Pivar Placko Plaftak Plantak Plavec Plevnjak Pocek Podgorelec Podturic Podvez Podvezanec Pogorelec Pokolic Pokrivac Polak Polanec Poljanec Polski Pongrac Pongracic Posavec Posedi Posel Posmodi Postrasija Potaric Potocnjak Pozderec Poznic Pozgaj Pozgan Preloznjak Premus Prepelic Pristav Prprovic Prstec Pticek Pufek Pukaj Puklavec Puklek Puncec Puncikar Purgar Puric Pustaj

Radek Radik Radmanic Radovanec Radovic Raif Rainer Raich Rajher Rajter Rasperger Ratajec Ratkajec Raus Rebernik Rebok Rebrek Remenar Rep Repalust Repic Resetar Rezek Ribic Rihtarec Rihtaric Rob Rodek Rodi Rodik Rodak Rojko Rosic Ruzic Rozman Rumenjak Rumic Runjak Rus Rusak

Sabo Sabol Sabolcec Sabolec Sabolek Sabolic Sakac Sakal Saladi Salaj Sebestjen Secan Sedmak Segedi Selicanec Selina Sencar Serc Sermek Serpak Setnik Sever Siladi Sinko Sinkovic Sirc Sitar Sklepic Skok Skoliber Slama Slamek Slavicek Slunjski Smolec Smolek Smolkovic Smrk Smrtic Sobocan Sobocanec Sokac Sokacic Sokol Solar Soldat Somi Sontor Sovar Spahija Sraka Srebrnjak Srnec Srsa Srsan Stancec Stank Sternad Sternat Sterniscak Stipan Strah Strahija Strbad Strelec Strojko Sudec Susec Sutnjak

Šafar Šafaric Šafranic Šagi Šajn Šajnovic Šalamon Šalari Šalkovic Šanta Šantavec Šantak Šardi Šaric Šavora Šcavnicar Šcuri Šcuric Šegovic Šekutor Šela Šestak Šestan Šimic Šimon Šimonic Šimunko Šinko Šipek Šipos Škec Škoda Škorjanec Škrinjar Škrlec Škrobar Škvorc Šlibar Šolja Šoltic Šopar Šostaric Špicar Špilak Špilek Špiranec Špoljar Špoljaric Šprah Šprajc Šraj Štajerec Štefan Štefanec Štefanic Štefica Štefic Štefko Štefkovic Štefok Štefulj Štirinic Štukelj Šubasa Šubic Šulj Šupljika Švabelj Švec Švenda

Takac Talafant Talan Talas Taradi Tarandek Tekeli Telebuh Terbuc Tilosanec Tisaj Tislaric Tisler Tisleric Tisljar Tisljaric Tizaj Tkalcec Tkalcic Tkalec Tkalic Tokar Tomasek Tomasic Tomsic Toplak Toplek Toplicanec Topolko Topoljnak Topolovec Torok Tot Tota Trajbar Tratnjak Trbovic Treska Trnovcanec Trojak Trojko Trojnar Tropsa Trstenjak Trupkovic Tuksar Turek Turk

Ujlaki

Vabec Vadas Vadlja Vagaj Vajda Valpatic Vamplin Varosanec Varga Vargec Vargek Varovic Varsic Vas Vegi Veres Verhar Verli Vertes Veselko Vibovec Vibovic Vida Vidacic Videc Vidra Viher Vilic Vincek Vincetic Virgej Virovec Visnic Visnjaric Vitez Vitkovic Vizer Vlahek Vnuk Vodopija Vogrin Vogrinec Vojsk Vojvoda Volar Vozar Vrabec Vracic Vrancic Vranovic Vrazic Vrban Vrbancic Vrbanec Vrbanic Vrbnjak Vresk Vrhovski Vrsic Vrtaric Vuglac Vugrac Vugrincic Vuk Vuksic Vuraic Vuri Vurosic

Zadravec Zagorec Zamuda Zanjko Zidolec Zebec Zelenic Zerna Zidaric Zlatarek Zmazek Zobec Zobic Zorcec Zorko Zorman Zrinic Zver Zvonar Zvonarek Zvornik Zvosec

Žargar Žbulj Železnjak Žemljic Žerdin Žerjav Žganec Žganjar Žibek Židov Žiga Žignic Žilavec Žinic Žiskovic Živece Živulic Žizek Žlicar Žnidar Žnidaric Župan Županec Županic Žvorc

Zanima me prezime Plavec. Ako moze na mail: drazenplavec@yahoo.com.
Unaprijed zahvaljujem!

marta2012
30.01.2009., 18:23
Danimir Meglaj može Kramar na rum-runner@vip.hr,

hvala :)

Passenger_57
30.01.2009., 21:04
Da. Tako sam čuo od dosta ljudi

svjedno,i da je,neće promijenit njegov osjećaj nacionalne pripadnosti:)

Gluskab
30.01.2009., 23:41
svjedno,i da je,neće promijenit njegov osjećaj nacionalne pripadnosti:)

Najvjerojatnije neće:)

Ćomsi
02.02.2009., 00:12
ako netko možda zna porijeklo i značenje prezimena Rotim, neka mi se javi na pm. hvala!

mustricolaris
02.02.2009., 10:55
Evo Luissa Mary malo o staležnicima dio 1 od ukupno 4
Tumačenje: (jedno od mogućih)
UVOD
dr.Stjepan Razum:"Staležnici (Status animarum) također su vrlo zanimljive i korisne knjige kako za pojedince koji u njima mogu naći svoje vlastite korijene, tako i za istraživače pučanstva određene župe. U njima su zapravo na svoj način zapisana rodoslovna stabla pojedinih obitelji unutar župa. Najstarije Staležnike imamo iz posljednjeg desetljeća 18. stoljeća, a redovito sastavljanje tih knjiga nadošlo je nakon odluke biskupa Maksimilijana Vrhovca iz 1803. godine. " Završen citat iz : http://www.daz.hr/arhol/razum.htm

Idemo vidjeti o čemu se uopće radi.
Staležnici su dokumenti koje su izrađivali župnici u svojoj župi. Najčešće se radilo o katoličkim župama pa se može razumno očekivati da su u knjizi staležnika popisani sva domaćinstva dakle i svi stanovnici župe. Dakako da su slično ili čak isto radili i svećenici ostalih vjeroispovjesti : pravoslavne te židovske ; no njihovi zapisi se čuvaju u njihovim župama odnosno općinama. Dio tog gradiva je mikrofilmiran te se može naći u odgovarajućim arhivima.

Staležnici su izrađivani periodično:
napr. staležnik jedne župe iz Hrvatskog zagorja ima pet knjiga i to:1856 g.,1865.g, 1878 g. te godina 1936.
Ovo je primjer koji ukazuje na periodičnost izrade staležnika; ne treba iz toga zaključiti da su i u Gornjim Bogičevcima baš istih godina izrađivali staležnike ali staležnika župe G.Bogićevci sigurno ima više od jednog.

Pitanje je: što se zapisivalo u staležnik i na kraju krajeva zašto-tj. u koju svrhu?
Naime pored staležnika postoje i sve matične knjige u župi: matica rođenih, matica vjenčanih, te matica umrlih pa se istraživač pita a čemu još i staležnik.

Staležnik popisuje domaćinstva jedne župe i to redom. Negdje je taj red po kućnim brojevima a negdje si je župnik dao truda pa je prvo popisao sve kućedomaćine pa ih sortirao po prezimenu te onda izradio za svako domaćinstvo staležnik.

mustricolaris
02.02.2009., 10:56
Evo Luissa Mary malo o staležnicima dio 2 od ukupno 4
Staležnik za jedno domaćinstvo sadrži:
naziv sela-naselja
naslovnu godinu otvaranje knjige staležnika
kućni broj domaćinstva
u nekim župama se svako domaćinstvo zvalo prezimenom gazde negdje drugdje domaćinstvo nema imena već se samo nabrajaju članovi

slijede članovi domaćinstva i to ovim redom:
prvo se upisuje gazda domaćinstva; ima starijih staležnika u kojima se gazdi-prvoupisanoj osobi desno od imena upisuje "hospes" domaćin-gazda
Lijevo od imena člana domaćinstva nalazi se slovo.
Veliko slovo A...Z, označava oca obitelji. Njegova supruga, navedena prezimenom i imenom, ima istu slovnu oznaku. U slučaju , čestom, da se otac obitelji ženio više puta, i druga i treća supruga itd. isto imaju oznaku koju ima i suprug recimo veliko slovo A.
Djeca prve generacije se označavaju malim slovima; u našem slučaju ako otac i majka imaju oznaku A, onda sva djeca imaju oznaku "a".

Nadalje , iduća obitelj, ima oznaku B. Priča se ponavlja ali sad s oznakama B, i b.
I tako dalje do kraja abecede za velika domaćinstva.

Tko su ti ljudi B, C, D...
Kratko i nejasno rečeno, sve osobe popisane u staležniku su članovi domaćinstva.
Sve osobe označenim velikim slovom su nositelji obitelji u tom domaćinstvu dakle otac i majka ili suprug i supruga.

mustricolaris
02.02.2009., 10:57
Evo Luissa Mary malo o staležnicima dio 3 od ukupno 4
Domaćinstva su postala od zadruga. Zadruga se sastoji od više obitelji ( od tri pa i preko deset). Obitelj sačinjavaju suprug, supruga i djeca. Zadrugari žive u ekonomskoj i socijalnoj zajednici. Žive u "dvorištu" u kojem se nalazi velika zadrugarska kuća-hiža te više malih kućica nazvanih komore. Obitelji žive u komorama a samo gazda i njegova obitelj živi u hiži.
(Nemojte zamjeriti za nazive- zagorski su jer je primjer iz Zagorja).
Gazda je izborna funkcija. Svi zadrugari biraju gazdu na određen rok- najčešće godinu dana ali nije pravilo. Isto tako ga se i smjenjuje te se bira novi. Kriterij izbor gazde nije da se bira najstarijeg kako bi čovjek očekivao već onu osobu za koju zadrugari vjeruju da će uspješno upravljati sredstvima i samima zadrugarima u interesu svih. Usput- po tada važećim zakonima gazda je pravno predstavljao cijelu zadrugu. On je vršio plaćanja, zaduživao se, odgovarao pred zakonom za ispunjavanje obveza zadruge i svih zadrugara. Jasno sve do ukinuća zadruga 1878.godine ali to je druga priča.

Po smrti nositelja obitelji (najčešće oca) najstariji sin, sa svojom suprugom preuzima ulogu obitelji . Udovica (njegova majka) ili otac nastavljaju živjeti u istom domaćinstvu i , u staležnicima, se navode s velikim slovom lijevo od imena. Jasno je da pri tome nema odgovarajućeg supruga (jer je umro) . Dakle ako se vidi da ima jedna osoba s velikim slovom recimo F, onda je to sigurno udovica (udovac). Vrlo često za udovice piše napr. Marija Marijić udova Petra. Pri tome je dotična sigurno majka nekog od zadrugara.

Ako suprug rano umre i ostane udovica relativno mlada a bez djece, ona se redovito preuda. Ako se preuda u istoj zadruzi sve je kao što sam maloprije napisao.
No ako se preuda u drugu zadrugu onda odlazi iz ove zadruge , nosi svoj "osebujak" privatnu imovinu u stvari miraz koji je donijela došavši iz zadruge svog oca te joj više u staležniku te zadruge nema traga.

U slučaju da suprug umre a već su imali djece te udovica ne uspije naći supruga iz iste zadruge, dogodi se da se uda za osobu iz druge zadruge- prezimena koja dođe "priženi se" i živi u ovoj zadruzi drugog prezimena.
Djeca imaju , jasno, po pravilima, prezime oca a u staležniku se prezime ovako došle osobe čini "čudnim".
Kak sam već napisao, kćeri se udajom sele u drugu zadrugu, mlade udovice bez djece također se mogu udati i otići u drugu zadrugu tako da u zadruzi generacijama ostaju osobe istog prezimena.
Već je naveden način kako se može neko drugo prezime naći u zadruzi (dakle da se netko "priženi"). Ima još načina; naime u rijetkim slučajevima da cijela zadruga spadne na jednu obitelj a ta obitelj nema muških potomaka , jedna od kćeri bi se udala a mladoženja bi došao živjeti u tu zadrugu i preuzeo je po smrti gazde.

mustricolaris
02.02.2009., 10:59
Evo Luissa Mary malo o staležnicima dio 4 od ukupno 4
TUMAČENJE TVOG SLUČAJA
Dakle , iz ove poduke, možeš zaključiti:
Bila je zadruga Kokelić i njen gazda Mijo. On je imao suprugu Jelu Hrvojetić i oni su imali sina Tomislava i... tu se tvoja priča prekida a trebala bi se nastaviti jer sigurno ima i mlađi staležnik ...

Drugi dio:
Anka Stokić njena baka od te kuće..
B a luka pišek
B anka stokić
b slavko...

Tumačenje:
Župnik je , štedeći dakle umjesto da otvori novu knjigu, u istoj knjizi zapisao i novu činjenicu:
A Kata Pišek je vjerojatno bila udata za nekog zadrugara Koketića. Po smrti njenog supruga preudala se za Mirka Pišeka koji je došao u zadrugu Koketić živjeti. I kako to već biva i oni su imali sina dakle Luku Pišeka i kad je došlo vrijeme on se oženio . Srećom izabrao je Anku Stokić koja je već bila potomak nekog drugog zadrugara iz zadruge Koketić; (sve u svrhu očuvanja zemlje zadruge , tj. da se ne bi dijelili).

Ovo tumačenje je moguće krivo. Nedostaju datumi i kao što sam već rekao staležnik prije ovog i poslije ovog.

LUISSA MARY
02.02.2009., 19:19
Evo Luissa Mary malo o staležnicima dio 4 od ukupno 4
TUMAČENJE TVOG SLUČAJA
Dakle , iz ove poduke, možeš zaključiti:
Bila je zadruga Kokelić i njen gazda Mijo. On je imao suprugu Jelu Hrvojetić i oni su imali sina Tomislava i... tu se tvoja priča prekida a trebala bi se nastaviti jer sigurno ima i mlađi staležnik ...

Drugi dio:
Anka Stokić njena baka od te kuće..
B a luka pišek
B anka stokić
b slavko...

Tumačenje:
Župnik je , štedeći dakle umjesto da otvori novu knjigu, u istoj knjizi zapisao i novu činjenicu:
A Kata Pišek je vjerojatno bila udata za nekog zadrugara Koketića. Po smrti njenog supruga preudala se za Mirka Pišeka koji je došao u zadrugu Koketić živjeti. I kako to već biva i oni su imali sina dakle Luku Pišeka i kad je došlo vrijeme on se oženio . Srećom izabrao je Anku Stokić koja je već bila potomak nekog drugog zadrugara iz zadruge Koketić; (sve u svrhu očuvanja zemlje zadruge , tj. da se ne bi dijelili).

Ovo tumačenje je moguće krivo. Nedostaju datumi i kao što sam već rekao staležnik prije ovog i poslije ovog.

e svaka ti čast....puno hvala....nazvali smo tu anku i rekli da čemo navratii do nje,pa neka nam ona objasni....imam još dva pitanja....pa pomagaj...

u istraživanju obitelji od supruga s druge strane po ocu,naišli smo na neke zavrzlamice...baka mu je imala prezime Verka....tako se prezivala i njezina majka jer nije bila udana jer je pradjed talijan.izvadili smo i bakin rodni list,u kojem sve to piše.....ali....bakin brat nije Verka...nego Verko....why?
A taj pradjed talijan,je umro u hrvatskoj negdje oko 1930...a u hrvatskoj ne postoji za njega smrtni list,kao ni za prabaku Mariju Verka,čak smo probali pa smo uz njezino ime stavili talijansko prezime..ali ništa...
Ovi nam se u matičnom uredu smiju...jedino nam preostaje župnik i status animarum za tu župu...izgleda su po našima nestali s lica zemlje...

IvoSanaderBog
02.02.2009., 22:39
Bok, ja sam Davor iz Siska. Možete li mi nešto reći o podrijetlu prezimena Kanjir, naime čuo sam čak i da je srpsko.

mustricolaris
03.02.2009., 10:18
e svaka ti čast....puno hvala....nazvali smo tu anku i rekli da čemo navratii do nje,pa neka nam ona objasni....imam još dva pitanja....pa pomagaj...

u istraživanju obitelji od supruga s druge strane po ocu,naišli smo na neke zavrzlamice...baka mu je imala prezime Verka....tako se prezivala i njezina majka jer nije bila udana jer je pradjed talijan.izvadili smo i bakin rodni list,u kojem sve to piše.....ali....bakin brat nije Verka...nego Verko....why?
A taj pradjed talijan,je umro u hrvatskoj negdje oko 1930...a u hrvatskoj ne postoji za njega smrtni list,kao ni za prabaku Mariju Verka,čak smo probali pa smo uz njezino ime stavili talijansko prezime..ali ništa...
Ovi nam se u matičnom uredu smiju...jedino nam preostaje župnik i status animarum za tu župu...izgleda su po našima nestali s lica zemlje...

Nedostaje informacija: 1) koje mjesto-naselje je u pitanju? ime naselja?

2) ako je malo poznato naselje navedi koja je to regija.

Pretpostavljam Dalmacija ali moraš ipak napisati. Napr. ako je u pitanju Istra, poznato je da su tamo Talijani (bio je talijanski teritorij) sva prezimena nasilno talijanizirali. Ako je pak u pitanju Austrijska Dalmacija i tu ima zavrzlama jer je u vrijeme prije prvog svjetskog rata Dalmacija bila Austrougarska krunska zemlja dakle izravno pod upravom cara a ne kao dio Hrvatske. A to znači još nešto neugodno- službeni jezik je bio talijanski! Što pak znači da su izvrtanja prezimena bila moguća.
3) i konačno : definiraj točno koji je problem?
I unaprijed odgovaram na , hipotetsko pitanje, "Da li je pisanje prezimena "Verko" isto što i "Verka". Najvjerojatnije jest! Čak i danas se matičari i osobe koje vode ili su vodile matične knjige znaju zabuniti a što ne bi to i onda bilo.

Tinach
03.02.2009., 10:53
jel danimir meglaj još aktivan na forumu? vidjela svoje staro prezime na popisu..pa..

lava72
03.02.2009., 15:36
Zanima me prezime DOBROSLAVIĆ.

Našao sam ga u Pelješkom zborniku i spominje se kao dubrovačko prezime. Također našao prvi spomen 1604. godine u selu Ravnom (iz okolice mi je i otac).

Također znam da postoji grb, ali ga nisam uspio pronaći. Ako netko ima neku informaciju, ili pristup dubrovačkom arhivu, molim da mi se javi na mail lava72@gmail.com

Hvala najljepša.

LUISSA MARY
03.02.2009., 19:57
koliko znam,od 1900 godine dokumenti za matične knjige mogu se pronaći u matičnim knjigama,ali kad se naiđe na zid što onda?
1.suprugova prabaka je umrla između 1906-1909 na području Novske,nema je pod ničim,kao da je nestala...kako je to moguće?
2.suprugov djed,po majci pokopan u slavonskom brodu,exumiran nema podataka gdje..dal je moguće da se o tome ne vode podaci?ima li ko takva iskustva?

beli358
03.02.2009., 23:33
Zna li možda netko nešto o prezimenu belic

jesejanec
04.02.2009., 13:23
Lijep pozdrav! moje ime je Karlo i strašno me zanima podrijetlo te povijest moga prezimena koje glasi Habjanec. Pošto vidim da ste objavili taj post prije 3 godine ja se svejedno nadam da imate još uvijek te podatke i zamolio bih vas da mi pošaljete na pm. Zahvaljujem unaprijed! Srdačan pozdrav

sretnanova
04.02.2009., 16:04
Lijep pozdrav! moje ime je Karlo i strašno me zanima podrijetlo te povijest moga prezimena koje glasi Habjanec. Pošto vidim da ste objavili taj post prije 3 godine ja se svejedno nadam da imate još uvijek te podatke i zamolio bih vas da mi pošaljete na pm. Zahvaljujem unaprijed! Srdačan pozdrav

Banjani su ti!

kolekcionar
05.02.2009., 09:24
Može li netko nešto reći o prezimenu Mikac.

hvala

Aryan
05.02.2009., 12:32
Gledam jučer malo dnevnik i tamo neki svećenik u Dalmaciji za svako hrvatsko krsno ime daruje 1000 kn. I onda navodi neka "hrvatska" imena Petar, Marija, Šimun, Gabrijel--(kužite kaj mislim, znači katolička,ali nisu hrvatska već su to židovska imena). I tako se našo reč da ćemo Hrvate svijećom tražit u Hrvatskoj. Kasnije kao primjer hrvatskog imena dali su novokrštenu curicu Hrvaticu Gabrielu (katoličko ime, po arhanđelu), ali zanimljivog prezimena Milošević. Jel Milošević hrvatsko prezime budući da ih ima dosta po Dalmaciji ili kako zvuči srpsko? Kak je nastalo Milo+Šević :rofl:

nasmijanonebo
05.02.2009., 13:55
ima i Srba i Hrvata miloševicća, osobno znam vise njih Hrvata:D
Milošević je nastalo od imena Miloš a Miloš je inače jedno od najstarijih hrv. imena,vjerovali ili ne..na stranu to sto je to postalo popularno kod njih pa je s vrmeenom to postalo "njihovo" ime..
imam negdje popis najstarije zabiljezenih hrv. imena ..i tamo je Miloš a znam da u zap.Hercegovini ima dosta hrv. obitelji prezimena Miloš...(izvorno je to hercegovacko prezime)
btw, npr. u srbiji je tomislav cesto ime, ne bi me cudilo da je cesce ime nego kod nas..jer je srpski kralj imenovao svoje sinove po republikama Kraljevine SHS-andrej po slovencima, tomislav po hrvatima, a za srbiju se ne sjecam imena..i onda se tako tomislav kao ime jako popularizirao tamo..

beli358
05.02.2009., 16:41
[QUOTE=Lelatea;12513608]Molim porijeklo prezimena Belic,
Hvala.

Drazein
07.02.2009., 19:04
btw, npr. u srbiji je tomislav cesto ime, ne bi me cudilo da je cesce ime nego kod nas..jer je srpski kralj imenovao svoje sinove po republikama Kraljevine SHS-andrej po slovencima, tomislav po hrvatima, a za srbiju se ne sjecam imena..i onda se tako tomislav kao ime jako popularizirao tamo..

Treci je bio Petar, prijestolonasljednik. Zapravo je bio prvi.

savski granicar
10.02.2009., 11:03
koliko znam,od 1900 godine dokumenti za matične knjige mogu se pronaći u matičnim knjigama,ali kad se naiđe na zid što onda?
1.suprugova prabaka je umrla između 1906-1909 na području Novske,nema je pod ničim,kao da je nestala...kako je to moguće?
2.suprugov djed,po majci pokopan u slavonskom brodu,exumiran nema podataka gdje..dal je moguće da se o tome ne vode podaci?ima li ko takva iskustva?

Moje je porijeklo iz Novske, iztrazio sam nazad do 1755 god. kad je Novska postala kapetanija.
Znateli nesto vise o povijesti Novske.

Uncle Albert
13.02.2009., 08:31
Ova tema je genijalna! Zna li netko ponešto o prezimenima Vladušić i Mikčevac? Svaki je podatak dobrodosao...

expressivo
13.02.2009., 10:25
Evo tko hoće mogu mu ja naći nekaj o njegovom ili njezinom prezimenu pošto imam doma Hrvatski prezimenik :mig:

mustricolaris
13.02.2009., 11:57
Evo tko hoće mogu mu ja naći nekaj o njegovom ili njezinom prezimenu pošto imam doma Hrvatski prezimenik :mig:

Evo prve zamolbe:
prezime KAVUR

i još iz istog kraja

BIZJAK

Hvala!

expressivo
13.02.2009., 13:10
Evo prve zamolbe:
prezime KAVUR

i još iz istog kraja

BIZJAK

Hvala!

vidio sam puno ovdje koji traže prezimena pa ćeš morat sačekat, jer imam sad predavanja pa neću stići sve napisati sada, al do navečer budem :mig:

expressivo
13.02.2009., 21:47
@mustricolaris
evo ovak, ovaj prezimenik obuhvaća, top 1000 prezimena u Hrvatskoj.
Al za svako prezime ima otkud potječe, al za neka malo manje poznata prezimena nema objašnjenja :(

al evo, za Kavur: to je prezime obično u Zagrebu i okolici, onda ima ih dosta u Krapina Selo (Konjščina) čak 41 u 16 obitelji, onda u ponegdje u Slavoniji(osijek, Našice) i Karlovcu, tako, kontinentalna Hrvatska, sveukupno u Hrvatskoj 166 :D

Bizjak: najviše ih ima u Zagrebu , onda Primorje i Istra (Rijeka, Pula, Medulin) i nešto malo u Slavoniji i jako malo po Dalmaciji, sveukupno 136 u cijeloj Hrvatskoj :D

btw , ajde ljudi pitajte, valjda vas zanima kolko vas je i gdje vas ima :rofl:

Anton
13.02.2009., 22:44
Papić

Gluskab
13.02.2009., 23:00
Papić

Od nadimka Papo,za Pavla.

expressivo
13.02.2009., 23:03
Papić

Papić: papas, "otac, svećenik" to je značenje, a ima vas 1782 i 242. ste u Hrvatskoj po brojnosti.
Znači ima vas svugdje a najviše u Zagrebu čak 305 u 130 obitelji, onda vas ima u okolici Zagreba, oko Čazme, u Slavoniji dosta, onda u Dalmaciji najviše u Kaštelama (gotovo u svim Kaštelama), u Banovini i Lici :mig:

Gluskab
13.02.2009., 23:07
Sumnjam da je po Hercegovini naveliko korišten latinski

expressivo
13.02.2009., 23:21

kakve sad to veze ima s ovim? :ne zna:

Anton
13.02.2009., 23:35
Papić: papas, "otac, svećenik" to je značenje, a ima vas 1782 i 242. ste u Hrvatskoj po brojnosti.
Znači ima vas svugdje a najviše u Zagrebu čak 305 u 130 obitelji, onda vas ima u okolici Zagreba, oko Čazme, u Slavoniji dosta, onda u Dalmaciji najviše u Kaštelama (gotovo u svim Kaštelama), u Banovini i Lici :mig:

1782 individue ili toliko obitelji?

U biti, prema navedenom ima nas u cijeloj Hrvatskoj?I nisam baš shvatio ovo sa ocem, svećenikom.Mene zanima podrijetlo samog prezimena, odakle je poteklo iz kojeg kraja, jer ovo je trenutno stanje sada, koje me baš toliko i ne zanima kao povijesni dio.
U svakom slučaju hvala na odgovoru. :mig:

Gluskab
13.02.2009., 23:48

U biti, prema navedenom ima nas u cijeloj Hrvatskoj?I nisam baš shvatio ovo sa ocem, svećenikom.Mene zanima podrijetlo samog prezimena, odakle je poteklo iz kojeg kraja, jer ovo je trenutno stanje sada, koje me baš toliko i ne zanima kao povijesni dio.

Iz Hercegovine,na način koji sam naveo. Nikakvi pape i papamobili,pusti ga:kava:

expressivo
13.02.2009., 23:51

1782 individue, i da prema navedenom ima vas skoro po cijeloj Hrvatskoj. Ovo s ocem, Papić je izvedenica od Papa što u biti znači otac ili vrhovni svećenik, a što se tiče porijekla, porijeklo vuče iz Dalmacije, ne onaj primorski dio već onaj bliže Hercegovini :top:

expressivo
13.02.2009., 23:53
Iz Hercegovine,na način koji sam naveo. Nikakvi pape i papamobili,pusti ga:kava:

ti možeš reći jedno, al stručnjaci su rekli drugo... :kava:

Gluskab
13.02.2009., 23:53
1782 individue, i da prema navedenom ima vas skoro po cijeloj Hrvatskoj. Ovo s ocem, Papić je izvedenica od Papa što u biti znači otac ili vrhovni svećenik, a što se tiče porijekla, porijeklo vuče iz Dalmacije, ne onaj primorski dio već onaj bliže Hercegovini :top:

Sumnjam da je predak te obitelji bio svećenik:kava:

Gluskab
13.02.2009., 23:56
što se tiče porijekla, porijeklo vuče iz Dalmacije, ne onaj primorski dio već onaj bliže Hercegovini :top:

Što se tiče porijekla,prezime Papić postoji u Hrvatskoj,BiH i na nekoliko mjesta u CG,a nisu svi s tim prezimenom istog porijekla. Njegovi su najvjerojatnije hercegovci.

expressivo
13.02.2009., 23:59
Sumnjam da je predak te obitelji bio svećenik:kava:

pa gle, može biti ali i ne mora,ljudi su prije uzimali prije prezimena po svojim osobinama, poslovima, tak da moguće je da mogao biti i svećenik.
A za ovo drugo, mogu biti Hercegovci, ne znam ja, nek pita u obitelji jel ima koga od rođaka tamo, a vrlo vjerojatno ima :mig:

Gluskab
14.02.2009., 00:04
pa gle, može biti ali i ne mora,ljudi su prije uzimali prije prezimena po svojim osobinama, poslovima, tak da moguće je da mogao biti i svećenik.
A za ovo drugo, mogu biti Hercegovci, ne znam ja, nek pita u obitelji jel ima koga od rođaka tamo, a vrlo vjerojatno ima :mig:

Nekako mi ta teorija o svećenicima i papamobilima djeluje naivno tumačenje:kava:

Fadolf
14.02.2009., 00:13
@expressivo: Imaš kaj za prezime Fadiga?

Magor
14.02.2009., 07:58
Nekako mi ta teorija o svećenicima i papamobilima djeluje naivno tumačenje:kava:

Ne mislim da je potpuno naivno tumačenje. Npr. na mađarskom jeziku svećenik = pap. Pap (ili Papp) je vrlo često prezime u Mađarskoj, jedno od Top50 prezimena.

tomas
14.02.2009., 09:20
Bok svima! Inače nisam baš puno na ovom podforumu, ali eto super mi se zanimljiva čini ova tema, pogotovo zato jer ja nikako ne mogu saznati više o mom prezimenu : STRSOGLAVEC
Koliko sam ja upoznata nema ga u Hrvatskom prezimeniku, pa eto ako tko ima kakvu ideju...
Inače, iz Zagorja sam, s tim prezimenom nas je još ostalo nekolicina ( i to nijedan muški da nastavi lozu:))...

front
14.02.2009., 09:31
možda porijeklo prezimena ištuk.žabčić,krišto hvala :s

expressivo
14.02.2009., 10:14

a to pitaj onog tko je to pisao :rofl: ja sam samo napisao kako je izvedeno to prezime :mig:

expressivo
14.02.2009., 10:49
@expressivo: Imaš kaj za prezime Fadiga?
imam ja frenda kaj se tako preziva, išao je samnom u osnovnu :D
da ne duljim, objašnjenja nema za tvoje prezime jer nije u top 1000. al zato ima mjesta otkud je to prezime. Ima vas najviše u Zagrebu 36 u 14 obitelji, onda se vidi u jednom selu kraj Valpova, Harkanovci, da vas ima 25 u 6 obitelji, pa možda od tamo potječe to prezime :D u Dalmaciji vas nema uopće, i u Podravini vas ima nešto :D

Bok svima! Inače nisam baš puno na ovom podforumu, ali eto super mi se zanimljiva čini ova tema, pogotovo zato jer ja nikako ne mogu saznati više o mom prezimenu : STRSOGLAVEC
Koliko sam ja upoznata nema ga u Hrvatskom prezimeniku, pa eto ako tko ima kakvu ideju...
Inače, iz Zagorja sam, s tim prezimenom nas je još ostalo nekolicina ( i to nijedan muški da nastavi lozu:))...

ovo je zanimljvo prezime jer je dobiveno po ljudskim osobinama, tj. nadimačka prezimena motivirana izgledom i dijelovima tijela :D
evo ovako, u Zagrebu vas ima 10 u 5 obitelji, a najviše vas ima u selu Kostelsko kraj Pregrade, znači Hrvatsko Zagorje, a tamo vas ima 24 u 6 obitelji, prezime se još javlja u Križevcu i okolici i u nekim selim po Zagorju :D
možda porijeklo prezimena ištuk.žabčić,krišto hvala :s

Krišto: 821 pojedinaca u Hrvatskoj na 753. mjestu. ovo je prezime sa svetačkim imenom u osnovi, što znači da je izvedeno od riječi križ. sad točno porijeklo prezimena ne znam, jer je prezime posvuda u Hrvatskoj, najviše u Zagrebu i Sesvetama 159 u 50 obitelji, al recimo evo u Kaštelama se dosta spominje prezime, pa je moguće da i od tamo potječe.

Žabčić: nastalo je prema motivu životinje u ovom slučaju žabe :D uglavnom prezime potječe negdje u okolici Ozlja i tamo se najčešće spominje. Najviše ljudi ima u Zagrebu 95 ljudi u 42 obitelji.

Ištuk: porijeklo ne znam, jer ne piše, prezime se spominje dosta u Splitu Kaštelama, nešto malo ima po Slavoniji i nešto više u Zagrebu (47 u 15 obitelji)

Anton
14.02.2009., 11:52

Sumnjam, unazad do 1850.tih su mi svi iz Senja, s te strane obitelji.

Mamina strana mi je iz Hercegovine, ali naravno ona nije Papić, želim reći da s Papićima iz Hercegovine nemam veze.:)

Razumio sam ja tebe, ali mislio sam da možda znaš malo detaljnije, jer to mi ne znači puno odakle potječe samo ime prezimena, kada ne znam zašto je tako dano, razumiješ.Moje pitanje je bilo kakve to veze ima sa svećenicima i papom, osim toga da je to geneza same riječi.

Bujko
14.02.2009., 11:52

Papica ima u istocnoj Hercegovini dva razlicita bratstva: jedni slave Jovanjdan, drugi Lucindan.
Ovi sto slave Jovanjdan su porijeklom iz sela Petrovica u Banjanima, a ima ih i u LJubomiru (Domasevu) kod Trebinja i u Nevesinju.
Ovi sto slave Lucin dan su porijeklom iz dva susjedna sela na CG-RS granici: Vlahinje u RS i Koravlice u CG. Ima ih i u Malom Polju kod Mostara.

Cuo sam da Hrvata katolika Papica ima u Duvnu.
Ima i muslimana na Pesteru (Sjenici) u Srbiji.

Sto se tice etimologije, vjerujem u ovo tumacenje sa grckom rijeci papas u smislu svestenik. Nikad nijesam cuo da neko svestenika zove papas, osim sto sam vidio takav primjer u knjizevnosti u prici "Put Alije Djerzeleza" Iva Andrica kad se Alija Djerzelez obraca pravoslavnom popu sa "papas". Valjda je Andric imao razlog da to napise.
U tom slucaju Papic je samo varijanta mnogo rasirenijeg prezimena Popovic. Vjerujem da ove razlicite porodice nijesu u srodstvu jer ne moraju svi poticati od istog "papasa" (popa). :)

Bujko
14.02.2009., 12:03
Sumnjam, unazad do 1850.tih su mi svi iz Senja, s te strane obitelji.

Pravoslavnih Papica u RH ima (ili je makar bilo) u Baniji.

Anton
14.02.2009., 12:48
Pravoslavnih Papica u RH ima (ili je makar bilo) u Baniji.

Ne znam na temelju čega si zaključio da su pravoslavni?Ne, katolici su svi, do 1850-tih dokle sam kopao po dokumentima, nisam dalje išao.

Dakle, Hercegovina otpada, ne znam šta onda ostaje, pošto su katolici?

Bujko
14.02.2009., 13:01
Ne znam na temelju čega si zaključio da su pravoslavni?Ne, katolici su svi, do 1850-tih dokle sam kopao po dokumentima, nisam dalje išao.

Ja nijesam ni govorio o tvojoj porodici (iz Senja?). Samo sam spomenuo da pravoslavnih Papica u RH ima na Baniji.

http://maps.fallingrain.com/perl/map.cgi?kind=illum&scale=-5&x=480&y=360&xcenter=16.6292&ycenter=45.3058&lat=45.3058&long=16.6292&name=Papici&c=

Mozda Dalmacija?

http://maps.fallingrain.com/perl/map.cgi?kind=illum&scale=-5&x=480&y=360&xcenter=17.1367&ycenter=43.2375&lat=43.2375&long=17.1367&name=Papici&c=

Anton
14.02.2009., 13:27
Ja nijesam ni govorio o tvojoj porodici (iz Senja?). Samo sam spomenuo da pravoslavnih Papica u RH ima na Baniji.

Ma, nema problema, nego kažem da ih nema smisla uplitati u priču, pošto konkretno sa mnom nemaju veze.Znam i da u Srbiji ima dosta Papića.
Uostalom, na Baniji ima i mjesto koje se zove Papići.

Mozda Dalmacija?

Možda, to mi je jedino logično.Ipak mi preostaje samo dokumente tražiti, to je jedini način...

Gluskab
14.02.2009., 15:03

Ne otpada Hercegovina nego ste mi vi Papići baš sumnjivi,imam dojam da ste porijeklom pravoslavni ukoliko ti i otac nosite brade,mogli bi biti iz crnogorskog dijela Hercegovine,točnije iz sela Koravlice daljim porijeklom,kao što kaže Bujko. Majka je naravno isključena iz te mogućnosti(ona ne može pustit bradu nikako) :rofl:

Anton
14.02.2009., 15:25
Ne otpada Hercegovina nego ste mi vi Papići baš sumnjivi,imam dojam da ste porijeklom pravoslavni ukoliko ti i otac nosite brade,

Nosimo:lol::rofl:, ali smo katolici.

mogli bi biti iz crnogorskog dijela Hercegovine,točnije iz sela Koravlice daljim porijeklom,kao što kaže Bujko. Majka je naravno isključena iz te mogućnosti(ona ne može pustit bradu nikako) :rofl:

Znam da smo katolici unazad 160 godina.Sumnjam da je prije bilo drukčije.

No što se tiče crnogorskog podrijetla, znam da je jednom Krsto Papić u jednoj emisiji rekao da su njegovi iz Boke Kotorske.Ne sjećam se je li rekao za svoju obitelj ili općenito.

Gluskab
14.02.2009., 15:36
Nosimo:lol::rofl:, ali smo katolici.

Znam da smo katolici unazad 160 godina.Sumnjam da je prije bilo drukčije.

No što se tiče crnogorskog podrijetla, znam da je jednom Krsto Papić u jednoj emisiji rekao da su njegovi iz Boke Kotorske.Ne sjećam se je li rekao za svoju obitelj ili općenito.

E vidiš,to sa bradama je sumnjivo...Možda je to neki recisivni gen iz periferne Hercegovine:rofl::lol:
Za Krstu Papića sam nešto slično načuo davno,ali ne znam ništa točno,niti blizu...

tomas
14.02.2009., 17:37
ovo je zanimljvo prezime jer je dobiveno po ljudskim osobinama, tj. nadimačka prezimena motivirana izgledom i dijelovima tijela :D
evo ovako, u Zagrebu vas ima 10 u 5 obitelji, a najviše vas ima u selu Kostelsko kraj Pregrade, znači Hrvatsko Zagorje, a tamo vas ima 24 u 6 obitelji, prezime se još javlja u Križevcu i okolici i u nekim selim po Zagorju :D
[/QUOTE]

Eto, tih 24 u Kostelskom smo mi...:) i nemožeš vjerovat niti jedan muški nasljednik:rofl: ... ah, šta ćeš... ostaju ovih nekoliko u Zagrebu i Križevcima...
p.s. hvala ti:top:

LIDIDI
14.02.2009., 17:40
:kava:daj molim te pomozi,trebam za školu za hrvatski značenje mojeg pezimena Baksa.Inače dolazim iz Međimurja pa mislim da ima veze sa Mađarskom.HvalaPosjedujem podatke o sljedecim prezimenima (mjesto i godina prvoga spomena,od cega je nastalo) pa ako se netko preziva tako mogu mu na PM ili javno napisati sve sto znam o njegovom prezimenu.Napominjem da tih podataka nema na netu,da ne bi netko pomislio da kopiram.
Lista prezimena je:

Ujlaki

mustricolaris
14.02.2009., 20:44
@mustricolaris
evo ovak, ovaj prezimenik obuhvaća, top 1000 prezimena u Hrvatskoj.
Al za svako prezime ima otkud potječe, al za neka malo manje poznata prezimena nema objašnjenja :(

al evo, za Kavur: to je prezime obično u Zagrebu i okolici, onda ima ih dosta u Krapina Selo (Konjščina) čak 41 u 16 obitelji, onda u ponegdje u Slavoniji(osijek, Našice) i Karlovcu, tako, kontinentalna Hrvatska, sveukupno u Hrvatskoj 166 :D

Bizjak: najviše ih ima u Zagrebu , onda Primorje i Istra (Rijeka, Pula, Medulin) i nešto malo u Slavoniji i jako malo po Dalmaciji, sveukupno 136 u cijeloj Hrvatskoj :D

btw , ajde ljudi pitajte, valjda vas zanima kolko vas je i gdje vas ima :rofl:

Hvala ti puno!
I nemoj se ljutiti ali.. pitao samo ono što i sam znam kako bi provjerio je li to ta knjiga koju sam i sam čitao prije četiri - pet godina: Rezultat:
POTVRĐUJEM DA TI JE ODGOVOR PRAVI!
Forumaši uživajte pitajući ga i znajući da će vam odgovoriti baš onako kako piše u knjizi! :)

Berac
14.02.2009., 22:22
Berčuk

Magor
15.02.2009., 07:41
:kava:daj molim te pomozi,trebam za školu za hrvatski značenje mojeg pezimena Baksa.Inače dolazim iz Međimurja pa mislim da ima veze sa Mađarskom.Hvala

Da, ima veze.

Baksa (čita se: bakša) je staro mađarsko muško ime, vjerojatno slavenskog porijekla (<= bog, bogša). Postoje i ostale teorije.
Njegovi ostali oblici su: Bakács (bakač), Bakácsa (bakača), Bakta.
Btw, Baksa je jedan od slavnih mađarskih rodova u doba Arpadovića.

Danas Baksa je relativno često prezime u Mađarskoj, ali kao muško ime vrlo rijetko. Uz to, Baksa je ime jednog mjesta blizu Pečuha (800 stanovnika, 20 km od Pečuha). Ime mjesta također dolazi od prezimena Baksa.

LIDIDI
15.02.2009., 12:55
puno hvala,mislim da će mi pomoći

expressivo
15.02.2009., 16:24
Berčuk

prezime potječe iz Slovačke i Češke,al ovdje vas u Hrvatskoj ima samo 11 u 3 obitelji u Zagrebu i to je to :D

kanar
16.02.2009., 02:59
Mene zanima porijeklo prezimena Čuješ, Gradiš, Radiš, Pleteš, Vidiš, Goriš, Hladiš, Sporiš, Piliš, Budiš itd. ima ih još.

Čuo sam da je -iš madjarski nastavak ali malo je čudno da je osnova toliko poznata ukoliko su to stvarno porijeklom madjarska prezimena (poput Kočiš-kočijaš).Svi Vidiši su porijeklom iz Dalmacije, dakle malo smo predaleko od Madjarske....

Nigdje u literaturi nisam naišao na objašnjenja ovih prezimena pa ako netko nešto zna neka slobodno napiše.

Najljepše se zahvaljujem....

nibelung
16.02.2009., 09:36
Molio bih nesto o podrijetlu prezimena Stanisavljević, iz okolice Karlovca.Unaprijed zahvaljujem

Magor
16.02.2009., 13:41
Čuo sam da je -iš madjarski nastavak ali malo je čudno da je osnova toliko poznata ukoliko su to stvarno porijeklom madjarska prezimena (poput Kočiš-kočijaš).Svi Vidiši su porijeklom iz Dalmacije, dakle malo smo predaleko od Madjarske....

Kočiš nije dobar primjer. Nastavak –iš ne postoji u mađarskom jeziku. Postoje samo –s, -os, -as, -es, -ös itd.

U slučaju Kočiš (Kocsis) korijen je Koči (Kocsi). Koči + -s = Kočiš.
Koči znači kola, dolazi od imena mjesta Kocs (č. se koč) u županiji Komárom-Esztergom gdje su izumljena ova specijalna kola (XV. st.). Kasnije „kocsi (szekér)” (kola iz Koča) proširen je po cijeloj Europi, otuda i riječ „coach” u engleskom jeziku.

The Godfather
16.02.2009., 16:34
znaš li nešto za sljedeća preimena:Jelaš,Ćapin,Jakišić

ultra988
17.02.2009., 21:41
jel zna netko nešto o podrijetlu prezimena Kuzmić... (mislim da vuče korjene iz rusije - kuzmič pa s vremenom kuzmić)

slisko
21.02.2009., 12:45
Da li neko zna nesto o prezimenu SLISKOVIC...

meedo3
23.02.2009., 17:05
Molim Vas da mi nešto napišete o prezimenu Burazer. porijeklo i nastanak. Jeli ono Keltskoga porijekla ili ilirskoga (albanskoga)?

Gluskab
24.02.2009., 14:28
Molim Vas da mi nešto napišete o prezimenu Burazer. porijeklo i nastanak. Jeli ono Keltskoga porijekla ili ilirskoga (albanskoga)?

Navodno turcizam,kažu da to znači brat na turskom. Je li albanski,ne znam,ali keltski milijardu posto sigurno nije...:kava:

Passenger_57
24.02.2009., 16:44

izgleda da je navala bila tolika da su ga ukinuli:rigo:

Passenger_57
24.02.2009., 16:46

pa u biti je,i to veoma,budući da je tamo bilo puno Vlaha(ali su asimilirani još u srednjem vijeku).negdje sam i pročitao i da je većina hercegovačkih prezimena vlaškog podrijetla.

Gluskab
24.02.2009., 19:38
pa u biti je,i to veoma,budući da je tamo bilo puno Vlaha(ali su asimilirani još u srednjem vijeku).negdje sam i pročitao i da je većina hercegovačkih prezimena vlaškog podrijetla.
Neka jesu,ali preko 90 posto nije...Ne znači da Vlaha među njima nema,ali prezimena danas najčešće nisu Vlaška. Vlasi po Hercegovini(uglavnom oko Stoca,po visoravnima uz južni rub Popova Polja i Crnogorskoj granici) jezično su potpuno slavizirani prije Turskih osvajanja tj. početkom 14. stoljeća. Zadržali su još par stoljeća plemensku organizaciju i vlaške zakone,ali latinski ne govore zadnjih 600 godina sigurno...:kava:

ždralexandrijka
24.02.2009., 19:51
Zna li netko za prezimena Ingula i Pernar??? :)

Passenger_57
24.02.2009., 22:17
Neka jesu,ali preko 90 posto nije...Ne znači da Vlaha među njima nema,ali prezimena danas najčešće nisu Vlaška. Vlasi po Hercegovini(uglavnom oko Stoca,po visoravnima uz južni rub Popova Polja i Crnogorskoj granici) jezično su potpuno slavizirani prije Turskih osvajanja tj. početkom 14. stoljeća. Zadržali su još par stoljeća plemensku organizaciju i vlaške zakone,ali latinski ne govore zadnjih 600 godina sigurno...:kava:

pa da,o tom i pričam.većina prezimena su ipak poslavenjena,ali i danas se osjeti to 'romanstvo' u mnogim prezimenima(Leko,Skoko,Markota,Soldo,Đula,Roso...)
najviše ih je bilo u CG i zapadnoj Hercegovini,čini mi se.

Gluskab
25.02.2009., 01:26
pa da,o tom i pričam.većina prezimena su ipak poslavenjena,ali i danas se osjeti to 'romanstvo' u mnogim prezimenima(Leko,Skoko,Markota,Soldo,Đula,Roso...)
najviše ih je bilo u CG i zapadnoj Hercegovini,čini mi se.
Kakvo romanstvo u navedenim prezimenima,čovječe:rofl::lol:
1.Skoko sigurno nije romansko prezime,nije ni Markota,Soldo može biti,ali prije će bit da i u tom slučaju dolazi od Talijanštine,naziva za graničnog vojnika(soldata) iz vremena ratova između Turske i Venecije u pograničnoj Dalmaciji prije 300 godina,a ne od nikakvog Vlaškog jezika...Đula je turcizam(preciznije perzijanizam koji su uveli Turci kao i riječi avlija,delija itd),znači na perzijskom i (preko perzijskog također u turskom)ruža. Po tebi bi i Đulabići bili romani:rofl:
2.U Crnoj Gori je bilo dosta Vlaha,ali i tamo njihova prezimena nisu u većini(iako ih se nađe). U zapadnoj Hercegovini je malo Vlaha u odnosu na Istočnu Hercegovinu (okolicu Stoca i krajeve između Popova Polja i HR granice).

Shain
25.02.2009., 09:21
Molim Vas da mi nešto napišete o prezimenu Burazer, porijeklo i nastanak. Je li ono keltskoga porijekla ili ilirskoga (albanskoga)?

Riječ je "burazer" turcizam (turski "birader") preuzet iz perzijskoga (perzijski "birader"). U albanskom se jeziku također govori "burazer".

Ali lingvističko porijeklo prezimena nije nikakav dokaz o porijeklu predaka. Mogao je neki Dalmatinac, Egipćanin ili Mađar boraviti u Bosni ili Albaniji, dobiti nadimak "Burazer", i to mu je kasnije postalo prezime.

Passenger_57
25.02.2009., 09:28
1.Skoko sigurno nije romansko prezime,nije ni Markota,Soldo može biti,ali prije će bit da i u tom slučaju dolazi od Talijanštine,naziva za graničnog vojnika(soldata) iz vremena ratova između Turske i Venecije u pograničnoj Dalmaciji prije 300 godina,a ne od nikakvog Vlaškog jezika...Đula je turcizam(preciznije perzijanizam koji su uveli Turci kao i riječi avlija,delija itd),znači na perzijskom i (preko perzijskog također u turskom)ruža. Po tebi bi i Đulabići bili romani:rofl:
2.U Crnoj Gori je bilo dosta Vlaha,ali i tamo njihova prezimena nisu u većini(iako ih se nađe). U zapadnoj Hercegovini je malo Vlaha u odnosu na Istočnu Hercegovinu (okolicu Stoca i krajeve između Popova Polja i HR granice).
možda i nisam naveo najbolje primjere,ali znam da sam čitao da je većina hercegovačkih prezimena vlaškog porijekla,a tako mi i zvuče.samo naravno,asimilirali su se još prije 7-8 stoljeća.ostalo bih prepustio struci,bez uvrede :mig:

native
25.02.2009., 12:57
Đula je turcizam(preciznije perzijanizam koji su uveli Turci kao i riječi avlija,delija itd),znači na perzijskom i (preko perzijskog također u turskom)ruža. Po tebi bi i Đulabići bili romani:rofl:
čekaj malo, Đula može dolazit od starohrvatskog naziva za jabuku (sjećaš se djela Đulabije?):), a uostalom imaju i Mađari ime Gyulla, tak da, ko će ga znat:)

Gluskab
25.02.2009., 13:14
možda i nisam naveo najbolje primjere,ali znam da sam čitao da je većina hercegovačkih prezimena vlaškog porijekla,a tako mi i zvuče.samo naravno,asimilirali su se još prije 7-8 stoljeća.ostalo bih prepustio struci,bez uvrede :mig:
Većina sigurno nije nego manjina i to mala manjina(najmanja moguća, i kad se zaista radi o Vlasima). Daj nabroji koja ti to prezimena u hercegovaca zvuče vlaški,baš me zanima(pošto ova koja si naveo nemaju s tim veze).:rolleyes:

Passenger_57
25.02.2009., 13:33
ne znam,tako jednostavno pročitah.no ja mislim da se tu ne radi od tom da npr.'krolo' potječe od neke latinske riječi,nego da su nekadašnji romanski govornici-Vlasi,znatno utjecali na neke značajke govora i na npr.završetke/oblike prezimena.

Gluskab
25.02.2009., 13:35
ne znam,tako jednostavno pročitah.no ja mislim da se tu ne radi od tom da npr.'krolo' potječe od neke latinske riječi,nego da su nekadašnji romanski govornici-Vlasi,znatno utjecali na neke značajke govora i na npr.završetke/oblike prezimena.
Da,na neke završetke prezimena,ali zaista malog broja. Na značajke govora baš i nisam primjetio da imaju neki utjecaj,davnooo je to bilo

Passenger_57
25.02.2009., 14:04
da,davno je to bilo...asimilovaše ih sve Hrvati.

Bujko
25.02.2009., 18:45
Većina sigurno nije nego manjina i to mala manjina(najmanja moguća, i kad se zaista radi o Vlasima). Daj nabroji koja ti to prezimena u hercegovaca zvuče vlaški,baš me zanima(pošto ova koja si naveo nemaju s tim veze).:rolleyes:

Meni "vlaški" zvuče npr. Svorcan, Pikula, Palavestra, Mandrapa, Šotra,... mada zvuče pomalo i "turski".:ne zna: Uglavnom, koliko ja znam od tih misterioznih "vlaha" ništa nije ostalo, osim poneko prezime i poneki toponim.:)

Gluskab
25.02.2009., 20:41
Meni "vlaški" zvuče npr. Svorcan, Pikula, Palavestra, Mandrapa, Šotra,... mada zvuče pomalo i "turski".:ne zna: Uglavnom, koliko ja znam od tih misterioznih "vlaha" ništa nije ostalo, osim poneko prezime i poneki toponim.:)

Sve je to spekulativno...posebno zbog mogućih turcizama,pa ne bi ništa na brzinu zaključivao(bilo bi smotano proglasiti neki turcizam za romansku riječ,a nije ni svaki romanizam Vlaški). Ovo Mandrapa je posebno sumnjivo kao mogući turcizam,ali ne mogu ništa sigurno reći:ne zna: Da,Vlasi su u Hercegovini i CG davno (lingvistički) slavizirani,prije 600 godina najkasnije, pa nije ostalo baš mnogo njihovih prezimena i riječi
Inače,odakle si ti,ako mogu pitati? Tvoj govor podsjeća na Zetski dijalekt.

Kloki
26.02.2009., 08:00

Leko - od imena Aleksandar.

Kloki
26.02.2009., 08:07
Evo recimo meni čudnih imena iz Alidžićeva "Poimenični popis sandžaka vilajeta Hercegovina"1475-77 godine (turski defter). Ne tvrdim da su sva neslavenska, ali većina mi je popriličito sumnjiva.

Krljat, Herak, Brajak, Bradul, Biovija, Hlapoja, Dejan, Hoškadem, Šišan, Čuća, Cicerina, Odica, Mičica, Dajko, Šteko, Džeraba, Koroja, Bogun, Ružat, Šurljan, Brajovac, Brujo, Dirko, Danulo, Šišoje, Korać, Čeračin, Bratul, Hlapac, Radivla, Radul, Radman, Iplah, Boguta, Pribil, Buljan, Babasić, Radun, Žajić, Šubo, Bobeta,Hreljan, Belušal, Gajča, Borajin, Ragun, Vitas, Bračoje, Belikusa, Bolat, Marun, Petan, Petak, Smoljan, Malko, Bećir, Golovar, Bogul, Bolanko, Dančul, Čuljan, Milat, Bobat, Poloje, Milun, Bane, Mišlja, Bastal, Hlahol, Hrbak, Bratajin, Gričko, Novisil, Kojak, Šišina, Vitan, Mioman, Mukica, Dobroman, Dančo, Jako, Strzo, Grujak, Pahlac, Bulad, Braiša, Điroje, Kirilo, Tvrdul, Mešter, Pribio, Lešter, Mandar, Kojinac, Magaš, Dimica, Dražun, Radiguš, Poguš, Čučul....

Zanimljivo...:kava:

Magor
26.02.2009., 08:36
čekaj malo, Đula može dolazit od starohrvatskog naziva za jabuku (sjećaš se djela Đulabije?):), a uostalom imaju i Mađari ime Gyulla, tak da, ko će ga znat:)

Da, kod nas postoji Gyula (č. se: đula) kao često muško ime. Uz to, postoji kao toponim, ime jednog grada blizu Segedina (Gyula), ime jednog sela u Vespremskoj županiji i ime jednog grada u Erdelju (Gyulafehérvár).

Inače, Gyula je naziv jedne stare značajne titule. Turkijskog je porijekla. Ova titula nalazi se i kod turkijskih Bugara i starih Mađara. Za vrijeme kneza Gejze (X. st., otac kralja sv. Stjepana) Gyula je vladar u Erdelju. Njegova kćerka će biti žena Gejze, majka Stjepana.

Passenger_57
26.02.2009., 17:00
Zanimljivo...:kava:
ima puno takvih hercegovačkih prezimena i danas,iako su u manjini,većina je ipak slavizirana.
mislim da i bandić ima romanski korijen-nešto sam negdje čitao,bandul-bandulić,tako nešto...ali ne mora biti.

Gluskab
26.02.2009., 17:16
ima puno takvih hercegovačkih prezimena i danas,iako su u manjini,većina je ipak slavizirana.
mislim da i bandić ima romanski korijen-nešto sam negdje čitao,bandul-bandulić,tako nešto...ali ne mora biti.

Čuj,Bandić Vlaško prezime:rofl::lol::lol::lol:

Passenger_57
26.02.2009., 18:45
http://www.forum.hr/archive/index.php/t-87408.html

Bandul, Bandula, Bandur

od čega je onda Bandić?nekako mi se ne čini kao da je od 'banda',jer bi se onda drukčije izgovaralo...

Gluskab
26.02.2009., 18:55
http://www.forum.hr/archive/index.php/t-87408.html

Bandul, Bandula, Bandur

od čega je onda Bandić?nekako mi se ne čini kao da je od 'banda',jer bi se onda drukčije izgovaralo...
Koliko ja vidim,Bandić nema ul u prezimenu:kava:
Ne znam je li to prezime dolazi od Bande(strane,stanovnici uz bandu sela, znači sjeverni dio sela,prema brdu)ili nečeg sasvim drugog:ne zna: ali definitivno ne izgleda romanski po nijednoj logici:kava:
Što znači Bandur,ne znam,ali može bit i turcizam(ne kažem da je,ali ne bi se žurio sa tvrdnjom da se radi o romanizmu.

Passenger_57
26.02.2009., 19:42
pa i šimić je,čuo sam,vlaško prezimena u hercegovini.a ne zvuči nimalo vlaški.kažem-nisam to ja smislio,već sam tako čuo iz mnogih izvora.

Gluskab
26.02.2009., 20:39
pa i šimić je,čuo sam,vlaško prezimena u hercegovini.a ne zvuči nimalo vlaški.kažem-nisam to ja smislio,već sam tako čuo iz mnogih izvora.
Oni jesu Vlasi,ali prezime eto,nije Vlaško. Kao što sam rekao,vrlo malo hercegovaca ima Vlaška prezimena. Ali za Šimiće se zna da su Vlasi jer su imali Vlaški status u feudalno doba,a za Bandiće(bar ove Milanove) nema nikakvog podatka o Vlaškom porijeklu (a to bi se sigurno navelo u slučaju da su bili Vlasi).:kava:

Passenger_57
26.02.2009., 20:41
i Bobani su Vlasi.

Gluskab
26.02.2009., 21:08
i Bobani su Vlasi.
Jesu

Passenger_57
27.02.2009., 13:04
jesu i oni imali vlaški status?

Gluskab
27.02.2009., 13:12
jesu i oni imali vlaški status?
Jesu,ali davno jer su iselili iz Hercegovine kad je pala pod Turke,pa im na teritorijama pod Venecijom tj. u Dalmaciji,nitko to nije previše gledao kao bitnu stvar.

Tony123
27.02.2009., 13:14
zna li tko nesto o prezimenima knezevic i kožul ? ispricavam se ako postoje negdje vec odgovor, nisam stigao pretraziti svih 49 stranica

Passenger_57
27.02.2009., 13:18
Jesu,ali davno jer su iselili iz Hercegovine kad je pala pod Turke,pa im na teritorijama pod Venecijom tj. u Dalmaciji,nitko to nije previše gledao kao bitnu stvar.

a što,onda su se poslije vratili u Hercegovinu?znam da ih ima dosta u Hercegovini.

Gluskab
27.02.2009., 13:19
zna li tko nesto o prezimenima knezevic i kožul ? ispricavam se ako postoje negdje vec odgovor, nisam stigao pretraziti svih 49 stranica
Knežević je po knezu(najvjerojatnije lokalnom,seoskom),a kožul je po konstrukciji Vlaško prezime...samo ova asocijacija na kožu je malo neobična. Možda je predak po kojem je nastalo prezime bio kožar po zanimanju:ne zna:

Gluskab
27.02.2009., 13:24
a što,onda su se poslije vratili u Hercegovinu?znam da ih ima dosta u Hercegovini.
Da,prvo su iselili iz Istočne Hercegovine(kraj odakle potječu se nalazi točno iznad Duborovnika,čim prijeđeš BiH granicu) u Dalmaciju,kod Klisa(mjesto Rupotine,i sad ih tamo ima,neke poznajem),a u Zapadnu Hercegovinu(Bobanovu Dragu) su došli iz Dalmacije.

Tony123
27.02.2009., 14:11
Knežević je po knezu(najvjerojatnije lokalnom,seoskom),a kožul je po konstrukciji Vlaško prezime...samo ova asocijacija na kožu je malo neobična. Možda je predak po kojem je nastalo prezime bio kožar po zanimanju:ne zna:

hvala na odgovoru

offtopic; zar nije gluskap , a ne gluskab?

Gluskab
27.02.2009., 15:01
hvala na odgovoru

offtopic; zar nije gluskap , a ne gluskab?
Kako u kojoj verziji,tj. kako u kojem jeziku.
Ovo je više onako za nick.

Stvarno tko sam ja
28.02.2009., 11:20
Možel mi neko nešt reć o prezimenu Marinović, ili barem uputit na neki link???

dada7
01.03.2009., 22:04

Mandrapa je vjerojatno iz talijanskog, znači dekicu, prekrivač, a smandrappato znači 'obučen u dronjke'. Prezime je postojalo na području BiH prije dolaska Turaka.

expressivo
02.03.2009., 13:52
jel zna netko nešto o podrijetlu prezimena Kuzmić... (mislim da vuče korjene iz rusije - kuzmič pa s vremenom kuzmić)
da, korijene vuče iz Rusije, pošto se tamo daju prezimena prema ocu, što znači da je došlo vjerojatno od imena Kuzma i tako slično...
u Hrvatskoj je rasprostranjeno svugdje najviše u Zagrebu i Splitu.
Da li neko zna nesto o prezimenu SLISKOVIC...
Jedino što sam uspio naći jest da je to plemićko prezime ništa više, a što se tiče trenutnog stanja u Hrvatskoj, ima vas u Zagrebu i Splitu, Dalmacija, nešto malo po Slavoniji...
E nije ni keltsko ni ilirsko, ovo je prezime nastalo za vrijeme prodora Osmanlija na ove prostore, pa su se davala prezimena došljacima iz BiH, a Burazer je prezime dobiveno po rodbinskim vezama, buraz=brat i turskog je porijekla. Najviše vas ima u Šibeniku i okolici.
Zna li netko za prezimena Ingula i Pernar??? :)

Ingula: za ovo nisam baš ništa našao, samo se negdje spominje u Madžarskom, ne znam jel to sigurno. Ima vas u Podravini i to je to...
Pernar: ovako piše za to prezime, čovjek koji radi perine (jastučnice) ili čovjek iz Perna tj. Berna. sad, Bern znamo da je u Švicarskoj, al Perna, to se nalazi na poluotoku Pelješcu. Može biti da su tamo nekad bili, jer tamo nema uopće Pernara, zato ih ima najviše u Zagrebu, Slavoniji i Podravini.

Nadam se da sam kolo-tolko pomogao :ne zna: :D

mrgudinjo
02.03.2009., 18:18
Pozdrav, znade li netko odakle potječe prezime Maksan? Znam da smo naseljeni u Pakoštanima od 1697, al ne znam odakle smo došli prije. Hvala na trudu.

SretoDominis
03.03.2009., 10:03
U zapadnoj Hercegovini je malo Vlaha u odnosu na Istočnu Hercegovinu (okolicu Stoca i krajeve između Popova Polja i HR granice).
bilo je ih je i tamo puno,ali su ranije asimilirani.
istina,danas je velika većina prezimena ipak ne-vlaška.

kojipero
03.03.2009., 10:41
evo kaj sam ja do sad o prezimenima (i porijeklu) uspio povezati: 1. prije desetak tisuća godina ovdje (uglavnom sadašnje Primorje i Dalmacija) ovdje se formirala grupa ljudi, starosjedioca, kojih genetski markeri zovemo 'hrvatski' (jer su prevladavajući na području koje pripada Hrvatskoj ili su pretežno današnji Hrvati). S obzirom da su i danas prevladavajući, a nastali su, da podsjetim, prije nekih 30000 godina, očito je da su u pitanju ljudi koji kroz povijest nastanjuju ove prostore, a ove novije povijesti poznajemo kroz razne nazive - Iliri, Vlasi ...
2. među njih su se ubacivale razne druge skupine koji su bili ili asimilirani ili su asimilirali, iz toga su kasnije nastajali narodi. S obzirom da na tom području danas obitava narod Hrvata, u dijelu su i Bošnjaci i Srbi, s obzirom da među Hrvatima ima i veliki postotak genetskih markera tkzv. slavenskih, s obzirom da je hrvatski jezik jedan od slavenskih jezika, logično je zaključiti da su Hrvati kao narod koji je u nekom trenutku vremena bio dominantan na ovim prostorima (bilo vojno, kulturno i slično) asimilirali domaće stanovništvo i predali im jezik, kulturu i slično, isto tako su preuzeli nešto od domačih. Taj proces je trajao stoljećima, traje i danas. Samo danas smo mi ti koje asimiliraju.
3. zato gledajući jel je neko prezime vlaško ili ovo ili ono je bez veze. meni je zanimljivo znati kretanje mojih predaka, od kuda smo i to, ali samo u kontekstu vremena i prostora.

Passenger_57
03.03.2009., 12:05
recimo,Sinjani su došli skoro svi iz Rame,i skoro sva tamo prezimena možeš naći odmah u 'susjedstvu'.i meni su zanimljiva ta kretanja.

k3m0
03.03.2009., 12:09
sta znaci rovčanin???

Gluskab
03.03.2009., 16:35
sta znaci rovčanin???
Čovjeka iz plemena Rovčani.

Wulpes
03.03.2009., 16:55
Zna li netko porijeklo prezimena Kolobarić?
Eto, baš me zanima.
Inače, mislim da je ova tema odlična, veoma zanimljiva.

Sve pohvale!

Itko?

Netko?

Passenger_57
03.03.2009., 18:26
Itko?

Netko?

ja imam prijatelja kolobarića,sve što znam da je hercegovačko:ne zna:

Kloki
03.03.2009., 23:02
Kolobar je mjesto u sjevero-istočnoj Bugarskoj (Južna Dobrudža). Kolobarić može biti prezime etničkog karaktera.

Kolobar ima i drugo značenje, može biti i nadimačko.

bobana
04.03.2009., 02:59
He he, di si rode! Nisam znao da vas je ostalo išta u zaleđu Zadra. Ražanac možda? Porijeklo neznam, a i mene zanima ;) (Svibor, pomagaj, nije vrag da se netko zvao Pilip?!)

No znam da se većina ekipe 1627me maknula iz zaleđa Zadra prema zaleđu Vinodolskog i Senja. Tamo se to prezime u mojoj obitelji zadržalo čak do sredine 18st, a onda transformiralo u Filipović.

ТРИ СРОДНЕ ГОЛУБИЋКЕ ПОРОДИЦЕ
Досељавања Срба у Далмацију су се одигравала у више периода, из
различитих области. На овом месту нећемо улазити у расправе о општем
пореклу далматинских Срба, нити о већим миграционим струјањима. Циљ овог
рада је да изнесемо порекло једног српског рода у Голубићу код Книна, који
данас носи три различита презимена. У питању је род са славом св. Алимпије,
који је данас издељен на Станчевиће, Шљиваре и Јерковиће. Собзиром да је
овај род досељен из Босне, из које иначе води порекло највећи број породица
голубићких Срба, као и далматинских Срба уопште, подаци о досељавању могу
бити веома интересантни. Наиме, овде се ради о породицама чији су преци у
Далмацију дошли, по свему судећи, у време најинтензивнијих насељавања,
крајем 17. века. Због тога овај појединачни пример може послужити као
својеврсна илустрација општих миграционих кретања из Босне ка Далмацији, а
унеколико и као пример исељавања из ове области.
Голубић је место северно од Книна, у северној Далмацији. Према подацима из
1857. године, имало је ово место 1578 становника, 1921. године 1879, а 1971.
године 1885 житеља. Око 1920. године све су фамилије у Голубићу биле српске
православне, сем једне римокатоличке. У селу се налази стара православна
црква, посвећена Преносу моштију св. архиђакона Стефана.
(1:335; 2:96-99; 3:161)
Породице Станчевић, Шљивар и Јерковић, о којима ће овде бити речи, славе
св. Алимпија Столпника, 9. децембра (26. новембра по старом календару).
Станчевића је у Голубићу, према подацима из 1948. године, било 12
домаћинстава, са укупно 64 укућана. Око 1920. године било је, опет, 8 кућа
Станчевића у овом месту. Шљивара су 1920. године била 3 домаћинства у
Голубићу, а 1948. године 7 домова са 33 укућана. Јерковића је у овом месту
било 12 кућа 1920. године, а према подацима из 1948. године 25 кућа са чак
114 укућана.
(1:98;4:263,609,649)
Презиме Станчевић спада у ред ретких презимена. Формирано је од личног
имена Станац, како се звао родоначелник ове породице. Поред Голубића,
Станчевићи су живели још у неким местима по Далмацији, Горњој Крајини,
Славонији и Хрватској. Тако, 1948. године, забележени су носиоци овог
презимена у следећим местима: Бенковац (1 носилац презимена), Церовљани
код Костајнице (7 носилаца презимена у 2 домаћинства), Данило Горње код
Шибеника (3 Станчевића), Голи Врх код Врбовеца (1 кућа са 6 носилаца овог
презимена), Капелица код Гарешнице (1 Станчевић), Коншчани код Чазме (3),
Липнице код Врбовеца (10 у 3 куће), Мајковец код Зелине (1), Осијек (1),
Врбовец Горњи код Врбовеца (1) и Загреб (4 у 2 домаћинства).
(4:609;5:185)
За Станчевиће у Горњој Крајини (Лика, Кордун, Банија), тачније у Церовљанима
код Костајнице, поуздано се зна, да славе, као и њихови далматински
презимењаци, св. Алимпија. Они су заједничког порекла са Станчевићима у
Далмацији, и свакако воде порекло, непосредно или посредно, из Голубића.
Највероватније и неки од осталих носилаца ретког презимена Станчевић, који
су напред поменути, имају заједнички корен са овом голубићком породицом.
(4:609;6:365)
И у Босни наилазимо на Станчевиће који славе св. Алимпија. Тако, године
1884./86. они су забележени у парохијама Граци код Кључа и Рекавице код

Бања Луке. Они су такође у сродству са далматинским Станчевићима. У
средњем Поуњу, у местима Матавази, Велика Рујишка и Горња Суваја, живе
такође Станчевићи, али они славе Михољдан. Ови Станчевићи нису у сродству
са својим презимењацима у Далмацији, пошто је за њих забележено: “Звали су
се Дакићи. Привела им претка прабаба Стана из Ивањске за некаква туфегџију
Предојевића, кога су после заробили за Лауданова рата.”
(7:344;8:454,484-486)
Преци Станчевића су у Голубић досељени са Змијања, области у Босанској
Крајини. Данашња област Змијање обухвата села Горње Ратково, Доње
Ратково, Стражице, Ситницу, Локваре, Дујаковце, Лусиће, Стричиће и Соколово,
на подручју између Бања Луке и Кључа. Данашње Змијање, у наведеним
оквирима, средиште је некада знатно пространије области, која је носила исто
име. У турско време Змијање је било посебна нахија, и обухватало је, у првој
половини 16. века, простор између река Врбаса и Сане и планина Козаре (на
северу) и Димитора и Лисине (на југу).
(2:98;9:5-7,14)
Становници Змијања, православци, имали су посебан статус, почевши од
доласка ове области под турску власт (у 16. веку), па све до престанка турске
владавине над Босном у 19. веку. Змијањци, како се називају заједничким
именом становници Змијања, имали су унутрашњу самоуправу под Турцима и
филурџијски статус. Они су плаћали посебан порез, који се називао филуруија
(по коме су и названи филурџијама), али нису имали кметска давања, пошто су
били слободни људи и нису били подложни турским земљопоседницима, агама
и беговима. Повластице које су успела одржати села централног дела старог
Змијања, међу којима и Ратково, ретко су се где сачувала по српским земљама
за све време турске владавине. Такав је случај забележен само још у Старом
Влаху и Неготинској Крајини. Змијање је, као област са унутрашњом
самоуправом имало своје посебне наследне кнежеве, који су се од 16. до. 19.
века бирали из породице Кнежевића у Раткову (потомци кнеза Ратка).
(9:10;10:238,246-247;11:178)
У Голубићу, поред Станчевића, живе још две породице које славе исту славу,
св. Алимпија. То су Шљивари и Јерковићи. Крсна слава св. Алимпије, иначе,
није тако честа међу далматинским, па ни крајишким Србима уопште. Поред
тога, поуздано се зна да су и њихови преци, као и преци Станчевића, досељени
са Змијања. Ове породице су заједничког порекла са Станчевићима.
(2:98;7:11)
Презиме Шљивар свакако долази по занимању што се родоначелника ове
породице. Шљивари су раније, поред Голубића, живели и у Скрадину. У питању
је био исељени огранак Шљивара из Голубића. Да су Шљивари у блиском
сродству са Станчевићима, произилази и из чињенице да је предак скрадинских
Шљивара забележен 1758. године као “Шљивар звани Станчевић”. У питању је
био Јован Шљивар “звани Станчевић”, који је те године из Скрадина исељен у
Русију. Исти Јован је забележен половином 18. века међу онима, који су
најупорније тражили изградњу православне цркве у Скрадину. Јован Шљивар
је, иначе, био шурак Игњатију, сину далматинског епископа Симеона
Кончаревића. На православном гробљу у Скрадину налази се гроб породице
Шљивар (“Сливар”) из 19. века.
(3:178;12:78,82)
Шљивара је, према подацима из 1948. године, било и у Дијелки код Вировитице
(16 у 2 куће), Великом Мају код Пореча (1) и Загребу (1).. Године 1884./86.
забележени су Шљивари са славом св. Алимпије у босанским парохијама:
Гашица и Бијаковац код Градишке, Босански Петровац и Пећи код Ливна. Сви

они су сродници далматинских Шљивара, али се то неможе са сигурношћу рећи
и за Шљиваре са славом св. Тома у парохији Босанска Градишка. Преци
Шљивара у месту Тук – Џевар код Босанског Петровца, којих је између два
светска рата било 10 кућа, досељени су из Далмације (свакако из Голубића).
Досељавање ове породице се одиграло око 1800. године. Ови Шљивари имају
предање да су се раније презивали Пилиповић. Тачно је, међутим, само то, да
су Шљивари и Пилиповићи заиста сродни, али не и да су Шљивари огранак
Пилиповића, о чему ће даље бити речи. У Доњој Саници живе муслимани
Шљивари који нису ни у каквом сродству са својим православним
презимењацима.
(4:649;7:398;13:215;14:288-289)
Посебно су бројни огранци голубићког рода са славом св. Алимпије, који су
прешли у уначку област (околина Дрвара). Измећу два светска рата тамо их је
било чак 90 домова, под презименом Пилиповић. Према предању, у Голубићу су
живела четири брата, која су се звала: Пилип, кнез Мијат, Јерко и Предоје.
Када су изводили овце на испашу у босанске планине, допао се Пилипу Велики
Цвјетнић у Унцу, и решио је да се тамо настани. Кнез Мијат се такође настанио
у Унцу, највероватније исто у Цвјетнићу, али је убрзо погинуо, и од њега није
остало потомства. Предоје је отишао дубље у Босну, и од њега су Предојевићи
са славом св. Алимпије. Четврти брат, Јерко, остао је у Голубићу, и од њега су
се развили тамошњи Јерковићи. Ова браћа су се раселила “врло давно”,
свакако негде на самом крају 17. или почетком 18. века (пошто су Карановићи,
који су дошли почетком 18. века досељени одмах после Пилиповића).
Пилиповићи су најстарија породица у Великом Цвјетнићу. Само у овом месту их
има 56 кућа, и одатле су се расељавали по другим уначким насељима. Огранци
Пилиповића носе следеће породичне надимке: Савичићи, Сјерићи, Тривићи,
Буркићи, Далићи, Ђудићи и Ћојановићи.
(15:505,506,595)
Према наведеном предању, види се да је родоначелник Јерковића, Јерко, био
одрастао човек на прелазу из 17. у 18. век. Предак Станчевића и Шљивара, који
су, судећи према помену Јована Шљивара званог Станчевића 1758. године,
међусобно најближи род, био је рођак по мушкој линији поменутом Јерку.
Лично име Јерко, (изведено од Јеврем, Јеремија или Јероним), релативно је
често по западнијим крајевима, тако да се јавља већи број породица,
православних и римокатоличких, које носе ово презиме. Ове породице су
различитог порекла, а једино што им је заједничко је исто лично име њихових
родоначелника – Јерко.
(5:105;15:506)
Досељавање предака овог рода са славом св. Алимпије у Голубић одиграло се,
по свему судећи, крајем 17. века (иако код једног аутора налазимо непоуздано
тврђење, да су “дошли у 16. веку”). Наиме, готово цела Книнска Крајина је, као
и већи део северне Далмације, остала са знатно проређеним становништвом,
готово пуста, крајем 17. века. Ово је било проузроковано ратним операцијама и
одсељавањем становништва са овог простора током Кандијског рата (1645. –
1669. године) и почетком Морејског рата (1684. – 1699. године). Због тих
пустошења, и Голубић је морао остати са десеткованим становништвом. Током
Морејског рата, тачније од ослобођења Книна од Турака (1688. године), у
Книнској Крајини нагло је почео обрнут процес – интензино насељавање. Том
приликом се одиграо велики број сеоба, нарочито из Босне, у Книнску Крајину,
које су не само попуниле празнину насталу претходним бројним исељавањима,
већ и знатно повећале број становника те области, у односу на стање пре

наведених ратова. Нарочито су тада биле интезивне миграције са Змијања у
околину Книна. У то време је био досељен и највећи број предака данашњих
голубићких родова, а међу њима, свакако и Станчевића, Шљивара и Јерковића.
Томе у прилог иде и поменуто предање о родоначелнику Јерковића, који је
живео баш у овом периоду.
(2:98;15:505,506,595;16:130-141;17:245-263)
Поред наведених исељеника из Голубића, који припадају овом роду, постоји и у
босанском средњем Поуњу већи број породица са славом св. Алимпије, које
имају исти корен. То су огранци напред поменутих Пилиповића и Предојевића.
Првих има у Поуњу, према подацима из 1920./22. године, 59 кућа, а других 6
кућа. Од Предојевића води порекло и 7 домова Ћојановића. У овај род спадају и
2 куће породице Бубало, који су по очуху понели то презиме, али су задржали
стару славу рода из ког потичу, св. Алимпија. У средње Поуње су Пилиповићи
досељени из своје матице у Великом Цвјетнићу, а Предојевићи из Предојевића
Главице код Лужачког Поља, где је, опет, њихова матица.
(8:361-362)

mrgudinjo
04.03.2009., 07:30
Pozdrav, znade li netko odakle potječe prezime Maksan? Znam da smo naseljeni u Pakoštanima od 1697, al ne znam odakle smo došli prije. Hvala na trudu.

Itko?

COJO
04.03.2009., 12:21
Volio bih saznati nesto vise o prezimenu Čota. Koliko je meni poznato izvor je u Čaćvinu kod Trilja.

Passenger_57
05.03.2009., 14:22
Gluskab,odakle crpiš te podatke o Šimićima i vlaškom statusu,Bobanima itd.?jel znaš neku dobru knjigu o Vlasima?

Passenger_57
05.03.2009., 14:24
Volio bih saznati nesto vise o prezimenu Čota. Koliko je meni poznato izvor je u Čaćvinu kod Trilja.

gledao sam RAI 2 sinoć,baš su intervjuirali nekog tko se preziva 'Cota'.eto tako,jedna zanimljivost.
inače,prezime Čota mi zvuče kao da i je negdje s kamenjara,Zagora,Hercegovina...puno ljudi iz Zagore vuče korijene iz Hercegovine.

COJO
05.03.2009., 14:26
gledao sam RAI 2 sinoć,baš su intervjuirali nekog tko se preziva 'Cota'.eto tako,jedna zanimljivost.
inače,prezime Čota mi zvuče kao da i je negdje s kamenjara,Zagora,Hercegovina...puno ljudi iz Zagore vuče korijene iz Hercegovine.

Sto je jos interesantnije postoje muslimani u Sarajevu sa istim prezimenom. Cota je nesto drugo i nema veze sa prezimenom Čota.

Passenger_57
05.03.2009., 14:30
pa nisam ni tvrdio,samo kažem da sam sinoć eto baš prebacio na RAI i vidim neki Cota.
ti u Sarajevu su vjerojatno islamizirani Čote,možda su pobjegli iz oslobođenih krajeva u Zagori za Bosnu kad su Mlečani zauzeli Zagoru.

COJO
05.03.2009., 14:35
pa nisam ni tvrdio,samo kažem da sam sinoć eto baš prebacio na RAI i vidim neki Cota.
ti u Sarajevu su vjerojatno islamizirani Čote,možda su pobjegli iz oslobođenih krajeva u Zagori za Bosnu kad su Mlečani zauzeli Zagoru.

Mozda, a u Busovaci zive katolici Čote. Kako oni izdrzase?

Passenger_57
05.03.2009., 14:43
ne znam.valjda su se poslije tamo neki naselili.ili su zbilja izdržali turski jaram i sve,ko će ga znati...