PDA

View Full Version : Prezimena

stranice : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13

expressivo
05.03.2009., 14:52
Itko?

Maksan je tursko prezime, vjerojatno su se turskim osvajanjima Maksani naselili na područje Pakoštana :top:

Gluskab
05.03.2009., 15:05
Gluskab,odakle crpiš te podatke o Šimićima i vlaškom statusu,Bobanima itd.?jel znaš neku dobru knjigu o Vlasima?

Nema u nas mnogo takve literature,posebno ne kvalitetne. Ovi podaci su pokupljeni kroz puno godina,po internetu.

Wulpes
05.03.2009., 15:07
Kolobar je mjesto u sjevero-istočnoj Bugarskoj (Južna Dobrudža). Kolobarić može biti prezime etničkog karaktera.

Kolobar ima i drugo značenje, može biti i nadimačko.

Hvala najljepša! :top::top::top::top:

A kako to misliš nadimačko? :ne zna::)

Passenger_57
05.03.2009., 15:57
Nema u nas mnogo takve literature,posebno ne kvalitetne. Ovi podaci su pokupljeni kroz puno godina,po internetu.

našao sam dvije knjige-'vlasi u historiografiji' od zefa mirdite i 'stećci i vlasi' od ante miloševića.to ću malo pregledati.i moji izvori su većinom s interneta,iako se nađe i gluposti-da je većina (zapadno)herc.prezimena vlaškog porijekla.
a u istočnoj hercegovini ih je više svakako,jer koliko znam,tamo su turci dovodili Vlahe.

expressivo
05.03.2009., 16:14
A kako to misliš nadimačko? :ne zna::)

nadimačko, znači prezime dobiveno prema nadimku, npr. prezime Smrdalo :rofl: kojeg više nema, dobiveno je tako što su tom čovjeku kojemu je bilo davano to prezime da je on jelte smrdio a možda mu je bio to i nadimak i tako je dobio takvo prezime :D

Gluskab
05.03.2009., 17:04
našao sam dvije knjige-'vlasi u historiografiji' od zefa mirdite i 'stećci i vlasi' od ante miloševića.to ću malo pregledati.i moji izvori su većinom s interneta,iako se nađe i gluposti-da je većina (zapadno)herc.prezimena vlaškog porijekla.
a u istočnoj hercegovini ih je više svakako,jer koliko znam,tamo su turci dovodili Vlahe.

Nisam govorio o Vlasima koje su tamo dovodili Turci,nego o autohtonim Vlasima iz Istočne Hercegovine(među kojima su i preci Bobana) kojih je oduvijek bilo mnogo,podijeljenih u više plemena,sa katunima širom tog prostora

Passenger_57
05.03.2009., 17:07
gdje o tom piše?

SretoDominis
05.03.2009., 17:14
http://imotacaffe.yuku.com/forum/viewtopic/id/2354
ako je suditi po ovoj raspravi,svi su u herc.,pogotovo zapadnoj,bili 'vlasi',samo izgleda da je dobar dio zapravo bio samo stočara koji su tad prihvatili naziv vlah,u smislu 'stočar'.

Gluskab
05.03.2009., 17:33
gdje o tom piše?
Kopaj po internetu na teme ,,morlaci,Vlasi Bobani,katuni Burmaza itd

Gluskab
05.03.2009., 17:37
http://imotacaffe.yuku.com/forum/viewtopic/id/2354
ako je suditi po ovoj raspravi,svi su u herc.,pogotovo zapadnoj,bili 'vlasi',samo izgleda da je dobar dio zapravo bio samo stočara koji su tad prihvatili naziv vlah,u smislu 'stočar'.

Vlasi su etnicitet, tj. ljudi porijeklom od romaniziranih starosjedilaca u planinskoj unutrašnjost i feudalna vlast im je priznavala određeni status po kojem nisu bili kmetovi. Od Vlaha u zapadnoj Hercegovini potječe relativno mali dio stanovništva,a u istočnoj(Stolac i Popovo polje,s južnim,graničnim visoravnima prema Slanom i Dubrovniku)dobra većina.:kava:

Passenger_57
05.03.2009., 17:41
Vlasi su etnicitet, tj. ljudi porijeklom od romaniziranih starosjedilaca u planinskoj unutrašnjost i feudalna vlast im je priznavala određeni status po kojem nisu bili kmetovi. Od Vlaha u zapadnoj Hercegovini potječe relativno mali dio stanovništva,a u istočnoj(Stolac i Popovo polje,s južnim,graničnim visoravnima prema Slanom i Dubrovniku)dobra većina.:kava:

jel to Popovo polje,i ti granični krajevi,danas tamo žive Hrvati ili je to RS?

Gluskab
05.03.2009., 17:52
jel to Popovo polje,i ti granični krajevi,danas tamo žive Hrvati ili je to RS?

Hrvati,u krajevima odakle potječu ti Vlasi(uključujući i Bobane),uostalom napisao sam da se radi o krajevima u zaleđu Slanog i Dubrovnika,a to nije pod RS-om.

SretoDominis
05.03.2009., 18:09

dobra većina i u zapadnoj,ali su ranije asimilirani.

Josip321
05.03.2009., 18:16
zna li tko nesto o prezimenima knezevic i kožul ? ispricavam se ako postoje negdje vec odgovor, nisam stigao pretraziti svih 49 stranica

moji predci su se prije prezivali Knezovići.

evo nekih podataka.

S jezičnog motrišta prezime Knezović je izvedeno od imenice knez, "praslavenske posuđenice iz pragermanskog-kunigaz i srodna je s njemačkom imenicom könig = kralj, koje je na njemačkom govornom području vrlo frekventno prezime. Nastala je od osnove kuni, koja je značila "rod, pleme" i u prasrodstvu je s općeslavenskom riječju "čedo"), a kako pokazuje provedena je tzv. prva palatalizacija (ke-če) već u praslavenskom jeziku.
Inače, imenica knez ima više značenja:
1. feudalni nasljedni vladarski naslov;
2. seoski glavar;
3. u nekim zemljama (posebice u Bosni) niži državni službenik.
Na dalmatinsko-hercegovačkim prostorima četiri su grane Knezovića roda, dakle različita su krvnog podrijetla, a starine su im:
1. u Dužicama pokraj Širokog Briga (nekoć Gornje Rasno),
2. u Gorancima poviše Mostara,
3. u Roškom Polju na duvanjskom području,
4. Knezovići u Grabovcu (Imotska krajina) nastali su od vinjanskog roda Cvitića, o kojima je spomen ostao u nazivu vinjanskog zaseoka Cvitića Most.
U popisu bosansko-hercegovačkih Hrvata katolika iz 1741/42. godine biskup fra Pavo Dragićević zabilježio je u Gornjem Rasnom (danas Dužice, općina Široki Brig) 10 velikih obitelji roda Knezović: Franjinu s 9, dvojice Ivana i Tadijinu s po 5, Stipanovu s 8 članova, zatim 4-članu obitelj Nikole Čaljušića (Knezovića), 8-člano kućanstvo Mate Čaljušića (Knezovića), 9-člano domaćinstvo Ivana Čaljušića (Knezovića), 8-članu obitelj Vida Čaljušića (Knezovića) i 7-člano kućanstvo Mate Bazine (Knezovića).
U popisu pak biskupa fra Marijana Bogdanovića iz 1768. godine u Rasnu je zabilježena i 15-člana obitelj Petra Bazinovića.
Inače, od Knezovića sa širokobriškog područja nastali su novi hercegovački rodovi: Alpeze, Bajići, Bage, Bazine, Bondže, Celići, Čaljušići, Čolaci, Galići, Jurilji, Mendeši, Prlići, Škrobe i Tice, a u Imotskoj krajini: Bence, Čaljkušići, Đuzeli, Juroši, Markotići, Šakići i Žaje. Dakle, od širokobriške grane Knezovića nastala su 22 nova roda.
Širokobriški Knezovići vuku podrijetlo od istoimene bosanske srednjovjekovne plemićke obitelji, o kojoj se do sada najstariji poznati spomen nalazi u "Razgovoru ugodnom naroda slovinskog", gdje fra Andrija Kačić Miošić poimenično spominje u Rogoznici pokraj Omiša sedam plemena, i to u ono vrijeme kad je ugarsko-hrvatski kralj Bela IV. oko 1240. godine uzmicao u pratnji svojih plemića pred navalom Mongola i sklonio se u Split. Među njima su, tvrdi Kačić, bili i Rubinići pridjevkom Knezovići. Dakle, širokobriška grana Knezovića je u ta davna vremena nastala od roda Rubinića.

evo grba. nisam našao veći, a papir sa njim koji sam imao kod sebe sam izgubio.... ali vidi se :D. http://tbn3.google.com/images?q=tbn:X1HPeA4wEa2OtM:http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/20051210/images/bh2e.jpg

Josip321
05.03.2009., 18:22
Možel mi neko nešt reć o prezimenu Marinović, ili barem uputit na neki link???

Marinovića ima u mome naselju. U Ilićima, predgrađe Mostara. Ima i Marinovića (prvo se izgovara brže a drugo se otegne) i u Mostarskim Vratima pored Ljubuškog. Jedan kolega je Marinović od tuda i on mi je rekao da su to jedni te isti Marinovići koji su došli iz nekog sela, mislim iz dalmatinske zagore, nekada davno. Kazao je da još postoji to selo, zaselak, što li već, marinovići u Zagori.

Gluskab
05.03.2009., 18:26
dobra većina i u zapadnoj,ali su ranije asimilirani.

Nije dobra većina,zna se koji jesu,a koji nisu:kava:

SretoDominis
05.03.2009., 18:29
Nije dobra većina,zna se koji jesu,a koji nisu:kava:

jesi ti iz tog kraja možda?
stvar je u tome što ih je bilo jako puno tamo,ali su vrlo rano poslavenjeni,dakle kad su Turci došli,slabo ih je već bilo.:)

Gluskab
05.03.2009., 19:19
jesi ti iz tog kraja možda?
stvar je u tome što ih je bilo jako puno tamo,ali su vrlo rano poslavenjeni,dakle kad su Turci došli,slabo ih je već bilo.:)
Nisam,ali dobro poznajem kraj i njegovu povijest.
Ne govorim o lingvističkoj poslavenjivanju(u vrijeme dolaska Turaka Vlaški jezik više ne postoji ni u Istočnoj Hercegovini) nego o vlaškom statusu nekih obitelji,koji se održao dugo nakon jezične slavizacije. Nije ih bilo jako puno jer bi u tom slučaju ih zapisi navodili kao Vlahe,što je bio slučaj u Stocu i okolici.

SretoDominis
05.03.2009., 19:24
Nisam,ali dobro poznajem kraj i njegovu povijest.
Ne govorim o lingvističkoj poslavenjivanju(u vrijeme dolaska Turaka Vlaški jezik više ne postoji ni u Istočnoj Hercegovini) nego o vlaškom statusu nekih obitelji,koji se održao dugo nakon jezične slavizacije. Nije ih bilo jako puno jer bi u tom slučaju ih zapisi navodili kao Vlahe,što je bio slučaj u Stocu i okolici.

jedini spomen Vlaha konkretno u predturskom razdoblju je na području zapadne Hercegovine,ali to što više po dolasku Turaka nisu Vlasi,znači da više nisu Vlasi:ne zna:

Gluskab
05.03.2009., 19:31
jedini spomen Vlaha konkretno u predturskom razdoblju je na području zapadne Hercegovine,ali to što više po dolasku Turaka nisu Vlasi,znači da više nisu Vlasi:ne zna:
A Dubrovački zapisi o katunima Bobana,Žurovića i Burmaza,sve iz predturskog doba:kava: To ti nije u Zapadnoj Hercegovini. Bili su Vlasi i imali vlaški status,po kom su tetirani,ali su u vrijeme kad Hercegovina pada pod Turke,već prihvatili Hrvatski jezik.:kava:

SretoDominis
05.03.2009., 19:44
A Dubrovački zapisi o katunima Bobana,Žurovića i Burmaza,sve iz predturskog doba:kava: To ti nije u Zapadnoj Hercegovini. Bili su Vlasi i imali vlaški status,po kom su tetirani,ali su u vrijeme kad Hercegovina pada pod Turke,već prihvatili Hrvatski jezik.:kava:

izvor?
evo moj
http://www.hardomilje.info/index.php?option=com_content&task=view&id=24&Itemid=28

ti dubrovački zapisi postoje,dakako,ali tek od 14.st.,tako da su možda,vjerojatno čak izbjegli pred Turcima na to područje.spomen Vlaha u zap.Herc. imaš u dubrovačkom zapisu kako se spominje doseljavanje vlaha u 8.st. u grad Dubrovnik iz zapadne Herc.

Passenger_57
05.03.2009., 20:18
Mikulić je također vlaško?ima -ul,a to je u pravilu vlaško prezime.

Gluskab
05.03.2009., 20:46
Mikulić je također vlaško?ima -ul,a to je u pravilu vlaško prezime.
Bravo,biseru:klap::klap::klap: Je li i škatula isto dobila naziv po nekom Vlaškom prezimenu:kava:

Passenger_57
05.03.2009., 20:48
pa pitam samo.mikulić ima -ul,ali nemora biti,jer postoji ime 'mikula'.

SretoDominis
05.03.2009., 20:50
hej,nećemo se vrijeđati...

Gluskab
05.03.2009., 20:50
pa pitam samo.mikulić ima -ul,ali nemora biti,jer postoji ime 'mikula'.

Po Mikuli je i nastalo. Nije po ničemu drugom:kava:

Passenger_57
05.03.2009., 20:52
hej,nećemo se vrijeđati...

ja nisam vrijeđao nikoga.
ali čitao sam i za Mikulić da je vlaško,na više mjesta.

Gluskab
05.03.2009., 20:54
ja nisam vrijeđao nikoga.
ali čitao sam i za Mikulić da je vlaško,na više mjesta.
Ne vrijeđam ni ja,ali moram se nasmijati na tu izjavu:kava:

Gluskab
05.03.2009., 20:55
To je isto kao reći da je kapula naziv po Vlasima.

Passenger_57
05.03.2009., 20:55
i piješ puno kave,primjećujem

Passenger_57
05.03.2009., 20:56

kapula nije,ali je kapulica

:lol:

arbanas1726
05.03.2009., 20:59
ma sve iza brda su vlasi,i to je to.

ivankoke
05.03.2009., 22:44
Može li mi ko reći podrijetlo za prezime Kokotić ili me barem uputiti gdje da tražim?

Unaprijed hvala.

Shain
06.03.2009., 00:10
Može li mi tko reći podrijetlo prezimena Kokotić ili me barem uputiti gdje da tražim? Unaprijed hvala.

Prezime Kokotić zapisano je u Đurđevcu (što ne mora značiti da mu je tamo porijeklo). Nastalo je od kokot (pijetao ili okidač vatrenog oružja). Ima i morska riba kokotić i biljka kokotić, a prezime je moglo nastatati i od njih. Vjerojatno je ta riječ najprije bila nadimak, a zatim postala prezime.

ivankoke
06.03.2009., 15:44
Hvala na odgovoru, ali to sam i ja uspio saznati. Naime ima jedan čovjek u Splitu koji nema veze sa ovim što si spomenuo. Ovo za Đurđevac baš i nisam siguran jer moj stari i njegova loza su iz Budrovca (blizu Đurđevca), a mi živimo u Đurđevcu.

Wulpes
08.03.2009., 13:03
nadimačko, znači prezime dobiveno prema nadimku, npr. prezime Smrdalo :rofl: kojeg više nema, dobiveno je tako što su tom čovjeku kojemu je bilo davano to prezime da je on jelte smrdio a možda mu je bio to i nadimak i tako je dobio takvo prezime :D

A koji bi nadimak ovdje bio u pitanju?
Meni stvarno ništa ne pada na pamet. :ne zna:

chroboatos
08.03.2009., 13:43
Imate li kakvih informacija o prezimenu Štaka?

expressivo
08.03.2009., 21:32

pa valjda Smrdalo :ne zna: ili ko iz Letećih medvjedića, Smradac :D to ti može također biti prezime :mig:

Kloki
09.03.2009., 03:47

Nadimak u pitanju je Kolobar. Pošto ne postoji ime Kolobar, Kolobarić nemože biti "čisti" patronimik...ukoliko ja znam ne postoji zanimanje kolobar (iako sufiks -ar upućuje na prezime po zanimanju) pa nemože biti prezime po zanimanju...kolobar je na engleskom aureole tj. sjaj oko glave sveca ("kolobar" oko nebeskog tijela)...ako je tvoj predak nosio taj nadimak (kako i zašto nemoguće je reći) onda je sasvim logično da ste vi Kolobarići, znači njegovi potomci...to je prva teorija (nadimačka)...druga teorija i po meni najlogičnija je da je Kolobarić etnik tj. da su preci nositelja ovog prezimena došli u Hr iz Kolobara...to su samo teorije jer ja pojma nemam koje su godine ljudi iz Bugarske dolazili u Hr (jesu li uopće dolazili u Hr iz tih krajeva?)...u svakom slučaju valjalo bi se istražiti...:top:

Kloki
09.03.2009., 03:58
Sad vidim da postoji i prezime Kolobara, mislim da je hercegovačko...i u Sarajevu imamo Kolobara han / Ljetna Bašta Kolobara...

Kloki
09.03.2009., 03:59

Otkud vlaški naziv bodul za otočane i neke primorce...?:ne zna:

Shain
09.03.2009., 07:13
Otkud vlaški naziv bodul za otočane i neke primorce?

Postoji prezime Bodul. Inače je bodul podrugljiva riječ kojom su stanovnici kopna nazivali otočane u Kvarneru, Bračane i Hvarane. Naročito su tako nazivani stanovnici Krka. Riječju bodulac naziva narod Dalmatinske zagore otočane i primorce srednje Dalmacije.

Od tog je naziva nastao nadimak Bodul, koji je postao prezime.

Smatra se da je iz talijanskog (mletačko narječje): bodolo = zdepast čovjek, nizak a krupan.

Kloki
09.03.2009., 08:45
Postoji prezime Bodul. Inače je bodul podrugljiva riječ kojom su stanovnici kopna nazivali otočane u Kvarneru, Bračane i Hvarane. Naročito su tako nazivani stanovnici Krka. Riječju bodulac naziva narod Dalmatinske zagore otočane i primorce srednje Dalmacije.

Od tog je naziva nastao nadimak Bodul, koji je postao prezime.

Smatra se da je iz talijanskog (mletačko narječje): bodolo = zdepast čovjek, nizak a krupan.

Ako su prezimena na -ul vlaška mora i naziv bodul biti vlaški, zar ne? Nije li to dokaz da su ljudi u zaleđu etnički Vlasi (ili barem jedan dio tog naroda)?

Wulpes
09.03.2009., 09:03
Nadimak u pitanju je Kolobar. Pošto ne postoji ime Kolobar, Kolobarić nemože biti "čisti" patronimik...ukoliko ja znam ne postoji zanimanje kolobar (iako sufiks -ar upućuje na prezime po zanimanju) pa nemože biti prezime po zanimanju...kolobar je na engleskom aureole tj. sjaj oko glave sveca ("kolobar" oko nebeskog tijela)...ako je tvoj predak nosio taj nadimak (kako i zašto nemoguće je reći) onda je sasvim logično da ste vi Kolobarići, znači njegovi potomci...to je prva teorija (nadimačka)...druga teorija i po meni najlogičnija je da je Kolobarić etnik tj. da su preci nositelja ovog prezimena došli u Hr iz Kolobara...to su samo teorije jer ja pojma nemam koje su godine ljudi iz Bugarske dolazili u Hr (jesu li uopće dolazili u Hr iz tih krajeva?)...u svakom slučaju valjalo bi se istražiti...:top:

Puno ti hvala!

Baš si se potrudio!

Shain
10.03.2009., 07:31
Ako su prezimena na -ul vlaška mora i naziv bodul biti vlaški, zar ne? Nije li to dokaz da su ljudi u zaleđu etnički Vlasi (ili barem jedan dio tog naroda)?

Što za tebe u uvom kontekstu znači "vlaški": dalmatoromanski, pravoslavni ili nešto treće?

Kloki
10.03.2009., 11:22
Što za tebe u uvom kontekstu znači "vlaški": dalmatoromanski, pravoslavni ili nešto treće?

Romanski, nikako samo pravoslavni.

Passenger_57
10.03.2009., 13:47
Ja mislim da velikim dijelom jesu.Iako,pitanje je kad se naziv 'vlasi' počeo upotrebljavati za stočara,čovjeka iz brdovitog zaleđa itd.
mene interesira npr.zašto su plemeniti Kačići popisani kao Vlasi?

Kloki
10.03.2009., 16:03
Ja mislim da velikim dijelom jesu.Iako,pitanje je kad se naziv 'vlasi' počeo upotrebljavati za stočara,čovjeka iz brdovitog zaleđa itd.

Za otočane i primorce ti došljaci su od prve bili vlaji/vlasi...17.-18. stoljeće, barem što se tiče Dalmacije...mene samo zanima je su li ti ljudi ikad bili Vlasi...znači u etničkom smislu...osobno mislim da jesu, ali ne svi.

Da, ovo je zanimiljivo pitanje.

mustricolaris
10.03.2009., 20:27

Vlasi, Morovlasi, Morlaci itd. je naziv koji je upotrebljavan u povijesti u mnoštvu značenja.
Značenje koje se davalo toj riječi ovisilo je o:
- tko ju je upotrijebio (Mlečanin-italijan, mletački podanik-romanskog porijekla-stanovnik dalmatinskog grada, podanik osmanskog carstva (pa podjela: "pravi" Osmanlija, konvertiti itd..), zatim podanik austrijskog cara (pa podjela; Hrvat, Nijemac, druge nacionalnosti) , pa podjela po staležima (plemići i visoki crkveni dužnosnici, pučani , ostali) i ulogama (vojnici, putopisci, izaslanici, misionari ...itd)
- kada ju je upotrijebio ( potpuno su druge skupine ljudi opisane riječju "Vlah" u XV stoljeću kada "Vlasi" dolaze napasati stoku na mletačko područje te povremeno traže i dobiju dozvolu za to a potpuno je druga skupina opisana riječju "Vlah" u XVI stoljeću kada Vlasi ne žele plaćati i teratik trogirskoj vlasteli i harač osmanskoj državi iako žive na osmanskom teritoriju)
- u koju svrhu ju je upotrijebio (kada se mletački dužnosnici žale sultanu u Istambulu na Vlahe da ih ovi s sultanovog teritorija pljačkaju, to nije ista skupina ljudi kao kad se ti isti dužnosnici spremaju te iste Turke napasti u Klisu 1648.godine uz pomoć Vlaha!)
Budući da ta riječ - ili riječi imaju tako rastezljivo značenje a i suvremeni povijesničari (istoričari) napr. Gligor Stanojević još više rastežu taj pojam pa u knjigama koje objavljuju doduše na temelju izvora pa i čak tako značajnih kao što je Tajni vatikanski arhiv, dakle kad taj i takav Gligor doslovce svako spominjanje riječi "Vlah" iz vatikanskih dokumenata prepisuje kao "Srbin" dakle budući da je to tako treba jako oprezno pričati o Vlasima navodeći i tko i kada i zašto je uopće te ljude tako nazivao i u kojoj situaciji !

Gluskab
10.03.2009., 21:26
Nisu velikim dijelom nego tek ponešto. Stanovnici brdskog zaleđa u nekim krajevima jesu porijeklom Vlasi(u hercegovačkom zaleđu Dubrovnika definitivno jesu),u drugima nisu:kava:

Michael Collins
10.03.2009., 21:35
Jel itko zna porijeklo:

Markešić
Leko
Čačić
Hrgović
Peraica
Vukas
Glavašević

Gluskab
10.03.2009., 21:40
Jel itko zna porijeklo:

Markešić
Leko
Čačić
Hrgović
Peraica
Vukas
Glavašević
U kom smislu te zanima porijeklo tih prezimena:confused: Je li te zanima po čemu su nastala ili odakle su ti ljudi došli ovdje gdje su sada

technotronic
10.03.2009., 21:52
Što znate o prezimenu Tomić?

Michael Collins
10.03.2009., 22:42
U kom smislu te zanima porijeklo tih prezimena:confused: Je li te zanima po čemu su nastala ili odakle su ti ljudi došli ovdje gdje su sada

Ovo drugo... :top:

Gluskab
10.03.2009., 22:57
Ovo drugo... :top:
Od navedenih znam samo za Leko da su porijeklom iz Tihaljine nazad nekoliko stoljeća.

Passenger_57
11.03.2009., 00:03
Nisu velikim dijelom nego tek ponešto. Stanovnici brdskog zaleđa u nekim krajevima jesu porijeklom Vlasi(u hercegovačkom zaleđu Dubrovnika definitivno jesu),u drugima nisu:kava:

i u cijeloj Hercegovini također.u Zagori ipak manje,ali zamjetno(cetinski Vlasi npr.).svugdje ih je bilo u našim dinarskim krajevima.

SretoDominis
11.03.2009., 00:15
mene samo zanima je su li ti ljudi ikad bili Vlasi...znači u etničkom smislu...osobno mislim da jesu, ali ne svi.
neki jesu a neki nisu valjda.da ih je bilo,u to sam apsolutno siguran.
kad smo već kod Cetinskih Vlaha,za njih postoji izvještaj iz 16.st. da još govore latinskim,iako u iskvarenom obliku.sve upućuje na to da je većina Vlaha zaista bilo Vlasima,ali kad su počeli masovno dolaziti pravoslavni Vlasi s Turcima,naziv se vrlo poopćio i počinje i označavati stočara.ali po meni,to se nije desilo prije 17.st. definitivno.

SretoDominis
11.03.2009., 00:20
Vlasi, Morovlasi, Morlaci itd. je naziv koji je upotrebljavan u povijesti u mnoštvu značenja.
Značenje koje se davalo toj riječi ovisilo je o:
- tko ju je upotrijebio (Mlečanin-italijan, mletački podanik-romanskog porijekla-stanovnik dalmatinskog grada, podanik osmanskog carstva (pa podjela: "pravi" Osmanlija, konvertiti itd..), zatim podanik austrijskog cara (pa podjela; Hrvat, Nijemac, druge nacionalnosti) , pa podjela po staležima (plemići i visoki crkveni dužnosnici, pučani , ostali) i ulogama (vojnici, putopisci, izaslanici, misionari ...itd)
- kada ju je upotrijebio ( potpuno su druge skupine ljudi opisane riječju "Vlah" u XV stoljeću kada "Vlasi" dolaze napasati stoku na mletačko područje te povremeno traže i dobiju dozvolu za to a potpuno je druga skupina opisana riječju "Vlah" u XVI stoljeću kada Vlasi ne žele plaćati i teratik trogirskoj vlasteli i harač osmanskoj državi iako žive na osmanskom teritoriju)
- u koju svrhu ju je upotrijebio (kada se mletački dužnosnici žale sultanu u Istambulu na Vlahe da ih ovi s sultanovog teritorija pljačkaju, to nije ista skupina ljudi kao kad se ti isti dužnosnici spremaju te iste Turke napasti u Klisu 1648.godine uz pomoć Vlaha!)
Budući da ta riječ - ili riječi imaju tako rastezljivo značenje a i suvremeni povijesničari (istoričari) napr. Gligor Stanojević još više rastežu taj pojam pa u knjigama koje objavljuju doduše na temelju izvora pa i čak tako značajnih kao što je Tajni vatikanski arhiv, dakle kad taj i takav Gligor doslovce svako spominjanje riječi "Vlah" iz vatikanskih dokumenata prepisuje kao "Srbin" dakle budući da je to tako treba jako oprezno pričati o Vlasima navodeći i tko i kada i zašto je uopće te ljude tako nazivao i u kojoj situaciji !
prilično sam siguran da su to pravi Vlasi.a ovo da ih Vlasi napadaju pa da onda oni napadaju uz pomoć Vlaha,pa Vlasi nisu bili vezani samo za Osmanlije,možda su to bili Vlasi prvih,ili prešli u njihovu službu...
Gligor Stanojević,da nije on možda kojim slučajem Srbin:lol:

SretoDominis
11.03.2009., 00:26
i u cijeloj Hercegovini također.u Zagori ipak manje,ali zamjetno(cetinski Vlasi npr.).svugdje ih je bilo u našim dinarskim krajevima.

u zapadnoj Hercegovini je bilo manje Vlaha nego u istočnoj,ali i dosta manje ukupnog stanovništva.kasnije ih je dosta prešlo na zapadnu stranu.tako da,i jesi i nisi u pravu...

Gluskab
11.03.2009., 03:23

Bilo ih je i po Zagori ponešto,ali što si ti zapeo s tim proglašavanjem svih hercegovaca pošto-poto za Vlahe:confused:

Passenger_57
11.03.2009., 04:09
a što si ti zapeo da nisu?zapadni Hercegovci nisu ništa manje potomci starosjedilačkog(romaniziranog) ilirskog stanovništva od ovih malo istočnijih.to pokazuju i genetska istraživanja,mislim da je to zavelim negdje napisao,da je taj 'dinarski' gen upravo najprisutniji u zapadnoj Herc.
u Zagori ih je bilo razmjerno puno također,ne možeš zanemariti njihov utjecaj na etnogenezu Zagorana.

technotronic
11.03.2009., 11:13
Otkud prezime Tudor u hrvackoj,nije li to škotsko prezime?

Michael Collins
11.03.2009., 11:57

U Manageru ima mnogo Tudora Rumunja,možda je nepromjenjeno Vlaško...

technotronic
11.03.2009., 12:23
U Manageru ima mnogo Tudora Rumunja,možda je nepromjenjeno Vlaško...
Manager?kakav Manager?Možeš li pojasniti?

Kloki
11.03.2009., 12:29

Od grč. Theodoros (hrv. Božji dar).

Feodor, Fyodor, Teador, Ted, Teddie, Teddy, Tedor, Teodoor, Teodor, Teodoro, Theo, Theodon, Theodor, Theodorus, Theodosios, Theodosius, Todor and Tudor.

Tudori na koje ti misliš su zapravo Velšani (tj. britanski Vlasi). :D

Jel to prezime došlo u Hrvatsku sa britanskim trgovcima teško je reći...imamo dosta primjera gdje osobno ime kroz vrijeme postane i prezime.

Kloki
11.03.2009., 12:48

Championship Manager, kompjuterska igrica. :D

technotronic
11.03.2009., 13:06
A odakle su Tomići,znam da ih ima i hrvata,srba,crnogoraca...

Michael Collins
11.03.2009., 13:07

U igrici Football manager 2009.,nogometnoj simulaciji,pokrenuo sam Rumunjsku ligu,i ima dosta Tudora...

Passenger_57
11.03.2009., 13:26
heh,ja baš mislio reći i da je Tudor vlaško,ali eto,da ne spominjem pridjev 'vlaški' baš u svakom postu....:D
inače,što se tiče Kačića Vlaha,nađoh na forumu kako je netko spomenuo poveznicu 'snacic>kacic>zmija>Iliri?'.ako u tom ima trunka istine,možda su zato kačići popisani kao Vlasi.

Gluskab
11.03.2009., 13:38
a što si ti zapeo da nisu?zapadni Hercegovci nisu ništa manje potomci starosjedilačkog(romaniziranog) ilirskog stanovništva od ovih malo istočnijih.to pokazuju i genetska istraživanja,mislim da je to zavelim negdje napisao,da je taj 'dinarski' gen upravo najprisutniji u zapadnoj Herc.
u Zagori ih je bilo razmjerno puno također,ne možeš zanemariti njihov utjecaj na etnogenezu Zagorana.

Vlasi su etnografska kategorija,a ne genetika:kava:

Gluskab
11.03.2009., 13:42
a to pokazuju i genetska istraživanja,mislim da je to zavelim negdje napisao,da je taj 'dinarski' gen upravo najprisutniji u zapadnoj Herc.

Genetska istraživanja su se odnosila na Hercegovinu općenito,a ne na zapadnoj Hercegovinu specifično. Uzorci iz 2005 su bili kako iz Širokog Brijega,Ljubuškog i Mostara,tako i iz Stoca,Hutova i Ravnog.:kava:

Gluskab
11.03.2009., 13:47
heh,ja baš mislio reći i da je Tudor vlaško,ali eto,da ne spominjem pridjev 'vlaški' baš u svakom postu....:D
inače,što se tiče Kačića Vlaha,nađoh na forumu kako je netko spomenuo poveznicu 'snacic>kacic>zmija>Iliri?'.ako u tom ima trunka istine,možda su zato kačići popisani kao Vlasi.
Ako Kačići kojim slučajem i jesu nastali kao pojam po zmiji(kači),to opet ne može imati veze s nikakvim Ilirima i njihovim zmijama,jer u to doba već odavno nije bilo ni Ilira u etnografskom smislu ni ikakvih ilirskih vjerovanja. Prije zmija može biti po Velesu,slavenskom božanstvu,ali ni u to nisam previše uvjeren:kava:

Gluskab
11.03.2009., 13:50
A odakle su Tomići,znam da ih ima i hrvata,srba,crnogoraca...
Od svakud,kad ih ima toliko:kava:

raff34
11.03.2009., 14:08
Molio bi porijeklo prezimena Grubešić

Od čega je nastalo. Od kud dolazi.

Znam za Grubišiće, znam da ih ima u Hercegovini.

Djed mi je rekao da smo Prigorci, ali da su naši preci sa nekog od otoka. :ne zna:

Unaprijed Hvala

*lunica*
11.03.2009., 14:18
pozdrav, mene zanima porijeklo prezimena Bilić odnosno sve što znate o njemu...
pa tko ima volje i znanja, nek napiše koju pametnu
hvala:)

Kloki
11.03.2009., 14:40
Molio bi porijeklo prezimena Grubešić

Od čega je nastalo. Od kud dolazi.

Znam za Grubišiće, znam da ih ima u Hercegovini.

Djed mi je rekao da smo Prigorci, ali da su naši preci sa nekog od otoka. :ne zna:

Unaprijed Hvala

Od osobnog imena Grubeša (hipokoristik od Grubo). Mislim da je "dinarsko".

Kloki
11.03.2009., 14:50
Ako Kačići kojim slučajem i jesu nastali kao pojam po zmiji(kači),to opet ne može imati veze s nikakvim Ilirima i njihovim zmijama,jer u to doba već odavno nije bilo ni Ilira u etnografskom smislu ni ikakvih ilirskih vjerovanja. Prije zmija može biti po Velesu,slavenskom božanstvu,ali ni u to nisam previše uvjeren:kava:

Nestali su Iliri ali zato imamo Vlahe tj. romanizirane Ilire...mislim da je danas nemoguće utvrditi porijeklo Kačića ali nijedna se teorija nemože olako odbaciti.

Passenger_57
11.03.2009., 16:28
Vlasi su etnografska kategorija,a ne genetika:kava:

to ne mijenja stanje,samo sam natuknuo.

Passenger_57
11.03.2009., 16:29
Nestali su Iliri ali zato imamo Vlahe tj. romanizirane Ilire...mislim da je danas nemoguće utvrditi porijeklo Kačića ali nijedna se teorija nemože olako odbaciti.

ja sam jednom čitao kao da npr.Vlasi Krmpoćani nisu bili vlasi u etničkom smislu,a kao dokaz se navodi činjenica 'da su i plemeniti Kačići bili popisani kao Vlasi'.zašto je to u kontradikciji?zašto kačići ne bi mogli biti vlaškog podrijetla,pitam se ja?

technotronic
11.03.2009., 18:54
Od svakud,kad ih ima toliko:kava:E sada si mi sve rekao:rolleyes:neki kažu da su iz Tomislavgrada,znade li netko nešto više?

Kloki
12.03.2009., 02:02
E sada si mi sve rekao:rolleyes:neki kažu da su iz Tomislavgrada,znade li netko nešto više?

Imaš ih svugdje po Hrvatskoj, BiH i Srbiji jer je ime Toma jedno od najčešćih (bilo je) na ovim prostorima. Nisu svi Tomići povezani i za svoju lozu trebat ćeš napravit specifičnu istragu (znači moraš najprije kod matičara).

Kloki
12.03.2009., 02:10
ja sam jednom čitao kao da npr.Vlasi Krmpoćani nisu bili vlasi u etničkom smislu,a kao dokaz se navodi činjenica 'da su i plemeniti Kačići bili popisani kao Vlasi'.zašto je to u kontradikciji?zašto kačići ne bi mogli biti vlaškog podrijetla,pitam se ja?

Gdje je Zavelim da nam ovo objasni...:D

*lunica*
13.03.2009., 19:11
a o mom lipom prezimenu Bilić niko ništa...:(

Shain
13.03.2009., 19:29
A o mom lipom prezimenu Bilić nitko ništa.

Evo ja ću, ali ne znam puno. Prezime je ikavsko a dolazi od pridjeva "bil" ("bijel"). U Hrvatskoj najviše nositelja toga prezimena ima u srednjoj Dalmaciji (2002. godine oko 4600 ljudi). Ima ih i u Bosni. - Prezime ti je zaista lijepo, gotovo kao moje.

Matach
13.03.2009., 21:31
Evo ja ću, ali ne znam puno. Prezime je ikavsko a dolazi od pridjeva "bil" ("bijel"). U Hrvatskoj najviše nositelja toga prezimena ima u srednjoj Dalmaciji (2002. godine oko 4600 ljudi). Ima ih i u Bosni. - Prezime ti je zaista lijepo, gotovo kao moje.

Negdje sam pročitao da može dolaziti od "bilik" - turski (oštrouman) ili tako nešto?!

Kloki
13.03.2009., 21:56
Negdje sam pročitao da može dolaziti od "bilik" - turski (oštrouman) ili tako nešto?!

Uvijek mi je ta teorija bila sumnjiva dok nisam saznao da to prezime postoji i kod bosanskih Muslimana...ali to ne mora ništa značiti jer kod njih ima i dosta "neislamskih" prezimena.

Passenger_57
14.03.2009., 00:34

to se odnosi na prezime Biličić.

native
14.03.2009., 14:15
Uvijek mi je ta teorija bila sumnjiva dok nisam saznao da to prezime postoji i kod bosanskih Muslimana...ali to ne mora ništa značiti jer kod njih ima i dosta "neislamskih" prezimena.
to da ima i u BIH ništa ne znači. pa pol Bosne je govorilo ikavski do najezde Turaka...

Shain
16.03.2009., 14:29
Otkud prezime Tudor u Hrvatskoj, nije li to škotsko prezime?

Prezime Tudor nastalo je od imena Tudor. To je staro hrvatsko ime grčkoga porijekla, a nastalo je od Teodor. Ime se javlja i u obliku Tudorac, Tudorko, Todor, Todorin, Todorina, Todorčić i dr.

Ime Tudor zabilježeno je u Dubrovniku u 12. st., u Rijeci u 14. st. itd. - Danas u Hrvatskoj ima oko 510 osoba s prezimenom Tudor (u Splitu, Zagrebu, na Hvaru, na Kvarneru i dr.).

Usput, u Cazinskoj krajini postojala je tvrđava i trgovište koje se zvalo "Novi Grad na Hrvatih", a spalili su ga Turci 1560. Kasnije je dobilo naziv Tudorovo (danas je to selo Todorovo) po kastelanu Mihajlu Tudoru, koji ga je branio od Turaka i poginuo.

The Godfather
18.03.2009., 15:14
da ponovo pitam :)
znali netko za sljedeća preimena:Jelaš,Ćapin,Jakišić

Shain
18.03.2009., 22:50
Da ponovno pitam. Zna li netko za sljedeća prezimena: Jelaš, Ćapin, Jakišić?

Prezime "Jelaš" postalo je od imena "Jelena" kao i staro ime "Jelašin". Najviše "Jelaša" ima u južnoj i srednjoj Dalmaciji (oko 290 ljudi). - Kod Karlovca ima selo "Jelaši", a njegovo je ime nastalo po "jelšovom" ("johinom") grmlju.

"Jakišić" je izvedeno preme imenu "Jakob" (od milja "Jakiša"). Ljudi s tim prezimenom žive u Metkoviću, Splitu, Osijeku i dr.

"Ćapin" je moglo nastati prema nadimku "Ćapo" (onaj koji nešto hvata, ćapava). "Ćapin" sin mogao je dobiti prezime "Ćapin". - Ali ima i predmet toga imena. "Ćapin" je posebno skrojeno pomagalo od platna i sl. kojim se hvata posuda i skida s vatre da se ne opeku prsti ("držač", "hvatač"). To je nekome moglo postati nadimak, i poslije se pretvoriti u prezime.

mrgudinjo
19.03.2009., 12:03
Maksan je tursko prezime, vjerojatno su se turskim osvajanjima Maksani naselili na područje Pakoštana :top:

Puno hvala, no odakle ti ovaj podatak? Na jednom drugom mjestu sam čuo da je Maksan prezime romanskog podrijetla, a koliko je meni poznato, turci nisu u romanskoj skupini naroda. Konkretno, imao sam čut da smo potekli iz Bugarske, no to su neka nagađanja.

Gluskab
19.03.2009., 14:14
Puno hvala, no odakle ti ovaj podatak? Na jednom drugom mjestu sam čuo da je Maksan prezime romanskog podrijetla, a koliko je meni poznato, turci nisu u romanskoj skupini naroda. Konkretno, imao sam čut da smo potekli iz Bugarske, no to su neka nagađanja.
Što god bilo u pitanju,prezime sigurno nije bugarsko,a još manje tursko:kava:

Shain
19.03.2009., 17:14
Na jednom drugom mjestu sam čuo da je Maksan prezime romanskog podrijetla.

"Maksan" je ime romanskoga porijekla, dolazi od latinskog imena "Maximus". Ime "Maksim" ima više oblika: "Makso", "Maksan", "Makšan", "Makšijan", "Makseta", "Maksica", "Maksimac", "Maksimo", "Majsan" i dr. - Najviše ljudi s prezimenom "Maksan" ima danas u području Biograda (240 osoba), "Makšana" ima u području Varaždina, a "Makšijana" kod Ivanić Grada. - Na Korčuli je bila crkvica Sveti Majsan (Sut Majsan; danas samo Majsan).

The Godfather
20.03.2009., 18:11
Prezime "Jelaš" postalo je od imena "Jelena" kao i staro ime "Jelašin". Najviše "Jelaša" ima u južnoj i srednjoj Dalmaciji (oko 290 ljudi). - Kod Karlovca ima selo "Jelaši", a njegovo je ime nastalo po "jelšovom" ("johinom") grmlju.

"Jakišić" je izvedeno preme imenu "Jakob" (od milja "Jakiša"). Ljudi s tim prezimenom žive u Metkoviću, Splitu, Osijeku i dr.

"Ćapin" je moglo nastati prema nadimku "Ćapo" (onaj koji nešto hvata, ćapava). "Ćapin" sin mogao je dobiti prezime "Ćapin". - Ali ima i predmet toga imena. "Ćapin" je posebno skrojeno pomagalo od platna i sl. kojim se hvata posuda i skida s vatre da se ne opeku prsti ("držač", "hvatač"). To je nekome moglo postati nadimak, i poslije se pretvoriti u prezime.

Hvala. :)

gnc
20.03.2009., 23:58
zamolio bih za porijeklo prezimena đuretek/gjuretek.hvala

Shain
21.03.2009., 06:48
zamolio bih za porijeklo prezimena đuretek/gjuretek. hvala

Đuretek je nastalo od mena "Đuro" (po starom pravopisu "Gjuro"), a to je oblik imena "Georgios", grčkog imena koje znači "ratar", "zemljoradnik". - U hrvatskom se jeziku to ime javlja i u oblicima: "Juraj", "Juriša", "Jurlina", "Đureta", "Đuretec", "Đurađ", "Đurašin", "Đurinac", "Đorđe", "Đorđo" i dr.

Prezime "Đuretek" zabilježeno je u Zagrebu, "Đureta" u Koprivnici, "Đuretec" u Vrbovcu, "Đuretić" u Velikoj Gorici, "Đuretković" u istočnoj Slavoniji.

Ivjuko
21.03.2009., 22:44
pozdrav, mene zanima porijeklo prezimena Bilić odnosno sve što znate o njemu...
pa tko ima volje i znanja, nek napiše koju pametnu
hvala:)

1718 godine mletačke vlasti zatiću u Studencima kod Imoskog 5 obitelji prezimena Bilic s 63 duše.

Tulipan_Mara
21.03.2009., 23:18
pozdrav, mene zanima da li netko zna od kuda potječe prezime Caharija?

Bujko
21.03.2009., 23:46
Sanader? Je li neko već pitao?

HRHB
23.03.2009., 00:37
Da li ko zna nesto o porijeklu prezimena Barnjak?

technotronic
24.03.2009., 21:07
Sanader? Je li neko već pitao?
Je,neki doktor Ivo:lol:

Shain
26.03.2009., 07:16
Da li ko zna nešto o porijeklu prezimena Barnjak?

Nadimak "Barnjak" postao je prezime. Zapisano je u bosanskom "Šematizmu..." iz 1886. Osoba iz barovitog ili močvarnog predjela dobivala je nadimak "Barnjak".

gnc
26.03.2009., 19:54
Đuretek je nastalo od mena "Đuro" (po starom pravopisu "Gjuro"), a to je oblik imena "Georgios", grčkog imena koje znači "ratar", "zemljoradnik". - U hrvatskom se jeziku to ime javlja i u oblicima: "Juraj", "Juriša", "Jurlina", "Đureta", "Đuretec", "Đurađ", "Đurašin", "Đurinac", "Đorđe", "Đorđo" i dr.

Prezime "Đuretek" zabilježeno je u Zagrebu, "Đureta" u Koprivnici, "Đuretec" u Vrbovcu, "Đuretić" u Velikoj Gorici, "Đuretković" u istočnoj Slavoniji.

HVALA na odgovoru, evo još dva prezimena Pavičić i Rihtar, hvala

Shain
27.03.2009., 07:23
Hvala na odgovoru, evo još dva prezimena Pavičić i Rihtar.

"Pavičić" je izvedeno od imena "Pavica", koje može biti muško i žensko. Pavica je oblik od milja za Pavo, a Pavo je (Pavao) od latinskoga imena Paulus, što znači "malen". Danas ima oko 3450 ljudi s prezimenom Pavičić u srednjoj Dalmaciji, Hvaru, Banovini, Lici i dr.

"Rihtar" je prezime njemačkoga porijekla. To je austrijski naziv za "općinskoga suca ili poglavara" (nisu nužno morali biti Austrijanci). U Hrvatskoj je ta riječ zabilježena u 15. st. i kasnije - Danas s tim prezimenom živi oko 260 ljudi u Zagrebu, Krapini, Zagorju, Prigorju i dr. - Prezime se javlja i u Češkoj (skladatelj František Richter), Rusiji (pijanist Svjatoslav Rihter).

kerempuh
27.03.2009., 09:53
ima jedno zagorsko prezime koje zvuči dosta čudno, zbilja mu ne znam odgonetnuti korijen: BZIK

Tulipan_Mara
27.03.2009., 14:53
pozdrav, mene zanima da li netko zna od kuda potječe prezime Caharija?

hello, anybody... ?!

balkanski pastuh
27.03.2009., 17:23
Prezime MANCE

naše ili srpsko?

Gluskab
27.03.2009., 18:05
Prezime MANCE

naše ili srpsko?

Nikad čuo:ne zna:

Kloki
27.03.2009., 19:06
Nikad čuo:ne zna:

Ti sigurno ne pratiš sport...:D

1. Rječanin Marijan Mance, bivši igrač Cibone i HR reprezentacije.

2. Nogometaš Partizana iz 80-ih, Mance (zaboravio mu ime), mislim da je rođen negdje u Vojvodini.

Hrvatsko ili srpsko? Neznam. :ne zna::D

Shain
27.03.2009., 19:24
Mene zanima da li netko zna od kuda potječe prezime Caharija?

"Caharija" je oblik imena "Zaharija". U Trogiru, Dubrovniku i Šibeniku zabilježeno je u 14. i 15. st. (i kasnije) ime "Zacharias". U Istri i riječkom području živi danas oko 330 ljudi s prezimenom "Zaharija".

Ime je "Zaharija" iz Staroga zavjeta. Na hebrejskom jeziku "Zekharyahu" znači "Jahve se sjetio".

Postoji i mogućnost da je prezime izvedeno iz riječi "cahar" (šećer).

balkanski pastuh
27.03.2009., 21:57
Ti sigurno ne pratiš sport...:D

1. Rječanin Marijan Mance, bivši igrač Cibone i HR reprezentacije.

2. Nogometaš Partizana iz 80-ih, Mance (zaboravio mu ime), mislim da je rođen negdje u Vojvodini.

Hrvatsko ili srpsko? Neznam. :ne zna::D

Prvojerio, hrvatsko je... Mance iz Partizana je Hrvat, tj. stari mu je bio neki oficir u jugu... ko ce ga znati...

Inače je prezime iz Like, pratit se može od 17.st.

Ima nogometaš, igra za naše klince Armando Mance.

Shain
28.03.2009., 07:27
To se odnosi na prezime Biličić.

Turcizam "bilik"? Gdje je on zabilježen?

Biličić je nastalo od staroga muškog imena Bilica (Bjelica), izvedenoga od Bjelimir, Bjelibor i sl. U području Karlovca živi oko 340 Biličića.

Dado Causevic
28.03.2009., 10:39
Ima li itko ikakvih saznjanja o prezimenu Mican?

Tulipan_Mara
28.03.2009., 17:50
:D"Caharija" je oblik imena "Zaharija". U Trogiru, Dubrovniku i Šibeniku zabilježeno je u 14. i 15. st. (i kasnije) ime "Zacharias". U Istri i riječkom području živi danas oko 330 ljudi s prezimenom "Zaharija".

Ime je "Zaharija" iz Staroga zavjeta. Na hebrejskom jeziku "Zekharyahu" znači "Jahve se sjetio".

Postoji i mogućnost da je prezime izvedeno iz riječi "cahar" (šećer).

Zahvaljujem, bit će da potječe od ovog zadnjeg :D

Shain
29.03.2009., 07:36
Ima li itko ikakvih saznjanja o prezimenu Mican?

"Mican" je ime od milja nastalo od Milan, Milivoj, Mihovil i sl. Javlja i kao porodični nadimak i prezime. - Od tog je imena nastalo prezime Micanović.

Shain
29.03.2009., 08:59
Je l' itko zna porijeklo prezimena Leko?

"Leko" je stari oblik od milja za ime Aleksandar. Kao prezime zabilježeno je 1904. u sarajevskom časopisu "Bosanska vila".

Danas u području Zagreba i u Slavoniji živi oko 1050 ljudi s tim prezimenom. - Od imena Leko izvedena su i prezimena Lekić i Leković.

Dado Causevic
29.03.2009., 12:05
"Mican" je ime od milja nastalo od Milan, Milivoj, Mihovil i sl. Javlja i kao porodični nadimak i prezime. - Od tog je imena nastalo prezime Micanović.

Hvala, ali- ovo mi je prenategnuto...
Pogotovo jer tamo gdje tog prezimena ima nema Milana, Milivoja niti Mihovila.
Gdje ima Micanovica?
Jos nikad nisam cuo kako neko Milana i ostale zove Mican
a pogotovo bi me takav nadimak cudio prije najmanje dvijesto godina.

Shain
30.03.2009., 07:15
Hvala, ali ovo mi je prenategnuto. Gdje ima Micanovića? Još nikad nisam čuo kako neko Milana i ostale zove Mican.

Nije nategnuto, sve je potvrđeno u literaturi. U Rječniku JAZU/HAZU stoji da je od imena Mican izvedeno prezime Micanović. To je crnogorsko prezime od prije 200 godina, ali može biti bilo gdje, jer se ljudi sele.

U "Rječniku osobnih imena" Mate Šimundića piše da je ime Mican izvedeno od raznih imena, npr. i od Milidrag, Miroslav, Mihajlo, Vladimir, Velimir i još dvadesetak drugih.

Nisam pisao napamet. Ono što pišem, provjereno je.

Gluskab
30.03.2009., 16:44
Nije nategnuto, sve je potvrđeno u literaturi. U Rječniku JAZU/HAZU stoji da je od imena Mican izvedeno prezime Micanović. To je crnogorsko prezime od prije 200 godina, ali može biti bilo gdje, jer se ljudi sele.

Valjda je crnogorsko prezime Mićanović,za nikakve Micanoviće Crnogorce nisam nikad čuo.

Shain
30.03.2009., 21:19
Valjda je crnogorsko prezime Mićanović, za nikakve Micanoviće Crnogorce nisam nikad čuo.

Naglasio sam da pišem ono što sam provjerio, a i naveo sam Rječnik JAZU/HAZU, gdje se podatak može kontrolirati. Prezime Micanović spominje se i u tekstu J. Erdeljanovića: "Kuči, pleme u Crnoj Gori" (1906), i u crnogorskoj narodnoj pjesmi (Vuk, 1862) - "Uskok momče od Micanovića".

despina
30.03.2009., 21:52
Prezime MANCE

naše ili srpsko?

Goransko prezime

Dr.Vito Dugonoga
30.03.2009., 22:31
Naglasio sam da pišem ono što sam provjerio, a i naveo sam Rječnik JAZU/HAZU, gdje se podatak može kontrolirati. Prezime Micanović spominje se i u tekstu J. Erdeljanovića: "Kuči, pleme u Crnoj Gori" (1906), i u crnogorskoj narodnoj pjesmi (Vuk, 1862) - "Uskok momče od Micanovića".

Dobro, ajde, spominje se, al i meni se cini nategnuto
posebno ovo nastajanje od nadimka...
Mican ko prezime postoi i u Turskoj, pa su ga i Turci mogli donit
a postoi i ko slavensko prezime, u Slovackoj, Poljskoj, Rusii
a ima ga i u Austrii, i u Njemackoj i Francuskoj i SADu!
Cini se kako su ti po Europi i SADu isto slavenskog porikla!
Nekako mi je neozbiljno i ditinjasto svako prezime izvodit iz nadimka bilo kojeg imena!
Isto vridi i za prezime Leko, ono moze bit cak i ilirsko
a ima ga i po Madjarskoj, Slovackoj...

Odkla je prezime Sain (Shain, ko onaj Cicin- Sain)?

Gluskab
30.03.2009., 23:19

Nemaju te Micanoviće ni liste prezimena ni crnogorski telekom:kava:

Gluskab
30.03.2009., 23:21
[COLOR="DarkRed"]Isto vridi i za prezime Leko, ono moze bit cak i ilirsko
a ima ga i po Madjarskoj, Slovackoj...

Ne može biti ilirsko jer nijedno prezime nije ilirsko,pa tako ni Leko

Shain
31.03.2009., 05:13
Imate li kakvih informacija o prezimenu Štaka?

U Rječniku JAZU/HAZU piše da je Štaka nadimak čovjeka koji nosi ili je nosio štaku. Kasnije je nadimak postao prezime, a zabilježeno je u selima Blažuju i Briješću u području Sarajeva.

U "Željezničaru" je igrao nogometaš Miljan Štaka (rođen 1938. u Ilidži).

Bujko
31.03.2009., 11:37
U Beogradu ima stara porodica Leko cincarskog porijekla.:)

http://sr.wikipedia.org/sr-el/Марко_Т._Леко
http://sr.wikipedia.org/sr-el/Димитрије_Т._Леко

ludi_bubnjar555
31.03.2009., 14:30
porijeklo prezimena RADIĆ??? hvala

ole_boY
31.03.2009., 20:34
Koliko mi je poznato korijen loze Majića je Dalmatinska Zagora i zapadna Hercegovina jer prezime Majić najčešće se može susresti od Sinja preko Imotskog do Ljubuškog u zapadnoj Hercegovini. Malo sam istraživao i došao do podataka da su se Majići iz okolice Sinja vremenom naseljavali bliže primorju zbog razvoja gradova i zbog socijalno-ekonomskih migracija. Dok su neki od Majića u zapadnoj Hercegovini nakon drugog svjetskog rata trbuhom za kruhom otišli u Slavoniju i tamo ostali i naselili se pa tako u Slavoniji sada imamo veliku populaciju sa prezimenom Majić. Nedavno sam upoznao i jednog Majića koji je već treća ili četvrta generacija Majića u okolici Konjica također mi je rekao da je njegov pradjed došao u okolicu Konjica iz Vitine i da se ta populacija bila toliko raširila da su već imali zaselak Majići. No nakon rata 1990-1995 Majići iz okolice Konjica vjerojatno su se razišli po svijetu kao i svi Hrvati iz okolice Konjica.

Po svim mojim saznanjima prezime Majić je čisto Hrvatsko prezime jer nisam uspio naići nigdje na Srbina ili Muslimana sa prezimenom Majić. Što nije slučaj sa nekim drugim hrvatskim prezimenima npr. Petrovića ima i Srba i Hrvata; Filipovića ima i Muslimana i Hrvata; Pavlovića ima i Muslimana i Hrvata; Kovač ima i Hrvata i Muslimana itd..............

Ako netko ima neka šira saznanja može mi javiti na e-mail
bertinjo@gmail.com

:mig:

ole_boY
31.03.2009., 20:40
"Leko" je stari oblik od milja za ime Aleksandar. Kao prezime zabilježeno je 1904. u sarajevskom časopisu "Bosanska vila".

Danas u području Zagreba i u Slavoniji živi oko 1050 ljudi s tim prezimenom. - Od imena Leko izvedena su i prezimena Lekić i Leković.

velika populacija sa prezimenom Leko živi na području općina Ljubuški i Grude u zapadnoj Hercegovini

Shain
31.03.2009., 21:33
porijeklo prezimena Radić? hvala.

To je prezime zapisano u Trogiru 1378, a vjerojatno je starije. Danas kod nas živi oko 8000 Radića u srednjoj i južnoj Dalmaciji, Podunavlju i drugdje.

Nastalo je od muškoga imena Rado ili ženskoga Rada, a ima značenje "Radin sin" ili "mali Rado". Rado ili Rade ime je od milja za stara hrvatska imena Radovan, Radoslav, Radomir ili neko slično.

Gluskab
31.03.2009., 22:22
Po svim mojim saznanjima prezime Majić je čisto Hrvatsko prezime jer nisam uspio naići nigdje na Srbina ili Muslimana sa prezimenom Majić. Što nije slučaj sa nekim drugim hrvatskim prezimenima npr. Petrovića ima i Srba i Hrvata; Filipovića ima i Muslimana i Hrvata; Pavlovića ima i Muslimana i Hrvata; Kovač ima i Hrvata i Muslimana itd..............

Ako netko ima neka šira saznanja može mi javiti na e-mail
bertinjo@gmail.com

:mig:
A tko će to znat kojih prezimena u koga ima ili nema:ne zna: Uvijek za neko saznam da postoji tamo,a prije nisam čuo

Shain
01.04.2009., 06:17
prezime Majić najčešće od Sinja preko Imotskog do Ljubuškog

Majić je postalo od maja, a to je riječ od milja za majku. U Dalmaciji i Slavoniji živi oko 1850 Majića. - Postoje zaseoci Majići (Maići) kod Runovića i Klobuka.

Nekoliko poznatih Majića:
- Častimir, svećenik, doktorirao germanistiku (rođen u Vitini)
- Drago, pjesnik
- Hrvoje, glazbenik (rođen u Vinkovcima)
- Luka, novinar u Beogradu (rođen u Vojniću)
- Vlatko, pjesnik (rođen u Vitini)

pantigana
01.04.2009., 11:44
Zanima me prezime Ožanić.

Oni su navodno iz Gorskog kotara, Brod Moravice, pa su se selili u Sloveniju i onda iz Slovenije na Banovinu.
Kasnije se rasuli po cijeloj Hrvatskoj.

Ima li možda još podataka ?

Dr.Vito Dugonoga
01.04.2009., 14:00
Majić je postalo od maja, a to je riječ od milja za majku. U Dalmaciji i Slavoniji živi oko 1850 Majića. - Postoje zaseoci Majići (Maići) kod Runovića i Klobuka.

Nekoliko poznatih Majića:
- Častimir, svećenik, doktorirao germanistiku (rođen u Vitini)
- Drago, pjesnik
- Hrvoje, glazbenik (rođen u Vinkovcima)
- Luka, novinar u Beogradu (rođen u Vojniću)
- Vlatko, pjesnik (rođen u Vitini)

Maja je naziv za zenu gazdaricu.
Ima i neka izreka- Ona se u sve stavlja, ko maja
il- Oce u svemu bit maja.
U pripremi gozbi uvik se znalo ko je maja.

Holden12
01.04.2009., 20:35
prezimena Galić i Golić ? Odakle su i čija su ? Hvala unaprijed ako netko zna.:)

kerempuh
02.04.2009., 12:15

Vukovim pjesmaricama nije baš za vjerovati, oni je skupljao pjesme posvuda, ta crnogorska pjesma ne mora nužno biti iz Crne Gore.

Shain
02.04.2009., 13:27
Zanima me prezime Ožanić.

Bio sam jučer u Gradskoj knjižnici i napokon dobio u ruke "Enciklopediju hrvatskih prezimena" (izašla 2008). U knjižarama je nema. Navodno se neće ni prodavati, nego je svaka općinska knjižnica dobila na dar po jedan primjerak. Troškove su platili sponzori.

Našao sam u njoj prezime Ožanić. Danas u Hrvatskoj živi oko 470 Ožanića, većim dijelom u području Ogulina. Ima ih u okolici Zagreba i Rijeke po 100, a ostali su na području Delnica, Karlovca i drugdje.

U Rječniku JAZU/HAZU također je zabilježeno to prezime, a urednik mu nije mogao odrediti značenje, i kaže da je postanak nejasan. Piše da ga je našao u "zagrebačkom katoličkom šematizmu" (iz 1875) i "Imeniku dostojanstvenika, činovnika i javnih službenika kraljevina Hrv. i Slavonije" (iz 1906).

Poznati Ožanići:
Stanko Ožanić, urednik gospodarskih listova (1870-1944)
Ivan Ožanić, sportaš, reprezentativac (1928-1979)

nasmijanonebo
02.04.2009., 15:13
nekoliko stranica prije sam vec dosta postala o "enciklopediji hrv. prezimena"-btw nije ti to pouzdan izvor info o prezimenima, cisto moze posluziti samo kao polazna tocka..

ludi_bubnjar555
02.04.2009., 15:49
To je prezime zapisano u Trogiru 1378, a vjerojatno je starije. Danas kod nas živi oko 8000 Radića u srednjoj i južnoj Dalmaciji, Podunavlju i drugdje.

Nastalo je od muškoga imena Rado ili ženskoga Rada, a ima značenje "Radin sin" ili "mali Rado". Rado ili Rade ime je od milja za stara hrvatska imena Radovan, Radoslav, Radomir ili neko slično.

Hvala:mig:!! inače ja sam iz rijeke!!hh

Keane16
02.04.2009., 23:56
Jel netko zna nešto o porijeklu prezimena Magdić ?

dt2007
03.04.2009., 01:35
Zna netko nešto o porijeklu prezimena Stuparich? znam samo da inace porijeklo iz malog losinja uglavnom kvarneru.pa se svi pomalo raselili svugdje po svijetu..

Shain
03.04.2009., 07:47
Prezime Mance, naše ili srpsko?

Mance je hrvatsko prezime. To je ime od milja za Emanuel (ili Marijan, Budman i sl.), koje je postalo prezime. Slično je prezime Coce (nastalo od imena Cojo), Vuce (nastalo od Vuko), Krce (nastalo od Krsto). To su deminutivi kao pero-perce, zvono-zvonce, jezero-jezerce.

Danas kod nas živi oko 800 ljudi s tim prezimenom, većim dijelom u okolici Delnica. Ima ih na području Zagreba, Rijeke, Karlovca, Skrada, Ravne Gore i dr.

Nogometaš Dragan Mance poginuo je u prometnoj nesreći na cesti Beograd-Novi Sad 1985. godine.

kerempuh
03.04.2009., 10:56
Jel netko zna nešto o porijeklu prezimena Magdić ?

Magdić je modruško prezime, tj. javlja se prvenstveno u Ogulinu i okolici. Izvedeno je iz ženskog imena Magda, odnosno Magdalena.

p3ro
03.04.2009., 11:38
pozdrav hodajuce enciklopedije:lol:

zanima me porjeklo prezimena Mandarić...znam da ima nekakvih srba iz like koji se tako prezivaju a i u cisti provo ima selo Mandarić....mene zanima Mandarić iz Hercegovine(područje Čapljina)

puno hvala...ko odgovori ima i cevape i pive i susjedu:rofl:

Shain
03.04.2009., 12:11
Prezimena Galić i Golić, odakle su i čija su?

Prezime Galić izvedeno je od staroga, danas zaboravljenog hrvatskog pridjeva "gal", što je značilo crn, tamnokos, tamnoput. Očuvao se u riječima galac (tamnoput čovjek), galeša (crno vino), galovrana (crna vrana), gale (crna kokoš), galica (crna ptica), galova (crna krava), galičast, galast (crn). Postojalo je muško ime Galuša. - Galići danas žive u Lici, Banovini, Slavoniji, Dalmaciji, Hrvatskom zagorju.

Prezime Golić izvedeno je od nadimka "golo", koji je u vezi s pridjevom "gol" (bez brade i brkova, ili siromašan). Zabilježeno je u 16. st. (i kasnije). Ima veći broj sličnih prezimena: Goleš, Golešić, Golik, Goluža, Goljak i sl. - U Lici i Slavoniji živi oko 620 Golića.

Hero_87
03.04.2009., 21:17
Da li netko zna nešto reći o prezimenima Šarlija i Brkljača?

lenko
04.04.2009., 13:59
molio bi vas povijest prezimena Bregović!?
unaprijed zahvaljujem.

pantigana
04.04.2009., 21:15
...Našao sam u njoj prezime Ožanić. Danas u Hrvatskoj živi oko 470 Ožanića, većim dijelom u području Ogulina. Ima ih u okolici Zagreba i Rijeke po 100, a ostali su na području Delnica, Karlovca i drugdje...

Zahvaljujem se, pokušati ću još doznati o njima na području Slovenije :)

Shain
05.04.2009., 12:14
Zna li netko nešto o porijeklu prezimena Stuparich? Znam samo da su iz Malog Lošinja, uglavnom Kvarnera, pa se svi pomalo raselili svugdje po svijetu.

"Stuparić" je staro hrvatsko prezime. Spominje se 1399. u Pagu. Bartul Stuparić, sudac modruškoga suda navodi se 1475. U 19. st. spominju se u Bukevju (u zagrebačkom području), Orahovici (Slavonija) i Narti (u bjelovarskom području). Bilo ih je u Istri i na Lošinju. Danas kod nas živi oko 270 Stuparića u Turopolju, i u zagrebačkom, našičkom i sisačkom području. - U BiH postoji selo Stuparići (u području Visokog).

Prezime dolazi od staroga zanimanja "stupar" (perač odjeće na starinski način u "stupi", izbjeljivač). Posuda u kojoj se to radilo zvala se "stupa" a posao "stupanje" (s kratkim naglaskom). Takvo se čišćenje tkanina zvalo i "valjanje" a naziv zanimanja "valjar".

Hero_87
06.04.2009., 21:14

A ma sha nitko? :( :ne zna: :D

Shain
09.04.2009., 05:29
ima jedno zagorsko prezime koje zvuči dosta čudno, zbilja mu ne znam odgonetnuti korijen: Bzik

Bzik je kajkavska riječ koja se u istom obliku nalazi i u slovenskom jeziku. Značenje joj je mlaz, štrcanje i sl. Dolaz od njemačke onomatopeje bisa, koja je ušla i u francuski u obliku bise sa značenjem sjeverni vjetar. Srodne su joj riječi bzikaljka ili bzikalica (štrcaljka), bzikati (zujati).

Kod nas danas živi oko 90 osoba s prezimenom Bzik (područje Zaprešića, Zagreba, Korčule, Varaždina, Pule, Rešetara, Stubičkih Toplica).

Bio je novinar Mijo Bzik (1907-1945), urednik glasila Grič i dr.

Iron_Fist
13.04.2009., 23:30
Ako bi netko moga prozboriti nešto o prezimenu Stojanac bio bih vrlo zahvalan.

Shain
15.04.2009., 07:41

Najviše Brkljača živi u sjevernoj Dalmaciji (područje Zadra i Benkovca), a ima ih i u Rijeci, Puli i okolici. Danas ih ima oko 700. Prezime je nastalo je od nadimka Brkljača, a to je naziv je za tanje drvo, granu ili štap, često rašljast, koji se upotrebljavao za razne svrhe: za miješanje pure, vješanje i sušenje odjeće, sušenje graha, kao rampa na putu (brklja) i sl.

Nogometaš splitskog Hajduka zvao se Miroslav Brkljača (rođen 1932), a Zagrebov je igrač Mario Brkljača (rođen 1985).

Najviše Šarlija ima u području Obrovca i Zadra, a žive i u Rijeci, Zagrebu, Osijeku i dr. U Hrvatskoj ih je danas oko 770. Kod Benkovca ima zaselak Šarlije. - Značenje riječi šarlija nije opisano u priručnim rječnicima, a moglo bi biti nadimak za osobu koja "šara" (obmanjuje, baca prašinu u oči), ili za osobu sa Šar-planine (kao Grmečlija).

Iz Domovinskog rata poznat je Mate Šarlija-Daidža, rođen u Zvekovici blizu Cavtata (1925-1999). Marko Šarlija golman je zaprešićkog Intera (rođen 1982).

Hero_87
15.04.2009., 08:25
Najviše Brkljača živi u sjevernoj Dalmaciji (područje Zadra i Benkovca), a ima ih i u Rijeci, Puli i okolici. Danas ih ima oko 700. Prezime je nastalo je od nadimka Brkljača, a to je naziv je za tanje drvo, granu ili štap, često rašljast, koji se upotrebljavao za razne svrhe: za miješanje pure, vješanje i sušenje odjeće, sušenje graha, kao rampa na putu (brklja) i sl.

Nogometaš splitskog Hajduka zvao se Miroslav Brkljača (rođen 1932), a Zagrebov je igrač Mario Brkljača (rođen 1985).

Najviše Šarlija ima u području Obrovca i Zadra, a žive i u Rijeci, Zagrebu i dr. U Hrvatskoj ih je danas oko 770. Kod Benkovca ima zaselak Šarlije. - Značenje riječi šarlija nije opisano u priručnim rječnicima, a moglo bi biti nadimak za osobu koja "šara" (obmanjuje, baca prašinu u oči), ili za osobu sa Šar-planine (kao Grmečlija).

Iz Domovinskog rata poznat je Mate Šarlija-Daidža, rođen u Zvekovici blizu Cavtata (1925-1999). Marko Šarlija golman je zaprešićkog Intera (rođen 1982).

Shain...svaka ti čast, puno hvala...:s:top::s

simpa mala
16.04.2009., 06:45
Ispricavam se sto sam malo lijena pa nisam sve citala...

Uglavnom, zanima me postoji li neka knjiga ili stranica na netu gdje se jednostavno pretrazivanjem po abecednom redu ili upisom odredenog prezimena moze dobiti podatke o prijeklu nekog prezimena?

Ivjuko
16.04.2009., 22:36
Alilović, Andrić, Anđelić, Aničić, Antunović, Arapović, Azinović,

Baltić, Banović, Barbarić, Barić, Barišić, Barunčić, Batićeli, Bebek, Bekavac, Biletić, Bilić, Bilojević, Biloš, Blažević, Bojčić, Bonić, Boras, Bošnjak, Božić, Bubalo, Bulaja, Bulajić, Buljan, Buljević, Buljina, Burić, Bušić, Buturović, Buzuk,

Cipetić, Cvitanović, Cvitković,

Čabrić, Čelan, Čemerović, Čerkez, Čorapina, Čović, Čuljak, Čutura,

Ćavar, Ćelić, Ćerluka, Ćojić, Ćubela,

Dika, Dodig, Dogan, Doko, Dragoje, Drežnjak, Drinovac, Drljić, Drmać,

Đaković,

Džaltić, Džalto, Džeba,

Ergo,

Filipović, Franjić,

Ganjto, Gašić, Glibušić, Golemac, Grgić, Grubišić,

Ilić, Ivanko, Ivanković, Ivić,

Jakovljević, Jelić, Jerkić, Jozinović, Jukić, Juričić, Jurić, Jurković,

Kaleb, Karamatić, Karlović, Kavelj, Kelava, Keveš, Kljajić, Knezović, Knežević, Kobačić, Kolar, Kolovrat, Konjevod, Konjicija, Kostić, Kovačević, Kozarić, Kozina, Kožul, Krajinović, Krešić, Križanac, Križanović, Krtalić, Kujundžić, Kutlović, Kvasina,

Lavrić, Leko, Lisičić, Livaja, Logarić, Lošetić, Lozić, Lučić, Lukić,

Ljoljo,

Majić, Mandić, Marčinko, Margetić, Marić, Marijanović, Markić, Marković, Martinović, Maslać, Matković, Matoš, Mihalj, Mijić, Milas, Miletić, Miličević, Milinkušić, Miloš, Milovac, Miljak, Miočević, Misanović, Mišić, Miškić, Mitrović, Mlikota, Mlikotić, Močiljan,

Nakić, Neborčić, Nikolić, Nikšić, Nuić,

Obradović, Obrinović,

Pandža, Pandžić, Pavić, Pavković, Pavlović, Pehar, Peko, Pekić, Perić, Petković, Petljarević, Petrović, Petrušić, Pinjušić, Piplica, Polić, Pranjić, Pravidur, Puljić, Purčić,

Radić, Raguž, Raič, Rajić, Rako, Raspudić, Rašić, Repovac, Ribar, Ribić, Ribičić, Romić, Rotim, Rozić, Ružić,

Sanković, Skender, Skočibušić, Smoljan, Stanić, Stenek, Stojanović, Sudar, Sušac,

Šagolj, Šekerija, Šilić, Šimić, Šimović, Šimunović, Šitum, Škobić, Šunjić, Šušnjar,

Tadić, Talajić, Tipurić, Tolić, Tomić, Topić, Trboglav, Trkovnik, Trlin, Trogrlić, Tuljo, Turić,

Verkić, Vidačković, Vidović, Vladić, Vlaićević, Vranić, Vrankić, Vrce, Vrcić, Vrljić, Vrtić, Vujičević, Vujinović, Vukadin, Vukoja, Vukojević, Vuletić,

Zadro, Zdilar, Zečević, Zekić, Zivlak, Zovko,

Žilić, Živković.

torcida_501
17.04.2009., 01:22
može nešto o prezimena

mešić, gaža, ban i mak

Aryan
17.04.2009., 08:14
Ispricavam se sto sam malo lijena pa nisam sve citala...

Uglavnom, zanima me postoji li neka knjiga ili stranica na netu gdje se jednostavno pretrazivanjem po abecednom redu ili upisom odredenog prezimena moze dobiti podatke o prijeklu nekog prezimena?

Naravno da nema, inače ovaj forum ne bi imao smisla kao niti svako-malo-godišnji izlazak skupih knjiga na tu temu, koje čuda li nikadf nisu potpune. Npr. moje prezime nema niti u jednoj knjizi, niti hrvatskoj nit bosanskoj, a prezime je hrvatsko, čak ima i podosta nositelja.

Nailed casket
17.04.2009., 16:42
zna li itko išta o podrijetlu prezimena Tomašić?

Shain
19.04.2009., 07:23
Ako bi netko mogao prozboriti nešto o prezimenu Stojanac bio bih vrlo zahvalan.

Stojanac je staro muško ime koje je postalo prezime. Ime je prije stotinjak godina zabilježeno u Lici i Krbavi a kao prezime u Šumnjacima kod Glamoča. Nastalo od imena Stojan, a to je ime od milja prema Stojislav (kao Milan - Miloslav, Bojan - Bojislav, Juran - Jurislav). Riječ Stojan/Stojislav izvedena je od riječi stajati u smislu postojati, i znači "onaj koji dugo živi", "onaj koji je dugo slavan".

Kod nas danas ima oko 360 osoba s tim prezimenom, i to u području Slavonskoga Broda, Splita, Zagreba, Sinja i dr.

Iron_Fist
19.04.2009., 10:46
Stojanac je staro muško ime koje je postalo prezime. Ime je prije stotinjak godina zabilježeno u Lici i Krbavi a kao prezime u Šumnjacima kod Glamoča. Nastalo od imena Stojan, a to je ime od milja prema Stojislav (kao Milan - Miloslav, Bojan - Bojislav, Juran - Jurislav). Riječ Stojan/Stojislav izvedena je od riječi stajati u smislu postojati, i znači "onaj koji dugo živi", "onaj koji je dugo slavan".

Kod nas danas ima oko 360 osoba s tim prezimenom, i to u području Slavonskoga Broda, Splita, Zagreba, Sinja i dr.

Hvala :)

skig
20.04.2009., 15:47
Pozdrav!
Sto mi mozete reci o sljedecim prezimenima: Greguric,Premor,Cvetko,Kuznar,
Radanovic,Krstanovic!
Hvala svima unaprijed...

Göttspöđä
20.04.2009., 17:54
Shain, kratko pitanje, prezime Bubić? Često zastupljeno u Dalmaciji (pogotovo oko Zadra, ST, Solina etc.), no ima nešto i u Slavoniji... Anything? Hvala :D

drifterking
20.04.2009., 18:20
molio bih ako nesto zna o prezimenu Plašić... ima nas jako maloo... a oni koji su nesto znali odavno su poumirali...tesko je doc do korjena

KATE85
21.04.2009., 09:43
Poštovani,

mene zanima prezime LABAŠ, zna li netko odakle su korijeni ovom prezimenu i njegovo značenje? Hvala i pozdrav!

Magor
21.04.2009., 17:40
Poštovani,

mene zanima prezime LABAŠ, zna li netko odakle su korijeni ovom prezimenu i njegovo značenje? Hvala i pozdrav!

Kod nas u Mađarskoj postoji prezime Lábas (čita se: labaš).
Lábas znači "osoba koja ima (duge) noge".

láb = noga; lábas = nešto s nogama

rintintina
21.04.2009., 19:55
Postoji knjiga "Antroponimija Gorskog kotara - goranska prezimena kroz povijest". Ukoliko netko to ima, a ne treba mu - kupila bih.

agent
21.04.2009., 20:05
jel netko zna nešto o prezimenu Hiti? hvala!

Shain
22.04.2009., 08:35
Zanima me porijeklo prezimena Mandarić, naročito iz Hercegovine (područje Čapljina). Puno hvala.

Prezime Mandarić postalo je od nadimka Mandara, što je drugi naziv za cicvaru, prgu ili mamaljugu (jelo od kukuruznoga ili ječmenog brašna, masti i vode, s mogućim dodacima jaja, vrhnja, sira), a i za osobu koja se time hrani. To je bilo pastirsko jelo, pa i sama riječ dolazi od turske riječi mandra koja je značila mjesto u planini gdje su torovi za stoku, i kolibe u kojima se pravi sir (turska je riječ preuzeta iz grčkoga jezika: mandra).

Kod nas danas ima oko 730 Mandarića, i to u području Omiša, Zagreba, Splita, Ciste Velike, Đakova, Vrlike i Like. - Južno od Ciste Velike ima selo Mandarići i gorska kosa Mandarića strana. Drugo je selo Mandarići sjeverozapadno od Splita.

Ne piše ništa za Mandariće iz BiH.

Spreiz
22.04.2009., 19:48
Zanima me podrijetlog prezimena Šprajc. Otkud je došlo i slične informacije.
Bio bih zahvalan kad bi mi netko mogao poslat neke informacije ili mi bar reć gdje da ih nađem.

Shain
22.04.2009., 20:31
Molio bi vas povijest prezimena Bregović! Unaprijed zahvaljujem.

Postoji muško ime Brego (Bregan), pa je ime Bregović vjerojatno izvedeno od njega. U rječnicima stoji da je prezime zabilježeno tek 1849, ali to ne znači da nije starije.

Danas kod nas ima oko 580 Bregovića, velikim dijelom u Hrvatskom zagorju, u području Ivanca, ali i u području Zagreba i Varaždina (u Vinici i Maruševcu). Prezime je zabilježeno 1886. g. i u Bosni.

coolloli
22.04.2009., 20:39
Molio bih za povijest prezimena Ikić,havala unaprijed!

Shain
23.04.2009., 05:42
Poštovani, mene zanima prezime Labaš, zna li netko odakle su korijeni ovom prezimenu i njegovo značenje? Hvala i pozdrav!

Labaši su Hrvati, najvećim dijelom iz okolice Zlatara. Kod nas danas ima oko 910 Labaša: u području Varaždina 150, Starog Golubovca 130, Zagreba 120, Gornje Stubice 60, Sesveta 50 i drugdje. Tako piše u "Enciklopediji hrvatskih prezimena" (2008).

Žive većinom u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, pa bi i značenje prezimena trebalo tražiti u nekom lokalnom govoru tih krajeva.

trbovic55
24.04.2009., 00:13
Pozdrav svima! Veceras sam prvi put neleteo na ovaj forum i nadam se da cete mi pomoci oko prezimena Trbović.

Nadam se d aneko moze imati neku informaciju, posto ja pokusavam bez ikakvog uspega da bilo sta saznam vec duze vreme.

Veliki pozdrav Aleksandar

trbovic55
24.04.2009., 00:18
hteo bih jos samo da dodam....

Moji su rodom iz Hvravtske, ziveli su u Ogulinu-Dreznica do II svet.rata. Posle 1945 su dosli u Srbiju i tu su ostali. Dosta rodbine mi je ostala u Hrvatskoj i poceo sam skupljati sve sto mogu o njima i nasem rodoslovu. Video sam da su neki pisali da imaju podatke o prezimenu Trboivc, pa bih ti bio jako zahvalan ako bi mi bilo ko napisao poreklo, kada i gde se prvi put pominje. Ja prosto nema ideju kako bih mogao do tih podataka doci, pa ako ste raspolozen da mi malo pomognete, bio bih neizmerno zahvlan. Tek pokusavam da doznam odakle mi u Hrvatskoj i ko su mi predci.... Svaka informacija koju mozete da mi posaljete mi je dobro dosla.

Unapred se zahvaljujem, na pomoci, i nadam se da ce je biti :-)

lava72
24.04.2009., 06:16
Zanima me prezime DOBROSLAVIĆ.

Našao sam ga u Pelješkom zborniku i spominje se kao dubrovačko prezime. Također našao prvi spomen 1604. godine u selu Ravnom (iz okolice mi je i otac).

Također znam da postoji grb, ali ga nisam uspio pronaći. Ako netko ima neku informaciju, ili pristup dubrovačkom arhivu, molim da mi se javi na mail lava72@gmail.com

Hvala najljepša.

Ako netko ima potpunije informacije o ovom prezimenu, molio bih da mi javi. Također, za grb nudim i simboličnu novčanu nagradu za trud.

Shain
24.04.2009., 08:20
može nešto o prezimenima mešić, gaža, ban i mak

Mešići su pretežno Bošnjaci, ali često i Hrvati. Razmjerno ih najviše ima u Kladnju. U Hrvatskoj danas ima oko 370 Mešića, najviše u Zagrebu 170, zatim u Rijeci, Čepinu, Puli, Sesvetama, području Dalmacije i Like. Prezime dolazi od imena Meho, što je od milja za Mehmed. - Poznat je Ademaga Mešić (političar), Aleksandar Mešić (znanstvenik)...

Prema "Hrvatskom prezimeniku" Petra Šimunovića u Hrvatskoj živi samo 7 osoba s prezimenom Gaža, i to u Baranji. - Riječ "gaža" naziv je za jednu vrstu ribarske mreže, što je moglo nekome postati nadimak, ali je prezime moglo nastati i na drugi način.

Prezime Ban nose uglavnom Hrvati. Danas ih kod nas ima oko 2850, razmjerno najviše u Podhumu kod Rijeke. U području Zagreba ih živi oko 400, Rijeke oko 160, Splita 140 itd. - Riječ "ban" značila je i "gospodin" i "službenik u državnoj upravi", "ugledna osoba", bila je nadimak a onda postala prezime. Kao prezime nalazi se od 15. st. - Među poznatima su Đuro (pisac), Matija (akademik), Zvonimir Ban (kemičar)...

Osobe s prezimenom Mak pretežno su Hrvati a ima i Mađara i Nijemaca. Kod nas danas ima oko 330 osoba, i to najviše u Čepinu kraj Osijeka - oko 60. Veći broj živi u Zagrebu, Osijeku, Zaboku i Sv. Križu Začretju. - Obično se kaže da prezime dolazi od naziva biljke "mak", ali u njemačkom postoji prezime Mack, i u tim slučajevima to ne vrijedi. Negdje je to prezime nastalo prema imenima Makarije, Maksim i sl. (od milja Mako, Mak). - Među poznatima je Nikola Mak (saborski zastupnik i proučavatelj povijesti njemačke nacionalne manjine u Hrvatskoj).

Shain
27.04.2009., 08:07
Uglavnom, zanima me postoji li neka knjiga ili stranica na netu gdje jednostavno pretraživanjem po abecednom redu ili upisom određenog prezimena mogu dobiti podatke o porijeklu nekog prezimena?

Najavljuje se da će uskoro na netu biti "Enciklopedija hrvatskih prezimena" urednika Vlatka Pavletića (objavljena u papirnatom izdanju 2008).

Najopsežnije je djelo "Hrvatski prezimenik" Petra Šimunovića, koje obuhvaća 99% sadašnjih prezimena, i ima odličan lingvistički predgovor o nastanku prezimena. Knjiga je napisana prema popisu stanovništva 2001. Nedostatak joj je što nema tekstualnoga objašnjenja uz prezime. Osim mjesta gdje se prezime pojavljuje daje se samo broj pripadnika i broj kućanstava s tim prezimenom.

"Enciklopedija hrvatskih preziena" daje tekstualna objašnjenja (ali ne previše, i ne prestudiozna). Ona obuhvaća 10312 najčešćih prezimena, a to je oko 80% naših prezimena. To je znanstveno-popularno djelo, za koje sami autori kažu da nije posve egzaktno. U predgovoru pišu da će izdanje na netu biti znatno dopunjeno.

Shain
01.05.2009., 11:34
Zna li itko išta o podrijetlu prezimena Tomašić?

Jedan je dio Tomašića ogranak staroga plemićkog roda Mogorovića, porijeklom iz Like, i spominju se od 14. st. Ima ih u sjevernom primorju, Samoboru, Subotici i Mađarskoj. Najpoznatiji je ban Nikola Tomašić (1864-1918).

Drugi su Tomašići porijeklom s Korčule i okolice Šibenika. Postoje sela Tomašići kod Pazina i Karlovca. Dio grada Rijeke zove se Tomašići.

Danas kod nas živi oko 2400 osoba s tim prezimenom. Najviše ih je na području Zagreba - oko 300, Smokvice (Korčula) - 160, Rijeke - 80, Lopatinca (Čakovec) - 60, Varaždina - 60, a ostali u području Duge Rese, Nove Gradiške i drugdje.

Prezime je nastalo od imena Tomaš, a znači "mali Tomaš" ili "Tomašev sin".

Poznati su Tomašići: glumci i pjevači Hinko, Leo, Nevenka; pisci Stanko, Ivan, znanstvenici Dinko, Jelka, Ivan; podmaršal Franjo, političari Ljudevit i Nikola.

miomika
02.05.2009., 19:56
A prezime Desanti? ili jos bolje, prezime Žuti? netko kaze da su oni mađari, a opet imam saznanja da su hrvati pobjegli iz Bihaća??

jovo cg
02.05.2009., 20:28
Alilović, Andrić, Anđelić, Aničić, Antunović, Arapović, Azinović,

Baltić, Banović, Barbarić, Barić, Barišić, Barunčić, Batićeli, Bebek, Bekavac, Biletić, Bilić, Bilojević, Biloš, Blažević, Bojčić, Bonić, Boras, Bošnjak, Božić, Bubalo, Bulaja, Bulajić, Buljan, Buljević, Buljina, Burić, Bušić, Buturović, Buzuk,

Cipetić, Cvitanović, Cvitković,

Čabrić, Čelan, Čemerović, Čerkez, Čorapina, Čović, Čuljak, Čutura,

Ćavar, Ćelić, Ćerluka, Ćojić, Ćubela,

Dika, Dodig, Dogan, Doko, Dragoje, Drežnjak, Drinovac, Drljić, Drmać,

Đaković,

Džaltić, Džalto, Džeba,

Ergo,

Filipović, Franjić,

Ganjto, Gašić, Glibušić, Golemac, Grgić, Grubišić,

Ilić, Ivanko, Ivanković, Ivić,

Jakovljević, Jelić, Jerkić, Jozinović, Jukić, Juričić, Jurić, Jurković,

Kaleb, Karamatić, Karlović, Kavelj, Kelava, Keveš, Kljajić, Knezović, Knežević, Kobačić, Kolar, Kolovrat, Konjevod, Konjicija, Kostić, Kovačević, Kozarić, Kozina, Kožul, Krajinović, Krešić, Križanac, Križanović, Krtalić, Kujundžić, Kutlović, Kvasina,

Lavrić, Leko, Lisičić, Livaja, Logarić, Lošetić, Lozić, Lučić, Lukić,

Ljoljo,

Majić, Mandić, Marčinko, Margetić, Marić, Marijanović, Markić, Marković, Martinović, Maslać, Matković, Matoš, Mihalj, Mijić, Milas, Miletić, Miličević, Milinkušić, Miloš, Milovac, Miljak, Miočević, Misanović, Mišić, Miškić, Mitrović, Mlikota, Mlikotić, Močiljan,

Nakić, Neborčić, Nikolić, Nikšić, Nuić,

Obradović, Obrinović,

Pandža, Pandžić, Pavić, Pavković, Pavlović, Pehar, Peko, Pekić, Perić, Petković, Petljarević, Petrović, Petrušić, Pinjušić, Piplica, Polić, Pranjić, Pravidur, Puljić, Purčić,

Radić, Raguž, Raič, Rajić, Rako, Raspudić, Rašić, Repovac, Ribar, Ribić, Ribičić, Romić, Rotim, Rozić, Ružić,

Sanković, Skender, Skočibušić, Smoljan, Stanić, Stenek, Stojanović, Sudar, Sušac,

Šagolj, Šekerija, Šilić, Šimić, Šimović, Šimunović, Šitum, Škobić, Šunjić, Šušnjar,

Tadić, Talajić, Tipurić, Tolić, Tomić, Topić, Trboglav, Trkovnik, Trlin, Trogrlić, Tuljo, Turić,

Verkić, Vidačković, Vidović, Vladić, Vlaićević, Vranić, Vrankić, Vrce, Vrcić, Vrljić, Vrtić, Vujičević, Vujinović, Vukadin, Vukoja, Vukojević, Vuletić,

Zadro, Zdilar, Zečević, Zekić, Zivlak, Zovko,

Žilić, Živković.
samim tim ako su katolici nemoraju biti hrvati!!!
religija neodredjuje nacionalnost zar ne?
pola od ovih prezimena imas po CG,od Mojkovca,Durmitora pa na dolje do primorja.
andjelic(mojkovac,durmitor),tadic(durmitor),vidovi c,vujinovic,vuletic,vukojevic,zecevic,vidovic,tomi c,pavic,pavkovic(djeneral),pavlovic(kod HN),petkovic,petrusic(moj kolega,porijeklo vuku sa kosova),petrovic(vladike crnogorske),obradovic,nikolic,mandic,markovic,mart inovic(cetinje i okolina),matkovic,miletic,milovac(niksic),mitrovic (okolina budve),lucic,lukic,kljajic(berane),knezevic,kostic ,ilic,djakovic,baltic(bijelo polje),bulajic(krivosije)...
nabrajao sam samo prezimena koja su starosjedilacka u CG,a u srbiji je mnogo vise istih prezimena sa spiska.

lipkoslika
02.05.2009., 21:41
pola od ovih prezimena imas po CG,od Mojkovca,Durmitora pa na dolje do primorja.
andjelic(mojkovac,durmitor),tadic(durmitor),vidovi c,vujinovic,vuletic,vukojevic,zecevic,vidovic,tomi c,pavic,pavkovic(djeneral),pavlovic(kod HN),petkovic,petrusic(moj kolega,porijeklo vuku sa kosova),petrovic(vladike crnogorske),obradovic,nikolic,mandic,markovic,mart inovic(cetinje i okolina),matkovic,miletic,milovac(niksic),mitrovic (okolina budve),lucic,lukic,kljajic(berane),knezevic,kostic ,ilic,djakovic,baltic(bijelo polje),bulajic(krivosije)...
nabrajao sam samo prezimena koja su starosjedilacka u CG,a u srbiji je mnogo vise istih prezimena sa spiska.

Vrlo iskusno si to zaključio..

mata777
03.05.2009., 06:34
Zanima me porijeklo i rasprostranjenost prezimena Knežević, dal neko ima informacija o tom prezimenu?

Shain
03.05.2009., 06:56
Shain, kratko pitanje, prezime Bubić? Često zastupljeno u Dalmaciji, pogotovo oko Zadra, Splita, Solina etc.), no ima nešto i u Slavoniji. Hvala.

Prezime Bubić nastalo je od nadimka Bubo ili Buba. Značenje nadimaka često je teško odrediti jer nemamo svjedoka a ni zapisa iz vremena nastajanja. Obično se uzima da je Bubo ime od milja (prema Budimir, Ljubomir, Ljubica i sl.), ali može biti i riječ kojom se tepa djetetu, ili sinonim za kukca, a ima i drugih značenja. Bubić je "mali Bubo" ili "Bubin sin". Bubić je i naziv jednoga cvijeta (latinski se zove Lotus corniculatus). - Postoji selo Bubić kod Skradina i Bubići kod Pazina.

Bubići su najčešće Hrvati. Danas kod nas ima oko 700 Bubića, najviše u Splitu - oko 120, Klisu - 90, Solinu - 80, Zagrebu - 50 i Puli - 40.

g.a.u.p.e.r.i.s
03.05.2009., 06:57
pa sigurno ima više izvora.

što je sa toplek i želalić?

Shain
03.05.2009., 07:28
Molio bih ako se nešto zna o prezimenu Plašić. Ima nas jako malo. Tešđko je doći korijena.

Kod nas danas ima desetak Plašića: u Dugom Selu 5, Samoboru 4 i Božjakovini 2. Ovo je prema podacima u "Hrvatskom prezimeniku" Petra Šimunovića.

Moglo je nastati od dosta proširenog prezimena Plašć/Plašč u koje je umetnuto "i", ili je nastalo od nadimka Plah sa značenjem: brz, žestok, jak, lakouman i dr. Prezime je zabilježeno u Rječniku JAZU/HAZU s podatkom da je postojalo oko 1900. godine (što ne znači da nije starije).

jovo cg
03.05.2009., 12:48
evo jedno pitanje,prezime Jovovic?
i jos prezime Petrusic?
hvala unaprijed!:)

jovo cg
03.05.2009., 12:49
pa sigurno ima više izvora.

što je sa toplek i želalić?
zelalica ima u Bijeloj kod Herceg Novog,cak ima i mjesto koje se zove Zelalici.

jovo cg
03.05.2009., 12:51
Vrlo iskusno si to zaključio..
pa zar nije tako,vjera neodredjuje naciju,ni na jednu stranu!

Shain
03.05.2009., 14:52
Zanima me podrijetlog prezimena Šprajc. Otkud je došlo i slične informacije.
Bio bih zahvalan.

Šprajc je prezime hrvatskih porodica u Brinju i u susjednim selima Kamenici, Križpolju, Letincu i Stajnici, a također na području čabarskoga kraja, odakle su ti u Brinjskom polju i doselili. Porijeklom su iz Kočevja u Sloveniji. Žive i u Međimurju. Prezime je nastalo od nadimka Šprajc, a ono od njemačke riječi Spreize, koja znači podupirač, potporanj, stup.

Danas ih kod nas živi oko 450. Najviše ih je u području Slavonskog Broda - oko 80, Zagreba - 70, Križpolja - 30, Lopatinca i Velike Gorice po 20 i Male Subotice i Siska po 10.

miomika
03.05.2009., 16:08
A prezime Desanti? ili jos bolje, prezime Žuti? netko kaze da su oni mađari, a opet imam saznanja da su hrvati pobjegli iz Bihaća??

anybody? please....stvarno bi mi ta informacija pomogla :s:s

Kloki
03.05.2009., 17:37
anybody? please....stvarno bi mi ta informacija pomogla :s:s

Desanti - Talijansko (de Santi), znači "od Santa".

Žuti - najvjerovatnije prezime nadimačkog karaktera (znači "plavokosa osoba").

ps. Ne mislim da postoji u Mađara to prezime (pisalo bi se Zsuti ili Zsuty).

Road_Warrior
03.05.2009., 19:44
Jedan moj prijatelj nikako ne može uci u trag podrijetlu njegovog prezimena, a preziva se Kursar, Ja mu govorim da je turskog podrijetla a on mi ne vjeruje... pa ima li tko ovdje da riješi tu dilemu na znanstven način? :)

Gluskab
03.05.2009., 19:58
Jedan moj prijatelj nikako ne može uci u trag podrijetlu njegovog prezimena, a preziva se Kursar, Ja mu govorim da je turskog podrijetla a on mi ne vjeruje... pa ima li tko ovdje da riješi tu dilemu na znanstven način? :)
Možda čovjek zadužen za određivanje kursa kod plovidbe,na brodovima...ili korsar,vrsta gusara.

Road_Warrior
03.05.2009., 20:57
Možda čovjek zadužen za određivanje kursa kod plovidbe,na brodovima...ili korsar,vrsta gusara.

Moguće, no gle zanimljivosti, ja ti imam obicaj namjerno napisat necije prezime na facebook :rofl: pa da vidim gdje koga ima, (naravno ne gledam zemlje tipa SAD, Australija i sl.) i kad sam napisao njegovo Kursar... bome ih je DOSTA DOSTA ispalo iz Turkey :)

Gluskab
03.05.2009., 21:15
Moguće, no gle zanimljivosti, ja ti imam obicaj namjerno napisat necije prezime na facebook :rofl: pa da vidim gdje koga ima, (naravno ne gledam zemlje tipa SAD, Australija i sl.) i kad sam napisao njegovo Kursar... bome ih je DOSTA DOSTA ispalo iz Turkey :)
Kao i Karana i Jamana;)

Shain
04.05.2009., 06:25
jel netko zna nešto o prezimenu Hiti? hvala!

To je prezime zapisano u "Hrvatskom prezimeniku" Petra Šimunovića. Piše da su kod nas 2001. s njime živjele 22 osobe: u Sračincu 5, Zagrebu 4, Rešetarima i Vrsima (kod Nina) po 3, Daruvaru, Poreču, Sesvetama po 2, i u Pakracu 1.

U Sloveniji su poznati bivši hokejaši Gorazd i Rudi Hiti. Možda je to slovensko prezime. Za značenje bi trebalo pogledati "Slovenski etimološki slovar". - Povezanost s češkim prezimenom Hitil (Chytil) samo je pretpostavka. Isto se tako može pretpostaviti da je Hiti oblik riječi hitrec, ili hitri (prezime Hitri postoji u Dubrovniku).

miomika
04.05.2009., 07:20
Desanti - Talijansko (de Santi), znači "od Santa".

Žuti - najvjerovatnije prezime nadimačkog karaktera (znači "plavokosa osoba").

ps. Ne mislim da postoji u Mađara to prezime (pisalo bi se Zsuti ili Zsuty).

Hvala na odgovoru Kloki, makar me najvise zanima porijeklo i ishodiste prezimena, misleci da netko ovdje ima ipak vise literature ili znanja o istom. Anyway, hvala na trudu :)

g.a.u.p.e.r.i.s
04.05.2009., 07:34
A Denona dolazi od "de nonna" "od none" ili od " de Nona" "od Nina"

Shain
05.05.2009., 07:20
Nadam se da ćete mi pomoći oko prezimena Trbović. Moji su rodom iz Hrvatske, živeli su u Ogulinu (Drežnica) do II svet. rata. Unapred se zahvaljujem.

Kod nas danas ima oko 600 Trbovića, najviše u Gomirju - 110, Rijeci - 100, Zagrebu - 70, Drežnici i Ogulinu po 45. Ima ih i u mnogo drugih mjesta. To su podaci iz "Hrvatskog prezimenika" Petra Šimunovića. U Rječniku JAZU/HAZU Trbovići se ne navode, a to je rječnik u kojemu su na jednom mjestu prikupljeni podaci iz goleme literature do otprilike 1850. godine. O njima su etnografi vjerojatno pisali kasnije, a te je podatke teško naći po časopisima i knjigama. Kod Drežnice postoji selo Trbovići, a kod Plaškoga i Latina još dva sela toga imena. Ova posljednja dva danas se službeno zovu Trbojevići.

Prezime je nastalo od nadimka Trbo (trbušast čovjek), a slična su prezimena Trbić, Trbojević, Trbulin, Trbuljak, Trbljanić, Trbuhović i sl.

U Zagrebu je poznata TV-voditeljica Danijela Trbović.

Gluskab
05.05.2009., 07:38

Ne moraju,ali jesu. U Konjicu i okolici nema Talijana,Francuza,Slovenaca i sl.:kava:

jovo cg
05.05.2009., 21:47
Ne moraju,ali jesu. U Konjicu i okolici nema Talijana,Francuza,Slovenaca i sl.:kava:
ok.zasto mislis neznam za konjic,ali uopste srba katolika.
ja ih znam podosta,kao i muslimana srba i hrvata,pravoslavnih hrvata...

Shain
06.05.2009., 05:40
Zanima me prezime Dobroslavić, spominje se kao dubrovačko prezime. Molim da mi se javi na mail lava72@gmail.com. Hvala najljepša.

Prezime Dobroslavić dolazi u Dubrovniku kao vlasteosko u 13. stoljeću. Zabilježen je Vito Dobroslavić, član Velikog vijeća 1253. g. Zapisano je i kao pučko prezime, npr. Stephanus Dobroslauich, postolar u Budvi 1359. g. U "Hrvatskom biografskom leksikonu" ne spominje se nijedan Dobroslavić. Prezime je nastalo po ocu Dobroslavu.

Kod nas je 2001. živjelo oko 60 Dobroslavića: u Dubrovniku oko 18, Slanom - 15, Brašini - 10, Čibači - 8, Rožatu - 3, Novoj Mokošici - 2.

kerempuh
06.05.2009., 12:45
Shainu, kakvih podataka imaš o prezimenu Raos (izim onoga da se ono javlja u trokutu Imotski-Vrgorac-Brela)?

Gluskab
06.05.2009., 15:50
ok.zasto mislis neznam za konjic,ali uopste srba katolika.
ja ih znam podosta,kao i muslimana srba i hrvata,pravoslavnih hrvata...

Pravoslavnih Hrvata ti poznaješ:rofl::lol::lol:

Ivjuko
06.05.2009., 20:34

Nisam ni naveo da su Hrvati, neznam šta je sporno bilo! Istina svi potomci od ovih prezimena su se izjašnjavali kao Hrvati do zadnjeg rata. A mnoga od tih prezimena su i nastala upravo baš u konjičkom kraju, mnogi srednjovjekovni nalazi ih spominju u pisanom obliku. Da napomenem konjički kraj je turke dočekao s preko 30 crkava i večini se i sad za temelje zna. Nakon progona narod se večinom povlačio ka jugu od splita do boke, tako sad npr imate oko konjica nazive sela po prezimenima kojih ovdje i nema a ima ih čak na Braču i otocima.

Shain
07.05.2009., 05:46
Molio bih za povijest prezimena Ikić, hvala unaprijed!

Ikići su najčešće Hrvati, dobrim dijelom iz okolice Zadra. Po nekim mišljenjima porijeklom su iz donjeg Pounja. Kod nas ih je 2001. živjelo oko 370. U Zagrebu i Gorici kraj Biograda na Moru po 40, Zadru i Puli po 35, Sukošanu 25, a ima ih na području Baške, Belišća, Pule i dr.

Prezime je nastalo od imena Iko (od milja za Iliju ili Ivana) i znači "Ikin sin" ili "mali Iko".

Od Ikića najpoznatiji je imunolog Drago Ikić, redovni član Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.

Shain
08.05.2009., 13:15
A prezimena Desanti i Žuti? Netko kaže da su oni Mađari, a opet imam saznanja da su Hrvati pobjegli iz Bihaća?

U Senju su živjele dvije porodice Desanti. Jedni su bili plemići i zvali se Desantići (u dokumentima Dessantich), a potalijančeni im je oblik bio Desanti. Plemićki su naslov dobili 1579. g. Jednoga od njih (Kvirina D.) zarobili su Turci 1580. g., i taj je događaj opisan u narodnoj pjesmi, gdje mu je prezime promijenjeno u Desančić. U 18. st. dio obitelji seli se u Bašku. Potomci Desantića žive i danas. Kasnije se u Senju pojavljuje druga obitelj Desanti, koja nije bila plemićka.

Kod nas je 2001. zabilježeno pet Desantića: u Zagrebu 3, Baški 1 i Orlecu 1. - S prezimenom Desanti bile su 33 osobe: Mali Lošinj - 13, područje Rijeke - 12, Zagreb - 5, Cres - 3.

Prezime Žuti nose Hrvati, najvećim dijelom iz Novog Marofa. Na popisu 2001. bilo ih oko 280. U Novom Marofu oko 80, Zagrebu i Možđencu po 35, Horvatima kraj Zagreba 10, Križevcima 10 i dr. - U Rječniku JAZU/HAZU zaista stoji da se taj nadimak upotrebljavao u mjestima Kralje (kod Bihaća), Duvnu i u Poljicama.

jovo cg
08.05.2009., 22:04
Pravoslavnih Hrvata ti poznaješ:rofl::lol::lol:
nekoliko pravoslavaca se danas u dubrovniku izjasnjavaju kao hrvati.
za srbe katolike licno znam

Passenger_57
08.05.2009., 23:17
Većina mojih prijatelja pravoslavaca,i porijeklom Srba,se izjašnjava Hrvatima.Doduše,nisam iz neke ljute srpske sredine,ima ih 6-7 posto.Ovo kažem za ovih nekoliko s kojima sam dobar.

Gluskab
09.05.2009., 02:06
Mogu mislit koliko ih je...za nabrojati na prste:kava:
Izjašnjavaju se kao Hrvati zadnjih desetak godina,prije sigurno nisu.

Shain
09.05.2009., 06:39
Što mi možete reći o prezimenima Cvetko, Krstanović? Hvala svima unaprijed.

Pezime Cvetko nose Hrvati, a razmjerno ih je najviše u okolici Klanjca i Tuhelja. Kod nas ih danas ima oko 1200. U Zagrebu je oko 250, Loboru i Varaždinu po 60, Popovači 50, Goričanu 40. Postoji i jekavski oblik Cvjetko (u Zagrebu) i ikavski Cvitko (npr. u Pazinu). Prezime je zabilježeno već u 16. st., a nastalo je od muškog imena Cvjetko/Cvitko/Cvetko (to je oblik od milja za Cvijeto/Cvito/Cveto).

Krstanovići su gotovo u potpunosti Hrvati, većim dijelom iz jugozapadne BiH. Posljednjih sto godina razmjerno ih je najviše rođeno u Tomislavgradu. Kod nas ih danas ima oko 590, najviše u Zagrebu - oko 160, Čepinu - 90, Osijeku - 35, Velikoj Gorici - 35, Požegi - 25, a također na području Belišća, Dalja, Omiša i dr. - Prezime je nastalo od imena Krstan, koje ima hipokoristični nastavak -an (prema Krstomir, Krstoslav i sl.).

joe enter
09.05.2009., 14:14
Krstanovići su gotovo u potpunosti Hrvati, većim dijelom iz jugozapadne BiH. Posljednjih sto godina razmjerno ih je najviše rođeno u Tomislavgradu. Kod nas ih danas ima oko 590, najviše u Zagrebu - oko 160, Čepinu - 90, Osijeku - 35, Velikoj Gorici - 35, Požegi - 25, a također na području Belišća, Dalja, Omiša i dr. - Prezime je nastalo od imena Krstan, koje ima hipokoristični nastavak -an (prema Krstomir, Krstoslav i sl.).

Kako može biti "an" hipokristični nastavak , i to da potiče od Krstislava i Krstimira??!!:confused:
Onda su Milan i Dragan od Milomira i Dragoslava,Dragomira,Miloslava...!:confused:

Krstan je ime samo po sebi! , a hipokristik od njega je Krsto ili Krstanče kao Milanče od Milana!:D

Sreli se Krstan i Križan , pa Krstan veli:"Jesi ti Križane kršten?!" , a ovaj kaže:"Jesam! , ovoga mi krsta?! , ako nisam nek' me Bog ubije! , kršten sam imenom Križan!":D

bonislav
09.05.2009., 15:02
Sreli se Krstan i Križan , pa Krstan veli:"Jesi ti Križane kršten?!" , a ovaj kaže:"Jesam! , ovoga mi krsta?! , ako nisam nek' me Bog ubije! , kršten sam imenom Križan!":D

Đoko, križ dolazi od crux, a krst-iti dolazi od riječi Krist.
Poljski - križ je krzyz, a krst je chrzest.

Podsjetimo se malo srbočakavskih Vinodolaca iz 1288. - Krstiha plovan, keršćenje, kerstiti("unijeti u Krista").

joe enter
09.05.2009., 15:14
Đoko, križ dolazi od crux, a krst-iti dolazi od riječi Krist.
Poljski - križ je krzyz, a krst je chrzest.

Podsjetimo se malo srbočakavskih Vinodolaca iz 1288. - Krstiha plovan, keršćenje, kerstiti("unijeti u Krista").

"Ooo prekriži se kršteni čoveče!?"

Hvala Bonimire na informaciji , ali znam za to naravno!
Nije mi bila poenta u odgovoru da kažem da je ime Krstan samo srpsko , mada zaista ne znam Hrvate sa tim imenom i da su ga koristili , sem hipokristika Krsto(od Frankopana) , ali je on bio Krstivoje originalno....:D

jax
09.05.2009., 17:22
odakle je prezime glavaš

Max95
09.05.2009., 17:46

fenomen "nacionalnih" z-bunjevaca u tzv.vojvodini.samo na drugoj strani svijeta(boki).sta radi strah i velikosrbska tiranija...

Max95
09.05.2009., 17:54
Kako može biti "an" hipokristični nastavak , i to da potiče od Krstislava i Krstimira??!!:confused:
Onda su Milan i Dragan od Milomira i Dragoslava,Dragomira,Miloslava...!:confused:

Krstan je ime samo po sebi! , a hipokristik od njega je Krsto ili Krstanče kao Milanče od Milana!:D

ono sto je kod "srba" (h)risto to je kod Hrvata kristo/krsto.

kao vuk krsto frankopan (http://hr.wikipedia.org/wiki/Vuk_Krsto_Frankopan) ili fran krsto frankopan (http://amac.hrvati-amac.com/index.php?option=com_content&task=view&id=2714&Itemid=192)..

interesantna je i kombinacija vuk-krsto...
(siguran sam da joe/jole sad u sebi pizdi :D)

Max95
09.05.2009., 17:56
odakle je prezime glavaš

Hrvatsko,ima ih u hercegovini,bosni(posavina),istra...
imas ih u razlicitim formama,glavas-glavonja-glavasevic-glavsic-glavek....

joe enter
09.05.2009., 17:59
ono sto je kod "srba" (h)risto to je kod Hrvata kristo/krsto.

kao vuk krsto frankopan (http://hr.wikipedia.org/wiki/Vuk_Krsto_Frankopan) ili fran krsto frankopan (http://amac.hrvati-amac.com/index.php?option=com_content&task=view&id=2714&Itemid=192)..

interesantna je i kombinacija vuk-krsto...
(siguran sam da joe/jole sad u sebi pizdi :D)

Aj mani se više , tolika si neznalica da sve pršti! , nemoj se brukati više molim te!!

Max95
09.05.2009., 18:02
Aj mani se više , tolika si neznalica da sve pršti! , nemoj se brukati više molim te!!

evo ga,spavas li ti ikako Hrvatino..i sta nestima sa gore navedenim!?

(h)risto srbsko..kristo/krsto Hrvatsko.jasno ko dan i cisto ko
suza.

joe enter
09.05.2009., 18:40
evo ga,spavas li ti ikako Hrvatino..i sta nestima sa gore navedenim!?

(h)risto srbsko..kristo/krsto Hrvatsko.jasno ko dan i cisto ko
suza.

Zaboravio si na imena Hrsto i Rsto!!:rolleyes:

Od krsta(znak) je Krsto , a ne od Krista(mesije)!! , kao što je Kristo od Krista(mesije) iliti Hristo(Risto) takođe od Hrista(mesije) !!

Ne spavam , samo tebe čekam da koju prozboriš , ne bi li se probudio i prosvetlio tvojom pameću i znanjem!!

Shain
09.05.2009., 19:31
Evo jedno pitanje, prezime Jovović? Hvala unaprijed!

Kod nas je na popisu 2001. živjelo oko 70 Jovovića, najviše u Zagrebu - 20, Velikoj Gorici i Splitu po 14, Rijeci, Dubrovniku i Komiži po 4 itd. U Rječniku JAZU/HAZU navode se samo likovi iz crnogorskih narodnih pjesama: Petar, Staniša i Đuro Jovović, što bi moglo značiti da je porijeklo prezimena crnogorsko ("No ga gleda Jovoviću Đuro").

Prezime je nastalo od imena Jovo, što je hipokoristik od Jovan. Jovan je nastalo od grčkoga imena Iohannes, a to od hebrejskoga Johanan (kojemu je značenje "bog daje" ili "bog je milostiv").

Glasovitoj ukrajinskoj glumici Milli Jovovich otac je Crnogorac od Vasojevića.

vin09mon
10.05.2009., 17:10
moze li mi netko nesto reci o prezimenu Šikić?

hvala!

jovo cg
10.05.2009., 20:27
Mogu mislit koliko ih je...za nabrojati na prste:kava:
Izjašnjavaju se kao Hrvati zadnjih desetak godina,prije sigurno nisu.
pa dobro,ovi kod nas na primorju,a ima ih dosta katolici koji se izjasnjavaju kao srbi ili crnogorci.
sami kazu odakle su i znaju svoje porijeklo.
recimo prezime djurisic.
ima nesto malo katolika,i svi znaju odakle su,iz junackih Vasojevica:kava:

jovo cg
10.05.2009., 20:28
Pezime Cvetko nose Hrvati, a razmjerno ih je najviše u okolici Klanjca i Tuhelja. Kod nas ih danas ima oko 1200. U Zagrebu je oko 250, Loboru i Varaždinu po 60, Popovači 50, Goričanu 40. Postoji i jekavski oblik Cvjetko (u Zagrebu) i ikavski Cvitko (npr. u Pazinu). Prezime je zabilježeno već u 16. st., a nastalo je od muškog imena Cvjetko/Cvitko/Cvetko (to je oblik od milja za Cvijeto/Cvito/Cveto).

a nisu Krizanovici nego Krstanovici?
zanimljivo?:s

jovo cg
10.05.2009., 20:37
Kod nas je na popisu 2001. živjelo oko 70 Jovovića, najviše u Zagrebu - 20, Velikoj Gorici i Splitu po 14, Rijeci, Dubrovniku i Komiži po 4 itd. U Rječniku JAZU/HAZU navode se samo likovi iz crnogorskih narodnih pjesama: Petar, Staniša i Đuro Jovović, što bi moglo značiti da je porijeklo prezimena crnogorsko ("No ga gleda Jovoviću Đuro").

Prezime je nastalo od imena Jovo, što je hipokoristik od Jovan. Jovan je nastalo od grčkoga imena Iohannes, a to od hebrejskoga Johanan (kojemu je značenje "bog daje" ili "bog je milostiv").

Glasovitoj ukrajinskoj glumici Milli Jovovich otac je Crnogorac od Vasojevića.
moja rodjaka milla:cerek:
zaboravio si popa mila jovovica?:top:
za zagreb nisam znao,ali znam da su se neki iz CG preselili u sloveniju za vrijeme ex-yu.
e da i ima odvojeno ime jovan i ime Jovo koje je karakteristicno za CG i istocnu Hercegovinu.
inace ja sam ovaj drugi,Jovo,Jovica.:top:

Max95
10.05.2009., 20:43
pa dobro,ovi kod nas na primorju,a ima ih dosta katolici koji se izjasnjavaju kao srbi ili crnogorci.
recimo prezime djurisic.

sve su to bivshi Hrvati koji su prije 300 i kusur godina presli na pravoslavlje.cijela trebinjska biskupija je presla na pravoslavlje rajem 17.stoljeca,jer su osmani sto protjerali sto ubili franjevce i katolicki kler.pa narod ostao bez svecenika,pa ih pravoslavni popovi "preuzeli".

vaso-jevici su najvecim djelom arbanasi(albanci).

Max95
10.05.2009., 20:49
a nisu Krizanovici nego Krstanovici?
zanimljivo?:s

krsto/kristo i izvedena prezimena krstovic/kristovic/krstic
su izkljucivo Hrvatska.srbi koriste hristo/risto..hristovic/ristovic/ristic.

vuk-krsto frankopan (http://hr.wikipedia.org/wiki/Vuk_Krsto_Frankopan)

fran-krsto frankopan (http://amac.hrvati-amac.com/index.php?option=com_content&task=view&id=2714&Itemid=192)

Max95
10.05.2009., 20:54
strah i velikosrpska tiranija?
da ajde popij casu mlekca(moja kravica),pi-pi,pa spavanjac,da ti ne zovem ono sto je ostalo od zemunskog klana,znam neke,pa ako zelis da te upoznam,da razmjenite misljenja...:cerek:

da li si znao, da je shef zemunskog klana bio Hrvat
(ljubo magas,zvani "ljubo zemunac").nista bez nas ustasha.:mig:

Gluskab
10.05.2009., 22:00
krsto/kristo i izvedena prezimena krstovic/kristovic/krstic
su izkljucivo Hrvatska.srbi koriste hristo/risto..hristovic/ristovic/ristic.

vuk-krsto frankopan (http://hr.wikipedia.org/wiki/Vuk_Krsto_Frankopan)

fran-krsto frankopan (http://amac.hrvati-amac.com/index.php?option=com_content&task=view&id=2714&Itemid=192)

Jesu li i Bugari s prezimenom Krstev isto potomci nekog Hrvata,štoviše dalmatinca/bodula:rofl:

Max95
10.05.2009., 22:16
Jesu li i Bugari s prezimenom Krstev isto potomci nekog Hrvata,štoviše dalmatinca/bodula:rofl:

ako ti nevidis razliku izmedju krsto/kristo i krstev onda ja i ti nemamo sta pricat.iako im je izvor isti,naravno.

Gluskab
10.05.2009., 22:17
ako ti nevidis razliku izmedju krsto/kristo i krstev onda ja i ti nemamo sta pricat.iako im je izvor isti,naravno.
A što ću,po tebi bi morao biti Hristev:mig: kad kažeš,druga verzija ne postoji u ne-Hrvata.:kava:

Max95
10.05.2009., 22:37
A što ću,po tebi bi morao biti Hristev:mig: kad kažeš,druga verzija ne postoji u ne-Hrvata.:kava:

pa ima i toga kod bugara.jer i bugari i srbi koriste grcki hristos(hristos voskrese )dok mi Hrvati koristimo krist pa tako i izvedeno ime/prezime kristo/krsto...kristic/krstic.zaista nije tesko,dapace,samo se sebi namece..zdrava LOGIKA(naravno,tko je ima)

Gluskab
10.05.2009., 22:48
zdrava LOGIKA(naravno,tko je ima)
:p

Max95
10.05.2009., 22:53
ti je pajdo moj...ocito nemas.:mig:

Gluskab
10.05.2009., 23:05
ti je pajdo moj...ocito nemas.:mig:
Hvala.Kad to ti kažeš,sigurno je tako:kava:

Max95
10.05.2009., 23:17
Hvala.Kad to ti kažeš,sigurno je tako:kava:

da ne spamujemo temu bezveze.nego nesto vezano za temu.
odakle poticu prezimena tudjMAN,kotroMAN,radMAN,vukMAN.

ili prezimena tipa jelica,marica,letica,slavica..

znas li ti nesto o porjeklu/nastanku/izvoru istih?

Gluskab
10.05.2009., 23:25
da ne spamujemo temu bezveze.nego nesto vezano za temu.
odakle poticu prezimena tudjMAN,kotroMAN,radMAN,vukMAN.

ili prezimena tipa jelica,marica,letica,slavica..

znas li ti nesto o porjeklu/nastanku/izvoru istih?
Nisam ja nadležan za prezimena...ali to su vjerojatno nadimci,davani po bilo čemu u vrijeme Austro-Ugarske jer je administraciji stvarala zbrku prisutnost 20 imenjaka s istim prezimenom u jednom selu.

Max95
10.05.2009., 23:39
Nisam ja nadležan za prezimena...ali to su vjerojatno nadimci,davani po bilo čemu u vrijeme Austro-Ugarske jer je administraciji stvarala zbrku prisutnost 20 imenjaka s istim prezimenom u jednom selu.

kotroMAN-austrougarska,tesko...tvrtko kotroMAN je ako me nevara zivio nesto prije iste.no,kao sto si vec reka,nisi ti nadlezan.

Shain
11.05.2009., 07:20
Ne može ući u trag podrijetlu prezimena Kursar. Ja mu govorim da je turskog podrijetla. Ima li tko ovdje da riješi tu dilemu?

Kursari su Hrvati. U proteklih sto godina razmjerno je najviše Kursara rođeno u Prvić Šepurinama na otoku Prviću. Na popisu 2001. kod nas ih je bilo oko 240, najviše u Šibeniku - 45, Zagrebu - 38, Raslinama - 35, Tribunju - 30, Vodicama i Prvić Šepurinama po 20, Splitu - 16, Osijeku - 13, Dubrovniku - 9.

Prezime Kursar nije tursko. Nastalo je od nadimka Kursar, koji se davao osobi koja se ponašala ili odijevala "gusarski". Riječ kursar znači gusar, i kod nas se bilježi od 13. stoljeća. I sad se govori u Dubrovniku, često sa značenjem "opasan čovjek". Riječ je srodna talijanskoj riječi "corsaro" (=gusar) i našoj riječi gusar. Te su riječi u vezi s latinskom cursus, koja je značila pljačkanje, krađu, a cursus je od glagola currere (=bježati).

Poznati su: Tonči Kursar i Ana Maria K. - znanstvenici, Karmela K. - filmska snimateljica, Aldo K. - društveni djelatnik.

Shain
11.05.2009., 11:03
Pozdrav! Što mi možete reći o sljedećim prezimenima: Gregurić, Radanović? Hvala unaprijed.

Gregurići su Hrvati a prezime se bilježi se od 16. st. Razmjerno ih je najviše u području Đurđevca i Perušića. Kod nas ih po popisu iz 2001. živi oko 1500. U području Zagreba ih je oko 300, Zaboka - 80, Gline i Molvi po - 50, Vrbovca 35. - Prezime je nastalo od imena Gregur, koje je oblik imena Grgur, Grga i sl. To je nastalo od latinskoga imena Gregorius, koje je grčkoga porijekla: Gregorios, a znači "oprezan", "budan", "pažljiv".

Radanovići su pretežno Hrvati, većim dijelom iz okolice Sinja, piše u "Encikl. hrv. prezimena". Kod nas ih danas živi oko 1600, najviše u Zagrebu - 250, Splitu - 180, Dicmu i Osijeku po 70, Sisku - 50. Prezime je izvedeno od imena Radan, što je od milja za Radman, Radomir, Radoslav i sl., a to je ime srodno riječi radost, i izražava roditeljsko veselje i želje za novorođenče (slični su hipokoristici: Milan, Bojan, Dragan, Đukan, Juran, Matan, Krstan, Cvijan). - Blizu Lasinje je selo Radanović, a Radanovići su blizu Trebinja i sarajevskog Kreševa.

Beer_
11.05.2009., 12:25
jel mi netko može reći više o prezimenu Peričić, uz to prezime je vezan i nadimak batalija..? hvala

Shain
11.05.2009., 16:29
Shaine, kakvih podataka imaš o prezimenu Raos?

Raosi su Hrvati, a na popisu 2001. bilo ih je oko 500. Najviše ih živi u Zagrebu - oko 84, Splitu - 80, Vrgorcu - 70, Brelima - 50, Makarskoj - 40, Dugom Ratu - 30, Medovdolcu 26, Imotskom 16. U proteklih sto godina razmjerno ih najviše rođeno u Medovdolcu, gdje postoji i zaselak Raosi.

Prezime je nastalo od muškog imena Raos, a to je oblik starog imena Raoslav, što je oblik imena Rajoslav, tj. Radoslav. U "Prosvjetinu imenoslovu" (1984) zabilježen je hipokoristik Rao (od Raoslav, Raosin), kao i Rajo (od Rajomil, Rajosin i sl.). Ante Raosav iz Vrgorca i fratar Šimun Raosavljević zabilježeni su 1775. g. - Prezime Raos vjerojatno je nastalo skraćivanjem prezimena Raoslav, Raosavljević ili nekog sličnog. Skraćivanje prezimena poznata je pojava: Blaće od Blaćanović, Čaleta od Čaletović, Čelar od Čelarević, Gulin od Gulinović itd. To je isto kao kad suvremene osobe, npr. Giričeka i Bagarića nazivamo Gira i Bago. - Između Kupe i Une ima selo Raosavčan.

kerempuh
12.05.2009., 10:46
Prosvjetin imenoslov? SKD Prosvjeta? Po kojoj matrici je M. Bosanac to skupljao? Sva imena u RH ili samo navodno srpska???

Shain
12.05.2009., 12:53
Po kojoj matrici je M. Bosanac to skupljao?

Makedonska, slovenska i albanska imena nije uvrstio u velikom broju. Za bošnjačka se služio knjigom Ibrahima Kemure "Muslimanska imena i njihova značenja" (Sarajevo, 1980) i dr., a za starohrvatska izvorima Mihovila Kombola u "Pov. hrv. književnosti ..." (Zagreb, 1961). Čak se služio i knjigom "3500 Names for Baby" (New York, 1962). Nađe se u toj knjizi ponešto što je teško naći drugdje.

kerempuh
12.05.2009., 13:12
OK, već sam pomislio da je sva ta imena htio prodati pod srpska. :mig:

Gluskab
12.05.2009., 13:30
recimo prezime djurisic.
Među Vasojevićima baš Đurišići spadaju u onaj manje junački dio plemena:kava:

Shain
12.05.2009., 15:53
@ Kerempuh

Prezime je nastalo od muškog imena Raos, a to je oblik starog imena Raoslav, što je oblik imena Rajoslav, tj. Radoslav.

Podatak o muškom imenu Raos (za koje se pretpostavlja da je prema Radoslav) piše u Rječniku JAZU/HAZU. Upravo sam pronašao u drugom izvoru tvrdnju da je postalo od Rahoslav, koje je složenica s Raho, a to je također potvrđeni hipokoristik prema Radoslav i sl. - U oba bi slučaja dakle korijen bio "rad" kao u radost (ali ne "rad" kao u raditi).