PDA

View Full Version : Prezimena

stranice : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13

kerempuh
12.05.2009., 16:01
shainu, puno hvala na iscrpnim informacijama

Shain
12.05.2009., 16:33
Zanima me porijeklo i rasprostranjenost prezimena Knežević, da li netko ima informacija o njemu?

Kneževići su najčešće Hrvati. Neki tvrde da su porijeklom iz Like ili iz Hercegovine. U manjem su broju Srbi (oko Duge Rese) ili Crnogorci (oko Pljevalja). Tako piše u "Enciklopediji hrv. prezimena". U proteklih sto godina razmjerno ih je najviše rođeno u Vinjercu kraj Zadra, Boraji kraj Šibenika i Banskoj Strugi kraj Hrvatske Kostajnice.

U Hrvatskoj ih je na popisu 2001. bilo oko 11 tisuća, najviše u Zagrebu - oko 1600, Zadru - 550, Rijeci - 500, Osijeku - 300, Slavonskom Brodu - 250.

Postoje sela: Kneževići kod Benkovca, Ogulina, u Boki kotorskoj (CG), u području Travnika (BiH). Kod Gospića postoji selo Kneževića Varoš, a kod Vojnića Kneževića-kosa. U "Velikom atlasu Hrvatske" (2002) nalaze se 22 toponima u vezi s Kneževićima: Knežević brdo, Kneževića točak itd. (ali zemljovidi atlasa obuhvaćaju i susjedne države, a ne samo Hrvatsku).

Shain
12.05.2009., 16:52
Može li mi netko nešto reći o prezimenu Šikić? Hvala!

Šikići su Hrvati. Tvrdi se da su porijeklom s Paga ili Murtera. Na popisu 2001. kod nas je bilo oko 1400 Šikića, najviše u Zagrebu - 350, Rijeci - 140, Murteru 90, Zadru - 80, Gospiću - 40.

Blizu Gospića ima i zaselak Šikići, a Šikići se zove i dio grada Pule. Južno od Karlobaga postoji uvala Šikić-draga, a blizu nje lokalitet Šikić-Dražica. Na otoku Kurbi Veloj postoji lokalitet Šikićev stan.

U Rječniku JAZU/HAZU stoji da je to prezime zabilježeno već u 16. st. u Rijeci, a kasnije i u Motovunu.

jovo cg
12.05.2009., 21:23
Među Vasojevićima baš Đurišići spadaju u onaj manje junački dio plemena:kava:
mislis?
djurisicu mlad majore...?

jovo cg
12.05.2009., 21:25
Kneževići su najčešće Hrvati. Neki tvrde da su porijeklom iz Like ili iz Hercegovine. U manjem su broju Srbi (oko Duge Rese) ili Crnogorci (oko Pljevalja). Tako piše u "Enciklopediji hrv. prezimena". U proteklih sto godina razmjerno ih je najviše rođeno u Vinjercu kraj Zadra, Boraji kraj Šibenika i Banskoj Strugi kraj Hrvatske Kostajnice.

U Hrvatskoj ih je na popisu 2001. bilo oko 11 tisuća, najviše u Zagrebu - oko 1600, Zadru - 550, Rijeci - 500, Osijeku - 300, Slavonskom Brodu - 250.

Postoje sela: Kneževići kod Benkovca, Ogulina, u Boki kotorskoj (CG), u području Travnika (BiH). Kod Gospića postoji selo Kneževića Varoš, a kod Vojnića Kneževića-kosa. U "Velikom atlasu Hrvatske" (2002) nalaze se 22 toponima u vezi s Kneževićima: Knežević brdo, Kneževića točak itd. (ali zemljovidi atlasa obuhvaćaju i susjedne države, a ne samo Hrvatsku).
u boki svi knezevici su crnogorci(srbi) pravoslavci

Gluskab
12.05.2009., 22:05
Kneževići su najčešće Hrvati. Neki tvrde da su porijeklom iz Like ili iz Hercegovine. U manjem su broju Srbi (oko Duge Rese) ili Crnogorci (oko Pljevalja). Tako piše u "Enciklopediji hrv. prezimena".
Krivo piše. Fifty-fifty su,osim toga u Pljevljima su većinom Srbi,vrlo malo Crnogoraca.

Passenger_57
12.05.2009., 23:06
Prezime Marčinković,zna li netko?mislim da je iz Gorskog kotara,nisam siguran

jovo cg
13.05.2009., 15:53
vaso-jevici su najvecim djelom arbanasi(albanci).
he,he!
vaso-jevici?:rofl::lol::s:s
nastalo od albanskog imena vaso,vasilije?:lol:

jovo cg
13.05.2009., 15:55
Gregurići su Hrvati a prezime se bilježi se od 16. st. Razmjerno ih je najviše u području Đurđevca i Perušića. Kod nas ih po popisu iz 2001. živi oko 1500. U području Zagreba ih je oko 300, Zaboka - 80, Gline i Molvi po - 50, Vrbovca 35. - Prezime je nastalo od imena Gregur, koje je oblik imena Grgur, Grga i sl. To je nastalo od latinskoga imena Gregorius, koje je grčkoga porijekla: Gregorios, a znači "oprezan", "budan", "pažljiv".

Radanovići su pretežno Hrvati, većim dijelom iz okolice Sinja, piše u "Encikl. hrv. prezimena". Kod nas ih danas živi oko 1600, najviše u Zagrebu - 250, Splitu - 180, Dicmu i Osijeku po 70, Sisku - 50. Prezime je izvedeno od imena Radan, što je od milja za Radman, Radomir, Radoslav i sl., a to je ime srodno riječi radost, i izražava roditeljsko veselje i želje za novorođenče (slični su hipokoristici: Milan, Bojan, Dragan, Đukan, Juran, Matan, Krstan, Cvijan). - Blizu Lasinje je selo Radanović, a Radanovići su blizu Trebinja i sarajevskog Kreševa.
radanovica ima po CG,najvise u grblju,pravoslavci svi redom.
ima li kod hrvata ime Radan?

jovo cg
13.05.2009., 15:57
Prezime Marčinković,zna li netko?mislim da je iz Gorskog kotara,nisam siguran
ima momak iz perasta u boki,ali nije marcinkovic nego marcinko

Shain
13.05.2009., 16:19
Odakle potječu prezimena Tuđman, Kotroman, Radman, Vukman?
Znaš li nešto o njihovu porijeklu?

Naša prezimena i imena sa završetkom -man različitoga su porijekla:
1. hrvatskog: Radman, Dragman, Vladman, Vukman.
2. bizantskog: Kotroman
3. turskog: Karaman, Dušman
4. njemačkog: Feldman, Tuđman, Hartman, Cimerman
5. mađarskog: Kalman
6. (itd.) Krizman...

Passenger_57
13.05.2009., 16:30
ima momak iz perasta u boki,ali nije marcinkovic nego marcinko

ja sam vidio da ih je najviše po Slavoniji razasutih,ali to nije neko mjerilo jer su vjerojatno kolonisti.Našao sam ih dvoje u malom selu u Gorskom Kotaru,pa pretpostavljam da je to to.Znam da su Gorani puno se iseljavali u Slavoniju isto,često cijele obitelji

Shain
13.05.2009., 17:05
Prezime Marčinković, zna li netko? Mislim da je iz Gorskog kotara, nisam siguran.

Marčinkovići su Hrvati, najvećim dijelom iz Bosanske krajine. U proteklih sto godina najviše ih je rođeno u Kotor-Varošu (BiH). Tako piše u "Enciklopediji hrvatskih prezimena". Prezime je nastalo prema ocu Marčinku. (Prezime Marčinko prošireno je u Dubrovniku, Đurđevcu, Vinkovcima i Pregradi.)

U Hrvatskoj je 2001. živjelo oko 340 Marčinkovića. U Zagrebu - oko 60, Klinča Selima - 25, Velikoj - 20, Lupoglavu - 20, Sesvetama - 15, Dvoru i dr.

Passenger_57
13.05.2009., 20:17
Bosanska Krajina je inače uz granicu s Hrvatskom,tj.Dalmacijom i Likom?

Shain
13.05.2009., 20:39
Bosanska Krajina je inače uz granicu s Hrvatskom, tj. Dalmacijom i Likom?

Bosanska krajina u povijesti se nazivala "Croatia Turcica", "Turska Hrvatska", "Turkisch Kroatien", "Serhat". To je sjeverozapadna Bosna između Une i Vrbasa. Ispočetka se naziv nije upotrebljavao kao jasno određen zemljopisni pojam, nego kao naziv za područje koje je nakon pada Jajačke banovine 1527. i Bihaća 1592. definitivno došlo pod vlast sultana, i iz kojega se katoličko stanovništvo masovno iseljavalo.

Prethodno sam spominjao Kotor-Varoš, ali mi je ispala riječ "razmjerno". U njemu je rođeno najviše Marčinkovića razmjerno veličini toga mjesta.

Gluskab
13.05.2009., 20:41
Marcinko su hercegovci porijeklom,cini mi se kod Neuma,a za Marcinkovice ne bih znao.

Kloki
14.05.2009., 05:03
radanovica ima po CG,najvise u grblju,pravoslavci svi redom.
ima li kod hrvata ime Radan?

Danas je rijetko ime u Hrvata.

Najpoznatiji Radan je graditelj Klapčić iz 15.stoljeća.

Shain
14.05.2009., 07:23
Je l' mi netko može reći više o prezimenu Peričić? Uz to prezime je vezan i nadimak Batalija. Hvala.

Peričići su uglavnom Hrvati. Neki misle da su doselili iz Vrhbosne ili područja Bune. U proteklih sto godina razmjerno ih je najviše rođeno u Gornjem Zagonu blizu Senja, gdje se svaki četvrti stanovnik nazivao Peričić. Prezime je nastalo od imena Perica. - Kod nas ih po popisu iz 2001. živi oko 640. Najviše: u Splitu oko 100, Zagrebu i Zadru po 60, Sukošanu i Novom Vinodolskom po 50. - Prezime Peričić zabilježeno je već u 15. st.

Kod nas živi 16 osoba s prezimenoim Batalija (u Medulinu, Omišu, splitskim Slatinama, istarskom Novigradu i Finidi i Kožinu kod Zadra).

Nadimak Batalija može ima ti dva značenja:
1. bitka (prema talijanskom battaglia)
2. oštećena puška, sablja, sat i sl.; zapuštena njiva (prema turcizmu batal).

Shain
14.05.2009., 08:39
Što je s Toplek i Želalić?

Topleci su Hrvati, najvećim dijelom iz Čakovca i okolice. Kod nas ih ima oko 600, najviše u Čakovcu - oko 150, Šenkovcu - 35, Lopatincu - 30, Nedelišću i Strahonincu po 25. To je kajkavsko prezime a u vezi je s pridjevom topao. Štokavski je oblik Toplak.

Po popisu 2001. kod nas živi oko 20 Želalića: Duće kod Dugog Rata - 8, Zagreb i Rijeka po 5, Opatija - 2 i Tugare - 1. Prezime je zabilježeno u Sarajevu 1906. g. Nastalo je vjerojatno od riječi želalija, a to od bošnjačkoga imena Dželalija.

File Podmornica
16.05.2009., 23:42
Pozdrav svima! Ne volim inace forume jer se navucem na njih pre lako pa mi uzmu na kraju masu vremena bez da uopce shvatim, no ova tema me tako zaintrigirala da sam morao doc i pitat ovdje. Prezivam se Merkša. Znam da je rjetko. Naso sam si u negdje 18-19. stoljecu zapis da mi je s tim prezimenom rodjen neki predak u ZG no neznam od kuda tocno je prezime. Merkscha mi zvuci prirodnije nego ovo posto neznam kako bi rasclanio (slavenski) to prezime, iako neznam sta bi ni na njemackom moglo znacit. Mozda jedino od merken sta bi doslo kao pamtiti... No ko sto rekoh, nisam ekspert pa ako bi mi se neko molim vas smilovao posto vidim da ima ovdje ljudstva koje se stvarno razumje u te stvari...
PS. U Austriji zivi par familija s njemackom verzijom prezimena dok u Hrvatskoj ga nosi (cini mi se) samo moja familija. Cak sam naso i neke sta u Sloveniji zive s njemackom verzijom prezimena al oni su 240% Volksdeutscheri da nebi bilo...:D Ako mi netko moze ista detaljnije rec, zahvaljujem.
:)

Shain
18.05.2009., 12:14
Ova tema me tako zaintrigirala da sam morao doći i pitati ovdje. Prezivam se Merkša. Ako mi netko može išta detaljnije reći, zahvaljujem.

Merkša je isto što i prezime Mrkša, samo je pisano po starom hrvatskom pravopisu. Isto su tako po starom pravopisu pisana prezimena Sernec, Černko, Seršen, Verhovnik, Hervat, a postoje druga prezimena po novijem pravopisu: Srnec, Črnko, Sršen, Vrhovnik, Hrvat. Pravopisi se mijenjaju, a prezimena ostaju kako su nekada zapisana.

Na popisu 2001. kod nas je živjelo samo pet Merkša, i to u Zagrebu. S pisanjem Mrkša ima oko 130 osoba: u Zagrebu oko 70, Zagorskim Selima kraj Klanjca - 15, Virovitici - 6 i dr.

Prezime je nastalo od starog muškog imena Mrkša (kao Jakša, Ivša, Nikša, Lukša), a srodna su mu imena i nadimci Mrkan, Mrkašin, Mrkoje, Mrkonja, Mrkaš, Mrkota i sl. Neka su od tih imena tzv. "zaštitna", roditelji su ih davali djeci da se nevolje i problemi uplaše od "mrkog imena", a drugo su nadimci davani odraslim osobama mrkog lika.

To što si prezime Merkscha našao u Austriji, nije neobično. Austrijski popis prezimena pun je hrvatskih, slovenskih, čeških i dr. prezimena doseljenika koji su se proteklih stoljeća tamo trajno naselili.

Aryan
18.05.2009., 13:56
Jel tko zna nešto malo drugačije, tipa porijeklo Arnolda Schwarzeneggera? Mislim prosto prevedeno, njegovo prezime znači Crnicrnčuga. (mod prevedi ako mi ne vjeruješ, bez ikakvih rasističkih konotacija). Često su navodili njegova oca kao nacističkog čuvara. Sad kaj bi nacisti uzeli nekog tko se tako preziva, jer ako su provjeravali rodoslovna stabla, da ne bi tko imao židovskog pretka, kaj nisu onda ovom našli nekog crnca? Mislim, očito je.

Aryan
18.05.2009., 14:00
6. (itd.) Krizman...

Zar nije mađarskog porijekla? Navodno je prvotni bio mađarski židov i original je Tugyman. Prezime se slaveniziralo.

I sad bi vi od našeg Franceka napravili Švabu. Kakav bi to partizan onda bio?:lol:

Shain
18.05.2009., 15:00
Zar nije mađarskog porijekla?

Nije mađarskog porijekla. U "Hrvatskom prezimeniku" dr. Petra Šimunovića stoji da je njemačkoga, i u toj knjizi piše originalni oblik na str. 43. (koji nije Tugyman). Ali lingvističko porijeklo prezimena samo je mali podatak o pretku iz davnih vremena, i najčešće nije povezano s nacionalnošću suvremenih potomaka.

Max95
18.05.2009., 17:06
6. (itd.) Krizman...

vrlo labavo(podvuceno),imas i srba i crnogoraca sa tim prezimenima,doduse kod njih je vecinom nadodato sufiks -ovic.

ako je to sve iz nove knjige(enciklopedije) simunovica,(staro izdanje vec imam)onda je sve to jadno i nedoreceno.kako i kada su nastala ta specificna prezimena,i zasto s tim sufiksom -man....

Shain
19.05.2009., 05:04
vrlo labavo (podvuceno), imas i srba i crnogoraca s tim prezimenima. kako i kada su nastala ta specificna prezimena, i zasto s tim sufiksom -man?

Svi su dijelovi tih imena hrvatski, i korijen i nastavak -man. Korijen: rad, drag, vlad, vuk (rad-ost, drag-ost, vlad-ar, vuk-ovi). Nastavak je -man od dva dijela "m" + "an". "M" je iz -mir (Trpimir, Krešimir), a -an je hipokoristični nastavak (zec - zek-an, Juraj - Jura-an, Matija - Mat-an).

Ako su i drugi stvarali imena na taj način, to ne isključuje činjenicu da su imena hrvatska.

Ta su se imena održala na onim područjima na kojima se nisu uspjele provesti odluke Tridentskog koncila da se djeci daju isključivo svetačka imena: Ivan, Marko, Luka itd.

djubrex
19.05.2009., 21:28
Može li molim vas Stojić, Klakočar, Plavić, te Vukšić?

File Podmornica
20.05.2009., 20:30
Merkša je isto što i prezime Mrkša, samo je pisano po starom hrvatskom pravopisu. Isto su tako po starom pravopisu pisana prezimena Sernec, Černko, Seršen, Verhovnik, Hervat, a postoje druga prezimena po novijem pravopisu: Srnec, Črnko, Sršen, Vrhovnik, Hrvat. Pravopisi se mijenjaju, a prezimena ostaju kako su nekada zapisana.

Na popisu 2001. kod nas je živjelo samo pet Merkša, i to u Zagrebu. S pisanjem Mrkša ima oko 130 osoba: u Zagrebu oko 70, Zagorskim Selima kraj Klanjca - 15, Virovitici - 6 i dr.

Prezime je nastalo od starog muškog imena Mrkša (kao Jakša, Ivša, Nikša, Lukša), a srodna su mu imena i nadimci Mrkan, Mrkašin, Mrkoje, Mrkonja, Mrkaš, Mrkota i sl. Neka su od tih imena tzv. "zaštitna", roditelji su ih davali djeci da se nevolje i problemi uplaše od "mrkog imena", a drugo su nadimci davani odraslim osobama mrkog lika.

To što si prezime Merkscha našao u Austriji, nije neobično. Austrijski popis prezimena pun je hrvatskih, slovenskih, čeških i dr. prezimena doseljenika koji su se proteklih stoljeća tamo trajno naselili.

Hvala puno :)

Shain
22.05.2009., 06:01
Može li molim vas Stojić, Klakočar, Plavić, te Vukšić?

Kod nas danas ima oko 1200 Stojića. Većim su dijelom Hrvati, a Srbi su npr. u okolici Sinja. U Zagrebu ih je oko 200, Splitu 40, Donjem Prološcu 40, Osijeku 35, Rijeci 25. - Nastalo je od hipokorističnog imena Stojo, a uzima se da je Stojo nastalo prema imenu Stojislav ili Stojimir (iako je moglo nastati i od drugoga hipokoristika Stojan). To su stara hrvatska imena prije nego što su odlukama Tridentskog koncila (1563) postala obvezna crkvena imena. Očuvala su se na područjima na kojima su crkvene vlasti bile manje utjecajne. - Poznat je pjesnik Mile Stojić. Selo Stojići postoji kod Zadra i kod Jajca.

Klakočara je po popisu 2001. bilo oko 21. U Zagrebu 16, Terezinom Polju 2. Karlovcu, Sesvetama i Velikoj Gorici po 1. - To se prezime pojavljuje i u obliku Klakočer, kojih je bilo oko 15, i Klokočar, kojih ima oko 80. - Sva su tri prezimena vjerojatno nastala od naziva biljke klokoč.

Plavića je bilo oko 70, najviše u Zagrebu - 26, Leprovici - 9, Štakorovici - 8, Dugom Selu - 6, Martincu Orehovičkom 5 itd. Nastalo je prema boji (plav), kao i prezimena Crnić, Bijelić, Žutić i sl. Kod Klanjca ima selo Plavić. U Hrv. zagorju se vrsta bijeloga grožđa zove plavić.

Vukšići su u najvećem broju Hrvati, a ima i Srba (u okolici Hrvatske Kostajnice). Po popisu iz 2001. živjelo ih je oko 1200, u Zagrebu oko 180, Šibeniku 150, Solinu 80, Perkoviću 80, Splitu 80 itd. Poznat je novinar Branko Vukšić. - Prezime je vrlo staro (zapisano je već 1434. g.) nastalo od imena Vukša, a to je staro narodno ime iz vremena prije nego što su se morala davati djeci crkvena imena. - Postoje sela Vukšić: kod Benkovca, kod Gospića i kod Brčkog, a Vukšići su kod Karlovca, Zvornika i kod Pljevalja.

djubrex
22.05.2009., 22:57
E hvala puno...Zaboravio sam Borić...to je iz Podgore?

Kloki
26.05.2009., 14:25
Prezime Lalković? Zanima me najviše značenje - znam da se radi o patronimiku ali otkud ime Lalko? Možda griješim...:ne zna:

joe enter
26.05.2009., 15:26
Prezime Lalković? Zanima me najviše značenje - znam da se radi o patronimiku ali otkud ime Lalko? Možda griješim...:ne zna:

Evo da ti ja kažem!:mig:

Prezime Lalković jeste patronim od Lalka !

A nastalo je od cveta lala iliti tulipana! , tako uz ovo ime imaš i Laleta , Lalata , Lalatije , Lalatan..

antisa1987
26.05.2009., 15:39
ok prezime mi je kikaš iz hercegovine sam tocnije bijakovića(medjugorje) zanima me zapravo sve o mom prezimenu znam da smo se prezivali kikašević to znam zato sto je neki biskup(mislim makarski)posjecivao katolicke kuce po hercegovini i popisivao ime gazde kuce i koliko ima starih i mladih tad je bio gazda vid kikaš(ević) 7 starih i 3 mladih u kuci i 40tak god poslje opet je popisivao tad je mislim bio gazda ilija kikaš(ević).......Da ne duljim zanima od cega potjece moje prezime dali je porjeklo od nekog nadimka ili ......
P.S.sto vise to bolje info.
hvala unaprijed

joe enter
26.05.2009., 15:47
ok prezime mi je kikaš iz hercegovine sam tocnije bijakovića(medjugorje) zanima me zapravo sve o mom prezimenu znam da smo se prezivali kikašević to znam zato sto je neki biskup(mislim makarski)posjecivao katolicke kuce po hercegovini i popisivao ime gazde kuce i koliko ima starih i mladih tad je bio gazda vid kikaš(ević) 7 starih i 3 mladih u kuci i 40tak god poslje opet je popisivao tad je mislim bio gazda ilija kikaš(ević).......Da ne duljim zanima od cega potjece moje prezime dali je porjeklo od nekog nadimka ili ......
P.S.sto vise to bolje info.
hvala unaprijed

Nastalo je od "kike" , uvezane kose!

Znači neki tvoj predak je imao je uvezanu kosu u kike/u i prozvali ga Kikaš tako što je imao vrlo dugu ili je dugo furo!

Passenger_57
26.05.2009., 17:05
prezime Rašić-ima li više Srba ili Hrvata?

joe enter
26.05.2009., 20:41
prezime Rašić-ima li više Srba ili Hrvata?

Mislim ipak Srba ali nisam siguran , kad hoću da odredim relativnu količinu nosioca prezimena , idem na on-line tel.imenik za BG!

Tako sam da Rašića u BG ima ravno 200 pretplatnika , a za ZG ti proveri ako ima on-line!

Passenger_57
27.05.2009., 04:15
u Zagrebu ih ima 323.Znači,možda ipak pretežno Hrvati...

Gluskab
27.05.2009., 10:36
u Zagrebu ih ima 323.Znači,možda ipak pretežno Hrvati...

Teško je reći što su pretežno bez detaljnih podataka. Ja sam poznavao na faksu jednog bosanca s tim prezimenom,Hrvat je.

antisa1987
27.05.2009., 10:51
Nastalo je od "kike" , uvezane kose!

Znači neki tvoj predak je imao je uvezanu kosu u kike/u i prozvali ga Kikaš tako što je imao vrlo dugu ili je dugo furo!

jesi siguran ili samo bezveze nagadjas???

joe enter
27.05.2009., 13:02
jesi siguran ili samo bezveze nagadjas???

Apsolutno siguran , jer nije samo Kikaš i Kikašević od kike , već i Kikaknović,Kikić....!

Nekada su muške hajdučke glave naročito po planinsko vlaškim krajevima nosile dugu kosu svezanu u kike , nekad u tri (jedna unazad velika , a dve manje ispred ušiju)!

Evo ti jedna slika , doduše to je srspki hajduk , ali nošnja i izgled stanovnišva na Balkanu je ista , naročito kod vlaških hajduka,uskoka do 19.veka svih konfesija!
Gledaj ovog u sredini

http://i43.tinypic.com/1497fwi.jpg

Shain
27.05.2009., 16:11
Prezime mi je Kikaš, iz Hercegovine sam. Znam da smo se prezivali Kikašević. Zanima me od čega potječe moje prezime. Da li je porijeklom od nekog nadimka ili...? Hvala unaprijed.

U osnovi prezimena Kikašević i Kikaš nadimak je Kikaš, koji znači:
1. svaki čovjek koji nosi kike
2. hajduk s perčinom
3. konjušar
4. golub s ćubom
5. ptica ćubasti gnjurac

Prezime je možda nastalo prema riječi konjušar (kao prezimena prema zanimanju: Kovač, Kolar, Krznar, Lončar, Rešetar, Sedlar i sl.), a moglo je nastati i kao naziv za čovjeka s kikama i dr. - "Kika" je hrvatska riječ, a "perčin" perzijska. - Ponekad su se u narodu prezimena skraćivala: Čaletović u Čaleta, Šarčević u Šarac, Čelarević u Čelar, Gulinović u Gulin itd., pa i Kikašević u Kikaš.

U Hrvatskoj po popisu iz 2001. nema Kikaševića, a Kikaša ima oko 35: u Metkoviću 7, Brckovljanima 6, Zagrebu, 5, Mićetincu 4, Slavonskom Brodu i Šemovcima po 3, Vrgorcu 2 i sl.

Shain
27.05.2009., 16:38
Prezime Rašić, ima li više Srba ili Hrvata?

To je vrlo staro prezime. Prvi put je zabilježeno 1344. na otoku Ižu (Michaelis Rasich). Po popisu iz 2001. u Hrvatskoj su Rašići većim dijelom Hrvati. Tvrdi se da su porijeklom iz područja Tuzle, Ljubuškog ili Klobuka. Rijetko su Srbi (u području Duge Rese). Kod nas Rašića ima oko 2500. U Zagrebu ih živi oko 550, Slavonskom Brodu 300, Sesvetama 130, Osijeku 110 itd. U području Bihaća ima Bošnjaka Rašića.

Postoji i muško ime Rašić (kao Ivić Pašalić, Milić Stanković, Bogić Bogićević). I ime i prezime Rašić izvedeni su od hipokoristika Rašo (kao Mišo, Glišo...) prema imenima Radoslav, Radomir, Radman i sl.

joe enter
27.05.2009., 17:09
O osnovi prezimena Kikašević i Kikaš nadimak je Kikaš, koji znači:
1. svaki čovjek koji nosi kike
2. hajduk s perčinom
3. konjušar
4. golub s ćubom
5. ptica ćubasti gnjurac

Prezime je možda nastalo prema riječi konjušar (kao prezimena prema zanimanju: Kovač, Kolar, Krznar, Lončar, Rešetar, Sedlar i sl.), a moglo jer nastati i kao naziv za čovjeka s kikama i dr. - "Kika" je hrvatska riječ, a "perčin" perzijska. - Ponekad su se u narodu prezimena skraćivala: Čaletović u Čaleta, Šarčević u Šarac, Čelarević u Čelar, Gulinović u Gulin itd., pa i Kikašević u Kikaš.

U Hrvatskoj po popisu iz 2001. nema Kikaševića, a Kikaša ima oko 35: u Metkoviću 7, Brckovljanima 6, Zagrebu, 5, Mićetincu 4, Slavonskom Brodu i Šemovcima po 3, Vrgorcu 2 i sl.

Odakle ti ovo sa konjušarem??!:ne zna:

Shain
27.05.2009., 17:24
Odakle ti ovo sa konjušarem?

Iz narodne pjesme:

"Biraj hata koga tebi drago,
pa ti zovi četiri kikaša,
nek izvedu spremita konjica,
nek ga drže u avliji mojoj."

joe enter
27.05.2009., 19:02
Iz narodne pjesme:

"Biraj hata koga tebi drago,
pa ti zovi četiri kikaša,
nek izvedu spremita konjica,
nek ga drže u avliji mojoj."

OK , samo ja mislim da u ovim stihovima ne misli na konjušare!

Njih je čak četvorica koji dovode jednog konja , pa mislim da su Kikaši u ovom slučaju "kosmati telohranitelji" , tj.ekipa toga nekog junaka koji rade sve junačke poslove , pa i konje dovode!

Ali ne znam dao si ovo van celog konteksta pesme , pa je moguće i da jesu konjušari!:ne zna:

Shain
27.05.2009., 20:28
OK, samo ja mislim da se u ovim stihovima ne misli na konjušare!

U "Etimologijskom rječniku..." Petra Skoka piše da kikaš znači konjušar, i da su tu riječ preuzeli Mađari u obliku csikos (izgovor: čikoš), gdje također znači konjušar.

jax
27.05.2009., 20:30
odakle je prezime vela

joe enter
27.05.2009., 20:42
U "Etimologijskom rječniku..." Petra Skoka piše da kikaš znači konjušar, i da su tu riječ preuzeli Mađari u obliku csikos (izgovor: čikoš), gdje također znači konjušar.

Gde pobogu da je Kikaš došao od Mađara?! , i to Mađari preuzeli tu reč?!:confused:

Em su udaljeni , em su Mađari najtradicionalniji konjanici iz stepa!

Mislim moguće , ali nešto mi ne ide!

Magor
28.05.2009., 05:53
Gde pobogu da je Kikaš došao od Mađara?! , i to Mađari preuzeli tu reč?!:confused:

Em su udaljeni , em su Mađari najtradicionalniji konjanici iz stepa!

Mislim moguće , ali nešto mi ne ide!

Nemoguće!

Csikós (č. se: čikoš) je jedan od najklasičnijih turcizama u mađarskome. Ova riječ dolazi u mađarski jezik još za vrijeme boravka kod rijeke Volge.

csikó (čiko) = ždrijebe => csikós (čikoš) = osoba koja se bavi ždrebadima

Druga mađarska riječ za konjušar je lovász (č. se: lovas). Ugrofinska riječ.

ló = konj => lovász = osoba koja se bavi konjima
ló => lovas (č. se: lovaš) = konjanik

Csikós, Lovász, Lovas i Lovass su vrlo česta prezimena kod nas.

kerempuh
28.05.2009., 10:33
Magore, što na mađarskom znače toponomi Darda, Erdut i Sarvaš?

antisa1987
28.05.2009., 11:24
Mozete li mi jos rec za prezime ćorić to mi je s mamine strane isto iz hercegovine iz Mostarskih Vrata kraj Ljubuskog.

Morpheus
28.05.2009., 11:27
Može li mi neko reči nešto o prezimenu Vukelić? Hvala!

Magor
28.05.2009., 14:06
Magore, što na mađarskom znače toponomi Darda, Erdut i Sarvaš?

Darda - Dárda => koplje

Erdut - Erdőd (erdő + d) => mala šuma, šumica, šumarak (erdő = šuma; -d = deminutivni nastavak)

Sarvaš - Szarvas => jelen, košuta

-----

ostali:

Aljmaš - Almás (alma + -s) => mjesto s jabukama
Retfala - Rétfalu (rét + falu) => selo na livadi
Ilok - Újlak (új + lak) => nova kuća

joe enter
28.05.2009., 14:17
Darda - Dárda => koplje

Erdut - Erdőd (erdő + d) => mala šuma, šumica, šumarak (erdő = šuma; -d = deminutivni nastavak)

Sarvaš - Szarvas => jelen, košuta

-----

ostali:

Aljmaš - Almás (alma + -s) => mjesto s jabukama
Retfala - Rétfalu (rét + falu) => selo na livadi
Ilok - Újlak (új + lak) => nova kuća

Darda je latinština(tal=dardo) i ima dvojako značenje , "lako koplje-sulica" i "motka koja razdvaja imanja"!!
Ali je moguće da je ime mesta došlo od Mađara kao latinska pozajmljenica u mađarskom jeziku!

Magor
28.05.2009., 14:24
Darda je latinština(tal=dardo) i ima dvojako značenje , "lako koplje-sulica" i "motka koja razdvaja imanja"!!
Ali je moguće da je ime mesta došlo od Mađara kao latinska pozajmljenica u mađarskom jeziku!

Da, dárda je talijanizam u mađarskom jeziku. Zanimljivo je da je lándzsa (landža), sinonim riječi dárda, također talijanizam.

joe enter
28.05.2009., 14:56
Da, dárda je talijanizam u mađarskom jeziku. Zanimljivo je da je lándzsa (landža), sinonim riječi dárda, također talijanizam.

Sad o talijanizmima možemo pričati , ali biće bolje da postavimo na svoje mesto , to je od braće Vlaha iliti Olaha postalo uvreženo! , pravih talijana nije baš bilo po onim ravničarskim baruštinama i brežuljcima!

Shain
28.05.2009., 15:06
Prezime Lalković? Zanima me najviše značenje - znam da se radi o patronimiku, ali otkud ime Lalko?

Prezime Lalković izvedeno je od imena Lalko, a to je ime od milja za Ladislav, Lavoslav, Lastimir, Lalislav, Vladimir, Milan, Radoslav i dr. (piše u "Rječniku osobnih imena" Mate Šimundića, 1988). - Ponekad po 20-30 imena ima jednak hipokoristik. Prezime je vrlo staro, zabilježeno je da je 1402. u Šibeniku živio Gojak Lalković.

Dakle, prezime nije nastalo od "lala" (=tulipan), jer je "lala" turcizam, a prezime je nastalo prije turskog osvajanja Balkana. Niije izvedeno ni od "Lala" (=nadimak za Vojvođanina), zabilježeno je na udaljenom području, a i taj nadimak novijeg je porijekla.

Na popisu 2001. u Hrvatskoj nije bio nijedan Lalković.

antisa1987
28.05.2009., 15:15
Ćorić

Kiss Factory
28.05.2009., 15:21
cije je prezime delić ????? da ko ne zna....

joe enter
28.05.2009., 15:43
Prezime Lalković izvedeno je od imena Lalko, a to je ime od milja za Ladislav, Lavoslav, Lastimir, Lalislav, Vladimir, Milan, Radoslav i dr. (piše u "Rječniku osobnih imena" Mate Šimundića, 1988). - Ponekad po 20-30 imena ima jednak hipokoristik. Prezime je vrlo staro, zabilježeno je da je 1402. u Šibeniku živio Gojak Lalković.

Dakle, prezime nije nastalo od "lala" (=tulipan), jer je "lala" turcizam, a prezime je nastalo prije turskog osvajanja Balkana. Niije izvedeno ni od "Lala" (=nadimak za Vojvođanina), zabilježeno je na udaljenom području, a i taj nadimak novijeg je porijekla.

Jes' u pravu si Šaine! , greška moja!!

Sad sam se setio da se nekom kaže "Lale moj" kad se od milja obraća , ali nije u pitanju hipokristik od nekog posebnog imena , već jednostavno od milja obraćanje(tepanje)! , znači sve što je milo,drago,voljeno....

A čuo si možda kad neko spava , kaže se :"Eno ga lala!" , ali to je profinjeno nežno spavanje , jer deca "lalkaju ili lalaju"!!

Shain
28.05.2009., 16:15
Evo jedno pitanje, prezime prezime Petrušić? Hvala unaprijed!

Na popisu 2001. u Hrvatskoj je bilo oko 1200 Petrušića. Uglavnom su Hrvati, najvećim dijelom iz Bosanske krajine, a neki iz okolice Dubrovnika. - U Zagrebu ih živi oko 190, Ogulinu 70, Pločama 60, Otriću 35, Osijeku 35, Ogulinu, Ozlju i dr. U srednjoj Bosni ima Srba Petrušića.

Prezime je u 17. st. zabilježeno u hrvatskim urbarima. Izvedeno je od muškoga imena Petruš (što je ime od milja za Petra), ili ženskoga Petruša.

Magor
29.05.2009., 08:26
Sad o talijanizmima možemo pričati , ali biće bolje da postavimo na svoje mesto , to je od braće Vlaha iliti Olaha postalo uvreženo! , pravih talijana nije baš bilo po onim ravničarskim baruštinama i brežuljcima!

Ne, ovo nema veze sa Vlasima. Riječ Dárda dolazi u mađarski direktno od talijanskog kao i lándzsa (koplje), bástya (bastion) itd.

Inače, žive i pravi Talijanci u Mađarskoj za vrijeme Arpadovića kao hospesi (toponimi: Olaszliszka, Bodrogolaszi itd.). Oni nisu Vlasi.

Shain
29.05.2009., 11:42
Odakle je prezime Vela?

Vele su Hrvati, najvećim dijelom iz okolice Makarske. Po popisu iz 2001. kod nas ih živi oko 180. U Podgori ih ima oko 100, Drašnicama 20, Zagrebu i Splitu po 15, Makarskoj 10, u Istri i dr.

Prezime je postalo od imena Vela, a to od starijega oblika Velić (kao Jurić - Jura, Giriček - Gira i sl.). Vela je ime od milja za Velimir, Velislav i sl. U korijenu prezimena Vela značenje je "velik".

Vuk47
30.05.2009., 12:50
Bok ljudi. ja bi volio znati sve o Galešićima i Komljenovićima.

Shain
30.05.2009., 15:16
Može li mi netko reći nešto o prezimenu Vukelić? Hvala!

Prezime Vukelić nastalo je od starog hrvatskog imena Vukela (ili Vukelja), a to od imenice "vuk". To je tzv. "zaštitno ime", koje se u staro se doba davalo djetetu u nadi i vjeri da će "vučje ime" uplašiti bolest i druge nesreće u njegovu životu, kao ostatak totemizma i poganstva (slična su imena i prezimena Gujić, Jelenić, Srnec, Lisak, Kunac, Čagalj, Zec, Maček, Gavran, Kraguj, Obad i dr.).

Prezime je zapisano u 17. st. u Podgori kod Makarske, a vjerojatno je starije. Možda je porijeklom iz Bosne jer u njoj ima čitav niz sela i zaselaka s imenom Vukelići. I u Hrvatskoj ima mnogo mjesta s tim nazivom: kod Crikvenice, Ogulina, Perušića, Senja, Dvora, Slunja i Delnica.

Po popisu od 2001. u Hrvatskoj živi oko 3200 Vukelića, i to u Zagrebu oko 550, Rijeci 350, Senju 160, Karlovcu 70, Gospiću 60 i dr.

libertasdu
30.05.2009., 21:15
Pozdrav jeli neko mozda zna nesto o prezimenu vlahovic?
tnx :mig:

Shain
31.05.2009., 08:01
Možete li mi još reći za prezime Ćorić? To je iz Hercegovine iz Mostarskih Vrata kraj Ljubuškog.

Ćorića ima u Dalmaciji, Slavoniji i Zagori, a gotovo su u potpunosti Hrvati. Srba ima u okolici Daruvara. Danas Ćorića u Hrvatskoj ima oko 1700, u Zagrebu oko 350, Splitu 90, Đakovu 60, Vrlici 60, Donjem Prološcu 45.

Prezime je nastalo od nadimka Ćorić ili Ćoro, a to od riječi ćor (=jednook). Prati se od 18. st., kada je zabilježeno u Bosni.

joe enter
31.05.2009., 12:32
Ćorića ima u Dalmaciji, Slavoniji i Zagori, a gotovo su u potpunosti Hrvati. Srba ima u okolici Daruvara. Danas Ćorića u Hrvatskoj ima oko 1700, u Zagrebu oko 350, Splitu 90, Đakovu 60, Vrlici 60, Donjem Prološcu 45.

Prezime je nastalo od nadimka Ćorić ili Ćoro, a to od riječi ćor (=jednook). Prati se od 18. st., kada je zabilježeno u Bosni.

Pa nekad je Srba Ćorića bilo mnogo više , nažalost sticajem raznih istorijskih okolnosti danas ih možemo videti samo u BG i Vojvodini , ali svi su poreklom iz tih krajeva!
Tako da nisu još u potpunosti Hrvati , ipak!

Gluskab
31.05.2009., 12:58
U CG ima Ćorića u Mojkovcu,mnogo.

Bujko
31.05.2009., 14:10
Možda je porijeklom iz Bosne jer u njoj ima čitav niz sela i zaselaka s imenom Vukelići.
Ni danas nije rijedak slučaj da zaseok (ili manje selo) nosi ime po porodici (bratstvu) koje u njemu živi, ali ima puno sela koja nose ime po porodicama koje u njima više ne žive (ili žive, ali pod drugim prezimenom).

Bujko
31.05.2009., 14:20
Pozdrav jeli neko mozda zna nesto o prezimenu vlahovic?
tnx :mig:

Ni danas nije rijedak slučaj da zaseok (ili manje selo) nosi ime po porodici (bratstvu) koje u njemu živi, ali ima puno sela koja nose ime po porodicama koje u njima više ne žive (ili žive, ali pod drugim prezimenom).

:D

U istočnoj Hercegovini, kod LJubinja, ima selo Vlahovići, ali koliko znam u selu nema Vlahovića. Znam da ih ima u Crnoj Gori.:)

Shain
31.05.2009., 14:44
Čije je prezime Delić?

Prezime Delić nastalo je skraćivanjem nadimka Delijić, koji znači "delijin sin" ili "mladi delija". Delija je turska riječ (deli znači jak, silan, žestok), ali su tu riječ kao svoju upotrebljavali i drugi narodi pod turskom vlašću. Delije su bile i poseban rod vojske u Osmanskom Carstvu (laki konjanici ili tjelesna garda), a regrutirali su se i među Hrvatima. - Epitet deli dolazio je ispred imena i prezimena, zabilježeno je npr. deli Šimunović, deli Magdalena i sl. - Kod Poreča ima selo Delići.

Po popisu iz 2001. u Hrvatskoj su Delići većinom Hrvati. Tvrdi se da potječu s područja Sinja i Splita. Srba Delića ima npr. u području Otočca. Izvan Hrvatske ima Delića Bošnjaka u području Tuzle. (Za Srbiju i Crnu Goru nemam podatke).

U Hrvatskoj danas ima oko 3400 Delića, u Zagrebu oko 550, Splitu 500, Rijeci 110, Kaštel Sućurcu i Solinu po 90. Ima ih i u Slavoniji i Lici.

joe enter
31.05.2009., 15:49
Prezime Delić nastalo je skraćivanjem nadimka Delijić, koji znači "delijin sin" ili "mladi delija". Delija je turska riječ (deli znači jak, silan, žestok), ali su tu riječ kao svoju upotrebljavali i drugi narodi pod turskom vlašću. Delije su bile i poseban rod vojske u Osmanskom Carstvu (laki konjanici ili tjelesna garda), a regrutirali su se i među Hrvatima. - Epitet deli dolazio je ispred imena i prezimena, zabilježeno je npr. deli Šimunović, deli Magdalena i sl. - Kod Poreča ima selo Delići.

Po popisu iz 2001. u Hrvatskoj su Delići većinom Hrvati. Tvrdi se da potječu s područja Sinja i Splita. Srba Delića ima npr. u području Otočca. Izvan Hrvatske ima Delića Bošnjaka u području Tuzle. (Za Srbiju i Crnu Goru nemam podatke).

U Hrvatskoj danas ima oko 3400 Delića, u Zagrebu oko 550, Splitu 500, Rijeci 110, Kaštel Sućurcu i Solinu po 90. Ima ih i u Slavoniji i Lici.

Uglavnom tačno , ali može biti i drugih varijanti nastanka!!

Postoje je prezimena Delač,Delaš,Delec,Delević,Deletović(Deleta ime) , slovenačko Delič , ....

Može biti i od glagola "delati" ili od "deliti"...

Ali ovo što si ti naveo je najverodostojnije!!

Bujko
31.05.2009., 15:54
Bok ljudi. ja bi volio znati sve o Galešićima i Komljenovićima.

U Bosni ima selo Galešići.:)

Cobra_hehe
31.05.2009., 19:32
Hehehe a prezime Herman ako moze objasnjenje. Neznam dali je ovo dobar topik jer prezime nije Hrvatsko ....

Passenger_57
04.06.2009., 16:30
prezime Kordovan?zbunjujuće,ne zvuči mi hrvatski.

joe enter
04.06.2009., 17:14
prezime Kordovan?zbunjujuće,ne zvuči mi hrvatski.

Latinski chorda znači žica!! , e od toga su ti razna prezimena(Korda,Kordić..) , pa i Kordovan!!

Passenger_57
04.06.2009., 18:02
i što bismo po tom mogli zaključiti?nastavak -ovan mi je sumnjiv.

joe enter
04.06.2009., 18:24
i što bismo po tom mogli zaključiti?nastavak -ovan mi je sumnjiv.

Pa otprilike prevod ti je Žicovan!:D , jer postoje i Radovan,Milovan,Dragovan...

Gluskab
04.06.2009., 18:26
Korda na latinski znači kičma,kralježnica-cordata

Gluskab
04.06.2009., 18:27
Možda nešto u stilu Ivica Kičmanović:rofl:

joe enter
04.06.2009., 18:30
Korda na latinski znači kičma,kralježnica-cordata

Može i tako , ali suština je ista , chorda je i tetiva koja drži nešto!

..lat. chorda: žica ← grč. khordḗ..

joe enter
04.06.2009., 18:31
...fr. accord; tal. accordo; njem. Akkord ← srlat. achorda ← lat. accordare: uskladiti ≃ ad- + cor: srce, duša; grč. khordḗ: struna, žica od ovčjeg creva..

Passenger_57
04.06.2009., 19:32
Izgleda da su porijeklom iz negdašnje Vojne krajine,vjerojatno neka vlaška poveznica.

Gluskab
04.06.2009., 19:40
Izgleda da su porijeklom iz negdašnje Vojne krajine,vjerojatno neka vlaška poveznica.

Sto posto,Vlasi od Tokija do Milwokeeya:p

Shain
04.06.2009., 20:12
Odakle je prezime Glavaš?

Zaboravili smo prezime Glavaš.

Glavaši u Hrvatskoj većim su dijelom porijeklom iz Hercegovine (razmjerno ih je najviše u Grudama, BiH). Po popisu iz 2001. (u Hrvatskoj) Glavaši su gotovo u potpunosti Hrvati. Glavaša Srba ima u području Kutine, a ima i Glavaša Bošnjaka.

Glavaša u Hrvatskoj danas ima oko 2100, najviše u Zagrebu oko 350, Osijeku 160, Slavonskom Brodu 130, Splitu 80.

U povijesti je poznat Stanoje Glavaš, Karađorđev suborac u Prvom srpskom ustanku, ali njemu Glavaš nije bilo prezime, nego nadimak jer je bio glavat (tako Piše Sima Milutinović Sarajlija u "Istoriji Srbije", 1888). Oni Srbi koji su tada bili pod turskom vlašću, nisu imali prezimena.

zenčišće
04.06.2009., 20:23
Pažin

joe enter
04.06.2009., 20:32

Glavaši u Hrvatskoj većim su dijelom porijeklom iz Hercegovine (razmjerno ih je najviše u Grudama, BiH). Po popisu iz 2001. (u Hrvatskoj) Glavaši su gotovo u potpunosti Hrvati. Glavaša Srba ima u području Kutine, a ima i Glavaša Bošnjaka.

Glavaša u Hrvatskoj danas ima oko 2100, najviše u Zagrebu oko 350, Osijeku 160, Slavonskom Brodu 130, Splitu 80.

U povijesti je poznat Stanoje Glavaš, Karađorđev suborac u Prvom srpskom ustanku, ali njemu Glavaš nije bilo prezime, nego nadimak jer je bio glavat (tako Piše Sima Milutinović Sarajlija u "Istoriji Srbije", 1888). Oni Srbi koji su tada bili pod turskom vlašću, nisu imali prezimena.

Stanoje Stamatović Glavaš!! , po nekom Stamatu!

Pa verovatno je bio glavat , tj. bio je glavaš među ajducima! , a inekad se obraćalo viđenim ljudima :"Glavati gospodine"!! , i nije imalo veze sa obimom glave!

Prezimena su u Srbiji nastala po naređenju i to po uglavnom rodonačelnikovom imenu sa dodatkom "ić"!!

Ali takođe da nije bilo te tendencije , sin od Stanoja bi nosio prezime Glavaš!

Svi Srbi su imali zadružničke nadimke,brastvenička imena... , ali eto ona nisu postala većinska prezimena kao kod katolika nekih!

Npr.postoji rod nekih Petrovića , i svi se rode od jednog pretka , ali da bi se razlikovali imaju tzv. pod prezimena koja uglavno nisu od manjih rodonačelnika već od plemensko-brastveničkih nadimaka!

Gluskab
04.06.2009., 20:47
Stanoje Stamatović Glavaš!! , po nekom Stamatu!

Pa verovatno je bio glavat , tj. bio je glavaš među ajducima! , a inekad se obraćalo viđenim ljudima :"Glavati gospodine"!! , i nije imalo veze sa obimom glave!

Glavaš je po Bosni,kako sam davno čuo,naziv za ribu Grgeča.

joe enter
04.06.2009., 21:06
Glavaš je po Bosni,kako sam davno čuo,naziv za ribu Grgeča.

Ne znam , samo mislim da po planinskim rekama baš i nema grgeča , ali..:ne zna: , znam da je za grgeča naziv Kostr(ij)eš

Glavatac je npr. staro muško ime , zabeleženo u 13.veku , tako da je verovatno postajalo sa osnovom "glava"više imena Glavoje,Glavatin,Galavašin.... , imaš i prezimena Glavin(j)ić znači po nekom Glavinu ili Glavinji!

Glavaš je može biti i od imena i od statusa , a može biti i riba , ali nekako mislim da ih Hercegovini baš i nema grgeča!

Shain
04.06.2009., 21:11
Ja bih volio znati o Galešićima i Komljenovićima.

Galešići su najvećim dijelom iz okolice Biograda na Moru. Po popisu iz 2001. u Hrvatskoj ih živi oko 570, najviše u Sv. Filipu i Jakovu oko 110, Zadru 80, Zagrebu 70, Splitu 45, Donjim Raštanima 35. - Prezime je vrlo staro, zapisano je već u 14. i 15. st. Nastalo je od starog hrvatskog muškog imena Galeša, a to od nadimka Galeša što je značilo "tamnoput i crnokos muškarac, garavac".

Komljenovići su po popisu iz 2001. u Hrvatskoj gotovo u potpunosti Hrvati. Najvećim su dijelom izbjeglice iz Bosanske krajine. Komljenovića Srba ima u Srednjoj Bosni. - U Hrvatskoj danas živi oko 1400 Komljenovića, i to najviše u Zagrebu oko 300, Novskoj 110, Bjelovaru 70, Rijeci 60, Lipiku 50. - Prezime je nastalo od starog hrvatskog imena Komljen, koje je nastalo od grčkog imena Komnenos.

Gluskab
04.06.2009., 21:14
Ne znam , samo mislim da po planinskim rekama baš i nema grgeča , ali..:ne zna: , znam da je za grgeča naziv Kostr(ij)eš

Glavatac je npr. staro muško ime , zabeleženo u 13.veku , tako da je verovatno postajalo sa osnovom "glava"više imena Glavoje,Glavatin,Galavašin.... , imaš i prezimena Glavin(j)ić znači po nekom Glavinu ili Glavinji!

Glavaš je može biti i od imena i od statusa , a može biti i riba , ali nekako mislim da ih Hercegovini baš i nema grgeča!
U Hercegovini navjerojatnije nema grgeča,iako se u 20. stoljeću svakakvu riblju gamad iz stranih zemalja ubacivalo u rijeke,ne samo u Hercegovini nego i šire. Ne znam za nijednoj Glavoja ni Glavatina,ali se sjećam da je u Srbiji bio prije nekoliko godina neki sudac Glavonjić u procesu protiv ,,vidovite Zorke,,:kava:

Shain
04.06.2009., 21:38
Prezime Herman ako može objašnjenje.

Po popisu iz 2001. Hermani su Hrvati, velikim dijelom iz okolice Čakovca. U Hrvatskoj ih danas živi oko 720, i to najviše u Belici 110, Zagrebu 110, Čakovcu 70, Maloj Subotici 25, Osijeku 20.

U katoličkom su kalendaru dva Hermana (7. IV. i 25. IX.), koji su beatificirani, i to se ime moglo dati bilo kojem katoliku u Europi bez obzira na nacionalnost, pa i Hrvatima. - Od imena Herman nastalo je prezime Herman. Inače, ime Herman njemačkog je porijekla, a složeno je od riječi heri (=vojska) i man (=čovjek).

Bujko
04.06.2009., 21:57

Srbi Glavaši su takođe iz Hercegovine, iz Hodbine jugoistočno od Mostara.

Što se tiče markirane rečenice... ne znam zašto vazda ponavljate istu laž... misliš li da će tako postati istina? Npr. spomenuti hajduk Stanoje Glavaš je imao prezime Stamatović. Porijeklom je bio iz Debra u zapadnoj Makedoniji...

Bila je česta pojava da su doseljenici dobivali nova prezimena po imenu, nadimku ili zanimanju svojih predaka, što ne znači da nijesu imali stara. Primjer je sam Vuk Karadžić koji se predstavljao i kao Stefanović (po ocu), da bi na kraju ipak uzeo staro prezime Karadžić sa kojim mu je i đed došao u Jadar iz Drobnjaka.

Shain
04.06.2009., 22:13
Oni Srbi koji su tada bili pod turskom vlašću, nisu imali prezimena.

Dugo je trebalo da se srpska prezimena stabiliziraju. Srpska lingvistica Milica Grković navodi da je još u 20. stoljeću bilo u Beogradu različitih prezimena rođene braće ("Enciklopedija slavenske onomastike" I. svezak, 2002. g., str. 457).

Dr. Petar Šimunović piše da su Srbi ostali bez prezimena sve do potkraj 19. stoljeća.

Stamatović nije bilo službeno i stabilizirano porodično prezime, nego patronimik. Sin Stanoja Glavaša ne bi se zvao Stamatović, nego vjerojatno Stanojević.

Cobra_hehe
04.06.2009., 22:29
Po popisu iz 2001. Hermani su Hrvati, velikim dijelom iz okolice Čakovca. U Hrvatskoj ih danas živi oko 720, i to najviše u Belici 110, Zagrebu 110, Čakovcu 70, Maloj Subotici 25, Osijeku 20.

U katoličkom su kalendaru dva Hermana (7. IV. i 25. IX.), koji su beatificirani, i to se ime moglo dati bilo kojem katoliku u Europi bez obzira na nacionalnost, pa i Hrvatima. - Od imena Herman nastalo je prezime Herman. Inače, ime Herman njemačkog je porijekla, a složeno je od riječi heri (=vojska) i man (=čovjek).

Ne moze mozda isto biti i slucaj da je povezano sa Her ( gospodin ) man (covjek) pa da je isto oznacavalo pripadnika visokog drustvenog sloja?? ili ne to nagadanje???

Max95
04.06.2009., 22:32
da bi na kraju ipak uzeo staro prezime Karadžić sa kojim mu je i đed došao u Jadar iz Drobnjaka.

kara=tursk.CRN

dzic/dzin=turski.COVJEK

"staro" serbaljsko prezime...:lol:

Max95
04.06.2009., 22:33
Ne moze mozda isto biti i slucaj da je povezano sa Her ( gospodin ) man (covjek) pa da je isto oznacavalo pripadnika visokog drustvenog sloja?? ili ne to nagadanje???

pajdo,tvoji preci su najvirovatnije bili njemci.
nista sramotno,dapace..:mig:

Shain
05.06.2009., 05:33
Dugo je trebalo da se srpska prezimena stabiliziraju. Srpska lingvistica Milica Grković navodi da je još u 20. stoljeću bilo u Beogradu različitih prezimena rođene braće ("Enciklopedija slavenske onomastike", 2002. g.).
Najveći dio Srba dobiva prezime tek stvaranjem jugoslavenske države 1918. (ovo je napisao M. Niškanović u knjizi "Srpska prezimena", Beograd 2004).

Kao prvi sustavni zapisi prezimena u Srba navode se protokoli krštenih iz 1718, umrlih 1719. i vjenčanih 1725, koje je uveo mitropolit Mojsije Petrović pri crkvi sv. Arhangela Mihaila i Gavrila u Beogradu. Drugdje u Srbiji takvi se protokoli (matične knjige) uvode 30-ih godina 19. stoljeća.

Kloki
05.06.2009., 07:45

Hvala na trudu. :top:

ps. danke i tebi Joe. :mig:

Kloki
05.06.2009., 07:53
Jes' u pravu si Šaine! , greška moja!!

Sad sam se setio da se nekom kaže "Lale moj" kad se od milja obraća , ali nije u pitanju hipokristik od nekog posebnog imena , već jednostavno od milja obraćanje(tepanje)! , znači sve što je milo,drago,voljeno....

A čuo si možda kad neko spava , kaže se :"Eno ga lala!" , ali to je profinjeno nežno spavanje , jer deca "lalkaju ili lalaju"!!

I ja sam mislio da je od "lale" tj. od tulipana ali sam našao na temi Koja su bila Hrvatska plemena? sljedeće:

MOGOROVIĆ - LIKA - 13. st.
Babić, Babonožić, Berislavić, Bučić, Budišić, Bukovački, Desislavić, Drašković, Dudulović, Gojčić, Gonešić, Gučić - Jadretinovački, Hlapčić, Hreljac, Jakovčić, Juričić, Jurislavić, Kobačić, Korlatović, Lalković, Lopušić, Lovrenčić, Malić, Mihalić, Mihaljević, Miljević, Miserić, Mitarinić, Mogorić, Nelković, Novaković, Orlović, Paladinić, Petričević, Piričić, Plišković, Požarić, Pribislavić, Radčić (Račić), Radmančić, Sapković, Skoblić, Sladojević, Slavković, Slišković, Sopčić, Sapković, Starac, Sučić, Surotović, Tomašić, Tvrdković, Utišinić (Utišenović, Utješenović?), Vidović, Vitosavić, Vučić, Zoranić, Ždralić, Ždrubač

http://www.forum.hr/showthread.php?t=186550&highlight=lalkovi%E6

Bujko
05.06.2009., 10:34
Dugo je trebalo da se srpska prezimena stabiliziraju. Srpska lingvistica Milica Grković navodi da je još u 20. stoljeću bilo u Beogradu različitih prezimena rođene braće ("Enciklopedija slavenske onomastike" I. svezak, 2002. g., str. 457).

Dr. Petar Šimunović piše da su Srbi ostali bez prezimena sve do potkraj 19. stoljeća.

Stamatović nije bilo službeno i stabilizirano porodično prezime, nego patronimik. Sin Stanoja Glavaša ne bi se zvao Stamatović, nego vjerojatno Stanojević.
Mislim da sam već ovo radio i ponovo ću. Moje prezime je jedno sa ovog spiska (http://en.wikipedia.org/wiki/Banjani). Pouzdano znam da se moj predak tako prezivao prije cca. 250 godina kad je napustio Banjane, koji su bili pod turskom vlašću sve do 1878. godine i Berlinskog kongresa. Kako se to uklapa u markiranu rečenicu ("Oni Srbi koji su tada bili pod turskom vlašću, nisu imali prezimena.")?

Najveći dio Srba dobiva prezime tek stvaranjem jugoslavenske države 1918. (ovo je napisao M. Niškanović u knjizi "Srpska prezimena", Beograd 2004).

Kao prvi sustavni zapisi prezimena u Srba navode se protokoli krštenih iz 1718, umrlih 1719. i vjenčanih 1725, koje je uveo mitropolit Mojsije Petrović pri crkvi sv. Arhangela Mihaila i Gavrila u Beogradu. Drugdje u Srbiji takvi se protokoli (matične knjige) uvode 30-ih godina 19. stoljeća.

Ovo nije tačno. Postoje mnogi srednjovjekovni dokumenti sa popisima prezmena. Npr. u dubrovačkom arhivu postoje dokumenti u kojima se pominju mnogi stanovnici istočne Hercegovine sa svojim prezimenima, takođe i u poveljama srpskih vladara i feudalaca.

Jesu li ovo dolje "stabilizirana" prezimena? Misliš li da Srbi nemaju istorijskih izvora u kojima su zapisana prezimena?:kava:
Gregurići su Hrvati a prezime se bilježi se od 16. st. Razmjerno ih je najviše u području Đurđevca i Perušića. Kod nas ih po popisu iz 2001. živi oko 1500. U području Zagreba ih je oko 300, Zaboka - 80, Gline i Molvi po - 50, Vrbovca 35. - Prezime je nastalo od imena Gregur, koje je oblik imena Grgur, Grga i sl. To je nastalo od latinskoga imena Gregorius, koje je grčkoga porijekla: Gregorios, a znači "oprezan", "budan", "pažljiv".

Šikići su Hrvati. Tvrdi se da su porijeklom s Paga ili Murtera. Na popisu 2001. kod nas je bilo oko 1400 Šikića, najviše u Zagrebu - 350, Rijeci - 140, Murteru 90, Zadru - 80, Gospiću - 40.

Blizu Gospića ima i zaselak Šikići, a Šikići se zove i dio grada Pule. Južno od Karlobaga postoji uvala Šikić-draga, a blizu nje lokalitet Šikić-Dražica. Na otoku Kurbi Veloj postoji lokalitet Šikićev stan.

U Rječniku JAZU/HAZU stoji da je to prezime zabilježeno već u 16. st. u Rijeci, a kasnije i u Motovunu.

Na popisu 2001. u Hrvatskoj je bilo oko 1200 Petrušića. Uglavnom su Hrvati, najvećim dijelom iz Bosanske krajine, a neki iz okolice Dubrovnika. - U Zagrebu ih živi oko 190, Ogulinu 70, Pločama 60, Otriću 35, Osijeku 35, Ogulinu, Ozlju i dr. U srednjoj Bosni ima Srba Petrušića.

Prezime je u 17. st. zabilježeno u hrvatskim urbarima. Izvedeno je od muškoga imena Petruš (što je ime od milja za Petra), ili ženskoga Petruša.

Prezime Vukelić nastalo je od starog hrvatskog imena Vukela (ili Vukelja), a to od imenice "vuk". To je tzv. "zaštitno ime", koje se u staro se doba davalo djetetu u nadi i vjeri da će "vučje ime" uplašiti bolest i druge nesreće u njegovu životu, kao ostatak totemizma i poganstva (slična su imena i prezimena Gujić, Jelenić, Srnec, Lisak, Kunac, Čagalj, Zec, Maček, Gavran, Kraguj, Obad i dr.).

Prezime je zapisano u 17. st. u Podgori kod Makarske, a vjerojatno je starije. Možda je porijeklom iz Bosne jer u njoj ima čitav niz sela i zaselaka s imenom Vukelići. I u Hrvatskoj ima mnogo mjesta s tim nazivom: kod Crikvenice, Ogulina, Perušića, Senja, Dvora, Slunja i Delnica.

Galešići su najvećim dijelom iz okolice Biograda na Moru. Po popisu iz 2001. u Hrvatskoj ih živi oko 570, najviše u Sv. Filipu i Jakovu oko 110, Zadru 80, Zagrebu 70, Splitu 45, Donjim Raštanima 35. - Prezime je vrlo staro, zapisano je već u 14. i 15. st. Nastalo je od starog hrvatskog muškog imena Galeša, a to od nadimka Galeša što je značilo "tamnoput i crnokos muškarac, garavac".

joe enter
05.06.2009., 11:25
Mislim da sam već ovo radio i ponovo ću. Moje prezime je jedno sa ovog spiska (http://en.wikipedia.org/wiki/Banjani). Pouzdano znam da se moj predak tako prezivao prije cca. 250 godina kad je napustio Banjane, koji su bili pod turskom vlašću sve do 1878. godine i Berlinskog kongresa. Kako se to uklapa u markiranu rečenicu ("Oni Srbi koji su tada bili pod turskom vlašću, nisu imali prezimena.")?

Ovo nije tačno. Postoje mnogi srednjovjekovni dokumenti sa popisima prezmena. Npr. u dubrovačkom arhivu postoje dokumenti u kojima se pominju mnogi stanovnici istočne Hercegovine sa svojim prezimenima, takođe i u poveljama srpskih vladara i feudalaca.

Jesu li ovo dolje "stabilizirana" prezimena? Misliš li da Srbi nemaju istorijskih izvora u kojima su zapisana prezimena?:kava:

I ja sam sa tog spiska(samo svež)!! , što bi rekli naši stari:"Oj đevojko iz Banjana , đe krtola rađa rana!":D

Nisu to prezimena , dobro je rekao Šain!
To su brastvenička nazivlja rodova , koja su kasnije postala prezimena u današnjem smislu!
Kad čitaš logično je da liči na prezimena , ali to tada tako nisu shvatali!

Znači ovako , neko npr.se predstavi :"Ja sam Jovan od bratstva(navede sa spiska) od plemena Banjana!

Tad su ljudi živeli u tzv.zadrugama , individualno predstavljanje imenom i prezimenom nije postojalo!

Bujko
05.06.2009., 12:22
Šta je prezime ako nije ime bratstva?

Shain
05.06.2009., 12:27
Hvala puno. Zaboravio sam Borić. To je iz Podgore?

Na popisu 2001. u Hrvatskoj su Borići uglavnom Hrvati. Srba Borića ima u okolici Vinkovaca. Nose ga i Bošnjaci (u narodnoj se pjesmi spominje "prelijepa Borića Begzada"). Danas Borića u Hrvatskoj ima oko 1950, i to najviše u Zagrebu - oko 300, Sisku 100, Križpolju 90, Splitu 70, Rijeci 45.

Prezime je nastalo od imena Boro i znači "Borin sin" ili "mali Boro". Uzima se da je Boro hipokoristik prema Borivoj, Borislav, Borna, Borimir i sl. U korijenu riječi "Boro" značenje je "boriti se".

Prezime je vrlo staro, može se pratiti od 14-og stoljeća.

Aryan
05.06.2009., 13:31
Jel' zna tko što o prezimenu Barlovič (sa Č), naime pročitao sam na stupu (lik prodaje stan u Zagrebu), pa eto neobično prezime, dosad nikad čuo. Slovensko?

Gluskab
05.06.2009., 13:39
Jel' zna tko što o prezimenu Barlovič (sa Č), naime pročitao sam na stupu (lik prodaje stan u Zagrebu), pa eto neobično prezime, dosad nikad čuo. Slovensko?
Najvjerojatnije krivo napisano,masu ljudi brka Č i Ć kod pisanja.

Gluskab
05.06.2009., 13:43
Na popisu 2001. u Hrvatskoj su Borići uglavnom Hrvati. Srba Borića ima u okolici Vinkovaca. Nose ga i Bošnjaci (u narodnoj se pjesmi spominje "prelijepa Borića Begzada"). Danas Borića u Hrvatskoj ima oko 1950, i to najviše u Zagrebu - oko 300, Sisku 100, Križpolju 90, Splitu 70, Rijeci 45.

Prezime je nastalo od imena Boro i znači "Borin sin" ili "mali Boro". Uzima se da je Boro hipokoristik prema Borivoj, Borislav, Borna, Borimir i sl. U korijenu riječi "Boro" značenje je "boriti se".

Prezime je vrlo staro, može se pratiti od 14-og stoljeća.
Ja sam za Borimira(ili Boromira,ne sjećam se točno,davno bilo) čuo jedino na filmu ,,gospodar prstena,,:kava: Ne želim se mješati,ali možeš li ti ijedan podatak napisati na malo ,,normalniji,, način,više po svom,a ne prepisati iz knjiga od slova do slova.

lažni branitelj
05.06.2009., 14:04
a moje je prezime jako jednostavno za skužit.dolazi od jedne tjelesne osobine!

Gluskab
05.06.2009., 14:05
a moje je prezime jako jednostavno za skužit.dolazi od jedne tjelesne osobine!

Kurčagin,kao u Rusa:rofl::lol:

Shain
05.06.2009., 14:39
Karadžić od kara (=turski crn) + džić (=od džin: turski čovjek).

Nema tu nikakvog džina. Zašto pišeš a ne znaš? Pogledaj malo u stručnu literaturu.

Prezime Karadžić postalo je od nadimka Karadža kojim su nazivali tamnoputog i crnokosog čovjeka. Karadžić znači "Karadžin sin" ili "mali Karadža". Riječ "karadža" iz turskog je jezika (turski: karaca), u kojemu znači crnomanjast.

Taj se turski nadimak davao bez obzira na nacionalnost, i mogli su ga dobiti i Hrvati. Po prezimenu se ništa sa sigurnošću ne može zaključiti o čovjekovom porijeklu. U Hrvatskoj danas živi oko 45 Karadžića i većinom su Hrvati: u Zagrebu 16, Splitu, Križevcima, Sinju, Prudnici i Gornjem Laduču po 4, Martinšćici 3 i drugdje.

Blizu Vinkovaca i danas postoji selo Karadžićevo, koje se nekada zvalo Križevci, i u koje su 1920. naseljeni srpski dobrovoljci "solunaši". Oni su nakon Drugog svjetskog rata promijenili ime Križevci u Karadžićevo.

Kloki
06.06.2009., 03:00
Nema tu nikakvog džina. Zašto pišeš a ne znaš? Pogledaj malo u stručnu literaturu.

Prezime Karadžić postalo je od nadimka Karadža kojim su nazivali tamnoputog i crnokosog čovjeka. Karadžić znači "Karadžin sin" ili "mali Karadža". Riječ "karadža" iz turskog je jezika (turski: karaca), u kojemu znači crnomanjast.

Jel istina da prezimena Karadžić i Karačić imaju isto značenje (navodno se u određenim govorima -dž kroz vrijeme pretvorilo u -č)?

Znam da postoje prezimena Karadža i Karača (ali i Karač)...

lažni branitelj
06.06.2009., 08:11
Kurčagin,kao u Rusa:rofl::lol:

pa ne baš iako uopće ne zvuči loše!:top:

joe enter
06.06.2009., 11:27
Jel istina da prezimena Karadžić i Karačić imaju isto značenje (navodno se u određenim govorima -dž kroz vrijeme pretvorilo u -č)?

Znam da postoje prezimena Karadža i Karača (ali i Karač)...

Pa da!! , voleli više naranče nego narandže i eto!:D

Postoji i Karađa(Sinj)!

Shain
06.06.2009., 14:19
Jel istina da prezimena Karadžić i Karačić imaju isto značenje (navodno se u određenim govorima -dž kroz vrijeme pretvorilo u -č)? Znam da postoje prezimena Karadža i Karača (ali i Karač).

Nisam dosad vidio, ali si možda u pravu. Mnoga su se prezimena promijenila kada se netko preselio među stanovnike drugoga narječja ili govora. Je li to slučaj i s prezimenom Karačić (od Karadžić), moglo bi se ustanoviti samo proučavanjem prezimena te porodice u matičnim knjigama unatrag stotinjak i više godina.

Postoji riječ karač (koritelj, grditelj). Postoje i prezimena Karač i Karača, pa se može pretpostaviti da Karačić znači "Karačev/Karačin sin" ili "mali Karač/Karača". Jesu li u matičnim knjigama skrivene kakve promjene tokom vremena, to proučavaju lingvisti onomastičke struke.

joe enter
06.06.2009., 14:26
Nisam dosad vidio, ali si možda u pravu. Mnoga su se prezimena promijenila kada se netko preselio među stanovnike drugoga narječja ili govora. Je li to slučaj i s prezimenom Karačić (od Karadžić), moglo bi se ustanoviti samo proučavanjem prezimena te porodice u matičnim knjigama unatrag stotinjak i više godina.

Postoji riječ karač (koritelj, grditelj). Postoje i prezimena Karač i Karača, pa se može pretpostaviti da Karačić znači "Karačev/Karačin sin" ili "mali Karač/Karača". Jesu li u matičnim knjigama skrivene kakve promjene tokom vremena, to proučavaju lingvisti onomastičke struke.

Jesi li ti to sam izveo Karača kao grditelja , ili je zaista postojalo "takvo zvanje,zanat..."!:D

Biće da je Karača i Karadža jedno te isto!

Shain
06.06.2009., 14:47
Jesi li ti to sam izveo karača kao grditelja, ili je zaista postojalo takvo zvanje, zanat? Biće da je Karača i Karadža jedno te isto!

Joe, zar se nisi već uvjerio da ja ne pišem neprovjerene podatke? Riječ karač napisana je u Novom zavjetu (Beograd 1938, str. 196):

"Ako su nam dakle tjelesni očevi naši karači, i bojimo ih se, kako da ne slušamo oca duhova, da živimo."

Možda je Karačić nastalo od riječi "karak" (=vrsta morskog puža), ili "karača" (=kadulja), ili "karaca" (=kočija). To ne možemo odgonetnuti ni ti ni ja, nego samo onomastičari.

joe enter
06.06.2009., 15:46
Joe, zar se nisi već uvjerio da ja ne pišem neprovjerene podatke? Riječ karač napisana je u Novom zavjetu (Beograd 1938, str. 196):

"Ako su nam dakle tjelesni očevi naši karači, i bojimo ih se, kako da ne slušamo oca duhova, da živimo."

Možda je Karačić nastalo od riječi "karak" (=vrsta morskog puža), ili "karača" (=kadulja), ili "karaca" (=kočija). To ne možemo odgonetnuti ni ti ni ja, nego samo onomastičari.

Znam da se držiš svega toga , nego sam mislio oko objašnjenja da je prezime moglo oko "grditelja" nastati!

Postoji mesto(selo) u Bosni(rs) "Karač!! !

Postoji i prezime Karać , e ono mi je više za "grditelja" nego Karač(a) , mada čisto sumnjam!

Risto Karać, iz Australije, želeo bi da sazna što više o poreklu svog prezimena. Poreklom su iz sela Mutnice kod Zenice u Bosni. Krsna slava porodice je Sv. prorok Ilija. Ovo selo je, po svoj prilici, njihova matica, mada ih ima i u drugim mestima, ali u znatno manjem broju. To su sela Vraca, Osečenik i Gorica. U poslednjem građanskom ratu svi Karaći su se raselili po čitavom svetu.
Među srpskim prezimenima za pravoslavne eparhije u Bosni s kraja 19. veka našli smo Karaće zabeležene u sledećim krajevima: Varcar-Vakufu (Mrkonjić Grad), Vrbljani-Gerzovo, Prnjavor i Smrtići-Prnjavor. Svugde slave samo jednu slavu - Sv. proroka Iliju.
Samog prezimena Karać zaista nema mnogo. O njegovom kretanju eventualno mogu poslužiti kao dokaz samo neki toponimi zabeleženi u raznim monografijama u Bosni: na Glasincu, u selu Nepravdići, postoji Karačića brdo, a u susednim Primčićima, gde ima mešovitog srpskog i muslimanskog stanovništva postoji šuma i ispaša Karaćevo brdo. Ovi Srbi su poreklom iz Stare Hercegovine i Pive. Zatim, u oblasti Visokog u centralnoj Bosni ima Karaća u selu Monjari (zaselak Trešnjica). Tu ima i katolika Sogovića-Karaća koji su - prema M. Filipoviću - poreklom od Fojnice.
Interesantno je da Erdeljanović, u "Staroj Crnoj Gori", beleži mesto Karuč, u Crmnici, i izumrle Radanoviće. Oni su bili Ćeklići (iz istoimenog plemena), od starih Zećana, srpskog stanovništva ili po crkvi Sv. Ćekle (Tekle) u Bjelopavlićima. NJihova plemenska slava je Sv. Ilija, a prisluga Šćepandan ili Spasovdan.

Shain
06.06.2009., 16:13
Pozdrav! Što mi možete reći o prezimenima Premor i Kuznar? Hvala svima unaprijed.

Po popisu iz 2001. u Hrvatskoj živi 44 Premora, u Zagrebu 23, Vukancima 7, Zlataru 4, Malim Grabičanima 3, zatim u Koprivnici, Krapini, Zaboku, Maloj Mučni, Vinipotoku i dr. - Naizgled, može se reći da je prezime nastalo od riječi "premor" ("premoriti se"), ali to nije sigurno jer je prezime Premor možda samo adaptirano prezime "Premerl" ili "Premeru", kojih također ima u Hrvatskoj (oko 100 osoba). Odgovor na to mogu dati onomastičari.

Nijedan Kuznar nije popisan u Hrvatskoj 2001. (možda nisu bili kod kuće u vrijeme popisa, ili su kasnije doselili). To prezime nisam našao ni u drugim priručnicima.

drsasa
06.06.2009., 16:37
Pozdrav. Otac mi je Srbini iz okoline Valjeva i nosim njegovo prezime Martić. Majka je Slavonka, Hrvatica sa prezimenom Rukavina. Njen otac je kao dete doseljen i Vlaškog polja u Lici.
Znam da Martića i Rukavina ima i sa jedne i sa druge strane, ali o praporeklu familija ne znam mnogo. Zna li neko? :)

Shain
06.06.2009., 17:05
Prezime Pažin?

U Hrvatskoj su Pažini po popisu iz 2001. uglavnom Hrvati. Tvrdi se da su porijeklom iz Istočne Hercegovine (npr. iz Stolca). Srba Pažina ima u Zapadnoj Bosni.

Onomastičarima je nepoznat postanak i značenje tog prezimena (tako stoji u Rječniku JAZU/HAZU). U Hrvatskoj danas ima oko 480 Pažina, najviše u Zagrebu oko 130, Metkoviću 30, Jakšiću 25, Velikoj Kopanici 20, Požegi 20.

paradzik
07.06.2009., 00:08
Bog, slučajno sam naletio na ovu temu, pa me interesuje značenje prezimena Paradžik, tj što piše u knjigama kao što su hrvatski prezimenik i sl.

Moja neka istraživanja su pokazala da se prezime ili riječ paradzik pojavljuje u istocnoj njemačkoj i poljskoj.

Izvorno na ovim našim prostorima potiče sa sjeverne strane biokova na potezu imotski - grude - ljubuski

Neki izvori povezuju prezime sa turskom riječi arpadžik, što znači luk, no kako sam gore naveo prezime se pojavljuje u dijelovima europe gdje nije bilo turcizma.

slicna ili srodna prezimena
Paradžiković (bih), paradzinski (pol), paradzinek (pol), paradzayi (DE)

vise ovdje (http://search.ancestry.com/cgi-bin/sse.dll?gl=ROOT_CATEGORY&rank=1&new=1&so=3&MSAV=0&msT=0&gss=ms_r_f-2&gsln=paradzik&ne=2)

dijete
07.06.2009., 00:43
Molim podrijetlo prezimena Lenac ( Senj ). Hvala unaprijed!!

Shain
07.06.2009., 05:54
Prezime Kordovan?

Kordovan je fina kozja ili ovčja koža nazvana po španjolskom gradu Cordobi, u kojemu se nekada izrađivala. Za majstore koji su je kod nas izrađivali upotrebljavao se turcizam kordovandžije. Poznat je bio dubrovački i skopski kordovan. Riječ kordovan (kao koža) u hrvatskom rječniku zabilježena je već u 17. stoljeću.

Prezime Kordovan vjerojatno je nastalo prema zanimanju kordovandžija. Po popisu iz 2001. u Hrvatskoj je živjelo samo 11 osoba s tim prezimenom, po 5 u Pleternici i Požegi i 1 u Oriovcu.

Kloki
07.06.2009., 18:37
Shain, jel može prezime SUNARA? Ne mora odmah, neg kad stigneš...

Hvala

djubrex
09.06.2009., 16:58
Jel može Kasumović, Gulić, Petrinjak, Begovac, Šustić?

joe enter
09.06.2009., 17:18
Bog, slučajno sam naletio na ovu temu, pa me interesuje značenje prezimena Paradžik, tj što piše u knjigama kao što su hrvatski prezimenik i sl.

Moja neka istraživanja su pokazala da se prezime ili riječ paradzik pojavljuje u istocnoj njemačkoj i poljskoj.

Izvorno na ovim našim prostorima potiče sa sjeverne strane biokova na potezu imotski - grude - ljubuski

Neki izvori povezuju prezime sa turskom riječi arpadžik, što znači luk, no kako sam gore naveo prezime se pojavljuje u dijelovima europe gdje nije bilo turcizma.

slicna ili srodna prezimena
Paradžiković (bih), paradzinski (pol), paradzinek (pol), paradzayi (DE)

vise ovdje (http://search.ancestry.com/cgi-bin/sse.dll?gl=ROOT_CATEGORY&rank=1&new=1&so=3&MSAV=0&msT=0&gss=ms_r_f-2&gsln=paradzik&ne=2)

Paradžik je od "tur. pare cik ← pers. pāre: komad" , ovde na balkanu znači isto=komad! , a ovo "c(č)ik" je nastavak iz turskog na persijsku reč!

Sticaj okolnosti je sličnosti i istog značenja Paradžik i Arpadžik , ali oba naziva predstavljaju luk , mada baš Paradžik sam je onaj koji komada , ili rasparuje, uparuje nešto ili nekoga!

paradzik
09.06.2009., 17:57
Paradžik je od "tur. pare cik ← pers. pāre: komad" , ovde na balkanu znači isto=komad! , a ovo "c(č)ik" je nastavak iz turskog na persijsku reč!

Sticaj okolnosti je sličnosti i istog značenja Paradžik i Arpadžik , ali oba naziva predstavljaju luk , mada baš Paradžik sam je onaj koji komada , ili rasparuje, uparuje nešto ili nekoga!

Zahvaljujem na trudu, sa slicnim objasnjenem sam upoznat ranije, vjerujem da je isto iz anicevog rijecnika. No kako objasniti pojavljivanje prezimena Paradzik kod poljaka i nijemaca?? Tamo nema turcizma???

Gluskab
09.06.2009., 18:29
Zahvaljujem na trudu, sa slicnim objasnjenem sam upoznat ranije, vjerujem da je isto iz anicevog rijecnika. No kako objasniti pojavljivanje prezimena Paradzik kod poljaka i nijemaca?? Tamo nema turcizma???

Možda i ima. Poljski vladari su prije par stoljeća naseljavali grupe Tatara kao svoje vojnike-plaćenike i davali im posjede tamo za zasluge u ratovima. Jedan dio tih Tatara se davno asimilirao,pa ta prezimena u Poljskoj mogu dolaziti od njih(tatarski jezik spada u turske jezike i kao i turski,ima dosta arapskih i perzijskih riječi). U Njemačku su to prezime mogli donijeti Poljaci koji su masovno doseljavali u 19. stoljeću kao rudari u Njemačku.

joe enter
09.06.2009., 18:33

Ne znam , ali ovaj Paradžik na Balkanu je od ovoga što sam napisao !!

E sad možemo pretpostaviti da ti Nemački i Poljski Paradžici , uopšte nije od tog značenja , već sasvim drugo!

Npr.oni kako vidim na onom tvom linku nemaju Ž , tj. ono dz u prezimenu nije uopšte dž-glas , već izgleda da se odovojeno izgovara dva glasa d i z!!

Pa možemo da zaključimo , da je taj Poljak i Švabo zapravo onaj koji "paradira"!Parad-zik
Mada ovo Parad može značiti neko izvedeno ime poljsko npr.od Petra....:ne zna:

Jer postoje prezimena poljska Gradzik , Padzik , Prawdzik ..... , pa je Paradzik onaj koji paradira , ili jedostavno što će pre biti istina , jednostavno neko izvedeno poljsko ime sa prisvojnim sufiksom!

Valjda!!??:D

kladivec
09.06.2009., 18:43
prezime bahlen

Shain
09.06.2009., 19:32
Recimo prezime Đurišić, ima nešto malo katolika.

Po popisu iz 2001. u Hrvatskoj su Đurišići velikom većinom Hrvati a u manjem broju Crnogorci. Ima ih ukupno oko 130. Najviše ih živi u Zagrebu i Levanjskoj Varoši po 15 a u Rijeci, Osijeku i Dalju po 10.

Prezime je nastalo od imena Đuriša i znači Đurišin sin ili mali Đuriša. Ime Đuriša nastalo je od imena sveca Georgiosa, koji je jedan od najpoznatijih kršćanskih svetaca. To ime na grčkom jeziku znači ratar, zemljoradnik, a preuzeto je i u latinski jezik u obliku Georgius. Od tog je imena nastalo Đurađ, a od njega su imena od milja Đuro, Đuriša, Đuka, Đukan i dr.

Shain
12.06.2009., 08:25
Prezime Sunara? Hvala.

Sunare su Hrvati. Smatra se da su porijeklom iz okolice Drniša. Po popisu iz 2001. u Hrvatskoj ih je bilo oko 400, najviše u Splitu oko 170, Unešiću, Šibeniku i Zagrebu po 25, Kaštel Sućurcu 20.

U Rječniku JAZU/HAZU zapisano je prezime Sunarić iz 1563. godine. Sunara je vjerojatno nastalo skraćivanjem toga prezimena (kao što je prezime Šeneta postalo od Šenetić, Čaleta od Čaletović, Kužina od Kužinović i sl.). Nisam našao značenje i porijeklo toga prezimena, a pretpostavljam da je u vezi sa starim, već zaboravljenim hrvatskim muškim imenima Sunajko ili Sunaj.

Shain
16.06.2009., 13:54
Pozdrav, je li netko možda zna nešto o prezimenu Vlahović? Tnx.

Teško je razlikovati prezimena postala od riječi Vlah (=Romej, stočar i dr.) i Vlaho (=muško ime Blazije/Vlasije). Obično se smatra da su prezimena Vlahutin, Vlaho i Vlahušić postala od imena Vlaho, a Vlahović, Vlahov, Vlašić, Vlahinić, Vlajnić i dr. od riječi Vlah.

Riječ Vlah postala je od imena keltskog plemenskoga saveza Volčana, koji je živio na jugu Galije. Na Balkanskom polutoku i susjednim krajevima ta je riječ primila brojna druga značenja.

Po popisu stanovništva u Hrvatskoj Vlahovići su uglavnom Hrvati. Porijeklom su većinom iz područja Ploča, a neki tvrde da su iz Istočne Hercegovine. Rijetko su Crnogorci, a Srba Vlahovića ima u području Kutine. U Hrvatskoj Vlahovića ima oko 2600, najviše u Zagrebu oko 400, Kominu kod Ploča 150, Samoboru 110, Bjelovaru 80, Splitu 70.

Maxes
16.06.2009., 15:48
Molio bih nešto o prezimenu Lasić ako može... svaka informacija dobrodošla...

Kloki
17.06.2009., 06:56
Sunare su Hrvati. Smatra se da su porijeklom iz okolice Drniša. Po popisu iz 2001. u Hrvatskoj ih je bilo oko 400, najviše u Splitu oko 170, Unešiću, Šibeniku i Zagrebu po 25, Kaštel Sućurcu 20.

U Rječniku JAZU/HAZU zapisano je prezime Sunarić iz 1563. godine. Sunara je vjerojatno nastalo skraćivanjem toga prezimena (kao što je prezime Šeneta postalo od Šenetić, Čaleta od Čaletović, Kužina od Kužinović i sl.). Nisam našao značenje i porijeklo toga prezimena, a pretpostavljam da je u vezi sa starim, već zaboravljenim hrvatskim muškim imenima Sunajko ili Sunaj.

Jel moguće da je sunar onaj koji "suneti"?

tur. sünnet - eng. circumcision - hrv. obrezanje

Kod židova osoba zadužena za taj zadatak se zove mohel, jel toga ima uopće kod muslimana?

Ne znam jel ima u Bošnjaka prezime Sunar ili Sunarić/Sunarović. Ako nema onda ova teorija pada u vodu...:D

Shain
17.06.2009., 07:55
Otac mi je iz okoline Valjeva i nosim njegovo prezime Martić. Majka je Slavonka sa prezimenom Rukavina. O praporeklu familija ne znam mnogo. Zna li neko?

U Hrvatskoj živi oko 2500 Martića a najčešće su Hrvati. Neki su od njih porijeklom iz Doboja, Posušja, Rame i Neuma. U Zagrebu ih je danas oko 500, Slavonskom Brodu 300, Splitu 100, Sesvetama 70 itd. Rijetko su Srbi (npr. u Kninu). Prezime je izvedeno iz kršćanskog žen. imena Marta (neka su prezimena nastala od Martin ili Marto). Može se pratiti od 18. st.

Rukavine su Hrvati, a danas ih u Hrvatskoj ima oko 3700. Porijeklom su uglavnom iz Gospića i Perušića. U Zagrebu ih je oko 850, u Gospiću i Rijeci po 200, Perušiću i Sv. Jurju po 80. Prezime dolazi od nadimka Rukavina (=velik, širok rukav), što se davao osobi koja je nosila odjeću s takvim rukavima. Prati se od 18. st.

lava72
17.06.2009., 11:26
Poštovani Shaine, molim te da mi kažeš o podrijetlu prezimena Dobroslavić.

Zanima me najstariji zapis, odakle dolaze, te eventualno ako imaš saznanja gdje bi se mogao pronaći grb obitelji, pošto mi je to velika želja imati. Znam da se spominju u Dubrovniku i da smo nekada bili plemićka obitelj, ali ne više od toga.

Unaprijed zahvaljujem.

Shain
17.06.2009., 12:19
@ lava72

Prezime Dobroslavić dolazi u Dubrovniku kao vlasteosko u 13. st. Zabilježen je Vito Dobroslavić, član Velikog vijeća 1253. g. Zapisano je i kao pučko prezime, npr. Stephanus Dobroslauich, postolar u Budvi 1359. g. U "Hrvatskom biografskom leksikonu" ne spominje se nijedan Dobroslavić. Prezime je nastalo po ocu Dobroslavu.

Kod nas je 2001. živjelo oko 60 Dobroslavića: u Dubrovniku oko 18, Slanom - 15, Brašini - 10, Čibači - 8, Rožatu - 3, Novoj Mokošici - 2.

Nemam podatke o grbu, a ovdje imaš najstarije zapise koje sam pronašao u Rječniku JAZU/HAZU.

Pavo B.
17.06.2009., 21:58
Jel moguće da je sunar onaj koji "suneti"?

tur. sünnet - eng. circumcision - hrv. obrezanje

Kod židova osoba zadužena za taj zadatak se zove mohel, jel toga ima uopće kod muslimana?

Ne znam jel ima u Bošnjaka prezime Sunar ili Sunarić/Sunarović. Ako nema onda ova teorija pada u vodu...:D

Sumnjam, posto kod muslimana to nije pozicija kao moyel koja zahtjeva i medicinsku i vjersku naobrazbu. Kod Bosnjaka je tu funkciju nekad najcesce obavljao brijac. Naravno, tu se radi o brijacu u tadasnjem smislu, koji bi uz brijanje i pustao krv, namjestao kosti, i slicne manje medicinske zahvate. prezime koje kod Bosnjaka pokazuje da je predak se bavio sunecenjem je Berber ili Berberović.

Nis
18.06.2009., 00:32
Pozdrav komsije,

zamolio bih vas za malu pomoc. Naime, poreklom sam ili sa Braca (Bol) ili sa Visa (Komiza), pa da li neko zna adresu (ukoliko postoji uopste) na kojoj bih mogao da pogledam spisak domacinstava ili neki crkveni arhiv, u pitanju je otprilike 1750 - 1800 godina.. Inace, prezivam se Marinkovic, a predak moj koga trazim zvao se Marinko :-) (a kako drugacije)..

Hvala unapred....

Shain
18.06.2009., 07:10
Molim podrijetlo prezimena Lenac. Hvala unaprijed!

Lenci su Hrvati, najvećim dijelom s područja Rijeke. Po popisu stanovništva u Hrvatskoj ih danas živi oko 430. Najviše u Rijeci oko 180, u Zagrebu 15, Kastvu, Ičićima i Lovranu po 8.

Prezime Lenac nastalo je od nadimka Lenac, koji je izveden od pridjeva "lijen" (Prema "Etimologijskom rječniku..." dr. Petra Skoka). Jekavski je oblik "lijenac" (=lijenčina).

Značenje prezimena malo je nezgodno, ali ima puno nezgodnijih.

Pavo B.
18.06.2009., 07:20
Pozdrav komsije,

zamolio bih vas za malu pomoc. Naime, poreklom sam ili sa Braca (Bol) ili sa Visa (Komiza), pa da li neko zna adresu (ukoliko postoji uopste) na kojoj bih mogao da pogledam spisak domacinstava ili neki crkveni arhiv, u pitanju je otprilike 1750 - 1800 godina.. Inace, prezivam se Marinkovic, a predak moj koga trazim zvao se Marinko :-) (a kako drugacije)..

Hvala unapred....

Letimican pogled u telefonski imenim pokazuje da Marinkovica ima i u Bolu i u Komizi. Tesko da ces otkriti pretka samo tako. Moras vjerovatno unazad kroz dokumente sve pretke traziti da bi bio siguran da pratis pravo stablo. Inace, velikan hrvatske litarature Ranko Marinkovic je iz Komize. Da ti nije rod? :D

http://hr.wikipedia.org/wiki/Ranko_Marinkovi%C4%87

lava72
18.06.2009., 20:34
@Shain: Hvala najljepša.

djubrex
19.06.2009., 13:49
Circotta?

300
19.06.2009., 19:07
evo javljam se da vas zamolim za pomoć,ili da vas upitam za vaša saznanja...znači zanimala bi me 2 prezimena:

Slunjski - nastalo prema mjestu (Slunj),a u povijesti se vjeruje da je proizašlo iz prezimena Zrinski,tijekom podjele na više obitelji...,negdje još postoje izvori da je prezime porijeklom iz Italije...

Gašpar - dolazi od riječi "gasparo" što je u staroj Perziji značilo trgovac...,pa vjerojatno su mu od tamo i korijeni,tijekom povijesti se prvi puta spomenulo za vrijeme Bbitke kod Sigeta,a to prezime je dosta često bilo ime i upravo je iz imena poteklo...

...to su neke inforamcije koje sam uspio skupiti,pa bi me zanimalo da li je itko voljan pomoći,pogotovo ljudi koji doma imaju te knjige ili možda neki pristup arhivi,dosta mi je bitno da saznam podrijetla...pa ako ništa da li itko može ovo navedeno o prezimenima potvrditi ili negirati...hvala unaprijed...

Nis
19.06.2009., 21:03
Moras vjerovatno unazad kroz dokumente sve pretke traziti da bi bio siguran da pratis pravo stablo. Inace, velikan hrvatske litarature Ranko Marinkovic je iz Komize. Da ti nije rod?

Moze biti :) ionako ima onih Marinkovica koji tvrde da smo svi nosioci istog prezimena familija...

A za ovo drugo znam, zapravo smislio sam kako cu ga naci... Taj moj predak (skurdjel) se ozenio tek kada se sa Braca ili Visa doselio ovde, a ovde se u crkvenim knjigama obavezno upisuje ime oca, majke, datum i mesto rodjenja, pa sad jos samo ostaje da pretresem 3 tone tih prasnjavih knjiga koje su komunisti 45-te zaplenili. Pa nakon toga, pravac jedno ili drugo ostrvo pa tamo obilazak crkava i manastira/samostana. Taman da vidim ujaka koji zivi na Bracu :-)

Shain
21.06.2009., 08:06
Prezime Bahlen?

U "Enciklopediji hrvatskih prezimena" piše da su Bahleni Hrvati i da ih po popisu iz 2001. u Hrvatskoj živi oko 150. Najviše u Belovaru (kraj Zagreba) oko 50, Zagrebu 25, Moravčama 15, Ivanić Gradu 8, Novoselcu 6. - U priručnicima koje imam (P. Skok i P. Šimunović) porijeklo i značenje prezimena Bahlen se ne objašnjava. Možda ti netko drugi nađe više.:misli:

cxfan
22.06.2009., 01:46
Dobio sam prezime PADJAN koje je najvejrojatnije u orginalu PAĐAN. Jer je WW2 pomutio i uništio živote mojih predaka nemam nikakve informacije odakle mi to prezime što znači itd.

Puno Vas molim za pomoč u odkrivanju porekla značenja i možda i odkrivanja krajeva gdje ima to prezime.

ps bio sam u selu Padjani prije Knina ali na grobju i po pričanju ljudi koji tamo žive nema mog prezimena tamo.

joe enter
22.06.2009., 04:19
Dobio sam prezime PADJAN koje je najvejrojatnije u orginalu PAĐAN. Jer je WW2 pomutio i uništio živote mojih predaka nemam nikakve informacije odakle mi to prezime što znači itd.

Puno Vas molim za pomoč u odkrivanju porekla značenja i možda i odkrivanja krajeva gdje ima to prezime.

ps bio sam u selu Padjani prije Knina ali na grobju i po pričanju ljudi koji tamo žive nema mog prezimena tamo.

a jezičkog hrvatkog portala!

pađènija

pađènija ž

pov. (u Srbiji) obvezatan rad, ob. prema manastiru; rabota, kuluk, tlaka

♦ pr. (prema zanimanju): Pȁdjen (110, Rijeka, Zagreb), Pȁđen (470, Ogulin, Primorje, Lika, Banovina, Kordun)
◊ top.: Pađénovac (Primorje); (naselje): Pȁđene (Knin, 561 stan.)

✧ lat. *pagīnus ← pagus: selo

Padjan,Pađan,Padjen,Pađen je jedno te isto prezime , tj. značenje je isto u varijacijama oko promena a u e!

Kloki
22.06.2009., 04:45
Kako se na hrv. izgovara mađarsko prezime Tichy?

Shain
22.06.2009., 04:55
Molio bih nešto o prezimenu Lasić ako može.

Lasići su Hrvati, najvećim dijelom porijeklom iz Hercegovine (npr. iz Širokog Brijega). Po popisu iz 2001. u Hrvatskoj ih danas živi oko 1500, najviše u Zagrebu oko 300, Krivodolu kraj Sinja 140, Splitu 120, Šumetu kraj Imotskog 50, Đakovu 50.

Ne može se reći da su svi Lasići istoga porijekla, u Konavlima je bilo pleme Lasića. - Prezime je možda nastalo od nadimka Lasa, koji znači "lasica".

Magor
22.06.2009., 07:22
Kako se na hrv. izgovara mađarsko prezime Tichy?

Tihi

Shain
22.06.2009., 08:29
Zanimala bi me dva prezimena: Slunjski i Gašpar. Hvala unaprijed.

Nadimak Slunjski, koji je postao prezime, zabilježen je u Senju 1521. (knez Juraj Slunjski), i od tada se prati u izvorima. Knezovi Frankopani imali su kao porodični atribut Slunjski, ali to ne znači da su svi s prezimenom Slunjski bili u srodstvu s Frankopanima. Prezime je samostalno izvedeno od imena grada Slunja, a nije proizašlo iz prezimena Zrinjski. - Slunjski su Hrvati. Danas u Hrvatskoj ima oko 1100 osoba s tim prezimenom, najviše u Radovanu kraj Ivanca 180, Zagrebu 160, Varaždinu 130, Novom Marofu 80, Podbelskom Završju 40.

Prezime Gašpar nastalo je od imena Gašpar, koje se nalazi u kršćanskom kalendaru kao ime jednoga od sveta tri kralja, i među imenima kršćanskih naroda (latinski Casparus, njemački Kaspar, talijanski Gasparo, francuski Gaspard, engleski Caspar, češki Kašpar itd.). - Danas u Hrvatskoj živi oko 1600 Gašpara, najviše u Zagrebu oko 300, Velikom Prologu 120, Splitu 80, Sinju 50, Osijeku 45. Osobe s ovim prezimenom najčešće su Hrvati, a ima i Mađara (npr. u području Osijeka). - Značenje imena Gašpar nije sigurno, jedni pretpostavljaju da znači "rizničar" (iz aramejskog Ghizbar) a drugi "koji ima u sebi sjaj" (iz perzijskog Gathaspar). :five:

300
22.06.2009., 09:27
Nadimak Slunjski, koji je postao prezime, zabilježen je u Senju 1521. (knez Juraj Slunjski), i od tada se prati u izvorima. Knezovi Frankopani imali su kao porodični atribut Slunjski, ali to ne znači da su svi s prezimenom Slunjski bili u srodstvu s Frankopanima. Prezime je samostalno izvedeno od imena grada Slunja, a nije proizašlo iz prezimena Zrinjski. - Slunjski su Hrvati. Danas u Hrvatskoj ima oko 1100 osoba s tim prezimenom, najviše u Radovanu kraj Ivanca 180, Zagrebu 160, Varaždinu 130, Novom Marofu 80, Podbelskom Završju 40.

Prezime Gašpar nastalo je od imena Gašpar, koje se nalazi u kršćanskom kalendaru kao ime jednoga od sveta tri kralja, i među imenima kršćanskih naroda (latinski Casparus, njemački Kaspar, talijanski Gasparo, francuski Gaspard, engleski Caspar, češki Kašpar itd.). - Danas u Hrvatskoj živi oko 1600 Gašpara, najviše u Zagrebu oko 300, Velikom Prologu 120, Splitu 80, Sinju 50, Osijeku 45. Osobe s ovim prezimenom najčešće su Hrvati, a ima i Mađara (npr. u području Osijeka). - Značenje imena Gašpar nije sigurno, jedni pretpostavljaju da znači "rizničar" (iz aramejskog Ghizbar) a drugi "koji ima u sebi sjaj" (iz perzijskog Gathaspar). :five:

fala na odgovorima...dal je ikako moguće da nađem pravo prijeklo prezimena,moguće je tražiti po raznim matičnim knjigama i sličnom...

Magor
22.06.2009., 11:19
Danas u Hrvatskoj živi oko 1600 Gašpara, najviše u Zagrebu oko 300, Velikom Prologu 120, Splitu 80, Sinju 50, Osijeku 45. Osobe s ovim prezimenom najčešće su Hrvati, a ima i Mađara (npr. u području Osijeka).

To nije slučajno, naime, Gáspár (čita se: gašpar) je često prezime i ime među Mađarima (72. mjesto na top listi prezimena) i Ciganima. U srednjem vijeku ime Gáspár živi svoju renesansu, danas nije prepopularno kod nas.

mirjana7
22.06.2009., 14:29
dali bi mi netko mogao reči porijeklo prezimena Štignjedec...Koliko znam u hr.ih ima samo u sv.ivan zelina..ponekim mojim saznanjima moralo bi biti slovačkog podrijetla

Shain
22.06.2009., 18:18
Odakle potječu prezimena tipa Jelica, Marica, Letica, Slavica? Znaš li nešto o njihovu nastanku?

Prezimena na -ica proširena su uglavnom na dalmatinskom kopnu i po Hercegovini (čine 3% ukupnih prezimena na tome području): Škarica, Radica, Perica, Veselica, Lozica, Dragušica, Zorica, Potrebica, Sikirica, Komarica, Aralica, Opsenica, Lakomica, Medenica, Gabelica, Letica, Vitezica, Malenica, Pavlica i sl.

Prije nego što su postala prezimena, to su bila imena od milja (hipokoristici), a u tim su se krajevima takva imena tvorila nastavkom -ica.

Ta bi ista prezimena u nekom drugom kraju (gdje se imena od milja tvore nastavkom -ić) glasila: Škarić, Radić, Perić, Veselić, Lozić, Dragušić, Zorić, Potrebić i sl.

Neka od takvih prezimena nastala su od prezimena na -ić, npr. Slavica je nastalo skraćivanjem prezimena Slavičić.

despina
22.06.2009., 22:30
Znate li možda od kuda prezime Fijan ??

Shain
23.06.2009., 10:05
@ skig

Nijedan Kuznar nije popisan u Hrvatskoj 2001. (možda nisu bili kod kuće u vrijeme popisa, ili su kasnije doselili). To prezime nisam našao ni u drugim priručnicima.

Pišeš Kuznar a misliš na Kužnar, samo na tipkovnici nemaš slovo ž. Trebao bi srediti ta slova.

Kužnari su na popisu 2001. bili kod kuće. Popisano ih je 52, Najviše u Zabočkoj Dubravi 28, Sisku 6, Zaboku i Vratnu (kraj Cestice) 5, Oroslavju 3 i dr. Vjerojatno je to isto prezime koje i Kužner, a s njim su na popisu bile ukupno 4 osobe (u Hlevnici i Vojsaku). - Porijeklo i značenje prezimena nije objašnjeno.

cxfan
23.06.2009., 19:53
KUŽNARA IMA DOSTA U SLO! Ja jih znam bar jedno 10

KatyxD
24.06.2009., 15:10
jel mi možete reć išta o prezimenu Duran???!!! :D

Kloki
24.06.2009., 15:35
jel mi možete reć išta o prezimenu Duran???!!! :D

1. Hipokoristik od poljskog i češkog osobnog imena DURA.

2. DURAN - lat. izdržljiv, otporan.

Surname: Duran

This interesting name is of Norman origin, introduced into England after the Conquest of 1066 as the personal name "Durant", it is recorded in the Domesday Book of 1086 as "Durandus", and derives from the Olde French "durant" meaning "enduring", from "durer", to endure, last, itself from the Latin "durus", hard, firm.

KatyxD
24.06.2009., 15:43
dakle u obzir dolazi poljsko češko ili pak romansko podrijetlo.../falla na odgovoru:eek:// vidjela sam negdje da se tako preziva jedan Francuz ...još sam čula i poveznicu da je i talijanskog podrijetla,imaju i oni riječ ''durante''..isto znači što i u franc ''durant''...tko će znati onda...:confused:

300
24.06.2009., 17:29
@ Shain - sorry kaj te opet gnjavim,al ak možeš pogledat samo još za 2 prezimena Leš i Halozar...btw. ti imaš doma knjigu s tim,pa pogledaš ili...?

Banyyy
26.06.2009., 13:07
Pozz ljudi sori ako sam fulo forum...Zanima me kojemu narodu (Hrvatsko, bosansko...itd) pripada prezime "memedović"?

Kloki
26.06.2009., 17:40
Pozz ljudi sori ako sam fulo forum...Zanima me kojemu narodu (Hrvatsko, bosansko...itd) pripada prezime "memedović"?

Prezime pripada SAMO onom tko ga nosi a ne nekom narodu...

Memedović - patronimik, pretpostavljam da je nastalo od osobnog imena Mehmed...

Često se izostavlja H: Alilović, Asanović, Ibraimović, Adžić (?), Ečimović, Batijarević...

Jastreb01
26.06.2009., 18:43

Često se izostavlja H: Alilović, Asanović, Ibraimović, Adžić (?), Ečimović, Batijarević...

Asanović,proslvljeni nogometaš i činilo mi se nekako to prezime orijentalno.Zna li itko išta možda o aljinović,jel to poteklo od alija:ne zna::kava:

Gluskab
26.06.2009., 22:28

Ovo prvo objašnjenje stoji, većina prezimena nije striktno nacionalna,ali ipak, tip koji se preziva Memedović je ili Bošnjak ili Rom...nema treće mogućnosti:kava:

daxdare
27.06.2009., 04:35
pozdrav svima! molim pomoć!!! tražim porijeklo prezimena hrkać i perković. ukoliko itko išta zna, molim vas da mi javite! puuuuno hvala!

Makarski Ljetopis koga je pisalo nekoliko fratara od 1773. do 1794.
Franjevački ljetopisac piše o poznatom hajduku iz imotske krajine Ivanu Bušiću-Roši harambaši, rimokatoliku koji je još slavio svoju krsnu slavu Svetog Jovana Krstitelja, ali po novom gregorijanskom kalendaru, kada je 1775. godine, na dan njegove krsne slave Svetoga Ivana Krstitelja u Imotskom polju ubio tri pravoslavna Srbina (šizmatika) – rkaća jer su orali, a nisu poštovali rimokatolički praznik. Rošo je presreo i duvanjske trgovce, a među njima i jednog Rkaća – pravoslavnog Srbina (koga je vjerovatno pogubio) jer nije umio da očita Očenaš Rimske crkve. Franjevački ljetopisci bilježe kako su mletačke vlasti u Makarskoj 1778. godine zaplenile robu jednog mostarskog trgovca – rkaća.

Vidite možda ovde propoznate nesto sto moze dati odgovor o porijeklu ovog prezimena.:)

Kloki
27.06.2009., 08:18
Ovo prvo objašnjenje stoji, većina prezimena nije striktno nacionalna,ali ipak, tip koji se preziva Memedović je ili Bošnjak ili Rom...nema treće mogućnosti:kava:

Mislim da ima Memedovića Crnogoraca i Srba...a i siguran sam da ih ima i Hrvata ipak u manjem broju...

Kloki
27.06.2009., 08:49
Makarski Ljetopis koga je pisalo nekoliko fratara od 1773. do 1794.
Franjevački ljetopisac piše o poznatom hajduku iz imotske krajine Ivanu Bušiću-Roši harambaši, rimokatoliku koji je još slavio svoju krsnu slavu Svetog Jovana Krstitelja, ali po novom gregorijanskom kalendaru, kada je 1775. godine, na dan njegove krsne slave Svetoga Ivana Krstitelja u Imotskom polju ubio tri pravoslavna Srbina (šizmatika) – rkaća jer su orali, a nisu poštovali rimokatolički praznik. Rošo je presreo i duvanjske trgovce, a među njima i jednog Rkaća – pravoslavnog Srbina (koga je vjerovatno pogubio) jer nije umio da očita Očenaš Rimske crkve. Franjevački ljetopisci bilježe kako su mletačke vlasti u Makarskoj 1778. godine zaplenile robu jednog mostarskog trgovca – rkaća.

Vidite možda ovde propoznate nesto sto moze dati odgovor o porijeklu ovog prezimena.:)

:rofl::rofl::rofl:

Pa odakle si ovo bre izvuko?

ps. nije Rošo nego Roša

Shain
27.06.2009., 14:06
tri Srbina rkaća (...) jednog Rkaća Srbina (...) robu jednog mostarskog trgovca rkaća. - Porijeklo ovog prezimena?

Prezime Hrkać (ili Rkać) nastalo je od nadimka Hrkać, koji je označavao pravoslavce u nekim dijelovima Hrvatske. U Dalmaciji u 18. i 19. st. katolici su pravoslavce pejorativno nazivali hrkaćima, a pravoslavci katolike latinima.

Porijeklo riječi "hrkać" nije sigurno. Neki lingvisti tvrde da je postalo od "grkać" prema riječi Grk (jer se radio o grkoistočnim kršćanima), drugi tvrde da je postalo od glagola "hrkati" u značenju "disati kroz nos" (zbog navodnog crkvenog pjevanja kroz nos).

U Hrvatskoj danas živi oko 100 osoba s prezimenom Hrkać.

Gluskab
27.06.2009., 14:27
Mislim da ima Memedovića Crnogoraca i Srba...a i siguran sam da ih ima i Hrvata ipak u manjem broju...
Vjerojatno Srba romskog porijekla i Hrvata polu-bošnjačkog.

etna0403
28.06.2009., 22:42
Zanima me značenje i podrijetlo prezimena Miljak, unaprijed zahvaljujem

joe enter
29.06.2009., 17:22
Zanima me značenje i podrijetlo prezimena Miljak, unaprijed zahvaljujem

Poreklo im je u dalm.zagori,posavini,srenjoj dalmaciji!
Ima ih i Hrvata i Srba!

Značenje je dvojako! , Miljak je jednostavno može biti ime od prideva "Mio" , kao i mnoga druga imena :" Milan,Miljan,Miljko...."

Ali sama reč Miljak nekad je značila "imanje,dobro,nekretnina,posed..!

sabici
30.06.2009., 07:58
prezime Putnik............Ruda......Sinj.......

pronašao sam u knjizi pok. fra solde- sinj i cetinska krajina u 16. i 17. stoljeću da se prilikom popisa stanovništva 1705. cvitko putnik vratio na starinu u rudu iz garduna..........kako znam, u cetinsku krajinu je većina stanovništva doseljavala od 1685. i dalje iz rame, tomislavgrada i poljica i nigdje u zapisima došljaka ne nalazim prezime putnik........hvala......

lo-li-ta
30.06.2009., 08:52
zanima me porijeklo prezimena Finderle. ne mogu nigdje niš naći

croat1991
30.06.2009., 21:46
znate li nešto o prezimenu Šterpin?

hvala unaprijed

skig
06.07.2009., 12:44
@ skig

Pišeš Kuznar a misliš na Kužnar, samo na tipkovnici nemaš slovo ž. Trebao bi srediti ta slova.

Kužnari su na popisu 2001. bili kod kuće. Popisano ih je 52, Najviše u Zabočkoj Dubravi 28, Sisku 6, Zaboku i Vratnu (kraj Cestice) 5, Oroslavju 3 i dr. Vjerojatno je to isto prezime koje i Kužner, a s njim su na popisu bile ukupno 4 osobe (u Hlevnici i Vojsaku). - Porijeklo i značenje prezimena nije objašnjeno.

sorry,navikao sam se pisat sa s,z,c ,a ne š,ž,č...hehe
Uglavnom,hvala na svim odgovorima...

jos imam par pitanja ako može...
zanimaju me jos prezimena: Bratković,Faraj,Šeremet te Bettini(nije hrvatsko već talijansko,ali možda netko zna nešto više)...
Hvala unaprijed!

mata000
07.07.2009., 01:13
a martinović?? znam da je sigurno bilo već do sada, ali ne da mi se listati 43 stranice...

Gluskab
07.07.2009., 23:34
a martinović?? znam da je sigurno bilo već do sada, ali ne da mi se listati 43 stranice...

Martinovića ima svakud.

Max95
09.07.2009., 12:35
Martinovića ima svakud.

hahahaha...evo ga,strucnjaka i tatamate za prezimena.
i,legendo,di si ih locirao..na kosovu poljcu ili u pirotu.:D

Gluskab
09.07.2009., 22:28
hahahaha...evo ga,strucnjaka i tatamate za prezimena.
i,legendo,di si ih locirao..na kosovu poljcu ili u pirotu.:D
Preko puta Antića i Matića:kava:

frane2110
10.07.2009., 09:07

Martinovic od osobnog imena Martin.
Martinisa je bilo u proslosti mnogo i na Bracu.Ondje se spominju vec 1658 zajedno s Martinicima i Martinovicima.
taj letimicni prikaz pokazuje kako nije sigurno je li Talijanski lik Martinis izveden u pojedinim slucajevima i za pojedine ogranke toga prezimena iz hrvatskog prezimena(Martinic,Martinovic) .
Talijanski oblici su De Marti, Di Martini predstavljaju patronime i odgovaraju nasim patronimima na ic/ovic.

ima ih posvuda ..Brac,Podspilje,Pothumlje,Split..

spirito75
10.07.2009., 13:49
od kuda potjece prezime Sestan?

G13
10.07.2009., 14:36
Pleteš ? ili Pleteshz prije nego nam je režim promjenio prezime :D

Passenger_57
10.07.2009., 20:51
ja postao frend na facebooku s jednom curom koja se preziva Lukačević,misleći da je iz Slavonije...kad ono iz Crne gore:rofl:
ja mislio to je ekskluzivno tu slavonsko prezime,još sam nešto i čitao o njima da su tu već odavno...

F.Ravanelli
13.07.2009., 05:05
od kuda potjece prezime Sestan?

Šestani su došli u Zemunik zajedno sa još nekim prezimenima sa Kosova. Iz sela koje se zvalo ( ne znam postoji li još) također Šestani

lo-li-ta
13.07.2009., 07:48
jel zna netko za prezime Finderle

jax
13.07.2009., 09:58
zna li tko odakle je prezime serfezi

Max95
13.07.2009., 10:45
Šestani su došli u Zemunik zajedno sa još nekim prezimenima sa Kosova. Iz sela koje se zvalo ( ne znam postoji li još) također Šestani

jesu li i s njima dosli petani i sedmani..:lol::lol:

nenadyebivi i nikad presushujuci serbaljski humor.

Gluskab
13.07.2009., 10:50

Šestani su kraj blizu albanske granice,u primorju. Talentu:s:top:

Max95
13.07.2009., 11:03

di tocno,pajdo?

Gluskab
13.07.2009., 11:23
di tocno,pajdo?
Kod Ulcinja. Kraj gdje Albanci sade ,,ljubenic,,

Max95
13.07.2009., 11:25
Kod Ulcinja. Kraj gdje Albanci sade ,,ljubenic,,

aha,i..jesu li to serbljani,arbanasi oli tvoji crnogorci..:mig:

Gluskab
13.07.2009., 11:28
aha,i..jesu li to serbljani,arbanasi oli tvoji crnogorci..:mig:

Ja nisam Crnogorac:kava: U Šestanima su većinom Arbanasi. Sade lubenice i ima ih dosta što navijaju za Hajduk:Pivo:

Max95
13.07.2009., 11:38
Ja nisam Crnogorac:kava: U Šestanima su većinom Arbanasi. Sade lubenice i ima ih dosta što navijaju za Hajduk:Pivo:

ok,virujem ti na rijec.znas li ca znaci taj terminus, "sestan".
ja npr.se sicam da je moja pokojna baba i sve babe u mom selu(ercegovacki kamenjar) divanili, kako je neki ili neka jako shesan,oce reci lip,krsan..covik/zena.ali predpostavljam da to nije isti terminus niti imaju isti izvor...:ne zna:

usput sam ubacujuci sestan u google nabasa i na Hrvate sa tim "prezimenom"...:ne zna:

Gluskab
13.07.2009., 11:41
ok,virujem ti na rijec.znas li ca znaci taj terminus, "sestan".
ja npr.se sicam da je moja pokojna baba i sve babe u mom selu(ercegovacki kamenjar) divanili, kako je neki ili neka jako shesan,oce reci lip,krsan..covik/zena.ali predpostavljam da to nije isti terminus niti imaju isti izvor...:ne zna:

usput sam ubacujuci sestan u google nabasa i na Hrvate sa tim "prezimenom"...:ne zna:

Znam što znači "šestan" u govoru po selima u Zagori,neko naočit. Ne znam je mjesto Šestani dobilo naziv po tome:ne zna: Prezime možda je.

Max95
13.07.2009., 11:50
Znam što znači "šestan" u govoru po selima u Zagori,neko naočit. Ne znam je mjesto Šestani dobilo naziv po tome:ne zna: Prezime možda je.

posto smo locirali "shestane"-albance,onda jos trebamo samo utvrditi ca to znaci.jer ako je to "prezime" kod albanaca,onda zasigurno ima ili trebalo bi imati nekakvo znacenje...jer je i nesto arbanasa doseljevano bas u dalmatinsku zagoru iznad(zadar-sibenik),pa je dobro moguce da su ti danasnji Hrvati-shestani u biti kroatizirani arbanasi iz ulcinja...

bas mi je drago da mozemo ovako fino divaniti..

Gluskab
13.07.2009., 12:03
posto smo locirali "shestane"-albance,onda jos trebamo samo utvrditi ca to znaci.jer ako je to "prezime" kod albanaca,onda zasigurno ima ili trebalo bi imati nekakvo znacenje...jer je i nesto arbanasa doseljevano bas u dalmatinsku zagoru iznad(zadar-sibenik),pa je dobro moguce da su ti danasnji Hrvati-shestani u biti kroatizirani arbanasi iz ulcinja...

bas mi je drago da mozemo ovako fino divaniti..
Neko značenje sigurno ima,ali moguće je da prezime nastane po kraju odakle ljudi potječu.Kod zadarskih arbanasa ima prezimena po nazivu sela u šestanskom kraju,tj. u selu tog imena nema takvo prezime,ali iseljenici nosi prezime po nazivu sela. Ima ljudi koji su porijeklom Arbanasi,ali to ne pamte jer su se asimilirali davno,po selima u zaleđu,pa se samo po crkvenim dokumentima sazna. Inače,ti primorski Albanci u široj okolici Ulcinja ima otprilike jednako često albanska i slavenska prezimena.

Max95
13.07.2009., 12:19
Neko značenje sigurno ima,ali moguće je da prezime nastane po kraju odakle ljudi potječu.Kod zadarskih arbanasa ima prezimena po nazivu sela u šestanskom kraju,tj. u selu tog imena nema takvo prezime,ali iseljenici nosi prezime po nazivu sela.

slazem se,i logicno je.tako imamo i slican fenomen u nashem "dvorishtu",tzv.bunje-vci,koji su svoje ime dobili ili ponjeli iz starog zavicaja.potez dal.zagora-zap.bosna-hercegovina,tocnije,svoje ime su dobili po kamenim kucama,bunjama,kojih ima bas u tom njihovom starom zavicaju..

Ima ljudi koji su porijeklom Arbanasi,ali to ne pamte jer su se asimilirali davno,po selima u zaleđu,pa se samo po crkvenim dokumentima sazna. Inače,ti primorski Albanci u široj okolici Ulcinja ima otprilike jednako često albanska i slavenska prezimena.

ta slavenska prezimena su meni bas fenomen.prica sam ti,da sam gleda dokumentarac na hrt-eu,di su hrt-novinari/reporteri locirali Hrvate negdje u albaniji(predpostavljam granicni dio sa crnoomgorom)i koji su imali takodjer ta "slavenska" prezimena...gudili na guslama,imali slicno fizonomiju kao kao Hrvati u hercegovini i dal.zagori..i sto je najbitniji,imali sjecanje na svoje Hrvatske pretke..dala se je izcuti i ikavica iz njihovog govora...a ona je pored svih ostalih paramatera,
najbolji i najvazniji svjedok njihovog moguceg hrvatskog porjekla..

uh,neznam sta bi dao, da mogu naci taj poviesni dokument/film...jer on zaista potvrdjuje kontinuitet popa dukljanina i njegove "Crvene Hrvatske"...pored ostalih suvremenika koji istu takvu spominju..

Gluskab
13.07.2009., 12:26
ta slavenska prezimena su meni bas fenomen.prica sam ti,da sam gleda dokumentarac na hrt-eu,di su hrt-novinari/reporteri locirali Hrvate negdje u albaniji(predpostavljam granicni dio sa crnoomgorom)i koji su imali takodjer ta "slavenska" prezimena...gudili na guslama,imali slicno fizonomiju kao kao Hrvati u hercegovini i dal.zagori..i sto je najbitniji,imali sjecanje na svoje Hrvatske pretke..dala se je izcuti i ikavica iz njihovog govora...a ona je pored svih ostalih paramatera,
najbolji i najvazniji svjedok njihovog moguceg hrvatskog porjekla..

Ne znam ima li ih u Albaniji,ali znam da ima Hrvata u krajevima dosta blizu Šestanima,a i za Albance koji imaju u svom govoru posuđene riječi iz arhaične šćakavice(je li ikavska,ne zna,ali je starinska,slična kao ponegdje u Dalmaciji) i ti žive tek malo sjevernije.

Max95
13.07.2009., 12:34
Ne znam ima li ih u Albaniji,ali znam da ima Hrvata u krajevima dosta blizu Šestanima,a i za Albance koji imaju u svom govoru posuđene riječi iz arhaične šćakavice(je li ikavska,ne zna,ali je starinska,slična kao ponegdje u Dalmaciji) i ti žive tek malo sjevernije.

scakavica je skoro uvik ikavska(nisam nikad cuo za scakavsku ijekavicu,popravi me ako grijeshim)..uostalom,tako su nekad divanili i pisali SVI bosanski srednjovjekovni vladari(hercegovina je puno kasniji fenomen).u toj kombinaciji je samo i izkljucivo Hrvatima svojstvena...

evo jedan primjer,ovako arhijalno divane jos samo gradiscanski Hrvati,koji su bas iz tih bosnaskih krajeva krenuli prema danasnjem prebivalishtu.bjezeci pred turcima..i ponjeli taj govor(ovaj govor)...

++++

POVELJA DUBROVČANIMA IZ 1398 GODINE - KRALJ STJEPAN OSTOJA

Godine 1398

Dojdoše velič`stvu Kraljevstva mi od slavnoga grada Dubrovnika plemeniti vlastele i poklisarje,a na ime Žun Žurgović i Mihoč Rastić,govore razumno i č`sno vsih dilih Kraljevstva mi.

I meju inimi rabotami - slatko prosiše i moliše,govoreće da bi im platilo Kraljevstvo mi što im osta dužan brat Kraljevstva mi,bivši slavnoga spomenutija gospodin Kralj Tvrtko.

I mi,vidivši prošenije,pravo i dostojno govorenije,i,takoje,razgledavše povelji i listove i kletvi gospodina Kralja Tvrtka,kako da bi se ne ukratila krasna ljubav i dobri zakoni,koji su vazda postali meju Kraljevstvom mi i meju Dubrovnikom...

Vse toj razgledavše i vidivše - stvorismo svit s Kraljevstva mi s poglavitimi vlasteli,koji u to vrime bihu pri nas,vsi s nami jedinosrdno naslidujuće cara nebeskago,koji kripi Kraljevstvo mi u dobrih dilih...

Uslišasmo prošnju poklisarev Dubrovačscih i stvorismo im milost,i zapisasmo po sih naših poveljah - da im platimo i plaćamo dvi tisući i pet sat i petdeset dukat`,što im je ostal dužan Kralj...

Literatura:

M. Dizdar : Antologija Starih Bosanskih Tekstova,Alef,1997

KOMENTAR:Ova povelja govori o placanju nekih dugova Kralja Tvrtka Dubrovcanima,i napisana je 1398 godine,u vrijeme kada Ostoja nije bio legitimni Kralj Bosne,jer je na vlast dosao otimajuci krunu iz ruku Kraljice Jelene Grube,udovice Kralja Dabise,u vrijeme unutrasnjeg razdora u Bosni,kada je zemlja bila pod velikim pritiskom od strane Ugarske i Turske Imperije.Kralj Ostoja je bio prinudjen da proda Dubrovcanima Bosansko primorje "...od Kurila deri Stona...",za godisnji dohodak od 2000 perpera,uz jos neke pogodnosti od strane Dubrovnika.Ovu njegovu povelju/obveznicu napisao je dijak Stipan Dobrinović,koji pise u stilu stare tradicije Bosanskog pisanja.

http://www.zemljabosna.com/ostoja1398.html

++++

zvocalo
13.07.2009., 14:55
Zna li netko kada i gdje je nastalo prezime Zavišić ? Ima li neko značenje ? Znam samo da je dosta rasprostranjeno u Hrvaskoj, Bosni, CG i Srbiji .

Max95
13.07.2009., 15:06
Zna li netko kada i gdje je nastalo prezime Zavišić ? Ima li neko značenje ? Znam samo da je dosta rasprostranjeno u Hrvaskoj, Bosni, CG i Srbiji .

ako je jedno prezime prisutno kod svih juznih slavena,onda to u vecini slucajeva mirishi na tursko porjeklo,tj. turcizam u prezimenu...

joe enter
13.07.2009., 15:30

Od imena Zaviša!!

Ono je jedno od najstarijih zaštitnih srpskih pa sigurno i hrvatskih imena , dolazi od glagola "Zavideti" !
U južnoslovenskoj tradiciji mu je davano magijsko značenje odvraćanja od zlih sila!!

Glavna dva izvedena imena su Uavid , Zavida i Zaviša!!

zvocalo
13.07.2009., 15:38
ako je jedno prezime prisutno kod svih juznih slavena,onda to u vecini slucajeva mirishi na tursko porjeklo,tj. turcizam u prezimenu...

Vrijedi li to i za prezimena Živković, Filipović , Ilić ?

zvocalo
13.07.2009., 15:40
Od imena Zaviša!!

Ono je jedno od najstarijih zaštitnih srpskih pa sigurno i hrvatskih imena , dolazi od glagola "Zavideti" !
U južnoslovenskoj tradiciji mu je davano magijsko značenje odvraćanja od zlih sila!!

Svakako ovo mi je nešto novo . Hvala !

Max95
13.07.2009., 15:59
Od imena Zaviša!!

moze izvor,jole?

Max95
13.07.2009., 16:01
Vrijedi li to i za prezimena Živković, Filipović , Ilić ?

ne,naravno da ima i zajednickih koji nemaju turski korjen..

F.Ravanelli
13.07.2009., 16:03

nije točno, ima ih takvih a da nemaju veze sa turcima

F.Ravanelli
13.07.2009., 16:04

Šestani su porijeklom iz Albanije...nema tu jesu li nisu li, to se zna u Zemuniku

F.Ravanelli
13.07.2009., 16:05
jesu li i s njima dosli petani i sedmani..:lol::lol:

nenadyebivi i nikad presushujuci serbaljski humor.

Došli su i Petani da ...

Otiđi na neki drugi forum, ove stvari ti slabo idu

Kloki
13.07.2009., 16:09
moze izvor,jole?

Zaviša je hipokoristik od imena Zavid/Zavida...prezimena nastala od tog imena: Zavidić, Zavišić...imamo i u Bosni gradić Zavidovići....

Kloki
13.07.2009., 16:14
Šestani su porijeklom iz Albanije...nema tu jesu li nisu li, to se zna u Zemuniku

Ne iz Albanije već iz Crne Gore...

Kloki
13.07.2009., 16:18

Mislim da se kaže "šesan" a ne "šestan"...:confused:

joe enter
13.07.2009., 16:27
Mislim da se kaže "šesan" a ne "šestan"...:confused:

Ima mesto Šestani kod Tuzle takođe!

F.Ravanelli
13.07.2009., 17:00
Ne iz Albanije već iz Crne Gore...

Albanskih su korijena i oni ne mogu od njih pobići

Kloki
13.07.2009., 17:19
Albanskih su korijena i oni ne mogu od njih pobići

:confused:

Rekao sam da su došli iz Crne Gore nisam rekao da nisu porijeklom Arbanasi...

joe enter
13.07.2009., 17:32

Pleme Šestani u CG nisu Albanci , tj. možda nekim starim poreklom !

Pavo B.
13.07.2009., 22:15
Pleme Šestani u CG nisu Albanci , tj. možda nekim starim poreklom !

Sestani su Albanci, i to kako. Prezimena tipa Perkolaj, Mardjonaj, Bardhi...

antisa1987
13.07.2009., 22:35
mozete li mi reci podrijetlo prezimena sili?Dali je prezime doslo od nadimka ili.......?

Magor
14.07.2009., 05:35
zna li tko odakle je prezime serfezi

Imamo slično prezime: Serfőző (čita se: šerfözö). Često prezime. Serfőző znači ’pivar’ (ser/sör = pivo; főz = kuha; serfőző = osoba koja kuha pivo).

Magor
14.07.2009., 05:36
mozete li mi reci podrijetlo prezimena sili?Dali je prezime doslo od nadimka ili.......?

Szili ili Szily (čita se: sili) postoji i u Mađarskoj, vrlo često prezime. U ovom slučaju Szili dolazi od riječi ’szil’ koja znači ’brijest’.

spirito75
14.07.2009., 12:22
Šestani su došli u Zemunik zajedno sa još nekim prezimenima sa Kosova. Iz sela kojesestani se zvalo ( ne znam postoji li još) također Šestani

Sto je s Sestan prezimenom u Istri tocnije kraj Pazina????

spirito75
14.07.2009., 12:32
Sestani su Albanci, i to kako. Prezimena tipa Perkolaj, Mardjonaj, Bardhi...

Od kuda ti takav glupi podatak?????Da su Albanci?!Mozda je prije staro Ilirsko prezime .....Sestan u prijevodu s Ilirskog znaci "izvor"..U Dalmaciji i Istri opet zgodan,lijep.Prezime se prostire i velikim djelom u Italiji......

Max95
14.07.2009., 12:52
Od kuda ti takav glupi podatak?????Da su Albanci?!Mozda je prije staro Ilirsko prezime .....Sestan u prijevodu s Ilirskog znaci "izvor"..U Dalmaciji i Istri opet zgodan,lijep.Prezime se prostire i velikim djelom u Italiji......

i kod nas u hercegovini se kaze "shesan" a misli se lip/zgodan.no,medjutim nije shesan nego shesTan.to je i bila moja prva pomisao da je shesTan proizishao iz shesan,ali izgleda da nije..

spirito75
14.07.2009., 13:36
i kod nas u hercegovini se kaze "shesan" a misli se lip/zgodan.no,medjutim nije shesan nego shesTan.to je i bila moja prva pomisao da je shes-tan proizishao iz sesan,ali izgleda da nije..

Mislim da je to od regije do regije drukciji izgovor shesan ili shestan....No sto je onda sa svim tim prezimenima koja zavrsavaju na -AN i velikim djelom su u Hr: PERVAN,FURLAN,BOBAN,TUHTAN,KRPAN,JERKAN,TROGAN,LAD AN,BAN,KARAN,PARENCAN,KUCAN,BUDAN,RADAN, RADMAN,BELAN,TUDMAN i SESTAN ?????? Nisu li to cista Hrv prezimena???????

spirito75
15.07.2009., 09:09
samar( tur.)=konjsko sedlo
vjerovatno se predak bavio pravljenjem samara, pa je na osnovu zanata i nastalo prezime

Ne lupetaj kada rijec samari dolazi iz grckog...koliko je poznato grci su starosjedioci na balkanu.....Jedino ako su turci izmislili sedlo,a grci do tada nisu ni znali sto je konj!!!!!!!

silvijee
15.07.2009., 09:54
dali mitko zna odakle potječe prezime Ilak

asfaloth0
15.07.2009., 15:02
a je li možda netko zna nešto o podrijetlu prezimena TARANDEK, moji doma vele da smo mađari, mada ja malo sumnjam u to......

DAVID ICKE
15.07.2009., 15:30
Zna li netko nešto o prezimenu PIKEC, njegovo podrijetlo, značenje i odakle dolazi, što znaći...?

krsty
15.07.2009., 18:54
Ovako zanimalo bi me nešto o zanimljivom prezimenu Bosanac, možda se čini očito, al baš me zanima odakle zapravo potjeće. :D

Pavo B.
15.07.2009., 23:09

Prije nego sto me pocnes vrijedjati, pogledaj ponovo sto sam napisao. Pleme Sestani zivi u Crnoj Gori, sjeverno od Bara uz Skadarsko jezero. O njima govorim.

F.Ravanelli
15.07.2009., 23:58

Ma post je bia zbog drugih,ne zbog tebe...iako sam možda tebe quote-a

F.Ravanelli
15.07.2009., 23:59
Sto je s Sestan prezimenom u Istri tocnije kraj Pazina????

To su također ovi ,poznato je da su ljudi iz Dalmacije dosta odlazili u Rijeku i Istru. Ako su specifični za određeno selo ne možemo izmišljati toplu vodu

F.Ravanelli
16.07.2009., 00:01

Ja sam čua da su Šestani jer su neki njihovi preci imali 6 prstiju na ruci.Svakakve nebuloze se pojavljuju u tumačenju prezimena.A ovo sa starim ilirskim prezimenom je jedna od njih.A čak da je Ilirsko, Albanci se smatraju Ilirima tako da nema frke :mig:

F.Ravanelli
16.07.2009., 00:04
Zna li netko nešto o prezimenu PIKEC, njegovo podrijetlo, značenje i odakle dolazi, što znaći...?

A vjerojatno je prvi nositelj tog prezimena bio pikec odnosno pikica, odnosno nije bio omiljen u društvu. Pa da ne bude skroz feminizirano prozvali su ga pikec.Ili je bio izbirljiv glede žena pa su ga zvali pikec odnosno pick(bira) , znači volio je birati žene.... mala parodija na srpska tumačenja prezimena :mig:

F.Ravanelli
16.07.2009., 00:06
Ovako zanimalo bi me nešto o zanimljivom prezimenu Bosanac, možda se čini očito, al baš me zanima odakle zapravo potjeće. :D

Od lika koji je bia Bosanac. Ali možda nije to, možda je volio hodati bos .... :D

Magor
16.07.2009., 13:21
a je li možda netko zna nešto o podrijetlu prezimena TARANDEK, moji doma vele da smo mađari, mada ja malo sumnjam u to......

nije mađarsko

Kloki
16.07.2009., 17:41

Vjerojatno nema nikakve veze s tvojim prezimenom ali nekadašnji Estonski premijer se zvao Andres Tarand - kad nadodamo kajkavski sufiks -ek dobijemo hrvatsko prezime Tarandek. :mig:

Btw, na estonskom jeziku tarandik znači ograda.

Passenger_57
17.07.2009., 00:38
Jel prezime Merčep Mađarsko?

Gluskab
17.07.2009., 00:56
Jel prezime Merčep Mađarsko?
Nije,sto posto.

Passenger_57
17.07.2009., 00:59
Nije,sto posto.

nego čije?ne zvuči mi hrvatski

Gluskab
17.07.2009., 01:02
Ne znam...možda turcizam,možda vlašizam. Hrvatski ne zvuči,ali ima Hrvata s tim prezimenom. Neke i poznajem.

marwin
17.07.2009., 01:05

talijansko,isto kao i Vincetić

Gluskab
17.07.2009., 01:09
talijansko,isto kao i Vincetić

Meni kaže jedan Merćep kojeg poznajem,da je prezime po marćapiji

marwin
17.07.2009., 01:13
Meni kaže jedan Merćep kojeg poznajem,da je prezime po marćapiji

Šalim se,općenito tko ima spoznaje o prezimenima koja završavaju na -tić,kao npr.Maretić,Pavletić,Vincetić

Gluskab
17.07.2009., 01:17
Šalim se,općenito tko ima spoznaje o prezimenima koja završavaju na -tić,kao npr.Maretić,Pavletić,Vincetić
To je po uvećanicama Pavleta,Mileta i sl. pa onda Pavletić,Miletić i sl. prezimena po tome.