PDA

View Full Version : Prezimena

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13

vidonje
09.11.2009., 11:10
Prezime Štrbić

Shain
10.11.2009., 17:55
Je l' možda netko zna odakle je prezime Mikecin i kako je nastalo? Zahvaljujem.

Mikecini su porijeklom iz zadarskog područja, i Hrvati su. Po popisu iz 2001. kod nas je bilo 72 Mikecina, i to u Zadru 27, Zagrebu 16, Novigradu 14, Sv. Filipu i Jakovu 7, Biogradu 5 i dr.

Prezime je nastalo od imena Mikec, a to od Mikael ili Mihovil. Od imena Mikael nastala su i hrvatska prezimena Mikek, Mikela, Mikelec, Mikelenić, Mikelić, Mikelin, Mikan, Mikanović, Mikas i sl.

mustricolaris
11.11.2009., 12:58
Mikecini su porijeklom iz zadarskog područja, i Hrvati su. Po popisu iz 2001. kod nas je bilo 72 Mikecina, i to u Zadru 27, Zagrebu 16, Novigradu 14, Sv. Filipu i Jakovu 7, Biogradu 5 i dr.

Prezime je nastalo od imena Mikec, a to od Mikael ili Mihovil. Od imena Mikael nastala su i hrvatska prezimena Mikek, Mikela, Mikelec, Mikelenić, Mikelić, Mikelin, Mikan, Mikanović, Mikas i sl.

U Zagorju u mjestu Konjšćina ima prezime Mikac zabilježeno oko 1820.godine.

Shain
11.11.2009., 15:07
@ cagedbaby

Postoji muško ime Mikeca (od Mikail), i Mikecin je vjerojatno nastalo od njega, kao što su prezimena Nikolin, Perišin, Barišin, Đuričin nastala od Nikola, Periša, Bariša, Đurica.

Zanima me odakle potječu prezimena Pinjuh i Bečić.

Pinjusi su najvećim dijelom iz Hercegovine, i Hrvati su. U proteklih sto godina razmjerno ih se najviše rodilo u Širokom Brijegu. Danas ih kod nas živi oko 230, najviše u Zagrebu - oko 90, Splitu, Đakovu i Slavonskom Brodu po 15, Rijeci 10. - Prezime je nastalo vjerojatno od glagola pinjugati, koji znači zakerati, dosađivati.

Bečići su najčešće Hrvati s područja Splita, a manjim su dijelom porijeklom Bošnjaci iz Cazinske krajine (BiH). U Hrvatskoj ih danas živi oko 340, najviše u Splitu - oko 90, Srinjinama 80, Zagrebu 50, Tugarama 20, Dubrovniku 15. - Prezime je nastalo od imena od milja Beko (a to od imena Berislav, Benedikt, Besim, Bešir i dr.).

loki_st
12.11.2009., 09:12
Pozdrav
Da li mi neko može nešto reći o porijeklu prezimena Buzov.
Unaprijed zahvaljujem.

marina1991
12.11.2009., 09:26
zanima me porijeklo i značenje prezimena Biber.....:rolleyes::confused:

Danijela_Nella
13.11.2009., 17:29
Zanima me prezime Bujanić..pa ako biste mogli nešto o njemu reći..hvalaaa:):D:D

mustricolaris
13.11.2009., 20:01
Pozdrav
Da li mi neko može nešto reći o porijeklu prezimena Buzov.
Unaprijed zahvaljujem.

Buzov je prezime iz Dalmatinske Zagore. Nije mi knjiga pri ruci pa u ponedeljak kad bude dobiješ detaljnije. Ako pitaš koja knjiga : "Povijest Dalmatinske Zagore".
Dakako da ima i u drugim knjigama o tom prezimenu....

cagedbaby
14.11.2009., 18:51
@ Shain

hvala! ;)

Shain
16.11.2009., 10:31
Je l' ima još nešto o prezimenu Jurić, ili je ovo dovoljno?
http://www.ogorje.net/prezime/juric/66.html

Jurići su dobrim dijelom porijeklom iz srednje Bosne, neki su iz Dalmacije (područje Šibenika i Knina) ili Hercegovine, i Hrvati su. Danas ih u Hrvatskoj živi oko 11800, i to u Zagrebu oko 1800, Splitu 800, Vinkovcima 300, Osijeku 250, Rijeci 200. - Izvedeno je od imena Jure, kao i prezimena Jurec, Jurečić, Jurek, Jurendić, Jurenić, Jureša, Jureško, Jureta, Juretin, Jurinec, Jurčić, Jurica, Juričev i dr.

miha916
16.11.2009., 22:47
pozdrav
zna li netko nesto o prezimenu Rašperger??

Shain
17.11.2009., 01:20
Što se zna o prezimenu Alilović?

Prema "Enciklopediji hrv. prezimena" Alilovići su najvećim dijelom porijeklom iz Hercegovine. Pretežno su Hrvati, a ima i Bošnjaka. U proteklih sto godina razmjerno ih se najviše rodilo u Ljubuškom. U Hrvatskoj ih danas živi oko 430, i to u Zagrebu oko 90, Privlaci kraj Vinkovaca 40, Splitu 30, Slavonskom Brodu 25, Vinkovcima 20.

Prezime je nastalo od bošnjačkog imena Halil, koje na arapskom jeziku znači "vjeran prijatelj". Od istog imena u Hrvatskoj ima i ovih prezimena: Halilović, Alić, Alilković, Halilčević, Halilić, Halilagić i dr. - Blizu Sinja ima selo Alići, a blizu Požege je selo Alilovci.

snop
17.11.2009., 02:20
Koliko mi je poznato korijen loze Majića je Dalmatinska Zagora i zapadna Hercegovina jer prezime Majić najčešće se može susresti od Sinja preko Imotskog do Ljubuškog u zapadnoj Hercegovini. Malo sam istraživao i došao do podataka da su se Majići iz okolice Sinja vremenom naseljavali bliže primorju zbog razvoja gradova i zbog socijalno-ekonomskih migracija. Dok su neki od Majića u zapadnoj Hercegovini nakon drugog svjetskog rata trbuhom za kruhom otišli u Slavoniju i tamo ostali i naselili se pa tako u Slavoniji sada imamo veliku populaciju sa prezimenom Majić. Nedavno sam upoznao i jednog Majića koji je već treća ili četvrta generacija Majića u okolici Konjica također mi je rekao da je njegov pradjed došao u okolicu Konjica iz Vitine i da se ta populacija bila toliko raširila da su već imali zaselak Majići. No nakon rata 1990-1995 Majići iz okolice Konjica vjerojatno su se razišli po svijetu kao i svi Hrvati iz okolice Konjica.

Po svim mojim saznanjima prezime Majić je čisto Hrvatsko prezime jer nisam uspio naići nigdje na Srbina ili Muslimana sa prezimenom Majić. Što nije slučaj sa nekim drugim hrvatskim prezimenima npr. Petrovića ima i Srba i Hrvata; Filipovića ima i Muslimana i Hrvata; Pavlovića ima i Muslimana i Hrvata; Kovač ima i Hrvata i Muslimana itd..............

Ako netko ima neka šira saznanja može mi javiti na e-mail
bertinjo@gmail.com

:mig:

hahaah...pogledaj imenik još jednom...Majići, Bajina Bašta, Srbija...divni ljudi:top:

snop
17.11.2009., 02:28
evo nekih koji su išli sa mnom u školu (mada u pitanju je Beograd) , pa vidite jel ima i kod vas tako nekih: Perić, Gavrilović, Vujić, Zmijanjac, Ćatić, Kadijević, Đokić, Arsenović, Hajdin, Jovanović, Simić, Pilipenko, Stanković, Pavlović, Korać, Jeneckov, Polić, Dejanović, Marić, Matić, Pištalo, Stošić, Dimitrijević, Kosić...?

Dijete Cvijeća
17.11.2009., 07:29
Nema baš nikakve teorije da je Židov. Što bi Židov radio u Velikom Trgovišću među dudecima:ne zna: Jednostavno nema logike

Joj, bedaček, Dudek je Podravec, a VT je v Zagorju. :mig: A Židova je bilo posvuda, pa i u Zagorju (npr., Ruža Klein, prva Meštrovićeva zakonita, rođena je u jednom selu u blizini Trakošćana). :raspa:

I veli se dudeki. :kava:

Shain
17.11.2009., 08:26
Je l' zna netko odakle potječe prezime Novosel, i što znači?

Prezime Novosel znači doseljenik, pridošlica, a dobivali su ga novi ljudi u nekom selu, najčešće izbjeglice pred Turcima, kmetovi koji su pobjegli od feudalca, ili osobe koje su sklanjale pred zaraznim bolestima. Dobivali su i prezimena Novoselec, Novoselić, Novoselović, Novoselnik, Novinščak, Novaček, Novokmet, Novogradec, Novak, Novačić, Novinac i sl. - Ova se prezimena posvuda javljaju u isto vrijeme (16.-18. stoljeće).

Novoseli su dobrim dijelom iz Lepoglave, a neki iz Siska, i Hrvati su. Danas ih u Hrvatskoj živi oko 5100, i to najviše u Zagrebu - oko 1000, Karlovcu i Trnovcu kraj Varaždina po 130, Jastrebarskom 120, Samoboru 100.

snave183
20.11.2009., 13:24
Shain, hvala! Moji preci sa prezimenom Balasko su ziveli u Beogradu jos od 1870 i neke godine, a o poreklu nisam znala nista. Jos jednom, hvala!

Dijete Cvijeća
21.11.2009., 02:41
Novoseli su dobrim dijelom iz Lepoglave,

Kaj stvarno?! :confused: Pa onda su se dobrano raselili, jer danas ih tam gotovo i nema (osim ak nije koji zalutal u zatvor :zubo: ).

Gluskab
21.11.2009., 02:54
evo nekih koji su išli sa mnom u školu (mada u pitanju je Beograd) , pa vidite jel ima i kod vas tako nekih: Perić, Gavrilović, Vujić, Zmijanjac, Ćatić, Kadijević, Đokić, Arsenović, Hajdin, Jovanović, Simić, Pilipenko, Stanković, Pavlović, Korać, Jeneckov, Polić, Dejanović, Marić, Matić, Pištalo, Stošić, Dimitrijević, Kosić...?
Ima-Perić, Gavrilović, Vujić,Simić,Stanković, Pavlović,Polić,Marić,Matić,Stošić

Shain
21.11.2009., 08:47
Zna netko za prezimena Opačak i Majstorić?

Opačci su najvećim dijelom iz Bosanske Posavine, a neki iz Čitluka (BiH) ili Vrgorca, i Hrvati su. Danas ih kod nas živi oko 1300, i to najviše u Slavonskom Brodu - oko 500, Zagrebu 140, Osijeku 70, Makarskoj 35, Trogiru 30. - Prezime je nastalo od pridjeva opak (=ljut, žestok i sl.). Od iste su riječi nastala i prezimena Opakić, Opaković i Opačić.

Majstorići su najvećim dijelom iz Bosanske Posavine, i Hrvati su. U Hrvatskoj ih danas živi oko 110, u Slav. Brodu oko 60, Topuskom 10, Sisku i Karlovcu po 6, Petrinji 5. - Od riječi majstor izvedena su i prezimena Majstorović, Majstrović, Majsterić i dr.

CardiffCity
21.11.2009., 12:32
Jel mi moze neko reci odkuda potjece prezime Tomašević? i gdje je najprostranjenije? hvala :)

zidd
21.11.2009., 13:39
Tražio sam, ali nigdje da nađem...

Prezime Spajić, ako može - hvala unaprijed!

istraba
22.11.2009., 22:35
Zna li netko nešto o porijeklu i značenju sljedećih prezimena: Komšo, Živolić, Burić, Topalović, Klasić, Andrišić.

Unaprijed zahvalan.

Darko

ivanchica90
22.11.2009., 22:54
... prezime Pavunc....

od koje bi to riječi poticalo, i od kuda..... ja fkt nemam pojma...

hvala vam ;)

Shain
23.11.2009., 05:32
Mene zanimaju prezimena Kavržić, Košek, Šobačić, Dikmić, Prelec, otkud su i sto znače ako netko zna.

Osoba s prezimenom Prelec ima najviše, i o njima piše u "Enciklopediji hrv. prezimena". Najvećim su dijelom s područja Svetog Ivana Zeline, gotovo su u potpunosti Hrvati, a neki su Slovenci. Danas ih u Hrvatskoj živi oko 600. - Prezime je izvedeno od glagola presti. Postoji i štokavsko prezime Prelac.

Ostala su prezimena rjeđa, i nema ih u toj enciklopediji, ali se mogu naći u "Hrvatskom prezimeniku", koji obuhvaća sva prezimena u Hrvatskoj u 2001. godini.

Dikmića ima svega 16: u Sesvetama 11 i Zagrebu 5. Prezime je izvedeno od imenice dika (= ponos; draga osoba).

Kavržića ima 4: u Zagrebu 3 i u Sesvetama 1. Nastalo je od imenice kavrga (= slabo razvijen čovjek).

Košeka ima 10: u Sesvetama 6 i u Zagrebu 4. - Nastalo je od imenice koš (= mali koš; dio zaprežnih kola). Postoji i štokavsko prezime Košak.

Šobačića ima 25: u Đakovu 7, Paučju 5, Sarvašu i Sisku po 3 i dr. Nastalo je od imenice šobac (= svirač u svatovima).

Kloki
23.11.2009., 09:39
... prezime Pavunc....

od koje bi to riječi poticalo, i od kuda..... ja fkt nemam pojma...

hvala vam

Moguće je da potiče od paun...Pavun, Pavuna, Pavunc, Pavunec, Pavunac, Pavunić, Pavunčić, Pavunović, Pavunković...

malimarin
23.11.2009., 15:40
Pozdrav!

Da li mi netko može nešto reći o porijeklu prezimena Brezovac?

THX

Shain
25.11.2009., 09:32
Odakle je prezime Štrbić?

Štrbići koji žive u Hrvatskoj najvećim su dijelom s područja Ploča, i Hrvati su. Danas ih kod nas živi oko 210, i to najviše u Pločama - oko 130, u Zagrebu 20, Rogotinu, Grohotama i Plini Jezeru po 4.

Dolazi od nadimka Štrbo za kljastu osobu ili za osobu s poteškoćama u govoru. Od iste su riječi izvedena i prezimena Štrbinić, Štrban, Štrbe, Štrbenac, Štrbak i dr.

vidonje
25.11.2009., 23:07
Štrbići koji žive u Hrvatskoj najvećim su dijelom s područja Ploča, i Hrvati su. Danas ih kod nas živi oko 210, i to najviše u Pločama - oko 130, u Zagrebu 20, Rogotinu, Grohotama i Plini Jezeru po 4.

Dolazi od nadimka Štrbo za kljastu osobu ili za osobu s poteškoćama u govoru. Od iste su riječi izvedena i prezimena Štrbinić, Štrban, Štrbe, Štrbenac, Štrbak i dr.

Hvala Shain.

jax
26.11.2009., 09:42
odakle su prezimena vasić i popadić

anam172
27.11.2009., 15:06
Odakle je prezime Jeričević?

Shain
28.11.2009., 12:44
Pozdrav. Da li mi netko može nešto reći o porijeklu prezimena Buzov? Unaprijed zahvaljujem.
Buzovi su najvećim dijelom iz područja Drniša, i Hrvati su. Danas ih u Hrvatskoj živi oko 820, i to najviše u Splitu - oko 350, Štitaru 80, Solinu i Ružiću po 60, Zagrebu 50.

Prezime je nastalo od nadimka Buzo, a on od prezimena i nadimaka Buzadžić, Buzančić, Buzaković, Buzonja, Buzak, Buzar i sl. - Sve su te riječi nastale prema nazivu pića buza, koje se pravilo od kukuruzna ili prosena brašna, kvasa i vode (zove se i boza). Riječ boza je turska, a u turskom je od perzijskog buza ili talijanskog posatura. Za proizvođača i prodavača upotrebljavao se turcizam buzadžija, i odatle prezime Buzadžić. :)

Magor
29.11.2009., 06:25
Riječ boza je turska, a u turskom je od perzijskog buza ili talijanskog posatura. Za proizvođača i prodavača upotrebljavao se turcizam buzadžija, i odatle prezime Buzadžić. :)

Riječ búza postoji i u mađarskom, kod nas búza znači pšenica. Stari turcizam iz vremena prije dolaska u Panoniju (V. st. prije Kr. - VI. st. nakon Kr.).

lapis...
29.11.2009., 19:15
bok! moze li mi netko nesto reci o prezimenu Bogdanović??? odakle su i to? kad se prvi put spominje??? Unaprijed hvala

ole_boY
01.12.2009., 15:26
hahaah...pogledaj imenik još jednom...Majići, Bajina Bašta, Srbija...divni ljudi:top:

dakle ima Majića po VASCELOM BALKANU :
- dalmacija i dalmatinska zagora, RH
- zapadna hercegovina, BIH
- slavonija, Osijek,RH
- bajina bašta, srbija,
- beograd, srbija

:rofl::lol::top: ima li još kakvih saznanja

Arianne
01.12.2009., 17:27
Zna li itko ista o prezimenu Puđa? Odkuda je porijeklom,kako je nastalo, njegovo znacenje... bilo sta?

Shain
01.12.2009., 18:02
Otkuda je prezime Pavunc i od koje bi riječi potjecalo? Hvala vam.

Pavunc je dijalektalni oblik prezimena Pavunac. Osobe s tim prezimenom uglavnom potječu iz Svetog Križa kod Tuhelja, i Hrvati su. Kod nas ih danas živi oko 60, i to najviše u Zagrebu - oko 36, Svetom Križu 11, Koprivnici 4, Zaprešiću, Klanjcu i Brodarici kod Šibenika po 2.

Prezime dolazi od muškog imena Pavun, koje je oblik imena Paun. To je naziv ptice uzet za osobno ime. Postoji mnogo naših prezimena izvedenih od tog imena: Pavunčec, Pavunec, Pavunić, Pavunović, Pavuna, Pavunovac, Paun, Paunić, Paunković, Paunović, Paunkić. :)

Max95
01.12.2009., 22:05
dakle ima Majića po VASCELOM BALKANU :
- dalmacija i dalmatinska zagora, RH
- zapadna hercegovina, BIH
- slavonija, Osijek,RH
- bajina bašta, srbija,
- beograd, srbija

:rofl::lol::top: ima li još kakvih saznanja

kad je tako nesto u pitanju(zajednicka prezimena) onda je skoro uvik neki turcizam u pitanju..pasici,bajici,balabani,
begovici,basici,...

sad samo trebamo analizirati korjen prezimena maj-ic.
a mozda je i samo u pitanju zensko ime,maja...nesto kao manda kod mandica,ili marta kod martica...

Kloki
02.12.2009., 09:55
kad je tako nesto u pitanju(zajednicka prezimena) onda je skoro uvik neki turcizam u pitanju..pasici,bajici,balabani,
begovici,basici,...

sad samo trebamo analizirati korjen prezimena maj-ic.
a mozda je i samo u pitanju zensko ime,maja...nesto kao manda kod mandica,ili marta kod martica...

Majić je najvjerojatnije od majka kao što su Majkić, Majković, Majkovica itd. Iste su motivacije prezimena: Ćaćić, Tatić, Mamić, Didović, Bratić, Sestrić, Stričević itd.

raliSHA
02.12.2009., 10:12
Zna li se nešto o porijeklu prezimena Srdoč prije kastavštine? :)

funny_witch
02.12.2009., 20:21
Ljudi ima li tko kakvo znanje o prezimenu Zver?

Shain
03.12.2009., 14:10
Zanima me prezime Bujanić, pa ako biste mogli nešto o njemu reći. Hvala.
Bujanići su najvećim dijelom iz Lepoglave, i Hrvati su. Danas ih u Hrvatskoj živi oko 220, i to najviše u Čakovcu - oko 40, Zagrebu 30, Novom Golubovcu 25, Vinkovcima 20, Pitomači 10.

Prezime je nastalo od starog imena Bujan, koje je ime od milja za Bujislav ili Bujimir. Bujanić znači "mali Bujan" ili "Bujanov sin". U korijenu prvoga dijela tih imenskih složenica nalazi se značenje glagola "bujati" (= naglo rasti, napredovati), pa Bujislav i Bujimir znače "onaj kojemu je naglo narasla slava". U Hrvatskoj ima mnogo prezimena nastalih od imena Bujan: Bujanec, Bujas, Bujanović, Bujančić, Bujić, Bujak, Bujac, Buić i dr. :kava:

Dijete Cvijeća
04.12.2009., 02:45
Bujanići su najvećim dijelom iz Lepoglave, i Hrvati su. Danas ih u Hrvatskoj živi oko 220, i to najviše u Čakovcu - oko 40, Zagrebu 30, Novom Golubovcu 25, Vinkovcima 20, Pitomači 10.

Prezime je nastalo od starog imena Bujan, koje je ime od milja za Bujislav ili Bujimir. Bujanić znači "mali Bujan" ili "Bujanov sin". U korijenu prvoga dijela tih imenskih složenica nalazi se značenje glagola "bujati" (= naglo rasti, napredovati), pa Bujislav i Bujimir znače "onaj kojemu je naglo narasla slava". U Hrvatskoj ima mnogo prezimena nastalih od imena Bujan: Bujanec, Bujas, Bujanović, Bujančić, Bujić, Bujak, Bujac, Buić i dr. :kava:

Kaj ti to prepisuješ iz Lepoglavskog glasnika - pa tebi su sva prezimena iz Lepoglave?! :zubo:

Sitnjanin
04.12.2009., 22:41
Dali netko išta zna o prezimenu Pražen. Navodno potječe iz Slovenije. Ali zanima me koja su vaša saznanja..

reginazgb
05.12.2009., 16:24
Pozdrav svima!
Nova sam na forumu, te pomalo istražujem porijeklo svoje obitelji.
Imali neka dobra duša koja zna nešto o porijeklu prezimena Mihić sa područja N. Gradiške ( Slavonije)?

Shain
06.12.2009., 09:24
Zna li netko nešto o porijeklu i značenju sljedećih prezimena: Komšo, Živolić, Burić, Topalović, Klasić, Andrišić? Unaprijed zahvalan.

Evo ti samo za neka prezimena. Detaljnije o ostalima pogledaj sam u knjigama "Enciklopedija hrvatskih prezimena" i "Hrvatski prezimenik". Imaš ih u svim gradskim knjižnicama.

Klasići su većim dijelom iz Krapine, i Hrvati su. Danas ih kod nas živi oko 1100, i to najviše u Zagrebu - oko 160, Đurmancu 80, Krapini 80, Josipovcu kod Osijeka 70, Gornjem Jesenju 70. - Prezime je nastalo od nadimka Klas, a to od opće imenice klas (= dio biljke). Od iste su riječi i prezimena Klasiček, Klasinc, Klasnetić, Klasnić i dr.

Osobe s prezimenom Komšo najvećim su dijelom porijeklom iz Srednje Bosne, i Hrvati su. Danas ih kod nas živi oko 140, i to najviše u Gračacu kraj Knina - oko 20, Korenici 15, Ivanić Gradu 10, Donjem Lapcu 9, Splitu 8. - Prezime je nastalo od nadimka Komšo (= riječ od milja za komšiju, susjeda). Od iste su riječi nastala i prezimena Komšić, Komša i dr.

Živolić je nastalo od muškog imena Živola (ime od milja prema Živomir, Živoslav i sl.). Andrišić je od imena Andriša. Topalović je od turcizma topal (= šepavac). Burić je od nadimka Bura, a to od opće imenice bura (= vrsta vjetra). :)

Verdasco
07.12.2009., 23:29
Ima li netko podatke o podrijetlu prezimena Juranić i Pogačić.

Hvala...

doctor subtilis
08.12.2009., 00:00
Šušić?

istraba
08.12.2009., 17:54
Shain puno ti hvala na korisnim podacima.
Potražio sam knjigu u knjižnici na poslu i našao je - izuzetno koristan priručnik za određenje geografske distribucije prezimena u Hrvatskoj.

Uz duboki naklon, puno pozdrava i samo nastavi tako davati korisne komentare.

Istraba

Shain
10.12.2009., 16:34
Pozdrav! Da li mi netko može nešto reći o porijeklu prezimena Brezovac? Hvala.

Brezovci su većom dijelom porijeklom s područja Valpova, a neki iz Međimurja, i Hrvati su. Danas ih u Hrvatskoj ima oko 120, i to najviše u Valpovu - 30, Zagrebu 15, Belišću i Osijeku po 8, Kutini 7.

Prezime je izvedeno od riječi breza, koja se nalazi u osnovi mnogih etnika i nadimaka. Brezovac je najvjerojatnije naziv za stanovnika mjesta Breza.

Brezovcem se naziva i brezov štap ili brezova šumica. To je nekome mogao postati nadimak, a poslije prezime. - Ima mnogo sličnih prezimena: Brezec, Brezinščak, Breznik, Brezovečki, Brezjan, Brezak, Brezanović, Brezarić i dr. :)

TrueTrue
10.12.2009., 18:36
Zdravo, tko zna bilo kakve informacije o prezimenu Tuta? Hvala.

Gilles de Rais.
10.12.2009., 18:43
Zdravo, tko zna bilo kakve informacije o prezimenu Tuta? Hvala.

Za takva pitanja postoji tema Prezimena. Mislim da nema potrebe za otvaranjem novog topica samo zbog jednog pitanja. :)

http://www.imagechicken.com/uploads/1258995069047516800.jpg (http://www.imagechicken.com)

Shain
11.12.2009., 06:50
Odakle je prezime Jeričević? Hvala.

Jeričevići su najvećim dijelom s Korčule, i Hrvati su. U proteklih sto godina razmjerno ih se najviše rodilo u Žrnovu na Korčuli. Danas ih u Hrvatskoj živi oko 150: u Žrnovu 45, Zagrebu 35, Korčuli 20, Zadru i Splitu po 15 i dr.

Jeričević je izvedeno od muškog (ili ženskog) imena Jerica, što znači "mali ili mala Jere". Jere je ime od milja prema imenu Jeronim ili Jerolim. To je nastalo od latinskog Hieronymus, u latinski je stiglo iz grčkog jezika: Hieronymos (hieros + onyma/onoma), a znači "onaj koji ima sveto ime". - Ima mnogo hrvatskih prezimena izvedenih od toga imena: Jerak, Jerec, Jerić, Jeras, Jerkan, Jerkov, Jerkovac, Jerković, Jerenić, Jerolimov i sl. :)

TrueTrue
11.12.2009., 11:25
Za takva pitanja postoji tema Prezimena. Mislim da nema potrebe za otvaranjem novog topica samo zbog jednog pitanja. :)

I don't speak Croatian good. Sorry for a new topic. I hope here i receive some information about surname Tuta. Thx.

Shain
11.12.2009., 13:01
Tko zna bilo kakve informacije o prezimenu Tuta? Hvala.

Tute koji žive u Hrvatskoj najvećim su dijelom s područja Benkovca, i Hrvati su. U proteklih 100 godina razmjerno ih se najviše rodilo u Polači. Rijetko su Srbi, i to najčešće porijeklom iz Bosanske Posavine. Ukupno, danas ih u Hrvatskoj živi oko 150, i to u Zagrebu i Pakoštanama po 25, Polači 20, Splitu i Zadru po 15.

Prezime dolazi od muškog imena Tuta, koje je ime od milja prema Milutin ili Timotej. Moguće je da je nastalo i od nadimka Tuta (od tuta = naziv za lonac ili drugu sličnu posudu). Od istog su imena ili nadimka vjerojatno nastala i prezimena Tutić, Tutek, Tutiš, Tuteković, Tutavac i sl. :)

jax
12.12.2009., 10:22
Hoće li ubrzo nekakva enciklopedija prezimena osvanuti na netu?

Michael Collins
15.12.2009., 17:25
Jel može za prezimena Lebo i Paradžik?

Kad smo već kod toga može i za Paraga i Merčep? :mig:

Shain
15.12.2009., 18:08
Zna li itko išta o prezimenu Puđa?

Puđe su najvećim dijelom porijeklom iz Zapadne Bosne (npr. iz Livna), i Hrvati su. Danas ih u Hrvatskoj živi oko 210, najviše u Zagrebu - 45, Sibinju (kod Sl. Broda) i Đurđenovcu po 25, Slavonskom Brodu i Slobodnici po 10.

Prezime je nastalo od nadimka Puđa, a to od imenice puđa, koja znači "zadnji kosac u nizu" (kad više kosaca kose jedan za drugim). Ta je imenica izvedena od staroga glagola "puditi" (=tjerati, plašiti), pa puđa znači kosac koji tjera druge kosce da brže rade. - Od iste su riječi izvedena i hrvatska prezimena Puđak, Puđo, Puđaš, Puđić, Puđ i dr. :)

..angie..
16.12.2009., 07:43
Pozdrav, prezime Miloš.
Ima nas po sijeloj Hrvatskoj i BiH.
Zna li netko išta..

Hvala.

Michael Collins
17.12.2009., 12:29
Ne znam jel bilo,najčešča prezimena po državama
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_most_common_surnames#Croatia

Hrvatska
1. Horvat (22,225) (meaning: a Croat)
2. Kovačević (15,835) (meaning: patronymic of "kovač" - smith)
3. Babić (13,150) (meaning: related to "baba" - grandmother or "babo" - father)
4. Marić (11,617) (meaning: matronymic "Mara" or "Marija" - Mary)
5. Novak (11,396) (meaning: related to "nov" - new)
6. Jurić (11,356) (meaning: patronymic of "Jure" or "Juraj" - George)
7. Kovačić (11,171) (meaning: patronymic of "kovač" - smith)
8. Vuković (10,173) (meaning: patronymic of "Vuk" - Wolf)

BiH
1. Hodžić
2. Hadžić
3. Arnautović
4. Mehić
5. Hadžiabdić
6. Delić
7. Terzić
8. Kovačević
9. Šuškić
10. Džaferagić
11. Adilović
12. Abazović
13. Ferhatović
14. Hrustanović

Michael Collins
17.12.2009., 12:49
Najviše mi se sviđa za Talijanska prezimena:

Italy

1. Rossi (red-haired; ruddy – common in Northern and Central Italy) RIĐI,CRVENI
2. Russo (red-haired; ruddy – common in Southern Italy) RIĐI,CRVENI
3. Ferrari (blacksmith; iron worker – cf. Smith) KOVAČ
4. Esposito (exposed child, i.e. orphan) SIROČE
5. Bianchi (fair-skinned; fair-haired – cf. White) BIJELI,SVIJETLI
6. Romano (Roman)-RIMLJANIN
7. Colombo (dove) GOLUB
8. Ricci (curly-haired – common in Northern and Central Italy) KUŠTRAVI
9. Marino (of the sea) MORSKI
10. Greco (Greek) GRK
11. Bruno (brunet – cf. Brown) SMEĐI
12. Gallo (rooster; Gallic) PIJETAO,GALSKI
13. Conti (count) GROF
14. De Luca (son of Luca – cf. Lucas) LUKINA SIN
15. Costa (from the coast) S OBALE
16. Giordano (equivalent of Jordan) BIBLIJSKA RIJEKA JORDAN
17. Mancini (left-handed) LJEVAK
18. Rizzo (curly-haired – common in Southern Italy) KUŠTRAVI
19. Lombardi (Lombard) IZ LOMBARDIJE
20. Moretti (swarthy – cf. Moore) CRNOMANJAST(MAUR)

Shain
17.12.2009., 14:55
Da li netko zna nešto o prezimenu Pražen? Navodno potječe iz Slovenije.

Nije iz Slovenije. Praženi su najvećim dijelom s područja Šibenika, i Hrvati su. U Hrvatskoj ih danas živi oko 80, najviše u Perkoviću kraj Šibenika - 20, Splitu i Zagrebu po 15, Vodicama i Šibeniku po 5.

Prezime je nastalo od nadimka Pražen, a to od glagola "pržiti" (koji je nekada imao oblik "pražiti"). Od istog su glagola nastala i prezimena Pržić, Pržiklas, Pržen i dr. :)

Lee Champa
17.12.2009., 17:30
[QUOTE=Shain;24049286......."puditi" (=tjerati, plašiti),[/QUOTE]

U okolici SK, ako se za nekog kaže da se puđa značilo je da se tjera, a to je značilo da je vrijeme parenja (seksa za životinje) ili podsmjeh za žensku osobu zbog šminke, odječe, ponašanja......:lol:

Stocar
17.12.2009., 21:09
Pozzz

Evo ako netko zna nezna o prezimenima, Gabaldo i Jakševac.
Hvala. :)

jax
18.12.2009., 18:31
Zna li netko o prezimenama Grubor i Mileta?

raliSHA
19.12.2009., 00:00
Zna li se nešto o porijeklu prezimena Srdoč prije kastavštine? :)

ništa? :o

Lobotomus
19.12.2009., 01:07
Prvo, pozdrav svima. Ovako, imam pitanje u vezi svojega prezimena Bašić. Prezime je dosta rasporstranjeno na ovim prostorima u Hrvatskoj pa potom u BiH te manjim dijelom u Srbiji i Sloveniji. Prezime je totalna enigma i ukratko čuo sam sve i svakakve priče o njemu. Samo da nadodam, Katolik sam kao i svi Bašići koje ja osobno znam. Priložit ću ovdje ono od podataka što sam skupio tokom svojega istraživanja pa ću postaviti pitanje na kraju posta.

Podrijeto Obitelji Bašić

Prezime je izvedeno od turske riječi baša koja ima više značenja: kad je u službi imenice, onda znači: glavu, glavara, prvaka, starješinu, zapovjednika;
a) nalazi se kao drugi dio u složenicama preuzetim iz turskog jezika: buljubaša (u janjičarskoj vojsci zapovjednik buljuka, postrojbe od stotinjak janjičara); delibaša (zapovjednik delija, ali i najbolji junak); dolibaša (stoloravnatelj, onaj koji u vrijeme gozbe sjedi u gornjem dijelu stola i upravlja zdravicama); harambaša (hajdučki poglavica); subaša (nadzornik imanja u Turskoj Carevini, ali i gradski nadzornik); terzibaša (glavni terzijski odnosno krojački majstor) ili pak izvedenim od hrvatskih riječi: kozbaša, težakbaša itd.
b) glava u izreci "baš za baš" = glava za glavu, jedno za drugo bez ostatka;
1. kad je u službi pridjeva, onda znači: glavni, prvi, najstariji. Postoji kao prvi dio složenice u brojnim naslovima: baš-knez, baš-čauš, Baš-čaršija, Baš-Čelik, Baš-bunar.
1. kad je u službi priloga, onda znači: u glavu, upravo, zaista, odista, uistinu.
Dakle, "baš" ili "baša" u osnovi su prezimena Bašić. "U Srbiji i Bosni tako su nazivali svakog Turčina koji nije bio beg ili aga. Riječ baša rabila se često pri oslovljavanju, otprilike u značenju koje u toj funkciji imaju udomaćene riječi: gazda, šef.
Danas prezime Bašić u Hrvatskoj ima 6.600 osoba, i to uglavnom u srednjoj Dalmaciji, Zagrebu i okolici Samobora. Istog su postanja i prezimena: Bašica (bašica su i prve kapi rakije koje poteku iz kazana za proizvodnju tog pića), u Hrvatskoj je 140 osoba s tim prezimenom, a najviše ih je u Dalmaciji, na Mljetu, u Dubrovniku; Buljubašić (650 osoba, Imotska krajina, srednja Dalmacija); Baša (250 osoba, Knin, Istra).
Na dalmatinskim prostorima danas Bašići žive u: Trolokvama, Prgometu, Kamenmostu, Katunima, Koritima, Krivodolu, Otoku, Suhaču, Udovičiću, Kožalovcu, Kruševu, Radošinovcu (Benkovac), Dobropolju, Molatu, Škabrnji, Gardunu Trilju, zatim u Šibeniku, Murteru, Pirovcu, Vescu, Baljcima, Kaočini (drniško područje).
Najprije o Bašićima na mućkom području:
-u Neorić je iz Zagvozda 1701. godine doselila 6-člana obitelj Ante Bašića, koja je zabilježena i u venecijanskom zemljišniku iz 1711. godine, ali Bašića u Neoriću nema već 1835. godine (austrijski zemljišnik);
-u Muću Donjem tada prebivalište ima obitelj Tome Bašića;
-u Zminovu (danas dio Gornjeg Muća) 1711. živi obitelj Nikole Bašića rečenog Kovačević pokojnog Stipana;
-u Bidniću je zabilježena obitelj Ante Bašića;
-u Postinju je 1711. godine zabilježena obitelj Mije Bašića Vidalinovića pokojnog Vida a u sklopu banderije harambaše Krste Katića;
-u Ramljanima su Bašići nazočni s tri obitelji: Luke Bašića pokojnog Petra (17 članova obitelji, 20 kanapa zemlje), Nikole Bašića pokojnog Jure (7, 16) i Stipana Bašića pokojnog Križana (9, 11).
Na lećevačkom području godine 1711. Bašići imaju prebivalište u tri mjesta:
-u Lećevici tada su tada zabilježene dvije obitelji tog roda: Andrije Bašića pokojnog Ivana (17 članova obitelji, 4 kanapa zemlje) i Nikole Bašića pokojnog Grge (8, 5);
-u Divojevićima je 1711. godine živjela obitelj Ivana Bašića (7 članova, bez zemlje), ali njezinih potomaka u Divojevićima nema već 1835. godine (austrijski zemljišnik);
-u Radošiću tada su upisane tri Bašića obitelji, ali koje su tu imale samo dio ukupnog imanja, ali su stalno prebivalište imale u Trolokvama: Luka, Bože i Toma Bašić; njihovi potomci neće se stalno naseliti u Radošić.
I na trogirskom području Bašići su zabilježeni u venecijanskom zemljišniku iz 1711. godine:
-u Trolokvama tada je prebivalište imalo čak šest Bašića obitelji: Andrije Bašića pokojnog Martina (7 članova obitelji, 85 tavola zemlje), Bože Bašića pokojnog Bože (7, bez zemlje u Trolokvama ), njegov brat Luka (7, -) Tome Bašića pokojnog Ivana (22, 28), Grge Bašića (stalno prebivalište u Radošiću, u Trolokvana 6 kanapa zemlje) i Ivana Bašića pokojnog Ilije (8,14):
-u Prapatnici je tada živjela oobitelj Nikole Bašića pokojnog Stipana.
U austrijskom zemljišniku iz 1835. godine na mućko-lećevačkom području pripadnici roda Bašić zabilježeni su:
-u Muću Donjem dvije obitelji: Barišina i Ivanova;
-u Ramljanima tada prebivalište ima šest Bašića obitelji, kojih su domaćini bili:Andrija, dvojica Ivana, Jakov, Jozo i Jure;
-u Lećevici su 1835. godine su zabilježene tri obitelji s prezimenom Bašić: Ivanova, jozina i Petrova.
Danas Bašići žive upravo u tri navedena mjesta: Muću Donjem, Ramljanima (4 obitelji, 20 duša) i Lećevici.
Što se pak tiče Prugova, mjesta između Muća i Klisa, dvije su obitelji iz roda Bašić (Todorova i Jurina) zabilježene u maticama "putujućeg župnika iz župe Zmina (Muć–AI) fra Lovre Jazidžića,” koje su vođene za razdoblje 1700. do 1702. godine, a sačuvane su u arhivu franjevačkog samostana u Sinju. Godine pak 1711. Bašića nema u Prugovu, ali već 1835. godine tu žive tri njihove obitelji: Markova, Matina i Tomina; godine 1948. Bašići su u Prugovu narasli na 12 obitelji.
U Zelovu se Bašići spominju još ranije: 15. travnja 1687. godine, stanovnik Zelova Pavao Pranić dobio je 40 kanapa zemlje, koja je do tada pripadala već spomenutom Tomi Bašiću, koji je tu, dakle, živio i u vrijeme turske vladavine. To znači da su Bašići, barem ova grana, starosjedioci, dakle nisu stigli u Zelovo u vrijeme velikih seoba, uvjetovanih istjerivanjem Turaka iz Cetinske krajine. Po nekim naznakama Toma je Bašić imao zemlje u Zelovu, a živio u Prugovu. Deset godina kasnije 1697. godine Toma Bašić i harambaša Pavao Šolić iz Sutine pokušali su preuzeti zemlje od harambaše Vukašina Stojčevića, pravoslavca iz Radošića odnosno Sutine, ali u tome nisu uspjeli. Borba za zemljište bila je uzajamna, jer je Stojčević smetao Šoliću, zatim pravoslavcu alfiru Stričeviću i njegovu rođaku Stevanu, koji su se nastanili ispod Visovca (Muć), kao i Tomi Bašiću, Luki i Jovanu Stričeviću. Saslušavanje "zaraćenih strana" obavio je opći providur Alvise Mocenigo 24. listopada 1697. godine.
Još se jedan starosjedilac iz roda Bašića spominje u Zelovu krajem 17. stoljeća–Grgur Bašić. Harambaši Bartulu Jelavčiću (Jelaviću) i glavarima obitelji Vidu Jeliću, Marku Bebiću, Vidu Jelavčiću i Grguru Segončiću odobreno je 16. listopada 1693. godine 100 kanapa zemlje, koja je u vrijeme turske vladavine pripadala starosjediocima Grguru Bašiću, Ivanu Batiniću, te Grguru i Stipanu Radniću. Dvije godine kasnije (1699) opći je providur zabranio harambaši Vidu Đipalu iz Lučana ometanje posjeda Grguru Bašiću i braći Samardžić iz Zelova, koji su ostali na svojim posjedima što su ih uživali i u vrijeme otomanske vladavine.
U Alberghettijevu zemljišniku (1725-1729) u Prugovu su upisane dvije Bašića obitelji – Franina i Nikolina.
Bašići krajem 17. stoljeća zabilježeni su i na šibensko-drniškom području: u Velimu 1694. godine, u Tisnom 1715. godine. Danas Bašići prebivaju u Šibeniku, Murteru, Pirovcu, Vescu, Baljcima, Kaočini (drniško područje).
Bašići se u povijesnim ispravama rano javljaju i u Imotskoj krajini: 16. kolovoza 1664. godine opći providur Contarini zapisao je u Zadru da su Turci u Biokovu zarobili nekoliko osoba iz Vrdola (danas područje župa Krstatice, Slivno, Rašćani i Župa Biokovska), među kojima je i klerik Nikola Bašić.
U vrijeme Kandijskog rata (1645-1669) iz Vrdola je u Podgoru pobjegao Matija Bašić, "od Imote terzija". Inače, od vrdolskih Bašića nastali su Bašići-Kovačevići, Bašići-Ožići i Bebeci-Ožići i, dakako, dio ih je zadržao i prezime Bašić.
Taj je vrdolski rod dao crkvi i dva istaknuta svećenika: fra Nikola Bašić rečeni Kovačević iz Vrdola bio je provincijal Franjevačke provincije Bosne Srebrene (1669-1672), a umro je u Makarskoj 29. rujna 1689. godine; fra Jerolim Kovačević-Bašić zabilježen je 1695. godine kao župnik u Tučepima.
U vrijeme Bečkog rata 1686. godine u zbjegu stanovnika imotskog sela Vinjana u Brelima su se nalazile četiri obitelji s prezimenom Bašić: Markova s 11, Mijina s 9, Ivanova s 15 i u udovice Kate s 9 duša.
Bašići se ne pojavljuju u Vinjanima pri diobi zemlje 1725. godine, što je znak da ih nije ništa vezalo za to selo, u kojem su bili samo u prolazu. Doduše, javit će se u maticama župe Vinjani 1789. godine, a stotinjak godina kasnije (1876) Bašići su u Vinjanima zastupljeni s jednom obitelji.
Predstavnike druge grane Bašića, onih sa starinom u Zagvozdu, susrećemo u isto vrijeme, dakle za Bečkog rata 1686. godine, u zbjegu stanovnika Zagvozda na omiškom području, gdje se nalazila se i obitelj Stipe Bašića. Zagvozdski Bašići vraćaju se na svoju starinu, ali kad je odlukom Požarevačkog mira 1699. godine nedavno oslobođeni Zagvozd ponovo vraćen Turskoj, među zagvozdskim obiteljima, koje je harambaša Mate Veić pokojnog Jurasa preselio u Neorić na mućkom području, nalazila se i 6-člana obitelj Antuna Bašića
Dio Bašića iz zagvozdskog zbjega vratio se i u Krivodol (Imotski). Doduše, nema ih upisanih u venecijanski zemljišnik iz 1725. godine, ali zemljište zvano Bašića bunar u Krivodolu svjedoči da su tu Bašići nekoć, vjerojatno prije odlaska u zbjeg, živjeli. O njihovu povratku svjedoči upis obitelji Stipe Bašića u Stanju duša župe Podbablje iz 1739. godine s mjestom boravka u Krivodolu.
Među devetoricom Krivodoljana koji su 23. veljače 1753. godine poslali molbu makarskom biskupu da žele svoju župu u Krivodolu i svog župnika potpisan je i Ivan Bašić.
Njihovi potomci i danas žive u Krivodolu, a današnja dvočlana obitelj s prezimenom Bašić u župi Podbablje također je krivodolskih korijena.
U prvoj polovici 20. stoljeća dio se Bašića iz Krivodola preselio u Imotski i Glavinu.
Preci današnjih vinjanskih Bašića su hercegovačkih korijena sa starinom u Broćancu pokraj Posušja, koji su u Vinjane stigli u drugoj polovici 18. stoljeća ženidbom iz roda vinjanskih Markota, također doseljenika s posuškog područja, iz Rakitna. Jedni su zadržali prezime Bašić, a dio ih se opredjelio za dvočlano prezime Markota Bašić.
Upravo iz roda broćanskih Bašića bio je i 23-godišnji Petar Bašić pok. Jozipa, rođen 1849. godine u Broćancu, član hajdučke družine harambaše Andrijice Šimića, koji je 16. lipnja 1872. godine u Splitu osuđen “na 18 godina zatvora pooštrenog umjesto okova jednodnvenim postom svakog mjeseca i jednodnevnom mračnom samicom u neparne dane. Budući da je državljanin strane države (Turske Carevine-AI), nakon izdržavanja kazne, bit će izgnan iz Austrougarske Carevine.”
Evo i podataka o zapadnohercegovačkoj grani Bašića sa starinom u Broćancu pokraj Posušja, gdje je biskup fra Pavo Dragićević u svom popisu bosanskohercegovačkih Hrvata katolika 1741/42. godine zabilježio 16-članu obitelj Dujma Bašića.
Biskup fra Marijan Bogdanović 1768. godine zatekao je u Broćancu tri Bašića obitelji s 30 ukućana: Matinu sa 17, Jurinu s 10 i Marijanovu s tri člana.
Ipak posebnu pozornost zaslužuju Bašići sa starinom u povijesnoj Poljičkoj Kneževini, gdje je zabilježen i najstariji spomen prezimena Bašić: 1597. godine, dugogodišnji se župnik Doca Donjeg u Poljičkoj Kneževini i poljički vikar don Bariša Bašić, rodom iz Dubrave u Donjim Poljicima, pojavljuje u ulozi jednog od kupaca zemlje od kneza Ivana Pavića u Nutrenjem Docu, u selu Jurkovići.
Iste 1597. godine, 5. travnja, don Bariša Bašić je jedan od procjenitelja vrijednosti zemlje koju prodaje knez Ivan Pavić braći Ivanu i Petru Pilipoviću.
U ispravi iz 1598. godine, pisanoj na turskom jeziku, zabilježeno je da Matijevići prodaju zemlju Mijovilovićima, a jedan od procjenitelja vrijednosti te nekretnine bio je i don Bariša Bašić. U istoj ulozi tog svećenika susrećemo i sljedeće 1599. godine.
Sedmog travnja 1603. godine Mihovio Priuli, biskup od Vicence, po nalogu pape Klimenta VIII. obavlja pastirski pohod Poljicima i susreće se tada s prokuratorom crkve Svetog Martina u Docu Donjem s don Barišom Bašićem.
Devetog travnja 1614. godine datirana je isprava koju je napisao don Mikula Bašić, "budući kančilir p. g. vikarja poljičkog don Bariše Bašića".
Ostalo je zabilježeno da je 9. prosinca 1617. godine udovica Jura Roža Jurković, koja nije imala potomstva, svoju kuću darovala don Bariši Bašiću, a on će služiti "sedmere kantane mise".
Spominjemo još neke Bašiće iz Dubrave u Donjim Poljicima, gdje je starina tog roda. Na općem saboru poljičke vlastele i puka na Gajinama 20. ožujka 1662. godine dogovoreno je da će u Poljičkoj Kneževini vladati mir i poštenje, a jamstvo je u ime sela Dubrave potpisao vojvoda Stipan Bašić. Na zboru vlastele i didića poljičkih 12. listopada 1676. godine na Obliku pokraj Svetog Jadre sudjelovao je i knez Jure Bašić iz Dubrave.
Sljedeći podaci još će jednom potvrditi da je drevna Poljička Kneževina starina roda Bašića, jer je upravo u njoj splitski nadbiskup Ivan Laghi 1725. godine u popisu stanovništva Splitske nadbiskupije zabilježio 16 obitelji i 116 osoba s prezimenom Bašić: u Dubravi prebiva 8 Bašića obitelji: trojice Ivana s 9, zatim s 5 i jednom osobom, dvojica Stipana s po 10 ukućana, te obitelji Grge Bašića sa 7, Jozina i Petrova također s po 7 članova; u Kostanju: Mihovilova sa 7 i Pavlova obitelj s 3 duše; u Tugarima su glavari obitelji: Matija i Matij, a obitelji im imaju po 8 članova; u Žrnovnici: Petrova obitelj s 14 i Ivina s 5 duša; u Donjem Docu: 9-člana obitelj Martina Bašića; u Podgrađu 6-člana Ivanova obitelj.
U popisu vjernika Splitske nadbiskupije nadbiskupa Ivan Laghija iz 1725. godine Bašići su zabilježeni i izvan Poljica: u Blatu na Cetini 7-člana obitelj Stipana Bašića i u Čaporicama 5-člano kućanstvo Ivana Bašića.
Dakako, podosta ranije počela je seoba Poljičana u Cetinsku krajinu: 1691. godine iz Zvečanja je doselila obitelj Marka Bašića, kojoj su venecijanske vlasti dodijelile 12 kanapa zemlje u Krivači na triljskom području .
U mletačkom zemljišniku iz 1709. godine Bašići poljičkog podrijetla zabilježeni su u banderiji harambaše Jure Jurčevića iz Vojnića: 8-člana obitelj Mandalene Bašić udovice već spominjanog pokojnog Marka, te 6-člano kućanstvo Martina Bašića pokojnog Jure.
Dakako, tada se Bašići nastanjuju i u Udovičiću, gdje su u maticama stare župe Otok zabilježeni prvi put 1745. godine. Danas u Udovičiću žive 4 Bašića obitelji s 11 članova, ali i 5 obitelji koje imaju prezime Bašić Šiško. Inače, u susjednom Otoku danas ima prebivalište 13 Bašića obitelji sa 76 duša.
Danas Bašići žive i u Tomislavgradu (2 obitelji, 6 članova), a do prije četrdesetak godina uz Bašiće katolike živjeli su i njihovi prezimenjaci islamske vjeroispovijesti, ali su odselili u Sarajevo.

Grobovi u crkvi sv. Juraj

Grob IV. obitelji Bašić iz god. 1517. Natpis se čita s pogledom prema zapadu, a nalazi se na zapadnom dijelu ploče. Pri vrhu natpisa uklesana je lubanja koja je već izlizana. Natpis glasi:
SEPVLTVRA DE ANTONIO ET ZOR ZIFRATELI BASIC ET DELI SVOI EREDI MDXVII
Prema označenoj godini, radi se o najstarijem grobu u crkvi, a s obzirom na uklesani natpis i veličinu ploče, jamačno pripada jednoj od najimućnijih i najuglednijih obitelji u župi.

http://public.globalnet.hr/~apijerov/grobovi/grobovi_03.jpg

PLEMIĆKE OBITELJI GACKE, LIKE I KRBAVE

Banić
Bašić
Bastašić
Blažević
Bobinac
Bogdanić
Brajković
Budisavljević
Butković
Cvitković
Čačković
Čanić
Degoricija
Draženović
Došen
Drakulić
Drašković
Filipović
Franić
Glavinić
Grubišić
Gusić
Heraković
Holjevac
Jakšić
Janković
Jelačić - Jelač
Jurić
Jurković
Knežević
Kolaković - Kolak
Kovačić
Kramarić
Križanić
Križić Kružićević
Krznarić
Lalić
Lovinčić
Majer
Marković
Modrić
Mesić
Mudrovčić
Nikšić
Orešković
Orlovčić
Vučetić
Perušić
Portner
Račić
Radaković
Vučić
Rajković
Rastić
Rukavina
Selišević
Rajković
Rastić
Sekulić-Sekula
Sertić
Simić
Smolčić
Stipanović
Šutević
Tadiolović
Tomljenović
Tonković
Ugrin
Vignjevie
Vilić
Vlašić
Vrkljan
Vukelić
Vučetić
Vuković
Zdunić
Živković

Autor: Enver Ljubović

- Od ex-Yu država najviše je Bašića u Hrvatskoj.

- Danas prezime Bašić u Hrvatskoj ima 6.600 osoba, i to uglavnom u srednjoj Dalmaciji, Zagrebu i okolici Samobora.

- Postoji mjesto Bašići u Istri.

- Bašić je po popisu najčešćih Hrvatkih prezimena 32. najučestalije Hrvatsko prezime od ukupno 114.643 Hrvatskih prezimena.

Izvor: Hrvatski Prezimenik

Obiteljski Plemički grb.
http://photos-b.ak.fbcdn.net/photos-ak-snc1/v375/1/51/544834832/n544834832_1043906_7344.jpg

Ovako, evo to je ono što sam ja pronašao. E sada, govori se da je prezime nastalo turcizmom kao i mnoge riječi u Hrvatskom jeziku pa sam se poslje iskopavanja svih ovih podataka bacio sam na nekakvo "internet istraživanje" i to ni više ni manje nego po Facebooku.
Ukratko, search Bašić kao takvo je uglavnom izbacivalo ljude iz Hrvatske, te na drugom mjestu Bosne. Potom sam odlučio tražiti po korijenu riječi a to je "Baša" (od kojeg nastaje prezime Bašić) i tu mi također izbacuje jedino Hrvate sa tim prezimenom.
Poslje toga sam odlušio upisati "Basha" što bi trebalo bit originalno i tu također ni traga Turcima, niti jednog Turčina od njih 74,816,000 koji ima takvo prezime ili bilo što slično.
Dok kad sam pretraživao "Pasha" od srpskog prezimena Pašić, tu je našlo hrpu Turčina sa tim imenom/prezimenom.

Znači li to na kraju svega da je prezime Bašić koje je eto 32. najčešće prezime u Hrvata samo običan jezični Turcizam nametnut pokorenom slavenskom stanovništvu ili možda čak prezime Bašić nije uopće nastalo Turcizmom već po nekakvom dalmatinskom mjestu tipa Baška voda itd. a i u "poljičkoj Kneževini" u Dalmaciji se prvi puta spominje?
Bilo bi lijepo da se od ovoga napravi nekakva tema, jer mislim da je ovome prezimenu potrebno demistificiranja a i mene osobno zanima, jer volim povijest pa potom me zanimaju i moji korijeni. Uglavnom, bilokakve informacije su dobro došle, unaprijed vam svima hvala. Pozdrav :)

Kloki
19.12.2009., 07:11
Znači li to na kraju svega da je prezime Bašić koje je eto 32. najčešće prezime u Hrvata samo običan jezični Turcizam nametnut pokorenom slavenskom stanovništvu

Ništa tu nije nametnuto. Jesu li riječi poput "super" nametnute nama danas? I u modernom hrvatskom jeziku ima na stotine posuđenih riječi i fraza...to što je engleski danas, nekad je bio turski (bar što se tiče Hrvatske i susjednih zemalja)...

Shain
19.12.2009., 08:48
Zna li se nešto o porijeklu prezimena Srdoč prije Kastavštine?

Srdoči su u Istri autohtoni, a prezime postoji i u obliku Srdoc. Već u 14. st. zabilježeno je u području Mošćenica prezime Srdočić, koje znači "Srdočev sin", "mali Srdoč", ili "mali Srdoc". Srdočić se nalazi u "Razvodu međa mošćeničkih i kožljačkih" iz 1395. g. - Značenje prezimena nije sigurno, moglo je postati od riječi srce, srdit, srdjela i dr.

Po popisu stanovništva Hrvatske iz 2001. kod nas živi oko 420 Srdoča, i Hrvati su. Najviše ih živi u Rijeci - oko 200, Karojbi 35, Kastvu 30, Zagrebu 25, Matuljima 20. - Filmski glumac Milan Srdoč rođen je u Rijeci :)

Lobotomus
19.12.2009., 09:32
Ništa tu nije nametnuto. Jesu li riječi poput "super" nametnute nama danas? I u modernom hrvatskom jeziku ima na stotine posuđenih riječi i fraza...to što je engleski danas, nekad je bio turski (bar što se tiče Hrvatske i susjednih zemalja)...

Da, to se u potpunosti slažem. Uostalom, cijeli jezink nam je propleten turcizmima ali i drugim jezicima. Kao što smo za vrijeme A-U poprimali mnoge Njemačke i Mađarske riječi u govor, te danas Engleske tako smo tada Turske. Nego, što me zanima...ako je sigurno da je prezime tako nastalo, to bi značilo da su se ti ljudi odrekli svojeg prezimena (ili ga možda nisu još imali pošto se radi o vremeni dok su još nastajala) te uzeli to prezime. Ali kako to da je večina Bašića katoličke vjeroispovjesti te ih je največi broj u Hrvatskoj a u manjem su broju u BiH islamske vjeroispovjesti? Na primjer, prvi Bašić ikada spomenut/zapisan je nekakav Katolički svečenik u Dalmaciji, što me dosta zbunjuje, zar je Turcizam tada bio toliko već ukorjenjen da je to npr u njegovom slučaju značilo da je on rođen kao katolik, Hrvat, i svejedno dobio prezime koje je nastalo jezičnim turcizmom? Koji su Bašići ajmo reći "originalni", ovi Katoličke vjeroispovjesti koji su ujedeno u večini i prvi ikad zapisani ili ovi potonji Islamske vjeroispovjesti? Ili se prezime nadjevalo neovisno o religiskoj pozadini osobe, što znači Hrvati Katolici bi isto dobili takvo prezime čisto zbog utjecaja Turcizma na Hrvatski jezik?
Mišljenja onih koji se razumiju u geneaologiju pa i laika na ovu temu su dobrodošla! hvala!

Kolpomorto
19.12.2009., 10:20
Svi Bašići koje sam imao prilike upoznati ili su kaštelani ili poljičani, ali mi je bila poznata raširenost prezimena. Zanimljivo je (ako je istina) da kod turaka nema prezimena sa takvim korijenom.... zašto?

Vještac
19.12.2009., 10:44
Skrenuo bih pažnju na možda moguće porijeklo prezimena:

Turski - baš (baş) = glava

(lik iz bajke Baš Čelik - "gvozdenoglavi" - biće velike snage sa gvozdenom glavom/maskom i rogovima)

A na slijedećoj web stranici Baš Čelik (http://vukajlija.com/bas-celik) je napisano za pojam Baš Čelika:

baš čelik
1) lik iz (originalno) ruske bajke;
2) izraz za BAS tvrdo.

Primjer:
-Jel' mozes da polomis to?
-Ne mogu, to je BAS celik!

U svakom slučaju, možda ima veze s - iznimnom tvrdoglavosti - što je, slučajno ili ne, osobina većine Bašića koje poznajem :D

Lobotomus
19.12.2009., 11:02
U svakom slučaju, možda ima veze s - iznimnom tvrdoglavosti - što je, slučajno ili ne, osobina većine Bašića koje poznajem :D

Vjeruj, i sami smo svjesni svoje tvrdoglavosti hehe :D

Vještac
19.12.2009., 11:07
Vjeruj, i sami smo svjesni svoje tvrdoglavosti hehe :D

Ni tvoj nickname Lobotomus nije slučajan ;)

Lobotomus
19.12.2009., 11:08
Svi Bašići koje sam imao prilike upoznati ili su kaštelani ili poljičani, ali mi je bila poznata raširenost prezimena. Zanimljivo je (ako je istina) da kod turaka nema prezimena sa takvim korijenom.... zašto?

Samo izbacuje Egipčane sa tim korijenom Basha...a mislim da tu ipak ne postoji nekakva veza. Mislim da je ovdašnji korijen Basha ipak nastao na ovim prostorima.

te možda u ovome ima istine što je vještac rekao

S
baš čelik
1) lik iz (originalno) ruske bajke;
2) izraz za BAS tvrdo.

Primjer:
-Jel' mozes da polomis to?
-Ne mogu, to je BAS celik!

Ni tvoj nickname Lobotomus nije slučajan ;)
Vrlo vjerovatno :)

Kloki
19.12.2009., 11:17
Nego, što me zanima...ako je sigurno da je prezime tako nastalo, to bi značilo da su se ti ljudi odrekli svojeg prezimena (ili ga možda nisu još imali pošto se radi o vremeni dok su još nastajala) te uzeli to prezime. Ali kako to da je večina Bašića katoličke vjeroispovjesti te ih je največi broj u Hrvatskoj a u manjem su broju u BiH islamske vjeroispovjesti?

U odnosu na Bošnjake i Srbe Hrvati dobivaju stalna/fiksana prezimena jako rano...tako su se od Tridentskog koncila (1545-1563) počele voditi matice rođenih, vjenčanih i umrlih...jedino što znamo 100% je da je tvoj predak bio nekakvi glavar a o njegovom porijeklu nemožemo ništa s sigurnošću reći (naravno bez dublja istraživanja)...to što imaš turcizam u prezimenu ne mora značiti - i vjerojatno ne znači - da su ti preci bili Turci ili muslimani...

Na primjer, prvi Bašić ikada spomenut/zapisan je nekakav Katolički svečenik u Dalmaciji, što me dosta zbunjuje, zar je Turcizam tada bio toliko već ukorjenjen da je to npr u njegovom slučaju značilo da je on rođen kao katolik, Hrvat, i svejedno dobio prezime koje je nastalo jezičnim turcizmom?

Zamisli kako je bilo prije 350 godina kad i dan danas koristimo turcizme, i to u standardnom jeziku? :mig:

Vještac
19.12.2009., 12:20
Samo izbacuje Egipčane sa tim korijenom Basha...a mislim da tu ipak ne postoji nekakva veza. Mislim da je ovdašnji korijen Basha ipak nastao na ovim prostorima.

Probaj tražiti po turskome "orignalu": baş

Lobotomus
19.12.2009., 13:40
Probaj tražiti po turskome "orignalu": baş

Zanimljivo, sada ih je našlo. Znači ipak je u pitanju Turcizam, baša=poglavar etc. Još sam našao u međuvremenu par tekstova gdje neki iz saznanja o valstitoj porodici/korijenima iz Crkvenih zapisa govore kako su imali prije neko drugo prezime pa se prebacili na Bašić.

Sad, tko je dodjeljivao prezime Bašić? Otomanska vlast na području Hrvatske i Bosne te su oni bili odgovorni za dodjeljivanje i stvaranje tih prezimena ili Crkva i svečenstvo samo već jezično pod utjecajem turcizma? Jer kako rekoh, prvi zapis Bašića je svečenik u Dalmaciji, to jest u Poljičanskoj kneževini i večina Bašića sa Balkana je u Hrvatskoj te su katolici, a postoji i plemička obitelj Bašić koja je dobila tu titulu zahvaljujuči borbi protiv Turaka. Any idea?

205 Dubrava
19.12.2009., 13:53
Znate li nešto o prezimenu Sitar?

Shain
19.12.2009., 14:39
Jedino što znamo sigurno 100% je to da je tvoj predak bio nekakav glavar. To što imaš turcizam u prezimenu ne znači (...).

Nije to sto posto sigurno. Postoji hrvatsko muško ime Baša, koje je ime od milja za bilo koje ime koje počinje s "ba" (ili ima "ba" u sebi): Bariša, Bajko, Bareta, Batko, Baćan, Bagoje, Bartol, Bratislav, Bratoljub i dr. Tako piše u Akademijom rječniku (HAZU/JAZU).

U istom rječniku piše da baša može biti i hipokoristik od "babo" (= otac, svekar, tast i dr.). - Vjerojatno je da su neka prezimena postala i od turcizma baša. U Vojnoj krajini kaplar se zvao baša (a bio je kršćanin). To je nekome mogao postati nadimak, a od njega prezime. On nije morao biti kaplar, ali se ponašao kao kaplar, pa je dobio taj nadimak, kao što su nastala prezimena Kralj, Knez, Car, Ban (a nitko od njih nije to zaista bio).

Nisu sva prezimena Bašić postala na isti način. :)

Lobotomus
19.12.2009., 15:11
Nije to sto posto sigurno. Postoji hrvatsko muško ime Baša, koje je ime od milja za bilo koje ime koje počinje s "ba" (ili ima "ba" u sebi): Bariša, Bajko, Bareta, Batko, Baćan, Bagoje, Bartol, Bratislav, Bratoljub i dr. Tako piše u Akademijom rječniku (HAZU/JAZU).

U istom rječniku piše da baša može biti i hipokoristik od "babo" (= otac, svekar, tast i dr.). - Vjerojatno je da su neka prezimena postala i od turcizma baša. U Vojnoj krajini kaplar se zvao baša (a bio je kršćanin). To je nekome mogao postati nadimak, a od njega prezime. On nije morao biti kaplar, ali se ponašao kao kaplar, pa je dobio taj nadimak, kao što su nastala prezimena Kralj, Knez, Car, Ban (a nitko od njih nije to zaista bio).

E baš iz toga razloga sam postavio temu, i želju za demistificiranjem značenja i nastanka prezimena.

Jer čuo sam više mogućih teorija, jedna je Turcizam od Baša, jedna je ova koju ti spominješ Hrvatski nadimak i ime Baša, pa po mjestu Baška voda, pa po nekakvom dalmatinskom izrazu Bašice koje su prve kapi vina ili tako nešto, te što je Vještac spomenuo po slavenskoj legendi baš-čelik.
Više je mogućih načina postanka samog prezimena i to me najviše zanima. Bilo bi odlično ako bi mogao doprinjeti temi sa člankom o tome iz tog rječnika (Hazu/Jazu).
Jer što me muči kod prezimena, da je obični turcizam i da se dodjeljivalo isključivo ljudima pod utjecajem Otomanske vlade onda bi po toj logici ih bilo puno više u BiH nego u Hrvatskoj dok je upravo suprotno te je najčešće 32. prezime u Hrvata, isto tako bilo bi rasporstranjeno po slavenskim zemljama poput Srbije, Crne-Gore pa i slične verzije u Makedoniji i Bugarskoj jer je i tamo bilo poglavara a pošto se radi o sličnim Slavenskim jezicima i dialektima postojalo bi i tamo jer svi su oni bili pod Turcima. Ali toga tamo nema, već isključivo u Hrvatskoj i to Dalmaciji gdje je prvi puta spomenuto, i svi su po redu Katolici i Hrvati. Iz tog razloga mi teorija o turcizmu ne drži previše vodu, jer da je stvarno to Turcizam onda bi u istoj mjeri tog prezimena bilo i u Hrvatskoj, BiH, Srbiji, Crnoj Gori i sličnih verzija prezimena u Bugarskoj i Makedonoji pošto je i tamo bilo "poglavara, glavešina" a radi se o istim/sličnim slavenskim jezicima/zemljama pod Turskom okupacijom, jel?

raliSHA
19.12.2009., 15:33
Srdoči su u Istri autohtoni, a prezime postoji i u obliku Srdoc. Već u 14. st. zabilježeno je u području Mošćenica prezime Srdočić, koje znači "Srdočev sin", "mali Srdoč", ili "mali Srdoc". Srdočić se nalazi u "Razvodu međa mošćeničkih i kožljačkih" iz 1395. g. - Značenje prezimena nije sigurno, moglo je postati od riječi srce, srdit, srdjela i dr.

Po popisu stanovništva Hrvatske iz 2001. kod nas živi oko 420 Srdoča, i Hrvati su. Najviše ih živi u Rijeci - oko 200, Karojbi 35, Kastvu 30, Zagrebu 25, Matuljima 20. - Filmski glumac Milan Srdoč rođen je u Rijeci :)

hvala :)

Vještac
19.12.2009., 18:44
E baš iz toga razloga sam postavio temu, i želju za demistificiranjem značenja i nastanka prezimena.

Jer čuo sam više mogućih teorija, jedna je Turcizam od Baša, jedna je ova koju ti spominješ Hrvatski nadimak i ime Baša, pa po mjestu Baška voda, pa po nekakvom dalmatinskom izrazu Bašice koje su prve kapi vina ili tako nešto, te što je Vještac spomenuo po slavenskoj legendi baš-čelik.
Više je mogućih načina postanka samog prezimena i to me najviše zanima. Bilo bi odlično ako bi mogao doprinjeti temi sa člankom o tome iz tog rječnika (Hazu/Jazu).
Jer što me muči kod prezimena, da je obični turcizam i da se dodjeljivalo isključivo ljudima pod utjecajem Otomanske vlade onda bi po toj logici ih bilo puno više u BiH nego u Hrvatskoj dok je upravo suprotno te je najčešće 32. prezime u Hrvata, isto tako bilo bi rasporstranjeno po slavenskim zemljama poput Srbije, Crne-Gore pa i slične verzije u Makedoniji i Bugarskoj jer je i tamo bilo poglavara a pošto se radi o sličnim Slavenskim jezicima i dialektima postojalo bi i tamo jer svi su oni bili pod Turcima. Ali toga tamo nema, već isključivo u Hrvatskoj i to Dalmaciji gdje je prvi puta spomenuto, i svi su po redu Katolici i Hrvati. Iz tog razloga mi teorija o turcizmu ne drži previše vodu, jer da je stvarno to Turcizam onda bi u istoj mjeri tog prezimena bilo i u Hrvatskoj, BiH, Srbiji, Crnoj Gori i sličnih verzija prezimena u Bugarskoj i Makedonoji pošto je i tamo bilo "poglavara, glavešina" a radi se o istim/sličnim slavenskim jezicima/zemljama pod Turskom okupacijom, jel?

Ne znam da li si već pronašao na Netu slijedeći tekst:

Prezime je izvedeno od turske riječi baša koja ima više značenja: kad je u službi imenice, onda znači: glavu, glavara, prvaka, starješinu, zapovjednika;

a) nalazi se kao drugi dio u složenicama preuzetim iz turskog jezika:

buljubaša (u janjičarskoj vojsci zapovjednik buljuka, postrojbe od stotinjak janjičara);

delibaša (zapovjednik delija, ali i najbolji junak);

dolibaša (stoloravnatelj, onaj koji u vrijeme gozbe sjedi u gornjem dijelu stola i upravlja zdravicama);

harambaša (hajdučki poglavica);

subaša (nadzornik imanja u Turskoj Carevini, ali i gradski nadzornik);

terzibaša (glavni terzijski odnosno krojački majstor) ili pak izvedenim od hrvatskih riječi: kozbaša, težakbaša itd.

b) glava u izreci "baš za baš" = glava za glavu, jedno za drugo bez ostatka;

1. kad je u službi pridjeva, onda znači: glavni, prvi, najstariji. Postoji kao prvi dio složenice u brojnim naslovima: baš-knez, baš-čauš, Baš-čaršija, Baš-Čelik, Baš-bunar.

1. kad je u službi priloga, onda znači: u glavu, upravo, zaista, odista, uistinu.
Dakle, "baš" ili "baša" u osnovi su prezimena Bašić. "U Srbiji i Bosni tako su nazivali svakog Turčina koji nije bio beg ili aga. Riječ baša rabila se često pri oslovljavanju, otprilike u značenju koje u toj funkciji imaju udomaćene riječi: gazda, šef.

Danas prezime Bašić u Hrvatskoj ima 6.600 osoba, i to uglavnom u srednjoj Dalmaciji i okolici Samobora. Istog su postanja i prezimena:

Bašica (bašica su i prve kapi rakije koje poteku iz kazana za proizvodnju tog pića), u Hrvatskoj je 140 osoba s tim prezimenom, a najviše ih je u Dalmaciji, na Mljetu, u Dubrovniku;

Buljubašić (650 osoba, Imotska krajina, srednja Dalmacija);

Baša (250 osoba, Knin, Istra).

http://www.ogorje.net/prezime/basic/11.html

Za Bašiće u Srbiji nečega konkretnog ima na slijedećem linku.

http://www.srpskadijaspora.info/vest.asp?id=8835

Kloki
20.12.2009., 01:52

Moraš imati u vidu da su naša prezimena 200-300 godina starija od bošnjačkih, srpskih, makedonskih itd. Kod njih je prezimenska formula ipak malo drugačija.

Kneževina Srbija (wiki)
Nastanak današnjih prezimena u Srbiji vezuje se za kneza Aleksandra Karađorđevića, koji je 1851. godine jednim aktom naredio uspostavljanje trajnih prezimena po najstarijim i najznačajnim precima.

Kloki
20.12.2009., 01:58

Sve je moguće i nijedna se teorija ne valja odbaciti...

Magor
20.12.2009., 13:19
Znate li nešto o prezimenu Sitar?

U Mađarskoj postoji prezime Szitár (čita se: sitar). Pretpostavljam da prezime Szitár dolazi od riječi 'szita' (hrv. sito, slavizam u mađarskom jeziku).
szita/sito => szitár/sitar (slavenizirana verzija?) Naravno, nije 100%. :D

Shain
20.12.2009., 15:18
Zanima me prezime Marincel iz Otočca. Unaprijed hvala.

Marinceli su najvećim dijelom iz okolice Gospića, i Hrvati su. Danas ih u Hrvatskoj živi oko 260, i to najviše u Zagrebu - 30, Otočcu 25, Rijeci 20, Švici i Bizovcu po 15.

Prezime se u drugim dijelovima Hrvatske pojavljuje i u oblicima Marincelj, Marincil, Marincl, Marinclin, Marinculić, Marinč. - U osnovi prezimena vjerojatno je ime Marin. Ili je možda nastalo od njemačkoga "Marien Zelle". :)

Arianne
20.12.2009., 20:45
Puđe su najvećim dijelom porijeklom iz Zapadne Bosne (npr. iz Livna), i Hrvati su. Danas ih u Hrvatskoj živi oko 210, najviše u Zagrebu - 45, Sibinju (kod Sl. Broda) i Đurđenovcu po 25, Slavonskom Brodu i Slobodnici po 10.

Prezime je nastalo od nadimka Puđa, a to od imenice puđa, koja znači "zadnji kosac u nizu" (kad više kosaca kose jedan za drugim). Ta je imenica izvedena od staroga glagola "puditi" (=tjerati, plašiti), pa puđa znači kosac koji tjera druge kosce da brže rade. - Od iste su riječi izvedena i hrvatska prezimena Puđak, Puđo, Puđaš, Puđić, Puđ i dr. :)

Hvala ti na odgovoru :) Vec sam pomislila da nema sanse da netko odgovori na moje pitanje a tamo.. bas sam se ugodno iznenadila.

Znam da ih u BiH ima najvise a eto zanimalo me je dali su tu i nastali ili su odnekud dosli?
I ovo za znacenje prezimena :top: uvijek me zanimalo sta znaci to Puđa, eto sad sam i to saznala

:)

pero87
21.12.2009., 12:03
Evo mene zanima sve sta znate o prezimenima Rogulj i Palada.
Unaprijed hvala.

Ogi_i_žohari
21.12.2009., 12:06
Pozz ljudi, eto mene zanima ako netko nešto zna o prezimenu Sabo, ono što sam ja djelomično saznao je da nije postojalo slovo z iza S, i da je moj pradjed iz Kopriven kod Osijeka. Hvala

vodonosha
21.12.2009., 20:18
zanima me jel netko zna išta o prezimenu Kutnjak? :eek:

Shain
22.12.2009., 12:40
Tražio sam, ali nigdje da nađem. Prezime Spajić, ako može - hvala unaprijed!

Spajići su najvećim dijelom iz Hercegovine, i Hrvati su. U proteklih sto godina razmjerno ih se najviše rodilo u Grudama. Danas ih u Hrvatskoj živi oko 1200, i to najviše u Zagrebu oko 250, Sesvetama 70, Piškorevcima 60, Đakovu i Slavonskom Brodu po 40.

Prezime dolazi od hipokoristika Spajo, a to od nadimka ili prezimena Spahija. Spahija je turcizam, a taj naziv nisu nosili samo vlasnici spahiluka i bogatiji muslimani, nego se davao i kršćanima koji su se ponašali "kao spahije", kao što su se davali nadimci Ban, Knez, Kralj, Car, Beg, Paša, Serdar i sl. (od čega su izvedena prezimena: Ban, Knez, Kralj, Car, Begić, Pašić, Serdar i sl. ...). - Prema riječi spahija u Hrvatskoj postoje i prezimena: Spahić, Spaić, Spahović, Spain, Spaija, Spahija. :)

Magor
22.12.2009., 13:09
Pozz ljudi, eto mene zanima ako netko nešto zna o prezimenu Sabo, ono što sam ja djelomično saznao je da nije postojalo slovo z iza S, i da je moj pradjed iz Kopriven kod Osijeka. Hvala

Szabó je po hrvatskom pravopisu Sabo (krojač). :ne zna:

strvinar
23.12.2009., 10:49
zna li netko nešto o prezimenu boduljak?

Branko-R
23.12.2009., 13:23
Zna li netko išta o porijeklu prezimena Rogić iz Drinovaca u Hercegovini?

BUBI69
23.12.2009., 13:35
Ima štogod za prezime Jozić :)

Hvala unaprijed!

jax
23.12.2009., 17:40
Znali se što o prezimenu Gavranić?

Shain
23.12.2009., 19:28
Pozdrav! Zanima me da li netko zna nešto o prezimenu Kutnjak? Hvala!

Kutnjaci su većim dijelom iz Murskoga Središća, i Hrvati su. Danas ih u Hrvatskoj živi oko 540, i to najviše: u Zagrebu 50, Selnici 45, Varaždinu 40, Čakovcu i Svetom Martinu (kraj M. Središća) po 35.

Prezime je nastalo od nadimka Kutnjak, a to od opće imenice kutnjak, koja je značila "čovjek u kutu". Taj su nadimak dobivale osobe koje zimi provode vrijeme pretežno uz peć ili uz ognjište. - Od riječi kut nastala su i prezimena: Kutnar, Kotnik i dr. :)

F.Ravanelli
30.12.2009., 15:50
Što se tiće prezimena Tuđman najvjerojatnije je germanskog korijena

F.Ravanelli
30.12.2009., 15:52
Mene zanimaju prezimena Leut i Bogatić / Bogetić ? Hvala

Shain
30.12.2009., 17:28
Ima li netko podatke o podrijetlu prezimena Juranić i Pogačić? Hvala.

Pogačići su većim dijelom iz Zaboka, a neki su s granice Dalmacije i Hercegovine, i Hrvati su. Danas ih u Hrvatskoj živi oko 250, i to najviše u Zagrebu oko 160, Karlovcu 70, Dugoj Resi 50, Pregradi 25, Kraljevcu na Sutli 25. - Prezime dolazi od nadimka Pogača (prema: pogača = vrsta kruha), i znači "Pogačin sin" ili "mali Pogača". Od iste riječi nastala su prezimena Pogačar i Pogačnik. - Filmski redatelj Vladimir Pogačić rođen je u Karlovcu.

Juranići su većim dijelom iz Krapine, i Hrvati su. Danas ih kod nas živi oko 520, i to najviše u Zagrebu 100, Rijeci 50, Zlataru 35, Varaždinskim Toplicama 25, Krapinskim Toplicama 20. - Prezime dolazi od imena Juran (postalo od Juraj, a to je u vezi s grčkim imenom Georgios). Ime Juranić poznato je od 14. stojeća, a kasnije i kao prezime. Od istog su imena postala i hrvatska prezimena Juranek, Juranko, Jurančević, Juranović, Juranov, Juran i dr. :)

..angie..
30.12.2009., 17:55
Ponavljam za prezime Miloš ;) hvala

suprnova06
31.12.2009., 03:19
Odakle dolazi prezime Saic u Podravinu? Saic je sa "meko" c (kvacica)!
Thank you very much!

Kloki
31.12.2009., 08:53
Ponavljam za prezime Miloš ;) hvala

Potječe iz južne Dalmacije i zapadne Hercegovine.

Osobno ime u službi prezimena...hipokoristik od Miodrag/Miloslav/Milomir/Milivoj...

Petar - Pero - Peroš
Radoslav - Rade/Rado - Radoš
Ivan - Ivo - Ivoš
Matej - Mate/Mato - Matoš
Juraj - Jure - Juroš
Josip - Joko/Joke - Jokoš

itd.

Danas u Hrvata su rijetka osobna imena sa sufiksom -oš ali takvih prezimena ima puno (osim već spomenuti imamo: Biloš, Markoš, Androš, Antoš, Boroš, Medoš itd + Grgošević, Vukošić, Jakošić, Filošević, Mladošević itd...)

Shain
31.12.2009., 12:02
Zanima me porijeklo i značenje prezimena Biber.
Osobe s prezimenom Biber velikim su dijelom s područja Preloga, i Hrvati su. U Hrvatskoj ih danas živi oko 280, i to najviše: Zagreb 30, Podturen 25, Osijek, Vinkovci i Brodski Stupnik po 15.

Prezime je nastalo od nadimka Biber. Nije jasno je li taj nadimak nastao od naziva mirodije (biber = papar; postoje imena Biberče, Biberaga), ili od njemačke riječi biber (= životinja dabar; postoje prezimena Dabrović, Dabro). - Istog su porijekla prezimena Biberica, Biberčić, Biberić i dr. :)

F.Ravanelli
31.12.2009., 12:54
Sva ova prezimena koja pitate uglavnom ćete naći podatak da su Hrvati.Što drugo mogu biti? Ali ne pitamo se jesu li ili nisu nego koje je porijeklo. Biber nije slavensko porijeklo, to je jasno kao dan.
Znam za npr prezime Berber da je turskog porijekla. Možda je bia neki turčin u selu i nazvali ga Berber,možda je sam sebe tako prozva...govorim otprilike. Ali zašto bi nekog nazvali Biber po začinu, a Hrvati biber nazivaju papar. A čak i da je , kako se prezivao prije nego su mu dali to prezime, možda je i sam uzeo to prezime...Zašto bi netko sebi dao prezime po papru??

F.Ravanelli
31.12.2009., 12:55
itd.

Danas u Hrvata su rijetka osobna imena sa sufiksom -oš ali takvih prezimena ima puno (osim već spomenuti imamo: Biloš, Markoš, Androš, Antoš, Boroš, Medoš itd + Grgošević, Vukošić, Jakošić, Filošević, Mladošević itd...)

mađarsko

Magor
01.01.2010., 06:56
/\ /\ /\

Uz Boroš, Markoš je također mađarsko prezime.

Kloki
01.01.2010., 07:15
Uz Boroš, Markoš je također mađarsko prezime.

Markoša ima u krajevima gdje nema Mađara (i vjerojatno ih nikad nije bilo)...čak postoji zaseok Markoši u selu Pađene kod Knina...

To da ima Markoša (i Boroša) Mađara sam znao ali ne znači da su svi nositelji tog prezimena porijeklom Mađari...iako većina vjerojatno je...:top:

Kloki
01.01.2010., 07:21
Magore, što znaš o prezimenu Sokoli/Sokoly?

Hvala unaprijed...:top:

Shain
01.01.2010., 08:40
Ima li neka dobra duša koja zna nešto o porijeklu prezimena Mihić s područja Nove Gradiške?

Hrvati Mihići najčešće su s područja Đakova. Rijetko su Srbi, i to s područja Gospića. Danas u Hrvatskoj jednih i drugih ukupno živi oko 1200. Najviše ih je u Gundincima - oko 190, Zagrebu 180, Rijeci 80, Davoru (kod Nove Gradiške) i Slavonskom Brodu po 60.

Prezime je izvedeno od hipokoristika Miho (prema Mihael). Prema tom su imenu izvedena i sljedeća hrvatska prezimena: Mihanović, Mihin, Mihinec, Mihica, Mihičić, Mihičinac, Mihnjak, Mihelec, Mihetec, Mihela, Mihelčić, Mihelin, Mihelko, Mihalec, Mihaljinec, Mihalić, Mihoč i dr. :)

sara_medved
01.01.2010., 16:47
Posjedujem podatke o sljedecim prezimenima (mjesto i godina prvoga spomena,od cega je nastalo) pa ako se netko preziva tako mogu mu na PM ili javno napisati sve sto znam o njegovom prezimenu.Napominjem da tih podataka nema na netu,da ne bi netko pomislio da kopiram.
Lista prezimena je:

Aldic Alt Ambrus Aderlin Andrasec Andrasek Androcec Andjel Agel Antalasic Antokulj Antolasic Antolek Antolius Antoncic

Bestijanic Bacinger Bais (Bajs, Bajz) Bajkovec Bajzek Bakac Baksa Balasko Balaz Balent Balenta Bali Balac Balog Ban Banek Barabas Baranic Barat Barbaric Baric Barila Barlovic Bartolic Basa Basek Basnec Bauer Becaj Bedekovic Bedenicki Bedi Belavic Belec Belencic Belicanec Belic Beliga Belovari Belovic Benc Bence Bengez Benko Benkovic Berljak Bermanec Bernad Bernat Besedilo Bestijanic Beti Bezek Biber Bihar Bijac Bister Bistrovic Biskup Blagovi Blagus Blaguha Baskovic Blazinaric Blazek Blezeka Blezekovic Blazic Blazinic Blazon Blazona Blesc Bobicanec Bobic Bockaj Bogdanus Bogomolec Bohanec Bohenec Boj Borko Borkovina Borovic Borsic Borzek Boz Bracko Bradac Bradovic Branilovic Branisa Branovic Bratic Bratinscak Bratjanscak Bratkovic Bregovic Brez Brezaric Breznik Brezovacki Brezovec Brljak Brodaric Brozovic Bruec Brumec Brumen Bubek Buhanec Bujan Bujanic Bukovcak Bukovec Bukovic Bukovscak

Canjuga Car Cecarko Ceci Cenko Cerkovic Cerovec Cesar Ciceli Cigan Ciglar Ciglaric Cilar Cimerman Cmrecak Cofek Conar Crnec Crncec Cvek Cvetko Cvija Calopek Canadi Canaki, Cavlek Ceh Cekunec Cemerika Citus Cizmadija Cizmesija Cmrlec Conkas Crep Crncec Cuckin Cuk Cukulic Curin

David Deban Debelec Debeljak Debic Derk Dervenkar Detoni Dezdek Dobos Dobosic Dobranic Dobranski Dobrovolec Dobrovoljec Dodlek Dojcic Dokleja Dolar Dolencic Dolenec Dolovic Domijanic Dominic Dominik Dominko Domjanic Dovecar Dovecer Dravec Dretar Drk Drvenkar Drzanic Dudek Dugan Duhovic Dunjko Dvanajscak Dvorscak

Đebi Đermadi Đukes Đundes Đuran Đuranec Đuranic Đurdek Đurkin Đurnic

Edesar Edisar Embreus Erdelji

Faic Fais Fajfar Farkas Fazon Feges Fekonja Feletar Ferenc Ferlin Fic Files Filipan Filipic Fiolic First Fischer Fiser Flac Fleten Flincec Flisar Flojhar Florijanic Florjanic Foder Fodor Fortner Francic Frankovic Fras Friscic Fucko Fuler Fundak Furdi Fuss

Gadanec Gajnik Gal Galovic Gaspar Gasparic Gasparlin Gazdek Genc Gerencer Gersic Gjungjus Gjuran Gjurgjek Glavak Glavina Glavnik Globar Globlek Glogovec Godina Godinic Gojnik Golenja Golob Golombos Golub Gombar Goricaj Goricanec Goricki Gornicec Gornik Gorupic Gosaric Gotal Govedic Grabant Grabar Grabrovic Gradiscaj Grahovec Granater Granatir Grbavec Gregoran Gregoras Gregoric Gregorincic Gregurec Greguric Grgan Gregec Grivec Grof Grozdek Gruber Grubic Grudic Grula Gudlin Gunc Gustak Guterman Guzvinec

Habek Habian Habjanec Habola Habula Hacek Hadeljan Hadikan Hajdarovic Hajdinjak Halaberec Halas Halec Halic Halonja Hamer Hancic Hanzek Hanzic Haramija Haromet Hasa Hasnas Hatlak Hederic Heda Hegedis Hegedus Hemar Herak Herc Herceg Heric Herjavec Herlic Herman Hertaric Herzenjak Hizman Hlapcic Hlebar Hlebec Hlisc Hoblaj Hobor Holc Holcinger Horbec Hosnjak Hozjak Hozjan Hozmec Hranil Hranjec Hrastic Hrastovec Hrascanec Hrelja Hren Hresc Hrg Hrkac Hrupic Hrustek Hruska Hrzenjak Hudicek Hudin Hujs Hunjadi Hutinec

Igrec Ilijas Ipas Iskra Istvanovic Ivaci Ivacic Ivancic Ivancok Ivanec Ivanusa Ivanusic

Jadan Jagar Jagec Jagic Jaklin Jakopic Jaksic Jakupak Jalsovec Jalusic Jambor Jambresic Jambrosic Jambrovic Jancec Jankas Jankic Jankoci Jankolija Janusic Jarni Jedjud Jedut Jelencic Jelenic Jesen Jesenovic Jezeri Jezernik Jost Jug Juracic Jurak Juranic Juras Jurcan Jurcec Juretic Jurican Jurinec Jurinic Jurisaga Jurkek Jurkezi Jurkin Jurkovic Jurman Jurmic Jurovic Jursic Just

Kacun Kalamar Kalamari Kalinic Kalsan Kamenar Kamenic Kanizaj Kanoti Kapun Karazinec Karloci Karlovcec Katalenic Katancic Katanec Katona Kavran Keckes Kedmenec Kelemen Kelemenic Kelenc Kemec Kendel Kenjeres Kerhac Kerman Kernjak Kerovec Kinderic Kiralj Kiric Kis Kiscinal Kivac Klamfar Klaric Klasic Klekar Klemencic Klepec Klinec Klobucar Klobucaric Klovar Kljucaric Knapic Knechtl Knez Knezic Kobra Kocen Kocet Kocijan Kocevar Kocila Kocis Kodra Kolac Kolar Kolarek Kolaric Kolenic Kolenko Kolman Kolmanic Kolonic Komar Komorski Konc Konopljak Kontrec Kopasic Kopjar Koprivec Koraj Koren Korent Koritar Koros Korosec Korpar Korunek Korunic Kos Kosec Koser Kosi Kosmac Kostanjevic Kostel Kosak Kosar Koscak Kozar Kozaric Kozjak Koznjak Krajacic Kralic Kralj Kramar Kranjcec Kranjcic Kranjec Krauthaker Krcmar Krcmarek Kregar Kresinger Krikovic Kirstofic Krivak Krizman Krizaic Krizaj Krizan Krizanic Krklec Krleza Kropf Krsnik Kuselj Krznar Krznaric Kucandi Kucek Kuhanec Kuhar Kuharic Kukec Kukolj Kukovec Kukolic Kupec Kutnjak Kuzma Kuzman Kuzmic Kvakan

Labazan Lacko Ladasic Ladic Lajtman Lakatos Lakic Laptos Laszlo Lastavec Latin Lazar Lebar Lecek Legin Lehkec Lehki Lepen Lepoglavec Lesar Lesinger Lesjak Leskovec Lesnjak Levacic Levak Levancic Lilek Lipic Lipje Lisjak Logozar Loparic Lovrec Lovrek Lovrencic Lovretic Ludas Lukac Lukacic Lukman Luksa Ljubic

Macek Madar Madaric Magdalenic Magdic Magic Majc Majcen Majer Majeric Majnic Majsan Makar Makovac Maksan Malasic Malec Malek Malekoci Mali Malovic Maltar Maltaric Mandlin Marcijus Marcec Mardetko Maric Markac Markan Markulija Markusic Marodi Martan Martinec Martinjas Marton Marusic Masten Matan Mate Mati Matijacic Matijas Matijasec Matjan Matjanec Matjasic Matolek Matos Matosa Matosic Matoter Matulin Mavrek Medjimurec Medlobi Medved Megla Meglic Mernjak Mernjavec Mesarek Mesaric Mesaros Mesko Mezga Meznaric Mihalac Mihalec Mihalic Mihalincic Mihalkovic Mihinjac Mihocek Mihoci Mihocek Miholcek Mikac Mikec Mirlin Mikloska Mikolaj Mikolic Mikor Mikula Mikulan Mikulin Misir Mislovic Misic Mlakar Mlinarec Modlic Modric Moharic Mozes Molnar Moravec Mosmondor Mozek Mravljek Mraz Mrazje Mucic Mundjar Murakezi Murk Murkovic Mursic Mustac Mustak Mutvak

Nad Najman Narandja Necemer Nedeljko Nemec Nemet Nestic Novak Novakisin Novinic Novinscak Novosel Novoselec Njari

Obadic Okresa Olah Oletic Orehovec Oreski Ostrognjaj Ovcar

Pacandi Padaric Pahek Pajnogac Pajtak Palatinus Paler Palfi Palic Palnec Pancer Pandur Panic Patafta Patarcec Pavcec Pavlekovic Pavli Pecarko Pecatnik Peras Percac Percic Pergar Perger Perhoc Perko Persa Persak Persic Petak Petek Peter Petermanec Peti Petovari Petrac Petran Petric Petrino Pevec Pigac Pianec Piknjac Pintac Pintar Pintaric Piskor Pispek Pivar Placko Plaftak Plantak Plavec Plevnjak Pocek Podgorelec Podturic Podvez Podvezanec Pogorelec Pokolic Pokrivac Polak Polanec Poljanec Polski Pongrac Pongracic Posavec Posedi Posel Posmodi Postrasija Potaric Potocnjak Pozderec Poznic Pozgaj Pozgan Preloznjak Premus Prepelic Pristav Prprovic Prstec Pticek Pufek Pukaj Puklavec Puklek Puncec Puncikar Purgar Puric Pustaj

Radek Radik Radmanic Radovanec Radovic Raif Rainer Raich Rajher Rajter Rasperger Ratajec Ratkajec Raus Rebernik Rebok Rebrek Remenar Rep Repalust Repic Resetar Rezek Ribic Rihtarec Rihtaric Rob Rodek Rodi Rodik Rodak Rojko Rosic Ruzic Rozman Rumenjak Rumic Runjak Rus Rusak

Sabo Sabol Sabolcec Sabolec Sabolek Sabolic Sakac Sakal Saladi Salaj Sebestjen Secan Sedmak Segedi Selicanec Selina Sencar Serc Sermek Serpak Setnik Sever Siladi Sinko Sinkovic Sirc Sitar Sklepic Skok Skoliber Slama Slamek Slavicek Slunjski Smolec Smolek Smolkovic Smrk Smrtic Sobocan Sobocanec Sokac Sokacic Sokol Solar Soldat Somi Sontor Sovar Spahija Sraka Srebrnjak Srnec Srsa Srsan Stancec Stank Sternad Sternat Sterniscak Stipan Strah Strahija Strbad Strelec Strojko Sudec Susec Sutnjak

Šafar Šafaric Šafranic Šagi Šajn Šajnovic Šalamon Šalari Šalkovic Šanta Šantavec Šantak Šardi Šaric Šavora Šcavnicar Šcuri Šcuric Šegovic Šekutor Šela Šestak Šestan Šimic Šimon Šimonic Šimunko Šinko Šipek Šipos Škec Škoda Škorjanec Škrinjar Škrlec Škrobar Škvorc Šlibar Šolja Šoltic Šopar Šostaric Špicar Špilak Špilek Špiranec Špoljar Špoljaric Šprah Šprajc Šraj Štajerec Štefan Štefanec Štefanic Štefica Štefic Štefko Štefkovic Štefok Štefulj Štirinic Štukelj Šubasa Šubic Šulj Šupljika Švabelj Švec Švenda

Takac Talafant Talan Talas Taradi Tarandek Tekeli Telebuh Terbuc Tilosanec Tisaj Tislaric Tisler Tisleric Tisljar Tisljaric Tizaj Tkalcec Tkalcic Tkalec Tkalic Tokar Tomasek Tomasic Tomsic Toplak Toplek Toplicanec Topolko Topoljnak Topolovec Torok Tot Tota Trajbar Tratnjak Trbovic Treska Trnovcanec Trojak Trojko Trojnar Tropsa Trstenjak Trupkovic Tuksar Turek Turk

Ujlaki

Vabec Vadas Vadlja Vagaj Vajda Valpatic Vamplin Varosanec Varga Vargec Vargek Varovic Varsic Vas Vegi Veres Verhar Verli Vertes Veselko Vibovec Vibovic Vida Vidacic Videc Vidra Viher Vilic Vincek Vincetic Virgej Virovec Visnic Visnjaric Vitez Vitkovic Vizer Vlahek Vnuk Vodopija Vogrin Vogrinec Vojsk Vojvoda Volar Vozar Vrabec Vracic Vrancic Vranovic Vrazic Vrban Vrbancic Vrbanec Vrbanic Vrbnjak Vresk Vrhovski Vrsic Vrtaric Vuglac Vugrac Vugrincic Vuk Vuksic Vuraic Vuri Vurosic

Zadravec Zagorec Zamuda Zanjko Zidolec Zebec Zelenic Zerna Zidaric Zlatarek Zmazek Zobec Zobic Zorcec Zorko Zorman Zrinic Zver Zvonar Zvonarek Zvornik Zvosec

Žargar Žbulj Železnjak Žemljic Žerdin Žerjav Žganec Žganjar Žibek Židov Žiga Žignic Žilavec Žinic Žiskovic Živece Živulic Žizek Žlicar Žnidar Žnidaric Župan Županec Županic Žvorc

Moze li onda prezime
Medved i
Stipetić ?
Hvala!

Magor
02.01.2010., 11:00
Magore, što znaš o prezimenu Sokoli/Sokoly?

Hvala unaprijed...:top:

oblici su: Szokoli, Szokolyi, Szokoly, Zakoly, Zakolyi, Szakolyi, Zokolyi, Zokoly, Zokol

Staro mađarsko prezime (relativno često) i poznata plemićka obitelj (od XIII. st., od plemićkog roda Gut-Keled).

Prezime dolazi od toponima Szokoly ili Szakoly, dakle znači „osoba iz Szokolya/Szakolya”.
Szokoly je selo u županiji Tolna (danas Nagyszokoly), Szakoly/Zokol je selo u županiji Szabolcs-Szatmár-Bereg (bivši posjed obitelji Zokoly/Szakoly).
U slučaju toponima Szokoly korijen je vjerojatno slavenska riječ sokol, u slučaju Szakoly korijen je slavenska riječ sokol ili starinski oblik mađarske riječi székely (sekeljski narod).

poznati ljudi s prezimenom Szokoly(i):
- Alajos Szokolyi/Szokoly (1871-1932, mađarski atletičar slovačkog porijekla, osvojio je brončanu medalju za Mađarsku u atletici 1896. na OI u Ateni, jedan od inicijatora osnivanja Mađarskog atletskog saveza 1897.)
- János Szokoli (1439-nakon 1493, čanadski biskup od plemićkog roda Gut-Keled, iz ogranka Báthory)

Geneologija obitelji Szokoly/Szokolyi/Szokoli/Zokol: http://genealogy.euweb.cz/hung/szakoly.html

ares212
02.01.2010., 14:05
Interesira me prezime Lutring???

OhYeah
02.01.2010., 16:22
A Pavelić?

Shain
02.01.2010., 17:35
A prezime Lutring?

Po popisu iz 2001. u Hrvatskoj je živio 41 Lutring, i to u Zagrebu i Gundincima po 9, Kešincima 7, Semeljcima 5, Kumrovcu i Đakovačkim Selcima po 4, Antunovcu 2, i Đakovačkoj Satnici 1.

Nisam našao značenje prezimena i porijeklo Lutringa. Moglo bi se raditi o germanizmu iz nekoga hrvatskog dijalekta, ali i o potomcima doseljenika iz njemačkih krajeva. :)

Sexy angel
02.01.2010., 18:02
mene zanima prezime mađarić.hvala.

corinne
02.01.2010., 18:02
zna li netko o prezimenu obajdin? :)

tabi
02.01.2010., 19:55
zna li netko nešto o prezimenu Uršić, prije 2. svj. rata Ursić sa Brača

Shain
02.01.2010., 20:17
Što se zna o prezimenu Šušić? Hvala.

Šušići su najvećim dijelom s područja Zadra. Pretežno su Hrvati, a rijetko Srbi. U Hrvatskoj ih danas živi oko 350. Najviše ih je u Zadru - oko 60, Kučićima kraj Omiša 35, Poličniku 30, Zagrebu i Zagvozdu po 20. - Prezime je vrlo staro. Knez Ivan Šušić spominje se u Poljičkom statutu oko 1440. g.

Prezime je nastalo od nadimka Šuša, a to od opće imenice šuša (= siromašan ili slab čovjek). - Od iste su riječi nastala i prezimena Šušac, Šuša i dr. :)

joe enter
03.01.2010., 00:57
Šušići su najvećim dijelom s područja Zadra. Pretežno su Hrvati, a rijetko Srbi. U Hrvatskoj ih danas živi oko 350. Najviše ih je u Zadru - oko 60, Kučićima kraj Omiša 35, Poličniku 30, Zagrebu i Zagvozdu po 20. - Prezime je vrlo staro. Knez Ivan Šušić spominje se u Poljičkom statutu oko 1440. g.

Prezime je nastalo od nadimka Šuša, a to od opće imenice šuša (= siromašan ili slab čovjek). - Od iste su riječi nastala i prezimena Šušac, Šuša i dr. :)

Bravo Šajinoviću , kao i uvek dobro veliš?! , zaista jedini Šušići koje znam je moj tetak! , doduše on je Crnogorac kao i ja , tako da moguće ima više Hrvata Šušića nego Srba!!

Ali Šušić ima i ovo tumačenje?! , to je zapravo "stara koza sa bradom" , kao i zreo jarac takođe " jarac-Šušo,Šušan, , koza-Šuša-Šula-..."

Dok ima i ovo tumačenje :" Šukast(šulast) iliti i ćukast znači "Bez ušiju"!!?? , kao kusast iliti kus bez repa?! , to se sve odnosi na stoku sitnig zuba "Ovce i koze" a ne na Srbe i komuniste!!

Znači brate Šaine?! , Šušići su zapravo " Kratkoušići" ilti "Bezuhe"?!:mig::D

p.s
De' reci koju o ravnopravnim unijatima iz Žumbreka?!

bundevica1
03.01.2010., 01:57
bila bih jako zahvalna kad bih znala više o prezimenima Fuček i Nerovčić

Magor
03.01.2010., 08:07
Po popisu iz 2001. u Hrvatskoj je živio 41 Lutring, i to u Zagrebu i Gundincima po 9, Kešincima 7, Semeljcima 5, Kumrovcu i Đakovačkim Selcima po 4, Antunovcu 2, i Đakovačkoj Satnici 1.

Nisam našao značenje prezimena i porijeklo Lutringa. Moglo bi se raditi o germanizmu iz nekoga hrvatskog dijalekta, ali i o potomcima doseljenika iz njemačkih krajeva. :)

Očito je germansko prezime. Lutrinzi žive i u Njemačkoj/Švicarskoj/Mađarskoj/Italiji. Relativno često prezime i u Mađarskoj.

Ne znam što znači, riječ lutring postoji u danskom jeziku. Korijen je "čist" ili nešto sl.

Kloki
03.01.2010., 10:13
oblici su: Szokoli, Szokolyi, Szokoly, Zakoly, Zakolyi, Szakolyi, Zokolyi, Zokoly, Zokol

Staro mađarsko prezime (relativno često) i poznata plemićka obitelj (od XIII. st., od plemićkog roda Gut-Keled)...

Hvala ti na odgovoru...:top:

Shain
03.01.2010., 10:24
Ljudi, ima li tko kakvo znanje o prezimenu Zver?

Zver je kajkavsko prezime. Većim su dijelom porijeklom iz okolice Čakovca, a danas ih u Hrvatskoj živi oko 190. Najviše ih je u Lepoglavi - oko 60, Zagrebu i Strahonincu po 25, Čakovcu 20, Virovitici 9.

Prezime je nastalo od nadimka Zver za gruba čovjeka. Od iste su riječi nastala i hrvatska prezimena Zvijer, Zvijerac, Zvijerčević, Zvijerković, Zverković i dr. - Ima mnogo hrvatskih prezimena nastalih prema nazivima za zvijeri: Medvidović, Medvešek, Vučak, Vukov, Lisac, Lisičak, Lisinski, Kuna, Kunac, Ris, Risek, Čagalj, Čagljević, Lenardić (prema leo = lav) i dr. - Neka od tih prezimena ostatak su davnoga totemizma. :)

Kloki
03.01.2010., 12:18
zna li netko nešto o prezimenu boduljak?

Boduljak je "čovjek sa otoka" (naziv bodul označuje otočane)...Boduljaka ima najviše u Vinaliću kod Vrlike (Cetinska krajina)...ima ih i u Slavoniji (Josipovac, Đakovo...) i u Zagrebu.

Kloki
03.01.2010., 12:48

Ursić je od romanskog ursus (hrv. medvjed)...

Sexy angel
03.01.2010., 12:57
U Mađarskoj postoji prezime Szitár (čita se: sitar). Pretpostavljam da prezime Szitár dolazi od riječi 'szita' (hrv. sito, slavizam u mađarskom jeziku).
szita/sito => szitár/sitar (slavenizirana verzija?) Naravno, nije 100%. :D

znaci li to da je sitar madarsko prezime? i zna li netko vise o tom prezimenu? hvala

ares212
03.01.2010., 13:16
Očito je germansko prezime. Lutrinzi žive i u Njemačkoj/Švicarskoj/Mađarskoj/Italiji. Relativno često prezime i u Mađarskoj.

Ne znam što znači, riječ lutring postoji u danskom jeziku. Korijen je "čist" ili nešto sl.

hvala na pomoći...

Goldstein
03.01.2010., 13:35
Prezime Ban?

F.Ravanelli
03.01.2010., 13:43

Gotovo sigurno da je nastalo od latinskog naziva za medvjeda - Ursus, ali imaš nešto o sličnim prezimenima na ovom linku http://www.ogorje.net/prezime/orsulic/112.html iako mislim da su svi nastali od toga "latinskog medvjeda" a ovi što pišu o prezimenima previše su mi ne objektivni. Od imena Ursula...teško... zašto se ne voli ne-slavensko porijeklo među današnjim Hrvatima....

F.Ravanelli
03.01.2010., 13:51
hvala na pomoći...

Lutring znači pročišćavanje i to na danskom jeziku. U Hrvatsku je prije par stoljeća došao velik broj Saskih rudara pa me asocira na to porijeklo. Još ovo pročišćavanje ...možda je vezano za neku djelatnost koja ga je i dovela na ova područja.... tvog pretka....

Max95
03.01.2010., 21:17
Prezime Ban?

ban(-ovic),kralj(-evic),vitez(-ovic),zupan(-ovic),car(-evic)..

imas ih svugde, od Hrvatske istre do Hrvatske backe,od Hrvatskog zagorja do Hrvatske boke...

ramiro
04.01.2010., 02:35
šegota

rasprostranjenost?/podrijetlo?/značenje?

Magor
04.01.2010., 07:24
ban(-ovic)

imas ih svugde, od Hrvatske istre do Hrvatske backe,od Hrvatskog zagorja do Hrvatske boke...

Točnije rečeno: od Hrvatske istre do Erdelja, od Burgenlanda do Hrvatske boke. :D

Bán je vrlo često prezime i u Mađarskoj, i u Erdelju. Imamo i ostale oblike: Bánk (mali ban), Bánfi ili Bánffy (banov sin, banović).

Bán se nalazi i u mnogim toponimima u Mađarskoj i Erdelju: Bánhegyes, Bánfa, Bánhorváti, Bánk, Bánréve, Bánffyhunyad (u Rumunjskoj) itd.

Bluefox24
04.01.2010., 10:35
Jel možete molim vas reći za Fijačko?

Isto podrijetlo, rasprostranjenost, značenje?

Hvala unaprijed!

super_chick
04.01.2010., 11:41
zna netko nesto o prezimenu naranđa? :)
znam da je iz međimurja... ali dalje od toga ne znam
nasla sam prvi spomen (meni poznat) u hodošanu 1718. - Stjepan Naranđa

veriga
04.01.2010., 19:02
zanima me o prezimenu Srebrović?

kjava
04.01.2010., 19:35
a Dabić???

seka.iz.osijeka
04.01.2010., 20:47
Zna li netko nešto više o prezimenu Cerovac?
Ima ga najviše u Istri, ali u Rijeci, Zagrebu i Osijeku.

Inače, deda je bio iz jednog sela blizu Buzeta.

Max95
05.01.2010., 00:12
Točnije rečeno: od Hrvatske istre do Erdelja, od Burgenlanda do Hrvatske boke. :D

Bán je vrlo često prezime i u Mađarskoj, i u Erdelju. Imamo i ostale oblike: Bánk (mali ban), Bánfi ili Bánffy (banov sin, banović).

Bán se nalazi i u mnogim toponimima u Mađarskoj i Erdelju: Bánhegyes, Bánfa, Bánhorváti, Bánk, Bánréve, Bánffyhunyad (u Rumunjskoj) itd.

nista neobicno.kad ste vi "madjari" nista do miks H(o)rvata i ugara(turkmena,mongola..)

Max95
05.01.2010., 00:15

cero je turcizam.nazalost ti nemogu vishe reci..:ne zna:

Kloki
05.01.2010., 06:32
nista neobicno.kad ste vi "madjari" nista do miks H(o)rvata i ugara(turkmena,mongola..)

Ajde Max ohladi malo...

Magor
05.01.2010., 07:42
Bánhorváti

Bánhorváti = bán (mađarska titula avarsko-turkijskog porijekla) + horváti.
Selo se nalazi na sjevernoistoku Mađarske, blizu Miskolca, kod mađarsko-slovačke granice. Vjerojatno riječ je o bijelim Hrvatima. Prvi put se spominje u Varadinskom registru (XIII. st.) kao Horvát. Bán je ime lokalnog potoka.

PS: Mađari nemaju nikakve veze s Mongolima. Oni su "miks" ugrofinskih i turkijskih elemenata. :mig:

Dilberth
05.01.2010., 18:48

Ne mora biti turcizam. Cer je vrsta drveta i imamo dosta "drvenih" prezimena.
Javorovic, Hraste, Lipovac, Drenovac...

F.Ravanelli
06.01.2010., 01:24
PS: Mađari nemaju nikakve veze s Mongolima. Oni su "miks" ugrofinskih i turkijskih elemenata. :mig:

I Slavena

Magor
06.01.2010., 09:06
Mađari nemaju nikakve veze s Mongolima. Oni su "miks" ugrofinskih i turkijskih elemenata.

I Slavena

Originalno nismo. Ni kulturalno nismo. Današnji narod (kao svaki srednjoeuropski narod) naravno je miks Germana, Slavena, Avara, Vlaha, Ugrofinaca, Židova, Turkijaca itd.

jax
06.01.2010., 11:15
Bánhorváti

Kako nemaju kad je Mađarska bila pokorena od Mongola. Morali su ostavit nekakav trag.

Zego
06.01.2010., 11:18
jel ko Golube spominjao?

Kloki
06.01.2010., 12:16
Kako nemaju kad je Mađarska bila pokorena od Mongola. Morali su ostavit nekakav trag.

Mongoli se nisu dugo zadržli u Mađarskoj...

Magor
06.01.2010., 12:39
Mongoli se nisu dugo zadržli u Mađarskoj...

Od ožujka 1241. do ožujka 1242. (nešto manje od jedne godine) istočno od Dunava, a zapadno od Dunava samo dva mjeseca (od siječnja 1242. do ožujka 1242.).

Goldstein
06.01.2010., 13:47
@Max, Magor - tnx

p.s. imate li iskustva sa firmom Heraldic art, njihovim istraživanjima i podacima? Deda mi je jednom davno naručio njihov paket sa familijarnim grbom (redizajn), kopiranim izvatkom iz knjige gdje se opisuje i nešto teksta o tomu.

Kloki
06.01.2010., 13:52
Od ožujka 1241. do ožujka 1242. (nešto manje od jedne godine) istočno od Dunava, a zapadno od Dunava samo dva mjeseca (od siječnja 1242. do ožujka 1242.).

Eto nisu se zadržali niti godinu dana...jel istina da nisu uspjeli zauzeti niti jedan utvrđeni grad?

blablablab
06.01.2010., 14:05
zanima me prezime Jurić->
Rasprostranjenost?
Podrijetlo?
Značenje?

Unapred hvala i :s za trud :top:

Kloki
06.01.2010., 14:18
zanima me prezime Jurić->
Rasprostranjenost?
Podrijetlo?
Značenje?

Unapred hvala i :s za trud :top:

http://www.ogorje.net/prezime/juric/66.html

Magor
06.01.2010., 17:42
p.s. imate li iskustva sa firmom Heraldic art,

Prvi put čujem za tu „tvrtku” (?).

Magor
06.01.2010., 17:45
Eto nisu se zadržali niti godinu dana...jel istina da nisu uspjeli zauzeti niti jedan utvrđeni grad?

Poznatiji gradovi koji se obranili od Mongola: Györ, Pannonhalma, Szekesfehervar (Stolni Biograd), Tihany, Esztergom (Ostrogon), Moson, Sopron, Vasvar, Segesd, Zalavar, Komarom, Abaujvar. U Hrvatskoj: Čazma, Varaždin, Kalnik, Zagreb, Trau itd.

Trau/Trogir :s :D

Inače, po tadašnjim izvorima, 160 mađarskih/ugarskih tvrđava/samostana se obranilo od Mongola (većinom kamene utvrde).

reginazgb
06.01.2010., 18:52
Molila bih ako netko zna nešto više o prezimenu Bartch i Nađ.Hvala

reginazgb
06.01.2010., 19:53
I da, zahvaljujem Shain na odgovoru za prezime Mihić!

Kloki
07.01.2010., 01:58
Molila bih ako netko zna nešto više o prezimenu Bartch i Nađ.Hvala

Bartch (link je na engleskom)
http://www.houseofnames.com/xq/asp.fc/qx/bartsch-family-crest.htm

Nađ je mađarsko prezime (Nagy = velik).

Skitnicaaa
07.01.2010., 16:31
Odakle je prezime Srhoj i Huđ?

super_chick
07.01.2010., 17:22
naranđa? itko zna? :)

reginazgb
07.01.2010., 17:50
Hvala Kloki na informacijama o traženim prezimenima.Znam za dio obitelji Bartch koja je početkom 20 tog st. otišla u USA.ali ja trebam nešto više informacija o dijelu koji se nastanio u Slavoniji negdje 1883 god Navodno su došli negdje iz Prusije poslije tridesetgodišnjeg rata kada je bila velika selidba prema bavarskoj.Baratam toponimom Techenvorf što nije baš dalo rezultata pa mislim da je greška svečenika koji je upisivao mjesto rođenja.Možda se radi o Techendorfu.što mi je logičnije s obzirom na njemački jezik.Ako netko zna nešto molim da mi kaže.Radim na porodičnom stablu obitelji.Molba za Magora.Vidim da si jako dobar u povjesti Mađarske i da govoriš mađarski jezik,Nisam "Doma" ni sa jednim od toga,ali me jako zanima kako da saznam porijeklo porodice Nagy(Nađ)negdje iz Pecuha.Gdje se mogu naći podaci o rođenju,vjenčanju,smrti itd.možda na jednom mjestu,kao recimo naš Hrvatski državni arhiv,s obzirom na tajnost podataka unazad 70 god?Moram od nekuda početi,s obzirom na skromne podatke.I postoji li neki registar vlastele (grofovi itd)u Mađarskoj i gdje bih to mogla potražiti?Ijoš nešto,da nije bilo Mađara,Austrijanaca još bi bili Osmanlisko carstvo a o kulturološkim dometima,svemu što danas znaći naš napredak u bilo kom pogledu da ne zaostajemo(bar ne po pameti,jer jesmo pametan narod,samo to moramo dobro znati iskoristiti!)za Evropom,možemo zahvaliti upravo njima.Treba priznati istinu'mi smo mišung svih nacija na ovim prostorima tokom povjesti.ali je bitno kako se sada osjećamo,kako se nacionalno osječamo "kod kuće"I ne treba se baviti začkoljicama .Mnogi od nas bili bi vrlo iznenađeni kada bi počeli iskopavati svoje korijene.Itekako.Probajte.pa će te se uvjeriti.......-

jokii
07.01.2010., 19:11
Moze pomoc oko prezimena Burek:D i koja je mjesta, stranice i slicno najbolje posjetit ako zelim saznati sto vise o porijeklu?
Hvala

Kloki
08.01.2010., 07:19
Moze pomoc oko prezimena Burek i koja je mjesta, stranice i slicno najbolje posjetit ako zelim saznati sto vise o porijeklu?
Hvala

Od osobnog imena Bura (Burislav, Burko, Buro, Bure...)

Burek je kajkavski oblik prezimena. Od istog imena su izvedena sljedeća prezimena: Burec, Burić, Burin, Burak, Burko, Buričić, Burković itd.

Magor
08.01.2010., 15:30
Baratam toponimom Techenvorf što nije baš dalo rezultata pa mislim da je greška svečenika koji je upisivao mjesto rođenja.Možda se radi o Techendorfu.

Možda Teschendorf: http://en.wikipedia.org/wiki/Teschendorf

ali me jako zanima kako da saznam porijeklo porodice Nagy(Nađ)negdje iz Pecuha.Gdje se mogu naći podaci o rođenju,vjenčanju,smrti itd.možda na jednom mjestu,

Nemoguća misija. U Mađarskoj živi 238.000 ljudi s prezimenom Nagy (najčešće prezime kod nas). Dakle oko Pečuha živi min. 6.000 Nagya.

www.radixindex.com (http://www.radixindex.com) (Hungarian genealogy and local history databases)

reginazgb
08.01.2010., 15:34
Pozdrav Jokiiu !Akozaista želiš saznati više o svojim korijenima popiiši sve podatke koji su ti poznati u ovom trenutku o svojoj porodici s obe strane roditelja (datume,mjesta rođenja adrese,prikupi što više podataka od najstarijih članova obitelji koji se još dobro sječaju prošlosti,jer će ti to olakšati potragu,Bilo bi dobro da razgovore snimaš na diktafon(uvjek su dostupni kada ti treba,a ne trošiš vrijeme za zapisivanje).Ako si iz Zagreba,najbolje je da se učlaniš u Hrvatski državni arhiv(Marulićev trg 21.)Tamodjeluje i HR rodoslovno društvo"Pavao Ritter Vitezović" gdje se također možeš zpisati i od čijih članova možeš dobiti puno korisnih informacija za svoja istraživanja.)pogledaj na www.rodoslovlje.hr).Dobar(izvrstan)izvor podataka imaju arhiviCentar za istraživanje rodoslovlja i obiteljske povijesti priCrkvi Isusa Krista,ZGB,Svačićev trg 3,prvi kat)petkom od12 do 20 sati.Ali oni se sada trebaju seliti u nove prostore,negdje na Jarun.Oni imaju najveći izvor podataka(2,4 miliona na mikrofilmovima u središnjem arhivu u Utahu koji su na raspolaganju svim ljudima na svijetu,bKada počneš kopati p0 svojoj proesplatno,ali se moraju čitati u njihovim prarch.com ostorijama(ne vabe te u mormone!)Vrlo su susretljivi i fini,uslužni.Nemaju podatke za Rusiju,i za islamske zemlje(nisu te zemlje pristale dati kopirati svoje matićne knjige,tj.za islamske zajednice niti nema podatakado unazad 100god,jer niti nisu imsli prezimena niti su ih upisivali u knjige.Druga stvar su imena aga begova itd po predaji i zapisisima).Možeš ići i na internet str.www.familyserch.com Ali preporučila bih ti da prvo prođeš kroz radionicu na Pučkom učilištu(Vukovarska ulica) kod gosp.Mladena Pavera koji je upravo promovirao svoju knjigu Pred zagonetkom obiteljskog rodoslovlja";usuaotorstvu sa doc.dr.sc.Gordanom Gledecom.moraš se pripremiti na puno strpljenja vremena istraživanja ,putovanja ponekad,ali su zato rezultat do kojih dolaziš nešto poput Otkrića Amerke!!Što smo i koga i kakve prarođake imali,mili bože Svašta se tu nađe.Ako te još što u vezi ovoga imteresira,pitaj.

reginazgb
08.01.2010., 15:47
Pozdrav Magor! Zahvaljujem se na informaciji.Šteta.Baš moram osobno u Pecuh.Krenut ću od groljanskih podataka unazad,pa će nešto isplivati.

ramiro
09.01.2010., 09:11
šegota

rasprostranjenost?/podrijetlo?/značenje?

pozdrav svima na forumu! (bio sam nepristojan u prethodnome postu - nisam ni pozdravio ekipu...)

Također, osim za Šegota imam upit i za prezime Raguž?

hvala unaprijed! :s

Kloki
09.01.2010., 09:55
Raguž

...Raguži vuku korijen od Petra Latinina zvanog i Petar Dubrovčanin koji je živio u drugoj polovici 17. stoljeća, a poginuo je u razornom potresu koji je pogodio Dubrovnik u proljeće 1667. godine. Njegova malog sina, također Petra, nekoliko godina kasnije uskoci odvode kao roba u Napulj i tamo dječak dobiva ime Pietro a – Ragusa (Petar iz Dubrovnika). Petar/Pietro uspio se vratiti u Strmicu u župu Rupni Do i tada je već imao prezime (ako se u kasnom 17. stoljeću može govoriti o prezimenu u današnjem smislu) Araguz. S vremenom se to prezime mijenjalo do današnjeg oblika Raguž.

http://www.rodoslovlje.hr/clanci/zanimljivosti-iz-medija/raguzi-povijest-i-rodoslovlje-vjesnik

Kloki
09.01.2010., 10:47
Šegota

Prezime je hrvatsko tj. nose ga Hrvati.

Najvjerojatnije od šegrt...Šego, Šegrt, Šegić, Šegović, Šegotić, Šegina, Šegec, Šegan itd...

Kod naselja Stinica (35-40km južno od Senja) postoji mjesto (zaseok) Šegote. Osim u Stinici Šegota ima u sljedećim mjestima:

Rijeka (gdje ih ima najviše), Pula i okolica (Šegotići, Krnica...), Zagreb, Senj, Zadar, Vukšić (općina Benkovac), otoci Cres i Mali Lošinj, Crikvenica, Omišalj, Karlobag, Brinje, Karlovac, Duga Resa (Skakavac), Sveti Juraj, Osijek, Šibenik, Ivanić Grad...

Bluefox24
09.01.2010., 13:50
Jel možete molim vas reći za Fijačko?

Isto podrijetlo, rasprostranjenost, značenje?

Hvala unaprijed!

Pozdrav ljudi!
Evo uspio sam malo saznat, da bi prezime valjda trebalo dolazit sa prostora Lepoglave.
Pa ako ima netko ko zna više o tom prezimenu, molim vas da napišete.

ramiro
09.01.2010., 15:11
:top::top:!!!

Samo,

Raguž

http://www.rodoslovlje.hr/clanci/zanimljivosti-iz-medija/raguzi-povijest-i-rodoslovlje-vjesnik

začuđen sam da bi tako brojan rod nastao tek krajem 17. st. :confused:

Malo je nejasan i citat s ovog linka - kako se to spomenuti rodonačelnik uspio vratiti na hrvatski prostor, i to ne u Dubr., nego u tursku Hercegovinu?
Ako je Napulj u igri, može li biti riječ o Ragusi na Siciliji... itd?

Svakako, valja nabaviti knjigu s linka pa pogledati što tamo detaljno piše...

ramiro
09.01.2010., 16:25
Zanimljiva ova tema o prezimenima! A i cijelom povijesnom forumu sve :top:!

Zna li netko nešto, ili gdje se može naći što o prezimenima Ćića (tzv. Istrorumunji).

Možda je slijedeće malo off topic, ali zanima smatra li se njih u znanosti podrijetlom Rumunjima ili, ono, poslijednjim jezičnim ostatkom autohtonih srednjovjekovnih hrvatskih Vlaha, i može li se što negdje na internetu o tome naći?
Znam da je prije nekoliko godina o njima pisao hrv. National Geographic, samo ne sjećam se sasvim što.
Je li njihov jezik zaštićen kao hrvatska kulturna baština? Ako nije, zašto nije? To bi bio nevjerojatan propust.

Shain
10.01.2010., 10:02
Prezime Šegota? Rasprostranjenost, podrijetlo, značenje?

Šegote su velikim dijelom porijeklom s područja Senja, najčešće su Hrvati, a u "Enciklopediji hrv. prezimena" piše da su na području Osijeka neki Mađari. - Po popisu stanovništva 2001. u Hrvatskoj je bilo oko 780 Šegota, najviše u Rijeci 150, Zagrebu 100, Puli 70, Krnici 45, Karlovcu 25.

Prezime dolazi od nadimka Šegota (= šaljivčina, onaj koji zbija šegu), isto kao Jakota (= jak čovjek), Likota (= čovjek iz Like). Neobično je da je ta riječ upotrijebljena i kao mađarsko prezime. :)

Kloki
10.01.2010., 13:04
Šegote su velikim dijelom porijeklom s područja Senja, najčešće su Hrvati, a u "Enciklopediji hrv. prezimena" piše da su na području Osijeka neki Mađari. - Po popisu stanovništva 2001. u Hrvatskoj je bilo oko 780 Šegota, najviše u Rijeci 150, Zagrebu 100, Puli 70, Krnici 45, Karlovcu 25.

Prezime dolazi od nadimka Šegota (= šaljivčina, onaj koji zbija šegu), isto kao Jakota (= jak čovjek), Likota (= čovjek iz Like). Neobično je da je ta riječ upotrijebljena i kao mađarsko prezime. :)

Moju si teoriju potukao..:top::D

Magor
11.01.2010., 13:40
Šegota

Neobično je da je ta riječ upotrijebljena i kao mađarsko prezime. :)

Nikada nisam čuo za Šegotu. Postoji nekoliko Mađara sa prezimenom Šegota, ali kako vidim na internetu, svi žive u Hrvatskoj.

jokii
11.01.2010., 17:43
Od osobnog imena Bura (Burislav, Burko, Buro, Bure...)

Burek je kajkavski oblik prezimena. Od istog imena su izvedena sljedeća prezimena: Burec, Burić, Burin, Burak, Burko, Buričić, Burković itd.

Hvala ali koliko znam moji bureci su došli davno negdje iz češke ili slovačke... Ako možeš možda napisati nešto o prezimenu Batarilović (iz Bosne).

Pozdrav Jokiiu !Akozaista želiš saznati više o svojim korijenima...

Nisam iz Zagreba ali pomoći će, hvala, evo baš sam razgovarao sa djedovima:) i saznao dosta zanimljivih informacija i saznao da se još jedan rođak zezao s tim rodoslovljem pa kada on nađe te papire će mi poslati. Sada je na redu znači ići u arhive (iako su mi svi sa sela pa neznam kako je to funkcioniralo, jer ima u gradu zapisi o tome, prije će biti u lokalnim crkvama, rođeni, umrli i to...).

Shain
12.01.2010., 17:59
Što se zna o prezimenu Sanader? Je li neko već pitao?

Prezime Sanader dolazi od nadimka Sanader, koji je značio "seoski svirač harmonike, lirice i sl." Porijeklo je nadimka mletačko, nastao je je od mletačke riječi sonador (isto što i književna talijanska riječ sonatore = svirač).

Sanaderi su danas u najvećem broju Hrvati koji potječu s područja Solina. Razmjerno ih se najviše u proteklih sto godina rodilo u Dugobabama, gdje se svaki četvrti stanovnik prezivao Sanader. U Hrvatskoj ih danas živi oko 210, u Splitu oko 30, Kaštel Kambelovcu 25, Kaštel Gomilici 20, Lećevici 15, Solinu 10.

Prema nekim izvorima prvi zabilježeni Sanaderi u Dugobabama imali su talijanska imena: Giovanni, Niccolo, Lucia, Matteo i dr. Po tome možemo pretpostaviti da su porijeklom Mlečani, koji su se asimilirali u Hrvate. Na području Hrvatske Kostajnice ima i Sanadera koji su Srbi.:)

andel27
12.01.2010., 18:31
molio bih nekog dali zna nest o podrijeklu prezimena kontrec, u međimurju?

Imperator 31
12.01.2010., 19:19
Zanima me dali je moguća promjena prezimena,moje prezime je Stojanović ali su moji iz Hercegovine ,cijela obitelj se borila u domovinskom ratu na strani Hrvatske,jedan stric poginuo u obrani vukovara,drugi je bio pukovnik u hr vojsci,i dosta naginju na Ustaše.Stari mi je rekao da je on pričao s nekim ujakom koji je rekao da je prezime promijenjeno nakon što je njegov neki pradjed ubio nekog turčina,.

reginazgb
12.01.2010., 22:19
Jokii pozdrav!Ako u svom mjestu rođenja imaš crkvu i ako si kršten,tada ćeš naći tražene podatke tamo.to važi za sve tvoje pretke.Ali ako tražiš podatke za pretke koji su mlađi od 70.god nećeš dobiti podatke,takav je zakon otajnosti živih.Ako nema mjesne(seoske) crkve tada idi u matični ured u koji tvoje mjesto pripada i tamo se nalaze sve crkvene i matićne knjige (od 1945 god.jer se do te godine sve upisivalo samo u crkvene).tu mislim i na knjige pravoslavne vjeroispovjesti.U Hrvatskom državnom arhivu nalaze se SVE matične i crkvene knjige na mikrofilmovima pa ih tako imaš na jednom mjestu što ti olakšava potragu.Ali kreni sa poznatim podatcima iz svoga rodoslovlja u svojoj župi.U HDA imaš popise svih župa(crkvi) čak i onih koje nisu više aktivne,ali se brzo skuži način pronalaženja podataka koji ti trbaju.U HDA imaš zanimljive fantastične gruntovne popise posjeda iz svoga kraja gdje u popisu stanovništva i saznanja o posjedima svojih predaka možeš saznati tko je i od koga što kupio kada i koliko zemlje,kuća,vrta,livade.Posebno fasciniraju knjige iz vremena Austrougarske.U arhivima možeš pronači i stare kupoprodajne ugovore sa mnoštvom osobnih podataka,ali čitajući ih saznaješ ne samo tko su ti bili pretci,već ikako su živjeli,jesu li bili dobro stojeći ili siromašni.Svakako u svojoj crkvi potraži akt pod nazivom "STATUS ANIMARUM"(stanje duša).To ti je popis kučanstavaMožeš se uputiti u istrsgu po popisima vojnika,Ako znaš da su ti neki od predaka bili vojnici u prošlosti(Austrougarska Vojna krajina itd.)Recimo "HOFKIRCHEN" pukovnija itd.Možeš istraživati u popisu zavičajnika(npr,Slavonije ,Like,Gorskog kotara,ili od kuda si ti rodom).Ali prije toga izlistaj si riječnik latinskog za potrebe razumjevanja onoga što piše,jer je velika večina podataka na latinskom.Moraš upoznati način "otvaranja" obiteljskih odnosa u Status Animarumu(TO je pojednostavljeno rečeno da se zna tko je otac,sin kčer žena,ali i njihov redoslijed rođenja ,ženidbe,i njihove novoosnovane loze,i pravca u kojem ta nova obiteljska grana kreće u život.To su večinom obilježja velikih i malih slova pred imenima ali postoji posebno pravilo "smicanja"tih slova i njihova znaćenja.Pročitaj za početak "Leksik po popisima pučanstva iz 1948,god.",Ako si Hercegovac,tada odA.MANDIĆA"O HERCEGOVAČKIM RODOVIMA"Ili od A.IVANKOVIĆA "O RODOVIMA U DAL.ZAGORI"(osobito o dubrovačkoj rodosloviji možeš pronaći u izdanju N.VEKARIĆA.)Od M.PAVERA "O SJEVEROZAPADU HRVATSKE". U Hrvatskoj se 1578 god uvodi popis davaoca poreza i po tom popisu u Hr ima 13500 obrađenih kućanstava.Potraži literaturu o svom zavičaju iz prošloszi,posjeti domicilni muzej u najbližem mjestu koji ga ima.Posjeti tribine rodoslovnog društva.Proučavaj spomenice škola i župa fakulteta.raznih društava(vatrogasci,pjevački zborovi,društva željezničara,pripadnike "Sokola"..Zanimljivi su i "PREDMETNI SPISI".To su popisi u sudu kojim se u arhiv predaju svi obrađeni predmeti,a u njemu se vidi popis ljudi i dobara u mjestu u godini za koju se predaju ti spisi.Težak je posao prelistati,a kamo proučiti 42 knjige gubitaka iz rata.u drž. arhivu,ali ima toliko podataka pogotovo za one koji su imali vojnike u pretcima.Za Židove izvrsna knjiga je od Melite Švob"Židovi U HR" . Hrvoje Salopek napisao je izvrsnu knjigu "Stari rodovi ogulinske i modruške udoline"Za područje Slavonije knjiga izdanje1933god,od IVE MAŽURANA"STANOVNIŠTVO I VLASTELINSTVO1836 god" A STJEPAN ABIČIĆ"Godišnjak Like i Krbave""(studija plemenskog životau tim krajevima.Treba otići i u Školski muzej u ZGB,i tamo se pronađu stari školski dnevnici,fakultetske diplome i puno podataka i o učiteljima i predavačima u školama.Postoje Dosjei zaposlenika čak i sa slikama !!Jozef Matušek izdao je knjigu "ČESI U HRVATSKOJ"(izdanje Daruvar u povodu 200 god dolaska Čeha u HR.Imate i zgodan program za instalirati.koji će vam pomoći za rad pri pretragama crkvenih arhiva.Zove se "PAF"program.Ovdje sam ti navela malo različitih podataka kako bi dobio uvid gdje ,kako,što i sa čime trebaš krenuti u istraživanje.Nije tako strašno kao što na prvi pogled izgleda.

jax
13.01.2010., 14:02
Je li prezime štambuk židovskoga porijekla?

mustricolaris
13.01.2010., 14:10
@reginazgb a za @Jokii
Dobar post no ipak...

"matični ured u koji tvoje mjesto pripada i tamo se nalaze sve crkvene i matićne knjige (od 1945 "
U matičnim uredima se nalaze matične knjige propisane zakonom. Matične knjige prije 1945-te godine su vodili, po ondašnjem zakonu, župnici tako da vrijedi formula ---matične knjige krštenih = matične knjige rođenih ----za period ranije od 1945-te godine. Matične knjige rođenih koje sadrže podatke o osobama koje su žive ili su bile žive unutar sto godina od danas, su "živa" građa te se uvid u njih ne može dobiti. Izvod iz te matice je moguće dobiti na uobičajen način: zatražiš izvod, platiš taksu (nekih pedesetak kuna), dokažeš srodstvo (to mi je otac, djed ili slično) i dobiješ izvod iz matične knjige na listu sa svim ukrasima i pečatima.
Matične knjige starije od 100 godina su, opet po zakonu, arhivska građa te se nalaze u arhivima. Primijetite da arhiv nije isto što i Hrvatski državni arhiv. Dakle, neke matične knjige NISU u HDA , niti su mikrofilmirane. Popis matica i ostale građe koja jest mikrofilmirana imaju u HDA. Ostale matične knjige su u drugim arhivima. Na primjer Arhiv Nadbiskupije zagrebačke, župni ured župe x, itd.
STATUS ANIMARUM ili staležnik sam opisao na forumu:
http://www.forum.hr/showthread.php?p=18561369#post18561369

http://www.forum.hr/showthread.php?p=18561389#post18561389

http://www.forum.hr/showthread.php?p=18561402#post18561402

http://www.forum.hr/showthread.php?p=18561464#post18561464

Nadalje:
"U Hrvatskoj se 1578 god uvodi popis davaoca poreza i po tom popisu u Hr ima 13500 obrađenih kućanstava."
To se odnosi na knjigu: Adamček Kampuš Popisi i obračuni poreza u Hrvatskoj u XV i XVI st. tj. na popis SVIH STANOVNIKA ondašnje Hrvatske. Postoje popisi prezimena i ranije od ovog (dakle ranije od 1598.g) ali su to popisi vlastelina i njihovih imanja- pa ako si od vlastele naći ćeš porijeklo unatrag i do 1300-te godine.
I dakako , osim programa PAF, postoje i drugi programi.
Ja koristim , iako ne tvrdim da je najbolji, Legacy i to stoga što je početna verzija besplatna.
I , posljednje, postoji WEB portal- www.rodoslovlje.hr - gdje se ili mogu naći metode kako istraživati ili se mogu kontaktirati istraživači s iskustvom.

Puno uspjeha u radu!

Max95
13.01.2010., 15:14

njemackog,od stammbuch.no,posto velik dio zidova koristi njemacka prezimena, dobro je moguce da su i ovo koristili kao "svoje"...

ElvisDashuri
13.01.2010., 15:39

Nije, ali Zenader & Tsenader jest.
Valjda vam vas Dr. Ive Sanader moze malo objasnit tu slicnost.:lol:

Shain
13.01.2010., 16:59
Zna li netko nešto o prezimenu Naranđa? Znam da je iz Međimurja, ali dalje od toga ne znam. Prvi meni poznat spomen je u Hodošanu 1718. - Stjepan Naranđa.

Naranđe su najvećim dijelom iz Preloga, i Hrvati su. Po popisu iz 2001. u Hrvatskoj ih živi oko 140, najviše u Prelogu 40, Zagrebu i Čakovcu po 25, Donjem Kraljevcu 15, Hodošanu 10.

Prezime je nastalo od nadimka Naranđa. - U Hrvatskoj postoje slična prezimena: Naranča, Narančić, Narandža, Narandžić, Nerandžić. - Tadija Smičiklas spominje prezime Narandžić iz 1702. (Narangisich) u knjizi "Spomenici o Slavoniji u 17. vijeku".

dakky
13.01.2010., 20:30
poz
može neki info o prezimenu Lafter?

thx

niks.st
13.01.2010., 21:22
jel može prezime jeličić

Shain
14.01.2010., 04:20
Je l' možete molim vas reći za Fijačko? Podrijetlo, rasprostranjenost, značenje? Hvala unaprijed!

Najvećim su dijelom iz Krapine, i Hrvati su. Danas ih u Hrvatskoj živi oko 430, najviše u Zagrebu 70, Mihovljanima i Novskoj po 45, Donjoj Višnjici 35, Koprivnici 25.

Značenje prezimena nije objašnjeno. Vjerojatno je dijalektalna riječ s krapinskoga područja. Možda je ime od milja za staro muško ime Fijol ili prezime Fijan. :)

Magor
14.01.2010., 08:24
Značenje prezimena nije objašnjeno. Vjerojatno je dijalektalna riječ s krapinskoga područja. Možda je ime od milja za staro muško ime Fijol ili prezime Fijan. :)

Prezime Fiacskó (čita se: fi(j)ačko) postoji i u Mađarskoj, nije često prezime ali postoji po cijeloj zemlji, i u Erdelju.

možda:
fiacska (čita se: fi(j)ačka) => fiacskó (?)

Fiacska na mađarskom jeziku znači „sinčić”, „sinko”.

Kloki
14.01.2010., 10:08
jel može prezime jeličić

Jeličić
http://www.ogorje.net/prezime/jelicic/60.html

Kloki
14.01.2010., 13:30
Hvala ali koliko znam moji bureci su došli davno negdje iz češke ili slovačke...

Našao sam podatak da je Burek zapravo poljsko prezime izvedeno od bury (hrv. crvenkostasmeđ)...dakle tvoje prezime bi trebalo značiti "osoba crvenkastosmeđe kose"...

http://www.ancestry.com/facts/Burek-name-meaning.ashx

Ako možeš možda napisati nešto o prezimenu Batarilović (iz Bosne).

Nemam konkretne podatke za ovo prezime ali je moguće da je korijen batarilo od venecijanskog batarela ("prodavač koji uzvikavanjem svraća pozornost kupaca"...od te je riječi izvedeno prezime Batarelo (Sinj i okolica, Split, Zagreb...)...nemoj zaboraviti da je ovo samo moja osobna teorija...:D

Shain
14.01.2010., 17:31
Odakle su prezimena Huđ i Srhoj? Hvala.

Osobe s prezimenom Huđ najvećim su dijelom s područja Ivanca, i Hrvati su. Danas ih u Hrvatskoj živi oko 120, najviše u Ivancu 35, Lepoglavi 25, Koprivnici 10, Sračincu i Žarovnici po 7. - Prezime je nastalo od od nadimka Hud, koji je značio: strog, ali i rđav, mršav, žalostan i dr. Također je to bilo ime od milja za Hudislav ili Hudina ili za prezime Hudonić. Od istog su korijena nastala i hrvatska prezimena Huđek, Huđik, Huđin, Huđan, Huđa, Huđber i dr.

Srhoji su dobrim dijelom s Pelješca, a neki s Hvara ili iz zapadne Hercegovine, i Hrvati su. Danas ih u Hrvatskoj živi oko 120, najviše u Splitu oko 30, Makarskoj i Lovištu po 15, Dubrovniku 10, Bogomoljama na Hvaru 6.

Nije objašnjeno značenje prezimena. Možda je u vezi sa starim muškim imenom Srgo, prezimenom Srhinjak, glagolom srhetati (= drhtati) ili imenicom srhat (= drhtavica). :)

reginazgb
14.01.2010., 18:00
Pozdrav " mustricolaris"!Zahvaljujem na nadopuni moga teksta za "jokiia".Točno je gotovo sve što si rekao,osim da ima nekih odstupanja.Do 1945 godine matične knjige vodile su vjerske zajednice,pa su tada zakonom bile primorane svoje knjige dati u matične urede,gdje se i sada nalaze,a crkvene vlasti od tada i dalje vode svoje evidencije krštenja u kojima nisu svi rođeni vjernici,već samo oni koji su se krstili.Dakle samo u matičnim knjigama su od 1945 svi građani (bilo koje ispovjesti ili ateisti).Neki matični uredi vračali su u župne urede knjige gdje su se prepisivale i tako stvarali duplikati koji se mogu pronaći u pojedinim crkvama,Matični uredi i danas čuvaju svoje crkvene knjige i "status animarume",ali su se 1984,godine sve te knjige mikrofilmirale i doznačile u državni arhiv(HDA) pa ih se tamo može na jednom mjestu naći.Slažem se da se prezimena ponegdje mogu pratiti i dalje od1598 godine,(sve tamo do 1542!),jer tada su vlasnici imena imali samo prefiks pripadanja ili plemstvu ili vlastelinstvu ili rodovskoj lozi U HDA imaju 4 knjigeu kojima se nalaze prepisi diploma kojima se podjeljuje plemstvo iz razdoblja 1542 do1780 godine.,a zbirka grbovnica,napravljena po abecednom redu prezimena koja sadrži podjele običnog plemstva ugarskohrvatskih vladara,podjele različitih vrsta plemstva od straneR aznih vladara te podjele barunstva i grofovstva.Grbovnice datiraju za period 1434 do 1918 godine,ali tu nisu ušle grbovnice iz drugih fondova (obitelji ili županija).Ali vratimo se na matične odnosno crkvene knjige;istina je da nekih knjiga i sada nema niti u mjesnim arhivama,niti u crkvama pa tako niti u HDA.Zašto? Iz jednostavnog razlogamjer ih nema bilo da su nestale u ratnim vremenima ili pri nekoj katastrofi(voda,palež,krađa),A nema ih jer u prošlosti se nisu vodile u duplikatu pa da bi se pohranjivale u crkvenim središtima raznih konfesijaZ.nam za neke primjere koji su se naknadno pokušavala napisati pozivajuči osobe da se jave sa svojim podacima (recimo u pravoslavnoj crkvi u N.Gradiški,jer su izgorjele u 2 sv.ratu).U HDA u ZGB ima 2128 matičnih knjiga rođenih,vjenčanih,umrlih iz razdoblja 17 do 20 st.(1621god. do 1947.god).To su največim djelom matične knjige iz sjeverozapadne Hrvatske te manjim djelom s područja Slavonije i Primorja.Prema vjerskim zajednicama za katolike ima 1752 knjige ,pravoslavni 156 ,grkokatolici 6,židovi 4,reformisti 1 i za vojne osobe 209 knjiga.Osim matičnih knjiga čuvaju se i parice (147 kutija sa 227 knjiga s područja sjeverne i istočne HR.ali i "status anumaruma" stanja duša, za 17 župa što iznosi 25 knjiga.Postoji tamo i evidencija matičnih knjiga za područje gotovo cijele HR,osim područja OsijekamSplita i Zadra,gdje ih treba potražiti u državnim arhivima.To je 1060 župa (do 1945 godine).Nešto matičnih knjiga drži se i u državnom arhivu u Slavonskom Brodu,ali to se može saznati,kao i druge teme vezane za vaše interesovanje upitom na adresi

info @arhiv.hr (subject:genealogy)

dakky
14.01.2010., 20:54
poz
može neki info o prezimenu Lafter?

thx
...

fiat lux
15.01.2010., 10:49
Za ZAVELIMA ako ovo procita ili ga netko vidi nek mu kaze:rofl: trebam porijeklo prezimena
EGREDŽIJA,
a takodjer i znacenje.Pretpostavljam da je neka turska rijec osnov ovog prezimena (Samar-Samardžija npr.) a i prezime je iz Bosne,pa ako moze nesto opsirnije o ovom prezimenu.

Hvala

jokii
15.01.2010., 12:23
Nemam konkretne podatke za ovo prezime ali je moguće da je korijen batarilo od venecijanskog batarela ("prodavač koji uzvikavanjem svraća pozornost kupaca"...od te je riječi izvedeno prezime Batarelo (Sinj i okolica, Split, Zagreb...)...nemoj zaboraviti da je ovo samo moja osobna teorija...:D

Svaka čast, dobra ti je teorija, saznao sam da su moji Batarilovići u Bosni došli iz Dalmacije, a oni iz Italije. Hvala i ostalima, puno pomažu samo što sada nemam previše vremena za čeprkanje po arhivima ali čim uhvatim vremena... zanimljivo je to rodoslovlje, saznaš svakavih zanimljivosti

Shain
15.01.2010., 12:48
Je l' tko Golube spominjao? Hvala.

Golubi su dobrim dijelom s područja Ivanca, i Hrvati su. Danas ih u Hrvatskoj živi oko 2000, najviše u Zagrebu oko 300, Krapini, Varaždinu i Klenovniku kod Ivanca po 70, Jastrebarskom 45. - Slična su hrvatska prezimena: Golubiček, Golubić, Golubović, Golubičić, Goluban, Golubov, Golob, Holubek, Holub i dr.

Ima mnogo prezimena nastalih prema imenima ptica: Sokol, Kos, Kokot, Gavran, Štiglić, Slavujac, Ćuk, Vrana, Slaviček i dr. :)

super_chick
16.01.2010., 12:14
Naranđe su najvećim dijelom iz Preloga, i Hrvati su. Po popisu iz 2001. u Hrvatskoj ih živi oko 140, najviše u Prelogu 40, Zagrebu i Čakovcu po 25, Donjem Kraljevcu 15, Hodošanu 10.

Prezime je nastalo od nadimka Naranđa. - U Hrvatskoj postoje slična prezimena: Naranča, Narančić, Narandža, Narandžić, Nerandžić. - Tadija Smičiklas spominje prezime Narandžić iz 1702. (Narangisich) u knjizi "Spomenici o Slavoniji u 17. vijeku".

puno hvala. vec sam ja iskopala nesto od tih informacija, ali ovo za smičiklasa nisam znala, to si moram pogledati.
samo što prema mojim iskustvima narandžići su pravoslavne vjere, a ovi ostali su katolici...
i zanimljivo mi je...nadimak naranđa. kako netko u međimurju početkom 18.stoljeća je mogao dobiti nadimak po voću naranđa, jako čudno

Bluefox24
16.01.2010., 22:54
Najvećim su dijelom iz Krapine, i Hrvati su. Danas ih u Hrvatskoj živi oko 430, najviše u Zagrebu 70, Mihovljanima i Novskoj po 45, Donjoj Višnjici 35, Koprivnici 25.

Shain i Magor, zahvaljujem se.. :mig::top:

Shain
17.01.2010., 00:07
Zna li netko o prezimenu Obajdin?

Obajdini su najvećim dijelom iz Slunja, i Hrvati su. Danas ih u Hrvatskoj živi oko 360, najviše u Slunju oko 80, Karlovcu i Zagrebu po 60, Podmelnici 25, Vinkovcima 15.

Značenje prezimena nije objašnjeno. Postoje slična prezimena Obajgar, Obajgora. :)

BUBI69
18.01.2010., 01:52
Ima li štogod za prezime Jozić :)

Hvala unaprijed!

Još jednom hvala!!

Shain
18.01.2010., 08:02
Ima li štogod za prezime Jozić? Hvala unaprijed! :)

Jozići su dobrim dijelom s područja kninskog Kosova, a neki iz Trilja ili iz Pleternice, i Hrvati su. Danas ih u Hrvatskoj živi oko 3300, najviše u Zagrebu oko 600, Slavonskom Brodu 350, Bjelovaru 100, Đulovcu i Voćinu po 90. Prezime je nastalo od imena Jozo, i znači "mali Jozo" ili "Jozin sin". :)

Dragonfly
18.01.2010., 09:58
Prezime Majhen?

Hvala! :kiss:

Passenger_57
18.01.2010., 12:08
Prezime Sanader dolazi od nadimka Sanader, koji je značio "seoski svirač harmonike, lirice i sl." Porijeklo je nadimka mletačko, nastao je je od mletačke riječi sonador (isto što i književna talijanska riječ sonatore = svirač).

Sanaderi su danas u najvećem broju Hrvati koji potječu s područja Solina. Razmjerno ih se najviše u proteklih sto godina rodilo u Dugobabama, gdje se svaki četvrti stanovnik prezivao Sanader. U Hrvatskoj ih danas živi oko 210, u Splitu oko 30, Kaštel Kambelovcu 25, Kaštel Gomilici 20, Lećevici 15, Solinu 10.

Prema nekim izvorima prvi zabilježeni Sanaderi u Dugobabama imali su talijanska imena: Giovanni, Niccolo, Lucia, Matteo i dr. Po tome možemo pretpostaviti da su porijeklom Mlečani, koji su se asimilirali u Hrvate. Na području Hrvatske Kostajnice ima i Sanadera koji su Srbi.:)
Odakle onda Sanaderi Srbi?
Valjda neki Mlečani nisu mogli odoljeti šumadijskim lepotama pa su se tamo naselili:D

anavica
18.01.2010., 16:03
Ciao!!! Da li netko možda zna nešto o prezimenima RIMAC i HRASTIĆ? Hvala:)

Bujko
18.01.2010., 16:16

Ja i zaboravih da sam ovo pitao... u martu prošle godine!:eek:

Zahvaljujem na odgovoru. :)

Lee Champa
18.01.2010., 18:24
Prezime Majhen?

Ili možda Meichen!

Tulio
18.01.2010., 22:12
Može li neka informacija o prezimenu Visković

Kloki
18.01.2010., 23:49
Može li neka informacija o prezimenu Visković

Od osobnog imena Visko...

Visko je jedan od hipokoristika od Vicenco - tal. Vicenzo, lat. Vicentius ("osvajač, pobjednik") - ima ih najviše u Dalmaciji: Tučepi, na Hvaru (Jelsa, Gdinj), Komin, Makarska, Split...

BUBI69
19.01.2010., 02:00
Jozići su dobrim dijelom s područja kninskog Kosova, a neki iz Trilja ili iz Pleternice, i Hrvati su. Danas ih u Hrvatskoj živi oko 3300, najviše u Zagrebu oko 600, Slavonskom Brodu 350, Bjelovaru 100, Đulovcu i Voćinu po 90. Prezime je nastalo od imena Jozo, i znači "mali Jozo" ili "Jozin sin". :)

Zahvaljujem!!

Kloki
19.01.2010., 02:24
O Jozićima imaš i na ovom linku:

http://www.ogorje.net/prezime/jozic/64.html

Dragonfly
19.01.2010., 10:25
Ili možda Meichen!

Hm, možda je izvorno, ali kod nas je po Vuku. :)

PrekrasniUm
19.01.2010., 12:21
Prezime Majhen?

Opa, imaju li ti tvoji Majheni veze sa Slovenijom? Meni su u rodu Majheni Slovenci. Baš u obliku Majhen, ne Meichen!

Shain
20.01.2010., 09:14
Mene zanima što znate o prezimenima Palada i Rogulj. Unaprijed hvala.

Palade su najvećim dijelom s područja Trogira, i Hrvati su. Danas ih u Hrvatskoj živi oko 320, najviše u Trogiru i Marini kraj Trogira po 70, Splitu 35, Zagrebu i Donjoj Blizni po 25. - Prezime dolazi od nadimka Palada za čovjeka koji je imao kuću u blizini luke. Palada je mletačka riječ za lukobran.

Rogulji su najvećim dijelom iz Trogira ili Podace kod Makarske, i Hrvati su. Kod nas ih danas živi oko 500, najviše u Splitu oko 130, Kaštelu Starom 70, Trogiru, Dicmu i Zagrebu po 30. - Prezime dolazi od nadimka Rogulj, koji je značio isto što i rog, a rog je bio simbol snage i poduzetnosti (ili nekih drugih osobina). Slična su hrvatska prezimena Roguljić, Rogek, Roganec, Roginek, Rogina, Rogošić, Rogo, Roglić i dr. :)

veriga
20.01.2010., 14:34
Nitko nista o prezimenu Srebrović????

Kloki
21.01.2010., 07:18
Nitko nista o prezimenu Srebrović????

Prvonositelj ga je dobio po ocu Srebri (Srebro, Srebre, Srebrenko itd. su hipokoristici od Srebren). Najviše ih ima u Biškupcima kod Požege.

Kloki
21.01.2010., 07:28
Odakle onda Sanaderi Srbi?
Valjda neki Mlečani nisu mogli odoljeti šumadijskim lepotama pa su se tamo naselili:D

Da se ne radi o Vlasima? :ne zna:

Shain
21.01.2010., 08:02
Zanima me prezime Srebrović? Hvala.

Srebrović ne spada među najčešća prezimena, pa ga nema u "Enciklopediji hrvatskih prezimena", koja obuhvaća 80% nafrekventnijih (10.312 prezimena), ali je navedeno u "Hrvatskom prezimeniku", koji obuhvaća 100% prezimena iz Hrvatske po popisu stanovništva iz 2001. godine (114.643 prezimena).

U Hrvatskoj živi 40 Srebrovića, i to u Biškupcima kraj Požege 12, Golobrdcima 6, Dubrovniku 5, Vukovaru, Novoj Mokošici i Požegi po 4, a žive i u Mariji Bistrici, Zagrebu i Soljanima. U prošlom su stoljeću živjeli i na Cresu, ali ih po najnovijem popisu tamo više nema.

Prezime je izvedeno od muškog imena Srebro (prema Srebrenko ili Srebren), i znači "Srebrin sin" ili "mali Srebro". Zabilježena su i druga takva hrvatska prezimena: Srebrenović, Srebrić, Srebrnjak, Srebrnić i sl. :)

Skitnicaaa
21.01.2010., 08:59
Odakle su prezimena Tironi, Cupać, Popadić i Drljača?

veriga
21.01.2010., 19:32
hvala puno na odgovoru

Shain
25.01.2010., 00:07
Odakle dolazi prezime Saić u Podravinu? Thank you very much!

U knjigama koje su mi dostupne nema podataka odakle su došli Saići, ali sam nešto ipak našao. Oni su dobrim dijelom porijeklom s područja Zaprešića, i Hrvati su. Danas ih u Hrvatskoj živi oko 80, i to najviše u Zaprešiću 30, Pitomači 15, Zagrebu 10, Velikoj Gorici i Kloštru Podravskom po 4.

Prezime je nastalo od nadimka Sajo ili od prezimena Sahijić. Sajo je ime od milja za ime Samogoj, Samuel, Sandro, Sabin, Salamon, Sandalj, Isaija, Said, Sahib, a može i neko drugo. - U Rječniku HAZU/JAZU stoji da je prezime Saić možda nastalo sažimanjem od prezimena Sahijić, a to od turcizma sahija (= glasnik, donositelj pisma ili druge poruke). Usporedi ove podatke sa svojom porodičnom tradicijom, i možda ćeš naći putokaz za traženje porijekla u arhivima. - Slična su hrvatska prezimena Sajko, Sajković i sl. :)

chick look
25.01.2010., 15:51
Jel može nešto o prezimenu Sunara?? Hvala

bella_1
26.01.2010., 10:41
znate li nešto više o prezimenu Dvorski?

Dilberth
27.01.2010., 07:24
Zanima me porijeklo prezimena Crnojevic kod Hrvata.

Da to nisu potomci onih Niksicana sto "govore jedino s vrhovima od andžara"?:)

Shain
27.01.2010., 08:03
@ chick look

U vrhu ove stranice imaš "Search this Thread" (ili ev. "Pretraži ovaj podforum"). Ako tamo klikneš, i utipkaš prezime Sunara, dobit ćeš ovo, i još dosta toga:

Sunare su iz okolice Drniša, i Hrvati su. Po popisu iz 2001. u Hrvatskoj ih je bilo oko 400, najviše u Splitu oko 170, Unešiću, Šibeniku i Zagrebu po 25, Kaštel Sućurcu 20.

U Rječniku JAZU/HAZU stoji da je prezime Sunarić zapisano u Mahićnom 1563. godine. Sunara je vjerojatno nastalo skraćivanjem toga prezimena (kao što je Šeneta postalo od Šenetić, Čaleta od Čaletović, Kužina od Kužinović i sl.). Nije objašnjeno značenje i porijeklo toga prezimena, a pretpostavljam da je u vezi sa starim, već zaboravljenim hrvatskim muškim imenima Sunajko ili Sunaj.:)

chick look
27.01.2010., 15:23
@ Shain
A ja malo smotana! :bonk:
Zahvaljujem! :)

N-403
27.01.2010., 21:26
Daj mi molim te nešto o prezimenu Gulić.

fiat lux
28.01.2010., 05:19
Shain ima li u tom Prezimeniku što o Vukelićima.Porijeklom su iz Like iz D. Kosinja.Hvala.

Kloki
28.01.2010., 06:48
Shain ima li u tom Prezimeniku što o Vukelićima.Porijeklom su iz Like iz D. Kosinja.Hvala.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=93460&page=40

Prezime Vukelić nastalo je od starog hrvatskog imena Vukela (ili Vukelja), a to od imenice "vuk". To je tzv. "zaštitno ime", koje se u staro se doba davalo djetetu u nadi i vjeri da će "vučje ime" uplašiti bolest i druge nesreće u njegovu životu, kao ostatak totemizma i poganstva (slična su imena i prezimena Gujić, Jelenić, Srnec, Lisak, Kunac, Čagalj, Zec, Maček, Gavran, Kraguj, Obad i dr.).

Prezime je zapisano u 17. st. u Podgori kod Makarske, a vjerojatno je starije. Možda je porijeklom iz Bosne jer u njoj ima čitav niz sela i zaselaka s imenom Vukelići. I u Hrvatskoj ima mnogo mjesta s tim nazivom: kod Crikvenice, Ogulina, Perušića, Senja, Dvora, Slunja i Delnica.

Po popisu od 2001. u Hrvatskoj živi oko 3200 Vukelića, i to u Zagrebu oko 550, Rijeci 350, Senju 160, Karlovcu 70, Gospiću 60 i dr.

Kloki
28.01.2010., 06:51
Daj mi molim te nešto o prezimenu Gulić.

http://www.facebook.com/group.php?v=wall&viewas=0&gid=5324315908

Hrvatski nacionalni rodoslovni centar izdao je Enciklopediju hrvatskih prezimena, u kojoj za Guliće u Hrvatskoj kažu ovo;
Gulići su u najvećem broju Hrvati, dobrim dijelom iz okolice Oroslavlja, a prema nekim izvorima iz Slovenije. Ponekad su i Srbi. Razmjerno najviše Gulića u oproteklih sto godina rođeno je u Galjevu p...okraj Sinja, gdje se svaki deveti stanovnika prezivao Gullić. U Hrvatskoj danas živi oko 640 Gulića u preko 190 domaćinstava, a podjednako ih je bilo i sredinom prošlog stoljeća, uz manji porast. Gulići su prisutni u većini hrvatskih županija, u ukupno 53 općine i 67 naselja, najviše u Glavicama kraj Sinja (70), Donjoj Bistri kraj Zaprešića (60), Zagrebu (50), Rijeci (50) i u Obrovcu Sinjskom (45).
Eto:)

Ima i srpska verzija...

Shain
28.01.2010., 10:54
Hvala ali koliko znam moji su Bureci došli davno negdje iz Češke ili Slovačke.
Ako je tako, tvoje je prezime vjerojatno oblik češkoga prezimena Bourek. Inače, hrvatski su Bureci najvećim dijelom s područja Krapine. Kod nas ih danas živi oko 250: u Zagrebu oko 60, Osijeku 25, Varaždinu 20, Viškovu i Bjelovaru po 15.

U rječniku JAZU/HAZU piše da je to vjerojatno kajkavsko prezime. Štokavski bi glasilo Burak. - To je moglo nastati od nadimka Buro, koji ima više značenje:
1. nizak a trbušat čovjek; 2. srdit čovjek; 3. ime od milja (nastalo od muških imena Bura, Burilo, Burać, Buraš i sl.). - Slična su i hrvatska prezimena Burec, Bureš, Burko, Burkuš, Burković, Buričić, Buratović i dr. :)

N-403
28.01.2010., 12:04
Hvala

vozač_mtk
28.01.2010., 12:45
poštovanje!
zanima me prezime GRMOJA kako čujem potječe iz hercegovine ali ipak netko opet kaže da je iz okolice knina pa ako ima tko informaciju kakvu volio bi da javi ode ili na pp

Kloki
28.01.2010., 13:48
poštovanje!
zanima me prezime GRMOJA kako čujem potječe iz hercegovine ali ipak netko opet kaže da je iz okolice knina pa ako ima tko informaciju kakvu volio bi da javi ode ili na pp

Grmoja najviše ima u Metkoviću a prezime je izgleda etničkog karaktera...

Na linku (str. 25) stoji da su Grmoje doselili iz Crvenoga Grma u Pojezerju (danas na samoj granici RH i BiH).

http://www.metkovic.hr/vjesnik/023-04-12-09.pdf

vozač_mtk
28.01.2010., 14:23
hvala

GregogSamsa
28.01.2010., 14:27
Cura mi se preziva Mitrovic, sta je sa njom? olitiga OKLEN je BOGATI? zato sta smo ja i ona bas bili nesto surfali i nasli da je bugarskog porijekla?

Kloki
28.01.2010., 14:44
Cura mi se preziva Mitrovic, sta je sa njom? olitiga OKLEN je BOGATI? zato sta smo ja i ona bas bili nesto surfali i nasli da je bugarskog porijekla?

Ajde brate cili svit zna da Bugarima prezimena završavaju na -OV a samo srpska na -OVIĆ...

Ako ti je cura iz Raštana ili tu negdi blizu unda moreš bit siguran da je naša...:top:

GregogSamsa
28.01.2010., 16:03
Ajde brate cili svit zna da Bugarima prezimena završavaju na -OV a samo srpska na -OVIĆ...

Ako ti je cura iz Raštana ili tu negdi blizu unda moreš bit siguran da je naša...:top:

Ma neman pojma odakle je.a i zar nije mitrovic staro splitsko prezime? ima mitrovica svuda po bivsoj jugi nije bitno JEL NASA ili NJIHOVA :). mene zanima porijeklo. Na netu nadjoh to da je nastalo od grcke rijeci Mitros ili mitra (zezlo ili tako nekakvo sranje)i onda preslo u bugarsku i rasirilo se po balkanu . Cak ima i izvorno crnogorsko prezime mitrovic.mene zanima jer mi stari sere da se vidjam sa srpkinjom a to mi ide na kurac. zato, ako imas podatke o porijeklu iz te neke enciklopedije, volija bi da mi ih docaras. :)

Kloki
29.01.2010., 12:23
Ma neman pojma odakle je.a i zar nije mitrovic staro splitsko prezime? ima mitrovica svuda po bivsoj jugi nije bitno JEL NASA ili NJIHOVA :). mene zanima porijeklo. Na netu nadjoh to da je nastalo od grcke rijeci Mitros ili mitra (zezlo ili tako nekakvo sranje)i onda preslo u bugarsku i rasirilo se po balkanu . Cak ima i izvorno crnogorsko prezime mitrovic.mene zanima jer mi stari sere da se vidjam sa srpkinjom a to mi ide na kurac. zato, ako imas podatke o porijeklu iz te neke enciklopedije, volija bi da mi ih docaras. :)

Nije iz enciklopedije ali mislim da su informacije točne...

Prvonositelj ga je dobio po ocu Mitru...Mitar je skraćenica od Dmitar (grč. Demetrios, lat. Demetrius)...znači "Demetrin odanik"...Demetra je u grčkoj mitologiji boginja ratarstva, plodnosti, žita...ime se raširilo po Balkanu zahvaljujući kršćanstvu...najpoznatiji Dmitar među Hrvatima je kralj Dmitar Zvonimir...

Mitrovića ima svugdje po Hrvatskoj i ima ih Hrvata i Srba...naravno nisu svi srodni...za dublju analizu porijekla potrebni su neki konkretniji podaci...

NiramCH
30.01.2010., 19:16
Dobra vecer ljudi, ja trazim informacije o prezimenu Lokas. Odakle je to prezime, ima li nekih poznati ljudi koji imaju to prezime?

Pozdrav iz svicarske

mustricolaris
01.02.2010., 11:35
Dobra vecer ljudi, ja trazim informacije o prezimenu Lokas. Odakle je to prezime, ima li nekih poznati ljudi koji imaju to prezime?

Pozdrav iz svicarske

Lokas je jedno od nadimačkih prezimena nastalo izvorno od prezimena Marjanović u mjestu Seget kod Trogira.
Pleme Marjanovića se u XVIII stoljeću toliko povećalo da su pojedine obitelji dobivale najprije dodatak na izvorno prezime Marjanović u obliku nadimka njihovog pretka napr. Marjanović-Lokas, Marjanović-Bilota itd. Kasnije je otpalo izvorno prezime pa su ostali samo Lokas, Bilota, Ševo, itd..
Dakako ako je to prezime iz tog mjesta ili iz tog kraja. Moguće je da su u drugim mjestima nastala ista prezimena iz drugih razloga....

NiramCH
01.02.2010., 15:15
Lokas je jedno od nadimačkih prezimena nastalo izvorno od prezimena Marjanović u mjestu Seget kod Trogira.
Pleme Marjanovića se u XVIII stoljeću toliko povećalo da su pojedine obitelji dobivale najprije dodatak na izvorno prezime Marjanović u obliku nadimka njihovog pretka napr. Marjanović-Lokas, Marjanović-Bilota itd. Kasnije je otpalo izvorno prezime pa su ostali samo Lokas, Bilota, Ševo, itd..
Dakako ako je to prezime iz tog mjesta ili iz tog kraja. Moguće je da su u drugim mjestima nastala ista prezimena iz drugih razloga....

hvala ti za odgovora, al nisam iz segeta nego ja sam iz sela kod sibenika.. zove se raslina.

Kloki
01.02.2010., 15:44
Lokas je od Loko kao što su prezimena: Lokić, Loković, Lokin, Lokica itd.

Neznam otkud Loko ali je moguće da je hipokoristik od Lovre (lat. Laurentius)...usp. Josip > Joko, Petar > Peko, Ivan > Iko...

Prezimena na -as ima puno, pogotovo na južnom djelu hrvatskog etničkog prostora: Maras, Vidas, Ivas, Peras, Boras, Radas, Milas itd.

Lokasa ima najviše u Raslini kod Šibenika gdje su svi Hrvati.

mustricolaris
02.02.2010., 12:05
hvala ti za odgovora, al nisam iz segeta nego ja sam iz sela kod sibenika.. zove se raslina.

Ima jedan koji se priženio kod Šibenika... Malo mi je tekst bio mutan a i nije iz moje loze pa nisam baš pažljivo čitao... A ima tome i 200 godina. Sve u svemu moguće je i da jesi od Šibenika a tvoji pra-pra- nešto su iz Trogira-Segeta.
No nema potrebe insistirati. Svatko je od kud ga veseli!

sun snow
03.02.2010., 10:19
treba mi hitno podatak o prezimenu Mrazovac, svjezi korjeni sa Banije, ali navodno je to staro plemicko prezime sa podrucja Bjelovara. od njega bi trebalo da je nastalo i hrv prezime Mrazovic, a to je obitelj koja je bila jedna od 12 sto je sudjelovala u izboru prvih hrvatskih kraljeva. ovo prezime sad tretiraju neki kao srpsko. ali u srpskim izvorima ga jednostavno nigdje NEMA. ni slicno. hvala unaprijed!!!

sun snow
03.02.2010., 11:15
podatak o prez Mrazovac moze da se salje i na mail mrazovac@gmail.com

ducy18vk
04.02.2010., 20:55
porijeklo prezimena duspara ,hvala :D

schokaz
06.02.2010., 00:13
Molio bi nekoga da mi rastolmači značenje prizimena ŠČEK i ŠĆEKIĆ!

Fala unaprid!