PDA

View Full Version : Orhideje

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31

pizza
26.11.2010., 07:59
Ja ih obično nosim u kupaonu kad se idem tuširati, ove koje cvatu uopće ne špricam ( i cvatu mi već mjesecima ) jer mi je vlaga u sobi stalno oko 50% pa nema potrebe, već samo namačem korijen da upije vode i to je to.

Mislim da je nošenje u kupaonu jako dobar način da se orhideja domogne zračne vlage bez špricanja lišća.

Phalenopsis nema fazu mirovanja. Nikad. Kad ne cvate, pušta lišće ili korijenje. A obično, pod dobrim uvjetima za rast, ponovo cvate kroz 3 mjeseca. Nastaviš sa njegom kao i uobičajeno i za 2 mjeseca polako počneš malo slabije zalijevati, da potakneš na cvatnju.Faza mirovanja znači da biljka ništa ne radi, recimo kao i drvo u zimi.

@Mayo474
Krasan cvijet.

Mayo
26.11.2010., 08:29
Ja ih obično nosim u kupaonu kad se idem tuširati, ove koje cvatu uopće ne špricam ( i cvatu mi već mjesecima ) jer mi je vlaga u sobi stalno oko 50% pa nema potrebe, već samo namačem korijen da upije vode i to je to.

Mislim da je nošenje u kupaonu jako dobar način da se orhideja domogne zračne vlage bez špricanja lišća.
Pizza, pa koliko tebi treba vremena da ih sve odneseš u kupaonicu? :)
Ja ih imam 15-ak na prozoru, treba mi pola sata samo da ih zalijem :zubo:

Phalenopsis nema fazu mirovanja. Nikad. Kad ne cvate, pušta lišće ili korijenje. A obično, pod dobrim uvjetima za rast, ponovo cvate kroz 3 mjeseca. Nastaviš sa njegom kao i uobičajeno i za 2 mjeseca polako počneš malo slabije zalijevati, da potakneš na cvatnju.Faza mirovanja znači da biljka ništa ne radi, recimo kao i drvo u zimi.
Da, totalno sam se krivo izrazila, pod time sam mislila na fazu kad nema cvjetanja :bonk:

@Mayo474
Krasan cvijet.
Hvala :cerek:

Kruno_Hybrid
26.11.2010., 08:59
Joj istina, i ja sam malo krivo napisao, kad sam mislio na fazu "mirovanja" mislio sam na doba razvijanja lišća i korijenja.

Što se tiče cvatnje meni je orhideja (phal) ocvao prije 2 mjeseca i sada ponovno tjera novu stapku. Sada na orhideji imam 3 stapke :cerek: :cerek: :cerek:

pizza
26.11.2010., 11:36
Pizza, pa koliko tebi treba vremena da ih sve odneseš u kupaonicu? :)

15min. :cerek: Al ih ja nosim sam kad si i kosu perem tak oko 2x tjedno pa nije tak strašno. Ja ih imam 8. Papučice mogu nosit po 2 jer su male, dendrobium isto kad i još jednu, jedino oncidiume moram svakog posebno kad imaju lišće od pola metra. Al sve za moje ljubavi.:cerek: :cerek: :cerek:

Kruno_Hybrid
28.11.2010., 12:12
Ja svoje orhideje orošavam s mehaničkom špricalicom, najviše 2 puta na dan. Evo što se događa kada ima dosta vlage na prozorskoj dasci. :cerek:

http://img9.imageshack.us/img9/8637/img0024qa.jpg

http://img821.imageshack.us/img821/1971/img0023ygs.jpg

ivkach
04.12.2010., 19:23
da li bi dendrobiumu pasalo da ga se presadi u glinopor kao phalove ili on ipak voli supstrat?

Kruno_Hybrid
05.12.2010., 12:16
da li bi dendrobiumu pasalo da ga se presadi u glinopor kao phalove ili on ipak voli supstrat?

Hmm, ja ti iskreno volim za dendrobiume samo supstrat od kore, glinopor možeš staviti u mješavinu, 50-50 glinopora i supstrata ;)

Orhidejalover
05.12.2010., 14:51
Dobar dan, nova sam zaljubljenica u orhideje tj. nova na forumu...
Imam dvije orhideje phalaenopsis (žutu i ljubičastu),ljubičasta ima još nekolilko pupoljčića koji se trebaju otvoriti, a žuta je procvjetala.
Čitala sam nešto o njima pa me zanima gdje se nalazi taj treći zglob cvjetne stapke i treba li ga uopće rezati?:)

pizza
05.12.2010., 17:39
@ivkach Ja sam svoj nakon što je nedavno ocvao bacila u glinapor pa ću vidjet dal će kroz par mjeseci šta biti (sad mu sam treba samo hladniji prostor :zubo:)

@Orhidejalover
Pozdrav i dobrodošla. Netreba niš rezati, jedino kad se osuši samo od sebe a to ćeš vidjeti.

Orhidejalover
06.12.2010., 12:28
pizza tnx... :)

ivkach
06.12.2010., 12:52
ja sam kupila dendrobium na sniženju (nekih 25 kn u baumaxu)... ne znam točan naziv na posudici piše samo mix..... po slikama sam skužila.... onaj što iz stabljike tjera uske stabljike sa puno sitnih cvjetića.... e sad, kako je kupljen na akciji bojim se da mu nešto ne fali pošto ne vidim korjenje...... on ima ok listove, čvrste i uspravne, dvije stablike sa cvjetovima, jednu sa puno pupova i jedna izlazi... da li da ga ostavim dok ne ocvate ili radije presadim za svaki slučaj..... jedino nema zračnog korjenja..... i kako znati kada zaliti jer je posudica neprozirna? :ne zna:

Kruno_Hybrid
06.12.2010., 14:33
ja sam kupila dendrobium na sniženju (nekih 25 kn u baumaxu)... ne znam točan naziv na posudici piše samo mix..... po slikama sam skužila.... onaj što iz stabljike tjera uske stabljike sa puno sitnih cvjetića.... e sad, kako je kupljen na akciji bojim se da mu nešto ne fali pošto ne vidim korjenje...... on ima ok listove, čvrste i uspravne, dvije stablike sa cvjetovima, jednu sa puno pupova i jedna izlazi... da li da ga ostavim dok ne ocvate ili radije presadim za svaki slučaj..... jedino nema zračnog korjenja..... i kako znati kada zaliti jer je posudica neprozirna? :ne zna:

Ovo što spominješ za naziv, jer ima stapku ko phalaebopsis (malo užu naravno), ako ima onda je Dendrobium Phalaenopsis, a ako nema onda je Dendrobium nobile (cvjetovi su na samoj orhideji te iz njih izlaze, tj. cvjetovu su na bulbi).

Što se zalijevanja tiče, ja napiknem bambusov štapić u supstrat (to ti je onaj za ražnjiće) i ako je nakon 2 sata suh, zalijem, a ako nije čekam sljedeći dan.

Dendrobium (onima koji ih ne poznaju može biti malo teži za uzgoj nego phalaenopsis) je orhideja koja ima svoj period mirovanja (period nastupi obično nakon cvatnje) u kojem treba minimalno zalijevanje (svega 1 u mjesec dana).

Ako je orhideja na akciji ne mora značiti da je oštećena, ja svaki put uzmem pincetu i prekopam po supstratu i vidim kakvo mi je stanje korijena, ukoliko primjetim neke štetočine presadim odmah, ukoliko ne, pustim da uživa dok ne ocvate. Kada ocvate obično novu orhideju presadim da sam sigurniji da nema ništa u supstratu.

Ukoliko nisi sigurna kada zaliti najbolje je orhideju presaditi u prozirnu posudu. To je siguran način za kontrolu vode u supstratu :top:

Orhidejo-ljubci izjevite svoje mišljenje i ivkachinom problemu. :top:

pizza
06.12.2010., 17:53
Ne trebaju sve orhideje zračno korijenje.

Zapravo kad smo kod toga ja svo korijenje orhideja koje rastu na granama smatram 'zračnim' jer ionako rastu u zraku. Koliko dendrobium ima uskih stabljika sa sitnim cvjetićima? Dendrobium phalenopsis ima jednu granu koja raste iz vrha a cvjetovi nisu, kad procvjetaju nimalo 'mali' čak su kao i phalenopsis, bar je moj bio takav a dendrobium nobile, koji tjera pupove između lišća ima još i veće cvjetove. Ak još nijedan nije otvoren, onda ćeš vidjet kako se pup pretvara u 'grah' i onda raste nekako unazad prije nego se otvori pa cvijet više liči na ljiljan nego na orhideju.

Od mojih, najmanje cvijetove ima oncidium Sharry Baby koji su jedva 4cm i još su plosnati al ih zato ima pregršt.

Zalijevanje se najčešće određuje prema težini teglice, s vremenom već po težini shvatiš kad treba a kad ne. U pravilu zimi manje i rijeđe, a kad cvjeta isto tako jer manjak zalijevanja potiče cvatnju, pa se ne trebaš bojati malo isušiti supstrat. Svakih 10 dana potopiti na 15 minuta bi trebalo biti ok, samo paziti na zračnu vlagu jer se jako smanjuje dok se grije u sobi. Ja se recimo sad najviše borim sa održavanjem zračne vlage iznad 50% (a treba mi još i veća jer imam i mesožderku među njima...).

Nemoj špricat biljku koja cvate ni slučajno, jer se time smanjuje duljina cvatnje.

A što se težine uzgoja tiče najteža za uzgoj mi je Degarmoara :cerek: (hibrid oncidiuma) koja zahtijeva stvarno specijalne uvjete, čak i više nego mesožderka koja bi ipak najradije da je ja bacim u kakav terarij sa kontroliranim stupnjem vlage i temperature al zasad još raste ko korov i pušta 2 mlada izdanka tak da nije sve propalo. Papučice su me oduševile lakoćom uzgoja i lijepim listovima kad ne cvatu. Phaleopsis mi je lijep samo kad cvate i traži osrednji stupanj uzgoja i više njege nego papučice koje ne vole špricanje po listovima tak da za njih samo treba malo namočiti supstrat i to je sve od njege.

Presađujem samo one orhideje, odmah, koje kupim u sumnjivim prodavaonicama, nema ih tu tak baš puno kod mene, 4-5 i već znam gdje mogu i kaj očekivati. Najbolji cvjećari, koji stvarno imaju najkvalitetnije biljke rijetko imaju orhideje, nažalost, al kad ih imaju onda su vrhunske kvalitete i sigurno ih ne treba presađivati. Ne bih pljuvala po nekim razvikanim mjestima ni hvalila druge al eto, poučena iskustvom, jer puno obilazim iste, pa i vidim što se desi sa nekim pošiljkama i kako završe, već znam koje presaditi, a koje ne.

Ako se biljka dobro drži (uspravna je i ima čvrste listove) a pupovi se ne suše i tegla nije neobično teška a izgleda da je u samoj kori bora, onda ne treba presađivati do poslije cvatnje. AKo se biljka čudno drži, mekano lišće ima, pupovi propadaju, ima vidljive kukce, paučinu, plijesan e onda svakako i čim prije.

Ja se još uvijek borim sa bolesnim phalenopsisom i ne piše mu se dobro....Al borim se i dalje. Premlad je nažalost kad se razbolio, ima još tak male i uske listove skoro ko oveći dendrobium....

@Kruno_Hybrid
Kaj se ti ne bojiš da ćeš napiknuti korijen sa tim?

ivkach
06.12.2010., 23:35
hvala na savjetima... prikeljit ću ja slikicu dendića da točno vidite kakav je ali sve mi se čini da je to taj dendić phalić ali u mini izdanju.....

Kruno_Hybrid
07.12.2010., 11:35
@pizza:

Ne, jednostavno imam zacrtano mjesto gdje upiknem, taj štapič je tup i on lagano prođe kroz korijenje bez da se ono ošteti :top:

ivkach
07.12.2010., 13:54
@pizza:

ne špricanje za vrijeme cvatnje se odnosi i na dendiće i phaliće??

Kruno_Hybrid
07.12.2010., 14:54
@pizza:

ne špricanje za vrijeme cvatnje se odnosi i na dendiće i phaliće??

Špricanja za vrijeme cvatnje NEMA :) , ako želiš duže uživati u cvatnji nemoj špricati, i po mogućnosti stavi (nakon što se orhideja cijela rascvijeta) na hladnije mjesto za najviše 2 °C ta razlika produžuje cvatnju za čak 2 tjedna :cerek:

Najbolje je špricati kada orhideje ne cvatu i to ti je to :top:

ivkach
07.12.2010., 16:42
evo mog dendića:

http://img816.imageshack.us/i/dsc001350.jpg/
http://img251.imageshack.us/i/dsc00136cc.jpg/

pa ukoliko ga prepoznajete, javite!

Kruno_Hybrid
08.12.2010., 12:35
evo mog dendića:

Dendrobium phalaenopsis ( Dendrobium berry oda ;) )

Lijepa orhideja ;) :top: :top: :top:

alexandra_zg
08.12.2010., 12:37
evo mog dendića:

To je Dendrobium Phalaenopsis, koliko ja znam.. Imam takva dva slična.. Jako jednostavni za uzgoj i održavanje.. Moram priznati da nisam nikad čula da se orch ne špricaju u vrijeme cvatnje :D .. Ja sam svoje doslovno kupala ovih mjeseci i cvale su skoro sve do sad.. Ljubičasti dendrobium phalaenopsis mi je pod tim tretmanom cvao 4,5 mj, phalovi preko 6 mj.. Jedino na što sam pazila je da voda ne ide direktno na cvijet. Zanimljivo.. Ovo za temperaturu sam i sama primjetila da se na višim temperaturama cvijetovi prije otvaraju i znatno kraće traju al za špricanje ne bih nikad pomislila.. :)
btw. cijena za ovaj dendrobium ti je skroz povoljna, kad si ga kupila i u kojem Baumaxu? :)

ivkach
08.12.2010., 13:51
To je Dendrobium Phalaenopsis, koliko ja znam.. Imam takva dva slična.. Jako jednostavni za uzgoj i održavanje.. Moram priznati da nisam nikad čula da se orch ne špricaju u vrijeme cvatnje :D .. Ja sam svoje doslovno kupala ovih mjeseci i cvale su skoro sve do sad.. Ljubičasti dendrobium phalaenopsis mi je pod tim tretmanom cvao 4,5 mj, phalovi preko 6 mj.. Jedino na što sam pazila je da voda ne ide direktno na cvijet. Zanimljivo.. Ovo za temperaturu sam i sama primjetila da se na višim temperaturama cvijetovi prije otvaraju i znatno kraće traju al za špricanje ne bih nikad pomislila.. :)
btw. cijena za ovaj dendrobium ti je skroz povoljna, kad si ga kupila i u kojem Baumaxu? :)

kupila sam ga prije 4 dana u Osijeku... bilo ih je još na akciji ali ovaj je nekako izgledao najzdravije.... kupila sam i jednog phalića za 44 kune sa oooogromnim cvjetovima i gomilom pupova.... a ja eto prije mjesec dana dobila dvije orhideje a sad ih imam 5 (dodouše jedna je u klijalištu ali i nju brojim, ipak je još živa)..... hvala svima na savjetima! :cerek::cerek:

ps: danas je stigao jedan phalić iz Konzuma ali sam primjetila na nekim djelovima korjenja (unutarnjih i vanjskih) imaju neke mucice (dlačice bijele) kao plijesan slično...... a neki imaju sitne bbijele točkice (ništa se ne miče).......on inače ovako izgleda ok, listovi čvrsti i korjenje zeleno..... je li možda od previše zalijevanja u trgovini?? i da li da brinem (čitaj presađujem iako cvate).....

i za ovaj dendić jel da mu režem stapkice kad ocvatu????

Orhidejalover
08.12.2010., 17:30
E,da, neki dan sam bila u Bauhausu i vidila neke kao "mini" orhideje, ali skroz, skroz malene,pa ako otprilike neko zna koja je to vrsta?
Koštale su oko 50-ak kn...:confused:

pizza
08.12.2010., 20:37
kps: danas je stigao jedan phalić iz Konzuma ali sam primjetila na nekim djelovima korjenja (unutarnjih i vanjskih) imaju neke mucice (dlačice bijele) kao plijesan slično...... a neki imaju sitne bbijele točkice (ništa se ne miče).......on inače ovako izgleda ok, listovi čvrsti i korjenje zeleno..... je li možda od previše zalijevanja u trgovini?? i da li da brinem

i za ovaj dendić jel da mu režem stapkice kad ocvatu????

Imaš razlog za brigu. To su gljivice a ja se i dan danas mučim s jednom koju sam kupila posađenu u zemlji za vrtno cvijeće. Nemam savjet jer još nisam svoju spasila. Inače je bila kupljena za poklon al je radi bolesti ostala kod mene.

Kad ocvate, onda će se i posušiti pa onda reži. Daj biljci vremena da si prebaci minerale i ostalo u lišće i psudolukovicu. Ja niš ne režem bez potrebe a ni ne gnojim. I sve rastu i cvatu sasvim normalno. Možda bi ja ipak mogla pognojit u proljeće, onak jednom, al sam malo, nek im bude jednom u 2 godine :zubo:

BTW dendro je slatkić, gusti je i ima visoke stapke, što je dobro.:thumbs:

@Orhidejalove
Patuljasti phalenopsis? 50kn je *malo* za njih, ja nisam vidla ispod 100kn, preslatki su mi tak sitni i majušni.

Kruno_Hybrid
08.12.2010., 20:55
Imaš razlog za brigu. To su gljivice a ja se i dan danas mučim s jednom koju sam kupila posađenu u zemlji za vrtno cvijeće. Nemam savjet jer još nisam svoju spasila. Inače je bila kupljena za poklon al je radi bolesti ostala kod mene.

Kad ocvate, onda će se i posušiti pa onda reži. Daj biljci vremena da si prebaci minerale i ostalo u lišće i psudolukovicu. Ja niš ne režem bez potrebe a ni ne gnojim. I sve rastu i cvatu sasvim normalno. Možda bi ja ipak mogla pognojit u proljeće, onak jednom, al sam malo, nek im bude jednom u 2 godine :zubo:

BTW dendro je slatkić, gusti je i ima visoke stapke, što je dobro.:thumbs:

@Orhidejalove
Patuljasti phalenopsis? 50kn je *malo* za njih, ja nisam vidla ispod 100kn, preslatki su mi tak sitni i majušni.

Pizza nemoj niš brinuti, to ti ide ovak :top: :

1. Iskopaš orhideju iz tegle.

2. Svo korijenje dobro ali stvarno dobro otuširaš i očistiš tako da samo korijen ostane, ako moraš nešto rezati odreži i napraši cimetom.

3. Kupiti potpuno novi supstrat, ispeći u pečnici 5 min na 220 °C.

4. Orhideju koju presađuješ nakon tuširanja isušuš korijenje fenom, ali udalji da nebi spalila korijen :top:

5. Kada korijenje postane lagano bijele boje, svijetlo zelene, onda je spremna za prasadnju.

6. Presadnju izvrši s isključivo steriliziranim predmetima koji nisu bili u kontaktu s zaraženim supstratom.

7. Namoči supstrat koji si prepekla.

8. Posadi orhideju u steriliziranu plastičnu teglu (može ista posuda, samo ju isperi octom i vručom vodom)

I TO TI JE TO, NEMA BRIGE :top: :top: :top:

ivkach
08.12.2010., 20:57
OK, znači da za sada ne diram ništa..... ili da ga ipak presadim da ne bi uzelo maha.... on za sada ima 7 listova i svi su zdravi...

Mayo
08.12.2010., 21:15
znalo ih je biti u Bauhausu po 50-ak kuna na nekoj bijesnoj akciji, ali rijetko sam naletjela :mig:

pizza
09.12.2010., 05:28
Kruno, ja sam presadila više orhideja do sad. :facepalm::lol:

ivkach, bilo bi dobro da presadiš, al ono što se meni dešava je da korijen stalno propada i suši se pogotovo na mjestima di je bila paučina.Na mojoj je i kruna bila počela truliti, pa se sad to zaustavilo, al korijenje stalno propada i to polako.Kad ostane bez još jednog lista, odu cvijetne grane :ne zna: Moja je jako mala i mlada i teško da će se uspjeti sama izboriti, ove stare i velike mogu svašta podnijeti. Moja je isto izgledala zdravo kad sam ju donesla a kad sam ju izvadila, imala sam kaj vidjeti.:zubo:

barbara17
09.12.2010., 11:08
[QUOTE=pizza;27800630]O veselju mogu pričati danima ako treba.:cerek: Mislim ja sam došla do faze da nabavljam mesožderke da bi orhidejama bilo bolje.

prvo pozdrav svim ljubiteljima orhideja :) ja ih imam nekoliko pa me zaintrigriralo ovo gore navedeno. Koju svrhu imaju mesožderke da bi orhidejama bilo bolje? Hvala puno

barbara17
09.12.2010., 11:36
http://i297.photobucket.com/albums/mm219/cvijet-info1/DSC03996.jpg

nekoliko mojih,ako je prevelika slika recite

barbara17
09.12.2010., 11:37
http://i297.photobucket.com/albums/mm219/cvijet-info1/DSC03997.jpg

http://i297.photobucket.com/albums/mm219/cvijet-info1/DSC03998.jpg

Kruno_Hybrid
09.12.2010., 11:38

Brabara !!!! :cerek:

Pa ti si i na orhideje.net forum :top:

BTW: Prekrasne orhideje :D

Kruno_Hybrid
09.12.2010., 11:39

ivkach, bilo bi dobro da presadiš, al ono što se meni dešava je da korijen stalno propada i suši se pogotovo na mjestima di je bila paučina.Na mojoj je i kruna bila počela truliti, pa se sad to zaustavilo, al korijenje stalno propada i to polako.Kad ostane bez još jednog lista, odu cvijetne grane :ne zna: Moja je jako mala i mlada i teško da će se uspjeti sama izboriti, ove stare i velike mogu svašta podnijeti. Moja je isto izgledala zdravo kad sam ju donesla a kad sam ju izvadila, imala sam kaj vidjeti.:zubo:

A sory pizza nemoj mi zamjeriti, ja sam se jednostavno splašio da neznaš, moj bed :top:

barbara17
09.12.2010., 11:44
Brabara !!!! :cerek:

Pa ti si i na orhideje.net forum :top:

BTW: Prekrasne orhideje :D

da jesam,ovisnik kaj ćeš...i ti si isto?

ivkach
09.12.2010., 14:33
evo, presađen gljivičnjak.... otuširan i orezan, posušen fenom, nacimetiran i posađen... nadam se da bude ok...

koliko vremenski otprilike traje vrijeme prilagodbe na presadnju????

Kruno_Hybrid
09.12.2010., 14:53
evo, presađen gljivičnjak.... otuširan i orezan, posušen fenom, nacimetiran i posađen... nadam se da bude ok...

koliko vremenski otprilike traje vrijeme prilagodbe na presadnju????

Hehe ! BRAVO, trebat će joj oko 2 - 4 tjedna za prilagodbu :top:

Kruno_Hybrid
09.12.2010., 15:08
da jesam,ovisnik kaj ćeš...i ti si isto?

Hehe, ja sam svaki dan na tom forumu, ali ja se pokušavam registrirati od 7. mjeseca, moderatori nemaju vremena za mene :( :( :flop:

Orhidejalover
09.12.2010., 16:29

mmm.... prekrasne ljepotice! :)

alexandra_zg
09.12.2010., 18:01

I ja imam takav problem s ljubičastim phalom.. I oprala sam korijenje i stavila ga u glinapor i dalje se paučina povremeno pojavljuje a korijen izgleda sve ispijeniji i tanji.. :( A taman je bacio tri velike cvijetne stapke koje počinju cvijetati..
btw. U Baumaxu ima lijepi izbor orhideja raznih vrsta po cca. 48 kn.. Za one koji si žele kupiti zdravi Oncidium Sweet Sugar sa zdravim pseudobulbama, sad je prava prilika i to povoljna! Moram priznati da tako zdrave pseudobulbe već dugo nisam vidjela.. :top:

PrPrO
09.12.2010., 20:28
Pozdrav svima,

Dakle, otprilike prije 2 tjedna primjetila sam da se na listovima pojavila neka bolest.
Kad se ti listovi pritisnu osjeća se neka šupljina, meki su te pucketaju.
Inače do sad nikad nisam imala nekih problema sa bolestima orhideja.

Molila bih neki savjet o čemu se tu točno radi te kako mogu tretirati orhideju da se oporavi?

Lijep pozdrav

http://img809.imageshack.us/img809/2531/pc090838.th.jpg (http://img809.imageshack.us/i/pc090838.jpg/)
http://img525.imageshack.us/img525/9160/pc090843.th.jpg (http://img525.imageshack.us/i/pc090843.jpg/)
http://img844.imageshack.us/img844/5442/pc090840.th.jpg (http://img844.imageshack.us/i/pc090840.jpg/)
http://img228.imageshack.us/img228/4300/pc090841.th.jpg (http://img228.imageshack.us/i/pc090841.jpg/)

Kruno_Hybrid
09.12.2010., 21:12
Pozdrav svima,

Dakle, otprilike prije 2 tjedna primjetila sam da se na listovima pojavila neka bolest.
Kad se ti listovi pritisnu osjeća se neka šupljina, meki su te pucketaju.
Inače do sad nikad nisam imala nekih problema sa bolestima orhideja.

Molila bih neki savjet o čemu se tu točno radi te kako mogu tretirati orhideju da se oporavi?

Lijep pozdrav

http://img809.imageshack.us/img809/2531/pc090838.th.jpg (http://img809.imageshack.us/i/pc090838.jpg/)
http://img525.imageshack.us/img525/9160/pc090843.th.jpg (http://img525.imageshack.us/i/pc090843.jpg/)
http://img844.imageshack.us/img844/5442/pc090840.th.jpg (http://img844.imageshack.us/i/pc090840.jpg/)
http://img228.imageshack.us/img228/4300/pc090841.th.jpg (http://img228.imageshack.us/i/pc090841.jpg/)

Hmmm, neznam, može biti neka gljivica il tako nešto, ja bi na tvome mjestu odrezao oboljele listove i naprašio ih cimetom. Stvarno neznam.

Čekaj ostale orhidejo-ljubce da podjele svoja mišljenja :top:

ivkach
09.12.2010., 21:33
zaboravila sam pitati jesu li te gljivice zazrazne.... tj. mogu li prijeći na druge orhideje ako su u blizini....

pizza
09.12.2010., 22:15
Koju svrhu imaju mesožderke da bi orhidejama bilo bolje? Hvala puno

OK, ja imam 20ak biljaka različitih visina natiskanih na prozoru a među njima orhideje. Odnosno imam manje biljčice ispod orhideja da bi povećale perspiraciju i vlagu okolo. Takva đungla definitivno privlači mušice. One su premale da ih špricam kukcomorima, pa ih mesožderka jednostavno privuče svojim sokom. Inače mesožderke se koriste i u rasadnicima s orhidejama iz istog razloga.Jednostavno su manje šanse da se jedna useli u supstrat (posebno vole ovaj gdje su papučice) ako je tam i jedna nevina biljka puna nektara.:klopa: S tim da nekak razmišljam nabaviti mini droseru, ak ima koja je sam zelena, jer ovaj nepenthes raste ko blesav i sad još malo pa će mi prerasti i orhideje. Od papučice je veći a bio je tak mali da nisi imao kaj vidjet.

A sory pizza nemoj mi zamjeriti, ja sam se jednostavno splašio da neznaš, moj bed :top:
Daj pivu i sve 5.

I oprala sam korijenje i stavila ga u glinapor i dalje se paučina povremeno pojavljuje a korijen izgleda sve ispijeniji i tanji..
Kak mi je to poznato....Ja zasad nemam više paučine al zato korijen i dalje propada.Listovi su se počeli frkati i jedan više nema turgor i mekan je.Mislim biljka naočigled dehidrira. Kad nema funkcionalno korijenje. Niš, morat će ipak grane dole i biljka na strogo mirovanje dok ne baci novo korenje.

@PrPrO
Meni ti to izgleda kao opržotina od sunca, al neznam jel moguće da je to-to *gleda snijeg vani*Možda neko drugi zna više.

@barbara17
Jako su ti lijepe orhideje, meni se naročito sviđa onaj phal koji je crveni pa ima bijeli rub.

@ivkach
Pa zarazne su. Udaljiš biljku i dezinficiraš sve kaj dolazi s njom u dodir.Ja nju namačem zadnju da nebi niš došlo na druge. Poslije destiliranu vodu bacim da ne zarazim ostale biljke koje inače dobivaju ostatke od orhideja:zubo: Nisu kao virusi al ipak je zaraza moguća pa bolje smanjiti mogućnost da dođe do toga.

Kruno_Hybrid
10.12.2010., 10:16
.

Daj pivu i sve 5.

Hehehe, dogovoreno :top:

ivkach
10.12.2010., 11:51
zašto mi se na phalu koji je u klijalištu non stop pojavljuju mucice??? nema korjenja, ima dva lista i stoji iznad glinopora??? dva puta sam prala i cimetirala a ono uporno!

Kruno_Hybrid
10.12.2010., 15:15
zašto mi se na phalu koji je u klijalištu non stop pojavljuju mucice??? nema korjenja, ima dva lista i stoji iznad glinopora??? dva puta sam prala i cimetirala a ono uporno!

Zato što mu je očito prehladno, tako se i meni, premjesti ga na toplije i svijetlije mjesto, btw: te mucice nisu neš posebno opasne, jednosavno unakaze biljku i onda to ružno zgleda, stavi na toplije mjesto i nestat će :top:

barbara17
11.12.2010., 08:41
hvala Pizza na odgovoru.Imam još jedno pitanje za tebe: dobila sam neki dan dvije katleje bez korijena,na samrti...vidim da si ti ožiljavala puno orhideja u vodi pa te molim savjet kaj da radim sa ovim? Da ih stavim u vodu il kaj? Nebudu u vodi istrunule? Hvala!

jastu
11.12.2010., 15:56
Dobila sam orhideju u 9 mjesecu i do sada cvate.
Primjetila sam da su joj omekšali listovi koji su uz korijen, jedan je počeo i žutiti, a vrhu mu je potamnio.
Da li mi netko zna reći zbog čega je to? I šta bi trebala napraviti?
http://img827.imageshack.us/img827/333/p1100708.th.jpg (http://img827.imageshack.us/i/p1100708.jpg/)

alexandra_zg
11.12.2010., 18:51
Pozz svima!
Danas sam dobila dvije sićušne mladice dendrobiuma koje su malo prerano otkinute od stabla a htjela bih ih spasiti i jedino mi pada na pamet da ih stavim u klijalište.. Da li mi netko može dati savjet kako da napravim klijalište i da li u klijalištu mogu spasiti te dvije biljčice...?
@ Mayo474: Ja sam danas kupila mini phalaenopsis sa dvije cvjetne grane pune cvijetova i platila sam 45 kn u Bauhausu! Mislim da ih još ima ali ne puno po toj cijeni jer su sad dobili mini phalove u nekim staklenim vazama i to stoji nekih 120 kn.. Pofotkat ću sutra phalić i staviti sliku na forum, predivan je i zaista nije preskup! :cerek:

Kruno_Hybrid
11.12.2010., 21:21
Pozz svima!
Danas sam dobila dvije sićušne mladice dendrobiuma koje su malo prerano otkinute od stabla a htjela bih ih spasiti i jedino mi pada na pamet da ih stavim u klijalište.. Da li mi netko može dati savjet kako da napravim klijalište i da li u klijalištu mogu spasiti te dvije biljčice...?

Hmmm, ja imam 3 dendrobiuma, daj probaj poslikati mladice (keikije) pa da vidim kakva je situacija, ako imaju korijen preko 3 cm, onda nemaš brige i slobodno ih zasadi u supstrat, a ako imaju manje tu već postoji određen problem, najbolje ti je te keikije staviti pod neku veću čašu i svako jutro i svako podne i svaku večer čašu micati i na 15 min dati keikiju zraka, obavezno ti je provjetravanje zato ako nema zraka ona postoji opasnost od gljivica, špricanje najviše 2x dnevno i vrlo topla temperatura 20°C-25°C (najsigurnije je špricati orhideje ujutro i oko podneva, NIKAKO na večer jer postoji mogučnost zadržavanja vode i onda trune). Ako se budeš pravilno držala ovih uputa postoji nada da će tvojim keikijima narasti korijenje i da ćeš imati svoja 2 dendrobiuma :cerek: :cerek: :top: :top:

Orhidejalover
11.12.2010., 21:21
evo ovo je moj "stari" phalić,koji bi sad opet trebao procvijetati, pa me zanima jesu li ovo znakovi?! :confused: :) :D

http://i878.photobucket.com/albums/ab344/SimbaPuppy777/IMG_6402.jpg
http://i878.photobucket.com/albums/ab344/SimbaPuppy777/IMG_6385.jpg
http://i878.photobucket.com/albums/ab344/SimbaPuppy777/IMG_6384.jpg

I jesu li listovi u redu?
http://i878.photobucket.com/albums/ab344/SimbaPuppy777/IMG_6393.jpg
http://i878.photobucket.com/albums/ab344/SimbaPuppy777/IMG_6388.jpg

Kruno_Hybrid
11.12.2010., 21:24
Dobila sam orhideju u 9 mjesecu i do sada cvate.
Primjetila sam da su joj omekšali listovi koji su uz korijen, jedan je počeo i žutiti, a vrhu mu je potamnio.
Da li mi netko zna reći zbog čega je to? I šta bi trebala napraviti?
http://img827.imageshack.us/img827/333/p1100708.th.jpg (http://img827.imageshack.us/i/p1100708.jpg/)

Odreži dio lista koji je zaražen sve do zdravog dijela i ranu napraši cimetom radi spriječavanje danjeg sušenja. Stvarno ne znam što je zahvatilo tvoju orhideju. Probaj napraviti rez na listu, ako to ne uspoje onda je zastupna neka boleština :eek:

Orhidejalover
11.12.2010., 21:26
I još jedno pitanje,gdje mogu nać supstrat ?

Mayo
11.12.2010., 23:14
@ Mayo474: Ja sam danas kupila mini phalaenopsis sa dvije cvjetne grane pune cvijetova i platila sam 45 kn u Bauhausu! Mislim da ih još ima ali ne puno po toj cijeni jer su sad dobili mini phalove u nekim staklenim vazama i to stoji nekih 120 kn.. Pofotkat ću sutra phalić i staviti sliku na forum, predivan je i zaista nije preskup! :cerek:
Hvala na dojavi! :kiss:

Kruno_Hybrid
12.12.2010., 07:45
I još jedno pitanje,gdje mogu nać supstrat ?

Supstrat možeš naći u Kalia vrtnim centrima, Bauhaus-u, te Baumax-u.
Traži supstrat za orhideje pod nazivom "Compo Sana". Ako u neće imati onda traži supstrat za orhideje :top:

Kruno_Hybrid
12.12.2010., 07:48
evo ovo je moj "stari" phalić,koji bi sad opet trebao procvijetati, pa me zanima jesu li ovo znakovi?! :confused: :) :D

Super je !!! Imat ćeš cvjetića, sada samo pazi da je zalijevanje uredno i 3 - 4 zalijevanje pognoji. Lijepo su ti te nove stapke izrasle, samo naprijed ! :top:

Orhidejalover
12.12.2010., 09:58
Super je !!! Imat ćeš cvjetića, sada samo pazi da je zalijevanje uredno i 3 - 4 zalijevanje pognoji. Lijepo su ti te nove stapke izrasle, samo naprijed ! :top:

Puno,puno,puno hvala!!! :) :) :mig: :mig: :D :D
:top:

Mayo
12.12.2010., 10:21
Evo mene iz Bauhausa na Jankomiru.. nažalost, ovih po 45 kn nema, ostali su samo ovi po 119 kn u staklenim vazama i po cca 90 kn u malim vazama.. svejedno hvala :)

alexandra_zg
12.12.2010., 12:08
Pozz!
@Mayo: Baš mi je žao.. Svejedno ne brini, bit će ih opet po toj cijeni a kako sam ja u Bauhausu stalno, javit ću ti čim opet dobe po toj cijeni.. Evo i slikica mog:

http://i52.tinypic.com/o6d01z.jpg

..i da vam pokažem i novog dendrobiuma iz Baumaxa..

http://i52.tinypic.com/23h7rr9.jpg

jako sam zadovoljna kupnjom... :cerek:

alexandra_zg
12.12.2010., 12:17
Evo da vam pokažem i mladice dendrobiuma (@Kruno: prema tvom nalogu :mig: )
Jako su malene i stvarno ne znam što ću s njima.. Napravila sam kao neko klijalište (po svojim nekim pretpostavkama, ako griješim slobodno mi recite)..
Mladice su od Dendrobiuma, ne znam koja je to točno vrsta, jako sliči na ove moje dendrobiume ali je puno manji cvijet i tanje su stabljike..

http://i53.tinypic.com/2h376dw.jpg

http://i54.tinypic.com/2m5jztc.jpg

Kruno_Hybrid
12.12.2010., 12:40
Evo da vam pokažem i mladice dendrobiuma (@Kruno: prema tvom nalogu :mig: )
Jako su malene i stvarno ne znam što ću s njima.. Napravila sam kao neko klijalište (po svojim nekim pretpostavkama, ako griješim slobodno mi recite)..
Mladice su od Dendrobiuma, ne znam koja je to točno vrsta, jako sliči na ove moje dendrobiume ali je puno manji cvijet i tanje su stabljike..

http://i53.tinypic.com/2h376dw.jpg

http://i54.tinypic.com/2m5jztc.jpg

:eek: :eek: :eek: Od kud ti taj dendrobium !!!

E gle, ovaj desni dendrobium koji ne cvijeta posadi :top: . A ovaj lijevi taj mi je malo čudan izgleda kao stapka koja ima korijenje, njega bi najbolje bilo posaditi za cca 2-3 tjedna. Obavezno špricaj korijenje !!!

alexandra_zg
12.12.2010., 13:41
:eek: :eek: :eek: Od kud ti taj dendrobium !!!

E gle, ovaj desni dendrobium koji ne cvijeta posadi :top: . A ovaj lijevi taj mi je malo čudan izgleda kao stapka koja ima korijenje, njega bi najbolje bilo posaditi za cca 2-3 tjedna. Obavezno špricaj korijenje !!!

Ja ti imam dobre frendice koju su upoznate mojoj opsesijom s orhidejama pa ti gdje god da jesu ili žicaju ili maznu mladice.. Ove su maznule :D prekjučer na božićnom domjenku.. Btw. misliš da ih ne trebam držati u klijalištu? Ovaj koji cvate je otkinut sa dijelom grančice jer sam im rekla nek ne kidaju mladice bez komadića grančiće.. Zato možda malo i čudno izgleda..
Jedan dendrić sam već imam koji je frendica kod svoje mame otkinula i uspio se primiti.. Sad je već pravo momče! :cerek:

Mayo
12.12.2010., 15:25
Pozz!
@Mayo: Baš mi je žao.. Svejedno ne brini, bit će ih opet po toj cijeni a kako sam ja u Bauhausu stalno, javit ću ti čim opet dobe po toj cijeni.. Evo i slikica mog:

http://i52.tinypic.com/o6d01z.jpg
Jesi li ga kupila u ovoj posudici u kakvoj je sad? Jer čini mi se da su danas bili u tim posudicama, bilo ih je puno, ali koštaju 90 kn :confused:
Da nije netko krivo oblijepio cijene, možda da se ponovno vratim sutra :zubo:

..i da vam pokažem i novog dendrobiuma iz Baumaxa..
http://i52.tinypic.com/23h7rr9.jpg
divan!!! prekrasna boja!
već dugo tražim lijep dendrobium, da nije previsok, i da nije ljubičasto-bijeli jer takav imam.. koliko si ga platila, ako nije tajna?

alexandra_zg
12.12.2010., 15:46
Jesi li ga kupila u ovoj posudici u kakvoj je sad? Jer čini mi se da su danas bili u tim posudicama, bilo ih je puno, ali koštaju 90 kn :confused:
Da nije netko krivo oblijepio cijene, možda da se ponovno vratim sutra :zubo:

divan!!! prekrasna boja!
već dugo tražim lijep dendrobium, da nije previsok, i da nije ljubičasto-bijeli jer takav imam.. koliko si ga platila, ako nije tajna?

Nije bio u teglici, teglica ti je od jednom mog kaktusića koji je neslavno završio.. :) Ja mislim da će ti tih orhidejica biti još po toj cijeni jer su minići u Bauhausu po cijeni od 44,90 bili skoro dva mjeseca i to u nekoliko navrata!
Dendrobium sam kupila isti dan kad i minića ali u Baumaxu po cijeni od 49,99 kn i ima ih različitih vrsta i to u super stanju! :top:

Kruno_Hybrid
12.12.2010., 16:36
Ja ti imam dobre frendice koju su upoznate mojoj opsesijom s orhidejama pa ti gdje god da jesu ili žicaju ili maznu mladice.. Ove su maznule :D prekjučer na božićnom domjenku.. Btw. misliš da ih ne trebam držati u klijalištu? Ovaj koji cvate je otkinut sa dijelom grančice jer sam im rekla nek ne kidaju mladice bez komadića grančiće.. Zato možda malo i čudno izgleda..
Jedan dendrić sam već imam koji je frendica kod svoje mame otkinula i uspio se primiti.. Sad je već pravo momče! :cerek:

Ma samo ti njih presadi, da ne kompliciramo. Zasebno u supstrat, i to je to. Ali obavezno špricaj da se korijen brže razvije.

PS: imaš dobre frendice :D :D :D :D :top: :top:

casio
13.12.2010., 08:40
Evo i moja se sva razmahala u cvjetanju.:)

http://img208.imageshack.us/img208/6537/img9020q.jpg

Orhidejalover
13.12.2010., 12:49
Ja sam bila u Bauhausu u Rijeci i kupila mini orhideju za 45 kn,a kasnije u Plodinama veliki bijeli phalić,stavit cu slike kasnije... :)

Krijes Sedam
13.12.2010., 13:42
Može li netko preporučiti gdje se u širem centru Zagreba može kupiti orhideja u tegli?

Hvala na pomoći! :)

casio
13.12.2010., 15:02
Može li netko preporučiti gdje se u širem centru Zagreba može kupiti orhideja u tegli?

Hvala na pomoći! :)

Pa imaš ih skoro u svakom trgovačkom centru, malo većem konzumu, Bauhausu, Baumaxu,Emezzeti.Plodine.....svaka cvjećarnica.
Ali ako želiš kupiti lijepu i uz to povoljnu onda ti savjetujem da odeš na Veletržnicu cvijeća na žitnjaku (Robni terminali-ulaz prije Turbo Limača), tamo je Konzumova vele i maloprodaja i cijene su znatno niže nego u gradu (najkasnije do 13:00 h). Ili ako ti je usput MBM Lučko opet ista stvar (rade do 20h).

ivkach
13.12.2010., 15:34
kako da se brinem o svom dendiću nakon što ocvate i kad ga presadim? koliko treba dugo fazu mirovanja i na kolikoj temp? i čitala sam nešto da neki ih nose van tokom ljeta??

Kruno_Hybrid
14.12.2010., 15:30
kako da se brinem o svom dendiću nakon što ocvate i kad ga presadim? koliko treba dugo fazu mirovanja i na kolikoj temp? i čitala sam nešto da neki ih nose van tokom ljeta??

Moj dendrobium nobile je isto sad u toj fazi, meni isto treba mala poduka. Kako kada ocvate ? Moj ima 3 izdanka, slikam pa uplodam sliku ;)

Pizza, barbara17, bilo ko, HELP ! :top: :top: :top:

barbara17
14.12.2010., 18:18
moji su kroz ljeto na terasi dok ne zahladi,malo ih držim na nižim temperaturama a sad je nutra i sprema pupove

papi73
15.12.2010., 12:17
imam phala kojeg sam dobila prije par mjeseci... lijepo je odcvjetao svoje, sad se jos drze gornja 3 cvijeta na grani, ali sad ce i to otic...
imam dva pitanja.... ja sam se skroz pogubila citajuci ovaj thread.... sto sad s tom granom na kojoj su bili cvjetovi? i jos vaznije pitanje, dosta mi se onog zracnog korijenja posusilo, kako da to spasim?

Mayo
15.12.2010., 21:34
Evo mene iz Baumaxa.. Alexandra, hvala još jednom na tipu :kiss:

Svašta sam si kupila, nisam mogla odoljeti.. Polako širim svoju kolekciju i na druge vrste osim phalova, i približavam se brojci od 20, ako ne brojimo one u uredu :cerek:

Jedino kaj mi fali mjesta doma...

E sad, molim vašu pomoć pri detektiranju orhideja, s obzirom da na svima piše Orhideja mix.

Ovo je Oncidium, je li tako? Neka posebna vrsta?

http://img814.imageshack.us/img814/4291/img1903large.jpg http://img714.imageshack.us/img714/7638/img1912large.jpg

Ovo je Miltonia, zar ne? Još malo pa će biti u punom cvatu, s tim da ima i još dvije stapke koje rastu...

http://img844.imageshack.us/img844/4731/img1906large.jpg http://img406.imageshack.us/img406/4894/img1909large.jpg

A ovo mi je teta rekla da je Dendrobium, je li to točno i koja je to vrsta, zna li netko?

http://img529.imageshack.us/img529/3092/img1914large.jpg http://img43.imageshack.us/img43/9650/img1917large.jpg

Trebam li nešto posebno znati o njima vezano uz njegu?
Koliko vidim na njima, sve su u dobrom stanju.. jedino sam primijetila na Miltonii nekakve žute pjege na vrhovima listova, trebam li jako brinuti zbog njih? Nažaalost, skužila sam ih tek kad sam došla doma :(

http://img214.imageshack.us/img214/9628/img1920xy.th.jpg (http://img214.imageshack.us/i/img1920xy.jpg/)

Orhidejalover
16.12.2010., 09:58
Moram li phaliću špricati listove vodom?:confused::ne zna:

Mayo
16.12.2010., 10:45
imam phala kojeg sam dobila prije par mjeseci... lijepo je odcvjetao svoje, sad se jos drze gornja 3 cvijeta na grani, ali sad ce i to otic...
imam dva pitanja.... ja sam se skroz pogubila citajuci ovaj thread.... sto sad s tom granom na kojoj su bili cvjetovi? i jos vaznije pitanje, dosta mi se onog zracnog korijenja posusilo, kako da to spasim?
ja ti režem granu između posljednjeg cvijeta i prvog koljena ispod njega.

što se tiče zračnog korijenja, špricam ga kad i listove. međutim, dosta tog korijenja izgleda suho izvana, ali je još uvijek živo iznutra pa ga ne odstranjujem. ako je stvarno suho, mislim da ga možeš odstraniti, narast će novo.

Mayo
16.12.2010., 10:47
Moram li phaliću špricati listove vodom?:confused::ne zna:
ja špricam svakodnevno, destiliranom vodom, stavim na najjače raspršivanje i špricam po listovima i korijenju. cvjetove izbjegavaj.

alexandra_zg
16.12.2010., 11:47
@ Mayo474:
:D vidim da si obavila sjajan šoping! :D Ovaj Oncidium se zove Sweet Sugar, barem koliko ja znam.. Imam jedan takav! Za tu vrstu orhideje sam komentirala da se isplati otići kupiti jer su u sjajnom stanju sve do jednog primjerka.. A ova orhideja za koju kažeš da se zove Dendrobium, nju sam i ja htjela kupiti i već je bila u kolicima.. :D

Mayo
16.12.2010., 13:10
@ Mayo474:
:D vidim da si obavila sjajan šoping! :D Ovaj Oncidium se zove Sweet Sugar, barem koliko ja znam.. Imam jedan takav! Za tu vrstu orhideje sam komentirala da se isplati otići kupiti jer su u sjajnom stanju sve do jednog primjerka.. A ova orhideja za koju kažeš da se zove Dendrobium, nju sam i ja htjela kupiti i već je bila u kolicima.. :D
Sjajan šoping, o da :zubo:
A znaš li možda kakav je to točno dendrobium? Ne znam kakvu njegu zahtijeva, a žene tamo mi nisu znale ništa više reći.

alexandra_zg
16.12.2010., 14:15
Sjajan šoping, o da :zubo:
A znaš li možda kakav je to točno dendrobium? Ne znam kakvu njegu zahtijeva, a žene tamo mi nisu znale ništa više reći.

Nemam pojma, moram priznati da nisam ni znala da je to Dendrobium.. :kava: Al šta god da je,..prekrasna kombinacija boja! ..tu orhideju sam prvu zamijetila.. :cerek: Baš je posebna!

Kris79
16.12.2010., 14:36
Evo mene iz Baumaxa..

sjajan soping :cerek:. kakve su cijene?

Kruno_Hybrid
16.12.2010., 14:39
Evo mene iz Baumaxa.. Alexandra, hvala još jednom na tipu :kiss:

Svašta sam si kupila, nisam mogla odoljeti.. Polako širim svoju kolekciju i na druge vrste osim phalova, i približavam se brojci od 20, ako ne brojimo one u uredu :cerek:

Jedino kaj mi fali mjesta doma...

... a ovo mi je teta rekla da je Dendrobium, je li to točno i koja je to vrsta, zna li netko?

http://img529.imageshack.us/img529/3092/img1914large.jpg http://img43.imageshack.us/img43/9650/img1917large.jpg

Trebam li nešto posebno znati o njima vezano uz njegu?
Koliko vidim na njima, sve su u dobrom stanju.. jedino sam primijetila na Miltonii nekakve žute pjege na vrhovima listova, trebam li jako brinuti zbog njih?

O bože, to nije Dendrobium već Odontoglossum ili Degamoara :top:

Mayo
16.12.2010., 16:18
Nemam pojma, moram priznati da nisam ni znala da je to Dendrobium.. :kava: Al šta god da je,..prekrasna kombinacija boja! ..tu orhideju sam prvu zamijetila.. :cerek: Baš je posebna!
Ma i mene je zbunio taj Dendrobium.. nisam baš bila uvjerena u to.
Divna je, baš sam sretna što je imam :cerek:

sjajan soping :cerek:. kakve su cijene?
hvala :)
svaka 49,99 kn.

O bože, to nije Dendrobium već Odontoglossum ili Degamoara :top:
hm.. za Odontoglossum znam, imam već jedan doma koji je procvjetao, i drugi u uredu, evo ovog koji je doma:

http://img401.imageshack.us/img401/9093/odontoglossum1large.jpg http://img208.imageshack.us/img208/7296/odontoglossum2large.jpg

a moram priznati da za Degamoaru nisam čula :ne zna:
kako da brinem za nju?

i pls neka me netko utješi vezano uz one pjegice na lišću Miltonie... :tuzni:

Kruno_Hybrid
16.12.2010., 16:57
Ma i mene je zbunio taj Dendrobium.. nisam baš bila uvjerena u to.
Divna je, baš sam sretna što je imam :cerek:

hvala :)
svaka 49,99 kn.

hm.. za Odontoglossum znam, imam već jedan doma koji je procvjetao, i drugi u uredu, evo ovog koji je doma:

http://img401.imageshack.us/img401/9093/odontoglossum1large.jpg http://img208.imageshack.us/img208/7296/odontoglossum2large.jpg

a moram priznati da za Degamoaru nisam čula :ne zna:
kako da brinem za nju?

i pls neka me netko utješi vezano uz one pjegice na lišću Miltonie... :tuzni:
Eeeee, Miltassia bi mogla to biti, zapravo sam siguran da je to ona :top:

papi73
16.12.2010., 22:41
ja ti režem granu između posljednjeg cvijeta i prvog koljena ispod njega.

što se tiče zračnog korijenja, špricam ga kad i listove. međutim, dosta tog korijenja izgleda suho izvana, ali je još uvijek živo iznutra pa ga ne odstranjujem. ako je stvarno suho, mislim da ga možeš odstraniti, narast će novo.

puno hvala, probat cu tako :top:

Kruno_Hybrid
18.12.2010., 13:00
Molim vas ako mi neko može pogledati ima li orhideja u Baumaxu. Da ne idem bezveze.

unp. Hvala :top:

jastu
18.12.2010., 13:12
Odreži dio lista koji je zaražen sve do zdravog dijela i ranu napraši cimetom radi spriječavanje danjeg sušenja. Stvarno ne znam što je zahvatilo tvoju orhideju. Probaj napraviti rez na listu, ako to ne uspoje onda je zastupna neka boleština :eek:

Hvala, napravit ću to.

alexandra_zg
20.12.2010., 10:44
Pozz!
Zna li netko možda gdje se može kupiti Phragmipedium i Paphiopedilum?
:ne zna: pretražila sam sve i nigdje ih nisam vidjela u prodaji..

Mayo
20.12.2010., 11:03
Pozz!
Nema u Kalii? Ja Paphiopedilum nigdje drugdje u Zagrebu nisam vidjela nego tamo... i kupila prošlo proljeće na akciji s 50 posto popusta :mig:

Phragmipedium je diiivan :eek:
Javi kad nađeš ;)

Kruno_Hybrid
20.12.2010., 12:48
Pozz!

Phragmipedilum kod nas nemaš :( :( .
Jedino riješenje ti je e-bay. Probaj tražiti kod nas, ali sumnjam da ćeš to naći.

alexandra_zg
20.12.2010., 16:43
@Mayo474: u Kalii..? Otići ću tamo pa se malo raspitati, možda naručuju.. Btw. naravno da ću javiti.. :mig:
@Kruno: vidjela sam na e-bayu ali ove lijepše i povoljnije vrste rijetko dostavljaju u ovaj dio svijeta.. :rofl: Baš sam ciljano i išla pogledati na e-bay i nisam ništa pametnog našla.. :rolleyes:

Kruno_Hybrid
20.12.2010., 19:13
Evo što sam kupio u Baumaxu, mali šoping, niš veliko :)

Cymbidium Baltic Ballet "Aida" (hibrid)
http://img704.imageshack.us/img704/8432/forumkt.jpg

Dendrobium Kingianum
http://img227.imageshack.us/img227/5544/forum1f.jpg

:cerek::cerek::cerek:

Mayo
20.12.2010., 20:08
@Mayo474: u Kalii..? Otići ću tamo pa se malo raspitati, možda naručuju.. Btw. naravno da ću javiti.. :mig:
Da, na Žitnjaku, tamo sam ja kupila svoj u travnju ove godine, ali znam da su ih imali i u nekoliko navrata poslije toga...
evo fotke kad sam ga tek kupila:

http://img683.imageshack.us/img683/7237/img1001medium.th.jpg (http://img683.imageshack.us/i/img1001medium.jpg/) http://img526.imageshack.us/img526/8626/img1002medium.th.jpg (http://img526.imageshack.us/i/img1002medium.jpg/)

Dendrobium Kingianum

lijepo :cerek:

Orhidejalover
20.12.2010., 21:52

Dendrobium Kingianum

Jako mi se sviđa prva!!! Šteta što u RI nema Baumaxa :(

Kruno_Hybrid
21.12.2010., 12:40
Jako mi se sviđa prva!!! Šteta što u RI nema Baumaxa :(

Imaš blizu RI :top:

Orhidejalover
21.12.2010., 19:02
@Kruno: vidjela sam na e-bayu ali ove lijepše i povoljnije vrste rijetko dostavljaju u ovaj dio svijeta.. :rofl: Baš sam ciljano i išla pogledati na e-bay i nisam ništa pametnog našla.. :rolleyes:

Pa šta se preko e-baya uopće mogu naručivati orhideje??!:confused:
Mislim,kako to da se ne polome na putu?

Orhidejalover
21.12.2010., 19:08
Hmmm, ja imam 3 dendrobiuma, daj probaj poslikati mladice (keikije) pa da vidim kakva je situacija, ako imaju korijen preko 3 cm, onda nemaš brige i slobodno ih zasadi u supstrat, a ako imaju manje tu već postoji određen problem, najbolje ti je te keikije staviti pod neku veću čašu i svako jutro i svako podne i svaku večer čašu micati i na 15 min dati keikiju zraka, obavezno ti je provjetravanje zato ako nema zraka ona postoji opasnost od gljivica, špricanje najviše 2x dnevno i vrlo topla temperatura 20°C-25°C (najsigurnije je špricati orhideje ujutro i oko podneva, NIKAKO na večer jer postoji mogučnost zadržavanja vode i onda trune). Ako se budeš pravilno držala ovih uputa postoji nada da će tvojim keikijima narasti korijenje i da ćeš imati svoja 2 dendrobiuma :cerek: :cerek: :top: :top:

...kako se može dobiti keiki?

Kruno_Hybrid
21.12.2010., 19:37
...kako se može dobiti keiki?

Ako želiš meni ti raste keiki pa ti ga u proljeće pošaljem poštom :top:

Ako želiš uzgojiti keiki, moraš čekati kada se biljka odluci na takvo što ;)

Pa šta se preko e-baya uopće mogu naručivati orhideje??!
Mislim,kako to da se ne polome na putu?

Admin ti to dobro zapakira i to ti je to ;)

alexandra_zg
22.12.2010., 10:16
Uf, propada mi onaj phal s tri cvjetne grane.. Izgleda da ga je ona plijesan opako napala.. Cvijetići su svi redom propali, od njih 23 koliko ih se uspjelo razviti tri su se otvorila a ostali su u par dana posušili se i ostali takvi ispijeni na granama.. Orhideja izgleda očajno.. Listovi još donekle dobro izgledaju ali korijenje je skroz ispijeno.. :hebemu: razmišljam da ga izvadim iz glinapora i korijenje prebrišem vaticom i razrijeđenim alkoholom.. Ionako nemam više što izgubiti.. :mljacko: Ima netko kakav stav o tome..? Iskustvo..? To mi je bila jedna od najdražih... :cry:

Kruno_Hybrid
22.12.2010., 20:41
:cry: :cry: :cry: :cry:
Prerezali mi bazu :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Plakao sat i pol za njom ...

http://img822.imageshack.us/img822/8834/img0274vb.jpg

Mayo
22.12.2010., 22:20
Kruno, pa što se dogodilo? :(

Kruno_Hybrid
23.12.2010., 09:29
Kruno, pa što se dogodilo? :(
Mah, brat mi je na nagovor srednjoškolca zrezao deju :cry: :cry:
:cry:

Mayo
23.12.2010., 11:01
ne vjerujem :(:(:(
pa kakve su to glupe dječje igre??

Kruno_Hybrid
23.12.2010., 11:39
ne vjerujem :(:(:(
pa kakve su to glupe dječje igre??

Glupani, glupi, meni su orhideje našli rezat :flop: :cry: :flop:

young m
24.12.2010., 09:11
ajoooj...koma...

:( jadna....

young m
24.12.2010., 09:14
ja sam kupila dvije u konzumu kao išla ih spasit od lošeg života tamo, a na kraju obadvije uvenule...:(
Da li netko zna kakva je kvaliteta tih orhideja u konzumima i ostalim šoping centrima, da li je nekom preživila?

Mayo
24.12.2010., 09:25
ja sam kupila dvije u konzumu kao išla ih spasit od lošeg života tamo, a na kraju obadvije uvenule...:(
Da li netko zna kakva je kvaliteta tih orhideja u konzumima i ostalim šoping centrima, da li je nekom preživila?
u svakom trgovačkom centru, pa i u vrtnim centrima, prodaju svašta.. zato kod kupnje treba pažljivo pogledati korijenje i listove, a manje se zamarati time koliko je cvjetova na grani i ima li jedna ili više cvjetnih stapki. puno puta vidim kako žene pri kupnji gledaju samo cvjetove, a uopće ih ne zanima u kakvom je stanju korijen.

ja ih imam par iz Konzuma i odlično napreduju, imam i nekoliko iz Bauhausa i Baumaxa i isto su lijepe i zdrave, ali takve su manje-više bile i kad sam ih kupila.

A kad kažeš uvenule, što točno misliš? Osušilo se ili istrulilo skroz korijenje, otpali su listovi ili..?

Mayo
24.12.2010., 09:26
Glupani, glupi, meni su orhideje našli rezat :flop: :cry: :flop:
još uvijek ne vjerujem da ima ljudi kojima takva glupost padne na pamet.. baš mi je žao :(

Kruno_Hybrid
24.12.2010., 13:45
još uvijek ne vjerujem da ima ljudi kojima takva glupost padne na pamet.. baš mi je žao :(

Ima svakakvih ljudi :(

Ali ja se tješim time što se deja uspijela održat na životu. Nadamo se pozitivnome :)

Kruno_Hybrid
24.12.2010., 23:02
Dragi Forumaši

Kad Božić pokuca na vrata i spoje se kazaljke sata, nek' ispune vam se sve želje, tugu nek' otjera veselje, Božić nek' orhideje nove donese. Od srca svima želim Blagoslovljan Božić i sve najbolje u nadolazećoj 2011. Godini. :cerek::top:

Kruno

Kruno_Hybrid
29.12.2010., 14:51
Forumaši di ste ??? Kako ste proveli blagdane ??? :top:

Mayo
29.12.2010., 15:23
Bok i sretan Božić svima :)

Blagdane provodim na godišnjem :)

Orhideje su mi super, ove u uredu pazi kolegica, a doma ih ja bedinam kao i obično.. na onoj neidentificiranoj orhideji mi je požutio jedan list i maknula sam ga, ostale dvije su dosta brzo ocvale, vjerojatno pod utjecajem centralnog grijanja.. ali i dalje dobro napreduju :)

BTW vidjela sam na TV-u reklamu - u Baumaxu su phalovi po 39,90 kn...

Kruno_Hybrid
30.12.2010., 09:18
Ja sam bio u baumaxu, ima svega i svačega. Imate mini phalove po 70% nižoj cijeni :eek: :eek: :eek: (ocvale) I imate cimbiće s 3 stapke po 50% nižoj cijeni. Ko je zainteresiran neka se POZURI !!! :top:

Mayo
30.12.2010., 11:40
mini phalove kao one male male, o kakvima smo već pričali na forumu?
u kojem si baumaxu bio?

Orhidejalover
30.12.2010., 15:41
young m--- ja sam kupila dvije u konzumu kao išla ih spasit od lošeg života tamo, a na kraju obadvije uvenule...

ja sam kupila jednu u konzumu,također mi je ubrzo uvenula :mad:

Orhidejalover
30.12.2010., 15:43
Ako želiš meni ti raste keiki pa ti ga u proljeće pošaljem poštom :top:

Ako želiš uzgojiti keiki, moraš čekati kada se biljka odluci na takvo što ;)

Admin ti to dobro zapakira i to ti je to ;)

:) Je li to šala ili?! :rolleyes:

Kruno_Hybrid
30.12.2010., 17:40
:) Je li to šala ili?! :rolleyes:

Ma kakva šala :eek: :eek: :eek: Ozbiljno govorim i pišem, orhideje se naručuju preko interneta iskljucivo u proljeće, ljeto, jesen. Preko Zime se smrznu. Orhideje ti kao biljke mogu biti punih 48h bez svijetla, neke mogu i duže, sve ovisi o vrsti. :top:

Imam ti kingianum keiki koji raste, ako si zainteresiran ja ti zapakiram to jako dobro i u ljeto pošaljem ;)

Kruno_Hybrid
30.12.2010., 17:42
mini phalove kao one male male, o kakvima smo već pričali na forumu?
u kojem si baumaxu bio?

Daaa, mini phalove !!! :cerek: :cerek:

Svega cca 15 cm visine i 4 cm promjera. Mali slatkići :cerek: :cerek: :cerek:

Orhidejalover
30.12.2010., 21:24
Ma kakva šala :eek: :eek: :eek: Ozbiljno govorim i pišem, orhideje se naručuju preko interneta iskljucivo u proljeće, ljeto, jesen. Preko Zime se smrznu. Orhideje ti kao biljke mogu biti punih 48h bez svijetla, neke mogu i duže, sve ovisi o vrsti. :top:

Imam ti kingianum keiki koji raste, ako si zainteresiran ja ti zapakiram to jako dobro i u ljeto pošaljem ;)

mislila sam na keiki... Pa može,bilo bi mi drago :)

Mayo
31.12.2010., 10:12
Daaa, mini phalove !!! :cerek: :cerek:

Svega cca 15 cm visine i 4 cm promjera. Mali slatkići :cerek: :cerek: :cerek:
bila sam jučer u Baumaxu na Jankomiru, ali uspjela sam se othrvati napasti da kupim.. jedva :tuzni:

Imaju lijepe male phalove, bijele i ljubičaste, u dobrom stanju, s nekoliko cvjetića čak.. ali ne smijem više kupovati, trenutno nemam mjesta u stanu, a ni u uredu :(

Ostalo je i dosta raznih orhidejica po 50 kn na akciji, u jako dobrom stanju - prekrasnih zygopetaluma, miltonia, oncidiuma, phalova, dendrobiuma.. tko želi, neka požuri :mig:

Kruno_Hybrid
31.12.2010., 10:28
mislila sam na keiki... Pa može,bilo bi mi drago :)

Tako je, mali keiki, koji ce za god dana boravka kod tebe biti VELIIIKI keiki zato kaj se te orhideje brzo množe, kada im jednom pogodiš uvijet raste brzinom korova ;)

Adresu molim ;)

Kruno_Hybrid
31.12.2010., 10:29
bila sam jučer u Baumaxu na Jankomiru, ali uspjela sam se othrvati napasti da kupim.. jedva :tuzni:

Imaju lijepe male phalove, bijele i ljubičaste, u dobrom stanju, s nekoliko cvjetića čak.. ali ne smijem više kupovati, trenutno nemam mjesta u stanu, a ni u uredu :(

Ostalo je i dosta raznih orhidejica po 50 kn na akciji, u jako dobrom stanju - prekrasnih zygopetaluma, miltonia, oncidiuma, phalova, dendrobiuma.. tko želi, neka požuri :mig:

Ja ne smijem više ni pomisliti na deje jer me odmah hvata želja da se vratim u Baumaxx ;) Pokušavam sada naruciti Cattleyu s E-baya za proljeće :top:

Orhidejalover
31.12.2010., 15:13
Tako je, mali keiki, koji ce za god dana boravka kod tebe biti VELIIIKI keiki zato kaj se te orhideje brzo množe, kada im jednom pogodiš uvijet raste brzinom korova ;)

Adresu molim ;)

:mig:

pizza
01.01.2011., 21:40
Dok me nije bilo, mene je moj Paph argus mix iznenadio i procvao :cerek::cerek::cerek:

http://i53.tinypic.com/e88jyf.jpg

Kruno_Hybrid
02.01.2011., 11:33
Dok me nije bilo, mene je moj Paph argus mix iznenadio i procvao :cerek::cerek::cerek:

Kako je predivan pizza !!!!
Smijem biti ljubomoran ??? :clint:
:top: :top:

Šala naravno ;) Prekrasan ti je paph !!!
Ja si planiram kupiti, al nikak pa nikak ;) Budem već jednom :top:

cupkalo
02.01.2011., 13:25
Pozdrav svima! Prvi puta sam sa vama. Imam jedan problem sa svojim Phalaenopsisom,naime nakon što je prvi puta luđački cvjetala,sada je počela puštati i nove grančice ali novi pupoljci se suše. Pomozite!

Mayo
02.01.2011., 14:36
pizza, divno, divno, divno!!! :cerek:

moj paph nikako da ponovno procvate, prošlo je više od pola godine.. koliko im obično treba?

alexandra_zg
02.01.2011., 14:45

Divan je! :cerek: Gdje si ga kupila..? Ja ih već dugo tražim i prošla sam cijeli Zagreb...... :rolleyes:

Kruno_Hybrid
02.01.2011., 19:34
Pozdrav svima! Prvi puta sam sa vama. Imam jedan problem sa svojim Phalaenopsisom,naime nakon što je prvi puta luđački cvjetala,sada je počela puštati i nove grančice ali novi pupoljci se suše. Pomozite!

Dobro došli na forum :top:

Phalaenopsisu obično opadaju pupovi zbog:

1. Intenzivne promjene temperature (npr. s 22 C°,na 13 C°), najviša promjena između dana i noći može dostizati samo 5 C°. Ako je po danu 24 C° po noći bi minimalno trebalo biti cca. 18-19 C°.

2. Propuha (hladni zrak iz vana utjeće na cijelu orhideju, pogotovo na pupove)

3. Orošavanje pupova (ukoliko špricaš nesmiješ nikada špricati pupove jer se na taj način suše)

4. Prehladna prostorija (idealna temperatura za cvatnju je od 18 C° - 24
C°)

PS: Opišite kakve uvjete imate u kući, te stavite sliku na forum kako bi ostali forumaši vidjeli u kakvom je stanju biljke !

Lp, Kruno

pizza
02.01.2011., 21:28
Joj hvala svima. Tak uživam u njemu.
Ja se držim ovog plana zalijevanja (http://www.slipperorchids.info/paphdatasheets/sigmatopetalum/argus/index.html) i kak sam smanjila u 10., tak se u 11 formirao pup i evo cvijeta. Papučice cvatu kad im izdanak dosegne onakvu veličinu kakvu je imao i originalni cvatući primjerak.
Kupila oba u mbmu po nezahvalnoj cijeni, al sam pregrizla jer ih drugdje nisam vidla.

Ja patim na ovakvog papha Alba (http://www.orchidenthusia.com/images/p/Paph_barbatum_alba.JPG)

Što se phalenopsisa tiče, obično se suše pupoljci kad je zrak presuh, il prevlažan, a ja bi rekla da je ovo prvo. Kad smo već kod vlage, kak održavate zračnu vlagu? Ja jedva držim na 45% a špricam ko luda i držim mokru krpu na radijatoru.

Mayo
02.01.2011., 22:53
Pizza, mislim da je svojedobno bilo takvih paphova u Kalii.. čini mi se da sam ih vidjela.. možda ih dobiju uskoro ponovno.

ovo je moj koji nikako da procvate.. kupljen u Kalii proljetos. zalijevam ga jednom tjedno, treba li to prorijediti ili zalijevati češće? razvio je brdo listova, ali nikako cvjetnu stapku :(

http://img683.imageshack.us/img683/7237/img1001medium.th.jpg (http://img683.imageshack.us/i/img1001medium.jpg/) http://img526.imageshack.us/img526/8626/img1002medium.th.jpg (http://img526.imageshack.us/i/img1002medium.jpg/)

Orhidejalover
03.01.2011., 13:55
:( Meni je na phalu požutila stabljika! Šta da radim?:confused::ne zna:

Kruno_Hybrid
03.01.2011., 15:29
:( Meni je na phalu požutila stabljika! Šta da radim?:confused::ne zna:

Odreži do zdravog mjesta, tj. do zdravog koljena. I čekaj novu :top: !!!

barbara17
03.01.2011., 18:57
Pizza, mislim da je svojedobno bilo takvih paphova u Kalii.. čini mi se da sam ih vidjela.. možda ih dobiju uskoro ponovno.

ovo je moj koji nikako da procvate.. kupljen u Kalii proljetos. zalijevam ga jednom tjedno, treba li to prorijediti ili zalijevati češće? razvio je brdo listova, ali nikako cvjetnu stapku :(

ja sam ovakvog kupila danas u baumaxu za vjerovali ili ne 25kn! Je ocvao ali je zdrav, a takvi u cvatu koštaju 250kn i ima ih još

Kruno_Hybrid
03.01.2011., 19:08
ja sam ovakvog kupila danas u baumaxu za vjerovali ili ne 25kn! Je ocvao ali je zdrav, a takvi u cvatu koštaju 250kn i ima ih još

Barbara !!! Kupi za mene 1 ako ceš moći pa ću doći po njega, kada cu moci !!! Molim te ! Plačam s kamatama ;) :top:
Stvarno mi je frka i nikako ne mogu do Baumaxxa, ali mogu vlakom do Zg-a !!!

barbara17
03.01.2011., 20:37
ma daj! ako ga nađem kupim ti i pošaljem,nema frke...ali je bio samo jedan za sad,možda bace i ostale kad ocvatu

Kruno_Hybrid
03.01.2011., 20:50
Možeš poslati poštom, a mogu ih i ja osobno preuzeti, negdje na kavici ;)
Može i poštom ali kada zatopli :top: . Da se nebi posmrzavale ;)

Mayo
03.01.2011., 21:00
Kruno, ja ću vjerojatno ovaj tjedan do Soliduma pa mogu i ja svratiti u Baumax na Jankomiru i kupiti ti. U najgorem slučaju imat ćeš dva papha :mig:

Kruno_Hybrid
03.01.2011., 21:02
E to bi bilo super, ali sam ja trenutno "out of cash" :flop:

Moram prikupiti nešto, još si i Laeliu Purpuratu moram kupiti koja me dode 40 $. Ali je zato prekrasna !!! Do kada imam vremena ??? :confused:

Kaj češ, imam samo 15 god. starci se bore protiv prašume u kući ;) Tak da određeno dobivam za deje.

PS: Ukoliko su paphovi oko 50 kn. Budem ih kupio, bude se baka smilovala ;)

Mayo
03.01.2011., 22:17
a ti bi u cvatu ili ocvali ili kakav god ima? :)

jer mislim da ti se ne isplati dati 250 kn, ja sam svoj (ovaj gore na fotki) prošle godine kupila u Kalii na popustu od 50 posto i platila ga oko 80 kn, dakle puna cijena je bila oko 160 kn.. 250 kn mi se čini jako puno.

Barbara, ako kupiš Kruni prije mene, javi :mig:

barbara17
04.01.2011., 07:07
ok,javim ti ak naletim prije...ako ne javljam ništa znači da možeš kupiti jer ja još nisam

Kruno_Hybrid
04.01.2011., 09:43
Neee, ocvale paphove, hehe, da me iznenadi kad procvate :top:

Orhidejalover
04.01.2011., 15:45
Prekrasne su mi te orhideje,ako naletim na njih negdje cu ih i ja kupit :mig::):D:top:

Kruno_Hybrid
04.01.2011., 16:48
Samo daj, kakve vrste deja u svojoj kolekciji imaš ? :top:

pizza
04.01.2011., 18:41

Ma kakav to paphio košta 250kn? Pa toliko košta jedino vanda. Ja sam kupila 2 za 100kn u cvatu i još je to bilo previše. Maximalno 40-50 kn, ocvali 20-25.

Kruno_Hybrid
04.01.2011., 19:50
Super :top:

Cure. raspolažem s 150 kn, Mayo, Barbara, zmiksajte ocvale deje za te pare, mislim da ce ih biti oko cca 5. Svaku deju plačam s kamatama !!!

Cure puno vam hvala, ovo mi jako puno znači :cerek: :cerek: , pošto samo dva puta na godinu (na moju nesrecu) idem u vrtni centar :mad::mad:

Mayo
04.01.2011., 20:17
ja danas nisam išla, budem valjda sutra.. ako ima paphova za 25 kn kupim ti (osim ako me barbara ne preduhitri :D)..
koliko sam vidjela kad sam zadnji put bila, bilo je oncidiuma, zygopetaluma, miltonia i dendrobiuma, svaki po 49,90.. sad mi reci što bi najradije, samo paphiopedilume ili bilo kaj i od ovih navedenih? :)

Orhidejalover
04.01.2011., 20:44
Samo daj, kakve vrste deja u svojoj kolekciji imaš ? :top:

Samo phaliće,mada pokušavam negdje naći dendrobiume ili neku drugu vrstu ali niš nemogu nać u RI...:( :( :( :(

barbara17
04.01.2011., 20:47
Ma kakav to paphio košta 250kn? Pa toliko košta jedino vanda. Ja sam kupila 2 za 100kn u cvatu i još je to bilo previše. Maximalno 40-50 kn, ocvali 20-25.

vjeruj ovakav kakav je na slici koju sam citirala :eek: u baumaxu, ravnih 250kn,žao mi kaj nisam slikala al bilo je "teta" okolo pa nije bilo zgodno. Vande su bile dvije u visokim vazama za 580kn! I više ih nema,prodane..pa sad znaj ko je lud. Ovaj paph je ocvao pa su ga bacili na akciju i ja odmah sa njim doma :cerek:

barbara17
04.01.2011., 20:48
Samo phaliće,mada pokušavam negdje naći dendrobiume ili neku drugu vrstu ali niš nemogu nać u RI...:( :( :( :(

kad mi keiki od dena kingianuma dobije korijene pošaljem ti ako hočeš

Kruno_Hybrid
04.01.2011., 20:56

I ja isto šaljem keiki dena kingianuma :top:

Orhidejalover sada češ imati 2 dendrobiuma :top:

Btw: Mayo, Barbara --> moja adresa -->

Kruno Tadić
Vinogradska ulica 59
Križ, 10314

Ukoliko nabavite paphove sada ili u narednih tjedan dana, šaljite mi deje samo kada će biti 15°C da se nebi isprehladile ;)

Još jednom punoo Hvala :cerek::cerek::cerek::cerek::cerek:

Kruno_Hybrid
04.01.2011., 21:03
ja danas nisam išla, budem valjda sutra.. ako ima paphova za 25 kn kupim ti (osim ako me barbara ne preduhitri :D)..
koliko sam vidjela kad sam zadnji put bila, bilo je oncidiuma, zygopetaluma, miltonia i dendrobiuma, svaki po 49,90.. sad mi reci što bi najradije, samo paphiopedilume ili bilo kaj i od ovih navedenih? :)

Ako ideš sutra, evo ti popis kakve deje priželjkujem ako je ikako moguće ;) (Barbara vrijedi i za tebe :top:)

1 Oncidium (žuti, bijeli, crveni, kakav god)
1 Zygopetalum (ako je po 50 kn ocvali, znam da su u baumaxu po 127 kn)
*1 Po vašem izboru ( ukoliko je zygopetalum skuplji)
---------------------------------------------------
100 kn

Paphova koliko češ moći ponijeti ;) (isto do 100 kn)
---------------------------------------------
100 kn

Ukupno 200 kn (povećao se džeparac :cerek:)

PS: Puno hvala, ako bi ispalo nešto više novaca nema veze, skupit cu ja vec :top:
PSS: Kada ih kupiš, slikaj ih, da se malo topim :top: ;)

Kruno_Hybrid
04.01.2011., 21:07

To može biti problem :flop: , ako bilo što trebaš javi se tu na forumu pa ću ti pomoći koliko ću moći (deje slati koliko ću moći, samo reci kakve trebaš, trenutno samo den. kingianum raste, ostali kilave, ali kada oni krenu ne znaju stat :top:)

Orhidejalover
05.01.2011., 13:43
To može biti problem :flop: , ako bilo što trebaš javi se tu na forumu pa ću ti pomoći koliko ću moći (deje slati koliko ću moći, samo reci kakve trebaš, trenutno samo den. kingianum raste, ostali kilave, ali kada oni krenu ne znaju stat :top:)

Ok... trebat ce mi malo savjeta :mig:

Orhidejalover
05.01.2011., 13:45

Ako ti nije problem,pošalji... evo sad cu ti dat adresu

Orhidejalover
05.01.2011., 13:50

Nagovorit ću ja već nekog da me vodi do MBM-a , pa valjda tamo neš nađem :rolleyes:

dunjica
05.01.2011., 14:38
MOLIM ZA POMOĆ-ORHIDEJA
U 10.mjesecu prosle godine (2010)sam dobila bijelu orhideju jer sam diplomirala i jako mi je ta orhideja bitna.Nikad nisam imala cvijece,a to mi je prvo jer sam odnedavno udata.Imam i slike pa ih trebam postaviti.
U toj orhideji opali su cvjetovi i pojavile se neke sitne baje(nema ih mnogo),a ponegdje nadjem i cahuricu praznu smedje boje.Prvo mi se pocela susiti stabljika sa vrha pa sam odsjekla,ali ce izgleda opet i nedavno i 2 lista donja,mala,pa sam ih odsjekla.Listovi ostali su veliki,jaki i sjajni.Otkako je kod mene narasla su 2 nova lista.Kako da je odrazvam da je imam dugo jer mi puno znaci i kad naucim to kupicu jos jednu.
Molim za savjete.

http://s1131.photobucket.com/albums/m554/dunjica/?start=0[/IMG

Orhidejalover
05.01.2011., 14:44
Ljudi helpajte! Na mom mini-phaliću su se pojavile nekakve crne točkice na kraju stabljike koja se počela sušit,a korjen je skroz čudan (spljošten i gnjecav)....
Kupila sam ga u bauhausu,jako je osjetljiv nije mi trajao ni tjedan dana,odmah su otpali i cvjetovi i pupoljci :(

Evo slika tih "točkica" , ako treba ću i korjen poslikat...
http://i878.photobucket.com/albums/ab344/SimbaPuppy777/Orhideje/IMG_7287.jpg

http://i878.photobucket.com/albums/ab344/SimbaPuppy777/Orhideje/IMG_7291.jpg

Orhidejalover
05.01.2011., 14:51
MOLIM ZA POMOĆ-ORHIDEJA
U 10.mjesecu prosle godine (2010)sam dobila bijelu orhideju jer sam diplomirala i jako mi je ta orhideja bitna.Nikad nisam imala cvijece,a to mi je prvo jer sam odnedavno udata.Imam i slike pa ih trebam postaviti.
U toj orhideji opali su cvjetovi i pojavile se neke sitne baje(nema ih mnogo),a ponegdje nadjem i cahuricu praznu smedje boje.Prvo mi se pocela susiti stabljika sa vrha pa sam odsjekla,ali ce izgleda opet i nedavno i 2 lista donja,mala,pa sam ih odsjekla.Listovi ostali su veliki,jaki i sjajni.Otkako je kod mene narasla su 2 nova lista.Kako da je odrazvam da je imam dugo jer mi puno znaci i kad naucim to kupicu jos jednu.
Molim za savjete.

P.S.Kako da postavim slike?

Ja ih stavljam preko photobucketa :mig:

Kruno_Hybrid
05.01.2011., 16:58
Ljudi helpajte! Na mom mini-phaliću su se pojavile nekakve crne točkice na kraju stabljike koja se počela sušit,a korjen je skroz čudan (spljošten i gnjecav)....
Kupila sam ga u bauhausu,jako je osjetljiv nije mi trajao ni tjedan dana,odmah su otpali i cvjetovi i pupoljci :(

Evo slika tih "točkica" , ako treba ću i korjen poslikat...
http://i878.photobucket.com/albums/ab344/SimbaPuppy777/Orhideje/IMG_7287.jpg

http://i878.photobucket.com/albums/ab344/SimbaPuppy777/Orhideje/IMG_7291.jpg

Reži, odmah reži tu stapku do 3 koljena, ove točkice sam i ja imao ali sam zanemario i kada je narasla nova stapka na staroj stapci, točkice su s stare došle na novu i posušila se cijela stapka s pupovima :mad::mad::mad:

Kruno_Hybrid
05.01.2011., 16:59
Ok... trebat ce mi malo savjeta :mig:

Uvijek na usluzi ;)

Kruno_Hybrid
05.01.2011., 17:03
MOLIM ZA POMOĆ-ORHIDEJA
Molim za savjete.

http://s1131.photobucket.com/albums/m554/dunjica/?start=0[/IMG

Pozdrav i DOBRODOŠLA na forum !!!

O kojoj orhideji pričamo (Phalaenopsis, Dendrobium, Odontoglossum, Oncidium,...) :ne zna:

Uplodaj sliku na ovaj način -->

link adresa od slike (http://photo123456...)

Tako češ uplodati, kada staviš sliku i kada vidimo o kojoj se orhideji radi, pomoć ćemo ti da uspiješno uzgajaš biljku.

Lp, Kruno

Kruno_Hybrid
05.01.2011., 18:35
Mayo, si bila danas u shoppingu ??? :top:

pizza
05.01.2011., 18:50

Gljive. Reži granu odmah. Suho (spljošteno) korijenje, je mrtvo korijenje, al nemoj rezati još dok ne identificiraš jel zaražena il zdrava da se zaraza ne proširi.U čemu je to posađeno? Ako ima zemlje u tegli, postoji šansa da su ju posadili u običnu zemlju za cvijeće, u tom slučaju, jer to nije bila denzificirana zemlja, ako je pobrala gljive, ima jako male šanse za spasiti. Govorim iz iskustva jer moja orhideja koja je bila zaražena, je ostala bez svog korijenja al još životari i neće pustiti novo korijenje, iako nema cvijetnih grana, samo polako odumire. Ako poživi još mjesec dana, onda bi joj korijenje prema prirodnom ciklusu trebalo početi rasti pa će ostati živa. Čak razmišljam da joj nisam trebala rezati grane jer bi ona imala više zalihe vode. I nikakvo špricanje joj ne pomaže a špricam najmanje 2x dnevno.Očito, ak joj nije vrijeme, nije vrijeme, bez obzira koliko čovjek potiče.

vjeruj ovakav kakav je na slici koju sam citirala :eek: u baumaxu, ravnih 250kn,žao mi kaj nisam slikala al bilo je "teta" okolo pa nije bilo zgodno. Vande su bile dvije u visokim vazama za 580kn! I više ih nema,prodane..pa sad znaj ko je lud. Ovaj paph je ocvao pa su ga bacili na akciju i ja odmah sa njim doma :cerek:
Kaj su oni poludili?

Orhidejalover
05.01.2011., 18:56
Gljive. Reži granu odmah. Suho (spljošteno) korijenje, je mrtvo korijenje, al nemoj rezati još dok ne identificiraš jel zaražena il zdrava da se zaraza ne proširi.U čemu je to posađeno? Ako ima zemlje u tegli, postoji šansa da su ju posadili u običnu zemlju za cvijeće, u tom slučaju, jer to nije bila denzificirana zemlja, ako je pobrala gljive, ima jako male šanse za spasiti. Govorim iz iskustva jer moja orhideja koja je bila zaražena, je ostala bez svog korijenja al još životari i neće pustiti novo korijenje, iako nema cvijetnih grana, samo polako odumire. Ako poživi još mjesec dana, onda bi joj korijenje prema prirodnom ciklusu trebalo početi rasti pa će ostati živa. Čak razmišljam da joj nisam trebala rezati grane jer bi ona imala više zalihe vode. I nikakvo špricanje joj ne pomaže a špricam najmanje 2x dnevno.Očito, ak joj nije vrijeme, nije vrijeme, bez obzira koliko čovjek potiče.

Kaj su oni poludili?

Nije još presađena,ja sam odrezala do "zdravog" dijela stabljike,ajde i korijen cu slikat pa da vam pokazem...

Orhidejalover
05.01.2011., 19:13
evo njenog korijena :(

http://i878.photobucket.com/albums/ab344/SimbaPuppy777/Orhideje/IMG_7297.jpg
http://i878.photobucket.com/albums/ab344/SimbaPuppy777/Orhideje/IMG_7294.jpg

A ovolika je sad stabljika,je to dosta odrezano?!
http://i878.photobucket.com/albums/ab344/SimbaPuppy777/Orhideje/IMG_7298.jpg

:confused:

Kruno_Hybrid
05.01.2011., 19:26
evo njenog korijena :(

http://i878.photobucket.com/albums/ab344/SimbaPuppy777/Orhideje/IMG_7297.jpg
http://i878.photobucket.com/albums/ab344/SimbaPuppy777/Orhideje/IMG_7294.jpg

A ovolika je sad stabljika,je to dosta odrezano?!
http://i878.photobucket.com/albums/ab344/SimbaPuppy777/Orhideje/IMG_7298.jpg

:confused:

Jao :eek::eek: ,korijenje ti je trulo, osuši orhideju fenom ali drži fen na velikoj udaljenosti da ne spališ korijenje kada je već vani, odreži do drugog koljena (stapku). Držim ti fige !!!

dunjica
06.01.2011., 10:50
[IMG] http://s1131.photobucket.com/albums/m554/dunjica/?start=0 [IMG]

Evo ovdje imaju slike orhideje.
P.S. Danas sam vidjela da je stabljika (vrh)opet poceo zutiti.

Kruno_Hybrid
06.01.2011., 12:11
[IMG] http://s1131.photobucket.com/albums/m554/dunjica/?start=0 [IMG]

Evo ovdje imaju slike orhideje.
P.S. Danas sam vidjela da je stabljika (vrh)opet poceo zutiti.

E sad to što si napisala http://s1131.photobucket.com/albums/m554/dunjica/?start=0 SPOJI SVE ZAJEDNO I DOBIT ČEŠ SLIKU :top:

Jer ovo tvoje slika ?

http://s1131.photobucket.com/albums/m554/dunjica/?start=0

Kruno_Hybrid
06.01.2011., 12:13
Dunjica, tvoja phalaenopsis orhideja je jako zdrava, samo nastavi tako, više o phalaenopsisima imaš na ovo siteu :top:

http://www.orhideje.net/v2_phalaenopsis.php

Orhidejalover
06.01.2011., 13:23
Dunjica - imaš prekrasnu orhideju....:mig:

Kruno_Hybrid
06.01.2011., 13:31
Istina prekrasna je !!!

tiburon
06.01.2011., 13:32
evo moja procvjetala nakon godinu dan........;)

Kruno_Hybrid
06.01.2011., 14:46
Moja pokušava cvijetat :mad::mad:. Pupovi narastu do pola i onda se samo u dva do tri dana posuše :cry: :cry:. Jer zna netko kako s time na kraj. Stanje u kući mi je ovakvo. (pizza očekujem stručan odgovor :top:)

Temperatura:
Dnevna - oko 24 °C
Noćna - 16 °C

Vlaga:
Dnevna - 60% - 80%
Noćna - 50% - 70% (niš puno promjena)

Položaj - Sjeverni prozor, u polu sjeni

Zalijevanje - Po potrebi i odluci orhideje, procjenim po težini i izgledu supsrata.

Prihranjivanje - Rijetko, jednom u mjesec dana

Presađivanje - Do sada presađena kod mene dva puta

Cvijetanje - NEMOGUČE !

Orhidejalover
06.01.2011., 15:44
Moja pokušava cvijetat :mad::mad:. Pupovi narastu do pola i onda se samo u dva do tri dana posuše :cry: :cry:. Jer zna netko kako s time na kraj. Stanje u kući mi je ovakvo. (pizza očekujem stručan odgovor :top:)

Temperatura:
Dnevna - oko 24 °C
Noćna - 16 °C

Vlaga:
Dnevna - 60% - 80%
Noćna - 50% - 70% (niš puno promjena)

Položaj - Sjeverni prozor, u polu sjeni

Zalijevanje - Po potrebi i odluci orhideje, procjenim po težini i izgledu supsrata.

Prihranjivanje - Rijetko, jednom u mjesec dana

Presađivanje - Do sada presađena kod mene dva puta

Cvijetanje - NEMOGUČE !

isto tako i onaj moj "stari" phalić,ništa se nije promjenilo već mjesec dana,temperatura u kući je OK,zalijevam otprilike svaki tjedan ili svaka 2 tjedna... :/

Nora Medica
06.01.2011., 16:11
Ovo je moja.. i zbilja se nadam da će biti sve ok i da će cvasti. godinu dana je imam i ona je moja prva orhideja..

budući cvijetovi
http://img23.imageshack.us/img23/8625/fotografija0830.jpg (http://img23.imageshack.us/i/fotografija0830.jpg/)

Kaj je ovo? bičevi?
http://img26.imageshack.us/img26/9920/fotografija0829.jpg (http://img26.imageshack.us/i/fotografija0829.jpg/)

Nora Medica
06.01.2011., 16:13
Nekaj mi šteka, moram staviti još jednu sliku, a neće u onaj post.. :confused:

http://img21.imageshack.us/img21/1265/fotografija0828.jpg (http://img21.imageshack.us/i/fotografija0828.jpg/)

tiburon
06.01.2011., 16:16
to ti je korijen...:)

cupkalo
06.01.2011., 16:48
Dobro došli na forum :top:

Phalaenopsisu obično opadaju pupovi zbog:

1. Intenzivne promjene temperature (npr. s 22 C°,na 13 C°), najviša promjena između dana i noći može dostizati samo 5 C°. Ako je po danu 24 C° po noći bi minimalno trebalo biti cca. 18-19 C°.

2. Propuha (hladni zrak iz vana utjeće na cijelu orhideju, pogotovo na pupove)

3. Orošavanje pupova (ukoliko špricaš nesmiješ nikada špricati pupove jer se na taj način suše)

4. Prehladna prostorija (idealna temperatura za cvatnju je od 18 C° - 24
C°)

PS: Opišite kakve uvjete imate u kući, te stavite sliku na forum kako bi ostali forumaši vidjeli u kakvom je stanju biljke !

Lp, Kruno

Hvala Vam na odgovoru! I ja sam sumnjala da su to razlozi za otpadanje pupova. Moram reći da će ipak neki pupoljci procvasti,ali trenutno nemam sliku.Potruditi ću se staviti je. Nikada ne špricam po pupovima ali su grane nekada svejedno orošene. Da li je to možda od vlage u zraku? Inače se nalazi na zapadnom prozoru u kuhinji. Pazim da je zaštićena od direktnog sunca. Svaka ocvala grana mi je pustila nove grančice, da li da onda odrežem staru granu iznad njih?:hekla:

Kruno_Hybrid
06.01.2011., 17:00
Hvala Vam na odgovoru! I ja sam sumnjala da su to razlozi za otpadanje pupova. Moram reći da će ipak neki pupoljci procvasti,ali trenutno nemam sliku.Potruditi ću se staviti je. Nikada ne špricam po pupovima ali su grane nekada svejedno orošene. Da li je to možda od vlage u zraku? Inače se nalazi na zapadnom prozoru u kuhinji. Pazim da je zaštićena od direktnog sunca. Svaka ocvala grana mi je pustila nove grančice, da li da onda odrežem staru granu iznad njih?:hekla:

Hehe, super !!! Ma može biti od vlage iz zraka, neznam puno o tome :ne zna:
Sad ja imam probleme s pupovima :lol: :lol: :lol: Gdje je tu kraj ??? :rofl:

Nora Medica
06.01.2011., 17:43
to ti je korijen...:)

Zahvaljujem :mig:
vidiš čudno mi je to kaj ide u zrak.. :)
ali ja sam ipak početnik sa orhidejama i dobro mi ide (naravno uz pitanja vama) :D

Kruno_Hybrid
06.01.2011., 17:49
Zahvaljujem :mig:
vidiš čudno mi je to kaj ide u zrak.. :)
ali ja sam ipak početnik sa orhidejama i dobro mi ide (naravno uz pitanja vama) :D

Ma kakav korijen, to su dve stapke, a ovo dole je korijen (ako na to mislite) :top:

dunjica
06.01.2011., 18:57
Jeste,to je moja orhideja
http://s1131.photobucket.com/albums/...njica/?start=0

Nemojte se smijati,treba mi dok malo naucim postavljati slike
Sastavim ovo sve ali se onda sve izbrise.

dunjica
06.01.2011., 19:16
Sad me bas muci to sto stabljika zuti.To se pocelo desavati jer smo imali problema sa grijanjem(cas ga ima-cas ga nema).I meni izgleda zdravo,ali me strah da je neizgubim jer sam je bas zavoljela.Citala sam da je dobro nositi je u kupatilo dok se kupate ili tusirate-zbog vlage.Sta da radim sa tim malim insektima(nisu pauci) izgledaju duguljasti?Kako da ih se rijesim?
Hvala na komplimentima za moju orhideju. Da li da je presadim?Kako i u sta? Kod moje prijateljice je u zemlji,tako je dobila.

Peras007
06.01.2011., 19:47
Veliki pozdrav forumu!!! Naime, ja (i supruga;) smo veliki ljubitelji orhideja i trenutni ih imamo 20-tak u stanu. Neke od njih vec po 2-3 put pustaju nove grane, a i stalno smo u potrazi za novim vrstama (bojama)... Toliko za sada, nadamo se da cemo se od danas malo vise druziti s ovim forumom. A evo i jedna slija za pocetak...

http://i56.tinypic.com/2vl7l6v.jpg

pizza
06.01.2011., 19:58
. (pizza očekujem stručan odgovor :top:)

Evo vrlo stručnog odgovora:zubo: prestani zalijevati i prskati bar do kraja mjeseca. Jednostavno zaboravi na nju. Voda i vlaga hlade biljke, pod ovim uvjetima joj ne treba dodatno 'hlađenje'. Dodaj 'ventilator' po danu kad je toplo da se potakne kretanje zraka.

Neznam za druge al meni je veća muka brinut za bilje zimi nego u bilo koje godišnje doba. Em što se ja u pravilu ne brinem oko bilja, em što je zrak suh a toplina velika pa se sve pretvori u pustinju kod mene. I svako malo neš dehidrira.

Ja obavezno nosim u kupaonu mile moje biljčice, da se bar malo nauživaju vlage ( a da ja nemoram špricat - iz čiste lijenosti ). Što se tiče kukaca, pošpricaj sa nekim insekticidom koji sadrži permetrin, tak sam ja i nije mi još nijednu deju ubilo. Ako ta prijateljica počne imati probleme sa svojom orhidejom, ja bi prvo okrivila zemlju. Jedino prizemne orhideje kao papučice mogu podnesti na korijenu zemlju, ove koje rastu na granama (sve druge) - ne. Ja većinu orhideja držim u glinaporu.

@Peras007
Ajme što je ovo predivno!!!!!:s:s:s:top:

Orhidejalover
06.01.2011., 20:04
Veliki pozdrav forumu!!! Naime, ja (i supruga;) smo veliki ljubitelji orhideja i trenutni ih imamo 20-tak u stanu. Neke od njih vec po 2-3 put pustaju nove grane, a i stalno smo u potrazi za novim vrstama (bojama)... Toliko za sada, nadamo se da cemo se od danas malo vise druziti s ovim forumom. A evo i jedna slija za pocetak...

aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa................. :eek::eek::eek::eek::top::s
Preprekrasne orhideje,svaka lijepa na svoj način :cerek:

Kruno_Hybrid
06.01.2011., 20:07
Evo vrlo stručnog odgovora:zubo: prestani zalijevati i prskati bar do kraja mjeseca. Jednostavno zaboravi na nju. Voda i vlaga hlade biljke, pod ovim uvjetima joj ne treba dodatno 'hlađenje'. Dodaj 'ventilator' po danu kad je toplo da se potakne kretanje zraka.

Neznam za druge al meni je veća muka brinut za bilje zimi nego u bilo koje godišnje doba. Em što se ja u pravilu ne brinem oko bilja, em što je zrak suh a toplina velika pa se sve pretvori u pustinju kod mene. I svako malo neš dehidrira.

Ja obavezno nosim u kupaonu mile moje biljčice, da se bar malo nauživaju vlage ( a da ja nemoram špricat - iz čiste lijenosti ). Što se tiče kukaca, pošpricaj sa nekim insekticidom koji sadrži permetrin, tak sam ja i nije mi još nijednu deju ubilo. Ako ta prijateljica počne imati probleme sa svojom orhidejom, ja bi prvo okrivila zemlju. Jedino prizemne orhideje kao papučice mogu podnesti na korijenu zemlju, ove koje rastu na granama (sve druge) - ne. Ja većinu orhideja držim u glinaporu.

@Peras007
Ajme što je ovo predivno!!!!!:s:s:s:top:

Pizza zahvaljujem na stručnom odgovoru :afro: ! Imam ventilator koji izvlači zrak iz mog kućnog plastenika koji sam sagradio ;)

@Peras007

Orhideje su predivne, interijer je predivan, smještaj je predivan,
sve u svemu je PREDIVNO !!!

Svaka čast na ovakvim lijepim dejama !!! :top:

Peras007
06.01.2011., 20:24
Hvala, hvala svima i drago nam je da vam se svidjaju. Sto se smjestaja orhideja tice, prije godinu dana radili smo nadogradnju postojeceg stana, i ovaj kut je napravljen posebno za njih. Juzna strana, skoro cijela u staklu, sunce ih dodiruje jedino zimi kroz jutro 1-2 sata, ostatak dana cijeli stan je osuncan tako da svijetla imaju na pretek, a nastojimo i s ostali uvjetima biti na razini :)

Kruno_Hybrid
06.01.2011., 20:34
Hvala, hvala svima i drago nam je da vam se svidjaju. Sto se smjestaja orhideja tice, prije godinu dana radili smo nadogradnju postojeceg stana, i ovaj kut je napravljen posebno za njih. Juzna strana, skoro cijela u staklu, sunce ih dodiruje jedino zimi kroz jutro 1-2 sata, ostatak dana cijeli stan je osuncan tako da svijetla imaju na pretek, a nastojimo i s ostali uvjetima biti na razini :)

Odlično, odlično i dalje odlično ! No, pazite kada dođe ljeto da vam sunce nejde na orhideje jer će izgoriti, u drugoj polovici proljeća bi bilo poželjno staviti zavjese, pa tako sve do prve polovice jeseni. Sunce u kasnu jesen, zimu, rano proljeće može obasjavati orhideje, ali u kasno proljećei ljeto ne. Tu je jedini problem. Ispričavam se ako ste s ovom obavjesti bili prije upoznati ;) Jednostavno me strah da se neš ne dogodi dejama :top:

Lp, Kruno :top:

Peras007
06.01.2011., 20:47
Odlično, odlično i dalje odlično ! No, pazite kada dođe ljeto da vam sunce nejde na orhideje jer će izgoriti, u drugoj polovici proljeća bi bilo poželjno staviti zavjese, pa tako sve do prve polovice jeseni. Sunce u kasnu jesen, zimu, rano proljeće može obasjavati orhideje, ali u kasno proljećei ljeto ne. Tu je jedini problem. Ispričavam se ako ste s ovom obavjesti bili prije upoznati ;) Jednostavno me strah da se neš ne dogodi dejama :top:

Lp, Kruno :top:

Heh, puno hvala na brizi - al nemaj straha, jer sve smo to vec odavno "doktorirali" :top: . Ipak smo mi na jadranu, sunce je ljeti izlazi i zalazi ravno preko krova, i jedino doba godine kada ulazi u stan je lagano od pocetka 10mj, pa postupno opet se "vraca na krov" u 3.mj, a od toga svega, dejice sunca vide od cca.8 - 10 ujutro i to im je sve. Tako da su i same birale bolje mjesto - nisu ga mogle naci :lol:

Mayo
06.01.2011., 20:50
Peras 007 :s :s :s

Bilo bi sjajno kad bih ja nagovorila moje da procvatu u isto vrijeme :zubo:

Nora Medica
06.01.2011., 20:54
Ma kakav korijen, to su dve stapke, a ovo dole je korijen (ako na to mislite) :top:

Nisam znala kaj je dolje (korijen koji ide u vis), ovo znam da su stapke :mig:
http://img607.imageshack.us/img607/3597/fotografija08281.jpg (http://img607.imageshack.us/i/fotografija08281.jpg/)
(ovo zaokruženo nisam znala kaj je!) bunilo me kaj je tak visoko!

Peras 007 - :cerek: prekrasno!!

Peras007
06.01.2011., 21:05
Peras 007 :s :s :s

Bilo bi sjajno kad bih ja nagovorila moje da procvatu u isto vrijeme :zubo:

hehe, neznam sto bih rekao. Nego od mora smo udaljeni (Bracki kanal) nekih cca. 100m, pa pomisljam na morsku sol koje sigurno ima u zraku :zvrko:. Nego, ovo je slika od proslog proljeca, a sada (vjerovala ili ne) imamo 16 novih grana s pupovima koje samo sto ne cvjetaju. Tako da kroz nekih mjesec dana ocekujemo pravi >VATROMET< :jumping:

P.S

Naravno, sve kad dodje taj trenutak - necemo vas zakinuti s slikama ;)

Peras007
06.01.2011., 21:09
Nisam znala kaj je dolje (korijen koji ide u vis), ovo znam da su stapke :mig:
http://img607.imageshack.us/img607/3597/fotografija08281.jpg (http://img607.imageshack.us/i/fotografija08281.jpg/)
(ovo zaokruženo nisam znala kaj je!) bunilo me kaj je tak visoko!

Peras 007 - :cerek: prekrasno!!

Ovo sto si zaokruzila su >>100%<< nove grane i kad sve procvjeta biti ce super!!!

P.S
Vjeruj mi, kad nova grana proviri i samo 1mm iz stabljike orhideje prepoznam je, a kamoli nesto ovako. Ova ce orhideja biti bogata cvijecem - uzivaj!!!

Mayo
06.01.2011., 21:11
Nora, i meni izgledaju kao stapke, kao da se vide koljena na slici, a korijenje ih nema..

Peras, onda očekujemo još fotografija, jer ovo je prelijepo :cerek:

Peras007
06.01.2011., 21:17
Nora, i meni izgledaju kao stapke, kao da se vide koljena na slici, a korijenje ih nema..

Peras, onda očekujemo još fotografija, jer ovo je prelijepo :cerek:

Naravno, u to nema sumnje :mig: !!!

Kruno_Hybrid
06.01.2011., 21:18
Peras, držimo ti fige da sve deje procvatu i ja bih htio napisati napisano :rolleyes:

Ali morate nas još počastiti s slikama :top:

Kruno_Hybrid
06.01.2011., 21:22
Mayo, kada češ slati reci u pošti da pošalju u istom danu kada si i predala poštu. Opiši im što se može dogoditi ako se deje zapostave u transportu i bla bla bla :top: :top:

EllaG
06.01.2011., 21:54
Bok

evo još jedne pridošlice a razlog je pokušaj spašavanja orhideje .
Pošto nemam dovoljno iskustva nadam se da ću naći tu nekog voljnog pomoći.

Evo ovako moja mama je dobila orhideju proje nekih 6 mj i ta jadna orhideja je svašta u međuvremenu proživjela .
U želji da joj nađe pravo mjesto prvo ju je stavila blizu radijatorra pa se skuhala a poslije među prozore pa se smrznula .

E sad opis onoga što je ostalo donji listovi su požutili i to čak 3-4 pa je mama maknula ostala su još dva koja trule i žute pri kraju su još zdrave boje. Ali tračak nade je tu, a to je novi listić u sredini . Korjenje je zdravo zeleno nije trulo supstrat mislim da je dobar sutra stavim slike pa ak može primam savjete :D

Peras007
07.01.2011., 08:44
Evo jedna mala zanimljivost. Naime ovo je jedna od nasih orhidejica, i na prvi pogled je sasvim "normalne" boje i izgleda. Ali ako bolje pogledate, vidjeti cete nesto neobicno...

http://i56.tinypic.com/oici7m.jpg

Kruno_Hybrid
07.01.2011., 09:51
Evo jedna mala zanimljivost. Naime ovo je jedna od nasih orhidejica, i na prvi pogled je sasvim "normalne" boje i izgleda. Ali ako bolje pogledate, vidjeti cete nesto neobicno...

Isse, kako dobar hibrid !!! Preskrasna deja s zanimljivim cvijetom :top:

PS: Neću napisati u što je neobično, neka sami vide :D

EllaG
07.01.2011., 10:02
http://public.fotki.com/ElaG/orhideje-/

Evo to je link da vidite slike

A sad danas sam tek vidla kad sam izvukla štap na ovoj bolesnoj uvak ko paučinu pa sad ne znam jel to normalno ili je nekaj u njoj iako je korijen zdrav ??

a na jednom listu ali ne od ove sam našla ovo pa ak neko zna reć kaj je to http://public.fotki.com/ElaG/orhideje-/p6220037-jpg.html#media

Please help :(

Orhidejalover
07.01.2011., 10:49

Je to ona ima 6 latica i dva ova unutra (neznam kako se zovu) ili se meni priviđa??????! :eek::rolleyes::eek::rolleyes:

Peras007
07.01.2011., 11:10
Je to ona ima 6 latica i dva ova unutra (neznam kako se zovu) ili se meni priviđa??????! :eek::rolleyes::eek::rolleyes:

Yep!! To joj je bilo sadnje cvjetanje, i sada ponovno raste nova stapka. Kako je krenula sada ocekujem cvjet sa bar 8 latica i s 3 "ova unutra" :lol::lol:

Peras007
07.01.2011., 11:10

Yep!! To joj je bilo zadnje cvjetanje, i sada ponovno raste nova stapka. Kako je krenula sada ocekujem cvjet sa bar 8 latica i s 3 "ova unutra" :lol::lol:

Kruno_Hybrid
07.01.2011., 11:53
Kako je krenula sada ocekujem cvjet sa bar 8 latica i s 3 "ova unutra" :lol::lol:
:lol::lol::lol::lol::lol:

EllaG
07.01.2011., 13:21
Zar nitko :cry::cry::cry:

dunjica
07.01.2011., 13:27

Zaista SAVRSENO.Svaka cast.Tako ja zamisljam svoj dom za koju godinu-punu orhideja.Zato molim za pomoc ove moje ko mi moze pomoci.

Kruno_Hybrid
07.01.2011., 14:30
Zar nitko :cry::cry::cry:

Ja stvarno ne znam što bi napisao, daj mi napiši sljedeće uvjete pa čemo zajedno riješiti problem ako čemo moći ;)

Temp.

Po danu:
Po noći:

Položaj:

Zalijevanje:

Vlažnost:

Prihranjivanje:

Presađivanje:

Općenito-->

Phalaenopsis su orhideje često poznate kao Moth Orchids, epifitskog su rasta. Zahtjevaju sljedeće

Tempteratura se može kretati od 18 do 30 celzija po danu i od 17 do 20 po noći. Opasno je biljku spustiti ispod 12 °C jer neće cvasti. Potrebno joj je iznad 17 °C da bi pupoljci ostalu čitavi tj. da ne bi popadali ili se osušili.

Ovim orhidejama je nužno indirektno svijetlo, naročito usred ljeta. Najbolej je orhideju smjestiti na istočni prozor.

Zalijevati je najbolje po potrebi orhideje, znači što prozračan supstrat to bolje. Orhideju je najbolje zaliti kada supstrat posvijetli (dobije svijetliju boju) te dok nema kondenzirane vlage na stjenkama plastićne tegle. Treba održavati ravnomjernu vlažnost komposta koji ne smije biti natopljen, i upamti da, iako površina može izgledati suha, dno može biti vlažno.

Phalaenopsisi trebaju vlažnu atmosferu oko listova i oko cvijetova. Nije poželjno špricati cvijetove jer im se tako skraćuje trajnost.

Prihranjivati svako treće zalijevanje dok cvijeta i jednom u mjesecu dok ne cvijeta.

Čekamo ostale forumaše da se izjasne o ovom problemu !!!

Peras007
07.01.2011., 14:46
http://public.fotki.com/ElaG/orhideje-/

A sad danas sam tek vidla kad sam izvukla štap na ovoj bolesnoj uvak ko paučinu pa sad ne znam jel to normalno ili je nekaj u njoj iako je korijen zdrav ??

a na jednom listu ali ne od ove sam našla ovo pa ak neko zna reć kaj je to http://public.fotki.com/ElaG/orhideje-/p6220037-jpg.html#media

Pa ovako, kako si i sama rekla, i koliko se po slikama da vidjeti - mislim da su prevelike temperaturne razlike&premjestanja (ako iskljucimo moguce nametnike ili virusna oboljenja) bila uzrok ovome. Korijenje orhideje se vidi da je zdravo, pa prepostavljam da orhideja nije bila previse zaljevana, jer bi u suprotnom korijenje bilo u stanju&boji listova koji propadaju. To sto baca novi list je dobar znak (znaci da se bori), sto opet neznaci da ce se izvuci. Uglavnom ja bi napravio sljedece: Ova dva lista sto zute su sigurno gotova, orhideji smanji totalno zaljevanje, odnosno kada vidis da je supstrat s korjenima suh a korjenja posvijetle (poprime bjelkasto zelenkastu boju) tada je zalij, znaci otprilike svakih 20-tak dana. Nebi bilo lose kada bi to bila kisnica.... Nadalje nadji joj mjesto na juznom prozoru gdje ima sunca, al neka bude direktno obasjana samo u rano jutro do maximalno 10 sati, ako je sunce i dalje prisutno na njoj - prozor s necim zakloni, tako da ce joj od sunca tu biti i dalje toplo i imati ce dovoljno svijetla. Temperatura u prostoriji nebi smjela biti niza od 18, nocna samo 1-2 stupnja niza. I jako bitna stvar daj joj mira i nemoj je premjestati, znaci tu gdje je stavis neka tu i stoji. I naravno ako to sve upali, ceka je dugii oporavak... Sretno!!!

Nora Medica
07.01.2011., 14:57
Ovo sto si zaokruzila su >>100%<< nove grane i kad sve procvjeta biti ce super!!!

P.S
Vjeruj mi, kad nova grana proviri i samo 1mm iz stabljike orhideje prepoznam je, a kamoli nesto ovako. Ova ce orhideja biti bogata cvijecem - uzivaj!!!

NOVE grane?? bude još cvijetova???? :eek:
:trio:
ja sam u šoku...
baš sam sretna
:jumping:

pizza
07.01.2011., 15:15
Bok

evo još jedne pridošlice a razlog je pokušaj spašavanja orhideje .
Pošto nemam dovoljno iskustva nadam se da ću naći tu nekog voljnog pomoći.

Evo ovako moja mama je dobila orhideju proje nekih 6 mj i ta jadna orhideja je svašta u međuvremenu proživjela .
U želji da joj nađe pravo mjesto prvo ju je stavila blizu radijatorra pa se skuhala a poslije među prozore pa se smrznula .

E sad opis onoga što je ostalo donji listovi su požutili i to čak 3-4 pa je mama maknula ostala su još dva koja trule i žute pri kraju su još zdrave boje. Ali tračak nade je tu, a to je novi listić u sredini . Korjenje je zdravo zeleno nije trulo supstrat mislim da je dobar sutra stavim slike pa ak može primam savjete :D

Ono što na korijenu izgleda kao paučina, to su gljivice. Orhideju koju ja imam i kupila sam ju zaraženu time nisam uspjela spasiti, pa nisam ni optimistična. I moja je imala puno zelenog korijenja, al te gljivice isišu sav život van. Kako se posuše na korjenu, tako se posuši i korijen s njima. Obično se biljke lakše zaraze ako su oslabljene temperaturnim šokovima, al možda ti i uspije, ako taj list počne napredovati. Neznam zašto mi se čini da vidim i zemlju na 'paučini'?

@Peras007
:zubo: Lijepa orhideja, šteta što svi cvijetovi nisu tako genetički deformirani.

Velika_kokos
07.01.2011., 15:26
Pomagajte! Dobila sam prekrasnu orhideju, a kako sam jednu vec unistila prosle godine, ovu bih stvarno htjela sacuvati.
Ne znam kud da ju stavim i kak da zalijevam.
Napisat cu opcije gdje ju mogu stavit pa vi zakljucite:
opcija 1 - sjeverni prozor koji je iznad radijatora
opcija 2 - sjevernoistocni prozor - nema radijatora, ali je u dnevnoj sobi, koja je blizu ulaznih vratiju pa se brinem da joj ne bude hladno kad se otvaraju vrata.
Inace orhideja je u teglici u nekoj plasticnoj prozirnoj casi. Kako da ju zalijevam? Ona sad cvijeta, i ima par pupoljaka, ali se jedan posusio. A bila je blizu radijatora.

Velika_kokos
07.01.2011., 15:36
Zaboravih napisati: Phalaenopsis je u pitanju!

Kruno_Hybrid
07.01.2011., 16:35
NOVE grane?? bude još cvijetova???? :eek:
:trio:
ja sam u šoku...
baš sam sretna

Stvarno super osjećaj jel tako ?!
Tako sam se i ja osjećao kada mi je deja prvi put sama procvjetala :D

:gitara:
:trio::rock::trio:
:Pivo:

Kruno_Hybrid
07.01.2011., 16:39
Temperatura u prostoriji nebi smjela biti niza od 18, nocna samo 1-2 stupnja niza.

Meni je 6 stupnjeva razlike između dnevne i noćne, sada se ne čudim što mi pupovi padaju :mad::mad:

Kruno_Hybrid
07.01.2011., 16:53
Mayo slobodno pošalji sada preko vikenda ako možeš zato što puše jugo i toplo je, tako da se ne bojim da će im biti išta. Kasnije uplodam proceduru pakiranja :D

Peras007
07.01.2011., 17:04
Mayo slobodno pošalji sada preko vikenda ako možeš zato što puše jugo i toplo je, tako da se ne bojim da će im biti išta. Kasnije uplodam proceduru pakiranja :D

Ne zelim se mjesati, al vidim da spremate nekakvu orhideju za transport. Jeste razmisljali o prijevozu busom s kolodvora umjesto nekakvim overseasom,hp expressom ect. Naime dodjes do kolodvora 15 min prije polaska autobusa, dodjes do sofera das mu za kavu i zamolis ga da deju spremi na sigurno i tvoja je kroz par sati - iz busa ide tebi u ruke (nema medju premjestanja kao kod kurirskih sluzbi) vrijeme prijevoza je najkrace, stres joj je dosta manji. Dosta cesto sam ovako slao stvari i sve je bilo pet :top::top:

Kruno_Hybrid
07.01.2011., 17:07
Ne zelim se mjesati, al vidim da spremate nekakvu orhideju za transport. Jeste razmisljali o prijevozu busom s kolodvora umjesto nekakvim overseasom,hp expressom ect. Naime dodjes do kolodvora 15 min prije polaska autobusa, dodjes do sofera das mu za kavu i zamolis ga da deju spremi na sigurno i tvoja je kroz par sati - iz busa ide tebi u ruke (nema medju premjestanja kao kod kurirskih sluzbi) vrijeme prijevoza je najkrace, stres joj je dosta manji. Dosta cesto sam ovako slao stvari i sve je bilo pet :top::top:

E to bi bilo odlično da ja nisam 40 km od nje :hekla:.
Ovak bi slali poštom, što misliš, ima li koji brži način ???

PS: Svaki je savjet DOBRODOŠAO :top:

Peras007
07.01.2011., 17:17
E to bi bilo odlično da ja nisam 40 km od nje :hekla:.
Ovak bi slali poštom, što misliš, ima li koji brži način ???

PS: Svaki je savjet DOBRODOŠAO :top:

Hmm, u protivnom nemas nekog drugog rjesenja. Svakok drugacijom dostavom trebat ce najmanje 12h ,a pitanje je jos koliko vise. Ako je zapakira tako da se ne vidi sto je unutra, mogla bi zavrsiti i naopacke (sto nije dobro), isto tako ma koliko ti tetu u posti uvjeravao koliko je stvar delikatna, vjerovatno ce proci kroz ruke jos 2-3 osobe koje moze "nebiti briga" sto pise na paketu odnosno sto je unutra, a jos k tome ako je orh u cvat ili ima pupova - ajme - neznam bi li se u to upustao. Uostalom neznam, jel netko tako vc slao, kako je proslo. Na kraju, dali se isplati prijeci 40km?! :rolleyes::rolleyes:

Kruno_Hybrid
07.01.2011., 17:27
Hmm, u protivnom nemas nekog drugog rjesenja. Svakok drugacijom dostavom trebat ce najmanje 12h ,a pitanje je jos koliko vise. Ako je zapakira tako da se ne vidi sto je unutra, mogla bi zavrsiti i naopacke (sto nije dobro), isto tako ma koliko ti tetu u posti uvjeravao koliko je stvar delikatna, vjerovatno ce proci kroz ruke jos 2-3 osobe koje moze "nebiti briga" sto pise na paketu odnosno sto je unutra, a jos k tome ako je orh u cvat ili ima pupova - ajme - neznam bi li se u to upustao. Uostalom neznam, jel netko tako vc slao, kako je proslo. Na kraju, dali se isplati prijeci 40km?! :rolleyes::rolleyes:

Slali su, bude bez brige. Samo stave na paket da je lomljivo i deja se mora dobro upakirati da joj bude mekano, ako slučajno dode do pada da joj novinski papir dobro utisnut napravi neku zaštitu. Deje neće biti u cvatu (vjerovatno) tako da to nije problem. Jedino se bojim temperature ali mislim da im ništa neće biti ukoliko Mayo uspije poslati do ponedjeljka. Samo se treba staviti naljepnicu LOMLJIVO i to je to. Jedino još treba deje kupiti. Može li se ti slati brzom dostavom. Tj. da stigne isti dan kada je i poslano. Znam da ovi s internet trgovina gdje se deje kupuju šalju s Tajlanda, tako da se ne bojim da će ih 40 km ubiti :top:

EllaG
07.01.2011., 17:30
Evo hvala svima na odgovoru

evo orhideje držim na sjevernom prozoru ispod je radijator (dnev. sa zdijelicam i sušim veš ispred pa mislim da je vlage dosta .Moje orhideje se ne žale :cerek: .

Jedino ova nova mi je problem.

Da li da odrežem list na kraju ko i ove druge ili samo žuti dio?

I ono najvažnije da ih odmaknem od zdravih ??

ps ot kad sam gledala vaše prekrasne primjerke žao mi je što nemam više prozora i mjesta

lp

EllaG
07.01.2011., 17:33
Evo hvala svima na odgovorima al još nisam skužila dvije stvari da li da odrežem samo dio lista ili do kraja?

Da li da ju maknem od ostalih ??

Inaće nalaze se na sjeverno prozoru ispod je radijator sa zdijelicama i inaće moram sušiti veš u kući tako da je dosta vlage bar se ove moje ne žale :)
Jel ima negdje link s gljiivicama i kako ih se riješiti ??

lp

Kruno_Hybrid
07.01.2011., 17:57
Procedura slanja :

1.
http://img35.imageshack.us/img35/7971/img0359xs.jpg

2.
http://img688.imageshack.us/img688/2121/img0360fv.jpg

3.
http://img696.imageshack.us/img696/7762/img0361yg.jpg

4. Počinjemo upakiravati -->
http://img26.imageshack.us/img26/7195/img0362qu.jpg

5. Moramo paziti -->
http://img840.imageshack.us/img840/4525/img0363y.jpg

6. Kada smo dobro upakirali s svih strana, možemo poslati -->
http://img291.imageshack.us/img291/4673/img0364hl.jpg

PS: Možeš uzeti veću kutiju pa više deja popakirati da ne nosiš tolike kutije :top:

Peras007
07.01.2011., 18:07
Cim pogledate sliku, sigurno cete pomisliti kako je prekrasna ova ljepotica, i ja se u potpunosti slazem, samo sto postoji jedan problemcic - nije moja :( . Naime, vec dugo vremena trazim ovako nesto (BauMax, Konzum, sve moguce cvjecarne), al bez uspjeha. A ova je navodno kupljena u ZG u BauHaus-a. Ako netko zna gdje ima ovako nesto - mogli bi se nekako dogovorit za neku transakciju, bio bi JAKO zahvalan. THNX

http://i53.tinypic.com/i3x9ci.jpg

EllaG
07.01.2011., 18:27
Cim pogledate sliku, sigurno cete pomisliti kako je prekrasna ova ljepotica, i ja se u potpunosti slazem, samo sto postoji jedan problemcic - nije moja :( . Naime, vec dugo vremena trazim ovako nesto (BauMax, Konzum, sve moguce cvjecarne), al bez uspjeha. A ova je navodno kupljena u ZG u BauHaus-a. Ako netko zna gdje ima ovako nesto - mogli bi se nekako dogovorit za neku transakciju, bio bi JAKO zahvalan. THNX

Prekrasno :cerek:

pizza
07.01.2011., 19:00
Meni je 6 stupnjeva razlike između dnevne i noćne, sada se ne čudim što mi pupovi padaju :mad::mad:

Ja mislim da je Peras007 htio reći da je minimalna održiva temperatura za orhideje 18 stupnjeva po danu i 16 stupnjeva po noći a sve ostalo joj je prehladno, dakako da su temperaturne razlike poželjne, ako se ne varam 10 stupnjeva za dendrobiume i phalenopsise a do 5 za oncidiume i njihove hibride.

Strana svijeta nema veze, dok god je jako svjetlo i dok god ga ima 12 sati po zimi i 16 sati po ljeti. Ja na sjevernom prozoru a i iznad radijatora imam 4 različite vrste orhideja:papučice, phalenopsise, dendrobiume i oncidiume i svi su procvjetali bar jednom otkako sam ih kupila, dakle dobro im je.

Ak se kod radijatora suši veš, pa to im je idealno. Toplina i sparina, kud ćeš bolje.

Kruno_Hybrid
07.01.2011., 19:02

Ja imam sličnu samo kaj nije u cvatu :(

Mayo
07.01.2011., 19:55
Napisala sam Kruni na PM, ali evo i ovdje koga zanima..

Dakle, bila sam u Baumaxu danas i paphova više nema. Barbara, pliz napiši gdje si ih ti kupila i gdje su točno stajali, jer sam ja prevrnula cijeli Baumax na Jankomiru i nema ih nigdje :(

Drugo, po cijeni od 49,90 kn ostalo je dosta phalova, mislim da je bilo i nešto miltonia, dva zygopetaluma u jako lošem stanju (žuti listovi s crnim točkama, polomljene bulbe, baš ih je bilo strašno za gledati :() i par dendrobiuma.. jel oni to nadopunjavaju, nemam pojma, jer nije bilo nikog tamo da pitam.

Treće, zvala sam Hrvatsku poštu i žena mi je rekla da se cvijeće ne bi smjelo slati redovnom poštom, em zbog same činjenice da je riječ o nečem krhkom, em zbog toga što slanje obično traje dva do tri dana.. predložila je HP ekspres. Overseas sam isto zvala, ali oni ne žele primiti paket sa živim cvijećem.

Kruno_Hybrid
07.01.2011., 20:11
Napisala sam Kruni na PM, ali evo i ovdje koga zanima..

Dakle, bila sam u Baumaxu danas i paphova više nema. Barbara, pliz napiši gdje si ih ti kupila i gdje su točno stajali, jer sam ja prevrnula cijeli Baumax na Jankomiru i nema ih nigdje :(

Drugo, po cijeni od 49,90 kn ostalo je dosta phalova, mislim da je bilo i nešto miltonia, dva zygopetaluma u jako lošem stanju (žuti listovi s crnim točkama, polomljene bulbe, baš ih je bilo strašno za gledati :() i par dendrobiuma.. jel oni to nadopunjavaju, nemam pojma, jer nije bilo nikog tamo da pitam.

Treće, zvala sam Hrvatsku poštu i žena mi je rekla da se cvijeće ne bi smjelo slati redovnom poštom, em zbog same činjenice da je riječ o nečem krhkom, em zbog toga što slanje obično traje dva do tri dana.. predložila je HP ekspres. Overseas sam isto zvala, ali oni ne žele primiti paket sa živim cvijećem.

Koliko ja znam police nadopunjuju početkom tjedna. Ja sam jednom naletio sasvim slučajno kada su im nove orhideje stigle. Najbolje je otići u sredini tjedna po to (Utorak, Srijeda) isključivo iz razloga da nebi došle na samom početku tjedna. Mayo, Barbara kada ćete slati (ako čete slati) troškove dostave financiram ja. :top:

*PM se misli na "Personal Message". Da ne bi bilo zabuna :P

EllaG
07.01.2011., 21:28
Strana svijeta nema veze, dok god je jako svjetlo i dok god ga ima 12 sati po zimi i 16 sati po ljeti. Ja na sjevernom prozoru a i iznad radijatora imam 4 različite vrste orhideja:papučice, phalenopsise, dendrobiume i oncidiume i svi su procvjetali bar jednom otkako sam ih kupila, dakle dobro im je.

Ak se kod radijatora suši veš, pa to im je idealno. Toplina i sparina, kud ćeš bolje.[/QUOTE

Ovim mojima je super evo jedna prije 3 mjeseca odcvala sad već ima novu s pupoljcima :cerek:
Samo me strah da sad ne pokupi gljivice :( jel idu one s jedne na drugu ili samo ostaje na jednom :confused:

a ako neko zna kaj je ona crna mrljica :confused:

dunjica
08.01.2011., 18:21
Juce sam vidjela da mi na novijem,sjajnom,mladom listu s donje strane imaju po rubovima sitne crvene guste tackice.A ostali listovi to nemaju i kora drveta negdje po sebi ima malo bijelo kao da je puno suho,ali na dodir se nista ne osjeti.Orhideja mi stoji ispred akvarijuma od 450 litara sa Flora neonkom koja pogoduje rast bilja u akvarijumu.Molim za misljenje i pomoc:confused:

ellla
08.01.2011., 20:42
Juce sam vidjela da mi na novijem,sjajnom,mladom listu s donje strane imaju po rubovima sitne crvene guste tackice.A ostali listovi to nemaju i kora drveta negdje po sebi ima malo bijelo kao da je puno suho,ali na dodir se nista ne osjeti.Orhideja mi stoji ispred akvarijuma od 450 litara sa Flora neonkom koja pogoduje rast bilja u akvarijumu.Molim za misljenje i pomoc:confused:

Uši!!!
Okupaj je ,očisti,a ako će se još pojaviti-insekticid.Al mislim da će kupanje biti dovoljno.

alexandra_zg
08.01.2011., 20:58
Dragi moji, danas sam bila u bauhausu i jedino što ću vam reći: MORATE OTIĆI i nauživati se tih orhideja... :D Ooooogroman izbor po puno povoljnijim cijenama nego inače.. (oncidium npr. cca 50-ak kn, Miltonia oko 60-ak kn..) Veliki izbor i za sad zdrave biljke!
@Mayo: oni tvoji minići su opet po 44,90kn! :mig:

ellla
08.01.2011., 20:59
:)http://public.fotki.com/ElaG/orhideje-/

Pozz!
Ovo na štapu je plijesan.A i na listu izgleda kao lišaj.

Možda ima previše vlage u supstratu.A nije tak strašno.
Na list stavi cimet,a ako ne pomogne za koji dan reži taj dio,jer će se širiti.:)

I da,makni je od ostalih.

Kruno_Hybrid
08.01.2011., 21:06
Dragi moji, danas sam bila u bauhausu i jedino što ću vam reći: MORATE OTIĆI i nauživati se tih orhideja... :D Ooooogroman izbor po puno povoljnijim cijenama nego inače.. (oncidium npr. cca 50-ak kn, Miltonia oko 60-ak kn..) Veliki izbor i za sad zdrave biljke!
@Mayo: oni tvoji minići su opet po 44,90kn! :mig:

Aaaaaaa, kako mi je krivo kaj ne mogu otići, jaooo :(

:D Mayo :D

EllaG
09.01.2011., 09:34
:)

Pozz!
Ovo na štapu je plijesan.A i na listu izgleda kao lišaj.

Možda ima previše vlage u supstratu.A nije tak strašno.
Na list stavi cimet,a ako ne pomogne za koji dan reži taj dio,jer će se širiti.:)

I da,makni je od ostalih.

hvala :mig:

Velika_kokos
09.01.2011., 13:54
Evo mojih, ova veca bijela je imala samo par cvjetova i sva se rascvjetala u par dana dok je bila kod decka (a stajala je u polumracnoj sobi kod njega), sad kad je dosla kod mene nista ne cvjeta dalje. Na drugoj se slici vidi da se jedan pupoljak osusio, ovi drugi izgledaju dobro, ali se ne otvaraju. Ova manja ima dva pupoljka, isto se ne otvaraju. Lisce im je zelene boje, bez ikakvih mrlja ili gnjiloce. Nisam ih zalijevala od kad sam ih dobila (tjedan dana vec), jednom sam im lisce malo navlazila kisnicom. Zasto se otvaraju pupoljci?
http://i53.tinypic.com/33otu8i.jpg

http://i54.tinypic.com/6r7r0w.jpg

Kruno_Hybrid
09.01.2011., 16:15
:cry::cry::cry::cry::cry: POČINJE ŠKOLA :cry::cry::cry::cry::cry:

dunjica
09.01.2011., 17:55
Uši!!!
Okupaj je ,očisti,a ako će se još pojaviti-insekticid.Al mislim da će kupanje biti dovoljno.

Hvala mnogo.Pokusat cu pa javim rezultat. BOLJE SPRIJECITI NEGO LIJECITI

ivkach
10.01.2011., 23:24
koji je razlog gubitka elastičnosti listova???

fermina-daza
10.01.2011., 23:58
... ova veca bijela je imala samo par cvjetova i sva se rascvjetala u par dana dok je bila kod decka (a stajala je u polumracnoj sobi kod njega), sad kad je dosla kod mene nista ne cvjeta dalje. Na drugoj se slici vidi da se jedan pupoljak osusio, ovi drugi izgledaju dobro, ali se ne otvaraju. Ova manja ima dva pupoljka, isto se ne otvaraju. .... Nisam ih zalijevala od kad sam ih dobila (tjedan dana vec), jednom sam im lisce malo navlazila kisnicom. Zasto se otvaraju pupoljci?

Ako ti je ovo prva orhideja, odnosno, prvi phanelopsis, onda razumijem da ti još nije poznato njegovo održavanja, kao ni tempo pupanja i cvjetanja.

Phanelopsis prilično dugo formira pupoljke i treba mu vremena da se otvore cvjetovi. Evo ti primjer pupanja mog phala:

1 snimljeno 27. studenog 2010.
2 snimljeno 26. prosinca 2010.
3 snimljeno 6. siječnja 2011.

http://i53.tinypic.com/ekg6py.jpg___ 1 http://i51.tinypic.com/fvwm06.jpg___ 2 http://i53.tinypic.com/2z7pmro.jpg___ 3

Iako se na slici slabije vidi, neki su pupovi bili vidljivo formirani već 27. studenog. Nakon mjesec dana još ništa od cvjetova. I tek sada se otvaraju prvi cvjetovi.

U međuvremenu orhideju trebaš češće i potapati i prihranjivati (svakih pet šest dana, odnosno, dok se supstrat ne posuši). Zapravo, ja je tokom cvjetanja prihranjujem tri potapanja za redom, a onda jedno potapanje ide bez prihrane. Naglašavam ovo potapanje, jer se orhideja pravilno zalijeva tako da se cijeli lonac potopi u tek nešto veću posudu do pred sam gornji rub treseta i tako ostavi od dvadeset minuta do sat vremena (ovisi o vrsti orhideje). Phanelopsis dobro podnosi ovo potapanje, tako da ga možeš ostaviti i dva sata i neće biti nikakvih problema (za razliku od miltonie).

Isto tako, dobro je imati u nekoj šprici destilirane vode, pa svakodnevno šprickati oko orhideje i po listovima, kako bi joj se osigurala zračna vlaga. No, paziti da se ne pošpricaju i cvjetovi, jer ostaju ružne smeđe mrlje.

Kada phal ne cvjeta, dovoljno ga je zalijevati svakih deset dana, ali i dalje redovno vlažiti listove i zrak oko njega. Neki ga zbog toga stave na one glinene kuglice koje se 'napiju' vode, a onda ona lagano isparava.

Orhideja ne voli seljakanje ni unutar jednog prostora, a kamoli putovanje iz stana u stan. Tako da nije čudno da je ova tvoja odustala od cvjetanja. Isto tako, očigledno joj je nedostajalo vode, jer kažeš da je nisi zalijevala preko sedam dana. No, da te utješim, sljedeće cvjetanje će sigurno biti uspješno ako uvažiš ove savjete i budeš strpljiva s njom. Kada se napokon rascvjeta, cvjetat će ti barem dva mjeseca. Uostalom, mogu stavljati slikice svog phala kako se bude rascvjetavao, pa da se vidi jedan cijeli (vremenski) ciklus cvjetanja.

Kruno_Hybrid
11.01.2011., 12:13
koji je razlog gubitka elastičnosti listova???

Može biti nepravilno održavanje, znači da nešto nije u redu s korijenom, orhideja kada opusti listove znaći da ulaže veliku energiju u nešto (pup, listić), ukoliko je korijen trul, ukoliko nema korijena i slične situacije. Da bi listovi ponovo bili elastični moraju se napuniti vodom koja je iz nekog razloga izostala u listovima. Prskaj da voda uđe u biljku preko pora na licu i nalićju. :top: :top:

ivkach
11.01.2011., 14:17
ta deja što ima opuštene listiće trenutno tjera nove grane i pupove... onda je vjerojatno zbog toga......

Velika_kokos
11.01.2011., 15:09
Ako ti je ovo prva orhideja, odnosno, prvi phanelopsis, onda razumijem da ti još nije poznato njegovo održavanja, kao ni tempo pupanja i cvjetanja.

Hvala najljepša na opširnim savjetima! Prekrasne su mi to biljke i htjela bih ih sacuvati.
Inace, kod ove manje se poceo jucer otvarati jedan pupoljak! Presretna sam! Jos nisam nijednu zalijala, kisnice imam napretek, samo sam listove malo navlazila. Znaci cijelu tu prozirnu plasticnu posudicu (jer orhideje su mi u teglama, ali u nekim plasticnim posudama)stavim u kadicu s vodom (kisnicom), tako da voda bude gotovo do ruba te plasticne?
I ne znam kak se zove stabljikasti dio na vrhu te posudice, izgledaju ko zavijene grancice, ispod lisca - to mi je kod manje orhideje zeleno, a kod vece ko da se posusilo.

Kruno_Hybrid
11.01.2011., 15:13
ta deja što ima opuštene listiće trenutno tjera nove grane i pupove... onda je vjerojatno zbog toga......

Može biti a i ne mora, ukoliko tjera pupove i grane moraš primjeniti "efekt saune" na nekoliko tjedana 1-2 da se orhideja napuni s vodom i da joj listovi budu u boljem stanju jer će u suprotnom kasnije biti manjka energije za pupove i oni će se osušiti, kao druga natuknica elastičnost se može gubiti gubitkom korijena :(.

Ako možeš napiši na forum sljedeće pa ćemo sve svi komentirati ;) (Pizza očekujem stručan odgovor :top: :top: ) -->

Voda:
Vlaga:
Korijenje:
Cvijetanje:
Zalijevanje:
Temperatura po danu i noći:

Popuni ovo i molim te ako možeš stavi slike, korijenja, pupova, i cijele deje :top:

fermina-daza
12.01.2011., 15:58
Jos nisam nijednu zalijala, kisnice imam napretek, samo sam listove malo navlazila. Znaci cijelu tu prozirnu plasticnu posudicu (jer orhideje su mi u teglama, ali u nekim plasticnim posudama)stavim u kadicu s vodom (kisnicom), tako da voda bude gotovo do ruba te plasticne?

Baš ti zavidim na kišnici!

Moj ti je savjet da ne koristiš kadicu s vodom, već tek malo veću posudu od same tegle u kojoj je orhideja. Naime, moraš je uz zalijevanje i redovno prihranjivati tekućim gnojivm za orhideje, pa će ti puno gnojiva nepotrebno otići, ako je kadica puno veća od tegle.

Kao kadica ti može poslužiti i ukrasna tegla. Barem ja tako radim, da ulijem vodu u ukrasnu teglu i kada se ova napije vode i hranjiva, izlijem vodu, s tim da nakon pola sata još jednom iziljem i onaj ostatak koji se ocijedi iz supstrata, a zna ga biti i do centimetar dva, pa korijenje stoji u vodi, što orhideja izrazito ne podnosi.

http://i56.tinypic.com/6qbj2t.jpg

I ne znam kak se zove stabljikasti dio na vrhu te posudice, izgledaju ko zavijene grancice, ispod lisca - to mi je kod manje orhideje zeleno, a kod vece ko da se posusilo.

Pretpostavljam da misliš na zračno korijenje. Sivozelene je boje i izuzetno važno za razvoj orhideje. Zato ga ne smiješ otkidati, iako zna igledati neuredno. No, meni se čak dopada. Uostalom, pogledaj na slike phanelopsisa koje sam bila stavila pa vidi je li to to. Jedino ako je posmeđilo i osušilo se, onda ga odstrani.

ivkach
12.01.2011., 17:04
evo ovako: unaprijed isprike na lošijim slikama, fotić je trenutno u kvaru....

dakle ova prva je onaj moj gljivičnjak o kojem sam već pisala... morala sam malo poštucati korjenje što zbog truleži što zbog gljiva tako da ga nema baš previše pa pretpostavljam da je to razlog mlohavosti listova..... ova druga opet još nije presađivana jer cvate a u pripremi ima još pupova pa ju nisam dirala... korjenje joj izgleda zdravo...

zalijevam kad se supstrat prosuši svakih 20 ak dana otprilike.... zalijevane su oko tri puta odkada su kod mene i od ta tri puta jednom su pognojene.....
temp. im je oko 25 a preko noći oko 20.... špricam svaki dan oko 2 puta, s tim da ovu koja je u cvatu nisam špricala da duže cvate..... stoje na klupicama iznad radijatora ali na njemu držim posude s vodom zbog vlage.... trenutno nemam vlagomjer pa ne znam točno kolika je vlaga (vlagomjer treba stići za koji dan)..... eto, ukratko...

http://img19.imageshack.us/i/dsc00159uj.jpg/
http://img600.imageshack.us/i/dsc00160b.jpg/
http://img227.imageshack.us/i/dsc00161ad.jpg/

Kruno_Hybrid
12.01.2011., 17:16
evo ovako: unaprijed isprike na lošijim slikama, fotić je trenutno u kvaru....

dakle ova prva je onaj moj gljivičnjak o kojem sam već pisala... morala sam malo poštucati korjenje što zbog truleži što zbog gljiva tako da ga nema baš previše pa pretpostavljam da je to razlog mlohavosti listova..... ova druga opet još nije presađivana jer cvate a u pripremi ima još pupova pa ju nisam dirala... korjenje joj izgleda zdravo...

zalijevam kad se supstrat prosuši svakih 20 ak dana otprilike.... zalijevane su oko tri puta odkada su kod mene i od ta tri puta jednom su pognojene.....
temp. im je oko 25 a preko noći oko 20.... špricam svaki dan oko 2 puta, s tim da ovu koja je u cvatu nisam špricala da duže cvate..... stoje na klupicama iznad radijatora ali na njemu držim posude s vodom zbog vlage.... trenutno nemam vlagomjer pa ne znam točno kolika je vlaga (vlagomjer treba stići za koji dan)..... eto, ukratko...

http://img19.imageshack.us/i/dsc00159uj.jpg/
http://img600.imageshack.us/i/dsc00160b.jpg/
http://img227.imageshack.us/i/dsc00161ad.jpg/

Zalijevaš jednom u 20 dana ??? :eek::eek::eek::eek::eek:

Zalijevaj svakih 7 dana, nemožeš tako zalijevati ni kada je ljeto !!!
Počni odmah !!! Sada je skoro očito zašto listovi gube elastičnost, nisu deje kaktusi :lol: :lol: . Samo hrabro, zali ih jednom u tjedan dana probaj ovim redoslijedom: 13.1.2011. 20.1.2010. i 27.1.2011. Nakon ovih rokova zalijevaj kada se supstrat do pola osuši, izbuši na plastičnoj tegli u kojoj je orhideja (samo pazi na korijen) rupice pri dnu i u bočnoj sredini tegle (najbolje ti je uzeti komadić žice i istaliti rupice, tako ja radim).

Špricanje po listovima hladi deju i tako možeš osigurati pupovima do 12 % (pročitao u knjizi) da duže cvatu :top: !

P.S.: Di si našla informacije da se deja zalijeva u jednom u 20 dana, i di si iskopala da se deja ne šprica ? Deje dok cvatu se špricaju po listovima, nikako po pupovima !!!

Sretno !!! :top:

ivkach
12.01.2011., 18:20
pa par stranica prije piše da im godi malo isušivanja za vrijeme cvatnje.....kako da zalijem prije kad nakon 10 dana vidim još kondenzaciju iznutra na posudi? pa se bojim zbog korjenja......? ah, ti moji strahovi...