PDA

View Full Version : Orhideje

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30

kilbil
12.09.2009., 16:21
Pozdrav svima,

imam jedan problem s dendrobiumom. Kod mene je od kraja prošle zime. Uredno je odcvjetao negdje prije ljeta, a sad su mu neki listovi počeli žutiti. Čini mi se i da su mu i stapke malo posušene. Stoji mi u kupaoni, ima dovoljno prirodnog svjetla (ne direktnog), namočim ga svaka 2 tjedna, a prihranjujem 1 puta mjesečno. Što krivo radim?
Isto tako, jedan phal kojeg sam kupila na sniženju bez cvjetova (bilo mi ga je žao)nema niti jedan zdravi korijen: svi su truli. Listovi su mu još dobrodržeći, ali neznam da li se može oporaviti. Ukoliko netko ima savjet, dobro bi mi došao.

Cattleya
12.09.2009., 23:58
Pozdrav svima,

imam jedan problem s dendrobiumom. Kod mene je od kraja prošle zime. Uredno je odcvjetao negdje prije ljeta, a sad su mu neki listovi počeli žutiti. Čini mi se i da su mu i stapke malo posušene. Stoji mi u kupaoni, ima dovoljno prirodnog svjetla (ne direktnog), namočim ga svaka 2 tjedna, a prihranjujem 1 puta mjesečno. Što krivo radim?
Isto tako, jedan phal kojeg sam kupila na sniženju bez cvjetova (bilo mi ga je žao)nema niti jedan zdravi korijen: svi su truli. Listovi su mu još dobrodržeći, ali neznam da li se može oporaviti. Ukoliko netko ima savjet, dobro bi mi došao.

Za dendrobium ne znam kaj se događa.Dobro pregledaj listove, poesbno naličje da nije kakva grinja. Nije joj doba godine, ali nikad se ne zna. :ne zna:
Možda mu je premalo zalijevanja sve skupa? Ja sam svoj nobile za toplih dana zalijevala svakih 5-7 dana, a po zimi tek kakvih 1x mjesečno. ako je tip phalenopsis, zalijevaš ga kao falove.
Moguće je ako mu je naglo zahladilo da odbaci listove, ali nije još baš tako zahladilo. Koji tip imaš?

Fal nema baš niti jedan jedini korijen? Niti zračni? Postoji nekakva tanjušna šansa da ga se poklopi sa prozirnom izbušenom vrećicom kako bi mu se povećala zračna vlaga i kako bi ga to potaklo na puštanje korijena. Svakako ga treba izluftati bar 1x na dan da ga ne napadnu gljivice. I ovaj fal nemoj gnojiti. Ja sam to probala s nekom drugom orhidejicom, ali mi nije uspjelo. :(

majao
14.09.2009., 09:38
pozdrav svima i ja bih molila pomoč što se tiče orhideja !primjetila sam da mi listovi na orhideji s vanjske stranice imaju bijele sitne točkice dal netko zna šta bi to bilo?inače orhideja cvate i bila je zdrava

Cattleya
14.09.2009., 21:59
pozdrav svima i ja bih molila pomoč što se tiče orhideja !primjetila sam da mi listovi na orhideji s vanjske stranice imaju bijele sitne točkice dal netko zna šta bi to bilo?inače orhideja cvate i bila je zdrava

Da li su to bubice koje možeš skunuti i ubiti? Ili su fiksirane flekice na listovima? Poslikaj pls pa stavi.
Mogle bi biti i gljivice. Ovako (http://img232.imageshack.us/img232/6373/gljive1.jpg) su izgledale moje orhideje s gljivicom.

CocoRocha
18.09.2009., 19:22
DENDROBIUM

Trenutno stanje sa loše i dobre strane, list?

http://i33.tinypic.com/w7ou2d.jpg

http://i34.tinypic.com/t8nehe.jpg

Cattleya
18.09.2009., 21:17
Ovaj list na dendrobijumu mi izgleda kao da ga je sunce spržilo. Zbilja ne znam. Možda će netko drugi imati bolju ideju. Da li je to jedina promjena? Makni taj list svakako.
Na ovoj drugoj sličici ne vidim baš niš posebno. Ovo što je kao suho, to pokušaj obuliti sa bulbe. I vidim da ti pušta nove mladice. Korijen mi je teško procijeniti. Moguće je da je malo propao, ali to niš ne znači. Važno je kakav je u teglici.

CocoRocha
20.09.2009., 18:30
Korijen mi je teško procijeniti. Moguće je da je malo propao, ali to niš ne znači. Važno je kakav je u teglici.

Nema mjesec dana da sam ga presadila.List je jedini sa promjenom i odstranila sam ga sa stabljike, može biti da je od sunca iako pazim da ga sunce ne pecka.

Čitala sam negdje da Den voli prostor među korijenjem, kako bi mogao disati. Tako da sam tijekom presađivanja samo malčice posula gornji dio sa supstratom.

Cattleya
20.09.2009., 19:35
Nema mjesec dana da sam ga presadila.List je jedini sa promjenom i odstranila sam ga sa stabljike, može biti da je od sunca iako pazim da ga sunce ne pecka.

Čitala sam negdje da Den voli prostor među korijenjem, kako bi mogao disati. Tako da sam tijekom presađivanja samo malčice posula gornji dio sa supstratom.

Onda je korjenje ok ako si nedavno presđivala. Ta stavka je onda riješena. :) Mojem denu korjenje nakon presađivanja je jako brzo raslo- za 3 tjedna sam ga mogla opet presađivati, ali nisam.

kilbil
21.09.2009., 09:39
Za dendrobium ne znam kaj se događa.Dobro pregledaj listove, poesbno naličje da nije kakva grinja. Nije joj doba godine, ali nikad se ne zna. :ne zna:
Možda mu je premalo zalijevanja sve skupa? Ja sam svoj nobile za toplih dana zalijevala svakih 5-7 dana, a po zimi tek kakvih 1x mjesečno. ako je tip phalenopsis, zalijevaš ga kao falove.
Moguće je ako mu je naglo zahladilo da odbaci listove, ali nije još baš tako zahladilo. Koji tip imaš?

Fal nema baš niti jedan jedini korijen? Niti zračni? Postoji nekakva tanjušna šansa da ga se poklopi sa prozirnom izbušenom vrećicom kako bi mu se povećala zračna vlaga i kako bi ga to potaklo na puštanje korijena. Svakako ga treba izluftati bar 1x na dan da ga ne napadnu gljivice. I ovaj fal nemoj gnojiti. Ja sam to probala s nekom drugom orhidejicom, ali mi nije uspjelo. :(

Puno ti hvala na savjetima: tek sam ih danas pročitala. Phal je još živ (nema čak ni jednog zračnog korijena). Den je čudan, ima 2 nova izdanka, ali i dalje ima nezdravu boju. Bila sam u subotu u Kaliji, tamo su dobili nove orhideje: koja je to boja listova za razliku od mojih. Vidjet ću kako će se razvijati situacija, pa ću napisati što se događa.

imazar
30.09.2009., 09:29
Pozdrav svima...
Moram priznati da nisam bas aktivan clan u postanju, ali sam zato u citanju vasih postova. Tako sam i pronasla sve odgovore koji su me zanimali...no ipak saljem slikicu svoje orhideje kojoj su se poceli susiti donji listovi, a gornji rastu novi pa me zanima imam li ipak razloga za brigu?
Hvala...

Modesti
30.09.2009., 12:24
Pozdrav svima

ove ljepotice su u cvatu

http://img3.imageshack.us/img3/4446/dsc01539k.jpg

http://img2.imageshack.us/img2/2381/dsc01535r.jpg

http://img44.imageshack.us/img44/5774/dsc01534fo.jpg

http://img5.imageshack.us/img5/9634/dsc01449xc.jpg

http://img29.imageshack.us/img29/3631/dsc01540bm.jpg

http://img121.imageshack.us/img121/102/dsc01446n.jpg

ove ljepotice su slikane zimi, što će reć da su u stadiju mirovanja.
Osim ove tigraste orhideje sve su cvjetale višekratno.

http://img7.imageshack.us/img7/1479/dsc00371vj.jpg

http://img96.imageshack.us/img96/4071/dsc00369.jpg

http://img121.imageshack.us/img121/6044/dsc00372e.jpg

http://img5.imageshack.us/img5/3051/dsc00366kw.jpg

Cattleya
01.10.2009., 07:54
Pozdrav svima...
Moram priznati da nisam bas aktivan clan u postanju, ali sam zato u citanju vasih postova. Tako sam i pronasla sve odgovore koji su me zanimali...no ipak saljem slikicu svoje orhideje kojoj su se poceli susiti donji listovi, a gornji rastu novi pa me zanima imam li ipak razloga za brigu?
Hvala...

To je normalno. Nema razloga za brigu.

Tia Dalma
01.10.2009., 08:08
pozdrav svima :w
i ja ovdje rijetko postam ali povremeno pročitam :cerek:

molim, ako netko zna:
kolegica me uvjerava da tegla - ukrasna - za orhideje mora biti prozirna - staklena - kako bi korjenje imalo svjetla.

nigdi nisam našla nešto tog tipa.
moje orh su u prozirnoj plastičnoj teglici i ukrasnoj keramičkoj (dakle neprozirnoj).

kao ova (ne nije moja - slika je s neta) http://www.bunches.co.uk/blog/image/gallery/51/Phalaenopsis%20Orchid.jpg

dali griješim? :D

ovnica29
01.10.2009., 09:46
Lijepi pozdrav pozdrav svim orhidejoljupcima!
imam jedno pitanje...
naime, orhideje mi ne cvatu...cvale su kad sam ih kupila prije 8 mjeseci, i od onda ništa...
listovi im super izgledaju,rastu mladi listovi, korjenje je zdravo, ali cvijeta nema...
možda sam pogriješila jer sam im ocvale grančice odrezala skroz dolje, a ne ispod cvijeta, kako sam pročitala da treba
raditi ovdj na forumu...

da, imam 2 phalenopsisa i jedan dendrobium.

Modesti
01.10.2009., 13:45
Lijepi pozdrav pozdrav svim orhidejoljupcima!
imam jedno pitanje...
naime, orhideje mi ne cvatu...cvale su kad sam ih kupila prije 8 mjeseci, i od onda ništa...
listovi im super izgledaju,rastu mladi listovi, korjenje je zdravo, ali cvijeta nema...
možda sam pogriješila jer sam im ocvale grančice odrezala skroz dolje, a ne ispod cvijeta, kako sam pročitala da treba
raditi ovdj na forumu...

da, imam 2 phalenopsisa i jedan dendrobium.

kad si ih kupila koliko su ti još cvale?

Tia Dalma

tako kažu da orhideje moraju biti u prozirnim teglicama, no moje nisu, a svejedno cvjetaju.
ja vjerujem da je njima najvažnije mjesto na kojemu se nalaze.

ovnica29
01.10.2009., 15:55
kad si ih kupila koliko su ti još cvale?

Tia Dalma

tako kažu da orhideje moraju biti u prozirnim teglicama, no moje nisu, a svejedno cvjetaju.
ja vjerujem da je njima najvažnije mjesto na kojemu se nalaze.

kupila sam ih u veljači i cvale su najmanje dva mjeseca nakon toga....i sada ništa, nema nikakvih izdanaka, osim novih listića...
sad je muž kupio nešto za dohranjivanje...
baš bi mi bilo žao da više ne procvetaju, jer su bil predivne...

Modesti
01.10.2009., 18:43
kupila sam ih u veljači i cvale su najmanje dva mjeseca nakon toga....i sada ništa, nema nikakvih izdanaka, osim novih listića...
sad je muž kupio nešto za dohranjivanje...
baš bi mi bilo žao da više ne procvetaju, jer su bil predivne...

znači da miruju četri mjeseca.
još je i ljeto bilo, sigurno će ti procvasti na zimu.
njima treba niža noćna temperatura da potakne cvjetanje.
nemaj brige, jednog dana će te samo iznenaditi

polly
01.10.2009., 19:22
Pozdrav svima

ove ljepotice su u cvatu

krasne su ti :cerek:

na sreću moje orhideje nisu čule da im se korenje mora sunčati :zubo:

dobila sam jednu žutu na tamno roze pjege, napokon žuta orhideja :cerek:
moja zvjezda uzdanica koja je 2 godine neprestano cvala, izbacila 4 grane i na svakoj par podgrana i imala 140 cvjetova (da, brojala sam ih :zubo:) mirovala je 2 mjeseca i sad ima novu granu i cvate :mikrocerek:
ostatak društva odmara a helga ima bebu orhideju :cerek:

mona03
01.10.2009., 20:04
trebam malu vašu pomoć....presadila sam orhideje u supstrat kupljen u bauhausu (mix zemlje, stiropora, kore), odrezala trulo korjenje i stapku gdje je trebalo, i orhideje su mi nekako mlitave, kao da se ne "drže" dobro u tom supstratu. malo sam potopila orhideju da se supstrat namoči i učvrsti biljku i bilo je ok neko vrijeme...sad je opet skroz labava i nagnula se na rub posude...lišće se spustilo, nije više čvrsto, što radim krivo?

ovnica29
02.10.2009., 08:53
znači da miruju četri mjeseca.
još je i ljeto bilo, sigurno će ti procvasti na zimu.
njima treba niža noćna temperatura da potakne cvjetanje.
nemaj brige, jednog dana će te samo iznenaditi

hvala na odgovoru!
nadam se da će me zbilja uskoro iznenaditi cvijetom!
a jučer sam dobila još jednu bijelu i njoj ću kad ocvate odrezati te ocvale cvjetove na stabljici ispod zadnjeg cvijeta, pa možda protjera koji izdanak....

Cattleya
02.10.2009., 11:48
pozdrav svima :w
i ja ovdje rijetko postam ali povremeno pročitam :cerek:

molim, ako netko zna:
kolegica me uvjerava da tegla - ukrasna - za orhideje mora biti prozirna - staklena - kako bi korjenje imalo svjetla.

nigdi nisam našla nešto tog tipa.
moje orh su u prozirnoj plastičnoj teglici i ukrasnoj keramičkoj (dakle neprozirnoj).

kao ova (ne nije moja - slika je s neta) http://www.bunches.co.uk/blog/image/gallery/51/Phalaenopsis%20Orchid.jpg

dali griješim? :D

Ne moraju biti u prozirnoj tegli. Bilo bi bolje jer: vrše i na taj način fotosintezu i vidiš kaj se u tegli događa. No, kad ćeš presađivati, teško ćeš naći prozirnu teglu- čitaj: nemoguća misija. :)
A ukrasna tegla mi se višestruko pokazala korisna štiti ih da se ne prevrnu. Jedino što moraš paziti da ti se ne nakupi vode u ukrasnoj tegli pa da slučajno ne bi stajale u vodi- to ne vole.

Tia Dalma
02.10.2009., 12:16
helga ima bebu orhideju :cerek:

kad smo kod toga - i moja 'najstarija' koja je cvala 2x sada na mjestu di inače idu cvjetići ima 4 skrooz mala listića i pinkicu od korijena.
što mi je činiti - ima li ikakve šanse da ja to presadim i da mi 'prežive' obje?
dali to znači da 'stara' više neće cvjetati?
hvala :cerek:

Ne moraju biti u prozirnoj tegli. Bilo bi bolje jer: vrše i na taj način fotosintezu i vidiš kaj se u tegli događa. No, kad ćeš presađivati, teško ćeš naći prozirnu teglu- čitaj: nemoguća misija. :)
A ukrasna tegla mi se višestruko pokazala korisna štiti ih da se ne prevrnu. Jedino što moraš paziti da ti se ne nakupi vode u ukrasnoj tegli pa da slučajno ne bi stajale u vodi- to ne vole.

hvala ti na informaciji :top:
da to znam. potopim ih cca sat vrimena pa izbacim vodu.
zalijevem jednom tjedno s nekim gnojivom za orh. sad kad su odbacile cvijetiće malo ću prorijediti.

a i trebala bi ih presaditi - već me panika hvata :D
mislila sam se kupiti onu široku plitku teglu
kao ovo http://www.agreenoffice.com.au/gallery/white%20phalenopsis%20orchid.jpg

ili veću širu plitku teglu pa posaditi 2 zajedno. jel se to ''smije''? :D

šta misliš?
:)

m.a.j.a
02.10.2009., 14:18
Pozdrav svima. Imam jedno pitanje u vezi orhideja. Imam ih 7 kom, i sve su do nedavno bile u odlicnom stanju. Međutim na jednoj se pojavila neka " bolest" pretpostavljam. Na jednom listu stvorio se kao neki krug koji je svjetložute boje te izgleda kao da je napravljen od nekih malih plikova. Radijus mu je 2-3 cm. Nazalost cini se da je preslo i na susjednu orhideju. Da li netko zna sto bi to moglo biti i cime to tretirati.

Cattleya
02.10.2009., 14:45
Pozdrav svima. Imam jedno pitanje u vezi orhideja. Imam ih 7 kom, i sve su do nedavno bile u odlicnom stanju. Međutim na jednoj se pojavila neka " bolest" pretpostavljam. Na jednom listu stvorio se kao neki krug koji je svjetložute boje te izgleda kao da je napravljen od nekih malih plikova. Radijus mu je 2-3 cm. Nazalost cini se da je preslo i na susjednu orhideju. Da li netko zna sto bi to moglo biti i cime to tretirati.

Poslikaj da vidimo o čem se radi. Možda je gljivica. U svakom slučaju odreži bolestan list da se ne širi. Rez možeš premazati sa cimetom ili sa medicinskim ugljenom u prahu.

Ovako su izgledale moje gljive (http://img232.imageshack.us/img232/6373/gljive1.jpg)

Cattleya
02.10.2009., 14:49
@Tia, možeš pokušati sa širokom plitkom teglom i smiješ posaditi dvije u jednu. Tako će im prije nastati gužva u tegli pa postoji šansa da prije počnu bujnije cvasti, nego da je svaka u svojoj tegli.

nakon cvatnje gnoji najviše 1x mjesečno do najviše kraja studenog i preko zime nemoj gnojiti dok ne počnu formirati pupove ili do proljeća. Uskraćivanje gnojiva je jedan način da se biljku potakne na cvatnju.
nakon presađivanja ne trebaju gnojenje cca 2 mjeseca.
sorry ako ponavljam stvari koje znaš, ali se trudim da mi nešto ne promakne. :)
E da. i u cvatnji dovoljno je gnojiti 1x u 2 tjedna. :mig:

m.a.j.a
02.10.2009., 15:04
Evo slike. Malo je mutna, jer mi fotic nije pri ruci

http://img132.imageshack.us/img132/2765/dsc00171s.jpg

Jos jedna

http://img98.imageshack.us/img98/6622/dsc00172w.jpg

Cattleya
03.10.2009., 08:56
@m.a.j.a, jako je mutno, ali ova blijeda loše ograničena fleka, na drugoj slici lijevo dolje, meni izgleda kao i moje gljive, tj. tako bi počelo. Odreži oboljele listove kako sam ti već i napisala. Svakako redovito luftaj mjesto na kojem stoje orhideje i smanji prskanje za neko vrijeme.

piglet:D
04.10.2009., 22:10
e ovako bilo bi super kad bi mi neko mogao odgovoriti na par pitanja...
juce sam dobila svoju prvu orhideju, ona je u punom cvatu, ali sam primjetila da joj korijeni vire iz posude i izgleda mi kao da je posuda premala, interesuje me da li bi trebala odmah nakon sto cvjetovi nestanu presaditi biljku?
hvala puno
pozz

Cattleya
05.10.2009., 08:12
juce sam dobila svoju prvu orhideju, ona je u punom cvatu, ali sam primjetila da joj korijeni vire iz posude i izgleda mi kao da je posuda premala, interesuje me da li bi trebala odmah nakon sto cvjetovi nestanu presaditi biljku?
hvala puno
pozz

Bok! Dobrodošla nam na forum. :)

Pretpostavljam da imaš novu Phalenopsis ( tj, falenopsis orhideju). Kod tih orhideja je normalno da neko korjenje viri iz tegle i zove se zračno korjenje. Biljka ga stvara kad u zraku oko nje ima dovoljno vlage pa i preko njega upija vlagu. Da bi to postigla, treba biljku povremeno prskati po korjenju i listovima, ali nikad po cvjetovima. Svoju orhideju možeš staviti u ukrasnu teglu da ti se ne prevrne. Često znaju biti nestabilne pogotovo kad su u punom cvatu.

Ove biljke vole kad im je gužva u tegli i to je jedan od načina da ih se potakne u cvat. Kad ti orhideja ocvate, dobro ju je presaditi jer: vidiš u kakvom je stanju korijen, odrežeš ono što je suho i trulo i staviš ju u zemlju kakva je namijenjena orhidejama.
Kod presađivanja moraš nabaviti 1-2 broja veću teglu, ali nikako veće od tog. Tegla mora biti dovoljno velika za biljku, a ne za korijen. Korijen kod presađivanja moraš dobro očistiti od starog supstrata i orezati, svakako truli i suhi dio. Kad mi ne bi sav taj korijen stao u predviđenu teglu, rezala sam i zdravo korijenje. Biljci je dovoljno toliko korijenja da ju drži da se ne izvrne iz tegle. Rezanje neće uništiti biljku, nego potiče rast korijena.
S obzirom da ćeš to raditi prvi put, budi poštedna.
E sad- zemlja za orhideje: ima ih za kupiti, ali na žalost svi ti komercijalni supstrati imaju ipak premalo kore u njoj i previše treseta. Ja sam dodavala borovog malča, ako možeš nabavi ga ili sakupi negdje borove kore, i dodavala sam glinopor. Na taj način bih prorahlila supstrat da ne navlači previše vlage i da korjenje ne truli.
Pitaj sve šta te zanima.

piglet:D
05.10.2009., 15:41
Bok! Dobrodošla nam na forum. :)

Pretpostavljam da imaš novu Phalenopsis ( tj, falenopsis orhideju). Kod tih orhideja je normalno da neko korjenje viri iz tegle i zove se zračno korjenje. Biljka ga stvara kad u zraku oko nje ima dovoljno vlage pa i preko njega upija vlagu. Da bi to postigla, treba biljku povremeno prskati po korjenju i listovima, ali nikad po cvjetovima. Svoju orhideju možeš staviti u ukrasnu teglu da ti se ne prevrne. Često znaju biti nestabilne pogotovo kad su u punom cvatu.

Ove biljke vole kad im je gužva u tegli i to je jedan od načina da ih se potakne u cvat. Kad ti orhideja ocvate, dobro ju je presaditi jer: vidiš u kakvom je stanju korijen, odrežeš ono što je suho i trulo i staviš ju u zemlju kakva je namijenjena orhidejama.
Kod presađivanja moraš nabaviti 1-2 broja veću teglu, ali nikako veće od tog. Tegla mora biti dovoljno velika za biljku, a ne za korijen. Korijen kod presađivanja moraš dobro očistiti od starog supstrata i orezati, svakako truli i suhi dio. Kad mi ne bi sav taj korijen stao u predviđenu teglu, rezala sam i zdravo korijenje. Biljci je dovoljno toliko korijenja da ju drži da se ne izvrne iz tegle. Rezanje neće uništiti biljku, nego potiče rast korijena.
S obzirom da ćeš to raditi prvi put, budi poštedna.
E sad- zemlja za orhideje: ima ih za kupiti, ali na žalost svi ti komercijalni supstrati imaju ipak premalo kore u njoj i previše treseta. Ja sam dodavala borovog malča, ako možeš nabavi ga ili sakupi negdje borove kore, i dodavala sam glinopor. Na taj način bih prorahlila supstrat da ne navlači previše vlage i da korjenje ne truli.
Pitaj sve šta te zanima.

hvala puno na objasnjenju, svaka cast!

m.a.j.a
05.10.2009., 20:41
@ Cattleya

Hvala na savjetima. Odrezala sam i premazala cimetom. :mig:
Nadam se samo da se nece opet pojaviti :mad:

Katica12
05.10.2009., 21:48
pozdrav!
to sa cimetom da li se radi o običnom cimetu za kolače,inače imam 15 phala i dva dena .jedan den mi stalno plače nekakva smolica po listovima ia grani u obliku kapljica. jedna phala mi je dobila nekeve crne točkice na donjoj strani lista ,izdvojila sam ju ali neznam šta raditi

m.a.j.a
08.10.2009., 13:24
pozdrav!
to sa cimetom da li se radi o običnom cimetu za kolače,inače imam 15 phala i dva dena .jedan den mi stalno plače nekakva smolica po listovima ia grani u obliku kapljica. jedna phala mi je dobila nekeve crne točkice na donjoj strani lista ,izdvojila sam ju ali neznam šta raditi

Ja sam stavila obični ( onaj u prahu ) . Stavila na prst i premazala ranu. Nadam se da je to OK. :confused: Uglavnom rane sad izgledaju dobro, a 4 orhideje mi puštaju nove grane :cerek:

Cattleya
09.10.2009., 09:05
pozdrav!

Ovo sa smolicom na granama i na pseudobulbama dena ne mora biti ništa patološki nego se radi o tzv. gutaciji. zašto to rade, iskreno nemam pojma, ali nešto sam čitala da se to stvara kad im je dobro, tj. kad imaju dobre uvjete. Iste takve kapljice na listovima mogu značiti suvišak vode ili prevelik razmak između zalijevanja. To se i meni događalo i još nekolicini forumaša pa je na kraju bio takav zaključak šta se listova tiče.

Ovo crno mogu biti gljivice, ja bih odrezala zahvaćeni list, povećaj zračenje na mjestu gdje biljke stoje i možda da povećaš razmak između biljaka. Ako možeš, poslikaj pa stavi fotke.

Cimet je začin, onaj za kolače. :mig:
@m.a.j.a tako sam i ja stavljala. Kad sam stavljala medicinski ugljen, smutila sam ga u gustu kašu pa time premazivala i isto je bilo ok.

Katica12
11.10.2009., 19:59
hvala ,da puno ih je na jenom mjestu ,slikice ću vam poslati kad mi dođe pomoć,trenutno je na apsolvenskom putovanju.pozdrav

davolica_
13.10.2009., 13:25
pozdrav svima!! :cerek:
molim vas za pomoć!!! :(
imam 7 orhideji phaleanopsis vec skoro dvije godine... i stvarno do sad nisam imala problema s njima... stalno cvatu i prekrasne su... :D :cerek:
nooo danas sam uocila da izmedu cvijetova na stabilkjci imaju male sitne ljepljive kapljice...:eek: :eek: :( :confused: do sad to nikad nisu imale... jel to normalno ili imaju neku bolest?? kako ljeciti?? :confused:
pomoooc :s

Cattleya
14.10.2009., 09:10
imam 7 orhideji phaleanopsis vec skoro dvije godine... i stvarno do sad nisam imala problema s njima... stalno cvatu i prekrasne su... :D :cerek:
nooo danas sam uocila da izmedu cvijetova na stabilkjci imaju male sitne ljepljive kapljice...:eek: :eek: :( :confused: do sad to nikad nisu imale... jel to normalno ili imaju neku bolest?? kako ljeciti?? :confused:

Normalno. Zove se gutacija. Ne treba liječiti skroz dok nema uši i sl. Kod mene stalno postoje te kapljice.

pizza
25.10.2009., 12:53
Upomoć! Imam orhideju koja je prestala cvasti. Neznam ništa o orhidejama pa ak mi netko može dati savjet bilo bi to super. Nije phaleanopsis nego neka druga. Ovako sada izgleda:
http://i38.tinypic.com/efpab6.jpg

Ovo je bilo utaknuto u nju al nisam mogla naći takvu na netu pod tim imenom (Cambria):
http://i37.tinypic.com/2cy16bb.jpg

Ovako izgleda korijenje koje pomalo visi izvan posude:
http://i37.tinypic.com/9hur0n.gif

Ja pretpostavljam da je riječ o vrsti Degarmoara Flying High "Stars and Bars" jer kad je cvala bila je identična ovoj:
http://i37.tinypic.com/33c0hg1.jpg

I takve cvijetove 10cm velike je imala koji su zamirisali cijelu sobu:
http://i34.tinypic.com/1079pxi.jpg

Koliko sam shvatila riječ je o nekom hibridu pa sad neznam kak da se brinem za nju. Dal da ju presadim sad il kasnije? Navodno je to većinom oncidium.Jel treba ostaviti to korijenje tak da visi?Kakvo gnojivo joj treba? Jel joj dosta puno kore bora umjesto gnojiva?Svaki savjet je dobrodošao!!!!

Tia Dalma
30.10.2009., 09:36
@Tia, možeš pokušati sa širokom plitkom teglom i smiješ posaditi dvije u jednu. Tako će im prije nastati gužva u tegli pa postoji šansa da prije počnu bujnije cvasti, nego da je svaka u svojoj tegli.

nakon cvatnje gnoji najviše 1x mjesečno do najviše kraja studenog i preko zime nemoj gnojiti dok ne počnu formirati pupove ili do proljeća. Uskraćivanje gnojiva je jedan način da se biljku potakne na cvatnju.
nakon presađivanja ne trebaju gnojenje cca 2 mjeseca.
sorry ako ponavljam stvari koje znaš, ali se trudim da mi nešto ne promakne. :)
E da. i u cvatnji dovoljno je gnojiti 1x u 2 tjedna. :mig:

e hvala ti puno :s
nisam ti ja uopće znalac o orhidejama tako da mi svaka info dobro dođe. znam ono što pitam i pročitam na netu :cerek:
a jaako volim orhideje :cerek: prekrasne su :cerek:

nina_PŽ
03.11.2009., 13:08
Pozdrav svima ... uvijek ste mi pomogli kad je bio nekakav problem pa se javljam i sada ... stvar je ovakva ... imam šest phalova ... trenutno ne cvijeta niti jedan ... ali na svakom ima nekoliko novih listića i skroz izlaze novi korjenčići ... znači odgovara im okolina dok je i lišće i korjenje zdravo ... ja nisam odrezala niti jednu granu i nije se ni jedna počela sušiti ... neke stoje tako već duže vrijeme a na dva phala sam primjetila kako su iz "pazušaka" počele rasti nove grančice na tim starim .. na jednom se pojavili pupovi ali kad narastu nekih 0,5 cm osuše se ... i sad me zanima zašto? ako netko zna kako rješiti moju situaciju molim vas da mi odgovorite

TomC
06.11.2009., 15:21
ovak listovi na tom divnom cvijetu su postali..onak kruti...kao da se grče...nisu požutjeli...nego kao da su se ukrutili i postali deformirani....cvijetovi su otpali..(nakon 2 mjeseca)...i grana je počela žutjet...izgleda otužno..ali još uvijek živo

e sada...da li je problem količina vode (premalo)? početku sezone grijanja? (bila je u dnevnom boravku)....ili nešto treće...molio bih neki konkretni savjet..jer ih želio da taj cvijetak poživi...

cuca
06.11.2009., 23:26
nooo danas sam uocila da izmedu cvijetova na stabilkjci imaju male sitne ljepljive kapljice...:eek: :eek: :( :confused: do sad to nikad nisu imale... jel to normalno ili imaju neku bolest?? kako ljeciti??

to je normalno i nije nikakva bolest! :kava:

cuca
06.11.2009., 23:32
ovak listovi na tom divnom cvijetu su postali..onak kruti...kao da se grče...nisu požutjeli...nego kao da su se ukrutili i postali deformirani....cvijetovi su otpali..(nakon 2 mjeseca)...i grana je počela žutjet...izgleda otužno..ali još uvijek živo

e sada...da li je problem količina vode (premalo)? početku sezone grijanja? (bila je u dnevnom boravku)....ili nešto treće...molio bih neki konkretni savjet..jer ih želio da taj cvijetak poživi...

biljka zivi i dalje ali treba sad mira i oporavka.

onu grancicu na kojoj su bili cviejtovi odrezi na 5 cm, biljka je tek cvala i sad treba oporavak i mir.
zalijevaj malo manje jer mora mirovat i skupljat snagu za iduce cvijetanje.
za jedno 8 tjedna daj joj nesto gnojiva u vodu za zalievanje i budi strpljiv, iznenadit ce te za malo s novim cvatom :)

zalijevaj skromno, jednom tjedno po 50ml...i sad u zimi poprskaj lisce, zbog grijanja....

aprillia
07.11.2009., 14:28
što se dešava: dobila sam orhideju phalaenopsis 19.10. i prije dva dana su joj se 3 cvijeta počela zatvarati ???? što da radim/što sam krivo napravila?
unaprijed hvala na odgovoru znalaca

Cattleya
07.11.2009., 15:34
Pozdrav svima ... uvijek ste mi pomogli kad je bio nekakav problem pa se javljam i sada ... stvar je ovakva ... imam šest phalova ... trenutno ne cvijeta niti jedan ... ali na svakom ima nekoliko novih listića i skroz izlaze novi korjenčići ... znači odgovara im okolina dok je i lišće i korjenje zdravo ... ja nisam odrezala niti jednu granu i nije se ni jedna počela sušiti ... neke stoje tako već duže vrijeme a na dva phala sam primjetila kako su iz "pazušaka" počele rasti nove grančice na tim starim .. na jednom se pojavili pupovi ali kad narastu nekih 0,5 cm osuše se ... i sad me zanima zašto? ako netko zna kako rješiti moju situaciju molim vas da mi odgovorite

Na kakvom mjestu stoji? Opadanje, tj. sušenje pupoljaka često nastane zbog nedostatka zračne vlage i zbog naglog variranja temprature mikrookoliša, možda propuha.
Ako prskaš biljku, nemoj prskati biljku po pupovima nego samo po listovima i zračnom korjenju.

Di-di
07.11.2009., 19:27
Poštovani ljubitelji orhideja, nova sam na ovom topiku i moram vam zahvaliti na poduci i samopouzdanju kojem sam dobila čitajući od prve stranice (nisam još došla do kraja) Inače sam velika ljubiteljica orhideja i kaktusa, međutim mislila sam da u mojoj kući ne mogu rasti i cvasti tako prekrasni cvjetovi, jer sve kućno bilje mi ugine u kući zbog premalo sunca i svjetla, a previše vlage. I tako čitajući vaše postove osokolila sam se i mislim da možda baš zbog te specijalne klime u kući možda baš orhideje uspiju. Najviše mi se sviđa udomljavanje malenih, kržljavih i zapostavljenih mladica pa sam tako u Konzumu kupila svoju prvu orhideju phalaenopsis navodno s bijelim cvjetovima, navodno jer sada ima četiri zelena lista i odrezanu grančicu do lišća, na jednom listu ima onu mutnu fleku koju sam posula cimetom, očistila listove korom od banane, nisam ju zalijevala jer je u dućanu plivala i cjedila obilato, stavila sam ju na prozor na svjetlo i hladno mjesto i sada čekam rezultate moje ljubavi i pažnje :kava:
Molim vas recite mi jesam li što propustila napraviti :D unaprijed zahvaljujem.

Eniena
07.11.2009., 22:24
Vecer! Moram se javit ovdje s izvjestajem o mojoj otpisanoj orhidejici jer vjerujem da samo pravi ljubitelji mogu shvatit srecu i iznenadenje koju mi je priredila :D Ukratko: nakon sto je (moj ponos i dika) tri godine cvjetala prekrasnim cvjetovima, napali je nametnici kojih se nikako nisam mogla rjesit pa sam ju izbacila na balkon da ju vremenske neprilike dokrajce jer nisam imala srca bacit ju. Nakon ca mjesec dana nebrige :brukica: shvatila sam da se jos nekako drzi iako su nametnici i dalje bili na straznjoj strani cvjetova a listovi su zutili. I ne samo da se drzi nego je izbacila zametak novog lista :eek: !
I odluka je pala: odrezala sam sve stare listove, skinula onih par cvjetova koji su se jos drzali kako mi nametnici ne bi presli na druge orhideje, skratila stabljiku i vratila ju na njeno mjesto na prozorskoj dasci.
Izgleda jadno, ali taj novi list me jako veseli jer znaci da je odlucila prezivjet. U meduvremenu je izbacila i neku krzljavu grancicu od koje ocekujem bar poneki cvjetak :cerek:

E sad mi treba savjet koliko cesto ju pognojit? I da li da mijenjam supstrat?

Cattleya
08.11.2009., 11:08
Poštovani ljubitelji orhideja, nova sam na ovom topiku i moram vam zahvaliti na poduci i samopouzdanju kojem sam dobila čitajući od prve stranice (nisam još došla do kraja) Inače sam velika ljubiteljica orhideja i kaktusa, međutim mislila sam da u mojoj kući ne mogu rasti i cvasti tako prekrasni cvjetovi, jer sve kućno bilje mi ugine u kući zbog premalo sunca i svjetla, a previše vlage. I tako čitajući vaše postove osokolila sam se i mislim da možda baš zbog te specijalne klime u kući možda baš orhideje uspiju. Najviše mi se sviđa udomljavanje malenih, kržljavih i zapostavljenih mladica pa sam tako u Konzumu kupila svoju prvu orhideju phalaenopsis navodno s bijelim cvjetovima, navodno jer sada ima četiri zelena lista i odrezanu grančicu do lišća, na jednom listu ima onu mutnu fleku koju sam posula cimetom, očistila listove korom od banane, nisam ju zalijevala jer je u dućanu plivala i cjedila obilato, stavila sam ju na prozor na svjetlo i hladno mjesto i sada čekam rezultate moje ljubavi i pažnje :kava:
Molim vas recite mi jesam li što propustila napraviti :D unaprijed zahvaljujem.

Evo ovako. Ako je u prozirnoj teglici, kakav je korijen? Ako nije, ostavi koji tjedan ovako, samo je prskaj npr. svaki drugi dan, ovisno o zračnoj vlazi u stanu. Na kolikoj je temperaturi? Ako je biljka 'načetog' zdravlja, trebaju joj optimalni uvjeti kako bi se oporavila, dakle, npr. temperatura preko 20 C i visoka zračna vlaga da potakne stvaranje korjenja.

Promatraj fleku- ako se širi- odreži list.

Ja bih ju nakon 2-3 tjedna promatranja presadila ako imaš dojam da joj je korijen u lošem stanju. Tako ćeš vidjeti u kakvom je stanju te ćeš ju staviti u svježi zdravi supstrat. Biraj supstrat za orhideje s puno kore.

Cattleya
08.11.2009., 11:15
Vecer! Moram se javit ovdje s izvjestajem o mojoj otpisanoj orhidejici jer vjerujem da samo pravi ljubitelji mogu shvatit srecu i iznenadenje koju mi je priredila :D Ukratko: nakon sto je (moj ponos i dika) tri godine cvjetala prekrasnim cvjetovima, napali je nametnici kojih se nikako nisam mogla rjesit pa sam ju izbacila na balkon da ju vremenske neprilike dokrajce jer nisam imala srca bacit ju. Nakon ca mjesec dana nebrige :brukica: shvatila sam da se jos nekako drzi iako su nametnici i dalje bili na straznjoj strani cvjetova a listovi su zutili. I ne samo da se drzi nego je izbacila zametak novog lista :eek: !
I odluka je pala: odrezala sam sve stare listove, skinula onih par cvjetova koji su se jos drzali kako mi nametnici ne bi presli na druge orhideje, skratila stabljiku i vratila ju na njeno mjesto na prozorskoj dasci.
Izgleda jadno, ali taj novi list me jako veseli jer znaci da je odlucila prezivjet. U meduvremenu je izbacila i neku krzljavu grancicu od koje ocekujem bar poneki cvjetak :cerek:

E sad mi treba savjet koliko cesto ju pognojit? I da li da mijenjam supstrat?

Ovu kržljavu grančicu odreži ako planiraš spasiti orhideju. Njoj je očito dosta loše kad u takvom stanju baca cvjetnu stapku. Naime- važnije joj je produžiti život u obliku sjemena nego njen vlastiti.
Isto ju često prskaj, često briši listove blagom sapunicom, a možeš poprskati otopinom parafinskog ulja i blage sapunice. Ako se radi o ušima, pokušaj i s bio kilom. Bilo je u Zrinjevac cvjećarnama za kupiti insekticid na bazi piretrina, bez mirisa i smije se prskati u zatvorenim prostorima. Moram priznati da je bio učinkovit. Provjeri da li je Bio kil sličnog sastava. Može biti da je.

Možda bi bilo dobro provjeriti u kakvom je stanju i korijen. Brojni se nametnici smjeste u korijen pa od tuda napadaju biljku. Mislim da to čine vunaste uši. Grinja to ne radi, ona napada samo listove.

Di-di
08.11.2009., 15:32
Evo ovako. Ako je u prozirnoj teglici, kakav je korijen? Ako nije, ostavi koji tjedan ovako, samo je prskaj npr. svaki drugi dan, ovisno o zračnoj vlazi u stanu. Na kolikoj je temperaturi? Ako je biljka 'načetog' zdravlja, trebaju joj optimalni uvjeti kako bi se oporavila, dakle, npr. temperatura preko 20 C i visoka zračna vlaga da potakne stvaranje korjenja.

Promatraj fleku- ako se širi- odreži list.

Ja bih ju nakon 2-3 tjedna promatranja presadila ako imaš dojam da joj je korijen u lošem stanju. Tako ćeš vidjeti u kakvom je stanju te ćeš ju staviti u svježi zdravi supstrat. Biraj supstrat za orhideje s puno kore.

Puno hvala na odgovoru, posađena je u prozirnoj teglici i ima dosta prostora obzirom da joj korjen nije za sada gust, a ono što se vidi je zdravo korjenje, međutim temperatura joj sigurno nije preko 17-18 C da li da ju prskam svaki drugi dan? Za sada mi se čini da joj se sviđa moj tretman, listovi joj izgledaju zdravo i čvrsto, čini mi se da su se malo uzdignuli, osim onog jednog sa flekicom koja se za sada ne širi, može li to proći a da ne morem rezati list?

Još jednom hvala :s:s:s:s

Lyla
09.11.2009., 13:08
Dobar dan i lijepi pozdrav:)

Treba mi savjet. Dobila sam ljetos Phelanopsis orhideju. Bila je oko 1 m visoka i imala je 2 duge stabljike, na čijem je vrhu bilo par peteljki s oko 10 cvjetova. S vremenom su cvjetovi opali (zadnji krajem ljeta) ja sam je podrezala kako je ovdje opisano da se treba podrezat. I prebacila sam ju na svjetliji prozor u kupaonici. Tamo joj se jako sviđa i bacila mi je tri nova lista.
Kad mogu očekivati sljedeću cvatnju? I trebam li ju presaditi u novi supstrat? I trebam li još nešučiniti da bih osigurala tu sljedeću cvatnju? Puno ljudi kad izgubi cvjetove, više ne dobije cvjetove natrag iako im lišće raste. Ja bih htjela da mi ova ljepotica opet raste.

aprillia
09.11.2009., 18:55
što se dešava: dobila sam orhideju phalaenopsis 19.10. i prije dva dana su joj se 3 cvijeta počela zatvarati ???? što da radim/što sam krivo napravila?
unaprijed hvala na odgovoru znalaca

nitko????

cuca
09.11.2009., 19:08
Dobar dan i lijepi pozdrav:)

Treba mi savjet. Dobila sam ljetos Phelanopsis orhideju. Bila je oko 1 m visoka i imala je 2 duge stabljike, na čijem je vrhu bilo par peteljki s oko 10 cvjetova. S vremenom su cvjetovi opali (zadnji krajem ljeta) ja sam je podrezala kako je ovdje opisano da se treba podrezat. I prebacila sam ju na svjetliji prozor u kupaonici. Tamo joj se jako sviđa i bacila mi je tri nova lista.
Kad mogu očekivati sljedeću cvatnju? I trebam li ju presaditi u novi supstrat? I trebam li još nešučiniti da bih osigurala tu sljedeću cvatnju? Puno ljudi kad izgubi cvjetove, više ne dobije cvjetove natrag iako im lišće raste. Ja bih htjela da mi ova ljepotica opet raste.

pa raste! pises da je dobila listove. ili rastu listovi ili cvjetovi.
a kad je gotova s cvjetanjem potreban joj je oporavak i mirovanje s jako malo zalijevanja, ca 8 tjedna, bas toliko da je vlazan substrat.
nakon tog mirovanja opet ce cvat :mig:

cuca
09.11.2009., 19:10
nitko????
odcvjetala je, odrezi joj stab i sad treba mira od ca 8-12 tjedna i onda ce ponovo pocet tjerat lisce i cvjetove :mig:

Lyla
09.11.2009., 20:28
pa raste! pises da je dobila listove. ili rastu listovi ili cvjetovi.
a kad je gotova s cvjetanjem potreban joj je oporavak i mirovanje s jako malo zalijevanja, ca 8 tjedna, bas toliko da je vlazan substrat.
nakon tog mirovanja opet ce cvat :mig:

ček, znači ona i zimi cvjeta?? jer već je 2 mjeseca prošlo, ako ne i više, odkako su joj svi cvjetovi otpali. Uistinu je jedno vrijeme mirovala. Sad joj raste lišće. Znači brzo će potjerat i cvjetove?

Tia Dalma
10.11.2009., 10:44
ja sam presadila onu svoju prije spomenutu orhideju koja je bacila i mladicu.
nju sam također odvojila i presadila.

'stara' mi sad prilično protestira - žute joj listovi u nisu onako lijepi napeti :(
korjenje je bilo u skroz lošem stanju tako da sam ga morala prilično podrezati - gotovo sve :(
vidila sam da je počela nekakve korjenčiće bacati.

imate kakav savjet?
prskam svaki dan jer imam centralno i zrak je podosta suh.

sretno im obadvima :moli:
baš bi da mi 'stara' poživi - ta mi je prva i najdraža i najljepša :cerek:

cuca
10.11.2009., 22:39
ček, znači ona i zimi cvjeta?? jer već je 2 mjeseca prošlo, ako ne i više, odkako su joj svi cvjetovi otpali. Uistinu je jedno vrijeme mirovala. Sad joj raste lišće. Znači brzo će potjerat i cvjetove?

da, samo budi strpljiva :kava:

cuca
10.11.2009., 22:41

'stara' mi sad prilično protestira - žute joj listovi u nisu onako lijepi napeti :(
korjenje je bilo u skroz lošem stanju tako da sam ga morala prilično podrezati - gotovo sve :(
vidila sam da je počela nekakve korjenčiće bacati.

imate kakav savjet?
prskam svaki dan jer imam centralno i zrak je podosta suh.

sretno im obadvima :moli:

drzim fige da uspije, moje su sve pocele nicati,
prva procvjetala prvi put nakon rasadjivanja :cerek:
ako prskas svakodnevno ne zalijevaj puno ili ne uopce :kava:

nina_PŽ
11.11.2009., 08:10
Na kakvom mjestu stoji? Opadanje, tj. sušenje pupoljaka često nastane zbog nedostatka zračne vlage i zbog naglog variranja temprature mikrookoliša, možda propuha.
Ako prskaš biljku, nemoj prskati biljku po pupovima nego samo po listovima i zračnom korjenju.

stoje na istočnom prozoru na dasci .. i jedino mi se čini da bi mogao biti propuh ispod prozora da vuče zrak i da im to smeta .. jer imaju i zdravo korjenje i zdrave listove ... i krenu grančice s pupovima i onda se pupovi osuše ... mislim, sve im odgovara dok su zdrave ... ali pokušat ću ih premjestiti dalje od prozora pa se možda rascvjetaju ... hvala na pomoći

JANI
11.11.2009., 17:30
E sada jedna nevjerovatna stvar. ja sam nova ovdje, procitala sam sve postove ali rjesenje za moj problem ili kako da vec to nazovem nisam nasla.
naime na stabljic na kojoj su ocvali svi cvjetovi i ja cekam da je odrezm poceli su mi izbijat listici pravi ko ovi dole. Sta se dogada. slikam vam prvom prilikom pa da se i vi malo cudite

cuca
11.11.2009., 22:14
E sada jedna nevjerovatna stvar. ja sam nova ovdje, procitala sam sve postove ali rjesenje za moj problem ili kako da vec to nazovem nisam nasla.
naime na stabljic na kojoj su ocvali svi cvjetovi i ja cekam da je odrezm poceli su mi izbijat listici pravi ko ovi dole. Sta se dogada. slikam vam prvom prilikom pa da se i vi malo cudite

to su ti novi pelceri! :)
sacekaj malo dok su veci i onda odrezi ispod njih i posadi u novu teglicu i imas jos jednu ljubimicu :cerek:

Eniena
13.11.2009., 09:41
Ovu kržljavu grančicu odreži ako planiraš spasiti orhideju. Njoj je očito dosta loše kad u takvom stanju baca cvjetnu stapku. Naime- važnije joj je produžiti život u obliku sjemena nego njen vlastiti.
Isto ju često prskaj, često briši listove blagom sapunicom, a možeš poprskati otopinom parafinskog ulja i blage sapunice. Ako se radi o ušima, pokušaj i s bio kilom. Bilo je u Zrinjevac cvjećarnama za kupiti insekticid na bazi piretrina, bez mirisa i smije se prskati u zatvorenim prostorima. Moram priznati da je bio učinkovit. Provjeri da li je Bio kil sličnog sastava. Može biti da je.

Možda bi bilo dobro provjeriti u kakvom je stanju i korijen. Brojni se nametnici smjeste u korijen pa od tuda napadaju biljku. Mislim da to čine vunaste uši. Grinja to ne radi, ona napada samo listove.

:( šmrc... a dobro odrezat cu ju... A čim stignem kupit supstrat presadit cu ju da mi bar savjest bude cista. Hvala ti na odgovoru Cattleya :mig:

Katica12
18.11.2009., 16:57
pozdrav svima ljubiteljima orhideja
mislim da sam prvi put na ovom forumu i radujem se da sam i ovdje pročitala dosta savjeta
imam 16 orhideja i dva dena,nekoliko ih je u cvatu, a desetak pušta nove grančice i mislim da ću imati šareni Božić,jedino me malo muči ovo
kada phala procvate relativno kratko zadrži cvijet 2 mjeseca najviše tri,jedna je čak odbacila cvijetove i nije sušila grančicu i evo sad je puna novih pupova
nadam se da je netko imao takvo iskustvo,očito da nešto nije dobro jer nova phala drđži cvijet i 7-8 mjeseci.

Cattleya
19.11.2009., 15:46
stoje na istočnom prozoru na dasci .. i jedino mi se čini da bi mogao biti propuh ispod prozora da vuče zrak i da im to smeta .. jer imaju i zdravo korjenje i zdrave listove ... i krenu grančice s pupovima i onda se pupovi osuše ... mislim, sve im odgovara dok su zdrave ... ali pokušat ću ih premjestiti dalje od prozora pa se možda rascvjetaju ... hvala na pomoći

Nema na čemu. Oprosti što tek sad odgovaram, malo nisam zalazila na temu. Najvjerojatnije je to propuh. Da si vidjela moje rascvale grane- u jednom danu su se objesili doslovno svi cvjetovi, a jedan dan je ostao na kipu otvoren prozor. :rolleyes:
Kad orhidejice formiraju pupove i trebaju procvasti, vole da je što manje variranje temperature. To mi se i na jednom cimbiju dogodilo- uspjelo mi ga je dovesti ponovno do cvjetanja i popadali pupovi jer sam ih previše luftala. Čovjek se uči dok je živ. :)

Cattleya
19.11.2009., 15:47
:( šmrc... a dobro odrezat cu ju... A čim stignem kupit supstrat presadit cu ju da mi bar savjest bude cista. Hvala ti na odgovoru Cattleya :mig:

Nema na čemu. :) Imala sam ja jedan epidendrum pun grinja koji je pustio keiki i na njemu cvijet......

Cattleya
19.11.2009., 15:53
pozdrav svima ljubiteljima orhideja
mislim da sam prvi put na ovom forumu i radujem se da sam i ovdje pročitala dosta savjeta
imam 16 orhideja i dva dena,nekoliko ih je u cvatu, a desetak pušta nove grančice i mislim da ću imati šareni Božić,jedino me malo muči ovo
kada phala procvate relativno kratko zadrži cvijet 2 mjeseca najviše tri,jedna je čak odbacila cvijetove i nije sušila grančicu i evo sad je puna novih pupova
nadam se da je netko imao takvo iskustvo,očito da nešto nije dobro jer nova phala drđži cvijet i 7-8 mjeseci.

Hoćeš reći da ti cvjetovi ne venu 8 mjeseci? Da ti budem iskrena, nisam još do sat to vidjela. Moji cvjetovi traju oko 3-4 mjeseca, ali baš da je jedna grana u cvatu trajalo toliko, mislim da nije. :ne zna:
Evo nedavno su mi popadali cvjetovi na falu, ali su na vrhu grančice nastavile rasti, stvaraju nove pupove pa će opet iste grane cvasti, ali to su novi cvjetovi.

Važno je u cvatnji da je što manje propuha, da imaju dovoljnu vlagu zraka, redovito ih treba zalijevati i gnojiti ( to znači 2x mjesečno gnojiti) i da nema temperaturnih razlika.

girus
19.11.2009., 18:28
dobar večer društvo
i ja sam se zaćudila da orhideja tako dugo ima cvjetove. ja sam sretna kad mi traju 2 mj...al kad sam vidjela orhideje moje prijateljice iz VŽ bila sam pozitivno šokirana..svaka ima valjda 50 cvijetova i neću biti mirna dok moje ne budu takve..ja ih trenutno imam 15 kom.
kako sam relativno nova kad su orhideje u pitanju , acc godinu dana moje starije orhideje sad drugi puta cvatu i tek sad mi jedna cvate i istovremeno tjera nove cvijetne grane a jedna ćak i mladicu...navodno što su starije više cvatu...
sad ima toliko boja da im naprosto ne mogu odoliti, i jućer sam si kupila jednu novu ...
jednostavno OBOŽAVAM orhideje....

bitchy-as-usual
19.11.2009., 18:32
Pitanjce. Kupila sam orhideju zajedno sa teglicom u 7 mj. One iz konzuma :D

I danas skuzim da su joj otpali svi listovi :horor:

što to znaci? gotova je skroz ili?:tuzni:

Koliki je njihov "vijek"? Što sam mozda krivo radila':tuzni:

Cattleya
20.11.2009., 23:03

Gotova je nažalost ako nema niti jedan list. Nemam pojma šta si krivo radila. obično ih ljudi previše zalijevaju. :ne zna: I ne znam koliki im je vijek. Ja imam 3 orhideje od 2004. godine, a ostale sam kasnije nabavila.
Moguće da si ju i bolesnu kupila.
Pogledaj ovaj post (http://www.forum.hr/showpost.php?p=5948339&postcount=160) pa možda nađeš odgovor što si krivo radila. :)

bitchy-as-usual
20.11.2009., 23:04
ima listove ali nema cvijet. sam cvijet.. bila je ljubicasta:tuzni:

Cattleya
21.11.2009., 08:36
ima listove ali nema cvijet. sam cvijet.. bila je ljubicasta:tuzni:

A dobro. Ako ima listove, onda je jako živahna.. Sad po zimi nemoj ju gnojiti. Gdje ju držiš i na koju stranu svijeta gleda? Ima li centralnog grijanja? Ako ima, prskaju ju svaki dan. Ako je u prozirnoj teglici dok ima kondenzata na unutranjoj strani teglice ne trebaš zalijevati. Tek kad nestane kondenzata.
Da ponovno procvate, treba dosta svjetla, relativno malo vode i malo hladnije noći. Meni je znalo potaknuti ju na cvjetanje presađivanjem. Presadim, a za 2-3 tjedna kreće nova stapka. Pitaj kaj te zanima.

bitchy-as-usual
21.11.2009., 12:19
ufff. ovako ja sam čitala da ne smije biti na direktnom svijetlu ali ni u potpunom mraku. tako da ju drzim na balkonu ali ju prekrivaju rolete.. tako da opet ima svijetlosti a nije ni mrak

ona je iznad radijatora. znaci da ju maknem? Ako ju stavim na pod na balkonu tamo ce joj picit puno svijetlosti jer sunce "tuce". Zalijevam ju svaka 2-3 dana jer sam tako čitala.
Teglica u kojoj je zemlja je prozirna plasticna jer je tako kupljena samo sam ja tu teglicu stavit u jos jednu keramicku:D

Znaci onda da ju presadim?

Cattleya
22.11.2009., 11:05
ufff. ovako ja sam čitala da ne smije biti na direktnom svijetlu ali ni u potpunom mraku. tako da ju drzim na balkonu ali ju prekrivaju rolete.. tako da opet ima svijetlosti a nije ni mrak

ona je iznad radijatora. znaci da ju maknem? Ako ju stavim na pod na balkonu tamo ce joj picit puno svijetlosti jer sunce "tuce". Zalijevam ju svaka 2-3 dana jer sam tako čitala.
Teglica u kojoj je zemlja je prozirna plasticna jer je tako kupljena samo sam ja tu teglicu stavit u jos jednu keramicku:D

Znaci onda da ju presadim?

Pročitaj onaj link kaj sam ti gore stavila. Mislim da ju prečesto zalijevaš unatoč tome kaj je iznad radijatora. Sad po zimi je idealno vrijeme da biljku staviš na neko mjesto gdje ima dosta svjetla, a da joj to ne bude veliki šok. Dakle, moje falenopsis orhideje stoje na istočnom prozoru i počnem navlačiti u jutarnjim staima rolete ( kad prođe direktno sunce dignem rolete) tek pred kraj 5. mjeseca. Do tog vremena ih obasjava sunce od kad izađe do cca 10- 10.30 h. I nije im ništa jer ih ne mičem svako malo, a tamo sam ih smjestila zimi pa su imale vremena naviknut se. Cvatu kao nikad do sad. Ranije su bile na zapadnom prozoru, a zimi su dobijale i direktnog sunca oko 1 sat dnevno- sve u cilju ponovne ili bujnije cvatnje. Trudila sam se zaštiti ih od direktnog podnevnog i popodnevnog sunca koje je jače od jutarnjeg.
U načelu im škodi direktno sunce, ali to se događa ako ih dohvati jako podnevno/popodnevno proljetno-ljetno sunce i ako ih naglo premjestiš s jednog sjenovitijeg na značajno svjetlije mjesto.
Na koju stranu svijeta gleda tvoj balkon? Previše svjetla možeš imati na južnoj strani te na zapadnoj po podne. Na sjevenoj strani ima premalo svjetla.

Dobro da si ju stavila u ukrasnu teglu, tako je stabilnija. Svakako svaki put kad biljku zaliješ, odlij suvišnu vodu iz ukrasne tegle. Biljka ne smije stajati u vodi.
Ako je u prozirnoj, onda ćeš lako vidjeti da li ima kondenzata sa unutranje strane teglice i prema tome prilagodi zalijevanje.
Nadam se da je zatvoren jer je najniža temperatura na kojoj smije biti oko 12 C.
Možeš ju presaditi ako želiš i ako ti se čini da joj je u teglici prevelika 'gužva', ali i ne moraš. Ja sam ih voljela odmah presaditi da vidim u kakvom je stanju korijen i da ih stavim u adekvatan supstrat, pogotovo one koje su bile u posađene u vrlo malo kore.

S obzirom da je iznad radijatora, možeš ju i 2x dnevno prskati jer će joj sigurno faliti zračne vlage. Možeš ju staviti na radijator one posude s vodom za ovlaživanje prostora i/ili pored biljke posude s vodom kako bi oko nje bilo više vlage u zraku.

Modesti
22.11.2009., 14:40
Moja tigrasta orhideja je nakon mirovanja bacila cvjetnu stapku:cerek:

irenalukic13
22.11.2009., 22:25
Imam predivnu orhideju phalenopsis roza boje,koja je cvala dva puta u razmaku od 6 mjeseci a sada nema cvjetova već godinu dana, nego pušta duge i velike mnogobrojne listove za koje nema više mjesta (u međuvremenu sam je presadila u novi supstrat i zalijevala gnojivom za orhideje). Smještena je na jugoistočnoj strani i udaljena 2m od direktnog sunca (ispred je lodja) .Što da radim?

irenalukic13
22.11.2009., 22:30
čini mi se da ima premalo svjetla- treba je približiti prozoru. Što mislite Vi' Hvala na odgovoru

majazi
23.11.2009., 08:12
Bok ekipa,
nova sam na ovom forumu i imam jedno pitanje. Imam orhideju od 6. mjeseca i cijelo vrijeme je cvjetala, ali sad su joj poodpadali cvjetovi i grana se počela sušiti, a na sredini grane je krenula mala stabljikica. Molim vas šta trebam napraviti sad s tom stabljikicom i dokle da odrežem tu uvenulu granu. Hvala vam puno svima, unaprijed, na pomoći!

Modesti
23.11.2009., 17:19
Imam predivnu orhideju phalenopsis roza boje,koja je cvala dva puta u razmaku od 6 mjeseci a sada nema cvjetova već godinu dana, nego pušta duge i velike mnogobrojne listove za koje nema više mjesta (u međuvremenu sam je presadila u novi supstrat i zalijevala gnojivom za orhideje). Smještena je na jugoistočnoj strani i udaljena 2m od direktnog sunca (ispred je lodja) .Što da radim?

Mislim da bi ju trebala prestati gnojiti.
tako ćeš potaknuti cvatnju.
jednako tako ja kad presađujem orhideju uvijek ju presadim u istu plastičnu posudicu , ukoliko ima previše mjesta neće cvasti tj gužva potiče cvatnju.
Probaj ju prestati gnojiti , vjerujem da će hladnije noći učiniti svoje i potaknuti ju da baci cvjetnu stapku.

oscar lee
25.11.2009., 11:21
bokić orhidejoljupci...

duuugo vas čitam i zaista ima puno korisnih savjeta...
imam 3 orhideje, 2 su stare 1 godinu, a jedna je stara 7 dana. moja orhideja je u godinu dana već 3 puta cvala, s tim da joj ja nisam nijednom odezala stapku poslije cvatnje onak kak ste vi opisivali ( ispod prvog cvijeta) već sam ju ostavila bez rezanja, zato me i zanima ako netko zna pojasniti zašto se treba taj dio odrezati? imam jedino mali problem što imam psa i mačku u stanu pa su ju znali povremeno terorizirati ( mačka) pa sam ju trenutno preselila na mirnije mjesto di ne mogu do nje. Trenutno miruje sa onim pupovima koji su se polagano počeli pripremati za cvat, to bi joj bila već 4 cvatnja, ali mi nekak to sve " smrdi" da se malo naljutila i da bi mogla protestom i propasti.
inače... jedna orhideja je svijetlo roza, jedna je ljubičasta, dok je treća taaamno ljubičasta

Cattleya
25.11.2009., 22:08
bokić orhidejoljupci...

duuugo vas čitam i zaista ima puno korisnih savjeta...
imam 3 orhideje, 2 su stare 1 godinu, a jedna je stara 7 dana. moja orhideja je u godinu dana već 3 puta cvala, s tim da joj ja nisam nijednom odezala stapku poslije cvatnje onak kak ste vi opisivali ( ispod prvog cvijeta) već sam ju ostavila bez rezanja, zato me i zanima ako netko zna pojasniti zašto se treba taj dio odrezati? imam jedino mali problem što imam psa i mačku u stanu pa su ju znali povremeno terorizirati ( mačka) pa sam ju trenutno preselila na mirnije mjesto di ne mogu do nje. Trenutno miruje sa onim pupovima koji su se polagano počeli pripremati za cvat, to bi joj bila već 4 cvatnja, ali mi nekak to sve " smrdi" da se malo naljutila i da bi mogla protestom i propasti.
inače... jedna orhideja je svijetlo roza, jedna je ljubičasta, dok je treća taaamno ljubičasta

Zato da se orhideja rezanjem potakne na ponovni cvat na istoj grani. :mig: Meni se znalo dogoditi da cvjetovi znaju počet otpadati, a ona na vrhu opet krene sa novim pupovima. Ako izbaci postranične grane onaj dio grane na kojem su bili cvjetovi obično odrežem.
Ako krene bacati novu cvijetnu stapku, odrežem staru granu do kraja- bila suha ili ne jer će onda energiju trošiti na cvatnju samo iz nove grane i bit će bujnija.
Jednom je iz stare grane išla nova grančica i pored toga nova grana pa je na staroj bilo više cvjetova nego na novoj.

cuca
27.11.2009., 02:01

nije gotova, pusti ju na miru, bez zalijevanja i zanemari ju skroz....za par tjedna ce pocet iznova :mig:

oona
27.11.2009., 13:25
mene je sram i napisati sto mi se desilo sa mojom orhidejicom....
naime imam one u dugackim uskim visokim vazama i prekrasno cvatu i sve pet, stvore si svoju mikroklimu, uzitak za gledanje....

no, ipak:
preskocila sam nenamjerno jedno zalijevanje i kada sam je htjela izvaditi iz vaze, (o manevrima necu ni govoriti! :D) ostala mi orhideja sa cvjeticima u ruci, a lonac na dnu!
prekrasno!
jedva sam to izvukla van, ali njeni su cvjetici odlucili kazniti moju neopreznost i osusili se i odustali od drustva sa mnom!
otpali su...:(

onda sam odrezala posusene stabljike, dobro je natopila i sada je na polici za oporavak (jedna polica na svjetlom mjestu nasuprot prozora u kuhinji za sve biljke koje su mi sumnjive!)... i redovno je promatram.

da, najvaznije, ne znam ni sama kako sam uspjela ugurati natrag sve one korjencice natrag u lonac iako sam ih ocistila, ali ih je bilo previseeee....:D

i skoro mi je supstrata ostalo, ali se nisam dala smesti: sve njeno njoj natrag!

i sad sam joj poklonila period mirovanja, pa cemo se bolje druziti u veljaci!

Tia Dalma
01.12.2009., 12:18

korjenje je bilo u skroz lošem stanju tako da sam ga morala prilično podrezati - gotovo sve

evo kvotam samu sebe :kava: da vam se potužim kako moja 'stara' orhideja nije preživjela presađivanje :cry::cry::cry: baš sam tužna :cry:

mladica se za sad još drži :moli: valjda će preživjeti :moli:

Cattleya
01.12.2009., 22:16
evo kvotam samu sebe :kava: da vam se potužim kako moja 'stara' orhideja nije preživjela presađivanje :cry::cry::cry: baš sam tužna :cry:

mladica se za sad još drži :moli: valjda će preživjeti :moli:

Baš mi je žao da ti nije uspjelo. Na žalost kad je korijen tako loš, rijetko kad uspije 'oživljavanje. Uspjelo bi da je imala koji zračni korijen.
Držim fige za mladicu, samo ju redovito prskaj da ima što više zračne vlage jer to stimulira stvaranje (zračnog) korjenja. Možeš joj kod zalijevanja dodati B1 vitamin, navodno potiče rast korjenja.

Lyla
08.12.2009., 14:20
Imam situaciju sa Phelanopsisom. Nakon cvatnje sam je odrezala, pustila je nekoliko novih listova i jednu novu cvjetnu stapčicu (tako zovem onaj izdanak cvijeta na stapci). Međutim, sad mi je jedna stapka od ukupno dva (dakle ova na kojoj nije nikla stapčica) požutila. Kao da je gnjila. Isto tako i zračni korijen s te strane. Lišće je dobro. I ovo stapka na kom je nova stapčica je ok. Šta da radim? Zašto je jedna požutila??
Inače, orhideja stoji na istočnom prozoru sad u kupaoni dok je zima. Toplo joj je i vlažno. Šta da radim s ovim što je strulo?? Da odrežem? A korijeni? Jel utječe to na zdravu stapku u rastu išta?
Nikad mi ni jedna biljka nije uspjela i jako sam se radovala novom cviejtu ove orhideje. I sad mi jedna stapka posmeđila
Zanima me kad i koliko često njima rastu te stapke?? I koliko stapčica daje jedna stapka u prosjeku?

E da. imam odlomljen komadić jednog velikog zdravog lista koji je pozutio. Da li da odrežem samo taj komadić, ili cijeli list ili da psutim tako?

Cattleya
08.12.2009., 20:46
Imam situaciju sa Phelanopsisom. Nakon cvatnje sam je odrezala, pustila je nekoliko novih listova i jednu novu cvjetnu stapčicu (tako zovem onaj izdanak cvijeta na stapci). Međutim, sad mi je jedna stapka od ukupno dva (dakle ova na kojoj nije nikla stapčica) požutila. Kao da je gnjila. Isto tako i zračni korijen s te strane. Lišće je dobro. I ovo stapka na kom je nova stapčica je ok. Šta da radim? Zašto je jedna požutila??
Inače, orhideja stoji na istočnom prozoru sad u kupaoni dok je zima. Toplo joj je i vlažno. Šta da radim s ovim što je strulo?? Da odrežem? A korijeni? Jel utječe to na zdravu stapku u rastu išta?
Nikad mi ni jedna biljka nije uspjela i jako sam se radovala novom cviejtu ove orhideje. I sad mi jedna stapka posmeđila
Zanima me kad i koliko često njima rastu te stapke?? I koliko stapčica daje jedna stapka u prosjeku?

E da. imam odlomljen komadić jednog velikog zdravog lista koji je pozutio. Da li da odrežem samo taj komadić, ili cijeli list ili da psutim tako?

Da li možeš to poslikat?

Lyla
09.12.2009., 21:07
Da li možeš to poslikat?

mogu. Evo tu se vidi i zdrava i bolesna stapka i izdanak na zdravoj. korijenje unutra nije ovako zuto vec zeleno, a i ovo zuto izvanane znam jel gnjilo il suho.

Sta joj je?? :(

http://img340.imageshack.us/gal.php?g=09122009002.jpg

Tia Dalma
10.12.2009., 12:49
Baš mi je žao da ti nije uspjelo. Na žalost kad je korijen tako loš, rijetko kad uspije 'oživljavanje. Uspjelo bi da je imala koji zračni korijen.
Držim fige za mladicu, samo ju redovito prskaj da ima što više zračne vlage jer to stimulira stvaranje (zračnog) korjenja. Možeš joj kod zalijevanja dodati B1 vitamin, navodno potiče rast korjenja.

i meni :cry:
mala se još drži :cerek:
prskam - hvala na savjetu :grli:

nina_PŽ
11.12.2009., 10:43
Evo opet mene i mojih pupova koji se smežuraju i otpadnu ... nemam pojma što da radim ... imam 7 orhidejica ... između njih na prozorima su male zdjelice s vodom ... mislila sam da ime nedostaje vlage pa sam stavila ... ali to ne pomaže kod moga problema ... jako sam tužna i nesretna ... bude sve ok .. raste stapkica i rastu pupovi ali kada se treba otvoriti samo se smežura i otpadne ...
grijanje mi je kamin ali nije blizu orhideja .. nekih 8 metara ... molim Vas da mi odgovorite na nekoliko pitanja

1. koliko često vi prskate svoje orhideje sad kad je grijanje u kućama i stanovima?
kod mene moj kamin grije jako dobro ali nisu orhideje blizu i mislim da im to ne bi trebalo smetati ..

2. prihranite li ih kada ne cvjetaju? ili samo kada cvjetaju? moja metoda je zaliti 3 puta vodom i četvrti puta dodati prihranu ... mislim da je to u redu jer korjenje i listovi raste kao ludo ...

dakle problem su samo moji pupići... :tuzni: i više ne znam kako da to riješim ...
postat ću vam slikicu ovih dana

Cattleya
14.12.2009., 10:50
mogu. Evo tu se vidi i zdrava i bolesna stapka i izdanak na zdravoj. korijenje unutra nije ovako zuto vec zeleno, a i ovo zuto izvanane znam jel gnjilo il suho.

Sta joj je?? :(

http://img340.imageshack.us/gal.php?g=09122009002.jpg

Ovo korjenje vani je suho, ali do presađivanja nemoj ništa dirati. Ovu suhu žutu stapku odreži do kraja, a na ovoj drugoj stapki imaš ponovni cvat i bit će cvjetova. :)

Cattleya
14.12.2009., 10:54
Nina PŽ ne znam što se događa, ali da li je moguće da joj po noći previše padne temperatura u sobi i da li je moguće da joj ispod prozora puše?

Inače zimi ne prihranjujem orhideje. Prihranjujem jedino ako cvatu i to činim 1-2x mjesečno.

Lyla
15.12.2009., 09:45
Ovo korjenje vani je suho, ali do presađivanja nemoj ništa dirati. Ovu suhu žutu stapku odreži do kraja, a na ovoj drugoj stapki imaš ponovni cvat i bit će cvjetova. :)

Hvala ti puno. Kako nisam odmah dobila odgovor, napravila sam to i sama. Nisam imala vremena čekat. :D Jel te mogu samo pitati još par sitnica pls? :moli:

Dakle, mijenjam li s obzirom na suho korijenje vanjsko išta u zaljevanju? Ja je zaljevam jednom u 10 dana i to tako da pustim lagani mlaz vode jedno 15ak minuta kroz onu njenu šuplju plastičnu posudu. Nakon toga je pustim da se dobro ocijedi i stavim je u ukrasnu posudu na prozor. To je istočni prozor. Temperatura je oko 20C u kupaoni + često je kupaona naparena zbog svakodnevnog tuširanja pa je ne prskam. Trenutno pušta grančicu za cvat i niče joj u korijenu nešto novo. Ne znam je li list ili nova stapka. Dakle jel to ok što se tiče zalijevanja??

Drugo, to presađivanje je kad?? Kad baci cvjetove? Kakva treba bit nova posuda? Veća? Jel stavim u ful novi supstrat ili miješam sa starim?? Jel išta režem od korijenja? :zvrko:

I treće, jel je trebam gnojit sad dok je u fazi puštanja cvjetne grančice il je samo pustit? Dobila sm je ljetos i nijednom je nisam prihranila. Svejedno cvjeta. Kako se prihranjuje?? Jel ima posebna prihrana za orhideje?

Cattleya
16.12.2009., 12:08
Hvala ti puno. Kako nisam odmah dobila odgovor, napravila sam to i sama. Nisam imala vremena čekat. :D Jel te mogu samo pitati još par sitnica pls? :moli:

Dakle, mijenjam li s obzirom na suho korijenje vanjsko išta u zaljevanju? Ja je zaljevam jednom u 10 dana i to tako da pustim lagani mlaz vode jedno 15ak minuta kroz onu njenu šuplju plastičnu posudu. Nakon toga je pustim da se dobro ocijedi i stavim je u ukrasnu posudu na prozor. To je istočni prozor. Temperatura je oko 20C u kupaoni + često je kupaona naparena zbog svakodnevnog tuširanja pa je ne prskam. Trenutno pušta grančicu za cvat i niče joj u korijenu nešto novo. Ne znam je li list ili nova stapka. Dakle jel to ok što se tiče zalijevanja??

Drugo, to presađivanje je kad?? Kad baci cvjetove? Kakva treba bit nova posuda? Veća? Jel stavim u ful novi supstrat ili miješam sa starim?? Jel išta režem od korijenja? :zvrko:

I treće, jel je trebam gnojit sad dok je u fazi puštanja cvjetne grančice il je samo pustit? Dobila sm je ljetos i nijednom je nisam prihranila. Svejedno cvjeta. Kako se prihranjuje?? Jel ima posebna prihrana za orhideje?

Zalijevanje: ništa ne mijenjaš s obzirom na to vanjsko korijenje. Ako je u prozirnoj teglici, lako možeš vidjeti da li na stijenkama ima kondenzata vlage. Ako ga ima ne treba zalijevati, a ako ga nema, zalijevaš. Preporučam ti da ju zaliješ odstajalom vodom. Nećeš stajanjem pretjerano odstraniti kamenac, ali će se barem donekle izvjetriti klor i bit će sobne temperature. Možeš ju na 15-20 min potopiti u vodi tako da napuniš ukrasnu teglu i onda sve odliješ, ocijediš i to je to. Tako ja zalijevam moje orhideje. Malo traje, ali na taj način se namoči ravnomjerno čitavi supstrat, a trošiš manje vode.

Gnojenje: Dobro si napravila šta nisi prihranjivala do cvatnje. Vjerojatno je to jedan od razloga ponovnog cvjetanja. :mig: Sad ju treba prihranjivati gnojivom za orhideje ( imaš od CompoSane, Substral...) cca 2x mjesečno jer joj je to potrebno da pravilno formira cvjetove. U protivnom cvjetovi mogu biti manji i nepravinog oblika.
Kad nije u cvatu, a vrijeme je od proljeća do jeseni gnojim najviše 1x mjesečno, a zimi, ako ne cvate, ne gnojim uopće. Gnojiš tako da dodaš prema uputi proizvođača određenu količinu gnojiva u vodu za zalijevanje i time zaliješ, tj. namočiš orhideju, ali kad ju treba gnojiti, ne čekam da bude spremna za zalijevanje, nego ju ponovno namačem dok je supstrat još vlažan.

Presađivanje: presađuješ biljku kad ocvate u novi supstrat za orhideje. Koji- ne znam šta da ti kažem jer mi se čini da svima fali kore drveta. Osobno komercijalne supstrate za orhideje miješam sa malčem od borove kore i sa kuglicama glinopora kako bi bio rahliji i kako bi se bolje drenirao.
Kad presađuješ treba odstraniti SAV stari supstrat i odrezati svo suho i trulo korjenje. Suho i trulo korjenje ćeš prepoznati po tome što je mekano i prazno. Rezanje potiče korjenje na rast. Može se odrezati i nešto zdravog korjenja kako bi biljka stala u novu teglicu.
Ako je u tegli dosta trulog korjenja, a biljka ima zračno korjenje, zračno korjenje onda možeš staviti u teglu i nastavit će normalno rasti. Visoka zračna vlaga potiče rast zračnog korjenja, a kod tebe je vjerujem ima dovoljno.
Izbor teglice: 1-2 broja veća, ali to je maksimum. Uvijek kupim tako dvije da kad presađujem uspijem ju posaditi. Korjenje je dosta krhko i lako puca ako ju pokušavaš ugurati u premalu teglicu. No, većina Falova mi je u teglicama ne većima od 15 cm promjera. Svakako izbuši na dnu novih teglica dodatne rupe. Voda se u praznoj teglici ne smije zadržavati na dnu.
Kad presađujem, prvo na dno stavim čistu koru ili stiropor pa tek onda supstrat i sadim biljku. Ovo na dno ide da osiguram bolju drenažu, ali nije nužno.

Ako imaš još kakvih pitanja, samo pitaj. :)

Lyla
16.12.2009., 14:22
Puno, ali puno ti hvala. :grli:

Cattleya
20.12.2009., 22:45
Puno, ali puno ti hvala. :grli:

Nema na čemu. Drago mi je kad mogu pomoći. Sjećam se kako je meni bilo kad sam se snalazila za 'tips and tricks'. :mig:

Mayo
21.12.2009., 22:32
Molim upućene za pomoć.. prije nekoliko dana primijetila sam na jednoj mojoj orhideji phalaenopsis da su joj listovi počeli crniti, skroz su se smekšali i potamnili.. zalijevala sam je kao i sve druge, znači tek kad se supstrat osuši, sve druge su ok, samo je ova u lošem stanju..
Što da radim? :tuzni:

ma11
22.12.2009., 13:18
pozdrav svima, imam orhideju phalaenopsis evo vec godinu dana, taman mi je potjerala novu cvijetnu stapku i bas sam se veselila novim cvijetovima... i danas sam je kao obicno isla zaliti i slucajno mi se odlomio dio cvijetne stapke :( jel ima sanse da ipak procvijeta ili cu opet morati cekati godinu dana?

Cattleya
28.12.2009., 17:20
Molim upućene za pomoć.. prije nekoliko dana primijetila sam na jednoj mojoj orhideji phalaenopsis da su joj listovi počeli crniti, skroz su se smekšali i potamnili.. zalijevala sam je kao i sve druge, znači tek kad se supstrat osuši, sve druge su ok, samo je ova u lošem stanju..
Što da radim? :tuzni:

Ne znam kako to sad izgleda, ali ako je ograničeno na jedan ili 2 lista- onda ih odreži i rez premaži mljevenim cimetom ( začin) ili medicinskim ugljenom u prahu.

Ako crnilo zahvaća veći dio biljke, baci ju. Moguće je da se radi o virusu ili botritisu, tj. truleži. Biljku svakako izoliraj od drugog bilja.

Cattleya
28.12.2009., 17:22
pozdrav svima, imam orhideju phalaenopsis evo vec godinu dana, taman mi je potjerala novu cvijetnu stapku i bas sam se veselila novim cvijetovima... i danas sam je kao obicno isla zaliti i slucajno mi se odlomio dio cvijetne stapke :( jel ima sanse da ipak procvijeta ili cu opet morati cekati godinu dana?

Ostavi sve kako je i možda se stapka neće osušiti i možda ti potjera iz nje nova grančica. To bi se moglo dogoditi ako je stapka dosta dugačka.

Mayo
29.12.2009., 12:27
Ne znam kako to sad izgleda, ali ako je ograničeno na jedan ili 2 lista- onda ih odreži i rez premaži mljevenim cimetom ( začin) ili medicinskim ugljenom u prahu.

Ako crnilo zahvaća veći dio biljke, baci ju. Moguće je da se radi o virusu ili botritisu, tj. truleži. Biljku svakako izoliraj od drugog bilja.

Hvala ti na savjetu. Nažalost, morala sam je baciti jer se crnilo proširilo na sve listove pa nisam htjela riskirati da zarazi druge :(

ma11
29.12.2009., 15:12
hej, puno hvala, cini mi se da nije sve izgubljeno :)

Sarracenius
01.01.2010., 23:34
dali je netko negdje vidio za kupit neku malo egzoticniju vrstu orhideje, osim uobicajenih phalaenopsisa/cymbidiuma/dendrobiuma/oncidiuma i slicno... mene posebno zanima masdevallia, vidio sam ju svega jednom i to slucajno, kostala je 80kn i nisam ju kupio jel je bila ocvatena... sad mi je neopisivo zao, jel je nigdje nema za kupit...

blalla
05.01.2010., 10:06
samo da utvrdim gradivo,moja orhideja je sad bacila pupove i kad sam je htjela potopiti vidjela sam da se korijenje primilo za ukrasnu teglu, naravno,dvije žile su pukle, nadam se da neće utjecati, uglavnom ,,,sad nije vrijeme za presađivanje????!!! mislim dok cvijeta???

majalun
05.01.2010., 11:41
evo mog iskustva- imam 2 orhideje već 3 godine, u istoj su teglici u kojoj sam ih u bauhausu kupila, zalijevam svaku nedjelju sa odstajalom vodom i prihranjujem tekućim gnojivom za orhideje 1 mjesečno, kad ocvatu i isuše se odrežem ih iznad trećeg zgloba i čekam da mi za par mjeseci opet narastu i procvjetaju i tako 3 g.... uvijek su bujne i prekrasne...

Mayo
05.01.2010., 14:31
Svojoj prvoj orhideji odrezala sam stabljiku iznad drugog koljena (tako su mi rekli u Žitnjaku) kad se cijela sasušila. Sad je nakon pola godine potjerala novu stabljiku pa me zanima što da radim s ovim starim dijelom. Da režem, čupam, ne diram, čekam..?

Cattleya
07.01.2010., 14:54
Svojoj prvoj orhideji odrezala sam stabljiku iznad drugog koljena (tako su mi rekli u Žitnjaku) kad se cijela sasušila. Sad je nakon pola godine potjerala novu stabljiku pa me zanima što da radim s ovim starim dijelom. Da režem, čupam, ne diram, čekam..?

Odreži staru stabljiku kakva god da je i ako nema pupova ( meni je žao odrezati ako ima pupova). Tako će biljka usmjeriti svu svoju 'snagu' na novu stabljiku. Ako je suha, svakako je odreži.

Cattleya
07.01.2010., 14:55
samo da utvrdim gradivo,moja orhideja je sad bacila pupove i kad sam je htjela potopiti vidjela sam da se korijenje primilo za ukrasnu teglu, naravno,dvije žile su pukle, nadam se da neće utjecati, uglavnom ,,,sad nije vrijeme za presađivanje????!!! mislim dok cvijeta???

Ne presađuj dok cvate. Kad ocvate, možeš presađivati. To što je puklo, nema veze.

Mayo
07.01.2010., 22:04
Odreži staru stabljiku kakva god da je i ako nema pupova ( meni je žao odrezati ako ima pupova). Tako će biljka usmjeriti svu svoju 'snagu' na novu stabljiku. Ako je suha, svakako je odreži.
Suha je, odrezat ću svakako. Gdje točno da režem, odmah gdje je stara stabljika izrasla (tamo je prvo koljeno) ili iznad drugog koljena?

I molim još dva odgovora:
- na jednoj orhideji su mi listovi izrazito mekani praktički otkad sam je kupila (oko pola godine), no i dalje imaju normalnu zelenu boju. Trebam li se zbog toga brinuti?
- na drugoj orhideji mi je jedan list omekšao i donja strana mu je lagano ljubičasta, a ne zelena. Vidim da su i rubovi drugih listova počeli ljubičastiti. Je li to znak neke bolesti? :(

Hvala puno na pomoći!

Cattleya
08.01.2010., 14:25
Suha je, odrezat ću svakako. Gdje točno da režem, odmah gdje je stara stabljika izrasla (tamo je prvo koljeno) ili iznad drugog koljena?

I molim još dva odgovora:
- na jednoj orhideji su mi listovi izrazito mekani praktički otkad sam je kupila (oko pola godine), no i dalje imaju normalnu zelenu boju. Trebam li se zbog toga brinuti?
- na drugoj orhideji mi je jedan list omekšao i donja strana mu je lagano ljubičasta, a ne zelena. Vidim da su i rubovi drugih listova počeli ljubičastiti. Je li to znak neke bolesti? :(

Hvala puno na pomoći!

Suhu stabljiku odreži što niže možeš. Od nje neće više biti ništa. Kad je suha, koljena više nemaju neke veze. Inače kad režeš stabljiku koja nije suha, reži ju na mjestu ispod zadnjeg cvijeta ( kad gledaš od vrha stapke), a iznad koljena iz kojeg nije izašla grana ili cvijet.

Na ova druga 2 pitanja ti ne znam odgovor. Pokušaj poslikati pa stavi slike da vidimo. Kakav je korijen biljkama? Možda je truli? Možda ima kakvih nametnika u teglicama u korjenju? Možda ih previše zalijevaš?

Mayo
09.01.2010., 12:07
Kvotam samu sebe da potkrijepim fotkama.
Odrezala, evo da je pokažem :cerek:
http://img689.imageshack.us/img689/7378/img0882i.th.jpg (http://img689.imageshack.us/i/img0882i.jpg/)
Evo kako ona izgleda:

cijela biljka
http://img707.imageshack.us/img707/9452/img0868q.th.jpg (http://img707.imageshack.us/i/img0868q.jpg/)

gornja strana lista, skroz zelena
http://img6.imageshack.us/img6/9727/img0869y.th.jpg (http://img6.imageshack.us/i/img0869y.jpg/)

donja strana lista, skroz zelena
http://img696.imageshack.us/img696/4990/img0871w.th.jpg (http://img696.imageshack.us/i/img0871w.jpg/)

korijenje
http://img709.imageshack.us/img709/3971/img0872x.th.jpg (http://img709.imageshack.us/i/img0872x.jpg/)

korijenje u tegli
http://img696.imageshack.us/img696/1615/img0873i.th.jpg (http://img696.imageshack.us/i/img0873i.jpg/)

Čini mi se kao da se korijenje dosta osušilo, ali nije mi jasno zašto kad sam je zalijevala isto kad i druge (imam iskustva s prekomjernim zalijevanjem pa sam sad prilično oprezna).

Mayo
09.01.2010., 12:08
Evo i druge:

cijela biljka
http://img695.imageshack.us/img695/9348/img0874c.th.jpg (http://img695.imageshack.us/i/img0874c.jpg/)

najgornji list, gotovo sasvim ljubičast s donje strane
http://img690.imageshack.us/img690/7927/img0875l.th.jpg (http://img690.imageshack.us/i/img0875l.jpg/)

drugi list, s ljubičastim rubovima s donje strane
http://img6.imageshack.us/img6/1446/img0877y.th.jpg (http://img6.imageshack.us/i/img0877y.jpg/)

korijenje
http://img192.imageshack.us/img192/1176/img0879p.th.jpg (http://img192.imageshack.us/i/img0879p.jpg/)

korijenje u tegli
http://img12.imageshack.us/img12/1315/img0881ss.th.jpg (http://img12.imageshack.us/i/img0881ss.jpg/)

Nadam se da fotke pomažu..
Hvala unaprijed na pomoći i hvala na ostalim savjetima! :top:

Cattleya
09.01.2010., 23:00
Kod obje, koliko vidim po fotkama, čini mi se da je razlog loš korijen i /ili ih premalo zalijevaš.
Ovo omekšavanje listova se i meni dogodilo kad je jedno vrijeme moj muž brinuo o biljkama. On ih je zalijevao, ali u svaku teglicu bi stavio po par mililitara vode što im nije bilo dovoljno. Pokušaj ih zalijevati metodom potapanja, tj. da potopiš teglu u vodu do kraja i nek stoji 10-tak minuta tako da kora upije vodu, potom dobro ocijediš i zalijevaš ponovo na taj način kad na stijenkama posuda nema kondenzata vlage.

Ono što bi još mogla pokušati jest da povećaš zračnu vlagu oko tih biljaka. To možeš postići tako da: svaki dan nekoliko puta prskaš, zatim da postaviš biljku da stoji iznad tanjura s vodom. Ovo zanje sam postizala tako da bih uzela veliki podložak za cvijeće, u njega bih stavila okrenut naopako manji ( po mogućnosti glineni) podložak te na njega bih stavila ukrasnu teglu u kojoj je orhideja. Veliki podložak bih ispunila vodom.
Smisao visoke zračne vlage jest da potakne stvaranje zračnog korjenja pa kad bude dovoljno veliko da tek onda presađuješ biljku i posadiš ga u teglu kao korijen.

Druga varijanta jest da presadiš biljku, odrežeš svo suho i trulo korjenje ( i na kraju vidiš kako korjenje u stvari izgleda) i posadiš u novi supstrat za orhideje te primjenjuješ sve metode za podizanje zračne vlage.

Treća varijanta jest da se okušaš u hidrokulturi. ( ja sam tako spasila jednu orhideju od sigurne propasti) Za to biljka mora imati barem jedan zdravi korijen. Ako te zanima, pitaj pa ću pisati šta i kako te moje iskustvo.

Ukorjenjavanje navodno potiče B 1 vitamin pa ga se nakon presađivanja može dodati u vodu za zalijevanje, tj. doda se B kompleks.

Mayo
10.01.2010., 09:21
Cattleya, hvala ti na odgovoru. Dosad sam ih zalijevala tako da sam stavila teglicu pod pipu i pustila mlaz vode tako da natopi supstrat, nakon toga ostavila da se ocijedi i čekala da zemlja bude suha do sljedećeg zalijevanja. Probat ću ih ipak malo češće zaliti i to potapanjem pa ćemo vidjeti. Ako se stanje ne popravi, onda ću probati s presađivanjem.
Što se zračne vlage tiče, nisam dosad prskala listove pa ću probati i to, kao i postavljanje tanjura s vodom.

O hidrokulturi sam pročitala tvoj članak na Orhideje.net, no zasad ću najprije probati ovo što sam navela, a ako ne pomogne javit ću ti se.

Hvala ti puno!!

CocoRocha
13.01.2010., 13:32
Kako dalje ?

Dendrobium koji sam kupila nakon cvijetanja, imao je zdravo korijenje i listove. Presadila sam ga nakon ljeta, iako je kod mene od proljeća. Hranila sam ga sve do zime, zemlju vlažim 1X tjedno...razlog zašto postam pitanje je slijedeći.

Lišće je požutjelo...stabljike su suhe...poneki listovi su još uvijek zeleni i postoji jedan novi izdanak stabljike s dva zelena lista.

KARMEN25
14.01.2010., 10:50
evo moje orhideje

http://i49.tinypic.com/x37ms9.jpg

http://i47.tinypic.com/1fkefk.jpg

Cattleya
14.01.2010., 20:49
Kako dalje ?

Dendrobium koji sam kupila nakon cvijetanja, imao je zdravo korijenje i listove. Presadila sam ga nakon ljeta, iako je kod mene od proljeća. Hranila sam ga sve do zime, zemlju vlažim 1X tjedno...razlog zašto postam pitanje je slijedeći.

Lišće je požutjelo...stabljike su suhe...poneki listovi su još uvijek zeleni i postoji jedan novi izdanak stabljike s dva zelena lista.

Koji dendrobium imaš? Na kolikoj je tempertaturi? U šta si ga presadila, tj. u kakvu zemlju?

CocoRocha
14.01.2010., 22:46
http://i41.tinypic.com/9ks31f.jpg

Fotografija pokazuje koji imam dendrobium, trenutna situacija nije na fotki.
Presadila sam ga u supstrat za orhideje...korijenje sam isprala od stare zemlje također, nisam imala potrebu korijenje odstranjivati. Temperatura prostorije je cca 18-20 celzijusa.

Sarracenius
15.01.2010., 23:30
Karmen, zygopetalum ti je PREDIVAN! :top: Moram si i ja nabavit jedan! :) jos se sjecam onog predivnog mirisa koji podsjeca na zumbule!!! savrseno! ;)

Cattleya
17.01.2010., 23:51
Fotografija pokazuje koji imam dendrobium, trenutna situacija nije na fotki.
Presadila sam ga u supstrat za orhideje...korijenje sam isprala od stare zemlje također, nisam imala potrebu korijenje odstranjivati. Temperatura prostorije je cca 18-20 celzijusa.

Ne znam koji je to Dendrobij. da li si mu vidjela cvijet? Moguće je da je Ema type ( mislim da je to D. phalenopsis). Moguće je isto tako da je neki drugi tip kojem zimi otpada lišće, no u tom slučaju se ne bi trebale bulbe posušiti koliko se sjećam.
Šta mu se dogodilo ne znam. Moguće je da mu je supstrat bio pregust ( da ima premalo kore) i da je predugo zadržavao vlagu, a možda mu je bilo prečesto zalijevanje 1x tjedno sobzirom na relativno nižu temperaturu prostorije.
Moguće je da ga je napala grinja ( skoro nevidljiva golim okom; vidi se ako se jaaaaakooooo naprežeš i gledaš naličje listova, a zna praviti paučinu).

Možeš sačekat proljeće pa vidjeti da li će biljka napredovati ili možeš krenuti u presađivanje da vidiš kakav je korijen i da li je u njemu razlog sušenja.

CocoRocha
18.01.2010., 14:50
Kupila sam dendrobium nakon cvijetanja, ne poznajem njegov cvijet.
Presađivala sam ga prije tri mjeseca, da li je zdravo za njega, da ga ponovno presađujem ?

Šaljem današnju situaciju, nadam se da se može uočiti suha bulba i stanje korijenja. Koliko vidim...nema grinja.

http://i47.tinypic.com/2exvk3q.jpg

http://i49.tinypic.com/24quw5u.jpg

Lyla
18.01.2010., 15:00
Moja orhidejčica je bacila puno pupova i totalno me raduje. Ima samo jednu stapku jer se druga osušila pa sam ju skroz odrezala. Sad mi iz donjeg dijela iz kojeg izbijaju listovi izrasta nešto s koljenima. Ne znam jel stapka jel raste ful u koso, skoro paralelno s podlogom, a s druge strane ne liči mi ni na list iako raste iz istog mjesta ko i ostali listovi, oni su mi u rastu drugačije izgledali. Što bi to moglo bit?? Jel moguće i da cvate i da pušta stapku koja raste paralelnmo sa zemljom i ima koljenčiće?? :D

Mayo
23.01.2010., 11:46
dali je netko negdje vidio za kupit neku malo egzoticniju vrstu orhideje, osim uobicajenih phalaenopsisa/cymbidiuma/dendrobiuma/oncidiuma i slicno... mene posebno zanima masdevallia, vidio sam ju svega jednom i to slucajno, kostala je 80kn i nisam ju kupio jel je bila ocvatena... sad mi je neopisivo zao, jel je nigdje nema za kupit...
U vrtnim centru Kalia je u tijeku prodajna izložba orhideja do 30.1.. Ovu koju ti tražiš nisam vidjela, ali isplati se otići pogledati..

rita 001
23.01.2010., 22:21
Bok svima!
Oprostite što ovako upadam,nova sam ovdje,a imam pitanje vezano za orhideju Phaleonopsis.
Naime, orhideju imam nešto više od 2 godine,
kupila sam je u cvatu i bila je prekrasna.Ma i sad je ona lijepa i zdrava.Stalno pušta lišće,korijena ko u priči...ali problem je što nikad ne cvijeta.
A žao mi je,jer se stvarno brinem za nju,mazim je i pazim.Možda u tome i je problem,možda je njoj i ovako O.K. pa ne želi.
Ajde,ako netko ima ideju u čemu bi mogla biti fora,....slušam savjete.Hvala na odgovorima unaprijed.

Sarracenius
24.01.2010., 18:15
morat cu otic u tu kaliu vec jednom! :) vjerujem da oni imaju jos najbolji izbor... do sada sam vidio svasta, ali najvise me privlace one vrste koje su malo teze za nabavit... npr, vidio sam vandu u baumaxu, ali je bila preprepreskupa :S oko 500kn! :S Ludisiu sam vidio i kupio... kostala je oko 30kn u plodinama... laeliu sam isto slucajno vidio i kupio za smijesnih 30ak kn... cattleyu sam takoder slucajno snimio jednom prilikom, i naravno, odmah ju kupio... :D malo po malo, i kolekcija raste... ;D

samo da kazem osjecanima, u baumaxu je ogroman popust na orhideje, tako da se moze kupit sasvim zdrava biljka i za 15kn!!! :eek: neke su ocvale, ali ima biljaka koje jos i cvatu... pa tko je zainteresiran, nek pozuri... ;)

Cattleya
24.01.2010., 21:50
morat cu otic u tu kaliu vec jednom! :) vjerujem da oni imaju jos najbolji izbor... do sada sam vidio svasta, ali najvise me privlace one vrste koje su malo teze za nabavit... npr, vidio sam vandu u baumaxu, ali je bila preprepreskupa :S oko 500kn! :S Ludisiu sam vidio i kupio... kostala je oko 30kn u plodinama... laeliu sam isto slucajno vidio i kupio za smijesnih 30ak kn... cattleyu sam takoder slucajno snimio jednom prilikom, i naravno, odmah ju kupio... :D malo po malo, i kolekcija raste... ;D

samo da kazem osjecanima, u baumaxu je ogroman popust na orhideje, tako da se moze kupit sasvim zdrava biljka i za 15kn!!! :eek: neke su ocvale, ali ima biljaka koje jos i cvatu... pa tko je zainteresiran, nek pozuri... ;)

Ja sam jučer bila u Kalii i ima velikih papučica, Cattleya, Denova i Falova te vandi. Vande su 400 kn, Cattleye oko 100 kn, a Papučica nešto iznad 100 kn. Navodno će u četvrtak dobiti novih orhideja pa ako ne nađeš do četvrtka nešto interesantno, možda stigne baš u četvrtak.
Ja sam uzela Cattleyu, Fal i mini fal. Imaju i prozirnih teglica promjera 12 i 15 cm i to me oduševilo.

Cattleya
24.01.2010., 21:57
Bok svima!
Oprostite što ovako upadam,nova sam ovdje,a imam pitanje vezano za orhideju Phaleonopsis.
Naime, orhideju imam nešto više od 2 godine,
kupila sam je u cvatu i bila je prekrasna.Ma i sad je ona lijepa i zdrava.Stalno pušta lišće,korijena ko u priči...ali problem je što nikad ne cvijeta.
A žao mi je,jer se stvarno brinem za nju,mazim je i pazim.Možda u tome i je problem,možda je njoj i ovako O.K. pa ne želi.
Ajde,ako netko ima ideju u čemu bi mogla biti fora,....slušam savjete.Hvala na odgovorima unaprijed.

Na koju stranu svijeta gleda? Koliko često zalijevaš?

Da potakneš cvatnju treba prestati gnojiti ( zimi se ne gnoji biljka ako ne cvate), smanjiti zalijevanje te sniziti temperaturu u sobi gdje se biljka nalazi barem po noći. Temperatura ne bi smjela biti niža od 15 C. Važno je da biljka ima dovoljno svjetla ( sve je ok, osim sjevera)
Meni je čak i presađivanje poticalo cvatnju, ali cvatnju bolje ipak potiče kad imaju 'gužvu' korjenja u teglici.

Ako sve ovo gore ne upali, može se biljka gnojiti tzv. bloom boosterom koji sadrži viši udio fosfata u vrijeme kad se gnoji, a to je od proljeća do kasne jeseni. E sad koje je to točno gnojivo u RH, nemam pojma. Pitanje da li takvo i postoji u RH. Trebalo bi pregledati sva gnojiva za orhideje i za cvatuće biljke njihov N P K omjer.

Mayo
25.01.2010., 09:48
Cattleya, možeš li mi preporučiti neki supstrat za presađivanje? Upozorila me žena u Kalii da je onaj koji oni imaju pun zemlje s malo kore, a nemam u okolici zgrade breza ili borova s kojih bih skupljala koru, kako mi je ona preporučila. Što je najbolje da kupim?

rita 001
25.01.2010., 18:11
Hvala ti Cattleya na odgovoru.
Orhideja mi je na poslu,gleda na istok i ima dosta svijetla jer mi je stol do prozora.
Zalijem je jednom tjedno odstajalom vodom,a ne gnojim uopće(zadnji put sam je u ljeti).Temperatura je tamo konstantna,uvijek oko 22?, valjda.I to je to,njoj paše,evo i sada tjera novi listić.
Korijenje u tegli je zdravo i ima ga puuno,gužva se.I sad nisam pametna dal čekati još ili presaditi.
Poslikat ću je i staviti slikice kad stignem.

Cattleya
26.01.2010., 14:53
Cattleya, možeš li mi preporučiti neki supstrat za presađivanje? Upozorila me žena u Kalii da je onaj koji oni imaju pun zemlje s malo kore, a nemam u okolici zgrade breza ili borova s kojih bih skupljala koru, kako mi je ona preporučila. Što je najbolje da kupim?

Jedno vrijeme je Compo sana imala solidan supstrat za orhideje, ali mislim da i njemu fali još kore, no taj je jedan od boljih. Moglo bi ga biti u Bauhausu ili Baumax-u. Može se u supstrat, osim kore, dodati i glinopor. On solidno razrahli supstrat. Ja ga gotovo redovito dodajem.

Cattleya
26.01.2010., 14:55
Hvala ti Cattleya na odgovoru.
Orhideja mi je na poslu,gleda na istok i ima dosta svijetla jer mi je stol do prozora.
Zalijem je jednom tjedno odstajalom vodom,a ne gnojim uopće(zadnji put sam je u ljeti).Temperatura je tamo konstantna,uvijek oko 22?, valjda.I to je to,njoj paše,evo i sada tjera novi listić.
Korijenje u tegli je zdravo i ima ga puuno,gužva se.I sad nisam pametna dal čekati još ili presaditi.
Poslikat ću je i staviti slikice kad stignem.

Poslikaj: Tvojoj orhidejici možda fali noćni pad temperature da potakne cvatnju, ali imaš 'neumoljivih' falenopsisa koji cvatu kad oni hoće ma štogod im mi radili. Imam jedan takav.:mig:
Ako ne cvjeta i ako je teglica očito mala prema veličini biljke( ne korijena), treba presaditi.

Kris79
26.01.2010., 18:31
orhidejoljupci pozdrav,

nova sam u svijetu bilja i nisam vicna uzgoju ni brizi, slijedim uglavnom upute koje nadjem za odredjenu biljku i pazim da pratim njeno ponasanje.

tako sam i kad sam kupila ovo biće:

http://img715.imageshack.us/img715/4999/orh.th.jpg (http://img715.imageshack.us/i/orh.jpg/)

dosla ovdje i procitala sto je bilo bitno. no, jos postoji par nedoumica, pa molim prosvjetlite me :D

- zivi na istocnom prozoru, na prozorskoj dasci, zajedno s vecinom mojih biljaka
- zalijevam kad vidim da na unutarnjoj stijenci prozirne teglice vise nema kapljica vode
- zalijevam potapanjem dok se supstrat ne napije izvadim i ocijedim

to je u redu?

kupljena je prije cca 2 mjeseca, imala 3 cvijeta, meni dobila jos jedan, svi su otpali, sad je celava. ako sam dobro shvatila, trebala bi u odrezati, gdje tocno?
prije dva dana primjetila sam jedan novi repić, ne znam prepoznati jel to novi korijen ili novo drvce/stabljika?

http://img710.imageshack.us/img710/1458/img7821.th.jpg (http://img710.imageshack.us/i/img7821.jpg/)

moj opceniti dojam je da je sretna. ne nalazim nista sto bi mi ukazivalo na tegobe, ako ima nesto sto ne vidim, molim ukazite.

hvala na paznji i na ovoj temi :cerek:

Lyla
26.01.2010., 18:34
E točno to i mene muči. taj repić. Ne izgleda onako kako su izgledali listovi kad su rasli. izgleda ko ovaj zeleni repić na tvojoj drugoj slici. E da, ja bih je odrezala tu di je ova šnalica.:)

kika19
26.01.2010., 19:23
Pozdrav svima!! Nemojte se ljutiti ako sam možda postavila pitanje koje već je na ovoj temi o orhidejama ali stvarno nemam vremena pročitati svih 54 stranica, bilo je nekih sličnih pitanja ali eto... moram pitati pa makar i ponavljala nečije pitanje. Orhideju sam kupila u 5. mjesecu i cvala je samo do 7. mjeseca, odjednom su svi cvjetovi otpali i pošto sam pročitala da je to normalno nastavila sam paziti na svoju orhideju.... nije se sušila pa sam odrezala samo vrh stabiljke i cijelu ju ostavila sa nadom da će procvasti... eto sad je prošlo već skoro pola godine i stabiljka je i dalje zelena, listovi rastu a od pupova ni P.... mene zanima dali bih ja trebala odrezati stabiljku iako je zelena... i koliko da je odrežem?? proljeće je blizu a meni orhideja ne pupa, korijenje je zeleno i redovito ju zaljevam, gnojila nisam niti jednom.

evo ovako izgleda moja orhideja:
http://img511.imageshack.us/i/100126195540.jpg/
http://img511.imageshack.us/i/100126195525.jpg/

Hvala!!

Cattleya
27.01.2010., 09:35
orhidejoljupci pozdrav,

nova sam u svijetu bilja i nisam vicna uzgoju ni brizi, slijedim uglavnom upute koje nadjem za odredjenu biljku i pazim da pratim njeno ponasanje.

dosla ovdje i procitala sto je bilo bitno. no, jos postoji par nedoumica, pa molim prosvjetlite me :D

- zivi na istocnom prozoru, na prozorskoj dasci, zajedno s vecinom mojih biljaka
- zalijevam kad vidim da na unutarnjoj stijenci prozirne teglice vise nema kapljica vode
- zalijevam potapanjem dok se supstrat ne napije izvadim i ocijedim

to je u redu?

kupljena je prije cca 2 mjeseca, imala 3 cvijeta, meni dobila jos jedan, svi su otpali, sad je celava. ako sam dobro shvatila, trebala bi u odrezati, gdje tocno?
prije dva dana primjetila sam jedan novi repić, ne znam prepoznati jel to novi korijen ili novo drvce/stabljika?

moj opceniti dojam je da je sretna. ne nalazim nista sto bi mi ukazivalo na tegobe, ako ima nesto sto ne vidim, molim ukazite.

hvala na paznji i na ovoj temi :cerek:

Hej! Sve što radiš s njom je super! Ovaj 'repić' meni izgleda da je nova cvijetna stapka. E sad imaš dvije opcije- staru stapku možeš odrezati do kraja kako bi nova stapka imala bujniji cvat, a možeš je i ostaviti i odrezati kako Lyla kaže. Odluka je na tebi.
Ono što sam u svom 'stažu' s orhidejama primijetila jest da kad ostaviš staru granu, na novoj bude manje cvjetova. Nekad mi je stara grana išla u ponovni cvat( pa mi je bilo žao odrezati) i uz to i nova cvjetna stapka pa je stara znala imati koji cvijet više od nove grane. Sada uglavnom odrežem staru stapku ako je krenula nova.
Sad obavezno gnoji orhideju 2x mjesečno nekim gnojivom za orhideje.

Cattleya
27.01.2010., 09:48
Pozdrav svima!! Nemojte se ljutiti ako sam možda postavila pitanje koje već je na ovoj temi o orhidejama ali stvarno nemam vremena pročitati svih 54 stranica, bilo je nekih sličnih pitanja ali eto... moram pitati pa makar i ponavljala nečije pitanje. Orhideju sam kupila u 5. mjesecu i cvala je samo do 7. mjeseca, odjednom su svi cvjetovi otpali i pošto sam pročitala da je to normalno nastavila sam paziti na svoju orhideju.... nije se sušila pa sam odrezala samo vrh stabiljke i cijelu ju ostavila sa nadom da će procvasti... eto sad je prošlo već skoro pola godine i stabiljka je i dalje zelena, listovi rastu a od pupova ni P.... mene zanima dali bih ja trebala odrezati stabiljku iako je zelena... i koliko da je odrežem?? proljeće je blizu a meni orhideja ne pupa, korijenje je zeleno i redovito ju zaljevam, gnojila nisam niti jednom.

Hvala!!

Na kojem je prozoru, tj. na koju strani svijeta gleda?

Za poticanje cvatnje:

Gnojenje: po zimi ne gnojiti, a ostala godišnja doba gnojiti 1x u 4-6 tjedana.
Zalijevanje: po zimi smanjiti zalijevanje
Temperatura: zimi sniziti temperaturu prostorije barem po noći (ako ne ide i po danu) za par stupnjeva, ali ne niže od 15 C
Svjetlo: puno svjetla, idealan istočni prozor, jug i zapad uz zasjenjivanje, a sjever nije dobar jer ima premalo svjetla.
Presađivanje: uglavnom mora teglica biti pretrpana korjenjem, ali meni se događalo da par tjedana od presađivanja u veću teglu krene cvatnja, tj. počne rasti nova cvjetna stapka.

Neki falenopsisi su 'tvrdi orasi' pa uza sve nabrojane napore ne procvatu godinama.

Kad krene ponovni cvat na staroj stapci ili kad krene nova stapka i formiraju se pupovi, tad je biljka posebno osjetljiva na temperaturne varijacije i tad temperatura prostorije treba biti što konstantnija ( u protivnom otpadaju pupovi). Isto tako i zalijevanje u tom periodu treba biti uravnoteženo da se ne isušuje biljka( to ne znači da treba često zalijevati nego redovito cca 1x u 5-8 dana ovisno o veličini teglice i temperature prostorije), te ponovno započeti s gnojenjem, sve u svemu, potrebno ju je prestati 'šokirati'.

Edit: da li špricaš orhideju? Ako da, preporučam destiliranu vodu jer ona ne ostavlja bijele flekove po listovima od kamenca.

kika19
27.01.2010., 13:54
Ne špricam orhideju... to sam učinila možda jednom, ma kad sam ljena pa onda samo zaljevam.... ima li to gnojivo neko ime? i jel ima to za kupit u "običnom" dućanu (mercator ili slično)?

Cattleya
27.01.2010., 14:10
Ne špricam orhideju... to sam učinila možda jednom, ma kad sam ljena pa onda samo zaljevam.... ima li to gnojivo neko ime? i jel ima to za kupit u "običnom" dućanu (mercator ili slično)?

Pa zove se gnojivo za orhideje, a ima od raznih proizvođača, npr. Valent ( ako sam dobro napisala), zatim CompoSana, Substral..... Ako ideš u Mercator, potraži u Kalii, a moglo bi ga biti u Zrinjevac cvjećarnama. Inače ga imaš u Bauhausu, Baumax-u po vrtnim centrima.

Kris79
27.01.2010., 15:53
...

hvala :cerek:
danas je rezanje i idem u nabavku gnojiva.
procitala sam nize da se ne smiju šokirati kad puštaju novu granu. kod mene u stanu je temperatura danju oko 20, navecer malo podgrijemo na oko 22, i nocu pada na 18. nadam se da joj to nisu prevelika odstupanja.

Mayo
27.01.2010., 19:43
Jedno vrijeme je Compo sana imala solidan supstrat za orhideje, ali mislim da i njemu fali još kore, no taj je jedan od boljih. Moglo bi ga biti u Bauhausu ili Baumax-u. Može se u supstrat, osim kore, dodati i glinopor. On solidno razrahli supstrat. Ja ga gotovo redovito dodajem.
Hvala ti!

Sarracenius
28.01.2010., 11:13
mene zanimaju vasa misljenja u vezi jedne teme. radi se o uzgajanju orhideja u staklenicima/plastenicima... imam plastenik doma i svake godine stavim tamo neke orhideje koje su u nekih 2 god takvog uzgoja uduplale svoju veicinu i stvarno rastu super, ali pojavio se jedan problem. Koristio sam kisnicu sakupljenu s krova koja se slijevala u veliko bure preko rina, tako da mislim da je u vodi vjerojatno dospjela i odredena kolicina spora i slicnog, tako da su mi neke orhideje nazalost stradale od gljivicnih infekcija... drugo, tamo je visoka vlaznost zraka, tako da gljivice imaju jos bolje uvjete za rast. Problemi su se javili tek kad sam biljke preselio u kucu na jesen. one koje su bile slabije zahvacene sam tretirao fungicidom i odrezao i uklonio jace zahvacena mjesta, ali bilo je i biljaka koje su nazalost propale. :( morao sam baciti nekih 5-6 phalaenopsisa... zanima me dali netko od vas uzgaja orhideje slicno pa da mi kaze sta tocno da radim da sprijecim da se to opet ponovi... samo da napomenem, sve orhideje su mi u plasteniku preko ljeta bujale i stvarno su fantasticno rasle... (barem one sto traze visoke temperature) Cattleya je stvorila predivne nove ogranke, ali jedna cvijetna grana je cijela propala zbog prokletih pljesni i cega vec... a dendrobium mi je imao barem 25 grana, od cega niti jedna nije prezivila :S:S:S uzas!

kyb
28.01.2010., 14:17
Ja svojoj prije godinu dana odrezala grane, odcavala i ja mislila sad to treba odrezat da novi naraste :rolleyes: i tako zadnjih godinu dana imam samo listove i ništaaa više :rolleyes:

nina_PŽ
29.01.2010., 09:05
Ja svojoj prije godinu dana odrezala grane, odcavala i ja mislila sad to treba odrezat da novi naraste :rolleyes: i tako zadnjih godinu dana imam samo listove i ništaaa više :rolleyes:

To sam napravila i ja odrezala stapku prije godinu dana i tek sad mi je krenila nova prije jedno deset dana i narasla je dosta ... a na drugoj nisam odrezala dvije stapke i isto je krenila nova prije desetak dana, e sad , malo sam se uplašila da će joj ove dvije stare crpsti snagu pa neće napredovati pa sam ja i te dvije skratila na pola ... i sad one stoje i ne suše se a nova raste sve u šesnaest .. samo budi strpljiva

jako sam sretna ... mojih sedam komada dobro napreduju ... sve osim jedne koja nikako ... radi se o phalu sa sitnim cvjetovima ... puno pupova ali ni jedan cvijet ... samo se suše ... još uvijek ... i skoro sam odustala od nje ...
već sam i vas zagnjavila s tim ali sve po starom

rita 001
29.01.2010., 20:32
http://i49.tinypic.com/2f058k5.jpg

http://i50.tinypic.com/v5z88i.jpg

http://i48.tinypic.com/sl5t9x.jpg

Evo napokon da stavim slike moje orhidejice
Mislim da ću je presadit,vidjela sam u Bauhausu neki dan supstrat Compo sane za nekih 40-ak kn (5l).
Sjećam se da su neki od vas hvalili upravo taj supstrat.

(P.S. prvi puta stavljam slike,oprostite ako mi ne uspije)

Cattleya
31.01.2010., 09:44
Rita, orhideja ti je prekrasna!!!!:top:

Ako možeš, zaleti se do Kalie jer su imali prozirnih teglica promjera 12 i 15 cm. Evo, u slučaju da ti odgovara jedna od te dvije veličine.

Compo Sanu sam ja hvalila jer mi se taj supstrat čini donekle ok. No, i njemu fali kore. Ako je nikako ne možeš nabaviti, možeš dodati glinopor u supstrat. Ja ga dodaje uz koru.

Neću prežalit jednu stvar, a to je da nisam zapisala ime supstrata kojeg sam bila kupila u MBM-u prije nekoliko godina po samo 10 kn za 5 l, a bio je čista kora. :(

orchis
01.02.2010., 18:38
ja kupim u MBM-a za 20kn mislim 5l i skoro je sama kora..ne znam kako se zove..mislim da je roza kesica...40kn je stvarno previše...inace u tim Bau- i Brico- dućanima je i zemlj za kaktuse bezobrazno skupa..:rolleyes:

Cattleya
03.02.2010., 14:05
ja kupim u MBM-a za 20kn mislim 5l i skoro je sama kora..ne znam kako se zove..mislim da je roza kesica...40kn je stvarno previše...inace u tim Bau- i Brico- dućanima je i zemlj za kaktuse bezobrazno skupa..:rolleyes:

Hajde ti vidi kako se taj supstrat zove jer ga ja više nikad nisam našla u MBM-u, a kad sam pitala, blijedo su me gledali. Ja naivna sam mislila da je to njihova redovita ponuda. :rofl:

Sarracenius
05.02.2010., 10:26
ja sam prije kupovao posebne mjesavine za orhideje, ali sad vise ne... sve sto mi treba nadem u prirodi... tako sam posadio svoje cymbidiume, oncidium jedan, epidendrum, a mislim i jos neke presadivat uskoro, tak da cekam da dode proljece i da se bacim na posao... kora koja se koristi u tim mjesavinama je najcesce kora crnogorice... ako proguglate, mozete naici na informacije da se to zove "fir bark" sto u prijevodu znaci kora jele... postoje raznorazni nacini kako pripremati tu koru... najbolje ju je uzet s vec mrtvog drveta, jel se tada kora lako skida i lakse se mrvi... tako da na takakv nacin dobijete razne ganulacije, ovisno o potrebama... sto se tice sitnijih dijelova te specijalne mjesavine za orhideje, jedan dio je bijeli treset (ono sitno sto ustvari svi izbjegavaju :)), nesto malo kokosovih vlakana i eventualno jos nekih stvari, ali u puno manjim kolicinama... ako uzimate iz prirode sve to sto sam nabrojao, postoji nacin da se sterilizira kora... ili cete ju pec u pecnici ovisno koliko je po vama potrebno da budete sigurni, ili cete ju poprskat fungicidom i ostavit da odstoji (ili oboje :))... ja sam vrecicu fungicida u polj apoteci platio 15kn, a to je doza za 10l vode... (i vide nego je potrebno)...

eto, nadam se da sam pomogao... ak nista, bar da ustedite koju kunu i ulozite novac u jos jednu orhideju, umjesto u precjenjene supstrate... ;)

Kris79
05.02.2010., 10:48
u kojem trenutku novu cvjetnu stapku treba pričvrstiti za onaj potporni štapić što dođe uz cvijet?

koliko je ta potpora zapravo bitna, a koliko je samo radi estetskog dojma (da stoji uspravno?).

moja nova stapka je sad vec 12 cm (raste ko luda :cerek:) ali ide u kontra smjeru od štapića za koji se stara još drži.

Sarracenius
05.02.2010., 13:31
ja svoje orhieje uopce ne podupirem... uvijek mislim i na to koliko korjena ozljedim prilikom ubadanja stapica u supstrat... :S podupri ako bas moras, ak ne, onda ni nemoj...

lunalu
05.02.2010., 14:03
DRagi ljubitelji orhideja...Ja sam dobila s Tajlanda jednu reznicu orhideje onako na komadu drva je pricvrsena..To je jedna osoba iz svog vrta odlomila i poslala mi s napomenom da se treba stvaiti na stablo jabuke ili nekog drugog voca preko kojeg ce se hranit i rast..I sad mene zanima, obzirom da su jako mali izdanci korjena i samo dva lista ima nakoji nacin da ju pricvrstim za vocku i je li sada jos prehladno za takav pothvat?

papavero
05.02.2010., 15:48
Dobila sam Falenopsis na poklon, predivna je, rascvjetala i sa puno novih pupoljaka. Problem je sto mi je dnevna soba na sjevernoj strani, a spavacu ne zagrijavam zimi. Meni je crkla Crassula, tako da se ovoj orhidejici crno pise :eek:

Koji su prvi koraci u odrzavanju?
Hocu li je odmah potopiti u vodu?
Koliko puta nedeljno da joj prskam listove?
Hoce li mi prezivjeti na sjevernoj strani stana? Kada nisu navuchene zavjese ima dosta svijetlosti.

:confused:

Smijem li da primjenjujem dolje navedeni primjer?

Moja tajna uspjesne orhideje je da ju odneses sa sobom u kupaonu svaki put kad se tusiras ili kupas jer od silne pare se dobro ocuva i super rastu :)

pizza
05.02.2010., 19:00
Cattleya je stvorila predivne nove ogranke, ali jedna cvijetna grana je cijela propala zbog prokletih pljesni...

Ovako, meni se plijesan pojavila na....brusnici u tegli :D...i uspješno sam ju suzbila sa cimetom. Možda da prokuhaš kišnicu pa ohladiš na sobnu temperaturu prije zalijevanja?

Al imam i ja jedno pitanje za oncidioljupce.

Jel treba otkidat lišće sa pseudolukovica nakon sto ista ocvate i ostane kao dopunska prihrana? Naime svi oncidiumi koje sam kupila imaju te pseudolukovice bez lišća pa me zanima jel to ima kakvog smisla il to u dućanima neznaju kaj rade pa sam trgaju da ljepše izgleda?

Sarracenius
05.02.2010., 19:53
ostavi pseudogomolje dokle god ti ne smetaju... imam i ja oncidiuma par, jedan je vec velika biljka, i ima nekoliko pseudogomolja koji se maltene ni ne vide od okolnog lisca i novih ogranaka... ja sve ostavljam da bude prirodno... jedino ako ti orhideja raste bas samo u jednom smjeru, pa onda za sobom stalno ostavlja bezlisne pseudogomolje, pa ti to oduzima i prostor a i bezveze izgleda... ;)

Sarracenius
05.02.2010., 19:57
DRagi ljubitelji orhideja...Ja sam dobila s Tajlanda jednu reznicu orhideje onako na komadu drva je pricvrsena..To je jedna osoba iz svog vrta odlomila i poslala mi s napomenom da se treba stvaiti na stablo jabuke ili nekog drugog voca preko kojeg ce se hranit i rast..I sad mene zanima, obzirom da su jako mali izdanci korjena i samo dva lista ima nakoji nacin da ju pricvrstim za vocku i je li sada jos prehladno za takav pothvat?

koliko ja znam, ni jedna vrsta epifitne orhideje kod nas ne moze rast vani cijeu godinu, pogotovo preko zime... :confused:

drugo, bolje da si sredis neki mali terarij i stavis cijelu biljku unutra zajedno s tom granom koju spominjes... tamo ces imat manje posla oko nje a i ona ce se osjecat bolje... takve orhideje iziskuju puno vise paznje od ovih koje kupujemo u posudama... ja sam svoje isto nasadivao na komade drveta i grane, ali sve je bilo u terariju gdje je vlaznost vrlo visoka...

Nego, ja imam pitanje; kako ti je prosla posiljka preko granice?! :confused:

lunalu
05.02.2010., 21:13
koliko ja znam, ni jedna vrsta epifitne orhideje kod nas ne moze rast vani cijeu godinu, pogotovo preko zime... :confused:

drugo, bolje da si sredis neki mali terarij i stavis cijelu biljku unutra zajedno s tom granom koju spominjes... tamo ces imat manje posla oko nje a i ona ce se osjecat bolje... takve orhideje iziskuju puno vise paznje od ovih koje kupujemo u posudama... ja sam svoje isto nasadivao na komade drveta i grane, ali sve je bilo u terariju gdje je vlaznost vrlo visoka...

Nego, ja imam pitanje; kako ti je prosla posiljka preko granice?! :confused:

Hvala ti puno na odgovoru, pokusat cu pronac na prethodnmim stranicama o tom terariju kako se to radi i sl jer dosad nisam imala s tim iskustva...A preko granice nikakvih problema stvarno...

Prosle sam godine donila cak 4 plumerie u rucnoj prtljazi jer sam ih htjela imat na oku i nitko nista nije ni pitao niti su mi otvarali torbu..Samo sam skinula zice koje su bile okolo omotane u svrhu pricrvscenjada ne bude frke kroz rendgen i to je to...:ne zna:

Zaljubila sam se u plumerie, ali nazalost samo je jedna ostala ziva,ali ne daje cvjetove, tek koji list ima...

Sarracenius
05.02.2010., 22:21
terarija stvarno imas predobrih na netu... pretrazi i pojam vivarium... uglavnom, osim sto izgleda jako lijepo, pruza najbolje uvjete biljakama koje vole uvjete kisnih suma i slicno... ja sam jedno vrijeme imao i tarantulu unutra... stvarno spektakuaran prizor zna bit... :) Ali obavezno prije toga nadi vise o toj orhideji na netu, tako da znas sta tocno trazi i slicno... ;)

lunalu
06.02.2010., 13:05
terarija stvarno imas predobrih na netu... pretrazi i pojam vivarium... uglavnom, osim sto izgleda jako lijepo, pruza najbolje uvjete biljakama koje vole uvjete kisnih suma i slicno... ja sam jedno vrijeme imao i tarantulu unutra... stvarno spektakuaran prizor zna bit... :) Ali obavezno prije toga nadi vise o toj orhideji na netu, tako da znas sta tocno trazi i slicno... ;)

:s:s:s problem je u tome sto ne znam kako se zove orhideja :( Nje ni zena znala, ne barataju oni tamo latinskim nazivima biljaka:lol:Pokusat cu po cvijetu odgonetnut...Hvala ti puno jos jednom :grli:

Sarracenius
06.02.2010., 14:59
stavi sliku ili nesto... mozda cemo uspjet prepoznat o cemu je rijec ;)

irenalukic13
07.02.2010., 23:24
Hvala "modesti" na odgovoru.Stanje nepromijenjeno.čekam proljeće a možda ću ranije premjestiti orhideje na svjetlije mjesto.

micek-jerry
08.02.2010., 23:04
ja s orhidejama nemam sreće, sve po uputama i one uginu :(
nego, da znam da li da ju bacim-već 3 mjeseca je jednoj otpalo svo lišće, ima samo onaj dio u "zemlji". jel ima šanse da se oporavi ili je to nažalost to? :(

Sarracenius
12.02.2010., 13:03
ja s orhidejama nemam sreće, sve po uputama i one uginu :(
nego, da znam da li da ju bacim-već 3 mjeseca je jednoj otpalo svo lišće, ima samo onaj dio u "zemlji". jel ima šanse da se oporavi ili je to nažalost to? :(

Hm, pa o kojoj vrsti je rijec??? :confused:

micek-jerry
12.02.2010., 16:04
Hm, pa o kojoj vrsti je rijec??? :confused:

:o
ne znam :o
dobila sam ju na poklon, nije bilo nikakvog onog papirića kaj dođe s njima, ali izgledala je ko one kaj ima za kupit po Kauflandu i sl.
i bila je prekrasna kad sam ju dobila.
jel može ona živjet bez lišća, a da se ipak oporavi?

Sarracenius
12.02.2010., 17:29
:o
ne znam :o
dobila sam ju na poklon, nije bilo nikakvog onog papirića kaj dođe s njima, ali izgledala je ko one kaj ima za kupit po Kauflandu i sl.
i bila je prekrasna kad sam ju dobila.
jel može ona živjet bez lišća, a da se ipak oporavi?

pa u tome i je problem... kod nas ima bar 10 vrsta orhideja za kupit po takvim trgovinama, i dosta tih orhideja ima poseban nacin rasta i potrebe... dok ne znam o cemu se prica, nemam pojma sta da kazem... daj ju opisi malo...

KARMEN25
16.02.2010., 20:26
mislim da bez obzira o kojoj se vrsti orhideje radi ona bez lišča nemože opstati

Sarracenius
17.02.2010., 12:46
mislim da bez obzira o kojoj se vrsti orhideje radi ona bez lišča nemože opstati

to nije tocno... neke vrste orhideja prirodno odbacuju lisce za vrijeme perioda mirovanja, a kod nas je najbolji primjer, od komercijalnih orhideja tog tipa, dendrobium nobile... nisam vidio ni jednu drugu listopadnu vrstu orhideje kod nas, tako da ako se radi o standardnoj orhideji kao npr. phalaenopsis, onda je biljka mrtva na zalost... no ako se radi o nekoj gomoljastoj orhideji, uvijek postoji nacin da ju se vrati u zivot i da ona potjera nove izdanke, ali to je dugotrajan i naporan posao...

Utpala
17.02.2010., 19:13
imam gomoljastu orhideju (nažalost ne znam koju - "spasila" sam ju iz Baumaxa) koja je upravo ocvala. Da li za nju vrijedi isto što i za phalaenopsise što se tiče rezanja stapke?
da ju odrežem skroz ili ostavim ili...?

Cattleya
18.02.2010., 11:26
imam gomoljastu orhideju (nažalost ne znam koju - "spasila" sam ju iz Baumaxa) koja je upravo ocvala. Da li za nju vrijedi isto što i za phalaenopsise što se tiče rezanja stapke?
da ju odrežem skroz ili ostavim ili...?

Odreži do kraja. Za gomoljaste ovo ne vrijedi. Na žalost.

Ciklama
18.02.2010., 11:41
molim vas za pomoć imam predivnu orhideju phalaenopsis i sve je bilo u redu do prije 2 mjeseca kada su joj naglo počeli žutiti i otpadati listovi. Za to vrijeme joj rastu novi uredno i cvate (upravo je sad u cvatnji). Ne znam u čemu je problem, što radim krivo s obzirom da joj nisam promijenila mjesto i zalijevam ju kao i inače. Nisam ništa radila što ne radim inače.
Ako imate kakav savjet bila bih zahvalna jer je orhideja predivna i ne bih htjela da ugine.

jahorinka
18.02.2010., 13:37
evo, moja je konačno procvjetala :cerek: osim jednog pupoljaka :/

slikica (http://www.forum-opp.com/gallery/29_18_02_10_2_08_08.jpeg)

slikica2 (http://www.forum-opp.com/gallery/29_18_02_10_2_08_49.jpeg)

jelda da smo trebali ovu stabljiku odrezati nakon kaj je ocvjetala?
mama nije dala, inače ja bi :D :zubo:

@ciklama - da joj nisi možda otvarala prozor ili tak nekaj :ne zna:
ok, veliš da je nisi selila... al mi kad smo je prenesli u drugu sobu na prozor s pogledom na istu stranu, cvijetovi su brzo otpali, makar je bila u punom cvatu. mislim da je to zbog propuha bilo :misli:

evo moje orhideje

http://i49.tinypic.com/x37ms9.jpg

http://i47.tinypic.com/1fkefk.jpg

prekrasno :cerek:

Sarracenius
18.02.2010., 13:57
evo, moja je konačno procvjetala :cerek: osim jednog pupoljaka :/

slikica (http://www.forum-opp.com/gallery/29_18_02_10_2_08_08.jpeg)

slikica2 (http://www.forum-opp.com/gallery/29_18_02_10_2_08_49.jpeg)

jelda da smo trebali ovu stabljiku odrezati nakon kaj je ocvjetala?
mama nije dala, inače ja bi :D :zubo:

@ciklama - da joj nisi možda otvarala prozor ili tak nekaj :ne zna:
ok, veliš da je nisi selila... al mi kad smo je prenesli u drugu sobu na prozor s pogledom na istu stranu, cvijetovi su brzo otpali, makar je bila u punom cvatu. mislim da je to zbog propuha bilo :misli:

prekrasno :cerek:

a tko kaze da si morala??? :) pa vidis da je sve u redu, da je biljka zadovoljna, raste, cvate... :) mislim, kad smo vec kod tog famoznog rezanja stabljike, tko ih na kraju krajeva podrezuje u prirodi??? ;)

jahorinka
18.02.2010., 18:23
dobro zboriš :D

hvala :zivili:

Cattleya
19.02.2010., 09:00
molim vas za pomoć imam predivnu orhideju phalaenopsis i sve je bilo u redu do prije 2 mjeseca kada su joj naglo počeli žutiti i otpadati listovi. Za to vrijeme joj rastu novi uredno i cvate (upravo je sad u cvatnji). Ne znam u čemu je problem, što radim krivo s obzirom da joj nisam promijenila mjesto i zalijevam ju kao i inače. Nisam ništa radila što ne radim inače.
Ako imate kakav savjet bila bih zahvalna jer je orhideja predivna i ne bih htjela da ugine.

Koji listovi žute i otpadaju? Oni doljnji? Da li je u prozirnoj teglici? kako izgleda korjenje? Da li na prednjim i stražnjim stranama listova ima kakvih nametnika?

Bilo bi dobro da staviš slike.

Ciklama
25.02.2010., 19:25
Koji listovi žute i otpadaju? Oni doljnji? Da li je u prozirnoj teglici? kako izgleda korjenje? Da li na prednjim i stražnjim stranama listova ima kakvih nametnika?

Bilo bi dobro da staviš slike.

Donji listovi opadaju i žute. U prozirnoj je teglici i korijenje mi se čini zdravo. E sad kad sam bolje pogledala listove na jednom listu ima sa prednje i stražnje strane točkica pa pretpostavljam da su to nametnici i da je to zbog toga.

A evo i slika:

http://img696.imageshack.us/img696/1446/lisce.jpg
http://img715.imageshack.us/img715/6001/korijen.jpg
http://img186.imageshack.us/img186/454/tockice.jpg

i za kraj evo je u punom cvatu :cerek::D

http://img203.imageshack.us/img203/8267/cvijet.jpg

jahorinka
26.02.2010., 09:14
Donji listovi opadaju i žute. U prozirnoj je teglici i

kak je lijepa :cerek::cerek::cerek:

Cattleya
26.02.2010., 09:49
Donji listovi opadaju i žute. U prozirnoj je teglici i korijenje mi se čini zdravo. E sad kad sam bolje pogledala listove na jednom listu ima sa prednje i stražnje strane točkica pa pretpostavljam da su to nametnici i da je to zbog toga.

A evo i slika:

http://img696.imageshack.us/img696/1446/lisce.jpg
http://img715.imageshack.us/img715/6001/korijen.jpg
http://img186.imageshack.us/img186/454/tockice.jpg

Ove točkice mi se ne čine razlog žućenju listova. Ovo kaj ti se pojavljuje može biti od prerijetkog zalijevanjoa, odnosno, supstrat se isuši paju onda natopiš s vodom i onda se hoće na listovima pojaviti takve promjene.
Jedino na takvim promjenama lako se nasele glivice pa je važno da se prostor prozračuje.
Kad sam ja imala takve promjene na listovima, odrezala bih taj dio lista čistim skalpelom i rez namazala sa medicinskim ugljenom ili cimetom ( začin ). U glavnom se više ne bi pojavljivale, no nekad bi se nastavile pojavljivati, ali je bilo interesantno da ti listovi s promjenama nisu žutili i propadali. Buba, gmizavaca i paučine nije bilo pa prema tome niti nametnika u smislu ušiju.

Postoje jedino određen tip, čini mi se ušiju, koje izgledaju kao krastica, tj. smeđe izbočenje na listu. otprilike ovako (http://www.extension.umn.edu/distribution/horticulture/images/M1183-4.jpg)
Koliko vidim, požutio je jedan najdonji list. Promatraj biljku, no ne čini mi se nešto bolesna. Normalno je da odbacuju donje listove i jednako tako da stvaraju iz sredine nove listove.
EDIT: prekrasna je!!! Da li miriši?

Ciklama
26.02.2010., 10:57
kak je lijepa :cerek::cerek::cerek:

thnx :D:D

Koliko vidim, požutio je jedan najdonji list. Promatraj biljku, no ne čini mi se nešto bolesna. Normalno je da odbacuju donje listove i jednako tako da stvaraju iz sredine nove listove.
EDIT: prekrasna je!!! Da li miriši?

hvala puno na savjetima :D:D
Ovo za listove me zabrinulo jer je to već četvrti u zadnja dva mjeseca (doduše samo donji) pa mi se čini da je ipak malo previše tih listova. Ne vidim nikakvih nametnika niti tih smeđih promjena kao na slici. Jel može to biti zato što nije presađivana? možda joj fali mjesta al čini mi se da još ima mjesta za korijenje. Imam ju skoro dvije godine i još se nisam odvažila da ju presadim.

Ne miriši ali cvate svako malo :cerek::cerek:

kika19
26.02.2010., 18:12
stalno se brinem za svoj phalaenopsis i nema niti p od pupova, raste samo lišće... stapku nisam odrezala do kraja... dali sam trebala?? dali da je sada odrežem?? već je 8 mjeseci bez cvijeta... samo zelena grana... već sam postala ovdje istu stvar al nitko mi nije rekao dali da granu odrežem... skroz je zelena pa mi je bilo žao.. ali ne pupa i ne cvate :( :(

Sarracenius
27.02.2010., 10:23
stalno se brinem za svoj phalaenopsis i nema niti p od pupova, raste samo lišće... stapku nisam odrezala do kraja... dali sam trebala?? dali da je sada odrežem?? već je 8 mjeseci bez cvijeta... samo zelena grana... već sam postala ovdje istu stvar al nitko mi nije rekao dali da granu odrežem... skroz je zelena pa mi je bilo žao.. ali ne pupa i ne cvate :( :(

dokle god je grana zelena, postoji vjerojatnost da ce procvasti... (naravno ako je na dobrom mjestu po pitanju svih zahtjeva koje trazi), ako ne procvate, moze stvoriti keikije, ili u krajnjem slucaju, grana ce s vremenom pozutjeti, onda ju odrezes i to je to... a sada ju jednostavno ignoriraj...

Florianne_bp
27.02.2010., 19:50
Može li mi netko dati savjet?

Danas sam kupila phalaenopsis sp. orhidejicu, i toliko mi se sviđa da ju jednostavno ne mogu zanemariti ili dopustiti da joj se nešto dogodi ... :cerek: E pa moje pitanje je, pošto je već početak trećeg mjeseca, kud s njom? Jel uvijek vrijedi ono za istočni prozor jer je na tom prozoru sunce samo od zore pa do 9-10 h ujutro ? I moram napomenuti da je prozor nekih 20-ak cm iznad radijatora, a temperatura je ugodna za o(p)stanak u sobi, nekih 20-22 stupnja.

E da, listovi su joj tamno zeleni, znači fali joj svjetlosti.... :ne zna:

Btw, nekako mi je čudno omotana oko štapića ona. Ako ju okrenem listovima prema svjetlu, onda mi cvijeće gleda prema meni, a ako je obrnuto, onda prednja strana lista gleda prema meni. PItanje: šta je bolje? :D

TincH
28.02.2010., 08:59
Moja orhidejčica je bacila puno pupova i totalno me raduje. Ima samo jednu stapku jer se druga osušila pa sam ju skroz odrezala. Sad mi iz donjeg dijela iz kojeg izbijaju listovi izrasta nešto s koljenima. Ne znam jel stapka jel raste ful u koso, skoro paralelno s podlogom, a s druge strane ne liči mi ni na list iako raste iz istog mjesta ko i ostali listovi, oni su mi u rastu drugačije izgledali. Što bi to moglo bit?? Jel moguće i da cvate i da pušta stapku koja raste paralelnmo sa zemljom i ima koljenčiće?? :DTo sam i ja imala. Sram me reć, ali rezala sam suho korijenje, pa sam odrezala i to, davno, u čistom neznanju :eek:
Sad me kažnjava tako kaj neće cvasti, ali uporna sam :zubo:

Cattleya
01.03.2010., 11:00

Da li gnojiš i sa čime i koliko često? Na kakvom je mjestu? Da procvate, treba joj dosta svjetla.
Inače, imam ja jedan fal kaj je u sjajnim uvjetima, odnosno, uvjetima za poticanje cvatnje, pa ne cvate već 3 godine.

Cattleya
01.03.2010., 11:02
Može li mi netko dati savjet?

Danas sam kupila phalaenopsis sp. orhidejicu, i toliko mi se sviđa da ju jednostavno ne mogu zanemariti ili dopustiti da joj se nešto dogodi ... :cerek: E pa moje pitanje je, pošto je već početak trećeg mjeseca, kud s njom? Jel uvijek vrijedi ono za istočni prozor jer je na tom prozoru sunce samo od zore pa do 9-10 h ujutro ? I moram napomenuti da je prozor nekih 20-ak cm iznad radijatora, a temperatura je ugodna za o(p)stanak u sobi, nekih 20-22 stupnja.

E da, listovi su joj tamno zeleni, znači fali joj svjetlosti.... :ne zna:

Btw, nekako mi je čudno omotana oko štapića ona. Ako ju okrenem listovima prema svjetlu, onda mi cvijeće gleda prema meni, a ako je obrnuto, onda prednja strana lista gleda prema meni. PItanje: šta je bolje? :D

Stavi ju na taj istočni prozor i redovito ju prskaj kad nema sunca. Moje su okrenute tako da uglavnom lišće gleda prema prozoru, a cvjetovi- kako koji.

Ja moje na istočnoj strani počnem sjeniti, odnosno, spuštati roletu, negdje sredinom 5. mjeseca.

Florianne_bp
01.03.2010., 16:13
Stavi ju na taj istočni prozor i redovito ju prskaj kad nema sunca. Moje su okrenute tako da uglavnom lišće gleda prema prozoru, a cvjetovi- kako koji.

Ja moje na istočnoj strani počnem sjeniti, odnosno, spuštati roletu, negdje sredinom 5. mjeseca.

Hvala Cattleya :)

Sarracenius
07.03.2010., 08:17
jao ja se moram pohvalit! :) procvao mi je miltoniopsis, oncidium ima par novih izdanaka (presadio sam ga u kosaru jel je vec prevelik), cymbidium cvate punom parom, druga dva su u pupovima jos. drugi oncidium cvate vec mjesecima, tj otkako sam ga doneo iz plastenika u kucu, dakle cijelu zimu. Drugi oncidium, onaj klasicni zuti, kupljen u baumaxu... bio je na samrti, pa sam ga presadio u kosaricu i eto... biljka je zivnula... vec ima dva izdanka... :) bas sam happy! kao da osjete moju ljubav prema njima pa me nagraduju! :):):) a dva phalaenopsisa cvatu neumorno vec mjesecima... epidendrum ima vec 6 grana... to mora da ce bit predivno kad procvate! :D

Lyla
07.03.2010., 11:27
ovo je moja orhideja danas:

http://img651.imageshack.us/img651/5461/07032010.jpg

brine me jedna stvar. Prije tjedan dana otpala su joj dva najveća lista. prvo su se jako smekšala, naborala i odjednom su skroz požutila i morala sam ih odrezat. Sad me brinu ova tri što su ostala. Skroz su se smekšali. I bojim se da će požutit jer je proces isti kao i ovi listovi koji su požutili. Orhideja uredno prcvjetala, i raste joj nova stapka, vidi se na slici niže, i pupić. Ali listovi propadaju. kao da trule. Što da radim??

Florianne_bp
07.03.2010., 15:41
Koji je razlog tome što mi je na jednom cvijetu rub malo spržen?
A nije na jakom suncu.

gljivek
07.03.2010., 19:07
ljudi moja, moje orhideje spavale 10 mjeseci..i evo procvjetale su :) jupiiii :cerek:

Florianne_bp
09.03.2010., 21:50
ljudi moja, moje orhideje spavale 10 mjeseci..i evo procvjetale su :) jupiiii :cerek:

uuuuuuuu čestitaaam! to mora da je veličanstven osjećaj :mig:

rubyzg
10.03.2010., 15:34
Molim za pomoć, uskoro se selim u stan i planiram uzet sa sobom svoje orhideje,
u stanu prozor gleda na juznu stranu, imam 3 phalaenopsisa i jednu cambriu.
Kako najbolje pripremit orhideje za promjenu i da li će ima pasat juzna strana .
Sve su u cvatu.
Ovo su mamine orhideje, pa razmisljam i njih uzet ali ne znam kako se zovu i da li bi im isto pasala juzna strana?

http://i838.photobucket.com/albums/zz301/teabl/Slika162.jpg

http://i838.photobucket.com/albums/zz301/teabl/Slika163.jpg

Sarracenius
11.03.2010., 22:27
prva slika je dendrobium, i da... on obozava jako svijetlo... cak i malo izravnog suncevog svijetla ujutro... moj je bio naviknut na skoro puno suncevo svijetlo sve do 12h dok je bio ljetos u plasteniku i rastao je fenomenalno...

druga slika je vjerojatno neki intergenericki hibrid iz oncidium skupine... sve ovisi o potrebama roditelja od kojih je nastao... ponekad je te multihibride jako tesko tocno definirati po pitanju pripadnosti... stavi jos koju sliku pa cemo probat desifrirat koja je ova biljka...

u svakom slucaju, difuzno svijetlo ce bit ok... nesto malo jace od svijetla potrebno za phalaenopsise... ja svoje oncidiume npr drzim na jednako jakom svijetlu kao i dendrobiume... i ocigledno im se svida s obzirom da su udvostrucili velicinu grma u toku jedne sezone... sad je resaden u kosaru i eto... opet cvate... :)

Cattleya
13.03.2010., 06:25
Ruby zg, mene ova druga slika potsjeća na orhideju Phaius.

CocoRocha
15.03.2010., 14:39
Presađuje se nakon 1-3 godine u poseban supstrat. Odrasle biljke mogu rasti u istoj posudi dok se supstrat ne iscrpi , najčešće nakon 2 godine..

Shvatila sam tek nakon što su tri orhideje doslovno otišle nakon presađivanja, apsolutno nema potrebe presađivati do godine ili dvije.

Lyla
16.03.2010., 11:46
Ej a ako ste već dobili odraslu orhideju kako znate koliko joj je star supstrat i kad ga treba miejnjat? Ja sam svoju dobila prošlo ljeto i cvjetala mi je i zimi. Vanjsko korijenje izgleda katastrofalno loše. Izgleda suho i beživotno, a opet mi je niknula nova stapka. Tak da nemam pojma kad to presaditi.

Sarracenius
16.03.2010., 18:15
Ej a ako ste već dobili odraslu orhideju kako znate koliko joj je star supstrat i kad ga treba miejnjat? Ja sam svoju dobila prošlo ljeto i cvjetala mi je i zimi. Vanjsko korijenje izgleda katastrofalno loše. Izgleda suho i beživotno, a opet mi je niknula nova stapka. Tak da nemam pojma kad to presaditi.

ovisi o vrsti orhideje... najcesce orhideje kao sto su phalaenopsisi traze grublje i srednje velike komadice kore, i sve sto je sitnije samo uzrokuje pomanjkanje zraka oko korijena, sto je opasno... kod phalaenopsisa je cest slucaj da se toliko znaju iscrpiti sa cvatnjom, da je ponekad bolje odrezat granu i sredit biljku, te se strpit do slijedece cvatnje... ja sam kupio 2 phalaenopsisa u konzumu na popustu, jedan sam odmah presadio, a drugi sam jos ostavio neko vrijeme, jel ima nove ogranke iz stare grane koji rastu i napreduju, a potjerala je i jos jednu granu... pretpostavljam da cu kad ocvate, odrezat obje grane do dolje i promjenit supstrat... mjenjanje supstrata je vrlo bitno i ne treba koristiti stari supstrat, jel je taj vec ionako polutrul i drzi vodu ko spuzva... ako primjetite da u posudi ima previse sitnog materijala, a nije jos vrijeme za presadivanje, onda jednostavno pripazite na zalijevanje...

Kruno_Hybrid
21.03.2010., 13:57
hvala puno
pozz
Orhideje ti vole gužvu u posudama, meni također vire korijeni van to ti je normalno, malo ce ti posvijetlit i nece joj nis biti. Ako je Phalaenopsis presadi ga , on ionako voli presađivanje.

Kruno_Hybrid
21.03.2010., 14:03
UPOMOCCCCCCCCCCCCCC !!!

KUPIO SAM SI ORHIDEJU 6.2.2010 I CVIJETALA JE 2 TJEDNA I SADA SU CVIJETOVI OTISLI. PRESADIO SAM JU I SAD JOJ JE SUPER.... MENE MUCI ZASTO SU CVIJETOVI TAKO BRZO OTISLI, I IMAM MALU STAPKU KOJA BI TREBALA IZNUKNUTI ALI NIKAK NECE, KAKO DA JU NATJERAM DA IZBACI TU STAPKU DO KRAJA ???

Sarracenius
21.03.2010., 22:07
UPOMOCCCCCCCCCCCCCC !!!

KUPIO SAM SI ORHIDEJU 6.2.2010 I CVIJETALA JE 2 TJEDNA I SADA SU CVIJETOVI OTISLI. PRESADIO SAM JU I SAD JOJ JE SUPER.... MENE MUCI ZASTO SU CVIJETOVI TAKO BRZO OTISLI, I IMAM MALU STAPKU KOJA BI TREBALA IZNUKNUTI ALI NIKAK NECE, KAKO DA JU NATJERAM DA IZBACI TU STAPKU DO KRAJA ???

o kojoj orhideji pricamo? :)

Kruno_Hybrid
22.03.2010., 20:25
imam phalaenopsis i ima 1 izrasku i 1 zacelu stapku, zanima me dali je to stvarno stapka ili nes drugo. kupio sam ga 6.2.2010 i bila je mala jako jako kao pup, do danas jos nista nije narasla i ostala je mala

Lyla
23.03.2010., 10:40
Dakle, moja orhideja sa gornje slike se precvjetala ovu zimu. pustila je novu stapku na kojoj je sad pup. Al otpali su joj većina listova i svi koji su ostali se suše i žute. Ne znam šta da radim. Imam samo stapke. Na jednoj su dva cvijeta. Druga je nova, mala ali ima veliki cvjetni pup. Sva tri preostala lista su se smekšala i žute. Supstrat je prilično potrošen. Da li da joj odrežem sve listove i pustim da ocvate? da li da prekinem cvatnju i presadim je u novi supstrat? Šta da radim. Cvate, a izgleda iscrpljeno. I za koji dan neću imat nijedan list. :(
Dajte mi pls neki savjet, ne bih htjela da mi crkne:(

Sarracenius
23.03.2010., 12:42
ak je grana prestala rast (ova nova) to je vjerojatno zbog toga sto biljka usmjerava svu energiju u stvaranje i dozrijevanje pupova na onoj vec izrasloj grani... ja se ponekad divim tim phalaenopsisima s obzirom koliko energije potrose za cvijetove... :S a da ne pricam koliko je energije potrebno da bi se ti cvijetovi odrzali narednih 2-3mj!!! prema tome, dok je biljka zdrava, nema potrebe za brigama... ;)

Sarracenius
23.03.2010., 12:47
Dakle, moja orhideja sa gornje slike se precvjetala ovu zimu. pustila je novu stapku na kojoj je sad pup. Al otpali su joj većina listova i svi koji su ostali se suše i žute. Ne znam šta da radim. Imam samo stapke. Na jednoj su dva cvijeta. Druga je nova, mala ali ima veliki cvjetni pup. Sva tri preostala lista su se smekšala i žute. Supstrat je prilično potrošen. Da li da joj odrežem sve listove i pustim da ocvate? da li da prekinem cvatnju i presadim je u novi supstrat? Šta da radim. Cvate, a izgleda iscrpljeno. I za koji dan neću imat nijedan list. :(
Dajte mi pls neki savjet, ne bih htjela da mi crkne:(

sorry ali po slici koju vidim, tvoj phalaenopsis nema bas previse izgleda da prezivi, pogotovo s obzirom da si rekla da odbacuje listove i da ce uskoro ostat i bez zadnjeg lista... jacina phalaenopsisa se ogleda najvise u zravom liscu i korjenju, a ako toga nema, biljka slabi i s vremenom odumire ako se na vrijeme nesto ne ucini s njom... da biljka ima barem 2 zdrava lista, preporucio bi ti da odrezes grane, presadis ju u novi supstrat sa sto manje sitnih dijelova, da joj uklonis sve odumrlo korijenje i tretiras protiv gljivica... ali ovako kako vidim po slici, nema spasa... sorry

Lyla
23.03.2010., 13:58
Ako mi ona crkne, nema ni meni spasa. Srce će se od tuge prepolovit. :(
Ajme, imam dva lista koja nisu požutila, ali su se smekšala. :(
Ja ću nju onda odrezat i svejedno je probat spasit. A jel joj smeta što stoji na istočnom prozoru direktno uz staklo? U kupaoni. To prek zime samo. Da ju premjestim negdje drugdje kad je odrežem.
I kad je presadim u novi supstrat, odrežem suho korijenje, stapke i pupove, sve kad odrežem..:mama: kad je onda trebam zalit? jel odmah po presađivanju ili?

Sarracenius
23.03.2010., 17:03
Ako mi ona crkne, nema ni meni spasa. Srce će se od tuge prepolovit. :(
Ajme, imam dva lista koja nisu požutila, ali su se smekšala. :(
Ja ću nju onda odrezat i svejedno je probat spasit. A jel joj smeta što stoji na istočnom prozoru direktno uz staklo? U kupaoni. To prek zime samo. Da ju premjestim negdje drugdje kad je odrežem.
I kad je presadim u novi supstrat, odrežem suho korijenje, stapke i pupove, sve kad odrežem..:mama: kad je onda trebam zalit? jel odmah po presađivanju ili?

smeksani listovi su nista drugo nego dehidrirani listovi... vjerojatno je ostala bez vecine korjena (a mozda i bez svog korijenja), korjenje koje je mrtvo treba odrezat do baze... sve sto je trulo i mrtvo treba odstranit i zaprasit s cimetom... grane svakako odrezi jel ju to jos vise iscrpljuje... ne smeta joj polozaj na prozoru, ali ne smije bit u hladnoj prostoriji ili na propuhu ili slicno... to sto je u kupaoni je samo pozitivna stvar... phalaenopsisi obozavaju isparavanje vrele vode... obozavaju visoku vlagu u zraku... sve bih dao da imam takav prostor... nemoj ju zalijevat ni slucajno! presadi ju u grubi i prozracni kompost sacinjen samo od kore drveta, i ako imas mogucnost, stavi ju u neki akvarij ili slicno, jel ce tamo imat optimalne uvjete sto se tice vlage zraka... samo svakako osiguraj da ne stoji u vodi! vecina orhideja upravo i ugine zbog pretjeranog zalijevanja... vjerojatno je i tvoja tako stradala...ja svoje phalaenopsise puno cesce spricam nego sto zalijevam... iskreno, preko zime sam ih zalijevao svega 1x u 2 tjedna, jel se trudim osigurati im maximalnu vlagu u zraku, pa je to onda ok...

Lyla
23.03.2010., 17:55
nažalost nema ni jednog jedinog zdravog korijena. upravo sam je svu odvojila od supstrata. nisam primjetila da joj nešto fali jer je cvjetala. i lišće je počelo žutjet po naličju pa nisam primjetila. danas sam se pozdravila s njom. :(
Ni slutila nisam da cu se ovako ražalostit zbog tog lijepog, goropadnog cvijeta. baš grozno.

Sarracenius
24.03.2010., 09:06
nažalost nema ni jednog jedinog zdravog korijena. upravo sam je svu odvojila od supstrata. nisam primjetila da joj nešto fali jer je cvjetala. i lišće je počelo žutjet po naličju pa nisam primjetila. danas sam se pozdravila s njom. :(
Ni slutila nisam da cu se ovako ražalostit zbog tog lijepog, goropadnog cvijeta. baš grozno.

to se dogada kad ju previse zalijevate... i ja sam izgubio tako par komada dok nisam shvatio kako se s njima treba postupat... phalaenopsisi ne vole previse vode... pogotovo ne preko zime! (i jos k tome ako zracite prostoriju i pustate hladan zrak, onda jos gore...) ja svoje phalaenopsise zalijevam onako obilno kako u uputstvima pise tek kad dodu one ljetne vrucine i sparine i kada ga moram zalit 2x tjedno da se nebi sav omlohavio... kao sto rekoh, preko zime minimum vode, toplija atmosfera bez naglih promjena temperature i MINIMALNO ZALIJEVANJE uz cesce prskanje. ak slijedite ta uputstva, nece joj se nista dogoditi... ja uzgajam orhideje jos od osnovne skole (barem 10godina) i imam par komada koje su vec stare, velike i lijepe biljke, tak da sam ne naucio, nego vec i diplomirao na uzgoju orhideja! phalaenopsisi su stvarno jedna od najlaksih orhideja za ozgoj, a uz njih definitivno lagane vrste su oncidiumi, cymbidiumi, epidendrumi, dendrobiumi, paphiopedilumi... one za koje morate imati vec nesto iskustva su laelie, odontoglossumi, miltoniopsisi, cattleye, vande i ascocende... ja sam imao i calanthe, ali sam ju zaboravio unest u kucu preko zime na zalost... nikad si to necu oprostit! ali sta je tu je... uskoro si nabavljam ascocendu i probat cu s uzgojem u plasteniku... vjerujem da ce joj se tamo svidjet... ;)

pizza
24.03.2010., 16:18
Sarracenius, imam pitanje za tebe oko Oncidiuma.

Naime, jedan list, najstariji na najvećoj pseudolukovici mi je počeo žutiti od sredine prema van. Pošto mi se isto desilo i na cycas palmi kojoj je to bio znak nedostatka hranjiva (a tjerala je mlado lišče kao i oncidium), a oncidium dobiva gnojivo imam pitanje što da napravim.

Evo slike:
http://i42.tinypic.com/21mg4k9.jpg
Kao što se vidi sve po uputstvima, kamenje je tu i inače je manja tegla u visokoj tegli a korijen nikako nije u vodi.

Problematičan list:
List (http://i40.tinypic.com/fjnvw0.jpg)

Stanje korijena:
Korijen (http://i43.tinypic.com/35041hg.jpg)

Inače mi je potjerao na 2 strane, svaki iz svoje lukovice, al pošto je manja potjerala iz veće, bojim se sve da to previše iscrpljuje biljku pa da mi zato list žuti.

A drugi Oncidium (crveni) je ovako izgledao i kad sam ga kupila (sa crnim točkama i tamnozelenim lišćem i ovako gusto načičkan)
http://i44.tinypic.com/34o7j9d.jpg

Nekak si mislim da mu je vrijeme za presađivanje, korijenje mu visi centimetar iznad posude al nisam sigurna, bojim se da mi ne ugine a tjera 2 izdanka između lukovica, bojim se da neće moći razviti nove više pa će kihnut.
Korijen (http://i39.tinypic.com/vsm98p.jpg)

Inače za ovaj drugi sam pitala jel se mora trgat staro lišće sa pseudolukovica jer skoro niti jedna nije imala lišće kao što se i vidi iz zadnje slike. Takav je k meni i došao.A da jednostavno strgam onaj list koji žuti? Jel bi to pomoglo?

Sarracenius
24.03.2010., 18:23
Sarracenius, imam pitanje za tebe oko Oncidiuma.

Naime, jedan list, najstariji na najvećoj pseudolukovici mi je počeo žutiti od sredine prema van. Pošto mi se isto desilo i na cycas palmi kojoj je to bio znak nedostatka hranjiva (a tjerala je mlado lišče kao i oncidium), a oncidium dobiva gnojivo imam pitanje što da napravim.

Evo slike:
http://i42.tinypic.com/21mg4k9.jpg
Kao što se vidi sve po uputstvima, kamenje je tu i inače je manja tegla u visokoj tegli a korijen nikako nije u vodi.

Problematičan list:
List (http://i40.tinypic.com/fjnvw0.jpg)

Stanje korijena:
Korijen (http://i43.tinypic.com/35041hg.jpg)

Inače mi je potjerao na 2 strane, svaki iz svoje lukovice, al pošto je manja potjerala iz veće, bojim se sve da to previše iscrpljuje biljku pa da mi zato list žuti.

A drugi Oncidium (crveni) je ovako izgledao i kad sam ga kupila (sa crnim točkama i tamnozelenim lišćem i ovako gusto načičkan)
http://i44.tinypic.com/34o7j9d.jpg

Nekak si mislim da mu je vrijeme za presađivanje, korijenje mu visi centimetar iznad posude al nisam sigurna, bojim se da mi ne ugine a tjera 2 izdanka između lukovica, bojim se da neće moći razviti nove više pa će kihnut.
Korijen (http://i39.tinypic.com/vsm98p.jpg)

Inače za ovaj drugi sam pitala jel se mora trgat staro lišće sa pseudolukovica jer skoro niti jedna nije imala lišće kao što se i vidi iz zadnje slike. Takav je k meni i došao.A da jednostavno strgam onaj list koji žuti? Jel bi to pomoglo?

Pozdrav! Kao prvo, orhideja ti je savrseno zdrava sto je jako lijepo za vidjet! :) Keep up the good work! Sto se tice zucenja listova, nemoj da te to previse brine, jel je to prirodan proces kao i kod svake biljke... stare ocvatene pseudolukovice obicno s vremenom izgube sve listove, sto je sasvim normalno i njih valja ostavit i dalje s ostalima jel sluze kao rezerva hrane i vode mladim biljkama, a to se upravo dogada i kod tebe... takoder, neke je moguce i razmnoziti sa starim odvojenim i bezlisnim pseudolukovicama... Nemas razloga za brigu... Tvoja orhideja je predivna, zrdava i ocito zadovoljna s prostorom u kojem se nalazi... Prvi i najbitniji pokazatelj je predivni i dravi korijen koji je potjerala a koji se jasno vidi na slici... U prirodi orhideje imaju puno ostrije uvjete nego one koje im mi prozamo u kucama i staklenicima. Suse, pretjerane kise, jaki vjetrovi (pogotovo u visljim slojevima krosnji drveca)... ako mogu izdrzati takve uvjete, onda ih moramo smatrati stvarno otpornima a ne zahtjevnima! Drugo pitanje, listove nemoj trgat, otpast ce samo na odredenom podrucju koje je slicno koljencu kod listova trave... kad otpadne, onda ostavi preostali komad lista kao zastitu pseudolukovice... ja uglavnom ne radim puno oko svojih orhideja i dotjerujem ih previse jel volim da su prirodne... Sto se tice presadivanja, takoder nmas potrebe... kod orhideja nije bitna velicina posude, nego polozaj novih izdanaka i stanje supstrata... ako mladice rastu na rubu posude i korijen namjerava "pobjec" iz supstrata, onda je vrijeme za presadivanje. ako korijen ima mjesta da se usmjeri natrag u posudu, onda je sve ok. A sa supstratom vec sve znate... Kompostirani supstrat je potrebno promjeniti, a prilikom toga, orhideja se moze vratiti u istu posudu, ili za broj vecu. Pizza, samo zapamti da ne zalijevas previse, bolje cesce prskaj, a zalij samo kad se skoro posve osusi, i to po mogucnosti destiliranom vodom koja je savrseno cista... nemoj pretjerivat s gnojenjem takoder... nakon zalijevanja a prije vracanja na staro mjesto, stavi ju na sloj ubrusa ili novina koji ce povuc sav visak vode iz posude koji je zaostao... po potrebi promjeni ubruse vise puta... to je moja, vec provjerena metoda ;) sretno!

pizza
28.03.2010., 15:34
Sarracenius:cerek: baš ti hvala na ovom odgovoru! Ja sam već milsila da će propast kao što mi je propala i cycas palma, znači oncidiumi slobodno mogu na ovaj prozor, to me baš veseli jer mi oni nekak najviše odgovaraju, ja sam naime jedna od onih koji zaboravljaju zalijevat, ali prskalica je uvijek pri ruci.

Ja ih pustim da se cijede u tegli tak da imju i isparavanje vode i odozdo i već su počeli puštat korijenje i kroz otvore u tegli.

Jedva čekam da procvatu, ak bu sve u redu onda kroz 3 mjeseca mogu očekivati mirisne cvijetove.

Ja sam ih u ovom zimskom razdoblju prskala skoro svaki dan radi centralnog a i morala sam ih potapat jednom tjedno jer im se ta kora bora jako sušila, većinom do kraja. Nisu pognojeni od 10. mjeseca da imaju mirovanje iako su pustili pupove odmah nakon cvjetanja, tek sam u 2. mjesecu počela gnojiti.

Ovo me tak razveselilo da sam krenula eksperimentirati sa drugim vrstama, pa sam si nabavila ovaj Phalaenopsis. Inače ih ne volim al ovaj je baš poseban. Ak bu imal dosta svjetla možda mi i uspije:

http://i44.tinypic.com/33kf7rq.jpg

Detalj-cvijet (http://i42.tinypic.com/nn7jaf.jpg)
Još se nije rascvao, a takav Phal i nisam baš često vidla, nikako ga nemogu definirati, prvo sam mislila da je Pink Panther al nije. Zbunjuje me kaj ima još dodatne latice na laticama, ko mini tučak, a jezik mu je isto sav prugast.A opet nije sav bijeli, nego malo žućkast. Rub mu je ljubičast a točke malo vuku na crvenu boju.

Imam još jedan dendrobium koji je bio na sniženju (polupropali) i zasad miruje kod mene, al mislim da je gotov, nikako nisam mogla dovoljno namočiti koru bora, ovi oncidiumi su bili do vrha mokri nakon pola sata a njemu ni 2 sata u vodi nije bilo dosta. Nekak mi se čini da se glavna stabljika pri dnu posušila, al još ne pokazuje znakove propadanja a ni zračno korijenje mu se ne suši. Za njega se bojim da nema dosta svjetla al ima mali pup koji još nije otpao. Možda se pokrene...

Sarracenius
28.03.2010., 16:17
Sarracenius:cerek: baš ti hvala na ovom odgovoru! Ja sam već milsila da će propast kao što mi je propala i cycas palma, znači oncidiumi slobodno mogu na ovaj prozor, to me baš veseli jer mi oni nekak najviše odgovaraju, ja sam naime jedna od onih koji zaboravljaju zalijevat, ali prskalica je uvijek pri ruci.

Ja ih pustim da se cijede u tegli tak da imju i isparavanje vode i odozdo i već su počeli puštat korijenje i kroz otvore u tegli.

Jedva čekam da procvatu, ak bu sve u redu onda kroz 3 mjeseca mogu očekivati mirisne cvijetove.

Ja sam ih u ovom zimskom razdoblju prskala skoro svaki dan radi centralnog a i morala sam ih potapat jednom tjedno jer im se ta kora bora jako sušila, većinom do kraja. Nisu pognojeni od 10. mjeseca da imaju mirovanje iako su pustili pupove odmah nakon cvjetanja, tek sam u 2. mjesecu počela gnojiti.

Ovo me tak razveselilo da sam krenula eksperimentirati sa drugim vrstama, pa sam si nabavila ovaj Phalaenopsis. Inače ih ne volim al ovaj je baš poseban. Ak bu imal dosta svjetla možda mi i uspije:

http://i44.tinypic.com/33kf7rq.jpg

Detalj-cvijet (http://i42.tinypic.com/nn7jaf.jpg)
Još se nije rascvao, a takav Phal i nisam baš često vidla, nikako ga nemogu definirati, prvo sam mislila da je Pink Panther al nije. Zbunjuje me kaj ima još dodatne latice na laticama, ko mini tučak, a jezik mu je isto sav prugast.A opet nije sav bijeli, nego malo žućkast. Rub mu je ljubičast a točke malo vuku na crvenu boju.

Imam još jedan dendrobium koji je bio na sniženju (polupropali) i zasad miruje kod mene, al mislim da je gotov, nikako nisam mogla dovoljno namočiti koru bora, ovi oncidiumi su bili do vrha mokri nakon pola sata a njemu ni 2 sata u vodi nije bilo dosta. Nekak mi se čini da se glavna stabljika pri dnu posušila, al još ne pokazuje znakove propadanja a ni zračno korijenje mu se ne suši. Za njega se bojim da nema dosta svjetla al ima mali pup koji još nije otpao. Možda se pokrene...

moji oncidijumi su trenutno u plasteniku, na toplom i poprilicno suncanom... jedan je ocvao a drugi jos cvate... treci je poceo tjerat mladicu... uglavnom, sretni su s onim sto im pruzam... ne zalijevam ih precesto, ali ne dopustam da se pseudolukovice naboraju, to nikako... cesto ih prskam i odrzavam visoku vlagu na sve moguce nacine... (u plasteniku mocim pod, prskam ih finom vodenom maglicom...) kad budem u mogucnosti, poslikat cu ih pa cu stavit slike... jucer sam izneo u plastenik i jedan phalaenopsis... mislim da ce tamo ipak brze rast... oncidumi trebaju dosta svijetla... i razlike temperatura da bi ih potakle na cvatnju... iako postoje i vrse koje cvatu cijele godine bez obzira na temperaturne fluktuacije... kod phalaenopsisa pripazi obavezno na to da ne smije bit na suncu! nikako! jel ce mu listovi izgorit doslovno! dobit ce ruzne fleke i opekotine a to nikako nije dobro... drzi ga na svijetlom mjestu eventualno s jutarnjim suncem i to je to... sto se tice zalijevanja, kod njega posebno pripazi jel on ima stvarno mesnato korijenje s debelim sojem velamena koji upija vodu iz okolnog zraka! dakle, opet... ne previse zalijevati!!! zalij ga samo kad se skoro posve osusi, a ako si u nedoumici, onda bolje preskoci zalijevanje... s obzirom da stize lijepse vrijeme, vjerojatno ce trebati i vise vode, ali tijekom zime, ja svoje phalaenopsise zalijevam svaka 2 tjedna... to je sasvim dovoljno... kao sto rekoh, ubrzo postam fotke...

pizza
29.03.2010., 17:54
Gotovo je s experimentiranjem. Phal je pred odumiranjem!:mad: Nakon što sam podozrivo proučila cvijet bacila sam oko na korijen.. i imala sam što i za vidjet.

Prvo mi je za oko zapelo je što se oko korijena uhvatila plijesan. I to unutar tegle što znači da nema dobru prozračnost korijena. Onda me zasmetala mahovina na vrhu (?) pa kad sam to otkopala usput sam i neku buhu istjerala. A onda mi je i pauk ispao iz dna. I još neke sitne gadosti. I od petka mi je jedan list omlohavio. Kore bora ima samo na vrhu, ostalo je zemlja. Gornji korijeni (gdje je bila mahovina) su skroz suhi i niti jedan ne izgleda kao da raste. I još neka mala gadost gmiže između kore bora. :mad:

Ak se mene pita ta je biljka rasla negdje drugdje a onda su ju nasilno isčupali i bacili u neku teglu i rekli evo nek se proda.

Ti kukci me izluđuju. Sad sam se borila sa gnatom i evo sad opet kukaca. Nadam se da neće Phal krepat od BioKilla. Naravno možda krepa od plijesni s obzirom da ga opet moram močit sa insekticidom ovaj put a prozračnost korijena je milina.

Meni sad kad se više ne grije nije problem zalijevanje već kukci i gnjide. I tak bu do ljeta. Onda će biti problem zalijevanje i to premalo zalijevanja...

Sarracenius
30.03.2010., 11:21
Gotovo je s experimentiranjem. Phal je pred odumiranjem!:mad: Nakon što sam podozrivo proučila cvijet bacila sam oko na korijen.. i imala sam što i za vidjet.

Prvo mi je za oko zapelo je što se oko korijena uhvatila plijesan. I to unutar tegle što znači da nema dobru prozračnost korijena. Onda me zasmetala mahovina na vrhu (?) pa kad sam to otkopala usput sam i neku buhu istjerala. A onda mi je i pauk ispao iz dna. I još neke sitne gadosti. I od petka mi je jedan list omlohavio. Kore bora ima samo na vrhu, ostalo je zemlja. Gornji korijeni (gdje je bila mahovina) su skroz suhi i niti jedan ne izgleda kao da raste. I još neka mala gadost gmiže između kore bora. :mad:

Ak se mene pita ta je biljka rasla negdje drugdje a onda su ju nasilno isčupali i bacili u neku teglu i rekli evo nek se proda.

Ti kukci me izluđuju. Sad sam se borila sa gnatom i evo sad opet kukaca. Nadam se da neće Phal krepat od BioKilla. Naravno možda krepa od plijesni s obzirom da ga opet moram močit sa insekticidom ovaj put a prozračnost korijena je milina.

Meni sad kad se više ne grije nije problem zalijevanje već kukci i gnjide. I tak bu do ljeta. Onda će biti problem zalijevanje i to premalo zalijevanja...

ajoj, uopcavam ovdje gomilu razocarenja! :S nemoj krivit biljku! uvijek su krivi ljudi koji su je uzgajali... vjerojatno ti je phal super izgledao na prvi pogled, ali kasnije si uocila neke greske... i ja imam par phalaenopsisa koji su u "zemlji", ali to nije zemlja nego kompostirana kora drveta... to se dogodi nakon jedno 2god uzgajanja u istoj posudi s istim supstratom... jednostavno trebas sve zamjenit novom korom i sredit korijenje... obavezno posipaj cimet po njima i to npr s onom cetkicom koja se koristi za nanosenje pudera na lice... tak je najlakse... :D ali bilo koji kist ce posluzit... nemoj ga preise zalijevat odmah, nego ga cesto rosi i probaj mu stvorit sto vlazniju atmosferu... nije jos sve gotovo! bori se za njega!

p.s. nemoj da ti bude zao odrezat cvijetnu granu... na taj ces ga nacin usmjerit na stvaranje korijenja i listova... ;)

Sarracenius
30.03.2010., 20:51
ja sam se totalno zaljubio u dendrobium nobile! :)))) otvorio se jedan novi rasadnik u os i sad ih trenutno imaju! nadam se da ce ih bit jos koji dan tak da stignem kupit! ima li netko kakvih iskustava s njima??? :D

Cattleya
01.04.2010., 10:12
ja sam se totalno zaljubio u dendrobium nobile! :)))) otvorio se jedan novi rasadnik u os i sad ih trenutno imaju! nadam se da ce ih bit jos koji dan tak da stignem kupit! ima li netko kakvih iskustava s njima??? :D

Ima. Jako divne biljčice. Cvate u kasnu zimu i proljeće, a vegetacija kreće čim ocvate, dakle u proljeće. Traži dosta svjetla i vode od proljeća do jeseni kad postepeno treba smanjiti zalijevanje i sniziti mu tempraturu u prostoriji, ali isto tako osigurati i dosta svjetla. Ako imaš negrijanu sobu bit će mu po zimi dobro. Ako ne prođe period zimovanja tj. nižih temperatura, onda slabije cvate, a više izbacuje keikije.
Kako su to sve križanci, mislim da mu je zimi cca 15 C dovoljno, no ako možeš postići i nižu temperaturu, tim bolje. Prskaj kao i fal. Gnojiš od proljeća do jeseni, a po zimi se ne gnoji i to je manje više sve.

Po zimi ga je dobro držati na što svjetlijem prozoru, možda dodati i lampu, ali s lampom oprezno da ne ostane previše sati pod svjetlom.

Cattleya
01.04.2010., 10:23

Kaj mu je, tj. kako izgleda da je pred umiranjem?
Drugo, kakve je boje plijesan? Ako je zeleno na stijenkama posude, moguće da su samo alge. To biljci ne smeta, samo joj mogu trošiti hranjiva pa treba dodati mrvu više gnojiva.
Gnati isto ne škode biljci. Oni žive na nečem trulom. Ako ih ima jako puno, ponekad mogu papati i zdrav korijen, no to je rijetko. Ja sam ih rješavala droserama.
Od biokilla fal neće krepat.
Mahovina na vrhu ne znači puno, osim da je moguće posađena u sfangnum. Neki uzgajivači koriste čisti sfangnum za uzgoj orhideja. Nije loše, imam i sama par kupljenih falova u sfangnumu, ali je i meni draža kora. To je do iskustva.
Trebala bi orhideju presaditi, ili, ako ne izgleda jako loše, povećati zračnu vlagu kroz neko vrijeme kako bi izbacila koji zračni korijen koji će ti poslužiti da ju posadiš.
Vlagu povećaj tako da ju često prskaš destiliranom vodom, sušiš slabo centirfugirani veš pored biljaka, staviš u blizinu neku pliticu s vodom.....

Jednom sam imala isto leš fal kojem je propadao korjen iz nepoznatog razloga. Ostao mu je bio jedan zračni koji sam posadila u hidrokulturu i- spasila. Dakle možeš i s time eksperimentirati. Ako te zanima, ja napišem kako.

pizza
01.04.2010., 19:53
Gamad! Kukci a ne ljudi. Što su manji, to ih više ne volim. A svaki put kad pošpricam phal vidim kak se nešt migolji i to mali crni kukci. Užasno. Bljak. Stvarno se nadam da onaj pauk nije bio mali crveni nego neki obični...

Mislim da je problem u tome što sam odmah trebala provjeriti korijen al je phal bio zapakiran u onu usku plastičnu vreću, a s obzirom da je tek bio stigao u dućan nisam se nadala ovakvoj katastrofi. Druga stvar je što je za phal bio jako jeftin-60kn, dok sam svoje oncidiume platila oko 100kn. A uopće nije bio rascvjetan, sve pup do pupa, uostalom vidi se na slici.

Korijeni su svi od reda bili zeleni i debeli. Onda ih je počela prekrivati siva plijesan i to na način da se vide kao dlakave nakupine. Nemogu dobro poslikat jer stalno imam odbljesak od plastike. Otkako sam malo raskopala oko tog područja, malo se kao smanjilo al su mi danas svi korijeni sivi. Mislim da treba vode jer mi je i teglica nekak laganija nego prije.

Žao mi je odrezat stapku jer se još nije ni rascvala, niti jedan cvijet nije potpuno otvoren. A propast će sigurno jer radi kukaca ju nemogu držati u idealnim uvjetima na prozoru sa oncidiumima i ostalim biljem jer će mi ih sve zaraziti pa mora biti u izolaciji kraj kompa zajedno sa zaraženim grejpom koji ima gnat, i koji je već ostao bez korijena jer su ga gnjide pojele, tak da informacija da ne jedu korijen nije točna. A vjerojatno je ostao bez korijena jer citrusi imaju mirišljivo korijenje, slično mrkvi kad se prereže.

Obično uzimam orhideje sa sobom na tuširanje i držim ih na sušilici koja i sama stvara vlagu a onda i one dobiju tretman tuširanje lišća :D. Al phal nemože sa njima (2 oncidiuma i jedan dendorbium nobile) radi kukaca tak da i tu gubi dio njege.

Neznam dal bi bilo pametno presađivati orhideju u fazi cvjetanja, ionako doživljava šokove jer ju stalno pregledavam.

Dendrobium nobile koji imam je bio na sniženju, i mislim da će i on uskoro biti gotov jer mu pup ne raste, korijenje neznam jel pušta, ak pušta ja ih ne vidim, a vrhovi lišća su mu počeli žutiti. Ima svega 4 lista i jedan pup i jako je tvrda stabiljka. Doduše listovi su mu tvrdi i mesnati i nimalo mlohavi. Možda ima nade za njega još.

Sarracenius
01.04.2010., 20:29
cattleya, a sta kazes na vande? imas koju??? ja si planiram uskoro naruciti jednu, s obzirom da su ove nase ovdje preprepreprecjenjene... :S oduvijek sam htio nesto tako posebno kao vandu coeruleu... :) samo se nadam da ce mi uspjesno proci bidding na ebay-u :D

Cattleya
02.04.2010., 17:50
cattleya, a sta kazes na vande? imas koju??? ja si planiram uskoro naruciti jednu, s obzirom da su ove nase ovdje preprepreprecjenjene... :S oduvijek sam htio nesto tako posebno kao vandu coeruleu... :) samo se nadam da ce mi uspjesno proci bidding na ebay-u :D

Nemam vandu jer mi je skupa, a niti nemam vremena za takvu 'bebicu' :mig:
No, kad bih našla neku povoljno, okušala bih se u uzgoju Vande u semihidrokulturi.

rafaella.k
02.04.2010., 20:21
Ja sam u 2.mj. dobila svoju bijelu Phalaenopsis.
Bila je puna cvjetova i pupoljaka!!
Prva 2 dana mi je stajala na stolu u blagovaonici ispred balkona..
U ta 2 dana su mi popadali vecina pipoljaka, prestravila sam se da ce bit gotova!!! I onda sam ju promatrala i pretpostavila da joj smeta klima koja puse iz dnevnog direktno u nju!
Tako je i bilo!!

Premjestila sam je i spasila nekoliko pupoljaka, prskala ju svaki dan, izvukla sve o njoj na netu. citala sve vase poruke sa foruma kako bi joj pruzila sto bolju njegu!!
I cvjetala je sve do danas kad su joj otpala zadnja 2 cvijeta.. :(
sutra ju namjeravam zaliti i nahraniti ju gnjojivom te ju obrezati!

Citam sve vase poruke i jos mi nije jasno gdje da ju odrezem????
Neki kazu na 3., neki na 4. zglobu, ali meni se to cini pre nisko, jer je moja orhideja poprilicno visoka!!
Tek nakon 5. zgloba na obje grane joj se nalaze grancice s bivsem cvjetovima.. sad mi nije jasno, dal joj stvarno moram odrezat grane na tako nisko?! Il sam ja krivo skuzila sve pa ju treba obrezat ne na granama nego grancicama gdje su bili cvjetovi.. Pomoc!!!!

Sarracenius
03.04.2010., 08:12
uvijek ista pitanja... oko tako malih stvari ljudi rade toliko problema ko da se ne znam sta dogada... cak i ako ju ne odrezes, nece nista bit... s vremenom ce potjerat nove grane nejvjrojatnije iz dva najvislja nodija i to je to... kasnije mozes odrezat onaj ocvali dio gdje su bili cvjetovi... na tim mjestima su ostale "udubine" u grani kako su cvjetovi ispadali... ako dobro njegujes phalaenopsis, onda nema nikakvog razloga za brigu... ne natapajte ga bezveze svako malo, cesce ga spricajte, drzite ga na jakom svijetlu, ali ne i na suncu, dalje od propuha... voli visoke temperature, ali zajedno s povecanim gibnjem zraka i vlagom u zraku... ako su temperature vislje, mora ga se cesce i zalijevati... a visljim temperaturama brze raste (i list i cvijetovi)... nije taj phalaenopsis neka princeza pobogu... shvatite to vec jednom! :S

pizza
03.04.2010., 12:41
@rafaella.k Phalu ne treba rezati granu di je cvao dok se ne posuši sama od sebe, ali i ako sve odrežeš, neće propasti. Niti jedna biljka ne voli propuh a tek klimu :eek:... Orhidejama ni u prirodi nitko ne reže grane nego se posuše i otpadnu.

Ja imam dobru i lošu vijest.

Loša je da se korijen na phalu tamo di je bila plijesan posušio.:mama:I to od vrha prema biljci. Mislim da mu slijedi tretman korijena cimetom.

Dobra vijest je da je dendrobium živ i da je potjerao izdanak :jumping:
http://i39.tinypic.com/vmwtwm.jpg

Sarracenius
05.04.2010., 12:30
@rafaella.k Phalu ne treba rezati granu di je cvao dok se ne posuši sama od sebe, ali i ako sve odrežeš, neće propasti. Niti jedna biljka ne voli propuh a tek klimu :eek:... Orhidejama ni u prirodi nitko ne reže grane nego se posuše i otpadnu.

Ja imam dobru i lošu vijest.

Loša je da se korijen na phalu tamo di je bila plijesan posušio.:mama:I to od vrha prema biljci. Mislim da mu slijedi tretman korijena cimetom.

Dobra vijest je da je dendrobium živ i da je potjerao izdanak :jumping:
http://i39.tinypic.com/vmwtwm.jpg

joj dendrobiumi su stvarno posebni! njih je doslovno moguce uskrsnut! XD bas je lijepo vidjet ovakve pomake! keep up the good work! :top:

pizza
08.04.2010., 20:12
Baš bi bilo lijepo da se taj dendrobium rascvate pa da napokon saznam koje je boje. Pretpostavljam da je žuti, a mogao bi biti i bijeli. Glavno da raste.

Malo sam svratila u jedan vrtni centar, i mogu reći da su moje orhideje na kraljevskom tretmanu prema onome što sam tamo vidla.Kupila sam jednu malu...papučicu...sa mislim opekotinom od sunca tsk tsk....a ta je bila u najboljem stanju....

http://i41.tinypic.com/9rod52.jpghttp

http://i41.tinypic.com/2ba3yb.jpg
Cvijet u punom cvatu + pupoljčić

Još sam jednu uzela koja je isto pred krepavanjem i koliko vidim u previše kore bora je, ovo na slici su zapravo dvije i to svaka u svojoj polovici posude za orhideje a velike su ko oncidiumi. Navodno nisu teške za održavanje, glavno da im ne treba direktnog sunca, to budu kod mene teško dobile.

Možda mi kod oncidiuma krepava korijen na starim pseudolukovicama. Našla sam negdje na oncidiumi moraju imati plitko korijenje jer im se inače sredina ne posuši dobro i onda korijen truli. A moj manijak pušta korijenje kroz rupe na dnu. To definitivno ne odgovara definiciji "plitak korijen". A i frče mi se jedan mladi list al nigdje baš ne piše kaj bi to moglo biti. Doduše prije je bio naslonjen na staklo pa se možda "prehladio".

Par listova kod phala mi je malo žuto kod stabiljke.

Al sve u svemu još sve živi :zubo:

Sarracenius
09.04.2010., 08:34
Baš bi bilo lijepo da se taj dendrobium rascvate pa da napokon saznam koje je boje. Pretpostavljam da je žuti, a mogao bi biti i bijeli. Glavno da raste.

Malo sam svratila u jedan vrtni centar, i mogu reći da su moje orhideje na kraljevskom tretmanu prema onome što sam tamo vidla.Kupila sam jednu malu...papučicu...sa mislim opekotinom od sunca tsk tsk....a ta je bila u najboljem stanju....

http://i41.tinypic.com/9rod52.jpghttp

http://i41.tinypic.com/2ba3yb.jpg
Cvijet u punom cvatu + pupoljčić

Još sam jednu uzela koja je isto pred krepavanjem i koliko vidim u previše kore bora je, ovo na slici su zapravo dvije i to svaka u svojoj polovici posude za orhideje a velike su ko oncidiumi. Navodno nisu teške za održavanje, glavno da im ne treba direktnog sunca, to budu kod mene teško dobile.

Možda mi kod oncidiuma krepava korijen na starim pseudolukovicama. Našla sam negdje na oncidiumi moraju imati plitko korijenje jer im se inače sredina ne posuši dobro i onda korijen truli. A moj manijak pušta korijenje kroz rupe na dnu. To definitivno ne odgovara definiciji "plitak korijen". A i frče mi se jedan mladi list al nigdje baš ne piše kaj bi to moglo biti. Doduše prije je bio naslonjen na staklo pa se možda "prehladio".

Par listova kod phala mi je malo žuto kod stabiljke.

Al sve u svemu još sve živi :zubo:

papučice su ti predivne! ona mala opekotina nista ne znaci... biljka je zdrava i prije ili kasnije, neces vise ni primjecivati tu opekotinu kad narastu mladice oko nje... ja sam nedavno kupio isto jos jednu papucicu, ali ocvatenu... volim spasit biljke koje nitko vise nece kupit... znao sam otic u cvjecarnicu i vidit kako orhideje natapaju ko ludi i kad uzvadis posudu, voda se cijedi na sve strane... tak je bilo s ovom papucicom, ali sam ju na vrijeme spasio... nije imala niti jedan "los" korijen... ja paphiopedilume obozavam... lagano se uzgajaju, relativno brzo rastu, ali jedino s cvijetom treba imati strpljenja... ali papucice cesto znaju narast u ono sto se zove "specimen size plant". Kad razmisljas o polozaju za papucicu, onda si zamisli polusjenovit sumski pod, s papratima i drugim biljkama... daleko od izravnog sunca... po pitanju temperatura, tvoje papucice (obje) su tipovi za vislje temperature... drzi ih na ugodnim kucnim temperaturama od oko 20-25c, sa malim nocnim padovima... cesto ih prskaj i zalijevaj ih tako da se nikad ne presuse... s vremenom ces stec feeling koliko je to cesto... btw, gdje si ih kupila? koliko si ih platila? :)

pizza
09.04.2010., 18:09
MBM 100kn za ove s cvatom i 40 za ocvalu jadnicu. Na nekom su sniženju bile. Al kupila sam ih suhe ko barut. Valjda su zato i bile snižene. Taman da je to i gljivično oboljenje uklonim list i gotovo. Pa neće odmah krepat ak jedan list otpadne ima ih bar 6.

Više me zanima gnojenje. Ja imam samo 4-4-7 gnojivo a čitala sam da im treba 10-10-10.
Ovu jadnicu ću malo presadit, stisnut u manju teglicu a i da pogledam korijen. Ko zna kakve kukce pronađem. Upravo mi je nekakav debeli crv izvršio harakiri ispred njezine posude.

I bez brige, kod mene nema zime, tropi cijelu godinu :zubo:

Ova manja papučica mi se čini u jako dobrom stanju. Osim cvijeta i još jednog pupa ima i više nekakvih smeđih debelih izdanaka, kao da bi i to bile cvijetne stapke, a i sa strane tjera novi mini izdanak sa 4 mala lista, tak da nije stanje tako loše.

Sarracenius
10.04.2010., 09:21
MBM 100kn za ove s cvatom i 40 za ocvalu jadnicu. Na nekom su sniženju bile. Al kupila sam ih suhe ko barut. Valjda su zato i bile snižene. Taman da je to i gljivično oboljenje uklonim list i gotovo. Pa neće odmah krepat ak jedan list otpadne ima ih bar 6.

Više me zanima gnojenje. Ja imam samo 4-4-7 gnojivo a čitala sam da im treba 10-10-10.
Ovu jadnicu ću malo presadit, stisnut u manju teglicu a i da pogledam korijen. Ko zna kakve kukce pronađem. Upravo mi je nekakav debeli crv izvršio harakiri ispred njezine posude.

I bez brige, kod mene nema zime, tropi cijelu godinu :zubo:

Ova manja papučica mi se čini u jako dobrom stanju. Osim cvijeta i još jednog pupa ima i više nekakvih smeđih debelih izdanaka, kao da bi i to bile cvijetne stapke, a i sa strane tjera novi mini izdanak sa 4 mala lista, tak da nije stanje tako loše.

pa ok... to je uobicajena cijena... hm... 40 kn je ok za ocvatenu biljku... ja sam nedavno kupio ovatenu papucicu za 50kn... :top: ne zamaraj se previse s gnojenjem... bit ce ti ok i to gnojivo koje imas, samo da ne sadrzi ureu... ja svoje orhideje rijetko gnojim, a svejedno rastu...

tebe nesto jako bediraju ti crvi! :lol: ma vecina njih ti je bezopasna... najvece stete ti ustvari mogu napravit puzevi...

pizza
10.04.2010., 10:15
Ja sam insektofob. Ali ništa me nije moglo pripremiti na ovaj užas. Išla sam malo pogledati korijen one ocvale i kad sam istresla koru bora ispalo mi je i 5 ovakvih gnjida sa korom. Onda me prvo pola sata nije bilo blizu. A onda sam ih morala sve pecati jer su užasno brze. Da sam imala koru bora, presadila bi u novu i sve bacila al kaj će meni 50kg kore bora za 3 biljke. Uglavnom morat ću kupiti jer je većina kore bila polutrula. 3/4 korijena je bilo već otpalo sa biljke i trunulo, vidi se komadić na slici. Još sam skinula ono što se činilo mrtvo i sad ima recimo 2 korijena koja su donekle poluživa. Oprala sam korijen i vratila sve u teglu i danas se čini malo bolje, kao da je živnula. Korijen je bio otpao sa vrha biljke, e sad dal to ima veze sa kukcima il ne neznam.

Ak ne potjera novi korijen, loše joj se piše.

Ljigava stonoga (http://i40.tinypic.com/2h4xm3p.jpg)
Neću lijepit jer možda ima i drugih gadljivih ljudi. Nije crvenkasta nego blijedo zeleno siva, to je nekako od blica ispalo tako.

Phalu žute listovi (http://i40.tinypic.com/20u2wx2.jpg)

Sarracenius
10.04.2010., 11:07
Ja sam insektofob. Ali ništa me nije moglo pripremiti na ovaj užas. Išla sam malo pogledati korijen one ocvale i kad sam istresla koru bora ispalo mi je i 5 ovakvih gnjida sa korom. Onda me prvo pola sata nije bilo blizu. A onda sam ih morala sve pecati jer su užasno brze. Da sam imala koru bora, presadila bi u novu i sve bacila al kaj će meni 50kg kore bora za 3 biljke. Uglavnom morat ću kupiti jer je većina kore bila polutrula. 3/4 korijena je bilo već otpalo sa biljke i trunulo, vidi se komadić na slici. Još sam skinula ono što se činilo mrtvo i sad ima recimo 2 korijena koja su donekle poluživa. Oprala sam korijen i vratila sve u teglu i danas se čini malo bolje, kao da je živnula. Korijen je bio otpao sa vrha biljke, e sad dal to ima veze sa kukcima il ne neznam.

Ak ne potjera novi korijen, loše joj se piše.

Ljigava stonoga (http://i40.tinypic.com/2h4xm3p.jpg)
Neću lijepit jer možda ima i drugih gadljivih ljudi. Nije crvenkasta nego blijedo zeleno siva, to je nekako od blica ispalo tako.

Phalu žute listovi (http://i40.tinypic.com/20u2wx2.jpg)

joj hahahahhaha sorry ali moram se smijat! zamisljam si smijesnu situaciju kad si otrcala cim si vidjela te "gnjide" kak ih zoves! :top: presmijesno! predlazem ti da si kupis novi supstrat za orhideje i da joj sve to promjenis... to su ti puno manja pakovanja... ja sam jedan phal koji sam kupio nedavno u konzumu (iz samilosti) presadio u cistu smjesu expandirane gline koja se koristi za hidrokulturu... doduse, sad je trenutno u plasnteniku s visokom vlagom u zraku, tak da nema opasnosti od preslabog zalijevanja... to je pravo rjesenje za ljude koji jednostavno nemaju mjeru za zalijevanje nego zalijevaju PREVISE... tu se cesce dogada da je premalo vode nego previse... one standardne kuglice su super za phalaenopsise s obzirom da su granulacije ko i kora koja se koristi za njih, a puno brze se osuse + ne mogu istrunut, tak da ga se prakticki vise ni ne mora presadivat...:p jako dobro rjesenje za orhideje koje imaju losa iskustva s ljudima koji su ih previse natapali... ;D

Sarracenius
10.04.2010., 11:12
joj znam te stonoge... tog ima kod nas u sumi... joj vadi to van! sto se tice phalaenopsisa... :( nekako mislim da je to zucenje uzelo maha... nisam siguran sta bi to moglo bit... vjeorjatno odbacuje listove jel nema dovoljno korijenja koje bi odrzavalo te listove... (nema dovoljno vode u biljci, pa se biljka brani odbacivanjem suvisnih listova...) moglo bi ti ostat dva lista gornja mozda... do onda ga presadi i stavi u neki akvarijic ili nesto da povecas vlagu zraka... stavis ga na polusjenovito i toplo... kad izraste novo korijenje, onda ces ga moc izvadit, a do onda ce vjerojatno i istjerat neko novo lisce... steta... ali jos nije kasno!

Mayo
10.04.2010., 13:41
Danas sam u vrtnom centru Kalia naletjela na sniženje 50 posto na svo sobno bilje. Išla sam prvenstveno kupiti phalaenopsis za useljenje prijateljima, no završilo je na punim kolicima :zubo:
Kupila sam si slonovu nogu, nešto sjemenja za sadnju začina, par teglica, ali i nekoliko novih cura za dnevnu sobu :cerek:

Phalaenopsis za poklon

http://img6.imageshack.us/img6/2562/img0998medium.th.jpg (http://img6.imageshack.us/i/img0998medium.jpg/) http://img169.imageshack.us/img169/9048/img1005medium.th.jpg (http://img169.imageshack.us/i/img1005medium.jpg/)

Mini phalaenopsis (u društvu velikog koji je nedavno ponovno procvjetao)

http://img709.imageshack.us/img709/4272/img1009medium.th.jpg (http://img709.imageshack.us/i/img1009medium.jpg/) http://img188.imageshack.us/img188/7202/img1008medium.th.jpg (http://img188.imageshack.us/i/img1008medium.jpg/)

Mayo
10.04.2010., 13:41
Dva zygopetaluma

http://img694.imageshack.us/img694/6572/img0999medium.th.jpg (http://img694.imageshack.us/i/img0999medium.jpg/) http://img697.imageshack.us/img697/2090/img1000medium.th.jpg (http://img697.imageshack.us/i/img1000medium.jpg/)

http://img130.imageshack.us/img130/1642/img1003medium.th.jpg (http://img130.imageshack.us/i/img1003medium.jpg/) http://img215.imageshack.us/img215/3166/img1004medium.th.jpg (http://img215.imageshack.us/i/img1004medium.jpg/)

Mayo
10.04.2010., 13:43
Paphilopedium

http://img683.imageshack.us/img683/7237/img1001medium.th.jpg (http://img683.imageshack.us/i/img1001medium.jpg/) http://img526.imageshack.us/img526/8626/img1002medium.th.jpg (http://img526.imageshack.us/i/img1002medium.jpg/)

S obzirom da nemam iskustva s zygopetalumima i paphilopediumima, ako imate kakav koristan savjet, slobodno ga udijelite :)

Orchideja
10.04.2010., 18:38
Ljudi, znam da je off topic, al hića mi je!
Naime, selim se u Ameriku a imam taj odličan stakleni terarij 100x50x50. U njemu sam držala sve svoje orhideje i sve cvalo ko ludo. Kako ne mogu terarij furat preko bare, ne znam kaj da s njim napravim, pa eto pitam ako bi netko htio kupit? :(
Opremljen je ventilacijskim otvorima i ventilatorom te kliznim vratima.
Cijena po dogovoru...

Više informacija na: 091/6035983

Sarracenius
10.04.2010., 19:34
Paphilopedium

http://img683.imageshack.us/img683/7237/img1001medium.th.jpg (http://img683.imageshack.us/i/img1001medium.jpg/) http://img526.imageshack.us/img526/8626/img1002medium.th.jpg (http://img526.imageshack.us/i/img1002medium.jpg/)

S obzirom da nemam iskustva s zygopetalumima i paphilopediumima, ako imate kakav koristan savjet, slobodno ga udijelite :)

kao prvo, krasne orhideje si kupila! :top: :top::top:

paphiopedilum trebas drzat nekako kao phalaenopsis otprilike, i jednostavan je... voli vlagu u zraku i mozes ga maaalo slobodnije zalijevat od ostalih vrsta... zygopetalum se uzgaja otprilike kao cymbidium... voli polusjenovito mjesto i prozracan supstrat i ne voli se isusut.. sto se tice temperature zimi, paphiopedilum mozes stavit u hladnu sobu, bas kao i zygopetalum... temp oko 10ak celzijusa... ja svoje cymbidiume drzim i na nizoj (negdje oko 5) i svake godine uredno cvatu... :) koliko si platila sve te predivne biljke???

pizza
10.04.2010., 21:22
joj znam te stonoge... tog ima kod nas u sumi... joj vadi to van! sto se tice phalaenopsisa... :( nekako mislim da je to zucenje uzelo maha... nisam siguran sta bi to moglo bit... vjeorjatno odbacuje listove jel nema dovoljno korijenja koje bi odrzavalo te listove... (nema dovoljno vode u biljci, pa se biljka brani odbacivanjem suvisnih listova...) moglo bi ti ostat dva lista gornja mozda... do onda ga presadi i stavi u neki akvarijic ili nesto da povecas vlagu zraka... stavis ga na polusjenovito i toplo... kad izraste novo korijenje, onda ces ga moc izvadit, a do onda ce vjerojatno i istjerat neko novo lisce... steta... ali jos nije kasno!

Stonoge su već u vječnom lovištu.

Mislim da imaš pravo što se tiče phala. Nekak mi se čini kao da latice nemaju dovoljno vode, onako nisu napete, nego nekako pokunjene. A čuj 6 listova i 3 grane sa po 4, 6 i 8 cvjetova a s lošim korijenom bi mogao biti uzrok.

Ja imam jednu teoriju. Naime ja mislim da oni u rasadniku posade te orhideje u jednu koru bora, pa kad procvatu onda ih tako pošalju u dućane a to je već onda u startu staro 1-2 godine. I recimo da onda ta kora bora počne polako propadati, pa počinje zadržavati vlagu, gušiti korijen i onda normalno da nakon nekog vremena biljka propadne. Tako da bi zapravo odmah trebalo presaditi biljku.

Jer mi nema smisla da mi žute listovi kod oncidiuma a imam ga 9 mjeseci, pa ne bi sad pokazao znakove da ga neznam zalijevati ili da ima loše uvjete. Jedino ak mu je propala kora bora, pa zadržava više vlage nego obično.

Samo su 3 uzroka žućenja listova:
1. propadanje korijena
2. viroza
3. nedostatak magnezija

S obzirom da je lišće počelo žutiti nakon dodavanja gnojiva, to mi nema smisla. Piše da bi onda trebalo folijarno dodati, to mi nije problem al mislim da to nije ni potrebno.

Za virozu neznam, nije bio u kontaktu s nitijednom drugom biljkom.

E sad, da mu korijen propada odjednom....

A nije da je dehidriran jer su mu lukovice napete i ne boraju se (osim najstarije al takva je i došla kod mene).

Što se tiče onog jadnog papha sa kukcima, vidla sam da ima način da se orhideja i bez ijednog korijena natjera da ponovo pusti s tim da je se zaveže u vrećicu s mahovinom i maže s prahom za zakorijenjivanje. Phal mi je jednostavno prevelik da ga stavim na svjetlije mjesto. Al stvarno, sve orhideje koje imam pate od žućenja listova i to svaka na svoj način. Jednoj žuti od vrha, drugoj od kraja, trećoj od sredine i daj sad budi pametan...

štefi
10.04.2010., 22:21
prvi put se javljam na forum imam problem kupila sam orhideju phalaenopsis i cvala je imala puno pupova ali unazad dva dana vidim da su pupovi nekako smežurani i isto sam primjetila neke male životinjice u supstratu¨?Dali je mogu premjestiti u novi supstrat hoću li se riješiti životinjica i koliko je to sad pogodno za orhideju pošto cvate?????

Sarracenius
11.04.2010., 09:36
Stefi, ne da mozes nehgo moras! Pizza, onaj komentar za supstrat za orhideje je tocan... mi kad kupimo orhideju, ona je u tom supstratu vec rasla god do dvije... kad ti phal ocvate, presadi ga i odrezi grane, tako da se usmjeri na tjeranje korijena... zucenje listova moze imat 100 razloga... virusne bolesti se cesce manifestiraju kao mrlje po liscu, npr kao mozaik virus... zucenje listova uglavnom slijeduje iz nedostatka vode u biljkci ili biljka odbacuje stare zastitne listove... biljka se na taj nacin brani od prekomjernog gubitka vode i gubljenja hrane na odrzavanje doticnog lista... oncidijumima cesto zute vanjski listovi do odredene ganice... ja imam par oncidijuma dosta dugo tako da znam... vidio sam tvoje tak da se ne moras brinit... ali a phalom ces morat sto prije nesto napravit... i jos nesto! predlazem svim uzgajateljima da uzgajate u glinenim posudama koje nisu glazirane! moje orhideje obozavaju te posude jel pustaju zrak oko korijena... isto tako polovicu posude napunite glinoporom ili onim kuglicama za hidrokulturu, a gore stavite koru... to je sasvim druga dimenzija rasta orhideja... ja sam jako zadovoljan... truljenje supstrata je puno sporije, a drenaza i cirkuliranje zraka su maksimalni! :)

Mayo
11.04.2010., 10:14
kao prvo, krasne orhideje si kupila! :top: :top::top:
Hvala :cerek::cerek:
paphiopedilum trebas drzat nekako kao phalaenopsis otprilike, i jednostavan je... voli vlagu u zraku i mozes ga maaalo slobodnije zalijevat od ostalih vrsta... zygopetalum se uzgaja otprilike kao cymbidium... voli polusjenovito mjesto i prozracan supstrat i ne voli se isusut.. sto se tice temperature zimi, paphiopedilum mozes stavit u hladnu sobu, bas kao i zygopetalum... temp oko 10ak celzijusa... ja svoje cymbidiume drzim i na nizoj (negdje oko 5) i svake godine uredno cvatu... :)
Hvala na savjetima. Proučila sam i tekstove po internetu, vjerujem da ću se snaći. Jedan phal mi je nedavno ponovno procvjetao, a drugi tjera novi izdanak pa sam sva euforična :D
koliko si platila sve te predivne biljke???
Cijene redom:
bijeli phal 45 kn
mini phal 35 kn
zygopetalumi svaki 61 kn
paphiopedilum 85 kn

Navela sam cijene s uključenim popustom od 50 posto, dakle redovne cijene su dvostruko veće.

Sarracenius
11.04.2010., 11:27
predivno! mogu si samo zamislit kak ti zygopetalumi mirise... :):):) imao sam prije jedan... moram si ponovo kupit jeda i ovaj puta pripazit na neke stvari... prije sam imao i dva stara grma miltoniopsisa koji su mi savrseno rasli i imali svaki preko 10 grana, ali jedne godine sam ih izneo prerano van... nikad si to necu oprostit... bili su predivni... zygopetalum mi je stvarno posebna orhideja... zamislite kako tek izgleda kad poraste malo i stvori malo veci grm! mora da je spektakularan!!! paphiopedilum mi je jako zahvalna orhideja... moguce je brzo dobit veci grm... dosta brzo rastu... jos jednom :top: za sve orhideje koje si kupila!!! vjerojatno ih opsesivno svaki dan gledas ko i ja svoje!!! hahahahaha :cerek:

Mayo
11.04.2010., 12:33
predivno! mogu si samo zamislit kak ti zygopetalumi mirise... :):):) imao sam prije jedan... moram si ponovo kupit jeda i ovaj puta pripazit na neke stvari... prije sam imao i dva stara grma miltoniopsisa koji su mi savrseno rasli i imali svaki preko 10 grana, ali jedne godine sam ih izneo prerano van... nikad si to necu oprostit... bili su predivni... zygopetalum mi je stvarno posebna orhideja... zamislite kako tek izgleda kad poraste malo i stvori malo veci grm! mora da je spektakularan!!!
Jučer sam se jedva suzdržala u Kalii da ih sve koji su tamo bili u dobrom stanju (a bilo ih je dosta) ne pokupujem, no uz ostale orhideje i nolinu i teglice nisam si to mogla priuštiti :zubo:
I stvarno lijepo miriše :top:
paphiopedilum mi je jako zahvalna orhideja... moguce je brzo dobit veci grm... dosta brzo rastu... jos jednom :top: za sve orhideje koje si kupila!!! vjerojatno ih opsesivno svaki dan gledas ko i ja svoje!!! hahahahaha :cerek:
Uf... sinoć sam jedva dočekala da dođem doma da provjerim kako su se smjestile i je li im sve po volji... svako malo ih škicnem i divim im se. Kad dođem doma s posla prvo pozdravim dragog, a onda odem do njih da vidim što ima novo :mig:

Sarracenius
11.04.2010., 13:43
Jučer sam se jedva suzdržala u Kalii da ih sve koji su tamo bili u dobrom stanju (a bilo ih je dosta) ne pokupujem, no uz ostale orhideje i nolinu i teglice nisam si to mogla priuštiti :zubo:
I stvarno lijepo miriše :top:

Uf... sinoć sam jedva dočekala da dođem doma da provjerim kako su se smjestile i je li im sve po volji... svako malo ih škicnem i divim im se. Kad dođem doma s posla prvo pozdravim dragog, a onda odem do njih da vidim što ima novo :mig:

tak se cesto i ja jedva suzdrzavam... nekad stvarno zna bit tesko... :ne zna: hehe tak i ja kad se vratim sa puta... odem prvo pozdravit starce na brzaka i odmah otcim u plastenik ili u sobu pozdravit biljke... znam o cem pricas! :mig:

pizza
11.04.2010., 14:46
zucenje listova moze imat 100 razloga... virusne bolesti se cesce manifestiraju kao mrlje po liscu, npr kao mozaik virus...

Jel možda ovako?
Oncidium list (http://i39.tinypic.com/11he78z.jpg)
Al korijen pušta, moram ga presaditi i ugurati to korijenje natrag:
Korijen (http://i43.tinypic.com/ntnkj.jpg)

Ovaj drugi ima zanimljivu metodu puštanja korijena:
Oncidium 2 (http://i40.tinypic.com/15hhmyh.jpg)

Dendrobium:
Listovi (http://i39.tinypic.com/6713br.jpg)
Izdanak (http://i43.tinypic.com/5vbssy.jpg)

Phal ima zapravo mehaničko oštećenje lista pri stabiljci tak da nije čudno da propada, a ak ću čekat da ocvate onda slobodno mogu čekati do ljeta jer je tek počeo i sigurno će cvasti bar još mjesec dana, tek otvara nove pupove a neki se tek i razvijaju (nijedan se nije posušio i otpao otkako je došao k meni)

štefi
11.04.2010., 14:49
hvala svima na forumu lijepo je znati da kad zaškripi možeš s problemom otići na forum i da će ti netko pomoći.Osobito meni to puno pomaže jer sam nedavno kupila jednu orhideju a sad ih imam četiri, i totalni sam neznalica po tom pitanju.No toliko su lijepe svaka na svoj način.Tješim se da imam puno volje te da če dobro napredovati kod mene

Sarracenius
11.04.2010., 19:18
Jel možda ovako?
Oncidium list (http://i39.tinypic.com/11he78z.jpg)
Al korijen pušta, moram ga presaditi i ugurati to korijenje natrag:
Korijen (http://i43.tinypic.com/ntnkj.jpg)

Ovaj drugi ima zanimljivu metodu puštanja korijena:
Oncidium 2 (http://i40.tinypic.com/15hhmyh.jpg)

Dendrobium:
Listovi (http://i39.tinypic.com/6713br.jpg)
Izdanak (http://i43.tinypic.com/5vbssy.jpg)

Phal ima zapravo mehaničko oštećenje lista pri stabiljci tak da nije čudno da propada, a ak ću čekat da ocvate onda slobodno mogu čekati do ljeta jer je tek počeo i sigurno će cvasti bar još mjesec dana, tek otvara nove pupove a neki se tek i razvijaju (nijedan se nije posušio i otpao otkako je došao k meni)

nisam siguran za onaj list, ali proguglaj malo mosaic virus pa ces vidjet slike... ako nisi sigurna, drzi taj oncidium podalje od drugih orhideja i nemoj koristit skare na istim biljkama a da prethodno nisi sterilizirala iste... taj virus je ljudima znao unistit cijele kolekcije... na svu srecu, kod nas je rijedak... ako ima virus, biljci se ne moze pomoc, nego ju jednostavno moras bacit i udaljit od zdravih biljaka... :(

nemoj nista gurat i prisiljavat... oncidiumi su poznati po tome sto obozavaju korijenje tjerat na sve strane... po slikama koje vidim, imas jako zdrave i sretne biljke! :) :top:

dendrobiumi se isto cine sretnima... daj im jos vremena, pa ces vidjet kako se stanje odvija... samo da ti kazem, dendrobiumi obozavaju svijetlo... ja svoje drzim i sa dosta sunca... oni to jednostavno obozavaju... :)

za phal nas i dalje obavjestavaj! ;)

pozdrav!

pizza
13.04.2010., 20:20
Nije virus jer virus prvo napada mlade listove a tek onda stare a meni odlaze stari. Vjerojatno odlaze korijeni starih lukovica. Ak se mene pita (ženska intuicija) treba mu nova kora bora ili neš slično. Mene je strah to peći u pećnici pa ću se držat vruće vode jednom kad kupim. Vjerojatno će mi biti dosta kore bora u supstratu za orhideje za jednu teglicu ha? Moram vidjet ak ima i glinopor, to zajedno bi trebalo biti ok.

Onaj jadan list na phalu mi je danas ostao u ruci.
Evo sadašnjeg stanja:
http://i41.tinypic.com/fu7rls.jpg

Premjestila sam ga (jedva) na prozor i povećala vlagu i latice su se zategle iako je ostao bez lista. Ak tak nastavi morat ću ga probat razmnožit reznicom jer jedna grana ima onaj mali listić pa bi mogla baš ispod toga odrezat.Valjda.

Taj phal je jedan od najnefotogeničnijih cvijetova jer mu je svaki na svoju stranu. Uopće još ne liči na phal:
3 grane (http://i44.tinypic.com/2rr06cl.jpg)
Detalj (http://i44.tinypic.com/34f165j.jpg)
Najotvoreniji cvijet (http://i39.tinypic.com/rshdeu.jpg)

Meni su osobno oncidiumi najdraži i samo njih bi imala ove druge su više onako, da vidim ak bu išlo. Al onisu već u centrima u jako lošem stanju, a ja bi za promjenu jednu zdravu biljku bez kukaca koju ne treba spašavati iz dućana. Recimo jedan Oncidium Sharry Baby Sweet Fragnance (http://community.michiana.org/orchid/images/2004Fall/Onc%20Sharry%20Baby%20%27Sweet%20Fragrance%27%20%2 8Jamie%20Sutton%20x%20Honolulu%29.jpg)

Sarracenius
13.04.2010., 20:33
Nije virus jer virus prvo napada mlade listove a tek onda stare a meni odlaze stari. Vjerojatno odlaze korijeni starih lukovica. Ak se mene pita (ženska intuicija) treba mu nova kora bora ili neš slično. Mene je strah to peći u pećnici pa ću se držat vruće vode jednom kad kupim. Vjerojatno će mi biti dosta kore bora u supstratu za orhideje za jednu teglicu ha? Moram vidjet ak ima i glinopor, to zajedno bi trebalo biti ok.

Onaj jadan list na phalu mi je danas ostao u ruci.
Evo sadašnjeg stanja:
http://i41.tinypic.com/fu7rls.jpg

Premjestila sam ga (jedva) na prozor i povećala vlagu i latice su se zategle iako je ostao bez lista. Ak tak nastavi morat ću ga probat razmnožit reznicom jer jedna grana ima onaj mali listić pa bi mogla baš ispod toga odrezat.Valjda.

Taj phal je jedan od najnefotogeničnijih cvijetova jer mu je svaki na svoju stranu. Uopće još ne liči na phal:
3 grane (http://i44.tinypic.com/2rr06cl.jpg)
Detalj (http://i44.tinypic.com/34f165j.jpg)
Najotvoreniji cvijet (http://i39.tinypic.com/rshdeu.jpg)

Meni su osobno oncidiumi najdraži i samo njih bi imala ove druge su više onako, da vidim ak bu išlo. Al onisu već u centrima u jako lošem stanju, a ja bi za promjenu jednu zdravu biljku bez kukaca koju ne treba spašavati iz dućana. Recimo jedan Oncidium Sharry Baby Sweet Fragnance (http://community.michiana.org/orchid/images/2004Fall/Onc%20Sharry%20Baby%20%27Sweet%20Fragrance%27%20%2 8Jamie%20Sutton%20x%20Honolulu%29.jpg)

ja bih rekao da odbacuje listove jel nema korijenja koje bi ga odrzalo... to je najcesci slucaj... pogledaj mu korijen i presadi definitivno...

oncidiumi su krasni... kao i sve od njihovih krizanaca... ;):top:

CocoRocha
14.04.2010., 08:30
Pomoć !!

Moj Phal je trenutno u pupanju i jučer se dogodio nezgodan lom stapke na samom vrhu, malo ispod prvog pupa. Zanima me da li postoji mogućnost da nastavi s cvjetanjem ?

S obzirom na to da sam s flasterom obrubila lom, naravno pazila sam da postoji veza sa stapkom i odlomljenim djelom.

Sarracenius
14.04.2010., 09:08
Pomoć !!

Moj Phal je trenutno u pupanju i jučer se dogodio nezgodan lom stapke na samom vrhu, malo ispod prvog pupa. Zanima me da li postoji mogućnost da nastavi s cvjetanjem ?

S obzirom na to da sam s flasterom obrubila lom, naravno pazila sam da postoji veza sa stapkom i odlomljenim djelom.

a kojeg pupa? cvijetnog? ako je pukla grana s nekoliko cvijetnih pupova na vrhu, onda nema beda... ostala su ti ona dva-tri nodija iz kojeg krece sekundarno pupanje i cvijetanje... kka ti se to uopce dogodilo??? :confused:

svrcka
14.04.2010., 20:35
pozdrav svima, nova sam na ovom pdf-u.
dobila sam u subotu prekrasan phal, u međuvremenu se još jedan pup otvorio a sada primjećujem da zadnji pup žuti i kao da se suši.
sumnjiv mi je i jedan list koji ide prema dolje.
dali je ovo korjenje ok?
molim iskusne forumašice za pomoć; kako brinuti o njoj da ju ne ubijem
u stanu zaista ima puno svjetla, držim ju u dnevnom koji ima tri istočna i jedan južni prozor.
do sada sam ju jednom potapala i držala sam pored nje posudicu s vodom da isparava jer mi stoji na stolu koji je dosta blizu radijatora (cca pola metra).
pazim da mi nije na direktnom suncu.
dali joj smeta premještanje po sobi? znam to često raditi ali možda baš s tim griješim???:ne zna:
šaljem slike(slikane mobitelom pa su loše)
http://i42.tinypic.com/2ednzmd.jpg
http://i39.tinypic.com/27wu83r.jpg
http://i44.tinypic.com/m9aqmu.jpg

Sarracenius
14.04.2010., 21:06
super ti je zdrava orhideja... ;) nemoj ju pre cesto zalijevat ili natapat... dokle god se skoro potpuno ne isusi, nemoj nista radit... visak vode je opasniji nego manjak... korijen i listovi su ful zdravi koliko ja vidim... onaj pup ti je pozutio vjerojatno zbog promjene temperatura ili nesto, a to se zna dogodit kad ga nosis od trgovine do kuce... ipak pretrpi sok... ali nije nista alarmantno... kad ocvate, potjerat ce nove grane iz te stare i bit ce jos pupova i cvijeta! ;) nemoj ju previse premjestat... nadi joj neko lijepo mjesto zaklonjeno od izravnog jakog popodnevnog sunca i prskaj ju ako je zrak suh... posudica s vodom je dobra ideja, a probaj dodat i glinopora u nju, jel ce on jos vise pospjesit isparavanje... stavi oko nje jos nekih biljaka koje vole vecu vlagu, pa ces imat jos manje posla, jel ce ta grupna transpiracija povecat dodatno vlagu zraka... to je vise manje to... ;) (barem osnove!)

svrcka
14.04.2010., 21:17
hvala ti puno na odgovoru!
sad mogu mirno spavati :)