PDA

View Full Version : Imena i prezimena

zasto
11.04.2003., 15:38
Kakvo porijeklo imaju prezimena raznih nastavaka npr. ić, ica, ov ev, in, on, itd..

lahor
11.04.2003., 22:35
Mene zanima kakvo podrijetlo imaju prezimena koja završavaju na -mpe. Thanks!

Blaise
11.04.2003., 22:38
Ja bih zeljela nesto vise saznati o podrijetlu prezimena s pet slova u odnosu na ona od sedam ili devet slova.

el_mariachi
11.04.2003., 22:43
Nadjoh ovaj (http://www.radobilja.com/cro/zanimljivosti/prezimena/prezimena.htm) link pa mozda pomogne. Zasigurno bi bilo bolje kad bi se ova (http://www.mvp.hr/images/05-o-hrvatskoj/naslovnice-slike/052b-hrvatska-prezimena.jpg) knjiga nabavila.

soks
12.04.2003., 11:40
lahor kaže:
Mene zanima kakvo podrijetlo imaju prezimena koja završavaju na -mpe. Thanks!
znam jednog dečka kojem prezime završava na -mpe, tata mu je afroamerikanac.

mislim da bugarska, rumunjska i makedonska prezimena završavaju na - ov i - ev

Au197/79
12.04.2003., 14:07
Većina tih prezimena sa stranice koju nam posla el_mariachi postoji i u Crnoj Gori i Srbiji.

Jango Fett
12.04.2003., 15:28
Naša prezimena nastala su iz više izvora, kao izvdenice od riječi koje opisuju čovjeov identitet kroz rad, npr. kovači su dobivali prezime Kovač, Kovačić itd.

Druga skupina su prilagođena stara i novija strana prezimena, a treća skupina su proizvoljna prezimena koja su tek sada u najnovije doba u modi...

U Osijeku imam negdje zapisano tu informaciju sa primjerima i detaljima, ali treba to pronaći...

Bell@ Baggins *
12.04.2003., 16:31
prezimena koja zavrsavaju na -ov ili -ev ima u Vodicama puno. Zaista ne znam odakle su se doselili i kada, tamo je sve puno Juričeva, Stipaničeva, Sladoljeva. Najviše ima Juričeva, pa su razliciti ogranci dodali i drugo prezime, tak da ih ima dosta koji imaju prezime Juričev - Martinčev, Juričev- Sudac, Juričev - Špirić...itd.

C'Tebo
12.04.2003., 19:49
E, moj sused se Tor preziva.
Otkud je to prezime??:confused:

lala
12.04.2003., 19:52
Bell@ Baggins * kaže:
prezimena koja zavrsavaju na -ov ili -ev ima u Vodicama puno. Zaista ne znam odakle su se doselili i kada, tamo je sve puno Juričeva, Stipaničeva, Sladoljeva. Najviše ima Juričeva, pa su razliciti ogranci dodali i drugo prezime, tak da ih ima dosta koji imaju prezime Juričev - Martinčev, Juričev- Sudac, Juričev - Špirić...itd.

Koliko se sjećam, nastavak -ov, ev je tzv. očinstvo (nemam čiriličnu tastaturu, nek mi ne zamjere eksperti), u ruskom jeziku (napr. Ljermontov), dakle, potječe od "očevog" imena. Vrijedi i za danski (napr. Andersen - kod nas bi bilo:Andrijin sin).
Proizašlo je pretpostavljam iz doba kad nisu imali jmbg :) i ostalo do danas.

svastikuti
13.04.2003., 10:18
http://www.politika.co.yu/feljton/prezim01.htm

Feljton ima 19 nastavaka pa treba samo promijeniti broj u adresi 01, 02 ,...18, 19.

http://www.prezimenik.co.yu/prilog.htm

frčlopir
13.04.2003., 11:56
Ima jedno zanimljivo... Pfaff

Au197/79
13.04.2003., 11:57
Teorija prezimena je zanimljiva stvar.

90% njih su od imena nekog zaslužnog pretka. Samo se doda sufiks kao da se pravi prisvonji pridev. Problem je što ti sufiksi nisu uvek isti. Tako od imena Perar nastanu prezimena Petrov, Petrev, Petrovski, Petreski, Petrić i Petrović.

U Srbiji kod Srba su prezimena uglavnom na ović, ević sa jako malo izuzetaka. Srbi izvan srbije često imaju neka opičena prezimena. Znam jednu ženu koja se preziva zaklan! A ima i Vještica i ostalih čudesa.

Makedonci se u najvećem broju prezivaju na ski ali Makedonke imaju prezimena na ska (menjanje po rodu). Moja tetka je radila kao tumač u Nemačkoj i Nemci nikako nisu mogli da shvate da muž i žena imaju prezimena različita u jednom slovu. Postoje i prezimena na ov, ev ali njih ima najviše u Bugarskoj i tu žene imaju prezimena na ova, eva.

U Rusiji postoje 2 prezimena. Srednje ili kako rusi kažu otečestvo a u znanosti je znano i kao patronim se izvodi od imena oca i sufiksa evič, ovič za muškarce i ovna, evna za žene. Žene i pri udaji zadržavaju patronim. Pravo prezime je na ov ev, i in i nastalo je od ličnog imena ili nadimka, a i ono se menje po rodu tj. nastavci su eva, ova, ina.
Npr. Igor Sergejevič Jakovljev (Sergej je ime oca)
Jurij Aleksejevič Gagarin (Aleksej ime oca)
Marija Petrovna Andrejeva (Petrova kći)
Kada se neko obraća Rusu ili govori o njemu onako zvanično on mora reči ime i srednje prezime. Znači kaže se: "Konstanrtin Eduardovič otcec kosmonaftike", "Zdravstujce, Ivan Sergejevič"... Izvinjavam se na latičnom ruskom, ali ruski kodni raspored je debilan, stisnem "a" dobijem "f"!
Prezimena na ovič, evič, ič među Rusima su retka i nisu ruskog poreka (obično su poljskog i beloruskog).

Prezimena na ko su obično ukrajinskog porekla. Npr Lukašenko, Ševčenko...

Poljaci, Česi i Slovaci imaju raznih nastavaka. Imaju i evič, ovič, ič, ski, i još puno prezimena germanskog porekla. Pisac Kafka je imao prezime po ptici čavki.

Kod nas su nekad prezimena menjana po padežima. Ako se neko zvao Petar Marković on bi bio prozivan tipa: "Neka ustane Petar Markovićev". Sada je to jako retko. A problem je bio i kod žena. Ako bi neka preziva Jurišić i ako je oslove sa Jurišićeva znači da nije udata i da joj je to devojačko prezime, a ako je oslove sa Jurišićka to znači da je udata.

Damir
13.04.2003., 22:03
Profesor Jakov kaže:
Definitivno mi je najzanimljivije jedno prezime vjrtojatno češkog porijekla od samo 3 slova bez ijednog samoglasnika pa čak i slova "r".
Ima ih par u Zagrebu.....a prezime glasi: PLH

Ko ne vjeruje neka provjeri!!!!!!;)

Profesore,

Sonanti nadopunjuju vokale bez ikakvih problema. Sonanti R i L su vrlo uspjesni u zamjeni vokala. Otuka mozes i reci KRST, PRST, KRV, i sl.

Medjutim, jos bitnije je shvatiti da u datim rijecima koje toboze nemaju ni jednog vokala (samoglasnika), ustvari postoji vokal kojeg nas nesavrseni pravopis ne biljezi.

Tako, turski jezik na primjer biljezi taj vokal koji i mi imamo, ali ne biljezimo. Koliko znam samo ga turski biljezi. Tesko ce mi ga biti opisati, ali da probam.

Znas ono kad si zbunjen, pa govoris ono dubokao "i" sa dna grla, umjesto "ovaj, ovaj" koje se isto koriste kao postapalice. AKo si uspio pronaci to huktanja sa dna grla, vidis da ga mozes drzati u nedogled kao a, e, i , o ili u. I taj glas je legitiman u fonetici i postoji.

Eh, Turci to muklo "i" biljeze kao "i" bez tacke i potpuno je ravnopravan vokal svim ostalim vokalima.

Tako, u prezimenu PLH, postoji mukli vokal "i" izmedju P i L.

PiLH. Isto vazi i za ostale rijeci.

U prezimenu KRLEZA, to muklo "i" stoji izmedju K i R.

Ipak slavenski jezici ne boluju od nedostatka vokala kako nam to neki narodi zamjere. Ipak, je u pitanju, izgleda, ortografska nekonzistentnost u biljezenju svih vokala. :)

Damir
13.04.2003., 22:05
Au197/79 kaže:
U Srbiji kod Srba su prezimena uglavnom na ović, ević sa jako malo izuzetaka. Srbi izvan srbije često imaju neka opičena prezimena. Znam jednu ženu koja se preziva zaklan! A ima i Vještica i ostalih čudesa.

A sta mislis o prezimenu POPLASEN ili GUZINA. A imao sam i kolegicu koja se prezivala HALAPIC i jako se ljutila kad bi je dozivali sa HALAPICKA. :D

lala
14.04.2003., 00:03
A ja sam čula za obitelj koja je svoje originalno prezime promijenila u Perdić .:(
Pretpostavite šta je bija original. :D

Pale Blue Eyes
14.04.2003., 21:34
Damir kaže:
A sta mislis o prezimenu POPLASEN ili GUZINA. A imao sam i kolegicu koja se prezivala HALAPIC i jako se ljutila kad bi je dozivali sa HALAPICKA. :D

ja sam imala frendicu cija obitelj se prezivala PRLEGUZIC... pa su si promjenili prezime u AVALON :D

C'Tebo
14.04.2003., 23:07
Ja znam jednu individuu koja se Govance preziva.
Pa imamo Lešine, Leševe, pa moja teta (tj. prateta) se prezivala Koza. :D
Otkud su sva ta čudna prezimena???

Not now, John!
14.04.2003., 23:15
Prezimena na ~ić su naslijeđe prošlosti kada su ljudi dobijali prezime prema očevom imenu. U staroj Grčkoj ljudi su se nazivali npr. Aleksandar, sin Filipov ili Hektor, sin Prijamov. U Škotskoj prefiks Mc~ ima istu ulogu (McAdam - makadam, McDonalds), u Irskoj istu ulogu ima prefiks O'~ (O'Connor, O'Nill). U Engleskoj sufik ~son (Tompson, Johnson). Vjerovatno ima još mnogo primjera, samo ih treba uočiti.

soks
14.04.2003., 23:16
C'Tebo kaže:
Ja znam jednu individuu koja se Govance preziva.
Pa imamo Lešine, Leševe, pa moja teta (tj. prateta) se prezivala Koza. :D
Otkud su sva ta čudna prezimena???
znaš kaj je meni jedino čudno, zakaj ti ljudi ne promijene prezime?

rambi
14.04.2003., 23:18
Au197/79 kaže:
Srbi izvan srbije često imaju neka opičena prezimena. Znam jednu ženu koja se preziva zaklan! A ima i Vještica i ostalih čudesa. I ne samo Srbi. Stanovnici Vojne krajine, bez obzira na nacionalnost, cesto su dobivali takva cudna prezimena jer su se austrijski casnici i cinovnici na takav nacin izivljavali. Naime, od Josipa II i obvezatnog davanja prezimena, oni koji su imali duznost davati prezimena cesto su imali iskrivljen smisao za humor. Tko nije platio, ili bio simpatican, dobio bi neko prezime tipa Masnikosa.

soks
14.04.2003., 23:21
rambi kaže:
I ne samo Srbi. Stanovnici Vojne krajine, bez obzira na nacionalnost, cesto su dobivali takva cudna prezimena jer su se austrijski casnici i cinovnici na takav nacin izivljavali. Naime, od Josipa II i obvezatnog davanja prezimena, oni koji su imali duznost davati prezimena cesto su imali iskrivljen smisao za humor. Tko nije platio, ili bio simpatican, dobio bi neko prezime tipa Masnikosa.
ajme užas...ovo me podsjetilo (makar nema nikakve veze) na vrijeme kada su Austrougari radili zemljopisnu kartu, obilazili mjesta i ispitivali mještane kako se zove njihovo naselje, pa sad tako imamo i Kurbu Veliku i Kurbu Malu i Babinu Guzicu (mislim da jenegdje na Hvaru) :D

C'Tebo
14.04.2003., 23:24
soks kaže:
Pa ja si ne bi mijenjo takvo prezime :D

Princeza
22.04.2003., 01:10
soks kaže:
ajme užas...ovo me podsjetilo (makar nema nikakve veze) na vrijeme kada su Austrougari radili zemljopisnu kartu, obilazili mjesta i ispitivali mještane kako se zove njihovo naselje, pa sad tako imamo i Kurbu Veliku i Kurbu Malu i Babinu Guzicu (mislim da jenegdje na Hvaru) :D

Malo je off-topic, ali to nije bio slucaj samo za vrijeme Austro-ugarske.

Kad su terenci nakladnickih kuca nakon drugog svjetskog rata isli po cijeloj drzavi, raspitujuci se za mjesta lokaliteta, kako bi ih mogli unijeti u kartu, lokalnim stanovnicima su cesto bili u tolikoj mjeri smijesni, da su ovi izmisljali imena samo da ih se rijese i da se kasnije mogu sprdati s njima.

Neki od tih ljudi (koji su izmisljali imena) su i dan-danas zivi i prepricavaju kako su postali tvorci imena uvala i brda. :D

Princeza
22.04.2003., 01:15
rambi kaže:
I ne samo Srbi. Stanovnici Vojne krajine, bez obzira na nacionalnost, cesto su dobivali takva cudna prezimena jer su se austrijski casnici i cinovnici na takav nacin izivljavali. Naime, od Josipa II i obvezatnog davanja prezimena, oni koji su imali duznost davati prezimena cesto su imali iskrivljen smisao za humor. Tko nije platio, ili bio simpatican, dobio bi neko prezime tipa Masnikosa.

Ovo stoji.

No, stoji i da su opisna prezimena cesto nadijevana ljudima, jer su im to bili nadimci. Ljudi su imali samo imena i nadimke po kojima su ih znali u selu (ili pak nadimke cijele loze ili dijela obitelji, npr. Ivanov, Ivanovic i slicno ~ ako je zajednicki predak ili otac bio Ivan). Dakle, ako je u selu bilo deset Stjepana, onda su ih razlikovali po tome sto je neki od njih bio Ivanov, a drugi Petrov. S druge strane, razlikovali su ih i po zanimanju (npr. Kovac, Klobucar, Mlinar i slicno), a na kraju, razlikovali su ih i po nadimcima, koji su cesto bili opis neke karakterne ili fizicke osobine, cesto one kojoj se ljudi izruguju ili koju osudjuju ~ npr. Bandit, Medvjed (za jake i debele ljude), Coravi, Kratki, Glumac, i slicno.

Sad, ono sto se dalje moglo uciniti s takvim nadimkom su bile dvije stvari: prvo, nadimak se mogao ostaviti u izvornom obliku, tako da imamo, npr. Ivan Glumac. Drugo, nadimak je mogao dobiti neki sufiks koji je uobicajen za prezimena, tako da dobivamo prezimena tipa Bandic (:D ), Glumicic, Coric, itd.

C'Tebo
22.04.2003., 02:02
Odi vrit s ovim Bandićem :D

Nego, malo je offtopic, ali da ne otvaram novu temu...
Zna li iko kako to sve funkcionira na Islandu (tamo, navodno prezimena nema, nego drugo ime se dodjeljuje po imenu roditelja, ili tako nekako)?

Princeza
23.04.2003., 11:30
Ne znam za Island (mogu probat pogledat u biblioteci kad budem na faksu), ali vjerojatno se radi o tipicnoj skandinavskoj fori ~ ime oca plus -son (npr. Ericsson, Svenson, Johanson i slicno). Znaci, ti si Eric, tata ti je Sven i onda ti postajes Eric Svenson (Eric, Svenov sin).

Koliko ja znam (drugim rijecima, disclaimer: ogradjujem se :D ), to je funkcioniralo u tradicijskim drustvima. Otkad postoje dokumenti, osobne karte, putovnice i slicno, mislim da se prezimena ne mijenjaju tako lako.

luca
23.04.2003., 11:36
a ako si kci onda si "svenova kci" :) tako je bilo i u Danskoj do nedavno, zadnjih 100 godina su se ogradili pa su samo sen (tj. sin iako si cura npr. i kcer i sin od nekakvog Nielsa su Nielsen). ne znam kako je u Svedskoj i Norveskoj tj. da li su ikada imali ovo sin-kci u prezimenima?

C'Tebo
23.04.2003., 11:39
Meni je ovo s Islandom reko egérke, a on je donekle pouzdan, što se takvih stvari tiče ;)
No, ak' ti nije problem, aj se raspitaj pliz :)

le coq sportif
26.04.2003., 08:31
Na Islandu im se nije dalo baviti reformama, a u medjuvremenu je zenska emancipacija dostigla neslucene dimenzije (bla, bla...), te su Islandjani shvatili da je njihovo kasnjenje sa uniformisanjem prezimena u stvari postalo avangarda i tako se Björk preziva Gudmundsdottir, a ne Gudmundssen ili Gudmundsson. E, sad, nemam pojma sta se dogadja ako hoce da uzmu muzevo prezime kad se udaju. Mozda tada i zene postaju -sson... ne verujem da bi onda uzela muzevog oca u prezime...

Drums In The Deep
26.04.2003., 09:46
Damir kaže:
Profesore,

Sonanti nadopunjuju vokale bez ikakvih problema. Sonanti R i L su vrlo uspjesni u zamjeni vokala. Otuka mozes i reci KRST, PRST, KRV, i sl.

ili recimo ŠMRKLJ.

Lame Deer
01.05.2003., 14:34
Pogledajte Smijesna Imena (http://free-zg.hinet.hr/Robert/hrv/imena-1.htm)

Npr.

Ganja Pondeljak

Cia Wasserbauer-Tapavica

i sl.

:D

Gospon Pes
01.05.2003., 15:27
C'Tebo kaže:
E, moj sused se Tor preziva.
Otkud je to prezime??:confused:
Na njemackom rijec ima tri znacenja:
der Tor - budala
das Tor - ulazna vrata (kapija), gol (nogomet)

Dunj@
01.05.2003., 16:36
Damir kaže:

A moja kolegica se prezivala ALAPIĆ. :p

Dunj@
01.05.2003., 16:40
soks kaže:

Moj dragi imao kolegu prezimena Bitanga. I svako malo ga je netko pitao zašto ga ne promijeni, a on uvijek odgovarao isto:

A zašto? Svi su moji bili bitange! :D

Dunj@
01.05.2003., 16:59
rambi kaže:

E, prezime Eror potječe iz Vojne Krajine. Mogu zamisliti nekog domaćeg koji radi za nekog Francuza ili sl... a ovaj mu često govori eror... tako da je nesretniku to ostalo među njegovima kao rugalica...a završilo kao prezime!

Mislim da su prezimena novija kategorija i da su u naše krajve "došla" kasno, već prema utjecaju i potrebama vladajuće admistracije. Za običan svijet važno je bilo ČIJI/A si, tj kojoj porodici pripadaš, dok je za plemstvo bilo važno ime posjeda, po kojem su dobivali pridjev...

Kasnije je bila bitna roditeljska zavičajnost, a ne vlastito mjesto rođenja, sve do kraja 2.sv.rata. Otud su i politički sumnjivci obavezno slani u zavičajno mjesto, pa makar tamo više nikog ne imali!

Tek industrijalizacija pokreće veću mobilnost običnog svijeta, pa zavičaj i obiteljsko podrijetlo gubi na važnosti, a u prvi plan dolazi vlastito mjesto rođenja i državljanstvo.

Numbat
12.05.2003., 15:46
Gospon Pes kaže:
Na njemackom rijec ima tri znacenja:
der Tor - budala
das Tor - ulazna vrata (kapija), gol (nogomet)

Off topic. Izvedenica od znacenja "tor" za vrata, kapiju - ima takodjer primjenu u znacenju ograde za svinje. U Slavoniji se moze cuti gdje seljaci tjeraju svinje u "tor", tj za svinje ogradjeni dio zadnjeg dvorista.:s

Minam
12.05.2003., 20:08
Zanima me da li ste ikad culi za prezime Zlender (Z sa kvacicom :) ) i iz kog kraja ili zemlje bi moglo da bude...naime vec neko vreme to pokusavam da doznam ali slabo mi ide.

Dabrica
14.05.2003., 21:33
da se vratim na island... oni naime imaju jednu zanimljivost. netko je već naveo da dobivaju prezimena po imenu roditelja i valstitom spolu. kod njih u telefonskom imeniku ne tražite ljude po prezimenu, već po imenu - i oni se u tome normalno snalaze. znači - bjork ne bi tražili pod g za gudmundsdottir, već pod b... interesantno.
kad smo vec u hrvatskim prezimenima, tu vam i nema previše smisla raspravljati o preopćenitom podrijetlu jer je to toliko izmiješano. moje prezime je, na primjer, turcizam, a svi su mi hrvati već jako, jako dugo.

hana
27.08.2004., 00:19
pokusala sam otvorit topicu o tome zna li netko site gdje bi mogla nac podrijetla imena i prezimena na Bas razno i Simona me uputila da probam ovdje...takoder je komentirala:

Simona kaže:Horvat naprosto znači Hrvat. Tako su nas zabilježili, mislim, Mađari ...Vladimir je slavenskog porijekla, ne znači da je samo rusko...

Neka prezimena su naprosto izvučena iz zanimanja, pa je tako najčešće prezime Kovač (Smit i sl.), a Kovačić ili Kovačević bi bio Kovačev sin...ono "mali kovačev" itd itd.
Ili prezime Ribar...nema ga u stvarnim ribarskim područjima npr. na moru, ali postoji tamo gdje je to bilo rijetko zanimanje...

zna li netko vise o svemu tome?

Magor
27.08.2004., 08:07
U Mađarskoj mnogo su prezimena slavenskih (južnoslavenskih) porijekla.
Iz imena naroda: Horváth (Horvat, znači: Hrvat), Rácz (Rac, znači: Srbin), Tóth (Tot, znači: Slaven u Karpatskom bazenu ili Slovak ili Hrvat ili Rusin ili Slovenac), Nándor (Nandor, znači: Bugarin) /iako može biti da je „Nándor" turskog porijekla/.
Iz zanimanja: Kovács (Kovač, znači: isto kao u hrvatskom), Gelencsér (Gelenčer, znači: lončar, grnčar), Mészáros (Mesaroš, znači: mesar), Hajdú (Hajdu, znači: hajduk, županijski pandur).
U brzini sam padao na pamet toliko. ;)

Thresholder
28.08.2004., 18:22
Magor kaže:
(Horvat, znači: Hrvat
Zanimljivo je da u Slovackoj (a odnedavno sve vise i u Ceskoj - zbog migracije) masa Cigana ima prezime Horváth... :rolleyes:

Dunj@
28.08.2004., 21:40
Thresholder kaže:
Zanimljivo je da u Slovackoj (a odnedavno sve vise i u Ceskoj - zbog migracije) masa Cigana ima prezime Horváth... :rolleyes:

To samo govori da su došli na te prostore iz istih hrvatskih područja. I u isto vrijeme!

Dunj@
28.08.2004., 21:42
hana kaže:
zna li netko vise o svemu tome?

Naletila sam na nešto slično s ovog foruma.

http://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=9511

Tu imaš i još neke druge linkove.

Ja sam shvatila da tebe zanimaju neki konkretni slučajevi, a ti ovdje postaviš dio mog odgovora kao pitanje?:confused:

Magor
29.08.2004., 08:03
Thresholder kaže: Zanimljivo je da u Slovackoj (a odnedavno sve vise i u Ceskoj - zbog migracije) masa Cigana ima prezime Horváth...

Nije samo u Slovačkoj, a i u Mađarskoj. Ali samo malo deo Cigana ima prezime Horváth (ostali imaju: Lakatoš, Oršoš, Balog(h), Kolompar...itd.)

Simona kaže: To samo govori da su došli na te prostore iz istih hrvatskih područja. I u isto vrijeme!

Tako je.

Dunj@
29.08.2004., 10:59
Magor kaže:
Tako je.

Očito više nije zanimljivo. Povijest je tako dosadnaaa. ;)

Kome to još treba? :D

:rolleyes:

go2slep
04.09.2004., 10:05
soks kaže:
Babinu Guzicu (mislim da jenegdje na Hvaru) :D
Smočiguzicu

SunGöttin
04.09.2004., 14:59
Bell@ Baggins * kaže:
nisu se doselili niotkud, to su ti cistokrvni Hrvati, a Vodice se prvi put spominje negdje u 15 st. i prva prezimena su bila ista.

Dunj@
05.09.2004., 15:31
SunGöttin kaže:
nisu se doselili niotkud, to su ti cistokrvni Hrvati, a Vodice se prvi put spominje negdje u 15 st. i prva prezimena su bila ista.
:rolleyes:

A kad su se pojavila prva prezimena?

goranbo
05.09.2004., 17:17
le coq sportif kaže:
Na Islandu im se nije dalo baviti reformama, a u medjuvremenu je zenska emancipacija dostigla neslucene dimenzije (bla, bla...), te su Islandjani shvatili da je njihovo kasnjenje sa uniformisanjem prezimena u stvari postalo avangarda i tako se Björk preziva Gudmundsdottir, a ne Gudmundssen ili Gudmundsson. E, sad, nemam pojma sta se dogadja ako hoce da uzmu muzevo prezime kad se udaju. Mozda tada i zene postaju -sson... ne verujem da bi onda uzela muzevog oca u prezime...

Meni je to bas super s ti islandskim prezimenima, još jedan pokazatelj da je Island svakako pomalo neobična zemlja.

zoran k
05.06.2005., 22:38
Prezivam se Krušvar i izgleda da je to dosta rijetko prezime. Ima jedno selo u Istri po imenu Krušvari i još jedno, čini mi se, u okolici Sinja po imenu Krušvar. U onoj nekoj knjizi o hrvatskim prezimenima se ne spominje.

Sad, korijen mi je jasan, ili dolazi od "kruh" ili (vjerojatnije)od "kruška", "krušva"...

ali ne znam otkud ovaj nastavak "ar". Mislim, možda je uobičajen, ne znam, ne kužim se... uglavnom, ako netko zna neka kaže:
Gdje bi mogli biti korijeni ovog prezimena?

Magor
06.06.2005., 06:57
Moja verzija za Krušvar: :D

Kőrösvár (č. Köröšvar) je staro mađarsko ime za Križevce.

zoran k
06.06.2005., 08:37
Vidiš, ovo je interesantno. A ima li u Mađarskoj i takvo prezime?

zoran k
06.06.2005., 09:27
Vidim da tamo postoji potok Koruška... što to znači na mađarskom? Ima li veze s kruškom ili s križem?

hasselbaink
06.06.2005., 09:33
a Lebar?

po nekim saznanjima ima veze s madjarskom.
sto mislis magor?

zoran k
06.06.2005., 10:52
Hm, da mi je predak bio Lebar, vjerujem da bi i ostao Lebar. Ne čini mi se vjerojatno da je došlo do "prijevoda" prezimena iz Lebar u Krušvar. Iako znam da je bilo prevođenja prezimena s talijanskog na hrvatski po Istri pa ni to onda ne bi bio jedinstven slučaj. Ali ipak mislim da je u ovom slučaju bitnija fonetska nego semantička sličnost.

Zavelim
06.06.2005., 11:52
Prezime Krušvar je iz Istre, a postoji i naselje pokraj Dicma u Dalmaciji. Što znači nemam pojma. Nastavak -ar je u hrvatskom jeziku uobičajen za neka zanimanja. odnosno čovjeka koji obavlja nekakvu radnju (lovi žabe npr. :) ) poput rib-ar, mlin-ar, rat-ar, žab-ar ... a od toga su se vrlo lako stvarala prezimena. Da ste dobili po kruhu ime, onda bi to u srednjoj Dalmaciji od kraja 17.s to bilo kruv-ar jer kod nas nestalo glasa 'h'. Starije bi bilo kruhvar, no možda je to bilo i prije teško za izgovor pa se pa 'hv' pretvorio u 'šv'. Po svemu sudeći neki "kruhvari" :) su pred Turcima prebjegli u Istru i u Dalmaciji su ostavili ime naselja. U Krušvar oko 1699. stižu Buljani i Ćurkovići iz Duvna i Livna.

Sam Grgur Buljan sa 29 čeljadi popisan je kao pripadnik banderije Pavla Bilandžića u Krušvaru kod Dicma. Grgura pratimo zbog toga jer su s njim i Ćurkovići, pa tako u toj istoj banderiji, istodobno nalazimo i upis 5 njihovih obitelji7:

http://www3.sympatico.ca/icurkovic/prezcurk.html

Zavelim
06.06.2005., 12:07
Dovoljno je da jedeš blitvu u malo većim količinama i da automatski dobiješ nadimak, a lako i prezime na -ar:

blitv-AR :D

zoran k
06.06.2005., 12:26
Zavelim kaže:
Prezime Krušvar je iz Istre, a postoji i naselje pokraj Dicma u Dalmaciji. Što znači nemam pojma. Nastavak -ar je u hrvatskom jeziku uobičajen za neka zanimanja. odnosno čovjeka koji obavlja nekakvu radnju (lovi žabe npr. :) ) poput rib-ar, mlin-ar, rat-ar, žab-ar ... a od toga su se vrlo lako stvarala prezimena. Da ste dobili po kruhu ime, onda bi to u srednjoj Dalmaciji od kraja 17.s to bilo kruv-ar jer kod nas nestalo glasa 'h'. Starije bi bilo kruhvar, no možda je to bilo i prije teško za izgovor pa se pa 'hv' pretvorio u 'šv'. Po svemu sudeći neki "kruhvari" :) su pred Turcima prebjegli u Istru i u Dalmaciji su ostavili ime naselja. U Krušvar oko 1699. stižu Buljani i Ćurkovići iz Duvna i Livna.

Sam Grgur Buljan sa 29 čeljadi popisan je kao pripadnik banderije Pavla Bilandžića u Krušvaru kod Dicma. Grgura pratimo zbog toga jer su s njim i Ćurkovići, pa tako u toj istoj banderiji, istodobno nalazimo i upis 5 njihovih obitelji7:

http://www3.sympatico.ca/icurkovic/prezcurk.html

Ma znam. Moji su iz Istre, a taj link sam i ja našao. Ali na tom sajtu se nigdje ne spominje prezime Krušvar i ne navodi se jesu li te obitelji kad su pobjegle pred Turcima osnovale mjesto Krušvar ili je ono već postojalo. Pa zbog toga pretpostavljam da je već postojalo. Ali ne znam kad su došli u Istru, jesu li uopće došli iz Dicma Gornjeg, a ako jesu otkud su došli u Dicmo.

Zavelim
06.06.2005., 12:55
E to će ići malo teže. Kako se Krušvari spominju te 1709. u Dicmu, a takvog sela ni prezimena nema istočnije što vidim onda ti je najbolje zaviriti u stare knjige iz tog kraja. Na internetu toga sigurno nema. U svakom slučaju je u Istru iz Dalmacije stiglo mnogo ljudi, pa nije nelogično povezati Krušvar s Krušvarima.

Ja ti mogu pogledati za nešto istočnija područja pa ako nađem javim ti.

Pade mi na pamet naselje s imenom Kruševo, a takvih ima na desetke. Ne znam da li bi negdje vrijedio oblik za stanovnkika tog naselja Kruševar-ac, pa da nestane ovo "e"?

A šta kažu tvoji stari odakle su? Pamte li još to?

hasselbaink
06.06.2005., 13:42
zoran k kaže:
Hm, da mi je predak bio Lebar, vjerujem da bi i ostao Lebar. Ne čini mi se vjerojatno da je došlo do "prijevoda" prezimena iz Lebar u Krušvar. Iako znam da je bilo prevođenja prezimena s talijanskog na hrvatski po Istri pa ni to onda ne bi bio jedinstven slučaj. Ali ipak mislim da je u ovom slučaju bitnija fonetska nego semantička sličnost.

pa nisam ni mislio na prijevod.
nego sam na topicu prezimena koja zavrsavaju na -ar naveo i prezime lebar, te pitao magora zna li nesto o njemu, jer je navodno madjarskog podrijetla.

missunderstanding...

zoran k
06.06.2005., 14:40
Zavelim kaže:
E to će ići malo teže. Kako se Krušvari spominju te 1709. u Dicmu, a takvog sela ni prezimena nema istočnije što vidim onda ti je najbolje zaviriti u stare knjige iz tog kraja. Na internetu toga sigurno nema. U svakom slučaju je u Istru iz Dalmacije stiglo mnogo ljudi, pa nije nelogično povezati Krušvar s Krušvarima.

Ja ti mogu pogledati za nešto istočnija područja pa ako nađem javim ti.

Pade mi na pamet naselje s imenom Kruševo, a takvih ima na desetke. Ne znam da li bi negdje vrijedio oblik za stanovnkika tog naselja Kruševar-ac, pa da nestane ovo "e"?

A šta kažu tvoji stari odakle su? Pamte li još to?

Stari "pamte" samo par koljena unatrag, to je sve u Istri.

Na onom sajtu čiji si link dao nisam uočio PREZIME Krušvar, nego samo ime sela? Gdje si našao da se 1709. spominju Krušvari?
Ajde pogledaj za ta istočnija područja. Fala.

zoran k
06.06.2005., 14:44
Za sad mi je omiljena teorija da su mi preci domicilno stanovništvo koje se povuklo na brda po dolasku Hrvata. :p

Magor
06.06.2005., 16:43
www.radixindex.com (Hungarian genealogy and local history databases) /na mađarskom i na engleskom jeziku/

www.radixindex.com/surnameindex/surnameindex_le.shtml (prezimena počev od „LE"):

Lebár (2): József Lebár (rođen u Bantornji /Bántornya, danas Turnišče u Pomurskoj u Sloveniji/)
Lebar (1)
Lepár (7)

Naravno nema prezimena Kőrösvár (ili Kőrösvári). :D
Ali postoje npr. Kreuscher, Kőrösi, Krusic, Kruska, Kruskovics, Kruslicz, Hruska, Hruskár

Hruskár (1): Béla Hruskár (rođen u Komaromu)

www.radixindex.com/surnameindex/surnameindex_kr.shtml (prezimena počev od „KR")
www.radixindex.com/surnameindex/surnameindex_ko.shtml (prezimena počev od „KO")
www.radixindex.com/surnameindex/surnameindex_ku.shtml (prezimena počev od „KU")

Ugodno čitanje! :D

hasselbaink
07.06.2005., 07:55
Magor kaže:
www.radixindex.com (Hungarian genealogy and local history databases) /na mađarskom i na engleskom jeziku/

www.radixindex.com/surnameindex/surnameindex_le.shtml (prezimena počev od „LE"):

Lebár (2): József Lebár (rođen u Bantornji /Bántornya, danas Turnišče u Pomurskoj u Sloveniji/)
Lebar (1)
Lepár (7)

Naravno nema prezimena Kőrösvár (ili Kőrösvári). :D
Ali postoje npr. Kreuscher, Kőrösi, Krusic, Kruska, Kruskovics, Kruslicz, Hruska, Hruskár

Hruskár (1): Béla Hruskár (rođen u Komaromu)

www.radixindex.com/surnameindex/surnameindex_kr.shtml (prezimena počev od „KR")
www.radixindex.com/surnameindex/surnameindex_ko.shtml (prezimena počev od „KO")
www.radixindex.com/surnameindex/surnameindex_ku.shtml (prezimena počev od „KU")

Ugodno čitanje! :D

:top:

Rainalcar
21.08.2005., 00:19
Zna li možda tko za ime jure ili jura?

Little bear
21.08.2005., 00:30
Koliko sam ja uspio saznat. Jura dolazi od latinskog juris, što znaci pravedan :)
Informacija je 90% tocna.
Papa

Didi
21.08.2005., 03:24
Ne pretjerujmo s postocima. :D

Jura odnosno Juraj hipokoristika je od imena Juraj, a to je hrvatski oblik ili varijanta imena Georgios iz kojega je odgovarajuće ime izvedeno u mnogim jezicima. Georgios je, dakako, latinska transkripcija izvornog grčkog imena, koje pak stoji u vezi s imenicom georgos (seljak, ratar). Njemački je to Georg, engleski George, francuski Georges, talijanski Giorgio, a španjolski Jorge.

Ime je sveevropsko, da tako kažem, zahvaljujući sv. Jurju, legendarnom zmajoubojici.

I da, deklinira se upravo tako: Juraj, Jurja, Jurju... Bar se nekada tako dekliniralo i trebalo bi se deklinirati. No, nikad se ne zna. :rolleyes:

Iuris je genitiv latinske imenice ius koja doista znači pravo, ali niti ima veze s imenom Juraj niti se u rječnicima (i dugdje) navodi u genitivu.

Nadam se da sam vam bar malo pomogla. :)

Rainalcar
21.08.2005., 16:27
Hvala puno!

žaoka_
21.08.2005., 19:11
Little bear kaže:
Jura dolazi od latinskog juris, što znaci pravedan :)

Pravedni Đura.:rolleyes:

juanpablom
24.09.2005., 19:35
Zna li netko kojeg je porijekla prezime Šuker? Hrvatskog (slavenskog) očito nije. A možda i je?

juanpablom
24.09.2005., 19:52
Ako se moderator slaže možemo ovdje diskutirati i o drugim prezimenima.

Didi
24.09.2005., 20:49
Njemačkog.

Lee Champa
25.09.2005., 11:58
Njemačkog
SCHUCKER:D

juanpablom
25.09.2005., 14:09
Odakle je prezime Šarčević?Koja su vrela tog prezimena? kako je nastalo?

nitko i ništa
25.09.2005., 15:55
Didi kaže:
Njemačkog. Znaš pouzdano? Nije turskog? Nije Šuker rođak Süküru?

stitch
25.09.2005., 16:02
nitko i ništa kaže:
Znaš pouzdano? Nije turskog? Nije Šuker rođak Süküru?

I meni je, istini za volju, to palo na pamet.

nitko i ništa
25.09.2005., 16:08
juanpablom kaže:
Odakle je prezime Šarčević?Koja su vrela tog prezimena? kako je nastalo? A valjda od nekakvoga Šarca?

juanpablom
25.09.2005., 17:34
Pa to znam i ja.:D

juanpablom
25.09.2005., 17:35
Šukera ima u Livnu a ne vjerujem baš da je tamo bilo njemačkog utjecaja u prošlosti, no Šuker zvuči vrlo njemački.

Dijete Cvijeća
25.09.2005., 23:37
stitch kaže:
I meni je, istini za volju, to palo na pamet.

I meni. ;)

juanpablom
25.09.2005., 23:51
Molio bi malo konstruktivnijih postova na ovu temu. Nemojte biti lijeni.

Gaj Julije R!sXXXIV
26.09.2005., 03:21
juanpablom kaže:
Šukera ima u Livnu a ne vjerujem baš da je tamo bilo njemačkog utjecaja u prošlosti, no Šuker zvuči vrlo njemački.

Da, turski utjecaj je tamo puno veći!

Magor
26.09.2005., 06:01
Šuker -> Schucker

Link (http://worldconnect.genealogy.rootsweb.com/cgi-bin/igm.cgi?op=SHOW&db=janesmama&recno=473) (Schuckeri u SAD-u, 501 pogodaka)

Didi
26.09.2005., 07:17
Gaj Julije R!s kaže:
Da, turski utjecaj je tamo puno veći! Samo štu i cijeloj BiH postoje samo dva telefonska pretplatnika s prezimenom Šuker. Obojica iz Sarajeva.

Dijete Cvijeća
27.09.2005., 02:17
Didi kaže:
Samo štu i cijeloj BiH postoje samo dva telefonska pretplatnika s prezimenom Šuker. Obojica iz Sarajeva.

Pa kad su gotovo svi zbrisali u Rvacku. :D A preostali nemaju fiksne telefone. ;)

Didi
27.09.2005., 04:24
Dijete Cvijeća kaže:
Pa kad su gotovo svi zbrisali u Rvacku. :D A preostali nemaju fiksne telefone. ;) Samo je jedan od ove dvojice fiksni. :D

stitch
27.09.2005., 10:37
Ti imaš bosanski telefonski imenik? :eek:

Pa kakav je? ;) Ovaj naš nema previše radnje, ali likovi su izvanredno ocrtani... :D

Zavelim
27.09.2005., 10:46
263240 Šuker Ana Lištani 80204 LIŠTANI
263067 Šuker Božo (Ante) Lištani 80204 LIŠTANI
263066 Šuker Božo (Ante) Lištani 80204 LIŠTANI
263194 Šuker Božo (Jure) Lištani 80204 LIŠTANI
263195 Šuker Ivan (Marka) Lištani 80204 LIŠTANI
263196 Šuker Ivan (Marka) Lištani 80204 LIŠTANI
263055 Šuker Ivka (Joze) Gornji Rujani 80204 LIŠTANI
263193 Šuker Janja (Joze) Lištani 80204 LIŠTANI
263229 Šuker Jeronim Gornji Rujani 80204 LIŠTANI
263221 Šuker Stipan Gornji Rujani 80204 LIŠTANI
263200 Šuker Stipan (Ante) Lištani 80204 LIŠTANI
263228 Šuker Zvonko Gornji Rujani 80204 LIŠTANI

Didi
27.09.2005., 10:59
stitch kaže:
Ti imaš bosanski telefonski imenik? :eek:

Pa kakav je? ;) Ovaj naš nema previše radnje, ali likovi su izvanredno ocrtani... :D U Zavelimovom izdanju ima više likova nego u mome. :(

Zavelim
27.09.2005., 11:03
Kad tražiš samo po Bosni, a moraš po HERCEGBOSNI :D

http://imenik.tel.net.ba/

juanpablom
27.09.2005., 14:34
Zavelime pa i ti si tu? Ajd podjeli sa ostalima tvoju teoriju o prezimenu(prezimenima). Nemoj biti lijen.

juanpablom
13.11.2005., 22:11
Ima li nekog objašnjenja što se tiče prezimena Grgurović/Grgurević?
Naime Grgurevići su naseljeni po cijeloj Hrvatskoj a Grgurovići samo kod Zadra i njegove bliže okolice.

untitled
22.11.2005., 18:58
juanpablom kaže:
Zna li netko kojeg je porijekla prezime Šuker? Hrvatskog (slavenskog) očito nije. A možda i je? slavenskog - na češkom šukati znači jebati, dakle šuker,tj. jebač.. pa si ti misli:top:

CRKOTINA
03.12.2005., 17:19
Šuker= kamenorezac

serem
ne'm pojma

NoWa
04.12.2005., 13:31
juanpablom kaže:
Zna li netko kojeg je porijekla prezime Šuker? Hrvatskog (slavenskog) očito nije. A možda i je? moji prijatelji Šuker su iz Livna.

Basta
04.12.2005., 13:48
Rekao bih, turskog...

U Imotskoj krajini postoji prezime Šućur.

Šuker, Šućur, Suekuer... dosta slično.

žaoka_
04.12.2005., 18:01
Basta kaže:
Rekao bih, turskog...

U Imotskoj krajini postoji prezime Šućur.

U mom kraju ima jedna porodica koja se preziva Šućur. Sećam se da me u 5.razredu jako interesovalo zašto se tako prezivaju, pa sam tražila u rečniku manje poznatih reči Andrićevih knjiga i našla da to znači "hvala".

Baš sam bila razočarana odgovorom.:rolleyes:

Zavelim
04.12.2005., 19:37
Šućur je od turskog "hvala" (dosta prezimena u tom kraju su turcizmi poput Gudelj, Kujundžić, Bašić, Buljubašić, Đuzel, Ćosić, Mustapić...). A za Šuker ne znam jer dotični zapravo nisu ni popisani u onom popisu iz 1743. od biskupa Dragičevića i žive samo u Livnu. Moguće da su kasnije stigli ili je netko promjenio prezime.

Zavelim
04.12.2005., 19:45
Današnja prezimena kod Hrvata dinarskih krajeva su uglavnom nastajala u 16. i 17. st nakon Tridentskog koncila (1545-1563). Zato u njima ima dosta turcizama.

Zavelim
04.12.2005., 19:54
Za saznati odakle Šukeri trebalo bi nabaviti ovu knjigu:

Stanovnišvo Livanjskog polja u 18. i 19. stoljeću
Tomislav Perković

link (http://www.matica.hr/www/wwwizd2.nsf/0/ecdf3b81ca1b8de4c1256ef40049b082?OpenDocument)

Ili neku knjigu etnologa Maria Petrića koji je pisao i o tom kraju.

žaoka_
04.12.2005., 20:00
I Topalović je turskog porekla. Zna li neko (k'o što ja znam :D) od koje reči i šta ona znači?

juanpablom
06.12.2005., 01:34
žaoka_ kaže:
I Topalović je turskog porekla. Zna li neko (k'o što ja znam :D) od koje reči i šta ona znači?
Mislim da je od nekog obrta.

žaoka_
06.12.2005., 10:26
Juan, kako to misliš obrta? Obrt kapitala?

Nije!:D

Stribor cumez
06.12.2005., 11:20
Suker?

Tjerac pasa - su ker

bezveze trolam, sorry

Zavelim
06.12.2005., 11:25
topal > hrom, šepav

untitled
06.12.2005., 17:14
Stribor cumez kaže:
[B]Suker?

Tjerac pasa - su ker

:rofl: :rofl: :rofl:

juanpablom
06.12.2005., 23:58
žaoka_ kaže:
Juan, kako to misliš obrta? Obrt kapitala?

Nije!:D

Obrtnik ili zanatlija

žaoka_
07.12.2005., 08:22
Zavelim kaže:
topal > hrom, šepav

:top:

elazes
27.07.2006., 23:10
postovanje! zna li mozda netko nesto o slavenskim prezimenima, tj. o prezimenima u slavenskim jezicima? zanimljivo mi je kako neki slavenski jezici razlikuju muski i zenski rod prezimena, pa sad ne znam jesmo li mi iznimka, i kako to da kod nas toga nema, koji narodi to imaju, koji ne i sl.

elazes
30.07.2006., 01:10
:( svi junaci nikom ponikose...

x-type
30.07.2006., 01:49
pa daj malo pričekaj, subota navečer je!
ovo s razlikom ženskih i muških prezimena nije privilegija samo slavenskih jezika. npr islandski jezik koristi istu stvar (ženska završavaju na -sdóttir, a muška na -sson). zanimljivo je da islandski jezik također često koristi stvar koju je u određenoj mjeri poznavao ruski jezik, a to je davanje prezimena prema očevu imenu (npr. otac je Einar Gudjonsson, a sin će biti npr. Björn Einarsson, ili kćer npr. Vala Einersdóttir). dakle, velika je sličnost sa starom ruskom tradicijom duplog prezimena (npr. Lav Nikolajevič Tolstoj, gdje nam srednje prezime otkriva da mu je otac bio Nikolaj).

inače, koliko ja znam slavenski jezici koji ne prave razliku između m i ž prezimena su samo slovenski, hrvatski i srpski (i bosanski i crnogorski). nisam siguran za ukrajinski budući da oni imaju puno onih -enko prezimena koja se ne prilagođavaju rodu.

elazes
31.07.2006., 00:38
Tnx, za subotnji odgovor

adriatic
31.07.2006., 11:45
npr islandski jezik koristi istu stvar (ženska završavaju na -sdóttir, a muška na -sson).

Samo je djelomično slično: Islanđani nemaju pravo (stalno) prezime, nego samo oznaku porijekla po ocu ili majci. Rusi imaju i oznaku očinstva (nastavk -ič) i pravo prezime.

http://www.forum.hr/showthread.php?t=94186

DJanko
31.07.2006., 12:19
sličnost sa starom ruskom tradicijom duplog prezimena (npr. Lav Nikolajevič Tolstoj, gdje nam srednje prezime otkriva da mu je otac bio Nikolaj).

inače, koliko ja znam slavenski jezici koji ne prave razliku između m i ž prezimena su samo slovenski, hrvatski i srpski (i bosanski i crnogorski). nisam siguran za ukrajinski budući da oni imaju puno onih -enko prezimena koja se ne prilagođavaju rodu.

hm,

reče mi jedna profesorica ruskog jezika da ono što zoveš duplim prezimenom nije duplo prezime nego tzv "otčestvo" ili po naški "očinstvo" - oznaka u imenu koja kaže tko je otac dotične persone

prezime mu može biti npr Iljič jednako kao i njegovoj sestri i po samom prezimenu nećeš znati je li I. N. Iljič - Irina Nikolajevna Iljič ili je to Ivan Nikolajev Iljič

oću reć, učila sam svojedobno ruski i nikad nisam na predavanjima čula za "muško" ili "žensko" prezime nego samo na to da iz "očestva" možeš znati radi li se o muškarcu ili ženi - Niklajev ili Nikolajeva

znači treba razlikovat prezime od oznake imena oca

tak nekak

x-type
31.07.2006., 14:53
prezime mu može biti npr Iljič jednako kao i njegovoj sestri i po samom prezimenu nećeš znati je li I. N. Iljič - Irina Nikolajevna Iljič ili je to Ivan Nikolajev Iljič

pa to sam i rekao! nisam znao da se to zove očetstvo, ali srodno je prezimenu i ima oblik tipičnog hrvatskog prezimena pa sam ga opravdano nazvao prezimenom.
e sad: ja sam bio u zabludi jer sam mislio da lagano izumire očetstvo, a zapravo je suprotno i češće pišu samo očetstvo, a ne pišu prezime (ako pišu samo jedno). npr, kad gledamo sportaše, imaju samo jedno prezime, ali to se poklapa s rodom, dakle to je očito očetstvo, zar ne?

DJanko
01.08.2006., 12:13
a valjda...

nikolajevič, nikolajevna, ...

kako bi onda bili sin ili kći nekog ivana - ivanovič? ivanov(n)a?

od petra - petrovič? petrov(n)a?

ne sjećam se pravila tvorbe

ma niš koristi od mene, samo unosim pomutnju

sorry

x-type
01.08.2006., 14:39
Ivanova i Petrova. evo, postoje dvije vrhunske sportašice: Olimpiada Ivanova (brzo hodanje) i Nadežda Petrova (tenis)

Gaelle
03.08.2006., 16:34
-ovna, evna je otčestvo
-ova, eva je prezime.

x-type
03.08.2006., 19:11
-ovna, evna je otčestvo
-ova, eva je prezime.
ok. ali sad vidim da smo ipak izgleda malo zabrijali jer je očetstvo isključivo na -ič!

Didi
03.08.2006., 19:37
ok. ali sad vidim da smo ipak izgleda malo zabrijali jer je očetstvo isključivo na -ič!A što? Kćeri nemaju očeve? :D

Gaelle
04.08.2006., 10:56
ako ja izmišljam, izmišljaju i ovi na faxu na rusistici.

Gaelle
04.08.2006., 11:00
to "očinstvo" na -ič je za muške.

x-type
04.08.2006., 20:11
pa tak nam onda reci!
a jel se to još koristi, ili je zastarjelo? npr, španjolci unazad par godina lagano napuštaju zadnje tj. majčino prezime (oni pak imaju isto čudan način prezivanja - prvo prezime je očevo, drugo je majčino, očevo je obično ono koje se češće spominje, ali se pišu oba. udajom djevojka zadržava svoja 2 prezimena, a dečko svoja dva, tak da se muž i žena redovito prezivaju - posve različito!)

Abyssus
04.08.2006., 20:16
(oni pak imaju isto čudan način prezivanja - prvo prezime je očevo, drugo je majčino, očevo je obično ono koje se češće spominje, ali se pišu oba. udajom djevojka zadržava svoja 2 prezimena, a dečko svoja dva, tak da se muž i žena redovito prezivaju - posve različito!)

A dijete? :) Dobije sva četiri? :D
Ne, zanima me, očevo ili...?

Didi
04.08.2006., 20:34
A dijete? :) Dobije sva četiri? :D
Ne, zanima me, očevo ili...?Opet očevo i majčino. tim redom. Prezime koje se prenosi na dijete uvijek je djedovo, bilo s majčine ili s očeve strane.

Otac se, recimo, zove Gabriel Garcia Marquez - Garcia mu je očevo prezime, a Marquez majčino (pišem bez naglasaka, ali to valjda nije važno za ovu priliku). Majka neka bude Carmen Martin Gaite - opet je Martin prezime njezinog oca, a Gaite majčino. Dijete će biti Juan ili Juanita Garcia Martin. Carmen može, ali i ne mora, svojem prezimenu dodati de Marquez (Marquezova), tako da se zna tko je gazda. :D

Abyssus
05.08.2006., 01:49
Carmen može, ali i ne mora, svojem prezimenu dodati de Marquez (Marquezova), tako da se zna tko je gazda. :D

Hvala ti. :) Zanimljivo je ovo. :D
I sviđa mi se Márquez u primjeru, heheh. :)

Didi
05.08.2006., 06:31

Hvala ti. :) Zanimljivo je ovo. :D
I sviđa mi se Márquez u primjeru, heheh. :)Nije ni Carmen (http://martin.gaite.free.fr/) za bacit.

Superskeptik
28.10.2006., 00:53
Je l' mi netko može dat neki link za popis starohrvatskih imena (i ženskih i muških)?

Dobro poznata imena kneževa i kraljeva su mi dobro poznata. ;)

Htio bih ona manje poznatija iz davnina (Buga, Lobel i slična)...

lunali
01.11.2006., 18:11
Porbaj pitati tu: http://www.anita.f2o.org/mitologija.htm

Lesovik
04.11.2006., 15:53
Je l' mi netko može dat neki link za popis starohrvatskih imena (i ženskih i muških)?

Dobro poznata imena kneževa i kraljeva su mi dobro poznata. ;)

Htio bih ona manje poznatija iz davnina (Buga, Lobel i slična)...

Pogledaj http://www.svarica.com
i http://svarica.com/kultura/imena%20z.htm :top:

geliriell
04.11.2006., 21:57
Zna li netko gdje mogu naci koliko tocno stanovnika Hrvatske ima 20ak najcescih imena?

Sentimental
05.11.2006., 15:39
Zna li netko gdje mogu naci koliko tocno stanovnika Hrvatske ima 20ak najcescih imena?

Vjerojatno u CroStatu, a možda i u Hrv. zavodu za statistiku... :)

Oni se obično najviše bave takvim stvarima...

A najčešća imena u Hrvatskoj su ti Ivan i Marija, to ti se vrti na CroStatovu monitoru na uglu Petrićeve i Ilice, pa ak imaš dovoljno strpljenja da sačekaš taj slajd... :D

geliriell
05.11.2006., 18:07
Na web stranicama zavoda za statistiku sam samo nasla popis najcescih imena, ali ne i koliko ih ljudi ima

Sentimental
05.11.2006., 21:35
Obično su takve informacije predmet trgovine i za njih katkad treba i platiti ili je možda potrebno jednostavno ih nazvati. Meni u DHMZ-u nisu htjeli dati prosječne brzine vjetra za Zagreb, već bih tu informaciju trebao platiti... :)

goodman
19.01.2007., 14:27
Zar nije to svojevrstan paradoks?

Aerial_51
19.01.2007., 14:27
Možda jest, ali nije na rubu znanosti :)

goodman
19.01.2007., 14:38
Thomas Mann, Spielberg, Seinfeld, Einstein, Stiler, Goldberg, Silverstien
Kako nije na rubu znanosti što ste slijepi???????:rofl: :rofl:

hadron
19.01.2007., 14:46
židovi, gdje god bili, asimiliraju se u društvo i polagano ga izjedaju iznutra.

zajebavam se, nisam ja iz dalmatinske zagore.

Endimion17
19.01.2007., 15:03
Židovi ne nose njemačka prezimena. Njemačka prezimena nose Židovi iz Njemačke i njihovi potomci. U Izraelu uglavnom nose autohtona židovska prezimena. U Hrvatskoj, iz dobro znanih razloga, imamo gotovo samo Židove s njemačkim prezimenom.
Ovo nije baš tema za Rub. :confused:

goodman
19.01.2007., 16:36
A koja su autohtona Židovska prezimena?

bobby
19.01.2007., 16:59
zajebavam se, nisam ja iz dalmatinske zagore.

Sto bi to znacilo?

Endimion17
19.01.2007., 17:25
A koja su autohtona Židovska prezimena?

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Jewish_surnames
ima tu dosta, samo sam googlao. googlajte djeco moja, google vam je prijatelj. :p

goodman
19.01.2007., 18:14
Cool nikad ne bi reko da je alexander biblijsko ime:eek: :zubo:

Dunj@
20.01.2007., 19:32
nijemci su prvi uveli prezimena za sav puk, pa su tako tu i židovi dobili prezimena. navodno većina ipak pogrdnog značenja, osim ako su si na neki način mogli otkupiti bolje prezime!

svi drugi narodi su uveli prezimena po njemačkom uzoru. manje ili više je to bilo po zanimanju, a plemstvo po imenu posjeda...

neki židovi su doselivši u izrael, mijenjali svoja prezimena u izraelska. naprosto nisu više htjeli nositi nametnuta prezimena.

prve ličnosti prve izraelske države.. promijenili su prezimena. znam da su neki izraelski generali porijeklom iz jugoslavije isto promijenili prezime... ono nisu htjeli više imati nikakve veze sa prošlim životima!

outoftheblue
21.01.2007., 14:11
cool

Ris
22.01.2007., 03:33
Židovi ne nose njemačka prezimena. Njemačka prezimena nose Židovi iz Njemačke i njihovi potomci. U Izraelu uglavnom nose autohtona židovska prezimena. U Hrvatskoj, iz dobro znanih razloga, imamo gotovo samo Židove s njemačkim prezimenom.
Ovo nije baš tema za Rub. :confused:

autohtona židovska prezimena ne postoje. U Izraelu Židovi nisu autohtoni, da ne bi bilo nekog nesporazuma.

Dunj@
23.01.2007., 10:09
autohtona židovska prezimena ne postoje. U Izraelu
Židovi nisu autohtoni, da ne bi bilo nekog nesporazuma.

nije istina... jedan dio ortodoksnih židova uspio je opstati još od rimskog progona tj svih proteklih 2000 godina. i cijelo to vrijeme su židovi iz dijaspore hodočastili tamo i nastojali održati tu zajednicu. jedno vrijeme. u turski vakat su se skoro svi židovi našli u jednoj državi! i bilo bi tako da je beč pao u turske ruke.

risu.... za znanje o židovima i njihovoj ne/autohtonosti, nije ti dovoljno školsko znanje! ima knjiga o židovskoj povijesti...laganijeg stila i na original našem jeziku, ali dobrih prijevoda. ima ih u svakoj knjižnici!

Nemruth Dagi
23.01.2007., 10:30
Zar nije to svojevrstan paradoks?

U Italiji su često znali uzimati prezimena po gradovima u kojem su živjeli...

shosho
23.01.2007., 11:10
kad su se nakon wwII "vratili" u izrael židovska su im imena bila nametnuta. To sa m čito kod kishona, dobio je ime da bi zvučao više židovski( mađar je brijem)

Magor
23.01.2007., 18:24
kad su se nakon wwII "vratili" u izrael židovska su im imena bila nametnuta. To sa m čito kod kishona, dobio je ime da bi zvučao više židovski( mađar je brijem)

Hoffmann Ferenc (1924, B.pešta) => Hont Ferenc => Kishont Ferenc => Ephraim Kishon (u Izraelu, ali je on u Mađarskoj do danas Kishont Ferenc)

(Hont i Kishont su bili županije u Gornjoj Ugarskoj)

Michael Collins
23.01.2007., 18:44
autohtona židovska prezimena ne postoje. U Izraelu Židovi nisu autohtoni, da ne bi bilo nekog nesporazuma.
A nego di su? Židovi su tisućama godina živjeli tamo.
Palestinci su potomci Arapa koji su se doselili na područje današnjeg izraela u 7. stoljeću,ako ciljaš da su oni autohtoni...

Profesor.
24.01.2007., 19:12
Stvar je jednostavna !

Židovi su se u srednjevjekovnoj Europi podijelili na dvije velike skupine : Aškenaze koji su nastanjivali Srednju Europu gdje se većinom govorilo njemački, a oni su se kao trgovci i obrtnici (jer tada nisu smjeli posjedovati zemlju) koristili isključivo njemačkim jezikom (iz njemačkog su kasnije razvili i svoj jezik jidiš) i Sefarde koji su nastanjivali Španjolsku i Portugal.

Stoga svi Aškenazi i njihovi potomci (kojih je u dosta zemalja najviše) i danas imaju pretežno njemačka prezimena, a Sefardi i njihovi potomci pretežno španjolska prezimena.

Thresholder
25.01.2007., 00:17
Car Josip II. (inace sin Marije Terezije) je 1787. donio odredbu kojom su Zidovi morali uzeti njemacka prezimena.

Bilo je to vrijeme prosvjetiteljstva, a carske reforme su najvise zahvatile podrucje obrazovanja pa su tako zidovske opcine morale ukinuti dotadasnje religiozno te prihvatiti sekularno skolstvo s jedinim jezikom - njemackim, i to u svim zemljama Habsb. monarhije.

Michael Collins
25.01.2007., 08:51
Stvar je jednostavna !

Židovi su se u srednjevjekovnoj Europi podijelili na dvije velike skupine : Aškenaze koji su nastanjivali Srednju Europu gdje se većinom govorilo njemački, a oni su se kao trgovci i obrtnici (jer tada nisu smjeli posjedovati zemlju) koristili isključivo njemačkim jezikom (iz njemačkog su kasnije razvili i svoj jezik jidiš) i Sefarde koji su nastanjivali Španjolsku i Portugal.

Stoga svi Aškenazi i njihovi potomci (kojih je u dosta zemalja najviše) i danas imaju pretežno njemačka prezimena, a Sefardi i njihovi potomci pretežno španjolska prezimena.

U muslimanskom dijelu Španjolske su Sefardi živjeli, a kad su muslimani protjerani iz Španjolske 1492., protjerani su i Židovi, koji se tada naseljavaju u Maroko,Sjevernu Afriku i Bliski istok. Tamo su stoljećima bili najbogatijih dio stanovništva, i imaju bogatu kulturu. No stvari se pogoršavaju stvarenjem Židovske države u Palestini,i gotovo svi 1947. (i narednih desetljeća) sele se u Izrael

Profesor.
25.01.2007., 09:50
U muslimanskom dijelu Španjolske su Sefardi živjeli, a kad su muslimani protjerani iz Španjolske 1492., protjerani su i Židovi, koji se tada naseljavaju u Maroko,Sjevernu Afriku i Bliski istok. Tamo su stoljećima bili najbogatijih dio stanovništva, i imaju bogatu kulturu. No stvari se pogoršavaju stvarenjem Židovske države u Palestini,i gotovo svi 1947. (i narednih desetljeća) sele se u Izrael

Sve više manje stoji ! Sefardi su nakon izgona iz Španjolske naselili i područje Otomanskog carstva, te je njihovih potomaka bilo dosta i na području Bosne sve do drugog svjetskog rata ( i dio ih je imao španjolska prezimena).

Profesor.
25.01.2007., 09:56

+

Car Josip II. (inace sin Marije Terezije) je 1787. donio odredbu kojom su Zidovi morali uzeti njemacka prezimena.

Bilo je to vrijeme prosvjetiteljstva, a carske reforme su najvise zahvatile podrucje obrazovanja pa su tako zidovske opcine morale ukinuti dotadasnje religiozno te prihvatiti sekularno skolstvo s jedinim jezikom - njemackim, i to u svim zemljama Habsb. monarhije.

Evo to bi ukratko bilo objašnjenje zašto Židovi nose njemačka prezimena.

outoftheblue
31.01.2007., 00:06

Pa oni su došli iz Egipta i 400-500 godina prije Krista su imali državu do Rimljana 100 godina prije Krista i tako lutaju po svijetu ko Cigani.

thorsteiner
09.02.2007., 14:43
pa neki europljani su presli a zidovsku vjeru prije pun k godina
zar niste primjetili da su izraelci svjetlije puti od palestinaca
a znamo da su izraelci i palestinci semitski narodi
danasnji izraelci su svjetliji zato sto su ti europljani dosli i izrael i promjenili su mentalitet i genetsku strukturu danasnjih zidova

Ris
14.02.2007., 14:41
pa neki europljani su presli a zidovsku vjeru prije pun k godina
zar niste primjetili da su izraelci svjetlije puti od palestinaca
a znamo da su izraelci i palestinci semitski narodi
danasnji izraelci su svjetliji zato sto su ti europljani dosli i izrael i promjenili su mentalitet i genetsku strukturu danasnjih zidova

ma kojih fucking Židova.
U Palestini nije bilo Židova.

Inače Židova imama svakakvih puti, pa i rasa.

Židov, tj Izraelac se danas postoje svako ko je imao nekog pretka Židova!

heureka
14.02.2007., 15:07
zidov je pripadnik vjere, ne nacije

izrael je samo tvorevina nastala cistom okupacijom zidova odsvakud...
isto kao sto je i republika srpska nastala okupacijom srba iz cijele bosne, srbije, hrvatske i padobranaca iz grcke, rusije i slicnih zemalja pravoslavne vecine

Ris
14.02.2007., 15:10
zidov je pripadnik vjere, ne nacije

Vjera:židovska
nacionalnost: židovaska
nacia: izraelska

infra red
14.02.2007., 20:53
E heureka, što ti izvali.
Nadam se da ti ova kristalna sjećanja nemaju veze s EKV.

whitestone
15.02.2007., 14:47
ma kojih fucking Židova.
U Palestini nije bilo Židova.

Inače Židova imama svakakvih puti, pa i rasa.

Židov, tj Izraelac se danas postoje svako ko je imao nekog pretka Židova!
židov, u vjerskom smislu, dakle pripadnik židovstva, odnosno judaizma može biti samo onaj kome je majka također židovka, znači makar ti je otac židov ako majka nije židovka onda ni ti ne možeš biti židov....

Ris
16.02.2007., 03:58
ne bih baš rekao!

Dunj@
16.02.2007., 09:12
židov, u vjerskom smislu, dakle pripadnik židovstva, odnosno judaizma može biti samo onaj kome je majka također židovka, znači makar ti je otac židov ako majka nije židovka onda ni ti ne možeš biti židov....

u pravilu da. iznimka postoji od 2. svj. rata. jer tu podjelu nisu priznavali u konc. logorima!

tako da se danas priznaje i muška linija. valjda pod uvjetom da se čovjek i sam osjeća židovom i drži do židovskih zakon tj tore!

eto zbog holoksausta su židovi počeli primjenjivati i muško nasljedstvo za priznavanje židovskog podrijetla. dakle, njihovi krvnici su ih ubijali valjda u 10. koljeno! bez obzira, ako su se pokrstili i već zaboravili koji im je predak bio židov.

većina se židova u evropi počela nacionalno osjećati prema državi u kojoj su se davno asimilirali ( tekovina građanskih revolucija) ali su se prevarili.. to im u 2. sv. ratu nije priznato... i zato su na koncu i insistirali na povratak u domovinu iz koje su ih i raselili... prvenstveno evropljani!

čitati povjesne knjige, pa će biti manje predrasuda!

Ris
16.02.2007., 12:59
da, židovi su autohtoni u tel avivu kao i šiptari u čakovcu!

Dunj@
16.02.2007., 14:18
da, židovi su autohtoni u tel avivu kao i šiptari u čakovcu!

risu, pojma nemaš. u izraelu (palestini) je kontinuirano postojala mala židovska zajednica čak i njihove škole.. židovi iz dijaspore su čitavu kroz povijest hodočastili u jeruzalem i pomagali opstanak bar te male zajednice.

uvijek su nalazili načina da pronađu put do mjesta svog podrijetla. unatoč svim protjerivanjima. često su vlastodršcima bili neophodni zbog svog znanja osobito znanja jezika. učenje i znanje ih je ipak sačuvalo. na kraju, pokret za konačnim vraćanjem u zemlju podrijetla nije pao iz zraka. ima svoj kontinuitet. i uspio je zahvaljujući i progoniteljima! onda kad su već prihvatili da su nacionalno nijemci, francuzi i slično. pročitati detaljnije o aferi dreifus! tek nakon toga se osniva politički cionizam!

treba učiti, učiti i učiti

thorsteiner
16.02.2007., 19:31
mozda bi trebali ipak pitati nekoga tko prakticira judaizam
da ne lupamo bez veze

Dunj@
17.02.2007., 06:55
ma bilo je govora o tome i oni su pisali o tome, ali se uvijek nađe neki ris koji misli da zna, a nije pročitao niti jednu povjesnu knjigu po tom pitanju., ali zna "bolje" da ne spominjem da tako nešto naprosto ne priznaju muslimani... ne priznaju nikakve dokaze i gotovo. kojih ima na pretek. dapače, ne daju po izraelu arheološka iskapanja...pod raznim izgovorima.

očito ih istina i ne zanima...

mi smo naprosto u školama učili krnju povijest. za povijest židova postoje najmanje 3 različite knjige u našim knjižnicama. različiti autori, ali bitno je isto.
1. jeruzaleme, jeruzaleme ( francuski autori)
2. povijest židova ( werner keller)
3. povratak židova u zemlju izraelovu ( baletić)

p.s. sve napisah po sjećanju.

Ris
17.02.2007., 14:51
dunja, ti miješaš mitove i povijest.
znanost i političku mitologiju.

dado385
17.02.2007., 15:01
E baš ste ga pretjerali, ....
Inicijalno pitanje bilo je kako ŽIDOVI mogu nositi NJEMAČKA prezimena i je li to svojevrstan PARADOKS, očito aludirajući na IIsvj.rat i broj židova koje je Hitler odnosno njemačka pokokala!

Mislim da je povjesno na to već odgovoreno, ali

KAKVE veze ŽIDOVSTVO ima s NACIJOM?????
Pa to je vjera odnosno religija.

To je kao da pitate kako katolik može nositi španjolsko, njemačko, hrvatsko ili ino ime???
Kakve veze religija ima s pripadnošću naciji? koja je čista geografsko - povjesna grupacija.
Židov ima onakvo prezime kakvo je naslijedio od roditelja, kao i svi mi drugi.

Ris
17.02.2007., 15:06
i mnogi židovi nose naša slavenska prezimena

Dunj@
19.02.2007., 07:48
dunja, ti miješaš mitove i povijest.
znanost i političku mitologiju.

a ti nikako da bar kažeš koju si povjesnu knjigu pročitao! očito niti jednu. tvoje znanje
je moderni mit.. a nabrojene povjesne knjige su utemeljene na povjesnim izvorima. mitovima se služi politika, najčešće sada arapska a baš njihovi davni izvori dokazuju židovsku prisutnost u izraelu ( jeruzelemu). druga je stvar što im to sada ne paše!

risu, ovo je moje zadnje.... dok ne pročitaš bar jednu povijest židova... tad se javi pa možemo nastaviti komentirati!

još nešto i zadnje. židovi su prvi narod koji je imao obaveznu školu. prije krista! doduše samo za dječake, ali ipak.. zato oduvijek njeguju znanje i to ih je održalo. u neprijateljskom okruženju. imaju i svoje mitove.... kao i svi. kršćani im ni to ne priznaju! njihovu toru su prisvojili, prekrstili u stari zavjet i tumače onako kako njima paše.

ne zaboravi, učeni kršćanski teolozi učili su od učenijih židova!
naučili su kako se argumentirano raspravljati.. to je židovska tekovina, koju su preuzeli protestanti i na tome izgradili modernu civilizaciju.

Ris
19.02.2007., 12:57
nacinalne povijesti temelje se na nacionalnim mitovima, tu prednjači židovska nacionalna povijest.

grci su prvi narod koji je imao sistem demokracije, pa što? i to prije krista

i zapamti, židovi su si prisvojili stari zavjet, toru, tj prekrstili u toru, i tumače onako kako židovima paše.

je da, židovi su primjer argumentirane rasprave. zato i imaju nuklearno oružje i zato ratuju svugdje po svijetu.

Shurik
19.02.2007., 20:24
KAKVE veze ŽIDOVSTVO ima s NACIJOM?????
Pa to je vjera odnosno religija.

Židovstvo je i vjera i etnicitet, nacija kako ti kažeš.

Židovstvo se zapravo opire klasičnim definicijama , to je slučaj za sebe.

Ris
22.02.2007., 17:33
Cionizam jedini argument nalazi u Starom zavjetu, knjizi mitova!

mackamama
22.02.2007., 19:38
[ pročitati detaljnije o aferi dreifus!

Pitam te ja da li znaš zašto židove nitko ne podnosi ?

Zato to su žrtvovali djecu drugih naroda ˝svom Bogu˝, i to ne svoju. Zadnje žrtvovanje se desilo 1872 g. u Mađarskoj, u Kaposvaru. Crkveni zapisi Jezuita.
Jezuit Rafael Ballerini je utvrdio kako su ˝Židovi pokupovali sve novine i sve savjesti u Europi˝ kraj citata; zbog francuskog časnika Alfreda Dreyfusa optuženog za veleizdaju.
U zaključku navodi da je ˝gdje je Židovima dodijeljen status građana došlo do propasti kršćana ili pak pokolja tuđe rase˝ - Jezuitski časopis Civilta Cattolica

A da objasnimo onome tko ne zna o čemu se radi - naime Dreyfus je bio protestant koji je ubio svog sina zato što je prešao na rimokatoličku vjeru.

Mala digresija kako su se Židovi našli u Europi : nakon osvajanja Jeruzalema od strane Saladina MIlosrdnog (MAHDI), 12 Židovskih rabina iz 12 Židovskih plemena odlučili su na Gorju Sion da se rašire po svijetu. Tako je svaki rabin otišao sa određenim brojem ljudi u slijedeće zemlje : Rusija, Litva ; MAđarska, Rumunjska, Cislatajnija, Germanija, Francuska, Španjolska (osim Baskije),Portugal, te naposljetku Engleska. Tada je nastao cionistički pokret.

mackamama
22.02.2007., 19:57
[QUOTE=PROFESOR.;7207165]Židovi su se u srednjevjekovnoj Europi podijelili na dvije velike skupine : Aškenaze koji su nastanjivali Srednju Europu gdje se većinom govorilo njemački, a oni su se kao trgovci i obrtnici (jer tada nisu smjeli posjedovati zemlju) koristili isključivo njemačkim jezikom (iz njemačkog su kasnije razvili i svoj jezik jidiš) i Sefarde koji su nastanjivali Španjolsku i Portugal.

Aš´kena-ze su natanjivali srednju Europu i to Poljsku, Češku, Slovačku te su nakon učvršćivanja protestantizma, odnosno kalvinizma u NJemačkim državama iza rijeke Dunava, Schwarzvald.Oni nisu kasnije govorili Jidiš nego jesu govorili Jidiš (prilagođeni izvorni jezik) jer oni nisu smjeli govoriti niti nastanjivati rimokatolički dio Reicha. Zato i jesu za vrijeme WW II tamo otvarani logori.

Ris
22.02.2007., 20:55
Valjda su Židovi jedini na svijetu koji su uvjereni kako su oni jedini Božji narod i da Bog volii štiti samo njih....

Dunj@
23.02.2007., 07:58
[ pročitati detaljnije o aferi dreifus!

Pitam te ja da li znaš zašto židove nitko ne podnosi ?

Zato to su žrtvovali djecu drugih naroda ˝svom Bogu˝, i to ne svoju. Zadnje žrtvovanje se desilo 1872 g. u Mađarskoj, u Kaposvaru. Crkveni zapisi Jezuita.
Jezuit Rafael Ballerini je utvrdio kako su ˝Židovi pokupovali sve novine i sve savjesti u Europi˝ kraj citata; zbog francuskog časnika Alfreda Dreyfusa optuženog za veleizdaju.
U zaključku navodi da je ˝gdje je Židovima dodijeljen status građana došlo do propasti kršćana ili pak pokolja tuđe rase˝ - Jezuitski časopis Civilta Cattolica

A da objasnimo onome tko ne zna o čemu se radi - naime Dreyfus je bio protestant koji je ubio svog sina zato što je prešao na rimokatoličku vjeru.

Mala digresija kako su se Židovi našli u Europi : nakon osvajanja Jeruzalema od strane Saladina MIlosrdnog (MAHDI), 12 Židovskih rabina iz 12 Židovskih plemena odlučili su na Gorju Sion da se rašire po svijetu. Tako je svaki rabin otišao sa određenim brojem ljudi u slijedeće zemlje : Rusija, Litva ; MAđarska, Rumunjska, Cislatajnija, Germanija, Francuska, Španjolska (osim Baskije),Portugal, te naposljetku Engleska. Tada je nastao cionistički pokret.

jeje, jezuiti su uvijek vjerodostojan povjesni izvor!:mad: zbog nji'ove vjerodostojnosti su i gorjele lomače... a i 'itler im je vjero'vo!

a kaj se dreyfusa tiče, činjenice su ipak drukčije.. ( ipak valja pročitati i židovsku povijest. a proces dreyfusu povezati s herzlom! osnivačem političkog cionizma. razlozi koji su ga naveli) ovo što ti napisa je čisto huškanje, a s obzirom da ovakvima kao ti očito holokaust nije bio dovoljan... cionizam je opravdan i neće tako lako nestati... a zašto i bi!

Ris
23.02.2007., 10:52
zanimljivo je da se na svaku kritiku cionizma i krvavog pira Židova odgovara sa: antisemitizam!

Dunj@
23.02.2007., 20:01
zanimljivo je da se na svaku kritiku cionizma i krvavog pira Židova odgovara sa: antisemitizam!

risu, ovo od mackamame je čisti antisemitizam. pročitaj još jednom. njoj ti pašeš, a ona tvrdi da zu židovi žrtvovati tuđu djecu svom bogu! te su glasine širili jezuiti...dakle židovi su bili krivi pa su i zaslužili holokaust!!!

risu, nemoj biti glup, pročitaj kako i kada su setakve glasine širile po evropi. židovi nisu smjeli imati vlasništvo na nekretninama, a smjeli su raditi samo ono što je kršćanima bio grijeh: trgovati novcem (bankariti) kršćanima je to bilo zabranjeno (isus je trgovce izbacio iz hrama), a onda su od tih istih židova tražili zajam za svoje ratove. novac nisu mogli vratiti, onda bi seljake nahuškali s pričama o zlim židovima zbog kojih umire i stoka i ljudi... i židovi su morali bježati, ako bi stigli. u svakom slučaju... novac im nije vraćen!

risu, pročitaj bar povijest židova od wernera kellera... nije teška...bit će ti mnogo toga jasnije, pa ćeš i ti shvatiti zašto je mackamama teški antisemit i da židovi zbog takvih nikad nigdje nisu mogli imati mira.. zato su htjeli izboriti svoju državu i jesu. a ja idem onaj njen post prijavit moderatorima. kad već nisu sami vidjeli.

Ris
24.02.2007., 15:06
reći da su židovi žrtvovali tuđu djecu svom bogu je antisemitizam.
a reći da su Njemci ubijali milijune Židova je - što?

Dunj@
25.02.2007., 06:19
dokazana i pokazana činjenica...

Ris
25.02.2007., 06:51
razlika između jednog i drugog je u tome što je jedno laž a drugo istina?

Didi
25.02.2007., 11:15
razlika između jednog i drugog je u tome što je jedno laž a drugo istina?Upravo to. I ne samo to. Međutim, sad bi bilo dosta. Ako ne možete mirno i razborito razgovarati o povijesnim činjenicama, nadam se da ne moram posebmo naglašavati - povijesnim činjenicama, zatvorit ću temu pa se preselite na Politku.

Ris
25.02.2007., 16:23
čekaj malo.... oduvjek me intrigiralo to što svaki govornik kaže za sebe da je ono što on govori istina, a što njegovi suparnici govore je laž!
Tako laž i istina postaju subjektivne kategorije.

Didi
25.02.2007., 17:08
čekaj malo.... oduvjek me intrigiralo to što svaki govornik kaže za sebe da je ono što on govori istina, a što njegovi suparnici govore je laž!
Tako laž i istina postaju subjektivne kategorije.To je možda način na koji ti raspravljaš. Ozbiljna i argumentirana rasprava zahtijeva provjeru svake činjenice iz najmanje dva nezavisna izvora.

valentino-15
25.02.2007., 17:08
Tako laž i istina postaju subjektivne kategorije.Ovisi...

Ako si anti-semit onda si uvijek u krivu... :kiss:

talia
25.02.2007., 17:10
nacinalne povijesti temelje se na nacionalnim mitovima, tu prednjači židovska nacionalna povijest.

grci su prvi narod koji je imao sistem demokracije, pa što? i to prije krista

i zapamti, židovi su si prisvojili stari zavjet, toru, tj prekrstili u toru, i tumače onako kako židovima paše.

je da, židovi su primjer argumentirane rasprave. zato i imaju nuklearno oružje i zato ratuju svugdje po svijetu.

Koji si ti odvratan tip.
Izuzetno mi se sve vise gadis :flop:

talia
25.02.2007., 17:12
Valjda su Židovi jedini na svijetu koji su uvjereni kako su oni jedini Božji narod i da Bog volii štiti samo njih....

Bog i Hrvati!

Didi
25.02.2007., 17:13
Dame i gospodo, molim vas da se vratite na temu. Ako nemate o njoj ništa više reći, možemo je i zatvoriti.

Ris
25.02.2007., 17:19
To je možda način na koji ti raspravljaš. Ozbiljna i argumentirana rasprava zahtijeva provjeru svake činjenice iz najmanje dva nezavisna izvora.

time se nećemo maknuti sa mrtve toče. što je meni "relevantni izvor" nije tebi. I obratno!

talia
25.02.2007., 17:24
time se nećemo maknuti sa mrtve toče. što je meni "relevantni izvor" nije tebi. I obratno!

U tvom slucaju Rise, nece bit nikakvog pomaka.
Tvoje ucestvovanje na temi o zidovima je ekvivalent, zadrtog clana KKK na temi o crncima.

Ris
25.02.2007., 18:13
ti mene optužuješ za antisemitizam? :lol::rofl:

Didi
25.02.2007., 19:03
Fajrunt.

Tamica
17.03.2007., 15:21
Jel je, ili nije? Cije je?

Skattemus
17.03.2007., 15:23
pa njemacko.

shosho
18.03.2007., 18:33
zar nije skandinavsko?

jahorina planina
18.03.2007., 19:15
a ja mislila da je češko :confused:

Dora K
18.03.2007., 19:47
Googlat malo :D

Staro germansko odnosno skandinavsko, znaci dan ili glorious day

jahorina planina
18.03.2007., 20:02
Googlat malo :D

Staro germansko odnosno skandinavsko, znaci dan ili glorious day

hvala na informaciji...

imam ja jednu tetu Dagmar iz Češke... pa sam zato mislila...

nick4ban
19.03.2007., 17:03
nikad ni jednu Hrvaticu nisam upoznao tog imena!

Dux_Croatorum
26.03.2007., 21:32
Zanima me podrijetlo ovoga prezimena.Nije moje, ali dosta ljudi koje znam to zanima.Posebno me zanimaju Ilijići iz Mostara (ili okolice).
Čije je?Hrvatsko ili srpsko?

Dux_Croatorum
27.03.2007., 10:49
anyone??

povjesnicar
27.03.2007., 17:57
Imam asistenta na faksu koji se tako preziva(faks je FER u Zagrebu), zove se Saša, a govori ekavicom zbog koje sam mu izbjegavao auditorne vježbe(mrzim kada profesori ne znaju pričati kako treba).:zubo:

Dux_Croatorum
27.03.2007., 18:34
Imam asistenta na faksu koji se tako preziva(faks je FER u Zagrebu), zove se Saša, a govori ekavicom zbog koje sam mu izbjegavao auditorne vježbe(mrzim kada profesori ne znaju pričati kako treba).:zubo:

Saznao sam dosad da je to u većini slučajeva hrvatsko prezime, sad me uglavnom zanima podrijetlo.Možda bi Pajdo znao nešto o tome :confused:

Ris
28.03.2007., 00:44
vjerojatno rusko

Dux_Croatorum
28.03.2007., 10:43
vjerojatno rusko

ja ne bih rekao, nije I L J I Č nego I L I J I Ć

od nekog Ilije je nastalo.Zanima me otkud je.

Zrinska
28.03.2007., 10:45
Podrijetlom rusko,rekla bih.

Discovery.v2
28.03.2007., 11:09
:lol: s čim sve ljudi neće razbijati glavu. Bože sačuvaj.

*Inga*
28.03.2007., 12:44
ilijić - ima ih u primorju.....

ali...kad bi išli rastavljati... nastalo od ilije....... bilo bi iz bosne..... :cool:

Ris
29.03.2007., 09:04
ja ne bih rekao, nije I L J I Č nego I L I J I Ć

od nekog Ilije je nastalo.Zanima me otkud je.

Hm, rusi imaju svoju ćirilicu.
Za ljenia mi rusko prezime pišemo iljič (tako i izgovaramo)
englezi npr pišu illich i izgovaraju ilič.

Mi pišemo Putin, kako i izgovaramo.
No, pišemo Rasupućin, kako i izgovaramo, a zapravo se radi o istome.

faraonn
30.03.2007., 21:52
Dagmar je nordeuropische NAME, I NEMA NISTA SA NASIM PODRUCJEM ALI JE POMODARNO ...Dagmarselen, mjesto je u CH...Mada sam poborniktoga, da sve je dogovorno pa i ove smijesne podjele svih vrsta i ...razlika...moramo naci nesto , po cemu bi se razlikovali ...a to cemo proglasiti da je u genima !/

Tragač
31.03.2007., 11:37
Hvala Bogu! Još bi nam samo to falilo! Nije dosta što već imamo Svenove i Normane...

Indonesia
03.04.2007., 02:41
ne to je arapsko

Sinbad
11.04.2007., 08:42
:rolleyes: Koji naslov za temu.

Mimi1
11.04.2007., 08:45
Bolje Dagmar nego Hrvatka...

x-type
11.04.2007., 20:10
zar to nije prezime? :confused:

jaromil
12.04.2007., 08:40
Što su se Bender curice raspjevale !

karmela_ri
07.05.2007., 18:29
odakle potiče? srpsko možda?

LadyBlue
17.05.2007., 10:38
Bibići su sa Hvara, Srbi sigurno nisu.

rogonos
18.05.2007., 13:51
Bibić

Hrvati: Hvar i Puljane (pored Krke blizu Oklaja)
Srbi: Velušić (Promina kod Drniša)

vilinska musica
21.05.2007., 22:30
odakle potiče? srpsko možda?

sta je, udajes se a ne znas za koga? :D

ko sta ljudi rekose, hvar je u pitanju ;)

panta
23.05.2007., 00:31
ja sam bibic iz sela kraj drnisa al vecina ih je sa hvara da. a zamisli ima i srba ju provjeri ti to dobro na vrime :cool:

ZeOtRi
06.06.2007., 21:27

ja znam jednu:) ..i ona je mislim rekla da je to dansko ime..

dagmar_ls
18.06.2007., 19:58
ja se zovem Dagmar, to je dansko ŽENSKO ime(za one koje misle da je musko)...i kolko god ga mrzim nemre se usporedit sa svenom il normanom...mislim onak...

stitch
19.06.2007., 12:02
Ne žesti se. Nisi ti kriva što ljudi pitaju nebuloze. ;)

chateauxdeif
19.06.2007., 16:54
pitanje je baš zgodno i poučno.citiram iz Šimundičevog rječnika osobnih imena:
DAGMAR/DAGMARA,ž.
Dagmarica, Dagmarka
Daca, Dacika, Dacka; Dača; Daća; Dada, Dade, Dadi, Dadica; Daga, Dagica; Dagnja; Dagnje, Dagnjica; Mara, Mare, Marica.
Dan. Dagmar od njem. Dagomar - slavan dan.Od germ.dag -dan i svnjem. mar-velik, slavan
za imendan ne piše! ime je lijepo. kaj imate protiv njega? ja imam hrvatsko ime pa nisam baš sigurna da je nešto posebni, osim što svim strancima moram objašnjavati što znače kvačice po slovima, kako se čita i najbitnije pitanje "a kako se to ime kaže na našem jeziku?" pita stranac. i onda pauza aaaaaa!?

Pero Co.
27.11.2007., 15:41
zna li tko?

19 K 88
27.11.2007., 15:59
horvatska :misli: :rofl: :rofl:

Pero Co.
27.11.2007., 17:34
daj debilček :P
ma čuo sam da su bili mađarski plemići, konjanici koji su u čast domovine stavili prezime horvath kao hrvat...

Fadolf
27.11.2007., 17:39
Mađari hrvatskog podrijetla... Inače, to je jako često prezime tako da možeš bez ikakvog problema naći više o tom prezimenu (baka mi je Horvat bila)...

MiG 0
27.11.2007., 18:32
Koliko ja znam Horohatos (ili nešto slično) znači onaj koji ima puno zemlje.
Ja mslim da nas je tako zvao Konstantin Porfirogenet.:ne zna:

Pero Co.
27.11.2007., 19:17
ma ja sam Horvat a čuo sam 20 verzija tj. priča o prezimenu pa sam mislio da netko ima neke točne informacije, na internetu sam našo 3-4 verzije... o mađarske do hrvat kojem je kasnije dodano O kako bi bilo prezime i taik...

cosanostra
27.11.2007., 21:56
Preseljeno sa BR-a. Molim modicu da preseli/spoji kam treba i očisti malo od spam-a. Fala...:D

Abyssus
27.11.2007., 23:45
Ajme koje glupo pitanje. :rolleyes:

vilinska musica
28.11.2007., 10:21
Lingvistu je, grafickom dizajneru ili arhitektu mozda nije.

Abyssus
28.11.2007., 16:47
Lingvistu je, grafickom dizajneru ili arhitektu mozda nije.

Mislim da i babica na placu može zaključiti. :mig:

Didi
28.11.2007., 18:23
A Magoru ni traga ni glasa. ;)

Pero Co.
28.11.2007., 21:53
abyssus --> ak ti je glupo nemoj čitat, jel ja serem po tvojim pitanjima, misliš da sam glup pa da ne znam odkdud mi je prezime, samo me zanima točno porijeklo...

Magor
29.11.2007., 06:44
A Magoru ni traga ni glasa. ;)

Što da kažem? :D Da, stvarno je glupo pitanje.

Horváth = Hrvat :ne zna: (ili osoba porijeklom iz Hrvatske/Balkana/južnih krajeva, jer je Horváth često prezime među npr. mađarskim ciganima)

goran1973
29.11.2007., 07:50
Vezano za to. Znao sam tipa koji se zvao Ibro, ali smo ga svi zvali Štruco. Tip je bio podrijeklom iz istočne Bosne, negdje oko Čajniča. Međutim, zanimljivo mi je bilo da je njegovo puno ime i prezime - Ibrahim Hrvat.
Znači nije baš Horvat, ali...

Didi
29.11.2007., 08:56
Što da kažem? :D Da, stvarno je glupo pitanje.

Horváth = Hrvat :ne zna: (ili osoba porijeklom iz Hrvatske/Balkana/južnih krajeva, jer je Horváth često prezime među npr. mađarskim ciganima)Hvala. Zatvaram temu.

ladyivana
04.03.2008., 08:41
Hihi. Baš san jučer imala seminar u vezi podrijetla imena i prezimena. Ukratko, najprije su ljudi imali samo osobna imena. Povećanjem broja ljudi javlja se i potreba za njihovim razlikovanjem pa se razvijaju prvo nadimci (npr. Žmirić, Tihić, Brzić, Naglić...) a od 13. st. počinju se uočavati i prva prezimena. Taj proces oblikovanja prezimena završen je u 16. st. kada su nastale tzv. matice (matične knjige) u kojima su svi upisnici morali imati ime i prezime. :) Tako su neki uzimali prezimena od svojeg zanimanja - Kovač, Lončar, Tkalčić...ili od osobna imena svoje majke ili oca (Anić, Jurić), nadimci, i od imena pokrajina, gradova, zemalja (kao naš poznati ministar Primorac).

A kad već govorite o vodičanima, da napomenen da san i ja jedna od Juričevih. Ima nas koliko oćeš, ali nisu svi u rodu iako imamo isto prezime.

Kako u Vodicama ima jedan čovik koji se isto zove i preziva ka moj ćaća, imali smo sriće da par puta dobijemo njegovu poštu. heheh...
Ni ja točno ne znan odakle podrijetlo našeg prezimena, ali znan da je Juričev jedno od najstarijih prezimena u Vodicama. Vjerojatno pošto je bilo toliko različitih obitelji Juričeva, a nisu svi bili u rodu, tribalo se razlikovati pa su dodali još jedno prezime da ne dođe do zabune.

eto da još nadodam, ne znan točno kako funkcionira na Islandu (meni sve to zvuči kao kaos kad ne koriste prezimena?!), ali pošto san neko vrime živila u Norveškoj, znan da ima svakakvih prezimena, i ne završavaju svi na -son - to je većinom zastupljeno u Švedskoj.

Harles Arkely
10.03.2008., 18:52
Bok! Znate li kojim slučajem porijeklo prezimena DETELJ??

Shain
24.03.2008., 03:52
Bok! Znate li kojim slučajem porijeklo prezimena DETELJ??

Detelj je ptica koja se još zove i djetao.

WONG FEI HONG
31.03.2008., 16:46
Moguće je da je u Hrvatskoj doista uspješno provedena asimilacija stranaca.To se vidi po nekim čudnim prezimenima koje se mogu primijetiti.

Recimo,prezimena poznatih osoba iz novije povijest tipa Hebrang,Zajc,Kvaternik,Tuđman,Šufflay,pa onda se mogu čuti prezimena tipa Heber,Šeks itd...

Ova prezimena nikako ne zvuče kao slavenska,a sa obzirom da po pravilu Hrvati imaju slavenski korijen u prezimenu,velika je vjerojatnoća da se radi o stranim prezimenima.

Mada kao što ste gore pomenuli,moguća je pojava tih čudnih prezimena pod raznim okolnostima.

Recimo u Crnoj Gori ima prezimena Kapisoda i Penda,koja ne djeluju kao slavenska,a provjereno se radi o crnogorskim obiteljima koje su iz nepoznatog razloga počele rabiti ta nova prezimena.

Shain
03.04.2008., 15:32
Moguće je da je u Hrvatskoj doista uspješno provedena asimilacija stranaca.To se vidi po nekim čudnim prezimenima koje se mogu primijetiti. Recimo, prezimena poznatih osoba iz novije povijest tipa Hebrang, Zajc, Kvaternik,Tuđman, Šufflay, pa onda se mogu čuti prezimena tipa Heber, Šeks itd. (...) radi se o stranim prezimenima.

Zar ćemo sad gledati na prezimena? Nobelovu nagradu su dobili Austrijanac Elias Canetti, Čeh Jaroslav Seifert, Austrijanka Elfriede Jelinek itd. Češki su književnici: Jiri Walker, Ivan Olbracht, Stanislav Neumann. A u susjednom su narodu poznati Stevo Žigon, Oskar Davičo, Vasko Popa, Milan Grol, Zaharije Orfelin, Rahela Ferari, Dragomir Felba, Neda Arneri(ć), Jovan Sterija, Stanislav Vinaver, da ne nabrajam dalje. Tu je i Marinko Madžgalj. Valjda je važno što je netko korisno i s ljubavlju pridonio svojoj sredini, a ne kakvo mu je prezime.