PDA

View Full Version : Etažiranje

B&B
16.05.2005., 07:56
Molim odgovor na dva pitanja:

1. Da li može postojati vlasnički list ukoliko zgrada nije etažirana?

2. Da li banke odobravaju stambene kredite (hipotekarne) ukoliko zgrada nije etažirana?

Unaprijed hvala na odgovorima!

Pozdrav!

Avilu
16.05.2005., 08:11
1. Da moze. Skoro cijeli Novi Zagreb nije etaziran. Imaju izvadak iz knjige polozenih ugovora sto ti ima isti znacaj kao i vlasnicki list

2. Da, banke odobravaju kredite za kupnju takvih stanova. Ali, samo za one koji su napravljeni do 1998. Nakon toga je donesen zakon da svaka zgrada mora biti etazirana

-arhivar-
16.05.2005., 08:12
1. Može. Zgrada ne mora biti etažirana, dovoljno je da je stan (lokal ne) upisan u knjigu položenih ugovora (PU ili Zs) i može se izvaditi vlasnički list koji "vrijedi" kao i onaj iz klasične zemlišne knjige.
2. Da, ako je upisan stan na koji teret treba ići. Treba samo izvaditi friški izvadak (20kn biljega i malo čekanja) da ne bude stariji od par dana. Pretpostavljam da se ne radi o novogradnji.

đubre
16.05.2005., 11:02
imam slican problem, odvjetnik poznanik mi je rekao da ne mogu dobiti taj izvadak iz knjige polozenih ugovora jer sam vlasnik te da ga mogu dobiti samo oni koji imaju stanarsko pravo tj. stan u otkupu. sto mi je jako cudno i nelogicno.....:confused:
stan je u Velikoj Gorici, 1975. g
mozete li mi to pojasniti:w

-arhivar-
16.05.2005., 11:24
Pusti odvjetnika, ako ti je stan upisan u knjigu PU, otiđi u gruntovnicu, kupi 20kn biljega i zatraži izvadak. Istina je da je većina takvih stanova proistekla iz stanarskog prava ali nije pravilo.

đubre
16.05.2005., 11:36
thnx, sutra sam prvi u redu :)
javim sta je bilo

brzi
16.05.2005., 12:12
rekao si da si vlasnik. kako onda ne znaš da li si ugovor položio u knjigu ili nisi? ako nisi sam položio ugovor već se nadaš da je on milošću božjom završio u knjizi položenih ugovora ne moraš niti ići u taj red.

u gorici je upisivanje u tu knjigu završeno negdje 1997. ili 1998.

đubre
16.05.2005., 12:48
brzi kaze:
rekao si da si vlasnik. kako onda ne znaš da li si ugovor položio u knjigu ili nisi? ako nisi sam položio ugovor već se nadaš da je on milošću božjom završio u knjizi položenih ugovora ne moraš niti ići u taj red.

sorry, stan sam nasljedio tako da se nisam bavio tim poslovima, bio sam premali:)

brzi
16.05.2005., 12:58
da li se sjećaš da je stan možda bio u otkupu? ako nije slabe su šanse da je upisan u knjigu pu

išao sam jednom vidjeti tu knjigu i ako se dobro sjećam u njoj je oko 2000 stanova...ajde baš provjeri...

đubre
16.05.2005., 13:39
nije bio u otkupu, kupljen je na kredit i otplacen. zato se i bojim s obzirom sta mi je rekao taj odvjetnik, u svakom slucaju vidjet cu sutra....

B&B
01.06.2005., 10:28
Upravo su mi iz ZABA-e rekli da ne odobravaju hipotekarne kredite na stanove koji nisu etazirani!!!

Sranje!

Da li mozda imate neke informacije o politici ostalih banaka?

Pozdrav!

hajdi
01.06.2005., 10:46
B&B kaže:
Upravo su mi iz ZABA-e rekli da ne odobravaju hipotekarne kredite na stanove koji nisu etazirani!!!

Sranje!

Da li mozda imate neke informacije o politici ostalih banaka?

Pozdrav!

Jel se radi o novijoj zgradi ili je stan u staroj gradnji? Naime, kao što su ti odmah napisali Avilu i -arhivar-, puno stanova (zgrada) nije etažirano, ali se može dobiti vlasnički list iz Knjige položenih ugovora i na to banke odobravaju hipotekrane kredite (prijatelj tako nedavno kupio stan, baš u Novom Zagrebu i baš hipotekarnim kreditom Zagrebačke banke).
No ako je zgrada novija (od 1998. nadalje), onda ako nije etažirana - zaboravi hipotekrani kredit u bilo kojoj banci.

tilla
01.06.2005., 10:48
B&B kaže:

o tome se pričalo prije nekog vremena da će ući u praksu.

izgleda da je zaživjela ta praksa.

Druuna
01.06.2005., 12:26
hajdi kaže:
Jel se radi o novijoj zgradi ili je stan u staroj gradnji?

Zgrada je izgrađena '88. godine.

B&B
01.06.2005., 12:33
U našem konkretnom slučaju stan je izgrađen nešto kasnije, 90-tih.
Ne znam kada točno, ali sigurno prije '98.

hajdi
01.06.2005., 13:39
Ne znam što si i kako pitala u banci, ali budi sasvim konkretna, iznesi cijeli svoj 'slučaj' jer stvari nikad nisu crno-bijele. Ako treba, otiđi u banku (kod nas ipak još prelagano spuštaju slušalice u pola rečenice) i razgovaraj s referentom koji se bavi kreditima, nek ti sve objasni i što god ti nije jasno - pitaj. Od termina koji ti nisu jasni pa do procedure i uvjeta kreditiranja. Naime, čuda se saznaju kad postavljaš pitanja i podpitanja. Nemoj samo slušat i klimat glavom kao da ti je sve jasno (kad nije), već pitaj svaku sitnicu - pa radi se o tvom kreditu i tvojim novcima koje ćeš njima plaćat i dužni su ti sve objasnit. Naravno, neće objašnjavat ako ne pitaš :zubo:
Pa je tako i u tvom slučaju važno iz kojeg razloga zgrada nije etažirana, što ima od papira, što nema i sl. ...

B&B
01.06.2005., 13:42
hajdi kaže:
Ne znam što si i kako pitala u banci, ali budi sasvim konkretna, iznesi cijeli svoj 'slučaj' jer stvari nikad nisu crno-bijele. Ako treba, otiđi u banku (kod nas ipak još prelagano spuštaju slušalice u pola rečenice) i razgovaraj s referentom koji se bavi kreditima, nek ti sve objasni i što god ti nije jasno - pitaj. Od termina koji ti nisu jasni pa do procedure i uvjeta kreditiranja. Naime, čuda se saznaju kad postavljaš pitanja i podpitanja. Nemoj samo slušat i klimat glavom kao da ti je sve jasno (kad nije), već pitaj svaku sitnicu - pa radi se o tvom kreditu i tvojim novcima koje ćeš njima plaćat i dužni su ti sve objasnit. Naravno, neće objašnjavat ako ne pitaš :zubo:
Pa je tako i u tvom slučaju važno iz kojeg razloga zgrada nije etažirana, što ima od papira, što nema i sl. ...

Apsolutno si u pravu.
Morat ću angažirati nekog odvjetnika i uz to odvojiti vrijeme pa papire u ruku i od banke do banke.
Ah, veselja!

Avilu
03.06.2005., 09:05
Nabavi si izvadak iz knjige polozenih ugovora i odnesi/faksiraj banci i trazi ih da ti se ocituju o mogucnosti dizanja kredita. Jednom sam imao takvu situaciju kad je referentica koja je tek pocela raditi pametovala o tome. Nemas brige, dobit ces kredit ako je zgrada prije 98'

vaci
03.06.2005., 10:02
stanje u gruntovnici - split:

U splitskoj gruntovnici arhivar je slomio nogu i otišao na bolovanje. To samo po sebi i nije neka vijest. Nezgode se događaju i drugim ljudima, pa zašto ne bi i arhivaru. Ali ako kažemo da je to jedan jedini arhivar koji će, uz to, zasigurno biti na poduljem bolovanju, onda je to već nešto drugo

:lol. :rofl:

Face
21.05.2006., 17:25
Konkretno me zanima za područje Osijeka - da li zna netko tko radi etažiranje osim Zavoda za stanovanje? Svaka informacija je dobrodošla (iskustva, preporuke, savjeti...).
Hvala unaprijed!

alfred stokes
22.05.2006., 08:36
Elaborat etažiranja ti radi bilo koji proj. biro
Da bi elaborat mogao provest trebaju ti potpisi na taj elaborat SVIH suvlasnika određene nekretnine
Dakle
1.
razgovaraj sa suvlasnicima (ako ih imaš) da ne radiš elaborat uzalud

2.
Odi do nekog proj. biroa da ti naprave elaborat etažiranja (ovdje kod nas su cijene 3 ojra po kvadratu)

3.
Gotov elaborat se preda i referent izlazi na teren da vidi jel sve OK

4.
Ako je sve OK slijedi provedba na gruntovnici i to je to

Ljubokka
25.06.2006., 14:20
Da li postoji mogućnost etažiranja obiteljske kuće?

Ljubokka
25.06.2006., 14:28
Zanima me i kako s hipotekom koja je na kući, a trebala bi se prebaciti na stan ili stanove

GuardianAngel
26.06.2006., 18:08
Obiteljska se kuća može etažirati bez problema ako ima odvojeno više stambenih jedinica te je napravljena u skladu s građevnom/uporabnom dozvolom. Za slučaj hipoteke, to moraš pitati banku.

plimpi
26.06.2006., 21:03
Obiteljska se kuća može etažirati bez problema ako ima odvojeno više stambenih jedinica te je napravljena u skladu s građevnom/uporabnom dozvolom. Za slučaj hipoteke, to moraš pitati banku.

Ali se može etažirati isključivo sukladno građevinskoj dozvoli, zar ne? Ako u građevinskoj stoji da je jedan stan, bez obzira što su, recimo, tri etaže, onda se ne može etažirati (na 2 ili 3 stana).

GuardianAngel
26.06.2006., 22:35
Ali se može etažirati isključivo sukladno građevinskoj dozvoli, zar ne? Ako u građevinskoj stoji da je jedan stan, bez obzira što su, recimo, tri etaže, onda se ne može etažirati (na 2 ili 3 stana).

Znam iz prve ruke da postoji naputak od ministarstva:
- ako etažiranje nije napravljeno sukladno građ. dozvoli, pri čemu etažiranje bitno odstupa od građ. dozvole (razlika u broju stanova, gabariti, broj etaža) Služba za graditeljstvo šalje prijavu građ. inspekciji

Ali, u većini slučajeva, ili ako imate kakvu vezu, progledaju kroz svašta. Ja sam iskreno vidio etažiranja i uporabne dozvole koje su dobivene na nešto što je nemoguće uskladiti s građ. dozvolom. Ali ipak...

plimpi
27.06.2006., 17:17
OK, ima svega... ali ne možeš obiteljsku kuću izetažirat na 6 malih stanova, iako je možda kuća takva da je u naravi to moguće izvesti.

GuardianAngel
27.06.2006., 19:42
OK, ima svega... ali ne možeš obiteljsku kuću izetažirat na 6 malih stanova, iako je možda kuća takva da je u naravi to moguće izvesti.

Možeš, možeš, vjeruj meni. Uz dobre veze sve se da... A mi mali moramo igrati po pravilu. Tako bilo, uvijek će biti...

delmariachi
28.06.2006., 11:08
Konkretno znam za etažiranje stambenih zgrada koje je napravljeno u vrijeme kada je na gradilištu izvedeno pola grube konstrukcije. Postoje napuci prema kojima bi građevina trebala imat i uporabnu dozvolu al kad bi se toga pridržavali 90% nekretnina novogradnje se nebi moglo prodat preko kredita banke koja normalno traži etažno vlasništvo nad nekretninom.

Taarna
25.08.2006., 12:25
Trebala bih savjet vezano za uporabnu i etažiranje. Prema projektu o etažiranju u vlasničkom listu upisane su etaže. Medjutim, čini mi se da je projekt o etažiranju urađen prilično nemarno - konkretno za stan koji mene zanima - u jednoj tablici navedene su kvadrature svake prostorije, da bi u totalu stajao tekst "ukupno umanjeno za žbuku" i taj total je manji za 1,33m2 od zbroja kvadratura pojedininih prostorija. Ovaj total upisan je u vlasnički list. Drugo, u sklopu projekta nalazi se i tlocrt sa kotama i upisanim kvadraturama prostorija gdje opet podaci za neke prostorije nisu identični onima u spomenutoj tablici. Etaža je već upisana, tako da mislim da sa upisivanjem vlasništva ne bih trebala imati problema, ali što je sa uporabnom dozvolom? Jesu li i koliko bitne ove razlike? Poprilično mi je hitno :(
Hvala!

zed_alive
25.08.2006., 14:31
zbog čega je problem (bolje rečeno, zbog čega bi to trebao uopće biti problem) etažiranje kuće koja je definirana kao jedan stan? na koji način onda definirati precizirano vlasništvo i raspolaganje jednim dijelom kuće, tj kako onda kuću koja je građevinskim projektom definirana kao kuća s jednim stanom pretvoriti u kuću s više stanova? :rolleyes:

GuardianAngel
26.08.2006., 21:16
Trebala bih savjet vezano za uporabnu i etažiranje. Prema projektu o etažiranju u vlasničkom listu upisane su etaže. Medjutim, čini mi se da je projekt o etažiranju urađen prilično nemarno - konkretno za stan koji mene zanima - u jednoj tablici navedene su kvadrature svake prostorije, da bi u totalu stajao tekst "ukupno umanjeno za žbuku" i taj total je manji za 1,33m2 od zbroja kvadratura pojedininih prostorija. Ovaj total upisan je u vlasnički list. Drugo, u sklopu projekta nalazi se i tlocrt sa kotama i upisanim kvadraturama prostorija gdje opet podaci za neke prostorije nisu identični onima u spomenutoj tablici. Etaža je već upisana, tako da mislim da sa upisivanjem vlasništva ne bih trebala imati problema, ali što je sa uporabnom dozvolom? Jesu li i koliko bitne ove razlike? Poprilično mi je hitno :(
Hvala!

Ovo umanjenje zbog žbuke mi je totalno smiješno... Ako postoji razlika u površinama između projekta i etažiranja, pretpostavljam da je došlo do nekih izmjena prilikom gradnje u odnosu na projekt, stoga su stvarno stanje uveli kroz etažiranje.
Ako nisu prevelike razlike (gabariti, etažnost i sl.) ne bi trebalo biti problema za uporabnu.

GuardianAngel
26.08.2006., 21:21
zbog čega je problem (bolje rečeno, zbog čega bi to trebao uopće biti problem) etažiranje kuće koja je definirana kao jedan stan? na koji način onda definirati precizirano vlasništvo i raspolaganje jednim dijelom kuće, tj kako onda kuću koja je građevinskim projektom definirana kao kuća s jednim stanom pretvoriti u kuću s više stanova? :rolleyes:

Etažiranje kuće s jednim stanom se NE radi. Nema smisla, jer kao jedan vlasnik u vlasničkom listu, vlasništvo je upisano kao 1/1.

U pravilu se ne bi smjelo etažirati objekt mimo građevinske dozvole, i glavnog projekta, odnosno ako postoji, uporabne dozvole. Jer se prilikom davanja zahtjeva za provedbu etažiranja mora dati na uvid i Građevinska/Uporabna dozvola. Ali, uz dobru "vezu" može se svašta.

misuma
04.10.2006., 14:45
Etažiranje kuće s jednim stanom se NE radi. Nema smisla, jer kao jedan vlasnik u vlasničkom listu, vlasništvo je upisano kao 1/1.

U pravilu se ne bi smjelo etažirati objekt mimo građevinske dozvole, i glavnog projekta, odnosno ako postoji, uporabne dozvole. Jer se prilikom davanja zahtjeva za provedbu etažiranja mora dati na uvid i Građevinska/Uporabna dozvola. Ali, uz dobru "vezu" može se svašta.

Vidim razumijes se u etaziranje i sl.
Zato te molim za pomoc.
Namjeravamo kupiti kucu gradjenu 1928. i koliko sam do sada uspjela saznati nema gradjevinsku. Zavedena je u katastru i u gruntovnici, ali samo tlocrtno. Ona ima podrum, dvije etaze i potkrovlje.
Htjeli bismo ju etazirati u 3 stana. Da li je to moguce? Da li je igdje upisano koliko etaza ima ta kuca? U katastru su mi rekli da se to nigdje ne vodi, osim mozda u arhivu u nekoj gradjevinskoj dozvoli, ako uopce postoji. Za to mi treba ime prvog vlasnika, koje je mozda u nekoj povijesnoj knjizi u gruntovnici, a ta knjiga je trenutno nestala. Uglavnom, mozda ni ne postoji gradjevinska dozvola za tu kucu.
Takodjer su mi u katastru rekli da oni mogu izdati nekakvo Uvjerenje o izgradjenosti koje vrijedi umjesto gradjevinske, pa se onda to prilaze etaznom elaboratu.

Puno ti hvala unaprijed.

misuma
04.10.2006., 15:00
Tko se god razumije, molim vas za pomoć.
Namjeravamo kupiti kucu gradjenu 1928. i koliko sam do sada uspjela saznati nema gradjevinsku. U katastru su mi telefonski rekli da je ucrtana prema izmjeri iz 63, ali samo tlocrtno. Ona u stvarnosti ima podrum, dvije etaze i potkrovlje. U gruntovnici stoji isto tako stanje.
Htjeli bismo ju etazirati u 3 stana. Da li je to moguce? Da li je igdje upisano koliko etaza ima ta kuca? U katastru su mi rekli da se to nigdje ne vodi, osim mozda u arhivu u nekoj gradjevinskoj dozvoli, ako uopce postoji. Da bih dosla do te dokumentacije iz arhiva, moram pronaci ime prvog vlasnika, a to je moguce samo u gruntovnici u nekoj povijesnoj knjizi koja je trenutno doslovce nestala.
Takodjer su mi u katastru rekli da oni mogu izdati nekakvo Uvjerenje o izgradjenosti koje vrijedi umjesto gradjevinske, pa se onda to prilaze etaznom elaboratu.

Puno hvala svima.

zed_alive
04.10.2006., 15:24

moram si provjerit građevinsku da vidim što točno piše. no sve ovisi o tome kako je to definirao pametni projektant. ako je definirao dva stana super. međutim, što ako nije, a kuća je funkcionalno osposobljena za dva stana? na koji način onda etažirati (a da bi sve bilo legalno izvedeno)?

GuardianAngel
04.10.2006., 17:06
moram si provjerit građevinsku da vidim što točno piše. no sve ovisi o tome kako je to definirao pametni projektant. ako je definirao dva stana super. međutim, što ako nije, a kuća je funkcionalno osposobljena za dva stana? na koji način onda etažirati (a da bi sve bilo legalno izvedeno)?

Nova Lokacijska pa Građevinska, nažalost. Iako nema promjene u gabaritima, ima promjene u broju stambenih jedinica. Možda bi se moglo provući samo izmjenom Građevinske dozvole, ali čisto sumnjam. Toliko o legalnom i ispravnom putu.

GuardianAngel
04.10.2006., 17:11
Vidim razumijes se u etaziranje i sl.
Zato te molim za pomoc.
Namjeravamo kupiti kucu gradjenu 1928. i koliko sam do sada uspjela saznati nema gradjevinsku. Zavedena je u katastru i u gruntovnici, ali samo tlocrtno. Ona ima podrum, dvije etaze i potkrovlje.
Htjeli bismo ju etazirati u 3 stana. Da li je to moguce? Da li je igdje upisano koliko etaza ima ta kuca? U katastru su mi rekli da se to nigdje ne vodi, osim mozda u arhivu u nekoj gradjevinskoj dozvoli, ako uopce postoji. Za to mi treba ime prvog vlasnika, koje je mozda u nekoj povijesnoj knjizi u gruntovnici, a ta knjiga je trenutno nestala. Uglavnom, mozda ni ne postoji gradjevinska dozvola za tu kucu.

Puno ti hvala unaprijed.

Svi objekti stariji od 1968.g. su zakonom prihvaćeni kao legalni, tj. kao da imaju Građevinsku dozvolu, a postojanje objekta 1968.g. dokazuje se Aerofotogrametrijskim snimkom popularno zvanim aviosnimak terena. Stoga slobodno možeš ići na etažiranje svojeg objekta, jer katnost objekta nigdje nije zavedena, već samo tlocrtni gabariti.
Taj avio-snimak ti je to uvjerenje koje se izdaje u katastru.

plimpi
04.10.2006., 17:24
Nova Lokacijska pa Građevinska, nažalost. Iako nema promjene u gabaritima, ima promjene u broju stambenih jedinica. Možda bi se moglo provući samo izmjenom Građevinske dozvole, ali čisto sumnjam. Toliko o legalnom i ispravnom putu.

Dobro sumnjaš. Ništa bez lokacijske (pa izmjena građevinske). Jeb'ga...

GuardianAngel
04.10.2006., 17:33
Već sam ti odgovorio na ovo na jednoj drugoj temi, pa ću sada samo pejstati:

Svi objekti stariji od 1968.g. su zakonom prihvaćeni kao legalni, tj. kao da imaju Građevinsku dozvolu, a postojanje objekta 1968.g. dokazuje se Aerofotogrametrijskim snimkom popularno zvanim aviosnimak terena. Stoga slobodno možeš ići na etažiranje svojeg objekta, jer katnost objekta nigdje nije zavedena, već samo tlocrtni gabariti.

misuma
04.10.2006., 20:10

Puno ti hvala na odgovoru, tako je tesko preko svih nasih drzavnih sluzbi doci do pravog odgovora. Da nema foruma, svi bi barem duplo duze stajali u redovima na salterima.
Thnx!

misuma
04.10.2006., 20:11

Puno ti hvala na odgovoru, tako je tesko preko svih nasih drzavnih sluzbi doci do pravog odgovora. Da nema foruma, svi bi barem duplo duze stajali u redovima na salterima.
Thnx!

zed_alive
05.10.2006., 08:33

u prijevodu, platiti sve već izgrađene kvadrate ponovo? po nekoj logici ovo bi bio čisti slučaj za izmjenu građevinske, no što se u ovoj ludoj državi može a što ne može, nemam pojma :flop:

zed_alive
05.10.2006., 08:35
Dobro sumnjaš. Ništa bez lokacijske (pa izmjena građevinske). Jeb'ga...

nova lokacijska pa izmjena građevinske? imaš li kakvo konkretno iskustvo? koliko se plaća izmjena građevinske?

misuma
05.10.2006., 09:35

Jos jednom ti hvala na odgovoru, a imam i jos koje pitanje, ako mi mozes pomoci.
Buduci da je sada registrirano da kuca ima kvardata koliko je tlocrt, a kada budemo etazirali imat ce gotovo trostruko vise, sto je s komunalnim doprinosima? Da li to onda treba doplatiti ili kako to vec ide?

Hvala.
Pozdrav

GuardianAngel
05.10.2006., 23:17
Jos jednom ti hvala na odgovoru, a imam i jos koje pitanje, ako mi mozes pomoci.
Buduci da je sada registrirano da kuca ima kvardata koliko je tlocrt, a kada budemo etazirali imat ce gotovo trostruko vise, sto je s komunalnim doprinosima? Da li to onda treba doplatiti ili kako to vec ide?

Hvala.
Pozdrav

Oko toga se nemoj brinuti. Komunalni doprinos plaća se pri izdavanju Građevinske dozvole. Toga ovdje nema.

GuardianAngel
05.10.2006., 23:20
nova lokacijska pa izmjena građevinske? imaš li kakvo konkretno iskustvo? koliko se plaća izmjena građevinske?

Otprilike ništa ne košta. Komunalnu naknadu i vodni doprinos plaćaš samo za razliku u kubaturi objekta, ali ako se radi o maloj razlici, neće naplatiti ništa.
Plaćaš one takse pri izdavanju dozvole i to je otprilike to.

GuardianAngel
05.10.2006., 23:21
u prijevodu, platiti sve već izgrađene kvadrate ponovo? po nekoj logici ovo bi bio čisti slučaj za izmjenu građevinske, no što se u ovoj ludoj državi može a što ne može, nemam pojma :flop:

Kakve kvadrate? :misli:

Što platiti? :misli:

plimpi
06.10.2006., 07:00

Imam konkretno iskustvo.
Ako se ide u izmjenu građevinske, mora se platit komunalni doprinos samo za razliku u kubikaži, a sada i vodni doprinos, ali isto samo za razliku u kubikaži.

U ovom slučaju o kojem govorimo nema te razlike jer je kuća izgrađena prije '68., takva kakva jest. Dakle, ne traži se dozvola za nadogradnju, nego u svrhu etažiranja.

zed_alive
06.10.2006., 07:58
Kakve kvadrate? :misli:

Što platiti? :misli:

mislio, ako se ide na novu lokacijsku i građevinsku, radi prenamjene objekta iz kuće s jednog stana u kuću s više stanova, a bez da se izgrađuju dodatni kvadrati. samo radi potrebe etažiranja. naravno, govorim o legalnom načinu

@ plimpi: kužim, tnx ;)

misuma
06.10.2006., 10:51
Oko toga se nemoj brinuti. Komunalni doprinos plaća se pri izdavanju Građevinske dozvole. Toga ovdje nema.

Mi tu kucu namjeravamo renovirati i etazirati. Navodno mi za tu renovaciju treba gradjevinska dozvola za rekonstrukciju. To stima?
Ako mi treba gradjevinska za rekon., trebam li onda tom zahtjevu priloziti staru gradjevinsku ili taj aerosnimak tj. trebam li onda platiti komunalne doprinose?

Opet hvala.
Pozdrav.

GuardianAngel
08.10.2006., 13:32
mislio, ako se ide na novu lokacijsku i građevinsku, radi prenamjene objekta iz kuće s jednog stana u kuću s više stanova, a bez da se izgrađuju dodatni kvadrati. samo radi potrebe etažiranja. naravno, govorim o legalnom načinu

@ plimpi: kužim, tnx ;)

Kao što ti gsn. Plimpi kaže, ne plaćaš ništa osim taksi na zahtjevu ako nemaš promjenu u gabaritima objekta.

GuardianAngel
08.10.2006., 13:38
Mi tu kucu namjeravamo renovirati i etazirati. Navodno mi za tu renovaciju treba gradjevinska dozvola za rekonstrukciju. To stima?
Ako mi treba gradjevinska za rekon., trebam li onda tom zahtjevu priloziti staru gradjevinsku ili taj aerosnimak tj. trebam li onda platiti komunalne doprinose?

Opet hvala.
Pozdrav.

Sada ću napisati isto kao u prethodnom postu...
Ako prilikom rekonstrukcije objekta dolazi do izmjene u gabaritima objekta, plaćaš samo RAZLIKU komunalnog doprinosa, tj. ako ti postojeća kuća zauzima 1000 m3, a nakon rekonstrukcije 1500 m3, onda plaćaš komunalni doprinos i vodni doprinos samo za razliku u kubaturi, tj. za 500 m3. A ako nemaš razlike, tj. ako je razlika minimalna, ne plaćaš ništa.

Za svaku rekonstrukciju pri kojoj dolazi do zadiranja u nosivu konstrukciju objekta, izmjenu broja stambenih jedinica ili promjenu gabarita, pa pravilu treba građevinska dozvola.

Ovo sam napisao preko mnogo puta, a kako se vidi, napisat ću još mnogo... A da to negdje spremim pa samo paste-am? :misli:

Pozdrav društvo! :W

misuma
09.10.2006., 11:27
Sada ću napisati isto kao u prethodnom postu...
Ako prilikom rekonstrukcije objekta dolazi do izmjene u gabaritima objekta, plaćaš samo RAZLIKU komunalnog doprinosa, tj. ako ti postojeća kuća zauzima 1000 m3, a nakon rekonstrukcije 1500 m3, onda plaćaš komunalni doprinos i vodni doprinos samo za razliku u kubaturi, tj. za 500 m3. A ako nemaš razlike, tj. ako je razlika minimalna, ne plaćaš ništa.

Za svaku rekonstrukciju pri kojoj dolazi do zadiranja u nosivu konstrukciju objekta, izmjenu broja stambenih jedinica ili promjenu gabarita, pa pravilu treba građevinska dozvola.

Ovo sam napisao preko mnogo puta, a kako se vidi, napisat ću još mnogo... A da to negdje spremim pa samo paste-am? :misli:

Pozdrav društvo! :W

I svi smo ti mi do neba zahvalni.:s
A sta ces kad zivimo u takvoj drzavi gdje je tako tesko doci do prave informacije. A da otvoris neki ured kao savjetnik ili sl...:top:

Olrajti, bit ce zadiranja u nosivu konstrukciju jer planiramo raditi nove deke.
Polako...

Hvala ti jos jednom, iako su ti ovakvi upiti vec iritantni, nadam se da te tjesi sto nam staaaaaaaaaaaaaarno puuuuuuuuuuuno pomazes.

Thnx

zed_alive
09.10.2006., 13:05
Kao što ti gsn. Plimpi kaže, ne plaćaš ništa osim taksi na zahtjevu ako nemaš promjenu u gabaritima objekta.

ajde, jedna dobra vijest :top: tnx

GuardianAngel
09.10.2006., 23:25
...A da otvoris neki ured kao savjetnik ili sl...:top:
Za sada samo dobrotvorni rad sa stalnim uredom na http://www.forum.hr :W

bit ce zadiranja u nosivu konstrukciju jer planiramo raditi nove deke
Inače, samo za promjenu međukatne konstrukcije malo ljudi traži dozvolu. Ako nemaš problema sa susjedima, koji bi te eventualno mogli prijaviti, ja se na tvojem mjestu ne bi zamarao sa dozvolama. Jednostvno počni raditi. Ako te netko prijavi, ishoduj dozvolu naknadno. Uštedjet ćeš si puno vremena i živaca.

misuma
11.10.2006., 12:38
Znam da ce se gradjevinarima ovo moje pitanje ciniti suvisno, ali evo jos jednom sam procitala sve sto su guardian angel, plimpi i zed alive pitali i odgovorili o etaziranju obiteljske kuce i opet ne kuzim.
Moj objekt nema gradjevinsku ni nikakvu gradjevinsku dokumentaciju jer su nam u arhivu rekli da je to izgubljeno. Katastar nam sam moze izdati to Uvjerenje o izgradjenosti na osnovu aerosnimka jer je objekt izgradjen 1928. odnosno unesen prije 1968. kao obiteljska kuca.
Dakle, sto ja konkretno moram priloziti etaznom elaboratu? Buduci da to prestaje biti obiteljska kuca nego postaje objekt s 3 stana, moram li da sve bude po zakonu traziti lokacijsku tj. gradjevinsku? Ako da, sto trebam tome priloziti?

Hvala svima na strpljenju.

GuardianAngel
11.10.2006., 22:24
Znam da ce se gradjevinarima ovo moje pitanje ciniti suvisno, ali evo jos jednom sam procitala sve sto su guardian angel, plimpi i zed alive pitali i odgovorili o etaziranju obiteljske kuce i opet ne kuzim.
Moj objekt nema gradjevinsku ni nikakvu gradjevinsku dokumentaciju jer su nam u arhivu rekli da je to izgubljeno. Katastar nam sam moze izdati to Uvjerenje o izgradjenosti na osnovu aerosnimka jer je objekt izgradjen 1928. odnosno unesen prije 1968. kao obiteljska kuca.
Dakle, sto ja konkretno moram priloziti etaznom elaboratu? Buduci da to prestaje biti obiteljska kuca nego postaje objekt s 3 stana, moram li da sve bude po zakonu traziti lokacijsku tj. gradjevinsku? Ako da, sto trebam tome priloziti?

Hvala svima na strpljenju.

Prema Zakonu o građenju (NN 175/03 i 100/04) Obitljeska kuća je objekt koji ima najviše tri stana. Stoga, tvoj objekt nakon etažiranja također se pravno vodi kao obiteljska kuća.

Tvoja kuća je legalna prema Zakonu o gradnji jer je izgrađena prije 1968.g. i to dokazuješ Aerofotogrametrijskim snimkom. Tim snimkom dokazuješ tlocrtne gabarite građevine. Visina građevine i broj stanova ne postoji u niti jednoj dokumentaciji koja se nalazi u državnim arhivima. Građevinske dozvole prije 1968.g. se više ne čuvaju jer su tako i tako sve legalne pa njihova arhiva više nije potrebna.

Stoga, ako ne mjenjaš TLOCRTNE gabarite, nikakvo ishodovanje Lokacijske/Građevinske dozvole nije potrebno. Samo se izradi etažni elaborat i to je to.

Ako mjenjaš tlocrtne gabarite, moraš ishoditi Lokacijsku i Građevinsku dozvolu.

Nadam se da ti je ovaj kratki rezime pomogao. :W

misuma
25.10.2006., 14:41
[QUOTE=GuardianAngel]Prema Zakonu o građenju (NN 175/03 i 100/04) Obitljeska kuća je objekt koji ima najviše tri stana. Stoga, tvoj objekt nakon etažiranja također se pravno vodi kao obiteljska kuća.

Hvala ti.

misuma
08.11.2006., 09:31
Buduci da si mi vec puno puta ljubazno odgovorio i pomogao, obracam ti se jos jednom. Vidim da si ti u sve bolje upucen od bilo kojeg drzavnog ili nedrzavnog ureda, pa pretpostavljam da znas odgovor.

Dakle jos uvijek se radi o onoj kuci iz 1928. koju mi zelimo kupiti i etazirati u 3 stana. Pitanje je da li nam ovo sto sam navela utjece na to etaziranje. Odnosno, mozemo li etazirati, ako nema garaze?

Hvala ti puno.
Pozdrav (sori sto je ovako nadugacko)

Gledam u Odluci o izmjeni GUP-a da su sada uz 1 parkirno mjesto na čestici dodali formulaciju "u garaži".

tj. članak 70. kaže:
"rekonstrukcija, dogradnja, nadogradnja, gradnja zamjenskih građevina i interpolacija i na građevnim česticama manjim od 600 m2, uz uvjet da je najveći koeficijent iskoristivosti 1,0; najveći BRP poluugrađene građevine do 450 m2; najveća visina podrum, dvije etaže i potkrovlje; udaljenost građevine od međe susjedne građevne čestice je najmanje 3,0 m; najmanje 1PGM/1 stan uz obvezan smještaj vozila na građevnoj čestici; u rekonstrukciji i gradnji zamjenske građevine postojeća BRP, ki i visina veća od propisane može se zadržati, ali bez povećavanja;"

a izmjena:
U alineji 14., iza riječi: "građevne čestice je", riječ: "najmanje" zamjenjuje se riječima: "u pravilu", iza riječi: "3,0 m", stavlja se zarez i dodaju riječi: "iznimno manje, ali ne manje od 1 m; ako je postojeća građevina poluugrađena ili ugrađena i zamjenska građevina može biti kao postojeća;", a iza riječi: "građevnoj čestici" briše se točka sa zarezom i dodaju riječi: "u garaži; ostali parametri nisu propisani;".

misuma
08.11.2006., 09:33
Poruka za Guardian Angela :

Buduci da si mi vec puno puta ljubazno odgovorio i pomogao, obracam ti se jos jednom. Vidim da si ti u sve bolje upucen od bilo kojeg drzavnog ili nedrzavnog ureda, pa pretpostavljam da znas odgovor.

Dakle jos uvijek se radi o onoj kuci iz 1928. koju mi zelimo kupiti i etazirati u 3 stana. Pitanje je da li nam ovo sto sam navela utjece na to etaziranje. Odnosno, mozemo li etazirati, ako nema garaze?

Hvala ti puno.

Gledam u Odluci o izmjeni GUP-a da su sada uz 1 parkirno mjesto na čestici dodali formulaciju "u garaži".

tj. članak 70. kaže:
"rekonstrukcija, dogradnja, nadogradnja, gradnja zamjenskih građevina i interpolacija i na građevnim česticama manjim od 600 m2, uz uvjet da je najveći koeficijent iskoristivosti 1,0; najveći BRP poluugrađene građevine do 450 m2; najveća visina podrum, dvije etaže i potkrovlje; udaljenost građevine od međe susjedne građevne čestice je najmanje 3,0 m; najmanje 1PGM/1 stan uz obvezan smještaj vozila na građevnoj čestici; u rekonstrukciji i gradnji zamjenske građevine postojeća BRP, ki i visina veća od propisane može se zadržati, ali bez povećavanja;"

a izmjena:
U alineji 14., iza riječi: "građevne čestice je", riječ: "najmanje" zamjenjuje se riječima: "u pravilu", iza riječi: "3,0 m", stavlja se zarez i dodaju riječi: "iznimno manje, ali ne manje od 1 m; ako je postojeća građevina poluugrađena ili ugrađena i zamjenska građevina može biti kao postojeća;", a iza riječi: "građevnoj čestici" briše se točka sa zarezom i dodaju riječi: "u garaži; ostali parametri nisu propisani;".

GuardianAngel
08.11.2006., 22:10
Poruka za Guardian Angela :

Hvala ti puno.

tj. članak 70. kaže:

a izmjena:

Pazi, ti ne radiš izmjenu projekta, već etažiraš "postojeći" objekt. Nemoj gledati GUP, Prostorni i sl. Ovi planovi definiraju pravila pri izgradnji novih objekata, te rekonstrukciji postojećih. Ti ne radiš ni jedno ni drugo, već etažiraš "postojeći" objekt (etažiranjem se ne definiraju novi zahvati na objektu, već se prikazuje samo dioba vlasništva na objektu koji postoji zakav kakav je). Etažiranjem ne moraš zadovoljiti uvijete GUP-a ni Prostornog plana, jer je kuća izgrađena u vrijeme kad su vrijedili neki drugi zakoni i propisi, a prema zakonu je legalna po aerofotogrametrijskom snimku.

Stoga, da rezimiram: garaža nije bitna u cijeloj priči.

P.S. Sada sam tek vidio ovaj post, pa ako imaš konkretno pitanjce za mene, pravac PM. To odmah pogledam. Malo sam u gužvi s poslom posljednjih dana, stoga manje švrljam po forumu.

:W

Dominic
10.11.2006., 10:32
Biti cu iznimno zahvalan ukoliko mi netko da savjet u vezi slijedeceg problema, pravnik kojega sam pitao nije siguran u odogovor:

Kupio sam prvi kat kuce od covjeka koji se rastao od zene kojoj je brakorazvodnom parnicom pripalo prizemlje. Sve su naizgled podijelili po pola: kucu, 2 garaze, cak i pravo da se izgradi zavrsni potkrovni stan (u zapisniku pise: on moze graditi iznad sjevernog dijela prvog kata, a ona iznad juznog, sto je ocita besmislica, jer je on postao vlasnik cijelog prvog kata i nije moguce izgraditi dva stana u potkrovlju). On mi je prodao kucu, osim te garaze u vrtu, tako da je jos uvijek tu prisutan kao vlasnik. Buduci da je on jos uvijek upisan kao vlasnik cijele kuce i okucnice, zelio bih dobiti vlasnicki list za svoj dio. E sad, ona je pocela opsezne radove po okucnici, zeli nesto graditi i pregradjivati, na sto joj ja predlazem da se vlasnistvo razrijesi etaziranjem i da se vidi tko sto moze gdje raditi. Na moje iznenadjenje, ona mi pokazuje zapisnik njihove brakorazvodne rasprave u kojem je na prijedlog vjestaka prihvaceno da njoj pripada gotovo cijela okucnica, a da on moze samo prolaziti kroz mali dio vrta. Sto sad?
Nekoliko pitanja: 1) Zar etaziranje nebi trebalo raspodjeliti okucnicu po udjelu kvadrata u kuci, a moj je dio cak nesto veci od njezinog, sto bi znacilo da bi znacajan dio okucnice koji ona sad smatra svojim, trebao pripasti meni?! Drugim rijecima, sto je vaznije, njihova raspodjela koja je ocito islu na njegovu stetu ili logika podjele okucnice po udjelu kvadrata kuce? 2) A sto ako ona ne zeli zapoceti etaziranje? Buduci da je on prisutan kao vlasnik garaze, nas dvoje kao 2/3 mozemo zapoceti etaziranje, no, sto ako ona nece nista potpisati? 3) Kako mogu etaziranjem odrediti svoj dio kada onaj koji je eventualno zaintresiran ne zeli etazirati? Drugim rijecima, sto se krije iza fraze "parcijalno etaziranje", ako jedna strana ne priznaje cijelu proceduru? 4) Sto mi savjetujete u vezi prava gradnje iznad mojeg dijela kuce? Ona tu ne moze nikako pristupiti, niti se moze izgraditi pola tavana, ali vjerojatno moze blokirati moju zelju za gradnjom.

Zahvaljujem se unaprijed!

GuardianAngel
10.11.2006., 22:37
Biti cu iznimno zahvalan ukoliko mi netko da savjet u vezi slijedeceg problema, pravnik kojega sam pitao nije siguran u odogovor:

Kupio sam prvi kat kuce od covjeka koji se rastao od zene kojoj je brakorazvodnom parnicom pripalo prizemlje. Sve su naizgled podijelili po pola: kucu, 2 garaze, cak i pravo da se izgradi zavrsni potkrovni stan (u zapisniku pise: on moze graditi iznad sjevernog dijela prvog kata, a ona iznad juznog, sto je ocita besmislica, jer je on postao vlasnik cijelog prvog kata i nije moguce izgraditi dva stana u potkrovlju). On mi je prodao kucu, osim te garaze u vrtu, tako da je jos uvijek tu prisutan kao vlasnik. Buduci da je on jos uvijek upisan kao vlasnik cijele kuce i okucnice, zelio bih dobiti vlasnicki list za svoj dio. E sad, ona je pocela opsezne radove po okucnici, zeli nesto graditi i pregradjivati, na sto joj ja predlazem da se vlasnistvo razrijesi etaziranjem i da se vidi tko sto moze gdje raditi. Na moje iznenadjenje, ona mi pokazuje zapisnik njihove brakorazvodne rasprave u kojem je na prijedlog vjestaka prihvaceno da njoj pripada gotovo cijela okucnica, a da on moze samo prolaziti kroz mali dio vrta. Sto sad?
Nekoliko pitanja: 1) Zar etaziranje nebi trebalo raspodjeliti okucnicu po udjelu kvadrata u kuci, a moj je dio cak nesto veci od njezinog, sto bi znacilo da bi znacajan dio okucnice koji ona sad smatra svojim, trebao pripasti meni?! Drugim rijecima, sto je vaznije, njihova raspodjela koja je ocito islu na njegovu stetu ili logika podjele okucnice po udjelu kvadrata kuce? 2) A sto ako ona ne zeli zapoceti etaziranje? Buduci da je on prisutan kao vlasnik garaze, nas dvoje kao 2/3 mozemo zapoceti etaziranje, no, sto ako ona nece nista potpisati? 3) Kako mogu etaziranjem odrediti svoj dio kada onaj koji je eventualno zaintresiran ne zeli etazirati? Drugim rijecima, sto se krije iza fraze "parcijalno etaziranje", ako jedna strana ne priznaje cijelu proceduru? 4) Sto mi savjetujete u vezi prava gradnje iznad mojeg dijela kuce? Ona tu ne moze nikako pristupiti, niti se moze izgraditi pola tavana, ali vjerojatno moze blokirati moju zelju za gradnjom.

Zahvaljujem se unaprijed!

1) etažiranje ima puni naziv: Samostalne Uporabne Cjeline u Zgradi... Što znači da se etažiranjem NE DJELI ZEMLJIŠTE, zemljište se NE ETAŽIRA. U etažiranju se može navesti koji dio kome pripada na osnovu nekog dogovora, ali površine i pripadnost zemljišta na osnovu toga ne ulaze u vlasnički list. Etažiranje djeli zemljište samo prema površinama objekta prikazanim u projektu etažiranja. Pojasnimo... Ti imaš 2/3 površine objekta, ona 1/3, dok ugovorom ili dogovorom ona ima 2/3 okućnice a ti 1/3. Ti u etažiranju možeš pokazati koji dio 2/3 pripada njoj, a koji 1/3 tebi, ali će u vlasniškom listu ipak pisati da si ti vlasnik u 2/3, a ona u 1/3 udjela - dakle bez obzira na zemljište. Stoga, okućnica je stvar dogovora, a ti si taj dogovor, kako pišeš, nasljedio od prodavača.

2)Moraš imati pristanak svih da bi mogao etažirati.

3) Odgovorih ti pod 2)

4) Ako je ona dobila cijelu okućnicu, onda je tim ustupkom i on morao dobiti nešto...možda tavan? Ona gore ne može graditi bez tvog dopuštenja. Možda da kupiš tu polovicu od nje ili zamjeniti za neki drugi dio? Dogovor kuću gradi, doslovno.

plimpi
10.11.2006., 22:59
Hej, susjed!
Ajde kad si već tu, a i tema je prikladna...
Ovo što govore svi o mogućnosti uknjižbe vlasništva (obiteljska kuća) bez uporabne samo još sljedeće godine... Hoće to stvarno biti tako, i što je s etažiranjem. Hoće li se moći etažirati bez uporabne? Odnosno, ne ide li prvo etažiranje, pa tek onda uporabna... :confused:

GuardianAngel
11.11.2006., 21:02
Ovo što govore svi o mogućnosti uknjižbe vlasništva (obiteljska kuća) bez uporabne samo još sljedeće godine... Hoće to stvarno biti tako, ...

Kako sada stvari stoje, tako će biti. Dakle, dok je još moguće, upišite vlasništvo...

Hoće li se moći etažirati bez uporabne? Odnosno, ne ide li prvo etažiranje, pa tek onda uporabna... :confused:

Sada je situacija da možeš etažirati prije Uporabne, ali nije problem ni nakon Uporabne. Zapravo svejedno je. Jedina je razlika što kada radiš etažiranje nakon Uporabne, u Uredu za Urbanizam gledaju da stanje prikazano Uporabnom dozvolom (a ne Građevinskom) odgovara stanju u etažiranju.
Mislim da će se isti postupak nastaviti i dalje. Nema potrebe za njegovom izmjenom, ali nikad se nezna.

Ona007
12.11.2006., 05:43
Thnx!

Nije istina.. meni je ovo isto rečeno u katastru.. dakle..jeste li uopće pitali tamo?

GuardianAngel
12.11.2006., 13:56
Nije istina.. meni je ovo isto rečeno u katastru.. dakle..jeste li uopće pitali tamo?

Nevjerojatno je kako iste službe u različitim gradovima drugačije djeluju. Od odnosa prema strankama do načina rješavanja predmeta. Uzmimo naprimjer razliku Katastra i Gruntovnice u Rijeci i Crikvenici.
U Rijeci vlasnički list dobijete odmah, a kopiju katastra dobijete nakon par dana. U Crikvenici kopiju katastra dobijete isti dan, dok vlasnički list morate čekati nekoliko dana.
Razlika u Uredu za Graditeljstvo: U Rijeci izlaze na teren kod postupka izdavanja Građevinske dozvole i etažiranja, dok u Crikvenici ne. Iako se radi o istom uredu (Crikvenica je samo ispostava riječkog ureda) iste stvari rade se drugačije.

Tako je isto kod odnosa sa strankama, ali to više ovisi o referentu kod kojeg se dolazi.

plimpi
12.11.2006., 14:26
Ovlaštena osoba radi elaborat o etažiranju, te ga predaje u gruntovnicu, u kojoj se vrši uknjižba.
E sad, tamo elaborat uspoređuju s građevisnkom dozvolom, zar ne? Kolika odstupanja toleriraju? Na primjer, nekoliko centimetara veći tlocrtni gabariti zbog fasade, i slični detalji...

GuardianAngel
12.11.2006., 22:47
Ovlaštena osoba radi elaborat o etažiranju, te ga predaje u gruntovnicu, u kojoj se vrši uknjižba.
E sad, tamo elaborat uspoređuju s građevisnkom dozvolom, zar ne? Kolika odstupanja toleriraju? Na primjer, nekoliko centimetara veći tlocrtni gabariti zbog fasade, i slični detalji...

Ovisi o referentu. Obično se tolerira 20-30 cm. Ali ima i ekstremnih situacija. Znam primjer kada je čovjek napravio malo dužu terasu (nisam siguran, 30-tak cm), ostao je unutar geđevnog djela čestice tj. nije se primaknu na manje od dozvoljene udaljenosti od susjeda, objekt u potpunosti izgrađen... A referent lijepo izdao etažiranje s rješenjem da dio objekta (terasa) nije izgrađen po Građevinskoj dozvoli i sada to lijepo čovjeku stoji kao teret u Vlasničkom listu.
Ja bi odmah tamo na licu mjesta uzeo brusilicu i ispilio taj komad terase.

misuma
13.11.2006., 10:33
Quote:
GuardianAngel kaže:
Nevjerojatno je kako iste službe u različitim gradovima drugačije djeluju. Od odnosa prema strankama do načina rješavanja predmeta. Uzmimo naprimjer razliku Katastra i Gruntovnice u Rijeci i Crikvenici.
U Rijeci vlasnički list dobijete odmah, a kopiju katastra dobijete nakon par dana. U Crikvenici kopiju katastra dobijete isti dan, dok vlasnički list morate čekati nekoliko dana.
Razlika u Uredu za Graditeljstvo: U Rijeci izlaze na teren kod postupka izdavanja Građevinske dozvole i etažiranja, dok u Crikvenici ne. Iako se radi o istom uredu (Crikvenica je samo ispostava riječkog ureda) iste stvari rade se drugačije.

Tako je isto kod odnosa sa strankama, ali to više ovisi o referentu kod kojeg se dolazi.

Vrlo vjeran i slikovit prikaz funkcioniranja drzavne uprave. Jos jedan primjer: tri osobe zovu za istu stvar na isto mjesto i postavljaju isto pitanje (etaziranje i GUP) i sve tri dobijaju razlicit odgovor odnosno upucuju ih na druge urede.
Ne kazem da nema ljubaznih, inteligentnih i upucenih referenata, ali sori Ona007, oni su ipak vrlo rijetki.
Toliko.
Pozdrav svima.

Dominic
13.11.2006., 16:14
1) etažiranje ima puni naziv: Samostalne Uporabne Cjeline u Zgradi... Što znači da se etažiranjem NE DJELI ZEMLJIŠTE, zemljište se NE ETAŽIRA. U etažiranju se može navesti koji dio kome pripada na osnovu nekog dogovora, ali površine i pripadnost zemljišta na osnovu toga ne ulaze u vlasnički list. Etažiranje djeli zemljište samo prema površinama objekta prikazanim u projektu etažiranja. Pojasnimo... Ti imaš 2/3 površine objekta, ona 1/3, dok ugovorom ili dogovorom ona ima 2/3 okućnice a ti 1/3. Ti u etažiranju možeš pokazati koji dio 2/3 pripada njoj, a koji 1/3 tebi, ali će u vlasniškom listu ipak pisati da si ti vlasnik u 2/3, a ona u 1/3 udjela - dakle bez obzira na zemljište. Stoga, okućnica je stvar dogovora, a ti si taj dogovor, kako pišeš, nasljedio od prodavača.

2)Moraš imati pristanak svih da bi mogao etažirati.

3) Odgovorih ti pod 2)

4) Ako je ona dobila cijelu okućnicu, onda je tim ustupkom i on morao dobiti nešto...možda tavan? Ona gore ne može graditi bez tvog dopuštenja. Možda da kupiš tu polovicu od nje ili zamjeniti za neki drugi dio? Dogovor kuću gradi, doslovno.

Hvala na odgovoru. Ipak, imam jos podpitanja...

Kako je moguce da mi tvrtka nudi "parcijalno etaziranje", odnosno da tvrde da ja za takvo sto dovoljna natpolovicna vecina stanara. U ovom slucaju smo ja i jedan vlasnik natpolovicni ovom trecem. Takodjer, u zgradi mojeg prijatelja su pokrenuli etaziranje jedva natpolovicnom vecinom. Kako ce raspodjeliti, primjerice, podrum, ako ovi ostali to nece potpisati?

Sada vise teoretski, sto znaci "dogovor 2 strane". Ako ja nekome predlozim podjelu okucnice, kakav se ugovor sklapa za podjelu? Takodjer, postoji dio okucnice za koji u brakorazvdonoj odluci stoji da je na koristenje obe stranke. Mogu li ja traziti da dio toga pripadne samo meni, kako bih barem malo kompenzirao nepravednu podjelu koju sam naslijedio? Trebam li pokrenuti postupak, traziti elaborat vjestaka ili nesto deseto...

GuardianAngel
13.11.2006., 21:46
Hvala na odgovoru. Ipak, imam jos podpitanja...

Kako je moguce da mi tvrtka nudi "parcijalno etaziranje", odnosno da tvrde da ja za takvo sto dovoljna natpolovicna vecina stanara. U ovom slucaju smo ja i jedan vlasnik natpolovicni ovom trecem. Takodjer, u zgradi mojeg prijatelja su pokrenuli etaziranje jedva natpolovicnom vecinom. Kako ce raspodjeliti, primjerice, podrum, ako ovi ostali to nece potpisati?

Sada vise teoretski, sto znaci "dogovor 2 strane". Ako ja nekome predlozim podjelu okucnice, kakav se ugovor sklapa za podjelu? Takodjer, postoji dio okucnice za koji u brakorazvdonoj odluci stoji da je na koristenje obe stranke. Mogu li ja traziti da dio toga pripadne samo meni, kako bih barem malo kompenzirao nepravednu podjelu koju sam naslijedio? Trebam li pokrenuti postupak, traziti elaborat vjestaka ili nesto deseto...

Iskreno, za to parcijalno etažiranje nadpolovičnom većinom nisam čuo. Ali to mi ima logiku u objektima gdje postoji veliki broj stanara tj. stanova. Jer, ako ti želiš etažirati stan na trećem katu, zašto bi trebalo tražiti dopuštenje onog na 13 katu (možemo to razumjeti jer se tako djeli zemljište parcele na manji dio, ali to je tako i tako zajednički dio). Možda bi trebalo tražiti samo suglasnost onih susjeda koji su do stana koji se etažira (ispod, iznad, sa strane). Tako da u tvom slučaju svakako treba tražiti odobrenje svih, po ovoj logici koja ne mora biti točna. Moje malo razmišljanje.

Što se tiče zemljišta, sada ona sa spomenutim ugovorom drži karte u svojim rukama, i čisto pravno, laički gledano s moje strane, taj ćeš ugovor teško pobiti. Sada sve ovisi o njenoj dobroj volji i vašem dogovoru. Ako bi se dogovorili o podjeli zemljišta, tada bi to riješili tako da bi u nacrtnom djelu etažiranja prikazali tu podjelu, te dodatno potpisali ugovor u kojem bi bio jedan članak koji bi glasio nekako ovako: K.č. "ta i ta" k.o. Taj, dijeli se između stranaka "Tih i Tih" na način kako je prikazano u nacrtnoj dokumentaciji Plana posebnih djelova zgrade, strana "ta"... Također kopiju te podjele iz etažiranja priloži se ugovoru. Mislim da bi to odgovaralo. Ponavljam, nisam pravnik, ali mislim da bi ovo bilo u redu.

cerupi
27.11.2006., 09:21
Znam iz prve ruke da postoji naputak od ministarstva:
- ako etažiranje nije napravljeno sukladno građ. dozvoli, pri čemu etažiranje bitno odstupa od građ. dozvole (razlika u broju stanova, gabariti, broj etaža) Služba za graditeljstvo šalje prijavu građ. inspekciji

Ali, u većini slučajeva, ili ako imate kakvu vezu, progledaju kroz svašta. Ja sam iskreno vidio etažiranja i uporabne dozvole koje su dobivene na nešto što je nemoguće uskladiti s građ. dozvolom. Ali ipak...

"Zanima me, zaštitnički anđele, da li mi možeš poslati link na taj naputak od ministarstva, jer imam više takvih slučajeva koje na brzinu moram porješavati. Bio bih ti jako zahvalan."
bye

sexpir
06.07.2007., 07:25
Zanima me sam proces etaziranja ,sta je sve potrebno ,koliko kosta,
Dali je uopce moguce,za kucu sa dva stana po 120 m² podrucje Rijeka

mvi
06.07.2007., 08:45
Imaš brdo postova o etažiranju, odi na tražilicu i uguglaj etažiranje.....

plimpi
06.07.2007., 19:29
Moguće je ako imaš građevinsku dozvolu u kojoj stoji da kuća ima 2 stana. Ovo ne vrijedi za kuće koje su legalne i bez građ. dovole (izgrađene prije 1968.)

Prvi korak bi bio angažiranje arhitekta/projektanta koji će napraviti elaborat etažiranja. Svi suvlasnici moraju dati suglasnost, a dijeli se cjelokupni posjed, dakle, i zemljište/okućnica. Zatim na teren izlazi komisija i provjerava je li elaborat vjeran stvarnom stanju. Po njihovom rješenju slijedi uknjižba eažiranja u zemljišne knjige.

apica
04.09.2007., 10:46
Molila bi pomoc. Ovako mama od mog muza je vlasnik kuce obiteljske sagradjene 1980.god. Ta kuca ima dva stana. Kad se kuca sagradila osposobili su gornji kat, s vremenom, s godinama ona je osposobila dolnji kat i preselila se dole.Gornji je kat "navodno" nas a dolnji je njen. Mi bi tu kucu sada etazirali i prepisali gornji stan na mog muza (njenog sina) dolnji na nju, njegovu mamu. Sta nam je prvo ciniti, gdje ici? I, koliko bi otprilike sve to moglo kostati??? Hvala

tomislav10
06.09.2007., 13:39
Jedno pitanje: ako je stan upisan u podlužak (u KPU) u gruntovnici jel to znači da je etažiran ili ne?

McGrubi
06.09.2007., 15:16
Molila bi pomoc. Ovako mama od mog muza je vlasnik kuce obiteljske sagradjene 1980.god. Ta kuca ima dva stana. Kad se kuca sagradila osposobili su gornji kat, s vremenom, s godinama ona je osposobila dolnji kat i preselila se dole.Gornji je kat "navodno" nas a dolnji je njen. Mi bi tu kucu sada etazirali i prepisali gornji stan na mog muza (njenog sina) dolnji na nju, njegovu mamu. Sta nam je prvo ciniti, gdje ici? I, koliko bi otprilike sve to moglo kostati??? Hvala

precrt s katastra, vlasnički list (ne starije od 6mj) i Elaborat etažiranja napravljen od ovlaštenog inženjera arh. (a možda i građ.. nisma sigurna)
građevinska dozvola

apica
07.09.2007., 07:51
precrt s katastra, vlasnički list (ne starije od 6mj) i Elaborat etažiranja napravljen od ovlaštenog inženjera arh. (a možda i građ.. nisma sigurna)
građevinska dozvola

:) Hvala!

cyan
07.09.2007., 13:09
Jedno pitanje: ako je stan upisan u podlužak (u KPU) u gruntovnici jel to znači da je etažiran ili ne?

Da, ja bih isto molila odgovor na ovo! Ako se radi o starijoj zgradi, a u vlasnickom listu je sve cisto, upisano u gruntovnici u podulozak, nema tereta...ali nigdje ne pise nista o etaziranju, kako saznati da li je stan etaziran?:cool:

Hvala!

kao_vjetar
16.09.2007., 21:53
pregledala sam podosta po forumu, nisam našla ovakav slučaj....
a zapravo, obzirom komplikacije zvuči tako tipično Hrvatski....

dakle
2 obiteljske kuce, dvije obitelji...

al trebalo bi to etažirati jer se radi (na papiru) zapravo o jednoj kući i sada vec 4 vlasnika (2 generacije), dakle u suvlasnistvu 1/4

kasnih 70tih dvije obitelji su kupile zemljište popola te su izračunali da će jeftinije proći ako grade sve kao jedan objekt (iako su ih fizički, sa duplim ciglama, odvojili). Kasnije će se podijeliti, za okučnicu vrijedi usmeni dogovor (i razlog je čestim svađama).
ja se udajem za potomka jedne obitelji i dolazim kao ometalo idilične Hrvtaske ilegale :)...tražim legalizaciju!!!!

sadašnji papiri:
Zaista su podijelili, na 2 dijela u skladu sa građevinskom te su ishodili (vjerojatno prek veze) i uporabnu koja zapravo ne prikazuje stvarno stanje....no ne znam baš o godinama, no sada se pokrenulo pitanje traženja građevinske dozvole za uredjenje tavanskog prostora u djelu objekta u kojem su suvlasnici supružnici (radi se o fizički jednoj kući) te bi dio darovali sinu. Taj dio kuće u potpunosti odgovara uporabnoj dozvoli, u odnosu na građevinsku, znatno je proširena terasa u prizemlju (a to je prošlo neki tehnički).

Meni se najjednostavnije i najlogičnije čini etažirati sve,definirati prostor, darovati te krenuti u ishođenje svih dozvola. Kada bi svijet bio jednostavno mjesto, kome se prvo obratiti u tom slučaju? Da li obično arhitektu, sudu.
zadnja stanica u tom procesu je banka kojoj svi ti papiri trebaju...kako bi odobrila kredit za adaptaciju.

no kako svijet nije jednostavno mjesto, druga obitelj je postavila nekoliko problema:
1. oni u svojoj kući zapravo imaju dva stana (svaki cca 200m2, u svakome jedna generacija), u građevinskoj te u uporabnoj dozvoli imaju samo jedan stan (cca 70) i neke poslovne prostore.....za prenamjene nisu tražili dozvolu, sami to izjavljuju (dograđivano je 95?!)

2.prvotno nisu pristali na etažiranje (izvlačili se na nedostatak novca), tražili da mi to platimo ako nama treba

3.onda su pristali na etažiranje, ali su shvatili da moraju platiti razne dozvole koje do sada nisu imali i slijedi prvi napad na mene, jer da bi mi uredili tavan, ja moram dic kredit, a za to, i miran san, želim ČISTE PAPIRE.

4.danas se pojavljuju, nakon cijelog ljeta šutnje, sa ELABORATOM, koji je napravio neki njihov frend, za sitne novce, traže da idemo to potpisat, jer da mi je to dovoljno za hipoteku?!?!?. Elaborat nema veze sa stvarnim stanjem, na prvi pogled se vidi da nedostaju 3 terase, kučice na njihovom tavanu (zapravo tavan je nacrtan kao tavan, bez stana), položaj ulaza u kuću, položaj stubišta...zapravo je samo precrtano iz građevinske dozvole!!!

što napraviti na mom mjestu?!?!
najlakše bi bilo ne udat se...otić u Australiju....al fakat tražim konkretne, pravne odgovore, please!
Kuća ima potencijala, mi nemamo novaca za kupovinu stana, tavan bi bio idealno rješenje.
Kako to sve legalizirati u našoj zemlji?

1. Da li je moguće da sudskim putem sami zatražimo etažiranje, bez obzira što oni ne pristaju na to? i Da li je moguće napraviti etažaciju samo kuće njegovih roditelja te definirati prostor i odnos vlasništva u toj kući?

2. koliko je pravna država hitra, hoće li ih stvarno stići kazna za nelegaliziranu dogradnju? pripadnih starije generacije, sudrug u gradnji sa roditeljima mog dragog "prijeti se moždanim udarom....ako njihov sin mora platiti sve to ili ako mu teta Marina nekaj zruši?!?

3. Što da radimo sa ovim kvazi eleboratom? Njegovi to ne žele niti vidjet, a kamoli potpisat!
Tu su još i dodali crtež okučnice, gdje su, u nedostatku parkirnih mjesta (prenamjena garaža) zauzeli veći dio prostora "treba nam više nego vama jer imamo više autiju?!?!?"....da li se okučnica dijeli pola pola ili prema m2 stambenom?
Što sa zajedničkim dijelom okućnice? da li ga mora biti?

vidim da sam se raspisala, stvarno bih cijelnila odgovor. Ako je konfuzno, molim Vas postavite mi dodatna pitanja :)
(možda krivo baratam i nekim imenima dokumenata...)

McGrubi
16.09.2007., 22:57
hmmm kažnjivo je raditi Elaborat etažiranja koji ne odgovara stvarnom stanju
prilikom etažiranja traži se potvrda da je etažiranje u skladu sa izdanom građ. dozvolom

McGrubi
16.09.2007., 22:58
da li imaš precrt s katastra? kuća mora odgovarati precrtu, a kuća iz Elaborata mora odgovarati precrtu

McGrubi
16.09.2007., 23:03
[QUOTE=kao_vjetar;10282145]pregledala sam podosta po forumu, nisam našla ovakav slučaj....
sadašnji papiri:
Zaista su podijelili, na 2 dijela u skladu sa građevinskom te su ishodili (vjerojatno prek veze) i uporabnu koja zapravo ne prikazuje stvarno stanje...
kako je podjeljeno na dva dijela? dva katastarska broja? tako su prije izdavali uporabne, a za izmjene bi se reklo da su nastale nakon izdavanja uporabne

.no ne znam baš o godinama, no sada se pokrenulo pitanje traženja građevinske dozvole za uredjenje tavanskog prostora u djelu objekta u kojem su suvlasnici supružnici (radi se o fizički jednoj kući) te bi dio darovali sinu. Taj dio kuće u potpunosti odgovara uporabnoj dozvoli, u odnosu na građevinsku, znatno je proširena terasa u prizemlju (a to je prošlo neki tehnički).
svekar i svekrva?

McGrubi
16.09.2007., 23:10
koliko je pravna država hitra, hoće li ih stvarno stići kazna za nelegaliziranu dogradnju?samo ako netko prijavi građ. inspekciji
inače se plaća dodatni 50% iznosa komunalne zbog nelegalne kuće prilikom ishođenja dozvola
3. Što da radimo sa ovim kvazi eleboratom? Njegovi to ne žele niti vidjet, a kamoli potpisat!
Tu su još i dodali crtež okučnice, gdje su, u nedostatku parkirnih mjesta (prenamjena garaža) zauzeli veći dio prostora "treba nam više nego vama jer imamo više autiju?!?!?"....da li se okučnica dijeli pola pola ili prema m2 stambenom?
okućnica se može dijeliti i prema dogovoru, a i prema % vlasništva
sve površine kroz koje je nužan prolaz različitim stanarima moraju biti zajedničke (kolni ulaz, put po kojim aute idu do različitih parking mjesta, stepenište za dva i više stana ....

kao_vjetar
17.09.2007., 14:59
hmmm kažnjivo je raditi Elaborat etažiranja koji ne odgovara stvarnom stanju
prilikom etažiranja traži se potvrda da je etažiranje u skladu sa izdanom građ. dozvolom

a tko izdaje potvrdu?
Pitanje je dal oni taj Elaborat, koji u potpunosti izgleda kao građevinska, mogu predat, uknjižit i pravit se da je priča gotova?

negdje na ovim stranicama sam našla nečiji odgovor prema kojem ako elaborat ne odgovara građevinskoj, da se to treba prijaviti građevinskoj inspekciji. KOme se prijavljuje kada Elaborat ne odgovara stvarnom stanju?

kao_vjetar
17.09.2007., 15:09
[QUOTE=kao_vjetar;10282145]pregledala sam podosta po forumu, nisam našla ovakav slučaj....
sadašnji papiri:
Zaista su podijelili, na 2 dijela u skladu sa građevinskom te su ishodili (vjerojatno prek veze) i uporabnu koja zapravo ne prikazuje stvarno stanje...
kako je podjeljeno na dva dijela? dva katastarska broja? tako su prije izdavali uporabne, a za izmjene bi se reklo da su nastale nakon izdavanja uporabne

.no ne znam baš o godinama, no sada se pokrenulo pitanje traženja građevinske dozvole za uredjenje tavanskog prostora u djelu objekta u kojem su suvlasnici supružnici (radi se o fizički jednoj kući) te bi dio darovali sinu. Taj dio kuće u potpunosti odgovara uporabnoj dozvoli, u odnosu na građevinsku, znatno je proširena terasa u prizemlju (a to je prošlo neki tehnički).
svekar i svekrva?

neke promijene su bile prije izdavanja uporabne, većina poslije....

budući (a možda i ne) svekar, svekrva su puno prije trazenja uporabne prosirili terasu (vele da ak je ne mogu legalizirat i ak će to sada pravit probleme, da nije bed, da ce je rusit-terasa je produižena na dio vrta i tada bi cijeli taj dio objekta,fizicki odgovarao građevinskoj). drugi dio objekata, kuća naslonjena do, odstupa od oba dokumenta (pogotovo u kvadraturi). Ne znam na koju foru se dobila uporabna. Navodno su "nekaj vise platili"....mijenjalo se i poslije dobivanja uporabne

McGrubi
17.09.2007., 15:13
Potvrdu o usklađenosti izdaje Ured državne uprave za graditeljstvo (oni koji izdaju dozvole)
u Šibenskoj upravi zahtijevaju i fotografije kuće sa svih strana
bez vaše suglasnosti ništa od etažiranja
Elaborat mora biti ovjeren od ovlaštenog inženjera

kao_vjetar
17.09.2007., 15:24
koliko je pravna država hitra, hoće li ih stvarno stići kazna za nelegaliziranu dogradnju?samo ako netko prijavi građ. inspekciji
inače se plaća dodatni 50% iznosa komunalne zbog nelegalne kuće prilikom ishođenja dozvola
okućnica se može dijeliti i prema dogovoru, a i prema % vlasništva
sve površine kroz koje je nužan prolaz različitim stanarima moraju biti zajedničke (kolni ulaz, put po kojim aute idu do različitih parking mjesta, stepenište za dva i više stana ....

svaka kuća ima svoj ulaz.
sumnjam da će biti dogovora....al ne treba gubiti nadu.

ako odustanem od udaje i preuređenja, priču dajem u medije :)
preventivno, onima koji danas žele nešto napraviti ili kupiti bez dozvole, jasnog elaborata...strukture....
Sve je lijepo dok se ljudi slažu, al kada se promijene generacije.....ili izbije manja svađa....uff!

Hvala na odgovorima.

McGrubi
17.09.2007., 16:02
hmmm, nešto mi je palo na pamet
odi i pitaj u Ured za graditeljstvo da li bi mogla tražiti rekonstrukciju i nadogradnju postojeće kuće te formiranje građ. čestice, pri tome bi se zemlja na kojoj stoji vaša kuća odcjepila u skladu s vlasničkim listom (ako piše 1/2 to je ujedno i 1/2 m2 terena) i dobili legalizaciju svog dijela dvojnog objekta, a oni bi sa svojim radili šta hoće

McGrubi
17.09.2007., 16:04
dakle od cijele kuće bi napravili i zakonski dvojnu kuću

crazyform
17.09.2007., 16:20
dakle od cijele kuće bi napravili i zakonski dvojnu kuću

ja pitala isto za svoju kuć(btw,slična situacija).mi isto imamo nelegalno sagrađenu garažu i neku radionu, a u tom slučaju kad postoje takvi objekti koji ustvari pred zakonom ne postoje,promatarju se kao jedinstvena parcela,a ona se dijeli po tvom VL pola-pola(koliko sam shvatila).mislim da ti ovo što predlaže mcgrubi neće proći,jer ne vidim kako bez dogovora i etažiranja možeš reći koja je polovica tvoja.ne potpisuj taj kvazielaborat,jer nama su nakon etažiranja došli iz općine u inspekciju na teren,mislim da to rade za obiteljske kuće,i elaborat nam je odbijen zbog neusklađenoti s građ.dozvolom!bacit ćeš pare u vjetar!

McGrubi
17.09.2007., 16:33
a u tom slučaju kad postoje takvi objekti koji ustvari pred zakonom ne postoje,promatarju se kao jedinstvena parcela

u tome i jest fora, parcela se može razlomiti s Lokacijskom dozvolom u dva dijela (pa bi kuća prešla u dvojnu kuću a za dozvolu nije bitno stanje druge polovice), no ne poznam urbanistički plan za to područje pa ne znam niti minimalne uvjete

lelaa
01.10.2007., 13:49
Vidim da ste mnogima pomogli opširnim odgovorima pa se nadam da i u mom slučaju ima nade.

Supruga je nasljedila 2/8 kuće (stara kamena kuća stara preko 100g), kuća je 67m kvadratnih ima prizemlje 1 i 2 kat. Zadarska županija.

4/8 kuće su kupili drugi ljudi i zatim kupili još 2/8 tako da posjeduju 6/8 a supruga 2/8 prema izvodu iz katastra.

Sada me zanima kako odrediti koji dio kuće kome pripada pošto vlasnici 6/8 kuće tvrde da su oni to etažiral??? papira niotkud i ljetuju u prizemlju i na prvom katu a ja i supruga na dijelu 2. kata.

Iz ragovora sa njima sam zaključio da izbjegavaju etažiranje jer im ovakva situacija odgovara. Isto tako su promijenili stolariju u prizemlju i na prvom katu (zamjenili postojeću sa plastičnom).

Dogovor sa ljudima koji tvrde da su sami to etažirali je nemoguć. Zanima me što napraviti jer bih i sam uređivao dio 2. kata ali to nemam na papiru. Kako pokrenuti etažiranje ako druga strana nije zainteresirana.

Kuća se satoji od po tri sobe u prizemlju , tri sobe na 1. i tri sobe na 2. katu.
Supruga i ja trenutno koristimo samo jednu sobu na 2. katu

zjerneic
01.10.2007., 19:52
Da ne otvaram novu temu. Otac je meni darovnim ugovorom dao 1/3 kuće (točno navodi stan na prvom katu sa pripadajućom garažom. Kuće je formirana kao zgrada, swa stubištem i tri zasebna stana sa posebnim ulazima sa stubišta). Da li ja mogu nekako prisiliti oca i brata da provedu etažiranje tako da stan mogu prodati, ili sudski tražiti isplatu.

damir25
13.10.2007., 21:00
Zgrada stara 7 godina, elaborat o etažiranju zgrade prošao nedavno u Zemljišnoj knjizi, uporabne dozvole za zgradu još nema.

Pitanje: da li je moguće provesti uknjižbu etažnog vlasništva za stan prije izdavanja uporabne dozvole (prošao je 1. listopada 2007.)?

McGrubi
13.10.2007., 22:12
Da ne otvaram novu temu. Otac je meni darovnim ugovorom dao 1/3 kuće (točno navodi stan na prvom katu sa pripadajućom garažom. Kuće je formirana kao zgrada, swa stubištem i tri zasebna stana sa posebnim ulazima sa stubišta). Da li ja mogu nekako prisiliti oca i brata da provedu etažiranje tako da stan mogu prodati, ili sudski tražiti isplatu.

za sudsko traženje isplate ne znam, to je valjda preko tužbe

ne možeš ih prisiliti na etažiranje jer moraju biti suglasni s takvim etažiranjem
no mogao bi ih nagovoriti, tako da preuzmeš cijeli iznos Elaborata za etažiranje
njima je to u interesu jer imaju onda čistu situaciju tko je vlasnik čega i di se to nalazi
razgovaraj. no ne spominji prodaju kao razlog

McGrubi
13.10.2007., 22:17
Sada me zanima kako odrediti koji dio kuće kome pripada pošto vlasnici 6/8 kuće tvrde da su oni to etažiral???

Iz ragovora sa njima sam zaključio da izbjegavaju etažiranje jer im ovakva situacija odgovara.

Kako pokrenuti etažiranje ako druga strana nije zainteresirana.

da su etažirali imali bi Elaborat, neka ga pokažu

imate dvije opcije bez suda:
- nagovaranje
-prisila: počnite koristiti i ostale prostorije, jer nigdje nemate papir na kojem piše koja je soba baš vaša ... možebiti i ona u prizemlju , zar ne? .. no to je otvoreni rat

plimpi
13.10.2007., 22:33
Namjeravam etažirati bez uporabne, točnije, namjeravam etažirati kuću s tri stana (sve prema građevinskoj) u fazi niski roh-bau.
Sudski vještak kojeg sam kontaktirao iz oglasnika mi kaže da to može proći. McGrubi, kako ide to u praksi, jel zapinje?

McGrubi
14.10.2007., 11:00
ako je Elaborat napravljen po pravilniku a kuća po dozvoli, nema zapinjanja, samo ovisi kad će doći na red za pregled

BASILISTA
14.10.2007., 15:20
jel zapinje? :D Cini mi se da kod tebe nista ne zapinje, pa cak i nove slike imas ispod nika! :)

brazilac 5
15.10.2007., 14:20
Bok ekipa!
Moj stan u zgradi staroj 20-ak godina je upisan u zemljišne knjige pod sudom KPU-a http://e-izvadak.pravosudje.hr/mpweb.../podulozak.jsp tj. pod poduloškom je naveden dotični stan.

Pitanje : Na koji način sada trebam napokon provesti etažiranje mog stana :confused:
Naime, ekipa iz zgrade je uzela odvjetnika koji se bavio elaboratom etažiranja za čitavu zgradu i on veli da je problem etažirati stanove jer masa ekipe je pomrla, ima puno neriješenih vlasničkih odnosa i itd.
Ima li neki način kako ipak uspjeti etažirati dotični stan :confused:
:s :s :s

lelaa
21.10.2007., 18:39
imate dvije opcije bez suda:
- nagovaranje
-prisila: počnite koristiti i ostale prostorije, jer nigdje nemate papir na kojem piše koja je soba baš vaša ... možebiti i ona u prizemlju , zar ne? .. no to je otvoreni rat

Puno hvala na konkretnom odgovoru. Znači ako oni ne žele etažiranje a ja sam manjinski vlasnik pa sam ne mogu pokrenuti etažiranje. Možda jedino tužbom koja s obzirom na naše pravosuđe može trajati godinama.

sara4
06.11.2007., 14:07
Koliko kosta izrada etaznog elaborata? To radi dipl. arhitekt?
Koji su sve trosovi vezani uz to?

Naime, roditelji mog dragog zive u kuci sa 3 stana, 'usmeno' se zna tko je kupio koji stan (3 para rodjaka), ali kuca nije etazirana te su u gruntovnici upisani kao vlasnici u odredjenim omjerima.

plimpi
06.11.2007., 14:15
Meni ide po 2,5E/m2 neto stambene površine. Radi sudska vještakinja. Izvedeno stanje mora bit identično građevinskoj dozvoli / glavnom projektu.
Čeka se nekoliko mjeseci.

sara4
06.11.2007., 14:29
Je li to neka cijena po vezi :D ili se otprilike tako krecu cijene elaborata?

Pa zapravo, nije puno. S obzirom na to da je stan roditelja od dragog vrijedniji i veci od ostalih, ne bi bilo lose uloziti u ciste knjige. E sad, da li je to sve po gradjevinskoj, moralo bi se najprije provjeriti...jos da im natovarim gradjevinsku inspekciju na vrat :lol: :lol: :rofl:

kia
18.11.2007., 16:33
imamo kuću na tri kata te ju želimo etažirati. prvi kat je podosta prešao gabarite građ. dozvole (balkon) i glavnog projekta ali nama su bitniji drugi i treći kat što se tiče etažiranja jer mislimo prebacivat hipoteku. Da li etažiranje može proći?

McGrubi
19.11.2007., 10:58
ne može (mislim da novi zakon nije to mjenjao)
nečeš dobiti potvrdu od ureda za graditeljstvo da je etažiranje u skladu s građevinskom dozvolom
u proceduri izlaze na teren ili donosiš fotografije

Sasa123
12.01.2008., 14:52
Da li se može etažirati kuča koja trenutno ima tri stana (već je etažirana na tri etažna vlasnika) sa preuređenjem (lupanje zidova,nove instalacije struje vode...) na 6 stanova. Da li je potrebna kakva dodatna dokumentacija osim etažnog elaborata npr.projekt? Kuča je građena prije 1968 godine.Vanjski gabariti se ne mijenjaju kao ni statika ni izgled krova.Znam da po starom zakonu obiteljska kuča je bila definirana kao objekt sa najviše tri stambene jedicine,po novom navodno to više nije. Ako netko ima iskustva s tim zahvaljujem unaprijed.

McGrubi
14.01.2008., 07:24
Potvrda o starosti bi trebala biti dovoljna
u njoj ne stoji namjena kuće, nego samo starost
ne bi trebalo biti problema

THE_BEATLES
14.01.2008., 07:29
ako je kuča etažirana, znači tri vlasnika, svaki vlasnik ima jedan sprat koji je utvrđen u etažnom dokumentu više ne moraš niš etažirati. možeš mijenjati izglede stana po tvom ukusu,pregrađivat i bilo šta..
jedino ako misliš prodati koji stan onda češ ti kao prodavatelj morati opet etažirati taj tvoj kat na 2 stana.

McGrubi
14.01.2008., 08:06
ne možeš etažirati samo jednu etažu
u etažiranje ulaze svi stanovi, razlog: udio u zajedničkim površinama se mijenja

dakako trebati će suglasnost svih suvlasnika

THE_BEATLES
14.01.2008., 08:09
kako ne mozes etazirati samo jednu etažu??? ako je ta etaža več njegova?!!!

McGrubi
14.01.2008., 10:15
jer ta etaža ima udio u zajedničkim površinama i održavanju istih
taj dio se mjenja, i zato se u etažiranju mora vidjeti kompletna kuća

nisam ja smišljala propise

skare
30.01.2008., 13:14
je li mi moze netko na PM preporucit nekog strucnog,dobrog i jeftinog za etaziranje kuće (zagreb)...da me ne oderu ko mladu majmunicu?

hvala dobrim dusama Unaprijed:)

damir25
20.02.2008., 09:27
Prije 5 godina kupih garažu u zgradi s 30-ak stanova. Čovjek je prije 7 godina prodao i stan jednoj gospođi. Prije godinu dana prođe u gruntovnici novi elaborat o etažiranju: moja garaža i njezin stan su ista etaža (iako su naravno potpuno "samostalne uporabne cjeline").

Pitanje: Kako da upišemo vlasništvo?

Pretpostavljam kao suvlasnici, jer bi "dijeljenje naše etaže" pretpostavljalo izradu i provođenje etažnog elaborata za cijelu zgradu (nemoguća i skupa misija).

:ne zna:

sick.am
14.04.2008., 23:01
Ukoliko zgrada nije etažirana, čije je vlasništvo toplinska stanica u zgradi?
Dali stanari (vlasnici stanova u zgradi) mogu diktirati oblik prostorije toplinske stanice ili neke tehničke detalje (npr. količinu grijanja) i na koji način?
Fala!

larazg
14.04.2008., 23:04
Prije 5 godina kupih garažu u zgradi s 30-ak stanova. Čovjek je prije 7 godina prodao i stan jednoj gospođi. Prije godinu dana prođe u gruntovnici novi elaborat o etažiranju: moja garaža i njezin stan su ista etaža (iako su naravno potpuno "samostalne uporabne cjeline").

Pitanje: Kako da upišemo vlasništvo?

Pretpostavljam kao suvlasnici, jer bi "dijeljenje naše etaže" pretpostavljalo izradu i provođenje etažnog elaborata za cijelu zgradu (nemoguća i skupa misija).

:ne zna:

uzmi stari elaborat i novi i traži ispravak elaborata od onog debila koji je pogriješio. Onda taj novi etažni elaborat ili čak bi moglo ići djelomično etažiranje samo vaše dvije etažne jedinice ide na pečatiranje od nadležnog tijela te na provedbu u gruntovnicu

akademik
12.09.2008., 23:16
Pozdrav svima!Posjedujem kuću koja ima dva dvosobna stana koji su u nacrtu kuće i jedan jednosobni koji je zapravo u nacrtu podrum.Moj je plan da prenamjenim taj podrum u stambeni prostor a isto tako da i tavan prenamjenim u stambeni prostor i da nakon toga etažiram sva 4 stana.Na drugim temama sam našao da je etažiranje oko 2 eura po kvadratu a zanima me koliko bi koštala izmjena nacrta kuće?Da li arhitekti imaju neku tarifu ili je sve stvar dogovora?
Pošto bi htio napravit sve po propisima, ako sam dobro shvatio nakon izmjene nacrta idem po lokacijsku i građevinsku dozvolu.Koliko se uopće cijene tih dozvola?
Dalje,kuća ima sve priključke a pošto bi u njoj bila 4 stana želio bi sve priključke odvojiti.Sad da li meni trebaju samo razvodne kutije ili moram ponovno uvesti još 3 priključka npr. za plin?
Tkođer kuća ima 2 garaže i ispred njih 2 parkirna mjesta a bila bi 4 stana da li je to dovoljno mjesta ili zakon to ne propisuje?
Imam još dosta pitanja,na neke sam već pronašao odgovor a kad bi još i na ova bilo bi super.
Hvala unaprijed na pomoći!

plimpi
13.09.2008., 14:08
Akademiče, pripremi se mukotrpan i dugotrajan proces.

Najprije provjeri uvjete propisane prostornim planom. Npr., da li je dopuštena katnost od 4 etaže, koliko stanova je dopušteno graditi na toj lokaciji, itd.
Ako tu vidiš da imaš mogućnost pokrenuti etažiranje, daješ nalog arhitkektu da napravi novi idejni projekt (za lokacijsku dozvolu, ako je potrebna), te glavni projekt (za građevinsku dozvolu). Nakon što to sve ishoduješ, radiš etažni elaborat.

Priključke moraš platiti nove, za svaki stan posebno.

akademik
13.09.2008., 14:31
Hvala puno na pomoći!
Bile bi 3 etaže jer bi jedan stan bio u prizemlju.Većina kuća ima 3 etaže ali isto tako većina je tu treću etažu napravila bez dozvole.Provjerit ću to.
Već mi je bio jedan arhitekt i rekao je da bi u nacrtu trebao napraviti prenamjenu podruma i tavana u stanove e sad kuća ima lokacijsku,građevinsku i uporabnu dozvolu pa pretpostavljam da bi trebao tražit novu građevinsku dozvolu za treću etažu a šta je ostalim dozvolama?

plimpi
14.09.2008., 20:31
Valjda nisam dobro skužio... Ali ako jesam, želiš imati ukupno 4 stana, svaki na svojoj etaži. Dakle, i podrum je etaža, i prizemlje, i tavan (u tvom slučaju)...
Dakle, najveći je problem kod tebe najveća dopuštena katnost prema prostornom planu. Za građevine poput tvoje, to je u pravilu 3 etaže, ili manje.

akademik
16.09.2008., 11:11
Da želim 4 stana ukupno,svaki na svojoj etaži.Dobro si skužio.Bio sam jučer u općini i podnio zahtjev,čovjek je reko da ne bi trebalo biti problema.Riješenje dobivam za par dana.

Filipino
24.09.2008., 09:45
Molim pomoć!!
Imam građevinsku dozvolu za p+1 kuću na svakoj etaži jedan stan. Do prije tri godine postojalo je samo prizemlje koje smo etažirali u dva stana kako bi moglu dobiti kredit (hipoteka na manji stan) i sa tim novcima izgraditi kat po dozvoli. Preselili smo se u novoizgrađeni kat a prizemne stanove prodali. sada bi ponovno etažirali tako da se u vl.listu pojavi i naš novi stan na katu, međutim nas u vlasničkom listu više nema jer su u podulošcima samo ona dva stana u prizemlju koja više nisu naša. Kako da ipak to etažiramo?

kiki 27
26.09.2008., 08:24
Pozdrav,

Kupili smo stan u starogradnji na prvom katu ( 5 stanova, 2 kata ) te s obzirom da ima samo 46 kvadrata planiramo malo promjeniti raspored prostorija kako bi bio funkcionalniji. Plan je samo malo pomaknut wc te otvorit nova ulazna vrata.

Dali mi je potrebna građevinska dozvola ili suglasnost svih stanara za otvaranje novih ulaznih vrata te jednog malog prozora u kuhinji s obzirom da se radi o nosivom zidu? Inače imamo arhitekta u familiji pa znamo za problem statike, a same radove ne bi radili sami nego bi unajmili neku firmu koja zna svoj posao. Iznad nas je samo jedan veliki stan čiji vlasnici zive van hr.

Također smo sa stanom dobili i nesto okućnice na kojoj bismo se malo ukopali i naprvili natkriveno mjesto za auto ( ne tipičnu garazu ). Dali smijemo graditi "garazu" bez dozvole i suglasnosti ostalih stanara ako okućnica nije sluzbeno nasa, nego je u vlasnistvu zgrade, a svaki stan je dobio svoj dio okućnice na koristenje?

Pomoć :s:s:s

Hvala!

brzi
27.09.2008., 00:39
....

kak ste uopće etažirali nedovršen objekt?

brzi
27.09.2008., 00:41
....

za mijenjanje vanjskog izgleda zgrade je potrebna suglasnost svih suvlasnika.

gradnja parkirališnog mjesta bi trebala ovisiti o veličini parcele i ukupnoj izgrađenosti. vjerujem da bi za to trebala nova građevinska...

kinky123
07.01.2009., 16:10
pozdrav...
zanima me gdje se može naci špranca elaborata za etažiranje obiteljske kuće sa 2 stana, ili ako je ima tko napravljenu. jer htjela bih vidjeti princip izrade, vještaci masno nalaćuju te šprance a kada sam molila ljude u općini kazu da to treba naci u arhivi i neka kopiram od nekoga.... pa ako tko ima bilo kakvu šprancu i ako moze da mi pošalje na mail. Hvala!

f@ye
09.01.2009., 12:40
Pozdrav,

Dali mi je potrebna građevinska dozvola ili suglasnost svih stanara za otvaranje novih ulaznih vrata te jednog malog prozora u kuhinji s obzirom da se radi o nosivom zidu? Inače imamo arhitekta u familiji pa znamo za problem statike, a same radove ne bi radili sami nego bi unajmili neku firmu koja zna svoj posao. Iznad nas je samo jedan veliki stan čiji vlasnici zive van hr.

Također smo sa stanom dobili i nesto okućnice na kojoj bismo se malo ukopali i naprvili natkriveno mjesto za auto ( ne tipičnu garazu ). Dali smijemo graditi "garazu" bez dozvole i suglasnosti ostalih stanara ako okućnica nije sluzbeno nasa, nego je u vlasnistvu zgrade, a svaki stan je dobio svoj dio okućnice na koristenje?

Pomoć :s:s:s

Hvala!

Za sve navedeno treba suglasnost svih stanara i rješenje o uvjetima građenja. S obzirom na to da ste svi suvlasnici idealnog dijela, za "ukopavanje" i izradu parkirnog mjesta dozvolu ne budete dobili.

pozdrav...
zanima me gdje se može naci špranca elaborata za etažiranje obiteljske kuće sa 2 stana, ili ako je ima tko napravljenu. jer htjela bih vidjeti princip izrade, vještaci masno nalaćuju te šprance a kada sam molila ljude u općini kazu da to treba naci u arhivi i neka kopiram od nekoga.... pa ako tko ima bilo kakvu šprancu i ako moze da mi pošalje na mail. Hvala!

A kaj će ti špranca kad ti samo ovlaštena osoba može izraditi elaborat etažiranja :confused:

mrdjan
28.01.2009., 20:12
poštovanje narode imam jedan meni barem težak problem

ovako živim u starogradnji gdje se svašta naknadno nadograđivalo i tako prije 15god kada smo uselili osobe prije nas su pretvorili jednu veliku terasu u trpezariju i novo kupatilo i wc dobili smo dodatnu kvadraturu na stanu(sada je oko 70m2) i sve je to super nego što se u papirima od stana vodi da je to stan od 55m2(jer nisu uveli da su naknadno to sagradili) i problem je sada što ja prodajem ovaj stan a želim ga prodati kao 70m2 naravno ............

pa me zanima kod koga se mogu obratiti da mi izmjeri stan i da dobijem papire da piše da je od 70m2?????

ono jedni su mi rekli da se trebam obratiti poduzeću kod kojega plačamo pričuvu pa će oni napraviti neku ETAŽU STANA(to ne shvačam najbolje šta je)i da je to to ???

zahvaljujem vam na pomoći :)

McGrubi
29.01.2009., 08:44
heh
ti bi jednostavno
...
1.trebaš ishodovati dozvolu za učinjenu bespravnu prenamjenu terase u trpezariju
2. Elaborat etažiranja

sretno

mrdjan
30.01.2009., 11:19
heh
ti bi jednostavno
...
1.trebaš ishodovati dozvolu za učinjenu bespravnu prenamjenu terase u trpezariju
2. Elaborat etažiranja

sretno

zanima me samo ako recimo ne dobijem tu DOZVOLU ZA BESPRAVNO PRERAĐENU TERASU da li je oni mogu onda srušiti ????
jer je u današnje vrijeme nekako IN rušiti te bespravo sagrađene objekte........iako je to sagrađeno prije nego smo mi uselili i prije nekih 18god.

McGrubi
30.01.2009., 12:35
ruše tamo gdje im je politički interesantno: Vir, Rogoznica....

mila-mila
04.02.2009., 12:02
Želim kupit tavan u staroj zgradi sa 3 stana. Zanima me kada se taj tavan može etažirati?

Neuson
04.02.2009., 12:32
Zanima me što točno obuhvaća etažiranje? Da pojasnim. Uzmimo npr. da tlocrtno stanje nekretnine na onom planu koji izdaje katastar (nisam siguran kako se točno zove) ne odgovara stanju u stvarnosti pošto su u dvorištu nadozidane terase i garaže. To je napravljeno prije 30-ak godina i sve je po zakonu, postoje čak i davno izdane uporabne dozvole jedino što to nije nikada službeno ucrtano.

Hoće li osoba (firma) koja provodi etažiranje ucrtati i te nove "objekte" (pošto oni de facto postoje i važna je njihova kvadratura za izračunavanje točnih etažnih omjera) ili se to mora napraviti odvojeno putem nekog drugog geodeta, prije samog etažiranja?

Kako se uopće zove taj postupak (do)ucrtavanja i kako se izračunava cijena uzimajući u obzir da je sve legalno i da postoje dokumenti, doduše iz bivše države, ali originali sa žigovima?

GuardianAngel
05.02.2009., 19:32
Zanima me što točno obuhvaća etažiranje? Da pojasnim. Uzmimo npr. da tlocrtno stanje nekretnine na onom planu koji izdaje katastar (nisam siguran kako se točno zove) ne odgovara stanju u stvarnosti pošto su u dvorištu nadozidane terase i garaže. To je napravljeno prije 30-ak godina i sve je po zakonu, postoje čak i davno izdane uporabne dozvole jedino što to nije nikada službeno ucrtano.

Hoće li osoba (firma) koja provodi etažiranje ucrtati i te nove "objekte" (pošto oni de facto postoje i važna je njihova kvadratura za izračunavanje točnih etažnih omjera) ili se to mora napraviti odvojeno putem nekog drugog geodeta, prije samog etažiranja?

Kako se uopće zove taj postupak (do)ucrtavanja i kako se izračunava cijena uzimajući u obzir da je sve legalno i da postoje dokumenti, doduše iz bivše države, ali originali sa žigovima?

Etažiranje se mora provesti u skladu s građevinskom/uporabnom dozvolom. Ako garaže nisu bile u građevinskoj dozvoli, onda treba napraviti izmjenu građevinske dozvole, tj. novu gdje će garaže biti prikazane, tj. legalizirati stvarno stanje. Tek onda semože raditi etažiranje koje će uključivati garaže.

Aha, sada sam malo detaljnije pročitao tvoj post... Za garaže i terase postoji uporabna dozvola? Onda je dovoljno sa građevinskom/uporabnom dozvolom otići do geodeta i tražiti od njega da ucrta to novo stanje prema novim dozvolama. I kad to bude ucrtano i provedeno u katastru i gruntovnici, normalno se može etažirati.

Pozdrav!

Neuson
06.02.2009., 22:47
Ma svi papiri postoje, suglasnosti, građevinska, uporabna, par centimetara papira. Geodetu će taj posao biti mačji kašalj. Samo me sada zanima, ako netko zna, što ja to točno od geodeta kao uslugu trebam (da mi ne "uvalja" nešto što meni ne treba, a njemu puni džep)? Kako se zove taj papir i kako uopće ide postupak? Tko kome što nosi i gdje? Koji su troškovi? Znam da će dosta koštati, pa me zanimaju što točnije informacije, ako netko ima iz prve ruke.

McGrubi
06.02.2009., 23:31
Elaborat ucrtavanja zgrade

GuardianAngel
07.02.2009., 07:34
Ma svi papiri postoje, suglasnosti, građevinska, uporabna, par centimetara papira. Geodetu će taj posao biti mačji kašalj. Samo me sada zanima, ako netko zna, što ja to točno od geodeta kao uslugu trebam (da mi ne "uvalja" nešto što meni ne treba, a njemu puni džep)? Kako se zove taj papir i kako uopće ide postupak? Tko kome što nosi i gdje? Koji su troškovi? Znam da će dosta koštati, pa me zanimaju što točnije informacije, ako netko ima iz prve ruke.

Odeš geodetu sa građevinskom, uporabnom i kopijom katastra i kažeš... Imam tu garažu i terasu za koje imam dozvolu, treba mi to ucrtati u katastar i provesti zajedno s gruntovnicom. Točka. I to je to.

fiby
04.05.2009., 23:17
Molim vas za pomoć..naime Etažini elaborat i građevinska dozvola se ne slažu...u građevinskoj dozvoli je navedeno da je prostor za stanovanje prizemlje i 1kat..a u etažnom elaboratu je navedeno da je i podrum i potkrovlje stambeni prostor...inače sve je izgrađeno po propisima i građ. dozvoli..samo što je drvarnica u podrumu preuređena u sobicu. a i na tavanu smo napravili 2 prostorije..što nam je sad ćiniti...ured za graditeljstvo nam ne da potvrdu...jer nisu usklađeni elaborat dozvola....????? :-(

GuardianAngel
05.05.2009., 07:18
Molim vas za pomoć..naime Etažini elaborat i građevinska dozvola se ne slažu...u građevinskoj dozvoli je navedeno da je prostor za stanovanje prizemlje i 1kat..a u etažnom elaboratu je navedeno da je i podrum i potkrovlje stambeni prostor...inače sve je izgrađeno po propisima i građ. dozvoli..samo što je drvarnica u podrumu preuređena u sobicu. a i na tavanu smo napravili 2 prostorije..što nam je sad ćiniti...ured za graditeljstvo nam ne da potvrdu...jer nisu usklađeni elaborat dozvola....????? :-(

Jesu li te prostorije u podrumu i na tavanu završno uređene kao prostorije za stanovanje? Ako je moguće, treba uskladiti stvarno stanje sa građ. dozvolom, znači, sve stvari iz tih prostorija izvući van, pobacati u njih kakvu kramu i prikazati ih kao pomoćne prostorije, te vratiti etažni elaborat na doradu onomu tko je radio taj etažni elaborat.

Ako nije moguće uskladiti stvarno stanje onomu u građ. dozvoli, treba ići na izmjenu građevinske dozvole, tj. na Rješenje o izvedenom stanju, ako je to moguće po postojećem GUP-u ili Prostornom planu koji je na snazi u vašem području, i na taj način legalizirati te prostorije... Ali to je malo duži proces i, naravno, troši vrijeme. Svakako prvo probati ovo prvo.

akademik
27.05.2009., 15:40
Da li je moguće etažirati kuću na podrum,dva stana i tavan a da se ja uknjižim samo kao vlasnik tavana i podruma?

boro777
04.08.2009., 09:02
Molim pomoć,

Majka mi je odrasla u kući izgrađenoj prije 1920 god. Kuća se sastoji od prizemlja, kata i potkrovlja. Ima 4 stana, po 2 sa svake strane kuće. Nakon smrti roditelja ona i njen brat su naslijedili njihov dio - prizemlje i kat jedne stane kuće, svatko po jedan stan plus vrt i slično. Za vrijeme jugoslavije ujac mi je prebacio na majku i dio svog stana tako da je ona imala 2/3 površine kako bi trazio stan od poslodavca(što na kraju nije dobio) tako da se nedavno poslije njegove smrti riješili papiri sa ujnom da i majka i ujna imaju 1/1 svaka po svoj stan i sad bi se trebalo napraviti etažiranje.

Možda je uvod nebitan ali eto.

Sada slijedi pitanje, kako se u donjem stanu živilo, on je funkcionalan tj ima i kupatilo i sve ostalo, međutim gornji stan nema svoj WC ni kupatilo u sklopu stana već ima na međukatu samo WC a u stanu samo sudoper. Također uslied starosti i kiše sa stropa je otpala žbuka i trebalo bi mnogo uložiti da se u njemu može živjeti (neću ni spominjati da je 40 metara od željezničke pruge i 100 metara od tvornice cementa...).

Znači nedostatak WC-a u stanu i ruševno stanje hoće li biti prepreka etažiranju? :confused:

Hvala unaprijed

Merry Gentry
05.08.2009., 21:33
Molim odgovor nekoga tko se razumije!
Moja mama je vlasnik kuće u kojoj se nalaze 3 stana povezana zajedničkim stubištem ali su inače funkcionalno i stambeno gledano zasebne stambene jedinice ( iako se kao takve ne vode ),imaju i odvojene satove za struju iako postoji i jedno glavno za cijelu kuću. Trenutno je napravljen ugovor po kojemu ja dobivam 3/4 kuće a majka ostaje vlasnik 1/4, pošto kuća nije etažirana ne može se navesti kojih sam dijelova ja vlasnik ( to bi bila 2 stana,podrum i okućnica, majka bi ostala vlasnik 1 stana ).
Može li se to nekako i kako etažirati - što je potrebno? Kuće je građena 60-tih godina, mislim prije 68' - moram još provjeriti. Kuća nije građena izvan projekta niti je nešto nadograđivano.
Isplati nam li se etažiranje ili bolje da ostavimo ovako kako je - ja sam vlasnik 3/4 kuće ali ne zna se koje su to četvrtine?
Hvala! :)

rejoflajt
10.08.2009., 18:50
čitala neki stari post o etažiranju, hipotekarnom kreditu zabe-e, pa stvari su se promijenile na našu žalost, sve, ali sve banke traže da na vlasničkom piše da stan nije u nacionalizaciji!!!
već se 3 tjedna i više natežem s gruntovnicom i "predmet je još u radu" kad nazovem info telefon!!!:mad::mad::mad:

mRaDjE
21.11.2009., 14:23
Ministarstvo pravosuđa priprema pravilnik o povezivanju glavne knjige i knjige položenih ugovora koji bi trebao biti donesen do kraja ove godine, a po kojemu će sve stambene zgrade izgrađene prije 1998. biti oslobođene obveze etažiranja. Problemi mnogih suvlasnika i upravitelja zgrada tako bi definitivno trebali nestati, barem prema najavama iz Ministarstva.

Neslužbeno, na ovakav potez Ministarstvo se odlučilo zbog velikog broja nerješivih predmeta iz raznoraznih razloga koje su vlasnike stanova sprječavali da upišu svoje vlasništvo u glavnu knjigu (zemljišnik).

No, iako je proteklo više godina od uvođenja obveze, etažiranje je provedeno u malom broju zgrada, a na ovakav način taj bi se broj sasvim sigurno trebao povećati. Budući da se uskoro, prema napucima iz Europske unije, ukida knjiga položenih ugovora, vlasnicima se na ovaj način omogućava uknjižba vlasništva. Dosad je knjiga položenih ugovora bila osnovana radi upisa vlasništva nad stanovima u društvenom vlasništvu na kojima je postojalo stanarsko pravo, a koji su otkupljeni po Zakonu o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo.

Radi efikasnosti budućeg pravilnika Ministarstvo istovremeno priprema izmjene i dopune Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, i to u dijelu koji se odnosi na upravitelje zgrada. Prema novim odredbama, upravitelji bi imali obvezu da, u ime suvlasnika, ishode svu dokumentaciju potrebnu za upis zgrada na građevinsku česticu. Ishođenje papirologije financirat će se iz sredstava pričuve, a rok za taj posao je godinu dana od izmjene zakona.

I dok će mnogi vlasnici odahnuti stupanjem na snagu ovakvog pravilnika, ostaje upitno na koji će se način rješavati pitanje okućnica istih stambenih zgrada s obzirom na to da pravilnik regulira, navodno, samo etažiranje. Postoji bojazan da će suvlasnici trebati otkupljivati zemljište, što ih ponovno gura u nemale probleme. Ostaje stoga za vidjeti hoće li novi pravilnik riješiti i ovo goruće pitanje, ili će suvlasnici zgrada iznova ratovati s birokracijom da bi upisali svoje vlasništvo.

Allexis
21.11.2009., 20:20
I dok će mnogi vlasnici odahnuti stupanjem na snagu ovakvog pravilnika, ostaje upitno na koji će se način rješavati pitanje okućnica istih stambenih zgrada s obzirom na to da pravilnik regulira, navodno, samo etažiranje. Postoji bojazan da će suvlasnici trebati otkupljivati zemljište, što ih ponovno gura u nemale probleme. Ostaje stoga za vidjeti hoće li novi pravilnik riješiti i ovo goruće pitanje, ili će suvlasnici zgrada iznova ratovati s birokracijom da bi upisali svoje vlasništvo.

mi imamo s time problema.....imamo stan u prizemlju i vrt od oko 130 m2......iz grada poručuju da je naša zgrada, ali njihovo zemljište i da možemo otkupiti po tržišnoj cijeni.....nama pripada samo onih 2 m od ulaznih vrata, a sve ostalo je po gradskom pravilniku njihovo, apsolutno sve osim tih 2 m u širinu i 5 m u dužinu do puta.....kad smo pitali za cijenu zemljišta, kažu 400 eura po kvadratu :flop:

što sada napraviti.....zašto se ne bi mogao primjeniti ovaj članak ZV-a (u gradu kažu da ne možemo mi besplatno dobiti njihovo zemljište)

Pravno sjedinjenje zemljišta i neupisane zgrade

Članak 368.

(1) Ako je do stupanja na snagu ovoga Zakona na zemljištu u društvenom vlasništvu izgrađena zgrada koja je u trenutku stupanja na snagu ovoga Zakona u nečijem vlasništvu, ali nije upisana u zemljišnoj knjizi iako je upisano zemljište na kojem je izgrađena, vlasnik te zgrade steći će pravo vlasništva cijele nekretnine upisom postojanja zgrade na zemljišnoj čestici na kojoj je izgrađena, uz upis prava vlasništva na cijelom zemljišnoknjižnom tijelu u korist vlasnika zgrade.

(2) Ako je do stupanja na snagu ovoga Zakona na zemljištu u društvenom vlasništvu izgrađena zgrada koja je u trenutku stupanja na snagu ovoga Zakona u nečijem vlasništvu, a na tom je zemljištu upisano pravo korištenja građevinskoga zemljišta u društvenom vlasništvu, odnosno prvenstvenoga prava korištenja građevinskoga zemljišta u društvenom vlasništvu u korist vlasnika te zgrade, nadležni će sud na zahtjev vlasnika zgrade odrediti upis iz stavka 1. ovoga članka na temelju obavijesti nadležnoga katastarskoga tijela da je na odnosnoj građevinskoj čestici izgrađena zgrada.

(3) Ako je do stupanja na snagu ovoga Zakona na zemljištu u društvenom vlasništvu izgrađena zgrada koja je u trenutku stupanja na snagu ovoga Zakona u nečijem vlasništvu, ali na zemljištu nije upisano pravo korištenja građevinskoga zemljišta u društvenom vlasništvu, odnosno prvenstvenoga prava korištenja građevinskoga zemljišta u društvenom vlasništvu u korist vlasnika te zgrade, nadležni će sud na zahtjev vlasnika zgrade odrediti upis iz stavka 1. ovoga članka na temelju ovršne odluke vlasti kojom je radi izgradnje zgrade dodijeljeno pravo korištenja njegovu nositelju, s rješenjem o oduzimanju građevinskoga zemljišta iz posjeda prijašnjega vlasnika ili korisnika i o davanju toga zemljišta na korištenje, s ugovorom o međusobnim pravima i obvezama sklopljenim u skladu s uvjetima utvrđenim u tom rješenju, te obavijesti nadležnoga katastarskoga tijela da je na odnosnoj građevinskoj čestici izgrađena zgrada.

(4) Ako je do stupanja na snagu ovoga Zakona na zemljištu u društvenom vlasništvu izgrađena zgrada koja je u trenutku stupanja na snagu ovoga Zakona u nečijem vlasništvu, ali to zemljište nije upisano u zemljišnu knjigu, vlasnik te zgrade steći će vlasništvo cijele nekretnine odgovarajućom primjenom odredaba stavka 3. ovoga članka, s time da će, umjesto upisom u zemljišnu knjigu, vlasništvo nekretnine steći polaganjem u sud isprave na temelju koje bi se inače mogao dopustiti upis prema odredbi stavka 3. ovoga članka; na to će se na odgovarajući način primijeniti odredba članka 120. stavka 4. ovoga Zakona.

fermina-daza
21.11.2009., 22:12
Ministarstvo pravosuđa priprema pravilnik o povezivanju glavne knjige i knjige položenih ugovora koji bi trebao biti donesen do kraja ove godine, a po kojemu će sve stambene zgrade izgrađene prije 1998. biti oslobođene obveze etažiranja. Problemi mnogih suvlasnika i upravitelja zgrada tako bi definitivno trebali nestati, barem prema najavama iz Ministarstva.

Hvala dragom bogu i svim svetima :s:s:s

Ovo s etažiranjem mi je već postala noćna mora.

S druge strane, nedosljednost našeh zakonodavca je spektakularna. Mogu samo naslućivati koje će im nježne riječi upućivati oni koji su ovih godina prolazili sve one muke po etažiranju.

afra
21.11.2009., 22:21
Naša zgrada je izgrađena 1985. godine, baš smo nedavno na sastanku stanara potegnuli pitanje etažiranja.
Ispalo je da je zgrada(sa tri ulaza ukupno) dijelom riješena što se tiče zemljišta na kojem stoji, a dijelom (pretežno tamo gdje je moj ulaz:D) na privatnom vlasništvu.
Kako se to tad gradilo, kako je to bilo moguće nemam pojma, ali tako nam je rekla nadstojnica.
Kako vidim, mogli bi mi imati problema sa upisom kako tu piše, s obzirom da je dio zemljišta još uvijek u privatnom vlasništvu... ah HR zakoni i praksa. :confused:

mRaDjE
21.11.2009., 23:25
mi imamo kuću u nizu, 3 su i isto nisu etažirane, znači 3 su kuće na 3 adrese a vode se kao stanovi lol, zemljište ispod kuće je naše automatski jer je prije bilo društveno a po zakonu o pv vlasnik kuće je vlasnik zemljišta, a okućnica je gradska i zanju traže 200 eura po m2, znači biti će veselo ako se bude moralo otkupljivati, a pitanje je šta mi mogu ako se ne otkupi okućnica? jer je nema dovoljno da se išta radi po njoj :rolleyes:

opatijac 1981
23.11.2009., 08:52
molim pomoć!!

kuća je izgradjena u gabaritima po rješenju o uvjetima za gradnju- P+1(dva stana su spojena centralnim zidom, znači stanovi su po visini-dole d.b.i kuhinja gore 2 sobe)
na 1 etaži prostora(45m2) je visina 4.8m(visina etaže - 2,4m(to je ujedno početak krova)+visina do spoja kosina krova - 2,4m)-znači samo na sredini etaže je visina 4.8 m
u projektu ja sve to navedeno kao jedan prostor a ja bi na visini od 2,4 m pregradio gredama da dobijem jedan mali tavan od 15m2(visina bi zbog nagiba krova bila na krajevima oko 1.2m a u sredini 2,4m)
pitanje: kad bi se takva kuća sa 2 stana i sa pregradjenom prostorijom etažirala dali bi bilo problema- zbog tog dodanog tavana od 15 m2?
i dali uopće raditi etažiranje pošto bi svaki stan trebao pripasti jednom bratu?

GuardianAngel
23.11.2009., 08:58
molim pomoć!!

kuća je izgradjena u gabaritima po rješenju o uvjetima za gradnju- P+1(dva stana su spojena centralnim zidom, znači stanovi su po visini-dole d.b.i kuhinja gore 2 sobe)
na 1 etaži prostora(45m2) je visina 4.8m(visina etaže - 2,4m(to je ujedno početak krova)+visina do spoja kosina krova - 2,4m)-znači samo na sredini etaže je visina 4.8 m
u projektu ja sve to navedeno kao jedan prostor a ja bi na visini od 2,4 m pregradio gredama da dobijem jedan mali tavan od 15m2(visina bi zbog nagiba krova bila na krajevima oko 1.2m a u sredini 2,4m)
pitanje: kad bi se takva kuća sa 2 stana i sa pregradjenom prostorijom etažirala dali bi bilo problema- zbog tog dodanog tavana od 15 m2?
i dali uopće raditi etažiranje pošto bi svaki stan trebao pripasti jednom bratu?

Mogli bi imati problema. Etažirajte prije nego napravite taj dio u tavanu. Pošto je kuća za vas, a ne za prodaju onda nije toliko bitna točna neto kvadratura.

Bilo bi dobro etažirati da se jednog dana, u slučaju podizanja nekog kredita može dignuti hipoteka samo na jedan stan, a ne na cijelu zgradu.

opatijac 1981
23.11.2009., 15:34
hvala puno, i mislio sam da bi moglo bit problema
:D

a koji uvjeti moraju biti zadovoljeni da se pokrene postupak etažiranja?
rješenje o uvjetima građenja ... imam
parcelacija je napravljena i bit ce uskoro upisano u zemljišne knjige(katastar i gruntovnicu)
u kakvom stanju mora biti kuća....treba li fasada....priključena struja, voda...da li traže unutarnje uređenje??

hvala još jednom

discontent
29.12.2009., 21:09
Pozdrav svima!
Pronjuškala sam malo ovu i neke druge teme, mislim da sam shvatila kako bi trebao izgledati postupak etažiranja u mom slučaju, ali, kako sam navikla uvijek sve provjeriti, eto me sada.
Dakle, radi se o obiteljskoj kući sagrađenoj u vrijeme 2. svj. rata. Kuća je trenutno na dvije etaže, obje se koriste za stanovanje moje obitelji (donji dio kuhinja, d. boravak, kupaona, gornji dio sobe). No eto, kako moja bolja polovica i ja započinjemo zajednički život, a ne ulazi nam se u kredit na 35 godina za stan bez okućnice u kojem ne bismo bili sretni (navikli oboje na život u kući :)), želimo ovu kuću pretvoriti u kuću sa 2 stana. Prizemlje ostaje mojoj mami, a kat bi išao nama.
Ne znam je li bitno, no naša je ideja (a i potreba je, jer sada katove dijele grede, ne "normalne" ploče) napraviti dvije nove ploče (unutarnje) s time da bi se smanjila sadašnja visina stropova. Kako je to stara kuća, stropovi su visoki 3,4 metra. Mi bi to smanjili na ona klasična 2,4 m. Sa time bi dobili dovoljno visine za normalan stan u prizemlju, te za stan na katu koji bi obuhvaćao i potkrovlje (planiraju se djeca, treba mjesta za sobe), a bez da se dira u visinu cijele kuće (gledano sa vanjske strane).
Sada mene zanima slijedeće:
1. U kojem trenutnku krećem sa izradom elaborata o etažiranju? Prije ili nakon što se naprave te unutarnje ploče? I trebam li za njih kakvu dozvolu?
2. Kako će se raditi vanjsko stepenište za gornji stan (nekuda se mora i ući), trebam li za to neku posebnu dozvolu, a jednako i za mali balkon kojeg želimo?

Napominjem da imam susjede iz pakla :flop: (sreća da imam ogromnu okućnicu pa me od njih dijeli prostor) i zato prije nego kamen pomaknem želim imati sve uredne papire :D

Unaprijed puno hvala na odgovoru :mig:

pazdrkan
29.12.2009., 21:25
moraš dobiti dozvolu za dogradnju stubišta i balkona, ići na uvjerenje o građenju, di će se definirati da postoje 2 stambene jedinice i sve ostalo, treba ti geodetska podloga i potpisi susjeda će ti biti isto u postupku......etažiranje se radi na kraju kad bude sve gotovo i kad se dobije uporabna

pazdrkan
29.12.2009., 21:27
hvala puno, i mislio sam da bi moglo bit problema
:D

a koji uvjeti moraju biti zadovoljeni da se pokrene postupak etažiranja?
rješenje o uvjetima građenja ... imam
parcelacija je napravljena i bit ce uskoro upisano u zemljišne knjige(katastar i gruntovnicu)
u kakvom stanju mora biti kuća....treba li fasada....priključena struja, voda...da li traže unutarnje uređenje??

hvala još jednom

prije etažiranja moraš dobiti uporabnu dozvolu.....za upis u katastar i gruntovnicu će isto trebat uporabna.......za uporabnu uglavnom mora sve biti gotovo, u funkciji....al razlikuje se od ureda do ureda....

GuardianAngel
30.12.2009., 07:25
Pozdrav svima!
Pronjuškala sam malo ovu i neke druge teme, ...

Očigledno nisi dovoljno... :mig:

Prvo moraš napraviti sve dozvole za rekonstrukciju (ako je to moguće), pa izvesti radove, pa tek onda napraviti uporabnu i etažiranje.
Dosta dugački postupak, ali se da provesti bez puno gnjavaže ako prostorni odnosno riječki GUP to dopušta (ovisno na kojem ti je području objekt).

Vidim da si iz Rijeke... Naši su referenti koji izlaze na teren dosta temeljiti, zahtjevni, ali ako sve napraviš po propisu, nećeš imati nikakvih problema. Stoga, pravac u neki projektni ured, pa se malo raspitaj što se da napraviti.

azzie83
07.03.2010., 10:08
Kupio sam stan u privatnoj kući (4 stana=3 vlasnika). Uz stan pripada me i konoba. S ostalim vlasnicima dogovorio sam da krenemo u proces etažiranja kuće. Mene zanima što mi je bolje. Da li da stan i konobu etažiram kao posebne dijevole zgrade ili da etažiram kao stan i konobu kao pripadak stana. Koji su vaši prijedlozi i zašto.

Također me zanima da li elaborat etažiranja mora nužno imati i nacrt sa raspodjelom zemljišta (okućnice) ili to mogu ubaciti u suvlasnički ugovor koji također planiram napraviti.

Da li raspodjela zemljišta mora nužno odgovarati omjerima koji proizlaze iz udjela u vlasništvu stanova? (tj ako je površina moga stana 33/100 ukupne površine da li moj dio okućnice može iznositi 45/100 ukupne površine okućnice)

GuardianAngel
07.03.2010., 11:29
Po pravilu, niti jedan pomoćni prostor, pa tako i konoba ne bi se smio etažirati kao samostalna uporabna cjelina, već kao "pripadak" stanu, tj. pomoćni prostor (drvarnica, spremište, konoba i sl.) mora pripadati nekom stanu i na taj način čini samostalnu uporabnu cjelinu. Međutim, neke državne uprave/gradovi dopuštaju posebno etažiranje. Sada je to vama na volji kako želite etažirati, ako su moguća oba slučaja. Ako se odlučite na posebno etažiranje konobe i stana, znajte da ćete time imati dvije posebne nekretnine u svom vlasništvu (nisan siguran kakva je procedura s porezom na dvije nekretnine a ne jedne), jer se stan vodi kao jedna nekretnina, a konoba kao druga. Opet treba razmisliti i o troškovima smeća, komunalija i sl. dali se plaćaju po kvadratu ili nekretnini ili kako (ovisi i o lokalnim propisima), pa bi možda moj prijedlog bio da etažirate skupno, kao jednu nekretninu.
Elaborat etažiranja ne mora imati nacrt s raspodjelom okućnice. Tada su svi vlasnici u idealnom dijelu okućnice, i nitko ne dobiva ekskluzivno pravo na određeni dio okućnice. Ako već želite podijeliti okućnicu, bolje priložiti podjelu okućnice.
Podjela okućnice ne mora odgovarati udjelu stana.

Ges
10.03.2010., 07:28
jel na kraju donesen taj pravilnik?

također me zanima kako mogu doznati da li mi je stan etažiran?

azzie83
10.03.2010., 09:10
Provjerio sam u gradu i kažu da mogu posebno etažirati konobe ili drvarnice da to ovisi o meni. Eh sada ako je to tako da li to znači da jedan vlasnik može zasebno etažirati stan i konobu a drugi stan i konobu kao pripadak.
Također su mi predložili da s obzirom da građevinska dozvola datira iz 66 pokušam ishoditi izjavu da je građevina sagrađena prije 15. veljače 1968.
Što dobivam/gubim s tom izjavom?

bombuzal
11.03.2010., 14:35
Nadam se da nisam previše fulao temu, uglavnom i moja zgrada se priprema za etažiranje pa nam je rečeno da po nekom pravilniku koji se tek treba donijeti moramo sve stanove upisati u knjigu položenih ugovora (nemamo uporabnu dozvolu zgrade, nije ni baš zemljišna čestica čista). E sad, kako provjeriti kod SVIH stanara da su upisani u tu knjigu? Koji dokument oni trebaju donijeti na uvid? Kako ih natjerati da odu u gruntovnicu da se oni upišu u to? Koliko se čeka/koliko košta? Može li netko u njihovo ime otići pa da mu ovi plate za uslugu?

Brazil
12.03.2010., 08:43
Prema zadnjim izmjenama i dopunama Zakona o vlasništvu i drugom stvarnim pravima upravitelj zgrade dužan je do 31.12.2012. godine pokrenuti sve potrebne postupke u svrhu upisa zgrade na građevinskoj čestici i svih njezinih posebnih dijelova u zemljišnim knjigama odnosno pokrenuti postupak etažiranja zgrade.

pistacija
18.03.2010., 15:59
Nadam se da nisam previše fulao temu, uglavnom i moja zgrada se priprema za etažiranje pa nam je rečeno da po nekom pravilniku koji se tek treba donijeti moramo sve stanove upisati u knjigu položenih ugovora (nemamo uporabnu dozvolu zgrade, nije ni baš zemljišna čestica čista). E sad, kako provjeriti kod SVIH stanara da su upisani u tu knjigu? Koji dokument oni trebaju donijeti na uvid? Kako ih natjerati da odu u gruntovnicu da se oni upišu u to? Koliko se čeka/koliko košta? Može li netko u njihovo ime otići pa da mu ovi plate za uslugu?

Nemoguće je sve ovim putem objasniti ali možemo pokušati ;)

Na šalteru u gruntovnici (na sudu) daš adresu u kojoj je tvoja zgrada i pitaš je li itko od stanara upisan u knjigu položenih ugovora. Ako jeste onda zgrada ima uporabnu dozvolu i čestica je " u redu". Ako tvoja zgrada ima 4 ili 1 ili 10 (ne bitno) ulaza sa po 20 stanara i netko je od njih upisan u knjigu PU to isto olakšava stvar. Dakle ako je ijedan stanar u tvojoj zgradi upisan u knjigu PU i ostali će biti upisani ako prilože pravovaljane ugovore. Zamoliš u gruntovnici da ti daju broj spisa (ili više brojeva spisa) od prvoupisa nekog stanara ( s bilo kojeg ulaza) i u tom spisu postoji sigurno uporabna, građevinska i ostali dokumenti vezani za samu zgradu i zemljište na kojoj je zgrada. Napraviš uvidi u te spise (zemljišne knjige su javne knjige i smiješ raditi uvid u spis). Zatim ih tražiš da ti iskopiraju sve te dokumente iz tog spisa (prvoupisa) i platiš nekih 100 kn ili koliko već naplaćuju ovjerenu kopiju. Onda lijepo predstavnika stanara zamoliš da se na sasastanku pokrene tema uknjižbe. Ili ćete kao zgrada naći dobrog odvjetnika koji će se zbilja primiti posla i kojeg ćete iz pričuve platiti da vas sve upiše ili će svatko pojedinačno...

Za upis stana trebaju originalni dokumenti koje predlagatelj (vlasnik stana) ostavlja u gruntovnici. Za upis mora postojati sav slijed ugovora koji se prilažu pod jedan broj, od onog tko je bio vlasnik zemljišta i od graditelja zgrade do zadnjeg vlasnika, suglasnosti.... ugovori moraju biti pravno dobro sastavljeni s kojekakvim klauzulama ,i usklađeni sa onim što imaju gruntovnica i katastar.... Najlakše će se upisati stanovi koji nisu u međuvremenu promjenili dosta vlasnika. Jer ako je neki stan prodan 6 x a kupoprodajne ugovore treba ispravljati da bi se uskladili sa sadašnjim stanjem onda moraš tražiti svih ostalih 5 vlasnika preko policije, žicat ih i nagovarat da potpišu aneks (kako bi se ispravili i uskladili podaci sa stvarnim stanjem), ako neće onda ih moraš utužiti, onda ako je netko od njih u međuvremenu umro treba uganjati nasljednike da potpisuju, ako je firma koja je gradila zgradu prpala i stečajni je završen a za upis treba potvrda da su isplaćeni kao firma u cijelosti od kupca onda moraš u državno odvjetništvo, treba zapisnik o bodovanju stana....... Uglavnom trebat će za neke dosta papirologije, ima posla i treba se naoružati lijepim riječima i živcima :mig:
Onaj tko to voli i zna raditi uknjižbe i ako su svi bivši vlasnici nekog stana za suradnju papire za upis možeš skupiti u roku manje od mjesec dana i računaj da u gruntovnici upis sigurno traje 6 mj. ako ne i duže... Prije je trebalo 2-3 mjeseca sa požurnicom kod prvog upisa vlasnika na neki stan a sad su koliko je meni poznato iz nekih razloga sve prvoupise stavili na čekanje....

azzie83
07.04.2010., 15:00
Moj problem je sljedeći. Naime privatna kuća je sagrađena negdje oko 1970.
I sada radimo elaborat etažiranja. U gradskom arhivu sam iskopao građevinski projekt i usporedio ga sa izmejrenim stanjem. I baš mi se ne poklapa. Ugrubo su po jednoj strani kuće povećali za 1m a po drugoj za 40 cm (tlocrt kuće je pravokutnik). Eh sada da li ja mogu imati problema prilikom etažacije? Naime oni će također iz arhiva povući stari projekt pa će ga uspoređivati. Inače imam valajnu građevinsku i uporbanu dozvolu za kuću izdanu tih godina.

emulator
08.04.2010., 12:07
Moj problem je sljedeći. Naime privatna kuća je sagrađena negdje oko 1970.
I sada radimo elaborat etažiranja. U gradskom arhivu sam iskopao građevinski projekt i usporedio ga sa izmejrenim stanjem. I baš mi se ne poklapa. Ugrubo su po jednoj strani kuće povećali za 1m a po drugoj za 40 cm (tlocrt kuće je pravokutnik). Eh sada da li ja mogu imati problema prilikom etažacije? Naime oni će također iz arhiva povući stari projekt pa će ga uspoređivati. Inače imam valajnu građevinsku i uporbanu dozvolu za kuću izdanu tih godina.

Za etažiranje se radi elaborat kojim se definiraju udjeli u vlasništvu, i taj elaborat (tj. površine) se moraju poklapati sa vlasničkim listom. Ako je kuća nadograđivana i to nije sprovedeno (ZK, gruntovnica ...) onda mislim da bi prvo trebalo legalizirati postojeće stanje pa onda ići na etažiranje

azzie83
08.04.2010., 21:39
Nije ništa nadograđivano, jednostavno su prilikom gradnje tako napravili, zašto ne znam. Možda nisu imali metar, možda nisu bili dobri zidari. Ne znam u čemu je bila stvar.

m_milica
11.04.2010., 09:10

Mislim da ovo nije istina. Ima li da negdje pise kako stvari stoje po tom pitanju, odnosno sto je drzava odlucila? Da li je netko vidio taj pravilnik?

emulator
12.04.2010., 11:37
Nije ništa nadograđivano, jednostavno su prilikom gradnje tako napravili, zašto ne znam. Možda nisu imali metar, možda nisu bili dobri zidari. Ne znam u čemu je bila stvar.

nije bitno šta su radili i kako su radili: za etažiranje treba imati izrađen eleborat koji se podudara sa ZK izvatkom (što se tiče površine); ne znam da li postoji razlika između nacrta iz arhiva i ZK - opet što se tiče površine.
U koliko je stvarno stanje veće od onog u vlasničkom listu mislim da treba ići u legalizaciju, tj. uskladiti sve.
Ali najbolje bi bilo da pitaš nekog (pretpostavljam arhitekta) koji izrađuje elaborate za etažiranje :top:

Bery
24.08.2010., 10:09
Molim odgovor na dva pitanja:
1. Da li može postojati vlasnički list ukoliko zgrada nije etažirana?
2. Da li banke odobravaju stambene kredite (hipotekarne) ukoliko zgrada nije etažirana?
Unaprijed hvala na odgovorima!
Pozdrav!

Da, izvadak iz knjige položenih ugovora, to je ekvivalentno vlasničkom listu, i za to banke najnormalnije odobravaju kredite.

No problem kod starih zgrada u centru zna biti da u tom izvatku uopće nije navedena kvadratura stana, samo opis - dnevna soba, kupaonica itd ali nigdje kvadrature. To je najvažniji podatak - da je kvadratura stana upisana u vlasnički list (ili izvadak iz knjige položenih ugovora), a to postoji upisano i kod nekih boljih neetažiranih zgrada stare gradnje.

Ihanel
31.08.2010., 12:53
Može li mi netko reći što napraviti ukoliko je vlasnik elaborat etažiranja (original) izgubio? Pretpostavljam da primjerci postoje u Gruntovnici i Katastru, ali može li se i gdje nabaviti novi primjerak.. ili bar kopija?

GuardianAngel
31.08.2010., 12:56
Može li mi netko reći što napraviti ukoliko je vlasnik elaborat etažiranja (original) izgubio? Pretpostavljam da primjerci postoje u Gruntovnici i Katastru, ali može li se i gdje nabaviti novi primjerak.. ili bar kopija?

Trebalo bi biti u arhivi gruntovnice i odjela koje je odobrilo etažiranje.
Možda se može dobiti primjerak i kod Ureda koje je izradilo elaborat (projektni ured ili sl.) ako još imaju to u računalu ili negdje u arhivi.

mRaDjE
01.09.2010., 02:21
vlasnik sam jedne od 3 neetažirane kuće koje se vode kao stambena zgrada u katastru iako je svaka kuća na drugoj adresi a moja je i u drugoj ulici od ostale dvije jer je ulaz okrenut na gornju stranu.... pa me zanima da li ja mogu samo svoju kuću i okućnicu etažirati i parcelizirati ili moram sve platiti, jer ja imam 80m2 a treći u nizu preko 400m2 pa bi to došlo dosta novaca ako plaćam i za druge...znači ulica sam sasvim druga od njih, vlastovnicu i posjedovnicu imam jedino se u ulošku (znači kad vadiš onaj izvadak) to vodi pod 1 česticu 3494/z...zači meni u uredu onom izdaju 2 posjedovnice, jednu gdje piše da je vlasništvo moje kuće etaža 0/0 1/1 i još jedan gdje su sva 3 vlasnika upisana i svatko ima 1/3, na toj drugoj piše ''vlasništvo s neodređenim etažnim omjerima)..........i iako sve tri kuće zajedno imaju nekih 600m2 u katastru još stoji da imaju 210m2, a susjedi su za nadogradnje dobijali dozvole bez problema...što je najsmješnije u onom tlocrtu našeg kvarta koji ti daju u katastru na karti su sve te nadogradnje ucrtane znači vidi se da je to puno više m2 od navedenog iznad ali u vlastovnici još piše 209m2.....ima dosta kuća ovuda tako..... to sve mi nema smisla jer ako na svakog piše 1/3 šta onda sam ja vlasnik 200m2 jer sve tri kuće imaju 600....... , ali mene zanima da li bi se to ipak moglo riješiti?

Ihanel
08.09.2010., 12:28
Hvala GuardianAngel, pokušat ću u gruntovnici.

ifka05
15.09.2010., 09:24
adaptiramo i rekonstruiramo postojeću obiteljsku kuću u tri stana koji ce imati zaseban ulaz, instalacije itd. Dobili smo lokacijsku, pa građevinsku za prigradnju stubišta za ulaz u stanove i promjenu potkrovlja u stan, ali evo kaj me muci.
Na koncu cijele price islo bi etaziranje pa me zanima je li za to potrebna uporabna dozvola, ili je dovoljna samo gradjevinska, te jel bi mogli imati problema kod etaziranja ako prozore na tom stubistu smanjimo, naime u glavnom projektu su vecih dimanzija kaj je od arhitektice trazio MUP /sektor upravnih i inspekcijskih i poslova civilne zaštite/, kaj fakat ne vidim potrebu da su mi na stengama prozori 120x100. Dodatni biser je i da se trbebaju otvarati prema van

GuardianAngel
15.09.2010., 09:55
adaptiramo i rekonstruiramo postojeću obiteljsku kuću u tri stana koji ce imati zaseban ulaz, instalacije itd. Dobili smo lokacijsku, pa građevinsku za prigradnju stubišta za ulaz u stanove i promjenu potkrovlja u stan, ali evo kaj me muci.
Na koncu cijele price islo bi etaziranje pa me zanima je li za to potrebna uporabna dozvola, ili je dovoljna samo gradjevinska, te jel bi mogli imati problema kod etaziranja ako prozore na tom stubistu smanjimo, naime u glavnom projektu su vecih dimanzija kaj je od arhitektice trazio MUP /sektor upravnih i inspekcijskih i poslova civilne zaštite/, kaj fakat ne vidim potrebu da su mi na stengama prozori 120x100. Dodatni biser je i da se trbebaju otvarati prema van

Za etažiranje ti nije bitna veličina prozora, već samo raspored prostorija, ali ako etažiraš prije uporabne dozvole, u vlasničkom će ti listu pisati da za objekt nije dobivena uporabna dozvola.
Pošto ne znam koja je veličina građevine možda se može dobiti uporabna bez komisije već samo na izjavu nadzornog inženjera (za manje objekte).

ifka05
15.09.2010., 11:51
Za etažiranje ti nije bitna veličina prozora, već samo raspored prostorija, ali ako etažiraš prije uporabne dozvole, u vlasničkom će ti listu pisati da za objekt nije dobivena uporabna dozvola.
Pošto ne znam koja je veličina građevine možda se može dobiti uporabna bez komisije već samo na izjavu nadzornog inženjera (za manje objekte).

Radi se o kuci, podrum, prizemlje, 1 i 2 kat, svaka etaza od oko 90 m2, to budu zasebni stanovi i zajednicke prostorije u podrumu.
dobro, znaci da tu uporabnu kad tad moram traziti ? utjece li onda promjena velicine prozora da ne mogu dobiti uporabnu jer to nije u skladu s glavnim projektom?

GuardianAngel
15.09.2010., 21:32
Radi se o kuci, podrum, prizemlje, 1 i 2 kat, svaka etaza od oko 90 m2, to budu zasebni stanovi i zajednicke prostorije u podrumu.
dobro, znaci da tu uporabnu kad tad moram traziti ? utjece li onda promjena velicine prozora da ne mogu dobiti uporabnu jer to nije u skladu s glavnim projektom?

Kada bi ti izlazila komisija na uporabnu dozvolu, najvjerojatnije bi primjetili bi da je prozor manjih dimenzija, pogotovo zato jer je to dodatno napomenuto.
Vidi s nadzornim inženjerom da li će komisija izlaziti na teren, ako ne izlazi, onda dobivaš uporabnu samo na njegovu potvrdu, pa ti onda manji prozor može proći.

ifka05
16.09.2010., 08:50
Kada bi ti izlazila komisija na uporabnu dozvolu, najvjerojatnije bi primjetili bi da je prozor manjih dimenzija, pogotovo zato jer je to dodatno napomenuto.
Vidi s nadzornim inženjerom da li će komisija izlaziti na teren, ako ne izlazi, onda dobivaš uporabnu samo na njegovu potvrdu, pa ti onda manji prozor može proći.

Fala na odgovoru, mislim da izlazi komisija jer je sve skupa preko 400 m2, bar sam tak vidjela u zakonu o prostornom uređenju i gradnji. Znaci nista od manjih prozora, sad bum na stubistu morala imati velike prozore ko na kuci, mislim...

GuardianAngel
16.09.2010., 09:11
Fala na odgovoru, mislim da izlazi komisija jer je sve skupa preko 400 m2, bar sam tak vidjela u zakonu o prostornom uređenju i gradnji. Znaci nista od manjih prozora, sad bum na stubistu morala imati velike prozore ko na kuci, mislim...

Te veličine prozora su ti zbog zaštite od požara, odimljavanja i možebitne evakuacije. Ako je preko 400 m2, da, ide komisija. Smola :(

superlight
26.11.2010., 12:41
Pozdrav!
Moj slučaj je da imam kuću koja se sastoji od prizemlja, kata, tavana i ispod prizemlja manje konobe.
Prizemlje i kat imaju svoje posebne ulaze a na tavan se može jedino s kata.
Kuća je sad naslijeđena i nije naravno etažirana.Prizemlje je moje, kat bratov.
1.Da li se može ići u etažiranje ako instalacije nisu odvojene?
2.Hoće li to povećati komunalne naknada i općenito račune, ili će se iznosi rasporediti po etažama?
3.Što će biti s tavanom-hoće li on pripasti bratu (jer on jedini i može do njega) ili ide pola njemu pola meni?
4.koja je najjeftinija varijanta da se izvuče etažiranje?
5.postoji još i okućnica. obračunava li se ona po istoj cijeni i mora li se i ona etažirati ako se u to ide, ili ne mora?
priz i kat imaju svaki otprilike po 70m2 (tako i tavan), a u konobu je poseban ulaz izvana i ima nekih 8m2.okućnica, bubnut ću ima nekih 300-400m2
postoji građevinska, i sve je napravljeno po njoj

sori ako ponavljam pitanja, ali imam bebu uz koju nemam vremena puno proučavati i kombinirati svoj slučaj :D

tnx:mig:

McGrubi
26.11.2010., 17:34
1. da
2. iznosi će se rasporediti po vlasništvu, svako plaća svoje m2
3. ako je tavan dostupan iz zajedničkog prostora (stepeništa) onda može biti proglašeno zajedničkim prostorom, a ako je jedini pristup iz njegovog stana onda ide njemu
4.?
5.ne mora se etažirati

superlight
27.11.2010., 20:19
hvala puno:grli:

pero geodezije
10.02.2011., 19:42
Nisam baš siguran koliko je to točno!
U desetak etažiranja koja sam ja radio, parcela na kojoj je građevina UVIJEK se morala voditi kao zajednički prostor vezan uz etažu, a omjer je bio u idealnim djelovima po principu postotka (koliko zgrade toliko dvorišta).

McGrubi
11.02.2011., 11:37
točno je
radili smo etažiranje vrta i parkirališnih prostora u 10-ak etažiranja u zadnjih 5 godina
sud to prihvača
bitno je poštivanje jedne stavke: do posebnog dijela (vlasništvo 1 stanara) se može pristupiti (i mora) preko zajedničkog dijela, nikako nije moguć pristup preko dijela koji pripada drugom stanaru

pero geodezije
14.02.2011., 13:50
To je već nešto drugo i to je točno. Ali opet je zgrada zapravo na "svojem" dijelu koji je zajednički. Tako vrtovi tj. parkirališna mjesta budu podjeljeni kao što bi npr. rascjepkali čestice ali da imaju pristup putu. Naravno bez stvarnog cjepkanja.
Da, tako može, to stoji (logično)! Vidiš sad sam dobio ideju, hvala McGrubi!

McGrubi
15.02.2011., 08:41
nema na čemu :mig:

pero geodezije
05.06.2011., 15:58
JA SE ISPRIČAVAM NA NEAKTIVNOSTI I NA NEODGOVORENIM PITANJIMA. POČEO SAM NEŠTO ZANIMLJIVO RADITI PA NEMAM VIŠE VREMENA PREGLEDAVATI POSTOVE I PISATI KILOMETARSKE ODGOVORE PO SVIM FORUMIMA I TEMAMA. IPAK, TO NE ZNAČI DA ME NEĆE NIGDJE BITI. NA FACEBOOK-U IMAM PROFIL I NA NJEMU ĆU BIT AKTIVAN BAR 2 PUTA TJEDNO (MOGU I SA MOBA) PA AKO NETKO IMA KAKVIH PITANJA TAMO MOŽETE DOBITI DIREKTAN ODGOVOR.
http://www.facebook.com/people/Pero-Geodezije/100001973665894
NAIĆI ĆU JA I TU S VREMENA NA VRIJEME ALI RJEĐE JER NEMAM PUNO VREMENA ZA NET.

POZDRAV!

LeBronJames6
01.10.2011., 16:37
Jel moguće da stan u zgradi (koja je etažirana) nije etažiran, a u njemu žive ljudi?

jones85
02.10.2011., 16:06
Jel moguće da stan u zgradi (koja je etažirana) nije etažiran, a u njemu žive ljudi?

teoretski se moze etazirati samo jedna etaza, pa bi to znacilo da su etazirane sve etaze osim te jedne na kojoj je taj stan.

lulucry
18.10.2011., 11:20
Hm...kuća obiteljska izgrađena 1970g,u nacrtima ima podrum, prizemlje i potkrovlje...a u stvarnosti ima prizemlje, kat i visoko potkrovlje..nadograđen je još garaža, drvarnica, ljetna kuhinja...Prvenstveno me zanima kako etažirati kuću?? Tj dali se može samo etažirati prizemlje... i što je sve potrebno za to? Kako i od kud početi s obzirom da stvarni izgled kuće je drugaćiji nego u papirima?

jones85
18.10.2011., 14:24
etaziraju se samo zgrade sa 2 ili vise stambene jedinice.ako je to obiteljska kuca onda vam netreba etaziranje koliko je meni poznato.etaziranjem se samo utvrdjuju suvlasnicki udjeli u zajednickim prostorima

lulucry
18.10.2011., 14:54
Obiteljska je kuća da, koja glasi na oca..on bi to podijelio djeci, svakom svoj kat, ..da budemo vlasnici svatko svog kata-etaže, i da odvojimo svatko struju, vodu..nismo međusobno u dobrim odnosima, pa su nam režije najveći problem..Kako to izvesti??

bager666999
18.10.2011., 17:27
Obiteljska je kuća da, koja glasi na oca..on bi to podijelio djeci, svakom svoj kat, ..da budemo vlasnici svatko svog kata-etaže, i da odvojimo svatko struju, vodu..nismo međusobno u dobrim odnosima, pa su nam režije najveći problem..Kako to izvesti??

etažiranjem, ma što drugi rekli
1. kuća mora biti upisana u katastru i zemljišnoj knjizi
2. nađite arhitekta koji se bavi etažiranjem i pitajte kako dalje

svaki kat će biti proglašen stambenom jedinicom plus neki zajdnički dio (npr stubište, ulaz i slično)

pero geodezije
08.11.2011., 13:53

Jedino ako je netko (zapravo više njih tj. SVI!) gadno zeznuo stvar!

pero geodezije
08.11.2011., 13:56

To je točno, jedino etažiranjem. Ali ne mora bit arhitekt.

Ja se bavim etažiranjem!
jones85 više manje, nema pojma čim misli da je to samo zato!

papi73
08.11.2011., 15:01
gle, i ja to radim.
nije problem etazirat, da se vlasnicki zna ciji je stan. vlasnicki se naravno moze rijesiti, samo covjeku ce ostati problem sa zajednickim brojilima.
kad radis etazni, ljudima objasnis SVE. znaci, moze se odvojiti vlasnicki, i mi to rjesavamo, i nema problema da je svaki kat od posebnog vlasnika, ali nakon toga vas ceka jos hrpa i gradjvinskog i papirnatog posla da si odvojite brojila i placate svaki svoj racun.

pero geodezije
09.11.2011., 08:53
Ako hoćeš odvojeno, plati! :)

papaya
12.11.2011., 22:24
Poštvanje svima, skupljam pomalo podatke, molim Vas za malo pomoći;

U procesu sam rješavanja suvlasništva (upis u zemljišne knjige) nad nedovršenom vikendicom, starije gradnje (1980.g.), za koju postoji neko rješenje o uvjetima gradnje iz tog doba....

Kako je izgrađeno samo prizemlje koje bi trebalo u budućnosti pripadati suvlasniku, mene zanima na što obratiti pažnju prilikom početka nastavka gradnje kata? Razdvajanje priključaka, tj. novi priključci? DA li je moguće iskoristiti postojeće priključke uz pomoćna mjerila? Ideja je da kao 1/2 suvlasništva oboje - izgradim do kraja i onda napravimo etažiranje.

Koji je uopće prvi korak kada se želi krenuti u nastavak gradnje ovako zapuštenih kuća? Ma sto komplikacija....:rofl:

Hvala svima na pomoći!

McGrubi
13.11.2011., 17:06
etažiranje se može napraviti samo u skladu sa dozvolom
dakle
ako dozvola iz 1980.g. predviđa izgradnju kuće sa 2 stana, onda ćete vi moći etažirati ta 2 stana
a drugi uvjet je da vanjski gabariti kuće (širina, dužina, oblik krova) ostane isti kao u dozvoli

pero geodezije
16.11.2011., 09:53
Ako imate rješenje, moj nekakvi logični zaključak je da izgradite to što piše do kraja, zatim napravite ucrtavanje i etažiranje.
Kad etažirate idu posebni priključci i sve te fore. Nema zajedničkog osim zajedničkog prostora, sve ostalo se razdvaja. Koliko mi je poznato, postojeći priključci idu za jednu etažu a za druge se uzimaju novi. Možete se dogovorit platit pol pol te nove da bude fer, pošto ste suvlasnici.
Ostalo su detalji koje ćete pitati ovlaštenu geodetsku tvrtku koja će vam radit ucrtavanje i/ili etažiranje. Oni bi vam detalje trebali objasniti.

papaya
18.11.2011., 09:10
etažiranje se može napraviti samo u skladu sa dozvolom
dakle
ako dozvola iz 1980.g. predviđa izgradnju kuće sa 2 stana, onda ćete vi moći etažirati ta 2 stana
a drugi uvjet je da vanjski gabariti kuće (širina, dužina, oblik krova) ostane isti kao u dozvoli

Hvala na odgovoru, nisam siguran da razumijem što znači kuća sa dva stana - dozvoljena je gradnja kuće za odmor P+1 - jel to to? Prizemlje jedan stan, kat drugi? Ili je trebalo baš pisati "višestambeni objekt" ?

A što se tiče priključaka, ako budem morao uvoditi nove priključke (iako nema potrebe za dodatnom snagom) onda je to bacanje 25000 Kn koliko bi došlo najjeftinije... Ovaj dio mi stvarno nije jasan. Razumijem razdvajanje brojila na postojećim dolaznim vodovima (strujni/vodni) gdje bi uz istu zakupljenu snagu i protok samo razgraničili potrošnju u vidu nabave dodatnog sata za struju i vodu, znači od KPMO i šahta pa nadalje, ali ne i uvođenje dodatnih vodova, odnosno zakup dodatne snage.... ne znam jesam zakomplicirao, nadam se da razumijete što želim reći :cerek:

Još jedno pitanje; Ukoliko nam ne odgovara projekt starog kata, da li je komplikacija napraviti rekonstrukciju, koju bi naravno odradio arhitekt (dodati balkon, terasu, možda neke preinake manje) kata i tražiti novo rješenje o uvjetima gradnje? Jer koliko sam pohvatao, s ovom starom dozvolom i tako ne možemo ništa, moramo tražiti novo rješenje o uvjetima gradnje, pa kad već moramo tražiti da odmah napravimo sve što treba. Koliko bi bilo realno da arhitekt uzme za ovaj dio posla, cca 50m2 tlocrtno?

Hvala Vam ljudi, polako se slaže slagalica :D

pero geodezije
18.11.2011., 12:10
Za sve preinake pitajte projektante.
Što se tiče brojila, izgleda da vam nije jasam koncept etažiranja. To vam je konačni cilj za sve suvlasnike, sustanare i ostale koji imaju bilo kakve polovine bilo kakvih djelova bilo kakve kuće. Što znači da se etažiranjem razdvajaju dva ili više suvlasnika jedne cjeline na vlasnike pojedinih etaža koje su zasebne cjeline i kao takve trebaju zasebne priključke. Nema nikakve veze sa snagom i protokom. Ima veze sa tim da više ne ovisite o suvlasniku za bilo kakve izmjene i promjene već ste samostalni vlasnik cjeline s kojom onda možete što hoćete (tj. što vam zakon dopusti :) ).
Etažirat (po konceptu) možete i šupu ako hoćete, a ne samo kuću sa dva stana.
Tako etažirana kuća ima sve odvojeno (račune, brojila, vlasništvo, hipoteke, dokumente...) SVE! (naravno osim zajedničkog djela kao što je ulaz, stubište, dvorište...)
Nadam se da je jasnije!

papaya
18.11.2011., 12:38
Za sve preinake pitajte projektante.
Što se tiče brojila, izgleda da vam nije jasam koncept etažiranja. To vam je konačni cilj za sve suvlasnike, sustanare i ostale koji imaju bilo kakve polovine bilo kakvih djelova bilo kakve kuće. Što znači da se etažiranjem razdvajaju dva ili više suvlasnika jedne cjeline na vlasnike pojedinih etaža koje su zasebne cjeline i kao takve trebaju zasebne priključke. Nema nikakve veze sa snagom i protokom. Ima veze sa tim da više ne ovisite o suvlasniku za bilo kakve izmjene i promjene već ste samostalni vlasnik cjeline s kojom onda možete što hoćete (tj. što vam zakon dopusti :) ).
Etažirat (po konceptu) možete i šupu ako hoćete, a ne samo kuću sa dva stana.
Tako etažirana kuća ima sve odvojeno (račune, brojila, vlasništvo, hipoteke, dokumente...) SVE! (naravno osim zajedničkog djela kao što je ulaz, stubište, dvorište...)
Nadam se da je jasnije!

Zahvaljujem se na odgovoru, no čini se da ni Vama nije jasno što sam ja pitao :D
U međuvremenu sam pronašao na službenim stranicama HEP-a nešto što se zove "razdvajanje priključka", a to je ono što mene zanima. Znači nije crno ili bijelo, odnosno - zajednički priključak ili novi priključak, već postoji i ovaj dio u kojem se postojeći priključak na naponskom vodu (ovisno o plaćenoj snazi, što je bitno!) može razdvojiti na dva priključka u KPMO-u, a što predstavlja bitno jeftiniju opciju pred uvođenjem zasebnog priključka.

Za vodu još nisam siguran, ali slična je procedura. :kava:

McGrubi
18.11.2011., 19:05
Hvala na odgovoru, nisam siguran da razumijem što znači kuća sa dva stana - dozvoljena je gradnja kuće za odmor P+1 - jel to to? Prizemlje jedan stan, kat drugi? Ili je trebalo baš pisati "višestambeni objekt" ?

A što se tiče priključaka, ako budem morao uvoditi nove priključke (iako nema potrebe za dodatnom snagom) onda je to bacanje 25000 Kn koliko bi došlo najjeftinije... Ovaj dio mi stvarno nije jasan. Razumijem razdvajanje brojila na postojećim dolaznim vodovima (strujni/vodni) gdje bi uz istu zakupljenu snagu i protok samo razgraničili potrošnju u vidu nabave dodatnog sata za struju i vodu, znači od KPMO i šahta pa nadalje, ali ne i uvođenje dodatnih vodova, odnosno zakup dodatne snage.... ne znam jesam zakomplicirao, nadam se da razumijete što želim reći :cerek:

Još jedno pitanje; Ukoliko nam ne odgovara projekt starog kata, da li je komplikacija napraviti rekonstrukciju, koju bi naravno odradio arhitekt (dodati balkon, terasu, možda neke preinake manje) kata i tražiti novo rješenje o uvjetima gradnje? Jer koliko sam pohvatao, s ovom starom dozvolom i tako ne možemo ništa, moramo tražiti novo rješenje o uvjetima gradnje, pa kad već moramo tražiti da odmah napravimo sve što treba. Koliko bi bilo realno da arhitekt uzme za ovaj dio posla, cca 50m2 tlocrtno?

Hvala Vam ljudi, polako se slaže slagalica :D

pročitaj dozvolu, mora pisati broj stanova , ili su u nacrtima vidljiva 2 stana
Šibenski ured bi ti tumačio da je to 1 stan ako nije napisano u dozvoli : kuća za odmor sa dva stana.

pročitaj kraj dozvole, da li piše da nakon te dozvole se mora započeti gradnja u nekom roku ili ti piše da je potrebno ishoditi neku dodatnu dozvolu

ako piše da možeš graditi, onda gdje su nacrti?

nije problem zatražiti dozvolu za rekonstrukciju, cijena ti ovisi , možda 300-500€, gruba procjena

McGrubi
18.11.2011., 19:07
HEP ili Vodovod , prema zakonu, ti ne smiju dati više priključaka nego što je u dozvoli pod broj navedeno stanova
dakle, ako dozvola kaže 1 stan = 1 priključak, ako kaže 2 stana = 2 priključka

papaya
19.11.2011., 09:39
pročitaj dozvolu, mora pisati broj stanova , ili su u nacrtima vidljiva 2 stana
Šibenski ured bi ti tumačio da je to 1 stan ako nije napisano u dozvoli : kuća za odmor sa dva stana.

pročitaj kraj dozvole, da li piše da nakon te dozvole se mora započeti gradnja u nekom roku ili ti piše da je potrebno ishoditi neku dodatnu dozvolu

ako piše da možeš graditi, onda gdje su nacrti?

nije problem zatražiti dozvolu za rekonstrukciju, cijena ti ovisi , možda 300-500€, gruba procjena

Sad tek vidim da ovo što ja gledam - je rješenje o uređenju prostora, gdje između ostalog piše da se dozvoljava gradnje kuće za odmor P+1 i onda sva pravila o međama, visini itd., a građevinska je navodno koliko sam saznao u vikendici, što će reći da ću uskoro morati na put za Zadar da i to pokupim..... radi se o naslijeđu, tako da još uvijek spajam sve dijelove, jer su papiri razbacani očito po cijeloj Hrvatskoj.

HEP ili Vodovod , prema zakonu, ti ne smiju dati više priključaka nego što je u dozvoli pod broj navedeno stanova
dakle, ako dozvola kaže 1 stan = 1 priključak, ako kaže 2 stana = 2 priključka

Ali nevezenao za građevinsku dozvolu, koji to zakon propisuje samo jedan priključak po stanu? Čisto sumnjam da se uopće koristi termin "stan" u tom zakonu, možda samostalna uporabna cjelina?!

Ako sam dobro razumio, u dozvoli obavezno piše broj stanova za koju je izdana? I sada imamo katnicu s jednim stanom i ne možemo dobiti novi priključak jer zakon dozvoljava samo jedan priključak po stanu. Isto tako prema tome ne bi mogli etažirati - jer svaki stan treba svoj priključak.... to mi se čini nelogično, prvenstveno jer ljudi u praksi sasvim normalno dobivaju razdvajanje priključka i etažiraju kuće.

Ništa, kad pokupim građevinsku, vidjet ću što piše o tome....:kava:

Hvala na odgovorima!

McGrubi
20.11.2011., 15:06
možeš etažirati i imati priključaka onoliko koliko je stanova navedeno u građevinskoj dozvoli

gle, dozvolu dobivaš na osnovu prostornog plana, koji ti može ograničiti da imaš max 2 stana
onda dobiješ max 2 stana u dozvoli, i nema šanse da etažiraš više ili dobiješ više priključaka
inače da to dopuste, onda bi išli kontra plana, ne bi imalo smisla imati uopće planove

pero geodezije
21.11.2011., 10:04
Ha, ha! Da to je točno, ali ko da ovako nečemu služe. Ionako kad god hoće nešto što nije po planu, naprave izmejnu plana i eto elektrane/tvornice/golf igrališta di god im se ćefne!

McGrubi
22.11.2011., 20:12
izmjena i dopuna plana je i dalje po zakonu

drugi par opanaka je to tko diktira planove i na koji način

pero geodezije
23.11.2011., 10:23
Naravski! :)

gogi272
29.11.2011., 14:12
Čitajući sve ovo došao sam do zaključka da ako imaš sve čiste papire nije nikakav problem etažirati stan,kuću i sl.Da svi imaju čiste papire nebi bilo ove teme.Tako i ja imam problem oko etažiranja kuće.Naime kupio sam kuću u Vukovaru pred deset godina i sa papirima je sve u redu samo što nemam građevinsku dozvolu iz koje se vidi koliko je predviđeno stanova u kući.Kako bi etažirao stan koji se nalazi u suterenu kuće i eventualno prodao, zanima me da li je to moguće bez građevinske dozvole.Kuća je napravljena 1989 g. a sudeći što se sve tamo desilo čisto sumnjam da postoji kopija građevinske u urbanističkom.

darkec2
06.12.2011., 14:51
dal mi neko može reći koja je razlika između etažiranja i upisa stanova u zemljišne knjige.

bager666999
06.12.2011., 18:23
dal mi neko može reći koja je razlika između etažiranja i upisa stanova u zemljišne knjige.

stanovi se ne upisuju zasebno u zemljišne knjige nego se u zk uložak upisuje objekt-zgrada-kuća-nešto i taj zk uložak NAKON etažiranja dobija poduloške koji predstavljaju etaže (u naravi stanove)

bubamarcader
07.12.2011., 19:09
Poštovani, imam nekoliko pitanja na koja se nadam da ćete mi moći odgovoriti.
Naime trenutno samu procesu pokušavanja kupnje suterenskog stana u obiteljskoj kući...no kako to ide papiri nisu najsređeniji...
Naime kuća je odvojena na 3 etaže, jedan vlasnik ima cijeli desni dio kuće, drugi ima samo potkrovlje lijevog dijela kuće, a treći...od kojega bih ja kupovala posjeduje prizemlje i suteren, koji je u zemljišnim knjigama upisan kao podrum.
sada me zanima, kako bi tekao proces legalizacije tj. ishođenje potrebnih dozvola da se adaptacija tog podruma legalizira i da se krene u proces etažiranja tj. odvajanja gornjeg stana i tog podruma/suterena koji bih ja kupovala.
Pa me zanima je li to i kako moguće...
Hvala puno unaprijed...:D
Znam da me čeka puno posla...ali zaljuam se u prostor...a uz to je tip rekao da ćemo napraviti ugovor po kojem imam pravo živjeti u stanu ( trenutno sam podstanar ), sve dok se svi ti papiri ne riješe...te će mi trošak istih oduzeti od konačne cijene stana.

enke
12.12.2011., 16:47
Poštovanje,
Da li mi netko može odgovoriti na pitanja vezana za etažiranje.Stanujem u četverokatnici s dva ulaza. Na oba ulaza nalaze se zajednički djelovi zgrade,samo na mom ulazu je duplo veća površina tih prostora. Prošle godine dvoje vrlo bogatih suvlasnika htjelo je obnoviti zgradu ( novi krov, fasadu, bojanje izvana i iznutra) uglavnom investicija preko 1 milion kuna. Neki suvlasnici to financijski ne mogu izdržati i to je obustavljeno. No oni ne odustaju od svojih htijenja bez obzira na pojedince koji su na rubu egzistencije. Sad žele odvojiti ulaze da dođu do cilja : Mene zanima s obzirom da je zgrada do sada bila jedna cjelina, da nije etažirana, da li je potrebno prije etažirati da se razdijele suvlasnički dijelovi na zajedničkim dijelovima po ulazima i pojedinim suvlasnicima. I drugo moje pitanje : da bi se provela podijela, da li je potrebna 1oo% večina svih suvlasnika cijele zgrade. Ovdje vlada veliki mobing i samovolja od pojedinaca prema ostalim suvlasnicima. Naljepše bi molila ako bi mi netko mogao odgovoriti . Pozdrav.

vbureti
17.02.2012., 17:30
Vlasnik sam stana, a zgrada nije etažirana. Sada se upravitelj zgrade i vlasnici stanova spremaju postupitipo zakonu i upšisati je u zemljišne knjige.

Tu ima nedoumica, Inače sam po struci pravnik, u mirovini. Naišao sam na dvije suprotne tvrdnje :
1. etažiranje je obvezatno
2. etažiranje nije obvezatno

Ti koji tvrde da etažiranje nije obvezatno, dodaju da je obvezatno pokrenuti postupak povezivanja zemljišne knjge i knjige položenih ugovora .

Cijena je toga postupka je 6 kuna ili s PDV-om oko 7,5o kuna po metru korisne površine zgrade.

Kad se obavlja to povezivanje knjige položenih ugovora sa ZK, načinjeno je više od pola posla za etažiranje. Bez etažiranja posao nije dovršen. Opet ostaje stvar do kraja neriješena.

Ima li netko više saznanja o tome što se tu događa. Imam dojam da se igra neka zakulisna igra. Naime, etažiranjem postaju upitni položaji upravitelja zgrada i povjerenika zgrada. Vlasnici postaju glavni u smislu da biraju svoga administratora (upravitelja) koji izravno komunicira sa vlasnicima. Upravljanje etažiranom zgradom postaje posvema privatna stvar etažnih vlasnika, a sada zgrade bez etažiranja imaju nekakav poluprivatni-poludržavni status.

Riječ je i o velikim stambenim zgradama s po stotinama stanova i obično više poslovnih prostora. Nije riješeno pitanje okućnica, niti diječlova zgrada i suvlasništvu vlasnika stambenih ili poslovinh jedinica. Pitanje parkirnih mjesta i dr.

Ako ima netko više znanja o tome bilo bi lijepo da zainteresiranima potanje razjasni stvari.

P. S. Zanima me i kolika bi bila cijena etažiranja za zgradu s oko stotinjak stanova.

jones85
17.02.2012., 23:01
Vlasnik sam stana, a zgrada nije etažirana. Sada se upravitelj zgrade i vlasnici stanova spremaju postupitipo zakonu i upšisati je u zemljišne knjige.

Tu ima nedoumica, Inače sam po struci pravnik, u mirovini. Naišao sam na dvije suprotne tvrdnje :
1. etažiranje je obvezatno
2. etažiranje nije obvezatno

Ti koji tvrde da etažiranje nije obvezatno, dodaju da je obvezatno pokrenuti postupak povezivanja zemljišne knjge i knjige položenih ugovora .

Cijena je toga postupka je 6 kuna ili s PDV-om oko 7,5o kuna po metru korisne površine zgrade.

Kad se obavlja to povezivanje knjige položenih ugovora sa ZK, načinjeno je više od pola posla za etažiranje. Bez etažiranja posao nije dovršen. Opet ostaje stvar do kraja neriješena.

Ima li netko više saznanja o tome što se tu događa. Imam dojam da se igra neka zakulisna igra. Naime, etažiranjem postaju upitni položaji upravitelja zgrada i povjerenika zgrada. Vlasnici postaju glavni u smislu da biraju svoga administratora (upravitelja) koji izravno komunicira sa vlasnicima. Upravljanje etažiranom zgradom postaje posvema privatna stvar etažnih vlasnika, a sada zgrade bez etažiranja imaju nekakav poluprivatni-poludržavni status.

Riječ je i o velikim stambenim zgradama s po stotinama stanova i obično više poslovnih prostora. Nije riješeno pitanje okućnica, niti diječlova zgrada i suvlasništvu vlasnika stambenih ili poslovinh jedinica. Pitanje parkirnih mjesta i dr.

Ako ima netko više znanja o tome bilo bi lijepo da zainteresiranima potanje razjasni stvari.

P. S. Zanima me i kolika bi bila cijena etažiranja za zgradu s oko stotinjak stanova.

I ja sam bio u nedoumici oko tih stvari i malo tko ce vam znati tocno reci. no onoo sto sam ja shvatio je da kao sto ste vec naveli etaziranje nije isto sto i povezivanje zemljisnih knjiga sa knjigama polozenih ugovora. e sad povezivanje se provodi iz razloga da u zemljisnim knjigama pise sto je cije i da se donekle srede te knjige jer sada je polovica zagreba u tim knjigama "pasnjak i livade". smjesno ali tako je.
pravo etaziranje bi bilo svakako bolje rijesenje od ovog povezivanja, no osim vece cijene ostaje pravno nedoreceno sto ako netko od suvlasnika nije suglasan sa etaznim elaboratom, odnosno kako ga prisiliti da ga potpise kako bi etaziranje bilo potpuno i pravovaljano.
povezivanjem knj.p.u u zem.knji. dobiti ce se uredjenost u smislu da ce se znati ciji je neki stan ali ne i stubiste, dvoriste krov.....itd. no time ce se omoguciti daljnje trgovane nekretninama ako to netko zazeli.
funkcija upravitelja ce i dalje postojati unatoc etaziranju. ne vidim zasto bi etaziranjem bilo potebno uinuti upravitelja koji barem koliko toliko prisiljava suvlasnike na nekakvo odrzavanje nekretnine.

sam101
23.04.2012., 08:59
Živim u kući (P+2), koja se ustvari sastoji od 4 stana (3 vlasnika). Nedavno smo napravili etažiranje, te smo dobili potvrdu elaborata u kojoj stoji da je građevina izgrađena protivnoj građevinskoj dozvoli. Te je takav „teret“ upisan u vlasničke listove svih stanova. Kuća datira iz 1970-tih. Ima svu potrebnu dokumentaciju (projekt, građevinska, uporabnu). Prvi pokušaj etažiranja napravljen je počekom 2000-tih i tada je također dobivena potvrda na elaborat u kojoj je stajalo da je sve uredno, dakle bez ikakvih „tereta“ i sl. Sada par godina kasnije s istim elaboratom ne prolazi baš „najčišće“. Iskreno govoreći ništa nije dograđivano, dakle nema novih kvadratnih metara. Originalni projekt je dosta štur, postoje samo vanjske kote, te se vanjske dimenzije razlikuju od stvarnih za nekih 0,5 m. S time da su u stvarnosti zidovi deblji od onih predviđenih projektom. Meni nije jasno kako se može konstatirati da je nešto napravljeno protivno građevinskoj dozvoli ako ta ista građevina ima uporabnu dozvolu, već je prošla etažiranje. Zar je 0,5 m stvarno takav problem? Pa ne vjerujem da se i današnje kuće grade u cm! Ako već i nije do vanjskih kota te možda imaju primjedbe na samo neke dijelove kuće, onda bi to trebalo navesti, te da se teret stavi samo na te stambene jedinice, a ne na sve, zar ne? Imam li kakve opcije jer, smo krenuli s ciljem da raščistimo situaciju a dobili smo gore nego što krenuli.

jones85
23.04.2012., 11:36
molim pojasnjenje, ako ste etazirali zgradu 2000. zasto ste ju opet isli etazirati?

sam101
23.04.2012., 13:49
2000-tih nisam ja bio vlasnik nego su ostala 3 vlasnika radila etažiranje. Nešto se zakompliciralo s međuvlasničkim ugovorm, ne znam... Uglavnom u Odjelu za prorstorno uređenje nisu htjeli priznati taj elaborat već zbog novog zakona smo morali novi napraviti itd... Iako je novi precrtani stari...

jones85
23.04.2012., 15:25
vjerojatno ovo 2000 nije bilo etaziranje jer se etazira sve ili nista. ne moze se zgrada djelomicno etazirati. naime smisao etaziranja je da se utvrde koji su dijelovi zgrade tocno privatni a koji zajednicki, a djelomicnim etaziranjem nije nista utvrdjeno. uglavnom najbolje bi bilo da pitanje postavite na podforumu pravo.

melanny2011
23.10.2012., 13:51
Molim odgovor ako netko zna...ako muz i zena zive rastavljeni u istoj kuci,na tri kata i ako etaziranjem ona dobije gornji dio,jer u njemu zivi preko 20 godina sama,moze li ona napraviti jos jedan kat,odnosno srediti potkrovlje,ali bez njegovog potpisa?Hvala...

GuardianAngel
23.10.2012., 13:57
Molim odgovor ako netko zna...ako muz i zena zive rastavljeni u istoj kuci,na tri kata i ako etaziranjem ona dobije gornji dio,jer u njemu zivi preko 20 godina sama,moze li ona napraviti jos jedan kat,odnosno srediti potkrovlje,ali bez njegovog potpisa?Hvala...

Ne. Osim nelegalno, ako te ne skuže :mig:

Sad ozbiljno, bez dozvole ostalih suvlasnika ne može se izvoditi nikakve radove koji utječu na bitne zahtjeve za građevinu: gabarite, stabilnost građevine i sl.

melanny2011
23.10.2012., 19:24
Ali,ako se napravi raspodjela imovine,onda taj gornji dio vise nije njegov,nego njezin...zašto ona ne moze sa svojim dijelom imovine raditi sta zeli? Nije fer :)

jones85
23.10.2012., 23:01
ako napravite etaziranje na sto ciljas onda se samo utvrdjuju koji su dijelovi zajednicki a koji nisu zajednicki. i bez suglasnosti svih suvlasnika nema nadogradnje. svi moraju biti suglasni bez obzira iznad cije se glave misli graditi.
ako zivite u zajednickoj kuci samo svatko u svome stanu onda se dogradnja zajednicke kuce itakako tice svih suvlasnika a ne samo babe iznad cijeg bi se stana gradil, jel tako?

melanny2011
24.10.2012., 13:03
A,pre pretpostavljala sam da je tako,ali eto nadala sam s :-)
A,ako napravim radove u stanu koji kasnije ne bude pripao meni,da li mi se taj novac mora vrati,ako sacuvam racune?hvala

GuardianAngel
24.10.2012., 13:14
A,pre pretpostavljala sam da je tako,ali eto nadala sam s :-)
A,ako napravim radove u stanu koji kasnije ne bude pripao meni,da li mi se taj novac mora vrati,ako sacuvam racune?hvala

Ne mora.
U ovakvom slučaju, ako je moguće postići dogovor, najbolje je napismeno napraviti ugovor, da se ima podloga za eventualno kasnije dokazivanje na sudu.
Tj. da će netko tko će eventualno dobiti prostor, ili tko je vlasnik prostora (jer koliko kužim ti nisi) refundirati troškove uređenja.
Ali čisto sumnjam da bi to netko potpisao. Ja ne bi. Ja bi radije čekao da dobijem prostor, pa ga uredio po svome.

melanny2011
31.10.2012., 13:47
Molim vas jos jedan odgovor...ako se napravi etazacija kuce,da li netko od ukucana ima pravo na nuzni smjestaj?zahvaljujem :)

jones85
31.10.2012., 14:34
krivo se izrazavate pa nisam shvatio bit. etaziranje objekta nema nikakve veze sa nuznim nasljednim pravom ako na to mislite, ili sa bilo kakvim pravima zivljenja. etaziranjem se samo utvrdjuju gabariti parcele i objekta te se razdvajaju zajednicki od ne zajednickih prostora. odnosno ajmo reci tocno se utvrdjuje vlasnistvo i suvlasnistvo.

angel 2
07.11.2012., 18:35
Imam jedno pitanje. Malo je komplicirana situacija u zgradi, ali neću duljiti. U postupku je etažiranje zgrade sa tri stana od kojih sam ja vlasnik dva stana u prizemlju a susjeda je na katu. Radi se podjela okućnice. Susjeda sa kata svim silama želi doći ispod mojih prozora, na dio kojim se ja već koristim i želi mene stjerati u drugi dio vrta, koji sada koristi ona. Tako je predložio i vještak, jer smo na sudu, ali vještak je njihov prijatelj. Ima li kakav zakon ili nešto slično na koji se mogu pozvati i zaustaviti to da njezin dio okućnice/vrta bude ispod mojih prostora, i da se dalje nastavim koristiti tim djelom koji sam i uredila. Jedan od stanova u prizemlju i ima poseban ulaz koji je sa dvorišne strane. Hvala

danek
24.02.2013., 17:55
Posjedujem vikend kuću koja ima građevnu dozvolu kao jedan obijekat, a u stvarnosti vlasnik donjeg dijela sam ja, a gornjeg susjed. Građevna se ne podudara s stvarnim stanjem objekta u stvarnosti, pa je potrebna legalizacija. Zemljište govori na susjeda, a u stvarnosti naš i njegov dio je razdijeljen ogradom. Kako napraviti legalizaciju, diobu objekta i zemljišta? Dali je moguće ishoditi da se u zemljišnje knjige unese vlasništvo 1/2 zemljišta? Samo susjed ima kolni i pješački prilaz, a ja samo pješački. Pošto je to jedna čestica, dali i ja mogu ishoditi kolni prilaz i parkirno mijesto?

jure_m
31.03.2013., 16:11
Molio bih pomoc,
imam prostor (50 m2) koji se vodi kao podrum iako je s jedne strane kuce suteren (30 cm ispod povrsine tla). Do njega je podrum od strica odvojen vratima koja su sada prezidana. Podrumi nisu etazirani.
Napravljeno je da svaki podrum ima struju, vodu i kanalizaciju.
Od svog dijela podruma bih napravio apartman.
U gradskom uredu mi kazu da to nije moguce jer da se podrumski prostor ne moze iznajmljivati.

Kako napraviti prenamjenu i koje vrste da taj dio podruma mogu znakmljivati?
Da li se to moze nekako legalizirati?
///

svijet27
06.05.2013., 08:35
Bok ljudi. Ako mi može netko odgovoriti na par pitanja? Nasljedila sam jedan dio kuće na moru u ostavinskoj raspravi. Kuća je podijeljena po osminama. Pa me sada zanima da li ja moram svoj dio etažirati iako se tome protivim a ostali suvlasnici me uporno uvjeravaju da se to mora etažirati i da če oni izvršiti etažiranje bez mene ako ne budem htjela i dati mi dio kao koji oni žele. A drugo pitanje je da li se etažiranje može sprovesti bez mog znanja i potpisa ili se moraju složiti svi suvlasnici svojim potpisima? Hvala unaprijed na odgovoru.

Mirotta
11.06.2013., 06:59
Zanima me gdje mogu dobiti rješenje o etažiranju koje je napravljeno prije 10 godina.
Uopće se ne sjećam da li smo mi kao zgrada dobili jedan primjerak ili svatko od suvlasnika svoj?
Kako da dođem do svoga primjerka?

neuspješan
14.06.2013., 00:23
Na gradskom uredu za graditeljsto/urbanizam i sl.
Također, na gruntovnici (ZK odjel), ako je provedeno kroz zemljišnu knjigu.

Mirotta
14.06.2013., 05:14
Na gradskom uredu za graditeljsto/urbanizam i sl.
Također, na gruntovnici (ZK odjel), ako je provedeno kroz zemljišnu knjigu.

Ma nije provedeno, za to mi i treba, jos smo u knjizi polozenih ugovora.
Koj je procedura s gruntovnicom i koliko to kosta da nas uvedu?

Mirotta
21.06.2013., 23:07
Bila sam dana predati zahtjev za izdavanje ovjerene kopije elaborata, ali nisam znala niti datum niti godinu pa ga nisam niti mogla predati.
Zvala sam cak i vjestaka koji ga je napravio, on mi tvrdi da jedan primjerak mora postojati u gruntovnici, ali jos uvijek je zgrada samo knjizi polozenih ugovora. Nije mi jasno zasto taj elaborat nije proveden u gruntovnici:confused:

Kad dobijem ovjereni primjerak elaborata, da li ja to mogu samo za svoj stan obaviti ili moramo svi suvlasnici zajedno?

Buduci da namjeravam legalizirati pripadajuci dio mom stanu, kojeg sam prenamijenila u stambeni prostor, da li se tada mora raditi novi eleborat?

2206
16.08.2013., 16:53
pozdrav!
kupio bih nekretninu na moru koju bi trebalo kompletno izrediti. prostor koji bih ja kupio je u prizemlju, a na katu je apartman žene koja bi mi prodala prostor. kada bih ja svoj prostor izredio, trebalo bi napravit etažiranje. problem je u tome što je na toj katstarskoj čestici, po vlasničkom listu, kuća (51m2) i gospodarska zgrada (25m2), a samo prizemljekoje bih ja kupio ima 51m2, a kat bi trebao imati isto toliko jer je iste veličine kao i prizemlje. druge zgrade osim te kuće na čestici nema pa je ta gospodarska zgrada valjda kat. e sad je pitanje hoće li biti problema kod etažiranja jer je očito da se površine ne poklapaju sa onima u vlasničkom listu?
nadam se da sam bio dovoljno jasan:)

neuspješan
16.08.2013., 20:49
Bila sam dana predati zahtjev za izdavanje ovjerene kopije elaborata, ali nisam znala niti datum niti godinu pa ga nisam niti mogla predati.
Zvala sam cak i vjestaka koji ga je napravio, on mi tvrdi da jedan primjerak mora postojati u gruntovnici, ali jos uvijek je zgrada samo knjizi polozenih ugovora. Nije mi jasno zasto taj elaborat nije proveden u gruntovnici:confused:

Kad dobijem ovjereni primjerak elaborata, da li ja to mogu samo za svoj stan obaviti ili moramo svi suvlasnici zajedno?

Buduci da namjeravam legalizirati pripadajuci dio mom stanu, kojeg sam prenamijenila u stambeni prostor, da li se tada mora raditi novi eleborat?
Jesi došla do elaborata?
Kada ga predaš na ZK oni ga provedu za sve stanove koji su u elaboratu.
U KPU nije zgrada, nego taj tvoj stan, jel? Pogledaj na glavnoj čestici (gore desno) kakvo je stanje, možda je plomba i još se čeka provedba tog elaborata.
Sori na kasnom odgovoru, javi što je bilo.

Mirotta
17.08.2013., 11:02
Jesi došla do elaborata?
Kada ga predaš na ZK oni ga provedu za sve stanove koji su u elaboratu.
U KPU nije zgrada, nego taj tvoj stan, jel? Pogledaj na glavnoj čestici (gore desno) kakvo je stanje, možda je plomba i još se čeka provedba tog elaborata.
Sori na kasnom odgovoru, javi što je bilo.

Nisam, bila sam u uredu za graditeljstvo, i oni mi ga mogu izdati, ali se dugo čeka i skupo je.
Htjela sam ga izvaditi isključivo zbog legalizacije, ali arhitekt mi je rekao da mu nije potreban.

Još nisam otišla pitati u gruntovnicu zašto nije provedeno, javim kad obavim to.
Baš čudno da nije od `97 provedeno, čovjek koji ga je izradio mi je rekao da je moralo biti predano na gruntovnicu, kao i u ured za graditeljstvo.
Vidi se samo stan, ne vidi se zgrada, kao da nije etažirano.

Mi to u gruntovnici moramo riješiti, sad je produljen rok, ali zgrada ima obavezu to napraviti.
Bezveze je da je etažiranje izvršeno, a elaborati nikad nisu bili uvedeni, i nitko ne zna zašto:confused:

Što misliš, da li je moguće po tome starom elaboratu izvršiti taj upis?

Većinom smo svi naknadno povećali površine stanova, tako da smo si spojili ono što nam je svakome elaboratom ionako pripadalo.
To sad rješavamo legalizacijom, ali dok se to ne riješi, da li je moguće uvesti stare podatke?

tomorrow2
19.11.2013., 15:31
Je li potrebna suglasnost svih stanara da bi se proveo ispravak etažnog elaborata na sudu?
ispravak se radi jer je jedan stanar prodao garažu drugome

crnjak_xrace
14.02.2014., 17:56
Zanima me da li netko zna. Ukoliko nije moguce doci do etaznog elaborata i
tlocrta odredene etaze, da li se elaborat i tlocrt mogu dobiti na uvid u ZK odjelu ?

neuspješan
15.02.2014., 15:10
Elaborat da, tlocrt u njegovom prilogu da, tlocrti iz građevinskih dozvola uglavnom ne.